PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

CNC_POMPY_CIEPLA
22-10-2018, 18:55
Witam jestem w przeddzień zakupu pompy t-cap 9 kw ale okazuje się że kupić produkt nie jest tak łatwo. Otóż mam ofertę zakupu pompy w dobrej cenie a montaz chciałem zlecać osobno osobie z akredytacją od panasia. Obydwie akcje zakupu jak i montazu byly by realizane w duzej odleglosci od siebie. Jak się okazuje na paru montażystów z którymi rozmawiałem telefonicznie kazdy twierdzi że będę miał problemy z otrzymaniem gwarancji bo oni to zgłaszają przez stronę panasia i wystawiają gwarancję ale tylko wtedy kiedy to oni sprzedają pompę i ponoć wprowadzają numer faktury w program itp. Mam pytanie czy ktoś próbował kupować tak osobno bez montazu i jak rozwiązał sprawę gwary ? Dodatkowo rozmawiałem z panasiem i ci z kolei twierdzą co dla mnie przemawia logika że kupić mogę sprzęt wszędzie A oni tylko wymagają osoby z akredytacją do montażu ich urządzeń, co sprawia wydłużenie gwarancji na 3 lata u 5 lat na sprężarke.

Druga kwestia ktoś może doradzić jakiś ekonomiczny i niewielki zbiornik cwu czy tylko 200 l i spirala wymiennika 2.4 m2 lub więcej czy to znowu marketing ?

Kiedyś jednemu klientowi chciałem zamontować "nowa" pompę ciepła którą sobie kupił.
A okazało się że faktycznie pompa była nowa, ale ktoś na nią wcześniej wypisał kartę gwarancyjną, bo była taka promocja że za każdą wypełnioną kartę gw dawali mikrofalówkę i ktoś nie podłączył pompy a kartę wypisał.
Skończyło się tym że klient został z pompą bez gwarancji bo nawet jak chciałem to itak nie mogłem wypisać kart GW bo numer seryjny był już użyty.

plusfoto
22-10-2018, 18:56
Bufor do podgrzania wody ogrzewania podłogowgo oraz do rozmarażania pompy podczas niskich temperatur. Jest bo wiekszość instalatorów zalecała jego zrobienie. Jak dla mnie zostałeś naciągnięty na dodatkowy wydatek w postaci tego bufora i dodatkowej obiegówki, ale nie znam wszystkich elementów twojego systemu oraz sterowania jakie sobie zażyczyłeś.

bartasp
22-10-2018, 20:54
Jak dla mnie zostałeś naciągnięty na dodatkowy wydatek w postaci tego bufora i dodatkowej obiegówki, ale nie znam wszystkich elementów twojego systemu oraz sterowania jakie sobie zażyczyłeś.

Pompkę obiegową mam jedną. 2 rozdzielacze po 11 sekcji (parter i piętro) -- petla nie przekracza 50-60m.Zbiornik jest kombinowany Galemtu (jak by 2w1) na dole zbiornik buforowy 130L nad nim 200L CWU.
Mam równiez lekki problem z hałasem. Pompa gdy działa w niższych teemperaturach przenosi hałas/drgania do domu. Jest zawieszona na scianie. Juz wiem, że to jest bład i bede ją osadzał na fundamencie (tzn instalator będzie to poprawiał).
Czy zbedby wydatek nie wiem. Opinie są podzielone. Niektórzy mówią, że grzech nie dać a inni że niepotrzebny wydatek. Gdzie jest prawda ? nie wiem do końca sam.

plusfoto
22-10-2018, 21:25
Jak jedną ? Jedna powinna być w hydroboksie czyli przed buforem a druga za buforem.

PaRa
23-10-2018, 06:41
Pompkę obiegową mam jedną. 2 rozdzielacze po 11 sekcji (parter i piętro) -- petla nie przekracza 50-60m.Zbiornik jest kombinowany Galemtu (jak by 2w1) na dole zbiornik buforowy 130L nad nim 200L CWU.
Mam równiez lekki problem z chałasem. Pompa gdy działa w niższych teemperaturach przenosi chałas/drgania do domu. Jest zawieszona na scianie. Juz wiem, że to jest bład i bede ją osadzał na fundamencie (tzn instalator będzie to poprawiał).
Czy zbedby wydatek nie wiem. Opinie są podzielone. Niektórzy mówią, że grzech nie dać a inni że niepotrzebny wydatek. Gdzie jest prawda ? nie wiem do końca sam.

Zamiast fundamentu możesz użyć metalowego stelaża, u mnie jednostka zewnętrzna jest zamocowana na takim stelażu, który przykręcony jest do kostki brukowej.
Może to być opcja tańsza i szybsza niż fundament.

Masz też problem z ortografią.

bartasp
23-10-2018, 07:02
Jak jedną ? Jedna powinna być w hydroboksie czyli przed buforem a druga za buforem.


Z tego co widzę to jedną. Błąd? Dlaczego dwie?

redblack
23-10-2018, 14:16
Dopiero w tym sezonie zaczynam używać trybu HEAT+TANK i nie bardzo rozumiem jak interpretować te dwa parametry:

420614

plusfoto
23-10-2018, 14:34
Ustawiasz maksymalny czas pracy OP po którym pompa sprawdzi (jeśli zasobnik wcześniej nie zgłosił takiej potrzeby) czy nie jest konieczne podgrzanie CWU i w drugim przypadku odwrotnie jeśli bedzie grzane CWU to po ustawionym czasie pompa sprawdzi czy nie jest konieczne przełączenie się na CO i w razie konieczności się przełączy.

plusfoto
23-10-2018, 14:36
Z tego co widzę to jedną. Błąd? Dlaczego dwie?
Czyli masz tylko tą w jednostce wewnętrznej.?

redblack
23-10-2018, 16:34
w drugim przypadku odwrotnie jeśli bedzie grzane CWU to po ustawionym czasie pompa sprawdzi czy nie jest konieczne przełączenie się na CO i w razie konieczności się przełączy.
Przykład: drugi parametr 30 min (wartość domyślna).
Pompa grzeje CWU, mija 30 min, woda z zasobniku nie osiągnęła jeszcze temperatury docelowej i co się dzieje? Kontynuowany jest tryb TANK aż do osiągięcia zadanej temperatury czy następuje przełącznie na HEAT? Jeśli dalej trwa tryb TANK to co z tym okresem 30 minut?

PaRa
23-10-2018, 16:40
Mam u siebie model WH-SDC07F3E5, wydaje mi się że jak ustawię grzanie od 22 do 6 to pompa zaczyna pracę z modulacją np. 55 i nad ranem pracuje 20.

Jak mogę sprawdzić ilość startów w modelu F ?

plusfoto
23-10-2018, 16:59
Przykład: drugi parametr 30 min (wartość domyślna).
Pompa grzeje CWU, mija 30 min, woda z zasobniku nie osiągnęła jeszcze temperatury docelowej i co się dzieje? Kontynuowany jest tryb TANK aż do osiągięcia zadanej temperatury czy następuje przełącznie na HEAT? Jeśli dalej trwa tryb TANK to co z tym okresem 30 minut? Jeśli jednocześnie jest załączony tryb CO to sprawdza jego parametry i jeśli jest taka potrzeba to przełącza się na CO. Jeśli załączone jest tylko CWU to nic się nie dzieje pompa grzeje dalej CWU.

redblack
23-10-2018, 19:06
Jeśli jednocześnie jest załączony tryb CO to sprawdza jego parametry i jeśli jest taka potrzeba to przełącza się na CO. Jeśli załączone jest tylko CWU to nic się nie dzieje pompa grzeje dalej CWU.

Sprawdziłem dokładnie w instrukcji serwisowej i jeśli dobrze zrozumiałem to jest tak:

parametry:
priorytet ogrzewania = NIE
interwał HEAT
interwał TANK
opóźnienie włączenia grzałki CWU

W czasie interwału TANK grzana jest CWU, po upłynięciu tego interwału następuje przełączenie na tryb HEAT bez względu na to czy została osiągnięta zadana temperatura CWU. Jeżeli w trakcie interwału TANK działała grzałka CWU (booster heater) i zadana temperatura CWU nie została osiągnięta w trakcie tego interwału, to pomimo przejścia do interwału i trybu HEAT grzałka będzie dalej działać do czasu spełnienia warunku jej wyłączenia (tj. zadana temperatura CWU + 2 stopnie).
Jeżeli w trakcie interwału TANK zostanie osiągnięta zadana temperatura CWU (+2 stopnie) to następuje rozpoczęcie interwału HEAT i grzania CO.

W czasie interwału HEAT działa normalnie tryb CO i kontrolowana jest stale temperatura w zasobniku, jeśli spadnie przynajmniej 2 stopnie poniżej zadanej temperatury CWU to następuję przełączenie na tryb TANK i rozpoczyna się interwał TANK. Jeżeli przez cały interwał HEAT temperatura w zasobniku nie spadnie więcej niż 1 stopień od temperatury zadanej to cały czas aktywny jest tryb HEAT. Jeżeli po upłynięciu interwału HEAT temperatura w zasobniku dalej nie spada więcej niż 1 stopień od temperatury zadanej to ciągle aktywny jest tryb HEAT aż do momentu gdy spadnie więcej niż 2 stopnie, po czym rozpoczyna się ponownie interwał TANK i tryb TANK.
Przy każdym rozpoczęciu interwału TANK następuje zerowanie timera opóźnienia włączenia grzałki CWU. Grzałka CWU zostanie włączona (w czasie interwału TANK) dopiero po upłynięcu czasu opóźnienia włączenia grzałki CWU i tylko wtedy gdy temperatura CWU będzie niższa niż 5 stopni od temperatury zadanej. Wyłączenie grzałki nastąpi gdy temperatura CWU przekroczy o 2 stopnie temperaturę zadaną.

plusfoto
23-10-2018, 19:30
A cóż ten o którym pisałeś parametr ma wspólnego z grzałką?

redblack
23-10-2018, 19:51
A cóż ten o którym pisałeś parametr ma wspólnego z grzałką?
Nic, chciałem tylko zwrócić uwagę, że grzałka CWU ma swój algorytm pracy i może się włączyć rówież w trybie HEAT+TANK.

rafhi
23-10-2018, 21:22
Kiedyś jednemu klientowi chciałem zamontować "nowa" pompę ciepła którą sobie kupił.
A okazało się że faktycznie pompa była nowa, ale ktoś na nią wcześniej wypisał kartę gwarancyjną, bo była taka promocja że za każdą wypełnioną kartę gw dawali mikrofalówkę i ktoś nie podłączył pompy a kartę wypisał.
Skończyło się tym że klient został z pompą bez gwarancji bo nawet jak chciałem to it ak nie mogłem wypisać kart GW bo numer seryjny był już użyty.

Czyli reasumując ściema z numerem faktury ? czy wystarczy wprowadzić numer seryjny zakupionej pompy.

Pompa przyjdzie z wiarygodnego źródła i będzie zamawiana indywidualnie, więc wątpię, by ktoś "przejął" numer i wpisał go ;)

Panowie a co z tym zasobnikiem ? ja myślałem o czymś mniejszym 140 l i pow. wymiennika 1,2 m2 a jeden z monterów straszy że będzie wyskakiwał błąd na pompie i trzeba 2,4 m2 a co za tym idzie 200l lub więcej. Nie do końca chodzi o koszty bo mam malutką kotłownie i myślalem że uda się coś malego tam wepchnąć....

plusfoto
23-10-2018, 21:40
Dla pomp mniejszych niż 9 kW minimalna powierzchnia wężownicy to 1.8 m2 przy zasobniku 300l oraz 1.4 dla zasobnika 200l. Przy pompie równej lub większej niż 9 kW to odpowiednio 2,4 oraz 2,0

bartasp
24-10-2018, 06:45
Czyli masz tylko tą w jednostce wewnętrznej.?

Ma Pan racje. Jedna jest w jednostce wew. a jedna przy rurociągu.
Mam teraz inne pytanie.
Po zmianie krzywej grzewczej pompa cały czas pracuje (nie że dogrzewa cały czas wodę w CO) ale cały czas jest podczas pracy (jak na załączonym pierwszym obrazku)
420659
Czy to normalne? Bo wydaje mi sie ze wcześniej tak nie było. Dogrzewała do odpowiedniej temp. i sie wyłaczała. Resztę robiła dodatkowa pompka obiegowa przy rurociągu.
parametry pompy wygladają następująco:
420660420661420662
Grzeję krzywą grzewczą w taryfie G11. 100% podłogówka, Dom 137m2.

redblack
24-10-2018, 07:30
Mam u siebie model WH-SDC07F3E5, wydaje mi się że jak ustawię grzanie od 22 do 6 to pompa zaczyna pracę z modulacją np. 55 i nad ranem pracuje 20.

Jak mogę sprawdzić ilość startów w modelu F ?

Licznik energii do PC z wyjściem impulsowym, rejestracja bieżącego poboru mocy poprzez to wyjście (np. w RPi lub Lan Kontroler) i zapis danych np. do serwisu pvmonitor.pl.
Można skorzystać z gotowych zestawów, które oferuje serwis pvmonitor.pl.
Tutaj (https://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10238) możesz sobie obejrzeć pracę przykładowej PC.

plusfoto
24-10-2018, 09:10
Ma Pan racje. Jedna jest w jednostce wew. a jedna przy rurociągu.
Mam teraz inne pytanie.
Po zmianie krzywej grzewczej pompa cały czas pracuje (nie że dogrzewa cały czas wodę w CO) ale cały czas jest podczas pracy (jak na załączonym pierwszym obrazku)
420659
Czy to normalne? Bo wydaje mi sie ze wcześniej tak nie było. Dogrzewała do odpowiedniej temp. i sie wyłaczała. Resztę robiła dodatkowa pompka obiegowa przy rurociągu.
parametry pompy wygladają następująco:
420660420661420662
Grzeję krzywą grzewczą w taryfie G11. 100% podłogówka, Dom 137m2.
To jest normalna praca pompy. Po osiągnięciu zadanych parametrów i braku możliwości zejścia modulacją niżej sprężarka się zatrzymuje natomiast pompa obiegowa w jednostce wew. cały czas pracuje w celu mierzenia na bieżąco parametrów wody w obiegu. Przy twoim zintegrowanym z buforem zasobniku nie jest to dobre bo wychładza Ci wodę dla CWU. Nie mam pojecia co kierowało twoim instalatorem aby Ci zaproponować i wykonać taki układ.

bartasp
24-10-2018, 18:39
To jest normalna praca pompy. Po osiągnięciu zadanych parametrów i braku możliwości zejścia modulacją niżej sprężarka się zatrzymuje natomiast pompa obiegowa w jednostce wew. cały czas pracuje w celu mierzenia na bieżąco parametrów wody w obiegu. Przy twoim zintegrowanym z buforem zasobniku nie jest to dobre bo wychładza Ci wodę dla CWU. Nie mam pojecia co kierowało twoim instalatorem aby Ci zaproponować i wykonać taki układ.

Wydaje mi się ze poprawnie jest wykonana instalacja. Użyty jest zbiornik kombinowany jak na załączony obrazku. Oddzielnie bufor i zbiornik CWU. Więc nie ma jak sie mieszać czy schładzać woda CO z CWU. Zawór trójdrożny to rozdziela.
420714
Zastanawiam sie czy dodatkowa pompa obiegowa nie powinna tego robić a nie popa w jednostce wewnętrznej.

Instalacja wygląda tak:
420715
420716
420717

plusfoto
24-10-2018, 19:31
Dobra to w końcu usystematyzujmy co tam masz. Podaj konkretny rodzaj , typ i producenta tego zasobnika bo Galmetowski kombinowany wygląda zupełnie inaczej. Chyba że robiony na specjalne zamówienie. Po drugie w tym trybie pompa z jednostki wew. na pewno będzie chodzić 24 h/doba i pompa dodatkowa również. Teraz jeszcze dodatkowo doczytałem że chcesz wydać trochę kasy zakładać termostaty pokojowe do których jeszcze będą potrzebne listwy i elektrozawory więc nie dziwię się że instalator wpakował bufor.

bartasp
24-10-2018, 19:38
Dobra to w końcu usystematyzujmy co tam masz. Podaj konkretny rodzaj , typ i producenta tego zasobnika bo Galmetowski kombinowany wygląda zupełnie inaczej. Chyba że robiony na specjalne zamówienie. Po drugie w tym trybie pompa z jednostki wew. na pewno będzie chodzić 24 h/doba i pompa dodatkowa również. Teraz jeszcze dodatkowo doczytałem że chcesz wydać trochę kasy zakładać termostaty pokojowe do których jeszcze będą potrzebne listwy i elektrozawory więc nie dziwię się że instalator wpakował bufor.

Zbiornik galmetowski. Robione na zamówienie instalatora.
https://drive.google.com/file/d/1mRI05vTUBP8eeQnC_o9Eww2ly9aFgehE/view?usp=sharing
Na razie sterowników pokojowych nie będzie . W tym sezonie odpuszczam. Będe regulował tylko krzywą grzewczą.

plusfoto
24-10-2018, 20:19
I teraz wszystko jasne. Na przyszłość prośba tym razem do wszystkich. Pytacie to przy okazji podawajcie wszystkie dane waszej istniejącej lub planowanej instalacji.

bartasp
24-10-2018, 20:28
I teraz wszystko jasne. Na przyszłość prośba tym razem do wszystkich. Pytacie to przy okazji podawajcie wszystkie dane waszej istniejącej lub planowanej instalacji.
A więc wszystko działa jak powinno czy jednak coś jest nie tak?

plusfoto
24-10-2018, 20:52
Wszystko jest OK ale z krzywą musisz sam sobie poradzić Bo każdy dom potrzebuje coś innego a i preferencje domowników są różne. Jak Już pisałem na obecną chwilę sprawdza mi się krzywa -15/30 i 10/26. tyle że ja grzeję tylko w II taryfie i utrzymuję temp. 22- 22,5 stopnia. W instalacji nie mam bufora, dodatkowej pompki a temperatury w pomieszczeniach wyregulowane na rotametrach.

