PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

kubaSZ
31-10-2017, 17:13
Witam wszystkich.
Jestem świeżo upieczonym użytkownikiem Aquarea All-In-One 1faz, 7kW.
Przez ostatni tydzień wszystko było OK. Nauka obsługi i szukanie odpowiednich ustawień krzywej kompensacyjnej.
Natomiast ostatnie dwie zimniejsze noce przyniosły mi błedy H70 – "usterka układu zabezpieczającego grzałkę wspomagającą przed przegrzaniem w j.wewnętrznej" w połączeniu z wybijającym bezpiecznikiem różnicowoprądowym.
Z rozmowy z instalatorem i instrukcji wynika, że w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić i zmienić podłączenie pompy w skrzynce elektrycznej, ponieważ mówiąc kolokwialnie brakuje mocy na grzałkę.
Ale nie to mnie tak naprawde nurtuj.e

Czego natomiast nie rozumiem, to dlaczego w ogóle miałaby mi się włączać grzałka, gdzie w ustawieniach mam jej włączenie dopiero przy -10st? :O

mkm silesia
31-10-2017, 18:38
widocznie sterownik "uznał" (np. przy odszranianiu) że należy włączyć wygląda na uszkodzenie grzałki skoro "różnicówka".

bobrow
31-10-2017, 20:44
widocznie sterownik "uznał" (np. przy odszranianiu) że należy włączyć wygląda na uszkodzenie grzałki skoro "różnicówka".

Wszelki Duch !
Długo Cię tu nie było...
A jeśli chodzi o załączenie grzałki , to w moim modelu F T-capa trzeba naprawdę "ciężkich" warunków do tego ,żeby grzałka przy defroście się załączyła.
Tak z ciekawości -nie T-capy tak mają ,czy wszystkie nowe wersje ?
pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
31-10-2017, 21:27
Witam wszystkich.
Jestem świeżo upieczonym użytkownikiem Aquarea All-In-One 1faz, 7kW.
Przez ostatni tydzień wszystko było OK. Nauka obsługi i szukanie odpowiednich ustawień krzywej kompensacyjnej.
Natomiast ostatnie dwie zimniejsze noce przyniosły mi błedy H70 – "usterka układu zabezpieczającego grzałkę wspomagającą przed przegrzaniem w j.wewnętrznej" w połączeniu z wybijającym bezpiecznikiem różnicowoprądowym.
Z rozmowy z instalatorem i instrukcji wynika, że w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić i zmienić podłączenie pompy w skrzynce elektrycznej, ponieważ mówiąc kolokwialnie brakuje mocy na grzałkę.
Ale nie to mnie tak naprawde nurtuj.e

Czego natomiast nie rozumiem, to dlaczego w ogóle miałaby mi się włączać grzałka, gdzie w ustawieniach mam jej włączenie dopiero przy -10st? :O

Pewnie "instalator" wpiął Ci wszystko na jedna fazę, a różnicówka jest szybsza od bezpiecznika.

bobrow
31-10-2017, 23:06
Tutaj filmik z moim rozwiązaniem. Działa piąty rok bezawaryjnie. Koszt montażu około 250zł.

https://www.youtube.com/watch?v=Xn1PQdEaf7s

Map,
nie mogę się oprzeć i muszę Ci napisać , że najfajniejsze w Twoim filmiku są wstawki Twojego dzieciaczka- mega się uśmiałem i trochę przypomniałem sobie jak to było fajnie z takimi szkrabami ( niestety , mam już tylko „stare” dzieci...)
A Panas , jak to Panas- działa jak należy !
Pzdr

kubaSZ
01-11-2017, 06:59
Pewnie "instalator" wpiął Ci wszystko na jedna fazę, a różnicówka jest szybsza od bezpiecznika.

Tak też zrozumiałem z rozmowy z moim autoryzowanym instalatorem (sic!)

Jednak problemem jest dlaczego w ogóle miałaby się grzałka załączać (ewentualne włączenie ustawione jest od -10).

CNC_POMPY_CIEPLA
01-11-2017, 07:53
Tak też zrozumiałem z rozmowy z moim autoryzowanym instalatorem (sic!)

Jednak problemem jest dlaczego w ogóle miałaby się grzałka załączać (ewentualne włączenie ustawione jest od -10).

legionella, zobacz czy masz ją włączone.

kubaSZ
01-11-2017, 08:28
legionella, zobacz czy masz ją włączone.

Jeśli chodzi o dezynfekcję termiczną to miałem ją włączoną na ON, jednak na razie nie korzystam z CWU i nie miałem jej ustawionej w harmonogramie, a temperatura w zbiorniku wody nie przekracza 19st.

Jinikao
01-11-2017, 08:38
Będę miał zakładaną tą pompę. Pytanie za 100 ptk. brać 1 fazową czy dopłacić i brać 3 fazową? Drugie pytanie 7 cm wylewki cementowej czy 7 cm anhydrytu?

CNC_POMPY_CIEPLA
01-11-2017, 08:43
Będę miał zakładaną tą pompę. Pytanie za 100 ptk. brać 1 fazową czy dopłacić i brać 3 fazową? Drugie pytanie 7 cm wylewki cementowej czy 7 cm anhydrytu?

poszukaj odpowiedzi Tu jak nie znajdziesz to wtedy pytaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek&p=7515256&viewfull=1#post7515256

CNC_POMPY_CIEPLA
01-11-2017, 09:12
Jeśli chodzi o dezynfekcję termiczną to miałem ją włączoną na ON, jednak na razie nie korzystam z CWU i nie miałem jej ustawionej w harmonogramie, a temperatura w zbiorniku wody nie przekracza 19st.

To zagadka, wychodzi że coś w instalacji jest nie tak,.

Andrzej5101
01-11-2017, 09:17
Jinikao W pompie 3-fazowej , jak braknie 1-nej fazy to pompa nie będzie grzała. Jeżeli zamierzać grzać w większości w II taryfie - poczytaj; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

link2jack
01-11-2017, 17:06
Czy w Panasonicu tcap9 seria F jest mozliwosc sprawdzenia startów sprężarki?

map78
01-11-2017, 18:32
Map,
nie mogę się oprzeć i muszę Ci napisać , że najfajniejsze w Twoim filmiku są wstawki Twojego dzieciaczka- mega się uśmiałem i trochę przypomniałem sobie jak to było fajnie z takimi szkrabami ( niestety , mam już tylko „stare” dzieci...)
A Panas , jak to Panas- działa jak należy !
Pzdr

Delikwent z filmu latem już 5 lat skończył, ale mam już następnego 1,5 roku więc cały czas pod górkę ;) I to w sumie na stare lata bo mam też nastoletnią córkę :) W sumie to właśnie fakt, że urodziło mi się dziecko spowodował, że kazałem tą pompę powiesić tak wysoko i teraz wiem, że intuicja mnie nie zawiodła. Patrząc na ich głupie pomysły na 100% miałbym jakiegoś kija w wentylator wepchniętego...

CNC_POMPY_CIEPLA
01-11-2017, 19:36
Czy w Panasonicu tcap9 seria F jest mozliwosc sprawdzenia startów sprężarki?

nie da sie.

St@nley
01-11-2017, 20:32
widocznie sterownik "uznał" (np. przy odszranianiu) że należy włączyć wygląda na uszkodzenie grzałki skoro "różnicówka".
Też mnie nurtuje podobny problem. Na ok olo 250h pracy sprężarki mam 14h pracy grzałki w jednorazowej serii H. Czyżby zalaczala się na czas defrostow? Może jest to spowodowane grzaniem do niskiej temperatury i nie ma wystarczającego zapasu, żeby przeprowadzic rozmrazanie? Atualnie tylko włączyłem ją na kilka dni w taniej taryfie, bo narazie nie mieszkam.

St@nley
01-11-2017, 20:37
Tutaj filmik z moim rozwiązaniem. Działa piąty rok bezawaryjnie. Koszt montażu około 250zł.

https://www.youtube.com/watch?v=Xn1PQdEaf7s
Masz tam zamontowany jakiś kabel grzejny w jednostce zew lub tej rynience? Uszczelniales jakoś dodatkowo spod jednostki czy tylko standardowe korki z zestawu?

map78
01-11-2017, 22:06
Masz tam zamontowany jakiś kabel grzejny w jednostce zew lub tej rynience? Uszczelniales jakoś dodatkowo spod jednostki czy tylko standardowe korki z zestawu?

Uszczelniony cały spód. Otwór wylotowy został poszerzony tak żeby żadne liście go nie zapchały. 2m kabla grzejnego 60W ogrzewają tacę i rurę odprowadzającą. Wszystko sterowane termostatem - włącza się przy +2stC.

St@nley
02-11-2017, 07:46
Uszczelniony cały spód. Otwór wylotowy został poszerzony tak żeby żadne liście go nie zapchały. 2m kabla grzejnego 60W ogrzewają tacę i rurę odprowadzającą. Wszystko sterowane termostatem - włącza się przy +2stC.
W tace wsadzales kabel od wewnatrz czy przymocowales od spodu? Właśnie o takim samym rozwiązaniu myślę u siebie.

St@nley
02-11-2017, 07:49
Obejrzałem filmik jeszcze raz i juz znam odpowiedz. Przewod jest w środku i wychodzi otworem spustowy do wnętrza rury?

reksgildo
02-11-2017, 09:38
Tutaj filmik z moim rozwiązaniem. Działa piąty rok bezawaryjnie. Koszt montażu około 250zł.


Dzięki. Fajny patent. Gdzie masz odprowadzone skropliny z jednostki wewnętrznej?

map78
02-11-2017, 14:53
Obejrzałem filmik jeszcze raz i juz znam odpowiedz. Przewod jest w środku i wychodzi otworem spustowy do wnętrza rury?

Kabel jest rozłożony na spodzie tacy, przechodzi przez otwór wylotowy do rury odpływowej, a sama jego końcówka (zakończona termostatem) zwisa swobodnie już w rynnie - to ważne żeby termostat nie był zbytni narażony na kontakt z kondensatem.

map78
02-11-2017, 14:54
Dzięki. Fajny patent. Gdzie masz odprowadzone skropliny z jednostki wewnętrznej?

U mnie z jednostki wewnętrznej się nic nie wykrapla. Kiedyś miałem podłożone wiadro, ale po roku je sprzątnąłem i nigdy nie widziałem tam ani kropli.

agb
02-11-2017, 15:07
@map78 to jest taki zwykły kabel podłączany do sieci z własnym termostatem, czy podłączony do PC i ta nim steruje?

uve_solid
02-11-2017, 19:56
Jakiej średnicy zastosować zawór trójdrogowy z siłownikiem 1" czy 1,1/4"do rozdziału ogrzewanie ,CWU przy PC Panasonic SDC 9 kw jedna faza ? Czy 1 " nie ograniczy przepływu ?

kubaSZ
02-11-2017, 20:02
Też mnie nurtuje podobny problem. Na ok olo 250h pracy sprężarki mam 14h pracy grzałki w jednorazowej serii H. Czyżby zalaczala się na czas defrostow? Może jest to spowodowane grzaniem do niskiej temperatury i nie ma wystarczającego zapasu, żeby przeprowadzic rozmrazanie? Atualnie tylko włączyłem ją na kilka dni w taniej taryfie, bo narazie nie mieszkam.

No właśnie, podobnie tłumaczył to mój instalator. W związku z tym, że na mam ustawioną temperaturę wody w podłogówce na 24stC czyli raczej stosunkowo niską, potrzebna miałaby być grzałka do rozmrażania. Ale czas pracy grzałki mam 0h, co może być spowodowane, że w momencie kiedy system chce ją załączyć automatycznie wyrzuca różnicówke i błąd H70.
Czytałem gdzieś, że temperatura powrotu musi odpowiednio wysoka (23/24?) aby można było przeprowadzić defrost, w innym przypadku będzie włączana grzałka.

map78
02-11-2017, 22:42
@map78 to jest taki zwykły kabel podłączany do sieci z własnym termostatem, czy podłączony do PC i ta nim steruje?

Zwykły kabel grzejny podłączany pod 230V. Sterowany jest własnym termostatem.

schizo85
04-11-2017, 15:24
Mam pytanie, bardziej do instalatorów. Potrzebuje podłączyć pompę do systemu sterowania domem. Czy orientuje się ktoś o jakimś sposobie zewnętrznego sterowania/odczytania wartości z jakimi pracuje pompa ciepła?

Wiem że istnieje coś takiego jak PA-AW-MBS-1 który udostępnia to wszystko po RS485/Modbus tyle że kosztuje miliony monet i nie potrzeba mi aż tylu możliwości. Skoro ten moduł działa znaczy że istnieje możliwość podpięcia się pod jednostkę wewnętrzną tylko czy ktoś wie jaki tam jest interfejs/protokół?

idaredy2017
07-11-2017, 11:36
schizo85 Ja wziąłem coulda za 1zł i w przyszłości będę próbował zaatakować od strony interfejsu ethernet. Jeszcze nie wiem w którą stronę to pójdzie bo nie wnikałem w szczegóły techniczne. W najgorszym przypadku parsowanie strony www mnie czeka. Automatyka będzie na raspberry więc możliwości (otwartość) są.

Czy wasze jednostki zewnętrzne (t-cap) również nie mają osłony od strony budynku ?

PiterBo
08-11-2017, 08:40
Czy wasze jednostki zewnętrzne (t-cap) również nie mają osłony od strony budynku ?
A niby jak konstrukcyjnie mają mieć osłonę ? Na parowniku ? To wtedy pompa by nie działała ?
Chyba że o jakąś inną obudowę chodzi.

ksysju
08-11-2017, 16:22
Mam pytanie, bardziej do instalatorów. Potrzebuje podłączyć pompę do systemu sterowania domem. Czy orientuje się ktoś o jakimś sposobie zewnętrznego sterowania/odczytania wartości z jakimi pracuje pompa ciepła?

Wiem że istnieje coś takiego jak PA-AW-MBS-1 który udostępnia to wszystko po RS485/Modbus tyle że kosztuje miliony monet i nie potrzeba mi aż tylu możliwości. Skoro ten moduł działa znaczy że istnieje możliwość podpięcia się pod jednostkę wewnętrzną tylko czy ktoś wie jaki tam jest interfejs/protokół?


to widziałeś ? https://www.panasonicproclub.com/uploads/general/default_software_guides/HPM_HBInstIB_en.pdf

marcin_u
08-11-2017, 20:52
Co dokładnie określa parametr w ustawieniach instalatora delta T na grzanki? Czy to jest różnica zasilania i powrotu jak pc grzeje czy może roznica temp. między temp wody ustawiona a temp kiedy pc zaczyna grzać ? Jak ustawić /gdzie przy jakim spadku temp od zadanej zbiorniku cwu ma się załączyć grzanie zbiornika cwu?

D@MIANEK
12-11-2017, 20:32
Witam. Chciałbym sie dowiedzieć od madrzejszych ode mnie:P jakie są różnice miedzy splitem a monoblockiem. Co wybrać , jakiee sa plusy i minusy tych rozwiazan?

PrzyszłyBudowniczy
12-11-2017, 21:58
Z tego co mnie poinformowano:
split jest zalewany czynnikiem chłodniczym na budowie, zawsze to mniejsza dokładności i wymaga instalatora - chłodnika.
Monoblock to urządzenie gdzie czynnik chłodzący jest w warunkach idealnych w fabryce już wlany i wszystko jest zamknięte. Stąd monoblock droższy, ale instalacja prostsza, nie trzeba specjalnych uprawnień, stawiasz jak lodówkę i między lodówką a reszta instalacji krąży już tylko woda.

Przy różnicy w cenie, która wydała mi się duża - wybrałem Splita.

D@MIANEK
13-11-2017, 05:19
To teraz szok bo monoblock tańszy od splita na aledrogo... to teraz juz nic nie czaje....:confused:

emigrus
13-11-2017, 08:35
O ile pamiętam, monoblok ma jedną poważną wadę. Pracuje z tą samą mocą cały czas. Nie ma modulacji mocy "od do", jak to jest w splitach. Zgadza się, czy napisałem bzdurę?

map78
13-11-2017, 09:07
O ile pamiętam, monoblok ma jedną poważną wadę. Pracuje z tą samą mocą cały czas. Nie ma modulacji mocy "od do", jak to jest w splitach. Zgadza się, czy napisałem bzdurę?

To akurat jest bzdura ;) O różnicach monoblok vs split było już wiele razy pisane - wystarczy użyć wyszukiwarki...

Zigobar
13-11-2017, 09:48
(...) jakie są różnice miedzy splitem a monoblockiem. Co wybrać , jakiee sa plusy i minusy tych rozwiazan?
Monoblock:
Zaleta - cały i napełniony układ chłodniczy w jednej obudowie.
Wada - w pewnych warunkach istnieje ryzyko rozmrożenia skraplacza.
Split:
Zaleta - skraplacz wewnątrz budynku.
Wada - układ chłodniczy podzielony na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, do jego połączenia i napełnienia potrzebny gość "ogarniający" układy chłodnicze.

Należy wspomnieć, że PC może mieć sprężarkę o stałej prędkości obrotowej (praca z grzewczą nominalną) lub o zmiennej (regulowanej) prędkości obrotowej (praca z grzewczą nominalną lub zredukowaną).

Jeśli jesteś zainteresowany powietrznymi, proponuję zacząć czytać tematy im poświęcone.

D@MIANEK
13-11-2017, 12:34
Staram się czytać. Tylko często mnie zniechęcają kłótnie na kilkadziesiąt stron. Dzięki za info.

Zigobar
13-11-2017, 13:39
Staram się czytać. Tylko często mnie zniechęcają kłótnie na kilkadziesiąt stron. (...)
Prawdą jest, że w poszukiwaniu wiedzy rozrzuconej po forum trzeba się czasem przebijać przez bełkot "o dupie Maryni", ale i tak warto.
Nawet podczas "nawalanek" pomiędzy instalatorami można niekiedy wyłapać ciekawe informacje. Wiedzę dostajesz prawie za darmo, wystarczy poświęcić swój czas.

PrzyszłyBudowniczy
13-11-2017, 13:51
D@mianek - monoblock nie jest tańszy na allegro. Porównujesz równorzędne jednostki czy np. monoblock vs split all in one (czyli ze zbiornikiem CWU)?

1igor1
13-11-2017, 18:50
największa wada monobloka, to to że wodę z CO trzeba wyciągnąć na zewnątrz domu, i jak braknie prądu na dłużej to po prostu zamarznie, lub wlewamy glikol, i mamy spokój, i trochę gorsze parametry i większą cenę

oberwatorPC
13-11-2017, 18:51
Monobloki mają lepsze parametry jak się im dobrze przyjrzysz i dobrze porównasz.

marcin_u
13-11-2017, 20:13
Sprawdzam od paru dni na podliczniku zużycie pradu przez pc i okazuje się ze licznik w sterowniku panasonic 9kw 1f wersja H zaniza o około 35% .Czy u was też jest taka rozbieżność? Wiem że ten w Pc nie liczy pomp obiegowych ale mam 2szt i jak pompa nie pracuje to obie pobierają około 40w. Czy rozbieżność spowodowana jest może tym że pompa obiegowa w pc wchodzi na wyższe obroty jak pracuje sprężarka? Może ten licznik nie bierze też pod uwagę wentylatorów? Czy może poprostu do kitu jest ten licznik?

maciejtoya
13-11-2017, 20:39
Mam pompę T-cap 12 kW 3F + bufor i dwie pompy obiegowe. Jak ją optymalnie ustawić by w domu było szybko ciepło ? Wszędzie mam ogrzewanie podłogowe. Mam wrażenie, że pompa wolno nagrzewa dom. Tj. z racji układania płytek ogrzewanie było wyłączone i z 13 stopni do 18 potrzebowała 2 dni. Ustawione mam na sterownikach na 21.
Macie jakieś porady ?

CNC_POMPY_CIEPLA
13-11-2017, 20:39
Sprawdzam od paru dni na podliczniku zużycie pradu przez pc i okazuje się ze licznik w sterowniku panasonic 9kw 1f wersja H zaniza o około 35% .Czy u was też jest taka rozbieżność? Wiem że ten w Pc nie liczy pomp obiegowych ale mam 2szt i jak pompa nie pracuje to obie pobierają około 40w. Czy rozbieżność spowodowana jest może tym że pompa obiegowa w pc wchodzi na wyższe obroty jak pracuje sprężarka? Może ten licznik nie bierze też pod uwagę wentylatorów? Czy może poprostu do kitu jest ten licznik?

To bardziej urządzenie statystyczne niż licznik, on liczy w ten sposób że jak pompa pracuje przez 10h na 50% mocy to powinna wziąć tyle i tyle prądu i taki wynik podaje. Jeżeli odczyt nie zgadza się z rzeczywistością to może być to wina np. innego niż 230V napięcia w sieci.

marcin_u
13-11-2017, 20:53
Jak sprężarka pracuje to mam na zaciskach przy pompie 220v więc tylko 5% mniej niż producent chce. Jak na sprzęt za 20tyś to pomiar z tak dużym błędem jest moim zdaniem nie dopuszczalny.urządzenia za marne 50zł robią to znacznie dokładniej.

Pratchawiec
13-11-2017, 21:20
Mam pompę T-cap 12 kW 3F + bufor i dwie pompy obiegowe. Jak ją optymalnie ustawić by w domu było szybko ciepło ? Wszędzie mam ogrzewanie podłogowe. Mam wrażenie, że pompa wolno nagrzewa dom. Tj. z racji układania płytek ogrzewanie było wyłączone i z 13 stopni do 18 potrzebowała 2 dni. Ustawione mam na sterownikach na 21.
Macie jakieś porady ?

Cierpliwości.

Próbowałeś może oszacować, iie kilowatogodzin musisz wpompować w wylewkę, mury, stropy itp, by odnieść ich temperaturę o 8 stopni?
Oszacuj masę całości w/w i policz.

Wynik będzie zapewne szokujący.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bartasp
14-11-2017, 10:22
Jak oceniacie trwałość/awaryjność pomp ciepła Panasonic Aquarea ?
Mam pytanie też o serwis? Gdzie bym nie poszedł (do innego producenta/sprzedawcy pomp ciepła) każdy mówi mi że Panas ma dramatycznie słaby serwis i jest bardzo słaba dostępność części do Panasonica.

Szklara
14-11-2017, 17:21
Jakie macie krzywe na ten czas? u mnie 30low i 25 hi. w domu temp. spadła o 1 stopień i utrzymuje się ok 22. Za oknem -1. Grzeje tylko w taniej.

kubaSZ
14-11-2017, 21:09
Witam ponownie.

Wczesniej miałem problem z wyskakującą różnicówką przed, jak później doszedłem, defrostami. Instalacja została poprawiona i nie wywala mi błędów.

Zauważyłem jednak 2h pracy w statystyce grzałki. Czy załącza się ona, aby wspomóc odszranianie?
Jeśli tak, to czy dlatego, że temperatura na powrocie jest za niska? W takim razie jaka ona powinna być aby przeprowadzić defrost bez użycia grzałki?

