PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

plusfoto
01-02-2017, 13:35
Nie jestem specjalistą ale chyba nie do końca tak jest jak piszesz. Grzałka się załączy jeśli w określonym czasie temperatury nie osiągną zakładanych minimalnych. Jakich to zależy od modelu pompy.

Marcin34_Śl
01-02-2017, 13:52
Kabel zasilający z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej przy TCAP 9 KW trójfazowym - 6x2,5?

agb
01-02-2017, 13:53
Nie jestem specjalistą ale chyba nie do końca tak jest jak piszesz. Grzałka się załączy jeśli w określonym czasie temperatury nie osiągną zakładanych minimalnych. Jakich to zależy od modelu pompy.


bobrow, albo CNC dawali kiedyś algorytm uruchamiania grzałki.

Andrzej5101
01-02-2017, 14:44
Dawali algorytmy dla pracującej PC.
Te warunki dotyczą startu PC przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego w instalacji

PIOCHU-M
01-02-2017, 21:45
[QUOTE=Andrzej5101;7403682]PIOCHU-M
Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;
> 25 C na zasilaniu ,
> 20 C na powrocie ,
a więc Twój Instalator wie co mówi

Mój instalator mówi, że przy pompach 1F grzałki przy spadku temperatury na powrocie szybko się załączają. Przy pompach 3F w zależności od modelu grzałki mogą się załączyć, ale nie tak szybko jak przy 1F.
Można sprawdzić czy się załączają wyłączając ręcznie jakieś zabezpieczenie - jak nie wyskoczy w trakcie użytkowania w 2T po przerwie w czasie dnia (1T) błąd - to ozn, że grzałki się nie załączały. Natomiast twierdzi też, że taka kombinacja lub zakręcanie obiegów w początkowym stadium wygrzewania domu ma niekorzystny wpływ i pozorna oszczędność może skutkować po wykończeniu domu wyłażeniem grzyba.
Dom po prostu trzeba wygrzać i wilgoć wyciągnąć.

flisiu
02-02-2017, 05:45
[QUOTE=Andrzej5101;7403682]PIOCHU-M
Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;
> 25 C na zasilaniu ,
> 20 C na powrocie ,
a więc Twój Instalator wie co mówi

Mój instalator mówi, że przy pompach 1F grzałki przy spadku temperatury na powrocie szybko się załączają. Przy pompach 3F w zależności od modelu grzałki mogą się załączyć, ale nie tak szybko jak przy 1F.
Można sprawdzić czy się załączają wyłączając ręcznie jakieś zabezpieczenie - jak nie wyskoczy w trakcie użytkowania w 2T po przerwie w czasie dnia (1T) błąd - to ozn, że grzałki się nie załączały. Natomiast twierdzi też, że taka kombinacja lub zakręcanie obiegów w początkowym stadium wygrzewania domu ma niekorzystny wpływ i pozorna oszczędność może skutkować po wykończeniu domu wyłażeniem grzyba.
Dom po prostu trzeba wygrzać i wilgoć wyciągnąć.
uwielbiam takie stwierdzenia : "moga sie zalaczac ale nie tak szybko jak przy 1F". co znaczy nie tak szybko ??
albo Ty zle przekazujesz albo instalator jest polonista. algorytmy pracy pompy/grzalki zawarte sa w dokumentacji ktora oczywiscie jest w internecie.
wystarczy znac model swojej pompy i uzyc google, oczywiscie potrzebna jest znajomosc jezyka angielskiego na poziomie podstawowym.
po co sie domyslac, tworzyc swoje teorie itd... ??? ameryka zostala juz odkryta wsytarczy poszukac. pozdro!

reksgildo
02-02-2017, 06:38
Tak czytam i czytam te zużycia i zaczynam się trochę niepokoić.
Moje zużycie początkowo wychodziło 19-23KW na tę chwilę wychodzi mi ponad 30kW/ dobę rozumiem że temperatura na dworze ujemna się utrzymuje ale coś mam wrażenie że sporawo mi wpierdziela tego prądu.
Utrzymanie 300L CWu to raptem 2-3kW/dobę

Jaką utrzymujesz temp. wewnątrz? Grzejesz wg termostatu czy pogodówki, w jednej taryfie czy w dwóch? U mnie za styczeń CO+CWU 1130kWh. Staram się trzymać w domu 23 stopnie. Żona jak widzi na termometrze w salonie że jest 22 stopnie to zaczyna narzekać. Jak mogę Ci coś poradzić sprawdź okna. Ja rok po montażu przyłożyłem rękę na około skrzydeł to wiało dość dobrze. Ściągnąłem montażystów, wyregulowali i jest ok.

thxluk
02-02-2017, 10:44
U mnie w modelu Sdc 3f rozruch był w styczniu.Grzalka nie była podłączona ,zrobiłem to w listopadzie, a PC wystartowała .

plusfoto
02-02-2017, 11:40
No to jeszcze raz. Grzałki się załączą jeśli minimalne temperatury zasilania i powrotu nie zostaną osiągnięte w określonym czasie. Z reguły jest to 15-30 min. od startu. W starszych modelach jak dobrze pamiętam jest to 25/20 stopni a u mnie w wersji H 20/15. Aby tego uniknąć wystarczy przy rozruchu zakręcić część pętli tak aby zachować minimalny przepływ a jak pompa się rozbuja pomału je odkręcać. Oczywiście mówimy o rozruchu pierwszym w sezonie gdzie temperatura wody w obiegu jest dość niska w okolicy 10-15 stopni. Przy wyższej temperaturze obiegu pompa raczej bez problemu sobie poradzi bez grzałek.

redblack
02-02-2017, 13:14
Proponuję przeczytać jeszcze raz post (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7404334&viewfull=1#post7404334) flisiu i zajrzeć do instrukcji serwisowej danego modelu. Poniżej wyciąg z instrukcji serwisowej wersji SDC 9-16 kW, 3 fazy:

380465

jogi1978
02-02-2017, 17:04
Witam chłopaki mam pytanie a raczej pytanka>
Trochę danych które nie zmieściłem stopce. zanim zdecydowałem sie na PC ,hydraulik zrobił mi podłogówkę
parter 1 rozdzielacz 7pętli + na zasilaniu pompa wilo samoregulująca ,
piętro- 1 rozdzielacz 6 pętli i też na zasilaniu w kotłowni wilo
Obliczyłem że w sumie jest 1233mb + przyłącza = 140l ,a jeszcze jest wpięty zbiorniczek wyrównawczy ,ale juz nie pamiętam czy na zasilaniu czy na powrocie podłogówki.
Przyjechała ekipa od PC i podłączyli Cały system do podłogówki .Podam skrócony opis hydrauliki .Odcinek z jednostki wewnętrznej od zasilania do podłogówki .
Od zasilania idzie w pierwszej kolejności zawór 3D potem do sprzęgła hydraulicznego i następnie rurą do każdej z osobna obu pomp wilo z filtrami osadniowymi ,które kręcą z osobna parter i piętro
Niestety pompy wilo chodziły ten sezon na zasadzie wpięte do gniazda 230v .i tyle
I teraz najciekawsze trochę sie naczytałem jak sterować tymi obiegówkami i zrobiłem tak. pompę od parteru steruje bespośrednio termostatem pokojowym utaiłem on/off 20* z histezą 0,5 która zamyka wszystkie 7 pętli, natomiast drugie piętro mam w rozdzielaczu listwę salus + elektrozawory i sterowaniem indywidualnym w 4 pokojach ,wiem wiem ,że wile osób tego nie pochwala ale mam 1 pokój na wschodzie ,2pokój na południu 3pokój na południowym zachodzie a 4pokój na północy i duże okna dachowe .to też w chłodne, ale słoneczne dni nie ma równych warunków temperaturowych ,a PC ciśnie swoją krzywą i pokoje słoneczne są przegrzane, dlatego termostaty pokojowe załatwiają sprawę.
teraz jaką funkcje spełnia pompa obiegowa w pc skoro i tak to pompy wtórne kręcą przepływem w pętlach a nie PC czy w takim układzie nie zmniejszyć obroty pompki z 3 na 1 ??
co z sytuacja kiedy pc ciśnie swoją krzywą ,a w pokojach i na parterze temperatura jest osiągnięta ,wyłączają sie pompy wtórne ( wszystkie obwody sie zamykają .?
Bo w moim PC zaczyna szybko rosnąc temperatura ( bo nie ma co grzać to jasne ) i pompa sie wyłącza SUPER , ale nie obiegówka ,słychać jak kręci ,ale co kręci ??? skoro obwody pozamykane .u mnie wygląda to teraz tak temperatura szybko spada na zasilaniu i powrocie w 1-2min np z 33* 26* i PC znów odpala. Ale na kródko bo bardzo szybko osiąga znowu maksymalną temperaturę w 1min +3min ( wciąż obwody wszystkie sa pozamykane bo w domu ciepło) i PC off. I znowu po szybkim spadku temperatury PC on 3-4 min pracuje bo szybko sie nagrzewa i PC of a obwody pozamykane bo ciepło w domu.
Co PC grzeje 1mb rurki na odcinku Pc - pompy wtórne?
taka praca jest raczej do dupy . problemu nie ma jak otworzy sie jakaś część pętli. wiem że najlepiej podpiąć jeden czujnik bezprzewodowy do PC ,ale nie o taki system odłączająca (całe zasilanie) mi chodzi .jak to ugryźć sterowanie .mam g12w i panele fotowoltaiczne 3,5kw ,chcę mieć komfort cały czas i ciepłą podłogę i stałą Tw nie zależnie czy w danym pokoju grzeje słońce a w drugim na północy nie . jak wy to rozwiązaliście sterowanie.w domu.
Może wogóle wywalić te pompy wtórne bo PC popchnie i da rady z cała instalacją i będzie te 2l/min na rotametrach .Kurcze zależy mi na sterowaniu tych pokoji na piętrze ale nie wiem czy nie szkodze PC .Poradźcie :bash:

jogi1978
02-02-2017, 17:24
Sterowanie pompek wtórnych zasadniczo działają jak chciałem zamykają i otwierają sie obwody zgodnie z pomysłem i Tw , ale co jak pozamykają sie wszystkiee pętle i pompy wtórne stoją ??? PC ciągle sie odpala i wyłącza bo szybko spada temperatura zaś. i pow. coś nie halo.
??

jogi1978
02-02-2017, 18:04
Zastanawia mnie dlaczego po wyłączeniu sie PC przy wszystkich pętlach zamkniętych jednocześnie . Tak szybko spada temperatura na zaś i powrocie . Tak sobie myśle żeby zostawić jak jest ale jedną z pętel zostawić poza sterowaniem np. W łazience . Wtedy pompa miała by skąd prat pomiar temp. Powrotu i taksz szybko by sie nie załaczła . Wtety owsze jedna z pompek by chodziła ale by przynajmniej tłoczyła do Pc na powrót ciepłą wode o i wtedy by tak często nie odpalał no chyba że już wszystko pokręciłem co?

CNC_POMPY_CIEPLA
02-02-2017, 19:09
Masz pewnie jakieś bardzo małe sprzęgło hydrauliczne które, które bardzo szybko się wychładza a że pompa sterowana jest temperaturą powrotu to jak ten mały układ się wychłodzi to ona się uruchamia.
Jaką masz pompę ciepła, bo jak masz mały obieg z małą ilością wody to pompa bez odszraniania gorącą parą nie będzie się właściwie odladzać.

A instalator powinien dać dwa przekaźniki takie które będą uruchamiały pompę ciepła jak ostygnie Ci dół lub jakaś sekcja góry.
ogólnie masz trochę źle ale to już wiesz :-)

jogi1978
02-02-2017, 19:51
Masz pewnie jakieś bardzo małe sprzęgło hydrauliczne które, które bardzo szybko się wychładza a że pompa sterowana jest temperaturą powrotu to jak ten mały układ się wychłodzi to ona się uruchamia.
Jaką masz pompę ciepła, bo jak masz mały obieg z małą ilością wody to pompa bez odszraniania gorącą parą nie będzie się właściwie odladzać.

A instalator powinien dać dwa przekaźniki takie które będą uruchamiały pompę ciepła jak ostygnie Ci dół lub jakaś sekcja góry.
ogólnie masz trochę źle ale to już wiesz :-)
PC jak w stopce Sprzęgło jest faktycznie Chyba małe dlatego myślałem, żeby na stałe krążyła jedna pętla na piętrze w łazience to może by tak sprzęgło się nie wychładzało.
Odszranianie u mnie sie odbywało przedtem jakieś 6-7min i zawsze wspomagane grzałką ??, a to dlatego że wystarczy jak na zasilaniu mam przy KG -15/32*,+15/25* i to wystarcza w domu mam 21-22* Tz 0* (nie mieszkam jeszcze) pompa przy tych nastawach z regóły trzyma ok 29* na zasilaniu ,a na powrocie jest 27-26* czyli 2-3* różnicy i nie chce iść wyżej . PC 24h i nie chce sie wyłączyć mimo że w domu jest ciepło też nie wiem dlaczego czy to za mały przepływ na rotametrach? teraz ma 1,7l/min na każdej z pętli w sumie całość ma ok140l ? gdybym dał obiegówki na full to moge wycisnąć jakieś 2,7-3l/m ,ale czy to coś zmieni w pracy PC ?
dwa przekaźniki ? do tego już mojego sterowania jak wyglądają.?
No i temat pompy obiegowej w PC jaką mam ustawić prędkość cały sezon była na 5 Ale ona nie daje przecież żadnego pędu w podłodze to robią pompy wtórne jaką funkcje spełnia w moim przypadku poza hałasem. zmiana prędkości na 1 czy 7 nic nie zmienia na rotametrach więc po co ma chodzić np.3lub5?
czy nie lepiej pompkę w PC ustawić na 1 tak aby tylko przetoczyła ciepła wode do pomp wtórnych i zdaje sie potrzebne tez do odczytu T powrotu, a obiegówki wtórne zrobią resztę pracy i podkręcić tak na 2l/m czy wogóle moja logika myślenie jest z du....y wzięta?

CNC_POMPY_CIEPLA
02-02-2017, 20:24
obiegówka na full nic nie da, otwarta w kółko pętla też nie wiele, bo będzie ciągle przegrzane jedno pomieszczenie.
pompa musi się wyłączać dlatego hydraulicznie tego problemu się nie rozwiąże. Trzeba to zrobić sterowaniem elektrycznie.
pompa włącza grzałkę przy odszranianiu bo ma za mały zład ciepłej wody, i dlatego odszranianie tak długo trwa.

jogi1978
02-02-2017, 21:01
obiegówka na full nic nie da, otwarta w kółko pętla też nie wiele, bo będzie ciągle przegrzane jedno pomieszczenie.
pompa musi się wyłączać dlatego hydraulicznie tego problemu się nie rozwiąże. Trzeba to zrobić sterowaniem elektrycznie.
pompa włącza grzałkę przy odszranianiu bo ma za mały zład ciepłej wody, i dlatego odszranianie tak długo trwa.
czyli cały system elektronicznego sterowania pompami wtórnymi jest do bani i sie nie sprawdzi ponieważ PC głupieje?
Jeśli tak to opowiedz co teraz. nie chcę całego sterowania wyzycać do śmieci da sie to jakoś zmodernizować ?
teraz jest tak
obie biegówki są w kotłowni i PC jedna ta odpowiedzialna na rozdzielacz na dole jest podpięta przewodowo do termostatu pokojowego ESCO TC920 która ma dużo możliwości podłączenia na górze mam 4 termostaty też ESCO TC920 podłączone do listwy salus + 6szt elektrozawory salus które po zamykaniu sie poszczególnych pętli automatycznie pompa wtórna sama reguluje moc która znajduje sie na dole w kotłowni . nie mam teraz możliwości do niej pociągnąć przewodu . co z tego sprzętu mozna jeszcze odratować ?i spiąć ta aby wyłączały sie pompy wtórne i PC i na odwrót.

CNC_POMPY_CIEPLA
02-02-2017, 21:09
Jak obie obiegówki są w kotłowni to ok, a zasilanie od pompy obiegowej piętra masz z listwy górnej czy z gniazdka w kotłowni?
Powinno być przewodem z listwy salus z góry.
Jaka firma Ci zakładała PC?

Pratchawiec
02-02-2017, 21:18
Jogi

Wywal w całości sprzęgło, w jego miejsce na zasilaniu wstaw zawór trójdrogowy (mieszający) - może być nawet ręczny (100-150 zł).
Na dole wywal obiegówkę i nic więcej nie ruszaj.
Na górze wstaw do rozdzielacza lub bezpośrednio przed nim odpowiedniej wielkości zawór upustowy różnicy ciśnień (70-120 zł).
Poza tym nic nie zmieniaj.
Zaworem mieszającym wyregulujesz ręcznie proporcje przepływów między obiegami górnym i dolnym, tak by uzyskać odpowiedni rozkład temperatur.
Na upartego możesz do tego użyć termostatu, tylko wtedy musisz kupić zawór z siłownikiem, co podraża inwestycję.

Masz w takim rozwiązaniu prosty układ zasilany wyłącznie obiegówką zainstalowaną w PC.
Zakładam oczywiście, że w instalacji nie masz baboli typu pętla 140 m lub rurki dobiegowe 20 mm pex.

Zaworem mieszającym raz ustalisz rozkład przepływów góra dół i potem zapewne nie będziesz miał potrzeby go ruszać.
Chyba że coś Ci się "odwidzi" to zmienisz ręcznie nastawy.

Edit

Myślałem, że to oczywiste ale...
Dla górnego obiegu też wywal obiegówkę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
02-02-2017, 21:30
Jogi

Wywal w całości sprzęgło, w jego miejsce na zasilaniu wstaw zawór trójdrogowy (mieszający) - może być nawet ręczny (100-150 zł).
Na dole wywal obiegówkę i nic więcej nie ruszaj.
Na górze wstaw do rozdzielacza lub bezpośrednio przed nim odpowiedniej wielkości zawór upustowy różnicy ciśnień (70-120 zł).
Poza tym nic nie zmieniaj.
Zaworem mieszającym wyregulujesz ręcznie proporcje przepływów między obiegami górnym i dolnym, tak by uzyskać odpowiedni rozkład temperatur.
Na upartego możesz do tego użyć termostatu, tylko wtedy musisz kupić zawór z siłownikiem, co podraża inwestycję.

Masz w takim rozwiązaniu prosty układ zasilany wyłącznie obiegówką zainstalowaną w PC.
Zakładam oczywiście, że w instalacji nie masz baboli typu pętla 140 m lub rurki dobiegowe 20 mm pex.

Zaworem mieszającym raz ustalisz rozkład przepływów góra dół i potem zapewne nie będziesz miał potrzeby go ruszać.
Chyba że coś Ci się "odwidzi" to zmienisz ręcznie nastawy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Kolego, proszę ..... :-)
Tylko przypomnę że taką instalację stawiałeś za przykład:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=7394602#post7394602

a teraz potwierdzasz moje obawy co do swojej wiedzy podpowiadając -krzywdząc jak powyżej.

Pratchawiec
02-02-2017, 21:44
Kolego, proszę ..... :-)
Tylko przypomnę że taką instalację stawiałeś za przykład:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=7394602#post7394602

a teraz potwierdzasz moje obawy co do swojej wiedzy podpowiadając -krzywdząc jak powyżej.

A merytorycznie?

CNC_POMPY_CIEPLA
02-02-2017, 21:57
ale krótko bo chory jestem :-)
1. kompletny brak sterowania temperatury dołu, jak będzie na samej krzywej to się nie da bo jak będzie miała być grzana górna łazienka to itak będzie grzany dół.
2. Góra będzie niedogrzana, bo jak włączy się jeden termostat na górze to woda itak popłynie sobie na dół bo ma lżej.
3. Jak ustawi zawór mieszający z priorytetem góry żeby dół się nie przegrzewał to jak góra będzie pozamykana to nie wystarczy mu przepływu i albo pompa będzie słabo pracować, albo wyłączy się czujnikiem przepływu. I jeszcze może długo się odladzać.
4. Chcesz mu wstawić dwie pompy jedną za drugą, i jeszcze elektroniczne, one zgłupieją.
5. Mnóstwo pracy i kosztów

Można to zrobić jednym lub dwoma przekaźnikami po 35zł.
http://allegro.pl/przekaznik-pk-1p-230v-5997-i5065830645.html

Pratchawiec
02-02-2017, 22:20
CNC

Widzę, że kompletnie nie rozumiesz jak działa prawidłowo zrównoważona instalacja hydrauliczna.

A co mu szkodzi podpiąć jakikolwiek sterownik-termostat bezpośrednio do PC.
Wiesz do czego służy zawór różnicy ciśnień?
Zapewne nie, bo wówczas nie stosował byś tak często buforów i odrębnych pomp dla każdego obiegu. I nie pisał głupstw o skutkach zamknięcia poszczególnych pętli.
Do ominięcia tych efektów stosuje się wspomniany wyżej zawór (jego skalibrowanie wymaga wiedzy o hydraulice).
Znowu nie zrozumiałeś - tam ma zostać tylko obiegówka fabryczna PC.

Słyszałeś kiedyś o tzw. Brzytwie Ockhama?
Na wszelki wypadek przytoczę;
Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę” (Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem).

Ergo

Instalacje, w tym hydrauliczne należy wykonywać a przede wszystkim planować najprościej jak się da, z uwzględnieniem oczekiwanych warunków pracy i efektów.

Edit

do postu 4786 dopisałem dla jasności;

Myślałem, że to oczywiste ale...
Dla górnego obiegu też wywal obiegówkę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
02-02-2017, 22:41
CNC

Widzę, że kompletnie nie rozumiesz jak działa prawidłowo zrównoważona instalacja hydrauliczna.

A co mu szkodzi podpiąć jakikolwiek sterownik-termostat bezpośrednio do PC.
Wiesz do czego służy zawór różnicy ciśnień?
Zapewne nie, bo wówczas nie stosował byś tak często buforów i odrębnych pomp dla każdego obiegu. I nie pisał głupstw o skutkach zamknięcia poszczególnych pętli.
Do ominięcia tych efektów stosuje się wspomniany wyżej zawór (jego skalibrowanie wymaga wiedzy o hydraulice).
Znowu nie zrozumiałeś - tam ma zostać tylko obiegówka fabryczna PC.

Słyszałeś kiedyś o tzw. Brzytwie Ockhama?
Na wszelki wypadek przytoczę;
Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę” (Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem).

Ergo

Instalacje, w tym hydrauliczne należy wykonywać a przede wszystkim planować najprościej jak się da, z uwzględnieniem oczekiwanych warunków pracy i efektów.

Edit

do postu 4786 dopisałem dla jasności;

Myślałem, że to oczywiste ale...
Dla górnego obiegu też wywal obiegówkę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Wiesz co?
Weź kartkę papieru i sobie to rozrysuj to co powyżej opisałeś. to może dostrzeżesz całą masę błedów Twojej kombinacji.
jak nie, to może faktycznie lepsza dla Ciebie będzie filozofia :-)

Pratchawiec
02-02-2017, 22:51
Idź spać (chory jesteś) a do łózka weź jakąś książkę; najlepiej o hydraulice i ogrzewnictwie.
Broń Boże o marketingu, w tej mierze masz praktykę.

EOT

Pozdrawiam

Pratchawiec

brochas
02-02-2017, 23:00
Czy to jest normalne ?
Mam wrażenie, że gdzieś mi ucieka ciepło na parterze, ogólnie temp spada dość szybko bo przez 5-6h nie grzania spada o ok 1 stopień
dodatkowo
przez kilka dni grzałem tylko parter (podłogówka), dopiero jakoś po 30h grzania nonstop tylko parter (ok 120m2) temp wzrosła z 17 do 19.5 stopnia (krzywa ustawiona na sztywno 37stopni). Wczoraj włączyłem także górę i po 12h grzania dół i góra, temp na dole 20stopni a góra 21.5 mimo iż wcześniej przez kilka dni nie była grzana.

