PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

CNC_POMPY_CIEPLA
28-05-2018, 08:37
Może instalator Ci umyślnie nie podłączył żeby nie klepało kWh. Czasem tak robiłem jak klient miał pompę, która na pewno da sobie rade.
Podłączasz zasilanie pod grzałkę i jest po problemie.
Gdybyś miał podpiętą grzałkę to te 166x3kWh by Cię trochę kosztowało a tak zaoszczędziłeś :-)

plusfoto
28-05-2018, 08:48
Dziwi mnie to trochę bo nie wiem czy nie powinno wywalić jakiegoś błedu w momencie jakby pompa chciała załączyć grzałkę.

CNC_POMPY_CIEPLA
28-05-2018, 10:26
Może instalator Ci umyślnie nie podłączył żeby nie klepało kWh. Czasem tak robiłem jak klient miał pompę, która na pewno da sobie rade.
Podłączasz zasilanie pod grzałkę i jest po problemie.
Gdybyś miał podpiętą grzałkę to te 166x3kWh by Cię trochę kosztowało a tak zaoszczędziłeś :-)

Jest jeszcze 2 opcja ta power suplay2 jest na grzałkę CWU do zbiornika a grzałka Twoja jest zasilana z tej dużej różnicówki.
Jaką Ty masz dokładnie pompę?

plusfoto
28-05-2018, 10:53
Ma t-capa 9 trzy fazowego. Ta opcja z zasilaniem z głównej różnicówki też może być. Tylko czemu nie łapie przy wygrzewaniu zbiornika. Teoretycznie ta 2 jest do BSH a BUH jest przy głównej różnicówce

CNC_POMPY_CIEPLA
28-05-2018, 10:57
Ma t-capa 9 trzy fazowego. Ta opcja z zasilaniem z głównej różnicówki też może być. Tylko czemu nie łapie przy wygrzewaniu zbiornika.

ustawienia, niech nagra filmik jak ma ustawienia, i czy pali mu się na głównym wyświetlaczu u góry taka mała grzałka?

plusfoto
28-05-2018, 11:09
Pali mu się ale tylko dla CO ta druga dla CWU mówi że nie.

plusfoto
29-05-2018, 11:46
Pablo masz rozwiązanie swojego problemu. Specjalnie dla ciebie wycinek z auto diagnostyki pompy:
413948
U ciebie obwód drugi jest pozbawiony zasilana. Podaj je i ustaw tak jak pisałem wcześniej i będzie OK

Rado88
29-05-2018, 20:00
Witam wszystkich,

Nieśmiało zamieszczam swój pierwszy post na forum :)

Po przeczytaniu setek stron w temacie, przymierzam się do zakupu jednego z modeli Aquarea 16KW , zastanawiam się nad monoblokiem z uwagi na oszczędność miejsca w kotłowni.
Kilka stron wstecz był poruszany temat monobloków i ryzyka zamarzania wody w układzie. Szukając pompy dla siebie rozmawiałem między innymi z doradcą technicznym Galmet i podzieliłem się z nim (nią) taką obawą. W odpowiedzi dostałem informację że Galmet ma coś takiego jak płytowy wymiennik woda-glikol (koszt 2500zł netto) . Glikol daje się tylko do układu pomiędzy monoblokiem a kotłownią (wymiennikiem), dalej wymiennik płytowy przekazuje ciepło wodzie.
Brzmi pięknie - brak ryzyka zamarzania + brak glikolu w podłogówce. Domyślam się że można by zastosować taki wymiennik dla dowolnej pompy typu monoblok.

Pytanie czy nie będzie strat ciepła przy tym przekazywaniu ciepła z glikolu do wody ? Wydajność pompy nie spadnie przy takim rozwiązaniu ?

CNC_POMPY_CIEPLA
29-05-2018, 21:03
Witam wszystkich,

Nieśmiało zamieszczam swój pierwszy post na forum :)

Po przeczytaniu setek stron w temacie, przymierzam się do zakupu jednego z modeli Aquarea 16KW , zastanawiam się nad monoblokiem z uwagi na oszczędność miejsca w kotłowni.
Kilka stron wstecz był poruszany temat monobloków i ryzyka zamarzania wody w układzie. Szukając pompy dla siebie rozmawiałem między innymi z doradcą technicznym Galmet i podzieliłem się z nim (nią) taką obawą. W odpowiedzi dostałem informację że Galmet ma coś takiego jak płytowy wymiennik woda-glikol (koszt 2500zł netto) . Glikol daje się tylko do układu pomiędzy monoblokiem a kotłownią (wymiennikiem), dalej wymiennik płytowy przekazuje ciepło wodzie.
Brzmi pięknie - brak ryzyka zamarzania + brak glikolu w podłogówce. Domyślam się że można by zastosować taki wymiennik dla dowolnej pompy typu monoblok.

Pytanie czy nie będzie strat ciepła przy tym przekazywaniu ciepła z glikolu do wody ? Wydajność pompy nie spadnie przy takim rozwiązaniu ?

wymiennik płytowy to strata wydajności, 2 czujnik przepływu który trzeba zamontować, pompę wtórną, ogólnie paranoja.
A ta cena 2500zł tylko galmet mógł z taką wyskoczyć :-)
Odpuść sobie to rozwiązanie, jak nie masz miejsca w kotłowni to monoblok i glikol wszędzie, albo split(aż tyle miejsca nie potrzeba, ale Twojej kotłowni nie widziałem)

Rado88
29-05-2018, 23:56
Dzięki za odpowiedź - rozwiałeś moje nadzieje .

Nad wyborem pompy spędziłem pewnie już kilkadziesiąt godzin - mam dość, ale już chyba widać koniec. Generalnie powinno być tak, że idę do instalatora mówię że chcę pompę ciepła, on mi ją dobiera , instaluje i żadne techniczne szczegóły nie powinny mnie interesować. Rozmawiałem z kilkoma instalatorami i każdy mówi coś innego. Jeden doradza jedynie słuszne rozwiązania jednej firmy, drugi chce instalować bufor 1000l, trzeci bez bufora bo wg niego duża powierzchnia podłogówki jest buforem, każdy doradza inną moc pompy. Komu ufać ? Pozostaje czytać, radzić się, dokształcać … Tylko skąd podczas budowy brać na to czas :(

Proszę Was o weryfikację czy dobrze to sobie obmyśliłem :


Założenia :
Dom : 160m2 parter + 100m2 poddasze (używane sporadycznie-bilard, sala kinowa, goście)
Dom energooszczędny - ściany wełna 20cm , dach piana PUR 20cm + rekuperacja Zehnder 450 (tak zrobiona że mogę odłączyć piętro jak nie użytkuję), duże przeszklenia od południa, okna 3 szybowe, rolety zewnętrzne
Kominek 15kw ale bez płaszcza i żadnego rozprowadzenia ciepła po domu (palenie dla klimatu)
W całym domu podłogówka (parter posadzka z anhydrytu -mniejsza bezwładność/większa możliwość sterowania temperaturą podłogi) + drabinki elektryczne w łazienkach. Mam zamiar sterować temperaturą poszczególnych pętli podłogówki na podstawie harmonogramu/zdarzeń (automatyka w domu)
CWU - 5 osób w tym 3 damy lubiące wodę i wannę ( w domu 3 łazienki i 2 wanny)

Mój pomysł na instalację :

1) Pompa Aquarea KIT-WXC16H9E8 - split,16kw,T-CAP, trójfazowa, do pracy głównie w 2 taryfie
2) Zasobnik cwu. 400L , wężownica 5m2, - duża powierzchnia wężownicy po to aby woda użytkowa szybko się nagrzała po jej zużyciu.
3) BUFOR 500l, 1-Wężownica , , jedna wężownica bo nie przewiduje dodatkowych źródeł ciepła (brak, solarów, kominka z płaszczem itp.) . Pojemność bufora wyliczam ze wzoru 30litrów na każdy kw mocy pompy, czyli wychodzi mi 480l


Moje wątpliwości :
1 czy 3 fazowa pompa ?
Co myślicie o pojemności bufora i CWU ?
Czy 16kw będzie ok. ?
Czy ktoś miał do czynienia z wersją pompy Panasonic Super Quiet WQC16H9E8 -podobno ma bardzo cichy tryb nocny ? Słychać różnicę, czy chwyt marketingowy ?
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi - szczególnie krytyczne.

CNC_POMPY_CIEPLA
30-05-2018, 06:16
Dzięki za odpowiedź - rozwiałeś moje nadzieje .

Nad wyborem pompy spędziłem pewnie już kilkadziesiąt godzin - mam dość, ale już chyba widać koniec. Generalnie powinno być tak, że idę do instalatora mówię że chcę pompę ciepła, on mi ją dobiera , instaluje i żadne techniczne szczegóły nie powinny mnie interesować. Rozmawiałem z kilkoma instalatorami i każdy mówi coś innego. Jeden doradza jedynie słuszne rozwiązania jednej firmy, drugi chce instalować bufor 1000l, trzeci bez bufora bo wg niego duża powierzchnia podłogówki jest buforem, każdy doradza inną moc pompy. Komu ufać ? Pozostaje czytać, radzić się, dokształcać … Tylko skąd podczas budowy brać na to czas :(

Proszę Was o weryfikację czy dobrze to sobie obmyśliłem :


Założenia :
Dom : 160m2 parter + 100m2 poddasze (używane sporadycznie-bilard, sala kinowa, goście)
Dom energooszczędny - ściany wełna 20cm , dach piana PUR 20cm + rekuperacja Zehnder 450 (tak zrobiona że mogę odłączyć piętro jak nie użytkuję), duże przeszklenia od południa, okna 3 szybowe, rolety zewnętrzne
Kominek 15kw ale bez płaszcza i żadnego rozprowadzenia ciepła po domu (palenie dla klimatu)
W całym domu podłogówka (parter posadzka z anhydrytu -mniejsza bezwładność/większa możliwość sterowania temperaturą podłogi) + drabinki elektryczne w łazienkach. Mam zamiar sterować temperaturą poszczególnych pętli podłogówki na podstawie harmonogramu/zdarzeń (automatyka w domu)
CWU - 5 osób w tym 3 damy lubiące wodę i wannę ( w domu 3 łazienki i 2 wanny)

Mój pomysł na instalację :

1) Pompa Aquarea KIT-WXC16H9E8 - split,16kw,T-CAP, trójfazowa, do pracy głównie w 2 taryfie
2) Zasobnik cwu. 400L , wężownica 5m2, - duża powierzchnia wężownicy po to aby woda użytkowa szybko się nagrzała po jej zużyciu.
3) BUFOR 500l, 1-Wężownica , , jedna wężownica bo nie przewiduje dodatkowych źródeł ciepła (brak, solarów, kominka z płaszczem itp.) . Pojemność bufora wyliczam ze wzoru 30litrów na każdy kw mocy pompy, czyli wychodzi mi 480l


Moje wątpliwości :
1 czy 3 fazowa pompa ?
Co myślicie o pojemności bufora i CWU ?
Czy 16kw będzie ok. ?
Czy ktoś miał do czynienia z wersją pompy Panasonic Super Quiet WQC16H9E8 -podobno ma bardzo cichy tryb nocny ? Słychać różnicę, czy chwyt marketingowy ?
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi - szczególnie krytyczne.

Poleciałeś......
ale nie napisałeś ile takich domów ma ta pompa ogrzewać Bo wychodzi tak ze 2-3.
Na ten dom minimum T-CAP 9kW max T-CAP 12kW,
Jak wszędzie podłoga to bufora nie potrzeba, ewentualnie sprzęgło 50-100L.
Zbiornik CWU 400L z węż 5m2 to ja montuję do zubadana 23kW, a do Ciebie 300-max400L i wężownica 2,4-3m2 wystarcza. Taka pompa 12kW itak zagrzeje te 300L od 8st.C do 45st.C w 75minut.

magdaseb
30-05-2018, 06:46
Dzięki za odpowiedź - rozwiałeś moje nadzieje .

Nad wyborem pompy spędziłem pewnie już kilkadziesiąt godzin - mam dość, ale już chyba widać koniec. Generalnie powinno być tak, że idę do instalatora mówię że chcę pompę ciepła, on mi ją dobiera , instaluje i żadne techniczne szczegóły nie powinny mnie interesować. Rozmawiałem z kilkoma instalatorami i każdy mówi coś innego. Jeden doradza jedynie słuszne rozwiązania jednej firmy, drugi chce instalować bufor 1000l, trzeci bez bufora bo wg niego duża powierzchnia podłogówki jest buforem, każdy doradza inną moc pompy. Komu ufać ? Pozostaje czytać, radzić się, dokształcać … Tylko skąd podczas budowy brać na to czas :(

Proszę Was o weryfikację czy dobrze to sobie obmyśliłem :


Założenia :
Dom : 160m2 parter + 100m2 poddasze (używane sporadycznie-bilard, sala kinowa, goście)
Dom energooszczędny - ściany wełna 20cm , dach piana PUR 20cm + rekuperacja Zehnder 450 (tak zrobiona że mogę odłączyć piętro jak nie użytkuję), duże przeszklenia od południa, okna 3 szybowe, rolety zewnętrzne
Kominek 15kw ale bez płaszcza i żadnego rozprowadzenia ciepła po domu (palenie dla klimatu)
W całym domu podłogówka (parter posadzka z anhydrytu -mniejsza bezwładność/większa możliwość sterowania temperaturą podłogi) + drabinki elektryczne w łazienkach. Mam zamiar sterować temperaturą poszczególnych pętli podłogówki na podstawie harmonogramu/zdarzeń (automatyka w domu)
CWU - 5 osób w tym 3 damy lubiące wodę i wannę ( w domu 3 łazienki i 2 wanny)

Mój pomysł na instalację :

1) Pompa Aquarea KIT-WXC16H9E8 - split,16kw,T-CAP, trójfazowa, do pracy głównie w 2 taryfie
2) Zasobnik cwu. 400L , wężownica 5m2, - duża powierzchnia wężownicy po to aby woda użytkowa szybko się nagrzała po jej zużyciu.
3) BUFOR 500l, 1-Wężownica , , jedna wężownica bo nie przewiduje dodatkowych źródeł ciepła (brak, solarów, kominka z płaszczem itp.) . Pojemność bufora wyliczam ze wzoru 30litrów na każdy kw mocy pompy, czyli wychodzi mi 480l


Moje wątpliwości :
1 czy 3 fazowa pompa ?
Co myślicie o pojemności bufora i CWU ?
Czy 16kw będzie ok. ?
Czy ktoś miał do czynienia z wersją pompy Panasonic Super Quiet WQC16H9E8 -podobno ma bardzo cichy tryb nocny ? Słychać różnicę, czy chwyt marketingowy ?
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi - szczególnie krytyczne.

Jeżeli posadzka anhydrytowa to po ci przewymiarowana PC? Raczej odpada grzanie tylko w II taryfie... Zrezygnuj z bufora (wiele osób tak ma) i daj mniejszy zbiornik na CWU... Tryb nocny (cichy) wiąże się ze zmniejszeniem wydajności PC, a zazwyczaj w nocy, potrzebujemy jej najwięcej...

Rado88
30-05-2018, 08:15
Dzięki za sugeste. Jeden domek będę grzał :)
16kw chciałem zainstalować ze strachu , jak sobie sam liczyłem zapotrzebowanie to mi wyszło 12kw, ale jak rozmawiałem z instalatorami to się łapali za głowę i straszyli grzałkami (wszyscy bez wyjątku - Danfos, Buderus, Galmet, Viesmann, Multiinstalatorzy ...) . Dla świętego spokoju chciałem dać trochę więcej, a skoro 14kw brak w ofercie Panasonic, no to 16kw. Czy są jakieś istotne wady przewymiarowania pompy P-W, przecież to inwerter - powinien sobie poradzić. Koszt zakupu 16KW WXC16H9E8 mam o dziwo mniejszy niż 12KW WXC12H9E8 o prawie 2 tys.zł

Posadzka anhydrytowa - szybko przyjmuje ciepło ale też szybko je oddaje. Plan jest taki żeby grzać duży bufor w drugiej taryfie , a bufor będzie oddawał ciepło podłodze w ciągu dnia. Źle kombinuję ?

