PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

Marcin34_Śl
18-12-2017, 10:15
agb - racja,

chodziło Mi o pokazanie, że przy 2 ST, TCAP (wg katalogu) pobiera więcej o 20% prądu a przy -15ST więcej o 40% pod względem SDC 1 fazowej. To bardzo dużo
Jeśli Nasz dom ma zapotrzebowanie, które moze zostać pokryte przez SDC to T-CAP prezentuje się kosztowo dużo Mniej korzystnie

Wojnoś84
18-12-2017, 10:41
AGB - pisałem o jednej fazie.

Wojnoś - nie wiem jaka jest różnica w cenie. Widzę, że już masz pompę to skad te pytanie? Masz duży dom + piwnica, średnio ocieplony, nie wiem czy masz reku - więc może T-CAP były lepszy i pewniejszy, nie wiem. T-CAP ma stałą moc od -15 ST. tj 9 KW. Pytanie ile Twój dom ma zapotrzebowanie przy -15 ST.

Ja mam dom, który przy -15ST. potzrebuje około 4 KW a moja pompa SDC 7KW H - ma 4,6 KW. Przy 2 St.C mój dom potrzebuje około 2,5 KW a pompa ma moc 6,55 KW. Przeczytaj trochę stron na tym wątku, bo było to już 100 razy wałkowane. Jeśli chcesz grząć w taniej taryfie i masz odpowiednie możliwości (gruba wylewka) to można brać większą, silniejszą pompę tj. T-CAPa i grzac w taniej taryfie. Ja mam anhydryt i jestem zwolennikiem, że trzeba wybrać pompą, która najlepiej będzie się sprawdzać w większości okresu grzewczego Andrzej pisął tutaj kilka razy, że T-CAP ma minimalną moc 3,4 KW..

no właśnie nie mam wyliczonego zapotrzebowania, powiedzcie jak to zrobić lub kto może może mi to zrobić, ?
Na pompe cieopła zdecydowałem sie w ostatniej chwili bo załatwiłem sobie dofinansowanie z BOŚ-u
a moje pytanie o różnice tych pomp uzasadniam tym że miałem mieć t-capa a jednak zamontowali mi SDC nic mi nie mówiąc że jest inna, muszę się rozliczyć za tą pompę a nie chcve dać się oszukać. poszperałem w katalogach i pokazałem im że to nie t-cap.
wiem że już za późno ale chciał bym znać swoje zapotrzebownie budynku na energię, czy kotąś może mi w tym pomóc ?

Tulisko
18-12-2017, 11:04
no właśnie nie mam wyliczonego zapotrzebowania, powiedzcie jak to zrobić lub kto może może mi to zrobić, ?
Na pompe cieopła zdecydowałem sie w ostatniej chwili bo załatwiłem sobie dofinansowanie z BOŚ-u
a moje pytanie o różnice tych pomp uzasadniam tym że miałem mieć t-capa a jednak zamontowali mi SDC nic mi nie mówiąc że jest inna, muszę się rozliczyć za tą pompę a nie chcve dać się oszukać. poszperałem w katalogach i pokazałem im że to nie t-cap.
wiem że już za późno ale chciał bym znać swoje zapotrzebownie budynku na energię, czy kotąś może mi w tym pomóc ?

No niezbyt fajnie to wymyśliłeś. Na początku pompa niewiadomo jaka a teraz liczysz zapotrzebowanie a instalator nie wie co zamontował.
Coś mi tu nie gra bo wszystko na odwrót.

agb
18-12-2017, 11:04
Różnica w cenie to kilka tysięcy. Różnicę w mocy i COP znajdziesz na stronie panasonica. Nie ma sensu żeby ktoś tu przeklejał ogólnodostępne tabelki.


agb - racja,

chodziło Mi o pokazanie, że przy 2 ST, TCAP (wg katalogu) pobiera więcej o 20% prądu a przy -15ST więcej o 40% pod względem SDC 1 fazowej. To bardzo dużo
Jeśli Nasz dom ma zapotrzebowanie, które moze zostać pokryte przez SDC to T-CAP prezentuje się kosztowo dużo Mniej korzystnie
Tak, ale kocioł gazowy 24kW też spali więcej gazu niż taki 12kW ;-) Nas nie interesuje ile pobiera prądu tak po prostu, tylko ile go pobiera, aby dostarczyć wymaganą ilość energii. Choć oczywiście masz rację, że przy domu o małym zapotrzebowaniu T-CAP nie będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Ale prądu więcej nie bierze :P

plusfoto
18-12-2017, 11:09
Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;
> 25 C na zasilaniu ;
> 20 C na powrocie ,
Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, czyli dla temperatur zewnętrznych
od +3 C do - 3 C , to temperatura powrotu w pompie Panasonic > 27 C.
Im wyższa temperatura powrotu, tym korzystniej dla procesu defrostu, czyli mniej startów i mniej włączeń grzałki .
To jak to się dzieje że u mnie od roku jeszcze nie włączyła się grzałka?

Marcin34_Śl
18-12-2017, 11:30
W nie wszystkich pompach grzałka się załącza, u Mnie z SDC 7 KW H - tak jak pisze Andrzej - defrost wspomaga grzałka, w T-Capie podobno nie - wszystko ciągnie sprężarka. Wydaje mi się, że kosztowo wyjdzie podobnie ale mój instalator mówi, że to lepiej dla sprężarki jest defrost wspomaga grzałka, ale nie wiem jak jest - nie mam takiej wiedzy.

Andrzej5101
18-12-2017, 11:46
W nie wszystkich pompach grzałka się załącza, u Mnie z SDC 7 KW H - tak jak pisze Andrzej - defrost wspomaga grzałka, w T-Capie podobno nie - wszystko ciągnie sprężarka.
Wszystko jest wyjaśnione w II temacie w mojej stopce.

Wojnoś84
18-12-2017, 11:59
No niezbyt fajnie to wymyśliłeś. Na początku pompa niewiadomo jaka a teraz liczysz zapotrzebowanie a instalator nie wie co zamontował.
Coś mi tu nie gra bo wszystko na odwrót.

może instalator nie chciał bym się zczaił ?
rozmowy z instalatorem prowadziiłem już na etapie budowy, ponieważ robił mi całą instalacje wod-kan i dlatego zdecydowałem się na 100 % podłogówki myśląc na przód że może będe miał PC. Z instalatorem ciąglę rozmawiałem o tym by był T-CAP dlatego zdziwiłem się jak nie znalazłem numery seryjnego pompy w katalogu. Zobaczę jak to się zakończy...

Pratchawiec
18-12-2017, 13:00
To jak to się dzieje że u mnie od roku jeszcze nie włączyła się grzałka?

Witam

Bo zapewne nigdy nie uruchamiałeś PC z temperaturą powrotu niższą od 20*. Por. temp. wylewki.

Masz w swojej pompie zamiast wsparcia grzałką wspomaganie poprzez dotrysk par.
W moim T-Capie z 2012 r był układ klasyczny - wsparcie grzałką zimnych startów i defrostów.

Różnice analizowaliśmy tu na forum jakiś czas temu i wyszło, że energetycznie wychodzi na to samo, a być może z lekką przewagi wsparcia grzałką.

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
18-12-2017, 13:12
Witam

Bo zapewne nigdy nie uruchamiałeś PC z temperaturą powrotu niższą od 20*. Por. temp. wylewki.

Masz w swojej pompie zamiast wsparcia grzałką wspomaganie poprzez dotrysk par.
W moim T-Capie z 2012 r był układ klasyczny - wsparcie grzałką zimnych startów i defrostów.

Różnice analizowaliśmy tu na forum jakiś czas temu i wyszło, że energetycznie wychodzi na to samo, a być może z lekką przewagi wsparcia grzałką.

Pozdrawiam

Pratchawiec
Wiem o tym dlatego zareagowałem na słowa Andrzeja -"Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;
> 25 C na zasilaniu ;
> 20 C na powrocie ,"

18-12-2017, 13:58
U mnie t-cap startował bez grzałki od 4 stopni. Odkręcałem powoli pętle i sobie bez problemu poradził.

Andrzej5101
18-12-2017, 15:00
Ja mam dom, który przy -15 ST. potrzebuje około 4 kW a moja pompa SDC 7 kW - ma 4,6 kW.
Przy 2 St.C mój dom potrzebuje około 2,5 kW a pompa ma moc 6,55 kW.
Zależność mocy cieplnej budynku o OZC 4,5 kW od temp. zewnętrznej ,mocy max pompy ciepła PC-PW 7 kW
403403
Przy temperaturze zewnętrznej -5C moc minimalna uzyskana , zrównuje się z mocą zapotrzebowania przez budynek o OZC 4,5 kW
403404
Powyżej > - 5 C minimalna moc uzyskana przez PC, będzie większa niż moc cieplna budynku.
Moc minimalną uzyskaną , obliczyłem w takim samym stopniu proporcjonalności jak ;
- dla 9 kW/TCap

fox503
19-12-2017, 08:38
Witam,

Mam taką sytuację, że delta w pompie wynosi jedynie 2 stopnie C - obecnie daje 30 na zasilaniu , 28 na powrocie.

Pompa grzeje, w domu jest ciepło ale czy nie może być lepiej ?.

Pompka obiegowa działa na 3 biegu, rotametry pokazują 2 l/m.
Krzywa -15/35 - 25/15 ,

Co tu może być nie tak, że taka mała delta ?

link2jack
19-12-2017, 10:32
Grzejesz tylko krzywą? Czy dodatkowo masz jakiś sterownik pokojowy? U mnie pompka na 5 z 7biegów. Delta zawsze nigdy nie była inna niż z przedziału 4-6.
Ja grzeje w drugiej taryfie wiec zawsze pompa ma co nadganiać. U Ciebie chyba lecisz w G11, ale mimo wszystko zadal bym jej ramy czasowe pracy. Moim zdaniem będzie mniej startów sprężarki i pompa bedzie pracować na lepszych parametrach.

idaredy2017
19-12-2017, 10:38
dT można chyba zmienić w ustawieniach instalatora. U mnie jest na 5*C

fox503
19-12-2017, 11:41
Grzejesz tylko krzywą? Czy dodatkowo masz jakiś sterownik pokojowy? U mnie pompka na 5 z 7biegów. Delta zawsze nigdy nie była inna niż z przedziału 4-6.
Ja grzeje w drugiej taryfie wiec zawsze pompa ma co nadganiać. U Ciebie chyba lecisz w G11, ale mimo wszystko zadal bym jej ramy czasowe pracy. Moim zdaniem będzie mniej startów sprężarki i pompa bedzie pracować na lepszych parametrach.

Tak, mam prosty sterownik pokojowy salusa.

Zadany program od 6 do 23 na 22 stopnie, od 23 do 6 na 21 stopni. Histereza sterownika na 0,5 C

Taryfa faktycznie G11 ale rozważam wejście w G12W

Sprawdzę zmianę biegu pompki na 5 bieg , ale czy jest sens skoro na rotametrach przepływy są po 2 l/m a w sumie mam wymagany przepływ dla pompy 1500 l/h

idaredy2017 -> Mam model w wersji F więc nie ma możliwości modyfikacji delty.

bobrow
20-12-2017, 11:19
Witam

Kilka dni temu zauważyłem nierównomierne oszronienie parownika.

403210

Nie przejąłem się tym specjalnie bowiem T-Cap pracował normalnie, a problem dalej nie wystąpił z uwagi na niską wilgotność powietrza.
Nie czekając jednak na poważniejsze objawy zgłosiłem problem serwisantowi.
W dniu dzisiejszym ustalono miejsce wycieku ( przyłącze do jednostki wewnętrznej po stronie gazowej),Zważono czynnik, ustalając ubytek 0,8 kg.
Nieszczelność spowodowana była pęknięciem nakrętki mosiężnej, którą ostatecznie po twardym lutowaniu rurki (trudności z dostępem) trwale usunięto

Uzupełniono czynnik do wymaganych 3,1 kg. Ponownie sprawdzono szczelność i wpisano do rejestru.
Teraz zastanawiam się ile to będzie kosztować.

Edit
535 zł brutto

Pozdrawiam

Pratchawiec

Cześć Pratchawiec ,
miałem ostatnio awaryjne wyłączenie na bezpiecznikach T-capa w firmie -po konsultacji z instalatorami (dzięki CNC ) wymieniłem zabezpieczenie z B16A na B20A (zobaczymy przy kolejnych mrozach , wczoraj nad ranem było u mnie -14st ...)
Przy okazji przyjrzałem się jednostce zewnętrznej i ku mojemu zaskoczeniu zobaczyłem taki obrazek :
403518

Wygląda podobnie do Twojej "zebry". U mnie defrost działa prawidłowo i po defroście wymiennik tak wygląda :
403519

Pytanie mam takie : czy u Ciebie "zebra" była ciągle ,nawet po defroście ?

Pytanie do Fachmanów :
instalacja chłodnicza tego 9kW T-capa ma ok 13.5 m-czy to może mieć wpływ na powstawanie "zebry" ?

Zauważyłem jeszcze ,że trochę za daleko mam jednostkę zewnętrzną od ściany i kiedy topi się śnieg , to z dachu ścieka woda na róg wymiennika-spróbuję przykleić na klej montażowy blaszany "daszek" (u dekarzy wygną blaszkę z okapnikami za parę groszy).

Proszę o odpowiedź i z góry dziękuje
pzdr

Marcin34_Śl
20-12-2017, 11:47
A ja mam pytanie do użytkowników pompy z serii H. Po każdym defroście wyłącza mi się sprężarka na około 30-60 sekund i startuje ponownie? Też jest tak w innych pompach? W sumie mi to nie przeszkadza, ale jak mam licznik startów sprężarki to robi mi się 10 startów dziennie a pompa wcale nie taktuje.

bobrow
20-12-2017, 12:00
A ja mam pytanie do użytkowników pompy z serii H. Po każdym defroście wyłącza mi się sprężarka na około 30-60 sekund i startuje ponownie? Też jest tak w innych pompach? W sumie mi to nie przeszkadza, ale jak mam licznik startów sprężarki to robi mi się 10 startów dziennie a pompa wcale nie taktuje.

U mnie w F jest czasem też tak

fox503
20-12-2017, 12:38
Zmiana biegu pompki z 3 na 5 nie zmieniła delty , nadal wynosi ona 2

czy dobrze rozumiem, że im wyższa delta tym więcej mocy cieplnej jest przenoszonej do wylewki , a przy niższej delcie ta moc wytworzona przez pompę chodzi o ciepłej wodzie w rurkach ale nie jest oddawana ?

bobrow
20-12-2017, 13:11
Zmiana biegu pompki z 3 na 5 nie zmieniła delty , nadal wynosi ona 2

czy dobrze rozumiem, że im wyższa delta tym więcej mocy cieplnej jest przenoszonej do wylewki , a przy niższej delcie ta moc wytworzona przez pompę chodzi o ciepłej wodzie w rurkach ale nie jest oddawana ?

Ale jak masz nagrzaną wylewkę to nie ma co odbierać ciepła- max przepływ będzie potrzebny dla uzyskania max mocy.Fizycznie powinieneś widzieć różnicę na wyższym biegu obiegówki w szybkości nagrzewania podłogi

bobrow
20-12-2017, 17:32
Cześć Pratchawiec ,
miałem ostatnio awaryjne wyłączenie na bezpiecznikach T-capa w firmie -po konsultacji z instalatorami (dzięki CNC ) wymieniłem zabezpieczenie z B16A na B20A (zobaczymy przy kolejnych mrozach , wczoraj nad ranem było u mnie -14st ...)
Przy okazji przyjrzałem się jednostce zewnętrznej i ku mojemu zaskoczeniu zobaczyłem taki obrazek :
403518

Wygląda podobnie do Twojej "zebry". U mnie defrost działa prawidłowo i po defroście wymiennik tak wygląda :
403519

Pytanie mam takie : czy u Ciebie "zebra" była ciągle ,nawet po defroście ?

Pytanie do Fachmanów :
instalacja chłodnicza tego 9kW T-capa ma ok 13.5 m-czy to może mieć wpływ na powstawanie "zebry" ?

Zauważyłem jeszcze ,że trochę za daleko mam jednostkę zewnętrzną od ściany i kiedy topi się śnieg , to z dachu ścieka woda na róg wymiennika-spróbuję przykleić na klej montażowy blaszany "daszek" (u dekarzy wygną blaszkę z okapnikami za parę groszy).