Druga kwestia: czytałem gdzieś w temacie o stosunku czasu pracy sprężarki do ilości włączeń? Jaki powinnien być i jak na niego wpłynąć?

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

reksgildo
14-11-2017, 21:50
Jakie macie krzywe na ten czas? u mnie 30low i 25 hi. w domu temp. spadła o 1 stopień i utrzymuje się ok 22. Za oknem -1. Grzeje tylko w taniej.

-15 - 32, +15 - 28. Taryfa G11

Szklara
15-11-2017, 10:21
Dziś przy -4 na zewnątrz, w podłogę szło 27 stopni. Temp wewnątrz 22. Zużycie ok 10-11 kWh (3 zł) na dobę z CWU (200 l). Przy ok 2 stopniach na zewnątrz brała 2 - 2,40 zł na dobę. (0,28 zł tania taryfa).

Chyba zwiększę nieco górny zakres, bo grzanie w G12 to bardziej ładowanie bufora (podłogi) niż grzanie.
Na razie podbiłem temp o 3 stopnie w okienku dziennym, bo wieczorem odnotowuję lekki spadek temp., wynika to może z faktu że po grzaniu CWU jednostka jest mocno oszroniona (idealne ku temu warunki) i ma mało czasu na grzanie dzienne.

W nocy spokojnie pompa dochodzi do 27 na wylocie i pół nocy tylko miele pompą.

Andrzej5101
15-11-2017, 12:46
W nocy spokojnie pompa dochodzi do 27C na wylocie i pół nocy tylko miele pompą.
Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, to temperatura powrotu > 27 C. Im wyższa tym korzystniej dla procesu defrostu

link2jack
15-11-2017, 18:49
Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, to temperatura powrotu > 27 C. Im wyższa tym korzystniej dla procesu defrostu

Powrót 27*C to zasilanie okolo 32*C
Grzanie takimi temperaturami non stop u mnie by doprowadzilo do ugotowania ;)
Dlatego teraz grzeje podobną krzywą (nawet lekko wyższą) ale tylko od 2:00 do 6:00 rano.

PrzyszłyBudowniczy
15-11-2017, 19:03
Z tego co czytam do defrostu lepiej temperatury >=27C, ale z drugiej strony im niższa temperatura zasilania tym wyższa sprawność? Czy ktoś liczył ile kosztuje defrost, a jaki jest zysk jesli zasilać podłogówkę np temperaturą 27?

maciejtoya
15-11-2017, 20:46
Cierpliwości.

Próbowałeś może oszacować, iie kilowatogodzin musisz wpompować w wylewkę, mury, stropy itp, by odnieść ich temperaturę o 8 stopni?
Oszacuj masę całości w/w i policz.

Wynik będzie zapewne szokujący.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Niestety temperatura niewiele wyższa niż w niedziele. Około 19 st. a na piętrze 16,6.
Czy ktos ma może jakiś poradnik co i jak poustawiać ? Można powiedzieć, że mam ustawienia fabryczne a za bardzo nie grzebałem w jakichś konfiguracjach.
Chcemy się wprowadzać, więc chciałbym popróbować teraz troszke.

CNC_POMPY_CIEPLA
15-11-2017, 20:51
Niestety temperatura niewiele wyższa niż w niedziele. Około 19 st. a na piętrze 16,6.
Czy ktos ma może jakiś poradnik co i jak poustawiać ? Można powiedzieć, że mam ustawienia fabryczne a za bardzo nie grzebałem w jakichś konfiguracjach.
Chcemy się wprowadzać, więc chciałbym popróbować teraz troszke.

A te pompki przy rozdzielaczach to LFP z tego co kojarzę, a one czasem nie były wstawione jak na podmieszanie, a nie pobór z bufora?
Niech Pan wyśle zdjęcie.

maciejtoya
15-11-2017, 21:17
A te pompki przy rozdzielaczach to LFP z tego co kojarzę, a one czasem nie były wstawione jak na podmieszanie, a nie pobór z bufora?
Niech Pan wyśle zdjęcie.

Tak to LFP. One wcześniej tam były do konfiguracji ekogroszek i mieszacz (teraz mieszaczy juz nie ma). Teraz mam je ustawione na najniższym biegu. Może podwyższyć ? Na pompie ciepła na ekranie mam 28 st.

Zdjęcie poniżej

401042

CNC_POMPY_CIEPLA
15-11-2017, 21:43
Tak to LFP. One wcześniej tam były do konfiguracji ekogroszek i mieszacz (teraz mieszaczy juz nie ma). Teraz mam je ustawione na najniższym biegu. Może podwyższyć ? Na pompie ciepła na ekranie mam 28 st.

Zdjęcie poniżej

401042

mieszacz tam jest powinien byc na 6 ustawiony a pompki na maxa na termometrze w rozdzielaczu powinno byc okolo 28.

kaszpir007
15-11-2017, 22:25
Powrót 27*C to zasilanie okolo 32*C
Grzanie takimi temperaturami non stop u mnie by doprowadzilo do ugotowania ;)
Dlatego teraz grzeje podobną krzywą (nawet lekko wyższą) ale tylko od 2:00 do 6:00 rano.

Tak z ciekawości masz jakiś termostat podłączony pod pompę ?

Czemu masz tak wysoką krzywą ? -15+40 i +15/+28 ?

Ja u siebie mam termostat i ustawione grzanie od 22.00-6.00 ale oczywiście to taki "kaganiec" , bo jak szybciej dojdzie do 22,6 stopni to szybciej sie pompa wyłaczy a jakby się nie udalo dojść to i tak wyłączy o 6.00.
Ale u mnie mam krzywą +26/15 i 35/-20.

Teraz widzę że pompa dośc długo "ładuje" podłogę i działa niemalże do samego końca grzania i zastanawiam się czy podniesienie krzywej czyli podniesienie temp jaka idzie w podłogę nie przyśpieszylo by nagrzewania i dzięki temu pompa by sie szybciej wyłączyła , no chyba że to nie jest idealne , bo podłogówka ma sporo ocieplenie i może się okazać że za dużo ciepła poszło w podłogę i nawet po wyłączeniu zrobi się w domu cieplej niż powinno ?

Ile teraz dajesz w podłogę ?

maciejtoya
16-11-2017, 05:01
mieszacz tam jest powinien byc na 6 ustawiony a pompki na maxa na termometrze w rozdzielaczu powinno byc okolo 28.

Dzięki CNC. To akurat stare zdjęcie, w chwili obecnej nie mam mieszacza, został wymontowany. Temperatura na rozdzielaczu też jest 28, tylko pompki mam na najniższym biegu. Rozumiem, że mam to podnieść tak ?
Jak optymalnie ustawić pompę na wyświetlaczu, tj. grzanie o wybranych porach itp. ?

link2jack
17-11-2017, 20:41
Tak z ciekawości masz jakiś termostat podłączony pod pompę ?

Czemu masz tak wysoką krzywą ? -15+40 i +15/+28 ?

Ja u siebie mam termostat i ustawione grzanie od 22.00-6.00 ale oczywiście to taki "kaganiec" , bo jak szybciej dojdzie do 22,6 stopni to szybciej sie pompa wyłaczy a jakby się nie udalo dojść to i tak wyłączy o 6.00.
Ale u mnie mam krzywą +26/15 i 35/-20.

Teraz widzę że pompa dośc długo "ładuje" podłogę i działa niemalże do samego końca grzania i zastanawiam się czy podniesienie krzywej czyli podniesienie temp jaka idzie w podłogę nie przyśpieszylo by nagrzewania i dzięki temu pompa by sie szybciej wyłączyła , no chyba że to nie jest idealne , bo podłogówka ma sporo ocieplenie i może się okazać że za dużo ciepła poszło w podłogę i nawet po wyłączeniu zrobi się w domu cieplej niż powinno ?

Ile teraz dajesz w podłogę ?

Termostatu nie mam podłączonego. Działam jedynie na sterowniku zewnętrznym - ale tylko dlatego ze jego łatwiej ustawić i nie muszę chodzić do "kotlowni".
Krzywą mam wysoką. Tak grzałem zeszłego roku. 99% w taniej taryfie. Dlatego krzywa podniesiona by pompa od razu pracowała na wyższych obrotach. Zeszły sezon był pierwszym i obawiałem się o rachunki - chciałem grzać tylko w taniej taryfie.
W tym sezonie z racji małego dziecka w domu i natłoku roboty nie miałem czasu by się pobawić pompą i od 08.11.2017 (start pompy w tym sezonie) grzeje 3,5h w nocy (3:30 do 6:00) i 13:00-15:00 (tu od 13:00 grzeje też wodę więc na C.O. przypada pewnie lekko ponad godzinę).
Pisząc tego posta w salonie mam 21,3*C a na piętrze od 21,4 do 21,8 (w zależności od pokoju).

Jeśli dobrze pamiętam - dziś tuż przed końcem grzania przed 6:00 rano było 32 na zasilaniu i 27 na powrocie.

Ciągle się zastanawiam czy może zmniejszyć krzywą a dać pompie popracować dłużej?
Średnio od 08-11-201 pompa zużywa 14kwh na C.O. +CWU na dzień.

kaszpir007
17-11-2017, 22:20
T
Jeśli dobrze pamiętam - dziś tuż przed końcem grzania przed 6:00 rano było 32 na zasilaniu i 27 na powrocie.

Ciągle się zastanawiam czy może zmniejszyć krzywą a dać pompie popracować dłużej?
Średnio od 08-11-201 pompa zużywa 14kwh na C.O. +CWU na dzień.

Dzięki za informację.

U mnie w tym miesiącu wychodzi zużycie prądu około 8,5KW na dzień (tylko II taryfa CO+CWU). W domu 22-22,6 stopnia.

link2jack
18-11-2017, 11:58
Dzięki za informację.

U mnie w tym miesiącu wychodzi zużycie prądu około 8,5KW na dzień (tylko II taryfa CO+CWU). W domu 22-22,6 stopnia.

To mało. U mnie CWU to okolo 3kwh (jedno podgrzanie na dobe- zwykle od okolo 40*C do 47*C). Sądze ze u Ciebie podobnie - Wiec na C.O. u Ciebie zostaje ledwo okolo 5kwh

Szklara
18-11-2017, 15:37
Dzięki za informację.

U mnie w tym miesiącu wychodzi zużycie prądu około 8,5KW na dzień (tylko II taryfa CO+CWU). W domu 22-22,6 stopnia.


Dokładnie tak samo u mnie, średnia za listopad 8,9 kWh. 100% tania. w domu 22,5 - 23,5.
Krzywa 32/25. Było 33 ale za ciepło w chałupie się robiło.

Marcin34_Śl
18-11-2017, 17:09
U MNie podobnie, średnia około 10 KW w tym 2,2 KW woda.

Grzeje od 23-4.30, woda 04.30-6 i dalej grzanie 13-15.

W domu 23 - 23,5 (żona tak lubi)

Krzywa 36/27

Szklara
18-11-2017, 18:27
Zauważyłem właśnie niepokojącą sytuacje.
Pompa chodzi płynnie i cicho, grzeje CO, przełącza się na CWU i dalej grzeje spokojnie. Dochodząc do ok 52-53 na wyjściu zaczyna delikatnie bulgotać (słuchowo jest to nad filtrem wejsciowy - tam jest pompka obiegowa? to kawitacja?). Dogrzewa CWU do 47 stopni (ma wtedy ok 54-55 na wyjściu) i bulgot jest całkiem głośny. Gdy kończy grzanie CWU przełącza się na CO i dalej cały czas bulgota. Z czasem coraz ciszej i ciszej, az znów pracuje cicho - czasu nie mierzyłem.

Gdy wyłączę pompę po zagrzaniu CWU (głośno bulgota) i włączę nawet po 2-3 sekundach to od razu pracuje cicho.

Dzieje się tak tylko po grzaniu CWU i to w pow. 52 stopni na wyjściu.
Wysoka temperatura i ciśnienie wytrąca powietrze z wody i zapowietrza pompę obiegową? Nie odpowietrza się automatycznie? Deko mnie to zmartwiło, kawitacja załatwi każdą pompkę.
Co robić? Układ nie jest dobrze odpowietrzony?

Pompa w trybie HEAT+TANK więc zaczyna zawsze od tanka a potem morduje się z CO.
Powietrze pojawia sie tylko przy temp powyżej 52 stopni.

Andrzej5101
19-11-2017, 10:05
Ciągle się zastanawiam czy może zmniejszyć krzywą a dać pompie popracować dłużej?
Średnio od 08-11-201 pompa zużywa 14 kWh na C.O. + C.W.U na dzień.
Wg. mnie myślenie Twoje idzie w dobrym kierunku.
Współczynnik COP zależy od trzech parametrów;
- temperatury zewnętrznej,
- temperatura zasilania,
- obciążenie pompy.
Poczytaj ; http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

Szklara
19-11-2017, 16:22
Bulgotanie też miał bobrow. Zrugany, że inni się nie skarżą na ten problem. teraz ja się skarżę :) Bobrow jak to rozwiązałeś? Studiuje forum bo cos kojarzę że zgłaszaliśmy już taki problem.
Zapowietrzenie wymiennika w zbiorniku CWU? Jak go odpowietrzać?

Narazie zwiększyłem prędkość pompy obiegowej. Odczyt z rotametrów był v=3 1400l/h teraz jest v=4 1600 l/h. oczywiście to z rotametrów..
Chodzi podłogówka, wymuszę grzanie CWU i zobaczę czy znów uruchomiło się bulgotanie.

A na marginesie, która prędkość i przepływ lepszy?

Dodam, że wcześniej delta wychodziła 3. Zobaczymy teraz.

ironsmith
19-11-2017, 16:50
hej został poruszony ciekawy temat żeby wyciągnąć jak najwięcej z pompy myślałem o obniżeniu temperatury zasilania ale pompa zaczęła taktować domyślam się że niska TZ doprowadziła do szybszego osiągnięcia dT, i tu się zastanawiam czy jak zmniejszę dT (SDC PAnasonic 9kw 3faz H) z 5 na 3 lub miej poprawi to coś w funkcjonowaniu pompy?

oberwatorPC
19-11-2017, 18:21
hej został poruszony ciekawy temat żeby wyciągnąć jak najwięcej z pompy myślałem o obniżeniu temperatury zasilania ale pompa zaczęła taktować domyślam się że niska TZ doprowadziła do szybszego osiągnięcia dT, i tu się zastanawiam czy jak zmniejszę dT (SDC PAnasonic 9kw 3faz H) z 5 na 3 lub miej poprawi to coś w funkcjonowaniu pompy?

jak zmniejszysz dT na 3 to pompa ciepła będzie miała lepszą wydajność ale pompa obiegowa zużyje więcej energii;)

Andrzej5101
19-11-2017, 18:27
ironsmith. Taktowanie występuje wtedy, jak GZ ma za małą moc w stosunku do minimalnej mocy pompy. Raczej należy podnieść krzywą grzewcza i zwiększyć dT. Dobrze by było, abyś uzupełnił stopkę o danych budynku.

ironsmith
19-11-2017, 19:06
andrzej 5101 nie wiem jak edytować stopkę ozc5,9kW ok 168m2 pompa sdc9kW 3faz sprzęgło podłogówka + w sypialniach klimakonwektory (jeszcze nie powieszone), teraz pompa chodzi na tygodniówce od 11 do 16 w domu utrzymuje się 14stC jak ustawiłem KG -5 to pompa taktowała zrobiłem na 0 i teraz jest ok ale chcę ogrzewać jak najniższą TZ nie wiem czy dobrze myślałem że pompa wyłącza się po osiągnięciu dt na powrocie i im większe dt to to wyłączenie nastąpi wcześniej niż i małej dt, chyba że ziała to inaczej in

Andrzej5101
19-11-2017, 19:34
klikasz;
1/ na ironsmith,
2/ na odwiedź profil,
3/ na ustawienia,
4/ na edytuj sygnaturę
Nie masz kontaktu z serwisantem ? aby wytłumaczył Tobie podstawowe problemy .

ironsmith
19-11-2017, 20:10
hej kontakt mam własnie polecił mi podnieś krzywą z -5 do 0 i jest lepiej ale wtedy mam wyższe tz więc cop będzie mniejsze i zastanawiam się jak obniżyć tz bez poprzednich problemów

redblack
20-11-2017, 11:42
U MNie podobnie, średnia około 10 KW w tym 2,2 KW woda.

Grzeje od 23-4.30, woda 04.30-6 i dalej grzanie 13-15.

W domu 23 - 23,5 (żona tak lubi)

Krzywa 36/27
Z Twoich danych wyszło mi:
- czas pracy CO: 7:30h na dobę
- średnie zużycie na CO: 7,8 kW na dobę
- średnie zużycie prądu w ciągu h: 1,04 kW.

I teraz pytanie: jak wartość 1,04 kW odnieść do katalogowego poboru mocy Twojej pompy:
Tzewn=2 °C, TOUT=30°C, IP=1,81 kW ?

Marcin34_Śl
20-11-2017, 13:44
redblack,

Sprawdzę jeszcze dzisiaj, ale zakłądając 10 KW na 7,30 H wynosi 1,36 KW

U Mnie w katalogu dane są tylko dla TOUT 35, przy takiej temp. pokazuje 1,96KW dla 2 C i 1,57 KW dla 7C. Mam pompę serie H 7KW jednofazowa.

Przez listopad myślę, że średnia tem. grzania wynosi około 3-4C a TOUT jest dużo mniejsza niż 35C więc dla Mnie 1,35 KW się zgadza.

link2jack
20-11-2017, 14:41
Jakie macie ustawienia dla opcji HEATER ? Czy napis powinien być widoczny na wyświetlaczu?
W ustawieniach mam załączenie przy -10*C, czy to wystarczy? W zeszłym sezonie grzałka nie załączyła się ani razu, ale ze względu na i tak niskie rachunki wolałbym nie męczyć sprężarki przy niskich temp.

ksysju
20-11-2017, 15:28
Witam

HEATER musie się świecić, by grzałki ruszyły. Przynajmniej u mnie przy PC z 2015 roku tak jest.
O ile pamiętam to mam min. czyli -15.

Szklara
20-11-2017, 17:08
Jak odpalić program odpowietrzania pompy?

K@mil_
21-11-2017, 11:40
Guzik Service przez dłuższy czas, potem opcja S02 bodajże (menu z prędkościami obiegówki) -> przycisk Select - -> przycisk Force.

berm*
21-11-2017, 20:30
Nie jest tak źle- przez cały dzionek temp spadła o 1K .
Ogrzewanie w okresach przejściowych włączam wg potrzeb i dzisiaj pewnie ok 11-12 bym je włączył...
W chałupie nie jest jeszcze zimno- ale nie ma już komforu cieplnego np zimna podłogówka w łazience.
Jutro energetyka ma usunąć awarię.
Bardziej narazie mi przeszkadza nieczynna kuchnia indukcyjna niż CO.
Pzdr

chyba nie masz rekuperatora, przy rekuperacji normalnie spada z 0.5 - 1c , jak wylaczysz reku to moze bedzie trzymac lepiej ale zaduch straszliwy :(
moj t-cap zalaczam 2x raz dziennie - od 16-20:30, zagrzewa mi ciepla wode do 47c (200l) oraz bufor 500l do 35-40 steruje pompa obiegowa , ze jak grzeje pompa pomka chodzi caly czas a potem z rezerw z bufora przepuszczam o 3 w nocy na 40 min i drugi start pompy 6-7 sam HEAT i w domu mam ciagle 21,7 rano 21,4 . Reku ustawione na wymiane 200m3 w nocy a w dzien na 250m3 + przewietrzenie przed spaniem dzieciakow od 19:00 do 19:30 i rano 7:20 do 8:00. Tcap 16kw, metrow domu 250m2.

Busters
21-11-2017, 20:44
Troche nie ten temat ale tutaj duzo osob na pewno z tego korzysta..
Pytanie do osob majacych 2 taryfy. Co lepiej wychodzi taryfa g12 czy g12w?
Musze przejsc z g11 i mam dylemat.
Ceny g12 - droga 0.61gr tania 0,25gr
G12w - droga 0,68 tania 0.24

Wiem, ze jest duzo zmiennych i jednemu moze sie oplacac innemu nie, ale jak to jest u was?

link2jack
21-11-2017, 21:08
Jeśli raczej nie masz szans grzać tylko w taniej, w weekendy nie ma Cie w domu to bierz G12.
Jeśli chcesz grzać głównie w taniej, a w weekendy prowadzisz większość "prac domowych" to G12W.
I tak masz tanio, u mnie G12W to T=0,33 D=0,68 ;/

Ostatnia moja faktura to 200kwh w drogiej i 366 w taniej.
(0kwh C.O. 80kwh CWU 100% tania)
Jeśli chodzi o sezon grzewczy to zdecydowana większość u mnie to tania taryfa.

kamil.szymczak
21-11-2017, 21:38
Skoro poruszamy już temat taryf to kiedy warto mieć 2 a kiedy jedną taryfę? Czy zawsze grzejąc PC jesteśmy z ekonomicznego punktu skazani na G12?

kaszpir007
21-11-2017, 22:06
Skoro poruszamy już temat taryf to kiedy warto mieć 2 a kiedy jedną taryfę? Czy zawsze grzejąc PC jesteśmy z ekonomicznego punktu skazani na G12?

Wiesz , mnie zastanawia jedno ...

Grzejąc nonstop pompa mocno moduluje mocą i działa raczej na niskiej mocy , dodatkowo jak działa nonstop to w dzień jest zawsze cieplej niż w nocy , wiec COP w dzień wyższe niż w nocy ...

Grzejąc tylko w II taryfie pompa działa na duuuużo większej mocy (na początku max a później zmniejsza moc , ale i tak na dużo większej mocy niż przy prawie nonstop). Dodatkowo w nocy jest chłodniej niż w dzień , wiec COP niższe ..
Dodatkowo grzejąc tylko w nocy , czyli tak naprawdę "ładując bufor" raczej daje się wyższą temperaturę w podłogę aby "wyrobić" się w II taryfie .

I teraz pytanie ...

Czy ktoś testował jak to wygląda i czy ta II taryfa jest aż tak opłacalna ?

Aby nie było , grzeję tylko w II taryfie :)

Szklara
22-11-2017, 07:03
Tez grzeję w taniej. Gruba wylewka i przewymiarowana pompa. Pompa ma lepszy COP jak pracuje w połowie swej mocy, grzanie przez cały dzień nisko jest moim zdaniem słabo opłacalne, lepiej jak pompa pracuje w środkowym zakresie sprężarki, ktoś dawał kiedyś tu wykres.

Na parę miesięcy licznika mam takie proporcje: droga taryfa 200 kWh tania taryfa 1200 kWh. Więc jest dobrze, bo wystarczy w 2T mieć zużycia ok 30-40% i już się jest do przodu. W taniej chodzi pompa, pralka, zmywarka i często piec indukcyjny też wchodzi (gotowanie obiadu).
Pompa narazie chodzi tylko w 2T, jak przyjdą mrozy może wejdzie na na droga ale dramatu nie przewiduję. Całkiem możliwe, że wogóle grzanie CWU puszczą bez kagańca taryf, bo pompa zaskakuje niskimi kosztami energii - obecnie średnia listopadowa 9,98 kWh na dzień x0,28 daje to jakieś 2,8 zł.
Jak będzie 4 złote też nie będę płakał.

