PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna-uporządkowanie wiedzy



menelek
07-12-2011, 19:42
Witam,proszę o pomoc w uporządkowaniu wiedzy którą zaczerpnąłem na forum muratora odnośnie wentylacji,pare prozaicznych zagadnień:
1.Mam zamiar zainstalować w przyszłym domku wentylacje mechaniczną z rekuperatorem,więc budowa komina do wentylacji grawitacyjnej odpada(w projekcie miałem grawitacyjną)?
2.W salonie planuje kominek z zewnętrznym dopływem powietrza,w projekcie mam komin systemowy wraz z kanałem do wętylacji grawitacyjne,czy owy kanał musi zostać ze względu na przepisy,czy mozna kupic komin bez kanału do wętylacji grawitacyjnej?
3.Co z kotłownia-piec gazowy z zamkniętą komorą spalania-czy musi tam być wyciąg grawitacyjny czy Też może być wętylacja mechaniczna?Projektant powiedział mi że musi być i koniec??:confused:
Dziękuje za pomoc

ProMyst
08-12-2011, 09:28
1. Kominy nie są potrzebne.
2. Kominek z zamkniętą komorą spalania. Doprowadzenie powietrza rurą śr. 150 mm jeśli się nie mylę. Wentylacja nie potrzebna.
3. Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania (kondensacyjny) o ile się nie mylę pobiera powietrze z zewnątrz budynku i tą samą rurą wyrzucają spaliny więc po co wentylacja? Chyba, że planujesz kotłownie na paliwo stałe. Ja tak mam. Doprowadziłem jeden komin wentylacyjny do kotłowni którą szczelnie odizoluje. No i projekt: Jeśli nazwiesz pomieszczenie kotłownią doprowadzenie powietrza musi być na projekcie.

ProMyst
08-12-2011, 09:32
A i jeszcze jedno dot. pkt. 2: Słyszałem, że w niektórych rejonach kominiarz nie odbiera domu bo nie ma wentylacji w pomieszczeniu gdzie jest kominek i nie ma dla nich znaczenia że jest z zamkniętą komorą spalania. Ktoś tak mi pisał na FM. Ja jednak liczę na zdrowy rozsądek kominiarza który będzie odbierał nasz dom.

piotri
08-12-2011, 12:22
Hmm,

Mało piszę na forum muratora, ale tematy o które pyta autor wątku trapiły i mnie. I niestety odpowiedzi jakie znalazłem były zupełnie inne niż podane w odpowiedzi.
Ad2. Podobno powinien być kanał wentylacyjny przy kominku aby w przypadku braku prądu była wentylacja naturalna. Kanał taki ma zamykaną kratkę
Ad3. Wentylacja grawitacyjna wymagana, ze względu na gaz w domu. Taka sama odpowiedź jest na forum muratora.
Niestety większość pisze to co im się wydaję nie zważając na przepisy. Na poczatku też byłem podekcytowany ile to zaoszczędzę bo komimów nie muszę mieć. I jak się później okazało i tak należy choć jeden postawić.
źródło: http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/Jak%20zmieniono%20domy.pdf
http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/Jak%20zmieniono%20domy.pdf strona bodajże 5

Nadal nie rozwiałem swoich wątpliwości co do kuchni i kuchnki gazowej.

ProMyst
08-12-2011, 12:47
Ad2. Podobno powinien być kanał wentylacyjny przy kominku aby w przypadku braku prądu była wentylacja naturalna. Kanał taki ma zamykaną kratkę

Co ma prąd do wiatraka? Kominek z zamkniętą komorą spalania nie potrzebuje wentylacji bo dostarcza się ją bezpośrednio do paleniska. Po drugie NIE WOLNO stosować wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu z WM!

Rozdział 6. Wentylacja i klimatyzacja

§ 150.

9 . W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia(o takich nie mówimy) i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Ad.3 "3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175."

piotri
08-12-2011, 12:59
No widzisz, nie doczytałeś tego co pisałem. Przez cały czas kratka jest zamknięta czyli jakby wentylacji grawitacyjnej nie było. Czy napisali prawdę co do kominka to nie wiem, co do gazu u niejednego źródła było napisane że grawitacyjna wentylacja jest wymagana.

