PDA

Zobacz pełną wersję : regulatory do podłogówki - opinie pomysły



kalio
04-12-2011, 12:03
Szukam regulatora do OP
- każde pomieszczenie ma mięć swój pomiar za pomocą czujnika w chudziaku i czujnika powietrza
- możliwość programowania całego tygodnia - chodzi o to aby na wieczór temperatura spadała o 1-2 stopie a nad ranem była wyższa
- ma być tanio jak na zalożenia i sprawnie

myślałem nad dwoma wersjami zcentalizowanej


w pomieszczeniach umieszczone są czujniki i podłączone są do sterownika nie znam sterownika dedykowanego a więc pozostaje wykorzystanie sterownika PLC
z wejściami analogowymi całość można sprawnie zaprogramować odpowiednio ustawić i zapomnieć o problemie.
Zalety
długa żywotność układu
automatyczna regulacja
wady
koszt
brak możliwości regulacji przez zwykłego śmiertelnika
w przypadku śmierci sterownika wszystko zdycha

układ zdecentralizowany

Natknąłem się na aledrogo na taki regulator http://allegro.pl/pokojowy-regulator-temperatury-z-programem-tyg-hit-i1956170258.html niska cena i możliwość programowania wystarczy połączyć z czujnikami i zaworem na belce rozdzielcza ale opis jest tak skąpy że nie wiadomo jak to się sprawdzi.
no i cena która pewnie mówi o jakości i żywotności wyrobu.

zalety
niski koszt wykonania
łatwa regulacja

wady
nie wiadomo jak będzie się zachowywać
nie wiadomo jaka jest żywotność sprzętu

No i na koniec pytanie najważniejsze ponieważ podłogówka ma dużą bezwładność czy to się wogule nada ??

Jakie macie u siebie regulatory i jak się sprawdzają.

plamiak
04-12-2011, 15:09
Ja mam tylko jeden regulator - pogodowy. Steruje temperaturą wody w całym układzie. Na etapie układania styro pociągnąłem okablowanie do rozdzielaczy, wylewek, z zamiarem założenia silowników kiedy będę miał kasę, ale po pierwszym sezonie dałem sobie spokój z automatyką - jest całkowicie zbędna. Nie widzę sensu obniżania nocnego, zresztą jeśli chcesz wykorzystać bezwładność podłogówki - wykorzystaj efekt samoregulacji.

desmear
04-12-2011, 16:44
nie wydaje Ci się, że to trochę bez sensu ? są systemy które mają zerowe bezwładności i nadają się idealnie do zmian i regulacji temperatury. podłogówka to ogrzewanie o tak dużej bezwładności, że wprowadzanie kilku reżimów temperaturowych w ciągu doby mija się z sensem.

orko
04-12-2011, 16:47
Nie widzę sensu obniżania nocnego
A to że nie dałbyś rady obniżyć temperaturę tylko na noc to już zupełnie inna bajka prawda?

biedronki
04-12-2011, 17:02
Witam!
Mam ogromną prośbę czy posiada ktoś może wzór protokołu z wygrzewanie posadzki z ogrzewaniem podłogowym? Jeżeli tak prosiła bym o przesłanie na pocztę [email protected]
Pilnie potrzebuję z góry dziękuję. :)
Pozdrawaiam

cd
04-12-2011, 17:20
Witam.

Najprostrzy i najbardziej sprawdzony uklad to redulatory pokojowe+silowniki-prostota i funkcjonalność. Proponuje zapoznać sie z ofertą wiodących producentów.

Pozdrawiam Tomasz Sulej


Szukam regulatora do OP
- każde pomieszczenie ma mięć swój pomiar za pomocą czujnika w chudziaku i czujnika powietrza
- możliwość programowania całego tygodnia - chodzi o to aby na wieczór temperatura spadała o 1-2 stopie a nad ranem była wyższa
- ma być tanio jak na zalożenia i sprawnie

