PDA

Zobacz pełną wersję : Zbiór aktualnych informacji o różnorakich PC



perm
05-12-2011, 17:53
Chciałbym jednak jakąś PC kupić ale niestety nie mam o tym zielonego pojęcia. Może ktoś napisze jakie sa trendy w PC. Jakieś bezpośrednie parowanie, skrócone kolektory? Powietrze - powietrze? O co w tym chodzi? W którą ewentualnie celować?

rwxw
07-12-2011, 21:29
Powietrze - powietrze?
Nie kombinować. Założyć 100% podłogówki i kupić pc "solanka-woda". O kolektorze można podyskutować w zależności od ilości miejsca i wymaganych mocy.

sledz98
07-12-2011, 22:28
Nie kombinować. Założyć 100% podłogówki i kupić pc "solanka-woda". O kolektorze można podyskutować w zależności od ilości miejsca i wymaganych mocy.
No kolego, a bezpośrednie parowanie to co - pies? Perm - te trendy zależą przede wszystkim od Twojego, konkretnego przypadku. Ile masz pieniędzy, jaki duży dom, jak mała działka itp itd. U mnie wyszło bezpośrednie parowanie, bo na gruntowy kolektor do pc solankowej nie było miejsca, a odwierty byly zbyt drogie.

perm
08-12-2011, 06:48
No kolego, a bezpośrednie parowanie to co - pies? Perm - te trendy zależą przede wszystkim od Twojego, konkretnego przypadku. Ile masz pieniędzy, jaki duży dom, jak mała działka itp itd. U mnie wyszło bezpośrednie parowanie, bo na gruntowy kolektor do pc solankowej nie było miejsca, a odwierty byly zbyt drogie.
Moje pytanie o PC wzięło się stąd że ich ceny mocno spadły. Dwa lata temu miałem oferty na dom 140m2 PU około 70 - 90 tyś. Teraz jest to 30 - 40 tyś a poniewaz zmieniłem projekt i jest to juz tylko 80 m2 to jeszcze mniej. Jest juz nad czym sie zastanawiać. Problem w tym że mozliwości wyboru jest sporo. PC z bezpośrednim parowaniem zachwalają wszyscy ale w dwóch firmach w jakich byłem nawet ich nie sprzedają. Zdziwione miny i tekst typu weź pan to - my tego sprzedajemy masę i się sprawdza. Chicałbym prosić kogoś o małe kompendium stanu i możliwości różnych PC tak na dzisiaj. Gdyby ktos chciał spróbowac napisać w czym można wybierać i swoja opinię - warto - nie warto.

sledz98
08-12-2011, 09:09
Ważne pytanie perm, budujesz za gotówkę czy za kredyt?

BTM
08-12-2011, 10:17
do perm, wcale przy takiej powierzchni VRF powietrze-powietrze nie jest najgorsza opcja. Tutaj dużo może zależeć też od sposobu eksploatacji domu, jeżeli ktoś nie przebywa w domu non stop (praca, wyjazdy itp) taka instalacja momentalnie nagrzeje ci pomieszczenie i jest duzo tansza w instalacji, plusem jest za prawie wszystkie jednostki na rynku są grzewczo-chłodzące.

perm
08-12-2011, 16:59
Ważne pytanie perm, budujesz za gotówkę czy za kredyt?
Jeszcze nie wiem :). Częściowo za gotówkę, reszta zależy od tego czy uda mi sie sprzedać mieszkanie.

do perm, wcale przy takiej powierzchni VRF powietrze-powietrze nie jest najgorsza opcja. Tutaj dużo może zależeć też od sposobu eksploatacji domu, jeżeli ktoś nie przebywa w domu non stop (praca, wyjazdy itp) taka instalacja momentalnie nagrzeje ci pomieszczenie i jest duzo tansza w instalacji, plusem jest za prawie wszystkie jednostki na rynku są grzewczo-chłodzące.
Fajna informacja ale dlaczego uważasz że ta PC szybciej nagrzeje dom? Jest jeszcze kwestia wydajności przy niskich temperaturach tych wszystkich "sopli lodu" Szczecin to wprawdzie biegun ciepła ale temperatury - 15 zdarzają się i tu :).

rwxw
08-12-2011, 21:15
No kolego, a bezpośrednie parowanie to co - pies?
Fakt, ale jakoś wolę łatwiejsze do wdrożenia technologie. To ewentualnie też bym brał pod uwagę, ale to kwestia ceny pc z montażem i zastanowienia się nad większym ryzykiem. Niestety z bezpośrednim parowaniem łatwiej spieprzyć instalację dz co po pewnym czasie może pomóc zepsuć pc (był kiedyś dokładnie opisywany taki przypadek).

sledz98
08-12-2011, 23:03
rwxw - ja naprawdę nie wiem jak można to spieprzyć. Wystarczy zwykła ostrożność przy rozkładaniu rury, nic więcej, dokładnie taka sama ostrożność jak przy układaniu rury PE. Owszem, żeby taka PC zassała czynnik roboczy to trzeba w układzie wytworzyć próżnię, ale to przy okazji sprawdza szczelność układu.