Czy mniejszy CWU wystarczy ? Mam 2 wanny 250 + 220l + prysznic , powiedzmy że w ciągu godziny obie zostaną napełnione + ktoś równolegle bierze prysznic . Myślę że 400l nie da rady. z drugiej strony przewymiarowany CWU zabiera część mocy pompy, która by mogła grzać podłogę.


A może zmniejszyć zbiornik CWU ale zostawić wężownicę 4,8m2 - wtedy szybko by się woda nagrzewała, ale jak szybko ? Rozumiem że z m2 wężownicy przesadziłem, ale poza wyższą ceną zakupu to chyba wad taki zbiornik nie ma ?

Tryb nocny/ cichy faktycznie bez sensu - nic nie ma za darmo.

Czy 3 fazowa pompa to dobry wybór ?

plusfoto
30-05-2018, 09:52
Co będzie pod anhydrytem?

magdaseb
30-05-2018, 10:14
Plusfoto- wiem, o czym myślisz, ale obstawiam, że będzie min 15 cm styro...

CNC_POMPY_CIEPLA
30-05-2018, 10:19
Dzięki za sugeste. Jeden domek będę grzał :)
16kw chciałem zainstalować ze strachu , jak sobie sam liczyłem zapotrzebowanie to mi wyszło 12kw, ale jak rozmawiałem z instalatorami to się łapali za głowę i straszyli grzałkami (wszyscy bez wyjątku - Danfos, Buderus, Galmet, Viesmann, Multiinstalatorzy ...) . Dla świętego spokoju chciałem dać trochę więcej, a skoro 14kw brak w ofercie Panasonic, no to 16kw. Czy są jakieś istotne wady przewymiarowania pompy P-W, przecież to inwerter - powinien sobie poradzić. Koszt zakupu 16KW WXC16H9E8 mam o dziwo mniejszy niż 12KW WXC12H9E8 o prawie 2 tys.zł

Posadzka anhydrytowa - szybko przyjmuje ciepło ale też szybko je oddaje. Plan jest taki żeby grzać duży bufor w drugiej taryfie , a bufor będzie oddawał ciepło podłodze w ciągu dnia. Źle kombinuję ?

Czy mniejszy CWU wystarczy ? Mam 2 wanny 250 + 220l + prysznic , powiedzmy że w ciągu godziny obie zostaną napełnione + ktoś równolegle bierze prysznic . Myślę że 400l nie da rady. z drugiej strony przewymiarowany CWU zabiera część mocy pompy, która by mogła grzać podłogę.


A może zmniejszyć zbiornik CWU ale zostawić wężownicę 4,8m2 - wtedy szybko by się woda nagrzewała, ale jak szybko ? Rozumiem że z m2 wężownicy przesadziłem, ale poza wyższą ceną zakupu to chyba wad taki zbiornik nie ma ?

Tryb nocny/ cichy faktycznie bez sensu - nic nie ma za darmo.

Czy 3 fazowa pompa to dobry wybór ?

Na jak będzie T-CAP 12kW to grzałki pewnie dopiero poniżej -23st.C więc nie wiem czy to takie straszne.
Z drugiej strony jak byś brał Nibe F2040 nawet model 16kW to ta pompa jest słabsza od nawet T-CAP 9kW.
Z pompami ciepła to jest tak jak z silnikami powiedzmy że 12kW to tak pojemność 2L z samochodzie.
Jedna marka z sinika 2L potrafi wyciągnąć 90Km, a druga marka z tej samej pojemności robi 200Km mocy.
Dlatego niektórzy instalatorzy mówią że przy pompie 12kW grzałki będą się włączać szybko u Ciebie a inni że późno lub w ogóle.

Co do bufora......... NIE. temperatura pracy podłogi robocza to 35st.C, maksymalna temperatura do jakiej wygrzejesz bufor pompą ciepła to około 50st.C, czyli tak na prawdę podgrzewasz go o 15st.C więc lipa nawet jak będzie to 1000L to itak 1000L x 15st.C = 17kWh(wielkie nic) gdybyś grzał bufor do 90st.C to już coś ale tak pompą ciepła się nie da.
Większy zbiornik możesz sobie dać jeżeli przewidujesz takie zużucie to zrób sobie 400L to w niczym nie szkodzi poza większa kasą do wydania.

Odnośnie ceny T-CAP 12kW i 16kW to masz coś nie halo bo nawet logika podpowada że T-CAP 16kW jest droższy, więc albo coś źle w ofercie albo masz po prostu T-CAPa 12kW bardzo drogo. :-)

Rado88
31-05-2018, 09:00
Co będzie pod anhydrytem?

Pod anhydrytem 13-15 cm styropianu.

Jeżeli bufor jest bez sensu to w takim razie druga taryfa przy anhydrycie również :( . Lepiej w tym wypadku stała stawka i dopasowywanie temperatury do obecności/nieobecności domowników / pór dnia/nocy .

W opisie domu napisałem że mam do grzania 160m2 na parterze (+ garaż i kotłownia 40m2 gdzie puściłem po małej pętli, ale nie będę tam utrzymywał wysokich temperatur) . Poddasze 100m2 z podłogówką pod mixokretem 7cm /styro 12cm
Zakładam że góra będzie używana okazjonalnie, ale co będzie jeśli zechcę ją zamieszkać ? Czy T-CAP 12kw pociągnie powierzchnię 260m2 + CWU 400l ?

Arturo72
31-05-2018, 09:15
Pod anhydrytem 13-15 cm styropianu.

cieplOi bufor jest bez sensu to w takim razie druga taryfa przy anhydrycie również :( .

Oczywiście,jedno i drugie jest bardzo kiepskim rozwiązaniem czyli bufor i anhydryt. Ale G12W nie jest jedynie po to żeby akumulowac energię.
Po pierwsze w zimie w nocy masz najwyższe zapotrzebowanie na energię i wtedy pompa będzie Ci najczęściej grzala,po drugie masz jeszcze cwu które będziesz grzal 100% w tanim prądzie a po trzecie na forum jest sporo osób które grzeją gazem a mają taryfę G12W bo po prostu wychodzi im taniej niż G11.

bobrow
31-05-2018, 10:09
Hellouł
potwierdzam-G12W opłaca się nawet bez PC (widziałem różnicę latem po przejściu z G11)
U mnie przy grzejnikach tj praktycznie zerowej akumulacji ciepła mam ok 40% w T1-rocznie oszczędzam na całym domu ok 800-900pln
Dla mnie warto było przejść na G12W...
Pozdro

K@mil_
01-06-2018, 10:21
Cześć Panowie,
Pytanie krótkie - jak odblokować funkcję chłodzenia w Panasie serii F?
Z góry dzięki.

CNC_POMPY_CIEPLA
01-06-2018, 10:45
Cześć Panowie,
Pytanie krótkie - jak odblokować funkcję chłodzenia w Panasie serii F?
Z góry dzięki.

1. Press buttons SET and SERVICE for 5 seconds.
2. Press SELECT button.
3. Unlock COOL mode with ▲/▼.
4. Press SET button.

K@mil_
01-06-2018, 11:18
Dzięki. Jak zwykle pomocny ;)

mku7i
01-06-2018, 13:04
K@mil_ jak już odblokujesz to daj znać jak ta funkcja się sprawuje. Dzięki.

K@mil_
01-06-2018, 13:28
Chcę włączyć na kilka dni na testy, zobaczymy. Dam znać.
2 lata mam PC, ale ten maj troszkę miażdży temperaturami, więc czemu nie wykorzystać możliwości :)

mku7i
01-06-2018, 13:31
Czekam z niecierpliwością. Zastanawiam się jak sprawdza się chłodzenie PC w połączeniu z podłogówką.

Miedzian
02-06-2018, 12:57
A ktoś wie jak aktywować chłodzenie ale na nowym sterowniku (H Generation Touch Controller). Wydawało mi się niż kupiłem pompę, że widziałem gdzieś na forum ale teraz nie potrafię znaleźć.

CNC_POMPY_CIEPLA
03-06-2018, 20:33
A ktoś wie jak aktywować chłodzenie ale na nowym sterowniku (H Generation Touch Controller). Wydawało mi się niż kupiłem pompę, że widziałem gdzieś na forum ale teraz nie potrafię znaleźć.

trzeba na wyłączonej pompie wcisnąć 3 przyciski
MENU + DÓŁ + LEWO
i tam będzie menu włączenia chłodzenia.

KORZYSTANIE z tej funkcji bez odpowiedniej wiedzy może uszkodzić instalację grzewczą w domu.

Wilkolak
11-06-2018, 20:35
Witam. Mam pytanie jaka anoda (parametry) znajduję się w pompie serii F all in one kit adc9ge5? Dzięki za info.

Zetbes
12-06-2018, 16:39
KORZYSTANIE z tej funkcji bez odpowiedniej wiedzy może uszkodzić instalację grzewczą w domu.

Dlaczego chłodzenie miałoby być groźne dla instalacji?
Ja obecnie używam pompy do grzania wody w CWU i chłodzenia w buforze. Zakładałem, że skoro sterownik dopuszcza taką pracę to niczego nie uszkodzę

CNC_POMPY_CIEPLA
12-06-2018, 17:36
Dlaczego chłodzenie miałoby być groźne dla instalacji?
Ja obecnie używam pompy do grzania wody w CWU i chłodzenia w buforze. Zakładałem, że skoro sterownik dopuszcza taką pracę to niczego nie uszkodzę

Bo jak instalacja nie jest zabezpieczona odpowiednią izolacją to zacznie sie pojawiać rosa na rurach i wszystko skoroduje.
Potem pojawi się jeszcze wilgoć na podłodze i będzie tragedia.

PrzyszłyBudowniczy
12-06-2018, 20:56
A to program chłodzenia nie powinien być tak dobrany by punkt rosy nie był przekroczony?

w&m
12-06-2018, 21:44
Dobry Wieczór,
Mam problem z ustawieniem grzałki zewnętrznej zabudowanej w zbiorniku 300l do CWU. Pompa T-Cap seria H, 9kW. Podłączyłem grzałkę do płyty głównej, zwarłem dwa górne przyłącza na płycie po prawej stronie u góry (zabezpieczenie grzałki). W tym momencie nie wywala już błędu nr 91, ale grzałka dalej się nie włącza. Ustawiłem i załączyłem w menu instalatora dezynfekcję termiczną (bo na tym mi szczególnie zależy), włączyłem grzałkę zbiornika itd. Jak to wszystko ustawić? Czy ktoś, kto tak ma albo orientuje się w temacie jest w stanie wyjaśnić mi jak ustawić, by dezynfekcja termiczna włączała się na grzałce zabudowanej w zbiorniku i jakie parametry ustawić.

Arturo72
12-06-2018, 21:54
Dobry Wieczór,Mam problem z ustawieniem grzałki zewnętrznej zabudowanej w zbiorniku 300l do CWU. Pompa T-Cap seria H, 9kW. Podłączyłem grzałkę do płyty głównej, zwarłem dwa górne przyłącza na płycie po prawej stronie u góry (zabezpieczenie grzałki). W tym momencie nie wywala już błędu nr 91, ale grzałka dalej się nie włącza. Ustawiłem i załączyłem w menu instalatora dezynfekcję termiczną (bo na tym mi szczególnie zależy), włączyłem grzałkę zbiornika itd. Jak to wszystko ustawić? Czy ktoś, kto tak ma albo orientuje się w temacie jest w stanie wyjaśnić mi jak ustawić, by dezynfekcja termiczna włączała się na grzałce zabudowanej w zbiorniku i jakie parametry ustawić.Nie masz większych problemów ? Od 5 lat nie mam w zasobniku 300l grzałki i żyję i cieszę się życiem...

plusfoto
12-06-2018, 22:51
Masz podłączone zasilanie do drugiego obwodu? Na płycie masz dwa zabezpieczenia . Na oba musi być podane zasilanie.

w&m
13-06-2018, 05:41
Masz podłączone zasilanie do drugiego obwodu? Na płycie masz dwa zabezpieczenia . Na oba musi być podane zasilanie.

Mam. Na 1 z pierwszej i na 2 z drugiej fazy.

plusfoto
13-06-2018, 08:10
1. menu/ustawienia systemu/grzałka zbiornika - zew. - czas włączenia grzałki ~ 20min 2. menu/ustawienia użytkownika/grzałka zbiornika - wł 3. menu/ustawienia użytkownika/dezynfekcja term. - wł 4. sprawdzić grzałkę - niektóre mają termostat wew. i osobny włącznik więc ustawić na maxa i ewentualnie załączyć 5. ustawić harmonogram wygrzewu - nie przekraczać temp 65 stopni. Grzałka zbiornika powinna załączyć się po około 20 min od rozpoczecia cyklu.

w&m
13-06-2018, 08:31
Dzięki za konstruktywną podpowiedź, o to mi właśnie chodziło.
Tak to mniej więcej mam ustawione. Jeszcze sprawdzę, czy identycznie.
Ustawiam w "dezynfekcji termicznej" konkretny dzień i godzinę i co się wtedy dzieje? Bo u mnie dokładnie nic. Pompa wyłączona, dochodzi ustawiona godzina i nic... Jaka powinna być reakcja pompy na te ustawienia?

PS. Czy dysponuje Pan instrukcją serwisową i czy można ewentualnie prosić...?

Pablo_11
13-06-2018, 17:05
U mnie (model SDC09H3E8 ) też nie reaguje na harmonogram...
Ale żeby grzałka w ogóle się włączyła trzeba nagrzać zbiornik do 55 st. pompą i wtedy grzałka się załączy i dobije do 65 st. - tak jest w wersji z grzałką w pompie. Podejrzewam że przy grzałce w zbiorniku dojdzie do 75 st - tak przynajmniej pokazuje menu pompy.

PS. A korzystając z okazji.
Menu chłodzenia się włącza przy wyłączonej pompie (nie pali się dioda w rogu panela), naciskając te 3 przyciski razem czy po kolei? Jest może filmik w sieci jak to się włącza?

plusfoto
13-06-2018, 17:33
Program uruchamia się sam. Nic niesię trzeba wstępnie wygrzewać. Przy grzałce wewnętrznej sprężarka grzeje do 57 i staje a załącza się grzałką i wygrzewa do 67. Przy zewnętrznej startuje sprężarka i w zzależności od ustawienia w menu po określonym czasie załącza się grzałką. Po osiągnięciu 57 stopni staje sprężarka i dalej grzeje tylko grzałka. Co do załączenia chłodzenia to wszystkie 3 jednocześnie przez około 10 sekund.

Pablo_11
13-06-2018, 17:48
A, jednocześnie przez 10 sekund.... kurcze, toż to wiedza tajemna ;) Dzięki.
U mnie ładnie grzeje dokładnie jak opisałeś. Ale żeby samo się z harmonogramu dezynfekcji załączyło, to już nie. Ale może jest jakiś myk do którego trzeba dojść :)

plusfoto
14-06-2018, 08:53
Zgłaszajcie sprawę sterylizacji serwisantom i do Panasonica. Prawdopodobnie jest błąd w oprogramowaniu.

w&m
14-06-2018, 10:53
Zgłaszajcie sprawę sterylizacji serwisantom i do Panasonica. Prawdopodobnie jest błąd w oprogramowaniu.

No właśnie miałem pisać, że jednak nie działa u mnie. W sensie nie włącza się samo. Po odłączeniu grzałki zewnętrznej i ustawieniu dezynfekcji na wewnętrzną to samo - nie załącza się. Rozwiązanie to ustawienie grzania na 65 stopni, ale grzałka wbudowana dogrzewa tak powoli, że chyba pół nocy temperatura podnosi się o te kilkanaście stopni. No i w zużyciu podczas pracy grzałki pokazuje zużycie 1 kw i COP skacze, ale jak dla pompy a nie dla grzałki, kiedy COP =1. Czemu 1kw skoro grzałka ma 3kW?

