PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

Garażowiec
07-05-2017, 07:22
Przepraszam że pisze tutaj ale nie wiem gdzie umieścić moje pytanie
otóż mam pompę PW Panasonic t cap 9kw +zbiornik Galmet 200 SGW (S).
niestety bez grzałki do wygrzewania ,i tutaj pojawił się problem.
ponieważ nie mieszkam i nie podgrzewam wody do CWU
woda ciepła po podgrzaniu śmierdzi .
Mam już założony odżelaziacz woda była badana i było za dużo żelaza i manganu
Myślę że po zamontowaniu grzałki i wygrzaniu problem zniknie
chciałbym zamontować takie cudo
Galmet Komplet elektryczny 3 kW 230 V - K6/4'' 41-030011
czy będzie dobry?
czy będę mógł go podpiąć pod płytę sterownika w pompie i będzie wszystko działać ?
No i jak to zamontować i podpiąć .
Gdzieś kiedyś tutaj na forum widziałem taki opis ale teraz nie mogę tego znaleźć.
Pozdrawiam
Dzięki za odpowiedź

Załóż sobie anodę tytanowa , jeśli odżelaziacz/odmanganiacz działa dobrze problem zniknie , wygrzanie wody w tym przyzpadku nie pomoże .

marcin_u
14-05-2017, 21:23
bobrow mam pytanie dlaczego tak bardzo różni się koszt grzania PC za zimę 15/16 a 16/17 ? coś chyba sporo te 8100kwh za okres zimy 16/17? Ja w właśnie zamontowałem T-CAP 9kW i dopiero za rok się dowiem ile faktycznie zużyje kwh. Do tej pory paliłem węglem i nie widzę żebym znacząco spalił więcej w 16/17. przeważnie spalałem około 3-3,5t wegla

bobrow
14-05-2017, 21:41
bobrow mam pytanie dlaczego tak bardzo różni się koszt grzania PC za zimę 15/16 a 16/17 ? coś chyba sporo te 8100kwh za okres zimy 16/17? Ja w właśnie zamontowałem T-CAP 9kW i dopiero za rok się dowiem ile faktycznie zużyje kwh. Do tej pory paliłem węglem i nie widzę żebym znacząco spalił więcej w 16/17. przeważnie spalałem około 3-3,5t wegla

Ten sezon był u mnie wyjątkowo chłodny-to wszystko.
Co do zużycia węgla , to przy porównywalnej zimie szło mi 5-5.5 tony (piec zasypowy ze sterownikiem i dmuchawą , ale o słabej sprawności-przy piecu z podajnikiem poszłoby znacznie mniej)
Po za tym w domu zawsze ktoś jest i nie stosuję obniżenia temp w godz 8-16.
Pzdr

marcin_u
14-05-2017, 21:58
zobaczymy za rok jak u mnie się zamknie sezon zimowy. Ja tez mam 100% grzejniki 150m2 ogrzewane i troszkę lepsze ocieplenie. ciekawe ile mi zejdzie na ogrzanie mojego domu który jest w II strefie klimatycznej (więc zimy trochę łagodniejsze) i utrzymuję temp około 20-21st. ciekawe czy się zmieszczę w 5tys kwh? Do tej pory paliłem w kotle dolnego spalania 24h i utrzymywałem te 20-21st i razem z cwu spaliłem 3-3,5 t wegla. Chce do kompletu PC dołączyć instalacje PV i zastanawiam się jak dużą żeby zaspokoić 100% zapotrzebowania.

Andrzej5101
15-05-2017, 13:01
Mam grzejniki przewymiarowane . Dom według moich obliczeń (mogą być trochę nie dokładne) potrzebuje przy -18 C/ 6,2 kW, ale chce zostawić w instalacji awaryjnie lub na duże mrozy kocioł węglowy który teraz mam. Co byście radzili?

9 kW/T-CAP / 9kW/ SDC 3f przy -15*C na zewnątrz , przy temp zasilania
55 *C - obie mają 9 kW mocy
Dla strefy III ilość godzin z temperaturą poniżej - 15 C to = 19;
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-optymalnie-dobrac-moc-powietrznej-pompy-ciepla/#more-2224 i tylko dla tej ilości godzin w sezonie będziesz potrzebował mocy maksymalnej dla temperatury wewnętrznej budynku + 20 C .
Dla Twojej strefy II będzie mniej godzin < - 15 C
Ponieważ masz grzejniki - to masz małe możliwości akumulacyjne układu grzewczego
Tobie prawdopodobnie wystarczy PC/ PW 9 kW/1f zwykła + 3 kW grzałki w zapasie + kocioł węglowy - to aż za dużo
Jakie jest zapotrzebowanie na energię ???,
Ile m2 powierzchni użytkowej ogrzewanej ??
Poczytaj tematy w mojej stopce

agb
15-05-2017, 16:32
Dla strefy III ilość godzin z temperaturą poniżej - 15 C to = 19;
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-optymalnie-dobrac-moc-powietrznej-pompy-ciepla/#more-2224 i tylko dla tej ilości godzin w sezonie będziesz potrzebował mocy maksymalnej dla temperatury wewnętrznej budynku + 20 C .


W kółko ten artykuł cytujesz, to byś wreszcie go przeczytał ze zrozumieniem... To są dane dla Katowic, a nie całej strefy III. Bo Jelenia Góra, wg danych, na których opiera się artykuł ma tych godzin 36. A jest w tej samej strefie.

leniin
15-05-2017, 16:48
Roznice miedzy Panasem T Cap seria F a seria H to:
Sterowanie (mozliwosc sprawdzenia zuzycia pradu, cop....?)
Podobno tez seria H sama steruje przeplywem pompy obiegowej?
Mam wyceny i różnica miedzy F a H to 3tys
Zastawiam sie czy warto...?

Andrzej5101
15-05-2017, 17:33
W kółko ten artykuł cytujesz, to byś wreszcie go przeczytał ze zrozumieniem... To są dane dla Katowic, a nie całej strefy III. Bo Jelenia Góra, wg danych, na których opiera się artykuł ma tych godzin 36. A jest w tej samej strefie.

Przestań czytać , bo i tak nic z tego nie rozumiesz , a jak coś napiszesz to tylko same farmazony typu jak ci z PiS -du , jak komunistyczny kundel który tylko umie ujadać, ale nic merytorycznego napisać nie potrafi od siebie .
Przestań spamować jak NAWALONY
Opanuj się

Marcin34_Śl
15-05-2017, 17:46
Roznice miedzy Panasem T Cap seria F a seria H to:
Sterowanie (mozliwosc sprawdzenia zuzycia pradu, cop....?)
Podobno tez seria H sama steruje przeplywem pompy obiegowej?
Mam wyceny i różnica miedzy F a H to 3tys
Zastawiam sie czy warto...?

Coś nie tk, mi wyiczyli 900 PLN różnicy. Tak jak pisałeś, pozostałe elementy pompy takie same. w H masz fajny sterownik, który możesz zamontować w dowolnym miejscu

plusfoto
15-05-2017, 18:04
To tylko oznacza że robią Cię w wała z serią F. Katalogowa różnica to 3K. A możliwość sterowania przepływem pociąga za sobą wiele innych udogodnień o których tylko możesz pomarzyć przy F.

leniin
15-05-2017, 18:12
Za T-CAP seria F licza 24.800 ze zbiornikiem 300l i pełnym montazem + jakis bezprzewodowy sterownik
za T-CAP seria H ta sama firma chce 3 tys wiecej z tymi samymi "bajerami"

plusfoto
15-05-2017, 18:15
Za T-CAP seria F licza 24.800 ze zbiornikiem 300l i pełnym montazem + jakis bezprzewodowy sterownik
za T-CAP seria H ta sama firma chce 3 tys wiecej z tymi samymi "bajerami"Przy H sterownik bezprzewodowy Ci zbędny bo sterowniku pompy który możesz umieścić w pokoju jest już termostat pokojowy.

tede80
15-05-2017, 20:22
Czy w pompach T-Cap serii H można sprawdzać zużycie prądu w dwóch taryfach? Jeśli nie to czy smart cloud ma taką opcję?

CNC_POMPY_CIEPLA
15-05-2017, 21:01
Przy H sterownik bezprzewodowy Ci zbędny bo sterowniku pompy który możesz umieścić w pokoju jest już termostat pokojowy.

Zbędny?
a jaką on ma histerezę wiesz?
To Ci powiem dwa stopnie, myślisz że przy takiej histerezie da się zrobić jakiś komfort?
firmy które używają sterownika z pompy do sterowania temperaturą to chyba pierwszą pompę montują, albo ich montaże jeszcze zimy nie widziały.

CNC_POMPY_CIEPLA
15-05-2017, 21:04
Czy w pompach T-Cap serii H można sprawdzać zużycie prądu w dwóch taryfach? Jeśli nie to czy smart cloud ma taką opcję?

Dwóch taryf na 100% nie zrobisz, masz do dyspozycji takie ustawienie:
389239

CNC_POMPY_CIEPLA
15-05-2017, 21:05
Za T-CAP seria F licza 24.800 ze zbiornikiem 300l i pełnym montazem + jakis bezprzewodowy sterownik
za T-CAP seria H ta sama firma chce 3 tys wiecej z tymi samymi "bajerami"

T-CAP seria F nie jest już dostępny, ostatnie 4 sztuki które u mnie stoją są sprzedane.
Chyba że ktoś jeszcze dysponuje tym modelem ale to będzie jakiś leżak magazynowy.

St@nley
15-05-2017, 21:09
Przy H sterownik bezprzewodowy Ci zbędny bo sterowniku pompy który możesz umieścić w pokoju jest już termostat pokojowy.
A jak wygląda w wersji H sterowanie chłodzeniem? Jakieś proste zalaczanie, czy może za pomocą zewnętrznego zestyku. Bo montuje u siebie dodatkowe klimatyzatory kanałowe, w których będę sterowal tylko biegami wentylatora. I kombinuje jak to najlepiej i najwygodniej pożenić?

plusfoto
15-05-2017, 21:19
Zbędny?
a jaką on ma histerezę wiesz?
To Ci powiem dwa stopnie, myślisz że przy takiej histerezie da się zrobić jakiś komfort?
firmy które używają sterownika z pompy do sterowania temperaturą to chyba pierwszą pompę montują, albo ich montaże jeszcze zimy nie widziały.
Nie panikuj z tą histerezą tylko sprawdź naocznie. U mnie dokładnie zawyża o 1,5 stopnia fakt. To znaczy inne termometry pokazują 21.5 a sterownik 23. Inne 19 a ten 20,5. i.t.d cały czas jest 1,5 stopnia na nim więcej. Nie rób więc ludziom wody z mózgu aby dodatkowe sterowniki kupowali. No chyba że ja mam jak już wcześniej wspominałem wadliwy egzemplarz. I wszystko robi już inaczej niż ty sobie wyobrażasz.

agb
15-05-2017, 21:23
Przestań czytać , bo i tak nic z tego nie rozumiesz , a jak coś napiszesz to tylko same farmazony typu jak ci z PiS -du , jak komunistyczny kundel który tylko umie ujadać, ale nic merytorycznego napisać nie potrafi od siebie .
Przestań spamować jak NAWALONY
Opanuj się

Nie wiem ile masz lat, ale mentalnie przewyższa cię większość gimnazjalistów.

Wziąłeś się tu nie wiadomo skąd, nie masz PC, nie masz wiedzy. Twoja "wiedza" ogranicza się do wyrywkowego cytowania wypowiedzi/artykułów, których ewidentnie nie rozumiesz. Dlatego dobrze aby użytkownicy, którym "doradzasz", mieli świadomość z jakim "doradcą" mają do czynienia - ze zwykłym szkodnikiem i twoje zaklinanie się*tego nie zmieni i dobrze o tym wiesz. Jedyne co potrafisz gdy wykaże Ci się niekompetencję, to wyzywanie o komuchów i pisowców. To jest twoja odpowiedź na wszystko. Może na kolegach spod trzepaka robi to wrażenie, ale nie tutaj. Także idź stąd w cholerę.

plusfoto
15-05-2017, 21:37
A jak wygląda w wersji H sterowanie chłodzeniem? Jakieś proste zalaczanie, czy może za pomocą zewnętrznego zestyku. Bo montuje u siebie dodatkowe klimatyzatory kanałowe, w których będę sterowal tylko biegami wentylatora. I kombinuje jak to najlepiej i najwygodniej pożenić?
W tym niestety Ci nie pomogę - instalatorem nie jestem a chłodzenia u siebie nie uaktywniałem.

Andrzej5101
15-05-2017, 21:54
Nie wiem ile masz lat, ale mentalnie przewyższa cię większość gimnazjalistów. .

Znowu komunistyczny bełkot - bo nic innego nie potrafisz

CNC_POMPY_CIEPLA
15-05-2017, 22:00
Nie panikuj z tą histerezą tylko sprawdź naocznie. U mnie dokładnie zawyża o 1,5 stopnia fakt. To znaczy inne termometry pokazują 21.5 a sterownik 23. Inne 19 a ten 20,5. i.t.d cały czas jest 1,5 stopnia na nim więcej. Nie rób więc ludziom wody z mózgu aby dodatkowe sterowniki kupowali. No chyba że ja mam jak już wcześniej wspominałem wadliwy egzemplarz. I wszystko robi już inaczej niż ty sobie wyobrażasz.

............... histereza to nie jest wyświetlana temperatura!
to wartość w st.C poniżej której pompa startuje po wychłodzeniu bydynku.,
Czyli masz ustawione 22 st,C a dopiero jak spadnie do 20st.C to pompa startuje.
To o te dwa stopnie chodzi.

plusfoto
15-05-2017, 22:11
Histerezę sprawdzę jutro bo będę przy pompie.

tede80
16-05-2017, 06:27
Dwóch taryf na 100% nie zrobisz, masz do dyspozycji takie ustawienie:
389239

Jaki w takim razie jest koszt przed licznika, który można programować na dwie taryfy?

CNC_POMPY_CIEPLA
16-05-2017, 07:39
Jaki w takim razie jest koszt przed licznika, który można programować na dwie taryfy?

np. taki:
http://allegro.pl/licznik-pradu-energii-el-3f-5-80a-2-taryf-legal-i6445051698.html

tyle że trochę zabawy przy montażu bo on duży jest.
i trzeba go jeszcze przeprogramować z G12 na G12w.

plusfoto
16-05-2017, 21:00
Histerezę sprawdzę jutro bo będę przy pompie.
A więc sprawdzone. Ustawiłem 22. Sterownik pokazywał 21 a czujnik w domu 19,3. Pompa z marszu wystartowała. Dobiła do 23 na sterowniku i zrobiła stop. Z tym że czujnik pokazywał 21,1. Wniosek z tego taki że sterownik interpretuje zakres n.p. pomiędzy 20,6 a 21.5 jako temp. 21. Co oznacza iż histereza wynosi 1 stopień. Reasumując pompa załączy się gdy temperatura spadnie o 0,5 stopnia od zakładanej, a wyłączy gdy ją o te 0,5 przekroczy.

plusfoto
16-05-2017, 22:06
Przed chwilą ponowne uruchomienie po 4 godzinach. Sterownik 21 a czujnik 20.

plusfoto
17-05-2017, 04:51
Po zamknięciu wszystkich okien i drzwi temperatura poszybowała błyskawicznie w górę i w pół godziny osiągnęła na sterowniku 23 stopnie. Pompa zrobiła stop. Czujnik pokazał 21,1.

Michalgosc
30-05-2017, 20:29
Panowie to ja zapytam o chłodzenie pompą ciepła ,będzie panasonic sdc lub t-cap ale montaż na wiosnę 2018 chciałbym podłączyć do niego 3 klimakonwektory sufitowe do chłodzenia salonu kuchni i jednego z pokojów. Jakich rur użyć do doprowadzenia wody lodowej ,miedź czy pp i jakich użyć średnic? ? Jak macie u siebie to rozwiązane, Chciałbym je zamontować przed tynkami by nie robić demolki po tynkach.

hajnel
30-05-2017, 21:43
Chłodze podłogą mi wystarcza.