"Dlatego zamiast kotłów z otwartą komorą spalania zaleca się stosowanie kotłów z
zamknięto komora spalania - turbo lub kondensacyjnych. WyposaŜone są one w system rura
w rurze, który pozwala na pobieranie powietrza do procesu spalania bezpośrednio z zewnętrz
a nie z pomieszczenia. Dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania kanału nawiewanego a
proces spalania odbywa się w sposób niezaleŜny. Zmniejsza się tym samym strumień
powietrza zewnętrznego doprowadzanego do budynku z pominięciem systemu mechanicznej
wentylacji, redukują straty ciepła na wentylację i straty ciepła powodowane wychłodzeniem
kotła oraz zasobnika c.w.u.. Wykorzystanie kotła z zamkniętą komorą spalania nie zwalnia
jednak z obowiązku wykonania w kotłowni naturalnej wentylacji wywiewnej i zastosowania
nieszczelnej stolarki okiennej. Z uwagi na podłączenie gazu pomieszczenie to musi posiadać
niezaleŜny, naturalny system wentylacji. Aby jednak nie doszło do zakłóceń pomiędzy
wentylacją mechaniczną a naturalną drzwi pomiędzy kotłownią a wnętrzem budynku
powinny być szczelne."

ProMyst
08-12-2011, 13:00
3.Co z kotłownia-piec gazowy z zamkniętą komorą spalania-czy musi tam być wyciąg grawitacyjny czy Też może być wętylacja mechaniczna?Projektant powiedział mi że musi być i koniec??:confused:


http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-gazowe/w-kotlowni-z-kotlem-kondensacyjnym-nawiew-nie-jest-konieczny,26_6657.html
Według mnie wystarczy kanał wywiewny z rury ponad dach. Komina nie trzeba murować.

ProMyst
08-12-2011, 13:02
No widzisz, nie doczytałeś tego co pisałem. Przez cały czas kratka jest zamknięta czyli jakby wentylacji grawitacyjnej nie było. Czy napisali prawdę co do kominka to nie wiem, co do gazu u niejednego źródła było napisane że grawitacyjna wentylacja jest wymagana.

Zamkniesz tak szczelnie kratkę?

M K
08-12-2011, 13:04
Aby nie było "chyba lub wydaje mi się", proszę poczytać:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. Nr 75, poz. 690)
§ 148
2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

§ 150
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

§ 170
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

M K
08-12-2011, 13:09
1. Kominy nie są potrzebne.
2. Kominek z zamkniętą komorą spalania. Doprowadzenie powietrza rurą śr. 150 mm jeśli się nie mylę. Wentylacja nie potrzebna.
3. Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania (kondensacyjny) o ile się nie mylę pobiera powietrze z zewnątrz budynku i tą samą rurą wyrzucają spaliny więc po co wentylacja? Chyba, że planujesz kotłownie na paliwo stałe. Ja tak mam. Doprowadziłem jeden komin wentylacyjny do kotłowni którą szczelnie odizoluje. No i projekt: Jeśli nazwiesz pomieszczenie kotłownią doprowadzenie powietrza musi być na projekcie.

Pomyłka przy piecu lub kominku z zamkniętą komorą spalania, również potrzebna jest wentylacja. Może to być np.: wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna zrównoważona.

ProMyst
08-12-2011, 13:12
Pomyłka przy piecu lub kominku z zamkniętą komorą spalania, również potrzebna jest wentylacja. Może to być np.: wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna zrównoważona.
Pod pojęciem wentylacja chodziło mi o wentylację grawitacyjną przy WM :) Przepraszam za niedokładność.

M K
08-12-2011, 13:40
Wykorzystanie kotła z zamkniętą komorą spalania nie zwalnia
jednak z obowiązku wykonania w kotłowni naturalnej wentylacji wywiewnej i zastosowania
nieszczelnej stolarki okiennej. Z uwagi na podłączenie gazu pomieszczenie to musi posiadać
niezaleŜny, naturalny system wentylacji. Aby jednak nie doszło do zakłóceń pomiędzy
wentylacją mechaniczną a naturalną drzwi pomiędzy kotłownią a wnętrzem budynku
powinny być szczelne."

Głupoty w tym artykule piszą.

Tak się robi tylko w przypadku pieca na paliwo stałe: węgiel, drewno,..... Natomiast jak w pomieszczeniu jest piec z otwartą komorą spalania, powinien tam być nawiew powietrza zewnętrznego (kratka przy podłodze) oraz kanał wywiewny wentylacji grawitacyjnej lub nawiew i wywiew WM zrównoważony lub nadciśnieniowy.
W przypadku pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania, nawiew nie jest potrzebny, natomiast potrzebny jest wywiew. Może to być kanał wentylacji grawitacyjnej lub wywiew WM.

piotri
08-12-2011, 14:06
W takim razie nie będę więcej roztrząsał tematu.
Na forum był już ten temat: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?155701-wentylacja-kotłowni-dla-kotła-kondensacyjnego/page2
O ile dobrze pamiętam chyba w jeszcze jednym wątku była podobna dyskusja.