Aktualnie nie mam żadnej opaski wokół domu, tylko sam piasek, zauważyłem, że przy aktualnej pogodzie piasek wokół domu nie jest zamarznięty, tak jakby przenikało ciepło z domu. Czy to normalne ?

jogi1978
02-02-2017, 23:48
Jak obie obiegówki są w kotłowni to ok, a zasilanie od pompy obiegowej piętra masz z listwy górnej czy z gniazdka w kotłowni?
Powinno być przewodem z listwy salus z góry.
Jaka firma Ci zakładała PC?
druga pompa zasilająca górę niestety zasilana jest z gniazda w kotłowni ta pompa jest właczona cały czas lecz jeżeli zamkną sie wszystkie pętle na góże wtedy pompka sama reguluje moc chodzi na minimum mocy z np 30w do 6w tak pyrka sobie , aż sie nie otworzy jakiś obwód i wzrasta pobór pompki.
nie rozumie co te dwa przekaźniki miały by za zadanie.?
samo sterowanie pompami wilo sam sobie zrobiłem dość prosta istalacja .wkurzało mnie to że jak PC w danych godzinach (TIMER) sie wyłączała to wtórne chodziły cały czas a to chyba nie dobrze bo instalacja sie szybciej wychładza tak?
(to nie problem wystarczy że na termostatach pokojowych ustawie on/off dla pomp wtórnych na dane godziny takie same jak w PC i nie ma problemu ,ale nie o to mi chodzi )

Pozatym PC jak chodziło 24h nie chciała się wyłaczać cały czas cisła mimo że już w domu było 23* a różnice między zasilaniem a powrotem były rzędu 2-3* a PC ciągle cisła KWh . co jest powodem że nie osiąga wyznaczonej temperatury i poprostu się wyłaczy na pare godzin?
.dlatego chce ją jakoś przydusić.i tak sobie pomyślałem że jak przestaną działać pompy wtórne pompa momentalnie dobije do zadanej temperatury i sie wyłączy a pompka w PC będzie sobie pyrkać po to żeby kontrolować T-powrotu.ale nie przewidziałem że tak szybko spada temperatura w 1min 6* i cały proces od nowa i tak w kółko dopóki sie nie otworzą jakieś pętle . i cały mój misterny plan w pi.....u .przez te ciągłe włączanie i wyłącznie PC przy wyłączonych popach wtórnych

jogi1978
02-02-2017, 23:56
Pratchawiec
strasznie ta twoja modernizacja wygląda. gdzie tu miejsce na niezależne sterowanie w pomieszczeniach na górze i oddzielne dla całego dołu.nie kapuje przypuszczam że jak wywalę polowe mojej hydrauliki to nic nie zmieni faktu oddzielnego sterowania obwodami w poszczególnych pomieszczeniach

Pratchawiec
03-02-2017, 00:57
Jogi

Jeśli oba obiegi chcesz odrębnie sterować wepnij bezpośrednio w PC termostat - jako nadrzędny i umieść go na dole, w miejscu temperatury referencyjnej.
Górę jako całość możesz sterować termostatem wpiętym do siłownika zaworu mieszającego.
Poszczególne pętle na górze z definicji wymagają autonomicznego sterowania - bo masz układ z wkładkami termostatycznymi.
Przypominam, że masz jeszcze rotametry.

Z doświadczeń użytkowników podłogówki wynika, że różnicowanie przepływów, a co za tym idzie temperatur góra - dół odbywa się z reguły raz, w takcie rozruchu i regulacji podłogówki.
Potem nikt w tym, poza hobbystami, nie grzebie.
Zmiana temperatury na dole, będzie - proporcjonalnie do ustawień zaworu mieszającego, uwzględniana w temp. pomieszczeń na górze.
Stąd uważam, że ręczny zawór mieszający jest w zupełności wystarczający.

Pozdrawiam

Pratchawiec

thxluk
03-02-2017, 05:45
jogi1978-
powiedz proszę skąd wiesz iz załącza Ci sie grzałka przy defrostach?

plusfoto
03-02-2017, 08:24
jogi rozumiem że zrobiłeś sobie jakieś tam niby sterowanie w każdym pomieszczeniu na górze, ale powiedz mi w jakim celu? Co to ma Ci dać.. Skomplikowałeś sobie tym cały układ mocno prosząc się o kłopoty których teraz doświadczasz. Moim zdaniem choć na próbę odłącz tą całą automatykę, dodatkowe pompki i inne duperele które tam masz włożone w cały układ, wyreguluj temperatury w poszczególnych pomieszczeniach ręcznie rotametrami a zobaczysz że pompa zacznie normalnie pracować i pozbędziesz się stresu i kłopotów. Jak okaże się że to zda egzamin to powywalasz z układu całe niepotrzebne badziewie i będziesz żył długo i szczęśliwie bez stresów a nawet zapomnisz że masz jakieś urządzenie które zapewnia ci ciepło w domu.

jogi1978
03-02-2017, 09:23
[QUOTE=thxluk;7405490]jogi1978-
powiedz proszę skąd wiesz iz załącza Ci sie grzałka przy defrostach
Zaczyna świecić w górnym prawym rogu napis heater

jogi1978
03-02-2017, 09:41
jogi rozumiem że zrobiłeś sobie jakieś tam niby sterowanie w każdym pomieszczeniu na górze, ale powiedz mi w jakim celu? Co to ma Ci dać.. Skomplikowałeś sobie tym cały układ mocno prosząc się o kłopoty których teraz doświadczasz. Moim zdaniem choć na próbę odłącz tą całą automatykę, dodatkowe pompki i inne duperele które tam masz włożone w cały układ, wyreguluj temperatury w poszczególnych pomieszczeniach ręcznie rotametrami a zobaczysz że pompa zacznie normalnie pracować i pozbędziesz się stresu i kłopotów. Jak okaże się że to zda egzamin to powywalasz z układu całe niepotrzebne badziewie i będziesz żył długo i szczęśliwie bez stresów a nawet zapomnisz że masz jakieś urządzenie które zapewnia ci ciepło w domu.

taki sposób uproszczonego systemu nie sprawdza się, już tak miałem . ponieważ PC jest na północnej stronie i jak przygrzeje słońce w górne pokoje w różnych godzinach inny pokój to dochodzi do przeżarzenia . PC nie rozróżnia jak jest pogoda :-) zdaje sie że powrócę do sterowania on/off PC 1 czujnikiem pokojowym .pytanie czy jak moje PC się wyłączy to pompy wtórne lepiej aby też sie wyłączyły czy mają kręcić 24h ? co leprze?

brochas
03-02-2017, 09:50
możesz zamontować prosty sterownik aby pompy się wyłączyły

clarnet
03-02-2017, 09:56
Taka dygresja. Warto o tym pomysleć przy wyborze samej PC i wybrać pompę z płynną regulacją przepływu na obiegówce (klasyczne Althermy) lub dodatkowo z wbudowanym zaworem bypass (modele Altherm EHSH/EHSX), sterowanym rownież płynnie silnikiem krokowym. Wówczas można zamknąć nawet 100% odbioru i pompa nie wchodzi w żaden tryb awarii.
Okaże się wtedy, że te wszystkie pompki, sprzęgła, bufory, termostaty pokojowe, armatura, cuda widy itp. są na nic :)
Pzdr

plusfoto
03-02-2017, 10:02
... jak przygrzeje słońce w górne pokoje w różnych godzinach inny pokój to dochodzi do przeżarzenia .... W tym przypadku sterowanie w pokojach nic Ci nie da bo sterownik z kilkugodzinnym wyprzedzeniem powinien wiedzieć że przygrzeje słońce aby odpowiednio zareagować.

zdaje sie że powrócę do sterowania on/off PC 1 czujnikiem pokojowym .pytanie czy jak moje PC się wyłączy to pompy wtórne lepiej aby też sie wyłączyły czy mają kręcić 24h ? co leprze?
I bardzo rozsądne podejście. U mnie nawet tego sterownika pokojowego nie ma. Wszystko idzie na krzywej ze sterownika pompy a rotametrami da się tak wysterować aby wszędzie było dobrze.

thxluk
03-02-2017, 11:25
Panowie wiec jak to jest z modelami SDC i defrostem .ustalilismy iż grzałka nie pracuje przy defrostach w tych modelach.
Sama obiegówka albo tryb awaryjny i praca sprężarki na wysokiej modulacji.
Kolegdze jednak załącza sie grzałka ,heater, u mnie nie.
No chyba za przy 1f pracuje grzałka a przy 3f nie.??
Poprosze o komentarze .

Andrzej5101
03-02-2017, 12:15
thxluk .
Kolego, zacznij od uzupełnienia stopki .
W PC nowych - dwu-wiatrakowych ,odszranianie możliwe jest przez pracę sprężarki na wysokiej modulacji.
Kolega jogi1978 - ma PC/1f
Poczyta j też; Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

thxluk
03-02-2017, 12:21
Obydwoje mamy modele SDC.
Rozumiem ze przy jednej fazie idzie grzałka przy 3f ciepła para.
Niewiem dlaczego nie ma stopki pewnie z powodu posta z telefonu .

jogi1978
03-02-2017, 16:52
Obydwoje mamy modele SDC.
Rozumiem ze przy jednej fazie idzie grzałka przy 3f ciepła para.
Nie wiem dlaczego nie ma stopki pewnie z powodu posta z telefonu .
Posty z telefonów nie wypuszczają stopki.
w mojej SDC 1F jeszcze nie widziałem, aby defrost odbywał sie bez grzałki ,a zaobserwowałem ich już z 30 razy zawsze świeciło heater w górnym prawym rogu. nie wiem jakie warunki musiało by spełniać aby defrost odbywał sie bez grzałki . ktoś kiedyś pisał że musi być minimum 27* na powrocie aby defrost odbył się bez grzałki ,ale jak wiadomo defrosty występują w okolicach -3/+3. a mi w tych warunkach wystarczy że na zasilaniu mam 29-30* na zasilaniu wtedy na powrocie mam 27-26* więc ledwo minimum warunków do defrostu bez grzałki .zdaje sie że kiedyś chyba miałem wyższe temperatury na powrocie jak robiłem testy i też odpalał sie przy defroście napis Heater .Także myślę że w sdc 1F tak poprostu mają że zawsze korzystają z grzałki czasy defrostów to 5-7min i po zakończeniu procesu temperatura zasilania ma tylesamo stopni co przed defrostem nawet nie żadko +1 wyższa.

jogi1978
03-02-2017, 17:08
Chyba najlepiej zrobie tak.
1. czujnik pokojowy na parterze podepnę bezpośrednio do PC i do obu pomp wtórnych od podłogówki ,
2. ustawie termostat tak ,aby jak będzie na dole 22* wyłączy PC z histezą 05*.
3. w PC ustawie że jest termostat pokojowy .
4. i chyba będzie HEPPY
5. W oknach dachowych zamontuje rolety zewnętrzne aby się nie przegrzewały :-)
czy w takim układzie on/off .Pc się wyłączy razem z wewnętrzną pompką obiegową ?
i czy to dobrze że pompki wtórne razem w pc wyłączają sie jednocześnie ? bo raczej nie jest dobrze że kręcą 24h bo szybciej sie wychładza powrót tak?
czy taki czujnik sie nadaje? ESCO TC920 pokarze jeden z możliwych schematów podłączeniowych.380628380629
Czy wogle powiedzieć hydraulikowi, aby wypieprzył te pompki wilo .A PC i tak da sobie rady z podłogówką .mam 1233mb comap 16x2 + przyłącza pętle w miare równe od 90-105mb to będzie ok 140l . czy podoła pompka W PC? będą te przepływy wymagane na rotometrach ? 1,5-2l/min czy lepiej skoro już są i zabuliłem za nie zostawić? aby nie męczyła sie ta pompka w PC ?

Andrzej5101
03-02-2017, 17:24
myślę, że w sdc 1F tak po prostu mają że zawsze korzystają z grzałki czasy defrostów to 5-7min

PC/1f - tak po prostu nie mają .

Należy zapewnić temperaturę powrotu > 27 C .
Im temperatura wyższa tym korzystniej dla defrostu,
lub pogodzić się, że grzałka się załącza bo to nic strasznego
Bardzo dobrze , że PC się odszrania i nie jest zalodzona
Poczytaj temat który zaleciłem thxluk -owi

Kolego jogi1978 ;
zobacz przykład instalacji kolegi map78 - który jest b.zadowolony z takiego rozwiązania i preferuje rozwiązania jak najprostsze i układ hula u niego już czwarty sezon bezawaryjnie i tanio. Zadowolenie 100% ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?321556-Pompa-ciep%C5%82a-du%C5%BCe-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du-dom-200m2-pod%C5%82og%C3%B3wka-i-klimakonwektory/page4

jogi1978
03-02-2017, 17:53
PC/1f - tak po prostu nie mają .

Należy zapewnić temperaturę powrotu > 27 C .
Im temperatura wyższa tym korzystniej ,
lub pogodzić się, że grzałka się załącza
bo to nic strasznego
Bardzo dobrze , że PC się odszrania i nie jest zalodzona
Poczytaj temat który zaleciłem thxluk -owi
I też tak podejrzewam że jest jak piszesz ale u siebie tego nie zaobserwowałem z tond mój błędny wniosek obserwacyjny .Napisałem że grzeje na niższych parametrach +15/32*,-15/25* przy temperaturach +- 0* kiedy są defrosty na powrocie reguły mam 27-26 na powrocie tak wynika z krzywej.dlatego nie zaobserwowałem defrostu bez grzałki i wcale mnie to nie obchodzi bo wole aby PC chodziło na minimum KG niż cały czas na wyższych tyko po to aby jak już dojdzie do defrostu nie odpalała grzałke.
Niższe KG- niższe FR -,niskie FR -wolniej sie zaszrania -wolniejsze zaszranianie -mniej defrostów przy dużej wilotności taka moja logika początkującego użytkownika PC

_John
03-02-2017, 20:42
Chyba najlepiej zrobie tak.
1. czujnik pokojowy na parterze podepnę bezpośrednio do PC i do obu pomp wtórnych od podłogówki ,
2. ustawie termostat tak ,aby jak będzie na dole 22* wyłączy PC z histezą 05*.
3. w PC ustawie że jest termostat pokojowy .
4. i chyba będzie HEPPY
5. W oknach dachowych zamontuje rolety zewnętrzne aby się nie przegrzewały :-)
czy w takim układzie on/off .Pc się wyłączy razem z wewnętrzną pompką obiegową ?
i czy to dobrze że pompki wtórne razem w pc wyłączają sie jednocześnie ? bo raczej nie jest dobrze że kręcą 24h bo szybciej sie wychładza powrót tak?
czy taki czujnik sie nadaje? ESCO TC920 pokarze jeden z możliwych schematów podłączeniowych.380628380629
Czy wogle powiedzieć hydraulikowi, aby wypieprzył te pompki wilo .A PC i tak da sobie rady z podłogówką .mam 1233mb comap 16x2 + przyłącza pętle w miare równe od 90-105mb to będzie ok 140l . czy podoła pompka W PC? będą te przepływy wymagane na rotometrach ? 1,5-2l/min czy lepiej skoro już są i zabuliłem za nie zostawić? aby nie męczyła sie ta pompka w PC ?
Takie podłączenie będzie najlepsze.
Pompa przy sterowaniu z zewnętrznego termostatu wyłącza wewnętrzną pompę obiegową gdy nie trzeba pracować.
Pamiętaj jedynie, że wejście termostatu w pompie ciepła jest wejściem beznapięciowym, trzeba się odizolować przekaźnikiem.

Bez pompy wtórnej raczej się nie obejdzie.
Ja bym to zostawił, a przy najbliższej okazji (np awaria pompy obiegowej) przerobił na pojedyncza pompę wtórną.

jogi1978
03-02-2017, 21:01
czyli nie jest beznadziejnie ? :0-) rozumie że przy pomocy tego jednego sterownika podpina obie pompki wtórne wilo od parteru i pietra pod wyj nr 2 normalnie napięciowo on/off a PC pod wyj nr 1 beznapięciowo z przekaźnikiem.?

A jeśli podepnę na odwrót niz na schemacie
1. pompki wilo pod wyjściei 2 i 3 napięciowo
2. nie robie zworki
3. PC wyjścia 4 i 5 to chyba tz .przełacznie beznapięciowe i wtedy nie trzeba stosować przekaźnika dodatkowo Tak?

hajnel
03-02-2017, 21:36
Jogi ja mam osobne obiegówki i sterowniki na parter i piętro. Wszystko ładnie śmiga. Sterowniki nie są wpięte w pc.

jogi1978
03-02-2017, 22:13
Jogi ja mam osobne obiegówki i sterowniki na parter i piętro. Wszystko ładnie śmiga. Sterowniki nie są wpięte w pc.
Jak to ? sterujesz tylko obiegówki termostatami pokojowymi które wył/zał w zależności od Tw.? Czy tylko na zasadzie timer pomp wtórnych dostosowany z timerem PC. to OK
ALE....
Jeśli sterujeż Temp.wew. i termostaty wyłączają ci obie obiegówki po uzyskaniu danej temp.wew. ,czy PC nie głupieje?
Przecież PC chce grzać dalej z krzywej , a w tej sytuacji nie ma co grzać jedynie pozostaje bardzo malutki obiek (kawałek rurki do sprzęgła i spowrotem PC sie ciągle włącza i wyłącza ponieważ szybko dochodzi do maksymalnej Temp. + 3min i automatycznie off potem powrót szybko sie wychładza u mnie było 6* w 1min.i proces od nowa . Ponoć w takim przypadku musiałbym mieć potężne sprzęgło aby trzymało Temp. w tak małym obiegu pozamykanym przez obiegówki.?
jaki masz układ jakiej wielkości sprzęgło a może bufor? coś ci musi trzymać temp.na powrocie ,no chyba że masz tylko sterowanie czasowe to co innego

jogi1978
03-02-2017, 22:49
Jogi ja mam osobne obiegówki i sterowniki na parter i piętro. Wszystko ładnie śmiga. Sterowniki nie są wpięte w pc.
Kurka wodna już nie wiem inni odradzają taki system sterowania raczej doradzają sterowanie PC a nie obiegówek
zależy mi na wygodnym sterowaniu temp.wew. ponieważ chcę aby PC chodziła 24h i mam g12w + za dnia fotowoltaika nie chce mi sie biegać do kotłowni pilnować temp.wew. a jak PV wytważa ponad 2kw odpalać PC chce aby to pilnował poczęści termostat pokojowy a nie krzywa PC nie rozróżnia Tw i czyjest słońce czy nie
mam dom jeszcze nie zamieszkały i nie cce myśleć teraz ila przykręcić krzywą czy rotometry aby było np.wdanym dniu 19* a w innym 23* cce aby to sie odbywało przez Tw a nie Tz

hajnel
03-02-2017, 22:51
Eee u mnie 100l sprzęgło trzyma temp. długo, kilka godzin conajmniej. Steruje na obydwa sposoby. Tzn. timer pompy trzyma tanią taryfę plus kilka godzin drogiej, jeśli włączy pompę a obiegówki nie ruszą to zagrzeje bufor i wyłączy sprężarkę... Czasem działa tylko jedna pompa wtórna, różnie.

hajnel
03-02-2017, 22:57
Kurka wodna już nie wiem inni odradzają taki system sterowania raczej doradzają sterowanie PC a nie obiegówek
zależy mi na wygodnym sterowaniu temp.wew. ponieważ chcę aby PC chodziła 24h i mam g12w + za dnia fotowoltaika nie chce mi sie biegać do kotłowni pilnować temp.wew. a jak PV wytważa ponad 2kw odpalać PC chce aby to pilnował poczęści termostat pokojowy a nie krzywa PC nie rozróżnia Tw i czyjest słońce czy nie

Miałem tak cały zeszły sezon w G11. Pompa cały czas włączona jak pompy wtórne stały to chodziła tylko obiegówka w pc. Jak sterownik pokojowy uruchamiał pompę wtórną to malała temp w sprzęgle i ruszała sprężarka. Czyli tak jak chcesz pompą sterują sterowniki pokojowe poprzez Tw.

jogi1978
03-02-2017, 23:11
Skąd moje takie przekonanie o konieczności sterowania termostatem pokojowym?
Ponieważ narazie zaglądam do domu 1-2 w tygodniu PC PRACUJE 24H samopas często ciężko mi wymanewrowań tak aby było w domu np18* czy 20* pompa ciśnie cały czas i sie nie wyłącza sama chociaż na zasilaniu mam 29* na powrocie 27* tylko 2*-3* różnicy przy KG -15/32 +15/25 ona nadal ciąnie prąd pomimo iż jest w domu 22* czemu ? nie wiem .dlatego sprawę załatwi termostat pokojowy który będzie wyłączał PC po przekroczeniu danej Tw. Ot cała filozofia.
wyłączanie samych pomp wtórnych termostatem pokojowym powoduje, że moje PC głupieje nie sprawdza sie takie sterowanie

hajnel
03-02-2017, 23:17
A jak wtórne pompy stoją to co się dzieje? Przecież wtedy nie grzeje domu. U mnie dochodzi do krzywej+2 i się wyłączy sprężarka do czasu, aż temp. powrotu spadnie.

jogi1978
03-02-2017, 23:29
Miałem tak cały zeszły sezon w G11. Pompa cały czas włączona jak pompy wtórne stały to chodziła tylko obiegówka w pc. Jak sterownik pokojowy uruchamiał pompę wtórną to malała temp w sprzęgle i ruszała sprężarka. Czyli tak jak chcesz pompą sterują sterowniki pokojowe poprzez Tw.
Sory nie zauważyłem posta że masz 100l bufor towszystko wyjaśnia :-)

bobrow
03-02-2017, 23:43
Tak przyglądam się tej dyskusji i przypomina mi się paradoks ciasteczka :
jak zjeść i jednocześnie mieć to ciasteczko ?...

Yogi- ja na Twoim miejscu sterowałbym tak :
-dwa sterowniki (jeśli nie masz innej możliwości , to bezprzewodowe) pokojowe na dwa poziomy
-podłączyłbym równolegle styki tych sterowników do PC Remote
Jak to miałoby działać ?
Bardzo prosto :
-jaki kolwiek sterownik zadziała , włącza się PC
-na sterownikach pokojowych ustawiasz temp do trybu T2 i T1 (min komfortu)
-na Timerze PC ustawiasz lekkie podbicie pod T2
-jak się nie zmieścisz w T2 , to trudno -ma być ciepło
Tak bym zrobił
Pzdr

bobrow
03-02-2017, 23:45
Zapomniałem dodać , że jeszcze dany sterownik pokojowy załącza daną pompę wtórną

jogi1978
04-02-2017, 00:25
Zapomniałem dodać , że jeszcze dany sterownik pokojowy załącza daną pompę wtórną
i tak zrobie z tym że
mam obie pompy wtórne na dole w kotłowni oraz na dole 1szt sterownika pokojowego przewodem podciągnięty do kotłowni .

serwisant podepnie go pod PC Remote beznapięciowo oraz napięciowo dodatkowo obie pompki wtórne pod ten jeden termostat, bo sie da ,schemat podany w poprzednich postach ( sprawdźcie ) i teraz na termostacie pokojowym ustawie temp.dla T1 I T2 z histerezą 0,5* Następnie jeżeli PC zagrzeje dom do 21* wtedy ten jeden czujnik odłączy PC oraz obie pompki wtórne jednocześnie .
Jeżeli spadnie Twew.domu o te 0,5-1* wtedy termostat odpali PC i obie pompki ? jak tak to będzie git .już walić sterowanie na górze .
rozumiem że te styki w PC remote spełniają funkcje guzika on/off na środku panelu PC (ten pomarańczowy) :-)

_John
04-02-2017, 09:14
już walić sterowanie na górze .
Spokojnie, przecież masz:

natomiast drugie piętro mam w rozdzielaczu listwę salus + elektrozawory i sterowaniem indywidualnym w 4 pokojach
Ciepło zawsze idzie do góry, więc pompa obiegowa poddasza chodzi rzadziej niż ta parteru.

Jedyną niedogodność jaką możesz odczuwać, gdy podepniesz obie pompy obiegowe do termostatu na dole, to przegrzewanie tych 2 pomieszczeń na poddaszu, które nie mają elektrozaworów na rozdzielaczu.
Jak będzie tragedia, to dołożysz zawór różnicy ciśnień i przykręcisz na rotametrach przepływy w tych pętlach.
Albo swoje "sprzęgło" wymienisz na model przynajmniej 100 litrów i zasterujesz to tak jak mają klienci kolegi CNC.

jogi1978
04-02-2017, 09:40
Spokojnie, przecież masz:

Ciepło zawsze idzie do góry, więc pompa obiegowa poddasza chodzi rzadziej niż ta parteru.