myślałem nad dwoma wersjami zcentalizowanej


w pomieszczeniach umieszczone są czujniki i podłączone są do sterownika nie znam sterownika dedykowanego a więc pozostaje wykorzystanie sterownika PLC
z wejściami analogowymi całość można sprawnie zaprogramować odpowiednio ustawić i zapomnieć o problemie.
Zalety
długa żywotność układu
automatyczna regulacja
wady
koszt
brak możliwości regulacji przez zwykłego śmiertelnika
w przypadku śmierci sterownika wszystko zdycha

układ zdecentralizowany

Natknąłem się na aledrogo na taki regulator http://allegro.pl/pokojowy-regulator-temperatury-z-programem-tyg-hit-i1956170258.html niska cena i możliwość programowania wystarczy połączyć z czujnikami i zaworem na belce rozdzielcza ale opis jest tak skąpy że nie wiadomo jak to się sprawdzi.
no i cena która pewnie mówi o jakości i żywotności wyrobu.

zalety
niski koszt wykonania
łatwa regulacja

wady
nie wiadomo jak będzie się zachowywać
nie wiadomo jaka jest żywotność sprzętu

No i na koniec pytanie najważniejsze ponieważ podłogówka ma dużą bezwładność czy to się wogule nada ??

Jakie macie u siebie regulatory i jak się sprawdzają.

kalio
04-12-2011, 20:11
A to że nie dałbyś rady obniżyć temperaturę tylko na noc to już zupełnie inna bajka prawda?

W układzie analogowym trzeba by było pamiętać o przestawianiu parametrów.
W cyfrowym można wyczuć dla każdego pomieszczenia odpowiedni moment np ze o 16 przykręcany jest zawór w celu obniżenia temp o 1-2 stopnie o godzi 20 i analogicznie z rana podnosimy temp z odpowiednim wyprzedzeniem.


Witam.

Najprostrzy i najbardziej sprawdzony uklad to redulatory pokojowe+silowniki-prostota i funkcjonalność. Proponuje zapoznać sie z ofertą wiodących producentów.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

Najprostsze jak ktoś ma dobrą pamięć i za każdym razem przy wyjściu będziemy pamiętać o odpowiedniej regulacji i to samo jak przychodzi pora wieczorna gorzej przy regulatorze analogowym będzie podniesienie temperatury aby rano było ciepło trzeba by było ustawiać dyżuru kto w jakim dniu podnosi temperaturę o 5 aby na 8 była ciepła ppodłoga

orko
09-12-2011, 13:28
W cyfrowym można wyczuć dla każdego pomieszczenia odpowiedni moment np ze o 16 przykręcany jest zawór w celu obniżenia temp o 1-2 stopnie o godzi 20 i analogicznie z rana podnosimy temp z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czyżbyś był posiadaczem podłogówki, która stygnie o 1-2oC w ciągu zaledwie 4h?

budowlany_laik
09-12-2011, 13:58
Witam!
Mam ogromną prośbę czy posiada ktoś może wzór protokołu z wygrzewanie posadzki z ogrzewaniem podłogowym? Jeżeli tak prosiła bym o przesłanie na pocztę [email protected]
Pilnie potrzebuję z góry dziękuję. :)
Pozdrawaiam
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?64128-Wygrzewanie-pod%C5%82og%C3%B3wki&p=1293483&viewfull=1#post1293483

sebastek09
28-12-2011, 22:58
Witam. Jestem trochę laikiem w tym temacie, ale mam pytanie.
Może i dobowe sterowanie podłogówką faktycznie jest dyskusyjne, ale co w przypadku gdy potrzebuję indywidualnych nastaw temperatury dla oddzielnych pomieszczeń - np. salon, łazienka, pokój babci, pokój dziecka, sypialnia, pracownia... Te różnice nastaw mogą być dosyć duże i najlepiej by było je nastawiać w każdym pomieszczeniu termostatem naściennym. Są takie rozwiązania (nawet bezprzewodowe), ale moje pytanie (pytania) brzmi - czy takie ograniczanie przepływu elektrozaworami na rozdzielaczu będzie też dobrze działać przy kotle na paliwo stałe? Czy coś się stanie przy nadmiernym zdławieniu wszystkich obwodów (zamknięciu kilku)? Czy można "wsterować" się w pracę kotła, obniżając jego moc w stosunku do tego ustawianego zapotrzebowania, czy to tylko na oleju/gazie/pompie ciepła by było do osiągnięcia?
Pozdrawiam.