Również tu ktoś kiedyś liczył, grzanie w nocy i w dzień, różnice temperatur i COP oraz taniej energii. Pomimo ułamkowo mniejszego COP grzanie w niższych temperaturach w nocy było zdecydowanie tańsze niż w dzień.
Ładuję podłogę w nocy, rano jest przyjemnie ciepła jak się wstaje z łóżka i rozkleja powieki. Przez dzień pomału oddaje, w okienku dziennym mam ustawione podbicie +3, tak by zdążyła znów podładować temp. Dzięki temu do wieczora mam 22,5, wtedy znów uruchamia się pompa i zamyka cykl. Po 3 tygodniach ustawiania udało mi się dzięki temu wreszcie (chyba ze 3 dni temu) ustabilizować w domu temp. Wcześniej wahała się pomiędzy 22 a 23,5.

Reasime: Każdy dom jest inny, cykl życia domowników również, trzeba eksperymentować. Jak chcesz grzać w 2T zrób grubsza wylewkę, przewymiaruj pompę tak by w parę godzin dostarczyła tyle pary co inna pracująca cały dzień (w minusowych temp). Ustaw ja w timerze i czekaj. Ustaw rotametry, zmień krzywą i zapomnij. :)
Początkiem grzania pompa po nagrzaniu posadzki chodziła na min Hz, nie wyłączała się oscylowała wokół 19-23 Hz, więc jest chyba dobrze dobrane

asolt
22-11-2017, 07:15
G12w - droga 0,68 tania 0.24



Jezeli to Tauron o/Kraków to tania w G12w 25,34 gr, skad 24 gr?

Marcin34_Śl
22-11-2017, 08:30
Też się zastanawiam Kaszpir nad tym co pisałeś, w dzień zdecydowanie lepszy COP. Od dzisiaj do soboty ma być 10-11 stopni to czy nie lepiej wtedy wyjśc poza okienko 13-15? Ja grzeje od 23-5, CWU 5-6 później od 13-15 mam CWU i ogrzewanie. Tez udało mi się ustabilizowac temp., która waha się od 22,5 do 23,2 stopnia.

Zużycie podobne jak szklara średnio 10 Kw dziennie za listopad

Szklara nie masz racji, kiedy mówisz, że pompa ma lepszy COP przy połowie mocy. Widziałem kilka wykresów, które pokazują, że COP jest właśnie niski jak pompa pracuje na 50% mocy i najniższy jak pracuje na 100%. Największy COP osiąga, kiedy pracuje na 75-80% mocy dlatego ważne jest aby moc pompy była jak najbardziej zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło i żeby pompa większość pracy wykonywała właśnie w tym zakresie. Duże Przewymiarowanie pompy nie jest dobre.

CNC_POMPY_CIEPLA
22-11-2017, 08:42
Też się zastanawiam Kaszpir nad tym co pisałeś, w dzień zdecydowanie lepszy COP. Od dzisiaj do soboty ma być 10-11 stopni to czy nie lepiej wtedy wyjśc poza okienko 13-15? Ja grzeje od 23-5, CWU 5-6 później od 13-15 mam CWU i ogrzewanie. Tez udało mi się ustabilizowac temp., która waha się od 22,5 do 23,2 stopnia.

Zużycie podobne jak szklara średnio 10 Kw dziennie za listopad

Szklara nie masz racji, kiedy mówisz, że pompa ma lepszy COP przy połowie mocy. Widziałem kilka wykresów, które pokazują, że COP jest właśnie niski jak pompa pracuje na 50% mocy i najniższy jak pracuje na 100%. Największy COP osiąga, kiedy pracuje na 75-80% mocy dlatego ważne jest aby moc pompy była jak najbardziej zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło i żeby pompa większość pracy wykonywała właśnie w tym zakresie. Duże Przewymiarowanie pompy nie jest dobre.

Kolego odnośnie taniej taryfy to zawsze jest lepsza.
Ponieważ nawet jak jest cieplej to COP musiałby skoczyć z 3 na 6 żeby opłacało się z drogiej grzać, a to dlatego że podczas taniej taryfy prąd jest o połowę tańszy.

Odnośnie obrotów sprężarki to na ogrzewaniu podłogowym to sprężarka praktycznie nigdy nie wkręca się na 100%, z taką mocą chodzi głównie wtedy gdy grzeje CWU.
po niżej masz wykres jednego z moich klientów:
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10238&od=2017-11-21&do=2017-11-21
widać że na ogrzewaniu sprężarka chodzi głównie na około 1,5-2kW.

Tutaj dla porównania jeszcze praca pompy LG:
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10108&od=2017-11-21&do=2017-11-21

hajnel
22-11-2017, 09:13
Halo

Jak można zresetować timer w PC z 2015 roku? Chodzi o to, że coś się pomieszało i jak normalnie korzystałem z 4 programów to nagle 5 czy 6 program wyłącza mi PC w nocy... Najłatwiej chyba zresetować i ustawić od nowa?

Szklara
22-11-2017, 13:04
No, Marcin34 dokładnie ten wykres. Niech będzie od 2/3 mocy w górę dobrze grzeje:) Wykres jest płaski prawie w tym zakresie.

Wyeliminowałem dziwne bulgotanie (zapowietrzanie się pompki obiegowej) w końcowej fazie grzania CWU. Zakręciłem odpowietrznik na powrocie z CWU. Bulgotanie zniknęło.

Szklara
22-11-2017, 13:06
No, Marcin34 dokładnie ten wykres. Niech będzie od 2/3 mocy w górę dobrze grzeje:) Wykres jest płaski prawie w tym zakresie.

Ważne, że grzanie w nocy jest dużo tańsze pomimo paru stopni niżej.

Wyeliminowałem dziwne bulgotanie (zapowietrzanie się pompki obiegowej) w końcowej fazie grzania CWU. Zakręciłem odpowietrznik na powrocie z CWU. Bulgotanie zniknęło.

Busters
22-11-2017, 15:52
Jezeli to Tauron o/Kraków to tania w G12w 25,34 gr, skad 24 gr?
Masz racje tak na szybko zaokraglilem. Wychodzi 0,2488 (prad+dystrybucja), ale do tego dochodzi chyba jakas trzecia groszowa oplata?

kaszpir007
22-11-2017, 22:10
Masz racje tak na szybko zaokraglilem. Wychodzi 0,2488 (prad+dystrybucja), ale do tego dochodzi chyba jakas trzecia groszowa oplata?

To macie tanio.

U mnie z VAT (Energa-Operator G12w) (prad + przesył) wychodzi 0,32 zł brutto za 1kWh.

Szklara
23-11-2017, 10:26
Najlepiej to chyba mieli ci z Duona. Darmowa energia w tanich godzinach:)

Dojrzałem do zakupu sterownika - regulatora temperatury. Który wziąć by dobrze grał z panasem? Euroster czy salus?
Założenie: włączanie i wyłaczanie pompy, grzanie dzienne ograniczone, podbicie na okno dzienne i noc. Raczej bezprzewodowy ( z kotłowni do holu idzie mi przewód 3 żyłowy - chyba za mało by podpiąć to ustrojstwo.)

Mam pytanie do użytkowników - znaleźliście jakieś wady tych sterowników?
Na ceneo czytałem opinie, że euroster Q7 jest za czujny i zbliżenie reki podnosi temperaturę (to prawda?) oraz że nie działa inteligentny system wyprzedzenia grzania i wyłączenia grzania, by o zadanej godzinie osiągnąć zaprogramowana temperaturę.

plusfoto
23-11-2017, 12:54
Przecież tam potrzebne są Ci tylko 2 żyły. Wszystkie te sterowniki działają ON/OFF. Równie dobrze mógłbyś wykorzystać zwykły włącznik światła podpinając go w odpowiednie miejsce w pompie.

Szklara
23-11-2017, 14:46
Spoko, no to rozwijam pytanie również o sterowniki przewodowe.
Żeby grzać w 2T mam przewymiarowaną pompę, i o ile to się sprawdza oknie dziennym to w nocy pompa dobija do KG i potem pyka na 20Hz. Piszecie, że to szkodliwe i nieekonomiczne. Nie zauważyłem by się wyłączała, no ale pyka na podtrzymaniu. Termostat wyeliminuje ten problem i odetnie zasilanie po osiągnięciu temp.
Jak to planuję? Pompa dostanie nieco większą krzywą, będzie grzać w najkorzystniejszym dla niej i dla COP zakresie (bazuję na wykresach i danych w necie - brak własnego ciepłomierza). W okresie zimnym będzie grzać w taniej taryfie całą noc, może nad ranem osiągnie odpowiedni pułap. W okresach przejściowy (jak teraz) KG osiągnie dość szybko (pompa obecnie pracuje na 35-40 Hz) i zamiast pykać na 20HZ i mielać pompą obiegową, termostat ją wyłączy.
Termostat ustawię w dzień na temp wymaganą, a w nocy 1 może 1,5 stopnia więcej by naładować podłogę. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. To narazie jedyny prosty sposób by okiełznać w okresie przejściowym mocną pompę w 2T bez szkody dla niej. Histereza na termostacie na tyle duża, by w nocy już się nie włączyła.
Wpłynie to również na ekonomie, pompa będzie pracować z większym COP, spadnie ilość włączeń i wyłączeń (jeśli takie nieplanowane były), wymusi pracę pompy z wyższą częstotliwością - wyższa krzywa zmusi ją do wyższej częstotliwości, wyeliminuje czas jałowej pracy pompy, wyłączy obiegówkę gdy niepotrzebna.
Podoba mi się też pomysł, chyba bobrowa z czujnikami na wej i wyj, który wyłączy pompę i zabroni jej się włączyć o zadane opóźnienie. Też niezły lek na sezon przejściowy.

Przemyślenia po lekturze forum o taktowaniu, pracy z minimalną częstotliwością oraz najlepszym zakresem pracy sprężarki.

agb
23-11-2017, 15:14
Co znaczy pyka na 20Hz? Chodzi cały czas na 20Hz, czy wyłącza się i włącza na chwilę na 20Hz i tak w kółko? Bo jak cały czas chodzi na 20Hz, to nie wiem co w tym szkodliwego?

Szklara
23-11-2017, 15:55
Co znaczy pyka na 20Hz? Chodzi cały czas na 20Hz, czy wyłącza się i włącza na chwilę na 20Hz i tak w kółko? Bo jak cały czas chodzi na 20Hz, to nie wiem co w tym szkodliwego?


Po zagrzaniu chodzi na minimalnym zakresie 19-20Hz. Nie zauważyłem by się wyłączała. We wcześniejszych rozmowach wyszło, że jest to praca nieekonomiczna, niepotrzebna, na granicy zakresu, z niskim COP. więc po co? Zwłaszcza, że delta z 5 zaczyna się zmniejszać i dochodzi wtedy do 2. Mniemam, że blisko do wyłączenia.
To pierwszy sezon mieszkania, nieocieplona ściana do garażu. Gdy dom odparuje wilgoć i ocieplę ścianę, zamiast 19Hz będzie parę OFF/ON. termostat zrobi jeden konkretny OFF:)

Andrzej5101
23-11-2017, 19:48
Może warto przypomnieć sobie dyskusje o taktowaniu pompy, szczególnie w wykonaniu kolegi Pratchawiec ; Gdy moc minimalna generowana przez PC będzie wyższa, niż zdolność absorpcji energii przez płytę grzewczą. Sprężarka wówczas zatrzyma się, obiegówka będzie dalej pracować. Po pewnym czasie sprężarka wznowi pracę, ponownie dążąc do osiągnięcia zadanej temperatury zasilania. I tak w kółko. PC "taktuje", za to pracuje z najniższą możliwą mocą.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page230

Szklara
23-11-2017, 20:37
Andrzej, moja nie taktuje. jeszcze... Dlatego zabuduje termostat, który w okresach przejściowych wyłączy pompę zanim zejdzie do niskiej częstotliwości. Proste i genialne w swojej prostocie.

TwojPan
23-11-2017, 21:18
Andrzej, moja nie taktuje. jeszcze... Dlatego zabuduje termostat, który w okresach przejściowych wyłączy pompę zanim zejdzie do niskiej częstotliwości. Proste i genialne w swojej prostocie.

Ty se możesz.
Częstotliwość sprężarki idzie w parze z mocą.W okresach przejściowych,możesz sobie jedynie wysikać dziurkę w śniegu-pod warunkiem że śnieg spadnie....
A zabudować to możesz sobie budę dla psa.O ile go masz.

Pratchawiec
23-11-2017, 22:39
Ty se możesz.
Częstotliwość sprężarki idzie w parze z mocą.W okresach przejściowych,możesz sobie jedynie wysikać dziurkę w śniegu-pod warunkiem że śnieg spadnie....
A zabudować to możesz sobie budę dla psa.O ile go masz.

Witam

Chyba nie do końca tak jest.
Nie chodzi mi przy tym o budę ani sikanie na śnieg.

Mój stary T-Cap AD 2012, pokazując 34 Hz dla CW pracuje z mocą ok.2,7 kW, grzejąc natomiast podłogę przy takich samych 34 Hz - ok. 1,6 kW.

Częstotliwość pracy inwertera nie jest chyba bezpośrednio związana z pracą całej sprężarki, dla której oprócz obrotów silnika ważnych jest pare innych parametrów, w tym obciążenie związane z ciśnieniem pompowanego gazu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Andrzej5101
24-11-2017, 16:33
Kolego Pratchawiec, pompa kolegi Szklara taktuje czy nie ? Przecież jak chodzi tylko pompa obiegowa, to sprężarka wyłącza się.
Bo wg.Twojej wypowiedzi ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page8
" Jestem zwolennikiem drugiej metody ( pomału do celu ,praca głównie ciągła), z powodów wielokrotnie na tym forum prezentowanych.
PC nie taktuje. Pracuje stabilnie z najniższą możliwą modulacją.
Po osiągnięciu zadanej temperatury ( z reguły po co najmniej godzinie ) sprężarka wyłącza się.
Włącza się ponownie, gdy temp. wylewki = wody powrotnej spadnie do określonej temperatury. Ten czas jest również liczony w godzinach,
zależny jest od warunków zewnętrznych. Różnica w interwałach pracy pompy (czas, długość) wynika wyłącznie z faktu, że moja OC
pracuje na znacznie niższych temperaturach zasilania."

Szklara
24-11-2017, 18:57
Kolego Pratchawiec, pompa kolegi Szklara taktuje czy nie ? Przecież jak chodzi tylko pompa obiegowa, to sprężarka wyłącza się.
Bo wg.Twojej wypowiedzi ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page8
" Jestem zwolennikiem drugiej metody ( pomału do celu ,praca głównie ciągła), z powodów wielokrotnie na tym forum prezentowanych.
PC nie taktuje. Pracuje stabilnie z najniższą możliwą modulacją.
Po osiągnięciu zadanej temperatury ( z reguły po co najmniej godzinie ) sprężarka wyłącza się.
Włącza się ponownie, gdy temp. wylewki = wody powrotnej spadnie do określonej temperatury. Ten czas jest również liczony w godzinach,
zależny jest od warunków zewnętrznych. Różnica w interwałach pracy pompy (czas, długość) wynika wyłącznie z faktu, że moja OC
pracuje na znacznie niższych temperaturach zasilania."

Proponuję olać niejakiego TwojPan. Na innym temacie admin usunął jego wulgarne posty, które zamieścił gdy skończyły się argumenty oraz nie mógł znieść faktów i wypowiedzi innych forumowiczów. Widzę, że po usunieciu wpisów w akcie desperacji przeniósł się za mną tutaj i dalej bluzga... biedactwo.
proszę admina o usuwanie jego postów, poza wulgarnymi atakami na forumowiczów nic nie wnoszą. tyle OT, bo osoba nie warta zachodu i zniżania się do jej poziomu.

Andrzej: pompa chodzi na min 19-20 Hz, więc się nie zatrzymuje. Podejrzewam, że gdyby pochodziła tak dłużej, 2-3 godziny to by się wyłączyła. Przy czym, ze względu na grzanie w 2T nie zdąży się już włączyć, bo podłoga się nie wychłodzi w ciągu 2-3 godzin pozostałych do końca nocnej taryfy.

No i co to jest "PO OSIAGNIĘCIU ZADANEJ TEMPERATURY"? Na powrocie ma być tyle co na wyjściu? Pompa przy 19-20Hz wciąż ma minimalna delte 2 stopnie.

Pratchawiec
25-11-2017, 01:32
Witam

Z moich obserwacji wynika, że przy pracy ciągłej - 24/d sprężarka, po dojściu do zadanej temp. zasilania np. 30* +2, wyłącza się - 0 Hz.
Pompa obiegowa i elektronika cały czas działają.
Po obniżeniu temp. wody powrotnej poniżej 24* sprężarka włącza się ponownie.
Okresy między ponownymi złączeniami sprężarki są różne, zależne od temperatury zewnętrznej i ustawionej temp. zasilania.
Reguła jest prosta; niska temperatura zasilania = częstsze załączenia sprężarki, wyższa ( w tych samych warunkach!) - odwrotnie.

U mnie spreżarka PC przy pracy ciągłej, włącza się kilka - do kilkunastu razy na dobę.
Im chłodniej i w związku z tym z podwyższoną temp. zasilania - tym rzadziej.
Przy pracy w oknach taryfowych - w zależności od obciążenia najwyżej kilkukrotnie, w tym tylko raz w trzygodzinnym oknie popołudniowym, bo podwyższam w takim przypadku temp. zasilania nawet do 35*.
Najniższa delta jaką zaobserwowałem oscylowała między 2,5-3.0.

Czy Moja PC taktuje?

Według standardów i oczekiwań uczestników wielu dyskusji - tak.
Według mojej oceny - nie.
Żadna ze znanych mi instrukcji inwerterowej PC czy to użytkownika, czy nawet serwisowa, nie wspomina o częstotliwości załączeń sprężarki, zwłaszcza, że przeciętny użytkownik nie ma czasu i sposobu by to obserwować. Dopiero od niedawna niektóre pompy wyposaża się w liczniki, narzędzia diagnostyczne i statystyczne
Po drugie; Większość PC przystosowana jest do pracy w taryfach dynamicznych, będących standardem na rozwiniętych rynkach energetycznych EU, wykluczających pracę w ściśle określonych oknach czasowo-taryfowych, , .
Czyżby producenci o tym nie wiedzieli?

"Taktowanie" pompy inwerterowej to wg mojej oceny mit przeniesony z czasów powszechnego stosowania pomp ON-OFF.
Cykliczna praca sprężarki w inwerterowej PC, co wielokrotnie na tym forum podkreślałem, jest immanentnie związana z jej naturą i ograniczeniami w zakresie mocy minimalnej.
Pomijam przy tym pojedyncze przypadki skrajne jak np. dotyczący 4 cykli załączania sprężarki w ciągu godziny.
Wynikają one zapewne z rażących błędów w ustawieniach parametrów pracy i z naturą pracy PC nie mają nic wspólnego

Pozdrawiam

Pratchawiec

Szklara
25-11-2017, 14:45
Jeżeli ponowne włączenie następuje dopiero po spadku o 6* to w nowych domach raczej nie ma szans na szybkie włączenie się pompy. Temperatura tak szybko w podłodze nie spadnie. Inaczej jest oczywiście przy grzejnikach.

U siebie zauważyłem, że przy temp około -2/+5 pompa chodzi na minimum i stopniowo, wolno zmniejsza deltę. Najmniejsza zaobserwowana delta to 2, więc daleko jej do wyłączenia się. Dziś dodatkowo ze względu na wysoką temp 6-11* pompa nie włączyła nawet sprężarki, co by oznaczało, że krzywa jest w miarę trafiona. Przy okresie przejściowym pyka na minimum, przy wyższych nie włącza się. Przy niższych zapewne wkręci się na 35-40 Hz. Zobaczymy.
W domu 23 stopnie.

bassior
26-11-2017, 20:04
ktoś kiedys spisywał defrosty:

krzywa 15/26 i -15/36
czas defrostu: 9min
pobór energii: okolo 150W
przed defrostem: IN:31 OUT:27/28
Tz:-1

w weekend puszczam PC 24/h (taryfa g12w), w tygodniu tylko tania taryfa - postaram sie jutro napisac jak wyszedl defrost po 7h postoju PC (okolo 13:00)

pozdrawiam

arczello
28-11-2017, 10:39
A Jak macie poustawiane harmonogramy w waszych PC .
Posiadam PANASONIC AQUAREA WH-UD09HE5 / WH-SDC09H3E5 od zaledwie 3 msc , dom 106m2 na całości podłogówka i boiler 300l Galmeta .
Ogólnie grzanie mam ustawione na Automacie podłoga + boiler oraz grzanie poprzez krzywą 29stopni przy +5 i przy -10 35stopni . Chciałem ustawić harmonogram żeby ustawić sobie aby pompa w sumie nie chodziła non stop oraz żeby wygrzewanie wody użytkowej ( boiler ) włączać np o godzinie 19:00 a nie tak jak teraz potrafi się nawet 5x w ciągu dnia włączać nie potrzebnie grzanie boilera .
Wchodząc w harmonogram wybierając słoneczko nie mam wgl możliwości ustawienia temp do danej godziny . Mogę jedynie albo podwyższyć o +5/-5 średnią . Czyli jak dam na 0 powinno brać sygnał z krzywej i temp zewnętrznej . No i tu jest problem bo tak się nie dzieje . Wdl krzywej temp podłogówki temp zasilania powinna być te 29 stopni a PC grzeje 21-24 :O i tak naprawde w domu zimno .
Jeżeli bym ustawił że ma np o 19 włączać boiler wdl harmonogramu to wtedy wgl pompa nie pracuje poza wyznaczoną godziną grzania boilera .
Jak to wkońcu jest z tym harmonogramem

redblack
28-11-2017, 11:24
Tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7335529&viewfull=1#post7335529) masz dokładnie wyjaśnione z tym, że to jest do poprzedniej wersji sterownika.

Szklara
29-11-2017, 07:52
A Jak macie poustawiane harmonogramy w waszych PC .
Posiadam PANASONIC AQUAREA WH-UD09HE5 / WH-SDC09H3E5 od zaledwie 3 msc , dom 106m2 na całości podłogówka i boiler 300l Galmeta .
Ogólnie grzanie mam ustawione na Automacie podłoga + boiler oraz grzanie poprzez krzywą 29stopni przy +5 i przy -10 35stopni . Chciałem ustawić harmonogram żeby ustawić sobie aby pompa w sumie nie chodziła non stop oraz żeby wygrzewanie wody użytkowej ( boiler ) włączać np o godzinie 19:00 a nie tak jak teraz potrafi się nawet 5x w ciągu dnia włączać nie potrzebnie grzanie boilera .
Wchodząc w harmonogram wybierając słoneczko nie mam wgl możliwości ustawienia temp do danej godziny . Mogę jedynie albo podwyższyć o +5/-5 średnią . Czyli jak dam na 0 powinno brać sygnał z krzywej i temp zewnętrznej . No i tu jest problem bo tak się nie dzieje ...............

