PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

agb
05-03-2017, 14:37
Jest dla Panasonica jakiś wykres pokazujący spadek w zależności od długości instalacji? Zdaje się, że Daikin coś takiego ma.

81jacek
05-03-2017, 14:42
Nic mi nie wiadomo, ale sam jestem ciekaw jak to wygląda.

kamil2k3
05-03-2017, 21:29
Garaż jest przyklejony do budynku ale nie ma połączenia z domem.
Ściana domu w garażu ma być zaizolowana styro 032 a samego garażu grzać nie chcę ewentualnie jakiś konwektorowy elektryczny jak bym potrzebował coś tam robić.
Dlatego nie może być w garażu choć tak by było pewnie najlepiej.
Zmierzyłem dokładniej i po linii prostej od gospodarczego do garaży będzie jakieś 11 m więc chyba nie tak,źle tylko rurki muszą iść po skosie ale to i tak w styro więc nie powinno przeszkadzać.
Podliczę to ozc do końca to dam znać jakie zapotrzebowanie wyszło.
Ale to jaki model szukać ? tego T-cap czy inny?

plusfoto
05-03-2017, 21:51
Garaż jest przyklejony do budynku ale nie ma połączenia z domem.
Ściana domu w garażu ma być zaizolowana styro 032 a samego garażu grzać nie chcę ewentualnie jakiś konwektorowy elektryczny jak bym potrzebował coś tam robić.
Dalej nie mam pojęcia w czym może przeszkadzać umiejscowienie tej jednostki w garażu. Chyba że chcesz aby wisiała w jakimś eksponowanym miejscu ale raczej nie podejrzewam cię o to.

redblack
06-03-2017, 06:23
Jest dla Panasonica jakiś wykres pokazujący spadek w zależności od długości instalacji? Zdaje się, że Daikin coś takiego ma.

Dla 9kW 3F: 383040

kamil2k3
06-03-2017, 21:54
Oczywiście, że nie chcę jej eksponować :D
Ale z tego co czytałem jednostka sterująca powinna znajdować się w pomieszczeniu ogrzewanym.
Jeśli nie ..... to może i być w garażu , musiał bym zmienić projekt podłogówki aby tam zasilanie wchodziło, ale to da się zrobić, tylko czy na pewno może być w nieogrzewanym pomieszczeniu ?

Żeby rozjaśnić sytuację jak to wygląda wrzucę zdjęcie.
Po lini prostej wyjdzie jakieś 11 metrów MAX 12
Jest do przecięcia kilka ścian więc nie wyobrażam sobie montować tego później.
http://s1.fotowrzut.pl/ICTLQA629P/1.jpg

hajnel
06-03-2017, 22:20
Kolego.
Grzanie tego garażu do 5C to może będzie 50zł na sezon... A robienie inst. freonowej przez cały dom to proszenie się o kłopoty.
Jeśli jeszcze możesz to proponuję dać pompę w garaż, kotłownię przerobić na łazienkę, a z łazienki powiększyć pok nr 3.
Ewentualnie zamiast kotłowni spiżarnia.

kamil2k3
07-03-2017, 01:03
Hmm no właśnie jak pisałem na tym się nie znam możliwe, że tak jak bym chciał się po prostu nie da.
Grzanie garażu tylko po to aby wstawić PC ? sam nie wiem nie chodzi o kasę za sezon, nie zmieszczę tam teraz podłogówki .....
Brama wstawiona w garażu mam do dyspozycji na posadzkę jakieś 13 cm z 5cm styro i wylewka.
O zmianie pomieszczeń nie ma mowy cała kanaliza pod chudziakiem leży.
Policzyłem to OZC w kończy wychodzi niemal 6 kw na dom, choć nie mogę znaleźć styro z lambdą 0,32 domyślnie daje mi 0,40 ale w zaokrągleniu można liczyć 6kw.

81jacek
07-03-2017, 01:47
Dlaczego nie chcesz przenieś agregatu? Zamontuj go przy wejściu pomiędzy oknem od kotłowni i kuchni lub gdzieś z prawej strony domu i puść rurki za szafkami kuchennymi. Wiem że trochę będzie szpecić, ale zawsze możesz obsadzić jakimiś krzewami i będzie git ;)

Jak już wcześniej pisałem moja instalacja wynosi 10m i nie zauważyłem jakichkolwiek problemow z tym związanych.
Tylko, że moja instalacja jest w piwnicy cała odkryta, a TY chcesz ją utopić w posadzce i to w dodatku w części mieszkalnej, ja bym nie ryzykował.

Pozdrawiam
Jacek

Andrzej5101
07-03-2017, 06:59
Grzanie garażu tylko po to aby wstawić PC ? sam nie wiem nie chodzi o kasę za sezon, nie zmieszczę tam teraz podłogówki .....
.
W garażu wystarczy mały grzejnik , grzejący do 5' C . W garażu ogrzewanym umieszcza się też rekuperator

kamil2k3
07-03-2017, 08:06
Pewnie macie racje myślałem, że rurki można schować i zapomnieć ale w razie awarii leżę.
Garaż był by dobrą opcją z tym grzejnikiem, umieścić tam reku i mam wolne pomieszczenie gospodarcze, muszę się zastanowić czy iść w garaż czy dać ją z przodu.
Ale zamiast przodu wolał bym już chyba szczytową ścianę tam za kuchnią.
A przy okazji przy zapotrzebowaniu 6kw jaki model polecacie ten t-cap 9kw czy jest coś lepszego ?

Andrzej5101
07-03-2017, 16:06
A przy okazji przy zapotrzebowaniu 6 kW jaki model polecacie ten t-cap 9 kW czy jest coś lepszego ?
Jak umieścisz grzejnik w garażu to moc cieplna i zapotrzebowanie na ciepło się zmieni ,
Jak zastosujesz rekuperator to moc cieplna i zapotrzebowanie na ciepło znacznie się zmienią
Musisz wiedzieć co chcesz i jak to będzie wyglądało u Ciebie.
Im mocniejsza PC tym koszt większy . Jaka grubość wylewki ?? Jaka temperatura wewnątrz budynku?
Widzę z Twoich wypowiedzi , że nie przestudiowałeś tematu który zaleciłem Tobie .
Tam masz wszystko jak na tacy podane .
Zleć opracowanie OZC - fachowcowi a szereg kwestii Tobie się wyjaśni ( zyski słoneczne, bytowe , ceny w I i II taryfie )
Przejdź na forum tamtego tematu , jak będziesz miał OZC opracowane na 100 % , aby dobrać moc PC

plusfoto
07-03-2017, 18:43
Jeśli garaż będzie nawet dobrze odizolowany od domu ale nie będzie styropianu pod posadzką w nim to nie ma takiej opcji aby temperatura tam spadła kiedykolwiek poniżej tych 5 stopni i żadne grzanie tam nie jest potrzebne. No chyba że przez trzy miesiące będzie na okrągło po -15 do -20 a w domu nie będziesz grzał wcale.

bobrow
07-03-2017, 20:02
Mam podobne zdanie jak Plusfoto- dodam tylko , że jeśli raz na jakiś czas dłubie się w garażu , to lepiej farelkę podłączyć na te kilka godzin ( np w sobotę)
Pzdr

PaRa
07-03-2017, 20:33
Jeśli garaż będzie nawet dobrze odizolowany od domu ale nie będzie styropianu pod posadzką w nim to nie ma takiej opcji aby temperatura tam spadła kiedykolwiek poniżej tych 5 stopni i żadne grzanie tam nie jest potrzebne. No chyba że przez trzy miesiące będzie na okrągło po -15 do -20 a w domu nie będziesz grzał wcale.

Ja tak zrobiłem, na ścianach i dachu mam 10 cm grafitu, pomiędzy domem a garażem 20 cm i 10 xps wchodzi na 1,25 w grunt ( poniżej strefy przemarzania ).
W tym roku tem. spadła do 2 stopni, ale mam jeszcze trochę wilgoci i duża bramę garażową.

Andrzej5101
08-03-2017, 08:14
Jeżeli w garażu ma być jednostka wewnętrzna PC a tym bardziej rekuperator - to garaż musi być podgrzewany do minimum 5 C

K@mil_
08-03-2017, 11:15
Mam garaż w bryle budynku, nieogrzewany, odizolowany 10cm styropianu od domu i temp. nawet w największe morzy nie spadła tam poniżej wspomnianych 5*C.
Pozdr.

imrahil
08-03-2017, 11:33
u mnie z dala od bramy garażowej było 0°C, przy bramie pewnie zimniej. garaż bez izolacji od gruntu, z tarasem nad garażem, bez mostka termicznego od ogrzewanego domu.

przecież nawet jeśli w garażu jest +10°C to umieszczenie tam jednostki wewnętrznej PC to potężne straty. chyba, że się mylę?

lambert86
08-03-2017, 12:26
Panowie dostałem 2 oferty na pompę ciepła z montażem oraz zbiornikiem cwu

1. od forumowego "CNC_POMPY_CIEPLA" bagatela na prawie 30 tys brutto model -WC09H3E8 (trójfazowa pompa 9kW z nowej serii H)

2. od instalatora ze strony panasonica na 23500 brutto na dokładnie tę samą pompę (z montażem i również ze zbiornikiem CWU)


:| pytanie do Was bo zgłupiałem ... btw sama pompa to koszt w granicy 19 tys. tyle zaproponował instalator oferty nr 2.

ofertę nr 1 od "cnc ... " po rozmowie z nimi wyszlo ze prawie 10 tys chcą za montaż tejże pompy ..

Ktoś coś doradzi? Czy ta pompa aż tyle kosztować powinna?

dzięki

CNC_POMPY_CIEPLA
08-03-2017, 14:31
Panowie dostałem 2 oferty na pompę ciepła z montażem oraz zbiornikiem cwu

1. od forumowego "CNC_POMPY_CIEPLA" bagatela na prawie 30 tys brutto model -WC09H3E8 (trójfazowa pompa 9kW z nowej serii H)

2. od instalatora ze strony panasonica na 23500 brutto na dokładnie tę samą pompę (z montażem i również ze zbiornikiem CWU)


:| pytanie do Was bo zgłupiałem ... btw sama pompa to koszt w granicy 19 tys. tyle zaproponował instalator oferty nr 2.

ofertę nr 1 od "cnc ... " po rozmowie z nimi wyszlo ze prawie 10 tys chcą za montaż tejże pompy ..

Ktoś coś doradzi? Czy ta pompa aż tyle kosztować powinna?

dzięki

Hej, oferta którą od nas dostałeś jest na cały system, czyli pompę ciepłą, ze zbiornikiem CWU 300L, naczyniem CWU, cyrkulacja CWU sprzęgłem 100L, dwoma pompami elektronicznymi, sterownikami bezprzewodowymi do grzania i chłodzenia na każdy poziom oraz całym osprzętem i montażem.
Łącznie w mojej specyfikacji taka oferta to aż 205 elementów.
Czyli wszystko co potrzebujesz do kotłowni wykonane zgodnie z przepisami i sztuką.

Ofertę konkurencji pewnie masz na pompę zbiornik cwu trochę dodatków i wpięcie w instalację, bez sprzęgła, bez sterowania itd.
Wykonane przed instalatora bez uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego, a takie uprawnienia poza kwitkiem z Panasonic trzeba mieć.

Kluczem do odpowiedzi jest to co zawiera montaż. Ja swoją ofertę znam, konkurencji nie ale z doświadczenia mogę domniemywać.

tutaj pod tym postem też komentowaliśmy "montaż"
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi/page8&p=7394602#post7394602

Andrzej5101
08-03-2017, 14:49
lambert86 . Nie zapomnij o ciepłomierzu o średnicy > = 5/4" - abyś widział , że PC właściwie działa . Patrz przypadek jogi 1978

lambert86
08-03-2017, 14:54
no tak wszystko się zgadza, tylko że to co mi zaproponowaliście macie wystawione na allegro za 21463zł brutto (8%VAT) http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-9kw-t-cap-cala-kotlownia-i6731646792.html

w skład tego co zaproponowaliscie wchodzi to samo co jest w tej ofercie? tylko gdzie uciekło ponad 8 tys??

dla sprostowania pompa panasonica z gen H o której mowa kosztuje w granicy 19 tys.
jak uda mi się zeskanować ofertę konkurencji będzie można popatrzeć co oni oferują za 6 tys taniej :)

_John
08-03-2017, 15:09
Poszukaj instalatora ze swojej okolicy, bo taki z daleka zawsze doliczy dojazd i nocleg dla montera.

CNC_POMPY_CIEPLA
08-03-2017, 15:31
no tak wszystko się zgadza, tylko że to co mi zaproponowaliście macie wystawione na allegro za 21463zł brutto (8%VAT) http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-9kw-t-cap-cala-kotlownia-i6731646792.html

w skład tego co zaproponowaliscie wchodzi to samo co jest w tej ofercie? tylko gdzie uciekło ponad 8 tys??

dla sprostowania pompa panasonica z gen H o której mowa kosztuje w granicy 19 tys.
jak uda mi się zeskanować ofertę konkurencji będzie można popatrzeć co oni oferują za 6 tys taniej :)

Hej, to na allegro to inna pompa, ta jest jednofazowa generacji F, jest tańsza i ten zestaw tam to chyba 12elementów, a w ofercie którą robimy z montażem, tak na prawdę jest tego 205 elementów. Bo przy montażu liczę już wszystko, rury, zawory, grupy, itd. a na allegro masz tylko podstawowe elementy

agb
08-03-2017, 15:33
no tak wszystko się zgadza, tylko że to co mi zaproponowaliście macie wystawione na allegro za 21463zł brutto (8%VAT) http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-9kw-t-cap-cala-kotlownia-i6731646792.html

w skład tego co zaproponowaliscie wchodzi to samo co jest w tej ofercie? tylko gdzie uciekło ponad 8 tys??

dla sprostowania pompa panasonica z gen H o której mowa kosztuje w granicy 19 tys.
jak uda mi się zeskanować ofertę konkurencji będzie można popatrzeć co oni oferują za 6 tys taniej :)

Na allegro jest seria F, która jest tańsza od H. Ale nie o 8 tys.

I jak jak _John napisał, ja też bym firmy z drugiego końca polski nie wziął.

CNC_POMPY_CIEPLA
08-03-2017, 15:38
Poszukaj instalatora ze swojej okolicy, bo taki z daleka zawsze doliczy dojazd i nocleg dla montera.
My robimy zawsze tak że po trasie robimy 2 -3 montaże i wtedy nie doliczamy za dojazd bo jedziemy na kilka montaży.

lambert86
08-03-2017, 15:38
no włąsnie mi CNC też zaoferował serie F t-cap, za 600 PLN taniej niż tamtą drugą.

może rzeczywiście tyle to powinno kosztować. Ja też bym raczej nie wziął, ale warto popytac o ceny, ale na pomorzu ceny z kosmosu :)

krzychu85PL
08-03-2017, 19:31
nie wiem ja nie mam sprzęgła bo po co? przyszedł instalator panasonica zamontował wzioł za to 22tys brutto 7kw all in one i w moich rejonach to była najlepsza oferta ,wszystko działa w domu ciepło:)

agb
08-03-2017, 19:37
Wziął :bash:

A czemu sprzęgło, było już 50 razy w tym temacie. A mimo to kilka razy w miesiącu ktoś się musi zapytać...

rk80
08-03-2017, 23:25
no przecież Krzychu pisze ,że wzioł i po ptokach :p

thxluk
09-03-2017, 18:19
Hej, oferta którą od nas dostałeś jest na cały system, czyli pompę ciepłą, ze zbiornikiem CWU 300L, naczyniem CWU, cyrkulacja CWU sprzęgłem 100L, dwoma pompami elektronicznymi, sterownikami bezprzewodowymi do grzania i chłodzenia na każdy poziom oraz całym osprzętem i montażem.
Łącznie w mojej specyfikacji taka oferta to aż 205 elementów.
Czyli wszystko co potrzebujesz do kotłowni wykonane zgodnie z przepisami i sztuką.

Ofertę konkurencji pewnie masz na pompę zbiornik cwu trochę dodatków i wpięcie w instalację, bez sprzęgła, bez sterowania itd.
Wykonane przed instalatora bez uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego, a takie uprawnienia poza kwitkiem z Panasonic trzeba mieć.

Kluczem do odpowiedzi jest to co zawiera montaż. Ja swoją ofertę znam, konkurencji nie ale z doświadczenia mogę domniemywać.

tutaj pod tym postem też komentowaliśmy "montaż"
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi/page8&p=7394602#post7394602

Dokładnie , diabeł tkwi w szczegółach.
To moja instalacja była na "tapecie". Kilka błedów , wg. mnie po sezonowaniu PC nie ma tragedii i mam nadzieje że nie będzie.
A argument że instalator jest z daleka i zapłacisz kilka stówek więcej , nie ma znaczenia.Bo czy zapłacisz 25k czy 26k nie ma większego znaczenia , jesli Twoja instalacja będzie prawie idealna.

Przy okazji pytanie do CNC i nie tylko.
"1. Instalacje ze stali(Geberit) trzeba izolować bo ma bardzo dużą przewodność cieplną w przeciwieństwie do plastiku który używam,"
Rzeczywiście w kotłowni mam najcieplej z racji nie zaizolowanych rur.
Jaki to ma wpływ na miesięczny koszt ogrzewania domu?Czy to naprawdę tak znaczące straty iz warto to poprawić , czy jednak nie ma to zbytniego znaczenia na ogrzewaniu całego domu.
pozdr

WCat_PL
09-03-2017, 21:33
Witam,

Wczytywałem się dokładnie w obecne forum ponieważ jestem posiadaczem T-Capa 12KW 3F i nigdzie nie znalazłem dyskusji na temat wyższości taryfy G12 nad G11.
Chodzi mi o zasadniczą sprawę sporych różnic temperatur jakie panują w dzień i w nocy - nawet w te mroźne dni - a może inaczej szczególnie w te mroźne dni kiedy w dzień wychodzi słońce.
Osobiście mam G11 i ustawiłem pompę na grzanie od 5 rano do 20, czyli teoretycznie w najcieplejszym okresie.
Proszę o jekieś opinie specjalistów, jak przekłada się zużycie prądu pompy przy temp -7C a np przy -16C (przykład mroźnego dnia i nocy) dla utrzymania tej samej temperatury na wyjściu.

Może trywialny temat, ale od początku mnie nurtował, czy warto bawić się w G12 przy całej masie innych urządzeń na prąd, z których korzysta się raczej w godzinach droższej taryfy G12.