Jedyną niedogodność jaką możesz odczuwać, gdy podepniesz obie pompy obiegowe do termostatu na dole, to przegrzewanie tych 2 pomieszczeń na poddaszu, które nie mają elektrozaworów na rozdzielaczu.
Jak będzie tragedia, to dołożysz zawór różnicy ciśnień i przykręcisz na rotametrach przepływy w tych pętlach.
Albo swoje "sprzęgło" wymienisz na model przynajmniej 100 litrów i zasterujesz to tak jak mają klienci kolegi CNC.

NIe nie nie na górze mam już we wszystkich pokojach termostaty i elektrozawory z listwą salus (niech już zostaną ) . Jak dojdzie do przegrzania na poddaszu , termostaty zamkną obwody w danym pokoju , a pompka wilo (zamontowana w kotłowni ) sama doreguluje moc ,a czujnik na dole będzie pilnował parteru i jak dojdzie do np 21* na dole ,wyłączy PC i obie pompki wtórne .to będzie Dobrze? chyba prościej już sie nie da nic nie wypieprzam ,modernizuje,kupuje, 0zł kosztów, a system będzie działał .chyba
Wiem że to nie jest idealne sterowanie Temp.wewnętrzną,ale nie muszę przynajmniej zaglądać i jeździć do domu .Ustawie na termostacie pokojowym 18* i tyle sie spodziewam po przyjechaniu np.po tygodniu. wiem wtedy że PC nie ciśnie 24h wedle TZ i krzywej.(koszty) .

jogi1978
04-02-2017, 11:12
Tak sie zastanawiam się nad hipotetyczną sytuacją która może wystąpić .
W domu dochodzi do tych 18* ,termostat pokojowy wyłącza PC + pompki wtórne i w tym samym czasie odbywa sie DEFROST co sie w takiej sytuacji dzieje, czy zostaje przerwany proces ,czy jakoś PC jest zabezpieczone przed takimi sytuacjami i wyłączy sie z opóźnieniem po całym procesie defrost ???

Wiem wiem straszna gaduła ze mnie i dużo pytań ale muszę zrozumieć od strony praktycznej zasady działania wszystkich procesów PC. (łopatologicznie) :D
Mój serwisant i gość który robił kotłownie to ściemniacze odnoszę wrażenie że wiele rzeczy w sposobie obsługi i optymalnym sterowaniu , ukrywają jak by to była jakaś tajemnica. nie chcą doradzić. mówią że jest dobrze jak jest i tyle żadnych propozycji dla indywidualnego sterowania
Tw parter /piętro.
To też dzięki WAM powoli uświadamiam sobie w jaki sposób ogarniać swoją PC
WIEEEEELKIE DZIĘKI WSZYSTKIM ZA PORADY

ccool
04-02-2017, 11:21
U mnie zdarzalo sie ze konczylo sie grzanie w czasie defrostu. Pompa konczy wtedy defrost i dopiero sie wylacza.

jogi1978
04-02-2017, 11:46
U mnie zdarzalo sie ze konczylo sie grzanie w czasie defrostu. Pompa konczy wtedy defrost i dopiero sie wylacza.
no to git :D

michalmichalmichal
05-02-2017, 17:37
Mam pytanie. Na ile lat bezawaryjnej pracy lub na ile tysięcy godzin bezawaryjnej pracy jest zaprojektowana ta pompa panasonic aquarea ? Po jakim czasie użytkowania można się spodziewać jakiegoś pierwszego znaczącego wydatku na serwis / naprawę ?

Pytam , bo nie wiem jak to sobie kalkulować taki zakup . Za ile lat może sie zwrócić.

W grę wchodzi tylko Aquarea 5kw bo inne są poza zasięgiem cenowym ale myślę że do nowego domku powierzchnia ogrzewania 87 m2 przy ociepleniu 20 cm podłoga , ściany porotherm 25 cm i 20 cm styropian i 25 cm dach i okna 3 szybowe z roletami to powinno mi starczyć te 5kw. Tylko podłogowe ogrzewanie.

hajnel
05-02-2017, 21:46
Pompa ciepła się nie zwraca. Ja zakładam, że jeśli podziała 10 lat to bedzie ok.
Dodaj izolacji, szczególnie pod dachem i przy takiej powierzchni grzej prądem. A przede wszystkim zrób ozc a nie zgaduj.

Andrzej5101
05-02-2017, 22:13
michalmichalmichal .
PC - podobnie jak kocioł gazowy, przewidziany jest na okres eksploatacji 15 - 20 lat , nie ....tylko ze względu na zużycie, ale ze względu na postęp techniczny i spadek cen za nowe urządzenie .
Różnica cenowa pomiędzy 5 kW a 7 kW to około 500 zł .
Należy zrobić OZC , aby być pewny i nie zgadywać , oraz poszukać instalatora kumatego blisko zamieszkania .
Dom nie ma WM ???
Polecam zapoznać się z tematem ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

reksgildo
06-02-2017, 09:24
Miałem tak cały zeszły sezon w G11. Pompa cały czas włączona jak pompy wtórne stały to chodziła tylko obiegówka w pc. Jak sterownik pokojowy uruchamiał pompę wtórną to malała temp w sprzęgle i ruszała sprężarka. Czyli tak jak chcesz pompą sterują sterowniki pokojowe poprzez Tw.

Hajnel, nad takim rozwiązaniem też myślałem, też mam sprzęgło 100 l. Teraz obiegówką wtórną steruje sterownik który działa wg temp w sprzęgle. Chciałbym to zrobić tak jak u Ciebie. Możesz napisać jaki to sterownik i gdzie masz go zamontowany

Andrzej5101
06-02-2017, 10:36
reksgildo . Zobacz na privat

jogi1978
06-02-2017, 14:14
Chłopaki mógł by ktoś mi wytłumaczyć sprawę wyłączania się załączania PC kiedy pracuje 24h??
Czegoś nie kapuje piszecie że w danym dniu np. maja PC pracowała w T2 i 2h w T1 albo że dzisiaj pracowała 6h ???
jak to automatycznie wyłącza/załącza się PC ? czy to dane z ustawień timera?
Czytałem że PC musi spełnić pewne warunki ..... "PC dąży do delty 5* wtedy PC wchodzi w tryb czuwania wyłącza sprężarke i chodzi tylko pompka obiegowa wewnętrzna ta z kolei pilnuje temp. powrotu jeśli spadnie o te 5* powrót , odpali sprężarke i proces od nowa ...." tak to rozumuje chyba że coś pokręciłem
Co to jest ta DT 5* czy to różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem ?
Pytam bo u mnie za cholerę sie nie wyłacza ,kręci 24h mimo iż rużnica między powrotem a zasilaniem to 1*-3* z ciekawości dla testu ustawiłem minimalną
krzywą -10/26* +10/25* ,PC dochodzi szybko do 26* na zasilaniu na powrocie jest 25-24* spężarka spada z 45 FR do 19-20 FR i tak chodzi na okrągło nie wyłącza sie PC to dobrze czy nie powinna się wyłączyć?na jakiś czas ,aż spadnie powrót do 20-21*
W PC zmniejszyłem bieg obiegówki z 5 na 3 teżnic to nie daje,zmiany prętkości przepływów na pompkach wtórnych nic nie dają ale dziś podkręciłem je z 1,8l/min do 2,5l/min może to coś da nie wiem już .

jogi1978
06-02-2017, 14:31
A i jeszcze jedno doświadczenie zrobiłem.
Jak już tak PC kilka godzin chodziła na tym minimalnym 20 FR na zasilaniu było 26 na powrocie 25 .ręcznie wyłączyłem PC, pompki wtórne chodziły dalej.
po minucie załączyłem PC a ona owszem odpaliła al e weszła w tryb czuwania (sprężarka off obiegówka on) to chyba dobrze ? czekała aż spadnie powrót do 20-21* i odpaliła hurrra ,ale dlaczego u mnie nie odbywa się to automatycznie .wylewki są od dawna wygrzane świadczą o ty różnice między powrotem a zasilaniem więc o co kaman ???

Szklara
07-02-2017, 06:47
Mam podobną długość podłogówki. Instalatorzy nie montowali żadnych udziwnień. Im prościej tym lepiej, sprawniej to wszystko działa. Więc odpowiadając na twoje pytanie (z kiedyś tam), tak przy tej długości pętli wystarczy pompa PC (mam 14 pętli o podobnej długości). Reszta moim skromnym zdaniem zbędna i niepotrzebnie podrażająca koszty instalacji oraz eksploatacji. Ale to moje zdanie.
Tego złego instalatora warto wskazać z imienia, by pozostali nie wtopili. I nie chodzi tu o to, czy źle zrobił, czy dobrze - bo na ocenę przyjdzie czas- ale to jak traktuje klienta, jak zostawia go samego z problemem, jak permanentnie nie udziela informacji i pomocy. To należy piętnować.

Masz panele winylowe wszędzie?!? Co to i jak toto się sprawdza?

jogi1978
07-02-2017, 11:39
Masz panele winylowe wszędzie?!? Co to i jak toto się sprawdza?[/QUOTE]
tak wszędzie żadnych płytek żadnych paneli i parkietów
1.płytki w okresach przejściowych wiosna jesień strasznie ciągnie zimnem brudne fugi po czasie itp.
2. panele laminat głośne i obawy że się będą rozsychać i będą szczeliny .
3. parkiet spory opór cieplny
Panele Winyle wybrałem z 3 podstawowych powodów
1. nie chciałem mieć płytek na podłodze w łazienkach tylko częściowo na ścianach zależało mi na tym aby łazienka była w stylu Glamur i wyglądała jak pokój do kąpieli ,a nie jak typowa łazienka. sam ją projektowałem i wykonałem tymi ręcami.jestem budowlańcem wykończeniowym.
2. wybrałem system na sucho czyli klik. ponieważ klejone są dla mnie zbyt cienkie (3mm) ,na klik mają 5mm łatwy montaż jak zwykłe panele,poza tym jak dojdzie do uszkodzenia mogę wyciąć panel i wstawić nową nawet na środku pokoju.Są cichsze od zwykłych paneli oraz mają wmiare stabilna tęperature stałą.
3. zero oporu cieplnego a nawet dodają 1-2* zrobiłem test temperatur powierzchniowych wylewki która miała 21* a panele miały 22-23* czyli jeszcze kumulują ciepło i oddają wyższą niż sama wylewka.

minus to koszt dałem za nie 99złm2 wystarczy że wylewka jest równa oczyszczona i zagruntowana,w łaziękach dodatkowo wylałem i roszpachlowałem hydroizolacje Hydroduo z Atlasa i zastosowałem specjalne listwy przypodłogowe łączące podłogę i płytki na ścianie bez paskudnych silikonów .taka listwa podpłytkowa z uszczelką gumowa stosowana przy brodzikach i wannach postaram się wrzucić fotki ale to nie ten dział no chyba ,że mogę??

jogi1978
07-02-2017, 12:17
dziś pojechałem na dom i nic dalej jest jak jest zwiększenie przepływów nic nie daje nalej PC ciśnie na minimum FR 20 Tz -3 na zasilaniu KG sztywno 26* na zasilaniu 26* powrót 24* w domu 22,5* a ta ciśnie dalej na minimum ,kurcze czemu się nie wyłącza tylko pracuje na minimum , na wyższych parametrach KG jest tak samo . w ciągu 22godzin pracy zjadła kolejne 20 kwh ??
zauważyłem że oszranianie zewnętrznej jednostki jest nierównomierne 2 poziome pasy czyste381030381031 ,kiedy jest w połowie drogi całkowitego za szronienia potem powoli zanikają i jest zaśnieżony cały , czy to obiaw niskiej pracy PC czy mała ilość czynnika chłodzącego no i czy to nie powód braku wyłączeń PC
ps. nie znam wszystkich waszych skrótów czy wył/zał PC nazywacie " taktowanie" ?

MrSmith
07-02-2017, 12:43
Witajcie!

Dobry zwyczaj nakazuje się przywitać więc się ładnie przywituje. Sporo się naczytałem w tym temacie aczkolwiek przyznaje że nie do końca od deski do deski... no 80% przeczytane.

Chciał bym się wstępnie doradzić Was jako użytkowników PC a więc mających już za sobą wiele doświadczeń.
Wybudowałem dom Z19 to jest parterówka (lekko zmodyfikowana względem oryginału). Powierzchnia użytkowa to ok 147m2 + 40m2 garaż i poddasze o powierzchni podłogi takiej jak dół nie licząc tego kawałka nad garażem bo będzie odcięty ścianką. Porotherm 25 i ocieplenie 15cm styropian silver. Dom już oczywiście jest zamknięty. Okna 3 szybowe wyższa półka o dobrych parametrach. Podłogi 12cm styropian - podłogówka i 6-7cm wylewka. Tynki cementowo-wapienne tradycyjne. Tyle jeśli chodzi o podstawowe parametry.
Temat jest tego typu że postanowiłem zrobić sobie owo poddasze jako otwarta przestrzeń czyli takie dość spore niezabudowane. Pod całością (nie licząc części nad garażem) położona jest również podłogówka. W garażu przewidziane są 2 kaloryfery. Góra oddzielona będzie od dołu klatką schodową zabudowaną kartongipsem (czyli separacja).
Mój plan wykorzystania góry ma charakter raczej sporadyczny tj. impreza weekendowa raz na jakiś czas itp. dla tego postanowiłem w ogóle robić tam podłogówkę - tak w razie W.

Teraz dylemat mój rozbija się o wybór mocy PC. To wszystko przez to że większość z Was pozakładane ma jednak 9kw przy równiez nie małych powierzchniach a ja nie do końca jestem przekonany czy 9kw wydoli jeśli od czasu do czasu odpalę górę. Musze też uwzględnić to że to od czasu do czasu może być częstsze a nawet stałe. Czy w związku z tym warto jednak wybrać 12kw?

Boje się że 9kw kiedyś może nie sprostać wymaganiom ogrzewania całej tej powierzchni.

Co Wy na to?
No i oczywiście pytanie F czy H

Pozdrawiam.

link2jack
07-02-2017, 12:54
Zapewne z biegiem czasu ostatnie pytanie samo na siebie odpowie - niższe modele nie będą już w ogóle dostępne.

Jak zaizolowałeś strop?

MrSmith
07-02-2017, 13:10
Zapewne z biegiem czasu ostatnie pytanie samo na siebie odpowie - niższe modele nie będą już w ogóle dostępne.

Jak zaizolowałeś strop?

5cm na stropie i 6cm wylewki. Kolega który mi zakładał podłogówkę stwierdził że więcej nie ma sensu bo to ma być tylko bariera akustyczna. Z tego co zdążyłem wyczytać po fakcie to tak nie jest. No ale teraz to już po wszystkim. Zastanawiałem się nawet ostatnio czy nie dać pod karton gipsowe sufity jakiejś izolacji np. wełna. Jeszcze nie robiłem sufitów więc można pomyśleć czy robić coś takiego czy nie.

Największy jednak dylemat to PC 9 czy 12

jogi1978
07-02-2017, 13:18
Witajcie!


Co Wy na to?
No i oczywiście pytanie F czy H

Pozdrawiam.
Po pierwsze zrób OZC na te 147 m2 jeśli wyjdzie że wystarczy 9kw t-cap to taki montujesz a jeżeli zrobisz obliczenia na 147m2 parter + jeszcze 147m2 (ale już zmniejszą kubaturą bo to poddasze) to zapewne wyjdzie 12kw
.i teraz jeżeli w większości będzie grzał sam parter a sporadycznie tylko górę .
to według mnie złe rozwiązanie.bo jeśli będziesz grzał dom PC 12kw a zapotrzebowanie na parter masz max 9kw to PC będzie przewymiarowane i to sporo a to żle.
masz 3 rozwiązania
albo grzejesz oba piętra ciągle ale z zmniejszona temp.na górze i to tez nie wiem czy PC 12kw nie będzie optymalnie pracować.
albo bierzesz 9kw na styk z ozc a "sporadycznie " góra farelka lub piecyk gazowy (ale jak wychłodzisz będą grzyby itp)
lub zrobić OZC uwzględnić 147m2 dół + góra , a na górze zrobić instalacje uboższą podłogówki np . co 15-20cm ale nie przekraczającą maksymalnej mocy grzewczej najmocniejszego modelu z 9kw np. t-cap 3f ale to pokaże OZC.
CZY F CZY H to zależy czy masz gruby portfel w zasadzie podobne parametry grzewcze różnica jest w interfejsie obsługi H jest wyświetlane więcej parametrów pracy PC i jest przenośny .:-)

link2jack
07-02-2017, 13:36
5cm na stropie i 6cm wylewki. Kolega który mi zakładał podłogówkę stwierdził że więcej nie ma sensu bo to ma być tylko bariera akustyczna. Z tego co zdążyłem wyczytać po fakcie to tak nie jest. No ale teraz to już po wszystkim. Zastanawiałem się nawet ostatnio czy nie dać pod karton gipsowe sufity jakiejś izolacji np. wełna. Jeszcze nie robiłem sufitów więc można pomyśleć czy robić coś takiego czy nie.

Największy jednak dylemat to PC 9 czy 12

5cm styropianu na stropie... zatem będziesz grzał również góre. Nie czaje za bardzo tego pomysłu. Budujesz parterówke - później adaptujesz poddasze by wykorzystywać go raz na jakiś czas, a ogrzewać będziesz non stop.
Jeśli dobrze zaizolowałeś dach 9kw powinna wystarczyć, ale patrząc na reszte izolacji to raczej nie...

MrSmith
07-02-2017, 13:45
ok jogi

Tak własnie myślałem że to będzie trudne do pogodzenia :-(
Na dole podłogówka jest w odstępach 15cm i u góry też. Druga sprawa to ten garaż przy dwóch grzejnikach też coś tam zabierze wiadomo.
Na szczęście mam jeszcze kominek który będzie tutaj kołem ratunkowym i dogrzewaniem strychu.
Czyli na załóżmy te 150m2 9kw jest git nawet z tymi kaloryferami w garażu. Jeśli rozkręcę górę to co? ani na dole ani na górze nie będzie ciepło tak?

A przy 12kw? będzie ciepło tu i tu na spokojnie?

Poddasze będzie bardzo dobrze zaizolowane dobrą wełną.

link2jack
07-02-2017, 13:53
Czy ściane pomiędzy domem a garażem masz izolowaną? Jeśli nie to w garażu raczej nie ma możliwości by temp spadła poniżej 0*C
U mnie celowo nie ma izolacji - temp tej zimy w garazu nie spadła poniżej 10*C.

W/g mnie nie ma szans by grzać u Ciebie pompą ciepła tylko w taniej taryfie. Liczysz się z tym?

MrSmith
07-02-2017, 14:05
Czy ściane pomiędzy domem a garażem masz izolowaną? Jeśli nie to w garażu raczej nie ma możliwości by temp spadła poniżej 0*C
U mnie celowo nie ma izolacji - temp tej zimy w garazu nie spadła poniżej 10*C.

W/g mnie nie ma szans by grzać u Ciebie pompą ciepła tylko w taniej taryfie. Liczysz się z tym?

Garaż jest na tyle wysunięty że graniczy jedynie z jedną małą łazienką i kotłownią, graniczy również z tą łazienką i jedną sypialnią. Nie ma tam izolacji.
Priorytetem jest u mnie dół mieszkalny a góra to jesli ma być problem nie musi być grzana - co najwyżej z kominka sobie zagrzeję na imprezę czy coś. Po prostu miał być eko groszek a później pellet :-( teraz PC i bądź tu mądry. Komin okazuje się również niepotrzebny.

Myślałem że przy PC 12kw da radę ogrzać jedno i drugie na raz np. na weekend :-(
Nie wiem co robić.

jogi1978
07-02-2017, 14:52
Myślałem że przy PC 12kw da radę ogrzać jedno i drugie na raz np. na weekend :-(
Nie wiem co robić.
Rozumiem że nie masz OZC ? na oba piętra
dam ci prosty przykład przy tym metrażu 147m2 podłogówka jakieś co 15cm ( pewnie spontan bez obliczeń :-) ) rurki 16x2 czyli jakieś 120l wody w układzie
spokojnie wydoli każda 9kw z tym że masz 4 rodzaje z seri F SDC 1 i 3fazowe,oraz t-cap 1 i 3 faz oraz nowe serie H 1 i 3 fazowe
i teraz jeżeli chcesz grzać tylko w taniej taryfie sam dół czyli 22:00-6:00 i 13:00-15:00
sdc 1faz raczej nie podoła będziesz musiał wchodzić na grzanie w drogiej taryfie (oblicz OZC)
sdc 3faz powinna wydolić w taniej taryfie ale super dom zaizolowany (oblicz OZC)
t-cap 1 faz raczej wydoli w taniej jeśli będzie poprawnie wykonana PC i podłogówka zgodnie z zapotrzebowaniem na pomieszczenia (oblicz OZC)
T-CAP 3FAZ wydoli w taniej taryfie i może podoła i góre ale jest duże ryzyko że PC będzie ci często taktować i w cholerę Energi poleci wkońcu to nie 147m2 a 290m2 .czyli około 240l tak strzelam.
nie jestem ekspertem tylko początkującym użytkownikiem PC i sam borykam sie z wieloma zagadnieniami , raczej poczekaj na opinie fachowców.
PC dobiera się na miarę a nie raz będę grzał tylko dół a sporadycznie góre.
Owszem 12kw na 2 piętra wydoli (OZC) , ale będzie zbyt mocna (przewymiarowana) jak będziesz grzał jedynie parter.A czas grzania tylko parteru będzie wynosiła u ciebie szacuje 95%
Minusy przewymiarowanej PC i ich skutki znajdziesz w innych postach.
a nie wspomne dodatkowa moc dla CWU 1,5-2 kwh zależy od ilości osób i jak często sie kompiecie ;-)

jogi1978
07-02-2017, 15:09
Proponuje zrobić OZC tylko na dół wtedy dobrać na miare PC na co i cwu.
z kominka który masz na dole (chyba) doprowadź kanały aby ciepło leciało na gore i będziesz tam sporadycznie hajcował jakbda imprezy:wiggle:
to najtańszy sposob rozwiązania twojego dylematu
pozdro.

Andrzej5101
07-02-2017, 15:09
Myślałem, że przy PC 12 kW da radę ogrzać jedno i drugie na raz np. na weekend :
Nie wiem co robić.
1/ Żeby nie wróżyć z fusów , zrób OZC - to koszt minimalny .
Zażycz sobie aby obliczenia były ;
a/ ogrzewany tylko dół ,
b/ ogrzewanie całości ,
2/ Może wystarczy PC 9 kW a może 12 kW będzie za duża .
3/ Czy do pracy dojeżdżasz dostawczakiem ??
4/ PC - ma być szyta na miarę, podobnie jak auto ,
5/ Ciągle aktualne jest motto - patrz moja stopka,
6/ Zobacz przykład asaselllo ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?295917-OZC-12kW-a-moc-pompy-9-kW-Da-rad%C4%99/page3

jogi1978
07-02-2017, 15:15
Rozumiem że masz już podłogówkę zrobioną na górze szkoda by jej nie wykorzystać więc
dobierasz PC na ten parter .na czas kiedy będziesz wiedział kiedy impreza 2-3dni wcześniej przykręcasz pętle na dole i dajesz całą moc na grę w tym czasie dogrzewasz w kominku dół zawsze to jakieś sterowanie można i tak :lol2:

Andrzej5101
07-02-2017, 15:19
jogi1978.
Przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej pompa PC powinna zbliżać się do zadanej temperatury dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować. map78 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page192

- W stopce masz PC 9 kW /1f - a na zdjęciu PC 2-wiatrakowa - czyli T-Cap - popraw proszę .
Ciągle zadajesz te same pytania , a niewiele się uczysz , mimo że podawałem Tobie temat do przestudiowania a koledzy fachowcy prawidłowe rozwiązania. System masz przeregulowany, należy go uprościć

jogi1978
07-02-2017, 15:29
jogi1978.

