PDA

Zobacz pełną wersję : Płaszcz wodny - wężownica miedziana- czy warto



Cordoba_2004
09-12-2011, 19:51
Witam
Proszę Szanownych Kolegów o radę.
Na jednym z portali znalazłem taki oto obrazek.
http://obrazki.elektroda.pl/9504934000_1323459462_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/9504934000_1323459462.jpg)
Mam obecnie kominek w domu w którym pali się co dzień.
Chcę wymienić go na kominek z płaszczem ale zastanawiam się czy nie lepiej
dać na obecny kominek bez płaszcza taką wężownicę z rury miedzianej, która będzie spełniać rolę płaszcza. Oczywiście wiadoma sprawa, sterownik, bezpieczeństwo pompka, podtrzymanie jest konieczne jak w każdej instalacji.
Mierzyłem dzisiaj temperaturę nad kominkiem, waha się ona w przedziale 65 st C 90 st C.

Pytanie ma sens ponieważ nie chciał bym zmieniać, naruszać ładnej odbudowy marmurowej. Tylko czy wydajność cieplna będzie dobra?

Z góry dziękuję za wszystkie porady

Kominki Piotr Batura
09-12-2011, 21:09
Ładne rurki ! :D Wydajność będzie na pewno dobra, pod warunkiem,
że masz nieduży bojler i nie jesteś maniakiem kąpieli.

Cordoba_2004
09-12-2011, 21:13
Boiler jest 300 litrów .
Głównie chodzi mi o podpięcie do kaloryferów a w lecie w pochmurne dni może jako wody użytkowej.
Dziennie schodzi mi jakieś 100 litrów wody do kąpieli.

Nurtuje mnie następujący problem
JAk zabezpieczyć wężownicę termicznie ?
Ile jej dać nad tym kominkiem ?
Na co zwrócić uwagę przy jej montowaniu ?

Kominki Piotr Batura
09-12-2011, 21:33
Mam dla Ciebie dwie informacje . Jedną dobrą , drugą złą .
Pierwsza, powoduje, że i druga będzie dobra :).

Urządzenie nie jest już produkowane od lat . Aqua WT Direkt
Sparthetma, omawiany na forum był już jakiś czas temu.
Zaprzestano jego produkcji, bo nigdy nie powinni jej rozpocząć.
Wydajność tego urządzenia starczała jedynie do celów,
o jakich wspomniałem w poprzednim poście . Podłączenie
dodatkowo choćby dwóch małych kaloryferów to zadanie
ponad jego siły . To była ta druga wiadomość.

Cordoba_2004
09-12-2011, 21:52
nic z tego co piszesz nie kumam

Kominki Piotr Batura
09-12-2011, 22:28
Sorki. Łykend - na wesoło chciałem :D

Nic tymi rurkami nie nagrzejesz oprócz 150 l bojlera.
Kup sobie płaszcz wodny.

Cordoba_2004
09-12-2011, 22:35
no ok tylko powiedz czemu
bo licząc powierzchnię wymiany ciepła to trochę inaczej wychodzi......ale nie wiem......dlatego pytam
150 litrów wody powiadasz ......a ile mam w grzejnikach ?

margod
09-12-2011, 22:38
... a te grzejniki masz izolowane :)

Kominki Piotr Batura
09-12-2011, 22:56
Kiedyś już to pisałem , ale nie mogę znaleźć.
Rurki które pokazałeś, to była pierwsza zabawa w wodę
jednego z największych producentów urządzeń kominkowych
na świecie - firmy Spartherm. Pierwsze takie urządzenie
w Polsce testowałem u siebie i testy wypadły niepomyślnie.
Mimo,że na pierwszy rzut oka, wszyscy odnieśli wrażenie
takie jak TY. Spartherm wycofał się produkcji tych rurek,
na rzecz kolejnego o nazwie Thermax . Cóż , powiem tak,
kolejny produkt , który bez spawarki nie działał prawidłowo :D
Dopiero AQABOX , jest urządzeniem udanym , ale o dość
specyficznym przeznaczeniu. Poszukiwania Spartherma
zakończyły się w końcu bardzo udaną produkcją wkładów
wodnych, które zaliczają się do najlepszych urządzeń na rynku.