Andrzej5101
10-03-2017, 07:37
WCat_PL . Może ten temat Tobie pomoże;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?332993-Panasonic-Aquera-jak-ustawi%C4%87-pomp%C4%99-pod-taryf%C4%99-G12w/page3

hajnel
10-03-2017, 08:37
Witam,

Wczytywałem się dokładnie w obecne forum ponieważ jestem posiadaczem T-Capa 12KW 3F i nigdzie nie znalazłem dyskusji na temat wyższości taryfy G12 nad G11.
Chodzi mi o zasadniczą sprawę sporych różnic temperatur jakie panują w dzień i w nocy - nawet w te mroźne dni - a może inaczej szczególnie w te mroźne dni kiedy w dzień wychodzi słońce.
Osobiście mam G11 i ustawiłem pompę na grzanie od 5 rano do 20, czyli teoretycznie w najcieplejszym okresie.
Proszę o jekieś opinie specjalistów, jak przekłada się zużycie prądu pompy przy temp -7C a np przy -16C (przykład mroźnego dnia i nocy) dla utrzymania tej samej temperatury na wyjściu.

Może trywialny temat, ale od początku mnie nurtował, czy warto bawić się w G12 przy całej masie innych urządzeń na prąd, z których korzysta się raczej w godzinach droższej taryfy G12.

Porównaj COP pompy, policz ile zaoszczędzisz energii przy G11.
Potem policz ile więcej zużyjesz przy G12W. A na koniec przelicz wynik przy założeniu, że 1kWh przy G12W wychodzi o ok. 40% taniej niż w G11.
Też mnie to nurtowało swego czasu. Ale rachunek za prąd nie pozostawia złudzeń. Taniej wychodzi G12W niż G11. Znacznie.

bobrow
10-03-2017, 09:14
Witam ,
odnośnie wyskakującego błędu H98 w okresach przejściowych z niską modulacją i wyłączeniach sprężarki bez wyłączenia pompy wodnej , to wczoraj uruchomiłem układ sterowniczy -który prawdopodobnie wyeliminuje ten problem i może zaoszczędzi parę groszy.

Zbudowałem to z :
-sterownika z funkcją pomiaru różnicy temp dwóch czujników Esco SC20 (cena 169 pln )
-przekaźnik czasowy Goti MTR17-TAB-U240-116 (cena 59 pln)
-przekaźnik 230 VAC (cena ok 15 pln)
-przełącznik temperaturowy przylgowy Afriso (cena ok 40 pln)
-obudowa z odzysku

Działanie :
- kiedy jest osiągnięta temperatura "marszowa" dla pompy wtórnej Wilo za buforem , sterownik dT (ustawiłem na 2K) z dwoma czujnikami na PC IN i OUT dostaje zasilanie i czeka na przełączenie dT
-kiedy jest niska modulacja i jest sygnał z w/w sterowniczka , załącza się przekaźnik z podtrzymaniem z układu czasowego -następuje rozwarcie sygnału w PC do pracy na CO
-PC wyłącza się na zadany czas (ustawiłem 40 min) , przez ten okres pompa wtórna oddaje ciepło z buforka
-po odliczeniu czasu przerwy , PC ponownie się uruchamia

Myślę ,że to powinno załatwić temat większego "taktowania" przy pracy z buforem (szczególnie tak małym jak mój)-przy czym nie ma żadnego uszczerbku na komforcie cieplnym , dom jest wtedy dość dobrze nagrzany i brakuje może 0,2-0,4 st do wyłączenia z termostatu pokojowego.
To tyle -zobaczymy czy to rozwiąże temat H98 i zmniejszy "taktowanie" w okresach przejściowych

pzdr

mitch
10-03-2017, 09:22
Może trywialny temat, ale od początku mnie nurtował, czy warto bawić się w G12 przy całej masie innych urządzeń na prąd, z których korzysta się raczej w godzinach droższej taryfy G12.

Odpowiem w ten sposób: skoro nawet Arturo przekonał się do G12, to znaczy że warto ;)

A tak serio - żeby G12w (bo tylko z taką mam do czynienia) się nie opłaciło, trzeba byłoby wykazać się maksymalnie złą wolą. Przy normalnym życiu i PC pracującej w taniej taryfie i czasami wjeżdżającej w drogą w dzień (dla naszego komfortu) to są setki złotych zaoszczędzonych rocznie.

WCat_PL
10-03-2017, 09:51
Dziękuję za kilka szybkich odpowiedzi. Tak jak to już wielokrotnie pisano, każdy dom jest inny i posiada własne specyficzne warunki.
W moim przypadku - dom 280m2, wszędzie podłogówka i pompa T-Cap 12kW dla utrzymania temperatury w granicach 20-21 stopni w domu zużyła przez 198 dni 4.300kWh. Amplituda temperatury na wyjściu 25-30 stopni. Nie ustawiałem więcej niż 30, ponieważ całą górę mam w desce barlineckiej, dla której zaleca się maks 28-29 stopni.
Dom w pierwszym sezonie grzewczym. Starałem się żeby pompa pracowała w godzinach 5:00 do 20:00.
Przyznam że nie miałem czasu, żeby dokładnie analizować zużycie prądu pompy w różnych temperaturach bo samo COP do mnie nie przemawia - muszę to łopatologicznie sam zobaczyć.
Druga sprawa, że u mnie jest wszystko na prąd: cała kuchnia, rekuperator, oczyszczalnia itp itd. Wiele z tych urządzeń w zasadzie użytkuje się w droższej taryfieG12.
Analizując na szybko rachunki za prąd to cała reszta urządzeń zjada średnio w okresie wrzesień-marzec dodatkowo 50% tego co pompa.
Teraz sam muszę w wolnej chwili pomęczyć Excella i wyliczyć, czy oszczędności z G12 na pompie zrekompensują mi straty z normalnego użytkowania w droższej taryfie.
A dodatkowo sezon grzewczy niedługo dobiegnie końca i będzie okres, gdzie pompa będzie jedynie do CWU.
Jeżeli wyjdzie mi różnica paruset złotych, to chyba odpuszczę temat zabawy w G12.

mitch
10-03-2017, 10:17
Z pamięci piszę, z tego co kiedyś liczyłem, wychodziło mi, że nawet przy zużyciu jedynie 35% energii w taniej taryfie a 65% delikatnie wychodzi na plus w porównaniu do taryfy G11.

Wyszedłem z założenia, że skoro nic mnie to nie kosztuje (ani pracy, ani pieniędzy), a kasa sama zostaje w portfelu, to jaki sens uparcie trzymać się G11?

A zakładając, że chciałbym uzyskać powiedzmy 750 zł na lokacie (a mój zysk i tak jest chyba większy), to musiałbym trzymać na lokacie oprocentowanej na 3% aż 25 000 zł. Pomijając to, że ciężko o takie lokaty, a jak są, to na okresy 1-3 m-ce, totrzeba dla tego zysku sporo się nachodzić po różnych instytucjach finansowych. A tu zwyczajnie "samosię" robi. Grzech nie skorzystać.

Ja nie poluję na tanie godziny, wszystko mam na prąd tak jak Ty, do tego pompa basenu chodzi w lecie, a oszczędności są. Ale oczywiście, każdy robi jak chce.

PaRa
11-03-2017, 06:58
Jaki czas macie ustawiony na zagrzanie wody w zasobniku ?
Dziś się przeprowadzam i na razie ustawiłem HEAT + TANK w godzinach 5:30 - 6:00 i 13:00 - 13:30, zbiornik 250 litrów, PC Aquarea SDC 7KW.
Zastanawiam się czy nie za krótko, ale pewnie praktyka pokaże.

adam101pl
11-03-2017, 10:31
Witam.
Panowie, czy ktoś podpowie mi jak odblokować opcję chłodzenia.
Dzięki, pozdrawiam.

A.

link2jack
11-03-2017, 13:41
Jaki czas macie ustawiony na zagrzanie wody w zasobniku ?
Dziś się przeprowadzam i na razie ustawiłem HEAT + TANK w godzinach 5:30 - 6:00 i 13:00 - 13:30, zbiornik 250 litrów, PC Aquarea SDC 7KW.
Zastanawiam się czy nie za krótko, ale pewnie praktyka pokaże.

U mnie byłoby za krótko. Zwykle 45min. Rozumiem że chcesz grzać tylko w tanich godzinach. Teraz już pogoda łaskawa więc co ci szkodzi ustawić grzanie 13:00-15:00 (od kwietnia w PGE zmiana na 15:00-17:00) i 4:00 - 6:00?

WIcher 2017
14-03-2017, 18:20
Witam,
Jak rozwiązaliście w swoich instalacjach problem odpływu skroplin z parownika ? Jest możliwość oszacowania w przybliżeniu ilości wody, którą trzeba odprowadzić np do studni chłonnej ? Wiem, że zależy to od temp zewnętrznej ale jak dobrać odpowiednią pojemność studni ?
Proszę o wskazówki jak można odpowiednio i skutecznie rozwiązać ten problem. Odprowadzenie na zewnątrz nie wchodzi w rachubę.
Drugie pytanie :
Czy w instalacjach (tylko ogrzewanie podłogowe) z pompą ciepła serii H i siłownikami na pętlach trzeba stosować bufor czy nie ma takiej konieczności ? Jeżeli jest wodna pompa z modulowaną prędkością czy to wystarczy żeby dostosować odpowiedni przepływ wody jeżeli kilka siłowników się zamknie ?
Z góry dziękuję za pomoc i komentarze.

WIcher 2017
14-03-2017, 18:33
Witam ponownie,
wiem, że musi być zachowany minimalny przepływ wody. Jaki on jest dla pompy T-cap serii H 9 kW. Czy wystarczy ograniczyć liczbę siłowników na pętlach żeby ten min przepływ zachować ?

CNC_POMPY_CIEPLA
14-03-2017, 19:40
Witam ponownie,
wiem, że musi być zachowany minimalny przepływ wody. Jaki on jest dla pompy T-cap serii H 9 kW. Czy wystarczy ograniczyć liczbę siłowników na pętlach żeby ten min przepływ zachować ?

Z rozmrażaniem sobie poradzi bo będzie odmrażać się gorącą parą, nie jest to ekonomiczne bo trwa długo ale jakoś działa.
Przepływ to gorszy problem. listwa sterująca siłownikami powinna sterować pracą pompy ciepła tak by nie przegrzewała otwartych obwodów.
Czyli ogólnie możliwe, najtańsze rozwiązanie, ale niekorzystne ekonomicznie dla pracy pompy. Lepiej małe sprzęgło i problemy znikają.

PaRa
14-03-2017, 20:59
Czy PC ma ustawioną tem. przy której nie grzeje wody ? Wiem że mam ustawioną tem. wody w zasobniku max. 45, a czy istnieje min. tem. ? Dziś zauważyłem, że w okienku " dziennym " nie dogrzało mi zasobnika, sprawdziłem TIMER i PC powinna grzać wodę od 13 do 14 ( TANK + HEAT ).

81jacek
15-03-2017, 02:30
Witam.
Panowie, czy ktoś podpowie mi jak odblokować opcję chłodzenia.
Dzięki, pozdrawiam.

A.

Witam,
Prawdopodobnie nikt z użytkowników nie ma takiej wiedzy, pytaj instalatora.
Albo poproś CNC pewnie coś zaradzi.
Jeżeli nikt nie pomoże to zadzwonię do swojego majstra i dam Ci znać, bo sam muszę sprawdzić jak to działa ;)

Pozdrawiam
Jacek

bobrow
15-03-2017, 08:23
Witam.
Panowie, czy ktoś podpowie mi jak odblokować opcję chłodzenia.
Dzięki, pozdrawiam.

A.

Może Ci to pomoże...
384046
pzdr

bobrow
15-03-2017, 08:35
Jeszcze to znalazłem
384047

Andrzej5101
15-03-2017, 09:10
Czy wystarczy ograniczyć liczbę siłowników na pętlach żeby ten min przepływ zachować ?
Poczytaj parę stron wstecz o problemach jogi 1978

CNC_POMPY_CIEPLA
15-03-2017, 09:13
Witam,
Prawdopodobnie nikt z użytkowników nie ma takiej wiedzy, pytaj instalatora.
Albo poproś CNC pewnie coś zaradzi.
Jeżeli nikt nie pomoże to zadzwonię do swojego majstra i dam Ci znać, bo sam muszę sprawdzić jak to działa ;)

Pozdrawiam
Jacek

boborow też wie chyba wszystko :-)

bobrow
15-03-2017, 09:19
CNC
nie przesadzaj-nie korzystałem jeszcze z chłodzenia w moim T-capie i nie jestem pewien czy to co znalazłem w "papierach" wystarczy do uruchomienia funkcji.
Nikt się nie odzywał do gościa (a przecież chłodzenie używa kilku kolegów...)- dlatego zareagowałem
Hejo

CNC_POMPY_CIEPLA
15-03-2017, 09:34
CNC
nie przesadzaj-nie korzystałem jeszcze z chłodzenia w moim T-capie i nie jestem pewien czy to co znalazłem w "papierach" wystarczy do uruchomienia funkcji.
Nikt się nie odzywał do gościa (a przecież chłodzenie używa kilku kolegów...)- dlatego zareagowałem
Hejo

Ja tak szczerze mówiąc też rzadko włączam chłodzenie, bo przy podłogówce to kiepska proteza. Dlatego mim klientom kupującym czy to Panasonic czy LG od razu proponuję montaż klimy w dobrej cenie.

pancio11
15-03-2017, 11:14
Ja posiadam pompkę 9KW zbiorniczek 300L , mam taryfę G12w. Mieszkam 3 rok w nowym domu - ok 150m2 , ściany keramzyt 20cm + grafit 20 cm, poddasze pianka 30cm, podłoga grafit 10cm + systemowy 5 cm, anhydryt, okna Veka 3 szyby, rekuperacja. Zeszły rok ogrzewanie - 780zł , woda - ok 450 zł, chłodzenie - ok 30 zł.
Montaż przez firmę ze Ślaska, mieszkamy w Chrzanowie.
Poddasza jeszcze nie mamy wykończonego - szukam dobrej firmy do regipsów itp...
Jak zamknę poddasze to myślę, że zejdę jeszcze trochę z kosztów ogrzewania (mam antresolę)

81jacek
15-03-2017, 12:58
boborow też wie chyba wszystko :-)

Też tak mi się wydaje :)

Kolego boborow, może Ty wiesz jak się zmienia i czy w ogóle idzie ustawić datę, czyli dzień/miesiąc/rok.
Pytam ponieważ instalator twierdzi, że pompa automatycznie zmienia czas letni/zimowy zimowy/letni a o ile pamiętam to przestawiałem godzinę ręcznie ;)
Majster na to, że data złe ustawiona, tylko jakoś nie potrafił jej zmienić hehe

Pzdr

bobrow
15-03-2017, 13:29
Też tak mi się wydaje :)

Kolego boborow, może Ty wiesz jak się zmienia i czy w ogóle idzie ustawić datę, czyli dzień/miesiąc/rok.
Pytam ponieważ instalator twierdzi, że pompa automatycznie zmienia czas letni/zimowy zimowy/letni a o ile pamiętam to przestawiałem godzinę ręcznie ;)
Majster na to, że data złe ustawiona, tylko jakoś nie potrafił jej zmienić hehe

Pzdr

Hej
jestem w drlegacji - może w piątek coś Ci podeślę.
Zresztą to nie jest żadna "wiedza tajemna"-patrzyłeś w dokumentacji od PC ?
Pzdr

rk80
15-03-2017, 14:31
w instrukcji jest coś takiego

➤➤Ustaw dzień tygodnia i czas w następujący sposób:
1 ➤Naciśnij przycisk CLOCK.
2 ➤Za pomocą przycisków w kształcie strzałek ustaw aktualny dzień tygodnia.
3➤Zatwierdź ustawienia za pomocą przycisku SET.
➤Aby ustawić aktualny czas, powtórz kroki 2 i 3.

rk80
15-03-2017, 17:00
UWAGA, cena płytki CZ-NS4P (2996 pln netto) w obowiązującym polskim cenniku Panasonica to wałek !!! NIE KUPOWAĆ !!!

Sprawdziłem ceny zagraniczne i po przeliczeniu:

Dania =925 pln brutto
Słowacja =933 pln, w promocji 699 pln brutto

Węgry = 59000 forintów w węgierskim katalogu Panasonica ! to 820 pln netto !
http://www.szanyo.hu/dokumentumok/2016_rac_paci_a2w_pricelist_hun_31_03_2016_send_14 65561597.pdf


Sprawę trzeba nagłośnić i zgłosić do odpowiednich urzędów, a Ci co już kupili niech walczą o zwrot pieniędzy.

agb
15-03-2017, 17:58
A może po prostu to błąd w cenniku i należy go najpierw zgłosić do Panasonica i poczekać na odpowiedź? Czy Antoni ma już komisję śledczą zakładać?

rk80
15-03-2017, 18:16
gdyby to był błąd to zostałby on wyłapany w ciągu kilku tygodni od opublikowania , a ten katalog obowiązuje od 01-12-2015 do odwołania (aktualizacja była 09.04.2016, wtedy chyba dodano generacje H i tą płytkę). Wniosek dla mnie oczywisty...

edit
Węgierski katalog obowiązuje od 2016.03.31 do 2017.03.31,

czyli cena płytki CZ-NS4P jest w Polsce oszukana od 11-12 miesięcy

edit2

aktualny polski cennik Panasonic na 2017 obowiązuje od 24.01.2016 ( zaktualizowany 27.01.2017) i dalej cena 2996 pln

edit3
ciekawe ile jeszcze takich kwiatków by znalazł jakby dłużej posiedzieć...

81jacek
15-03-2017, 18:52
w instrukcji jest coś takiego

➤➤Ustaw dzień tygodnia i czas w następujący sposób:
1 ➤Naciśnij przycisk CLOCK.
2 ➤Za pomocą przycisków w kształcie strzałek ustaw aktualny dzień tygodnia.
3➤Zatwierdź ustawienia za pomocą przycisku SET.
➤Aby ustawić aktualny czas, powtórz kroki 2 i 3.

Jak nastawić dzień tygodnia (poniedziałek-niedziela) to jest jasno opisane w instrukcji która też posiadam.
Ja się pytam o datę czyli dzień/miesiąc/rok. Wydaje mi się że mój instalator nie wie co mówi i że pompa nie przestawia automatycznie czasu z letniego na zimowy, dlatego nigdzie nie można poszukać nastaw owej daty.

Pzdr

rk80
15-03-2017, 19:36
chyba nie ma takiej opcji w podstawowym sterowniku, takie fanaberie jak data ;) to tylko w Aquarea Manager za dodatkowe pieniądze :bash:

81jacek
15-03-2017, 20:12
Oj te nasze sterowniki to jakieś toporne są ;) aby mieć taki cud techniki jak data to trzeba dopłacić 1k pln hehe
rk80 a jak to wygląda w twojej pompce, czy godzina przestawia się automatycznie? Ja posiadam Pansa serie F i murze to robić ręcznie.

rk80
15-03-2017, 20:50
81jacek, jestem przed wyborem pompy ale raczej kupie jakąś dopiero w przyszłym roku ( taka jak Twoja PC by mi pasowała:) ) Szukam, porównuje, pytam, dociekam, szperam na polskich i zagranicznych stronach, na alibabie i innych patrze co tam skośnoocy oferują (np.coraz więcej pomp do -25)

16-03-2017, 08:42
Ja nie wierze w deklaracje skośnookich co do -25 :) Założysz okaże się, że nie działa i jedyne co od nich dostaniesz to odpowiedz "Sorry my friend, next time will be better" :)

adam101pl
16-03-2017, 09:13
Jeszcze to znalazłem
384047

Dzięki wielkie

map78
17-03-2017, 07:40
Oj te nasze sterowniki to jakieś toporne są ;) aby mieć taki cud techniki jak data to trzeba dopłacić 1k pln hehe
rk80 a jak to wygląda w twojej pompce, czy godzina przestawia się automatycznie? Ja posiadam Pansa serie F i murze to robić ręcznie.