Drogba
25-10-2018, 05:39
No i jestem po pierwszym miesiącu grzania c.o. pompą Panasonic.
Tym wszystkim, którzy mi pomogli w wyborze i oświecili Wielkie Dzięki. Nawet Arturowi też dziękuje..za jego posty.
Wcześniej przez 3 sezony miałem "eko"groszek. Wszystkim niedowiarkom mówię tak. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości nie zastanawiajcie się nawet przez chwilę. Miesiąc grzania c.o. i cwu. 178 kwh !!!, wszystko w II taryfie. W domu 22 stopnie., cztery osoby. Rok temu o tej porze roku spalanie groszku średnio 2 woreczki na trzy dni. Przyszłym właścicielom pomp chętnie odpowiem, jaka jest różnica bezobsługowego ekogroszku i bezobsługowej pompy.
A teraz, żeby nie zaśmiecać tematu. Kto z Was ma najdłużej pompę, t.z. kto ma największą ilość załączeń sprężarki i na ile załączeń jest przewidywany jej żywot ?
Ja mam obecnie 178 załączeń na 90 dni.

kulibob
25-10-2018, 07:50
To jest niemożliwe aby teraz spalać dwa worki na 3 dni. A klimat mamy podobny bo ja z okolic Bydgoszczy.
Statystyki z zeszłego października pokazują 5,2kg na dobę ten jest dużo cieplejszy jak narazie 2,9kg na dobę.
Więc coś bredzisz jak na takie parametry domu.

magdaseb
25-10-2018, 08:45
To jest niemożliwe aby teraz spalać dwa worki na 3 dni. A klimat mamy podobny bo ja z okolic Bydgoszczy.
Statystyki z zeszłego października pokazują 5,2kg na dobę ten jest dużo cieplejszy jak narazie 2,9kg na dobę.
Więc coś bredzisz jak na takie parametry domu.

Kolega Drogba napisał, że spalał 2 "woreczki":lol2::lol2::lol2: na trzy dni, a nie dwa worki...:lol2::lol2::lol2::lol2:

Drogba
25-10-2018, 10:24
To jest niemożliwe aby teraz spalać dwa worki na 3 dni. A klimat mamy podobny bo ja z okolic Bydgoszczy.
Statystyki z zeszłego października pokazują 5,2kg na dobę ten jest dużo cieplejszy jak narazie 2,9kg na dobę.
Więc coś bredzisz jak na takie parametry domu.

Uwierz jest możliwe, "woreczki: 25 kg :P Kocioł 15 kw !!!, groszek mokry albo suchy, ja palacz jak z koziej dup.y trąba. Pewnie połowa energii w komin. Kocioł czyszczony tylko z popiołu. Jak po sezonie zobaczyłem ile jest syfu w kanałach, w kominie to mi się odechciało.
Dodatkowo miałem takie spostrzeżenia czy na dworze +15 czy -5 spalanie groszku takie samo.
Czy uwierzysz, że spalanie w sezonie grzewczym to 3 do 3,5 ton? Mój sąsiad jeszcze lepszy. Ocieplenie co prawda trochę słabsze ode mnie ale 3 tony na 80 m2 (klasyczna stodoła) mu idzie. Kocioł oczywiście 15 kw. Komin ponad dachem po trzech sezonach czarny. Smoła się wylewa.
Ci co nie mają pompy a mają ekogroszki i możliwości finansowania, dotacji namawiam na zmianę.

plamiak
25-10-2018, 10:51
Też się przymierzam do zmiany kotła na ekogroszek na PC (PW). Powiedz czy robiłeś jakieś symulacje zużycia prądu (przyszłe) i wstawiałeś zużycie węgla (obecne) na stronie ciepłowłaściwie?

Andrzej5101
25-10-2018, 11:13
Zobacz jakie oszczędności uzyskali koledzy;
a/ map78 ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page215 - oszczędności rzędu ok, 50 %, COP ok. 3,1,
b/ bobrow ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7078583#post7078583 - oszczędności rzędu 45 - 50 %, COP ok. 3,0

plamiak
25-10-2018, 11:21
Zobacz jakie oszczędności uzyskali koledzy;
a/ map78 ; https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page215 - oszczędności rzędu ok, 50 %, COP ok. 3,1,
b/ bobrow ; https://forum.muratordom.pl/showthre...83#post7078583 - oszczędności rzędu 45 - 50 %, COP ok. 3,0

Czytałem te tematy,chodzi o ile realne są wyliczenia stron takich jak ciepłowłąściwie.pl. Po podstawieniu moich danych zużycie węgla zgadza się z jej obliczeniami, więc zakładam że pozostałe wyliczenia też będą realne...Z drugiej strony to tylko bardzo prosty kalkulator, (pamiętam jak 10 lat temu robiłem OZC - to była jazda). Może ktoś potwierdzi że to działa?

plusfoto
25-10-2018, 11:36
Dziś w nocy o 3,30 pompa zaliczyła pierwsze tej jesieni 10-cio minutowe odszranianie

Drogba
25-10-2018, 11:47
Też się przymierzam do zmiany kotła na ekogroszek na PC (PW). Powiedz czy robiłeś jakieś symulacje zużycia prądu (przyszłe) i wstawiałeś zużycie węgla (obecne) na stronie ciepłowłaściwie?

Mam zrobione OZC. Zapotrzebowanie na ciepło 7400 kwh ale 116 m2. Zrobiłem poddasze użytkowe 40 m2. Mam stratę na mostkach i styropian na placki.
Zapotrzebowanie na c.o.szacuje na 10 000 kwh/cop3. Jeżeli to wyjdzie będę mega zadowolony w stosunku do groszku. Nawet jeżeli koszt będę miał na poziomie groszku to i tak nie jestem już palaczem. Na razie się sprawdza. za miesiąc c.o. cwu 178kwh ~ 65 zł ;:wiggle: lipiec sierpień cwu poziom 25 zł/mc.
Jak decydowałem się na pompę liczyłem tak 3300 kg x 7,1 = 23430kwh x 70 % sprawnoći kotła = 16400 kwh/cop3 ~ 5500 kwh x stawka. Dla mnie akceptowalne, Będzie mniej. Jestem o tym przekonany. Panasonic robi robotę:wiggle:
Co z tym załączaniem sprężarek?

kaszpir007
25-10-2018, 13:26
Czy uwierzysz, że spalanie w sezonie grzewczym to 3 do 3,5 ton? Mój sąsiad jeszcze lepszy. Ocieplenie co prawda trochę słabsze ode mnie ale 3 tony na 80 m2 (klasyczna stodoła) mu idzie. Kocioł oczywiście 15 kw. Komin ponad dachem po trzech sezonach czarny. Smoła się wylewa.
Ci co nie mają pompy a mają ekogroszki i możliwości finansowania, dotacji namawiam na zmianę.

To faktycznie albo beznadziejny kocioł , albo sterownik albo węgiel :)

Bo ja kocioł na ekogroch miałem chyba 7 lat i ogrzewałem około 165m2 po podłogach , a dom był gorzej ocieplony niż Twój i zużywałem około 2,1-2,3 tony tańszego (24Mj) ekogrochu za CO i CWU. Rozpalałem kocioł we wrześniu , kończyłem pod koniec kwietnia.

Mieszkam niedaleko Torunia i mam "klimat" trochę zimniejszy niż w Toruniu (średnio o 3 stopnie jest tam gdzie mieszkam chłodniej niż w Toruniu) , za sprawą "położenia" i odległości od rzeki i jezior i że jestem w "pradolinie" ;-)

Kriss7
25-10-2018, 13:35
Czesc. Chciałbym zapytać o wasze aktualne zużycia energii przez T-cap 9kw. Aktualnie na CWU+CO zuzywam okolo 10kW dziennie. W domu okolo 23-24 stopnie. Jest to pierwszy sezon i probuje ustawic krzywa zeby bylo jak najbardziej optymalnie, tylko zastanawiam sie ile powinno pobierac mniej wiecej przy aktualnych temperaturach? Taryfa poki co G11.

kulibob
25-10-2018, 13:56
Ja nie planuję przejścia na PC z grochu dopóki nie dopadnie mnie rozszczelnienie kotła lub jakaś ustawa anty smogowa.
Roboty z tym wiele nie ma a koszty eksploracji przybliżone z PC w G11

plusfoto
25-10-2018, 14:07
Czesc. Chciałbym zapytać o wasze aktualne zużycia energii przez T-cap 9kw. Aktualnie na CWU+CO zuzywam okolo 10kW dziennie. W domu okolo 23-24 stopnie. Jest to pierwszy sezon i probuje ustawic krzywa zeby bylo jak najbardziej optymalnie, tylko zastanawiam sie ile powinno pobierac mniej wiecej przy aktualnych temperaturach? Taryfa poki co G11.
Tak to w przyblizeniu wygląda

CNC_POMPY_CIEPLA
25-10-2018, 15:17
Czesc. Chciałbym zapytać o wasze aktualne zużycia energii przez T-cap 9kw. Aktualnie na CWU+CO zuzywam okolo 10kW dziennie. W domu okolo 23-24 stopnie. Jest to pierwszy sezon i probuje ustawic krzywa zeby bylo jak najbardziej optymalnie, tylko zastanawiam sie ile powinno pobierac mniej wiecej przy aktualnych temperaturach? Taryfa poki co G11.

Tutaj jest pomiar zainstalowany na jednym z budynków u mojego klienta.
Dom 138m2 pod Warszawą, pompa pobiera aktualnie średnio 9,5kWh/doba

Cały rok to wynik około 5150kWh, a w czerwcu i lipcu pompa działała jeszcze na chłodzeniu.
czyli przy taryfie G12w gdzie średni koszt kWh jest około 45gr to koszt ogrzania budynku to około 2300zł razem z CWU.

Drogba
25-10-2018, 18:42
Czesc. Chciałbym zapytać o wasze aktualne zużycia energii przez T-cap 9kw. Aktualnie na CWU+CO zuzywam okolo 10kW dziennie. W domu okolo 23-24 stopnie. Jest to pierwszy sezon i probuje ustawic krzywa zeby bylo jak najbardziej optymalnie, tylko zastanawiam sie ile powinno pobierac mniej wiecej przy aktualnych temperaturach? Taryfa poki co G11.

7,36 wg pompy, (czytałem, że trochę przekłamuje) doba c.o. i cwu (październik)w domu 22 stopnie
Szczęście moje, że pompa wybacza błędy pseudo fachowców.

jacek.1971
25-10-2018, 19:35
Czesc. Chciałbym zapytać o wasze aktualne zużycia energii przez T-cap 9kw. Aktualnie na CWU+CO zuzywam okolo 10kW dziennie. W domu okolo 23-24 stopnie. Jest to pierwszy sezon i probuje ustawic krzywa zeby bylo jak najbardziej optymalnie, tylko zastanawiam sie ile powinno pobierac mniej wiecej przy aktualnych temperaturach? Taryfa poki co G11.

Ciesz się ja mam ok. 15 na dobę, temperatura w dzień 22,7-23,2 w nocy 22,8-22,3

Kriss7
26-10-2018, 07:12
Ok dzieki za informacje, poki co ucze sie tych ustawien stad moje pytania.
A jak ustawic optymalnie grzanie CWU przy G11. Wedlug harmonogramu (glownie korzystamy z cieplej wody rano 5-7, wieczorem 20-22 i w okolicahc 13-14. Zbiornik 200l, aktulanie grzeje jak popadnie - zadana temp 47. Zuzywa na samo CWU okolo 5,6kW dziennie.

redblack
26-10-2018, 08:31
Ok dzieki za informacje, poki co ucze sie tych ustawien stad moje pytania.
A jak ustawic optymalnie grzanie CWU przy G11. Wedlug harmonogramu (glownie korzystamy z cieplej wody rano 5-7, wieczorem 20-22 i w okolicahc 13-14. Zbiornik 200l, aktulanie grzeje jak popadnie - zadana temp 47. Zuzywa na samo CWU okolo 5,6kW dziennie.

Wykorzystaj tryb Heat+Tank, poczytaj tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7725032&viewfull=1#post7725032), tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7256044&viewfull=1#post7256044) i tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7335529&viewfull=1#post7335529).

Gurszczak
28-10-2018, 09:33
Ja też zaczynam swoją przygodę z PC Panasonic T-cap 9kw. Aktualnie grzanie na podstawie krzywej, tylko ogrzewanie bez podgrzewania wody. Niestety na razie nie mam jeszcze programatora pokojowego Wiec tylko ustawienia w PC wchodzą w grę. Czy ustawienie harmonogramu zgodnie z taryfą G12W czyli od 22-6 grzanie następnie wyłączenie, 13-15 grzanie potem wyłączenie nie ma jakiegoś negatywnego wpływu na PC?.

posky
28-10-2018, 15:07
Szanowni,

możecie mi podpowiedzieć pod które "zaciski" w płycie głównej podpiąć kable do eurostera? szukam pół dnia jakiegoś schematu i mało skutecznie... external sensor? czy po podłączeniu w ustawieniach muszę mu wskazać termostat by wszystko działało w trybie on-off w dedykowanych "okienkach" T2?

z góry dzięki za podpowiedzi

posky

redblack
28-10-2018, 16:36
Szanowni,

możecie mi podpowiedzieć pod które "zaciski" w płycie głównej podpiąć kable do eurostera? szukam pół dnia jakiegoś schematu i mało skutecznie... external sensor? czy po podłączeniu w ustawieniach muszę mu wskazać termostat by wszystko działało w trybie on-off w dedykowanych "okienkach" T2?

z góry dzięki za podpowiedzi

posky


Zaciski nr 9 i 12 oraz aktywowacja w ustawieniach opcji Room Thermostat Connection

420902

Drogba
29-10-2018, 19:40
ponawiam
Kto z Was ma najdłużej pompę, t.z. kto ma największą ilość załączeń sprężarki i na ile załączeń jest przewidywany jej żywot ?
Ja mam obecnie 178 załączeń na 90 dni.

Gozno
29-10-2018, 20:33
Witam wszystkich forumowiczów.

Wkrótce musi zapaść decyzja o doborze pompy ciepła do nowo budowanego budynku. Wciąż jednak kilka niejasności mnie trapi w kwestii doboru odpowiedniego modelu jak i producenta. Waham się pomiędzy:
1. KIT-WXC09H3E5 T-CAP 9KW 1 faza split generacja H
2. KIT-WC09H3E5 SDC 9KW 1f faza split generacja H
3. MITSU Zubadan 8KW

Sprawdzając parametry oraz zapotrzebowanie budynku wnioskuję: Pozycja 1. za mocna , Pozycja 2 za słaba i pozycja 3 prawdopodobnie najlepiej wpasowana pompa lecz za droga :)

Poniżej podaję parametry budynku. Bardzo prosze o Wasze sugestie być może jest inna pompa, która będzie odpowiednia.

Zapotrzebowanie na energię 7,6KW (CO i CWU 4 osoby)
185m2 do ogrzania + garaż 26m2 (10 stopni C)
Domek z poddaszem użytkowym dość wysokim 3m, Porotherm 25 + 20cm grafit, 30cm wełna skalna na poddaszu, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, okna 3 szybowe,

Z góry dziękuję..

PrzyszłyBudowniczy
29-10-2018, 21:05
dlaczego 2 za słaba? Ja przy poodbnym zapotrzebowaniu wybrałem właśnie 2. Zgodnie z nieczęsto wybieraną zasadą na tym forum by pompy nie przewymiarowywać i grzać 24/7. Podobnie doradzał nie jeden instalator. Zapotrzebowanie masz liczone na -20°C, taka temperatura występuje jednak tylko przez kilkadziesiąt godzin w roku, większość to temperatury wyższy, Jak się to rozwiązanie u mnie sprawdziło powiem za rok.

Gozno
29-10-2018, 21:23
5,9KW przy -15 nie wiem ile ma przy -20 ale strzelam 4,7KW+3KW grzałki, jeśli w porywach będzie zimniej to trzeba pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła

marcin_u
29-10-2018, 21:31
Zastosuj 4 opcje sdc 9kw 3f. Ta wersja nie track tak na mocy przy spadku temperatury

Gozno
29-10-2018, 21:44
Nie brałem pod uwagę 3f ze względu na ewentualny zanik 1 z faz

redblack
29-10-2018, 21:50
dlaczego 2 za słaba? Ja przy poodbnym zapotrzebowaniu wybrałem właśnie 2. Zgodnie z nieczęsto wybieraną zasadą na tym forum by pompy nie przewymiarowywać i grzać 24/7. Podobnie doradzał nie jeden instalator. Zapotrzebowanie masz liczone na -20°C, taka temperatura występuje jednak tylko przez kilkadziesiąt godzin w roku, większość to temperatury wyższy,

Tylko trzeba pamiętać, że OZC wykonuje się standardowo dla temperatury wewn. 20 °C a w takiej temperaturze to polar obowiązkowy.

marcin_u
29-10-2018, 21:50
Jak masz problem z zanikiem faz to są zabezpieczenia przed zanikiem fazy i wyłączy pc tak samo jak zniknie faza na której chodzi pc 1f

Gozno
29-10-2018, 21:59
Jeszcze nie wiem czy jest problem z fazami ale na wiosce można sie tego spodziewać. Proszę o sprostowanie jeśli się mylę. Mając przyłącze do budynku 3f i pompę 1f w razie zaniku przepinam na inną i wszystko działa, kiedy mam pompę 3f to zanik jednej nie pozwala na dalszą pracę pompy. Co w takim razie daje zabezpieczenie przed zanikiem fazy ?

Tulisko
30-10-2018, 04:04
Zastosuj 4 opcje sdc 9kw 3f. Ta wersja nie track tak na mocy przy spadku temperatury

Mocy może i nie traci ale jest w cenie TCapa 1 fazowego albo trochę drożej:p

marcin_u
30-10-2018, 06:35
Zabezpieczenie przed zanikiem fazy wyłączy urządzenie przy braku fazy żeby ochronić przed szkodliwa praca na 2 fazach. Nie wiem jak u ciebie często zdarzają się zaniki faz bo u każdego jest innaczej. U mnie albo są 3f albo prądu nie ma wcale... ale te braki tezzdazaja się może 1 x w roku

sajmek
30-10-2018, 08:37
Czy negatywna opinia forum dotycząca sterowania temperaturą we wszystkich pomieszczeniach, przy pomocy termostatów pozostaje niezmieniona?
Znalazłem różne wątki i generalnie konkluzja jest taka, że jak jest PC PW, po całosci podłogówka (+3 grzejniki niskotemp) + rekuperacja i dobrze ocieplony dom, to pozostaje wysterować przepływami i korzystać z czujnika pogodowego i temat zamknięty?

Kable pod termostaty mam poprowadzone, tylko czy jest sens pakować się w dodatkowy koszt (na ta chwile ok 700zł za elektrozawory + same sterowniki do pokoi). Czy warto np zrobić w samych łazienkach i sypialni?

magdaseb
30-10-2018, 09:22
U mnie zdały egzamin- mam nieregularną bryłę budynku. Część pomieszczeń od strony północno wschodniej grzeje już od 23 września, a te od strony południowo zachodniej załączyły się trzy- cztery tygodnie później. Mam dużą powierzchnię budynku i ciężko byłoby mi ustawić odpowiednie temperatury w 14 (poza łazienkami) różnych pomieszczeniach. Nie mam regulatorów w łazienkach, bo służą one jako kaganiec przed przegrzaniem, a w łazienkach ma być cały czas cieplej niż w innych pomieszczeniach.

