PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

D@MIANEK
01-02-2018, 09:28
D@MIANEK OZC się robi .
Za małe grubości styropianu, stosuj o współczynniku 0,03.
Poproś o symulacyjne obliczenia dla różnych grubości.
Izolacja budynku, to podstawa.
Grubość wylewki betonowej ma duże znaczenie przy korzystaniu z T2.

co do gr elewacji mogę pomyśleć o 20 cm grafitu 0,31 ale musze wypytać majstra ile to zwiększy koszt, no i się boje, że przy 20 cm już okna bedą trochę schowane za bardzo a nie miałem kasy na wstawianie okien w warstwie ocieplenia. co do stropu narazie będzie 15 cm 0,31 a później jak kasa pozwoli to dołoże warstwę. co do wylewki... albo styro albo wylewka. mam do zagospodarowania na styro i wylewke jakieś 23-24 cm. myślałem aby wylewki betonowej mieć te 8-9 cm

marcin.sto1
02-02-2018, 20:35
co do gr elewacji mogę pomyśleć o 20 cm grafitu 0,31 ale musze wypytać majstra ile to zwiększy koszt, no i się boje, że przy 20 cm już okna bedą trochę schowane za bardzo a nie miałem kasy na wstawianie okien w warstwie ocieplenia. co do stropu narazie będzie 15 cm 0,31 a później jak kasa pozwoli to dołoże warstwę. co do wylewki... albo styro albo wylewka. mam do zagospodarowania na styro i wylewke jakieś 23-24 cm. myślałem aby wylewki betonowej mieć te 8-9 cm

Trochę nie w temacie Panasa, ale..
U siebie mam 20cm 0,38 białego z frezem. Okna wcale nie wyglądają jak w bunkrze, dziś dałbym taki sam, ale grafit. Koszt wcale nie jakiś kosmiczny.
Podłoga u mnie 15 styro+7 cm wylewki. Dziś dałbym 2x5-6cm styropianu na przekładkę, a grubszą wylewkę(min. 10cm) kosztem cieńszej warstwy na podłodze. Kolega powyżej ma rację, dla 2T 7 cm to za mała akumulacja i ok. godz.16-17 zaczyna być mniej komfortowo. CNC fajnie to opisał w swoim poradniku.

Pytajnick
03-02-2018, 14:26
Nie chcę zakładać nowego wątku, więc tutaj proszę o wyjaśnienia i wyrozumiałość dla laika.
Porównuję dwie pompy tej samej firmy, jedna monoblok druga split. Obydwie u tego samego oferenta, a ceny różne. Dodatkowo ta tańsza, ma wedle tabelki lepsze parametry COP. Ja widzicie, różnica w cenie znacząca. Pomoże mi ktoś to zrozumieć? Być może będę musiał mieć PCPW a nie chcę się na coś dziwnego naciąć ;/
http://allegro.pl/oxy-pompa-powietrze-woda-kit-adc5he5-5kw-montaz-i7089237771.html droższa
http://allegro.pl/oxy-pompa-powietrze-woda-kit-mdc05f3e5-5kw-montaz-i7089320973.html tańsza

Arturo72
03-02-2018, 16:56
co do gr elewacji mogę pomyśleć o 20 cm grafitu 0,31 ale musze wypytać majstra ile to zwiększy koszt, no i się boje, że przy 20 cm już okna bedą trochę schowane za bardzo a nie miałem kasy na wstawianie okien w warstwie ocieplenia. co do stropu narazie będzie 15 cm 0,31 a później jak kasa pozwoli to dołoże warstwę. co do wylewki... albo styro albo wylewka. mam do zagospodarowania na styro i wylewke jakieś 23-24 cm. myślałem aby wylewki betonowej mieć te 8-9 cm
Mam 20cm grafitu,okna wysunięte 3cm poza ścianę w warstwę izolacji bez żadnych kotew.
406472

CNC_POMPY_CIEPLA
03-02-2018, 17:38
Nie chcę zakładać nowego wątku, więc tutaj proszę o wyjaśnienia i wyrozumiałość dla laika.
Porównuję dwie pompy tej samej firmy, jedna monoblok druga split. Obydwie u tego samego oferenta, a ceny różne. Dodatkowo ta tańsza, ma wedle tabelki lepsze parametry COP. Ja widzicie, różnica w cenie znacząca. Pomoże mi ktoś to zrozumieć? Być może będę musiał mieć PCPW a nie chcę się na coś dziwnego naciąć ;/
http://allegro.pl/oxy-pompa-powietrze-woda-kit-adc5he5-5kw-montaz-i7089237771.html droższa
http://allegro.pl/oxy-pompa-powietrze-woda-kit-mdc05f3e5-5kw-montaz-i7089320973.html tańsza

Rozważasz oferty na pompy z serii F już niedostępne, Panasonic. teraz jest seria H

Pytajnick
03-02-2018, 18:07
Rozważasz oferty na pompy z serii F już niedostępne, Panasonic. teraz jest seria H

OK, pomijając fakt dostępności..czy nowa seria też ma taki rozrzut cenowy pomiędzy splitem a mono, czy to tylko spowodowane wyprzedażą starej ?

CNC_POMPY_CIEPLA
03-02-2018, 18:23
OK, pomijając fakt dostępności..czy nowa seria też ma taki rozrzut cenowy pomiędzy splitem a mono, czy to tylko spowodowane wyprzedażą starej ?

Porównujesz splita tgzw. lodówkę ze zintergrowanym zbiornikiem, dlatego jest drożej, normalnie jak porównałbyś wersję monoblock bez zbiornika to będzie droższa niż zwykły split.

plusfoto
03-02-2018, 18:58
Pytajnick pamiętaj iż koszt z aukcji to nie wszystko. Dolicz do tej ceny jeszcze z 3 - 5K . Złączki, kolanka, zawory, zawór trójdrożny, naczynie przeponowe, zasobnik i parę jeszcze dupereli które są potrzebne nie są w to wliczone. Oczywiście nie mówię o lodówce bo tam kilka elementów z listy już jest.

Kaja12M2
08-02-2018, 07:13
Witam,


Obecnie jesteśmy na etapie SSZ i jako główne źródło ciepła w domu wybraliśmy Pompę ciepła powietrz/woda z Panasonica.
Dostałam wycenę na kilka modeli i chciałabym się was doradzić która byłaby odpowiednia dla naszego zapotrzebowania. OZC mieliśmy obliczany przez kolegę hajnela. Przy niewielkich zmianach w dociepleniu budynku wyszło obciążenie cieplne budynku wychodzi na poziomie 4,9-5kW, a roczne zapotrzebowanie na ciepło 8 300 kWh. Dom będzie miał rekuperację i podłogówkę po całości. Pompa ma być też do CWU. Powierzchnia użytkowa to160m.

1. Czy wycena jest ok? i na co mam zwrócić uwagę, czy jakieś negocjacje cen wchodzą w grę?.
2. O co mogłabym zapytać firmę która będzie instalować nam pompę?
3. Jak to jest z tę generacją H?, pod jakimi względami jest lepsza od F i jakie ma wady.

Ponżej wyceny:

Pompa ciepła Panasonic Aquarea
Generacja H
NOWOŚĆ - 2016
Typ SDC Grzanie - Chłodzenie
1-fazowa 9 kW
Sprężarka Inverterowa
nr kat. WH-UD09HE5 / WH-SDC09H3E5
Dodatkowa grzałka wspomagająca 3 kW
Przewód przyłączeniowy nr 1:
3x 4 mm2
zabezpieczony S302 B25A
Przewód przyłączeniowy nr 2:
3x 4 mm2
zabezpieczony S302 B25A
Montaż pompy ciepła
- podłączenie instalacji freonowej do 5 mb
(powyżej tej długości obowiązuje dopłata 65 zł
netto za każdy mb)
- Rury i kształtki Al-Pex oraz PP
- Izolacja kauczukowa
- Podłączenia do przygotowanej wcześniej instalacji
hydraulicznej oraz elektrycznej
- Uruchomienie urządzenia
Zasobnik CWU do Pomp Ciepła
Sunex FISH 200 S15
- Nr kat. 518 512 020
- Pojemność zasobnika netto - 200 litrów
- Zwiększona wymiania ciepła - wężownica 2 m2
- Pojemność wężownicy 12,3 dm3
- Zasobnik emaliowany pionowy
- Izolacja - Pianka Poliuretanowa 50 mm
- Waga brutto 92 kg
- Gwarancja 48 miesięcy
Montaż zasobnika CWU
- Grupa bezpieczeństwa + naczynie CWU
- Odpowietrzniki + śrubunki
- Rury i kształtki Al-Pex
- Zawory
- Izolacja kauczukowa
- Podłączenia do przygotowanej wcześniej instalacji
hydraulicznej oraz elektrycznej
- Uruchomienie
Zawór trójdrogowy przełączający CO i CWU
Honeywell DN1
Stojak spawany ocynkowany i malowany
proszkowo pod jednostkę zewnętrzną pompy ciepła
Fundament pod stojak po stronie Inwestora
Adapter internetowy Smart Cloud- dla naszych
klientów montujemy bez dodatkowych kosztów.
Producent - Panasonic
Zapewnia możliwość sterowania pompą ciepła
przez internet oraz zapewnia zdalny dostęp
serwisowi do danych z urządzenia
Cena katalogowa - 1266 zł netto
Suma netto w PLN 23.410,00
8% VAT od 23.410,00
PLN 1.872,80
Suma końcowa w PLN 25.282,80


Warunki montażu pompy ciepła wg powyższej wyceny
- Montaż do gotowej instalacji hydraulicznej i elektrycznej wg wykazu
* Zasilanie i powrót CO zakończona podejściem min. GW 1 cal
* Ciepła i zimna woda zakończona podejściem min. GW 3/4 cala
* Cyrkulacja CWU zakończona podejściem GW 1/2 cala (nie dotyczy urządzeń typu All In One, brak możliwości
wykonania cyrkulacji CWU w tego typu urządzeniach)
* Kanalizacja min. fi 32
* Przewody elektryczne podłączeniowe wg wykazu z wyceny pompy ciepła, zakończone wypustem min. 2mb
długości przy jednostce wewnętrznej
Wszystkie instalacje powinny być wypuszczone w najbliższej odległości od jednostki wewnętrznej pompy ciepła oraz
możliwie jak najniżej posadzki.
- Przed zamówieniem pompy ciepła będzie pobierana zaliczka 10% wartości kosztorysowej pompy ciepła, reszta
płatna po montażu i uruchomieniu pompy ciepła gotówką lub przelewem z terminem płatności 0 dni
- Gwarancja na urządzenie - 3 lata na całą pompę ciepła + dodatkowe 2 lata na sprężarkę
- Gwarancja na montaż - 2 lata
Jeśli powyższa warunki nie będą spełnione to Wykonawca będzie miał prawo do podwyższenia ceny umowy o
wartość prac dodatkowych wynikających z niespełnienia powyższych warunków montażu


Pompa ciepła Panasonic Aquarea
Generacja H
NOWOŚĆ - 2017
Typ T-CAP Grzanie - Chłodzenie
1-fazowa 9 kW
Sprężarka Invertererowa
nr kat. - WH-SXC09H3E5 / WH-UX09HE5
Dodatkowa grzałka wspomagająca 3 kW
Przewód przyłączeniowy nr 1 - 3x4 mm2
zabezpieczony S302 B25A
Przewód przyłączeniowy nr 2 - 3x4 mm2
zabezpieczony S302 B25A
CENA KATALOGOWA – 26 070 zł netto
Suma netto w PLN 2.790,00
8% VAT od 2.790,00 PLN
223,20
Suma końcowa w PLN 3.013,20



Dodatkowo można zmienić na zbiornik:
Zasobnik z jedną wężownicą do pomp ciepła ze
stali nierdzewnej
Producent - JOULE
TCPMVH-0200LFC
Pojemność 200 litrów
Grzałka - 3 kW
Pojemność wężownicy 2,5 m2
Cena katalogowa 4670 zł netto
12 LAT BEZOBSŁUGOWEJ GWARANCJI
Suma netto w PLN 2.050,00
8% VAT od 2.050,00 PLN 164,00
Suma końcowa w PLN 2.214,00


Dziękuję za wszelkie wskazówki.

Drogba
08-02-2018, 07:20
Witam. mam do wyboru poniższe pompy:

AQUAREA WH- SDC09H3E8 9 kw 3fazy jednostka wewnętrzna 8500 PLN netto AQUAREA WH- UD09HE8 9 kw 3fazy jednostka zewnętrzna 7900 PLN netto AQUAREA WH- SDC09H3E5 9 kw 1faza jednostka wewnętrzna 7000 PLN netto AQUAREA WH- UD09HE5 9 kw 1faza jednostka zewnętrzna 5500 PLN netto AQUAREA WH- SDC07H3E5-1 7 kw 1faza jednostka wewnętrzna 6500 PLN netto AQUAREA WH- UD07HE5-1 7 kw 1faza jednostka zewnętrzna 5000 PLN netto

Czy wg was są to dobre ceny?

Marcin_I
08-02-2018, 21:01
Witam
mam takie pytanie, otóż użytkuję jednostkę Panasonic KIT-WC05H3E5 seria H od października w domu świeżo wybudowanym (w sensie schnie), co jakiś czas mam pytania i kolejne mi się zrodziło a nie chce pana Marka od którego mam ją męczyć za każdym razem, bo na forum czytam różne opinie właśnie na interesujący mnie temat.
Otóż po radach ustawiłem krzywą i PC chodzi sobie non top i w tych ciepłych miesiącach zużycie miesięczne mi nie przekraczało 300KW za miesiąc na grzanie domu i wody, w grudniu np było 294, w styczniu 306, no i w lutym postanowiłem ustawić harmonogram by chodziła w jakiś tam cyklach, bo zauważyłem że najwięcej energii idzie na odszranianie, oczywiście napomnę że dom ma prawie 130m2 i jest w standardzie pasywnym, rekuperacji jeszcze ni ma (czekam na zastrzyk $$ ;) ) więc w ciągu doby 2-3 razy mocno wietrze.
Zauważyłem że w ciągu dnia przy temperaturach 3-7stopnia w pracy ciągłej zużywała po 5-8KW (mniej jak było słońce) przy temperaturach minusowych szło nawet aż do 18KW (wiem że też ten wbudowany licznik oszukuje) ale zmieniając jej czas pracy na od 6 do 8 grzanie wody (52st) potem o 16.00 do 17.20 grzanie wody do 52, później od 19 do 22.00 woda i dom to w domu mamy temperaturę na poziomie 21-23st, woda praktycznie przez noc nieużywania z 200l zbiornika spada 43-47st, i całościowe zużycie przez te kilka dni dzienne widzę na poziomie 7-9KW przy obecnych mrozach (-7 w nocy, -3 w dzień) więc wynik wydaje mi się fajny... no ale z jakim pytaniem bo wyczytałem tutaj że lepiej jak pompa dłużej chodzi na wyższych temperaturach niż się co jakiś czas włącza sprężarka, tym bardziej że do odmrożenia potrzebuje powyżej 27, a jak widzę mam grzaną podłogę do 22-26 st i w tym zakresie mam komfort, więc pytanie czy nie lepiej ją ustawić na krótszy okres grzania podłogi ale na temperaturę rzędu 30st? wówczas będzie krócej chodzić, będzie miała wyższą temperaturę przydatną do odmrażania?
Zdaję sobie sprawę że zbyt krótko się z nią oswajam a ustawienie jej jest dla każdego indywidualne zwłaszcza że dom drugiemu nie równy, zauważyłem jeszcze że podczas odmrażania mocno spada ciśnienie na pompie tak do 0,5 bara czasem 0.4 ,,,a pracę normalną ma na poziomie 0.9-1.1bara ...

Oczywiście ilość rzeczywistej energii zmierzę pewnie po sezonie, także też od dziś spisuje licznik w skrzynce by to zweryfikować.

oberwatorPC
08-02-2018, 21:10
Panasonic dla domu pasywnego to raczej problem. Pompa żle sobie radzi z niskimi temperaturami zasilania i korzysta z grzałek. Przy T-Cap na niskim zasilaniu bardzo długo sie odszrania.

Arturo72
08-02-2018, 21:24
Panasonic dla domu pasywnego to raczej problem. Pompa żle sobie radzi z niskimi temperaturami zasilania i korzysta z grzałek. Przy T-Cap na niskim zasilaniu bardzo długo sie odszrania.
Skąd takie bzdury czerpiesz ?
Nie mam pasywniaka ale w ch....przewymiarowana pompę względem obciążenia i nie zauważyłem niczego zlego a trochę już mieszkam.

Marcin_I
08-02-2018, 23:05
Panasonic dla domu pasywnego to raczej problem. Pompa żle sobie radzi z niskimi temperaturami zasilania i korzysta z grzałek. Przy T-Cap na niskim zasilaniu bardzo długo sie odszrania.



No właśnie te Panasonic-ki 3-5KW są polecane do energooszczędnych / pasywnych domów - i taką wybrałem, a T-Cap-y jeśli dobrze kumam to są od 9KW.
Patrząc na zużycie u mnie nie jest źle, oczywiście jeśli lepiej grzać do 30-32 to mogę tak robić na krótszą chwilę - pytam szukając najlepszej alternatywy.
Dodatkowo myślałem o przejściu na g12 - ale też poczytałem i licząc że zamierzam rocznie za cały prąd płacić w okolicach 1500-2000zł to zysk 10-15% na przejściu na tanią taryfę też jest bez sensu bo wymusza funkcjonowanie niekoniecznie w pasujących godzinach.

Aaaa i muszę też zaznaczyć że jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o budownictwo, wiedzę czerpię zewsząd, a budowę ogarniał mi mądry człek od takich domów, lecz on używa i "siedzi" w gruntowych a to dla niego jest jakaś nowość i niewiadoma.

Arturo72
09-02-2018, 07:44
Dodatkowo myślałem o przejściu na g12 - ale też poczytałem i licząc że zamierzam rocznie za cały prąd płacić w okolicach 1500-2000zł to zysk 10-15% na przejściu na tanią taryfę też jest bez sensu bo wymusza funkcjonowanie niekoniecznie w pasujących godzinach.
.
Nic nie wymusza,przy G12W funkcjonując i żyjąc i grzejac jak do tej pory w G11 już jesteś do przodu.

Marcin34_Śl
09-02-2018, 09:02
Nic nie wymusza, ja mam G12 i średnio KW kosztuje tam 46 groszy, czyli taniej niż w G11 - 50 groszy. Na pewno G12 i G12 W wyjdą taniej beż żadnego stresu.
Jeśli dorzucisz do tego - grzanie CWU w taniej (żaden problem), zmywarkę, pralkę to będziesz więcej do przodu.

Panas serii H właśnie jest do domów pasywnych. Ja grzeje od stycznia cały czas, pompa chodzi 24/7 na zasilaniu prostym 30-31 Stopni i bardzo dobrze się to sprawdza.Zużycie w tym tygodniu około 15 KW dziennie. Z mojego doświadczenia jak pompa chodzi cały czas zupełnie inny komfort, inna kultura pracy, zużycie podobne a kosztowo niewiele więcej. Wg Mnie jak masz pompę 5 KW powinna chodzić non stop.

Jaką masz wylewkę? Jaką masz temp. podłogi? Jaką masz deltę?

Deftostami się nie przejmuje, jak temp. powrotu jest ponizej 27 St. to defrost w serii H wspomagany jest grzalkami, co jak ktoś wyliczył na forum jest Mniej energochłonne niż praca sprężarki.

plusfoto
09-02-2018, 10:23
..... jak temp. powrotu jest ponizej 27 St. to defrost w serii H wspomagany jest grzalkami, co jak ktoś wyliczył na forum jest Mniej energochłonne niż praca sprężarki.
Skąd wy bierzecie te grzałki? Pompa u mnie pracuje ponad rok i grzałka przez ten czas przepracowała 1 h i to pierwszego dnia po uruchomieniu. Odszranianie w temp -3 do +3 jest mniej więcej co 50 min i trwa około 8-10 min bez żadnej grzałki a powrót jest na poziomie 21 - 23 stopni. Przy niższych oraz przy wyższych temperaturach odszranianie mam gdzieś raz na 2 - 3 godziny.

St@nley
09-02-2018, 10:36
Skąd wy bierzecie te grzałki? Pompa u mnie pracuje ponad rok i grzałka przez ten czas przepracowała 1 h i to pierwszego dnia po uruchomieniu. Odszranianie w temp -3 do +3 jest mniej więcej co 50 min i trwa około 8-10 min bez żadnej grzałki a powrót jest na poziomie 21 - 23 stopni. Przy niższych oraz przy wyższych temperaturach odszranianie mam gdzieś raz na 2 - 3 godziny.
A może masz ją całkiem wyłączoną w ustawieniach serwisowych i dlatego Ci się nie włącza?
U mnie aktulanie jade na krzywej 27/10 - 35/-10 i co jakiś czas widzę, że grzałka pracuje 2-5h w tygodniu.

Marcin_I
09-02-2018, 10:41
Jaką masz wylewkę? Jaką masz temp. podłogi? Jaką masz deltę?

Deftostami się nie przejmuje, jak temp. powrotu jest ponizej 27 St. to defrost w serii H wspomagany jest grzalkami, co jak ktoś wyliczył na forum jest Mniej energochłonne niż praca sprężarki.

