PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

plusfoto
19-12-2018, 16:30
Tak puścił baką. Kolego @P... (jakis tam @Prat....nie pamiętam) pisał, że Panas pobiera 1,8kW najmniej Cała PC. Do niego się zwróć,czy coś czuje. jezeli on tak pisał, to to chyba tak musi być. Czyż nie?

Reszta. Zycie kolego.

Możesz odpowiedzieć na pytania, które zadałem w poprzedni wpisie?

Dziękuje.
Ja Ci mówię ze pobiera CAŁA POMPA 0,8 - 1, A TY MI ŻE MAM NIE TAKI LICZNIK bo ktoś coś powiedział. I tak możemy jeszcze z rok

TwojPan
19-12-2018, 16:44
Grudzień Ci podam z marszu resztę muszę policzyć 180 godzin pracy 89 odszronień czyli około 13 godzin. Czyli około 67 kWh. Co daje około 20 zł.
Czyli jeden weekend w miesiącu grzania non stop (tak wyszło z twojego doświadczenia) albo dwa weekendy grzane tylko w 2T?
Ok, nie o to chodzi.
Czy jest szansa(to tylko pytanie) , że taka ilośc defrostów, jest spowodowana tak duża jednostką i grzaniem tylko w 2T? Może gdyby była mniejsza, na miarę-było by ich mniej?

ksysju
19-12-2018, 17:09
Panowie, czy ktoś z Was - użytkowników pomp Panasonic Aquarea - posiada sterownik z HPM (Heat Pump Manager) i użytkuje go do zarządzania "pracą wspólną" pompa ciepła + panele fotowoltaiczne?

Nie wiem czy już to czytałeś: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?237420-HPM-(Heat-Pump-Manager)-Panasonic

kaszpir007
19-12-2018, 17:33
Masz tam sprężarkę 1,7kW dlatego możesz mieć 700W. Zresztą to są silnik BLDC przecież.

Widzisz różnicę 1,7kW a 3kW?

Chyba raczej jest inna sprężarka ...

Zobacz u mnie w podpisie (link do PV Monitor) jakie mam zużycie prądu przez pompę. O godzinie 13.00 grzeję CWU i wtedy pompa działa z dużo wyższą mocą niż przy grzaniu CO.

Przy grzaniu CWU pompa pobierała 3,24 kW. Przy grzaniu w większości około 700W ale były wahania do nawet około 2400W.

Więc zapewne sprężarka nie może być 1,7KW. Dodatkowo grzałki mam wyłączone i nie ma żadnego wspomagania grzałkami.

kaszpir007
19-12-2018, 17:53
Hermetic Moto
5KD240XAE21
Brushless
1,700 W

Inaczej nie chce być.

No to dobrze, że taka mała. Chciałbyś mięć większą?

No to jak sprężarka o wydajności 1,7KW pobiera dwa razy więcej ?
Przecież to nie możliwe ..

PS. Skąd wiesz jaka sprężarka jest w LG Therma V 9KW ( HU091/HN0914) ?

Zigobar
19-12-2018, 18:26
(...) Przy grzaniu CWU pompa pobierała 3,24 kW. Przy grzaniu w większości około 700W ale były wahania do nawet około 2400W.

Więc zapewne sprężarka nie może być 1,7KW. Dodatkowo grzałki mam wyłączone i nie ma żadnego wspomagania grzałkami.
Moc pobierana przez sprężarkę może się zmieniać w szerokim zakresie wraz ze zmieniającymi się warunkami jej pracy.
Przy inverterach dochodzi jeszcze zmienna prędkość obrotowa.

Zigobar
19-12-2018, 18:32
Tak masz w dokumentacji do LG 9kW Therma V. Taka sprężarka.
Nominalna moc 2kW - A7/W35.

Widzisz różnicę między T-CAP-em?
T-CAP 9kW
Dla A7/W35
Grzewcza 9kW
Pobierana 1,86kW
Jeden z instalatorów podawał minimalną pobieraną 1kW.

adam_81
19-12-2018, 18:51
Witajcie. Mam pytanie do użytkowników pompy aquarea tcap 9kw. Posiadam taką pompę z 2011 roku. Jakie macie pompy obiegowe w nowszych modelach? U mnie pracuje stary grundfos który pobiera dość sporo prądu. Dzisiaj wymieniłem na grundfosa Alpha 2 o takich samych parametrach ale wyskakuje błąd przepływu.

kaszpir007
19-12-2018, 18:58
Tak masz w dokumentacji do LG 9kW Therma V. Taka sprężarka.
Nominalna moc 2kW - A7/W35.

Widzisz różnicę między T-CAP-em?

W dokumentacji nic takiego nie znalazłem. Jesteś pewien tego ?
Bo po nazwie znajduje mi że to sprężarka Panasonica ???

Masz jakiegoś linka gdzie jest to podane że taka jest sprezarka ? Bo aż nie chce mi się wierzyć że takie maleństwo jest ...

TwojPan
19-12-2018, 19:04
Witajcie. Mam pytanie do użytkowników pompy aquarea tcap 9kw. Posiadam taką pompę z 2011 roku. Jakie macie pompy obiegowe w nowszych modelach? U mnie pracuje stary grundfos który pobiera dość sporo prądu. Dzisiaj wymieniłem na grundfosa Alpha 2 o takich samych parametrach ale wyskakuje błąd przepływu.
Mam taką Alphe w firmie. Jaki tryb pracy wybrałeś?

Pratchawiec
19-12-2018, 19:06
Witajcie. Mam pytanie do użytkowników pompy aquarea tcap 9kw. Posiadam taką pompę z 2011 roku. Jakie macie pompy obiegowe w nowszych modelach? U mnie pracuje stary grundfos który pobiera dość sporo prądu. Dzisiaj wymieniłem na grundfosa Alpha 2 o takich samych parametrach ale wyskakuje błąd przepływu.

Witam

Byłem w identycznej sytuacji.
Grundfossa wymieniłem na Wilo Yonos Pico 25 1/8 130.
Ze 180 W (tyle brał poprzednik) zszedłem na 63
Alfa 2 jest za słaba, chyba, że masz b. niskie opory instalacji

Pozdrawiam

Pratchawiec

Zigobar
19-12-2018, 19:19
(...) Masz może info jak jest moc minimalna tego T-CAP-a? Ktoś tu podawał 4,8kW. Może tak być? Nie wiesz przypadkiem..
Minimalna grzewcza podawana tutaj:
bobrow - ok. 3,4kW
Pratchawiec - ok. 3,5kW
Jeden z instalatorów - ok. 3kW

Pratchawiec
19-12-2018, 19:36
Tak puścił baką. Kolego @P... (jakis tam @Prat....nie pamiętam) pisał, że Panas pobiera 1,8kW najmniej Cała PC. Do niego się zwróć,czy coś czuje. jezeli on tak pisał, to to chyba tak musi być. Czyż nie?



In Meriti

T-Cap w wersji D (taką mam) pobiera u mnie minimalnie 1580 W pokazując 34 Hz, przy czym nie jest to obciążenie nominalne. Niżej zejść nie chce; sprężarka wyłącza się.
Najwyższą moc pobieraną z sieci jaką zmierzyłem określam na ok. 4,6 kW (bez grzałki).
Dane dotyczą całego układu tj. J Z, J W, pompa obiegowa, wentylatory itp.
Nie znam wyników nowszych serii T-Cap. Z tego co czytam mogą one zejść z mocą minimalną znacznie niżej niż mój stary P.

Pratchawiec

TwojPan
19-12-2018, 20:17
plusfoto;7756780]Grudzień Ci podam z marszu resztę muszę policzyć 180 godzin pracy 89 odszronień czyli około 13 godzin. Czyli około 67 kWh. Co daje około 20 zł.


Czyli jeden weekend w miesiącu grzania non stop (tak wyszło z twojego doświadczenia) albo dwa weekendy grzane tylko w 2T?
Ok, nie o to chodzi.
Czy jest szansa(to tylko pytanie) , że taka ilośc defrostów, jest spowodowana tak duża jednostką i grzaniem tylko w 2T? Może gdyby była mniejsza, na miarę-było by ich mniej?

Jest szansa abyś odpowiedział?

plusfoto
19-12-2018, 20:29
Grudzień Ci podam z marszu resztę muszę policzyć 180 godzin pracy 89 odszronień czyli około 13 godzin. Czyli około 67 kWh. Co daje około 20 zł.
Cały rok od 1 stycznia do dzisiaj na cele CO - 1042 godziny i 490 odszronień. Mogłem się pomylić o 2-3 godziny czy 2-3 odszronienia.

plusfoto
19-12-2018, 20:41
plusfoto;7756780]Grudzień Ci podam z marszu resztę muszę policzyć 180 godzin pracy 89 odszronień czyli około 13 godzin. Czyli około 67 kWh. Co daje około 20 zł.
Jest szansa abyś odpowiedział?
Co Cię te odszronienia tak irytują. W Panasonicu to jest normalne. W zależności od wilgotności powietrza, obciążenia i temperatury na zewnątrz odszronienie następuje wtedy gdy jest taka potrzeba i wbrew twoim sugestiom czym z mniejszą mocą pracuje tym jest on rzadziej. Zdarzają się więc i co 45 - 50 minut jak co 5 - 6 godzin. Pisałem zresztą o tym w poście gdzie opisywałem ten niezbyt lubiany przez ciebie test przy pracy non stop.
I żebyś nie męczył to jeszcze raz. Z CZYM WIĘKSZYM OBCIĄŻENIEM (WIĘKSZĄ MOCĄ) BĘDZIE PRACOWAŁA POMPA TYM ODSZRONIENIE NASTĄPI CZĘŚCIEJ CZYLI MNIEJSZA JEDNOSTKA BĘDZIE PRACOWAŁA U MNIE Z WIĘKSZĄ MOCĄ CO SPOWODUJE CZĘSTSZE ODSZRANIANIE.

bobrow
19-12-2018, 23:04
Chodzi tutaj też o to, że trwają u Ciebie długo do 10 min. Sam o tym pisałeś. Pokazałem Ci, że dla Twojego domu w zupełności wystarczyłby Panas 5kW lub 7kW. Wtedy czas byłby krótszy. Mniejsza jednostka. Mniejszy koszt zakupu, a efekty takie same. Czy jest sens ekonomiczny w takim razie kupować przewymiarowaną jednostkę?

Pozdrawiam.

Nie wiem jaki jest "przepisowy" czas defrostu w modelach T-cap H ,ale u mnie w modelu F czas defrostu to max 5 min i ok 0,12kWh (w trybie bez "turbo" tj krok 2 defrostu).
Kubson-na miłość boską , daj już może spokój z tym defrostem w T-capie...Mowa jest o wadach i zaletach przewymiarowanej PC pod T2 - wszystko już tu na ten temat zostało wielokrotnie napisane (moim zdaniem) i nie przekonanych nie przekonasz.Każdy ma prawo do swoich poglądów-a to,że nie każdy się przyzna do błędu to inna sprawa (choć wcale to nie znaczy ,że wszyscy Twoi oponenci są w błędzie...).

Mogę dodać w temacie ,że mieszkam w strefie III czyli z temp min ok -20st, a chałupę mam jaką mam i wg "ciepła właściwego" powinienem mieć PC coś ok 11,5kW .Mój T-cap przy -23st wyciągał ok 7,5kW i wiecie co : nie zamarzłem i nie odczuwałem zimna.Mróz przyszedł na kilka godzin nad ranem , dom nawet się nie zdążył wychłodzić (rano miałem w salonie straszną temp coś ok 20st-a w południe już przepisowe 22st...).
A teraz napiszę coś obrzydliwego : gdyby T-cap 12kW nie był specjalnie droższy od 9kW i nie miał gorszych COP-ów ,to bym go zakupił.Dlaczego -a no dla świętego spokoju...I nic więcej...
Bywajcie

jacek.1971
20-12-2018, 03:00
Nie wiem jaki jest "przepisowy" czas defrostu w modelach T-cap H ,ale u mnie w modelu F czas defrostu to max 5 min i ok 0,12kWh
Kubson-na miłość boską , daj już może spokój z tym defrostem w T-capie...Mowa jest o wadach i zaletach przewymiarowanej PC pod T2 - wszystko już tu na ten temat zostało wielokrotnie napisane (moim zdaniem) i nie przekonanych nie przekonasz.Każdy ma prawo do swoich poglądów-a to,że nie każdy się przyzna do błędu to inna sprawa (choć wcale to nie znaczy ,że wszyscy Twoi oponenci są w błędzie...).

Mogę dodać w temacie ,że mieszkam w strefie III czyli z temp min ok -20st, a chałupę mam jaką mam i wg "ciepła właściwego" powinienem mieć PC coś ok 11,5kW .Mój T-cap przy -23st wyciągał ok 7,5kW i wiecie co : nie zamarzłem i nie odczuwałem zimna.Mróz przyszedł na kilka godzin nad ranem , dom nawet się nie zdążył wychłodzić (rano miałem w salonie straszną temp coś ok 20st-a w południe już przepisowe 22st...).
A teraz napiszę coś obrzydliwego : gdyby T-cap 12kW nie był specjalnie droższy od 9kW i nie miał gorszych COP-ów ,to bym go zakupił.Dlaczego -a no dla świętego spokoju...I nic więcej...
Bywajcie

Co to znaczy (w trybie bez "turbo" tj krok 2 defrostu)

plusfoto
20-12-2018, 05:52
To znaczy że temperatura wody w obiegu jest wyższa niż 27 stopni.

bobrow
20-12-2018, 06:16
Co to znaczy (w trybie bez "turbo" tj krok 2 defrostu)

T-cap F w sytuacji kiedy brakuje wody o temp powyżej 27 st do defrostu, nie uruchamia grzałek w hydroboxie - tylko wchodzi sprężarką w wysokie obroty i wytwarza brakującą ilość ciepła potrzebną do dokończenia cyklu odszraniania.

jacek.1971
20-12-2018, 08:09
T-cap F w sytuacji kiedy brakuje wody o temp powyżej 27 st do defrostu, nie uruchamia grzałek w hydroboxie - tylko wchodzi sprężarką w wysokie obroty i wytwarza brakującą ilość ciepła potrzebną do dokończenia cyklu odszraniania.

Dzięki

plusfoto
20-12-2018, 09:46
Witaj.

Pozwolę sobie na wypowiedź, pomimo, że wczoraj prawie zostałem zlinczowany, za to że tutaj się wypowiadam. Kolega @plusfoto podawał, że u niego T-CAP 9kWdeforst trwa 10min. To był temat własnie wad zakupu za dużej jednostki.


kubson przepraszam że się tu wtrącę. Przewymiarowanie nie ma nic wspólnego z długością trwania defrostu. Ten typ w Panasonicu po prostu przy tym trybie odszraniania tak ma.
Cytat z oficjalnego stanowiska firmy:
"Dzień dobry
To jest normalna praca w drugim trybie odladzania gdzie wymiennik powietrzny odladza się tylko za pomocą mocy grzewczej dostarczonej przez sprężarkę ( grzałki się nie załączają a pompa obiegowa się zatrzymuje).

Sprężarka w tym trybie będzie pracowała na wyższych obrotach- tak jak Pan napisał. W praktyce ten tryb odladzania może trwać około 10-15 minut i to jest normalne jak najbardziej."

Gdyby jednostka była mniejsza (jedno wentylatorowa) to każde odszronienie było by w moim przypadku (gdzie nie mogę sobie pozwolić na podniesienie temperatury wody w obiegu powyżej 27 stopni) co prawda nieco tańsze ale praktycznie dwukrotnie częstsze. Nie wspomnę już o CWU które często w wykendy musi obsłużyć 8 - 10 osób.
Natomiast jeśli dążysz do tego abym stwierdził iż mniejsza jednostka dała radę u mnie TO TAK. Dała by ale na pewno nie była by ani tańsza w eksploatacji ani nie podniosła by komfortu a wręcz podejrzewam że mógł by on lekko ucierpieć. Fakt na starcie mógł bym wydać 2 - 3 K mniej

asolt
20-12-2018, 09:56
W


Prawie wszyscy, liczą OZC tzw. "rzetelne". ....

Skąd takie przekonanie?, z moich obserwacji wynika ze ta rzetelnosc konczy sie na złapaniu klienta

adam_81
20-12-2018, 10:15
Mam taką Alphe w firmie. Jaki tryb pracy wybrałeś?
Ustawiłem na 3 biegu tak jak w poprzedniej i wyskakuje błąd. Dodam ze to jedyna pompa jaka pracuje w moim układzie.

asolt
20-12-2018, 11:17
Czy 100% rzetelności jest nam potrzebne do doboru PC?

A sądzisz ze nie?, skoro ma sie dobierac moc na styk lub z niewielkim przewymiarowaniem to czegos sie trzeba odnieść. Jezeli baza/podstawa jest błedna to czy dobór bedzie prawidłowy?

kaszpir007
20-12-2018, 12:30
Chcę kupić PC. Najpopularniejsze tu na forum to LG i Panas. Przykład OZC z projektu 6,9kW, po poprawkach 5,8kW. Jaką PC dobierzesz przed i po poprawkach?

Szczerze robienie ponownego OZC jak ma się za "darmo" w projekcie domu to chyba dla tych co nie mają co robić z kasą , albo są ciekawi ile będzie teoretycznie oszczędniejszy dom , no i dla "onanistów" którzy się chcą chwalić w podpisie jaki maja super ciepły dom ;)

Do takiego domu to pompa 5-7KW i tyle. Mniejsza co najwyżej będzie częściej się wspomagała grzałkami (LG ma 2 pakiety grzałem po 2KW) a trochę większa będzie rzadziej korzystała z grzalek.

kaszpir007
20-12-2018, 13:00
Konkretnie jaki model LG byś wybrał.
Przykład OZC z projektu 6,9kW, po poprawkach 5,8kW. Jaką PC dobierzesz przed i po poprawkach?

Ciężko mi doradzać , bo OZC to teoria a praktyka często jest inna i często są jakieś mostki i inne fuszerki które trochę psują właściwości energetyczne domu i myślę że warto o tym też wspomnieć.

Gdybym ponownie wybierał pompę do swojego domu to wiem że zamiast 9KW kupiłbym 7KW. Być może 5KW też by dała radę , ale osobiście nie po to kupiłem pompę aby później wspomagać się grzałkami i sądzę że lekkie "przewymiarowanie" pompy nic nie szkodzi , tym bardziej że moc pompy spada czym zimniej jest na zewnątrz ..

Moja pompa 9KW z tego co widzę spokojnie potrafi zejść przy pracy ciągłem do około 700W poboru prądu ,wiec widać nowoczesne pompy dobrze modulują moc i nawet lekko przewymiarowana pompa nie będzie problemem.

Wybór jest spory . Może być Panas 7KW , samsung 6Kw , może być LG 7KW.
Sądzę że najważniejsze aby cena zakupu była dobra i instalator znający się na fachu ..