Przy małym domu i zwartej bryle raczej bym nie zakładał.

agb
30-10-2018, 09:23
Jak masz problem z zanikiem faz to są zabezpieczenia przed zanikiem fazy i wyłączy pc tak samo jak zniknie faza na której chodzi pc 1f

Ale w takim przypadku można zastosować przełącznik faz, który przestawi na fazę, która jest.

pandzik
30-10-2018, 09:25
Jak często wyjeżdżasz, dzieci studiują poza miastem to może ma sens. W przeciwnym wypadku raczej nie ma. Bo pomiędzy np 20, a 24 nie zrzucisz w sypialni temperatury z 23 do powiedzmy 18 stopni, bo tak się zdrowiej śpi. No chyba =, że Twój dom nie spełnia obecnych i przyszłych wymagań dot. izolacyjności cieplnej.

Swoją drogą na komórce wyswietla mi sie właśnie reklama pompy de ditrich, czy jak to sie nazywa. Jej zaletą jest moduł internetowy przez który możesz sobie schłodzić sypialnie przed snem o kilka stopni. :) :)

magdaseb
30-10-2018, 09:36
Jeżeli odnosisz się do mojego wpisu, to go zacytuj. A jeżeli odnosisz się do niego właśnie, to chyba nie do końca zrozumiałeś.

Marcin34_Śl
30-10-2018, 16:50
Witam wszystkich forumowiczów.

Wkrótce musi zapaść decyzja o doborze pompy ciepła do nowo budowanego budynku. Wciąż jednak kilka niejasności mnie trapi w kwestii doboru odpowiedniego modelu jak i producenta. Waham się pomiędzy:
1. KIT-WXC09H3E5 T-CAP 9KW 1 faza split generacja H
2. KIT-WC09H3E5 SDC 9KW 1f faza split generacja H
3. MITSU Zubadan 8KW

Sprawdzając parametry oraz zapotrzebowanie budynku wnioskuję: Pozycja 1. za mocna , Pozycja 2 za słaba i pozycja 3 prawdopodobnie najlepiej wpasowana pompa lecz za droga :)

Poniżej podaję parametry budynku. Bardzo prosze o Wasze sugestie być może jest inna pompa, która będzie odpowiednia.

Zapotrzebowanie na energię 7,6KW (CO i CWU 4 osoby)
185m2 do ogrzania + garaż 26m2 (10 stopni C)
Domek z poddaszem użytkowym dość wysokim 3m, Porotherm 25 + 20cm grafit, 30cm wełna skalna na poddaszu, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, okna 3 szybowe,

Z góry dziękuję..

Ja mam 7 KW i nie zamieniłbym na zadną inną. Jeśli nie masz grubej wylewki lub płyty to nie ma sensu wybierać przewymiarowanej pompy. Średnia temp. w sezonie zimowym to około 2 ST i trzeba szukać pompy, która najlepiej się będzie sprawdzać w takich temp. Duże ujemne temperatury poniżej -15 to naprawdę kilkadziesiąt godzin w roku. MIałem ustawioną grzałkę na -13 i nie załączyła się nawet przy niskich temp. Jeśli w ujemne temp. chcesz grzać ciągle. to lepiej sprawdza się pompa dostosowana mocą do zapotrzebowania budynku

Gozno
31-10-2018, 07:25
Ja mam 7 KW i nie zamieniłbym na zadną inną. Jeśli nie masz grubej wylewki lub płyty to nie ma sensu wybierać przewymiarowanej pompy. Średnia temp. w sezonie zimowym to około 2 ST i trzeba szukać pompy, która najlepiej się będzie sprawdzać w takich temp. Duże ujemne temperatury poniżej -15 to naprawdę kilkadziesiąt godzin w roku. MIałem ustawioną grzałkę na -13 i nie załączyła się nawet przy niskich temp. Jeśli w ujemne temp. chcesz grzać ciągle. to lepiej sprawdza się pompa dostosowana mocą do zapotrzebowania budynku

Twoje OZC i wydajność pompy przy -15 to 4,6 KW :) i z tym mam problem.. ponieważ panasonic 9KW SDC przy -15 to tylko 5,9 KW a zapotrzebowanie 7,6KW

PrzyszłyBudowniczy
31-10-2018, 08:48
Ale masz jeszcze grzałki, z nimi tej mocy w -20 nie zabraknie. Dom też się nie wychłodzi od razu w -20.


Tylko trzeba pamiętać, że OZC wykonuje się standardowo dla temperatury wewn. 20 °C a w takiej temperaturze to polar obowiązkowy.
Dlatego trzeba zrobić OZC z głową ;) U mnie zakłada 21 w pokojach i 24 w łazienkach.

Gozno
31-10-2018, 09:30
Ale masz jeszcze grzałki, z nimi tej mocy w -20 nie zabraknie. Dom też się nie wychłodzi od razu w -20.


Dlatego trzeba zrobić OZC z głową ;) U mnie zakłada 21 w pokojach i 24 w łazienkach.

Można przy okazji zapytać w jaki sposób kontrolujesz temp 24 w łazienkach ?

PrzyszłyBudowniczy
31-10-2018, 10:01
Powiem Ci jak zacznie mi działać cały system ;) Projekt podłogówki określił rozstaw i przepłwy, zakładam że instalator przed zimą to odpowiednio wyreguluje.

kaszpir007
31-10-2018, 10:03
Ja mam 7 KW i nie zamieniłbym na zadną inną. Jeśli nie masz grubej wylewki lub płyty to nie ma sensu wybierać przewymiarowanej pompy. Średnia temp. w sezonie zimowym to około 2 ST i trzeba szukać pompy, która najlepiej się będzie sprawdzać w takich temp. Duże ujemne temperatury poniżej -15 to naprawdę kilkadziesiąt godzin w roku. MIałem ustawioną grzałkę na -13 i nie załączyła się nawet przy niskich temp. Jeśli w ujemne temp. chcesz grzać ciągle. to lepiej sprawdza się pompa dostosowana mocą do zapotrzebowania budynku

Ale ty masz wylewki które nie akumulują dobrze ciepła i nadają się do stałego grzania.
Przy zwykłych wylewkach jest większa akumulacja ciepła i większa szansa na grzanie tylko albo głównie w II taryfie.

Jak ktoś chce grzać cały czas i nie chce starać się korzystać z II taryfy i tym samym płacić więcej za ogrzewanie to faktycznie nie ma sensu kupowania pompy z większym zapasem mocy ...

Gozno
31-10-2018, 10:17
Powiem Ci jak zacznie mi działać cały system ;) Projekt podłogówki określił rozstaw i przepłwy, zakładam że instalator przed zimą to odpowiednio wyreguluje.

Okey :) Sam zastanawiam się jak dogrzać łazienki kłopot w tym że reku będzie pobierać ciepło z łazienek i rozprowadzać po całym budynku

CNC_POMPY_CIEPLA
31-10-2018, 12:51
Ale masz jeszcze grzałki, z nimi tej mocy w -20 nie zabraknie. Dom też się nie wychłodzi od razu w -20.


Dlatego trzeba zrobić OZC z głową ;) U mnie zakłada 21 w pokojach i 24 w łazienkach.

Jeżeli masz OZC na 7,6kW(CWU + CO) przy -20C to pompa Panasonic SDC 9kW 1fazowa będzie za mała.
Jej moc przy -20C to 5kW a grzałki 3kW więc w sumie 8kW.
Jak policzysz że na ogrzewanie potrzeba 10% więcej mocy jeżeli chcesz mieć 22C w domu to już mocy nie starcza.


Swoją drogą dobieranie pompy z dokładnością co do 0,5kW to paranoja.

To tak jak by mieć do przejechania 135km samochodem i zalać paliwa dokładnie 10,8L paliwa bo przecież samochód pali 8L/100km to znaczy że wystarczy.
No i kto zaryzykuje.....

Ja jako instalator zakładam górkę, dla świętego spokoju bo jak mi klient zadzwoni w środku zimy że ma zimno to co zrobię..... powiem "idź do tego co OZC robił niech waty napcha w szpary".....

malachio
31-10-2018, 14:05
Ja jako instalator zakładam górkę, dla świętego spokoju bo jak mi klient zadzwoni w środku zimy że ma zimno to co zrobię..... powiem "idź do tego co OZC robił niech waty napcha w szpary".....
Rozumiem podejście, ale może wypadałoby zapytać klienta o zdanie? Dla niektórych to rzeczywiście może być tragedia życiowa jak domu nie nagrzeje do 22 tylko do 20'C prze kilka dni w roku, a niektórzy powiedzą że jak jest zima to musi być zimno :)

Gozno
31-10-2018, 15:17
Jeżeli masz OZC na 7,6kW(CWU + CO) przy -20C to pompa Panasonic SDC 9kW 1fazowa będzie za mała.
Jej moc przy -20C to 5kW a grzałki 3kW więc w sumie 8kW.
Jak policzysz że na ogrzewanie potrzeba 10% więcej mocy jeżeli chcesz mieć 22C w domu to już mocy nie starcza.


Swoją drogą dobieranie pompy z dokładnością co do 0,5kW to paranoja.

To tak jak by mieć do przejechania 135km samochodem i zalać paliwa dokładnie 10,8L paliwa bo przecież samochód pali 8L/100km to znaczy że wystarczy.
No i kto zaryzykuje.....

Ja jako instalator zakładam górkę, dla świętego spokoju bo jak mi klient zadzwoni w środku zimy że ma zimno to co zrobię..... powiem "idź do tego co OZC robił niech waty napcha w szpary".....

Myślę, że lekki zapas w moim przypadku musi być tym bardziej, że pompa ma być jedynym źródłem grzania.
Proszę o info jakby zestawić ze sobą te dwie pompy plusy i minusy jakby wyglądały :
Panasonic SDC 9KW 3f H
Panasonic T-CAP 9KW 1f H

boldix
31-10-2018, 18:33
Proszę o podpowiedż jak skonfiguraowac pogrzewanie wody użytkowej. Czy jest możliwośc ustawienia temperatury minimalnej, przy której pompa załączy podgrzewania do temp max ustawionej w głównym menu?

Marcin34_Śl
31-10-2018, 20:21
W ustawieniach instalatora masz taką opcje, że wybierasz że pompa ma ponownie grzać wodę jak temp. spadnie o .... stopni od zadanej. Ale żeby to działało, to musisz caly czas mieć włączoną opcję grzania wody. Nie wiem, czy tak ktoś ma bo większość podgrzewa tutaj wodę na harmonogramie, w taryfie T2.

boldix
31-10-2018, 20:30
W ustawieniach instalatora masz taką opcje, że wybierasz że pompa ma ponownie grzać wodę jak temp. spadnie o .... stopni od zadanej. Ale żeby to działało, to musisz caly czas mieć włączoną opcję grzania wody. Nie wiem, czy tak ktoś ma bo większość podgrzewa tutaj wodę na harmonogramie, w taryfie T2.

Dzięki za odpowiedż. muszę przestudiować te ustawienia z instrukcją w ręku.

toommm
01-11-2018, 09:17
Witam .. nie było mnie chyba ze dwa lata.. :) . A więc tak , moja pompa 9kw 1 f już miesiąc działa . Za październik i trzy dni września - 410 kw tylko w taniej , taryfa g13.

CNC_POMPY_CIEPLA
01-11-2018, 09:55
Myślę, że lekki zapas w moim przypadku musi być tym bardziej, że pompa ma być jedynym źródłem grzania.
Proszę o info jakby zestawić ze sobą te dwie pompy plusy i minusy jakby wyglądały :
Panasonic SDC 9KW 3f H
Panasonic T-CAP 9KW 1f H

jeżeli chodzi o moc to podobnie, rozjeżdża sie tylko dostarczana moc poniżej -15C.Przy -20C Panasonic T-CAP ma 8,9kW a SDC 3 fazowa 7,3kW.
Biorąc pod uwagę ten fakt i bardzo zbliżoną cenę to raczej wersja T-CAP 9kW

Gozno
01-11-2018, 10:10
jeżeli chodzi o moc to podobnie, rozjeżdża sie tylko dostarczana moc poniżej -15C.Przy -20C Panasonic T-CAP ma 8,9kW a SDC 3 fazowa 7,3kW.
Biorąc pod uwagę ten fakt i bardzo zbliżoną cenę to raczej wersja T-CAP 9kW

Skrajnie niskie temperatury to z pewnością T-cap lepszy co natomiast w temperaturach średnich 2 do -7 która z tych pomp będzie bardziej ekonomiczna, obie jednostki zew mają dwa wentylatory czy jednostka 3f bedzie lepszym rozwiązaniem?

bobrow
01-11-2018, 10:24
Witam,
chyba jest jeszcze różnica w temp wyłączenia sprężarki :
-T-cap -28 st
-SDC -20 st
Pzdr

roki12
02-11-2018, 20:39
panowie użytkownicy i instalatorzy..

mam mały problem z pompą 9kW serii h 1f.
ustawione grzanie na 28, delta 5 stopni. jak spadnie poniżej 23 to zaczyna grzać do zadanych 28 i wszystko gra.
do kompletu cwu ustawione na 48 stopni. grzejemy prostą, nie mam harmonogramu, pompa grzeje jak chce i kiedy chce.

problem od jakiegoś czasu, że woda cwu w zbiorniku spada np. do 22 a pompa się nie włącza samoczynnie, mimo że na wyświetlaczu ustawionie grzanie jednego i drugiego .

ktoś coś poradzi?

dodam, że pomaga ręczne włączenie i wyłączenie ikonki grzania " czyli kranu"
bądź włączenie i wyłączenie całej pompy..

ktoś poradzi co się dzieje ?

Andrzej5101
03-11-2018, 09:17
roki12
Przeczytaj post #7081 ze zrozumieniem.

sajmek
03-11-2018, 19:41
Panowie, moje OZC 5,8 kW + woda 1kW (4 osoby) = 6,8 - Panas 7kW All in one 1f da rady? Czy lepiej dopłacić do 9kW? W domu reku, anhydryt, całość podłogówka + 3 grzejniki niskotemperaturowe. Z góry dzięki

CNC_POMPY_CIEPLA
03-11-2018, 20:06
SDC 9kW i to będzie troszkę na styk.
7kW było by za mało.

sajmek
03-11-2018, 20:08
Dzięki

toommm
03-11-2018, 20:09
Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie , ale powiem coś od siebie , nie zrobiłem ozc , a mój dom chyba też jest w tych granicach zapotrzebowania ( a może nawet mniej) i mam 9 kw 1 f AIO i powiem Tobie moje spostrzeżenie , były już tego roku kilka dni u mnie co nie skoczyło więcej jak 5 sC i przy zasilaniu 28 sC nie przerwała pracy całe noce 20-22 HZ ,oczywiście w domu nie mniej jak 23 sC , więc myślę że jak na mój dom to dopasowałem ją w miarę ,, powiem coś więcej jak wpadną mrozy , najlepiej siarczyste. To spostrzeżenie na dzień dzisiejszy oczywiście.

CNC_POMPY_CIEPLA
03-11-2018, 20:16
Skrajnie niskie temperatury to z pewnością T-cap lepszy co natomiast w temperaturach średnich 2 do -7 która z tych pomp będzie bardziej ekonomiczna, obie jednostki zew mają dwa wentylatory czy jednostka 3f bedzie lepszym rozwiązaniem?

T-CAP jest zawsze lepszym rozwiązaniem.
Ogólnie nie widzę sensu montowana SDC 9kW 3F, może gdyby miała grzałki 9kW to był by większy sens, bo w zeszłym roku była taka seria. Ale teraz jak jest wersja tylko z 3kW grzałką.....
mogą być tylko nieliczne przypadki gdzie zasilanie 3fazowe będzie przeważało.

redblack
04-11-2018, 16:55
CNC, z czego wynika taka charakterystyka pracy (https://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10238&od=2018-11-02) PC T-Cap? Chodzi mi o częste włączenia/wyłączenia sprężarki.
Tutaj (https://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10108&od=2018-11-03), dla LG podobnie ale dłuższe przerwy pomiędzy pracą sprężarki.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-11-2018, 17:11
cykle masz po 20 pare minut w najmniejszych okresach pracy więc nie jest tak źle biorąc pod uwagę że mamy na dworze bardzo ciepło i pewnie otwarte małe obiegi. Wtedy pompa szybko nagrzewa bufor i sie wyłącza. Powiązane to z tym ze krzywa grzewcza jest bardzo niska teraz, pewnie na poziomie około 28-30, a temperatura powrotu z podłogi pewnie około 21C więc nie ma co grzać.Czyli dogrzewa o 7C i się wyłącza.
Jak sobie odpalisz widok w sezonie grzewczym to masz cykle po kilka godzin pracy

Na LG to u mnie w domu, tu pompa jest 9kW i bufor 300L który pozostał po inne mocnej pompie dlatego dłuższe przebiegi, ale też ustawiłem sobie dużą histerezę startu na CO.

Tulisko
04-11-2018, 20:08
Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie , ale powiem coś od siebie , nie zrobiłem ozc , a mój dom chyba też jest w tych granicach zapotrzebowania ( a może nawet mniej) i mam 9 kw 1 f AIO i powiem Tobie moje spostrzeżenie , były już tego roku kilka dni u mnie co nie skoczyło więcej jak 5 sC i przy zasilaniu 28 sC nie przerwała pracy całe noce 20-22 HZ ,oczywiście w domu nie mniej jak 23 sC , więc myślę że jak na mój dom to dopasowałem ją w miarę ,, powiem coś więcej jak wpadną mrozy , najlepiej siarczyste. To spostrzeżenie na dzień dzisiejszy oczywiście.

