PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

Donkazo
03-02-2019, 18:01
Gdzie macie czujnik temperatury od cwu? Mi instalator dał na samym dole połączony z pompą ale widzę że są gotowe otwory na czujnik temperatury jeszcze w środku i u samej góry! Może to stanowi u mnie problem że po nalaniu małej ilości wody spada temperatura z 47c do np 30 c i znowu bije pompa wode a zbiornik ma 300 l. Czujnik na dole i wlot zimnej wody na dole też jest!

plusfoto
03-02-2019, 18:51
w okolicy 1/3 wysokości

snowtech
03-02-2019, 20:54
Witam Wszystkich forumowiczów.
Na wstępie chciałbym się przywitać i dorzucić swoje "dwa grosze"
Jestem użytkownikiem pompy panasonic T-Cap 9kW 3f.
Dotychczas grzałem w/g krzywej -15 34 oraz 15-28, jednak nie do końca jestem zadowolony, być może jeszcze nie udało mi się znaleźć złotego środka.
Zużycie prądu to ok. 30kWh dziennie, temperatura w domu 23 stopnie
Większa część w drugiej taryfie choć nie jestem jej niewolnikiem.
Ostatnio postanowiłem przejść na grzanie prostą i oto moje spostrzeżenia:
- komfort termiczny nie do porównania
- zużycie dzienne to ok 20 kWh
- tylko 3 do 4 defrostów dziennie
- COP w okolicach 5
Porównanie po kilku dniach grzania w podobnych temperaturach zewnętrznych.
Czy ktoś podobnie grzeje swój dom?

Pozdrawiam serdecznie

kaszpir007
04-02-2019, 07:13
Witam Wszystkich forumowiczów.
Na wstępie chciałbym się przywitać i dorzucić swoje "dwa grosze"
Jestem użytkownikiem pompy panasonic T-Cap 9kW 3f.
Dotychczas grzałem w/g krzywej -15 34 oraz 15-28, jednak nie do końca jestem zadowolony, być może jeszcze nie udało mi się znaleźć złotego środka.
Zużycie prądu to ok. 30kWh dziennie, temperatura w domu 23 stopnie
Większa część w drugiej taryfie choć nie jestem jej niewolnikiem.
Ostatnio postanowiłem przejść na grzanie prostą i oto moje spostrzeżenia:
- komfort termiczny nie do porównania
- zużycie dzienne to ok 20 kWh
- tylko 3 do 4 defrostów dziennie
- COP w okolicach 5
Porównanie po kilku dniach grzania w podobnych temperaturach zewnętrznych.
Czy ktoś podobnie grzeje swój dom?

Pozdrawiam serdecznie

A ile masz m2 podłogówki ?

Mam inną pompę ale próbowałem pracę ciągłą bez termostatu z jedynie samą krzywą i stwierdziłem że taki rodzaj pracy nie jest dla mnie. Pompa jak było cieplej taktowała i wcale mniej nie zużywała energii. Dodatkowo brak termostatu powodował to że dom się przegrzewał. U mnie najoptymlaniej jest praca z termostatem + krzywa i podbicie temp. w tanich godzinach.

Dodatkowo u mnie temperatury po 25 stopnia zaczęły powoli rosnąć i pobór prądu spada ..
25 stopnia miałem pobór prądu 29kWh a już 2 dni późnej poniżej 20kWh i ten pobór cały czas powoli spada (17-18kWh)

Co do grzania prostą to przecież zupełnie inna temepratura w podłogę jest potrzebna gdy na zewnątrz jest -20 stopni a zupełnie inna jak jest +10 , więc grzejąc stałą temp albo dom będzie niedogrzany albo przegrzany. Po to jest właśnie krzywa grzewcza.

No chyba że masz na myśli grzanie stałą + termostat to wtedy termostat nie pozwoli na przegrzanie domu , ale jak bedzie za niska temp ustawiona to też nie dogrzeje ...

Z tego co czytałem najbardziej ekonomiczne jest grzanie krzywa + termostat.

toommm
04-02-2019, 07:35
Witam Wszystkich forumowiczów.
Na wstępie chciałbym się przywitać i dorzucić swoje "dwa grosze"
Jestem użytkownikiem pompy panasonic T-Cap 9kW 3f.
Dotychczas grzałem w/g krzywej -15 34 oraz 15-28, jednak nie do końca jestem zadowolony, być może jeszcze nie udało mi się znaleźć złotego środka.
Zużycie prądu to ok. 30kWh dziennie, temperatura w domu 23 stopnie
Większa część w drugiej taryfie choć nie jestem jej niewolnikiem.
Ostatnio postanowiłem przejść na grzanie prostą i oto moje spostrzeżenia:
- komfort termiczny nie do porównania
- zużycie dzienne to ok 20 kWh
- tylko 3 do 4 defrostów dziennie
- COP w okolicach 5
Porównanie po kilku dniach grzania w podobnych temperaturach zewnętrznych.
Czy ktoś podobnie grzeje swój dom?

Pozdrawiam serdecznie

Ja też jadę na prostej

leniin
04-02-2019, 08:20
Toommm jaka ten zasilania grzejesz?

snowtech
04-02-2019, 08:41
[QUOTE=kaszpir007;7782131]A ile masz m2 podłogówki ?

Sorry, muszę poprawić opis w stopce
łącznie grzeję 230m podłogi

magdaseb
04-02-2019, 08:50
Wyrzuć sterowanik i poznaj własny dom i na tej podstawie ustaw krzywą grzewcza i czas pracy pompy.
Sterownik czy sterowniki to zło.

Dla mnie kretynstwem jest założenie, że pompa ciepła ma pracować 24h/dobę.

U mnie sterowniki się sprawdzają- tak chciałem i tak mam. Może trochę powściągnij emocje i swoje rozdmuchane ego, zanim nazwiesz kolejny raz kogoś kretynem, lub decyzje które podejmuje- skretyniałymi. Czy ty myślisz, że masz patent na nieomylność?

Ilość postów niestety nie idzie u ciebie w parze z manierami.

redblack
04-02-2019, 08:58
snowtech - czy przez pojęcie "grzanie prostą" masz na myśli stałą temp. zasilania (jaką konkretnie?), bez termostatu i bez ograniczenia harmonogramem do tanich godzin?

magdaseb
04-02-2019, 09:04
Witam Wszystkich forumowiczów.
Na wstępie chciałbym się przywitać i dorzucić swoje "dwa grosze"
Jestem użytkownikiem pompy panasonic T-Cap 9kW 3f.
Dotychczas grzałem w/g krzywej -15 34 oraz 15-28, jednak nie do końca jestem zadowolony, być może jeszcze nie udało mi się znaleźć złotego środka.
Zużycie prądu to ok. 30kWh dziennie, temperatura w domu 23 stopnie
Większa część w drugiej taryfie choć nie jestem jej niewolnikiem.
Ostatnio postanowiłem przejść na grzanie prostą i oto moje spostrzeżenia:
- komfort termiczny nie do porównania
- zużycie dzienne to ok 20 kWh
- tylko 3 do 4 defrostów dziennie
- COP w okolicach 5
Porównanie po kilku dniach grzania w podobnych temperaturach zewnętrznych.
Czy ktoś podobnie grzeje swój dom?

Pozdrawiam serdecznie

Co prawda mam gruntówkę, ale grzeję tak jak ty. Komfort nieporównywalny z grzaniem tylko w IIT, ale u mnie wylewki tylko 7cm, stąd grzanie w II T nie sprawdziło by się. Od początku zakładałem grzanie bez reżimu taryfowego, co nie oznacza, że większość grzeję w drogie- moje zużycie to 60/40 (tania/droga)

snowtech
04-02-2019, 11:05
Redblack
temperatura zasilania nastawiona na 28 stopni, deltę zmniejszyłem z 5 do 4 stopni.
obecnie wygląda to tak, że temperatura zasilania skacze między 28 a 29 stopni temperatura powrotu między 25 a 26
24 godz na dobę to samo ustawienie, w dzień gdy było słońce pompa robiła sobie przerwę 2 razy po 2 godz ( akurat w drogiej taryfie)
wszystkie pętle otworzyłem na maxa, więc tylko pompa obiegowa panasa rządzi przepływem.
O przegrzewanie się nie martwię bo przy wyższej temperaturze zewnętrznej pompa się wyłączy, jeśli chodzi o niedogrzanie to myślę, że nie będzie problemu podejść do pompy i nacisnąć dwa razy przycisk podnosząc temperaturę zasilania o jeden stopień, tym bardziej, że dom nie zareaguje natychmiast spadkiem temperatury wewnętrznej, a nawet jestem przekonany, że dwa trzy dni bardzo zimne nie zmienią komfortu, ale pożyjemy zobaczymy.
Nie twierdzę, że mam rację ale sam się przekonam

Donkazo
04-02-2019, 16:49
Wyłączyłem router na chwile jak się połączyć ze smart cloud na nowo?

plusfoto
04-02-2019, 17:01
powinien sam się połaczyć, a jeśli nie chce to odłącz go na chwilę od zasilania.

maciejos36
04-02-2019, 20:44
Czy zmiana delty z 4 stopni na 5 może poprawić komfort cieplny czy to złudzenie? Ktoś próbował? Na początku zmieniłem na 4 stopnie, ale wczoraj ponownie wróciłem do 5 i żona twierdzi, że lepiej.

kasy1
04-02-2019, 21:24
Czy zmiana delty z 4 stopni na 5 może poprawić komfort cieplny czy to złudzenie? Ktoś próbował? Na początku zmieniłem na 4 stopnie, ale wczoraj ponownie wróciłem do 5 i żona twierdzi, że lepiej.

MZ to zludzenie.Delta nie ma wplywu na komfort cieplny,bardziej na sprawnosc pompy i osiagana moc i COP.Poza tym jeden dzien to za malo na wyciaganie takich wnioskow.

Donkazo
05-02-2019, 07:27
MZ to zludzenie.Delta nie ma wplywu na komfort cieplny,bardziej na sprawnosc pompy i osiagana moc i COP.Poza tym jeden dzien to za malo na wyciaganie takich wnioskow.

Jak sie zmienia delte na ile powinna być ustawiona?

plusfoto
05-02-2019, 09:26
Optymalnie dla pompy to 5. ust.instalatora / ust. działania / grzanie / delta T

Stafik73
05-02-2019, 09:34
Mam pytanko o ustawienie harmonogramu CWU. Ustawiłem żeby codziennie o godz.20 pompa podgrzewała wodę do 44 st. Całodzienna temperatura jest ustawiona na 40. Czy muszę w harmonogramie ustawić również wyłączenie grzania do 44st.

plusfoto
05-02-2019, 11:16
Ustawiasz o 20 CWU na 44 a potem n.p. o 23 na 40

05-02-2019, 13:18
Redblack
temperatura zasilania nastawiona na 28 stopni, deltę zmniejszyłem z 5 do 4 stopni.
obecnie wygląda to tak, że temperatura zasilania skacze między 28 a 29 stopni temperatura powrotu między 25 a 26
24 godz na dobę to samo ustawienie, w dzień gdy było słońce pompa robiła sobie przerwę 2 razy po 2 godz ( akurat w drogiej taryfie)
wszystkie pętle otworzyłem na maxa, więc tylko pompa obiegowa panasa rządzi przepływem.
O przegrzewanie się nie martwię bo przy wyższej temperaturze zewnętrznej pompa się wyłączy, jeśli chodzi o niedogrzanie to myślę, że nie będzie problemu podejść do pompy i nacisnąć dwa razy przycisk podnosząc temperaturę zasilania o jeden stopień, tym bardziej, że dom nie zareaguje natychmiast spadkiem temperatury wewnętrznej, a nawet jestem przekonany, że dwa trzy dni bardzo zimne nie zmienią komfortu, ale pożyjemy zobaczymy.
Nie twierdzę, że mam rację ale sam się przekonam

Skąd PC wiedziała, że jak wyszło słonce to musi stanąć ? Masz sterownik pokojowy ?

marek231984
05-02-2019, 20:37
Panowie mam pytanie, mam cały czas ikonkę grzałki na głównym menu sdc 9KW wersja H. Tzn., że jest włączona tak?? I uruchomi się przy ustawionej temperaturze zewnętrznej? A gdzie dezaktywować?
Druga sprawa to przy defroscie widzę, na dole czarny pasek bez szronu.

MiG25
05-02-2019, 20:53
Wyłączyć mozna w menu/ustawienia funkcji/Grzałka pokojowa

Ikonka pokazuje tylko ,ze jest w tych ustawieniach włączona (pompa moze z niej korzystać). A faktycznie działa ,jeśli jest ta ikonka podkreślona .

A co do czarnego paska, to nie wiem o czym piszesz. Moze właśnie podkreślenie pod ta ikona?

MiG25
05-02-2019, 21:09
Przy okazji , w menu Ust.instalatora /Ust.dzialania/Grzanie są m.n. pozycje: Temp. Zewn. Wyłączenia grzania oraz Temp. Zewn. Dla wł. grzalki.
Podobne ,lecz o zupełnie innym znaczeniu sa w menu instalatora w Smard cloud: Temp.zewn. Wł. Grzania oraz Temp.zewn.Wyl.Grzania.
Także najprawdopodobniej ktoś sie pomylił przy tłumaczeniu , i w panelu zamiast grzałki powinno być grzania.
Temperatury ,przy której włącza sie grzałka sie nie ustawia.

plusfoto
05-02-2019, 21:15
Przy okazji , w menu Ust.instalatora /Ust.dzialania/Grzanie są m.n. pozycje: Temp. Zewn. Wyłączenia grzania oraz Temp. Zewn. Dla wł. grzalki.
Podobne ,lecz o zupełnie innym znaczeniu sa w menu instalatora w Smard cloud: Temp.zewn. Wł. Grzania oraz Temp.zewn.Wyl.Grzania.
Także najprawdopodobniej ktoś sie pomylił przy tłumaczeniu , i w panelu zamiast grzałki powinno być grzania.
Temperatury ,przy której włącza sie grzałka sie nie ustawia.
Niestety jesteś w błędzie. "pomyłka" jest w smart service

MiG25
05-02-2019, 21:26
W tej chwili ta pozycje mam ustawiona na 15 stopni , ikonka grzałki ( ale nie podkreślona) sie wyświetla. Wymus prace grzałki mam na auto.
Grzałka w takich ustawieniach załącza sie dosłownie na 10s na początku defrostu (tuz przed wyłączeniem obiegowki). I to jedyny moment kiedy ona działa. Jakie sa jeszcze warunki ,żeby była załączona ?

Drogba
06-02-2019, 05:35
arturo a nie da się ustawić tak
22-6 co+cwu
6-13cwu
13-15cwu+co
15-22cwu
wtedy cwu chodzi bez kagańca tak jak chciał Drogba

Dzięki. Ustawiłem. Wszystko działa tak jak chciałem !

Donkazo
06-02-2019, 06:24
Panowie mam pytanie, mam cały czas ikonkę grzałki na głównym menu sdc 9KW wersja H. Tzn., że jest włączona tak?? I uruchomi się przy ustawionej temperaturze zewnętrznej? A gdzie dezaktywować?
Druga sprawa to przy defroscie widzę, na dole czarny pasek bez szronu.

Ja nie mam ikony grzałki na wyświetlaczu ma być czy nie ma być wkońcu? Dół się nie oszrania żeby taca nie zamarzła tak ma być

uciu
06-02-2019, 07:12
Ja nie mam ikony grzałki na wyświetlaczu ma być czy nie ma być wkońcu? Dół się nie oszrania żeby taca nie zamarzła tak ma być

jak jest ikona grzałki (mogą być nawet 2 ikony - jednia grzałki CWU, druga do CO) to znaczy, ze grzałka jest aktywna. Można ją wyłączyć całkowicie - wtedy ikon nie ma

Donkazo
06-02-2019, 09:33
jak jest ikona grzałki (mogą być nawet 2 ikony - jednia grzałki CWU, druga do CO) to znaczy, ze grzałka jest aktywna. Można ją wyłączyć całkowicie - wtedy ikon nie ma

Mam je nie aktywne instalator nie uruchomił od początku czyli nie wyświetla tej ikony grzałki na ekranie tak ma być? Czym to grozi że są nie aktywne. Za trzy miesiace mam przepracowane na na grzałce 54h- C.O
0 h - CWU

plusfoto
06-02-2019, 10:43
Mam je nie aktywne instalator nie uruchomił od początku czyli nie wyświetla tej ikony grzałki na ekranie tak ma być? Czym to grozi że są nie aktywne. Za trzy miesiace mam przepracowane na na grzałce 54h- C.O
0 h - CWU
U Ciebie grzałka włącza się do odszronień a i pewnie przy rozruchu też trochę pracowała.

kszef
06-02-2019, 11:11
Cześć,

Prośba o wsparcie do których pinów na płycie pompy generacji H powinienem podpiąć bezprzewodwy sterownik Salusa. Obecnie wyciągnąłem główny sterownik pompy bezpośrednio do pokoju, ale po pierwsze temperatura, którą podaje jest przekłamana - zawyżona o jakieś 1,5st do faktycznego stanu, a po drugie sterowanie odbywa się co 1st, więc jest mało precyzyjne.

Poniżej schemat płyty:
426327

plusfoto
06-02-2019, 11:42
Już było tutaj ze 20 razy
426331

marek231984
06-02-2019, 11:42
Hej, jak mam podpiętego Salusa to pompa ciepła grzeje wg krzywej a salus tylko pilnuje temperatury w domu tak?? Ewentualnie włącza i wyłącza pompę?Na menu mam ikonkę tak jakby komórki.

plusfoto
06-02-2019, 12:08
Hej, jak mam podpiętego Salusa to pompa ciepła grzeje wg krzywej a salus tylko pilnuje temperatury w domu tak?? Ewentualnie włącza i wyłącza pompę?Na menu mam ikonkę tak jakby komórki. Tak. Mam nadzieję że po podłączeniu salusa przełączyłeś się w panelu pompy na tryb grzania termostatem zewnętrznym a nie wewnętrznym.

marek231984
06-02-2019, 12:18
Dzięki, plusfoto a gdzie to sprawdzić ???/

plusfoto
06-02-2019, 12:25
ust. instalatora/ust. systemu/strefa&czujnik/termostat pokojowy/ zewnętrzny

marek231984
06-02-2019, 12:34
Dziękuje bardzo.

maciejos36
07-02-2019, 11:56
Błąd H98. Czy mam się bać? Znalazłem w menu, że był tydzień temu...

plusfoto
07-02-2019, 12:53
możliwe przyczyny:
uszkodzona pompa wody
mały przepływ
zawór dwu/trzydrogowy zamknięty
zatkany zawór rozprężny
za dużo czynnika w układzie
uszkodzony przetwornik wysokiego ciśnienia jednostki zew.
uszkodzona płyta główna

Zacznij od pompy wody i przepływu oraz filtra.

toommm
07-02-2019, 13:53
Błąd H98. Czy mam się bać? Znalazłem w menu, że był tydzień temu...

Jaką masz odległość jednostki zewnętrznej od wewnętrznej

maciejos36
07-02-2019, 16:51
Jakies 6m

toommm
07-02-2019, 18:58
przy montażu dobijali czynnik ?

plusfoto
07-02-2019, 19:33
czynnik dobija się przy instalacji powyżej 10 metrów

Donkazo
07-02-2019, 19:58
czynnik dobija się przy instalacji powyżej 10 metrów

A jaka jest minimalna odległość od jednostki zew ja mam przebicie przez ściane tylko jednostka zew i wew są plecami do siebie ale instalator zawinoł za jednostką zew około 4m przewodu !?

kasy1
07-02-2019, 20:04
A jaka jest minimalna odległość od jednostki zew ja mam przebicie przez ściane tylko jednostka zew i wew są plecami do siebie ale instalator zawinoł za jednostką zew około 4m przewodu !?