Ciężko zapropnować bo nie znam twojego domu. Zobaczyć jaką moc przy wyliczonej w OZC ma dana pompa i dobrać taką która spełni te wymagania albo trochę słabszą i wtedy wspomagać się grzałkami.

I chyba tyle ..

adam_81
20-12-2018, 13:18
Dzięki. Właśnie taka zamówiłem.

JTKirk
20-12-2018, 14:34
Prawie wszyscy, liczą OZC tzw. "rzetelne". Dostają dane 5kW przy -20C. No i co robią? Dają sobie wcisną, smoka 9kW do dom i to jeszcze z dwoma śmigłami. Kurcze. Dla mnie jest to niezrozumiałe. Ja wiem, dziwny jestem, ale no nie mogę tego zrozumieć. Zresztą kto bogatemu zabroni lub jak ktoś ma taki kaprys to proszę bardzo. Ktoś tu w stopce w stopce ma coś o 80% temperatur powyżej 0. Moja PC ma 5KW przy -15 i jest prawie przez cały czas przewymiarowana dwa razy. To co dopiero taka jednostka 9kW.

Głupoty piszesz. Nie prawie wszyscy, tylko prawie nikt nie liczy OZC. A z cieplowlasciwe najczęściej korzystają ci co usłyszeli o tym na forum, a szkoda im wydać pieniądze (moim zdaniem najlepiej zainwestowane pieniądze podczas budowy) na profesjonalne OZC. I czasami trafiają się tacy onaniści, którzy mają zacięcie i próbują liczyć to sami. Niektórym nawet się udaje. :lol2:
Kaszpir - ja wiedziałem, gdzie miałem popełnione blędy i ująłem to w OZC(robiłem w trakcie budowy) Nawet jak nie wiesz, to możesz zaznaczyć wszystkie możliwe mostki w opcjach i zobaczyć co wyjdzie :P

Nie mam PC p-w ale mam czelność je polecać, bo to nie jest żadna wiedza tajemna, jak niektórzy czasami to sugerują. Że jak nie użytkujesz, to nie masz prawa się odzywać...Litości...może żeby pomóc w kwestii doboru mocy urządzenia i czytania wartości z tabelki z DTR to trzeba mieć doktorat z ciepłownictwa?? :D

Faktycznie, niektórych to przerasta...i nie potrafią tego zrozumieć.
Wolę mieć sąsiada z PC p-w niż z przewymiarowanym kotłem na paliwa stałe. Jeśli ktoś mojego sąsiada wpakuje na tę modną ostatnio przysłowiową minę, to będzie to z pewnością instalator kotłów, a nie ja.
jeśli 9kw to przewymiarowana jednostka do nowego domu, to jak określić przewymiarowane kotły węglowe?!?

P.S. Kotły gazowe też polecam, jak ktoś waha się pomiędzy węglem a gazem.

Garażowiec
20-12-2018, 14:47
Chcę kupić PC. Najpopularniejsze tu na forum to LG i Panas. Przykład OZC z projektu 6,9kW, po poprawkach 5,8kW. Jaką PC dobierzesz przed i po poprawkach?
Klasycznie dobierając do takiego domu przed i po poprawkach 7 kw pc gruntowa inwerter , wtedy z 80% sezonu 2T , 20% 1T , lub tańsze rozwiązanie do opcji 5,8 w pc gruntowa 5,2 kw + ewentualnie 1 kw grzałki , tutaj już 50/50 % 1T/2T . Obie moce pc podane dla warunków B0/W35 .

Garażowiec
20-12-2018, 14:49
Ciężko mi doradzać , bo OZC to teoria a praktyka często jest inna i często są jakieś mostki i inne fuszerki które trochę psują właściwości energetyczne domu i myślę że warto o tym też wspomnieć.

Gdybym ponownie wybierał pompę do swojego domu to wiem że zamiast 9KW kupiłbym 7KW. Być może 5KW też by dała radę , ale osobiście nie po to kupiłem pompę aby później wspomagać się grzałkami i sądzę że lekkie "przewymiarowanie" pompy nic nie szkodzi , tym bardziej że moc pompy spada czym zimniej jest na zewnątrz ..


Moja pompa 9KW z tego co widzę spokojnie potrafi zejść przy pracy ciągłem do około 700W poboru prądu ,wiec widać nowoczesne pompy dobrze modulują moc i nawet lekko przewymiarowana pompa nie będzie problemem.

Wybór jest spory . Może być Panas 7KW , samsung 6Kw , może być LG 7KW.
Sądzę że najważniejsze aby cena zakupu była dobra i instalator znający się na fachu ..

Ciężko zapropnować bo nie znam twojego domu. Zobaczyć jaką moc przy wyliczonej w OZC ma dana pompa i dobrać taką która spełni te wymagania albo trochę słabszą i wtedy wspomagać się grzałkami.

I chyba tyle ..
Tylko pobierając te 700 w ma kiepski cop , zapewne .

Garażowiec
20-12-2018, 18:19
O to chodziło.
Oczywiście OZC liczone przez dwóch audytorów, nie z jakieś stronki cieplowlasciwe.pl. Tylko nie gruntówka.

A czemu nie gruntówka inwerterowa ? Jak się ruszy głową wcale nie wyjdzie drożej w inwestycji niż pw

kaszpir007
20-12-2018, 18:41
A czemu nie gruntówka inwerterowa ? Jak się ruszy głową wcale nie wyjdzie drożej w inwestycji niż pw

Jak znasz jakieś firmy które sprzedadzą pompę gruntową 7KW i oczywiście wykonają DZ , wykonają kotłownię i za to na gotowo nie wezmę więcej niż 20tys to proszę o namiary. Znajomy się buduje i jak masz taką firmę to podam mu namiary ...
W moim przypadku mam piaski (znajomy chyba też bo mieszka niedalko mnie) więc w cenie muszą być odwierty pionowe.

Moja pompa 9KW , ze zbiornikiem 300L , kompletnym montażem i całym osprzętem , uruchomieniem kosztowała mnie poniżej 20tys i jedynie co musiałem "wykonać" to przelew na konto firmy :)

Jak znam taką firmę która na gotowo zrobi za mniej niż 20tys to dawaj namiary , myślę że wielu się przydadzą i nikt nie będzie sobie "zawracał" glowy pompami PW ..

Garażowiec
20-12-2018, 19:05
o jaki nerwowy . Do takiego domku jak Twój wystarczy pc gruntowa 5 kw .Większość wycen które widziałem u klientów , za pc pw bardzo popularnej u nas marki to blisko 30K było . Jak są takie niekorzystne warunki , które uniemożliwiają wykonanie kolektora poziomego , to niestety trzeba odwierty . Za pc gruntową z odwiertami to na pewno 20K nie będzie , raczej bliżej 25-27K.
W takm domu jak Twój roczne koszta CO ~przy pc gruntowej inwerter ~500 pln

kaszpir007
20-12-2018, 21:58
o jaki nerwowy . Do takiego domku jak Twój wystarczy pc gruntowa 5 kw .Większość wycen które widziałem u klientów , za pc pw bardzo popularnej u nas marki to blisko 30K było . Jak są takie niekorzystne warunki , które uniemożliwiają wykonanie kolektora poziomego , to niestety trzeba odwierty . Za pc gruntową z odwiertami to na pewno 20K nie będzie , raczej bliżej 25-27K.
W takm domu jak Twój roczne koszta CO ~przy pc gruntowej inwerter ~500 pln

Etam ...

Przed zakupem pompy PW myślałem o gruntówce. Miałem kilka ofert na gotowo (pod klucz) i jakoś ceny wahały się pomiędzy 30-40 tys zł na gotowo , ale większość bliżej 40tys niż tych 30tys.

Ja za swoją płaciłem na gotowo poniżej 20 tys.

Za ostatni rok (CO+CWU) koszt u mnie poniżej 900zł. Więc nawet jakbym rocznie zyskał z 200zł to przy dopłacie 10-20tys do pompy gruntowej to baaaardzo kiepski interes ... Zanim by mi się ta różnica w cenie zwróciła minęło by 50-100 lat ..

Vaikis_
21-12-2018, 05:44
Jeśli non stop oznacza taryfę jednostrefową to tak. Miałem ustawioną krzywą 35/25 ale było za ciepło. Teraz dodatkowo zjechałem z ustawienia 0 na -5. Zobaczymy. Ja dopiero użytkuje od tygodnia jeszcze się uczę i sprawdzam możliwości budynku.

jak często masz rozmrażanie ?

Stafik73
21-12-2018, 08:14
A jak mogę to sprawdzić?U mnie defrost trwa jakieś 5-6 min. Biorąc pod uwagę że grzałka pracuje około 1 godz. na dobę to pewnie około 10 razy.

Vaikis_
21-12-2018, 08:58
A jak mogę to sprawdzić?U mnie defrost trwa jakieś 5-6 min. Biorąc pod uwagę że grzałka pracuje około 1 godz. na dobę to pewnie około 10 razy.

co włącznik / wyłącznik pokazuje w ciągu 24 godzin

Garażowiec
21-12-2018, 16:12
Etam ...

Przed zakupem pompy PW myślałem o gruntówce. Miałem kilka ofert na gotowo (pod klucz) i jakoś ceny wahały się pomiędzy 30-40 tys zł na gotowo , ale większość bliżej 40tys niż tych 30tys.

Ja za swoją płaciłem na gotowo poniżej 20 tys.

Za ostatni rok (CO+CWU) koszt u mnie poniżej 900zł. Więc nawet jakbym rocznie zyskał z 200zł to przy dopłacie 10-20tys do pompy gruntowej to baaaardzo kiepski interes ... Zanim by mi się ta różnica w cenie zwróciła minęło by 50-100 lat ..

No poprawne myślenie koszt inwestycji/koszta eksplaacji - podstawa . Ale problem w tym żeby poszukać takiej pc gruntowej inwerterwej , aby była w cenie pc p-w , wtedy koszt inwestycji/koszt eksplatacji już całkiem inaczej wygąda . Ja osobiscie znam kilka osób z pc gruntową inwerter , cała kotłownia + Z poziome w cenie pc 9p-w . Sam mam taka pc ( tyle że mnie kosztowała znacznie mniej niż p-w) Ostatnio znajomy sprawił sobie pc inwerter gruntową 7 kw z dz poziomym za 29500 pln , a do wyboru miał wycenę za panasa 28000 pln .

toommm
21-12-2018, 16:40
No poprawne myślenie koszt inwestycji/koszta eksplaacji - podstawa . Ale problem w tym żeby poszukać takiej pc gruntowej inwerterwej , aby była w cenie pc p-w , wtedy koszt inwestycji/koszt eksplatacji już całkiem inaczej wygąda . Ja osobiscie znam kilka osób z pc gruntową inwerter , cała kotłownia + Z poziome w cenie pc 9p-w . Sam mam taka pc ( tyle że mnie kosztowała znacznie mniej niż p-w) Ostatnio znajomy sprawił sobie pc inwerter gruntową 7 kw z dz poziomym za 29500 pln , a do wyboru miał wycenę za panasa 28000 pln .


jak czytam wyceny przytaczane tutaj to włosy się jeżą , wypadają...... jak ja szukałem czegoś dla siebie było to samo ,... a kupiłem sporo poniżej 20 k ...wystarczy podzwonić po całym kraju

JTKirk
21-12-2018, 17:37
..wystarczy podzwonić po całym kraju

tak, tylko trochę kłóci się to z zasadą , że serwis ma być w miarę blisko i szybko dostępny (czy jakoś tak)
Ja najlepszą ofertę miałem od firmy z daleka, a doświadczenie uczy, że firma z dalsza może być "szybsza" od tej która jest tuż obok...
Z poleganiem na opiniach zadowolonych użytkowników, też różnie już bywało (vide miki)...

Garażowiec
21-12-2018, 17:38
A najlepiej poszukać dobrze w okolicy .20K poniżej tzn ile ?

toommm
21-12-2018, 18:03
mnie wyniosła 18 bruto 2lata temu , kupiona 450 km ode mnie , a montażyści 50 km ode mnie tylko w przeciwnym kierunku - 3 k

w cale nie trzeba kupować PC od wybranego przez nas montażysty .. no chyba że będzie najtańszy w "kastingu "

toommm
21-12-2018, 18:06
a teraz to zubadan 8 kw z montażem 26-27 k latają a nie t-capyy

toommm
21-12-2018, 18:30
To akurat dla tych co przedkładają przed aspekt finansowy aspekt spokojnej głowy gdy przyjdzie zima 1000-lecia .. o ile przyjdzie.

Garażowiec
21-12-2018, 18:46
Jak mu chcieli wcisnąć T-CAP to nie dziwne. Trzeba ruszyć głowa, a nie łykać wszystko jak jak bocian żaby. Kaszpir ma LG 9kW ze zbiornikiem CWU za 20 tys. Można? Można.

Pewnie że można , fakt głową trzeba ruszać . A ile płatne przeglądy serwisowe rocznie kosztują ? . Jakaś próba szczelności da urządzenia split -ile? a może jakIeś UDT? LG to sama pc to ok 12 K w zakupie .
PS ja swoja gruntową inwertera ma za 18k , ale jakie to ma znaczenie

toommm
21-12-2018, 18:52
Pewnie że można , fakt głową trzeba ruszać . A ile płatne przeglądy serwisowe rocznie kosztują ? . Jakaś próba szczelności da urządzenia split -ile? a może jakIeś UDT? LG to sama pc to ok 12 K w zakupie .
PS ja swoja gruntową inwertera ma za 18k , ale jakie to ma znaczenie

a DZ ? free ?

toommm
22-12-2018, 07:15
A jak free.

To sprawa inaczej wygląda ... W takim razie PCPW się nie umywa .. Też tak chce

Garażowiec
22-12-2018, 09:31
a DZ ? free ?

Żadne free , z DZ poziomym . Robocizna free bo moja :p.
Ale ponawiam pytanie/a A ile płatne przeglądy serwisowe rocznie kosztują ? . Jakaś próba szczelności da urządzenia split -ile? a może jakIeś UDT?

kaszpir007
22-12-2018, 09:50
Żadne free , z DZ poziomym . Robocizna free bo moja :p.
Ale ponawiam pytanie/a A ile płatne przeglądy serwisowe rocznie kosztują ? . Jakaś próba szczelności da urządzenia split -ile? a może jakIeś UDT?

U mnie przegląd raz rocznie , koszt 200 zł netto.

map78
22-12-2018, 10:50
Żadne free , z DZ poziomym . Robocizna free bo moja :p.
Ale ponawiam pytanie/a A ile płatne przeglądy serwisowe rocznie kosztują ? . Jakaś próba szczelności da urządzenia split -ile? a może jakIeś UDT?

To jest tylko i wyłącznie kwestia podejścia do tematu gwarancji i eksploatacji. Tak samo jak Ty wykonując Swoje DZ samodzielnie zrobiłeś to taniej, ale bierzesz na Siebie ryzyko ewentualnych napraw, itd. Ja podobnie, wziąłem na siebie takie ryzyko i od sześciu lat za tzw serwis mojego t-cap'a nie zapłaciłem NIC! Wyszedłem z założenia, że tak samo jak nie serwisuje lodówki, tak i nie potrzeba mi płacić ileś tam set złotych rocznie, żeby zachować gwarancję. Jak widać ryzyko się opłaciło bo gwarancja na pompę i sprężarkę dawno już minęła, więc udało się zaoszczędzić te parę złoty.:D

toommm
22-12-2018, 11:31
Żadne free , z DZ poziomym . Robocizna free bo moja :p.
[/COLOR]

Koparka wykop/zasyp , cena działki na której nic nie postawisz ( w sensie budynek na fundamencie) ( to tak jak stracone pomieszczenie na opalanie węglem)
, studnia zbiorcza , ileś litrów płynu w rurkach .. same rurki - to nie małe koszty i nie mogą być pomijalne . A w PC-Pw gdzie jednostkę położą / zawieszą i to tylko tyle ( koszty w zakupie i w montażu PC ) to wszystko

Ja chciałem gruntówkę ....ale po prostu mnie nie było w tamtym momencie stać

Stafik73
23-12-2018, 15:58
co włącznik / wyłącznik pokazuje w ciągu 24 godzin
Nie mogę znaleźć ile mam tych defrostów.

23-12-2018, 22:27
Tyle razy w rożnych tematach już prosiłem aby porównać rzetelnie gruntówkę wraz z PW, ale kompleksowo. Bo wiele razy się spotkałem, że PW przyjmuje się z instalacja pod klucz, a GW po macoszemu, a to DZ wykonasz sobie sam, a to ktoś za flaszkę Ci wykopie. Prawda jest taka, że jak jesteś zielony albo wymagający to płacisz za kompleksową usługę i nie widziałem jeszcze GW w cenie PW.

Garażowiec
24-12-2018, 08:07
Tyle razy w rożnych tematach już prosiłem aby porównać rzetelnie gruntówkę wraz z PW, ale kompleksowo. Bo wiele razy się spotkałem, że PW przyjmuje się z instalacja pod klucz, a GW po macoszemu, a to DZ wykonasz sobie sam, a to ktoś za flaszkę Ci wykopie. Prawda jest taka, że jak jesteś zielony albo wymagający to płacisz za kompleksową usługę i nie widziałem jeszcze GW w cenie PW.

Rzetelnie to wygląda tak że pc gruntową inwerter o mocy 5,2 kw całościowo to można mieć w 24-27 K , a 7 kw za 29-31 K , całościowa instalacja bez ruszania pacem przez inwestora . Prawda jest aka że ( przynajmniej w moich okolicach) nie widziałem przez ostatnie lata wyceny na pc p-w poniżej 25K , z reguły w okolicy 30K . Trzeba też zwrócić uwagę na wielkość pc grunt - pw . Przy takich domach obecnie budowanych ~120m2 spokojnie wystarcza pc 5,2 kw grunt inwerter , która zapewni koszta CO nie większe niż 500 pln za sezon grzewczy . Inwestorzy do takich domów ładują pc np T-CAP 9 kw ( nic nie mam przeciwko tym pc , podane dla przykładu) , która przez zdecydowaną większość sezonu jest mega przewymiarowana . Jednak zimy mamy takie że z 80% sezonu grzewczego to temperatury te +7*C/-7*C i tu zaczynają się z taką 9 kw pc jakieś dziwne walki z taktowaniem ( da się zwalczyć ale kosztem sprawności i trochę komfortu) czego jednak nie ma w pc 5 kw b jednak z modulacją mocy może zejść niżej ak pc 9 w (w praktyce w pc sprężarka 16kw ) , dusząc w takich warunkach pc 9 kw a max niskiej modulacji traci się na sprawności .

kaszpir007
24-12-2018, 08:40
Rzetelnie to wygląda tak że pc gruntową inwerter o mocy 5,2 kw całościowo to można mieć w 24-27 K , a 7 kw za 29-31 K , całościowa instalacja bez ruszania pacem przez inwestora . Prawda jest aka że ( przynajmniej w moich okolicach) nie widziałem przez ostatnie lata wyceny .

