PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

Arturo72
04-03-2018, 00:05
A jaka to była moc tej PCG ?
Zabij mnie ale nie pomne nazwy.
Moc chyba 8kW..
Krakol na forum i znana firma GHS.
Ale to było 8 lat temu ;)

Arturo72
04-03-2018, 00:19
TwÓjPanie ;)
Czy zamierzasz "dobrą nowina" podzielić się ze wspolziomkami z tematu Ogniwa i RBR żeby nie narażać innych na koszty grzania ekogroszkiem ???

bobrow
04-03-2018, 00:23
Zabij mnie ale nie pomne nazwy.
Moc chyba 8kW..
Krakol na forum i znana firma GHS.
Ale to było 8 lat temu ;)

W tym momencie jest o czym myśleć- GHS wygląda na profesjonalną firemkę i 20k pln za gruntówkę ?
Za Panasa przecież nie dałeś mniej ? Ja na Twoim miejscu ,raczej poszedłbym w PG.
To żadna krytyka- przy moich kalafiorach najtaniej mi wychodził Panas , więc trochę byłem na niego skazany.
Teraz jest większy wybór , na szczęście...

Arturo72
04-03-2018, 00:31
W tym momencie jest o czym myśleć- GHS wygląda na profesjonalną firemkę i 20k pln za gruntówkę ?
Za Panasa przecież nie dałeś mniej ? Ja na Twoim miejscu ,raczej poszedłbym w PG.

Ale to raz,że chińszczyzna była czyli jedna wielka niewiadoma,dwa to było na etapie prąd vs pompa,trzy Atlantic w tej samej cenie był dla mnie pewniejszym wyborem,cztery Panas był zdecydowanie później.
Nie mniej polecam GHS i "krakola" bo jarzy temat :)

bobrow
04-03-2018, 00:38
Miałem ofertę na gruntowa chinola z odwiertami za 20 klocków ale nie skorzystałem z tego.
Na powietrzną tym bardziej bym nie skorzystał

Chinole szybko się uczą- kiedy sami nic mądrego nie wymyślą , kupują renomowane podzespoły.Reszta to dobra obsługa i serwis tu na miejscu.
A zaglądałeś do wnętrza Panasa ?
Tam wszystko oprócz sprężarki ( Malezja) , wymiennika ( Słowacja) i chyba obiegówki ( Grundfoss- skąd ?) - jest z Chinlandii ...
A teraz zobacz-a jak pojawi się klon Panasa w stylu np Tcapix ?
To będą nadal montowały małe , żółte rączki ( nie jestem rasistą- ale raczej tak to wygląda )
Nie słyszałeś o fabrykach , które na jednej zmianie produkują renomowany produkt , a na innej to samo pod lokalną marką ( ja to widziałem) ?
Ogólnie Panas z Japoni ma chyba tylko nazwę ,jeśli chodzi o podzespoły- osobiście mam to w nosie , sprzęt ma działać ( liczy się know- how, albo jakoś takoś- jakbym nieprawidłowo zapisał...)
Pzdr

Arturo72
04-03-2018, 00:51
Chinole szybko się uczą- kiedy sami nic mądrego nie wymyślą , kupują renomowane podzespoły.Reszta to dobra obsługa i serwis tu na miejscu.
A zaglądałeś do wnętrza Panasa ?
Tam wszystko oprócz sprężarki ( Malezja) , wymiennika ( Słowacja) i chyba obiegówki ( Grundfoss- skąd ?) - jest z Chinlandii ...
A teraz zobacz-a jak pojawi się klon Panasa w stylu np Tcapix ?
To będą nadal montowały małe , żółte rączki ( nie jestem rasistą- ale raczej tak to wygląda )
Nie słyszałeś o fabrykach , które na jednej zmianie produkują renomowany produkt , a na innej to samo pod lokalną marką ( ja to widziałem) ?
Pzdr
Teraz już po ptokach bo po 5 latach ;) Ale fungla dalej ;)
Na chinola miałem mieć gwarancję 2 lata a europejskie dają 5 lat i to też przemawiało.
Poza tym gruntowe uważam za bezsens i bzdurę i NIGDY nie dałbym sobie wchodzić w mój grunt a powietrze jest wspólne ;)

bobrow
04-03-2018, 01:00
Teraz już po ptokach bo po 5 latach ;) Ale fungla dalej ;)
Na chinola miałem mieć gwarancję 2 lata a europejskie dają 5 lat i to też przemawiało.
Poza tym gruntowe uważam za bezsens i bzdurę i NIGDY nie dałbym sobie wchodzić w mój grunt a powietrze jest wspólne ;)

No widzisz - dużo zależy od warunków i gradacji punktów kryterium wyboru.
U mnie akurat działeczka ma kupę m2 -więc zapewne poszło by na gruntówce...
Teraz mają nad czym myśleć nowo-budujący ...
Dobranoc ,Fenixie

Arturo72
04-03-2018, 01:13
No widzisz - dużo zależy od warunków i gradacji punktów kryterium wyboru.

Weź,mówimy o nowych domach gdzie COP między 3 a 4 to raptem ok.500kWh czyli 150zł.
Na LM wydaje 500zł na miesiąc ;)
Jak mam nazwać takich...jak nie bezmyślnym "suwerenem" ?

bobrow
04-03-2018, 08:31
Jeszcze odnośnie różnicy w kosztach wykonania samej instalacji PC G/W i P/W.
Powietrzną zamontuje dwóch ludzi w dwa dni bez ryzyka nieprzewidzianych przeszkód , natomiast przy wyk DZ mogą być przygody.
Poziome nie zawsze jest możliwe ze względu na m2 działki czy jej zabudowę , a pionowe w terenach górzystych jest problematyczne (kiedy zastanawiałem się nad gruntówką , to nikt mi nie chciał dać sztywnej ceny na odwierty- bo nie wiadomo na jaką skałę można trafić).
Dodatkowo przy spitoleniu DZ ( każdy instalator jest przecież bezbłędny i profesjonalny...) koszty naprawy są wysokie- w przypadku powietrznych jest znacznie łatwiej działać w takiej sytuacji.
Nie krytykuję gruntówek- poprostu wybór systemu PC nie jest taki prosty i jednoznaczny (wg mnie oczywiście)
Ok- kończę , bo właściwie nie jest to w temacie topicu
Pzdr

TwojPan
04-03-2018, 09:22
Nie mniej polecam GHS i "krakola" bo jarzy temat :)
Potwierdzam.Pasjonat.Nigdy nie powiem na niego złego słowa.Montowali u mnie.Każdemu polecam.
Arturo, zobacz taki Tomasz GHS, nie bryluje po forach, nie zaśmieca ich tysiącami postów bo nie ma na to czasu.Tutaj panowie udają zawalonych fachowców robotą, a kreślą posty od świtu do nocy i interes kwitnie.Do tego dochodzi kumoterstwo.Spróbuj napisać, jakieś uwagi do wykonanego DZ przez jednego czy drugiego, a zaraz robi się jazda, rzucanie debilami.Admin nie reaguje, bo u niego taki koleś montował PG i jemu wszystko wolno.
Tomek K., to inna liga.

TwojPan
04-03-2018, 09:28
Dodatkowo przy spitoleniu DZ ( każdy instalator jest przecież bezbłędny i profesjonalny...)
Każdy, choć trochę kumaty kto czyta wątek o temp. DZ, widzi że z wyborem instalatora trzeba uważać.Moim zdaniem, bardzo wielu ma tam mocno skopane DZ, albo ktoś zafundował im DZ nie znając warunków gruntowych przed podpisaniem umowy montażu.To są normalne polskie realia.
Ale na Boga, kasa to nie wszystko.Gdzie odrobina moralności.Kto sprzedał kolesiowi do domu o powierzchni 95m2 pompę ciepła gruntową? I nie chodzi tu o to czy go stać czy nie.O co w tym chodzi? Czy nie przypomina to ładowania do nowych domów kotłów na eko o mocy 15-25kW?A czym to się różni?
Jak dla mnie, tak jak z OZC -obligatoryjnie powinno być podane źródło ciepła.Bez marki, ale przynajmniej moc i ekonomicznie uzasadniony koszt.Bez tego się nie da w naszym kraju.Zwykłe golenie leszcza.
A tak, inwestor miałby choć cień szansy :)

jogi1978
04-03-2018, 09:41
Brawo.
14 000k pln za kominek to niezły wyczyn.Było by ze 2,3 kWp w Solar Frontierach na dachu.A to najlepszy produkt w PV.

Ludzie którzy całe życie mieszkali w blokowisku i wyrwali sie z miasta .
Budując swój pierwszy dom ,podejmują decyzje kierując sie na dwa sposoby .Sercem i marzeniami lub kalkulatorem, a jak sie uda to jednym i drugim.

W moim przypadku
1. Kominek to decyzja była podyktowana sercem.Marzenie mieszczuchów
2. Budowa trwała 6 lat ,kominek 2 lata dogrzewał dom w trakcie budowy .Zanim podjąłem decyzje czym ogrzewać dom.Miał być gaz.
3. A czym dogrzewacie dom jak w zime nastąpi awarja sieci? .U mnie już 2-3 razy była awarja, raz nawet trwała 36h.
Kominek miał być awaryjnym źródłem ogrzewania (i wciąż jest) gdyby gdyby brakło prądu lub Ruskie dokręciły kurek i ceny gazu przebiły by rope.
5. Zmiana Decyzji I montaż jednak na PC a nie gazu nastąpiło w 10.2015r tu już decyzja była podjęta nie sercem a kalkulatorem :cool:
Piszę że powoli żałuje zakup Tak drogiego kominka ,ale nie dopisałem że bardzo poooowli żałuje.bo nigdy nie wiadomo jakie będą ceny prądu,awarie sieci elek. czy samego PC. :D

TwojPan
04-03-2018, 09:41
TwÓjPanie ;)
Czy zamierzasz "dobrą nowina" podzielić się ze wspolziomkami z tematu Ogniwa i RBR żeby nie narażać innych na koszty grzania ekogroszkiem ???

Arturo, pamiętam jak przez chwilę myślałem o kotle do nowego domu.Dawne czasy.Ale Twoje posty i forum mi w zmianie zdania nie pomogło.Zawsze jestem mocno podejrzliwy na wszystkie newsy pochodzące z jakimkolwiek "bezinteresownym" forum czy blogiem.
To zwykła świadomość i umiejętność liczenia.
Powiem ci więcej, przychodzi czas kiedy zapadnie decyzja o wywaleniu z mojego firmowego "klocka" z lat 70tych, bez żadnego ocieplenia zewnetrznego, kotła na ekogroszek i wstawienia tam PC.Zapłaciłem za 5 ton opału ponad 5k pln.Dosyć tego.

TwojPan
04-03-2018, 09:45
Piszę że powoli żałuje zakup Tak drogiego kominka ,ale nie dopisałem że bardzo poooowli żałuje.bo nigdy nie wiadomo jakie będą ceny prądu,awarie sieci elek. czy samego PC. :D
Używany agregat Hondy 5-6kW można kupić za 1,5-2k pln. Trzeba było tylko przygotować instalację elektryczną.zamykamy tym samym problem z awarią sieci.
Gdybyś założył PV za własną kasę przeznaczoną z kominka, miałbyś teraz piękne PV na dachu.I byłbyś nieco w " innej" epoce...

TwojPan
04-03-2018, 09:54
Weź,mówimy o nowych domach gdzie COP między 3 a 4 to raptem ok.500kWh czyli 150zł.
Na LM wydaje 500zł na miesiąc ;)
Jak mam nazwać takich...jak nie bezmyślnym "suwerenem" ?

A kto na węglowym wątku uwierzyłby, że można się ogrzać zasilaniem 28deg, przy -16 na zewnątrz?
Teraz się cieszę, że mam tak dobraną PC.Pompą 9kW chyba takiej temp. bez taktowania bym nie wymodulował.A tak mogę sobie pozwolić na grzanie non stop z krzywą 30/-20 15/23 :)

Garażowiec
04-03-2018, 09:55
Każdy, choć trochę kumaty kto czyta wątek o temp. DZ, widzi że z wyborem instalatora trzeba uważać.Moim zdaniem, bardzo wielu ma tam mocno skopane DZ, albo ktoś zafundował im DZ nie znając warunków gruntowych przed podpisaniem umowy montażu.To są normalne polskie realia.
Ale na Boga, kasa to nie wszystko.Gdzie odrobina moralności.Kto sprzedał kolesiowi do domu o powierzchni 95m2 pompę ciepła gruntową? I nie chodzi tu o to czy go stać czy nie.O co w tym chodzi? Czy nie przypomina to ładowania do nowych domów kotłów na eko o mocy 15-25kW?A czym to się różni?
Jak dla mnie, tak jak z OZC -obligatoryjnie powinno być podane źródło ciepła.Bez marki, ale przynajmniej moc i ekonomicznie uzasadniony koszt.Bez tego się nie da w naszym kraju.Zwykłe golenie leszcza.
A tak, inwestor miałby choć cień szansy :)
Np. ja i co z to wynika?

TwojPan
04-03-2018, 10:00
Np. ja i co z to wynika?

Nic.Tylko to co napisałem powyżej.
Ale zapytam.
Inwestor miał szansę poznać inne możliwości i alternatywy, czy zasadzono mu gruntówkę na jego prośbę i przy jego całkowitej świadomości?

Garażowiec
04-03-2018, 10:00
Używany agregat Hondy 5-6kW można kupić za 1,5-2k pln. Trzeba było tylko przygotować instalację elektryczną.zamykamy tym samym problem z awarią sieci.
Gdybyś założył PV za własną kasę przeznaczoną z kominka, miałbyś teraz piękne PV na dachu.I byłbyś nieco w " innej" epoce...

Z tego co mi wiadomo , faktycznie niedługo to tylko ładnie te panele mogą wyglądać . Są już zakusy ZE żeby nowe instalacje PV miały możliwość zdalnego sterowania , kiedy mogą oddawać energię do sieci . A że ZE może sobie zdecydować że , nie potrzebuje tej energii , wtedy kiedy akurat PV ma największą wydajność , to wtedy może się okazać że , w rocznym rozliczeniu nie wiele korzyści może z tych PV być .

Garażowiec
04-03-2018, 10:03
Nic.Tylko to co napisałem powyżej.
Ale zapytam.
Inwestor miał szansę poznać inne możliwości i alternatywy, czy zasadzono mu gruntówkę na jego prośbę i przy jego całkowitej świadomości?

Inwestor dostał najpierw kilka wycen od różnych firm , cena go zdołowała , nawet znana markowa pc p-w byłą droższa o 2 K od tej mojej gruntówki . Myślę że rozsądnie podjął świadomą decyzję .

Alessandro
04-03-2018, 10:07
Ludzie którzy całe życie mieszkali w blokowisku i wyrwali sie z miasta .
Budując swój pierwszy dom ,podejmują decyzje kierując sie na dwa sposoby .Sercem i marzeniami lub kalkulatorem, a jak sie uda to jednym i drugim.

W moim przypadku
1. Kominek to decyzja była podyktowana sercem.Marzenie mieszczuchów
2. Budowa trwała 6 lat ,kominek 2 lata dogrzewał dom w trakcie budowy .Zanim podjąłem decyzje czym ogrzewać dom.Miał być gaz.
3. A czym dogrzewacie dom jak w zime nastąpi awarja sieci? .U mnie już 2-3 razy była awarja, raz nawet trwała 36h.
Kominek miał być awaryjnym źródłem ogrzewania (i wciąż jest) gdyby gdyby brakło prądu lub Ruskie dokręciły kurek i ceny gazu przebiły by rope.
5. Zmiana Decyzji I montaż jednak na PC a nie gazu nastąpiło w 10.2015r tu już decyzja była podjęta nie sercem a kalkulatorem :cool:
Piszę że powoli żałuje zakup Tak drogiego kominka ,ale nie dopisałem że bardzo poooowli żałuje.bo nigdy nie wiadomo jakie będą ceny prądu,awarie sieci elek. czy samego PC. :D

Otóż to! Spodobał mi się Twój post.. BRAWO ! Jesteś przezorny ! Mamy te same myśli.. :)

TwojPan
04-03-2018, 10:10
Inwestor dostał najpierw kilka wycen od różnych firm , cena go zdołowała , nawet znana markowa pc p-w byłą droższa o 2 K od tej mojej gruntówki . Myślę że rozsądnie podjął świadomą decyzję .
Skoro tak.Nie widzę w tym nic złego.
Inna sprawa, że jego niewiedza sprawiła zwrócenie się, przy takim zapotrzebowaniu na ciepło, w stronę gruntówki, czy jakiejkolwiek PC.Ale to właśnie ta bajka o której pisałem powyżej.ŚWIADOMOŚĆ.
Panowie instalatorzy, ja nie mam nic przeciwko wam.Skoro inwestor chce-nasz klient nasz pan.Pisze o zupełnie o czym innym.Nie każdy inwestor zna wszystkie możliwości związane z wyborem źródła ciepła.Gdyby projekty choćby sugerowały jakie wybrać, mielibyśmy o wiele łatwiejszą sprawę wyboru.A tak, jest jak jest...

TwojPan
04-03-2018, 10:11
Z tego co mi wiadomo , faktycznie niedługo to tylko ładnie te panele mogą wyglądać . Są już zakusy ZE żeby nowe instalacje PV miały możliwość zdalnego sterowania , kiedy mogą oddawać energię do sieci . A że ZE może sobie zdecydować że , nie potrzebuje tej energii , wtedy kiedy akurat PV ma największą wydajność , to wtedy może się okazać że , w rocznym rozliczeniu nie wiele korzyści może z tych PV być .

Mało prawdopodobne.Tutaj działają unijne dyrektywy.

TwojPan
04-03-2018, 10:13
Otóż to! Spodobał mi się Twój post.. BRAWO ! Jesteś przezorny ! Mamy te same myśli.. :)

Równie dobrze, przy takim rozkwicie Partii Ekologicznych-niebawem może powstać prawo zakazujące wycinki drzew na opał.Niejedno już się im udało.Zablokowali to i owo :)
Można zginąć wyprowadzając psa z domu.I co z tego?

Garażowiec
04-03-2018, 10:17
Mało prawdopodobne.Tutaj działają unijne dyrektywy.

Jest już projekt ustawy ,prawdopodobnie w tym roku już wprowadzą . Poczytaj sobie te różne dyrektywy unijne i zobaczysz ile tam jest nieścisłości i różnych ,,furtek"

Alessandro
04-03-2018, 10:37
Równie dobrze, przy takim rozkwicie Partii Ekologicznych-niebawem może powstać prawo zakazujące wycinki drzew na opał.Niejedno już się im udało.Zablokowali to i owo :)
Można zginąć wyprowadzając psa z domu.I co z tego?