Myślę że twoje OZC będzie dużo niższe od kolegi Sajmek i to nie jest sarkazm:P

ASANAK
05-11-2018, 09:25
Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap
Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend
Czy może ktoś coś pomóc dzięki

rafhi
05-11-2018, 10:32
Witam panowie...już miałem kupować pompę panasonica 9 kw t-cap gdy natkneło mnie żeby jeszcze policzyć samemu i zlecić firmie takiego OZC

wyszło mi zapotrzebowanie w moim domku 154 m2 użytkowego ( dom piętrowy z nieogrzewanym garażem 2 stanowsikowym dobudowanym do jednej sciany domu, płyta fundamentowa 10 cm xps, pod posadzką 18 cm eps80, ściany 20 cm grafit, ocieplenie stropu na strychu planowane 30 cm wełna lub celuloza) okna 3 szybowe średnio 0,84, ilośc okien 12 w tym jedno 3 m typu HS, brak balkonów, drzwi wejściowe termo, podłogówka co 10 cm, kominek rekreacyjny) 4,8 kW No i jeden monter jak i facet od ozc mówią mi że mam odpuścić t-capa, że hi-performence spokojnie wystarczy.
Dla temp 23 stopni w domu i temp zew. -20 wyszło mi że t-cap pokrywa 174 % zapotrzebowania a hi-perf. 107 %. Ponoć nie jest wskazane zbliżać się do granicy przewymiarowania 180% bo sprężarka zaczyna taktować - częściej się załącza i skraca żywotnośc... Z bilansu rachunku ekonomicznego wychodzi mi też że oszczędność prądu dla t capa to tylko 100 zł mniej a dopłata za t-capa 3000 zł czyli 30 lat zwrotu inwestycji w porownaniu do t-cap.

Za bardzo nie wiem w co iść - czy może ktoś coś doradzi w tej sprawie ? czy są jakieś większe zalety t-cap, co wybrać by mieć pewność i spokój na lata ? sprzedający i monter raczej by mnie nie namawiali na hi-per gdyż nie mają w tym żadnego interesu więc może pozostaje zaufać tym opiniom ?

Tulisko
05-11-2018, 10:52
Witam panowie...już miałem kupować pompę panasonica 9 kw t-cap gdy natkneło mnie żeby jeszcze policzyć samemu i zlecić firmie takiego OZC

wyszło mi zapotrzebowanie w moim domku 154 m2 użytkowego ( dom piętrowy z nieogrzewanym garażem 2 stanowsikowym dobudowanym do jednej sciany domu, płyta fundamentowa 10 cm xps, pod posadzką 18 cm eps80, ściany 20 cm grafit, ocieplenie stropu na strychu planowane 30 cm wełna lub celuloza) okna 3 szybowe średnio 0,84, ilośc okien 12 w tym jedno 3 m typu HS, brak balkonów, drzwi wejściowe termo, podłogówka co 10 cm, kominek rekreacyjny) 4,8 kW No i jeden monter jak i facet od ozc mówią mi że mam odpuścić t-capa, że hi-performence spokojnie wystarczy.
Dla temp 23 stopni w domu i temp zew. -20 wyszło mi że t-cap pokrywa 174 % zapotrzebowania a hi-perf. 107 %. Ponoć nie jest wskazane zbliżać się do granicy przewymiarowania 180% bo sprężarka zaczyna taktować - częściej się załącza i skraca żywotnośc... Z bilansu rachunku ekonomicznego wychodzi mi też że oszczędność prądu dla t capa to tylko 100 zł mniej a dopłata za t-capa 3000 zł czyli 30 lat zwrotu inwestycji w porownaniu do t-cap.

Za bardzo nie wiem w co iść - czy może ktoś coś doradzi w tej sprawie ? czy są jakieś większe zalety t-cap, co wybrać by mieć pewność i spokój na lata ? sprzedający i monter raczej by mnie nie namawiali na hi-per gdyż nie mają w tym żadnego interesu więc może pozostaje zaufać tym opiniom ?

Jest na forum kilku użytkowników mających podobne obciążenie cieplne do twojego (PaRa , Marcin34_Śl) i grzeją pompami 7kW. Zdecydowana większość na forum ma przewymiarowane jednostki. Pewnie powodów przewymiarowania jest kilka ale myślę że kluczowy jest jeden: - strach przed zimnem;-) Tak po polsku "Lepiej mieć więcej niż mniej i spać spokojnie". Czy to jest całkiem zasadne to niewiem:bash: Trzeba ocenić instalację, potrzeby domowników i wtedy zdecydować czy zasadne jest przewymiarowanie pompy do grzania 2-taryfowego czy to w danej sytuacji jest dla Was dopuszczalne. Grzanie całodobowe nieprzewymiarowaną pompą ma również myślę wiele zalet. Pompa nie ma częstych start-stopów, pracuje bardziej optymalnie przez co także ciszej, modulując moc nie męczy się przy częstych rozruchach. No ale nie wszystkim to chyba odpowiada. Wolą płacić 100zł mniej rocznie i mieć zamontowany podwójny helikopter na elewacji;-)
Pozdrawiam
Tulisko

CNC_POMPY_CIEPLA
05-11-2018, 12:00
Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap
Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend
Czy może ktoś coś pomóc dzięki

jak masz na ron con yes to może włącza Ci się na wodzie, a ty myślisz że na ogrzewaniu?
jaki masz model sterownika? może trzeba w nim zmienić po wymianie baterii NC z NO?

ASANAK
05-11-2018, 12:23
Też tak myślałęm, ale grzejnik w łazience i podłoga są ciepłe, a więc nie tylko CWU sterownik Salus salus 091flrf. Nie wiem to jest to NC z NO ? Problem chyba zaczął się wcześniej ale może wtedy już bateria źle trzymała.

Andrzej5101
05-11-2018, 13:07
Za bardzo nie wiem w co iść - czy może ktoś coś doradzi w tej sprawie ?
Czy są jakieś większe zalety t-cap, co wybrać by mieć pewność i spokój na lata ? sprzedający i monter raczej by mnie nie namawiali na hi-per gdyż nie mają w tym żadnego interesu więc może pozostaje zaufać tym opiniom ?
OZC budynku to;
- moc budynku w kW ; 4,8 kW
- zapotrzebowanie na ciepło w kWh/rok ;????
1/ Kolega Marcin34_Śl ;
PC PW Panasonic 7kW/ H, OZC= 4,6 KW ; rekuperacja ZEHNDER 350, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, wylewkę anhydryt ; 6,5 cm i 5,5 cm, podłogówka 100 %,*
Sumarycznie zużycie wychodzi mu podobnie jak grzał tylko w T2, tj, około 15-17 kWh z CWU na dzień i choć więcej grzeje w drogiej taryfie to komfort jest dużo większy a koszty niewiele większe,
Plusy grzania non stop ;
- lepsza kultura pracy pompy,
- większy komfort ( temp. Posadzki ),
- lepsze COP,
- mniej defrostów,
- zużycie w kWh takie samo,
Minusy;
- trochę większe koszty,
- przy grzaniu non stop wychodzi ok.60 % w taniej

2/ Koledzy z grubą warstwą wylewki, grzejący w większości w T2, to większość na tym forum ;

3/Jak grube masz wylewki ?
....Poczytaj, poszukaj, nasiąkaj wiedzą.

kaszpir007
05-11-2018, 13:30
Sumarycznie zużycie wychodzi mu podobnie jak grzał tylko w T2, tj, około 15-17 kWh z CWU na dzień i choć więcej grzeje w drogiej taryfie to komfort jest dużo większy a koszty niewiele większe,
Plusy grzania non stop ;
- lepsza kultura pracy pompy,
- większy komfort ( temp. Posadzki ),
- lepsze COP,
- mniej defrostów,
- zużycie w kWh takie samo,
Minusy;
- trochę większe koszty,
- przy grzaniu non stop wychodzi ok.60 % w taniej .

U siebie tego nie zaobserwowałem ...

Zużycie prądu przy pracy nonstop było wyższe niż przy pracy czasowej , ilość włączeń/wyłączeń sprężarki duuuuuuuuuuuużo razy większa niż przy pracy czasowej ...

U mnie prąd w I taryfie to 70groszy a w II taryfie to 32 groszy , więc jak widać jest różnica ...

Ja próbowałem aby pompa działała nonstop ale cykle włączania/wyłączenia sprężaki były zbyt częste i raczej wątpie aby nie miało to wpływu na żywotnośc pompy ..

Może jak będzie naprawdę mroźna zima to wtedy taktowanie by minęło , ale na razie chyba nie ma szans na brak taktowania przy pracy ciągłej i nie wazne czy to pompa 7KW czy 9KW ...

Andrzej5101
05-11-2018, 13:48
Ja próbowałem aby pompa działała non-stop ale cykle włączania/wyłączenia sprężarki były zbyt częste i raczej wątpię aby nie miało to wpływu na żywotność pompy ..
Może jak będzie naprawdę mroźna zima to wtedy taktowanie by minęło , ale na razie chyba nie ma szans na brak taktowania przy pracy ciągłej i nie ważne czy to pompa 7 kW czy 9 kW ...
Jakie jest OZC u Ciebie???

kaszpir007
05-11-2018, 13:54
Jakie jest OZC u Ciebie???

Nie wiem.

Jakieś mam dołączone do projektu , ale po pewnych zmianach (większa grubośc ocieplenia , lepsze ocieplenie , płyta fundamentowa) i tak byłby to zapewne nic nie znaczący kawałek papieru i tak naprawdę do niczego nie był mi potrzebny.

rafhi
05-11-2018, 17:36
Zapomniałem u mnie też będzie rekuperacja.
Zapotrzebowanie na ogrzewanie 8665 kwh na wode 2522

U mnie wylewki tradycyjne na dole 8-9 cm u góry 6-7cm

Także myślę o tym by grzać w nocnej taryfie między innymi wynika to z trybu życia rodziny w dzień nas raczej nie ma.

EDIT: Po przestudiowaniu parudziesięciu tematów mam nadal mętlik - porównywałem nawet po izolacjach i metrażach domów, projektach itp suma summarum może ktoś odpowie:

- czy program panasonic designer do doboru pomp jest w miarę dokładny ? i wyniki jego nie odbiegają znacząco od profesjonalnego OZC

- czy pompa sdc 9 kw da radę ogrzać dom w taryfie g12w (głównie noc i godzinka popołudniem) i komfort życia nie zostanie w jakiś sposób zaburzony ?

- czy przewymiarowanie t-cap 174 % dla - 20 stopni i 23 stopni wew. to bardzo niebezpieczna granica do możliwości taktowania sprężarki ? Dla tych warunków sdc 9 kw ma 107 % sprawności ...

Ciężko mi poruszać się po tych % bo nie wiem jakie realne jest to przełożenie na pracę i komfort życia w domu. Boje się taktowania bo może się okazać że za duża pompa a z drugiej strony nie wiem czy sdc sobie poradzi w tej taryfie itp.

Generalnie zakładam że - 20 stopni to jakiś margines i jeśli się załączy grzałka to nie jest to wg. mnie problem - jednak zimy u nas nie są jak na antarktydzie a w skandynawii przecież tez te pompy montują...

ktoś mnie jest wstanie technicznie w czymś utwierdzić czy odwlec od decyzji ?

oszczedność 2500 na zakupie pompy patrząc na rachunek ekomoniczny i zwrot inwestycji mówi żeby iść w sdc 9 kw... a obawy są czy to dobra decyzja...

Andrzej5101
06-11-2018, 17:24
Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury>-2C
Twój budynek przy 0 C potrzebuje tylko 2,4 kW mocy.
Zobacz też przypadek kolegi Szklara ;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page298

ASANAK
06-11-2018, 20:47
Ponawia pytanie Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap
Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

Sterownik Salus 091flrf
2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend
Czy może ktoś coś pomóc dzięki

bobrow
06-11-2018, 21:58
Ponawia pytanie Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap
Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

Sterownik Salus 091flrf
2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend
Czy może ktoś coś pomóc dzięki

Hej,
mam ten sam model- proponuję zobaczyć czy na wyświetlaczu PC masz ext sw off- to jest wtedy ,kiedy sterownik pokojowy wył PC ( a znika kiedy załącza).
Druga sprawa- zobacz w set (długo) jaką masz temp wył CO (heat off)
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
07-11-2018, 07:24
Ponawia pytanie Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap
Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

Sterownik Salus 091flrf
2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend
Czy może ktoś coś pomóc dzięki

podeślij zdjęcia z odbiornika salusa(kabli) zdjęcia z pompy(kabli od salusa) i zmierz czy jak zapala się zielona lampka na odbiorniku to jest przejście pomiędzy L a H na płucie głównej.

ASANAK
07-11-2018, 08:26
podeślij zdjęcia z odbiornika salusa(kabli) zdjęcia z pompy(kabli od salusa) i zmierz czy jak zapala się zielona lampka na odbiorniku to jest przejście pomiędzy L a H na płucie głównej.

Co znaczy przejście na płycie głównej chodzi o elektrykę tak? Czyli zdjąć przednią obudowę OK ale to jeszcze kilka dni temu było dobrze i jak robiłem próbę tj. schłodziłem sterownik i patrzyłem to załączył pompę a jak go ogrzałem to wyłączył czyli chyba komunikacja jest. Tylko jakby pompa sama załącza się dodtkowo kiedy jej się chce ;-(

giman
08-11-2018, 22:00
Na forum popularne są T-CAPy.
A czy ktoś użytkuje zwykłego Panasa SDC/ADC 9kW?
Np. WH-UD09HE5-1 / WH-ADC0309H3E5

uve_solid
09-11-2018, 04:53
Posiadam SDC 9 kw 1 fazową, WH-UD09HE5-1. Bez bufora ,100 % podłogówka plus grzejnik łazienkowy na obiegu podłogówki. Pompa grzeje CO od stycznia 2018 r. Na razie bez CWU. Uaktywniona funkcja chłodzenia przez podłogówkę, ale tylko sprawdzona jako ciekawostka.

PrzyszłyBudowniczy
09-11-2018, 07:10
giman - mam 9kw, grzeję od miesiąca dopiero. Patrząc na posty o T-Capach momentami się stresuję co ja to wybrałem :D Chociaż wybrałem z pełną świadomością. W przeciwieństwie do kolegi powyżej, powierzchnia po podłodze to 240m² OZC koło 8.

ASANAK
09-11-2018, 08:35
Dzięki nie widzę nic takiego na wyświetlaczu a może to trzeba wejść w jakieś ustawienia >?

Przy okazji jak masz ten samo model czy u Ciebie też jest to samo z CWU mam nastawione 52` żeby grzać jaka najwięcej w T2 i często jest tak, że widzę nagrzaną wodę ale do np 43-45 i koniec a czasami 51


Hej,
mam ten sam model- proponuję zobaczyć czy na wyświetlaczu PC masz ext sw off- to jest wtedy ,kiedy sterownik pokojowy wył PC ( a znika kiedy załącza).
Druga sprawa- zobacz w set (długo) jaką masz temp wył CO (heat off)
Pzdr

magdaseb
09-11-2018, 09:06
Bo jest jeszcze coś takiego jak histereza. U mnie minimalna to 8*. mam nastawione na 52* i czasami mam 51, a innym razem 45. W żadnym z tych przypadków nie załączy się grzanie CWU. Załączy się dopiero, kiedy temp spadnie poniżej 44*

ASANAK
09-11-2018, 10:14
Wiem właśnie, że jest ta histereza, ale niestety nie wiem ile jest w mojej pompie i jak ją zmienić


Bo jest jeszcze coś takiego jak histereza. U mnie minimalna to 8*. mam nastawione na 52* i czasami mam 51, a innym razem 45. W żadnym z tych przypadków nie załączy się grzanie CWU. Załączy się dopiero, kiedy temp spadnie poniżej 44*

sajmek
09-11-2018, 21:38
Szanowni forumowiecze, mam jeszcze jedno pytanie: Czy warto kupoowac pompę generacji H dwustrefową? W domu mają byc dwa obiegi podlogowki (dol po calosci ok 500m, góra ok 350m) + dwa grzejniki lazienkowe i jeden niskotemperaturowy do garazu. Ma sens wrzucanie dwustrefowki i grzanie inna temperatura na grzejniki? Nie obniza to sprawnosci pompy?

Slyszalem tez, ze dwustrefowa ma dwie pompki i latwiej "przepycha" wodę. Zwykla pompka w jednostrefowej da rade ogarnac przeplywy na parterze i piętrze?

bobrow
10-11-2018, 09:42
Dzięki nie widzę nic takiego na wyświetlaczu a może to trzeba wejść w jakieś ustawienia >?

Przy okazji jak masz ten samo model czy u Ciebie też jest to samo z CWU mam nastawione 52` żeby grzać jaka najwięcej w T2 i często jest tak, że widzę nagrzaną wodę ale do np 43-45 i koniec a czasami 51

Dobra-małe sprostowanie , u Ciebie nie musi być sterowana PC jak u mnie i ten komunikat nie musi być wyświetlany.
Na pewno musisz sprawdzić czy masz napięcie 230VAC pomiędzy pkt 10 a 12 na listwie w jednostce wewnętrznej.
Poniżej fotka z instrukcji
421528

Jeśli chodzi o CWU , to część T-capów F ma na stałe histerezę 8K , a część możliwość wyboru na 3K (na płycie głównej)-dlatego nie włączy się w T2 grzanie CWU. Podobno trzeba uruchomić programator tygodniowy i wył tryb CWU oraz ponownie załączyć.

rafako10
10-11-2018, 09:53
Witajcie
Będę instalował T-capa serii F jednofazową do domu z istniejącą instalacją mieszaną. Grzejniki niskotemeperaturowe 80% i 20% podłogówki. Pompa jest instalowana by wykorzystać bardzo duże nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej (ok 2500 kwh). Dotychczas dom ogrzewany 15kw kotłem Buderus gb 162 ze sterownikiem rc35. Planuję ogrzewać pompą do temperatury zewn. -5. Kocioł gazowy będzie ogrzewał cwu i dom po wyłączeniu się pc. W jaki sposób "spiąć" oba urządzenia w hubrydę sterowaną automatycznie.? Czy konieczny jest zewnętrzny sterownik?

PPamir
11-11-2018, 09:41
Witajcie
Będę instalował T-capa serii F jednofazową do domu z istniejącą instalacją mieszaną. Grzejniki niskotemeperaturowe 80% i 20% podłogówki. Pompa jest instalowana by wykorzystać bardzo duże nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej (ok 2500 kwh). Dotychczas dom ogrzewany 15kw kotłem Buderus gb 162 ze sterownikiem rc35. Planuję ogrzewać pompą do temperatury zewn. -5. Kocioł gazowy będzie ogrzewał cwu i dom po wyłączeniu się pc. W jaki sposób "spiąć" oba urządzenia w hubrydę sterowaną automatycznie.? Czy konieczny jest zewnętrzny sterownik?

