PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

codix
07-11-2019, 09:15
Nie mam zwykla sdc 7kw ,ciekawi mnie czy ktos ma zalozony podlicznik na grzalki i czy jest w stanie potwierdzic czy w kazdej tak sie dzieje.
Jakos to przeboleje ;) w razie czego ,bo jest ro jakies 0,15kwh na jedno odmrazanie .
Wczoraj przez nocke zrobilo 6 odmrozen
Jak u kogos idzie duzo kwh na grzanie to nawet tego nie zauważy ale u mnie ja mam tak male zuzycie ona se chodzi nocka na najnizszej modulacji i np przez nocke pobierze 2kwh a grzalka walnie 1kwh wiec jest to 50%

Vaikis_
07-11-2019, 09:46
Sdc 5kw, Sezon grzewczy 2017 roku, dane z oddzielnych liczników
Pompa zużyła około 1000 kWh, sam podgrzewacz około 400 kWh.

plusfoto
07-11-2019, 09:50
W tym układzie pozostaje Ci tylko wyłączyć grzałki w menu instalatora, lub jeśli to nie wystarczy to w menu serwisowym.
436754

Vaikis_
07-11-2019, 10:22
Będzie to 2 seasson ciepła z wyłączonym grzejnikiem w menu serwisowym. Bez problemów.
*

bobrow
07-11-2019, 11:03
Ups-nie pamiętam czy wyłączyłem grzałkę w trybie serwisowym przy kalibracji czujników w monobloku H.
Tam są grzejniki i temp "robocze" CO 40-48st więc z defrostami nie ma problemu.A nawet jeśli akurat defrost się pojawi przed nagrzaniem systemu-to i tak sprężarka zapewni ciepło do odmrożenia (w moim F sprężarka wchodzi wtedy na 85Hz i defrost jest-zawsze trwa ok 5-7min , nie zależnie od tego trybu)-chyba ,że w modelu H nie ma tego trybu...

Tulisko
07-11-2019, 11:45
W tym układzie pozostaje Ci tylko wyłączyć grzałki w menu instalatora, lub jeśli to nie wystarczy to w menu serwisowym.
436754

https://drive.google.com/open?id=1JGDUEhzlx1eqepp0aTw4n5X2Wh7zY2WF

Tutaj w troche lepszej jakości tylko po angielsku;)

plusfoto
07-11-2019, 11:57
Ups-nie pamiętam czy wyłączyłem grzałkę w trybie serwisowym przy kalibracji czujników w monobloku H.
Tam są grzejniki i temp "robocze" CO 40-48st więc z defrostami nie ma problemu.A nawet jeśli akurat defrost się pojawi przed nagrzaniem systemu-to i tak sprężarka zapewni ciepło do odmrożenia (w moim F sprężarka wchodzi wtedy na 85Hz i defrost jest-zawsze trwa ok 5-7min , nie zależnie od tego trybu)-chyba ,że w modelu H nie ma tego trybu...


Przy monobloku byłbym ostrożny z wyłączaniem grzałki.

bobrow
07-11-2019, 12:11
Przy monobloku byłbym ostrożny z wyłączaniem grzałki.

Spokojnie-mamy glikol 42%

lipa_ml
07-11-2019, 14:08
Mam takie pytanie czy KIT-WXC09H3E8 (WH-UX09HE8, WH-SXC09H3E8) mają możliwość podejrzenia w menu przepływ żeby stwierdzić czy jest optymalny czy jedyne wyjście założenie zewnętrznego przepływomierza ?

plusfoto
07-11-2019, 14:27
Można ale jest to głębokie grzebanie w menu i jak dobrze pamiętam przeliczanie z ukladu szesnastkowego lub prostszy sposób to instalacja ServiceCloud.

lipa_ml
07-11-2019, 16:52
Można ale jest to głębokie grzebanie w menu i jak dobrze pamiętam przeliczanie z ukladu szesnastkowego lub prostszy sposób to instalacja ServiceCloud.
Chodzi o sterowanie przez neta ? I tam jest to czytelnie podane ?

makthom
08-11-2019, 07:14
Hej, myślę o zakupie pompy ciepła. Bardzo kusi mnie zakup i osobne zlecenie montażu, mimo wszystko może być trochę taniej.
Co powinienem kupić do zestawu, zakładam pompę ciepła split 5kw oraz zasobnik na zewnątrz. Co jeszcze z osprzętu Panasonica?
Pytanie, czy zasobnik 150l Panasonica jest ok? Ma wężownicy 1,2m, ale jest mniejszy.
Załączam link do katalogu.
https://drive.google.com/file/d/1TXVU1qc7JJjdc474S43iqzhU91Tr0R3h/view?usp=sharing

MiG25
08-11-2019, 07:26
Można ale jest to głębokie grzebanie w menu i jak dobrze pamiętam przeliczanie z ukladu szesnastkowego lub prostszy sposób to instalacja ServiceCloud.

Przecież w menu Strzałka w lewo+strzałka w górę+ strzałka w prawo pod pozycją 12 jest przepływ:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7762492#post7762492

plusfoto
08-11-2019, 08:47
Przecież w menu Strzałka w lewo+strzałka w górę+ strzałka w prawo pod pozycją 12 jest przepływ:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7762492#post7762492


Bardzo możliwe że tak jest. Wydawało mi się że jest ta wartość ale w układzie szesnastkowym. Wieczorkiem sprawdzę.:)

michancia
08-11-2019, 09:13
Bardzo możliwe że tak jest. Wydawało mi się że jest ta wartość ale w układzie szesnastkowym. Wieczorkiem sprawdzę.:)

Tak jest na pewno, taka możliwość, ale też, tego nie chciałem podawać, bo to ustawienia instalatora, a jak w to wejdą ludzie bez doświadczenia, to różnie się to skończy.

MiG25
08-11-2019, 09:23
To menu (LEWO-GÓRA-PRAWO) jest tylko informacyjne , tu się nie da nic przestawić ( chyba że o czymś nie wiem).

Przy okazji zachęcam ,żeby uzupeniać informacje w poście co link podałem , może ktoś wie coś więcej.

lipa_ml
08-11-2019, 10:17
Pompa to dla mnie nowość więc mam kolejne pytanie . Pompa wyłącza się przy -28C i co wtedy zero ogrzewania czy grzeją grzałki i coś tam grzeje wodę ? U mnie to będzie jedyne źródło ze względu że korzystam z dotacji a tu jest wymóg pozbycia się węglowego. Wiem że -28c może nie przyjść ale wolę wiedzieć za w czasu żeby np. posiłkować się wtedy grzejnikami elektrycznymi. Mam panel PV więc zależy mi na PC żęby potem rozbudować PV i w 100% pokrywać zapotrzebowanie domu na prąd z PV.

MiG25
08-11-2019, 10:20
Grzeją grzałki

plamiak
08-11-2019, 10:22
Przy tak niskich temperaturach (oraz kilku innych w zasadzie awaryjnych sytuacjach) pompa załączy grzałki.

michancia
08-11-2019, 12:01
To menu (LEWO-GÓRA-PRAWO) jest tylko informacyjne , tu się nie da nic przestawić ( chyba że o czymś nie wiem).

Przy okazji zachęcam ,żeby uzupeniać informacje w poście co link podałem , może ktoś wie coś więcej.

Ustawienia instalatora/ustawienia serwisowe/max. prędkość pompy obiegowej

lipa_ml
08-11-2019, 12:27
Jeszcze nie przebrnąłem przez wszystkie 470 stron ale już po półmetku. Jak już wcześniej pisałem mam grzejniki , instalator zaproponował mi bufor 50l , teraz grzeję mniej więcej 45C na zasilaniu czasami ciut więcej ale nie wychodzę poza 50C czy przy takim buforze i temperaturze wystarczy temperatury na defrosty czy będzie się parą posiłkować ? Zależy mi żeby jednak nie trwały zbyt długo i często.

olszan
08-11-2019, 12:48
Witam. Czy jest możliwość żeby w Tcap wersja H pompa przy defroscie nie przechodziła w tryb 2 tylko w trybie 1 wspomogła się grzałką? Oczywiście jeżeli temp. będzie poniżej 26 st. PS. Irytują mnie defrosty w 2 trybie. Czasami niewiele brakuje żeby zmieścić się w 1 trybie. Grzałka by trochę wspomogła i po problemie. A tak stop start sprężarki i czas...

plusfoto
08-11-2019, 12:48
Ustawienia instalatora/ustawienia serwisowe/max. prędkość pompy obiegowej


To ustawienie jedynie redukuje max wydajność pompy. Na więcej się po prostu nawet jak by miała taką potrzebę nie wkręci a dostęp do tego jest jedynie przy wyłączonej pompie więc sprawdzenie aktualnej wydajności w trakcie pracy jest niemożliwe.

Andrzej5101
08-11-2019, 13:12
1/ Pompa wyłącza się przy - 28 C i co wtedy, zero ogrzewania, czy grzeją grzałki i coś tam grzeje wodę ?
2/ Mam grzejniki żeliwne, instalator zaproponował mi bufor 50 l, teraz grzeję mniej więcej 45 C na zasilaniu, czasami ciut więcej, ale nie wychodzę poza 50 C,
Czy przy takim buforze i temperaturze wystarczy temperatury na defrosty czy będzie się parą posiłkować ?
ad1/ 62-430 Powidz - to II strefa grzewcza z Tz = - 18 C - więc nie powinieneś mieć takich obaw,
ad2/ Sprawdź ile litrów wody masz w grzejnikach żeliwnych,
........a/ Bufor 50 litrów na powrocie wystarcza wg;Panasonica na defrosty bez użycia pary, przy temperaturach zasilania ok;45 C,
........b/ wg;Twoich danych, to 9 T-Cap będzie dużo za duży przy grzejnikach - gdzie należy grzać całodobowo.
.........c/ ponieważ grzejniki maja małą akumulację ciepła ( żeliwne z dużą ilością wody - mają znacznie większą ) -warto wykonać OZC budynku

michancia
08-11-2019, 13:52
To ustawienie jedynie redukuje max wydajność pompy. Na więcej się po prostu nawet jak by miała taką potrzebę nie wkręci a dostęp do tego jest jedynie przy wyłączonej pompie więc sprawdzenie aktualnej wydajności w trakcie pracy jest niemożliwe.

U mnie jak chcę to mogę ustawić ok 40l/min, w chwili obecnej mam ustawiony max. przepływ 28l/min. Wszystko zależy jakie masz rury w instalacji, ja mam wszędzie CU 22mm, a przy grzejnikach 18mm, kiedyś nie żałowałem materiału, a dążyłem do odbioru grawitacją, w razie braku prądu i to działało

codix
08-11-2019, 14:38
A jak wyglada defrost przy uzyciu pary ?
W kazdym panasonicu to jest?

plusfoto
08-11-2019, 15:13
U mnie jak chcę to mogę ustawić ok 40l/min, w chwili obecnej mam ustawiony max. przepływ 28l/min. Wszystko zależy jakie masz rury w instalacji, ja mam wszędzie CU 22mm, a przy grzejnikach 18mm, kiedyś nie żałowałem materiału, a dążyłem do odbioru grawitacją, w razie braku prądu i to działało


Ustawić sobie możesz a pompa i tak zrobi to co jej pasuje. To że max przepływ sobie ustawisz na 40l to nie oznacza że masz taki przepływ w trakcie jej pracy. Oczywiście dotyczy to wersji H i J

michancia
08-11-2019, 15:44
Ustawić sobie możesz a pompa i tak zrobi to co jej pasuje. To że max przepływ sobie ustawisz na 40l to nie oznacza że masz taki przepływ w trakcie jej pracy. Oczywiście dotyczy to wersji H i J
W tym ustawieniu ustawiasz, maksymalną prędkość pompki i od razu widzisz jaki przepływ masz przy tej prędkości i to będzie dla niej max. przepływ.
W czasie pracy pompa wg. algorytmów sama sobie dobiera z jaka prędkością ma pracować pompka obiegowa.
Jak wcześniej napisałem to jaki maksymalny przepływ można uzyskać zależy od instalacji.
Co ty mi chcesz udowodnić.

plusfoto
08-11-2019, 16:54
ale co widać ? widać jedynie maksymalny przepływ jaki może osiągnąć. A to można sobie w buty wsadzić, bo z jaką prędkością pracuje obecnie w trakcie pracy pompy nie zobaczysz.

michancia
08-11-2019, 17:21
ale co widać ? widać jedynie maksymalny przepływ jaki może osiągnąć. A to można sobie w buty wsadzić, bo z jaką prędkością pracuje obecnie w trakcie pracy pompy nie zobaczysz.

W chwili obecnej oglądam na swoim wyświetlaczu T-CAP aktualny przepływ 12,8 l/min ( pozycja 12 ), co jeszcze chcesz wiedzieć, zapytaj a ci powiem ( ale wiedza kosztuje ).

plusfoto
08-11-2019, 20:32
W chwili obecnej oglądam na swoim wyświetlaczu T-CAP aktualny przepływ 12,8 l/min ( pozycja 12 ), co jeszcze chcesz wiedzieć, zapytaj a ci powiem ( ale wiedza kosztuje ).


To co ty oglądasz teraz to ja oglądałem 3 lata temu (będzie w grudniu).
W odpowiedzi na post MIGa:
"........Przy okazji zachęcam ,żeby uzupeniać informacje w poście co link podałem , może ktoś wie coś więcej."

napisałeś bez związku z zagadnieniem i nawet nie tam gdzie prosił:
Uswtaienia instalatora/ustawienia serwisowe/max. prędkość pompy obiegowej

odpisałem:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869123&viewfull=1#post7869123

to odpisałęś:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869144&viewfull=1#post7869144

więc odpowiedziałem:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869163&viewfull=1#post7869163

Na co ty oczywistą oczywistością:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869172&viewfull=1#post7869172

I na to ja że:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869189&viewfull=1#post7869189

Przypominam że dyskutowaliśmy o tym jak podejrzeć bieżący przepływ a ty podałeś informacje zupełnie bez sensu jak ustawić max przepływ.

Vaikis_
11-11-2019, 10:28
Wygląda na to, że pompa ciepła źle funkcjonuje, docelowa temperatura wynosi 25 ° C, wylot 20,75 ° C (z chmury serwisowej) i pompa się nie nagrzewa. Jak pamiętam, wystarczy 3C, aby rozpocząć ogrzewanie ...

PrzyszłyBudowniczy
11-11-2019, 15:34
Czy ktoś mógłby mi przybliżyć wpływ parametru delta temp grzanie? Standardowo jest ustawiony na 5°C, rozumiem, że jak grzeję temperaturą 27°C i temperatura powrotu osiągnie 22°C to pompa przestaje grzać.

Jaki wpływ na wydajność/sprawność/ekonomiczność ma zmiana tego parametru? Np zmiana na deltę 3°C?
Nie wiem czy warto eksperymentować ze zmianą temperatury czy po prostu podnieść temperaturę grzania? Zaobserwowałem problem w momencie jak mam przymkniętą połowę zaworów, powrót 22 jest osiągany zbyt wcześnie.

codix
11-11-2019, 15:56
Ja mam teraz 7 ustawiona a mialem nawet 15 i tak nie moze u mnie tego osiagnac.
Poprostu jak ustawisz jakas to jak pompa bedzie dawac rade ja utrzymac to utrzyma jak nie to nie .
Tylko jak wzrasta Ci powrot to pompa sie moduluje bo mniejsza moc jest potrzebna aby utrzymac zasilanie jak juz sie zmoduluje najnizej jak sie da a powrot dalej wzrasta to zasilanie Ci zaczyna przekraczac zadana i wtedy jak zasilanie przekroczy zadana o iles tam chyba z 2st to wylaczy sie.
Co sie zmienia to im nizsza delta ustawiona tym szybciej pompka obiegowa chodzi.
Tutaj gadaja ze delta 5st jest najkorzystniejsza ze wzgledu na jakies tam przemiany gazowe.
A ja widzialem w instrukcji ze im wieksza delta tym pompa bardziej ekonomiczna a im mniejsza tym wiekszy komfort

Kaizen
11-11-2019, 17:38
Czy ktoś mógłby mi przybliżyć wpływ parametru delta temp grzanie? Standardowo jest ustawiony na 5°C, rozumiem, że jak grzeję temperaturą 27°C i temperatura powrotu osiągnie 22°C to pompa przestaje grzać.

Jak masz temperaturę "docelową" zasilania 27* a powrót ma 20*, to PC daje 25* na zasilaniu. I dopiero jak powrót osiągnie 21* to zasilanie zwiększy żeby utrzymać dT 5*.

MiG25
12-11-2019, 07:38
Tutaj gadaja ze delta 5st jest najkorzystniejsza ze wzgledu na jakies tam przemiany gazowe.
A ja widzialem w instrukcji ze im wieksza delta tym pompa bardziej ekonomiczna a im mniejsza tym wiekszy komfort

A w jakiej instrukcji ? Możesz podać źródło ?

nobilitas
12-11-2019, 10:22
Panowie, mam Panasonica t- cap 9 kw do tego bufor 200 l. Do ogrzania 160 m2, 70 m to podłogowa co 15-20 cm więc cieniutko, teraz grzeje stałą temp. 35 stopni, delta 5, w domu na dole gdzie mam sterownik 22-23 stopnie, góra 21. Wszystko pięknie mi pasuje tylko pompa mi się za często włącza, chodzi średnio 25 min na godzinę. Pompa uruchomiona na początku sierpnia a ja mam 1200 startów i 540 godzin pracy. Jak to wglada u Was? Co propnujecie ?popracować z harmonogramem i obniżać temp. Na noc? Teraz grzeje non stop bez względu na taryfę.

michancia
12-11-2019, 11:40
Panowie, mam Panasonica t- cap 9 kw do tego bufor 200 l. Do ogrzania 160 m2, 70 m to podłogowa co 15-20 cm więc cieniutko, teraz grzeje stałą temp. 35 stopni, delta 5, w domu na dole gdzie mam sterownik 22-23 stopnie, góra 21. Wszystko pięknie mi pasuje tylko pompa mi się za często włącza, chodzi średnio 25 min na godzinę. Pompa uruchomiona na początku sierpnia a ja mam 1200 startów i 540 godzin pracy. Jak to wglada u Was? Co propnujecie ?popracować z harmonogramem i obniżać temp. Na noc? Teraz grzeje non stop bez względu na taryfę.