Proszę o odpowiedź i z góry dziękuje
pzdr

W międzyczasie zareagował mój instalator -po 3 godz od zagłoszenia przyjechał , dobił czynnik i pojechał...
Konsultował temat z serwisem panasa- na wydłużony rurociąg stosuje się 60g czynnika na 1 mb instalacji.
Będę obserwował PC - zobaczymy jak będzie fungować
Pzdr

bobrow
20-12-2017, 18:42
Drążę jeszcze temat tego czynnika w 9kW T-capie. W DTR wyczytałem ,że fabrycznie czynnik jest wystarczający do 7 m rurociągu , a max długość rurociągu to 30 m -instalator dobił 400g czynnika (doczytałem też ,że na 1mb dodatkowej instalacji jest 50g czynnika). Mam nadzieję ,że nie zrobiłem sobie tym "kuku"...
Rozumiem to tak :
-nominał jest 7m rurociągu , czyli bez potrzeby dobijania czynnika
-mam 13,5m , czyli różnica 6,5m x 50g=325g
Zobaczymy
pzdr

bobrow
20-12-2017, 18:54
Drążę jeszcze temat tego czynnika w 9kW T-capie. W DTR wyczytałem ,że fabrycznie czynnik jest wystarczający do 7 m rurociągu , a max długość rurociągu to 30 m -instalator dobił 400g czynnika (doczytałem też ,że na 1mb dodatkowej instalacji jest 50g czynnika). Mam nadzieję ,że nie zrobiłem sobie tym "kuku"...
Rozumiem to tak :
-nominał jest 7m rurociągu , czyli bez potrzeby dobijania czynnika
-mam 13,5m , czyli różnica 6,5m x 50g=325g
Zobaczymy
pzdr

Sorry ,że jeszcze "męczę" temat-nie wiem jak rozumieć długość orurowania :
-czy mierzymy ją jako podwójna rurę
-czy mierzymy ją jako sumę długości dwóch rur
Ilość czynnika może być wyraźnie różna wg w/w .
pzdr

1igor1
20-12-2017, 19:10
jeżeli masz od jedn wewn do zewn 13,5m a nominał jest na 7m to dobijasz o różnicę czyli 6,5 razy ilość gram na mb
a i za duża ilość czynnika jest gorsza niż za mało

bobrow
20-12-2017, 19:18
jeżeli masz od jedn wewn do zewn 13,5m a nominał jest na 7m to dobijasz o różnicę czyli 6,5 razy ilość gram na mb
a i za duża ilość czynnika jest gorsza niż za mało

Kurrara !
Mam jakieś dwie instrukcje montażu i raz nominał jest 7m , a w innej powyżej 10m należy dobijać (rozumiem ,że liczymy długość podwójnej rury)
Czyli powinno być dobite 6,5x50=325 g lub 3,5x 50g=175g
Właśnie doczytałem na necie ,że większa ilość czynnika w układzie powoduje wypłukanie oleju ze sprężarki -a tego raczej bym chciał uniknąć ...
To jaka nadwyżka jest "bezpieczna" dla sprężarki ?

CNC_POMPY_CIEPLA
20-12-2017, 19:57
Kurrara !
Mam jakieś dwie instrukcje montażu i raz nominał jest 7m , a w innej powyżej 10m należy dobijać (rozumiem ,że liczymy długość podwójnej rury)
Czyli powinno być dobite 6,5x50=325 g lub 3,5x 50g=175g
Właśnie doczytałem na necie ,że większa ilość czynnika w układzie powoduje wypłukanie oleju ze sprężarki -a tego raczej bym chciał uniknąć ...
To jaka nadwyżka jest "bezpieczna" dla sprężarki ?

Hej, zawsze z tego co kojarzę jest powyżej 10m, nie kojarzę powyżej 7m takiej długości.
Podeślij mi tą instrukcje gdzie masz napisane 7m.

bobrow
20-12-2017, 20:24
Hej, zawsze z tego co kojarzę jest powyżej 10m, nie kojarzę powyżej 7m takiej długości.
Podeślij mi tą instrukcje gdzie masz napisane 7m.

Hej CNC ,
znalazłem w jednej instrukcji :
403551
Chyba wiem o co chodzi-jest tam rubryka "długość wstępnego napełnienia...10m" , a ja przyjąłem nominał 7m (nominał chyba jest po to ,żeby była gwarantowana moc max bez dobijania czynnika)
W drugiej instrukcji jest tak (czytelniej)
403552
Jest wyraźnie 10m ...
A co z taką nadwyżką czynnika ?Kwas ?
pzdr

bobrow
20-12-2017, 20:31
Pratchawiec ,
to jak to było z tą Twoją "zebrą"-była po defroście czy do defrostu ?
pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
20-12-2017, 20:42
Hej CNC ,
znalazłem w jednej instrukcji :
403551
Chyba wiem o co chodzi-jest tam rubryka "długość wstępnego napełnienia...10m" , a ja przyjąłem nominał 7m (nominał chyba jest po to ,żeby była gwarantowana moc max bez dobijania czynnika)
W drugiej instrukcji jest tak (czytelniej)
403552
Jest wyraźnie 10m ...
A co z taką nadwyżką czynnika ?Kwas ?
pzdr

to stare co masz to chyba z podręcznika projektowania.
stare to kwity.
jak wychodzi Ci za dużo to spuścić, najlepiej bo te układy są wrażliwe na przepełnienie.

bobrow
20-12-2017, 20:48
to stare co masz to chyba z podręcznika projektowania.
stare to kwity.
jak wychodzi Ci za dużo to spuścić, najlepiej bo te układy są wrażliwe na przepełnienie.

W 2015 ściągałem wszystkie DTR co tylko mogłem.
Odnośnie czynnika -czyli mój instalator się "rozpędził" i powinien był dodać te 175g ?
pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
20-12-2017, 20:57
W 2015 ściągałem wszystkie DTR co tylko mogłem.
Odnośnie czynnika -czyli mój instalator się "rozpędził" i powinien był dodać te 175g ?
pzdr

tak, 175gr powinno byc

Pratchawiec
20-12-2017, 21:04
Bobrow

Dopiero teraz czytam posty z tego wątku.

Nie wiem czy fotkę zrobiłem przed, po, czy w trakcie defrostu.
Wracałem z miasta i zobaczyłem nietypowe oszronienie.
Po wejściu i rozebraniu się spojrzałem na jedn. wewnętrzną.
Pracowała normalnie.
Następne dni były z niską wilgotnością powietrza, stąd dalszych defrostów nie zaobserwowałem.
Jednak dwa dni później w końcowej fazie popołudniowego okienka II taryfy zauważyłem, że PC pracuje ze wsparciem grzałki.
Temp. zasilania >35*.

Następnego dnia przyszli chłopcy od serwisanta.
U mnie też dobili czynnika ok. 50 gr więcej.
Na moje wątpliwości powiedzieli, że tyle to nie zaszkodzi

U Ciebie te pasy są trochę za równe i za mało "wyraziste".
Ale ja się nie znam.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
20-12-2017, 21:05
tak, 175gr powinno byc

Dzięki :bye:

bobrow
20-12-2017, 21:08
Bobrow

Dopiero teraz czytam posty z tego wątku.

Nie wiem czy fotkę zrobiłem przed, po, czy w trakcie defrostu.
Wracałem z miasta i zobaczyłem nietypowe oszronienie.
Po wejściu i rozebraniu się spojrzałem na jedn. wewnętrzną.
Pracowała normalnie.
Następne dni były z niską wilgotnością powietrza, stąd dalszych defrostów nie zaobserwowałem.
Jednak dwa dni później w końcowej fazie popołudniowego okienka II taryfy zauważyłem, że PC pracuje ze wsparciem grzałki.
Temp. zasilania >35*.

Następnego dnia przyszli chłopcy od serwisanta.
U mnie też dobili czynnika ok. 50 gr więcej.
Na moje wątpliwości powiedzieli, że tyle to nie zaszkodzi

U Ciebie te pasy są trochę za równe i za mało "wyraziste".
Ale ja się nie znam.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Dzięki Pratchawiec-napisałem pełny "raport" do mojego instalatora , zobaczymy co na to główny serwis od Panasa
pzdr

Pratchawiec
20-12-2017, 21:09
jak wychodzi Ci za dużo to spuścić, najlepiej bo te układy są wrażliwe na przepełnienie.

Witam

A jak on to ma spuścić i skąd ma wiedzieć ile uszło bez oprzyrządowania i umiejętności?.
Pytam poważnie bo sam bym to u siebie zrobił, a kłopotać serwisanta bez wyraźnej potrzeby nie chcę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
20-12-2017, 21:13
Witam

A jak on to ma spuścić i skąd ma wiedzieć ile uszło bez oprzyrządowania i umiejętności?.
Pytam poważnie bo sam bym to u siebie zrobił, a kłopotać serwisanta bez wyraźnej potrzeby nie chcę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Raz widziałem jak się spuszcza czynnik na P/P -mają reduktor z butlą i to co ściągną ważą
pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
20-12-2017, 22:03
Raz widziałem jak się spuszcza czynnik na P/P -mają reduktor z butlą i to co ściągną ważą
pzdr

Nie no musi być serwisant ze sprzętem, potem musi zważyć ile ściągnął. itd.
A najlepiej ściągnąć wszystko i napełnić od nowa, i potem wystawić nowe kwity na czynnik.
Jak był serwisant to powinien zrobić wpis w karcie urządzenia żeby ilość czynnika się zgadzała.

Pratchawiec
20-12-2017, 23:22
Owszem zrobił, ale wpisał (zaokrąglił do 0,8) zamiast zaokrąglić w górę i wpisać 0,9.

Wydaje mi się, że rozliczanie F-gazów nie jest do końca aż tak dokładne by monterom chciało się zajmować pojedynczymi gramami R410a.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
21-12-2017, 08:39
Witam ,
jestem po rozmowie z moim instalatorem odnośnie większej ilości czynnika o ok 200g-powiedział mi ,że na tak długie orurowanie nadwyżka w takiej ilości absolutnie nie zaszkodzi PC.Stwierdził ,że istotne przeładowanie czynnikiem byłoby przy np 1kg.
Ufam mu i tak już zostawię -będę tylko obserwował pracę urządzenia (to akurat żadna nowość...)
Trzymajcie kciuki ,
pzdr

fox503
21-12-2017, 10:46
Ale jak masz nagrzaną wylewkę to nie ma co odbierać ciepła- max przepływ będzie potrzebny dla uzyskania max mocy.Fizycznie powinieneś widzieć różnicę na wyższym biegu obiegówki w szybkości nagrzewania podłogi

Ja mam dość cienką wylewkę bo tylko 6 cm. Czyli zapewne wylewka szybko się nagrzewa , wszystko odbierze i tyle. Ale i tak widzę, że mam straty w domu
bo pompa jest wyłączona od 6 rano i w 5 godzin od rana temperatura spadła o 0,5 C

w&m
22-12-2017, 12:52
Używam do obserwacji/sterowania pracy pompy ciepła H T-CAP 9 kW modułu internetowego CZ-TAW1 podłączonego PO KABLU nie bezprzewodowo. Prawie codziennie na wykresie nie mam danych przeważnie koło północy, tzn. najczęściej w godzinach 23, 0, 1 i 2. Od 1 rano do tej 22 są na wykresie wszystkie dane, tj. zużycie energii i temperatura zewnętrzna.
Ma ktoś taki problem i wie może z czego to wynika?

plusfoto
22-12-2017, 15:42
Ma. Już zgłoszone w Panasonicu. Ale możesz też monitować.
P.S. Problem pojawił się pierwszy raz 16 grudnia a na dobre zagościł od 18. Przy pompie jeszcze nie byłem to nie wiem jak na sterowniku głównym. Podejrzewam że coś grzebią w oprogramowaniu z uwagi na wcześniejsze babole.

Peter10
22-12-2017, 17:12
Używam do obserwacji/sterowania pracy pompy ciepła H T-CAP 9 kW modułu internetowego CZ-TAW1 podłączonego PO KABLU nie bezprzewodowo. Prawie codziennie na wykresie nie mam danych przeważnie koło północy, tzn. najczęściej w godzinach 23, 0, 1 i 2. Od 1 rano do tej 22 są na wykresie wszystkie dane, tj. zużycie energii i temperatura zewnętrzna.
Ma ktoś taki problem i wie może z czego to wynika?

Tez to zaobserwowałem. Z tego powodu rośnie różnica w zużyciu prądu pokazywanym przez sterownik pompy i aplikację. Sterownik pompy pokazuje wyzsze zużycie.

plusfoto
22-12-2017, 17:30
Tez to zaobserwowałem.
Zgłaszajcie takie problemy w Panasonicu to szybciej się za to wezmą bo jak mają jedno to im się nie chce.

Jabolek
23-12-2017, 19:15
Ja to tak tylko tu zostawię :)

https://i.imgur.com/dEV1O4Q.png

Marek2504
23-12-2017, 20:17
Mam tą opcje w menu, ale szczerze mówiąc nie jest to potrzebne. Jednostka zew. i tak pracuje bardzo cicho. No może przy grzaniu wody przy niskich temperaturach jest wyraźniej głośniej. Jak ktoś dysponuje odpowiednim miernikiem to mógłby to zweryfikować. Żeby się nie okazało tak jak w opcji załączenia pełnej mocy (taki tryb : "ręka która pręży muskuły"} . Po włączeniu nie ma żadnej reakcji.

agb
23-12-2017, 20:36
To nie tryb tylko zupełnie inny model pompy. Z jedn. zewn. cięższą o ponad 40kg.

Zetbes
23-12-2017, 23:26
Witam,

Od 2 tygodni jestem użytkownikiem zestawu SQC12H9E8/WHUQ12HE8. Pompa ma za zadanie ogrzać dom 195m2 (ocieplenie min. 20cm grafit, wg cieplowlasciwe potrzebuję 8kW na ogrzanie i 3kW na CWU. Pompa działa z buforem 1000l w teorii aby lepiej wykorzystać prąd G12w. Ogrzewanie mniej typowe - sufitowe (system Dennert). Dom wcześniej był ogrzewany piecem na ekogroszek i nie było przeszkód z zapewnieniem komfortu cieplnego (a ponieważ jesteśmy ciepłolubni to temp. w pokojach ustawiona na 23 st.C). Problemem znanym mi już wcześniej było to, że bufor mimo swojej pojemności, wbrew różnym wyliczeniom, przy braku podgrzewania jest "zjadany" przez 30-60 min. Przy piecu który dawał ciepło non-stop oczywiście nie miało to znaczenia.
Aby wykorzystać taryfę G12w postanowiłem ustawić pompę (praca bez krzywej grzewczej) na grzanie wody do 60 st.C w okienku 13-15 (teoretycznie cieplej na zewnątrz) i 50 st. C w okienku 22-6 a pozostałym czasie temperatura 30 st.C. Niestety o ile przy temperaturach dodatnich na zewnątrz pompa dawała radę jak tylko zaczęły się mrozy (-3 do -5) okazało się, że pompa nie jest w stanie podgrzać bufora powyżej 40 st.C i męczy się co 40 minut z defrostami, z kolei w okresach nastawionych na 30 st. dopuszczała spadki do 26-27 (delta ustawiona na 5 st.C) co powodowało odczuwalny spadek temperatury w pokojach (sufitówka lubi 35-40 dla komfortu).
W związku z tym chyba nie da rady wykorzystywać G12w - w weekendy mam nastawione stałe 45 st.C i pompa pracuje stabilniej - choć w weekendy akurat teraz są dodatnie temperatury - i zastanawiam się nad wykorzystaniem jednak krzywej grzewczej.
- czy dobrze rozumiem, że harmonogram przy krzywej oznacza o ile stopni powyżej/poniżej krzywej ma dogrzać pompa - czyli próbując wykorzystać G12w można ustawić np. +5 st. 13-15 i w nocy i np. -2st. w pozostałej taryfie?
- pytanie dla osób doświadczonych w pracy z buforem - czy nie sensowniej byłoby zatrudnić pompę na stałą pracę z małą deltą temperatury np. 1 st.C?

plusfoto
24-12-2017, 08:36
Co to znaczy bez krzywej grzewczej.

CNC_POMPY_CIEPLA
24-12-2017, 09:55
Witam,

Od 2 tygodni jestem użytkownikiem zestawu SQC12H9E8/WHUQ12HE8. Pompa ma za zadanie ogrzać dom 195m2 (ocieplenie min. 20cm grafit, wg cieplowlasciwe potrzebuję 8kW na ogrzanie i 3kW na CWU. Pompa działa z buforem 1000l w teorii aby lepiej wykorzystać prąd G12w. Ogrzewanie mniej typowe - sufitowe (system Dennert). Dom wcześniej był ogrzewany piecem na ekogroszek i nie było przeszkód z zapewnieniem komfortu cieplnego (a ponieważ jesteśmy ciepłolubni to temp. w pokojach ustawiona na 23 st.C). Problemem znanym mi już wcześniej było to, że bufor mimo swojej pojemności, wbrew różnym wyliczeniom, przy braku podgrzewania jest "zjadany" przez 30-60 min. Przy piecu który dawał ciepło non-stop oczywiście nie miało to znaczenia.
Aby wykorzystać taryfę G12w postanowiłem ustawić pompę (praca bez krzywej grzewczej) na grzanie wody do 60 st.C w okienku 13-15 (teoretycznie cieplej na zewnątrz) i 50 st. C w okienku 22-6 a pozostałym czasie temperatura 30 st.C. Niestety o ile przy temperaturach dodatnich na zewnątrz pompa dawała radę jak tylko zaczęły się mrozy (-3 do -5) okazało się, że pompa nie jest w stanie podgrzać bufora powyżej 40 st.C i męczy się co 40 minut z defrostami, z kolei w okresach nastawionych na 30 st. dopuszczała spadki do 26-27 (delta ustawiona na 5 st.C) co powodowało odczuwalny spadek temperatury w pokojach (sufitówka lubi 35-40 dla komfortu).
W związku z tym chyba nie da rady wykorzystywać G12w - w weekendy mam nastawione stałe 45 st.C i pompa pracuje stabilniej - choć w weekendy akurat teraz są dodatnie temperatury - i zastanawiam się nad wykorzystaniem jednak krzywej grzewczej.
- czy dobrze rozumiem, że harmonogram przy krzywej oznacza o ile stopni powyżej/poniżej krzywej ma dogrzać pompa - czyli próbując wykorzystać G12w można ustawić np. +5 st. 13-15 i w nocy i np. -2st. w pozostałej taryfie?
- pytanie dla osób doświadczonych w pracy z buforem - czy nie sensowniej byłoby zatrudnić pompę na stałą pracę z małą deltą temperatury np. 1 st.C?

Montaż bufora przy pompie ciepła i ogrzewaniu jakie posiadasz jest kompletnie bez sensu, ale już to zauważyłeś.
Wydatek jaki poniosłeś się nie zwróci, a do tego żeby coś mieć z tego bufora musisz orać pompę na bardzo wysokim parametrze.
Co finalnie daje Ci podgrzanie bufora o jakieś 20st.C więcej niż potrzebuj Twój układ grzewczy, czyli 20st.C x 1000L = 23,2kWh taką pojemność ma Twój bufor.
W Twoim przypadku potrzebujesz około 150kWh przy -2st.C/doba a Twój bufor ma pojemność 23,2kWh więc jak sam widzisz dużo na nim nie zyskasz.
Jeszcze trzeba by do tego doliczyć mniejsze COP przez grzanie do 50 - 60 st.C. To już w ogóle możesz płacić drożej niż bez bufora.