Michalgosc
31-05-2017, 07:32
Chłodze podłogą mi wystarcza.

Salon 175m3 6m wysoki (antresola) wolę poprowadzić na wszelki wypadek. Wczoraj przy 31C na zewnątrz w salonie było 21 (brak ocieplenia podlogi chłodek z ziemi ) ale juz na antresoli 27C (brak ocieplenia poddasza)

anemonek
31-05-2017, 08:38
A czy na antresoli będziesz mieć również podłogówkę?

Michalgosc
31-05-2017, 17:26
Tak w rozstawie co 25cm

anemonek
31-05-2017, 18:39
Co do klimakonwektorów to inni lepiej doradzą, ale mieszkałam w domu z antresolą i różnice temperatur pomiędzy dołem a górą to były średnio jakieś 2 stopnie Celsjusza. Dach ocieplony był 20 cm wełny, na to deskowanie i blacha, żadnych podłogówek czy klimatyzatorów, żadnych okien dachowych (ok, jedno małe jako wyłaz na dach). Sądzę, że kiedy ocieplisz porządnie dach, a oprócz tego będziesz mógł chłodzić podłogówką, nie powinieneś mieć problemów z przegrzewaniem.

asolt
31-05-2017, 19:05
Chłodze podłogą mi wystarcza.

A kol. kaizen twierdzi ze to najgorszy z najgorszych sposób chłodzenia, moi klienci rowniez chłodzą podłogówką i nie narzekają, w połączeniu z roletami zewnętrznymi daje to zadawalajace efekty. Taka dziwna zasada na tym i na innych forach, najwiecej do powiedzenia na temat maja ci którzy nie mają, nie widzieli i zapewne miec nie będą tego konkretnego rozwiazana o którym tak ochoczo debatują i bynajmneiej nie chodzi tylko o chłodzenie podłogówką a wiele innych tematów i rozwiązan.

Michalgosc
31-05-2017, 20:06
Dziękuję za podpowiedź

agb
31-05-2017, 20:33
A kol. kaizen twierdzi ze to najgorszy z najgorszych sposób chłodzenia, moi klienci rowniez chłodzą podłogówką i nie narzekają, w połączeniu z roletami zewnętrznymi daje to zadawalajace efekty. Taka dziwna zasada na tym i na innych forach, najwiecej do powiedzenia na temat maja ci którzy nie mają, nie widzieli i zapewne miec nie będą tego konkretnego rozwiazana o którym tak ochoczo debatują i bynajmneiej nie chodzi tylko o chłodzenie podłogówką a wiele innych tematów i rozwiązan.

Zawsze można w piwnicy można zamieszkać. Światła tyle samo co przez opuszczone rolety, które tu kilka razy widziałem i chłodzić nie trzeba.

asolt
01-06-2017, 06:17
Zawsze można w piwnicy można zamieszkać. Światła tyle samo co przez opuszczone rolety, które tu kilka razy widziałem i chłodzić nie trzeba.

W tym problem ze nie zawsze, a nawet w bardzo nielicznych przypadkach gdyz zdecydowana wiekszosc nowo budowanych domów nie posiada piwnicy.

marcin.sto1
01-06-2017, 13:02
Zawsze można w piwnicy można zamieszkać. Światła tyle samo co przez opuszczone rolety, które tu kilka razy widziałem i chłodzić nie trzeba.


Oczywiście, że można. Zależy co kto lubi...

Można też w słoneczny dzień zasłonić rolety od południa i zachodu, i mieszkać w salonie, zamiast w piwnicy. Takie pośrednie rozwiązanie:bye:

Slyder
01-06-2017, 13:10
ja w rodzinnym domu miałem kuchnie letnią w piwnicy i bardzo miło ten czas wspominam

agb
01-06-2017, 13:22
Oczywiście, że można. Zależy co kto lubi...

Można też w słoneczny dzień zasłonić rolety od południa i zachodu, i mieszkać w salonie, zamiast w piwnicy. Takie pośrednie rozwiązanie:bye:

A czym ten salon się różni od piwny? W obu ciemno i nic przez okno nie widać.

hajnel
01-06-2017, 21:43
W słoneczny dzień zasłonienie 1/3 okna od południa, a poźniej od zachodu nie robi mi różnicy w salonie... ale oczywiście będą tacy co wiedzą lepiej.

PaRa
01-06-2017, 22:14
To ze mnie cwany gapa, nie mam piwnicy ale w salonie mam 3 okna ( południe, zachód i północ ),rolety zew. na 2 oknach + żaluzja na północnym, rolety sterowne z pilota, mogę się bawić cały dzień !!! I jak wszystko zasłonie to mam kominek co by ciemno nie było !

Szklara
25-06-2017, 20:52
Ja w salonie połączonym z kuchnią, mam 4 okna (w tym dwa tarasowe) i... przyjemny chłodek pomimo wystawy południowo zachodniej. Szeroki okap wpuszca słonce tylko rano i wieczorem.

Z innej beczki, szykuję się do zamieszkania chaty. Chciałem wygrzać wodę w baniaku (legionella) i zonk, pompa grzeje do 50 stopni i wyłącza grzanie, lub wali komunikatem 91. Problem zapewne tkwi w braku grzałki w baniaku. (galmet 197 l).
Moje pytania: Macie zamontowane grzałki? Wygrzewacie wodę (jak często), dam radę samemu wpiąć grzałkę do baniaka i pompy?
Jaką grzałke polecacie?

Z góry dzieki za pomoc.

CNC_POMPY_CIEPLA
25-06-2017, 21:00
Ja w salonie połączonym z kuchnią, mam 4 okna (w tym dwa tarasowe) i... przyjemny chłodek pomimo wystawy południowo zachodniej. Szeroki okap wpuszca słonce tylko rano i wieczorem.

Z innej beczki, szykuję się do zamieszkania chaty. Chciałem wygrzać wodę w baniaku (legionella) i zonk, pompa grzeje do 50 stopni i wyłącza grzanie, lub wali komunikatem 91. Problem zapewne tkwi w braku grzałki w baniaku. (galmet 197 l).
Moje pytania: Macie zamontowane grzałki? Wygrzewacie wodę (jak często), dam radę samemu wpiąć grzałkę do baniaka i pompy?
Jaką grzałke polecacie?

Z góry dzieki za pomoc.

W serii F nie ma grzałki więc instalator powinien Ci zamontować,.
W serii H można już wbudowaną grzałkę i nie trzeba dodawać.

bobrow
28-06-2017, 10:19
Witam Towarzystwo ,
chciałbym podzielić się kolejnymi doświadczeniami z instalacji systemów PC i klimatyzacji -tym razem w budynku produkcyjnym o powierzchni ok 450m2.
Budynek ten dzieli się zasadniczo na warsztat o powierzchni ok 220m2 oraz na mniejsze pomieszczenia warsztatowe i socjalne.Jedna kondygnacja , ocieplenie :
styro 10cm ściany ,strop wełna ok 20 cm. Obiekt był ogrzewany piecem na ekogroszek.
W tym miesiącu dokonaliśmy modernizacji systemu grzewczego oraz dołożyliśmy klimatyzację (w kotłowni , po uprzednim demontażu pieca ), wygląda to tak :

-T-cap 9kW model F 1 fazowy do instalacji grzejnikowej (ok 200m2) + zasobnik CWU Jule 300L
-Paci 10kW 3 fazowy (PC powietrze -powietrze ) do ogrzewania i chłodzenia (11kW mocy chłodniczej) dużego warsztatu
-dwa klimatyzatory Rotenso Sole S70i ( 7kW ) na dużym warsztacie

Do T-capa dołożyliśmy :

-bufor 50L Panasa
-pompa elektroniczna Wilo Pico Yonos 25/1-4
-sterownik /termostat bezprzewodowy
-zawór 3D ESBE 5/4'

Instalator dokonał tylko podłączenia chłodniczego- przyłącze wodne z rur PCV wykonaliśmy we własnym zakresie (jeden kolega miał zgrzewarkę do rur PCV , inny umiejętności) .
Także we własnym zakresie wykonaliśmy szafę sterowniczą :

-obudowa z "demobilu"
-czujnik zaniku faz z opóźnieniem załączenia zasilania (steruje stycznikami zasilania PC i klimatyzatorów) , załatwia dwie sprawy jednocześnie : przy każdym załączeniu zasilania robi opóźnienie załączenia styczników zasilających sprzęty (czyli zabezpiecza przed tzw "tikami zasilania" tj krótkimi czasami włączenia /wyłączenia) , a dwa wykrywa różnice w zasilaniu poszczególnymi fazami
-przekaźnik programowalny do awaryjnego zasilania grzałki 3kW w zas CWU (przy dużych mrozach 1-2 tyg w roku można odciążyć T-capa na CWU)
-trzy liczniki energii (T-cap ,Paci,Rotenso 2 szt)

Odnośnie hydrauliki , to PC/bufor jest 5/4" , bufor/system 1".Jest też naczynie wzbiorcze na powrocie w PC oraz trzy filtry wodne (powrót PC , wyjście i wejście z bufora na system).
Instalacja z czynnikiem jest dość długa tj ok 10m-wg DTR powinien być lekki spadek mocy , zobaczymy (wpisałem parametry wg moich 2 letnich doświadczeń z T-capem w domu).Cyrkulacji na razie nie połączałem-jeszcze się zastanawiam czyn jest sens.
Tak to wyszło :

392066392067392068392069

Jeszcze odnośnie sterownia w modelu F T-capa : wyczaiłem ,że jeśli jest wybrany tryb Tank-to zawór 3D nie pozostaje przy wysokich temp zewnętrznych w pozycji CWU po zakończeniu grzania zasobnika (tak sobie ktoś założył w algorytmie sterowania...)

Pzdr

tomekwa
19-07-2017, 07:04
Skłaniam się w stronę instalacji Panasonica T-CAP 9KW. 110 m w starej kamienicy, 70% podłogówka + 3 klimakonwektory. Jaki model wybrać 1 faza czy 3 fazy?

bobrow
19-07-2017, 08:19
Skłaniam się w stronę instalacji Panasonica T-CAP 9KW. 110 m w starej kamienicy, 70% podłogówka + 3 klimakonwektory. Jaki model wybrać 1 faza czy 3 fazy?

Hej,
jeśli masz w domu 3fazy , to nie ma sensu T- cap 3 faz - 1 fazowy ma takie same parametry , a jest wyraźnie tańszy.
Podłącza się go tylko pod dwie fazy- wtedy nie trzeba mieć jednego dużego zabezpieczenia pod PC , tylko dwa mniejsze.Jeśli miałbyś za mały przydział mocy- to warto rozważyć różnicę w jej podniesieniu i cenie T- capów.
Użytkuję dwa w/w modele i jestem pewien tego co napisałem.
Pzdr

tomekwa
19-07-2017, 08:37
Ok. Czyli 1 faza. A jaki model- kujawsko-pomorskie?

agb
19-07-2017, 08:38
Tyle, że Seria H T-CAPa nie występuje już w wersji 1-fazowej

tomekwa
19-07-2017, 08:55
Mam ofertę na SXC T-CAP 9KW seria H 1 faza (KIT-WXC09H3E5).

bobrow
19-07-2017, 09:05
Ok. Czyli 1 faza. A jaki model- kujawsko-pomorskie?

To możesz wstępnie sam sobie oszacować (na ciepłowlasiwe.pl) max potrzebną moc grzewczą lub zamówić profesjonalne OZC i porównać z propozycją instalatora.
Pzdr

tomekwa
19-07-2017, 09:12
Wyliczenia mam na 8KW, ale ja nie wykonywałem podłogówki i nie mam dostępu do informacji jak ona jest położona...

bobrow
19-07-2017, 09:20
Wyliczenia mam na 8KW, ale ja nie wykonywałem podłogówki i nie mam dostępu do informacji jak ona jest położona...

Moim zdaniem rozstaw rurek w podłogówce ma znaczenie na temp CO- moc powinna być ta sama ( różnice w gęstości raczej kosmiczne nie będą)
Pzdr

Andrzej5101
19-07-2017, 11:38
Kolega tomekwa założył temat Kamienica i pompa ciepła ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?338210-Kamienica-i-pompa-ciep%C5%82a

tomekwa
19-07-2017, 12:55
Oznaczenia Panasonica sa dla mnie nieco niejasne, czy ktoś może mi wyjaśnić różnicę w tych zestawach:
WXC09H3E5 (WH-SXC09H3E5 + WH-UX09HE5)
WXC09H3E8 (WH-SXC09H3E8 + WH-UX09HE8 )

covallus
19-07-2017, 13:27
z tego co zdążyłem się rozeznać, to WXC09H3E8oznacza jednostkę wewnętrzną z 3 fazowym zasilaniem.

agb
19-07-2017, 13:44
5 na końcu to jedna faza, 8 - 3 fazy.

tomekwa
19-07-2017, 13:46
Czyli jaka różnica poza zasilaniem (inna sprawność, wydajność)?

bobrow
19-07-2017, 13:55
Czyli jaka różnica poza zasilaniem (inna sprawność, wydajność)?

Żadna- sam możesz porównać dane , fachmani też to potwierdzali
Pzdr

tomekwa
19-07-2017, 14:18
Czyli w przypadku 9 lub 12 nie warto dopłacać do 3 faz?

agb
19-07-2017, 14:39
http://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/product/aquarea-h-generation-t-cap-bi-bloc-single-phase-three-phase-heating-and-cooling-sxc/
Do -7, a i chyba -15 parametry te same.

tomekwa
20-07-2017, 08:50
Zaproponowano mi jeszcze 3500 zł taniej WH-SDC12H6E5 (WH-UD12HE5 + WH-SDC12H6E5). Co byście wybrali t-cap 9KW czy SDC 12KW?

St@nley
20-07-2017, 09:13
Podpowidzcie w jakim stanie zostawić podłączoną (prcowała na próbę przez tydzień) ale aktualnie nieużywaną PC seria H na na okras letni w nowobudowanym domu. Tylko wyłączoną przyciskiem na panelu sterowania, czy może w ogóle zdjąć jej napięcie bezpiecznikami w rozdzielnii? W instrukcji niby jest napisane, żeby odłączyć od zasilania ale czy wtedy ustawienia się nie skasują?

Szklara
20-07-2017, 13:38
3-fazowa 9 kW serii F i.... nie startuje program sterylizacji. Założona grzałka, ustawiona data sterylizacji pompa wł lub wył (bo w instrukcji napisane, że i tak wystartuje sterylizacja). i nic. nawet podgrzanie wody nie startuje w tym czasie. Coś w ustawieniach?
Próbowałem z włączonym timerem i bez niego. Grzałka na YES, ustawiona temp. grzania i czas utrzymania temp., wraz z dniem i godziną startu. CO jest nie tak?

Szklara
20-07-2017, 13:40
[QUOTE=St@nley;7501759]Podpowidzcie w jakim stanie zostawić....


Stanley, w serii F kasuje się tylko data, bo ma podtrzymanie z baterii. Pozostałe ustawienia są w EPROMIE na stałe. Seria H zapewne ma to samo. Nic się nie skasuje, a datę najwyżej ustawisz jeszcze raz.