Wylewka jastrych 6cm na dole, a 7cm na górze, ogrzewanie podłogowe oczywiście.
Temperatura podłogi grzeje na 24-26st, tak czy siak na powrocie jak idzie 26 mam 24-25st, mieliśmy ustawione około 30 gdzie na podłodze czuć było wyraźnie ciepło ale nie dało się wytrzymać, było zbyt gorąco (teraz jest tak że ja często w krótkim rękawku chodzę a temperaturę mamy powietrza 21-22 st)

Prostą miałem ustawioną jak wygrzaliśmy podłogę, no i na początku jak ocieplany był budynek, no ale po radach tu ustawiłem krzywą jak w załączonych obrazkach i teraz kombinuje z ustawieniami bo komfortowo jest w domu, ale chciałbym by to najsensowniej chodziło.


Z G12 testowo przejdziemy na rok bo tak to czysto sam wysnuwam wnioski pewnie nie do końca sensowne :)

plusfoto
09-02-2018, 10:52
A może masz ją całkiem wyłączoną w ustawieniach serwisowych......
Nie nie mam całkowicie wyłączonej ale jest ustawiona że może się załączyć (co wcale nie oznacza że się załączy) przy -15. Wcześniejsze ustawienie jest w moim przypadku bezsensem.

Arturo72
09-02-2018, 10:58
A może masz ją całkiem wyłączoną w ustawieniach serwisowych i dlatego Ci się nie włącza?
U mnie aktulanie jade na krzywej 27/10 - 35/-10 i co jakiś czas widzę, że grzałka pracuje 2-5h w tygodniu.
Dziwne...
U mnie też bardzo rzadko zdarza się,że grzałka się włączy przy defroscie i czas tygodniowy jej pracy można liczyć w "kilku" minutach A nie godzinach.
Jak się włączy przy defroscie to dosłownie na kilkanascie sekund.

St@nley
09-02-2018, 11:22
Dziwne...
U mnie też bardzo rzadko zdarza się,że grzałka się włączy przy defroscie i czas tygodniowy jej pracy można liczyć w "kilku" minutach A nie godzinach.
Jak się włączy przy defroscie to dosłownie na kilkanascie sekund.

Z tym, że ja aktualnie grzeje dom z silki bez elewacji, więc może woda szybciej się wychładza i stąd taki efekt. Nie wiem też jak ten czas jest liczony, bo może krótkotrwałe załączenie grzałki sterownik interpretuje jako godzinę? Ciężko stwierdzić.

Marcin34_Śl
09-02-2018, 11:28
To zależy od modelu pompy, w jedne defrost jedzie na sprężarce, w innym modelu na grzałce jeśli za niska jest temp. powrotu, ktoś kiedyś liczył, że defrost potrzebuje podobna ilość energii niezależnie czy to grzałka czy nie. W serii H normlanie praca liczy grzałkę, ja mam 40 h od września.

Marcin - przy wylewce 6 i 7 cm uważam, że lepsza praca ciągła. Wszystko zależy od komfortu i podłogi, ja mam gres na parterze i jak temp. podłogi ma 21-22 stopnie to jest to dla Nas niekomfortowo (a mamy małe dziecko co chodzi na czworaka). Ja ma temp. powrotu 27 stopni, daje to temp. posadzki około 25,5 ST i powietrza 23,5 stopnia. Już pisałem, że jak grzałem w okienkach to temp. powietrza spada wolno ale posadzki dużo szybciej i to mi nie pasowało.

U ciebie jak masz na powrocie 24-25 st, posadzka 22-23 stopnie i 21-22 temp. powietrza - czyli zależność jest podoba (temp. pworotu-posadzki-powietrza). Jak to Wam odpowiada to grzej tak dalej.

Marcin_I
09-02-2018, 13:27
Marcin - przy wylewce 6 i 7 cm uważam, że lepsza praca ciągła. Wszystko zależy od komfortu i podłogi, ja mam gres na parterze i jak temp. podłogi ma 21-22 stopnie to jest to dla Nas niekomfortowo (a mamy małe dziecko co chodzi na czworaka). Ja ma temp. powrotu 27 stopni, daje to temp. posadzki około 25,5 ST i powietrza 23,5 stopnia. Już pisałem, że jak grzałem w okienkach to temp. powietrza spada wolno ale posadzki dużo szybciej i to mi nie pasowało.

U ciebie jak masz na powrocie 24-25 st, posadzka 22-23 stopnie i 21-22 temp. powietrza - czyli zależność jest podoba (temp. pworotu-posadzki-powietrza). Jak to Wam odpowiada to grzej tak dalej.

Jasne, dziękuje za informacje, zapomniałem dodać że my też ze względu na dziecko i naszą wygodę nie chcieliśmy zimnej podłogi więc wszędzie mamy położony winyl QuickStepa i zimna nie jest, ciepła też nie, lecz dziecku na tyle odpowiada że skarpetek nie chce zakładać i lata na bosaka często.

marcin_u
09-02-2018, 15:15
Mam pc Panasonic t-cap 9kwh H podłączona przez bufor do instalacji z grzejnikami. Do tego bufora jest też podłączony przez wezownice kociol weglowy który miałem przed zainstalowanie pc. Sporadyczne zdarza mi się napalic w kotle i zastanawiam się czy wysoką temp na kotle i tym samym na buforze która pompka z pc przepompowuje przez siebie nie zaszkodzi pc? Mógłbym wyłączyć z prądu pc jak napale ale nie chce tego robić bo jak w kotle przestanie się palić i spadnie temp na buforze to automatycznie ruszy pc. Czy temp dosyć wysoka bo czasami 80 st i nawet więcej jak się mocno rozbuja kociol nie zaszkodzi pc jak ja tylko przepompowuje przez siebie sprawdzając temp wody.

Seba.1087
11-02-2018, 11:05
Witam prosze o podpowiedz co bedzie lepsze dom 160 m2 powierzchni uzytkowej plus 30 m2 nieogrzewanego garazu calos podlogowka zapotrzebowanie razem z cwu to okolo 7.3 kw Lg therma 9kw lub panasonic 9kw czy trochę z zapasem panas t-cap 9kw taryfa raczej g11 Roznica miedzy najtansza a najdrozsza to okolo 7tys chyba nie ma szans zeby sie zwrocila przez caly okres uzytkowania pompy

CNC_POMPY_CIEPLA
11-02-2018, 11:25
Witam prosze o podpowiedz co bedzie lepsze dom 160 m2 powierzchni uzytkowej plus 30 m2 nieogrzewanego garazu calos podlogowka zapotrzebowanie razem z cwu to okolo 7.3 kw Lg therma 9kw lub panasonic 9kw czy trochę z zapasem panas t-cap 9kw taryfa raczej g11 Roznica miedzy najtansza a najdrozsza to okolo 7tys chyba nie ma szans zeby sie zwrocila przez caly okres uzytkowania pompy

nowa LG Therma V 9kW to teraz testuje i puki nie będzie aktualizacji softu o ile będzie, to nie nadaje się do użytkowania,
Pansonic SDC 9kW 1F będzie za mała, znaczy będzie mocno na styk z mocą, bo zostaje Ci 1kW zapasu łącznie licząc grzałki. a pod G12w jeżeli kiedyś będziesz chciał a raczej będziesz chciał to słabo.
Raczej moim zdaniem T-CAP 9kW

zwolis1
11-02-2018, 18:03
[QUOTE=CNC_POMPY_CIEPLA;7612519]nowa LG Therma V 9kW to teraz testuje i puki nie będzie aktualizacji softu o ile będzie, to nie nadaje się do użytkowania

Kurczę a byłem zdecydowany na LG, aż taka porażka miał przecież być lepiej.

CNC_POMPY_CIEPLA
11-02-2018, 20:31
[QUOTE=CNC_POMPY_CIEPLA;7612519]nowa LG Therma V 9kW to teraz testuje i puki nie będzie aktualizacji softu o ile będzie, to nie nadaje się do użytkowania

Kurczę a byłem zdecydowany na LG, aż taka porażka miał przecież być lepiej.

jak chcesz LG to sprzedam Ci to moje nowe bo zdejmę je ze ściany niedługo, mam też tą starą LG co miałem wcześniej używałem ja rok i mam na sprzedaż gdyby ktoś chciał.
bo jak nie LG 9kW to jak najbardziej Panasonic SDC 9kW 1F, tam nie ma głupich problemów a teraz jeszcze dokładam do każdej pompy sterownik AquareaCloud gratis.

Zwibel
11-02-2018, 20:47
[QUOTE=zwolis1;7612802]

jak chcesz LG to sprzedam Ci to moje nowe bo zdejmę je ze ściany niedługo, mam też tą starą LG co miałem wcześniej używałem ja rok i mam na sprzedaż gdyby ktoś chciał.
bo jak nie LG 9kW to jak najbardziej Panasonic SDC 9kW 1F, tam nie ma głupich problemów a teraz jeszcze dokładam do każdej pompy sterownik AquareaCloud gratis.jak coś to też byłbym mocno zainteresowany. Mogę kupić teraz pompę a montaż odlozymy na później. Jak cos tp PW

Seba.1087
11-02-2018, 20:53
A co jest nie tak z tym softem moze akurat jakis felerny egzemplarz sie panu trafił, co na to serwis?

CNC_POMPY_CIEPLA
11-02-2018, 21:05
A co jest nie tak z tym softem moze akurat jakis felerny egzemplarz sie panu trafił, co na to serwis?

np wyobraź sobie że ustawiasz sobie temp wody 45st.C to do 40st.C dogrzeje Ci agregat a pozostałe 5st.C będzie grzać grzałka.
opcja 2. spuszczasz trochę wody i woda jest już nie 45st.C a 40 i pompa próbuje to dogrzać grzałką, i dopiero jak woda spadnie do 29st.C uruchamia się agregat, a tak to ciągle chodzi grzałka. ..... paranoja

CNC_POMPY_CIEPLA
11-02-2018, 21:09
[QUOTE=CNC_POMPY_CIEPLA;7612911]jak coś to też byłbym mocno zainteresowany. Mogę kupić teraz pompę a montaż odlozymy na później. Jak cos tp PW

zdzwońmy się jutro jak chcesz tą pompę to opowiem Ci co i jak i a ile 516 425 266

kaszpir007
11-02-2018, 21:27
np wyobraź sobie że ustawiasz sobie temp wody 45st.C to do 40st.C dogrzeje Ci agregat a pozostałe 5st.C będzie grzać grzałka.
opcja 2. spuszczasz trochę wody i woda jest już nie 45st.C a 40 i pompa próbuje to dogrzać grzałką, i dopiero jak woda spadnie do 29st.C uruchamia się agregat, a tak to ciągle chodzi grzałka. ..... paranoja

A menu serwisowym nic nie ma ? Pytam , bo LG ma baaaardzo rozbudowane menu serwisowe i może po prostu trzeba coś tam ustawić (wymusić) , bo nie chce mi się wierzyć ze taką bzdurę by LG "wprowadzi".
W "starej" LG jak chce się grzać CWU chyba powyżej 50 stopni to wtedy trzeba wspomóc się grzalką ale poniżej żadnej problemu nie ma , ale od 40 stopni to lekka przesada by była ..

CNC_POMPY_CIEPLA
11-02-2018, 21:49
A menu serwisowym nic nie ma ? Pytam , bo LG ma baaaardzo rozbudowane menu serwisowe i może po prostu trzeba coś tam ustawić (wymusić) , bo nie chce mi się wierzyć ze taką bzdurę by LG "wprowadzi".
W "starej" LG jak chce się grzać CWU chyba powyżej 50 stopni to wtedy trzeba wspomóc się grzalką ale poniżej żadnej problemu nie ma , ale od 40 stopni to lekka przesada by była ..

stare LG było zaje....... nowe przykra sprawa chociaż technicznie jest sporo lepsze ale soft wszystko spierdzielił i nie da się tego zmienić w ustawieniach....

plusfoto
12-02-2018, 06:34
Smart cloud daje Panasonic za darmo bo jego oprogramowanie też do bani. Od ponad roku walczą z programem tygodniowym a teraz od dwóch miesięcy jeszcze doszedł problem z rejestracją parametrów w nocy.Zamiast dać prosty dostęp do pompy i sterownika to wymyślili sobie obrazki i chmurę.

manwithnoname
12-02-2018, 07:59
stare LG było zaje....... nowe przykra sprawa chociaż technicznie jest sporo lepsze ale soft wszystko spierdzielił i nie da się tego zmienić w ustawieniach....

Dzwoniłem dzisiaj do sprzedawcy tej pompy, który wcześniej kontaktował się z LG i niby można zrobić wszystko tak jak w poprzednim starym sterowniku z poziomu menu instalatora. Zawsze też można fizycznie odpiąć kostki grzałki... lub gdyby ktoś się uparł nawet wymienić sterownik na starszy nie tracąc przy tym gwarancji.

CNC może jednak istnieje jakieś rozwiązanie problemu, czy się już całkowicie poddałeś ?

maciuspala
12-02-2018, 09:06
A co Ci miał powiedzieć że bubel zrobili?
Tak wydasz 20 tyś na pompę i będziesz na "krótko" kabelkami spinał???
Wysłałem 2 zapytania o pompę Hitachi i szukam instalatora pomp Toshiba to prawdziwe japończyki, ale niestety nie wiele o nich słychać( ani złego ani dobrego)
Hitachi jest w cenie Panasonica i Atlantica, Toshiba wyjdzie troszkę drożej.
Tylko jak to wygląda z serwisem?

Marcin34_Śl
12-02-2018, 09:26
No właśnie - serwis to jest klucz,

przecież CNC nie będzie sprzedawał/rekomendował LG jeśli później trzeba będzie jeździć do klientów po całej Polsce a wszyscy będą do Niego dzwonić z pretensjami.

manwithnoname
12-02-2018, 09:38
No właśnie - serwis to jest klucz,

przecież CNC nie będzie sprzedawał/rekomendował LG jeśli później trzeba będzie jeździć do klientów po całej Polsce a wszyscy będą do Niego dzwonić z pretensjami.

to myślicie ze po prostu kłamią byle żeby sprzedać? nie chce mi się wierzyć że LG wydało aż taki bubel...

12-02-2018, 13:19
Smart cloud daje Panasonic za darmo bo jego oprogramowanie też do bani. Od ponad roku walczą z programem tygodniowym a teraz od dwóch miesięcy jeszcze doszedł problem z rejestracją parametrów w nocy.Zamiast dać prosty dostęp do pompy i sterownika to wymyślili sobie obrazki i chmurę.

Akuart podłączyłem taki moduł - generalnie jakbym za to zapłacił chyba 1500 zł jak to miało miejsce na początku to bym się wściekł.

Masz do tego jakąś aplikację ? Czy tylko i wyłącznie przeglądarkowo ? Myślałem, że bede chociaż widział temp powrotu bo jeszcze nie mieszkam i przydałoby mi się, ale niestety.

plusfoto
12-02-2018, 13:55
Akuart podłączyłem taki moduł - generalnie jakbym za to zapłacił chyba 1500 zł jak to miało miejsce na początku to bym się wściekł.

Masz do tego jakąś aplikację ? Czy tylko i wyłącznie przeglądarkowo ? Myślałem, że bede chociaż widział temp powrotu bo jeszcze nie mieszkam i przydałoby mi się, ale niestety.
Nie ma żadnej aplikacji. Trzeba korzystać wyłącznie z ich "wynalazku"

Pablo_11
12-02-2018, 14:44
Ten Smart Cloud w gratisie to tylko dla nowych umów? Ja swoją podpisywałem rok temu i takich prezentów nie było :(
A jak jest z podgrzewaniem wody w Aquarea? Mi tylko dochodzi do 51 st. i dalej grzać nie chce. Podobnie nie włącza się dezynfekcja termiczna z programu menu instalatora. Gdzie szukać przyczyny?

12-02-2018, 15:02
Moze masz wyłączoną fizycznie grzałkę ?

Arturo72
12-02-2018, 15:17
A jak jest z podgrzewaniem wody w Aquarea? Mi tylko dochodzi do 51 st. i dalej grzać nie chce. Podobnie nie włącza się dezynfekcja termiczna z programu menu instalatora. Gdzie szukać przyczyny?
Czemu tak wysoko grzejesz cwu ?

Pablo_11
12-02-2018, 15:48
Chcę się pozbyć zapachu ze zbiornika, to ponoć jeden ze sposobów.
Zbiornik mam, zdaje się, bez grzałki. To Drazice OKC 250 NTR/HP.

PaRa
12-02-2018, 18:43
Chcę się pozbyć zapachu ze zbiornika, to ponoć jeden ze sposobów.
Zbiornik mam, zdaje się, bez grzałki. To Drazice OKC 250 NTR/HP.

Jak szukałem rozwiązania problemu związanego z zapachem ciepłej wody, to podobno problemem jest anoda i trzeba ją wymienić na tytanową.
Rozmawiałem ze swoim instalatorem, i podobno grzanie nic nie daje, pomogło płukanie instalacji przez wodociągi.

CNC_POMPY_CIEPLA
12-02-2018, 19:48
Ten Smart Cloud w gratisie to tylko dla nowych umów? Ja swoją podpisywałem rok temu i takich prezentów nie było :(
A jak jest z podgrzewaniem wody w Aquarea? Mi tylko dochodzi do 51 st. i dalej grzać nie chce. Podobnie nie włącza się dezynfekcja termiczna z programu menu instalatora. Gdzie szukać przyczyny?

Aquarea Cloud mam w dobrej cenie jak masz generację H to możemy się dogadać.
z tym grzaniem do 51st.C to może być, zależy od wężownicy. a z dezynfekcja termiczną to możliwe jak masz generację F i ktoś nie podpiął Ci grzałki do hydroboxu.

CNC_POMPY_CIEPLA
12-02-2018, 19:49
Akuart podłączyłem taki moduł - generalnie jakbym za to zapłacił chyba 1500 zł jak to miało miejsce na początku to bym się wściekł.

Masz do tego jakąś aplikację ? Czy tylko i wyłącznie przeglądarkowo ? Myślałem, że bede chociaż widział temp powrotu bo jeszcze nie mieszkam i przydałoby mi się, ale niestety.

teraz AquareaCloud działa tylko przez przeglądarkę ale ma być niedługo duża aktualizacja softu to powinno być lepiej z funkcjami sprzętu.

plusfoto
12-02-2018, 20:01
CNC o tym to ja już słyszę gdzieś od 6-8 miesięcy. Już za chwileczkę już za momencik. Ostatnio była mowa że do końca stycznia. Nawet prosiłem Michała S. o maila do centrali żeby tam wysłać kilka niecenzuralnych słów ale powiedział że jeszcze raz sam coś tam skrobnie razem z Mariuszem L.

marcin_u
12-02-2018, 20:03
Aquarea Cloud mam w dobrej cenie jak masz generację H to możemy się dogadać.
z tym grzaniem do 51st.C to może być, zależy od wężownicy. a z dezynfekcja termiczną to możliwe jak masz generację F i ktoś nie podpiął Ci grzałki do hydroboxu.

W dobrej cenie tzn za ile? Bo może bym się zdecydował na to. Co można zobaczy i zmienić za pomocą aquarea Cloud?

agb
12-02-2018, 20:04
Czyli póki co za złotówkę można zostać beta testerem z obietnicą, że będzie lepiej.

mku7i
12-02-2018, 20:10
Pytanie do użytkowników generacji H - pojawiły się już jakieś problemy z pompami związane z „plastikowymi bebechami”, czy to forumowy mit powielany w dyskusjach?

agb
12-02-2018, 20:15
Nie jestem użytkownikiem, ale seria H ma dopiero i aż 1,5 roku. Dziesiątki osób na tym forum ją ma i nagle wszyscy odkryli, że do niczego się nie nadaje, bo ktoś zdjęcie wnętrza wrzucił.

Pablo_11
12-02-2018, 20:34
W dobrej cenie tzn za ile? Bo może bym się zdecydował na to. Co można zobaczy i zmienić za pomocą aquarea Cloud?Też się przyłączę do pytania. Moja to SDC09H3E8. Wymaga to montażu modułu w pompie przez instalatora?

A co do dezynfekcji, to jest taka opcja w menu, więc powinno chyba zadziałać....

plusfoto
12-02-2018, 20:42
Czyli póki co za złotówkę można zostać beta testerem z obietnicą, że będzie lepiej.
:bash:



Co można zobaczy i zmienić za pomocą aquarea Cloud? Możesz z palca włączyć CO i CWU. Przy CWU możesz ustawić temp. W ograniczonym zakresie możesz ustawić program tygodniowy. W ograniczonym bo aby załączać CO musisz przepleść to załączeniem CWU inaczej pompa nie zareaguje,
Reszta zależy w jakim trybie pracuje pompa. Jeśli na krzywej to możesz ją zmodyfikować ale całą o +/-5 stopni. Możesz podejrzeć temp. zasilania i temp na zewnątrz i zużycie prądu ale z dokładnością dużo gorszą jak na sterowniku pompy. Sterownik już jest niedokładny u mnie gdzieś zaniża o 10% a ten tak gdzieś 20-30%. A gdzieś od 2 miesięcy w ogóle nie rejestruje między 22 a 2.
Jak na termostacie sterownika to możesz ustawić temp. w pomieszczeniu ale tracisz temp. zasilania.
Jak na termostacie zewnętrznym to praktycznie możesz tylko pompę włączyć lub wyłączyć a masz podgląd temp. zasilania.
Cała reszta zupełnie nieprzydatna

CNC_POMPY_CIEPLA
12-02-2018, 20:42
Też się przyłączę do pytania. Moja to SDC09H3E8. Wymaga to montażu modułu w pompie przez instalatora?