Twój instalator powinien Ci to policzyć i odwieźć Cię od tego pomysłu.....

Grzej krzywą grzewczą, pompka obiegowa w pompie ciepłą na maxa.

agb
24-12-2017, 11:30
Skoro bez krzywej grzewczej to gdzie ustawiłeś te 50 i 60 stopni grzania wody?

Andrzej5101
24-12-2017, 12:38
Witam,
Od 2 tygodni jestem użytkownikiem zestawu SQC12H9E8/WHUQ12HE8.
Pompa ma za zadanie ogrzać dom 195 m2 (ocieplenie min. 20 cm grafit,
wg cieplo wlasciwe potrzebuję 8 kW na ogrzanie i 3 kW na CWU.
- czy dobrze rozumiem, że harmonogram przy krzywej oznacza o ile stopni powyżej/poniżej krzywej ma dogrzać pompa - czyli próbując wykorzystać G12w można ustawić np. +5 st. 13-15 i w nocy i np. -2st. w pozostałej taryfie?
- pytanie dla osób doświadczonych w pracy z buforem - czy nie sensowniej byłoby zatrudnić pompę na stałą pracę z małą deltą temperatury np. 1 st.C?
Poczytaj ; http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/ustawienie-krzywej-grzewczej-w-pompie-ciepla/#comment-166880

bobrow
24-12-2017, 13:15
Witam ,
napiszę tu krótko :
WESOŁYCH ŚWIĄT drodzy „pompiarze” i sympatycy.
Pzdr

w&m
24-12-2017, 17:02
Co to znaczy bez krzywej grzewczej.

zapewne chodziło mu o to, że grzeje "prostą" czyli po prostu pompa grzeje do uzyskania ustawionej temperatury. W ustawieniach PC jest wybór: krzywa grzewcza albo prosta. To dwa sposoby na ustawienie temperatury wody w pompie.

Co do bufora to też mam taki 1000l i też grzeję PC bufor "prostą" a podłogówka pobiera z bufora. U mnie jednak zanim w planie była pompa ciepła był już kominek z płaszczem wodnym i bufor jest po to by magazynować nadmiar ciepła wytworzony przez kominek - działa "przy okazji".

Wojnoś84
26-12-2017, 14:05
Witam. Mam problem z pompą seri H.
Potrafi sama przestać grzać,temperatura spada, pobór prądu zero. Wyłączenie oraz wyciagniecie wtyczki z gniazdka pomaga. Żaden błąd w historii nie wyskakuje. Czy może mieć na to wpływ ciśnienie układu? Albo zle podłączenie faz? Cisnienie na pompie mam 0,5 bara.

w&m
26-12-2017, 15:09
Ciśnienie zdaje się powinno być wyższe. Zobacz do instrukcji, ale z tego co pamiętam stoi tam o jakimś minimum i raczej 1/2 bara to za mało. U mnie jest min. 0,8 bar a średnio 1 bar i to jest OK. Jest jeszcze ustawienie "maksymalny czas" osobno do grzania i ciepłej wody. Do grzania jest z tego co pamiętam maks. 10h można ustawić. Ale niech wypowiedzą się mądrzejsi.

CNC_POMPY_CIEPLA
26-12-2017, 16:11
Witam. Mam problem z pompą seri H.
Potrafi sama przestać grzać,temperatura spada, pobór prądu zero. Wyłączenie oraz wyciagniecie wtyczki z gniazdka pomaga. Żaden błąd w historii nie wyskakuje. Czy może mieć na to wpływ ciśnienie układu? Albo zle podłączenie faz? Cisnienie na pompie mam 0,5 bara.

Okienka czasowe, normalne, ciśnienie może być ważne by nie spadało poniżej 0,5 bara. Ale jak możesz to dobij.

Zetbes
26-12-2017, 17:26
Jeszcze parę uwag co do mojego postu:


Co to znaczy bez krzywej grzewczej.

tak jak napisał


zapewne chodziło mu o to, że grzeje "prostą" - grzeję prostą.


Skoro bez krzywej grzewczej to gdzie ustawiłeś te 50 i 60 stopni grzania wody?
- chodziło mi o ustawienie w harmonogramie raz do temp. 50 st. a w innym czasie do 60 st.


Poczytaj ; http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/ustawienie-krzywej-grzewczej-w-pompie-ciepla/#comment-166880

blog czytałem już wcześniej, generalnie skupia się na programowaniu Althermy. Moje pytanie dotyczyło tego, że w instrukcji Panasonica praktycznie nie znalazłem informacji o dokładnym ustawianiu harmonogramu. W części dla instalatorów jest o krzywej grzewczej i dT w jakiej pracuje pompa. Czyli rozumiem to w ten sposób - jeśli w punkcie -15st.C na zewnątrz ustawię temp. wody 35 st.C to przy tej temperaturze PC podgrzeje wodę do 35 st.C i jeżeli dT jest ustawiona na 5 st.C to póki nie spadnie do 30 st.C PC nie będzie jej dogrzewać.
Natomiast wtedy w harmonogramie moge ustawić +/- 5 st. - ale zmieniam wtedy temepraturę wody (np. przy -15 z 35 na 40) czy dT?

plusfoto
26-12-2017, 18:12
Jest jeszcze ustawienie "maksymalny czas" osobno do grzania i ciepłej wody. Do grzania jest z tego co pamiętam maks. 10h można ustawić. Ale niech wypowiedzą się mądrzejsi. Akurat to ustawienie nie ma nic do rzeczy. Ono jedynie daje sygnał pompie do sprawdzenia czy aby nie trzeba podgrzać CWU lub CO. Co do ciśnienia to ja bym podbił u mnie na postoju jest 2 a w trakcie pracy 1,8

Wojnoś84
26-12-2017, 20:36
Akurat to ustawienie nie ma nic do rzeczy. Ono jedynie daje sygnał pompie do sprawdzenia czy aby nie trzeba podgrzać CWU lub CO. Co do ciśnienia to ja bym podbił u mnie na postoju jest 2 a w trakcie pracy 1,8
Mam układ otwarty ponieważ mam kominek z pompa spięty buforem. Stąd takie ciśnienie. Podbić będę musiał wstawiając jakiś wymiennik. Tylko czy to pomoże. Pompa potrafi grzać tydzień i sie nie wyłączyć.

w&m
26-12-2017, 20:38
Akurat to ustawienie nie ma nic do rzeczy. Ono jedynie daje sygnał pompie do sprawdzenia czy aby nie trzeba podgrzać CWU lub CO. Co do ciśnienia to ja bym podbił u mnie na postoju jest 2 a w trakcie pracy 1,8

Dzięki za oświecenie w tej sprawie. Czyli może zostać ustawione na 10h, czyli maks?

Co do ciśnienia, to zależy na ile ma zawory bezpieczeństwa.

Okienka czasowe? Jeszcze nie zdarzyło mi się coś takiego. Co to jest?

w&m
26-12-2017, 22:26
Mam układ otwarty ponieważ mam kominek z pompa spięty buforem. Stąd takie ciśnienie. Podbić będę musiał wstawiając jakiś wymiennik. Tylko czy to pomoże. Pompa potrafi grzać tydzień i sie nie wyłączyć.

Kolego, też mam taki układ kominek + PC i bufor ale w układzie zamkniętym. Ciśnienie mam ok. 1,2 bara, zawory bezpieczeństwa na 2 bary. W razie czego służę pomocą.

idaredy2017
27-12-2017, 07:42
Proszę o pomoc w ustawieniach pompki t-cap 9kW. Sytuacja wygląda tak, że nie udało się wykonać ocieplenia budynku przed zimą. Dom z poddaszem użytkowym: 140m^2 użytkowej, około 180m^2 podłogówki. Poddasze ocieplone jedną warstwą 15cm wełny i zaraz będzie szła druga warstwa. Taryfa G12r (22-7 oraz 13-16). Jak dobrać parametry pracy aby temperatura w domu oscylowała w zakresie 14*C-18*C (do aktualnych prac spokojnie wystarczy nawet 12*C) a zarazem aby temperatura na powrocie była wystarczająca dla optymalnej pracy pompy. Z kalkulatora ciepło właściwe wynika, że potrzebuję 7.9kW przy -16*C aby utrzymać +14*C wewnątrz.

plusfoto
27-12-2017, 08:38
Okienka czasowe? Jeszcze nie zdarzyło mi się coś takiego. Co to jest?
Wykorzystują je mający II taryfę G12, G12W czy G12R. Po prostu załączają pompę w godzinach gdy obowiązuje II taryfa. U mnie n.p. jest to 13-15 i 22-06.

w&m
27-12-2017, 08:47
Wykorzystują je mający II taryfę G12, G12W czy G12R. Po prostu załączają pompę w godzinach gdy obowiązuje II taryfa. U mnie n.p. jest to 13-15 i 22-06.

W tym kontekście chyba jednak nie o wyłączanie PC w "drogich godzinach" chodziło. Przecież pytający o ciśnienie i fazy by wiedział o tak prozaicznej rzeczy?

Wojnoś84
28-12-2017, 18:11
Moi drodzy koledzy. Znowu mam problem. Tym razem z harmonogramem,
Nastawiłem pompę by w taniej taryfie grzała 35 stopni natomiast w droższej 31 stopni. W tanią taryfę pompa wchodzi bez problemu i grzeje wodę do 35-36 stopni natomiast gdy ma wejść w drogą taryfę i grzać wodę do 31 nie załącza grzania. Delta T 2 stopnie. Grzeje prostą.
Woda spadnie do 26(zasilanie i powrót) a pompa i tak nie zaczyna grzać. Gdzie jest problem. Czy jest jeszcze gdzieś jakaś histereza? Z góry dziekuje za pomoc i pozdrawiam mądrzejsze glowy :)

CNC_POMPY_CIEPLA
28-12-2017, 19:02
Moi drodzy koledzy. Znowu mam problem. Tym razem z harmonogramem,
Nastawiłem pompę by w taniej taryfie grzała 35 stopni natomiast w droższej 31 stopni. W tanią taryfę pompa wchodzi bez problemu i grzeje wodę do 35-36 stopni natomiast gdy ma wejść w drogą taryfę i grzać wodę do 31 nie załącza grzania. Delta T 2 stopnie. Grzeje prostą.
Woda spadnie do 26(zasilanie i powrót) a pompa i tak nie zaczyna grzać. Gdzie jest problem. Czy jest jeszcze gdzieś jakaś histereza? Z góry dziekuje za pomoc i pozdrawiam mądrzejsze glowy :)

podnieś obie temp o 5st.C i zobaczysz czy zacznie grzać, jak tak to znaczy że masz dobrze ustawione tylko temp wody za niska.

Wojnoś84
28-12-2017, 19:06
podnieś obie temp o 5st.C i zobaczysz czy ozacznie grzać, jak tak to znaczy że masz dobrze ustawione tylko temp wody za niska.

A może być że temperatura za niska? Przecież pompa może grzać jeszcze w niższych temperaturach. Czy może różnicę za duże?"+?

w&m
28-12-2017, 19:48
(...) Delta T 2 stopnie. Grzeje prostą (...)
Czemu taka niska delta? Przecież masz bufor? Ja mam ustawioną deltę na 15 i różnica jest około 10-11 stopni w powrocie i ładowaniu bufora

Wojnoś84
28-12-2017, 21:03
Czemu taka niska delta? Przecież masz bufor? Ja mam ustawioną deltę na 15 i różnica jest około 10-11 stopni w powrocie i ładowaniu bufora

Grzejesz prostą? Cała dobę równo? Czy w tańszych taryfach mocniej?

w&m
28-12-2017, 21:38
Aktualnie grzeję mimo G12W na okrągło, bez różnicy. W święta (ale tylko dla chorobliwej fanaberii i może eksperymentu), lubię sobie podkręcić i zmienić parametry. Obserwuję i uczę się cały czas.
Ale:
1. dom nie zamieszkały,
2. testuję.
Grzeję prostą. W mojej obecnej sytuacji nic innego nie ma sensu.

Marcin34_Śl
29-12-2017, 09:41
Przy grzaniu prostym np. do 30 ST. C i Delcie 5 St. - kiedy pompa przestanie grzać i kiedy ponownie się załaczy?

CNC_POMPY_CIEPLA
30-12-2017, 16:46
A może być że temperatura za niska? Przecież pompa może grzać jeszcze w niższych temperaturach. Czy może różnicę za duże?"+?

Jeżeli temperatura w układzie jest np. 25stC a ustawione 26st.C to nie ruszy dlatego masz podnieść.

Wojnoś84
30-12-2017, 20:51
Jeżeli temperatura w układzie jest np. 25stC a ustawione 26st.C to nie ruszy dlatego masz podnieść.
Tak tylko ze ja mam ustawiona temperaturę ponad 31.
Jak grzeje z harmonogramem to sie nie zalacza na grzanie gdy temperatura spadnie, natomiast jak grzeje bez harmonogramu to normalnie pompa sie załączy.
Dodam ze grzeje prostą.
Nie wiem czemu z harmonogramem sie nie załącza

plusfoto
30-12-2017, 21:02
Piszesz o harmonogramie ze sterownika czy smart clouda.

St@nley
30-12-2017, 21:19
Jeżeli temperatura w układzie jest np. 25stC a ustawione 26st.C to nie ruszy dlatego masz podnieść.
To jaka jest optymalna temperatura, żeby pompa normalnie pracowała? Swoją drogą jaka jest największa częstotliwość pracy serii H?

Wojnoś84
30-12-2017, 22:23
Piszesz o harmonogramie ze sterownika czy smart clouda.

Ze sterownika.

plusfoto
30-12-2017, 23:00
A jak spadło do 25 czy 24 to też nic?

Wojnoś84
31-12-2017, 09:10
A jak spadło do 25 czy 24 to też nic?
Ze względu na moją nadpobudliwą naturę, nie dopuściłem do takiego spadku tylko przy 26 stopniach wyłączałem harmonogram i wyłączyłem/włączyłem pompę. grzanie się normalnie załączyło.

muaddib
01-01-2018, 15:53
Witam,

skąd bierzecie dane o zużciu prądu przez pompę? Ja mam zainstalowany osobny licznik do pompy w skrzynce rozdzielczej i dziś pospisywałem wartości i coś mi się nie zgadza. Dane ze sterownika w pompie (Panasonic Aquarea 7Kw) za ten rok pokazuje 980 kwh (mieszkam od września - w czerwcu było wygrzewanie posadzki) na licznku w skrzynce rozdzielczej pokazuje 1600 kwh, a na liczniku ogólnym 2500 kwh (wyszstko mam na prąd). Z tego wynika, że dane ze sterownika są zaniżane.

Przy okazji czy ilość włączeń sprężarki 1262 jest wartością normalną? Miałem także 31h odszraniania tylko w grudniu, mieszkam na zachodzie dni z ujemnymi temperaturami było kilka, rozumiem, że te 31h to wartość ok?

agb
01-01-2018, 15:54
Wielokrotnie było pisane, że na dane ze sterownika nie ma co patrzeć. To alternatywna rzeczywistość.

adski
01-01-2018, 19:38
Kilka dni temu zajrzałem na licznik poboru prądu i mam za okres od włączenia ogrzewania (czyli miesiąc z górką) około 1000kwh zabranych przez pompę a w sterowniku było 600kwh więc nie ma co się sugerować tym co w PC pokazuje.

mirageg3
02-01-2018, 15:01
Bardzo proszę o opinię na temat czy instalacja jaką pokazałem na załączniku będzie działała poprawnie.
Pompę chcę kupić używaną i zamontować ją samodzielnie. Forum przeglądałem ale jest tak wiele informacji i opinii, że ciężko wyciągnąć jednoznaczne wnioski dlatego bardzo proszę o pomoc. Instalacja ma być jak najmniej skomplikowana ale też nie chcę szybko wykończyć pompy. CWU jest poza układem i grzana ma być grzałką. Całą instalację chcę zalać glikolem.

Odnośnie sprzęgła to myślałem o czymś takim:

https://www.google.pl/search?q=sprz%C4%99g%C5%82o+hydrauliczne&client=firefox-b&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiiu53RxbnYAhUJ5KQKHT1uC6oQ_AUICigB&biw=1252&bih=576#imgrc=wY23qd-lsEsYyM:


Proszę o wyrozumiałość dla laika.

Andrzej5101
02-01-2018, 17:53
mirageg3 .
Przy ogrzewaniu przy pomocy grzejników, nie ma możliwości akumulacji ciepła.
Raczej b.potrzebny, dla tak mocnej pompy to zbiornik buforowy o dużej pojemności a nie sprzęgło hydrauliczne.
Pompa obiegowa też raczej zbyteczna.

mirageg3
02-01-2018, 18:47
Dzięki za odpowiedź. Co do akumulacji to wiem, że przy grzejnikach nie jest to możliwe dlatego zakładam, że wszystko będzie na taryfie G11. O sprzęgle pomyślałem tylko dlatego żeby zapewnić pompie odpowiedni przepływ a co za tym idzie wykorzystać pełną moc pompy, która dla temperatury zewnętrznej -20 jest zbliżona do zapotrzebowania budynku. Pompa jest inwektorowa więc czy bufor faktycznie jest konieczny?