- W stopce masz PC 9 kW /1f - a na zdjęciu PC 2-wiatrakowa - czyli T-Cap - popraw proszę .
Ciągle zadajesz te same pytania , a nic się nie uczysz , mimo że podawałem Tobie temat do przestudiowania a koledzy fachowcy prawidłowe rozwiązania.
Dane mam poprawne ,a na zdjęciu jest jedno wiatrakowiec przyjrzyj się dokładnie to dwa zdjęcia tej samej jednostki
ps.dzięki za link w sprawie sterowania Tw .bo niedługo zabieram sie za montaż termostatu pokojowego bezpośrednio do PC
bobrow w poście #4821 dał niezłą dla mnie kombinacje sterowania PC i z jej skorzystam.

brochas
07-02-2017, 16:33
może i głupie pytanie

co to znaczy taktowanie pompy i jaki ma negatywny wpływ ?

Andrzej5101
07-02-2017, 16:51
Witam wszystkich mam pytanie właśnie odpalam pompę ciepła Panasonica t-cap 9kw .instalator zamontował dodatkowe pompy na zasileniach 2szt pompy obiegowe Vilo takie z elektronicznym wyświetlaczem pokazujący metry podnoszenia i pobór w watach, po jednej na rozdzielacz I i II piętro
(
Co jest prawdą . Już nic z tego nie rozumie

bobrow - w poście #4821 dał niezłą dla mnie kombinacje sterowania PC i z niej skorzystam. Niedługo zabieram się za montaż termostatu pokojowego bezpośrednio do PC ;
czyli , sprzęgło i pompy obiegowe zostają ???
- Kolego , zrób mały wysiłek i przestudiuj temat sprzęgła dokładnie ;
a/ brochas . http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7331431#post7331431 , oraz odpowiedź Arturo72
b/Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)
i dopiero wtedy zdecyduj

MrSmith
07-02-2017, 17:27
Wydaje mi się że PC 12kw na te 147m2 + garaż 40m2 z rozkręconymi na full kaloryferami i jeszcze dodatkowo założę kaloryfer w kotłowni która ma 7m2 nie będzie przeszacowaniem co? Wtedy gdy będę chciał nagrzać strych to zawsze mogę zakręcić garaż z kotłownią, dopomóc kominkiem. Co wy na to?

Gdzieś czytałem że mocniejsza pompa to tylko większy koszt inwestycyjny a w użytkowaniu różnic większych nie będzie do mniejszej PC - czy to prawda?

Andrzej5101
07-02-2017, 17:38
może i głupie pytanie

co to znaczy taktowanie pompy i jaki ma negatywny wpływ ?
Mówią , że nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi
Taktowanie PC - to przez analogię ; jazda autem w mieście a jazda autem na trasie . Relację b.podobne , skutki dla auta również jak i dla kieszeni inwestora czy kierowcy ,
Temat do przestudiowania polecam - jak wyżej dla jogi1978
Mógłbyś uzupełnić stopkę o dane z OZC

thxluk
07-02-2017, 19:25
Witajcie ,
tak sobie czytam i zastanawia mnie jedna rzecz .Na pietrze , nad płytami KG położyłem płyty OSB aby kiedyś tam poruszać się, zrobic graciarnie.
Wchodząc wczoraj zdziwiło mnie iż jest tam dośc ciepło .Sprawdziłem 17,5 st.!!Przypomniał mi się kominiarz który wspominał iz dawno nie spotkał sie z tak ciepłym poddaszem.U mnie izolacja dachu to pianka otwarta-komora od murłaty do Kalenicy.Na szybko policzyłem kubaturę poddasza i wyszło około 80m3.
W każdej chwili mogę odkrecic OSB i dorzucić ok 25 cm wełny.
Zapytam jak jest to rozwiązane u Was , pytam osoby które moja ocieplony dach do kalenicy.?
Jak myślicie , jaki wpływ ma brak ocieplenia nad sufitem na zuzycie .?Parter i piętro to około 450m3 .W tym wypadku grzeje 530m3?
pozdrawiam

Andrzej5101
07-02-2017, 20:00
Skoro tam jest tak ciepło, a nie ma ogrzewania to znaczy ,że masz b.duże straty ciepła z parteru na piętro przez sufit , a ponieważ nie masz OZC - to nie wiesz gdzie i którędy ciepło Tobie ucieka

thxluk
07-02-2017, 20:10
Bardziej z pietra na poddasze.!

Andrzej5101
07-02-2017, 20:16
A gdzie jest wyższa temperatura ??
Rzeki płyną z dołu do góry czy na odwrót

thxluk
07-02-2017, 20:20
Rzeki , rzekami a ja ogólnie grzeje poddasze .Czy to z parteru 22,5st, czy z piętra 21, temperatura idzie na poddasze 17,5.

jogi1978
07-02-2017, 23:51
Co jest prawdą . Już nic z tego nie rozumie
T o był post w pierwszych dniach po zamontowaniu PC i nie wiedziałem jaki to model instalator powiedział że to że to 9kw i tyle byłem święcie przekonany że to t-cap a na tamten czas nie umajałem ich rozróżnić ( nie wiedziałem że są jeszcze 9kw SDC) nie świadomy przez pare tygodni jak wyszukiwałem trochę danych o pompach PAnasonika wszedzie było pełno danych o 9 kw t-cap potem sie zorientowanym że w mojej kotłowni jest SDC po symbolach szybko po tym zrobiłem korektę w stopce (ale to było już dawno).

jogi1978
08-02-2017, 00:12
czyli , sprzęgło i pompy obiegowe zostają ???
- Kolego , zrób mały wysiłek i przestudiuj temat sprzęgła dokładnie ;
a/ brochas . http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7331431#post7331431 , oraz odpowiedź Arturo72
b/Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)
i dopiero wtedy zdecyduj
po pierwsze nie mam bufora
po drugie nie rozmawiamy o sprzęgle typu 100l tylko o małym sprzęgle (stopka)
po trzecie nie mam problemów z powrotem różnice mam 1-3* .
po czwarte nawet jeśli na sztywno ustawie KG 26* to w domu utrzymuje 22-23* przy Tz -5*
chce grzać 24h chodzi o komfort ale chce go kontrolować krzywą i tw. bo przykładowo nie wie jak w danym dniu ustawiać PC aby utrzymywał w domu stałe 17-18*
sprzęgło raczej sie przyda jak będę sterował elektrozaworami na górze .
na dole w najchłodniejszym miejscu będzie termostat on /off podpięty w PC
jedynie to zużycie mam trochę duże ok 1,2kw /h przy Tw -5 ciągłej pracy
ale to dom jeszcze nie zamieszkały bez wewnętrznych drzwi więc chcę ażeby termostat kontrolował Tw a nie jeździł co drugi dzień na budowę .
a pomkpi obiegowe już miałem przed montażem PC ,bo miał być gazowy .suma sumarą tak też zostały wpięte przez hydraulika który robił hydraulikę PC wsumie też to mnie zastanawiało po co wpinać pompki skoro jest pomka w PC.
lecz mój układ pętli jest dość spory nie chodzi o litry bo to tylko 140l ale o długość pętli każda z 13 petli comap 16x2 ma prawie 100mb (opór liniowy ) już nie licząc widac że dość spory . Więc pomyślałem niech już zostaną skoro są ,pewnie i pompka w PC dała by rade ,ale jest ryzyko że by musiała cisnąć na 7 biegu (strasznie głośno ) nie mam gwarancji że będzie te 1,7l/min więc po co ma się męczyć .pompi wilo są bardzo oszczędne same regulują moc w zależności gdzie się pętle zamkną są ciche .oczywiście mogę sie mylić i to są moje błędne wnioski .i jeśli sie okaże przy pierwszej wizycie serwisanta po roku od montażu że te pompi są niepotrzebne tylko powodują ,że PC bez tych pompek będzie wydajniejsza i będzie mniej Energi pobierać to je od razu wypieprzę

brochas
08-02-2017, 06:44
Masz wpięte 2 pompki obiegowe za pompą pompy bez bufora ? Działa to?

plusfoto
08-02-2017, 07:40
Przecież pisze że ma sprzęgło.

jogi1978
08-02-2017, 15:40
czyli , sprzęgło i pompy obiegowe zostają ???
- Kolego , zrób mały wysiłek i przestudiuj temat sprzęgła dokładnie ;
a/ brochas . http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7331431#post7331431 , oraz odpowiedź Arturo72
b/Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)
i dopiero wtedy zdecyduj
TO co powiesz o przypadku bobrow ma sprzęgło hydrauliczne i pompkę wtórną wilo co ja i bardzo chwali.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne) post #16 :cool:

Andrzej5101
09-02-2017, 08:21
Kolega jogi1978
jest z tych co nie uczą się na przykładzie innych tylko na swoich błędach .
Jeszcze do tego nie doszedł , że najlepsze rozwiązanie - to rozwiązanie najprostrze
Życie pokazuje , że często Trzeba długo iść aby dojść do siebie

Kolega bobrow , ma instalację w większości z grzejnikami ( instalacja od kotła węglowego ) + 10 % podłogówki - i dlatego zastosował sprzęgło-buforek, aby nie mieć problemów

plusfoto
09-02-2017, 08:39
Nie wiem dlaczego ale mam nieodparte wrażenie że dla niektórych osób bufor i sprzęgło to jedno i to samo.

bobrow
09-02-2017, 08:50
Koledzy ,
bieżąca dyskusja nt bufora/sprzęgła przypomina mi trochę temat kwadrat/prostokąt...
Każdy kwadrat jest prostokątem ,ale nie każdy prostokąt jest kwadratem ,

czyli przy podłączeniu równoległym :

każdy bufor jest również sprzęgłem hydraulicznym ,
ale typowe sprzęgło hydrauliczne nie jest już buforem...
chyba jaśniej już nie można.

pzdr

PS
dodam tylko , że jestem w trakcie doboru do systemu PC komponentów do budynku produkcyjnego-są tam już grzejniki i zastosuję ponownie bufor...:cool:

Pratchawiec
09-02-2017, 09:05
Koledzy ,

dodam tylko , że jestem w trakcie doboru do systemu PC komponentów do budynku produkcyjnego-są tam już grzejniki i zastosuję ponownie bufor...:cool:

Witam

I trudno Ci się dziwić.
Dodam tylko, że kolega Jogi ma wszystko w podłogówce.
Instalacja - z tego co pisze, nie wymaga wsparcia dodatkowymi obiegówkami.
Po co zatem sprzęgło?
Zapewne dlatego, że szkoda pruć już zainstalowanych pompek i sprzęgła.
Dla opisywanej sytuacji, należy zastosować rozwiązanie najprostsze, co nieśmiało sugerują Jogiemu niektórzy dyskutanci.

Przypominam mój post
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7405354&viewfull=1#post7405354

Dotychczasowa dyskusja w niczym nie zmienia mojej opinii.

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
09-02-2017, 09:21
Jak by wszystko co najprostsze było najlepsze to wszyscy by konno jeździli.

Kolega jogi ma dobry(ale mogło być lepiej) układ i na pewno nic hydrulicznie nie trzeba tam zmieniać.
Jedyne z czym ma problem to taktująca PC z powodu tego że chodzi z bardzo małym sprzęgłem.

Już częściowo rozwiązał ten problem ponieważ chce spiąć termostat dołu z pompą ciepła tak by się włączało z dolnym termostatem.
Jedyne co powinien jeszcze z tym zrobić to spiąć z listwą góry jaką posiada też pompę ciepła.
W ten sposób że jak otworzy się jakiś siłownik góry to pompa ciepłą też wystartuje, i to wszystko.
Czyli termostat dolny uruchamia pompę obiegową od dołu i pompę ciepłą, a listwa góra otwiera sekcje, oraz też uruchamia pompę obiegową i włącza pompę ciepła.

I tyle.

jogi1978
09-02-2017, 10:44
Cnc dokładnie o taki spodób sterowania mi chodzi.co do pompek za które już zabuliłem przed montażem pompy według mnie nawet 2szt są oniebo lepsze niż ta w PC która jest głośna i prądo żerna ciśnie ze stałą prędkością i nie dobiera mocy do zapotrzebowania (elektrozawory). 2 szt wilo to max umnie 2x20w i przepływ mam na 13pętlach po 95mb 2l/min a 40w to żadkość bo najczęściej górne elektrozawory są w większości pozamykane na przemian i pobierają ok razem 30W . A Pc przy takich oporach pewnie nędzie cisła na 6-7 biegu (100-120W) x 24h (nie zawsze) x cały sezon grzewczy to troche nabije ?. Od 2 dni zmieniłem PC bieg z 5 na 1 bo i tak ona niema żadnego wpływu na obieg w CO .teraz jest cicho i oszczędnie. Pompka w Pc się nie męczy. Zastanawia mnie tylko małe różnice po między zasilaniem a powrotem 1-3* czy to dobrze ? To pewnie sprawka sprzęgła czp ompek wtórnych ?

jogi1978
09-02-2017, 10:59
A jak któraś wilo padnie to przerobie tak , aby była jedna sztuka na całe CO i też podoła teraz chodzą na 50% mocy i Zrobie jeszcze bajpasy omijające pompki zobaczy sie wtedy czy to ma jakiś (lepszy) wpływ na cały system PC w poboże energi

bobrow
09-02-2017, 11:08
Cnc dokładnie o taki spodób sterowania mi chodzi.co do pompek za które już zabuliłem przed montażem pompy według mnie nawet 2szt są oniebo lepsze niż ta w PC która jest głośna i prądo żerna ciśnie ze stałą prędkością i nie dobiera mocy do zapotrzebowania (elektrozawory). 2 szt wilo to max umnie 2x20w i przepływ mam na 13pętlach po 95mb 2l/min a 40w to żadkość bo najczęściej górne elektrozawory są w większości pozamykane na przemian i pobierają ok razem 30W . A Pc przy takich oporach pewnie nędzie cisła na 6-7 biegu (100-120W) x 24h (nie zawsze) x cały sezon grzewczy to troche nabije ?. Od 2 dni zmieniłem PC bieg z 5 na 1 bo i tak ona niema żadnego wpływu na obieg w CO .teraz jest cicho i oszczędnie. Pompka w Pc się nie męczy. Zastanawia mnie tylko małe różnice po między zasilaniem a powrotem 1-3* czy to dobrze ? To pewnie sprawka sprzęgła czp ompek wtórnych ?

Proponuję na bieg 2 w PC -pobór mocy to ok 45W (czyli sumarycznie 45W+2x22W=89W przy max Wilo) , a będziesz miał też na CWU blisko nominału mocy.
Też uważam ,że skoro kupiłeś ten sprzęt-to dobrze byłoby go najlepiej wykorzystać , a jeśli będzie coś szkodziło- to trudno , wycinka ...
pzdr

jogi1978
09-02-2017, 11:23
Chłopaki mam mętlik teraz proszę nie chce kolejnej kłutni CNC vs Pratchowiec. Wię proszę o spokojną opinie innych równiesz jaki sposób sterowania Tw jest najleprzy jeśli chce sie mieć erlektrozawory do pomieszczeń na poddaszu . Szczeże propozycja CNC brzmi dla mnie sesownie małe koszta i pełna kontrola .

jogi1978
09-02-2017, 11:28
Kurcze CNC piszesz że mam problem z taktowaniem PC ? Czym to sie objawa wim wiem teraz wszyscy polewka z jogiego ale co to te taktowanie? Prosze o prosty przekaz tylko nie na przykładzie np . Samochdzików , motylków i przszczułek :-)

bobrow
09-02-2017, 11:38
Yogi
taktowanie najprościej to częste włączanie i wyłączanie sprężarki w PC ( również w przypadku Panasów - automatyczne).
Czyli jeśli PC odczyta wys temp powrotu- to się wyłączy do momentu schłodzenia wody w obiegu.
To chyba najprościej ...

plusfoto
09-02-2017, 11:39
Prosto i po chłopsku to jak pompa kilka razy w ciągu godziny Ci się wyłącza i ponownie załącza to znaczy że taktuje. Jak robi to raz lub dwa to nie jest wielki problem

jogi1978
09-02-2017, 11:56
Noo to tak też myślałem . Więc nie wie dlaczego cnc pisze że Pc taktuje. Przesiedziałem wiele godzin ostatnio w kotłowni i nie zaobserwowałem ani razu takij sytuacji . U mnie odbywa sie to tak . Teraz Tz -5* KG sztywno 26* Tw 22* . Temperatura powrotu 22* ODPALM PC przez pierwsze minuty ciśnie 40-50FR temperatura rośnie po 20min pracy spada do 30FR po kolejnych 20min spada do ok 20FR na zasilaniu 26 powrót 23-24* i tak już zostaje do najnliższeho defrostu które są rzatkie nawet przy 0* (niskie FR) jednym zdaniem Pc chodzi 24h na niskim FR nie zaobserwowałem żadnych wył/zał . Mimo iż w domu mam ciepło więcej niż chce dlatego te pieprzone termostaty pokojowe chce zamontować w PC

bobrow
09-02-2017, 11:59
Chyba wiem o co chodziło CNC ,
kiedy masz długo częstotliwość 20-19 Hz (FR) ,to PC będzie wyłączać sprężarkę-możesz tego nie zauważyć.

bobrow
09-02-2017, 12:01
Yogi -jeszcze jedno ,
na ile masz ustawione pompki wtórne ?
Może daj na max i obserwuj ,czy częstotliwość się lekko podniesie.

jogi1978
09-02-2017, 12:11
Noo to tak też myślałem . Więc nie wie dlaczego cnc pisze że Pc taktuje. Przesiedziałem wiele godzin ostatnio w kotłowni i nie zaobserwowałem ani razu takij sytuacji . U mnie odbywa sie to tak . Teraz Tz -5* KG sztywno 26* Tw 22* . Temperatura powrotu 22* ODPALM PC przez pierwsze minuty ciśnie 40-50FR temperatura rośnie po 20min pracy spada do 30FR po kolejnych 20min spada do ok 20FR na zasilaniu 26 powrót 23-24* i tak już zostaje do najnliższeho defrostu które są rzatkie nawet przy 0* (niskie FR) jednym zdaniem Pc chodzi 24h na niskim FR nie zaobserwowałem żadnych wył/zał . Mimo iż w domu mam ciepło więcej niż chce dlatego te pieprzone termostaty pokojowe chce zamontować w PC a czas defrostu zawsze przy pomocy grzałki ( niski powrót 24*) Tz -5 czas 7min 0,40kwh lele są rzatsze niż przy wyższym KG więc suma sumarą na jedno wychodzi a nawet lepiej bo mniej prxerw w ogrzewaniu

jogi1978
09-02-2017, 13:13
Yogi -jeszcze jedno ,
na ile masz ustawione pompki wtórne ?
Może daj na max i obserwuj ,czy częstotliwość się lekko podniesie. teraz mam 22w 50% mocy na rotometrach wskazuje 2l/min jak dam na max 40w tu totometry wskazują ok 2.7l-3l/min nie za dużo ?
Owszem sprężarka zwiększa FR

bobrow
09-02-2017, 13:49
teraz mam 22w 50% mocy na rotometrach wskazuje 2l/min jak dam na max 40w tu totometry wskazują ok 2.7l-3l/min nie za dużo ?
Owszem sprężarka zwiększa FR

Rozumiem ,że masz większe pompki ode mnie (Pico Yanos 25/1-4 , pewnie masz 1-6).Jeśli masz przydławione na rotametrach , to rzeczywiście nie ma co szaleć z wilo.
Może trzeba zgrać termostaty pokojowe tak ,aby wyłączały PC przy osiągnięciu zadanej temp.
Chodzi o to ,że jeśli nie masz odbioru ciepła (bo chałupa nagrzana) , to modulacja będzie niska- i tyle.
pzdr

jogi1978
09-02-2017, 14:48
Rozumiem ,że masz większe pompki ode mnie (Pico Yanos 25/1-4 , pewnie masz 1-6).Jeśli masz przydławione na rotametrach , to rzeczywiście nie ma co szaleć z wilo.
Może trzeba zgrać termostaty pokojowe tak ,aby wyłączały PC przy osiągnięciu zadanej temp.
Chodzi o to ,że jeśli nie masz odbioru ciepła (bo chałupa nagrzana) , to modulacja będzie niska- i tyle.
pzdr
tak mam wersje 2x wilo 1-6 (stopka) , rotametry mam odkręcone na full bo mam w miarę równe pętle czyli i też przepływy bardzo podobne, więc reguluje przepływy wygodnie nie kombinując na rozdzielaczu tylko pompką wtórną.podłogówka raczej jest zrobiona OK ponieważ temperatury powierzchniowe podłogi wszędzie mam idealnie takie same w przedziale jak dziś 20,5*- 20,3* to wystarcza żeby było w domu 22,5-23* .
dlatego (jak piszesz) dąże do takiego sterowania aby PC wyłączała się i załączała jak jest odpowiednia Tw. w domu z histezą 0,5-1* to by ograniczyło jazde 24h na niskim FR i (prawdopodobnym taktowaniem) i co najważniejsze poboru energi ,bo przy dzisiejszych warunkach i 24h na niskim FR zjada mi średnio 22-25 kwh na dobę 1,04kwh na godzinę mimo iż za dnia fotowoltaika w zimę i pogode jak dziś pochmurno produkuje jakieś 500w to i taka sam wynik PC chce ograniczyć po przez on/off w PC a to zapewni mi tylko termostat pokojowy chyba, że coś pominąłem w mojej logice myślenia? i więcej szkodze PC kosztem zminimalizowania poboru Energi próbuje właśnie na FM dojść ?

bobrow
09-02-2017, 14:55
Yogi ,
zdrowy rozsądek zawsze jest najlepszym doradcą .
Jeśli :
-możesz nie wydawać dużo pieniędzy na dodatkowy sprzęt (np dodatkowy termostat) , a zyskasz co poniżej
-w domu masz komfort cieplny
-PC pracuje "bezpieczniej" (częste on/offy sprężarki to zawsze zużycie komponentów)
-przy wszystkim powyżej , będziesz miał niższe zużycie
To chyba odpowiedź jest jasna co robić...

Powodzenia

jogi1978
09-02-2017, 15:13
Yogi ,
zdrowy rozsądek zawsze jest najlepszym doradcą .
Jeśli :
-możesz nie wydawać dużo pieniędzy na dodatkowy sprzęt (np dodatkowy termostat) , a zyskasz co poniżej
-w domu masz komfort cieplny
-PC pracuje "bezpieczniej" (częste on/offy sprężarki to zawsze zużycie komponentów)
-przy wszystkim powyżej , będziesz miał niższe zużycie
To chyba odpowiedź jest jasna co robić...

Powodzenia
sprzęt termostaty,pompki itp. już miałem zamontowane jeszcze przed decyzją na PC miał być gaz, ale dotacje przeważyły na korzyść PC
więc koszt już żaden (kwestia po przełączenia kilku kabelków przez serwisanta) , ale chcę to zrobić poprawnie dlatego raz to ktoś proponuje wywalić pół hydrauliki, a inny z kolei lekko zmodernizować sprzęt już który posiadam. lepiej doradzić sie u kilku osób na tym FM niż czekać na serwisanta, któremu nie ufam (uprzedzenie przy uruchomieniu rok temu) i wysłuchiwać wyłącznie jego wersji. chcę sie przygotować tym razem na jego wizytę (choć troche) i pare uwag od was przekazać a nie nie przytakiwać na każdą propozycje bo klijęt ciemny . :-)
więc zrozum mnie trochę jestem skołowany

bobrow
09-02-2017, 15:42
Dlatego w Twoim przypadku chyba bezpieczniej będzie robić ewolucję niż rewolucję.
Drastyczne "przemeblowanie" z wycinaniem czegokolwiek zostawiłbym na koniec ( po wyczerpaniu wszelkich kombiacji na tym co jest)
Pzdr

Andrzej5101
09-02-2017, 15:44
Jeszcze do 2000 - 2005 r ,szczytem marzeń było auto diesel o mocy 90 KM , które mogłeś naprawić prostymi narzędziami , bez nadmiernych kosztów .
Obecnie bez dostępu do komputera danej marki - niewiele możesz , a głównymi sprawcami awarii są tzw.centralki, moduły elektroniczne .
Koszt takich centralek to w granicach 500 zł lub więcej .
Fachowcy - wyraźnie zaznaczali , że jak chcesz mieć bezawaryjny sprzęt i nie zawracać sobie nim głowy - to najkorzystniej jak jest najprostszy układ .
Jeszcze nie mieszkasz a już jesteś skołowany , mięczak z Ciebie

jogi1978
09-02-2017, 16:16
Jeszcze do 2000 - 2005 r ,szczytem marzeń było auto diesel o mocy 90 KM , które mogłeś naprawić prostymi narzędziami , bez nadmiernych kosztów .
Obecnie bez dostępu do komputera danej marki - niewiele możesz , a głównymi sprawcami awarii są tzw.centralki, moduły elektroniczne .
Koszt takich centralek to w granicach 500 zł lub więcej .
Fachowcy - wyraźnie zaznaczali , że jak chcesz mieć bezawaryjny sprzęt i nie zawracać sobie nim głowy - to najkorzystniej jak jest najprostszy układ .
Jeszcze nie mieszkasz a już jesteś skołowany , mięczak z Ciebie
MASZ rację lecz jazda samochodami z 2000r były i są mniej komfortowe i ekonomiczne od tych dzisiejszych ( są wyjątki) . czyli 2 moje priorytety
Andrzeju twoje propozycje są brane pod uwagę przekaże serwisantowi nie chodzi mi o wywołanie tematu co leprze czy prosty układ polegającey tylko na krzywej PC czy troche zmodernizowany ale wykorzystujący krzywą PC i temperaturę wewnętrzną .wiadomo że algorytm nie jest doskonały bo PC nie wie jakie są zyski bytowe,czy pogoda jest słoneczna i pokoje na poddaszu szybko nabierają temp. itp. szacunek za twoją wiedze wiele sie dowiedziałem o pracy PC .pozd.

jogi1978
09-02-2017, 19:21
Chyba wiem o co chodziło CNC ,
kiedy masz długo częstotliwość 20-19 Hz (FR) ,to PC będzie wyłączać sprężarkę-możesz tego nie zauważyć.