A co do dezynfekcji, to jest taka opcja w menu, więc powinno chyba zadziałać....

Taki moduł można samemu zamontować, nie jest to jakoś mocno skomplikowane.
cena na priv.

plusfoto
12-02-2018, 20:43
Pytanie do użytkowników generacji H - pojawiły się już jakieś problemy z pompami związane z „plastikowymi bebechami”, czy to forumowy mit powielany w dyskusjach?
Ja z tym nie mam problemów.

manwithnoname
12-02-2018, 21:16
No właśnie - serwis to jest klucz,

przecież CNC nie będzie sprzedawał/rekomendował LG jeśli później trzeba będzie jeździć do klientów po całej Polsce a wszyscy będą do Niego dzwonić z pretensjami.

Wracając jeszcze do nowej LG to specyfikacja tej pompy jasno pokazuje że woda w bojlerze przez sprężarkę grzana jest do 48 stopni więc nie ma się czego obawiać.

407156

Marcin34_Śl
12-02-2018, 21:25
Pytanie do użytkowników generacji H - pojawiły się już jakieś problemy z pompami związane z „plastikowymi bebechami”, czy to forumowy mit powielany w dyskusjach?

Użytkuje pompę SDC 7 KW od czerwca, nic się nie dzieje.
Nikt tutaj nie powiedział, że pompa się psuje ale że środek wygląda bardziej plastikowo niż seria F.

TwojPan
12-02-2018, 21:59
Użytkuje pompę SDC 7 KW od czerwca, nic się nie dzieje.
Nikt tutaj nie powiedział, że pompa się psuje ale że środek wygląda bardziej plastikowo niż seria F.

Cierpliwości.

TwojPan
12-02-2018, 22:14
Taki moduł można samemu zamontować, nie jest to jakoś mocno skomplikowane.
cena na priv.

:lol2:
To wchodzi w wycenę instalacji Panasa?Czy może trzeba zaliczyć kurs via Adam Słodowy?

kaszpir007
13-02-2018, 06:25
Pytanie do użytkowników generacji H - pojawiły się już jakieś problemy z pompami związane z „plastikowymi bebechami”, czy to forumowy mit powielany w dyskusjach?

A czemu mit ?

Jeśli wszystko wewnatrz jest z plastiku a łączenia są na "szybkozłączkach" to na 100% trwałość , żywotność , szczelność będzie dużo niższa niż w przypadku gdy łączenia są spawane/lutowane i a elementy ze stali/miedzi/mosiądzu i to dotyczy każdych urządzeń ...

Dodatkowo stosowanie plastikowych materiałów "niestandardowych" ma ten minus że jak kiedyś trzeba będzie wymienić , to bedzie można zastosować jedynie rozwiązania i materiały od Panasonica a nie wiadomo jak będzie z dostępnością i cenami ...

Nie znam żadnego urządzenia mechanicznego/elektronicznego gdzie wymiana elementów metalowych na plastikowe spowodowała zwiększenie żywotności jak i niezawodności a raczej taka wymiana ma na celu zmniejszenie żywotności i trwałości ..

mku7i
13-02-2018, 06:40
Kaszpir to jasne. Ja natomiast pytałem czy problemy rzeczywiście już u kogoś się pokazały, czy na razie jest tylko szczekanie ze pompa jest beznadziejna bo ma plastikowe bebechy, ale problemy jeszcze się nie pokazały. Nie twierdze ze się nie pojawią, ale zdaje się ze na razie są gdybaniem a nie faktem.

mku7i
13-02-2018, 06:41
I żeby była jasność - oczywistym jest ze pompa została odchudzona z porządnych materialow na rzecz gorszych. Pytanie brzmi jaki i kiedy to będzie miało wpływ na urządzenie.

PaRa
13-02-2018, 06:55
I żeby była jasność - oczywistym jest ze pompa została odchudzona z porządnych materialow na rzecz gorszych. Pytanie brzmi jaki i kiedy to będzie miało wpływ na urządzenie.

Nie na rzecz gorszych a tańszych, niby to samo a jednak nie to samo.

Arturo72
13-02-2018, 07:03
A czemu mit ?

Jeśli wszystko wewnatrz jest z plastiku a łączenia są na "szybkozłączkach" to na 100% trwałość , żywotność , szczelność będzie dużo niższa niż w przypadku gdy łączenia są spawane/lutowane i a elementy ze stali/miedzi/mosiądzu i to dotyczy każdych urządzeń ...

Dodatkowo stosowanie plastikowych materiałów "niestandardowych" ma ten minus że jak kiedyś trzeba będzie wymienić , to bedzie można zastosować jedynie rozwiązania i materiały od Panasonica a nie wiadomo jak będzie z dostępnością i cenami ...

Nie znam żadnego urządzenia mechanicznego/elektronicznego gdzie wymiana elementów metalowych na plastikowe spowodowała zwiększenie żywotności jak i niezawodności a raczej taka wymiana ma na celu zmniejszenie żywotności i trwałości ..
Nie widziałem tej "plastikowej" pompy ale wydaje mi się,że lekko przesadzacie :)
Plastik może mieć tą zaletę,że nie zarasta :D
Poważnie,to w reku mam wymiennik plastikowy i też był wsadzany zamiast aluminiowego(oba tego samego producenta) i działa do dziś ;)
Jeśli nie są to części "pracujące" a raczej nie są to ja bym nie widział problemu.

kaszpir007
13-02-2018, 07:12
I żeby była jasność - oczywistym jest ze pompa została odchudzona z porządnych materialow na rzecz gorszych. Pytanie brzmi jaki i kiedy to będzie miało wpływ na urządzenie.

Wiesz , sądzę że jakaś trwałośc jest z góry ustalona i wymiana materiałów na plastikowe miała także na to wpływ ..

Myślę że firma nie jest głupia i raczej nie zrobi produktu który zacznie się masowo psuć w okresie gwarancji (koszty) a jak już to po okresie gwarancji.

W wielu urządzeniach producenci zamieniają elementy metalowe na plastikowe i stosują własne rozwiązania aby po później bardziej opłacało się wymienić urządzenie niż naprawiać ...

W przypadku standardowych rozwiązań i złącz można zawsze będzie to wymienić i wymieni to kazdy instalator a elementy są cąły czas dostępne bo są "standardowe" . Jak będą jakies nietypowe i oferowane przez jednego producenta to zaczyna się problem ...

St@nley
13-02-2018, 07:36
Oj chyba za bardzo się uczepiliście tych "plastików”, specjalnie pisze w takiej formie, bo to nie zwykły plastiki tylko specjalne tworzywo. Czy zostało wprowadzone z oszczędności na materiale? Nie sądzę, bo ile tam tej miedzi mogło być kilogram max dwa. Bardziej chodzi właśnie o modułową konstrukcję i łatwość wymiany grzałki, zaworów, czy też pompy. Poczekajmy jeszcze rok dwa i większość znanych producentów wprowadzi zbliżone bebechy, bo przecież największa oszczędność jest w standaryzacji. Po drugie przecież to instalacja po stronie niskiego ciśnienia i jak sądzę większość z was ma w domu instalację w plastiku, a już na 100% podłogówkę, bo chyba nie powiecie mi, że tam też miedź byłaby lepszym rozwiązaniem?
Swoją drogą dziwie się, że najwięcej krytykują użytkownicy, innych modeli jak by chcieli sami siebie utwierdzić w słuszności swojego wyboru. Ja mam tego Pansa i gdyby nie wy to nawet bym się nie przyglądał temu wnętrzu, bo i po co? Bardziej mnie interesuje intuicyjny i funkcjonalny sterownik oraz to, że pompa działa jak należy (u mnie w ten sezon dostanie taki wycisk jak u was pewnie przez 3). Jak się zepsuje to się będę martwił. Jak kupujecie nowy samochód to tez się wcześniej rozglądacie za częściami zamiennymi i mechanikiem, który da radę go naprawić? Jeżeli tak to współczuję…

plusfoto
13-02-2018, 08:38
Rację mają co mówią że najwięcej krzyczą Ci co na oczy nie widzieli. Ja mogę powiedzieć jedynie iż większość z tych niby plastików da się kupić w pierwszym lepszym sklepie hydraulicznym. A miejsca w środku jest na tyle dużo że nawet jak one będą 2* większe od oryginału to i tak da się je zainstalować. I tak z brzegu - filtr komuś nie pasuje proszę http://valvex.com/produkty/strefa-instalacji/systemy-instalacji-grzewczej/filtry/

Maciej Loret
13-02-2018, 09:25
Nie znam żadnego urządzenia mechanicznego/elektronicznego gdzie wymiana elementów metalowych na plastikowe spowodowała zwiększenie żywotności jak i niezawodności a raczej taka wymiana ma na celu zmniejszenie żywotności i trwałości ..

20 lat kręcę się wokół przemysłu chemicznego i wierz mi, że w niektórych sytuacjach tworzywo sztuczne jest niezastąpione, bo po co wymieniać co kilka miesięcy elementy z stali kwasoodpornej typu 316L skoro te z tworzyw wymienia się co kilka/kilkanaście lat. Metalem który w niektórych sytuacjach zastępował tworzywo (które akurat tam się mniej nadawało ze względu na słabsze właściwości mechaniczne - ścieralność) jest tytan, ale to dość droga impreza.

Pratchawiec
13-02-2018, 09:54
Witam

Maciej Loret

Przyznaję rację

Wiele współczesnych tworzyw ma lepsze właściwości, w tym mechaniczne, niż stosowane dotychczas metale.
Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Po pierwsze rodzaj i jakość zastosowanych tworzyw.
Można dać bakelit, można Zylon.
To plastik i to plastik, a różnica zasadnicza.

Po drugie, koszt porządnej kształtki z tworzywa będzie z reguły wyższy niż znormalizowanej mosiężnej.

Po trzecie, brak jakiegokolwiek standardu - jesteś skazany na skorzystanie z magazynu lub usług producenta/serwisanta i narzuconych cen. Zazwyczaj z kapelusza. Vide - ewolucja cen sprężąrek Panasa.

Problem powszechny nie tylko w odniesieniu do PC, przy czym w mojej ocenie modernizacji dokonanej przez P.... nie należy traktować jako celowego, kierunkowego działania mającego na celu skrócenie żywotności Pompy.

Księgowi rządzą.....

Pozdrawiam

Pratchawiec

oberwatorPC
13-02-2018, 12:04
Rację mają co mówią że najwięcej krzyczą Ci co na oczy nie widzieli. Ja mogę powiedzieć jedynie iż większość z tych niby plastików da się kupić w pierwszym lepszym sklepie hydraulicznym. A miejsca w środku jest na tyle dużo że nawet jak one będą 2* większe od oryginału to i tak da się je zainstalować. I tak z brzegu - filtr komuś nie pasuje proszę http://valvex.com/produkty/strefa-instalacji/systemy-instalacji-grzewczej/filtry/

Tylko że tego filtra, który podałeś tam nie włożysz. A oryginalny dedykowany kosztuje 4 razy tyle.

Maciej Loret
13-02-2018, 13:57
Wiele współczesnych tworzyw ma lepsze właściwości, w tym mechaniczne, niż stosowane dotychczas metale.
Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Po pierwsze rodzaj i jakość zastosowanych tworzyw.
Można dać bakelit, można Zylon.
To plastik i to plastik, a różnica zasadnicza.

OK.
Ale ja nie mówię o technologiach kosmicznych.
Ja mówię o PE (może nieco "podrasowanym", ale jednak PE HD) albo teflonie (i jego odmianach), które są standardem w pompach do np. kwasu solnego. Podobnie jest z armaturą czy rurociągami w przemyśle kwasu solnego - standardem są tworzywa sztuczne czy np. żywice chemoodporne (również technologia, która nawet nie wąchała kosmosu). Oczywiście od przemysłu do domu droga daleka... Ja tylko chciałem zaprotestować przeciwko temu, że odpowiednio dobrane tworzywo nie może nigdy konkurować z metalem...
Miałem w pracy pompę membranową, która pompowała np. nitrozę (to już jest lekki hardcore). Pompa w całości z PE+PTFE, tylko szpilki do skręcenia części pompy były z 316L. I te kwasoodporne szpilki w takich warunkach po paru tygodniach już były pokryte nalotem rdzawym. A pompa mimo, że pompowała również cząstki stałe wytrzymywała bardzo długo - pierwsza poddawała się membrana z PTFE, ale głównie z powodu mechanicznego zużycia a nie chemicznego (non stop wychyły w przeciwnych kierunkach w celu pompowania medium)...



Księgowi rządzą.....


Wbrew powszechnej opinii księgowi nie są od tego ani by dyktować jakich materiałów używać ani by rządzić...
Wiem, bo mam do czynienia księgową na co dzień... :)

Dobra, dosyć OT...

Nie mam pojęcia czy Panasonic (świadomie bądź nie) na siłę skraca czas używalności produktu albo czy przenosi koszty inwestycyjne w remontowe (z punktu widzenia klienta)... Łudzę się, że nie bo sam od paru lat chciałbym zastąpić ekogroszek czymś "normalniejszym"... ;) i od paru lat czaję się na powietrzną pompę ciepła...
Z mojego punktu widzenia, wolałbym jednak elementy standardowe, łatwe do zakupu i wymiany, stosunkowo niedrogie.

plusfoto
13-02-2018, 14:11
Tylko że tego filtra, który podałeś tam nie włożysz. A oryginalny dedykowany kosztuje 4 razy tyle.
A próbowałeś lub pytałeś kogoś kto przy tym robi?

Jinikao
13-02-2018, 15:14
Mam możliwość dopłacić 3 tyś zł i zamiast tcap 9kW 1fazowego, mieć 3fazowego. Warto? nie warto? instalacje mam poprowadzone pod 3 fazowego, bezpiecznik 25A, kabel 5x4mm2, czyli i do 1 fazowej dobry i do 3 fazowej dobry.

Marcin34_Śl
13-02-2018, 16:05
Jakie OZC? Jaka wylewka? 3 000 PLN to 2-3 lata grzania. TCAP to mocna i bardzo dobra pompa, która może grzać do -28 St.

Jam masz OZC nie większe niż 6 KW to nie widze powodu, żeby brać TCAP

13-02-2018, 17:10
Widze ze masz dylemat miedzy 1 a 3 fazami. Parametry PC sa identyczne - ja wzialem 1 fazowego bo po co przeplacac. Oszczednosc ktora zostaje pojdzie na rok darmowego grzania albo w razie czego na serwis (odpukac).

Andrzej5101
13-02-2018, 18:35
W przypadku pompy 1f, brak jednej fazy nie będzie przeszkodą w ogrzewaniu budynku.

Jinikao
14-02-2018, 21:11
Jeszcze pytanko, ile bierze kW pompa panasonic t cap 9 kW jednofazowa, czy na tej fazie mogę mieć cokolwiek jeszcze podpięte, cz tylko samą pompę?

CNC_POMPY_CIEPLA
14-02-2018, 21:22
Jeszcze pytanko, ile bierze kW pompa panasonic t cap 9 kW jednofazowa, czy na tej fazie mogę mieć cokolwiek jeszcze podpięte, cz tylko samą pompę?

Tutaj jest wykres pracy jednego z moich klientów, pompa T-CAP 9kW. bierze max pod 4kW
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10238

Jinikao
14-02-2018, 21:33
Tutaj jest wykres pracy jednego z moich klientów, pompa T-CAP 9kW. bierze max pod 4kW
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10238

Czy powierzchnia do ogrzania ma wpływ na pobór mocy przez pompe?

Marek2504
14-02-2018, 21:46
Czy powierzchnia do ogrzania ma wpływ na pobór mocy przez pompe?
Nie. Pompa na początku pobiera tyle energii aby osiągnąć moc nominalną. To jest zależne przede wszystkim od COP.

CNC_POMPY_CIEPLA
14-02-2018, 21:57
Czy powierzchnia do ogrzania ma wpływ na pobór mocy przez pompe?

Ma wpływ na finalny rachunek i ilość pracy ale na chwilowy pobór mocy nie.

Jinikao
15-02-2018, 21:06
Dziękuje za odpowiedzi, w takim razie wybiore 1 fazową, mimo że mam bezpiecznik tylko 25A

Marek2504
16-02-2018, 09:42
Pewno masz bezpiecznik 25A typ C, tak więc da radę. Ja mam tak samo i wszystko hula. Najlepiej dla pompy zarezerwuj jedną fazę tzn. nic więcej tam nie podłączaj. Grzałka na drugiej fazie, jeżeli jest 3kW to jest jeszcze " miejsce" na inne odbiorniki. Jeżeli pompa posiada własny wyłącznik różnicowo-prądowy, to kabel zasilający podłącz tak aby ominął różnicówkę w domu. Jeżeli nie ma, to zasilanie podłączamy tak samo tylko należy dodać osobny wyłącznik różnicowo-prądowy.

jogi1978
16-02-2018, 17:05
Witam fachmanów po bardzo długiej przerwie.:bye:
Szukam fachowca który przejeżdża 1-2 razy w roku trasą A4 KATOWICE -KRAKÓW.
Do co rocznych standardowych przeglądów .oraz do ew.drobnych prac modernizacyjnych przy C.O I CWU.
PC chodzi ładnie nie narzekam ale od 2lat nikt jej nie przeglądał.
Mój serwisant ma amnezje terminową i jest niesłowny.
Terminy i czas dowolny wystarczy uprzedzić telefonicznie o przyjeździe .

Jinikao
17-02-2018, 20:43
Więc skoro już wybrana pompa 1fazowa, to teraz pytanie. Samą pompę podepnę pod jedną faze, a grzałkę pod inną, jak w takim razie zamontowac podlicznik? czy tylko 1 fazowy dla samej pompy? i liczyć na to, że grzałka będzie incydentalnie załączana i nie będzie dużo brała?

totoziziu
19-02-2018, 12:21
Witam użytkowników PC. Chciał bym się dowiedzieć jak wykasować błędy z PC.

plusfoto
19-02-2018, 12:34
Wersja F czy H ?

Pratchawiec
19-02-2018, 15:36
Więc skoro już wybrana pompa 1fazowa, to teraz pytanie. Samą pompę podepnę pod jedną faze, a grzałkę pod inną, jak w takim razie zamontowac podlicznik? czy tylko 1 fazowy dla samej pompy? i liczyć na to, że grzałka będzie incydentalnie załączana i nie będzie dużo brała?

Witam

Mam podobny układ

Licznik trójfazowy, jedna z faz podpięta pod główne zasilanie PC (sprężarka,elektronika), druga grzałka PC 3 kW i trzecia - grzałka zbiornika 3 kW.
Pod tę pierwszą podpięte jest również zasilanie rekuperatora i odkamieniacza.

Licznik Bemko, taki za ok 130 zł na znanym portalu. Ma diody wskazujące obciążenie poszczególnych faz.
Zlicza całość.

Pozdrawiam

Pratchawiec

totoziziu
19-02-2018, 19:56
wersja F

totoziziu
19-02-2018, 19:56
Wersja F

joghurt
22-02-2018, 16:31
Mam PC Aquarea 3 faz SDC. Do tego dwie pompy obiegowe Wilo i sterowniki bodajże Salus PC11. Mam problem z wieszającymi się pompami obiegowymi. Po uruchomieniu PC pierwszy rok jeszcze mało mieszkałem, więc nie zweryfikowałem tego zjawiska. W następnym roku już mieszkałem w całym sezonie grzewczym i co jakiś czas po wejściu do pom. gospodarczego widziałem ciemne ekraniki pomp Wilo. Na sterowniku było widać normalnie temperaturę tak jakby wszystko było ok, ale pompa Wilo nie chodziła. Trzeba było wyłączyć zasilanie na sterowniku i włączyć ponownie. Działo się to bardzo regularnie tj. co ok. 2 tyg. raz jedna, a za 4 dni kolejna pompa. Zgłaszałem to mojej ekipie montującej. Na początku stwierdzili, że to sterowniki Salus, bo gdzieś był podobny przypadek, wymienili i czekają na efekty. Później, gdy to nie pomogło stwierdzili, że pompy obiegowe, bo u kogoś niby pomogło czy też wadliwa seria była. Więc w końcu doczekałem się i ja wymiany obu pomp. Niestety objaw dalej nie ustąpił. Jedyna różnica jest taka, że teraz wieszają się obie pompy jednocześnie. Firma nie za bardzo ma koncepcję co się dzieje i jak to naprawić. Czy jest ktoś kto się zetknął z takim samym przypadkiem? Może ktoś wie czy to jest coś w samej PC Aquarea (np. PGŁ.)?

bobrow
22-02-2018, 16:43
Mam PC Aquarea 3 faz SDC. Do tego dwie pompy obiegowe Wilo i sterowniki bodajże Salus PC11. Mam problem z wieszającymi się pompami obiegowymi. Po uruchomieniu PC pierwszy rok jeszcze mało mieszkałem, więc nie zweryfikowałem tego zjawiska. W następnym roku już mieszkałem w całym sezonie grzewczym i co jakiś czas po wejściu do pom. gospodarczego widziałem ciemne ekraniki pomp Wilo. Na sterowniku było widać normalnie temperaturę tak jakby wszystko było ok, ale pompa Wilo nie chodziła. Trzeba było wyłączyć zasilanie na sterowniku i włączyć ponownie. Działo się to bardzo regularnie tj. co ok. 2 tyg. raz jedna, a za 4 dni kolejna pompa. Zgłaszałem to mojej ekipie montującej. Na początku stwierdzili, że to sterowniki Salus, bo gdzieś był podobny przypadek, wymienili i czekają na efekty. Później, gdy to nie pomogło stwierdzili, że pompy obiegowe, bo u kogoś niby pomogło czy też wadliwa seria była. Więc w końcu doczekałem się i ja wymiany obu pomp. Niestety objaw dalej nie ustąpił. Jedyna różnica jest taka, że teraz wieszają się obie pompy jednocześnie. Firma nie za bardzo ma koncepcję co się dzieje i jak to naprawić. Czy jest ktoś kto się zetknął z takim samym przypadkiem? Może ktoś wie czy to jest coś w samej PC Aquarea (np. PGŁ.)?