Andrzej5101
02-01-2018, 19:10
Twój budynek przy 0 C potrzebuje ok. 4 kW mocy a pompa prawdopodobnie będzie dawać minimum ok.6 kW mocy, więc gdzieś ten nadmiar mocy musi zostać zakumulowany. Gdzie ten budynek się znajduje?
Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C, a temperatur z - 20 C, to tylko kilka godzin w sezonie.
Poczytaj tematy z mojej stopki, może się przydadzą Tobie.

mirageg3
02-01-2018, 20:07
Dom znajduje się koło Gliwic.
Faktycznie muszę poczytać jeszcze. Jeśli komuś jeszcze jakiś pomysł kompromisowy (koszt wykonania/sprawność działania) przyjdzie do głowy to proszę o sugestie.

Pratchawiec
02-01-2018, 20:45
Jeśli komuś jeszcze jakiś pomysł kompromisowy (koszt wykonania/sprawność działania) przyjdzie do głowy to proszę o sugestie.

Witam

Może być Ci potrzebny zbiornik przepływowy o pojemności rzędu 50-100 l, wyłącznie dla zwiększenia objętości zładu do ok.130-150l.
Jakikolwiek, byle dobrze ocieplony i z 2 przyłączami gwintowanymi rzędu 1 cala.
Nie potrzebujesz dla takiego układu żadnego sprzęgła, ani tym bardziej dodatkowej pompy obiegowej.
Instalacja grzejnikowa na rozdzlelaczach ma z reguły znacznie niższe opory niż podłogówka.

Jeśli zamierzasz korzystać z zaworów termostatycznych przy grzejnikach, pamiętaj o bypassie i zamontowaniu zaworu różnicowo-nadmiarowego.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mirageg3
02-01-2018, 20:54
Witam

Może być Ci potrzebny zbiornik przepływowy o pojemności rzędu 50-100 l, wyłącznie dla zwiększenia objętości zładu do ok.130-150l.
Jakikolwiek, byle dobrze ocieplony i z 2 przyłączami gwintowanymi rzędu 1 cala.
Nie potrzebujesz dla takiego układu żadnego sprzęgła, ani tym bardziej dodatkowej pompy obiegowej.
Instalacja grzejnikowa na rozdzlelaczach ma z reguły znacznie niższe opory niż podłogówka.

Jeśli zamierzasz korzystać z zaworów termostatycznych przy grzejnikach, pamiętaj o bypassie i zamontowaniu zaworu różnicowo-nadmiarowego.

Pozdrawiam

Pratchawiec

A co się będzie działo jak np. głowice zamkną przepływ powiedzmy w połowie grzejników jednocześnie i zmniejszą nagle pojemność "pracującej" instalacji?

02-01-2018, 21:05
Panowie ktorzy uzywaja t-capa 9 kw. Ile mieliscie wlaczen sprezarki w grudniu ? Przez caly msc grzalem w sumie tylko dol, u gory brak sufitow, temp oscylowala na dole w granicach 15-17 stopni ( zdazylo sie ze sterownik wylaczyl p.o. bo mam go ustawionego na 17 stopni) gora 9-10 stopni. PC dziala tylko w 2T i wlaczen mialem okolo 320. Wydaje mi sie ze to duzo za duzo, ale zmiany chce zrobic dopiero jak zamkne sufity czyli gdzies moze za tydzien.

Pobor pradu to narazie zaden wyznacznik skoro ocieplenia brak, ale moze sie komus przyda (ok 950 kwh)

Pratchawiec
02-01-2018, 21:14
A co się będzie działo jak np. głowice zamkną przepływ powiedzmy w połowie grzejników jednocześnie i zmniejszą nagle pojemność "pracującej" instalacji?

Nie chodzi o pojemność złądu tylko o przepływ minimalny.

Jeśli nie zadziała zawór różnicy ciśnień, PC najprawdopodobniej wyłączy się wskazując na błąd przepływu.
Nie wiemy jakiej pompy chcesz użyć, stąd trudno o bardziej precyzyjne prognozy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mirageg3
02-01-2018, 21:24
Nie chodzi o pojemność złądu tylko o przepływ minimalny.

Jeśli nie zadziała zawór różnicy ciśnień, PC najprawdopodobniej wyłączy się wskazując na błąd przepływu.
Nie wiemy jakiej pompy chcesz użyć, stąd trudno o bardziej precyzyjne prognozy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pompa WH-MDF14C6E5, przepływ 40l/min. Jeśli np tylko jeden grzejnik będzie pracował to zbiornik przepływowy chyba nie pomoże, dlatego myślałem o sprzęgle bo tam przepływ będzie cały czas odpowiedni.

Andrzej5101
02-01-2018, 21:34
Przepływ minimalny zapewnisz, usuwając ok.30 % termostatów na grzejnikach.

Pratchawiec
02-01-2018, 22:03
Mirageg3

Nie rozumiesz

Jak Ci się zamkną nawet wszystkie zawory termostatyczne na grzejnikach, odpowiedni zawór o którym wyżej wspomniałem otworzy się, zachowując przepływ minimalny lub nawet nominalny, w zależności odnastawy.
Taki zawór montuje się, najczęściej na lub przed rozdzielaczem pomiędzy zasilaniem a powrotem.
Jak w układzie wzrośnie ciśnienie przed zaworem, w stosunku do tego jakie jest za nim, zawór - przy odpowiedniej nastawie przepuszcza na powrót, w krańcowym przypadku nawet całą wodę.
Zawór taki kupisz na A...... za kilkadziesiąt do 100 zł.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
02-01-2018, 22:49
Mirageg3

Nie rozumiesz

Jak Ci się zamkną nawet wszystkie zawory termostatyczne na grzejnikach, odpowiedni zawór o którym wyżej wspomniałem otworzy się, zachowując przepływ minimalny lub nawet nominalny, w zależności odnastawy.
Taki zawór montuje się, najczęściej na lub przed rozdzielaczem pomiędzy zasilaniem a powrotem.
Jak w układzie wzrośnie ciśnienie przed zaworem, w stosunku do tego jakie jest za nim, zawór - przy odpowiedniej nastawie przepuszcza na powrót, w krańcowym przypadku nawet całą wodę.
Zawór taki kupisz na A...... za kilkadziesiąt do 100 zł.

Pozdrawiam

Pratchawiec
Pratchawiec[/QUOTE]

Pratchawiec ,
sprawa pompy wtórnej nie jest taka oczywista-obiegówka z Panasa potrafi robić całkiem sporo hałasu na grzejnikach , szczególnie przy defrostach.
Z tego właśnie względu zostawił bym przynajmniej przyłącza pod obiegówkę-z drugiej strony jeśli 350 pln kosztuje Wilo elektroniczna o max mocy 22W , to różnica na bypassie będzie ok 250 pln....To nie majątek , brak hałasu rzecz święta...
pzdr

Busters
03-01-2018, 00:28
Czy to normalne, ze przy krzywej grzewczej -15/38 10/26 mam temp wyjscia 33 stopnie przy 4 stopniach na zewnatrz?

Mam troche zbyt cieplo w domu, czy jedynym sposobem aby to zmienic jest zmniejszenie ilosci godzin grzania?

mirageg3
03-01-2018, 05:02
Panowie, bardzo dziękuję za wszystkie rady. Pratchawiec, faktycznie nie zajarzyłem jaki zawór miałeś na myśli. Co do głowic to mógłbym zdjąć ze dwie/trzy na małych grzejnikach bez utraty możliwości regulacji.
Bobrow, jeśli moja instalacja wyglądała by tak jak to teraz pokazałem i faktycznie głośno by pracowała to gdzie powinienem wpiąć pompę wtórną, między pompą ciepłą a zaworem różnicy ciśnień?

bobrow
03-01-2018, 06:20
Panowie, bardzo dziękuję za wszystkie rady. Pratchawiec, faktycznie nie zajarzyłem jaki zawór miałeś na myśli. Co do głowic to mógłbym zdjąć ze dwie/trzy na małych grzejnikach bez utraty możliwości regulacji.
Bobrow, jeśli moja instalacja wyglądała by tak jak to teraz pokazałem i faktycznie głośno by pracowała to gdzie powinienem wpiąć pompę wtórną, między pompą ciepłą a zaworem różnicy ciśnień?

Hej
nie podłączasz wtedy zaworu różnicowego , a pompę wtórną podłączasz na wyj ze sprzęgła/bufora w stronę już systemu.
Trzeba pamiętać o średnicy przyłączy na obiegu PC/sprzęgło - mają być takiejak w DTR.
Można jeszcze dołożyć bypass na sprzęgło ( tj rura+zawory) - awaryjnie może się przydać.
Ja mam takie obejście- porobiłem pomiary gdzie COPy praktycznie te same co bez pompy wtórnej , ale na wtórnej :
-hałas mniejszy
-zanieczyszczenia z systemu nie są wypłukiwane podczas defrostu
Pzdr

mirageg3
03-01-2018, 06:53
Hej
nie podłączasz wtedy zaworu różnicowego , a pompę wtórną podłączasz na wyj ze sprzęgła/bufora w stronę już systemu.
Trzeba pamiętać o średnicy przyłączy na obiegu PC/sprzęgło - mają być takiejak w DTR.
Można jeszcze dołożyć bypass na sprzęgło ( tj rura+zawory) - awaryjnie może się przydać.
Ja mam takie obejście- porobiłem pomiary gdzie COPy praktycznie te same co bez pompy wtórnej , ale na wtórnej :
-hałas mniejszy
-zanieczyszczenia z systemu nie są wypłukiwane podczas defrostu
Pzdr

Czyli właściwie dokładnie tak jak to pokazałem na pierwszym rysunku?

bobrow
03-01-2018, 07:30
Czyli właściwie dokładnie tak jak to pokazałem na pierwszym rysunku?

Tak, jak chcesz ( bo to groszowa sprawa) -to zrób bypass( mostek) na wej do bufora od PC i za wyj pompy wtórnej

Andrzej5101
03-01-2018, 07:39
Jeżeli dobrze rozumuje ,to zbiornik ma być wpięty szeregowo, a nie równolegle.

bobrow
03-01-2018, 08:26
Jeżeli dobrze rozumuje ,to zbiornik ma być wpięty szeregowo, a nie równolegle.

Część Andrzej ,
w takim systemie powinien być bufor wpięty jak na rys tj równolegle-wtedy będzie pracował jako sprzęgło.
W układzie szeregowym chodzi tylko o zład.
pzdr

Andrzej5101
03-01-2018, 08:50
Nie chodzi o pojemność zładu tylko o przepływ minimalny.
Witam kolego bobrow.
Pojemność całej instalacji wg.kolegi mirageg3 to 80 litrów. Dodatkowy zbiornik 50 l do 100 l, celem przepływu i akumulacji ciepła - jeżeli dobrze rozumuje.
W jego instalacji sprzęgło jest zbyteczne, zobacz przykład map78.
Pompa 14 kW - będzie w większości czasu pracy znacznie przewymiarowana pod wzgl.mocy.

St@nley
03-01-2018, 09:00
Panowie ktorzy uzywaja t-capa 9 kw. Ile mieliscie wlaczen sprezarki w grudniu ? Przez caly msc grzalem w sumie tylko dol, u gory brak sufitow, temp oscylowala na dole w granicach 15-17 stopni ( zdazylo sie ze sterownik wylaczyl p.o. bo mam go ustawionego na 17 stopni) gora 9-10 stopni. PC dziala tylko w 2T i wlaczen mialem okolo 320. Wydaje mi sie ze to duzo za duzo, ale zmiany chce zrobic dopiero jak zamkne sufity czyli gdzies moze za tydzien.

Pobor pradu to narazie zaden wyznacznik skoro ocieplenia brak, ale moze sie komus przyda (ok 950 kwh)

A jak masz skonfigurowaną pompę? Grzejesz stałą temperaturą? Sprawdzałeś czy grzałka Ci się załaczała do defrostów?
Ja mam podobna sytuację, aktualnie grzeję dom bez elewacji. Ale z tego co pamiętam mam mniej startów ale za to dużo godziń pracy.

bobrow
03-01-2018, 09:14
Witam kolego bobrow.
Pojemność całej instalacji wg.kolegi mirageg3 to 80 litrów. Dodatkowy zbiornik 50 l do 100 l, celem przepływu i akumulacji ciepła - jeżeli dobrze rozumuje.
W jego instalacji sprzęgło jest zbyteczne, zobacz przykład map78.
Pompa 14 kW - będzie w większości czasu pracy znacznie przewymiarowana pod wzgl.mocy.

Andrzej-tak jak pisałem , pompa wtórna jest propozycją tylko ze względu na hałas -40l/min to 2400 l/h , na mojej wilo jest max przepływ ok 1000-1200l/h i szum słychać na grzejnikach .Kiedy robiłem próby na swoim bypassie , to na 6 biegu miałem przepływ nominalny w instalacji tj 1500 l/h -był na tyle drażniący , że wróciłem na pompę wtórną. Bypass zrobiłem , ponieważ chciałem się przekonać czy będzie lepszy COP- okazało się ,że jest praktycznie ten sam , a jest ciszej i nie wypłukuje szlamu z instalacji (w Panasie T-cap podczas defrostu obiegówka szaleje nawet do 2400 l/h chwilami)
Sam bufor o pojemności do uzupełnienia zładu i odbioru mocy wystarczy ( z akumulacją ciepła to słabo widzę )-pytanie tylko czy montować pompę wtórną ,czy nie ?
pzdr

mirageg3
03-01-2018, 09:48
Powiem szczerze, że najbardziej do mnie przemawia to rozwiązanie, które zaproponował Andrzej5101 (schemat 2 jeśli dobrze zrozumiałem). Tam zasilanie nie miesza się z powrotem a wyczytałem w którymś z tematów, że jest to bardziej ekonomiczne.Tylko rzeczywiście hałas może być uciążliwy skoro bobrow pisze że przy 1500l/godz był problem to co dopiero przy 2400.
Andrzej5101, jeśli pompa będzie przewymiarowana tak jak piszesz to jaki będzie to miało wpływ na nią i na sprawność całej instalacji. Jakie znaczenie będzie miała zmiana miejsca instalacji zbiornika przepływowego z powrotu na zasilanie?

Andrzej5101
03-01-2018, 10:35
Wg.danych ; http://www.kupklimatyzator24.pl/Pompa-ciepla-Panasonic-Aquarea-Monoblok-WH-MDF14C6E5 ,
Pompa moduluje od mocy włożonej 3,11 kW a więc minimalna moc uzyskana to ok. 5,75 kW .
5,75 / 14 = 0,41 - z takim współczynnikiem mocy pompa będzie w większości czasu pracować.
Moc ta w temp.ok -10 C wystarczy do zaspokojenia potrzeb budynku, natomiast > - 10 C będzie znacznie większa od zapotrzebowania.
Co z tą nadwyżką mocy zrobić????
404284

mirageg3
03-01-2018, 11:51
Wg.danych ; http://www.kupklimatyzator24.pl/Pompa-ciepla-Panasonic-Aquarea-Monoblok-WH-MDF14C6E5 ,
Co z tą nadwyżką mocy zrobić????
404284

Właśnie tego nie wiem. Czy konieczny jest bufor, żeby ta PC szybko się nie zużyła i działała bardziej ekonomicznie? Odpuścić sobie tą pompę i szukać innej słabszej, która utrzymuje moc nominalną przy niskich temperaturach i będzie znacznie droższa w zakupie? Decyzja nie jest łatwa niestety.

Andrzej5101
03-01-2018, 12:34
Ja bardziej widzę problem z zakupem pompy używanej.
Ile kosztuje używana ?
Jak ją sprawdzić przed zakupem?
Nikt nie da gwarancji nawet krótkoterminowej
Zakup, wg.mnie b.niepewny niż auta używanego
Bardzo mało danych na ten temat.

mirageg3
03-01-2018, 12:58
Pompa z 2014 roku za cenę 9000 zł z umową kupna-sprzedazy i paragrafem umożliwiającym jej zwrot w przypadku gdyby nie działała.
Ryzyko zawsze jest w przypadku takiego zakupu.

D@MIANEK
03-01-2018, 13:29
Witam. Czy są jakieś różnice oprócz ceny w tych dwóch modelach?? WH-UX09HE8 - WH-UD09HE8

agb
03-01-2018, 13:38
WH-UX09HE8 To chyba All In One.

D@MIANEK
03-01-2018, 13:42
to oznaczenia jednostek zewnętrznych.. Pierwszy to t-cap. szukam różnic i nie bardzo wiem o co chodzi bo i wydajność i cop takie same...a jednak drugi tańszy

D@MIANEK
03-01-2018, 13:44
KIT-WXC09H3E8 , a drugi KIT-WC09H3E8. Może tak będzie łatwiej ogarnąć temat i pomóc

St@nley
03-01-2018, 13:54
KIT-WXC09H3E8 , a drugi KIT-WC09H3E8. Może tak będzie łatwiej ogarnąć temat i pomóc

KIT-WXC09H3E8 - 9kW 3f T-cap
KIT-WC09H3E8 - 9kW 3f zwykła
Różnice z tego co pamiętam były już opisywane wcześniej. Po krótce T-cap ma stałą moc do -20oC.

D@MIANEK
03-01-2018, 14:12
Fajnie,że pamiętasz... Wyszukiwarka niestety nie znalazła tego co szukam a wertowanie 300 stron...:jawdrop: Ponawiam pytanie.

St@nley
03-01-2018, 14:26
Wyżej napisałem odpowiedź.
T-cap ma stałą moc do -20oC.

agb
03-01-2018, 14:33
https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/compare/22044_223135/22098_223491/ Z porównania wynika, że różnią się ilością czynnika i tym, że KIT-WXC09H3E8 ma Zakres pracy do -28 stopni w przeciwieństwie do -20 drugiej jednostki. Do -7 stopni wydajność i COP takie same. Poniżej w Polsce nie podają, ale na skandynawskich stronach czasem można znaleźć moc i COP przy -15o.

I T-CAP utrzymuje nominalną moc do -20o.