Zawsze możesz napisać jakie masz zapotrzebowanie na ciepło. Ile już mieszkasz, czy masz ocieplenie itp. to może ktoś ci odpowie. Poczytaj o pompach, trochę forum bo z tekstu wynika że strasznie mało w temacie wiesz.
Widzę, że masz pompę krótko, daj jej pracować. Jak masz świeży dom to czeka cię dobra CIĄGŁA praca pompy przez parę tygodni.

Napisz coś więcej, daj sobie pomóc :)

TwojPan
29-11-2017, 08:38
Proponuję olać niejakiego TwojPan.
Możesz sobie olewać co chcesz i kogo chcesz,to wolny kraj.
Nie pisz nieprawdy.Moja wypowiedź dotyczyła danych zużycia kWh jakie podałeś wątku "POMPA CIEPŁA - zużycie prądu".Napisałem jedynie,że to absurd aby w wątku o zużyciu kWh pojawiały się wypowiedzi tych co mają w stopce kopciucha typu kominek-a w tym Ciebie.To chyba logiczne? .
I tyle sprostowania.
Przepraszam za OT,ja nie mam Panasonica więc nie przeszkadzam.
Pozdrawiam serdecznie :)

Szklara
29-11-2017, 09:07
[QUOTE=TwojPan;7565902]Możesz sobie olewać co chcesz i kogo chcesz,to wolny kraj....
QUOTE]

A forumowy troll dalej swoje.
NIE KARMIĆ!

Admin: Proszę usunąć posty niezwiązane z tematem.

Dziękuję

Marek2504
29-11-2017, 15:03
A Jak macie poustawiane harmonogramy w waszych PC .


Ja mam oryginalny sterownik przeniesiony do salonu i nawet się sprawdza. Histerezę to ma chyba około 1.5 stopnia ale mi to nie przeszkadza. Temperatura ustawiona na 23 stopnie w tanie taryfiej i 22 w drogiej. Tak mam ustawiony harmonogram na każdy dzień:
1. 5.00 wł (ogrzewanie+zbiornik) 23 43
2. 6.00 wył
3. 12.55 wł (ogrzewanie+zbiornik) 23 43
4. 15.00 wł (ogrzewanie) 22
5. 17.00 wył
6. 21.55 wł (ogrzewanie) 23
Na razie mam ustawine po południu dwie godziny w T2 o ile temp. jest niższa niż 22 stopnie.

idaredy2017
30-11-2017, 07:28
Witam,
Szukam ale nie mogę znaleźć. Chodzi o wskazanie zużycie energii w pompie generacji H. Uruchomiłem pompę na początku listopada. Budynek nie ocieplony, poddasze dopiero zamykam więc liczę się z dużym zużyciem ale chcę podtrzymać temperaturę aby po zamknięciu poddasza móc wykonywać prace wewnątrz przez okres zimowy. Dodatkowo mam kominek, w którym przepalam południami w czasie pracy. Wskazanie zużycia pompy 546kWh od początku listopada natomiast wskazanie podlicznika (schnaider) 716kWh. Na podliczniu są wszystkie odbiory czyli pompy obiegowe oraz oświetlenie w domu. Pracuję około 5h dziennie i w tym czasie świecą dwie żarówki 100W czyli zużyłem około 30kWh więc gdzie jest jeszcze 140kWh ? Aż taki błąd w pomiarach ? Wczoraj wpisałem jeszcze licznik główny i dziś porównam wskazania wszystkich trzech.

fox503
30-11-2017, 10:02
Witam,

Chciałbym zapytać o sterownik/termostat Salus

https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem/regulatory-przewodowe/091fl-przewodowy-programowalny-regulator-temperatury-tygodniowy

Czy ktoś używa, jest zadowolony ? Czy jego histereza jest odpowiednia ? Czy po zainstalowaniu harmonogram czasowy pompy przejmuje ten sterownik ?
Raczej nie jest możliwa regulacja temp zasobnika i jego włączanie / wyłączanie ?

WIcher 2017
30-11-2017, 21:26
Witam,
mam zainstalowaną PC T-cap serii H 3F 9kW. OZC - 6737W. Pompa pracuje ok. 20h/d - zużycie prądu za listopad 650kWh - COP 5. Temp. w domu 21C. Dom ocieplony, niezamieszkały w trakcie wykańczania wnętrz. PC uruchomiona 11.10.17 pracuje wg. KG i od tego momentu całkowite zużycie prądu wyniosło 1200kWh. Całkowity czas działania sprężarki 936h / ilość wył - wł - 164. Wiem, że potrzeba czasu na wygrzanie domu itp. itd. Moje pytanie brzmi czy ciągła praca pompy na niskiej modulacji (mniej startów) jest lepsza niż krótsza na wyższym obciążeniu ? Czy istnieje dokumentacja mówiąca o tym, że PC inwerter-ową dobiera się na 2000 godz pracy na rok ? Mój instalator mówi, że nie ma takiej zasady bo to inwerter i jest przystosowany do pracy ciągłej. Dodatkowo pompa obiegowa jest również inwerter-owa. Nie chciałbym aby moja PC skończyła żywot zaraz po okresie gwarancyjnym. Czytałem różne wątki ale konkretnej odpowiedzi nie ma. Jaka jest żywotność sprężarki ?
Pozdrawiam

Andrzej5101
01-12-2017, 09:54
Witam,
- mam zainstalowaną PC T-cap serii H 3F 9 kW. OZC - 6737 W.
- Pompa pracuje ok.20 h/d-zużycie prądu za listopad 650 kWh/ COP 5.
- Temp w domu 21 C.
- Dom ocieplony, niezamieszkały w trakcie wykańczania wnętrz.
- PC uruchomiona 11.10.17 pracuje wg. KG i od tego momentu całkowite zużycie prądu wyniosło 1200 kWh.
-Całkowity czas działania sprężarki 936 h / ilość wył - wł - 164.
-Wiem, że potrzeba czasu na wygrzanie domu itp. itd.

- Moje pytanie brzmi czy ciągła praca pompy na niskiej modulacji (mniej startów) jest lepsza niż krótsza na wyższym obciążeniu ?

-Czy istnieje dokumentacja mówiąca o tym, że PC inwerter-ową dobiera się na 2000 godz pracy na rok ?
Mój instalator mówi, że nie ma takiej zasady bo to inwerter i jest przystosowany do pracy ciągłej.
Dodatkowo pompa obiegowa jest również inwerter-owa.
Nie chciałbym aby moja PC skończyła żywot zaraz po okresie gwarancyjnym.
Czytałem różne wątki ale konkretnej odpowiedzi nie ma.
Jaka jest żywotność sprężarki ?
Pozdrawiam
Najkorzystniej dla sprężarki jest praca ciągła, dlatego wyposażono ją w inwerter aby mogła modulować moc w zależności od potrzeb.
Bardzo rzeczowo wyjaśnił to kolega Pratchawiec;
patrz post #5862 do #5865
Właściciele, ze względu na cenę energii elektrycznej w II taryfie/taniej, starają się aby pompa a tym samym sprężarka pracowała wyłącznie
lub w większej części w tej II taryfie a to wiąże się z pracą krótsza na wyższym obciążeniu.
Kolega Pratchawiec - jest zwolennikiem pracy ciągłej, mimo zwiększenia kosztów, ale preferuje bardziej komfort aniżeli niewielki zysk.
Pompa ciepła - podobnie jak szereg innych urządzeń ( kocioł gazowy ) przeliczany jest na okres pracy ok. 15 - 20 lat.
Masz b.dobre wyniki pracy pompy.
Więcej dowiesz się czytając pozycje I z tematów w mojej stopce.

Marcin34_Śl
01-12-2017, 10:27
Andrzej, zerknij na poniższe dane. Wg Ciebie wszystko ok.
Zużycie i COp bardzo fajne, a sprężarka?

Dane za listopad,

CO 240 KW, CWU 84 KW
COP: CO 4,5, CWU 2,9
Grzałem glównie: 23-4.30 CO, 4.30 -6 CWU, 13-15 CO + CWU
W domu 22,5-23,2 stopnie, mieszkamy od września, krzywa -15/37, 12/27
Sprężarka: starty 190, godziny pracy 220, 8 h pracy grzałki (za niska temp. na wylocie prze defroście?)

Marek2504
01-12-2017, 11:12
Witam,
mam zainstalowaną PC T-cap serii H 3F 9kW. OZC - 6737W. Pompa pracuje ok. 20h/d - zużycie prądu za listopad 650kWh - COP 5.
Masz bardzo wysoki cop.Jak masz ustawioną krzywą grzewczą?

PanSiny
01-12-2017, 11:50
Witam, Proszę o informację jak macie rozwiązany temat ustawienia temperatury w pokojach. Posiadam tylko sterownik od pompy w salonie. Generalnie problem polega na tym iż w salonie mam 23 stopnie a w łazienkach 21,5-22. Mam ustawioną krzywą -15/37, 15/25 i dT 4 stopnie a temperatura grzania w pomieszczeniu ustawione jest 27 stopni. Pompa grzeje od września tylko w taniej taryfie(G12R) tj. 13-16, 22-1, 4-7. Mój instalator stwierdził że sterowników w pomieszczeniach nie potrzebuję bo wystarczy ten jeden Panasonica. Próbowałem ustawić przepływy na rotametrach i trochę na powrocie. Zastanawiam się jak macie rozwiązane u siebie. Czy można jednak założyć czujniki pokojowe które będą regulować temperaturę, Wystarczyły by 3-4 sterowników np. 1. pokoje, 2. łazienki, 3 salon+kuchnia 4. wiatrołap, korytarz, pom. gospodarcze.

Szczegóły domu
Parterowy 160 m2, dach kopertowy, pow. grzania 130 m2, ściany silka 24 +25cm styr. grafit, izolacja strop 2x5cm wełna+20cm celulozy, podłoga:18cm styr., fundament zew 2x10cm EPS+5cm od wew. Okna 3 szyb. Adams. Garaż w bryle nieogrz. odizolowany 15cm grafit. Reku Thessla green airpack 300+GWC Box ,GWC rurowe Dn200 L-50mb, pompa ciepła Panasonic aquarea 9KW 1F serii H+ 300l Galmet. 100% podłogówka bez drabinek w łazienkach. Proj. obc. cieplne 5,4 KW.

Andrzej5101
01-12-2017, 12:20
COP: CO 4,5, CWU 2,9
Grzałem głównie: 23 - 4.30 CO, 4.30 - 6 CWU, 13 -15 CO + CWU
W domu 22,5-23,2 stopnie, mieszkamy od września, krzywa -15/37, 12/27
Sprężarka: starty 190, godziny pracy 220, 8 h pracy grzałki (za niska temp. na wylocie przy defroście?)
Sprężarka u Ciebie włącza się prawie co godzinę,
gdzie u kolegi WIcher 2017 co ok.6 godzin.
Należy skontaktować się z instalatorem, a w celu nasiąknięcia trochę wiedzą, poczytaj na początek tematy w mojej stopce.
Pratchawiec - schodzenie z temperaturą wyjściową niżej 30 C, zwłaszcza w okresach przejściowych powodowało częstsze cykle pracy sprężarki - nawet co kilkanaście minut,
Warto zatrzymać się przy odnośnikach kolegi map78 ; o tym czy się PC uruchomi decyduje wyłącznie termostat wewnętrzny,czyli wartość temperatury w domu. Ustawioną mam temperaturę 22,7 C w drogich godzinach i 23,2 C w tanich. W praktyce wygląda to tak, że temperatura oscyluje cały czas wokół tych 23 C. Nie ma żadnego efektu przegrzewania nocą i taktowania,napisał map78. U mnie pompa grzeje w drogiej,choć w skali roku to i tak wychodzinie więcej niż 15 % ogólnego zużycia, ale zapewnia duży komfort cieplny .

magdaseb
01-12-2017, 12:32
Witam, Proszę o informację jak macie rozwiązany temat ustawienia temperatury w pokojach. Posiadam tylko sterownik od pompy w salonie. Generalnie problem polega na tym iż w salonie mam 23 stopnie a w łazienkach 21,5-22. Mam ustawioną krzywą -15/37, 15/25 i dT 4 stopnie a temperatura grzania w pomieszczeniu ustawione jest 27 stopni. Pompa grzeje od września tylko w taniej taryfie(G12R) tj. 13-16, 22-1, 4-7. Mój instalator stwierdził że sterowników w pomieszczeniach nie potrzebuję bo wystarczy ten jeden Panasonica. Próbowałem ustawić przepływy na rotametrach i trochę na powrocie. Zastanawiam się jak macie rozwiązane u siebie. Czy można jednak założyć czujniki pokojowe które będą regulować temperaturę, Wystarczyły by 3-4 sterowników np. 1. pokoje, 2. łazienki, 3 salon+kuchnia 4. wiatrołap, korytarz, pom. gospodarcze.

Szczegóły domu
Parterowy 160 m2, dach kopertowy, pow. grzania 130 m2, ściany silka 24 +25cm styr. grafit, izolacja strop 2x5cm wełna+20cm celulozy, podłoga:18cm styr., fundament zew 2x10cm EPS+5cm od wew. Okna 3 szyb. Adams. Garaż w bryle nieogrz. odizolowany 15cm grafit. Reku Thessla green airpack 300+GWC Box ,GWC rurowe Dn200 L-50mb, pompa ciepła Panasonic aquarea 9KW 1F serii H+ 300l Galmet. 100% podłogówka bez drabinek w łazienkach. Proj. obc. cieplne 5,4 KW.
U mnie są sterowniki w 80% powierzchni ogrzewania podłogowego. sterują siłownikami w skrzynkach rozdzielczych. póki co sprawdzają się idealnie. nie pozwalają wzrosnąć temperaturze w pomieszczeniach sypialnianych i salonie, a jednocześnie w łazienkach, gdzie ma być najcieplej, temperatura dochodzi do 23-24*. Łazienki nie posiadają sterowników.

TwojPan
01-12-2017, 20:39
U mnie są sterowniki w 80% powierzchni ogrzewania podłogowego. sterują siłownikami w skrzynkach rozdzielczych. póki co sprawdzają się idealnie. nie pozwalają wzrosnąć temperaturze w pomieszczeniach sypialnianych i salonie, a jednocześnie w łazienkach, gdzie ma być najcieplej, temperatura dochodzi do 23-24*. Łazienki nie posiadają sterowników.
Nie wiesz co zrobiłeś -pisząc to na FM.Tutaj królują jedynie "wyznawcy"samoregulacji i zabawy z rotametrami-które wbrew pozorom nie służą do regulacji temperatury.
Kolego PanSiny-pomysł zacny i na 100% się sprawdzi.Ja mam zrobione to tak.W salonie 6 pętli,ale tutaj wszystkim "kręci" jeden elektrozawór za ok 150pln i termostat NC (normalnie zamknięty) na ścianie firmy Etherma eTouch-polecam.Temperatura na termostacie spada poniżej zadanej,termostat otwiera elektrozawór i grzejemy.W pozostałych "głównych" pomieszczeniach mam termostaty i siłowniki na belkach.Ale bez szaleństw,pralnia i pomieszczenie przyległe są na jednym termostacie z korytarzem.Tutaj wszystko zależy od rozmieszczenia pomieszczeń w domu.Ja mam dom w kształcie litery "T".W salonie 22,5-23deg,dalej korytarz i przyległe pomieszczenia o których pisałem 21,5deg (w pralni mam lekko skręcony rotametr),dalej łazienka 22,5-23deg,aż do 2 sypialni 20-20,5deg.I tyle.
W takim układzie gdzie jest 100% sterowania strefowego-musisz mieć dodatkową pompę obiegowa i np.sprzęgło hydrauliczne-bo może (nie musi) się zdarzyć,że wszystkie siłowniki się zamkną i PC zgłosi za mały przepływ.Dodatkowa pompa,u mnie to Wilo z ustawioną charakterystyką stałoobrotową bo taki tryb nadaje się do sterowania siłownikami termostatycznymi ponieważ pompa może pracować nawet przy zerowym przepływie-taka odpowiedź uzyskałem z Wilo Polska.
Ale można tez inaczej np.zostawiasz łazienkę bez termostatu na samoregulacji-pompa będzie miała lepszy defrost.Ja nie widziałem sensu,ponieważ pomieszczenie obok (sypialnia)zbytnio by się rozgrzewało.
Musisz mieć tez świadomość ,że montując np.sprzęgło ,jesteś nieco "w plecy",za sprzęgłem masz niższą temp.na zasilaniu,zmniejszasz sprawność pompy (podwyższona temp.podmieszanego w sprzęgle powrotu) ale moim zdaniem są to bardzo niewielkie straty-nadrobisz postojami PC po osiągnięciu zadanych temp. na termostatach.
Pozdrawiam.

TwojPan
01-12-2017, 20:42
Kolega Pratchawiec - jest zwolennikiem pracy ciągłej, mimo zwiększenia kosztów, ale preferuje bardziej komfort aniżeli niewielki zysk.

I ma 100% racji :)

PanSiny
01-12-2017, 21:28
Nie wiesz co zrobiłeś -pisząc to na FM.Tutaj królują jedynie "wyznawcy"samoregulacji i zabawy z rotametrami-które wbrew pozorom nie służą do regulacji temperatury.
Kolego PanSiny-pomysł zacny i na 100% się sprawdzi.Ja mam zrobione to tak.W salonie 6 pętli,ale tutaj wszystkim "kręci" jeden elektrozawór za ok 150pln i termostat NC (normalnie zamknięty) na ścianie firmy Etherma eTouch-polecam.Temperatura na termostacie spada poniżej zadanej,termostat otwiera elektrozawór i grzejemy.W pozostałych "głównych" pomieszczeniach mam termostaty i siłowniki na belkach.Ale bez szaleństw,pralnia i pomieszczenie przyległe są na jednym termostacie z korytarzem.Tutaj wszystko zależy od rozmieszczenia pomieszczeń w domu.Ja mam dom w kształcie litery "T".W salonie 22,5-23deg,dalej korytarz i przyległe pomieszczenia o których pisałem 21,5deg (w pralni mam lekko skręcony rotametr),dalej łazienka 22,5-23deg,aż do 2 sypialni 20-20,5deg.I tyle.
W takim układzie gdzie jest 100% sterowania strefowego-musisz mieć dodatkową pompę obiegowa i np.sprzęgło hydrauliczne-bo może (nie musi) się zdarzyć,że wszystkie siłowniki się zamkną i PC zgłosi za mały przepływ.Dodatkowa pompa,u mnie to Wilo z ustawioną charakterystyką stałoobrotową bo taki tryb nadaje się do sterowania siłownikami termostatycznymi ponieważ pompa może pracować nawet przy zerowym przepływie-taka odpowiedź uzyskałem z Wilo Polska.
Ale można tez inaczej np.zostawiasz łazienkę bez termostatu na samoregulacji-pompa będzie miała lepszy defrost.Ja nie widziałem sensu,ponieważ pomieszczenie obok (sypialnia)zbytnio by się rozgrzewało.
Musisz mieć tez świadomość ,że montując np.sprzęgło ,jesteś nieco "w plecy",za sprzęgłem masz niższą temp.na zasilaniu,zmniejszasz sprawność pompy (podwyższona temp.podmieszanego w sprzęgle powrotu) ale moim zdaniem są to bardzo niewielkie straty-nadrobisz postojami PC po osiągnięciu zadanych temp. na termostatach.
Pozdrawiam.

Witam, dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Jednak rozumiem że kolega TwojPan oraz magdaseb nie posiadacie Panasonica Aquarea? Nie chciał bym już dokładać żadnych sprzęgieł, po prostu bym nie dawał siłowników w łazienkach i pralni. Zastanawia mnie co wtedy zrobić z czujnikiem pokojowym pompy i jaką krzywą ustawić.

thxluk
01-12-2017, 21:35
Panowie,Panie?
przy -7 st , mam defrosty.
Czy to normalne?

bassior
01-12-2017, 22:31
czesto masz te defrosty??

u mnie PC chodzi 90minut i mysle ze przed północą będę miał pierwszy defrost - na zewnątrz -8.

pozdro

thxluk
02-12-2017, 06:57
Hej,
wczoraj miałem około 3, standardowo raz na 1 h.
Dziwi mnie to bo w zeszłym roku nie przypominam sobie defrostów przy - 8!?

TwojPan
02-12-2017, 08:43
Hej,
wczoraj miałem około 3, standardowo raz na 1 h.
Dziwi mnie to bo w zeszłym roku nie przypominam sobie defrostów przy - 8!?
Na moim terenie wilgotność 93%.To wyjaśnia defrost nawet przy -2deg.

CNC_POMPY_CIEPLA
02-12-2017, 09:37
Defrostami się nie przejmujcie, będą bo muszą być, z reguły co 1-2h, problem jest dopiero jak pompa wygląda tak:
402175

TwojPan
02-12-2017, 10:06
Defrostami się nie przejmujcie, będą bo muszą być, z reguły co 1-2h, problem jest dopiero jak pompa wygląda tak:
402175
:) Nieźle.W takim stanie jeszcze pracowała?
To chyba najgorszy okres dla szronienia.Duża wilgotność,temp w okolicach zera.Przyjdzie mróz,będzie lepiej :)

laurap
02-12-2017, 12:03
Czy dobrym pomysłem będzie ustawić pompę pod wiatą? Generalnie powinno być wtedy mniej szronu. Pytanie tylko czy to może jakoś wpłynąć na działanie pompy? Wiata będzie zaraz obok kotłowni.

Marcin34_Śl
02-12-2017, 16:06
Dane za listopad,

CO 240 KW, CWU 84 KW
COP: CO 4,5, CWU 2,9
Grzałem glównie: 23-4.30 CO, 4.30 -6 CWU, 13-15 CO + CWU
W domu 22,5-23,2 stopnie, mieszkamy od września, krzywa -15/37, 12/27
Sprężarka: starty 190, godziny pracy 220, 8 h pracy grzałki (za niska temp. na wylocie prze defroście)

Moje zuzycie za listopad raz jeszcze. Kombinuje teraz jak zmniejszyć starty sprężarki.
Ale też tak myślę, że jak były w listopadzie liczne defrosty przy zbyt niskiej tem. zasilania to automatycznie wyłącza się sprężarka i załącza grzałka?
Poniżej jakiej temp. powrotu włącza się grzałka autoamtycznie przy defrosćie?
Grzałem przy krzywej -15/37 i 12/27, zazwyczaj zasilanie max 31 stopni, delta 5. Co zrobić aby ograniczyć starty? Podnieś krzywą? Dzisiaj spróbuje grzać od 24-5 rano przy prostym grzaniu 33 stopnie zasilania.

thxluk
02-12-2017, 18:22
Czy dobrym pomysłem będzie ustawić pompę pod wiatą? Generalnie powinno być wtedy mniej szronu. Pytanie tylko czy to może jakoś wpłynąć na działanie pompy? Wiata będzie zaraz obok kotłowni.

Ponawiam, sam zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem.