A czemu w "porównaniu" dajesz drogiego T-CAP 9KW a przy gruntówkę 5kW ?
A co jak nie ma możliwości wykonania DZ poziomego ? Albo jak inwestor nie będzie chciał sobie wyłączać części działki ? Też cena końcowa w przypadku DZ pionowego się nie zmieni ?

Gdzie tu uczciwość porównania ?

Jeśli koło Ciebie mieszkają tacy "inwestorzy" gdzie do małych domów montują pompy PW za 28tys zł , to zapewne jakby otrzymali oferty na pompy gruntowe to zapewne były by za 60-80 tys z "zachodnimi" pompami najlepszych producentów ..

Jak ktoś poszuka i nie będzie wykonywał kotłowni (na bogato) (bufor , dodatkowe pompy , dodatkowe siłowniki , termostaty i inne cuda) to spokojnie na gotowo pompę 6-7KW może mieć za mniej niż 20 tys i jedynie co musi wykonać to kilka telefonów lub wysłać kilka email.

Obecnie w nowych domach montaz pompy gruntowej to głupota . Zbyt duża dopłata to ewentualnych przyszłych trochę niższych kosztów.
Dopłacać z minimum 10-20tys aby miec później rachunki roczne o 100-200zł mniejsze ? Po ile latach to się "zwróci" ? Po 50 czy 100 latach ????

toommm
24-12-2018, 09:42
Ja tak zrobiłem ! ..a tu z forum miałem wyceny 3-6 koła wyżej .... i ci " koledzy" są tu nadal...

i z tego co widzę proceder " łapania naiwnego" trwa nadal

24-12-2018, 09:56
@Garazowiec

Zgadzam sie generalnie z Twoja wypowiedzia, ale jak ja szukalem gruntowki do siebie to wyceny nie schodzily ponizej 50k. Mozesz zrobic wycene na moim przykladzie? Z OZC 8,1 kw jaka gruntowka , jaka cena i jakie DZ? Ja swiadomie wybralem T-Capa dla swietego spokoju z racji ze to moja pierwsza przygoda z PC.

Weoslych Swiat !

bobrow
25-12-2018, 16:30
Hej Kubson,
wielka szkoda , że nie gustujesz w procentowych świątecznych trunkach !
Pozdrawiam serdecznie , choć jeszcze nie zakosztowałem wszystkich „świątecznych smaków”...
T-cap wspaniale działa na moich „kalafiorach”...
Tymczasem

PS
To , że czasem spożywamam alkohol- wcale nie znaczy , że jestem jego niewolnikiem oraz ,że mi od tego gnije wątroba ( przypominam tylko; to jest jedyny organ u człowieka, który się regeneruje...)

fachman19
25-12-2018, 18:13
, dusząc w takich warunkach pc 9 kw a max niskiej modulacji traci się na sprawności .
Czy aby na pewno traci na sprawności ? Ma nadwyżkę wymienników , niskie opory przepływu czynnika.
To podobnie jak w kotłach większy wymiennik większa sprawnośc

MiG25
25-12-2018, 18:59
Witam wszystkich. Ponieważ to mój pierwszy post ,po krótce napiszę co mam do tej pory: Od 2,5tyg PC PW Panasonic T-Cap 12kW ogrzewająca dom o pow. Uż. 262m2, powierzchnia podłogówki 380m2 (wraz z garażem 45m2) podzielone na dwie sekcje góra dół (każda po dwa rozdzielacze) przez sprzęgło Elterm SHE-CD 90kW. Do tego CWU 300l o powierzchni nagrzewnicy 3,4m2.
Dom ocieplony 20cm grafitowym styropianem ,od gruntu 10cm grafitowego styropianu +5,5cm anhydrytu (na tyle tylko było miejsca),dach piana PUR 20cm.
Narazie wszystko sie wygrzewa No i pobiera sporo energii , ok 60kWh dziennie.
Chciałbym sie dowiedzieć:
1. O adresy (znaczenia poszczególnych komórek ) po naciśnięciu na raz trzech przycisków LEWO GÓRA i PRAWO i odczekaniu ok 10s.
Wiem/wydaje mi si3 ze:
1. To liczba dni uruchomionej pompy
7.To temperatura wejścia do PC czynnika/wody CO
8. Temperatura wyjścia z PC czynnika/ wody CO
12. Aktualny Przepływ wody w l/min
70. Aktualna prędkość sprężarki w Hz ,wartość w kodzie szesnastkowym

2.Gdzie mozna kupić termistory NTC 6,5kohm do podłączenia jako czujnik zewnętrzny i czujnik pokojowy. Wiem ze mozna oryginalny Panasonica ale cena z cennika za element który powinien kosztować 2pln włożony do plastikowej obudowy odstrasza.

3. Odstrasza również zdalne sterowanie przez Rs485 lub KNX. Trochę tańszy jest Smart Cloud z CZ-TAW1 ,ale tu na pewno sa dużo wieksze ograniczenia (przynajmniej narazie). Moze ktoś rozgryzł wyjście do podłączenia tych modułów ,czyli CN-CNT. A nóż widelec to zwykły serial...

4. Ktoś poruszał temat defrostu z CWU. Niestety u mnie po wielu staraniach (góra i garaż odłączony) udało sie dojść do temperatury powrotu 28* i pompa zaczęła sie odmrażać przez tryb 1,ale w domu zrobiło sie bardzo gorąco No i na dłuższa metę jest nie do osiągnięcia(pompa działa na 100% 24h na dobę). Na pewno optymalna temperatura ( aby mieć w domu 23* ) to będzie gdzieś temp. Powrotu 22-23* (chyba ,że po położeniu terakoty wzrośnie izolacyjnosc ,ale wątpię).
Dlatego myśle o tym ,aby na czas defrostu przełączyć na CWU aby sprężarka sie tak nie piłowała ( jak sie teraz odmraża to mam wrażenie jakby metal tarł o metal). Czy ktoś kontynuował ten temat?

5. Do czego mozna wykorzystać wyjście zaworu dwudrogowego?( wyjście zaworu trojdrogowego to wiadomo -CWU) Jak nim sterować ?

6.Narazie CWU mam podłączone tymczasowo - do testów. Czujnik temperatury wrzucony do zbiornika 2kohm (kupiony w sklepie elektronicznym) przylutowane do przewodów i wpięty w pompę pokazuje temperaturę raczej poprawnie (jego tolerancja to +-5%). Jak chce podgrzać zbiornik ,to ręcznie na pompie przestawiam na kran, i ręcznie przestawiam zawór trojdrogowy ( na razie napęd do zaworu jest w serwisie) i woda w zbiorniku bez problemu sie grzeje.Narazie to wystarcza (do umycia sie po skończonej pracy ,bo tam jeszcze nie mieszkam). I teraz pytanie co do złącz OLP for booster heater i boiler contact. To pierwsze ma być zwarte jeśli wykorzystuje grzałkę włożona w boiler ? Do czego to drugie złącze?

bobrow
25-12-2018, 21:15
Apropos Mig25 :
SR71...
Ale , spokojnie - to nie na temat , więc zaraz mnie wytną ....

A tak poważnie , to poproś swojego instalatora o DTR-kę i materiały pomocnicze, tam znajdziesz praktycznie wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania.
Mi się udało jeszcze ściągnąć do mojego F- potem dostęp został ograniczony.
Co do czujnika temp cwu -na początku też chciałem zastosować inny , ale niestety miał inną charakterystykę i koniec końców kupiłem oryginał (chyba 90pln)
Pzdr

MiG25
26-12-2018, 08:15
Wiedzialem,ze pierwszą "poradą" będzie odesłanie do instalatora (jakże standardowa w tym temacie i na tym forum ;) ) ,ale ,ze akurat Ty,który dużo ( jak najwięcej) zrobiłeś sam ,mi to zaproponuje ,no to tego się nie spodziewałem .
Ja tez lubię do pewnych rzeczy dochodzić sam.

W każdym razie instalator obiecał,ze oczywiscie sprobuje ,ale juz minelo troche czasu ,no i przyznam sie ,ze wiele sie po nim nie spodziewam. PC dziala,nie ma sie do czego przyczepic ,wiec jego rola jakby sie skonczyla.On poza tym zawsze promował Samsunga i w tym jest mocny,a ze ja sie uparlem na Panasonica ,to ...

Co do charakterystyki czujników ,to akurat to jest idealnie rozpisane w DTR. Czujnik CWU to NTC 2kOHM, wiec z nim nie ma problemu (ew moze orginal jest bardziej selektywnie dobrany ,przez co moze dokładniej wskazywać ,ale bedzie to różnica max. 1stopien,co przy zbiorniku CWU wogole nie powinno miec znaczenia.ostatecznie czujnik PAW-TS1 kosztuje wg cennika 45pln,wiec można by to przezyc). Natomiast termistor do temp. zewnętrznej i pokojowy ma charakterystykę 6,5kOHm przy 25st, a takich w ogóle w sprzedaży nie ma (najbliższy to 6,8kOhm,ale tu juz jest bardzo ważne zwłaszcza jako pokojowy,aby temperaturę jak najbardziej dokładnie pokazywał. ).A te odpowiednio PAW-A2W-TSOD i PAW-A2W-TSRT kosztują po 189pln.... Za tyle tego w życiu nie kupie, bo lepiej jest kupić zewn. sterownik wtedy.

bobrow
26-12-2018, 10:42
Migu,
jak Cię ol...wa instalator- to może ktoś tu Ci podrzuci DTR od H.
Dla mnie DTR to podstawowa rzecz , aby wiedzieć jak działa PC.
Nie mam dokumentacji od H, podam może info z F:
-zaw 2D opisany jest jako tylko sterowanie CO i chłodzenia (wg załączonych przykładów możesz zaw 2D odciąć daną sekcję np grzejniki)
-OLP jest to zabezpieczenie przeciwzwarciowe ,jeśli nie masz takiego czujnika- to zworka
-booster heater to grzałka !Nie możesz zwierać !
Pzdr

26-12-2018, 10:56
Jakby ktos mial DTR od H to ja tez chetnie przygarne. Lepiej miec jak nie miec choc nie zamierzam niczego tykac sam. Przynajmniej poki dziala :P

stam222
26-12-2018, 18:25
Dużo piszecie o cenach waszych pc i porównujcie to może dołożę jeszcze jedną opcję o której się nie pisze tutaj.
Kupiłem monobloka, Panasonic t-cap 9kw za niecałe 17 a do niego glikol za 1300. Jeszcze nie uruchomiony. Instalacja bez żadnych bajerów zbiornik cwu 300 l i podłogowa po całości. Żadnych siłowników itd.
Pozdrawiam

toommm
26-12-2018, 19:34
Dużo piszecie o cenach waszych pc i porównujcie
Kupiłem monobloka,
Pozdrawiam

Policz kolego marże za sprzęt z 17 k a z 25k , choćby 15 % - już wiesz czemu tu nikt tym nie handluje ...:popcorn: a więc nie poleca(ją)

a znając wcześniejsze takie wpisy to dowiesz się , że popełniłeś błąd życiowy ..

stam222
26-12-2018, 19:58
Policz kolego marże za sprzęt z 17 k a z 25k , choćby 15 % - już wiesz czemu tu nikt tym nie handluje ...:popcorn: a więc nie poleca(ją)

a znając wcześniejsze takie wpisy to dowiesz się , że popełniłeś błąd życiowy ..

W sumie to masz racje, a takie wpisy, że przestarzały sprzęt kupiłem już się pojawiały w którymś wątku ... ;)

MiG25
26-12-2018, 20:00
Migu,
jak Cię ol...wa instalator- to może ktoś tu Ci podrzuci DTR od H.
Dla mnie DTR to podstawowa rzecz , aby wiedzieć jak działa PC.

Nie no bez przesady , dał wszystkie papiery jakie miał ( generalnie wszystkie , które można ściągnąć z netu w wersji papierowej , link podany był gdzieś w tm temacie). Generalnie dla normalnego użytkownika jak najbardziej powinno starczyć ale nie dla mnie :)
Natomiast co do serwisówki , to wg mnie ta jest najbardziej rozbudowana : https://www.climamarket.bg/wp-content/uploads/SM-WH-SXC09-12H9E8_UX09-12HE8.pdf

Ale jakby ktoś znalazł/miał coś to jak najbardziej proszę o udostępnienie.



Nie mam dokumentacji od H, podam może info z F:
-zaw 2D opisany jest jako tylko sterowanie CO i chłodzenia (wg załączonych przykładów możesz zaw 2D odciąć daną sekcję np grzejniki)

No właśnie też w tej serwisówce to mniej więcej znalazłem , generalnie sygnał na 2-way valve przestwi się , kiedy pompa będzie w trybie chłodzenia...



-OLP jest to zabezpieczenie przeciwzwarciowe ,jeśli nie masz takiego czujnika- to zworka
-booster heater to grzałka !Nie możesz zwierać !
Pzdr
Wg mnie To nie przeciwzwarciowe tylko raczej przeciążeniowe - Overload protector -OLP -wg serwisówki. Ktoś wie co to jest dokładnie ? Najpierw myślałem ,że jest to jakiś zawór ciśnieniowy włożony do zbiornika CWU ,który się otworzy ( zrobi przerwę) ,powyżej jakiegoś ciśnienia i/lub temperatury , ale teraz tak się zastanawiam , czy to nie np. jakaś eska zabezpieczająca grzałkę z dodatkowym kontaktem NC.

No i złącze "booster heater" to jasne ,że wyjście 230V na grzałkę zbiornika CWU , ale chodziło mi o to drugie złącze opisane dokładnie tak jak wcześniej napisałem : "OLP for booster heater".
No i jest jeszcze trzecie złącze "boiler contact" ,ale już w serwisówce wyczytałem ,że używane jest tylko przy połączeniu biwalentnym ( wtedy kiedy mamy oprócz PC drugie źródło ciepła).

sige
26-12-2018, 20:12
Mam zainstalowana pompę ciepła T-CAP 3 f. 9 kW Aquarea Panasonic. Pompa pracowała poprawnie przez 32 dni i sama się wyłączyła. W trakcie montażu miała uszkodzone płyty sterowników - główna w jednostce wewnętrznej i sterowników w jednostce zewnętrznej. Service wymienił też bezpieczniki 20 A w jednostce zewnętrznej. Niepokoję się, czy servis mógł zdalnie zatrzymać pracę pompy. W paczce był dostarczony tez Smart Cloud).

toommm
26-12-2018, 20:41
W sumie to masz racje, a takie wpisy, że przestarzały sprzęt kupiłem już się pojawiały w którymś wątku ... ;)

Od 2008 roku jestem na forum i wcale mnie to nie dziwi .... dziwi mnie za to że napisałeś/przyznałeś się co kupiłeś ...wiedząc że dowiesz się , że to bee

A tak nawiasem gratuluje , zawsze taniej niż tu ( i to zdecydowanie ) i czekam aż napiszesz coś jak działa , pewnie w przyszłym sezonie .

MiG25
26-12-2018, 20:54
Mam zainstalowana pompę ciepła T-CAP 3 f. 9 kW Aquarea Panasonic. Pompa pracowała poprawnie przez 32 dni i sama się wyłączyła. W trakcie montażu miała uszkodzone płyty sterowników - główna w jednostce wewnętrznej i sterowników w jednostce zewnętrznej. Service wymienił też bezpieczniki 20 A w jednostce zewnętrznej. Niepokoję się, czy servis mógł zdalnie zatrzymać pracę pompy. W paczce był dostarczony tez Smart Cloud).

W historii błędów sa jakieś zarejestrowane błędy?

Nie wiem jeszcze co sie stanie ,kiedy będzie przerwa w zasilaniu. Czy czasami wtedy pompa nie włączy sie sama, tylko będzie czekać na włączenie z przycisku lub na początek programu z harmonogramu?

bobrow
26-12-2018, 22:47
Wg mnie To nie przeciwzwarciowe tylko raczej przeciążeniowe - Overload protector -OLP -wg serwisówki. Ktoś wie co to jest dokładnie ? Najpierw myślałem ,że jest to jakiś zawór ciśnieniowy włożony do zbiornika CWU ,który się otworzy ( zrobi przerwę) ,powyżej jakiegoś ciśnienia i/lub temperatury , ale teraz tak się zastanawiam , czy to nie np. jakaś eska zabezpieczająca grzałkę z dodatkowym kontaktem NC.


OLP to rzeczywiście styk informujący o przeciążeniu (wytłumaczyłem to sobie prądem zwarcia) ,zas CWU musi po prostu być w taki styk wyposażony.Nie zdziwił bym się kiedy by również chodziło o max temp zasobnika-trzeba popytać dostawców zasobników co to za czort...
Przeglądam DTR-kę modelu H i widzę znacznie więcej możliwości w stosunku od poprzedniej.
Sama DTR to nie wszystko-jak ktoś tu dobrze żyje z instalatorem ,to niech poprosi o inne materiały (mam kilka fajnych opracowań do mojego F).
Pzdr

Pratchawiec
26-12-2018, 23:43
Bobrow

Witam

Miałem kiedyś - na początku eksploatacji, problem z OLP.
Z nieznanych mi powodów pompa pokazała błąd (już nie pamiętam który) i odmówiła pracy.
W dokumentacji odnalazłem, że zadziałało zabezpieczenie grzałki CW.
Reset tego zabezpieczenia wymagał fizycznego wciśnięcia wskazanego w dokumentacji zabezpieczenia.
Dodatkowo w zasilaniu grzałki należało również zresetować zabezpieczenie przegrania.

O ole sobie przypominam, do czasu podłączenia (oryginalnego) czujnika temp NTC2000 Pompa również pokazywała błąd OLP.
Szczegółów już nie pamiętam a nie chce mi się teraz szukać w serwisówce

Jednak odnalazłem, cytuję;

Tank Booster Heater OLP Abnormality (H91)
Malfunction Decision Conditions:
During operation of tank booster heater, and tank booster heater OLP open circuit.
Malfunction Caused:
1. Faulty connector connection.
2. Faulty tank booster heater overload protector (OLP).
3. Faulty indoor unit PCB (main)

Edit jeszcze to

16.5.7. Indoor Backup Heater OLP Abnormality (H70)
Malfunction Decision Conditions:
During operation of indoor backup heater, when no power supplies to indoor backup heater or OLP open circuit.
Malfunction Caused:
1. Faulty power supply connector connection.
2. Faulty connector connection.
3. Faulty indoor backup heater overload protector (OLP).
4. Faulty indoor unit PCB (main).
Abnormality Judgment:
Continue for 60 seconds.

