PDA

Zobacz pełną wersję : STUDNIA JAKA ODLEG?O?? OD GRANICY



mdzalewscy
24-04-2004, 13:21
Zadałem pytanie na innym forum, również w dziale Projekty i bez odpowiedzi, użyłem funkcji szukaj i też nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi..... dlatego pozwolę sobie zapytać

http://www.republika.pl/mdzalewscy/Plan.JPG

Chcę wybudowac studnię 2 metry od granicy. Co potrzebuję żeby to zrobić:

1) nic
2) pozwolenie sąsiada,
3) zgoda ministerstwa

poprawiam właśnie projekt gdzie sciana bez okien była 2 metry od granicy i urząd nie przyjał jego, bo zgoda sasiada nic tu nie ma do rzeczy i trzeba było zgodnie z nowymi przepisami wystepować do minsterstwa, dlatego wolałem poprawić projekt i teraz boli mnie sprawa studni, aby zachować odległość od szamba minimum 15m, studnia wypada blisko granicy. Co mi potrzeba aby wszystko było O.K i projekt został przyjęty
Czy przy takim rozmieszczeniu jak na rysunku moga mi nie dać pozwolenia na budowę ? Oj mam już serdecznie dość a to dopiero początek.

mdzalewscy
25-04-2004, 09:21
chodzi mi głownie o kwestie bliższego posadowienia studni od granicy ( <5m ) czy musze mieć kogoś zgode .

echo
25-04-2004, 19:38
Obawiam się, że możesz mieć problem. My też chcemy kopać studnię, ale tylko do celów gospodarczych (czy twoja ma być również do picia?). Dowiadywaliśmy się w urzędzie (starostwo) i otrzymałam informację, że studnia musi być oddalano od granicy działki min. 5m. Co do zgody sąsiada, to bezwgędnie jest wymagana przy zmiejszaniu odległości, ale i to nie daje gwarancji, że otrzymasz zgodę urzędu na takie posadowienie studniu. Jak w wielu innych przypadkach, dużo zależy od urzędnika i jego interpretacji przepisów, które nie są do końca jednoznaczne. :(

mdzalewscy
25-04-2004, 19:55
Studnie

§ 31. 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

1) do granicy działki - 5 m,
2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,
3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,
4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,
5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.

I jak to interpretować, nic tu nie pisze o zgodzie !!!!

Senser
25-04-2004, 20:52
Ćwiczyłem ten temat na własnej skórze...zgadzam się z przedmówcą...

mdzalewscy
26-04-2004, 08:47
Już sam nie wiem, w prawie pisze, że się dopuszcza, może lepiej zrezygnować w planach zagospodarowania ze studni, na tym etapie (można tak) aby projekt przeszedł i zacząć budowe, i po cichu zrobić bitą dla celow budowlanych

Senser
26-04-2004, 09:39
U mnie, jak zbliżyłem się z szambem zamiast 7,5 m 3,5 m od granicy sąsiada to wszczeli postępowanie....co przy normalnej procedurze zabiera kolejne 2 tyg....Więc ja zrobiłem tak... (tobie też proponuje taki układ), nie czekając aż list ze starostwa dotrze do sąsiada sam napisałem oświadczenie o wyrażeniu zgody, sąsiad to podpisał i jeszcze tego samego dnia zawlokłem to do urzędu a następnego dnia miałem już wydaną decyzję...taki układ pozwolił mi zachować taki plan na działce jaki chciałem bez żadnej korekty. To po pierwsze. Po drugie, czytałem pisemko, które to jest wysyłane w takiej sprawie i nie ma tam mowy ani pytanie w stylu: "Czy wyraża pan/pani zgodę...", nic takiego tam nie ma! Jest jedynie informacja, że pan taki to a taki ubiega się o zezwolenie na budowę i chcę usytuować szambo/studnie 3,5 m granicy pana działki. I ma pan pani 7 dni na wniesienie zastrzeżeń. Więc jeśli ktoś się specjalnie nie orientuje, potraktuje to jako zwyczajną informację (jeśli nie wiem ile bez zgody sąsiada powinno być czy szambo czy studnia od granicy działki... Sprawa się może skomplikować jedynie wtedy kiedy potencjalny sąsiad nie jest zbyt przychylny...

mdzalewscy
26-04-2004, 19:31
troche mi poprawiłeś humor, ale to wina tego przepisu i interpretacji jego przez urzędników.
2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.
Zgodnie z prawem się dopuszcza zmniejszenie odległości, przy spełnieniu pozostałych warunków, nawet bez zgody siąsiada. Natomiast ja mam nadal w głowie dodatkowe koszty poniesione i zmiane planów, po tym jak miałem granice ściany na 1,5m (potrzebne była zgoda ministerstwa). I dlatego moje pytanie jest tylko jedne czy mogą wymagać zgode ministerstwa na studnie tak jak w przypadku ściany ?, moim zdaniem nie

ZAC
26-04-2004, 20:08
Coś tu nie gra ,
włśnie czytam prawo budowlane i napisali tam w paragrafie 31 Warunków tech.wyd 1998 ,że minimalna odległośc to 7,5 m od granicy działki.
Czyżby nastąpiła zmiana w prawie w ostatnich 6 latach?

Senser
26-04-2004, 20:35
Coś tu nie gra ,
włśnie czytam prawo budowlane i napisali tam w paragrafie 31 Warunków tech.wyd 1998 ,że minimalna odległośc to 7,5 m od granicy działki.
Czyżby nastąpiła zmiana w prawie w ostatnich 6 latach?

7,5m dokładnie. Z tym że każda mniejsza oznacza wszczęcie postępowania administracyjnego!
Jeśli by było dosłownie tak jak piszesz, to dlaczego ja mam szambo 3,5m od granicy i wydane 3 tyg. na to zezwolenie na budowę??

mdzalewscy
26-04-2004, 21:10
7,5m dokładnie. Z tym że każda mniejsza oznacza wszczęcie postępowania administracyjnego!
Jeśli by było dosłownie tak jak piszesz, to dlaczego ja mam szambo 3,5m od granicy i wydane 3 tyg. na to zezwolenie na budowę??

Oj nie tak. Nowe prawo mówi o 2 metrach od granicy:

1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych - 15 m,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 7,5 m.
2. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości urządzeń sanitarno-gospodarczych, o których mowa w ust. 1, powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi - 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 2 m.
3. Odległości pokryw i wylotów wentylacji z dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc większej niż 4 oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 - 30 m,
2) od granicy działki sąsiedniej - 7,5 m,
3) od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 10 m.
4. Właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, może ustalić dla działek budowlanych położonych przy zabudowanych działkach sąsiednich odległości mniejsze niż określone w ust. 1 i 2.

Senser
26-04-2004, 21:29
Ale o jakie 2 metry ci chodzi??

mdzalewscy
27-04-2004, 08:25
teraz o minimalno odległość szamba od granicy = 2m, a Tobie o jakie 2 ?