PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

nobilitas
20-09-2019, 16:45
Panowie mam do Was pytanie. Czy jak macie sterownik pompy np. w salonie i działa on jako termostat pokojowy, to pokazuje Wam dobrze temperaturę w pomieszczeniu? U mnie przekłamuje o ok 2 stopnie w górę i powiem, że to mnie wnerwia strasznie. Może jest gdzieś w ustawieniach( ja nie znalazłem) gdzie można skorygować tą różnicę, jak jest w niektórych termostatach?

codix
20-09-2019, 17:12
Panowie mam do Was pytanie. Czy jak macie sterownik pompy np. w salonie i działa on jako termostat pokojowy, to pokazuje Wam dobrze temperaturę w pomieszczeniu? U mnie przekłamuje o ok 2 stopnie w górę i powiem, że to mnie wnerwia strasznie. Może jest gdzieś w ustawieniach( ja nie znalazłem) gdzie można skorygować tą różnicę, jak jest w niektórych termostatach?

Kiedys kolega MiG25 pisał
Trzeba jednocześnie nacisnąć przez 5s przyciski:
Menu wstecz ( ten z zawróconą strzałką) + Enter + strzałka w prawo
pokarze się menu ,i trzecia pozycja od góry to korekcja czujników .
Spróbuj

nobilitas
21-09-2019, 07:33
Kiedys kolega MiG25 pisał
Trzeba jednocześnie nacisnąć przez 5s przyciski:
Menu wstecz ( ten z zawróconą strzałką) + Enter + strzałka w prawo
pokarze się menu ,i trzecia pozycja od góry to korekcja czujników .
Spróbuj

Dziekuję codix, jest regulacja, zakres 2 stopni.

krzynio51
22-09-2019, 12:15
Panowie
Czy ktoś spotkał się z takim problemem?:
Tryb pracy :
Bez harmonogramu :
1/ CO+CWU ( 2 ikonki na wyświetlaczu)
2/ temp zadana CO : 26C - wg prostej grzania
3/ temp zadana CWU: 49C (histereza -8C)

I teraz co sie dzieje : pompa grzeje CO , (inkona wskazuje strzałka na CO) , spada temp CWU ponizej 41C , ikona wskazuje niby przełączenie na grzanie CWU (kranik) ale chyba nie przełącza zaworu trójdrogowego gdyż podgrzewa wode np do 40C i puszcza dalej na obieg CO a tem na CWU nie wzrasta a wręcz spada np do 37 38C.
Myslałem ze moze zawór trójdrogowy sie zepsuł lub zaciął, ale raczej jest sprawny gdyż jak z prostego menu załączam pompie grzanie CWU, to zawór przełącza obiegi i grzeje jak powinno CWU.
Czyli problem chyba jest w sterowaniu pompy , wyświetla na panelu że niby pracuje na obiegu CWU ale zaworu nie aktywuje ,
Ktoś może poradzić w tym temacie ?

maciejos36
23-09-2019, 06:28
Panowie
Czy ktoś spotkał się z takim problemem?:


Tak spotkałem się z czymś podobnym. Zawór oryginalny panasonica czy jakiś zamiennik? U mnie był zamiennik i źle podpięty do płyty. Po wizycie serwisanta i podłączeniu go trochę inaczej niż w instrukcji działa od roku.

codix
23-09-2019, 18:43
Mam pytanko jesli grzeje na c.o z urzyciem termostatu i w pomieszczeniu zostanie osiagnieta temperatura,termostat powoduje wylaczenie sie PC sprezarka na bank nie chodzi.
Ale na wyswietlaczu dalej pokazuje ikonke sloneczka ze strzalka jakby dzialala i caly czas chodzi pompka obiegowa.
Czy ta pompka obiegowa bedzie chodzic caly czas ?
Narazie ze 20min chodzila, temperatura w obiegu juz spadla o stopien nizej niz temp w pokoju czyli na 22 st i pompka dalej chodzi .
Co w przypadku jesli na zewnatrz zrobi sie ciepło i pompa ciepla nie bedzie chodzic np.2 dni to obiegówka i tak bedzie chodzic niepotrzebnie szumiec i pobierac prąd ?

Chodzila ponad godzinę i się nie wyłaczyla co ciekawe jak na termostacie obniży sie temp.o stopien to pompka staje.
Dla mnie kolejne nieporozumienie

krzynio51
23-09-2019, 21:03
Tak spotkałem się z czymś podobnym. Zawór oryginalny panasonica czy jakiś zamiennik? U mnie był zamiennik i źle podpięty do płyty. Po wizycie serwisanta i podłączeniu go trochę inaczej niż w instrukcji działa od roku.
Zawór firmy Honey wer . Dziwi mnie tylko to że przy przejsciu automatycznym z CO na CWU nie zmienia obiegów a przy ręcznym zapodaniu grzania Cwu przełącza ok.

bobrow
23-09-2019, 21:21
Zawór firmy Honey wer . Dziwi mnie tylko to że przy przejsciu automatycznym z CO na CWU nie zmienia obiegów a przy ręcznym zapodaniu grzania Cwu przełącza ok.

Zależy jaki model zaworu- u mojej kuzynki jest dokładnie jak opisujesz :
-ręcznie wodzikiem przesuwam i przełączam tryb CO/CWU
-podczas pracy PC i przełączeniu trybu ,wodzik pozostaje w miejscu
Po prostu zaczep wodzika jest przed dźwignią przełączającą zaworu-ot , cała tajemnica...

Nastar
23-09-2019, 22:15
Ad.1
Jesli nie masz taryf mozesz poprobowac harmonogramu tak aby cwu grzala raz dziennie skoro wracacie o 18 to niech pogrzeje od 15do 16 wtedy na zewnatrz jest stosunkowo cieplej niz w nocy i beda lepsze copy rowniez dlatego ze bedzie grzala bardziej wystudzona wode(moze raz dziennie wam starczy np.48stopni eksperymentuj).
Jesli dom nie stygnie za szybko to grzej za dnia (cieplej na zewnatrz lepsze copy) np.od 9 do 18 niech se grzeje c.o jak wrocicie bedzie ciepelko (lepiej niech chodzi dluzej na nizszej temperaturze niz szybkie dogrzewanie)
Ad.2 Nada sie kazdy termostat ktory tylko zwiera obwód i nie puszcza pradu na kabelki .Jeszcze zalezy jaka ma histeryze jeali 0,5stopnia to ujdzie jak 1st to kiepako taki z 1stopniem to masz teraz w pompie wustarczy go przeniesc z jednostki wew na ścianę.
Ale lepiej pobaw sie krzywymi grzania zeby osiagnac jak najnizsze temp.zasilania .
Jesli na zasilaniu bedziesz mial juz naprawde nisko i pompa bedzie Ci sie czesto wlaczac i wylaczac to podnies troche krzywa to bedzie miala mniej zalaczen.
Ale wtedy moze Ci czesto przegrzewac dom to wtedy dopiero mozesz pomyslec o termostacie.
Ad.3
Nieszkodzi.Nie wiem jak tam masz zimno i wilgotno .Jesli duza wilgoc to moze z czasem obudowa albo kakies inne elementy pordzewiec.Jak masz tam tez zbiornik cwu to będą wieksze straty ciepla do otoczenia ale wystarczy dodatkowo ocieplic baniak i wszystkie rurki.
Ad.4
Glowice na 5 na maksa rozkrecone .Pompa lubi duzo wody w obiegu.Zreszta jak bedziesz grzal na niskich temperaturach to i tak bedziesz mial problemy bo grzejniki nie beda dogrzewac pomieszczen wiec bedziesz je otwieral na maxa ,raczej podlogówke bedziesz tłumił bo bedzie w tym pomieszczeniu gdzie podlogówka cieplej niż w innych pomieszczeniach.
Ad5
Spróbuj pierwszy sezon bez zmiany taryfy zobaczysz jakie bedą koszty w jakich godzinach grzejesz itp.To pozwoli Ci ocenic czy pchac sie w taryfy.

Dzięki za podpowiedzi. Faktycznie - ma to sens. Trzeba trochę poeksperymentować. Moim celem nadrzędnym jest komfort cieplny w domu. W dalszej kolejności koszty ogrzewania. Oczywiście chcę je racjonalizować ale bez przeginania i marznięcia w domu.

Donkazo
24-09-2019, 03:58
U mnie jest to samo też po osiągnięciu zadanej tem jest dalej ikona ze sloneczkiem a pompa nie pracuje! Pompa obiegowa pracuje obniże tam i 1 stopień wszystko się gasi tak musi być widocznie

codix
24-09-2019, 05:11
Dopiero zaczynam zabawę z tym wbudowanym termostatem (przeniosłem go na scianę)ale zauwazyłem że nie dziala tak jak tu opisywano (guru forum oraz kilku instalatorów )nze ma histeryze 1st wiec jak ustawisz np.22 tp bedzie grzalo do 23 a potem czekalo na 21.
Jeszcze za krótko tak grzeje (za cieplo teraz) ale zaobserwowalem że np.jest w pokoju 22 włączę pompę z ustawionym termostatem na 22 to rusza pompka obiegowa ale ppc nie grzeje .Zwieksze na termostacie na 23 rusza pc,nagrzeje do 23st np w godzinę i po wakoczeniu na termostacie na 23st chodzi jeszcze powiedmy z 10 minut i wyłacza PC (chodzi tylko obiegówka) napewno nie grzeje do 24st.
W dól jeszcze nie wiem bo za wolno narazie wszystko stygnie.
Podejrzewam że faktycznie temp.zadana mozna przestawiac co stopien ale dziala to zdeka inaczej.
Mowa caly czas o seri H

codix
24-09-2019, 05:40
Nastepna obserwacja to:
W menu mozna ustawic deltę na grzaniu od 1do 15 stopni.
Nawet CNC ostatnio gdzies pisal ze optymalnie jest delta 5st ze wtedy jest najlepsza sprawnosc.
Napewno jest tak że jak ustawimy delte dużą np.12 stopni to pompa obiegowa zaczyna chodzic i chodzi w czasie grzania na duzo niższych obrotach u mnie wtedy przeplywy na podlogówce są ok.0,5l. Jak ustawie delte na np.5stopni wtedy obiegówka odrazu zaczyna i caly czas pracuje na duzo wyzszych obrotach mam wtedy przeplywy po 2,5litra
Co do sprawnosci to mam tu pewne objekcje na malej delcie pompa startuje i bardzo szybko chce dojsc do zadanej wchodzi az na 60hz ma wtedy calkiem spory pobór prądu a copy słabe jak ustawie duza delte to spokojniej sie to wszystko odbywa i to widac na liczniku.
Przynajmniej u mnie z kilku dni zabaw widze róznice licze to co pompa wyprodukowala dziele przez prad z podlicznika nie z pompy i wychodzi mi cop lepszy gdy pracuje tak spokojniej na duzej delcie niz szybko na małej.
Zresztą w instrukcji obslugi tez pisze ze zwiekszajac delte zmniejszamy zużycie energi.

A i tak pompa jak juz dojdzie do zadanej temperatury to przy takiej zadanej ok.34stopni to i tak trzyma powrót o 3,4 stopnie nizej a nie o 12 tylko spokojniej se to osiagnela (nie wiem narazie jak przy zadanych wyzszych np.45 czy utrzyma te 12 stopni czy tez nie)

qaz123
24-09-2019, 07:18
histeryze 1st wiec jak ustawisz np.22 tp bedzie grzalo do 23 a potem czekalo na 21.

Nie wiem nie sprawdzałem, ale zwykle histeryza ( 1 stopień) działa tak, że jak masz ustawione 22 to grzeje do 22, sterownik wyłącza grzanie, jak spadnie do 21 to włącza.
Jeśli miło by tak być jak piszesz, ustawiasz 22, grzeje do 23, stygnie do 21 - to różnica wynosiłaby 2 a nie jeden stopień.
Jeśli w sterowniku Panasa jest inaczej niech mnie ktoś poprawi.

codix
24-09-2019, 10:03
No akurat ja mialem taki termostat przy starym piecu z histeryza 0,5stopnia i jak ustawialem np.22 to grzal do 22,5 a potem czekał do 21,5 wiec wychodził stopień.

No np.tu o tym gadano i kilka razy gdzie indziej i mówiono ze jak 22 to wyl przy 23 a wl przy 21
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?258058-Panasonic-Aquarea-Seria-H-parametry-wszytstkich-modeli-z-nowej-serii-%C5%82%C4%85cznie-z-T-CAP/page11

agb
24-09-2019, 10:30
Nastepna obserwacja to:
W menu mozna ustawic deltę na grzaniu od 1do 15 stopni.
Nawet CNC ostatnio gdzies pisal ze optymalnie jest delta 5st ze wtedy jest najlepsza sprawnosc.
Napewno jest tak że jak ustawimy delte dużą np.12 stopni to pompa obiegowa zaczyna chodzic i chodzi w czasie grzania na duzo niższych obrotach u mnie wtedy przeplywy na podlogówce są ok.0,5l. Jak ustawie delte na np.5stopni wtedy obiegówka odrazu zaczyna i caly czas pracuje na duzo wyzszych obrotach mam wtedy przeplywy po 2,5litra
Co do sprawnosci to mam tu pewne objekcje na malej delcie pompa startuje i bardzo szybko chce dojsc do zadanej wchodzi az na 60hz ma wtedy calkiem spory pobór prądu a copy słabe jak ustawie duza delte to spokojniej sie to wszystko odbywa i to widac na liczniku.
Przynajmniej u mnie z kilku dni zabaw widze róznice licze to co pompa wyprodukowala dziele przez prad z podlicznika nie z pompy i wychodzi mi cop lepszy gdy pracuje tak spokojniej na duzej delcie niz szybko na małej.
Zresztą w instrukcji obslugi tez pisze ze zwiekszajac delte zmniejszamy zużycie energi.

A i tak pompa jak juz dojdzie do zadanej temperatury to przy takiej zadanej ok.34stopni to i tak trzyma powrót o 3,4 stopnie nizej a nie o 12 tylko spokojniej se to osiagnela (nie wiem narazie jak przy zadanych wyzszych np.45 czy utrzyma te 12 stopni czy tez nie)

Zależność obiegówki i delty wynika z prostego równania: moc = przepływ*delta*1,163. Zwiększasz deltę, musi spaść przepływ.

60Hz przy obecnych warunkach widziałem tylko przy defroście.

codix
25-09-2019, 05:57
Potwierdzone kilkakrotnymi próbami z innym cyfrowym termometrem.
Pompa 7kw seria H kupowana w lipcu tego roku.
Sterownik wyciagniety z jednostki na sciane w salonie.
Sterownik posiada wbudowany termostat którego wskazania mozna korygowac po 2 stopnie w dół i dwa w górę (co stopień)
Ustawiac temperature w salonie mozna tez co stopień.
Dzialanie jest nastepujace ustawiamy np.23stopnie PC sie załącza i grzeje na termostacie wskakuje 23stopnie pompa jeszcze grzeje aż przebije o jakies 0,2st (tak pokazuje mój drugi cyfrowy termometr napewno nie jest to nawet 0,5 st) pompa sie wyłącza i czeka na spadek jesli na termostacie wskoczy 22 stopnie wtedy zaczyna znowu grzać(przy czym ten przeskok na 22 stopnie nastepuje przy temp.22,8 stopnia)
Wiec ten wbudowany termostat jest całkowicie ok
Jedyną wadą jest to że wbudowana pompa obiegowa chodzi 24h/na dobę chyba że np.sloneczko podniesie temperature o stopien wyzej niz temperatura ustawiona na termostacie wtedy pompka obiegowa staje

qaz123
25-09-2019, 08:06
Czyli histeryza wynosi +/- 0,2 stopnia?

plusfoto
25-09-2019, 08:46
Potwierdzone kilkakrotnymi próbami z innym cyfrowym termometrem.
Pompa 7kw seria H kupowana w lipcu tego roku.
Sterownik wyciagniety z jednostki na sciane w salonie.
Sterownik posiada wbudowany termostat którego wskazania mozna korygowac po 2 stopnie w dół i dwa w górę (co stopień)
Ustawiac temperature w salonie mozna tez co stopień.
Dzialanie jest nastepujace ustawiamy np.23stopnie PC sie załącza i grzeje na termostacie wskakuje 23stopnie pompa jeszcze grzeje aż przebije o jakies 0,2st (tak pokazuje mój drugi cyfrowy termometr napewno nie jest to nawet 0,5 st) pompa sie wyłącza i czeka na spadek jesli na termostacie wskoczy 22 stopnie wtedy zaczyna znowu grzać(przy czym ten przeskok na 22 stopnie nastepuje przy temp.22,8 stopnia)
Wiec ten wbudowany termostat jest całkowicie ok
Jedyną wadą jest to że wbudowana pompa obiegowa chodzi 24h/na dobę chyba że np.sloneczko podniesie temperature o stopien wyzej niz temperatura ustawiona na termostacie wtedy pompka obiegowa staje
Było o tym jak działa ten sterownik w tym wątku już kilka razy.
Po pierwsze sterownik można korygować +/- 2 stopnie ale w skokach co 0,5 stopnia anie jak piszesz co 1 stopień.
Po drugie sterownik ten ma pewną przypadłość która działa na jego jakby plus powodując w działaniu zmniejszenie histerezy z +/- 1 stopnia do +/- 0,5 stopnia. Wizualnie histereza pozostaje bez zmian i wynosi +/- 1 stopień.
Po trzecie obiegówka będzie pracować non stop w przypadku ustawienia (strefa&czujnik) na temperatura wody. W przypadku ustawienia na czujnik pokojowy wew. lub zewnętrzny obiegówka powinna się zatrzymać.

codix
25-09-2019, 09:25
Nie spotkalem się wczesniej z takim opisem więc opisałem.
Co do korekty faktycznie jest co 0,5st (moja pomyłka)
Co do ustawiania temp.w pomieszczeniu tylko pełne stopnie.
Co do histeryzy to u mnie jak ustawie 22 to 22,2 przestaje grzać a 21,8 ponownie zaczyna(na wyswietlaczu pokazuje 21) mierzone dokładnym termometrem moze byc jakis bład pomiaru rzędu 0,2 stopnia.
Co do ustawienia to chyba jak działa wg termostatu to musi miec juz ustawione termostat zew lub wew .Jak ma ustawione temperature wody to nie działaja wtedy termostaty.
Wiec mam ustawione termostat wew.i pompa obiegowa caly czas chodzi.
Moj instalator twierdzi ze nie wie bo ich na szkoleniach ucza ze fabryczny termostat ma histetyze 1st wiec nie ustawia na nim a jak ktos chce to montuje mu termostat zewnetrzny i na nim mówi że na 100% nie jest pewny ale raczej pompa staje po ilus tam sek.po zadzialaniu termostatu.

Czy ktoś mugłby sprawdzic u siebie jak z ta pompa i wewn.termostatem?

plusfoto
25-09-2019, 10:07
......Moj instalator twierdzi ze nie wie bo ich na szkoleniach ucza ze fabryczny termostat ma histetyze 1st..........
I wizualnie tak jest - przy ustawieniu na 22 pompa staje po przekroczeniu 23 i startuje po spadku do 21 - poobserwuj wyświetlacz pompy. Ale praktycznie tak jak pisałem wcześniej ten sterownik ma pewną przypadłość. A mianowicie kilka chwil po starcie sprężarki odczytuje temperaturę o około 0,5 stopnia wyższą a kilka chwil po jej zatrzymaniu niższą. Poobserwuj czy twój sterownik od pompy po 5 - 10 minutach pracy sprężarki nie przeskoczy z 21 na 22 stopnie i odwrotnie po zakończeniu grzania z 23 na 22.

..........pompa staje po ilus tam sek.po zadzialaniu termostatu. I tak to powinno wyglądać

codix
25-09-2019, 10:31
Na bank tak nie ma, mogę Ci nagrac filmik mam w domu 21 na sterowniku ,włączę ogrzewanie na 22 stopnie pompa chodzi przykladowo 1 godzine po godzinie wskakuje na termostacie 22stopnie grzeje jeszcze z 10min i wyłacza sie.
Napewno na sterowniku nie wskakuje 23 st i jest to fizycznie niemozliwe zeby w 10 min podgrzala o kolejny stopien

Co do spadku to faktycznie jesli spadnie w domu temperatura do 21,8 to na sterowniku juz wskakuje 21 i zaczyna grzac

krzynio51
25-09-2019, 15:35
Zależy jaki model zaworu- u mojej kuzynki jest dokładnie jak opisujesz :
-ręcznie wodzikiem przesuwam i przełączam tryb CO/CWU
-podczas pracy PC i przełączeniu trybu ,wodzik pozostaje w miejscu
Po prostu zaczep wodzika jest przed dźwignią przełączającą zaworu-ot , cała tajemnica...

Nie do końca rozumiem , Tzn że ten zawór nie jest w stanie przełączyć automatycznie ? Ew co dokładnie muszę zrobić aby to działało jak powinno?
Model zaworu to Honey V4044F1034

xDonx
25-09-2019, 17:12
Zacznij może od sprawdzenia czy masz poprawnie zamontowany, to zwykły zawór ze sprężyną powrotną. Bez napięcia przepływ jest z AB do B i zakladam, ze jest normalnie założony na wyjściu cieplej wody z pompy. Do B ma być podłączona rura do grzania CO a do A rura od CWU. Jak tak jest to ok. Kable interesują cię trzy, uziemienie - standardowo żółto-zielony, niebieski - neutralny i brązowy - faza. Złącza Masz na dole płyty elegancko opisane, dajesz niebieski pod N, a brązowy pod Open, uziemienie wiadomo.. W zasadzie wszystko jedno czy podepniesz pod sterowanie zaworem dwu czy trzy drogowym. Faza na Open pojawia sie tylko w czasie grzania CWU po jej zaniku sprężyna ma przełączyć zawór na grzanie domu. Tyle - jak wszystko sprawne to ma działać.
Zapomniałem o dźwigni - to tylko awaryjne otwarcie zaworu na CWU przy braku zasilania. Przy takim zaworze hydraulicznie prawidłowo podpiętym nie ma szans żeby dawało ciepłą wodę na dwa wyjścia chyba, ze pakuły... po hydraulikach go blokują i sie nie domyka.

agb
25-09-2019, 19:32
Popularny zawór Afriso działa trochę inaczej niż piszesz.

https://i.imgur.com/TSfG2UH.png

bobrow
25-09-2019, 20:43
Nie do końca rozumiem , Tzn że ten zawór nie jest w stanie przełączyć automatycznie ? Ew co dokładnie muszę zrobić aby to działało jak powinno?
Model zaworu to Honey V4044F1034

Może łatwiej Ci to wytłumaczę "rysunkowo"
435176
Jeśli ręcznie przesuniesz wodzik w lewo i przesterujesz zaw w obwód CWU, to ugniesz sprężynę-a jeśli zadziała cewka zaworu ,to tłoczek przesunie kulkę w lewo i ugnie sprężynę, ale wodzik do ręcznego sterowania pozostanie tam gdzie był.