Pablo_11
14-06-2018, 11:46
U mnie grzeje pompa do ok. 55 st, załącza się grzałka i dogrzewa do 65 st. w ciągu ok. 1-2 godzin jak dobrze pamiętam (zbiornik 250 dm3). Zużycie równe 3 kW pokazuje sterownik - ale to grzałka wewnętrzna pompy.
Dezynfekcję można ustawić też w programie standardowym jako "grzanie na maksa", więc da się z tym jakoś żyć. Ale dziwne, że automat tego nie łapie. Mnie Panasonic wyśmieje, to musi sprawdzić instalator i swoim autorytetem dyskutować z Panasonic'em.

plusfoto
14-06-2018, 14:39
Grzeje bo grzejesz CWU do 55 stopni. Ja i co niektórzy grzeją do 45 i wtedy sterylizacja działa nie poprawnie - tylko na grzałce. Pewnie że da się to obejść tylko nie tędy droga.

plusfoto
15-06-2018, 10:01
Problem prawdopodobnie leży po stronie harmonogramu Smart Cloud. Ale na pewno będę wiedział w niedzielę wieczorem. Po wyłączeniu wszystkich harmonogramów działa bez zarzutu.

Rado88
17-06-2018, 11:38
Czy ktoś z Was miał możliwość porównania kultury pracy jednostki zewnętrznej Panasonica T-CAP i LG ThermaV ? Ze specyfikacji technicznej wynika że różnica jest, ale czy jest ona odczuwalna dla przeciętnego użytkownika ?

coachu13
18-06-2018, 07:04
Hej,
Jak w pompie Split Aquarea wh-sxc16f9e8 włączyć opcję chłodzenia ?
Co potrzeba aby podłączyć tą pompę pod sterowanie przez neta ?

PrzyszłyBudowniczy
18-06-2018, 08:04
Panasonic Smart Cloud. Chociaż jakbyś chciał go kupić, to ja chętnie swój wymienię na moduł modbus ;)

coachu13
18-06-2018, 20:38
A opcja chłodzenia ?

plusfoto
18-06-2018, 21:06
Poszukaj w tym wątku. Kilkanaście postów wcześniej CNC podał przepis. Trochę inicjatywy.

coachu13
19-06-2018, 18:59
"trzeba na wyłączonej pompie wcisnąć 3 przyciski
MENU + DÓŁ + LEWO "
nie działa to u mnie

plusfoto
19-06-2018, 19:37
A to czytałeś. #6794

PrzyszłyBudowniczy
19-06-2018, 20:53
Czy u Was też podczas wygrzewania wylewki pompa wyłączała się po jakimś czasie? Mam temperaturę docelową 55°C, pompa osiągnęła 37, po czym przerwa i temperatura spadła do 29. Pompa pracuje już kilka dnii i nie zapowiada się by udało jej się osiągnąć 55°C.

Rado88
20-06-2018, 05:51
Mam propozycję instalacji w atrakcyjnej cenie takiego Monobloka :
Aquarea WH-MDC16G6E5 16kw

Dobry model czy się wystrzegać ?

Arturo72
20-06-2018, 14:35
Czy u Was też podczas wygrzewania wylewki pompa wyłączała się po jakimś czasie? Mam temperaturę docelową 55°C, pompa osiągnęła 37, po czym przerwa i temperatura spadła do 29. Pompa pracuje już kilka dnii i nie zapowiada się by udało jej się osiągnąć 55°C.Widzisz jaka mądra bestia. Dba o Twoje bezpieczeństwo bo stwierdzila,że w domu masz już za gorąco i przestała grzać ;)

Arturo72
20-06-2018, 14:37
Mam propozycję instalacji w atrakcyjnej cenie takiego Monobloka :Aquarea WH-MDC16G6E5 16kwDobry model czy się wystrzegać ?Żadnej pompy nie trzeba się wystrzegac,one nie gryzą :D

coachu13
20-06-2018, 16:11
Nie działa u mnie ta kombinacja klawiszy.
Na wyłączone pompie trzymałem 10 sek.

plusfoto
20-06-2018, 16:44
To dzwoń do swojego instalatora.

Rado88
20-06-2018, 20:18
Żadnej pompy nie trzeba się wystrzegac,one nie gryzą :D


Chciałbym zapłacić jak najmniej, kupując przyzwoitą pompę.
Różnica w cenie pompy z montażem między tym monoblokiem ( Aquarea WH-MDC16G6E5 16kw -) a np 16KW TCAP (WXC16H9E8) wynosi aż 14.000zł ! Wiem że TCAP nowocześniejsza i do niższych temperatur pracuje bez grzałek, ale tych 14tys to pewnie przez 100lat mi grzałki nie nabiją. Nie chcę dopłacać niepotrzebnie za marketingowe nowinki.
Szukam tylko potwierdzenia czy nie jest to jakiś trefny model - i dlatego sprzedają w takiej cenie

Dużo ryzykuję nie stosując glikolu w układzie (w przypadku Monobloka )?

Arturo72
20-06-2018, 20:22
Chciałbym zapłacić jak najmniej, kupując przyzwoitą pompę.Różnica w cenie pompy z montażem między tym monoblokiem ( Aquarea WH-MDC16G6E5 16kw -) a np 16KW TCAP (WXC16H9E8) wynosi aż 14.000zł ! Wiem że TCAP nowocześniejsza i do niższych temperatur pracuje bez grzałek, ale tych 14tys to pewnie przez 100lat mi grzałki nie nabiją. Nie chcę dopłacać niepotrzebnie za marketingowe nowinki.Szukam tylko potwierdzenia czy nie jest to jakiś trefny model - i dlatego sprzedają w takiej cenie Dużo ryzykuję nie stosując glikolu w układzie (w przypadku Monobloka )?Przede wszystkim poznaj obciążenie cieplne domu bo to podstawa i być może "coś" będzie tańsze niż ten monoblok 16kW bo może Twój dom aż tyle nie potrzebuje ?

coachu13
20-06-2018, 20:22
Myślałem, że ktoś mi może pomóc na forum.

plusfoto
20-06-2018, 21:06
Spróbuj jeszcze raz. Wszystkie trzy trzeba nacisnąć dokładnie jednocześnie. Jakiekolwiek opóźnienie wciśnięcia któregokolwiek dyskwalifikuje uruchomienie tej funkcji.

Pablo_11
24-06-2018, 11:10
Nie do końca się z tym zgodzę, ale naprawdę, trochę inwencji, inicjatywy, pomyślunku. I zadziała :)
I już konkretnie - czy jakieś dodatkowe parametry muszą być spełnione, aby chłodzenie się uruchomiło? Sprawdzałem wczoraj przy 23 st. wewn., 18 st. zadanych i 14 st. zewn. i pompa nie pokazała żadnego zużycia energii, czyli nie włączyła się? Warunki pogodowe niezbyt na chłodzenie się zrobiły więc dałem sobie spokój, a za głęboko w menu chłodzenia nie chciałem wchodzić w ciemno.

I jak tam z automatyczną dezynfekcją? U mnie nie mam ustawionych innych harmonogramów i załączyć dalej się nie chce z dedykowanego programu.

bobrow
24-06-2018, 12:12
Witam,
odnośnie chłodzenia-nie wiem jak jest dokładnie w modelu H , ale w modelu F trzeba jeszcze zrobić zworkę (lub styk) w jednostce wewnętrznej, na podobnej zasadzie do sterowania termostatem zewnętrznym.
Może tu macie ten problem.
Pzdr

plusfoto
24-06-2018, 12:29
Z ostatnich informacji uzyskanych z Panasonica dezynfekcja powinna się uruchomić przy spełnieniu następujących warunków. 1. Pompa musi być ON 2. Przed uruchomieniem sterylizacji musi być aktywna funkcja grzania CWU. 3. Pozostałe funkcje jak CO lub chłodzenie najlepiej gdy są wyłączone. Nie odzywałem się bo najpierw chcę to wszystko przetestować a będę mógł to zrobić dopiero w przyszłym tygodniu. Co do chłodzenia - robisz to na krzywej czy na termostacie? I jeszcze jedna drobna uwaga dotycząca grzałki CWU. Licznik energii liczy zużycie oraz produkcję w trakcie jej działania szacunkowo. Za jej działanie należy uznać czas w którym pompa da sygnał do jej uruchomienia a potem do jej zatrzymania. Jeśli w międzyczasie termostat wewnętrzny grzałki ją rozłączy a temp. w zasobniku nie osiągnie wymaganej, to licznik dalej będzie zliczał zarówno zużycie jak i produkcję pomimo że nie będzie żadnego poboru ani produkcji. P.S. Jeśli chcesz chłodzić na krzywej to sprawdź deltę. Jeśli jest ustawiona na 5 stopni to przy ustawieniu wody na 18 stopni załączenie chłodzenia nastąpi jeśli woda w obiegu przekroczy 23,5 stopnia czyli wyświetlacz pokaże 24.

rafhi
04-07-2018, 17:52
Panowie takie szybkie pytanie czym różnią się te 2 modele:

Panasonic Aquarea T-CAP KIT-WHSXC09H3E5 – 9 kW

a Pompa Ciepła Panasonic Aquarea T-CAP KIT-WXC09H3E5 – 9 kW

sko87
06-07-2018, 07:28
Panowie,
Czym się różni pompa Panasonic 7kw high performance spilt generacja H od pompy T-CAP?

PrzyszłyBudowniczy
06-07-2018, 08:31
HP to pompa w której spada moc wraz ze spadkiem temperatury, T-CAP utrzymuje stałą moc.

CNC_POMPY_CIEPLA
06-07-2018, 10:15
Panowie takie szybkie pytanie czym różnią się te 2 modele:

Panasonic Aquarea T-CAP KIT-WHSXC09H3E5 – 9 kW

a Pompa Ciepła Panasonic Aquarea T-CAP KIT-WXC09H3E5 – 9 kW

To jest to samo tylko w górnym przypadku ktoś źle nazwę wpisał.

Artur2018
07-07-2018, 20:03
Witam, mam w planie zamontować pompę panasonic aquarea sdc 9kw 1 fazową. Elektryk poprowadził kabel 5x2,5mm. Monter powiedział że do jedno fazowej pompy sdc9kw musi być kabel min. 5x4 co ciekawe jak sam powiedział do trzy fazowej pompy jak najbardziej wystarczy kabel 5x2,5mm. Czy można to jakoś merytorycznie wyjaśnić?

agb
07-07-2018, 20:43
http://netklima.pl/wp-content/uploads/2017/05/Instrukcja-serwisowa-Aquarea-2017.pdf Strona 6. Nie pierwszy raz podaję to w tym wątku...

CNC_POMPY_CIEPLA
08-07-2018, 15:19
Witam, mam w planie zamontować pompę panasonic aquarea sdc 9kw 1 fazową. Elektryk poprowadził kabel 5x2,5mm. Monter powiedział że do jedno fazowej pompy sdc9kw musi być kabel min. 5x4 co ciekawe jak sam powiedział do trzy fazowej pompy jak najbardziej wystarczy kabel 5x2,5mm. Czy można to jakoś merytorycznie wyjaśnić?

Do jedno fazowej SDC 9kW przewód 5x2,5mm spokojnie wystarczy.
Chyba ze Twój monter chce Ci podłączyć pompę 9kW faktycznie na jednej fazie a wtedy to 5x4mm tylko po co miałby podłączać ja na jednej fazie.... .chyba że się nie zan.

Jureko
09-07-2018, 08:38
Witam czy używa ktoś pompy ciepła Panasonic Aquarea All In One KIT‑ADC07HE5 – 7 kW?
Mam problem przełączyć ją na automatyczne grzanie wody instalator podłączył zrobił rozruch
ale nie przełączył na automatyczne grzanie wody tylko pracuje na wymuszonym grzaniu tzn. co jakiś czas włączam.
Czy ktoś wie jak to przełączyć?instrukcja nie bardzo to pokazuje.

Stafik73
09-07-2018, 08:50
Mam ofertę na zainstalowanie 3 różnych pomp.
1. Viessmann Vitocal 100-S 6kW - 19tys.
2. Panasonic KIT-WF053E5 - 5kW - 21 tys.
3. Nibe split 6kW - 23tys.
Czy mogę prosić o krótkie plusy i minusy poszczególnych pomp.
Wiem że na forum najbardziej polecany jest Panasonic.

Jureko
09-07-2018, 10:34
Ja jestem w trakcie rozruchu pompy ciepła Panasonic Aquarea All In One KIT‑ADC07HE5 – 7 kW?Dom konstrukcji szkieletowej 86m2
Kupiłem ją z polecenia ale na razie nie wiele mogę powiedzieć o niej tylko na dzień dzisiejszy 190 L wody grzeje bardzo szybko
no i jak włączyłem na grzejniki to też dosyć szybko nagrzewały się,ale coś więcej będę mógł powiedzieć zimową porą.

sko87
09-07-2018, 11:21
HP to pompa w której spada moc wraz ze spadkiem temperatury, T-CAP utrzymuje stałą moc.

Ok, dzięki za wytłumaczenie

A która jest lepsza? Pewnie T-CAP?

Stafik73
12-07-2018, 12:48
Mam ofertę na zainstalowanie 3 różnych pomp.
1. Viessmann Vitocal 100-S 6kW - 19tys.
2. Panasonic KIT-WF053E5 - 5kW - 21 tys.
3. Nibe split 6kW - 23tys.
Czy mogę prosić o krótkie plusy i minusy poszczególnych pomp.
Wiem że na forum najbardziej polecany jest Panasonic.

Na placu boju został:
Panasonic Kit aquarea 5kW za 21 tys. i
Nibe split 6kW za 22.5 tys.
Czy ktoś może pomóc w wyborze.
http://kalkulator.cncpompyciepla.pl/wynik/2mz

robos2234
12-07-2018, 13:39
Na placu boju został:
Panasonic Kit aquarea 5kW za 21 tys. i
Nibe split 6kW za 22.5 tys.
Czy ktoś może pomóc w wyborze.
http://kalkulator.cncpompyciepla.pl/wynik/2mz

dopytaj jeszcze ile kosztują roczne przeglądy i jak z gwarancją bo czasem można się nie miło zaskoczyć

Stafik73
12-07-2018, 18:41
To jest oferta od jednego instalatora z mojej okolicy, który również rozłoży podłogówkę. Cena przeglądu 200 zł raz do roku.

Stafik73
18-07-2018, 12:52
Czy porównując same wartości COP przy tych samych temperaturach można stwierdzić, że jakaś pompa jest lepsza od drugiej. Czy współczynnik SCOP jest również ważny. Czym jeszcze kierować się przy wyborze między dwoma pompami ciepła.

maciejos36
18-07-2018, 13:59
Czy porównując same wartości COP przy tych samych temperaturach można stwierdzić, że jakaś pompa jest lepsza od drugiej. Czy współczynnik SCOP jest również ważny. Czym jeszcze kierować się przy wyborze między dwoma pompami ciepła.
To jest początek. SCOP jest bardzo ważny, etykieta energetyczna jest ważna, budowa (monoblok, split czy all in one) jest ważne, rodzaj pompy jest ważny, wreszcie sterownik jest ważny. Zależy czego poszukujesz i ile chcesz kasy wydać. Może być tak, że kupić jakiegoś haśpla za parę tysięcy, co będzie toporny w obsłudze i enengochłonny a i tak będziesz zadowolony. Bo wydałeś w danym momencie mniej, a cena energii nie dobija aż tak bardzo. Możesz też być bardzo wymagającym użytkownikiem, kontrola ze smartfona, inteligentny dom...

Stafik73
18-07-2018, 16:31
Na placu boju został:
Panasonic Kit aquarea 5kW za 21 tys. i
Nibe split 6kW za 22.5 tys.
Czy ktoś może pomóc w wyborze.
http://kalkulator.cncpompyciepla.pl/wynik/2mz
Rozważam tylko te 2 pompy.

maciejos36
19-07-2018, 06:44
Rozważam tylko te 2 pompy.

Napisz jakie konkretne modele. Nibe to ma kilka modeli i 3/4 to szrot.