W czasie pokoju nie ma potrzeby wycinania drzew, a jak wejdą Ruskie... prawo wojenne zezwala na wycinanie drzew. Nie można polegać na jednym źródle ciepła... toteż spodobał mi się wpis @jogi1978 :)
Wybudowałeś się w pobliżu lasu... drewna masz tyle, że ho,ho,ho.... :D, awaryjnego źródła ciepła nie masz! :)

TwojPan
04-03-2018, 10:38
Jest już projekt ustawy ,prawdopodobnie w tym roku już wprowadzą . Poczytaj sobie te różne dyrektywy unijne i zobaczysz ile tam jest nieścisłości i różnych ,,furtek"
Tak czy siak.
Nigdy nie chciałem produkować więcej-jedynie na swoje potrzeby.Nie wezmą wyprodukowanego nadmiaru-trudno.Pomimo wszystkich niewiadomych, fajna inwestycja na stare lata.Jak budowałem dom, to problemem był wodociąg i kanalizacja.Była kasa, wywierciłem studnie, bio oczyszczalnie mam z dotacją.Jedynym moim rachunkiem jest rachunek z Taurona. Ostatni na 420pln.I to jedyny rachunek za media w domu.Nie wiem, czy zrozumiałeś do czego zmierzam.Czasem na kafle do łazienki można wyrzucić więcej z portfela.

Pytajnick
04-03-2018, 11:11
W czasie pokoju nie ma potrzeby wycinania drzew, a jak wejdą Ruskie... prawo wojenne zezwala na wycinanie drzew. Nie można polegać na jednym źródle ciepła... toteż spodobał mi się wpis @jogi1978 :)
Wybudowałeś się w pobliżu lasu... drewna masz tyle, że ho,ho,ho.... :D, awaryjnego źródła ciepła nie masz! :)

Cóż... po ponad 20 latach mieszkania z kominkiem, wolę agregat jako awaryjne źródło :) Tym bardziej, że do nowego domu z WM trzeba wydać sporo na ODPOWIEDNI kominek.
A jak "wejdą Ruskie" to zrobię dziurę w ścianie,postawię "kozę" która prądu nie potrzebuje (a wiele kominków do pomp owszem) i będę wycinał park przylegający do mojej działki :D

Garażowiec
04-03-2018, 11:16
Tak czy siak.
Nigdy nie chciałem produkować więcej-jedynie na swoje potrzeby.Nie wezmą wyprodukowanego nadmiaru-trudno.Pomimo wszystkich niewiadomych, fajna inwestycja na stare lata.Jak budowałem dom, to problemem był wodociąg i kanalizacja.Była kasa, wywierciłem studnie, bio oczyszczalnie mam z dotacją.Jedynym moim rachunkiem jest rachunek z Taurona. Ostatni na 420pln.I to jedyny rachunek za media w domu.Nie wiem, czy zrozumiałeś do czego zmierzam.Czasem na kafle do łazienki można wyrzucić więcej z portfela.

Tak czy siak , PV są wydajne latem , zimą kiedy największe zapotrzebowanie to najwyżej herbatę można zagotować.Bez braku zmagazynowanie energii , PV staje się bardzo mało ekonomiczne .

TwojPan
04-03-2018, 11:17
W czasie pokoju nie ma potrzeby wycinania drzew, a jak wejdą Ruskie... prawo wojenne zezwala na wycinanie drzew. Nie można polegać na jednym źródle ciepła... toteż spodobał mi się wpis @jogi1978 :)
Wybudowałeś się w pobliżu lasu... drewna masz tyle, że ho,ho,ho.... :D, awaryjnego źródła ciepła nie masz! :)

Mam.Instalację przygotowaną pod zasilanie agregatem.Mogłem kupić używany, ale zaczekam chwilę i dozbieram na nówkę.Nie ma żadnego problemu.
Kominek to kotłownia w salonie.Nigdy więcej.

TwojPan
04-03-2018, 11:19
Tak czy siak , PV są wydajne latem , zimą kiedy największe zapotrzebowanie to najwyżej herbatę można zagotować.Bez braku zmagazynowanie energii , PV staje się bardzo mało ekonomiczne .

Widziałeś osiągi Solar Frontierów albo CIGS-ów.Zerknij sobie.Zmienisz nieco zdanie.Pewnie,że zima to nie lato, ale mają znacznie lepsze osiągi przy niewielkim nasłonecznieniu a niżeli kilka lat wcześniej.

Alessandro
04-03-2018, 12:38
Cóż... po ponad 20 latach mieszkania z kominkiem, wolę agregat jako awaryjne źródło :) Tym bardziej, że do nowego domu z WM trzeba wydać sporo na ODPOWIEDNI kominek.
A jak "wejdą Ruskie" to zrobię dziurę w ścianie,postawię "kozę" która prądu nie potrzebuje (a wiele kominków do pomp owszem) i będę wycinał park przylegający do mojej działki :D

Niezły pomysł z dziurą w ścianie... ino kup zawczasu "kozę", żywą też... i dziurę zrób... potem zatkaj pianką... i piłę spalinową kup.... :D /żart/

Od kilku dni czytam o pompie ciepła... po Waszych wpisach powoli nabieram ochotę na PC... nie wiem jak kosztowo.
W piwnicy mam miejsce na systemowe bufory... z kilku źródeł ciepła można zasilić pierwszy bufor 500 l z wężownicami, w przypadku przekroczenia zadanej temperatury, drugi bufor akumulacyjny /bez wężownic/ odbiera...
Mam taryfę weekendową, gaz ziemny....
Mróz zelżał, od jutra palę pelletem /695 zł/t, kosztowo od października do dzisiaj /z przerwą od 25 lutego do dzisiaj - paliłem orzechem II/ wyszło 3400 zł na 183 m2 powierzchni.
W palniku peletowym jest opcja awaryjnego grzania gazem, dokupić trzeba przekaźnik, który automatycznie z braku peletu uruchomi piecyk gazowy

Alessandro
04-03-2018, 13:05
Mam.Instalację przygotowaną pod zasilanie agregatem.Mogłem kupić używany, ale zaczekam chwilę i dozbieram na nówkę.Nie ma żadnego problemu.
Kominek to kotłownia w salonie.Nigdy więcej.

Zaskoczyłeś mnie... :)

Pytajnick
04-03-2018, 13:10
Niezły pomysł z dziurą w ścianie... ino kup zawczasu "kozę", żywą też... i dziurę zrób... potem zatkaj pianką... i piłę spalinową kup.... :D /żart/

Od kilku dni czytam o pompie ciepła... po Waszych wpisach powoli nabieram ochotę na PC... nie wiem jak kosztowo

Hm, ogólnie to o kosztach tutaj na forum dowiesz się, że PC jest tania jak barszcz. Ale kiedy pójdziesz do instalatorów, którzy Ci to mają zamontować, to już tak różowo nie jest.
Co do kóz moich, mam ich z pięć, rur sporo, agregaty dwa chodzące, jeden do reanimacji , piły różnych rodzajów - jestem jak widzisz, przygotowany :)

Garażowiec
04-03-2018, 13:30
Widziałeś osiągi Solar Frontierów albo CIGS-ów.Zerknij sobie.Zmienisz nieco zdanie.Pewnie,że zima to nie lato, ale mają znacznie lepsze osiągi przy niewielkim nasłonecznieniu a niżeli kilka lat wcześniej.

Nie miałem okazji zobaczyć osiągów tych paneli . A ile taki zestaw powiedzmy , 4 kw ,wyprodukuje w normalny , zimowy, pochmurny dzień grudnia ?

domelek
04-03-2018, 13:59
Wszyscy właściciele pomp GW, wciąż czekają na wykład guru w temacie prawidłowych temperatur DZ w Polsce, niech Guru przedstawi nam całą swoją wiedzę techniczną i praktyczną związaną z tym tematem. Nie możemy się doczekać!

Garażowiec
04-03-2018, 14:30
Widziałeś osiągi Solar Frontierów albo CIGS-ów.Zerknij sobie

Tak sobie zerknąłem , 1-3% większa wydajność , no to zimą zagotujesz szklankę herbaty + jeszcze 1-3% kolejnej szklanki . Bez pewnego sposobu ,,magazynowania " energii , to raczej opłacać się może tylko zestaw PV o takiej mocy, którą można ,,skonsumować " na bieżąco W porywach wtedy ,uda się może zmniejszyć roczne rachunki o jakieś 20%( jeśli nie będzie można ,zmagazynować" nadwyżki )

jogi1978
04-03-2018, 15:25
Tak czy siak , PV są wydajne latem , zimą kiedy największe zapotrzebowanie to najwyżej herbatę można zagotować.Bez braku zmagazynowanie energii , PV staje się bardzo mało ekonomiczne .
A co jeśli robisz PV z dotacją ?
Jeśli ktoś robi PV z dotacją PC 27000ZŁ ( moim przypadku + podatek BOŚ koszt 15000zł na raty prawie zerowe % raty płace 230zł miesięcznie na 5lat ) wtym jeszcze 2szt akumulatory żel które zasilają mi co noc śwadła LED w całym domu i gniazdo TV :-) Z FREE ) PRZY 3,5K panele produkują co roku 3-3,2k z tego około 1,5k "sprzedaje " do sieci taurom daje przelicznik 0,8 ,a resztę wykorzystuje na własne potrzeby .wcześniej czy później sie zwróci .

Te 1,5k sprzedałem do sieci w 2016 do sieci dlatego bo mieszkam od lipca
Taryfa :G12W i 2100zł rachunek za cały rok2017 i uwzględnieniu PV w tym:
C.O cały rok kalendarzowy -okres zimowy
CWU + prąd bytowy od 1 lipca 4 osoby 2+2 -wszystko na prąd
W domu żona 24h/7dni .
3x TV ,indukcja.
2100zł z opłatami to dużo ?
Tak czy inaczej prąd wyprodukowany z PV nie ulatuje w kosmos.
To czy wykorzystasz latem całą energie z PV czy odbierzesz ją sobie zimą z stratą 20% ceny .To jest mało istotne bo rozliczenia sa co 3-6miesięcy. I w rozliczeniu końcowym i tak wychodzisz na swoje .
PV z dotacją i dobrą umową z dostawcą energi uważam za super pomysł .Ponieważ
Za inst PV wplacałem chyba zaliczke tylko 2k reszta na raty po 230zl myśle gdybym nie miał paneli i tak musiał bym płacić to w rachunkach z Tauronu. I tak sobie wykalkulowałem ze
po spłacie kredytu może trochę puźniej . to już czysty zysk, i kasa w kieszeni.

Garażowiec
04-03-2018, 16:40
To co napisałem tyczyło się nowym zapędom ustawodawców , którzy mają zezwolić ZE ( w zdalny sposób ) na to kiedy mogą skupywać energię z PV . Wtedy może zajść taka sytuacja że akurat tej energii z PV nie będą potrzebować akurat wtedy kiedy PV produkuje najwięcej i co wtedy zrobisz z nadprodukcją ? Wtedy nie ,,sprzedasz " 1,5k d sieci tylko np 0,5k .Ten przelicznik 0,8 też wieczny nie będzie , już robią zakusy ab był 0,7 dla instalacji do 7 kw i 0,5 dla większych . Na razie nie przeszło , ale raczej kwestia czasu kiedy przejdzie , tak samo jak opodatkowanie energii z PV .

jogi1978
04-03-2018, 17:06
Pewnie taka możliwość może nastać przy dzisiejszej władzy która promuje wengiel, a nie OZE.Ale prędzej władza sie zmieni a dyrektywy europejskie raczej nie

misq
05-03-2018, 18:06
Mam pytanie do posiadaczy pomp ciepła Panasonic (ewentualnie instalatorów) - jak często robicie przeglądy swoich pomp i co powinny one obejmować (wolałbym zapłacić za coś konkretnego, a nie za organoleptyczne sprawdzenie, że pompa wisi, działa i ma się dobrze :D)

_John
05-03-2018, 18:26
Mam pytanie do posiadaczy pomp ciepła Panasonic (ewentualnie instalatorów) - jak często robicie przeglądy swoich pomp i co powinny one obejmować (wolałbym zapłacić za coś konkretnego, a nie za organoleptyczne sprawdzenie, że pompa wisi, działa i ma się dobrze :D)
Najlepiej by się wypowiedział jakiś instalator, co wchodzi w zakres przeglądu.
Hermetyczne urządzenia działają tym dłużej, im rzadziej się je rozszczelnia (np. podpinając manometry)
W trakcie przeglądu sprawdzic się powinno ponownie wszystko to co trzeba sprawdzić przy pierwszym uruchomieniu.
Na stronie 88-89 poniższej instrukcji jest raport pierwszego uruchomienia.
https://www.panasonicproclub.com/uploads/GB/catalogues/A2W_IM_monobloc+split_EN_final_2014-05-15.pdf
Tutaj http://www.icglimited.co.uk/library/web/2.%20Panasonic/7.%20Air%20To%20Water%20Heat%20Pump/3.%20Installation/Aquarea%20Split%20Systems%20Installation%20Handboo k%202013%20(A2W-SPX-130305-012).pdf
od strony 69 do 73 bardziej rozbudowana wersja

Zaprosić serwis zimą, kiedy urządzenie ma osiągać swoje parametry i niech sprawdzają po kolei.

Rób to najlepiej z taką częstotliwością, by nie stracić gwarancji na urządzenie.
Kupując je na pewno dostałeś kartę gwarancyjną, która takie informacje zawiera.

Przede wszystkim, zlecić serwis na podstawie konkretnej oferty, z wyszczególnionymi pracami.
I koniecznie żądać protokołu wykonanych prac.

misq
05-03-2018, 19:02
Najlepiej by się wypowiedział jakiś instalator, co wchodzi w zakres przeglądu.
Hermetyczne urządzenia działają tym dłużej, im rzadziej się je rozszczelnia (np. podpinając manometry)
W trakcie przeglądu sprawdzic się powinno ponownie wszystko to co trzeba sprawdzić przy pierwszym uruchomieniu.
Na stronie 88-89 poniższej instrukcji jest raport pierwszego uruchomienia.
https://www.panasonicproclub.com/uploads/GB/catalogues/A2W_IM_monobloc+split_EN_final_2014-05-15.pdf
Tutaj http://www.icglimited.co.uk/library/web/2.%20Panasonic/7.%20Air%20To%20Water%20Heat%20Pump/3.%20Installation/Aquarea%20Split%20Systems%20Installation%20Handboo k%202013%20(A2W-SPX-130305-012).pdf
od strony 69 do 73 bardziej rozbudowana wersja

Zaprosić serwis zimą, kiedy urządzenie ma osiągać swoje parametry i niech sprawdzają po kolei.

Rób to najlepiej z taką częstotliwością, by nie stracić gwarancji na urządzenie.
Kupując je na pewno dostałeś kartę gwarancyjną, która takie informacje zawiera.

Przede wszystkim, zlecić serwis na podstawie konkretnej oferty, z wyszczególnionymi pracami.
I koniecznie żądać protokołu wykonanych prac.

Dzięki za pomoc! Te checklisty są na pewno pomocne przy uruchomieniu, ale moja pompa działa i ma się dobrze, jestem bardzo zadowolony tylko zastanawiam się czy są jakieś wskazania do okresowego przeglądu typu wyczyszczenie *czegoś* albo okresowa wymiana *czegoś* coś jak olej w samochodzie :cool: Chyba, że w pompach to inaczej działa.

Kostek86
05-03-2018, 19:44
Panowie,

Szybkie pytanie:

Projektowe obciążenie cieplne budynku z OZC = 8991W
Dodatkowo CWU dla 4 osób (2 dorosłe + 2 dzieci) szacunkowo = 1000W

Czy zestaw WH-UD12HE8 / WH-SDC12H9E8 jest odpowiednim wyborem ?
Czy ewentualnie można zastanowić się nad WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ?

Być może, któryś z użytkowników posiada jednostkę przy podobnych parametrach...

Z góry dzięki za pomoc

bobrow
05-03-2018, 20:06
Panowie,

Szybkie pytanie:

Projektowe obciążenie cieplne budynku z OZC = 8991W
Dodatkowo CWU dla 4 osób (2 dorosłe + 2 dzieci) szacunkowo = 1000W

Czy zestaw WH-UD12HE8 / WH-SDC12H9E8 jest odpowiednim wyborem ?
Czy ewentualnie można zastanowić się nad WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ?

Być może, któryś z użytkowników posiada jednostkę przy podobnych parametrach...

Z góry dzięki za pomoc


Wg danych , które podałeś -to w/w pompy praktycznie osiągają te same moce przy -15 st.COP-y ma lepsze T-cap czyli druga pompa.Wrocław jest "ciepłym" miastem i temp poniżej 20 st to rzadkość.Możesz jeszcze pomyśleć o zwykłym Panasie 3 fazowym -ma parametry T-capa , przy niższej cenie.
T-cap pracuje do -28 st , pozostałe Panasy do -20 st.T-cap 9 kW potrafi uzyskać moc ok 11,5kW ("wnętrzności" z T-cap12 kW)
pzdr

Kostek86
05-03-2018, 20:39
Wg danych , które podałeś -to w/w pompy praktycznie osiągają te same moce przy -15 st.COP-y ma lepsze T-cap czyli druga pompa.Wrocław jest "ciepłym" miastem i temp poniżej 20 st to rzadkość.Możesz jeszcze pomyśleć o zwykłym Panasie 3 fazowym -ma parametry T-capa , przy niższej cenie.
T-cap pracuje do -28 st , pozostałe Panasy do -20 st.T-cap 9 kW potrafi uzyskać moc ok 11,5kW ("wnętrzności" z T-cap12 kW)
pzdr

Wrocław może i tak :) jednak dom postawiony jest w miejscowości pod Wrocławiem na odkrytym mocno wietrznym terenie, bez zwartej zabudowy.

Nie mniej jednak zakładam, że temp. poniżej -20 nie powinny mieć miejsca a nawet gdyby to czy wersja SDC 12kW 3 fazy(1-szy zestaw), która de facto jest odpowiednikiem T-CAP 9KW (2-gi zestaw) nie powinna dać sobie z tym rady ? Ceny obydwu jednostek są niemal identyczne co tylko potwierdza tezę o tym, że są identyczne. Zastanawiam się jednak która z jednostek lepiej(ekonomiczniej) sprawuje się w temperaturach -5/+5C...

bobrow
05-03-2018, 20:49
Wrocław może i tak :) jednak dom postawiony jest w miejscowości pod Wrocławiem na odkrytym mocno wietrznym terenie, bez zwartej zabudowy.