PS
widzę ,że nie obróciło mi fotki-to nie w lewo wodzik , tylko w dół wg strzałki

bobrow
25-09-2019, 20:52
Jeszcze jedno-rys jest poglądowy, zazwyczaj obwód CO jest otwarty-a na rys jest na odwrót

krzynio51
25-09-2019, 21:58
Może łatwiej Ci to wytłumaczę "rysunkowo"
435176
Jeśli ręcznie przesuniesz wodzik w lewo i przesterujesz zaw w obwód CWU, to ugniesz sprężynę-a jeśli zadziała cewka zaworu ,to tłoczek przesunie kulkę w lewo i ugnie sprężynę, ale wodzik do ręcznego sterowania pozostanie tam gdzie był.

PS
widzę ,że nie obróciło mi fotki-to nie w lewo wodzik , tylko w dół wg strzałki
Dzięki za schematy ale istotę działania zaworu rozumiem , natomiast jak na początku pisałem, u mnie problem polega na tym że przy uruchomieniu CWU z poziomu prostego menu wszystko jest ok , zawor otwiera obieg cwu i grzeje zbiornik , to samo jak ustawimy wyłącznie grzanie CWU . Problem pojawia się w momencie gdy pompa pracuje w trybie CO+CWU , grzeje CO i kiedy temp na zbiorniku spada do poziomu załączenia podgrzewania Cwu za wyświetlaczu pompa niby pokazuje że przyłączyła na obieg CWU natomiast fizycznie zaworu na obieg CWU nie przełącza i puszcza np 40C na podłogowe A zbiornika nie wygrzewa , wręcz mam wrażenie że to wychladza (choć tu nie jestem pewny , muszę to sprawdzić) . Także to jest bardzo dziwnie że jak pracuje na trybie samego CWU to ok a jak ma zamieniać automatycznie obwody to nie otwiera obiegu CWU.??? czyżby problem tkwil w oprogramowaniu że wtedy nie daje sygnału?

xDonx
26-09-2019, 06:04
Pisałem o zaworze jaki ma kolega, podał symbol to zerknąłem w kartę katalogową. Ale jak jestesmy przy zawodach to moze komuś się przyda wiedza o mojej przygodzie... Zawór Afriso mam aktualnie u siebie, wcześniej miałem ten "oryginalny z zestawu" z siłownikiem Siemensa ale mocno przepuszczał przy grzaniu CWU do CO. Była próba wymiany na drugi ale miał tą samą wadę fabryczną, w zasadzie to nie udało sie wtedy (początek lipca ) znaleźć takiego, który byłby sprawny - czyli poszła taka seria. Trzeba było przerobić układ na Afriso z czego bardzo się cieszę bo to prawdziwy zawór strefowy z dużym przepływem. Jak ktoś ma trójdrogowy Siemensa od Panasonica radze sprawdzić czy przy grzaniu CWU rurka od wyjścia CO nie jest mocno ciepła...
Z opisu kolegi faktycznie może to być błąd oprogramowania, niestety ale nie byłbym bardzo zaskoczony, z moich doświadczeń z tą pompą oprogramowanie mówiąc delikatnie to najsłabszy punkt tej pompy, pomijając drobne wpadki w konstrukcji obudowy.
Masz gwarancję, nie zastanawiaj się tylko dzwoń... U mnie nie zauważyłem tego problemu ale poza testami przełączania zaworu to dziś w nocy pierwszy raz odpaliłem CO. CWU grzeję raz dziennie ( 350l na razie spokojnie wystarcza ) z harmonogramu aktualnie w okienku 15-17 bo jest niższa taryfa i ciepło..., w weekendy od 12 też żeby było już ciepło. Jak chcesz "obejść system" spróbuj normalnie zaprogramować CO a samo CWU np dwa razy dziennie, jak skończy grzać CWU to teoretycznie powinno wrócić do grzania CO.

bobrow
26-09-2019, 08:03
Dzięki za schematy ale istotę działania zaworu rozumiem , natomiast jak na początku pisałem, u mnie problem polega na tym że przy uruchomieniu CWU z poziomu prostego menu wszystko jest ok , zawor otwiera obieg cwu i grzeje zbiornik , to samo jak ustawimy wyłącznie grzanie CWU . Problem pojawia się w momencie gdy pompa pracuje w trybie CO+CWU , grzeje CO i kiedy temp na zbiorniku spada do poziomu załączenia podgrzewania Cwu za wyświetlaczu pompa niby pokazuje że przyłączyła na obieg CWU natomiast fizycznie zaworu na obieg CWU nie przełącza i puszcza np 40C na podłogowe A zbiornika nie wygrzewa , wręcz mam wrażenie że to wychladza (choć tu nie jestem pewny , muszę to sprawdzić) . Także to jest bardzo dziwnie że jak pracuje na trybie samego CWU to ok a jak ma zamieniać automatycznie obwody to nie otwiera obiegu CWU.??? czyżby problem tkwil w oprogramowaniu że wtedy nie daje sygnału?

W monobloku T-cap 9kW H nie zaobserwowałem tego problemu-PC działa prawidłowo w zakresie przełączania obwodów.Co do pracy obiegówki , to przyglądnę się przy okazji-choć kiedy się bawiłem parametrami , to nie zauważyłem tego problemu.

codix
28-09-2019, 06:47
Mam pytanie do osób posiadajacych serię H i termostat pokojowy zewnetrzny taki co tylko zwiera i rozwiera obwód.

Czy jesli termostat wylacza prace sprezarki to czy nadal pracuje wbudowana pompa obiegowa czy tez sie zatrzymuje.
?

Niestety z wewnetrznym termostatem obiegówka chodzi 24 na dobę.

uciu
28-09-2019, 07:19
Ja mam termostat zewnętrzny podłączony do zewnętrznej pompy obiegowej i u mnie pracuje tylko ona i tylko w harmonogramie ustawionym na termostacie.

xDonx
28-09-2019, 15:55
Też długo się zastanawiałem nad najlepszym sterowaniem tą pompą bo niestety oryginalne nie spełnia moich oczekiwań, liczyłem na krzywą grzewczą ale tu jest to słabo pomyślane..., najchętniej sterował bym ilością ciepła jaką pompa ma wytworzyć przy dany zapotrzebowaniu na ciepło. Np wiem ze przy średniej zewnętrznej x trzeba dostarczyć w ciągu doby np 30kWh a oprogramowanie pompy dostarcza np 2/3 kiedy temperatura dobowa jest powyżej średniej a tylko 1/3 w mniej korzystnych warunkach. Tu z krzywej najniższa temperatura jest w nocy czyli wtedy pompa będzie dostarczała wiecej ciepła a w dzień w okresach umiarkowanych mrozów może nic... To samo z niższą taryfą oprogramowanie pompy i nie umożliwia optymalnego ustawienia. Wg mnie jedyna szansa na kontrolę to zewnętrzny termostat z histerezą 0,2*C i harmonogramem pracy - na szczęście mam taki jeszcze z poprzedniego układu choć nie myślałem, że do niego wrócę... Pompka jest wg mnie do ogarnięcia ale jeszcze tego nie przetestowałem, jeżeli sygnał z termostatu puścimy jednocześnie jako sterowanie wejścia "przełącznik zewnętrzny" oczywiście przez przekaźnik bo jest to wejście, które trzeba tylko zewrzeć. Wtedy zakładam, ze po jednoczesnym podaniu sygnału z termostatu na te dwa wejścia pompa się dopiero uruchomi i zacznie grzać. Mam nadzieję to przetestować ale teraz nie mogę jak ktoś ma jak to proszę o info.

codix
28-09-2019, 17:09
Też długo się zastanawiałem nad najlepszym sterowaniem tą pompą bo niestety oryginalne nie spełnia moich oczekiwań, liczyłem na krzywą grzewczą ale tu jest to słabo pomyślane..., najchętniej sterował bym ilością ciepła jaką pompa ma wytworzyć przy dany zapotrzebowaniu na ciepło. Np wiem ze przy średniej zewnętrznej x trzeba dostarczyć w ciągu doby np 30kWh a oprogramowanie pompy dostarcza np 2/3 kiedy temperatura dobowa jest powyżej średniej a tylko 1/3 w mniej korzystnych warunkach. Tu z krzywej najniższa temperatura jest w nocy czyli wtedy pompa będzie dostarczała wiecej ciepła a w dzień w okresach umiarkowanych mrozów może nic... To samo z niższą taryfą oprogramowanie pompy i nie umożliwia optymalnego ustawienia. Wg mnie jedyna szansa na kontrolę to zewnętrzny termostat z histerezą 0,2*C i harmonogramem pracy - na szczęście mam taki jeszcze z poprzedniego układu choć nie myślałem, że do niego wrócę... Pompka jest wg mnie do ogarnięcia ale jeszcze tego nie przetestowałem, jeżeli sygnał z termostatu puścimy jednocześnie jako sterowanie wejścia "przełącznik zewnętrzny" oczywiście przez przekaźnik bo jest to wejście, które trzeba tylko zewrzeć. Wtedy zakładam, ze po jednoczesnym podaniu sygnału z termostatu na te dwa wejścia pompa się dopiero uruchomi i zacznie grzać. Mam nadzieję to przetestować ale teraz nie mogę jak ktoś ma jak to proszę o info.

Juz przetestowałem ;)
Termostat zewnetrzny zwykly zwierajacy tylko obwód wyłącza sprezarke oraz wbudowana pompę obiegowa.
Podlacza sie go pod płytę glówna w jednostce wewn.na dolnych zaciskach opisanych jako H,C,N,L na styku L jest caly czas napiecie 230v i trzeba je podac na styk H (mozna testowo sam kabelek z przelacznikiem jak do lampki) termostat trzyma rozwarte styki (nie ma przeplywu pradu) jak je zewrze wtedy pompa zaczyna grzać.

Nad zlaczami do których jest podlaczony sterownik wenetrzny po prawej stronie płyty dwa kolejne styki wyzej ,tam tez mozna podlaczyc taki termoatat tylko nie moze miec potencjalu na kablach tylko taki co zwiera rozwiera ale jak sie podlaczy go pod te styki to bedzie calkowicie wlaczal i wylaczal pompe razem ze sterownikiem wiec np.nie nagrzejesz cwu.
To raczej taki wylacznik pompy np.jakims guzikiem lub alarmem

xDonx
29-09-2019, 06:14
Jeżeli sam termostat zewnętrzny załatwia temat pompki obiegowej to super, wydawało mi się, że ktoś opisywał, że działa dalej. W takim razie zacznę od samego termostatu. Rozumiem, że krzywą grzewczą nadal można wykorzystać do regulacji zmian temperatur zasilania i jak ją podniosę to w zasadzie mam regulację mocy pompy.
Zapomniałem napisać u siebie mam też przewidziane ewentualne chłodzenie co wiąże się oczywiście z odpływem skroplin z jednostki wewnętrznej do kanalizacji. Jedynym zabezpieczeniem przed wyziewami z kanalizy jest syfon jednak wg mnie nie ma szans żeby nie wysechł do przyszłego roku... Dlatego żeby nie myśleć czy już trzeba dolewać wody dałem na odpływie dodatkowy plastikowy zawór i mam pewność, że elektronika pompy jest bezpieczna. Wiadomo zanim włączę chłodzenie trzeba go otworzyć i uzupełnić wodę w syfonie ale bezpieczeństwo na 100%....

marek231984
30-09-2019, 10:56
Hej, jak macie ustawioną krzywą grzewczą?? Pozdrawiam

xDonx
30-09-2019, 13:29
Każdy będzie miał inaczej... Zależy czy chcesz żeby pompa chodziła cały dzień czy tylko np NT wtedy trzeba tak podnieść krzywą zeby w NT dostarczyła większość ciepła. I tak wyjdzie samo jak sie zacznie grzanie, u mnie mam początek na 26*C przy 10 i 31*C przy -15 ale jak podepnę termostat to i tak będzie całkiem co innego ale od czegoś trzeba zacząć i obserwować....

plusfoto
30-09-2019, 13:46
Jak wrzucisz termostat czy to zew. czy wew. To najrozsądniej jest korzystać z prostej na poziomie 30 - 33 stopnie w zależności od tego co potrzebuje twój dom.

toommm
30-09-2019, 16:21
Ja od początku jadę na prostej , 28 stopni w tanich taryfach ( oprócz okienka popołudniowego) mi wystarczy

marek231984
30-09-2019, 16:22
Ja mam 22 *C przy 15 i 31*C przy - 15.
Ogrzewanie mi się jeszcze nie włączyło, Temperatura w domu ponad 23*C,wczoraj jednak podniosłem na sterowniku zewnętrznym temperaturę żeby załączyć na chwilę ogrzewanie, ale włączyła się tylko pompa obiegowa, bo i tak w obiegu było 22*C.

qaz123
04-10-2019, 12:57
Mam problem z rejestracją w "AQUAREA Service Cloud".
Mój instalator zarejestrował się jako użytkownik i nie przekazał mi hasła.
Wiec próbowałem samodzielnie ale coś nie bangla.
Poprawcie, co robię nie tak.
Zarejestrowałem się uzyskując Panasonic ID.
Wszedłem na https://aquarea-smart.panasonic.com/ i zalogowałem się.
Przytrzymałem środkowy przycisk na adapterze.
Wpisem ID i hasło i nic. Znaczy się błąd:
"Błędny identyfikator lub hasło urządzenia. Sprawdź, czy zarejestrowałeś prawidłowy identyfikator urządzenia, zapisany na adapterze, i prawidłowe hasło. Jeżeli zarejestrowałeś prawidłowy identyfikator i hasło, to sprawdź, czy adapter może podłączyć się do sieci. Jeżeli powyższe zalecenia nie doprowadzą do rozwiązania problemu, to zresetuj adapter i sprawdź ponownie.
(1005-1400)"
Adapter podłączony po kablu.

Drogba
04-10-2019, 15:36
Słuchajcie mam problem. Już drugi raz w tym tygodniu pompa przestała grzać c. o. To znaczy timer ją uruchomił pochodziła 2 godziny (wg pompy) po czym wyłączyła się jednostka zewnętrzna nie osiągawszy temperatury zadanej na termostacie pokojowym. Jednostka wewnętrzna jest włączona a strzałka w dalszym ciągu pokazuje grzanie c. o.. Nie pokazuje żadnego błędu. O co chodzi? Miał ktoś taką sytuację?

Kriss7
04-10-2019, 16:41
Jakiś czas temu padło tutaj pytanie o korektę temperatury czujnika (oryginalnego termostatu pokojowego). Zrobiłem maksymalną korektę w dół czyli -2 stopnie a mimo to nam około 2 stopnie różnicy między realna temperatura, a tą która wskazuje sterownik. Jakieś pomysły jak to można jeszcze wykalibrowac?

plusfoto
04-10-2019, 16:42
Drogba jak masz ustawioną krzywą?

plusfoto
04-10-2019, 16:48
Jakiś czas temu padło tutaj pytanie o korektę temperatury czujnika (oryginalnego termostatu pokojowego). Zrobiłem maksymalną korektę w dół czyli -2 stopnie a mimo to nam około 2 stopnie różnicy między realna temperatura, a tą która wskazuje sterownik. Jakieś pomysły jak to można jeszcze wykalibrowac? To na początku miałeś 4 stopnie różnicy?

Drogba
04-10-2019, 16:59
Drogba jak masz ustawioną krzywą?

40
25
- 15. 15

Kriss7
04-10-2019, 17:00
To na początku miałeś 4 stopnie różnicy?

Noo dokładnie, przy 23 pokazywał 27...

plusfoto
04-10-2019, 17:15
40
25
- 15. 15

Ustaw prostą na 32 -33 stopnie lub dla 15 stopni daj 27 a nie 25. Przy termostacie wew. bardziej sprawdza się prosta.

plusfoto
04-10-2019, 17:18
Noo dokładnie, przy 23 pokazywał 27...

Termostat nie wisi gdzieś w miejscu narażonym na jakieś dodatkowe ciepło?

Kriss7
04-10-2019, 17:34
Termostat nie wisi gdzieś w miejscu narażonym na jakieś dodatkowe ciepło?

Nie, mam go w salonie, ten drugi termometr zaraz obok niego. To nie jest ściana z kominem, ani nic takiego.

Drogba
04-10-2019, 18:01
Ustaw prostą na 32 -33 stopnie lub dla 15 stopni daj 27 a nie 25. Przy termostacie wew. bardziej sprawdza się prosta.

Ustawiłem na nowo i prostą i krzywą. Jak sprawdzić/gdzie ustawiać co pompa ma wziąć za priorytet prosta czy krzywa?

plusfoto
04-10-2019, 18:19
ust. instalatora / ust. działania / temp.wody wł. grzania / krzywa lub prosta

Drogba
04-10-2019, 18:31
ust. instalatora / ust. działania / temp.wody wł. grzania / krzywa lub prosta

Zauważyłem, że naciskajac na prostą zresetowało mi ustawienia krzywej do ustawień fabrycznych. To normalne?

plusfoto
04-10-2019, 19:39
Zauważyłem, że naciskajac na prostą zresetowało mi ustawienia krzywej do ustawień fabrycznych. To normalne?

Tak. Po ustawieniu prostej zatwierdzasz enterem i wychodzisz z menu. Jeśli ostatnio wchodziłeś w krzywą i zatwierdziłeś przy jej przeglądaniu i wychodzeniu enterem to pompa działa na krzywej.

plusfoto
04-10-2019, 19:40
Nie, mam go w salonie, ten drugi termometr zaraz obok niego. To nie jest ściana z kominem, ani nic takiego.

Jeśli jesteś pewien wskazań tego drugiego termometru to zgłoś to do serwisu.

Drogba
04-10-2019, 19:52
Tak. Po ustawieniu prostej zatwierdzasz enterem i wychodzisz z menu. Jeśli ostatnio wchodziłeś w krzywą i zatwierdziłeś przy jej przeglądaniu i wychodzeniu enterem to pompa działa na krzywej.

Dzięki za pomoc. Jadę na prostej.

BACZEK102
07-10-2019, 10:03
Witam wszystkich forumowiczów jestem świeżym posiadaczem t-cap 9 w modernizowanym domu po kopciuchu i instalacji mieszanej
Potwierdzam to co wyżej sterownik na dzień dobry wskazuje zła temperaturę około 2-3 stopnie do gory chyba wszystkie modele z tego roku tak mają. To samo się tyczy obsługi pompy obiegowej na termostacie działa non stop chyba że przeskoczy o jeden stopień temp. do góry tylko że sterownik ma mniejszą histerezę.

maciejtoya
07-10-2019, 19:23
Panowie czy może być spowodowane skroplenie się wody pod jednostka wewnętrzna?
Miałem nakapane na płytkach. Obejrzałem od spodu i widać kropelki wody na rurach od wodnych jak i tych gazowych.

Donkazo
07-10-2019, 19:25
Witam wszystkich forumowiczów jestem świeżym posiadaczem t-cap 9 w modernizowanym domu po kopciuchu i instalacji mieszanej
Potwierdzam to co wyżej sterownik na dzień dobry wskazuje zła temperaturę około 2-3 stopnie do gory chyba wszystkie modele z tego roku tak mają. To samo się tyczy obsługi pompy obiegowej na termostacie działa non stop chyba że przeskoczy o jeden stopień temp. do góry tylko że sterownik ma mniejszą histerezę.
Super że wymieniłeś kopciucha na pompe

Donkazo
07-10-2019, 19:29
Panowie czy może być spowodowane skroplenie się wody pod jednostka wewnętrzna?
Miałem nakapane na płytkach. Obejrzałem od spodu i widać kropelki wody na rurach od wodnych jak i tych gazowych.

Ile masz ustawione ćiśnienie wody? Daj max 4 bar bo jak więcej ustawisz to będzie wywalać na zbiorniku wyrównawczym. Pod jednostką wew nie powinno się nic skraplać!

maciejtoya
07-10-2019, 19:45
Ciśnienie na 2, tj. Na środku tego manometr.
Pierwszy raz mam taką sytuację a na wyświetlaczu 0 błędów.
Czym to może być spowodowane? Wzywać serwis?
Przegląd miałem w zeszłym miesiącu.

Moja pompa to tcap 12kw.

agb
07-10-2019, 19:47
Jakie 4 bary? Po co? :rolleyes: W pompie jest zawór bezpieczeństwa, który chyba przy 3 puszcza.

maciejtoya
07-10-2019, 20:26
Tylko to kapie że środka. Jak gdyby z tego styropianu co tam jest w środku. Bardziej po lewej stronie jednostki.
Może mi ktoś coś doradzić?
Jutro będę dzwonić do serwisu ale boję się co będzie przez noc.

BACZEK102
07-10-2019, 21:05
Super że wymieniłeś kopciucha na pompe
Z dotacja z czyste powietrze to bym 5 lat temu i niczym innym nie myślał

Drogba
08-10-2019, 05:28
Tylko to kapie że środka. Jak gdyby z tego styropianu co tam jest w środku. Bardziej po lewej stronie jednostki.
Może mi ktoś coś doradzić?
Jutro będę dzwonić do serwisu ale boję się co będzie przez noc.

Może to być "defrost". Wczoraj pierwszy raz w tym sezonie u mnie się pojawił.

Drogba
08-10-2019, 05:30
Panowie.
Prawdopodobnie mam lekko zapowietrzony układ podłogówki. Jako, że nie uśmiecha mi się odpowietrzanie każdego obiegu z osobna chce spróbować odpowietrzyć układ przez pompą ciepła. W menu jest taka opcja jak odpowietrzanie. Próbował ktoś tak odpowietrzać ? Ma to sens i racje bytu?

PrzyszłyBudowniczy
08-10-2019, 07:16
Tylko to kapie że środka. Jak gdyby z tego styropianu co tam jest w środku. Bardziej po lewej stronie jednostki.
Może mi ktoś coś doradzić?
Jutro będę dzwonić do serwisu ale boję się co będzie przez noc.
Brzmi jakby to był problem który miałem. Wzywaj serwis. U mnie pęknięty był jeden z dolnych zaworów kulowych. Awarię zlokalizowałem trochę za późno i trochę wody nakapało :(

kateti
08-10-2019, 07:43
Witam,

Dziś rano dostałem powiadomienie z pompy TCAP 9 na maila, o błędzie F23
(jestem poza domem i nie bardzo mogę zareagować)

Co z tym dalej robić??

Rafał

plusfoto
08-10-2019, 08:20
Dzwoń po serwis. Błąd przypisany jest do płyty lub sprężarki.

agb
08-10-2019, 09:46
Panowie.
Prawdopodobnie mam lekko zapowietrzony układ podłogówki. Jako, że nie uśmiecha mi się odpowietrzanie każdego obiegu z osobna chce spróbować odpowietrzyć układ przez pompą ciepła. W menu jest taka opcja jak odpowietrzanie. Próbował ktoś tak odpowietrzać ? Ma to sens i racje bytu?