Andrzej5101
03-01-2018, 14:42
Pompa z 2014 roku za cenę 9000 zł z umową kupna-sprzedazy i paragrafem umożliwiającym jej zwrot w przypadku gdyby nie działała.
Ryzyko zawsze jest w przypadku takiego zakupu.
1/ Wg.mnie przy takiej mocy pompy, należy zastosować bufor jak największy
( równolegle ) Jakie są koszty takich buforów?
2/Trzeba b.rozeznać temat np; GHS Pompy Ciepła - Ruda Śląska;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222907-Pompy-ciep%C5%82a-SmartHeat&p=7521869#post7521869
3/Tobie wystarczy pompa PC/ PW 9 kW/ TCap/1f
4/ W temacie I, w mojej stopce masz przykłady kolegów z ogrzewaniem
grzejnikowym i grzejących w dwu taryfach.
5/ Jaki powinien być bufor do pompy ciepła?
http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/

6/Zapisz dane budynku w stopce, będzie łatwiej kolegom odpowiadać.

D@MIANEK
03-01-2018, 15:00
Czy forumowi instalatorzy posiadają informacje na temat wydajnosci przy -15 i -20 pompy P. Model KIT-WC09H3E8?

agb
03-01-2018, 15:19
https://www.aircon.panasonic.eu/DK_da/compare/22031_223122/22086_223480/
Niżej niż -15 mi się nie chce szukać :P

D@MIANEK
03-01-2018, 16:48
https://www.aircon.panasonic.eu/DK_da/compare/22031_223122/22086_223480/
Niżej niż -15 mi się nie chce szukać :P

Dzięki. Wychodzi zer przy -15 zwykla ma lepszy cop niz t-cap

CNC_POMPY_CIEPLA
03-01-2018, 18:22
Czy forumowi instalatorzy posiadają informacje na temat wydajnosci przy -15 i -20 pompy P. Model KIT-WC09H3E8?

mam dane odnośnie T-CAP ale SDC nie ma.
404303

D@MIANEK
03-01-2018, 18:47
mam dane odnośnie T-CAP ale SDC nie ma.
404303

Sdc też jest dwoma wiatraczkami?

CNC_POMPY_CIEPLA
03-01-2018, 18:51
Sdc też jest dwoma wiatraczkami?

Tylko od modelu SDC 9kW 3F wzwyż.
np. SDC 9kW 1Faza ma jeszcze jeden wentylator.

adam101pl
04-01-2018, 08:16
Panowie. Czy defrost może trwać aż 45 min? Czy to normalne? Dzięki z góry i pozdrawiam. Adam.

Andrzej5101
04-01-2018, 14:00
Co z tą nadwyżką mocy zrobić????
Właśnie tego nie wiem. Czy konieczny jest bufor, żeby ta PC szybko się nie zużyła i działała bardziej ekonomicznie? Odpuścić sobie tą pompę i szukać innej słabszej, która utrzymuje moc nominalną przy niskich temperaturach i będzie znacznie droższa w zakupie? Decyzja nie jest łatwa niestety.

Proponuje koledze udać się do asolta; tel ; 506-060-832 ; www.solterm.com.pl

Jakie temperatury zasilania na grzejniki były przy kotle węglowym?

04-01-2018, 15:48
Panowie ktorzy uzywaja t-capa 9 kw. Ile mieliscie wlaczen sprezarki w grudniu ? Przez caly msc grzalem w sumie tylko dol, u gory brak sufitow, temp oscylowala na dole w granicach 15-17 stopni ( zdazylo sie ze sterownik wylaczyl p.o. bo mam go ustawionego na 17 stopni) gora 9-10 stopni. PC dziala tylko w 2T i wlaczen mialem okolo 320. Wydaje mi sie ze to duzo za duzo, ale zmiany chce zrobic dopiero jak zamkne sufity czyli gdzies moze za tydzien.

Pobor pradu to narazie zaden wyznacznik skoro ocieplenia brak, ale moze sie komus przyda (ok 950 kwh)

Panowie ponawiam pytanie :)

Dzisiaj usunalem grzanie w okienku 13-15 aby uniknac niepotrzebnych startow.

plusfoto
04-01-2018, 16:02
U mnie w grudniu sprężarka przepracowała 178 godzin i zaliczyła 183 starty. Przez cały rok 1044 godziny i 875 startów. Ale dla takich danych lepszy jest wątek o zużyciu.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-01-2018, 16:43
Panowie. Czy defrost może trwać aż 45 min? Czy to normalne? Dzięki z góry i pozdrawiam. Adam.

Defrost w jednostkach 2 wentylatorowych maksymalnie trwa do 30minut.
W jednostkach jedno wentylatorowych maksymalnie chyba do 15 minut.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-01-2018, 16:44
Panowie ponawiam pytanie :)

Dzisiaj usunalem grzanie w okienku 13-15 aby uniknac niepotrzebnych startow.

Hej, możesz sobie pomiędzy 13 a 15 ustawić grzanie CWU będziesz miał jeden start, a w tych godzinach łatwiej pompie podbić do 45st.C ponieważ jest na zewnątrz cieplej.

fachman19
04-01-2018, 17:27
Defrost w jednostkach 2 wentylatorowych maksymalnie trwa do 30minut.
W jednostkach jedno wentylatorowych maksymalnie chyba do 15 minut.

30 minut gdzie tak jest ? Ta co ja montuję mają około 5 mni i to cały , sprezarka pracuje ze 3 minuty. Tak na oko.

adam101pl
04-01-2018, 17:29
A jeżeli trwa dłużej niż 30? Właśnie około 45 min. Dwa wiatraki ( 12kw)

agb
04-01-2018, 18:18
30 minut gdzie tak jest ? Ta co ja montuję mają około 5 mni i to cały , sprezarka pracuje ze 3 minuty. Tak na oko.

Nie wiemy co montujesz, a to jest temat o pompach panasonica.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-01-2018, 19:20
30 minut gdzie tak jest ? Ta co ja montuję mają około 5 mni i to cały , sprezarka pracuje ze 3 minuty. Tak na oko.

standardowy defrost to kilka min, ale jak temperatura w GZ spadnie i woda jest zbyt zimna wtedy pompa przełącza się na odszranianie gorącą parą, które jest mniej skuteczne, dłuższe ale działa zawsze nawet jak woda w GZ jest zimna.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-01-2018, 19:23
A jeżeli trwa dłużej niż 30? Właśnie około 45 min. Dwa wiatraki ( 12kw)

to na pewno defrost? po czym to widzisz? seria F czy H? Tcap czy SDC?

mirageg3
04-01-2018, 19:33
[QUOTE=Andrzej5101;7587176

Jakie temperatury zasilania na grzejniki były przy kotle węglowym?[/QUOTE]

W największe mrozy około 60 stopni ale nie jest to miarodajne ponieważ na wiosnę będę przeprowadzał termomodernizację (dach, okna, elewacja), Planuję też założyć dwa klimakonwektory i wymienić grzejniki na większe. Wcześniejsze dane budynku podawałem już po tych zmianach.

Andrzej5101
04-01-2018, 20:26
Na wiosnę będę przeprowadzał termomodernizację (dach, okna, elewacja), Planuję też założyć dwa klimakonwektory i wymienić grzejniki na większe. .
Tym bardziej polecam asolta, aby;
- dobrał wielkość grzejników,
- obliczył OZC w zależności od grubości styropianu,
- zasugerował wielkość bufora
W mieszkaniu mojej mamy ( stare budownictwo, 3,5 m wysokość lokalu, ocieplenie ścian 10 cm ) , zastosowałem kocioł kondensacyjny oraz grzejniki 3-płytowe znacznie przewymiarowane.
Przy temp do ok -2 C, temp.zasilania grzejników na kotle to 32 C.
Pracuje już 4 rok i najwyższa temperatura zasilania to 36 C

adam101pl
04-01-2018, 20:38
to na pewno defrost? po czym to widzisz? seria F czy H? Tcap czy SDC?

Seria F, t-cap. Jednostka zewnętrzna głośno pracuje , leci woda, na wyświetlaczu mruga napis heat. Nie trwa to tak długo za każdym razem, czasami trwa tylko 10 min. Nie zawsze jestem na miejscu żeby dokładniej to sprawdzic.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-01-2018, 21:28
Seria F, t-cap. Jednostka zewnętrzna głośno pracuje , leci woda, na wyświetlaczu mruga napis heat. Nie trwa to tak długo za każdym razem, czasami trwa tylko 10 min. Nie zawsze jestem na miejscu żeby dokładniej to sprawdzic.

To coś dziwne z tym długim czasem odszraniania, może wydaje Ci się chyba że jest mało czynnika i wtedy słabo się odszrania, a zaladza się równo?

adam101pl
04-01-2018, 23:34
To coś dziwne z tym długim czasem odszraniania, może wydaje Ci się chyba że jest mało czynnika i wtedy słabo się odszrania, a zaladza się równo?

Ciężki temat. Kupiłem PC za granicą, bo ekonomiczniej. Znajomy znajomego(hydraulik) z doświadczeniem montazu klimatyzacji i kotłów węglowych;-) stwierdził że da radę i podłączy mi wszystko. Trzy miesiące temu, po długiej lekturze tegoż to właśnie forum,zmieniałem rurki z 20 na 32. Nie wiem czy poza tym coś jeszcze jest źle, jak również czy jest wystarczająco czynnika. Zastanawiam się jeszcze czy normalnym jest zużycie 15kw prądu dziennie, na ogrzanie 140m2(docelowo 245m2) do temperatury 17-20 °C. Dom w miarę dobrze docieplony. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Pratchawiec
05-01-2018, 01:54
Witam

Te 15 kWh, jak na obecne warunki to całkiem niewiele.
Opisane objawy są normalne dla procesu odszraniania.

Dla serii F opisywane były przypadki długotrwałego, nawet ok.1/2 godziny i więcej trwającego procesu oszraniania.
Być może niezbędnym jest podniesienie temp. wody zasilającej i skrócenie czasu pracy w celu utrzymania założonej temp. wewnętrznej.

Czy jednostka zewnętrzna odszrania się w miarę równomiernie i całkowicie?

Pozdrawiam

Pratchawiec

adam101pl
05-01-2018, 07:57
Czy jednostka zewnętrzna odszrania się w miarę równomiernie i całkowicie?

Sprawdzę to jeszcze dokładniej.

Dzięki.

tozarek
05-01-2018, 12:13
właśnie będę zamawiał Panasonica WH - UX09FE8 - jednostka zewnętrzna , WH - UXC09F3E8 - Jednostka wewnętrzna , Zbiornik buforowy bez wężownicy 300l Lemet 16.300B-0 ( https://www.alplus.pl/pl/p/Bufor-LEM...ylka-Gratis/99 ) oraz do c.w.u PIONOWY BOJLER DWUPŁASZCZOWY ERMET 300L ( https://www.bojlery.pl/bojler-pionow...rmet-300l.html ) , pow. wymiany 2,23m2 , 100% podłogówki , 120 m2 po podłodze , myślę że to najlepszy wybór pod względem technicznym i cenowym . ??????

Zwibel
05-01-2018, 12:19
Witam
Mam do wyboru według oferty pompy Panasa do nowo budowanego domku, według wyliczenia potrzebuję 5,9KW z CWU.
Dostałem ofertę na cztery zestawy. Co możecie mi doradzić? Czy ewentualnie kombinować jeszcze z czymś inny np 3fazy lub T-CUP.
1.KIT-WC07H3E5-1
- jednostka zewnętrzna WH-UD07HE5 (230V, moc grzewcza 7,0 kW)
- hydrobox WH-SDC07H3E5 ( grzałka wspomagająca 3 kW)
CENA 22 170zł
2.
- jednostka zewnętrzna WH-UD09HE5 (230V, moc grzewcza 9,0 kW)
- hydrobox WH-SDC09H3E5 ( grzałka wspomagająca 3 kW)
CENA 23 700zł

3.KIT-ADC07H3E5
- jednostka zewnętrzna WH-UD07HE5-1 (230V, moc grzewcza 7,0 kW)
- hydrobox WH-ADC0307H3E5 (230V, grzałka wspomagająca 3 kW)
cena z montażem:* 22500,- brutto

4.KIT-ADC09H3E5 - jednostka zewnętrzna WH-UD09HE5-1 (230V, moc grzewcza 9,0 kW)
- hydrobox WH-ADC0309H3E5 (230V, grzałka wspomagająca 3 kW)
cena z montażem:* 22930,- brutto

Andrzej5101
05-01-2018, 15:12
- Będę zamawiał Panasonica WH - UX09FE8 / WH - UXC09F3E8 ;
- Zbiornik buforowy bez wężownicy 300l Lemet 16.300B-0 ( https://www.alplus.pl/pl/p/Bufor-LEM...ylka-Gratis/99 ) oraz
- do c.w.u PIONOWY BOJLER DWU - PŁASZCZOWY ERMET 300 L ( https://www.bojlery.pl/bojler-pionow...rmet-300l.html ) , pow. wymiany 2,23m2 ,
- 100 % podłogówki , 120 m2 po podłodze , myślę że to najlepszy wybór pod względem technicznym i cenowym . ??????
Nic nie wiadomo o OZC budynku ?
100 % podłogówka - to po co bufor ?

Andrzej5101
05-01-2018, 17:28
4.KIT-ADC09H3E5 - jednostka zewnętrzna WH-UD09HE5-1 (230V, moc grzewcza 9,0 kW)
- hydrobox WH-ADC0309H3E5 (230V, grzałka wspomagająca 3 kW)
cena z montażem:* 22930,- brutto

Ja bym brał KIT 4 - WH-ADC0309H3E5 Panasonic All In One - instalator nie ma co zepsuć, jest konstrukcją na czasie , niczym lodówka.

Zwibel
05-01-2018, 19:26
Też chyba za tą opcją bym był. Boje sie tylko troche wydolnosci sprzetu przy niskich temperaturach. Nie planuje żadnego wiecej urządzenia grzewczego. Jestem z okolic Jeleniej Gory i potrafi byc u nas zimniej niz w innych czesciach kraju. Czy jak bedzie mroz 25 stopni to jest szansa że pompa ogrzeje mi dom ?

PaRa
05-01-2018, 19:30
Też chyba za tą opcją bym był. Boje sie tylko troche wydolnosci sprzetu przy niskich temperaturach. Nie planuje żadnego wiecej urządzenia grzewczego. Jestem z okolic Jeleniej Gory i potrafi byc u nas zimniej niz w innych czesciach kraju. Czy jak bedzie mroz 25 stopni to jest szansa że pompa ogrzeje mi dom ?

Zbuduj dobry dom to każde urządzenie grzewcze będzie dobre.

Andrzej5101
05-01-2018, 20:41
Też chyba za tą opcją bym był. Boje sie tylko troche wydolnosci sprzetu przy niskich temperaturach. Nie planuje żadnego wiecej urządzenia grzewczego. Jestem z okolic Jeleniej Gory i potrafi byc u nas zimniej niz w innych czesciach kraju. Czy jak bedzie mroz 25 stopni to jest szansa że pompa ogrzeje mi dom ? W nowo budowanym domku, według wyliczenia potrzebuję 5,9 kW z CWU.
Pytanie zasadnicze, czy obliczenia OZC są wiarygodne.
Obliczenia fachowe, powinny uwzględniać warunki temperaturowe z okolic Jeleniej Góry.
Podałeś, że moc cieplna budynku to 5,9 kW z CWU , a więc moc zawyżona , bo do oceny mocy pompy podaje się moc cieplna budynku bez CWU.
Ile osób uwzględniono w obliczeniach CWU ? oraz
Dla jakiej temperatury wewnątrz budynku liczone było OZC?

Pratchawiec
05-01-2018, 21:47
Też chyba za tą opcją bym był. Boje sie tylko troche wydolnosci sprzetu przy niskich temperaturach. Nie planuje żadnego wiecej urządzenia grzewczego. Jestem z okolic Jeleniej Gory i potrafi byc u nas zimniej niz w innych czesciach kraju. Czy jak bedzie mroz 25 stopni to jest szansa że pompa ogrzeje mi dom ?

Witam

Knoblauch

Bez istotnego działu grzałki się nie obejdzie.W Twojej lokalizacji celowałbym w 9 kW T-Cap.
Kotlina Jeleniogórska jest specyficzna jeśli chodzi o mróz.
Poczytaj posty uż, Bobrow

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
05-01-2018, 22:40
właśnie będę zamawiał Panasonica WH - UX09FE8 - jednostka zewnętrzna , WH - UXC09F3E8 - Jednostka wewnętrzna , Zbiornik buforowy bez wężownicy 300l Lemet 16.300B-0 ( https://www.alplus.pl/pl/p/Bufor-LEM...ylka-Gratis/99 ) oraz do c.w.u PIONOWY BOJLER DWUPŁASZCZOWY ERMET 300L ( https://www.bojlery.pl/bojler-pionow...rmet-300l.html ) , pow. wymiany 2,23m2 , 100% podłogówki , 120 m2 po podłodze , myślę że to najlepszy wybór pod względem technicznym i cenowym . ??????

Hej, moja ocena może być podejrzana bo też sprzedaję ale pomp tych którą masz w wycenie już nie ma, są niedostępne w Panasonic już od sierpnia 2017. Po drugie po co taki duży bufor... Przy PC się nie przyda. Po trzecie do PC nie stosuje się zbiorników płaszczowych ponieważ wymiana nie zachodzi przez cały płaszcz. Woda opływa płaszcz tylko częściowo i nie ma przez to odpowiedniej powierzchni wymiany. Stosuje się tylko zbiorniki z wężownicą.

u mnie:
Lp. Nazwa Ilość Cena z VAT8%
1 Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW praca do -28°C GENERACJA H 1 20500 zł
2 Zbiornik wody użytkowej 200L do pomp ciepła 1 1850 zł
3 Grupa bezpieczeństwa CWU 1 200 zł
4 Naczynie przeponowe CWU 1 200 zł
5 Termostat bezprzewodowy Salus 1 200 zł
6 Elementy połączeniowe hydrauliczne oraz elektryczne 1 2400 zł
7 Stojak lub wieszak pod pompę ciepła 1 250 zł
8 Montaż, dojazd, uruchomienie oraz szkolenie użytkownika 1 2000 zł
RAZEM: 27600 zł

jak chcesz 2 strefy grzewcze ze sprzęgłem 100L pompami obiegowymi dodatkowym sterownikiem bezprzewodowym to +2000zł


Mam jeszcze opcje na generację F(czyli T-CAP z poprzedniej generacji) cena jest o 2000zł niższa od powyższej
wtedy opcja podstawowa to 25600zł brutto.