Witam ,
mam ten sam sterownik tj Salus PC11 i jakiś czas temu zaobserwowałem ten sam problem - tj przy kolejnym starcie PC nie załącza się wyjście z Salusa (nie świeci dioda nad wskaźnikiem temp) i nie działa pompka Wilo , pomimo odpowiedniej temperatury w buforku. Sprawę na jakiś czas załatwiło wył/włączenie zasilania Salusa.
3 tyg temu wymieniłem kondensatory elektrolityczne w zasilaczu Salusa i na razie jest ok- jak to nie pomoże (sprawdziłem też "zimne luty"), to mam na oku za 60 pln chinol od kolegi
U Ciebie też nie załącza się dioda od wyjścia w tym Salusie ?
pzdr

bobrow
22-02-2018, 16:46
Dodam jeszcze tylko ,że przez prawie trzy lata wszystko banglało-możliwe ,że wyschły te kondensatory w zasilaczu

CNC_POMPY_CIEPLA
22-02-2018, 16:46
Mam PC Aquarea 3 faz SDC. Do tego dwie pompy obiegowe Wilo i sterowniki bodajże Salus PC11. Mam problem z wieszającymi się pompami obiegowymi. Po uruchomieniu PC pierwszy rok jeszcze mało mieszkałem, więc nie zweryfikowałem tego zjawiska. W następnym roku już mieszkałem w całym sezonie grzewczym i co jakiś czas po wejściu do pom. gospodarczego widziałem ciemne ekraniki pomp Wilo. Na sterowniku było widać normalnie temperaturę tak jakby wszystko było ok, ale pompa Wilo nie chodziła. Trzeba było wyłączyć zasilanie na sterowniku i włączyć ponownie. Działo się to bardzo regularnie tj. co ok. 2 tyg. raz jedna, a za 4 dni kolejna pompa. Zgłaszałem to mojej ekipie montującej. Na początku stwierdzili, że to sterowniki Salus, bo gdzieś był podobny przypadek, wymienili i czekają na efekty. Później, gdy to nie pomogło stwierdzili, że pompy obiegowe, bo u kogoś niby pomogło czy też wadliwa seria była. Więc w końcu doczekałem się i ja wymiany obu pomp. Niestety objaw dalej nie ustąpił. Jedyna różnica jest taka, że teraz wieszają się obie pompy jednocześnie. Firma nie za bardzo ma koncepcję co się dzieje i jak to naprawić. Czy jest ktoś kto się zetknął z takim samym przypadkiem? Może ktoś wie czy to jest coś w samej PC Aquarea (np. PGŁ.)?

przypoadek dość banalny wszystko działa prawidłowo, tylko firma instalująca chyba pierwszy raz zakładała slusy.

bobrow
22-02-2018, 16:48
przypoadek dość banalny wszystko działa prawidłowo, tylko firma instalująca chyba pierwszy raz zakładała slusy.

Myślisz ,że temp załączenia jest źle ustawiona ?
Rzeczywiście nie założyłem , że ustawienia są nieprawidłowe-ale u mnie na 100% jest ok , a problem jest .
pzdr

joghurt
22-02-2018, 16:50
U Ciebie też nie załącza się dioda od wyjścia w tym Salusie ?
pzdr

Tak, chyba tak, świeci tylko power.

bobrow
22-02-2018, 16:55
Tak, chyba tak, świeci tylko power.

Powinien świecić się na czerwono trójkącik w kółeczku-jak przytrzymasz dłużej środkowy przycisk , to wyskoczy Ci temp włączenia wyjścia , jaką masz temp i jaka KG na PC ?

joghurt
22-02-2018, 17:06
Piszę z głowy bo nie pamiętam tak dokładnie, ale świeci wtedy ta dioda zielona power. Ten czerwony trójkącik chyba nie świeci jak pompa się przywiesi/wyłączy jak zwał tak zwał. Temperatura wtedy pokazywana np. 31 stopni, gdzie ustawiona jest C15. Więc jak dla mnie nie jest to kwestia ustawień. Przecież na tych samych ustawieniach przez dwa tygodnie działa ok, aż przychodzi ten dzień i bach ciemność widzę...

bobrow
22-02-2018, 17:11
Piszę z głowy bo nie pamiętam tak dokładnie, ale świeci wtedy ta dioda zielona power. Ten czerwony trójkącik chyba nie świeci jak pompa się przywiesi/wyłączy jak zwał tak zwał. Temperatura wtedy pokazywana np. 31 stopni, gdzie ustawiona jest C15. Więc jak dla mnie nie jest to kwestia ustawień. Przecież na tych samych ustawieniach przez dwa tygodnie działa ok, aż przychodzi ten dzień i bach ciemność widzę...

Ustawienie jest ok ,może te Salusy są wrażliwe na zakłócenia sieciowe-może warto zmienić punkt ich zasilania , może coś sieje po sieci od PC .Warto spróbować.

bobrow
22-02-2018, 17:12
CNC-milczysz bo "cuś wisz i nipowisz" , czy jak ?

joghurt
22-02-2018, 17:18
CNC-milczysz bo "cuś wisz i nipowisz" , czy jak ?

No właśnie :-)

Odłączyłem UPS od komputera (pełny sinus) i podpiąłem pod niego oba sterowniki. Nie dało to żadnego rezultatu, dalej te same objawy. Ustawiałem parametr C na C25/C20/C15 i tak samo się dzieje.

Jednak zaciekawiłeś mnie sugestią mówiąc, że coś sieje od sieci. Nie analizowałem tego wcześniej, ale mam w tym samym pomieszczeniu włącznik pompy cyrkulacji na pilota firmy bodajże Orno. Spróbuję pójść jeszcze tym tropem i go odłączyć na miesiąc.

bobrow
22-02-2018, 17:24
No właśnie :-)

Odłączyłem UPS od komputera (pełny sinus) i podpiąłem pod niego oba sterowniki. Nie dało to żadnego rezultatu, dalej te same objawy. Ustawiałem parametr C na C25/C20/C15 i tak samo się dzieje.

Jednak zaciekawiłeś mnie sugestią mówiąc, że coś sieje od sieci. Nie analizowałem tego wcześniej, ale mam w tym samym pomieszczeniu włącznik pompy cyrkulacji na pilota firmy bodajże Orno. Spróbuję pójść jeszcze tym tropem i go odłączyć na miesiąc.

Jeśli u mnie problem już nie wystąpi- to wymień dwa elektrolity w sterowniku i po sprawie.
A jak nie pomoże- to nowy sterownik , ale może termostat elektromechaniczny z sondą Afriso gtk/7rd , tu się już nie ma co spitolić...

joghurt
22-02-2018, 17:36
Dzięki za wszelkie sugestie i podpowiedzi bobrow. Jak widzisz jestem na forum już od wielu lat, ale głównie jako czytelnik. Dzięki Waszym postom wybrałem PC Panasonika i jak na razie nie żałuję. Jestem z tych użytkowników, którzy ustawili na automat i tyle mojego zaglądania do kotłowni. Jednak jestem pełen podziwu jak czytam różne posty o analizowaniu PC Aquarera :-)

PS. No to może jeszcze na koniec jedno podpytam. Czy jest w poprzedniej generacji pomp możliwość podglądu ile włączeń miała sprężarka? W tej najnowszej ze sterowaniem dotykowym widzę, że chyba jest bo podajecie takie wyniki.

bobrow
22-02-2018, 17:44
Przed mod H z tego co wiem - nie można odczytać ilości startów
Pzdr

tede80
22-02-2018, 19:56
Panowie jak ustawić grzanie CWU w konkretnych godzinach (generacja H) czytam forum, ustawiam... i dupa.
Ustawiłem jak na poniższych zdjęciach, chcę żeby pompa grzała CWU tylko w godzinach 4-5 oraz 13:30-15, a jak widać na ostatnim zdjęciu Smart Cloud, pompa włączyła grzanie CWU o godzinie 19. Czy mam jeszcze coś ustawić oprócz harmonogramu?

407955
407956
407957

CNC_POMPY_CIEPLA
22-02-2018, 20:11
Taki przykład ustawionego harmonogramu do grzania w taniej.
407958

bobrow
22-02-2018, 20:21
Hej ,CNC- trzymasz mnie w napięciu ...
To co z tymi Salusami ?Buble ?

tede80
22-02-2018, 20:57
Taki przykład ustawionego harmonogramu do grzania w taniej.
407958

Ale jak to ustawić na sterowniku? Czemu przy moich ustawieniach pompa i tak uruchomiła grzanie CWU o 19?

CNC_POMPY_CIEPLA
22-02-2018, 21:00
Myślisz ,że temp załączenia jest źle ustawiona ?
Rzeczywiście nie założyłem , że ustawienia są nieprawidłowe-ale u mnie na 100% jest ok , a problem jest .
pzdr

Myślę że ktoś kanału nie zmienił albo zmienił na taki który ma któryś ze sąsiadów, wtedy takie dziwne sytuacje się zdarzają.

CNC_POMPY_CIEPLA
22-02-2018, 21:03
Ale jak to ustawić na sterowniku? Czemu przy moich ustawieniach pompa i tak uruchomiła grzanie CWU o 19?

Bo tam są same włączenia CWU nie ma żadnych wyłączeń trybu CWU
Trzeba zrbić włączenie np. o 4:00 a wyłączenie o 6:00. inaczej będzie chodzić całą dobę

bobrow
22-02-2018, 21:04
Myślę że ktoś kanału nie zmienił albo zmienił na taki który ma któryś ze sąsiadów, wtedy takie dziwne sytuacje się zdarzają.

Marek- ale Salus PC 11 nie jest bezprzewodowy , to tylko sterownik pompy obiegowej

CNC_POMPY_CIEPLA
22-02-2018, 21:11
Marek- ale Salus PC 11 nie jest bezprzewodowy , to tylko sterownik pompy obiegowej

hurde faktycznie pomyliłem to z innym sterownikiem, i teraz sobie sprawdziłem.
teraz moje pytanie jaki jest sens stosowania tego sterownika!! przecież to nie jest sterownik do tego.
Chyba ktoś gdzieś przeczytał że daje się sterowniki salus, ale kurde nie takie!!!
ten sterownik mocuje się przy kotle CO i to takim głupim bez podajnika.
Wywalić to badziewie bo tak się tym i pompkami nie steruje, a jeszcze pytanie gdzie są te 2 pompki obiegow podpięte? pod sprzęgło? czy bez?

Arturo72
22-02-2018, 21:39
Mam takie pytanie po lekturze bo widzę,że się spuszczacie na temat KILKU pomp obiegowych w Panasie i jakiś dziwnych sterowników Salus.
Po co Wam KILKA pomp obiegowych i jakiejkolwiek sterowniki ?
Kto Was skrzywdził tak durną i kosztowna instalacja z "kilkoma" pompami obiegowymi w Panasie i sterownikami do nich ??? W jakim celu ?

U mnie od 5 lat w T-CAP jest jedna pompa obiegowa w jednostce wewnętrznej i brak jakichkolwiek sterowników pokojowych...

bobrow
22-02-2018, 21:46
hurde faktycznie pomyliłem to z innym sterownikiem, i teraz sobie sprawdziłem.
teraz moje pytanie jaki jest sens stosowania tego sterownika!! przecież to nie jest sterownik do tego.
Chyba ktoś gdzieś przeczytał że daje się sterowniki salus, ale kurde nie takie!!!
ten sterownik mocuje się przy kotle CO i to takim głupim bez podajnika.
Wywalić to badziewie bo tak się tym i pompkami nie steruje, a jeszcze pytanie gdzie są te 2 pompki obiegow podpięte? pod sprzęgło? czy bez?

Ja mam czujnik w buforze , a steruję pompką za nim.
Można oczywiście pompą wtórną sterować równolegle np z bezprzewodowego Eurostera ( czy innego termostatu pokojowego), ale sobie wymyśliłem że za coś 120 pln za ten sterownik spowoduję zmniejszenie „dyskomfortu” podczas przełączenia na CWU ( wtedy z buforka jest oddawane ciepło ).
Dodatkowo przy defroście , system mi nie odbiera ciepła z bufora.
Pzdr

bobrow
22-02-2018, 22:05
Nie wiem jaką instalację ma kol Joghurt , ale u mnie musi być bufor i pompa wtórna.
Żebym miał nominalny przepływ na grzejnikach , to muszę puścić w PC obiegówkę na 6 biegu i wtedy mam dwa problemy :
-nieznośny hałas na grzejnikach
-po nagrzaniu systemu zaczynają rury dzwonić ( jakby rezonans)
Mam bypass na buforze i zrobiłem dokładne próby i pomiary.
Zresztą kiedy rozważałem instalację PC , brałem pod uwagę awaryjne podłączenie pieca węglowego ( przewidziane wtedy przyłącza są teraz naszykowane pod piec elektryczny )
Oczywiście bez bufora jakoś bym ogrzał chałupę na niskim przepływie -z mocą max ok 7 kW ...
A tak mam do dyspozycji od 9 do 11.5 kW ( bo T-cap 9 kW ma wymiennik i sprężarkę od 12 kW)- a to ma wpływ na koszty
Oczywiście zazwyczaj można bez bufora- ale niekiedy trzeba go mieć
Co do termostatu pokojowego , to przy słabej akumulacyjności energii na grzejnikach- raczej powinien być jeśli szanujemy koszty.
W nocy można zrobić obniżenie temp o no 2K i nad ranem podnosić. Zresztą układ grzejnikowy ze względu na słabą bezwładność łatwo się termostatuje (szczególnie w okresach przejściowych , przy np zmiennym nasłonecznieniu)
Gdybym nie miał tego systemu sterowania- to nie miałbym takiego komfortu cieplnego w takich kosztach jakie mam.
Ot i wszystko.

plusfoto
22-02-2018, 22:09
Panowie jak ustawić grzanie CWU w konkretnych godzinach (generacja H) czytam forum, ustawiam... i dupa.
Ustawiłem jak na poniższych zdjęciach, chcę żeby pompa grzała CWU tylko w godzinach 4-5 oraz 13:30-15, a jak widać na ostatnim zdjęciu Smart Cloud, pompa włączyła grzanie CWU o godzinie 19. Czy mam jeszcze coś ustawić oprócz harmonogramu?

407955
407956
407957
Się zdecyduj smart cloud czy harmonogram ze sterownika. Bo zdjęcia ze sterownika.

Arturo72
22-02-2018, 22:10
Nie wiem jaką instalację ma kol Joghurt , ale u mnie musi być bufor i pompa wtórna.
Żebym miał nominalny przepływ na grzejnikach , to muszę puścić w PC obiegówkę na 6 biegu i wtedy mam dwa problemy :
-nieznośny hałas na grzejnikach
-po nagrzaniu systemu zaczynają rury dzwonić ( jakby rezonans)
Mam bypass na buforze i zrobiłem dokładne próby i pomiary.
Zresztą kiedy rozważałem instalację PC , brałem pod uwagę awaryjne podłączenie pieca węglowego ( przewidziane wtedy przyłącza są teraz naszykowane pod piec elektryczny )
Oczywiście bez bufora jakoś bym ogrzał chałupę na niskim przepływie -z mocą max ok 7 kW ...
A tak mam do dyspozycji od 9 do 11.5 kW ( bo T-cap 9 kW ma wymiennik i sprężarkę od 12 kW)- a to ma wpływ na koszty
Oczywiście zazwyczaj można bez bufora- ale niekiedy trzeba go mieć
Bo Ty masz grzejniki i starszy dom,tego nie neguje.
Chodzi mi o nowe domy tylko z podlogowka mające tak spieprzone instalacje na kilku pompach obiegowych i sterownikach do nich.

bobrow
22-02-2018, 22:19
Bo Ty masz grzejniki i starszy dom,tego nie neguje.
Chodzi mi o nowe domy tylko z podlogowka mające tak spieprzone instalacje na kilku pompach obiegowych i sterownikach do nich.

A skąd wiesz jaką chałupę ma np Joghurt- a jak ma kilka kondygnacji i duże opory instalacji ?
Jeśli ktoś do małego prostego domku ładuje bezmyślnie bufor - to zgoda.
Ważne są dane techniczne oraz fizyczne wykonanie danej chałupy ( jak np hydraulicy spitolą temat , to pompiarz wtedy nie ma wyjścia i musi chronić cztery litery)

tede80
23-02-2018, 06:12
Się zdecyduj smart cloud czy harmonogram ze sterownika. Bo zdjęcia ze sterownika.

Się kolego orientuj, harmonogram ze sterownika a ze smart cloud pokazałem pracę pompy, że jednak CWU załącza kiedy chce.

plusfoto
23-02-2018, 07:04
Już od ponad roku piszę że harmonogram ze smart cloud to niedoróbka i działa źle. Trzeba kombinować aby wogóle zaskoczył. Po nad to co chcesz ustawiać na sterowniku jak korzystasz z harmonogramu ze smartcloda.

Marcin34_Śl
23-02-2018, 07:08
Tede,

masz ustawiony harmonogram tygodniowy, ale nie masz go włączonego :no:
Kliknij na lewy przycisk na dole i wybierz harmonogram, bo inaczej pompa załącza CWU jak spadnie o x stopni.
Na wyświetlaczu w lewym górnym rogu pokaże się ikona harmonogramu

plusfoto
23-02-2018, 07:44
Nawet jeśli będzie ustawiony harmonogram to CWU się załącza tylko wtedy gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej minus ustawiona temperatura ponownego załączenia CWU. W standardzie jest to 8 stopni.

tede80
23-02-2018, 08:09
Już od ponad roku piszę że harmonogram ze smart cloud to niedoróbka i działa źle. Trzeba kombinować aby wogóle zaskoczył. Po nad to co chcesz ustawiać na sterowniku jak korzystasz z harmonogramu ze smartcloda.

Nie używam harmonogramu Smart Clouda, nigdzie tego nie napisałem, zdjęcie z SC dałem tylko po to żeby pokazać, że pompa grzeje CWU mimo ustawionego harmonogramu w sterowniku.


Tede,

masz ustawiony harmonogram tygodniowy, ale nie masz go włączonego :no:
Kliknij na lewy przycisk na dole i wybierz harmonogram, bo inaczej pompa załącza CWU jak spadnie o x stopni.
Na wyświetlaczu w lewym górnym rogu pokaże się ikona harmonogramu

Dzięki za podpowiedź, dzisiaj po pracy zajmę się tym :)

plusfoto
23-02-2018, 08:27
Nie używam harmonogramu Smart Clouda, nigdzie tego nie napisałem, zdjęcie z SC dałem tylko po to żeby pokazać, że pompa grzeje CWU mimo ustawionego harmonogramu w sterowniku.



Dzięki za podpowiedź, dzisiaj po pracy zajmę się tym :)
To albo ja nie umiem czytać albo mam zwidy. Napisałeś wyraźnie że wstawiasz zdjęcie z SC. Odpisałem że ta fotka jest ze sterownika.

tede80
23-02-2018, 08:29
Spokojnie :) dwa pierwsze zdjęcie ze sterownika a na samym dole z SC z wykresem działania pompy :)
Dzisiaj zrobię tak jak pisał Marcin34_Śl bo coś czułem że trzeba ten harmonogram jeszcze zatwierdzić, swoją drogą instrukcja do sterownika jest tragiczna dla zwykłego użytkownika.

Pablo_11
23-02-2018, 13:33
A skoro jesteśmy przy pompach obiegowych. Ciepła wodę mam z 250 l zbiornika zasilanego z hydroforu. Na piętrze nie ma problemu z ciśnieniem. Jak rozwiązać kwestię cyrkulacji? Dać małą pompkę 1/2' z zegarem sterującym czy może wystarczyć samo sztywne podpięcie pod zbiornik (nie wychłodzi to wody za szybko)? Woda ciepła ma tendencję do nabierania "jajecznego" zapachu i nurtuje mnie jak ten powrót rozwiązać technicznie z głową.

tede80
23-02-2018, 18:16
Nawet jeśli będzie ustawiony harmonogram to CWU się załącza tylko wtedy gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej minus ustawiona temperatura ponownego załączenia CWU. W standardzie jest to 8 stopni.