Ja mam 2-3 metry.Ciekawe czy wtedy powinno byc mniej czynnika w instalacji??

plusfoto
07-02-2019, 20:07
A jaka jest minimalna odległość od jednostki zew ja mam przebicie przez ściane tylko jednostka zew i wew są plecami do siebie ale instalator zawinoł za jednostką zew około 4m przewodu !? Jak dobrze pamiętam ~3m

toommm
07-02-2019, 20:16
a ja wiem jeszcze inaczej .. po zakupie pompy panasa bynajmniej wersji F mieliśmy czynnika na odległość do 3 mb , wszystko powyżej trzeba dobijać , a ja mam 80 cm i miałem też błąd h98 , instalator przyjechał spuścił czynnik , nabił jeszcze raz tylko mniej i po problemie ,

maciejos36
07-02-2019, 20:35
przy montażu dobijali czynnik ?

Nic nie dobijał. Błąd znalazłem przypadkiem w dzienniku. Pompa działa normalnie, wiec czy jest to jednorazowy wyskok czy też muszę sie tym przejąć? Jutro zadzwonie do serwisu.

codix
08-02-2019, 07:17
1. Jakie temperatury osiagaja rurki gazowe przy splitach.
2.Dlaczego ustawia sie różnice miedzy zasilaniem a powrotem co na ok.5 stopni czy np.różnica 15 stopni nie była by lepsza ,zimniejsza woda lepiej odbiera ciepło???

MiG25
08-02-2019, 07:26
1. Jakie temperatury osiagaja rurki gazowe przy splitach.
2.Dlaczego ustawia sie różnice miedzy zasilaniem a powrotem co na ok.5 stopni czy np.różnica 15 stopni nie była by lepsza ,zimniejsza woda lepiej odbiera ciepło???

Ad.1 Cieńsza rurka ma temperaturę porównywalną z wodą wychodzącą , a temperatura grubszej , to gdzieś do ok 60 stopni na oko (przynajmniej u mnie).
Ad.2. 1l wody do podgrzania o 1 stopien wyzej potrzebuje 1,16Wh , i obojętnie czy woda będzie miala 5 stopni , czy 35 stopni temp początkowej , więc to złudne ,ze zimna woda lepiej odbiera cieplo.

codix
08-02-2019, 07:56
3.Jak pompa osiaga rózne temperatury zasilania co .Czy dobrze rozumiem ze zwieksza swoja czestotliwosc prcy przez co zwiekszaja sie cisnienia i rosnie temperatura tej grubszej rurki np.do 75 stopni ,czy może temperatura zostaje a gazy szybciej krążą w obiegu czy np.zwalnia pompę co przez co woda dluzej obmywa wymiennik i zdąży sie wiecej nagrzać?

MiG25
08-02-2019, 08:41
Na pewno może zwiększać czętotliwość sprężarki , i może też zmieniać prękośc pompki obiegowej.
Natomiast zwiększenie częstotliwości spowoduje ,że temperatura rurek się nie zmieni i będzie jakaś wynikowa , ale chyba nie jest to regulowane , a co najwyżej ograniczane , gdy przekroczy jakąś graniczną wartość.

codix
08-02-2019, 09:35
4.Czy sdc 7kw seria h mozna ustawić tak że jesli już nie będzie mogla zmodulowac nizej swojej mocy i się wyłączy to aby odczekala wtedy np.1godzinę przed ponownym startem

codix
08-02-2019, 09:53
5. Czy ktos posiada panasonica który chodzi na 100% kalafiory bez żadnego sprzęgła czy buforka.
Zastanawiam się czy koniecznosc ich stosowania wynika z praktyki czy tylko teoria o ilosci wody i przeplywie.Z tego co gdzies tam kiedys slyszalem to taka zwykla pompka obiegowa z marketu za 100zl na 3 biegu ktorego nie slychac na grzejnikach ma gdzies z 2500l /h przeplywu a taki chyba do pompy ciepla wystarcza ,a pompa w panasoniku chyba jest trochę lepszej jakosci i wydajnosci.
U siebie robilem testy na zwyklym kotle pompka na 3 biegu temp zasilani 38 stopni i powrot nigdy nie dobije do 30 stopni to dlaczego to nie moze chodzić bez buforka ?

plusfoto
08-02-2019, 11:08
5. Czy ktos posiada panasonica który chodzi na 100% kalafiory bez żadnego sprzęgła czy buforka.
Zastanawiam się czy koniecznosc ich stosowania wynika z praktyki czy tylko teoria o ilosci wody i przeplywie.Z tego co gdzies tam kiedys slyszalem to taka zwykla pompka obiegowa z marketu za 100zl na 3 biegu ktorego nie slychac na grzejnikach ma gdzies z 2500l /h przeplywu a taki chyba do pompy ciepla wystarcza ,a pompa w panasoniku chyba jest trochę lepszej jakosci i wydajnosci.
U siebie robilem testy na zwyklym kotle pompka na 3 biegu temp zasilani 38 stopni i powrot nigdy nie dobije do 30 stopni to dlaczego to nie moze chodzić bez buforka ?
Jeśli masz jeden system (tylko kalafiory albo tylko podłogówka) i odpowiedni zład wody to z reguły stosowanie bufora czy sprzęgła oraz dodatkowej pompki jest zbędne. Wysoką deltę n.p. 10-12 stopni stosuje się raczej tylko przy kalafiorach. Przy podłogówce jest to wręcz nie wskazane. Wyobraź sobie rurkę obok rurki w odległości 10 -20 cm od siebie gdzie w jednej jest czynnik 35 stopni a w drugiej 20. Czy ewentualnie przy innym systemie rozłożenia podłogówki podłoga w jednym końcu pokoju bedzie miała 35 stopni a w drugim 20.

Donkazo
08-02-2019, 18:28
a ja wiem jeszcze inaczej .. po zakupie pompy panasa bynajmniej wersji F mieliśmy czynnika na odległość do 3 mb , wszystko powyżej trzeba dobijać , a ja mam 80 cm i miałem też błąd h98 , instalator przyjechał spuścił czynnik , nabił jeszcze raz tylko mniej i po problemie ,

No właśnie 80 cm to za mało też miałem przebicie przez ścianę tylko i zawineli mi w koło przewody za jednostką zewnętrzną bo nie może być mniej jak 3 metry

codix
10-02-2019, 12:52
No to mamy pierwszy sygnal na olx jest do sprzedania panasonic 12kw z uszkodzona sprężarka za jedyne 8tyś.:mad:

CNC_POMPY_CIEPLA
10-02-2019, 13:23
No to mamy pierwszy sygnal na olx jest do sprzedania panasonic 12kw z uszkodzona sprężarka za jedyne 8tyś.:mad:

gdzie?

codix
10-02-2019, 13:48
Łódź wh-sxf12d9e9 i wh-ux12de8 do nefocjacji

Donkazo
10-02-2019, 17:56
No to mamy pierwszy sygnal na olx jest do sprzedania panasonic 12kw z uszkodzona sprężarka za jedyne 8tyś.:mad:

Do czego sygnał?

toommm
10-02-2019, 18:01
Patrząc na zdjęcie i izolacje na rurkach do jednostki zewnętrznej to powiem brawo...

oberwatorPC
10-02-2019, 18:06
No to mamy pierwszy sygnal na olx jest do sprzedania panasonic 12kw z uszkodzona sprężarka za jedyne 8tyś.:mad:

Jak na splita to i tak długo wytrzymała :) Kolega Bobrow się zdziwi bo jak ostatnio mu pisałem, że mało wie to się oburzył. Poczekajcie jeszcze trochę będzie więcej .

codix
10-02-2019, 18:19
Jak na splita to i tak długo wytrzymała :) Kolega Bobrow się zdziwi bo jak ostatnio mu pisałem, że mało wie to się oburzył. Poczekajcie jeszcze trochę będzie więcej .

Nie strasz:no: przecierz data produkcji 2011.11 to pewnie dopiero sezon 2012/13 śmigała i 2018/19 niedożyła toż to koło 7 lat :o a ja stoje przed wyborem kupić ? niekupić?

oberwatorPC
10-02-2019, 18:29
To jedna z pierwszych pomp bo panasonic na rynku pomp ciepła wtedy zaczynał. Kup pompę nie klimatyzator pompo podobny.

codix
10-02-2019, 18:34
To jedna z pierwszych pomp bo panasonic na rynku pomp ciepła wtedy zaczynał. Kup pompę nie klimatyzator pompo podobny.

I to jeszcze T-Cap był teraz pewnie komplet z 25.000 zł a wymiana sprężarki pewnie z 8 tys i co tu robić ? Chyba też bym sprzedał i kupił piec na ekogroch .

Pompę a nie klimatyzator to znaczy jakiej firmy?? split czy mono?? inverter czy on/of?? potrzebuję max 7kw

oberwatorPC
10-02-2019, 18:39
Nibe, Dimplex, Buderus itp. Tylko splity bo oni ich nie robią.

codix
10-02-2019, 18:56
Nibe, Dimplex, Buderus itp. Tylko splity bo oni ich nie robią.

Tylko splity bo oni ich nie robią ?? o co chodzi to znaczy że np Nibe nie robi splitów i kupuje od innych czy jak nie zajażyłem??

kudlaty69
10-02-2019, 19:15
Nie przesadzajcie. Każde urządzenie się psuje. Na drodze tez stoją zepsute mercedesy i bmw i afery nie ma.
Pc obserwator nie pisz pół słówkami lub w ogóle nie pisz. Najczęściej jednostka zewnętrzna PC i klimatyzatora niczym się nie rożni. Rożnica to jednostka wewnętrzna i sterowanie.

oberwatorPC
10-02-2019, 19:41
Nie przesadzajcie. Każde urządzenie się psuje. Na drodze tez stoją zepsute mercedesy i bmw i afery nie ma.
Pc obserwator nie pisz pół słówkami lub w ogóle nie pisz. Najczęściej jednostka zewnętrzna PC i klimatyzatora niczym się nie rożni. Rożnica to jednostka wewnętrzna i sterowanie.

No brawo! to dlaczego klimatyzator kosztuje np. 3000 zł a pompa ciepła 20.000 zł? Trafiłeś w sedno zobacz pompę np. NIbe f2120 i nibe split. Zobacz jak wygląda i porównaj parametry.

bobrow
10-02-2019, 19:47
Witam Towarzystwo,
spokojnie - nie spadłem z krzesła z powodu awarii sprężarki w Panasie...
Może uda się ustalić historię tego „sweterka”, wtedy zobaczymy co i jak.
Odnośnie błędu H98 , to u mnie jest tak niekiedy przy niskiej modulacji (kiedy jest dużo na plusie na zewnątrz) i PC wyłącza sprężarkę przy działającej obiegówce.
Prawdopodobnie na chwilę wzrasta ciśnienie gazu w jedn zewn lub czujnik tego ciśnienia działa ciut za nisko.
Problem rozwiązałem dwoma sterowniczkami :
-kontroli dT ok 2.5K z czasówką na ok 40 min , koszt wszystkiego 300 pln
-termostat z czujnikiem zewnętrznym , steruje on/off w/w układem od temp powyżej 8 st na zewnątrz ( histereza 2 K) , koszt 50 pln
Co do ceny PC P/W to moim zdaniem powinna być nie większa niż 20 000 pln.Dodam tylko , że coraz bardziej przekonuję się do monobloków-przynajmniej odpada ryzyko błędów montażowych no i są tańsze.
Pzdr

oberwatorPC
10-02-2019, 19:57
Przeczytałem ostatnio artykuł o instalacjach chłodniczych, który ktoś tu zalinkował. Potem drążyłem temat i wygląda na to, że faktycznie większość instalacji chłodniczych jest robiona nieprawidłowo, wystarczy popatrzeć na zalecenia wykonywania tych instalacji a faktyczne instalacje i to niektórych instalatorów tu obecnych.

bobrow
10-02-2019, 20:15
Tak na prawdę , to nie rozumiem dlaczego są produkowane splity Pc P/W ?
Tradycyjna klima -to rozumiem , ale do CO ?
Jakie są zalety splita względem monobloka-no chyba nie woda ? Przecież są już od lat "bezpieczne" ciecze nie zamarzające ?

agb
10-02-2019, 20:37
Najlepiej kupić u jakiegoś bezinteresownego obiektywnego obserwatora.

oberwatorPC
10-02-2019, 20:42
Tak na prawdę , to nie rozumiem dlaczego są produkowane splity Pc P/W ?
Tradycyjna klima -to rozumiem , ale do CO ?
Jakie są zalety splita względem monobloka-no chyba nie woda ? Przecież są już od lat "bezpieczne" ciecze nie zamarzające ?

Po to aby np. kolega agb zrobił dwa kielichy i próżnię za 3000 zł.

codix
10-02-2019, 20:55
Dla laika czy możecie mi wytłumaczyć co jest nie tak z tą izolacją rurek bo u mnie będzie ich 4,5m na zewnetrznym to chciałbym wiedzieć
.
I o co chodzi z tymi splitami bo np.Nibe produkuje i mono i splity to co wkońcu jeśli np.od Nibe to split czy mono

codix
10-02-2019, 21:05
Porownywałem właśnie dane Nibe mono 8 i splia 8 i wszystkie dane co do głośności wykresy COP i osiaganej mocy w różnych temperaturach jak i zakresy pracy są identyczne.

bobrow
10-02-2019, 21:08
Dla laika czy możecie mi wytłumaczyć co jest nie tak z tą izolacją rurek bo u mnie będzie ich 4,5m na zewnetrznym to chciałbym wiedzieć
.
I o co chodzi z tymi splitami bo np.Nibe produkuje i mono i splity to co wkońcu jeśli np.od Nibe to split czy mono

Chodzi o to ,że przy splitach trzeba FACHOWCA-musi wiedzieć co robi i robić to dobrze.Instalacja gazowa musi być szczelna , czysta i w próżni...
Nie każdy potrafi to zrobić.
Monoblok jest jednoczęściowym urządzeniem-podłącza się tylko zasilanie elektryczne oraz dwie rurki do systemu CO.
A dzisiaj jest różnie z tymi Fachmenami

oberwatorPC
10-02-2019, 21:10
Porownywałem właśnie dane Nibe mono 8 i splia 8 i wszystkie dane co do głośności wykresy COP i osiaganej mocy w różnych temperaturach jak i zakresy pracy są identyczne.

Coś żle porównywałeś. Sprawdż NIbe F2120 i NIbe AMS parametry są zupełnie inne.

bobrow
10-02-2019, 21:10
Codix- a może zapytaj instalatora jaka jest różnica między splitem a mono oraz co poleca.
Może to być dość ciekawe zagadnienie...

Donkazo
10-02-2019, 21:13
Sprężarka do SDC w razie awari to koszt 3 tyś zł i jest to najdroszy element pompy tak instalator mi powiedział. Na 500 sztuk zamontowanych pomp wszystkie spreżarki nadal pracują.

codix
10-02-2019, 21:34
Coś żle porównywałeś. Sprawdż NIbe F2120 i NIbe AMS parametry są zupełnie inne.

Dobrze porównywałem F2040-8 mono i Ams10-8 split dane są identyczne jakby dać kopiuj i wklej
Nibe F2120 mono to jest chyba raczej nowszy produkt z wyższej pólki to jakbyś mi kazał porównywać mercedesa c-klasy z mercedesem s-klasy to w każdej chyba firmie znajdziesz jakiś ich nowy flagowy produkt dwa razy droższy od reszty.

codix
10-02-2019, 21:41
Sprężarka do SDC w razie awari to koszt 3 tyś zł i jest to najdroszy element pompy tak instalator mi powiedział. Na 500 sztuk zamontowanych pomp wszystkie spreżarki nadal pracują.

Chyba do 3kw ja tam jakoś do sdc 7kw widziałem na internecie za 4,5 tyś no i zapytaj za ile jeszcze wymieni bo pewnie za 2tyś.
Jeden instalator mi mówił że na moją chatę starczy 3kw a drugi że 9kw będzie miało ciężko
Jeden chciał za 9kw z montażem 20tyś drugi 35tyś
Mi w palniku na pellet jak przyszedł nowy to już sterownik był uwalony (a gadali że niemożliwe) wymienili na gwarancji na nowy(bo zrobiłem specjalnie ryskę) a gadali że soft nowy wgrali ,nieprzepalił tony pelletu a już silnik od podajnika rzęcholi a instalator gadał że nic się nie psuje.
Jak chcesz słuchać instalatorów to powodzenia

oberwatorPC
10-02-2019, 21:46
Dobrze porównywałem F2040-8 mono i Ams10-8 split dane są identyczne jakby dać kopiuj i wklej
Nibe F2120 mono to jest chyba raczej nowszy produkt z wyższej pólki to jakbyś mi kazał porównywać mercedesa c-klasy z mercedesem s-klasy to w każdej chyba firmie znajdziesz jakiś ich nowy flagowy produkt dwa razy droższy od reszty.

F2040 to stara pompa zastąpiła ją F2120.

oberwatorPC
10-02-2019, 21:48
Chyba do 3kw ja tam jakoś do sdc 7kw widziałem na internecie za 4,5 tyś no i zapytaj za ile jeszcze wymieni bo pewnie za 2tyś.
Jeden instalator mi mówił że na moją chatę starczy 3kw a drugi że 9kw będzie miało ciężko
Jeden chciał za 9kw z montażem 20tyś drugi 35tyś
Mi w palniku na pellet jak przyszedł nowy to już sterownik był uwalony (a gadali że niemożliwe) wymienili na gwarancji na nowy(bo zrobiłem specjalnie ryskę) a gadali że soft nowy wgrali ,nieprzepalił tony pelletu a już silnik od podajnika rzęcholi a instalator gadał że nic się nie psuje.
Jak chcesz słuchać instalatorów to powodzenia

Hehe dobrze poczytać jak ktoś jest świadomym klientem a nie łyka wszystko co słyszy. Ja to bym jeszcze tego instalatora od 500 pomp jeszcze dobrze przetrzepał.

stam222
10-02-2019, 21:56
Może za wcześnie na zachwyty i wychwalanie bo mam pompę od Grudnia a grzeję od stycznia ale widzę i wyraźnie czuję ciepło w domu (ciągle budowa) a dom zupełnie nieocieplony z prawie ze zupełnie otwartym poddaszem.
Mam monobloka Tcap 9kw 3f w cenie 16.700 plus zakup glikolu 1300 za 200 litrów Cała instalacja bez bufora chodzi na glikolu (pętle podłogowe też) no i najważniejsze jestem zadowolony.

map78
10-02-2019, 22:42
To jedna z pierwszych pomp bo panasonic na rynku pomp ciepła wtedy zaczynał. Kup pompę nie klimatyzator pompo podobny.