Strasznie zaintrygowaliście mnie co do taktowania i powiem tak pojechałem na dom i wpatrywałem się jak w obrazek PONAD 2godzimy w FR sprężarki i nic ani razu się nie wyłączyła cały czas FR 20-21 , Tz -6,KG26*sztywna,na zasilaniu 26* powrót 24* w domu stabilne 22* to dobrze ? Bobrow ciutke podniosłem pompki tak aby przepływy były 2,1l/ Pc wskoczyła na 30-31FR i tak trzyma już jakieś 60mim zobaczymy jaki będzie jutro zużycie i Tw pewnie nieco większe

redblack
09-02-2017, 19:36
Chyba wiem o co chodziło CNC ,
kiedy masz długo częstotliwość 20-19 Hz (FR) ,to PC będzie wyłączać sprężarkę-możesz tego nie zauważyć.
Chyba nie mówisz poważnie, że nie da się zauważyć wyłączenia sprężarki ...

brochas
09-02-2017, 19:37
jaki cudem przy 24-26 masz w domu stabilne 22 ?
kurde albo moj dom jest porządnie wyziębiony albo cos nie hallo
przez ostatnie 3 miesiące w domu trzymałem ok 19stopni
teraz mam problem aby dobić do 22stopni ?
zauważyłem, ze jak odłączyłem podłogówkę górną, i dałem zasilanie ok 40stopni to po 6h temp zasilania doszła do 40, temp powrotu ok 33 i w domu nagle 23 stopnie. zmniejszyłem zasilanie 32 temp w domu spadła do 20 i tak się trzyma przy zasilaniu ok 35, powrót mam teraz ok 28.

jak włączyłem góre i temp 40 to po 12h doszło do 36 powrót 30, fr - 58 ciągle i bardzo wolno nabija

dom w trakcie wykończenia ok 8h dziennie - 2osoby, są juz drzwi wewnętrzne, wszystkie podłogi

bobrow
09-02-2017, 19:51
Chyba nie mówisz poważnie, że nie da się zauważyć wyłączenia sprężarki ...

A ile czasu będziesz w stanie siedzieć przy PC ?
Yogi , może masz stabilny odbiór ciepła- z tego co wiem , Panas nie zejdzie poniżej 19 Hz.
Pzdr

jogi1978
09-02-2017, 20:04
jaki cudem przy 24-26 masz w domu stabilne 22 ?
kurde albo moj dom jest porządnie wyziębiony albo cos nie hallo
przez ostatnie 3 miesiące w domu trzymałem ok 19stopni
teraz mam problem aby dobić do 22stopni ?
zauważyłem, ze jak odłączyłem podłogówkę górną, i dałem zasilanie ok 40stopni to po 6h temp zasilania doszła do 40, temp powrotu ok 33 i w domu nagle 23 stopnie. zmniejszyłem zasilanie 32 temp w domu spadła do 20 i tak się trzyma przy zasilaniu ok 35, powrót mam teraz ok 28.

jak włączyłem góre i temp 40 to po 12h doszło do 36 powrót 30, fr - 58 ciągle i bardzo wolno nabija

dom w trakcie wykończenia ok 8h dziennie - 2osoby, są juz drzwi wewnętrzne, wszystkie podłogi
U mnie jest zdecydowanie inaczej grzeje 24h/24h mam 100% podłogówki na podłogach panele winylowe 100% i dość szybko sie nagrzewa podłoga i panele. jednak zjada mi przy stabilnej średniej Tz -6 przez ostatnie dni ok 1.2- 1,5 kwh/h to mnie martwi dlatego chce wymusić wyłączania i załączania PC po przez Tw , zrobiłem symulacje jak to by było z termostatem pokojowym i wyglądało to całkiem całkiem.

jogi1978
09-02-2017, 20:11
A ile czasu będziesz w stanie siedzieć przy PC ?
Yogi , może masz stabilny odbiór ciepła- z tego co wiem , Panas nie zejdzie poniżej 19 Hz.
Pzdr
stary jak będzie trzeba i 5 godzin ;)
może teraz ich nie obserwuje bo jest Tz -7 i akurat wstrzeliłem się w fr 20-21 ,ale jak już będzie Tz 0* to przy takiej krzywej PC spadnie do 19FR i zacznie taktować ( przeprowadzę:rotfl: obserwacje piwko i paluszki ) nie wiem narazie podaje moje obserwacje ja jest Tz -7
ps. tak woli przypomnienia cały czas podaje dane bez CWU jeszcze czekam na przyłączenia wody :mad:

redblack
09-02-2017, 20:14
Yogi , może masz stabilny odbiór ciepła- z tego co wiem , Panas nie zejdzie poniżej 19 Hz.
Pzdr z powodu zabezpieczenia?

Low Frequency Protection Control 1: When the compressor continuously operates at frequency lower than 21 Hz for 240 minutes, the operation frequency will change to 20 Hz for 2 minutes.

CNC_POMPY_CIEPLA
09-02-2017, 20:15
jak pompa chodzi na niskim FR to z tego co kojarzę Panas ma słabe COP, więc będzie lepiej wkręcić obiegówki na maksa niech szybko zrobi się temperatura tam gdzie nie jest ciepło i pompa się wyłączy.
Takie pyrkanie pompy nie jest najekonomiczniejsze.
Ale mogę się mylić.

A z tym taktowaniem, to chodzi mi o to że jak wyłączą się obiegi wtórne za sprzęgłem, to pompa co chwila będzie się włączać by dogrzać te 10/20L które masz w sprzęgle i w rurach, Bo tak mała ilość wody będzie szybko stygła i szybko się nagrzewać, więc pompa wyłączy się potem włączy się na minimum chyba 3 min i potem znów włączy jak woda ostygnie. Bez podpiętych termostatów do PC ona pilnuje tylko temperatury w sprzęgle.

bobrow
09-02-2017, 20:15
stary jak będzie trzeba i 5 godzin ;)
może teraz ich nie obserwuje bo jest Tz -7 i akurat wstrzeliłem się w fr 20-21 ,ale jak już będzie Tz 0* to przy takiej krzywej PC spadnie do 19FR i zacznie taktować nie wiem narazie podaje moje obserwacje ja jest Tz -7

Pełen szacun- ja trochę przesiedziałem na zydelku w kotłowni , ale tyle bym nie poleciał....

jogi1978
09-02-2017, 20:44
zgadza sie 100% CNC w moim przypadku tak właśnie było wcześniej .ale szybko mi uświadomiłeś . że sterowanie sami pompkami bez bufora czy sprzęgła 100l
jest bezcelowe bo dochodzi do taktowania PC jak powyżej .Ale to już wiesz .Narazie powróciłem do początku pompki wilo 24h pc24h i o tej konfiguracji rozmawiamy że nie obserwóje taktowania . więc poczekam aż przjedzie serwisant i podepnie termostat do PC i pompek wilo
pS
CNC czy ten termostat który mam zamontowany na dole ,nada się do sterowania PC bez napięciowo I pompy wtórnej napięciowo jednocześnie?
http://termoplus.pl/produkt/termostaty/tc920/

plusfoto
09-02-2017, 22:07
Strasznie zaintrygowaliście mnie co do taktowania i powiem tak pojechałem na dom i wpatrywałem się jak w obrazek PONAD 2godzimy w FR sprężarki i nic ani razu się nie wyłączyła cały czas FR 20-21 , Tz -6,KG26*sztywna,na zasilaniu 26* powrót 24* w domu stabilne 22* to dobrze ? Bobrow ciutke podniosłem pompki tak aby przepływy były 2,1l/ Pc wskoczyła na 30-31FR i tak trzyma już jakieś 60mim zobaczymy jaki będzie jutro zużycie i Tw pewnie nieco większe
Wam sprężarka nie wyłącza się przy defroście? Bo u mnie za każdym razem. Średnio raz na 1-1,5 godziny. Zależy od wilgotności.

jogi1978
09-02-2017, 22:30
Wam sprężarka nie wyłącza się przy defroście? Bo u mnie za każdym razem. Średnio raz na 1-1,5 godziny. Zależy od wilgotności.
wyłącza wyłącza , ale tylko na czas defrostu u mnie to odbywa sie zawsze przy pomocy grzałki (rzadko kiedy mam27* na powrocie) ale to sdc 1f więc nie wiem jak u innych .ale parę razy widziałem u siebie w czasie defrostu FR 40 nie wiem od czego to zależy nie pamiętam jakie były wtedy nastawy i warunki.

jogi1978
10-02-2017, 09:51
Bobrow po nocnych 12 godzinach otczyt po podniesieniu z 2l na 2,1l/min :Tz -6 zak KG sztywno 26* zurzycie podlicznik 0,95kwh/1h ciut mniejsze niż poprzednio , Tw z 22* na 22,2* fr wzrosło z 20 na 24 i czyma ten poziom . czyli zwiękrzenie przepływu w CO nie koniecznie zwiększa zurzycie kwh w PC ?

bobrow
10-02-2017, 10:10
Bobrow po nocnych 12 godzinach otczyt po podniesieniu z 2l na 2,1l/min :Tz -6 zak KG sztywno 26* zurzycie podlicznik 0,95kwh/1h ciut mniejsze niż poprzednio , Tw z 22* na 22,2* fr wzrosło z 20 na 24 i czyma ten poziom . czyli zwiękrzenie przepływu w CO nie koniecznie zwiększa zurzycie kwh w PC ?

Może być ciut lepszy COP przy większej modulacji-zwróć uwagę ,że wszystkie dane kat Panasa są dla mocy nominalnej (czyli w Twoim przypadku 9kW).
Moje pomiary potwierdzają przy mniejszej mocy (np 60-70%) zgodność COP z katalogiem , natomiast przy min może być gorzej (tak np CNC podawał).
Moje doświadczenia z wyłączaniem sprężarki są jednoznaczne, kiedy na początku wykorzystywałem istniejący zas CWU dwupłaszczowy Galmet 140 ltr -PC szybko osiągała wysokie temp i wyłączała się sprężarka.Wtedy ciepło było oddawane do zasobnika tylko przez ruch pompy wodnej w PC.Kiedy temp odpowiednio spadła-sprężarka się włączała ponownie.
Co z tego wynikało :
COP 2.7 latem , po wymianie na zas 300 ltr z wężownicą 3,4m2 -COP wzrosło do 4,5.Dodam tylko ,że zużycie kwotowo było niskie -dlatego można nie zauważyć gorszego COP przy niskich rachunkach.
pzdr

jogi1978
10-02-2017, 11:00
Może być ciut lepszy COP przy większej modulacji-zwróć uwagę ,że wszystkie dane kat Panasa są dla mocy nominalnej (czyli w Twoim przypadku 9kW).
Moje pomiary potwierdzają przy mniejszej mocy (np 60-70%) zgodność COP z katalogiem , natomiast przy min może być gorzej (tak np CNC podawał).
Moje doświadczenia z wyłączaniem sprężarki są jednoznaczne, kiedy na początku wykorzystywałem istniejący zas CWU dwupłaszczowy Galmet 140 ltr -PC szybko osiągała wysokie temp i wyłączała się sprężarka.Wtedy ciepło było oddawane do zasobnika tylko przez ruch pompy wodnej w PC.Kiedy temp odpowiednio spadła-sprężarka się włączała ponownie.
Co z tego wynikało :
COP 2.7 latem , po wymianie na zas 300 ltr z wężownicą 3,4m2 -COP wzrosło do 4,5.Dodam tylko ,że zużycie kwotowo było niskie -dlatego można nie zauważyć gorszego COP przy niskich rachunkach.
pzdr
kurcze szkoda straszna, że te wersje F nie mają czujników i parametrów COP. przepływów itp. pomagające ustawić optymalne ustawienie PC .chyba jeszcze się wykosztuje i zamontuje ciepłomierz wiele godzin w kotłowni i pytań na FM zaoszczędził bym i nie męczył was pytaniami.:p

plusfoto
10-02-2017, 12:31
Było się dorzucić do wersji H;)

Pratchawiec
10-02-2017, 13:03
Było się dorzucić do wersji H;)

Witam

Porządny certyfikowany, nowy, ultradźwiękowy ciepłomierz o przepływie nominalnym 2,5 m3/h, kosztuje z fakturą 23% ok. 1000 zł.
O ile droższa od poprzedniej jest wersja H tej samej pompy?

Może rzeczywiście nie warto.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
10-02-2017, 13:19
Było się dorzucić do wersji H;)

No nie wiem czy warto-ja teraz dogrywam system PC+klima do budynku produkcyjnego , już prawie zamówiłem T-capa H -ale zmieniłem zdanie na F 1 fazowy.
Dlaczego ?
Mam w tym budynku grzejniki i teoretycznie wersja H może to obsłużyć :
-ma ciepłomierz
-zmienną wydajność pompy obiegowej (chociaż wybierasz bieg przy max obciążeniu)
-kupę fajnych funkcji pomiarowych w menu

Ale ,
zdałem sobie sprawę ,że jednak mam stalowe grzejniki i ok 7 letnią instalację CO-czyli będę miał w systemie trochę "mułu" kotłowego.

Wtedy z kolei lepiej jest mieć bufor 50 ltr , gdyż :

-zapewni dopasowanie obiegów hydraulicznych PC/system CO (funkcja sprzęgła) , czyli nie będę musiał puszczać 1600l/h na grzejniki
-będzie pracował jako odstojnik zanieczyszczeń , zamontuję jeszcze na powrocie z systemu dodatkowy filtr (przed pompą wtórną również, oczywiście)
-jeśli będzie się gdzieś wytrącało powietrze , to automatyczny odpowietrznik je usunie
-będę miał zapewnioną energię do defrostu

Główną przyczyną zastosowania bufora jest ryzyko zabrudzenia wymiennika w PC-a wtedy lecą COP-y.
A dlaczego model F ?
Bo jest wyraźnie tańszy i nie będę w pełni korzystał z jego fukcji (np zmiana prędkości wg obciążenia ).
Praca z buforem to stała prędkość np 2 zapewniająca przepływ nominalny ok 1500-1800l/h.
Koszt ciepłomierza nowego to ok 600 pln brutto-dlatego zrezygnowałem z modelu H .

A wracając do kol Yogiego , to ze względu na sprzęgło -moim zdaniem ma optymalną PC

Generalnie uważam ,że jeśli mamy PC i stalowe grzejniki , to powinny być bufory i dobre filtrowanie wody z systemu-przy podłogówkach woda ma głównie kontakt z tworzywem sztucznym i dlatego może być dłużej czystsza.

Tymczasem

bobrow
10-02-2017, 13:20
Średnio model H jest droższy o ok 3000-4000pln brutto z tego co widziałem

plusfoto
10-02-2017, 13:35
dokładnie 9 T-capa o 2,5K w/g cennika Panasa. Mocno zdrożały SDC bo o 5K

bobrow
10-02-2017, 13:42
dokładnie 9 T-capa o 2,5K w/g cennika Panasa

Widzisz z tymi cenami jest różnie-z mojego doświadczenia wynikało ,że miałem lepsze ceny na F (ogólnie wytargowałem ceny z montażem na poziomie średnim -30% od katalogu jak bez montażu)
Wolny rynek i zalety negocjacji...

Pratchawiec
10-02-2017, 13:51
Bobrow

Przy grzejnikach bufor jest dla mnie wyborem oczywistym, choć z innej jeszcze przyczyny niż te które wskazałeś w poście.
Przede wszystkim zapewnia w miarę stabilne warunki pracy sprężarki wskutek stosunkowo wolnego przyrostu ( jak i spadku) temperatury wody powrotnej.
Przy dość dużej instalacji grzejnikowej bufor moim zdaniem powinien mieć pojemność znacznie większą niż wspomniane przez Ciebie 50l.

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
10-02-2017, 13:53
bobrow twoich cen nie można z niczym porównać bo ty niemal jak hurtownik;).
Natomiast wiadomym jest iż cena katalogowa ma mało wspólnego z faktyczną ceną zakupu i montażu. Nie chce mi się teraz grzebać w oficjalnych cennikach ale u mnie jak dobrze pamiętam cena z montażem, zasobnikiem, zaworem trój drożnym, sterowaniem przez internet i innymi duperelami była mocno zbliżona do ceny katalogowej za samą pompę.

bobrow
10-02-2017, 13:56
Bobrow

Przy grzejnikach bufor jest dla mnie wyborem oczywistym, choć z innej jeszcze przyczyny niż te które wskazałeś w poście.
Przede wszystkim zapewnia w miarę stabilne warunki pracy sprężarki wskutek stosunkowo wolnego przyrostu ( jak i spadku) temperatury wody powrotnej.
Przy dość dużej instalacji grzejnikowej bufor moim zdaniem powinien mieć pojemność znacznie większą niż wspomniane przez Ciebie 50l.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec ,
to poproszę o wyjaśnienie :
-dlaczego szybszy wzrost temp jest szkodliwy (chociaż jestem przekonany ,że podłogówka ma większą bezwładność od grzejników)
-jaki jest algorytm doboru bufora do np T-capa
pzdr

jogi1978
10-02-2017, 14:03
I tak też instalator mi powiedział że jeżeli moje OZC na CO + Cwu ma 7,2 + awaryjnie kominek 12kw ( swoją drogą wydaje mi się trochę przesadzony) bo jak wytłumaczyć że grzeje zasilaniem 26* przy Tz -6 a w domu mam ok 22,5* ? Tylko martwi mnie zużycie .) powiedział to po co przepłacać 9kw 1 faz zamiast 3-faz wystarczy .ale już nie powiedział że są wersje sdc o zmiennej wydajności i t- cap o stałej wydajności do -15 taka cwana bedtia była . Gdybym to wiedział wolał bym do T-cap dopłacić i nie wpatrywał się w Pc przy poniżej -15 swoją drogą odziwo dawała rade w te ostatnie mrozy poniżej -15 bez grzałki . Lecz dochodziło 2-3 razy samowyłączenia przy temp. ok -20

bobrow
10-02-2017, 14:04
bobrow twoich cen nie można z niczym porównać bo ty niemal jak hurtownik;).
Natomiast wiadomym jest iż cena katalogowa ma mało wspólnego z faktyczną ceną zakupu i montażu. Nie chce mi się teraz grzebać w oficjalnych cennikach ale u mnie jak dobrze pamiętam cena z montażem, zasobnikiem, zaworem trój drożnym, sterowaniem przez internet i innymi duperelami była mocno zbliżona do ceny katalogowej za samą pompę.

Jeśli różnica w cenie pomiędzy H a F byłaby mniejsza np ok 1500pln netto -oko by mi nie mrugnęło , by kupić H.
Najbardziej mnie boli nie wykorzystywanie w pełni funkcji urządzenia -trochę to tak jak bym kupił PC inwerter i włączałbym w sterowaniu funkcję on/off max moc...
Z tym hurtownikiem to przesadziłeś-po prostu kupiłem od gościa coś ok 10-11 systemów PC (i jedną klimę 5 lat temu) .Instalator wie, że sam poustawiam sobie maszynki w menu, nawet sam dobieram sprzęt i osprzęt.Również podpowiadam najprostszy sposób montażu-wtedy mam argumenty do ciśnięcia ceny.
pzdr

jogi1978
10-02-2017, 14:04
A ponad rok temu chyba nie było w ofercie wer. H

bobrow
10-02-2017, 14:12
I tak też instalator mi powiedział że jeżeli moje OZC na CO + Cwu ma 7,2 + awaryjnie kominek 12kw ( swoją drogą wydaje mi się trochę przesadzony) bo jak wytłumaczyć że grzeje zasilaniem 26* przy Tz -6 a w domu mam ok 22,5* ? Tylko martwi mnie zużycie .) powiedział to po co przepłacać 9kw 1 faz zamiast 3-faz wystarczy .ale już nie powiedział że są wersje sdc o zmiennej wydajności i t- cap o stałej wydajności do -15 taka cwana bedtia była . Gdybym to wiedział wolał bym do T-cap dopłacić i nie wpatrywał się w Pc przy poniżej -15 swoją drogą odziwo dawała rade w te ostatnie mrozy poniżej -15 bez grzałki . Lecz dochodziło 2-3 razy samowyłączenia przy temp. ok -20

Sorry Yogi-myślałem ,że masz T-capa-to właśnie jest moim zdaniem "pewny "model tego producenta.
Nie wiem czy Cię pocieszę ,ale mi się w moim domu nigdy nie trafi takie zużycie jak u Ciebie (Pyxis musi z tym jakoś żyć...).
Głowa do góry-dopieścisz sterowanie pompkami i będzie git (zresztą nie każdy ma indywidualne sterowanie dwoma piętrami-a to jednak duży komfort i oszczędność)
Ciepłomierz Ci się przyda z dwóch powodów :
-optymalizacji ustawień w PC
-okresowej kontroli COP (to tylko maszyna i się na pewno zepsuje-to kwestia czasu)
Tyle , Panie Kolego

plusfoto
10-02-2017, 14:14
A ponad rok temu chyba nie było w ofercie wer. H
No niestety - pojawił się dopiero pod koniec ubiegłego roku.

jogi1978
10-02-2017, 15:10
jakie polecacie lub macie ciepłomierze na co zwrócić uwagę i czy np. taki
DN25 (1”) HYDROCAL-2 kompaktowy mechaniczny i nie drogi jest wystarczający koszt ok 450zł?
czy może ultradźwiękowy DN15 CF UltraMax ze złączem M-Bus koszt około 550zł
czy jest ważne z/bez legalizacji ?
chodzi mi o dobry niedrogi model.:p

Pratchawiec
10-02-2017, 15:19
Pratchawiec ,
to poproszę o wyjaśnienie :
-dlaczego szybszy wzrost temp jest szkodliwy (chociaż jestem przekonany ,że podłogówka ma większą bezwładność od grzejników)
-jaki jest algorytm doboru bufora do np T-capa
pzdr

Szybki przyrost temp.zasilania prowadzi nieuchronnie do osiągnięcia zadanej temp. zasilania. I ta część jest OK.
Działa to jednak w drugą stronę; równie szybko spadnie temperatura powrotu, ponownie uruchamiając sprężarkę.
Skutek? Tak zwane taktowanie inwertera.
Można próbować wyliczyć dla określonych parametrów - m.in. strat ciepła, zadanej temp. wody grzewczej, przepływu w l/h itp. częstotliwość załączeń sprężarki przy określonej pojemności bufora.
Przypomnę, że bufor 50l to ok.1/30 przepływu nominalnego dla jednostki o mocy 9 kW.
Oczywiście sprężarka nie będzie się włączać co 2 minuty bo jest odbiór ciepła przez instalację grzejnikowa, co spłaszcza w istotnym stopniu powyższą częstotliwość.
O ile, to zależy od parametrów grzejników instalacji.
Im w niej więcej żelastwa i wody obiegowej, tym większa będzie jej pojemność cieplna.
Liczyć tego mi się po prostu nie chce.
Nie jestem inżynierem i nie potrafię pisać algorytmów.
Sądzę, że powinny one - jeśli istnieją uwzględniać czynniki o których pisałem wyżej.