Masz rację ale czemu tak się dzieje, to po co ten harmonogram :rolleyes: naprawdę nie ma możliwości wymuszenia na pompie żeby grzała CWU tylko wtedy kiedy ja chcę a nie ona? :wtf:

Marcin34_Śl
23-02-2018, 18:49
Możesz przecież to ustawić i tak będzie grzała.

Tę wartość o której mówi plusfoto możesz zmienić nawet o 1 stopień, czyli praktycznie zawsze będzie grzać.

W tym ustawieniu chodzi o to, że jak np. grzejesz CWU od 5-6 do 45 stopni, i później znowy od 13-15 to żeby nie grzać niepoptrzebnie jak temp. spadnie o 2 stopnie.

Ustaw harmonogram i zmień te ustawienie na 1-2 stopnie i zawsze będzie pompa grzać CWU

tede80
23-02-2018, 18:56
Teraz to ja się już zamotałem :) czyli co jest źle ustawione w poniższym harmonogramie, że pompa i tak grzeje CWU jak temperatura spadnie poniżej zadanej w ustawieniach grzania CWU.

407955
407956

Arturo72
24-02-2018, 00:22
Teraz to ja się już zamotałem :) czyli co jest źle ustawione w poniższym harmonogramie, że pompa i tak grzeje CWU jak temperatura spadnie poniżej zadanej w ustawieniach grzania CWU.

407955
407956

Za grafikę plus Panasowi ale za intuicję minus bo widać,że są problemy ;)
Na starych sterownikach był wybór z jakim priorytetem pompa funkcjonuje w określonych przedziałach czasowych ustawianych na sterowniku.
Można było sobie w przedziale np.13-15 ustawic priorytet grzania cwu czyli po zagrzaniu cwu automat przełączal na grzanie c.o

plusfoto
24-02-2018, 09:15
Ale dokładnie tak jest. Tyle tylko że jeśli temperatura nie spadnie poniżej ustawionej delty to nie załączy. Ustawiasz 45 , temp. ponownego grzania -8 i załączy gdy temperatura w zasobniku spadnie poniżej 37.

Marcin34_Śl
24-02-2018, 10:04
Jest priorytet na CWU,

ale jak tede grzeje CWU do 43 o 5 rano (pompa zawsze grzeje + 1 ST. czyli do 44), to jak o 13.30 temp.nie spadnie do 35 ST (43-8 St) to nie włączy się grzanie CWU. Żeby mieć pewność w tym wypadku, ze CWU będzie się grzało po 13 to musisz zmienić te 8 stopni na 1 stopień na przykład.

joghurt
24-02-2018, 11:16
Po co Wam KILKA pomp obiegowych i jakiejkolwiek sterowniki ?
Kto Was skrzywdził tak durną i kosztowna instalacja z "kilkoma" pompami obiegowymi w Panasie i sterownikami do nich ??? W jakim celu ?


Arturo72 wyznaję zasadę, że jak się na czymś nie znam to zatrudniam fachowców. Z tego powodu wynająłem ekipę, którą zamontowała mi PC i wykonała instalacje w kotłowni. Czy dobrze zaprojektowana tego niestety nie wiem. Ufam ludziom, którzy dane prace wykonują, że robią to zgodnie z etyką zawodową. Pracuję cały dzień we Wrocławiu i jak wracam do domu do swojej miejscowości to po prostu oczekuję ciepłego domu.

Co do dwóch pomp obiegowych to są po to, aby rozdzielić obwody podłogówki od grzejników (2 drabinkowe w łazienkach i 1 garaż). Sterowników pokojowych też nie mam bo nie są potrzebne. Sterowniki o których mowa, włączają tylko pompy obiegowe.


teraz moje pytanie jaki jest sens stosowania tego sterownika!! przecież to nie jest sterownik do tego. Chyba ktoś gdzieś przeczytał że daje się sterowniki salus, ale kurde nie takie!!! ten sterownik mocuje się przy kotle CO i to takim głupim bez podajnika. Wywalić to badziewie bo tak się tym i pompkami nie steruje, a jeszcze pytanie gdzie są te 2 pompki obiegow podpięte? pod sprzęgło? czy bez?

Nie zastanawiałem się czy są potrzebne czy nie. Tak mi zaprojektowano.
Tak mam sprzęgło.

@bobrow
moja pompa obiegowa w PC pracuje na 3 biegu, powierzchnia podłóg ok. 130 m2, dom nowy kilkuletni z poddaszem użytkowym

St@nley
24-02-2018, 16:29
Pytałem już wcześniej ale nikt nie odpowiedział z jaką maksymalną częstotliwością pracuje sprężarka w Pansie?

bobrow
24-02-2018, 16:54
Pytałem już wcześniej ale nikt nie odpowiedział z jaką maksymalną częstotliwością pracuje sprężarka w Pansie?

Chyba widziałem u siebie coś 86 Hz

Marek2504
24-02-2018, 17:16
W tym tygodniu być może będzie okazja to sprawdzić. Ma być naprawdę zimno. U mnie teraz -8 stopni, 56Hz- sprężarka, temp zas. 42 stopnie.

Arturo72
24-02-2018, 17:28
W tym tygodniu być może będzie okazja to sprawdzić. Ma być naprawdę zimno. U mnie teraz -8 stopni, 56Hz- sprężarka, temp zas. 42 stopnie.
To ja mam -7 zas. 35 i 51Hz.

St@nley
24-02-2018, 18:16
Kiedyś jak miałem 68 to myślałem, że to już max a dziś bylo 74Hz.

Marcin34_Śl
24-02-2018, 20:06
U Mnie max widziałem 70 Hz a min. 19 Hz.

Teraz - 9 St, sprężarka 27 HZ, temp. zasilania 31 St (grzeje non stop)

CNC_POMPY_CIEPLA
24-02-2018, 21:33
T-CAP 9kW 1F stary dom tylko grzejniki
Parametry lepsze niż w katalogu a jest to odczyt 30 min po defroście
408085408086408087408088

Pratchawiec
24-02-2018, 21:40
Opole, 22.30

- 8*, zewn
22,4* wewn.
pobór 1600 W
produkcja 5600 - 5.300 W
Temp na wyjściu 32*
Częstotliwość 34 - 35 Hz

Te moje Hz trochę inne niż w waszych nowszych modelach.
Max co widziałem to 68 Hz i pobór rzędu 4600W.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Edit

Omskło mi się

powinno być 5.300 W.

Arturo72
24-02-2018, 21:45
Opole, 22.30

- 8*, zewn
22,4* wewn.
pobór 1600 W
produkcja 5600 W
Temp na wyjściu 32*
Częstotliwość 34 - 35 Hz

Te moje Hz trochę inne niż w waszych nowszych modelach.
Max co widziałem to 68 Hz i pobór rzędu 4600W.

Pozdrawiam

Pratchawiec
Z czystej ciekawości Pratchawiec,od czego zależą te Hz ?
Bo u mnie -10 i dalej 51Hz a mamy te same pompy.
Zasilanie mam 35

Pratchawiec
24-02-2018, 21:53
Z czystej ciekawości Pratchawiec,od czego zależą te Hz ?
Bo u mnie -10 i dalej 51Hz a mamy te same pompy.
Zasilanie mam 35

Ustawiłem zasilanie na 31*.
W momencie pomiaru pokazywało 32, co oznacza, że sprężarka niedługo się wyłączy.
Delta w chwili pomiaru - dokładnie 3,0.
Stąd zapewne niskie obciążenie sprężarki, a w konsekwencji modulacja inwertera.

Obecnie PC grzeję na okrągło, bez okienek taryfowych iw mrozy tak zostanie.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Arturo72
24-02-2018, 21:56
Ustawiłem zasilanie na 31*.
W momencie pomiaru pokazywało 32, co oznacza, że sprężarka niedługo się wyłączy.
Delta w chwili pomiaru - dokładnie 3,0.
Stąd zapewne niskie obciążenie sprężarki, a w konsekwencji modulacja inwertera.

Obecnie PC grzeję na okrągło, bez okienek taryfowych iw mrozy tak zostanie.

Pozdrawiam

Pratchawiec
No fakt,mamy troszkę inaczej bo ja mam co grzać,chodzi mi o płytę no i tylko w G12 i z automatu sprężarka musi nadrabiać.

Marcin34_Śl
25-02-2018, 07:28
T-CAP 9kW 1F stary dom tylko grzejniki
Parametry lepsze niż w katalogu a jest to odczyt 30 min po defroście
408085408086408087408088

Mi też się wydaje, że pompy osiągają lepsze parametry niż katalogowe.

Tutaj mam pytanie, bo w katalogu mam podane parametry dla temp. zasilania 35 Stopni, a max grzeję na 32 ST.

Jaki przelicznik można przyjąć na takie temp.? Ktoś kiedyś pisał, że 1 ST. Mniej to 7% więcej mocy????

Czyli przy 30 ST. zasialnia parametry lepsze niż w katalogu o 35%?

oberwatorPC
25-02-2018, 08:12
T-CAP 9kW 1F stary dom tylko grzejniki
Parametry lepsze niż w katalogu a jest to odczyt 30 min po defroście
408085408086408087408088

Ty tak serio? Przecież wszyscy wiedzą, że to bzdury pokazuje. Sam pisałeś że to tylko aplikacja i przekłamuje. Teraz znów robisz z ludzi idiotów, że lepsze niż w katalogu.

bobrow
25-02-2018, 09:25
Ty tak serio? Przecież wszyscy wiedzą, że to bzdury pokazuje. Sam pisałeś że to tylko aplikacja i przekłamuje. Teraz znów robisz z ludzi idiotów, że lepsze niż w katalogu.

Witam ,
w tym przypadku mamy prawdopodobnie do czynienia z pewnym zamieszaniem , tj Panas (i zapewne inne marki) mają rzeczywiście przekłamane wskazania pomiarowe (w moim modelu F zużycie jest wskazywane większe od rzeczywistego o ok 10%). Z drugiej jednak strony jest wiele odczytów z certyfikowanych ciepłomierzy potwierdzających lepsze parametry od katalogowych ( w tym moje pomiary).
Kiedy jeszcze można było mieć dostęp do materiałów technicznych Panasa na Proclubie , ściągnąłem przetłumaczony test z niemieckiego labolatorium (mam nadzieję ,że nie badali tam VW...)
408099
teraz zwróćcie uwagę na porównanie z danymi katalogowymi (wg katalogu z 2014 ) z prawej strony czerwonym kolorem dopisałem
408100
widać wyraźnie ,że praktycznie wszędzie są większe COP-y od katalogu. Dodam jeszcze ,że próba została przeprowadzona wg normy EN-14511-2 przy przepływie 1500 l/min.Przy przepływach rzędu 1800 l/min uzyskiwałem większe moce do nawet 11,5kW.
Podaję fakty-każdy może sobie interpretować te dane jak mu się podoba :wave:
pzdr

oberwatorPC
25-02-2018, 09:31
Zgadzam się z Tobą masz ciepłomierz osobny licznik i jest ok. Ale chodzi mi o inne zachowania jak raz ktoś neguje wskazania ze sterownika panasa a za chwilę się nimi chwali. Chyba to rozumiesz.

bobrow
25-02-2018, 09:41
Zgadzam się z Tobą masz ciepłomierz osobny licznik i jest ok. Ale chodzi mi o inne zachowania jak raz ktoś neguje wskazania ze sterownika panasa a za chwilę się nimi chwali. Chyba to rozumiesz.

Każdemu zdarza się gorszy dzień , każdy prędzej czy później coś tam palnie-dlatego ważne są konkretne , fizyczne argumenty.
Opinia typu : "ta PC jest dobra , bo jest dobra i była zawsze dobra" do mnie nie trafia .
Osobiście jestem zwolennikiem "szkiełka i oka"-dlatego ważne są dla mnie pełne dane katalogowe i ich potwierdzenie.
Kiedy szukałem dla siebie PC , to brałem pod uwagę tylko z podanymi w pełnym zakresie danymi wg odpowiedniej normy.
Każdy ma oczywiście swoje kryteria wyboru-ważne ,aby mieć dostęp do w miarę najpełniejszych danych.
pzdr

ironsmith
25-02-2018, 10:02
witam, teraz jeszcze nie mieszkam i grzeję nizej, ale mam pytanie czy można zresetować samą liczbę wł-wył i czas pracy pompy jak zacznę mieszkać chciałbym zacząć od "0" żeby prościej śledzić, oczywiście bez resetu innych ustawień

Pratchawiec
25-02-2018, 11:59
Bobrow

Pierwszy raz widzę tę tabelkę 2014 z COP-ami.
Jakie laboratorium przeprowadziło testy?

Pytam z czystej ciekawości, bowiem tabelka potwierdza moje obserwacje. Osiągam z reguły przy CO wyniki nawet wyższe, bo nawet w największe mrozy (styczeń 2017), temp. zasilania nie przekroczyła w mojej instalacji 34*.
W tej chwili 31*, delta 3,1 na zewnątrz -8, praca oczywiście ciągła.

Ciekawe są natomiast obserwacje dot. częstotliwości inwertera. Nie ma prostej zależności między częstotliwością a poborem prądu.
Decydujące jest obciążenie układu chłodniczego, a zapewne ciśnień w nim występujących w danych warunkach.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Edit

Sorry, nie obejrzałem pierwszego obrazka.

Maciej Loret
25-02-2018, 15:21
dubel

Maciej Loret
25-02-2018, 15:24
Pierwszy raz widzę tę tabelkę 2014 z COP-ami.

Nie zastanowiło nikogo, że COP-y przy "łatwiejszych" warunkach są niższe niż przy "trudniejszych" (np. przy A-7/35 jest niższy niż przy A-7/55)



Ciekawe są natomiast obserwacje dot. częstotliwości inwertera. Nie ma prostej zależności między częstotliwością a poborem prądu.


Zależność nie jest prosta i zależy pewnie od charakterystyki silnika.

Pratchawiec
25-02-2018, 15:59
[QUOTE=Maciej Loret;7622915]Nie zastanowiło nikogo, że COP-y przy "łatwiejszych" warunkach są niższe niż przy "trudniejszych" (np. przy A-7/35 jest niższy niż przy A-7/55)


Coś mi się wydaje, że patrzymy na różne tabelki.

A-7/35 COP 2,99
A-7/55 COP 2,12
?????

Pozdrawiam

Pratchawiec

agb
25-02-2018, 16:04
Nie zastanowiło nikogo, że COP-y przy "łatwiejszych" warunkach są niższe niż przy "trudniejszych" (np. przy A-7/35 jest niższy niż przy A-7/55)


Ja widzę tam COP 2.99 dla A-7/35 i 2.12 dla A-7/55

Pratchawiec mnie uprzedził :)

Maciej Loret
25-02-2018, 17:15
Ja widzę tam COP 2.99 dla A-7/35 i 2.12 dla A-7/55

Pratchawiec mnie uprzedził :)

Patrzymy na te same tabelki, tylko ja ślepy jestem :)
Myślałem oczywiście o mocach nie o COP-ach...

Wygląda jakby ktoś zrobił po jednym pomiarze i pyk do tabelki...

CNC_POMPY_CIEPLA
25-02-2018, 17:57
Ty tak serio? Przecież wszyscy wiedzą, że to bzdury pokazuje. Sam pisałeś że to tylko aplikacja i przekłamuje. Teraz znów robisz z ludzi idiotów, że lepsze niż w katalogu.

Nie masz innych zajęć tylko szukać problemów. Odczyty z ciepłomierza są ok, bo jest czujnik zasilania i powrotu i licznik L/h to co może przekłamywać to licznik prądu bo jest statystyczny i zależy od napięcia. Tam akurat odchył jest minimalny bo w gniazdku zawsze równe 230V.
i tyle odnośnie Twojego wpisu.

Więc parametry bardzo dobre. Dodam jeszcze że pompa grzeje ten dom:
jakieś pewnie 180m2, izolacji ścian brak, wszędzie grzejniki, dach wymieniany 15 lat temu więc dom ma zapotrzebowanie przy -15st.C około 10kW.
408139

idaredy2017
26-02-2018, 10:56
...to co może przekłamywać to licznik prądu bo jest statystyczny i zależy od napięcia.
Sorry CNC, nic do Ciebie nie mam ale drażni mnie brak prawidłowego posługiwania się wielkościami.
Oszukiwać może licznik energii i oszukuje co mnie również drażni. A pomiar energii czyli inaczej mocy w czasie to nie jest żaden wyczyn i koszt w takim sprzęcie i nie powinien odjeżdżać więcej niż 2%. Pomiar napięcia to raptem 2,3 rezystory, należy złapać napięcie szczytowe i obliczyć wartość skuteczną (sądzę, że inżynierowie w Japonii o tym wiedzą). Za błędnym pomiarem energii idzie błędne wskazanie COP.

Maciej Loret
26-02-2018, 11:53
Sorry CNC, nic do Ciebie nie mam ale drażni mnie brak prawidłowego posługiwania się wielkościami.

Mnie również, niestety na tym forum jest to powszechne, wystarczy zobaczyć popularny wątek "POMPA CIEPŁA - zużycie prądu".



Oszukiwać może licznik energii i oszukuje co mnie również drażni. .

To chyba nie do końca oszustwo.
Po prostu pomiar zużycia energii nie obejmuje wszystkiego (m.in. chyba pompy obiegowej - gdzieś niedawno ktoś podawał).
Nie wiem czy trafione porównanie ale można by to nazwać zużyciem energii netto...

marcin_u
26-02-2018, 12:09
Mnie również, niestety na tym forum jest to powszechne, wystarczy zobaczyć popularny wątek "POMPA CIEPŁA - zużycie prądu".



To chyba nie do końca oszustwo.
Po prostu pomiar zużycia energii nie obejmuje wszystkiego (m.in. chyba pompy obiegowej - gdzieś niedawno ktoś podawał).
Nie wiem czy trafione porównanie ale można by to nazwać zużyciem energii netto...

U mnie wersja H Panasonic za ostatnie 3mc zanizyla wskazanie w stosunku do podlicznika o ok 18%. Więc to nie jest wskazanie netto bez pompy obiegowej. Moje pompy obiegowe ciągną jak sprężarka stoi ok 40-60w tak więc za mało żeby zrobić aż 18% rozbierznosci. A może ten licznik w pc nie bierze też pod uwagę wentylatorów na zew. Tylko liczy zużycie przez samą sprezarke ?

Pratchawiec
27-02-2018, 17:39
Witam

Dokonałem wczoraj i dziś ciekawej obserwacji, która zburzyła mój dotychczasowy stosunek do pracy PC z niskim obciążeniem.

Wczorajszego wieczoru i nocy pompa pracowała w trybie ciągłym z nastawioną temp.zasilania 32*. Wyłącznie na pogodówce.
Po pewnym czasie, temp. wewn. ustabilizowała się na poziomie 22,4*.Temperatura zewn. wynosiła ok. -11*.
W takich stabilnych warunkach - bez żadnych przerw i defrostów, przez kilka godzin PC osiągnęła równowagę pracy dostarczając w trybie ciągłym ok. 5,2 -5,3 kW.
Modulacja wyświetlana na sterowniku wahała się w granicach 34-35 Hz.
Temp. wewnątrz niezmiennie 22,4.

Zacząłem obserwować zużycie bieżące i tu zdziwienie. Przez cały czas takiej stabilnej pracy pobór wynosił ok. 2,1 kW a osiągany COP nie przekraczał 2,5.
Gorzej i to znacznie niż katalogowy.
W takich warunkach spodziewałem się, że będzie on bliższy 2,8-2,9.

Dziś po południu przy temp.-10, ustawiłem temp. zasilania 35* włączyłem termostat, jednak bez kagańca taryfowego.
Po chwili okazało się, że PC przy temp. zasilania 33* pracuje z mocą nominalną - ok. 9 kW, 58 Hz osiągając COP 2,99.
Przy 35* moc - ok. 8,5 kW a COP 2,85.
Zatem powyżej oficjalnych danych katalogowych.

Może zatem okazać się, że w niskich temp. zewnętrznych, tak jak teraz warto rozważyć podniesienie temp. zasilania do normowych 35*.
Zaznaczam przy tym, że w moim domu wystarczająca w tych, a nawet niższych warunkach (-13*), temp. zasilania wynosiła 32*.

Zatem???