M K
08-12-2011, 19:01
Na forum był już ten temat: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?155701-wentylacja-kotłowni-dla-kotła-kondensacyjnego/page2 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?155701-wentylacja-kot%C5%82owni-dla-kot%C5%82a-kondensacyjnego/page2)

W tym wątku zwrócona została uwaga na zagrożenia związane z użytkowaniem kotłów zasilanych np.: gazem. I słusznie bo nie powinno się lekceważyć takich zagrożeń jak możliwość rozszczelnienia instalacji gazowej. Tylko, że nie powinno się również popadać w przesadę.

Musimy tutaj rozdzielić jak możemy zrobić wentylację kiedy w domu ma być WM a piec znajduje się w wydzielonej kotłowni. W takim wypadku w kotłowni może być wentylacja grawitacyjna, nawiew i koniecznie szczelne drzwi, oddzielające kotłownię od pozostałych pomieszczeń.
Natomiast kiedy piec wisi w łazience, kuchni czy korytarzu, planując lub mając WM, nie możemy zrobić wentylacji grawitacyjnej, bo przepisy wyraźnie tego zabraniają.
Mamy więc zrezygnować z WM i w domu, mieszkaniu zrobić tylko wentylację grawitacyjną?
Zrobimy w łazience nawiew i wywiew grawitacyjny i uszczelnimy do niej drzwi?
To dopiero byłaby paranoja :rolleyes:
Ponadto nie wiem czemu zakładamy, że wentylacja grawitacyjna tak dobrze zadziała. I skutecznie usunie zapachy czy gaz z rozszczelnionej instalacji?
Po pierwsze jak chałupa szczelna, to wentylacja grawitacyjna nie będzie działać. Nie działa też kiedy na dworze jest cieplej jak w domu, czyli latem.
Powinna działać zimą tylko, że nie zawsze tak jest. W ilu domach taka wentylacja, dmucha zamiast wyciągać?
Ostatnim argumentem za wentylacją grawitacyjną jest "bo działa jak nie ma prądu" a WM bez prądu nie działa.
To proszę jeszcze raz poczytać kiedy i jak działa wentylacja grawitacyjna.
A co do ewentualnego braku prądu, to jest coś takiego jak przetwornica, ups, agregaty i WM będzie działać nawet jak nam prąd wyłączą. Możemy również zrobić WM tak aby przynajmniej jeden wywiew, np.: w łazience z z zainstalowanym tam piece gazowym, działał jak wentylacja grawitacyjna, kiedy nam wyłączą prąd.

menelek
09-12-2011, 10:36
Dzieki za wszystkie podpowiedzi,
-czyli moge odizolować kotłownie od reszty domu gdzie bedzie WM za pomocą szczelnych drzwi,i tam zrobić grawitacyjną.Wczesniej zastanawiałem sie tylko nad samym wyciągiem grawitacyjnym w kołowni(nawiew nie potrzebny bo kocił z amkniętą komorą spalania) i nieszczelnymi drzwiami w kotłowni w celu zachowania cyrkulacji powietrza.
- jak instalacja jest zrobiona poprawnie i w domu panuje nadcisnienie i posiadamy kominek z dopływem powietrza zewnątrz to nie musimy czy nawet nie możemy mieć wycągu grawitacyjnego(przepisy zabraniają łonczenia dwóch systemów?)
Dziękuje za pomoc

M K
09-12-2011, 11:59
Aby wentylacja grawitacyjna działała poprawnie,musi być dostarczone powietrze zewnętrzne. Może to być to nawiew, nawiewnik lub uchylone okno.

Przy WM kominek musi mieć zamkniętą komorę spalania. Ma on szczelne palenisko, uszczelnione drzwiczki, dopływ powietrza zewnętrznego kanałem fi 100 lub 150 podpięty bezpośrednio do wkładu. Taki kominek, nie może pobierać powietrza z pomieszczenia.

Nie można łączyć WM z wentylacją grawitacyjną w jednym pomieszczeniu.

menelek
09-12-2011, 14:22
ok,już kapuje:) wielkie dzięki

kangaxx
09-12-2011, 17:21
"Bezpieczna praca kominka jest zagwarantowano równieŜ w przypadku
wyłączenia wentylacji mechanicznej, np. na skutek przerwy w dostawach energii
elektrycznej. Kominek staje się wtedy głównym źródłem ciepła w domu (pompy obiegowe
c.o. są równieŜ zasilane energią elektryczną) a rolę wentylacji mechanicznej musi przejąć
wentylacja naturalna."

to już są domniemania, który przepis nakazuje stawianie takiego kanału grawitacyjnego?
to jest tylko możliwa a nie obowiązkowa opcja więc o co ten spór?

malux20
09-12-2011, 17:44
po co jakas went mech. nie wystarczy uchylic okna?