Nie wiele z tym możesz zrobić, mając już zamontowany bufor, to możesz tylko próbować podnieść temperaturę na zasilaniu, ale to i tak nic nie da.Nie masz wystarczającej powierzchni grzewczej i odbioru ciepła, dlatego temperatura powrotu szybko rośnie, możesz jeszcze obniżyć deltę, to spowoduje, że pompka będzie na początku wolniej chodzić i też lekko wydłużysz czas pracy, ale niewiele. T-CAP 9KW to jest maszyna która sobie prawie w każdych ujemnych temperaturach poradzi, ale niestety w wysokich nie zejdzie poniżej 1KW na zasilaniu, co obecnie daje ok.5KW na wyjściu
Za mocno sie tym nie stresuj, na tę chwile brak informacji o uszkodzeniach sprężarek
A jakie masz zużycie energii za ten okres i jaki dom ( ocieplenie )

nobilitas
12-11-2019, 13:06
Nie wiele z tym możesz zrobić, mając już zamontowany bufor, to możesz tylko próbować podnieść temperaturę na zasilaniu, ale to i tak nic nie da.Nie masz wystarczającej powierzchni grzewczej i odbioru ciepła, dlatego temperatura powrotu szybko rośnie, możesz jeszcze obniżyć deltę, to spowoduje, że pompka będzie na początku wolniej chodzić i też lekko wydłużysz czas pracy, ale niewiele. T-CAP 9KW to jest maszyna która sobie prawie w każdych ujemnych temperaturach poradzi, ale niestety w wysokich nie zejdzie poniżej 1KW na zasilaniu, co obecnie daje ok.5KW na wyjściu
Za mocno sie tym nie stresuj, na tę chwile brak informacji o uszkodzeniach sprężarek
A jakie masz zużycie energii za ten okres i jaki dom ( ocieplenie )

Ocieplenie to ściana 15 cm styropianu poddasze 25 wełny , 8 cm styropianu pod podłogowa. Zużycie prądu od 2 sierpnia wg pompy troche ponad 600 do wczoraj, wg podlicznika tylko na pompę od 16 września 660! Tu dokładnie widać jak wielka jest pomyłka w zliczaniu pobranej energii przez pompę.

michancia
12-11-2019, 15:14
Ocieplenie to ściana 15 cm styropianu poddasze 25 wełny , 8 cm styropianu pod podłogowa. Zużycie prądu od 2 sierpnia wg pompy troche ponad 600 do wczoraj, wg podlicznika tylko na pompę od 16 września 660! Tu dokładnie widać jak wielka jest pomyłka w zliczaniu pobranej energii przez pompę.
Pompa nie zlicza obciążenia pompki obiegowej ( i wentylatorów ), stąd te różnice, a u Ciebie sądząc po ilości załączeń
do czasu pracy, to prawdopodobnie pomiędzy załączeniami pompy ciągle pracuje pompka obiegowa.
Panasonic, to co znalazłem, zaleca minimalny czas pracy 15 min, oraz to co wszyscy producenci zalecają nie więcej niż 1.8 załączeń/godz. Jak Ci to się mieści i instalator się pod tym podpisał, to znaczy, że tak to może pracować.
Ja na tę chwilę mam załączeń 657/287, idzie zima, będzie lepiej.

bobrow
12-11-2019, 16:12
Panowie, mam Panasonica t- cap 9 kw do tego bufor 200 l. Do ogrzania 160 m2, 70 m to podłogowa co 15-20 cm więc cieniutko, teraz grzeje stałą temp. 35 stopni, delta 5, w domu na dole gdzie mam sterownik 22-23 stopnie, góra 21. Wszystko pięknie mi pasuje tylko pompa mi się za często włącza, chodzi średnio 25 min na godzinę. Pompa uruchomiona na początku sierpnia a ja mam 1200 startów i 540 godzin pracy. Jak to wglada u Was? Co propnujecie ?popracować z harmonogramem i obniżać temp. Na noc? Teraz grzeje non stop bez względu na taryfę.

Dawałeś deltę większą np 8-10K ?
Ja bym od tego zaczął-zakładam , że masz drugą obiegówkę na max ustawioną oraz poodkręcane wszystkie głowice na max.
Temp CO bym nie podnosił -ustawił bym jak najniższą ,aby było ciepło (i do tego ekonomicznie )

nobilitas
12-11-2019, 16:27
Dawałeś deltę większą np 8-10K ?
Ja bym od tego zaczął-zakładam , że masz drugą obiegówkę na max ustawioną oraz poodkręcane wszystkie głowice na max.
Temp CO bym nie podnosił -ustawił bym jak najniższą ,aby było ciepło (i do tego ekonomicznie )

No delty tak nie mam (zaraz to zmienię) ale z resztą to jakbyś u mnie był hahah, pompa do podłogi prawie na max, a od grzejników auto adapt no i głowice na maxa. A orientuję się ktoś czy tą pompę od podłogówki mogę jakoś podłączyć pod PC, albo jakoś ja sprzężyc z tą w PC? Teraz mam tak ze sterownik od Panasonica jest w salonie i robi jako termostat pokojowy, jak się pompa wyłącza, bo osiągnie temp. zadaną, to ta od podłogówki mieli non stop też bez sensu trochę, tym bardziej, że teraz będę chciał na noc obniżyć tem. na 21.

bobrow
12-11-2019, 16:33
No delty tak nie mam (zaraz to zmienię) ale z resztą to jakbyś u mnie był hahah, pompa do podłogi prawie na max, a od grzejników auto adapt no i głowice na maxa. A orientuję się ktoś czy tą pompę od podłogówki mogę jakoś podłączyć pod PC, albo jakoś ja sprzężyc z tą w PC? Teraz mam tak ze sterownik od Panasonica jest w salonie i robi jako termostat pokojowy, jak się pompa wyłącza, bo osiągnie temp. zadaną, to ta od podłogówki mieli non stop też bez sensu trochę, tym bardziej, że teraz będę chciał na noc obniżyć tem. na 21.

Ja u siebie mam oddzielny sterowniczek od pompy wtórnej -ustawiam na nim temp jej włączenia i tyle.
Na alle taki sterownik z czujnikiem to coś 50pln.
Wtórna obiegówka pracuje wtedy ,kiedy jest odpowiednia temp w buforze

codix
12-11-2019, 18:12
A w jakiej instrukcji ? Możesz podać źródło ?

Instrukcja instalatora str.59

lipa_ml
12-11-2019, 19:53
Pytanie 1. Czy 16kW i 25A wystarczy do T-CAP 9kW 3fazowego ?
Pytanie 2. Czy moduł wifi można podłączyć samemu czy nie traci się wtedy gwarancji ? Czy ten moduł można połączyć z routerem bez funkcji WPS ?

codix
12-11-2019, 20:10
Ad.1 zalecany do 3f--16A. Do 1f --30A

plusfoto
12-11-2019, 20:35
No delty tak nie mam (zaraz to zmienię) ale z resztą to jakbyś u mnie był hahah, pompa do podłogi prawie na max, a od grzejników auto adapt no i głowice na maxa. A orientuję się ktoś czy tą pompę od podłogówki mogę jakoś podłączyć pod PC, albo jakoś ja sprzężyc z tą w PC? Teraz mam tak ze sterownik od Panasonica jest w salonie i robi jako termostat pokojowy, jak się pompa wyłącza, bo osiągnie temp. zadaną, to ta od podłogówki mieli non stop też bez sensu trochę, tym bardziej, że teraz będę chciał na noc obniżyć tem. na 21.
Jak masz to podłączone? Czy pompa - bufor a za nim dwie obiegówki jedna do podłogi a druga do grzejników? Jakiś zawór mieszający po drodze jest czy nie ma?

codix
12-11-2019, 21:01
Pytanie czy nie ma tego tak ze pompa obiegowa PC zasuwa z bardzo duza wydajnoscia a pompki na grzejniki i na podloge ledwo co i pompa mieli glównie woda w buforze co powoduje szybki wzrost powrotu.
Niech zmierzy temp.na powrocie z grzejników do bufora i z podlogówki do bufora czy nie sa zimniejsze niz powrót z bufora do pompy

MiG25
13-11-2019, 06:45
Pytanie 1. Czy 16kW i 25A wystarczy do T-CAP 9kW 3fazowego ?
Pytanie 2. Czy moduł wifi można podłączyć samemu czy nie traci się wtedy gwarancji ? Czy ten moduł można połączyć z routerem bez funkcji WPS ?

Nie możesz wystąpić o 17,5kW ? Wtedy będzie już zabezpieczenie 32A ,wtedy nie ma się takich zmartwień ,i z selektywnością zabezpieczeń o wiele łatwiej...

A co do wpięcia modułu to wszystko zależy od instalatora , gdzie ci plombę założył i jak będzie na zerwaną patrzył. Ja sobie sam zainstalowałem , ale instalator wyszedł z założenia ,że plomb nie zakłada ,ale są tacy co zakładają na główny dekiel i wtedy nawet filtra sam wyczyscic nie mozesz bez zerwania plomby.
Modul mozna polaczyc z routerem bez funkcji WPS .Albo kablem ( ale chyba nie o to chodzi) ,albo na plytce CD jest psełdo-programik ( strona html do otworzenia w przegladarce) , w polach wpisujesz nazwe sieci , haslo i generujesz plik , ktory trzeba przegrac na pendrive i wlozyc do modulu , i podobno bedzie dzialac. ( nigdy nie sprawdzalem).

nobilitas
13-11-2019, 09:01
Jak masz to podłączone? Czy pompa - bufor a za nim dwie obiegówki jedna do podłogi a druga do grzejników? Jakiś zawór mieszający po drodze jest czy nie ma?
Dokładnie tak mam, pompa jest wpieta w bufor 200 litrów, a z bufora wychodzi i jest rozdzielona na podłogę i grzejniki. Na podłodze mam mieszać ale na razie przy tych temperaturach jest otwarty na maxa. Na grzejniki idzie ta sama temperatura i pompę tam mam grundfos 60 i ona bierze 32 w a max ma 45 więc nie jak zolwik, ta od podłogi chodzi na 3. Wczoraj zmieniłem delte tak jak tu kolega bobrów radził i w 12 godzin zaliczyła się 7 razy i pracowała 4 godziny. Jeszcze to ja tak zostawię a potem pokombinuje z harmonogramem, podwyższa w dzień, a na noc obniże, może to coś poprawi. Ale czekam może Wam coś przyjdzie jeszcze na myśl. Codix ale czy ja mogę gdzieś zmienić obroty tej pompy w Pc? Ktoś tu pisał o przepływie gdzie to sprawdzić ale czy można zmniejszyć?

michancia
13-11-2019, 09:36
Dokładnie tak mam, pompa jest wpieta w bufor 200 litrów, a z bufora wychodzi i jest rozdzielona na podłogę i grzejniki. Na podłodze mam mieszać ale na razie przy tych temperaturach jest otwarty na maxa. Na grzejniki idzie ta sama temperatura i pompę tam mam grundfos 60 i ona bierze 32 w a max ma 45 więc nie jak zolwik, ta od podłogi chodzi na 3. Wczoraj zmieniłem delte tak jak tu kolega bobrów radził i w 12 godzin zaliczyła się 7 razy i pracowała 4 godziny. Jeszcze to ja tak zostawię a potem pokombinuje z harmonogramem, podwyższa w dzień, a na noc obniże, może to coś poprawi. Ale czekam może Wam coś przyjdzie jeszcze na myśl. Codix ale czy ja mogę gdzieś zmienić obroty tej pompy w Pc? Ktoś tu pisał o przepływie gdzie to sprawdzić ale czy można zmniejszyć?

Ja pisałem o możliwości zmiany obrotów pompki obiegowej, poczytaj gdzieś tam wyżej. Nie zmieniaj nic tam, bo to jest tylko regulacja max. przepływu, pompa ma mieć możliwość jak największego przepływu min 25l/m, ponieważ jak ona potrzebuje to sie wkręca na większe obroty, np. przy grzaniu CWU, a jak potrzebuje, np. gdy temperatura dolotu idzie do góry to zmniejsza przepływ, ale nie może całkowicie zwolnić, bo musi być odbiór ciepła z pompy PW. Gdy temperatura powrotu do zasilania zbliży się do 4st/c, to pompa jeszcze na chwile podnosi temperaturę zasilania o 1-2st/c ( niezależnie od nastawy ), a następnie jak dalej nie ma odbioru ciepła to się wyłącza
Co do podniesienia temperatury w dzień, to ja tak mam. Podnoszę temperaturę do 23.00 do 23st/c, a następnie na noc obniżam do 22.5 st/c ( możesz mniej ), i wtedy pompa w nocy parę godzin nie pracuje. Ale jak u mnie zauważysz w stopce, mój budynek ma bardzo grube ściany z cegły i jest znakomitym akumulatorem.
Ale w jednym górnym pokoju nie ma cegły i akumulacji, i o ile w całym budynku temperatura pozostaje stabilna, gdy pompa nie grzeje, to tam spada i gdy było na dworze w nocy -4st/c to o 02.00 temperatura tam spadła do 18st/c. Dołożyłem w tym tygodniu nad tym pokojem jeszcze dodatkowo 8cm styropianu, widzę różnicę na plus.
Nie zapomnij, że taki system grzania, oprócz oszczędności ( jak w moim przypadku ) ma jeszcze minusy, jak pisałem, jak grzejniki nie grzeją spada uczucie komfortu, ale to noc to, to nie jest to odczuwalne. Drugi temat sprężarka pracuje w dzień przy wyższych temperaturach, dlatego częściej się wyłącza. 'Generalnie u Mnie przypada teraz w tych temperaturach jedno załączenie na 1godz. pracy, tylko jak podnoszę temperaturę to wtedy 1-2 załączenia.
Z tego powodu od 05.09.2019 na tę chwilę mam bardzo mało godzin pracy, a załączeń też niewiele, oczywiście więcej niż na podłogówkach.

plusfoto
13-11-2019, 09:58
Dokładnie tak mam, pompa jest wpieta w bufor 200 litrów, a z bufora wychodzi i jest rozdzielona na podłogę i grzejniki. Na podłodze mam mieszać ale na razie przy tych temperaturach jest otwarty na maxa. Na grzejniki idzie ta sama temperatura i pompę tam mam grundfos 60 i ona bierze 32 w a max ma 45 więc nie jak zolwik, ta od podłogi chodzi na 3. Wczoraj zmieniłem delte tak jak tu kolega bobrów radził i w 12 godzin zaliczyła się 7 razy i pracowała 4 godziny. Jeszcze to ja tak zostawię a potem pokombinuje z harmonogramem, podwyższa w dzień, a na noc obniże, może to coś poprawi. Ale czekam może Wam coś przyjdzie jeszcze na myśl. Codix ale czy ja mogę gdzieś zmienić obroty tej pompy w Pc? Ktoś tu pisał o przepływie gdzie to sprawdzić ale czy można zmniejszyć? Przy tym układzie twoja pompa pilnuje bufora i działa podobnie jak przy grzaniu wody w zasobniku ale z tym wyjątkiem że obiegówka w niej przy ustawieniu na krzywą lub prostą będzie pracowała non stop bo musi próbkować temperatury w tym buforze. Natomiast gdy ją osiągnie to wyłączy się sprężarka a obiegówka zredukuje swoją prędkość do minimum (około 12 - 13l /min) i będzie mielić tak przez cały czas - tego się nie pozbędziesz, chyba że założysz kaganiec czasowy. U Ciebie warto natomiast zastanowić się nad sterowaniem obiegówkami za buforem. Możesz to zrobić n.p. przy pomocy tego: https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem/rt510rf-bezprzewodowy-elektroniczny-regulator-temperatury-tygodn (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.salus-controls.pl%2Fprodukty%2Fsterowanie-kotlem%2Frt510rf-bezprzewodowy-elektroniczny-regulator-temperatury-tygodn)
Na twoim miejscu postarał bym się jeszcze odpalić mieszacz na poziomie 30 stopni co dodatkowo ograniczyło by wychładzanie bufora.

bobrow
13-11-2019, 10:29
Proponuję zrobić większe obniżenie nocne o np 1.5-2K
Kiedy śpimy nie ma dla nas znaczenia spadek temp do 20-21st ,natomiast 2-3godz przed czasem pobudki T-cap szybko dogrzeje dom -zrobi to w T2 i z dużą mocą oraz dobrym katalogowym COP.
Jeszcze jedna sprawa- możecie zrobić prosty eksperyment z ustaleniem najniższej tzw komfortowej temperatury :
-kiedy grzejniki są zimne
-kiedy grzejniki są ciepłe
Kiedy znajdziecie te temp przy najniższych temp wody CO -będziecie mogli dosyć prosto profilować pracę swojej PC względem współczynnika komfort/koszt.
Pzdr

michancia
13-11-2019, 10:50
Z ciekawości sprawdziłem jak w tych temperaturach obecnych u mnie to pracuje, od wczoraj ciągle leje, temperatura w nocy +4, w dzień +5stc. pompa jak się załączyła w nocy pierwszy raz o godz 02.00 to grzeje cyklicznie 1 godzina pracy, ok 1 godz. postój ( oczywiście bez pracy pompki obiegowej ) i dalej godz. pracy i tyle samo postoju. Gdybym nie podnosił temperatury na wieczór, to najprawdopodobniej miał bym ilość załączeń do godzin pracy równą. czyli w moim przypadku pompa zaczyna prawie idealnie pracować od średnich temperatur dobowych ok. 4-5st/c.
Nadmieniam, że nie mam bufora, jedna obiegówka ( ta w pompie ), grzejniki z podłogówką na jednym obiegu ( na powrocie podłogówki zawór regulacji temperatury ), oraz pompa pracuje na podstawie zewnętrznego regulatora pokojowego z deltą 0.4st/c ( pompa pracuje na zasadzie załącz/wyłącz ).

plusfoto
13-11-2019, 10:59
A sprawdzałeś co ją wyłącza ? Ten regulator czy krzywa?

nobilitas
13-11-2019, 11:04
Przy tym układzie twoja pompa pilnuje bufora i działa podobnie jak przy grzaniu wody w zasobniku ale z tym wyjątkiem że obiegówka w niej przy ustawieniu na krzywą lub prostą będzie pracowała non stop bo musi próbkować temperatury w tym buforze. Natomiast gdy ją osiągnie to wyłączy się sprężarka a obiegówka zredukuje swoją prędkość do minimum (około 12 - 13l /min) i będzie mielić tak przez cały czas - tego się nie pozbędziesz, chyba że założysz kaganiec czasowy. U Ciebie warto natomiast zastanowić się nad sterowaniem obiegówkami za buforem. Możesz to zrobić n.p. przy pomocy tego: https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem/rt510rf-bezprzewodowy-elektroniczny-regulator-temperatury-tygodn

Panowie dzięki za wasze rady, plusfoto od grzejników mam na górze termostat, którym steruje ta pompka, ale przy tych tem. zasilania ona chodzi non stop. Co do pompki od podlogowki znalazłam chyba rozwiązanie. Kupiłem właśnie na pv monitor moduł zliczajacy do rejestracji zużycia i produkcji z pv i nim będę mógł sterować pompka, będzie brał temp. z bufora i jak PC nie będzie chodziła, to mi wyłączy też ta pompe bo temp. w bufora spadnie. Chyba że miałeś coś innego na myśli pisząc o sterowaniu ta pompka?

plusfoto
13-11-2019, 11:12
Panowie dzięki za wasze rady, plusfoto od grzejników mam na górze termostat, którym steruje ta pompka, ale przy tych tem. zasilania ona chodzi non stop. Co do pompki od podlogowki znalazłam chyba rozwiązanie. Kupiłem właśnie na pv monitor moduł zliczajacy do rejestracji zużycia i produkcji z pv i nim będę mógł sterować pompka, będzie brał temp. z bufora i jak PC nie będzie chodziła, to mi wyłączy też ta pompe bo temp. w bufora spadnie. Chyba że miałeś coś innego na myśli pisząc o sterowaniu ta pompka?