Mam taki klimatyzator z tamtych czasów, działa bezawaryjnie szósty sezon...
Jak dobrze pamiętam wtedy, tak promowana Przez Ciebie wszędzie firma Nibe zamieszczała na swej oficjalnej stronie wpis, że jej pompa PW nie nadaję się do ogrzewania budynków, a jedynie do dogrzewania w okresach przejściowych, co zresztą niestety jest prawdą. Mój dobry kolega, który wtedy kupił właśnie Nibe 12kW Split w promocji za 27tys. zł do tej pory temat rachunków i bezawaryjności uważa za Tabu i bardzo żałuje swojego ówczesnego wyboru. Rachunki ma dwa razy większe bo niestety ta pompa od 0st jedzie na grzałkach to jeszcze na dodatek miał poważną awarie tej niezawodnej jednostki zewnętrznej ;)
Także ostrożnie proszę ze szkalowaniem pseudo pompo-klimatyzatorów, bo czasem mogą okazać się lepsze i będzie Ci wstyd...

oberwatorPC
10-02-2019, 22:45
Ja się nie mam czego wstydzić i niczego nie szkaluje. Wyrażam opinie, która z czasem się potwierdzi.

agb
10-02-2019, 23:05
Chyba do 3kw ja tam jakoś do sdc 7kw widziałem na internecie za 4,5 tyś no i zapytaj za ile jeszcze wymieni bo pewnie za 2tyś.
Jeden instalator mi mówił że na moją chatę starczy 3kw a drugi że 9kw będzie miało ciężko
Jeden chciał za 9kw z montażem 20tyś drugi 35tyś
Mi w palniku na pellet jak przyszedł nowy to już sterownik był uwalony (a gadali że niemożliwe) wymienili na gwarancji na nowy(bo zrobiłem specjalnie ryskę) a gadali że soft nowy wgrali ,nieprzepalił tony pelletu a już silnik od podajnika rzęcholi a instalator gadał że nic się nie psuje.
Jak chcesz słuchać instalatorów to powodzenia

Nie słuchaj instalatora, tylko niezależnego obserwatora :D

Wielu rzeczy bym się spodziewał, ale, że ktoś mi zarzuci handlowanie pompami? Tylko czekać aż Arturo zarzucą handel kotłami na ekogroszek.

Kaizen
10-02-2019, 23:19
Na 500 sztuk zamontowanych pomp wszystkie spreżarki nadal pracują.

Ciekawe skąd to wie. Corocznie wszystkie serwisuje? Za jaką kasę?

toommm
11-02-2019, 05:58
Nie słuchaj instalatora, tylko niezależnego obserwatora :D

Wielu rzeczy bym się spodziewał, ale, że ktoś mi zarzuci handlowanie pompami? Tylko czekać aż Arturo zarzucą handel kotłami na ekogroszek.

Arturowi to raczej handel wysuszonym bukiem...

MiG25
11-02-2019, 07:27
Może za wcześnie na zachwyty i wychwalanie bo mam pompę od Grudnia a grzeję od stycznia ale widzę i wyraźnie czuję ciepło w domu (ciągle budowa) a dom zupełnie nieocieplony z prawie ze zupełnie otwartym poddaszem.
Mam monobloka Tcap 9kw 3f w cenie 16.700 plus zakup glikolu 1300 za 200 litrów Cała instalacja bez bufora chodzi na glikolu (pętle podłogowe też) no i najważniejsze jestem zadowolony.

Dlaczego nie ma wymiennika ciepła woda-glikol? Chyba żadnych strat on nie generuje ( jeśli oddaje troche ciepła to i tak do pomieszczenia).
Zastanawiałeś się już co będzie za 5 lat , kiedy przyjdzie czas na wymianę tego glikolu ? Co z jego utylizacją ( bo chyba nie wylejesz ~150l do kanalizacji).

rwojtek
11-02-2019, 07:47
Dlaczego nie ma wymiennika ciepła woda-glikol? Chyba żadnych strat on nie generuje ( jeśli oddaje troche ciepła to i tak do pomieszczenia).
Zastanawiałeś się już co będzie za 5 lat , kiedy przyjdzie czas na wymianę tego glikolu ? Co z jego utylizacją ( bo chyba nie wylejesz ~150l do kanalizacji).

Zaleje czystą samogonką, która tak jak ten glikol w tych warunkach pracy nie traci swoich właściwości.

oberwatorPC
11-02-2019, 07:48
Dlaczego nie ma wymiennika ciepła woda-glikol? Chyba żadnych strat on nie generuje ( jeśli oddaje troche ciepła to i tak do pomieszczenia).
Zastanawiałeś się już co będzie za 5 lat , kiedy przyjdzie czas na wymianę tego glikolu ? Co z jego utylizacją ( bo chyba nie wylejesz ~150l do kanalizacji).

A co będzie za 5 lat? Co się stanie z glikolem? Po co chcesz go utylizować?

rwojtek
11-02-2019, 07:58
A co będzie za 5 lat? Co się stanie z glikolem? Po co chcesz go utylizować?

Ludzie myślą, że glikol dostaje po d... tak jak w instalacjach kolektorów czyli przykładowo pracuje w zakresie -20/200C.
Kto bogatemu/nieświadomemu zabroni.

codix
11-02-2019, 08:20
Mam taki klimatyzator z tamtych czasów, działa bezawaryjnie szósty sezon...
Jak dobrze pamiętam wtedy, tak promowana Przez Ciebie wszędzie firma Nibe zamieszczała na swej oficjalnej stronie wpis, że jej pompa PW nie nadaję się do ogrzewania budynków, a jedynie do dogrzewania w okresach przejściowych, co zresztą niestety jest prawdą. Mój dobry kolega, który wtedy kupił właśnie Nibe 12kW Split w promocji za 27tys. zł do tej pory temat rachunków i bezawaryjności uważa za Tabu i bardzo żałuje swojego ówczesnego wyboru. Rachunki ma dwa razy większe bo niestety ta pompa od 0st jedzie na grzałkach to jeszcze na dodatek miał poważną awarie tej niezawodnej jednostki zewnętrznej ;)
Także ostrożnie proszę ze szkalowaniem pseudo pompo-klimatyzatorów, bo czasem mogą okazać się lepsze i będzie Ci wstyd...

Ja to dopiero jestem bezstronny bo dopiero szukam dla siebie rozwiązania i jestem otwarty na wszelkie propozycje ale jak czytam takie brednie to aż mi się scyzoryk otwiera.
Nie znam pompy ciepła pw która by jechała od 0stopni na grzałkach nawet najgorszy chiński chłam da radę do minus 15 ,pozatym Nibe nie ma grzałek ma tylko małą grzałeczkę która podgrzewa start spreżarki.
Porównywałem Copy Nibe f2040 mono 8kw ze splitem sdc panasonica 9kw dla 45 stopni i Nibe ma lepsze lub takie same jak Panasonic z różnicą że Panas nie podaje już dla -20 a nibe tak.
Może tylko wydaje Ci się,że masz dobrego kolegę ,może naprawdę Cię nie lubi i tak Ci gada żebyś sobie czasem takiej nie kupił i nie miał tak tanio jak on:lol2:
I nie jestem za Nibe narazie dalej za Panasoniciem głównie z tego względu że jednostki wew. nie mają naczynia wzbiorczego ,pompki,grzałek i trzeba to kompletować samemu ale wszystko zależy od ceny muszę dorwać jakieś oferty dla porównania.

ps.
tamta z łodzi padła po 7 sezonie w szóstym gościu też napewno ją zachwalał.
ps.
Mam dwóch dobrych kolegów ,którzy też byli dla siebie dobrymi kolegami do czasu aż jeden nie stuknoł mu Pani domu :)

plusfoto
11-02-2019, 09:03
Ja to dopiero jestem bezstronny bo dopiero szukam dla siebie rozwiązania i jestem otwarty na wszelkie propozycje ale jak czytam takie brednie to aż mi się scyzoryk otwiera.
Nie znam pompy ciepła pw która by jechała od 0stopni na grzałkach nawet najgorszy chiński chłam da radę do minus 15 ,pozatym Nibe nie ma grzałek ma tylko małą grzałeczkę która podgrzewa start spreżarki.
Porównywałem Copy Nibe f2040 mono 8kw ze splitem sdc panasonica 9kw dla 45 stopni i Nibe ma lepsze lub takie same jak Panasonic z różnicą że Panas nie podaje już dla -20 a nibe tak.
Może tylko wydaje Ci się,że masz dobrego kolegę ,może naprawdę Cię nie lubi i tak Ci gada żebyś sobie czasem takiej nie kupił i nie miał tak tanio jak on:lol2:
I nie jestem za Nibe narazie dalej za Panasoniciem głównie z tego względu że jednostki wew. nie mają naczynia wzbiorczego ,pompki,grzałek i trzeba to kompletować samemu ale wszystko zależy od ceny muszę dorwać jakieś oferty dla porównania.

ps.
tamta z łodzi padła po 7 sezonie w szóstym gościu też napewno ją zachwalał.
ps.
Mam dwóch dobrych kolegów ,którzy też byli dla siebie dobrymi kolegami do czasu aż jeden nie stuknoł mu Pani domu :)
Codix może za nim coś sensownego napiszesz to przeczytaj bardzo powoli i ze zrozumieniem post do którego się odnosisz. Po nad to tamta sprężarka i tak długo wytrzymała jak już tu ktoś zauważył biorąc pod uwagę sposób montażu.

codix
11-02-2019, 09:14
To może ktoś wreszcie oświeci laika co nie tak z tamtym montażem bylo że zamiast 20 lat wytrzymała 7
Sądzisz że Nibe ma pompę która nie daje rady od 0stopni?

Kaizen
11-02-2019, 09:24
Chyba żadnych strat on nie generuje ( jeśli oddaje troche ciepła to i tak do pomieszczenia).

Na wymienniku stracisz trochę ciepła. Temperatura bez wymiennika na parowniku jest niższa i COP wyższe.

MiG25
11-02-2019, 09:38
No musiałby być to faktycznie spory wymiennik , gdzieś o powierzchni wymiany min. 5m2. Ciekawe czy takie są :)

EDIT : Na alledrogo jest WYMIENNIK CIEPŁA 100 PŁYTOWY 380 kW , powierzchnia 6m2 , cena 3200PLN... Może faktycznie lepiej całość zalać glikolem :)

Donkazo
11-02-2019, 09:56
Ciekawe skąd to wie. Corocznie wszystkie serwisuje? Za jaką kasę?

Robi w firmie co tylko panasonica montują i tyle już mają zamontowanych. Nie jezdzi na serwisy tylko do awari spreżarki wszystkie sprawne jak do tej pory predzej z elektroniką jakas płytka itp tak mówił!

krzynio51
11-02-2019, 10:06
Witam
Czy ktoś mógłby doradzić w doborze jednostki ?
Instalator radzi mi Aquarea KIT-WC09H3E5 – 9 kW , ja naczytałem się o T-capach i bije się z myślami czy dokładać o ok 3 tys do WXC09H3E5 T-CAP 9kW 230V lub 4tys do Tcap 3faz.
Czy jest sens dokładania do Tcapa aby uzyskać stałą moc 9kW
A moze dołożyc do SDC ale 3 fazowego ?

Parter +użytkowe poddasze, pow zabudowy : ok 125m2
OZC x ciepłowłasciwe.pl - 7,1kW + ew CWu dla 4 osób
całosc podłogówka- : użyt: ok 160m2 + garaż z kotłownia ok 28m2 (podłogówka rozłaozona co 20cm)
Porotherm25 +15cmgrafitu, poddasze 30cm wełny,
13cm eps100 0,036 pod podłogą + ok 8-9cm wylewki

stam222
11-02-2019, 11:17
Dlaczego nie ma wymiennika ciepła woda-glikol? Chyba żadnych strat on nie generuje ( jeśli oddaje troche ciepła to i tak do pomieszczenia).
Zastanawiałeś się już co będzie za 5 lat , kiedy przyjdzie czas na wymianę tego glikolu ? Co z jego utylizacją ( bo chyba nie wylejesz ~150l do kanalizacji).
Jeżeli przyjdzie wymienić glikol za jakiś czas to się wymieni a stary zutylizuje.
Głównym powodem dla którego zalałem całą instalację glikolem to prostota instalacji a w związku z tym, ze robiłem całą instalację samemu to był dość ważny powód. Kupno wymiennika/bufora, dodatkowe pompka, rurki zawory itd to dodatkowe koszty.
Straty są więc w związku ze stratą (jakąś tam) należało by grzać wyższą temperaturą a więc znowu straty i dodatkowe koszty. Zatem zrobiłem bardzo prostą instalację zalewając całość glikolem.
Czas pokaże ...
Pozdrawiam

Donkazo
11-02-2019, 14:06
Witam
Czy ktoś mógłby doradzić w doborze jednostki ?
Instalator radzi mi Aquarea KIT-WC09H3E5 – 9 kW , ja naczytałem się o T-capach i bije się z myślami czy dokładać o ok 3 tys do WXC09H3E5 T-CAP 9kW 230V lub 4tys do Tcap 3faz.
Czy jest sens dokładania do Tcapa aby uzyskać stałą moc 9kW
A moze dołożyc do SDC ale 3 fazowego ?

Parter +użytkowe poddasze, pow zabudowy : ok 125m2
OZC x ciepłowłasciwe.pl - 7,1kW + ew CWu dla 4 osób
całosc podłogówka- : użyt: ok 160m2 + garaż z kotłownia ok 28m2 (podłogówka rozłaozona co 20cm)
Porotherm25 +15cmgrafitu, poddasze 30cm wełny,
13cm eps100 0,036 pod podłogą + ok 8-9cm wylewki
Na 160 m to bym T cap wzioł jak nowy dom i puściłeś do kotłowni kable w opcji 1 lub 2 to nie sensu do 3 f dopłacać



Elektryka:

Opcja 1: prowadzimy dwa przewody 3x4mm² z rozdzielnicy do miejsca montażu jednostki wewnętrznej. W rozdzielnicy te przewody zabezpieczamy dwoma zabezpieczeniami B25A . Wpinamy je przed różnicówką, czyli zaraz za wyłącznikiem głównym.



Opcja 2: prowadzimy jeden przewód 5x4mm². Tu robi się rozdzielnicę tylko dla pompy ciepła. W rozdzielnicy ten przewód ma być wpięty za wyłącznikiem głównym, przed różnicówką.



Warto poprowadzić przewód 2x 0,75mm² linka z miejsca montażu jednostki wewnętrznej do nienasłonecznionego miejsca w stołowym pokoju. Tam możemy przenieść sterownik pompy, zapewniając całe sterowanie systemem grzewczym z tego miejsca. Sterownik może też pełnić funkcję termostatu. W jego miejsce w urządzeniu montuje się zaślepkę.

kudlaty69
11-02-2019, 15:58
Trzyfazówka jest idealna pod fotovoltaikę - unika się braku bilansowania międzyfazowego bo PC ciągnie po równo z każdej fazy , jeżeli cena nie zabija.

kudlaty69
11-02-2019, 16:04
Codix może za nim coś sensownego napiszesz to przeczytaj bardzo powoli i ze zrozumieniem post do którego się odnosisz. Po nad to tamta sprężarka i tak długo wytrzymała jak już tu ktoś zauważył biorąc pod uwagę sposób montażu.

Ja też jestem ciekaw co z montażem jest nie tak - i co wpłynęło na trwałość sprężarki - chyba nie cienka izolacja lub ułożenie filra wody :).
426748426749

Pablo_11
12-02-2019, 12:49
Chciałem jeszcze wrócić do sterowania pompą za pomocą wewnętrznego termostatu. To, że jest to bardzo uciążliwe ze względu na 1 st. regulację i przekłamywanie temperatury o 1-2 stopnie wiele osób pisało. Ale ja zauważyłem inną prawidłowość. Załączenie pompy powoduje wzrost wskazania temperatury o 1 st. a jej wyłączenie spadek o 1 st.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fd96f22afafb.jpg (https://naforum.zapodaj.net/fd96f22afafb.jpg.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/83e025a36291.jpg (https://naforum.zapodaj.net/83e025a36291.jpg.html)
Wygląda na to, jakby coś w panelu sterowania podgrzewało zamontowany termistor.
Czy ja mam wadliwy panel czy ten typ tak ma? Ale wyraźnie coś tu nie działa jak powinno.

plusfoto
12-02-2019, 15:32
Ten typ tak ma.

Donkazo
12-02-2019, 19:36
Chciałem jeszcze wrócić do sterowania pompą za pomocą wewnętrznego termostatu. To, że jest to bardzo uciążliwe ze względu na 1 st. regulację i przekłamywanie temperatury o 1-2 stopnie wiele osób pisało. Ale ja zauważyłem inną prawidłowość. Załączenie pompy powoduje wzrost wskazania temperatury o 1 st. a jej wyłączenie spadek o 1 st.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fd96f22afafb.jpg (https://naforum.zapodaj.net/fd96f22afafb.jpg.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/83e025a36291.jpg (https://naforum.zapodaj.net/83e025a36291.jpg.html)
Wygląda na to, jakby coś w panelu sterowania podgrzewało zamontowany termistor.
Czy ja mam wadliwy panel czy ten typ tak ma? Ale wyraźnie coś tu nie działa jak powinno.

Zgadza sie regulacja o 1 C ale da się temperature skorygować u mnie o 2C przekłamywał nie pamietam ale trzy przyciski na raz trzeba wcisnąć i ustawic do właściwej.

St@nley
12-02-2019, 20:36
Chciałem jeszcze wrócić do sterowania pompą za pomocą wewnętrznego termostatu. To, że jest to bardzo uciążliwe ze względu na 1 st. regulację i przekłamywanie temperatury o 1-2 stopnie wiele osób pisało. Ale ja zauważyłem inną prawidłowość. Załączenie pompy powoduje wzrost wskazania temperatury o 1 st. a jej wyłączenie spadek o 1 st.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fd96f22afafb.jpg (https://naforum.zapodaj.net/fd96f22afafb.jpg.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/83e025a36291.jpg (https://naforum.zapodaj.net/83e025a36291.jpg.html)
Wygląda na to, jakby coś w panelu sterowania podgrzewało zamontowany termistor.
Czy ja mam wadliwy panel czy ten typ tak ma? Ale wyraźnie coś tu nie działa jak powinno.
Jeżeli nie przeniosłeś panelu z jednostki wewnętrznej to raczej logiczne, bo woda ją rozgrzewa.A jeżeli przeniosłeś to dziwne...

map78
12-02-2019, 20:39
Ja to dopiero jestem bezstronny bo dopiero szukam dla siebie rozwiązania i jestem otwarty na wszelkie propozycje ale jak czytam takie brednie to aż mi się scyzoryk otwiera.
Nie znam pompy ciepła pw która by jechała od 0stopni na grzałkach nawet najgorszy chiński chłam da radę do minus 15 ,pozatym Nibe nie ma grzałek ma tylko małą grzałeczkę która podgrzewa start spreżarki.
Porównywałem Copy Nibe f2040 mono 8kw ze splitem sdc panasonica 9kw dla 45 stopni i Nibe ma lepsze lub takie same jak Panasonic z różnicą że Panas nie podaje już dla -20 a nibe tak.
Może tylko wydaje Ci się,że masz dobrego kolegę ,może naprawdę Cię nie lubi i tak Ci gada żebyś sobie czasem takiej nie kupił i nie miał tak tanio jak on:lol2:
I nie jestem za Nibe narazie dalej za Panasoniciem głównie z tego względu że jednostki wew. nie mają naczynia wzbiorczego ,pompki,grzałek i trzeba to kompletować samemu ale wszystko zależy od ceny muszę dorwać jakieś oferty dla porównania.

ps.
tamta z łodzi padła po 7 sezonie w szóstym gościu też napewno ją zachwalał.
ps.
Mam dwóch dobrych kolegów ,którzy też byli dla siebie dobrymi kolegami do czasu aż jeden nie stuknoł mu Pani domu :)

Po pierwsze popracuj nad ortografią, lub używaj słownika, bo strasznie razi w oczy jak się to czyta:o i to jeszcze na publicznym forum...
Po drugie, mój wpis dotyczy pompy Nibe 12kW Split montowanej w 2012 roku - podejrzewam, że Nibe od tego czasu się rozwinęło i być może teraz produkuje już lepsze pompy od współczesnych Panasoniców. Ale w tamtych czasach ta pompa w porównaniu z moim sporo tańszym wtedy T-Cap'em po prostu była słaba.

codix
12-02-2019, 21:05
Dzisiaj zgłębiłem temat pomp ciepła pw Nibe AMS 10- split nadal mają gorsze COPy od Panasonica ale nie mozna o nich żle mówić .
Taka ciekawostka są to pompy produkowane przez Mitsubishi albo kupili od nich całą produkcję.
Mitsubishi produkuje identyczne tylko naklejki daje swoje ,wygląd, wnętrzności jak i sterowniki,jednostki wewnętrzne ,piecyki wspomagające z grzałkami wszystko to samo.

mundi73
13-02-2019, 06:56
Proszę o oferty na T-CAP 9kV 400V plus. Góra grzejniki dół podłogówka.Okolice Lubania Śląskiego
Dziękuję

krzynio51
13-02-2019, 07:02
Trzyfazówka jest idealna pod fotovoltaikę - unika się braku bilansowania międzyfazowego bo PC ciągnie po równo z każdej fazy , jeżeli cena nie zabija.
Jeszcze nie wiem jaka różnica między 1faz SDC a 3 faz. Ale widze w katalogu że SDC 3faz ma stała moc np9kw dla od 7 do - 7 jak tcap. A już mi ktoś doradzał na forum że w moim przypadku tcap nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż ja w 80%bede potrzebował mocy ok 3-4kw a Tcap będzie dawał 9kw nie zejdzie do tego

MiG25
13-02-2019, 09:05
Jeżeli nie przeniosłeś panelu z jednostki wewnętrznej to raczej logiczne, bo woda ją rozgrzewa.A jeżeli przeniosłeś to dziwne...