Bancio
21-07-2017, 07:53
Ponieważ to mój pierwszy post, chciałbym serdecznie przywitać wszystkich forumowiczów. :)

Żeby nie zakładać nowego tematu:
Chcę zainstalować u siebie T-capa 3-fazowego 9 kW. Od instalatorów, z którymi się kontaktowałem otrzymałem jak na razie 2 oferty na pompę wraz z instalacją. Instalacja miałaby polegać na zamontowaniu i uruchomieniu pompy oraz podłączeniu hydraulicznym do rur CO i zbiornika CWU w kotłowni. Cenowo oferty wyglądają podobnie: 30200 - 31000pln. Mam wrażenie, że to sporo. Proszę o ocenę.

agb
21-07-2017, 08:56
CNC, montowałeś już te nowe T-CAPy Quiet? Są cichsze? Bo jak ostatnio w katalogu patrzyłem, to informacji o głośności brakowało. Trzeba wierzyć na słowo, że jest Quiet...

covallus
21-07-2017, 12:05
Widzę na aircon, że jest tak:



Poziom ciśn. akustycznego jednostki zewnętrznej

dB(A)
51 / 49
51 / 49
47 / 48



Kolejno:
9 kW 1 faz, 9 kW 3 faz, 9 kW 3 faz SQC

Jednostka zewnętrzna jest też większa i cięższa...
Ciekawe jak przekłada się to na cenę i czy faktycznie warto...

agb
21-07-2017, 16:06
Dzięki za info. Faktycznie jedn. zewn. jest cięższa o 43kg... czy też 40%... :jawdrop:

Michalgosc
21-07-2017, 18:12
Ponieważ to mój pierwszy post, chciałbym serdecznie przywitać wszystkich forumowiczów. :)

Żeby nie zakładać nowego tematu:
Chcę zainstalować u siebie T-capa 3-fazowego 9 kW. Od instalatorów, z którymi się kontaktowałem otrzymałem jak na razie 2 oferty na pompę wraz z instalacją. Instalacja miałaby polegać na zamontowaniu i uruchomieniu pompy oraz podłączeniu hydraulicznym do rur CO i zbiornika CWU w kotłowni. Cenowo oferty wyglądają podobnie: 30200 - 31000pln. Mam wrażenie, że to sporo. Proszę o ocenę.

Bedziesz miał porównanie

Ja mam ofertę na całą kotłownie z t-cap 9kW 3f i zbiornik galmet maxi za 33,800 zł

Szklara
26-07-2017, 05:57
[QUOTE=Szklara;7501942]3-fazowa 9 kW serii F i.... nie startuje program sterylizacji. Założona grzałka, ustawiona data sterylizacji pompa wł lub wył (bo w instrukcji napisane, że i tak wystartuje sterylizacja). i nic. nawet podgrzanie wody nie startuje w tym czasie. Coś w ustawieniach?
Próbowałem z włączonym timerem i bez niego. Grzałka na YES, ustawiona temp. grzania i czas utrzymania temp., wraz z dniem i godziną startu. CO jest nie tak?



Nikt, nic?
Zauważyłem również, że przy wpisaniu dnia i godziny sterylizacji po uzyciu przycisku SET nie ma klasycznego "piknięcia" że pompa zapamiętała ustawienie. Przy każdej innej pozycji menu, przy zatwierdzaniu wyboru, pompa potwierdza to beepem.

hajnel
26-07-2017, 08:34
Mam tak samo. Też nie wiem jak to włączyć.
Sprawdź jaką masz grzałkę. Czy ma termostat.
Jak poczytałem instrukcję obsługi grzałki to doszedłem do wniosku, że ona nie ma prawa wysterylizować tego zbiornika... Nawet po włączeniu do kontaktu zabezpieczenia jej nie dają grzać za mocno...

Marek2504
26-07-2017, 10:18
Chciałbym zapytać czy można się sugerować wynikiem OZC ze strony: CieploWlasciwie.pl, przy doborze pompy ciepła. Otrzymałem kilka ofert od firm zajmujących się montażem i jedni twierdzą, że 9kW T-cap wystarczy, a inni chcą założyć 12kW. W domu mam też duży kominek, to też jest jakaś rezerwa na zimniejsze dni. Przeczytałem prawie całe forum i widzę że w domach o podobnym ociepleniu pompa 9 kW daję radę.

bobrow
26-07-2017, 10:30
Chciałbym zapytać czy można się sugerować wynikiem OZC ze strony: CieploWlasciwie.pl, przy doborze pompy ciepła. Otrzymałem kilka ofert od firm zajmujących się montażem i jedni twierdzą, że 9kW T-cap wystarczy, a inni chcą założyć 12kW. W domu mam też duży kominek, to też jest jakaś rezerwa na zimniejsze dni. Przeczytałem prawie całe forum i widzę że w domach o podobnym ociepleniu pompa 9 kW daję radę.

Witam ,
moim zdaniem można patrzeć tylko na obciążenie cieplne -odchyłka od profesjonalnego OZC jest do 10-15% wg kilku forumowiczów.
Należy pamiętać ,że jeśli w OZC wyjdzie Ci 7,5kW -to najbliższa PC zazwyczaj będzie mieć 9kW.
W moim domu ogrzewam po podłodze ok 200m2 i 9kW spokojnie mi starcza.
Nawet jak przyjdzie na parę godzin większy mróz (w nocy lub wcześnie rano ) , to i tak dom specjalnie się nie wychłodzi (spadek temp z 22,5 na 21,5st nie zabija , raczej)
pzdr

Andrzej5101
26-07-2017, 12:10
Przeczytałem prawie całe forum i widzę że w domach o podobnym ociepleniu pompa 9 kW daję radę.
Warto przestudiować temat ; " Dobór pompy wg. OZC " http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

Marek2504
26-07-2017, 15:27
Dziękuje za tak szybką odpowiedź. Najlepsza była by dla mnie pompa t-cap 9kw,3 faz ( większa jednostka zew.), ale cena nie do przeskoczenia. W tej cenie mam ofertę 1-faz z montażem i jeszcze coś zostanie. Jest jeszcze jedna rzecz,która mnie nurtuje,to schemat podłączenia instalacji, a dokładnie dodatkowy zbiornik na powrocie zwiększający ilość wody w instalacji. Czy jest on potrzebny? Obecnie mam 25 litrów w grzejnikach plus 55 m2 podłogówki ( rurki co 15 cm, 5 obiegów). Nie wiem ile tam jest wody. Podłogówka będzie sterowana przez zawór mieszający z własną pompą obiegowa( obecnie czasami jest za ciepło). Grzejniki bezpośrednio. Z tego co wiem t-cap 9 kw musi mieć 30l wody minimum.

CNC_POMPY_CIEPLA
26-07-2017, 15:53
Dziękuje za tak szybką odpowiedź. Najlepsza była by dla mnie pompa t-cap 9kw,3 faz ( większa jednostka zew.), ale cena nie do przeskoczenia. W tej cenie mam ofertę 1-faz z montażem i jeszcze coś zostanie. Jest jeszcze jedna rzecz,która mnie nurtuje,to schemat podłączenia instalacji, a dokładnie dodatkowy zbiornik na powrocie zwiększający ilość wody w instalacji. Czy jest on potrzebny? Obecnie mam 25 litrów w grzejnikach plus 55 m2 podłogówki ( rurki co 15 cm, 5 obiegów). Nie wiem ile tam jest wody. Podłogówka będzie sterowana przez zawór mieszający z własną pompą obiegowa( obecnie czasami jest za ciepło). Grzejniki bezpośrednio. Z tego co wiem t-cap 9 kw musi mieć 30l wody minimum.

Jak masz taki układ to nie może być sam zbiornik na powrocie, musi być normalne sprzęgło spinające zasilanie i powrót.

Marek2504
26-07-2017, 16:35
Co musiałbym zmienić aby uniknąć sprzęgła?

maciuspala
26-07-2017, 17:03
Bedziesz miał porównanie

Ja mam ofertę na całą kotłownie z t-cap 9kW 3f i zbiornik galmet maxi za 33,800 zł

To ja już nie rozumiem tego,co chwile czytam że z PC PW Panasonic da się zmieścić z kotlownią w 20-22 tyś a tu większość płaci 33-35 tyś.
Ja na lg dostalem wycenę 28 tyś, więc jeśli mam zapłacić ponad 30 tys to będzie jednak gaz.A wolałbym pompę.

link2jack
26-07-2017, 18:03
Ja zapłaciłem za wszystko 25:yes:

maciuspala
26-07-2017, 18:10
Ja zapłaciłem za wszystko 25:yes:

25 tys za t capa to za zwyklego powinno wyjść z 3-4 tys taniej.
Co wchodziło w skład kotlowni?

Busters
26-07-2017, 18:28
U mnie cala kotlownia tcap 9kw seria f 26k i to nie byla najtansza oferta.

CNC_POMPY_CIEPLA
26-07-2017, 19:04
Co musiałbym zmienić aby uniknąć sprzęgła?

Jak masz układ mieszany ogrzewania to musisz mieć sprzęgło, inaczej dobrze się nie da tego zrobić.

Musi być sama podłogówka na jednym poziomie i to też ograniczona ilość żeby nie było sprzęgła.
Teoretycznie może być nawet podłogówka na dwóch poziomach i bez sprzęgła, ale nie jest to komfortowe rozwiązanie.

St@nley
26-07-2017, 21:05
To ja już nie rozumiem tego,co chwile czytam że z PC PW Panasonic da się zmieścić z kotlownią w 20-22 tyś a tu większość płaci 33-35 tyś.
Ja na lg dostalem wycenę 28 tyś, więc jeśli mam zapłacić ponad 30 tys to będzie jednak gaz.A wolałbym pompę. Ja dałem niecałe 26k z 300L zbiornikiem nierdzewnym grzałka i pompka cyrkulacja Grundfosa. Więc spokojnie można by bez tych dodatków zejść na 22k.

CNC_POMPY_CIEPLA
26-07-2017, 21:25
Ja dałem niecałe 26k z 300L zbiornikiem nierdzewnym grzałka i pompka cyrkulacja Grundfosa. Więc spokojnie można by bez tych dodatków zejść na 22k.

Nawet gdybym nie płacił ZUS-u robił na czarno bez faktury, umowy, kupił najtańszy materiał - wszystko chińskie z allegro, robił to dla mamy to itak za 22tyś T-CAP 9kW się nie da za tyle zrobić, więc proszę nie rzucać kwotami z kapelusza bo to robi tylko zamieszanie.

maciuspala
27-07-2017, 06:00
Ja dałem niecałe 26k z 300L zbiornikiem nierdzewnym grzałka i pompka cyrkulacja Grundfosa. Więc spokojnie można by bez tych dodatków zejść na 22k.

Ale ja pytałem o zwyklego Panasonica seri H , nie TCATa a on jest tańszy kilka tyś.
Jeszcze mam czas ,ale już powaznie rozglądam się w okolicy za pompą.Wolałbym aby serwis był max 50 km od mojego domu, gdyż będzie to jedyne źródło ogrzewania.

Andrzej5101
27-07-2017, 07:14
Zobacz TU; http://amigo-krakow.pl/pl/c/POMPY-CIEPLA/95

Andrzej5101
27-07-2017, 08:38
Obecnie mam 25 litrów w grzejnikach plus 55 m2 podłogówki ( rurki co 15 cm, 5 obiegów). Nie wiem ile tam jest wody. Podłogówka będzie sterowana przez zawór mieszający z własną pompą obiegowa( obecnie czasami jest za ciepło). Grzejniki bezpośrednio. Z tego co wiem t-cap 9 kw musi mieć 30 l wody minimum. Co musiałbym zmienić aby uniknąć sprzęgła? Polecam przykład kolegi ;
1/ map78 ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?321556-Pompa-ciep%C5%82a-du%C5%BCe-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du-dom-200m2-pod%C5%82og%C3%B3wka-i-klimakonwektory/page4
Ja mam zamontowany zawór 3 termostatyczny na dobiegu podłogówki, dzięki temu mogę puścić 10 st na KK, a w tym samym czasie zasilać podłogę temp. np 15 st. Rozwiązanie proste i skuteczne , obiegówka jest tylko jedna - ta w pompie. Układ hula już czwarty sezon bezawaryjnie i tanio. Zadowolenie 100% . http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244002-Klimakonwektory-PURMO-VIDO

2/ Pratchawiec http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page240

3/ Minimalna ilość wody w systemie wodnym dla Panasa wynosi ;

30 litrów ( dla jednostek 7 kW ~ 9 kW ) oraz 50 litrów ( dla 12 kW ~ 16 kW oraz 9 kW / T-cap)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

4/ Panasonic zaleca bufor 50 l , wykorzystywany do defrostu tzw. I stopnia,

Marek2504
27-07-2017, 12:53
To rozwiązanie kolegi Map78 z tym mieszaczem jest dobre, jeżeli faktycznie obniża temp.podłogówki bez dodatkowej pompy. Akurat mam taki w swojej podłogówce, ale razem z pompą obiegową. Zawór 3 termostatyczny -czy chodzi o zwykły taki do grzejników z głowica termostatyczną? Musiałbym go zamontować w skrzynce rozdzielacza, a tam jest zawsze cieplej niż w pomieszczeniach. Myślałem jeszcze powrót z grzejników dać na zasilanie podłogówki. Chciałbym uniknąć sprzęgła bo w przyszłości muszę zrobić wszędzie podłogówkę. Żona mnie strasznie o to męczy.

Andrzej5101
27-07-2017, 13:49
Masz b.mądrą technicznie żonę .
Map78 ma zawór trójdrożny termostatyczny na dobiegu podłogówki . W Panasach najkorzystniej jest jeżeli dT= 5 st, więc można tą temperaturą różnicować właśnie jedynie o te 4-5 st i to w zupełności wystarcza. Na jednym obiegu pracuje podłogówka a na drugim obiegu pracują 3 klimakonwektory ( wstawione w miejsce zlikwidowanych grzejników), 2 grzejniki i 2 drabinki bez bufora i wszystko działa czwarty sezon znakomicie . Chcesz więcej informacji , poczytaj jego posty lub skontaktuj się z nim

St@nley
27-07-2017, 14:55
Nawet gdybym nie płacił ZUS-u robił na czarno bez faktury, umowy, kupił najtańszy materiał - wszystko chińskie z allegro, robił to dla mamy to itak za 22tyś T-CAP 9kW się nie da za tyle zrobić, więc proszę nie rzucać kwotami z kapelusza bo to robi tylko zamieszanie.
A czy ja gdzieś pisałem, że mam T_CAPa? Mam zwykłą 9kW jednofazówkę serii H.

St@nley
27-07-2017, 14:57
Ale ja pytałem o zwyklego Panasonica seri H , nie TCATa a on jest tańszy kilka tyś.
Jeszcze mam czas ,ale już powaznie rozglądam się w okolicy za pompą.Wolałbym aby serwis był max 50 km od mojego domu, gdyż będzie to jedyne źródło ogrzewania.
Jak wyżej mam zwykłąjednowfazową 9kW serii H.

Michalgosc
27-07-2017, 18:11
To ja już nie rozumiem tego,co chwile czytam że z PC PW Panasonic da się zmieścić z kotlownią w 20-22 tyś a tu większość płaci 33-35 tyś.
Ja na lg dostalem wycenę 28 tyś, więc jeśli mam zapłacić ponad 30 tys to będzie jednak gaz.A wolałbym pompę.

Sama pompa to 20tyś +/- 5tyś zależnie od modelu, mocy i sprzedawcy tu za wiele nie uszczypniesz ,pozostała część kotłowni prawie się nie zmienia tu można szukać oszczędności robiąc ją samemu lub ze szwagrem i litrą wódki.

imrahil
27-07-2017, 20:35
ja na Panasonic 7 kW dostałem wycenę 20 tys. PLN (kompletna kotłownia z CWU), ale to było 3 lata temu. tutaj wszyscy szukają 9 kW. czy w ogóle ktoś posiada 7 kW?

maciuspala
27-07-2017, 21:47
Ja mam ozc wyliczone na 6400 kW dla CO wiec z CWU 7 kw może być trochę mało.
Czy cała kotlownia różni sie dla PC i gazu?Może miejscowy hydraulik zrobi całą instalację z podlogówką a spec od pompy tylko odpalił pompę i przy okazji przepuscił ją na 8%.