Chodziło mi o sterowanie obiegówkami za buforem.

nobilitas
13-11-2019, 11:18
A sprawdzałeś co ją wyłącza ? Ten regulator czy krzywa?
No ja grzeje prostą, ale może też zmienie na krzywą. Teraz ja wyłącza prostą, mam ustawione 34 buja się do 36 i stop.

michancia
13-11-2019, 11:22
A sprawdzałeś co ją wyłącza ? Ten regulator czy krzywa?

Zawsze regulator. Gdy temperatura pomieszczenia osiągnie zadaną to regulator wyłącza pompę całkowicie. Gdy jest ciepło, brak odbioru, to przy delcie 04st/c zdarza się, że temperatura powrotu powoduje wyłączenie pompy PW a pompka obiegowa dalej chodzi, żeby schłodzić zasilanie, po osiągnięciu jakiejś tam temperatury wg. algorytmu PW , pompa ponownie się załącza, aż do momentu jak ją regulator wyłączy całkowicie

nobilitas
13-11-2019, 11:22
Chodziło mi o sterowanie obiegówkami za buforem.

Dokładnie pisze o obiegowej. Na górze za ciepło pompa stop, steruje tym auraton. A może ten sterownik pompy ciepła wywalić do kotlowni a do salonu kupić inny. Już kombinuje jak koń pod górę....

plusfoto
13-11-2019, 11:34
Zawsze regulator. Gdy temperatura pomieszczenia osiągnie zadaną to regulator wyłącza pompę całkowicie. Gdy jest ciepło, brak odbioru, to przy delcie 04st/c zdarza się, że temperatura powrotu powoduje wyłączenie pompy PW a pompka obiegowa dalej chodzi, żeby schłodzić zasilanie, po osiągnięciu jakiejś tam temperatury wg. algorytmu PW , pompa ponownie się załącza, aż do momentu jak ją regulator wyłączy całkowicie I aby się tego efektu pozbyć podnieś krzywą czy tam prostą o 2 stopnie. Gwoli wyjaśnienia to ponowne załączenie sprężarki nastąpi gdy temperatura w obiegu osiągnie temperaturę zadaną minus zapodana delta i minus bodajże 2 lub 3 stopnie. Natomiast przy pracy z termostatem pokojowym dużo lepiej sprawdza się prosta.

plusfoto
13-11-2019, 11:40
Dokładnie pisze o obiegowej. Na górze za ciepło pompa stop, steruje tym auraton. A może ten sterownik pompy ciepła wywalić do kotlowni a do salonu kupić inny. Już kombinuje jak koń pod górę....


Ja bym go przeniósł bo on w twoim układzie i tak steruje jedynie temp. bufora na podstawie prostej lub krzywej - zależy jak masz to ustawione a do salonu wstawił pokojowy który będzie sterował obiegówką od podłogówki.

michancia
13-11-2019, 11:41
I aby się tego efektu pozbyć podnieś krzywą czy tam prostą o 2 stopnie. Gwoli wyjaśnienia to ponowne załączenie sprężarki nastąpi gdy temperatura w obiegu osiągnie temperaturę zadaną minus zapodana delta i minus bodajże 2 lub 3 stopnie. Natomiast przy pracy z termostatem pokojowym dużo lepiej sprawdza się prosta.

To wiem, ale złotówek szkoda, żart. Tak powinno się działać, żeby uniknąć niekorzystnej pracy pomp, ale ja idę na kompromisy.

lipa_ml
13-11-2019, 13:48
Witam. Czy 22 tyś netto za ten zestaw KIT-WXC09H3E8 to dobra cena na dzisiaj ?

Stafik73
13-11-2019, 13:53
Czy może ktoś mi pomóc ustawić grzanie cwu tylko w drugiej taryfie.Przeszedłem na taryfę G12w.Jak ustawiam grzanie wody o 13 a w następnej ustawiam wyłączanie o 15, to wyłącza się cała pompa.Czy powinienem w kolejnej linijce ustawić że o 15 włącza się grzanie CO? Ogrzewam dom przy pomocy krzywej grzewczej, a grzanie wody chce zrobić tylko w taniej taryfie.

plusfoto
13-11-2019, 14:13
Od poniedziałku do piątku:
pierwsza linijka - 6.00 CO
druga - 13.00 - CO+CWU
trzecia - 15.00 -CO
czwarta - 22.00 - CO+CWU

nobilitas
13-11-2019, 14:20
Czy może ktoś mi pomóc ustawić grzanie cwu tylko w drugiej taryfie.Przeszedłem na taryfę G12w.Jak ustawiam grzanie wody o 13 a w następnej ustawiam wyłączanie o 15, to wyłącza się cała pompa.Czy powinienem w kolejnej linijce ustawić że o 15 włącza się grzanie CO? Ogrzewam dom przy pomocy krzywej grzewczej, a grzanie wody chce zrobić tylko w taniej taryfie.

W G12w to tego okienka chyba nie ma, tak mam przynajmniej w eneii. Tania jest od21 do 6 i całe weekendy.

uciu
13-11-2019, 15:00
taryfa G12W w Tauronie ma okienko dzienne :-)

michancia
13-11-2019, 16:05
Dokładnie pisze o obiegowej. Na górze za ciepło pompa stop, steruje tym auraton. A może ten sterownik pompy ciepła wywalić do kotlowni a do salonu kupić inny. Już kombinuje jak koń pod górę....

I dlatego, że w dobrych czasach, do grzejników kładłem rury CU 22mm, oraz miałem mocno przewymiarowane grzejniki ( dopiero w tym roku dociepliłem ściany ), to mam bardzo duży zład wody ok. 120l, oraz przepływ. Z tego względu moja instalacja jest bardzo prosta, na jednej pompce tej pompy PW.
I dlatego mając grzejniki na ciękich rurkach, mówi się, że najlepsze instalacje do pomp PW to są instalacje całkowicie podłogowe i jest w tym racja.
Ale jak ktoś, do tematu podszedł całościowo i mając trochę farta ( duży zład wody, przepływ i grzejniki przewymiarowane) to ta instalacja nie zużywa wcale więcej energii niż przy samej podłogówce (oczywiście jakieś tam korzyści finansowe i komfortowe są ).

michancia
13-11-2019, 16:44
No delty tak nie mam (zaraz to zmienię) ale z resztą to jakbyś u mnie był hahah, pompa do podłogi prawie na max, a od grzejników auto adapt no i głowice na maxa. A orientuję się ktoś czy tą pompę od podłogówki mogę jakoś podłączyć pod PC, albo jakoś ja sprzężyc z tą w PC? Teraz mam tak ze sterownik od Panasonica jest w salonie i robi jako termostat pokojowy, jak się pompa wyłącza, bo osiągnie temp. zadaną, to ta od podłogówki mieli non stop też bez sensu trochę, tym bardziej, że teraz będę chciał na noc obniżyć tem. na 21.
Tego wcześniej nie doczytałem, ale czy nie jest tak, że skoro masz pompkę obiegową podłogi ustawioną na max. To nie jest tak, że podłoga nie jest w stanie tę temperaturę schłodzić i wraca na powrocie niewiele chłodniejsza niż na zasilaniu. Spróbuj zmniejszyć prędkość tej obiegówki.

nobilitas
13-11-2019, 17:38
Tego wcześniej nie doczytałem, ale czy nie jest tak, że skoro masz pompkę obiegową podłogi ustawioną na max. To nie jest tak, że podłoga nie jest w stanie tę temperaturę schłodzić i wraca na powrocie niewiele chłodniejsza niż na zasilaniu. Spróbuj zmniejszyć prędkość tej obiegówki.

Nie tego jestem pewny, że za ciepła nie wraca, bo jak wcześniej pisałem moja podłogówka idealna nie jest, dom 10-letni i mam tak zrobioną jak mam- ale jeszcze tego nie napisałem, że przy tych 34 na zasilaniu, rzadko ten sterownik pompy, który mam w salonie, wyłączał całkowicie pompę ciepła. Mam tam ustawione 23 stopnie i w ostatnim czasie sporadycznie było ponad te 23, przeważnie jest 22-22.7, chciałem w ten sposób uniknąć wychładzania się podłogi przez ten czas gdy pompa nie będzie chodziła. Teraz po tych wszystkich Waszych radach zmieniam stałą na wyższą temp myślę o 38, delte już zmieniłem na 8 i dalej będę sprawdzał. W ostatnie 24 h statystyki to 19 załączeń 12 godzin pracy, i pobrało mi 19 kw wg pod licznika na samą pompę ciepła, temp. 4-5 stopni na zewnątrz.

michancia
13-11-2019, 18:19
Nie tego jestem pewny, że za ciepła nie wraca, bo jak wcześniej pisałem moja podłogówka idealna nie jest, dom 10-letni i mam tak zrobioną jak mam- ale jeszcze tego nie napisałem, że przy tych 34 na zasilaniu, rzadko ten sterownik pompy, który mam w salonie, wyłączał całkowicie pompę ciepła. Mam tam ustawione 23 stopnie i w ostatnim czasie sporadycznie było ponad te 23, przeważnie jest 22-22.7, chciałem w ten sposób uniknąć wychładzania się podłogi przez ten czas gdy pompa nie będzie chodziła. Teraz po tych wszystkich Waszych radach zmieniam stałą na wyższą temp myślę o 38, delte już zmieniłem na 8 i dalej będę sprawdzał. W ostatnie 24 h statystyki to 19 załączeń 12 godzin pracy, i pobrało mi 19 kw wg pod licznika na samą pompę ciepła, temp. 4-5 stopni na zewnątrz.

Ile masz m2 podłogówki, bo jeśli cały dół i jak piszesz słabo ocieplony a po zużyciu energii widzę, że gorzej od mojego, to przy tych temperaturach na zewnątrz jakie masz, to to powinno dłużej pracować do ilości załączeń. Szukaj dalej, bo coś masz spier ... W instalacji.

michancia
13-11-2019, 18:26
Nie tego jestem pewny, że za ciepła nie wraca, bo jak wcześniej pisałem moja podłogówka idealna nie jest, dom 10-letni i mam tak zrobioną jak mam- ale jeszcze tego nie napisałem, że przy tych 34 na zasilaniu, rzadko ten sterownik pompy, który mam w salonie, wyłączał całkowicie pompę ciepła. Mam tam ustawione 23 stopnie i w ostatnim czasie sporadycznie było ponad te 23, przeważnie jest 22-22.7, chciałem w ten sposób uniknąć wychładzania się podłogi przez ten czas gdy pompa nie będzie chodziła. Teraz po tych wszystkich Waszych radach zmieniam stałą na wyższą temp myślę o 38, delte już zmieniłem na 8 i dalej będę sprawdzał. W ostatnie 24 h statystyki to 19 załączeń 12 godzin pracy, i pobrało mi 19 kw wg pod licznika na samą pompę ciepła, temp. 4-5 stopni na zewnątrz.

Zamknij obieg grzejników jak możesz i zobacz, czy na samej podłogówce Ci to będzie pracowało bez przerwy, oczywiście z najniższą temperaturą na wyjściu, przecież ta podłoga musi schłodzić powrót

nobilitas
13-11-2019, 18:31
Ile masz m2 podłogówki, bo jeśli cały dół i jak piszesz słabo ocieplony

Podłogówka- salon,kuchnia-65, łazienka 10, no zapomniałem wcześniej o kotłowni też 10m2, grzejniki 80 i dodatkowo garaż 25 jeszcze w tym roku nie ogrzewane ale grzejniki są. Pod podłogówką 8 cm styropianu. Dom porotherm plus 15 styropianu, okna dwuszybowe. CWU z tych 19 zabiera mi 2 kwh.

michancia
13-11-2019, 21:19
Ile masz m2 podłogówki, bo jeśli cały dół i jak piszesz słabo ocieplony

Podłogówka- salon,kuchnia-65, łazienka 10, no zapomniałem wcześniej o kotłowni też 10m2, grzejniki 80 i dodatkowo garaż 25 jeszcze w tym roku nie ogrzewane ale grzejniki są. Pod podłogówką 8 cm styropianu. Dom porotherm plus 15 styropianu, okna dwuszybowe. CWU z tych 19 zabiera mi 2 kwh.
Na samej podłogówce musi to długo pracować, a reszta to odpowiednie ustawienie grzejników, bo któreś Ci podnoszą temperaturę powrotu ( większy przepływ ).

michancia
14-11-2019, 09:09
Dzisiejsza doba na zewnątrz +3/+1st/c ,od wczoraj od 10.00 do dzisiaj do 10.00 - czas pracy pompy PW: 13 załączeń/13h pracy ( w tym CWU -0.5h ), zużycie energii za 4-ostatnie dni ( przy temperaturze +3/+4 ) 53KW, w domu 23st/c na dole, 22st/c na górze

nobilitas
14-11-2019, 10:21
Na samej podłogówce musi to długo pracować, a reszta to odpowiednie ustawienie grzejników, bo któreś Ci podnoszą temperaturę powrotu ( większy przepływ ).

Wczoraj walczyłem do północy i sprawdzałem co mam tam źle. Nie mówię jeszcze eureka, bo za krótki okres ale tak: miałeś rację z tym że grzejniki podnoszą mi powrót i pompa to wylatuje, powrót z grzejników i powrót do pompy ciepła są na tej samej wysokości, była poprawa ale wydluzylo czas pracy o 15 min. Już nieźle ale jeszcze słabo, bo chodziła 40 min i stop na 45, ale najwięcej uzyskałem. Chyba na tym co jakiś kolega tu też zalecal, odniosłem temp. Zasilania z 34 na 37, ponieważ mimo zwiększenia dzień wcześniej delty na 8 to ona tak włączyła się przy 28 stopniach. Jeszcze mało czasu minęło, zobaczymy dalej ale od 23.30 do 6 rano zaliczyła się raz!!!! I pracowała 5 godzin. O 6 wyłączył ja sterownik bo zmieniłem w harmonogramie temperatura w salonie na 22. Zobaczymy dalej ale jak na razie dziękuję bardzo Panowie za wasze cenne uwagi.

kateti
14-11-2019, 12:29
Mam takie techniczne pytanie

Jako że chyba dom dość dobrze ocieplony i obecnie grzeję –3 stopnie od krzywej bo w domu i tak jest ciepło to mam pytanie do mojej instalacji:
dół cały podłogowe na podmieszaniu (obecnie 28 stopni na podłogówce - w domu 23) + grzejnik mały pokój + drabinka w łazience + grzejnik w garażu (raczej skręcony)
góra podłogowe łazienka + 5 grzejników + grabinka
(krzywa -15 (43) , 15 (30))

Jak najlepiej ustawić termostaty na grzejnikach: obecnie mam wszędzie na 3 , czy może lepiej je porozkręcać na maxa ( na 5 lub 6 w zależności od termostatu)

Liczbę włączeń/wyłączeń sprężarki wydaje mi się wysoka (od sierpnia 1200 razy) do liczby godzin pracy sprężarki (370h) –> można to jakoś zminimalizować?? czy jest poprawnie

fotovolt
14-11-2019, 13:08
Panowie mam pytanie ,jaki zawór przełączający do Panasa t-cap 9kw? kupiłem zasobnik i muszę podlaczyc pod pompę. czy ten się nada? https://allegro.pl/oferta/afriso-3-drogowy-zawor-strefowy-azv-643-g-1-7195286724.

fotovolt
14-11-2019, 13:14
A może ten? https://allegro.pl/oferta/zawor-strefowy-3-drogowy-belimo-dn25-1-8681341271?reco_id=7184c913-06e0-11ea-81e0-000af7f61b50&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f 55bd0c404f69ac7020 a może lepiej taki kulowy ? https://allegro.pl/oferta/elektrozawor-kulowy-3-drogowy-1cal-dn25-silownik-7130052898?reco_id=cbeda007-06e0-11ea-a666-b02628c808a0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14 ee7421a14291fbf951.

michancia
14-11-2019, 14:04
Mam takie techniczne pytanie

Jako że chyba dom dość dobrze ocieplony i obecnie grzeję –3 stopnie od krzywej bo w domu i tak jest ciepło to mam pytanie do mojej instalacji:
dół cały podłogowe na podmieszaniu (obecnie 28 stopni na podłogówce - w domu 23) + grzejnik mały pokój + drabinka w łazience + grzejnik w garażu (raczej skręcony)
góra podłogowe łazienka + 5 grzejników + grabinka
(krzywa -15 (43) , 15 (30))

Jak najlepiej ustawić termostaty na grzejnikach: obecnie mam wszędzie na 3 , czy może lepiej je porozkręcać na maxa ( na 5 lub 6 w zależności od termostatu)

Liczbę włączeń/wyłączeń sprężarki wydaje mi się wysoka (od sierpnia 1200 razy) do liczby godzin pracy sprężarki (370h) –> można to jakoś zminimalizować?? czy jest poprawnie
Czytaj cały wątek ( dwie trzy ostatnie strony ), przecież to jest taki sam temat jak u kolegi ,,nobilitas", wystarczy poczytać, wyciągnąć prawidłowe wnioski dla siebie, tu nikt ci nie da gotowych rozwiązań, każdy dom jest inny.

michancia
14-11-2019, 14:17
Panowie mam pytanie ,jaki zawór przełączający do Panasa t-cap 9kw? kupiłem zasobnik i muszę podlaczyc pod pompę. czy ten się nada? https://allegro.pl/oferta/afriso-3-drogowy-zawor-strefowy-azv-643-g-1-7195286724.

Pod zasobnik CWU nie montuje sie zaworu 3-drogowego mieszajacego, tylko zawór przełączajacy z obiegu CO na obieg CWU, przecież to i tak ci instalator pompy musi podłączyć, a on to będzie wiedział jaki.

michancia
14-11-2019, 14:43
Mam takie techniczne pytanie

Jako że chyba dom dość dobrze ocieplony i obecnie grzeję –3 stopnie od krzywej bo w domu i tak jest ciepło to mam pytanie do mojej instalacji:
dół cały podłogowe na podmieszaniu (obecnie 28 stopni na podłogówce - w domu 23) + grzejnik mały pokój + drabinka w łazience + grzejnik w garażu (raczej skręcony)
góra podłogowe łazienka + 5 grzejników + grabinka
(krzywa -15 (43) , 15 (30))

Jak najlepiej ustawić termostaty na grzejnikach: obecnie mam wszędzie na 3 , czy może lepiej je porozkręcać na maxa ( na 5 lub 6 w zależności od termostatu)

Liczbę włączeń/wyłączeń sprężarki wydaje mi się wysoka (od sierpnia 1200 razy) do liczby godzin pracy sprężarki (370h) –> można to jakoś zminimalizować?? czy jest poprawnie

Wracając do tematu, czy to jest poprawne, nie nie jest poprawne, przy następnym przeglądzie gwarancyjnym kumaty serwisant się pod tym nie podpisze ( ilość załączeń/ czas pracy powinien być nie większy niż 1.8.

uciu
14-11-2019, 16:15
Piszecie o wlaczeniach i wylaczeniach sprezarki. Sprawdzilem u mnie.
Wczoraj na licznku 3762 wlaczenia, dzis 3776 przy czasie dzialania 3253 i 3260. Czy to nie za duzo?
Grzeje w 2t, mam sprzeglo 150l.
Krzywa grzewcza plus termostat w salonie jako kaganiec.