Nie mniej jednak zakładam, że temp. poniżej -20 nie powinny mieć miejsca a nawet gdyby to czy wersja SDC 12kW 3 fazy(1-szy zestaw), która de facto jest odpowiednikiem T-CAP 9KW (2-gi zestaw) nie powinna dać sobie z tym rady ? Ceny obydwu jednostek są niemal identyczne co tylko potwierdza tezę o tym, że są identyczne. Zastanawiam się jednak która z jednostek lepiej(ekonomiczniej) sprawuje się w temperaturach -5/+5C...

Wystarczy , że wejdziesz na stronę Panasa i porównasz sobie dane z tabelki z Cop-ami ( prawie na końcu katalogu)

CNC_POMPY_CIEPLA
05-03-2018, 21:25
Panowie,

Szybkie pytanie:

Projektowe obciążenie cieplne budynku z OZC = 8991W
Dodatkowo CWU dla 4 osób (2 dorosłe + 2 dzieci) szacunkowo = 1000W

Czy zestaw WH-UD12HE8 / WH-SDC12H9E8 jest odpowiednim wyborem ?
Czy ewentualnie można zastanowić się nad WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ?

Być może, któryś z użytkowników posiada jednostkę przy podobnych parametrach...

Z góry dzięki za pomoc

OZC masz zrobione dla +20st.C wewnątrz?
Jak ma być 22st.C wewnątrz to +10%. i wtedy łącznie zapotrzebowanie wyjdzie około 11kW a pompa WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ma maksymalnie 12kW mocy grzewczej. Więc to będzie trochę na styk.
Dlatego raczej ja bym Ci polecał SDC 12kW tam w razie czego grzałki zapasowe są 9kW.

bobrow
05-03-2018, 21:31
OZC masz zrobione dla +20st.C wewnątrz?
Jak ma być 22st.C wewnątrz to +10%. i wtedy łącznie zapotrzebowanie wyjdzie około 11kW a pompa WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ma maksymalnie 12kW mocy grzewczej. Więc to będzie trochę na styk.
Dlatego raczej ja bym Ci polecał SDC 12kW tam w razie czego grzałki zapasowe są 9kW.

Hej Mr CNC,
wg tabelek to przy -15 st obie PC będą miały po 9 kW-nie wiem jak zwykły Panas 12 kW działa w realu , ale T-cap model F ma moc prawie 11 kW przy -15 st i ogólnie lepsze COP.Cenowo będzie duża różnica ?
Pzdr

Kostek86
05-03-2018, 21:57
Wystarczy , że wejdziesz na stronę Panasa i porównasz sobie dane z tabelki z Cop-ami ( prawie na końcu katalogu)

Dane z tabelki przeglądałem już wielokrotnie, zastanawiałem się czy nie kryją się tutaj jakieś inne niuanse czy jest to jednak faktycznie tylko chwyt marketingowy.
Wynika z tego, że jeżeli nie T-CAP 9kW to albo T-CAP 12kW albo SDC 16kW a to są już spore różnice cenowe. Do tego zastanawiam się jeszcze może być obciążenie cieplne w moim przypadku dla np. 15C lub -10C pod kątem grzania w II taryfie i tm podobne...

Kostek86
05-03-2018, 22:47
OZC masz zrobione dla +20st.C wewnątrz?
Jak ma być 22st.C wewnątrz to +10%. i wtedy łącznie zapotrzebowanie wyjdzie około 11kW a pompa WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ma maksymalnie 12kW mocy grzewczej. Więc to będzie trochę na styk.
Dlatego raczej ja bym Ci polecał SDC 12kW tam w razie czego grzałki zapasowe są 9kW.

Temp. wew. 21C,
Rozumiem, że mówisz tutaj o mocy z grzałkami. Czyli, że SDC ma większy bufor i jakoś nie zwróciłem na to uwagi.
Cenowo obie jednostki są niemal identyczne. Pod kątem COP poniżej dane z raportu dla Federalneg biuro ds. Gospodarki i kontroli eksportu Niemiec z lutego 2018 (NIBE jako ciekawostka bo byłem do niej mocno namawiany). SDC wygląda tutaj znacznie gorzej od T-CAP a nawet zwyklej 9kW 3F już przy -7C.

NIBE Systemtechnik GmbH NIBE SPLIT (AMS 10-12 + HK 200S)
COP A-7/W35 - 2,90
COP A2/W35 - 3,35
COP A10/W35 - 4,31
MOC A2/W35 - 8,25 kW

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UD09FE8 + WH-SDC09F3E8 ]
COP A-7/W35 - 3,08
COP A2/W35 - 3,82
COP A10/W35 - 5,33
MOC A2/W35 - 8,83 kW

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UX09HE8 + WH-SXC09H3E8 ]
COP A-7/W35 - 3,16
COP A2/W35 - 3,78
COP A10/W35 -5,33
MOC A2/W35 - 8,89 kW

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UD12HE8 + WH-SDC12H9E8 ]
COP A-7/W35 - 2,82
COP A2/W35 - 3,28
COP A10/W35 - 4,74
MOC A2/W35 - 10,87 kW

redblack
06-03-2018, 07:27
T
Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UD09FE8 + WH-SDC09F3E8 ]
COP A-7/W35 - 3,08
COP A2/W35 - 3,82
COP A10/W35 - 5,33
MOC A2/W35 - 8,83 kW


Poniżej dokładne wyniki badań:
408673

bobrow
06-03-2018, 07:57
Panowie ,
z tymi grzałkami w Panasach w trybie automatycznym , to raczej się one nie włączają podczas normalnej pracy lub włączą się na moment.
Nie jestem pewien jak jest w najnowszych modelach ,ale w moim F musi być różnica 8K do zadanej temp bez przyrostu przez pewien czas.
Teraz w modelach 9 kW chyba nie występuje grzałka 9 kW- jest tylko 3 kW. Wtedy zwykła SDC 12 kW z 9 kW grzałkami może rozwiązać temat awaryjnego zasilania kiedy sprężarka nie będzie działać-musi być jednak sprawna reszta sterowania.Przy SDC najbardziej przeszkadzają mi gorsze COP-y od T-capa.
Będziesz miał bezpieczeństwo na czas "W" - ale będziesz musiał za to płacić więcej na zużyciu.
Jeśli będziesz miał bufor-to możesz wyprowadzić tylko przyłącze pod awaryjne podłączenie pieca elektrycznego.Jeśli bez bufora , to też można przygotować równoległą instalację pod piec elektryczny (parę trójników i zaworów ...)
Takie tylko przemyślenia mi się pojawiły-w sumie w dwóch przypadkach ogrzejesz chałupę , kwestia tylko oszacowania zabezpieczenia...
pzdr

Kostek86
06-03-2018, 08:22
W sumie to zastanawiam sie jeszcze czy jezeli 9kW potrzebuje dla 21C wewnatrz to czy po prostu przez te kilka dni mrozu w roku obnizenie temp do 19-20C wewnatrz nie rozwiazuje problemu. Nie powinno byc to chyba az tak uciazliwe dla ogolnego komfortu uzytkowania...

bobrow
06-03-2018, 08:30
W sumie to zastanawiam sie jeszcze czy jezeli 9kW potrzebuje dla 21C wewnatrz to czy po prostu przez te kilka dni mrozu w roku obnizenie temp do 19-20C wewnatrz nie rozwiazuje problemu. Nie powinno byc to chyba az tak uciazliwe dla ogolnego komfortu uzytkowania...

Nowo budowany dom nie wychłodzi Ci się przez parę godzin ostrych mrozów-po za tym ,kiedy będą największe mrozy i PC będzie teoretycznie brakować mocy , to nadal przecież PC będzie pracować i uzupełniać straty na bieżąco. Czasem kalkulujemy tak , jakby PC się miała całkiem wyłączyć (ok-przy SDC już przy -20 st sprężarka się wyłączy , ale w Twoich okolicach to naprawdę rzadkość)

Maciej Loret
06-03-2018, 09:07
W sumie to zastanawiam sie jeszcze czy jezeli 9kW potrzebuje dla 21C wewnatrz to czy po prostu przez te kilka dni mrozu w roku obnizenie temp do 19-20C wewnatrz nie rozwiazuje problemu. Nie powinno byc to chyba az tak uciazliwe dla ogolnego komfortu uzytkowania...

Przez te kilka dni ubierzesz koszulkę sweter czy kufajkę w zależności od tego jak Ci będzie zimno.


Nowo budowany dom nie wychłodzi Ci się przez parę godzin ostrych mrozów-po za tym ,kiedy będą największe mrozy i PC będzie teoretycznie brakować mocy , to nadal przecież PC będzie pracować i uzupełniać straty na bieżąco.

Jak to wytłumaczyć niektórym magikom na forum, którzy liczą temp. wewn. z dokładnością do 0,2 stopnia a histerezę mają 0,5 stopnia Celsjusza, a na zewnątrz wychodzą w skafandrach kosmicznych, żeby komfort nie ucierpiał...

Andrzej5101
06-03-2018, 09:29
Ilość godzin z daną temperaturą dla dla Wrocławia w okresie grzewczym;
408678

Maciej Loret
06-03-2018, 10:46
Ilość godzin z daną temperaturą dla dla Wrocławia w okresie grzewczym;


Nie potrafię tego znaleźć na stronie...

EDIT:
Chyba mam:
http://portpc.pl/arkusze/
Tylko jak z tego skorzystać? Klikam "Wybierz lokalizację" i ... nic się nie dzieje...

EDIT2:
OK, poszło...

Buczi
07-03-2018, 19:15
Panowie pytanko mam... Zakupilem moduł Smart Cloud do mojej SDC 2017 9kw. Urządzenie podłączyłem, zarejestrowałem się. Mogę sterować pompa jednak nie widzę statystyk zużycia energii i nie widzę harmonogramu w aplikacji. Coś przeoczyłem w konfiguracji?

CNC_POMPY_CIEPLA
07-03-2018, 19:18
Panowie pytanko mam... Zakupilem moduł Smart Cloud do mojej SDC 2017 9kw. Urządzenie podłączyłem, zarejestrowałem się. Mogę sterować pompa jednak nie widzę statystyk zużycia energii i nie widzę harmonogramu w aplikacji. Coś przeoczyłem w konfiguracji?

Trzeba trochę poczekać, tam długie są czasem okresy pomiędzy synchronizacjami.

Buczi
07-03-2018, 19:38
Dzięki za szybką odpowiedź :)

plusfoto
07-03-2018, 20:16
Panowie pytanko mam... Zakupilem moduł Smart Cloud do mojej SDC 2017 9kw. Urządzenie podłączyłem, zarejestrowałem się. Mogę sterować pompa jednak nie widzę statystyk zużycia energii i nie widzę harmonogramu w aplikacji. Coś przeoczyłem w konfiguracji?
Długie czasy to delikatnie powiedziane. Od grudnia rejestracja danych działa jak chce. Ostatnia synchronizacja była 40 godzin temu i ciągle się wydłuża. Zaczęli od 30 min. Jak tak dalej pójdzie to niedługo będzie co tydzień a potem co miesiąc. Od dłuższego czasu zastanawiam się co to za mądry człowieczek wymyślił umieszczenie aplikacji w chmurze i całkowicie oddzielił ją sterownika.
A i jeszcze jedno. Nie licz na to że z tych danych wyciągniesz jakiekolwiek wnioski. Ten napis w prawym górnym rogu jest mocno aktualny wyraz szacunkowe powinien być wielkimi literami i jeszcze wytłuszczony. Jak sterownik przekłamuje gdzieś o 5 - 10% to tutaj licz się z przekłamaniem rzędu 20 - 30%

idaredy2017
07-03-2018, 21:19
Ja bym to z chęcią wymienił na moduł modbus.

plusfoto
08-03-2018, 07:55
Huraaaaaaaa:wave:po 56 godzinach o 7.30 nastąpiła nieoczekiwana synchronizacja danych. I nawet pojawiły się następne jak za dawnych starych czasów co 0,5h. Zobaczymy na jak długo.

09-03-2018, 09:30
Potwierdzam - smart cloud nie przydaje sie do niczego innego jak tylko do tego zeby sprawdzić czy PC działa bądź ją ręcznie włączyć i wyłączyć. Ja akurat jeszcze nie mieszkam więc przynajmniej w mrozy miałem możliwość podejrzeć jaką temp daje :)

KromaXXL
10-03-2018, 17:05
Mam pytanie z innej beczki. Jaki jest rozstaw śrub w jednostce zewnętrznej T-cap 9kw seria H ? Chciałbym samodzielnie zrobić stojak ale nie znam wymiarów. dzięki .

maciejos36
14-03-2018, 21:56
Mam prośbę o wyjaśnienie czy warto brać T-capa serii H, bo czytam że niekoniecznie. Jeśli nie to co w zamian?

14-03-2018, 22:49
Po czym wnioskujesz ze niekoniecznie ? :) Serii F juz raczej nie dostaniesz, ale gdyby nawet to seria H ma fajniejszy, bardziej rozbudowany stwrownik. Co prawda pomiar pradu jest sporo przeklamany, ale zawsze cos tam sobie odczytasz. U mnie miedzy PC a podlicznikiem jest ok 40% roznicy.

bobrow
15-03-2018, 06:31
Mam prośbę o wyjaśnienie czy warto brać T-capa serii H, bo czytam że niekoniecznie. Jeśli nie to co w zamian?

Proponuję coś ze zbliżonymi parametrami np Mitsubishi lub Daikin.

Pablo_11
15-03-2018, 18:06
Wracając do Smart Clouda i sposobu jego podłączenia.
Mam moduł, mam internet udostępniony telefonem (bezpośrednio albo przez router) i jak to spiąć bo skończyły się pomysły.
Moduł wygląda na działający, lampki niby się palą wg instrukcji. Ale...
Czy MAC adres modułu powinien być widoczny wśród podłączonych urządzeń? Czy potrafi on sam sobie przypisać IP z DHCP? Czy pracuje z szyfrowaniem WPA2 PSK?
Kiedy połączony ze stroną panasonic'a próbuję zarejestrować moduł otrzymuję komunikat jak niżej:
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/64d43691d992.jpg (https://naforum.zapodaj.net/64d43691d992.jpg.html)
Ale co ciekawsze, kiedy próbuje zarejestrować moduł na inne hasło, to dostaję komunikat o braku komunikacji z modułem:
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d0d89e52f46d.jpg (https://naforum.zapodaj.net/d0d89e52f46d.jpg.html)
Wychodzi, że moduł jest już zarejestrowany skoro odrzuca nowe hasło? Jak wytłumaczyć, że podczas rejestracji na inne hasło niż to, na które jest zarejestrowane wejście na stronę panasonica, daje komunikat o braku łączności - tak ma być?
W czasie prób rejestracji palą się dwie zielone diody, oraz miga środkowa na niebiesko.

Ja zmusić moduł do współpracy? Coś trzeba jeszcze ustawić w samej pompie?

plusfoto
15-03-2018, 18:57
Rozumiem że tam się zarejestrowałeś https://csapl.pcpf.panasonic.com/m i otrzymałeś identyfikator

Pablo_11
15-03-2018, 19:46
Identyfikatorem jest mój mail na którego się loguję. O to chodzi?

plusfoto
15-03-2018, 20:17
Może głupie pytanie ale czy login (identyfikator) za każdym razem wpisujesz czy korzystasz z podpowiadacza? Jak korzystasz z podpowiadacza to często na końcu dodaje się spacja i bałagani.

Pablo_11
15-03-2018, 20:22
Korzystam z podpowiadacza. Ale nie mam żadnych problemów z zalogowaniem. I raczej musi być prawidłowy, skoro "burzy się" przy próbie zarejestrowania na inne hasło. Tylko zasad nadawania haseł modułowi właśnie ogarnąć nie mogę, skoro na innym wyrzuca komunikat braku komunikacji z modułem.

uciu
15-03-2018, 20:31
Mam pytanie z innej beczki. Jaki jest rozstaw śrub w jednostce zewnętrznej T-cap 9kw seria H ? Chciałbym samodzielnie zrobić stojak ale nie znam wymiarów. dzięki .

355x620
ja zrobiłem taki postument - przydałaby się jeszcze tacka by lało do dziury :-)

409328

409327

Z innej beczki.
Pompa Panasonic 9 działa od poniedziałku i instalator ustwił 22stopnie na sterowniku (solus) - są jakieś przeciwwskazania bym to obniżył?
Obecnie garaz cały czas otwarty, wietrze... strop nieocieplony, ściany na razie też i pompa pożera 50kWh dziennie :-/
W przyszłym tygodniu instalator chce włączyć tryb wygrzewania jastrychu.

milsa666
17-03-2018, 14:57
Jak to jest z tym nieużywaniem grzałek do -15 przez T-cup? Zależy z jakim oferentem się rozmawia... Oferent "firmowy", na argumenty, że przecież pompy niezależne (z dalekiego wschodu) są budowane z podzespołów uznanych producentów mówi, że można kupić Copelandy z 6 różnych fabryk w Chinach. Oczywiście różniących się jakością. Natomiast ofertent "niefirmowy" na argument że T-CUP nie używa grzałek do -15 żeby trzymać moc mówi, że to ściema i, że jest pewnie "ciche/nierejestrowane" dogrzewanie... Komu wierzyć?

Marek2504
17-03-2018, 15:46
Przy obecnych lekkich zimach nie ma szans ,żeby pompa wspomagała się grzałką. Zwłaszcza pompy T-CAP. Musiała by być źle dobrana albo coś nie tak z instalacją. W tą zimę było -22 stopnie ale grzałka się nie załączyła. Muszą być spełnione określone warunki aby grzałka się załączyła, było to już wielokrotnie opisywane na forum. Poza tym jak ktoś się już tak tych grzałek boi, to w pompie jest oddzielne zasilanie grzałki. Można wyłączyć. Nawet gdyby grzałka była włączona w kilkanaście godzin w największe mrozy, to i tak nie ma to większego znaczenia na ogólne zużycie prądu w sezonie.

PrzyszłyBudowniczy
17-03-2018, 16:19
milsa666 - grzałka to nie problem, nawet jak się włączy. Ważne by pompa ciepła była odpowiednio dobrana i pracowała jak najdłużej w sezonie w optymalnym zakresie mocy.

bobrow
17-03-2018, 16:27
Jak to jest z tym nieużywaniem grzałek do -15 przez T-cup? Zależy z jakim oferentem się rozmawia... Oferent "firmowy", na argumenty, że przecież pompy niezależne (z dalekiego wschodu) są budowane z podzespołów uznanych producentów mówi, że można kupić Copelandy z 6 różnych fabryk w Chinach. Oczywiście różniących się jakością. Natomiast ofertent "niefirmowy" na argument że T-CUP nie używa grzałek do -15 żeby trzymać moc mówi, że to ściema i, że jest pewnie "ciche/nierejestrowane" dogrzewanie... Komu wierzyć?