St@nley
28-07-2017, 07:23
Ja mam ozc wyliczone na 6400 kW dla CO wiec z CWU 7 kw może być trochę mało.
Czy cała kotlownia różni sie dla PC i gazu?Może miejscowy hydraulik zrobi całą instalację z podlogówką a spec od pompy tylko odpalił pompę i przy okazji przepuscił ją na 8%.
Tak się zazwyczaj robi. Czyli przygotowujesz podejscie pod pompę 2 rury od rozdzielaczy i rury do ZW, CWU i ewentualnie cyrkulacji. Resztę spina Ci już firma od pompy, jak wstawia pompę i zbiornik. Na tym nie ma jak zaoszczedzić, bo to trzeba już spią do kupy w trakcie montażu. Kotłownia niewiele się różni od wersji z piecem gazowym.

Tulisko
28-07-2017, 07:46
ja na Panasonic 7 kW dostałem wycenę 20 tys. PLN (kompletna kotłownia z CWU), ale to było 3 lata temu. tutaj wszyscy szukają 9 kW. czy w ogóle ktoś posiada 7 kW?

Kolega PaRa chyba ma siódemkę;-)

asolt
28-07-2017, 08:08
Ja mam ozc wyliczone na 6400 kW dla CO wiec z CWU 7 kw może być trochę mało.
Czy cała kotlownia różni sie dla PC i gazu?Może miejscowy hydraulik zrobi całą instalację z podlogówką a spec od pompy tylko odpalił pompę i przy okazji przepuscił ją na 8%.

Nie prawda, zapotrzebowanie na ciepło czyli w tym przypadku 6400 kWh nie ma bezposredniego odniesienia do mocy urządzenia grzewczego, w wynikach OZC masz taką wartosc jak "projektowe obciązenie cieplne fiHL" w [W] . Do niego odnosisz moc pompy powiekszoną o ok. 0,25 kW x ilosc osób. Kotłownia i podłogówka do pompy i gazu nie róznisie niczym pod warunkiem ze została zaprojektowana na najmniejszą mozliwą Tz.

PaRa
28-07-2017, 08:19
Kolega PaRa chyba ma siódemkę;-)

A mam 7, i tej zimy używałem / testowałem, wprawdzie na pół gwizdka bo wprowadziłem się w marcu 2017
Koszt instalacji 23250 zł, za całość z CWU, faktura z końca 2016, mazowieckie.

U mnie dobra by była 6 kW ale Panas takich nie miał w ofercie.

Tulisko
28-07-2017, 09:46
A mam 7, i tej zimy używałem / testowałem, wprawdzie na pół gwizdka bo wprowadziłem się w marcu 2017
Koszt instalacji 23250 zł, za całość z CWU, faktura z końca 2016, mazowieckie.

U mnie dobra by była 6 kW ale Panas takich nie miał w ofercie.

A mogę zapytać jakie grzałki masz w pompce? 3kW czy 6kW? Robiłeś test szczelności budynku i termowizję przed doborem pompy?

PaRa
28-07-2017, 12:36
A mogę zapytać jakie grzałki masz w pompce? 3kW czy 6kW? Robiłeś test szczelności budynku i termowizję przed doborem pompy?

Grzałka chyba 3kW bo taki były w 1 fazowych, szczelności i termowizji nie robiłem. Zrobiłem tylko OZE, na początku chciałem bufor ale jak porównałem koszty to wybrałem PC ( tym bardziej że otrzymałem dofinansowanie 25% ).

asolt
28-07-2017, 13:16
... Zrobiłem tylko oze,

ozc

maciuspala
28-07-2017, 14:08
Nie prawda, zapotrzebowanie na ciepło czyli w tym przypadku 6400 kWh nie ma bezposredniego odniesienia do mocy urządzenia grzewczego, w wynikach OZC masz taką wartosc jak "projektowe obciązenie cieplne fiHL" w [W] . Do niego odnosisz moc pompy powiekszoną o ok. 0,25 kW x ilosc osób. Kotłownia i podłogówka do pompy i gazu nie róznisie niczym pod warunkiem ze została zaprojektowana na najmniejszą mozliwą Tz.

Fakt sprawdziłem rano wyniki i wychodzi że potrzebuje 4,4kW +0,75kW na CWU czyli 5,15kW jakby się uparł to wystarczyła by 5 kW i jakby co farelką dogrzewać.
czyli 7kw to z dużym zapasem:-)

asolt
28-07-2017, 15:40
Fakt sprawdziłem rano wyniki i wychodzi że potrzebuje 4,4kW +0,75kW na CWU czyli 5,15kW jakby się uparł to wystarczyła by 5 kW i jakby co farelką dogrzewać.
czyli 7kw to z dużym zapasem:-)

Ze wzgledu na dogrzanie cwu w okienku popołudniowym II taryfy cwu ten zapas wcale taki wielki nie jest, a przy okazji mamy lepsze wykorzystanie II taryfy do ogrzewania

CNC_POMPY_CIEPLA
28-07-2017, 22:15
Fakt sprawdziłem rano wyniki i wychodzi że potrzebuje 4,4kW +0,75kW na CWU czyli 5,15kW jakby się uparł to wystarczyła by 5 kW i jakby co farelką dogrzewać.
czyli 7kw to z dużym zapasem:-)

Twoje zapotrzebowanie 5,15kW jest przy -20st.C Czyli pompa musi dysponować mocą taką przy -20st.C!
Pompa Panasonic SDC 7kW przy -20st.C ma 3,3kW, więc co najmniej 2kW będzie dogrzewać grzałkami, a zapotrzebowanie było pewnie liczone dla temperatury wewnątrz +20st.C jak będzie miało być np. 24st.C to może się okazać że pompa Panasonic SDC 7kW przy -20st.C nawet z grzałkami będzie za mała.

Do tego grzanie w taniej taryfie wymaga zapasu mocy pompy, taką Panasonic SDC 7kW będzie można grzać w taniej taryfie tylko do około +2st.C poniżej tej temperatury pompa będzie pracować w taniej taryfie i w drogiej, a to już potrafi mocno zwiększyć koszty ogrzewania.

Pomp ciepła nie dobiera się na styk!
Kiedyś była tendencja żeby dawać duże kotły zasypowe, często 5x za mocne, a teraz idzie się w inną paranoję wszyscy próbują dobrać jak najmniejszą pompę a to również szkodliwe.

Andrzej5101
29-07-2017, 05:58
maciuspala . W okolicach Brzeska , podobnie jak w Krakowie mrozy - 20 C to rzadkość . Pompa Panasonic SDC 7 kW przy - 15 st.C ma 4,6 kW i w zupełności wystarczy, gdyż dla tej strefy ilość godzin z temperaturami < - 15C to ok. 19 h . Patrz przykład kolegi PaRa ( dane w stopce )

CNC_POMPY_CIEPLA
29-07-2017, 07:17
maciuspala . W okolicach Brzeska , podobnie jak w Krakowie mrozy - 20 C to rzadkość . Pompa Panasonic SDC 7 kW przy - 15 st.C ma 4,6 kW i w zupełności wystarczy, gdyż dla tej strefy ilość godzin z temperaturami < - 15C to ok. 19 h . Patrz przykład kolegi PaRa ( dane w stopce )

Kolego dane na które patrzysz to średnia dobowa, bo nie ma(nie widziałem) danych które pokazują nam średnią dzienną, i nocną.
a skoro masz średnią 19h dla -15st.C to najprawdopdobniej wygląda to tak:

W dzień(załużmy12kh) -10st.C
a w nocy(załużmy12h) -20st.C,

co nam mówi mniej więcej tyle że przez pół doby pompa nie będzie dawała rady, przez drugie pół będzie pracować agregat na 100% i grzałki pełną mocą, po to żeby nadrobić to czego w ciągu nocy nie dała rady.
A w domu będziemy mieli wachankę temperatur. W nocy chłodniej a w dzień cieplej.
SUPER, no a potem przyjdzie rachunek i jeszcze po ciężkim sezonie będą opinie że pompa jest do d. bo głośno chodzi i rachunki wysokie.
A wystarczyło nie czytać forum i słuchać instalatora który mówił weź 9kW, a nie 7kW.

Andrzej5101
29-07-2017, 07:38
To nie są średnie dobowe tylko wartości rzeczywiste, które tylko tyle godzin trwają w tych rejonach Polski ( wiem bo trochę tu mieszkam ). Pompy te mają 3 kW grzałki , a ponadto w okresie tych 19 h , jeżeli temperatura wewnątrz pomieszczeń spadnie o 1 C, to nic się nie stanie. Najniższe temperatury, jeżeli są to są w nocy, kiedy śpimy a więc dla komfortu cieplnego, obniżenie temperatury wewnątrz , będzie korzystne dla zdrowia lokatorów
Wybór mocy zależy też od możliwości akumulacyjnych budynku ( wylewki ) , preferencji lokatorów i szeregu innych czynników .
Instalator ma w tym interes aby namawiać nas na pompy o dużo większej mocy .
Nie raz było to już poruszane na tym forum

PaRa
29-07-2017, 10:13
Trzeba zachować zdrowy rozsądek, moim zdaniem głupotą jest kupować pompę 5kW przy zapotrzebowaniu 5,15kW, ale też dla zapotrzebowania 5,15kW przewymiarowana pompa do 9 kW nie ma sensu. Optymalna wydaje się 7 kW, ale bez pełnej informacji na temat budynku, preferencji domowników cieżko wydawać werdykty.

bobrow
29-07-2017, 11:02
Ponownie pojawia się kwestia mocy znamionowej i nadal jest to nie jasne dla potencjalnego inwestora .
Myślę , że trzeba na to tak patrzeć :
-zapotrzebowanie na moc PC w najniższej temp w mojej okolicy
-pewien zapas mocy pod T2 uzasadniony ekonomicznie (np kolejna PC w typoszeregu)
Dlatego właśnie dla tego samego domu pojawiają się różne moce.
Niekiedy proponuje się dobór PC wg standardów sprzed 10 lat , tj dobór PC na 80% zapotrzebowania i akternatywne źródełka...
Pzdr

ProStaś
29-07-2017, 11:07
W dzień(załużmy12kh) -10st.C
a w nocy(załużmy12h) -20st.C,

.




wachankę

Ja naprawdę nie jestem jakimś purystą językowym, ale ZMIŁUJ się Waszmość.:eek:

Pisz przez jakiś edytor tekstów albo używaj Firefoxa, podkreślają błędy.
Winno być:
"załóżmy" i "wahania".

asolt
29-07-2017, 14:06
A wystarczyło nie czytać forum i słuchać instalatora który mówił weź 9kW, a nie 7kW.

Jaką moc minimalną ma ta pompa 9 kW i jaki jest COP dla tej mocy bo tym przypadku na tej mocy minimalnej pompa bedzie pracowała wiekszosc okresu grzewczego.

Andrzej5101
30-07-2017, 10:08
Też byłbym zainteresowany ;
Jaką moc minimalną ma pompa 7 kW i jaki jest COP dla tej mocy ?
Dla pompy PC/PW 7 kW/1f ; minimalna moc modulacyjna to = 1,59 kW a dla pompy 9 kW/1f, to 2,20 kW

30-07-2017, 20:50
W sobote dolaczylem do grona szczesliwcow z PC panasonica ( mam nadzieje ze szczesliwcow) :)
@Bobrow jakies dobre rady o czym powinienem pamietac jak bede uruchamial ogrzewanie na zime ? :)

bobrow
31-07-2017, 07:49
W sobote dolaczylem do grona szczesliwcow z PC panasonica ( mam nadzieje ze szczesliwcow) :)
@Bobrow jakies dobre rady o czym powinienem pamietac jak bede uruchamial ogrzewanie na zime ? :)

Witaj w klubie...
Jesteś już całkiem dobrze "obryty" w Panasie i już wiesz o co kaman.
Napisz może coś o swojej instalacji (i ogólnie o domu np w stopce-będzie łatwiej się czytało) , np :

-jaki model PC
-jakie przyłącza do PC
-bufor
-zas CWU
-ciepłomierz
Całą "zabawę" z parametrami to już będziesz miał na żywym organizmie zimą (i to chyba nie jedną...)
pzdr

31-07-2017, 08:19
Uzupełniłem stopkę, ale podaję też tutaj :)

PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach.
Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

Jedyne co udało mi się sprawdzić to zagrzanie zasobnika CWU 300l - PC dziabnęła 2kwh (dane z podlicznika specjalnie założonego pod PC bo z licznika wbudowanego w PC było ciut mniej ) Pobawiłem się też trochę grzaniem bufora i chwilowe COPy były zaskakujaco dobre. Pobieranych 1,8 kw, oddanych ponad 10. Mam nadzieję , że srednioroczny osiągnie conajmniej 3 :)

bobrow
31-07-2017, 08:36
Mate ,
rozumiem ,że masz dwie pompy obiegowe wtórne ?

31-07-2017, 08:59
Tak ;) Sterowane termostatami.

bobrow
31-07-2017, 09:10
Ok-sprawa jasna.
U mnie przy 4 osobach idzie trochę CWU , dlatego nie mam uruchomionego wybijania legionelli - no może jak przez 2 tyg nikogo nie ma w chałupie ,to zagrzeję do 65st zas.
Temp na PC CWU mam 45st- temp wyjściowa w zakresie od 51 do 45st , czujnik mam zamontowany najniżej w zasobniku - a dT na CWU 8K.
pzdr

31-07-2017, 10:00
U mnie tez bedzie szło dużo, w ogole jakoś dużo wody zużywamy :) Tez jest nas czwórka. To sie sprawdzi dopiero jak będę mieszkał. Pierwsza zima będzie niezamieszkała wiec bede chciał utrzymac w domu pewnie z 18 stopni tylko pod wykonawców wykończeniówki. Czujnik w CWU tez z tego co pamietam mam na samym dole.

Jak grzejesz CWU ? Raz na dobe Ci wystarcza ?

bobrow
31-07-2017, 10:12
U mnie tez bedzie szło dużo, w ogole jakoś dużo wody zużywamy :) Tez jest nas czwórka. To sie sprawdzi dopiero jak będę mieszkał. Pierwsza zima będzie niezamieszkała wiec bede chciał utrzymac w domu pewnie z 18 stopni tylko pod wykonawców wykończeniówki. Czujnik w CWU tez z tego co pamietam mam na samym dole.

Jak grzejesz CWU ? Raz na dobe Ci wystarcza ?

U mnie jest non-stop CWU dostępna , mam tylko drugi czujnik w górnej części zasobnika i kiedy w godzinach T1 zmniejszy się ilość (słup) ciepłej wody w zasobniku- to wtedy włączy się PC ( a w T1 PC działa wg swojego czujnika)

31-07-2017, 10:38
Zobaczymy jak to u mnie będzie działało :) Czekam az posadzki swoje odstoją i za 2 tyg ruszam z wygrzewaniem. Zobaczymy jaka temp osiągnie przez 10 dni pracy bo tyle niby wygrzewa. Jeszcze akurat dobrze sie trafi z taryfami bo zacznę od piątku wieczora (2T przez cały weekend) i jeszcze mam święto po drodze, to też daje cały dzień 2T :)

Marcin_I
01-08-2017, 08:15
Witam
mam nadzieje że w dobrym temacie poruszam sprawę, otóż przejrzałem wiele stron tego tematu i nie umiem znaleźć schematu podłączenia/instalacji pompy ciepła.
Od jakiegoś czasu czeka na mnie PC Panasonica 5KW (Panasonic KIT-WC05H3E5) montowana będzie do domu bliskiemu pasywności czyli energooszczędnego, osoba i potrzebuje to zamontować. Mój instalator / hydraulik który właśnie kładzie mi podłogówkę itd jest w stanie sam to zrobić ale nie możemy znaleść jakiegoś czytelnego schematu jej podłączenia, a wyczytałem że dobrze mieć taką instalacje z buforem, czyli jednostka zewnętrzna poza, bojler, bufor PC instalowane na ścianie wewnętrznej... tyle wiem. Czy ktoś*potrafi pomóc? może ma schematy swojej instalacji i się podzieli? bo jak w życiu bywa teoria teorią, a praktyka swoje.