Szklara
02-12-2017, 20:33
Dane za listopad,

CO 240 KW, CWU 84 KW
COP: CO 4,5, CWU 2,9
Grzałem glównie: 23-4.30 CO, 4.30 -6 CWU, 13-15 CO + CWU
W domu 22,5-23,2 stopnie, mieszkamy od września, krzywa -15/37, 12/27
Sprężarka: starty 190, godziny pracy 220, 8 h pracy grzałki (za niska temp. na wylocie prze defroście)

Moje zuzycie za listopad raz jeszcze. Kombinuje teraz jak zmniejszyć starty sprężarki.
Ale też tak myślę, że jak były w listopadzie liczne defrosty przy zbyt niskiej tem. zasilania to automatycznie wyłącza się sprężarka i załącza grzałka?
Poniżej jakiej temp. powrotu włącza się grzałka autoamtycznie przy defrosćie?
Grzałem przy krzywej -15/37 i 12/27, zazwyczaj zasilanie max 31 stopni, delta 5. Co zrobić aby ograniczyć starty? Podnieś krzywą? Dzisiaj spróbuje grzać od 24-5 rano przy prostym grzaniu 33 stopnie zasilania.

Zakładam, że masz termostat. A masz?
Marcin, raczej krzywa w dół, by dłużej grzać z mniejszą temperaturą. Masz cienką i "mało pojemną cieplnie" wylewkę. Pompa ją szybko nagrzewa i staje. Można by próbować i dać pompie wyższa krzywą i jeszcze bardziej obciąć godziny grzania, ale to raczej przy grubych pojemnych wylewkach - buforach, no ale kto wie, kombinuj.

Defrosty przy takiej pogodzie to norma, spokojnie mogą być co godzinę. Ale dopiero teraz, początek listopada był sympatyczny i dlatego liczba defrostów u Ciebie jest cokolwiek za duża. Grzeję w tych samych godzinach i przy normalnej temp poza zakresem -3/+3 pompa nie wyłączała się tylko pracowała na min Hz.Moja aktualna krzywa -15/15 33/26 i pompa wyłącza się tylko na defrost. Przy wyższej krzywej zdarzało jej się stanąć w dłuższych godzinach grzania.
Chyba, że masz zabudowane siłowniki, wtedy ratuje cie duży bufor, a i tak pompa będzie taktować.

Mieszkasz od września. Czeka Cię jeszcze trochę ustawiania.

Marcin34_Śl
02-12-2017, 21:00
Mam na parterze 6,5 cm anhydrytu, to bardzo dużo...na piętrze 5,5 cm. To nie jest cienka wylewka.
Za listopad zuzycie, COP i temp. w domu (wahania pomiędzy 22,5 i 23,2) jestem super zadowolony.
Są gdzieś statystyki/wytyczne co do startów sprężarki?
Kiedy grzałka wspomaga drfrost? Przy jakiej temp.powrotu?
A myślałem, żeby właśnie zwiększyc krzywą a nie odwrotnie...

reksgildo
03-12-2017, 07:45
Ze względu na problemy w okresach przejściowych(temp. zewn 5-10 st) ustawiłem płaską krzywą grzewczą (-15;32st +5;28st) Pompa chodzi 24h z przerwami na defrosty(co 45-60min). Zasilanie w podłogę 30-31 stopni i nie chce pójść w górę, delta 2-3K. Obiegówka w pompie na 2 biegu. Mam 100 l bufor więc rozumiem że te wartości to między pompą a buforem tak? Obiegówka za buforem Wilo ustawiona na 3m. Pompa w 48h pobrała 66kWh. Teraz wyłączyłem obiegówkę wtórną i w momencie dogrzało bufor i pompa się wyłączyła. Czy to normalne objawy? W takim trybie miesięcznie zużyje przy -1 na zewnątrz 1000kWh. Takie zużycie(1130kWh) miałem za styczeń 2017 ale temp były po -15, -20.

JakAnd
03-12-2017, 08:10
Wskazanie zużycia pompy 546kWh od początku listopada natomiast wskazanie podlicznika (schnaider) 716kWh. Na podliczniu są wszystkie odbiory czyli pompy obiegowe oraz oświetlenie w domu. Pracuję około 5h dziennie i w tym czasie świecą dwie żarówki 100W czyli zużyłem około 30kWh więc gdzie jest jeszcze 140kWh ? Aż taki błąd w pomiarach ?

Ja mam podlicznik tylko na pompę. Obserwacja wskazań na pompie, podliczniku i głównym wskazuje, że pompa zaniża wartość poboru energii. W moim przypadku to ok 21% a to duży. Jakby przeliczyć twoje dane, wychodzi bardzo podobnie.
Przy okazji, czy ktoś jeszcze zaobserwował taką sytuację?

marcin_u
03-12-2017, 08:39
Wskazanie zużycia pompy 546kWh od początku listopada natomiast wskazanie podlicznika (schnaider) 716kWh. Na podliczniu są wszystkie odbiory czyli pompy obiegowe oraz oświetlenie w domu. Pracuję około 5h dziennie i w tym czasie świecą dwie żarówki 100W czyli zużyłem około 30kWh więc gdzie jest jeszcze 140kWh ? Aż taki błąd w pomiarach ?

Ja mam podlicznik tylko na pompę. Obserwacja wskazań na pompie, podliczniku i głównym wskazuje, że pompa zaniża wartość poboru energii. W moim przypadku to ok 21% a to duży. Jakby przeliczyć twoje dane, wychodzi bardzo podobnie.
Przy okazji, czy ktoś jeszcze zaobserwował taką sytuację?[/QUOTE]

Tak mam to samo. Założyłem podlicznik na pc i t-cap 9kw 1f H pokazuje zanizone wskazania i około 20-25%. Dodatkowa pompa obiegowa podłączone do licznika pobiera ok 15w. Widać że Panasonic specjalnie zabija wskazania dla lepszego samopoczucia użytkownika.
Ciekawe tylko czy dobrze wskazuje produkcję i COP?

link2jack
03-12-2017, 09:24
COP liczy z licznika własnej energii więc wydaje się że takze go przekłamuje, tym razem w górę :wiggle:

Andrzej5101
03-12-2017, 09:28
Czy dobrym pomysłem będzie ustawić pompę pod wiatą? Generalnie powinno być wtedy mniej szronu. Pytanie tylko czy to może jakoś wpłynąć na działanie pompy? Wiata będzie zaraz obok kotłowni.
Dach nad jednostką zewnętrzną nie zaszkodzi.
Istotne jest, aby był odpowiedni dostęp do powietrza w dużych ilościach, rzędu ok. 6000 m3/h . Ilość zależy od mocy pompy
Przy rekuperacji są to wielkości ; 300 do 500 m3/h - dla max.biegów
Pompa zaniża wartość poboru energii - należy sprawdzić na jakie napięcie ma ustawienia.
Marcin34_Śl - z Twoich wypowiedzi wynika, że nie przestudiowałeś zalecanych tematów ( masz wylewkę z anhydrytu )
reksgildo - jakie masz OZC ??? grubość wylewek? z czego te wylewki?

JakAnd
03-12-2017, 09:42
COP liczy z licznika własnej energii więc wydaje się że takze go przekłamuje, tym razem w górę :wiggle:

To zależy od tego czy podaje prawdziwą produkcję energii czy nie.

Może warto byłoby uderzyć do producenta, jeśli nie jest to odosobniony przypadek. Czy ktoś ma te modele i może jednoznacznie powiedzieć, że wskazania pompy są ok?

TwojPan
03-12-2017, 09:56
Moje zuzycie za listopad raz jeszcze. Kombinuje teraz jak zmniejszyć starty sprężarki.
Ale też tak myślę, że jak były w listopadzie liczne defrosty przy zbyt niskiej tem. zasilania to automatycznie wyłącza się sprężarka i załącza grzałka?
Poniżej jakiej temp. powrotu włącza się grzałka autoamtycznie przy defrosćie?
Grzałem przy krzywej -15/37 i 12/27, zazwyczaj zasilanie max 31 stopni, delta 5. Co zrobić aby ograniczyć starty? Podnieś krzywą? Dzisiaj spróbuje grzać od 24-5 rano przy prostym grzaniu 33 stopnie zasilania.
Pisałeś do mnie na priv,ale odpowiem ci tutaj.Nie czytaj już tego forum.Większość tutaj to same bzdury.Masz ciepło w domu?Zużycie masz niewielkie.Pomieszkaj rok,przelicz ile zużyłeś -porównaj z OZC i zapotrzebowaniem budynku-wtedy porozmawiamy.Choć i tak pierwszy rok nie będzie żadnym wyznacznikiem.Masz jeszcze sporo technologicznej wilgoci w budynku ,której właśnie się pozbawiasz.Wylewkę masz jaką masz i już tego nie zmienisz.Bardziej nie rozumiem tego hamburgera nad nią (w postaci styropianu nad płytą).Trzeba było wybrać,albo izolacja pod płytą i akumulacja,albo nad.Straciłeś świetny akumulator w postaci kilku m3 betonu.Ale to jak ją wykonałeś (izolację) jest pewnie wynikiem czytania FM a nie zdrowego rozsądku.
Ja jestem zwolennikiem grzania wtedy kiedy potrzeba.Zbudowałem dom gdzie jest masa przeszkleń,ale taki chciałem.Gdyby nie to,miałbym zamiast 35 kWh/m2 rok miałbym 15kWh/m2 rok.Przestań się zastanawiać i tracić czas na myślenie o zużyciu-połowa userów tutaj je zaniża i nic na to nie poradzisz.Nie porównasz się też z nikim bo każdy ma co prawda dom ale ..inny.najważniejsze aby było ci komfortowo.Dbaj o to aby było ci ciepło tam gdzie chcesz,a chłodniej tam gdzie będzie się np.zdrowiej spało i tyle.
Defrosty nie są tylko wynikiem niskiej temp.ale tez wilgotności.Ja mam od tygodnia ok 90-93% wilgotności powietrza na zewnątrz,więc co w tym dziwnego że defrosty są częstsze?.
Starami sprężarki bym się nie przejmował,ale sądzę że są wynikiem sposobu grzania jaki sobie wymyśliłeś+cienka wylewka itd.Ja bym zszedł z krzywej na maxa i grzał jak najdłużej w najniższej z możliwych temp z zachowaniem największego COP.Ale tak zrobiłbym ja.A jeśliś taki skory do szukania oszczędności,to oszczędzaj wodę,energię z oświetlenia -kupuj sprzęty z najwyższą klasą energooszczędności-to też uszczupla portfel.
A do większego wypływu gotówki z kieszeni zimą,był czas przywyknąć :)
Pozdrawiam.

reksgildo
03-12-2017, 11:47
reksgildo - jakie masz OZC ??? grubość wylewek? z czego te wylewki?

Całkowita projektowa strata ciepła 6520W
Wylewka cementowa 8 cm

Andrzej5101
03-12-2017, 12:40
reksgildo .Parametry budynku - wg.mnie masz OK.
Warto te dane zamieścić w stopce, dla lepszej komunikacji pomiędzy użytkownikami.
Warto te parametry budynku wykorzystać / II taryfa.
Poczytaj tematy w mojej stopce, szereg tematów już było przerabianych, masz tam odnośniki, może coś Tobie pomogą.
Skontaktuj się z serwisantem.

reksgildo
03-12-2017, 13:01
Parametry są chyba lesze bo zamieniłem 25 cm wełny w stropie z projektu na 25 cm piany. Nie bardzo opłaca mi się II taryfowe rozliczenie bo mam fotowoltaikę. Wracając do mojego problemu - ma ktoś jakiś pomysł. 27.09.2016 -01.10.2017 4481kWh. Teraz 2 dni ok -1 st na zewnątrz i 66kWh

03-12-2017, 13:53
Co do błedych danych zużycia i COP w panasonicu serii H to ja też tak mam. Pobór sporo zaniżony porównując z podlicznikiem, a co za tym idzie COP też przekłamany.

Uruchomiłem PC w piątek wieczorem i odkrecałem pokolei pętle. Temp w domu rośnie - z 4 stopni mam już dzisiaj 15. Dom oczywiście nie zamieszkały, ocieplenie zrobione, brakuje tylko sufitów u góry, a zatem ocieplenia "stropu". Dzisiaj dorzuciłem jeszcze kilka pętli pietra i jestem ciekawy ile prądu PC pożre w takiej konfiguracji. Póki co wychodzi mi ok 50-55 kwh na dobę. Liczę na to, że jak dojde do jakiejś zakładanej temp czyli powiedzmy 15 stopni w całym domu to zeżre mniej, nawet przy braku sufitów.

Dziwi mnie tylko ilość startów sprężarki - 20 razy w przeciągu 22h. Czy to normalne ? Tak się zastanawiam - jak jest defrost to jest wyłaczenie i włączenie sprężarki ? Bo jeśli tak to problem rozwiązany. Defrosty co 1-1,5h i trwaja gdzies 15 min.

Z racji, że nie mieszkam i bez sensu grzać dom do nie wiadomo jakiej temp ustawiłem dzisiaj harmonogram tygodniowy. Zobaczymy czy zrobiłem to dobrze :P

Andrzej5101
03-12-2017, 14:00
Wracając do mojego problemu - ma ktoś jakiś pomysł.
27.09.2016 -01.10.2017 4481 kWh.
Teraz 2 dni ok -1 st na zewnątrz i 66 kWh
Zobacz ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?236862-Pompy-ciep%C5%82a-a-zestaw-fotowoltaiczny/page3 - Pompy ciepła a zestaw fotowoltaiczny
Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło? Dane z OZC

reksgildo
03-12-2017, 14:36
Co mają wnosić Twoje odpowiedzi? Nie rozumiem

plusfoto
03-12-2017, 14:43
Co do błedych danych zużycia i COP w panasonicu serii H to ja też tak mam. Pobór sporo zaniżony porównując z podlicznikiem, a co za tym idzie COP też przekłamany.

Uruchomiłem PC w piątek wieczorem i odkrecałem pokolei pętle. Temp w domu rośnie - z 4 stopni mam już dzisiaj 15. Dom oczywiście nie zamieszkały, ocieplenie zrobione, brakuje tylko sufitów u góry, a zatem ocieplenia "stropu". Dzisiaj dorzuciłem jeszcze kilka pętli pietra i jestem ciekawy ile prądu PC pożre w takiej konfiguracji. Póki co wychodzi mi ok 50-55 kwh na dobę. Liczę na to, że jak dojde do jakiejś zakładanej temp czyli powiedzmy 15 stopni w całym domu to zeżre mniej, nawet przy braku sufitów.

Dziwi mnie tylko ilość startów sprężarki - 20 razy w przeciągu 22h. Czy to normalne ? Tak się zastanawiam - jak jest defrost to jest wyłaczenie i włączenie sprężarki ? Bo jeśli tak to problem rozwiązany. Defrosty co 1-1,5h i trwaja gdzies 15 min.

Z racji, że nie mieszkam i bez sensu grzać dom do nie wiadomo jakiej temp ustawiłem dzisiaj harmonogram tygodniowy. Zobaczymy czy zrobiłem to dobrze :P U mnie podlicznik pokazuje 318 licznik w pompie 295 a internetowy 293. Co się dzieje ze sprężarką przy defrostach możesz sprawdzić na panelu. U mnie pokazuje 0 czyli stoi.

marcin_u
03-12-2017, 14:53
U mnie przy temp okolice 0 (widać na wykresie temp zew) mam około 5 defrostow na dobę. Widać kiedy jest defrost jak są takie piki na wykresie(spadek i wzrost poboru)
Utrzymuje temp zasilania około 40-42st bo mam 100% grzejniki.
http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100191&od=2017-12-2&do=2017-12-2

Andrzej5101
03-12-2017, 15:03
U mnie przy temp okolice 0 mam około 5 defrostów na dobę.
Utrzymuje temp. zasilania około 40- 42 st, bo mam 100% grzejniki. http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100191&od=2017-12-2&do=2017-12-2
Przy defroście istotna jest temperatura powrotu,korzystnie gdy jest > 27 C. Patrz temat II w mojej stopce.

03-12-2017, 15:35
Przy defroście istotna jest temperatura powrotu,korzystnie gdy jest > 27 C. Patrz temat II w mojej stopce.

Może i jest korzystne, ale nie wiem czy wykonalne w takich temeperaturach zewnętrznych jakie mamy teraz. Musiałoby iść w podłogę 32 stopnie non stop zakładając standardową deltę 5 stopni..

laurap
03-12-2017, 16:10
Dach nad jednostką zewnętrzną nie zaszkodzi.
Istotne jest, aby był odpowiedni dostęp do powietrza w dużych ilościach, rzędu ok. 6000 m3/h . Ilość zależy od mocy pompy
Przy rekuperacji są to wielkości ; 300 do 500 m3/h - dla max.biegów

dzięki za odpowiedź :) dostęp powietrza nieograniczony - wiata spowoduje jedynie zadaszenie. Nie będzie osłonięta z żadnej strony.

03-12-2017, 16:13
U mnie podlicznik pokazuje 318 licznik w pompie 295 a internetowy 293. Co się dzieje ze sprężarką przy defrostach możesz sprawdzić na panelu. U mnie pokazuje 0 czyli stoi.

To by się zgadzało skąd tyle startów. Zapewne było u mnie ok 20 defrostów. Działania PC się dopiero uczę, a w zasadzie raczkuję i pewnie do czasu aż nie zamieszkam to jej dobrze nie ustawie, ale chce też aby wilgoć technologiczna wychodziła juz, póki nie mam ocieplenia dachu. Później to już średnio będzie miała gdzie uciec przy wykończeniówce bo reku planuje założyć przed samym wprowadzeniem się.

Marcin34_Śl
03-12-2017, 18:00
Dzisiaj sprawdzałem przy defrocie i sprężarka wyłącza sie na około 1 min. i startuje ponownie, stąd u Mnie też zawyżone starty sprężarki w listopadzie.

Poniżej jakiej temp. powrotu grzałka załącza się przy defroście. Czy jest taki konkretny parametr dla danej pompy? Gdzie to sprawdzić?

Zużycie prądu pompa - wydaje mi się jak pisał plusfofo, że w pompie zaniżóne ale niewiele, o max 10%

Reksgido - masz podobny dom do mojego. U MNie od 3 dni zużycie 18-20 KW (w tym CWU dwa razy dziennie). Być może to przez ten strych? Jak widzę w katalogu to przy temp.zewn. 2st i zasilaniu 35 stopni moja pompa ma pobór 1,96 KW a Twój Tcap 2,51KW czyli co by nie było 25% więcej

Andrzej5101
03-12-2017, 18:29
Dzisiaj sprawdzałem przy defrocie i sprężarka wyłącza się na około 1 min. i startuje ponownie, stąd u Mnie też zawyżone starty sprężarki w listopadzie. Poniżej jakiej temp. powrotu grzałka załącza się przy defroście.
Już w poście #5911 napisałem ; Przy defroście istotna jest temperatura powrotu, korzystnie gdy jest > 27 C. Patrz temat II w mojej stopce.
Czyli jak temperatura powrotu będzie poniżej 27 C, to w nowych pompach Panasonic załączy się odmrażanie parą a w starszych załączenie grzałki.
Poczytaj literaturę

redblack
03-12-2017, 19:03
Już w poście #5911 napisałem ; Przy defroście istotna jest temperatura powrotu, korzystnie gdy jest > 27 C. Patrz temat II w mojej stopce.
Czyli jak temperatura powrotu będzie poniżej 27 C lub temperatura na zewnątrz < -10 °C (bez względu na temperaturę powrotu)


, to w nowych pompach Panasonic załączy się odmrażanie parą a w starszych załączenie grzałki.

Peter10
03-12-2017, 19:44
U mnie podczas defrostu zostaje pasek lodu na całej szerokości wymiennika. Zawsze w tym samym miejscu (ok. 1/10) wysokości. Tak jakby ta jedna rurka wymiennika nie ogrzewała sie w czasie defrostu. Czy ktoś ma podobnie? Co to może oznaczać?

CNC_POMPY_CIEPLA
03-12-2017, 20:01
U mnie podczas defrostu zostaje pasek lodu na całej szerokości wymiennika. Zawsze w tym samym miejscu (ok. 1/10) wysokości. Tak jakby ta jedna rurka wymiennika nie ogrzewała sie w czasie defrostu. Czy ktoś ma podobnie? Co to może oznaczać?

za duża ilość czynnika w układzie.
jak daleko masz od jedn. zew. do jedn wew. ?

Peter10
03-12-2017, 20:07
za duża ilość czynnika w układzie.
jak daleko masz od jedn. zew. do jedn wew. ?

12 metrów. Ponoć instalator dobił do 3 kg. Oryginalnie jest 2,9 kg (T-cap 16 KW).

Czymś to grozi? Pogarsza jakoś parametry?

CNC_POMPY_CIEPLA
03-12-2017, 20:21
12 metrów. Ponoć instalator dobił do 3 kg. Oryginalnie jest 2,9 kg (T-cap 16 KW).

przewalił jednak :-)

Peter10
03-12-2017, 20:26
przewalił jednak :-)

Czymś to grozi? Pogarsza jakoś parametry? Czy wplywa tylko na te defrosty?

CNC_POMPY_CIEPLA
03-12-2017, 20:38
Czymś to grozi? Pogarsza jakoś parametry? Czy wplywa tylko na te defrosty?

skoro nie pracuje Ci 1/10 parownika to masz gorsze parametry mocy o 1/10

Dzwoń do niego, ale nie dziś spokojnie to nie tragedia.
Ale zrób zdjęcia i wstaw na forum inni będą mieli na przyszłość.

Peter10
03-12-2017, 20:47
skoro nie pracuje Ci 1/10 parownika to masz gorsze parametry mocy o 1/10

Dzwoń do niego, ale nie dziś spokojnie to nie tragedia.
Ale zrób zdjęcia i wstaw na forum inni będą mieli na przyszłość.

Wielkie dzięki! Jutro wrzucę fotki.

reksgildo
04-12-2017, 05:24
Reksgido - masz podobny dom do mojego. U MNie od 3 dni zużycie 18-20 KW (w tym CWU dwa razy dziennie). Być może to przez ten strych? Jak widzę w katalogu to przy temp.zewn. 2st i zasilaniu 35 stopni moja pompa ma pobór 1,96 KW a Twój Tcap 2,51KW czyli co by nie było 25% więcej

Dzieki Marcin za zainteresowanie. Tylko że tamten sezon tak nie było. Pompa chodziła z 2-3 godzi i się wyłączyła. Teraz pyka 24h/dobę. Nie wiem czy to wina zbyt płaskiej krzywej?

Marcin34_Śl
04-12-2017, 07:52
Jaką masz krzywą?

reksgildo
04-12-2017, 08:42
Jaką masz krzywą?

-15;32 st +5;28st

Peter10
04-12-2017, 11:03
Wielkie dzięki! Jutro wrzucę fotki.

Wrzucam fotkę z defrostu T-Cap 3f H 16KW. Po zakończonym defroście zostaje zawsze pas lodu (pierwsze zdjęcie).

Zauważyłem też, że w czasie pracy wymiennik na dole i na górze w ogóle nie zachodzi szronem. Tak jakby rurki w wymienniku w tych miejscach nie działały (drugie zdjęcie).

