PDA

Zobacz pełną wersję : Maliny i rozsypana kora pod nimi - mo?na tak?



ged
24-04-2004, 08:59
Wraz z działką nabyłem prawie przemysłową plantację malin. Trzy rządki po 100 m. Jeśli rządek jest pojedynczy to w miarę łatwo jest podkosić trawę i zielsko dookoła roślinek. Natomiast pozostałe przez wiele lat intensywnej eksploatacji rozrosły się i stworzyły szpalery szerokie na 2-3 mety -roślinka obok roślinki w odległości 10 cm. No i mam kłopot, bo zaczynają zarastać zielskiem. Nie da się tam wjechać kosiarką. Nie da się usunąć trawy ręcznie. Obok malinowych szpalerów przekopałem ziemie łopatą - wyrównałem glebogryzarką, przegrabiłem - przygotowałem pod schludną trawkę, ale to zielsko w malinach mnie przeraża - jest wstrętnie nieestetyczne.
Czy pod malinami można ściółkować np. korą?
Bo mam pomysł, aby tę plantację rozrośniętą przesadzić w inne miejsce, To co po niej zostanie porządnie wyrównać i posadzić malinki w jednym rządku pilnując aby rozłogami mi się nie poszerzyła. Pod te pojedyncze rządki podsypałbym korą, aby można bo kosiareczką utrzymywać to w rozsądnym porządku. Co Wy na to ?

Pinus
25-04-2004, 18:27
Czy pod malinami można ściółkować np. korą?
Można, ale po co?
Co chciałbyś przez to osiągnąć?
Proponuję przeczytaj sobie coś o uprawie malin a zwłaszcza o ich cięciu i prowadzeniu.
Pinus

ged
25-04-2004, 19:16
Bo mi trawsko w malinach na pół metra wyrasta, a nie da się tam kosiarką wjechać. Taka trawa w malinach obok ładnego trawnika jest wysoce nieestetyczna. O prowadzeniu, cięciu i innych problemach powoli się uczę. Mam nadzieję, że wszystko poprawnie robię.

Monika L.
08-05-2004, 13:47
Zamiast kory proponuję wyłożyć to czarną folią ogrodniczą, ale najpierw zlikwidować to co jest. Znajomi praktykowali. Pod krzaczkami nic nie rośnie.

ged
08-05-2004, 15:04
Folia jest dość droga, nieporównywalnie droższa od kory. Kora zakwasza glebę, a maliny to lubią. Ponadto chciałbym uzyskać rozłogi malin celem powiększenia plantacji. Przez korę malina nowa się przedostanie, a przez folie chyba się nic nie przebije. Folię dałem pod truskawki, sadziłem przez otwory.

ziaba
09-05-2004, 10:32
Oklaski.
Dokładnie tak należało zrobić.
Mam maliniak, wymarzła mi część , szukam nazwy tej odmiany , która owocuje dwukrotnie (cudne i smakowite jesienne owoce).
Kto mnie oświeci ?

ged
09-05-2004, 10:38
Wpadnij na www.malina.pl kupowałem od nich maliny pomimo że mam plantacje - teraz mam kilka różnych odmian.

ziaba
09-05-2004, 10:57
Ukłony ziabiste. :D