Witam,
pronuję poczytać sobie ten wątek oraz zapoznać się z opisami technicznymi T-cap’a i jeśli nadal nie będziesz mieć wyrobionego zdania -to uwierz komu Ci bardziej pasuje , bo to już będzie tylko „osobista kwestia wiary”
Powodzenia

Arturo72
17-03-2018, 17:15
Jak to jest z tym nieużywaniem grzałek do -15 przez T-cup? Zależy z jakim oferentem się rozmawia... Oferent "firmowy", na argumenty, że przecież pompy niezależne (z dalekiego wschodu) są budowane z podzespołów uznanych producentów mówi, że można kupić Copelandy z 6 różnych fabryk w Chinach. Oczywiście różniących się jakością. Natomiast ofertent "niefirmowy" na argument że T-CUP nie używa grzałek do -15 żeby trzymać moc mówi, że to ściema i, że jest pewnie "ciche/nierejestrowane" dogrzewanie... Komu wierzyć?
Użytkownikom wierzyć...
I nie tylko do -15st.C pompa może grzać bez grzałki ale i przy -26st.C również grzeje bez grzałki.

kudlaty69
18-03-2018, 10:31
Moja pc (przeróbka klimatyzatora na pc z wymiennikiem płytowym fujitsu arctic 8,5kw) przy -17 stopni i zasilaniu 47 (kalafiory) grzała z cop 1,8, grzałki nie włączone bo ich po prostu nie ma. Więc jak zwykła klima daje rade w tych temperaturach to co dopiero firmowe wypaślaki :).

Andrzej5101
18-03-2018, 12:07
Dla PC-PW praca pompy poniżej COP = 2 jest niekorzystne, warto aby grzałka się włączyła.

kudlaty69
18-03-2018, 12:43
Dla PC-PW praca pompy poniżej COP = 2 jest niekorzystne, warto aby grzałka się włączyła.

Napisz dlaczego jest niekorzystne. Mój niski cop wynikał z wysokiej temperatury zasilania co 47 stopni.

Andrzej5101
19-03-2018, 08:41
Grzałka jest po to, by sprężarka mogła pracować z mniejszą częstotliwościową.
Dla każdej sprężarki najlepsza jest praca ciągła z częściowym obciążeniem.
Najgorsza sytuacja to cykliczne załączanie zimnej sprężarki w temperaturach -20 st.C.
Po co eksploatować DROGI układ chłodniczy ( nie piłujemy PC z COP ok 1.5 i słabą mocą* )w temperaturach gdzie jego sprawność wynosi < 2,0, kiedy można eksploatować TANI układ z grzałką ze sprawnością 1.
Z reguły ogrzewanie odbywa się na samej pompie do -15 C. Poniżej tej temperatury dogrzewanie grzałką,by nie przewymiarować urządzenia i nie ponosić nadmiernych kosztów inwestycyjnych .
Korzystnie dla trwałości PC jest zaprogramować prace sprężarki z włączoną grzałką > od tzw.temperatury biwalentnej.

D@MIANEK
21-03-2018, 15:50
Czy jest gdzieś tabelka albo informacja jak moduluje 9 kw sdc 1 faza? Chodzi mi jak najniżej może zejść?

D@MIANEK
24-03-2018, 10:48
Nikt nic?

marcin.sto1
24-03-2018, 19:45
Czy jest gdzieś tabelka albo informacja jak moduluje 9 kw sdc 1 faza? Chodzi mi jak najniżej może zejść?

Nie wiem jak jest w tabelce, ale mam serię F i najniższa modulacja to 19 Hz, później sprężarka się wyłączyła

PrzyszłyBudowniczy
24-03-2018, 23:40
Co oznacza 19Hz? Jak to się przekłada na moc?

Arturo72
24-03-2018, 23:49
Co oznacza 19Hz? Jak to się przekłada na moc?
A czy to takie ważne ? :D
Od 5 lat nie interesi mnie jakaś modulacja,czy moc :D
Miało być ciepło i tanio,jest ciepło i tanio a czy będzie to 19Hz czy 99Hz to mi to wisi :D

D@MIANEK
25-03-2018, 06:06
Nie wiem jak jest w tabelce, ale mam serię F i najniższa modulacja to 19 Hz, później sprężarka się wyłączyła

Miałem tylko 3 z matmy ale jeśli schodzi na 19hz i moduluje moc liniowo to Pi razy stodoła wychodzi około 1,71 KW.

PrzyszłyBudowniczy
25-03-2018, 09:50
Tylko dlaczego przyjąłeś, że 9kW to 100Hz? A nie np 50Hz jak prąd w gniazdku? Pytam, bo właśnie nie wiem jak to przeliczać.

marcin_u
25-03-2018, 10:41
Mój t-cap 9kw 1f wersja H najmniej pobierał jak zauważyłem to 1.2kw

D@MIANEK
25-03-2018, 11:59
Tylko dlaczego przyjąłeś, że 9kW to 100Hz? A nie np 50Hz jak prąd w gniazdku? Pytam, bo właśnie nie wiem jak to przeliczać.

Tak mi się wydaje. Nie mam wiedzy czy jak peacuje na 100% to 100Hz czy 50.

Marcin34_Śl
25-03-2018, 12:09
Moja SDC 7 KW najmniejsza moc jaką pobiera to 0,4 KW a produkcja 1,8 KW, wtedy chodzi na 20 HZ

St@nley
25-03-2018, 15:20
Ja u siebie w 9kW 1F generacji H najmniejszy pobór jaki widziałem to 0,2kW, ale produkcji nie pamiętam.

D@MIANEK
25-03-2018, 16:19
Dzięki chłopaki. Coś mi nakresliliscie mniej wiecej.

agb
25-03-2018, 17:57
Najwyższą podawaną modulację Panasonica jaką tutaj widziałem, to było 78, albo 79Hz.

bobrow
25-03-2018, 19:06
Najwyższą podawaną modulację Panasonica jaką tutaj widziałem, to było 78, albo 79Hz.

Ja mam fotkę z 86 Hz

agb
25-03-2018, 21:27
To jesteś nowym rekordzistą :D

JDariusz
25-03-2018, 21:46
Witam,

Stoję przed wyborem źródła ogrzewania domu. Jeśli chodzi o pompy powietrzne zastanawiam się nad Panasonic 9kW 1-fazowy i Panasonic 9kW T-Cap. Wedlug OZC projektowane obciążenie budynku wynosi 5,4kW dla -22/+20.Do tego CWU 4 osoby. Dom zlokalizowany pod Białymstokiem o powierzchni grzanych podłóg 149m2. Kubatura 427m3. Pytanie kieruje do osób które znają temat. Która pompa będzie lepszym wyborem spośród tych dwóch? Dodam, że planowałem korzystanie z 2 taryfy, ewentualnie przedłużyć okienko południowe. Wiele osób mówiło o gorszym komforcie przy grzaniu nocnym, ale obecnie mieszkam w wielkiej płycie, więc nie wiem czy to będzie aż tak odczuwalne. Obecnie od styropianu do dołu okna mam 9,5cm, więc planowałem wylewkę 8,5 cm. Jeżeli pomocne to dom parterowy, Zapotrzebowanie budynku 65,4 kWh/m2. Podłoga 20cm 0,038, BK24 +20cm 0,031, sufit 40 cm granulatu 0,042. WM Bartosz, lub NIkol czy inne cuda, Okna 37m2 Softline 82- większość fixy.

Pozdrawiam

mkm silesia
25-03-2018, 21:48
Witam,

Stoję przed wyborem źródła ogrzewania domu. Jeśli chodzi o pompy powietrzne zastanawiam się nad Panasonic 9kW 1-fazowy i Panasonic 9kW T-Cap. Wedlug OZC projektowane obciążenie budynku wynosi 5,4kW dla +20/-22.Do tego CWU 4 osoby. Dom zlokalizowany pod Białymstokiem o powierzchni grzanych podłóg 149m2. Kubatura 427m3. Pytanie kieruje do osób które znają temat. Która pompa będzie lepszym wyborem spośród tych dwóch? Dodam, że planowałem korzystanie z 2 taryfy, ewentualnie przedłużyć okienko południowe. Wiele osób mówiło o gorszym komforcie przy grzaniu nocnym, ale obecnie mieszkam w wielkiej płycie, więc nie wiem czy to będzie aż tak odczuwalne. Obecnie od styropianu do dołu okna mam 9,5cm, więc planowałem wylewkę 8,5 cm. Jeżeli pomocne to dom parterowy, Zapotrzebowanie budynku 65,4 kWh/m2. Podłoga 20cm 0,038, BK24 +20cm 0,031, sufit 40 cm granulatu 0,042. WM Bartosz, lub NIkol czy inne cuda, Okna 37m2 Softline 82- większość fixy.

Pozdrawiam

Pod białymstokiem i 2 taryfy sugeruję 9kw t-cap

bobrow
26-03-2018, 06:15
Witam,

Stoję przed wyborem źródła ogrzewania domu. Jeśli chodzi o pompy powietrzne zastanawiam się nad Panasonic 9kW 1-fazowy i Panasonic 9kW T-Cap. Wedlug OZC projektowane obciążenie budynku wynosi 5,4kW dla -22/+20.Do tego CWU 4 osoby. Dom zlokalizowany pod Białymstokiem o powierzchni grzanych podłóg 149m2. Kubatura 427m3. Pytanie kieruje do osób które znają temat. Która pompa będzie lepszym wyborem spośród tych dwóch? Dodam, że planowałem korzystanie z 2 taryfy, ewentualnie przedłużyć okienko południowe. Wiele osób mówiło o gorszym komforcie przy grzaniu nocnym, ale obecnie mieszkam w wielkiej płycie, więc nie wiem czy to będzie aż tak odczuwalne. Obecnie od styropianu do dołu okna mam 9,5cm, więc planowałem wylewkę 8,5 cm. Jeżeli pomocne to dom parterowy, Zapotrzebowanie budynku 65,4 kWh/m2. Podłoga 20cm 0,038, BK24 +20cm 0,031, sufit 40 cm granulatu 0,042. WM Bartosz, lub NIkol czy inne cuda, Okna 37m2 Softline 82- większość fixy.

Pozdrawiam

Wg mnie T-cap ,ponieważ :
-sprężarka pracuje do -28 st (w tańszym modelu do -20 st, chyba że coś zmienili)
-gwarantowana moc jest do -15 st , czyli będzie jej więcej pod T2
Pzdr

Łukasz1980
26-03-2018, 13:46
Ja u siebie w 9kW 1F generacji H najmniejszy pobór jaki widziałem to 0,2kW, ale produkcji nie pamiętam.

Dziwne, jam podobne urządzenie tzn TCAP 9KW 3F i najmniejszy pobór to 0,8kW przy 18-19Hz. Największy zaobserwowany był nie przy grzaniu a przy odszranianiu 5,6kw i 82Hz. Wcześniejsze zachwyty o grzaniu przy skrajnych temperaturach mnie troszkę dziwią. Ja przy -15C miałem 3.6kW poboru, 9kW mocy cieplnej,wskazany COP 2.5, często sporo gorzej. Łatwo sobie policzyć koszt takiego grzania w największe mrozy. Wiem, zaraz się odezwą właściciele domów zeroenergetycznych i pasywnych że im tak pogrzeje maks 2h i ciepła starczy na tydzień - u mnie nie i podejrzewam że u wielu posiadających dom o średniej izolacji też nie.

redblack
26-03-2018, 14:13
Dziwne, jam podobne urządzenie tzn TCAP 9KW 3F i najmniejszy pobór to 0,8kW przy 18-19Hz. Największy zaobserwowany był nie przy grzaniu a przy odszranianiu 5,6kw i 82Hz. Wcześniejsze zachwyty o grzaniu przy skrajnych temperaturach mnie troszkę dziwią. Ja przy -15C miałem 3.6kW poboru, 9kW mocy cieplnej,wskazany COP 2.5, często sporo gorzej. Łatwo sobie policzyć koszt takiego grzania w największe mrozy. Wiem, zaraz się odezwą właściciele domów zeroenergetycznych i pasywnych że im tak pogrzeje maks 2h i ciepła starczy na tydzień - u mnie nie i podejrzewam że u wielu posiadających dom o średniej izolacji też nie.

Czyli wszystko zgodnie z deklaracją producenta:
410019

D@MIANEK
26-03-2018, 18:22
Dziwne, jam podobne urządzenie tzn TCAP 9KW 3F i najmniejszy pobór to 0,8kW przy 18-19Hz. Największy zaobserwowany był nie przy grzaniu a przy odszranianiu 5,6kw i 82Hz. Wcześniejsze zachwyty o grzaniu przy skrajnych temperaturach mnie troszkę dziwią. Ja przy -15C miałem 3.6kW poboru, 9kW mocy cieplnej,wskazany COP 2.5, często sporo gorzej. Łatwo sobie policzyć koszt takiego grzania w największe mrozy. Wiem, zaraz się odezwą właściciele domów zeroenergetycznych i pasywnych że im tak pogrzeje maks 2h i ciepła starczy na tydzień - u mnie nie i podejrzewam że u wielu posiadających dom o średniej izolacji też nie.

Nie porównuj tcapa do zwyklego sdc.

PaRa
26-03-2018, 18:28
Wedlug OZC projektowane obciążenie budynku wynosi 5,4kW dla -22/+20.Do tego CWU 4 osoby.

Pozdrawiam

Ja bym dał 7kW bo Panas 6kW chyba nie ma, potrzebujesz 5,4kW + zapas na CWU = 7kW. Tym bardziej, ze te 5,4kW potrzebne jest dla -22 , a ile takich dni i nocy jest w skali roku ? Jak włączy się grzałka albo przez tydzień w ciagu roku PC popracuje przez całą dobę to też chyba tragedii nie będzie.

ironsmith
26-03-2018, 18:38
PaRa SDC 7kW przy -15 ma tylko 4.6kW więc grzałka będzie działać o wiele wcześniej a autor jeszcze chce 2T więc ta 7kW raczej troszkę mało

Piotr Paruzel
26-03-2018, 18:45
Zastanawia mnie porównywanie COP dla T-Cap 9 kW i 12 kW. Według tabel wersja 12 kW ma gorszy COP, a przecież siedzą w nich te same sprężarki. Samo elektroniczne ograniczenie zakresu mocy jednostki nie powinno wpływać na parametry jej pracy. Może ta różnica bierze się ze sposobu pomiaru? COP jest obliczany dla mocy maksymalnej pompy czyli naturalnym będzie, że sprężarka dając 12 kW będzie miała niższą sprawność niż dając 9 kW. Tylko czy aby nie jest tak, że wersja 12 kW pracując w zakresie do 9 kW będzie miała identyczny COP co T-Cap 9 kW, a ich minimalna moc, z jaką mogą pracować, będzie taka sama?

PaRa
26-03-2018, 19:29
PaRa SDC 7kW przy -15 ma tylko 4.6kW więc grzałka będzie działać o wiele wcześniej a autor jeszcze chce 2T więc ta 7kW raczej troszkę mało

Ja mam właśnie u siebie 7kW i wydaje mi się, że grzałka się u mnie nigdy nie załączyła.
Reasumując : grzeję głównie w tanim prądzie, PC 7kW, komfort mam zachowany i wiem ile kosztuje mnie prąd - to jest dla mnie ważniejsze niż parametry z katalogu.

Marcin34_Śl
26-03-2018, 20:09
PaRa SDC 7kW przy -15 ma tylko 4.6kW więc grzałka będzie działać o wiele wcześniej a autor jeszcze chce 2T więc ta 7kW raczej troszkę mało

Mam SDC 7 KW, styczeń-luty pompa chodzi non stop (minmalna temp. chyba z -20 ST), miałem ustawione włączenie grzałki na - 13 St. (chciałem sprawdzić jak to funkcjonuje) i ani razu się nie włączyła.
Te grzałki to trochę taki mit, nie wiem jak jest w serii H ale ktoś wspominał, że w F do załączenia się grzałki potrzebny był spadek delty do 7 stopni.
W większość dobrze ocieplonych domów nie ma szans na taki spadek temp. powrotu.
Przy zapotrzebowaniu 5,4 KW albo pompa SDC 7 KW albo 9 KW. Im mniejsza pompa tym lepiej się sprawdza przy grzaniu non stop (niska modulacja mocy).
Większa pompa przy grubej wylewce betonowej/płycie fundamentowej i grzaniu tylko w T2

D@MIANEK
26-03-2018, 20:09
Ja mam właśnie u siebie 7kW i wydaje mi się, że grzałka się u mnie nigdy nie załączyła.
Reasumując : grzeję głównie w tanim prądzie, PC 7kW, komfort mam zachowany i wiem ile kosztuje mnie prąd - to jest dla mnie ważniejsze niż parametry z katalogu.

Zwróć uwagę, że ty masz mniejsze zapotrzebowanie a kolega o 1 kw więcej plus 4 osoby CWU to daje zapotrzebowanie w okolicy 6,5-7 kw. przy -20 to pompa 7 kw styknie mu ledwie i to z grzałkami...

D@MIANEK
26-03-2018, 20:16
Mam SDC 7 KW, styczeń-luty pompa chodzi non stop (minmalna temp. chyba z -20 ST), miałem ustawione włączenie grzałki na - 13 St. (chciałem sprawdzić jak to funkcjonuje) i ani razu się nie włączyła.
Te grzałki to trochę taki mit, nie wiem jak jest w serii H ale ktoś wspominał, że w F do załączenia się grzałki potrzebny był spadek delty do 7 stopni.
W większość dobrze ocieplonych domów nie ma szans na taki spadek temp. powrotu.
Przy zapotrzebowaniu 5,4 KW albo pompa SDC 7 KW albo 9 KW. Im mniejsza pompa tym lepiej się sprawdza przy grzaniu non stop (niska modulacja mocy).
Większa pompa przy grubej wylewce betonowej/płycie fundamentowej i grzaniu tylko w T2

Pytanko odnośnie pracy pompy. Masz w wersji H licznik przepracowanych godzin sprężarki przez ostatni rok? Pytam , bo wiadomo im mniejsza mo urządzenia to musi dłużej chodzić a utarło się nie pamietam skad ,że dobrze aby sprężarka nie chodziła dłużej w roku niż te 2000-2200 godz.