Nie grzeję przy pomocy termostatu w regulatorze , a regulator jest w jednostce , ale na wykresach z Smard Clouda mam identycznie , po włączeniu się jednostki temperatura od razu rośnie o 1 stopień i maleje o 1 stopień po wyłączeniu.
Wydaje mi się , że jeśli już , to na początku powinno spaść , bo temperatury wody wchodządzej i wychodzącej spadają na początku po włączeniu pompy. To samo ,zaraz po wyłączeniu nie powinna spaść ,a przynajmniej utrzymywać się przez jakąś chwilę.
Narazie rejestracja nie działa i próbkowanie jest co 5 min więc niewiele widać. Może ktoś ma zarejestrowane wcześniej włączanie i wyłączanie i może temperaturę sterownika porównać i sprawdzić w którym dokładnie momencie się to dzieje.

Poza ym może to być błąd tylko samego Smard Clouda.

agb
13-02-2019, 09:33
Jeszcze nie wiem jaka różnica między 1faz SDC a 3 faz. Ale widze w katalogu że SDC 3faz ma stała moc np9kw dla od 7 do - 7 jak tcap. A już mi ktoś doradzał na forum że w moim przypadku tcap nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż ja w 80%bede potrzebował mocy ok 3-4kw a Tcap będzie dawał 9kw nie zejdzie do tego

To nie jest tak, że T-CAP daje 9kW, albo wcale. Może modulując zejść z mocą niżej. Z tym, że, z tego co wiem, 3-4kW to też nie jest optymalna moc pod kątem COP.


Przy okazji, jaki przedział procentowy mocy jest najlepszy ze względu na COP? Clarnet na swoim blogu podawał bodajże 70-80%, jeden z instalatorów mówił mi o 50%, ale widać, że nie był tego wcale pewien.

PrzyszłyBudowniczy
13-02-2019, 09:38
Udało mi się wreszcie zmusić smart clouda do działania i założyć konta na stronie panasonica. Nieźle to pokręcone, sam jestem instalatorem i użytkownikiem. Czy dobrze rozumiem że dostęp do wykresów i parametrów pompy mam tylko w service cloud? W smart cloud jako użytkownik mogę tylko zmienić uprawnienia w service cloud?

Pablo_11
13-02-2019, 09:38
Ten typ tak ma.
No to super. Wychodzi na to, że Panas zrobił zabawkę a nie termostat. Ja nie widzę możliwości sterowania tym temperaturą skoro przy wskazywanej temperaturze 21 i ustawieniu na 22, w chwili załączenia pompy termostat przeskakuje na 22 i pompa potrafi się w ogóle nie włączyć. A jak nastawię na 23 to będzie grzała całą noc, bo tak szybko mi się dól domu nie nagrzeje (z 21 do 23 - choć to i tak przekłamane temperatury).
Ten problem wynika z budowy panela? Przyłożyłem w pobliże termistora zamrożone kostki rybne. Po paru minutach temperatura spadła o 1 stopień..... Szybkość reakcji zabójcza :)
Jest jeszcze w opcjach możliwość podłączenia zewnętrznego termistora. Testował ktoś może jego zachowanie? I co to typ/model?

Zgadza sie regulacja o 1 C ale da się temperature skorygować u mnie o 2C przekłamywał nie pamietam ale trzy przyciski na raz trzeba wcisnąć i ustawic do właściwej.A mógłbyś napisać jak to dokładnie się ustawia? Znam to menu ale w ciemno nie bardzo chciałbym przestawiać.

Jeżeli nie przeniosłeś panelu z jednostki wewnętrznej to raczej logiczne, bo woda ją rozgrzewa.A jeżeli przeniosłeś to dziwne...Właśnie przeniosłem. I to w pobliże wiatrołapu, który się wyziębia z braku drzwi wewnętrznych do garażu. A nawet jakbym nie przenosił, to pompa w momencie załączenia nie rozgrzewa rur aż tak, aby podnieść temperaturę wokół siebie. Przynajmniej mój model (SDC) potrzebuje czasu "aby się rozkręcić".

MiG25
13-02-2019, 10:02
Udało mi się wreszcie zmusić smart clouda do działania i założyć konta na stronie panasonica. Nieźle to pokręcone, sam jestem instalatorem i użytkownikiem. Czy dobrze rozumiem że dostęp do wykresów i parametrów pompy mam tylko w service cloud? W smart cloud jako użytkownik mogę tylko zmienić uprawnienia w service cloud?

Jako użytkownik możesz jeszcze włączać ,wyłączać , ustawiać temperaturę , tworzyć harmonogram, no i jeszcze patrzeć na dzienne zużycie energii.
Jako instalator można dużo więcej.

KromaXXL
13-02-2019, 10:58
Jako użytkownik możesz jeszcze włączać ,wyłączać , ustawiać temperaturę , tworzyć harmonogram, no i jeszcze patrzeć na dzienne zużycie energii.
Jako instalator można dużo więcej.

A czy jest sposob na dostep do "Service cloud" jezeli juz moj serwisant ma dostep do mojej pompy? Jak to zrobić

plusfoto
13-02-2019, 11:29
Możesz mieć ale wtedy twój serwisant nie będzie miał.

edde
13-02-2019, 11:34
To nie jest tak, że T-CAP daje 9kW, albo wcale. Może modulując zejść z mocą niżej. Z tym, że, z tego co wiem, 3-4kW to też nie jest optymalna moc pod kątem COP.


Przy okazji, jaki przedział procentowy mocy jest najlepszy ze względu na COP? Clarnet na swoim blogu podawał bodajże 70-80%, jeden z instalatorów mówił mi o 50%, ale widać, że nie był tego wcale pewien.

no właśnie, też bym się chętnie tego dowiedział, rozmawiałem z pewnym sprzedawcą/instalatorem wg niego pompa t-cap inwertorowa 9kW przy wyliczonym zapotrzebowaniu 6-7kW dla c.o. jest ok, bo się sprawnie moduluje od chyba 2kW (nie pamiętam dokładnie), czy to prawda i jak jest wtedy ze sprawnością?

Donkazo
13-02-2019, 12:03
No to super. Wychodzi na to, że Panas zrobił zabawkę a nie termostat. Ja nie widzę możliwości sterowania tym temperaturą skoro przy wskazywanej temperaturze 21 i ustawieniu na 22, w chwili załączenia pompy termostat przeskakuje na 22 i pompa potrafi się w ogóle nie włączyć. A jak nastawię na 23 to będzie grzała całą noc, bo tak szybko mi się dól domu nie nagrzeje (z 21 do 23 - choć to i tak przekłamane temperatury).
Ten problem wynika z budowy panela? Przyłożyłem w pobliże termistora zamrożone kostki rybne. Po paru minutach temperatura spadła o 1 stopień..... Szybkość reakcji zabójcza :)
Jest jeszcze w opcjach możliwość podłączenia zewnętrznego termistora. Testował ktoś może jego zachowanie? I co to typ/model?
A mógłbyś napisać jak to dokładnie się ustawia? Znam to menu ale w ciemno nie bardzo chciałbym przestawiać.
Właśnie przeniosłem. I to w pobliże wiatrołapu, który się wyziębia z braku drzwi wewnętrznych do garażu. A nawet jakbym nie przenosił, to pompa w momencie załączenia nie rozgrzewa rur aż tak, aby podnieść temperaturę wokół siebie. Przynajmniej mój model (SDC) potrzebuje czasu "aby się rozkręcić".

U mnie działa to super spada do 21 c start off 23 c. Jest strasznie czuły postoisz na chwile to wzrasta o 1 c jak odejdziesz wraca po chwili do właściwej temperatury. Za styczeń dostałem rachunek 259 zł razem z bytowym a wszystko mam na prąd tak że jestem super zadowolony z Sdc 9 kw

Pablo_11
13-02-2019, 12:38
Ja nie narzekam na pompę tylko jej sterowanie wbudowanym termostatem. Czy zdarzyło się, że pompa wyłączyła się po osiągnięciu tych 23 st.? Bo u mnie przy grzaniu tylko w taniej taryfie nigdy. Więc tak naprawdę nie steruje temperaturą tylko czasówką. Oczywiście mówimy o obecnych warunkach pogodowych, jak się zrobi cieplej dom będzie się szybciej nagrzewał pewnie.

Andrzej5101
13-02-2019, 12:40
Za styczeń dostałem rachunek 259 zł razem z bytowym a wszystko
mam na prąd tak, że jestem super zadowolony z Sdc 9 kW
Jakie najmniejsze wartości mocy zaobserwowałeś ??;
- pobór energii w kW,
- produkcja energii w kW

Pablo_11
13-02-2019, 12:54
Mogę podać swoje z ostatniej nocy:
Pobór 2,2 - 2,4 kW, wytwarzanie 8-10 kW (przy -1 i 0 st. C). Najmniejsze wytwarzanie to było 8-8,5 kW ale powodowało załączenie defrostu.
Dziś pomiar 13.00-14.00 P - 1,6-1,9 kW, W - 9-9,8 kW (przy +3)

Andrzej5101
13-02-2019, 13:14
Pablo_11
Chodzi mnie o najniższe wartości dla PC/PW Panasonic 9 kW/1 f,
wersja H dla ustabilizowanych warunków pracy ;
Będą to prawdopodobnie wartości w przedziale ;
- pobór ; 0,6 - 0,8 kW;
- produkcja ; 1,8 - 2,2 kW

Szklara
13-02-2019, 13:39
Hej Andrzejku, a dla 3 -faz to ile (wersja f) Wierzę w Ciebie :)

plusfoto
13-02-2019, 14:40
Jakie najmniejsze wartości mocy zaobserwowałeś ??;
- pobór energii w kW,
- produkcja energii w kW
Co prawda nie do mnie ale już kilka razy o tym pisałem. Najniższe wartości to 0,8 pobór i 3 produkcja przy temp. na zewnątrz około -5 stopnia. Przy około +5 produkcja poniżej 4 nie zejdzie.

Andrzej5101
13-02-2019, 14:56
Co prawda nie do mnie ale już kilka razy o tym pisałem.
Pytanie moje dotyczy ;
- PC/PW Panasonic 9 kW/ 1f, wersja H ,
- a nie PC/PW Panasonic 9 kW/1f,wersja H / T-Cap

PrzyszłyBudowniczy
13-02-2019, 17:12
A czy jest sposob na dostep do "Service cloud" jezeli juz moj serwisant ma dostep do mojej pompy? Jak to zrobić

Załóż konto serwisanta i potem jako użytkownik wybierz swoje drugie konto jako serwisanta. Tak właśnie zrobiłem u siebie, panasonicowi nawet nie przeszkadza ten sam adres e-mail.

Donkazo
13-02-2019, 21:28
Ja nie narzekam na pompę tylko jej sterowanie wbudowanym termostatem. Czy zdarzyło się, że pompa wyłączyła się po osiągnięciu tych 23 st.? Bo u mnie przy grzaniu tylko w taniej taryfie nigdy. Więc tak naprawdę nie steruje temperaturą tylko czasówką. Oczywiście mówimy o obecnych warunkach pogodowych, jak się zrobi cieplej dom będzie się szybciej nagrzewał pewnie.

To masz coś nie tak ma g13 21-7 pompa pracuje prawie zawsze w tych godzinach rano mam 23c jak jest cieplej to kilka godzin wystarczy żeby dobiła do 23C nie dobija tylko jak są duże mrozy. Jak jest 10 c na polu to co drugą noc chodzi bo termostat w domu nie puszcza jak temperatura do 21 c nie spadnie za styczeń 500 kwh C.o i C.w.u

Donkazo
13-02-2019, 21:35
To masz coś nie tak ma g13 21-7 pompa pracuje prawie zawsze w tych godzinach rano mam 23c jak jest cieplej to kilka godzin wystarczy żeby dobiła do 23C nie dobija tylko jak są duże mrozy. Jak jest 10 c na polu to co drugą noc chodzi bo termostat w domu nie puszcza jak temperatura do 21 c nie spadnie za styczeń 500 kwh C.o i C.w.u
Jak masz krzywą ustawioną ja mam -15/37

stempelbiala
15-02-2019, 07:29
Panowie podobno w tym roku wychodzi generacja J na czynniku R32. Czy ktoś posiada bliższe informacje ?

Tulisko
15-02-2019, 08:01
Panowie podobno w tym roku wychodzi generacja J na czynniku R32. Czy ktoś posiada bliższe informacje ?

Gdzie to wyczytałeś?

stempelbiala
15-02-2019, 08:54
info bezpośrednio od pracownika panasonic aczkolwiek nie znam szczegółów

plusfoto
15-02-2019, 11:14
Kolejny laik...... Rurki biegnące do jednostki zewnętrznej ( zwłaszcza te na zewnątrz) powinny mieć solidną, kauczukową izolację. Te mi na taką nie wyglądają.

codix
15-02-2019, 11:51
No tu się dowiesz ale żadnych konkretów,pytanie zadane już kiedy i żadnej odpowiedzi.
Mozna najwyżej podyskutować na temat zużycia prądu przez pompy co jest też jakąś parodią bo ludzie podają zużycie z 10m3 buka włącznie albo z pradem bytowym albo po jakis dziwnych cenach pradu bez przesyłów itp. itd
Może jest tu kilka osób znających się na rzeczy a może nie ale skutecznie chroni swoją wiedzę i albo jesteś odsyłany do jakiś regułek ze stwierdzeniem że już było milion razy albo jesteś wrogiem jak zaczniesz podważać czyjeś zdanie .
Aż roi się od naganiaczy w których interesie jest nie mówić o wszystkim a nóż ktoś będzie miał żle albo się popsuje to dodatkowy zarobek będzie.
Ja ciągle szukam
.Im większa wiedzę zdobywam tym robię się bardziej niewygodnym klijentem dla instalatorów.
Najlepiej nie wiedzieć ile coś kosztuje ,jak działa i tylko zadzwonić :"Panie chcę pompę,niewiem jak nie wiem co ,a nawet mnie to nic nie obchodzi bo gmina daje dotację" i wtedy jesteś najlepszym klijentem na drugi dzień 10-u stoi pod drzwiami i chce zakładać.
Jak juz coś wiesz i dopytujesz i coś chcesz ugrać to nawet o wycenę tygodniami nie możesz się doprosić .
Dalej nie wiem czy stosować bufor do grzejników czy nie jakoś niektóre argumenty mnie nie przekonują.
A na 20 już chyba instalatorów którzy za przeproszeniem tak jak tu niektórzy uważają się za najmądrzejszych to tak po równo 25% wogóle nie da bufora,25% na zasilanie,25% na powrocie,25% jako sprzegło z dwoma obiegami.
Ale żaden z nich nie da gwarancji na swoje jedynie słuszne rozwiązanie,że pompa będzie działać sprawnie,bezproblemow,osiągać dobre COPy,szybko i nie za często się odszraniać itd itp.
Najlepiej dać bufor,dodatkowe pompki ,dwa razy za dużą pompę i całe stado gadżetów bo wtedy jest jeszcze wiekszy zarobek i najbezpieczniej że bedzie to jakoś chodziło bez wywalania błedów a sprawności to już inna bajka.
I te teksty zrób OZE ,kurcze co jest bardziej miarodajne OZE czy moje zużycie opału np.z trzech ostatnich lat:bash:
Spalam 1,1t pelletu palnikiem w starym zarosnietym kotle co daje optymistycznie 5500kwh x90% sprawności= 5000kwh
W najgorsze mrozy idzie 10kg na dobę = 1,9kw/h czyli 3kw poma to i tak już spora w ciepłe dni nie będzie miała co robić ale nikt mi takiej nie chce założyć tylko pchają mi 9kw albo z wielką łachą 7kw .
A 3kw to Panie tylko na pana odpowiedzialność i żeby mi Pan nawet nie dzwonił że coś jest nie tak, że nie dogrzewa chaty itd.
To ja sie pytam Panasonic czy inni kłamią na temat osiąganych mocy w różnych temperaturach czy instalator nie jest pewny tego co robi i lepiej dać więekszą i mieć święty spkój.

toommm
15-02-2019, 13:03
No tu się dowiesz ale żadnych konkretów,pytanie zadane już kiedy i żadnej odpowiedzi.
Mozna najwyżej podyskutować na temat zużycia prądu przez pompy co jest też jakąś parodią bo ludzie podają zużycie z 10m3 buka włącznie albo z pradem bytowym albo po jakis dziwnych cenach pradu bez przesyłów itp. itd
Może jest tu kilka osób znających się na rzeczy a może nie ale skutecznie chroni swoją wiedzę i albo jesteś odsyłany do jakiś regułek ze stwierdzeniem że już było milion razy albo jesteś wrogiem jak zaczniesz podważać czyjeś zdanie .
Aż roi się od naganiaczy w których interesie jest nie mówić o wszystkim a nóż ktoś będzie miał żle albo się popsuje to dodatkowy zarobek będzie.
Ja ciągle szukam
.Im większa wiedzę zdobywam tym robię się bardziej niewygodnym klijentem dla instalatorów.
Najlepiej nie wiedzieć ile coś kosztuje ,jak działa i tylko zadzwonić :"Panie chcę pompę,niewiem jak nie wiem co ,a nawet mnie to nic nie obchodzi bo gmina daje dotację" i wtedy jesteś najlepszym klijentem na drugi dzień 10-u stoi pod drzwiami i chce zakładać.
Jak juz coś wiesz i dopytujesz i coś chcesz ugrać to nawet o wycenę tygodniami nie możesz się doprosić .
Dalej nie wiem czy stosować bufor do grzejników czy nie jakoś niektóre argumenty mnie nie przekonują.
A na 20 już chyba instalatorów którzy za przeproszeniem tak jak tu niektórzy uważają się za najmądrzejszych to tak po równo 25% wogóle nie da bufora,25% na zasilanie,25% na powrocie,25% jako sprzegło z dwoma obiegami.
Ale żaden z nich nie da gwarancji na swoje jedynie słuszne rozwiązanie,że pompa będzie działać sprawnie,bezproblemow,osiągać dobre COPy,szybko i nie za często się odszraniać itd itp.
Najlepiej dać bufor,dodatkowe pompki ,dwa razy za dużą pompę i całe stado gadżetów bo wtedy jest jeszcze wiekszy zarobek i najbezpieczniej że bedzie to jakoś chodziło bez wywalania błedów a sprawności to już inna bajka.
I te teksty zrób OZE ,kurcze co jest bardziej miarodajne OZE czy moje zużycie opału np.z trzech ostatnich lat:bash:
Spalam 1,1t pelletu palnikiem w starym zarosnietym kotle co daje optymistycznie 5500kwh x90% sprawności= 5000kwh
W najgorsze mrozy idzie 10kg na dobę = 1,9kw/h czyli 3kw poma to i tak już spora w ciepłe dni nie będzie miała co robić ale nikt mi takiej nie chce założyć tylko pchają mi 9kw albo z wielką łachą 7kw .
A 3kw to Panie tylko na pana odpowiedzialność i żeby mi Pan nawet nie dzwonił że coś jest nie tak, że nie dogrzewa chaty itd.
To ja sie pytam Panasonic czy inni kłamią na temat osiąganych mocy w różnych temperaturach czy instalator nie jest pewny tego co robi i lepiej dać więekszą i mieć święty spkój.