nilsan
29-12-2011, 08:23
Witam

Dobowe sterowanie podłogówką ma sens tylko w przypadku dłuższych okresów nieobecności w domu np. urlop, kilkudniowy wyjazd itd.
Wtedy obniżenie temperatury o 2-3*C, a nawet więcej przynosi wymierne korzyści.
Natomiast indywidualne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą układu termostat naścienny siłownik ma sens.
Po pierwsze umożliwia stabilizowanie temperatury pomieszczenia w sytuacji zmiennych temperatur zewnętrznych w ciągu dnia i nocy oraz wpływu nasłonecznienia.
Po drugie przynosi wymierne korzyści w oszczędności energii w ciągu całego sezonu grzewczego.
Po trzecie umożliwia dostosowanie temperatury w pomieszczeniu do indywidualnego poziomu odczuwania komfortu cieplnego, który jest inny dla każdego człowieka (dla jednych 19*C jest OK, natomiast dla innych np. 21*C).
Po czwarte zapewnia jednakowy komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach budynku bez względu na to czy są położone od strony północnej, czy południowej, od strony nawietrznej czy zawietrznej, od wpływu dodatkowych źródeł ciepła pochodzących od : ludzi, oświetlenia, sprzętu RTV i AGD, kominka itp.
Samoregulacja OP działa w ograniczonym zakresie i skutkuje okresowym wzrostem temperatury na powierzchni grzejnika podłogowego o kilka stopni C.
O ile w przypadku wykończenia GP płytkami ceramicznymi lub kamieniem nie powoduje to większych negatywnych konsekwencji poza wzrostem naprężeń, to w przypadku parkietu ma to istotne znaczenie, ponieważ dopuszczalna temperatura nie może być większa niż 26-27*C, a z reguły projektowana jest na 26*C.
Nadmierny wzrost temperatury prowadzi do rozsychania się parkietu nad GP.
Między innymi temu przeciwdziała układ regulacyjny termostat naścienny + siłownik.
Bezpośrednim źródłem ciepła dla OP może być kocioł stałopalny automatyczny, ponieważ posiada zakres modulacji mocy 30-100% oraz funkcję pracy w podtrzymaniu z opcją wygaszenia oraz funkcję ON/OFF pompy CO z poziomu sterownika. Dobrze by jednak było żeby w parze z OP pracowało kilka grzejników np. łazienkowych, które zapewniły by minimalny grawitacyjny odbiór ciepła z kotła w fazie podtrzymania. W przypadku kotłów stałopalnych cyklicznych zasypowych, których zakres modulacji mocy zawiera się w przedziale 70-100%, należy zastosować bufor jako bezpośrednie źródło ciepła.

KrzysztofLis2
29-12-2011, 08:29
A ten kocioł na paliwo stałe to jaki? Sam potrafi się wygasić, gdy przymkniesz całą podłogówkę?

nilsan
29-12-2011, 08:38
Przeczytaj posta jeszcze raz, bo robiłem edycję.

slawek1980
29-12-2011, 10:27
Witam
według mnie stosowanie regulatorow w podlogowce ma sens , może temperatury nie obniżą w ciągu krótkiej chwili ale pozamyka obiegi i piec nie musi ogrzewać tyle wody co może bardzo wplynać na niższe zużycie opalu który jest coraz droższy

sebastek09
29-12-2011, 23:14
<ciach>

Bezpośrednim źródłem ciepła dla OP może być kocioł stałopalny automatyczny, ponieważ posiada zakres modulacji mocy 30-100% oraz funkcję pracy w podtrzymaniu z opcją wygaszenia oraz funkcję ON/OFF pompy CO z poziomu sterownika. Dobrze by jednak było żeby w parze z OP pracowało kilka grzejników np. łazienkowych, które zapewniły by minimalny grawitacyjny odbiór ciepła z kotła w fazie podtrzymania. W przypadku kotłów stałopalnych cyklicznych zasypowych, których zakres modulacji mocy zawiera się w przedziale 70-100%, należy zastosować bufor jako bezpośrednie źródło ciepła.