Wojnoś84
06-01-2018, 21:30
Hej, moja ocena może być podejrzana bo też sprzedaję ale pomp tych którą masz w wycenie już nie ma, są niedostępne w Panasonic już od sierpnia 2017. Po drugie po co taki duży bufor... Przy PC się nie przyda. Po trzecie do PC nie stosuje się zbiorników płaszczowych ponieważ wymiana nie zachodzi przez cały płaszcz. Woda opływa płaszcz tylko częściowo i nie ma przez to odpowiedniej powierzchni wymiany. Stosuje się tylko zbiorniki z wężownicą.

u mnie:
Lp. Nazwa Ilość Cena z VAT8%
1 Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW praca do -28°C GENERACJA H 1 20500 zł
2 Zbiornik wody użytkowej 200L do pomp ciepła 1 1850 zł
3 Grupa bezpieczeństwa CWU 1 200 zł
4 Naczynie przeponowe CWU 1 200 zł
5 Termostat bezprzewodowy Salus 1 200 zł
6 Elementy połączeniowe hydrauliczne oraz elektryczne 1 2400 zł
7 Stojak lub wieszak pod pompę ciepła 1 250 zł
8 Montaż, dojazd, uruchomienie oraz szkolenie użytkownika 1 2000 zł
RAZEM: 27600 zł

jak chcesz 2 strefy grzewcze ze sprzęgłem 100L pompami obiegowymi dodatkowym sterownikiem bezprzewodowym to +2000zł


Mam jeszcze opcje na generację F(czyli T-CAP z poprzedniej generacji) cena jest o 2000zł niższa od powyższej
wtedy opcja podstawowa to 25600zł brutto.

Witam. A na ile byś wycenił taki sam zestaw ale na pompie SDC Seria H 9 KW 3 fazy?
Kuzyn sie buduje i mnie podpatrzył i sie zastanawia.

CNC_POMPY_CIEPLA
06-01-2018, 22:45
około tysiaka brutto drożej bo ona cennikowo jest niestety droższa

pomyśl jeszcze o generacji F bo jest mega dobra cena

rwojtek
06-01-2018, 22:55
Czym się różni seria F od H?

CNC_POMPY_CIEPLA
07-01-2018, 10:07
Czym się różni seria F od H?

Głównie sterownikiem, jak ktoś lub to jest tam licznik wyprodukowanej enrgii i wskaźnik COP, i jeszcze kilka nowych ustawień.

oberwatorPC
07-01-2018, 10:14
Licznik, który jest kompletnie nieprzydatny i sporo zaniża zużycie.

plusfoto
07-01-2018, 11:48
Głównie sterownikiem, jak ktoś lub to jest tam licznik wyprodukowanej enrgii i wskaźnik COP, i jeszcze kilka nowych ustawień. Bardzo uprościłeś odpowiedź. Co do licznika faktem jest iż nie jest zbyt precyzyjny. Za grudzień podlicznik pokazał 469 kWh a licznik w pompie 441

Zwibel
07-01-2018, 13:46
O ile mogla by wzrosnac opcja KIT 4 - WH-ADC0309H3E5 Panasonic All In One ale w wersji T-CAP ? Jaki bylby to model ?

CNC_POMPY_CIEPLA
07-01-2018, 17:12
Bardzo uprościłeś odpowiedź. Co do licznika faktem jest iż nie jest zbyt precyzyjny. Za grudzień podlicznik pokazał 469 kWh a licznik w pompie 441

z moich obserwacji jest to chyba nie wliczanie podgrzewania oleju sprężarki, bo rozbieżności zimą są większe niż latem, tak patrzę po obserwacjach u klientów, i jeszcze modele T-CAP 9kW 1F liczką grzałkę jako 1kW w niektórych modelach a ciepłomierz liczy 3kW produkcje i wychodzi COP 3 a pracuje na samej grzałce hehehe :-) taki mały zonk

w&m
07-01-2018, 17:34
Piękna zimowa pogoda! Ogrzewam budynek nieocieplony - niezamieszkały i COP cały czas pod 6 :)

Zwibel
07-01-2018, 19:02
Pytanie zasadnicze, czy obliczenia OZC są wiarygodne.
Obliczenia fachowe, powinny uwzględniać warunki temperaturowe z okolic Jeleniej Góry.
Podałeś, że moc cieplna budynku to 5,9 kW z CWU , a więc moc zawyżona , bo do oceny mocy pompy podaje się moc cieplna budynku bez CWU.
Ile osób uwzględniono w obliczeniach CWU ? oraz
Dla jakiej temperatury wewnątrz budynku liczone było OZC?

Witam
Niestety może OZC to za dużo powiedziane, dostawca dobrał mi moc po wywiadzie ze mną ;).
Czy pompa np przy -30C wyłączy się zupełnie czy będzie działać tylko z mniejszą mocą, a pomoże jej grzałka?
Jaki ewentualnie model T-CAP musiał bym wybrać 9kw

Andrzej5101
07-01-2018, 19:49
Koniecznie zrób profesjonalne OZC, a dopiero potem będziesz dobierał moc pompy. Poczytaj o pompach ciepła, aby nie zrobić błędu.
Dużo fachowych i mądrych uwag wie o pompach Twój krajan, znakomity kolega bobrow, aktywny na tym forum.

CNC_POMPY_CIEPLA
07-01-2018, 21:02
Witam
Niestety może OZC to za dużo powiedziane, dostawca dobrał mi moc po wywiadzie ze mną ;).
Czy pompa np przy -30C wyłączy się zupełnie czy będzie działać tylko z mniejszą mocą, a pomoże jej grzałka?
Jaki ewentualnie model T-CAP musiał bym wybrać 9kw

Dobór wg. OZC nie zaszkodzi ale zazwyczaj przy zwykłej stodole różnice są +/- 1kW
zrób sobie oszacowanie na stronie: http://cncpompyciepla.pl/kalkulator/ i zobacz ile Ci wyjdzie na CO.
niektórzy instalatorzy dobierają na oko przez zamknięte oko.

tomkam
10-01-2018, 18:28
Od 4 dni zaczalem dopiero grzac, startowalem z 13 stopni w domu. Teraz mam 18 i tak sie utrzymuje juz od 2dni. Pompe mam TCAP 1fazowy generacji F. Dom jeszcze nie zamieszkaly, aczkolwiek juz docieplony finalnie wraz z drzwiami itp. itd. Pompa dobierana na podstawie OZC od Asolta..Dopiero zaczynam zabawe z pompa takze jade na ustawieniach jakie ustawil mi instalator. Mam pare pytan do bardziej zaawansowanych uzytkownikow:

1. Ile czasu zajelo wam uzyskanie temp docelowej (21-22 stopnie)?
2. Jak duzy pobor mocy macie dzienny? Wg wskazania na pompie w przeciagu 15-16h pobral mi 46kwh! Obawiam sie, ze zbankrutuje :)
3. W domu podlogowka 100%, bez zadnej automatyki. Rotametry rozkrecone na maxa i martwia mnie przeplywy. Lacznie 27 petli w domu i na kazdej maksymalny przeplyw 1l/min. Co polecacie? Zadnego bufora nie mam...
4. Czy cos jeszcze moge zrobic aby poprawic temp w domu i ilosc zuzytego pradu? :)
5. Tak przyszlosciowo jaki sterownik polecacie bezprzewodowy do tej pompy? Planowalem zakup Euroster Q7TXRXGW, ale nie wiem czy to dobry wybor

Prosze o jakies porady...

plusfoto
10-01-2018, 18:56
5. Tak przyszlosciowo jaki sterownik polecacie bezprzewodowy do tej pompy? Planowalem zakup Euroster Q7TXRXGW, ale nie wiem czy to dobry wybor

Prosze o jakies porady...
Sterownik to masz przy pompie. W domu możesz ewentualnie zamontować termostat. Ja mam salusa rt510 przewodowego jest też wersja bezprzewodowa.

link2jack
10-01-2018, 20:57
Od 4 dni zaczalem dopiero grzac, startowalem z 13 stopni w domu. Teraz mam 18 i tak sie utrzymuje juz od 2dni. Pompe mam TCAP 1fazowy generacji F. Dom jeszcze nie zamieszkaly, aczkolwiek juz docieplony finalnie wraz z drzwiami itp. itd. Pompa dobierana na podstawie OZC od Asolta..Dopiero zaczynam zabawe z pompa takze jade na ustawieniach jakie ustawil mi instalator. Mam pare pytan do bardziej zaawansowanych uzytkownikow:

1. Ile czasu zajelo wam uzyskanie temp docelowej (21-22 stopnie)?
2. Jak duzy pobor mocy macie dzienny? Wg wskazania na pompie w przeciagu 15-16h pobral mi 46kwh! Obawiam sie, ze zbankrutuje :)
3. W domu podlogowka 100%, bez zadnej automatyki. Rotametry rozkrecone na maxa i martwia mnie przeplywy. Lacznie 27 petli w domu i na kazdej maksymalny przeplyw 1l/min. Co polecacie? Zadnego bufora nie mam...
4. Czy cos jeszcze moge zrobic aby poprawic temp w domu i ilosc zuzytego pradu? :)
5. Tak przyszlosciowo jaki sterownik polecacie bezprzewodowy do tej pompy? Planowalem zakup Euroster Q7TXRXGW, ale nie wiem czy to dobry wybor

Prosze o jakies porady...

1. Ciężko odpowiedzieć. U mnie pompa wystartowała we wrześniu i sobie pukala utrzymując 18*C dopuki się nie wprowadzilismy. Dziś rozmawiałem z kolegą któremu podłączono w grudniu gaz i start z temp 6*C do 19 kosztował go 700zl. Nie wiadomo jak u ciebie z wilgocią... Jaka wentylacja?
2. U mnie nie ma zimy. Od początku sezonu chyba 2 razy miałem temp zew poniżej 5*C. Średnia za grudzień o ile dobrze pamiętam to 17kwh, styczeń widzę że do tej pory podobnie. Wyniki z cwu.
3. Może zwiększyć bieg pompy obiegowej? U mnie jest na 5 z 7.
4. Czekać aż się ustabilizuje.
5. Mam eurostera Q7. Mi pasuje. Łatwy do obsługi.

tomkam
11-01-2018, 04:28
link2jack dziekuje za odpowiedz. W domu bedzie rekuperacja, wszystko juz zamontowane, ale jeszcze nie uruchomiona...Temperatury u mnie tez caly czas na plus tylko to zuzycie pradu, mam nadzieje, ze sie unormuje. Dom juz budowany od 4 lat takze zdazyl przeschnac aczkolwiek spodziewam sie, ze ten pierwszy sezon bedzie najciezszy.

agb
11-01-2018, 08:44
27 pętli po 1l/min to 27*60 = 1620. Więc powyżej wymaganego 1500l/h przez Panasonica.

mkm silesia
11-01-2018, 20:52
jak zwykle bzdury piszesz czy zawyża czy zaniża zależy czy napięcie niższe czy wyższe od 230V

plusfoto
11-01-2018, 21:28
mkm ale o co chodzi?:(

Radeks44
12-01-2018, 07:27
Cześć Koledzy,

Podobnie jak arczello mam od XI ub.r wystartowaną pompę WH-SDC09H3E5 / WH-UD09HE5.
Kilka banalnych pytań laika:
1. czy włączenie trybu praca cicha powoduje jakieś konskwencje np. mniejsza wydajność, większy pobór energii?
2. jaka min odległość "pleców" spręzarki od ściany budynku; początkowo miałem 5cm, teraz fachowcy odsunęli i jest ok.15cm?
3. mam wieszak na ścianie budynku, z tego co widzę nie podłożyli pod sprężarkę żadnych gum i pewnie poprzez to jest głośno w domu, jakie podkładki/gumy polecacie?
4. jak sprawdzić faktyczną wydajność pompy i jaka powinna być ona optymalna, aby móc być pewnym, że montaż i ustawienia instalatora są prawidłowe?

Dzięki bardzo i pozdrawiam
Radek

posky
13-01-2018, 09:12
[Witam,

może coś doradzicie, bo mam problem z błędem h70. Od razu nadmienię, że pompa jest na jednej fazie, a grzalka na osobnej. Obie nieobciążone jesli nie liczyć kilku lamp roboczych led w budynku.
świeża instalacja SDC 9 KW 1 faza, twa proces uruchamiania podlogówki . Krzywa ustawiona przez instalatora -15/35\+15/25. Na początku odkrecone tylko 2 krótkie pętle i 2 po ok 100 m. Pompa dość szybko dawła 25st a na powrocie 18 max. 20, ale tu już wspierała sie grzałką. Na początku było ok, ale po kilku godzinach pracy na tych 4 pętlach coraz trudniej było z tymi 25 stopniami, a 18 na powrocie się ustabilizowało. Wsparcie grzałką zamieniło się na pracę głównie w oparciu o nią. Spadła liczba defrostów. Aż w końcu wywaliła zabezpieczenie grzałki u siebie, różnicówkę i stanęła. Próby restartu kończyły się tak samo: pół godz pracy standardowej max wy20/we17 próba dogrzania grzałką, brak defrostu i finito. Bezpiecznik, różnicówka i h70. Instalator póki co nie ma pomysłu. Kazał wyłączyć pompę.

Andrzej5101
13-01-2018, 09:28
posky .
Żeby PC wystartował bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;
......> 25 C na zasilaniu; > 20 C na powrocie ,
Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, to temperatura powrotu > 27 C

13-01-2018, 09:29
Ciekawy ten blad - u mnie wczoraj o 22 to samo wywalilo. Domniemam ze zbyt wychlodzila sie woda w podlodze. U mnie natomiast PC nigdy grzalki nie uzywa. Przynajmniej w jej sterowniku jak sprawdzalem to 0 godzin uzycia. Rano pojechalem na budowe, zresetowalem PC bezpiecznikiem, odpalilem tykko parter i smiga od 2 godzin i bije temp.

Mialem tez te bledy kilka razy jak odpalalem PC - wywnioskowalem ze jest zbyt zimna woda i za duzo otwartych petli. Otwieralem pokoleii i ponad msc bledu nie bylo az do wczoraj. W domu temp waha sie w granicach 10-12 stopni. Wczoraj spadlo ponizej 10 i zastanawiam sie czy to nie jest przypadkiem jakis zaprogramowany blad zeby PC nie chodzila na maxa na takiej ilosci petli bo po prostu nie da rady.

Moze jakis instalator sie wypowie ? Ja do swojego drynde w poniedzialek.

plusfoto
13-01-2018, 09:57
posky .
Żeby PC wystartował bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;
......> 25 C na zasilaniu; > 20 C na powrocie ,
Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, to temperatura powrotu > 27 C

Andrzej to ja mam chyba jakiś wadliwy egzemplarz.

Andrzej5101
13-01-2018, 10:17
Andrzej to ja mam chyba jakiś wadliwy egzemplarz.
Dobrze, że jesteś świadomy tego stanu.
Odpowiedź Twoja nic nie wniosła dla kolegi posky .

posky
13-01-2018, 10:46
posky .
Żeby PC wystartował bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;
......> 25 C na zasilaniu; > 20 C na powrocie ,
Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, to temperatura powrotu > 27 C

Pewnie przyczyną jest niska temperatura powrotu. Tyle że:
1.Czytalem, że min temperatura powrotu by pompa działała to 18 stopni.
2. Nie ma problemu, by osiągnąć ten cel wspierała się grzałką - co jakis czas skutecznie to robiła
3. Może ostatecznie chodzić jeśli musi na samej grzałce by osiągnąć wystarczającą dla defrostów temperaturę powrotu, tyle że wywala zabezpieczenia jak pisałem
4.. By osiągnąć 27 na powrocie musi u mnie upłynąć pewnie trochę czasu bo wylewki zimne.

Jako że jednostka zewnętrzna jest zalodzona to sam dokonam jej defrostu z wykrzystaniem cieplej wody. Zostawię tylko 2 krotkie pętle i zobaczę co dalej. Zastanawiam się tylko czy muszę jakoś zmienić krzywą czy zostawić jak jest? I co z obiegowką? Instalator ustawił ją na maxa. A to przy 2 pętlach chyba trochę bez sensu.

Dzięki za Wasze podpowiedzi.

plusfoto
13-01-2018, 12:09
Pamiętaj tylko że przepływ na tych pętlach nie może być mniejszy niż 12l/min bo wywali Ci błąd przepływu. Na dwóch pętlach masz marne szanse aby to uzyskać. Optymalny to 25,5 l/min. W wersji H ustawiasz tylko max przepływ powyżej którego obiegówka się nie wkręci. Sama moduluje sobie prędkość w zależności od potrzeb. Spróbuj zablokować grzałkę. W ustawieniach masz możliwość ustawienia temp. przy której może ona się uruchomić. U mnie jak dobrze pamiętam jest -15

plusfoto
13-01-2018, 12:15
Dobrze, że jesteś świadomy tego stanu.
Odpowiedź Twoja nic nie wniosła dla kolegi posky .

Wniosło. Bo podajesz błędne informacje.