Andrzej5101
14-11-2019, 16:22
Jako że chyba dom dość dobrze ocieplony i obecnie grzeję ;
– 3 stopnie od krzywej bo w domu i tak jest ciepło;
- dół cały podłogowe na podmieszaniu + grzejnik mały pokój + drabinka w łazience + grzejnik w garażu (raczej skręcony)
- góra podłogowe łazienka + 5 grzejników + drabinka
- ( krzywa -15 (43) , 15 (30))

Jak najlepiej ustawić termostaty na grzejnikach:
- obecnie mam wszędzie na 3, czy może lepiej je porozkręcać na maxa ( na 5 lub 6 w zależności od termostatu)
- Liczbę włączeń/wyłączeń sprężarki wydaje mi się wysoka (od sierpnia 1200 razy) do liczby godzin pracy sprężarki (370 h)
–> można to jakoś zminimalizować?? czy jest poprawnie
1/ W pierwszym kroku, należy rozkręcić termostaty na maxa,
2/ W drugim kroku;
.....a/ gdy temperatury zewnętrzne > ok;5 C - należy termostat na grzejniku w garażu rozkręcić na maxa,
... .b/ gdy będą temperatury coraz niższe - to termostat przykręcać,
3/ Temperaturę reguluj ;
..... zmniejszając stopnie odstępstwa od krzywej a nie na termostatach,
..... metodą prób ; dojdziesz do optimum

michancia
14-11-2019, 17:02
Piszecie o wlaczeniach i wylaczeniach sprezarki. Sprawdzilem u mnie.
Wczoraj na licznku 3762 wlaczenia, dzis 3776 przy czasie dzialania 3253 i 3260. Czy to nie za duzo?
Grzeje w 2t, mam sprzeglo 150l.
Krzywa grzewcza plus termostat w salonie jako kaganiec.

Ogólny czas załączeń do czasu działania jest ok., ale jak piszesz za ostatnia dobę wychodzi 14 załączeń/7h pracy ( a to jest kiepski stan ), to co u ciebie w chwili obecnej jest średnia temperatura powyżej 10st/c.
Zastanawiam się kiedy nabiłeś tyle godzin pracy ( przy dobrym stosunku do załączeń ), jak ten z ostatnich dni masz kiepski.

codix
14-11-2019, 17:10
A może ten? https://allegro.pl/oferta/zawor-strefowy-3-drogowy-belimo-dn25-1-8681341271?reco_id=7184c913-06e0-11ea-81e0-000af7f61b50&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f 55bd0c404f69ac7020 a może lepiej taki kulowy ? https://allegro.pl/oferta/elektrozawor-kulowy-3-drogowy-1cal-dn25-silownik-7130052898?reco_id=cbeda007-06e0-11ea-a666-b02628c808a0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14 ee7421a14291fbf951.

Taki jak z drugiego linku możesz kupic ten czerwony na 230v

uciu
14-11-2019, 17:14
Ogólny czas załączeń do czasu działania jest ok., ale jak piszesz za ostatnia dobę wychodzi 14 załączeń/7h pracy ( a to jest kiepski stan ), to co u ciebie w chwili obecnej jest średnia temperatura powyżej 10st/c.
Zastanawiam się kiedy nabiłeś tyle godzin pracy ( przy dobrym stosunku do załączeń ), jak ten z ostatnich dni masz kiepski.

Grzeję już trzeci sezon. Z tego pierwszy to było dogrzewanie podczas budowy gdzie dom nie był ocieplony. Taki jest wynik całościowy.
Poobserwuję dziennie jak to się zmienia.
Co mogę/trzeba zrobic by ilość wł/wył była mniejsza?

codix
14-11-2019, 17:19
Ogólny czas załączeń do czasu działania jest ok., ale jak piszesz za ostatnia dobę wychodzi 14 załączeń/7h pracy ( a to jest kiepski stan ), to co u ciebie w chwili obecnej jest średnia temperatura powyżej 10st/c.
Zastanawiam się kiedy nabiłeś tyle godzin pracy ( przy dobrym stosunku do załączeń ), jak ten z ostatnich dni masz kiepski.

Może te godziny pracy z drugiego juz sezonu,bo w tym sezonie nie ma szans na nabicie tylu.
Jak tak to jest ok.
Teraz moze mu sie zalacza czesto z powodu odmrazania.
U mnie tez teraz taka wilgotnosc i 0-1st odmrozi sie calkowicie i 30min nieraz 40 i zabita tak ze sie odmraza do tego dojdzie ze trzy wylaczenia od termostatu i tez teraz mam na 5godzin pracy 10 startów.
Ale jak jest na plusie to nadrabia wtedy ten stosunek
Jak bedzie wiecej na minusie to nie wiem jak bedzie z tymi defrostami bo jeszcze nie doswiadczylem podobno bedzie lepiej

codix
14-11-2019, 17:22
Grzeję już trzeci sezon. Z tego pierwszy to było dogrzewanie podczas budowy gdzie dom nie był ocieplony. Taki jest wynik całościowy.
Poobserwuję dziennie jak to się zmienia.
Co mogę/trzeba zrobic by ilość wł/wył była mniejsza?

Dobrze masz prawie 1start na godzine jest ok

michancia
14-11-2019, 17:27
Grzeję już trzeci sezon. Z tego pierwszy to było dogrzewanie podczas budowy gdzie dom nie był ocieplony. Taki jest wynik całościowy.
Poobserwuję dziennie jak to się zmienia.
Co mogę/trzeba zrobic by ilość wł/wył była mniejsza?
Poczytać wątek jaki zaczął ,,nobilitas" 3-4 ostatnie strony i wyciągnąć dla siebie wnioski.
Podnieść deltę grzania, podnieść temperaturę zasilania, sprawdzić czy nic nie podnosi temperatury zasilania na powrocie pompy.

uciu
14-11-2019, 17:41
Poczytać wątek jaki zaczął ,,nobilitas" 3-4 ostatnie strony i wyciągnąć dla siebie wnioski.
Podnieść deltę grzania, podnieść temperaturę zasilania, sprawdzić czy nic nie podnosi temperatury zasilania na powrocie pompy.

Zaraz poszukam wspomnianego wątku.
Delte mam 5st
Temp zasilania wydaje mi się wysoka, - krzywa +15/27, -15/37 do tego podbita w nocnej taryfie +5 (lubimy ciepło - w domu ok 24-24,5)
3 punku nie rozumiem :)

kateti
14-11-2019, 17:41
1/ W pierwszym kroku, należy rozkręcić termostaty na maxa,
2/ W drugim kroku;
.....a/ gdy temperatury zewnętrzne > ok;5 C - należy termostat na grzejniku w garażu rozkręcić na maxa,
... .b/ gdy będą temperatury coraz niższe - to termostat przykręcać,
3/ Temperaturę reguluj ;
..... zmniejszając stopnie odstępstwa od krzywej a nie na termostatach,
..... metodą prób ; dojdziesz do optimum

- grzejniki wszystkie właśnie rozkręciłem, poza garażem
- podniosłem deltę grzania z 5 na 7
- podłogowe mam na podmieszaniu na jakieś 28 stopni ustawione i tak na razie musi zostać - bo bedzie za ciepło

co więcej można zrobić - wiem że obserwować :)

pompa chodzi mi na razie 24h na krzywej 43/-15 34/15 ...... może harmonogram?? albo inna krzywa??

michancia
14-11-2019, 17:44
Może te godziny pracy z drugiego juz sezonu,bo w tym sezonie nie ma szans na nabicie tylu.
Jak tak to jest ok.
Teraz moze mu sie zalacza czesto z powodu odmrazania.
U mnie tez teraz taka wilgotnosc i 0-1st odmrozi sie calkowicie i 30min nieraz 40 i zabita tak ze sie odmraza do tego dojdzie ze trzy wylaczenia od termostatu i tez teraz mam na 5godzin pracy 10 startów.
Ale jak jest na plusie to nadrabia wtedy ten stosunek
Jak bedzie wiecej na minusie to nie wiem jak bedzie z tymi defrostami bo jeszcze nie doswiadczylem podobno bedzie lepiej

Ha, są plusy i minusy, na plus dla ciebie, że masz więcej godzin pracy do ilości załączeń ( dobrze, że ci nie wcisnęli wiekszej pompy )
Ale przewaga ( oprócz kasy przy zakupie ) T-cap dwu wentylatorowego jest większy wymiennik i coś tam namieszali z odoszranianiem , ale efekt jest taki, że jak do tej pory to ja widziałem u siebie jeden defrost

michancia
14-11-2019, 17:55
Zaraz poszukam wspomnianego wątku.
Delte mam 5st
Temp zasilania wydaje mi się wysoka, - krzywa +15/27, -15/37 do tego podbita w nocnej taryfie +5 (lubimy ciepło - w domu ok 24-24,5)
3 punku nie rozumiem :)
Czy żaden układ ( grzejniki.. ) nie podnosi temperatury powrotu obiegu do pompy, pompa dotąd grzeje dopóki powrót nie zbliży sie do temperatury zasilania minus 3-4st/c

michancia
14-11-2019, 18:12
Może te godziny pracy z drugiego juz sezonu,bo w tym sezonie nie ma szans na nabicie tylu.
Jak tak to jest ok.
Teraz moze mu sie zalacza czesto z powodu odmrazania.
U mnie tez teraz taka wilgotnosc i 0-1st odmrozi sie calkowicie i 30min nieraz 40 i zabita tak ze sie odmraza do tego dojdzie ze trzy wylaczenia od termostatu i tez teraz mam na 5godzin pracy 10 startów.
Ale jak jest na plusie to nadrabia wtedy ten stosunek
Jak bedzie wiecej na minusie to nie wiem jak bedzie z tymi defrostami bo jeszcze nie doswiadczylem podobno bedzie lepiej

Czy to nie jest tak z tym szronieniem, że u ciebie pompa pracuje cały czas, z tego względu przy temperaturach 0-2st/c ( duża wilgotność ) pompa się szroni, bo to naturalne i przestoje ma tylko na odszranianie.
U mnie ( w tych samych warunkach ) ona pracuje cyklicznie, czyli ok. 40min grzeje i ją termostat wyłącza ( delta 0.4st/c ) i może i ona coś tam się uszroni, ale następnie jest postój ok. 40-60min i w tym czasie przy dodatnich temperaturach ona sama się rozmraża. Bo na serio ja tylko jak były te temperatury poniżej zero to widziałem że się szroni, ale kiedy i jak defrost przebiega, to żeby to zobaczyć, to mało co nie zamarzłem tak biegałem do domu i na dwór i raz mi się udało to zobaczyć.

pavel_340
14-11-2019, 18:49
Witam wszystkich forumowiczów, z tej strony Paweł ! Jako, że jest to mój pierwszy post na tym szanownym forum to chciałbym się przywitać :)

Od jakiegoś czasu czytam wątek o T - Capie i pojawia się u mnie kilka pytań.
1. Nowe generacje tych pomp pracują do -28 oC, czy oznacza to, że poniżej tej temperatury pompa całkowicie się wyłączy?
2. Dlaczego katalogowo wersje monoblok pracują tylko do -20 oC (np. MXC09H3E8), gdy odpowiedniki w wersji split do -28?
3. Jak z praktycznego punktu widzenia wygląda zasilanie tych pomp czyli 1 fazowe zasilanie vs 3 fazowe? Czy 3 fazy oprócz tego, że możemy zastosować mniejsze zabezpieczenie (16A) wpływa jakoś pozytywnie na pracę pompy? Co się dzieje, gdy w przypadku zasilania 3 fazowego jest awaria i zanika 1 faza, czy pompa wyłącza się wtedy?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość :)

uciu
14-11-2019, 19:21
Czy żaden układ ( grzejniki.. ) nie podnosi temperatury powrotu obiegu do pompy, pompa dotąd grzeje dopóki powrót nie zbliży sie do temperatury zasilania minus 3-4st/c

100% podlogowka. Podnioslem delte na 7. Bede obserwowal.

fotovolt
14-11-2019, 20:22
Pod zasobnik CWU nie montuje sie zaworu 3-drogowego mieszajacego, tylko zawór przełączajacy z obiegu CO na obieg CWU, przecież to i tak ci instalator pompy musi podłączyć, a on to będzie wiedział jaki.

To żeś się nagadał,czytaj ze zrozumieniem,a gdzie ty tam widzisz zawory mieszające?sam sobie jestem instalatorem,po prostu pytam jakie inni maja i co lepsze,mam monobloka i instalator niemu tu nic do rzeczy.

michancia
14-11-2019, 20:44
To żeś się nagadał,czytaj ze zrozumieniem,a gdzie ty tam widzisz zawory mieszające?sam sobie jestem instalatorem,po prostu pytam jakie inni maja i co lepsze,mam monobloka i instalator niemu tu nic do rzeczy.
Jak żeś instalator to se zamontuj, przecież wiesz lepiej, po co pytasz.

codix
14-11-2019, 21:07
Panowie z serią H jak u Was wyglada defrost.
Dzisiaj przyczailem ze pompa chodzi az sie zaszroni po czym staje zalącza sie odszranianie pompka obiegowa zasuwa zaczyna spadac temp.wody w obiegu i nie wiem dokładnie w której chwili ale załacza sie sprezarka dochodzi nawet do okolic 60hz .
Sterownik odnotowuje kolejny start.
Potem znowu staje dalej jest odmrazanie i sprezarka startuje znowu i juz za jakis czas grzeje.
Wiec przy jednym odszranianiu robi mi dwa starty czy to normalne czy u was też tak robi ?

plusfoto
14-11-2019, 21:17
U mnie od początku swojego istnienia pompa (grudzień 2016) do końca października zaliczyła 2872 starty ( z czego ponad połowa to odszronienia, reszta to CO i CWU ) oraz przepracowała 3545 godzin. Statystykę mocno zaniża CWU bo jest start , pół godziny pracy i stop.

michancia
14-11-2019, 21:24
Panowie z serią H jak u Was wyglada defrost.
Dzisiaj przyczailem ze pompa chodzi az sie zaszroni po czym staje zalącza sie odszranianie pompka obiegowa zasuwa zaczyna spadac temp.wody w obiegu i nie wiem dokładnie w której chwili ale załacza sie sprezarka dochodzi nawet do okolic 60hz .
Sterownik odnotowuje kolejny start.
Potem znowu staje dalej jest odmrazanie i sprezarka startuje znowu i juz za jakis czas grzeje.
Wiec przy jednym odszranianiu robi mi dwa starty czy to normalne czy u was też tak robi ?
ja Ci nie pomogę, bo jak wcześniej pisałem zaobserwowałem jeden defrost, ale w tym czasie na pewno nie zaobserwowałem pracy sprężarki, tylko tak jak piszesz obiegiem wody, u mnie to dosyć długo trwało, bo pompa zatrzymała się oszroniona, dosyć długą chwilę pompa nie pracowała i temperatura obiegu była już niska.

michancia
14-11-2019, 21:34
U mnie od początku swojego istnienia pompa (grudzień 2016) do końca października zaliczyła 2872 starty ( z czego ponad połowa to odszronienia, reszta to CO i CWU ) oraz przepracowała 3545 godzin. Statystykę mocno zaniża CWU bo jest start , pół godziny pracy i stop.

Jak się domyślam, masz 100% podłogówki, dom dobrze ocieplony i grzejesz w T2
jakie z ciekawości za listopad masz zużycie?

codix
14-11-2019, 21:45
No ale wydawalo by aie to logiczne bo samym obiegiem wody w c.o nie odmrozi wymiennika na zewnatrz musi cos czynnik pchac wiec sprezarka raczej sie wlacza tylko wentylator nie pracuje.

Dobra mam obcykane:
1.wymiennik sie oszrania
2.pompa ciepla staje
3.obiegowka wkreca sie na maksa pracuje okolo 1min i wyrównuje temp.wody w obiegu (nie odszrania)
4.slychac glosny syk gazu w jedn.wewn
5.startuje sprezarka 30sek spokojnie chodzi i obiegowka tez(juz odszrania)
6.sprezarka stopniowo sie wkreca do 60hz przy vzym obiegowka chodzi na maksa(widac juz efekty odszraniania na jedn.zew) trwa to ok.2min
7.odszroniona cala slychac znowu syk zalacza wentylator zeby przedmuchac wode z wymiennika ,leci wtedy piekny oblok pary
8.sprezarka stoi ok.1min pompa mieli wode
9.no i startuje do grzania

Wydaje sie ze tak poprostu ma byc

michancia
14-11-2019, 21:52
No ale wydawalo by aie to logiczne bo samym obiegiem wody w c.o nie odmrozi wymiennika na zewnatrz musi cos czynnik pchac wiec sprezarka raczej sie wlacza tylko wentylator nie pracuje.

Dobra mam obcykane:
1.wymiennik sie oszrania
2.pompa ciepla staje
3.obiegowka wkreca sie na maksa pracuje okolo 1min i wyrównuje temp.wody w obiegu (nie odszrania)
4.slychac glosny syk gazu w jedn.wewn
5.startuje sprezarka 30sek spokojnie chodzi i obiegowka tez(juz odszrania)
6.sprezarka stopniowo sie wkreca do 60hz przy vzym obiegowka chodzi na maksa(widac juz efekty odszraniania na jedn.zew) trwa to ok.2min
7.odszroniona cala slychac znowu syk zalacza wentylator zeby przedmuchac wode z wymiennika ,leci wtedy piekny oblok pary
8.sprezarka stoi ok.1min pompa mieli wode
9.no i startuje do grzania

Wydaje sie ze tak poprostu ma byc

Z ta praca sprężarki to logiczne, bo jakoś musi to ciepło przetransportować, a są to dwa różne obiegi ( ten pomiędzy jednostkami gaz ), ale ja żadnej pary nie widziałem i trwało to długo, nie tak jak właśnie widziałem na filmikach

plusfoto
14-11-2019, 21:54
Jak się domyślam, masz 100% podłogówki, dom dobrze ocieplony i grzejesz w T2
jakie z ciekawości za listopad masz zużycie?