Stafik73
19-07-2018, 15:57
Nie split 6kw AMS 10-6 lub
Panasonic aquarea kit KIT-WC05H3E5 – 5 kW
Panasonic tańszy 1000 zł

Pytajnick
19-07-2018, 16:25
Na placu boju został:
Panasonic Kit aquarea 5kW za 21 tys. i
Nibe split 6kW za 22.5 tys.
Czy ktoś może pomóc w wyborze.
http://kalkulator.cncpompyciepla.pl/wynik/2mz

21k za 5kW ???!
Zajrzyj do tego wątku. Jeden z użytkowników takie PC ma za 10k :)
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?222305-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu/page187

Stafik73
19-07-2018, 17:15
Niestety takiej ceny nigdzie nie znalazłem. To jest cena za wszystko , łącznie z przystosowaniem pomieszczenia w którym będzie pompa. Wybrałbym bym Panasa tak wszedzie polecanego, tylko czemu COP i SCOP ma troszkę gorsze.

maciejos36
19-07-2018, 22:14
Nie split 6kw AMS 10-6 lub
Panasonic aquarea kit KIT-WC05H3E5 – 5 kW
Panasonic tańszy 1000 zł

Tańszy i lepszy. Nie wiem jak czytałeś te dane dla Cop. Ściągnij sobie ulotke panasa serii h i etykiete energetyczną nibe. Przykładowo dla -7 panas jest prawie o 1 lepszy.

Stafik73
20-07-2018, 13:24
Znalazłem takie dane z tabelek. COP +7/35 Panas - 4,63 , Nibe - 5,32 , COP +2/35 Panas - 3,11 , Nibe - 4,2 , COP -7/35 Panas - 2,59 , Nibe - 2,88. Nie znalazłem SCOP Panasonica, możesz podać . Jest jeszcze taki parametr jak wydajność grzewcza w Panasonicu i moc grzewcza w NIbe podawany w różnych temperaturach. Może ten parametr jest ważniejszy bo tu Panasonic lepiej wypada.

maciejos36
20-07-2018, 13:58
21k za 5kW ???!
Zajrzyj do tego wątku. Jeden z użytkowników takie PC ma za 10k :)
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?222305-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu/page187

Poczytaj sobie tego bloga, wiele ciekawych artykułów, w tym ten:
https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-wybrac-pompe-ciepla-cd/

Nibe będzie pracować do -10 C. Panasonic do -20, jeśli dobrze pamiętam. Z etykiety wynika, że Nibe ma dodatkową grzałkę 1,2 kW, a Panas 3kW.
https://www.nibe.pl/Documents/nibe_pl/Etykiety%20energetyczne/Powietrzne/NIBE%20AMS10_6%20HK200S_6.pdf

Ja będę miał Panasa. Miałem też ofertę z Nibe, ale po wczytaniu się w ofertę stwierdziłem, że to żart. Z Nibe to warto brać gruntówki, powietrzne to raczej jako wspomaganie ogrzewania w okresach przejściowych. Oferent od razu jak się dowiedział, że to będzie jedyne źródło zaoferował mi 12kW zamiast 6-8, jak prosiłem. Panasonic może i ma swoje wady, ale jest bardzo popularnym produktem. Raczej nie będzie problemu, by go serwisować. Poza tym sam widzisz, ile tu jest napisane, a wątku o Nibe nie ma.

robos2234
20-07-2018, 15:34
bo pompy nibe i daikin to takie mercedesy polskiego rynku dla czego hm marketing, serwis ?
np. mało popularna pompa ciepła dimplex ma swoich serwisantów przyjeżdżają odebrać przyłączenie pompy jak i na serwisy ale kto by ją tam tu na forum polecał

sajmek
26-07-2018, 14:36
Hej
spotkalem sie dzis z opinia, ze Pompa Panasonica to max 8 lat - pozniej nie bedzie czesci. Ponoć zmieniaja sie czynniki, spreżarki i to jest maks okres dzialania tych pomp. Jak cos padnie - jestesmy w D.
Jest to logiczne? Teoretycznie z wszystkim tak jest prawda? Przeciez za 8 lat beda inne czynniki, za kolejne 8 znow inne i tak w kolo Macieju?

Busters
26-07-2018, 14:44
Ja slyszalem ze najlepiej wegiel wstawic, bo to zawsze pewne

imrahil
26-07-2018, 20:23
Ja slyszalem ze najlepiej wegiel wstawic, bo to zawsze pewne

to nie jest śmieszne, bo ludzie tak robią. natomiast zadane powyżej pytanie jest mocno uzasadnione. do dobrze ocieplonego niewielkiego domu pompa to nie zawsze dobry wybór. coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, lepszy prąd + ewentualnie PV. oszczędności z PC zostaną zjedzone przez możliwe awarie, koszt serwisu gwarancyjnego, koszt przeglądów związanych z f-gazami itd.

27-07-2018, 07:22
to nie jest śmieszne, bo ludzie tak robią. natomiast zadane powyżej pytanie jest mocno uzasadnione. do dobrze ocieplonego niewielkiego domu pompa to nie zawsze dobry wybór. coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, lepszy prąd + ewentualnie PV. oszczędności z PC zostaną zjedzone przez możliwe awarie, koszt serwisu gwarancyjnego, koszt przeglądów związanych z f-gazami itd.

Grzanie czystym prądem ma sens, ale musi to być przemyślana i przede wszystkim poparta obliczeniami decyzja. Czasami zaglądam na jakieś grupy na FB, co tam się dzieję i jakie są dyskusje na temat prądu to nie macie pojęcia...ręce opadają.

sajmek
27-07-2018, 09:33
Kolejna inforamcja przy otrzymywaniu oferty: Zaproponowali Hitachi i Samsunga.

Nie promujemy pomp Panasonica ze względu na:
- plastikową obudowę i brak markowych podzespołów typu pompa obiegowa, zawory i pozostałe komponenty dostępne tylko poprzez firmę Panasonica. W proponowanych przez nas pompach występują markowe podzespoły Grundfos, Wilo i tym podobne, z których wymianą w późniejszym czasie nie ma problemu.
- gwarancje na urządzenia Panasonica, które nie należą do właściciela (użytkownika) pompy ciepła a do instalatora. Gdy instalator znika z rynku, pompa pozostaje bez gwarancji.

plusfoto
27-07-2018, 10:06
Daj namiar na tego instalatora. Ciekawy koleś.

oberwatorPC
27-07-2018, 11:21
Daj namiar na tego instalatora. Ciekawy koleś.

Dlaczego ciekawy? Przecież to wszystko prawda.

kaszpir007
27-07-2018, 11:29
Kolejna inforamcja przy otrzymywaniu oferty: Zaproponowali Hitachi i Samsunga.

Nie promujemy pomp Panasonica ze względu na:
- plastikową obudowę i brak markowych podzespołów typu pompa obiegowa, zawory i pozostałe komponenty dostępne tylko poprzez firmę Panasonica. W proponowanych przez nas pompach występują markowe podzespoły Grundfos, Wilo i tym podobne, z których wymianą w późniejszym czasie nie ma problemu.
- gwarancje na urządzenia Panasonica, które nie należą do właściciela (użytkownika) pompy ciepła a do instalatora. Gdy instalator znika z rynku, pompa pozostaje bez gwarancji.

Tyle że nie powiedział nic nowego ...

Nowe pompy Panasonica to plastikowe zabawki , z plastikowymi nietypowymi elementami . W razie awarii jakiegoś z tych podzespołów klient jest zmuszony kupić taki element od Panasonica w cenie jaką sobie Panasonic zażyczy i nie ma szansy na żaden inny zamiennik który mógłby być lepszy od "oryginału".

Producent też nie ma obowiązku "wiecznego" serwisu i trzymania części zamiennych , a bez części zamiennych jak pompa ulegnie uszkodzeniu będzie nadawała się jedynie na złom ..

Dlatego nie patrzeć na markę a patrzeć co kryje się pod obudową ...

zezol
27-07-2018, 12:17
Dzien dobry. Proszę o wyrozumiałość i radę uzytkownikow pomp ciepla. Muszę wykonac fundament pod pompe ciepla .To nie trudne,ale caly czas nurtuje mmie odszranianie.Czy ktos z Panstwa moze wie ile wody czy lodu moze byc z pompy 9kw.W sumie to nie mam gdzie tej wody odprowadzic.Moze pytanie naiwne .A moze tam nie ma wody??Tylko lod.I co teraz. Codzienne odkuwanie.czy jak to działa ? Pozdrawiam.

redblack
27-07-2018, 12:36
Dzien dobry. Proszę o wyrozumiałość i radę uzytkownikow pomp ciepla. Muszę wykonac fundament pod pompe ciepla .To nie trudne,ale caly czas nurtuje mmie odszranianie.Czy ktos z Panstwa moze wie ile wody czy lodu moze byc z pompy 9kw.W sumie to nie mam gdzie tej wody odprowadzic.Moze pytanie naiwne .A moze tam nie ma wody??Tylko lod.I co teraz. Codzienne odkuwanie.czy jak to działa ? Pozdrawiam.

Ja mam wkopaną (w środku fundamentu) rurę kanalizacyjną 2m (z ponawiercanymi otworami) i do niej odprowadzoną wodę rurką z kablem grzewczym.

mku7i
27-07-2018, 12:40
Ja mam wkopaną (w środku fundamentu) rurę kanalizacyjną 2m (z ponawiercanymi otworami) i do niej odprowadzoną wodę rurką z kablem grzewczym.

A ta wkopana 2m rura gdzie oddaje wodę ?

Tulisko
27-07-2018, 12:42
A ta wkopana 2m rura gdzie oddaje wodę ?

Jak ma dziurki to pewnie rozsącza w grunt;-)

mku7i
27-07-2018, 12:49
Jak ma dziurki to pewnie rozsącza w grunt;-)

Nie czytałem wystarczająco uważnie :)

sajmek
27-07-2018, 12:50
Tyle że nie powiedział nic nowego ...

Nowe pompy Panasonica to plastikowe zabawki , z plastikowymi nietypowymi elementami . W razie awarii jakiegoś z tych podzespołów klient jest zmuszony kupić taki element od Panasonica w cenie jaką sobie Panasonic zażyczy i nie ma szansy na żaden inny zamiennik który mógłby być lepszy od "oryginału".

Producent też nie ma obowiązku "wiecznego" serwisu i trzymania części zamiennych , a bez części zamiennych jak pompa ulegnie uszkodzeniu będzie nadawała się jedynie na złom ..

Dlatego nie patrzeć na markę a patrzeć co kryje się pod obudową ...

To jaka jest alternatywa na pompe o mocy 9kW? LG? Samsung?

plusfoto
27-07-2018, 12:55
Przecież to wszystko prawda.
To znaczy co jest prawda? Obiegówka jest z plastiku? Nie przaczę kilka elementów tak jak w kazdej innej jest. Wymiennik jest z plastiku? A może element grzejny albo sprężarka? Jedyne co z plastiku to kilka elementów w obiegu wodnym. A jak ktoś bedzie bardzo chciał to przy odrobini pomyślunku bedzie mógł sobie je wymienić nawet na takie ze złota tylko jaki w tym sens?

kaszpir007
27-07-2018, 13:12
To jaka jest alternatywa na pompe o mocy 9kW? LG? Samsung?

Nie mam pojęcia ...

Taką która jest porządnie wykonana , nie na plastikowych dziwacznych częściach , taką którą w przyszłości będzie można naprawić i to nie na częściach tylko producenta pompy ..

kaszpir007
27-07-2018, 13:27
To znaczy co jest prawda? Obiegówka jest z plastiku? Nie przaczę kilka elementów tak jak w kazdej innej jest. Wymiennik jest z plastiku? A może element grzejny albo sprężarka? Jedyne co z plastiku to kilka elementów w obiegu wodnym. A jak ktoś bedzie bardzo chciał to przy odrobini pomyślunku bedzie mógł sobie je wymienić nawet na takie ze złota tylko jaki w tym sens?

A skąd wiesz że w każdej ?

U mnie w LG plastiku nie ma ..
Pompa u mnie energooszczedna elektroniczna Grunfossa typowy rozmiar i przyłącze . Można wymienić na jaką się chce ..
Łączenie na miedzy , elementy w mosiądzu i stali . nawet obudowa z metalu ..

Najpewniejsze mocowania to mocowania spawane/lutowane a nie na szybkozłączkach i podobnych rozwiązaniach ...

Szybkozłaczki mają ten plus że są szybkie w montażu i nawet niewykwalifikowany pracownik będzie mógł złożyć taką pompę , więc koszty produkcji sporo niższe ...

Nietypowe rozwiązania , nietypowe elementy , skazanie na jednego sprzedawcę i producenta tych elementów raczej nie wróży tanich ewentualnych napraw w przyszłości lub nawet dostępności tych części ..

plusfoto
27-07-2018, 13:31
Tyle że nie powiedział nic nowego ...

Nowe pompy Panasonica to plastikowe zabawki , z plastikowymi nietypowymi elementami . W razie awarii jakiegoś z tych podzespołów klient jest zmuszony kupić taki element od Panasonica w cenie jaką sobie Panasonic zażyczy i nie ma szansy na żaden inny zamiennik który mógłby być lepszy od "oryginału".

Producent też nie ma obowiązku "wiecznego" serwisu i trzymania części zamiennych , a bez części zamiennych jak pompa ulegnie uszkodzeniu będzie nadawała się jedynie na złom ..

Dlatego nie patrzeć na markę a patrzeć co kryje się pod obudową ...
Ale o tym to słyszałeś czy wiesz z własnego doświadczenia bo miałeś i tak musiałeś zrobić?

kaszpir007
27-07-2018, 13:45
Ale o tym to słyszałeś czy wiesz z własnego doświadczenia bo miałeś i tak musiałeś zrobić?

Powiedzmy że mam doświadczenie w serwisie innego rodzaju sprzętu (IT) już kilkudziesięcioletnie i wiem że wiele sprzętu od użytkowników poszło na złom (utylizacja) po okresie gwarancji bo uszkodził się jakiś element który nie był już dostępny u producenta albo cena była tak wysoka że nie opłacało się sprzętu naprawiać.

Wiem też co producenci robią aby sztucznie ograniczyć żywotność swoich produktów.

plusfoto
27-07-2018, 14:01
Ale my tu o niby plastikowych elementach bo pozostałe są standardowe. Natomiast problem który poruszasz dotyczy niestety wszystkich produktów LG, Samsunga i innych niestety również.

plusfoto
27-07-2018, 14:17
A skąd wiesz że w każdej ?

U mnie w LG plastiku nie ma ..
.
Proponuję rozebrać i dokładnie sprawdzić wiatraczek i łożysko. Jeszcze raz - w panasonicu pastik to kilka rurek w obiegu wodnym i dwa zawory przy filtrze które jeśli ktoś strachliwy może sobie zastapić innymi. Obudowa też z blachy.

oberwatorPC
27-07-2018, 16:47
Pompa obiegowa nienaprawialna i brak zamienników;
Zawór trójdrogowy nienaprawialny i brak zamienników;
Odpowietrznik plastik,
Filtr plastik - 4 x droższy niż mosiężny standardowy;
Kluczowe części są nie do naprawy na szybko.

plusfoto
27-07-2018, 17:24
Zawór trójdrogowy mam na zewnątrz, kosztowało mnie surówkę, nikt nie kazał instalować oryginalnego który jest w opcji, odpowietrznik 3 duchy jak ten padnie. Pompa zbierałam dokładnie tak jak grudniowa czy wiało. IOdcinek z dwoma zawrami filtrem może każdy rozgarnięty hydraulik ogarnąć w godzinkę. Jakieś inne uwagi?.

stam222
27-07-2018, 20:07
Za kilka tygodni się będę mógł wypowiedzieć jak to jest w monobloku Panasonica.

plusfoto
27-07-2018, 21:15
Zawór trójdrogowy mam na zewnątrz, kosztował mnie stówkę, nikt nie kazał instalować oryginalnego który jest w opcji, odpowietrznik 3 dychy jak ten padnie. Pompa rozbierana dokładnie tak jak grundfosa czy wilo. Odcinek z dwoma zaworami i filtrem może każdy rozgarnięty hydraulik ogarnąć w godzinkę. Jakieś inne uwagi?.
Pisanie z tel. to jakiś koszmar. Powyżej poprawiony tekst

Drogba
30-07-2018, 12:56
Witam
Wreszcie jestem szczęśliwym jak na razie posiadaczem T-Capa.
Na obecną chwilę rewelacja jeżeli chodzi o CWU.
A teraz chciałbym dowiedzieć się o możliwości chłodzenia mojej podłogówki. Pewnie było ale jakbyście na szybko pomogli będę wdzięczny.

plusfoto
30-07-2018, 13:26
#6782 (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7670749&viewfull=1#post7670749)

idaredy2017
31-07-2018, 06:53
Czy jest na forum ktoś kto korzysta z chłodzenia podłogówką i ma pozytywne wrażania? Jeszcze nie mieszkam ale cały czas jestem na budowie i wczoraj np. miałem na parterze 27*C a na górze 30*C. Wyciągnąłem na poddasze pexa 25mm na wszelki wypadek do podłączenia klimakonwertera, może coś uruchomię jak już zamieszkam. Na razie nastawiam się na chłodzenie podłogą i jestem ciekaw. Na parterze będą płytki ale na górze panele więc chyba tylko na dole można chłodzić ?