Niestety podstawowe sterowniki nie posiadają takiej funkcji. Jak chcesz to zautomatyzować to musisz dokupić moduł internetowy IntesisHome lub sterownik Aquarea Menager, ale raczej nie warto bo oba chodzą koło tysiąca złotych;)

Komandos84
17-03-2017, 15:59
Witajcie, także stoję przed wyborem pompy. Wybór padł na Panasonica gen. H (F już ponoć nie ma). Problem, że nie mogę się zdecydować między splitem 9kw 1F a 9kw 3F. Pytałem już CNC i mapa ale chciałbym poznać opinie innych użytkowników.
Dom nowy z poddaszem użytkowym, podłogówka góra/dół, 131m2 po podłogach (116 m2 pow. użytkowej).
Z góry dzięki za opinie i sugestie. Pozdrawiam

St@nley
17-03-2017, 19:39
Witajcie, także stoję przed wyborem pompy. Wybór padł na Panasonica gen. H (F już ponoć nie ma). Problem, że nie mogę się zdecydować między splitem 9kw 1F a 9kw 3F. Pytałem już CNC i mapa ale chciałbym poznać opinie innych użytkowników.
Dom nowy z poddaszem użytkowym, podłogówka góra/dół, 131m2 po podłogach (116 m2 pow. użytkowej).
Z góry dzięki za opinie i sugestie. Pozdrawiam
Na taki mały dom chcesz dawać 3f? Ja na ponad 160m2 biorę 1f, a nawet rozważałem 7kW. Robiłeś OZC?

Komandos84
17-03-2017, 21:09
Instalator dobrał mi 1f, ale jakoś obawiam się że przy dużych mrozach może nie dać rady, a będzie to jedyne źródło ogrzewania. OZC nie robiłem.

PaRa
18-03-2017, 05:40
Instalator dobrał mi 1f, ale jakoś obawiam się że przy dużych mrozach może nie dać rady, a będzie to jedyne źródło ogrzewania. OZC nie robiłem.

Prosiłeś o sugestiem, moja jest taka : poczytaj, doucz się,

Jak nie zrobiłeś OZE to skąd masz wiedzieć jak pompa będzie odpowiednia ? A może 7kW wystarczy lub 9 kW będzie za mała, powierzchnia niewiele mówi.

kudlaty69
18-03-2017, 11:02
W polsce jak zwykle drogo choć zarobki małe. W UK Ref: KIT-WXC09F3E5

Part Code Indoor: WH-SXC09F3E5

Part Code Outdoor: WH-UX09FE5

choć nie wiem czemu pojazdją 7 kw (juz wiem jest to moc chłodzenia) kosztuje 3.200 funtów tj ok 15800 zł brutto.
zródło: http://www.easyairconditioning.com/shop/product/aquarea-t-cap-bi-bloc-7kw-single-phase-kit-wxc09f3e5-3176

rk80
18-03-2017, 12:16
ceny katalogowe netto Panasonic UK vs PL
w przeliczeniu 1 funt= 5 pln

KIT-WXC09F3E5, T-cap 1f 9kW = 16015 VS 23700
KIT-WXC09H3E8, T-cap 3f 9kW = 20760 VS 30381

KIT-WC07H3E5, SDC gen H 1f 7kW = 12975 VS 18850
KIT-WC09H3E5, SDC gen H 1f 9kW = 14615 VS 20600

KIT-WHF09FE5, HT 1f 9kW = 16860 VS 24000
KIT-WHF12FE5 , HT 1f 12kW = 21045 VS 29200

płytka pcb CZ-NS4P = 600 VS 2996<< wałek Panasonic Polska

dodam tylko ,że wszystkie pompy powyżej są identyczne na obu rynkach, poza wtyczką do gniazdka :p
tylko all in one i zbiorniki cwu są różne

VAT na montaż pomp ciepła w UK to 5%

źródła:
http://www.panasonicproclub.com/uploads/GB/catalogues/UK%20A2W%20PRICE%20LIST%2016_LR.pdf
http://netklima.pl/wp-content/uploads/2015/09/01-27-17-Cennik_A2W-Netklima-strona.xlsx

kudlaty69
18-03-2017, 14:51
ceny katalogowe netto Panasonic UK vs PL
w przeliczeniu 1 funt= 5 pln

KIT-WXC09F3E5, T-cap 1f 9kW = 16015 VS 23700
KIT-WXC09H3E8, T-cap 3f 9kW = 20760 VS 30381

KIT-WC07H3E5, SDC gen H 1f 7kW = 12975 VS 18850
KIT-WC09H3E5, SDC gen H 1f 9kW = 14615 VS 20600

KIT-WHF09FE5, HT 1f 9kW = 16860 VS 24000
KIT-WHF12FE5 , HT 1f 12kW = 21045 VS 29200

płytka pcb CZ-NS4P = 600 VS 2996<< wałek Panasonic Polska

dodam tylko ,że wszystkie pompy powyżej są identyczne na obu rynkach, poza wtyczką do gniazdka :p
tylko all in one i zbiorniki cwu są różne

VAT na montaż pomp ciepła w UK to 5%

źródła:
http://www.panasonicproclub.com/uploads/GB/catalogues/UK%20A2W%20PRICE%20LIST%2016_LR.pdf
http://netklima.pl/wp-content/uploads/2015/09/01-27-17-Cennik_A2W-Netklima-strona.xlsx

To by się zgadzało ale w cenach w UK.
Twoje dane: KIT-WXC09F3E5, T-cap 1f 9kW = 16015 http://www.panasonicproclub.com/uplo...ST%2016_LR.pdf
Moje dane: 3.200 funtów tj ok 15800 zł brutto zródło: http://www.easyairconditioning.com/s...wxc09f3e5-3176

:mad::mad:Tyko jest jedno ale - ceny katalogowe w Polsce to i tak niezła przebitka ale co podałeś to sa ceny netto i trzeba doliczyć VAT 23% to ta pompa u nas wyjdzie 29.151 zł katalogowo.
Czyli porównują katalogi oficialne pasasa w UK i Polsce taka sama pompa jest droższa o około 80% :mad::mad::mad:.
Ale to ceny katalogowe - chyba dla klientów którzy nie pytają i kupują bo nie patrza na ceny - ta sama pompa KIT-WXC09F3E5 na ale drogo jest juz dostepna za 18.900 zł brutto (23% Vat) czyli tańsza od ceny katalogowej panasa o ok 35%.

kudlaty69
18-03-2017, 14:54
Czy jest ktoś z Pomorskiego co użytkuje pompę KIT-WXC09F3E5, T-cap jedn wew WH-SXC09F3E5 jedenostka zew WH-UX09FE5 1f 9kW ?

rk80
18-03-2017, 16:21
To by się zgadzało ale w cenach w UK.
Twoje dane: KIT-WXC09F3E5, T-cap 1f 9kW = 16015 http://www.panasonicproclub.com/uplo...ST%2016_LR.pdf
Moje dane: 3.200 funtów tj ok 15800 zł brutto zródło: http://www.easyairconditioning.com/s...wxc09f3e5-3176

:mad::mad:Tyko jest jedno ale - ceny katalogowe w Polsce to i tak niezła przebitka ale co podałeś to sa ceny netto i trzeba doliczyć VAT 23% to ta pompa u nas wyjdzie 29.151 zł katalogowo.
Czyli porównują katalogi oficialne pasasa w UK i Polsce taka sama pompa jest droższa o około 80% :mad::mad::mad:.
Ale to ceny katalogowe - chyba dla klientów którzy nie pytają i kupują bo nie patrza na ceny - ta sama pompa KIT-WXC09F3E5 na ale drogo jest juz dostepna za 18.900 zł brutto (23% Vat) czyli tańsza od ceny katalogowej panasa o ok 35%.

hmm...
1. sprawdziłeś tylko jeden sklep i w dodatku podałeś cene bez vat ( pisze tam jak byk =3200 excl VAT)
dolicz 20% vat = 3840 funtów (x5 pln= 19200 pln i masz cene jak z alledrogo
2. ja porównałem katalogi UK vs PL i przeliczyłem ceny, Ty jak widać nie bo różnice w katalogach wynoszą około 45% , a nie 80% na niekorzyść klientów w Polsce
3. w UK nie ma aż takich dużych różnic od cen katalogowych jak w Polsce, nie wiem czym to jest spowodowane (specyfiką rynku?), a może po prostu firmy narzucają większe marże u nas
4. w polskich katalogach ceny netto są z kosmosu i warto porównać je z zagranicznymi

kudlaty69
18-03-2017, 16:39
Masz rację - nie wiedziałem co to excl VAT.
Pozdrawiam

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 18:08
Na taki mały dom chcesz dawać 3f? Ja na ponad 160m2 biorę 1f, a nawet rozważałem 7kW. Robiłeś OZC?

Kiedyś była tendencja żeby dawać jak największe kotły do domów, np. na 150mkw kocioł 20kW, kompletny bezsens, szkodliwy dla kosztów użytkowania i samego kotła.
Miało to jednak jedną zaletę, w domu nie było zimno.

Teraz widzę inny trend, jak najmniejszą pompę..... dobraną na styk.
takie rozwiązanie, poza niską ceną zakupu ma same wady.
min. szybkie zużywanie urządzenia, brak możliwości korzystania z taniej taryfy.
A co gorsza jak będzie porządna zima to w domu będzie zimno.

u kolegi St@nley widzę jeszcze inny problem, dobór pompy pracującej do -20st.C w strefie klimatycznej -22st.C (prawie -24st.C) wymusza to konieczność instalowania dodatkowego źródła ciepła(np. kominek czyli minimum 15tyś zł), a dopłata do T-CAP jakieś 4tyś. zł. i mamy sprawę ogrzewania załatwione.

fachman19
18-03-2017, 18:24
Teraz widzę inny trend, jak najmniejszą pompę..... dobraną na styk.
takie rozwiązanie, poza niską ceną zakupu ma same wady.
min. szybkie zużywanie urządzenia, brak możliwości korzystania z taniej taryfy.

Ja dobierasz pc ,żeby korzystać z drugiej taryfy przy - 20C.

Czy taktujaca pc jest lepsza od " za małej"

kudlaty69
18-03-2017, 18:39
Kiedyś była tendencja żeby dawać jak największe kotły do domów, np. na 150mkw kocioł 20kW, kompletny bezsens, szkodliwy dla kosztów użytkowania i samego kotła.
Miało to jednak jedną zaletę, w domu nie było zimno.

Teraz widzę inny trend, jak najmniejszą pompę..... dobraną na styk.
takie rozwiązanie, poza niską ceną zakupu ma same wady.
min. szybkie zużywanie urządzenia, brak możliwości korzystania z taniej taryfy.
A co gorsza jak będzie porządna zima to w domu będzie zimno.



I tu pojawia sie pytanie o żywotnośc pomp ciepła - taka nie za mała pracujaca nie wysilonie ile lat powinna wytrzymać?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 18:40
Ja dobierasz pc ,żeby korzystać z drugiej taryfy przy - 20C.

Czy taktujaca pc jest lepsza od " za małej"

Dobieram pompy tak, żeby przy średniej zimowej nocnej temperaturze pompa nadal pracowała w taniej, czyli około -3st.C
i to wystarczy. Ale dobór tak że pompa już w +2st. C musi pracować 10h w taniej, i 4h w drogiej to już karygodne. cytując ""No ale przy -20st.C pompa da 5kW + 3kW z grzałek wiec dom teoretycznie ogrzeje".
Jak taryfa jest G11 to ok, ale jak G12xx to już trzeba inaczej na to spojrzeć.

Mocno trzeba schrzanić dobór żeby pompa taktowała, np. ten problem jest z Nibe które mają bardzo dużą moc w temperaturach dodatnich a w minusach słabo.
I wtedy trzeba dobrać bardzo duże urządzenia.

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 18:42
I tu pojawia sie pytanie o żywotnośc pomp ciepła - taka nie za mała pracujaca nie wysilonie ile lat powinna wytrzymać?

no właśnie te małe, to czasem są tak obciążone, że od grudnia do lutego pracują non stop i mają potem na liczniku 5 startów :-)

fachman19
18-03-2017, 18:50
Dobieram pompy tak, żeby przy średniej zimowej nocnej temperaturze pompa nadal pracowała w taniej, czyli około -3st.C
i to wystarczy. Ale dobór tak że pompa już w +2st. C musi pracować 10h w taniej, i 4h w drogiej to już karygodne. cytując ""No ale przy -20st.C pompa da 5kW + 3kW z grzałek wiec dom teoretycznie ogrzeje".
Jak taryfa jest G11 to ok, ale jak G12xx to już trzeba inaczej na to spojrzeć.

Mocno trzeba schrzanić dobór żeby pompa taktowała, np. ten problem jest z Nibe które mają bardzo dużą moc w temperaturach dodatnich a w minusach słabo.
I wtedy trzeba dobrać bardzo duże urządzenia.

Z tego co piszesz to dobierasz jak wszyscy tylko inaczej uzasadniasz

kudlaty69
18-03-2017, 19:19
A jak producent szacuje zywotnośc pomp ciepła lub według doswiadczenia zachodniego - jakie statystyki wytrzymałosci takich pomp?

Andrzej5101
18-03-2017, 19:29
no właśnie te małe, to czasem są tak obciążone, że od grudnia do lutego pracują non stop i mają potem na liczniku 5 startów :-)
Wg.mojej wiedzy PC a szczególnie ich sprężarki, podobnie jak silniki spalinowe, kotły gazowe lubią ciągłą pracę a starty im szkodzą . Pomiary silników spalinowych eksploatowanych na długich trasach są w znacznie lepszej kondycji aniżeli silniki aut taksówkarzy

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 19:55
Z tego co piszesz to dobierasz jak wszyscy tylko inaczej uzasadniasz

Oj, nie jak wszyscy. Ostatnio klient miał po taniości tak dobrane że stykało do +4st.C a potem lipa.

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 19:59
Wg.mojej wiedzy PC a szczególnie ich sprężarki, podobnie jak silniki spalinowe, kotły gazowe lubią ciągłą pracę a starty im szkodzą . Pomiary silników spalinowych eksploatowanych na długich trasach są w znacznie lepszej kondycji aniżeli silniki aut taksówkarzy

No niby tak, ale nie do przesady 90dni pracy i wylatane 2000h, gdzie 2000h pracy przewiduje się na cały rok.
Więc nie poapadajm,y w skrajność :-)

I potem będą opinię o pompach ciepła że pochodziła 5 lat i umarła po gwarancji. Tyle że w te 5 lat wystuka tyle godzin pracy co powinna zrobić w 15 lat.

Komandos84
18-03-2017, 20:14
Prosiłeś o sugestiem, moja jest taka : poczytaj, doucz się,

Jak nie zrobiłeś OZE to skąd masz wiedzieć jak pompa będzie odpowiednia ? A może 7kW wystarczy lub 9 kW będzie za mała, powierzchnia niewiele mówi.

Na ciepłowłasciwe wyszło z kolei, że powinienem mieć 12kW. Pow zabudowy u mnie to 88m2, ocieplenie parteru 20cm styro, ściany także 20 cm styro grafitowego, poddasze wełna 30 cm, wszędzie podłogówka, okna trójszybowe. Co jeszcze powinienem napisać?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 20:19
Na ciepłowłasciwe wyszło z kolei, że powinienem mieć 12kW. Pow zabudowy u mnie to 88m2, ocieplenie parteru 20cm styro, ściany także 20 cm styro grafitowego, poddasze wełna 30 cm, wszędzie podłogówka, okna trójszybowe. Co jeszcze powinienem napisać?

bo strona ciepłowłaściwie doliczyła Ci 4kW na CWU, a to za dużo. Wystarczy 1kW na CWU i wtedy masz 7,1 kW + 1kW i mniej więcej na tyle masz zapotrzebowania przy -20st.C i powierzchni 150mkw.
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2b5p

Komandos84
18-03-2017, 20:24
Nawet nie 150m2 tylko 131m2 po podłogach (116 użytkowej).
A powiedz mi CNC - czy 29500 zł za 9kw 3f, lub 24500 za 9kw 1f to dobre oferty? Brutto oczywiście

marcin_u
18-03-2017, 20:27
mam w tej chwili kocioł węglowy ale przymierzam się do zamiany na PC t-cap 9kW i mam pytanie odnośnie zasobnika do cwu. W tej chwili posiadam juz 10letni emaliowany i nie wiem ile jeszcze wytrzyma ale pomyslałem przy okazji wymienić go na nierdzewkę. muszę mieć 300l z 2 węzownicami do PC i do solarów(3kolektory) które już posiadam. Jaki poleacie zasobnik? http://www.termica.pl/produkt/6-wymienniki-do-pomp-ciepla który posiada 2 wezownice po 1,7m czy może joule który ma do PC 3,2m2 a do solara 1,1m2

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 20:31
Nawet nie 150m2 tylko 131m2 po podłogach (116 użytkowej).
A powiedz mi CNC - czy 29500 zł za 9kw 3f, lub 24500 za 9kw 1f to dobre oferty? Brutto oczywiście

a za mercedesa S krasę, 92tyś zł to dobra cena czy zła? heheh

Wszystko składa się ze szczegółów, a Ty chcesz porównać tylko ceny, tak się nie da...
moje oferty na to samo ale za całe zestawy wyślę Ci na priv. na kanale się nie chwale.

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 20:33
mam w tej chwili kocioł węglowy ale przymierzam się do zamiany na PC t-cap 9kW i mam pytanie odnośnie zasobnika do cwu. W tej chwili posiadam juz 10letni emaliowany i nie wiem ile jeszcze wytrzyma ale pomyslałem przy okazji wymienić go na nierdzewkę. muszę mieć 300l z 2 węzownicami do PC i do solarów(3kolektory) które już posiadam. Jaki poleacie zasobnik? http://www.termica.pl/produkt/6-wymienniki-do-pomp-ciepla który posiada 2 wezownice po 1,7m czy może joule który ma do PC 3,2m2 a do solara 1,1m2


na PC musisz mieć wężownicę najlepiej od 1,4mkw wzwyż, na solar podobnie.

maciejtoya
18-03-2017, 20:51
Dzis po 4 miesiącach na wyswietlaczu pompy pojawił się błąd F46 "błąd przełącznika prądowego" i pompa nie chodzi. Gdy resetuję i włączam od nowa działa, nagrzewa do 21-22 stopnie na wyswietlaczu i znowu pojawia się błąd.
Z czym to może być związane ?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 20:56
Dzis po 4 miesiącach na wyswietlaczu pompy pojawił się błąd F46 "błąd przełącznika prądowego" i pompa nie chodzi. Gdy resetuję i włączam od nowa działa, nagrzewa do 21-22 stopnie na wyswietlaczu i znowu pojawia się błąd.
Z czym to może być związane ?