Jak co miesiąc podam na koniec listopada w odpowiednim wątku.

codix
14-11-2019, 22:03
Z ta praca sprężarki to logiczne, bo jakoś musi to ciepło przetransportować, a są to dwa różne obiegi ( ten pomiędzy jednostkami gaz ), ale ja żadnej pary nie widziałem i trwało to długo, nie tak jak właśnie widziałem na filmikach

Pewnie dlatego ze juz wode w obiegu miales wychlodzona to dlugo to trwalo .
Przyjdą przymrozki to pewnie jeszcze zobaczysz ;)

uciu
14-11-2019, 22:23
Nie umiem znaleźć w tym wątku czy gdzieś ktoś tłumaczył.
1) W menu jest grzałka pokojowa? Co to jest? Mam to włączone
2) Jest też grzałka zbiornika (u mnie wł, zewnętrzna, opóźnienie 50min) Czy to oznacza, że przy grzaniu CWU pierwsze 50min gdzeje PC a resztę grzałką 3kW?
Czy tak musi być? PC sama nie da rady? Zauważyłem, że grzałka się włącza.

uciu
14-11-2019, 22:55
Znalazłem w instrukcji serwisowej co to ta grzałka pokojowa....skąd ta nazwa...?
Jeśli nominalna wydajność pompy ciepła jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania
na ciepło ogrzewanego budynku, należy skonfigurować możliwość dołączenia rezerwowej
grzałki zamontowanej fabrycznie wewnątrz pompy ciepła.
Od tego momentu, grzałka rezerwowa załączy się jeśli:
• Temperatura zewnętrza < temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b ORAZ
• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 8K
• Minimalny czas od włączenia sprężarki – 30minut.
Wyłączenie grzałki nastąpi, gdy :
• Temperatura zewnętrza > temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b LUB
• Temperatura wody w instalacji > temperatury ustawionej – 2K
Minimalny czas pomiędzy załączeniami grzałki to 20 minut.

Została mi ta grzałka zbiornika - czy to musi być włączone? Może zwiększyć opóźnienie?

fotovolt
15-11-2019, 00:26
Jak żeś instalator to se zamontuj, przecież wiesz lepiej, po co pytasz.

to ze sam sobie podlaczylem to nie znaczy ze wszystko wiem,dlatego pytam, a się niema nic do powiedzenia w temacie to poco pisać i wysyłać do instalatora.


Taki jak z drugiego linku możesz kupic ten czerwony na 230v
dzięki,a masz może gdzieś schemat podłączenia pod płytę w pompie? Tam są 3 przewody i przełączenie działa w ten sposób ze są podawane napięcia raz na jeden raz na drugi.https://allegro.pl/oferta/elektrozawor-kulowy-3-drogowy-1cal-dn25-silownik-7130052898?reco_id=cbeda007-06e0-11ea-a666-b02628c808a0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14 ee7421a14291fbf951

kateti
15-11-2019, 07:06
1/ W pierwszym kroku, należy rozkręcić termostaty na maxa,
2/ W drugim kroku;
.....a/ gdy temperatury zewnętrzne > ok;5 C - należy termostat na grzejniku w garażu rozkręcić na maxa,
... .b/ gdy będą temperatury coraz niższe - to termostat przykręcać,
3/ Temperaturę reguluj ;
..... zmniejszając stopnie odstępstwa od krzywej a nie na termostatach,
..... metodą prób ; dojdziesz do optimum


- rozkręciłem termostay na max (wszystkie) - na zew 7 stopni
- ustawiłem deltę na 8 (było 5)
- przestawiłem pompę obiegową podłogówki na max (są 3 stopnie)

przez 13 godzin załączyła się 20 razy (w nocy)

co można jeszcze zrobić ?? jakieś propozycje z krzywą?? ---- bo w domu jest przy tej temp nadal ciepło a chyba za często się załącza nadal

zyżycie prądu za ostatnie dni CWU (2 razy w ciągu dnia)+CO od 8,5-12kWh

uciu
15-11-2019, 07:24
U mnie zmieniłem delte na 7 i różnica spora
W nocy grzało CWU + CO
437004

nobilitas
15-11-2019, 07:35
Panowie u mnie jest już dużo lepiej, zasugerowane przez Was poprawki zdały egazamin... chociaż jeszcze wymagają dopieszczenia. Przede wszystkim to co dziś tak na szybko sprawdziłem to od środy od tej 23 30 do 6 rano dzis, czyli półtorej doby pompa włączyła się 5 razy i pracowała 21 godzin!!!! Wynik super ale muszę popracować nad ustawieniem harmonogramu, teraz mam tak, że załącza się o 15 do 17 co, potem cwu i już cały czas co, aż do 6 rano do temp. 23. Od 6 do 15 temperatura idzie na 22. I tu jest największy problem, jak wracamy z pracy o 16 w domu jest za zimno, no przynajmniej takie jest uczucie, bo mam zimna podloge i to za cholere nikomu w domu nie pasuje. Tak jak też wcześniej pisałem moja podłoga nie jest idealna i dziś praktycznie w nocy pompa musiała chodzić non stop, zeby to rozgrzać, ale pobrała tyle samo energii przez dobę, temp na zewnątrz 3-5 stopni i 18 kWh ubyło z magazynu. Pierwsze co muszę teraz zrobić to jakoś wyłączać obiegowke od podlogowki, teraz mieli bez sensu non stop. Ale to w weekend opanuje no i potem dalej jakieś już delikatne zmiany, bo myślę że już główny mój problem z częstym zalaczaniem, z Wasza pomocą rozwiązaniem.

gucio77
15-11-2019, 07:42
Panowie prośba o opinię o pracy pompy, w załączeniu wykres pracy sprężarki z ostatnich 24 h
Instalacja na kaloryferach, podłogówki znikoma ilość na powrotach z kaloryferów, dom 170 m2, temperatura ustawiona na 23 stopnie w pomieszczeniu na sterowniku pokojowym.
437013

plusfoto
15-11-2019, 08:17
Znalazłem w instrukcji serwisowej co to ta grzałka pokojowa....skąd ta nazwa...?
Jeśli nominalna wydajność pompy ciepła jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania
na ciepło ogrzewanego budynku, należy skonfigurować możliwość dołączenia rezerwowej
grzałki zamontowanej fabrycznie wewnątrz pompy ciepła.
Od tego momentu, grzałka rezerwowa załączy się jeśli:
• Temperatura zewnętrza < temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b ORAZ
• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 8K
• Minimalny czas od włączenia sprężarki – 30minut.
Wyłączenie grzałki nastąpi, gdy :
• Temperatura zewnętrza > temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b LUB
• Temperatura wody w instalacji > temperatury ustawionej – 2K
Minimalny czas pomiędzy załączeniami grzałki to 20 minut.

Została mi ta grzałka zbiornika - czy to musi być włączone? Może zwiększyć opóźnienie?


A czy antyleginelle załączasz czasem?

Andrzej5101
15-11-2019, 08:24
- przestawiłem pompę obiegową podłogówki na max (są 3 stopnie)
1/ Przestaw pompę obiegową na minimum,
2/ Ustaw krzywą; -15/40 ; +15/ 30 - i przy każdej krzywej masz możliwość zmiany przestawienia krzywej;
a/ na ; +1; +2; +3 ; +4 ; +5 ;
b/ na; -1 ; - 2; - 3 ; - 4 ; - 5;

lipa_ml
15-11-2019, 08:57
Mimo przeczytania wszystkich postów mam pytanie odnośnie sterowania . Czy jeśli zamontuje się sterownik pokojowy i ustawi na stałe np. 23c to czy można oddzielnie ustawić grzanie CWU w terminarzu w okienkach np. 13-15 i 22-23 ? Czy jeśli w tych godzinach sterownik pokojowy wyłączy pompę bo będzie w pokoju 23C to pompa się włączy niezależnie na grzanie CWU ?

uciu
15-11-2019, 09:46
A czy antyleginelle załączasz czasem?

tak, co sobote -> czyli to do tego?
Jak tak to dlaczego przy grzaniu CWU pompa wspomaga się grzałką?

plusfoto
15-11-2019, 10:15
tak, co sobote -> czyli to do tego?
Jak tak to dlaczego przy grzaniu CWU pompa wspomaga się grzałką?


Przy grzałce zbiornika zewnętrznej działa to na zasadzie:
Do 53-55 stopni orzaz przez 50 min idzie sama sprężarka, potem jaśli nie zostanie osiągnięta temp. 55 stopni dołączy się grzałka i działa grzałka i sprężarka. po osiągnięciu temp 55 stopni sprężarka staje i dalej wygrzew jest realizowany wyłącznie przez grzałkę.

uciu
15-11-2019, 10:29
Przy grzałce zbiornika zewnętrznej działa to na zasadzie:
Do 53-55 stopni orzaz przez 50 min idzie sama sprężarka, potem jaśli nie zostanie osiągnięta temp. 55 stopni dołączy się grzałka i działa grzałka i sprężarka. po osiągnięciu temp 55 stopni sprężarka staje i dalej wygrzew jest realizowany wyłącznie przez grzałkę.

plusfoto dzieki, rozumiem jak to działa przy wygrzewaniu ale czemu jak mam CWU ustawianą na 49* to po ok 50min włącza się grzałka?

codix
15-11-2019, 10:51
Mimo przeczytania wszystkich postów mam pytanie odnośnie sterowania . Czy jeśli zamontuje się sterownik pokojowy i ustawi na stałe np. 23c to czy można oddzielnie ustawić grzanie CWU w terminarzu w okienkach np. 13-15 i 22-23 ? Czy jeśli w tych godzinach sterownik pokojowy wyłączy pompę bo będzie w pokoju 23C to pompa się włączy niezależnie na grzanie CWU ?

Tak

plusfoto
15-11-2019, 10:53
plisfoto dzieki, rozumiem jak to działa przy wygrzewaniu ale czemu jak mam CWU ustawianą na 49* to po ok 50min włącza się grzałka?


Bo nie została osiągnięta temperatura docelowa. Spróbuj zwiększyć czas. Przy ustawieniu na grzałkę zbiornika jako wew. działa to trochę inaczej. do 55 stopni działa wyłącznie sprężarka a powyżej grzałka, natomiast ten ustawiony czas nie ma znaczenia ale jednocześnie jak dobrze pamiętam czas pracy grzałki jest ograniczony do 20 min. Dla jednych grzałka zew jest plusem bo może pracować jednocześnie ze sprężarką dla innych minusem. Przy grzałce wew. takiej możliwości nie ma - albo jedno albo drugie.

kateti
15-11-2019, 16:18
1/ Przestaw pompę obiegową na minimum,
2/ Ustaw krzywą; -15/40 ; +15/ 30 - i przy każdej krzywej masz możliwość zmiany przestawienia krzywej;
a/ na ; +1; +2; +3 ; +4 ; +5 ;
b/ na; -1 ; - 2; - 3 ; - 4 ; - 5;

Pompa podłogowki poszła do min na 1 stopien
Krzywa zmieniłem wg zalecen
Obserwuje, zobaczymy co będzie

kogucik359
15-11-2019, 17:50
Witam ostatnio sam sobie podłączałem monobloka i się z tym zaworem namęczyłem na płycie musisz podłączyć go pod zawór 3d z tym L zaworu musisz podłączyć poniżej na płycie poprosi wziąć z miejsca przeznaczonego pod termostat o ile dobrze pamiętam, w każdym bądż razie jest opisane na płycie że jest L, N pod N dla zaworu 3d i ostatni pod open lub closed . Jeżeli zawór jest otwarty dla ogrzewania to podłącz go pod ten na którym aktualnie nie ma napięcia. Mam nadzieję że zrozumiałe napisałem.

-voymar-
15-11-2019, 22:05
Mimo przeczytania wszystkich postów mam pytanie odnośnie sterowania . Czy jeśli zamontuje się sterownik pokojowy i ustawi na stałe np. 23c to czy można oddzielnie ustawić grzanie CWU w terminarzu w okienkach np. 13-15 i 22-23 ? Czy jeśli w tych godzinach sterownik pokojowy wyłączy pompę bo będzie w pokoju 23C to pompa się włączy niezależnie na grzanie CWU ?

Informuję że nie posiadam pompy na dzień dzisiejszy. Czytałem też większość postów . Z tego co pamiętam to jak zadasz TANK w okienku jako priorytet to będzie grzało CWU

MaciekOtwock
15-11-2019, 23:41
Bobrów, Możesz napisać jak są w tym momencie skali równe te czujniki u Twojej kuzynki?? Też mam monoblok 5kw i odczyty są jakieś słabe. Cop przy temp. Zew +7 stopni podaję 2.75-3.

MaciekOtwock
15-11-2019, 23:43
Bobrow, Możesz napisać jak są w tym momencie skali równe te czujniki u Twojej kuzynki?? Też mam monoblok 5kw i odczyty są jakieś słabe. Cop przy temp. Zew +7 stopni podaję 2.75-3.

Donkazo
16-11-2019, 04:34
U mnie od początku swojego istnienia pompa (grudzień 2016) do końca października zaliczyła 2872 starty ( z czego ponad połowa to odszronienia, reszta to CO i CWU ) oraz przepracowała 3545 godzin. Statystykę mocno zaniża CWU bo jest start , pół godziny pracy i stop.
U mnie od Listopad 2018
Ilość wł i wyłączeń sprężarki 2502
Przepracował 1756 g
Myślę że to przez pracę na termostacie pracuje on off.
Co o tym sądzisz ?

Donkazo
16-11-2019, 05:07
Podsumowanie roku pracy pompy
Sdc9 kwh
Dom 120 m bez rekuperacji 100 % podłogówka
Tem w domu ustawiona na termostacie 23c woda 47c
Zużycie roczne C.O 1760 kwh
C.W.U 662 kwh
C.O.P 4.1
Taryfa G13 tauron 726 zl
Biorąc pod uwagę przekłamania licznika w pompie o 10 % to będzie około
C.O + C.W.U 2622 kwh
770 zł

kogucik359
16-11-2019, 06:23
Bobrow, Możesz napisać jak są w tym momencie skali równe te czujniki u Twojej kuzynki?? Też mam monoblok 5kw i odczyty są jakieś słabe. Cop przy temp. Zew +7 stopni podaję 2.75-3.

Mam monoblok 5 kW i przy temp 7 COP 6.25-6.5 100% podłogówka

codix
16-11-2019, 08:02
Podsumowanie roku pracy pompy
Sdc9 kwh
Dom 120 m bez rekuperacji 100 % podłogówka
Tem w domu ustawiona na termostacie 23c woda 47c
Zużycie roczne C.O 1760 kwh
C.W.U 662 kwh
C.O.P 4.1
Taryfa G13 tauron 726 zl
Biorąc pod uwagę przekłamania licznika w pompie o 10 % to będzie około
C.O + C.W.U 2622 kwh
770 zł

1760+662=2422+10%=2664
Czyli Cop=3,7
Plus jakies minimum 60kwh w drogiej taryfie z racji podlaczonej pompy do sieci.
Czyli Cop=3,6 ;)
I tak mozna bez konca bez zewnetrznego podlicznika i cieplomierza
Tylko to sie liczy ze cieplo w chacie za male poeniadze i wygodnie

Donkazo
16-11-2019, 16:40
1760+662=2422+10%=2664
Czyli Cop=3,7
Plus jakies minimum 60kwh w drogiej taryfie z racji podlaczonej pompy do sieci.
Czyli Cop=3,6 ;)
I tak mozna bez konca bez zewnetrznego podlicznika i cieplomierza
Tylko to sie liczy ze cieplo w chacie za male poeniadze i wygodnie
Myślisz że Cop też przekłamuje prąd sprawdzałem na liczniku i wychodzi mi o 10 % w 2 taryfie tylko kilka godzin chodziła i wliczyłem to przy -15 nie dobijała za noc do 23 C tylko do 22c
Ale i tak jest super 1 tonę węgla by za to kupił

kateti
16-11-2019, 16:56
1/ Przestaw pompę obiegową na minimum,
2/ Ustaw krzywą; -15/40 ; +15/ 30 - i przy każdej krzywej masz możliwość zmiany przestawienia krzywej;
a/ na ; +1; +2; +3 ; +4 ; +5 ;
b/ na; -1 ; - 2; - 3 ; - 4 ; - 5;


Pompa podłogowki poszła do min na 1 stopien
Krzywa zmieniłem wg zalecen
Obserwuje, zobaczymy co będzie
24 godziny z ustawieniami jak powyżej: DELTA 10, krzywa 43(-15) , 30 (+15)j, obiegówka przy pompie (przy sprzęgle) na 1 stopień, obiegówka podłogowa na 1 stopień,
POMPA : zaliczyła 22 STARTY i pracowała 8 GODZIN

codix
16-11-2019, 17:28
Myślisz że Cop też przekłamuje prąd sprawdzałem na liczniku i wychodzi mi o 10 % w 2 taryfie tylko kilka godzin chodziła i wliczyłem to przy -15 nie dobijała za noc do 23 C tylko do 22c
Ale i tak jest super 1 tonę węgla by za to kupił

No o komforcie nawet nie ma co wspominac no i tanio tez wychodzi ale oszukuje ze wszystkim z jednymi rzeczami na plus z innymi na minus.

Cop oczywiscie ze oszukuje bo oblicza go z tego co wskazala ze wyprodukowala i co pobrala wiec jesli oszukuje w tym ile pobrala to automatycznie oszukuje w copach.
U mnie oszukuje 50% ;)
To ze u Ciebie 10% to i tak niezle chociaz sprawdzenie przez np.godzine nic nie mówi(zakladam ze miales wylaczone doslownie wszystko w domu lacznie z ruterami dekoderami itp)
Bo w pewnych warunkach oszukuje wiecej w innych mniej u mnie najbardziej oszukuje przy niskich czestotliwosciach jak pracuje pod wiekszym obciazeniem to mniej
Sam wskaznik czy to wyprodukowanej energi czy pobranej jest do dupy bo ma dokladnosc 0,2kwh i zapisuje w okresach dwugodzinnych jak nie zdąży nabic kolejnych 0,2kwh przed uplywem 2godzin to juz to obcina i liczy od nowa w kolejnych dwuch godzinach co generuje spore niedokladnosci.
Przez to moze dojsc do sytuacji ze pokaze zerowy pobór a produkcja idzie i cop wychodzi z 10.

Andrzej5101
16-11-2019, 19:53
24 godziny z ustawieniami jak powyżej:
DELTA 10, krzywa 43(-15) , 30 (+15)j,
obiegówka przy pompie (przy sprzęgle) na 1 stopień, obiegówka podłogowa na 1 stopień,
POMPA : zaliczyła 22 STARTY i pracowała 8 GODZIN
Czyli wynika z tego ok; 2,75 startów na godzinę,
Czyli bardzo szybko się wyłącza, bo brak odbioru ciepła przez podłogówkę i grzejniki,
Zmień krzywą ; 45 /-15 ; 35 /+15 ;
Obiegówki ustaw na 2 stopień,
Obserwuj w czasie doby ilość startów i jeżeli ;
a/ zaobserwujesz brak poprawy to ;
....... przesuwaj krzywą w górę na ; +2 ; +3 ; + 4 ; + 5

Vaikis_
16-11-2019, 21:35
Tworzenie mojego kontrolera Panasonic :)

https://www.part.lt/img/e8f7415bec610d302825221676dd6126982.png

agb
16-11-2019, 21:59
O... mają jakieś API, czy scrappujesz to ze strony? ;) Bo własnie czegoś takiego szukam :)

Vaikis_
17-11-2019, 06:03
Podłączyłem mój kontroler zamiast modułu chmury i odczytałem wszystkie parametry

agb
17-11-2019, 07:21
To już grubsza sprawa :D

MiG25
17-11-2019, 09:01
Podłączyłem mój kontroler zamiast modułu chmury i odczytałem wszystkie parametry

Super , też chciałem ,żeby dane zmiast do chmury poszły np. do Domticza .... zdradzisz szczegóły ?