kangaxx
11-12-2011, 12:07
po co jakieś okna, nie wystarczy went mech? :)
przeczytaj co sam napisałeś

"okna w warstwie ocieplenia 3 szybówka drewno [wsp 0,75-1,02]"

i otwieraj okna a najlepiej zdemontuj, twoje posty przeczą same sobie :)

malux20
11-12-2011, 15:02
no ale liczę na wasze poczucie humoru.

kangaxx
12-12-2011, 08:57
zawsze do usług :)

sebm
23-01-2012, 20:57
A ja dalej nie wiem o co tu chodzi:(
Mam mieć gaz w łazience, piec kondensacyjny, ale chcę też mieć WM, czy ta łazienka musi mieć dodatkowo WG czy mogę mieć tylko wywiew WM?
I czy w kuchni można użyć kuchenki gazowej z płomieniem?
Czy jakaś instytucja (gazownia, kominiarze) udzieli mi pisemnej odpowiedzi jeśli się o taką zwrócę?
Ważne to jest dla mnie, bo zaczynam budowę i nie wiem czy budować kominy czy nie :)

KrzysztofLis2
24-01-2012, 08:42
Odpowiedzi znajdziesz w przepisach, np. w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nie musisz mieć wywiewu grawitacyjnego w przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, ani w przypadku kuchenki gazowej.

parseq
05-02-2012, 01:03
Mam mieć gaz w łazience, piec kondensacyjny, ale chcę też mieć WM, czy ta łazienka musi mieć dodatkowo WG czy mogę mieć tylko wywiew WM?
I czy w kuchni można użyć kuchenki gazowej z płomieniem?
Czy jakaś instytucja (gazownia, kominiarze) udzieli mi pisemnej odpowiedzi jeśli się o taką zwrócę?

Taki luksus też bym chciał mieć! Niestety w wielu wypadkach trzeba umieć
udowodnić, że się nie jest wielbłądem.
Informacje których szukasz powinny być w kupionym przez Ciebie projekcie.
Nie ma ich? Coż, WM to jeszcze nie jest masówka. Zestawienie elementów
aby działało i jeszcze zgodnie z przepisami kosztuje. Można też powyciągać
te rozproszone informacje z tego forum, ale to ... też kosztuje.

Cenne rozporządzenia ministra infrastruktury w tym temacie:
Dz.U. nr 75 z 15.06.2002 poz. 690, (--> tu jest rozporządzenie z 12.04.2002)
Dz.U. nr 109 z 07.04.2004 poz. 1156,
Dz.U. nr 201 z 06.11.2008 poz. 1238

WG i WM technicznie się wykluczają. Można o tym też przeczytać w przepisach ministra.
Można więcej poczytać na forum. Może to zająć parę dni jak się zaczyna.
Tematy np.:
- "Czy musi być wentylacja grawitacyjna?"
- "Rekuperator a okap kuchenny",
- "Kuchnia gazowa i wentylacja mechaniczna"

sebm
27-02-2012, 09:29
A ja nie mam nic przeciwko temu, żeby kosztowało. Teraz zastanawiam się czy budować kominy wentylacyjne, jeśli z nich zrezygnuje, zrobię WM, a ktoś mi nie odbierze?
Projekt mam dotyczący rozbudowy, są tam tylko pokazane kominy wentylacyjne, nawet zbytnio nie opisane. Kto powinien mi wydać opinie/zrobić projekt (i czego wentylacji czy gazu?), tak żebym był pewien, że rezygnacja z WG nie pociągnie za sobą późniejszej dobudowy komina w łazience.

kangaxx
27-02-2012, 16:27
w łazience na pewno nie będziesz musiał dobudowywać, mogą się pluć tylko:
-o kanał w salonie gdy będzie tam kominek
-o kanał w kuchni gdy będzie tam kuchenka gazowa
-o kanał w kotłowni gdy będzie tam jakiś kocioł

wszystkie te sprawy regulują przepisy, jakkolwiek kotłownie i kominek jest dość łatwo przepchnąć tak z kuchenką już jest gorzej bo powietrze do spalania jest potrzebne a palnik otwarty, powietrza dostarcza wentylacja ale nie każdy to rozumie i są kłopoty

dla świętego spokoju zgłaszasz że w kuchni masz kuchenkę elektryczna, kominka nie będzie a w kotłowni zostaw grawitacyjną, po odbiorze robisz tak jak miałeś w planach, smutne ale prawdziwe

KrzysztofLis2
28-02-2012, 07:55
Jak ktoś nie odbierze tego, co jest zgodne z przepisami, to trzeba poszukać innego, tym razem fachowca, który się na robocie zna.