IMO musisz i tak każdą pętlę po kolei. Wątpię aby obiegówka wbudowana w PC była w stanie odpowietrzyć wszystkie pętle jednocześnie.

maciejtoya
08-10-2019, 10:40
U mnie okazało się że woda poleciała odpowietrznikiem automatycznym zlokalizowanym w jednostce wewnętrznej. Serwisant powiedział że tak się zdarza. Dzisiaj było już sucho, więc to pewnie jakiś epizod.

plusfoto
08-10-2019, 11:23
IMO musisz i tak każdą pętlę po kolei. Wątpię aby obiegówka wbudowana w PC była w stanie odpowietrzyć wszystkie pętle jednocześnie.

Da radę. Rozkręć rotametry na maksa i zapuść odpowietrzanie kilka razy.

agb
08-10-2019, 12:00
Da radę. Rozkręć rotametry na maksa i zapuść odpowietrzanie kilka razy.

To zależy od opornośći pętli :) U mnie dwie nie chciały pójść nawet jak inne były zakręcone.

MaciekOtwock
08-10-2019, 13:49
Witam wszystkich,
Od 13 września jestem posiadaczem pompy panasonic aquarea 5kw monoblok. Mam pytanie w zakresie COP. Wczoraj przy temperaturze +2 COP było na poziomie 1.66 - 2. Wydaje mi się że zdecydowanie za mało. Temperatura zasilenia 33 stopnie. Dom 100m2, 70%,podlogowka +3 grzejniki. Dom dobrze ocieplony.

Drogba
08-10-2019, 16:37
Może to być "defrost". Wczoraj pierwszy raz w tym sezonie u mnie się pojawił.

Nie doczytałem że to jednostka wewnętrzna. Sorry.

rafhi
08-10-2019, 21:19
Panowie jak wam wychodzi dobowe zużycie prądu (wg. licznika pompy) na te ostatnie temp. ?

Wiadomo każdy ma różne ustawienia,inny metraż, ocieplenie i sama temp. wew. - nie mniej jednak zastanawia mnie to jak koresponduje moja pompa tcap 9 kw na 154 m2, 100 % podłogówki w stosunku do podobnych instalacji ? U mnie to drugi sezon - pierwszy wygrzewanie, teraz zaczynam też bawić się krzywą 26/10 i 33/-15 bez reżimu taryfowego.

Kurani
08-10-2019, 21:37
Witam,
posiadam pompę serii H. Ogrzewam taryfą G13 zgodnie z zadanym harmonogramem grzewczym. W związku z tym mam pytanie: czy jest możliwe aby po wyłączeniu pompy o żądanej godzinie na wyświetlaczu sterownika wyświetlały się w dalszym ciągu podstawowe informacje takie jak: temperatura wewnętrzna i zewnętrzna (żeby np. wyłączała się tylko strzałka przy słoneczku)?

plusfoto
08-10-2019, 23:14
Witam,
posiadam pompę serii H. Ogrzewam taryfą G13 zgodnie z zadanym harmonogramem grzewczym. W związku z tym mam pytanie: czy jest możliwe aby po wyłączeniu pompy o żądanej godzinie na wyświetlaczu sterownika wyświetlały się w dalszym ciągu podstawowe informacje takie jak: temperatura wewnętrzna i zewnętrzna (żeby np. wyłączała się tylko strzałka przy słoneczku)?

Nie

codix
09-10-2019, 05:39
Witam,
posiadam pompę serii H. Ogrzewam taryfą G13 zgodnie z zadanym harmonogramem grzewczym. W związku z tym mam pytanie: czy jest możliwe aby po wyłączeniu pompy o żądanej godzinie na wyświetlaczu sterownika wyświetlały się w dalszym ciągu podstawowe informacje takie jak: temperatura wewnętrzna i zewnętrzna (żeby np. wyłączała się tylko strzałka przy słoneczku)?

Normalnie nie wyswietla Ci sie temp.wewnetrzna tylko temp.wody na zasilaniu.
Jesli Ci sie wyswietla wewnetrzna to jedziesz na termostacie wewnetrznym wtedy mozesz ustawic na harmonogramie w godzinach poza szczytem np.22 a w .szczytowych np.19atopni w domu (jesli Ci do takich temp.nie spada w domu) i wtedy sterownik bedzie caly czas wlaczony a pompa nie bedzie grzala.
Jesli nie jedziesz na sterowniku wew.mozesz spróbowac ustawic tak harmonogram ze w godzinach poza szczytowych ustawiasz grzanie tylko cwu.na 40stopni i duza histeryze (niewiem do ilu Ci stygnie baniak)tak żeby Ci sie nie zalaczylo te grzanie cwu a pompa bedzie czuwac wiec sterownik bedzie wlaczony.
Kombinuj

plusfoto
09-10-2019, 09:53
Normalnie nie wyswietla Ci sie temp.wewnetrzna tylko temp.wody na zasilaniu.
Jesli Ci sie wyswietla wewnetrzna to jedziesz na termostacie wewnetrznym wtedy mozesz ustawic na harmonogramie w godzinach poza szczytem np.22 a w .szczytowych np.19atopni w domu (jesli Ci do takich temp.nie spada w domu) i wtedy sterownik bedzie caly czas wlaczony a pompa nie bedzie grzala.
Jesli nie jedziesz na sterowniku wew.mozesz spróbowac ustawic tak harmonogram ze w godzinach poza szczytowych ustawiasz grzanie tylko cwu.na 40stopni i duza histeryze (niewiem do ilu Ci stygnie baniak)tak żeby Ci sie nie zalaczylo te grzanie cwu a pompa bedzie czuwac wiec sterownik bedzie wlaczony.
Kombinuj
Małe sprostowanie - w/g Panasonica zasilanie to woda wejściowa do pompy (czyli to co powraca z podłogi) a wyświetla się to co idzie w podłogę. I druga sprawa to jeśli tak ustawi to duże prawdopodobieństwo że obiegówka będzie się bujać 24 h/doba choć przy pracy w trybie termostatu powinna stanąć, ale kilka osób już tu pisało że tak się nie dzieje. Można przełączyć ewentualnie po za cyklem grzania CO tylko na CWU ale istnieje duże prawdopodobieństwo że będzie grzał wodę w bliżej nie określonym i trudnym do przewidzenia czasie.

Kurani
09-10-2019, 10:17
Ustawiłem w godzinach szczytowych na 16 stopni. O godzinie 16:00 będę wiedział czy pompa wyłączy się całkowicie, czy też obieg będzie pracował bez grzania wody.

codix
09-10-2019, 15:05
Małe sprostowanie - w/g Panasonica zasilanie to woda wejściowa do pompy (czyli to co powraca z podłogi) a wyświetla się to co idzie w podłogę. I druga sprawa to jeśli tak ustawi to duże prawdopodobieństwo że obiegówka będzie się bujać 24 h/doba choć przy pracy w trybie termostatu powinna stanąć, ale kilka osób już tu pisało że tak się nie dzieje. Można przełączyć ewentualnie po za cyklem grzania CO tylko na CWU ale istnieje duże prawdopodobieństwo że będzie grzał wodę w bliżej nie określonym i trudnym do przewidzenia czasie.

U mnie na pompie seri H jak wejde w temperatury wody to pokazywana jest temperatura zasilania i powrótu i temp.zasilania jest ta wyższą czyli zasilajaca c.o i ją też wyswietla sterownik.
Co do termostatu wewn.to jak ustawi np.19 w godzinach szczytowych a bedzie mial 22 w domu to stanie i pompa i obiegówka dopiero jak w domu spadnoe na 19 to sie zalaczy obiegówka i bedzie mielic 24g az temp.wzeoanoe do 20st

Donkazo
09-10-2019, 19:12
Panowie.
Prawdopodobnie mam lekko zapowietrzony układ podłogówki. Jako, że nie uśmiecha mi się odpowietrzanie każdego obiegu z osobna chce spróbować odpowietrzyć układ przez pompą ciepła. W menu jest taka opcja jak odpowietrzanie. Próbował ktoś tak odpowietrzać ? Ma to sens i racje bytu?
Ja mogła się podlogowka zapowietrzyć? Chyba nie była odpowiednio odpowietrzona na starcie

BACZEK102
11-10-2019, 09:26
Panowie jak wam wychodzi dobowe zużycie prądu (wg. licznika pompy) na te ostatnie temp. ?

Wiadomo każdy ma różne ustawienia,inny metraż, ocieplenie i sama temp. wew. - nie mniej jednak zastanawia mnie to jak koresponduje moja pompa tcap 9 kw na 154 m2, 100 % podłogówki w stosunku do podobnych instalacji ? U mnie to drugi sezon - pierwszy wygrzewanie, teraz zaczynam też bawić się krzywą 26/10 i 33/-15 bez reżimu taryfowego.
Przy ostatnim zimnym weekendzie w nocy -3 w dzień może 5 agresywny wiatr to z licznika średnio 15 kw co i cwu

olszan
12-10-2019, 20:57
Panowie jak wam wychodzi dobowe zużycie prądu (wg. licznika pompy) na te ostatnie temp. ?

Wiadomo każdy ma różne ustawienia,inny metraż, ocieplenie i sama temp. wew. - nie mniej jednak zastanawia mnie to jak koresponduje moja pompa tcap 9 kw na 154 m2, 100 % podłogówki w stosunku do podobnych instalacji ? U mnie to drugi sezon - pierwszy wygrzewanie, teraz zaczynam też bawić się krzywą 26/10 i 33/-15 bez reżimu taryfowego.

Od 1.10 do 12.10 na CO 54 kwh, CWU 27 kwh

Donkazo
15-10-2019, 05:34
Od 1.10 do 14.10 - 48kwh po 24 na co i cwu

Drogba
15-10-2019, 06:51
Ja mogła się podlogowka zapowietrzyć? Chyba nie była odpowiednio odpowietrzona na starcie

Być może nie była. Tego nie wiem. Pytałem tylko czy da rade odpowietrzyć wszystko pompą.

MiG25
15-10-2019, 11:33
Ja sobie nie mogę dać rady z odpowietrzeniem zbiornika CWU... Za każdym razem jak przełączy się na zbiornik słychać bulgoty , później szum bąbelków na pompce.
Bobrow , kiedyś pisałeś o tym ,że miałeś tak ,że po przełączeniu na CWU układ jakby Ci się zapowietrzał , rozwiązałeś ten problem ?

agb
16-10-2019, 19:45
Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć dlaczego pompa ma kompletnie w dupie to, co jej ustawię ze smart clouda czy też na sterowniku? Sytuacja z dzisiaj, choć nie pierwszy raz
https://i.imgur.com/sorlnaN.png (https://i.imgur.com/sorlnaN.png)

Do 10:00 miała ustawione 33oC. Dawała ciągle 34.25-34.5. Po co? Dla testu czy sytuacja się powtórzy dałem 32oC. Jak widać wyłączyła się i tylko mieliła wodę przez 6h nie wiadomo na co. Wszystko po to żeby o 16:00 się włączyć i dawać 33.25 oC Po co takie ustawianie skoro i tak robi co chce?

codix
17-10-2019, 05:35
Przegrzewa sie,jest za duza na dane warunki.
Np.jest w stanie najmniej dac w tych warunkach 3kw a twoj dom tego nie zdąza odebrac.
Temp.powrotu rosnie pompa sie ratuje przed wylaczeniem podnoszac zasilanie nieraz ten stopien starcza zeby sie jeszcze utrzymac ale jak znowu odbior zmaleje to sie w koncu wylaczy bo ma pozwolone programowo podniesienie zasilania ale np.o 1,5st.
Jak obnizyles do 30 to juz calkiem nie dala sobie rady jak podniesiesz na 35 to bedzie chodzic dluzej

krzynio51
17-10-2019, 06:04
Zacznij może od sprawdzenia czy masz poprawnie zamontowany, to zwykły zawór ze sprężyną powrotną. Bez napięcia przepływ jest z AB do B i zakladam, ze jest normalnie założony na wyjściu cieplej wody z pompy. Do B ma być podłączona rura do grzania CO a do A rura od CWU. Jak tak jest to ok. Kable interesują cię trzy, uziemienie - standardowo żółto-zielony, niebieski - neutralny i brązowy - faza. Złącza Masz na dole płyty elegancko opisane, dajesz niebieski pod N, a brązowy pod Open, uziemienie wiadomo.. W zasadzie wszystko jedno czy podepniesz pod sterowanie zaworem dwu czy trzy drogowym. Faza na Open pojawia sie tylko w czasie grzania CWU po jej zaniku sprężyna ma przełączyć zawór na grzanie domu. Tyle - jak wszystko sprawne to ma działać.
Zapomniałem o dźwigni - to tylko awaryjne otwarcie zaworu na CWU przy braku zasilania. Przy takim zaworze hydraulicznie prawidłowo podpiętym nie ma szans żeby dawało ciepłą wodę na dwa wyjścia chyba, ze pakuły... po hydraulikach go blokują i sie nie domyka.
Problem u mnie rozwiązany i tkwił właśnie w błędnym podłączeniu zaworu na płycie . Otóż u mnie jednak jest różnica w tym czy podłączysz zawór pod złącze dwu czy trzy drogowe , instalatorzy podłączyli pod 2way i po przełączeniu na 3way zawór zaczął dopiero poprawnie sterować zasilania CO i CWU .

bobrow
17-10-2019, 06:20
Ja sobie nie mogę dać rady z odpowietrzeniem zbiornika CWU... Za każdym razem jak przełączy się na zbiornik słychać bulgoty , później szum bąbelków na pompce.
Bobrow , kiedyś pisałeś o tym ,że miałeś tak ,że po przełączeniu na CWU układ jakby Ci się zapowietrzał , rozwiązałeś ten problem ?

U mnie bąbelki zlikwidowałem (oczywiście po odpowietrzeniu) przez zwiększenie ciśnienia w systemie do ok 2,2 bara na zimno.

MiG25
17-10-2019, 07:06
Problem u mnie rozwiązany i tkwił właśnie w błędnym podłączeniu zaworu na płycie . Otóż u mnie jednak jest różnica w tym czy podłączysz zawór pod złącze dwu czy trzy drogowe , instalatorzy podłączyli pod 2way i po przełączeniu na 3way zawór zaczął dopiero poprawnie sterować zasilania CO i CWU .

Oczywiście ,że jest , wyjście 2way zmienia stan przy zmianie funkcji pompy z grzania na chłodzenie i odwrotnie (można kierować ciepłą wodę gdzie indziej niż zimną) , a 3way jest do sterowania zaworem CWU i CO ( kierujesz tylko ciepłą wodę). Jak instalatorzy tego nie odróżniali to masakra...

MiG25
17-10-2019, 07:22
Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć dlaczego pompa ma kompletnie w dupie to, co jej ustawię ze smart clouda czy też na sterowniku? Sytuacja z dzisiaj, choć nie pierwszy raz
https://i.imgur.com/sorlnaN.png (https://i.imgur.com/sorlnaN.png)

Do 10:00 miała ustawione 33oC. Dawała ciągle 34.25-34.5. Po co? Dla testu czy sytuacja się powtórzy dałem 32oC. Jak widać wyłączyła się i tylko mieliła wodę przez 6h nie wiadomo na co. Wszystko po to żeby o 16:00 się włączyć i dawać 33.25 oC Po co takie ustawianie skoro i tak robi co chce?

Może przyjmij taką logikę , że to co ustawiasz , to jest średnia z wyjscia i wejścia ( a ta delta to zwkle ok 5 stopni) do tej średniej pompa dąży aby ją utrzymać.

Jeśli tak bardzo odczułeś to w temperaturze otoczenia to raczej steruj temperaturą powietrza ( najlepiej przez zewnetrzny termostat), sterowanie temperaturą wody dla Twojego domu być może nie jest odpowiednia ( np. za mały zład wody ).

MiG25
17-10-2019, 07:24
U mnie bąbelki zlikwidowałem (oczywiście po odpowietrzeniu) przez zwiększenie ciśnienia w systemie do ok 2,2 bara na zimno.

Mam ustawione 2 bary co i tak wydaje się dużo.
Z tego co pamietam pisałeś ,że układ był odpowietrzony , i zapowietrzal się sam po przełączeniu na CWU ? Możesz to jakoś przypomniec/rozwinąć ?

plusfoto
17-10-2019, 08:13
Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć dlaczego pompa ma kompletnie w dupie to, co jej ustawię ze smart clouda czy też na sterowniku? Sytuacja z dzisiaj, choć nie pierwszy raz
https://i.imgur.com/sorlnaN.png (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fi.imgur.com%2Fsor lnaN.png)

Do 10:00 miała ustawione 33oC. Dawała ciągle 34.25-34.5. Po co? Dla testu czy sytuacja się powtórzy dałem 32oC. Jak widać wyłączyła się i tylko mieliła wodę przez 6h nie wiadomo na co. Wszystko po to żeby o 16:00 się włączyć i dawać 33.25 oC Po co takie ustawianie skoro i tak robi co chce?

Jeśli masz ustawioną prostą ( 33 stopnie i deltę 5 ) to żadnych anomalii w pracy pompy nie widzę. Przy ustawieniach na krzywą lub prostą obiegówka mieli zawsze 24 h/doba,

agb
17-10-2019, 09:31
Może przyjmij taką logikę , że to co ustawiasz , to jest średnia z wyjscia i wejścia ( a ta delta to zwkle ok 5 stopni) do tej średniej pompa dąży aby ją utrzymać.

Tu się nie zgodzę. Ustawiam coś jasno wskazuje na temperaturę zasilania - Outlet water temperature (Target) [°C]



Jeśli tak bardzo odczułeś to w temperaturze otoczenia to raczej steruj temperaturą powietrza ( najlepiej przez zewnetrzny termostat), sterowanie temperaturą wody dla Twojego domu być może nie jest odpowiednia ( np. za mały zład wody ).
Narazie mówimy o zasilaniu wg zadanej temp zasilania i na tym się skupmy :) Zład mam większy niż niejeden z buforem :P


Jeśli masz ustawioną prostą ( 33 stopnie i deltę 5 ) to żadnych anomalii w pracy pompy nie widzę. Przy ustawieniach na krzywą lub prostą obiegówka mieli zawsze 24 h/doba,

Jest prosta. Anomalię widzę w postaci zasilania o ~1.25-1.5oC wyższą od zadanej i brak zasilania gdy zadana temp zasilania została obniżona. Chyba, że czegoś nie rozumiem?

kaszpir007
17-10-2019, 09:57
Jeśli masz ustawioną prostą ( 33 stopnie i deltę 5 ) to żadnych anomalii w pracy pompy nie widzę. Przy ustawieniach na krzywą lub prostą obiegówka mieli zawsze 24 h/doba,

A jaki jest sens grzać z tak wysoką temperaturą mimo że wiadomo że taka temepratura nie jest potrzebna ?
Jak będzie się grzało czasowo ze zbyt wysoką temepraturą to po zakończeniu grzania temperatura w domu zwiększy się sporo zadanej (przegrzeje dom) a zużycie prądu będzie sporo wyższe niż gdybyśmy grzali z odpowiednio dobraną temperaturą .

Posadzka wolno pobiera ciepła i wolno oddaje , to nie grzejnik ;)

Z tego co czytałem ideałem jest ustawić odpowiednio krzywą grzewaczą + mieć włączony termostat .

Tyle że jak mamy termostat o histerezie 0,5 czy 1 stopień , to taka praca mało się różni od pracy czasowej ...

agb
17-10-2019, 10:35
Panowie, ja jeszcze nie mieszkam, więc dyskusja, co jest lepsze nie ma tutaj sensu. Chcę dawać w miarę stale konkretną temp w podłogę bez względu na komfort, temp. wewn. itp. Bez odchodzenia od tematu, czy to ma sens czy nie.

krzynio51
17-10-2019, 17:01
Oczywiście ,że jest , wyjście 2way zmienia stan przy zmianie funkcji pompy z grzania na chłodzenie i odwrotnie (można kierować ciepłą wodę gdzie indziej niż zimną) , a 3way jest do sterowania zaworem CWU i CO ( kierujesz tylko ciepłą wodę). Jak instalatorzy tego nie odróżniali to masakra...
Dziś to i ja już wiem, co podłącza się i pod które złącza na płycie. Tez się dziwię ale podobno nie wszyscy potrafia czytać w ,,ameryknskim" języku ( przecież złacza są opisane) i z tego co wiem był to ich pierwszy montowany Panasonic (niby specjalizuja sie w Mitsubishi). Całe szczęscie że Panasonic ma ogarniętych i uczynnych handlowców ( P.S. Sebastian jeszcze dziękuję za pomoc)

R90
17-10-2019, 18:57
Jaki największy pobór prądu ma Aquarea monoblok 7kw? Czy przyłacze z zabezpieczeniem 25A styknie? Waham się między Panasem a LG. W LG 7kw monoblok zaintrygował mnie zapis w instrukcji "prąd rozruchowy w trybie max 23A" . Nie rozumiem tego zwłaszcza, że max moc elektryczna przy największych morzach będzie 3,6 kw co daję obciążenie obwodu rzędu 16A....

agb
17-10-2019, 19:19
Tak na około patrząc to katalog podaje maksymalnie 2.84 kW przy A2/W55. Moja serwisówka co prawda nie pokrywa 7kW, ale patrząc na inne to wymagane zabezpieczenie na samą PC będzie wynosiło min 25A. I 16A na grzałkę. Przy czym nie wierzę, że 40A jest w ogóle możliwe.

bobrow
17-10-2019, 19:55
Mam ustawione 2 bary co i tak wydaje się dużo.
Z tego co pamietam pisałeś ,że układ był odpowietrzony , i zapowietrzal się sam po przełączeniu na CWU ? Możesz to jakoś przypomniec/rozwinąć ?

U mnie na wężownicy zas cwu u góry jest jeszcze odpowietrznik-normalnie jest zakręcony , używam go tylko przy uzupełnianiu wody ( kiedy np coś tam grzebałem).
Mam jeszcze zamontowany ciepłomierz z za małym przyłączem (3/4”) -myślałem , że to od niego (prawo Bernoulliego), ale to nie to (zrobiłem bypass na ciepłomierzu-pomiary kontrolne robię co jakiś czas).
A może gdzieś Ci posysa „lewe” powietrze ? Oglądałeś instalację ?

R90
17-10-2019, 20:14
Tak na około patrząc to katalog podaje maksymalnie 2.84 kW przy A2/W55. Moja serwisówka co prawda nie pokrywa 7kW, ale patrząc na inne to wymagane zabezpieczenie na samą PC będzie wynosiło min 25A. I 16A na grzałkę. Przy czym nie wierzę, że 40A jest w ogóle możliwe.