Pozdrawiam

Pratchawiec

MiG25
27-12-2018, 09:09
OLP to rzeczywiście styk informujący o przeciążeniu (wytłumaczyłem to sobie prądem zwarcia) ,zas CWU musi po prostu być w taki styk wyposażony.Nie zdziwił bym się kiedy by również chodziło o max temp zasobnika-trzeba popytać dostawców zasobników co to za czort...
Przeglądam DTR-kę modelu H i widzę znacznie więcej możliwości w stosunku od poprzedniej.
Sama DTR to nie wszystko-jak ktoś tu dobrze żyje z instalatorem ,to niech poprosi o inne materiały (mam kilka fajnych opracowań do mojego F).
Pzdr

Ten wewnętrzny OLP to wg schematu
423689

Czyli nieresetowalny termostat o temperaturze rozwarcia styków 80stopni.

Dla pewności , nie będę robił zwory tylko na zbiorniku przylutuję taki wyłącznik KSD301 ( nie samoresetowalny) o temperaturze otwarcia 75 stopni.Zawsze o jakieś zabezpieczenie.

toommm
27-12-2018, 12:30
Panowie , czy do wersji F jest jakiś sterownik / moduł internetowy do podglądu i prostego sterowania i czy warto to kupić ?

krzychu85PL
27-12-2018, 16:11
Witam Wszystkich.Posiadam Panasonica aquarea 7kw od roku spisuje się super tylko nie wiem co się dzieje w okolicach temp dodatnich 3-7 na zewnątrz..Krzywą kombinowałem jak mogłem i zawsze mi grzeje pompa w okolicy 22 stopni podłogę i tyle też mam w domu.Może ktoś ma jakiś pomysł?? krzywa ustawiana różnie
-15 +15 temp 40-25 albo -10 +10 temp 40-30 inne też kombinowałem i zawsze to samo.Dodam ,ze jak temp spadnie w okolice zera to wszystko śmiga elegancko ,ale ten okres "przejściowy" to jakaś masakra....

Szklara
27-12-2018, 19:26
Strasznie wysokie masz te krzywe.... u mnie przy 32-27 w środku jest 24 stopnie a grzeje tylko w 2T.

Jak pchasz 22 w podłogę to jaki masz powrót?

Luk.czarnogorski
28-12-2018, 06:35
Witam. Potrzebuje opinii o tej pompie ciepła. Chciałbym przyjechać, zobaczyć, porozmawiać. Czy jest ktoś z was z mazowieckiego? Najlepiej okolice Wyszkowa?

krzychu85PL
28-12-2018, 15:29
Strasznie wysokie masz te krzywe.... u mnie przy 32-27 w środku jest 24 stopnie a grzeje tylko w 2T.

Jak pchasz 22 w podłogę to jaki masz powrót?

22 na wyjściu i powrocie w domu wtedy też 22.
Dziś ustawiałem -15 / 40C +15 /25C i teraz mam 7 za oknem w podłogę idzie 25 w domu 23 więc zaskoczyło ,ale wydaje mi się to tak jak mówisz za wysoko trochę.

plusfoto
28-12-2018, 16:53
Krzychu jak może być tyle samo na wyjściu i powrocie? Chyba że przy pracy ciągłej i w momencie gdy pracuje sama obiegówka a pompa stoi.

ksysju
28-12-2018, 17:55
Panowie , czy do wersji F jest jakiś sterownik / moduł internetowy do podglądu i prostego sterowania i czy warto to kupić ?

Jest, nazywa się IntesisHome.
Czy warto? Płacisz to decydujesz. Według mnie jak ktoś codziennie w domu bywa to nie warto.

toommm
28-12-2018, 18:35
Jest, nazywa się IntesisHome.
Czy warto? Płacisz to decydujesz. Według mnie jak ktoś codziennie w domu bywa to nie warto.

Dzięki . Kolega ma, używa ? spostrzeżenia/uwagi

Garażowiec
28-12-2018, 18:46
A czemu w "porównaniu" dajesz drogiego T-CAP 9KW a przy gruntówkę 5kW ?
A co jak nie ma możliwości wykonania DZ poziomego ? Albo jak inwestor nie będzie chciał sobie wyłączać części działki ? Też cena końcowa w przypadku DZ pionowego się nie zmieni ?

Gdzie tu uczciwość porównania ?

Jeśli koło Ciebie mieszkają tacy "inwestorzy" gdzie do małych domów montują pompy PW za 28tys zł , to zapewne jakby otrzymali oferty na pompy gruntowe to zapewne były by za 60-80 tys z "zachodnimi" pompami najlepszych producentów ..

Jak ktoś poszuka i nie będzie wykonywał kotłowni (na bogato) (bufor , dodatkowe pompy , dodatkowe siłowniki , termostaty i inne cuda) to spokojnie na gotowo pompę 6-7KW może mieć za mniej niż 20 tys i jedynie co musi wykonać to kilka telefonów lub wysłać kilka email.

Obecnie w nowych domach montaz pompy gruntowej to głupota . Zbyt duża dopłata to ewentualnych przyszłych trochę niższych kosztów.
Dopłacać z minimum 10-20tys aby miec później rachunki roczne o 100-200zł mniejsze ? Po ile latach to się "zwróci" ? Po 50 czy 100 latach ????

Czem 5,2 kw do pw 9 kw? A kiedy a pc pw ma te 9 kw ? prz +7* , kiedy akurat do niczego taka mc niepotrzebna . Dla pc gw podaje się moc przy B0/W35 ,a że średnia zmowa temperatura DZ +5 C , to mocceplna pc gw większa ~6 KW , i teraz przy ok -1*C moc cieplna pc pw 9 kw ipc gw 5,2 kw taka sama .
Jak nie ma możliwości wykonania DZ poziomego , to albo odwierty , albo proteza pc - pc p-w- . ,,Wyłączenie " części działki słaby argument , do akego dm ak wój przy średnich warunkach gruntowych wystarczy 200 m2 działki na DZ poziome , na którym to terenie możesz mieć ogródek , trawnik itp .Cenę dz pionowego też podawałem , to uczciwe porównanie , choć osobiście nie widziałem jeszcze wyceny na pc pw poniżej 20 K , w moich okolicach to zawsze oscyluje blisko 30K . Ale jak masz namiar na firmę która zamontuje pc p-w 9 kw poniżej 20K to proszę o wiadomość na PRiV , akurat sąsiad mocno zainteresowany jest - to nie żart .
U mnie mieszkają tacy inwestorzy co dostawali oferty na pw za 8 K i dostawali oferty na pc gew za 60 K , ja sam dostałem ofertę , jakieś 8 lat temu na gruntową za 80K . Ale mieszkają też tacy co dostali ofertę na g-w za 30 K , i jakby dostali ofertę na p-w za mniej jak 20 K to pewnie chętnie skorzystają .

Jeszcze raz , różnica w kosztach inwestycji dla takiego domu jak Twój p-w a g-w jest niewielka ( 5,2 kw vis 9 kw ), a różnica w kosztach eksploatacji 500 pln w wypadku g-w i 900pln + 220 pln ( netto przegląd) jest znacznie większa niż 100 cz 200 pln Podawane przez Ciebie .
Nie zapominajmy też że w przypadku montaży PV ( a raczej czeka nas to wszystkich ) w przypadku pc g-w można zamontować o połowę mniejsze niż w przypadku pc p-w

Garażowiec
28-12-2018, 18:48
Czy aby na pewno traci na sprawności ? Ma nadwyżkę wymienników , niskie opory przepływu czynnika.
To podobnie jak w kotłach większy wymiennik większa sprawnośc

Oczywiście że jak zejdziesz do np 20% to sprawność będzie mniejsza , wynika z budowy samej sprężarkI BLDC

map78
28-12-2018, 20:48
Dzięki . Kolega ma, używa ? spostrzeżenia/uwagi

Używałem przez 4 lata, teraz od 1,5 odłączony. Jak chcesz to Ci odsprzedam za pół ceny ;)
Ale moim zdaniem nie warto. Wszystko można zaprogramować na termostacie. Ja mam tak ustawioną pompę, że nie dotykałem jej już kilka miesięcy, bo nie ma takiej potrzeby.
IntesisHome dodaje kilka fajnych funkcji, ale ma też wady - co jakiś czas się aktualizuje i właśnie 1,5 roku temu były problemy bo jakiś trefny soft wgrali i się pompa wieszała, poza tym jak stracisz dostęp do sieci to też pompa wariuje, także na termostacie pracuje z pewnością pewniej i stabilniej.

toommm
28-12-2018, 21:24
Używałem przez 4 lata, teraz od 1,5 odłączony. Jak chcesz to Ci odsprzedam za pół ceny ;)
Ale moim zdaniem nie warto. Wszystko można zaprogramować na termostacie. Ja mam tak ustawioną pompę, że nie dotykałem jej już kilka miesięcy, bo nie ma takiej potrzeby.
IntesisHome dodaje kilka fajnych funkcji, ale ma też wady - co jakiś czas się aktualizuje i właśnie 1,5 roku temu były problemy bo jakiś trefny soft wgrali i się pompa wieszała, poza tym jak stracisz dostęp do sieci to też pompa wariuje, także na termostacie pracuje z pewnością pewniej i stabilniej.

Dobra rada poparta praktyką , dzięki

krzychu85PL
29-12-2018, 17:02
Krzychu jak może być tyle samo na wyjściu i powrocie? Chyba że przy pracy ciągłej i w momencie gdy pracuje sama obiegówka a pompa stoi.

No właśnie nie wiem ale to jest czasami teraz przy temp. zew 7 stopni mam 27 na wyjściu 25 na powrocie a w domu 22.5 ale krzywa -15+15 40/25.
Grzebałem w u stawieniach i tak się zastanawiam czy to nie wina ustawienia czasu grzania.Bo jeśli chodzi o grzanie cwu to w zakresie 15-1.35min mam ustawione max czyli 1.35 a czas grzania domu na 30min czyli najniższy zakres...Jak z tym ustawieniem u Was?

plusfoto
29-12-2018, 17:28
No ale czemu się dziwisz. Przy tej krzywej tak powinno być. 7 na dworze to wyjście z pompy 27. Przy 29 pompa powinna się wyłączyć a przy 22 ponownie załączyć. Tamte parametry możesz zmienić. Wodę daj na 1 godzinę a dom na 4.

Donkazo
29-12-2018, 20:49
Daruj sobie ten termostat. On ma za dużą histerezę. Jak ustawisz 22 to pompa wyłączy się przy 23 a załączy przy 21. Chyba że takie wahnięcia temperatur nie robią na tobie wrażenia.

Jest tak jak piszesz czyli nie da się z tym termostatem od Panasonica ustawić dokładnie pod g13?
Czy lepiej na krzywej od jakich tem na krzywej zacząć raz przełączyłem na krzywą -15 38 +15 26 i grzało dom do 25 stopni i wróciłem na termostatu
Proszę o pomoc bo żona rozwodem straszy a ja mam ochotę sprzedać tego panasonica 9kw w cholerę

toommm
29-12-2018, 21:27
Jest tak jak piszesz czyli nie da się z tym termostatem od Panasonica ustawić dokładnie pod g13?
Czy lepiej na krzywej od jakich tem na krzywej zacząć raz przełączyłem na krzywą -15 38 +15 26 i grzało dom do 25 stopni i wróciłem na termostatu
Proszę o pomoc bo żona rozwodem straszy a ja mam ochotę sprzedać tego panasonica 9kw w cholerę

ja walczyłem z moją KG i guzik... skończyło się na prostej 30 stopni i grzeje tylko od 21-7 , też mam G13 w domu 22 w górę

Donkazo
30-12-2018, 08:11
A jest ktos komu sie udało pod ten termostat Panasonica ustawić g13 ? Czyli trzeba by było podbic w tanich temperature zeby pompa sie załączyła a wode i tak bedzie grzała kiedy delta cwu spadnie o 8 stopni
Mysle ustawi tak
6 grzanie +woda
7wył
13-16 grzanie+woda
16-21 wył
21 grzanie +woda
22 grzanie
Wsumie w g 13 wystarczy zablokowac 16-21 bo od 7-13 szczyt przedpołudniowy i tak jest taniej jak w g11
Jak macie ustawione u siebie w g13?

krzychu85PL
30-12-2018, 09:11
No ale czemu się dziwisz. Przy tej krzywej tak powinno być. 7 na dworze to wyjście z pompy 27. Przy 29 pompa powinna się wyłączyć a przy 22 ponownie załączyć. Tamte parametry możesz zmienić. Wodę daj na 1 godzinę a dom na 4.

ok tak zrobię.Powiedz mi tylko czy jak ustawione mam grzanie 4 godziny a pompa zadana tem osiągnie w 2 to się wyłączy grzanie czy na siłę dalej będzie ciągnąć?? Dziwie się bo kolega ma tą same pompę dom podobny mieszka 2 km dalej ,a ustawienia mma -15/32 +15/25 i on nie grzebie więcej a w domu ma 23-24 u mnie przy takich ustawieniach jest 21 .

plusfoto
30-12-2018, 10:32
Bez względu na to co tam będzie ustawione to po osiągnięciu parametrów wynikających z krzywej, pompa (czytaj sprężarka) się zatrzyma. Tamte ustawienia dotyczą zasobnika CWU a nie CO i oznaczają że po określonym czasie tam ustawionym priorytetem dla pompy będzie CWU lub CO. Czyli Jeśli ustawiłeś 1 godzinę dla CWU i 4 dla CO to po 4 godzinach grzania CO priorytetem dla pompy będzie CWU i jeśli zasobnik zgłosi zapotrzebowanie to pompa zacznie grzać CWU. Dalej po 1 godzinie grzania zasobnika (nawet gdy nie do końca zostanie on wygrzany) jeśli CO zgłosi zapotrzebowanie to pompa przełączy się w tryb CO. Oczywiście zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku jeśli parametry wynikające czy to z krzywej czy z ustawień zasobnika zostaną osiągnięte wcześniej to pompa przejdzie albo w stan czuwania bądź przełączy się w drugi tryb.

Donkazo
30-12-2018, 13:16
Może się przyda tym co zastanawiają się nad zmianą taryfy!

Opłata za przesył g13 która dla reszty doby w tej taryfie to 0,0438 brutto a dla taryfy G11 to stale 0,2339 zł/kWh brutto i stad te 50% ceny taryfy G11 (cena prad + cena przesyl)

G11 0.5346 zł/kWh brutto 24h

G13
1. W pozostałych godzinach 0.2673 zł/kWh brutto (mniej i to w cholerę)13-16 21-7
2. W szczycie popołudniowym 0.7941 zł/kWh brutto (wiecej)16-21
3. W szczycie przedpołudniowym 0.5002 zł/kWh brutto (mniej)7-13
W tej taryfie wystarczy zablokować pompę na 5 g od 16 do 21
Dzięki koledze Plusfoto ustawiliśmy harmonogram
7 wł grzanie + cwu krzywa -1 woda 40c
13 wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45
16 wł woda 40 (żeby ciepłej wody nie brakło :-0)
2 1wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45
Krzywa -15 30C +10 26c
Czas teraz na test:cool:

toommm
30-12-2018, 13:38
dodam że G13 całe weekendy i święta to 0,2673 zł/kWh

Donkazo
30-12-2018, 14:03
Racja zapomniałem sobota i niedziela zostawiamy czysty panel a harmonogram od poniedziałku do piątku , ceny dla Tauron

mku7i
30-12-2018, 15:42
Panowie, czy możecie podpowiedzieć jak podpiąć termostat bezprzewodowy Euroster Q7 pod T-Cap ? Przegrzewa mi dom na krzywej i zdecydowałem się na przerzucenie się na termostat. Wiem, że gdzieś w pompie jest kostka do której podpinamy termostat.
Jak ktoś może podesłać fotkę tej kostki to będę wdzięczny.
Dzięki.

bobrow
30-12-2018, 15:53
Panowie, czy możecie podpowiedzieć jak podpiąć termostat bezprzewodowy Euroster Q7 pod T-Cap ? Przegrzewa mi dom na krzywej i zdecydowałem się na przerzucenie się na termostat. Wiem, że gdzieś w pompie jest kostka do której podpinamy termostat.
Jak ktoś może podesłać fotkę tej kostki to będę wdzięczny.
Dzięki.

A jaki model jest tego T-capa ?

krzychu85PL
30-12-2018, 15:53
Panowie, czy możecie podpowiedzieć jak podpiąć termostat bezprzewodowy Euroster Q7 pod T-Cap ? Przegrzewa mi dom na krzywej i zdecydowałem się na przerzucenie się na termostat. Wiem, że gdzieś w pompie jest kostka do której podpinamy termostat.
Jak ktoś może podesłać fotkę tej kostki to będę wdzięczny.
Dzięki.

Zdaj relację jak się sprawuje bo też o nim myślę.

krzychu85PL
30-12-2018, 15:56
Bez względu na to co tam będzie ustawione to po osiągnięciu parametrów wynikających z krzywej, pompa (czytaj sprężarka) się zatrzyma. Tamte ustawienia dotyczą zasobnika CWU a nie CO i oznaczają że po określonym czasie tam ustawionym priorytetem dla pompy będzie CWU lub CO. Czyli Jeśli ustawiłeś 1 godzinę dla CWU i 4 dla CO to po 4 godzinach grzania CO priorytetem dla pompy będzie CWU i jeśli zasobnik zgłosi zapotrzebowanie to pompa zacznie grzać CWU. Dalej po 1 godzinie grzania zasobnika (nawet gdy nie do końca zostanie on wygrzany) jeśli CO zgłosi zapotrzebowanie to pompa przełączy się w tryb CO. Oczywiście zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku jeśli parametry wynikające czy to z krzywej czy z ustawień zasobnika zostaną osiągnięte wcześniej to pompa przejdzie albo w stan czuwania bądź przełączy się w drugi tryb.

Super dzięki w końcu mi ktoś to rozjaśnił:) ustawiłem tak jak pisałeś.
Wiem ,że każdy ma inny dom ,ale jak mógłbyś mi doradzić jak tą krzywą ustawić? może -15 / +15 jest zbyt mocno rozciągnięta ?? czy może temp 40-25 może to jakość zbliżyć do siebie? te ustawienia w mrozy są spoko i w domu podkręcę dolną np 37/28 i w domku ciepło jest czy 0* czy - 8*.

mku7i
30-12-2018, 16:03
A jaki model jest tego T-capa ?