Rozumiem że bez bufora moglibyśmy przymykać obwody i sterować temperaturą pomieszczeń ale bez uzyskania oszczędności w spalaniu np. węgla?

nilsan
30-12-2011, 08:41
Każde źródło ciepła ma minimalną moc oraz temperaturę wody wylotowej, przy której może pracować w sposób ciągły.
W przypadku kotłów gazowych/olejowych kondensacyjnych minimalna temperatura wody wylotowej wynosi 30*C, natomiast w przypadku kotłów stałopalnych automatycznych 45*C.
Po obniżeniu się temperatury/mocy kotła poniżej wartości progowej, kotły gazowe/olejowe wyłączają się, natomiast kotły stałopalne automatyczne przechodzą w tryb podtrzymania i pracują z najniższą sprawnością, produkując przy tym dalej pewną ilość ciepła, którą należy odebrać np. poprzez grzejniki łazienkowe.
Brak odbioru ciepła doprowadzi do awaryjnego wygaszenia kotła.
Jeżeli z jakichś powodów instalacja CO musiała by okresowo pracować z mocami poniżej wartości progowych źródeł ciepła, to celowe staje się zastosowania bufora. Eliminuje on niekorzystne zjawisko taktowania kotłów gazowych/olejowych oraz zmniejsza czas pracy kotłów stałopalnych automatycznych w trybie podtrzymania i zapewnia im minimalny odbiór ciepła np. w sytuacji gdy mamy tylko ogrzewanie płaszczyznowe.
Pompy ciepła pracują wyłącznie z buforami.
W przypadku instalacji CO mieszanych grzejnikowo/płaszczyznowych kocioł stałopalny automatyczny może pracować bez bufora, natomiast z samymi grzejnikami płaszczyznowymi raczej nie.
Przy prawidłowo zaprojektowanej instalacji OP, prawdopodobieństwo zamknięcia się siłowników na wszystkich wężownicach OP jest niewielkie z powodów, które opisałem w poście o sterowaniu OP, bodajże w punkcie 4.

nilsan

eniu
30-12-2011, 09:29
nilsan
mam zawór (tzw mieszacz), którym ręcznie steruję dopływem
wody z powrotu , w celu obniżenia temperatury zasilania
podłogówki. Chciałbym by to się odbywało automatycznie.
Czy możesz mi wskazać wątek o takich siłownikach, jeśli
gdzieś jest? Kocioł to kominek z PW.

nilsan
30-12-2011, 11:13
re: eniu

Być może gdzieś na forum jest.
Ja niestety z braku czasu nie śledzę wszystkich wątków.
Jeśli jestem wstanie pomóc z doskoku, to po prostu to robię.
W ofercie wielu producentów są zawory 3D z siłownikami umożliwiającymi płynną regulację zaworem w pełnym zakresie.
Do tego potrzebny byłby sterownik z czujnikiem temperatury zewnętrznej/wewnętrznej, czujnikiem temperatury na zasilaniu OP, czujnikiem temperatury PG, krzywą grzewczą.
Najprostszy układ to siłownik SM4 + sterownik z opcją podłączenia odpowiednich czujników np. któryś z Auratonów, ale trzeba pokopać w necie bo producentów jest wielu i ceny też są różne.

nilsan

nilsan
30-12-2011, 11:56
re: eniu

Przejrzyj np. to:
http://www.sanitsystem.pl/id,1734/prod,silownik-sm-46
http://www.sanitsystem.pl/data/imagesfile/PwKey/UMS-4PS-PL_9505.pdf
http://www.sanitsystem.pl/id,41/cat,sterowniki-zaworow-mieszajacych-pogodowe

eniu
30-12-2011, 19:17
Bóg zapłać dobry człowieku... :)

coulignon
30-12-2011, 19:28
Tu masz sterownik do sterowania podłogówką: http://elektra.org.pl/index.php?p467,regulator-temperatury-ocd2-1999

Ma system uczenia się tj jeśli ustawisz mu że np o 22 ma byc temperatura 19 stC to przez pierwsze kilka cykli regulator będzie badał kiedy tak naprawdę zamknąć zawór żebyś miał co chcesz.