Ja mam podobny układ układ biwalenty tzn. kocioł gazowy, pompa, grzejniki... wszystko bez bufora i powiem tak, ze teoretycznie to nie potrzeba żadnego dodatkowego sterownika poza tym wbudowanym w pompę (o ile kocioł gazowy może być załączany sygnałem zew. ON/OFF). Można włączyć w ustawieniach pompy pracę biwalentną z kotłem np. w systemie alternatywnym (działa albo pompa, albo kocioł gazowy), sterownik wew. zamontować gdzieś w salonie jako dodatkowy termostat wew. ograniczający przegrzewanie budynku np podczas dużego nasłonecznienia... Tylko, że taka konfiguracja ma dla mnie liczne wady:

1) Pozwala na zdefiniowanie tylko jednej stałej temperatury przełączania np -5. Jak ktoś korzysta np. z taryfy innej niż G11 i cena za energię zmienia się w ciągu doby to takie sterowanie jest nieefektywne. Rozwiązanie jest proste: zakupić termostat programowalny np coś takiego: http://www.frisko24.pl/ATTO_TT_termostat_programowalny-141.html z zew. czujnikiem temperatury i wykorzystać go do sterowania załączaniem pompy i kotła. Wtedy można zdefiniować kilka okien czasowych w ciągu doby i ustawić rożne punkty biwalentne np +2 w drogich godzinach prądu i -7 w tanich godzinach.

2) Nie wiem jak duże masz OZC, jak bardzo przewymiarowane grzejniki tzn jaką temperaturę zasilania potrzebujesz/planujesz powiedzmy w okolicach +2st C aby dogrzać budynek, ile mocy będą wtedy oddawać grzejniki. W takich systemach biwalentnych pompa zazwyczaj jest "niedwymiarowana" i może się okazać, ze będzie pracować w długich cyklach nawet 24h/dobę, ale na niskiej modulacji co również jest nieefektywne. Powodem jest duża histereza wew. sterownika > 1st C. Dlatego aby mieć większą kontrolę nad pracą pompy warto dokupić również zew. termostat pokojowy z mniejszą regulowaną histerezą.

toommm
12-11-2018, 08:41
Panowie mam pytanie do posiadaczy wersji F najlepiej AIO , jakie macie ciśnienie wody w czasie pracy i postoju na tym okrągłym wskaźniku ?

CNC_POMPY_CIEPLA
12-11-2018, 08:54
Panowie mam pytanie do posiadaczy wersji F najlepiej AIO , jakie macie ciśnienie wody w czasie pracy i postoju na tym okrągłym wskaźniku ?

jak masz dużą różnicę, to najpewniej masz zapchany filtr.

toommm
12-11-2018, 09:05
Na postoju mam 0,08 Mpa a w czasie pracy lekko powyżej 0,1 Mpa

ksysju
12-11-2018, 09:11
Hi

W poprzednim sezonie na takich PC u mnie pracowała, teraz po dolaniu wody mam 0,24.
Dolewałem bo filtry mi się zachciało sprawdzić ;-)

toommm
12-11-2018, 09:30
To już nie wiem czy mam dobrze czy nie

CNC_POMPY_CIEPLA
12-11-2018, 09:37
To już nie wiem czy mam dobrze czy nie

Zadzwoń po instalatora niech przyjedzie, zrobi przegląd i sprawdzi.
To jego praca.

toommm
12-11-2018, 10:14
Moje pytanie brzmiało czy to prawidłowe wskazania , i jakie macie ....

ksysju
12-11-2018, 10:22
0,8 o ile pamiętam z instrukcji to minimum do pracy.
Od początku tyle miałeś ?. Jak PC pracuje , a nie chcesz nic ruszać to bym tak zostawił.

Wiesz jak podnieść ciśnienie u siebie ? To warto wiedzieć.

toommm
12-11-2018, 10:33
miałem troszkę więcej , 0,08 to na postoju jak pracuje ma powyżej 0,1 , podnieść to chyba dopuścić wody zaworem na dole pompy , teraz od czasu do czasu mam błąd H98 i nie wiem czy to od tego czy nie

CNC_POMPY_CIEPLA
12-11-2018, 10:54
miałem troszkę więcej , 0,08 to na postoju jak pracuje ma powyżej 0,1 , podnieść to chyba dopuścić wody zaworem na dole pompy , teraz od czasu do czasu mam błąd H98 i nie wiem czy to od tego czy nie

H98 - to poważna sprawa, najprawdopodobniej błąd na instalacji, zabrudzenie, długość.....

bobrow
12-11-2018, 14:53
miałem troszkę więcej , 0,08 to na postoju jak pracuje ma powyżej 0,1 , podnieść to chyba dopuścić wody zaworem na dole pompy , teraz od czasu do czasu mam błąd H98 i nie wiem czy to od tego czy nie

Hej,
ja dwa lata temu walczyłem z H98- zauważyłem, że niekiedy pojawia się przy wył sprężarki w trybie (normalnym dla tego midelu) „taktowania”.
Dzieje się tak kiedy jest ciepło i PC pracuje na min progu mocy.
Proponuję dograć sterowanie PC , tak aby wył się CO z termostatu lub przy zewnętrznej temp wył CO.
Dodam tylko , że pobawiłem się dalej tematem i założyłem układ wyłączenia CO w oparciu o sterownik dT ( ustawiłem na 2K).
Opisałem to w tym topicu
H98 wg DTR odpowiada za kilka spraw- ja to sobie wytłumaczyłem zakłóceniem wył sprężarki przy min mocy
Pzdr

PS
Oczywiście już mi nie pojawia się ten alarm

map78
12-11-2018, 18:49
Na postoju mam 0,08 Mpa a w czasie pracy lekko powyżej 0,1 Mpa

Ciśnienie jak najbardziej prawidłowe:yes: Mam takie wartości już szósty rok. Przy instalacji nigdy nie było grzebane.
Pozdrawiam

bobrow
12-11-2018, 21:01
Witam,
do poczytania o H98
421624
pzdr

PS
wydedukowałem ,że przy słabym odbiorze ciepła ,chwilowo wzrasta ciśnienie czynnika-ale na 100% tego nie wiem. Oczywiście zacząłem od czyszczenia filtra-ale to nie to....

Jinikao
13-11-2018, 13:51
Równierz mam 0.08 - 0.1

toommm
13-11-2018, 16:55
Pompa pracuje jak najbardziej prawidłowo.
bobrow dobrze mówisz bo wyskakuje tylko i wyłącznie w tedy, gdy startuje pompę a układ nie wystudzony i buja się na 19 HZ
Ciśnienie ok więc nie będę słuchał Pana CNC - teorie mam na papierze .

Marek2504
13-11-2018, 17:06
Instrukcja serwisowa dla pomp generacji F,H. http://netklima.pl/wp-content/uploads/2017/05/Instrukcja-serwisowa-Aquarea-2017.pdf

giman
13-11-2018, 21:15
Posiadam SDC 9 kw 1 fazową, WH-UD09HE5-1. Bez bufora ,100 % podłogówka plus grzejnik łazienkowy na obiegu podłogówki. Pompa grzeje CO od stycznia 2018 r. Na razie bez CWU. Uaktywniona funkcja chłodzenia przez podłogówkę, ale tylko sprawdzona jako ciekawostka.
A jakbyś ocenił jej głośność?

uciu
14-11-2018, 16:50
Witam, utrudnilem sobie życie i wzialem G121w...doradzcie co ustawic na sterowniku serii H i co na termostacie bezprzewodowym Salus by grzać w G12w...

Mam też zbiornik CWU 300l

Kombinowałem już na kilka sposobów...
Czy po za ustawieniem Salusa (ustawiałem jak radził CNC https://www.youtube.com/watch?v=2PE5DsjBBzc oraz na opak czyli by Słoneczko było w taniej taryfie) trzeba coś ustawiać w PC?

Mam takie ustawianie w PC:(tank + heat)
421696

Czy trzeba też coś ustawić w harmonogramach?

Kombinowałem tak:
421697
i tak
421698
oraz dawałem by był tank + heat.. i lipa

Krzywą itp nastawił instalator i w G11 grzało bardzo ładnie (na Salusie był program 4)

uciu
16-11-2018, 06:07
Siema :) u mnie cd próby ustawienia PC...

Byłem własnie na działce. zużycie prądu od wczoraj od godz 17 2kWh w T2 + 1kWh w T1 czyli pompa się nie załączyła w nocy...

Na Salusie zapodana temperatura w drogiej taryfie 20* (w Taniej 21*).
Sprawdzałem o 6,30 a wiec była już droga taryfa - w domu 19,6 (na wyświetlaczu kręcił się śmigiełko a wiec działała pompka obiegowa - czyli salus chce dogrzewać mimo iż PC była wyłączona...

Ustawiłem wczoraj wszystko jak tutaj:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?332993-Panasonic-Aquera-jak-ustawi%C4%87-pomp%C4%99-pod-taryf%C4%99-G12w&p=7348922&viewfull=1#post7348922 (w menu głownym tylko na grzanie a dopiero wode w harmonogramach, w dodatku podbiłem krzywą nad ranem...
421775

Salusa ustawiłem jak wyżej radził Kaszpir (słoneczko grzanie w T2)...
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?271706-Parter%C3%B3wka-na-w%C4%85sk%C4%85-dzia%C5%82ke&p=7736422&viewfull=1#post7736422
421776

i chyba lipa

Po pracy kombinuje dalej.
Dodam, że na głównym wyświetlaczu nadal mam ikonek krzywej grzewczej - tak radził instalator ale dziś to zmienię bo może to jest przyczyna???
Doradźcie bo macie już jakieś doświadczenie :-)

plusfoto
16-11-2018, 09:27
Czemu na siłę utrudniacie sobie życie? Punkt pierwszy to decyzja termostat pokojowy czy pogodowy. Punkt drugi to tylko druga taryfa czy bez znaczenia.

Andrzej5101
16-11-2018, 10:27
421775

Harmonogram grzania w taryfie G12w dla sterownika PC/PW wersji H;
1/ Ustawiasz w poniedziałek,godz;
6,00 off
13,00 on,
15,00 off
22,00 on
2 /Skopiuj na pozostałe dni tygodnia do piątku włącznie,
3/ Harmonogram z soboty i niedzieli wyczyść.

uciu
16-11-2018, 12:37
Czemu na siłę utrudniacie sobie życie? Punkt pierwszy to decyzja termostat pokojowy czy pogodowy. Punkt drugi to tylko druga taryfa czy bez znaczenia.

1) ten który lepiej się spisze :-) Instalator ustawił mi krzywą i taka ikonka świeci na wyświetlaczu ale podłączył też termostat pokojowy bym mógł sobie sterować temperaturą i chyba tu jest problem, bo pompa grzeje na podstawie krzywej???
2) chciałbym by większość szło w 2 taryfie ale dla komfortu nie wykluczam dogrzewania w 1 od 16-17 do ok 19, Nigdy nie miałem podłogówki i nie wiem czy nie będzie dyskomfortu gdy pomimo iż w domu będzie ciepło to od podłogi będzie chłód (płytki + nie chodzimy w kapciach :-)

plusfoto
16-11-2018, 13:00
Spłaszcz krzywą do 30 stopni, czyli praktycznie prosta. W harmonogramie tygodniowym na sterowniki pompy nic ni grzeb, wyczyść go jedynie ustaw godziny grzania CWU. W salusie ustaw dla godzin w których chcesz aby pompa grzała CO temperaturę w pomieszczeniu n.p. 22 stopnie a w pozostałych godzinach 21,5. Oczywiście zakładam że instalator ustawił tryb termostatu pokojowego zewnętrznego. A i oczywiście pompa musi być cały czas włączona i słoneczko widoczne.

kaszpir007
16-11-2018, 13:43
1) ten który lepiej się spisze :-) Instalator ustawił mi krzywą i taka ikonka świeci na wyświetlaczu ale podłączył też termostat pokojowy bym mógł sobie sterować temperaturą i chyba tu jest problem, bo pompa grzeje na podstawie krzywej???
2) chciałbym by większość szło w 2 taryfie ale dla komfortu nie wykluczam dogrzewania w 1 od 16-17 do ok 19, Nigdy nie miałem podłogówki i nie wiem czy nie będzie dyskomfortu gdy pomimo iż w domu będzie ciepło to od podłogi będzie chłód (płytki + nie chodzimy w kapciach :-)

Jak dla mnie za duzo kombinujesz :)

Nie ustawiaj nic na pompie (harmonogram grzania) , bo przecież to masz ustawione na termostacie ...

Jak źle działa to oznacza że coś w pompie jest wyłączone lub źle ustawione ...

Ja mam inną pompę , ale u mnie jak termostat nie włączy grzania to pompa jest u mnie wyłączona (w stanie uśpienia) i dopiero sygnał termostatu ją aktywuje.

Osobiście obecnie "porzuciłem" grzanie tylko w II taryfie na grzanie nonstop i chyba tak pozostanie :)

uciu
16-11-2018, 13:52
Spłaszcz krzywą do 30 stopni, czyli praktycznie prosta. W harmonogramie tygodniowym na sterowniki pompy nic ni grzeb, wyczyść go jedynie ustaw godziny grzania CWU. W salusie ustaw dla godzin w których chcesz aby pompa grzała CO temperaturę w pomieszczeniu n.p. 22 stopnie a w pozostałych godzinach 21,5. Oczywiście zakładam że instalator ustawił tryb termostatu pokojowego zewnętrznego. A i oczywiście pompa musi być cały czas włączona i słoneczko widoczne.

Chyba widze w czym problem...
piszesz: A i oczywiście pompa musi być cały czas włączona i słoneczko widoczne
A ja ustawiłem wszystko i wyłączyłem pompę bo myslałem, że się sama załączy...

piszesz: Oczywiście zakładam że instalator ustawił tryb termostatu pokojowego zewnętrznego
Jak mogę to sprawdzić czy tak jest?
Chodzi Ci o:
421802
Ma obecnie tryb krzywej:
421803

plusfoto
16-11-2018, 14:25
Tak o to właśnie chodzi. W tej chwili co prawda masz salusa podłączonego ale nie aktywowanego, pompa chodzi wyłącznie na krzywej. Należy to zmienić w ustawieniach.

uciu
16-11-2018, 14:54
podpowiedz prosze gdzie to włączyć?
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/instrukcje_obslugi/Aquarea/WH-SDC-03-05-07-09-H3E5-1.pdf

Ust. instalatora > Ust. systemu > 5.2 Strefa & Czujnik > Czujnik > dalej termostat pokojowy czy termistat pokojowy?

plusfoto
16-11-2018, 14:59
termostat pokojowy i tam powinien być wybór zewnętrzny /wewnętrzny - ustaw zewnętrzny

uciu
16-11-2018, 21:27
że tak nieśmiało powiem....nie działa..

Ustawiem jak pisaliście...i

- spłaszczyłem krzywą z 54 na 35
421839

- zmieniłem w ustawieniach z krzywej na termostat pokojowy zewnętrzny

w harmonogramie mam tylko grzanie CWU

421840
-

Salus ustawiłem na temp 21. I pokazywał aktualną temp 19,5 i kręcił się na nim wiatraczek a wiec dawał sygnał do grzania. Pompa obiegowa wtedy działa i goniła wodę z bufora - szkoda tylko, że PC jej nie dogrzewała
421841

Gdy na chwilę wróciłem do grzania na krzywej (ikona krzywej) od razu się PC załączyła i zaczęła grzać.wodę.

Mi to tak wygląda, że Salus działa - włącza zewnętrzną pompę obiegową ale nie daje info do PC by włączyć grzanie...

CNC_POMPY_CIEPLA
16-11-2018, 21:35
że tak nieśmiało powiem....nie działa..

Ustawiem jak pisaliście...i

- spłaszczyłem krzywą z 54 na 35
421839

- zmieniłem w ustawieniach z krzywej na termostat pokojowy zewnętrzny

w harmonogramie mam tylko grzanie CWU

421840
-

Salus ustawiłem na temp 21. I pokazywał aktualną temp 19,5 i kręcił się na nim wiatraczek a wiec dawał sygnał do grzania. Pompa obiegowa wtedy działa i goniła wodę z bufora - szkoda tylko, że PC jej nie dogrzewała
421841

Gdy na chwilę wróciłem do grzania na krzywej (ikona krzywej) od razu się PC załączyła i zaczęła grzać.wodę.

Mi tiotak wygląda, że Salus działa - włącza zewnętrzną pompę obiegową ale nie daje info do PC by włączyć grzanie...

masz źle podpięte salusa w jednostce wewnętrznej, sam podłączałeś?

uciu
16-11-2018, 21:51
nie, robił to instalator.... ale mogę sam zmienić jeśli to nie jest trudne :-)

CNC_POMPY_CIEPLA
16-11-2018, 22:10
nie, robił to instalator.... ale mogę sam zmienić jeśli to nie jest trudne :-)

podeślij fotę jak masz to podpięte

Arturo72
16-11-2018, 22:17
nie, robił to instalator.... ale mogę sam zmienić jeśli to nie jest trudne :-)
Za dużo kombinacji ;)
Mam starocia ale od paru lat stałe ustawienie:
13-15- grzanie c.o+cwu z priorytetem cwu
22.00-00-grzanie cwu
2.00-6.00-grzanie c.o+cwu z priorytetem cwu

Bez żadnych dodatkowych sterowników pokojowych.

uciu
17-11-2018, 04:07
Arturo owszem mogę grzać timerem i krzywą ale mam to spięte z termostatem pokojowym.
Gdy nie grzeje pompa a termostat chce dogrzać to włącza mi pompke obiegową i po co ona ma działać i gonić po obiegu chłodną wode (po rozładowaniu bufora) ?

W sumie nie wiem co się bardziej spisze - praca na termostacie zewnętrznym czy timerze z ustawioną krzywą?

Ściągnę dziś panel zrobię fotki tylko może być ciężko bo wszystkie kable idą w peszlach..

Na razie włączyłem ręcznie grzanie na krzywej - jak było ustawione pierwotnie - weekend tania taryfa, niech grzeje :-)

plusfoto
17-11-2018, 06:51
CNC ma rację. Albo salus źle podpięty albo wcale. Fotka to wyjaśni.

Marek2504
17-11-2018, 06:53
Jeżeli masz termostat z wyjściem bez napięciowym powinieneś mieć podłączone tak jak na zdjęciu. Jeżeli jest styk napięciowy to należy podłączyć jeszcze N. 421843

Marek2504
17-11-2018, 07:01
Do tego mam jeszcze podłączony taki termostat z Ali https://pl.aliexpress.com/item/Touchscreen-Colourful-Programmable-Wifi-Thermostat-for-on-off-Control-of-Water-Valve-and-GasBoiler-Dry-Contact/32771448876.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2cbb5c0f9dT tv7 i mogę sterować załączaniem pompy przez telefon.

CNC_POMPY_CIEPLA
17-11-2018, 11:34
To teraz jeszcze jak masz ten brązowy i czarny w termostacie?