Zgadzam się z tobą w 100 % ... dobrze ze t-capa nikt nie zaproponował.... aa Arturo ma bana to nie da rady .. Miałem to samo , jak 2016 szukałem PC - szykanowany za kłamstwa o wycenach zupełnie innych niż tu na forum , oskarżany o przekręty na VAT... aż skasowałem stary profil...

Nie dałem zarobić nikomu z forum i zaoszczędziłem sporo kasy ale to stare czasy..... a bajka trwa nadal...

magdaseb
15-02-2019, 13:29
No tu się dowiesz ale żadnych konkretów,pytanie zadane już kiedy i żadnej odpowiedzi.
Mozna najwyżej podyskutować na temat zużycia prądu przez pompy co jest też jakąś parodią bo ludzie podają zużycie z 10m3 buka włącznie albo z pradem bytowym albo po jakis dziwnych cenach pradu bez przesyłów itp. itd
Może jest tu kilka osób znających się na rzeczy a może nie ale skutecznie chroni swoją wiedzę i albo jesteś odsyłany do jakiś regułek ze stwierdzeniem że już było milion razy albo jesteś wrogiem jak zaczniesz podważać czyjeś zdanie .
Aż roi się od naganiaczy w których interesie jest nie mówić o wszystkim a nóż ktoś będzie miał żle albo się popsuje to dodatkowy zarobek będzie.
Ja ciągle szukam
.Im większa wiedzę zdobywam tym robię się bardziej niewygodnym klijentem dla instalatorów.
Najlepiej nie wiedzieć ile coś kosztuje ,jak działa i tylko zadzwonić :"Panie chcę pompę,niewiem jak nie wiem co ,a nawet mnie to nic nie obchodzi bo gmina daje dotację" i wtedy jesteś najlepszym klijentem na drugi dzień 10-u stoi pod drzwiami i chce zakładać.
Jak juz coś wiesz i dopytujesz i coś chcesz ugrać to nawet o wycenę tygodniami nie możesz się doprosić .
Dalej nie wiem czy stosować bufor do grzejników czy nie jakoś niektóre argumenty mnie nie przekonują.
A na 20 już chyba instalatorów którzy za przeproszeniem tak jak tu niektórzy uważają się za najmądrzejszych to tak po równo 25% wogóle nie da bufora,25% na zasilanie,25% na powrocie,25% jako sprzegło z dwoma obiegami.
Ale żaden z nich nie da gwarancji na swoje jedynie słuszne rozwiązanie,że pompa będzie działać sprawnie,bezproblemow,osiągać dobre COPy,szybko i nie za często się odszraniać itd itp.
Najlepiej dać bufor,dodatkowe pompki ,dwa razy za dużą pompę i całe stado gadżetów bo wtedy jest jeszcze wiekszy zarobek i najbezpieczniej że bedzie to jakoś chodziło bez wywalania błedów a sprawności to już inna bajka.
I te teksty zrób OZE ,kurcze co jest bardziej miarodajne OZE czy moje zużycie opału np.z trzech ostatnich lat:bash:
Spalam 1,1t pelletu palnikiem w starym zarosnietym kotle co daje optymistycznie 5500kwh x90% sprawności= 5000kwh
W najgorsze mrozy idzie 10kg na dobę = 1,9kw/h czyli 3kw poma to i tak już spora w ciepłe dni nie będzie miała co robić ale nikt mi takiej nie chce założyć tylko pchają mi 9kw albo z wielką łachą 7kw .
A 3kw to Panie tylko na pana odpowiedzialność i żeby mi Pan nawet nie dzwonił że coś jest nie tak, że nie dogrzewa chaty itd.
To ja sie pytam Panasonic czy inni kłamią na temat osiąganych mocy w różnych temperaturach czy instalator nie jest pewny tego co robi i lepiej dać więekszą i mieć święty spkój.

Nie rozumiem, po co ci pompa ciepła, jak obecnie zużywasz 1 tonę pelletu? Zaoszczędzisz rocznie 300-400 pln, co jednocześnie zeżre serwisant..

idaredy2017
15-02-2019, 13:30
Rurki biegnące do jednostki zewnętrznej ( zwłaszcza te na zewnątrz) powinny mieć solidną, kauczukową izolację. Te mi na taką nie wyglądają.

Kurcze, mi pompę montował jeden z forumowiczów. I tak zaglądam teraz na jego profil na facebook to widzę, tylko cienką izolację na wszystkich jego instalacjach. Co to znaczy? Nie zgodnie ze sztuką ? Co prawda już sam się zastanawiałem czy nieocieplić tego ale na razie inne prace trwają i zostawiłem to na później.

toommm
15-02-2019, 15:24
Kurcze, mi pompę montował jeden z forumowiczów. I tak zaglądam teraz na jego profil na facebook to widzę, tylko cienką izolację na wszystkich jego instalacjach. Co to znaczy? Nie zgodnie ze sztuką ? Co prawda już sam się zastanawiałem czy nieocieplić tego ale na razie inne prace trwają i zostawiłem to na później.

No to masz kolego inżyniera forumowego .. Napisz niech każdy wie który to .. Ta izolacja to jakby jej w cale nie było , Jak na tym oszczędził to oszczędził na czym się dało .... i pewno jeszcze polecany partacz był .. - który taki mądry fachowiec co ?

Jeśli możesz to napisz ile za montaż skasował - bo jak 500 zł to się nie dziwię

codix
15-02-2019, 15:56
Nie rozumiem, po co ci pompa ciepła, jak obecnie zużywasz 1 tonę pelletu? Zaoszczędzisz rocznie 300-400 pln, co jednocześnie zeżre serwisant..

Palenie pelletem to nie jest taka bajka jak by się wydawało,dalej piec jest przewymiarowany palniki mają tak naprawdę 16kw i niebardzo sobie radzą ze spalaniem poniżej 4kw zaczyna się kiepsko spalać i kopcić.Trzeba palić wiekszymi mocami co się równa temu jak byś miał 4 razy za dużą pompe godzinę palenia ,dwie postoju i tak w koło .
Rozpaleń cała masa co sie wiarze z czestą wymianą zapalarki.
Kocioł też trzeba poczyścić co miesiąc,worki nosić ,peletu szukać.
Wrażenia bezcenne jak Ci przywiozą ciężarowym z windą ale takim sporym i nie może dojechać bo wszystkie gałęzie łamie i marudzi że Ci to zwali 400 metrów od chaty.
Komin moknie od skroplin trzebaby bylo frezować i wkład wstawiac do tego kocioł ma już 12lat to nie wiadomo ile jeszcze wytrzyma.

Ja nie widzę powodu aby nie zakładać pompy:yes:

toommm
15-02-2019, 16:08
Palenie pelletem to nie jest taka bajka jak by się wydawało,dalej piec jest przewymiarowany palniki mają tak naprawdę 16kw i niebardzo sobie radzą ze spalaniem poniżej 4kw zaczyna się kiepsko spalać i kopcić.Trzeba palić wiekszymi mocami co się równa temu jak byś miał 4 razy za dużą pompe godzinę palenia ,dwie postoju i tak w koło .
Rozpaleń cała masa co sie wiarze z czestą wymianą zapalarki.
Kocioł też trzeba poczyścić co miesiąc,worki nosić ,peletu szukać.
Wrażenia bezcenne jak Ci przywiozą ciężarowym z windą ale takim sporym i nie może dojechać bo wszystkie gałęzie łamie i marudzi że Ci to zwali 400 metrów od chaty.
Komin moknie od skroplin trzebaby bylo frezować i wkład wstawiac do tego kocioł ma już 12lat to nie wiadomo ile jeszcze wytrzyma.

Ja nie widzę powodu aby nie zakładać pompy:yes:

Nasz racje kolego w końcu , ale jak na 12 lat to i tak wytrzymał sporo

codix
15-02-2019, 16:12
Kurcze, mi pompę montował jeden z forumowiczów. I tak zaglądam teraz na jego profil na facebook to widzę, tylko cienką izolację na wszystkich jego instalacjach. Co to znaczy? Nie zgodnie ze sztuką ? Co prawda już sam się zastanawiałem czy nieocieplić tego ale na razie inne prace trwają i zostawiłem to na później.

No faktycznie oglądałem zdjecia wszedzie takie cieńkie sweterki .
Teraz pytanie czy tak ma być czy może niebardzo ???
Ciekawe czy ktoś z szanownych instalatorów się wypowie czy będzie czekał aż pytanie zginie w odmetach forum??
Ale pewnie będzie cisza bo jeszcze by trzeba było wszystkie instalacje poprawiać :lol2:
Swoją drogą ciekawe jakie są straty i COP na grzaniu np.do 50 stopni i przy minus 15 na np 2metrach takich rurek.
Bo ewnie część z nich została przykryta styropianem a część to może ktoś sobie sam docieplił.

toommm
15-02-2019, 16:15
No faktycznie oglądałem zdjecia wszedzie takie cieńkie sweterki .
Teraz pytanie czy tak ma być czy może niebardzo ???
Ciekawe czy ktoś z szanownych instalatorów się wypowie czy będzie czekał aż pytanie zginie w odmetach forum??
Ale pewnie będzie cisza bo jeszcze by trzeba było wszystkie instalacje poprawiać :lol2:
Swoją drogą ciekawe jakie są straty i COP na grzaniu np.do 50 stopni i przy minus 15 na np 2metrach takich rurek.
Bo ewnie część z nich została przykryta styropianem a część to może ktoś sobie sam docieplił.

Tak być nie powinno .. gdzie nasi instalatorzy ??? i który to taki fachman ??

toommm
15-02-2019, 16:50
Witam
I jak z tym twoim COP-em? Założyłeś ciepłomierz?

Zdjęcia z montaży też są dobre :) Rurka tłoczna gazowa, gdzie temperatura gazu nieraz dochodzi do 90-100C jest w zwykłej białej otulinie od klimatyzacji :D
Widać, że nie tylko producenci nie liczą się z portfelem użytkownika, instalatorki także.

Pozwoliłem sobie wkleić z 2013 roku już wtedy pisano i nadal się skubie zwykłych ludzi...




Z otuliną nawet nie ważne z jakiego to będzie materiału, czy spieniony kauczuk, poletylen, czy prasowana węłna. Bardziej liczy sie grubość tej izolacji. Ile tego jest w białej 1-1,5cm w tych grubszych rurach? One są wersją naskobudżetową dla klimatyzacji z deltą 20-30C, a nie pompy z deltą 70C.
U sibie na tłoczną zapodam acflex 3 cm grubości, a na niego tubolit kolejne 3 cm. Może przesadzam, ale tłoczna będzie miała 11cm średnicy.

i jeszcze może to , niech się uczą co niektórzy fachowcy forumowi ( to też 2013 rok )

I każdy , kto ma na tej zwykłej białej dziadowskiej otulinie i zapłacił za montaż nie mało proponuje zadzwonić do swojego instalatorka ( pewnie zapomniał )


Jak Ci nie przeszkadza, że będziesz grzał ziemię, to puszczaj.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=403648

Wewnątrz budynku kolejno od lewej arot z nieobciążonym kablem elektrycznym, arot z rurą miedzianą z fabryczną otuliną z zasilaniem klimy, arot z powrotem klimy.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400634

Na zewnątrz budynku
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400636

A tu podłączenie rur do jednostki zewnętrznej.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400635

Powalcz, o jak najkrótsze odcinki i jak najlepiej ocieplone (połóż rury w dodatkowej, wodoodpornej izolacji jeszcze przed wylaniem płyty).

A tu obrazowo . No instalatorki co wy na to ?

toommm
15-02-2019, 16:58
No kurcze. Jak to było przyczyną awarii to masakra. Jak przeglądam instalację to takie same białe otulinki. Klimy też tak są robione. No to jak to powinno być wykonane?

nie żartuj :)

codix
15-02-2019, 17:38
426947


Są takie otuliny chłodnicze grubość ścianki 32mm więc 64mm plus rurka to pewnie łącznie z 8cm

toommm
15-02-2019, 17:58
Kurcze, ale to pewnie drogie? No ale jak ma to zapobiec awarii. Tylko czy to była faktyczna przyczyna, brak takiej otuliny?

:) wiadomo , że nie , ale na pewno było przyczyną sporych strat na sprawności pompy ...

instalatorzy ... no gdzie wy jesteście haloooo

codix
15-02-2019, 18:02
Raczej jakis wpływ na sprawności ma ale czy na awarię to nie mam pojęcia ,nie wiem z jaką prędkością krążą te gazy i ciecze w układzie chłodniczym ,tam jeszcze był 12kw t-Cap więc pewnie sporo przewymiarowany może często się wyłączał podczas postoju może się nieżle wychładzały te czynniki a potem start na takich zimnych czynnikach ,jakieś tam podgrzewanie jest ale do startu a jak wystartuje a tu nagle wpływa jakaś ilość zimnego czynnika ,może to miało znaczenie.

bobrow
15-02-2019, 18:08
Witam ,
odnośnie słabej izolacji na rurach z czynnikiem -to moim zdaniem doprowadzi to do jakiś większych (ale nie kosmicznych) strat na zużyciu , natomiast nie rozumiem dlaczego miało by doprowadzić do uszkodzenia sprężarki (Kudłaty żartował przecież o izolacji i filtrze...)
Przedwczesne uszkodzenie sprężarki będzie bardziej prawdopodobne na skutek niechlujnego montażu instalacji (tj połączeń, próżnia czy zanieczyszczenia).
Zresztą-nikt nie wpadł ,aby zadzwonić do gościa z olx-a i zapytać co i jak ? Oczywiście sprężarka mogła paść "sama z siebie" -ale tego nie wiemy...
Co do izolacji rur -sprawa jasna : im lepsza , tym lepiej. Ale zastanawialiście się nad samą jednostką zewnętrzną ? Poniżej fotka z "bebechów" mojego Panasa, ciekawe czy reszta producentów podobnie izoluje "wnętrzności" swoich PC ?
426953
A tak u mnie jest dodatkowo zaizolowany kawałek instalacji
426954

Izolację w jednostce wewnętrznej poprawię za rok , po upływie gwarancji-na razie nie tykam...

Pzdr

toommm
15-02-2019, 18:12
bobrow

czy sam montowałeś swoją PC ? czy sam izolowałeś , poprawiałeś po instalatorze ?

agb
15-02-2019, 18:14
A tu obrazowo . No instalatorki co wy na to ?
Kogo pytasz? Tu nie ma instalatorów. Sami niezależni obserwatorzy, co chętnie doradzają. I to, że siedzą tylko w wątkach o PC, wcale nie jest podejrzane. Siedzą tu 24/7 charytatywne. :lol:

Najbardziej zabawne, a z drugiej strony żenujące, jest to, że na podstawie jednego ogłoszenia, bez zdania opisu wszyscy już wiedzą co się stało. I wszyscy mają skrajnie przeciwne wnioski. Kubson to już pewnie wniosek o upadłość Panasonica złożył.

bobrow
15-02-2019, 18:16
bobrow

czy sam montowałeś swoją PC ? czy sam izolowałeś , poprawiałeś po instalatorze ?

Niestety nie montowałem swojej PC-może mi się uda przy monobloku , tam jest tylko "zwykła" hydraulika do podłączenia...
W mojej PC położyłem tylko kable zasilające.
A jeszcze zgrzeszyłem osobistym wykopaniem dziury pod fundament- no i osobiście wymieszałem i wylałem beton...

toommm
15-02-2019, 18:22
Dobiegi OP do dalszych pomieszczeń się izoluje aby grzało tak jak w założeniach ... a tu na dworze izolacja prawie zerowa , podstawowy błąd instalatorów ,.
Ciekaw jestem ile osób tak ma...

A jeszcze zapytam jaką izolacje zastosowano kolegom , którzy mają tak jak ja wersje AIO z możliwością chłodzenia.....

codix
15-02-2019, 18:23
Co do zdjęcia nr.2 ,byłem dzisiaj w Valliancie to mi wkręcali że jak zrobię sam fundament i na takim podwyższeniu jak u Ciebie to producent nie uzna gwarancji.
ja im na to że przecież to moja sprawa ,że 0,5 metra lodu nie urośnie pod jednostką a jak już to sobie będę skuwał,na to oni że nie oni muszą zrobić fundament zgodnie z wytycznymi czyli rura fi120 wkopana w żwirze na głebokość poniżej gł.przemarzania itd.
Ale na pytanie ile ich split 5kw da kilowatów przy minus 15 nastąpiła cisza poszukiwanie po katalogach i nic bo tam tylko dla minus 7/35 to się pytam to jak dobieracie swoje pompy jak nie znacie i nie macie tabel z oddawaną mocą ,to może one przy minus 10 już wogóle nie grzeją ?
"Nie nie Panie grzeją do Pana będzie dobra 5kw ,3kw to tylko do pasywniaków ":D

bobrow
15-02-2019, 18:27
Dobiegi OP do dalszych pomieszczeń się izoluje aby grzało tak jak w założeniach ... a tu na dworze izolacja prawie zerowa , podstawowy błąd instalatorów ,.
Ciekaw jestem ile osób tak ma...