Aquera 9 kw
Dokładnie wx-sxc09h3e5

mku7i
30-12-2018, 16:03
Zdaj relację jak się sprawuje bo też o nim myślę.
Tak szybki jak dowiem się jak go podłączyć

ksysju
30-12-2018, 16:16
W F to był styk 17 i 18, normalnie zwarty (fabrycznie jest na nim zworka), przy rozwarciu pompa się wyłącza.

plusfoto
30-12-2018, 16:32
Aquera 9 kw
Dokładnie wx-sxc09h3e5
423942
Styk H i L jak dobrze pamiętam

plusfoto
30-12-2018, 16:57
Super dzięki w końcu mi ktoś to rozjaśnił:) ustawiłem tak jak pisałeś.
Wiem ,że każdy ma inny dom ,ale jak mógłbyś mi doradzić jak tą krzywą ustawić? może -15 / +15 jest zbyt mocno rozciągnięta ?? czy może temp 40-25 może to jakość zbliżyć do siebie? te ustawienia w mrozy są spoko i w domu podkręcę dolną np 37/28 i w domku ciepło jest czy 0* czy - 8*.
Daj na początek dla -15 30-32 stopnie.

krzychu85PL
30-12-2018, 18:25
Daj na początek dla -15 30-32 stopnie.

ok a dla +15 rozumiem 25*??
kiedyś tak ustawiłem było w domu 21 stopni ,ale spróbuję.Przy okazji w mojej 7kw all in one poradze sobie z podłączeniem sterownika?? i czy sterownik zewnętrzny wymusza pracę pompy tak? zawsze dąży do żądanej temp. pokojowej?

sajmek
30-12-2018, 22:16
Witajcie. Mam pytanie. Uruchomiono mi poltora tygodnia temu Panasonica Aquarea All in One 9kW 1f. Dom wg. ozc 5,6, narazie nie grzeje wody. Jestem w trakcie wygrzewania posadzki (program wbudowany) i przy 9 dniu zadana temperatura to 40 st, a pompa robi max 33. (rzeczywystia tempteratura)i tak juz 3 dzień i nie może się podnieść. Obiegi sa ustawione na minimum w malych pomieszczeniach. Co moze byc powodem? Na zewnatrz 3-5 stopni.

toommm
31-12-2018, 05:44
jak posadzka wyziębiona to się nie dziw ... najpierw pochłonie sporo.. mam taką samą PC ale ja posadzki nie wygrzewałem ..nie widziałem potrzeby .. teraz grzeje prostą kilka ostatnich dni tylko 29 , a od - 5 30 stopni w podłogę

MiG25
31-12-2018, 07:22
Nie dasz rady na raz tego wygrzac. jak bardzo chcesz to podziel to na piętra ,moze pokoje.
Sam probowalem i tez sie podałem. pompa 12kW ,powierzchnia grzania ok 330m2.(bez garazu 45m2). Dzielilem na pietra ,ale i tak temperatura doszła do 30 stopni na powrocie (i ok 33 w domu) i wyżej sie nie dalo(znaczy moze i by sie dało ,ale po tym jak pompa w 2 tyg nakręciła 1300kWh to odpuściłem).Cienki anhydryt jednak ciepła wcale nie akumuluje.

JTKirk
31-12-2018, 07:36
jak posadzka wyziębiona to się nie dziw ... najpierw pochłonie sporo.. mam taką samą PC ale ja posadzki nie wygrzewałem ..nie widziałem potrzeby .. teraz grzeje prostą kilka ostatnich dni tylko 29 , a od - 5 30 stopni w podłogę

Wydaje mi się, że zgodnie ze sztuką, to posadzki jednak wygrzewać trzeba...
sajmek - jak uruchamiasz CO o takiej porze roku, to nie dziw się...wilgoci technologicznej w całym budynku jest mnóstwo, mimo że jej często nie widać. Ja wylewki robiłem latem, cały czas suszenie,wietrzenie, a jak wczesną jesienią uruchomiłem CO to i tak byłem zaskoczony ile poszło prądu...

toommm
31-12-2018, 08:07
Robiłem wylewki wczesną wiosną .. w październiku uruchomiłem PC ,ze sztuką powinno się masz rację .. ja to świadomie odpuściłem , nic się nie stało choć przez pierwszy miesiąc mocno parowała bo miałem wysoką wilgotność po uzyskaniu w domu powyżej 20 stopni .. ale się uspokoiło , teraz tak skacze 40-50

plusfoto
31-12-2018, 08:40
Witajcie. Mam pytanie. Uruchomiono mi poltora tygodnia temu Panasonica Aquarea All in One 9kW 1f. Dom wg. ozc 5,6, narazie nie grzeje wody. Jestem w trakcie wygrzewania posadzki (program wbudowany) i przy 9 dniu zadana temperatura to 40 st, a pompa robi max 33. (rzeczywystia tempteratura)i tak juz 3 dzień i nie może się podnieść. Obiegi sa ustawione na minimum w malych pomieszczeniach. Co moze byc powodem? Na zewnatrz 3-5 stopni.
Te 33 to woda na wyjściu z pompy czy w pomieszczeniu?

sajmek
31-12-2018, 08:45
Te 33 to woda na wyjściu z pompy czy w pomieszczeniu?

Na wyjsciu 33. Nastawa na 43 w tej chwili. W pomieszczeniu pokazuje 24.

toommm
31-12-2018, 08:58
Witajcie. Mam pytanie. Uruchomiono mi poltora tygodnia temu Panasonica Aquarea All in One 9kW 1f. Dom wg. ozc 5,6, narazie nie grzeje wody. Jestem w trakcie wygrzewania posadzki (program wbudowany) i przy 9 dniu zadana temperatura to 40 st, a pompa robi max 33. (rzeczywystia tempteratura)i tak juz 3 dzień i nie może się podnieść. Obiegi sa ustawione na minimum w malych pomieszczeniach. Co moze byc powodem? Na zewnatrz 3-5 stopni.

a to nie powinno być tak - bo delta większa jak 5 nie powinna odpalić grzałki aby wspomóc ?

sajmek
31-12-2018, 09:01
a to nie powinno być tak - bo delta większa jak 5 nie powinna odpalić grzałki aby wspomóc ?

Nie wiem wlasnie, czy w programie suszenia betonu jest taka opcja. Tzn jest uruchomiony, leci sobie swoim trybem, nic się nie da modyfikować w tej chwili, tylko mozna wylaczyc.

toommm
31-12-2018, 09:11
Nie wiem wlasnie, czy w programie suszenia betonu jest taka opcja. Tzn jest uruchomiony, leci sobie swoim trybem, nic się nie da modyfikować w tej chwili, tylko mozna wylaczyc.

Muszą się wypowiedziec bardziej obeznani , ale skoro jest jak jest to niestety albo grzejesz i jak kolega wyżej napisał ( dużo weźmie bo zimno ) albo OFF

sajmek
31-12-2018, 09:21
Spoko, dzięki. Zobaczymy po programie wygrzewania. Po miesiącu od wylania wyglądało, że jest w miarę suchy, ale po uruchomieniu ogrzewania byłem w szoku ile jeszcze wody wyszło. :O
A tak przy okazji, poleci ktoś jakiś grzejnik do garażu, żeby w miarę dobrze z pompą działał? Garaż 23m, przy bryle budynku, myslalem o grzejniku 60x160 i teraz nie wiem czy c11 czy c22. Chcę w niego puścić oczywiście to samo co do podłogi czyli max 35.

JTKirk
31-12-2018, 11:18
Spoko, dzięki. Zobaczymy po programie wygrzewania. Po miesiącu od wylania wyglądało, że jest w miarę suchy, ale po uruchomieniu ogrzewania byłem w szoku ile jeszcze wody wyszło. :O
A tak przy okazji, poleci ktoś jakiś grzejnik do garażu, żeby w miarę dobrze z pompą działał? Garaż 23m, przy bryle budynku, myslalem o grzejniku 60x160 i teraz nie wiem czy c11 czy c22. Chcę w niego puścić oczywiście to samo co do podłogi czyli max 35.

Mam w garażu 2 duże grzejniki zasilane z pętli z podłógówki (garaż większy niż twój). Z perspektywy czasy, to tylko wyrzucone pieniądze. I tak są cały czas skręcone.

krzychu85PL
31-12-2018, 16:23
Daj na początek dla -15 30-32 stopnie.

na dworzu okolice +5 w domu ustawione 32-25 (-15+15) w podłogę 22 wraca 22 w domu 21,7* :(

map78
31-12-2018, 16:32
Spoko, dzięki. Zobaczymy po programie wygrzewania. Po miesiącu od wylania wyglądało, że jest w miarę suchy, ale po uruchomieniu ogrzewania byłem w szoku ile jeszcze wody wyszło. :O
A tak przy okazji, poleci ktoś jakiś grzejnik do garażu, żeby w miarę dobrze z pompą działał? Garaż 23m, przy bryle budynku, myslalem o grzejniku 60x160 i teraz nie wiem czy c11 czy c22. Chcę w niego puścić oczywiście to samo co do podłogi czyli max 35.

Mam taki c11 w garażu, powierzchnia 22m2, przy bryle, ocieplony 12cm styro i 15cm wełny od góry. Temp w garażu przy obecnych temp zewnętrznych około 18st, w największe mrozy spada do 14-15st. Ja używam, bo lubię sobie pomajsterkować, niekoniecznie w kożuchu ;)

stam222
31-12-2018, 20:02
Uznałem, że wygrzewanie posadzki to średni pomysł o tej porze roku kiedy dodatkowo mam taryfe budowlaną. Posadzki robione latem, pompa podłączona teraz ale wygrzewać będę wiosną jak sie cieplej zrobi.

plusfoto
01-01-2019, 09:39
na dworzu okolice +5 w domu ustawione 32-25 (-15+15) w podłogę 22 wraca 22 w domu 21,7* :(
Podajesz temperatury gdy pompa nie pracuje. Jeśli jest za chłodno podnieś krzywą o 1 stopień. U Ciebie też bym zmniejszył deltę o jeden stopień .

MiG25
01-01-2019, 09:50
AKTUALIZACJA:

Adresy (znaczenia poszczególnych komórek ) po naciśnięciu na raz trzech przycisków LEWO GÓRA i PRAWO i odczekaniu ok 10s.


1. Liczba dni uruchomionej PC

3,4,5,6. Ewentualne błędy wygenerowane przez PC. (Gdy nie ma w pamięci błędów to trzy minusy)

8.Temperatura docelowa( wyliczona z krzywej grzania ,lub aktualnie ustawiona , jeśli krzywa nie jest używana ,wraz z wszystkimi korektami jak przesunięcia krzywej , delta bufora , procenty SG) / temperatura wyjścia wody z pompy

9. Temperatura wody za skraplaczem (wymiennikiem) a przed grzałkami / Temperatura wejścia wody do pompy

10.Temperatura na zewnątrz / (jeśli gen.L) to dodatkowy czujnik wody przy wejściu do jednostki wewnętrznej

12. Aktualny przepływ wody w l/min

70. Aktualna prędkość sprężarki w Hz ,wartość w kodzie hex

75. Temperatura na na tłoczeniu po sprężarce przed zaworem 4d (Discharge Temp) w kodzie hex

76. Temperatura czynnika przed skraplaczem(wymiennikiem) w kodzie hex (na cienkiej rurce w jedn wewn.)/ ?

83. Ma wartość 1 , gdy zawór trójdrogowy jest przestawiony na CWU ( 0 w innym przypadku)

84. Ma wartość 1 , gdy zawór trójdrogowy jest przestawiony na CO ( 0 w innym przypadku)

89. Temperatura docelowa / Temperatura aktualna - wartości dla Strefy 1

90. Temperatura docelowa / Temperatura aktualna - wartości dla Strefy 2

93,94,95,96 - Oznaczenie modelu pompy

Jakby ktoś jeszcze coś odkrył....

krzychu85PL
01-01-2019, 10:21
Podajesz temperatury gdy pompa nie pracuje. Jeśli jest za chłodno podnieś krzywą o 1 stopień. U Ciebie też bym zmniejszył deltę o jeden stopień .

ok mój błąd.Krzywą czyli temperaturę a deltę czyli te skrajne temperatury na minu i plus? pytam bo ja widocznie źle to rozumiem,albo instalator sam nie wiedział jak to zrozumieć...

MiG25
01-01-2019, 11:07
Delta T to różnica temperatury wody pomiędzy wodą wypływającą z PC ( wyjścia) a temperaturą wody wpływającej do pompy ( wejścia) . Przy pracującej PC.
Jak piszesz ,że w podłogę idzie 22 ( wyjście) i wraca 22 ( wejscie) to tak jakby albo sama PC nie grzała tylko chodziła pompa objegowa , albo wogóle pompa jest wyłączona. Teoretycznie jest to możliwe jeśli pomyliłeś punkty krzywej (ustawiłbyś dla 32 stopni odpowiednio 25 i dla 15 odpowiednio -15 , a nie dla 32 stopni dla -15 i 25 dla 15 , ale nie wiem czy programator pozwoliłby na to). Zakładam ,że ustawiłeś to dobrze ( jak w tym drugim moim przypadku ) , czyli dla temp zewnętrznej +5 stopni PC powinna grzać do ok. 28 stopni.

plusfoto
01-01-2019, 11:35
ok mój błąd.Krzywą czyli temperaturę a deltę czyli te skrajne temperatury na minu i plus? pytam bo ja widocznie źle to rozumiem,albo instalator sam nie wiedział jak to zrozumieć...Rozumiem że krzywą już ogarnołeś i masz-15/32 oraz 15/25. Teraz w osobnym okienku ustawia się deltę. Standardowo wynosi ona 5. Jeśli tak jest to ustaw 4. Krzywą korygujesz przy włączeniu CO. Standardowo wyświetla się 0. Ustaw +1.

maciejos36
01-01-2019, 12:50
Dlaczego 25 przy +15? Co oznaczają te temperatury?

plusfoto
01-01-2019, 13:25
Przecież sam napisałaś że masz 32-25

MiG25
01-01-2019, 14:05
To pisał krzychu85pl ,a nie maciejos36...

A oznaczają punkty definiujące krzywa grzewcza i potrzebne sa dwa.

krzychu85PL
01-01-2019, 16:28
Rozumiem że krzywą już ogarnołeś i masz-15/32 oraz 15/25. Teraz w osobnym okienku ustawia się deltę. Standardowo wynosi ona 5. Jeśli tak jest to ustaw 4. Krzywą korygujesz przy włączeniu CO. Standardowo wyświetla się 0. Ustaw +1.

Kurcze to ja mam u siebie inaczej.Mój model to WH-ADC0309G3E5 i według tej instrukcji jest tylko ustawienie górnej i dolnej temp. i do nich można przypisać daną temp która pompa ma osiągnąć przy temp. na zewnątrz. Innych ustawień odnośnie grzania niema.

Stafik73
01-01-2019, 17:45
Ja na razie jadę na krzywej 35 i 25 i delta 5. Działa ok. Ale mam pytanie o grzałkę i sprężarkę . Pompa działa od 6 grudnia czyli 26 dni,czyli 624 godziny.Sprężarka ilość wył-wł.531,czas pracy 543 godz. Grzałka 59 godzin. Czy może ktoś powiedzieć czy to są prawidłowe wartości. Jaką żywotność ma taka sprężarka.

plusfoto
01-01-2019, 19:29
Kurcze to ja mam u siebie inaczej.Mój model to WH-ADC0309G3E5 i według tej instrukcji jest tylko ustawienie górnej i dolnej temp. i do nich można przypisać daną temp która pompa ma osiągnąć przy temp. na zewnątrz. Innych ustawień odnośnie grzania niema.
Czyli masz starszą wersję. Tutaj niestety nie pomogę. Ale tak gwoli ścisłości sam dokonałeś takiego wyboru czy instalator tak zadecydował?

MiG25
01-01-2019, 19:57
Ja na razie jadę na krzywej 35 i 25 i delta 5. Działa ok. Ale mam pytanie o grzałkę i sprężarkę . Pompa działa od 6 grudnia czyli 26 dni,czyli 624 godziny.Sprężarka ilość wył-wł.531,czas pracy 543 godz. Grzałka 59 godzin. Czy może ktoś powiedzieć czy to są prawidłowe wartości. Jaką żywotność ma taka sprężarka.
Mam T-CAP 12kW 3faz uruchomionego podobnie ( 4 grudnia) .Od 24.12 do 28.12 była wyłączona całkowicie .
( Przy okazji odkryłem jak niedoskonały jest ten licznik energii - w wyłączonych dniach i tak wpisał sobie jakieś wartości :) )
Liczba wył coś poniżej 500 jeszcze ,ale grzałka to na pewno 0h...

MiG25
01-01-2019, 20:09
Kurcze to ja mam u siebie inaczej.Mój model to WH-ADC0309G3E5 i według tej instrukcji jest tylko ustawienie górnej i dolnej temp. i do nich można przypisać daną temp która pompa ma osiągnąć przy temp. na zewnątrz. Innych ustawień odnośnie grzania niema.

Wg tego( na stronie 9): https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/panasonic/wh-ud09fe5/instrukcja
Masz tak samo 4 punkty do ustawienia.

Stafik73
01-01-2019, 20:26
Mam T-CAP 12kW 3faz uruchomionego podobnie ( 4 grudnia) .Od 24.12 do 28.12 była wyłączona całkowicie .
( Przy okazji odkryłem jak niedoskonały jest ten licznik energii - w wyłączonych dniach i tak wpisał sobie jakieś wartości :) )
Liczba wył coś poniżej 500 jeszcze ,ale grzałka to na pewno 0h...
Czy grzałkę wyłączyłeś w jakimś menu serwisowym?

MiG25
01-01-2019, 20:36
Czy grzałkę wyłączyłeś w jakimś menu serwisowym?

Wydaje mi się ,że nie ale w tej chwili pewności nie mam. Na początku ( jak temperatura wody była prawie ,że 0stopni) próbowałem ją włączyć znanymi mi sposobami ,a że to były początki mojej wiedzy ,to nie udało mi się to.
Pisał tu ktoś również , żę jemu grzałka zawsze sięwłącza przy defroście i miał1faz. Może przy 3 faz to nie występuje ? U mnie w każdym razie defrost zawsze przy użyciu gorącej pary i chrobotaniu sprężarki... ( temperatura powrotu wody na razie 19stopni , i tyle samo w domu).

Stafik73
01-01-2019, 20:54
A możesz powiedzieć coś o spręzarce, ilość włączeń i czas.

MiG25
01-01-2019, 20:58
Tak ,ale dopiero jutro po południu....

krzychu85PL
02-01-2019, 15:18
Czyli masz starszą wersję. Tutaj niestety nie pomogę. Ale tak gwoli ścisłości sam dokonałeś takiego wyboru czy instalator tak zadecydował?

tzn ja ogarnełem OZC i wyszło ,że 7kw będzie idealna.Co do modelu to wtedy wybrałem ten bo był najnowszy a była to końcówka 2015 roku.Coś nie tak z tym modelem czy po prostu pytasz?Może znacie kogoś kto ją ma na forum?

plusfoto
02-01-2019, 16:43
Nie chodziło o moc tylko o model bo jakoś kojarzyłem że instalowałeś ją w 2018 roku.

krzychu85PL
02-01-2019, 16:50
nie to musiał być ktoś inny :) chyba zostanie mi sterownik..Sterując pompą sterownikiem wewnętrznym jeśli chodzi o wydajność koszty energi to wszystko zostanie mi na tym samym poziomie?pytam z czystej ciekawości.