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
27-02-2018, 18:16
Wygląda na to że nasi skośnoocy przyjaciele nareszcie uporali się po półtora rocznym nagabywania z problemem harmonogramu tygodniowego w smartcloud. Przy okazji częściowo został rozwiązany problem rejestracji zużycia i temperatury. Piszę częściowo bo co prawda są pełne dane ale wygląda to tak jakby były aktualizowane co kilka godzin. I jeszcze jedno info z dzisiejszego dnia - podobno w kwietniu - czyli praktycznie po sezonie :bash:- będzie dostępnych kilka nowych parametrów. Z tym że już tyle razy to słyszałem że nie uwierzę jak nie zobaczę.:stirthepot:

bobrow
27-02-2018, 19:07
Witam
odnośnie cop przy małej modulacji , to u mnie akurat jest gorszy np przy +7st i 40 st na CO z modulacją ok 20 Hz i mocą ok 4kW - cop mam ok 3,7 ( część cop dla danych temp i min mocy jest zgodnych z katalogiem, a raszta nie )
Powtarzałem wielokrotnie pomiary - wyniki były zbliżone. COP katalogowy to 4,17.Próby robiłem na buforze i na bypassie- wyniki zbliżone.
Wszystkie pomiary dla mocy zbliżonej do max miałem praktycznie zgodne z katalogiem.
Akurat dla 7 st i max mocy nie mam zapisków- może w następnym sezonie porównam te wyniki.
Cześć

Pratchawiec -w/w jest mój post z 14.04.2016,
potwierdzam Twoje pomiary- u mnie przy najmniejszej modulacji też był mniejszy COP od katalogu.
Przy mocach średnich było ok, a przy największych mocach (do -15 st) był praktycznie większy COP od katalogu
Pzdr

kaszpir007
27-02-2018, 21:50
Witam

Dokonałem wczoraj i dziś ciekawej obserwacji, która zburzyła mój dotychczasowy stosunek do pracy PC z niskim obciążeniem.
Pratchawiec

Lekki szok ..

Pamiętam że po to przecież często inwestorzy byli zachęcani aby dawać jak najmniejsze rozstawy rurek w ogrzewaniu podłogowym aby temperatura była jak najnizsza , bo wtedy COP lepsze , aby pompa sobie spokojnie modulowała moc i działała nonstop , bo wtedy najmniejsza moc i wysokie COP i itd ...

Nawet w fachowych magazynach pisali że najbardziej optymalna jest praca i sterowanie pogodówką (krzywa_ + termostat)

A tutaj wygląda że najlepiej ustawić 35 stopni , ustawić termostat i zapomnień i mieć możliwie wysokie COP ...
Wygląda też że czym krócej pracuje pompa , tym po prostu mniej zużyje prądu w ciągu dnia

PS. Ale podałeś że jak jechałeś na krzywej to miałem zużycie 2,1KW , ale jak dałeś 35 stopni to wtedy było 3KW.
Gdzie ta więc oszczędność???
Cop wyższy ale zużycie pradu też ...

Pratchawiec
27-02-2018, 23:04
Kaszpir

Standardową krzywą mama całkowicie płaską.
-15/30, +15/30.
Jak mi temp.. w domu spada podbijam funkcją SET.
Wczoraj dałem +2.
Dziś +5.

Zużycie wyższe, ale COP w trakcie dochodzenia do docelowej temperatury zasilania również nieco wyższy, czym pisałem w poprzednim poście.

chociaż......

Przed chwilą dokonałem kolejnych pomiarów.
Pompa cały czas pracuje z częstotliwością .48-49 Hz, pobór ok. 2880 W, produkcja ok.6800 W.
Przepływ 1550 l/h, delta od dłuższego czasu stabilna - 3,8*.

Od kilku godzin dąży do zdanej na termostacie 22,6* + 0,2 z histerezy.
Po osiągnięciu docelowej temperatury zasilania 35* nie pracuje jednak pełną mocą.
COP - 2,36 podobny do pracy we wczorajszej odsłonie, tylko temp. zewn aktualnie ok. 12*.

Przy przeciętnych temperaturach takie zjawisko nie wstępuje. Pompa osiąga rezultaty wyższe niż katalogowe

Zatem????

Pozdrawiam

Pratchawiec

Arturo72
27-02-2018, 23:54
Przy przeciętnych temperaturach takie zjawisko nie wstępuje. Pompa osiąga rezultaty wyższe niż katalogowe

Zatem????

Pozdrawiam

Pratchawiec
Zatem z tego co widać to T-CAPy to prawdziwe woly robocze a nie jakieś popierdolki ;)
Lubią wyższa temp.zasilania.

Pratchawiec
28-02-2018, 00:22
Arturo

Mam już pewną hipotezę co do przyczyn zaobserwowanego zjawiska. Zapewne nie odkrywam ameryki, jednak nie były one dla mnie dotychczas oczywiste.

Podobnie jak z ogrzewaniem CW; im mniejsza różnica temperatury między wodą grzewczą a ogrzewaną, tym mniejszy odbiór ciepła.
Przyrost temp. wylewki powoduje, że gradient jej temperatury i wody grzewczej ulega systematycznemu zmniejszeniu, powodując w konsekwencji zmniejszony odbiór ciepła.

Wnioski - 2

Po pierwsze; by zachować nominalną moc grzewczą, należałoby systematycznie - w miarę przyrostu temp. wylewki podwyższać temp. wody zasilającej.
Skutki oczywiste; przegrzanie.

Po drugie; wychłodzona wylewka stwarza idealne warunki do odbioru pełnej mocy grzewczej PC, nawet przy niezbyt wysokich temperaturach zasilania.
Skutki; duże skoki temperatury wylewki, a w konsekwencji powietrza w pomieszczeniach.

Pozostanę zatem przy pracy ciągłej, zwłaszcza, że w przeciętnych warunkach sezonu grzewczego zaobserwowane zjawisko nie objawia się w tak wyrazisty sposób.
Dowodem na to jest średnioroczny COP jaki uzyskuję w ciągu ostatnich lat - dość znacznie powyżej 3,5 i to oczywiście z uwzględnieniem grzania CW.

Pozdrawiam

Pratchawiec

kaszpir007
28-02-2018, 06:35
Kaszpir

Standardową krzywą mama całkowicie płaską.

Ja wczoraj w nocy przestawiłem grzanie na grzanie ze stałą temp 35 stopni . I tak jest termostat ustawiony na 22,6 (22,4-22,8) więc on robi za "kaganiec". Rano jak wstałem to pompa się już wyłączyła bo w domu było już 22,8 stopnia.
Z ciekawości zobacze ile dziś zużyje pompa przy takim ustawieniu , ale dziś jest u mnie trochę cieplej niż wczoraj (wczoraj rano miałem -21, dziś -15) więc i zużycie będzie na pewno niższe ..

Ciekawy jestem czy to dotyczy tylko T_CAP który jest jak wiadomo potęzną pompą , czy także innych pomp słabszych ...

Bo jesli tak jak jest po prostu ustawić 35 stopni na stałe + termostat i zapomniec i mieć wyższa sprawność a co za tym idzie niższe zużuycie pradu niż przy pracy z małej mocy nonstop ..

tom80ek
28-02-2018, 09:02
Witajcie. Mam pytanie do szanownego grona. Przy obecnych mrozach powinna włączyć się grzałka. Pompa nie osiąga temperatury z krzywej. Jednak nie widzę żeby grzałka się załączała. Jak to sprawdzić i ewentualnie przestawić. W ustawieniach mam, że załączy się o ile wystąpią warunki i poniżej -10. Ale chyba skoro nie osiąga krzywej to warunki zachodzą.
I jeszcze jedno, zauważyłem, że nie szroni się najniższa rurka na module zewnętrznym. Pompa chodzi na maksa na 78-81hz
408295

agb
28-02-2018, 09:09
I jeszcze jedno, zauważyłem, że nie szroni się najniższa rurka na module zewnętrznym. Pompa chodzi na maksa na 78-81hz

#6233 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7597603&viewfull=1#post7597603)

tom80ek
28-02-2018, 09:19
Dzięki, dawno nie czytałem forum. Wcześniej przeczytane wszystko i nie trafiłem na coś takiego.
Martwi mnie jeszcze brak załączania grzałki.

bobrow
28-02-2018, 09:57
Dzięki, dawno nie czytałem forum. Wcześniej przeczytane wszystko i nie trafiłem na coś takiego.
Martwi mnie jeszcze brak załączania grzałki.

Hej,
przypominam ponownie :
w modelu F ,aby włączyła się grzałka w jednostce wewnętrznej musza być spełnione warunki :
-musi być przekroczona temp załączenia grzałki (tryb serwisowy)
-musisz mieć włączony przyciskiem Heater funkcję (wyświetli się napis na wyświetlaczu)
-musi być przez pewien czas dT powyżej 8K od zadanej w PC

Dopiero jak się spełni j/w na wyświetlaczu chyba po prawej stronie u góry wyświetli się napis Heater

pzdr

Marcin34_Śl
28-02-2018, 10:30
A jakie warunki muszą być w serii H (wie ktoś)?

Pytam, bo ustawiłem Sobie na -13 St. w ostatnie dni i grzałka się nie załączyła.

dT mam standardowo 5 St, która sie zmniejsza do 3 St.

jogi1978
28-02-2018, 16:37
Witam z racji iż jeszcze nie zamontowałem ciepłomierza czy takie wyniki poboru mocy energi są ok.

tem.wew 23* z histezą 1*
krzywa -15/30*. +15/26*
ostatnie 3 noce -14* a dni -10* stabilne -
średni pobór na dobe 26 kwh
temp.zasilania to 29* delta 3*
100% podłogówka

redblack
28-02-2018, 20:09
A jakie warunki muszą być w serii H (wie ktoś)?

Pytam, bo ustawiłem Sobie na -13 St. w ostatnie dni i grzałka się nie załączyła.

dT mam standardowo 5 St, która sie zmniejsza do 3 St.

Do uruchomienia grzałki analizowane jest dT rozumiane jako różnica pomiędzy temperaturą zasilania zadaną (wynikającą z krzywej grzewczej) a temperaturą rzeczywistą zasilania (oczywiście w serii F).



w modelu F ,aby włączyła się grzałka w jednostce wewnętrznej musza być spełnione warunki :
..........
-musi być przez pewien czas dT powyżej 8K od zadanej w PC

TwojPan
01-03-2018, 08:39
Pratchawiec -w/w jest mój post z 14.04.2016,
potwierdzam Twoje pomiary- u mnie przy najmniejszej modulacji też był mniejszy COP od katalogu.
Przy mocach średnich było ok, a przy największych mocach (do -15 st) był praktycznie większy COP od katalogu
Pzdr

Ok.Jesteś obcykany w temacie.Napisz proszę, jak się ma to co napisałeś powyżej do zakupu przewymiarowanej jednostki.
Przy odpowiednim doborze jednostki, oczywiście z uwzględnieniem CWU, mamy taką sytuację:
1.Najniższy COP mamy przy najmniejszej modulacji, czyli wtedy kiedy potrzeba dostarczyć mniejszą ilość energii do budynku.Ale wtedy, zwykle są to okresy przejściowe, nie potrzebujemy mocno grzać a i tak mniejszy COP nadrobimy mniejszym zapotrzebowaniem i mniejszym zużyciem energii el.
2.Przy mocach średnich było ok, czyli na temp. i obliczenia przy jakich robi się wyliczenia na zapotrzebowanie budynku.Pewnie zużycie i zapotrzebowanie jest wtedy na takim poziomie na jakim być powinno.Zasilanie jest wtedy, przyjmijmy średniej wielkości budynek, na poziomie 30-31deg. Więc mamy całkiem niezły COP przy takim zasilaniu, i adekwatnie "normalne" zużycie energii.
3.Przy największych mocach do -15deg na zewnątrz,był największy COP.Tutaj nie bardzo rozumiem.Im zimniej i większa moc jednostki, tym większy COP?Czy może wiąże się to z deklarowaną mocą jednostki PC ?
To są tylko pytania,chciałbym prosić o wyjaśnienie.Ciągle myślę o tym co mówił mi instalator.Aby dobierając jednostkę, nie przewymiarowywać jej i aby grzać non stop,oczywiście przy zachowaniu komfortu w domu-ale z jak najmniejszą temp.na zasilaniu.

TwojPan
01-03-2018, 08:50
Lekki szok ..

Pamiętam że po to przecież często inwestorzy byli zachęcani aby dawać jak najmniejsze rozstawy rurek w ogrzewaniu podłogowym aby temperatura była jak najnizsza , bo wtedy COP lepsze , aby pompa sobie spokojnie modulowała moc i działała nonstop , bo wtedy najmniejsza moc i wysokie COP i itd ...

Tak właśnie tłumaczył mi to instalator podłogówki.Jednak wykonałem OP, tak jak zaprojektował je asolt.W przedpokojach mam rurki nawet co 20cm.
Od tygodnia ustawiam układ wg.czujników w podłodze, czyli z zachowaniem 4-6deg różnicy pomiędzy podłogą a oczekiwaną temp. w pomieszczeniach. Temperatura w podłodze jest bardziej stabilna niż przy czujnikach wewnętrznych.Chciałem też zaobserwować jakie są zmiany temp.podłogi po wyłączeniu grzania w poszczególnych pomieszczeniach.

tom80ek
01-03-2018, 09:02
Jaki jest ten określony czas po którym, gdy zostaną spełnione warunki, zastanie załączona grzałka? Różnica między temp. z krzywej a zasilania aż 8 oC? to dość dużo.
Pozdrawiam

bobrow
01-03-2018, 09:39
Ok.Jesteś obcykany w temacie.Napisz proszę, jak się ma to co napisałeś powyżej do zakupu przewymiarowanej jednostki.
Przy odpowiednim doborze jednostki, oczywiście z uwzględnieniem CWU, mamy taką sytuację:
1.Najniższy COP mamy przy najmniejszej modulacji, czyli wtedy kiedy potrzeba dostarczyć mniejszą ilość energii do budynku.Ale wtedy, zwykle są to okresy przejściowe, nie potrzebujemy mocno grzać a i tak mniejszy COP nadrobimy mniejszym zapotrzebowaniem i mniejszym zużyciem energii el.
2.Przy mocach średnich było ok, czyli na temp. i obliczenia przy jakich robi się wyliczenia na zapotrzebowanie budynku.Pewnie zużycie i zapotrzebowanie jest wtedy na takim poziomie na jakim być powinno.Zasilanie jest wtedy, przyjmijmy średniej wielkości budynek, na poziomie 30-31deg. Więc mamy całkiem niezły COP przy takim zasilaniu, i adekwatnie "normalne" zużycie energii.
3.Przy największych mocach do -15deg na zewnątrz,był największy COP.Tutaj nie bardzo rozumiem.Im zimniej i większa moc jednostki, tym większy COP?Czy może wiąże się to z deklarowaną mocą jednostki PC ?
To są tylko pytania,chciałbym prosić o wyjaśnienie.Ciągle myślę o tym co mówił mi instalator.Aby dobierając jednostkę, nie przewymiarowywać jej i aby grzać non stop,oczywiście przy zachowaniu komfortu w domu-ale z jak najmniejszą temp.na zasilaniu.

Hej ,
to tak :
ad.1 prawda
ad.2 j/w
ad.3 to nie tak , przy niższych temp są zazwyczaj większe moce ze względu na straty w budynku-ale także kiedy ruszamy z cyklem pracy po wyłączeniu np z programatora.COP Panasa przy średnich i wysokich mocach są zgodne lub wyższe od katalogu.

Co do przewymiarowania PC, to moim zdaniem zapominamy o typoszeregach-jeśli wychodzi Ci np OZC 7kW przy -20st ,to najbliższa będzie np u Panasa 9kW (czyli masz naturalnie przewymiarowaną PC)
Dodatkowe zamieszanie wprowadza moc nominalna różnych producentów. Użytkownik potrzebuje największą moc przy najniższych "swoich" temp- i tu zaczyna się cyrk...Np : potrzebuję przy -18 st 6kW , a PC będzie typu 16kW -bo akurat 6kW daje przy tych -18st...
Więcej (rozsądnie) mocy pod T2 nie zaszkodzi , ale :
-nie chciałbym kosztem COP-ów
-nie chciałbym przepłacić

Osobiście jeśli bym miał miał teraz budować nowy dom ze 100% OP , to dwa warianty w grę wchodzą dla np 9kW (bez zas CWU ) :
-gruntówka z poziomym DZ on/off do max 28 000pln brutto
-powietrzna inwerter max 25 000 pln brutto

pzdr

TwojPan
01-03-2018, 09:50
Osobiście jeśli bym miał miał teraz budować nowy dom ze 100% OP , to dwa warianty w grę wchodzą dla np 9kW (bez zas CWU ) :
-gruntówka z poziomym DZ on/off do max 28 000pln brutto
-powietrzna inwerter max 25 000 pln brutto
pzdr
Ok,dziękuje.
Ad.3.
Trochę mi to przypomina moją "walkę" z przewymiarowanym kotłem na ekogroszek.Zamontowali mi 25kW i miałem problem aby utrzymac go w ryzach, tzn.aby pracował z mocą nominalną gdzie ma największa sprawność.Pracował w największe mrozy na ok 50% mocy,spalał jak smok.Sprzedałem, kupiłem 11kW, idzie w
największe mrozy z pełną mocą, ale spalanie jest niższe jak przy kotle 25kW (w tych samych warunkach), dużo lepsze "kultura" pracy i stan kotła.

Na koniec.Nie abym uparcie bronił tezy, że lepiej grzać non stop, ale po doświadczeniach z PC, jaki sposób byś wybrał aby komfort cieplny w domu był dla Cibie najlepszy?

tom80ek
01-03-2018, 09:54
Jaki jest ten określony czas po którym, gdy zostaną spełnione warunki, zastanie załączona grzałka? Różnica między temp. z krzywej a zasilania aż 8 oC? to dość dużo.
Pozdrawiam

plusfoto
01-03-2018, 10:03
.....jaki sposób byś wybrał aby komfort cieplny w domu był dla Cibie najlepszy? Na to pytanie nie będzie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko może zależeć od konstrukcji i akumulacyjności domu.:rolleyes:Jeśli uda się zbudować dom w którym wahania temperatury pomiędzy poszczególnymi cyklami nie przekraczają 0,5 stopnia a podłogi 1 to nie widzę sensu grzania ciągłego. W innych przypadkach komfort może być zaburzony i tu należało by pomyśleć o grzaniu ciągłym.

tede80
01-03-2018, 10:28
Panowie co tutaj powinno być wybrane jeśli korzystam z krzywej grzewczej oraz dwóch termostatów 091FLRF (parter, piętro)

408364

plusfoto
01-03-2018, 11:03
Termistor pokojowy

bobrow
01-03-2018, 11:09
Ok,dziękuje.
Ad.3.
Trochę mi to przypomina moją "walkę" z przewymiarowanym kotłem na ekogroszek.Zamontowali mi 25kW i miałem problem aby utrzymac go w ryzach, tzn.aby pracował z mocą nominalną gdzie ma największa sprawność.Pracował w największe mrozy na ok 50% mocy,spalał jak smok.Sprzedałem, kupiłem 11kW, idzie w
największe mrozy z pełną mocą, ale spalanie jest niższe jak przy kotle 25kW (w tych samych warunkach), dużo lepsze "kultura" pracy i stan kotła.

Na koniec.Nie abym uparcie bronił tezy, że lepiej grzać non stop, ale po doświadczeniach z PC, jaki sposób byś wybrał aby komfort cieplny w domu był dla Cibie najlepszy?

Wielokrotnie już to pisałem-dla mnie najpierw musi być ciepło w chałupie , a potem najtaniej.Czyli sterując termostatem pokojowym miałbym 100% komfortu cieplnego , a jak parę godzinek przy większych mrozach poszłoby w T1 , to na pewno bym nie płakał:wiggle:

Odnośnie jeszcze poprzedniego mojego wpisu -to dodałbym , że w nowym domu w przypadku PC P/W najchętniej też bym zastosował on/offa + może ewentualnie jakiś buforek (nie za duży). A dlaczego - ano dlatego ,że ci którzy grzeją głównie pod T2 mają tryb pracy zbliżony do on/offa. Starają się z max mocą w najkrótszym czasie zagrzać podłogę. Jest tylko problem techniczny-praktycznie nie ma takich PC uznanych producentów , wszystkie prawie powietrzne PC są inwerterami.To z kolei najbardziej się opłaca stosować przy pracy PC ciągłej.Dlatego jest dużo racji w tym co tu głosisz-tj PC P/W inwerterowa bez okienek taryfowych z pracą tylko na komfort. G12W nadal się opłaca przy takim trybie- u mnie na grzejnikach mam 60% w T2 , to na OP pewnie wyszłoby z 80%.
pzdr

bobrow
01-03-2018, 11:23
Dodam jeszcze ,że jeśli mamy problem z hałasem jednostki zewnętrznej PC P/W - to można PC ustawić bardziej pod sen.
Ja mam np obniżenie nocne na termostacie od 23.50 do 4.00 (20 st w salonie-rzadko kiedy spada poniżej) .Kiedy zasypiam nic nie słyszę- a kiedy o 4.00 włącza się PC , to nadal nic nie słyszę - bo już smacznie śpię...

tede80
01-03-2018, 12:01
Termistor pokojowy

Czym się różni w tych opcjach wyboru Termostat Pokojowy od Termistora Pokojowego? :) Czy termistor nie jest elementem termostatu? :)

CNC_POMPY_CIEPLA
01-03-2018, 17:31
Panowie co tutaj powinno być wybrane jeśli korzystam z krzywej grzewczej oraz dwóch termostatów 091FLRF (parter, piętro)

408364

temp wody

tede80
01-03-2018, 17:41
temp wody

Dzięki ;)

plusfoto
01-03-2018, 19:18
temp wody przecież wtedy termostaty będą odłączone

TwojPan
01-03-2018, 21:54
To z kolei najbardziej się opłaca stosować przy pracy PC ciągłej.Dlatego jest dużo racji w tym co tu głosisz-tj PC P/W inwerterowa bez okienek taryfowych z pracą tylko na komfort. G12W nadal się opłaca przy takim trybie- u mnie na grzejnikach mam 60% w T2 , to na OP pewnie wyszłoby z 80%.
pzdr

Nie ma co zaklinać rzeczywistości, albo raczej utartych forumowych sloganów.
Kiedyś byłem u gościa, co na forum pisał -że pasywne chłodzenie to 100% satysfakcji.A jak się zgadaliśmy powiedział, że zimno mu w stopy :)
I tak to tutaj niestety wygląda.Ja jestem cienki misio, nie znam układów itd.Pisze zawsze o spostrzeżeniach i wiedzy empirycznej, nie z forum ale z obserwacji.
Wielokrotnie negowałem grzanie inwerterem inaczej a niżeli pracą zbliżoną do ciągłej. Zbliżoną, bo każdy kaganiec (termostat) przy inwerterze zrobi robotę.Nie widzę sensu grzania pomieszczenia kiedy nie potrzeba.Ale z głową, a nie jak zatrzęsie tyłkiem , bo grzejemy tylko w taniej.Mało kto przyzna, że tak jest -bo ostanie zimy były raczej łagodne....Łaskawe.Jeden mieszka i nie mieszka, drugi podaje pierdoły,trzeci to kupel instalatora który bezczelnie kasuje posty które psują jego instalatorowi interes itd..
Forum się toczy:)
Połowa towarzystwa,gdyby przestała męczyć się tylko w taniej, przed nadejściem zimy-zapłaciła by mniejsze rachunki kiedy zima nam z nienacka nadeszła.
Nawet głupi palacz ekogroszku wie, że sezon nie zaczyna się wtedy kiedy nadchodzi mróz, tylko sporo wcześniej.
Bywaj.
Pozdrawiam.