Marek2504
17-11-2018, 16:33
Termostat zwiera mi tylko te dwa przewody i pompa zaczyna grzać.421864

rydzadam
17-11-2018, 19:12
Witam Was po około dwóch latach "milczenia". Na PC zdecydowałem się dzięki naszemu Forum i nie żałuję, bo dwa pełne sezony śmiga bez zarzutu. Szczegóły w stopce. Ostatnio, jak temp. spada nocą w okolice zera, zaczęło wywalać H65, czyli "błąd przepływu wody podczas odszraniania", czy jakoś tak. Nie szczególnie mam teraz możliwość wertowania wstecz dwóch lat wątku ;) więc może pomożecie wskazówką, proszę, tak na szybko? Z serwisantem na przegląd okresowy dopiero w przyszłym tygodniu się mogę umówić (chyba). Ciśnienie w obiegu około 1,2 bar, filterek wyczyściłem, ale błąd powraca praktycznie przy każdym odszranianiu, prawdopodobnie kiedy obiegówka chce wrzucić najwyższy bieg, ale nie mam pewności.

D@MIANEK
17-11-2018, 19:46
Kiedy w panasonicu włącza się grzałka przy obecnej temp. Zewnetrznej? Zauwazylem ,że przez ostatni miesiac 5 godz pracowala grzalka...

rydzadam
17-11-2018, 20:39
Kiedy w panasonicu włącza się grzałka przy obecnej temp. Zewnetrznej? Zauwazylem ,że przez ostatni miesiac 5 godz pracowala grzalka...

Włącza się tak, jak jest ustawiona na sterowniku. Ja zaprogramowałem dołączanie grzałki przy minus 15, czyli prawie nigdy.

uciu
17-11-2018, 20:59
wygląda to tak...

calosc
421870
421871

z termostatu ida 3 przewody
421872

brązowy zmostkowany z fazą?? (chyba faza bo dalej ten drugi idzie do gniazdka)
421873

niebieski idzie tutaj
421874

Dzięki :-)

Marek2504
17-11-2018, 21:39
Masz całkowicie źle podpięty termostat, a właściwie to w ogóle nie jest podpięty pod płytę główną. Ten termostat załącza ci tylko pompę obiegową za buforem. Na zdjęciu które wysłałem zaznaczyłem miejsce gdzie powinien być podpięty termostat, ale sam tego nie rób bo u Ciebie jest jeszcze dodatkowa pompa obiegowa. Musiałbym popatrzyć w instrukcji czy przypadkiem nie jest potrzebny jakiś dodatkowy moduł do sterowania pompą obiegową.

D@MIANEK
17-11-2018, 21:48
Włącza się tak, jak jest ustawiona na sterowniku. Ja zaprogramowałem dołączanie grzałki przy minus 15, czyli prawie nigdy.

Tez mam tak ustawiona. Inne przyczyny?

Marek2504
17-11-2018, 21:58
wygląda to tak...

calosc
421870
421871

z termostatu ida 3 przewody
421872

brązowy zmostkowany z fazą?? (chyba faza bo dalej ten drugi idzie do gniazdka)
421873

niebieski idzie tutaj
421874

Dzięki :-)

Napisz jeszcze gdzie podłączony jest żółto-zielony .

CNC_POMPY_CIEPLA
17-11-2018, 22:13
Napisz jeszcze gdzie podłączony jest żółto-zielony .

jak w salusie to wygląda?

Zigobar
17-11-2018, 22:43
(...) Ostatnio, jak temp. spada nocą w okolice zera, zaczęło wywalać H65, czyli "błąd przepływu wody podczas odszraniania", czy jakoś tak. Nie szczególnie mam teraz możliwość wertowania wstecz dwóch lat wątku ;) więc może pomożecie wskazówką (...)
Wg instrukcji:
Podczas rozpoczęcia trybu odszraniania nr. 2 (przy temperaturze wody w instalacji poniżej 27*C), przepływ wody powyżej 10l/min. wykryty przez czujnik przepływu wody generuje błąd procesu odszraniania.
Podczas tego trybu pompa obiegowa nie powinna pracować.

rydzadam
17-11-2018, 23:20
Wg instrukcji:
Podczas rozpoczęcia trybu odszraniania nr. 2 (przy temperaturze wody w instalacji poniżej 27*C), przepływ wody powyżej 10l/min. wykryty przez czujnik przepływu wody generuje błąd procesu odszraniania.
Podczas tego trybu pompa obiegowa nie powinna pracować.

Dzięki Zigobar. Wygooglowałem to też, ale nie do końca kumam opisy instrukcji. Proces nr 2 odbywa się gdy woda na wejściu czy wyjściu ma poniżej 27? A jeżeli i wejście i wyjście ma powyżej, czyli np. 33/29? Wtedy jest inny proces? Nr 1? I wtedy pompa tłoczy w odwrotnym kierunku na maksymalnych obrotach? Muszę popatrzeć, kiedy, w jakich okolicznościach wywala mi ten błąd. Mam wrażenie, że przy każdej próbie odszraniania, w końcowym jej etapie.
Z racji tego, że PC pracowała bez zastrzeżeń przez dwa lata, obawiam się takich przyczyn:
pada obiegówka, pada czujnik przepływu lub ogólnie sterowanie z płyty głównej, coś nie tak z przepływem, czyli np. powietrze w rurach. Cisnienie jednak trzyma stabilne 1,3bar podczas pracy, 1,1-1,2 w spoczynku. Jedno co na razie zrobiłem - otworzyłem na max wszystkie pętle. Zobaczymy co to da.

Arturo72
17-11-2018, 23:28
Dzięki Zigobar. Wygooglowałem to też, ale nie do końca kumam opisy instrukcji. Proces nr 2 odbywa się gdy woda na wejściu czy wyjściu ma poniżej 27? A jeżeli i wejście i wyjście ma powyżej, czyli np. 33/29? Wtedy jest inny proces? Nr 1? I wtedy pompa tłoczy w odwrotnym kierunku na maksymalnych obrotach? Muszę popatrzeć, kiedy, w jakich okolicznościach wywala mi ten błąd. Mam wrażenie, że przy każdej próbie odszraniania, w końcowym jej etapie.
Z racji tego, że PC pracowała bez zastrzeżeń przez dwa lata, obawiam się takich przyczyn:
pada obiegówka, pada czujnik przepływu lub ogólnie sterowanie z płyty głównej, coś nie tak z przepływem, czyli np. powietrze w rurach. Cisnienie jednak trzyma stabilne 1,3bar podczas pracy, 1,1-1,2 w spoczynku. Jedno co na razie zrobiłem - otworzyłem na max wszystkie pętle. Zobaczymy co to da.

Zacznij od przepływu,zerknij na rotametry i oblicz bo wg mnie jest na granicy

Swoją drogą stwierdzam,że pierwsze modele T-CAP były idiotoodporne ;)

plusfoto
18-11-2018, 07:52
jak w salusie to wygląda?Marek nie wiem co instalator miał na myśli robiąc taką gmatwanine. Salus ma sterować przecież pompą a nie obiegówką za buforem. Tą obiegówką ma sterować pompa. Są tam odpowiednie styki do jej podłączenia. Gybając wygląda mi to tak jakby instalator zrobił dwie strefy. Pompa - bufor to jedna która jest sterowana pogodówką i bufor - podłogówka którą ma sterować salus.

uciu
18-11-2018, 07:55
Napisz jeszcze gdzie podłączony jest żółto-zielony .
tutaj
421956

Marek2504
18-11-2018, 08:39
Tak jak pisałem wcześniej masz to całkowicie źle podłączone. Pytanie czy chcesz to sam zrobić, czy raczej instalator powinien to poprawić.Jak chcesz sam, to zrób jeszcze zdjęcie z podłączenia termostat lub opis. Ten kabel od termostatu musi być bezpośrednio wpięty do płyty głównej (nie może być po drodze wpięty do żadnego innego urządzenia - można spalić płytę).

thxluk
18-11-2018, 08:53
Witam,
Panowie jak najefektywniej odpowietrzyć układ.?
Doś mocno słychac powietrze przy defrostach w trybie 1 , czyli w odwróconym obiegu .?
pozdrawiam

thxluk
18-11-2018, 13:23
Po odkreceniu przedniej obudowy sporo wody z czynnikiem na dolnej tacy. (pod styropianem)
Jakiś czas temu miałem wyciek w okolicach odprowadzenia "skroplin" tj. wężyk od zaworu bezpieczeńtwa do kanalizy .
Niestety to nie to miejsce i najprawdopodobniej cos sie rozszczelniło pomiedzy pompa obiegowa a wyjsciem .
Wydaję mi sie iz to może być przyczyna zapowietrzania sie układu .Tutaj jednak juz nie chcę ingerować tak więc czekamy na instalatora:/
pozdrawiam

Marcin34_Śl
18-11-2018, 18:08
Kiedy w panasonicu włącza się grzałka przy obecnej temp. Zewnetrznej? Zauwazylem ,że przez ostatni miesiac 5 godz pracowala grzalka...

DAMIANEK,
w nowych pompach serii H (u Mnie 7 KW) jak masz temp. powrotu poniżej 27 stopni to grzałka uruchamia się pry defroście. To nic nadzwyczajnego. Trochę dużo te 5 godz. bo przez ostatni miesiąc nie powinno być dużo defrostów. Może często schaładzałeś wodę w instalacji, bo grzałka działa również jak temp. wody jest niska, chyba poniżej 25 Stopni.

Papucy
18-11-2018, 19:24
Czy 17 załączeń sprężarki w ciągu 8 H ( noc tylko grzanie ) to jest normalna praca? Grzeje krzywą 27/+15 35/-15 dodam że gdy tem zewnętrzna była w okolicach zera sprężarka włącza się tylko raz przez całą noc a obecnie jak spada w okolice -2 to jak wyżej .

D@MIANEK
18-11-2018, 20:35
DAMIANEK,
w nowych pompach serii H (u Mnie 7 KW) jak masz temp. powrotu poniżej 27 stopni to grzałka uruchamia się pry defroście. To nic nadzwyczajnego. Trochę dużo te 5 godz. bo przez ostatni miesiąc nie powinno być dużo defrostów. Może często schaładzałeś wodę w instalacji, bo grzałka działa również jak temp. wody jest niska, chyba poniżej 25 Stopni.

Może być że sie wychladza bo włączam pompe w 2 taryfie i to od 22 do 4 i później 13-15. Nie będę płakał ze 5 godz miesiąc zie włączyła . Zaciekawilo mnie wlasnie kiedy może sie włączyć.

D@MIANEK
18-11-2018, 20:37
Czy 17 załączeń sprężarki w ciągu 8 H ( noc tylko grzanie ) to jest normalna praca? Grzeje krzywą 27/+15 35/-15 dodam że gdy tem zewnętrzna była w okolicach zera sprężarka włącza się tylko raz przez całą noc a obecnie jak spada w okolice -2 to jak wyżej .

Mam podobnie. Powód moze być taki że są defrosty częstsze i za kazdym razem sprezarka sie wyłącza.

rafhi
18-11-2018, 22:58
Witam mam pytanko na dniach będzie montaż pompy Panasonica u mnie. Wszystko fajnie itp ale nie wyrobiłem się z ociepleniem domu - pytanie do tych którzy z różnych względów musieli zamieszkać w takim domu jak zachowywał się wasz Panas? Ciekawi mnie jak to wyglądało z utratą ciepla i koniecznością czwstszego załączenia samej pompy? Na ile może być to problematyczne ? Oczywiście jestem świadom że rachunki będą adekwatnie wyższe.

toommm
19-11-2018, 07:01
Nic nie poradzisz , ale zakładając pompę w takim domu adekwatnie więcej zyskasz , bo po prostu więcej pójdzie KW , ale z jakimś tak COP-em i to właśnie będzie twój większy zysk - ja to tak rozumiem , ale niech wypowiedzą się inni

Tulisko
19-11-2018, 07:23
Witam mam pytanko na dniach będzie montaż pompy Panasonica u mnie. Wszystko fajnie itp ale nie wyrobiłem się z ociepleniem domu - pytanie do tych którzy z różnych względów musieli zamieszkać w takim domu jak zachowywał się wasz Panas? Ciekawi mnie jak to wyglądało z utratą ciepla i koniecznością czwstszego załączenia samej pompy? Na ile może być to problematyczne ? Oczywiście jestem świadom że rachunki będą adekwatnie wyższe.

Wpisz sobie do kalkulatora ciepło właściwe parametry przegród domu bez ocieplenia i orientacyjnie powinno ci wyliczyć obciążenie cieplne budynku i zapotrzebowanie. Wtedy warto rzucić okiem do tabel obciążenia w poszczególnych temperaturach dla twojego urządzenia.
Wtedy już łatwo można określić kiedy będzie załączała się grzałka i orientacyjnie sobie przeliczyć koszty ogrzewania.
Tutaj 3 popularne modele i tzw. "heating capacity table" dla różnych temperatur:
https://tinyurl.com/y7qrbwlv

Pozdrawiam
Tulisko

uciu
19-11-2018, 07:48
Tak jak pisałem wcześniej masz to całkowicie źle podłączone. Pytanie czy chcesz to sam zrobić, czy raczej instalator powinien to poprawić.Jak chcesz sam, to zrób jeszcze zdjęcie z podłączenia termostat lub opis. Ten kabel od termostatu musi być bezpośrednio wpięty do płyty głównej (nie może być po drodze wpięty do żadnego innego urządzenia - można spalić płytę).

Schemat z termostatu:
422033

Mogę to zrobić sam - mam 2 ręce:-) wystarczy info co i jak.
Ale może lepiej dzwonić do instalatora? BY nie było potem problemów jakby coś padło, że tam grzebałem....

uciu
19-11-2018, 07:51
Witam mam pytanko na dniach będzie montaż pompy Panasonica u mnie. Wszystko fajnie itp ale nie wyrobiłem się z ociepleniem domu - pytanie do tych którzy z różnych względów musieli zamieszkać w takim domu jak zachowywał się wasz Panas? \

miałem tak w tamtym roku :-) Po instalacji pompy przyszły mrozy i trzeba było grzac.
Panas dał rade ale rachunki miałem z kosmosu - zużywał po 80-100kWh dziennie.
Na szczęście grzałem tak tylko miesiąc ale i tak przyszedł rachunek na 2000zł

plusfoto
19-11-2018, 10:17
Schemat z termostatu:
422033

Mogę to zrobić sam - mam 2 ręce:-) wystarczy info co i jak.
Ale może lepiej dzwonić do instalatora? BY nie było potem problemów jakby coś padło, że tam grzebałem....
Powinieneś mieć dolny schemat a na płycie powinieneś podłączyć się do zacisków które na fotce pokazał Marek 2504. Z tym że lepiej zadzwoń do instalatora bo nie wiadomo co on miał na myśli i co pokombinował. Jak dla mnie zrobił coś na wzór dwóch stref o czym pisałem wcześniej ale po co to nie mam pojęcia bo pompę za buforem można podłączyć na płycie w miejscu oznaczonym jako "extra pump"

rafhi
19-11-2018, 10:23
\

miałem tak w tamtym roku :-) Po instalacji pompy przyszły mrozy i trzeba było grzac.
Panas dał rade ale rachunki miałem z kosmosu - zużywał po 80-100kWh dziennie.
Na szczęście grzałem tak tylko miesiąc ale i tak przyszedł rachunek na 2000zł

no to mnie zabiłeś tą kwotą heh

dzięki za odpowiedzi....chyba trzeba zacząć jakiegoś kleju pod mróz na styro ;) j

uciu
19-11-2018, 10:25
. Jak dla mnie zrobił coś na wzór dwóch stref o czym pisałem wcześniej ale po co to nie mam pojęcia bo pompę za buforem można podłączyć na płycie w miejscu oznaczonym jako "extra pump"

Rozmawiałem z instalatorem.
Pytałem czemu Salus nie jest podpięty pod płyte w PC a tylko pod obiegówkę.

Powiedział, ze zrobił tak bo tak im się to najlepiej sprawdza a założyli już ponad 150 pomp.
Tak się lepiej sprawdza w małych instalacja tylko na ogrzewaniu podłogowym i z buforem.

Dla dużych inastalacji lub gdy w obiegu jest woda o wyższej temperaturze (grzejniki, klimakonwekory) robią inaczej.

Problem tam jest taki, ze małe pompy biorą wodę z obiegu do defrostów i lepiej dla pompy jak będzie miała zawsze ciepłą wodę w buforze.

Inna rzecz, że jak podepnie Salusa pod płytę to nie będę miał chłodzenia bo tam jest 1 styk??? (coś takiego powiedział).

Jak chce inaczej zawsze może mi to zmienić - zrobił tak, bo z ich doświadczenia tak jest lepiej.
Mieli przypadki, że klienci dzwonią że nie odladza się cała jednostka zewnętrzna - tak nie ma z tym problemu bo zawsze ciepła woda jest w buforze.

Szklara
19-11-2018, 18:42
Zapomniałem u mnie też będzie rekuperacja.
Zapotrzebowanie na ogrzewanie 8665 kwh na wode 2522

U mnie wylewki tradycyjne na dole 8-9 cm u góry 6-7cm

Także myślę o tym by grzać w nocnej taryfie między innymi wynika to z trybu życia rodziny w dzień nas raczej nie ma.

EDIT: Po przestudiowaniu parudziesięciu tematów mam nadal mętlik - porównywałem nawet po izolacjach i metrażach domów, projektach itp suma summarum może ktoś odpowie:

- czy program panasonic designer do doboru pomp jest w miarę dokładny ? i wyniki jego nie odbiegają znacząco od profesjonalnego OZC

- czy pompa sdc 9 kw da radę ogrzać dom w taryfie g12w (głównie noc i godzinka popołudniem) i komfort życia nie zostanie w jakiś sposób zaburzony ?

- czy przewymiarowanie t-cap 174 % dla - 20 stopni i 23 stopni wew. to bardzo niebezpieczna granica do możliwości taktowania sprężarki ? Dla tych warunków sdc 9 kw ma 107 % sprawności ...

Ciężko mi poruszać się po tych % bo nie wiem jakie realne jest to przełożenie na pracę i komfort życia w domu. Boje się taktowania bo może się okazać że za duża pompa a z drugiej strony nie wiem czy sdc sobie poradzi w tej taryfie itp.