01-08-2017, 09:55
Coś mi się wydaje, że konkretnej odpowiedzi możesz nie otrzymać. Póki nie widziałem montażu na własne oczy to wydawało mi się to banalnie proste, parę rurek i vuala :) Niestety nie jest tak różowo i naprawde jest sporo roboty. Przynajmniej było u mnie.

Andrzej5101
01-08-2017, 10:24
Pierwszy lepszy z brzegu ; http://www.instalator.pl/2016/07/powietrzne-pompy-ciepla-schematy-instalacji/

Marcin_I
01-08-2017, 11:27
No właśnie te schematy nie do końca są czytelne, są też przykładowe tu http://www.pompymeeting.pl/schemat-instalacji ale lepiej mieć taki który jest sprawdzony i działa u kogoś.
Pytanie czy jest sens się z tym bawić jak się tego nie robiło (mój instalator łączył inną pompę ale takiej powietrznej nie miał nigdy w ręku) czy też zlecić komuś kto zajmuje się tym na codzień - i ile powinno to kosztować?

Marek2504
01-08-2017, 12:05
Poczytaj tu:http://netklima.pl/wp-content/uploads/2015/07/Poradnik-Instalacyjny.pdf. Powinno być wszystko co Cię interesuje. To jest seria F, ale myślę,żę nowe pompy instaluje się podobnie.

kaszpir007
01-08-2017, 12:15
No właśnie te schematy nie do końca są czytelne, są też przykładowe tu http://www.pompymeeting.pl/schemat-instalacji (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.pompymeeting.p l%2Fschemat-instalacji) ale lepiej mieć taki który jest sprawdzony i działa u kogoś.
Pytanie czy jest sens się z tym bawić jak się tego nie robiło (mój instalator łączył inną pompę ale takiej powietrznej nie miał nigdy w ręku) czy też zlecić komuś kto zajmuje się tym na codzień - i ile powinno to kosztować?

Chcesz powierzyć montaż pompy oosbie któa nie ma żadnego pojęcia o montazu i od razu stracić gwarancję?
Gratuluję podejścia ...

Montować powinna osoba która ma autoryzację i tym się zajmuje i ma doświadcznie i podbije Ci gwarancję , później bedzie to serwisować i itd ...

Marek2504
01-08-2017, 12:18
I jeszcze tu:http://netklima.pl/wp-content/uploads/2015/07/Podr%C4%99cznik-Projektowania.pdf.

Marcin_I
01-08-2017, 22:00
Dziękuje @Marku, myślę że dzięki temu będziemy w domu :)
@Kaszpir007 nie do końca - tzn montażysta od którego to kupiłem mieszka dość daleko (to nauczka dla innych by szukać lokalnie a nie by taniej i oszczędzać) i jest problem przyjazdu (ale przyjedzie, sprawdzi i uruchomi by miało to gwarancje), a lokalnych monterów i tym samym sprzedawców średnio to interesuje bo wolą sprzedać od siebie PC niż montować czyjąś, ba odczuwam dziwną tendencje jak rozmawiałem dziś z kilkoma osobami że próbują mi wmówić że mam złą pompę - w sensie że się nie nadaje do mojego domu bo jest za mała, i czy mocą czy PC powietrzne w naszym klimacie się nie sprawdzają bo się szronią ... i to że mówię że rozważałem wszystkie opcje, z gruntową która przez drogie odwierty mi się nie opłaca, że dom będzie pasywny i będzie miał naprawdę malutkie zapotrzebowanie na energię i ta pompa jest wręcz za duża wg obliczeń, to nie trafia... i boje się że jest tak jak z moją budową, 90% ludzi patrzy na mnie jak na debila - jak ludki u mnie mieli ocieplać i robią coś niedokładnie na co zwraca się im uwagę to patrzą mówiąc ale o co chodzi przecież będzie ciepło. No i teksty typu nie ma szans by tak to działało, ma Pan za dużo kasy, i dziwne uśmieszki. Także po 2 latach budowy gdzie liczyłem że w rok się wprowadzę mam dość budowy domu systemem gospodarczym - typu wyszukujemy dobre ekipy ... bo z ludźmi jest totalny problem, albo ich nie ma albo wszystko pieprzą. Myślę że jak skończę dom (plan jest do końca września-października) to dokładnie opiszę swoją historię bez ściemy marketingowej :)

St@nley
06-08-2017, 11:27
Wczoraj czyściłem wbudowany filtr wody w jednostce i zauważyłem, że zawory odcinające przy filtrze jakoś słabo trzymają i przepuszczają wodę. Do tego stopnia, że ciśnienie wypychało mi wkładkę filtra, gdy ją wsadzałem na miejsce. Czy to normalne czy może mam wadliwe zawory odcinające?

oberwatorPC
06-08-2017, 15:38
Wczoraj czyściłem wbudowany filtr wody w jednostce i zauważyłem, że zawory odcinające przy filtrze jakoś słabo trzymają i przepuszczają wodę. Do tego stopnia, że ciśnienie wypychało mi wkładkę filtra, gdy ją wsadzałem na miejsce. Czy to normalne czy może mam wadliwe zawory odcinające?

Z tego co wiem wszystko w serii H jest plastikowe zawory również co jakoś specjalnie nie wpływa na ich trwałość i niezawodność za to cena 4 x większa od dobrych mosiężnych.

domelek
06-08-2017, 16:43
Z tego co wiem wszystko w serii H jest plastikowe zawory również co jakoś specjalnie nie wpływa na ich trwałość i niezawodność za to cena 4 x większa od dobrych mosiężnych.

Byle wytrzymały do końca gwarancji, że potem niech się właściciel martwi. Instalatorzy zacierają już rękawy - o będzie dużo roboty ;)

uve_solid
06-08-2017, 17:00
Witam
Czy warto inwestować w oryginalny sterownik pokojowy PAW-A2W-RTWIRED do PC SDC Panasonic 9 kw, jakie ma funkcje dodatkowe że kosztuje 500 PLN ? Może jakiś inny sensowny sterownik warto podpiąć. Chciałbym korzystać z funkcji chłodzenia PC latem.

St@nley
06-08-2017, 18:45
Byle wytrzymały do końca gwarancji, że potem niech się właściciel martwi. Instalatorzy zacierają już rękawy - o będzie dużo roboty ;)
Bez przesady można żyć bez tych zaworów, bo mam dodatkowe przed pompa. Ale tak czy inaczej są plastikowe i najwyraźniej przepuszczaja. Muszę to jeszcze sprawdzić i jak coś będę reklamował.

oberwatorPC
06-08-2017, 19:18
Bez przesady można żyć bez tych zaworów, bo mam dodatkowe przed pompa. Ale tak czy inaczej są plastikowe i najwyraźniej przepuszczaja. Muszę to jeszcze sprawdzić i jak coś będę reklamował.

A jak się skończy gwarancja i będą przepuszczać? Widać to zamierzone działanie producenta.

St@nley
06-08-2017, 19:33
A jak się skończy gwarancja i będą przepuszczać? Widać to zamierzone działanie producenta. Tak jak pisałem mam jeszcze zawory przed jednostką, więc damy radę. Mógłby ktoś z was sprawdzić jak one się u was zamykają czy tylko przekręcając o 90 stopni jak w standardowym zaworze kultowym, czy może jakoś inaczej? Bo może jakoś źle je zamknąłem?

11-08-2017, 08:33
Zamierzam dzisiaj wrzucić program wygrzewania posadzek. Jakieś rady ? Z tego co wiem przy tym programie mam rozkrecić wszystkie przepływy i obiegi na maxa i dac PC pracować przez całe 10 dni nic nie grzebiąc. Prawda to ? :)

Andrzej5101
11-08-2017, 09:35
Może taki sposób wygrzewania Cię zaciekawi ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page211

11-08-2017, 09:45
Jest gotowy w serii H także nie musze się bawić i zmieniać :)

agb
11-08-2017, 19:06
Z tego co kolega PaRa pisał, to jak zabraknie prądu to program uruchamia się od początku. Chyba, ze w serii H to poprawili.

PaRa
11-08-2017, 21:39
Z tego co kolega PaRa pisał, to jak zabraknie prądu to program uruchamia się od początku. Chyba, ze w serii H to poprawili.

Ja tylko przekazałem słowa mojego instalatora, i dlatego wygrzewałem analogowo a nie programem.

11-08-2017, 21:58
Cale szczescie ze nie zaczalem wygrzewac. Burza zalatwila prad na dzialce. Jutro z ranca mam zamiar uruchomic program :)

CNC_POMPY_CIEPLA
11-08-2017, 22:37
Cale szczescie ze nie zaczalem wygrzewac. Burza zalatwila prad na dzialce. Jutro z ranca mam zamiar uruchomic program :)

PAmiętaj że jak zaczną pracować pompy obiegowe to może spaść ciśnienie w instalacji bo resztki powietrza wyjdą. Dlatego obserwuj na początku ciśnienie wody.

12-08-2017, 11:21
Uruchomilem o 8:30, sprezarka wystartowala chwile i stanela, PC dzialala, do czasu wyjazdu z dzialki agregat nie pracowal. Coekawy jestem co bedzie wieczorem jak pojade sprawdzic temperatury :) Na wyswietlaczu pokazywao ze docelowa temp wody ma byc na dzis 25 stopni, a obecnie jest 20.

12-08-2017, 16:49
No i dupa. Robil ktos to automatyczne suszenie betonu ? Tak jak rano byly temp tak sa, nic sie nie zmienilo, sprezarka nie chodzi i w zasadzie raczej nie chodzila bo zezarlo przez caly dzien tylko 2 kwh czyli pewnie pompki obiegowe wciagnely bo te chodza. Jakies pomysly ? Czy ten program tak po prostu ma ze w pierwszy dzien mieli sobie wode ?

St@nley
12-08-2017, 18:18
No i dupa. Robil ktos to automatyczne suszenie betonu ? Tak jak rano byly temp tak sa, nic sie nie zmienilo, sprezarka nie chodzi i w zasadzie raczej nie chodzila bo zezarlo przez caly dzien tylko 2 kwh czyli pewnie pompki obiegowe wciagnely bo te chodza. Jakies pomysly ? Czy ten program tak po prostu ma ze w pierwszy dzien mieli sobie wode ?
A czasem nie masz włączonej blokady, że powyżej jakieś temp. zewnętrznej pompa nie pracuje?

12-08-2017, 18:51
Wydaje mi sie ze ustawilem max czyli 30 stopni bodajze.

radd9314
13-08-2017, 12:39
Witam wszystkich,
Mianowicie jestem w trakcie modernizacji swojej instalacji cieplnej. Aktualnie posiadam piec na drewno (brak gazu ziemnego na wsi). Dom jest 11 letni. Po wyliczeniach dokonanych przez oddział Panasonica zaproponowano mi dwie pompy ciepła Panasonic serii H o mocy 16 kWh. Wydaje mi się to zbyt dużo jak na informacje, które znalazłem na forum. Czy mógłbym kogoś prosić o pomoc w dobraniu urządzenia? Stanąłem w miejscu i informacja z Panasonica nie za bardzo mnie pocieszyła.

1. Temperatura zasilania na piecu: 60 stopni.
2. Grzejniki: panelowe-stalowe, wymiary: 120x60 cm, ilość: 17 sztuk.
3. Drewniane okna 2-szybowe.
4. Izolacja ścian: wełna 10 cm, izolacja dachu: 5 cm wełna miękka rozwijana.
5. Ilość osób: 3-4.
6. W sumie łącząc ogrzewanie podłogowe w salonie,kuchni, dwóch łazienkach wychodzi 160m2 "podłogówki".
7. W domu chcielibyśmy aby temperatura wynosiła 22 stopnie. Do tej pory na licznikach założonych na ścianie "optymalnie" stawało się po osiągnięciu 25 stopni. Z tym, że dużo ciepła uciekało do antresoli i podczas otwierania drzwi. Podałem temperaturę odczuwalną.
8. Dodatkowo pomagać będą kolektory próżniowe Viessmanna.

pow. zabudowy 311 m2
pow. całkowita 400 m2
pow. użytkowa 309 m2
pow. netto 335 m2
kubatura 1430 m3.

Z góry dziękuję

cristoteles
13-08-2017, 13:21
Witam wszystkich,
Mianowicie jestem w trakcie modernizacji swojej instalacji cieplnej. Aktualnie posiadam piec na drewno (brak gazu ziemnego na wsi). Dom jest 11 letni. Po wyliczeniach dokonanych przez oddział Panasonica zaproponowano mi dwie pompy ciepła Panasonic serii H o mocy 16 kWh. Wydaje mi się to zbyt dużo jak na informacje, które znalazłem na forum. Czy mógłbym kogoś prosić o pomoc w dobraniu urządzenia? Stanąłem w miejscu i informacja z Panasonica nie za bardzo mnie pocieszyła.

1. Temperatura zasilania na piecu: 60 stopni.
2. Grzejniki: panelowe-stalowe, wymiary: 120x60 cm, ilość: 17 sztuk.
3. Drewniane okna 2-szybowe.
4. Izolacja ścian: wełna 10 cm, izolacja dachu: 5 cm wełna miękka rozwijana.
5. Ilość osób: 3-4.
6. W sumie łącząc ogrzewanie podłogowe w salonie,kuchni, dwóch łazienkach wychodzi 160m2 "podłogówki".
7. W domu chcielibyśmy aby temperatura wynosiła 22 stopnie. Do tej pory na licznikach założonych na ścianie "optymalnie" stawało się po osiągnięciu 25 stopni. Z tym, że dużo ciepła uciekało do antresoli i podczas otwierania drzwi. Podałem temperaturę odczuwalną.
8. Dodatkowo pomagać będą kolektory próżniowe Viessmanna.

pow. zabudowy 311 m2
pow. całkowita 400 m2
pow. użytkowa 309 m2
pow. netto 335 m2
kubatura 1430 m3.

Z góry dziękuję
Przede wszystkim każdy Ci to powie abyś zrobił uczciwe OZC. Wtedy byłoby najprościej dobrać pompę.
Ocieplenie domu masz dość skąpe a i powierzchnia domu dość okazała. Spodziewam się że ta 16-tka może nie być taka za mała.

Pratchawiec
13-08-2017, 15:22
Witam

Te dwie 16-ki to T-Capy?
17 grzejników...... 60* zasilanie....
Nawet jeśli, przy takiej kubaturze i ociepleniu to zapewne "na styk".
Pomyśl o T-Capie na podłogówkę i HT od Daikina na grzejniki.
Będzie jeszcze drożej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
13-08-2017, 22:53
Witam wszystkich,
Mianowicie jestem w trakcie modernizacji swojej instalacji cieplnej. Aktualnie posiadam piec na drewno (brak gazu ziemnego na wsi). Dom jest 11 letni. Po wyliczeniach dokonanych przez oddział Panasonica zaproponowano mi dwie pompy ciepła Panasonic serii H o mocy 16 kWh. Wydaje mi się to zbyt dużo jak na informacje, które znalazłem na forum. Czy mógłbym kogoś prosić o pomoc w dobraniu urządzenia? Stanąłem w miejscu i informacja z Panasonica nie za bardzo mnie pocieszyła.