JDariusz
26-03-2018, 21:04
Po waszych komentarzach dochodzę do wniosku, że w przypadku grzania w T2 lepiej brać 9kW T-CAP. Przy grzaniu całodobowym SDC 9kW. Jeśli chodzi o Panasa 7kW to niezły jest przy temperaturze +2 (praktycznie zbliżona moc do 9kW), ale mam obawy że na mój budynek może być za słaby. Chyba, że grzanie całodobowe i dogrzewanie grzałka. Gdzieś znalazłem taki wykres. Pewnie dla Was znany ;P
410035

mkm silesia
26-03-2018, 21:48
Dziwne, jam podobne urządzenie tzn TCAP 9KW 3F i najmniejszy pobór to 0,8kW przy 18-19Hz. Największy zaobserwowany był nie przy grzaniu a przy odszranianiu 5,6kw i 82Hz. Wcześniejsze zachwyty o grzaniu przy skrajnych temperaturach mnie troszkę dziwią. Ja przy -15C miałem 3.6kW poboru, 9kW mocy cieplnej,wskazany COP 2.5, często sporo gorzej. Łatwo sobie policzyć koszt takiego grzania w największe mrozy. Wiem, zaraz się odezwą właściciele domów zeroenergetycznych i pasywnych że im tak pogrzeje maks 2h i ciepła starczy na tydzień - u mnie nie i podejrzewam że u wielu posiadających dom o średniej izolacji też nie.

zajrzyj do statystyki temperatur w swoim regionie i sprawdź ile godzin w roku występuje temp. poniżej -10 i -15 jestem pewny że większość będzie w godzinach nocnych
statystyki z mojego rejonu masz w mojej stopce
np. średnia lutego 2018 to -2,9 a to jeden z zimniejszych choć w 2012 było -6

rwojtek
26-03-2018, 21:56
Po waszych komentarzach dochodzę do wniosku, że w przypadku grzania w T2 lepiej brać 9kW T-CAP. Przy grzaniu całodobowym SDC 9kW. Jeśli chodzi o Panasa 7kW to niezły jest przy temperaturze +2 (praktycznie zbliżona moc do 9kW), ale mam obawy że na mój budynek może być za słaby. Chyba, że grzanie całodobowe i dogrzewanie grzałka. Gdzieś znalazłem taki wykres. Pewnie dla Was znany ;P
410035

Darek skoro chcesz pci p-w bierz t-capa 9kW. Nie słuchaj, że 7kW wystarczy jak idziesz w 2T.
Masz ozc liczone dla -22/20. Założę się, że będziesz chciał mieć jakieś 22 więc Twoje obciążenie wzrośnie. No i przy 9kW szybciej nagrzejesz cwu.
Jak chcesz to mogę któregoś dnia wskoczyć do Ciebie na budowę i porozmawiamy.
U ciebie stoi vectra i czasem biały bus?

mkm silesia
26-03-2018, 21:59
Zastanawia mnie porównywanie COP dla T-Cap 9 kW i 12 kW. Według tabel wersja 12 kW ma gorszy COP, a przecież siedzą w nich te same sprężarki. Samo elektroniczne ograniczenie zakresu mocy jednostki nie powinno wpływać na parametry jej pracy. Może ta różnica bierze się ze sposobu pomiaru? COP jest obliczany dla mocy maksymalnej pompy czyli naturalnym będzie, że sprężarka dając 12 kW będzie miała niższą sprawność niż dając 9 kW. Tylko czy aby nie jest tak, że wersja 12 kW pracując w zakresie do 9 kW będzie miała identyczny COP co T-Cap 9 kW, a ich minimalna moc, z jaką mogą pracować, będzie taka sama?

dobrze kombinujesz

JDariusz
26-03-2018, 22:29
Wojtek, zgadza się . Napisałem na priv.

Marcin34_Śl
27-03-2018, 09:18
Pytanko odnośnie pracy pompy. Masz w wersji H licznik przepracowanych godzin sprężarki przez ostatni rok? Pytam , bo wiadomo im mniejsza mo urządzenia to musi dłużej chodzić a utarło się nie pamietam skad ,że dobrze aby sprężarka nie chodziła dłużej w roku niż te 2000-2200 godz.

Nie słyszałem o tym, jak dla Mnie trochę głupota...bo jak pompa będzie chodzić non stop grudzień - luty to już tyle zrobi.
U Mnie pompa chodzi non stop, ale większość czasu w zakresie 20-30 HZ i wg Mnie to najlepsze dla sprężarki
Bardziej chyba chodzi o załączenie sprężarki, żeby załączała się jak najrzadziej - nie częściej niż raz na dwie godziny pracy

magdaseb
27-03-2018, 09:35
U mnie sprężarka przepracowała w tym sezonie 4 tys godzin, praca ciągła, modulowana i chyba jest ok...

D@MIANEK
27-03-2018, 19:02
Rozumiem czyli to jakas sciema musiala byc.. chociaz wpewnie aauarea designer cos tskiego chyba bylo ze ostrzegala przy wiliczeniach że np dana pompa bedzie chodzila wiecej niz 2200 godz

stam222
29-03-2018, 12:05
Witam wszystkich,
Może od razu przeproszę, że tak wpadam do tematu i zadaję być może tendencyjne pytanie ale zagotowało mi się pod nogami i potrzebuję Waszej pomocy/opinii.
Mam ofertę i wydaje mi się być atrakcyjna ale dotyczy pompy Monoblok o której praktycznie nic nie wiem i stąd moje pytanie.
Oferta dotyczy ;
-monoblok Panasonic Aquarea 9,0 kW generacji "H" WH-MDC09H3E5 1 FAZ. (z grzałką 1,5+1,5=3 kW)
-monoblok Panasonic Aquarea T-CAP 9,0 kW generacji "G" WH-MXC09G3E8 1 FAZ. (z grzałką 1,5+1,5=3 kW)
Może jest ktoś kto użytkuje lub cokolwiek wie na temat tych pomp? W necie jakoś nie bardzo mogę coś znaleźć .Wady/zalety?
Będę bardzo wdzięczny za każde informacje.

stam222
30-03-2018, 14:48
No poważnie nikt i nic o monoblokach nie może powiedzieć?

CNC_POMPY_CIEPLA
30-03-2018, 17:49
No poważnie nikt i nic o monoblokach nie może powiedzieć?

Wszyscy montują splity, lepsza wydajność, dużo mniej problemów z zamarzaniem czynnika, nie potrzeba wymienników.
Każda porządna firma ma uprawnienia do montażu splitów i woli montować splity bo to sporo mniej problemów dla instalatora i użytkownika.

oberwatorPC
30-03-2018, 17:55
Wszyscy montują splity, lepsza wydajność, dużo mniej problemów z zamarzaniem czynnika, nie potrzeba wymienników.
Każda porządna firma ma uprawnienia do montażu splitów i woli montować splity bo to sporo mniej problemów dla instalatora i użytkownika.

Bzdura. Najlepsze pompy na rynku o najlepszych parametrach i wydajnościach to monobloki np Nibe F2120 . Splity to przerobione klimatyzatory - mniejsze koszty produkcji bo ten sam agregat.
Przy monobloku instalator może uniknąć błędów - układ chłodniczy jest hermetyczny, lutowany w fabryce a nie pod domem u klienta.

Czym poprzesz to, że split ma lepszą wydajność? Tym, że sprężarka musi tłoczyć czynnik na dalszą odległość? Tym, że musisz dobijać czynnika chłodniczego?

PrzyszłyBudowniczy
30-03-2018, 18:03
Ale monoblock droższy, u mnie to zadecydowało, że go szybko odrzuciłem. stam222 jak dobrą masz ofertę? Czy split nie byłby tańszy i u Ciebie?

oberwatorPC
30-03-2018, 18:10
Pisałem powyżej dlaczego splity są tańsze. Są robione przy okazji klimatyzatorów . Monoblok to zupełnie inna konstrukcja.

CNC_POMPY_CIEPLA
30-03-2018, 18:42
Pisałem powyżej dlaczego splity są tańsze. Są robione przy okazji klimatyzatorów . Monoblok to zupełnie inna konstrukcja.

Weź powiedz kto Ci płaci za pisanie tych głupot....

Jak byłem w fabryce mitsubishi w szkocji to tam jakoś klimatyzagtorów przy okazji pomp ciepła nie robili, bo fabryka robi wszystkie pompy ciepła na rynek europejski.

410247

oberwatorPC
30-03-2018, 18:56
To załóż okulary i zobacz parownik z panasonica sdc i z klimatyzatora panasonic. Nawet rozstaw lameli ten sam.

CNC_POMPY_CIEPLA
30-03-2018, 19:06
To załóż okulary i zobacz parownik z panasonica sdc i z klimatyzatora panasonic. Nawet rozstaw lameli ten sam.

Ty chyba zjadłeś nie świeże jajko....
tu masz dach hotelu w Barcelonie, obiekt demo firmy Panasonic, 8x VRF, 3x pompa ciepła GHP, z 10 innych sprzętów. Łącznie instalacja za kilka mln Euro.
byłem widziałem, oglądałem okularami i bez, wąchałem i wiem o czym mówię, a Ty tylko wymyślasz to co piszesz na bieżąco i robisz tym biednym ludziom wodę z mózgu. Moim zdaniem jesteś szkodnikiem na tym forum, bo niczego nie popierasz faktami!!!

410249
410250

oberwatorPC
30-03-2018, 19:11
Udajesz czy na naprawdę nie umiesz czytać?? Kto kupuje 8 x VRF do domu??
Porównaj zwykłą pompę 5 lub 7 kW. Dziwię się, że ludzie ci wierzą w te brednie jaką ty szkołę skończyłeś ? Nie chcę ci ubliżać bo mam trochę kultury ale czytanie ze zrozumieniem i odpowiadanie na temat to poziom 4 klasy podstawówki. Chyba, że couch od marketingu cie szkoli?

CNC_POMPY_CIEPLA
30-03-2018, 19:18
Udajesz czy na naprawdę nie umiesz czytać?? Kto kupuje 8 x VRF do domu??
Porównaj zwykłą pompę 5 lub 7 kW. Dziwię się, że ludzie ci wierzą w te brednie jaką ty szkołę skończyłeś ? Nie chcę ci ubliżać bo mam trochę kultury ale czytanie ze zrozumieniem i odpowiadanie na temat to poziom 4 klasy podstawówki. Chyba, że couch od marketingu cie szkoli?

Żegnam

stam222
31-03-2018, 03:42
Pisałem powyżej dlaczego splity są tańsze. Są robione przy okazji klimatyzatorów . Monoblok to zupełnie inna konstrukcja.

No właśnie oferta na monobloka jest o kilka tysięcy tańsza. Od razu zapaliła mi się lampka, że coś chyba nie tak. W necie informacji ogólnie mało. Za wadę monobloków uważano, jej stałą moc (stare info) ale teraz w monoblokach tak samo montuje się sprężarki inwertorowe, które tę moc regulują do danego zapotrzebowania.
@CNC_
Kwestia zamarzania nośnika została wyeliminowana skutecznie po przez zastąpienie wody w systemie glikolem.

CNC_POMPY_CIEPLA
31-03-2018, 08:43
No właśnie oferta na monobloka jest o kilka tysięcy tańsza. Od razu zapaliła mi się lampka, że coś chyba nie tak. W necie informacji ogólnie mało. Za wadę monobloków uważano, jej stałą moc (stare info) ale teraz w monoblokach tak samo montuje się sprężarki inwertorowe, które tę moc regulują do danego zapotrzebowania.
@CNC_
Kwestia zamarzania nośnika została wyeliminowana skutecznie po przez zastąpienie wody w systemie glikolem.

Monobloki w Panasonic są tańsze bo to generacja G, odpowiednik starej generacji F, czyli starszy sterownik, starsza elektronika, brak ciepłomierza itp.
Poza tym monobloki Panasonic T-CAP pracują do -20st.C a splity do -28st.C
Poniżej tabela parametrów.

410271

stam222
jak zalejesz cały układ glikolem to tanie to nie jest, a poza tym glikol ma dużo gorszą przewodność cieplną niż woda, do tego jego odczyn jest kwaśny i negatywie wpływa na instalację.Na dom 150m2 masz około 180L czyli jakieś 800zł .

Monobloki powstały z myślą o krajach gdzie zimy to takie -5st., a nie -25st.C jak u nas.

Marek2504
31-03-2018, 08:51
Mam pytanie czy ktoś mierzył ile prądu pompa pobiera w tak zwanym stanie "czuwania" ? Zakupiłem sobie licznik energii , bo chciałem zweryfikować dane które wyświetla sterownik. U mnie licznik wyświetla pobór prądu 0.3A , moc 69W w stanie czuwania. To bardzo dużo. Mam jeszcze zawór 3-drogowy afriso, ale nie mogę znaleźć w instrukcji poboru prądu. Może z tym licznikiem jest coś nie tak. Ogólnie wyświetla mniejsze zużycie niż pompa.

Zigobar
31-03-2018, 09:03
Mam pytanie czy ktoś mierzył ile prądu pompa pobiera w tak zwanym stanie "czuwania" ? Zakupiłem sobie licznik energii , bo chciałem zweryfikować dane które wyświetla sterownik. U mnie licznik wyświetla pobór prądu 0.3A , moc 69W w stanie czuwania. To bardzo dużo. (...)
Może któryś z instalatorów poda Ci moc grzałki karteru sprężarki w T-CAP 9kW.

plusfoto
31-03-2018, 09:26
Mam pytanie czy ktoś mierzył ile prądu pompa pobiera w tak zwanym stanie "czuwania" ? Zakupiłem sobie licznik energii , bo chciałem zweryfikować dane które wyświetla sterownik. U mnie licznik wyświetla pobór prądu 0.3A , moc 69W w stanie czuwania. To bardzo dużo. Mam jeszcze zawór 3-drogowy afriso, ale nie mogę znaleźć w instrukcji poboru prądu. Może z tym licznikiem jest coś nie tak. Ogólnie wyświetla mniejsze zużycie niż pompa.

Jak jedziesz na krzywej to część z tego albo i całość to obiegówka.

Marek2504
31-03-2018, 09:41
Ale pompa nie pracuje, jest wyłączona. Sama się załączy w tanim prądzie . Teraz jet tzw. stan-by. Podejrzewam że coś z licznikiem nie tak.

CNC_POMPY_CIEPLA
31-03-2018, 10:05
Ale pompa nie pracuje, jest wyłączona. Sama się załączy w tanim prądzie . Teraz jet tzw. stan-by. Podejrzewam że coś z licznikiem nie tak.

licznik jest ok, w niskich temperaturach zawsze pracuje grzałka podgrzewająca olej w sprężarce. Normalne.

Marek2504
31-03-2018, 10:26
Jest 14 stopni na zewnątrz. 69 W x 24h to daje 1.65 kWh na dzień x 31. Mamy 51kWh w miesiącu x 0.5 zł . Wychodzi 25zł na miesiąc. Czy w okresie letnim można ją całkowicie wyłączyć na bezpieczniku?

redblack
31-03-2018, 11:25
Ale pompa nie pracuje, jest wyłączona. Sama się załączy w tanim prądzie . Teraz jet tzw. stan-by. Podejrzewam że coś z licznikiem nie tak.

U mnie w stanie wyłączenia lub gotowości do włączenia termostatem zewnętrznym dzisiaj pobiera na zmianę (zmiana co ok. 1-2 h): 10W i 60W, z tym, że częściej jest to 10W.

stam222
31-03-2018, 12:17
Monobloki w Panasonic są tańsze bo to generacja G, odpowiednik starej generacji F, czyli starszy sterownik, starsza elektronika, brak ciepłomierza itp.
Poza tym monobloki Panasonic T-CAP pracują do -20st.C a splity do -28st.C
Poniżej tabela parametrów.

410271

stam222
jak zalejesz cały układ glikolem to tanie to nie jest, a poza tym glikol ma dużo gorszą przewodność cieplną niż woda, do tego jego odczyn jest kwaśny i negatywie wpływa na instalację.Na dom 150m2 masz około 180L czyli jakieś 800zł .

Monobloki powstały z myślą o krajach gdzie zimy to takie -5st., a nie -25st.C jak u nas.

Witam,
Dzięki za odpowiedz. Na razie pytam, analizuję, liczę, porównuję itd.itp. nic jeszcze nie kupuję.
Sterowniki i stara elektronika to żaden problem, przecież wszyscy użytkownicy swoich PC zakupionych w 2014-2017 mają przestarzały "sprzęt" a mimo to są bardzo zadowoleni więc dla mnie to żaden argument.
Przy cenie prawie 5 tysięcy mniejszej za monoblok vs split mogę wydać 1 tys na glikol i tak będę 4 do przodu ( mam już zbiornik cwu+ dodatki do kotłowni za te pozostałe 4).
Większość producentów dopuszcza stosowanie roztworów glikolu w różnym stężeniu 40-60% do swoich produktów (zawory,pompy itd.). Należy stosować glikol propylenowy. Patrz układy chłodnicze- posiadają, rury, złączki, zawory itd.
Jedyny z Twoich argumentów nad którym się zastanawiam jeszcze to oddawanie ciepła przez glikol, może by Asolt coś na ten temat powiedział i jak to się ma do projektu OP? Może wystarczy termostat na powrocie, a może trzeba by zagęścić rurki?
Pzdr.

Pytajnick
31-03-2018, 14:32
Hmm...z braku miejsca, w temacie PC PW rozważam monoblok a tu się dowiaduję, że są FU I BE a na dodatek do -5st ? To dlaczego w opisie Samsunga piszą zakres pracy/grzanie -25 do 35?
Glikol też...kosztowny i BE? A nie jest lepszy od wody, bo nie brudzi rotametrów, nie trzeba płukać układu itd?

Bądź tu mądry...

stam222
31-03-2018, 14:54
No nie wiadomo póki co czy są be czy ktoś próbuje na siłę nas przekonać, że są be .

oberwatorPC
31-03-2018, 15:00
Nie są BE. Całe Niemcy, Czechy, Wileka Brytania są na monoblokach. CNC chwali tylko swoje i zmienia zdanie co pół roku w zależności od tego na czym więcej zarabia.

CNC_POMPY_CIEPLA
31-03-2018, 16:49
Witam,
Dzięki za odpowiedz. Na razie pytam, analizuję, liczę, porównuję itd.itp. nic jeszcze nie kupuję.
Sterowniki i stara elektronika to żaden problem, przecież wszyscy użytkownicy swoich PC zakupionych w 2014-2017 mają przestarzały "sprzęt" a mimo to są bardzo zadowoleni więc dla mnie to żaden argument.
Przy cenie prawie 5 tysięcy mniejszej za monoblok vs split mogę wydać 1 tys na glikol i tak będę 4 do przodu ( mam już zbiornik cwu+ dodatki do kotłowni za te pozostałe 4).
Większość producentów dopuszcza stosowanie roztworów glikolu w różnym stężeniu 40-60% do swoich produktów (zawory,pompy itd.). Należy stosować glikol propylenowy. Patrz układy chłodnicze- posiadają, rury, złączki, zawory itd.
Jedyny z Twoich argumentów nad którym się zastanawiam jeszcze to oddawanie ciepła przez glikol, może by Asolt coś na ten temat powiedział i jak to się ma do projektu OP? Może wystarczy termostat na powrocie, a może trzeba by zagęścić rurki?
Pzdr.