Andrzej5101
31-07-2018, 08:17
Warto poczytać temat;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?341623-Pompa-ciep%C5%82a-ch%C5%82odzenie

Drogba
31-07-2018, 11:33
Dzięki

pandzik
03-08-2018, 09:23
Doradźcie czy lepiej kupić, patrząc na późniejsze naprawy, pompę osobno ze zbiornikiem CWU czy np Aquarea All In One? Oferty są podobne. Mam na All in One forumowego kolegi właśnie i 3x LG z A...o.
Czy aby zbiornik i kilka komponentów zawartych w jednej obudowie nie będą droższe w naprawie od tych zabudowanych poza pompą.

PrzyszłyBudowniczy
03-08-2018, 10:58
Wyszedłem z założenia że jak wszystko jest w jednej obudowie to jest lepiej spasowane i mniej błędów do zrobienia przez instalatora. Dobry zbiornik CWU też tani nie jest. Obawiam się tylko czy 200L to wystarczająca pojemność, ale nie mieszkam to nie mogę jeszcze się wypowiedzieć.

Tulisko
03-08-2018, 11:43
Wyszedłem z założenia że jak wszystko jest w jednej obudowie to jest lepiej spasowane i mniej błędów do zrobienia przez instalatora. Dobry zbiornik CWU też tani nie jest. Obawiam się tylko czy 200L to wystarczająca pojemność, ale nie mieszkam to nie mogę jeszcze się wypowiedzieć.

Gdzieś czytałem że w Panasie All in One nie da się podłączyć cyrkulacji ciepłej wody. Trzeba by dokładniej poszukać - dopytać;-)

PrzyszłyBudowniczy
03-08-2018, 11:53
Cyrkulacje z tego co wiem mam już podłączoną, nie słyszałem o problemach. Może za jakiś czas się dowiem że nie działa ;)

pandzik
03-08-2018, 12:13
Gdzieś czytałem że w Panasie All in One nie da się podłączyć cyrkulacji ciepłej wody. Trzeba by dokładniej poszukać - dopytać;-)

Da się bo mam jako opcję w kosztorysie CNC.

Co do wymiany np zbiornika. Dobre 250L można kupić już za 2500zł. Ciekawe ile bedzie kosztowała wymiana tego w All....

magdaseb
03-08-2018, 12:27
Wyszedłem z założenia że jak wszystko jest w jednej obudowie to jest lepiej spasowane i mniej błędów do zrobienia przez instalatora. Dobry zbiornik CWU też tani nie jest. Obawiam się tylko czy 200L to wystarczająca pojemność, ale nie mieszkam to nie mogę jeszcze się wypowiedzieć.

Mam zbiornik wbudowany 190 l. W domu mieszka 7 osób. Pisałem już kiedyś, że wyzwaniem było ustawienie grzania CWU, aby starczyło dla wszystkich. Po prostu najlepsze okazało się podbicie temperatury do 55* w godzinach wieczornych 19-22:30. Wg podlicznika zużycie w miesiącach zimowych kształtuje się w okolicy 190kWh, a w miesiącach letnich ok 130kWh.

zibizz1
06-08-2018, 08:19
Mam wbudowane 180l. Zużywamy 80-100kWh przy 4 osobach na CWU. Wody nie brakuje, ale 2 łazienki używane jednocześnie mogą do tego doprowadzić. Ostatnio napełniałem basen ciepła wodą i nagrzenie całego zbiornika zajmowało 35 minut (25>50 stopni). Wszystko jeszcze zalezy czy ma sie pompa 6kW czy np 12kW

sko87
13-08-2018, 07:26
Panowie,

Zdecydowałam się na montaż Panasonica Aquarera HP 7kw, moje pytanie brzmi - czy w każdym pokoju powinnam również zamontować sterownik do ustawiania temp? Czy np mogę to zrobić w pomieszczeniach, w których ewentualnie chciałabym móc ja regulować (np. w pralni, garderobie, skrytce kuchennej temp. będzie rzadko regulowana, więc mogę to chyba zrobić raz z poziomu rozdzielacza?)
Jak to wygląda od strony technicznej, jaki sterownik wybrać?
Podłogówkę robię firmy TECE, myślę, że to dobry wybór?

Jeszcze jedno - jak wygląda serwis pompy? Jest tam przecież czynnik chłodzący, który powinien być sprawdzany/uzupełniany? Jak to u Was wygląda?

Arturo72
14-08-2018, 00:44
Panowie,

Zdecydowałam się na montaż Panasonica Aquarera HP 7kw, moje pytanie brzmi - czy w każdym pokoju powinnam również zamontować sterownik do ustawiania temp? Czy np mogę to zrobić w pomieszczeniach, w których ewentualnie chciałabym móc ja regulować (np. w pralni, garderobie, skrytce kuchennej temp. będzie rzadko regulowana, więc mogę to chyba zrobić raz z poziomu rozdzielacza?)
Jak to wygląda od strony technicznej, jaki sterownik wybrać?
Podłogówkę robię firmy TECE, myślę, że to dobry wybór?

Jeszcze jedno - jak wygląda serwis pompy? Jest tam przecież czynnik chłodzący, który powinien być sprawdzany/uzupełniany? Jak to u Was wygląda?
Sterowniki w każdym pomieszczeniu to może nie błąd,chociaż bez dodatkowego osprzętu może być błędem ale głównie w domu normalnie uzytkowanym nie mają najmniejszego sensu ze względu na dużą bezwładność domu murowanego z wylewką betonową.
Temperaturę w pomieszczeniach ustawia się raz na początku na rozdzielaczu a później robotę wykonuje pogodowka w pompie.
Serwis pompy przyjechał do mnie po 5 latach użytkowania i stwierdził,że nie ma ubytku czynnika. Parametry były takie jak przy nowej pompie.

zibizz1
14-08-2018, 12:56
Sterowniki przy podłógówce podnosza koszt uzytkownia. Szczególnie gdy nie mają połaczenia z pompą i system polega na tym że one zmniejszają przepływ a pompa pracuje sobie sama bez informacji o sterownikach, wiec w okresach przejsciowych włacza się niepotrzbnie na kilka minut i za chwile wyłacza bo wszystkie sterowniki zamkniete i temperatura w instlacji gwałtownie rośnie. Ja jestem przeciwnikiem sterowników.

mku7i
16-08-2018, 22:41
Panowie, potrzebuję rady. Dziś zamontowano mi TCAP 9 kW. Nie pomyślałem o termostacie i sterowanie na tę chwilę odbywa się poprzez krzywą. Planuję grzać w G12W. Jest sens dokupić regulator, na przykład Euroster EQ7 ? Jeśli tak, jak go podłączyć do PC ? Czy też może zostawić jak jest, opierając się na krzywej ?

I drugie - chcę wygrzać podłogi - jest do tego dedykowany program czy sterować tym ręcznie ? Jeśli tak to wg jakich ustawień krzywej ?

plusfoto
17-08-2018, 11:08
Nikt Ci nie powiedział że ten co w pompie możesz zainstalować w pokoju? To jedno a drugie przynajmniej w/g mnie sterowanie krzywą jest lepsze. Instalator powinien cię przeszkolić z obsługi i wszystkie tego typu niuanse wyjaśnić.

mku7i
17-08-2018, 12:12
Powiedział, wskazując że rozwiązanie z krzywą jest lepsze. Nie miałem czasu na dłuższą rozmowę, sprawy osobiste mnie zablokowały stad o niuansach nie było mowy.

kubu
29-08-2018, 17:27
Witam, wie ktoś może w jaki sposób zresetować (przywrócić ustawienia fabryczne) w sterowniku pompy Aquarea serii H? Dzięki za pomoc

Artur2018
30-08-2018, 19:56
Jak wygląda finansowanie kupna i instalacji pompy ciepła, chodzi mi kiedy i za co płacę instalatorowi firmie która sprzedaje i instaluje mi takową? Oferta umowa itp?

oberwatorPC
30-08-2018, 21:08
Jak wygląda finansowanie kupna i instalacji pompy ciepła, chodzi mi kiedy i za co płacę instalatorowi firmie która sprzedaje i instaluje mi takową? Oferta umowa itp?

Nie wierzę:bash:

thxluk
08-09-2018, 08:45
Witam,
Panowie czy ktoś z Was może zdiagnozować co sie wydarzyło w mojej pompie ?

W załączeniu zdjęcia.418431418432

oberwatorPC
08-09-2018, 09:44
Załączniki nie działają

bobrow
08-09-2018, 10:16
Witam,
Panowie czy ktoś z Was może zdiagnozować co sie wydarzyło w mojej pompie ?

W załączeniu zdjęcia.418431418432

Załączniki nie otwierają się- opisz problem

adam101pl
13-09-2018, 23:13
Witam panowie. Chciałbym przenieść jednostkę zewnętrzną na inną stronę budynku, przez co skróci się odległość między jednostkami z siedmiu do czterech metrów. Obecnie jednostka stoi od strony południowej , podobno temperatura zewnętrzna od tej (nasłonecznionej) strony może oszukiwać pompę, jednak najważniejszym powodem są sąsiedzi. Głośna praca sprężarki nocą jest u nich w sypialni "słyszalna". Chciałbym się zapytać, czy ktoś wie ile może kosztować taka usługa, i czy jest ktoś z łódzkiego, kto podjąłby się wykonać takową usługę. T-cap 12 F 1f. Kontakt z instalatorem tej pompy jest utrudniony ������������. Pozdrawiam . Adam.

Malgorzatka88
14-09-2018, 22:17
Z ostatnich informacji uzyskanych z Panasonica dezynfekcja powinna się uruchomić przy spełnieniu następujących warunków. 1. Pompa musi być ON 2. Przed uruchomieniem sterylizacji musi być aktywna funkcja grzania CWU. 3. Pozostałe funkcje jak CO lub chłodzenie najlepiej gdy są wyłączone. Nie odzywałem się bo najpierw chcę to wszystko przetestować a będę mógł to zrobić dopiero w przyszłym tygodniu. Co do chłodzenia - robisz to na krzywej czy na termostacie? I jeszcze jedna drobna uwaga dotycząca grzałki CWU. Licznik energii liczy zużycie oraz produkcję w trakcie jej działania szacunkowo. Za jej działanie należy uznać czas w którym pompa da sygnał do jej uruchomienia a potem do jej zatrzymania. Jeśli w międzyczasie termostat wewnętrzny grzałki ją rozłączy a temp. w zasobniku nie osiągnie wymaganej, to licznik dalej będzie zliczał zarówno zużycie jak i produkcję pomimo że nie będzie żadnego poboru ani produkcji. P.S. Jeśli chcesz chłodzić na krzywej to sprawdź deltę. Jeśli jest ustawiona na 5 stopni to przy ustawieniu wody na 18 stopni załączenie chłodzenia nastąpi jeśli woda w obiegu przekroczy 23,5 stopnia czyli wyświetlacz pokaże 24.

Witam,
Ustaliłeś może jak jest z dezynfekcją CWU? Ja również mam problemy z jej uruchomieniem.

CNC_POMPY_CIEPLA
15-09-2018, 09:41
Witam,
Ustaliłeś może jak jest z dezynfekcją CWU? Ja również mam problemy z jej uruchomieniem.

zazwyczaj jak jest ustawiona sterylizacja to użytkownicy nie włączają grzałki w ustawieniach i dlatego się nie włącza.

plusfoto
15-09-2018, 11:39
Był problem ze sterylizacją. Było zgłoszone i Panasonic miał się tym zająć. Czy zrobili jakąś poprawkę softu nie wiem. Przez kilkanaście ostatnich tygodni ze względy na spore zużycie nie korzystałem z tej funkcji. Przy błędnym sofcie sterylizacja załącza się gdy temperatura zasobnika jest niższa niż 40 stopni.

karster
22-09-2018, 16:02
Kurde, czytam i jestem przerażony tym natlokiem informacji. Wiem co raz mniej. Czym sie kierowac przy wyborze pompy ciepla? Gruntowka czy powietrzna? Kiedyś myślałem o tcap'ie 9 (ew12kw) bo wydaje mi sie dość popularny ale obecnie juz niczego nie jestem pewien. W niedziele mam spotkanie z whiajstrem (w sprawie ewentualnego montażu jego pompy, gruntowej). Dom spory, łącznie podłogówka lezy na jakiś 270mkw (w tym garaż + kotlownia razem 50mkw). Dom dość dobrze bedzie zaizolowany. Podloga 20cm (12grafit 031 + 8 bialy 037), ściany etixx 20cm 031, sufit raczej celuloza 30 (ew35cm). Okna 3szyby, pakiety 0,5, najgorsze okno cos ponad 0,89, rolety. Na fundamencie 15cm xps'a + 5 cm od srodka eps. Bedzie reku. Wg internetowych kalkulatorów ozc cos nieco powyżej 6kw (dziwnie mało). W domu 2+3, woda rozsądnie. 100% OP.

Ktoś coś?

Pozdrawiam
Karol

CNC_POMPY_CIEPLA
22-09-2018, 17:25
Kurde, czytam i jestem przerażony tym natlokiem informacji. Wiem co raz mniej. Czym sie kierowac przy wyborze pompy ciepla? Gruntowka czy powietrzna? Kiedyś myślałem o tcap'ie 9 (ew12kw) bo wydaje mi sie dość popularny ale obecnie juz niczego nie jestem pewien. W niedziele mam spotkanie z whiajstrem (w sprawie ewentualnego montażu jego pompy, gruntowej). Dom spory, łącznie podłogówka lezy na jakiś 270mkw (w tym garaż + kotlownia razem 50mkw). Dom dość dobrze bedzie zaizolowany. Podloga 20cm (12grafit 031 + 8 bialy 037), ściany etixx 20cm 031, sufit raczej celuloza 30 (ew35cm). Okna 3szyby, pakiety 0,5, najgorsze okno cos ponad 0,89, rolety. Na fundamencie 15cm xps'a + 5 cm od srodka eps. Bedzie reku. Wg internetowych kalkulatorów ozc cos nieco powyżej 6kw (dziwnie mało). W domu 2+3, woda rozsądnie. 100% OP.

Ktoś coś?

Pozdrawiam
Karol

Ciechocinek to mój rejon rejon działania, zapraszam po ofertę.
Dom dość spory, więc T-CAP 9kW zgodnie z wyliczeniem 6kW ale ja bym jeszcze zrobił ponowne wyliczenia np. u mnie na kalkulatorze: http://cncpompyciepla.pl/kalkulator/
i potem proszę mi przesłać wynik.

asolt
22-09-2018, 18:44
Dom dość spory, więc T-CAP 9kW zgodnie z wyliczeniem 6kW ale ja bym jeszcze zrobił ponowne wyliczenia np. u mnie na kalkulatorze: http://cncpompyciepla.pl/kalkulator/
.

Przeciez to jest cieplowlasciwe.pl, jak oceniasz o ile dokladniejsze (czy w ogole dokladniejsze ) od innych kalkulatorów?
Weryfikacja dokladnosci kalkulatorów innym kalkulatorem, mają niektórzy fantazję.

karster
22-09-2018, 19:06
Przeciez to jest cieplowlasciwe.pl, jak oceniasz o ile dokladniejsze (czy w ogole dokladniejsze ) od innych kalkulatorów?
Weryfikacja dokladnosci kalkulatorów innym kalkulatorem, mają niektórzy fantazję.