Pratchawiec
01-03-2018, 22:18
Wyjątkowo, po raz kolejny popieram.

Sezon grzewczy zaczął się u mnie już 10 IX, jak zaczęło być w domu z lekka nieprzyjemnie.
Nie odpalałem kominka, czy klimakonwektora.
Uruchomiłem podłogówkę, klimat w domu wyraźnie się poprawił
Nie czekałem do wychłodzenia domu, dorzucając do odzienia grubsze skarpety czy polary.

W warunkach sezonu przejściowego ( w tym roku wyjątkowo długiego ) zużycie energii i to głównie w taniej taryfie jest wręcz symboliczne.
Warunkiem jednak jest niedopuszczenie do nadmiernego wychłodzenia wylewki, bo wówczas zaczyna się huśtawka temperatur.

Cieplutko przy -12 pozdrawiam

Pratchawiec

TwojPan
01-03-2018, 22:39
Prachtawiec, dziękuję.
Ale i tak zaraz zjawi się plusfoto ( co mieszka i nie mieszka) , albo wihajster,albo cobra co zuzywa 8kWh/24h, a na końcu Tomasz 131 fajny admin i wszystkie nasze rozważania i cenne opinie pójdą psu w dupę ;)

TwojPan
01-03-2018, 22:51
Dodam jeszcze ,że jeśli mamy problem z hałasem jednostki zewnętrznej PC P/W - to można PC ustawić bardziej pod sen.

To ja dodam jeszcze, że Samsung TDM posiada tryb Silent.Wtedy mamy tylko szmerek.No ale to kosztem niższych parametrów niż Panas :)
Pozdrawiam i Serdecznie Wszystkich Użytkowników Panasa, przepraszam za OT.
Teraz admin kasuj do bólu.
Dobranoc Tomaszu 131 ;)

plusfoto
02-03-2018, 08:05
Prachtawiec, dziękuję.
Ale i tak zaraz zjawi się plusfoto ( co mieszka i nie mieszka)....... A coś się mnie czepił;). Czy kiedykolwiek negowałem czyjeś poprawne wypowiedzi? Kilka postów wcześniej - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7625566&viewfull=1#post7625566 wyjaśniłem chyba na czym rzecz polega. Co do rozpoczęcia sezonu grzewczego również zgadzam się zarówno z tobą jak i Pratchawcem.

bobrow
02-03-2018, 08:38
To ja dodam jeszcze, że Samsung TDM posiada tryb Silent.Wtedy mamy tylko szmerek.No ale to kosztem niższych parametrów niż Panas :)
Pozdrawiam i Serdecznie Wszystkich Użytkowników Panasa, przepraszam za OT.
Teraz admin kasuj do bólu.
Dobranoc Tomaszu 131 ;)

Ja z kolei dodam ,że Panas także posiada tryb Silent-nie korzystam z niego
pzdr

Arturo72
02-03-2018, 08:52
Ja z kolei dodam ,że Panas także posiada tryb Silent-nie korzystam z niego
pzdr
Potwierdzam :)

TwojPan
02-03-2018, 09:07
A coś się mnie czepił;). Czy kiedykolwiek negowałem czyjeś poprawne wypowiedzi? Kilka postów wcześniej - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7625566&viewfull=1#post7625566 wyjaśniłem chyba na czym rzecz polega. Co do rozpoczęcia sezonu grzewczego również zgadzam się zarówno z tobą jak i Pratchawcem.

Z tym co tam napisałeś, nigdy się nie zgodzę.Każdy dom ma inne zapotrzebowanie to fakt.Każdy generuje inne straty, ale nigdy się nie zgodzę, że decyduje o tym np.Tauron i tanie godziny.Bo ktoś sobie wpadł na pomysł grzania w taniej.Kilka dni zimy, i na wątkach grzaniu tylko w T2, kolesie już dodają okienka w T1.A to zaledwie kilka dni zimy ;) Inni zakładają polary, a inni podają 100% w taniej razem z bytowym ;)
Gdyby wróciły zimy jak sprzed lat, takie co trwały miesiącami to zmarzłby ci tyłek i zrozumiałbyś o czym tu piszemy.
Tak czy siak,zawsze grzejąc PC non stop, najniższą z możliwych temp.zasilania, z największym COP, będzie najtaniej.Chyba, że ma się przewymiariwaną sporo jednostkę.I nie ma tu znaczenia grubość wylewki,ocieplenie itd.To ma jedynie wpływ na zapotrzebowanie domu.
Jak zamieszkasz na stałe spróbuj.

plusfoto
02-03-2018, 09:18
Jak zamieszkasz na stałe spróbuj. To że nie mieszkam na stałe nic nie zmienia. Bywam tam praktycznie zawsze od piątku do poniedziałku rano a zdarza się że i przez cały tydzień czy dwa. Ale próbowałem i zrezygnowałem bo komfortu to nie poprawiło a zużycie nie dość że było lekko większe to z kieszeni leciało sporo więcej.

TwojPan
02-03-2018, 09:31
To że nie mieszkam na stałe nic nie zmienia. Bywam tam praktycznie zawsze od piątku do poniedziałku rano a zdarza się że i przez cały tydzień czy dwa. Ale próbowałem i zrezygnowałem bo komfortu to nie poprawiło a zużycie nie dość że było lekko większe to z kieszeni leciało sporo więcej.

Zbyt krótko próbowałeś lub źle ustawiony układ i krzywa.Wiesz ile puszczam teraz w podłogę ?Mam krzywą 30/-40,15/25 co daje lekko powyżej 28 deg na zasilaniu przy -13 na zewn.Jak można jeszcze taniej? Tylko w T2, katując sprężarkę, a po kilku dniach zimy polar albo okienka w T1?

plusfoto
02-03-2018, 10:06
Zbyt krótko próbowałeś lub źle ustawiony układ i krzywa.Wiesz ile puszczam teraz w podłogę ?Mam krzywą 30/-40,15/25 co daje lekko powyżej 28 deg na zasilaniu przy -13 na zewn.Jak można jeszcze taniej? Tylko w T2, katując sprężarkę, a po kilku dniach zimy polar albo okienka w T1? Za cały luty średnie zużycie dobowe mam 18,2 kWh. Temperatura w domu 21,5 - 22 stopnie a podłogi 22,5 - 23,5. Nigdy nie sadła poniżej ani nie podniosła się wyżej. Przepraszam - raz zdarzyło się że w domu było 22,2 z racji tego że była impreza i kilkanaście osób. Średni COP za luty 2,64. Oczywiście COP obliczony z podlicznika a nie z pompy. Licznik z pompy pokazał zużycie o 30 kWh niższe. Wytłumacz mi co w komforcie i w kieszeni u mnie się poprawi jak będę grzał non stop. Oczywiście 99% II taryfa.

Marcin34_Śl
02-03-2018, 11:57
U MNie komfort to nie tylko temp. powietrza ale temp. podłogi.
Temp. powietrza spada wolno a podłogi szybko.
Dla Nas bardzo jest komfortowo (szczególnie jak mamy dziecko 11 miesięcy) co chodzi po podłodze, jak posadzka ma 25-26 ST.
Jak spada temp. posadzki (gresu) do 22-23 St. to jest niekomfortowe i odczuwalne - mimo że temp. powietrza jest 22 St

Plusy grzania non stop - lepsza kultura pracy pompy, większy komfort (temp. posadzki), lepsze COP, mniej defrostów, zuzycie w KWh takie samo

Minusy - trochę większe koszty. Przy grzaniu non stop wychodzi 60% w taniej (w Moim przypadku)

Miałem w lutym 550KW: grzanie w T2 - 135 PLN, grzanie non stop 60% T2) 215 PLN. I teraz pytanie plusfoto czy to dużo, mało.... nie wiem.
Dla Mnie to bardzo mało a komfort dużo większy (a grzałem też tylko w T2), ale jak już pisaliśmy kilka razy do gzrania non stop - cienka wylewka + pompa nie przewymiarowana.

plusfoto
02-03-2018, 12:22
Marcin ja do takiej temp podłogi nie mogę doprowadzić bo bym w domu się ugotował. Co do zużycia - dom masz ciut mniejszy od mojego. Zużycie na moim poziomie. Myślę że jest OK. Zresztą tak jak zauważyłeś przy anhydrycie i kanapce w płycie inaczej się nie da.

Andrzej5101
02-03-2018, 15:38
Dla Nas bardzo jest komfortowo (szczególnie jak mamy dziecko 11 miesięcy) co chodzi po podłodze, jak posadzka ma 25-26 ST.
Jak spada temp. posadzki (gresu) do 22-23 St. to jest niekomfortowe i odczuwalne - mimo że temp. powietrza jest 22 St
Plusy grzania non stop - lepsza kultura pracy pompy, większy komfort (temp. posadzki), lepsze COP, mniej defrostów, zuzycie w KWh takie samo
Minusy - trochę większe koszty. Przy grzaniu non stop wychodzi 60% w taniej (w Moim przypadku)
Czy położenie dywanu nie spowoduje podniesienie komfortu?

TwojPan
02-03-2018, 15:49
Czy położenie dywanu nie spowoduje podniesienie komfortu?
Latającego?
Na 100%.Wtedy można całkiem wyłączyć ogrzewanie :lol2:
BTW.To świetny pomysł.Szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym.Gratuluję.

plusfoto
02-03-2018, 18:02
Przepraszam że znów się wtrącę ale czyżbyś uważał że dywan na OP to jakieś zło?

TwojPan
02-03-2018, 18:05
Za cały luty średnie zużycie dobowe mam 18,2 kWh. Temperatura w domu 21,5 - 22 stopnie a podłogi 22,5 - 23,5.
Nie rozumiesz.I nie wiem jak ci to wytłumaczyć.Zamieszkaj, zobaczysz co mają na myśli ludzie mieszkający cały rok w domach energooszczędnych piszać, że w domu 21-22deg...ale tak jakoś chłodno jak ogrzewanie nie działa..Zamieszkaj, a zobaczysz czy 22 deg przy wyłączonym OP jest rzeczywiście takie przyjemne i czy zawsze i dla każdego domownika.Zamieszkaj, zużyj kilkanaście m3 wody to porozmawiamy o zużyciu kWh..Zamieszkaj.....a do tego czasu wstrzymaj się od ferowania wyroków.Szczególnie na mnie.

TwojPan
02-03-2018, 18:07
Przepraszam że znów się wtrącę ale czyżbyś uważał że dywan na OP to jakieś zło?
NIe.
Ale na pewno nie pomysł na podniesienie komfortu dla posiadacza OP.Pozostawiam względy estetyczne w spokoju.

Garażowiec
02-03-2018, 18:24
Nie rozumiesz.I nie wiem jak ci to wytłumaczyć.Zamieszkaj, zobaczysz co mają na myśli ludzie mieszkający cały rok w domach energooszczędnych piszać, że w domu 21-22deg...ale tak jakoś chłodno jak ogrzewanie nie działa..Zamieszkaj, a zobaczysz czy 22 deg przy wyłączonym OP jest rzeczywiście takie przyjemne i czy zawsze i dla każdego domownika.Zamieszkaj, zużyj kilkanaście m3 wody to porozmawiamy o zużyciu kWh..Zamieszkaj.....a do tego czasu wstrzymaj się od ferowania wyroków.Szczególnie na mnie.

Że się tak wtrącę .
TwojPan , tutaj z tą ,,aktywną " podłogówką i temperaturą powietrza masz 100% racji . Sama temperatura powierza w domu to nie jest jeszcze oznaka komfortu . Takie mam doświadczenia po kilku sezonach pędzonych on/of-em , celując na maksa w 2T( ok 80/20% - 2T/1T) , i po dwóch sezonach na inwerterze , pracującym ok 60/40% 2T/1T .Teraz nawet przy niższej temperaturze powietrza niż przy on/of jest większy komfort .

plusfoto
02-03-2018, 18:27
Nie rozumiesz.I nie wiem jak ci to wytłumaczyć.Zamieszkaj, zobaczysz co mają na myśli ludzie mieszkający cały rok w domach energooszczędnych piszać, że w domu 21-22deg...ale tak jakoś chłodno jak ogrzewanie nie działa..Zamieszkaj, a zobaczysz czy 22 deg przy wyłączonym OP jest rzeczywiście takie przyjemne i czy zawsze i dla każdego domownika.Zamieszkaj, zużyj kilkanaście m3 wody to porozmawiamy o zużyciu kWh..Zamieszkaj.....a do tego czasu wstrzymaj się od ferowania wyroków.Szczególnie na mnie.Już ostatni raz odpiszę ci w kontekście tej naszej dyskusji. CWU nie ma tu nic do rzeczy. Rozmawiamy o CO. Co to znaczy że tam nie mieszkam ? Jeśli przebywam tam przez dwa tygodnie w trybie ciągłym to mam możliwość doświadczyć tego o czym piszesz czy nie. Jeśli przyjeżdżam tam w piątek o 18 i jestem do poniedziałku do 6 rano to mam okazję doświadczyć tego dyskomfortu albo komfortu czy nie.

plusfoto
02-03-2018, 18:35
Sama temperatura powierza w domu to nie jest jeszcze oznaka komfortu .. Pełna zgoda z tym że przeczytaj co pisałem o swojej podłodze i jej temperaturze. Zaznaczyłem również iż nie wszędzie się to sprawdzi.

Garażowiec
02-03-2018, 18:43
Pełna zgoda z tym że przeczytaj co pisałem o swojej podłodze i jej temperaturze. Zaznaczyłem również iż nie wszędzie się to sprawdzi.

A , no widzisz, to sedno zrozumienia sprawy . Sama temperatura podłogi przy długotrwałym grzaniu , tez może być mniejsza ( trzeba siłą rzeczy trzeba zasilać wodą o niższej temperaturze -cop w górę ) wtedy temperatura powietrza może być mniejsza a komfort jest .

TwojPan
02-03-2018, 19:07
A , no widzisz, to sedno zrozumienia sprawy . Sama temperatura podłogi przy długotrwałym grzaniu , tez może być mniejsza ( trzeba siłą rzeczy trzeba zasilać wodą o niższej temperaturze -cop w górę ) wtedy temperatura powietrza może być mniejsza a komfort jest .
Własnie tego nie ogarnia.
Więc zacytuję wieszcza, co by się nie rozpisywać:

Jeśli więc ustawimy 25 stopni i nasza pompa ciepła pracuje z różnicą zasilanie/powrót, tzw. deltą, 5 stopni (25/20), to średnia temperatury wody w posadzce wyniesie 22,5 stopnia, a temperatura posadzki będzie do niej zbliżona lub nieco niższa. W pomieszczeniu będziemy wówczas mieli ok. 20-21 stopni.
Im na zewnątrz zimniej, tym bardziej grzejemy, ale sama temperatura posadzki nie rośnie już tak szybko. Początkowo przybliża się do powrotu, a potem spada poniżej.
cyt. blog karbon

jogi1978
02-03-2018, 19:22
W moim przypadku (fotowoltaika 3,5kw+PC 9kw sdc ) i wielu eksperymentach . najlepiej (chyba) sprawdza sie .
taryfa :g12w

PC 24H KRZYWA -15/30 .+15/25
temp.zasil.zregóły jak teraz przy -8 / 28* FR32
temp.powrotu to 26* ( i taką małą mam delte 2-3* różnicy niezależnie od temp.zew)
termostat pokojowy on/of 23*
pełny komfort 23*-24*(lubie ciepełko)
średnie zużycie za cały luty 18,6kw same C.O.
Nadmienię że w domu zawsze ktoś jest 7/24h
termostat pokojowy z konieczności ciągłe ciepło bytowe + dużo okien słonko wpada i darmowe ciepło.
a i bez tego nawet przy tak niskiej krzywej dosyć często w domu tem.wew. przekracza 24*
Cały rok 2017
7miesięcy grzanie zimowe C.O.+
6miesięcy CWU. + prąd bytowy z indukcją(zamieszkanie od lipca )
oraz po odliczeniu produkcji prądu z fotowoltaiki ok.2800kw
.tauron wystawił mi fakture z wszystkimi opłatami . 2100zł
czy to dużo nie wiem.Rok 2018 pokaże :yes:

tede80
02-03-2018, 19:49
przecież wtedy termostaty będą odłączone

Jak dawałem na termistor to pompa wywalała błąd.

TwojPan
02-03-2018, 19:56
Pełna zgoda z tym że przeczytaj co pisałem o swojej podłodze i jej temperaturze. Zaznaczyłem również iż nie wszędzie się to sprawdzi.
Przeczytaj cytat jaki wrzuciłem z blogu karbona, bo mnie byś nie uwierzył.Masz czujniki w podłodze, obserwuj.może dojdziesz do wniosku, że można wykorzystać akumulator w podłodze nie tylko tak jak tu piszą (fachowcy), jedynie w T2 i 100% przewymiarowaną pompą.Tego drugiego,straciłeś niepotrzebnie kasę na przewymiarowany inwerter- już u siebie nie zmienisz.To pierwsze -jeszcze możesz.
Będzie bardziej komfortowo, za te same lub mniejsze pieniądze.
Powodzenia.

Arturo72
02-03-2018, 19:58
Tak czy siak,zawsze grzejąc PC non stop, najniższą z możliwych temp.zasilania, z największym COP, będzie najtaniej.Chyba, że ma się przewymiariwaną sporo jednostkę.I nie ma tu znaczenia grubość wylewki,ocieplenie itd.To ma jedynie wpływ na zapotrzebowanie domu.
Jak zamieszkasz na stałe spróbuj.
Bzdury piszesz,pierwszy sezon grzewczy czyli rok kalendarzowy miałem taryfę G11 grzalem calodobowo,zużycie na c.o+cwu za ten rok to 3500kWh i kosztowało mnie to 1800zl.
Drugi sezon czyli rok kalendarzowy na testy wziąłem G12W i grzanie akumulacyjne,zużycie za ten rok 3300kWh i kosztowało mnie to 1000zl. Bez pogorszenia komfortu.
Na trzeci zostałem z G12W.
Od 5 lat zużycie za rok kalendarzowy waha się w przedziale 3200-3500kWh.

bobrow
02-03-2018, 20:17
Hej , Asy
a nie bierzecie pod uwagę , że możecie mieć równolegle rację - ale bez uogólniania pod regułę ?
Jeden dom pójdzie z daną PC w danej strefie i wg danej wrażliwości na temp wewnętrzną na :
-100% w T2
A drugi :
-free open , wg termostatu
Pzdr

PS
Ale G12W się zawsze broni...

Arturo72
02-03-2018, 20:27
Hej , Asy
a nie bierzecie pod uwagę , że możecie mieć równolegle rację - ale bez uogólniania pod regułę ?
Jeden dom pójdzie z daną PC w danej strefie i wg danej wrażliwości na temp wewnętrzną na :
-100% w T2
A drugi :
-free open , wg termostatu
Pzdr

PS
Ale G12W się zawsze broni...
Oczywiście,że tak,każdy dom jest inny,mój budowałem typowo pod grzanie akumulacyjne,łącznie ze ścianami,bo miał być grzany prądem,zyskałem to,że bez pogorszenia komfortu dalej mogę grzać akumulacyjnie ale za to z COP.
Tylko mierzi mnie jak ktoś pisze głupoty w stylu,że dzięki COP wyższemu o dziesiątą część grzeje "najtaniej" jak to możliwe bo to są ewidentne bzdury.

plusfoto
02-03-2018, 20:45
Jak dawałem na termistor to pompa wywalała błąd.
Rozumiem że sterowniki są podłączone do pompy. Spróbuj jeszcze termostat pokojowy. Jak w niego wejdziesz powinieneś mieć wybór - wewnętrzny i zewnętrzny. Wybierz zewnętrzny. Wewnętrzny to ten przy sterowniku w pompie.