Vaikis_
17-11-2019, 12:40
Super , też chciałem ,żeby dane zmiast do chmury poszły np. do Domticza .... zdradzisz szczegóły ?

Mogę sprzedać mój adapter :)

MiG25
17-11-2019, 13:00
adapter to już mam ( bo to zwykły konwerter na FTDI albo czymś podobnym jest), tyle ,że wiedzy jak przeprowadzić komunikację i odczytać parametry nie mam...

Vaikis_
17-11-2019, 13:15
adapter to już mam ( bo to zwykły konwerter na FTDI albo czymś podobnym jest), tyle ,że wiedzy jak przeprowadzić komunikację i odczytać parametry nie mam...

Wiem, wiedza kosztuje pieniądze :)

MiG25
17-11-2019, 17:12
Czyli rozumiem , nie pomożesz w rozgryzieniu komunikacji ?

Vaikis_
17-11-2019, 19:59
Czyli rozumiem , nie pomożesz w rozgryzieniu komunikacji ?

Mogę sprzedać mój adapter produkcyjny za 40 EUR, integrację z MQTT, samodzielny serwer WWW z kontrolą. Nadal go testuję i po 1 miesiącu będzie w pełni funkcjonalny.
Wymaga umiejętności kodowania i zmarnowałem na to dużo czasu.

nobilitas
17-11-2019, 21:03
24 godziny z ustawieniami jak powyżej: DELTA 10, krzywa 43(-15) , 30 (+15)j, obiegówka przy pompie (przy sprzęgle) na 1 stopień, obiegówka podłogowa na 1 stopień,
POMPA : zaliczyła 22 STARTY i pracowała 8 GODZIN

Też walcze z tym zbyt częstym włączaniem, pod koniec tygodnia już witałem się z gąską.... no właśnie, ale tak pięknie nie jest. Gdy grzałem non stop, a to w domu wszystkim najlepiej pasowało pompa załącza sie na 25-35 min i na 40 stop. Jeśli włączę harmonogram i np. pompa nie chodzi parę godzin ( temp idzie na 22 w nocy lub w dzień jeszcze testuje co wyjdzie lepiej) tak jak np. dziś, pompa pilnowła całą noc temperatury 22,potem temp ustawiona od 6na 23 stopnie i do 20 załączyła się 5 razy i chodziła 11 godzin, pobrała 19 kWh, teraz o godz 20 wyłączył ja termostat na 23 stopnie.Na noc znowu mam temp 22 wiec pewnie do 6 się nie załączy. Coś trzeba wybrać, kWh idzie podobnie, a dom mam 170 m2 i połowa to podłogówka. Aha u mnie pompę obiegową teraz mam na 3.

kateti
17-11-2019, 21:33
Też walcze z tym zbyt częstym włączaniem, pod koniec tygodnia już witałem się z gąską.... no właśnie, ale tak pięknie nie jest. Gdy grzałem non stop, a to w domu wszystkim najlepiej pasowało pompa załącza sie na 25-35 min i na 40 stop. Jeśli włączę harmonogram i np. pompa nie chodzi parę godzin ( temp idzie na 22 w nocy lub w dzień jeszcze testuje co wyjdzie lepiej) tak jak np. dziś, pompa pilnowła całą noc temperatury 22,potem temp ustawiona od 6na 23 stopnie i do 20 załączyła się 5 razy i chodziła 11 godzin, pobrała 19 kWh, teraz o godz 20 wyłączył ja termostat na 23 stopnie.Na noc znowu mam temp 22 wiec pewnie do 6 się nie załączy. Coś trzeba wybrać, kWh idzie podobnie, a dom mam 170 m2 i połowa to podłogówka. Aha u mnie pompę obiegową teraz mam na 3.

a jakie , jeśli można wiedzieć, masz ustawienia:
delty, harmonogramu, krzywej i pomp (masz jedną, czy dwie)??

nobilitas
17-11-2019, 22:21
a jakie , jeśli można wiedzieć, masz ustawienia:
delty, harmonogramu, krzywej i pomp (masz jedną, czy dwie)??

Delta 8,harmonogram teraz 22 stopnie w nocy, 23 w dzień ale to jeszcze będę zmieniał, jadę wg prostej na 37 stopni, mam dwie pompy obiegowe, podłoga idzie na 3 stopniu, grzejniki auto adapt, pompa 60 pobiera 13 W, ta pompa steruje na gorze sterownik, ta od podłogi mam juz czujnik w buforze mierzący temp i sterowniczek bedzie ja wyłączał jak temp. spadnie np do 28 stopni, ale nie dałem rady tego w weekend opanować.

kateti
18-11-2019, 07:19
Delta 8,harmonogram teraz 22 stopnie w nocy, 23 w dzień ale to jeszcze będę zmieniał, jadę wg prostej na 37 stopni, mam dwie pompy obiegowe, podłoga idzie na 3 stopniu, grzejniki auto adapt, pompa 60 pobiera 13 W, ta pompa steruje na gorze sterownik, ta od podłogi mam juz czujnik w buforze mierzący temp i sterowniczek bedzie ja wyłączał jak temp. spadnie np do 28 stopni, ale nie dałem rady tego w weekend opanować.

delta 10/ pompy obie na 1 stopień/ krzywa 45/-15 35/15 , i od 13.00 dnia poprzedniego- do 07.00 dnia następnego załączyła się 30 razy i przepracowała 9 godzin :(
wydaje mi się że mój dom w tych temperaturach nie potrzebuje grzania (chyba) i stąd te załączenia
co jeszcze można zrobić?? .......może zjechać z krzywą kompletnie na dół?? , ustawić prostą??, ustawić harmonogram na noc??

PrzyszłyBudowniczy
18-11-2019, 07:37
Vaikis_, czy Twój kontroler zapewnia pełną komunikację tak jak moduł chmurowy, ustawienie popmy? Czy tylko odczyt? Podłączasz go zamiast czy oprócz modułu chmurowego?
Dlaczego cena w euro a nie w PLN! ;)

nobilitas
18-11-2019, 08:25
delta 10/ pompy obie na 1 stopień/ krzywa 45/-15 35/15 , i od 13.00 dnia poprzedniego- do 07.00 dnia następnego załączyła się 30 razy i przepracowała 9 godzin :(
wydaje mi się że mój dom w tych temperaturach nie potrzebuje grzania (chyba) i stąd te załączenia
co jeszcze można zrobić?? .......może zjechać z krzywą kompletnie na dół?? , ustawić prostą??, ustawić harmonogram na noc??

Kombinuj, u mnie też nie da rady grzać non stop, a sterownik od pompy masz w salonie i robi jako termostat pokojowy? Ja tak mam i spróbuj ustawić w kilku godzinach niższa temperaturę inaczej raczej nie ujedziesz. Tu któryś kolega napisał, że z termostatem pokojowym lepiej spisuje się prostą i chyba rzeczywiście tak jest. Gdzieś tu było na forum napisane, że na każdy 1kW pompy przypada 25 l wody Ty masz 50 i tu też zyskalbys parę minut, ale to problemu by i tak nie rozwiązało. Co do delty to pompa i tak za bardzo jej nie trzyma, u mnie mam nastawione 37 buja się to ponad 38, a tak załącza się średnio ok 31, a mam delta 8. Spróbuj ja na jakiś czas wyłączyć ustawiając niższa temp. komfort znacząco spadnie ale mi po takiej nocy to chodzi non stop przez 4 godziny.

plusfoto
18-11-2019, 08:55
Vaikis_, czy Twój kontroler zapewnia pełną komunikację tak jak moduł chmurowy, ustawienie popmy? Czy tylko odczyt? Podłączasz go zamiast czy oprócz modułu chmurowego?
Dlaczego cena w euro a nie w PLN! ;)


Bo u niego taka waluta. A cena jeśli to działa tak jak myślę atrakcyjna.

Vaikis_
18-11-2019, 09:18
Vaikis_, czy Twój kontroler zapewnia pełną komunikację tak jak moduł chmurowy, ustawienie popmy? Czy tylko odczyt? Podłączasz go zamiast czy oprócz modułu chmurowego?
Dlaczego cena w euro a nie w PLN! ;)

Będzie miał podstawowe funkcje i więcej niż w standardowej chmurze. Ustawienia trybu cichego, włączanie / wyłączanie trybu wakacyjnego, włączanie / wyłączanie trybu zasilania, natychmiastowa aktywacja zbiornika. Ponadto termostat pokojowy będzie działał lepiej, ma prawdziwą deltę 1C. Jeśli ustawisz 22 ° C, nagrzewa się do 23 ° C i włącza się ponownie od 22 ° C (nie w 21 ° C)
Wszystkie najważniejsze dane zostaną wyświetlone.

kateti
18-11-2019, 10:29
Kombinuj, u mnie też nie da rady grzać non stop, a sterownik od pompy masz w salonie i robi jako termostat pokojowy? Ja tak mam i spróbuj ustawić w kilku godzinach niższa temperaturę inaczej raczej nie ujedziesz. Tu któryś kolega napisał, że z termostatem pokojowym lepiej spisuje się prostą i chyba rzeczywiście tak jest. Gdzieś tu było na forum napisane, że na każdy 1kW pompy przypada 25 l wody Ty masz 50 i tu też zyskalbys parę minut, ale to problemu by i tak nie rozwiązało. Co do delty to pompa i tak za bardzo jej nie trzyma, u mnie mam nastawione 37 buja się to ponad 38, a tak załącza się średnio ok 31, a mam delta 8. Spróbuj ja na jakiś czas wyłączyć ustawiając niższa temp. komfort znacząco spadnie ale mi po takiej nocy to chodzi non stop przez 4 godziny.

ale masz ten panel z Panasa przełożony,czy jakiś inny sterownik - co działa na zasadzie ON/OFF pompy??

nobilitas
18-11-2019, 10:40
ale masz ten panel z Panasa przełożony,czy jakiś inny sterownik - co działa na zasadzie ON/OFF pompy??

Panel Panasonica w salonie

Andrzej5101
18-11-2019, 11:52
delta 10 / pompy obie na 1 stopień/ krzywa 45/-15 35/15 ,
i od 13.00 dnia poprzedniego- do 07.00 dnia następnego załączyła się 30 razy i przepracowała 9 godzin :(
wydaje mi się że mój dom w tych temperaturach nie potrzebuje grzania (chyba) i stąd te załączenia
co jeszcze można zrobić?? .......może zjechać z krzywą kompletnie na dół?? , ustawić prostą??, ustawić harmonogram na noc??
Masz za mocną pompę do mocy cieplnej budynku,
Obecnie, temperatury zewnętrzne są dodatnie i stąd mniejsze zapotrzebowanie na ciepło,
Z pewnością, pompa dobierana na oko,
Obie pompy obiegowe musisz ( jak pisałem poprzednio ) przestawić na 2, aby był większy odbiór ciepła,
Można też, w określonych terminach czasowych wyłączać pompę,
Obserwuj w czasie doby ilość startów i jeżeli ;
....a/ zaobserwujesz brak poprawy to ;
....... przesuwaj krzywą w górę na ; +2 ; +3 ; + 4 ; + 5

bobrow
18-11-2019, 16:52
Będzie miał podstawowe funkcje i więcej niż w standardowej chmurze. Ustawienia trybu cichego, włączanie / wyłączanie trybu wakacyjnego, włączanie / wyłączanie trybu zasilania, natychmiastowa aktywacja zbiornika. Ponadto termostat pokojowy będzie działał lepiej, ma prawdziwą deltę 1C. Jeśli ustawisz 22 ° C, nagrzewa się do 23 ° C i włącza się ponownie od 22 ° C (nie w 21 ° C)
Wszystkie najważniejsze dane zostaną wyświetlone.

Witaj nasz Litewski Kolego ,
czy można ten Twój wynalazek podłączyć bezpośrednio do T-capa H monoblok w standardowej wersji tj bez modułu dostępu do internetu ?
pzdr

Vaikis_
18-11-2019, 18:29
Witaj nasz Litewski Kolego ,
czy można ten Twój wynalazek podłączyć bezpośrednio do T-capa H monoblok w standardowej wersji tj bez modułu dostępu do internetu ?
pzdr
Powinno działać :)

bobrow
18-11-2019, 18:52
Powinno działać :)

To poproszę wrzuć mi na priv pełne info o tym (o dodatkowych kosztach też).
A starszy model T-capa F też da radę tak stunningować ?

agb
18-11-2019, 19:54
To poproszę wrzuć mi na priv pełne info o tym (o dodatkowych kosztach też).
A starszy model T-capa F też da radę tak stunningować ?
A seria F miała Clouda? Bo nie pamiętam. Podejrzewam, że jest to coś opartego lub podobnego do tego https://github.com/Egyras/Panasonic-H-Aquarea

bobrow
18-11-2019, 21:35
A seria F miała Clouda? Bo nie pamiętam. Podejrzewam, że jest to coś opartego lub podobnego do tego https://github.com/Egyras/Panasonic-H-Aquarea

Cytat z katalogu z 2014 :

Aplikacja do sterowania pracą układu ogrzewania za
pomocą smartfona, tableta lub komputera PC
Łatwa w obsłudze aplikacja umożliwia sterowanie układem
ogrzewania i ciepłej wody użytkowej za pośrednictwem
smartfona, tableta lub komputera PC. Można z niej korzystać
zarówno w domu, jak i z dowolnego innego miejsca.
Pompę ciepła można również podłączyć do systemu zarządzania
budynkiem BMS za pośrednictwem interfejsu KNX, Modbus lub
Zig Bee

Resqres
19-11-2019, 06:39
Cześć,

Mam pytanie czy jest gdzieś może jakaś instrukcja jak wymontować i przenieść panel z jednostki lub mógłby ktoś kto to robił opisać jak za to się zabrać? Mam T-Cap wersja H i chciałbym przenieść panel sterowania na korytarz gdzie mam wypuszczony przewód. Da radę sprawnie to samemu zrobić ?

plusfoto
19-11-2019, 08:19
Bez żadnego problemu. Wypinasz kabel 2 żyłowy z jednostki centralnej od sterownika, podpinasz w to miejsce wypuszczony na korytarz i tyle.

Vaikis_
19-11-2019, 08:25
A seria F miała Clouda? Bo nie pamiętam. Podejrzewam, że jest to coś opartego lub podobnego do tego https://github.com/Egyras/Panasonic-H-Aquarea

To moje repozytorium testów :)

+

Panasonic F Można kontrolować, ale ma inne podejście....

bobrow
19-11-2019, 08:36
To moje repozytorium testów :)

+

Panasonic F Można kontrolować, ale ma inne podejście....

To czekam z niecierpliwością na ofertę do mojego F !

Vaikis_
19-11-2019, 09:27
To czekam z niecierpliwością na ofertę do mojego F !

Nie mam serii F, która mogłaby grać ... Więc nie pomoże :(

Pablo_11
19-11-2019, 11:28
A jest możliwość w wersji H, w oparciu o sterownik Panasonica, stworzenia aplikacji która na jednym ekranie pokaże temperatury, pobór energii, COB itp. bez przeglądania poszczególnych ekranów w service? Czy to jednak bardziej skomplikowane?

Vaikis_
19-11-2019, 11:46
A jest możliwość w wersji H, w oparciu o sterownik Panasonica, stworzenia aplikacji która na jednym ekranie pokaże temperatury, pobór energii, COB itp. bez przeglądania poszczególnych ekranów w service? Czy to jednak bardziej skomplikowane?

Już to robię

https://www.part.lt/img/5e8fcb523dc02634f82847c1352f83ae890.png

rafhi
19-11-2019, 14:50
Bez żadnego problemu. Wypinasz kabel 2 żyłowy z jednostki centralnej od sterownika, podpinasz w to miejsce wypuszczony na korytarz i tyle.

a jak to jest z możliwością podpięcia zew. termostatu np eurostera ? mam z kostki od ich sterowniak wypuszczone 2 przewody, kiedyś ściągałem przednią obudowę i powiem szczerze nie zwróciłem uwagi co i jak tam jest podłączone. Czy ewentualnie te 2 kabelki od mojego eurostera wpinam w jakieś konkretne miejsca by pompa widziała zarówno ster zew jak i ten panel w pompie ?? Z góry dzięki z podpowiedz.

kogucik359
19-11-2019, 15:06
a jak to jest z możliwością podpięcia zew. termostatu np eurostera ? mam z kostki od ich sterowniak wypuszczone 2 przewody, kiedyś ściągałem przednią obudowę i powiem szczerze nie zwróciłem uwagi co i jak tam jest podłączone. Czy ewentualnie te 2 kabelki od mojego eurostera wpinam w jakieś konkretne miejsca by pompa widziała zarówno ster zew jak i ten panel w pompie ?? Z góry dzięki z podpowiedz.
Aby zamontować np euroster musisz osobno wpiąć kable z eurostera do płyty głównej w miejsce termostatu zewnętrznego. Te dwa przewody od sterownika przeznaczone są tylko do sterownika od panasa

plusfoto
19-11-2019, 15:40
Aby zamontować np euroster musisz osobno wpiąć kable z eurostera do płyty głównej w miejsce termostatu zewnętrznego. Te dwa przewody od sterownika przeznaczone są tylko do sterownika od panasa


Pamiętaj też że to są styki beznapięciwe i taki model eurostera powinieneś posiadać.

agb
19-11-2019, 15:43
Rozumiem, że taki sterownik po prostu zamyka obwód?

plusfoto
19-11-2019, 15:46
ten dodatkowy tak. Działa na zasadzie ON lub OFF
437194
Tutaj się go podpina

rafhi
19-11-2019, 16:22
ten dodatkowy tak. Działa na zasadzie ON lub OFF
437194
Tutaj się go podpina

Dzięki za foto. Tak sobie spoglądam na szybko są 4 styki, rozumiem że można rozszerzyć o jeszcze jeden regulator zew. ?

Ja mam model Q7 i tylko to wyczytałem u producenta: Wyjście regulatora przekaźnikowe, beznapięciowe ,SPDT (przełączne)

Więc chyba ok ;)

plusfoto
19-11-2019, 17:24
Dzięki za foto. Tak sobie spoglądam na szybko są 4 styki, rozumiem że można rozszerzyć o jeszcze jeden regulator zew. ?