Jeżeli Panasonic t-cap F to raczej: Nieprawidłowości w wyłączniku transformatora zewnętrznego

maciejtoya
18-03-2017, 20:58
Jest to seria H.
Z czym to może byc związane ?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 21:03
Jest to seria H.
Z czym to może byc związane ?

· Niedobór czynnika chłodniczego
· Płytka sterująca w jednostce zewnętrznej
· Niskie ciśnienie tłoczenia sprężarki

Czyli na 99% uciekł czynnik, więc Panie Macieju instalator dał ciała i przed napełnieniem nie sprawdził szczelności i spierdzielił robotę.,
Ale mogę się mylić.

maciejtoya
18-03-2017, 21:08
· Niedobór czynnika chłodniczego
· Płytka sterująca w jednostce zewnętrznej
· Niskie ciśnienie tłoczenia sprężarki

Czyli na 99% uciekł czynnik, więc Panie Macieju instalator dał ciała i przed napełnieniem nie sprawdził szczelności i spierdzielił robotę.,
Ale mogę się mylić.

Tylko 4 miesiące bylo ok. Zadnego problemu. Nigdzie też nie widziałem zeby gdzieś był ślad po czynniku. Praktycznie stało się to nagle. Skomplikowana to naprawa ? Zgłosiłem już awarię ale pewnie będę musiał poczekać.

St@nley
18-03-2017, 21:09
u kolegi St@nley widzę jeszcze inny problem, dobór pompy pracującej do -20st.C w strefie klimatycznej -22st.C (prawie -24st.C) wymusza to konieczność instalowania dodatkowego źródła ciepła(np. kominek czyli minimum 15tyś zł), a dopłata do T-CAP jakieś 4tyś. zł. i mamy sprawę ogrzewania załatwione.
A to na Mazowszu takie arktyczne klimaty panują? ;)

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 21:11
Tylko 4 miesiące bylo ok. Zadnego problemu. Nigdzie też nie widziałem zeby gdzieś był ślad po czynniku. Praktycznie stało się to nagle. Skomplikowana to naprawa ? Zgłosiłem już awarię ale pewnie będę musiał poczekać.

powoli uciekało, i uciekło.

maciejtoya
18-03-2017, 21:15
powoli uciekało, i uciekło.
Rozumiem. Kurcze tylko opis blędu jest mylący. Ja myślalem, że to coś z elektroniką.
Czy jest jakieś charakterystyczne miejsce gdzie mógłbym zobaczyć czy ten czynnik uciekl ? Jakiś ślad ? Nalot ?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 21:23
Rozumiem. Kurcze tylko opis blędu jest mylący. Ja myślalem, że to coś z elektroniką.
Czy jest jakieś charakterystyczne miejsce gdzie mógłbym zobaczyć czy ten czynnik uciekl ? Jakiś ślad ? Nalot ?

to już zadanie dla serwisu

marcin_u
18-03-2017, 21:32
na PC musisz mieć wężownicę najlepiej od 1,4mkw wzwyż, na solar podobnie.

czyli co byś bardziej radził termica która ma weownice w wezownicy (2x1,7m2) i bedzie grzane solarem i PC cała pojemność 300l czy joule z wiekszą wezownica ale PC grzeje około połowy zasobnika i czy te 1,1m2 do solara starczy?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-03-2017, 21:40
czyli co byś bardziej radził termica która ma weownice w wezownicy (2x1,7m2) i bedzie grzane solarem i PC cała pojemność 300l czy joule z wiekszą wezownica ale PC grzeje około połowy zasobnika i czy te 1,1m2 do solara starczy?

chyba termica, sam je montuję i nie ma z nimi problemów.

link2jack
19-03-2017, 06:36
Z czym związany jest błąd h98? Pojawil się raz tydzień temu, skasowałem i na razie spokój.

fachman19
19-03-2017, 06:42
Oj, nie jak wszyscy. Ostatnio klient miał po taniości tak dobrane że stykało do +4st.C a potem lipa.

ale to incydent nie reguła . Nie wiadomo też jaka była motywacja przy doborze . Może ma węglówkę albo chce zabezpieczyć instalcje przed zamrożeniem

PaRa
19-03-2017, 09:07
Na ciepłowłasciwe wyszło z kolei, że powinienem mieć 12kW. Pow zabudowy u mnie to 88m2, ocieplenie parteru 20cm styro, ściany także 20 cm styro grafitowego, poddasze wełna 30 cm, wszędzie podłogówka, okna trójszybowe. Co jeszcze powinienem napisać?

Dane z OZE, odżałuj te 300 zł i je zrób, nie będziesz zgadywał a będziesz wiedział. Przy całości inwestycji to drobna kwota.

bobrow
19-03-2017, 11:15
Z czym związany jest błąd h98? Pojawil się raz tydzień temu, skasowałem i na razie spokój.

Cześć ,
poniżej masz opis błędu H98
384521

Tak jak wcześniej o tym pisałem , H98 występuje u mnie (i u innych też) , kiedy jest min moc PC w okresach przejściowych -wtedy może wystąpić wyłączenie sprężarki (wg algorytmu w PC) i praca pompy wodnej.
Od tygodnia mam zamontowany układ kontroli dT - nie miałem jeszcze ani razu tego alarmu (a jest ostatnio naprawdę ciepło).
W skrócie działa to tak ,że kiedy spadnie dT poniżej 2K -to PC jest wyłączana (w obwodzie sterowania CO) na zadany czas (ustawiłem ok 40 min).
Po wyłączeniu jeszcze jest oddawana energia z buforka , w domu jest nadal pełny komfort cieplny. Dodatkowo zauważyłem niższe zużycie w porównywalnych temperaturach (PC nie mieli długo z min mocą).
Generalnie uważam ,że Panas ma "nadwyżkę" mocy ze swej natury (tj zarzut konkurencji o "przewymiarowanie") i model F ma niedopracowany algorytm w warunkach min mocy.Ale to tylko moje zdanie...
Pzdr

marcin_u
19-03-2017, 14:43
dzięki za pomoc. Zastanawia mnie dlaczego termica daje tylko 8 czy nawet 5lat gwarancji na produkty z nierdzewki jak konkurencja daje 10l.czy ich produkty są dobrej jakości? przecież nierdzewka powinna wytrzymać długie lata.
Pytanie jeszcze o bufor..Mam u siebie 100% grzejniki przewymiarowane z termostatami wiec muszę zastosować bufor. bufor musi być z wężownicą ponieważ posiadam kocioł węglowy i chciałbym go wykorzystać jako awaryjne/na duże mrozy. Kocioł musi być w układzie otwartym więc muszę przez węzownice. Jakiej pojemności zastosować bufor i jakiej powierzchni musi być węzownica żeby sprawnie odebrała cieplo z kotła 15kW. kocioł będzie raczej pracować przy dużych mrozach więc weżownica musi dość sprawnie odebrać i przekazać dalej do układu z 10kW.
Jeżeli woda w zasobniku będzie grzana przez PC i zawor 3D to w jaki sposób ogrzać wode w zasobniku cwu przez kocioł jak będzie podłączony do bufora przez wezownice? w tej chwili mam podłączony kocioł z grzejnikami i zasobnikiem cwu równolegle bez zaworu 3D i dobrze to się spisuje.

CNC_POMPY_CIEPLA
19-03-2017, 17:01
dzięki za pomoc. Zastanawia mnie dlaczego termica daje tylko 8 czy nawet 5lat gwarancji na produkty z nierdzewki jak konkurencja daje 10l.czy ich produkty są dobrej jakości? przecież nierdzewka powinna wytrzymać długie lata.
Pytanie jeszcze o bufor..Mam u siebie 100% grzejniki przewymiarowane z termostatami wiec muszę zastosować bufor. bufor musi być z wężownicą ponieważ posiadam kocioł węglowy i chciałbym go wykorzystać jako awaryjne/na duże mrozy. Kocioł musi być w układzie otwartym więc muszę przez węzownice. Jakiej pojemności zastosować bufor i jakiej powierzchni musi być węzownica żeby sprawnie odebrała cieplo z kotła 15kW. kocioł będzie raczej pracować przy dużych mrozach więc weżownica musi dość sprawnie odebrać i przekazać dalej do układu z 10kW.
Jeżeli woda w zasobniku będzie grzana przez PC i zawor 3D to w jaki sposób ogrzać wode w zasobniku cwu przez kocioł jak będzie podłączony do bufora przez wezownice? w tej chwili mam podłączony kocioł z grzejnikami i zasobnikiem cwu równolegle bez zaworu 3D i dobrze to się spisuje.

a po co w ogóle podpinać kocioł pod CWU? szkoda na to kasy bo jak ma być porządnie to wyjdzie z 1500zł, a grzałka 150zł i też jest zapasowe źródło do CWU.

marcin_u
19-03-2017, 20:22
[QUOTE=CNC_POMPY_CIEPLA;7437619]a po co w ogóle podpina
kocioł może będzie pracować około miesiąca w największe mrozy a wody u nas idzie sporo około 16-18m3 /mc .często brakuje 300l goracej (60st) wody na wieczorne kąpanie. wiec grzanie grzałką będzie kosztowne a opał sporo tańszy. Kotła węglowego chce używać tylko w największe mrozy wiec jak odpalę kocioł to mogę przełączyć te kilka zaworów ręcznie i wtedy może nie będzie tak drogo w wykonaniu?

bobrow
19-03-2017, 20:45
Witam
odnośnie pieca- też chciałem go podłączyć , ale ostanio doszedłem do wniosku że pozbędę się klamota.
Analizując dobór PC , między innymi ze względu na piec awaryjnie- zastosowałem bufor/sprzęgło z dodatkową parą przyłączy (chciałem podłączyć tam wymiennik z pompką , a stary zas CWU 140 ltr wykorzystać jako obciążenie mocy pieca , przy otwartym układzie- oczywiście)
W mrozy PC się sprawdziła ,a przy dłuższej awarii bez możliwości uruchomienia 9kW grzałki w PC , mogę na szybko kupić piec elektryczny ok 10-12kW i podłączyć pod buforek.
A jeśli będzie dłuższy brak zasilania- to zrobię wg Pratchawca i kupię eko kominek.
Pzdr

kudlaty69
19-03-2017, 22:48
Witam
odnośnie pieca- też chciałem go podłączyć , ale ostanio doszedłem do wniosku że pozbędę się klamota.
Analizując dobór PC , między innymi ze względu na piec awaryjnie- zastosowałem bufor/sprzęgło z dodatkową parą przyłączy (chciałem podłączyć tam wymiennik z pompką , a stary zas CWU 140 ltr wykorzystać jako obciążenie mocy pieca , przy otwartym układzie- oczywiście)
W mrozy PC się sprawdziła ,a przy dłuższej awarii bez możliwości uruchomienia 9kW grzałki w PC , mogę na szybko kupić piec elektryczny ok 10-12kW i podłączyć pod buforek.
A jeśli będzie dłuższy brak zasilania- to zrobię wg Pratchawca i kupię eko kominek.
Pzdr

Napisz proszę czy PC dała radę bez grzałek czy z grzałkami wewnętrznymi na twoje 200m2? Jaki masz duży bufor?

bobrow
19-03-2017, 22:59
Napisz proszę czy PC dała radę bez grzałek czy z grzałkami wewnętrznymi na twoje 200m2? Jaki masz duży bufor?

Bufor mam tylko 38 ltr -wielkość dobrana pod kątem defrostu i min zładu.
PC pracowała dwie zimy bez grzałki ( może niekiedy przy defroście w duży mróz)-na buforze nie występuje praktycznie warunek dT=8K.
Poczytaj moje posty - dwa lata już dopieszczam system PC
Pzdr

kudlaty69
19-03-2017, 23:20
Dzieki poczytam twoje posty. Ja mam bufor 1500 l i myslę jak PC ma chodzić aby nie chodziła cały czas na maksa a chcę w większości obgonić w taryfie.

Andrzej5101
20-03-2017, 09:51
Przy takim dużym buforze to nie potrzeba PC z inverterem , tylko wystarczy PC off/on

WIcher 2017
20-03-2017, 10:40
Witam,
czy może Pan sprecyzować co oznacza "małe sprzęgło" ? Czy nie powinien być to zbiornik buforowy wpięty szeregowo i zawór by-pass ?
W związku z tym, że PC serii H wyposażona jest w pompę obiegową z modulacją prędkości obrotowej nie powinno być problemu z przegrzewem otwartych pętli w instalacji z siłownikami, ponieważ przepływ zostanie dostosowany do nowych warunków według dT. Mam rację ?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i komentarze.

WIcher 2017
20-03-2017, 10:46
Powyższe pytanie do CNC pompy ciepła

Andrzej5101
20-03-2017, 11:55
No niby tak, ale nie do przesady 90dni pracy i wylatane 2000h, gdzie 2000h pracy przewiduje się na cały rok.
Więc nie poapadajm,y w skrajność :
I potem będą opinię o pompach ciepła że pochodziła 5 lat i umarła po gwarancji. Tyle że w te 5 lat wystuka tyle godzin pracy co powinna zrobić w 15 lat.
PC Panasonic - wg.danych przewidziana jest na 50.000 h pracy , a więc w rok musiałaby pracować 10000 h aby padła po 5 latach .

WIcher 2017
Może tematy umieszczone w mojej stopce Trochę Ci rozjaśnią Twoje problemy.
Żeby uzyskać prawidłową odpowiedź - to trzeba mieć dane wg.OZC budynku

CNC_POMPY_CIEPLA
20-03-2017, 15:55
Witam,
czy może Pan sprecyzować co oznacza "małe sprzęgło" ? Czy nie powinien być to zbiornik buforowy wpięty szeregowo i zawór by-pass ?
W związku z tym, że PC serii H wyposażona jest w pompę obiegową z modulacją prędkości obrotowej nie powinno być problemu z przegrzewem otwartych pętli w instalacji z siłownikami, ponieważ przepływ zostanie dostosowany do nowych warunków według dT. Mam rację ?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i komentarze.

Małe sprzęgło czyli takie z 50L lub 100L, modulacja mocy za dużo nie da jak w układzie będzie za mało wody.
mały buforek wpięty na powrocie przy sterowaniu sekcjami się nie sprawdzi. musi być wpięte na zasilaniu i powrocie jako jeden zbiornik.

WIcher 2017
20-03-2017, 16:07
Czekam na obliczenia OZC. Ogrzewanie podłogowe w całym domu 200m2 a pytanie brzmi czy system bezpośredni w takim przypadku bez dodatków czy np z buforem wpiętym szeregowo wspomagającym defrost ? Czy stosować siłowniki, termostaty pokojowe czy tylko jeden termostat sterujący PC on/off ? W generacji H można wprowadzić panel sterowania do pokoju. Co w sytuacji różnych zysków ciepła w różnych pomieszczeniach ?
Jaka instalacja będzie najlepsza + jakie sterowanie w tym przypadku jeżeli pompa obiegowa PC poradzi sobie z oporami hydraulicznymi.
Pozdrawiam i dziękuję !

WIcher 2017
20-03-2017, 16:15
Chciałbym zweryfikować to co proponuje instalator z waszym doświadczeniem.

bobrow
20-03-2017, 19:26
Chciałbym zweryfikować to co proponuje instalator z waszym doświadczeniem.

Jak przeczytasz tu uważnie kilka tematów - będziesz wiedział co i jak należy robić w Twojej instalacji PC
Przyjemnej lektury

maciejtoya
20-03-2017, 19:33
· Niedobór czynnika chłodniczego
· Płytka sterująca w jednostce zewnętrznej
· Niskie ciśnienie tłoczenia sprężarki

Czyli na 99% uciekł czynnik, więc Panie Macieju instalator dał ciała i przed napełnieniem nie sprawdził szczelności i spierdzielił robotę.,
Ale mogę się mylić.

Dziwna sprawa. Pompa w niedzielę działała bez zadnego problemu. Dzisiaj również. Tak mi się wydaje przynajmniej.
Czy ten błąd albo zatrzymanie się jednostki zewnętrznej mógł spowodować silny wiatr ? W sobotę jak wyskoczył mi ten błąd to wiało niemiłosiernie mocno.

CNC_POMPY_CIEPLA
20-03-2017, 19:48
Dziwna sprawa. Pompa w niedzielę działała bez zadnego problemu. Dzisiaj również. Tak mi się wydaje przynajmniej.
Czy ten błąd albo zatrzymanie się jednostki zewnętrznej mógł spowodować silny wiatr ? W sobotę jak wyskoczył mi ten błąd to wiało niemiłosiernie mocno.

Czynnika jest tak mało że jak jest zimniej to już nie wystarcza.

CNC_POMPY_CIEPLA
20-03-2017, 19:49
PC Panasonic - wg.danych przewidziana jest na 50.000 h pracy , a więc w rok musiałaby pracować 10000 h aby padła po 5 latach .

WIcher 2017
Może tematy umieszczone w mojej stopce Trochę Ci rozjaśnią Twoje problemy.
Żeby uzyskać prawidłową odpowiedź - to trzeba mieć dane wg.OZC budynku

za dużo czekania żeby sprawdzić kto ma rację :-)
Zresztą Ty piszesz o danych odnośnie sprężarki, a ta faktycznie pada ostatnia, najpierw padnie jakiś przekaźnik za 3$ i pompa też nie będzie działać.

bobrow
20-03-2017, 20:47
Koledzy,
odnośnie trwałości Panasów , to chyba musimy jeszcze poczekać- nie znalazłem żadnych danych na temat uszkodzeń sprężarek przy prawidłowej instalacji i eksploatacji ( co nie znaczy , że ich nie ma).
U mnie np od października do teraz PC pracowała ok 2800h.
Rzadko pracowała z niską modulacją i z małą ilością cykli start/stop-czy to lepiej , czy gorzej w stosunku do odwrotnej pracy , tego nie jestem pewien.
Z życiowego doświadczenia dot elektroniki i mechaniki- to raczej mój tryb pracy jest mniej ryzykowny pod względem awarii PC .
Podyskutujemy za kilka lat o tym ( mam nadzieję , że nie za szybko...)
Pzdr

PaRa
21-03-2017, 06:42
Koledzy,
odnośnie trwałości Panasów , to chyba musimy jeszcze poczekać- nie znalazłem żadnych danych na temat uszkodzeń sprężarek przy prawidłowej instalacji i eksploatacji ( co nie znaczy , że ich nie ma).
U mnie np od października do teraz PC pracowała ok 2800h.
Rzadko pracowała z niską modulacją i z małą ilością cykli start/stop-czy to lepiej , czy gorzej w stosunku do odwrotnej pracy , tego nie jestem pewien.
Z życiowego doświadczenia dot elektroniki i mechaniki- to raczej mój tryb pracy jest mniej ryzykowny pod względem awarii PC .
Podyskutujemy za kilka lat o tym ( mam nadzieję , że nie za szybko...)
Pzdr

A jak sprawdzasz ilość godzin, i ilość startów ? Bo modulację widzę na wyświetlaczu.

bobrow
21-03-2017, 07:02
A jak sprawdzasz ilość godzin, i ilość startów ? Bo modulację widzę na wyświetlaczu.