Według CNC_POMPY_CIEPLA powodem jest zbyt duża ilość czynnika w układzie.

WIcher 2017
04-12-2017, 19:02
Witam,
KG 37/-15 22/15 obniżona do -1 / temp. w domu 21.0 C. Temp. wody 28/23 Sprężarka pracuje 24/d start/stop co 2.5h defrost. COP średni za listopad 4,9. COP za grudzień 3,4. Prawdopodobnie spadek COP ze wzgl. na częstsze defrosty. Co o tym sądzicie ?
Pozdrawiam

JakAnd
04-12-2017, 20:25
Czy ktoś może mnie olśnić odnośnie podgrzewania CWU. Pompa dziś rano podgrzała wodę do zadanych 48 stopni. W dzień miała ok 39, w tej chwili, po zużyciu wody do kąpieli, temperatura spadła do 21, a pompa nadal nie wystartowała, by ją podgrzewać. Czy ona sprawdza automatycznie temperaturę CWU, czy jest to do ustawienia w menu? Już po prostu nie wiem, czy coś nie tak z pompą, czy pogrzebałem coś w menu.

Peter10
04-12-2017, 20:32
Czy ktoś może mnie olśnić odnośnie podgrzewania CWU. Pompa dziś rano podgrzała wodę do zadanych 48 stopni. W dzień miała ok 39, w tej chwili, po zużyciu wody do kąpieli, temperatura spadła do 21, a pompa nadal nie wystartowała, by ją podgrzewać. Czy ona sprawdza automatycznie temperaturę CWU, czy jest to do ustawienia w menu? Już po prostu nie wiem, czy coś nie tak z pompą, czy pogrzebałem coś w menu.

Ustawiłes w harmonogramie tygodniowym godziny w jakich ma grzać wodę (symbol kranu, ew. słoneczka+kranu) i do jakiej temperatury?

JakAnd
04-12-2017, 20:35
Ustawiłes w harmonogramie tygodniowym godziny w jakich ma grzać wodę (symbol kranu, ew. słoneczka+kranu) i do jakiej temperatury?
Nie mam włączonego harmonogramu. Woda ustawiona na 48. Na głównym ekranie mam słoneczko i kran

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=402342&d=1512420015

plusfoto
04-12-2017, 21:17
A jaką masz deltę dla CWU? Sprawdź ustawienia bo coś nie tak.

Peter10
04-12-2017, 21:23
Nie mam włączonego harmonogramu. Woda ustawiona na 48. Na głównym ekranie mam słoneczko i kran

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=402342&d=1512420015

To potrzebna rada bardziej doświadczonych kolegów. Ja od początku działam na harmonogramie.

JakAnd
04-12-2017, 21:23
A jaką masz deltę dla CWU? Sprawdź ustawienia bo coś nie tak.

Chodzi Ci o temperaturę ponownego wygrzania zbiornika?

plusfoto
04-12-2017, 22:39
tak

JakAnd
05-12-2017, 06:58
tak

7 stopni

reksgildo
05-12-2017, 07:12
Witam,
KG 37/-15 22/15 obniżona do -1 / temp. w domu 21.0 C. Temp. wody 28/23 Sprężarka pracuje 24/d start/stop co 2.5h defrost. COP średni za listopad 4,9. COP za grudzień 3,4. Prawdopodobnie spadek COP ze wzgl. na częstsze defrosty. Co o tym sądzicie ?
Pozdrawiam

Przy takich parametrach krzywej wyłączenie pompy przy zasilaniu 28 stopni nastąpi przy +7 na zewnątrz. Rozumiem że też masz Panasa. Skąd wziąłeś COP? U mnie po rozszerzeniu KG na -15;32 +15;26 pompa pochodzi z 2 godziny i się wyłączy. Jak powrót spadnie, ponowny start. Nie wiem co było powodem pracy ciągłej: zbyt płaska krzywa czy zawieszenie się sterownika. U Ciebie pierwsza opcja na pewno to nie jest

JakAnd
05-12-2017, 08:25
Mam jeszcze pytanie. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji czym różną się tryby CWU Standardowy/Inteligentny. I drugie pytanie. Co to za nastaw w ustawieniach instalatora, w opcji Zbiornik - max czas działania ogrz. podłog? Jakie w ogóle macie nastawy w funkcji Zbiornik?

05-12-2017, 08:33
Co do przekłamywania pomiarów zużycia to u mnie wygląda to tak:

Uruchomiłem pompę 1.12, zużyła wg sterownika 107 kwh, a wg podlicznikia 142kwh. Moim zdaniem spora różnica, mam co prawda 2 dodatkowe pompki obiegowe sterowane termostatem, ale mimo wszystko różnica duża.

jaczek7
05-12-2017, 11:47
Witam,

to mój pierwszy sezon z pompą ciepła ( do tej pory EkoGroszek), próbuję jak rozszyfrować, moje wyniki za listopad mnie przeraziły i szukam teraz optymalnych rozwiązań ( październik COP 2,6 zużycie prądu 417kWh, listopad COP 2,1, zużycie prądu 1050 Kwh, łączna ilość startów 1517, czas pracy 700h)

jedyny plus to, że w domu jest naprawdę ciepło, i moje podstawowe pytanie, czy przy mieszanym układzie ogrzewania ,
parter - 80% podłogówka, 20% grzejniki,
poddasze - 20% podłogówka, 80% grzejniki
stosować krzywą grzewczą czy raczej prostą ?

Andrzej5101
05-12-2017, 12:11
U siebie zauważyłem, że przy temp około - 2/+5 pompa chodzi na minimum i stopniowo, wolno zmniejsza deltę.
Najmniejsza zaobserwowana delta to 2, więc daleko jej do wyłączenia się. Dziś dodatkowo ze względu na wysoką temp 6 -11* pompa nie włączyła nawet sprężarki, co by oznaczało, że krzywa jest w miarę trafiona.
Przy okresie przejściowym pyka na minimum, przy wyższych nie włącza się. Przy niższych zapewne wkręci się na 35-40 Hz. Zobaczymy. W domu 23 stopnie
402362
Pompę 9 kW/TCap mają koledzy;
- Pratchawiec... - OZC... 6,0 kW ,
- map78.......... - OZC... 8,6 kW,
- asaselllo........ - OZC... 11,0 kW
- bobrow - ??
- Szklara ..........- OZC......4,23 kW
- Z ich wypowiedzi wynika że ; PC-PW 9 kW/3f i PC 9 kW /1f/ 3f /TCap - nie da niższej mocy uzyskanej niż 3,4 kW, przy mocy pobranej wynoszącej 1,9 kW, * a modulacja zaobserwowana to od 19 Hz do 85 Hz ( bobrow )
- Kolego Szklara,Twój budynek potrzebuje mocy 3,4 kW przy ok. - 14 C przy temperaturze zasilania 35 C. Powyżej temperatury otoczenia > -14 C, sprężarka w PC pracuje na minimum mocy i im wyższa temperatura zewnętrzna, tym tej mocy budynek potrzeba coraz mniej a pompa mniej niż 3,4 kW nie jest w stanie dać.
-Budynek o mocy 7 kW, przy temperaturze zewnętrznej ok.- 2 C potrzebuje 3,4 kW mocy, a Twój przy 0 C potrzebuje 2,1 kW a przy
- 2 C potrzebuje 2,2 kW.

Andrzej5101
05-12-2017, 16:44
jaczek7 Może trochę danych o budynku, OZC, w jaki sposób zasilane są grzejniki , podłogówka?
Poczytaj minimum posty od #5861

Marcin34_Śl
05-12-2017, 18:29
Wicher - u Mnie COPy za listopad i grudzień podobne, grudzien naturalnie gorszy ze względu na temp. i defrosty

Jakand - moze masz ustawienie czasowe wygrzewania wody zbyt małe...??? Ja grzeje wodę dwa razy dziennie od 05.00 i od 16.00, choć jak większość grzeję wg harmonogramu. Masz cyrkulację CWU? Z moich obserwacji jeśli nie zyżywamy dużo wody na kąpiel, to mi temp. zbiornika spada 1 St. na godzinę około

reksgilo - w pompach serii H jest mozłiwość zobaczenia poboru KW, COP oraz ilości startów i godzin pracy sprężarki

Marek2504
05-12-2017, 19:30
Witam,

to mój pierwszy sezon z pompą ciepła ( do tej pory EkoGroszek), próbuję jak rozszyfrować, moje wyniki za listopad mnie przeraziły i szukam teraz optymalnych rozwiązań ( październik COP 2,6 zużycie prądu 417kWh, listopad COP 2,1, zużycie prądu 1050 Kwh, łączna ilość startów 1517, czas pracy 700h)

jedyny plus to, że w domu jest naprawdę ciepło, i moje podstawowe pytanie, czy przy mieszanym układzie ogrzewania ,
parter - 80% podłogówka, 20% grzejniki,
poddasze - 20% podłogówka, 80% grzejniki
stosować krzywą grzewczą czy raczej prostą ?
To jest coś nie tak z ustawieniami. Ja też mam instalacje mieszaną i stosuje krzywą grzewczą -12/45,15/30. Parę tygodni mi to zajęło zanim znalazłem optymalną krzywą dla mojego domu. Dziwi mnie ,że masz tak dużą ilość startów. Na pewno za dużo. A z tym Cop-em też słabo. U mnie średni COP za listopad 3.9, choć w górach podobno zimniej.

Marcin34_Śl
05-12-2017, 20:10
jaczek - jaka pompa? Ja mam Panasa serie H i po każdym defroście sprężarka wyłącza się na 30-60 sekund po czym dalej pracuje i liczy to się jako start ponowny. Nie wiem czy jest tak samo w innych pompach?

jaczek7
05-12-2017, 20:53
Dzięki chłopaki za zainteresowanie, zaraz zmienię grzanie na KG i potestuję

Pompa z tego toku t.j 2017 T-CAP seri H 12kW

dom parterowy z poddaszem użytkowym, 180m2, rok budowy 2004, beton komórkowy 24cm + 12cm styropian, poddasze od 15 do 35 cm wełny (miejscami po modernizacji ), okna drewniane 2 szybowe, na noc zasłonięte roletami zewnętrznymi, OZC nie było robione
parter 100m2 80% podłogówki i 3 grzejniki, poddasze 80m2 20% podłogówki na zaworze RTL i 4 grzejniki
instalacja do tej pory ogrzewana piecem na ekoGroszek (zużycie ok 4T od wrzesnia do maja) , który zresztą jest w dalszym ciągu, dwa obiegi, jeden na grzejniki drugi na podłogówkę na dole (4 pętle) z podmieszaniem.
Pompa wpięta w istniejącą instalacje za pomocą bufora Panasonic Tank 50l,
Ciepłem w domu zarządza w prawie każdym pomieszczeniu Danfos Link
CWU podpięta do zbiornika 250 l Galmet MAXI + pompa ciepła Galmet Basic do grzania wody latem, Razem ok 400 l CWU

Do tej pory T-Cap był po prostu włączony i miał zadane utrzymywać wodę w dyspozycji 50 stopni.

Muszę się nauczyć korzystać z tego urządzenia :yes:

idaredy2017
05-12-2017, 22:22
Co do przekłamywania pomiarów zużycia to u mnie wygląda to tak:

Uruchomiłem pompę 1.12, zużyła wg sterownika 107 kwh, a wg podlicznikia 142kwh. Moim zdaniem spora różnica, mam co prawda 2 dodatkowe pompki obiegowe sterowane termostatem, ale mimo wszystko różnica duża.

Jeżeli pompki chodzą non-stop to łącznie pobierają około 100W co daje 2,4kWh/dobę czyli przez 5 dni mogły pociągnąć ze 12kWh. Nadal brakuje około 20kWh a to błąd około 15%. Ktoś kiedyś pisał, że pompa nie mierzy napięcia a przyjmuje do wykiczeń wartość 230V. No ale, żeby taka różnica była to w sieci musielibyśmy mieć z 260V :). Zresztą pomiar napięcia nie jest jakimś wyczynem i nie wymaga nadzwyczajnego hardware'u. Może ktoś z instalatorów wie jak skalibrować ten pomiar ?

Andrzej5101
06-12-2017, 07:08
stosować krzywą grzewczą czy raczej prostą ?
Poczytaj jak ma kolega map78 ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page192

- "Do tej pory T-Cap był po prostu włączony i miał zadane utrzymywać wodę w dyspozycji 50 stopni. " - napisałeś. Temperatury zewnętrzne obecnie to ok 0 C, to jaką temperaturę będzie musiał TCap utrzymać przy -10 C ??

-Przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej,pompa powinna zbliżać się do zadanej temperatury dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować. U Ciebie, łączna ilość startów1517, czas pracy 700 h, czyli ponad 2 starty na godzinę. Dla każdej sprężarki najlepsza jest praca ciągła z częściowym obciążeniem. To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temperaturę czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Ważne, żeby w domu było ciepło

jaczek7
06-12-2017, 15:31
Poczytaj jak ma kolega map78 ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page192

- "Do tej pory T-Cap był po prostu włączony i miał zadane utrzymywać wodę w dyspozycji 50 stopni. " - napisałeś. Temperatury zewnętrzne obecnie to ok 0 C, to jaką temperaturę będzie musiał TCap utrzymać przy -10 C ??

-Przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej,pompa powinna zbliżać się do zadanej temperatury dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować. U Ciebie, łączna ilość startów1517, czas pracy 700 h, czyli ponad 2 starty na godzinę. Dla każdej sprężarki najlepsza jest praca ciągła z częściowym obciążeniem. To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temperaturę czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Ważne, żeby w domu było ciepło

Dziękuję za informacje, juz zdaję sobie sprawę że to zupełnie inne źródło ciepła niż piec na ekogroszek

Szklara
06-12-2017, 16:09
402362
Pompę 9 kW/TCap mają koledzy;
- Pratchawiec... - OZC... 6,0 kW ,
- map78.......... - OZC... 8,6 kW,
- asaselllo........ - OZC... 11,0 kW
- bobrow - ??
- Szklara ..........- OZC......4,23 kW
- Z ich wypowiedzi wynika że ; PC-PW 9 kW/3f i PC 9 kW /1f/ 3f /TCap - nie da niższej mocy uzyskanej niż 3,4 kW, przy mocy pobranej wynoszącej 1,9 kW, * a modulacja zaobserwowana to od 19 Hz do 85 Hz ( bobrow )
- Kolego Szklara,Twój budynek potrzebuje mocy 3,4 kW przy ok. - 14 C przy temperaturze zasilania 35 C. Powyżej temperatury otoczenia > -14 C, sprężarka w PC pracuje na minimum mocy i im wyższa temperatura zewnętrzna, tym tej mocy budynek potrzeba coraz mniej a pompa mniej niż 3,4 kW nie jest w stanie dać.
-Budynek o mocy 7 kW, przy temperaturze zewnętrznej ok.- 2 C potrzebuje 3,4 kW mocy, a Twój przy 0 C potrzebuje 2,1 kW a przy
- 2 C potrzebuje 2,2 kW.

Andrzejku no i wszystko cacy. Dzięki za wyliczenia i śliczny rysunek:)

Musisz jeszcze uwzględnić, że grzeję tylko w taniej i to nie przez cały czas (bo jeszcze CWU jest). Budynek potrzebuje 3,4 kW z pompy jeśli się grzeje cały czas. U mnie pompa chodzi w ryzach taniej taryfy i nigdy nie ma szans zejść do owych 3,4kW (nie wyłącza się sprężarka). Pompa musi nadrobić cały dzień niegrzania i pracuje z dużo większa mocą, o czym świadczy odczyt z pompy przy -2 stopniach - praca z częstotliwością 36 Hz.
Można chyba to jakoś ująć w wykresie, ile energii potrzebuje dom w 24h i jak pracuje wtedy pompa, oraz ta sama ilość energii potrzebnej i praca pompy tylko przez "niecałą połowę" doby. Fizyki nie da się oszukać, pompa MUSI pracować z większą mocą niż wskazana przez Ciebie i mało tego, przy mrozie może jej braknąć mocy i będę musiał wjechać w droga taryfę - przy opisanych przez ciebie -15 będę potrzebował ok 7kW.
Zakup pompy przemyślany, przewymiarowana z premedytacją i determinacją grzania w taniej taryfie grubej wylewki.
Narazie się sprawdza, bałem się okresu przejściowego -3/+3 ale pompa spokojnie dochodzi do delty 2 i nie wyłącza się sama - timer jest szybszy.

Andrzej5101
06-12-2017, 18:32
Kolego Szklara, Ty wg.OZC masz budynek, który przy - 20 C na zewnątrz potrzebuje 4226 W max mocy. Nie podałeś zapotrzebowania na ciepło wg. OZC.
Grzejąc tylko w II taryfie, pompa musi zapotrzebowanie budynku w kWh zapewnić w krótszym czasie. Im mocniejsza pompa tym ma większe możliwości i w krótszym czasie pokryje zapotrzebowanie na ciepło, jeżeli ma odpowiednie pojemne GZ. Jaka grubość wylewki ?
Pompa pracuje najbardziej optymalnie w zakresie ok. 60 -75 % mocy max.

Na razie się sprawdza, bałem się okresu przejściowego - 3/+3, ale pompa spokojnie dochodzi do delty 2 i nie wyłącza się sama - timer jest szybszy - napisałeś.
Czyli jest taka możliwość, aby wyłączyć pompę jeżeli osiągnie delta 2.???

bassior
06-12-2017, 23:03
Witam,

myślę sobie ze chyba przydałoby się zamontować na tacy ociekowej jakiś kabelek grzejny - tylko cholera jaki??

kabel zasilający mam doprowadzony do jednostki zewnętrznej.

znalazłem na alledrogo np taki kabelek: 75W; 3m grzejne +0,5m; 25W/m, cena 75zł - będzie wystarczający czy za słaby/mocny??

dzięki z góry za pomoc - pozdrawiam

map78
07-12-2017, 10:42
Witam,

myślę sobie ze chyba przydałoby się zamontować na tacy ociekowej jakiś kabelek grzejny - tylko cholera jaki??

kabel zasilający mam doprowadzony do jednostki zewnętrznej.

znalazłem na alledrogo np taki kabelek: 75W; 3m grzejne +0,5m; 25W/m, cena 75zł - będzie wystarczający czy za słaby/mocny??

dzięki z góry za pomoc - pozdrawiam

Będzie OK. Ja mam 60W i już piąty rok działa. Montuj i ciesz się estetyczną instalacją zewnętrzną, bez lodu i grzyba ;)

Szklara
07-12-2017, 20:14
Na razie się sprawdza, bałem się okresu przejściowego - 3/+3, ale pompa spokojnie dochodzi do delty 2 i nie wyłącza się sama - timer jest szybszy - napisałeś.

Czyli jest taka możliwość, aby wyłączyć pompę jeżeli osiągnie delta 2.???

Jeśli chodzi o możliwość wyłączenia pompy wg delty to jasne, że jest i ma to chyba zamontowane bobrow (choć mogę się mylić). Rozwiązanie o ile pamiętam pomiarem temperatur na na Wy i na We.

Mi jednak w mojej wypowiedzi chodziło, że moja pompa nie zdąży dojść do momentu gdy wyłączy sobie sprężarkę, bo osiągnęła zakładaną temperaturę, gdyż wcześniej wyłączy pompę timer tanich godzin. To był sens mojej wypowiedzi.
natomiast jak najbardziej istnieje możliwość zewnętrznego wyłączania pompy przy pomocy pomiaru delty :)

Andrzej a nie pokusiłbyś się o rys. grzania moja pompą w tanich taryfach, jak się wtedy kształtuje zapotrzebowanie na moc?
Ja dalej jestem pod wrażeniem twojej grafiki. Jakieś dane jeszcze potrzebne z OZC? Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie, jak II taryfa wpływa na zapotrzebowanie na moc pompy, na jej przewymiarowanie i z jakim obciążeniem pracuje w II taryfie.
temat chyba ciekawy i pomocny dla całej masy forumowiczów, w kontekście spodziewanych podwyżek energii elektrycznej. Niestety najbliższe lata szacowane aż 20%, a do 5 lat ma osiągnąc pułap opłat za kWh tak jak w Niemczech czyli... niestety 2 razy drożej. Pewną zachętą i opcją będzie tania energia w nocy, która wynika z charakterystyki budowanych obecnie bloków energetycznych o sporej mocy. Bloki małej mocy są na granicy wyeksploatowania i są stopniowo wygaszane, a umożliwiały zjechanie mocą do małych wartości i płynne przetrwanie niszy nocnej, by rano wchodzić na pełna moc. Budowane bloki, które mają zastąpić małe wyłączane nie zejda do tak niskich progów produkcji (moc minimalna) i... będzie nadwyżka nocna w produkcji kWh bo nikt nawet się nie pokusi o gaszenie tych bloku na noc, bo to utopia ekonomiczna i technologiczna. Co z tą energia zrobić? Ano sprzedać nawet za grosze. Bo w sieci niestety musi byc równowaga podazy i odbioru energii.
Czeka nas więc eksplozja rynku tanich godzin, pokazał to już Duon oferując energię w II taryfie całkowicie za darmo (czyste kWh, bo oczywiście opłaty zmienne, stałe gotowość, itp była odpłatna). Oczywiście nikt tego nie zrobi za darmo, energia w drogiej taryfie poszybuje, i całkiem możliwe że dwukrotnie, to jest po prostu konieczność wynikająca z ograniczeń technicznych i potrzeb ekonomicznych, bo poza jedną elektrownią w polsce (no może dwoma) żadna nie magazynuje energii cieplnej na pózniej.

Stąd sadzę, że grzanie pompą w niestabilnych warunkach polskiego rynku energetycznego ma sens tylko w tanich godzinach i w przyszłości wszyscy zamontujemy sobie lekko przewymiarowane pompy by w spokoju ducha korzystać z parokrotnie tańszej energii. to niestety już nieuniknione, czego namiastkę otrzymamy już w kolejnych latach.

jaczek7
07-12-2017, 21:30
Ja dzisiaj zamontowałem na dwóch grzejnikach takie coś

402619

bede testował ale juz widze że w ciągu godziny podniósł temp w pokoju o prawie stopień

TwojPan
07-12-2017, 22:02
Stąd sadzę, że grzanie pompą w niestabilnych warunkach polskiego rynku energetycznego ma sens tylko w tanich godzinach i w przyszłości wszyscy zamontujemy sobie lekko przewymiarowane pompy by w spokoju ducha korzystać z parokrotnie tańszej energii. to niestety już nieuniknione, czego namiastkę otrzymamy już w kolejnych latach.
Nie każdy "godzi" się na grzanie w taniej.Nie każdy szuka rozwiązania ponad miarę jego oczekiwań.Są tu tacy,a może i nie tylko tu-co grzeją wtedy kiedy potrzeba i zużywaja mniej a niżeli Ty w taniej.Pomyślałeś,że bieg sprawy jaki opisałeś,czyli tanie godziny-kiedy większość "przeżuci" się na tzw.teraz "tanie godziny" to staną się "drogimi godzinami" i rynek to szybko zweryfikuje?Myślisz,że w elektrociepłowni która produkuje Twoje kWh w kosztach ma znaczenie kiedy je produkuje?Nie.Ma znaczenie to ile i kiedy ktoś je odbiera.
Teksty o przewymiarowanej PC pomijam.Bo to ...bzdura.:bash:
Zużywam obecnie w pracy ciągłej PC,ok 0,4kW /h.Krzywa -20/40,+15/23deg,temp za sprzęgłem 24deg.W domu 23deg salon,reszta ok 21,5-do 20,5 sypialnie.Pompa pracuje ok 12/24.Zuzycie podałem z CWU do 47deg.Na zewnątrz ok 1deg.