Instalator mógł rzeczywiście te 0,5m dokładniej zaizolować rury , ALE co z tego skoro w tej samej obudowie reszta fabrycznych "rurek" jest prawie nie zaizolowana ?
Żeby było ciekawiej-COP-y/SROP-y się zgadzają...

toommm
15-02-2019, 18:31
Instalator mógł rzeczywiście te 0,5m dokładniej zaizolować rury , ALE co z tego skoro w tej samej obudowie reszta fabrycznych "rurek" jest prawie nie zaizolowana ?
Żeby było ciekawiej-COP-y/SROP-y się zgadzają...

może boją się że w razie w będzie na nich ,, a to co za obudową to aż się prosi głupkowi izolować a nie fachowcowi od PC .. Lepiej tak nie pisz bo masz tu jakieś tam poważanie i co niektórzy pomyślą że tak właśnie trzeba ( zostawić gołe i wesołe - co wolno dotykać )

Szklara
15-02-2019, 18:32
Ja swoje po pierwszej zimie (jeszcze nie mieszkaliśmy) świadom strat i wątpliwej ochrony tych osłonek opatuliłem dodatkowo 2 warstwami pianek z rurek do ciepłej wody (zostały po budowie - musiałem ciąć po długości bo już nie wchodziły). Dorzuciłem folię bąbelkową parę warstw i całość owinąłem roboczo szarą taśmą by to spiąć do kupy. Pięknie może to nie wygląda (kwestia gustu), ale PC stoi niewidoczna za garażem, no i czekam też na wykończenie wokół domu, wtedy dopracuje się wygląd.

Prywatnie nie sądzę by słaba izolacja rurek była źródłem awarii sprężarki. Padłoby z 90% pomp ciepła :). Generalnie większość montuje tylko na tych białych otulinkach. PC ma mniejsza sprawność, dostaje mniejszą temp gazu na wymiennik i tyle. Sprężarka pracuje dłużej (jak ktoś goni ja cały dzień) i tyle. Jeśli rozpatrywać dłuższą i bardziej wysilona pracę sprężarki w kategoriach przyczyny do padnięcia to.. tak. Padła przez słabą izolację, ale... jak mówiłem wyżej. Większość sprzętu powinna już paść bo goni na białych otulinkach od nowości.

codix
15-02-2019, 18:33
Może w samej jednostce to nie ma aż takiego znaczenia ,ale tak jak u mnie gdzie ok.4m będzie leżało na glebie to straty muszą być jak tak idzie taka cieńką rurką np.plus 70 a na dworze minus 15 to do chaty dojdzie 60 ,powrotna rurka to już chyba nie ma takiego znaczenia bo to co nie zostało odebrane to juz i tak w przemiał.

toommm
15-02-2019, 18:38
płacąc za instalacje takiej maszynki średnio 2-3 tysiące to soryyy ... ja się z tym nie zgadzam i wypomnę to każdemu instalatorowi , który tak montuje.

instalator kupując rurkę do czynnika już z automatu ma to badziewie naciągnięte ,, a w wycenach dodaje na izolacje - to niech się wywiązują a nie naciąga jeden z drugim

Dzwońcie do nich - kto tak ma !

bobrow
15-02-2019, 18:39
Codix,
nie wiem o co kaman z tym "zarastaniem" lodem jednostki zewnętrznej- u mnie po prawie czterech zimach max od gruntu było ok 10cm lodu.
Mam zamontowany kabel grzejny na wszelki wypadek-ale nigdy nie włączałem (widać na dole jedn zewn)
Zjawisko jest tylko z lodowiskiem-u mnie to nie ma żadnego znaczenia (nie korzystamy z tego miejsca zimą).
Za to mam inne doświadczenia z lodem ... od góry :
426955
To akurat w firmie- na wiosnę musimy zamontować mały daszek nad jedn. zewn . Za mało wystaje dach od ściany-w domu jest jak należy (taki był projekt)

Pablo_11
15-02-2019, 18:39
No właśnie. Też ma takie spostrzeżenia, że tutaj się niczego konkretnego nie można dowiedzieć. Chyba tutaj dużo instalatorów lub "polecaczy" się udziela, a wiadomo jak z nimi jest.Tak, masz rację, ciężko się tu różnych rzeczy dowiedzieć. Bo jak widać niektórzy aby zamieścić nic nie wnoszący wpis muszą zacytować ogromny wpis poprzednika. Za chwilę dojdziemy do tysięcznej strony tego wątku. Powodzenia w szukaniu cennych informacji.

codix
15-02-2019, 18:44
Tak, masz rację, ciężko się tu różnych rzeczy dowiedzieć. Bo jak widać niektórzy aby zamieścić nic nie wnoszący wpis muszą zacytować ogromny wpis poprzednika. Za chwilę dojdziemy do tysięcznej strony tego wątku. Powodzenia w szukaniu cennych informacji.

To może ja przypomnę i streszczę cały wątek.

1.Proszę o pomoc w doborze pompy ------zrób OZE
2.Panowie jakiej firmy pompa----------------Panasonic
3.Panowie bufor czy nie---------------------było milion razy
itp

bobrow
15-02-2019, 18:54
może boją się że w razie w będzie na nich ,, a to co za obudową to aż się prosi głupkowi izolować a nie fachowcowi od PC .. Lepiej tak nie pisz bo masz tu jakieś tam poważanie i co niektórzy pomyślą że tak właśnie trzeba ( zostawić gołe i wesołe - co wolno dotykać )

Myślę ,że trzeba tu po prostu pisać jak jest (bez przerysowań).W 2015 roku raczej wiedziałem znacznie mniej niż teraz -więc zapewne bym więcej dopilnował...
Ale jest jeszcze jedno ALE -wykonując samowolnie max izolację instalacji wewnątrz jednostki zewnętrznej nie jesteśmy pewni jak się będą zachowywały np zawory czy inne elementy sterowania.
Ja tego nie wiem-mam katalogową sprawność PC , a zrobić sobie samemu "kuku" było by przykro...

codix
15-02-2019, 18:57
Ja na temat pytania np. o bufor w układzie z grzejnikami oczekiwał bym od instalatorów tutaj charytatywnie się udzielajacych odpowiedzi typu:

Panowie zamontowałem 200 pomp w układzie z grzejnikami,pierwsze 50 próbowałem bez bufora skutkowało to za karzdym razem tym a tym ,następne 50 próbowałem w róznych konfiguracjach i nic nie dawało rady tylko np.bufor wpiety w powrót ma sens.Od tej pory tak montuję i nigdy nie ma problemów z tym czy z tamtym.

na to drugi instalator charytatywnie tu siedzacy potwierdza Panowie ja tak samo robię i z mojej praktyki też tak wynika .

I to by mozna bylo wkleić jako 10 przykazań pomp ciepła i jeden problem byłby rozwiązany

A nie jakieś tam zasłyszane wiadomości z kursów na instalatora gdzie jak jest to niektórzy wiedzą ,przyjeżdża się poje się darmowej pizzy posłucha a następnie każdy dostaje akredytację na rok ,każdy choćby ułomny bo będzie wciskał ludziom sprzęt .:(

toommm
15-02-2019, 18:59
w środku nie ma co grzebać - wiadomo

bobrow
15-02-2019, 19:10
Codix,
naprawdę już było tyle o tych buforach , ale niech będzie...
Bufor i grzejniki ma uzasadnienie w takich sytuacjach :
-mały zład wody w systemie (zależy jaki typ PC) ,wtedy może być w szereg instalacji-reszta przypadków równolegle
-mieszany układ z np OP w łazience (jak u mnie )
-duże opory instalacji , może być problem z wydajnością w niektórych PC
-każda PC wymaga większej prędkości przepływu na grzejnikach niż inne źródło ciepła, zatem jeśli nie lubisz głośnego szumu (ja nie lubię) to znowu bufor
-bufor niby pomaga przy defroście,ale woda z grzejników nie przeszkadza w tym specjalnie

Koleżanki i koledzy "nowicjusze"-nie wkurzajcie się, widzicie jak to wygląda : pytacie ogólnie , a trzeba poczytać/wyciągnąć wstępne wnioski/pytać.
Pzdr

PS
Mam nowe pytanie :jaką PC polecacie i dlaczego Panasa ?

toommm
15-02-2019, 19:11
forum jest podzielone i to widać z perspektywy lat , podzielone na :
- zagubionych / laików / nowych , szukających pomocy , dorady , czytających , planujących - to grupa do oskubania
- instalatorów / sprzedawców - grube ryby które mają PP i wszyscy wiedzą o ich działalności gospodarczej
- naganiaczy - to ludkowie którzy dostali kilka złotych rabatu na montaż urządzenia w zamian za dozgonne namawianie na idealnego instalatora
- ludzi którzy opisują swoje przygody z maszynkami ( ale tu uwaga trzeba cedzić wpisy bo może to być ukryty naganiacz ) - i od tych osób można najwięcej się dowiedzieć

Marek2504
15-02-2019, 19:17
To może ja przypomnę i streszczę cały wątek.

1.Proszę o pomoc w doborze pompy ------zrób OZE
2.Panowie jakiej firmy pompa----------------Panasonic
3.Panowie bufor czy nie---------------------było milion razy
itp

Ja kupując pompę zadałem sobie ten trud i przeczytałem cały ten wątek. Masz racje wiele rzeczy było już " milion razy" .Pewnie wielu użytkowników się zniechęciło do udzielania porad ze względu na tzw. "bicie piany" - posty nic nie wnoszące do tematu.

Donkazo
15-02-2019, 19:20
Wszystki są montowane na tych białych otulinach sam też owinołem swoje rurki dodatkową izolacją jakieś tam straty pewnie są jak przy wszystkim.

bobrow
15-02-2019, 19:21
Ja kupując pompę zadałem sobie ten trud i przeczytałem cały ten wątek. Masz racje wiele rzeczy było już " milion razy" .Pewnie wielu użytkowników się zniechęciło do udzielania porad ze względu na tzw. "bicie piany" - posty nic nie wnoszące do tematu.

Zrobiłem dokładnie jak Ty-pół roku wałkowałem kilka lat wstecz nasze forum (innych o takiej skali nie znalazłem).
Po przebrnięciu chyba miałeś wyrobione zdanie co i jak ?

codix
15-02-2019, 19:25
Codix,
naprawdę już było tyle o tych buforach , ale niech będzie...
Bufor i grzejniki ma uzasadnienie w takich sytuacjach :
-mały zład wody w systemie (zależy jaki typ PC) ,wtedy może być w szereg instalacji-reszta przypadków równolegle
-mieszany układ z np OP w łazience (jak u mnie )
-duże opory instalacji , może być problem z wydajnością w niektórych PC
-każda PC wymaga większej prędkości przepływu na grzejnikach niż inne źródło ciepła, zatem jeśli nie lubisz głośnego szumu (ja nie lubię) to znowu bufor
-bufor niby pomaga przy defroście,ale woda z grzejników nie przeszkadza w tym specjalnie

Koleżanki i koledzy "nowicjusze"-nie wkurzajcie się, widzicie jak to wygląda : pytacie ogólnie , a trzeba poczytać/wyciągnąć wstępne wnioski/pytać.
Pzdr

PS
Mam nowe pytanie :jaką PC polecacie i dlaczego Panasa ?

No to dobra:
Chcę pompę Panasonica 3kw przy -20 mam zapotrzebowanie 2,5kw/h ----wszyscy mi wkrecają 9kw ew.7kw
Mam 100% grzejników,pompa 3kw ma zalecany przepływ 1300l/h ,zwykła pompka z marketu na 3biegu daje 2500l/h i nie słyszę żadnych szumów, pojemność mojego układu to ok.100l to chyba odpowiada zaleceniom Panasonica powrot z grzejników jest wyższy niż przy podłogówce więc mamy więcej ciepła na defrost-------75% wkręca mi bufor
Więc co mam robić słuchać większości czy nielicznych???/

bobrow
15-02-2019, 19:35
No to dobra:
Chcę pompę Panasonica 3kw przy -20 mam zapotrzebowanie 2,5kw/h ----wszyscy mi wkrecają 9kw ew.7kw
Mam 100% grzejników,pompa 3kw ma zalecany przepływ 1300l/h ,zwykła pompka z marketu na 3biegu daje 2500l/h i nie słyszę żadnych szumów, pojemność mojego układu to ok.100l to chyba odpowiada zaleceniom Panasonica powrot z grzejników jest wyższy niż przy podłogówce więc mamy więcej ciepła na defrost-------75% wkręca mi bufor
Więc co mam robić słuchać większości czy nielicznych???/

Przy -20st masz 2,5kW zapotrzebowanie ? Ok-to wtedy dobór mocy będzie raczej pod CWU niż CO, trzeba to przemyśleć-coś tu pewnie uradzimy...
Obiegówka -jaki typ ?
Ja mam wilo Yonos 24/1-4 i przy max mocy 22W mam znośny szum-nie wiem dokładnie , mogę tylko szacować przepływ ok 1 000l/h (ciepłomierz mam tylko pod PC).Kiedy puszczę PC bez bufora na bypassie to na 5 biegu mam przepływ ok 1500l/min i za duży hałas.Kiedy jest defrost hałas jest baardzo uciążliwy-obiegówka zapitala szybciej niz dostępne biegi...
100 ltr jest ok nawet dla T-capa 9kW-trzeba tylko mieć otwarte na max głowice termostatyczne (jak się wszystkie zamkną ...)
A co Ci mówią instalatorzy kiedy im mówisz ,że jednak nie chcesz bufora ?

bobrow
15-02-2019, 19:40
Codix,
nie szukał bym zrozumienia u instalatorów-raczej skupił bym się na zrozumieniu CO i DLACZEGO w temacie PC.
Pzdr

redblack
15-02-2019, 19:48
Odnośnie izolacji rurek na zewnątrz - myślicie, że owinięcie dodatkowo całości (tzn. dwie rurki w białej otulinie + przewody w peszlu) matą kauczukową (np. taką (https://allegro.pl/oferta/mata-pianka-wygluszajaca-kauczukowa-klej-25mm-1x1m-6706085715?fromVariant=6706070821)) to dobry pomysł?

toommm
15-02-2019, 19:49
Wszystki są montowane na tych białych otulinach sam też owinołem swoje rurki dodatkową izolacją jakieś tam straty pewnie są jak przy wszystkim.

To wszystkie tak zamontowane to są kijowo zamontowane.... i trzeba o tym mówić - na FM tyle jest tematów na temat mostków ciepła - a tu źródło ciepła kiepsko/ wcale zaizolowane . brawo:popcorn:

codix
15-02-2019, 19:50
Cwu mam grzaną elektrycznie w taniej taryfie i tego nie zmieniam bo jak mam dopłacić około 6tyś za baniak pod pompę,grupę bezp.zawory trójdroż itp. to za tą kasę mam prądu na 10 lat
Jak mówię że nie chcem bufora czy chcę pompę 3kw to odrazu jest gadka że jak się Pan uprze to zrobię ale tylko na Pana odpowiedzialność bo moim zdaniem pompa jest znacząco za słaba a bez bufora nie da rady i nawet niech Pan nie dzwoni ze cos jest nie tak.

Ale na czym tu zarobić fundament,przekucia,elektrykę i dojscia co pod pompę robię sam , pompa mała ,tania zero dodatkowych gadżetów na czym tu zarobić?

toommm
15-02-2019, 19:58
A jeszcze tak włożę kij w mrowisko , jeśli chodzi o Panas to najlepiej kupić PC z partii która nie została fabrycznie z parowana ( jednostka zewnętrzna z wewnętrzną ) , - w tedy jest 1,4 tańsza a parowanie zajmuje 5 minut dla kumatego prawdziwego instalatora PC , co roku są takie rzuty . Nawet są specjalnie oznakowane , moja na rok 2016 ma nr 36 :)

Dla nie wiedzących po podłączeniu wyskoczy błąd H12 , wciskamy sekwencję przycisków ( nie patrzyłem jaki to " kod " ) i już gra gitara

bobrow
15-02-2019, 20:01
Cwu mam grzaną elektrycznie w taniej taryfie i tego nie zmieniam bo jak mam dopłacić około 6tyś za baniak pod pompę,grupę bezp.zawory trójdroż itp. to za tą kasę mam prądu na 10 lat
Jak mówię że nie chcem bufora czy chcę pompę 3kw to odrazu jest gadka że jak się Pan uprze to zrobię ale tylko na Pana odpowiedzialność bo moim zdaniem pompa jest znacząco za słaba a bez bufora nie da rady i nawet niech Pan nie dzwoni ze cos jest nie tak.

Ale na czym tu zarobić fundament,przekucia,elektrykę i dojscia co pod pompę robię sam , pompa mała ,tania zero dodatkowych gadżetów na czym tu zarobić?

Na Twoim miejscu zrobiłbym konkurs ofert bez bufora (ale zostawił bym możliwość jego zamontowania-na wszelki wypadek).Instalatorzy nie wiedzą jaki masz przepływ w instalacji-dlatego się asekurują.Gdybyś wybrał PC z odczytem przepływu , to przy uruchomieniu nie mieli by możliwości powoływania się na ten argument.
Wiesz ile chałupa potrzebuje w najniższych temperaturach-wg tego co wiem powinieneś się odnosić z doborem mocy PC do tej wartości z ewentualnym plusem nawet do 30-50% (nie zawsze trafisz w typoszereg).

codix
15-02-2019, 20:23
Ja znowu czytałem fachową literaturę to pisało że pompy PW powinno sie dobierać monoenergetycznie do minus 8 stopni poniżej powinna sie wspomagać grzałkami bo to jest i tak jakiś tylko odsetek całego sezonu grzewczego i odsetek energii potrzebnej na cały sezon .A zato jest tańsza w inwestycji bardziej wydajna w typowej temp -2do2 i pracuje z mniejszą modulacją co jest lepsze .
Pompa pracująca na 10% swojej mocy to nie jest dobre najlepiej gdy pracuje na ok.65% obciążenia ma wtedy najlepszy COP.
Prześledż 5 lat wstecz temperatury dla naszego rejonu jelenia góra

godzin od -10 do -15 jest ze 100 na sezon
godzin od -15 do -20 jest ze 40 na sezon
godzin od -20 do -25 jest z 10 na sezon

Dobrze ocieplona chata to nawet zareagować nie zdąży .
Przy minus 20 idzie mi 10kg pelletu na dobę =50kwh x85% sprawności =42kwh/24g=1,77 kw/h już i tak podniosłem do 2,5kwh/h

Jeszcze pytanie czy pompa np.panasonic 3kw może pracować w układzie z grzejnikami w obiegu otwartym,jeśli nie to dlaczego?

codix
15-02-2019, 20:34
A jeszcze tak włożę kij w mrowisko , jeśli chodzi o Panas to najlepiej kupić PC z partii która nie została fabrycznie z parowana ( jednostka zewnętrzna z wewnętrzną ) , - w tedy jest 1,4 tańsza a parowanie zajmuje 5 minut dla kumatego prawdziwego instalatora PC , co roku są takie rzuty . Nawet są specjalnie oznakowane , moja na rok 2016 ma nr 36 :)

Gdzie takie dorwać i gdzie dorwać takiego instalatora ,który wiedząc o co kaman nie zrobi tego i nie opchnie Ci po normalnej cenie:stirthepot:

Patrzyłem też na LG 5kw cena u instalatora 16.000, graty,montaż 20tyś zeby ładnie wyglądało że niby tylko ze dwa koła zarabia na montażu.
Znalazłem tą sama jednostke w sklepie internetowym za 13tyś z 23% vatem z wysyłką dzwonię do gościa że ja kupię to cena też ze wszystkim 20tyś bo on wtedy nie może takich cen na montaż zaproponować itp itd.
Od której strony byś nie chciał ugryżć to i tak jesteś do tyłu.
Jak w sklepie dla każdego robaczka na 23% jest dostępny za 13tyś to dla instalatora jeszcze taniej :D

bobrow
15-02-2019, 20:44
Teraz już wiemy dlaczego Kubson bezpośrednio u hurtownika kupił swoje cudo i miał w nosie przedłużoną gwarancję...
Kwestia chłodnej kalkulacji i tyle.