Ja mam model Q7 i tylko to wyczytałem u producenta: Wyjście regulatora przekaźnikowe, beznapięciowe ,SPDT (przełączne)

Więc chyba ok ;)
Model OK. Natomiast dwa środkowe niewykorzystane styki mają inne zadanie więc drugiego sterownika nie podepniesz. Musiał byś dokupić opcjonalną płytę sterującą do pompy. Panel główny jest podpięty w innym miejscu.

Resqres
19-11-2019, 17:56
Bez żadnego problemu. Wypinasz kabel 2 żyłowy z jednostki centralnej od sterownika, podpinasz w to miejsce wypuszczony na korytarz i tyle.

Dzięki, rozkręciłem obudowę i faktycznie widzę że idą dwa przewody skrętki od sterownika do płyty głównej. Mam tylko pytanie jak ściąga się sterownik bo nie widzę żadnych zaczepów czy śrubek a nie chce drzeć na siłę by mi jakiś plastik nie pękł :)

codix
19-11-2019, 18:09
Dzięki, rozkręciłem obudowę i faktycznie widzę że idą dwa przewody skrętki od sterownika do płyty głównej. Mam tylko pytanie jak ściąga się sterownik bo nie widzę żadnych zaczepów czy śrubek a nie chce drzeć na siłę by mi jakiś plastik nie pękł :)

Od spodu chyba jest szpara wkladasz cos i podwazasz.
Proponuje wylaczyc calkiem pompe od zasilania bo jakas przypadkowa zwara na plycie i pa pa.
Lepiej podlacz sobie tego eurostera bo ten oryginalby sterownik jako termostat to jest lipny

plusfoto
19-11-2019, 18:52
437212437213

uciu
20-11-2019, 07:34
obserwuje ostatnio pracę sprężarki.
W zeszłym tygodniu, jak na dworze było koło 4-6st miałem 8godz pracy i tylko 2 wł/wył
Dziś rano (w nocy -1) 8godz pracy i 14 wł/wył
Delta 7, krzywa +15/27, -15/37 podbita w nocy o 5*

Czyli wychodzi, że dziś miałem kilka defrostów? - jak to mam sprawdzić?

Pablo_11
20-11-2019, 07:58
A ja ma dwa pytania:
1. Co zmieni w pracy pompy przestawienie "wymuś CWU" na WŁ?
2. Czy deltaT ustawiana przy krzywej/prostej to różnica pomiędzy temperaturą wody zasilającej i powrotnej jaką powinna utrzymywać pompa?

Andrzej5101
20-11-2019, 08:19
Dziś rano (w nocy -1) 8 godz pracy i 14 wł/wył
Delta 7, krzywa +15/27, -15/37 podbita w nocy o 5*

Czyli wychodzi, że dziś miałem kilka defrostów? - jak to mam sprawdzić?
Zobacz; https://www.youtube.com/watch?v=MjZ1OOmM9bQ&feature=emb_title,
oraz proponuje zmienić ;
+15/30

codix
20-11-2019, 08:28
obserwuje ostatnio pracę sprężarki.
W zeszłym tygodniu, jak na dworze było koło 4-6st miałem 8godz pracy i tylko 2 wł/wył
Dziś rano (w nocy -1) 8godz pracy i 14 wł/wył
Delta 7, krzywa +15/27, -15/37 podbita w nocy o 5*

Czyli wychodzi, że dziś miałem kilka defrostów? - jak to mam sprawdzić?

Jak miales -1 to na bank miales defrosty nie musisz nic sprawdzac bo nie sprawdzisz czy to byly defrosty czy taktowania.Na jeden defrost wali 2 starty

codix
20-11-2019, 08:30
A ja ma dwa pytania:
1. Co zmieni w pracy pompy przestawienie "wymuś CWU" na WŁ?
2. Czy deltaT ustawiana przy krzywej/prostej to różnica pomiędzy temperaturą wody zasilającej i powrotnej jaką powinna utrzymywać pompa?

Ad1 Niezaleznie od harmonogramów itp poprostu wymusisz grzanie cwu jak to nacisniesz to zacznie grzac cwu chyba ze zbiornik jest juz nagrzany to nie.
Ad.2 Tak

Pablo_11
20-11-2019, 08:39
Dzięki. Nie bardzo rozumiem grzania wody, ale leci mi to z harmonogramu więc nie będę kombinował.
Ad.2. No właśnie. U mnie bez względu jak ustawię tą deltę to różnica we/wy jest 9-10 stopni. Jest ustawiona krzywa i sterowanie wg temperatury pomieszczenia (w rzeczywistości tylko czasem pompy). I zaczyna mnie to martwić czemu zmiana delty nic nie zmienia.

codix
20-11-2019, 08:51
Jak nie rozuumisz woody to jest poto np.wracasz do domu miales ustawione grzanie wody wedlug harmonogramu na ktoras tam godzine ale nie bylo pradu i Ci nie zagrzalo to wciskasz to i grzeje od razu w momencie kiedy Ty chcesz.

Tulisko
20-11-2019, 09:02
Jak nie rozuumisz woody to jest poto np.wracasz do domu miales ustawione grzanie wody wedlug harmonogramu na ktoras tam godzine ale nie bylo pradu i Ci nie zagrzalo to wciskasz to i grzeje od razu w momencie kiedy Ty chcesz.

Albo jak niespodziewanie pojawi się ciocia z Ameryki to wciskasz i za chwilę ciocia sie kąpie;)

maciejos36
20-11-2019, 09:23
Serwisant w czasie przeglądu poinformował mnie, że oryginalny termostat pokojowy Panasonica jest coś za ponad 300 zł u niego. Czy warto to używać?

Resqres
20-11-2019, 09:34
437212437213

Masz może w większej rozdzielczości?


... Lepiej podlacz sobie tego eurostera bo ten oryginalby sterownik jako termostat to jest lipny

Zaciekawiłeś mnie tym eurosterem ,na jakiej zasadzie to działa? Podpinasz go jako termostat zewnętrzny gdzieś w płytę główną i ustawia się gdzieś w ustawieniach aby pompa korzystała z zewnętrznego termostatu. Reszta leci po sterowniku standardowym pompy?

codix
20-11-2019, 09:54
Dokladnie podlaczasz pod plyte tego eurostera w menu wybierasz termostat zewnetrzny.
Orginalny sterownik dziala tak jak dziala a ten euroster wylaczy Ci tylko pompe jak osiagniesz w pomieszczeniu ustawiaona na eurosterze temp jak sie ochlodzi o zadana histeryze to euroster Ci zalaczy pompe do grzania chyba ze akurat harmonogram na to nie pozwoli jesli jedziesz na harmonogramie .
Woda cwu dziala niezaleznie od tego eurostera

Tulisko
20-11-2019, 09:55
Serwisant w czasie przeglądu poinformował mnie, że oryginalny termostat pokojowy Panasonica jest coś za ponad 300 zł u niego. Czy warto to używać?

No jak ma taką histerezę (1st.) jak ten z pompy to może to być słaby pomysł. Dopytaj Pana serwisanta;-)

Donkazo
20-11-2019, 14:45
Serwisant w czasie przeglądu poinformował mnie, że oryginalny termostat pokojowy Panasonica jest coś za ponad 300 zł u niego. Czy warto to używać?

Wyjmij z pompy i zamontuj w salonie do pompy daj zaślepka mam jedną na zbyciu mogę Ci wysłać ja tak mam zrobione i jest oki

kateti
20-11-2019, 16:38
Wyjmij z pompy i zamontuj w salonie do pompy daj zaślepka mam jedną na zbyciu mogę Ci wysłać ja tak mam zrobione i jest oki

ale to chyba trzeba kłaść jakiś kabel między jednostką wew a sterownikiem (miedzy salonem i "kotłownią")

bezprzewodowo to chyba tylko coś "niezależnego": euroster, salus itp

plusfoto
20-11-2019, 17:39
No trzeba - dwu żyłowy. Panasonic ma swoje też bezprzewodowe.

plusfoto
20-11-2019, 17:49
Masz może w większej rozdzielczości?

437275437276

plusfoto
20-11-2019, 18:01
Jak miales -1 to na bank miales defrosty nie musisz nic sprawdzac bo nie sprawdzisz czy to byly defrosty czy taktowania.Na jeden defrost wali 2 starty


Jak dwa jak jeden.

codix
20-11-2019, 18:34
Juz to opisywalem drugi raz nie bede robi dwa starty przy defroscie
Ponownie jak nie wierzysz to Ci moge filmik nagrac

plusfoto
20-11-2019, 19:32
Juz to opisywalem drugi raz nie bede robi dwa starty przy defroscie
Ponownie jak nie wierzysz to Ci moge filmik nagrac


codix to może u Ciebie bo u mnie jest 1
437282
Ten niebieski pik w dół stop i start przy odszronieniu. Po zakończeniu odszronienia płynnie przechodzi do grzania.

codix
20-11-2019, 20:02
Jak beda ku temu warunki to postoj przy pompie a nie przy aplikacji i zobacz ile na wyswietlaczu wskarze startów.
Ta pompa nie potrafi przejsc z grzania cwu na c.o bez ponownego startu a co dopiero przy odszranianiu.
Pompa chodzi az sie zaszroni po czym staje musi ponownie wystartowac
sprezarka aby popchac czynnik (chyba w druga stronę)w trybie odwrotnym tak jakby chlodzenia jak sie odszroni znowu staje i znowu startuje w trybie grzania.

plusfoto
20-11-2019, 20:21
Dzisiejszej nocy dokładnie licznik wskazał 3 starty. Przy przejściu z CWU na CO i odwrotnie jeszcze nigdy się nie zdarzyło aby stanęła sprężarka. Robi to płynnie bez żadnych zatrzymań.

codix
20-11-2019, 20:44
Dzisiejszej nocy dokładnie licznik wskazał 3 starty. Przy przejściu z CWU na CO i odwrotnie jeszcze nigdy się nie zdarzyło aby stanęła sprężarka. Robi to płynnie bez żadnych zatrzymań.

Przypomnij jaka masz serie i moc pompy.
I jak chodzi czy na termostacie czy na probkowaniu wody ze obiegówka chodzi caly czas
U mnie sdc 7kw z c.o na grzanie cwu przechodzi plynnie ale z cwu staje mieli woda az zjedzie z tych 50st na poziom wody w c.o i dopiero startuje.
A przy defroscie tak jak pisalem 2 starty.
No i dales mi kolejny powód do rozkminy
Dziwne z tym odszranianiem bo jak przelacza tylko jakis zawor to powinna tez bez staniecia plynnie przejsc w tryb odszraniania ja caly czas myslalem ze odwraca obieg czynnika i dlatego musi stanac wiec logiczne dla mnie bylo ze staje dwa razy.
Prosil bym Cie o sprawdzenie na zywo kiedys takiego defrostu przy wyswietlaczu z wlaczona opcja podgladu czestotliwosci i czy faktycznie po odszronieniu zbija tylko czestotliwosc i grzeje .(czy to moze jakas wina softu ze nie odnotowuje tego stopu u mnie fizycznie sprezarka staje bo wychodzilem na zewnetrzny i sluchalem)
Jakies niedorobione te pompy calkiem inaczej sie zachowuja tak samo jak u niektorych 10% oszukuja liczniki a u mnie to co pompa pokaze musze zrobic razy dwa)
Coraz bardziej zaluje kupna tego panasa zadzwonisz do instalatora to rozlozy rece i powie ze tak widocznie ma byc a serwis panasa nie istnieje z nikim nie idzie konkretnie pogadac na maile nieodpowiadaja

plusfoto
20-11-2019, 21:33
Wszystkie dane masz TUTAJ
(https://forum.muratordom.pl/showthread.php?206604-Budujemy-DN-Karen&p=7381830&viewfull=1#post7381830)Jedyna zmiana to że obecnie puściłem na prostej 31 stopni w/g harmonogramu. Dziś w nocy chodziła między 2.00 a 5.45 (Czas pracy uzależniam od średniodobowej temperatury z poprzedniej doby) Skąd przypuszczenie że obiegówka chodzi cały czas?

maciejos36
21-11-2019, 06:59
No trzeba - dwu żyłowy. Panasonic ma swoje też bezprzewodowe.

Właśnie o tym mi mówił plus obsługa przez Internet.

MiG25
21-11-2019, 07:26
codix to może u Ciebie bo u mnie jest 1
437282
Ten niebieski pik w dół stop i start przy odszronieniu. Po zakończeniu odszronienia płynnie przechodzi do grzania.

Basowanie na wykresach ze smartclouda może być zdradliwe , bo on rejestruje dane co 5 min ( a podczas rejestracji co 1min). Więc nawet podczas rejestracji może się zdarzyć ,że po prostu Ci czegoś nie zarejestruje ( w sensie jakiejś chwilowej zmiany).

Poza tym możliwe ,że mówicie o różnych typach defrostu , Ty masz pewnie temperaturę powrotu mniejszą od 27 stopni , kolega może mieć większą. I to może być inaczej rejestrowane.
Rok temu się w to zagłębiałem , a teraz po prostu mam to gdzieś , ale kojarzę ,że mi też chyba jednak zlicza dwa włączenia-wył na defrost. To może być nawet wina różnych Firmware ...

michancia
21-11-2019, 09:39
Panowie mogę sie mylić, ale wg. mojej wiedzy.
Sprężarka czy podczas grzania, chłodzenia, czy odszraniania, zawsze pracuje w tym samym kierunku ( spręża czynnik chłodniczy ), natomiast jak grzeje to zawór w jednostce zewnętrznej kieruje czynnik od parownika do sprężarki, a jak chłodzi to zawór czterodrogowy kieruje czynnik od wymiennika ( ciepło z instalacji CO ) do spreżarki. Tak samo będzie w przypadku gdy ma wykonać odszranianie ( defrost ) czynnik jest kierowany poprzez zawór z wymiennika ( ciepły czynnik ) do sprężarki i następnie na zamarznięty parownik'
Teoretycznie, gdy sprężarka pracuje, to w sprzyjających warunkach może przejść bez wyłączania sprężarki od grzania CO, do defrostu i następnie ponowne grzanie.
W praktyce tego nie sprawdzałem, bo jak do tej pory nie miałem takich warunków do szronienia (jeden czy dwa dni takie były )
Jeśli chodzi o płynne przejście z grzania CWU do CO, to na pewno przechodzi to płynnie, przynajmniej u mnie przy wersji T-CAP 9 KW

MiG25
21-11-2019, 10:12
Przechodzić ,przechodzi płynnie , ale sterownik i tak może to zliczać jako załączenie.

kateti
21-11-2019, 10:19
Witam,

Jakie macie ustawienie pompy w Ust.instalatora/Ust.serwisowe:
- przepustowość
- max. wyd.
- pompa wł/wył/odpow.

U mnie 0,1l/min/0x96/Odpow.

Pytam z ciekawości, ....bo cały czas szukam przyczyny częstych startów sprężarki.
Obecnie pompa wilo za sprzęgłem na 2 stopniu, pompa na rozdzielaczy podłogówki na 2 stopniu, krzywa -15(45)/15(28), delta 10 I nadal około 30 startów/8-10 godzin pracy / na dobę

MiG25
21-11-2019, 10:30
Przepustowość 0,1 tak naprawdę pokazyje ,że nie ma przepływu , dopiero jak włączysz pompę lub odpowietrzenie ta wartość wzrośnie.
a Max wyd. to standardowo ustawiona jest na 0x96. Zwiększenie tego daje bardzo minimalny wzrost przepływu więc nie ma co zwiekszac.
Pompa i tak będzie się krecic z mniejsza predkoscią ( w zalezności od aktualnego stanu) , a ta wartość ją ograniczy z góry ,w razie gdyby sterownik zażądał maxa.

Nie jestes pierwszy ktory ma takie problemy. Za maly odbior ciepla w stosunku do min produkcji pompy. ( bo żadnych mieszaczy i grzejników nie masz ?). Ogranicz pracę w godzinach ( np wtedy kiedy masz tanszą energię) , albo wwtedy kiedy jesteś w domu.

kateti
21-11-2019, 10:53
Przepustowość 0,1 tak naprawdę pokazyje ,że nie ma przepływu , dopiero jak włączysz pompę lub odpowietrzenie ta wartość wzrośnie.
a Max wyd. to standardowo ustawiona jest na 0x96. Zwiększenie tego daje bardzo minimalny wzrost przepływu więc nie ma co zwiekszac.
Pompa i tak będzie się krecic z mniejsza predkoscią ( w zalezności od aktualnego stanu) , a ta wartość ją ograniczy z góry ,w razie gdyby sterownik zażądał maxa.

Nie jestes pierwszy ktory ma takie problemy. Za maly odbior ciepla w stosunku do min produkcji pompy. ( bo żadnych mieszaczy i grzejników nie masz ?). Ogranicz pracę w godzinach ( np wtedy kiedy masz tanszą energię) , albo wwtedy kiedy jesteś w domu.
dół
80% to podłogówka (na mieszaczu z głowicą z kapilarą) i 2 grzejniki (garaż i mały pokój)
góra
20% podłogowe w łązience z głowicą na powrocie reszta 80% to grzejniki panelowe (5 szt)

Andrzej5101
21-11-2019, 10:55
Obecnie pompa wilo za sprzęgłem na 2 stopniu, pompa na rozdzielaczy podłogówki na 2 stopniu,
krzywa -15(45)/15(28), delta 10.
I nadal około 30 startów / 8-10 godzin pracy / na dobę
1/ Dla temperatur > 0 C ustaw krzywą;
..... - 15 C/ 50 C ; +15 C/ 40 C,
2/ Na grzejniki daj większy przepływ na 3

kateti
21-11-2019, 11:01
1/ Dla temperatur > 0 C ustaw krzywą;
..... - 15 C/ 50 C ; +15 C/ 40 C,
2/ Na grzejniki daj większy przepływ na 3

....i ograniczyć głowicami termostatycznymi na grzejnikach?? ......bo jak w tych temperaturach pójdzie mi 42-3 stopnie na grzejniki to nie wytrzymam z ciepła w pokojach :)

codix
21-11-2019, 11:04
Przechodzić ,przechodzi płynnie , ale sterownik i tak może to zliczać jako załączenie.

No dzwonilem do mojego instalatora to tez wspominal o tym ze smart zlicza cos tam co 5min i co 1min i moze nie wylapywac stopu sprezarki tymbardziej ze ten drugi stop sprezarki przy odszranianiu trwa kilka sekund.
Ale spotkal sie juz z tym ze na pompie w sterowniku sa odnotowane starty a na wykresie tego niema

Andrzej5101
21-11-2019, 11:11
....i ograniczyć głowicami termostatycznymi na grzejnikach??
1/ W I kroku; bez ograniczeń i obserwować w dłuższym okresie,
2/ W II kroku; można skręcać głowice w niektórych pokojach,
.....ale nie radykalnie,
3/ Czeka Cię w I roku wiele prób i eksperymentów,
4/ Nic nie wiemy jaka moc tych grzejników ( 45/35 ) w stosunku do mocy
.....pomieszczeń w których one są.
5/ Jeżeli nie ma potrzeby grzania pomieszczeń to ich nie grzać

slimakfoto
21-11-2019, 11:25
dół
80% to podłogówka (na mieszaczu z głowicą z kapilarą) i 2 grzejniki (garaż i mały pokój)
góra
20% podłogowe w łązience z głowicą na powrocie reszta 80% to grzejniki panelowe (5 szt)

Witam.