Rożnica w cenie powinna wynosić około 2-3 tyś a nie 5000zł.

stam222
01-04-2018, 02:47
Czy te 5 tys taniej to wada monobloka?

CNC_POMPY_CIEPLA
01-04-2018, 10:48
Czy te 5 tys taniej to wada monobloka?

ja patrzę na cenę po rabacie i jak to może wyglądać na finalnej ofercie dla klienta.
Do monobloka dochodzi jeszcze koszt glikolu.....

oberwatorPC
01-04-2018, 11:04
ja patrzę na cenę po rabacie i jak to może wyglądać na finalnej ofercie dla klienta.
Do monobloka dochodzi jeszcze koszt glikolu.....

A linia freonowa, próżnia i dobicie gazu w splicie jest gratis?

Pytajnick
01-04-2018, 17:32
Wracając do glikolu - na co on konkretnie ma szkodzić w instalacji czy pompie? Nie wiem czy to dobre porównanie, ale jest stosowany w samochodach, które jeżdżą latami.

CNC_POMPY_CIEPLA
01-04-2018, 17:59
Wracając do glikolu - na co on konkretnie ma szkodzić w instalacji czy pompie? Nie wiem czy to dobre porównanie, ale jest stosowany w samochodach, które jeżdżą latami.

najczęściej rozdzielacze podłógówki, zżera rotametry i oringi, ale to zależy od stężenia.

oberwatorPC
01-04-2018, 18:09
Glikol propylenowy z inhibitorami korozji zabezpiecza instalację a nic nie zżera. Po prostu monobloki nie są w interesie CNC a wszystko co nie jest w jego interesie jest do d...y. Zero obiektywizmu.

Pytajnick
01-04-2018, 18:10
najczęściej rozdzielacze podłógówki, zżera rotametry i oringi, ale to zależy od stężenia.

Czyli można zagrożenie wyeliminować mniejszym stężeniem kosztem...stresu przy większych mrozach?
Jak nie kijem to pałką ;/

Pytajnick
01-04-2018, 18:11
Glikol propylenowy z inhibitorami korozji zabezpiecza instalację a nic nie zżera. Po prostu monobloki nie są w interesie CNC a wszystko co nie jest w jego interesie jest do d...y. Zero obiektywizmu.

No masz... powoli zaczynam żałować, że tu się zalogowałem, bo zamiast zdobywać wiedzę, zdobywam....chaos.

oberwatorPC
01-04-2018, 18:18
Wiedzę dostaniesz taką jaką sprzedawca/instalator będzie chciał Ci przekazać aby osiągnąć jak największe zyski. Chyba nie urodziłeś się wczoraj?

oberwatorPC
01-04-2018, 18:24
Płyn niskokrzepnący przeznaczony jest do napełniania:
● Instalcaji solarnych
● Instalacji grzewczych
● Instalacji chłodniczych

● Produkt zawiera pakiet inhibitorów korozji oraz barwnik
● Produkt bezpieczny dla środowiska (100% biodegradowalny)
● Badanie każdej partii
● Pojemniki plombowane
● Gwarancja jakości
● Płyny niskokrzepliwe wykonujemy wyłącznie na bazie glikoli europejskich
● Na życzenie klienta wysyłamy komplet niezbędnych dokumentów
(karta charakterystyki, specyfikacja techniczna, atest higieniczny)

Płyn niskokrzepnący przeznaczony jest do napełniania instalacji chłodniczych,
klimatyzacyjnych, solarnych i grzewczych oraz pomp ciepła, zapewniając prawidłową pracę instalacji w skrajnych warunkach. Może być użyty jako nośnik grzewczy lub chłodzący w instalacjach przemysłowych.
Posiada w swoim składzie zestaw inhibitorów zapewniających doskonałe własności przeciwkorozyjne. Te cechy pozwalają zachować niezmienną wydajność cieplną oraz istotnie wydłużają okres bezawaryjnej pracy układu.

Pytajnick
01-04-2018, 20:23
Wiedzę dostaniesz taką jaką sprzedawca/instalator będzie chciał Ci przekazać aby osiągnąć jak największe zyski. Chyba nie urodziłeś się wczoraj?

No właśnie..lat trochę mam i nie raz widziałem, że to co na papierze, nijak się ma do życia...
Zalogowanie się na FM, to osobliwe doświadczenie. W sumie, podobne jak fora samochodowe. Gdy tak je człowiek czyta, to żadnego samochodu by nie kupił, bo w każdym coś z czasem wychodzi nie tak :D Tu mam mętlik w głowie z powodu PC i WM ...
Do czasu podjęcia ostatecznych decyzji będę czytał...a nuż komuś zaufam, albo ...zdam się na ślepy los ;)

wihajster
01-04-2018, 21:12
Jak zastosujesz glikol (oczywiście mieszaninę) to pogorszy się efektywność instalacji. Czyli więcej zapłacisz za ogrzewanie, nie będą to ogromne różnice ale będą jakieś z pewnością.
Podsumowując: albo dobre parametry i ryzyko, albo gorsze parametry i pewność że nie zniszczysz pompy przy dłuższym braku prądu.

oberwatorPC
01-04-2018, 21:23
Obniżysz parametry o około 4 %. Ale to chyba nic w porównaniu ze splitem gdzie układ chłodniczy składasz pod domem klienta? Przy gruntówkach takich problemów nie ma.

wihajster
01-04-2018, 22:03
Split jest faktycznie bardziej narażony na awarie bo dochodzą cztery połączenia skręcane na jakość których producent pompy nie ma żadnego wpływu. Czasami pękają nakrętki jak instalator przesadzi z momentem.

plusfoto
01-04-2018, 22:18
Split jest faktycznie bardziej narażony na awarie bo dochodzą cztery połączenia skręcane na jakość których producent pompy nie ma żadnego wpływu. Czasami pękają nakrętki jak instalator przesadzi z momentem.
instalator czy "instalator";)

stam222
02-04-2018, 02:29
No masz... powoli zaczynam żałować, że tu się zalogowałem, bo zamiast zdobywać wiedzę, zdobywam....chaos.

Nie powinieneś żałować a jedynie się cieszyć.
Wiedzę i informację najłatwiej wyłowić kiedy 2ch instalatorów/sprzedawców/handlarzy itd. zaczyna się sprzeczać i wykłócać na dany temat. Wtedy między wierszami oraz bezpośrednio można się wiele dowiedzieć.
Wracając do monobloków aby odrobinę podsumować.
Porównując dwa modele Tcap (mono i split) widać, że parametry wydajności mają takie same, identyczne.
Monoblok jest fabrycznie zamkniętą instalacją więc odchodzi ryzyko, ze instalator coś może sknocić.
Przy monoblokach wcale nie trzeba wypełniać instalacji glikolem, może to być woda z tym, że istnieje ryzyko, że podczas mrozów może dojść do zamarznięcia i wtedy już klopsik. Wypełniając instalację glikolem propylenowym (z dodatkami lub bez) pozbywamy się tego problemu (zamarzania). Oczywiście stężenie musi być odpowiednie i dopuszczone przez producenta. http://https://www.instalator.pl/2014/03/systemy-ogrzewania-podlogowego-plyn-w-instalacji/ tutaj więcej informacji.
Na popularnym serwisie aukcyjnym cena glikolu (200 litrów beczka) to koszt 900 pln przy cenie niższej o 5 tys mono/split ciągle jestem 4 do przodu o czym zresztą już pisałem wcześniej.

CNC_POMPY_CIEPLA
02-04-2018, 09:42
Split jest faktycznie bardziej narażony na awarie bo dochodzą cztery połączenia skręcane na jakość których producent pompy nie ma żadnego wpływu. Czasami pękają nakrętki jak instalator przesadzi z momentem.

super Twoje opinie są równie istotne co mojej babci, bo ona zamontowała tyle samo splitów co Ty.

mik37
02-04-2018, 11:26
Wracając do wad i zalet monobloka to wyczytałem niedawno że z reguły są cichsze i nie chodzi tu bynajmniej o brak jednostki wewnętrznej .Przegladałem parametry akustyczne paru pomp ale nie mogłem wychwycić żadnej różnicy. Rzeczywiście cicha i o niezłych parametrach jest Nibe F2120 o której pisał obserwator pc ale nie bardzo jest ją do czego przyrównać. To jak to jest naprawdę?

stam222
02-04-2018, 12:32
Też coś takiego wyczytałem ale to był raczej starszy artykuł w którym za główną wadę uznawano brak możliwości modulacji mocy. Teraz już wszystkie monobloki mają inwertery i problem zniknął.

mik37
02-04-2018, 14:13
http://globenergia.pl/split-czy-monoblok-do-ktorego-typu-pomp-ciepla-macie-wieksze-przekonanie/ ten artykuł jest nowy chyba że autor nie jest na bieżąco

stam222
02-04-2018, 16:56
Takie artykuły są mało obiektywne. Bo pisane pod imieniem i nazwiskiem a dodatkowo a może przede wszystkim jako przedstawiciel marki.
Ciekawe co by powiedział na ten temat używając jakiegoś nicka na którymś z forów

wihajster
03-04-2018, 09:57
super Twoje opinie są równie istotne co mojej babci, bo ona zamontowała tyle samo splitów co Ty.
Co za ironia losu, taki przypadek "na serwisie" miałem właśnie w Starogardzie, jakiś twój starszy kolega dokręcał kilka minut po schabowym...
Ale to było w czasach, kiedy jeszcze nie wiedziałeś co to pompa ciepła.

80_piter
03-04-2018, 10:15
Witam. Mam od maja 2017r pompę WH-SDC09F3E8. Sezon grzewczy zacząłem od 09.2017r cały czas na taryfie G11. Chcę zmienić taryfę na G12W. Czy ktoś ma porównanie sezonów grzewczych na taryfach G11 i G12W? Jak lepiej ustawić pracę pompy w taryfie G12W? Ustawić czasy pracy tylko w drugiej taryfie- pompa pracując w nocy ma gorszą sprawność bo jest zimniej i musi nadgonić utratę ciepła przez dom za dnia czyli musi pracować na wyższych obrotach? Czy puścić ją swobodnie jak w G11- bo w nocy i tak zużywa więcej prądu do jest zimniej?

80_piter
03-04-2018, 10:19
I jak zachowuje się dom, czy pod wieczór nie jest w domu za zimno?

Arturo72
03-04-2018, 11:00
Witam. Mam od maja 2017r pompę WH-SDC09F3E8. Sezon grzewczy zacząłem od 09.2017r cały czas na taryfie G11. Chcę zmienić taryfę na G12W. Czy ktoś ma porównanie sezonów grzewczych na taryfach G11 i G12W? Jak lepiej ustawić pracę pompy w taryfie G12W? Ustawić czasy pracy tylko w drugiej taryfie- pompa pracując w nocy ma gorszą sprawność bo jest zimniej i musi nadgonić utratę ciepła przez dom za dnia czyli musi pracować na wyższych obrotach? Czy puścić ją swobodnie jak w G11- bo w nocy i tak zużywa więcej prądu do jest zimniej?
Pierwszy sezon miałem G11,zużycie roczne 3500kWh i wyszło ok.1700zl
Drugi i następne G12W,zużycie podobne ale ok.1000zl rocznie.
Na początku pod wieczór robiło się niezbyt komfortowo,zwiększyłem krzywa grzewczą o 2st.C.

bobrow
03-04-2018, 11:00
Witam. Mam od maja 2017r pompę WH-SDC09F3E8. Sezon grzewczy zacząłem od 09.2017r cały czas na taryfie G11. Chcę zmienić taryfę na G12W. Czy ktoś ma porównanie sezonów grzewczych na taryfach G11 i G12W? Jak lepiej ustawić pracę pompy w taryfie G12W? Ustawić czasy pracy tylko w drugiej taryfie- pompa pracując w nocy ma gorszą sprawność bo jest zimniej i musi nadgonić utratę ciepła przez dom za dnia czyli musi pracować na wyższych obrotach? Czy puścić ją swobodnie jak w G11- bo w nocy i tak zużywa więcej prądu do jest zimniej?

Nie wiem czy masz podłogówkę-mogę Ci powiedzieć jak jest przy moich kalafiorach.
Miałem najpierw G11 do grudnia w pierwszym sezonie-potem już G12W. Różnica wychodzi tak :
-miałem wtedy w G11 0,55 pln brutto total (energia+przesył)
-w G12W wychodzi mi średnio dla całego domu 0,42-0,43 pln za 1 kWh już trzeci sezon.
Steruję termostatem pokojowym Euroster , wg ostatnich poprawek (teraz nie pamiętam szczegółów , ale jest to wersja ogólna ):

23.50 do 4.00 na 20 st
4.00 do 23.50 na 22,6 st (cały czas ktoś jest w domu)

Przy podłogówce nie chodzi o to by mieć tylko w T2 i marznąć , chodzi tylko o max wykorzystanie T2 względem komfortu. Przy OP i T2 możesz tylko zyskać -są tacy co mają 100% T2 , są tacy co mają 70%.Nawet gdybyś grzał bez patrzenia na T2 , to wychodzi na wyraźny plus G12W.

Szklara
03-04-2018, 13:23
Witam. Mam od maja 2017r pompę WH-SDC09F3E8. Sezon grzewczy zacząłem od 09.2017r cały czas na taryfie G11. Chcę zmienić taryfę na G12W. Czy ktoś ma porównanie sezonów grzewczych na taryfach G11 i G12W? Jak lepiej ustawić pracę pompy w taryfie G12W? Ustawić czasy pracy tylko w drugiej taryfie- pompa pracując w nocy ma gorszą sprawność bo jest zimniej i musi nadgonić utratę ciepła przez dom za dnia czyli musi pracować na wyższych obrotach? Czy puścić ją swobodnie jak w G11- bo w nocy i tak zużywa więcej prądu do jest zimniej?

Hej,

U mnie śmiga w taniej taryfie. Warunek, to przewymiarowanie pompy w stosunku do potrzeb budynku, bez tego nie ma szans - wtedy musisz pędzić ją całą dobę bez kagańca. O pracy w 2T czyli w nocy jak jest zimniej w ogóle się nie przejmuj, minimalny spadek COP w zupełności rekompensowany jest (i to wielokrotnie) przez taniość energii (lepiej grzac przy -20 w taniej niż przy 0 w drogiej:) . Było to wielokrotnie na forum. Przy dobry ustawieniu pompa w 2T nie pyka na minimum czy max, tylko pracuje sobie w najlepszym zakresie częstotliwości ok 75% mocy. Jak mówili przedmówcy, dużo zależy od domu. Jak ci zimno wieczorem to możne się włączyć grzanie 1-2 godziny wcześniej nie zbiedniejesz, lub podnieść temp grzania w okienku dziennym. Sam decydujesz jak ci lepiej, ta praca przez 1-2 godziny w 2T nawet nie zauważysz na rachunku. U mnie z temp i czasem grzania jest ok, jedyne co to ustawiłem włączenie TANK godzinę wcześniej (o 21:00) bo doświadczenie pokazało, że wieczorem lubi się skończyć ciepła woda. A G12W przy standardowym użytkowaniu chałupy zawsze będzie tańsze niż G11. Teraz święta, ciasta, pieczenie, sprzątanie i to wszystko w taniej przez całą dobę. Pozdro.

Pablo_11
08-04-2018, 21:21
A jeszcze wracając do tematu Smart Cloud. Czy sterownik ten powinien pokazywać coś więcej niż temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną?
Mam go podłączonego na stałe od wczoraj. Nie ma problemów z pokazaniem krzywych temperatur, ale "słoneczka" i "wody" na wykresie pokazać już nie chce. Podobnie jak wpisanego w pompę harmonogramu. Często pojawia się komunikat o braku komunikacji z adapterem, ale dane ściąga, sterować też zdalnie się daje.
Jak ma być?

plusfoto
09-04-2018, 06:53
Harmonogram ze sterownika pompy nie ma nic wspólnego z harmonogramem w smart cloud. Korzystasz albo z jednego albo z drugiego.

Pablo_11
09-04-2018, 08:23
A, dzięki, cenna uwaga. Mało to logiczne i funkcjonalne, ale trudno.

plusfoto
09-04-2018, 09:48
Pamiętaj jeszcze o dwóch sprawach. Załączenie harmonogramu w smarcie automatycznie wyłączy harmonogram na sterowniku i odwrotnie również. Natomiast wyłączenie w smarcie nie spowoduje automatycznego włączenia w sterowniku. Oraz druga sprawa to pokazywane dane w smarcie będą się różnić od danych ze sterownika. Dotyczy to na obecną chwilę zwłaszcza zużycia energii.

Pablo_11
09-04-2018, 10:42
Aha, czyli jak zacznie się korzystać z harmonogramu ze smarta, to tylko on pozostaje, albo fizyczne przestawienie/włączenie harmonogramu na panelu. Cenna uwaga. A powinien pokazywać temp. słoneczka i wody na wykresie? Nie pokazuje, ale może do tego musi pracować pompa?

plusfoto
09-04-2018, 11:24
Jeśli masz ustawione grzanie w/g krzywej powinien pokazywać temp. zewnętrzną na wykresie. Jeśli sterownik ustawisz jako termostat pokojowy to będzie pokazywał na wykresie temp. zewnętrzną i wewnętrzną. Słoneczko pokazuje zużycie energii na CO a kran na podgrzanie CWU.