MiG25
02-01-2019, 17:12
A możesz powiedzieć coś o spręzarce, ilość włączeń i czas.

Więc na dziś pompa ciepła pracuje 24 dni ( adres 1 z menu serwisowego) , Ilość WŁ-WYŁ 368 , całk. czas dział.472h. I jak wcześniej pisałem grzałka 0h.
W menu nie mam jej wyłączonej , temperatura jej załączania ustawiona na -10stopni. Ale jak pisałem wczesniej próbowałem wszystko zmieniać ,ale grzałki nie udało się włączyć :)

plusfoto
02-01-2019, 17:31
nie to musiał być ktoś inny :) chyba zostanie mi sterownik..Sterując pompą sterownikiem wewnętrznym jeśli chodzi o wydajność koszty energi to wszystko zostanie mi na tym samym poziomie?pytam z czystej ciekawości.
Przypuszczam że będzie to na podobnym poziomie Kosztowo może być ciut więcej chyba że dasz kaganiec czasowy.

uciu
02-01-2019, 20:10
W menu nie mam jej wyłączonej , temperatura jej załączania ustawiona na -10stopni. Ale jak pisałem wczesniej próbowałem wszystko zmieniać ,ale grzałki nie udało się włączyć :)

u mnie grzałkę instalator ustawił na -5

Stafik73
02-01-2019, 20:12
W menu nie mam jej wyłączonej , temperatura jej załączania ustawiona na -10stopni. Ale jak pisałem wczesniej próbowałem wszystko zmieniać ,ale grzałki nie udało się włączyć :)
Ja też mam ustawioną że ma się grzałka włączyć przy -10, ale mimo to się uruchamia,pewnie przy defrostach.

02-01-2019, 20:37
Ja mam grzałkę na -15 i się nie uruchamia przy defrostach.

plusfoto
02-01-2019, 20:43
Przy 9 i większych się nie uruchamia.

MiG25
02-01-2019, 21:17
Ponieważ w serwisówce napisane jest "When connect CN-CNT connector with computer...." i wspominają układ FTDI nie byłbym sobą ,żeby nie spróbować.
Pomierzyłem złącze CN-CNT , okazało się ,że złącze CN-NMODE jest z nim zmostkowane ( brakuje tylko niepodłączonego pinu). Poziom napięć na RX/TX to 5V ,więc tak ustawiłem FTDI , podłączyłem , i niestety pompa sama z siebie niczego nie wyświetliła...Potrzebny byłby jkiś program serwisowy , o którym serwisówka nic nie wspomina.Może ktoś jest w stanie go zdobyć od instalatora ?
Można by też podsłuchać komunikację z CZ-TAW1 ( czyli Smart Claudem) ,być może dałoby się wyuskać proste komendy do sterowania/odczytywania parametrów. Niestety nie mam takiego modułu , może ktoś ma a jest mu zbędny ?
Jakby ktoś próbował robić to samo to oprócz tego ,że robi to na własna odpowiedzialność ,nigdy nie podłączać +5V do FTDI.
424142

Ravell
02-01-2019, 22:35
Witam mam pytanie odnośnie PC panasonic aquarea h 9 kw mam ją od 3 miesięcy :) czy musowe jest ustawienie krzywej grzewczej?? Teraz mam temp wewnątrz 24 i zasilanie to 27 a powrót 23 czy jak przyjdzie - 8 stopnia dalej będą te same parometry nie chce nic mieszać z tą krzywa ponieważ mam 3 miesięczne dziecko i boję się że będzie zimno jak coś poprzeztawiam może ktoś mi podpowie jak to ustawić z góry dziękuję i pozdrawiam pa chatka 140 m2 z garażem przez okres tych 3 miesięcy pobralo 800 kvh

MiG25
03-01-2019, 06:25
Dla gen.H masz standardowo 2 tryby grzania: wg temperatury wody i wg temperatury pomieszczenia (ta moze byc brana albo ,z czujnika regulatora ,albo zewnetrznego termistora ,ale jego standardowo nie ma).No i trzecia opcia jest zewnętrzny regulator.
przy trybie wg temperatury wody sa dwie mozliwosci :wg stalej ustawionej temperatury( którą i tak mozna modyfikować harmonogramem wg pory dnia),badz krzywej grzewczej (ja sie ustawia biorac pod uwage jeszcze temperature zewnetrzna i ja takze mozna podbijac i obnizac harmonogramem).
Jesli jedziesz trybem grzania wg temperatury wody to bardziej ryzykujesz nie ustawiajac krzywej grzewczej (bo jak spadnie temp. na zewnatrz to sila rzeczy trzeba podniesc temp. wody ,zeby utrzymac temp. w srodku).
Natomiast jesli uzywasz termostatu to ten problem w teorii znika.

plusfoto
03-01-2019, 08:44
Natomiast jesli uzywasz termostatu to ten problem w teorii znika. Nic nie znika bo ustawiona krzywa grzewcza zawsze jest brana pod uwagę.

MiG25
03-01-2019, 09:54
Ale jak się ustawi stałą wysoką temperaturę wody i da zewnętrzny termostat to tego problemu nie będzie ( krzywa grzewcza nie będzie w tym wypadku brana pod uwagę).

plusfoto
03-01-2019, 10:13
Ale jak się ustawi stałą wysoką temperaturę wody i da zewnętrzny termostat to tego problemu nie będzie ( krzywa grzewcza nie będzie w tym wypadku brana pod uwagę).
Mocno upraszczasz temat. Ustawienie wysoko prostej lub krzywej grzewczej będzie powodowało iż pompa w trakcie pracy będzie zawsze dążyła do osiągnięcia parametrów z nich wynikających. Zastosowanie sterownika pokojowego ograniczy jedynie jej działanie - nazwijmy to - w sposób czasowy bo po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu po prostu wyłączy urządzenie a po jej spadku o zadaną histerezę ponownie włączy.

MiG25
03-01-2019, 10:29
Ale jak kolega nie chce mieszać przy krzywej grzewczej ( rozumiem ,że w sensie eksperymentować , bo przez przypadek na kilka godzin zrobi się zimno ,do czego przez dziecko nie chce dopuścić) to jak inaczej to zrobić?

Jasne ,że najlepiej byłoby dobrze ustawić krzywą ,ale ryzyko obniżenia temperatury duże.

plusfoto
03-01-2019, 11:05
Jaki jest cel ustawienie krzywej wysoko? Prosta grzewcza kiedy się ją stosuje?

Dziękuję.
Najczęściej aby zrobić z inwertera namiastkę ON/OFF za pomocą n.p. programatora czasowego lub pokojowego.

Pratchawiec
03-01-2019, 11:12
Jaki jest cel ustawienie krzywej wysoko? Prosta grzewcza kiedy się ją stosuje?

Dziękuję.

Witam

Od czterech lat mam płaską krzywą grzewczą 30-30 dla -15, +15.
Termostat zewnętrzny wyłączony. PC pracuje na harmonogramie sterownika i pogodówce.
Jeśli temp. wewnątrz spada mi poniżej 22,2 podbijam ręcznie temp. zasilania.
Według moich wieloletnich obserwacji podbicie temp. zasilania o 1*, w stałych warunkach, przynosi średni efekt w postaci przyrostu temp. wewn. w zakresie 0,3-0,4* - zależnie od okoliczności. Oczywiście nie natychmiast, a w miarę nagrzewania wylewki - zwykle po 2-4 godzinach
Grzanie wyłącznie na krzywej, automatycznie wyznaczającej temp. zasilania w zależności od mierzonej przez PC temp. zewnętrznej nie uwzględnia szeregu czynników istotnie wpływających na straty ciepła. Dla przykładu jedynie wymienię, silny wiatr, nasłonecznienie, zmiany w pracy wentylacji czy choćby zyski bytowe.

Taki sposób grzania wymusza jednak pogodzenie się z cykliczną pracą sprężarki, co na tym forum jest niemodne.

Pozdrawiam

Pratchawiec

St@nley
03-01-2019, 11:18
Przy 9 i większych się nie uruchamia.

Coś nie bardzo jest prawdziwe to stwierdzenie,bo mam 9 i u mnie grzałka co jakiś czas się włącza.
Średnio 1h na dwa dni pracy pompy. Jak sądzę właśnie do defrostów.

MiG25
03-01-2019, 11:49
Bo moze masz i 9kW ,ale jednofazową wlasnie.

bobrow
03-01-2019, 11:54
Coś nie bardzo jest prawdziwe to stwierdzenie,bo mam 9 i u mnie grzałka co jakiś czas się włącza.
Średnio 1h na dwa dni pracy pompy. Jak sądzę właśnie do defrostów.

Rozumiem ,że nie nie masz T-capa ?

plusfoto
03-01-2019, 12:03
Coś nie bardzo jest prawdziwe to stwierdzenie,bo mam 9 i u mnie grzałka co jakiś czas się włącza.
Średnio 1h na dwa dni pracy pompy. Jak sądzę właśnie do defrostów.
Bo masz jednostkę jedno wentylatorową.

St@nley
03-01-2019, 12:14
Tak, ale w Twojej wypowiedzi wyglądało jak by to dotyczyło wszystkich 9kW.

redblack
03-01-2019, 12:23
Od czterech lat mam płaską krzywą grzewczą 30-30 dla -15, +15.
Termostat zewnętrzny wyłączony. PC pracuje na harmonogramie sterownika i pogodówce.
Jaki masz ustawiony harmonogram w sterowniku?



Jeśli temp. wewnątrz spada mi poniżej 22,2 podbijam ręcznie temp. zasilania.

Czy to oznacza, że obserwujesz temperaturę w domu i jak spadnie to każdorazowo idziesz do sterownika podbić temperaturę? A kiedy z powrotem obniżasz podbicie temperatury?

plusfoto
03-01-2019, 12:25
Tak, ale w Twojej wypowiedzi wyglądało jak by to dotyczyło wszystkich 9kW.
OK mój błąd:rolleyes:

Pratchawiec
03-01-2019, 12:56
Jaki masz ustawiony harmonogram w sterowniku?


Czy to oznacza, że obserwujesz temperaturę w domu i jak spadnie to każdorazowo idziesz do sterownika podbić temperaturę? A kiedy z powrotem obniżasz podbicie temperatury?

1.
W tej chwili grzanie CO
21,00-8.00
13.00-16.00 lub 17.00
Weekendy i święta 0,00-24,00
Grzanie CWU 0.10- 1,30
2.
Bez wyraźnych zmian pogody temperatura wewnątrz podlega autoregulacji narzucanej przez pogodówkę. Temp. zasilania podwyższam dopiero wówczas, gdy zadana temp. zasilania nie wystarcza do zapewnienia temp. wewn. powyżej 22,2*. Zazwyczaj, gdy temp. zewnętrzna spadnie znacznie poniżej 0*.
Temp. zasilania w krótkim oknie popołudniowym podbijam, w zależności od potrzeb, nawet do do 35* - również ręcznie, gdyż zmiany temp. zasilania w moim starym modelu nie mogę ustawić w programatorze tygodniowym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

sajmek
03-01-2019, 15:59
Moze mi ktos prosze wytlumaczyc jaka jest roznica miedzy tym na screenie https://imgur.com/a/DafHMMO a zwyklym, pojedynczym sloneczkiem?

Ravell
03-01-2019, 17:16
Tak jak mówicie nie chce kombinować z tą krzywa z powodu dziecka w moim przypadku naprawdę jest gorąco w domu a zarazem wydaje mi się że te 800 kwh przez 3 miesiące to nie dużo dziś mamy przez całą noc i dzień - 2 sprawdzałem pobór to na tą chwilę jest 15 kw razem z podgrzaniem wody. do 49 stopni teraz przez 6 godz pompa nie chodziła i woda na zasilaniu ma 29 i na powrocie też 29 dzięki za odpowiedzi :)

Marek2504
03-01-2019, 17:26
Słoneczko to symbol ogrzewania CO. Słoneczko ze strzałką tzn. że pompa aktualnie grzeje CO.

Pratchawiec
03-01-2019, 17:27
Tak jak mówicie nie chce kombinować z tą krzywa z powodu dziecka w moim przypadku naprawdę jest gorąco w domu a zarazem wydaje mi się że te 800 kwh przez 3 miesiące to nie dużo dziś mamy przez całą noc i dzień - 2 sprawdzałem pobór to na tą chwilę jest 15 kw razem z podgrzaniem wody. do 49 stopni teraz przez 6 godz pompa nie chodziła i woda na zasilaniu ma 29 i na powrocie też 29 dzięki za odpowiedzi :)

Witam

Ravell, masz za ciepło! Taka temperatura jest szkodliwa tak dla dorosłych jak i, a zwłaszcza dzieci.
Jeśli po 6 godzinach masz temperaturę powrotu 29*, to jaką masz temp. wylewki.
Sprawdź jeszcze w domu wilgotność, a będziesz wiedział o czym piszę.
Zejdź z krzywą o 1*, tak na początek i obserwuj, co się będzie działo z temperaturą w domu

Pozdrawiam

Pratchawiec

Szklara
03-01-2019, 18:05
Ravell, jak powyżej kolega, proponuję ci powolne schodzenie z krzywą o 1 stopień. ZEROWE ryzyko, że w domu zrobi się zimno i dziecko zmarznie. 29 na chacie to nawet dla mnie piekło, choć właśnie przez dziecko (1-2 lata) moja hajcowała cały czas do 24 stopni w domu i 26-27 jak był niemowlak. Zniżenie krzywek o 1 stopień co parę dni wraz z obserwacją temperatury wewnątrz i tak Cię czeka w celu ustawienia pompy by mieć w domu optymalną temperaturę.

Taka temp to fakt deko za dużo, szkoda dziecka. Dodatkowo wysuszy powietrze i zaczną się jaja z gardłem, nosem i ogólnie błonami śluzowymi. Lepiej na czas kapieli lub innych rozbieranych czynności okresowo podnosić temp w domu (farelka, grzejnikiem el.) niż cały czas tyle utrzymywać. I to nei ze względu na ekonomie tylko na komfort i zdrowie dziecka.
Siostra mojej mieszka z teściami (Ciepłolubne dinozaury) jak urodziła to dziecko cały czas chorowało, wreszcie lekarka przyszła na wizytę domową i doznała szoku. termicznego. Pierwsze co to otworzyła okno na oścież (co przy smogu to średnie w sumie) ale chodziło o obniżenie temp powietrza w domu. Dzieciak przestał od razu chorować. Teściowie zresztą też. Przy chorych oskrzelach zalecana jest obniżona temp bo lepiej się oddycha i nie męczy kaszel, ale to szeroki OT :)

Reasumując, obniżaj stopniowo, spokojnie co pare dni krzywa grzewczą o 1 stopień do osiągnięcia zakładanej temp w domu. Nic gwałtownego z temp w domu się nie stanie. Potwierdzam słowa kolegi wyżej, u mnie zmiana krzywej o 1 stopień powoduje zmianę temp w domu o ok. 0,3 - 0,6 stopnia w zależności od warunków zewnętrznych.

krzychu85PL
03-01-2019, 18:07
Przypuszczam że będzie to na podobnym poziomie Kosztowo może być ciut więcej chyba że dasz kaganiec czasowy.

rozumiem,a przy okazji zapytam czy warto taryfę zmieniać pod grzanie nocą? na początku byłem zdecydowany później elektryk odradzał tłumaczył ,że taniej w nocy ,ale też temp na zewnątrz niższa i na jedno wyjdzie.Zostałem przy standardowej taryfie.

Szklara
03-01-2019, 18:35
W tym akurat kontekście to było to wielokrotnie już na forum. Obniżenie temp w nocy tylko delikatnie obniża COP pompy, natomiast zyski płynące z taniej taryfy są niebagatelne. Ile by musiała spaść temp i COP by grzanie w drogiej w dzień było tak samo opłacalne jak w nocy:)

Wątek przewija się w tym temacie co parę miesięcy, koledzy podają wyliczenia. Elektryk jest biegunowo odległy od prawdy:)

zibizz1
03-01-2019, 19:35
Grzanie wyłącznie na krzywej, automatycznie wyznaczającej temp. zasilania w zależności od mierzonej przez PC temp. zewnętrznej nie uwzględnia szeregu czynników istotnie wpływających na straty ciepła. Dla przykładu jedynie wymienię, silny wiatr, nasłonecznienie, zmiany w pracy wentylacji czy choćby zyski bytowe.



Bez wyraźnych zmian pogody temperatura wewnątrz podlega autoregulacji narzucanej przez pogodówkę.


Masz racje. Wszystkie istotne czynniki ktore wymieniles sa kompensowane przez samoregulujaca sie podlogowke.
Chyba lepiej jechac na krzywej a w razie czego ja przesunac (np rano znizyc krzywa gdy planujemy imprezke wieczorem) niz sterowac recznie i po powrocie z nart miec 2-3 stopnie za cieplo lub za zimno

Krzywej nie trzeba sie bac. Trzeba ustawic ja tak zeby aktualna temp zasilania sie zgadzala i dopasowywac w miare zmieniajacej sie zew temp. Jesli jestesmy codziennie w domu to nie ma ryzyka.

Ravell
03-01-2019, 21:53
Ogólnie 25 stopni jest w pomieszczeniu salon kuchnia plus przedpokój a w pokojach jest temperatura 22 wydaje mi się że to przez panele które nie oddaj tego ciepła jak płytki proponujesz mi zmniejszyć o 1 ale pionowa czy pozioma?

zibizz1
03-01-2019, 22:09
Ogólnie 25 stopni jest w pomieszczeniu salon kuchnia plus przedpokój a w pokojach jest temperatura 22 wydaje mi się że to przez panele które nie oddaj tego ciepła jak płytki proponujesz mi zmniejszyć o 1 ale pionowa czy pozioma?

Z tego co piszesz to wydaje sie ze masz wszedzie rurki rowno a pod panelami powinny byc gesciej. Miales robiony projekt podlogowki?. Ja bym narazie tylko zmniejszyl przeplyw na salon kuchnia. Dla nas zakres komfortu to 23-24. Jakbym mial jak Ty to bym sie wsciekl.

Donkazo
04-01-2019, 12:03
Na krzywej pompa ma pracować cały czas ? Osiąga zadaną temperaturę i cały czas ją utrzymuje? Czy powinna robić przerwy bo nie wiem do końca jak to działa takie lamerskie pytanie

plusfoto
04-01-2019, 13:27
Może działać cały czas a możesz - jeśli dom przyzwoicie trzyma temperaturę jej n.p. harmonogramem czasowym to działanie ograniczyć do pewnych godzin.