TwojPan
03-03-2018, 09:16
Hej , Asy
a nie bierzecie pod uwagę , że możecie mieć równolegle rację - ale bez uogólniania pod regułę ?

Właśnie, o te reguły i utarte slogany tutaj chodzi.Tutaj nie ma wiedzy.Utarte od lat, przez kilku kolesi slogany dotyczące grzania tylko w T2, przewymiarowaną o 50 a czasem 100% jednostką. Wiadomo kto zaciera ręce i zarabia na takich nowinkach.Przeciętny , dobrze zaizolowany dom to zapotrzebowanie roczne 5000-7000 kWh/rok.A tutaj przy takim zapotrzebowaniu, większość ma jednostki 9kW i wzwyż.I to same inwertery.Bo jeden z tysiącami postów na koncie,guru-napisał że tak trzeba i jest tanio i owieczki poszły za nim w ciemno.Nie znając gościa, nie wiedząc kim jest i czy napisał prawdę.
Masakra.Kiedy to się w tym kraju skończy.Zero logicznego myślenia.Inwerter pracujący jak ON/OFF.Nie dość, że przewymiarowany to jeszcze pracujący w extremalnie złych warunkach.Normalnie zarzynany.Ale ważne, że pracuje krótko i ilość wł/wył zgodna z tym co tu jeden czy drugi guru po pijaku nabazgrał.Nikt nawet nie próbuje grzać inaczej, bo forum go wyśmieje.Pisałem nie raz, gdyby wróciły normalne zimy, nikt o grzaniu tylko w okienkach T2 nawet by nie pomyślał...

I te głupie teksty, że ja zużywam mało, a ty za dużo.Każdy zużywa tyle ile jego dom potrzebuje.Co to znaczy mało, czy dużo?

kaszpir007
03-03-2018, 10:36
Właśnie, o te reguły i utarte slogany tutaj chodzi.Tutaj nie ma wiedzy.Utarte od lat, przez kilku kolesi slogany dotyczące grzania tylko w T2, przewymiarowaną o 50 a czasem 100% jednostką.

Ale w czym masz problem ?

Jak kttoś chce grzać tylko w T2 , komfort w domu przy takim grzaniu mu odpowiada a chce dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu to chyba jego prywatna sprawa.

Ja grzałem też tylko w T2 , teraz grzałem krzywa + termostat , a od wczoraj próbuję bez termostatu (to znaczy jest ale ma ustawione 28 stopni wiec zapewne nie wyłączy mi pompy).

Każdy grzeje jak chce ..

Cześć domów nie jest zupełnie przygotowana pod grzania tylko w T2 , bo mam mury z gazobetonu który ma tragiczna akumulację , nie mają płyty fundamentowej a niektórzy nie mają nawet WM , maja cieniutkie wylewski, więc takie osoby są "skazane na pracę" pompy nonstop .

Też nie rozumie jedynie ludzi którzy kupują monstra typu T-CAP do nowych domów i to małych domów. Po co im 9KW przy -20 stopniach jak nigdy ich dom tyly nie będzie potrzebował.
T-CAP 9KW to tak naprawdę pompa 12-15KW tyle że z ogranicznikami mocy w elektronice , dzięki temu moc nie spada i jest te 9KW przy -20 stopniach.
One są dobre do starych domów , nawet z grzejnikami gdzie jest potrzebna duża moc ...

Lekkie przewymiarowanie pompy nie jest żadnych problemem i lepiej mieć lekki zapas niż braki w mocy ...
Ale wszystko z głową ..

Garażowiec
03-03-2018, 10:47
I znowu MójPanie ;) z tym przewymiarowaniem pc masz zbieżne poglądy z moimi .

Dokładnie mój dom mieści się w tych 5000-7000 kWH/rok . Teraz mam pompę w zasadzie na ,,styk" 5,2 kw nominał . Rzecz w tym że mniejsza pc mniej kosztuje , i potrzebuje mniejszego DZ . I teraz nawet myśląc kategoriami posiadaczy pc p-w , nawet gdyby w czasie silnych mrozów brakło trochę ciepła zawsze można załączyć na te parę godzin w roku grzałkę np. 1 kw . Ale że zimy ostatnio mamy jakie mamy , ta PC bez problemu może mi ,,obskoczyć" praktycznie całość sezon grzewczego w 2T . Ale i tak staram się wykorzystać całość 2 T , a w dzień wystarczy jak pc popracuje sobie ze dwie godziny w drogiej , dwie przerwy i znowu ze dwie w drogiej , ona i tak wtedy pracuje na minimalnej temperaturze zasilania podłogi(wysokim cop-ie) , podtrzymuje tylko podłogówkę , przez co komfort większy , czyli przy inwerterze tez da się dużo ,,wydusić" z 2T , a drogiej tylko podtrzymanie ( no chyba że będą mrozy , wtedy pc hula bez względu na taryfy ) .
I teraz na forum krąży taki pogląd ze pc gruntowa to tak ze 40K i za droga ( fakt za take pieniądze droga ) ,często to piszą posiadacze domów ok 100 m2. Tylko nikt nie przygląda się że te 40K to za pc 8-12kw ., czyli 2-3 razy za dużą na taki dom .Do takich domów ok 100m2 to trzeba pc 4-5 kw , więc musi być tańsza , a i DZ mniejsze -tańsze . I teraz puki ludzie ,,łykają" ze pc grunt musi być droga , to tak sprzedawcy oferują . Kwestia czasu kiedy będzie wysyp takich małych gruntowych pc na rynku .Skora ja jestem w stanie poskładać taka pc 5 kw w cenie niższej jak pc p-w , to za ile zrobią to duże koncerny ?

Garażowiec
03-03-2018, 10:53
Kuźwa , gdzieś okulary posiałem , jak nie znajdę , to na razie nie piszę .

TwojPan
03-03-2018, 10:54
Ale w czym masz problem ?

Jak kttoś chce grzać tylko w T2 , komfort w domu przy takim grzaniu mu odpowiada a chce dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu to chyba jego prywatna sprawa.
.
Ale w tym rzecz, że odpowiednio ustawiony układ+krzywa grzewcza i jakiś kaganiec w domu -i grzanie tak jak piszę będzie najtańsze.Prywatna sprawa piszesz...mam nieco odmienne zdanie po lekturze co nie których wątków o PC.Presja na jedynie słuszne rozwiązanie jest potężna.
Pamiętasz śmiechy Arturo i innych, których teraz często tutaj spotykam -na temat przewymiarowanych kotłów na ekogroszek?A czym się różni przewymiarowany kocioł na ekogroszek o przewymiarowanej PC ,co? Niczym :)
Pamiętasz posty kolegi z gór, pytał cie tutaj ostatnio jak sprawuje ci się PC.Pamiętasz jego doświadczenia z kotłem na eko i cykliczną pracą pompy CO w określonych godzinach?Piał z zachwytu, póki nie nadeszła konkretna zima-a wtedy spalił więcej niż spaliłby grzejąc non stop.Wyleczył się z takiego sposobu ogrzewania raz na zawsze.Tutaj sprawa wygląda podobnie.
Kaszpir, spędziłeś tyle czasu przy swoim ogrzewaniu, dlaczego nie rozumiesz, że rozgrzewanie posadzki i jej gaszenie na długie godziny nie ma nic wspólnego z ekonomią,komfortem i oszczędnościami?
Przeczytaj naszą wymianę zdań powyżej (plusfoto,Garażowiec) na temat temp.podłogi i powietrza.jakie to zależności.Może wreszcie zrozumiesz, że to co robiłeś grzejąc tylko w T2 to najzwyczajniejsza...głupota.
Bez obrazy.Pozdrawiam.

TwojPan
03-03-2018, 11:02
I znowu MójPanie ;) z tym przewymiarowaniem pc masz zbieżne poglądy z moimi .

Daleko mi do Twojej wiedzy.Bez wchodzenia w tyłek.
To co piszę, to moja empiryczna wiedza.Ale i najzwyczajniejsza logika.
To co piszesz o obecnej pracy twojej PC, to jest to o czym pisze tu od zawsze.To dom "zgłasza" kiedy ma zapotrzebowanie, a nie user uparcie przyklejony do T2.

BTW.
Myślę, że po miesiącu długiej zimy, te dwu godzinne przerwy o których piszesz w grzaniu w T1 nieco by się wydłużały.A po 2 miesiącach srogiej zimy i tak grzałbyś, chcąc nie chcąc non stop.
Chyba że polar albo obniżenie temp. w domu :)

Alessandro
03-03-2018, 11:04
Bzdury piszesz,pierwszy sezon grzewczy czyli rok kalendarzowy miałem taryfę G11 grzalem calodobowo,zużycie na c.o+cwu za ten rok to 3500kWh i kosztowało mnie to 1800zl.
Drugi sezon czyli rok kalendarzowy na testy wziąłem G12W i grzanie akumulacyjne,zużycie za ten rok 3300kWh i kosztowało mnie to 1000zl. Bez pogorszenia komfortu.
Na trzeci zostałem z G12W.
Od 5 lat zużycie za rok kalendarzowy waha się w przedziale 3200-3500kWh.

A ile kubików drewna zużyłeś dodatkowo w kominku? :D :D :D

kaszpir007
03-03-2018, 11:15
Ale w tym rzecz, że odpowiednio ustawiony układ+krzywa grzewcza i jakiś kaganiec w domu -i grzanie tak jak piszę będzie najtańsze.Prywatna sprawa piszesz...mam nieco odmienne zdanie po lekturze co nie których wątków o PC.Presja na jedynie słuszne rozwiązanie jest potężna.
Pamiętasz śmiechy Arturo i innych, których teraz często tutaj spotykam -na temat przewymiarowanych kotłów na ekogroszek?A czym się różni przewymiarowany kocioł na ekogroszek o przewymiarowanej PC ,co? Niczym :).

Kocioł to co innego , bo jak wygaśnie to trzeba ręcznie rozpalać , a pompa tego problemu nie ma :)

Przewymiarowanie ?

Pompa T-CAP 9KW oferuje 9KW nawet przy -20 stopniach

Moja 9KW oferuje 5,58KW przy -20 przy zasilaniu +35stopni , pompa 7KW oferuje w takich samych warunkach 4,34KW.

Mrozy poniżej -20 stopni miałem i to kilka dni w nocy , nawet wczoraj miałem prawie -20 ...

Być może u mnie dała by radę pompa 7KW , ale różnica w cenie jak dobrze pamietam był 700zł więc nie była to jakaś koszmarnie wysoka dopłata a tam gdzie mieszkam jest zimniej bo takie położenie (pradolina Wisły , jeziora , rzeka ..)
Dodatkowo też potrzebna jest moc dla CWU.

O T_CAP nie myślałem , bo za mocny i na 100% by taktował bo to przecież nie jest żadna pompa 9KW a 12-16KW ...
Więc też moc minimalna będzie dużo wyższa niż w przypadku "prawdziwych" pomp 9KW ...

Nie ukrywam że kupowałem pompę pod grzanie w II taryfie , bo tutaj jak ktoś nie grzeje w II taryfie to bogacz ;) i frajer ;)
Po to też mam płytę , silikaty , Wm i dobre ocieplenie ..

Na razie mi cięzko będzie porónywać , bo mam niesamowicie nieszczlne drzwi wejściowe przez które wiele i przemarzaja mi drzwi i niesamowicie wychładzają wiatrołap i ogrzewanie

Na razie muszę sobie jakoś poradzić z drzwiami bo sprzedawca i zarazem producent mnie olewa ..

Arturo72
03-03-2018, 11:17
Właśnie, o te reguły i utarte slogany tutaj chodzi.Tutaj nie ma wiedzy.Utarte od lat, przez kilku kolesi slogany dotyczące grzania tylko w T2, przewymiarowaną o 50 a czasem 100% jednostką. Wiadomo kto zaciera ręce i zarabia na takich nowinkach.Przeciętny , dobrze zaizolowany dom to zapotrzebowanie roczne 5000-7000 kWh/rok.A tutaj przy takim zapotrzebowaniu, większość ma jednostki 9kW i wzwyż.I to same inwertery.Bo jeden z tysiącami postów na koncie,guru-napisał że tak trzeba i jest tanio i owieczki poszły za nim w ciemno.Nie znając gościa, nie wiedząc kim jest i czy napisał prawdę.
Masakra.Kiedy to się w tym kraju skończy.Zero logicznego myślenia.Inwerter pracujący jak ON/OFF.Nie dość, że przewymiarowany to jeszcze pracujący w extremalnie złych warunkach.Normalnie zarzynany.Ale ważne, że pracuje krótko i ilość wł/wył zgodna z tym co tu jeden czy drugi guru po pijaku nabazgrał.Nikt nawet nie próbuje grzać inaczej, bo forum go wyśmieje.Pisałem nie raz, gdyby wróciły normalne zimy, nikt o grzaniu tylko w okienkach T2 nawet by nie pomyślał...

I te głupie teksty, że ja zużywam mało, a ty za dużo.Każdy zużywa tyle ile jego dom potrzebuje.Co to znaczy mało, czy dużo?

Mylisz pojęcia,zapotrzebowanie domu na energię nie jest wyznacznikiem doboru mocy pompy ;)
Moc grzewczą każdego urządzenia do grzania dobiera się pod obciążenie cieplne domu dla określonych stref temperaturowych i tak w moim przypadku dom potrzebuje przy -20st.C 3,5kW do tego 1,5kW na cwu czyli wychodzi 5kW i stąd miał być Atlantic 8kW,który przy -20st.C ma moc ok.4,6kW.
A T-CAP 9kW miałem w podobnych pieniądzach i oto on grzeje.
Nie widzę minusów za to same plusy.

Arturo72
03-03-2018, 11:18
A ile kubików drewna zużyłeś dodatkowo w kominku? :D :D :D
Przez 5 lat będzie tego ze 3 kupione A jeszcze zostało mi z 0,5 :)

TwojPan
03-03-2018, 11:19
Kocioł to co innego
Dokładnie to samo.Źródło ogrzewania.Powinno być dobierane do zapotrzebowania tak samo jak kocioł na eko. Oczywiście z uwzględnieniem mocy dla temp. -18/-20 deg.Reszta to czynności związane z obsługą.Czyli wady i zalety.

TwojPan
03-03-2018, 11:20
Przez 5 lat będzie tego ze 3 :)

:rotfl:

Garażowiec
03-03-2018, 11:36
2,5 M3 drewna to z 7000-8000 kwh .

Alessandro
03-03-2018, 11:38
Przez 5 lat będzie tego ze 3 kupione A jeszcze zostało mi z 0,5 :)

Wierzę Ci... ;)

Dobrze, że masz kominek... w mrozach zawsze można dogrzać, jak by co... są fajne kominki na pelety

Arturo72
03-03-2018, 11:58
Wierzę Ci... ;)

Dobrze, że masz kominek... w mrozach zawsze można dogrzać, jak by co... są fajne kominki na pelety
A czemu akurat w mrozy ? Jakoś nie czuję potrzeby w mrozy,jak mam kaprys to wtedy :)

Nie ma to jak naturalne szczapy drewienka :)

jogi1978
03-03-2018, 17:59
A czemu akurat w mrozy ? Jakoś nie czuję potrzeby w mrozy,jak mam kaprys to wtedy :)

Nie ma to jak naturalne szczapy drewienka :)

TO jak u mnie .Kominek wypasiony PANORAMA 110X50 za 14000zł zakupiony (powoli żałuje) jeszcze przed decyzją o PC .A odpalam go tylko dla wprowadzenia w nastrój moją żonę. PC daje rady przy -20* .A to tylko SDC.:D

TwojPan
03-03-2018, 20:45
TO jak u mnie .Kominek wypasiony PANORAMA 110X50 za 14000zł zakupiony (powoli żałuje) jeszcze przed decyzją o PC .A odpalam go tylko dla wprowadzenia w nastrój moją żonę. PC daje rady przy -20* .A to tylko SDC.:D

Brawo.
14 000k pln za kominek to niezły wyczyn.Było by ze 2,3 kWp w Solar Frontierach na dachu.A to najlepszy produkt w PV.

TwojPan
03-03-2018, 20:50
2,5 M3 drewna to z 7000-8000 kwh .

Tyle mój dom nie "zje" przez 2 lata.....

Arturo72
03-03-2018, 21:07
Brawo.
14 000k pln za kominek to niezły wyczyn.Było by ze 2,3 kWp w Solar Frontierach na dachu.A to najlepszy produkt w PV.
Dla byłych i obecnych syfiarzy węglem,głownie z regionów "lepszego sortu" czyli ze wsi i pipidowek,kominek to kolejny sposób na ogrzewanie ale dla bardziej inteligentnych,głównie z dużych miast i bloków, kominek to swego rodzaju marzenie do spełniania,nie do grzania,bo oni nie znają zabawy w "palacza" żeby chałupe grzać bo mają nagrzane z cieplowniczych sieci miejskich...
Zapewne tego nie zrozumiesz ;)

bobrow
03-03-2018, 23:08
Sobotni klimacik się tu zrobił , to może i ja parę grzeszków wyznam :
-nie mam kominka , bo go nie chciałem ( kuźwa-prawie każdemu ,kto był pierwszy raz u nas , musiałem tłumaczyć dlaczego nie mam kominka !)
-dzisiaj jestem po kinie z przyjaciółmi (kobiety mafii) i po piweczku , i po winku
Niestety-niczego nie żałuję !

Pzdr
PS
Ale żeby nie było , że nie lubię podkapcać drewienkami- mam palenisko i ławeczki pod laskiem - i też tego nie żałuję ( niestety nie ma to wpływu na zużycie energii w domu)
Acha- od 24 lat mieszkam na wsi i nikt z moich domowników nie wyobraża sobie przeprowadzki do miasta ...

bobrow
03-03-2018, 23:45
Tak sobie tu trochę szydzimy - tylko co to będzie , kiedy Ludziska wejdą w tanie PC P/W z akceptowalnie słabymi parametrami do małych ciepłych domków ?
Hasło „inwerter” w PC już nie powinno podrażać kosmicznie PC- przecież już są tak powszechne w klimatyzatorach (nawet tanich).
Sprężarki pracujące po 1500-2000 godz rocznie z COP -ami gorszymi od nawet 1 od dobrych PC ( spadek z 4 na 3)-zapewne za moment pojawią się jeszcze tańsze oferty...
Postęp i globalizacja...
Tego nikt nie zatrzyma...
Pzdr

bobrow
03-03-2018, 23:50
Zresztą- dobrze wiemy , że Chinolkami możemy spokojnie ogrzać pomieszczenia w systemie PC P/P , kwestia czasu kiedy pojawią się P/W...

Arturo72
03-03-2018, 23:54
Tak sobie tu trochę szydzimy - tylko co to będzie , kiedy Ludziska wejdą w tanie PC P/W z akceptowalnie słabymi parametrami do małych ciepłych domków ?
Hasło „inwerter” w PC już nie powinno podrażać kosmicznie PC- przecież już są tak powszechne w klimatyzatorach (nawet tanich).
Sprężarki pracujące po 1500-2000 godz rocznie z COP -ami gorszymi od nawet 1 od dobrych PC ( spadek z 4 na 3)-zapewne za moment pojawią się jeszcze tańsze oferty...
Postęp i globalizacja...
Tego nikt nie zatrzyma...
Pzdr
bobrow,gdyby u mnie w nowym "małym i ciepłym domu" grzala Atlantica 8kW nie byłoby problemu.
Sporo czasu grzalbym także akumulacyjnie czyli strefowo ponieważ max jej mocy grzewcze,która by była wykorzystywana to jedynie kilka dni.

Arturo72
03-03-2018, 23:57
Zresztą- dobrze wiemy , że Chinolkami możemy spokojnie ogrzać pomieszczenia w systemie PC P/P , kwestia czasu kiedy pojawią się P/W...
Miałem ofertę na gruntowa chinola z odwiertami za 20 klocków ale nie skorzystałem z tego.
Na powietrzną tym bardziej bym nie skorzystał

bobrow
03-03-2018, 23:58
bobrow,gdyby u mnie w nowym "małym i ciepłym domu" grzala Atlantica 8kW nie byłoby problemu.
Sporo czasu grzalbym także akumulacyjnie czyli strefowo ponieważ max jej mocy grzewcze,która by była wykorzystywana to jedynie kilka dni.

Arturo-może jestem pazerny , ale lubię mieć więcej niż mniej- a szczególnie za praktycznie te same diengi...
Nie ma co się tłumaczyć- wybrałeś Panasa , bo dostawałeś więcej przy tej samej inwestycji.
Prosta sprawa...

bobrow
04-03-2018, 00:00
Miałem ofertę na gruntowa chinola z odwiertami za 20 klocków ale nie skorzystałem z tego.
Na powietrzną tym bardziej bym nie skorzystał

A jaka to była moc tej PCG ?

Arturo72
04-03-2018, 00:01
Arturo-może jestem pazerny , ale lubię mieć więcej niż mniej- a szczególnie za praktycznie te same diengi...
Nie ma co się tłumaczyć- wybrałeś Panasa , bo dostawałeś więcej przy tej samej inwestycji.
Prosta sprawa...
Dokładnie