1. Temperatura zasilania na piecu: 60 stopni.
2. Grzejniki: panelowe-stalowe, wymiary: 120x60 cm, ilość: 17 sztuk.
3. Drewniane okna 2-szybowe.
4. Izolacja ścian: wełna 10 cm, izolacja dachu: 5 cm wełna miękka rozwijana.
5. Ilość osób: 3-4.
6. W sumie łącząc ogrzewanie podłogowe w salonie,kuchni, dwóch łazienkach wychodzi 160m2 "podłogówki".
7. W domu chcielibyśmy aby temperatura wynosiła 22 stopnie. Do tej pory na licznikach założonych na ścianie "optymalnie" stawało się po osiągnięciu 25 stopni. Z tym, że dużo ciepła uciekało do antresoli i podczas otwierania drzwi. Podałem temperaturę odczuwalną.
8. Dodatkowo pomagać będą kolektory próżniowe Viessmanna.

pow. zabudowy 311 m2
pow. całkowita 400 m2
pow. użytkowa 309 m2
pow. netto 335 m2
kubatura 1430 m3.

Z góry dziękuję

wejdz na stronę http://cieplowlasciwie.pl/start i wstępnie policz sobie zapotrzebowanie, wynik podaj na forum będzie wiadomo coś więcej.

radd9314
15-08-2017, 23:20
Wielkie dzięki za rady. Wykonałem obliczenia na stronie i nie jest za kolorowo. Tak jak mówiliście i tak jak Panasonic twierdził. Nawet jeśli byłyby lekko zakłamane bez profesjonalnego OZC to jedna 16 kWh T-Cap nie starczy. W tym przypadku chyba pozostanę przy starym ogrzewaniu na drewno i czeka mnie instalacja preizolowanej rury z garażu. Jedyne co mnie nurtuje to powierzchnia użytkowa jaką należało podać w programie. W planach budynku powierzchnia użytkowa wynosi 310m2 (na piętrze występują skosy oraz spora antresola) natomiast w programie po wyliczeniu pomnożone zostało to razy dwa. Czy jest to prawidłowe liczenie? Wtedy biorąc 42W/m2*310m2, 16 kWh Panasa starczyłaby idealnie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2mdu Z góry dzięki za pomoc

fachman19
16-08-2017, 06:57
Cale szczescie ze nie zaczalem wygrzewac. Burza zalatwila prad na dzialce. Jutro z ranca mam zamiar uruchomic program :)

skoro masz problemy z zasilaniem to zamontój przepięciówke typu D. Ochronisz elektronikę ( PC) to głównie elektronika

16-08-2017, 07:02
Mam wszystko zamontowane, bardziej chodzilo mi o to ze kazde przerwanie programu wygrzewania zaczyna go od nowa :)

Andrzej5101
16-08-2017, 09:55
Wtedy biorąc 42 W/m2 * 310 m2, 16 kWh Panasa starczyłaby idealnie.
Przy parametrach ocieplenia jak ma ten budynek to raczej ; 62 W/ m2
Koniecznie profesjonalne OZC do zrobienia

asolt
16-08-2017, 10:15
... Jedyne co mnie nurtuje to powierzchnia użytkowa jaką należało podać w programie. W planach budynku powierzchnia użytkowa wynosi 310m2 (na piętrze występują skosy oraz spora antresola) natomiast w programie po wyliczeniu pomnożone zostało to razy dwa. Czy jest to prawidłowe liczenie? Wtedy biorąc 42W/m2*310m2, 16 kWh Panasa starczyłaby idealnie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2mdu Z góry dzięki za pomoc

Bardzo szkoda ze nie nurtuje Ciebie fakt ze dokladnosc tego kalkulatora w przypadku skomplikowanej bryły budynku, dosc słabego ocieplenia moze byc w granicach do 100%. Jakiekolwiek liczenie dla doboru mocy pompy ciepłą tym klakulatorem jest bez sensu.

Marcin34_Śl
16-08-2017, 20:06
No i dupa. Robil ktos to automatyczne suszenie betonu ? Tak jak rano byly temp tak sa, nic sie nie zmienilo, sprezarka nie chodzi i w zasadzie raczej nie chodzila bo zezarlo przez caly dzien tylko 2 kwh czyli pewnie pompki obiegowe wciagnely bo te chodza. Jakies pomysly ? Czy ten program tak po prostu ma ze w pierwszy dzien mieli sobie wode ?

Ja wygrzewałem tym programem i zadziałało. WYgrzewanie jest chyba niezależne od innych ustawień jak. np. max temp na zewnątrz itp.

CNC_POMPY_CIEPLA
16-08-2017, 21:41
Wielkie dzięki za rady. Wykonałem obliczenia na stronie i nie jest za kolorowo. Tak jak mówiliście i tak jak Panasonic twierdził. Nawet jeśli byłyby lekko zakłamane bez profesjonalnego OZC to jedna 16 kWh T-Cap nie starczy. W tym przypadku chyba pozostanę przy starym ogrzewaniu na drewno i czeka mnie instalacja preizolowanej rury z garażu. Jedyne co mnie nurtuje to powierzchnia użytkowa jaką należało podać w programie. W planach budynku powierzchnia użytkowa wynosi 310m2 (na piętrze występują skosy oraz spora antresola) natomiast w programie po wyliczeniu pomnożone zostało to razy dwa. Czy jest to prawidłowe liczenie? Wtedy biorąc 42W/m2*310m2, 16 kWh Panasa starczyłaby idealnie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2mdu Z góry dzięki za pomoc

Zamiast 2x T-CAP 16kW lepiej dać Mitsubishi Zubadan 23kW jest taki model i spokojnie wystarcza, w zapasie grzałki 9kW czyli maksymalnie można tym osiągnąć ponad 30kW. Instalacja tańsza i prostsza niż 2x T-CAP 16kW

Marcin34_Śl
17-08-2017, 11:20
NA 2 tygodnie zacznę mieszkać w domu,

jak macie ustawione ogrzewanie CWU (mam zbiornik 300 l)

Jaka temp, ile razy dziennie? Teraz mam ustawione od 13 do 14 temp. 48 stopni.

link2jack
17-08-2017, 14:32
NA 2 tygodnie zacznę mieszkać w domu,

jak macie ustawione ogrzewanie CWU (mam zbiornik 300 l)

Jaka temp, ile razy dziennie? Teraz mam ustawione od 13 do 14 temp. 48 stopni.

Grzeje raz dziennie w okienku taniego prądu. Teraz spokojnie wystarcza na wanne dla dziecka + 2 prysznice. Grzanie ustawione do 47*C

Buczi
27-08-2017, 17:35
No i dupa. Robil ktos to automatyczne suszenie betonu ? Tak jak rano byly temp tak sa, nic sie nie zmienilo, sprezarka nie chodzi i w zasadzie raczej nie chodzila bo zezarlo przez caly dzien tylko 2 kwh czyli pewnie pompki obiegowe wciagnely bo te chodza. Jakies pomysly ? Czy ten program tak po prostu ma ze w pierwszy dzien mieli sobie wode ?

Udało się coś zadziałać w tym temcie? Mam podobny problem... Uruchomiłem program "suszenie betonu" i mam ustawioną temp wody 27 stopni rzeczywistą temperaturę wody 22 stopnie. Mam wrażenie że sprężarka chodziła tylko na samym początku i od tamtej pory cisza..
395596

plusfoto
27-08-2017, 18:50
Udało się coś zadziałać w tym temcie? Mam podobny problem... Uruchomiłem program "suszenie betonu" i mam ustawioną temp wody 27 stopni rzeczywistą temperaturę wody 22 stopnie. Mam wrażenie że sprężarka chodziła tylko na samym początku i od tamtej pory cisza..
395596A przypadkiem nie trzeba włączyć pompy? Bo z tego co widzę to jest wyłączona.

27-08-2017, 20:35
Wlaczona jest. U mnie ruszylo sie bodajze w 3 dniu, ale przeszly burze i byl chwilowy zanik pradu. Zamiast uruchamiac jeszcze raz program zastosowalem inna metode. Codziennie zwiekszam temp na pompie o 5 stopni. Dzisiaj wbilem juz na 45 stopni - zostawiam do jutra dl wieczora zeby dobilo do tej temp i wtedy kazdego dnia bede obnizal o 5 stopni az dojade znowu do 25. Byla gdzies nawet na forum taka rozpiska. Uzytkownik Para bodajze w ten sposob wygrzewal. Na poczatku bylem troche sceptyczny bo strasznie dlugo trwalo zanim zlapal jakas sensowna "wyczuwalna" temp, ale dzisiaj wchodze rano do domu i dostalem goracem w twarz. W domu 26 stopni :) posadzki w granicach 28-28,5. Nawet sciany juz fajnie lapia temperature. U mnie wyglada ze wszystko jest zrobione poprawnie :)

Marcin34_Śl
27-08-2017, 21:15
U MNie tak samo było, zanim dom się nagrzał kilka dni to trwało. Przy zwykłym zwiększaniu temo. jest ryzyko, że pompa się wyłączy przy wysokiej temp. na zewnątrz

27-08-2017, 21:30
Poki co u mnie akurat pogoda mocno srednia. Max 25 stopni na dworzu przez ostatnie kilka dni.

Busters
27-08-2017, 22:22
U mnie przy wygrzewaniu (45stopni w podloge) bylo w srodku 38stopni po 2 dniach :d ja temp. regulowalem na krzywej.

28-08-2017, 07:45
Ja wrzuciłem prostą - codziennie temp do góry ;)

Buczi
30-08-2017, 06:52
Tak jak pisaliście. Minęło kilka dni i już wszystko się ładnie wygrzewa. Aktualnie temperatura podłogi (mierzona pirometrem) wynosi 24 stopnie :wiggle:

Dostałem info że jest możliwość wyjęcia w mojej pompie sterownika i przeniesienie go do części mieszkalnej gdzie będzie mógł służyć jako typowy termostat dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatury. Czy któryś z kolegów ma takie rozwiązanie? Czy może lepiej przy inwestować i kupić jakiś termostat bezprzewodowy?

30-08-2017, 09:58
U mnie działają termostaty salusa. CNC mi tłumaczył, że na standardowym sterowniku panasa jest zbyt duża histereza co trochę przeszkadza w grzaniu w 2 taryfach. Nie wiem ile w tym prawdy :)

Marek2504
30-08-2017, 16:31
A to ciekawe. Jestem umówiony we wrześniu na montaż pompy i właśnie chciałbym wykorzystać ten sterownik do ustawienia temperatury w domu. Będę grzał w dwóch taryfach.

plusfoto
30-08-2017, 19:22
U mnie działają termostaty salusa. CNC mi tłumaczył, że na standardowym sterowniku panasa jest zbyt duża histereza co trochę przeszkadza w grzaniu w 2 taryfach. Nie wiem ile w tym prawdy :)

No to CNC_POMPY_CIEPLA zarobił i ot tyle. U mnie przy 21 włącza się gdy spadnie do 20,5 a wyłącza gdy osiągnie 21,5 ale podobno ja mam jakiś trefny egzemplarz :lol2:

30-08-2017, 20:14
U mnie mam 2 sterowniki wiec i tak oryginalny nie wchodzil w gre.

K@mil_
04-09-2017, 09:32
Cześć.
Ja jestem właśnie na etapie zakupu sterownika/termostatu pokojowego.
Euroster Q7 - ma to ktoś spięte z Panasem? Chcę wersję bezprzewodową. Fajnie, że regulacja co 0.1*C, a nie co 0.5*C.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-09-2017, 11:02
Cześć.
Ja jestem właśnie na etapie zakupu sterownika/termostatu pokojowego.
Euroster Q7 - ma to ktoś spięte z Panasem? Chcę wersję bezprzewodową. Fajnie, że regulacja co 0.1*C, a nie co 0.5*C.

miałem to zamontowane u 2 klientów, musiałem zdemontowac bo nie opanowali obsługi, mam jedna sztuke jeszcze moge za grosze odsprzedac.

K@mil_
04-09-2017, 12:22
Poszła PW ;)

link2jack
04-09-2017, 14:59
miałem to zamontowane u 2 klientów, musiałem zdemontowac bo nie opanowali obsługi, mam jedna sztuke jeszcze moge za grosze odsprzedac.

Trudne w obsłudze? Bez przesady. Jak dla mnie dosyć intuicyjne menu.

K@mil_
04-09-2017, 20:49
@CNC, nie wiem czy moja wiadomość dotarła?

CNC_POMPY_CIEPLA
04-09-2017, 20:52
@CNC, nie wiem czy moja wiadomość dotarła?

dotarła ale musze poszukać sprzęta.

K@mil_
05-09-2017, 06:29
Rozumiem. Czekam na info w takim razie, bo chciałbym 'na dniach' opanować temat :)
Pozdrawiam.

kaszpir007
07-09-2017, 13:44
Witam !

Tak z ciekawości jak macie ustawioną grzałkę w Aquarei ?
Przy jakiej temperaturze na zewnątrz u Was się załącza ?

K@mil_
07-09-2017, 20:31
U mnie ma wspomagać PC przy -15*C (chyba niżej nie można ustawić). W zeszłym sezonie nie załączyła się ani razu, a bywało -17-16*C.

Marcin_I
16-09-2017, 22:03
Witajcie,
od 2 tygodni mam uruchomioną PC 5KW, zakupiona u Pana z forum :) (cena najlepsza w kraju) ale do rzeczy, nie do końca rozumiem jej ustawienia, otóż przy samodzielnych ustawieniach temperatury mogę tylko robić +/- 5 stopni więc jak mam 25 grzanie podłogi to nie wiem czy o te 5 się podniesie i mam wtedy wejść na 0 czy będzie non stop się podnosiła o 5 stopni? kolejna sprawa chciałem ustawić harmonogram tygodniowy to mogę tam tylko do 5 stopni to ustawić. W trybie serwisowym raz włączyłem wygrzewanie podłogi i po 2 dniach się wyłączyła (nie wiem czy prądu chwilowo nie było co o co chodzi) ale tam zaprogramowałem na każde dni odpowiednią temperaturę i pupa. Kilka dni temu chciałem zwiększać temperaturę już do 35 i nie mogę jej osiągnąć, dziś nastawiłem 40 wygrzewanie i nie dochodzi do tej temperatury, i zastanawiam się czy robię coś nie tak? Pompa póki co ma tylko w obiegu wodę od podłogówki, nie ma wody w zbiorniku od wody użytkowej. Tu na forum wyczytałem że się wyłącza jak jest na zewnątrz za dużo ale przy suszeniu betonu też?
396913

link2jack
16-09-2017, 22:17
Ciężko będzie na wszystko odpowiedzieć ci na forum. Najlepiej zadzwoń do instalatora, było najtaniej ale może jeszcze na instrukcje i wytłumaczenie starczy.

Marcin_I
16-09-2017, 22:39
U Pana Marka kupione ale z uwagi na odległość musiałem z montażu skorzystać u innej osoby bo nie mogliśmy się zmówić odnośnie montażu - fakt pewnie lepiej kupować lokalnie niż globalnie bo nie jest to telefon :)

ksysju
17-09-2017, 06:31
Witam

Krótko bo już było ;-)
Te +/- 5 to podnosisz sobie krzywą grzewczą o zadaną ilość stopni. Czyli miała grzać wodę do 25 ty dodajesz 5 czyli grzeje wodę do 30 stopni.
Krzywa grzewcza to taki wykres , który mówi pompie do jakiej temperatury ma grzać wodę do ogrzewania w zależności od temperatury zewnętrznej.

Jak nie dostałeś, to sobie ściągnij instrukcje, tam masz wszystko opisane. Kilka razy przeczytać i będzie dobrze ;-)

Marcin_I
17-09-2017, 16:33
Dziś przestudiowałem raz jeszcze co i jak w tej PC i ok rozumiem krzywą, bo ustawiając płaską czy prostą mogę sobie ustawić daną temperaturę, no ale to nie rozwiązuje problemu że nie mogę osiągnąć tych 40 stopni czy na prostej, czy ze wspomaganiem tym bardziej efektywnym, czy w programie serwisanta czyli suszenia betonu, bo zadając mu 40 stopni jest maksymalnie 33. Co ciekawe jak sprawdzałem temperaturę na wyjściu to jak miała 32 to wracając miała 26 stopni.
Tak czy siak nim napiszę do bezpośrednio myślałem że tu mi ktoś pomoże w weekend :), bo nie jest to jakieś skomplikowane urządzenie mimo wszystko.

agb
17-09-2017, 16:45
A od ilu dni próbujesz osiągnąć te 40 stopni i z jakiej temp? Bo wielokrotnie inni właściciele PC w nowych domach zgłaszali takie problemy, ale to wymaga po prostu trochę czasu.