Donkazo
04-01-2019, 19:15
Czyli jak pracuje na termostacie to pompa i tak pracuje na krzywej?
A ten termostat z gen h ma za dużą histerezę i nie nadaje się do pracy w 2 tarfach bo jeśli temperatura nie spadnie w taniej a drogiej będzie zablokowana to dom się wyziębi za bardzo. Jedynie do pracy z 2 taryfami nadaje się krzywa bo na krzywej załączy zawsze? Używa ktoś na forum tego sterownika z jed wew jako termostatu w pokoju do pracy pompy bo chyba tylko ja walcze za namową instalatora a ten termostat z gen h to niewypał straszny!

MiG25
04-01-2019, 20:33
Jeśli „pracujesz” na termostacie zewnętrznym to możesz ustawić stała temperaturę wody bądź jechać na krzywej, bądź teoretycznie wykorzystać nawet czujnik w programatorze ( tyle ,ze to sensu nie miałoby wcale)

Jeśli „pracujesz” na programatorze wyjętym z jedn. wewnętrznej , to już wtedy pompa dąży tylko do ustawionej temperatury. Ponieważ programowanie jest co jeden stopień moze mieć duża histereze teoretycznie. W praktyce trzeba byłoby to sprawdzić samemu ,być moze pompa jest w stanie utrzymać ta temperaturę bez żadnych wahań.

sajmek
04-01-2019, 20:54
Czy 564 restarty sprężarki to przez 16 dni normalna praca w aktualnie panujących warunkach? (wygrzewanie domu).

W sumie teraz przeczytalem, ze dobra praca sprezarki to <2 restartów na godzinę, u mnie wychodzi mniej wiecej 1,4 czyli norma?

Pratchawiec
04-01-2019, 21:11
Sajmek

Dla wygrzewania domu (wylewki?) to stanowczo za często. Nawet dla pracy w normalnych warunkach, przy obecnych temperaturach, to również za często, choć mieści się w dopuszczalnych granicach.
Ustaw wyższą temp. zasilania. Jak Ci będzie za ciepło ogranicz programatorem lub termostatem godziny grzania.

Pozdrawiam

Pratchawiec

sajmek
04-01-2019, 21:23
Sajmek

Dla wygrzewania domu (wylewki?) to stanowczo za często. Nawet dla pracy w normalnych warunkach, przy obecnych temperaturach, to również za często, choć mieści się w dopuszczalnych granicach.
Ustaw wyższą temp. zasilania. Jak Ci będzie za ciepło ogranicz programatorem lub termostatem godziny grzania.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Dzieki za info. Pompa pierwszy raz uruchomiona 16.12, ustawione bylo na 46 stopni CO (wygrzewanie betonu, oczywiscie stopniowo, chyba 6 dnia miala wskoczyc ta tempteratura), ale za cholere nie mogla dojsc do 43, max zrobila 36. Mozliwe, ze przez to?

MiG25
04-01-2019, 21:35
To przy ustawionej wyższej temperaturze bedzie mniej defrostów ? Jak ?
Ja to widzę tak ,ze im wyższa temperaturę ustawimy tym z większa częstotliwością pracuje sprężarka i tym szybciej zachodzi lodem.

sajmek
04-01-2019, 21:48
Racja, tylko chyba przy wygrzewaniu nie unikne chyba tak wielu restartow. Juz wyaczylem program suszenia (zatrzymal sie na 36 stopniach, ustawione bylo 46 ale przez 4 dni nie dochodzila do tej temp), wiec wlaczylem normalne grzanie na 43 + wsparcie grzalki i sprobuje program skonczyc „recznie”. Swoja droga myslalem, ze jak przy programie suszenia przez 3 dni nie uzyskujemy zadanej temp co (46), to pompa sobie pomoze grzalka, a tak nie jest. Zreszta suszenie powinno sie chyba przeprowadzać latem?;-)

toommm
04-01-2019, 21:56
To przy ustawionej wyższej temperaturze bedzie mniej defrostów ? Jak ?
Ja to widzę tak ,ze im wyższa temperaturę ustawimy tym z większa częstotliwością pracuje sprężarka i tym szybciej zachodzi lodem.

też tak myślę , tyle że defrosty krótsze mogą być ale pewny nie jestem

Pratchawiec
04-01-2019, 22:23
Sajmek

Żebyśmy sie dobrze rozumieli.
Odszranianie, nawet co 40 min przy takich temp. i wilgotnościach to zjawisko normalne.
To nie są restarty związane z taktowaniem.
Im większa wydajność PC tym częstszy proces odszraniania ( w danych warunkach).
Jest jakiś okres minimalny, zdaje mi się że dla Panasa nie mniej niż co 35 minut.

Pozdrawiam

Pratchawiec

krzychu85PL
04-01-2019, 22:26
Panowie,a jak obliczyć temperaturę wody która mam podać przy temperaturze w skrajne mrozy(-15)?Chodzi mi o to ,że pompa uruchamia się przy +15* i teraz woda która grzeje daje 25* na wyjściu około 21* na powrocie a podłoga ma ok 21.5*. i w domu jest przyjemnie.Teraz na mojej krzywej przy -15 muszę ustawić temperaturę wody i właśnie chodzi mi o to jak ją ustawić dobrze?Coś wyczytałem ,że potrzebuję dane takie jak rozstaw rurek podłogówki,straty cieplne domu i powierzchnię podłogówki.Wszystko to mam tylko nie wiem jaki wzór i czy wogóle coś takiego istnieje?

kasy1
04-01-2019, 23:09
Ustaw 30C i obserwuj.Jak bedzie potrzeba,to podniesiesz do 32 np.
Masz super zaizolowany dom,az trudno uwierzyc w Twoje zapotrzebowanie ze stopki.mampodobnie ocieplony budynek o podobnej powierzchni, a na rok zuzywam okolo 2700kWh co i cwu.Tobie samo grzanie wychodzi okolo 4000kwh...

PaRa
05-01-2019, 06:12
Masz super zaizolowany dom,az trudno uwierzyc w Twoje zapotrzebowanie ze stopki.mampodobnie ocieplony budynek o podobnej powierzchni, a na rok zuzywam okolo 2700kWh co i cwu.Tobie samo grzanie wychodzi okolo 4000kwh...

Ma wentylację grawitacyjną

MiG25
05-01-2019, 06:16
Racja, tylko chyba przy wygrzewaniu nie unikne chyba tak wielu restartow. Juz wyaczylem program suszenia (zatrzymal sie na 36 stopniach, ustawione bylo 46 ale przez 4 dni nie dochodzila do tej temp), wiec wlaczylem normalne grzanie na 43 + wsparcie grzalki i sprobuje program skonczyc „recznie”. Swoja droga myslalem, ze jak przy programie suszenia przez 3 dni nie uzyskujemy zadanej temp co (46), to pompa sobie pomoze grzalka, a tak nie jest. Zreszta suszenie powinno sie chyba przeprowadzać latem?;-)

Jak bardzo chcesz wygrzać do tych 46* to podziel podłogówkę i wygrzewaj częściami , będzie większa szansa na osiągniecie tej temperatury niż wszystko na raz. Zwłaszcza jak jeszcze zamkniesz drzwi izby ciepło nie uciekało z tych pokoi gdzie wygrzewasz.

Tez narazie wygrzewanie sobie odposcilem ,kiedy nie mogłem przekroczyć 32 czy tam 34 stopni.

toommm
05-01-2019, 08:49
Ma wentylację grawitacyjną

i to jest błąd moim zdaniem

krzychu85PL
05-01-2019, 09:29
Ustaw 30C i obserwuj.Jak bedzie potrzeba,to podniesiesz do 32 np.
Masz super zaizolowany dom,az trudno uwierzyc w Twoje zapotrzebowanie ze stopki.mampodobnie ocieplony budynek o podobnej powierzchni, a na rok zuzywam okolo 2700kWh co i cwu.Tobie samo grzanie wychodzi okolo 4000kwh...

Dla mnie inwestycja w wentylacje mechaniczną jest po prostu nie opłacalna chodzi o nakład kosztów i późniejszą eksploatacje więc nie robiłem.Dokładnie nie wiem ile zużyłem kwh bo zapisywałem tylko z 6 miesięcy jak pompa grzała dom później nie podliczałem.Ale całość nie przekroczyło 1500zł przez rok c.o + c.w.u w domu 23-24* czasami 22 jak nie mogłem ustawić dobrze na pompie.Według OZC miało wyjść ok.2200 netto na rok więc jestem mega zadowolony :) a i to wszystko w taryfie G11 .

JTKirk
05-01-2019, 09:46
Dla mnie inwestycja w wentylacje mechaniczną jest po prostu nie opłacalna chodzi o nakład kosztów i późniejszą eksploatacje więc nie robiłem.Dokładnie nie wiem ile zużyłem kwh bo zapisywałem tylko z 6 miesięcy jak pompa grzała dom później nie podliczałem.Ale całość nie przekroczyło 1500zł przez rok c.o + c.w.u w domu 23-24* czasami 22 jak nie mogłem ustawić dobrze na pompie.Według OZC miało wyjść ok.2200 netto na rok więc jestem mega zadowolony :) a i to wszystko w taryfie G11 .

Kiedyś drążyliśmy dogłębnie ten temat i wnioski były takie, że w przypadku PC WM faktycznie jest nieopłacalna(z ekonomicznego punktu widzenia). Ale bardziej istotny jest tutaj fakt, że WM to sprawnie działająca wentylacja (czego nie zawsze można powiedzieć o WG) i komfort. A ten jest nieporównywalnie wyższy.

toommm
05-01-2019, 10:02
ja bym dodał jeszcze , że nie zastąpiona w nowych , szczelnych domach

kaszpir007
05-01-2019, 10:04
Dla mnie inwestycja w wentylacje mechaniczną jest po prostu nie opłacalna chodzi o nakład kosztów i późniejszą eksploatacje więc nie robiłem.Dokładnie nie wiem ile zużyłem kwh bo zapisywałem tylko z 6 miesięcy jak pompa grzała dom później nie podliczałem.Ale całość nie przekroczyło 1500zł przez rok c.o + c.w.u w domu 23-24* czasami 22 jak nie mogłem ustawić dobrze na pompie.Według OZC miało wyjść ok.2200 netto na rok więc jestem mega zadowolony :) a i to wszystko w taryfie G11 .

Rozumie że w każdym oknie masz zamontowany nawiewnik który jest zawsze otwarty ?
Jak nie to nie masz żadnej wentylacji ....

Bo w wentylacji grawitacyjnej musi być nawiew (nawiewnik w oknie w każdym pokoju (poza łazienkami i kuchnią bo tam mają być wywiewy)) a jak nie jest to spełnione to nie ma żadnej wentylacji ...

Ci co znam i którzy mają "wentylację grawitacyjną" nie mają żadnej wentylacji , bo okna szczelnie pozamykane a nawiewników brak , bo ... zimno leci ...

I masz rację , w takim przypadku (brak wentylacji) montaż WM to sama strata , bo wtedy mamy wymianę powietrza , a każda wymiana powietrza to strata energii ....

zibizz1
05-01-2019, 20:45
krzychu85PL ustaw sobie dla -15 cos pomiedzy 30 a 35 stopni, zalezy jak dobrze masz ocieplony dom I jak wydajna podlogowki I jak sie ochlodzi I zacznie sie temperatura zmieniac to skorygujesz. Krzywa zawsze trzeba ustawic eksperymwntalnie


Co do grawitacyjnej wentylacji to czesto w zime dziala nawet bez nawiewnikow I to bardzo mocno. Jeden z kanalow zaczyna nawiewac zamiast wywiewac

krzychu85PL
05-01-2019, 20:58
Nie mam nawiewników nie mam wentylacji mechanicznej bo tego nie potrzebuje w domu mieszkam drugi rok i w niczym mi to nie przeszkadza ani źle mi się nie mieszka z tego powodu.
Oczywiście ,że jest to lepsze rozwiązanie ,efektywniejsze ale to tak samo jak z droższym i tańszym autem jednym i drugi jeździsz chociaż ten droższy jest na pewno wygodniejszy i lepszy :)

Miał bym luźną gotówkę to pewnie bym zrobił tylko ze względu na jakiś tam komfort,ale jeśli ktoś robił to pod kątem "oszczędności" to się przeliczył i wylewa swoje frustracje w internecie...

Co do krzywej to dziś testowałem inne podejście wraz z wzrostem temp. z oknem obniżyłem -15(38) na -10(36) i temperatura w domu jest taka jak powinna:wiggle: tak więc myślę ,że w końcu będzie tak jak ma być ,ale to za parę dni jak się ochłodzi:)

stam222
05-01-2019, 22:46
Witajcie,
Od jakiegoś czasu czytam ten temat i staram się ogarnąć ten temat ale różnie mi to wychodzi.
Mam od jakiegoś czasu monobloka aquarea t-cap 9kw ale chodzi dopiero 2-3 dni na jakiejś tam krzywej.
Obecnie nie ma mnie w domu a żony nie chce angażować bo mi spanikuje ������.
Między czasie chciałbym was zapytać o przepływy na rotametrach.
Może ktoś zerknąć na zdjęcie i powiedzieć mi czy tak jest ok tzn czy płyn jest i powinien być widoczny? A konkretne pytanie to czy ilość płynu ( poziom) w rotametrach informuje nas o przepływie (l/m) czy poziom tego czerwonego grzybka?
Pozdrawiam

424333

toommm
06-01-2019, 07:46
witaj .. Poziom grzybka wskazuje przepływ

karoka65
06-01-2019, 19:06
Może się przyda tym co zastanawiają się nad zmianą taryfy!

Opłata za przesył g13 która dla reszty doby w tej taryfie to 0,0438 brutto a dla taryfy G11 to stale 0,2339 zł/kWh brutto i stad te 50% ceny taryfy G11 (cena prad + cena przesyl)

G11 0.5346 zł/kWh brutto 24h

G13
1. W pozostałych godzinach 0.2673 zł/kWh brutto (mniej i to w cholerę)13-16 21-7
2. W szczycie popołudniowym 0.7941 zł/kWh brutto (wiecej)16-21
3. W szczycie przedpołudniowym 0.5002 zł/kWh brutto (mniej)7-13
W tej taryfie wystarczy zablokować pompę na 5 g od 16 do 21
Dzięki koledze Plusfoto ustawiliśmy harmonogram
7 wł grzanie + cwu krzywa -1 woda 40c
13 wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45
16 wł woda 40 (żeby ciepłej wody nie brakło :-0)
2 1wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45
Krzywa -15 30C +10 26c
Czas teraz na test:cool:

Panowie czy ktoś podstawiał do jakiegoś kalkulatora jak wyglądałaby różnica między g11 a g13 ale bez żadnych kombinacji, praca ciągła PCi ( różnica w opłacie za prąd? )

JTKirk
06-01-2019, 19:18
Panowie czy ktoś podstawiał do jakiegoś kalkulatora jak wyglądałaby różnica między g11 a g13 ale bez żadnych kombinacji, praca ciągła PCi ( różnica w opłacie za prąd? )
robiłem symulacje pomiędzy G12w a G13....bez obliczeń to ci powiem, że G13 wyjdzie taniej niż G11 :P

karoka65
06-01-2019, 19:33
Widziałem tu kiedyś że ktoś bawił się w takie kalkulatory :)
Ciekaw jestem porównania ceny przy zużyciu powiedzmy 1000kWh w jednej i drugiej taryfie.

maciejos36
06-01-2019, 19:55
Widziałem tu kiedyś że ktoś bawił się w takie kalkulatory :)
Ciekaw jestem porównania ceny przy zużyciu powiedzmy 1000kWh w jednej i drugiej taryfie.
Średnia dobowa wynosi koło 42gr chyba.

JTKirk
06-01-2019, 20:09
Widziałem tu kiedyś że ktoś bawił się w takie kalkulatory :)
Ciekaw jestem porównania ceny przy zużyciu powiedzmy 1000kWh w jednej i drugiej taryfie.

założenia: zużycie 2000kwh
w G12w 50% w T2, czyli po 1000kwh w drogiej i taniej
w G13 - założenie, że 1T+2T z G13 będzie mniejsze niż 1T z G12w (czyli 425kwh w 1T i 2T, 1150kwh w 3T (więcej godzin taniej taryfy) - czyli 57,5% w T3
ceny z cenników Tauron Gliwice (nie wiem czy aktualne)
przybliżone wyniki:
G11 = 1040zł
G12w = 946zł
G13 = 903zł

karoka65
06-01-2019, 20:13
Hmmm. Asolt namawiał mnie na g13 ale jak pisałem, zobaczę co będzie na g11 przez rok a źle nie ma, zawsze można następny rok coś zmienić.
Następny problem to muszę chyba tyrknąć do Taurona i dopytać jak będzie wyglądało rozliczanie przy PV.

JTKirk
06-01-2019, 20:30
Hmmm. Asolt namawiał mnie na g13 ale jak pisałem, zobaczę co będzie na g11 przez rok a źle nie ma, zawsze można następny rok coś zmienić.
Następny problem to muszę chyba tyrknąć do Taurona i dopytać jak będzie wyglądało rozliczanie przy PV.

moje założenia są bardzo umowne, robione raczej pode mnie. Równie dobrze można by dać wg %ilości godzin w poszczególnych taryfach.
Ktoś pisał, że te rozliczenia w przypadku T nie wyglądają za korzystnie dla odbiorców...

Donkazo
06-01-2019, 20:33
Ostatnio w energetyce 2 godziny spędziłem z tego co widziałem wszyscy na g13 zmieniają nawet jak prądem nie grzeją a pani mnie poinformowała, że mi dopiero licznik przestawią w okolicach lutego bo tle mają wniosków czyli po sezonie.
U mnie 9kw panasonic 1f uruchomiony 19 listopada do tej pory licznik na pompie pokazuje od tego czasu
250 kwh Listopad
450kwh grudzień
60 kwh styczeń
Licznik w skrzynce 1300 kwh:mad: więc to co pokazuje pompa jest mocno zaniżone albo nie wiem co się dzieje
Mieszkam od 15 grudnia więc gdzie jest 500 kwh bo za miesiąc na bytowy to trochę dużo.
Ma ktoś jakiś pomysł
Dom nowy 120 m zapotrzebowanie na ciepło 4.9kw
Podłogówka 100%
40 cm wełny lambda 0.36
20 cm grafit lambda 0.31 na 24cm BK
Podłoga 20 cm , wylewka 6 cm plus płytki wiem mało ale płytki i klej to już 8cm :wiggle:
No i największy błąd wentylacja grawitacyjna plus nawiewniki w oknach tak że trochę działa :P

kasy1
06-01-2019, 20:48
60 kwh za 6 dni stycznia to troche malo....pewnie licznik w pompie zaniza.Czytalem tu wiele opinii na ten temat.Ciekawe,ze w wersji 3fazowej zawyza/moj i 2 innych osob z forum/

marcin_u
06-01-2019, 20:54
Licznik w pc zaniża i to czasami bardzo...ja zużywam bytowego około 400kwh/mc więc pewnie wszystko się zgadza u ciebie...a w święta może nawet więcej prądu bo piekarnik chodzi częściej,lampki na domu itp...

