PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wymienić uszkodzoną karpiówkę



Wawrzont
10-12-2011, 09:43
Witam,
dwa miesiące po wymienianie dachu jakiś życzliwy i pijany sąsiad z bloku obok rzucił w mój dach butelką. Rzucał z wysokkiego piętra, więc mam do wymiany dwie pojedyncze karpiówki. Układane były w koronkę, przykręcane wkrętami. Szczęśliwie rząd powyżej uszkodzonych to ten zaczepiany o poprzednią, więc nieprzykręcony. Mimo to nie mogę tej dachówki wyjąć ani wystarczająco cofnąć do tyłu, by dostać się do wkrętów tej uszkodzonej. Ktoś wie, co zrobić?
Pozdrawiam,
WS

andrzej belka
10-12-2011, 13:09
oddac sasiadowi butelką w okno ............

Andreas49
10-12-2011, 19:28
Sprobował bym wyjac uszkodzone dachowki za pomoca przyrzadu do wymiany lupka kamiennego.
Tp przyrzad umozliwiajacy wyciecie sruby trzymajacej dachowke.
Wsuwa sie go pod uszkodzona dachówkę. "na wyczucie" zahacza o śrubę i uderzając młotkiem w specjalnie wyprofilowana rękojeść wycina lub wyrywa śrubę czy gwoźdź.
Sadze ze bez kłopotu to zadziała przy karpiowce.
Postaram sie umieścić zdjęcie tego narzędzia
Pozdrawiam

Andreas49
10-12-2011, 19:33
Polska nazwa tego narzędzia to RAPIER do lupka..nie bede zamieszczal zdjecia - prosze wpisac w Google i na pewno Pan znajdzie zdjęcia.
Łatwiej wtedy zrozumieć zasadę działania tego prostego narzędzia.
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
10-12-2011, 22:09
Osobiście nie ryzykowałbym tej metody. Opisany przyrząd służy do usunięcia gwoździa z deski a nie wkręta z łaty. Łupek czy płytka włókno cementowa nie ma zamków i łatwo się wysuwa. Karpiówka ma zamki i nie wysunie się. Zamki uniemożliwią penetrację przyrządu. Próbując wyszarpnąć wkręta wprawimy w drganie łatę co może skutkować uszkodzeniami kolejnych dachówek. Mam nadzieję, że nie jest to dach mansardowy i każda dachówka wisząca na łacie nie została przykręcona. Wystarczy zatem zdjąć dachówki z kolejnego wyższego rzędu i zdejmując kolejne dotrzesz do uszkodzonych. Jednak najlepiej zrobisz zlecając tą naprawę firmie, która wykonywała Ci dach. Pozdrawiam.

Andreas49
10-12-2011, 23:06
co prawda - to prawda.Rapier to oczywiscie narzedzie do innego pokrycia i zaproponowałem je jako jakas alternatywe.
najlepszym rozwiazaniem jest oczywisice rozebranie kilku dachowek i uzupelnienie uszkodzonych a nie mocowanie sie z tylko z uszkodzonymi..

DACxxxAZ
13-12-2011, 19:55
Zrobiłem sobie takie obcęgi do obcinania wkrętów spod karpiówki. Narzędzie działa,można nimi wjechać głęboko i uciac wkręta.

atyp1
05-06-2016, 01:18
Możesz podesłac zdjecie tego przyrzadu do obcinania wkretow?
Bede bardzo wdzieczny.
Adam

Andrzej Wilhelmi
05-06-2016, 19:33
A po co obcinać? Czy nie lepiej dobrać odpowiednią długość wkręta? Pozdrawiam.

Jan P.
06-06-2016, 05:29
Andrzeju, nie załapałeś. Chodzi o ucięcie wkręta pod dachówką. Ja zbijam dachówkę np przecinakiem, wtedy jest łatwiejszy dostęp do wkręta. Jan

Andrzej Wilhelmi
06-06-2016, 20:08
Rzeczywiście nie załapałem. Nigdy nie mocowałem każdej dachówki. Pozdrawiam.

Jan P.
06-06-2016, 21:20
Rzeczywiście nie załapałem. Nigdy nie mocowałem każdej dachówki. Pozdrawiam.

Ja też nie mocuję każdej. Ale ze 20 lat temu zdarzyło mi się kręcić każdą karpiówkę na 2 wkręty. Wyobraźcie sobie nie miała zaczepów. Jan