Generalnie zakładam że - 20 stopni to jakiś margines i jeśli się załączy grzałka to nie jest to wg. mnie problem - jednak zimy u nas nie są jak na antarktydzie a w skandynawii przecież tez te pompy montują...

ktoś mnie jest wstanie technicznie w czymś utwierdzić czy odwlec od decyzji ?

oszczedność 2500 na zakupie pompy patrząc na rachunek ekomoniczny i zwrot inwestycji mówi żeby iść w sdc 9 kw... a obawy są czy to dobra decyzja...

Witam

Andrzej jakoś mnie wcześniej wywołał, otóż i i jestem.

RAFHI masz niemal identyczną sytuację jak ja (poza tym że masz piętro i metraż nieznany).

Mam 3 faz zwykłą -9-tkę. Spokojnie się wyrabia do chałupy z naszym zapotrzebowaniem. grzeję tylko w taniej G12w, wylewki podobnej grubości co u ciebie więc spokojnie zakumulujesz tam ciepło. Przy mrozach spokojnie opędzisz, a jak będzie przez miesiąc -25 na blacie to zagrzejesz parę h w drogiej taryfie, nie zbiedniejesz. Do grzania tylko w taniej potrzebne jest przewymiarowanie pompy i grube wylewki tradycyjne bez żadnych anhydrytów i innych wynalazków.

Ktoś wspomniał wcześniej, że dzięki stałej pracy PC przez cały dzień pompa ma mniej wyłączeń. Niestety to bzdura (bo nigdy nie dobierzesz pompy do zapotrzebowania domu). Mniej wyłączeń i taktowania jest własnie w grzaniu w taniej taryfie. Pompa notuje praktycznie 2-3 wyłączenia sprężarki na dobę (plus oczywiście odszraniania w sezonie). Wyłącza przed 15:00 potem wyłącza przed 6 rano, a jak ciepło to zdąży wcześniej (3-4 w nocy) i czasem zdąży jeszcze załączyć się lub nie do 6 rano. Zanim sprężarka się wyłączy ze względu na osiągnięcie krzywej temperatury to pc zostanie definitywnie wyłączona przez timer taniej taryfy. W przypadku grzania całą dobę ilość włączeń i wyłączeń drastycznie rośnie.

Teoretycznie styknie ci 7kW, ale jak chcesz grzac tylko w taniej proponuję 9kW 3 fazówkę. Wiele było o tym na forum: 3 fazówki 2 wentylatorowe mają lepszą kulturę pracy (cokolwiek to oznacza) i są tańsze w eksploatacji. Mój instalator to potwierdził.
Będziesz grzał całą dobę bierz 7-mkę.

Szklara
19-11-2018, 18:47
\

miałem tak w tamtym roku :-) Po instalacji pompy przyszły mrozy i trzeba było grzac.
Panas dał rade ale rachunki miałem z kosmosu - zużywał po 80-100kWh dziennie.
Na szczęście grzałem tak tylko miesiąc ale i tak przyszedł rachunek na 2000zł

Podobna sytuacją. Miałem ocieplone ściany, bez ocieplenia na stropie - rozłożysta parterówka...
U mnie chyba tyle nie ciągła, ale rachuneczek za grzanie i wygrzanie wylewek wyszedł chyba z 1800.

thxluk
19-11-2018, 19:03
Witam mam pytanko na dniach będzie montaż pompy Panasonica u mnie. Wszystko fajnie itp ale nie wyrobiłem się z ociepleniem domu - pytanie do tych którzy z różnych względów musieli zamieszkać w takim domu jak zachowywał się wasz Panas? Ciekawi mnie jak to wyglądało z utratą ciepla i koniecznością czwstszego załączenia samej pompy? Na ile może być to problematyczne ? Oczywiście jestem świadom że rachunki będą adekwatnie wyższe.

Ja "puściłem " w styczniu bez elewacji i pianki na poddaszu.
Jeśli dobrze pamiętam dość późno się zorientowałem ;) ogólnie nie widzę sensu załączania PC bez chociaż ocieplenia poddasza i eliminacji dużych mostków.
Praca raczej 24 h.
pozdr

maciejos36
19-11-2018, 19:59
Mam zapowietrzony uklad wodny. Jak się odpowietrza t-capa?

plusfoto
19-11-2018, 20:30
Którego? H czy F

rafhi
19-11-2018, 20:46
Witam

Andrzej jakoś mnie wcześniej wywołał, otóż i i jestem.

RAFHI masz niemal identyczną sytuację jak ja (poza tym że masz piętro i metraż nieznany).

.

Dzięki Szklara za odpowiedz - generalnie ja mam 154 m2 do ogrzania :). Tak jak napisałeś ten tok ogrzewania do mnie przemawia i takie mam założenia. W między czasie sporo doczytałem moja wiedza nadal nie jest jakaś mega ale zawsze mniej wątpliwości i pewności że idzie w dobrym kierunku.

Ja wziąłem 9 kw t-cap :) ale generalnie 7 kW by pewnie starczyla. No cóż kiedyś może się to zweryfikuje.

maciejos36
19-11-2018, 20:46
H

plusfoto
19-11-2018, 20:55
menu / ust. instalatora / ust. serwisowe /max predkosc pompy i strzałkami w dół na odpowietrzanie - enter

maciejos36
19-11-2018, 21:07
Dopuścić wody? Nie ma zaworu?

Marek2504
20-11-2018, 11:19
Rozmawiałem z instalatorem.
Pytałem czemu Salus nie jest podpięty pod płyte w PC a tylko pod obiegówkę.

Powiedział, ze zrobił tak bo tak im się to najlepiej sprawdza a założyli już ponad 150 pomp.
Tak się lepiej sprawdza w małych instalacja tylko na ogrzewaniu podłogowym i z buforem.
Dla dużych inastalacji lub gdy w obiegu jest woda o wyższej temperaturze (grzejniki, klimakonwekory) robią inaczej.

Problem tam jest taki, ze małe pompy biorą wodę z obiegu do defrostów i lepiej dla pompy jak będzie miała zawsze ciepłą wodę w buforze.

Inna rzecz, że jak podepnie Salusa pod płytę to nie będę miał chłodzenia bo tam jest 1 styk??? (coś takiego powiedział).

Jak chce inaczej zawsze może mi to zmienić - zrobił tak, bo z ich doświadczenia tak jest lepiej.
Mieli przypadki, że klienci dzwonią że nie odladza się cała jednostka zewnętrzna - tak nie ma z tym problemu bo zawsze ciepła woda jest w buforze.

Musisz popytać użytkowników, którzy mają bufor, jak mają rozwiązane sterowanie. Ja bufora nie mam i być może instalator ma rację.

D@MIANEK
20-11-2018, 12:56
Nie wiem dlaczego , ale włącza mi się grzałka podczas grzania CO. Panasonic wskazuje, że średnio pracuje 1 godz na dobę. Nie wiem czemu ona się włącza... grzałka nastawiona na -15 st. Pompa ma harmonogram na 2 taryfe. krzywa 35 przy-15 i 27 przy +15. Ma włączony ten antyzamrażanie czy jakos tak. Godzina na dobe niby niewiele ale tak dzien po dniu i sie nazbiera a raczej mrozów silnych nie ma , aby musiała się włączać już. Dziś przed uruchomieniem pompy o 13 zasilanie jak i powrót miały po 22 st.

magdaseb
20-11-2018, 13:35
Może masz ustawioną dezynfekcję termiczną zbiornika na CWU cyklicznie codziennie?

Andrzej5101
20-11-2018, 14:02
Dziś przed uruchomieniem pompy o 13 zasilanie jak i powrót miały po 22 st.

Żeby PC wystartowała bez grzałki, to temperatury czynnika grzewczego muszą być ;
> 25 C na zasilaniu,
> 20 C na powrocie,

plusfoto
20-11-2018, 14:36
Żeby PC wystartowała bez grzałki, to temperatury czynnika grzewczego muszą być ;
> 25 C na zasilaniu,
> 20 C na powrocie,
Małe sprostowanie. Minimalna temp wody w obiegu która powoduje start pompy z grzałki a nie sprężarki to przy 1 wentylatorze 18 stopni przy dwóch 10. Natomiast jeśli w określonym czasie (jak dobrze pamietam) 0,5 godziny pompa nie będzie w stanie zbliżyć się do zadanych parametrów( zwłaszcza chodzi o zapodaną deltę i stopniowy wzrost temp.) to dołączy grzałkę.

D@MIANEK
20-11-2018, 15:33
Małe sprostowanie. Minimalna temp wody w obiegu która powoduje start pompy z grzałki a nie sprężarki to przy 1 wentylatorze 18 stopni przy dwóch 10. Natomiast jeśli w określonym czasie (jak dobrze pamietam) 0,5 godziny pompa nie będzie w stanie zbliżyć się do zadanych parametrów( zwłaszcza chodzi o zapodaną deltę i stopniowy wzrost temp.) to dołączy grzałkę.

to albo zejść w dół z krzywą, albo zwiekszyć delte bo teraz jest 5, albo wydluzyc grzanie bo teraz mam od 22-4, 13-15??

thxluk
20-11-2018, 16:31
Po odkreceniu przedniej obudowy sporo wody z czynnikiem na dolnej tacy. (pod styropianem)
Jakiś czas temu miałem wyciek w okolicach odprowadzenia "skroplin" tj. wężyk od zaworu bezpieczeńtwa do kanalizy .
Niestety to nie to miejsce i najprawdopodobniej cos sie rozszczelniło pomiedzy pompa obiegowa a wyjsciem .
Wydaję mi sie iz to może być przyczyna zapowietrzania sie układu .Tutaj jednak juz nie chcę ingerować tak więc czekamy na instalatora:/
pozdrawiam

Witam ponownie , niestety instalator dotrze dopiero w przyszłym tygodniu więc będę potrzebował Waszej porady.
Jeśli chodzi o wyciek to jest niewielki ale jest .Cały czas na dolnej tacy zbiera się woda z czynnikiem .
Przy rozdzielaczach w normalnym trybie grzania ledwo słyszalne powietrze jednak przy defrostach i obróconej pracy pompy obiegowej, dość znaczący hałas.
Czy taka praca przez te kilka /kilkanascie jest bezpieczna.?Czy jest możliwe moje podejrzenie rozszczelnienia układu miedzy obiegówką a wyjsciem z jednostki zewnętrznej ?Czy jeśli tak , ktoś napotkał podobny problem i jaki jest koszt potencjalnej naprawy .?
Przepraszam iż mój "język" dla ekspertów może być niezrozumiały ale po dwóch latach uzytkowania PC to moja pierwsza awaria i przyznam że po początkowej euforii dość rzadko tu zagladałem .
pozdrawiam

rydzadam
20-11-2018, 16:36
Wg instrukcji:
Podczas rozpoczęcia trybu odszraniania nr. 2 (przy temperaturze wody w instalacji poniżej 27*C), przepływ wody powyżej 10l/min. wykryty przez czujnik przepływu wody generuje błąd procesu odszraniania.
Podczas tego trybu pompa obiegowa nie powinna pracować.

OK. Na razie sprawdziłem tyle, że H65 to jak pisze Zigobar i instrukcja autodiagnostyki "nieprawidłowość odszraniania" objawiająca się nieprawidłowym przepływem wody podczas 2.trybu odszraniania. W tym trybie pompa nie powinna pracować, na rotametrach ma być "zero" ... i tak też jest u mnie. Jednak system wyrzuci błąd, jeśli stwierdzi, że przez min. 10 sekund przepływ wody jest większy niż 10 l/min. Czyli albo oszukuje czujnik przepływu i wskazuje wartość >10l/min, pomimo, że woda nie płynie, albo błąd leży głębiej, czyli w sterowaniu na płycie głównej. Serwisant umówiony dopiero na przyszły tydzień, ale chciałbym podiagnozować dalej. W instrukcji napisali, żeby "...odłączyć wtyczkę czujnika przepływu (CN-FLOW) na płycie PCB ... i zmierzyć ciągłość przepływu. Czy jest ciągłość?" Jak to sprawdzić? Tzn. jak określić to co piszą w instrukcji: "czy jest ciągłość przepływu"?
Przy okazji: spotkaliście się z przypadkiem, że czujnik przepływu wody w Panasie wprowadzał w błąd PC dając sygnał przepływu, pomimo, że przepływu nie było? Ewentualnie koszt takiego czujnika jak dojdzie do jego wymiany?

bobrow
20-11-2018, 17:12
OK.
Przy okazji: spotkaliście się z przypadkiem, że czujnik przepływu wody w Panasie wprowadzał w błąd PC dając sygnał przepływu, pomimo, że przepływu nie było? Ewentualnie koszt takiego czujnika jak dojdzie do jego wymiany?

Hej,
podobno czujnik przepływu w mod F jest elektromechaniczny - nie wiem jak się zachowuje przy uszkodzeniu ( teoretycznie chyba powinien wskazywać mniejszy przepływ od rzeczywistego , a nie odwrotnie)
Pzdr

bobrow
20-11-2018, 17:17
Kol @rydzadam,
jeszcze jedno- ile masz gwarancji na PC ?
Ja miełem 3 lata i 5 lat na samą sprężarkę ( nadal).To jest gwarancja producenta.
Jeśli jest jeszcze na gwarancji ( tak wnioskuję z tego co pisałeś)- ostrożnie ...

Jaką masz prędkość obiegówki i o ile wzrasta ciśnienie przy jej załączeniu ?

bobrow
20-11-2018, 17:50
Przeglądam serwisówkę i chyba jest tam błąd drukarski -raczej czujnik przepływu daje alarm poniżej 10ltr/min , a nie powyżej.
Moim zdaniem raczej to nie czyjnik przepływu- bo do defrostu jest ok.
Wg mnie masz za mały przepływ na instalacji - na moim ciepłomierzu widzę prędkość przepływu na defroście znacznie większą od V7 obiegówki.
Nie wiem - może obiegówka szwankuje.
Możesz w trybie serwisowym zmieniać w całym zakresie prędkości i obserwować ciśnienie.
Może jest „tylko” problem z przepływem na OP - na 100% będziesz pewny jak doprowadzisz do defrostu na CWU ( wył tryb CO).
Jeśli wszystko pójdzie ok na CWU- to znaczy , że problem jest w instalacji CO

Zigobar
20-11-2018, 18:00
rydzadam
Można podejść do tematu inaczej - spróbować zadbać o to, aby temperatura wody podczas odszraniania nie spadała poniżej 27*C. Wtedy PC nie wejdzie w tryb nr. 2 i będzie się odszraniać normalnie, pobierając energię ze skraplacza przy pracującej obiegówce.
Otwarcie wszystkich sekcji nie dało żadnej poprawy?
Masz tam sprzęgło? Jeśli tak, to jakiej objętości?

plusfoto
20-11-2018, 18:12
Przeglądam serwisówkę i chyba jest tam błąd drukarski -raczej czujnik przepływu daje alarm poniżej 10ltr/min , a nie powyżej.
Nie jest to błąd. Podczas odszraniania w II trybie pompa nie powinna pracować. Jeśli czujnik wykryje przepływ powyżej 10l to wywala błąd.

bobrow
20-11-2018, 18:17
Nie jest to błąd. Podczas odszraniania w II trybie pompa nie powinna pracować. Jeśli czujnik wykryje przepływ powyżej 10l to wywala błąd.

Nie doczytałem -jeśli tak jest , to już chyba wszystkie scenariusze z dtr były tu podane ( tj płyta główna, obiegówka, czujnik przepływu)

bobrow
20-11-2018, 18:24
To może chodzić jeszcze o drugą obiegówkę w jedn zewn- wg dtr jest załączana szeregowo z obiegówką z jedn wewn w trybie kroku 2 defrostu

rydzadam
20-11-2018, 18:50
Kol @rydzadam,
jeszcze jedno- ile masz gwarancji na PC ?
Ja miełem 3 lata i 5 lat na samą sprężarkę ( nadal).To jest gwarancja producenta.
Jeśli jest jeszcze na gwarancji ( tak wnioskuję z tego co pisałeś)- ostrożnie ...

Jaką masz prędkość obiegówki i o ile wzrasta ciśnienie przy jej załączeniu ?

Oczywiście nic nie będę grzebał bez instalatora. Tylko diagnozuję. Zresztą jestem z nim w kontakcie tel. Życiowy facet, tylko niestety z braku czasu i terminów spotkamy się dopiero w przyszłym tygodniu. Gwarancja jak u Ciebie - 3 lata urządzenie (do 06.2019) i 5 lat sprężarka (06.2021).
Prędkość obiegówki normalnie jest na 4, od dwóch lat bez zmian, przy defroście oczywiście leci na maxa, ale tylko przy defroście w trybie 1. W trybie 2 powinna STAĆ. Ciśnienie na postoju jest 1,2-1,3, na ruchu ok. 1,3-1,4. Stabilne. Powietrza w instalacji raczej brak. Rozdzielacze odpowietrzałem - leci tylko woda.

rydzadam
20-11-2018, 18:54
Przeglądam serwisówkę i chyba jest tam błąd drukarski -raczej czujnik przepływu daje alarm poniżej 10ltr/min , a nie powyżej.
Moim zdaniem raczej to nie czyjnik przepływu- bo do defrostu jest ok.
Wg mnie masz za mały przepływ na instalacji - na moim ciepłomierzu widzę prędkość przepływu na defroście znacznie większą od V7 obiegówki.
Nie wiem - może obiegówka szwankuje.
Możesz w trybie serwisowym zmieniać w całym zakresie prędkości i obserwować ciśnienie.
Może jest „tylko” problem z przepływem na OP - na 100% będziesz pewny jak doprowadzisz do defrostu na CWU ( wył tryb CO).
Jeśli wszystko pójdzie ok na CWU- to znaczy , że problem jest w instalacji CO

W trybie 2. defrostu obiegówka jednak ma stać, jak już pisał nasz Kolega. Jak puszczę w trybie serwisowym obiegówkę na 7-kę zamiast na 4-kę, przepływ wyraźnie wzrasta. Zresztą przepływ zachowuje się tak samo (rotametry) od początku jak ją mam. Żadnych podejrzanych dźwięków też nie ma.
Co do defrostu na CWU to problemu nie zauważyłem (raczej), ale wynika to z tego, że wtedy idzie defrost w trybie 1.

rydzadam
20-11-2018, 18:56
To może chodzić jeszcze o drugą obiegówkę w jedn zewn- wg dtr jest załączana szeregowo z obiegówką z jedn wewn w trybie kroku 2 defrostu

To już całkiem mnie zaskoczyłeś. Jest jakaś obiegówka w jedn zewnętrznej? Rozumiem, że freonu? To może w tej obiegówce tkwi problem i przez nią wywala H65 i wcale nie chodzi o obieg wody?

rydzadam
20-11-2018, 19:00
rydzadam
Można podejść do tematu inaczej - spróbować zadbać o to, aby temperatura wody podczas odszraniania nie spadała poniżej 27*C. Wtedy PC nie wejdzie w tryb nr. 2 i będzie się odszraniać normalnie, pobierając energię ze skraplacza przy pracującej obiegówce.
Otwarcie wszystkich sekcji nie dało żadnej poprawy?
Masz tam sprzęgło? Jeśli tak, to jakiej objętości?