Pablo_11
09-04-2018, 18:53
Dzięki, już mi rozjaśniłeś. Mam ustawione na termostat wewnętrzny, więc temperatury są pokazywane. A, że zabawy harmonogramem przez aplikację wyłączyły harmonogram wpisany w sterownik, to jeszcze się pompa nie załączyła i skoro nie było zużycia, to i słoneczka z kranikiem nie mają wartości. Mam nadzieję, że dobrze to zrozumiałem :)

maciejos36
12-04-2018, 09:09
Jaka jest różnica między T-Cap 9kW a HP 9KW 400V? Na ulotce to ten sam produkt, jeśli chodzi o parametry. Czy 35000 zł za instalację HP 9kW 400V, 300l zbiornik CWU i bufor jest ceną uczciwą? Czy bufor mogę wywalić? Podejrzewam, że gość mi go chce wcisnąć, bo za dużą pompę mi oferuje. Chce się zabezpieczyć z grzaniem w niskich temperaturach...

milsa666
12-04-2018, 19:31
Ja jeszcze pompy nie mam, ale tłukłem temat z piecem gazowym przez rok.
Jeżeli masz podzielone grzanie na kilka obwodów (góra, dół, drabinki) i chcesz "sterować" osobno to ten bufor pełni raczej rolę sprzęgła hydraulicznego.

peter08
12-04-2018, 20:01
Witam,

Czy ktoś może polecić sprawdzonego instalatora pomp Panasonic z Krakowa?

plusfoto
17-04-2018, 11:24
UWAGA użytkownicy Smart Cloud -


23/04/2018 0:00 ~ 25/04/2018 10:00 (UTC ± 00) Z powodu prac konserwacyjnych dotyczących serwera w wymienionym okresie nie będziesz mogła/mógł uzyskać dostępu do usługi.

Matek233
17-04-2018, 16:03
Witam Serdecznie,

Budujemy dom w lilakach 6 - 143,8 m2 w tym garaż 18,68 m2.

Budujemy z Ytong - na ścianach planujemy 20cm porządnego grafitowego styropianu. Na podłodze 15cm również nie będziemy żałowali na jakości styropianu.
Okna przynajmniej Ug=0,5. Strop płyta żelbetowa - na poddaszu chce położyć wełnę im więcej tym lepiej.

Oczywiście ogrzewanie podłogowe.

Chciałem zrobić kominek awaryjnie, gdyby pompa nie dała rady lub trzeba byłoby ją wspomóc, jednak teraz myślę, że to spory koszt. Co o tym sądzicie?

Czy przy takim ociepleniu warto sobie zawracać głowę kominkiem i wydawać na niego pieniądze? To przecież oszczędność rzędu 20-30 tys?

Czy ktoś z Was ma podobny dom? Ile orientacyjnie +/- może mnie kosztować ogrzewanie?

Bardzo proszę o opinie i poradę. Pozdrawiam

Marek2504
17-04-2018, 17:09
Jeżeli kominek ma służyć tylko w razie awarii pompy, to zdecydowanie nie. Taniej będzie grzać te parę dni bezpośrednio prądem.

Matek233
17-04-2018, 17:40
Jeżeli kominek ma służyć tylko w razie awarii pompy, to zdecydowanie nie. Taniej będzie grzać te parę dni bezpośrednio prądem.

W razie awarii to jedno, chodzi mi raczej jako wspomaganie pompy przy bardzo dużych mrozach... Obecnie w roku nie ma wiele takich dni, jednak nigdy nie wiemy co będzie w przyszłości. Z drugiej strony słyszałem od osoby, która użytkuje pompę (pierwszą zimę), że przy tych kilkunastu dniach -15 i mniej, że wiele więcej prądu nie brało. Za cały sezon zapłacił 600zł za grzanie wody użytkowej oraz grzanie domu (bardzo dobrze docieplony).

Marek2504
17-04-2018, 18:35
Dobrze dobrana pompa nie wymaga wspomagania. Nie spotkałem się na forum z kimś kto dogrzewa dom w duże mrozy, np. kominkiem. Z reguły większość grzeję w taniej taryfie, a więc mają jeszcze duży zapas mocy.

Matek233
17-04-2018, 19:21
Dobrze dobrana pompa nie wymaga wspomagania. Nie spotkałem się na forum z kimś kto dogrzewa dom w duże mrozy, np. kominkiem. Z reguły większość grzeję w taniej taryfie, a więc mają jeszcze duży zapas mocy.

Dlatego już praktycznie podjąłem decyzję o rezygnacji z kominka... Pieniądze można przeznaczyć np. na fotowoltaikę. Swoją drogą pompy ciepła muszą być jeszcze bardzo mało popularne. Nigdy jeszcze nie widziałem domu bez komina... Praktycznie wszystkie, które powstają, a obserwuję teraz budowy to mają 2-4 kominy...

Pablo_11
17-04-2018, 20:16
Może i PC nie są popularne bo i kosztują sporo, szczególnie bez dotacji.
Mam pompę ciepła i komin od kominka. Ale nie taki za 20-30 tylko niecałe 10 - do robienia nastroju w salonie, a nie grzania całej chałupy.

zibizz1
18-04-2018, 09:02
Kominek to tylko żeby sobie popatrzeć na ogień. Koszt kominka to minimum 15tys(komin, wkład, obróbka). Za tyle kasy to można dom ogrzewać prądem przez 2-3 sezony. W razie awari zasilania lepiej mieć agregat (3 tys) a w razie awarii sprężarki są grzałki. Natomiast jesli cały system grzewczy szlak trafi to lepiej podjechać do marketu i kupic z 5 farelek za te 300-500zł na czas naprawy

plusfoto
18-04-2018, 10:13
Chyba przez co najmniej 10 sezonów i to razem z CWU a nie 2 - 3.

bartasp
18-04-2018, 20:54
Witam,

Mam zamontowaną pompę PanasonicTCAP 9KW. Budynek parter i piętro (2 rozdzielacze po 11sekcji (1sekcja drabinka) - 1 pompa obiegowa.
Podczas działania nieraz słyszę bardzo duży "hałas", "dudnienie" w niektórych pomieszczeniach na dole jak by śmigłowiec startował koło mojego domu.
Czy wiecie czym to możne być spowodowane?
Raczej nie jest to hałas spowodowany działaniem jednostki wew. czy zew. lecz bardziej pompy obiegowej (tak mi sie wydaje).
Jak to mogę sprawdzić? Instalacja jeszcze nie oddana przez instalatora wiec chciał bym wiedzieć jak z nim gadać.

marcin_u
19-04-2018, 06:34
Witam,

Mam zamontowaną pompę PanasonicTCAP 9KW. Budynek parter i piętro (2 rozdzielacze po 11sekcji (1sekcja drabinka) - 1 pompa obiegowa.
Podczas działania nieraz słyszę bardzo duży "hałas", "dudnienie" w niektórych pomieszczeniach na dole jak by śmigłowiec startował koło mojego domu.
Czy wiecie czym to możne być spowodowane?
Raczej nie jest to hałas spowodowany działaniem jednostki wew. czy zew. lecz bardziej pompy obiegowej (tak mi sie wydaje).
Jak to mogę sprawdzić? Instalacja jeszcze nie oddana przez instalatora wiec chciał bym wiedzieć jak z nim gadać.
Zmniejsz obroty na obiegowce i powinno być ok z hałasem. Tylko pytanie czy wszystko będzie dobrze będzie ścigać na silniejszych obrotach.niech to sprawdzi fachman.

plusfoto
19-04-2018, 07:40
Witam,

Mam zamontowaną pompę PanasonicTCAP 9KW. ........ Którą wersję pompy masz F czy H?

bartasp
19-04-2018, 07:48
Wer. H 9KW. SXC

plusfoto
19-04-2018, 07:55
Sprawdź na sterowniku w ostawieniach jaki masz ustawiony max przepływ. Sprawdź też czy wszystkie rotametry na belkach od rozdzielacza są odkręcone.

bobrow
19-04-2018, 09:48
Witam,

Mam zamontowaną pompę PanasonicTCAP 9KW. Budynek parter i piętro (2 rozdzielacze po 11sekcji (1sekcja drabinka) - 1 pompa obiegowa.
Podczas działania nieraz słyszę bardzo duży "hałas", "dudnienie" w niektórych pomieszczeniach na dole jak by śmigłowiec startował koło mojego domu.
Czy wiecie czym to możne być spowodowane?
Raczej nie jest to hałas spowodowany działaniem jednostki wew. czy zew. lecz bardziej pompy obiegowej (tak mi sie wydaje).
Jak to mogę sprawdzić? Instalacja jeszcze nie oddana przez instalatora wiec chciał bym wiedzieć jak z nim gadać.

Witam,
może jest problem z powietrzem w układzie-spróbuj odpowietrzyć
pzdr

bobrow
21-04-2018, 10:08
Dodam jeszcze ws „dudnienia”-kiedy puszczałem PC z wyższymi prędkościami obiegówki bez bufora/sprzęgła , występowało takie zjawisko na rurach miedzianych w kotłowni (zakręty, podejścia do pionów).
Działo się to po nagrzaniu domu, kiedy zaczęły zamykać się głowice termostatyczne na grzejnikach.
Ze względu na w/w zjawisko oraz hałas na grzejnikach od wysokiego przepływu-moja PC pracuje tylko na sprzęgle (bypass jest tylko awaryjnie)
Pzdr

fachman19
22-04-2018, 18:07
A czy to nie jest problem odwrotnego podłączenia .Zamiana powrotu z zasilaniem .Mogą się pojawić się stuki w zaworach termostatycznych , a czasem na rozdzielaczach

Pablo_11
25-04-2018, 18:59
Po aktualizacji Aquarea Smart Cloud pojawiła się nowa zakładka Service Cloud. Wymaga rejestracji i podania maila firmy, którą się o tą usługę prosi. Jest z tego jakiś pożytek dla przeciętnego użytkownika i jaką firmę prosić?
.PS. Działa Wam odczyt danych? Z wykresu wynika, że wczoraj do 19-tej ładnie rejestrowało temperatury i zużycie, potem przerwa do dziś, do 6-tej i już ciągłe linie temperatur i brak rejestracji zużycia

plusfoto
25-04-2018, 20:35
Rejestracja temp. działa bezproblemowo. Zużycia nie wiem bo w domu mam 22 stopnie a pompa stoi. Prosić musisz swojego instalatora. Korzyść jest i to spora.

CNC_POMPY_CIEPLA
25-04-2018, 22:19
Po aktualizacji Aquarea Smart Cloud pojawiła się nowa zakładka Service Cloud. Wymaga rejestracji i podania maila firmy, którą się o tą usługę prosi. Jest z tego jakiś pożytek dla przeciętnego użytkownika i jaką firmę prosić?
.PS. Działa Wam odczyt danych? Z wykresu wynika, że wczoraj do 19-tej ładnie rejestrowało temperatury i zużycie, potem przerwa do dziś, do 6-tej i już ciągłe linie temperatur i brak rejestracji zużycia

po tym Twoja firma serwisowa o ile ma uprawnienia będzie miała dostęp do Twojej pompy i wszystkich jej ustawień oraz diagnozowania.
411875
411876
411877

Pablo_11
26-04-2018, 06:45
To, że firma będzie miała to OK, tylko mi bardziej zależy, abym sam miał dostęp do tych danych....

plusfoto
26-04-2018, 08:02
Będziesz mógł mieć jeśli instalator to zatwierdzi. Jest tam panel instalatora i użytkownika.
CNC myślałem że to tylko u mnie ale u ciebie również. O co chodzi z wodą w 1 strefie? -78?

CNC_POMPY_CIEPLA
26-04-2018, 18:34
Będziesz mógł mieć jeśli instalator to zatwierdzi. Jest tam panel instalatora i użytkownika.
CNC myślałem że to tylko u mnie ale u ciebie również. O co chodzi z wodą w 1 strefie? -78?

bo czujnik nie jest podpięty, podpina się dopiero go jak jest sterowanie 2 strefami z pompy.
Ogólnie się nie przejmować.

maciejtoya
26-04-2018, 20:59
Pytanie do posiadaczy pomp. Jaką taryfę polecacie ? Obecnie bedę przechodził z budowlanej na domową. Nie wiem czy wybrać G12 czy G12w.
Ma ktoś jakiś link do forum albo artykuł, które mogę przeczytać. Moj region to Enea.

byggmol
14-05-2018, 19:14
Pytanie do posiadaczy pomp. Jaką taryfę polecacie ? Obecnie bedę przechodził z budowlanej na domową. Nie wiem czy wybrać G12 czy G12w.
Ma ktoś jakiś link do forum albo artykuł, które mogę przeczytać. Moj region to Enea.
Ja mam G12w dom mało używany i prąd w większoszości na grzanie. Ale sterownik wychodzi też w drogie okno z grzaniem . Za marzec/kwiecień średnio wyszło 0,44 zł. Z prądu w szczycie korzysta najczęściej szwagier budujący sie obok nas.

Generalnie G12w jest prorodzinna, bo weekend można sporo spraw ogarnąć na tanim prądzie. A jak ci nie spasuje/:cool: to zmienisz, którą byś nie wybrał będzie dobrze.

pozdrawiam

asolt
14-05-2018, 19:26
Ja mam G12w dom mało używany i prąd w większoszości na grzanie. Ale sterownik wychodzi też w drogie okno z grzaniem . Za marzec/kwiecień średnio wyszło 0,44 zł. Z prądu w szczycie korzysta najczęściej szwagier budujący sie obok nas.

Generalnie G12w jest prorodzinna, bo weekend można sporo spraw ogarnąć na tanim prądzie. A jak ci nie spasuje/:cool: to zmienisz, którą byś nie wybrał będzie dobrze.

pozdrawiam

G12w w Enea cokolwiek sie rózni od G12w w Tauronie, omawiając zalety tej taryfy u siebie warto wziąc pod uwagę ze inni (poza Tauronem) nie mają tak samo.

byggmol
14-05-2018, 20:15
Masz racje, sam teraz widzę G12 podobna ale G12w to zupełnie coś innego.

Kurani
15-05-2018, 12:47
Witam wszystkich,
jestem posiadaczem pompy ciepła panasonic WH-SDC09H3E5-1. Do pompy podłączony mam zbiornik Galmet SGW(S) 200 l. Woda zaczęła w nim śmierdzieć, więc włączyłem dezynfekcję termiczną i ustawiłem na maksymalny czas pracy (1 godz). Jednak pompa podgrzewa mi wodę maksymalnie do 51 stopni a powinna do 65 (tak jest w ustawieniach). Jeśli próbuję wymusić podgrzanie wody jest tak samo. Niezależnie co bym robił to i tak pompa wyłącza się przy 51 stopniach. Co może być przyczyną.
Pozdrawiam

ksysju
15-05-2018, 14:26
Witam

Grzałki masz włączone ?

zibizz1
15-05-2018, 14:34
Co do róznicy G12 G12w to najczesciej G12w wychodzi lepiej, chociaż dla rodziny która weekendy spędza poza domem może tak nie być.

@Kurani co do wody, to:
1. pompa dogrzewa do wysokich temp grzałkami a masz je zablokowane (zazwyczaj grzałki są od 60 stopni więc to moze nie byc to)
2. bład typu " Wysoka temperatura wejściowa skraplacza." u mnie pojawia się czasem przy temp powyżej 55 stopni

NIe wiem czy w twoja ma tak samo, ale w mojej da się ja przestawić na tylko w grzanie grzałką i można te brakujące stopnie dociągnąc czystym pradem.

CNC_POMPY_CIEPLA
15-05-2018, 16:40
Witam wszystkich,
jestem posiadaczem pompy ciepła panasonic WH-SDC09H3E5-1. Do pompy podłączony mam zbiornik Galmet SGW(S) 200 l. Woda zaczęła w nim śmierdzieć, więc włączyłem dezynfekcję termiczną i ustawiłem na maksymalny czas pracy (1 godz). Jednak pompa podgrzewa mi wodę maksymalnie do 51 stopni a powinna do 65 (tak jest w ustawieniach). Jeśli próbuję wymusić podgrzanie wody jest tak samo. Niezależnie co bym robił to i tak pompa wyłącza się przy 51 stopniach. Co może być przyczyną.
Pozdrawiam

Masz włączone deztnfekcję ale nie masz aktywnej grzałki CWU na nią jest osobny włącznik w menu.
Grzałka zanurzeniowa czy jakoś tak.
Po jej włączoniu zapali Ci się jej symbol na głównym wyświetlaczu.
Jak nie wiesz gdzie a masz Aquarea Cloud to Twój instalator może Ci to zdalnie włączyć.

Kurani
15-05-2018, 17:09
Wielkie Dzięki wszystkim. Miałem wyłączoną grzałkę.
Pozdrawiam

Pablo_11
16-05-2018, 20:20
A dał byś radę opisać dokładnie, którym parametrem włączyłeś tą grzałkę? Mam ten sam problem i wolę w ciemno nie kombinować ze zmianą ustawień.

plusfoto
16-05-2018, 20:57
Masz grzałkę zewnętrzną w zasobniku czy chcesz to robić grzałką pompy?

Pablo_11
16-05-2018, 21:02
W zasobniku nie mam grzałki.

plusfoto
16-05-2018, 21:24
ustawienia funkcji/grzałka pokojowa/wł a potem ustawienia instalatora/ustawienia systemu/grzałka zbiornika/wewn.

Pablo_11
16-05-2018, 21:33
Dzięki wielkie, przećwiczę i może uda mi się wygrzać zbiornik, bo na automacie też nie chciało wygrzewać. Określenie "pokojowa" jakoś mnie zniechęcało do kombinacji:)

Arturo72
23-05-2018, 21:19
Oglaszam wszem i wobec,że po raz pierwszy od 5 lat czyli od marca 2013r wykonany był u mnie przegląd serwisowy pompy czyt. jednostki zewnętrznej ;)
Czas pracy to ok.2h koszt 200zl :)

Wnioski i ocena techn.po przeglądzie i sprawdzeniu ciśnienia to "bardzo dobry" :)
413694

wihajster
23-05-2018, 22:37
Oglaszam wszem i wobec,że po raz pierwszy od 5 lat czyli od marca 2013r wykonany był u mnie przegląd serwisowy pompy czyt. jednostki zewnętrznej ;)
Czas pracy to ok.2h koszt 200zl :)

Wnioski i ocena techn.po przeglądzie i sprawdzeniu ciśnienia to "bardzo dobry" :)
413694
Goowno nie wnioski!!!
"Sprawdzenie ciśnienia" - lepiej w ogóle nie rób takich przeglądów, chyba że ci EGO połechtają za dwie stówy.
I ty Arturo dałeś się tak wy6ymać?????? ;)

Arturo72
23-05-2018, 22:45
Goowno nie wnioski!!!
"Sprawdzenie ciśnienia" - lepiej w ogóle nie rób takich przeglądów, chyba że ci EGO połechtają za dwie stówy.
I ty Arturo dałeś się tak wy6ymać?????? ;)
Obudowa była brudna a i lamelki też to i zazyczylem sobie serwis do czyszczenia i sprawdzenia łączy. No i sprawdzili ciśnienie,pobór prądu czy tam natężenie ,schladzanie,nagrzewanie i mogę śmigać następne 5 lat :)

wihajster
23-05-2018, 22:59
Obudowa była brudna a i lamelki też to i zazyczylem sobie serwis do czyszczenia i sprawdzenia łączy. No i sprawdzili ciśnienie,pobór prądu czy tam natężenie ,schladzanie,nagrzewanie i mogę śmigać następne 5 lat :)
Aaa, chyba że mycie zamawiałeś, to zawsze się przyda i nawet TRZEBA wymiennik (parownik) REGULARNIE czyścić w pompie P-W, ale nie co 5 lat (???) tylko przynajmniej co ROK!
Ale nie podejrzewałem ciebie, że tak dasz sobie nawinąć makaron na uszy i że będziesz się podniecać "SPRAWDZENIEM CIŚNIENIA".
Jak napisałem - takie sprawdzenie ciśnienia jest bez sensu, a powoduje zawsze nawet minimalny ubytek czynnika i ryzyko dostania się gazów atmosferycznych do układu.
NIE DOTYKA SIĘ UKŁADU CHŁODNICZEGO BEZ WAŻNYCH WSKAZAŃ KU TEMU - zapamiętaj to sobie Arturo, pan Ładny cię nie nauczył?
I myj parownik co roku!
;)

plusfoto
24-05-2018, 12:06
Wihajster masz oczywiście rację co do układu chłodniczego tyle że żaden praktycznie inwestor o tym nie wie, natomiast poważniej to wygląda w jego oczach jak serwis tam coś podłączy i niby pomierzy. W końcu za coś inwestor płaci nie tylko za wizualną oceną szczelności i mycie. Problem jest taki że niestety wymogi gwarancyjne wymagają bytności serwisu przynajmniej raz w roku a głupio brać kasę za sam przyjazd i mycie. Może teraz coś drgnie przynajmniej w Panasie bo wszystkie parametry łącznie z ciśnieniami, temperaturami i innymi duperelami serwisant może odczytać z apki i faktycznie pozostanie mu przyjazd tylko w celu wizualnej oceny, przybicia pieczątki i umycia jednostki zewnętrznej.