No ok, a czemu nagle pojawiło się tu 40A? Nawet jak będzie trzeba zrobić na pompe 25A, to co zrobić jak w domu w rozdzielnicy będzie 20A? Selektywny wyłącznik?

plusfoto
17-10-2019, 20:21
Jest prosta. Anomalię widzę w postaci zasilania o ~1.25-1.5oC wyższą od zadanej i brak zasilania gdy zadana temp zasilania została obniżona. Chyba, że czegoś nie rozumiem?Daj mi jeszcze wykres częstotliwości sprężarki i wydajności obiegówki z tego okresu.

agb
17-10-2019, 20:52
https://i.imgur.com/uKhiTto.png

plusfoto
18-10-2019, 18:23
agb wszystko jest książkowo. Algorytm pracy pompy przy prostej lub krzywej jest następujący. Wyłączenie pompy następuje gdy powrót z podłogi osiągnie zadaną temperaturę -deltaT+1 stopień oraz zasilanie przekroczy zadaną temp +1 stopień i pompa nie będzie w stanie już obniżyć swojej mocy, a w twoim przypadku właśnie tak się stało przed 15. Załączenie następuje przy zadanej temp -deltaT -2 stopnie.

eko_zgonus
19-10-2019, 12:02
Nie wiem czy to dobry temat ale może ktoś podpowie jak policzyć ilość prądu dla PCPW Panasonic H 7kW dla ogrzewania i CWU 200 litrów w skali roku.
OZC -20+22 dla ogrzewania 3,3 kW.
Nie wiem jak dobrać PV, na razie mam w planie okolice 5, z czego projektowany uzysk roczny 5490 i teraz nie wiem czy to ok czy zwiększyć moc PV.

Andrzej5101
19-10-2019, 15:22
jak policzyć ilość prądu dla PC/PW Panasonic H 7 kW dla ogrzewania i CWU 200 litrów w skali roku.
OZC -20+22 dla ogrzewania 3,3 kW.
Mając OZC oprócz mocy budynku 3,3 kW masz policzone ;
- tzw" zapotrzebowanie na ciepło " w kWh/rok,
- plus należy dodać ilość energii na CWU - zależne od ilości osób.

giman
20-10-2019, 07:39
Kurcze w mojej pompie ten ciśnieniomierz pod panelem sterowania jest cały zawilgocony od wewnątrz.
Cały w kroplach oraz na dole tak z 3-4 mm stojącej wody.
Zanim wezwę serwis chcę się zorientować - czy to kwestia nieszczelności samego "zegara" czy jakiś poważniejszy problem z wyciekiem wody wewnątrz?

Mario15151
20-10-2019, 13:51
Witam , Proszę o POMOC , w ciągu dwóch tygodni mają mi zamontować pompę , wybór padł na Panasonic, I teraz zaczęły sie schody jaki model , jaka moc , firma która ma to zakładać dała mi ofertę na Panasonic aquerea hp 9 kw. , i potrzebuje pomocy w potwierdzeniu tego ze to jest dobry wybór (Nie do końca mam przekonanie ; jeszcze po słowach że POWINNA SOBIE PORADZIĆ ) A jak nie? , cz nie lepiej dołoźyć 4000 do T capa 9 kw , ale też nie chcę żeby pobierał za dużo prądu bo jest przewymiarowana, bo tu chodź o to by było w miarę tanio . Dom z poddaszem 165 m2 powierzchni ogrzewanej podłogówka , jedna drabinka, wylewka cementowa 7 cm , na dole pod wylewek. 20 cm styropianu, ściany 15 cm grafit , poddasze 20 cm wełna, okna 3 szybowce, takźe nie jakoś mega doizolowany , ale tragedii też chyba nie ma ☺, 4 osoby , zasobnik 200 L , położenie Świętokrzyskie., nie mam źadnych audytów i wyliczeń ( na papierze wszystko można sobie policzyć tylko później naprzykład źle wykonane prace budowlane mogą to wszystko zniweczyć ) dlatego Prosze o POMOC w dobraniu odpowiedniej pompy do moich potrzeb osoby które posiadają wiedzę praktyczną A nie teorię. Z góry dzięki za każde sugestie.

Andrzej5101
21-10-2019, 08:27
Prosze o POMOC w dobraniu odpowiedniej pompy do moich potrzeb osoby które posiadają wiedzę praktyczną A nie teorię.
Ty potrzebujesz porady wróżki, bo tylko ona zna odpowiedź na Twoje pytanie.

agb
21-10-2019, 10:59
agb wszystko jest książkowo. Algorytm pracy pompy przy prostej lub krzywej jest następujący. Wyłączenie pompy następuje gdy powrót z podłogi osiągnie zadaną temperaturę -deltaT+1 stopień oraz zasilanie przekroczy zadaną temp +1 stopień i pompa nie będzie w stanie już obniżyć swojej mocy, a w twoim przypadku właśnie tak się stało przed 15. Załączenie następuje przy zadanej temp -deltaT -2 stopnie.

Zacznijmy od tego, że pomyliłem screeny i ten drugi ze sprężarką i obiegówką jest z innego okresu. Mae culpa. Co do załączenia to wygląda, że masz rację. Co do wyłączenia, już tak dobrze nie jest. Bo przy zadanej 33C, mam przez kilka godzin proste linie zasilania 34,25C i powrotu 29,5C ze sprężarką 19-20Hz. Czyli zarówno warunek zasilania jak i powrotu spełniony był przez kilka godzin, a chodziła mimo to.

Donkazo
21-10-2019, 19:57
Witam , Proszę o POMOC , w ciągu dwóch tygodni mają mi zamontować pompę , wybór padł na Panasonic, I teraz zaczęły sie schody jaki model , jaka moc , firma która ma to zakładać dała mi ofertę na Panasonic aquerea hp 9 kw. , i potrzebuje pomocy w potwierdzeniu tego ze to jest dobry wybór (Nie do końca mam przekonanie ; jeszcze po słowach że POWINNA SOBIE PORADZIĆ ) A jak nie? , cz nie lepiej dołoźyć 4000 do T capa 9 kw , ale też nie chcę żeby pobierał za dużo prądu bo jest przewymiarowana, bo tu chodź o to by było w miarę tanio . Dom z poddaszem 165 m2 powierzchni ogrzewanej podłogówka , jedna drabinka, wylewka cementowa 7 cm , na dole pod wylewek. 20 cm styropianu, ściany 15 cm grafit , poddasze 20 cm wełna, okna 3 szybowce, takźe nie jakoś mega doizolowany , ale tragedii też chyba nie ma ☺, 4 osoby , zasobnik 200 L , położenie Świętokrzyskie., nie mam źadnych audytów i wyliczeń ( na papierze wszystko można sobie policzyć tylko później naprzykład źle wykonane prace budowlane mogą to wszystko zniweczyć ) dlatego Prosze o POMOC w dobraniu odpowiedniej pompy do moich potrzeb osoby które posiadają wiedzę praktyczną A nie teorię. Z góry dzięki za każde sugestie.

Weź tcap-a będzie troszkę przewymiarowany ale za to szybko w taryfieg13 nagrzeje podłogę

plamiak
21-10-2019, 20:30
W świętokrzyskiem nie ma taryfy G13, a gdyby nawet, to nie zawsze szybkie nagrzanie podłogi jest ważne. Raczej ważniejsze jest długie oddawanie tego ciepła...

Mario15151
21-10-2019, 21:44
Weź tcap-a będzie troszkę przewymiarowany ale za to szybko w taryfieg13 nagrzeje podłogę

Czyli dobrze rozumiem że wtedy będzie spożywać trochę wiecej prądu I pewnie spreźarka będzie się częściej włączać . Ogólnie to tak mi się marzy ☺ żebym się w całym sezonie ogrzewanie i cwu zmieścił w 2500-3000 tys. I tak bym chciał dobrać pompę .

Donkazo
22-10-2019, 11:01
Czyli dobrze rozumiem że wtedy będzie spożywać trochę wiecej prądu I pewnie spreźarka będzie się częściej włączać . Ogólnie to tak mi się marzy ☺ żebym się w całym sezonie ogrzewanie i cwu zmieścił w 2500-3000 tys. I tak bym chciał dobrać pompę .

Ja od listopada do teraz co i cwu 900zł
Sdc 9 kwh taryfa g13 przy -15 tania taryfa nie wystarczy żeby robić do zadanych 23c ale to raptem parę dni w roku

Tulisko
22-10-2019, 11:26
Ja od listopada do teraz co i cwu 900zł
Sdc 9 kwh taryfa g13 przy -15 tania taryfa nie wystarczy żeby robić do zadanych 23c ale to raptem parę dni w roku

Donkazo, czemu namawiasz Mario15151 na TCapa, skoro nie znasz nawet obciążenia cieplnego jego domu? Danych które podał jest zbyt mało żeby gdybać czy lepszy Tikap czy Srikap. Dobrze byłoby przynajmniej oszacować przybliżone straty domu żeby cokolwiek powiedzieć. Pompy z wtryskiem pary nie są lekiem na całe zło. Szybsze nagrzewanie wylewki to nie jest żaden argument do doboru dużo większej pompy, pomijając że ta wylewka ma mieć tylko 7cm.

Mario15151
22-10-2019, 18:50
Donkazo, czemu namawiasz Mario15151 na TCapa, skoro nie znasz nawet obciążenia cieplnego jego domu? Danych które podał jest zbyt mało żeby gdybać czy lepszy Tikap czy Srikap. Dobrze byłoby przynajmniej oszacować przybliżone straty domu żeby cokolwiek powiedzieć. Pompy z wtryskiem pary nie są lekiem na całe zło. Szybsze nagrzewanie wylewki to nie jest żaden argument do doboru dużo większej pompy, pomijając że ta wylewka ma mieć tylko 7cm.

Witam, Donkazo to powiem Ci że nie bardzo wiem jakie jeszcze dane bym musiał podać żeby dobrać tę pompę firma która mi niby zaproponowała tego panasa hp , miała nawet mniej danych , szczeźe to powoli zaczynam się zastanawiać nad węglem bo może Z takim piecem miałabym łatwiej ( to taki żart przez łzy

Tulisko
22-10-2019, 22:51
Witam, Donkazo to powiem Ci że nie bardzo wiem jakie jeszcze dane bym musiał podać żeby dobrać tę pompę firma która mi niby zaproponowała tego panasa hp , miała nawet mniej danych , szczeźe to powoli zaczynam się zastanawiać nad węglem bo może Z takim piecem miałabym łatwiej ( to taki żart przez łzy

Zwróć sie do porządnej firmy instalatorskiej niech oni Ci to policzą i dobiorą urządzenie albo niezależnie zleć wykonanie OZC dla twojego domu.
Jest tutaj na forum taki temat ”Dobór pompy wg OZC” to go poczytaj.
Wtedy wiele sie rozjaśni i myśli o instalacji „wungla” w nowym domu pójdą w niepamięć;-)

bobrow
23-10-2019, 07:25
Witam, Donkazo to powiem Ci że nie bardzo wiem jakie jeszcze dane bym musiał podać żeby dobrać tę pompę firma która mi niby zaproponowała tego panasa hp , miała nawet mniej danych , szczeźe to powoli zaczynam się zastanawiać nad węglem bo może Z takim piecem miałabym łatwiej ( to taki żart przez łzy

Nie ma co beczeć- tak jak koledzy wspominali , trzeba poczytać. Będziesz mógł wtedy ocenić co Ci mówią instalatorzy lub "doradcy".
Poczytaj tu jeszcze kilka topiców o zmodernizowanych domach.
Ja mam na "sumieniu" dobór kilkunastu PC P/W i P/P i wszystko jest ok.
Dobrałem bez OZC czerpiąc dużo z tego forum (tj kierunki ,a nie recepty) i doczytywałem resztę w sieci (parametry PC+porównania , kalkulatory obciążenia , itp).
Powodzenia (w czytaniu , najpierw ...)

rafhi
28-10-2019, 22:33
Witam panowie, temat pewnie wiele razy wałkowany ale po wstępnym zagłębieniu się w temat mam mały mętlik w głowie. Chodzi o regulator temperatury do Panasia Aquarelli 9 kw 1 faz.
Z opisanych tu na forum regulatorów prym wiedzie euroster i auraton. Zawężając do najpopularniejszego eurostera na ich stronie spodobał mi się taki typek: Euroster Q7TXRXGW bezprzewodowy ale z kolei tutaj widzę dużo osób chwali sobie Euroster 2006TXRX. Pytanie do użytkowników warto iść w Q7 ? ciekawszy design i pare bajerów w konkurencji do sprawdzonego 2006 ? Generalnie którą wersję polecacie ? a może inna firma ?

xDonx
29-10-2019, 10:15
Chyba wszystko jedno... Ja akurat mam Techster ST-292, czarny bo taki mi sie podobał, kupiony ze 2 lata temu jak jeszcze nie miałem pompy ale działa super. Ważna dokładność zadawania temperatury i histerezy.

MiG25
30-10-2019, 07:05
Czy w service cloud od tygodnia tez macie poszatkowane wykresy pomiędzy godziną 24 a 6 ?
Nie wiem czy to kwestia zmiany operatora na Play ,czy też Panasonic ma jakiś problem ?

Drugi problem to sam wykres , wcześniej chyba dało się go dowolnie przesuwać , nawet kilka miesięcy wstecz , a dziś patrzę , że tylko tydzień pamięta.

plusfoto
30-10-2019, 08:50
Nic się nie dzieje. Braki w zapisie to albo brak połączenia z serwerem lub brak zasilania. U Ciebie obstawiam mało stabilny internet. Dziś lub jutro w nocy między 00.00 a 6.00 nie będzie w ogóle dostępu ze względu na prace konserwacyjne ani do smarta ani do service.

MiG25
30-10-2019, 09:27
Wcześniej miałem kartę t-mobila i nawet po wyczerpaniu GB (inernet zwalniał do 128kB ) wszystko było ok. Teraz po przesiadce na Play w dzień internet dużo szybszy i stabilniejszy ( jeden z powodów to dużo bliżej nadajnik) ,a w nocy od północy do 6 rano poszatkowany. Cały sprzęt ten sam ( modem , router , wymieniona tylko karta).
Albo Play w nocy ma coś nie tak ( nie wiem , bo śpię ) , albo jednak Panasonic ... Zobaczymy co będzie pojutrze...

agb
30-10-2019, 12:10
U mnie też dziś w nocy nie było. Też stawiałem na panasonica, ale okazało się, że zaczepiłem kabel od routera i odciąłem internet :D

stempelbiala
30-10-2019, 12:46
Mają chyba jakieś modernizacje ponieważ u mnie też nie zaczytuje danych od godz 8

stempelbiala
30-10-2019, 12:54
Przy okazji chciałbym zapytać Was jak zaprogramować pompę na okres zimowy aby w "miarę ekonomicznie" sobie pracowała przez ten czas.
PC SDC 9kw 1f, dom aktualnie bez ocieplenia styropianem i tak pozostanie do wiosny,tylko podłogówka - 120 m2, chciałbym utrzymywać temp w domu ok 10-15 C.
Czy lepiej ustawić nisko krzywą grzewczą a może poprzez harmonogram aby grzała powiedzmy dwa razy dziennie po 3-4h a następnie się wyłączyła? Być może ktoś z Was przerabiał ten temat i podpowie jak to ugryźć. Z góry dzięki.

kateti
30-10-2019, 13:02
też nie mam od 8 rano

plusfoto
30-10-2019, 14:36
Na service śmiga bez zarzutu a na smarcie temperaturę pokazuje dobrze ale przy zużyciu jakieś głupoty. Nie mniej przerw żadnych nie widzę.

codix
30-10-2019, 16:03
Przy okazji chciałbym zapytać Was jak zaprogramować pompę na okres zimowy aby w "miarę ekonomicznie" sobie pracowała przez ten czas.
PC SDC 9kw 1f, dom aktualnie bez ocieplenia styropianem i tak pozostanie do wiosny,tylko podłogówka - 120 m2, chciałbym utrzymywać temp w domu ok 10-15 C.
Czy lepiej ustawić nisko krzywą grzewczą a może poprzez harmonogram aby grzała powiedzmy dwa razy dziennie po 3-4h a następnie się wyłączyła? Być może ktoś z Was przerabiał ten temat i podpowie jak to ugryźć. Z góry dzięki.

Ustaw zeby chodzila wedlug wewnetrznego termostatu tylko nie wiem czy mozna ustawic tak nisko jak nie to jakis zewnetrzny termostat za 80zl i bedzie Ci pilnowal np.13stopni.
Dodatkowo jesli nie masz taryf to w harmonogramie bym ustawil ze moze grzac tylko od np.10rano do 18
Zawsze to cieplej na zewnatrz i czesciej mozna uniknac odszraniania jednostki zewnetrznej.
Za niskiej krzywej nie ustawiaj bo moze Ci taktowac

Donkazo
30-10-2019, 16:12
Jak grzejecie teraz w domu? Ja mam ustawioną na 3 godziny grzania w takiej taryfie na termostacie 23 C i to wystarczą pompa pobiera 4 kwh

stempelbiala
30-10-2019, 16:28
No właśnie włączyłem tryb eko czyli -5 od krzywej grzewczej i po pracy patrzę że grzałka chodziła 2h pewnie powrót był poniżej 18 stopni... Niestety nie mam podłączonego wewnętrznego termostatu. Chyba pozostaje jedynie opcja z harmonogramem nastawienia paru godzin grzania a później zeby się wyłączyła. Bo po co mam grzać cała dobę cały sezon...

Donkazo
30-10-2019, 16:45
No właśnie włączyłem tryb eko czyli -5 od krzywej grzewczej i po pracy patrzę że grzałka chodziła 2h pewnie powrót był poniżej 18 stopni... Niestety nie mam podłączonego wewnętrznego termostatu. Chyba pozostaje jedynie opcja z harmonogramem nastawienia paru godzin grzania a później zeby się wyłączyła. Bo po co mam grzać cała dobę cały sezon...

Ustaw na harmonogramie 3 godz on-off nie ma znaczeni czy termostat czy przyda na teraz spokojnie wystarczy

stempelbiala
30-10-2019, 16:51
Ustaw na harmonogramie 3 godz on-off nie ma znaczeni czy termostat czy przyda na teraz spokojnie wystarczy

3 godziny grzania na dobe?

Donkazo
30-10-2019, 16:53
Ale mam taką samą pompę jak Ty i sterownik na pompie jest termostatem ja wyjołem go z pompy i dałem w salonie a na pompie jest zaślepka od panasonic Tak niskich tem na nim nie ustawisz weź sobie taryfę g13 nie wiem czy uciebie jest dostępna na harmonogramie ustawisz grzanie w taniej taryfie na kilka godzin jak przyjdą mrozy to dodasz kilka godzin. Jak nie mieszkałem to miałem najniższą tam ustawioną na termostacie ale to tylko na miesiąc

stempelbiala
30-10-2019, 16:58
Ale mam taką samą pompę jak Ty i sterownik na pompie jest termostatem ja wyjołem go z pompy i dałem w salonie a na pompie jest zaślepka od panasonic Tak niskich tem na nim nie ustawisz weź sobie taryfę g13 nie wiem czy uciebie jest dostępna na harmonogramie ustawisz grzanie w taniej taryfie na kilka godzin jak przyjdą mrozy to dodasz kilka godzin. Jak nie mieszkałem to miałem najniższą tam ustawioną na termostacie ale to tylko na miesiąc

Grzaleś wtedy na prostej powiedzmy 35C zasilanie czy na krzywej grzewczej?

plusfoto
30-10-2019, 17:00
3 godziny grzania na dobe?


Mnie przy średniodobowej 5 do 6 stopni w zupełności wystarcza a mam w domu 23 stopnie. Dziś dam 4 godziny bo średniodobowa będzie w okolicy 1 stopnia

Donkazo
30-10-2019, 17:15
Grzaleś wtedy na prostej powiedzmy 35C zasilanie czy na krzywej grzewczej?
Na termostacie mam 23 C ustawione a krzywą ustawialiśmy razem i taką mam do dziś

Donkazo
30-10-2019, 17:22
3 godziny grzania na dobe?
Tak 3 godziny na dobę i 13 startuje i 16 stop podłoga ciepła w domu 23 i spada do 22 C następnego dnia

stempelbiala
30-10-2019, 17:28
Tak 3 godziny na dobę i 13 startuje i 16 stop podłoga ciepła w domu 23 i spada do 22 C następnego dnia

OK dzięki ja byle przerwać zimę bo docieplenie robię dopiero na wiosnę. Ustawie 4h grzania dziennie i powinno starczyć :)

Gurszczak
31-10-2019, 07:00
U mnie aplikacja też coś głupieje od kilku dni, nie pokazuje zużycie tylko w niektórych okresach. PC zużyła około 40kwh a w aplikacji pokazuje 14 hmmm chyba cos działają.

MiG25
31-10-2019, 07:32
U mnie to wina internetu z Playa jest. Okazuje się ,że Play w ramach oszczędzania energii (chyba) w nocy wyłącza sobie pasma/bandy , jak obciążenie jest małe. A ja mam modem na sztywno ustawiony na 2600MHz ( bo najszybciej).Chyba jednak nie polubię tego Playa.

bobrow
31-10-2019, 07:40
Witam,
proszę o fotkę ze strony sprawności (COP) w T-cap mod H przy obecnych temp w instalacji grzejnikowej -najlepiej z temperaturami 40-48st.
Chciałbym porównać z monoblokiem Kuzynki.
Jeszcze odnośnie samego algorytmu-zauważyłem ,że ten model zupełnie inaczej pracuje niż F-"standardowo" przekracza o 2K wartość wg KG...żeby się wyłączyć (wg termostatu wewnętrznego).
Może algorytm bierze jeszcze pod uwagę temp na termostacie /
Z góry dzięki.
Pzdr

PS
W tym monobloku jeszcze był o 2K przesunięty odczyt Tpowr -też głupoty pokazywało w COPach...

kateti
31-10-2019, 09:26
..........i znowu od wczoraj błąd F23, BYŁ MIESIĄC TEMU - po telefonie do serwisu i restarcie pompy do wczoraj było ok.
Teraz już nawet restarty nie pomagają - cały czas F23 - serwis już wie i chyba działa :) - a doraźnie (bo deczko zimo się zrobiło) kazali załączyć grzałkę
A o awarii dowiedziałem się jak mnie chłód obudził w nocy :)

bobrow
31-10-2019, 15:49
Koledzy użytkownicy mod H- a czy możecie sprawdzić czy czujniki IN i OUT macie jednakowo skalibrowane ?
Chodzi mi o wskazania temp przy wył PC i włączonej na chwilę obiegówce-czyli kiedy temp fizycznie się wyrównają w systemie.

ironsmith
31-10-2019, 17:00
hej znalazłem to o błędzie f23
436544

St@nley
31-10-2019, 18:52
OK dzięki ja byle przerwać zimę bo docieplenie robię dopiero na wiosnę. Ustawie 4h grzania dziennie i powinno starczyć :)
W taką pogodę jak teraz może i starczy ale w prawdziwą zimę nie ma szans. Z czego masz ściany?
Ja tak grzałem jeden sezon i nie wygląda to tak kolorowo...

stempelbiala
31-10-2019, 19:00
W taką pogodę jak teraz może i starczy ale w prawdziwą zimę nie ma szans. Z czego masz ściany?
Ja tak grzałem jeden sezon i nie wygląda to tak kolorowo...