Szklara
15-02-2019, 21:34
Odnośnie izolacji rurek na zewnątrz - myślicie, że owinięcie dodatkowo całości (tzn. dwie rurki w białej otulinie + przewody w peszlu) matą kauczukową (np. taką (https://allegro.pl/oferta/mata-pianka-wygluszajaca-kauczukowa-klej-25mm-1x1m-6706085715?fromVariant=6706070821)) to dobry pomysł?

Tak to dobry pomysł. Jak najbardziej odizoluj rurki od siebie, apotem je obie od środowiska. Przestaniesz grzać środowisko, zaczniesz dom :)

Szklara
15-02-2019, 21:44
Odnośnie cen. Żeby nie było, że bronie instalatorów... Ale zapytajcie ile kosztuje kotłownia pod piec na pelet, lub inkszy węglowy. To jest pare rurek, pomyślunku i roboty. Do PC było nie było tez trzeba pare rurek wykonać i pomieszać nimi. mały przykład, ja podaje cene za kotłownię z PC, z rurkami, zasobnikiem CWU, rurkami, zbiornikiem przeponowym, pompkami, grzałka w zbiorniku itp i itd - 20 tys. A kumpel mówi że przepłaciłem, bo za peleciaka dał 8 tyś. Gdzie reszta? A no za robociznę dał 3 tyś, zbiornik CWU 2 tyś z grzałkami, potem jeszcze pompki, rurki, zawory . To ile dałeś za kotłownię? No 8 tys.... :) Robota kosztuje i nie zapominajcie o tym. Samo postawienie jednostki to pikuś, ale w większość domów chłopy robią cała kotłownie od zera. Co,z a darmo maja to robić? Nie bronię ich, zarabiaja na chleb. U mnie w cenie np poszerzyli i przygotowali postument pod jednostkę zewnętrzna, bo zrobiłem za krótką. W cenie. Dwa dni im zajęło, bo beton musiał stężeć. Coś tam gadali, ale zrobili. nie narzekajcie, zawsze możecie kupić u chinola i sami montować, Ja nie umiałem, więc musiała być firma.

codix
15-02-2019, 22:11
Za 9kw? 3-f +zbiornik cwu pod pompę+ wszystkie graty całą kotłownie+robocizna dałeś 20tyś brutto gdzie tak jest ????
Daj namiary
Bo sama pompa chyba 20tyś kosztuje

codix
15-02-2019, 22:21
To ja Ci odpowiem tak fundament zrobiony,przekucia zrobione,elektryka zrobiona,bez cwu, zostało dla instalatora Pompa LG 5kw cena w sklepie 13tyś dla instalatora z 10tyś + gaz 500zł+rurki 500zł+graty do podłączenia do co i rurki 1000zł+bufor 50l 800zł
Razem:13tyś
wycena :20tyś
czas pracy:1 dzień
Zarabiasz tyle???

toommm
16-02-2019, 06:29
Gdzie takie dorwać i gdzie dorwać takiego instalatora ,który wiedząc o co kaman nie zrobi tego i nie opchnie Ci po normalnej cenie:stirthepot:

Patrzyłem też na LG 5kw cena u instalatora 16.000, graty,montaż 20tyś zeby ładnie wyglądało że niby tylko ze dwa koła zarabia na montażu.
Znalazłem tą sama jednostke w sklepie internetowym za 13tyś z 23% vatem z wysyłką dzwonię do gościa że ja kupię to cena też ze wszystkim 20tyś bo on wtedy nie może takich cen na montaż zaproponować itp itd.
Od której strony byś nie chciał ugryżć to i tak jesteś do tyłu.
Jak w sklepie dla każdego robaczka na 23% jest dostępny za 13tyś to dla instalatora jeszcze taniej :D

Ja kupiłem PC w gdzieś w Warszawie a instalatora miałem górala z N.Sącza . Nie będę robił reklamy bo nie o to chodzi ale da się nie za drogo to wszystko ogarnąć ..

a wracając do nurtującego błędu instalatorów ... co z tą białą otluliną instalatorki ?????????? no proszę się obronić w jakiś sposób

kudlaty69
16-02-2019, 07:26
Witam ,
odnośnie słabej izolacji na rurach z czynnikiem -to moim zdaniem doprowadzi to do jakiś większych (ale nie kosmicznych) strat na zużyciu , natomiast nie rozumiem dlaczego miało by doprowadzić do uszkodzenia sprężarki (Kudłaty żartował przecież o izolacji i filtrze...)
Przedwczesne uszkodzenie sprężarki będzie bardziej prawdopodobne na skutek niechlujnego montażu instalacji (tj połączeń, próżnia czy zanieczyszczenia).
Zresztą-nikt nie wpadł ,aby zadzwonić do gościa z olx-a i zapytać co i jak ? Oczywiście sprężarka mogła paść "sama z siebie" -ale tego nie wiemy...
Co do izolacji rur -sprawa jasna : im lepsza , tym lepiej. Ale zastanawialiście się nad samą jednostką zewnętrzną ? Poniżej fotka z "bebechów" mojego Panasa, ciekawe czy reszta producentów podobnie izoluje "wnętrzności" swoich PC ?
426953
A tak u mnie jest dodatkowo zaizolowany kawałek instalacji
426954

Izolację w jednostce wewnętrznej poprawię za rok , po upływie gwarancji-na razie nie tykam...

Pzdr

Odnośnie izolowania rurek wewnątrz jednostki to nie przesadzajcie z ilością i grubością, bo one celowo nie są zaizolowane. Na boku pc są takie kratki jak na Załącznik 426954 2 zdjęciu powyżej. Tam wpada zimne powietrze ogrzewa się od gorących rurek i ciepłe opływa elektronikę żeby nie zawilgotniała. Bo jak wan elektronika zawilgotnieje to wiecie co się stanie - zwarcie i po pc. jak już zaizolować to troszkę a jak już to obkleić całe ściany zewnętrzne od środka kauczukiem.

toommm
16-02-2019, 07:44
Widzę , że przyzwolenie na takie partactwo jest ... Kilku pisało , że mają to białe badziewie .. nikt nie napisał który mądry to zamontował ( parę złotych upustu robi cuda i jak tu naganiać na paproka )

minęło 12 godzin i cisza....

MiG25
16-02-2019, 20:18
A jakie są wymagania Panasonica odnośnie izolacji rur ? Ja nic nie znalazłem.

toommm
16-02-2019, 21:03
A jakie są wymagania Panasonica odnośnie izolacji rur ? Ja nic nie znalazłem.

Gwarantem jest instalator ... a jak montują to widzisz jaka cisza

MiG25
16-02-2019, 21:38
Panasonic pisze jakie przekroje kabli zasilających maja być ( i to czasami z gruba przesadą), piszą jak zbudować fundament , i wiele innych rzeczy , a tu o tym cisza. Czytając dosłownie to moze i gole rury byłyby ok :)

leniin
16-02-2019, 21:44
A pro po izolacji rur...
Oprócz grubej czarnej otuliny załozonej przez instalatora, otuline dodatkowo zakleiłem czarna tasma odporna na UV ktora zostala po montażu PV

codix
16-02-2019, 22:49
Panasonic pisze jakie przekroje kabli zasilających maja być ( i to czasami z gruba przesadą), piszą jak zbudować fundament , i wiele innych rzeczy , a tu o tym cisza. Czytając dosłownie to moze i gole rury byłyby ok :)

Panasonik również podaje czarno na białym że minimalny zład wody to 30 litrów i podaje schematy instalacji bez uzycia bufora przy grzejnikach a 75% instalatorów pcha Ci bufor.

agb
16-02-2019, 23:39
Czarno na białym to podaje, że


• Zapewniono minimalny zład wody w instalacji Centralnego Ogrzewania.

Pompy ciepła < 9kW 30 litrów
Pompy ciepła ≥ 9kW 50 litrów

mundi73
17-02-2019, 06:14
Witam.
Chyba nie jest tak do końca , że tylko instalatorzy tu piszą. Prosiłem o oferty na PC dwa razy i ile ofert dostałem. ....no ile ,zero. Przeczytalem już prawie cały temat ,czyli kilka lat wpisów i chyba dużo pomogli Ci instalatorzy. Więc dobrze że są, jednak branie każdego za złodzieja i naciagacza to trochę dziwne .A dowiedzieć się można wielu rzeczy tylko faktycznie wątek stał się ogromny i ciężko znaleźć. Trzeba dużo cierpliwości w szukaniu. Pozdrawiam wszystkich

codix
17-02-2019, 07:13
Aby pytanie nie znikło w odmętach forum to będę przypominał aż wypowiedzą się tutejsi instalatorzy.
Jak powinna wyglądać prawidłowa izolacja rurek gazowych przy pompach pw wewnątrz i na zewnątrz budynku ???

bobrow
17-02-2019, 08:39
Witam o poranku,
odnośnie izolacji rur z czynnikiem przypomnę tylko dwie sprawy na moim przykładzie :
-ok 1m instalacji jest na zewnątrz domu , w tym połowa dodatkowo zaizolowana (od jednostki do ściany)
-wszystkie parametry mam katalogowe (a niekiedy nawet lepsze) , pomiary na certyfikowanym ciepłomierzu
A teraz podchwytliwe pytanie :
-jeśli mój instalator dałby na ten 1 mb instalacji najlepszą izolację , to ile bym zyskał ?
Tymczasem

PS
No i jeszcze pytanie pomocnicze :
-czy nie jest tak , że jeśli jednostka zewnętrzna jest montowana do ok 0.5m od domu , to rury najczęściej wchodzą do budynku na wprost ?

codix
17-02-2019, 08:51
Ale Copy do jakiego katalogu porównujesz? Konkretnie do tabelki z service manual Panasonica ,do jakiejś etykiety energetycznej czy do czego ?Masz podlicznik na samą pompe bez obiegówek itp.?

bobrow
17-02-2019, 08:57
Ale Copy do jakiego katalogu porównujesz? Konkretnie do tabelki z service manual Panasonica ,do jakiejś etykiety energetycznej czy do czego ?Masz podlicznik na samą pompe bez obiegówek itp.?

COP-y mierzone wg tabelki z katalogu, podlicznik na wszystko ( razem z moimi „sterowniczkami”).
Wielokrotnie zamieszczałem tu różne wyniki- ostatnio fotka z mocą powyżej 11 kW

codix
17-02-2019, 09:03
Jeśli porównujesz do tej tabelki z service manual gdzie są podane moc i pobór dla minus 15,-7,2,7, i liczysz z tego cop to robisz błąd bo są to copy przy maksymalnej mocy sprężarki i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością .A podlicznik powinien być tylko i wyłącznie na pompę.

bobrow
17-02-2019, 09:13
Jeśli porównujesz do tej tabelki z service manual gdzie są podane moc i pobór dla minus 15,-7,2,7, i liczysz z tego cop to robisz błąd bo są to copy przy maksymalnej mocy sprężarki i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością .A podlicznik powinien być tylko i wyłącznie na pompę.

Było już o tym -Panas oczywiście , że podaje swoje parametry dla max mocy.
Moje pomiary pokazują , że katalogowa sprawność jest do ok 6 kW - poniżej tej mocy sprawność trochę spada ( liniowo) o max 20-25%.
Moje pomiary nie są z NASA -ale też nie sądzę, żeby były błędnie wykonywane.
Dodatkowe klamoty przy PC są mocowo zbliżone z dodatkową mocą na wyższym biegu obiegówki PC (bez bufora muszę mieć 5 bieg o mocy 90W, a na buforze 3 bieg o mocy 65 W plus pompa wtórna max 22W).

milsa666
17-02-2019, 09:20
Codix. Kolega Bobrow zjadł zęby na swoim Panasonicu. Przecwiczyl różne konfiguracje, opomiarował się, service manual zna na pamięć. Poczytaj jego obserwacje, eksperymenty poucz sie od niego sam i potem coś ewentualnie zarzucaj. Na razie z 10 postami to bym się nie wchylał...

toommm
17-02-2019, 09:23
PS
No i jeszcze pytanie pomocnicze :
-czy nie jest tak , że jeśli jednostka zewnętrzna jest montowana do ok 0.5m od domu , to rury najczęściej wchodzą do budynku na wprost ?

Jesteś pomocny tutaj - to fakt , ale sądzisz że rurka wchodząca prosto do budynku , oczywiście jakiś odcinek bo jednostka nie dotyka plecami ściany nie warto odpowiednio izolować ? Wiem , że trochę się narobiło instalatorom bo na bank nie jeden dzwonił po wczorajszych wpisach o poprawienie tego ważnego miejsca ale nie można ich bronić , w końcu to za nasze pieniądze .....

balkon też wchodzi prosto w budynek - izolować czy nie izolować..... może okładzina z płytek i tynku wystarczy .... ?

codix
17-02-2019, 09:24
Rozumiem że nie z NASA i nic się nie czepiam.U ciebie akurat na taką chatę wybór t-capa jest uzasadniony ale starczyła by ci 3f 12kw czym defakto jest 9kw t-cap programowo ograniczoną dwunastka.

Tendencja z tymi Copami jest taka że im zimniej na dworze tym bardziej te Copy się zgadzają z tą tabelą (bo wtedy najlepsza osiągana sprawność jest jak sprężarka chodzi na 90-95% obciążenia) a im cieplej to copy z tabeli są słabsze niż możliwe do osiągnięcia (jeśli dasz radę utrzymać sprężarkę na 60-65% obciążenia)

bobrow
17-02-2019, 09:26
W stajni Panasa , najbardziej mi brakuje w zwykłych PC ( np SDC) pracy sprężarki do tych przynajmniej -25 st.
Może jeszcze gdyby T-capiory były od tych 7 kW...

codix
17-02-2019, 09:29
Codix. Kolega Bobrow zjadł zęby na swoim Panasonicu. Przecwiczyl różne konfiguracje, opomiarował się, service manual zna na pamięć. Poczytaj jego obserwacje, eksperymenty poucz sie od niego sam i potem coś ewentualnie zarzucaj. Na razie z 10 postami to bym się nie wchylał...

Kolega Bobrow chyba nie potrzebuje jakiś klakierów ,sam potrafi się wypowiedzieć ,od kiedy ilość postów o czymś świadczy,jak zapisze się tu główny inżynier Panasonica i będzie miał jeden post i będzie rozmawiał z Bobrowem nie kłócił się to też powiesz że jest idiotą bo ma 1 post i niech się uczy???

Donkazo
17-02-2019, 09:42
Aby pytanie nie znikło w odmętach forum to będę przypominał aż wypowiedzą się tutejsi instalatorzy.
Jak powinna wyglądać prawidłowa izolacja rurek gazowych przy pompach pw wewnątrz i na zewnątrz budynku ???

Nie znajdziesz odpowiedzi rurki powinny być zaizolowane ta biała jest na zewnątrz bo jest odporna na uv deszcz itp kauczuk po roku od słońca by sie rozsypał! Biała słabo izoluje i jest najtańsza

plusfoto
17-02-2019, 09:43
Rozumiem że nie z NASA i nic się nie czepiam.U ciebie akurat na taką chatę wybór t-capa jest uzasadniony ale starczyła by ci 3f 12kw czym defakto jest 9kw t-cap programowo ograniczoną dwunastka.

Tendencja z tymi Copami jest taka że im zimniej na dworze tym bardziej te Copy się zgadzają z tą tabelą (bo wtedy najlepsza osiągana sprawność jest jak sprężarka chodzi na 90-95% obciążenia) a im cieplej to copy z tabeli są słabsze niż możliwe do osiągnięcia (jeśli dasz radę utrzymać sprężarkę na 60-65% obciążenia)
Czy całkowity pobór (czyli wszystko co jest podłączone do niego i z nim związane) przez mojego t-capa 9kW III fazy w okolicach 0.8 kWh i produkcja 4kWh w temperaturze +3 na zewnątrz przez 4 - 5 godzin non stop bez żadnego zatrzymania ( bo wtedy brak odszronień) jest wynikiem satysfakcjonującym czy wynik i sprawność jest marna?

bobrow
17-02-2019, 09:43
Jesteś pomocny tutaj - to fakt , ale sądzisz że rurka wchodząca prosto do budynku , oczywiście jakiś odcinek bo jednostka nie dotyka plecami ściany nie warto odpowiednio izolować ? Wiem , że trochę się narobiło instalatorom bo na bank nie jeden dzwonił po wczorajszych wpisach o poprawienie tego ważnego miejsca ale nie można ich bronić , w końcu to za nasze pieniądze .....

balkon też wchodzi prosto w budynek - izolować czy nie izolować..... może okładzina z płytek i tynku wystarczy .... ?

To może napiszę co myślę o tej kwestii.Jeśli ktoś ma podstawową izolację na krótkim odcinku, to żadna tragedia ( można to doizolować samemu , ale raczej dla komforu psychicznego niż dla jakichś oszczędności).
Ale to moje zdanie- każdy ma prawo jeszcze myśleć po swojemu
Pzdr

codix
17-02-2019, 10:18
Czy całkowity pobór (czyli wszystko co jest podłączone do niego i z nim związane) przez mojego t-capa 9kW III fazy w okolicach 0.8 kWh i produkcja 4kWh w temperaturze +3 na zewnątrz przez 4 - 5 godzin non stop bez żadnego zatrzymania ( bo wtedy brak odszronień) jest wynikiem satysfakcjonującym czy wynik i sprawność jest marna?

Ciężko powiedzieć bo panasonic chyba nie udestepnia takich danych szczegółowych ale widzialem np.tabelę Lg 5kw dla 2 stopni dawał 5,5 kw na 100% i mial przy tym COP 3,45 a najlepszy COP przy 2 mial 4,35 na 53% obciazenia.
Tak wiec chyba ten Twój COP przyjada z Nasa oglądać bo chyba będzie lepszy niż wyniki laboratoryjne :) .Prawda jest taka ze w domu to se możemy pomierzyc szerokosc salonu,wystarczy że termometr oszuka o 2 stopnie,cieplomierz trochę,podlicznik i jeszcze chyba powinien byc drugi cieplomierz na powrocie,i wyjda kosmiczne wyniki.

bobrow
17-02-2019, 10:25
Plusfoto,
w jakim czasie miałeś ten wynik ?Ok-doczytałem ,4 czy 5 h to wystarczająco długo.
Ja wykonuję pomiar co 0,01Gj -zajmuje to ok 25/30 min.
Pomiar masz tylko z ciepłomierza w PC ?
Pzdr

MiG25
17-02-2019, 10:29
Ciężko powiedzieć bo panasonic chyba nie udestepnia takich danych szczegółowych ale widzialem np.tabelę Lg 5kw dla 2 stopni dawał 5,5 kw na 100% i mial przy tym COP 3,45 a najlepszy COP przy 2 mial 4,35 na 53% obciazenia.
Tak wiec chyba ten Twój COP przyjada z Nasa oglądać bo chyba będzie lepszy niż wyniki laboratoryjne :) .Prawda jest taka ze w domu to se możemy pomierzyc szerokosc salonu,wystarczy że termometr oszuka o 2 stopnie,cieplomierz trochę,podlicznik i jeszcze chyba powinien byc drugi cieplomierz na powrocie,i wyjda kosmiczne wyniki.
Jak by tak było , to o kant tyłka byłyby wszystkie rozliczenia oparte na ciepłomierzach. Te urządzenia jednak są dużo bardziej dokładniejsze niż zakładasz.

plusfoto
17-02-2019, 10:29
.Prawda jest taka ze w domu to se możemy pomierzyc szerokosc salonu,wystarczy że termometr oszuka o 2 stopnie,cieplomierz trochę,podlicznik i jeszcze chyba powinien byc drugi cieplomierz na powrocie,i wyjda kosmiczne wyniki. Ta - czyli normalnie - jak coś nie tak jak sobie ktoś założył to sprzęt do pomiaru albo jeszcze coś tam innego jest do 4 liter. Nie przejmuj się przez te kilka lat już do tego przywykłem.

bobrow
17-02-2019, 10:37
Nie wiem jak dokładny jest ciepłomierz w H -ale wiem , że od mod F liczniki zużycia przekłamują ( u mnie zawyżają zużycie o ok 5%).
Dlatego właśnie obawiam się o wyniki zużycia i sprawności wg samej PC.

codix
17-02-2019, 10:59
Ta - czyli normalnie - jak coś nie tak jak sobie ktoś założył to sprzęt do pomiaru albo jeszcze coś tam innego jest do 4 liter. Nie przejmuj się przez te kilka lat już do tego przywykłem.