M***ki
10-12-2011, 05:29
Kup sobie wodny polecam model KV6.62 TV , informacje o produkcie i punktach sprzedaży znajdziesz na www.wklady-kominkowe.com.pl

Cordoba_2004
10-12-2011, 06:01
Rzadko tu bywam na tym forum to fakt
ale mam wrażenie jak by pisali do mnie akwizytorzy - mam nadzieję że to mylne wrażenie

coulignon
10-12-2011, 07:20
przepraszam ale odpowiedzi Piotra Batury są bardzo rzeczowe więc nie za bardzo rozumiem o co te pretensje. Oczywiście, Piotr zajmuje się ..... uwaga.... kominkami! Więc dlatego pewnie mógł ci udzielić rzeczowej i fachowej odpowiedzi. Jeśli oczekiwałeś odpowiedzi od bezrobotnego piekarza no to sorry. Jedynie Mistrz ma w tym temacie epizod "sprzedaje więc jestem" . Ale to była jedna odpowiedź na kilika które padło. Gdybym nie miał wrodzonej kultury to napisałbym że Waszmość właśnie zachował się jak ch... Ale nie napiszę.

Cordoba_2004
10-12-2011, 07:33
Jakoś na innych forach ludzie umieją dawać porady bez linków do konkretnych firm
Nikt nie napisał o wadach technicznych tego rozwiązania
Nikt nie napisał o zaletach
Nikt nie napisał o szczegółach technicznych na które warto zwrócić uwagę
A link do akwizytorów kominków umiem znaleźć . Szukałem porad technicznych a nie ulotek z hasłami reklamowymi.
O to już nie to samo forum co kilka lat temu

bohusz
10-12-2011, 08:08
Jakoś na innych forach ludzie umieją dawać porady bez linków do konkretnych firm
Nikt nie napisał o wadach technicznych tego rozwiązania
Nikt nie napisał o zaletach
Nikt nie napisał o szczegółach technicznych na które warto zwrócić uwagę
A link do akwizytorów kominków umiem znaleźć . Szukałem porad technicznych a nie ulotek z hasłami reklamowymi.
O to już nie to samo forum co kilka lat temu

Tak to słuszna i trafna uwaga. Dziwne i niesamowite byłoby gdyby to forum zostało i było takie samo jak kilka lat temu.
Przecież wszystko wokół się zmienia w sporym tempie, trudno tego nie zauważyć.

Piotr według mnie udzielił Ci wyczerpującej, jednoznacznej odpowiedzi. Napisał ją bo chciał w ramach swojego wolnego, prywatnego czasu i to zupełnie za darmo.
Może to odpowiedz, nie taka jaką chciałeś usłyszeć, ale według mnie jest prawdziwa.
Tym bardziej, że nic nowego nie wymyśliłeś, takowych tematów własnych "racjonalizacji rurkowych" jest tutaj sporo. Poszukanie ich wymagałoby od Ciebie wysiłku i czasu.

M***ki
10-12-2011, 08:51
NAJLEPSZE I FACHOWE ODPOWIEDZI PŁYNĄ OD...POSIADAJĄCYCH SWÓJ JEDEN JEDYNY KOMINEK . ZNAJĄ TYLKO TEN ... I TYLKO ON JEST NAJLEPSZY ;) Cała reszta to reklama lub kryptoreklama ... unikajcie ludzi z branży !!!!!

kbab
10-12-2011, 09:14
Mam obecnie kominek w domu w którym pali się co dzień.
Chcę wymienić go na kominek z płaszczem ale zastanawiam się czy nie lepiej
dać na obecny kominek bez płaszcza taką wężownicę z rury miedzianej, która będzie spełniać rolę płaszcza.
Oczywiście możesz wybrać proponowany wyżej wkład - to dość droga modernizacja (a właściwie inwestycja), ale przedtem zamiast tego wymiennika poczytaj o innych - jest ich sporo w ofercie, różnej mocy, które instaluje się bezpośrednio nad posiadanym wkładem kominkowym - to zdecydowanie tańsze wyjście,
np coś takiego - ja tym nie handluję
http://allegro.pl/wymiennik-plaszcz-wodny-do-kominka-i1981372808.html
Pytasz czy warto - moim zdaniem jako posiadacza kominka z pw - tak
PS. Są też tańsze, np za 390zł
http://allegro.pl/plaszcz-wodny-wymiennik-ciepla-wklad-wodny-p-i1970031147.html