Ściany mam z betonu komórkowego 24cm. Skoro masz już to za sobą jak najlepiej podejść do grzania w takich warunkach? Pozwolić jej pracować trybem ciaglym na krzywej czy jednak nastawić w harmo parę h?

BACZEK102
31-10-2019, 21:03
Witam,
proszę o fotkę ze strony sprawności (COP) w T-cap mod H przy obecnych temp w instalacji grzejnikowej -najlepiej z temperaturami 40-48st.
Chciałbym porównać z monoblokiem Kuzynki.
Jeszcze odnośnie samego algorytmu-zauważyłem ,że ten model zupełnie inaczej pracuje niż F-"standardowo" przekracza o 2K wartość wg KG...żeby się wyłączyć (wg termostatu wewnętrznego).
Może algorytm bierze jeszcze pod uwagę temp na termostacie /
Z góry dzięki.
Pzdr

PS
W tym monobloku jeszcze był o 2K przesunięty odczyt Tpowr -też głupoty pokazywało w COPach...

W nocy -6 w dzień 3 może 4 na co cwu zjadła jakieś 17 kw na dobe

lipa_ml
31-10-2019, 22:01
Witam. Mam kilka pytań odnośnie T-CAP. Mam stary dom 130m2. Ocieplony w miarę dobrze. Na tą chwilę mam grzejniki żeliwne ale będą wymienione na grzejniki nisko temperaturowe . Teraz mam piec miałowy zasilanie wody na grzejniki mam ustawione na 45C. Z tego co widzę ta pompa może puścić na zasilaniu 55C wiec chyba na grzejnikach nisko temperaturowych powinna dać radę. Jedna firma z okolic poleca mi właśnie Panasonica T-CAP 9kW twierdzą że wystarczy w zupełności. Czy rzeczywiście przy mrozach -20-25 taka pompa wystarczy? Obliczyłem sobie zapotrzebowanie cieplne na ok 70W. Przy jakiej temperaturze na minusie włączają się grzałki ? I jak wygląda awaryjność tych pomp. Z góry dzięki za odpowiedź

bobrow
01-11-2019, 07:41
W nocy -6 w dzień 3 może 4 na co cwu zjadła jakieś 17 kw na dobe

Dzięki za info.
Jak będziesz miał jeszcze chwilkę to mógłbyś zerknąć na kalibrację czujników-trzeba tylko się upewnić , że jest taka sama temp w systemie.
Np kiedy PC dłuższy czas nie pracowała -a najlepiej jest włączyć obiegówkę w sterowaniu na 2-3 min.
Następnie przy wył PC wejść w menu w funkcję sprawdzenia systemu i zobaczyć temp wody na wejściu i wyjściu.
Jeśli są zgodne można przyjąć , odczyty COP są bardziej wiarygodne (choć już wszyscy wiemy , że zużycie energii liczy nieprawidłowo)-jeśli jest różnica np na „+” , to będą lepsze COPy....
Wskazania temp do pełnych wartości też jest słabe przy takich pomiarach...
Dobrze , że przynajmniej jest skok o 0,5K na kalibracji- trzeba się tylko pobawić...
A dlaczego o tym piszę ? A dla tego , że w monobloku u kuzynki średni COP na grzaniu wskazywał coś ok 1,66...
Po „kalibracji” czujnika powrotu zaczął pokazywać coś sensownego (był za wysoko o 2K!), a po chwilowym przekalibrowaniu czujnika zasilania pokazały się „fantastyczne” COPy...
Niby jest więcej funkcji niż w mod F, ale niektóre są kulawe (np algorytm pracy na sterowniku wewn) lub ich brak (precyzyjna kalibracja, dT na CWU, itp).
Ale najbardziej wkurza mnie i doprowadza do szału konieczność wył PC przy zmianie parametrów bieżących !
To duży krok w tył !
Ogólnie uważam , że d...py nie urywa to sterowanie.
Ale najważniejsze , żeby nie drogo grzało i tu nie mam zastrzeżeń.
Tymczasem

bobrow
01-11-2019, 08:48
Witam. Mam kilka pytań odnośnie T-CAP. Mam stary dom 130m2. Ocieplony w miarę dobrze. Na tą chwilę mam grzejniki żeliwne ale będą wymienione na grzejniki nisko temperaturowe . Teraz mam piec miałowy zasilanie wody na grzejniki mam ustawione na 45C. Z tego co widzę ta pompa może puścić na zasilaniu 55C wiec chyba na grzejnikach nisko temperaturowych powinna dać radę. Jedna firma z okolic poleca mi właśnie Panasonica T-CAP 9kW twierdzą że wystarczy w zupełności. Czy rzeczywiście przy mrozach -20-25 taka pompa wystarczy? Obliczyłem sobie zapotrzebowanie cieplne na ok 70W. Przy jakiej temperaturze na minusie włączają się grzałki ? I jak wygląda awaryjność tych pomp. Z góry dzięki za odpowiedź

A pamiętasz u Ciebie mrozy 25st ?
Moim zdaniem z tego co napisałeś (dom dobrze ocieplony) , to raczej pytanie się rodzi :
czy T-cap 9kW nie będzie za duży , a nie czy za mały.
Oczywiście za moment pojawi się stała część pieśni pt "Zrób Pan sobie OZC"-natomiast jeśli spoglądniemy na praktykę , to ja jeszcze nie słyszałem ,żeby ktos marzł od T-capa...
Praktyka "T-capowa" jest taka ,że zazwyczaj jest za duży do domu i pracuje na najniższej modulacji-czyli troszkę gorszy średni COP , no ale jak przyjdą owe DUŻE mrozy ,to w chałupie nadal będzie ciepło...
A najlepsze jest w tym to ,że ten WIELKI MRÓZ nie zawsze przychodzi, jak już przyjdzie to na parę godzin-nawet chałupa się nie zdąży wyziębić...
Ot , i tyle z mojej strony
Pzdr

codix
01-11-2019, 09:11
Dzięki za info.
Jak będziesz miał jeszcze chwilkę to mógłbyś zerknąć na kalibrację czujników-trzeba tylko się upewnić , że jest taka sama temp w systemie.
Np kiedy PC dłuższy czas nie pracowała -a najlepiej jest włączyć obiegówkę w sterowaniu na 2-3 min.
Następnie przy wył PC wejść w menu w funkcję sprawdzenia systemu i zobaczyć temp wody na wejściu i wyjściu.
Jeśli są zgodne można przyjąć , odczyty COP są bardziej wiarygodne (choć już wszyscy wiemy , że zużycie energii liczy nieprawidłowo)-jeśli jest różnica np na „+” , to będą lepsze COPy....
Wskazania temp do pełnych wartości też jest słabe przy takich pomiarach...
Dobrze , że przynajmniej jest skok o 0,5K na kalibracji- trzeba się tylko pobawić...
A dlaczego o tym piszę ? A dla tego , że w monobloku u kuzynki średni COP na grzaniu wskazywał coś ok 1,66...
Po „kalibracji” czujnika powrotu zaczął pokazywać coś sensownego (był za wysoko o 2K!), a po chwilowym przekalibrowaniu czujnika zasilania pokazały się „fantastyczne” COPy...
Niby jest więcej funkcji niż w mod F, ale niektóre są kulawe (np algorytm pracy na sterowniku wewn) lub ich brak (precyzyjna kalibracja, dT na CWU, itp).
Ale najbardziej wkurza mnie i doprowadza do szału konieczność wył PC przy zmianie parametrów bieżących !
To duży krok w tył !
Ogólnie uważam , że d...py nie urywa to sterowanie.
Ale najważniejsze , żeby nie drogo grzało i tu nie mam zastrzeżeń.
Tymczasem

U mnie nic nie trzabylo kalibrowac .Pompa 10 godzin pauzy wlaczylem sama obiegówke po 15 min mielenia powrót i zasilanie taka sama temperatura.
U mnie w dalszym ciagu zuzycie pradu pokazuje polowe tego co faktycznie zużywa wiec copy jak w perpetum mobile ;)
Sterowanie jak i wszystko chyba w tym sterowniku to jedna wielka porażka. Jeszcze sie przekonasz.
Np.
Jest -2st pompa sie wylacza np.z termostatu lub z przegrzania 3min przed odszranianiem zamiast przeprowadzic odszranianie i dopiero sie wylaczyc to ona gasnie i zostaje zaszroniona potem startuje np.za godzine i nie ma sie jak odszronic bo woda w obiegu juz wystygla no i wtedy grzaleczki nawet jak sa wylaczone.

Albo
Kompletnie nie trzyma delty mam ustawiona delte na 12stopni i np.zasilanie 37st. Pompa startuje po 5min dochodzi do 65hz potem dochodzi do 38st na zasilaniu a delte juz ma 9st to zamiast sie modulowac to tak jakby miala przewidziane jakies okresy czasowe bo nigdy nie zejdzie odrazu na 20hz tylko tak co z 15min spada na 56hz,46hz,30hz itd tylko powrót w tym czasie juz zdazy dojsc na delte 4st. Dopiero jak zrobi delte 3st to sie zmoduluje na 20hz
Totalna porażka.
Wcisniecie jakiejs funkcji w czasie pracy pompy moze skutkowac roznymi problemami
Np. Podczas pracy wcisnelem tryb intensywnego grzania na 30min ale wylaczylem go po 2min bo nic sie nie zmienilo w pracy pompy poszlem na tv po jakims czasie dotykam grzejnika a te gorace lece do pompy a ta mimo nastawy 37 na zasilaniu ma juz 50st i dalej ostro 66hz i zero reakcji .
Musialem ja wylaczyc i wlaczyc od nowa to dopiero zajarzyła

I takich przykladów mozna mnożyć.

lipa_ml
01-11-2019, 09:20
A pamiętasz u Ciebie mrozy 25st ?
Moim zdaniem z tego co napisałeś (dom dobrze ocieplony) , to raczej pytanie się rodzi :

No w sumie -25c nie pamiętam ale wiadomo że zawsze trzeba zakładać najgorsze. Temat pomp dla mnie jest nowy a wydatek spory więc wolę rozwiać swoje wątpliwości tym bardziej że dla wielu PC to "magia" co chwilę słyszę od znajomy że to nie będzie działać bo jakim cudem z zimnego powietrza na minusie można pobrać ciepło. Mam stary piec węglowy i mam już dosyć palenia na paliwa stałe więc zainteresowałem się tematem tym bardziej że założyłem panele PV i trochę przewymiarowałem produkcje z myślą o PC. Po założeniu chciał bym dołożyć PV żeby pokryć całkowicie zużycie prądu produkcją z paneli i mieć za "free". Mam pytanie jeszcze to te informację ze t-cap działa raz na stronie jest ze do -20 raz do -28 a co poniżej tych temperatur ? Czy poniżej -15 jak załączą się grzałki to też jest wstanie na zasilaniu dać +55C tylko więcej pobiera kW ? Widziałem że seria H ma więcej na zasilaniu czy jeszcze czymś się różni od T ? W sumie teraz w największe mrozy to z pieca węglowego na zasilanie nie ustawiałem więcej niż 50C więc te 55C to i tak jest z zapasem. Z tego co czytam to T-CAP do -15C ma stałe 9kW mocy a można gdzieś znaleźć informację jak moc spada poniżej -15C ?

bobrow
01-11-2019, 09:43
T-cap pracuje do -28st, przy -20st ma ok 8kW przy temp „grzejnikowych” (przy 35st na CO jest nadal 9kW)
Ja u siebie przy -23st miałem coś 7,5kW.
Nikt w domu nie odczuł spadku mocy.
Od dwóch tyg mam PV 10kWp -też idę w stronę max minimalizacji kosztów energii.
Odnośnie zużycia- średnio 50% (jak nie 40%) jest sprawność palenia węglem.
Wystarczy , że policzy się średnie zużycie kg węgla x jego kaloryczność x 0.5.Potem podzieli się te kWh przez średni COP min 3 w T-capach i wyjdzie planowane średnie zużycie na PC w zmodernizowanej chałupie...

bobrow
01-11-2019, 09:48
Codix -jak Ci moduluje za wysoko , to spróbuj przekalibrować o +1K czujnik zasilania (wyjścia) z PC (tylko najpierw sprawdź czy masz te same odczyty bez grzania)
Zauważyłem , że sprężarka wtedy się nie wkręca na duże obroty.

Andrzej5101
01-11-2019, 10:19
Mam kilka pytań odnośnie T-CAP. Mam stary dom 130 m2. Ocieplony w miarę dobrze.
1/ Na tą chwilę mam grzejniki żeliwne, ale będą wymienione na grzejniki nisko temperaturowe .
2/ Przy jakiej temperaturze na minusie włączają się grzałki ?
ad1/Według mnie, to ja bym zostawił te grzejniki żeliwne i zobaczył jak to będzie funkcjonować,
Zdemontować zawsze można,
ad2/ Zależy od mocy cieplnej budynku,
3/Czy poniżej -15 C jak załączą się grzałki, to też jest wstanie na zasilaniu dać +55 C tylko więcej pobiera kW ?
Jest w stanie dać +55 C na zasilaniu z niskim Cop
https://drive.google.com/file/d/1URTqA6kzw3w1qENSKDdHptMHw-KAfdIV/view

lipa_ml
01-11-2019, 10:20
T-cap pracuje do -28st, przy -20st ma ok 8kW przy temp „grzejnikowych” (przy 35st na CO jest nadal 9kW)
Ja u siebie przy -23st miałem coś 7,5kW.
Nikt w domu nie odczuł spadku mocy.
Od dwóch tyg mam PV 10kWp -też idę w stronę max minimalizacji kosztów energii.
Odnośnie zużycia- średnio 50% (jak nie 40%) jest sprawność palenia węglem.
Wystarczy , że policzy się średnie zużycie kg węgla x jego kaloryczność x 0.5.Potem podzieli się te kWh przez średni COP min 3 w T-capach i wyjdzie planowane średnie zużycie na PC w zmodernizowanej chałupie...
Ja zużywam 4-4,5 tony węgla 27MJ to ile wyjdzie kWh na PC mniej więcej ?

bobrow
01-11-2019, 10:31
Ja zużywam 4-4,5 tony węgla 27MJ to ile wyjdzie kWh na PC mniej więcej ?

To liczym :
-27Mj to 7,5 kWh z kg wungla
-4250x 7.5= ok 32 000kWh x 0.5=16 000kWh
-16 000kWh : 3 =5 300kWh z PC
Ale :
-sprawność spalania to często 40% przy niskich temp na CO
-sprawność PC P/W np u mojego kolegi na zwykłych grzejnikach to 3.3
Czyli może wyjść jeszcze lepiej...

lipa_ml
01-11-2019, 10:43
To liczym :
-27Mj to 7,5 kWh z kg wungla
-4250x 7.5= ok 32 000kWh x 0.5=16 000kWh
-16 000kWh : 3 =5 300kWh z PC
Ale :
-sprawność spalania to często 40% przy niskich temp na CO
-sprawność PC P/W np u mojego kolegi na zwykłych grzejnikach to 3.3
Czyli może wyjść jeszcze lepiej...
5300kW przy taryfie g12w to było by super cenowo w porównaniu do węgla. Musiał bym dokupić z 4kW PV i zero do płacenia za prąd.

bobrow
01-11-2019, 11:08
5300kW przy taryfie g12w to było by super cenowo w porównaniu do węgla. Musiał bym dokupić z 4kW PV i zero do płacenia za prąd.

Ja grzeję po podłogach prawie 200m2 i średnio zużywam przy 22,5 st ok 7000 kWh
Zużycie wzrasta średnio o ok 7% na 1K temp w domu-więc możesz sobie „poszacować”...
Nie powinieneś więcej zużyć niż 6000kWh- na moje amatorskie oko.
Pzdr

Marek2504
01-11-2019, 17:19
No w sumie -25c nie pamiętam ale wiadomo że zawsze trzeba zakładać najgorsze. Temat pomp dla mnie jest nowy a wydatek spory więc wolę rozwiać swoje wątpliwości tym bardziej że dla wielu PC to "magia" co chwilę słyszę od znajomy że to nie będzie działać bo jakim cudem z zimnego powietrza na minusie można pobrać ciepło. Mam stary piec węglowy i mam już dosyć palenia na paliwa stałe więc zainteresowałem się tematem tym bardziej że założyłem panele PV i trochę przewymiarowałem produkcje z myślą o PC. Po założeniu chciał bym dołożyć PV żeby pokryć całkowicie zużycie prądu produkcją z paneli i mieć za "free". Mam pytanie jeszcze to te informację ze t-cap działa raz na stronie jest ze do -20 raz do -28 a co poniżej tych temperatur ? Czy poniżej -15 jak załączą się grzałki to też jest wstanie na zasilaniu dać +55C tylko więcej pobiera kW ? Widziałem że seria H ma więcej na zasilaniu czy jeszcze czymś się różni od T ? W sumie teraz w największe mrozy to z pieca węglowego na zasilanie nie ustawiałem więcej niż 50C więc te 55C to i tak jest z zapasem. Z tego co czytam to T-CAP do -15C ma stałe 9kW mocy a można gdzieś znaleźć informację jak moc spada poniżej -15C ?

Grzałki nie załączają się automatycznie poniżej -15 stopni. Muszą być spełnione określone warunki. Ja zaczynam trzeci sezon i jeszcze ani razu nie włączyła się grzałka, a było kilka tygodni z temp. poniżej 20. T-cap spokojnie da sobie radę.

bobrow
01-11-2019, 17:41
Góral dobrze prawi...

MiG25
02-11-2019, 08:59
@bobrow , U mnie temperatury faktycznie nie są równe ,wg smartclouda to :
Strefa 1: Fakt. temp. (woda wyjściowa/pomieszczenie/basen) [°C] : 24.25
Temperatura wody zasilającej [°C] 25.0
Temperatura wody wyjściowej [°C]24.75

Tylko te temperatury mają rozdzielczość do 0,25 , reszta temperatur do całości. Podejżewam że są to poprostu temperatury z samego wejścia , po przejściu przez grzałki ale przed wymiennikiem , i na wyjściu za wymiennikiem.
U mnie wynikałoby z opisu bezpośrednio , że wyjściowa jest najniższa , a wchodząca na pompę najwyższa...
Wskazywałoby to ,że albo woda przeplywajac przez wylaczona pompe przekazuje cieplo na zewnatrz (odwrotnie niz u|Ciebie) , albo te czujniki są nieskalibrowane .

bobrow
02-11-2019, 09:33
Migu- przy wył PC wg mnie różnica we wskazaniach temp to tylko kalibracja.
Uwaga- stał się cud, sprawność skoczyła na monobloczku do ok 4 przy podbiciu o 1K temp wyjściowej...
Obniżę jeszcze na +0.5K i zobaczymy.
Obserwujemy zużycie-chociaż teraz zrobiło się ciepło ...
Na wskazaniach nie do końca mi zależy- chciałbym tylko , żeby ten „mundry” super tajny Algorytm modulował niżej sprężarkę ( bez trybu cichego).

bobrow
02-11-2019, 09:39
Przypomnę jeszcze nasz układ :
-wymiennik płytowy 110 kW
-glikol propylenowy 42% (wg dtr niby do 40%)
-strona wtórna pompa wilo pico yanos 25/6-1
Przypuszczam , że PC ma nie za bardzo dopracowany algorytm do takiej pracy...
Serwisant Panasa napisał mi , że Tout pracuje w zakresie +/-2K do KG -więc kiedy schodzi w dół ,to widzi wys temp z systemu...

agb
02-11-2019, 09:47
Macie dane w smart cloudzie? U mnie ostanie są z wczoraj po godz. 12. Do service clouda jednak spływają bez zakłóceń, więc to nie problem internetu. Pompa oczywiście chodzi,

codix
02-11-2019, 11:43
Migu- przy wył PC wg mnie różnica we wskazaniach temp to tylko kalibracja.
Uwaga- stał się cud, sprawność skoczyła na monobloczku do ok 4 przy podbiciu o 1K temp wyjściowej...
Obniżę jeszcze na +0.5K i zobaczymy.
Obserwujemy zużycie-chociaż teraz zrobiło się ciepło ...
Na wskazaniach nie do końca mi zależy- chciałbym tylko , żeby ten „mundry” super tajny Algorytm modulował niżej sprężarkę ( bez trybu cichego).

No jest tak tępy ten algorytm że juz mnie do szalu doprowadza.
To jest dla takich nic nie swiadomych ludzi wlaczyc na jesien wylaczyc na wiosne niewazne ile startów nie wazne ile wezmie,wazne że ciepło ;)
Najlepsze jest to że ona wszystko przed startem se ustala i potem juz raczej zadne zmiany na nia nie dzialaja .
Mozna szybko ja wylaczyc i mamy kilka sekund zanim stanie ,mozna zdazyc cos zmienic w menu instalatora i spowrotem zalaczyc ale te zmiany i tak nie wchodza w życie.
Jest tak tempa że zamknelem jej polowe odbiorników wystartowala ,szybko zeszla na 20hz po czym otworzylem jej reszte obiegu i temperatura zasilania spadala jak i powrotu o kilka stopni a ta juz nie podnosila modulacji tylko dalej walila na 20hz

michancia
02-11-2019, 15:27
U mnie nic nie trzabylo kalibrowac .Pompa 10 godzin pauzy wlaczylem sama obiegówke po 15 min mielenia powrót i zasilanie taka sama temperatura.
U mnie w dalszym ciagu zuzycie pradu pokazuje polowe tego co faktycznie zużywa wiec copy jak w perpetum mobile ;)
Sterowanie jak i wszystko chyba w tym sterowniku to jedna wielka porażka. Jeszcze sie przekonasz.
Np.
Jest -2st pompa sie wylacza np.z termostatu lub z przegrzania 3min przed odszranianiem zamiast przeprowadzic odszranianie i dopiero sie wylaczyc to ona gasnie i zostaje zaszroniona potem startuje np.za godzine i nie ma sie jak odszronic bo woda w obiegu juz wystygla no i wtedy grzaleczki nawet jak sa wylaczone.

Albo
Kompletnie nie trzyma delty mam ustawiona delte na 12stopni i np.zasilanie 37st. Pompa startuje po 5min dochodzi do 65hz potem dochodzi do 38st na zasilaniu a delte juz ma 9st to zamiast sie modulowac to tak jakby miala przewidziane jakies okresy czasowe bo nigdy nie zejdzie odrazu na 20hz tylko tak co z 15min spada na 56hz,46hz,30hz itd tylko powrót w tym czasie juz zdazy dojsc na delte 4st. Dopiero jak zrobi delte 3st to sie zmoduluje na 20hz
Totalna porażka.
Wcisniecie jakiejs funkcji w czasie pracy pompy moze skutkowac roznymi problemami
Np. Podczas pracy wcisnelem tryb intensywnego grzania na 30min ale wylaczylem go po 2min bo nic sie nie zmienilo w pracy pompy poszlem na tv po jakims czasie dotykam grzejnika a te gorace lece do pompy a ta mimo nastawy 37 na zasilaniu ma juz 50st i dalej ostro 66hz i zero reakcji .
Musialem ja wylaczyc i wlaczyc od nowa to dopiero zajarzyła

I takich przykladów mozna mnożyć.