Założyłem licznik moto-godzin (F&F) i podłączyłem pod sterowanie CO i zawór 3D na CWU-ilość startów szacuję na podstawie "częstych" obserwacji PC.
Pzdr

agent1983
21-03-2017, 07:51
witam.
cnc masz na allegro pompę t-cap za 19k.mam takie pytanie za ile byś ją oddał w dobrych pieniążkach:).
nie wiem czy dobrze dobieram moc ale mam dom o pow.172 m2 z garażem.użytkowa 136m2.
Zapotrzebowanie przy -20 stopni wynosi 39,5 W/m2 czyli na cały budynek 6,7 KW

Wraz z ciepłą wodą użytkową ok 7,1 KW.
ciekawe czy dobrze policzyłem:)
co możesz mi polecić w rozsądnych pieniążkach.za montaż pompy odpowiadałbym sam. chciałbym poznać twoje zdanie jako instalatora i sprzedawcy.

co sądzisz o takim rozwiązaniu.czy moze kontakt na priv

marcin_u
26-03-2017, 21:43
chyba termica, sam je montuję i nie ma z nimi problemów.
Oglądam zdjęcia zasobnika termica w2w300pc i nie widze tam miejsca na zainstalowania czujników temperatury do PC i solarów. Nie widzę tez żadnego termometru zainstalowanego lub miejsca na niego. Jak montowałeś te zasobniki cwu to powiedz mi czy są miejsca na czujniki temp. ile i w jakich miejscach i czy ma jakiś termometr zainstalowany?

marcin_u
28-03-2017, 17:36
Nikt mi nie odpowiedział odnośnie zasobnika cwu ale zadzwoniłem do producenta i się dowiedziałem ze zasobnik termica w2w300pc ma na górze zbiornika rurke fi16 wpuszczoną do dołu i można sobie w niej umieścić nawet kilka czujników temperatury na takiej wysokości jak się chce. wydaje się to dobrym rozwiązaniem.

Zastanawiam się tez czy lepiej zakupić T-CAPa 9kW 1fazowy czy może SDC 9kW 3f ? obie mnie interesują w wersji H i w tej wersji T-CAP jest tanszy o około 1tys zł. Wiem ze T-CAP nie traci mocy wraz ze spadkiem temperatury a SDC 3f przy -15*C przy temp zasilania 55 *C ( mam grzejniki przewymiarowane) traci około 2kW ale moze jednak 3fazy będzie lepiej? Na razie ma główne zabezpieczenie 20A ale złożyłem pismo do enea na 32A bo mam w domu tez indukcje itp i może braknąć. Dom według moich obliczeń (mogą być trochę nie dokładne) potrzebuje przy -18 6,2kW ale chce zostawić w instalacji awaryjnie lub na duże mrozy kocioł węglowy który teraz mam. Co byście radzili?

Andrzej5101
28-03-2017, 18:02
Tak T-CAP 9 kW /1 fazowy czy SDC 9 kW/ 3f - mają takie same parametry pracy. Jedynie TCap może pracować do trochę niższych temperatur,
ok. - 25 C.
PC/1-fazowa wymaga zabezpieczeń 30 A a 3 f tylko 16 A. Praca PC o temperaturach zasilania 55 C - to raczej już wersja HT .
Zobacz na tematy w mojej stopce

CNC_POMPY_CIEPLA
28-03-2017, 19:48
PC/1-fazowa wymaga zabezpieczeń 30 A
Nie :-)
20A spokojnie daje radę.

Andrzej5101
28-03-2017, 20:07
Dane zaczerpnąłem z danych technicznych Panasonica ; http://www.climamarket.bg/wp-content/uploads/Panasonic-A2W-2015.pdf oraz danych wg.kolegi bobrowa ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page886

CNC_POMPY_CIEPLA
28-03-2017, 20:50
Dane zaczerpnąłem z danych technicznych Panasonica ; http://www.climamarket.bg/wp-content/uploads/Panasonic-A2W-2015.pdf oraz danych wg.kolegi bobrowa ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page886

Bo to teoria, a praktyka pokazuje ze na B20/3 spokojnie można podłączyć.

bobrow
28-03-2017, 21:18
Witam ,
podobno można rzeczywiście zasilić T-capa 1F z mniejszych zabezpieczeń -czyli zamiast głównego 30A , podłączyć oddzielnie pod jedną fazę tylko sprężarkę - a pod drugą grzałkę (power supply 1 i 2).

385372

Ot , cała sztuczka...
pzdr

Pratchawiec
28-03-2017, 21:36
Witam ,
podobno można rzeczywiście zasilić T-capa 1F z mniejszych zabezpieczeń -czyli zamiast głównego 30A , podłączyć oddzielnie pod jedną fazę tylko sprężarkę - a pod drugą grzałkę (power supply 1 i 2).
pzdr

Witam

Na schematach elektrycznych nie znam się.
Z moich własnych obserwacji wynika, że sama sprężarka - bez udziału grzałki, przy pracy z wysoką modulacją potrafiła pobierać 4.6 kW.
W dokumentacji dla mojego modelu piszą, że maksymalnie 5,23 kW, a zabezpieczenie dla tego obwodu ma wynosić 25 A.
Wierzę w te cyfry bo 4600 W widziałem przy grzaniu wody w temp. zewn. ok. 10*.
Obie grzałki; wewnętrzna i zbiornika mają osobne zabezpieczenia.

Być może w nowych modelach jest to inaczej zorganizowane, ale faktem jest, że sama sprężarka potrafi pobrać ponad 5 kW.
B20 to zabezpieczenie zwłoczne , jednak w razie ..... nie chciałbym się użerać z ubezpieczycielem

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
28-03-2017, 21:53
Odnośnie zasilania ,
mniejsze zabezpieczenie może powodować wyłączenie PC przy max piku w obciążeniu-praca PC z inwerterem praktycznie to wyklucza (zobacz na start sprężarki).
Może tylko w bardzo ekstremalnych warunkach (akurat u mnie trudno je osiągnąć-tj dT=8K) tj w PC piłuje sprężarka na max moc i jednocześnie załącza się grzałka w hydroboxie oraz w zasobniku CWU...
U siebie zastosowałem zasilanie stycznikami z układem opóźniającym (ok 20 min) włączenie PC po przerwie zasilania (ochrona przed tzw "tikami" zasilania,czyli częste włączenia/wyłączenia energii ) oraz układ kontroli zaniku faz (+kontrola symetryczności zasilania poszczególnych faz).
pzdr

PS
zabezpieczenia główne PC mam wg DTR

Pratchawiec
28-03-2017, 22:03
Ja mam pompę jednofazową, a to istotna różnica.
Grzałka przy -20* nie włączyła mi się, mimo, że chciałem by zrobiła to przy -18 i tak ustawiłem.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
28-03-2017, 22:07
Ja mam pompę jednofazową, a to istotna różnica.
Grzałka przy -20* nie włączyła mi się, mimo, że chciałem by zrobiła to przy -18 i tak ustawiłem.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Właśnie -musisz mieć warunek 8K różnicy od zadanej wartości (w pewnym czasie ,kiedy PC nie osiągnie tej temp i będzie mniejsza o te 8K)
pzdr

marcin_u
28-03-2017, 22:09
Tak T-CAP 9 kW /1 fazowy czy SDC 9 kW/ 3f - mają takie same parametry pracy. Jedynie TCap może pracować do trochę niższych temperatur,
ok. - 25 C.
PC/1-fazowa wymaga zabezpieczeń 30 A a 3 f tylko 16 A. Praca PC o temperaturach zasilania 55 C - to raczej już wersja HT .
Zobacz na tematy w mojej stopce

to ze do 1f trzeba większy amperaż zabezpieczenia to wiem...elektrykiem jestem i to wiem (tak jak pisałem ze chce zwiększyć główne na 32A bo sama indukcja ciagnie max 7,4kW na 2f i na PC braknie te 20A które mam). Mi bardziej chodzi o trwałość czy jakieś rozwiązania techniczne które jednak sugerują ze jednak warto 3f kosztem tego ze jednak stracę trochę mocy w duże mrozy i będę zmuszony albo odpalić kocioł węglowy albo więcej zapłacić bo się grzałki załączą.

O tych 55*C zasilania to pisałem już raczej jako max przy dużych mrozach bo myślę ze większości zimy starczą mi temp 40-45*C

bobrow
28-03-2017, 22:28
to ze do 1f trzeba większy amperaż zabezpieczenia to wiem...elektrykiem jestem i to wiem (tak jak pisałem ze chce zwiększyć główne na 32A bo sama indukcja ciagnie max 7,4kW na 2f i na PC braknie te 20A które mam). Mi bardziej chodzi o trwałość czy jakieś rozwiązania techniczne które jednak sugerują ze jednak warto 3f kosztem tego ze jednak stracę trochę mocy w duże mrozy i będę zmuszony albo odpalić kocioł węglowy albo więcej zapłacić bo się grzałki załączą.

O tych 55*C zasilania to pisałem już raczej jako max przy dużych mrozach bo myślę ze większości zimy starczą mi temp 40-45*C

Hej,
kiedy analizowałem wybór T-capa 1f /3f , przeczytałem gdzieś ,że niby trwalsze są 3f.
Kiedy natomiast zdobyłem DTR i doczytałem -to wiem ,że nie ma tam takiej różnicy.Cały "pic" polega na układzie zasilania "falownika" i nic więcej.
Sama praca sprężarki jest identyczna.
Co do pieca myślałem podobnie-ale po praktycznie dwóch zimach (w tym sezonie była u mnie konkret) wiem ,że sama PC ogrzeje dom.
Miałem latem podłączyć piec (pod awaryjne grzanie) przez wymiennik i obciążenie ze starego zas CWU 140 ltr-ale doszedłem do wniosku ,że sprzedam "grata" ,a uzyskaną kasę przeznaczę na "fundusz naprawczy PC".A jeśli sprawa naprawy się przedłuży , to kupię używany piec elektryczny ok 10kW (oczywiście jeśli w trybie awaryjnym nie odpalę mojej 9kW grzałki w PC -to jest zasadnicza różnica w modelach F : przy 3fazach można dobrać 9kW grzałeczkę ,a w 1f 3kW )
Może zostaw sobie na zimę ten piecyk nie podpięty- jak będzie ok , to może dojdziesz do tego samego wniosku co ja...

pzdr

Pratchawiec
28-03-2017, 22:29
Właśnie -musisz mieć warunek 8K różnicy od zadanej wartości (w pewnym czasie ,kiedy PC nie osiągnie tej temp i będzie mniejsza o te 8K)
pzdr

Mam zatem rozumieć, że powinienem ustawić zamiast -18*, -10*??

Podzrawiam

Pratchawiec

bobrow
28-03-2017, 22:34
Mam zatem rozumieć, że powinienem ustawić zamiast 18* -10*??

Podzrawiam

Pratchawiec

Nie , jak chcesz na próbę włączyć grzałki to , tak :
-ustaw obecną temp do włączenia grzałki (tam gdzie KG)
-włącz przycisk Heater na pulpicie
-kiedy będziesz miał w systemie osiągniętą temp np 30st , podnieś na KG do np 45st
-zakładam ,że masz uruchomiona grzałkę w serwisie

Wtedy zobaczysz "brzydki" znaczek Heater chyba u góry po prawej stronie wyświetlacza...
pzdr

bobrow
28-03-2017, 22:40
Pratchawiec,
mogłem się rozpędzić troszkę-chyba masz starszy model T-capa , mogą być u Ciebie inne procedura i warunki.
pzdr

Pratchawiec
28-03-2017, 22:41
Dziękuję.

Zarchiwizuję Twoją wskazówkę i poczekam na zimniejsze dni.

Pozdrawiam

Pratchawic

Pratchawiec
28-03-2017, 22:42
Pratchawiec,
mogłem się rozpędzić troszkę-chyba masz starszy model T-capa , mogą być u Ciebie inne procedura i warunki.
pzdr

Sprawdzę

Andrzej5101
29-03-2017, 09:24
Czy 1f czy 3 f - to duże znaczenie ma - czy są znaczne różnicę napięcia między fazami w Twojej okolicy

marcin_u
29-03-2017, 09:29
Hej,
kiedy analizowałem wybór T-capa 1f /3f , przeczytałem gdzieś ,że niby trwalsze są 3f.
Kiedy natomiast zdobyłem DTR i doczytałem -to wiem ,że nie ma tam takiej różnicy.Cały "pic" polega na układzie zasilania "falownika" i nic więcej.
Sama praca sprężarki jest identyczna.
Co do pieca myślałem podobnie-ale po praktycznie dwóch zimach (w tym sezonie była u mnie konkret) wiem ,że sama PC ogrzeje dom.
Miałem latem podłączyć piec (pod awaryjne grzanie) przez wymiennik i obciążenie ze starego zas CWU 140 ltr-ale doszedłem do wniosku ,że sprzedam "grata" ,a uzyskaną kasę przeznaczę na "fundusz naprawczy PC".A jeśli sprawa naprawy się przedłuży , to kupię używany piec elektryczny ok 10kW (oczywiście jeśli w trybie awaryjnym nie odpalę mojej 9kW grzałki w PC -to jest zasadnicza różnica w modelach F : przy 3fazach można dobrać 9kW grzałeczkę ,a w 1f 3kW )
Może zostaw sobie na zimę ten piecyk nie podpięty- jak będzie ok , to może dojdziesz do tego samego wniosku co ja...

pzdr

Powierzchnie do ogrzania mam troszkę mniejszą niż twoja około 150m2 i trochę lepiej ocieplone 10cm -podłoga, 24suporex+12styro-sciany, skosy i sufit 25wełna +15taniej welny strych, wentylacja grawitacyjna i 100% grzejniki.
Kocioł podłączę od razu przy jednej robocie żeby później nie jak będzie potrzeba tym bardziej że mam jeszcze z 3T węgla i trochę drzewa...
Grzejniki mam z termostatami (wygodne sterowanie temp w poszczególnych pom.)więc z przepływem może być różnie i chyba będzie potrzebny bufor? chce dać 300L z wężownicą do podłaczenia kotła w układzie otwartym.
Ty masz T-Cap 9kW i jak ci się spisuje w twoim przypadku? czy nie za duzo mocy (taktowanie) w okresach przejściowych +5 -0*C i czy starcza bez problemu w większe mrozy?
Ja mam dylemat czy dać T-CAP 9kW 1f czy SDC 9kW 3f. SDC chyba znacznie niżej schodzi z modulacja mocy co moze wpłynąć na lepszą pracę w okresach przejściowych ale czy nie braknie trochę mocy na większe mrozy?
Zamierzam grzać w 1 taryfie bo chce założyć jeszcze panele PV żeby wyjść na "0" z prądem na ogrzewanie i bytowym więc bez sensu 2 taryfy bo mnie wtedy interesuje ile wyprodukuje i ile zużyję a nie ile kosztuje kWh.
PC w wersji H T-CAP 1f kosztuje mnie ok 1tys mniej niż SDC 3f , ale może SDC zuzyje mnie prądu na ogrzewanie a co za tym idzie mogę zrobić mniejszą instalacje PV i w sumie wyjdzie taniej.

bobrow
29-03-2017, 10:03
Powierzchnie do ogrzania mam troszkę mniejszą niż twoja około 150m2 i trochę lepiej ocieplone 10cm -podłoga, 24suporex+12styro-sciany, skosy i sufit 25wełna +15taniej welny strych, wentylacja grawitacyjna i 100% grzejniki.
Kocioł podłączę od razu przy jednej robocie żeby później nie jak będzie potrzeba tym bardziej że mam jeszcze z 3T węgla i trochę drzewa...
Grzejniki mam z termostatami (wygodne sterowanie temp w poszczególnych pom.)więc z przepływem może być różnie i chyba będzie potrzebny bufor? chce dać 300L z wężownicą do podłaczenia kotła w układzie otwartym.
Ty masz T-Cap 9kW i jak ci się spisuje w twoim przypadku? czy nie za duzo mocy (taktowanie) w okresach przejściowych +5 -0*C i czy starcza bez problemu w większe mrozy?
Ja mam dylemat czy dać T-CAP 9kW 1f czy SDC 9kW 3f. SDC chyba znacznie niżej schodzi z modulacja mocy co moze wpłynąć na lepszą pracę w okresach przejściowych ale czy nie braknie trochę mocy na większe mrozy?
Zamierzam grzać w 1 taryfie bo chce założyć jeszcze panele PV żeby wyjść na "0" z prądem na ogrzewanie i bytowym więc bez sensu 2 taryfy bo mnie wtedy interesuje ile wyprodukuje i ile zużyję a nie ile kosztuje kWh.
PC w wersji H T-CAP 1f kosztuje mnie ok 1tys mniej niż SDC 3f , ale może SDC zuzyje mnie prądu na ogrzewanie a co za tym idzie mogę zrobić mniejszą instalacje PV i w sumie wyjdzie taniej.

