PDA

Zobacz pełną wersję : PCi - podlicznik OK, ale czy tez cieplomierz ???



Pyxis
05-12-2011, 19:10
Witam.
Mam dopiero co zinstalowana pompe ciepla. Elektryk zamontowal podlicznik. Pieknie liczy w 2 taryfach. Do policzenia sprawnosci ukladu potrzebuje tez pomiaru energii odebranej. Moja PCi nie ma takiego pomiaru. Czy macie zamontowane u siebie cieplomierze? Czy sa w samej pompie czy takie zewnetrzne? A moze po prostu szkoda sobie tym zaprzatac glowy? :-)

k***a*z
05-12-2011, 19:53
Przerabiałem temat , ciepłomierze z przyłączem 1 cal kosztują 500-700 zł . Mi przeszło ;-(

Pyxis
05-12-2011, 21:12
Tak. Widzialem juz takie przywoite na Allegro po 570 zl.
To nie maly wydatek, dlatego pytam jak to maja rozwiazane inni :-)

piwopijca
06-12-2011, 07:01
Czesc z nas ma to w pompie ciepla - sama liczy kWh "odzyskane" z DZ.

Pzdr.

k***a*z
06-12-2011, 07:46
W naszych niestety nie ma takiego bajeru .

kkdarch
06-12-2011, 10:16
A ja mam taki:88719

3/4" 2,5m3/h

Pyxis
06-12-2011, 10:49
No ja bym musial wlasnie 1" zrobic, bo taka instalacja i szkoda dlawic przeplyw chyba.
Masz go zamontowanego na wyjsciu na podlogowke czy razem na CWU i podlogowka?

kkdarch
06-12-2011, 12:15
Mam na CO i CWU i nie ważne że masz zwężenie (przepływ maks.2,5m3/h) i tak wymiennik pompy ma największe opory.

Pyxis
06-12-2011, 16:27
No tylko takie opory sie sumuja i wypadkowy opor sie jeszcze zwieksza.

rwxw
07-12-2011, 21:19
No tylko takie opory sie sumuja i wypadkowy opor sie jeszcze zwieksza.
No właśnie. Średnica przyłącza to jedna sprawa, a inna to współczynnik kvs, który powinien być jak największy i bardziej kvs niż średnicę należy brać pod uwagę. Definicja z http://cbs.grundfos.com/GPL_Poland/lexica/HEA_kvs_value.html :Współczynnik Kvs wyraża wielkość przepływu przy całkowicie otwartym zaworze zakładając straty ciśnienia wynoszące 1 bar.

Pyxis
20-12-2011, 10:44
Podciagne nieco temat, bo coraz bardziej sie sklaniam do instalacji cieplomierza.
Moze ktos, kto tez skusil sie na jego instalacje podpowie, czy warto. Czy to tylko teraz tak sie czlowiek "podnieca" COPami i innymi wpolczynnikami, a po roku entuzjazm przygasa? :-)

niedowiarek
20-12-2011, 10:49
Nie wiem jak po roku. Ja mam od stycznia (przy montażu pompy) i nadal regularnie zerkam. Zdobyłem ciepłomierz ultradźwiękowy z demobilu więc było warto.

piwopijca
20-12-2011, 11:27
Ja nie mam oddzielnego tylko w PCi ale czasem zerkam na zuzycie kWh z DZ.
Przydaje sie do sprawdzanie realnego zapotrzebowania domu na energie a nie tylko samego zuzycia.
Mozna sie przekonac ile naprawde dom zuzywa energii na co + cwu

Pzdr.

k***a*z
21-12-2011, 07:20
Czy to tylko teraz tak sie czlowiek "podnieca" COPami i innymi wpolczynnikami, a po roku entuzjazm przygasa? :-)

Mi prawie przeszło po roku , teraz sprawdzam temp. DZ

>Pyxis znam prócz ciebie jeszcze trzy osoby z PCi i powiem szczerze że ludzie jak ich pytam o temp. DZ to patrzą na mnie jak na kosmitę :) , twierdzą że ma grzać i tyle .

Pyxis
21-12-2011, 08:20
No niby i maja racje, ale nie kazdy ma techniczne wyksztlcenie, pojecie o procesachzachodzacych w urzadzeniu i zwykla "inzynierska" ciekawosc. ;)
Dla mnie to tez jakas ciekawostka i mam przynajmniej z wydanej kasy oprocz ciepla taniego troszke zabawy. :)

k***a*z
21-12-2011, 15:55
nie kazdy ma techniczne wyksztlcenie, .... zwykla "inzynierska" ciekawosc. ;)


Dlatego ja właśnie walczę nad termometrem 4 punktowym z wykresem dla mojego DZ. :)

Pyxis
21-12-2011, 16:22
Ja zamowilem poki co 3 szt takich elektronicznych z sonda. 1*C dokladnosci musi wystarczyc. O wiele wazniejsza jest powtarzalnosc pomiaru.

Jak sam wolalem slajdy kolorowe to musialem utrzymac proces w temp z odchyleniem max 0,2*C i jakos sie takimi niedrogimi termonetrami udawalo ;-)

Nft
17-04-2014, 11:33
Witam.
Mam dopiero co zinstalowana pompe ciepla. Elektryk zamontowal podlicznik. Pieknie liczy w 2 taryfach. Do policzenia sprawnosci ukladu potrzebuje tez pomiaru energii odebranej. Moja PCi nie ma takiego pomiaru. Czy macie zamontowane u siebie cieplomierze? Czy sa w samej pompie czy takie zewnetrzne? A moze po prostu szkoda sobie tym zaprzatac glowy? :-)

Możecie mi podpowiedzieć jaki licznik założyliście żeby pokazywał zużycie energii PC w 2 taryfach - czy musi być taki jak w domu czy może jest coś tańszego ?

map78
17-04-2014, 11:53
Możecie mi podpowiedzieć jaki licznik założyliście żeby pokazywał zużycie energii PC w 2 taryfach - czy musi być taki jak w domu czy może jest coś tańszego ?

Ostatnio w jakimś innym wątku dość dogłębnie było to poruszane, ale nie mogę znaleźć. Generalnie montuje się podlicznik dwutaryfowy. Są dwa rodzaje - analogowy, sterowany zegarem (koszt ok 150zł) oraz elektroniczny z możliwością zrzucania danych do komputera, itd (koszt ok 300zł). Wszystko znajdziesz na allegro. Pozdrawiam

ferrit
17-04-2014, 13:32
Mam analogowy z zegarem sterującym. Mam też ciepłomierz. Działają OK.