BTM
09-12-2011, 10:09
do perm: powietrze powietrze to nie do konca PC, to klimakonwektory. Jednostki zewnetrzne pobierajace powietrze czesto w naszym klimacie (i chlodniejszym) wyposazone sa w dodatkowe grzalki zalaczajace sie ponizej okreslonej temperatury. Obecnie obiekt w ktorym pracuje jest ogrzewany takim sposobem jak i wiekszosc biurowcow, bo jednostki sluza zarowno do grzania jak i chlodzenia.

rwxw
09-12-2011, 22:17
rwxw - ja naprawdę nie wiem jak można to spieprzyć.
Poza tym co piszesz (czego też byle kto przy bezpośredniej nie zrobi, a przy glikolowej zrobi), dosyć łatwo. Rury położone pod górkę w kierunku sprężarki, zrobione z nich syfony mogą utrudnić powrót oleju smarującego do sprężarki, bo niestety krąży on po całym układzie wraz z czynnikiem chłodniczym. W glikolowej taki problem nie występuje, bo układ z czynnikiem chłodniczym jest zaprojektowany i wykonany w fabryce, a przy bezpośrednich robi to instalator w terenie. Oczywiście nie demonizujmy, jeśli się to zrobi dobrze, to będzie dobrze, ale prawa Murphy'ego czasem niestety działają.

Liwko
12-12-2011, 10:40
do perm: powietrze powietrze to nie do konca PC, to klimakonwektory. Jednostki zewnetrzne pobierajace powietrze czesto w naszym klimacie (i chlodniejszym) wyposazone sa w dodatkowe grzalki zalaczajace sie ponizej okreslonej temperatury. Obecnie obiekt w ktorym pracuje jest ogrzewany takim sposobem jak i wiekszosc biurowcow, bo jednostki sluza zarowno do grzania jak i chlodzenia.

Do biura tak, do domu już niekoniecznie. Chodzi o akumulację ciepła i wykorzystanie II taryfy.

ferrit
12-12-2011, 11:11
Przy PC z BP stosujemy odolejacz w obiegu czynnika i olej nie krąży w parowniku-kolektorze.

Liwko
12-12-2011, 11:15
Moje pytanie o PC wzięło się stąd że ich ceny mocno spadły. Dwa lata temu miałem oferty na dom 140m2 PU około 70 - 90 tyś. Teraz jest to 30 - 40 tyś a poniewaz zmieniłem projekt i jest to juz tylko 80 m2 to jeszcze mniej. Jest juz nad czym sie zastanawiać. Problem w tym że mozliwości wyboru jest sporo. PC z bezpośrednim parowaniem zachwalają wszyscy ale w dwóch firmach w jakich byłem nawet ich nie sprzedają. Zdziwione miny i tekst typu weź pan to - my tego sprzedajemy masę i się sprawdza. Chicałbym prosić kogoś o małe kompendium stanu i możliwości różnych PC tak na dzisiaj. Gdyby ktos chciał spróbowac napisać w czym można wybierać i swoja opinię - warto - nie warto.

Tak małą powierzchnię można stosunkowo tanio i prosto ocieplić do poziomu kilku litrów. Dokupić tanią pompę powietrzną do CWU, która w okresach przejściowych dogrzewała by CO. Reszta prądem. To by chyba było najrozsądniejsze rozwiązanie.

andriuss
12-12-2011, 13:25
Fajna informacja ale dlaczego uważasz że ta PC szybciej nagrzeje dom? Jest jeszcze kwestia wydajności przy niskich temperaturach tych wszystkich "sopli lodu" Szczecin to wprawdzie biegun ciepła ale temperatury - 15 zdarzają się i tu :).

Szczecin? 80m2? Jakakolwiek pompa za więcej niż kilka tysięcy to niczym nieuzasadniona rozrzutność. Przy ociepleniu normatywnym lub ciut lepszym być może uda się zaoszczędzić 500 - 700 zł rocznie w odniesieniu do prądu.

rwxw
12-12-2011, 13:58
Przy PC z BP stosujemy odolejacz w obiegu czynnika i olej nie krąży w parowniku-kolektorze.
To problem z olejem może jest nieaktualny, nie chciałbym tworzyć mitów, ale kiedyś czytałem opis takiej nieudanej instalacji. Tak czy inaczej, instalacja dz jest instalacją chłodniczą i byle kto dobrze jej nie wykona. Nawet dla fachowca istnieje wtedy nieco większe ryzyko błędu, ale nie dramatyzujmy - zrobiona dobrze będzie działać.