P.S.
Zrobiłeś błąd przewymiarowując PC-nie namawiaj na siłe do tego haniebnego czynu innych...

TwojPan
07-12-2017, 22:37
To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temperaturę czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Ważne, żeby w domu było ciepło
Komfort cieplny jest rzeczą "niemierzalną".Dla każdego inaczej postrzeganą.Jedno jest pewne,jak i dla grzejnika-tak jak i dla podłogówki-kiedy nie pracuje -potencjalny user czuje chłód.Tego z czego jesteśmy zbudowani i jak postrzegamy promieniowanie cieplne nic nie zmieni.
Zatem grzejący w drugiej taryfie,puścić do kompów żony,dzieci i porozmawiamy :)

Szklara
08-12-2017, 06:36
Nie każdy "godzi" się na grzanie w taniej.Nie każdy szuka rozwiązania ponad miarę jego oczekiwań.Są tu tacy,a może i nie tylko tu-co grzeją wtedy kiedy potrzeba i zużywaja mniej a niżeli Ty w taniej.Pomyślałeś,że bieg sprawy jaki opisałeś,czyli tanie godziny-kiedy większość "przeżuci" się na tzw.teraz "tanie godziny" to staną się "drogimi godzinami" i rynek to szybko zweryfikuje?Myślisz,że w elektrociepłowni która produkuje Twoje kWh w kosztach ma znaczenie kiedy je produkuje?Nie.Ma znaczenie to ile i kiedy ktoś je odbiera.
...

Widzę że troll dalej podgryza:)

Tekst o energii tylko dla inteligentnych. Funkcjonowanie rynku energetycznego i elektrociepłowni wyraźnie cię przerasta więc może odpuść i nie zaśmiecaj forum?:)
Korzystanie z taniej energii dla ogrzewania domostw staje się faktem, a po podwyżce cen energii jedyną tanią alternatywą. Wtopiłeś w system grzewczy masę kasy, przeinwestowałeś, przykre bo teraz dalej płacisz wysokie rachunki, które w przyszłości jeszcze ci wzrosną. Miało być tanio a nie jest, nie miej więc do mnie pretensji, że byłem mądrzejszy i płacę parę razy mniej niż Ty. Uszanuj wiedzę innych a nie bluzgaj, że ktoś ma lepiej. W przyszłości ratuje Cię bufor, by magazynować energię cieplną w tanich godzinach, o ile masz miejsce w kotłowni. Nie przejmuj się, z każdej sytuacji da się wyjść, nie ma potrzeby obrażać innych.
Przewymiarowanie u mnie sprawdza się perfekcyjnie. Nie namawiam, każdy decyduje za siebie, czy chce mieć tanio, czy płacić za te same kWh 3 razy więcej.
Pozostaje tylko ból trolli :) Nic na to nie poradzę. Pozdrawiam

ps. Przypominam, że to temat Panasonica, a nie Samsunga. Nie ma potrzeby więc, byś tu bluzgał. Wystarczy zresztą zerknąć w Twoje posty na innych tematach. Jesteś zwykłym pieniaczem, walczysz z każdym i wszędzie a moderatorzy nieustannie usuwają twe bluzgi.

TwojPan
08-12-2017, 09:58
Widzę że troll dalej podgryza:)

Tekst o energii tylko dla inteligentnych. Funkcjonowanie rynku energetycznego i elektrociepłowni wyraźnie cię przerasta więc może odpuść i nie zaśmiecaj forum?:)
Korzystanie z taniej energii dla ogrzewania domostw staje się faktem, a po podwyżce cen energii jedyną tanią alternatywą. Wtopiłeś w system grzewczy masę kasy, przeinwestowałeś, przykre bo teraz dalej płacisz wysokie rachunki, które w przyszłości jeszcze ci wzrosną. Miało być tanio a nie jest, nie miej więc do mnie pretensji, że byłem mądrzejszy i płacę parę razy mniej niż Ty. Uszanuj wiedzę innych a nie bluzgaj, że ktoś ma lepiej. W przyszłości ratuje Cię bufor, by magazynować energię cieplną w tanich godzinach, o ile masz miejsce w kotłowni. Nie przejmuj się, z każdej sytuacji da się wyjść, nie ma potrzeby obrażać innych.
Przewymiarowanie u mnie sprawdza się perfekcyjnie. Nie namawiam, każdy decyduje za siebie, czy chce mieć tanio, czy płacić za te same kWh 3 razy więcej.
Pozostaje tylko ból trolli :) Nic na to nie poradzę. Pozdrawiam

ps. Przypominam, że to temat Panasonica, a nie Samsunga. Nie ma potrzeby więc, byś tu bluzgał. Wystarczy zresztą zerknąć w Twoje posty na innych tematach. Jesteś zwykłym pieniaczem, walczysz z każdym i wszędzie a moderatorzy nieustannie usuwają twe bluzgi.
Jedynie skromnie dementuję herezje jakie tutaj sprzedajesz.O obrażaniu innych nie napiszę,bo zrobiłeś to w pierwszych słowach.
Zrozum,o ile zdołasz.
Dla każdego komfort cieplny znaczy co innego.Grzejąc w drugiej taryfie (niedziałające ogrzewanie podłogowe za dnia) nigdy nawet nie zbliżysz się do komfortu kiedy ono działa.Słyszałeś chyba o promieniowaniu cieplnym itd.?
Ogrzewanie na miarę naszych czasów-to grzejemy kiedy potrzeba a nie grzejemy kiedy nie potrzeba.Twoje grzanie wtedy kiedy śpisz,jest raczej mało ,delikatnie mówiąc nowoczesne-a taki chciałbyś na siłę być.
Co do mojego zużycia-zużywam tyle aby pokryć moje zapotrzebowanie na ciepło z OZC.Zrozum,nie każdy chce mieć okienka ,niektórzy mają okna.Mam zapotrzebowanie na energię 35,8 kWh/(m2·rok)-pewnie ze dwa razy większe od twojego-więc w pierwszym miesiącu mieszkania 500kWh za ogrzewanie to chyba ok.
Mój system grzewczo/chłodzący z montażem kosztował 27k brutto (w tym dwie jednostki klimatyzacyjne Slim3,6kW),nie pytam ile kosztował Twój bo i tak nie napiszesz prawdy.Czy to dużo czy mało-nie wiem.komfort był dla mnie najważniejszy.Uważam,że układ TDM jaki proponuje S z jednej jednostki zewnętrznej to rozwiązanie na miarę XXI wieku i jedyne na rynku.
Co do inteligencji,to gdybyś ją posiadał a nie skwapliwie odkrywał jej brak u innych-to przy takim zapotrzebowaniu miałbyś kable grzewcze z 3k pln.Resztę którą wydałeś na PC mógłbyś opłacać rachunki przez bardzo długo.
Bufor 200l potrzebny mi jest ponieważ zakładam fotowoltaikę,ale nie tylko dla tego.Po zamontowaniu 5kW z paneli,druga taryfa i wzrost kosztów energii sa mi zupełnie obojętne.Tym bardziej,że ja za wodę i ścieki nie płacę-więc EL to mój jedyny koszt związany z utrzymaniem domu.
Co do przewymiarowania jednostki...to szkoda dla Ciebie i tak już drogiej energii.Poszukaj na tym "świetnym" forum.Ktoś mądry tu kiedyś mądrze to opisał.
Pozdrawiam i więcej wiary w innych.

Szklara
08-12-2017, 10:17
A jaki to ma związek z Panasem??
Bredzisz, że mam przewymiarowaną pompę, a sam masz dużo większe przewymiarowanie niż ja. Ogarnij się, zmień forum idź dręczyć ludzi na innych forach. Napal może w kominku, a zapomniałem... teraz się dopiero wyleje żółć nienawiści :)

Kończę pustą gadkę z zakompleksionym człekiem ścigającym mnie tylko za to że mam mniejsze zużycie i koszty ogrzewania pomimo DUŻO WIĘKSZEGO zapotrzebowania na energię (kłamliwie piszesz że jest odwrotnie), bo jak mawiał ś.p. dziadek " nigdy nie kłóć się z głupkiem, bo najpierw sprowadzi cię do własnego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)

Proszę nie karmić trolla, a admina o usunięcie postów niezwiązanych z pompą Panasonic by nie zaśmiecać tematu.
Dziękuję

TwojPan
08-12-2017, 10:51
A jaki to ma związek z Panasem??
Bredzisz, że mam przewymiarowaną pompę, a sam masz dużo większe przewymiarowanie niż ja. Ogarnij się, zmień forum idź dręczyć ludzi na innych forach. Napal może w kominku, a zapomniałem... teraz się dopiero wyleje żółć nienawiści :)

Kończę pustą gadkę z zakompleksionym człekiem ścigającym mnie tylko za to że mam mniejsze zużycie i koszty ogrzewania pomimo DUŻO WIĘKSZEGO zapotrzebowania na energię (kłamliwie piszesz że jest odwrotnie), bo jak mawiał ś.p. dziadek " nigdy nie kłóć się z głupkiem, bo najpierw sprowadzi cię do własnego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)

Proszę nie karmić trolla, a admina o usunięcie postów niezwiązanych z pompą Panasonic by nie zaśmiecać tematu.
Dziękuję
Ehh Ty inteligentny nowoczesny człowieku z kotłownią w salonie.Śmiesz uczyć innych jak grzać!O takich rozwiązaniach jak w moim systemie grzewczym nie śniłeś nawet .Brak ci wychowania,wiedzy i argumentów .Zapaliłeś się bo zbyt wiele prawdy usłyszałeś,co?Skasowanie tej prawdy nic nie znieni.Na pewno nie to,że wiesz niewiele a kreujesz się na mędrca.

Andrzej5101
08-12-2017, 11:04
Andrzej a nie pokusiłbyś się o rys. grzania moja pompą w tanich taryfach, jak się wtedy kształtuje zapotrzebowanie na moc?
Ja dalej jestem pod wrażeniem twojej grafiki. Jakieś dane jeszcze potrzebne z OZC? Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie, jak II taryfa wpływa na zapotrzebowanie na moc pompy, na jej przewymiarowanie i z jakim obciążeniem pracuje w II taryfie.
Prosiłem ( patrz #5952 ) o podanie ; zapotrzebowania na ciepło wg. OZC, oraz grubość wylewki.
Parametry z OZC ;
-zapotrzebowania na ciepło w kWh/rok, mówi o wielkości kosztów eksploatacyjnych budynku ,
-moc w kW, służy do doboru mocy pompy.
Grzejąc w taniej taryfie to ;
- COP masz niższy ze względu na niższe temperatury zewnętrzne,
-ale opłacalność jest dużo lepsza niż w drogiej, bo prąd jest o połowę tańszy,
-oraz jak napisał CNC, w taryfie drogiej COP musiałby skoczyć z 3 na 6, żeby opłacało się grzać w drogiej taryfie,
Może warto zainteresować się sposobem grzania przez kolegę map78, tzw.hybrydowy ;
1/Timer ma pilnować tylko CWU, żeby było w II taryfie, poza tym ma być cały czas Heat,
2/Termostat ma pilnować temperatury w domu i taryf. I wtedy od Ciebie zależy, czy godzisz się na chłodek w domu czy nie.
...a/ jak chcesz mieć cały czas ciepło ustawiasz małą histerezę na termostacie 0,5 st, co oznacza,że gdy temp spadnie o te 0,5 st, to termostat załączy pompę niezależnie od taryfy. Sposób sprawdzony na tyle, że 80 - 90 % sezonu pędzę w taniej taryfie,
...b/ jeżeli chcesz grzać tylko w taniej, to ustawiasz tą histerezę np. na 2 - 3 st, godzisz się wtedy na gorszy komfort cieplny, ale za to masz taniej.

Ilość pobranej energii przez pompę ciepła zależy w skrócie od ;
-parametrów budynku ( zapotrzebowania na ciepło ) ,
-temperatury zewnętrznej,
-temperatury wody w obiegu grzewczym,
-zależność COP od obciążenia, czyli wykorzystania maksymalnej dostępnej mocy urządzenia,
Dużo informacji znajdziesz w 3 temacie mojej stopki

-

Szklara
08-12-2017, 13:52
Prosiłem ( patrz #5952 ) o podanie ; zapotrzebowania na ciepło wg. OZC, oraz grubość wylewki.
Parametry z OZC ;
-zapotrzebowania na ciepło w kWh/rok, mówi o wielkości kosztów eksploatacyjnych budynku ,
-moc w kW, służy do doboru mocy pompy.
Grzejąc w taniej taryfie to ;
- COP masz niższy ze względu na niższe temperatury zewnętrzne,
-ale opłacalność jest dużo lepsza niż w drogiej, bo prąd jest o połowę tańszy,
-oraz jak napisał CNC, w taryfie drogiej COP musiałby skoczyć z 3 na 6, żeby opłacało się grzać w drogiej taryfie,
Może warto zainteresować się sposobem grzania przez kolegę map78, tzw.hybrydowy ;
1/Timer ma pilnować tylko CWU, żeby było w II taryfie, poza tym ma być cały czas Heat,
2/Termostat ma pilnować temperatury w domu i taryf. I wtedy od Ciebie zależy, czy godzisz się na chłodek w domu czy nie.
...a/ jak chcesz mieć cały czas ciepło ustawiasz małą histerezę na termostacie 0,5 st, co oznacza,że gdy temp spadnie o te 0,5 st, to termostat załączy pompę niezależnie od taryfy. Sposób sprawdzony na tyle, że 80 - 90 % sezonu pędzę w taniej taryfie,
...b/ jeżeli chcesz grzać tylko w taniej, to ustawiasz tą histerezę np. na 2 - 3 st, godzisz się wtedy na gorszy komfort cieplny, ale za to masz taniej.


-

I o to właśnie chodzi.
COP nocny faktycznie musiałby być dwa razy gorszy niż dzienny by przestało się to opłacać, a wykresy wskazują tylko na niewielką stratę.
Bez termostatu temp obecnie zmienia się na plus w przeciągu dnia o ok. 0,5-0,8 stopnia i zalezy od zysków domowych. W nocy ładowanie podłogi, by nad ranem była przyjemnie ciepła i grzała aż do okna dziennego. Wtedy grzanie w oknie z podbiciem 2-3 stopnie.
Po założeniu termostatu planuję histerezę max 0,5 bo praktyka wskazuje ze i tak nie dobiję do stopnia różnicy.
Ciągły heat mi nie grozi, raczej ustawię pod wieczór ciągły TANK bo wieczorem woda idzie w hektolitrach.
Generalnie termostat po to by nie kręcić już krzywą grzewczą. Lekko ją podbiję, by pompa pracowała z wyższą częstotliwością i w lepszym zakresie sprawności tj. 50-80% mocy. Krzywa w okresach ciepłych i zimnych sprawdza się dobrze, niestety w przejściowych moim zdaniem sobie nie radzi, choć całkiem dobrze może to być tylko problem z jej dobraniem i dopasowaniem do domu. Całym tym procesem zajmie się teraz termostat.
Budynek nowy więc to wszystko będzie się jeszcze zmieniać. A no i trzeba pamiętać by wyłączyć pompę na noc jak planuję imprezkę i odpalenie kominka na drugi dzień :) inaczej zrobi się piekiełko w domu, choć dla niektórych to raj. No, ale śnieg na tarasie, sosenki z białymi czapami i migające ogniki w kominku. Bezcenne:)

map78
08-12-2017, 16:17
Ja dzisiaj zamontowałem na dwóch grzejnikach takie coś

402619

bede testował ale juz widze że w ciągu godziny podniósł temp w pokoju o prawie stopień

No, to już prawie klimakonwektor ;)
Na FM jest gościu, bodajże o nicku Bogumił, który handluje, czy nawet produkuje tego typu grzejniki pod niskotemperaturowe źródła. Poszukaj i poczytaj o tym, bo może warto zainwestować? Wiem, że są sporo tańsze od klimakonwektorów, no ale nie mają też ich podstawowej funkcji - chłodzenia. A tak BTW ile taki wynalazek ze zdjęcia kosztuje?

Marek2504
08-12-2017, 17:10
Mam takie coś zamontowane od 3 miesięcy na jednym z grzejników, nawet się automatycznie włącza gdy zasilanie grzejnika osiągnie zaprogramowaną temperaturę. Dodatkowo ma regulacje obrotów wentylatorów. Niestety szału nie ma. Po prostu radiator grzejnika nie oddaje tak szybko ciepła.Pewno musiałby być jakiś aluminiowy i o dużej powierzchni.

w&m
09-12-2017, 00:40
A ja trochę z innej beczki. Od dwóch tygodni mam T-CAP H 9kW. Powiedzcie mi bardziej doświadczeni co się dzieje w pompie, kiedy włączam "tryb intensywny" - taka łapa z muskułem. Szczerze mówiąc, nie zaobserwowałem znacznych różnic parametrów z tym i bez tego. I drugie pytanie, w jaki sposób wymusić intensywność pracy sprężarki, bo jak rozumiem, jeśli chodzi z wyższą częstotliwością to generuje więcej ciepła i szybciej? Jak na razie obserwuję, że pompa sama dobiera częstotliwość automatycznie do nastaw temperatury, ale gdybym chciał, żeby osiągała zadaną temperaturę nie w X godzin tylko np. w X-2?

Pratchawiec
10-12-2017, 01:22
Witam

Cytując klasyka;
"...Wyżej nerek nie podskoczysz, sam Pan wisz"

Do rzeczy
Wydajność energetyczna PC zależy od przebiegu przemian fazowych czynnika chłodniczego i oczywiście mocy sprężarki.
Wydajność sprężarki można konstrukcyjnie lub programowo zwiększyć, właściwości R410a niestety nie.

Przekładając to na Twój drugi postulat oznacza to, potrzebę zakupu większej mocowo PC, lub zmianę odbiornika ciepła (wylewki) na taką, która szybciej zaabsorbuje dostarczaną jej ilość ciepła np anhydryt.

Pozdrawiam

Pratchawiec

ksysju
10-12-2017, 10:06
Witam

A tak na prosto. Podnieść KG to się szybciej zagrzeje i pompa z większą mocą będzie pracować ;-)

CNC_POMPY_CIEPLA
10-12-2017, 10:13
A ja trochę z innej beczki. Od dwóch tygodni mam T-CAP H 9kW. Powiedzcie mi bardziej doświadczeni co się dzieje w pompie, kiedy włączam "tryb intensywny" - taka łapa z muskułem. Szczerze mówiąc, nie zaobserwowałem znacznych różnic parametrów z tym i bez tego. I drugie pytanie, w jaki sposób wymusić intensywność pracy sprężarki, bo jak rozumiem, jeśli chodzi z wyższą częstotliwością to generuje więcej ciepła i szybciej? Jak na razie obserwuję, że pompa sama dobiera częstotliwość automatycznie do nastaw temperatury, ale gdybym chciał, żeby osiągała zadaną temperaturę nie w X godzin tylko np. w X-2?

Masz T-CAPa więc mocny porządny sprzęt, jak Ci za zimno to podnosisz temp zasilania, Jak wciskasz tą muskułę to z T-CAPa 9kW na chwilę możesz zrobić T-CAPa 12kW bo sprężarka trochę mocniej się wkręci ale to max 90minut.

Andrzej5101
10-12-2017, 11:28
Krzywa w okresach ciepłych i zimnych sprawdza się dobrze, niestety w przejściowych moim zdaniem sobie nie radzi, choć całkiem dobrze może to być tylko problem z jej dobraniem i dopasowaniem do domu. Całym tym procesem zajmie się teraz termostat 402787
Wg.mnie nie wystarczy, gdyż masz PC/PW /9 kW/T-Cap a moc cieplna budynku wg.OZC to = 4,22 kW.
Będziesz zmuszony tak jak napisałeś "Jeśli chodzi o możliwość wyłączenia pompy wg delty to jasne, że jest i ma to chyba zamontowane bobrow (choć mogę się mylić). "

Dla temperatury zewnętrznej ; Zapotrzebowanie na moc cieplną budynku
...................-7 C........................................2,70 kW
....................0 C........................................2,11 kW,
....................4 C........................................1,50 kW,
....................7 C........................................1,10 kW
A Twoja pompa, najniższą moc jaką może dać to 3,40 kW i będzie zmuszona do wyłączeń / okienek.

jaczek7
11-12-2017, 11:50
No, to już prawie klimakonwektor ;)
Na FM jest gościu, bodajże o nicku Bogumił, który handluje, czy nawet produkuje tego typu grzejniki pod niskotemperaturowe źródła. Poszukaj i poczytaj o tym, bo może warto zainwestować? Wiem, że są sporo tańsze od klimakonwektorów, no ale nie mają też ich podstawowej funkcji - chłodzenia. A tak BTW ile taki wynalazek ze zdjęcia kosztuje?

Prawie tak, wg mnie sie sprawdza bo w pokoju zdecydowanie szybciej jest czuć równą temperaturę, o chłodzeniu na razie nie myślę :no:

koszt zestawu "startowego" tzn czujnika, zasilacza, sterownika i 2 wentylatorków t.j na 24 cm grzejnika 200 zł + każdy dodatkowy wentylatorek 12cm - 30 zł,można ich podłączyć do jednego sterownika ponoć 11. Ja na próbę założyłem na dwóch grzejnikach w połowie ich długości. ( jeden 3 wentylatory i drugi 4 )

W ubiegłym tygodniu z prostej ustawionej na 50 stopni, przestawiłem grzanie na KG, wystartowałęm z parametru zaproponowanego od MAREK2504 -12/45,15/30, i codziennie idę w dół tzn teraz mam -15/40 15/30 i w domu cały czas jest ciepło, a zużycie prądu w dół i COP w górę

dzisiaj spojrzałem na chwilowe parametry przy "wzorcowych" warunkach tzn. temp zew 7 stopni i woda 35 stopnia, COP 4,6 a katalogowe powinno niby być 4,9

map78
11-12-2017, 12:00
Prawie tak, wg mnie sie sprawdza bo w pokoju zdecydowanie szybciej jest czuć równą temperaturę, o chłodzeniu na razie nie myślę :no:
Coś tam pewnie to daje, ale głownie pewnie kurz unosi... Klimakonwektor ma wymiennik ciepła (jak chłodnica), a tu wymuszasz jedynie ruch powietrza, ale być może i to wystarczy.


dzisiaj spojrzałem na chwilowe parametry przy "wzorcowych" warunkach tzn. temp zew 7 stopni i woda 35 stopnia, COP 4,6 a katalogowe powinno niby być 4,9
Katalog jest mierzony w oparciu o samą pompę, wystarczy, że w mierzonym obiegu masz jakieś sprzęgło, czy dodatkowe pompki i już będzie inaczej, ale 4,6 to i tak OK jak dla powietrzaka;)

kudlaty69
11-12-2017, 15:26
Prawie tak, wg mnie sie sprawdza bo w pokoju zdecydowanie szybciej jest czuć równą temperaturę, o chłodzeniu na razie nie myślę :no:

koszt zestawu "startowego" tzn czujnika, zasilacza, sterownika i 2 wentylatorków t.j na 24 cm grzejnika 200 zł + każdy dodatkowy wentylatorek 12cm - 30 zł,można ich podłączyć do jednego sterownika ponoć 11. Ja na próbę założyłem na dwóch grzejnikach w połowie ich długości. ( jeden 3 wentylatory i drugi 4 )

W ubiegłym tygodniu z prostej ustawionej na 50 stopni, przestawiłem grzanie na KG, wystartowałęm z parametru zaproponowanego od MAREK2504 -12/45,15/30, i codziennie idę w dół tzn teraz mam -15/40 15/30 i w domu cały czas jest ciepło, a zużycie prądu w dół i COP w górę

dzisiaj spojrzałem na chwilowe parametry przy "wzorcowych" warunkach tzn. temp zew 7 stopni i woda 35 stopnia, COP 4,6 a katalogowe powinno niby być 4,9

Daj namiar na te wentylatorki. Czy hałasują?
Sam mam pc przeróbkę z klimy i kalafiory i podobnie jak Ty przy 45 stopniach cop 2,5 - muszę zejść na niższe zasilanie.
A zaraz sam zamontuje jakiś wentylatorek ze starego kompa.