A to jest bdb pomysł "na przeczekanie" czyli woda na zasilaniu i powrocie pow.27. Dlatego chyba nie ma problemu z defrostami przy pracy w trybie CWU.
Otworzyłem też wszystkie sekcje na max. - nic nie dało. Przepływ sumaryczny wg rotametrów na 4 biegu jest wtedy w okolicach 28 l/min, na 7biegu - 35 l/min.
Bufora/sprzęgła nie mam. PC pracuje bezpośrednio w płytę grzewczą - kilometr rury Rehau, wszystko zgodnie ze sztuką, obwody, dojścia fi 28 i takie tam. Zresztą trzeci sezon śmiga bez żadnych zakłóceń, póki co dopiero teraz się coś sypnęło.

rydzadam
20-11-2018, 19:19
:)
No i poszedł defrost bez wywalenia błędu :) w trybie "1" z odwróconym obiegiem CO czyli obiegówka wkręciła się na maksa, temp. wody się "odwróciła" czyli zasilanie niższe od powrotu, a tłumacząc ten mechanizm mniej obeznanym: do defrostu zostało wykorzystane ciepło zgromadzone w podłodze domu (rurkach ogrzewania podłogowego). Parę minut i po sprawie. Jednak, jak zauważyłem, woda w obiegu bezpośrednio przed tym defrostem miała parametry 33/28, więc nie został spełniony warunek wejścia w "tryb 2". Tak samo, jak przy pracy z zasobnikiem CWU, gdzie ten warunek ciężko "przeskoczyć".
Reasumując, chodzi o ten "przepływ POWYŻEJ 10l/min" podczas 2.trybu defrostu. Przyczyna - na razie nieznana. Jak wyjaśnię, to oczywiście przekażę potomnym.

Dziękuję Starej Gwardii za podpowiedzi i wspólne dojście do ładu. Zwłaszcza za pomysł z trzymaniem warunków, gdzie 2.tryb nie musi się załączać.

plusfoto
20-11-2018, 19:45
Jak dla mnie przywiesił się czujnik i wskazuje cały czas przepływ.
Wyłącz pompę, odłącz czujnik, załącz pompę. Jesli bedzie przepływ to czujnik do wymiany jeśli nie to masz problem z płytą. Zakładam oczywiście iż jesteś pewien iż przy II trybie defrostu obiegówka stoi.

rydzadam
20-11-2018, 20:13
Jak dla mnie przywiesił się czujnik i wskazuje cały czas przepływ.
Wyłącz pompę, odłącz czujnik, załącz pompę. Jesli bedzie przepływ to czujni do wymiany jeśli nie to masz problem z płytą. Zakładam oczywiście iż jesteś pewien iż przy II trybie defrostu obiegówka stoi.
W 2.trybie rotametry są na zero. Jutro się jeszcze raz upewnię. Zgodnie z Twoją podpowiedzią, czy jak odłaczę wtyczkę czujnika, to.... nie kumam, co rozumiesz przez "jeśli będzie przepływ" ?? Wyjaśnij proszę jak dziecku, co i jak mam ja (bądź instalator) sprawdzić?

bobrow
20-11-2018, 20:29
Znalazłem u siebie jeszcze takie materiały
422138422139
To piwinno coś wyjaśnić

plusfoto
20-11-2018, 20:33
Możesz sprawdzić miernikiem w F jak dobrze pamiętam jest tylko stan ON/OF Jeśli będzie zwarcie to masz sprawę rozwiązaną.

bobrow
20-11-2018, 20:46
Wcześniej wysłałem fotki z telefonu-jakaś kiepska jakość,poniżej jeszcze raz to samo +dodatkowy opis
422140422141422142422143

bobrow
20-11-2018, 21:04
Ciśnienie na postoju jest 1,2-1,3, na ruchu ok. 1,3-1,4. Stabilne.

Coś mi tu nie pasuje -ja mam bufor czyli bardzo mały opór hydrauliczny ,Ty jesteś wpięty w OP.Ja mam wzrost ciśnienia w układzie na V=4 0,25 bar na tym buforze,Ty o ok 0,1 bar na OP.Przed chwilą zbypassowałem bufor (na grzejniki) i od razu ciśnienie mi wskoczyło o kolejne 0,2 bar...
Nie wierzę ,że na podłogówce masz tak niskie opory hydrauliczne.
Wg mnie jest to co najmniej dziwne, jak nie "podejrzane "

bobrow
20-11-2018, 21:10
Możesz sprawdzić miernikiem w F jak dobrze pamiętam jest tylko stan ON/OF Jeśli będzie zwarcie to masz sprawę rozwiązaną.

To jest chyba czujnik w rodzaju "koła młyńskiego"- czyli sterowanie widzi impulsy w zależności od przepływu.W teorii wszystko jest możliwe-ale to wygląda jakby czujnik nieprawidłowo działał tylko w kroku 2 defrostu.To tylko jednak styk-dlaczego wcześniej nie wskazuje błędnych wartości ?

plusfoto
20-11-2018, 21:32
Bo się zawiesił w pozycji otwartej i czyta cały czas przepływ. W wersji F jest tylko pozycja ON lub OFF. Jak przekroczy wartość minimalną przepływu daje zwarcie poniżej czyta błąd.

rydzadam
20-11-2018, 21:44
Bo się zawiesił w pozycji otwartej i czyta cały czas przepływ. W wersji F jest tylko pozycja ON lub OFF. Jak przekroczy wartość minimalną przepływu daje zwarcie poniżej czyta błąd.

Instalatot też mi wspomniał przez tel, że czujnik mógł się zawiesić, bo jakiś np syf podszedł. Mógł też po prostu się popsuć ;) Jest gwarancja, niech dłubie.

bobrow
20-11-2018, 21:52
Bo się zawiesił w pozycji otwartej i czyta cały czas przepływ. W wersji F jest tylko pozycja ON lub OFF. Jak przekroczy wartość minimalną przepływu daje zwarcie poniżej czyta błąd.

Ale to by oznaczało ,że to jest rodzaj krańcówki -czyli przełącza przy określonym przepływie (i nie podaje aktualnego przepływu dla sterowania).Ok-teraz mi to jakoś pasuje.
Racja : wyczyszczenie albo wymiana (po gwarancji, oczywiście)

PS
Już namierzyłem gnojka-jest zaraz przy pompie

rydzadam
20-11-2018, 21:59
Coś mi tu nie pasuje -ja mam bufor czyli bardzo mały opór hydrauliczny ,Ty jesteś wpięty w OP.Ja mam wzrost ciśnienia w układzie na V=4 0,25 bar na tym buforze,Ty o ok 0,1 bar na OP.Przed chwilą zbypassowałem bufor (na grzejniki) i od razu ciśnienie mi wskoczyło o kolejne 0,2 bar...
Nie wierzę ,że na podłogówce masz tak niskie opory hydrauliczne.
Wg mnie jest to co najmniej dziwne, jak nie "podejrzane "

Mały spadek ciśnienia świadczy o prawidłowo zaprojektowanej instalacji, dobiegach z miedzi fi 28, pętlach średnio po max 60 metrów, itd. Teraz sprawdziłem manometr. W spoczynku 1,35bar, przy pracy na V4 1,4bar, więc spadek 0,05bar. Otwarte w tej chwili jest 11 pętli, na rotametrach łącznie 25l/min.

bobrow
20-11-2018, 22:10
Mały spadek ciśnienia świadczy o prawidłowo zaprojektowanej instalacji, dobiegach z miedzi fi 28, pętlach średnio po max 60 metrów, itd. Teraz sprawdziłem manometr. W spoczynku 1,35bar, przy pracy na V4 1,4bar, więc spadek 0,05bar. Otwarte w tej chwili jest 11 pętli, na rotametrach łącznie 25l/min.

Ok-nie znam się na hydraulice,staram się tylko zrozumieć pewne rzeczy.
Wzorowałem się też na wykresie pracy pompy, dP=0,05 bar na V=4 wg wykresu wychodzi chyba po za zakresem ...
422151

Zaciekawiłeś mnie tym niskim wzrostem ciśnienia w układzie-po naprawie ,proszę wrzuć info czy te wartości są nadal takie same.
A było tak zawsze ?

rydzadam
20-11-2018, 22:14
Ale to by oznaczało ,że to jest rodzaj krańcówki -czyli przełącza przy określonym przepływie (i nie podaje aktualnego przepływu dla sterowania).Ok-teraz mi to jakoś pasuje.


To mialoby sens. Z jednej strony wywala błąd H65 jak przepływ jest powyżej 10 przy defroście 2.fazy, z drugiej strony wywala H62, jak przepływ jest poniżej 10 l/min przy normalnej pracy. I tu bingo. Jutro podczas pracy PC pozamykam na minutkę pętle aż do poziomu łącznego poniżej 10, np. do 5-6 l/min i zobaczymy czy wywali H62. Jeśli nie, to ewidentnie padnięty jest czujnik przepływu, który cały czas pokazuje przepływ powyżej 10.

plusfoto
21-11-2018, 08:02
rydzman z tym ostrożnie abyś nie zwalił dodatkowo jeszcze czegoś. Chyba że masz możliwość puścić samą obiegówkę bez załączenia sprężarki. Najbezpieczniejsza metoda to odpiąć czujnik i sprawdzić miernikiem. Jak jest zwarcie to czujnik jak nie ma to moze być coś w płycie.

bobrow
21-11-2018, 08:12
Kol Rydzadam,
„męczy” mnie jeszcze ten niski wzrost ciśnienia na OP- czy na CWU masz tak samo ?
Pzdr

cangi80
21-11-2018, 09:15
Wzrost ciśnienia za pompką o niczym nie świadczy, ważna jest różnica przed i za pompką.

rydzadam
21-11-2018, 23:13
rydzman z tym ostrożnie abyś nie zwalił dodatkowo jeszcze czegoś. Chyba że masz możliwość puścić samą obiegówkę bez załączenia sprężarki. Najbezpieczniejsza metoda to odpiąć czujnik i sprawdzić miernikiem. Jak jest zwarcie to czujnik jak nie ma to moze być coś w płycie.
Dobra. Zrobiłem test. Podczas pracy pompy w trybie CO stopniowo przymykałem pętle, aż uzyskałem na rotametrach 3-4 l/min. Poczekałem z minutę, a błąd H62 się nie pojawił, a powinien. Znaczy to wprost, że czujnik przepływu oszukuje, tzn. podwiesił się w pozycji "przepływ powyżej 10l/min. Dlatego też oszukując podczas defrostu w 2.trybie wyrzuca błąd H65. Jutro otworzę obudowę i postukam w ten czujnik, może się odwiesi. W między czasie i tak umówiłem się z instalatorem na serwis w środę i przy okazji ogarnięcie tego czujnika. Przeczyszczenie lub wymiana na nowy. W ramach gwarancji.

rydzadam
21-11-2018, 23:19
Kol Rydzadam,
„męczy” mnie jeszcze ten niski wzrost ciśnienia na OP- czy na CWU masz tak samo ?
Pzdr

Na CWU jest tak samo. Zawsze tak było. Większa delta P była, kiedy ciśnienie w spoczynku miałem 0,9bar. Wtedy wchodziło do 1,1 przy pracy PC. Kiedy dopuściłem wodę do 1,25 bara, ciśnienie przy V4 wchodzi do 1,3. To tak około. Ten manometr to super dokładny pewnie też nie jest.

Drogba
22-11-2018, 05:17
Jako,że mam Panasonica pytanie w tym temacie.
Panowie mam problem. T.z. Moja chałupka nie jest wstanie obecnie podnieść temp powyżej 21 stopni. Dodam, że puściłem wodę 35 stopni!!
Do przedwczoraj wszystko było ok. Nie obserwowałem wcześniej skrzynki z rozdzielaczem. Wczoraj zerknąłem i rotametry pokazują przepływ na skali około
2- 3. Czy to ma jakiś związek? Jak zwiększyć przepływ i czy to w ogóle coś da?

idaredy2017
22-11-2018, 08:25
A jakie masz zużycie/produkcję energii ?

bobrow
22-11-2018, 08:34
Jako,że mam Panasonica pytanie w tym temacie.
Panowie mam problem. T.z. Moja chałupka nie jest wstanie obecnie podnieść temp powyżej 21 stopni. Dodam, że puściłem wodę 35 stopni!!
Do przedwczoraj wszystko było ok. Nie obserwowałem wcześniej skrzynki z rozdzielaczem. Wczoraj zerknąłem i rotametry pokazują przepływ na skali około
2- 3. Czy to ma jakiś związek? Jak zwiększyć przepływ i czy to w ogóle coś da?

Jeśli masz rotametry odkręcone na max ,to zaczął bym od zwiększenia prędkości pompy obiegowej-nie wiem ile masz ,ale wystartowałbym od V=5 .

Drogba
22-11-2018, 09:24
Jeśli masz rotametry odkręcone na max ,to zaczął bym od zwiększenia prędkości pompy obiegowej-nie wiem ile masz ,ale wystartowałbym od V=5 .
Zrobię tak po południu.

Drogba
22-11-2018, 09:25
idaredy2017
Jeśli dobrze pamiętam to od 21 do 6 rano 20 kwh

toommm
22-11-2018, 09:35
Skoro przepływy masz 2-3 to wydają się dobre a nawet bardzo dobre ,, po co jeszcze zwiększać... po prostu dom nie wygrzany - moim zdaniem

rydzadam
22-11-2018, 11:24
Skoro przepływy masz 2-3 to wydają się dobre a nawet bardzo dobre ,, po co jeszcze zwiększać... po prostu dom nie wygrzany - moim zdaniem
Tak. Przepływy rzędu po 3 l/min na pętlach są dobre, nie ma sensu ich zwiększać. Masz projekt jej podłogówki z obliczeniami?

Drogba
22-11-2018, 12:17
Tak. Przepływy rzędu po 3 l/min na pętlach są dobre, nie ma sensu ich zwiększać. Masz projekt jej podłogówki z obliczeniami?
Projektu nie mam. Sam liczyłem kiedyś rozstawy od 10 w łazience do 25 w sypialni. Wcześniej na ekogroszku nie miałem problemów.
Wyżej kolega napisał, że dom wychłodzony. Odpowietrzałem ostatnio pętle wodą z wodociągu ;-). Na razie nie będę nic ruszał, może podbije do 22 stopni zadanych.

bobrow
22-11-2018, 12:50
Projektu nie mam. Sam liczyłem kiedyś rozstawy od 10 w łazience do 25 w sypialni. Wcześniej na ekogroszku nie miałem problemów.
Wyżej kolega napisał, że dom wychłodzony. Odpowietrzałem ostatnio pętle wodą z wodociągu ;-). Na razie nie będę nic ruszał, może podbije do 22 stopni zadanych.

To jeszcze pytanie pomocnicze-czy puszczałeś PC non-stop ?

toommm
22-11-2018, 17:12
Panowie mnie denerwuje zbyt duża histeryza CWU 8 stopni... Słyszałem że zmiana zworki na płycie pomaga ale nie wiem czy w AIO to działa wesja F , może ktoś zmieniał ?

Marcin34_Śl
22-11-2018, 17:41
toommm - histerezę można przecież dowolnie ustawić w serii F

Drogba - czy już dom zamieszkany?

toommm
22-11-2018, 17:51
toommm - histerezę można przecież dowolnie ustawić w serii F

wyślę 4 paka browara dla kogoś kto mi wytłumaczy

plusfoto
22-11-2018, 18:05
toommm - histerezę można przecież dowolnie ustawić w serii F

Drogba - czy już dom zamieszkany?
Chyba w H.

bobrow
22-11-2018, 18:25
wyślę 4 paka browara dla kogoś kto mi wytłumaczy

Ja mam histerezę 8 K i chciałem na początku zmienić na 3K- zadzwoniłem na serwis Panasa , tam się zapytali o nr ser.Po podaniu okazało się, że w mojej serii ( w ramach modelu F) nie można zmienić - ale w innych można.
Akurat mi to nie przeszkadza- bo co chwile by się włączał tryb CWU.
Przyduś swojego instalatora , albo sam dzwoń do Panasa ( na necie wszystko znajdziesz)

bobrow
22-11-2018, 18:32
A zresztą- sam możesz sobie zasłużyć na sześciopak.
Przeglądnij wątek- ktoś tu chyba podawał instrukcję i fotki.

toommm
22-11-2018, 18:44
Te posty to mam zapisane , tylko nie tyczą się modelu AIO i nie wiem czy te płyty to takie same ... nie wiem czy jak zworkę zmienię to czegoś nie spalę .. , a denerwuje mnie to troszkę bo 190 litrów grzane na 48 stopni to u mnie na dwa dni za mało a na 1 za dużo i czasem w taryfach się nie mieszczę bo histeryza blokuje , a przy 3 k to jak dostanie zielone światło na grzanie to raczej na pewno zaskoczy.

bobrow
22-11-2018, 18:52
Przyduś instalatora - nie musi tego wiedzieć , ale może to wyciągnąć z supportu Panasa.

rydzadam
22-11-2018, 19:10
Przyduś instalatora - nie musi tego wiedzieć , ale może to wyciągnąć z supportu Panasa.

Mi powiedział instalator przez tel jak to się robi. Niestety nie pamiętam. Wystarczy zworkę włożyć czy tam wyjąć. Dzwoń do niego albo do infolinii Panasa. Trzeba oczywiście zdjąć obudowę.

w&m
22-11-2018, 19:31
Też tak macie obecnie przy tej pogodzie że co chwilę defrost i pobiera 4,5 kW, dosłownie kilka razy na godzinę? Co za sens takiej pracy pompy? Więcej zużyje energii na defrost niż grzanie. No i jak dotychczas od 22 do 6 jedno załączenie sprężarki, to teraz po kilka nawet między 13 a 15. T-cap 9 kW

plusfoto
22-11-2018, 20:09
U mnie przez ostatnich kilka nocy między 22 a 6 rano średnio 3 max 4 defrosty.

rydzadam
22-11-2018, 20:25
U mnie przez ostatnich kilka nocy między 22 a 6 rano średnio 3 max 4 defrosty.

Około raz na 45 - 60 minut przy obecnych temperaturach między minus 2 a zero stopni