Witam
Ja mam T-CAP 9KW wersja H na instalacji grzejnikowej i żadnych takich problemów nie widzę, śmiga aż miło.
Nie wiem jaką masz instalację, ale z tego co wnioskuję to możesz mieć instalację grzejnikową z małą powierzchnią grzejną i objętością wodną i stąd te problemy
1) Problem odszraniania, przebiega sprawnie, gdy układ pracuje ciągle ( mówimy o temperaturach -2/+2 ) i na powrocie jest przynajmniej 27st/c, a jak układ pracuje w cyklu załącz/wyłącz, to w czasie postoju czym ma się odszronić jak w układzie woda wystygła.
2) Przy małej objętości wodnej układu i powierzchni grzejnej, pompa nie jest wstanie zejść poniżej swojej mocy minimalnej, żeby utrzymać ustawioną deltę i temperatura powrotu wzrasta aż do momentu gdy dojdzie do temperatury zasilania minus 3st/c i się wyłącza, tak to działa.
3) Co do pomiarów zużycia energii, to u mnie pokazuje poprawnie, może u ciebie uszkodzona jest płyta główna pompy i stąd te problemy

Pozdrawiam

codix
02-11-2019, 16:05
Witam
Ja mam T-CAP 9KW wersja H na instalacji grzejnikowej i żadnych takich problemów nie widzę, śmiga aż miło.
Nie wiem jaką masz instalację, ale z tego co wnioskuję to możesz mieć instalację grzejnikową z małą powierzchnią grzejną i objętością wodną i stąd te problemy
Akurat mam 10 grzejników i 200mb rury w podlodze
1) Problem odszraniania, przebiega sprawnie, gdy układ pracuje ciągle ( mówimy o temperaturach -2/+2 ) i na powrocie jest przynajmniej 27st/c, a jak układ pracuje w cyklu załącz/wyłącz, to w czasie postoju czym ma się odszronić jak w układzie woda wystygła.
Jak ciagle pracuje to jest ok.Co nie zmienia faktu ze debilne oprogramowanie pozwala wylaczyc zaszroniona pompę
2) Przy małej objętości wodnej układu i powierzchni grzejnej, pompa nie jest wstanie zejść poniżej swojej mocy minimalnej, Jak pompa moze zejsc ponizej swojej mocy minimalnej ???żeby utrzymać ustawioną deltę i temperatura powrotu wzrasta aż do momentu gdy dojdzie do temperatury zasilania minus 3st/c i się wyłącza, tak to działa.co ma ilosc wody do modulowania sie jak osiagnie na zasilaniu ustawiona temperature to jak wyczuje ze powrot sie podnosi to juz powinna zjezdzac odrazu z czestot im szybciej rosnie powrot tym szybciej sie modulowac a ona tego nie potrafi co jest powodem debilnego oprogramowania bo i tak sie zmoduluje do tych 20hz tylko zamiast zrobic to w 2 minuty i pompa by pochodzila z 40min to ona to robi w 15 min i jak juz zbije do 20hz to jest za pózno
3) Co do pomiarów zużycia energii, to u mnie pokazuje poprawnie, może u ciebie uszkodzona jest płyta główna pompy i stąd te problemy
Od pierwszego zalaczenia tak jest to chyba ze panasonic sprzedaje z takimi uszkodzeniami ale innym tez oszukuje.Rzadziej sie chyba na to skarżą posiadacze pomp trojfazowych moze w nich musieli zastosowac jakies lepsze uklady .I osoby z wiekszym zuzyciem energi mi tez im na wyzszych obrotach chodzi tym mniej oszukuje ale jak np.chodzi na 19hz to zawsze pokazuje ze ciagnie 0,2kw a faktycznie 0,5

Pozdrawiam

Również pozdrawiam

michancia
02-11-2019, 16:50
Napisał,, codix'

Przy małej objętości wodnej układu i powierzchni grzejnej, pompa nie jest wstanie zejść poniżej swojej mocy minimalnej, Jak pompa moze zejsc ponizej swojej mocy minimalnej ???żeby utrzymać ustawioną deltę i temperatura powrotu wzrasta aż do momentu gdy dojdzie do temperatury zasilania minus 3st/c i się wyłącza, tak to działa.co ma ilosc wody do modulowania sie jak osiagnie na zasilaniu ustawiona temperature to jak wyczuje ze powrot sie podnosi to juz powinna zjezdzac odrazu z czestot im szybciej rosnie powrot tym szybciej sie modulowac a ona tego nie potrafi co jest powodem debilnego oprogramowania bo i tak sie zmoduluje do tych 20hz tylko zamiast zrobic to w 2 minuty i pompa by pochodzila z 40min to ona to robi w 15 min i jak juz zbije do 20hz to jest za pózno.

Mówię ci, że masz coś spierdzie... w sprężarce. Normalnie jak pompa zaczyna grzać, to najpierw miesza pompą obiegową do wyrównania temperatur zasilanie/powrót, następnie zaczyna grzać z małą częstotliwością (łagodny rozruch ) i bardzo szybko przechodzi do pełnej mocy, żeby dobić do temperatury zasilania, gdy osiągnie temperaturę zasilania, a ma duży odbiór ciepła ( czyli muszą być grzejniki z dużą powierzchnią, bo 10 grzejników nie świadczy o dużej powierzchni ), to zaczyna zwalniać ( schodzi z częstotliwością ) i trzyma deltę zadaną .Ale, jak w twoim przypadku, masz za dużą deltę i ona w życiu tego nie utrzyma, bo gdy zejdzie do swojej mocy minimalnej ( w przypadku T-CAP 9KW to jest 20Hz i na zasilaniu 1KW ) i teraz w zależności jaka jest temperatura na dworze, to ten 1KW da Ci 3KW albo 6KW i dlatego temperatura na powrocie wzrasta, bo pompa ciągle grzeje i jak dojdzie do zadanej-3st/c to się wyłączy.
Na tę chwilę rada dla Ciebie obniż deltę do max. 5st/c, zwiększ temperaturę na zasilaniu, bo masz za małą powierzchnie grzejną.
A tak nawiasem mówiąc jaką masz łączną moc grzejników w przeliczeniu na 75/65st/c i jaki dom, było by łatwiej porównać.
Ja ze swoją pompą tęż ciągle walczę, ale to bardziej z ustawieniami, by dobrać optimum pomiędzy komfortem w domu a pracą pompy ( oraz a może bardziej hobby ), bo niestety tak jest na grzejnikach. że nigdy nie zejdziemy z temperaturą na zasilaniu do tej co na podłogówce, ale co do kosztów zużycia energii to się zobaczy...

Pozdrawiam

codix
02-11-2019, 17:28
Ja mam ok.9kw w grzejnikach dla 75/65 plus 25m2 podlogowki 10cm betonu/panele/200mb rurki fi 16.
Pompa 7kw dom 90m2
Problem w tym że jak zwieksze zadana to mi sie w domu robi za cieplo i wtedy termostat ja wylacza i robia sie takie akcje ze wylaczy ja cala oszroniona.
Jak jest cieplej to nie ma problemu bo sie nie szroni to wtedy jedzie na okienkach w harmonogramie plus termostat to zapobiega taktowaniu.
Z delta nie poszaleje bo u mnie jest tak ze jak dam delte np.5 to pompka obiegowa caly czas zapitala na maks obrotach co oczywiscie pomaga wydluza okresy pomiedzy wylaczeniami ale za duzo gwizdze po grzejnikach jak dam delte 7 to juz jest spoko a 10st to cisza jak makiem zasiał.
U mnie przy zewn.5st pompa na 19hz produkuje 2kw pobiera 0,5kw a pokazuje ze pobiera 0,2
Dzisiaj temp.zew 5-7w ramach zabaw i doswiadczen wynegocjowalem ;) z nia takie ustawienia ze leciala 10godzin
na zasilaniu 31st pow.28 a ustawiona miala delte na 7st.
Zrobila w tym czasie 9 startów 6godzin pracy 4g mielenia wody
Wyprodukowala 19,8kwh pobrala 5,18 wiec cop 3,8
To wystarczylo aby utrzymac w domu 23st

codix
02-11-2019, 17:39
Niewiem jak w koncu ja ustawic czy tak zeby chodzila np.24h na dobe i powiedzmy bedzie miala 24 starty i z 15 godzin pracy i lepszy cop ale za to nabije przez caly rok od holery godzin pracy a nawet program panasonica wywala takie ostrzezenie ze pompa bedzie pracowac ponad 2200godzin na rok wiec chyba za duza ilosc pracy to tez nie dobrze.
Gdzies tez slyszalem ze te 2200 godzin na sezon to taka srednia aby pompa wytrzymala 25 lat jak wiecej chodzi to na krócej starczy.
Czy moze robic jakies przerwy wtedy godzin malo startow malo w domu tez cieplo tylko wtedy musi byc wieksza na zasilaniu co daje gorsze copy

michancia
02-11-2019, 18:34
Ja mam ok.9kw w grzejnikach dla 75/65 plus 25m2 podlogowki 10cm betonu/panele/200mb rurki fi 16.
Pompa 7kw dom 90m2
Problem w tym że jak zwieksze zadana to mi sie w domu robi za cieplo i wtedy termostat ja wylacza i robia sie takie akcje ze wylaczy ja cala oszroniona.
Jak jest cieplej to nie ma problemu bo sie nie szroni to wtedy jedzie na okienkach w harmonogramie plus termostat to zapobiega taktowaniu.
Z delta nie poszaleje bo u mnie jest tak ze jak dam delte np.5 to pompka obiegowa caly czas zapitala na maks obrotach co oczywiscie pomaga wydluza okresy pomiedzy wylaczeniami ale za duzo gwizdze po grzejnikach jak dam delte 7 to juz jest spoko a 10st to cisza jak makiem zasiał.
U mnie przy zewn.5st pompa na 19hz produkuje 2kw pobiera 0,5kw a pokazuje ze pobiera 0,2
Dzisiaj temp.zew 5-7w ramach zabaw i doswiadczen wynegocjowalem ;) z nia takie ustawienia ze leciala 10godzin
na zasilaniu 31st pow.28 a ustawiona miala delte na 7st.
Zrobila w tym czasie 9 startów 6godzin pracy 4g mielenia wody
Wyprodukowala 19,8kwh pobrala 5,18 wiec cop 3,8
To wystarczylo aby utrzymac w domu 23st

Wpisz swoje dane domu w sygnaturze ,,stopce" będzie łatwiej o wymianę doświadczeń.

Co do grzejników to w tych 9KW grzejnikach, możesz mieć z 40l wody, do tego rury zasilające te grzejniki pewnie ciękie, to w obiegu podłogówki i tych rurkach zasilających grzejniki możesz mieć następne 30l ( w tym podłogówka ok. 26l ) co może Ci dać max. 60l wody. Taką małą ilość wody, to ta pompa 7KW podgrzeje w mig, bo grzejniki są zdecydowanie za małe ( 7KW przy Moich prawie 20KW ) i ta powierzchnia nie jest w stanie oddać ciepła. Co do podłogówki, to co z tego, że ona jest jak ona też nie odbiera wystarczająco ciepła, bo woda krąży tam gdzie ma łatwiejszy przepływ ( mniejsze opory ) i jak znam życie pompa przy swojej pracy załącz/wyłącz to nawet tej podłogi za mocno nie nagrzewa, mimo, że puściłeś taką samą temperaturę na grzejniki i na podłogę ( wiem to z doświadczenia u siebie, chyba, że jest zimno średnia dobowa ok 2st/c ).
Z tych względów pompa pracuje jak pracuje: częste załącz i wyłącz.
Ja u siebie mam ok.120l wody, przepływ bardzo duży ( powyżej 28l/min ), ale mimo starego domu bardzo dobra izolację ( ale tego wcześniej nie wiedziałem, bo dopiero go w tym roku zewnętrznie ociepliłem ) i teraz to widzę przy tych zimach to w 80% za dużą pompę i też muszę się pogodzić z pracą załącz 1h pracy, postój 30-40min ( to przy temperaturach tych co ostatnio średnia dobowa 0st/c ), bo przy tym co było w październiku w dzień 14-20st/c to pompa sie załączała na 30-40 min i postój 1-2 godziny.
Na tę chwilę praca od 05.09.2019 to 500 załączeń na 200 godzin pracy ( oczywiście te proporcje będą się zmieniać jak będzie bardziej zimno, to czas pracy się wydłuży) i trzeba się z tym pogodzić, a życie pokarze co jest gorsze dla tych pomp w czasie eksploatacji, czy bardzo duża godzin pracy, czy ilość załączeń.
Ja już nic nie będę zmieniał, mam fajnie dobrany komfort cieplny w całym domu, a pracą sprężarki przestałem się przejmować.
U ciebie, jak cię to tak boli, to można wstawić bufor ( nie wiem dlaczego instalator tego nie zrobił ), lub zwiększać powierzchnię grzewczą, poprzez dobudowę grzejników, lub ogrzewanie wysoko-powierzchowne ( podłogowe bądź ścienne )

michancia
02-11-2019, 19:00
Niewiem jak w koncu ja ustawic czy tak zeby chodzila np.24h na dobe i powiedzmy bedzie miala 24 starty i z 15 godzin pracy i lepszy cop ale za to nabije przez caly rok od holery godzin pracy a nawet program panasonica wywala takie ostrzezenie ze pompa bedzie pracowac ponad 2200godzin na rok wiec chyba za duza ilosc pracy to tez nie dobrze.
Gdzies tez slyszalem ze te 2200 godzin na sezon to taka srednia aby pompa wytrzymala 25 lat jak wiecej chodzi to na krócej starczy.
Czy moze robic jakies przerwy wtedy godzin malo startow malo w domu tez cieplo tylko wtedy musi byc wieksza na zasilaniu co daje gorsze copy

Gdzieś Ty wyczytał takie ostrzeżenie, że pompa będzie pracowała ponad 2200 godz/sezon. Owszem producenci przewidują całkowity czas tych pomp na 50000 godz. pracy, co jak wyżej da te 25lat. Natomiast o ilości cykli załącz/wyłącz to ja nigdzie informacji nie znalazłem, żaden producent o tym nie wspomina.
Natomiast na pewno, gdy pompa będzie za często się załączać do będzie wywalać błędy, masz takowe, bo Ja żadnych. A druga sprawa, to ktoś Ci ta pompę zamontował i ma akredytację Panasonica, więc to on bierze na siebie te sprawy i skoro tak puścił to chyba wie co robi. Ewentualnie przy następnym serwisie, to ci nie puści.
Co do pracy w drugiej taryfie, to weź Mi wytłumacz, czy lepiej grzać przez całą dobę i mieć w dzień lepszą sprawność ( w dzień jest cieplej ), a jak masz dobrą akumulację budynku to w nocy ograniczyć grzanie, czy to co Ty robisz, piłujesz ją w okienkach, sprawność masz kiepską, a o komforcie cieplnym nie wspomnę i do tego masz te problemy z praca pompy.
Taryfa G12 jest dobra ale dla pomp gdzie dolnym źródłem jest grunt, który ma zawsze taka samą temperaturę czy dzień, czy noc i dla nich ta sprawność jest taka sama. I przy takich pompach i oczywiście ogrzewaniu tylko podłogowym, gdzie przez noc podłoga powoli się nagrzewa, to w dzień to ciepło oddaje.
A przy ogrzewaniu grzejnikami i pompie powietrznej, to w nocy przegrzewasz dom ( i sprawność masz gorszą ), a w dzień masz zimno. Ani komfortu ani oszczędności

codix
02-11-2019, 19:41
Jak dobierasz pompe w programie panasonica do doboru pomp to tam jak wybierzesz mniejsza pompe to wywala ostrzezenie o tych 2200godzinach pracy.
Co do startow to ktos tu przytaczal wzór wedlug ktorego liczy sie prawidlowy stosunek startów do pracy.
Ja akurat mam bardzo cieply dom ta pompa 7kw bedzie za duza ja myslalem o 5kw ale niestety uległem.
Mam g13 i nie widze zadnego dyskomforu podlogówke mam w salonie reszta grzejniki przewaznie włacza mi sie ogrzewanie o 2 w nocy na 7rano mam 23,5 w salonie na górze w sypialniach 22st potem pompa stoi do 13 w sypialniach spada do 21,5 na dole na 23 chyba ze jest slonce to wzrasta do 24 .
Jak nie ma slonca to od13g grzeje do 16 (bo jak jest slonce to termostat nie pozwala) na 16 mam 22gora 23dol lub jak slonce
22gora 24dol na godz 22 jak chodzimy spac w sypialniach 21,5 wiec chyba nie jest zle mi to calkowicie odpowiada.
W czasie wiekszych mrozów wyjade troche w srednia taryfe jesli bedzie potrzeba
Za kazdym razem mi sie ekonomicznie oplaca bo np.przy 2st na zewnatrz cop mi wychodzi 3,3 wiec 100 tak wyprodukowanych kwh kosztuje w taniej 8zl a jak grzeje w dzien kiedy jest 10st to cop mam 4 wiec 100kwh tak wytworzonej energi kosztuje w g11 13zl .
A dodatkowo nadrabiam tym ze grzeje w dzien miedzy 13a 16 w taniej no i cale soboty niedziele i swieta w dzien w taniej
No i woda na cwu tez w taniej .
Musiala by byc chyba z 2krotna roznica w copie zeby sie nieoplacalo.
W planach na przyszly sezon dolozenie podlogowki tak zeby byla na calym parterze,a na pietrze duzo duzo wieksze kalafiory ;)albo tez podlogowka (tu lekki sajgon w domu)

bobrow
02-11-2019, 20:21
Fajnie ,bo dużo piszecie- niestety mam gości ...to jutro doczytam...

michancia
02-11-2019, 20:39
,,Codix" widzę że domy jeśli chodzi zapotrzebowanie na ciepło to mamy podobne, oczywiście różne powierzchnie i prawdopodobnie obaj mamy przewymiarowane pompy ciepła, ale jak nadejdą porządne mrozy to powinny dać radę samodzielnie zagrzać bez grzałek ( moja na pewno bo nie traci mocy wraz ze spadkiem temperatury ) i tu jesteśmy zgodni.
Co do opłacalności jedno czy dwu taryfowego zasilania, to powiedz,czy próbowałeś pracy na G11 wcześniej i teraz masz porównanie, czy czysto teoretycznie.
Ja przy swoim układzie przy temperaturze na zewnątrz +2 st/c mam sprawność COP 3.8, a w dzień przy +10st/c to sprawność sięga powyżej COP 5.5.. Na tę chwilę za m-c wrzesień sprawność COP 5.0 - zużycie energii 75KW ( prawie wcale w nocy nie grzane ), m-c październik COP 4.6 zużycie 170KW.
Nie wiem dlaczego u ciebie są tak niewielkie różnice. W moim przypadku jak bym nie liczył, to w życiu mi sie nie opłaci przejść na g12, ewentualnie rozważam g12as, gdzie opłata dzienna jest taka sama jak w g11, a noc tańsza.
Jeśli to nie jest tajemnicą, to napisz ile masz w chwili obecnej godzin pracy i załączeń oraz zużycie energii ( jakieś miarodajne ) wraz z COP za ostatnie 2 m-c, tak dla porównania z czym walczymy

ironsmith
02-11-2019, 21:12
michancia a jednak producent oznacza liczbę wł/wył
436608

bobrow
02-11-2019, 21:15
Hellouł Michancia,
gratuluję COPów ...
Mam nadzieję , że nie wpędzę Cię w kompleksy jak jutro na grzejnikach zamieszczę fotkę z COP 7 ?
A mogę to zrobić...
Pzdr

PS
1.A masz może podlicznik pod PC ?
2.Pytanie pomocnicze : ten COP 5,5 dla +10st to dla jakiej temp grzewczej ?
3.Tu każda wartość/dana Waży ...
4.A co z CWU , czy też jest uwzględnione w świetnym COP przy +10 st ?
5.Ja miałem pół roku G11 i przeszedłem 4 lata temu na G12W-no ale to ja (i prawie wszyscy Tu).
Na jakiej podstawie twierdzisz , że G11 jest lepsze od G12W ?

codix
02-11-2019, 21:30
A to Cię jeszcze podraznie ;)
Taryfa g13 w Twoim przypadku
100kwh wytworzonej/3,8=26,3kwh x 0,27=7,1zl
100kwh w g11/5,5=18,2 x0,51=9,21zl
Do tego doluż fakty ze masz po 0,27 od 21do7 rano
Potem mozesz pogrzac od 7do 13 w cenie g11 czyli 51gr
Od 13do 16 znowu po 27gr
I tylko od 16 do 21 nie mozna grzac bo po 80gr
Ale wode na cwu mozesz ustawic np.2 razy na dobe tylko w taniej no i cale sob,niedz i swieta po 0,27
Przemyśl ;)

W taryfie g11 nie grzalem tylko teoria,ale ja mam tak maly domek i cieply ze mi obojetnie wsumie bo potrzebuje jakies 5000kwh na co na sezon to na 3 =1650kwh x 0,51=800 cos tam

Dane mam tylko takie :
Cwu 3osoby 200l od 24 lipca wyprodukowane 290kwh
Co od 15 wrzesnia wyprodukowane 458kwh
Razem na co i cwu (nie mam osobno) pobrane 233kwh +6kwh grzalka wszystko w taniej po 0,27gr
Wiec calosciowy cop=3,12
Godzin 213 zalaczen 334

Raczej hobbystycznie chcialbym naprostowac jej prace bo o koszty sie nie martwie
Ps.Bardziej potrzebuje sprawdzonej firmy do rekuperatora z dolnislaskiego.Bo chata szczelna grawitacja nie dziala a okien nie mozna otworzyc bo wkoło 15 kominów na czarne złoto

michancia
02-11-2019, 21:45
michancia a jednak producent oznacza liczbę wł/wył
436608

Tak to, że minimalny czas pracy sprężarki nie może być mniejszy niż 15min, to wiem, A dodatkowo jeszcze powiem, że nie powinno być więcej załączeń niż dwa na godzinę, to też wiedziałem i że należy dążyć do jak największych czasów pracy i postojów, to też
Ale w Moim przypadku, w najcieplejsze dni cykl pracy trwa min. 30min, a w te zimniejsze to 1 godz.. A wraz ze spadkiem temperatur proporcje załączeń do ilości godzin będą się zmieniać na lepsze
Tak jak wcześniej pisałem Pompa jest tak zabezpieczona, że przy jakiś problemach wywali komunikat, a reszta to jest dywagacja, czy pompa wytrzyma 20 czy 25 lat, a ona i tak wcześniej pordzewieje.