Pablo_11
24-05-2018, 17:22
Panowie, wracając do tematu wygrzewania zbiornika. Czy funkcja ta po ustawieniu w harmonogramie powinna się sama włączyć, tak jak programuje się włączenie ogrzewania czy grzanie wody? U mnie za Chiny nie chce się to włączyć. Mam tak ustawione:
Menu użytkownika - Grzałka pokojowa [tak]; Dez. term. [wł];
Menu instalatora - Grzałka zbiornika [zewnętrzny]; Dez. term [dzień/godz. załączenia].
Na LCD mam załączoną ikonkę stan grzałki wspomagającej, nie pali się stan grzałki w zb. cwu - czyli grzanie grzałką nie jest załączone. Jak to kurcze zmienić?

plusfoto
24-05-2018, 18:28
A instalator w ogóle Ci tą grzałkę podłączył do jednostki wew.? Z prawej strony płyty masz w pionie szereg złączy. Grzałka powinna być podłączona do dwóch pierwszych na dole a na dwóch górnych powinna być zworka. Oczywiście dotyczy to wersji H

Tomaszs131
24-05-2018, 19:20
Wihajster masz oczywiście rację co do układu chłodniczego tyle że żaden praktycznie inwestor o tym nie wie, natomiast poważniej to wygląda w jego oczach jak serwis tam coś podłączy i niby pomierzy. W końcu za coś inwestor płaci nie tylko za wizualną oceną szczelności i mycie. Problem jest taki że niestety wymogi gwarancyjne wymagają bytności serwisu przynajmniej raz w roku a głupio brać kasę za sam przyjazd i mycie. Może teraz coś drgnie przynajmniej w Panasie bo wszystkie parametry łącznie z ciśnieniami, temperaturami i innymi duperelami serwisant może odczytać z apki i faktycznie pozostanie mu przyjazd tylko w celu wizualnej oceny, przybicia pieczątki i umycia jednostki zewnętrznej.
Co poniektóre firmy wymagają przeglądu serwisowego dwa razy do roku i tak na przykład, w przypadku LG- jeden z forumowiczów podzielił się z nami informacją na temat kosztu przeglądu (dla utrzymania gwarancji wymagane są dwa przeglądy do roku) 600 zł za każdą wizytę.

kaszpir007
24-05-2018, 21:32
Co poniektóre firmy wymagają przeglądu serwisowego dwa razy do roku i tak na przykład, w przypadku LG- jeden z forumowiczów podzielił się z nami informacją na temat kosztu przeglądu (dla utrzymania gwarancji wymagane są dwa przeglądy do roku) 600 zł za każdą wizytę.

Mam LG. Przeglądu jeszcze nie robiłem , ale instalator powiedział że wymagany jest jeden przegląd na rok. Z tego co mówił to coś kolo 300zł.
Miałem też montowaną klimę to przegląd klimy kosztuje 150zł.

Ciekawy jestem czemu przegląd pompy jest droższy od klimy , tym bardziej że przy klimie chyba więcej muszą się narobić ..

Pytajnick
24-05-2018, 22:06
No bo panie...pompa to pompa...a klima to takie coś, co już spowszedniało ;)

wihajster
24-05-2018, 22:37
W LG cena przeglądu zależy tylko od dogadania się z instalatorem. Jeśli jakiś instalator rzucił klientowi 600zł i do tego dwa razy w roku to nie wzięło się to z kosmosu, jak znam życie ktoś komuś ciut podpadł w ten czy inny sposób... (nie żebym twierdził że na pewno, ale z dużym prawdopodobieństwem ;) )

karoka65
24-05-2018, 22:44
No bo panie...pompa to pompa...a klima to takie coś, co już spowszedniało ;)
Heh, czyli jak napisałem w innym wątku :)
Wihajster na podpadziochów też wyciągam dłuższy ołówek :)

wihajster
24-05-2018, 22:47
Wihajster na podpadziochów też wyciągam dłuższy ołówek :)
Niektórzy się zachowują jakby nie widzieli filmu "Kelnerzy" :D

Pablo_11
27-05-2018, 09:24
A instalator w ogóle Ci tą grzałkę podłączył do jednostki wew.? Z prawej strony płyty masz w pionie szereg złączy. Grzałka powinna być podłączona do dwóch pierwszych na dole a na dwóch górnych powinna być zworka. Oczywiście dotyczy to wersji HWielkie dzięki za zainteresowanie temat. O ile zrobiłem zdjęcie właściwej płyty to u mnie wygląda to tak: https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fdaaebe86e32.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fnaforum.zapodaj.n et%2Ffdaaebe86e32.jpg.html)
Wczoraj walczyłem z podgrzewaniem zbiornika. Przy żadnych ustawieniach woda na zasilaniu nie przekroczyła temp. 61 st. C, co dawało max 55 st. C zbiornika. Przy ustawieniu grzałki {zewn.} mogę ustawić nax. 65 st. C (ale pojawia się błąd H91[zabezp. grzałki]), {wewn.} 75 st. C na wyświetlaczu (albo odwrotnie, zostawiłem notatki). W żadnym z ustawień DEZ.TERM. się z harmonogramu nie załącza. I nawet przy programie godzinowym podgrzania wody do 75 st. C pompa przy 55 (~60 za zasilaniu) się wyłącza.
Grzałka wspomagająca ogrzewanie jak najbardziej działa - wg odczytu na panelu 166 h.
Czy tak faktycznie być powinno? I co jest grane? SDC09H3E8

Prezes079
27-05-2018, 09:56
Witam
Potrzebuję propozycji na zbiornik cwu do panasonika t-cap 9 cena gra rolę gdyż sporo wydatków jeszcze.
Link do dyskusji:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?339562-Jaki-bojler-do-pompy-ciep%C5%82a/page3
Dziękuję każda opinia mile widziana sprawa dość pilna.

plusfoto
27-05-2018, 10:14
Wielkie dzięki za zainteresowanie temat. O ile zrobiłem zdjęcie właściwej płyty to u mnie wygląda to tak: https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fdaaebe86e32.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fnaforum.zapodaj.n et%2Ffdaaebe86e32.jpg.html)
Wczoraj walczyłem z podgrzewaniem zbiornika. Przy żadnych ustawieniach woda na zasilaniu nie przekroczyła temp. 61 st. C, co dawało max 55 st. C zbiornika. Przy ustawieniu grzałki {zewn.} mogę ustawić nax. 65 st. C (ale pojawia się błąd H91[zabezp. grzałki]), {wewn.} 75 st. C na wyświetlaczu (albo odwrotnie, zostawiłem notatki). W żadnym z ustawień DEZ.TERM. się z harmonogramu nie załącza. I nawet przy programie godzinowym podgrzania wody do 75 st. C pompa przy 55 (~60 za zasilaniu) się wyłącza.
Grzałka wspomagająca ogrzewanie jak najbardziej działa - wg odczytu na panelu 166 h.
Czy tak faktycznie być powinno? I co jest grane? SDC09H3E8
Masz nie podłączoną grzałkę zbiornika.

Pablo_11
27-05-2018, 10:18
Ale nie chodzi o grzałkę w zbiorniku cwu? Bo jej tam po prostu nie ma (tylko czujnik), wolnych przewodów też nie widać.

plusfoto
27-05-2018, 11:03
To dlaczego masz w ustawieniach grzałka zbiornika/zewnętrzna a nie wewnętrzna?

Pablo_11
27-05-2018, 11:33
Próbowałem oba ustawienia. Bez rezultatu. Różnica jest w max. temperaturze 65/75 jaką można ustawić. Bodajże przy zewnętrznej grzałce po pewnym czasie wyrzuciło błąd H91.

plusfoto
27-05-2018, 11:54
Ma być bezwzględnie ustawione na wew. H91 prawdopodopodobnie przegrzałeś grzałkę. Nie mam tuserwisówki. Sprawdzę jak będę w domu. Jeśli tak to reset błędu i dodatkowo reset termostatu grzałki.

Pablo_11
27-05-2018, 12:10
Można przegrzać grzałkę mając 30 st. C wody w zbiorniku?
H91 – usterka układu zabezpieczającego grzałkę dodatkową zbiornika cwu - ale skoro nie ma grzałki w zbiorniku, to nie dziwne, że błąd wyskoczył.
Czy tym modelem, bez dodatkowej grzałki w zbioniku cwu można ten zbiornik wygrzać (choćby do 75 stopni) i załączyć dezynfekcję termiczną? Bo skoro max. zasilaniu to 61 st., to cudów nie ma, więcej się woda w zbiorniku nie zagrzeje. A powinna przecież chyba.....

plusfoto
27-05-2018, 12:16
Błąd wyskoczył przy ustawieniu na wew. Czy zew.? Masz 3 czy 1 fazową. Natomiast przegrzać zawsze możesz . Zbyt mała wężownica, mały przepływ czy zapowietrzony układ. I jeszcze jedno, w twoim przypadku układ nie działa równolegle. Najpierw pompa grzeje zasobnik do max 55 stopni a potem na staje sprężarka i załacza się grzałka. Gdybyś miał grzałkę w zasobniku układ mógłby pracować równolegle.

Prezes079
27-05-2018, 14:16
Jak już jesteśmy przy grzałki i zasobnik cwu. Niedługo będzie montowany u mnie t-cap monoblok 9kW 1 faza i teraz mam pytanie bo widzę że temat poruszony sterowania grzałki w zasobniku cwu. Czy jest możliwość w moim przypadku na sterowanie grzałką z zasobnika cwu przez pompę. Czy tylko taka możliwość w all in 1 z wbudowanym zasobnikiem?.

Pablo_11
27-05-2018, 14:23
To cenna informacja. Faktycznie tak było, że grzało do 55 st. (nawet równiutkim 3 kW, choć może to przypadek), ale sprężarka się wyłączała, moc 0 kW, temperatura zasilania spadała i nic się nie działo - może grzałka się włącza z opóźnieniem?. Nie pamiętam już na jakim ustawieniu grzałki zbiornika [wewn/zenw] to sprawdzałem, ale na pewno nie było ikonki grzałki wspomagającej zbiornika i nie było żadnego błędu. A podejrzewam, że jest to na tyle sprytne urządzenie, że zaraz jakiś błąd by wyrzuciło. Model 3-fazowy.
Nie jestem w stanie zdalnie sprawdzić jaki rodzaj grzałki mam ustawiony.

plusfoto
27-05-2018, 20:17
To cenna informacja. Faktycznie tak było, że grzało do 55 st. (nawet równiutkim 3 kW, choć może to przypadek), ale sprężarka się wyłączała, moc 0 kW, temperatura zasilania spadała i nic się nie działo - może grzałka się włącza z opóźnieniem?. Nie pamiętam już na jakim ustawieniu grzałki zbiornika [wewn/zenw] to sprawdzałem, ale na pewno nie było ikonki grzałki wspomagającej zbiornika i nie było żadnego błędu. A podejrzewam, że jest to na tyle sprytne urządzenie, że zaraz jakiś błąd by wyrzuciło. Model 3-fazowy.
Nie jestem w stanie zdalnie sprawdzić jaki rodzaj grzałki mam ustawiony.
Pablo w tym układzie są cztery możliwości:
1. instalator nie podłączył grzałki lub nie załączył bezpiecznika od grzałki.
2. Nie jest aktywowana
3. Nie robiłeś próby przy ustawieniu na grzałka zbiornika/wew.
4. Wystąpił kiedyś błąd H70 i zadziałało zabezpieczenie grzałki jednostki wew. Błąd został skasowany ale nie zostało zresetowane zabezpieczenie OLP grzałki.

Po nad to po co chcesz grzać do 75 stopni? Do dezynfekcji 65 jest aż nad to.
Z tego co pisałeś wcześniej obstawiam punkt 3.

Pablo_11
27-05-2018, 21:03
Dzięki za zainteresowanie.
1. Zdjęcia widziałeś - ja nie ocenię czy to jest dobrze podłączone. BOOSTER HEATER jest nie podłączone - dwa dolne złącza. W zimie c.o. grzałka grzała
2. Co do aktywacji w menu, to walczę z tym (jak widać).
3. Robiłem i tak, i tak.
4. H70 nie przypominam sobie.

Czy do pracy grzałki podgrzewającej wodę musi być załączone [wymuszenie pracy grzałki] z menu podręcznego (to ze słoneczkiem) oraz załączona ikonka (czyli dwie) grzałek wspomagających co i cwu?

Może być i 65 st. C. Ale chcę móc tyle uzyskać oraz uruchomić harmonogram dezynfekcji.

Jest jeszcze jedna opcja menu, tylko nie mogę jej odnaleźć w instrukcji - coś z grzaniem AUTO/RĘCZNE - jak to ustawić?

plusfoto
27-05-2018, 21:39
Zdjęcia widziałem i w twoim przypadku przy grzałce wew. w tym rejonie płyty jest OK. Natomiast nie wiem jak wygląda w okolicy różnicówki i bezpiecznika grzałki na płycie. W zimie mówisz że grzałka grzała - w jakim sensie? Do odszraniania w jednostce dwu wentylatorowej grzałka jest nie używana. Z menu walczyć nie masz co wystarczy ustawić tak jak pisałem. Nie musi być załączone wymuszenie.

Pablo_11
27-05-2018, 22:30
Może coś widać :https://naforum.zapodaj.net/thumbs/596fcd360cb4.jpg (https://naforum.zapodaj.net/596fcd360cb4.jpg.html)
Odnalazłem notatki i mam tak:
Grzałka pokojowa [WŁ]
Grzałka zbiornika {WYŁ]
DEZ. TERM [WŁ]
PODŁ. ZBIOR. [TAK]
GRZAŁKA ZBIOR. [WEWN <65- tutaj po parunastu minutach wyrzuciło H91] [ZEWN. <75] - grzeje do 55 st.
WYMUŚ PRACE GRZAŁKI [AUTO].

W zimie pompa była ustawiona na zbyt niską temperaturę (podłogówka się wychłodziła) i chodziła grzałka (166 h).

CNC_POMPY_CIEPLA
28-05-2018, 06:04
Może coś widać :https://naforum.zapodaj.net/thumbs/596fcd360cb4.jpg (https://naforum.zapodaj.net/596fcd360cb4.jpg.html)
Odnalazłem notatki i mam tak:
Grzałka pokojowa [WŁ]
Grzałka zbiornika {WYŁ]
DEZ. TERM [WŁ]
PODŁ. ZBIOR. [TAK]
GRZAŁKA ZBIOR. [WEWN <65- tutaj po parunastu minutach wyrzuciło H91] [ZEWN. <75] - grzeje do 55 st.
WYMUŚ PRACE GRZAŁKI [AUTO].

W zimie pompa była ustawiona na zbyt niską temperaturę (podłogówka się wychłodziła) i chodziła grzałka (166 h).

Wiesz co ?
Twój instalator zrobił Cię w balona i nie podłączył Ci grzałki ....
ręce opadają.

power suplly 2 tam się podpina zasilanie grząłki.

plusfoto
28-05-2018, 07:41
CNC mnie uprzedził. Do tego czarnego zabezpieczenia w ogóle nie jest podane napięcie. Grzałka nigdy Ci się nie załączyła bo nie miała jak. W ustawieniach ma być tak:
Grzałka pokojowa WŁ i tam trzeba ustawić od jakiej temp może ale nie musi się załączyć - u mnie jest -15 ale u Ciebie niekoniecznie - zależy od strefy i budynku
Grzałka zbiornika WŁ i ustawienie na grzałkę wew.
Reszta OK
Ale zacząć trzeba od podania napięcia do grzałki.

Z drugiej strony trochę mnie dziwi że grzałka wskazuje ponad sto godzin pracy. Chyba że instalator coś przycwaniakował i zrobił jakieś niezgodne ze stuką obejście kosztem oszczędności kilku metrów przewodu którego na fotce nie widać.

Pablo_11
28-05-2018, 08:08
Panowie, dzięki za pomoc. Ale teraz już kompletnie zgłupiałem.
Fakty: w zimie pompa była ustawiona na niską temperaturę. Przestała działać, podejrzewam, że chodziła na anty-zamarzaniu.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5995446ae514.jpg (https://naforum.zapodaj.net/5995446ae514.jpg.html)
Jest ta grzałka podłączona czy nie.... Pewność się uzyska odkrywając wiązkę przewodów zasłaniającą górne złącza?
W pompie osobiście zrobiłem tylko i wyłącznie słownie dwie rzeczy - przeniosłem na ścianę panel sterujący przedłużając przewody oraz wpiąłem w płytę złącze modułu komunikacji - bez ofiar mam nadzieję.

plusfoto
28-05-2018, 08:33
Spróbuj zrobić fotkę lekko od dołu albo unieś wiązkę do góry aby było widać przewody wychodzace z tego czarnrgo zabezpieczenia.