To po kolei wg mojej oceny :

-jeśli jesteś zdecydowany na piec węglowy , to rzeczywiście dodatkowe wskazanie na bufor (oprócz głowic i małego zładu)
-ja jestem zwolennikiem T-capa (mam w domu , w pracy są odpowiedniki T-capów na PC P/P i niedługo będziemy montować T-cap 9kW 1f mod F) ,ze względu na moc znamionową przy -15st oraz COP
-moim zdaniem czy T-cap , czy SDC też możesz mieć "taktowanie" w okresach przejściowych. Pisałem już o tym o moim przypadku czyli min pojemność buforka ok 38 ltr (pojemność dobrana do min dopuszczalnych ltr zładu wg DTR i energii do defrostu, główna funkcja to sprzęgło hydrauliczne).
W Twoim przypadku z dużym buforem może to nie występować. Całe "taktowanie" to ewentualnie wył/wł sprężarki PC wg określonego bezpiecznego algorytmu w sterowaniu.Ja u siebie to wyeliminowałem poprzez specjalny sterownik ( wył PC na ok 40 min jeśli dT=ok 2K).
-najniższa temp przy jakiej pracowała PC u mnie , to -23 st -nie zamarzłem , to tylko kilka godzin w roku , komfort cieplny domu nie ucierpiał
-argument ,że SDC zużyje mniej prądu niż T-cap (w tych samych warunkach ) jest chybiony , może być takie same (do pewnych temp zewn) lub lepsze na korzyść T-capa (dane kat)
-PV też chciałbym założyć , mam już wszystko policzone -ale bez dotacji nie tykam tego tematu , a urzędnicy w mojej gminie zrobili wszystko co należy dla ogłoszenia dotacji z RPO na 85% i jednocześnie wszystko -aby to nie ruszyło....
To moje zdanie
pzdr

marcin_u
29-03-2017, 12:52
Czyli myślisz że mając bufor 300l T-Cap nie powinien taktować przy temperaturach +5....a jak będzie około +10st to zawsze można wyłączyć PC na poł dnia a i tak temperatura prawie nic nie spadnie w domu. Przy T-CAPie zawsze pewność że w duże mrozy wydoli i trochę tańsza. Chyba ze enea nie da mi zabezpieczenia 32A to będe zmuszony na SDC 3f.
Jeżeli chodzi o dotacje u was to chociaż się o tym mówi a u mnie w Ziel.Gorze nawet nie podejmują tego tematu. Ja jedynie mając firmę elektryczną mam dobre kontakty i rabaty będą znacznie wyższe i własna praca i instalacja 10kWp wyniesie mnie około 35tys. Jak by nie było podwyżek prądu zwrot w 7lat...a na pewno będą podwyżki więc szybszy zwrot .

bobrow
29-03-2017, 13:54
Czyli myślisz że mając bufor 300l T-Cap nie powinien taktować przy temperaturach +5....a jak będzie około +10st to zawsze można wyłączyć PC na poł dnia a i tak temperatura prawie nic nie spadnie w domu. Przy T-CAPie zawsze pewność że w duże mrozy wydoli i trochę tańsza. Chyba ze enea nie da mi zabezpieczenia 32A to będe zmuszony na SDC 3f.
Jeżeli chodzi o dotacje u was to chociaż się o tym mówi a u mnie w Ziel.Gorze nawet nie podejmują tego tematu. Ja jedynie mając firmę elektryczną mam dobre kontakty i rabaty będą znacznie wyższe i własna praca i instalacja 10kWp wyniesie mnie około 35tys. Jak by nie było podwyżek prądu zwrot w 7lat...a na pewno będą podwyżki więc szybszy zwrot .

Myślę ,że nawet przy 100 ltr nie będzie "taktowania" lub będzie bardzo rzadko.Co do PV musiałbym bez dotacji zainstalować ok 15-16 kVp i będzie się zwracało na granicy opłacalności - a jak rządzący w ramach ratowania kopalń węglowych obniżą ceny energii na zasilanie PC (w co wątpię , ale nie wykluczam) , to tym bardziej nie będzie się kalkulowało instalować PV bez dotacji...
pzdr

Andrzej5101
29-03-2017, 14:17
Dom według moich obliczeń (mogą być trochę nie dokładne) potrzebuje przy -18 6,2 kW, ale chce zostawić w instalacji awaryjnie lub na duże mrozy kocioł węglowy który teraz mam. Co byście radzili?
Czyli mieszkasz w strefie -18 C . Oprócz mocy cieplnej budynku istotne jest zapotrzebowanie budynku na ciepło w kWh .
80 % energii na ogrzewanie budynku przypada na temperatury > - 2 C , a oprócz tego PC ma grzałki na duże mrozy < -15 C
COP PC w temperaturach < - 15 C tak czy siak spada poniżej 2 i w ostatecznym rozrachunku, odpalenie grzałek na te klika dni wyjdzie taniej , a Ty masz mieć 10 kW z PV więc możesz zasilać grzałkę w buforze non-stop , więc po co taka mocna PC . Wg. mnie wystarczy 9 kW/1f
Duży bufor - to duże koszty inwestycyjne i duże straty ciepła

marcin_u
29-03-2017, 14:31
Czyli mieszkasz w strefie -18 C . Oprócz mocy cieplnej budynku istotne jest zapotrzebowanie budynku na ciepło w kWh .
80 % energii na ogrzewanie budynku przypada na temperatury > - 2 C , a oprócz tego PC ma grzałki na duże mrozy < -15 C
COP PC w temperaturach < - 15 C tak czy siak spada poniżej 2 i w ostatecznym rozrachunku, odpalenie grzałek na te klika dni wyjdzie taniej , a Ty masz mieć 10 kW z PV więc możesz zasilać grzałkę w buforze non-stop , więc po co taka mocna PC . Wg. mnie wystarczy 9 kW/1f
Duży bufor - to duże koszty inwestycyjne i duże straty ciepła

W tej chwili mam zużycie prądu na cele bytowe około 4500kWh rocznie + pompa pociągnie rocznie około 4000-5000kWh wiec instalacja PV musi być około 9-10kWp...jak zacznę grzać grzałką to braknie mi tych 10kWh a powyżej tej mocy jest rozliczenie 1:07...wiec dodatkowe straty. A w instalacji PV produkujemy większość latem a PC zużywa zimą

Jeżeli chodzi o bufor to jaki myślicie dać najmniejszy (bo ten 300l to mi troche zajmie miejsca w kotłowni a miejsca powoli brak) żeby chodziła PC dobrze ale musi tez mieć wężownicę odpowiedniej długości żeby sprawnie odebrać energie z kotła węglowego 15kW w największe mrozy.

Andrzej5101
29-03-2017, 14:48
.jak zacznę grzać grzałką to braknie mi tych 10kWh a powyżej tej mocy jest rozliczenie 1:07...wiec dodatkowe straty. A w instalacji PV produkujemy większość latem a PC zużywa zimą
Grzałka w PC to Ty będziesz grzał max 2 tygodnie - bo tyle trwają mrozy < -15 C w Polsce .Żadnego źródła ciepła nie dobiera się na warunki ekstremalne, bo wtedy w 95 % czasu nie pracuje optymalnie. PC - ma być szyta na miarę . Podaj gdzie Twoja jaskinia się znajduje
Jak przestudiujesz tematy które Tobie poleciłem - to z pewnością zrezygnujesz z kotła węglowego - dojdziesz do tego wniosku podobnie jak kolega bobrow

Jak zamienisz grzejniki na klimakonwektory - to latem możesz chłodzić pomieszczenia

Korzystnie jest też wykonać OZC profesjonalnie - można dużo się dowiedzieć co i jak .Wszystko co cię trapi da się policzyć

marcin_u
29-03-2017, 16:08
kocioł węglowy mam to go podłączę tym bardziej że mam jeszcze ok 3t wegla + trochę drzewa wiec nawet na całą zime starczy. Podłączenie kotła kosztuje mnie tylko dodatkowa wężownica w buforze który i tak muszę mieć. Jak się opał skończy (paląc tylko w największe mrozy zejdzie mi na kilka zim) i stwierdzę ze kocioł jest zbędny to go wywiozę na złom...chociaż coś rezerwowego w przypadku awarii PC tez może stać lub przy braku prądu łatwiej zasilić pompki niż PC lub nawet ogrzewanie grawitacyjnie mi chodzi(tak na pół gwizdka ale chodzi) i ogrzeje górę

link2jack
30-03-2017, 07:00
Wydaje mi się, że wskazówka od ciśnienia na pompie wcześniej podczas pracy utrzymywała się w stale w jednej pozycji. Teraz delikatnie drga. Powinna?
Jakie macie ciśnienie podczas pracy a jakie w spoczynku?

WIcher 2017
30-03-2017, 15:42
Witam,
Dom 213 m2 w tym ogrzewany garaż 42 m2 (+8C)
mam już policzone OZC dla CO :
projektowe obciążenie cieplne budynku dla -20 / +20C - 6737 W
zapotrzebowanie na ciepło 11439 kWh/rok
projektowe obciążenie cieplne budynku dla -20 / +23C - 7391 W
zapotrzebowanie na ciepło 13447 kWh/rok
Jaką wybrać PC żeby pracowała optymalnie ?

Pratchawiec
30-03-2017, 16:01
Witam

T-Cap 9

Pozdrawiam

Pratchawiec

WIcher 2017
30-03-2017, 16:24
Wiem że były już wpisy na ten temat ale tak podsumowując wybrać 1f czy 3 f. Są jakieś różnice w działaniu, modulacji, COP, żywotności itp. czy tylko decydują względy zabezpieczenia prądowego?

Pratchawiec
30-03-2017, 16:58
Wg mojej "wiedzy" tylko to drugie. Dla T-Cap.

Pozdrawiam

Pratchawiec

oberwatorPC
30-03-2017, 17:13
Wg mojej "wiedzy" tylko to drugie. Dla T-Cap.

Pozdrawiam

Pratchawiec

A jak Twoja wiedza uzasadni około 8000 zł więcej za 3 fazy ?(w cenniku)

Pratchawiec
30-03-2017, 17:27
A jak Twoja wiedza uzasadni około 8000 zł więcej za 3 fazy ?(w cenniku)

????

To drugie to cyt:
czy tylko decydują względy zabezpieczenia prądowego?

Chyba, że jest tu jeszcze jakiś podtekst.

Pozdrawiam

Pratchawiec

oberwatorPC
30-03-2017, 18:02
No twierdzisz że tylko T-CAP 3 fazy więc pytam jakie ma uzasadnienie 8000zł więcej w cenniku.

Pratchawiec
30-03-2017, 18:11
Sorry Winetou

Gdzie twierdzę, że trzy fazy?
Pierwsza moja wypowiedź wskazywała ogólnie na T-Cap.
Druga dotyczyła odpowiedzi na wątpliwość dot. różnic między I a III-fazową.

PS
U siebie mam 1-fazowa, i jeśli istnieją ku temu odpowidnie warunki zasilanią, nie widzę żadnego sensu dopłacania do trójfazowej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

PaRa
30-03-2017, 18:36
Jak macie ustawione swoje PC ? Tam gdzie mieszkam od 1 kwietnia zmieniają się godziny dla taniego prądu, teraz będę miał okienko od 15 do 17 i przy okazji chcę ustawić TIMER. W tym momencie mam w domu za ciepło dlatego w dziennym okienku grzeje mi tylko CWU do 50 stopni C, zastanawiam się czy nie podnieść tem. do 55. Mam u siebie tylko KG i w momencie kiedy tem. jest poniżej 15 a świeci słońce w domu mam za gorąco, to mój 1 sezon z PC więc czekam na sugestie.

link2jack
30-03-2017, 20:12
Jak macie ustawione swoje PC ? Tam gdzie mieszkam od 1 kwietnia zmieniają się godziny dla taniego prądu, teraz będę miał okienko od 15 do 17 i przy okazji chcę ustawić TIMER. W tym momencie mam w domu za ciepło dlatego w dziennym okienku grzeje mi tylko CWU do 50 stopni C, zastanawiam się czy nie podnieść tem. do 55. Mam u siebie tylko KG i w momencie kiedy tem. jest poniżej 15 a świeci słońce w domu mam za gorąco, to mój 1 sezon z PC więc czekam na sugestie.

Ja teraz grzeje od 3:00 do 6:00. Woda tylko w oknie 13:00-15:00.
Grzeje tylko sterownikiem pokojowym. Krzywa jak w stopce.

PaRa
30-03-2017, 21:06
Ja teraz grzeje od 3:00 do 6:00. Woda tylko w oknie 13:00-15:00.
Grzeje tylko sterownikiem pokojowym. Krzywa jak w stopce.

U Ciebie też zmieniają się godziny " okna " czy dotyczy to tylko okręgu Warszawa ?

plusfoto
30-03-2017, 21:29
Całe PGE tak ma.

agb
30-03-2017, 21:50
Jesteś pewien? Kiedyś wertowałem kilkadziesiąt stron cennika i kojarzę, że jakieś rejony miały stałe godziny. Poza tym na infolinii jak kiedyś pytałem o godziny to zapytali jaki region. Wiem, że mazowieckie i łódzkie PGE tak ma.

Andrzej5101
31-03-2017, 07:19
Jaką wybrać PC żeby pracowała optymalnie ?
Najlepsze rozwiązania to rozwiązania najprostsze, bez wodotrysków - patrz zalecenia dla jogi 1978 ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page240 .
Masz OZC , zyski słoneczne, wewnętrzne , powierzchnie użytkową , całość podłogówka , jakie grube wylewki ?
Przejdź na stronę forum http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page24 i po jej dokładnym przestudiowaniu, to Tobie pomogę w doborze mocy PC . Decyzje musisz podjąć TY , ale będziesz bardziej świadomy wyboru
Wg.danych kolegi bobrow ; Modulację jaką zaobserwowałem dla PC 9 kW/ TCAP - to od 19 Hz do 85 Hz , a moc uzyskana to 3,4 kW do 11 kW. Niby szeroki zakres - ale problem może być jak PC będzie przewymiarowana
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page7 . Czyli mówiąc kolokwialnie dla Twojej mocy cieplnej budynku ok.7 kW - czyli przez 80 % czasu pracy inwerter PC nie pozwali na modulację mocy głębszą niż 3,4 kW . Przez większość sezonu ( temperatury ok. 5 C ) budynek będzie potrzebował 1-1,5 kW, więc pompa będzie się włączać i wyłączała ( taktowała ), co jest szkodliwe zarówno dla sprężarki jak i portfela .

Prośba do kolegi PaRa ; jaką najniższą uzyskaną moc zaobserwowałeś dla swojej PC,
Wg.danych Panasonica ; najniższa moc włożona dla 7 kW - to 1,59 kW

PaRa
31-03-2017, 09:24
Prośba do kolegi PaRa ; jaką najniższą uzyskaną moc zaobserwowałeś dla swojej PC,
Wg.danych Panasonica ; najniższa moc włożona dla 7 kW - to 1,59 kW

A jak mam to sprawdzić napisz mi proszę.

I przy okazji mam pytanie, czy jeśli mam ustawiony TIMER na grzanie wody CWU przez godzinę, to PC się wyłączy po osiągnięciu zadanej tem., czy będzie pracowała przez godzinę w trybie TANK ?

Andrzej5101
31-03-2017, 09:31
Na ciepłomierzu .
Zależy jak masz zadany program

WIcher 2017
31-03-2017, 12:54
Witam ponownie,
podobno PC T-cap 9kW 3F serii H ma modulację mocy 1:10. Czy ktoś może zweryfikować tę informację ?
Jaki jest SCOP dla tej pompy ? Czy ktoś ma szczegółową specyfikację tej pompy ?
Pozdrawiam

Andrzej5101
31-03-2017, 17:01
Wg. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?258058-Panasonic-Aquarea-Seria-H-parametry-wszytstkich-modeli-z-nowej-serii-%C5%82%C4%85cznie-z-T-CAP
wersja H ma te same parametry tylko sterownik b.rozbudowany

hajnel
31-03-2017, 18:27
Witam ponownie,
podobno PC T-cap 9kW 3F serii H ma modulację mocy 1:10. Czy ktoś może zweryfikować tę informację ?
Jaki jest SCOP dla tej pompy ? Czy ktoś ma szczegółową specyfikację tej pompy ?
Pozdrawiam

Po co ci 3f? Ja mam 1f z zabezpieczeniem rzędu 20A.

PaRa
31-03-2017, 19:53
Na ciepłomierzu .
Zależy jak masz zadany program

Nie posiadam

plusfoto
31-03-2017, 22:30
wersja H ma te same parametry tylko sterownik b.rozbudowany
Nie tylko. Choćby to że przy H gwarantują pracę do -25 a przy F do -20. Nie mówiąc już o kilku innych rzeczach jak choćby normalny przepływomierz dzięki któremu pompa ma nowe możliwości. W poprzednim wersjach było coś w rodzaju "protezy" ON / OF

plusfoto
31-03-2017, 22:31
Witam ponownie,
podobno PC T-cap 9kW 3F serii H ma modulację mocy 1:10. Czy ktoś może zweryfikować tę informację ?
Jaki jest SCOP dla tej pompy ? Czy ktoś ma szczegółową specyfikację tej pompy ?
Pozdrawiam
Wejdź na proclub panasonica i będziesz miał wszystko.

WIcher 2017
01-04-2017, 20:39
Niestety nie znalazłem tych informacji na proclub
Może ktoś je wklei jak ma !

WIcher 2017
01-04-2017, 20:44
Mam ofertę na całą kotłownię z montażem - PC T-cap 3f serii H ze zbiornikiem Galmet 300 maxi za 32 000 PLN. Czy to dobra oferta ?
Ile kosztowałaby PC T-cap 1 faza serii F z montażem ?

Busters
01-04-2017, 21:14
~25tys

CNC_POMPY_CIEPLA
01-04-2017, 21:18
Nie tylko. Choćby to że przy H gwarantują pracę do -25 a przy F do -20.

Gdzie to przeczytałeś?

plusfoto
01-04-2017, 21:34
Wejdź w tegoroczne katalogi.

CNC_POMPY_CIEPLA
01-04-2017, 21:37
Wejdź w tegoroczne katalogi.

no jestem:

385657
a tam -20....

plusfoto
01-04-2017, 22:09
Jutro podam Ci linka. Telefonem kiepsko się gogluje

Szklara
02-04-2017, 11:36
Czy to możliwe że pompa ciepła nie grzeje podłogówki bo jest za ciepło?
Wczoraj po 1 miesiącu byłem na budowie, załączyłem pompę a ona nawet nie dychła. Na zewnątrz 21 stopni, w środku 14 chciałem podgrzać podłogi a tu... nic. Przełączyłem na tank i pięknie zagrzała wode. CO nie idzie. Przełaczona, lekko przemiela wode i staje. Jak ustawić krzywa nataka pogode? Brak czujnika i sterownika w domu.

CNC_POMPY_CIEPLA
02-04-2017, 12:24
Czy to możliwe że pompa ciepła nie grzeje podłogówki bo jest za ciepło?
Wczoraj po 1 miesiącu byłem na budowie, załączyłem pompę a ona nawet nie dychła. Na zewnątrz 21 stopni, w środku 14 chciałem podgrzać podłogi a tu... nic. Przełączyłem na tank i pięknie zagrzała wode. CO nie idzie. Przełaczona, lekko przemiela wode i staje. Jak ustawić krzywa nataka pogode? Brak czujnika i sterownika w domu.

pompa wyłącza tryb CO jak jest na zewnątrz ciepło.
Można to zmienić wciskając i przytryumując przycisk SET.

plusfoto
02-04-2017, 12:37
Jutro podam Ci linka. Telefonem kiepsko się gogluje
A nawet się rąbnołem bo wygląda że do -28
385671

http://www.panasonicproclub.com/PL_pl/catalogues/professional/

CNC_POMPY_CIEPLA
02-04-2017, 13:00
A nawet się rąbnołem bo wygląda że do -28
385671

http://www.panasonicproclub.com/PL_pl/catalogues/professional/

To jest T-CAP tak samo jest w serii F, więc nic się nie zmieniło. Seria F i H nie różnią się pod tym względem,
Ja Ci przytoczyłem wcześniej serię SDC.