michancia
02-11-2019, 22:04
Codix temat o taryfach zakańczamy, bo każdy z nas wie na czym stoi i w Moim przypadku też to nie są wielkie koszty, bo pewnie się zamknę w okolicy 2tys/sezon grzewczy
Ale tak jak ty traktujesz swoją pompę hobbystycznie, to dokładnie ja też to tak traktuję. Ostatnio to takie moje hobby, ktoś tu wcześniej napisał, że jak jeszcze nie śpisz przy pompie to jest dobrze.
Czekam na mrozy, żeby coś jeszcze poprzestawiać, bo już się nudna zrobiła
Nie napisałeś ile masz załączeń i czasu pracy sprężarki, a to jest na wyświetlaczu, żeby można było porównać, komu się szybciej zepsuje, oczywiście żart...

michancia
02-11-2019, 22:07
Przepraszam nie doczytałem, podałeś ilość załączeń i czas pracy. Z tego wynika że moją wcześniej szla.. trafi.
Idę spać, jutro do pracy

codix
02-11-2019, 22:31
Poprostu jak sie z kopciucha przesiadlem to troche glupio nic nie robic nie zagladac do kotlowni itp ;)
Az ciagnie żeby chociaż na wyswietlacz popatrzeć a jak sie juz patrzy to wchodza w głowę jakies glupie pomysły ;)

olszan
03-11-2019, 08:53
Witam. Od wczoraj nie mam danych w Smart Cloud. Ogólny problem? Czy tylko u mnie?

plusfoto
03-11-2019, 09:23
Ogólny w Smart Cloud od piątku od 13. Wszystko działa oprócz rejestracji danych. W Service Cloud wszystko działa poprawnie.

michancia
03-11-2019, 09:39
To widzę, że mamy podobne zainteresowania hobbystyczne... Innym wystawili pompę uruchomili, pokazali gdzie załączyć i jak chodzi i mają ciepło to jest wszystko okej i sobie tyłka nie zwracają, bo się na tym nie znają. I może to i lepiej.
Wracając do twojej pracy sprężarki, to się wcześniej zastanawiałem, jakim cudem, mimo takich samych problemów z instalacją grzejnikową, masz zbliżoną liczbę załączeń do czasu pracy. Ale teraz już wiem, załączyłeś grzanie CO puźniej ode mnie więc temperatury były niższe, do tego w większości grzejesz w nocy i z tych dwóch powodów COP masz niższy i sprężarka jest w stanie zejść z mocą do minimum, co wydłuża czas jej pracy do momentu wzrostu temperatury na powrocie.
Druga sprawa masz mniejszej mocy sprężarkę, typu SDC, której moc wraz ze spadkiem temperatury na zasilaniu maleje, a tym samym nawet podgrzanie baniaka do CWU, zapewne też jej zajmuje ponad godzinę. Stąd takie wyniki.
W moim przypadku w wersji T CAP, to ona z modulacją nie zejdzie poniżej 20Hz, co zawsze odpowiada mocy pobranej 1KW, a na wyjściu w zależności od temperatury, przy najniższej jakie ostatnio były ok.3KW, do nawet jak grzeję w dzień 6KW.
Z tego powodu, oraz faktu, że zagrzanie zbiornika CWU przy delcie 8st/C zajmuje jej 0.5 godziny, oraz, że grzeję na max. niskich temperaturach, te proporcje mam na tę chwilę zdecydowanie gorsze. Jak przyjdą zimne dni, to te proporcje będà się u mnie zmieniać na bardziej kożystne.
Na tę chwilę, jestę z niej mega zadowolony, grzeje ekonomicznie i mam bardzo fajny rozkład temperatur w domu ( komfort termiczny) i nic nie będę zmieniał w pracy układu. Szkoda kasy i zachodu, a czy się zepsuje, to czas pokaże, myślę, że 15 lat wytrzyma, bo w innym wypadku producent przed taką pracą by się zabezpieczył.
Jedyne co muszę zrobić, to jak wcześniej pisałem wcześniej, w całym domu mam fajny rozkład temperatur, z wyjątkiem jednego pokoju na górze, pokoju dorosłego syna, który jest gościem w domu, a pokój ma bardzo duży prawie 30m2, i tylko w tym pokoju niema żadnej ściany ceglane, brak akumulacji. I jak grzeją grzejniki to w pokoju jest w miarę ciepło 21.5-22st, ale ja tak grzeję i nie będę tego zmieniał, że mam podbicie temperatury w dzień do 23.00, a następnie obniżenie o 0.5st i pompa się wyłącza i jak było ostatnio w nocy -5st , to pompa dopiero się załączyłeś o 02.00. A syn wrócił do domu ok 01.30, to miał temperaturę poniżej 18st/C. ( bo w całym domu jest akumulacja, a tam brak ) i rano krzyk do mnie, żebym sam tam poszedł spać. To mu odpowiedziałem, że zarabia i niech św wstawi grzejnik elektryczny i niech płaci i psa ze weźmie, to mu nagrzeje, bo śpi z nami i u nas jest ciepło, tylko spać nie daje...
A tak serio, to muszę nad tym pokojem w tym tygodniu spróbować na poddaszu, nad tym pokojem dołożyć styropianu na podłodze i pianką to pokleić, może coś to da. Nie będę zmieniał całego systemu grzania dla jednej osoby, która jest gościem w domu.

MiG25
03-11-2019, 09:44
@bobrow , U mnie temperatury faktycznie nie są równe ,wg smartclouda to :
Strefa 1: Fakt. temp. (woda wyjściowa/pomieszczenie/basen) [°C] : 24.25
Temperatura wody zasilającej [°C] 25.0
Temperatura wody wyjściowej [°C]24.75

Tylko te temperatury mają rozdzielczość do 0,25 , reszta temperatur do całości. Podejżewam że są to poprostu temperatury z samego wejścia , po przejściu przez grzałki ale przed wymiennikiem , i na wyjściu za wymiennikiem.
U mnie wynikałoby z opisu bezpośrednio , że wyjściowa jest najniższa , a wchodząca na pompę najwyższa...
Wskazywałoby to ,że albo woda przeplywajac przez wylaczona pompe przekazuje cieplo na zewnatrz (odwrotnie niz u|Ciebie) , albo te czujniki są nieskalibrowane .

Popatrzyłem trochę na te czujniki ( wyłączona pompa , czujniki po kolei wyciągane i ogrzewane ręką) i tak:
Strefa 1: Fakt. temp. (woda wyjściowa/pomieszczenie/basen) [°C] oraz Temperatura wody wyjściowej [°C] reagują z tego samego czujnika choć jak widać pokazują czasami te same a czasami różniące się wyniki :
30.25 30.25
33.25 33.25
31.25 31.0
33.25 33.0

Następnym czujnikiem po kolei jest ( przed wejściem do grzałek) Temperatura wyjściowa 2 [°C] (niestety pomiary tego mają rozdzielczość co 1 stopień)


No i na samym końcu Temperatura wody zasilającej [°C].

Jest jeszcze czujnik: Temperatura orurowania wewnętrznego [°C] - jest on na cienkiej rurce gazowej tuż przy wejściu do wymiennika. Do porównywania z czujnikiem : Temperatura wyjściowa na obejściu [°C] - ten jest na wyjściu z tej samej rurki z jedn. zewnętrznej . Pozwoli oszacować jakie są straty na połączeniu jednostek .

codix
03-11-2019, 10:00
To widzę, że mamy podobne zainteresowania hobbystyczne... Innym wystawili pompę uruchomili, pokazali gdzie załączyć i jak chodzi i mają ciepło to jest wszystko okej i sobie tyłka nie zwracają, bo się na tym nie znają. I może to i lepiej.
.
Witam.
Wczoraj mi poddales temat z tym ze woda pujdzie tam gdzie ma lżej.
Oczywiscie sprawa prosta ale czasem umknie.
No i tak kminilem zamiast spac no i wymieniłem
Mam dwa grzejniki bardzo blisko pompy i obiegówka waliła głównie na nie i zaraz powrotem wracala ciepla woda i zawyżała mi powrót w calej instalacji .
Zadusilem znacznie te grzejniki i dzisiaj mimo 10st na zewn.jedzie ladnie od 4 godzin bez zalaczania i jak miala problem żeby przekazac do domu moc 2kw to teraz leci 3kw bez problemu delte trzyma 5st(nastawiona 7) i jeszcze sie nie zmodulowala na najnizsze obroty tak ze sobie jeszcze pochodzi.
Juz widze ze bede mogl zjechac ze 2st na krzywej.
Musze zalatwic taki pistolet termometr postrzelac w powroty z grzejników i tak poprzymykac zeby powrot z każdego grzejnika byl w tej samej temp.
Dzieki za natchnienie ;)

michancia
03-11-2019, 10:13
A Ja co mam z tego, Ciebie natchnołem, to przynajmniej Ci pomysł podrzuciłem. A sam to mam takie zboczenie, że jak coś mam nowego to ciągle o tym myślę, spać nie mogę, w domu bym se pogadał z żoną, ale Ona już Mnie słuchać nie chce na temat pompy. Dla niej najważniejsze że ciepło, a mówi że jak w zimie zmarznie, to se grzejnik elektryczny kupi, a ja będę bulił. Dobre co...

codix
03-11-2019, 10:19
Musisz kupic cos nowego ������������������

michancia
03-11-2019, 10:19
Mi się nie chce kombinować i spuszczać wodę z obiegu, ale chętnie bym na powrocie pompy w szeregu podłogówkę od łazienki podłączył, tam jest bardzo ciepło, mimo że powrót od podłogówki nie jest ciepły, bo większość ciepła idzie obiegiem grzejnikowym, gdzie mam wszędzie cu22. Ale to jest do zrobienia. Grzejniki wszystkie grzeją jednakowo.

bobrow
03-11-2019, 10:49
A u Kuzynki COPy się poprawiły
436618
Poprzednio COP średni oscylował przy 1.66...przy nieskalibrowanym czujniku powrotu (-2K)...
Tak jak podejrzewałem , PC zaczęła niżej modulować
436619
Wył sprężarki średnio co 50min
Zmniejszyłem kalibrację Tout w PC z +1K na +0,5K.
Szukam punktu najlepszej pracy z najbardziej realnymi temp.
Przypomnę -obiegówka max w PC 32l/min , obiegówka wtórna też na max (6m podnoszenia) ,wymiennik płytowy glikol-woda
Tymczasem

michancia
03-11-2019, 12:10
Mi się nie chce kombinować i spuszczać wodę z obiegu, ale chętnie bym na powrocie pompy w szeregu podłogówkę od łazienki podłączył, tam jest bardzo ciepło, mimo że powrót od podłogówki nie jest ciepły, bo większość ciepła idzie obiegiem grzejnikowym, gdzie mam wszędzie cu22. Ale to jest do zrobienia. Grzejniki wszystkie grzeją jednakowo.

Oczywiście kiepski pomysł, bo po pierwsze ograniczył bym przepływ, a po drugie podłoga i tak w końcu by się nagrzała i nie oddawała by ciepła

michancia
03-11-2019, 17:06
Hellouł Michancia,
gratuluję COPów ...
Mam nadzieję , że nie wpędzę Cię w kompleksy jak jutro na grzejnikach zamieszczę fotkę z COP 7 ?
A mogę to zrobić...
Pzdr

PS
1.A masz może podlicznik pod PC ?
2.Pytanie pomocnicze : ten COP 5,5 dla +10st to dla jakiej temp grzewczej ?
3.Tu każda wartość/dana Waży ...
4.A co z CWU , czy też jest uwzględnione w świetnym COP przy +10 st ?
5.Ja miałem pół roku G11 i przeszedłem 4 lata temu na G12W-no ale to ja (i prawie wszyscy Tu).
Na jakiej podstawie twierdzisz , że G11 jest lepsze od G12W ?

1) Licznika nie posiadam, pompa wskazuje prawidłowo, sprawdzone
2) COP 5.5 dla +10st to na wyjściu 36st/c, grzeje tak non stop, do -4st/c taka temperatura mi wystarczyła ( dzisiaj w chwili obecnej jest +10st,, COP po jednym cyklu 5.5, a za cały dzień i noc, gdzie było ok+6 COP 5.2 ), to grzeję na sterowniku pokojowym z nastawą 23st/c, z deltą 0.4 st/c, to pompa się załącza na 1godzinę, termostat ja wyłącza i przerwa ok.40min. Gdyby były takie temperatury, a nie wyższe to ilość czasu pracy miał bym większą od ilości załączeń, lub zbliżoną, a tak wcześniejsze wyższe temperatury, spowodowały że jest więcej załączeń, ale to sie bedzie zmieniało na korzyść.
4) Tak ten COP uwzględnia grzanie CWU, w moim przypadku pompa grzeje baniak z 30min z 38 do 47st/c, bez żadnego harmonogramu, przeważnie sama się uruchamia w dzień. Czasami jak widzę, że na wieczór temperatura na baniaku zbliża się do 38st/c to sam wymuszam grzanie. Nie chce dopuścić, do sytuacji, że jak Żona wejdzie pod prysznic i się pompa w tym czasie załączy i jak przemieli wodę, to z prysznica poleci 36st/c, to sie wtedy mogę z domu wyprowadzać, żeby tego nie słuchać, oczywiście to taki żart, ale moje oszczędności się skończą....
5) Co do G11 to czysto teoretycznie, ale wiem na czym stoję i co do tej pory zużyłem, równe dwa miesiące grzania i pozostałe zużycie energii bytowej to całkowity koszt spisany z licznika ZK - 821KW, ( 410KW/m-c ). Nie twierdzę, każdy chwali swoje.

bobrow
03-11-2019, 17:39
1) Licznika nie posiadam, pompa wskazuje prawidłowo, sprawdzone
2) COP 5.5 dla +10st to na wyjściu 36st/c, grzeje tak non stop, do -4st/c taka temperatura mi wystarczyła ( dzisiaj w chwili obecnej jest +10st,, COP po jednym cyklu 5.5, a za cały dzień i noc, gdzie było ok+6 COP 5.2 ), to grzeję na sterowniku pokojowym z nastawą 23st/c, z deltą 0.4 st/c, to pompa się załącza na 1godzinę, termostat ja wyłącza i przerwa ok.40min. Gdyby były takie temperatury, a nie wyższe to ilość czasu pracy miał bym większą od ilości załączeń, lub zbliżoną, a tak wcześniejsze wyższe temperatury, spowodowały że jest więcej załączeń, ale to sie bedzie zmieniało na korzyść.
4) Tak ten COP uwzględnia grzanie CWU, w moim przypadku pompa grzeje baniak z 30min z 38 do 47st/c, bez żadnego harmonogramu, przeważnie sama się uruchamia w dzień. Czasami jak widzę, że na wieczór temperatura na baniaku zbliża się do 38st/c to sam wymuszam grzanie. Nie chce dopuścić, do sytuacji, że jak Żona wejdzie pod prysznic i się pompa w tym czasie załączy i jak przemieli wodę, to z prysznica poleci 36st/c, to sie wtedy mogę z domu wyprowadzać, żeby tego nie słuchać, oczywiście to taki żart, ale moje oszczędności się skończą....
5) Co do G11 to czysto teoretycznie, ale wiem na czym stoję i co do tej pory zużyłem, równe dwa miesiące grzania i pozostałe zużycie energii bytowej to całkowity koszt spisany z licznika ZK - 821KW, ( 410KW/m-c ). Nie twierdzę, każdy chwali swoje.

Z tymi wskazaniami w Panasach jest tak sobie-jesteś pierwszym , który posiada prawidłowy odczyt zużycia (a jak to potwierdziłeś ?)...
Odnośnie COP to u nas przy 40st na grzejnikach i coś 11st out pokazywało COP 5.6
436639
COP jest tutaj jak z gumy- teraz będzie bardziej „realny” , ponieważ zmniejszyłem kalibrację czujnika Tout PC do +0,5K...
Co do algorytmu grzania CO, to serwisant Panasa podał mi , że PC buja się wg KG +/-2K ...
Przy przekłamanym czujniku Tpowrotu PC o +2K ,PC rozpędzała się o kilka st w górę i piłowała na wys modulacji sprężarę praktycznie bez odbioru ciepła.
Średni COP miałem ok 1.6-zacząłem drążyć i wyszło ...
Pytanie rodzi się takie : ilu użytkowników H ma nieskalibrowane czujniki ?
Teraz przynajmniej wiecie z czym to się wiąże :
-może być fatalny COP i większe zużycie (ale nie dramatycznie)
-możecie mieć fantastyczne COPy na bardzo niskiej modulacji (czyli będziecie grzać np połową dostępnej mocy- chałupa będzie ogrzana , tylko długo będzie pracować PC)
Pzdr

ironsmith
03-11-2019, 18:34
bobrow a jak zrobić taką kalibrację?

bobrow
03-11-2019, 18:41
bobrow a jak zrobić taką kalibrację?

Wszystko jest w instrukcji - i tak :
-PC wył
-jednocześnie naciska się przez coś 10s :cofnij+zatwierdź+strzałka w prawo

plusfoto
03-11-2019, 19:04
1) Licznika nie posiadam, pompa wskazuje prawidłowo, sprawdzone


Nie ma takiej opcji, licznik pompy nie zbiera grzałki karteru, pompy obiegowej i elektroniki w trakcie czuwania. Punkt startu licznika to pobór bodajże jak dobrze pamietam przekraczający 100 lub 150 W.

codix
03-11-2019, 19:06
Nie ma takiej opcji, licznik pompy nie zbiera grzałki karteru, pompy obiegowej i elektroniki.

I wentylatora ;)

michancia
03-11-2019, 19:19
Nie ma takiej opcji, licznik pompy nie zbiera grzałki karteru, pompy obiegowej i elektroniki w trakcie czuwania. Punkt startu licznika to pobór bodajże jak dobrze pamietam przekraczający 100 lub 150 W.

To co, mam zamontować licznik energii i ciepła i jeszcze co...żeby podać czy zużyłem na całą kotłownię ( w kotłowni tylko pompa PW z pompką obiegową tej pompy, która poza gorącymi dniami działa tylko gdy pracuje pompa PW ) za cały m-c 170KW czy 180, panowie bez jaj...

lipa_ml
03-11-2019, 19:23
Mam pytanie z innej beczki. Jak z żywotnością pomp panasonica ? Na ile można szacować i jak cenowo wychodzą części po gwarancji ? Sprężarka , płyta główna itp.

bobrow
03-11-2019, 19:23
To co, mam zamontować licznik energii i ciepła i jeszcze co...żeby podać czy zużyłem na całą kotłownię ( w kotłowni tylko pompa PW z pompką obiegową tej pompy, która poza gorącymi dniami działa tylko gdy pracuje pompa PW ) za cały m-c 170KW czy 180, panowie bez jaj...

To ki ch...y piszesz , że zużycie potwierdzone ?...

bobrow
03-11-2019, 19:27
Mam pytanie z innej beczki. Jak z żywotnością pomp panasonica ? Na ile można szacować i jak cenowo wychodzą części po gwarancji ? Sprężarka , płyta główna itp.

Doczytałem , że ogólnie rotacyjne mają żywotność ok 50 000h.
Cena sprężary ok 900€-u instalatora będzie drożej , bo coś musi dorzucić.
Reszta powinna być tańsza od kompresora.

plusfoto
03-11-2019, 19:29
Dodatkowo zużycie ewentualne przez grzałki czy to w zasobniku czy w pompie nie idzie przez licznik tylko liczone jest szacunkowo.

Kaizen
03-11-2019, 19:59
Doczytałem , że ogólnie rotacyjne mają żywotność ok 50 000h.
Cena sprężary ok 900€-u instalatora będzie drożej , bo coś musi dorzucić.
Reszta powinna być tańsza od kompresora.

To nie tyle jest kwestia ceny, co dostępności części zamiennych. Może paść jakiś dedykowany czy zaprogramowany układ elektroniczny za 5 zł - i ZONK. Szukasz takiej pompy na złomie albo kupujesz nową. A producenci wzbraniają się jak mogą przed zobowiązaniem się do udostępniania części zamiennych przez ileś lat.

Jedynie Broszura Mitsubishi (https://www.freebridge.org.uk/documents/energy/Domestic_Heating_Brochure.pdf) zawiera stwierdzenie:
Ecodan also offers significant reductions in installation and running costs compared to oil and with a professionally maintained Ecodan heat pump unit offering an average lifespan of 15 - 20 years

Czyli płać nam 350-500 zł (plus koszty materiałów - do sprawdzenia w DTRce, co na przeglądzie ma być wymienione, czego nie można zamontować po rozebraniu) co roku, czyli grubo ponad 5 tysięcy (pewnie bliżej dziesięciu z materiałami) w 15 lat, to jest SZANSA, że jeszcze pochodzi (ale gwarantujemy tylko 2-5 lat).

Wątek o żywotności (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-działające-pompy-ciepła). W innych też trochę było.

W zeszłym miesiącu niby weszło w życie prawo do naprawy (dyrektywa UE) - ale AFAIK nie dotyczy pomp ciepła, a tylko "zwykłego" sprzętu AGD/RTV.

Edyta:
Link do broszurki o żywotności wygasł. Tu inny (https://irp-cdn.multiscreensite.com/0dad7144/files/uploaded/domestic_heating_brochure.pdf)

bobrow
03-11-2019, 20:27
Kaizen -na wszystko jest sposób...
Można umówić się z instalatorem , że samemu sobie tylko raz do roku filtry wodne wyczyści się.
A na CRO jest monoblok i po temacie przeglądów.
Itd, itp,...

michancia
04-11-2019, 09:48
Z tymi wskazaniami w Panasach jest tak sobie-jesteś pierwszym , który posiada prawidłowy odczyt zużycia (a jak to potwierdziłeś ?)...
Odnośnie COP to u nas przy 40st na grzejnikach i coś 11st out pokazywało COP 5.6
436639
COP jest tutaj jak z gumy- teraz będzie bardziej „realny” , ponieważ zmniejszyłem kalibrację czujnika Tout PC do +0,5K...
Co do algorytmu grzania CO, to serwisant Panasa podał mi , że PC buja się wg KG +/-2K ...
Przy przekłamanym czujniku Tpowrotu PC o +2K ,PC rozpędzała się o kilka st w górę i piłowała na wys modulacji sprężarę praktycznie bez odbioru ciepła.
Średni COP miałem ok 1.6-zacząłem drążyć i wyszło ...
Pytanie rodzi się takie : ilu użytkowników H ma nieskalibrowane czujniki ?
Teraz przynajmniej wiecie z czym to się wiąże :
-może być fatalny COP i większe zużycie (ale nie dramatycznie)
-możecie mieć fantastyczne COPy na bardzo niskiej modulacji (czyli będziecie grzać np połową dostępnej mocy- chałupa będzie ogrzana , tylko długo będzie pracować PC)
Pzdr

To tylko się cieszyć z takiego wysokiego COP i to wykorzystywać grzejąc dom ( ja tak robię ), ale zapomniałem, że ty masz taryfę G12W i musisz piłować w nocy, kiedy wszyscy śpią i to na grzejnikach.

agb
04-11-2019, 10:04
W moim przypadku w wersji T CAP, to ona z modulacją nie zejdzie poniżej 20Hz, co zawsze odpowiada mocy pobranej 1KW, a na wyjściu w zależności od temperatury, przy najniższej jakie ostatnio były ok.3KW, do nawet jak grzeję w dzień 6KW.