Marcin_I
17-09-2017, 17:00
Pompa chodzi już 2gi tydzień, teraz dochodzi do 33 stopni, a suszyć jastrych chcieliśmy troszkę wolniej niż zalecają w protokołach, w sensie kierownik budowy radził nam max do 40 stopni, więc te 40 już powinniśmy mieć przez te 4-5 dni potem obniżać temperaturę. A wylewki zrobione miesiąc temu (6cm) wilgotność podłóg mierzona w poniedziałek w tym tygodniu i miały 14-16%.

17-09-2017, 20:07
Przede wszystkim napisz czy masz ocieplony juz dom czy dziury wszedzie tak jak ja. Majac wszedzie dziury i dobierajac urzadzenie wg ozc jak chcesz nagrzac dom ? Nie da rady...to nie piec :)

Marcin_I
17-09-2017, 21:39
Przede wszystkim napisz czy masz ocieplony juz dom czy dziury wszedzie tak jak ja. Majac wszedzie dziury i dobierajac urzadzenie wg ozc jak chcesz nagrzac dom ? Nie da rady...to nie piec :)\ No i to dobra odpowiedź na moje pytanie :) - oczywiście nie jest ocieplony, jedynie wstawione okna i drzwi, silka 18, okna na górze otwarte by się wietrzyło, a dach czeka na zasyp i docieplenie bo póki co dziura pokryta membraną steico :) więc dziękuje Mateuszu! teraz dla mnie jest to bardziej jasne - bo myślałem że to piec :) a nie lodówka ;)

17-09-2017, 21:46
U mnie przy jednej troszke cieplej nocce dobilo wewnatrz do 26 stopni i PC dociagnela do 38. Pozniej zaczelo spadac i zostalo na 33 stopniach a chodzila non stop. Zbyt duzo dziur :) z koncem msc maja mi robic ocieplenie, w pazdzierniku sufity z kg na pietrze i wtedy bede mogl juz sprawdzic w 100% jak dziala ta PC :) po zimie bede troche madrzejszy choc jeszcze mieszkal nie bede to i nie bede grzal do 23 stopni tylko pewnie 16-18. Dla fachowcow wystarczy :)

Marcin34_Śl
18-09-2017, 07:26
Marcin,

U mnie dom był ocieplony i wygrzewałem wylewki w maju. W programie suszenia betonu 3 dni zajęło, żeby dojść do 40 stopni (na zewnątrz było 25 st). Budynek potrzebuje czasu, bardzo duży jest odbiór. Dopiero jak zamknąłem wszystkie okna, włączyłem REKU to zaczęło chulać...też już myślałem że z pompą coś nie tak.

Przed rozpoczęciem ogrzewania pomóżcie jak najlepiej dobrać parametry (mieszkam od dwóch tygodni). Taryfa G12.
Wodę ogrzewam od 05-5.45 (temp. 46 st) i od 14 do 15 (temp. 48 stopni).
Jak wkomponować ogrzewanie w T2. Budynek dobrze ocieplony, Płyta fundamentowa i WM, wszedzie podłogówka z rozstawem 10 cm.
Aktualnie mam w domu 22,5 na parterze i 21,5 na poddaszu. Seria H.

Szymon Kraków
21-09-2017, 19:52
Witam, mam t-cap 12, instalacja 70% grzejniki reszta podłogowe. Jak najlepiej sterować temperaturą w domu. Czy dać termostaty na grzejnikach na full i sterować krzywą grzewczą czy inaczej. Z góry dziękuję.

CNC_POMPY_CIEPLA
22-09-2017, 06:38
Witam, mam t-cap 12, instalacja 70% grzejniki reszta podłogowe. Jak najlepiej sterować temperaturą w domu. Czy dać termostaty na grzejnikach na full i sterować krzywą grzewczą czy inaczej. Z góry dziękuję.

Sama krzywa grzewcza nie wystarczy, ustaw sobie termostaty np. n 3 tj. około 23st.C w domu. Wtedy nie będzie Ci przegrzewać domu, do tego krzywa i można jeszcze czasówką ograniczyć pracę w drogiej taryfie ale to tylko wtedy jak masz G12w.

fox503
22-09-2017, 08:59
Witam,

Mam taki problem z Aquarea 9kw SDC . 3 dni temu uruchomiliśmy już ogrzewanie (pierwszy sezon). Układ 100% podłogówka, dom w pełni ocieplony 20 cm styropianu.
Temperatura wody ustawiona na 35 i tyle udało się jej osiągnąć, problem jest jednak, że pompa chodzi (tj. jednostka zewnętrzna i jej wiatraki) chodzą non stop , całe 3 doby na dość wysokich obrotach.

Czy naprawdę tak powinno być ? Już obawiamy się wysokich rachunków jeśli pompa nie będzie miała żadnej przerwy w działaniu.

Marcin34_Śl
22-09-2017, 12:53
a jaką masz temperaturę w domu?

Ja mieszkam od 2 tygodni, w domu cały czas było 21,5 - 22,0 stopnia bez ogrzewania

wczoraj załączyłem ogrzewanie pierwszy raz od zamieszkania (wczesniej było tylko wygrzewanie),

pompa chodziła od 18 do 2 w w nocy (temp. 34 stopnie) i zrobiło się 24,5 - 25,5 stopni.

thxluk
24-09-2017, 09:36
Witajcie,
W ramach przypomnienia zadam pytanie.
Jakie parametry muszą być spełnione aby wyłączyła się sprężarka i chodziła sama pompa obiegowa ?
I w druga stronę, kiedy przy powyższym stanie załączy sprężarka ?
Fox503- rok temu miałem podobnie , sprężarka chodziła non -stop .Jak widzisz z powyższego , już nie;)
pozdrawiam

CNC_POMPY_CIEPLA
24-09-2017, 10:57
Witajcie,
W ramach przypomnienia zadam pytanie.
Jakie parametry muszą być spełnione aby wyłączyła się sprężarka i chodziła sama pompa obiegowa ?
I w druga stronę, kiedy przy powyższym stanie załączy sprężarka ?
Fox503- rok temu miałem podobnie , sprężarka chodziła non -stop .Jak widzisz z powyższego , już nie;)
pozdrawiam

Sprężarka wyłączy się jak temperatura powrotu będzie równa zaprogramowanej. Wtedy tylko pracuje pompa obiega, a ona może się wyłączyć tylko gdy mamy podłączony termostat pokojowy.

redblack
24-09-2017, 13:42
Witajcie,
W ramach przypomnienia zadam pytanie.
Jakie parametry muszą być spełnione aby wyłączyła się sprężarka i chodziła sama pompa obiegowa ?
I w druga stronę, kiedy przy powyższym stanie załączy sprężarka ?


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7365312&viewfull=1#post7365312

PrzyszłyBudowniczy
24-09-2017, 16:02
Czy ktoś może mi powiedzieć jakie są stopnie modulacji mocy w Pompie Aquarea 9kW oraz 9kW T-CAP? Czy to prawda że przy temperaturach -7-+7 T-cap wypada mniej korzystnie niż zwykła Aquarea (praca z większą mocą, taktowanie)?

Fam13
24-09-2017, 19:54
Witam kolegów
potrzebuję namiary na serwisanta pompy ciepła PW panasonic t-CAP 9 KW
z województwa Łódzkiego lub świętokrzyskiego.
Będę bardzo wdzięczny.
Może ktoś zna ,mój montażysta mieszka za daleko i nie bardzo chce podjechać
Pompa zamontowana w 2014 roku.
Pozdrawiam

CNC_POMPY_CIEPLA
24-09-2017, 19:55
Witam kolegów
potrzebuję namiary na serwisanta pompy ciepła PW panasonic t-CAP 9 KW
z województwa Łódzkiego lub świętokrzyskiego.
Będę bardzo wdzięczny.
Może ktoś zna ,mój montażysta mieszka za daleko i nie bardzo chce podjechać
Pompa zamontowana w 2014 roku.
Pozdrawiam

Podaj adres często jest jakaś moja ekipa w trasie.

Fam13
24-09-2017, 21:07
Wysłałem info na priv
Dzięki

oberwatorPC
24-09-2017, 21:11
Witam kolegów
potrzebuję namiary na serwisanta pompy ciepła PW panasonic t-CAP 9 KW
z województwa Łódzkiego lub świętokrzyskiego.
Będę bardzo wdzięczny.
Może ktoś zna ,mój montażysta mieszka za daleko i nie bardzo chce podjechać
Pompa zamontowana w 2014 roku.
Pozdrawiam

A może napiszesz co się stało?

arczello
25-09-2017, 12:05
Witam .
Nie wiem czy już był taki temat ale używając "szukaj" nie natrafiłem na taki sam problem
Posiadam dom parterowy 106m2 z całościowym ogrzewaniem podłogowym . Całość jest podłączona do Pompy Ciepła powietrznej Panasonic Aquarea 9KW + CWU 300l . Dom jest świeżo wybudowyany więc to jest 1 Zima która będę testować . Problem mam z ogrzewaniem podłogowym i startem pompy
Rrozdzielacz do podłogówki jest na 8 obiegów firmy Duro .
Dokupiłem teraz zestaw Salus Online ( Listwa Sterująca KL08RF + Termostaty wewnętrzne + elektrozawory do sterowania przepływem wody ) . Wszystko podłaczone( termostat bezprzewodowy + elektrozawory 2x0.75 kabel do listwy sterującej ) sparowane ze sobą ale jest problem z uruchamianiem pompy .
Otóż w/w listwa nie uruchamia pieca tak jakbym chciał.
W pomieszczeniu mam 22stopnie i chciałbym podgrzać do 23 stopni , ustawiam wszystko na termostacie i sygnał wysyłany do listwy sterującej . Z automatu odrazu podnoszą się siłowniki od sterowania czyli jest obieg otwarty .
Na piecu mam ustawione uruchamianie poprzez temp wody i krzywą od 28-32 stopni , Delta na 5 stopni . Lecz gdy sprawdzam temp na zasilaniu i powrocie widnieje temp 22 stopni tu i tu i nic się nie dzieje , piec nie startuje .
Kontaktując się ze sprzedającym pompe dowiaduje się że jednak nie da się uruchamiać pieca poprzez listwe sterującą podłogówka a wcześniej mi mówił że sie da
I teraz nie wiem czy sprzedający się nie zna czy faktycznie nie ma takiej możliwości bym ustawiał sobie w pokojach temperature jaką chce a piec by się odpalał i dogrzewał .
Ewentualnie może ktoś podpowiedzieć jak najlepiej ustawić pompe aby współgrała z listwą od ogrzewania podłogowego .
Dziękuje za wyrozumiałość i odpowiedzi

Jerzy119
25-09-2017, 13:57
Witam. Jestem nowym posiadaczem T-capa serii H 9kW, 1f. Do fachowców i doświadczonych posiadaczy mam pytanie: do których styków na module wewnętrznym trzeba podłączyć styki NO i COM termostatu bezprzewodowego Salus T105RF. Z góry dziękuję za odpowiedż.

Szymon Kraków
25-09-2017, 19:08
Witam, fajnie że jest nas coraz więcej. Producenci powinni obniżyć ceny serwisu fabrycznego i części zamiennych

Szymon Kraków
25-09-2017, 19:13
Czy mogę ustawić grzanie w taniej taryfie jeżeli nie mam bufora, a instalacja 70% grzejników? Czy jest sens montażu bufora, jeżeli mam miejsce jedynie na 40 litrowy, a iść jest na 9kw, a pompa 12kw? Z góry dziękuję za odpowiedź.

krzychu85PL
25-09-2017, 19:17
Witam jak sterować podłogówką zasilaną PC?? myślę o jakimś sterowniku bezprzewodowym bo tą krzywą grzewczą jest masakra...A ja kustawić łazienka 25 sypialnia 18 reszta 21?? pomocy jestem laikiem..

Fam13
25-09-2017, 20:05
A może napiszesz co się stało?

NO nic się nie stało ,ale już grzeję czwarty sezon to dobrze by było aby ktoś sprawdził czy wszystko jest ok
Pozdrawiam

plusfoto
25-09-2017, 20:47
Witam jak sterować podłogówką zasilaną PC?? myślę o jakimś sterowniku bezprzewodowym bo tą krzywą grzewczą jest masakra...A ja kustawić łazienka 25 sypialnia 18 reszta 21?? pomocy jestem laikiem.. Podłogówkę miałeś liczoną czy na oko? Jak na oko to przynajmniej jeden sezon zajmie Ci ustawianie przepływów na rotametrach. Na początek Łazienkę rozkręć na maxa, sypialnie daj na minimum a resztę gdzieś w połowie. A sterowanie krzywą wcale nie jest takie złe. A tak jeszcze dokładając do tematu to takie zróżnicowanie temperatur przy podłogówce będzie raczej cholernie trudne do osiągnięcia. 1 - 2 stopnie jeszcze jest nadzieja ale 7 to może być abstrakcja.

map78
25-09-2017, 22:42
A tak jeszcze dokładając do tematu to takie zróżnicowanie temperatur przy podłogówce będzie raczej cholernie trudne do osiągnięcia. 1 - 2 stopnie jeszcze jest nadzieja ale 7 to może być abstrakcja.

Takie różnice będą wręcz niemożliwe. Mam w domu pomieszczenia w ogóle bez ogrzewania i jest tam max 3 st. mniej niż w tych ogrzewanych. Żeby uzyskać takie różnice trzeba by te pomieszczenia odizolować lub chłodzić ;)

kaszpir007
26-09-2017, 08:37
Pytanie do grzejących tylko w II taryfie. Czy korzystacie z krzywej czy macie ustawione na stała jakąś temeperaturę wody jaka idzie w podłogówkę ?

Czy grzejąc tylko w II taryfie trzeba mocniej grzać (do wyższej tempratury) wodę ? Pytam bo jednak jak grzejemy tylko kilka godzin to chyba trzeba dostarczyć jak najwięcej energii aby później starczyła na cały dzień i chyba różni się to od grzania nonstop jak przy użyciu automatu (krzywej) który może cały czas regulować temperaturę wody jaka pójdzie w podłogę bo i tak jak grzeje nonstop ...

U mnie pompą steruje zewnętrzny termostat Salus.

Jaką obecnie temperaturę wody "puszczacie" w podłogę ?

cob_ra
26-09-2017, 12:34
U mnie sterowanie krzywą 22-35. Grzanie tylko 22-6 rano, weekendy wg zapotrzebowania. Faktycznie aby odczuć większy wzrost temperatury na sterowniku z wbudowanym czujnikiem wew muszę ustawić np 23-24st. Wtedy podłogówka zakumuluje więcej ciepła. Czujki są 2. Jedna zew i druga wew. Jeśli temperatura spadnie na zew. poniżej 18st. sterownik wchodzi w tryb zimowy i jeśli znajduje sie w taniej taryfie odpala grzanie.