Powszechny błąd, zapewne chodziło Ci o "cieplowlasciwie.pl"? Widzisz różnice? :) fakt, ten "kalkulator" jest co najmniej słaby. Dużo dokladniejszy jest skryp zdaje sie ziemianarozdrozu. Nawet im zgłaszalem sugestie poprawek. Ten z cieplowlasciwie.pl nawet samą powierzchnie dziwnie określa :/

Pozdrawiam
Karol

CNC_POMPY_CIEPLA
23-09-2018, 09:07
Powszechny błąd, zapewne chodziło Ci o "cieplowlasciwie.pl"? Widzisz różnice? :) fakt, ten "kalkulator" jest co najmniej słaby. Dużo dokladniejszy jest skryp zdaje sie ziemianarozdrozu. Nawet im zgłaszalem sugestie poprawek. Ten z cieplowlasciwie.pl nawet samą powierzchnie dziwnie określa :/

Pozdrawiam
Karol

tak, ale potem podsyłasz mi nazwę projektu a ja ściągam sobie dane z kalkulatora i wiem jaką masz izolacje, temperaturę oczekiwaną, liczbę okien itd.
Na tej podstawie wiem już wszystko.
Przy typowych projektach "stodoły" to ten kalkulator dobrze liczy, ale jak są jakieś odkształcenia, antresole itp. wtedy trzeba już na piechotę.
dlatego najpierw kalkulator a potem projekt do wglądu i wiadomo ile kW potrzeba.

tede80
24-09-2018, 10:13
Panowie w instrukcji od T-Cap 9kW H jest napisane żeby raz do roku wyczyścić filtr wody, niestety nigdzie nie mogę znaleźć procedury czyszczenia tego filtra, bardzo proszę o krótką instrukcję. :confused:

Arturo72
24-09-2018, 10:22
Panowie w instrukcji od T-Cap 9kW H jest napisane żeby raz do roku wyczyścić filtr wody, niestety nigdzie nie mogę znaleźć procedury czyszczenia tego filtra, bardzo proszę o krótką instrukcję. :confused:
No nie gadaj,że nie potrafisz dobrać odpowiednjego klucza ???
Odkreca się w lewą stronę a później sam dojdziesz do tego ;)
419177

tede80
24-09-2018, 10:28
No nie gadaj,że nie potrafisz dobrać odpowiednjego klucza ???
Odkreca się w lewą stronę a później sam dojdziesz do tego ;)
419177

Teraz przynajmniej wiem gdzie ten filtr się znajduje :)
Dzięki Arturo ;)

plusfoto
24-09-2018, 11:59
No nie gadaj,że nie potrafisz dobrać odpowiednjego klucza ???
Odkreca się w lewą stronę a później sam dojdziesz do tego ;)
419177
Artur u Ciebie w F-ce nie ma filtra w pompie?

Arturo72
24-09-2018, 14:11
Artur u Ciebie w F-ce nie ma filtra w pompie?
Nie,mam jedynie 2 takie jak na zdjęciu wyżej. Nic nie wiem,żeby inny miał być.

plusfoto
24-09-2018, 16:32
W wersji H jest filtr w jednostce wewnętrznej na spodzie.

maciejtoya
25-09-2018, 20:18
Użytkownicy,
Kto mi pomoże ustawić pompę ciepła tak aby grzała w taryfie G12w ?
Mam pompę 3f 12kW seria H, mały bufor + 2 pompy obiegowe oraz 2 sterowniki pokojowe (po 1 na każde piętro).
Nie wiem w ogóle jak podejść do tematu. Z góry dziękuję za pomoc.

Marek2504
25-09-2018, 20:33
Jeżeli chcesz aby pompa grzała tylko w taniej taryfie to wystarczy ustawić harmonogram tygodniowy w sterowniku pompy.np poniedziałek:
1. 6.00 WYŁ
2. 13.00 ZAŁ Grzanie+woda czyli" słoneczko +kran "
3. 15.00 WYŁ
4. 22.00 ZAŁ Grzanie+woda czyli" słoneczko +kran "
W dni wolne:
1. 22.00 ZAŁ Grzanie+woda czyli" słoneczko +kran " (piątek)

sajmek
25-09-2018, 23:22
Panowie, krótka piłka w kwestii Panasonica, bo muszę dokonać wyboru, będzie to 9kW:

All in one 9kW T-CAP?
All in one zwykły 9kW?
Czy Tcap lub zwykła 9kW z osobnym zasobnikiem 300l?

No i 3f czy 1f? Warto dopłacać do 3f?

Arturo72
25-09-2018, 23:48
Panowie, krótka piłka w kwestii Panasonica, bo muszę dokonać wyboru, będzie to 9kW:

All in one 9kW T-CAP?
All in one zwykły 9kW?
Czy Tcap lub zwykła 9kW z osobnym zasobnikiem 300l?

No i 3f czy 1f? Warto dopłacać do 3f?
Ja jestem tradycjonalista i wybralbym z zasobnikiem 300l a czy zwykła czy T-CAP zależy od domu.

Tulisko
26-09-2018, 06:40
Panowie, krótka piłka w kwestii Panasonica, bo muszę dokonać wyboru, będzie to 9kW:

All in one 9kW T-CAP?
All in one zwykły 9kW?
Czy Tcap lub zwykła 9kW z osobnym zasobnikiem 300l?

No i 3f czy 1f? Warto dopłacać do 3f?

To chyba zależy od zapotrzebowania i sposobu w jaki chcesz grzać. Pompa High Performance SDC 9kW 1-fazowa to zupełnie inna pompa od 9kW 1-fazowego TCapa. Ona oddaje około 5,5kW przy minus 15-stu.
TCap to bardzo mocne urządzenie dlatego bardziej można go zestawiać z pompą SDC 9kW 3-fazową ponieważ nie traci drastycznie mocy w niskich temperaturach.
Przewymiarowanie ma sens jak bedziesz chciał grzać tylko w taniej taryfie i masz grubą wylewkę betonową. W innym wypadku moim zdaniem przewymiarowanie jest bzdurą i przy zapotrzebowaniu domu około 5-6 kW spokojnie wystarczy zwykła SDC.
Pozdrawiam
Tulisko

boldix
26-09-2018, 18:10
Witam
Mam pytanie ad dystrybutora Panasonica na Polske. czy jest dostępny serwis konsultanta ze strony dystrybutora? czy może użytkownik jest skazany na laske i nielaske instalatora?

CNC_POMPY_CIEPLA
26-09-2018, 19:08
Witam
Mam pytanie ad dystrybutora Panasonica na Polske. czy jest dostępny serwis konsultanta ze strony dystrybutora? czy może użytkownik jest skazany na laske i nielaske instalatora?

Panasonic ma infolinię dla klienta, a w przypadku gdy instalator nie będzie dysponował odpowiednią wiedzą można znaleźć na stronie Panasonic innego instalatora z uprawnieniami.
Ale dużo jest instalatorów którzy kuszą dziwnie niską ceną, a faktycznie zamontowali w życiu 5 pomp i doświadczenie żadne.

Moja firma instaluje tylko pompy ciepła na naszym FB można zobaczyć ile podłączamy, a przy takiej skali instalacji mamy już duże doświadczenie oraz dostęp do podzespołów.

plusfoto
26-09-2018, 19:44
Witam
Mam pytanie ad dystrybutora Panasonica na Polske. czy jest dostępny serwis konsultanta ze strony dystrybutora? czy może użytkownik jest skazany na laske i nielaske instalatora?
A tak na marginesie to cytując prof. Bralczyka jest różnica między zrobić komuś laskę a zrobić komuś łaskę.

boldix
26-09-2018, 20:23
A tak na marginesie to cytując prof. Bralczyka jest różnica między zrobić komuś laskę a zrobić komuś łaskę.

posta pisze z tel w ktorym chwilowo nie mam polskich znakow. ale widac ze glodnemu zawsze chleb na mysli.

Czy moge prosic o tel do panasonica bo nie moge tego znalezc na ich stronie.

od miesiaca nie moge sie doprosic instalatora aby skonfigurowal pompe i przeszkoli z podstawy obslugi. a sprawa jest dosc pilna gdyz zona jest sama z dziecmi w domu bez ogrzewania

CNC_POMPY_CIEPLA
26-09-2018, 20:33
Tutaj są namiary na ich infolinię.
https://www.facebook.com/CNCPompyCiepla/photos/a.441966509221387/1158100720941292/?type=3&theater

marek231984
26-09-2018, 21:08
Cnc jest taka infolinia dla Samsunga?

CNC_POMPY_CIEPLA
26-09-2018, 21:10
Cnc jest taka infolinia dla Samsunga?

ja nie znam numeru.

oberwatorPC
26-09-2018, 21:33
Tutaj są namiary na ich infolinię.
https://www.facebook.com/CNCPompyCiepla/photos/a.441966509221387/1158100720941292/?type=3&theater

Ten sam numer telefonu infolinii jest dla telewizorów i pralek : https://www.panasonic.com/pl/consumer/telewizory/telewizory-wiecej-informacji/telewizory/panasonic-tv-home-service.html

Drogba
27-09-2018, 05:40
Pytanie do Was.
Od tego sezonu jestem posiadaczem T-Cap 9 kw.
Od lipca sprawuje się bardzo dobrze.
Wczoraj chciałem uruchomić c.o.. Po osiągnięciu zadanej temperatury cwu pompa pokazuje strzałkę na słoneczku ale nie grzeje? Jest włączona. Posiadam termostat pokojowy, który mam ustawiony na 22 stopnie. w domu jest obecnie 21. Starowany radiowo. Co może być przyczyną nie grzania c.o.?

CNC_POMPY_CIEPLA
27-09-2018, 06:33
Pytanie do Was.
Od tego sezonu jestem posiadaczem T-Cap 9 kw.
Od lipca sprawuje się bardzo dobrze.
Wczoraj chciałem uruchomić c.o.. Po osiągnięciu zadanej temperatury cwu pompa pokazuje strzałkę na słoneczku ale nie grzeje? Jest włączona. Posiadam termostat pokojowy, który mam ustawiony na 22 stopnie. w domu jest obecnie 21. Starowany radiowo. Co może być przyczyną nie grzania c.o.?

gdzieś coś w ustawieniach, moi klienci mają moduły Aquarea Cloud i mam dostęp do ich pomp ciepła by w razie takich problemów sprawdzić ustawienia.

U Ciebie trzeba na piechotę. Sprawdz jaka temperatura jest ustawiona wg. krzywej może zbyt niska.

Drogba
27-09-2018, 07:10
Dokopałem się do ustawień. Pompa działa tylko w momencie kiedy włączona jest "siła" ikonka z bicepsem. Dlaczego? Jakie parametry ustawić na pierwszy rozruch?
I jeszcze jedno. Na moim sterowniku jest informacja, że grzałka będzie się załączać przy - 15 stopniach.? U mnie nie mogę tego przestawić np. na - 20. Czy to znaczy, że niezależnie od zapotrzebowania poniżej -15 zawsze włączy się grzałka?

D@MIANEK
29-09-2018, 11:23
Jakie wartości należy ustawić w krzywej aby było jak najmniej wł/wył sprężarki? Z uwagi na temp. odpaliłem pompę. Ustawiłem na początku termostat pokojowy na 18,5 stopnia. Krzywa była ustawiona na 35 przy -15 i 25 przy +15 delta 5. Na zewnątrz 6-8 stopni rano. po 2 dobach zauważyłem że sprężarka miała ponad 100 wł/wył. Harmonogram nastawiony na 2 taryfę. Nie wiem czy coś przekombinowałem... Na co zwracać uwagę aby ustawić pompę pod 2 taryfę i żeby sprężarka nie włączała się jak szalona. Dziś zmieniłem termostat pokojowy na 20 stopni a krzywą zmieniłem na 28 prz +15. Nie wiem czy dobrze czy źle.

Marek2504
29-09-2018, 15:12
Musisz sam trafić z krzywą, bo każdy dom jest inny. 28 przy 15 stopniach wygląda lepiej. Jeżeli będzie dalej tak dużo startów to musisz ograniczyć czas działania pompy na sterowniku. Na początku trzeba trochę poobserwować działanie pompy np. po jakim czasie sprężarka się wyłącza.

D@MIANEK
29-09-2018, 15:56
Nie chciałbym aby przez moją niewiedze po kilku latach sprężarkę szlak trafił. Obserwacja jest utrudniona bo jeszcze nie mieszkamy. Rano jak zmieniłem na 28 przy 15 i podniosłem termostat do 20 stopni to od rana do godz 15 sprężarka naliczyła 50 startów:(

D@MIANEK
29-09-2018, 15:59
Dodam jak we wrześniu wygrzewałem podłogi to przez tydzień chodziła pompa i sprężarka zaliczyła tylko 2 wyłączenia, więc problem musi być w ustawieniach tylko nie wiem czego i jak...

Marcin34_Śl
29-09-2018, 16:14
Droga - sprawdź jaką masz ustawiona temp. zewnętrzną wyłączenia ogrzewania.

Damianek - jak wygrzewałeś podłogi to na pewno temp. zasilania było dużo większa, a teraz przy tych temp. dom potrzebuje mało energii, ppmpa szybko osiąga temp. zasialnia 28 st. i taktuje

D@MIANEK
29-09-2018, 16:20
Hmm to ograniczyć grzanie teraz do kilku godz tylko w nocy?? tylko jak krzywą nastawić? a może jakąs temp na sztywno?? Marcin34_Śl jak ty rozwiązał byś ten problem?

Arturo72
29-09-2018, 17:12
Jakie wartości należy ustawić w krzywej aby było jak najmniej wł/wył sprężarki? Z uwagi na temp. odpaliłem pompę. Ustawiłem na początku termostat pokojowy na 18,5 stopnia. Krzywa była ustawiona na 35 przy -15 i 25 przy +15 delta 5. Na zewnątrz 6-8 stopni rano. po 2 dobach zauważyłem że sprężarka miała ponad 100 wł/wył. Harmonogram nastawiony na 2 taryfę. Nie wiem czy coś przekombinowałem... Na co zwracać uwagę aby ustawić pompę pod 2 taryfę i żeby sprężarka nie włączała się jak szalona. Dziś zmieniłem termostat pokojowy na 20 stopni a krzywą zmieniłem na 28 prz +15. Nie wiem czy dobrze czy źle.
Wyrzuć sterownik pokojowy i grzej na krzywej.

D@MIANEK
29-09-2018, 17:25
No mogę spróbować... ale jak ustawić ,zeby sie sauna w domu nie zrobiła...

Arturo72
29-09-2018, 17:34
No mogę spróbować... ale jak ustawić ,zeby sie sauna w domu nie zrobiła...
+15 32 -15 35

D@MIANEK
29-09-2018, 18:10
Dzięki. Będę testował. Ustawić na całą 2 taryfę czy jednak ograniczyć na kilka godz na dobę żeby nie przedobrzyc? Wiem ,że takie pyt. Dla większości mogą być smieszne ale dopiero się ucze.

Arturo72
29-09-2018, 18:21
Dzięki. Będę testował. Ustawić na całą 2 taryfę czy jednak ograniczyć na kilka godz na dobę żeby nie przedobrzyc? Wiem ,że takie pyt. Dla większości mogą być smieszne ale dopiero się ucze.
Metodą prób i błędów. Ustaw od początku czyli od 22-6 z priorytetem cwu. Będzie za ciepło to zredukujesz krzywą w dół.
Problem z taktowaniem zniknie zakładając,że masz normalną wylewke a nie anhydryt.

D@MIANEK
29-09-2018, 18:23
Wylewka normalna ale coś mnie podkusilo i dalem tylko 6 cm.

Arturo72
29-09-2018, 18:46
Wylewka normalna ale coś mnie podkusilo i dalem tylko 6 cm.
Da radę.

Marcin34_Śl
29-09-2018, 20:00
6 cm to za mało na akumulację, przy ujemnych temp. będziesz musiał grzać w drogiej taryfie

D@MIANEK
29-09-2018, 20:09
To nic. Chce miec ciepłą podloge także w dzień bo czesto wtedy w domu jestem. Docelowo zalozyc PV bo gmina dotacje daje.

D@MIANEK
01-10-2018, 10:02
Dzięki za pomoc. Po naniesionych zmianach w domu 21,4 stopnia. W ciagu doby przepracowala pompa 11 godz i zuzyla ok 10 kwh. A zalaczen sprezarka miala 3 a nie 100 jak poprzednio.