Ciężko tu dyskutowc skoro sam producent podaje Cop przy 2 stopniach na poziomie 3,5 a u Ciebie wychodzi 5 to o czyms tam nie wiedza to by by była dla nich swietna reklama.Najwyzszy Cop na rynku.

milsa666
17-02-2019, 11:03
Kolega Bobrow chyba nie potrzebuje jakiś klakierów ,sam potrafi się wypowiedzieć ,od kiedy ilość postów o czymś świadczy,jak zapisze się tu główny inżynier Panasonica i będzie miał jeden post i będzie rozmawiał z Bobrowem nie kłócił się to też powiesz że jest idiotą bo ma 1 post i niech się uczy???

Zluzuj trochę. W którym momencie nazwałem Ciebie idiotą? Po prostu poradziłem Ci żebyś poczytał forum to może wiele rzeczy Ci się rozjaśni. Może czegoś ciekawego się dowiesz. Mieszkasz już czy dopiero się budujesz?

bobrow
17-02-2019, 11:05
T-cap 9kW rzeczywiście raczej nie może pobierać 0,8 kW.
Z tego co pamiętam w F min pobór mocy to coś ok 1,8 kW.

toommm
17-02-2019, 11:16
T-cap 9kW rzeczywiście raczej nie może pobierać 0,8 kW.
Z tego co pamiętam w F min pobór mocy to coś ok 1,8 kW.

mówisz o poborze minimalnym ?

bobrow
17-02-2019, 11:18
mówisz o poborze minimalnym ?

W katalogu jest taki parametr : moc wejściowa -dokładnie 1,86kW w F
U siebie przy pomiarach kiedy modulacja była w okolicach 19-20Hz w tych okolicach właśnie miałem zużycie.

toommm
17-02-2019, 11:24
W katalogu jest taki parametr : moc wejściowa -dokładnie 1,86kW w F
U siebie przy pomiarach kiedy modulacja była w okolicach 19-20Hz w tych okolicach właśnie miałem zużycie.

A jeśli możesz to zbadałeś pobór przy 40 , 50 , 60 i na fulll HZ ?

codix
17-02-2019, 11:26
Tam ma sprężarkę która na maxa jest w stanie pobrac 6,85 kw zeby się zmodulowac do 0,8kw musiała by zejsc na 12% to nawet seria h na tyle noe schodzi.
Jeszcze nie wyrokuje ale albo podlicznik albo?

bobrow
17-02-2019, 11:26
A jeśli możesz to zbadałeś pobór przy 40 , 50 , 60 i na fulll HZ ?

Pomiary robiłem przy przeróżnych częstotliwościach i temp

toommm
17-02-2019, 11:29
Pomiary robiłem przy przeróżnych częstotliwościach i temp

możesz wpisać tu wyniki o które proszę ?

bobrow
17-02-2019, 11:30
Tam ma sprężarkę która na maxa jest w stanie pobrac 6,85 kw zeby się zmodulowac do 0,8kw musiała by zejsc na 12% to nawet seria h na tyle noe schodzi.
Jeszcze nie wyrokuje ale albo podlicznik albo?

Cudów (niestety) nie ma-na 99.99% jest to wynik przekłamania opomiarowania w samej PC.Nie zmienia to faktu jednak o potwierdzonych bardzo wysokich parametrach podczas badań w różnych jednostkach badawczo-naukowych (certyfikowanych)

bobrow
17-02-2019, 11:31
możesz wpisać tu wyniki o które proszę ?

Ok-wieczorkiem odszukam zapiski i jakoś to czytelnie przedstawię (teraz u mnie jest wiosna-chyba pójdę na spacerek...)

plusfoto
17-02-2019, 11:40
Plusfoto,
w jakim czasie miałeś ten wynik ?Ok-doczytałem ,4 czy 5 h to wystarczająco długo.
Ja wykonuję pomiar co 0,01Gj -zajmuje to ok 25/30 min.
Pomiar masz tylko z ciepłomierza w PC ?
Pzdr
Pomiar oddany tylko z ciepłomierza PC ale jest on dość miarodajny bo był porównywany na początku po instalacji przez kilka dni z ciepłomierzem wstawionym w obieg. Natomiast zużycie z osobnego podlicznika 5/80 z prądem rozruchu 0,2%

plusfoto
17-02-2019, 11:49
T-cap 9kW rzeczywiście raczej nie może pobierać 0,8 kW.
Z tego co pamiętam w F min pobór mocy to coś ok 1,8 kW.
A czemuż to mówimy o wersji H? Sprężarka pyrka 19-20Hz,obiegówka daje wtedy około 12l, pobór spada do 0,8 a produkcja w zależności od temp. zewnętrznej -5/~3 a powyżej 3 - 4 stopni poniżej ~4 nie spadnie

nobilitas
17-02-2019, 12:01
Panowie, witam, czytam i czytam ten temat od jakiegoś czasu, ponieważ zastanawiam się nad wymianą eko groszku na jakiegoś panasonica( tym bardziej, że są fajne dopłaty) i mam pytanie: czy jest ktoś kto żałuje instalacji pompy i już by nie założył jakiejkolwiek pompy, bo koszty ma za wysokie. Ja na eko muszę rocznie wydać od 3 do 3.5 tysiąca, piec mam 10 lat ( wytrzyma może jeszcze 5). Pompa będzie mnie kosztować rocznie pewnie 2-2.5 tys. (dom 150 m2 do grzania po połowie podłoga i grzejniki), różnica w zakupie pompa- piec na eko jakieś 20 tys. czyli na zwrot będę czekał 20 lat( licząc dopłatę dobre 10). Czy naprawdę to taka rewelacja jak mi się na początku wydawało?

codix
17-02-2019, 12:26
A czemuż to mówimy o wersji H? Sprężarka pyrka 19-20Hz,obiegówka daje wtedy około 12l, pobór spada do 0,8 a produkcja w zależności od temp. zewnętrznej -5/~3 a powyżej 3 - 4 stopni poniżej ~4 nie spadnie

A czy ten cieplomierz w pompie nie mierzy przypadkiem na zasadzie pobor prądu (króry oszukuje w różne kierunki ludzie na foeum już o tym mówili zależnie jaką ktos ma jakość prądu itp a przy 3f to juz calkiem moga byc przeklamania),temperatura na wylocie i na powrocie(co też może być przeklamane) i danych z pompy z jakimi obrotami sie kręci bo jak tak to może calkowite glupoty pokazywać a to że przypadkiem w jakiś tam warunkach się zgadzalo z cieplomierzem nie znaczy ze jest tak zawsze.

codix
17-02-2019, 12:38
Panowie, witam, czytam i czytam ten temat od jakiegoś czasu, ponieważ zastanawiam się nad wymianą eko groszku na jakiegoś panasonica( tym bardziej, że są fajne dopłaty) i mam pytanie: czy jest ktoś kto żałuje instalacji pompy i już by nie założył jakiejkolwiek pompy, bo koszty ma za wysokie. Ja na eko muszę rocznie wydać od 3 do 3.5 tysiąca, piec mam 10 lat ( wytrzyma może jeszcze 5). Pompa będzie mnie kosztować rocznie pewnie 2-2.5 tys. (dom 150 m2 do grzania po połowie podłoga i grzejniki), różnica w zakupie pompa- piec na eko jakieś 20 tys. czyli na zwrot będę czekał 20 lat( licząc dopłatę dobre 10). Czy naprawdę to taka rewelacja jak mi się na początku wydawało?

Jak masz już znane jakieś zurzycie to sprawa jest prosta
3500zl za ekogroch to podziel przez cene za jaką kupujesz ,ilość ton pomnóż przez sprawnosc twojego kotła jak czesto sie pali w okolicach mocy nominalnej to 80 procent jak wiecej na malych mocach i w podtrzymaniu to 70 procent .Wyjdzie Ci ile ton idzie na chate a ile w komin to pomnóz przez ilość kwh jakie ma twój eko groch .nastepnie podziel te kwh przez 3 i wynik x 51gr i masz ile będzie to kosztowalo jak pokombinujesz trochę z taryfami to wyjdzie trochę taniej.
I ty se musisz odpowiedziec czy np.za 1000zl na sezon wolisz czytac gazetę czy latać z workami. Najtaniej jest w kotle za 2tys i kradzionym drzewem,ale trochę roboty przy tym jest.

Szklara
17-02-2019, 12:39
Nobilitas:
TV kiedy Ci się zwróci? Wcześniej niż pralka, a później niż mikrofala? Dlaczego źródło ciepła ma się zwracać, a np. lodówka już nie? Otóż nie zwraca się żaden z tych przedmiotów, one kosztują a potem do nich się tylko dopłaca. Skoro liczysz tylko pieniądze to leżysz... będziesz palił do końca życia w piecu i oglądał mecze na czarno-białym kineskopowym tv, bo lepszy się po prostu nie zwróci.
Jest też drugie dno. Świadomość, wygoda, komfort. To nieprzeliczalne. Ja jakoś w XXI wieku nie widzę fedrowania łopata w kotłowni, palenia węgla, smrodzenia po okolicy, zwłaszcza, że sprawność takiego pieca to ile? Noszenie worów, zapylona kotłownia, popiół, etat palacza... żona by się ze mną rozwiodła już dawno. A przede wszystkim precyzyjne sterownia i temp w domu oraz czas, czas i wolny czas! Bezcenne. Skoro innym się opłaca, a muszą jeszcze przecież wykonać ogrzewanie podłogowe. Oczywiście sumują wszystkie zyski i straty, a nie tylko pieniądze.
Przy "zwracaniu" się źródła ogrzewania niezmiennie najtańszy jest śmieciuch, palenie drzewem z lasu, śmieciami w lecie by podgrzać wodę. Śmieciuch pewnie za parę stówek wstawisz. Zejdziesz do 500 złociszy na rok. "zwróci" się migiem. Ale czy warto?

toommm
17-02-2019, 12:42
Panowie a jak wygląda sprawa podgrzewania karteru i poboru prądy PC w stanie spoczynku w sytuacji :

emeryt kupił pompę , i sobie ją włącza / wyłącza kiedy mu pasuje tym pomarańczowym ON/OFF

plusfoto
17-02-2019, 12:42
A czy ten cieplomierz w pompie nie mierzy przypadkiem na zasadzie pobor prądu (króry oszukuje w różne kierunki ludzie na foeum już o tym mówili zależnie jaką ktos ma jakość prądu itp a przy 3f to juz calkiem moga byc przeklamania),temperatura na wylocie i na powrocie(co też może być przeklamane) i danych z pompy z jakimi obrotami sie kręci bo jak tak to może calkowite glupoty pokazywać a to że przypadkiem w jakiś tam warunkach się zgadzalo z cieplomierzem nie znaczy ze jest tak zawsze. Chcesz powiedzieć że przepływomierz w wrsji H oraz czujniki na zasilaniu i powrocie w tej pompie to jakiś badziew niegodny naszej uwagi? Co do liczników zużycia było już wiele razy mierzą poprawnie tyle że nie wszystkie elementy są w niego wpięte. (karter, obiegówka)

codix
17-02-2019, 12:53
Tak sa to tylko zabawki dla uzytkownika bo ludzie lubia na takie cos patrzeć i się jarać wysokimi Copami i poteierdzać w przekonaniu że dobrze zrobili kupując pompę.Nawet w instukcji pisze ze są to dane tylko orientacyjne.
A co np.w sytuacji kiedy przymkna ci sie np.termostaty i opór w instalacji wzrosnie opór pompka bedzie sie kręcić z taką samą prędkością a przemieli np.20% mniej wody

codix
17-02-2019, 13:00
Tylko legalizowane cieplomierze na powrót i zasilanie i prawdziwy licznik (nie podlicznik) i jakies drogie atestowane termometry.
Reszta to tylko zabawy obarczone róznymi błedami nieraz mniejszymi nieraz wielkimi.
Nawet rzeczywista temperatura powietrza przeplywajacego przez wymiennik a wskazania jskiegos termometru zewnetrznego moze byc obarczona kosmicznym błedem

bobrow
17-02-2019, 13:31
Czy jeszcze inni użytkownicy potwierdzają tak niskie zużycie T-capa (tj ok 0,8kW) ?
Dzisiaj jest u nas dość ciepło-spróbuję puścić PC na min modulacji przez godzinę i zmierzę zużycie- może coś przeoczyłem ...

olszan
17-02-2019, 13:37
Czy jeszcze inni użytkownicy potwierdzają tak niskie zużycie T-capa (tj ok 0,8kW) ?
Dzisiaj jest u nas dość ciepło-spróbuję puścić PC na min modulacji przez godzinę i zmierzę zużycie- może coś przeoczyłem ...

Minimalny pobór jaki zauważyłem u siebie to 1 kw.

MiG25
17-02-2019, 13:41
Moja 12kW na wyswietlaczu potrafi pokazać zużycie 0,6kWh, ale nie mam jak to zweryfikować licznikiem.

bobrow
17-02-2019, 13:45
Minimalny pobór jaki zauważyłem u siebie to 1 kw.

Jeśli praca bez wył sprężarki i potwierdzą się te dane , to bardzo dobrze.
Może jednak „moc wejściowa” z katalogu to jednak nie moc min PC...
Ciekawi mnie tylko jaka jest w końcu moc min ?
Narazie wg Plusfoto to 0,8 kW-do tego wysoki COP, wręcz niewiarygodne...

bobrow
17-02-2019, 13:47
Moja 12kW na wyswietlaczu potrafi pokazać zużycie 0,6kWh, ale nie mam jak to zweryfikować licznikiem.


Najprościej jest podpiąć zewnętrzny licznik pod całą PC i spisać zużycie po 1 godzinie pracy- chwilowe zużycie jest bez sensu , jak dla mnie.

bobrow
17-02-2019, 13:49
Ktoś jeszcze badał zużycie zewnętrznym licznikiem energii T-capa H ?

MiG25
17-02-2019, 13:55
Dobrze ,ze nie każesz mi impulsów na liczniku liczyć ,byłoby jeszcze dokładniej;)

bobrow
17-02-2019, 14:04
Dobrze ,ze nie każesz mi impulsów na liczniku liczyć ,byłoby jeszcze dokładniej;)

Spoko-nic nie musisz robić na „przymus” ...
Rozrzut zużycia w PC jest często różny u wielu użytkowników.
Nie mam powodów , by nie wierzyć Plusfoto- proszę o weryfikację ,aby wykluczyć pomyłkę.
Z faktami nie dyskutuję- sam jeszcze raz sprawdzę to min zużycie ( nie badałem pod tym kątem- widocznie przez godzinę wskakiwały wyższe Hz.Fakt-nie siedziałem przez godzinę z nosem w PC...)

olszan
17-02-2019, 14:10
Jeśli praca bez wył sprężarki i potwierdzą się te dane , to bardzo dobrze.
Może jednak „moc wejściowa” z katalogu to jednak nie moc min PC...
Ciekawi mnie tylko jaka jest w końcu moc min ?
Narazie wg Plusfoto to 0,8 kW-do tego wysoki COP, wręcz niewiarygodne...

Jeżeli chodzi o COP. U mnie od 1.09 do 31.01. Dla CO 3.36. CWU 2.65. Średni 3.2
Produkcja według licznika pompy. Pobór z podlicznika. Zapewne COP będzie jeszcze wyższy bo przed nami ciepłe miesiące. A i luty jak na razie bardzo ciepły. Przekłamanie co do COP w liczniku pompy aż 28%.

plusfoto
17-02-2019, 14:17
Tak sa to tylko zabawki dla uzytkownika bo ludzie lubia na takie cos patrzeć i się jarać wysokimi Copami i poteierdzać w przekonaniu że dobrze zrobili kupując pompę.Nawet w instukcji pisze ze są to dane tylko orientacyjne.
A co np.w sytuacji kiedy przymkna ci sie np.termostaty i opór w instalacji wzrosnie opór pompka bedzie sie kręcić z taką samą prędkością a przemieli np.20% mniej wody
Teorie spiskowe można mnożyć w nieskończoność i do żadnego wniosku nie dojść. A co do mnie to żadnych termostatów nie posiadam to jedno a drugie mylisz pojęcia. Prędkość pompki obiegowej to jedno a wartość pokazywana i odczytywana przez przepływomierz to drugie. Nie myl tego. Przepływomierz to osobne "urządzenie" w PC zupełnie odseparowane od pompki obiegowej.

plusfoto
17-02-2019, 14:30
Tylko legalizowane cieplomierze na powrót i zasilanie i prawdziwy licznik (nie podlicznik) i jakies drogie atestowane termometry.
Reszta to tylko zabawy obarczone róznymi błedami nieraz mniejszymi nieraz wielkimi.
Nawet rzeczywista temperatura powietrza przeplywajacego przez wymiennik a wskazania jskiegos termometru zewnetrznego moze byc obarczona kosmicznym błedemTy chyba na prawdę nie wiesz jak działa ciepłomierz. Postaram się Ci to wyjaśnić. Na instalację zakłada się jeden i tylko jeden przepływomierz. Natomiast na zasilaniu i powrocie są czujniki temperatury. Na podstawie wyników pomiaru różnicy temp. i przepływu oblicza się ilość wytworzonej energii. Można to zrobić na "piechotę" albo może to za Ciebie zrobić taka mała "kostka" wlutowana do płyty głównej która poda Ci wynik na tacy.

codix
17-02-2019, 15:04
Moze i nie wiem co tam w panasonicu jest wlożone możesz wrzucić zdjecie tego cieplomierza ?
Ale nie ma co w sumie dyskutowac jak przy plus 3 osiagasz COP=5 to pewnie przy plus 10 COP=10 a ile z ciekawosci przy minus 15. 3? Srednio roczny wyjdzie pewnie z 5 naprawde powinienes zadzwonic do Panasonica

toommm
17-02-2019, 15:34
Panowie a jak wygląda sprawa podgrzewania karteru i poboru prądy PC w stanie spoczynku w sytuacji :

emeryt kupił pompę , i sobie ją włącza / wyłącza kiedy mu pasuje tym pomarańczowym ON/OFF

Wiem że nie powinienem cytować samego siebie ale nie chcę aby zginęło bez odpowiedzi a wiem , że ktoś czeka na odpowiedź ..