bladyy78
10-12-2011, 09:45
Kolego Cordoba_tym urządzeniem niczego nie zagrzejesz wszyscy ci dobrze radzą szkoda kasy na rurki miedziane, wielu już próbowało i efektywność była mizerna, Jak chcesz coś odzyskać to wyspawaj sobie, lub kup gotowy na allegro albo w jakimś sklepie wymiennik wodny który odzyska ciepło z rury spalinowej. Będzie to miało o wiele większa sprawność. Ja właśnie kończę montaż takiego samodzielnie wykonanego wymiennika mam nadzieje że dziś go uruchomię. Sam jestem ciekaw czy zda on egzamin. Koszt wykonania to ok 200zł ( stara butla gazowa 65l ( na złomie ok 40zł)+ rura stalowa fi 160 ,1m, 4mm grubość, kupiona w Centrostalu 88zł+ mufy + spawanie ). W tej cenie nie zrobisz nic lepszego a sprawność pewnie będzie kilkukrotnie większa.

Cordoba_2004
10-12-2011, 11:52
Mógł bym dostać fotę tego spawanego elementu ?

M***ki
10-12-2011, 18:19
Moc zapewne będzie o wiele większa jeśli w tej butli gazowej coś zostało ;) Na tej ofercie z alllegro moc maksymalna 30 kW ... :D

bladyy78
10-12-2011, 21:08
Właśnie jestem po uruchomieniu tego ustrojstwa działa fajnie ile mocy dodatkowo mi to dało nie mam pojęcia podłączyłem wymiennik przeciwprądowo do powrotu c.o. dzięki czemu podniosłem temp. powracającej wody do kominka dokładnie trudno określić o ile bo nie mierzyłem temp., ale woda wpadająca do niego jest ciepła a wychodząca już gorąca. Wysokość wymiennika 1m. Gdyby nie ograniczał mnie strop pewnie zrobił bym taki wymiennik wyższy, gdyż rura dymna nadal parzy wiec sporo jeszcze z niej można ciepła odzyskać. Tak jak pisałem wcześniej budowa tego jest identyczna do tych sprzedawanych na allegro z tą różnica że tamte są z cieniutkiej 2mm blachy, a mój z blachy 4mm i na pewno dłużej posłuży, wadą mojego wymiennika jest ciężar z woda wazy ponad 80kg i będę musiał go przymocować jeszcze do komina bo teraz całym ciężarem opiera się na kominku. Fotki jak zrobię to mogę Ci podesłać na e-mail, ale dopiero w przyszłym tygodniu. Wiec jak będziesz chciał to zobaczyć podeślij mi meila.

Kominki Piotr Batura
11-12-2011, 08:00
Cordoba.
Domyślam się,że trudno Ci zrozumieć po co Piszę na tym forum,
skoro nic Ci nie wciskam na siłę. Nie tylko Ty masz ten problem :).
Na szczęście to nie mój problem. Natomiast nie myśl sobie, że
pogardzę Twoimi pieniędzmi, jak znajdziesz coś w mojej ofercie :D

Do rzeczy. Chciałbym odnieść się do konstrukcji którą ma bladyy78.
Bladyy, popraw mnie jeśli źle to zrozumiałem.

Kolega ma kominek z PW , dość wydajny, ogrzewający cały jego
dom. Przystawka ,którą wyspawał z korpusu butli gazowej (świetny
pomysł !), to chęć odebrania ciepła z dymu, który ma prawdopodobnie
zbyt wysoka temperaturę i energia ta ucieka "panu Bogu w okno",
co zapewne wkurzało Bladego. Sama przystawka będzie miała zbyt
małą moc , by napędzać to co chcesz ogrzać.


Bladyy78
Pomysł, by podłączyć przystawkę na powrocie wydaje się być ciekawy.
Oczywiście pod warunkiem,ze moje domysły są właściwe.
Powiem Ci jak ja to u siebie zrobiłem, bo można to osiągnąć inaczej,
może łatwiej, co nie zmniejsza doskonałości Twojego pomysłu.
Ja mam moderator ciągu. Gdzie i jak włączony do komina, nie zostanie
tu opisane, bo konkurencja się na tym nie zna, a ja swoje patenty
najpierw sprzedaję .Forumowiczom "szeregowym" , zdradzam za darmo
na priv. :) Powiem tylko ,że wpuszczanie mrozu do komina to
oszołomstwo, a rozwiązania sygnowane przez niektórych producentów
moderatorów, by włączać je do wyczystek, to często też patologia.