Już znalazłem namiary w necie . Można by w tanie wersji zastosować włącznik bimetaliczny za 1 zł np przy temp zasilania grzejnika 30 stopni jak niżej to rozłącza.

Marek2504
11-12-2017, 19:49
Problem w tym ,że w grzejnikach pomiędzy panelami jest zwykła blacha jako radiator. Powinno być coś na kształt chłodnicy samochodowej i wtedy te wentylatory miały by sens.

ironsmith
11-12-2017, 20:35
marek2504 wentylator spowoduje przepływ turbuletny i wtedy współczynnik przejmowania ciepła jest większy a to co ty piszesz to zwiększenie powierzchni wymiany mogło by się okazać że ta powierzchnia byłaby znacznie większa od powierzchni grzejnika.

jaczek7
12-12-2017, 09:31
Wentylatorki mają 3 biegi, w ciągu dnia 2 pierwsze są praktycznie nie słyszalne, w nocy jak jest cisza to słychać również 1 bieg ale jakoś bardzo to nie przeszkadza, ( głośniej się przelewa woda w akwarium :D) ja mam wersję z czujnikiem temperatury, włącza się jak grzejnik osiągnie 30 stopni, działa to poprawnie

Dzisiejsza pogoda ( u mnie od rana +12 ) podbiję trochę średnią miesięczna COP, chwilowo pokazuję na poziomie 7,6-8 :lol2:

Pratchawiec
15-12-2017, 11:12
Witam

Kilka dni temu zauważyłem nierównomierne oszronienie parownika.

403210

Nie przejąłem się tym specjalnie bowiem T-Cap pracował normalnie, a problem dalej nie wystąpił z uwagi na niską wilgotność powietrza.
Nie czekając jednak na poważniejsze objawy zgłosiłem problem serwisantowi.
W dniu dzisiejszym ustalono miejsce wycieku ( przyłącze do jednostki wewnętrznej po stronie gazowej),Zważono czynnik, ustalając ubytek 0,8 kg.
Nieszczelność spowodowana była pęknięciem nakrętki mosiężnej, którą ostatecznie po twardym lutowaniu rurki (trudności z dostępem) trwale usunięto

Uzupełniono czynnik do wymaganych 3,1 kg. Ponownie sprawdzono szczelność i wpisano do rejestru.
Teraz zastanawiam się ile to będzie kosztować.

Edit
535 zł brutto

Pozdrawiam

Pratchawiec

kudlaty69
15-12-2017, 13:00
Wentylatorki mają 3 biegi, w ciągu dnia 2 pierwsze są praktycznie nie słyszalne, w nocy jak jest cisza to słychać również 1 bieg ale jakoś bardzo to nie przeszkadza, ( głośniej się przelewa woda w akwarium :D) ja mam wersję z czujnikiem temperatury, włącza się jak grzejnik osiągnie 30 stopni, działa to poprawnie

Dzisiejsza pogoda ( u mnie od rana +12 ) podbiję trochę średnią miesięczna COP, chwilowo pokazuję na poziomie 7,6-8 :lol2:

Taki COP - to tylko w marketingu - nie wciskaj ciemnoty.

kudlaty69
15-12-2017, 13:03
Witam

Kilka dni temu zauważyłem nierównomierne oszronienie parownika.

403210

Nie przejąłem się tym specjalnie bowiem T-Cap pracował normalnie, a problem dalej nie wystąpił z uwagi na niską wilgotność powietrza.
Nie czekając jednak na poważniejsze objawy zgłosiłem problem serwisantowi.
W dniu dzisiejszym ustalono miejsce wycieku ( przyłącze do jednostki wewnętrznej po stronie gazowej),Zważono czynnik, ustalając ubytek 0,8 kg.
Nieszczelność spowodowana była pęknięciem nakrętki mosiężnej, którą ostatecznie po twardym lutowaniu rurki (trudności z dostępem) trwale usunięto

Uzupełniono czynnik do wymaganych 3,1 kg. Ponownie sprawdzono szczelność i wpisano do rejestru.
Teraz zastanawiam się ile to będzie kosztować.

Edit
535 zł brutto

Pozdrawiam

Pratchawiec

Wymieniono cały czynnik? Bo r410a składa się z kilu czynników i uciekły nierównomiernie.
A pompa nie na gwarancji?

Pratchawiec
15-12-2017, 13:33
Wymieniono cały czynnik? Bo r410a składa się z kilu czynników i uciekły nierównomiernie.
A pompa nie na gwarancji?

Witam

Pięć lat niestety stuknęło wcześniej.
Zresztą tylko na sprężarkę gwarancja była na 5 lat, na pozostałe części 2 albo trzy lata, inaczej niż obecnie.

Odpompowano cały czynnik. Nabito ponownie 3.10 kg.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Wojnoś84
16-12-2017, 13:32
Witam. Przeglądam to forum od roku ale właścicielem zestawu KIT-WC09H3E8 czyli nowej generacji H 9KW 3 fazy jestem od tygodnia. Czy zadowolonym to sie okaże po kilku miesiącach.
Pompa w tydzień pochłonęła 220KW na pompie/270KW na pod liczniku.
Dom nowo wybudowany 200 m kwadratowych, podłogówka 100% + 70 metrów piwnicy z trzema grzejnikami
Ocieplony 15 cm styropian frezowany-grafitowany,poddasze 30 cm wełna skalna i mineralna, okna,drzwi wysokiej klasy, na podłogach 5 cm styropian + 5 cm płyta thermano , w domu jest rekuperator.
Prosił bym o pomoc w ustawieniu pompy,doradzenie co i jak. Wszystko po to by żona nie przeprowadziła mnie do piwnicy ;) za rachunki
krzywą mam ustawioną 34 na-5 , 27 na +15
częstotliwoąć 53
ilość wł/wył 53
załkowity czas działania 161h
Myślicie że wszystko jest ok.
pozdrawiam

PaRa
16-12-2017, 13:45
Moim zdaniem izolacje za słabe, ale to teraz ciężko poprawić.

kaszpir007
16-12-2017, 14:06
Witam. Przeglądam to forum od roku ale właścicielem zestawu KIT-WC09H3E8 czyli nowej generacji H 9KW 3 fazy jestem od tygodnia. Czy zadowolonym to sie okaże po kilku miesiącach.
Pompa w tydzień pochłonęła 220KW na pompie/270KW na pod liczniku.
Dom nowo wybudowany 200 m kwadratowych, podłogówka 100% + 70 metrów piwnicy z trzema grzejnikami
Ocieplony 15 cm styropian frezowany-grafitowany,poddasze 30 cm wełna skalna i mineralna, okna,drzwi wysokiej klasy, na podłogach 5 cm styropian + 5 cm płyta thermano , w domu jest rekuperator.
Prosił bym o pomoc w ustawieniu pompy,doradzenie co i jak. Wszystko po to by żona nie przeprowadziła mnie do piwnicy ;) za rachunki
krzywą mam ustawioną 34 na-5 , 27 na +15
częstotliwoąć 53
ilość wł/wył 53
załkowity czas działania 161h
Myślicie że wszystko jest ok.
pozdrawiam

A ile dokładnie grzejesz ? Bo często powierzcnia całkowita a ta ogrzewana to zupełnie inna bajka ..


U mnie idzie obecnie około 15kWh dziennie na CO + CWU a grzeję tylko 117m2 ale do 22,4 stopni ...

Wojnoś84
16-12-2017, 14:30
grzeje całość. tylko że do temperatury ok 22,5 stopni. pompa grzeje do ok 31 stopni. grzejniki sa chłodne ale to mi wystarcza by w piwnicy bylo 17 stopni.
mam bufor 500 l ponieważ mam kominek z płaszczem wpięty w jeden układ, a zawór na podłogówkę puszcza temp. ok 29 stopni. grzeje dopiero tydzien pompa i pewnie szystko sie dopiero wygrzewa.
chodzi mi o ta krzywą czy mam dobrze ustawioną bo sam juz nie wiem...

Busters
16-12-2017, 15:11
Jak zmienic bieg pompy w tcapie? Jest cos takiego jak bieg "optymalny" ? Instalator ustawil mi najwyzszy bieg ale wydaje mi sie to troche bez sensu..

bobrow
16-12-2017, 15:14
Jak zmienic bieg pompy w tcapie? Jest cos takiego jak bieg "optymalny" ? Instalator ustawil mi najwyzszy bieg ale wydaje mi sie to troche bez sensu..

A jaki model ?

Busters
16-12-2017, 15:25
T- Cap model WH-SXC09F3E5/ WH-UX09FE5 9kw

bobrow
16-12-2017, 15:30
T- Cap model WH-SXC09F3E5/ WH-UX09FE5 9kw

Ok- wyłącz pomarańczym wł PC , wciśnij serwis tak długo aż pojawi się SP 1 , strzałkami przewiń na SP 2 , select - zacznie mrugać aktualny bieg , ustaw strzałkami nowy bieg , set
Cancel
Włącz PC

Busters
16-12-2017, 15:32
Dzieki!!! odnosnie drugiej czesci pytania? Jaki bieg macie u siebie?


Mam jeszcze pytanie odnosnie ustawien w taniej taryfie.
Podpowiedzcie czy dobrze wszystko zrozumialem i czy jest ok.
Pompa ustawiona w trybie heat. Priorytet ogrzewanie dane na NO (czyli rozumiem ze mamy priorytet CWU?)
W timerze ustawione tak:
1. OFF 6.00
2. ON 13.00 Heat+Tank
3. OFF 15.00
4. ON 22.00 Heat


Pompa dziala tylko w godzinach taniej taryfy i potem sie wylacza czy tak powinno byc?
Gdzies wyczytalem, ze w timerze wszystko powinno byc na ON, ale jak to wtedy ustawic?
ON 6.00 Tank
ON 15.00 Tank?
Tylko wtedy jesli spadnie mi temp. CWU to bedzie w drogiej taryfie dogrzewalo zbiornik?

bobrow
16-12-2017, 15:38
Wg mnie powinieneś mieć min 5 bieg

Marcin34_Śl
16-12-2017, 16:15
Witam. Przeglądam to forum od roku ale właścicielem zestawu KIT-WC09H3E8 czyli nowej generacji H 9KW 3 fazy jestem od tygodnia. Czy zadowolonym to sie okaże po kilku miesiącach.
Pompa w tydzień pochłonęła 220KW na pompie/270KW na pod liczniku.
Dom nowo wybudowany 200 m kwadratowych, podłogówka 100% + 70 metrów piwnicy z trzema grzejnikami
Ocieplony 15 cm styropian frezowany-grafitowany,poddasze 30 cm wełna skalna i mineralna, okna,drzwi wysokiej klasy, na podłogach 5 cm styropian + 5 cm płyta thermano , w domu jest rekuperator.
Prosił bym o pomoc w ustawieniu pompy,doradzenie co i jak. Wszystko po to by żona nie przeprowadziła mnie do piwnicy ;) za rachunki
krzywą mam ustawioną 34 na-5 , 27 na +15
częstotliwoąć 53
ilość wł/wył 53
załkowity czas działania 161h
Myślicie że wszystko jest ok.
pozdrawiam

U MNie krzywa -15/37, 12/27, zużycie około 15 KW dziennie (w zależności od temp. waha się od 10-22 kw).
Jaką masz wylewkę? Pompa chodzi u Ciebie 23 h na dobę?
Robiłeś wcześniej wygrzewanie wylewki?
Jaka temp. w piwnicy?

Wojnoś84
16-12-2017, 16:28
Wylewkę mam betonową 6-7 cm. w harmonogramie pompy jeszcze nie grzebałem, chce dac jej wygrzac dom. wiec jest wlaczona 24 h
przez miesiąc grzałem kominkiem po 5-6 godzin dziennie wiec troche mogła się wygrzać, choć to nie to samo co wygrzewanie całodobowe.
w piwnicy mam temperaturę ok 17 stopni co mi narazie odpowiada.

bassior
16-12-2017, 16:32
Dzieki!!! odnosnie drugiej czesci pytania? Jaki bieg macie u siebie?


Mam jeszcze pytanie odnosnie ustawien w taniej taryfie.
Podpowiedzcie czy dobrze wszystko zrozumialem i czy jest ok.
Pompa ustawiona w trybie heat. Priorytet ogrzewanie dane na NO (czyli rozumiem ze mamy priorytet CWU?)
W timerze ustawione tak:
1. OFF 6.00
2. ON 13.00 Heat+Tank
3. OFF 15.00
4. ON 22.00 Heat


Pompa dziala tylko w godzinach taniej taryfy i potem sie wylacza czy tak powinno byc?
Gdzies wyczytalem, ze w timerze wszystko powinno byc na ON, ale jak to wtedy ustawic?
ON 6.00 Tank
ON 15.00 Tank?
Tylko wtedy jesli spadnie mi temp. CWU to bedzie w drogiej taryfie dogrzewalo zbiornik?

13 - ON - Heat+Tank
14 - ON - Heat
15 - OFF - Heat

22 - ON - Heat+Tank
23 - ON - Heat
06 - OFF - Heat

Wojnoś84
16-12-2017, 16:35
Mam jeszcze jedno pyatnie czym tak naprawdę różni się model nowej generacji H 3 fazy 9 kw T-CAP od HIGH PERFORMANCE o takich samych parametrach ???

w&m
17-12-2017, 09:39
grzeje całość. tylko że do temperatury ok 22,5 stopni. pompa grzeje do ok 31 stopni. grzejniki sa chłodne ale to mi wystarcza by w piwnicy bylo 17 stopni.
mam bufor 500 l ponieważ mam kominek z płaszczem wpięty w jeden układ, a zawór na podłogówkę puszcza temp. ok 29 stopni. grzeje dopiero tydzien pompa i pewnie szystko sie dopiero wygrzewa.
chodzi mi o ta krzywą czy mam dobrze ustawioną bo sam juz nie wiem...

Mam podobnie do Ciebie. To znaczy kominek z PW i bufor, tyle że ok. 900 l. Nie grzeję krzywą grzewczą ale prostą z uwagi na fakt, że budynek nie zamieszkały i nie ocieplony w całości. PC nagrzewa bufor do jakiejś tam temperatury i potem ją podnosi. Z bufora czerpie podłogówka. Nie wiem jak masz to tam podłączone, żeby pomóc. Też grzeję 24/7 z uwagi na wygrzewanie wylewek.

CNC_POMPY_CIEPLA
17-12-2017, 11:47
Mam jeszcze jedno pyatnie czym tak naprawdę różni się model nowej generacji H 3 fazy 9 kw T-CAP od HIGH PERFORMANCE o takich samych parametrach ???

T-CAP pracuje do -28st.C a zwyła SDC nie, do tego T-CAP bez problemu utrzymuje nawet 55st.C na wyjściu nawet w silne mrozy.

Wojnoś84
17-12-2017, 23:34
Czyli mam rozumieć że SDC jest gorsza tak?
I aby ogrzać mój dom weźmie więcej prądu niż T-CAP.? A różnica w cenię jest duża?

Wojnoś84
18-12-2017, 07:52
Mam podobnie do Ciebie. To znaczy kominek z PW i bufor, tyle że ok. 900 l. Nie grzeję krzywą grzewczą ale prostą z uwagi na fakt, że budynek nie zamieszkały i nie ocieplony w całości. PC nagrzewa bufor do jakiejś tam temperatury i potem ją podnosi. Z bufora czerpie podłogówka. Nie wiem jak masz to tam podłączone, żeby pomóc. Też grzeję 24/7 z uwagi na wygrzewanie wylewek.

No pewnie u mnie jest podobnie. Podłogówka czerpie z bufora. Taka temperature jaką ustawie na zaworze.teraz chyba 29. A bufor nagrzewa albo PC albo kominek. Tylko sie zastanawiam jaka temperaturę ustawić na zaworze podłogówki,czy np 27 mimo ze pompa produkuje sobie ok 31 czy ustawić na zaworze większa na przykład taką jaką pompa wyprodukuje. Co bedzie ekonomiczniejsze. Może większa i grzać tylko nica na tańszej taryfie ?

Marcin34_Śl
18-12-2017, 08:01
Czyli mam rozumieć że SDC jest gorsza tak?
I aby ogrzać mój dom weźmie więcej prądu niż T-CAP.? A różnica w cenię jest duża?

najważniejszą przewagę T-CAPa jest stałość mocy w niskich temperaturach, dlatego do -15 St. T-Cap ma stałą moc np. 9 KW. To dobra, silna pompa, zależy jaki masz domek i jakie zapotrzebowanie. Odnosnie zuzycia pradu - to przykład z katalogu.
Pompa H 7KW przy temp. zasilania 35 st. i temp. 2 st. na zewnątrz - pobór mocy 1,96 KW, SDC 9 KW 2,14 KW a T-CAP 9 KW 2,61 KW,
Temp. na zewnątrz -15: SDC 7 KW 1,98 KW, SDC 9 KW 2,66KW, T-CAP 9KW 3,71 KW.
Różnica spore, T-CAP bierze więcej prądu.

agb
18-12-2017, 08:17
najważniejszą przewagę T-CAPa jest stałość mocy w niskich temperaturach, dlatego do -15 St. T-Cap ma stałą moc np. 9 KW. To dobra, silna pompa, zależy jaki masz domek i jakie zapotrzebowanie. Odnosnie zuzycia pradu - to przykład z katalogu.
Pompa H 7KW przy temp. zasilania 35 st. i temp. 2 st. na zewnątrz - pobór mocy 1,96 KW, SDC 9 KW 2,14 KW a T-CAP 9 KW 2,61 KW,
Temp. na zewnątrz -15: SDC 7 KW 1,98 KW, SDC 9 KW 2,66KW, T-CAP 9KW 3,71 KW.
Różnica spore, T-CAP bierze więcej prądu.

Piszesz od SDC 1- czy 3-fazowej? Bo wygląda, że o 1-fazowej. Wtedy trzeba pamiętać jeszcze, że przy 2st. on ma już 6.55 i 6.7kW mocy(odpowiednio dla modelu 7kW i 9kW). Więc to mniej od T-CAPa, to tak nie do końca.

Wojnoś84
18-12-2017, 08:57
Piszesz od SDC 1- czy 3-fazowej? Bo wygląda, że o 1-fazowej. Wtedy trzeba pamiętać jeszcze, że przy 2st. on ma już 6.55 i 6.7kW mocy(odpowiednio dla modelu 7kW i 9kW). Więc to mniej od T-CAPa, to tak nie do końca.

czyli nie jest powiedziane że T-CAP 9 KW 3 fazy jest lepszy od SDC 9 KW 3 faz ???
a jaka jest róznica w cenie , na rynku tych pomp ??

Marcin34_Śl
18-12-2017, 09:15
AGB - pisałem o jednej fazie.

Wojnoś - nie wiem jaka jest różnica w cenie. Widzę, że już masz pompę to skad te pytanie? Masz duży dom + piwnica, średnio ocieplony, nie wiem czy masz reku - więc może T-CAP były lepszy i pewniejszy, nie wiem. T-CAP ma stałą moc od -15 ST. tj 9 KW. Pytanie ile Twój dom ma zapotrzebowanie przy -15 ST.

Ja mam dom, który przy -15ST. potzrebuje około 4 KW a moja pompa SDC 7KW H - ma 4,6 KW. Przy 2 St.C mój dom potrzebuje około 2,5 KW a pompa ma moc 6,55 KW. Przeczytaj trochę stron na tym wątku, bo było to już 100 razy wałkowane. Jeśli chcesz grząć w taniej taryfie i masz odpowiednie możliwości (gruba wylewka) to można brać większą, silniejszą pompę tj. T-CAPa i grzac w taniej taryfie. Ja mam anhydryt i jestem zwolennikiem, że trzeba wybrać pompą, która najlepiej będzie się sprawdzać w większości okresu grzewczego Andrzej pisął tutaj kilka razy, że T-CAP ma minimalną moc 3,4 KW..

Andrzej5101
18-12-2017, 09:44
Pompy Panasonic PC-PW ; PC 9 kW/3f i PC 9 kW / 1f/ 3f /TCap - nie dadzą niższej mocy uzyskanej niż 3,4 kW, przy mocy pobranej wynoszącej 1,9 kW.
Te dane zamieszczali koledzy ; bobrow, map78, Pratchawiec – bo mają ciepłomierze zainstalowane w swoich instalacjach.
Do tej pory nikt nie podał wartości minimalnej mocy uzyskanej dla pomp ;
5 KW; 7 KW ; 9 KW - 1-fazowych
Ilość energii mierzy się w kWh , a kupując pompę płacimy za jej moc w kW.

Andrzej5101
18-12-2017, 09:53
Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;
> 25 C na zasilaniu ;
> 20 C na powrocie ,
Dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, czyli dla temperatur zewnętrznych ;
- od +3 C do - 3 C , korzystną temperaturą dla pompy ,
- to temperatura powrotu w pompie Panasonic > 27 C.
Im wyższa temperatura powrotu, tym korzystniej dla procesu defrostu, czyli mniej startów i mniej włączeń grzałki .

agb
18-12-2017, 10:01
czyli nie jest powiedziane że T-CAP 9 KW 3 fazy jest lepszy od SDC 9 KW 3 faz ???
a jaka jest róznica w cenie , na rynku tych pomp ??
A co wg ciebie oznacza lepszy?

AGB - pisałem o jednej fazie.

No więc taki SDC 9kW faktycznie pobiera mniej mocy od T-CAP 9kW, ale jednocześnie znacznie mniej oddaje. Więc wyłącznie na podstawie pobieranej energii ich nie należy porównywać.