Czekam na zimę i wtedy będę mógł więcej powiedzieć jak to się sprawdzi dla komfortu. Wcześniej grzałem na 22 ale nie mieszkałem.

krzychu85PL
26-09-2017, 15:54
Podłogówkę miałeś liczoną czy na oko? Jak na oko to przynajmniej jeden sezon zajmie Ci ustawianie przepływów na rotametrach. Na początek Łazienkę rozkręć na maxa, sypialnie daj na minimum a resztę gdzieś w połowie. A sterowanie krzywą wcale nie jest takie złe. A tak jeszcze dokładając do tematu to takie zróżnicowanie temperatur przy podłogówce będzie raczej cholernie trudne do osiągnięcia. 1 - 2 stopnie jeszcze jest nadzieja ale 7 to może być abstrakcja.

no może mnie poniosło z tymi różnicami:) ,ale chciał bym mieć na górze tj. sypialnia i pokoje nie użytkowane właśnie tak z 19 stopni na dole w salonie z 22 a w łazience 23-24 .Czyli metoda prób i błedów?? Rozumiem ,że muszę póścić w podłogę tą najwyzszą którą chcę osiągnąć a reszte pomieszczeń przykręcić? I jeszcze jedno jak chcę mieć 24 stopnie to ile na wyjściu z pompy musi być? 27-28?

krzychu85PL
26-09-2017, 19:51
ps.podłogówka co 15cm w lazience co 10

maciejtoya
27-09-2017, 05:10
Czy możecie mi doradzić jak ustawić optymalnie pompę ciepła by dobrze grzała. Mam 12 kW T-cap 3F, bufor i dwie pompy obiegowe z dwoma sterownikami (na każde piętro po 1 szt.). W tamtym roku dom był niezamieszkały dlatego pompa działała na fabrycznych ustawieniach tak aby utrzymać te 18 stopni w domu. Teraz chciałbym mieć koło 22 stopni. Cały dom ogrzewanie podłogowe.

fox503
27-09-2017, 14:19
Sprężarka wyłączy się jak temperatura powrotu będzie równa zaprogramowanej. Wtedy tylko pracuje pompa obiega, a ona może się wyłączyć tylko gdy mamy podłączony termostat pokojowy.


Temperatura powrotu to temperatura wody widoczna nad Water outlet ?

redblack
28-09-2017, 07:37
Wg instrukcji oryginalnego kabla grzewczego Panasonic (nie wiem czy aktualna bo znaleziona w sieci) po instalacji kabla należy ustawić zworkę w jednostce wewnętrznej, żeby go aktywować. Czy jest to faktycznie konieczne jeśli opcje aktywacji (Base Pan Heater A i B) są w sterowniku?

arczello
29-09-2017, 10:37
A podpowie ktoś jak to wygląda z przepływem wody w sterowaniu podłogowym przy PC . Mam 1 rozdzielacz na 8 wyjść , i maxymalny przepływ na wyjściu instalacji mogę ustawić 1,5l/Min mimo że regulacja jest do 5l/min nawet . Czy to normalne ? Hydraulik mi mówi że więcej nie może być gdyż ogranicza przepływ pompa ciepła ? Prawda to ?

ZbyszekT
14-10-2017, 08:46
Może komuś pomoże, bo sam się wahałem.

Panasonic Aquarea 9 kW, 1-fazowa + zasobnik CWU 200 L.

Dom: 45 m2 parter podłogówka + 45 m2 poddasze grzejniki (+45 m2 piwnica nie ogrzewana).

Dom bez wiatrołapu, jedne drzwi z dworu do korytarza.

Wszystko na prąd + klimatyzacja (osobny split) używana w lecie.

Kominek jest, nie używany, odpalony może 3 razy.

Rodzina 2 + 2, małe dzieci, żona z dziećmi w domu, w domu ciepło, 23 *C.


Rozliczenie za dały rok październik 2016 - październik 2017 (w tym mroźna zima).

Zużycie całkowite prądu: 7'119 kWh
Koszt za cały rok: 3'987 PLN

W tym w okresie nie grzewczym: 353 kWh/mc = 198 PLN/miesiąc

Koszt ogrzewania ZA CAŁY ROK = około 1'600 PLN

agb
14-10-2017, 10:38
Tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEPŁA-zużycie-prądu/page277) jest lepszy temat do podawania takich informacji.

Marek2504
14-10-2017, 20:46
Czy to jest normalne. Pompa t-cap 9kW 1 faz. Chyba za duża moc jak na tą jednostkę.398698398698

oberwatorPC
14-10-2017, 20:56
A jaka temp. na zewnątrz i jaka temp. zasilania ?

Marek2504
14-10-2017, 20:59
Zasilanie 55 , temp zew.8

Marek2504
14-10-2017, 21:01
Aktualnie grzeje CWU, teraz spadło do 12 kw.

bobrow
14-10-2017, 21:16
Aktualnie grzeje CWU, teraz spadło do 12 kw.

Witam ,
wg mnie normalne-jak przełączysz z CO na CWU , to przez chwilę jest bardzo duża dT i chwilowe odczyty mocy takie będą.
Na moim ciepłomierzu jest identycznie , przy czym kiedy startuje cykl tylko CWU -to wskazania mocy są mniejsze na samym początku cyklu (np 12kW)
pzdr

PS
Jeśli ciągle będziesz miał za wysoką moc , to moim zdaniem coś nie halo z odczytem -z mojego 9kW T-capa 3f max utrzymywałem ok 12kW

Marek2504
14-10-2017, 21:30
Tak właśnie było. Po przejściu z CO na CWU moc tak nagle wzrosła. Ale i tak jestem zaskoczony ,bo zostawiłem stary zbiornik CWU Viessmann Rudocell 200l pow.wymiany 1.1 l. Pompa potrzebuje pół godziny do zagrzania zbiornika z 17 do 45 stopni ( odczyt z czujnika pompy). Faktycznie temperatura wody jest 50 stopni. W zbiorniku jest fabryczny termometr.Czujnik pompy jest mniej więcej w 2/3 wysokości zbiornika.

PrzyszłyBudowniczy
15-10-2017, 07:39
ZbyszekT czy robiłeś OZC? 9kW Panasonic na 90m², nie jest to za duża pompa ciepła?

ZbyszekT
15-10-2017, 21:34
Robiłem OZC, wyszło coś koło 5 kW.
Ale bałem się o grzejniki na poddaszu - czy nie trzeba będzie mocniej grzać.
A poza tym 9 kW było od ręki, cena praktycznie taka sama jak np. 7kW.

Andrzej5101
16-10-2017, 10:03
Robiłem OZC, wyszło coś koło 5 kW.
Ale bałem się o grzejniki na poddaszu - czy nie trzeba będzie mocniej grzać.
A poza tym 9 kW było od ręki, cena praktycznie taka sama jak np. 7kW.
Przy grzejnikach brak możliwości akumulacji ciepła . Pompa 9 kW > + 2 C, będzie miała duży nadmiar mocy w stosunku do zapotrzebowania,
patrz 3-temat w mojej stopce

Szklara
17-10-2017, 17:34
Pytanie do grzejących tylko w II taryfie. Czy korzystacie z krzywej czy macie ustawione na stała jakąś temeperaturę wody jaka idzie w podłogówkę ?

Czy grzejąc tylko w II taryfie trzeba mocniej grzać (do wyższej tempratury) wodę ? Pytam bo jednak jak grzejemy tylko kilka godzin to chyba trzeba dostarczyć jak najwięcej energii aby później starczyła na cały dzień i chyba różni się to od grzania nonstop jak przy użyciu automatu (krzywej) który może cały czas regulować temperaturę wody jaka pójdzie w podłogę bo i tak jak grzeje nonstop ...

U mnie pompą steruje zewnętrzny termostat Salus.

Jaką obecnie temperaturę wody "puszczacie" w podłogę ?


ja grzeję w II. Tylko w II. Jak na razie wszystko się sprawdza, bo nie ma mrozów.
Krzywa chyba 25-31. HEAT+Tank.
od 13-15 pompa przy tych temperaturach spokojnie zagrzeje wodę i jeszcze na 1 h włączy grzanie podłogi jak potrzeba, bo mama grzanie nisko ustawione na 12 stopni.
Właśnie jak macie ustawioną temperaturę przy której włączy się grzanie?

marcin_u
17-10-2017, 22:07
Ustawiłem w t-cap 9kw seria H "ustawienie temp zew wylaczenia grzania" i mimo że jest wyższa temperatura na zew. niż ustawiona to pc startuje z grzaniem. Czy ja coś źle ustawiłem czy może ten parametr jest od czegoś innego?

reksgildo
20-10-2017, 09:15
Dzień dobry.
W jaki sposób odprowadzacie skropliny z pompy(zwłaszcza z pomp zamontowanych na ścianie). Mam otynkowany budynek i widzę że skropliny powodują zawilgocenie elewacji. Myślałem o zamontowaniu tacy ociekowej i odprowadzeniu wody z niej za pomocą rury pcv. Znalazłem dwa modele:

https://wentshop.pl/pl/p/TACA-OCIEKOWA-DO-POMP-CIEPLA/1009
Wymiar pod T-CAPA, odprowadzenie pcv 50 tylko cena trochę duża choć to z nierdzewki.

https://www.alleklima.pl/index.php?route=product/product&product_id=1571&manufacturer_id=57
Cena mi pasi tylko czy średnica 20 mm wystarczy do odprowadzenia wody

thxluk
22-10-2017, 09:15
Witam,
odkąd uruchomiłem możliwość chłodzenia"cool" w ustawieniach PC pojawiła się opcja Auto.
Czy ktoś może przybliżyć zasady działania PC w tym trybie?

bobrow
22-10-2017, 10:13
Witam,
odkąd uruchomiłem możliwość chłodzenia"cool" w ustawieniach PC pojawiła się opcja Auto.
Czy ktoś może przybliżyć zasady działania PC w tym trybie?

Z tego co pamiętam w trybie auto PC może pracować bez sterownika w zależności od temp zewn cool lub heat.
A przy sterowniku pokojowym PC czeka na właściwe styki sterujące dla chłodzenia i grzania.
Pzdr

bobrow
23-10-2017, 21:58
Witam ,
zwracam się do instalatorów i użytkowników Aquarery mod F -czy wiecie co się będzie działo kiedy spadnie temp poniżej dozwolonej dla pracy sprężarki (np dla T-capa to jest -28 st) , przy włączonej funkcji Heater ?
Wydaje mi się ,że powinna się włączyć grzałka ...
pzdr

bobrow
29-10-2017, 12:56
Witam Towarzystwo ,
u mnie właśnie jest sytuacja awaryjna - orkan Grzesio strasznie u nas narozrabiał w okolicy...
W nocy nie było już prądu - od dwóch godzin mam tylko dwie fazy, więc PC jest oczywiście off .Podłączyłem tylko grzałkę od CWU i grzeję zas na maxa.
Podobno jutro ma wrócić pełne zasilanie...
Dobrze , że nie ma mrozu.
Pzdr

Andrzej5101
29-10-2017, 14:01
Mając TCap/ 1f , nie byłoby problemu z ogrzewaniem.

bobrow
29-10-2017, 14:39
Mając TCap/ 1f , nie byłoby problemu z ogrzewaniem.

Andrzej ,
to zależy jaka faza by padła- ale szanse są większe przy 1f
Pzdr

plusfoto
29-10-2017, 15:10
bobrow nie mów że masz tak kiepską izolację domu. U mnie przy -10 po 24 godzinach bez grzania temnp spada gdzieś o 0,5 max 1 stopień

bobrow
29-10-2017, 16:11
bobrow nie mów że masz tak kiepską izolację domu. U mnie przy -10 po 24 godzinach bez grzania temnp spada gdzieś o 0,5 max 1 stopień

Nie jest tak źle- przez cały dzionek temp spadła o 1K .
Ogrzewanie w okresach przejściowych włączam wg potrzeb i dzisiaj pewnie ok 11-12 bym je włączył...
W chałupie nie jest jeszcze zimno- ale nie ma już komforu cieplnego np zimna podłogówka w łazience.
Jutro energetyka ma usunąć awarię.
Bardziej narazie mi przeszkadza nieczynna kuchnia indukcyjna niż CO.
Pzdr

imrahil
29-10-2017, 16:12
spadek temperatury przy mrozach to nie tylko kwestia izolacyjności, ale też akumulacyjności samego systemu grzewczego. jak grzejemy podłogówką, to znacznie później odczujemy brak zasilania niż przy grzejnikach.

map78
29-10-2017, 18:05
W grudniu 2013 po przejściu Orkanu Ksawery nie miałem prądu przez 4 doby :( I wiecie co najbardziej mi doskwierało? Prąd padł w nocy i rano nie mogłem już podnieść rolet antywłamaniowych, po dwóch dniach kompletnej ciemnicy przy świecach poddałem się i wyprowadziłem do teściów ;) Dlatego teraz jak wieje to nie zasłaniam wszystkich rolet :)

Szklara
30-10-2017, 19:59
Hej.

ja mam w domu... za ciepło:) Dałem już krzywą 15/-15 25/29 i dalej za ciepło. Pora chyba ograniczyć godziny grzania pompy bo w domu ponad 23 stopnie. Póki nie miałem dokończonego ocieplenia nad częścią chałupy, to było w miarę (mostki) teraz za gorąco. każdy kto przychodzi to od razu twierdzi, że czuć że jest palone węglem (bo gorąco w środku) a nie gazem (zimno). Pompa spokojnie wyrabia. Dziś poniżej zera, temp spadła do -1, nie grzeję dziś cały dzień, noc też odpuszczę i zobaczymy rano ile spadła temperatura. na razie jest 23,1. W sumie tyle było tez rano, w dzień doszło do 23,4 i teraz spada delikatnie. Pompa spokojnie ogrzeje dobrze ocieplony dom. Czekam na większe mrozy, by wykorzystać jej potencjał.

reksgildo
31-10-2017, 08:38
Dzień dobry.
W jaki sposób odprowadzacie skropliny z pompy(zwłaszcza z pomp zamontowanych na ścianie). Mam otynkowany budynek i widzę że skropliny powodują zawilgocenie elewacji. Myślałem o zamontowaniu tacy ociekowej i odprowadzeniu wody z niej za pomocą rury pcv. Znalazłem dwa modele:

https://wentshop.pl/pl/p/TACA-OCIEKOWA-DO-POMP-CIEPLA/1009
Wymiar pod T-CAPA, odprowadzenie pcv 50 tylko cena trochę duża choć to z nierdzewki.

https://www.alleklima.pl/index.php?route=product/product&product_id=1571&manufacturer_id=57
Cena mi pasi tylko czy średnica 20 mm wystarczy do odprowadzenia wody

Pomoże ktoś?

PiterBo
31-10-2017, 11:01
Co do odprowadzenia skroplin:
Taka taca to najlepsze rozwiązanie ale czy aż 50 to bym spekulował i śmiało twierdzę że to za dużo.
Taca ociekowa do tego rura Fi32 i albo studzienka chłonna w ziemi odsunięta od fundamentów albo rura wolno położona na ziemi.

Ja mam zrobione tak: ( pompa na fundamencie betonowym około 40cm nad poziomem kostki odwodnienia.
Dałem kawałek rynienki i rurą fi 32 pionowo w doł na około 60-80cm pod ziemią ( dodatkowo rury zaizolowałem otuliną 35/50,dałem kolanko 90* od pompy ( ogólnie od fundamentów ) odsunąłem się ze 2m i to wpuściłem w 1m rury drenarskiej owinięty włókniną ( pozostałości po budowie wykorzystane). Tak to u mnie funkcjonuje. Widać kawałeczek rurki a reszta pod ziemią. Nie ma kałuż, błota i lodu.

U Ciebie też tak można to zrobić i nie dopuść do tego aby elewacja była ciągle wilgotna. Bo zrobi się zielona.
Taca ociekowa pinowa rura min 32 i będzie pan zadowolony.
A co do tej plastikowej też może być te 20mm no cóż. teoretycznie też może być tej wody wbrew pozorum nie leje się na raz nie wiadomo ile ale w zimie może przyłapać i będzie lipa.

map78
31-10-2017, 16:51
Pomoże ktoś?

Tutaj filmik z moim rozwiązaniem. Działa piąty rok bezawaryjnie. Koszt montażu około 250zł.

https://www.youtube.com/watch?v=Xn1PQdEaf7s