Przy zbyt małej pojemności bufora wg mojej oceny należy liczyć się z możliwością wystąpienia w określonych warunkach kilkakrotnego w ciągu godziny ON OFF sprężarki, co nawet według mojej liberalnej oceny zjawiska można już uznać za "taktowanie"

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
10-02-2017, 16:22
Pratchawiec,
odnośnie taktowania przy małym odbiorze , potwierdzam- tak jest niekiedy u mnie kiedy na zewnątrz jest w miarę ciepło.
Dlatego zamiast 35 ltr jak mam w domu , chciałem trochę większy buforek Panasa 50 ltr .
Mam czas do instalacji do maja- może spróbuję ten problem ogarnąć.
Tak sobie myślę , przy dużej pojemności bufora- zawsze przy starcie systemu będzie zwłoka w grzaniu grzejników.
Może zamiast zwiększać pojemność bufora , założę jakieś sterowanie względem Tpowrotu PC ?
Ponownie to przemyślę
Pzdr

Andrzej5101
10-02-2017, 17:42
Kluczem do optymalnej ilości startów PC jest objętość wodna instalacji.
Bufor spełnia też funkcje akumulatora ciepła pochodzącego np. solary, kominek
Bufor im większy tym większe straty postojowe

wihajster
10-02-2017, 18:22
Bufor im większy tym większe straty postojowe
Akurat to jest bez żadnego znaczenia. Nie ma tych strat latem kiedy dodatkowe ciepło jest niepożądane.

bobrow
10-02-2017, 19:02
Wihajster,
a Ty co myślisz o min pojemności bufora w inwerterze ? To nie jest tylko kwestia zrównoważenia dwóch obiegów ?
Przecież przy pracy bezpośredniej na podłogówce też to zjawisko wystąpi przy niskiej modulacji ?
Pzdr

Pratchawiec
10-02-2017, 19:14
.......
Tak sobie myślę , przy dużej pojemności bufora- zawsze przy starcie systemu będzie zwłoka w grzaniu grzejników.
Może zamiast zwiększać pojemność bufora , założę jakieś sterowanie względem Tpowrotu PC ?
Ponownie to przemyślę
Pzdr

Przecież ten bufor będzie jakoś zaizolowany.
Start systemu będzie wymagać zagrzania wody w instalacji od temperatury otoczenia do docelowej zasilania, i jak sądzę (nie znam Budynku) będzie to się liczyć w minutach.
Zobacz jak szybko po włączeniu u siebie PC uzyskujesz temp. zasilania na poziomie 40*.
Jeśli już upierasz się sterowaniem pompą wtórną to ew. pomyśl o sterowniku na powrocie do bufora, choć moim zdaniem to cudowanie podobnie jak u Jogiego.
Wystarczy całkowicie termostat termostat wpięty d PC, chyba że zamierzasz mieć różne strefy grzewcze, zwłaszcza grzane o różnych porach

Znasz regułę K I S S.
Tego się trzymaj

Pozdrawiam

Pratchawiec

Andrzej5101
10-02-2017, 20:08
Największy wpływ ograniczający zjawisko taktowania, to PC szyta na miarę , o możliwie najniższym progu modulacji .
W budynku produkcyjnym nie ma sypialń ??

bobrow
10-02-2017, 20:10
Pratchawiec
w budynku tym są dwie części ,mniej więcej po połowie powierzchni :
-pomieszczenia magazynowe , socjalne i drobny montaż
-otwarta hala produkcyjna z różnymi sektorami
Całość ma ok 430 m2 , ocieplenie ścian 10cm styro , strop 20 cm wełna- sam liczyłem obciążenie cieplne (oczywiście na ciepło właściwe , a jakże...) i wychodzi ok 18kW /-22st/22st.
Plan mam taki :
-hala PC PP Paci o mocy 11.2 kW przy -15st
-reszta T-cap 9kW przy -15st
Będą jeszcze dwa klimatyzatory Rotenso 7kW na hali ( podobno grzeją do -15 st, ale liczę je pod chłodzenie)
Część mniejszych pomieszczeń mam sklimatyzowanych- dołożona moc chłodnicza to 24kW ,
moc grzewcza to 20.2 kW
Co do sterowania CO , to w pomieszczeniach będzie indywidualna nastawa na głowicy termostatycznej - a w czasie wolnym od pracy będzie obniżenie nocne na termostacie np na korytarzu (może jeszcze wykorzystam sygnał z zazbrojenia alarmu)
Powietrzna PC będzie pracować na swoim sterowniku.
Ze względu na ciągłą pracę PC w godzinach pracy zakładu , chyba zastosuję układ porównujący temp in/out PC wg warunków :
-jeśli T out będzie min np 40 st
- i jeśli różnica pomiędzy in/out PC będzie mniejsza od 1.5 K
-to sterowniczek wyłączy PC na zadany czas np na 45 min
I co - plan może być?

Pzdr

jogi1978
10-02-2017, 23:18
Kurcze chłopaki ja jeszcze nigdy nie widziałem u siebie zjawiska taktowania myślałem że to bardzo nie dobrze . Czy to oznacza chodzi optymalnie i jest idealnie już wysterowana i wystarczy teraz tylko termostat wpiąć Pc i sterowała on/of grzeje jak wiecie 24/24 dość szybko dochodzi do zadanej temp 26* na zasilaniu ,powrót mam 24* Fr do 21 czasami wchodzi na 30 i tak pyrka 24h . Chciałbym żeby dychneła z 4-5 razy na dobe bo w domu jest i tak ciepło 22* niżej już nie zejde obserwacja z 5-6 dni przy Tw -5/-6 więc czemu nie dycha ? To źle ? Troche bym kilowatów zaoszczędził

jogi1978
10-02-2017, 23:31
To zjawisko występuje kiedy je wymusze celowo jak nagle zmniejsze przepływ z 2l/min na 1l/min . Albo ja niedawno niemondrze prubowałem sterować termostatem same pompki wtórne wtedy taktowała co 3 min :-)

Pratchawiec
11-02-2017, 01:44
Pratchawiec
w budynku tym są dwie części ,mniej więcej po połowie powierzchni :
-pomieszczenia magazynowe , socjalne i drobny montaż
-otwarta hala produkcyjna z różnymi sektorami
Całość ma ok 430 m2 , ocieplenie ścian 10cm styro , strop 20 cm wełna- sam liczyłem obciążenie cieplne (oczywiście na ciepło właściwe , a jakże...) i wychodzi ok 18kW /-22st/22st.
Plan mam taki :
-hala PC PP Paci o mocy 11.2 kW przy -15st
-reszta T-cap 9kW przy -15st
Będą jeszcze dwa klimatyzatory Rotenso 7kW na hali ( podobno grzeją do -15 st, ale liczę je pod chłodzenie)
Część mniejszych pomieszczeń mam sklimatyzowanych- dołożona moc chłodnicza to 24kW ,
moc grzewcza to 20.2 kW
Co do sterowania CO , to w pomieszczeniach będzie indywidualna nastawa na głowicy termostatycznej - a w czasie wolnym od pracy będzie obniżenie nocne na termostacie np na korytarzu (może jeszcze wykorzystam sygnał z zazbrojenia alarmu)
Powietrzna PC będzie pracować na swoim sterowniku.
Ze względu na ciągłą pracę PC w godzinach pracy zakładu , chyba zastosuję układ porównujący temp in/out PC wg warunków :
-jeśli T out będzie min np 40 st
- i jeśli różnica pomiędzy in/out PC będzie mniejsza od 1.5 K
-to sterowniczek wyłączy PC na zadany czas np na 45 min
I co - plan może być?

Pzdr

Spróbujmy uporządkować to co napisałeś

Ocieplenie - średnie, trudno przeliczyć z uwagi na brak informacji dot.okien, drzwi, bram, wysokości hali i ew. ocieplenia podłóg.
Jednak sądzę, że zaniżasz szacunki dotyczące zapotrzebowania, zwłaszcza jeśli chodzi o halę.

Hala musi mieć min. 3m wysokości (biura zresztą też), to daje kubaturę rzędu minimum 700 m3.
Te 18 kW to ja liczyłbym dla samej hali i to dla standardu -20 +20, chyba że o czymś nie wiem.
Samo PACI da radę do góra -5,7*. Masz jeszcze te Rotenso, które wesprą niższe temperatury.
Poniżej -15 rozpuścisz ludzi do domu jak nie da rady osiągnąć w środku + 15, a jest to wysoce prawdopodobne.

Jeśli chodzi o pomieszczenia biurowo-gospodarcze rozumiem, że jest w nich istniejąca instalacja (kaloryfery) oraz te klimatyzatory, o których wspomniałeś.
Zapotrzebowanie na ciepło wyjdzie podobnie jak na hali, choć teoretycznie mniej, ale jak znam życie to więcej bo "Panie lubią cieplej"
Myślę również, że ta część jest staranniej wykończona.
Tu zapewne nie powinieneś mieć problemu z zapewnieniem utrzymania założonych temperatur, bo ruch i drzwi mniejsze.
No i te 20 kW z klimatyzatorów.

Sterowanie.
Jeśli IN OUT będzie mniejsze niż 1,5* sprężarka sama się, jak sądzę wyłączy.
Myślę, że wystarczy w miarę precyzyjnie ustalona KG, termostat z programatorem jako "kaganiec głównie czasowy" no i ten bufor o którym wyżej dyskutowaliśmy.
Ważniejsza będzie kontrola temperatur a buforze. Pompa(y) na obiegu wtórnym mogą i powinny być włączane i wyłączane tym samym sygnałem, który wyłącza główną obiegówkę PC. Z tym sobie zapewne poradzisz, wystarczy ustalić który przewód steruje jej włączaniem i dorobić układ wykonawczy do pozostałych pompek.
Można jeszcze prościej; zainstalować czujnik przepływu (taki łopatkowy) w obiegu pierwotnym odcinający zasilanie wtórnych pomp obiegowych.

Takie mam przemyślenia, zaznaczam jednak że nie dysponuję wystarczającymi danymi do zaleceń co i jak powinieneś zrobić.
Potraktuj je jako luźne idee do przemyślenia na miejscu i to z udziałem potencjalnego wykonawcy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
11-02-2017, 09:05
Cześć Pratchawiec,
dzięki za Twoje zainteresownie- może doprecyzuje kilka spraw ( czasem stosuję skróty myślowe) :
-Paci Elite 10kW chłodniczej mocy i 11.2 kW grzewczej do -15 st wg katalogu i mojego doświadczenia ( drugi sezon mam kilka tych systemów)
-wysokość hali to 3.3 m na 160m2, reszta to 2.7 m
-mam wszędzie grzejniki
-okna i pozostałe detale podałem do kalkulatora
-KG będzie raczej na poziomie 43-48 st ,
-wył PC na czas wg dT PC będzie w pełni regulowane , może 1.8K-zobaczymy ( oczywiście jeśli zgram wszystko i PC będzie pracowała ciągle- nie będę nic kombinował)
Ogólnie są tam duże zyski bytowe od komputerów i maszyn oraz oczywiście ludzi
Ok 45 m2 to pomieszczenia pomocnicze o temp min (np 15 st- 1.5 nastawy głowicy termostatycznej).
Nie obawiam się o brak ciepła- tęgie mrozy są głównie w nocy , jak chwilowo temp spadnie do 19-20 st to nic się nie stanie ( zresztą połowa grzejników jest zakręconych na montażu , a ludzie pracują w krótkim rękawku )
Zaryzykuję (jednak to będzie trzeci budynek z PC , do którego dobrałem PC )
Pzdr

bobrow
11-02-2017, 09:50
Małe sprostowanie ,
obciążenie szacowałem na ok 18kW/-20st/22st
Przepraszam za błąd.
pzdr

bobrow
11-02-2017, 09:58
Kurcze chłopaki ja jeszcze nigdy nie widziałem u siebie zjawiska taktowania myślałem że to bardzo nie dobrze . Czy to oznacza chodzi optymalnie i jest idealnie już wysterowana i wystarczy teraz tylko termostat wpiąć Pc i sterowała on/of grzeje jak wiecie 24/24 dość szybko dochodzi do zadanej temp 26* na zasilaniu ,powrót mam 24* Fr do 21 czasami wchodzi na 30 i tak pyrka 24h . Chciałbym żeby dychneła z 4-5 razy na dobe bo w domu jest i tak ciepło 22* niżej już nie zejde obserwacja z 5-6 dni przy Tw -5/-6 więc czemu nie dycha ? To źle ? Troche bym kilowatów zaoszczędził

Jogi
jak nie masz taktowania to super-tylko trzeba poczekać na cieplejsze dni.
Z tym taktowaniem Panasa to jest tak ,że on jest przystosowany do takiej pracy-ma swój algorytm w takiej sytuacji (wyłącza sprężarkę i puszcza tylko obiegówkę -cykl opiera się o stałe czasy oraz pomiary temp in/out PC)
Bardziej mamy tu do czynienia z nie pożądanym zjawiskiem (czego należy unikać ) niż z czymś niebezpiecznym dla urządzenia (czyli grożącym awarią)
Po pełnym roku obserwacji i regulacji będziesz wiedział jak tym ustrojstwem sterować.
Jak na razie , z tego co widzę i wiem -masz wszystko ok , trzeba tylko dograć sterowanie obiegówkami i PC.
To akurat jest najprostsze do poprawy.
pzdr

Pratchawiec
11-02-2017, 10:09
Wiele zależy od tego jaki rodzaj produkcji jest na tej hali.
Myślałem o czymś w rodzaju stolarni, warsztatu mechanicznego, itp. z częstą komunikacją z otoczeniem zewnętrznym.
Jeśli praca na hali ma charakter stacjonarny, to trochę zmienia oszacowanie strat tej części budynku.
Na 1m3 - przy takim ociepleniu liczyłbym zapotrzebowanie rzędu 25-30 W.
Przelicz to raz jeszcze, nawet ręcznie i dodaj straty wentylacyjne, oszacuj też zyski cieplne zz komputerów i maszyn.

Czy mam rozumieć, że w hali też są grzejniki?

Co do sterowania to czegoś nie rozumiem
Piszesz cyt.
1 - jeśli T out będzie min np 40 st
- i jeśli różnica pomiędzy in/out PC będzie mniejsza od 1.5 K
2.- -wył PC na czas wg dT PC będzie w pełni regulowane , może 1.8K-zobaczymy ( oczywiście jeśli zgram wszystko i PC będzie pracowała ciągle- nie będę nic kombinował)
Czy to oznacza, że przy takiej delcie chcesz odcinać zasilanie PC? Dość ryzykowne, bo po każdym takim odcięciu będziesz miał zimny start jak po awarii zasilania.
Jeśli jest inaczei - bo delta 1,5 lub 1,8 występuje u mnie tylko na rozruchu, to wyjaśnij bliżej po co taka komplikacja.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
11-02-2017, 10:14
Spróbujmy uporządkować to co napisałeś


Ważniejsza będzie kontrola temperatur a buforze. Pompa(y) na obiegu wtórnym mogą i powinny być włączane i wyłączane tym samym sygnałem, który wyłącza główną obiegówkę PC. Z tym sobie zapewne poradzisz, wystarczy ustalić który przewód steruje jej włączaniem i dorobić układ wykonawczy do pozostałych pompek.
Można jeszcze prościej; zainstalować czujnik przepływu (taki łopatkowy) w obiegu pierwotnym odcinający zasilanie wtórnych pomp obiegowych.
Pratchawiec

Pratchawiec ,
sterowanie pompą wtórną buforka jest już sprawdzone i banalnie proste :
stosuję sterowniczek Salusa PC11 gdzie ustawiam temp na buforze , przy której załącza się pompa wtórna (z histerezą 2K)-czyli jeśli PC włączy się z termostatu lub programatora i nagrzeje się woda w buforze-to wtedy zadziała pompka wtórna.A kiedy zaś PC wyłączy się/lub przełączy na CWU -to pompa wtórna jeszcze oddaje ciepło z bufora o -2K od zadanej temp.
Może nie potrzebnie zaprzątam sobie głowę wył PC w niskiej modulacji-temat rzeczywiście powinna zamknąć KG i Tzewn wył CO oraz termostat w najbardziej optymalnym miejscu (będzie bezprzewodowy-więc mogę sobie pobiegać po obiekcie...)
pzdr

bobrow
11-02-2017, 10:22
Wiele zależy od tego jaki rodzaj produkcji jest na tej hali.
Myślałem o czymś w rodzaju stolarni, warsztatu mechanicznego, itp. z częstą komunikacją z otoczeniem zewnętrznym.
Jeśli praca na hali ma charakter stacjonarny, to trochę zmienia oszacowanie strat tej części budynku.
Na 1m3 - przy takim ociepleniu liczyłbym zapotrzebowanie rzędu 25-30 W.
Przelicz to raz jeszcze, nawet ręcznie i dodaj straty wentylacyjne, oszacuj też zyski cieplne zz komputerów i maszyn.

Czy mam rozumieć, że w hali też są grzejniki?

Co do sterowania to czegoś nie rozumiem
Piszesz cyt.
1 - jeśli T out będzie min np 40 st
- i jeśli różnica pomiędzy in/out PC będzie mniejsza od 1.5 K
2.- -wył PC na czas wg dT PC będzie w pełni regulowane , może 1.8K-zobaczymy ( oczywiście jeśli zgram wszystko i PC będzie pracowała ciągle- nie będę nic kombinował)
Czy to oznacza, że przy takiej delcie chcesz odcinać zasilanie PC? Dość ryzykowne, bo po każdym takim odcięciu będziesz miał zimny start jak po awarii zasilania.
Jeśli jest inaczei - bo delta 1,5 lub 1,8 występuje u mnie tylko na rozruchu, to wyjaśnij bliżej po co taka komplikacja.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec ,
jakiekolwiek "odcięcie" PC , to tylko i wyłącznie wył w trybie termostatu (czyli dam styk szeregowo do włączania trybu PC).
Zaproponowany przeze mnie układ "anty-taktowy" opiera się na założeniu ,że wyczerpię wszelkie możliwości regulacji standardowej.
Co do pomysłu z czasówką przerwy dlatego właśnie dałem warunek min 40 st ,aby wyeliminować rozruch systemu-czyli wiem ,że układ osi osiągnął temp roboczą oraz pracuje już dość długo (nigdy po starcie i osiągnięciu zadanej temp "marszowej" nie miałem niskiej dT)
pzdr

Pratchawiec
11-02-2017, 10:23
To pisz jasno, że histereza 1,5 -1,8 dotyczy obiegu wtórnego, a nie IN/OUT PC lub dt PC
Przy takim koncepcie tym bardziej ma sens znacznie większy bufor niż planowany 50l.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
11-02-2017, 10:47
To pisz jasno, że histereza 1,5 -1,8 dotyczy obiegu wtórnego, a nie IN/OUT PC lub dt PC
Przy takim koncepcie tym bardziej ma sens znacznie większy bufor niż planowany 50l.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Oczywiście dT obiegu pierwotnego- tylko jak duży bufor , może trzeba policzyć dla min mocy T-cap np 3,5kW na 30 min pracy.
Tylko obawiam się ,że jak większy bufor się nagrzeje i nadal będzie mały odbiór-to nic w sumie nie zmieni...
Może tak naprawdę to temat by rozwiązał tryb pracy jak on/off z większym buforem , tylko po co mi wtedy inwerter ...
pzdr

bobrow
11-02-2017, 11:36
Witam ponownie ,
jest jeszcze jedna opcja dot mojego tematu-może rzeczywiście T-cap model H załatwi sprawę .Doczytałem ,że H ma tryb pracy z buforem i sterowanie pompą wtórną .
Może ktoś mi opisać ten tryb -w opisie Panasa jest to nie jasne.
pzdr

plusfoto
11-02-2017, 13:08
Witam ponownie ,
jest jeszcze jedna opcja dot mojego tematu-może rzeczywiście T-cap model H załatwi sprawę .Doczytałem ,że H ma tryb pracy z buforem i sterowanie pompą wtórną .
Może ktoś mi opisać ten tryb -w opisie Panasa jest to nie jasne.
pzdr
Wieczorkiem się postaram. Faktem jest iż instrukcja jest bardzo pobieżna. Nie jest wyjaśniony sposób działania danej funkcji a jedynie jak ją aktywować albo dezaktywować.

Andrzej5101
12-02-2017, 07:29
Bobrow

Przy grzejnikach bufor jest dla mnie wyborem oczywistym, choć z innej jeszcze przyczyny niż te które wskazałeś w poście.
Przede wszystkim zapewnia w miarę stabilne warunki pracy sprężarki wskutek stosunkowo wolnego przyrostu ( jak i spadku) temperatury wody powrotnej.

Przy dość dużej instalacji grzejnikowej bufor moim zdaniem powinien mieć pojemność znacznie większą niż wspomniane przez Ciebie 50l.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Rozumie , że chodzi o bufor/ sprzęgło .

A jaki powinien być bufor wpięty szeregowo przy instalacji grzejnikowej o małej ilości tzw. zładu wodnego ?? np.25 litrów w całym systemie budynku

Minimalna ilość wody w systemie wodnym dla Panasonica wynosi ;

30 litrów ( dla jednostek 7 kW ~ 9 kW)
oraz
50 litrów ( dla 12 kW ~ 16 kW oraz 9 kW T-cap)

Pratchawiec
12-02-2017, 12:04
Andrzej

Szeregowy "bufor" nie jest buforem o którym pisałem wyżej.
To zwykłe naczynie zwiększające pojemność instalacji, i nic więcej.

Nie jestem specjalistą, ale nie widzę większego sensu dla wpinania szeregowo naczynia pośredniego do instalacji wyłącznie grzejnikowej, poza ułatwieniem procesu odszraniania parownika i niewielkim zwiększeniem odporności na taktowanie.
Wg moich szacunków, które gdzieś wcześniej prezentowałem, takie naczynie dla pompy 9 kW, by spełniło swoją rolę powinno mieć min. ok. 100 l.