Andrzej5101
13-01-2018, 16:52
Pewnie przyczyną jest niska temperatura powrotu.
Poczytaj jak poradził sobie mcyper ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page603

posky
14-01-2018, 09:25
Dzięki za linka.
Pomysł z zastosowwniem ciepła ze zbiornika CWU przy podniszeniu temperatury podłogówki chodził mi po głowie, a tu widzę, że jest stosowany. Dla mnie będzie to rozwiązanie backupowe, bo po serii testów z instalatorem na telefonie wyszło na to, że jest problem z grzałką. Czeka mnie więc serwis i chuchanie na posadzki :) by woda w podłodze nie zmieniła stanu na stały :)

Andrzej5101
14-01-2018, 10:27
Wsparcie grzałką zamieniło się na pracę głównie w oparciu o nią. Spadła liczba defrostów. Aż w końcu wywaliła zabezpieczenie grzałki u siebie, różnicówkę i stanęła. Próby restartu kończyły się tak samo: pół godz pracy standardowej max wy20/we17 próba dogrzania grzałką, brak defrostu i finito. Bezpiecznik, różnicówka i h70. Instalator póki co nie ma pomysłu. Kazał wyłączyć pompę.
Zobacz tu; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?258058-Panasonic-Aquarea-Seria-H-parametry-wszytstkich-modeli-z-nowej-serii-%C5%82%C4%85cznie-z-T-CAP/page5

plusfoto
14-01-2018, 10:39
Dzięki za linka.
Pomysł z zastosowwniem ciepła ze zbiornika CWU przy podniszeniu temperatury podłogówki chodził mi po głowie, a tu widzę, że jest stosowany. Dla mnie będzie to rozwiązanie backupowe, bo po serii testów z instalatorem na telefonie wyszło na to, że jest problem z grzałką. Czeka mnie więc serwis i chuchanie na posadzki :) by woda w podłodze nie zmieniła stanu na stały :)
Zrobisz jak uważasz bo to twoja pompa. Jak dla mnie nie masz żadnego problemu z grzałką. Na twoim miejscu bym zrobił tak:
1. W menu instalatora/ustawienie działania ustawił bym temp zew. dla włączenia grzałki na -10
2. odkręcił wszystkie rotametry na ful
3. odkręcił minimum trzy pętle tak aby zapewnić minimalny przepływ około 13 -15l/min najlepiej jak najbliżej rozdzielacza i w pomieszczeniach w których najszybciej masz możliwość ustabilizowania temp. wylewki oraz aby zapewnić minimalny zład wody nie koniecznie najkrótsze. Z mojej obserwacji będzie to raczej na górze.
3. poczekał na ustabilizowanie się temp. powrotu na poziomie 22 stopni
4. odkręcał po jednej pętli za każdym razem czekając na ustabilizowanie się temp. powrotu.

posky
14-01-2018, 12:37
plusfoto,
Twój pomysł jak najbardziej do zastosowania. Tyle że tak czy siak grzałkę muszą sprawdzić bo każda próba jej włączenia kończy sie wywaleniem zabezpieczeń.
Problem podstawowy jest taki, że póki co nie osiągnąłem na powrocie nawet 20 stopni a pompa chce ruszyć z defrostem i nie ma jak, bo sięga po grzałkę i wywala bezpieczniki.

Rotametry mam otwarte. Pętle otwarte daja możliwość przepływu ok 20 l/m. Nie wyskakuje błąd przepływu.

plusfoto
14-01-2018, 12:53
Chce bo ma zezwolenie na użycie grzałki. Jak zablokujesz to pójdzie bez grzałki i zrobi defrost gazami. A grzałka się przegrzewa bo ma za mało czynnika w obiegu. Masz przy tych pętlach przy dobrych wiatrach niecałe 30l.

posky
14-01-2018, 20:27
Nie wiem czy nie popelniam błędu. Otworzylem 4 petle w sumie 300 metrów podlogówki. Dało mi to przepływ 15 l/m. Ale nie wiem, czy nie za mało wody w obrocie. Mimo przesunięcia granicy włączania grzałki na -10 raz wywaliło mi zabezpieczenie i roznicowkę. Wyskoczył błąd h70. Może powinienem otworzyć 2 pętle więcej a prędkość przepływu zmniejszyć na pompie? Generalnie pompa pracowała 3 godz aż ostatecznie pojawił się błąd h70 i wszystko stanęło. Zanim tak się stało pompa mozolnie w tempie 1,5 stopnia na godzinę podnosiła temperaturę. Jutro cd. walki :)

plusfoto
14-01-2018, 20:43
Jaką masz temp. zasilania oraz powrotu oraz czy już czyściłeś filtr po uruchomieniu pompy? Grzałka z tego co pamiętam może się uruchomić bez względu na ustawienia jeśli temp, zasilania po określonym czasie nie osiągnie bodajże 10 stopni. 300 m rurki to około 35l spróbuj dołożyć jeszcze jedną pętlę a prędkość ustaw na standart 25,5 l/min.

posky
14-01-2018, 20:49
Temp zasilania mialem dziś max 14 stopni powrot 10-11.Filtr czyszczony.

plusfoto
14-01-2018, 21:00
To szkoda że przerwałeś grzanie. Do jutra zwłaszcza w tych temp, na tyle się wychłodzi że będziesz zaczynał od nowa. Było odczekać z pół godziny skasować błąd i ponownie uruchomić. W tym układzie nic nie dokładaj.
P.S. Jako skasowanie błędu miałem na myśli jego reset. Jak zamknęło Ci się już to okienko z błędem to możesz to zrobić z poziomu menu podręcznego.

posky
14-01-2018, 21:15
Pewnie tak, ale obawiam sie, że błąd h 70 zatrzymałby proces grzania w nocy i tak musiałbym zaczynać wszystko od początku. Przepływ ustawiony na 25,5 przez instalatora przy wszystkich otwartych pętlach. Potem były zamykane wszystkie i obecne 15 l/m wynika z tych otwartych.

plusfoto
14-01-2018, 21:39
Nie zmieniaj nic. Startuj dalej. Była szansa że po następnych 2-3 godzinach pompa nawet by nie próbowała załączyć grzałki.

Zwibel
15-01-2018, 10:15
Dobór wg. OZC nie zaszkodzi ale zazwyczaj przy zwykłej stodole różnice są +/- 1kW
zrób sobie oszacowanie na stronie: http://cncpompyciepla.pl/kalkulator/ i zobacz ile Ci wyjdzie na CO.
niektórzy instalatorzy dobierają na oko przez zamknięte oko.
Według podanej strony zapotrzebowanie wychodzi mi 5,7KW + CWU 2KW. Iść w T-CAPa droższego o około 6 tyś czy zostać przy jednostce standartowej 1fazowej 9KW. Obawiam się że 7kW może być za mało.

Andrzej5101
15-01-2018, 13:49
Jestem z okolic Jeleniej Gory i potrafi byc u nas zimniej niz w innych czesciach kraju.
Czy jak bedzie mroz 25 stopni to jest szansa że pompa ogrzeje mi dom ?
W nowo budowanym domku, według wyliczenia potrzebuję 5,9 kW z CWU.
Według podanej strony http://cncpompyciepla.pl/kalkulator/ zapotrzebowanie wychodzi mi 5,7 kW + CWU 2 kW.
Iść w T-CAPa droższego o około 6 tyś czy zostać przy jednostce standartowej 1 fazowej 9 kW. Obawiam się że 7 kW może być za mało.

Zrób OZC profesjonalne ( kolega asolt ) dla temp.wewnętrznej 23 C dla Twojej lokalizacji i będziesz wiedział na czym stoisz.
Oprócz mocy cieplnej w kW, potrzebne jest zapotrzebowanie na ciepło w kWh/rok, które określi Tobie koszty eksploatacyjne budynku
dla CO w sezonie grzewczym .

Poczytaj tematy w mojej stopce.

tomkam
15-01-2018, 16:37
A czy mozecie doradzic jakis termostat bezprzewodowy z mozliwoscia sterowania przez WiFi, ktory bedzie kompatybilny z TCAPem 1 fazowym z generacji "F"?

Czy u Was takze jest tak, ze temp wody na wylocie ma np. 34 stopnie. Wlacza sie odszranianie i w mgnieniu oka temp schodzi do 25? Od paru dni walcze z podbiciem temp w domu, na razie osiagnalem 19 stopni i nie moge rozgrzac bardziej. Dzisiaj krzywa zmieniona na -15/45 dla +15/30 tak mi polecil moj instalator...zobaczymy co to bedzie...

adam101pl
15-01-2018, 18:00
A czy mozecie doradzic jakis termostat bezprzewodowy z mozliwoscia sterowania przez WiFi, ktory bedzie kompatybilny z TCAPem 1 fazowym z generacji "F"?

Czy u Was takze jest tak, ze temp wody na wylocie ma np. 34 stopnie. Wlacza sie odszranianie i w mgnieniu oka temp schodzi do 25? Od paru dni walcze z podbiciem temp w domu, na razie osiagnalem 19 stopni i nie moge rozgrzac bardziej. Dzisiaj krzywa zmieniona na -15/45 dla +15/30 tak mi polecil moj instalator...zobaczymy co to bedzie...

Ja używam Evohome firmy Honeywell, pięć stref, prosta aplikacja. Do tego Intesishome do sterowania samą pompą. Często jesteśmy poza domem.

posky
15-01-2018, 21:56
No i poszła. Dzięki za podpowiedzi, bo rozpędzam ją tak jak doradzacie - powoli. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że padła grzałka. W Panasie nie mogli uwierzyć, więc miałem wizytację przedstawiciela . Okazuje się, ze to pierwszy przypadek w PL i jeden z pierwszych w EUR, że spaliła się grzałka. I zabrali ją do zbadania: dlaczego zabezpieczenia nie zadziałały? Teraz czeka mnie suszenie chałupy...

PaRa
15-01-2018, 22:32
Pytanie do bardziej doświadczonych, co powinienem zrobić aby w domu było trochę cieplej wieczorem, o jakiś 1 C ?

- grzać dłużej, poza godzinami G12 W
- podnieść tem. na krzywej grzewczej
- pobawić się przepływami na rozdzielaczu

gpiecyk
15-01-2018, 22:43
aż się zalogowałem z wrażenia, to kiedy wymiana tej niespranej grzałki?? znając życie ze 3-4 tygodnie, o ile zostanie uznane na gwarncji... byłem prawie zdecydowany na panasa, gdyż masa pozytywnych informacji, na tym forum i innych, a teraz sam nie wiem...

wihajster
15-01-2018, 22:47
aż się zalogowałem z wrażenia, to kiedy wymiana tej niespranej grzałki?? znając życie ze 3-4 tygodnie, o ile zostanie uznane na gwarncji... byłem prawie zdecydowany na panasa, gdyż masa pozytywnych informacji, na tym forum i innych, a teraz sam nie wiem...
Zabrzmiało jak trolling.
Pierwszy przypadek w PL, w czym ty widzisz problem?
Wymienią i będzie OK.

Problem to mieli inni, bujając się w sądach kilka lat, nie mając pompy w domu...

gpiecyk
16-01-2018, 07:03
dlaczgo trolling? cały czas się zastanawiam czy pompa ciepła czy pellet i znajomi przestrzegają mniej iż popa może być droższa w naprawie, zwłaszcza po gwarancji. A ponieważ budowa domu to dla mnie, jak i pewnie innych to inwestycja życia, szukam informacji o awariach pomp ciepła, nie tylko konkretnie panasonica ale ogólnie.

No nic zobaczymy jak rozwinie się sytuacja u kolegi z tą grzałką.

map78
16-01-2018, 08:17
dlaczgo trolling? cały czas się zastanawiam czy pompa ciepła czy pellet i znajomi przestrzegają mniej iż popa może być droższa w naprawie, zwłaszcza po gwarancji. A ponieważ budowa domu to dla mnie, jak i pewnie innych to inwestycja życia, szukam informacji o awariach pomp ciepła, nie tylko konkretnie panasonica ale ogólnie.

No nic zobaczymy jak rozwinie się sytuacja u kolegi z tą grzałką.

Bierz pelet, tam nic nie ma prawa się zepsuć ;) I jaka wygoda ;)

posky
16-01-2018, 09:05
tak jak napisałem - pompa działa czyli grzałka wymieniona od ręki po przeprowadzeniu śledztwa "dlaczego się spaliła" czyli pewnie czy w tym nie maczał palców inwestor ? :) Jako właściciel pompy, w której padło coś "poważniejszego" i to na samym starcie przygody z PC - stwierdzam, że w pelet nie wszedłbym nigdy: nie chciałoby mi się targać worów (młodszy nie będę a siłownię wolę sobie serwować z przyjemności niż z obowiązku), interwencja serwisowa sprawna i skuteczna co jest tylko na plus, a argument kosztów czy serwisu "po gwarancji" jest poza dyskusją bo np. skąd wiesz czy Twój producent kotła na pelet nie zaprzestanie ich produkcji w miesiąc po Twoim zakupie, bo się przebranżowi na pompy ciepła? I zostawi swoich klientów w ogóle bez serwisu i części? Inwestycja życia moim zdaniem to jest w ziemię czy mury - na pewno nie w piec taki czy siaki. Ale to ma się nijak do wątku o PC Panasa :)

idaredy2017
16-01-2018, 09:23
Panowie potrzebna informacja. Czy ktoś posiada dokumentację dotyczącą parametrów elektrycznych wejść i wyjść płyty głównej? Oraz informacje na temat logiki pracy wyjścia extra pump ? Mam instalację ze sprzęgłem i aktualnie brak dodatkowych sterowników, chciałbym sterować dodatkową pompą obiegową tylko w czasie pracy pompy (praca tylko w T2 ze względu na to, że nie mieszkam). T-CAP wersja H.

plusfoto
16-01-2018, 09:39
dlaczgo trolling? cały czas się zastanawiam czy pompa ciepła czy pellet i znajomi przestrzegają mniej iż popa może być droższa w naprawie, zwłaszcza po gwarancji. A ponieważ budowa domu to dla mnie, jak i pewnie innych to inwestycja życia, szukam informacji o awariach pomp ciepła, nie tylko konkretnie panasonica ale ogólnie.

No nic zobaczymy jak rozwinie się sytuacja u kolegi z tą grzałką.
Zwłaszcza że ta grzałka jest tam potrzebna jak umarłemu kadzidło.
U mnie załączyła się jeden raz przy samym uruchamianiu w podobnych warunkach jak przez ostatnie kilka dni może na 15 min. (22 grudnia 2016), potem została odcięta przez ustawienie na -15 i do tej pory nawet nie drgnęła. A bywało w styczniu ubiegłego roku i -22.

tomkam
16-01-2018, 12:09
Wracajac jeszcze raz do tematu regulatorow, czy ktos uzywal/orientuje sie czy jest mozliwa obslugi TCAPA poprzez regulator SALUS iT-500 badz RT310i. Czym one w ogole sie roznia skoro oba sa internetowe?

plusfoto
16-01-2018, 12:41
Wyglada na to że oba są do d....y bo mają niezmienną histerezę 1 stopień.
Ostatnio mocno się reklamuje warmatec tylko pytaj o wersję beznapięciową.

Andrzej5101
16-01-2018, 13:46
Zwłaszcza że ta grzałka jest tam potrzebna jak umarłemu kadzidło.
U mnie załączyła się jeden raz przy samym uruchamianiu w podobnych warunkach jak przez ostatnie kilka dni może na 15 min. (22 grudnia 2016), potem została odcięta przez ustawienie na -15 i do tej pory nawet nie drgnęła. A bywało w styczniu ubiegłego roku i -22.
Tak może pisać ten co ma ; całkowitą stratę ciepła 5112 W a pompę o mocy 9 kW przy - 20 C i grubą wylewkę.

plusfoto
16-01-2018, 14:15
Częściowo masz rację:). Gdybym założył 5 to może z 20 godzin w zeszłym roku bym przejechał z grzałką. Ale II taryfa była by marzeniem. Jest 9 bo właśnie II taryfą byłem zainteresowany.

gpiecyk
16-01-2018, 19:56
to super że się tak skończyło. Jeden w instalatorów oferujący pompy Nibe przekonywał mnie do swojej oferty twierdząc iż u Panasa słabo z serwisem a tu takie zaskoczenie. Buduje dom pod Warszawą i podobnie jak w lubelskim ciężko tu o kumatego instalatora. Nawet kiedyś z paroma rozmawiałem i ich wiedza była mniejsza od mojej, a ja czytałem tylko to forum :-) a jak widać jednak odległość do firmy instalacyjnej też jest ważna - sądząc po szybkości reakcji.

Odnośnie peletu oczywiście że wolałbym pompę, jednak boje się iż kiedyś w przypadku awarii któryś ze znajomych powie 'a nie mówiłem...'

PaRa
16-01-2018, 22:59
to super że się tak skończyło. Jeden w instalatorów oferujący pompy Nibe przekonywał mnie do swojej oferty twierdząc iż u Panasa słabo z serwisem a tu takie zaskoczenie. Buduje dom pod Warszawą i podobnie jak w lubelskim ciężko tu o kumatego instalatora. Nawet kiedyś z paroma rozmawiałem i ich wiedza była mniejsza od mojej, a ja czytałem tylko to forum :-) a jak widać jednak odległość do firmy instalacyjnej też jest ważna - sądząc po szybkości reakcji.

Odnośnie peletu oczywiście że wolałbym pompę, jednak boje się iż kiedyś w przypadku awarii któryś ze znajomych powie 'a nie mówiłem...'