Szklara
02-04-2017, 18:15
[QUOTE=CNC_POMPY_CIEPLA;7447258]pompa wyłącza tryb CO jak jest na zewnątrz ciepło.
Można to zmienić wciskając i przytryumując przycisk SET

Doszedłem do tego dziś. Temperatura wyłączenia była ustawiona na poziomie 17 stopni. Po przestawieniu na wyższa pompa śmiga jak złoto.

plusfoto
02-04-2017, 18:30
To jest T-CAP tak samo jest w serii F, więc nic się nie zmieniło. Seria F i H nie różnią się pod tym względem,
Ja Ci przytoczyłem wcześniej serię SDC.
Czyż bym był pryszczaty na jedno oko?
385715

kakusek
02-04-2017, 19:48
[QUOTE=CNC_POMPY_CIEPLA;7447258]pompa wyłącza tryb CO jak jest na zewnątrz ciepło.
Można to zmienić wciskając i przytryumując przycisk SET

Doszedłem do tego dziś. Temperatura wyłączenia była ustawiona na poziomie 17 stopni. Po przestawieniu na wyższa pompa śmiga jak złoto.


Szklara nie moge wyslac do Ciebie prywatnej wiadomosci wiec zapytam tutaj :-) Mozesz podzielic sie namiarami na instalatora PC jesli oczywiscie jestes zadowolony z uslugi jak i doradctwa :-)

St@nley
07-04-2017, 08:52
Szybkie pytanie do znawców tematu:
1. Jakie dać przekrój przwodu do zsilania wersji 3f 9kW?
2. Gdzie dokładnie doprowadzić przewód zasilający?
3. Czy wersja H ma wbudowany licznik kWh, czy lepiej dać osoby zewnętrzny na całość?

Kładę właśnie płytki w kotłowni i mam tam doprowadzone zasilanie 5x4mmm2 ale około 1,5m od docelowego posadowienia jednostki wew. i wymyśłem sobie, że w tym miejscu dałbym małą podrozdzielnię z zabezpieczniami dla pompy i od niej doprowadziłbym przewody bezpośrednio do wpięcia pompy np. 5x2.5mm2.

plusfoto
07-04-2017, 09:31
1. 5×1,5 wystarczy, jak dasz 2,5 to lepiej 2. Jak masz rozdzielnie 1,5 od jednostki to odpuść sobie kolejną skrzynkę 3. Ma licznik

St@nley
07-04-2017, 09:44
Chodzi o to, tak czy inaczej muszę ten przeówd przedłużyć, a wolabym go puścić pod płytkami, żeby nie kombinować z zewnętrzymi korytkami maskującymi itp.
Zabezpieczenie przy pompie dajemy jedno 3f czy pojedyncze na jednostkę i grzałkę?
Ten wewnętrzny licznik mierzy też pobór grzałki?

plusfoto
07-04-2017, 10:11
Jedno trzyfazowe a licznik mierzy wszystko łącznie z pompką obiegową i grzałką wew.. Grzałkę zew. n.p. do zasobnika można również podłączyć pod pompę i licznik też wtedy to będzie mierzył.

St@nley
07-04-2017, 10:42
Jedno trzyfazowe a licznik mierzy wszystko łącznie z pompką obiegową i grzałką wew.. Grzałkę zew. n.p. do zasobnika można również podłączyć pod pompę i licznik też wtedy to będzie mierzył.

W takim razie może nie będę kombinował i po prostu tylko przedłuże ten przewód bezpośrednio do pompy i tam zamontują mi zabezpieczenie.
Duży jest margines błedu na wcelowanie od spodu w jednostkę z przewodem? Chodzi mi o to miejsce gdzie są przyłącza elektryczne?

plusfoto
07-04-2017, 11:50
Doprowadź do miejsca gdzie będzie wisiała jednostka wew przewód i wyciągnij go na wysokości około 1 do 1,2 m pod miejscem gdzie będzie wisieć. Zostaw około 1 m przewodu luzem a z resztą instalator sobie poradzi.

St@nley
07-04-2017, 13:43
Właśnie tak zamierzam zrobić,bo przejrzałem rysunki i widzę, że podejście przewodów jest od spodu.
Podłączałeś u siebie pompę lub zbiornik dodatkowym połączeniem wyrównawczym?

07-04-2017, 13:45
Jedno trzyfazowe a licznik mierzy wszystko łącznie z pompką obiegową i grzałką wew.. Grzałkę zew. n.p. do zasobnika można również podłączyć pod pompę i licznik też wtedy to będzie mierzył.

Jak ma się dokładność tego wbudowanego licznika do rzeczywistości ? Ja chyba i tak powieszę sobie z ciekawości 2taryfowy obok.

Przy okazji podpytam o t-capa 1 fazowego z serii H bo już jest. Nie ukrywam, że skoro parametry ma te same, to po co w takim razie dopłacać za 3fazy ? Przy wzięciu 1fazowego zaoszczędzę 2100 zł.

plusfoto
07-04-2017, 14:19
Jak ma się dokładność tego wbudowanego licznika do rzeczywistości ? Ja chyba i tak powieszę sobie z ciekawości 2taryfowy obok.

Przy okazji podpytam o t-capa 1 fazowego z serii H bo już jest. Nie ukrywam, że skoro parametry ma te same, to po co w takim razie dopłacać za 3fazy ? Przy wzięciu 1fazowego zaoszczędzę 2100 zł.
Przez ostatnie miesiące różnic między tym w pompie a podlicznikiem nie stwierdziłem. Podlicznik ma tę zaletę że pokazuje zużycie w I i II taryfie, ten w pompie niestety sumaryczne.

Właśnie tak zamierzam zrobić,bo przejrzałem rysunki i widzę, że podejście przewodów jest od spodu.
Podłączałeś u siebie pompę lub zbiornik dodatkowym połączeniem wyrównawczym?
Zasobnik ma osobne naczynie wyrównawcze.

St@nley
07-04-2017, 14:32
Zasobnik ma osobne naczynie wyrównawcze.

Chodziło mi o połączenie wyrównawcze od strony elektrycznej do wyrównania potencjałów.

link2jack
09-04-2017, 18:26
Zastanawiam się czy czasem nie powinienem w układzie mieć jakiegoś naczynia wyrównującego go ciśnienie w układzie...
Nie mam żadnych sprzęgieł/buforow. W układzie wodociagowym mam ciśnienie zwykle około 2.5, po zakończeniu grzania cwu ciśnienie w układzie wzrasta do ponad 5. Odnośnie dwóch szklanek wody powoduje zmniejszenia ciśnienia do normalnego stanu.
Nie jestem pewien czy oby nie powinno być coś jeszcze?

Pratchawiec
09-04-2017, 18:42
Jeśli dobrze zrozumiałem chodzi o ciśnienie w zbiorniku CWU.
Woda grzejąc się rozszerza się.
By zniwelować wzrost ciśnienia stosuje się naczynie wyrównawcze.
W Polsce nie jest obligatoryjne jednak warto je mieć.
Jeśli masz, szukaj przyczyny w tymże naczyniu.

Jeśli nie, polegaj na działaniu zaworu bezpieczeństwa.
Ten jest obligatoryjny.
Warto a nawet trzeba g uruchomiać, co kwartał lub pół roku, żeby się nie "zawiesił".

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
09-04-2017, 18:48
Zastanawiam się czy czasem nie powinienem w układzie mieć jakiegoś naczynia wyrównującego go ciśnienie w układzie...
Nie mam żadnych sprzęgieł/buforow. W układzie wodociagowym mam ciśnienie zwykle około 2.5, po zakończeniu grzania cwu ciśnienie w układzie wzrasta do ponad 5. Odnośnie dwóch szklanek wody powoduje zmniejszenia ciśnienia do normalnego stanu.
Nie jestem pewien czy oby nie powinno być coś jeszcze?

powinieneś.

link2jack
09-04-2017, 19:00
Jeśli dobrze zrozumiałem chodzi o ciśnienie w zbiorniku CWU.
Woda grzejąc się rozszerza się.
By zniwelować wzrost ciśnienia stosuje się naczynie wyrównawcze.
W Polsce nie jest obligatoryjne jednak warto je mieć.
Jeśli masz, szukaj przyczyny w tymże naczyniu.

Jeśli nie, polegaj na działaniu zaworu bezpieczeństwa.
Ten jest obligatoryjny.
Warto a nawet trzeba g uruchomiać, co kwartał lub pół roku, żeby się nie "zawiesił".

Pozdrawiam

Pratchawiec

Zawór mam. Chyba dla ciśnienia 6.7.Zastanawiam się czy powinienem założyć jakieś naczynie wyrownujace.
Może ktoś podrzucić link do takowego? Nie koniecznie najdroższego, ale nie "chińszczyzna".
Rozumiem że dzieki temu naczyniu w układzie będę miał takie samo ciśnienie jak w wodociagu, także po podgrzaniu cwu?

plusfoto
09-04-2017, 19:45
A tutaj taka ciekawostka z dzisiaj. Na dworze 9 stopni. Ot dla przeczyszczenia obiegów na dwie godzinki włączyłem pompę po raz drugi w tym miesiącu, a temp w domu nie chce spaść poniżej 19 stopni pomimo że praktycznie nikogo tak nie ma.
386217386218

bobrow
09-04-2017, 21:48
Zawór mam. Chyba dla ciśnienia 6.7.Zastanawiam się czy powinienem założyć jakieś naczynie wyrownujace.
Może ktoś podrzucić link do takowego? Nie koniecznie najdroższego, ale nie "chińszczyzna".
Rozumiem że dzieki temu naczyniu w układzie będę miał takie samo ciśnienie jak w wodociagu, także po podgrzaniu cwu?

Hej,
taki zbiornik to cena od 70 do 150 pln...
Jak masz jakieś podejście, to możesz sam go podłączyć-żadna filozofia.
Nie wiem co teraz jest w przepisach -ale uważam , że powinien taki zbiornik być (na zasilaniu z sieci przy CWU).Koszt żaden- a licho nie śpi...
Dodam tylko ,że kiedy walczyłem z moimi "bąbelkami" w PC , to też założyłem taki zbiornik na CO (mój jest firmy Lovena)
pzdr

Pratchawiec
09-04-2017, 22:47
A tutaj taka ciekawostka z dzisiaj. Na dworze 9 stopni. Ot dla przeczyszczenia obiegów na dwie godzinki włączyłem pompę po raz drugi w tym miesiącu, a temp w domu nie chce spaść poniżej 19 stopni pomimo że praktycznie nikogo tak nie ma.
386217386218

Przy jakiej temperaturze zasilania i powrotu?

W moim starym T-Capie najniższa stabilna moc sprężarki to ok. 1580 W..
Uzyskiwana moc cieplna przekracza przy takich temperaturach nominalne 9 kW, jednak w dłuższym czasie dąży do ok. 9-u.
U siebie również obserwowałem COP> 6, jednak przestałem już zwracać uwagę na wyniki chwilowe.
Liczy się sezon.

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
10-04-2017, 08:00
Przy jakiej temperaturze zasilania i powrotu?

W moim starym T-Capie najniższa stabilna moc sprężarki to ok. 1580 W..
Uzyskiwana moc cieplna przekracza przy takich temperaturach nominalne 9 kW, jednak w dłuższym czasie dąży do ok. 9-u.
U siebie również obserwowałem COP> 6, jednak przestałem już zwracać uwagę na wyniki chwilowe.
Liczy się sezon.

Pozdrawiam

Pratchawiec
W tym momencie akurat było 27/21. To jest wynik po 20 minutach pracy pompy. W/g krzywej powinna dobić do 28/23

Stefansky5
11-04-2017, 15:32
Witam Wszystkich!

Obecnie mieszkam w domku wybudowanym w 2007r. Ocieplenie i powierzchnie domku można zobaczyć z wyniku ciepła właściwego: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ay7
Czy jest szansa ogrzania tego domu i CWU ok.200l PC uwzględniając że mam tylko zwykłe dwupłytowe stalowe grzejniki. Więc nie ma możliwości zasilania instalacji temp. wody rzędu 28-40C jak ma to miejsce w ogrzewaniu podłogowym.
Jaka PC byłaby odpowiednia dla mnie współpracująca z grzejnikami. Czy potrzebny będzie wtedy również bufor albo sprzęgło hydrauliczne ? Czy w takim systemie CO warto stosować zawór 3D sterowany pogodowo do PC?
Jakich rocznych kosztów miałbym się spodziewać ? Wiem że COP spada strasznie w dół jeżeli PC pracuje z grzejnikami. WIec gdzie tutaj zysk z posiadania PC.
Jaką PC byście polecili i w jakiej konfiguracji ( czy potrzebny bufor z zaworem 3D). Mam nie wiele czasu żeby podjąć decyzje. W zasadzie mam już wybrany kocioł na pellet, ale przy takim ogrzewaniu jest robota. PC jest bezobsługowa.
Czy ktoś ma u siebie zainstalowana PC ze zwykłymi grzejnikami płytowymi stalowymi i działa jemu to dobrze? Zmiana grzejników na klimakonwektory nie wchodzi w grę, mam ich za dużo.
Pozdrawiam

bobrow
11-04-2017, 16:20
Witam Wszystkich!

Obecnie mieszkam w domku wybudowanym w 2007r. Ocieplenie i powierzchnie domku można zobaczyć z wyniku ciepła właściwego: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ay7
Czy jest szansa ogrzania tego domu i CWU ok.200l PC uwzględniając że mam tylko zwykłe dwupłytowe stalowe grzejniki. Więc nie ma możliwości zasilania instalacji temp. wody rzędu 28-40C jak ma to miejsce w ogrzewaniu podłogowym.
Jaka PC byłaby odpowiednia dla mnie współpracująca z grzejnikami. Czy potrzebny będzie wtedy również bufor albo sprzęgło hydrauliczne ? Czy w takim systemie CO warto stosować zawór 3D sterowany pogodowo do PC?
Jakich rocznych kosztów miałbym się spodziewać ? Wiem że COP spada strasznie w dół jeżeli PC pracuje z grzejnikami. WIec gdzie tutaj zysk z posiadania PC.
Jaką PC byście polecili i w jakiej konfiguracji ( czy potrzebny bufor z zaworem 3D). Mam nie wiele czasu żeby podjąć decyzje. W zasadzie mam już wybrany kocioł na pellet, ale przy takim ogrzewaniu jest robota. PC jest bezobsługowa.
Czy ktoś ma u siebie zainstalowana PC ze zwykłymi grzejnikami płytowymi stalowymi i działa jemu to dobrze? Zmiana grzejników na klimakonwektory nie wchodzi w grę, mam ich za dużo.
Pozdrawiam

Witam
poczytaj moje posty (90% odpowiedzi uzyskasz) i stopkę- mam łudząco podobną sytuację
Pzdr

Stefansky5
11-04-2017, 19:40
Witaj Bobrow, faktycznie masz podobną sytuacje do mnie. Chociaż twój dom jest większy, czy to oznacza że u mnie by wystarczyła PC 7kW 1f.? Czy mógłbyś podesłać mi na priv. schemat swojej instalacji CO z CWU jeżeli posiadasz taki. Jak duży posiadasz sprzęgło albo bufor? Czy na instalację CO puszczasz temp. wody do jakiej ci podgrzewa PC bezpośrednio, czy jest to poprzez zawór 3d?Czy na grzejnikach można mieć zawory termostatyczne z PC, bo to zmniejszy przepływ wody jak się domyślam.Jaką najwyższą temp. wody zasilałeś instalacje CO w zimie? Mam stracha czy zasilając instalacje CO 35-45C będę w stanie ogrzać domek. Jaki tu sens inwestycji w PC przy zasilaniu instalacji CO wodą o temp. 35-45C, to tak prawie jakby grzać piecem elektrycznym. Więc rachunki za prąd mega Aha, zapomniałem dodać że posiadam ten piecyk (kozę) w salonie. To chyba na najmroźniejsze dni bym się mógł jakoś wspomóc PC. Pozdrawiam

_John
11-04-2017, 20:45
Zawór mam. Chyba dla ciśnienia 6.7.Zastanawiam się czy powinienem założyć jakieś naczynie wyrownujace.
Może ktoś podrzucić link do takowego? Nie koniecznie najdroższego, ale nie "chińszczyzna".
Rozumiem że dzieki temu naczyniu w układzie będę miał takie samo ciśnienie jak w wodociagu, także po podgrzaniu cwu?
http://www.reflex.pl/naczynia-do-wody-uzytkowej/refix-dd.html

bobrow
11-04-2017, 21:43
Witaj Bobrow, faktycznie masz podobną sytuacje do mnie. Chociaż twój dom jest większy, czy to oznacza że u mnie by wystarczyła PC 7kW 1f.? Czy mógłbyś podesłać mi na priv. schemat swojej instalacji CO z CWU jeżeli posiadasz taki. Jak duży posiadasz sprzęgło albo bufor? Czy na instalację CO puszczasz temp. wody do jakiej ci podgrzewa PC bezpośrednio, czy jest to poprzez zawór 3d?Czy na grzejnikach można mieć zawory termostatyczne z PC, bo to zmniejszy przepływ wody jak się domyślam.Jaką najwyższą temp. wody zasilałeś instalacje CO w zimie? Mam stracha czy zasilając instalacje CO 35-45C będę w stanie ogrzać domek. Jaki tu sens inwestycji w PC przy zasilaniu instalacji CO wodą o temp. 35-45C, to tak prawie jakby grzać piecem elektrycznym. Więc rachunki za prąd mega Aha, zapomniałem dodać że posiadam ten piecyk (kozę) w salonie. To chyba na najmroźniejsze dni bym się mógł jakoś wspomóc PC. Pozdrawiam

Hej,
coś słabo czytałeś...
Ok-to pokrótce :

-jak chcesz być bardziej pewnym , to zrób OZC np u Asolta (pojawia się tu i ówdzie pewna nie duża sumka za tę usługę -chociaż niektórych to dotkliwie boli)
-jak nie chcesz ponosić w/w kosztu , a prawidłowo podałeś dane do kalkulatora , to wg mnie w tej strefie i w tym metrażu 7kW T-cap styknie
-nie mam schematu profesjonalnego , wyślij mi na Priva swój e-mail (skrzynka forumowa nie ogarnia PDF) , to Ci wyślę materiały techniczne Panasa
-mam bufor 38 ltr , ale teraz do firmy kupuję 50 ltr oryginalny bufor Panasa (koszt ok 1000 pln brutto)
-zawór 3D jest tylko na wyjściu z PC (praca : CO lub CWU)
-jak będzie bufor/sprzęgło to mogą być zawory termostatyczne na grzejnikach , tylko pompa wtórna musi być z automatyczną regulacją przepływu (chyba ,że model H -tam już jest regulacja automatyczna przepływu)
-odnośnie samego bufora , to może zostaw sobie tylko mozliwość jego montażu , kiedy będzie to konieczne (np szumy na grzejnikach , drżenie rur, wypłukiwanie szlamu z instalacji, itp)
-zimą na grzejniki puszczam od 2 st na dworze 45 st na CO , a w tanim prądzie podbijam niekiedy o 3 K (generalnie krzywa grzewcza jest 40-45 st)
-T-cap grzeje do 55st na CO , jeśli będzie gdzieś nie dogrzewać -to taniej będzie wymienić grzejnik płytowy o większej mocy i grzać niższą temp
-u mnie za cały rok średni COP wyszedł lekko ponad 3 -czyli do grzałki jeszcze daleko (a nie ma strat jak przy kopceniu )
-jeśli przejdziesz na die taryfy np G12W , zyskasz ok 20-25% na kosztach (za cały dom !)
-w grę wchodzi jeszcze kilka innych producentów , ale trzeba porównać dokładnie moce przy mrozie i COP , ja wybrałem T-capa -bo był wtedy najlepszym rozwiązaniem .Przy grzejnikach jedynym sposobem zmniejszenia kosztów CO przy wyższych temperaturach wody w systemie jest sprawność (a ta z kolei wynika z max "wyciśnięcia" parametrów PC -jeśli takie są do osiągnięcia w DTR)
-najwięcej zyskasz na komforcie , a przy sprzyjających wiatrach -jak założysz w dobrej kasie fotowoltaikę , zredukujesz prawie do 0 koszty na CO+CWU (a przy stałopalnych systemach raczej będziesz w przyszłości karany podatkami i dopłatami do nierentownych kopalni)

To tyle, no i czytaj Waść-ba jak Tobie się nie będzie chciało czytać , to nam może nie chcieć się pisać..