Podane wielkości zładu to chyba wartości minimalne.
Dla podłogówki to, wg znanych mi, poważnych źródeł - to ok.15-20 l - na każdy kilowat mocy cieplnej pompy ON OFF.
Dla instalacji grzejnikowej powinno być więcej, stąd moja sugestia dot.zwiększenia pojemności bufora. Tego prawdziwego z funkcją sprzęgła.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
12-02-2017, 12:29
Koledzy
coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu , że bufor w równoległym podłączeniu z systemem grzejnikowym ma spełniać najważniejszą rolę sprzęgła hydraulicznego , pozostałe funkcje są pomocnicze (napiszę to po raz wtóry):
-energia do defrostów (40-50ltr dla KG 40-48st)
-odpowietrzanie instalacji (automatyczny odpowietrznik w górnej części)
-osadzanie się zanieczyszczeń na spodzie buforka (ochrona przed zabrudzeniem wymennika , a przy najmniej zwalnia to zjawisko)
Duży bufor też się nagrzeje i PC też może taktować.
Przypuszczam , że można zmniejszyć to zjawisko poprzez odpowiednie umieszczenie przyłączy i kształt bufora ( np CNC stosuje wąskie i wysokie bufory z niesymetrycznymi przyłączami -chyba).Można też pomyśleć o montażu rurki z otworami pomiędzy symetrycznymi przyłączami na wyj z PC i wej do pompy wtórnej
Są przecież określone zasady konstuowania sprzęgieł hydraulicznych- średnice i odległości przyłączy decydują o parametrach takiego sprzęgła.Problem tylko polega na tym , że to nie do końca pasuje do PC (duży przepływ i problem z niską dT)
Pzdr

Andrzej5101
12-02-2017, 14:22
Aby ogrzać 1 l wody o 1 stopień potrzeba około 1,16 Wh , czyli bufor o pojemności 100 l podgrzany o 15 C to energia rzędu 1,74 kWh, co wystarcza na ;1,74 / 0,2 = 8,7 wzorcowych defrostów trwających przepisowo po ok. 5 minut .
Była już mowa , że Bufor 50 L nie jest konieczny, natomiast jest zalecany przez firmę Panasonic w nowych generacjach PC.
Wpięcie bufora szeregowo , ma na celu zapewnienie zładu minimalnego w razie przykręcenia termostatów na grzejnikach

Pragnę zauważyć , że defrosty występują przy dużej wilgotności i w temperaturach od +3 do -3 C , a więc chyba wówczas nie jest konieczna temperatura na grzejnikach w okolicach 48 C

bobrow
12-02-2017, 19:12
Witam ,
chyba zostanę przy T-capie F , "pokukałem" trochę po sterownikach do CO i chyba wiem jak prosto rozwiązać temat "taktowania" PC w okresach przejściowych.
Założenia podstawowe :

-grzejniki
-PC
-buforek sprzęgło 50 ltr , oryginalne od Panasa ok 750 pln netto (z ociepleniem)

Sterowanie :

1.PC :
-KG 40-47st dla 8st/-10st
-Timer nie używany (jedna stawka za prąd ok 0.40 pln netto)
-bufor/sprzęgło 50 ltr
-CWU pomijam teraz (zakładam ,że ustawię optymalnie)

2.sterowniki :
-termostat z Tmin w nocy=19st i Troboczą=21 st (start 2-3 h przed 1 h pracy)
-sterownik do systemów solarnych wg dT
-przełącznik wg zadanej temp ,przylgowy na wyj z bufora za pompa wtórną
-sterownik pokojowy bezprzewodowy
-przekaźnik+układ czasowy (ok 45min-wg potrzeb ustawione)
-warunki logiczne :
Tprzylgowy ok 40st
dT sterownika solarów ok 1,5-1,9K (do regulacji)

Czyli jeśli system osiągnie min temp CO (tj 40 st) i nastąpi zmniejszenie dT na PC (in/out) , to układ z czasowy wyłączy PC z sygnału w szereg do sterownika pokojowego na zadany czas.Temp w budynku w przez ten czas nie spadną odczuwalnie.

Dzięki takiemu rozwiązaniu powinienem wyeliminować :
-słabszy COP w okresach przejściowych (przy niskim ogólnym zużyciu może być niewidoczne)
-wydłużę żywotność sprężarki poprzez zmniejszenie cykli on/off w krótkim czasie.

Koszty elementów sterowania :
-termostat przylgowy ok 40 pln brutto
-sterownik dt+pompa wtórna ok 300 pln brutto
-sterownik bezprzewodowy ok 250 pln brutto
-układ czasowego wyłączenia PC ok 130 pln netto

Wniosek jest prosty : nie ma sensu dopłacać słono do mod H T-capa.

pzdr

PS
Czekam na opnie i konstruktywne uwagi

jogi1978
12-02-2017, 21:25
A ja z innej beczki (znów)
jak wiadomo PC9kw przepływ nominalny to 1,5m3/h
z racji że jeszcze nie mam ciepłomierza
czy jest jakieś równanie matematyczne dla nastawów (rotamertry l/min) 13obwodów łącznie 1233mb + przyłącza = ok.140l?
pytam bo wciąż nurtuje mnie tak mała różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem dT 2*-4*
Wygląda na to, że ciepła woda tak sobie po prostu krąży w tych pętlach grzewczych i wraza do PC jak by nie było odbioru .
czegoś nie kapuje Tzasilania 26* powrót powinien mieć 21*a ma 23* w domu 22* wię po co zwiększać Tzasilania ? a mimo to PC nie wyłącza sie nie taktuje wogóle to normalne ?
mimo tak minimalnych ustawieniach pożera ok 1,2kw/h przez 24h
czy może mimo iż nie potrzebuje wyższej temp.zasilania dać np.35*wtedy różnice dT będą od 5* np.6-8* i jak juz PC do tej magicznej katalogowej cyfry dt5* PC się wyłaczy?
bo przecież wszędzie pisze ...."PC dąży doąży do dT 5* potem się wyłącza..."
tak tylko skromnie pytam .:confused:
ps.a jeśli to pomoże w diagnozie przy PC zasilaniu 26* i odpaleniu ogrzewania pokoju który od miesiąca nie był grzany z tw 16* i temp.podłogi 14* w 4 godziny zrobiło sie 22,3* i tak trzyma bo przy tam małym PCzasilaniu więcej nie wyciśnie zresztą tak jak w pozostałych pomieszczeniach.
a może winowajcą jest sprzęgło(zwrotnica) w której woda z zasilania miesza sie z wodą powrotną i wpływa do PC? już sam nie wiem.

hajnel
12-02-2017, 22:29
Ehh przynajmniej u mnie pompa się wyłączy jak osiągnie zadaną temp. +2C, nie ma znaczenia co jest na powrocie choć u mnie z racji sprzęgła jest to zazwyczaj prawie tyle samo co na zasilaniu. Jeżeli nie ma odbioru ciepła lub jest on minimalny pc musi się wyłączyć. Widocznie u ciebie pc znajduje taki punkt pracy, że straty są równe mocy pc i działa 24h.

jogi1978
12-02-2017, 22:51
to po cholerę mam ten inwerter równie dobrze mogę na sztywno ustawić 35* wpiąć termostat pokojowy do PC i sterować on/ OFF
burzy we mnie krew czytając jak to wszyscy kombinują aby PC taktowała jak najmniej na dobę ,a u mnie wogóle tego nie robi mimo ,iż powrót jest tylko o 2 do 4* zimniejszy od zasilania dla mnie inwerter powinien działać jak nie mam odbioru ciepła z podłogi to się k....a wyłączam i czekam aż spadnie temperatura powrotu to jasne ,ale u mnie to nie działa .kilowaty lecą kasa w piz...du poco jak mam te zasrane 22 stopnie w domu .czemu algorytm "dt5*" nie funkcjonuje w moim przypadku.

jogi1978
12-02-2017, 23:11
Ehh przynajmniej u mnie pompa się wyłączy jak osiągnie zadaną temp. +2C, .
jak to ustawiasz powiedzmy 30* na sztywno PC dochodzi do 32* ?
u mnie jak już dojdzie do tych 26* to zwalnia FR i pyrka raz to fr20 raz 30fr czasami 40fr potem znów 30fr tak aż dojdzie w końcu do defrostu i tak utrzymuje 26-25* j h....ja wyżej i zero absolutnie zero taktowania porostu nie wrzuci na te pieprzone wyższe obroty i podbije o te +2 i OFF tylko sobie pyrka 24h na rożnych modulacjach
albo wogóle już nie rozumiem algorytmu inwertera porostu nie da się jej odpalić samopas 24h i ON/offy z algorytmu jak nie ma odbioru ciepła z podłogówki.
Próbuje znaleźć podobny przypadek ,ale nie widzę .
To znaczy ,że albo ja wam zile opisuje moją dziwną sytuację albo mam zaje......tego pecha
lub wersja trzecia , po prostu jestem nieudacznikiem w obsłudze PC i sprowadzę uczonych tak ze trzech żeby było wesoło i wtedy będe biedniejszy ale czy szczęśliwszy po ich wizycie??
Pozdr.

brochas
12-02-2017, 23:59
mnie to zastanawia jakim cudem przy temp 26 masz w domu 22 w nowym nie zamieszkałym domu. oraz temp powrotu jest prawie taka sama.

wcześniej wygrzewałeś jakoś dom ?


odnośnie twojego problemu tego pyrkania, to zamontuj termostat i wyłącz pompe jak osiągnie temp

Szklara
13-02-2017, 06:17
jogi jest blisko odkrycia perpetum mobile :)
Jakim cudem przy tak niskim zasilaniu, masz tak ciepło w nowym domu, przy takich mrozach?

Do wysokiej temp powrotu: masz cienką podłogę o małej pojemności cieplnej, szybko się nagrzewa. To linoleum co masz na podłodze nie jest robione na bazie korka? Jeśli tak, to wspaniale izoluje ogrzewanie podłogowe od ogrzewanych pomieszczeń, c skutkuje małym odbiorem ciepła. Efektem jest wysoki powrót i minimalna różnica pomiędzy wej-wyjść i brak delty 5.

Tylko skąd u Ciebie tak ciepło? Nie jest to przypadkiem piętro w domu, lub bliźniak? No chyba że dałeś po 50 cm styro i nie masz wentylacji, a z opisu to nie wynika.

hajnel
13-02-2017, 07:43
jak to ustawiasz powiedzmy 30* na sztywno PC dochodzi do 32* ?
u mnie jak już dojdzie do tych 26* to zwalnia FR i pyrka raz to fr20 raz 30fr czasami 40fr potem znów 30fr tak aż dojdzie w końcu do defrostu i tak utrzymuje 26-25* j h....ja wyżej i zero absolutnie zero taktowania porostu nie wrzuci na te pieprzone wyższe obroty i podbije o te +2 i OFF tylko sobie pyrka 24h na rożnych modulacjach
Pozdr.

Czyli działa tak jak inwerter powinien działać. Nie wiem w czym problem, skoro ciepło w domu?
Jeżeli temp. w domu osiągnie zadaną wartość w pierwszej kolejności muszą się wyłączyć pompki wtórne. I potem jak PC nie będzie miała odbioru ciepła to nie ma wyjścia musi się wyłączyć....

brochas
13-02-2017, 08:37
ktoś pomorze ustawić timer aby pompa pracowała 24h CO i CWU z podbiciem krzywej o 3st w okienkach 13-15 oraz 22-6
aktualnie pompa sterowana jest termostatem i chciałbym aby tak zostało

jogi1978
13-02-2017, 09:00
Do jest pusty niezamiszkały panele to 5mm LVT bez podkładów i korka nie mam jeszcze tylko drzwi okna w większości pozasówane rolety ,pare jeszcze mostków przy oknach od strony tarasów jeszcze do usunięcia panele tak jak pisałem one nie mają oporu cieplnego w dodatku są cieplejsze o 1-2* od samej wylewki . Problemu nie mam z tw ale z licznikiem energi pożera mimo niskich nasawów ok 1,2/h x 24h x 30dni = 864kwh !!!! przy tz 0/ -7 wynik kosmiczny a tylko zasilam 26* . Kiedyś miałem krzywke -10/32 -10/25 to Pc cisło do 28* bo tak wychdziło z tabeli ale też nie dobijało te +2 tylko zwalniała i pyrkała 24h ale już przy takich nastawach pożerała czasami nawet 60kwh/ 24h a w domu było 23* pieprze ten inwerter niech serwisant wpina ten termostat pokojowy bo życia szkoda za wiele godzin zmarnowałem i nic chyba że ktoś ma pomysł na to żeby pc się wyłączała i podbijała o te +2

jogi1978
13-02-2017, 09:07
Może zmniejsze przepływ z 2l/min na 1l/min żeby podłoga miała czas odebrać temp. Może coś się poprawi nie wiem zobacze

Andrzej5101
13-02-2017, 09:48
jogi1978 .
Jakiej pojemności masz sprzęgło ?
dT u Ciebie - to jest na PC/sprzęgło czy sprzęgło / system ??
Instalator jak montował PC - to miał przepływomierz i sprawdził czy PC uzyskuje przepływy nominalne ??

jogi1978
13-02-2017, 10:15
jogi jest blisko odkrycia perpetum mobile :)

. To linoleum co masz na podłodze nie jest robione na bazie korka? Jeśli tak, to wspaniale izoluje ogrzewanie podłogowe od ogrzewanych pomieszczeń, c skutkuje małym odbiorem ciepła. Efektem jest wysoki powrót i minimalna różnica pomiędzy wej-wyjść i brak delty 5.
Tylko skąd u Ciebie tak ciepło? Nie jest to przypadkiem piętro w domu, lub bliźniak? No chyba że dałeś po 50 cm styro i nie masz wentylacji, a z opisu to nie wynika.
Te "linoleum" to wygląda 1000% lepiej niż większość paneli laminowanych w Polsce i nie zamienił bym je na zwykłe panele.Załęcze ci fotki może zmienisz zdanie o jak to nazywasz "linoleum" to nie to samo co płytki w blokach z czasów komunistycznych. a co do powrotu żadnego korku ani innych podkładów nie ma panele są kładzione bezpośrednio na surowy beton.więc wersja izolacji korkowej odpada.381490381491381492381493381494
A jest to dom wolnostojący a podłoga ok 20cm jastrych +17cm styrobeton +C.O + wylewka 5,5-6CM + panele ,strop lekki TERIVA i piętro jastrych + 5,5-6cm wylewka + panele to tyle.

jogi1978
13-02-2017, 10:27
jogi1978 .
Jakiej pojemności masz sprzęgło ?
dT u Ciebie - to jest na PC/sprzęgło czy sprzęgło / system ??
Instalator jak montował PC - to miał przepływomierz i sprawdził czy PC uzyskuje przepływy nominalne ??
sprzęgło jak w stopce takie małe gówno zamontowane między zaworem trójdrożnym a pompkami wtórnymi wilo model:SHE40 25/65381495
serwisant przy uruchomieniu nie miał przepływomierzu i dlatego niie wiem czy mam nominalny przepływ dlatego pytam jak można mniej więcej bez przepływomierza ustawić.Matematycznie znając dane C.O. czy to jest obowiązek serwisanta?
przy PC kombinowałem z różnymi przepływani i nigdy nie wywaliło mi żadnego błędu .dziwne troch bo czy PC na bardzo małych przepływach np.1l/min czy 2,5l/min każda pętla to i tak nie wywala błędów o zbyt małym czy dużym przepływie .
dT podaje z wyświetlacza z PC

jogi1978
13-02-2017, 10:43
Czyli działa tak jak inwerter powinien działać. Nie wiem w czym problem, skoro ciepło w domu?
Jeżeli temp. w domu osiągnie zadaną wartość w pierwszej kolejności muszą się wyłączyć pompki wtórne. I potem jak PC nie będzie miała odbioru ciepła to nie ma wyjścia musi się wyłączyć....
Zgadzam się w 100% ten system sterowania pompami wtórnymi działałby ale nie u mnie nie mam bufora ani sprzgła 100l tylko małe sprzęgło (zwrotnica) 1l .i jak się steruje samymi pompkami owszem PC bardzo szybko się wyłączy ale też bardzo szybko się wychłodzi efekt może być tylko jeden PC taktuje co 3min
przetestowane na własnej skórze:D
A problem to "KWh " nie temeratura

bobrow
13-02-2017, 11:00
Jogi,
spokojnie-czytam co piszesz :
-PC pracuje ciągle przy małej modulacji , czyli masz ODBIÓR ciepła
-w chałupie masz ciepło

Wnioski :
-może jeszcze dom się suszy i dlatego PC się nie wyłącza przy pracy 24h
-jeśli odbiór ciepła nie jest związany z schnięciem chałupy , to masz gdzieś mostki
-montaż termostatów pokojowych powinien zmniejszyć koszty przesuwając zużycie w T2 , ale kWh może być trochę więcej -ma być korzystniej w złociszach
-ciepłomierz pomoże Ci ustawić optymalnie system , może raczej dopieścić-a nie zmniejszyć drastycznie koszty

Tak mi się wydaje
pzdr

Andrzej5101
13-02-2017, 11:08
Masz 4 x przyłącze Gw 1 "" - czyli PC jest dławiona na wyjściu i PC nie ma przepływów nominalnych .
Wg. mnie powinieneś mieć co najmniej sprzęgło z Gw 1,1/4 " lub Gz 1,1/2" .
Twój Instalator - to domator

brochas
13-02-2017, 11:12
Masz nowy dom. Za rok będziesz się głowic

MrSmith
13-02-2017, 11:22
Proszę o poradę. Czy wybrać monoblok czy split. Różnica cenowa 5tys. Od miejsca w którym będzie stała jednostka zewnętrzna do kotłowni jest 3m + kolejne 2m (w kotłowni) do wpięcia w podłogówkę. Czy strata ciepła wynikająca z długości przewodów idących na zewnątrz tj 3m+2m w środku jest na tyle poważna żeby pójść w splita 5tys drożej?

michalmichalmichal
13-02-2017, 11:32
Może ktoś wie ile Aquarea 5kw ma mocy przy temperaturach zewnętrznych -15 i -20 dla ogrzewania temperaturą wody w co +35 i oczywiście jaki COP wtedy ?

Przy jakiej temperaturze zewnętrznej obowiązkowo załącza się grzałka w Aquarea 5kw ? Czy można programować przy jakiej temp zewn ma się grzałka załączać ?

Podoba mi się ta 5kw bo ma stałą moc do -7 stopni 4.2 KW i zużywa wtedy tylko 1,6 kwh więc COP 2,59.

jogi1978
13-02-2017, 11:34
Andriu. dzięki wreszcie będę mógł coś przekazać serwisantowi a hydraulika zaciągnę z powrotem do kotłowni zobaczymy co na tą twoją uwagę powiedzą i czy masz racje myślę, że się nie wygłupie co?jeżeli jest jak piszesz czy PC nie powinna wywalić błąd ?

Andrzej5101
13-02-2017, 11:45
PC - pracuje prawidłowo , tylko z racji że jest przepływ stłumiony , to nie osiąga mocy znamionowych .
Kolega bobrow - ma to w " jednym palcu opanowane " , a dobry instalator powinien rzucić okiem i to zauważyć i On powinien to poprawić.
Należy zmienić;
-sprzęgło na większe ,
-zastosować rury na wyjściu z PC o średnicy wewnętrznej > =32 mm

Andrzej5101
13-02-2017, 12:03
michalmichalmichal;

Podoba mi się ta 5 kW bo ma stałą moc do -7 stopni 4.2 kW i zużywa wtedy tylko 1,6 kWh więc COP 2,59.

Zobacz tutaj ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17 , a na pewno Tobie dużo się wyjaśni

hajnel
13-02-2017, 12:17
PC - pracuje prawidłowo , tylko z racji że jest przepływ stłumiony , to nie osiąga mocy znamionowych .
Kolega bobrow - ma to w " jednym palcu opanowane " , a dobry instalator powinien rzucić okiem i to zauważyć i On powinien to poprawić.
Należy zmienić;
-sprzęgło na większe ,
-zastosować rury na wyjściu z PC o średnicy wewnętrznej > =32 mm

Gdakanie.
Gdyby nie było nominalnego przepływu PC wywali błąd. Skoro nie wywala to przepływ jest ok.

hajnel
13-02-2017, 12:26
Zgadzam się w 100% ten system sterowania pompami wtórnymi działałby ale nie u mnie nie mam bufora ani sprzgła 100l tylko małe sprzęgło (zwrotnica) 1l .i jak się steruje samymi pompkami owszem PC bardzo szybko się wyłączy ale też bardzo szybko się wychłodzi efekt może być tylko jeden PC taktuje co 3min
przetestowane na własnej skórze:D
A problem to "KWh " nie temeratura

A co steruje pompami wtórnymi? Załóż sterowniki co na nich ustawisz sobie temperaturę w domu. Jak PC będzie taktować co 3min to ktoś tu już kiedyś pisał pod które piny w PC należy podać sygnał z sterowników, żeby wyłączały też obiegówkę w PC. Innym rozwiązaniem jest timer w pompie.
Coś mi się zdaję, że ten styropianobeton może być trochę winny. Wg audytora ma lambdę 0,15-0,25W/mK czyli 17cm grubości to mniej niż 5cm styro... trochę słabo pod podłogówkę.

Szklara
13-02-2017, 12:54
[QUOTE=jogi1978;7414008]Te "linoleum" to wygl

Spokojnie, zainteresował mnie temat Twoich podłóg i gdzieś doczytałem, że są robione z korka. Może akurat na taką stronę trafiłem, gdzie podawali budowę tej podłogi.

Co do zużycia, ja tez grzeję nisko, chata niby wygrzana ale.... pewnie jeszcze z rok będę miał zwiększone zużycie i pompa pochłania mi ok 12-18 kWh teraz na dobę. W domu 15 stopni. Zasilanie 25, powrót 20-21.
Dom dziurawy jak sito.

MrSmith
13-02-2017, 12:55
Czy przy takiej podłogówce mogę w ogóle myśleć o pompie ciepła?
381509

jogi1978
13-02-2017, 13:06
A co steruje pompami wtórnymi? Załóż sterowniki co na nich ustawisz sobie temperaturę w domu. Jak PC będzie taktować co 3min to ktoś tu już kiedyś pisał pod które piny w PC należy podać sygnał z sterowników, żeby wyłączały też obiegówkę w PC. Innym rozwiązaniem jest timer w pompie.
Coś mi się zdaję, że ten styropianobeton może być trochę winny. Wg audytora ma lambdę 0,15-0,25W/mK czyli 17cm grubości to mniej niż 5cm styro... trochę słabo pod podłogówkę.
sugerujesz że podłoga słabo wyizolowana i jak grzeje podłogę .To od spodu instalacji c.o tępo wychładzania podłogi jest prawie równa tempu ogrzewania C.O .? i dlatego PC chodzi 24h i dochodzi tylko do docelowej temp.(26*) ale już nie +2
to jak wytłumaczyć tw 22*
i nawet zrobiłem test termiczny nie pamiętam temp.zew. ale było napewno poniżej 0* - 7.00 rano wyłączam PC Tw.22* przez cały dzień temperatur w domu trochę się wachały 21,5-22,5 2 osoby pracowały drobne prace malarskie godzina 18.00 tw 22,3* lecz już bez komfortu cieplnego w stopach:-) podłoa nieco zimniejsza ale to normalne . więc dom jest raczej ok. owszem mam pare mostków przy oknach od strony tarasu (brak styro i wylewki docelowej tylko jastych) do zrobienia ale to raczej nie mam wpływu na cały dom.

jogi1978
13-02-2017, 13:24
[QUOTE=jogi1978;7414008]Te "linoleum" to wygl

Spokojnie, zainteresował mnie temat Twoich podłóg i gdzieś doczytałem, że są robione z korka. Może akurat na taką stronę trafiłem, gdzie podawali budowę tej podłogi.

Co do zużycia, ja tez grzeję nisko, chata niby wygrzana ale.... pewnie jeszcze z rok będę miał zwiększone zużycie i pompa pochłania mi ok 12-18 kWh teraz na dobę. W domu 15 stopni. Zasilanie 25, powrót 20-21.
Dom dziurawy jak sito.
grzejesz 24h/24h?
tak małe zużycie ok 600w/h w tym jeszcze parę defrostów (pewnie za pomocą grzałki ) to nawet jak PC pyrka na totalnym min na 20FR pobiera mi ok 1kwh/h łącznie z defrostami w moim przypadku 0,35-0,40 kwh
proces defrostu przebiega zawsze podobnie przy niskim KG.(26*)
zasilanie 26*
powrót 22*
derfrost START 6:00
odpala grzałka czas pracy zawsze 2min i podnosi tem.zasilania (tu rożnie) czasami do 27-28*
godz. 6:02 uwalnia się gaz zaczyna sie odszranianie j.zew czas od 2,5-3min
godz 6:05 j.zew czysta na zasilaniu tylko 17-18* (normalka)
godz. 6:05 (grzałka ) dogrzewanie zasilania czas 3min czasami troche krócej 20sek
godz 6:08 KONIEC
czas defrostu od 7,5 do 8min
temp.zasilania 26* fr spada i ciśnie dalej . pobór 0,35-0,40kwh

także abym miał podobny wynik to moja PC musiała by pracować około 10-12 godzin.
to albo tobie jednak co jakiś czas taktuje i sie wyłącza .albo PC masz ustawioną tylko na 10-12 godzin.

Szklara
13-02-2017, 13:36
[QUOTE=hajnel;7414097]A co steruje pompami wtórnymi? Za

Hajnel faktycznie, przeoczyłem to. Najgorsze, że możesz mieć rację. Dodatkowo jak styrobeton robiony na budowie (a jogi to samorób), to jego właściwości termoizolacyjne mogą być zerowe. Oznaczałoby to, że jogi nie ma izolacji pod podłogą.... lub marne jak piszesz 5 cm.
Ja wrzuciłem pod płyte 10 cm XPS, a na płytę z 18 cm dobrego styro.
W temacie strat jakiś audytor może się wypowiedzieć, przy czym jogi ma przecież OZC zrobione.
Jogi odczytaj może z OZC straty przez podłogę.