Mój wkład PW, po załadowaniu średniej porcji drewna, rozpaleniu
jej , nagrzaniu wody w układzie do żądanego poziomu (20-30 min),
ma jeszcze opału na jakieś 2-3 godz. palenia . Po przymknięciu
wszystkich regulatorów fabrycznych (szyber i dolot powietrza przez
ruszt ), pali się zbyt intensywnie . Temperatura dymu 2 m nad
paleniskiem ma ok 350-400 st C. To za dużo . Zarówno z punktu
widzenia prawidłowej pracy komina, ekonomii i osiągania zbyt wysokiej
temperatury w instalacji (kaloryferach). Moderator, który skonstruowałem,
może ograniczyć temperaturę do poziomu zaniku ciągu (30-50 st C).
Czyli umożliwia mi płynną regulacje zakresu ciągu kominowego , poprzez
obniżanie temperatury dymu . To samo robisz swoją przystawką.

Testy jakie obecnie przeprowadzam, mają na celu opracowanie opcji
na sterowniku, regulującym temperaturę dymu , tak by nie spadła ona
poniżej zadanej wartości (w moim piecu to ok 150 st C).

bladyy78
11-12-2011, 19:18
Nie oszukujmy się to co skonstruowałem nie jest urządzeniem które zdoła ogrzać dom i zasobnik jednocześnie. Moc tego wymiennika jest zbyt mała. Powierzchnia wymiany mojego wymiennika to 0,45m2 wiec maksymalną moc jaką z niego mogę uzyskać to zapewne nie więcej niż 4,5- 5 kW wiec szału nie ma w rzeczywistości zapewne nie uzyskam więcej jak 3 kW. Oczywiście na allegro z tego typu wymienników uzyskują większe moce ale w większości przypadków jest to mydlenie oczu kupujących. Mi bardziej zależało na tym żeby podgrzać powrót wody powrotnej do instalacji. W instalacji na powrocie mam zawór termostatyczny 3- drożny. Teraz po zamontowaniu tego wymiennika podłączonego zaraz przez tym zaworem termostatycznym szybciej się on otwiera dzięki czemu mam szybszy start instalacji i na tym najbardziej mi zależało. Również dlatego podłączyłem ten wymiennik do powrotu gdyż chłodniejsza woda jest w stanie odebrać więcej ciepła niż gorąca, tym samym zwiększam trochę jego sprawność.

Niestety mam również problem z nadmiernym ciągiem kominowym myślałem że jak ochłodzę spaliny to ciąg się zmniejszy jednak tak się nie stało, ciąg jak był tak jest dalej za silny. Już kiedyś kombinowałem regulować ciąg uchylając delikatnie wyczystkę i przynosiło to rezultaty ciąg się zmniejszał . Teraz jednak myślę nad skonstruowaniem regulatora ciągu który będzie regulowany na podobnej zasadzie jak miarkownik reguluje dopływ powietrza do kotła. Tylko z ta różnicą że jak na kominku zostanie osiągnięta zadana temp to regulator będzie uchylał klapkę do komina i zmniejszał ciąg, a jak kominek będzie zimny to klapka będzie zamknięta (w kotle jest to na odwrót).

Kominki Piotr Batura
11-12-2011, 20:33
Czekam na mrozy z testami. Warto kontrolować temperaturę
tego co się wpuszcza do komina. Po niezłych wynikach z
kominkami powietrznymi i piecokominkami, postanowiłem
rozpracować PW. Aparatura nie uradowała mojej małżonki,
bo trochę tego naznosiłem, ale tu mam pełną kontrolę i
od początku do końca mogę obserwować na żywo co
się dzieje w palenisku. Wywalanie w komin więcej niż 200 st C,
to marnotrawstwo. Z tym miarkownikiem to Ciekawa historia.
Musze się kiedyś z nim zaznajomić.

bladyy78
12-12-2011, 19:26
Dziś chciałem sprawdzić o ile podgrzewa ten wymiennik wodę i nie ma rewelacji różnica miedzy pomiędzy wejściem a wyjściem podczas ciągłej pracy to 6*C spodziewałem się lepszego rezultatu. Co prawda pomiar może być obarczony dużym błędem, gdyż mierzyłem to termometrami przylgowymi które nie są zbyt dokładne. Zapewne w kominku bez płaszcza wodnego wynik by był znacznie lepszy gdyż spaliny takiego wkładu mają znacznie większą temperaturę. Wiec wężownica miedziana owinięta na rurze dymnej już kompletnie by nie zdała egzaminu.