Najbardziej na pompach znają się Ci co ich nie mają, ale znajomy znajomego ma i strasznie narzeka. Ja zbudowałem dom jeszcze dalej od Warszawy, a firma instalująca jest z Siedlec i wyobraź sobie że z tym żyję, mieszkam a życie toczy się dalej. Jedyny minus, że moim kryterium wyboru nie była cena a opinie forumowiczów i kompleksowość oferty.

gpiecyk
17-01-2018, 09:27
Siedlce to jeszcze nie tak daleko. Jakiś czas temu znajomemu jakaś firma ze Szczecina zaśpiewała 700 zł za przegląd pogwarancyjny, i to nie wiem czy to nie był koszt samego dojazdu i noclegu dla pracowników + usługa dodatkowo płatna...

Gdzieś wyczytałem,nie pamiętam czy tu czy w Twoim dzienniku budowy, iż dostałeś dofinansowanie do pompy ciepła. To z gminy? Czy instalator Ci coś z tym pomógł czy samemu wszystko załatwiałeś?? Jeżeli tak poproszę o namiary w wiadomości prywatnej.

agb
17-01-2018, 09:56
W pow. piaseczyńskim ostatnio CNC montował PC Panasonica. Odezwij się do niego to Ci może namiary na klienta da. Poza tym instalator nie musi być serwisantem.

plusfoto
17-01-2018, 11:11
Siedlce to jeszcze nie tak daleko. Jakiś czas temu znajomemu jakaś firma ze Szczecina zaśpiewała 700 zł za przegląd pogwarancyjny, i to nie wiem czy to nie był koszt samego dojazdu i noclegu dla pracowników + usługa dodatkowo płatna...

Gdzieś wyczytałem,nie pamiętam czy tu czy w Twoim dzienniku budowy, iż dostałeś dofinansowanie do pompy ciepła. To z gminy? Czy instalator Ci coś z tym pomógł czy samemu wszystko załatwiałeś?? Jeżeli tak poproszę o namiary w wiadomości prywatnej.

Powiedz znajomemu aby Ci pokazał fakturę. A jak jej nie ma to niech nie pieprzy głupot. Przez takie abo znajomy znajomemu coś powiedział rodzą się niesamowite ballady.

posky
18-01-2018, 08:10
u mnie interweniował instalator z Siedlec.

Jinikao
18-01-2018, 18:31
Witam, elektryk pracuje na budowie i zastanawiamy się, jak połączyć pompe T-Cap z jakimś sterownikiem, chce aby to był sterownik przewodowo łączony z jednostką wewnetrzną, i jakie kable mam przygotować, czy panasonic ma jakieś dedykowane, czy lepiej kupić innej firmy, jakieś czujniki ciepła dac? np w podłogówce zalane? pokojowe, czy te sterowniki mają już je wbudowane, Wiem, że chce gotowej odpowiedzi, ale nie wiem jak zacząć szukac tych odpowiedzi w czeluściach internetu, dlatego potrzebuję łopatologicznej odpowiedzi, dla laika. /
Pozdrawiam

PaRa
18-01-2018, 18:55
Siedlce to jeszcze nie tak daleko. Jakiś czas temu znajomemu jakaś firma ze Szczecina zaśpiewała 700 zł za przegląd pogwarancyjny, i to nie wiem czy to nie był koszt samego dojazdu i noclegu dla pracowników + usługa dodatkowo płatna...

Gdzieś wyczytałem,nie pamiętam czy tu czy w Twoim dzienniku budowy, iż dostałeś dofinansowanie do pompy ciepła. To z gminy? Czy instalator Ci coś z tym pomógł czy samemu wszystko załatwiałeś?? Jeżeli tak poproszę o namiary w wiadomości prywatnej.

U mnie procedura wyboru instalatora wygladała tak :

- na stronie Panasonic znalazłem autoryzowanych dystrybutorów, i zadzwoniłem do najbliższego, w moim przypadku Otwock, zostawiłem do siebie kontakt
- zadzwonił do mnie p. Jakub z Ekosed, podałem mu dane potrzebne do wyliczeń, otrzymałem wycenę i wyliczenia ( moja budowa była na etapie płyty fundamentowej )
- sprawdziłem firmę w internecie, odwiedziłem forumowicza u którego ta firma zainstalowała pompę, wystawił pozytywną opinię
- zdecydowałem się na współpracę, Ekosed załatwił papiery potrzebne do złożenia wniosku w http://www.wfosigw.pl/, sam złożyłem dokumenty na Ogrodowej 2 dnia naboru.
Sprawa trwała długo, musiałem wprowadzić poprawki we wniosku, poprawione dokumenty dostałem z Siedlec następnego dnia. Wniosek składałem na początku kwietnia, decyzję chyba we wrześniu a przelew na konto w listopadzie. Firma wykonała u mnie też ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną, fotowoltaika moim zdaniem nie miała sensu ekonomicznego w moim przypadku tym bardziej że budowałem bez kredytu i oszczędności się kończyły.

plusfoto
18-01-2018, 19:48
Witam, elektryk pracuje na budowie i zastanawiamy się, jak połączyć pompe T-Cap z jakimś sterownikiem, chce aby to był sterownik przewodowo łączony z jednostką wewnetrzną, i jakie kable mam przygotować, czy panasonic ma jakieś dedykowane, czy lepiej kupić innej firmy, jakieś czujniki ciepła dac? np w podłogówce zalane? pokojowe, czy te sterowniki mają już je wbudowane, Wiem, że chce gotowej odpowiedzi, ale nie wiem jak zacząć szukac tych odpowiedzi w czeluściach internetu, dlatego potrzebuję łopatologicznej odpowiedzi, dla laika. /
Pozdrawiam
Jeśli ma być przeniesiony z pompy panasonica to potrzebny jest przewód minimum 2* 1,5 mm2 linka. Cieńszy może powodować zakłócenia na sterowniku i błędne odczyty. Do innych regulatorów wystarczy 2* 1 mm2.

Pablo_11
18-01-2018, 20:07
A skoro o problemach (model SDC09H3E8 ).
Z racji tego, że budowa nieco się obsunęła i nie bardzo miałem ochotę grzać pustostanu ustawiłem programator na nocne grzanie. Wszystko było OK dopóki nie przyszły mrozy. W tej chwili grzanie podłóg w ogóle nie chciało ruszyć - w przypadku wody temperatura na wyjściu rosła prawie natychmiast.
Po konsultacji z instalatorem okazało się, że pompa nie będzie pracować jeśli na powrocie będzie mniej niż 15 st.C. Aby to uzyskać zalecił zamknięcie prawie wszystkich pętli. Tak też zrobiłem, trochę podziało, zagrzało ale w pompie zaczął się dziwny proces skutkujący tym, że powrocie temperatura wzrosła do 20-stu paru stopni przy temp. zasilania 10 (w wewnętrznym obiegu pompy). Trochę się wystraszyłem tego i wyłączyłem pompę. Po jej włączeniu temperatura na wyjściu zaczęła rosnąć. Ale pompa zbuntowała się zbyt niskim przepływem. Zrobiłem restart, ale już nie ruszyło. Po długich bojach z otwieraniem 1-2 pętli udało mi się uzyskać 21 wyjście/17 powrót.
Pytanie - co robić dalej, aby nagrzać dom, bo dwie pętle to raczej za mało.

Jinikao
18-01-2018, 20:25
Jeśli ma być przeniesiony z pompy panasonica to potrzebny jest przewód minimum 2* 1,5 m2 linka. Cieńszy może powodować zakłócenia na sterowniku i błędne odczyty. Do innych regulatorów wystarczy 2* 1 m2.

To ten orginalnie wbudowany, można zdemontować i go zabudować w innym miejscu? tego nie wiedzialem,

Pablo_11
18-01-2018, 20:42
Można zdemontować, przeciągnąć przewód, przenieść do innego pomieszczenia a otwór zaślepić będącą w zestawie nakładką.
Na pewno nie przewodem 2*1,5 m2. Nawet 1,5 mm2 to dla mnie kosmos. Producent w instrukcji mówi o min. 0,3 mm2. Wg mnie 2*0,75 mm2 to świat i ludzie. Tak przynajmniej jest w modelach SDC

plusfoto
18-01-2018, 20:58
To przenieś tylko nie narzekaj potem potem że zaniża Ci odczyty poboru prądu albo nie możesz skalibrować czujników lub występują inne zakłócenia w pracy pompy.
A i dobrze by było gdyby ten przewód był z ekranem.
P.S. I tak dodatkowo weź do ręki oryginalny i zobacz jak wygląda. Pamiętaj że ma on zaledwie 0,5 m a ty będziesz miał z 5 jak nie lepiej. Napięcie na zaciskach buja się między 15 a 17 V bo tym są przekazywane wszystkie dane.

Pablo_11
18-01-2018, 21:01
Tak, zrobię to bo nie będę biegał do garażu sprawdzać ustawienia. Jak coś będzie nie halo, dam znać. Przewodu 2*1,5 m2 na pewno nie dam :)

plusfoto
18-01-2018, 21:03
Już poprawiłem tak że jest OK.

CNC_POMPY_CIEPLA
19-01-2018, 06:08
A skoro o problemach (model SDC09H3E8 ).
Z racji tego, że budowa nieco się obsunęła i nie bardzo miałem ochotę grzać pustostanu ustawiłem programator na nocne grzanie. Wszystko było OK dopóki nie przyszły mrozy. W tej chwili grzanie podłóg w ogóle nie chciało ruszyć - w przypadku wody temperatura na wyjściu rosła prawie natychmiast.
Po konsultacji z instalatorem okazało się, że pompa nie będzie pracować jeśli na powrocie będzie mniej niż 15 st.C. Aby to uzyskać zalecił zamknięcie prawie wszystkich pętli. Tak też zrobiłem, trochę podziało, zagrzało ale w pompie zaczął się dziwny proces skutkujący tym, że powrocie temperatura wzrosła do 20-stu paru stopni przy temp. zasilania 10 (w wewnętrznym obiegu pompy). Trochę się wystraszyłem tego i wyłączyłem pompę. Po jej włączeniu temperatura na wyjściu zaczęła rosnąć. Ale pompa zbuntowała się zbyt niskim przepływem. Zrobiłem restart, ale już nie ruszyło. Po długich bojach z otwieraniem 1-2 pętli udało mi się uzyskać 21 wyjście/17 powrót.
Pytanie - co robić dalej, aby nagrzać dom, bo dwie pętle to raczej za mało.

wymuszasz pracę grzałki na początku by rozgrzać przy małym przepływie, ale to potrwa.

Pablo_11
19-01-2018, 06:20
wymuszasz pracę grzałki na początku by rozgrzać przy małym przepływie, ale to potrwa.Przyciskiem z ikoną z menu podręcznego czy w ustawienia muszę wejść w opcję z progiem zadziałania działki?
I co to za proces podwyższenia temperatury na powrocie, który przerwałem?
Dzięki za pomoc.

CNC_POMPY_CIEPLA
19-01-2018, 06:34
Przyciskiem z ikoną z menu podręcznego czy w ustawienia muszę wejść w opcję z progiem zadziałania działki?
I co to za proces podwyższenia temperatury na powrocie, który przerwałem?
Dzięki za pomoc.

Przyciskiem w menu, a jak miałeś wyżej na powrocie to coś pochrzaniłeś, może bąbel złapało.

kravat
20-01-2018, 11:03
Witam
Pompa pracuje półtora roku. Wczoraj zauważyłem, że dół wymiennika nie zamarza. Dziś rano to samo, czy to wina malej ilości czynnika?
405405

adski
21-01-2018, 15:30
Moja pompa zamontowana w listopadzie i tez ma taką przypadłość jak na zdjęciu powyżej.

CNC_POMPY_CIEPLA
21-01-2018, 17:31
ostatni rząd parownika się podgrzwa żeby nie zamarzała taca, normalne to jest

oberwatorPC
21-01-2018, 17:49
A grzałka tacy jest w standardzie?

CNC_POMPY_CIEPLA
21-01-2018, 19:19
A grzałka tacy jest w standardzie?

to bez grzałki jest

oberwatorPC
21-01-2018, 19:41
To co grzeje?

CNC_POMPY_CIEPLA
21-01-2018, 20:18
405545

kravat
21-01-2018, 20:39
Widocznie zeszłej zimy tego nie zauważyłem, a z tego co pamiętam to mam grzałkę na tacy. Dzięki CNC za odpowiedź, bo chciałem jutro dzwonić do instalatora.

Zwibel
24-01-2018, 05:59
Panowie kładę właśnie instalację elektryczną w domu, w planach pompa ciepła. Do kotłowni prowadzę przewód 5x4mm2 -wystarczy?? Czy pompę podpinać pod różnicówkę?? Według elektryka nie będzie to działać-będzie ją wywalać cały czas? Jak jest u Was?

CNC_POMPY_CIEPLA
24-01-2018, 07:34
Panowie kładę właśnie instalację elektryczną w domu, w planach pompa ciepła. Do kotłowni prowadzę przewód 5x4mm2 -wystarczy?? Czy pompę podpinać pod różnicówkę?? Według elektryka nie będzie to działać-będzie ją wywalać cały czas? Jak jest u Was?

Taki przewód jest, ok. Co do informacji co jeszcze zrobić to masz tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek&p=7515256&viewfull=1#post7515256

Tulisko
24-01-2018, 07:47
Taki przewód jest, ok. Co do informacji co jeszcze zrobić to masz tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek&p=7515256&viewfull=1#post7515256

https://drive.google.com/open?id=1hYBxbJga3v7Ew-BBKpi6MG9xyhQLOA7X

map78
24-01-2018, 08:20
Panowie kładę właśnie instalację elektryczną w domu, w planach pompa ciepła. Do kotłowni prowadzę przewód 5x4mm2 -wystarczy?? Czy pompę podpinać pod różnicówkę?? Według elektryka nie będzie to działać-będzie ją wywalać cały czas? Jak jest u Was?
Mam podpiętą od 5 lat. W tym czasie wywaliło mi tylko raz, jak śrubokręt mi się oślizgnął podczas ściągania obudowy do corocznego czyszczenia. Być może uratowało mnie to przed porażeniem 380V. Nie wiem dlaczego miałoby wywalać prawidłowo podłączoną instalację :confused:

Wojnoś84
25-01-2018, 09:28
Witam. Forumowicze, czy są tu osoby mające rekuperacje? Czy to normalne ze rekupertor przy -6 na dworze ,średnia temperaturą w domu 18 (chlodniejsza piwnica) wpuszcza do domu 0,7 stopnia. Bo coś mi tu nie pasuje. Rekuperator Frapol onyx dream 550. Chyba ze ktoś wie o jakimś fajnym forum. ...

Tulisko
25-01-2018, 09:35
Witam. Forumowicze, czy są tu osoby mające rekuperacje? Czy to normalne ze rekupertor przy -6 na dworze ,średnia temperaturą w domu 18 (chlodniejsza piwnica) wpuszcza do domu 0,7 stopnia. Bo coś mi tu nie pasuje. Rekuperator Frapol onyx dream 550. Chyba ze ktoś wie o jakimś fajnym forum. ...

Pomyliłeś Waćpan wątki;-)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244652-Rekuperator-Frapol-Onyx-SKY-250-problem-z-odzyskiem-ciepla&highlight=Frapol+Onyx
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243705-Rekuperator-Frapol-Onyx-Dream-200-problem&highlight=Frapol+Onyx

arczello
26-01-2018, 11:58
Podpowie ktoś jak wykonać reset czasu działania spręzarki oraz ilości wł/wył ?
Miałem wymieniane urządzenie zewnętrzne i chciałbym aby to zresetować by liczyło od zera a nie ma nigdzie w opcjach resetowania tych ustawień

Komandos84
29-01-2018, 22:53
Witam użytkowników, takie pytanie zadam mianowicie cały czas pracują wentylatory w moim panasie, czy to normalne?? Seria H 3F 9kW
Pozdrawiam

1igor1
30-01-2018, 16:04
Nie normalne, pracować mają tylko wtedy gdy chodzi sprężarka a to i tak nie zawsze

Jinikao
30-01-2018, 20:17
ma ktoś instrukcje do tcap serii H? nigdize nie potrafie znaleźć ... po polsku najlepiej

waldinio
31-01-2018, 09:38
ma ktoś instrukcje do tcap serii H? nigdize nie potrafie znaleźć ... po polsku najlepiej

http://panasonic.eu/downloads/pl_PL/popup.html

D@MIANEK
01-02-2018, 08:15
Potrzebuję rady odnośnie elektryki :D elektryka już skończona. Główne zabezpieczenie to B25. Przydział mam 14 KW. Elektryk w skrzynce rozdzielczej wsadził mi bezpiecznik 3 fazowy B20 i kablem 5x4 pociągniety do kotłowni dla pompy. Nic oprócz pompy pod ten kabel nie będzie podłączane. Chciałbym troszkę zaoszczędzić i się zastanawiam czy panasonic 9 KW SDC 1 faza będzie okej dla tego zabezpieczenia , czy jednak muszę doinwestować do pompy 3 fazowej. Pomóżcie:)

marcin_u
01-02-2018, 09:04
Potrzebuję rady odnośnie elektryki :D elektryka już skończona. Główne zabezpieczenie to B25. Przydział mam 14 KW. Elektryk w skrzynce rozdzielczej wsadził mi bezpiecznik 3 fazowy B20 i kablem 5x4 pociągniety do kotłowni dla pompy. Nic oprócz pompy pod ten kabel nie będzie podłączane. Chciałbym troszkę zaoszczędzić i się zastanawiam czy panasonic 9 KW SDC 1 faza będzie okej dla tego zabezpieczenia , czy jednak muszę doinwestować do pompy 3 fazowej. Pomóżcie:)

Kabel i zabezpieczenie ok

Andrzej5101
01-02-2018, 09:16
D@MIANEK OZC się robi .
Za małe grubości styropianu, stosuj o współczynniku 0,03.
Poproś o symulacyjne obliczenia dla różnych grubości.
Izolacja budynku, to podstawa.
Grubość wylewki betonowej ma duże znaczenie przy korzystaniu z T2.