Arturo72
01-10-2018, 10:52
Dzięki za pomoc. Po naniesionych zmianach w domu 21,4 stopnia. W ciagu doby przepracowala pompa 11 godz i zuzyla ok 10 kwh. A zalaczen sprezarka miala 3 a nie 100 jak poprzednio.
No i jest gites.

kaszpir007
01-10-2018, 11:46
+15 32 -15 35

A tak z ciekawości czemu tak extremalne ustawienia ?

Przecież przy +15 stopniach dom nie potrzebuje aby szło w podłogę 32 stopni ...

Dom Ci się nie przegrzewa jak nie masz termostatu ???

plusfoto
01-10-2018, 12:03
Też mi się tak zdaje. U mnie po korektach jest +15/23 i -15/30. Wczoraj włączyłem co by podłoga za mocno nie wystygła o 17 bo zrobiło się na dworze 1 stopień a w domu 21,8. Pompa chodziła przy tylko 1 załączeniu do 8 rano. Zużyła 12,5 kWh i dała 80. W domu o 8 było 23. Sprężarka chodziła na 19-21 Hz a przepływ ustabilizował się na 14,5 l

Arturo72
01-10-2018, 12:04
A tak z ciekawości czemu tak extremalne ustawienia ?

Przecież przy +15 stopniach dom nie potrzebuje aby szło w podłogę 32 stopni ...

Dom Ci się nie przegrzewa jak nie masz termostatu ???
Mój potrzebuje ;)
To nie jest tak,że jest to stala temp.zasilania a widelki krzywej grzewczej,jeśli będzie szybki odbiór ciepła czyli w domu będzie wystarczająco ciepło to pompa nie będzie grzala.
U mnie nie grozi coś takiego ze względu na płytę bo ja nie grzeje tylko ją laduje ;)
Ja mam krzywą -15 na +38 pomimo,że max temp zasilania jaką jaką zauważyłem to 36st.C.
Ale dlatego mam 100% grzania w II taryfie no i nawet przy -26st.C nie wykorzystuje dobowych okienek tańszej taryfy :)

D@MIANEK
01-10-2018, 12:06
Jeśli będzie robic sie za cieplo to skroce czas grzania. A w zimie lrzy nizszych temp to jeszcze nie wiem czy zostane przy samej krzywej czy krzywa i termostat. Tez sie mi wydaje ,że można obnizyc temp zasilania. Bede próbował ale nie chce zeby znów mi sprezarka sie wlaczala po 100 raz na dobę

kaszpir007
01-10-2018, 12:17
Mój potrzebuje ;)
To nie jest tak,że jest to stala temp.zasilania a widelki krzywej grzewczej,jeśli będzie szybki odbiór ciepła czyli w domu będzie wystarczająco ciepło to pompa nie będzie grzala.
U mnie nie grozi coś takiego ze względu na płytę bo ja nie grzeje tylko ją laduje ;)
Ja mam krzywą -15 na +38 pomimo,że max temp zasilania jaką jaką zauważyłem to 36st.C.
Ale dlatego mam 100% grzania w II taryfie no i nawet przy -26st.C nie wykorzystuje dobowych okienek tańszej taryfy :)

No nie do kończ rozumie ;)

Bo aby uzyskać daną temperature (powiedzmy 23stopnie w domu) jest wymagana inna temperatura zasilania przy +15 a inna przy -15.

Przy +32 stopniach przy +15 na zewnatrz miałbym saunę w domu ..

Jak nie masz termostatu to pompa skąd wie kiedy przestać grzać ?

Po co Ci krzywa jak jest tylko różncia 3 stopnie ? Ustaw na 35 stopni i tyle ;)

D@MIANEK
01-10-2018, 12:19
Nie wie. Sam musisz harmonogramem metoda prób.

plusfoto
01-10-2018, 12:30
Nie wie. Sam musisz harmonogramem metoda prób.
Nie trzeba - łatwo to policzyć.

D@MIANEK
01-10-2018, 12:43
Może i tak ale ja miałem 3 z matmy i kucharz z wykształcenia

Drogba
02-10-2018, 14:47
Panowie.
1) Jeżeli chcę ustawić krzywą grzewczą np. na + 15/28 i -15 35, to w które okienka wpisać dane zaczynając od górnej lewej strony idąc do dołu i do prawej strony (w kształt "L"6)
2) Jeżeli chciałbym grzać "prostą" np na 30 stopni (blokując pompę termostatem pokojowym) to gdzie ustawić tak aby pompa brała od uwagę albo krzywą albo prostą?

plusfoto
02-10-2018, 15:14
Na osi pionowej wpisujesz temperaturę wody (na górze dla -15 na dole dla 15 stopni) a na poziomej temperaturę zewnętrzną (po lewej ujemną a po prawej dodatnią)

Ad2. Krzywą zawsze będzie brała pod uwagę ale termostat będzie jej dawał sygnał do pracy lub zatrzymania.

fox503
03-10-2018, 12:49
Witam Panowie,

Uruchomiłem w poniedziałek pompę na ogrzewanie - na początek tylko w sypialni i łązience - cały czas różnica między temperaturą wyjściową a wejściową to 1 stopień. (28/27).

Podłoga jest ledwo ciepła ale przecież delta wody powinna wynosić 5 stopni.

Co jest nie tak ? Poradźcie .

magdaseb
03-10-2018, 13:29
Może być źle ustawiona KG. Poza tym w przypadku tak małej delty GZ (nie ważne z jakiego powodu), PC powinna się po prostu wyłączyć albo wyrzucić jakiś błąd.

PPamir
03-10-2018, 14:16
Jeśli będzie robic sie za cieplo to skroce czas grzania. A w zimie lrzy nizszych temp to jeszcze nie wiem czy zostane przy samej krzywej czy krzywa i termostat. Tez sie mi wydaje ,że można obnizyc temp zasilania. Bede próbował ale nie chce zeby znów mi sprezarka sie wlaczala po 100 raz na dobę

Mam podobny problem, ze zbyt częstym załączaniem sprężarki, przy czym u mnie pompa współpracuje z grzejnikami. Na ten moment nie mam jeszcze rozwiązania, ale problem jest związany z algorytmem sterującym pracą pompy. Krzywa grzewcza jest zawsze brana pod uwagę niezależnie od tego czy wykorzystujemy termostat pokojowy czy nie. Sprężarka wyłączy się nawet jeśli nie zostanie osiągnięta zadana temperatura na termostacie pokojowym (dokładnie wyłączenie następuje przy temperaturze = Tzad+1st C). Wystarczy, że temp. zasilania w instalacji będzie równa temp. wynikającej z KG + 2st C przez okres 3 minut. Trochę jest to bez sensu, bo powoduje taktowanie, ale tak to chyba działa... Rożnica jest taka, że jeśli wyłączenie nastąpi na "polecenie" termostatu to wyłącza się również pompa obiegowa, a jeśli wyłączenie nastąpi na skutek KG to pompa obiegowa działa dalej...(ikonka ładowania koło słoneczka nie znika). Ktoś wie może jak wydłużyć nastawę timera który wyłącza grzanie? Można oczywiście podnieść KG ale po pierwsze to nieekonomiczne, a po drugie i tak słabo się sprawdzi przy grzejnikach.

plusfoto
03-10-2018, 14:26
Masz jakiś bufor? Bo przy 2 pętlach wątpię abyś miał minimalny zład wody.

PPamir
03-10-2018, 14:41
Bufora nie posiadam, instalacja jest stara, ale w dobrym stanie, z niskimi oporami, brak zaworów termostatycznych itp. pracowała kiedyś tylko grawitacyjnie... zład wody z tego co udało mi się policzyć to ok 200l. Oczywiście w pewnym sensie ograniczeniem są obecne, stare grzejniki panelowe bez radiatorów, które słabo oddają ciepło. Ale to nie zmienia faktu, że pompa ciepła nie pozwala na grzanie ciągłe jeśli temperatura zasilania osiągnie KG + 2st C nawet jeśli delta T utrzymuje się na poziomie 4-5st.

plusfoto
03-10-2018, 15:00
Bufora nie posiadam, instalacja jest stara, ale w dobrym stanie, z niskimi oporami, brak zaworów termostatycznych itp. pracowała kiedyś tylko grawitacyjnie... zład wody z tego co udało mi się policzyć to ok 200l. Oczywiście w pewnym sensie ograniczeniem są obecne, stare grzejniki panelowe bez radiatorów, które słabo oddają ciepło. Ale to nie zmienia faktu, że pompa ciepła nie pozwala na grzanie ciągłe jeśli temperatura zasilania osiągnie KG + 2st C nawet jeśli delta T utrzymuje się na poziomie 4-5st.
Dotyczyło foxa. U Ciebie jest słaby odbiór. Masz instalację wysoko temperaturową a grzejesz niską temperaturą. Daj w grzejniki minimum 45 stopni przy delcie 8 i zobacz efekty.

PPamir
03-10-2018, 15:46
:) Ja wiem, że jeśli podniosę KG to wtedy wyłączenie prawdopodobnie nastąpi przez termostat (Tzad + 1st C), ale ze względu na COP nie bardzo się to opłaca;) Przy obecnych temperaturach na zew. jeśli włączę piec gazowy to w zupełności wystarcza mi 30-35 stopni na zasilaniu, aby uzyskać komfortowe 21 stopni w domu. Pod warunkiem ze grzanie będzie w miarę ciągłe. Tak samo chciałem wysterować pompę ciepła, ale okazuje się, że jak pompa dobije do takiej temperatury (KG+2st C). to po 3 minutach wyłącza się i czeka aż temperatura na termostacie ponownie spadnie z 21 do 20 stopni. Nigdy nie dobija do 22st. bo wcześniej zadziała 3 minutowy timer. Błędami nie rzuca, delta t w momencie wyłączania jest w granicach 4-5. Woda w instalacji wychładza się do 20 stopni a przerwy w grzaniu trwają czasem kilka godzin. Można wyłączyć termostat i zdać się tylko na KG, ale wtedy załączeń sprężarki będzie więcej, a co gorsza obiegówka, która trochę buczy będzie działać cały czas:/

sko87
04-10-2018, 08:15
Panowie, pomocy!!! :)

Muszę już powoli zamawiać zasobnik CWU.

Podpowiedzcie proszę jaką firmę wybrać i najlepiej jaki model?

Wiem, że do pompy powinien być taki, który ma możliwie długą wężownicę...

Zasobnik ma mieć 200l.

Pompa PANASONIC AQUARERA HP 7kw

fox503
04-10-2018, 11:27
Masz jakiś bufor? Bo przy 2 pętlach wątpię abyś miał minimalny zład wody.

Mam sprzęgło hydrauliczne i drugą pompę obiegową za sprzęgłem.

Dzisiaj jest już trochę lepiej bo delta podskoczyła do 3 stopni. (28/25)

Andrzej5101
04-10-2018, 11:43
Zasobnik ma mieć 200l. Pompa PANASONIC AQUARERA HP 7 kW
Zobacz ; Termica 200 L wymiennik z 2 wężownicami, solarny ze stali nierdzewnej kod W2W200N
https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/termica-wymiennik-200-l-z-2-wezownicami-wersja-solarny-ze-stali-nierdzewnej-w2w200n.html

plusfoto
04-10-2018, 11:46
A jaką niby rolę ma pełnić to sprzęgło?. Tobie jest potrzebny mały bufor 50l dla zapewnienia minimalnego zładu wody w obiegu gdy pozamykasz większość pętli.

Andrzej5101
04-10-2018, 12:45
fox503;
Mam sprzęgło hydrauliczne i drugą pompę obiegową za sprzęgłem.
Dzisiaj jest już trochę lepiej bo delta podskoczyła do 3 stopni. (28/25)

Po co te wszelkie kombinacje???
Należy otworzyć więcej pętli i po problemie. Coś za coś

agb
04-10-2018, 13:05
A jaką niby rolę ma pełnić to sprzęgło?. Tobie jest potrzebny mały bufor 50l dla zapewnienia minimalnego zładu wody w obiegu gdy pozamykasz większość pętli.

A czym będzie się różniło 50l sprzęgło od 50l bufora? ;)

plusfoto
04-10-2018, 13:18
A czym będzie się różniło 50l sprzęgło od 50l bufora? ;) A skąd wiesz jakie to sprzęgło jest.

agb
04-10-2018, 13:22
A Ty skąd? :P Nie mieszajmy. 50l to nie bufor.

Drogba
05-10-2018, 05:57
Mam podobny problem.

Pompa załączyła się w nocy, ładowała podłogówkę. Nad ranem gdy sprawdziłem okazało się że tylko obiegówka chodzi, chyba bo coś tam buczy. Nie osiągnęła zadanej temperatury na termostacie. Na wyświetlaczu pompy ikonka ze strzałką na ogrzewanie. Temp. zasilania i powrotu w tym momencie 26 stopni. Jakieś pomocne rady?

PaRa
05-10-2018, 06:38
Czy dobrze myślę, że najniższa temperatura od której wystartuje grzanie w WH-SDC07F3E5 to 5 stopni ? Tak ustawiłem PC a mimo tego grzała przy 6 stopniach, co mogłem zrobić zle ?
Wczoraj ustawiłem timer w PC i na razie nie chcę grzać w domu bo rano mam 23 stopnie bez grzania, słońce i tem. w dzień na razie robią robotę.

fox503
05-10-2018, 08:46
A jaką niby rolę ma pełnić to sprzęgło?. Tobie jest potrzebny mały bufor 50l dla zapewnienia minimalnego zładu wody w obiegu gdy pozamykasz większość pętli.

Sprzęgło oraz druga pompa obiegowa za nim zostały zaproponowane ponieważ przy mojej powierzchni podłogówki i 25 pętlach w całym domu, obiegówka w PC działała na najwyższym biegu .

Andrzej5101
05-10-2018, 09:24
Nie osiągnęła zadanej temperatury na termostacie. Na wyświetlaczu pompy ikonka ze strzałką na ogrzewanie.
Temp. zasilania i powrotu w tym momencie 26 stopni. Jakieś pomocne rady?
Należy zwiększyć temperaturę zasilania na ok.35 C.

Drogba
05-10-2018, 09:51
Spróbuje.. Jaką krzywą i deltę wg Ciebie ustawić?

Andrzej5101
05-10-2018, 11:23
Drogba Spróbuje.. Jaką krzywą i deltę wg Ciebie ustawić?

Po opisie budynku, jest on b.energooszczędny.
Jakie OZC ? Z pewnością b.małe;
- moc cieplna w kW?
- zapotrzebowanie na ciepło w kWh/rok?
Musisz metodą prób i błędów dojść do tego jaką krzywą zastosować;
- obecnie przy Tz > +7, pewnie najniższą .

plusfoto
05-10-2018, 12:18
Sprzęgło oraz druga pompa obiegowa za nim zostały zaproponowane ponieważ przy mojej powierzchni podłogówki i 25 pętlach w całym domu, obiegówka w PC działała na najwyższym biegu .
Dalej nie wiemy jakie to sprzęgło. Na ślepo jedyne co można zaproponować to sugestia Andrzeja 5101. Otwórz więcej pętli.

Drogba
05-10-2018, 13:12
ANDRZEJ 5101
Właśnie jak zastosowałem niską krzywą to pompa nie ładuje podłogówki do zadanej temp. przez termostat pokojowy.
Wyłącza się. Tak jak pisałeś wcześniej zadam większą, żeby naładowała podłogówkę w nocy.