U mnie przy 20Hz PC podaje 0.8kW, a w rzeczywistości jest to ~0.87kW.

michancia
04-11-2019, 10:48
U mnie przy 20Hz PC podaje 0.8kW, a w rzeczywistości jest to ~0.87kW.

Nie widzę jaką masz pompę, a to jest bardzo ważne, to że masz 9KW, to o niczym nie świadczy. Zakładam że masz Panasonica, a tu są trzy rodzaje: SDC, monoblok i taka jak moja T-CAP, która, zapewniam cię, że nie zejdzie z mocą poniżej 1kW, bo to jest wielka krowa, która jest w stanie ogrzać ,,przedszkole".
Przy wersji SDC 9KW, moc wyjściowa spada wraz ze spadkiem temperatury zasilania ( powietrza na dworze ), oczywiście ma mniejszą sprężarkę. Dlatego jest w stanie zejść z mocą poniżej 1KW na zasilaniu. Przy małych mocach poboru mogą występować przekłamania w pomiarach ( oczywiście nie twierdzę, że moja to w 100% pokazuje prawidłowo, to nie laboratorium ).
A swoją drogą to pompy 9KW SDC i T-CAP, to dwie różne pompy i nie powinny być pozycjonowane jako dwie 9KW, bo SDC przy +2st/c ma moc wyjściową poniżej 7KW i powinna się nazywać co najwyżej SDC 7KW, ta pompa nigdy nie uzyska więcej niż 9KW, a T-CAP 9KW jest w stanie uzyskać na zasilaniu prawie 12KW. Dwie różne pompy, a ludzie myślą, że mają podobne.
I żeby była sprawa jasna nie jest to wywód która lepsza, bo nie o tym tu piszę.

bobrow
04-11-2019, 10:53
To tylko się cieszyć z takiego wysokiego COP i to wykorzystywać grzejąc dom ( ja tak robię ), ale zapomniałem, że ty masz taryfę G12W i musisz piłować w nocy, kiedy wszyscy śpią i to na grzejnikach.

No i pudło...Moja PC śpi w tym samym czasie co ja...
Od 23.50 do 5.00 mam obniżenie na sterowniku pokojowym do 20st i wtedy PC się wyłącza-jedynie przy naprawdę dużych mrozach może się włączyć...
Wbiłeś sobie w głowę ,że jak ktoś ma taryfę serii G12 , to musi wg niej żyć.A chodzi o to ,że jak ktoś normalnie i standardowo zużywa prąd-to po prostu jest tańsza G12. Pozostaje tylko kwestia ile z niej wyciągniemy-nie trzeba rezygnować z komfortu. Jeśli coś można zrobić w T2 (tak samo jak w T1) , to dlaczego tego nie zrobić ?
OP jest już w ogóle bezdyskusyjne pod wielostrefowe taryfy....
Męczysz ludzi , czasem ...

agb
04-11-2019, 10:58
Mam T-CAPA SQC 12kW. Wrzucić Ci screena z podlicznika na dowód tego co piszę?

plusfoto
04-11-2019, 11:29
T-CAP, która, zapewniam cię, że nie zejdzie z mocą poniżej 1kW, bo to jest wielka krowa, która jest w stanie ogrzać ,,przedszkole".
. Ja natomiast zapewniam Cię że się mylisz.

michancia
04-11-2019, 11:57
Mam T-CAPA SQC 12kW. Wrzucić Ci screena z podlicznika na dowód tego co piszę?

Nie, nie potrzebuję sobie ani nikomu nic udowadniać, napisałem, że Moja nie zejdzie z mocą na zasilaniu poniżej 1KW ( nie mówimy o częstotliwości ), ale być może, jest taka możliwość i chętnie się dowiem jak to zrobić, człowiek się uczy całe życie.

agb
04-11-2019, 12:15
Nie, nie potrzebuję sobie ani nikomu nic udowadniać, napisałem, że Moja nie zejdzie z mocą na zasilaniu poniżej 1KW ( nie mówimy o częstotliwości ), ale być może, jest taka możliwość i chętnie się dowiem jak to zrobić, człowiek się uczy całe życie.

Screena proponowałem koledze bobrow.

Niczego nie ustawiałem. Po prostu mówię jak jest u mnie. Schodzi poniżej 1kW, dlatego nie zgadzam się z Waszymi stwierdzeniami, że nie schodzi.

michancia
04-11-2019, 12:38
Screena proponowałem koledze bobrow.

Niczego nie ustawiałem. Po prostu mówię jak jest u mnie. Schodzi poniżej 1kW, dlatego nie zgadzam się z Waszymi stwierdzeniami, że nie schodzi.

A można wiedzieć, do jakiej mocy ci schodzi i z jaką mocą wtedy grzeje i przy jakiej temperaturze. Czy jest to wskazanie z wyświetlacza pompy czy może z podlicznika, lub licznika. I jeszcze jedna informację, czy tak było od początku, czy może coś zmieniałeś w ustawieniach, lub zasilaniem.
Z góry dziękuję

agb
04-11-2019, 13:25
Podaję wszystko z pompy poza poborem energii, która jest z osobnego licznika w rozdzielnicy elektrycznej. W tej chwili:
Temp zewn. - 14C
Sprężarka - 20Hz
Produkcja energii - 5.8kW
Pobór energii - 0.87kW
Temp. zasilania 33C.

Niczego nie ustawiałem specjalnie w pompie. Z mocą schodzi zależnie od temp zewn. Najniżej widziałem do tej pory 4.6kW przy 7C na zewnątrz. Mówię o mocy utrzymywanej przez jakiś czas, a nie chwilowych skokach.

_John
04-11-2019, 13:36
Ja bym Wam proponował najpierw dogadać się, którą wielkość fizyczną porównujecie.

michancia
04-11-2019, 13:43
Podaję wszystko z pompy poza poborem energii, która jest z osobnego licznika w rozdzielnicy elektrycznej. W tej chwili:
Temp zewn. - 14C
Sprężarka - 20Hz
Produkcja energii - 5.8kW
Pobór energii - 0.87kW
Temp. zasilania 33C.

Niczego nie ustawiałem specjalnie w pompie. Z mocą schodzi zależnie od temp zewn. Najniżej widziałem do tej pory 4.6kW przy 7C na zewnątrz. Mówię o mocy utrzymywanej przez jakiś czas, a nie chwilowych skokach.

To teraz zagadka, czyja pokazuje przekłamanie na wyświetlaczu, bo u mnie w chwili obecnej:
temperatura zewnętrzna na wyświetlaczu pompy 12st/c
tem. zasilania 36 st/c
sprężarka 20Hz
pobór energii 1KW
produkcja 5.4KW
COP 5.4
Ja mam wersję H i u mnie pokazuje pobór energii tylko co 02KW, więc wnioskuję, że masz inny soft ( inna wersja ), ale jak by nie patrzył, to te moce na zasilaniu musza być podobne i niżej nie zejdziemy. Żeby było śmiesznie to moja przy niższej temperaturze zasilania i wyższej na zasilani, ma niewiele gorszy COP ( nie jest to udowadnianie czyja lepsza ).

agb
04-11-2019, 13:53
Przecież napisałem, że poboru nie podaję z pompy, tylko z licznika. Pompa podaje 0.8kW

Edit:
dodam jeszcze, że u mnie PC jest 3-fazowa.

I jako ciekawostkę, że fazy nie są obciążane równomiernie. Te 0.87kW rozkłada się na 0.27kW L1, 0.27kW L2 i 0.33kW L3. Sumarycznie widzę, że L3 obciążana jest najmocniej, a L1 najmniej.

michancia
04-11-2019, 14:27
Przecież napisałem, że poboru nie podaję z pompy, tylko z licznika. Pompa podaje 0.8kW

Edit:
dodam jeszcze, że u mnie PC jest 3-fazowa.

I jako ciekawostkę, że fazy nie są obciążane równomiernie. Te 0.87kW rozkłada się na 0.27kW L1, 0.27kW L2 i 0.33kW L3. Sumarycznie widzę, że L3 obciążana jest najmocniej, a L1 najmniej.

Bo prawdopodobnie na tych dwóch fazach bardziej obciążonych masz na jednej pompkę obiegową a na drugiej wentylatory jednostki zewnętrznej, których prawdopodobnie licznik pompy nie zlicza ( z tego względu ta dyskusja ) i dlatego pokazuje ci 08KW.
A prawdopodobnie w wersji T-CAP jednofazowej w wersji H, a taką mam, pompka obiegowa jest zliczana przez licznik pompy, z tego względu mam najniższe wskazanie energii na zasilaniu 1KW, a nie poniżej, jak u ciebie.

agb
04-11-2019, 14:40
Pompka obiegowa nie bierze 130W. Poza tym bobrow też ma 3F, a twierdzi, że poniżej 1kW nie zejdzie.

bobrow
04-11-2019, 14:49
Pompka obiegowa nie bierze 130W. Poza tym bobrow też ma 3F, a twierdzi, że poniżej 1kW nie zejdzie.

Ja chyba nie pisałem o pobranej min mocy.Pisałem tylko o min mocy z PC tj 2,4kW-tyle najmniej widziałem na zewnętrznym ciepłomierzu.
No i w chałupie mam model F -a u kuzynki jest 3 fazowy H (tyle tylko, że nie mamy odczytu bieżącej mocy na podliczniku).
Zwracam tylko uwagę ,że żaden T-cap nie posiada na pokładzie typowego licznika energii-podawany odczyt jest wprost ze sterowania obciążeniem w PC.
Krótko pisząc-cały odczyt jest na podstawie obliczeń , a nie fizycznego pomiaru zużycia...

michancia
04-11-2019, 15:06
Pompka obiegowa nie bierze 130W. Poza tym bobrow też ma 3F, a twierdzi, że poniżej 1kW nie zejdzie.

To jak czegoś nie wiesz, to poszukaj, poczytaj, a nie podpieraj się, że ktoś coś napisał.
Pofatyguj się i opomiaruj jednostke zewnętrzna ( dwa wentylatory ) i pompkę obiegową, zsumuj i będziemy mądrzejsi, nie zapomnij w tym samym czasie mierzyć poboru samej pompy ciepła ( zewnętrznym licznikiem energii ) i to wszystko w danej chwili porównaj ze wskazaniem na wyświetlaczu.
O i wtedy będziesz ekspertem, przynajmniej w tej dziedzinie

agb
04-11-2019, 15:16
Po co, jak mam Ciebie z twoimi wykresami z clouda?

michancia
04-11-2019, 15:29
Po co, jak mam Ciebie z twoimi wykresami z clouda?

O jakich ty wykresach piszesz, przecież ja nie mam żadnego Clouda, gdzieś ty to wyczytał

bobrow
04-11-2019, 16:31
To może małe podsumowanie naszych ostatnich dyskusji , mianowicie dowiedzieliśmy się ,że :
-PC podają nie precyzyjne zużycie
-G12W praktycznie zawsze się opłaca wzg G11 (po za produkcją chałupniczą)
-należy prawidłowo dobrać PC , zamontować ją oraz wyregulować i ustawić cały system

Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam ,że to wszystko już .........
......wiedzieliśmy !

bobrow
04-11-2019, 17:13
Poprosiłem kuzynkę o dwie fotki ze zużyciem jej T-capa 9 kW 3 fazy H monoblok :
-409 kWh wg PC
436674
-834 kWh wg podlicznika
436675

No i teraz zacznę „śledztwo” na nowo...
Pod ten licznik podpięta jest tylko obiegówka wtórna -wilo o mocy max 40W.
Grzałki w PC wyłączone ...
Od września do zeszłego tyg była włączona funkcja atyzamrożeniowa- ale tyle by chyba nie pociągnęło.
Sprawdzę w ciągu kilku najbliższych dni

bobrow
05-11-2019, 16:40
Witam Towarzystwo,
ciąg dalszy mojego „śledztwa” ws wskazań mod H.
Nie wiem o co kaman - ale sterownik żyje swoim życiem...
Liczy miesięczne zużycie , ale już nie liczy rocznego...
Fotka wczorajsza- zapamiętajcie zużycie roczne 409 kWh
436688
-a poniżej dzisiejsza fotka i dalej roczne zużycie 409kWh choć doliczył dzienne
436689
Wg wskazania dziennego jest różnica ok 2kWh (16 PC, 18 podlicznik)
I tak to jest z tym H...

gucio77
05-11-2019, 19:13
To mój pierwszy post więc na początek chciałbym powiedzieć Wszystkim Forumowiczom Dzień dobry/Cześć :)

Witam Towarzystwo,
ciąg dalszy mojego „śledztwa” ws wskazań mod H.
Nie wiem o co kaman - ale sterownik żyje swoim życiem...
Liczy miesięczne zużycie , ale już nie liczy rocznego...
Fotka wczorajsza- zapamiętajcie zużycie roczne 409 kWh
436688
-a poniżej dzisiejsza fotka i dalej roczne zużycie 409kWh choć doliczył dzienne
436689
Wg wskazania dziennego jest różnica ok 2kWh (16 PC, 18 podlicznik)
I tak to jest z tym H...
Posiadam od 3 tygodni co prawda T-CAP 9kW 1F w wersji H i na nim wygląda to podobnie.
Poszczególne zużycie miesięczne wyświetla różne wartości (u mnie są tylko dwa miesiące na razie przy czym zakończony tylko październik), natomiast jak wjedziemy na rok pokazuje zużycie w moim przypadku ostatniego pełnego miesiąca zakończonego (październik). Też się temu dziwiłem i stawiam że tak działa ten soft ( do roku zlicza pełne zakończone miesiące) ale będę to mógł potwierdzić w grudniu. Może też być błąd w sofcie i rocznie pokazuje ostatni zakończony miesiąc. Niestety na dzień dzisiejszy pozostaje mi czekać do pierwszego grudnia zeby potwierdzić dwa powyższe warianty :)

bobrow
05-11-2019, 20:43
Chyba wiem o co kaman z tym rocznym zużyciem-na osi pionowej wskazywane jest max zużycie danego miesiąca.Więc wychodzi z tego , że trzeba szacować zużycie...
Może po pełnym roku łaskawie T-cap wskaże nam zużycie za poprzedni rok...
Ech...

bobrow
05-11-2019, 20:57
Pogrzebię jeszcze w menu-może coś pominąłem i sieję zamęt ?...

codix
05-11-2019, 21:42
Normalnie pokazuje w kazdym miesiacu ile jest zużyte czy wyprodukowane czy cop tak samo w bieżącym miesiacu ile aktualnie jest.
Ale do rocznego zlicza tylko pelne zakonczone miesiace wiec do wskazania rocznego trzeba sobie dodac otwarty miesiac

Nie zwracalem na to uwagi ale pewnie jest tak ze w aktualnym miesiacu pokazuje tez zakonczone dni

agb
06-11-2019, 14:43
A propos obiegówki i elektroniki, to obecnie, stale przez 6h licznik wskazuje mi 30W. Przepływ ~15,5l/min. Wszystko na fazie L3. Muszę sprawdzić czyli licznik pozwala na dokładniejszy odczyt.

bobrow
06-11-2019, 15:29
A propos obiegówki i elektroniki, to obecnie, stale przez 6h licznik wskazuje mi 30W. Przepływ ~15,5l/min. Wszystko na fazie L3. Muszę sprawdzić czyli licznik pozwala na dokładniejszy odczyt.

A jak odczytujesz te dane- po za PC ?

plusfoto
06-11-2019, 16:12
A propos obiegówki i elektroniki, to obecnie, stale przez 6h licznik wskazuje mi 30W. Przepływ ~15,5l/min. Wszystko na fazie L3. Muszę sprawdzić czyli licznik pozwala na dokładniejszy odczyt.


Poniżej 8 stopni jeszcze czasem może załączyć Ci się grzałka karteru. Ona też bierze coś około tego.
P.S. I mniej więcej taki mam rozjazd między wskazaniami podlicznika a licznika pompy czy smartclouda. W przyblizeniu jest to około 8 - 9 %

agb
06-11-2019, 17:29
A jak odczytujesz te dane- po za PC ?
Licznik 3F, dwutaryfowy z odczytem poprzez Modbus co 10s.


Poniżej 8 stopni jeszcze czasem może załączyć Ci się grzałka karteru. Ona też bierze coś około tego.
P.S. I mniej więcej taki mam rozjazd między wskazaniami podlicznika a licznika pompy czy smartclouda. W przyblizeniu jest to około 8 - 9 %

W #9207 (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7847504&viewfull=1#post7847504) podawałem, że rozjazd wynosił jakieś 70kWh na przestrzeni miesiąca, a w sierpniu nie było raczej poniżej 8C.

plusfoto
06-11-2019, 17:50
U mnie w/g podlicznika od 1 stycznia do 31 października 1901 kWh a wg smartclouda 1743

bobrow
06-11-2019, 22:41
Dzięki Panowie za info- u mnie w F akurat wskazuje więcej zużycia na PC od podlicznika o ok 5-7%.
W H widzę często odwrotną sytuację-w sumie nie ma to wielkiego znaczenia-liczy się rząd wielkości i proporcje...
Tymczasem

PS
A monoblok u Kuzynki pociągnął wczoraj 16 kWh ,przy „podobnym” dzionku było 18kWh-więc raczej zostawię te parametry w spokoju ( kalibracja czujników i delta T)

codix
07-11-2019, 05:58
Nastepny problem z seria H
Mianowicie :mam drugi podlicznik na grzalkach i zauważyłem że pompa sobie cos pobiera na grzałki oczywiscie noe odnotowujac tego w swoim cudownym sterowniku.
Przyjżałem sie temu i okazuje się ze pompa grzeje ma 35 na zasilaniu ,robi odmrazanie temp.w układzie spada chwilowo na 21st gdyz szybciej wymienia z podlogówki w grzejnikach pozostaje jeszcze cieplejsza.
Konczy odmrazanie z jedn.zewn.bucha para po czym woda w obiegu sie wyrownuje na 25st.
I wtedy zalacza grzalki i szoruje nimi prawie do zadanej czyli 33st i dopiero jedzie na agregacie.

Co fajnie zaniża rzeczywisty cop taki cykl trwa u mnie ok.50min (grzanie i odmrazanie) i przed odmrozeniem mam cop 3,4 po zabiegu odmrazania jak dolicze grzalki cop 2,6

Jakies pomysly??
Jak wylacze bezpiecznik na grzalki to w momencie kiedy chce ich uzyc wywala h70 i wylacza pompe.

Vaikis_
07-11-2019, 06:01
Element grzewczy można wyłączyć w menu serwisowym, przeczytaj instrukcję montażu pompy ciepła.

MiG25
07-11-2019, 06:47
Masz na wyświetlaczu na samej górze ikonkę grzałki ? Jeśli tak to pozwalasz pompie na ich korzystanie. A wtedy wychodzą takie rzeczy , bo wg mnie sterownik ma jakieś tryby oszczędzania i stwierdza ,że lepiej będzie użyć grzałkę niż załączać sprężarkę. Też to zaobserwowałem przy grzałce w zbiorniku CWU , kiedy używał sobie w najlepsze grzałki ( i nabił w sumie 12h pracy) zamiast grzać wodę sprężarką ( ustawione tylko 45 st. ).
Być może ma to jakiś ukryty sens ( chyba oszczędzanie sprężarki ,żeby jej nie włączać i za chwilę nie wyłączać , bo chyba nie po to ,żeby zaniżać COPy....

Grzałki można wyłączyć w zwykłym menu ( chyba nawet podczas pracy) ,i nie będzie ich używać. W menu serwisowym to bym nie radził , bo być może będzie taka sytuacja w której sterownik jednak będzie potrzebował jej użyć ( zamarzanie wymiennika itp.)

Vaikis_
07-11-2019, 08:13
Element grzewczy w pompie ciepła służy do ochrony przed bakteriami Legionella, jeśli nie ma go w podgrzewaczu zbiornika i do odszraniania w celu kompensacji spadku temperatury w podłodze. Wyłączyłem się i miałem -20 ° C ostatniej zimy, bez żadnych problemów.

codix
07-11-2019, 08:28
Grzalka jest wylaczona w menu na wyswietlaczu nie swieci sie ten symbol grzałek.
Zobacze w menu instalatora.
Jak ma oszczedzac sprezarke jak po odmrożeniu i tak sie wlacza i chodzi dalej ??
To jak to oszczednoac sprezarki jaki wplyw na sprezarke ma to czy w domu w instalacji mam 25stopni czy 30
I jak ma zamarznac wymiennik w splicie kiedy jednostka wew jest w domu ??

plusfoto
07-11-2019, 08:30
Nastepny problem z seria H
Mianowicie :mam drugi podlicznik na grzalkach i zauważyłem że pompa sobie cos pobiera na grzałki oczywiscie noe odnotowujac tego w swoim cudownym sterowniku.
Przyjżałem sie temu i okazuje się ze pompa grzeje ma 35 na zasilaniu ,robi odmrazanie temp.w układzie spada chwilowo na 21st gdyz szybciej wymienia z podlogówki w grzejnikach pozostaje jeszcze cieplejsza.
Konczy odmrazanie z jedn.zewn.bucha para po czym woda w obiegu sie wyrownuje na 25st.
I wtedy zalacza grzalki i szoruje nimi prawie do zadanej czyli 33st i dopiero jedzie na agregacie.

Co fajnie zaniża rzeczywisty cop taki cykl trwa u mnie ok.50min (grzanie i odmrazanie) i przed odmrozeniem mam cop 3,4 po zabiegu odmrazania jak dolicze grzalki cop 2,6

Jakies pomysly??
Jak wylacze bezpiecznik na grzalki to w momencie kiedy chce ich uzyc wywala h70 i wylacza pompe.


Jak masz ustawioną temperaturę od której mogą załączyć się grzałki oraz jaki masz ustawiony czas minimalny od włączenia spręzarki?

codix
07-11-2019, 08:32
Jedyny cel tych grzalek to widze kiedy termostat wylaczy pompe 2min przed odszranianiem a debilny sterownik nie robi wtedy odszronienia tylko zostawia ja zamrozona .
Woda w obiegu wystygnie i orzy kolejnym starcie moze nie miec sie czym odmrozic chociaz nie wiem czy nie wystarczy jej woda o temp.21st.
No i ta leggionella ale ja mam ja wylaczona

codix
07-11-2019, 08:35
Temp mam ustawiona od -15st a ojaki czas chodzi dokladnie bo ja w seri H nie widzialem nigdzie ustawiania czasu uzycia grzalek?od startu sprezarki?

plusfoto
07-11-2019, 09:01
Temp mam ustawiona od -15st a ojaki czas chodzi dokladnie bo ja w seri H nie widzialem nigdzie ustawiania czasu uzycia grzalek?od startu sprezarki?


codix ty masz T-capa jedno czy dwu wentylatorowego