Szklara
13-02-2017, 13:40
[QUOTE=jogi1978;7414158][QUOTE=Szklara;7414132]
grzejesz 24h/24h?
tak ma

Grzeję tylko w taniej taryfie, mniejsza część domu (6 pętli z 14). Przy grzaniu całej powierzchni temp dochodzi do 19-20 w domu. Za gorąco, po co tyle bulić za nieużytkowany dom.

Sprawdź straty przez podłogę, jak masz OZC to zerknij tam. Ten styrobeton... Ja mam XPS 10 cm pod płytą, a na płycie jakieś 18 cm styro 100 z lambdą chyba 0,038. I powiem ci, że szału nie ma.

bobrow
13-02-2017, 13:46
Odnośnie przyłączy,
mam wszędzie max 1" i parametry katalogowe osiągam bez problemu.
Bardziej martwiłbym się na Twoim miejscu gdybyś miał sytuację inną :
-PC taktuje i zimno w chałupie (wtedy czepiłbym się przepływów lub regulacji w obwodzie sprzęgła)
-PC grzeje z dużą mocą i jest zimno w chałupie (to sugerowało by za małą moc PC)
-PC grzeje z dużą mocą i jest ciepło w domu (to znaczyło by ,że masz durszlak , a nie dom)

Wszystkich w/w sytuacji nie masz !

Zamieszkasz to dojdą Ci zyski bytowe , chałupa jeszcze się dosuszy ,zlikwidujesz mostki, będziesz sterował PC z termostatów i timera PC- i będzie GIT !
Zauważ jeszcze ,że nie masz T-capa , to troszkę Cię łupie-ale nie tak ,jak przypuszczasz.Popatrz na innych -nie wszyscy "podłogowcy" mają zużycie w styczniu 200kWh .

Wydaje mi się ,że jest za wcześnie na panikę-zresztą jeśli wyjdzie Ci duże zużycie przy optymalnie ustawionym sterowaniu PC , to masz problem z domem- a nie z PC

Tymczasem

bobrow
13-02-2017, 13:47
Zapomniałem dopisać ,że to do Jogiego było...

jogi1978
13-02-2017, 13:56
Czy przy takiej podłogówce mogę w ogóle myśleć o pompie ciepła?
381509
widzę że masz rurki co 20cm trochę mało jak na pokój z dużym oknem ale jeżeli robiłeś z projektu a nie na oko i wyszło takie a nie inne zapotrzebowanie to instalacja zasadniczo niczym sie nie różni czy to będzie gaz czy PC. Ale widzę przygotówkę pod kominek więc nie ma co się martwić jeśli chodzi o ciepełko ;-)

MrSmith
13-02-2017, 14:07
Wszędzie piszą o 12cm max 15cm dla tego mimo że już się zdecydowałem na PC to jestem zaniepokojony tym faktem. Jakie będą skutki tak rzadkiej instalacji? Z jednej strony mniejsza pojemność a z drugiej mniejsza powierzchnia grzewcza. Jak sprawa wygląda u Was? Może ma ktoś podobnie jak ja?

Dzięki.

jogi1978
13-02-2017, 14:16
Zapomniałem dopisać ,że to do Jogiego było...
wiem wiem:p próbuje zrozumieć pieprzony algorytm inwertera po prostu u mnie to nie działa pozostaje tylko jedno wyjście założyć kaganiec na PC termostat pokojowy który będzie wyłączał pompki wtórne i PC to tyle .Dziwny ten mój przypadek żaden z powyższych które opisujesz to dziwne zjawisko :wtf: które Panasonic i na tym forum nie zauważyłem. jest wiele podobnych przypadków ale albo mają problem z dT albo z Tw .ja ich nie mam a nawet w prost przeciwnie więc wielkie dzięki zdaje sie że zostanę z nierozwiązaną zagadką z Archiwum X . od przyszłego tygodnia wchodzę z G11 na G12w i wpieprzam termostat .to tyle .Dziękuje wszystkim za uwage .
ale jak są jeszcze jakieś uwagi i spostrzeżenia do dziwnej sytuacji chętnie przeczyta
pozdr.

redblack
13-02-2017, 14:17
Wszędzie piszą o 12cm max 15cm dla tego mimo że już się zdecydowałem na PC to jestem zaniepokojony tym faktem. Jakie będą skutki tak rzadkiej instalacji? Z jednej strony mniejsza pojemność a z drugiej mniejsza powierzchnia grzewcza. Jak sprawa wygląda u Was? Może ma ktoś podobnie jak ja?

Dzięki.

Jakie masz rozstawy w innych pomieszczeniach?

Teoretycznie rozstawy dobiera się tak aby moc grzewcza pokrywała obciążenie cieplne pomieszczenia. Jeśli masz robione OZC (i wyniki dla poszczególnych pomieszczeń) to możesz skorzystać z dostępnych darmowych programów, obliczyć w nim moc grzewczą podłogówki dla każdego pomieszczenia (wstawiając m.in. parametry pętli) i porównać z mocą wymaganą. Ale to tylko teoria.

hajnel
13-02-2017, 14:17
sugerujesz że podłoga słabo wyizolowana i jak grzeje podłogę .To od spodu instalacji c.o tępo wychładzania podłogi jest prawie równa tempu ogrzewania C.O .? i dlatego PC chodzi 24h i dochodzi tylko do docelowej temp.(26*) ale już nie +2
to jak wytłumaczyć tw 22*
i.

Cudów nie ma - gdzieś te ciepło wytworzone w PC leci. Masz U podłogi na poziomie 0,3 W/m2K

MrSmith
13-02-2017, 14:23
Jakie masz rozstawy w innych pomieszczeniach?

Teoretycznie rozstawy dobiera się tak aby moc grzewcza pokrywała obciążenie cieplne pomieszczenia. Jeśli masz robione OZC (i wyniki dla poszczególnych pomieszczeń) to możesz skorzystać z dostępnych darmowych programów, obliczyć w nim moc grzewczą podłogówki dla każdego pomieszczenia (wstawiając m.in. parametry pętli) i porównać z mocą wymaganą. Ale to tylko teoria.

Nie mam OZC. Podłogówkę robił kolega, który tym się zajmuje od 20 lat więc oparte to było o jego doświadczenie i tak jak wspomniałem przeznaczenie pod Eko Groszek. Wszędzie mam co 20cm.

jogi1978
13-02-2017, 14:42
Cudów nie ma - gdzieś te ciepło wytworzone w PC leci. Masz U podłogi na poziomie 0,3 W/m2K
zgadza sie 0,33w/m2k .ale temp.wew.22* przy niskiej KG26* i długość trzymania Tw bez włączonej PC zaprzecza w praktyce tym wyliczeniom .
Więc mam prosty sposób na sprawdzenie teorii zdu.....j izolacji parteru jest prosty. zamykam parter 75m2 i robię testy na piętrze 75m2 tam strop raczej nie ma strat i itp. wtedy sie zobaczy czy PC będzie dochodzić do zadanej +2* i OFF. Zgadza się?

bobrow
13-02-2017, 14:50
zgadza sie 0,33w/m2k .ale temp.wew.22* przy niskiej KG26* i długość trzymania Tw bez włączonej PC zaprzecza w praktyce tym wyliczeniom .
Więc mam prosty sposób na sprawdzenie teorii zdu.....j izolacji parteru jest prosty. zamykam parter 75m2 i robię testy na piętrze 75m2 tam strop raczej nie ma strat i itp. wtedy sie zobaczy czy PC będzie dochodzić do zadanej +2* i OFF. Zgadza się?

To dobry pomysł !

Andrzej5101
13-02-2017, 14:58
Bez ciepłomierza mało co stwierdzisz ale:
- brak taktowania może być spowodowany niższą mocą pompy wynikającą ze zbyt małego przepływu,
- różnica wejście wyjście na sprzęgle/buforze to sprawa tylko i wyłącznie regulacji obiegów wtórnego i pierwotnego, napisał mkm silesia ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page61 ,

- mała różnica temperatury pomiędzy wyjściem a powrotem - świadczy raczej o dobrej izolacji podłogi , gdyż w przeciwnym razie Tpowr wody byłaby dużo niższa bo by się szybko wychładzała ,
- większe średnice na wyjściu / wejściu z PC - na 100 % poprawią przepływy i moce znamionowe PC .

Kolega bobrow - pisał swego czasu , że średnica wyjścia z PC to 5/4 "

jogi1978
13-02-2017, 15:14
Bez ciepłomierza mało co stwierdzisz ale:
- brak taktowania może być spowodowany niższą mocą pompy wynikającą ze zbyt małego przepływu,
- różnica wejście wyjście na sprzęgle/buforze to sprawa tylko i wyłącznie regulacji obiegów wtórnego i pierwotnego, napisał mkm silesia ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page61 ,

- mała różnica temperatury pomiędzy wyjściem a powrotem - świadczy raczej o dobrej izolacji podłogi , gdyż w przeciwnym razie Tpowr wody byłaby dużo niższa bo by się szybko wychładzała ,
- większe średnice na wyjściu / wejściu z PC - na 100 % poprawią przepływy i moce znamionowe PC .

Kolega bobrow - pisał swego czasu , że średnica wyjścia z PC to 5/4 "
grubość rurek nie wiem jaka jest może to ocenisz na oko pod izolacją tuż za pierwszym zaworem motylkowym na zasilaniu i powrocie cała instalacja pod izolacją przechodzi na miedź ale jaki przekrój nie wiem ściągnę izolacje wieczorem i zrobię fotki to ocenicie czy sa gdzieś niepotrzebne zwężenia i przekroje narazie mam taką fote381512 wiem wiem nie mam filtra przy powrocie mimo iż mam 2szt na zasilaniu C.O i w sprzęgle odmulacz , ponoć musi być ale to już po sezonie grzewczym każe wstawić. Hydraulik twierdzi że nie musi być bo mam 2szt i w sprzęgle:eek:

_John
13-02-2017, 15:48
Hydraulik twierdzi że nie musi być bo mam 2szt i w sprzęgle:eek:
W tej chwili urządzenie jest zamontowane niezgodnie z DTR. Ten argument też do niego nie dociera?

Podłącz te obiegówki i PC do jednego termostatu pokojowego.
PC będzie pracować w zależności od nastaw termostatu pokojowego.

bobrow
13-02-2017, 16:36
Andrzej
odnośnie regulacji dT w buforze - to owszem można to wykonać , ale nie z wszystkimi parametrami.
Trochę spędziłem czasu przy moim buforku i wiem , że nie ma możliwości zwiększenia dT przy PC bez zmniejszenia przepływu.
Po stronie systemu wysoka prędkość przepływu na grzejnikach też nie wchodzi w grę (szum i drżenie rur przy chwilowym zmniejszeniu przepływu)
Przepływ po stronie PC nie może być mniejszy od 1500 l/h ,a po stronie grzejników jest ok 800-1000l/h.
Trochę to wygląda na kwadraturę koła- ale tak jest.
Pzdr

Andrzej5101
13-02-2017, 17:15
Jeżeli wyjście jest 5/4 " - to po co dławić przepływ ? i narażać się na kłopoty ,
Jogi - ma podłogówkę i sprzęgło 1 litrowe o króćcach 1'' .
Czy stwierdzenia mkm silesia są błędne ???

jogi1978
13-02-2017, 17:18
Szypki test dla teori złej izolacji na parterze . Dane startowe Tz -7 KG26* sztywno w pokojach (bez dzwi)na piętrze 21*. Zamykam cały parter chwilowy sko T pc ale po paru sekundach spowrotem z/26 p/22 . START 17.00 nic fr45 17:20 fr45 z27/p24 hurra jest światełko w tunelu +1 ,dalej 17:36 fr 36spada z26/p24 i dupa , dalej 18:15 bez zmian w pokojach z 21* zrobiło się 22,4 PC ciśnie dalej z dT 2* jaki wniosek dokładnie tak samo się zachowuje jak grzałem razem z dołem z tym że dT był 2*-4* no ale miała do pociągnięcia 2x więcej rurek . Daje ręke uciàć że jutro będzie pyrkać na fr20-30 i nie dobije +2 i zeżre pewnie ok 1.2kwh/h pozostawie do rana to sie okaże

jogi1978
13-02-2017, 17:22
Andrzej zaraz ci puszcze foty z instalacji i będzie polewka raczej daj mi 30min

Andrzej5101
13-02-2017, 17:31
To Ty musisz stwierdzić czy rury wychodząca i wchodząca do/z jednostki wewnętrznej są takiej samej średnicy co króćce sprzęgła ?

michalmichalmichal
13-02-2017, 18:02
Piszecie że pc potrzebuje przepływ 1500l/h i mam pytanie. Czy ten przepływ można regulować trybami pracy pompy poprzez podniesienie tak żeby pompa pracowała /pompowała znacznie więcej na godzinę ? Innymi słowy, można podnieś prace pompy na wyższy bieg żeby osiągnąć ten przepływ ?

jogi1978
13-02-2017, 18:16
To Ty musisz stwierdzić czy rury wychodząca i wchodząca do/z jednostki wewnętrznej są takiej samej średnicy co króćce sprzęgła ?
Prosze o wyrozumiałość i nie nabijania sie z instalacji tylko o merytoryczne wskazania moich kłopotów i czy cała historyjka jest związana z złą hydrauliką .
zdjęcie jeden tu wydaje się że jest w pożądku poza brakiem filtra na powrocie381523
zdjęcie 2 zaczynamy polewka (chyba) tu jest zwężenie , zawór odcinający DN20 3/4" i rurka miedziana idąca do zaworu trójdrożnego 381524
zdjęcie 3 połączenie tejże rurki do zaworu 3d w dół leci do cwu a góra leci do sprzęgła 381525
zdjęcie 4 połączenie sprzęgła 3d z sprzęgłem381526
zdjęcie 5 wylot z sprzęgła zasilanie idące do obu pomp wtórnych tu już idą rury grubsze nie wiem z czego, są pomalowane jakąś farbą kolor rudy 381527
ta rura idzie dalej i rozgałęzienie do obu pompek wtórnych potem za pompkami rury pex też grube do rozdzielaczy .na powrocie jest to samo zawór dn20 3/4" i ta rurka miedziana połączona z sprzęgłem.
czy te zwężenie rurek na odcinku PC-sprzęgło , sprzęgło-PC ma aż tak wielki wpływ na sprawność całego systemu ,pytam bo widzę że zawór 3d ma chyba przyłącza 3/4" więc jak to miał inaczej połączyć czy da sie w taki zawór 3d wpiąć ryry 1" czy 5/4" ? jaki to mam sęs jeśli sam zawór 3d sam w sobie jest zwężeniem ,nie znam się na hydraulice tak tylko sobie luźno Myśle.
Panasonic pisze że wersje split 9kw mają na zasilaniu i powrocie R 1 1/4"

Andrzej5101
13-02-2017, 19:07
nie znam się na hydraulice tak tylko sobie luźno Myśle. Panasonic pisze że wersje split 9kw mają na zasilaniu i powrocie R 1 1/4"

R 1 1/4" = 5 / 4" - a więc wg.mnie wszystkie połączenia pomiędzy PC a sprzęgłem/zaworem trójdrożnym powinny też być 5/4" ,
aby nie zmieniać parametrów / możliwości hydraulicznych sprężarki ( mocy i przepływów znamionowych )

Poczekaj - zobaczymy co powiedzą tzw.Guru tego forum

CNC_POMPY_CIEPLA
13-02-2017, 19:40
Jak przepływ jest ok to może być i 1/2 ", tyle że jak jest bardzo mała średnica to obiegówka musi mocniej pracować.

jogi1978
13-02-2017, 20:03
21:00 Fr30 z26/p24 w pokojach już 22,9* ciśnie dalej deta 2*

jogi1978
13-02-2017, 20:09
Jak przepływ jest ok to może być i 1/2 ", tyle że jak jest bardzo mała średnica to obiegówka musi mocniej pracować.

No to za......cie cnc zabrałeś mi ostatniego asa z rękawa jak tu prz.....ć hydraulikowi szpile już nie wiem . Przepływy na pompkach wilo na maxa przy 6v wyciskam ok 2,9l/min operowanie czy to pompkami wtórnymi czy biegami w Pc nic nie daje to znaczy daje większe użycie Kwh :-)

jogi1978
13-02-2017, 20:13
Szypki test dla teori złej izolacji na parterze . Dane startowe Tz -7 KG26* sztywno w pokojach (bez dzwi)na piętrze 21*. Zamykam cały parter chwilowy sko T pc ale po paru sekundach spowrotem z/26 p/22 . START 17.00 nic fr45 17:20 fr45 z27/p24 hurra jest światełko w tunelu +1 ,dalej 17:36 fr 36spada z26/p24 i dupa , dalej 18:15 bez zmian w pokojach z 21* zrobiło się 22,4 PC ciśnie dalej z dT 2* jaki wniosek dokładnie tak samo się zachowuje jak grzałem razem z dołem z tym że dT był 2*-4* no ale miała do pociągnięcia 2x więcej rurek . Daje ręke uciàć że jutro będzie pyrkać na fr20-30 i nie dobije +2 i zeżre pewnie ok 1.2kwh/h pozostawie do rana to sie okaże

21:00 fr30 z26/p24 w pokojach na piętrze już 22,9* Pc ciśnie dalej przy decie2*

jogi1978
13-02-2017, 20:22
21:00 fr30 z26/p24 w pokojach na piętrze już 22,9* Pc ciśnie dalej przy decie2*
Jest mały plus defrosty się skruciły do 7min z czego co zaobserwowałem to tylko etap samego odszraniania 2min reszta to start grzałki i ostatni etap grzałki dobijanie Tz 3min reszta po staremu ciśnie dalej . Jak ta dalej będzi cisnąć to niezłą kupe będe sprzątał z pod PC

jogi1978
13-02-2017, 20:34
A czy PC wywali bąd jak jest zbyt mał ilość czynnika chłodzącego ? Może to to?

jogi1978
13-02-2017, 20:40
Słuchajci ma na pc od samego początku last error h42 i on już nył od samego początku jak uruchamiał PC i nie usunoł go nie wiem czemu nie zwracałem na to uwagi bo jeśli serwisant się tym nie przejoł to ja też . Luu....wa jak kasuje się błędy wtedy zobacze czy wyskoczy ponownie.

Busters
13-02-2017, 20:48
Moglbys pisac tak zeby ktos cos z tego zrozumial.. napisales 6postow pod rzad bez zadnej skladni z literowka na literowce.
Nie potrafisz edytowac posta?

michalmichalmichal
13-02-2017, 20:55
Wpisz w Google : panasonic error h42

Wpisałem. Instalator zobaczył co to za error i uciekł. Dziwne że ta pompa jeszcze działa.

jogi1978
13-02-2017, 20:58
Moglbys pisac tak zeby ktos cos z tego zrozumial.. napisales 6postow pod rzad bez zadnej skladni z literowka na literowce.
Nie potrafisz edytowac posta?pisze na fonie i nie widze tekstu a puźniej nie mogę edytować sory nie wiem czemu

CNC_POMPY_CIEPLA
13-02-2017, 21:00
Wpisz w Google : panasonic error h42

Wpisałem. Instalator zobaczył co to za error i uciekł. Dziwne że ta pompa jeszcze działa.

381535
przykra sprawa.

bobrow
13-02-2017, 21:01
Słuchajci ma na pc od samego początku last error h42 i on już nył od samego początku jak uruchamiał PC i nie usunoł go nie wiem czemu nie zwracałem na to uwagi bo jeśli serwisant się tym nie przejoł to ja też . Luu....wa jak kasuje się błędy wtedy zobacze czy wyskoczy ponownie.

Po kolei :
kasowanie alarmów-wył PC pomarańczowym przyciskiem , dokładnie nie pamiętam :
-wciskaj od razu error reset ciągle przez ok 10 s ,aż piknie
lub
-wejdź w stronkę z alarmami i to samo co wyżej

Co do instalacji -TO MASZ NIE ZGODNIE Z DTR i 3/4" to kwas (z całym szacunkiem dla CNC )-moim zdaniem to jest nie do obrony.Po za tym nie jestem przecież hydraulikiem-ale wiem jak to powinno wyglądać , słabo się przyłożył ten człeczek...
Sam zaryzykowałem 1" pod ciepłomierz (bo taki mi się napatoczył) , chociaż jest ok-teraz tak nie zrobię ! 5/4" i "kuniec"!

pzdr

jogi1978
13-02-2017, 21:03
Wpisz w Google : panasonic error h42

Wpisałem. Instalator zobaczył co to za error i uciekł. Dziwne że ta pompa jeszcze działa.

Wiem co on oznacza i dziwi mnie to że pc mimo to działa . Hu....wo bo HU....wo ale działa. Error reset nic nie daje błąd dalej jest zrobił sie reset Pc i wciàż błąd a to H...j będzie dym

michalmichalmichal
13-02-2017, 21:06
Wiem co on oznacza i dziwi mnie to że pc mimo to działa . Hu....wo bo HU....wo ale działa. Error reset nic nie daje błąd dalej jest zrobił sie reset Pc i wciàż błąd a to H...j będzie dym

Wygląda na to że już oszalałeś przez tę pompę ciepła . Od razu rezerwuj miejsce w sanatorium do końca zimy a pompę wyłącz i pakuj walizki.

bobrow
13-02-2017, 21:22
Wiem co on oznacza i dziwi mnie to że pc mimo to działa . Hu....wo bo HU....wo ale działa. Error reset nic nie daje błąd dalej jest zrobił sie reset Pc i wciàż błąd a to H...j będzie dym

A miałeś zgaszoną zieloną diodę przy tym resecie ?

totoziziu
13-02-2017, 21:30
witam forumowiczów
przeglądam forum i widzę że kolega jogi1978 ma problem z error h 42. Ja miałem podobną sytuację podczas dużych mrozów(-25 -28) wywaliło mi h42 a po jakimś czasie H98. Po kontakcie telefonicznym z instalatorem powiedział że takie mrozy to się grzałka włączały i tak to jest jednym słowem lanie wody.
Odszukałem co oznaczają te błędy i zadzwoniłem bezpośrednio na infolinie Panasonica i przedstawiłem im historię a coni kazali się kontaktować z instalatorem. czy ktoś może bliżej wyjaśnić te błędy i przyczynę i skutki.

jogi1978
13-02-2017, 21:33
A miałeś zgaszoną zieloną diodę przy tym resecie ?

Ok Pc musiało być off udsło się usunąć teraz czekam aż Pc uruchomi sprężarka ale pc czeka teraz aż spadnie Tpowrotu mam teraz p 20* jeszcze 1* i ruszy fr sie zobaczy

bobrow
13-02-2017, 21:35
Ok Pc musiało być off udsło się usunąć teraz czekam aż Pc uruchomi sprężarka ale pc czeka teraz aż spadnie Tpowrotu mam teraz p 20* jeszcze 1* i ruszy fr sie zobaczy

stary-jest szansa nadziei , może alarm był przy rozruchu-a magik nie potrafił go skasować...

Pratchawiec
13-02-2017, 21:40
A miałeś zgaszoną zieloną diodę przy tym resecie ?

Witam

Nie róbcie chłopakowi wody z mózgu i nie odsyłajcie go do ciepłych krajów.
Jeśli pompa działa normalnie, a na to wygląda z chaotycznych co prawda relacji zainteresowanego, to w chwili obecnej wszystko jest OK.
Last error oznacza, w tym wypadku, że wystąpił w trakcie instalacji, co z różnych względów zależnych od klasy instalatora było możliwym.
U mnie od dwóch lat wisi sobie dy wcisnę CHECK error 70 i śpię spokojnie.

Śpij spokojnie Yogi!

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
13-02-2017, 21:43
Witam

Nie róbcie chłopakowi wody z mózgu i nie odsyłajcie go do ciepłych krajów.
Jeśli pompa działa normalnie, a na to wygląda z chaotycznych co prawda relacji zainteresowanego, to w chwili obecnej wszystko jest OK.
Last error oznacza, w tym wypadku, że wystąpił w trakcie instalacji, co z różnych względów zależnych od klasy instalatora było możliwym.
U mnie od dwóch lat wisi sobie dy wcisnę CHECK error 70 i śpię spokojnie.

Śpij spokojnie Yogi!

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec-to może też sobie skasuj alarmik...
Lepiej się śpi jeśli nic się nie wyświetla-chyba ,że ktoś lubi "dreszczyk emocji sennych"
pzdr