Bywaj

81jacek
11-04-2017, 22:11
Zawór mam. Chyba dla ciśnienia 6.7.Zastanawiam się czy powinienem założyć jakieś naczynie wyrownujace.
Może ktoś podrzucić link do takowego? Nie koniecznie najdroższego, ale nie "chińszczyzna".
Rozumiem że dzieki temu naczyniu w układzie będę miał takie samo ciśnienie jak w wodociagu, także po podgrzaniu cwu?

Ja mam takie dziadostwo, podpięte pod grupę bezpieczeństwa

386442

Pozdrawiam
Jacek

bobrow
11-04-2017, 22:28
Ja mam takie dziadostwo, podpięte pod grupę bezpieczeństwa

386442

Pozdrawiam
Jacek

I żyjesz ....
Z tymi "markowymi" podzespołami może być różnie .
Kiedy prawie 10 lat temu budowałem chałupę ,kupiłem najtańsze dostępne grzejniki płytowe stalowe (chyba Diamond)- żaden nawet plamki nie ma , a czy szlag któregoś trafi niebawem ? Tego nie wiem - te 10 lat już mi wystarcza .
Czasem to jest tak jak jeden gość mi zarzucił , że moje Seicento miało drobną awarię-a kiedy mu wspomniałem o odpadających kołach w Merolach , to usłyszałem :
wpadki zdarzają się nawet najlepszym...
Pzdr

81jacek
11-04-2017, 22:36
I żyjesz ....
Z tymi "markowymi" podzespołami może być różnie .
Kiedy prawie 10 lat temu budowałem chałupę ,kupiłem najtańsze dostępne grzejniki płytowe stalowe (chyba Diamond)- żaden nawet plamki nie ma , a czy szlag któregoś trafi niebawem ? Tego nie wiem - te 10 lat już mi wystarcza .
Czasem to jest tak jak jeden gość mi zarzucił , że moje Seicento miało drobną awarię-a kiedy mu wspomniałem o odpadających kołach w Merolach , to usłyszałem :
wpadki zdarzają się nawet najlepszym...
Pzdr

Dokładnie, grupa kosztowała bodajże 80 zeta i naczynie pewnie jakieś 100pln także koszt naprawdę niewielki a jak się spierdzieli, pewnie za jakieś 10lat to sie wymieni na nowe ;)

Pozdrawiam
Jacek

Andrzej5101
12-04-2017, 06:02
Stefansky5 . Podał ;
- 130 m2 ogrzewane, Starogard Gdański i okolice ,
- zużycie paliwa w sezonie grzewczym ; 3t węgla kamiennego, 4 mp drewna
- roczny koszt ogrzewania - 1 010 zł ????????
Pytanie ? jak to możliwe , tak niski koszt zakupu węgla i drewna ;
W Krakowie ceny ;
- węgiel - 1T = 650 zł do 800 zł ,
- drewno - 1mp = ok. 200 zł

Tulisko
12-04-2017, 06:20
-jak nie chcesz ponosić w/w kosztu , a prawidłowo podałeś dane do kalkulatora , to wg mnie w tej strefie i w tym metrażu 7kW T-cap styknie


Czy jest coś takiego jak 7kW T-cap?

Pozdr.
Tulisko

bobrow
12-04-2017, 06:27
Czy jest coś takiego jak 7kW T-cap?

Pozdr.
Tulisko

Jeśli nie ma w typoszeregu 7 kW , to napewno jest 9kW ...
Pzdr

bobrow
12-04-2017, 06:29
Trzeba popatrzeć na parametry - może zwykła 9 kW panasa 3 fazowa styknie
Pzdr

Stefansky5
12-04-2017, 15:08
Stefansky5 . Podał ;
- 130 m2 ogrzewane, Starogard Gdański i okolice ,
- zużycie paliwa w sezonie grzewczym ; 3t węgla kamiennego, 4 mp drewna
- roczny koszt ogrzewania - 1 010 zł ????????
Pytanie ? jak to możliwe , tak niski koszt zakupu węgla i drewna ;
W Krakowie ceny ;
- węgiel - 1T = 650 zł do 800 zł ,
- drewno - 1mp = ok. 200 zł

Witaj Andrzej5101

Na stronie cieplo wlasciwe nie znalazlem nigdzie miejsca w ktorym mialbym wpisac cene za tone wegla. Wiec sam nie mam pojecia jak oni to wyliczyli. Wegiel kupywalem za 870zl/tone. Dal mnie istotne bylo aby mi wyliczylo nstp. dane:
Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 23,0°C.

7,1kW maksymalna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -18°C

3,5kW przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 2,7°C

55W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta. Tyle że tam zaczyna się od 100W/m2 wzwyż. Ciekawe, prawda?

14 289kWh = 52GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.

110kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii

Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej D.
Mam piec smieciuch duuuzzzoo przewymiarowany 17kW wiec dlatego takie zuzycie. Mysle ze PC P-W bedzie lepszym rozwiazaniem od kotla na pellet. Dlatego zainteresowal mnie temat PC.
Pozdrawiam

lambert86
13-04-2017, 07:36
Czy ktoś ma wiedzę jak jest z gwarancją na pompę Panasonic, podczas, gdy montaż wykonamy sami, bądź wykona ją monter bez papierów Panasonica?
Czy aby na pewno będzie gwarancja?

Andrzej5101
13-04-2017, 08:03
Stefansky5
Jeżeli obliczenia masz prawidłowe to 3,5 kW będziesz potrzebował przy 0 C .
A ponieważ 80 % energii na ogrzewanie budynku przypada na temperatury
> - 2 C to przestudiuj tematy ;

Dobór mocy PC wg. OZC ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

CNC_POMPY_CIEPLA
14-04-2017, 20:32
Czy ktoś ma wiedzę jak jest z gwarancją na pompę Panasonic, podczas, gdy montaż wykonamy sami, bądź wykona ją monter bez papierów Panasonica?
Czy aby na pewno będzie gwarancja?

Żadnej.

Andrzej5101
15-04-2017, 05:53
Uruchomienie PC musi być przez instalatora Panasonica

BooM80
15-04-2017, 07:00
Uruchomienie PC musi być przez instalatora Panasonica

A czy montaż pompy może wykonać firma bez autoryzacji Panasonica, a tylko samo uruchomienie/odbiór zrobić firma z autoryzacją ?

plusfoto
15-04-2017, 08:08
Tak - tylko który instalator na to pójdzie i weźmie na swoje plery odpowiedzialność za instalację.

uve_solid
15-04-2017, 08:19
Mam wycenę poszczególnych materiałów z dużej ogólnopolskiej hurtowni na PC Panasonic 9 kw, i w pozycji ostatniej mam napisane " koszt uruchomienia i serwisu w okresie gwarancji /nie dotyczy kosztu przeglądów / 1100 zł netto. Wychodzi na to że dopuszczają złożenie przez osobę nie autoryzowaną ale uruchomienie musi być zrobione z autoryzacją. Jest to tylko oferta.

plusfoto
15-04-2017, 08:46
Szukasz kłopotów. W razie czego nie będzie winnych.

bobrow
15-04-2017, 09:33
Witam
Sprawa gwarancji zawsze jest prosta , dzieli się na dwa składniki :
-instalator daje robociznę
-producent daje podzespoły
I teraz najważniejsze - jeśli instalator nawali , a będzie miał akredytację Panasa - wtedy Panas ( lub duży hurtownik) zazwyczaj pomaga smoimi serwisantami ( wiem o takich przypadkach). Natomiast kiedy ktoś bez uprawnień spartoli instalację PC- reakcja producenta staje się mocno wątpliwa...
Raczej nie warto- może nakeży poszukać najtańszego instalatora z "papierami"
Pzdr

berry18
17-04-2017, 07:24
Witam
Czy w urządzeniach serii H można sprawdzić ile defrostów miała pompa podczas swojej pracy?

CNC_POMPY_CIEPLA
17-04-2017, 09:33
Witam
Czy w urządzeniach serii H można sprawdzić ile defrostów miała pompa podczas swojej pracy?

nie ma takiej możliwości, a po co to sprawdzać?

Adam 11
18-04-2017, 13:32
Witam wszystkich.
Na wstępie zaznaczę że jestem nowy w temacie.
Przymierzam się do zakupu pompy ciepła i dostałem dwie oferty a mianowicie PANASONIC KIT-WHF09D3E8 lub Panasonic Aqarerea T-CAP 12kW plus grzałka 6kW, cena z montażem jest zbliżona. Obecnie dom jest ogrzewany piecem 15KW na eko groszek, zużycie ok 5 ton na sezon. W domu są grzejniki w ilości 11 sztuk temperatura w największe mrozy idzie na grzejniki do 60 stopni, w domu temperatura ok 22 stopni. Powierzchnia domu ok 140 metrów kwadratowych, poddasze ocieplone wełną 15 cm., mury z cegły otynkowane ok 45 cm, 5 okien o przenikalności U-1.0 oraz 4 dachowe.Dodatkowo zamontowane są solary na wodę użytkową ze zbiornikiem 300 litrów,wentylacja grawitacyjna. Proszę o pomoc a może ktoś ma inne propozycje.

bobrow
18-04-2017, 14:01
Witam wszystkich.
Na wstępie zaznaczę że jestem nowy w temacie.
Przymierzam się do zakupu pompy ciepła i dostałem dwie oferty a mianowicie PANASONIC KIT-WHF09D3E8 lub Panasonic Aqarerea T-CAP 12kW plus grzałka 6kW, cena z montażem jest zbliżona. Obecnie dom jest ogrzewany piecem 15KW na eko groszek, zużycie ok 5 ton na sezon. W domu są grzejniki w ilości 11 sztuk temperatura w największe mrozy idzie na grzejniki do 60 stopni, w domu temperatura ok 22 stopni. Powierzchnia domu ok 140 metrów kwadratowych, poddasze ocieplone wełną 15 cm., mury z cegły otynkowane ok 45 cm, 5 okien o przenikalności U-1.0 oraz 4 dachowe.Dodatkowo zamontowane są solary na wodę użytkową ze zbiornikiem 300 litrów,wentylacja grawitacyjna. Proszę o pomoc a może ktoś ma inne propozycje.

Witam,
ja też mam grzejniki , ale z piecem zasypowym (wypięty , oczywiście).
Moim zdaniem , najważniejsza kwestia -to max ocieplenie domu.Czy masz możliwość docieplenia stropu (np dodatkowe15-20cm wełny) i min 10 cm styro na ściany ?
140 m2 i 5 ton na ekogroszku , to bardzo dużo-jeśli miałeś w miarę prawidłowo ustawiony piec , to powinna być na nim sprawność ok 55-65%.Dlatego zakładam duże straty.
Na moje "nie fachowe oko" -PC 9 kW T-cap (bo sprawdzony) +max ocieplenie do budynku.
pzdr

bobrow
18-04-2017, 14:04
Jeszcze jedno ,
temperatury na grzejnikach-próbowałeś na np 50 st ?Czy grzejesz bez przerwy -czy przełączasz na noc na CWU ?
Jeśli nie będzie innego wyjścia -to PC HT (pewnie będzie można wymienić grzejnik(i) w najchłodniejszym miejscu i pójdzie na LT)
pzdr

Adam 11
18-04-2017, 14:29
Jeszcze jedno ,
temperatury na grzejnikach-próbowałeś na np 50 st ?Czy grzejesz bez przerwy -czy przełączasz na noc na CWU ?
Jeśli nie będzie innego wyjścia -to PC HT (pewnie będzie można wymienić grzejnik(i) w najchłodniejszym miejscu i pójdzie na LT)
pzdr

Grzeje całodobowo a CWU mam podpięte pod obieg centralnego, w takie dni jak dzisiaj czyli ok 4 stopni na dworze temperatura na grzejniki ok 42 stopnie.Docieplić mogę częściowo poddasze ponieważ skosy mam zabudowane to już nie ma możliwości a ścian nie chcę ocieplać .

bobrow
18-04-2017, 14:42
Grzeje całodobowo a CWU mam podpięte pod obieg centralnego, w takie dni jak dzisiaj czyli ok 4 stopni na dworze temperatura na grzejniki ok 42 stopnie.Docieplić mogę częściowo poddasze ponieważ skosy mam zabudowane to już nie ma możliwości a ścian nie chcę ocieplać .

A robiłeś jakieś próby na min temp przy mrozie ? T-cap grzeje do 55st CO i te 60st co podałeś , to dość wysoka temp-chyba ,że masz po prostu taką instalację

Adam 11
18-04-2017, 14:54
A robiłeś jakieś próby na min temp przy mrozie ? T-cap grzeje do 55st CO i te 60st co podałeś , to dość wysoka temp-chyba ,że masz po prostu taką instalację

W największe mrozy nie myślałem jeszcze o pompie ale pompa obiegowa chodziła cały czas na 1 biegu czyli powrót miałem dosyć chłodny przy 3 biegu pewnie grzejniki grzały by większą płaszczyzną i temperatura mogła by być trochę niższa.

Adam 11
18-04-2017, 14:58
Instalacje mam całą w pexie tylko kotłownia w miedzi a grzejniki podwójne panele stalowe

bobrow
18-04-2017, 15:05
Instalacje mam całą w pexie tylko kotłownia w miedzi a grzejniki podwójne panele stalowe

To tak jak u mnie-z tego co piszesz , T-cap by wystarczył jeśli chodzi o temp max .Ale by mieć pewność-proponuje przeliczyć te grzejniki do mocy na m2 .
pzdr

Andrzej5101
19-04-2017, 08:53
Adam 11
Trzeba zrobić OZC budynku i wówczas dowiesz się ile mocy i zapotrzebowania na ciepło potrzebuje Twój budynek oraz poszczególne pomieszczenia .
Będziesz znał odpowiedź gdzie należy dodać grzejniki i jakiej mocy oraz jakiej mocy PC potrzebujesz

Adam 11
19-04-2017, 09:05
Adam 11
Trzeba zrobić OZC budynku i wówczas dowiesz się ile mocy i zapotrzebowania na ciepło potrzebuje Twój budynek oraz poszczególne pomieszczenia .
Będziesz znał odpowiedź gdzie należy dodać grzejniki i jakiej mocy oraz jakiej mocy PC potrzebujesz

Kto może zrobić taki audyt OZC w Gliwicach i jaki koszty są takiego audytu.

bobrow
19-04-2017, 10:30
Kto może zrobić taki audyt OZC w Gliwicach i jaki koszty są takiego audytu.

U nas na forum ,jest kol Asolt-profesjonalnie tym się zajmuje

byggmol
21-04-2017, 17:35
Pierwszy sezon ogrzewana u mnie zamknięty. Od 04.01.2017 czyli zainstalowaniu sterownika pokojowego i ustawieniu temp. na ok 17.5 oC w środku, pompa pociągła za 90 dni 950 kwh na ogrzewanie. Dom niezamieszkały, drobne nieszczelności jeszcze są, brak drzwi do kotłowni i wiatrołapu.

JACUR
06-05-2017, 21:56
Przepraszam że pisze tutaj ale nie wiem gdzie umieścić moje pytanie
otóż mam pompę PW Panasonic t cap 9kw +zbiornik Galmet 200 SGW (S).
niestety bez grzałki do wygrzewania ,i tutaj pojawił się problem.
ponieważ nie mieszkam i nie podgrzewam wody do CWU
woda ciepła po podgrzaniu śmierdzi .
Mam już założony odżelaziacz woda była badana i było za dużo żelaza i manganu
Myślę że po zamontowaniu grzałki i wygrzaniu problem zniknie
chciałbym zamontować takie cudo
Galmet Komplet elektryczny 3 kW 230 V - K6/4'' 41-030011
czy będzie dobry?
czy będę mógł go podpiąć pod płytę sterownika w pompie i będzie wszystko działać ?
No i jak to zamontować i podpiąć .
Gdzieś kiedyś tutaj na forum widziałem taki opis ale teraz nie mogę tego znaleźć.
Pozdrawiam
Dzięki za odpowiedź

CNC_POMPY_CIEPLA
06-05-2017, 22:13
Przepraszam że pisze tutaj ale nie wiem gdzie umieścić moje pytanie
otóż mam pompę PW Panasonic t cap 9kw +zbiornik Galmet 200 SGW (S).
niestety bez grzałki do wygrzewania ,i tutaj pojawił się problem.
ponieważ nie mieszkam i nie podgrzewam wody do CWU
woda ciepła po podgrzaniu śmierdzi .
Mam już założony odżelaziacz woda była badana i było za dużo żelaza i manganu
Myślę że po zamontowaniu grzałki i wygrzaniu problem zniknie
chciałbym zamontować takie cudo
Galmet Komplet elektryczny 3 kW 230 V - K6/4'' 41-030011
czy będzie dobry?
czy będę mógł go podpiąć pod płytę sterownika w pompie i będzie wszystko działać ?
No i jak to zamontować i podpiąć .
Gdzieś kiedyś tutaj na forum widziałem taki opis ale teraz nie mogę tego znaleźć.
Pozdrawiam
Dzięki za odpowiedź

Wpinasz w styki 7 i8 na płycie, ale lepiej kupić 2kW, 3 kW to maksymalna dopuszczalna moc.

wihajster
06-05-2017, 22:39
Obawiam się że po podgrzaniu problem nie zniknie, ale mogę się mylić.
W podobnych przypadkach pomagało jedynie zdemontowanie anody magnezowej ale to niestety KOSZTEM TRWAŁOŚCI emaliowanego zasobnika cwu...
Ten typ tak ma.