Andrzej5101
05-10-2018, 14:34
Czy dobrze myślę, że najniższa temperatura od której wystartuje grzanie w WH-SDC07F3E5 to 5 stopni ?
Tak ustawiłem PC a mimo tego grzała przy 6 stopniach, co mogłem zrobić zle ?
Wczoraj ustawiłem timer w PC i na razie nie chcę grzać w domu bo rano mam 23 stopnie bez grzania,
słońce i tem. w dzień na razie robią robotę.
Błędne myślenie.
Jeżeli sterownik załączony, to PC zacznie pracę w czasie w którym go zaprogramujesz.
Możesz grzać ;
- 1/ wg. krzywej,
- 2/ wg.sterownika temperaturowego w pokoju,
- 3/ wg. systemu hybrydowego ( 1 + 2 )
Ilość energii pobranej przez budynek zależy;
- od temp.zewnętrznej,
- temp wewnętrznej,
- OZC budynku

plusfoto
05-10-2018, 18:08
Czy dobrze myślę, że najniższa temperatura od której wystartuje grzanie w WH-SDC07F3E5 to 5 stopni ? Tak ustawiłem PC a mimo tego grzała przy 6 stopniach, co mogłem zrobić zle ?
Wczoraj ustawiłem timer w PC i na razie nie chcę grzać w domu bo rano mam 23 stopnie bez grzania, słońce i tem. w dzień na razie robią robotę.
Mam rozumieć iż na sterowniku ustawiłeś temp. zewnętrzną powyżej której pompa powinna przestać grzać na 5 stopni?

PaRa
05-10-2018, 19:14
Mam rozumieć iż na sterowniku ustawiłeś temp. zewnętrzną powyżej której pompa powinna przestać grzać na 5 stopni?

Tak, chcę aby pompa rozpoczynała pracę poniżej 5 stopni. Wydaje mi się, że pompa pracowała pomimo tego, że wyświetlała temperaturę zewnętrzną 6 stopni. Dzisiaj to jeszcze sprawdzę po 22.
Korzystam z krzywej grzewczej, teraz mam w sypialni 23,7 a salonie 24,6 rano tempera będzie niższa o około 1 stopień.

plusfoto
05-10-2018, 19:31
Weź poprawkę około 1 - 2 stopnie. Przestanie przy 6 - 7 a zacznie przy 4-3 stopniach. Jak masz ją włączoną to obiegówka pracuje non-stop.

stratus84
07-10-2018, 20:04
Witam, na ten moment rozglądam się w ofercie pomp ciepła powietrze/woda i mam dwie wstępne wyceny:

-NIBE Split AMS/HBS 10-16 4,0-16 kW
-Viessmann Vitocal 200-S 201.D10

Jak wygląda użytkowanie pomp Panasonic Aquarea? Serwis, jakość itd.? Temat odnośnie Aquarea jest dość "rozbudowany", z czego może wynikać ich popularność?

giman
09-10-2018, 15:57
Co byście wzięli? cena taka sama.

Panasonic Aquarea 9kW (WH-UD09HE5-1 / WH-ADC0309H3E5-1)
czy
DAIKIN Altherma III Bluevolution 8kW (ERGA08DV+EHVH08S23D9W)

W analogicznym wątku powieliłem pytanie - Altherma (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=7718666&viewfull=1#post7718666) :)

Tulisko
10-10-2018, 09:01
Co byście wzięli? cena taka sama.

Panasonic Aquarea 9kW (WH-UD09HE5-1 / WH-ADC0309H3E5-1)
czy
DAIKIN Altherma III Bluevolution 8kW (ERGA08DV+EHVH08S23D9W)

W analogicznym wątku powieliłem pytanie - Altherma (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=7718666&viewfull=1#post7718666) :)

Tego Panasa to raczej zestawiłbym z 6kW Althermą. Przy niskich temperaturach właśnie Altherma 6kW i Panas SDC 9kW mają podobne wydajności.
Do wersji All in one Panasonica nie podepniesz cyrkulacji, do Althermy jest króciec. Daikin w specyfikacji podaje że działa do -25 a Aquarea do -20.
Panas ma tylko 3kW grzałki a Daikin 9kW.
No i w Daikinie jest już R32. Czy to ma jakieś znaczenie? Obecnie chyba nie ale za parę lat może to być jakiś problem:-/
Daikin w wersji zintegrowanej z hydroboxem jest mniejszy. Jak masz małą kotłownię to to może być ważny argument.
A Panas, no cóż - bardzo dużo użytkowników i raczej z tymi co rozmawiałem bardzo zadowoleni. Pompa grzeje i chyba o to chodzi;-)
Jest też chyba trochę tańsza od Althermy a to również bardzo ważne;-)

irekdk
10-10-2018, 11:02
Witam
Zastanawiam się pomiędzy Panasonic AQUAREA H 9kW (KIT-WC09H3E8 ) a LG Therma V (HU091) 9 kW. Jak zacząłem porównywać parametry, zauważyłem dziwną rzecz i wydaje mi się, że jest to błąd ale proszę o wypowiedzenie się bardziej doświadczonych kolegów. We wszystkich katalogach i informacjach na swojej stronie Panasonic podaje COP i wydajność grzewczą tak jak byłby to T-CAP 9kW a jest to przecież zwykła Aquarea HP. Pomyłka we wszystkich źródłach w tak ważnej kwestii ???

Tulisko
10-10-2018, 11:10
Witam
Zastanawiam się pomiędzy Panasonic AQUAREA H 9kW (KIT-WC09H3E8 ) a LG Therma V (HU091) 9 kW. Jak zacząłem porównywać parametry, zauważyłem dziwną rzecz i wydaje mi się, że jest to błąd ale proszę o wypowiedzenie się bardziej doświadczonych kolegów. We wszystkich katalogach i informacjach na swojej stronie Panasonic podaje COP i wydajność grzewczą tak jak byłby to T-CAP 9kW a jest to przecież zwykła Aquarea HP. Pomyłka we wszystkich źródłach w tak ważnej kwestii ???

Pompa WC0 to chyba Bi-block wersja wysokotemperaturowa. Powienieneś porównać raczej z tą SDC09H3E8...

irekdk
10-10-2018, 11:30
Jeżeli dobrze patrzę to WCO jest określeniem zestawu a SDC samej jednostki wewnętrznej tego zestawu, więc jest to to samo. Wysokotemperaturowe zestawy mają oznaczenie WHF

giman
10-10-2018, 21:18
Tego Panasa to raczej zestawiłbym z 6kW Althermą. Przy niskich temperaturach właśnie Altherma 6kW i Panas SDC 9kW mają podobne wydajności.
Do wersji All in one Panasonica nie podepniesz cyrkulacji, do Althermy jest króciec. Daikin w specyfikacji podaje że działa do -25 a Aquarea do -20.
Panas ma tylko 3kW grzałki a Daikin 9kW.
No i w Daikinie jest już R32. Czy to ma jakieś znaczenie? Obecnie chyba nie ale za parę lat może to być jakiś problem:-/
Daikin w wersji zintegrowanej z hydroboxem jest mniejszy. Jak masz małą kotłownię to to może być ważny argument.
A Panas, no cóż - bardzo dużo użytkowników i raczej z tymi co rozmawiałem bardzo zadowoleni. Pompa grzeje i chyba o to chodzi;-)
Jest też chyba trochę tańsza od Althermy a to również bardzo ważne;-)
Skąd wynika zestawienie Panas 9kW z Althermą 6 kW.
O ile tabelki mocy Panasa dla rożnych temperatur są "wszędzie" to znaleźć takie dane dla Althermy - niemożliwość.
Cyrkulacji nie planuję, temperatur poniżej -15 ciężko doświadczyć u mnie. Co do wielkości to fakt, że oba są all-in-one jest wystarczające abym nie widział różnicy. Serwis firmowy Daikina vs instalatorski Panasonica chyba wskazuje na Daikina. Różnicy w cenie nie ma praktycznie (ale gdy Panas z chłodzeniem a Daikin tylko grzewczy).

Tulisko
11-10-2018, 04:52
Skąd wynika zestawienie Panas 9kW z Althermą 6 kW.
O ile tabelki mocy Panasa dla rożnych temperatur są "wszędzie" to znaleźć takie dane dla Althermy - niemożliwość.
Cyrkulacji nie planuję, temperatur poniżej -15 ciężko doświadczyć u mnie. Co do wielkości to fakt, że oba są all-in-one jest wystarczające abym nie widział różnicy. Serwis firmowy Daikina vs instalatorski Panasonica chyba wskazuje na Daikina. Różnicy w cenie nie ma praktycznie (ale gdy Panas z chłodzeniem a Daikin tylko grzewczy).

https://tinyurl.com/yap3egvo

stratus84
11-10-2018, 05:14
Witam, na ten moment rozglądam się w ofercie pomp ciepła powietrze/woda i mam dwie wstępne wyceny:

-NIBE Split AMS/HBS 10-16 4,0-16 kW
-Viessmann Vitocal 200-S 201.D10

Jak wygląda użytkowanie pomp Panasonic Aquarea? Serwis, jakość itd.? Temat odnośnie Aquarea jest dość "rozbudowany", z czego może wynikać ich popularność?

Witam, ponawiam moje pytanie :)

giman
11-10-2018, 16:05
https://tinyurl.com/yap3egvo

To jakieś materiały tajno-wewnętrzne:)
Czy ogólne z netu a ja słabo szukam?

Andrzej5101
21-10-2018, 09:32
Pompa ciepła Panasonic PC/PW - 9 kW/TCap wersja H;
- Pompa jest ustawiona wg.harmonogramu tak jak na poniższym przykładzie ;
https://www.youtube.com/watch?v=0R2M4i3GgM0 ,
a/ grzeje CO a nie grzeje CWU,
b/ grzeje CWU - tylko przy ręcznym załączeniu,

Co może być powodem tej niedogodności/ usterki ??

plusfoto
21-10-2018, 13:11
Jaki masz ustawiony czas grzania CO ? Po nad to Marek trochę przedobrzył. Jeśli chcesz grzać tylko w II taryfie ustaw nieco inaczej. Pn. 6 wszystko off. 13 ON. 15 Off. 22 ON. Potem to skopiuj na pozostałe dni tygodnia do piątku włąnie. Harmonogram z soboty i niedzieli wyczyść.

ironsmith
21-10-2018, 14:25
zwróć uwagę że wszędzie ustawiasz słoneczko i kran, na koniec trzeba zatwierdzić harmonogram

Andrzej5101
21-10-2018, 15:18
Grzeje CO wg.harmonogramu a nie grzeje CWU.
Harmonogram ustawiony jak w przykładzie;
- harmonogram zatwierdzony, bo CO grzeje,
- w piątek mam od 22,00 włączone CO i CWU i wyłączone dopiero w niedziele o 23,59

CNC_POMPY_CIEPLA
21-10-2018, 16:27
Grzeje CO wg.harmonogramu a nie grzeje CWU.
Harmonogram ustawiony jak w przykładzie;
- harmonogram zatwierdzony, bo CO grzeje,
- w piątek mam od 22,00 włączone CO i CWU i wyłączone dopiero w niedziele o 23,59

a moze po prostu za duża histereza ustawiona na CWU?

Andrzej5101
21-10-2018, 17:46
a moze po prostu za duża histereza ustawiona na CWU?
Wykonałem szereg prób na indywidualne grzanie CWU wg.harmonogramu, ze wzrostem temperatury > 10 C od temperatury pokazywanej pod kranem w prawym górnym rogu.
Po zatwierdzeniu harmonogramu grzania pokazuje się;
- kran z wodą bez strzałki,
- a powinien ze strzałką;
420520

Woda na CWU nie jest grzana.
Może jest jakiś inny błąd w ustawieniach który determinuje grzanie CWU ???

plusfoto
21-10-2018, 18:04
Jaką temp. docelową ustawiasz dla CWU i jaką masz ustawioną deltę.? No i ponawiam pytanie - jaki czas maksymalny grzania dla CO masz ustawiony? Podaj też maksymalny czas grzania CWU.

Andrzej5101
21-10-2018, 18:25
Jaką temp. docelową ustawiasz dla CWU i jaką masz ustawioną deltę.?
No i ponawiam pytanie ;
- jaki czas maksymalny grzania dla CO masz ustawiony?
- Podaj też maksymalny czas grzania CWU.
Ostatnio było ciepło i funkcji grzania CO nie stosowałem.
Temperaturę dla CWU ustawiałem na 45 C, deltę wg,instalatora mam ustawioną na 3 C,
Czasu grzania dla CWU nie ustawiam.
Żeby zagrzać wodę na CWU - muszę grzanie załączyć ręcznie .
Zobacz na privat.

sajmek
22-10-2018, 11:55
Pytanie: Czy przy doborze pompy Panasonic 9kW 1f, wybór 9kW 3 fazowego będzie sporym przewymiarowaniem? Rozumiem, że T-CAP 3f to już inna bajka, ale czy zwykla HP 3f będzie dużo mocniejsza niż 9kW 1f? Pytam, bo nie chcę pompy na wyrost, ale nie mam dużej różnicy w cenie. Poza tym instalacja el. wykonana jest jakby pod 3f, piszą też, że urządzenie ma wtedy lepsza żywotność, ale czytałem gdzieś, że na zachodzie głównie instalują 1f, u nas chyba też i nie ma problemów.

Andrzej5101
22-10-2018, 12:30
Pytanie: Czy przy doborze pompy Panasonic 9 kW1f, wybór 9 kW 3 fazowego będzie sporym przewymiarowaniem?
Proponuje; 9 kW/1f/ T-Cap, podpiętą pod trzy fazy.

sajmek
22-10-2018, 13:23
Proponuje; 9 kW/1f/ T-Cap, podpiętą pod trzy fazy.

Czyli lepiej kupić Tcapa 9kW 1 fazowego, dwuwentylatorowego, niż dopłacać ok 3tyś do nie tcapa 9kw 3faz?
W domu na 3 fazy bedzie tylko indukcja, to chyba nie ma sensu pakować się w 3F Panasonica?

Dom ma moc przyłączeniową 18kW z zabezpieczeniem 32A. Ogólnie przyłącze jest trójfazowe.

plusfoto
22-10-2018, 13:50
Pompa bardzo rzadko pobiera więcej jak 3. Chyba że załączy grzałki to wtedy dochodzą kolejne 3 i ewentualnie grzałka w zasobniku to następne 3. Ale instalator może tak zrobić aby kazdy z tych elementów był na innej fazie.

bartasp
22-10-2018, 17:43
Witam. Bardzo proszę o pomoc. Jaką macie ustawioną krzywą grzewczą na Panasonic Aquarera? W domu mam TCAPa 9kw - 137m2, bufor 130L, calość podłowówka, na razie bez termostatów pokojowych. Własnie ustawiłem krzywą - "-15 -> 35C , 15-> 25C". Zastanawiam się jak podejść do tematu wyregulowania temp. w domu. Pierwszy sezon zimowy. taryfa G11 jak narazie. 420578420579

plusfoto
22-10-2018, 18:03
Co ten bufor robi i dlaczego jest? Złotego środka nie ma. Metoda prób i błędów. U mnie jest obecnie -15/30 i 10/26.

bartasp
22-10-2018, 18:15
Co ten bufor robi i dlaczego jest? Złotego środka nie ma. Metoda prób i błędów. U mnie jest obecnie -15/30 i 10/26.


Bufor do podgrzania wody ogrzewania podłogowgo oraz do rozmarażania pompy podczas niskich temperatur. Jest bo wiekszość instalatorów zalecała jego zrobienie.

rafhi
22-10-2018, 18:21
Witam jestem w przeddzień zakupu pompy t-cap 9 kw ale okazuje się że kupić produkt nie jest tak łatwo. Otóż mam ofertę zakupu pompy w dobrej cenie a montaz chciałem zlecać osobno osobie z akredytacją od panasia. Obydwie akcje zakupu jak i montazu byly by realizane w duzej odleglosci od siebie. Jak się okazuje na paru montażystów z którymi rozmawiałem telefonicznie kazdy twierdzi że będę miał problemy z otrzymaniem gwarancji bo oni to zgłaszają przez stronę panasia i wystawiają gwarancję ale tylko wtedy kiedy to oni sprzedają pompę i ponoć wprowadzają numer faktury w program itp. Mam pytanie czy ktoś próbował kupować tak osobno bez montazu i jak rozwiązał sprawę gwary ? Dodatkowo rozmawiałem z panasiem i ci z kolei twierdzą co dla mnie przemawia logika że kupić mogę sprzęt wszędzie A oni tylko wymagają osoby z akredytacją do montażu ich urządzeń, co sprawia wydłużenie gwarancji na 3 lata u 5 lat na sprężarke.

Druga kwestia ktoś może doradzić jakiś ekonomiczny i niewielki zbiornik cwu czy tylko 200 l i spirala wymiennika 2.4 m2 lub więcej czy to znowu marketing ?