Donkazo
06-01-2019, 21:21
W styczniu mało bo testuje krzywą i miałem w domu za ciepło i ustawiłem -4 to znowu franca cały dzień się nie włączyła nie moge jej ogarnąć narazie. Napiszcie ile macie średnio bez pompy zużycie prądu w domu bo mi się 500 kwh dużo wydaje.

06-01-2019, 21:59
Ja w grudniu miałem 280 kwh zużycia prądu bytowego. Wszystko w domu na prąd.

bobrow
06-01-2019, 22:49
Mate ,
w sumie jeszcze mi się nie chce spać,poniżej fotki.Kawałek dokumentacji to stronka 78 DTR
424378
424379
Pzdr

toommm
07-01-2019, 05:56
Ostatnio w energetyce 2 godziny spędziłem z tego co widziałem wszyscy na g13 zmieniają nawet jak prądem nie grzeją a pani mnie poinformowała, że mi dopiero licznik przestawią w okolicach lutego bo tle mają wniosków czyli po sezonie.
U mnie 9kw panasonic 1f uruchomiony 19 listopada do tej pory licznik na pompie pokazuje od tego czasu
250 kwh Listopad
450kwh grudzień
60 kwh styczeń
Licznik w skrzynce 1300 kwh:mad: więc to co pokazuje pompa jest mocno zaniżone albo nie wiem co się dzieje
Mieszkam od 15 grudnia więc gdzie jest 500 kwh bo za miesiąc na bytowy to trochę dużo.
Ma ktoś jakiś pomysł
Dom nowy 120 m zapotrzebowanie na ciepło 4.9kw
Podłogówka 100%
40 cm wełny lambda 0.36
20 cm grafit lambda 0.31 na 24cm BK
Podłoga 20 cm , wylewka 6 cm plus płytki wiem mało ale płytki i klej to już 8cm :wiggle:
No i największy błąd wentylacja grawitacyjna plus nawiewniki w oknach tak że trochę działa :P

mam to samo 9kw 1 f - na licznik w pompie nie patrz bo zakłamuje . Mi teraz wskazuje 1200 kwh a z podlicznika 1590 kwh , ja grudzień zamknołem przeszło 500 kwh na samo grzanie CO + CWU

Tulisko
07-01-2019, 06:13
W styczniu mało bo testuje krzywą i miałem w domu za ciepło i ustawiłem -4 to znowu franca cały dzień się nie włączyła nie moge jej ogarnąć narazie. Napiszcie ile macie średnio bez pompy zużycie prądu w domu bo mi się 500 kwh dużo wydaje.

Donkazo. Wysłałem Ci wiadomość na priv;-)

07-01-2019, 06:21
Mate ,
w sumie jeszcze mi się nie chce spać,poniżej fotki.Kawałek dokumentacji to stronka 78 DTR
424378
424379
Pzdr
Wielkie dzieki :)

Przemysle temat i pewnie pokombinuje. Zastanawiam sie tylko czy u mnie teraz remote controle jest pusty czy moze smart cloud jest tam wpiety. Smarta dokladalem sam, ale ni cholery nie pamietam w ktore gniazda :D

Szklara
07-01-2019, 07:33
Hmmm... a u mnie w 9kW 3 faz licznik na PC pokazuje mniej niż podlicznik założony w rodzielce, ale... dziwnie zbieżny jest ze wskazaniami licznika w skrzynce energetycznej. Czyżby podlicznik mnie oszukiwał i zawyżał? Przetestujemy styczeń cały i zobaczymy.

MiG25
07-01-2019, 08:29
Mate ,
w sumie jeszcze mi się nie chce spać,poniżej fotki.Kawałek dokumentacji to stronka 78 DTR
424378
424379
Pzdr

Panowie , na pewno nie wyjście "Remote controler" ,bo tam jest podłączony sterownik-regulator wewnętrzny ( można go wyjąć i powiesić na ścianie).
Jeśli już to wyjście "External control" - Opisane jest w sumie jako : "Able to turn ON/OFF the operation by
external switch " , ale może pewniej będzie jednak wykorzystać "Optional Thermostat 1" - identycznie jak w poprzedniej serii.

bobrow
07-01-2019, 08:40
Panowie , na pewno nie wyjście "Remote controler" ,bo tam jest podłączony sterownik-regulator wewnętrzny ( można go wyjąć i powiesić na ścianie).
Jeśli już to wyjście "External control" - Opisane jest w sumie jako : "Able to turn ON/OFF the operation by
external switch " , ale może pewniej będzie jednak wykorzystać "Optional Thermostat 1" - identycznie jak w poprzedniej serii.

Nie wiedziałem ,że tam jest podłączony zabudowany sterownik-a czy czasem "External control" nie spowoduje wyłączenia całej PC ?
Z drugiej strony jeśli nadal podłączymy równolegle wg mojej propozycji-to wszystko będzie nadal działało -a nawet będzie możliwość wymuszenia załączenia CO bez Salusów (nie wiem po co-ale dodatkowa funkcja jest...)

Donkazo
07-01-2019, 08:48
mam to samo 9kw 1 f - na licznik w pompie nie patrz bo zakłamuje . Mi teraz wskazuje 1200 kwh a z podlicznika 1590 kwh , ja grudzień zamknołem przeszło 500 kwh na samo grzanie CO + CWU

No właśnie i już jest 400 kwh ekstra ja nie mam podlicznika czyli wychodzi , że prawie o 1/3 przekłamuje licznik na pompie
Mi poszło tej nocy z licznika 24kwh a na pompie 14 kwh pokazuje było -8c więc albo mi coś prąd kradnie albo pompa tak cygani:mad:

MiG25
07-01-2019, 09:01
Nie wiedziałem ,że tam jest podłączony zabudowany sterownik-a czy czasem "External control" nie spowoduje wyłączenia całej PC ?
Z drugiej strony jeśli nadal podłączymy równolegle wg mojej propozycji-to wszystko będzie nadal działało -a nawet będzie możliwość wymuszenia załączenia CO bez Salusów (nie wiem po co-ale dodatkowa funkcja jest...)
Pewnie spowoduje ( i dodatkowo wyświetli się na wyświetlaczu , że "Turned off by external switch" ,tak mówi instrukcja , ale może nawet wyświetli się po polsku.
Ale chyba użycie Optional Thermostat też wyłączy całą pompę...

MiG25
07-01-2019, 09:04
No właśnie i już jest 400 kwh ekstra ja nie mam podlicznika czyli wychodzi , że prawie o 1/3 przekłamuje licznik na pompie
Mi poszło tej nocy z licznika 24kwh a na pompie 14 kwh pokazuje było -8c więc albo mi coś prąd kradnie albo pompa tak cygani:mad:

Jakie masz dokładnie napięcie na zaciskach pompy ?
U mnie jest 237V na dwóch fazach i 238V na trzeciej ( miernik nie najtańszy ,ale wiekowy . Kiedyś był nawet kalibrowany :) ). Przy takim napięciu też mi przekłamuje , pompa pokazywała 1030kW h , a licznik ok 1300kWh.
Wg instrukcji wskazania są ok , gdy napięcie jest 230V....

bobrow
07-01-2019, 09:42
Migu,
nie mam pod ręką DTR-ki ,a jak ma rozwiązane zasilanie wbudowany sterownik przenośny ? Mam nadzieję ,że ten zacisk "remote controller" w jedn wewn to jest po prostu wejście styku zwiernego ,ale oczywiście może to być zasilanie ze sterowaniem-wtedy to będzie lipton ze sterowaniem zaproponowanym Mate@.

plusfoto
07-01-2019, 09:43
Panowie , na pewno nie wyjście "Remote controler" ,bo tam jest podłączony sterownik-regulator wewnętrzny ( można go wyjąć i powiesić na ścianie).
Jeśli już to wyjście "External control" - Opisane jest w sumie jako : "Able to turn ON/OFF the operation by
external switch " , ale może pewniej będzie jednak wykorzystać "Optional Thermostat 1" - identycznie jak w poprzedniej serii.
Bezwzglednie OPTIONAL Thermostat i styki H oraz L a dodatkowo należy w menu/ustawienia instalatora/ ustawienia systemu/ strefa&czujnik zmienić tryb z temp. wody na termostat pokojowy zewnętrzny. Działa on na zasadzie ON/OFF. Zwarcie powoduje załączenie pompy, rozwarcie stop. Pomimo zmiany trybu czujnika pompa i tak w momencie jej pracy będzie działać na podstawie krzywej.

MiG25
07-01-2019, 09:50
Migu,
nie mam pod ręką DTR-ki ,a jak ma rozwiązane zasilanie wbudowany sterownik przenośny ? Mam nadzieję ,że ten zacisk "remote controller" w jedn wewn to jest po prostu wejście styku zwiernego ,ale oczywiście może to być zasilanie ze sterowaniem-wtedy to będzie lipton ze sterowaniem zaproponowanym Mate@.

Sterownik ma dwa kable i to wszystko ( zarówno do zasilania jak i komunikacji) , także zacisku "remote controller" nie możesz ani wykorzystać ,anie broń boże zwierać !
Bezpiecznie będzie użyć Optional Thermostat 1.

plusfoto
07-01-2019, 10:21
W styczniu mało bo testuje krzywą i miałem w domu za ciepło i ustawiłem -4 to znowu franca cały dzień się nie włączyła nie moge jej ogarnąć narazie. Napiszcie ile macie średnio bez pompy zużycie prądu w domu bo mi się 500 kwh dużo wydaje.
Jak dałeś krzywą którą masz z tego co pamiętam -15/32 i 10/26 na -4 to pompa żeby się załączyła to powrót z podłogówki przy -5 stopniach na dworze musi spaść do 20 stopni

marek231984
07-01-2019, 10:45
Panowie takie laiczne pytanie. Jestem przed montażem PC Panasonic 9 KW. I jestem przed ułożeniem kabli w kotłowni i pytanie brzmi: jeżeli robię PC bez bufora to kabel z Salusa muszę położyć do PC??? a jeżeli z buforem i dwoma pompami obiegowymi, to dwa kable z Salusów muszę położyć w miejsce gdzie będą pompy obiegowe???

plusfoto
07-01-2019, 10:54
Jak nie dajesz dodatkowej płyty sterującej do pompy to tak.

bobrow
07-01-2019, 11:08
Bezwzglednie OPTIONAL Thermostat i styki H oraz L a dodatkowo należy w menu/ustawienia instalatora/ ustawienia systemu/ strefa&czujnik zmienić tryb z temp. wody na termostat pokojowy zewnętrzny. Działa on na zasadzie ON/OFF. Zwarcie powoduje załączenie pompy, rozwarcie stop. Pomimo zmiany trybu czujnika pompa i tak w momencie jej pracy będzie działać na podstawie krzywej.

No -to teraz wszystko jasne.
Jednak w modelu F jest dużo łatwiejsze sterowanie i bardziej czytelne.

Mate@-teraz już powinno być ok,dla pewności zobacz sobie jak masz to fizycznie podłączone i może wrzuć fotkę
pzdr

marek231984
07-01-2019, 11:13
Plusfoto czyli tak jak napisałem tak??

Donkazo
07-01-2019, 11:54
Jak dałeś krzywą którą masz z tego co pamiętam -15/32 i 10/26 na -4 to pompa żeby się załączyła to powrót z podłogówki przy -5 stopniach na dworze musi spaść do 20 stopni

Tak sie stało dokładnie jak piszesz. Jak mi taryfe na g13 przestawią to zadzwonie do Ciebie to mi pomożesz harmonogram ustawić tak jak u Ciebie na noc i 3 godz w dzień tylko.

plusfoto
07-01-2019, 12:03
Plusfoto czyli tak jak napisałem tak??:yes:

07-01-2019, 13:26
No -to teraz wszystko jasne.
Jednak w modelu F jest dużo łatwiejsze sterowanie i bardziej czytelne.

Mate@-teraz już powinno być ok,dla pewności zobacz sobie jak masz to fizycznie podłączone i może wrzuć fotkę
pzdr

Muszę popatrzeć na ten Twój schemat, zobaczyć jak to wygląda u mnie w kotłowni i jak to spiąć i przysiąść do tematu. Czyli dzięki przekaźnikom z 2 sterowników zrobię tak naprawdę jeden który bedzie sterował włącz wyłącz PC. Dzięki temu, obojętnie która pompa sie załączy to PC i tak się włączy i będzie działała wg temp z krzywej. Dobrze rozumuje ?

plusfoto
07-01-2019, 13:45
Muszę popatrzeć na ten Twój schemat, zobaczyć jak to wygląda u mnie w kotłowni i jak to spiąć i przysiąść do tematu. Czyli dzięki przekaźnikom z 2 sterowników zrobię tak naprawdę jeden który bedzie sterował włącz wyłącz PC. Dzięki temu, obojętnie która pompa sie załączy to PC i tak się włączy i będzie działała wg temp z krzywej. Dobrze rozumuje ?
Piątka z plusem:yes:

07-01-2019, 14:00
Piątka z plusem:yes:

Czyli w zasadzie to sterownik i tak załączy PO + PC. To kabli nie musze szukać bo musze to zrobić na kablach od salusów.

Wytłumaczcie mi tylko jeszcze jak to steruje pracą PC. Wyłącza ją całkiem tj na wyświetlaczu nie ma nic. Czy jest jakoś w trybie standby, pokazuje temp, a po prostu obiegówka w PC nie pracuje ? Bo jeśli wyłącza ją całkiem to oznaczałoby, ze muszę zmienić harmonogram i ustawić sztywne godziny tylko na CWU. Czyli sam kran, a nie słoneczko + kran.

W momencie kiedy pompy obiegowe się wyłączą to PC się wyłącza. PC dostaje info z harmonogramu ze ma grzac CWU i grzeje CWU. W momencie nagrzewania CWU wskoczy któraś popmpa obiegowa. CO wtedy zrobi pc ? :D Dostanie z CWU OFF , a ze sterownika ON. Nie zwariuje ? :D

bobrow
07-01-2019, 14:26
Mate,
zaraz podłubię w dtr- i zobaczymy

bobrow
07-01-2019, 14:47
Mate,
tak jak pisał Plusfoto zostawiasz wszystko tak jak było ,a ten mój schemacik podłączasz pod H (heating) i L (230VAC)
424466

Reszta to uruchomienie funkcji w sterowaniu-wszystko będzie działać jak chcesz , w tym CWU (może być tylko w danych godzinach ,lub wg potrzeb).
Sterowanie zewnętrznym termostatem włącza tylko funkcję grzania (lub ewentualnie chłodzenia-wtedy łączysz L z C)-nie ma to nic wspólnego z trybem CWU.
Teraz będzie git.

plusfoto
07-01-2019, 14:59
Kable od salusów zostają ta gdzie są i nadal sterują obiegówkami, natomiast obiegówki po przez przekaźniki pompą. Czyli kable będą Ci potrzebne do połączenia przekaźników z pompą, Pompa jest cały czas włączona tyle że w trybie czuwania. Nie pracuje wtedy ani sprężarka ani obiegówka w pompie, natomiast na wyświetlaczu głównym widoczne jest z tego co pamiętam to samo co obecnie przy włączonej pompie. Na tym sterowniku również jeśli chcesz aby pomieszczenia były dogrzewane w sposób ciągły to ustawiasz tryb grzania CO przez 24 h/dobę a CWU w określonych dogodnych dla Ciebie godzinach lub jeśli chcesz aby CWU i CO było zawsze dogrzewane bez względu na godziny to po prostu kasujesz wszystkie ustawienia z harmonogramu i włączasz pompę na stałe w trybie CO +CWU. Jak tylko zasobnik lub któraś obiegówka po przez przekaźnik zgłosi zapotrzebowanie to pompa się załączy (pokaże się strzałka przy słoneczku lub kraniku)

toommm
07-01-2019, 15:51
Panowie w wersji F jak mam ustawiony harmonogram CWU powiedzmy 6-7 rano , mogę włączyć ją jakoś w innych godzinach ręcznie , bez kasowania i ingerowania w harmonogram ?

bobrow
07-01-2019, 16:08
Panowie w wersji F jak mam ustawiony harmonogram CWU powiedzmy 6-7 rano , mogę włączyć ją jakoś w innych godzinach ręcznie , bez kasowania i ingerowania w harmonogram ?

Możesz- wyłączasz Timer i CWU działa samopas ( o ile jest włączony TANK)
Pzdr

marek231984
07-01-2019, 17:06
Dzięki plusfoto

marek231984
07-01-2019, 17:08
Jeszcze jedno pytanie czy ktoś z Was ma PC bez bufora i ma dodatkową grupę bezpieczeństwa i naczynko przeponowe??

MiG25
07-01-2019, 17:27
Ja nie mam bufora ,tylko sprzęgło she-cd 90 i do tego naczynie przeponowe 25l. Grupy bezpieczenstwa nie trzeba ,bo manometr i zawór jest w PC.

plusfoto
07-01-2019, 17:50
Jeszcze jedno pytanie czy ktoś z Was ma PC bez bufora i ma dodatkową grupę bezpieczeństwa i naczynko przeponowe?? Jeśli zład wody jest większy niż 260l to potrzebny jest dodatkowy zbiornik wyrównawczy w obiegu. Natomiast dodatkową grupę bezpieczeństwa instaluje się w obiegu CWU

marek231984
07-01-2019, 18:11
Dzięki, a czy w pompie jest naczynie przeponowe??

MiG25
07-01-2019, 18:15
Jest , i starcza na 260l wody w CO.

marek231984
07-01-2019, 18:16
Dziękuję

Donkazo
08-01-2019, 14:02
Też tak macie że pompa jest bardziej wydajna przy wiekszym mrozie np wczoraj -8 i pobrała 15 kwh dziś -1 i juz jest 16 kwh a nie osiagneła jeszcze zadanej temperatury pewnie przez defrosty !?

toommm
08-01-2019, 16:57
Też tak macie że pompa jest bardziej wydajna przy wiekszym mrozie np wczoraj -8 i pobrała 15 kwh dziś -1 i juz jest 16 kwh a nie osiagneła jeszcze zadanej temperatury pewnie przez defrosty !?

dokładnie tak . temp +3 - 3 to najgorsza praca pompy , też to zauważyłem ( defrosty )

08-01-2019, 17:03
dokładnie tak . temp +3 - 3 to najgorsza praca pompy , też to zauważyłem ( defrosty )

+1 ;)

Gurszczak
10-01-2019, 07:27
Cześć wszystkim, instalator do mojej pompy Panasonic T-Cap 9kW zainstalował sterownik pokojowy Panasonica model PAW-A2W-RTWIRELESS powiedzcie czy po podłączeniu sterownika powinienem w aplikacji Aquarea Smart Cloud widzieć jaka jest temp. aktualnie w domu? czy to raczej nierealne? Co myślicie o tym sterowniku? dzieki za info.