Mam takie same ogrzewanie.
Co do pompy w PC przerobiłem to wczoraj.
W sterowniku ustawiasz tylko maksymalną prędkość.
Ja dla 5 KW skręciłem na 14,5 litra/h czyli 0,66 zgodnie z tabelką przepływu dostępną w instrukcji.
Jednak PC sama dobiera parametr obiegu wody.
Sprawdzić możesz klikająć na włączonej PC kombinacje lewo/góra/prawo - sprawdź adres 13.
Tam jest aktualna szybkość pompki.
Ten parametr choć można ograniczyć myślę że nie wpływa na częstość załączania PC.
No chyba że jest za słaby przepływ podczas testów.

kateti
21-11-2019, 11:27
1/ W I kroku; bez ograniczeń i obserwować w dłuższym okresie,
2/ W II kroku; można skręcać głowice w niektórych pokojach,
.....ale nie radykalnie,
3/ Czeka Cię w I roku wiele prób i eksperymentów,
4/ Nic nie wiemy jaka moc tych grzejników ( 45/35 ) w stosunku do mocy
.....pomieszczeń w których one są.
5/ Jeżeli nie ma potrzeby grzania pomieszczeń to ich nie grzać

czyli nie ma uniwersalnego wzoru na SUKCES :) --- szkoda :(

Andrzej5101
21-11-2019, 11:32
czyli nie ma uniwersalnego wzoru na SUKCES; szkoda
Jest;
- należy przed zakupem pompy wykonać profesjonalne OZC budynku,
- pompę dobrać wg; zasady '' szyta na miarę " a nie na oko,
- odbiorniki ciepła, dobrane do mocy pomieszczeń.

slimakfoto
21-11-2019, 11:42
czyli nie ma uniwersalnego wzoru na SUKCES :) --- szkoda :(

Nie wiem jak masz ocieplony dom i jaka wczoraj była temperatura ale moim zdaniem za duże temperatury masz ustawione.
Dom nie odbiera temperatur i wyłącza pompę.
A jak jest sterowana temperatura ?

Vaikis_
21-11-2019, 11:52
Jak dwa jak jeden.

Z mojego monitorowania wynika, że ​​1 odszranianie to 1 operacja


https://www.part.lt/img/8183d2f6bea34bcb1af1c4f64371cc7e602.png

kateti
21-11-2019, 11:54
Witam.

Mam takie same ogrzewanie.
Co do pompy w PC przerobiłem to wczoraj.
W sterowniku ustawiasz tylko maksymalną prędkość.
Ja dla 5 KW skręciłem na 14,5 litra/h czyli 0,66 zgodnie z tabelką przepływu dostępną w instrukcji.
Jednak PC sama dobiera parametr obiegu wody.
Sprawdzić możesz klikająć na włączonej PC kombinacje lewo/góra/prawo - sprawdź adres 13.
Tam jest aktualna szybkość pompki.
Ten parametr choć można ograniczyć myślę że nie wpływa na częstość załączania PC.
No chyba że jest za słaby przepływ podczas testów.

więc tak łopatologicznie (będę próbował rady od Andrzej5101 ) to jak to wygląda u Ciebie skoro mamy podobne systemy - i co zrobiłeś u siebie aby zmniejszyć liczbę startów??

....masz jakiś regulator pokojowy?? czy pracujesz na harmonogramie??

plusfoto
21-11-2019, 11:56
Basowanie na wykresach ze smartclouda może być zdradliwe , bo on rejestruje dane co 5 min ( a podczas rejestracji co 1min). Więc nawet podczas rejestracji może się zdarzyć ,że po prostu Ci czegoś nie zarejestruje ( w sensie jakiejś chwilowej zmiany).

Poza tym możliwe ,że mówicie o różnych typach defrostu , Ty masz pewnie temperaturę powrotu mniejszą od 27 stopni , kolega może mieć większą. I to może być inaczej rejestrowane.
Rok temu się w to zagłębiałem , a teraz po prostu mam to gdzieś , ale kojarzę ,że mi też chyba jednak zlicza dwa włączenia-wył na defrost. To może być nawet wina różnych Firmware ...


Przy zapisie danych rejestruje i pokazuje co 30 sekund.

kateti
21-11-2019, 11:56
Nie wiem jak masz ocieplony dom i jaka wczoraj była temperatura ale moim zdaniem za duże temperatury masz ustawione.
Dom nie odbiera temperatur i wyłącza pompę.
A jak jest sterowana temperatura ?

parametry domu w stopce: 170m, 25porotherm+15 styro, okna 2 szyby (bezpieczne), podłoga 10 styro, dach ceramika i 35 waty
wczoraj u mnie było 7 stopni.

pompa chodzi na krzywej nonstop w zależności od temp zew
wczoraj zużyła wg cloud CWU-2,3kWh , CO-7,1kWh

codix
21-11-2019, 12:04
Przy zapisie danych rejestruje i pokazuje co 30 sekund.

Co nie znaczy ze moze nie zlapac 3sek stopu

slimakfoto
21-11-2019, 12:09
parametry domu w stopce: 170m, 25porotherm+15 styro, okna 2 szyby (bezpieczne), podłoga 10 styro, dach ceramika i 35 waty
wczoraj u mnie było 7 stopni.

pompa chodzi na krzywej nonstop w zależności od temp zew

Czyli nie masz termostatu do sterowania?

Zacznijmy od krzywej?
Przy tych temperaturach jaka temperatura w domu?
Ja mam teraz koło 21 stopni cały dzień wczoraj było 7-8 stopni.
Krzywa 15/28 -12/35
Ustaw krzywą i zobacz jak reaguje temperatura w domu.
Logicznie lepiej jechać jednostajnie powoli niż dodawać gazu i jechać szybko, potem zwalniać itd.
Przy tych temperaturach bez CWU zużywa ok 4-5 kw.
Ustaw taką krzywą.
Odkreć termostaty na max.
Moim skromnym zdaniem lepiej dawać minimalny nakład mocy ( temp wody) .
Jak za zimno - krzywa do góry.

kateti
21-11-2019, 12:18
Czyli nie masz termostatu do sterowania?

Zacznijmy od krzywej?
Przy tych temperaturach jaka temperatura w domu?
Ja mam teraz koło 21 stopni cały dzień wczoraj było 7-8 stopni.
Krzywa 15/28 -12/35
Ustaw krzywą i zobacz jak reaguje temperatura w domu.
Logicznie lepiej jechać jednostajnie powoli niż dodawać gazu i jechać szybko, potem zwalniać itd.
Przy tych temperaturach bez CWU zużywa ok 4-5 kw.
Ustaw taką krzywą.
Odkreć termostaty na max.
Moim skromnym zdaniem lepiej dawać minimalny nakład mocy ( temp wody) .
Jak za zimno - krzywa do góry.

termostat nie problem jeśli to pomoże to zakupię i założe
wczoraj przy 7 stopniach miałem w domu 23 stopnie na dole i 21-22 na górze przy krzywej 45 (-15 ) /28 (15)

slimakfoto
21-11-2019, 12:23
termostat nie problem jeśli to pomoże to zakupię i założe
wczoraj przy 7 stopniach miałem w domu 23 stopnie na dole i 21-22 na górze przy krzywej 45 (-15 ) /28 (15)

Spróbuj więc obniżyć temperature na krzywej.
Moim zdaniem termostatu nie potrzebujesz.
Tylko termometr w reprezentacyjnym miejscu - w razie czego krzywą prosto obniżyć i podwyższyć ręcznie lub na harmonogramie.
Jak lubisz ciepło proponuję -15/ 37 15/28
włącz i poczekaj.
i co się wyświetla na komputerku ? Temperatura w pokoju czy wody ?

kateti
21-11-2019, 12:40
Spróbuj więc obniżyć temperature na krzywej.
Moim zdaniem termostatu nie potrzebujesz.
Tylko termometr w reprezentacyjnym miejscu - w razie czego krzywą prosto obniżyć i podwyższyć ręcznie lub na harmonogramie.
Jak lubisz ciepło proponuję -15/ 37 15/28
włącz i poczekaj.
i co się wyświetla na komputerku ? Temperatura w pokoju czy wody ?

wody

slimakfoto
21-11-2019, 12:43
wody

No to wszystko ok
mozesz dać nawet niżej więć
27 /15 i 35/-15

włącz i zobacz czy to będzie rozwiązanie .

plusfoto
21-11-2019, 12:50
Co nie znaczy ze moze nie zlapac 3sek stopu


Nie ma takiej możliwości. Przy stopie sprężarka nie staje w miejscu, jak i przy starcie nigdy nie startuje z kopyta, rozkręcenie trwa około minuty jak nie lepiej zatrzymanie również + minimalny postój. Minimalny postój sprężarki zapewne też jest. Więc przy 30-sekundowej rejestracji nie ma takiej opcji aby nie był zarejestrowany jakiś pik.

michancia
21-11-2019, 13:55
Dzisiejszej nocy dokładnie licznik wskazał 3 starty. Przy przejściu z CWU na CO i odwrotnie jeszcze nigdy się nie zdarzyło aby stanęła sprężarka. Robi to płynnie bez żadnych zatrzymań.
Z przejścia z CO na CWU robi to płynnie bez zatrzymania ( temperatura na co niska, na baniak wysoka ), sprawdzone, natomiast z powrotem z CWU na CO sprężarka sie zatrzymuje ( 0Hz ) ponieważ ma za wysoka temperaturę na powrocie i musi pompka to zmielić.
Dzisiaj to sprawdziłem cały cykl CO-CWU-CO _ pomiędzy CWU a CO stop.

Andrzej5101
21-11-2019, 14:18
to jak to wygląda u Ciebie skoro mamy podobne systemy
- i co zrobiłeś u siebie aby zmniejszyć liczbę startów??
1/ Ty masz pompę 9 kW/TCap, która ma ;
.......a/ przepływ optymalny ok;1500 l/h,
.......b/ minimalna moc uzyskana to ok;3,5 kW,
2/ Kolega slimakfoto ma pompę 5 kW, która ma;
.....a/ przepływ optymalny ok; 900 l/h ,
.....b/ minimalna moc uzyskana to ok ;1,0 kW
3/ Wg; zasugerowanych parametrów przez slimakfoto,
.....PC w temperaturach zewnętrznych ok;10 C będzie jeszcze bardziej taktować,
4/ Zobacz; https://drive.google.com/file/d/1URTqA6kzw3w1qENSKDdHptMHw-KAfdIV/view

codix
21-11-2019, 14:40
Z przejścia z CO na CWU robi to płynnie bez zatrzymania ( temperatura na co niska, na baniak wysoka ), sprawdzone, natomiast z powrotem z CWU na CO sprężarka sie zatrzymuje ( 0Hz ) ponieważ ma za wysoka temperaturę na powrocie i musi pompka to zmielić.
Dzisiaj to sprawdziłem cały cykl CO-CWU-CO _ pomiędzy CWU a CO stop.

Potwierdzam u mnie dokladnie tak samo dopiero jak zmieli ta wodę do poziomu powrotu z c.o to startuje

codix
21-11-2019, 14:46
Nie ma takiej możliwości. Przy stopie sprężarka nie staje w miejscu, jak i przy starcie nigdy nie startuje z kopyta, rozkręcenie trwa około minuty jak nie lepiej zatrzymanie również + minimalny postój. Minimalny postój sprężarki zapewne też jest. Więc przy 30-sekundowej rejestracji nie ma takiej opcji aby nie był zarejestrowany jakiś pik.
Jescze to dokladnie przesledze na odszranianiu ale u mnie chodzi np na 60hz przychodzi stop np.od termostatu i nie ma jakiegos zwalniania czy cos odrazu jest 0hz i stoi tak samo przy odszranianiu chodzi sobie np.na 37hz zaszroni sie jest natychmiastowy stop potem robi sobie jakies procedury startuje i odszrania ale jak odazroni to tez jest natychmiastowy stop sprezarki (i tu sprawdze )ale z tego co pamietam to jest ze 3sek stopu o sprezarka rusza i wkrecenie sie spowrotem na np.30hz trwa kolejne kilka sek.Sprawdze ile faktycznie jak przymrozki przyjda

slimakfoto
21-11-2019, 14:50
1/ Ty masz pompę 9 kW/TCap, która ma ;
.......a/ przepływ optymalny ok;1500 l/h,
.......b/ minimalna moc uzyskana to ok;3,5 kW,
2/ Kolega slimakfoto ma pompę 5 kW, która ma;
.....a/ przepływ optymalny ok; 900 l/h ,
.....b/ minimalna moc uzyskana to ok ;1,0 kW
3/ Wg; zasugerowanych parametrów przez slimakfoto,
.....PC w temperaturach zewnętrznych ok;10 C będzie jeszcze bardziej taktować,
4/ Zobacz; https://drive.google.com/file/d/1URTqA6kzw3w1qENSKDdHptMHw-KAfdIV/view

Co do przepływu to oczywiście taki jest.
Jednak przy pełnej mocy.
Normalnie pompka obiegowa teraz ( 7 stopni na dworze) pracuje na parametrze 0,2 ( dla parametru 0,66 - 15 l/min) więc gdzieś ok 5 l/min

Podniesienie temperatury moim zdaniem zmniejszy COP - podwyższy koszty energii - nieuzasadnione ekonomicznie.
Temperatura wody powinna być jak najbliższa jak się tylko uda do temperatury powietrza.

Autor postu może przetestować.
Nie upieram się.

Andrzej5101
21-11-2019, 15:14
Podniesienie temperatury moim zdaniem zmniejszy COP - podwyższy koszty energii - nieuzasadnione ekonomicznie.
Temperatura wody powinna być jak najbliższa jak się tylko uda do temperatury powietrza.
1/ Oczywiście, że COP ulegnie zmniejszeniu ale spadnie ilość załączeń pompy, co w rezultacie wyjdzie na plus,
2/ Analizując wykres, dla ;
....a/9,5 kW zapotrzebowania mocy przez budynek, to dla 10 C na zewnątrz;
....b/ moc cieplna budynku wynosi ok; 2,1 kW a moc minimalna modulowana
........ pompy 9 kW/TCap to ok; 3,5 kW,
....c/ przy zapotrzebowaniu budynku 4,5 kW, to moc cieplna budynku dla
........ 10 C wynosi tylko 1 kW a PC daje nie mniej niż 3,5 kW,
3/ Nadmiar mocy PC musi być odebrany aby pompa pracowała dłużej;
....to temperatura wody grzewczej musi być wyższa,
... moce odbiorników powinny być większe,
... ilość zładu wodnego większa.

slimakfoto
21-11-2019, 15:29
1/ Oczywiście, że COP ulegnie zmniejszeniu ale spadnie ilość załączeń pompy, co w rezultacie wyjdzie na plus,
2/ Analizując wykres, dla ;
....a/9,5 kW zapotrzebowania mocy przez budynek, to dla 10 C na zewnątrz;
....b/ moc cieplna budynku wynosi ok; 2,1 kW a moc minimalna modulowana
........ pompy 9 kW/TCap to ok; 3,5 kW,
....c/ przy zapotrzebowaniu budynku 4,5 kW, to moc cieplna budynku dla
........ 10 C wynosi tylko 1 kW a PC daje nie mniej niż 3,5 kW,
3/ Nadmiar mocy PC musi być odebrany ;
... aby pompa pracowała dłużej,
....to temperatura wody grzewczej musi być wyższa,
....albo moce odbiorników powinny być większe,
....albo ilość zładu większa.

Widać dużą wiedzę.
Tylko co ma wyłączyć krzywą grzania - podniesie temperaturę - będzie cieplej w domu.
Może pompa troszkę przewymiarowana - będzie ciężko.
Nie ma to jednak jak sprawdzić na własnej skórze.
Do tego zachęcam autora.
Wnioski też chętnie bym usłyszał. :)

galileo87
21-11-2019, 21:21
A czy antyleginelle załączasz czasem?

w jaki sposób w pompie panasonic sdc 9kw załączyć anylegionelle?

slimakfoto
22-11-2019, 06:49
Czy wielogodzinna praca PC 5 kw na częstotliwości 17-20 Hz w ciepłe dni jak teraz Ok 7-10 stopni jest wskazana ?
Lepiej dla pompy praca krótsza a na większych parametrach czy jednostajna na mniejszych?
Temperatura wody 28 stopni na dworze teraz 9 stopni.
Ostatnia doba praca Ok 20 godzin i 2 włączenia ?
W domu 21-22 stopnie

Pozdrawiam

Vaikis_
22-11-2019, 07:25
Czy wielogodzinna praca PC 5kw na częstotliwości 17-20 w ciepłe dni jak teraz Ok 7-10 stopni jest wskazana ?
Lepiej dla pompy praca krótsza a na większych parametrach czy jednostajna na mniejszych?
Temperatura wody 28 stopni na dworzu teraz 9 stopni.
Ostatnia doba praca Ok 20 godzin i 2 włączenia ?

Pozdrawiam

Czy masz 5kw? Może masz podłączony moduł chmury?

slimakfoto
22-11-2019, 07:28
Czy masz 5kw? Może masz podłączony moduł chmury?

Zastanawiam się nad ta opcja .
Teraz nie mam.

kaszpir007
22-11-2019, 08:22
parametry domu w stopce: 170m, 25porotherm+15 styro, okna 2 szyby (bezpieczne), podłoga 10 styro, dach ceramika i 35 waty
wczoraj u mnie było 7 stopni.

pompa chodzi na krzywej nonstop w zależności od temp zew
wczoraj zużyła wg cloud CWU-2,3kWh , CO-7,1kWh

Masz bardzo mocną pompę TCAP 9KW która nie zejdzie tak nisko z mocą minimalną aby zapewnić pracę ciągłą bez taktowania a na pewno nie przy obecnych temperaturach.

Mam inną pompę - LG Therma V 9KW za mocną do mojego domu , ale ja kupowałem ją z myślą o pracy tylko w II taryfie. Próbowałem ją zmusić do pracy ciagłej . ale efekt taki że taktowała niesamowicie i przy pracy ciagłej wcale nie było ekonomicznie.
Moją pompę mam już ponad 2 lata i przetestowałem wiele różnych sposobów jej "prowadzenia" i w moim przypadku praca czasowa + termostat sprawdza się najlepiej i daje najniższe koszty eksploatacji i nie powoduje taktowania pompy.

Moja pompa nie potrafi zejść z poborem prądu mniej niz około 0,7KW. Twoja sądzę że minimalny pobór będzie miała około 1KW.

Obecnie mam ustawioną ją tak że działa w określonych godzinach i sterują nią dodatkowo termostat.
https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10883#/pc0

Jak dla mnie nie ma sensu na siłę zmuszać do takiej pracy jaka jest dla niej niekorzystna ..

Do pracy ciągłej byś musiał mieć pompę 5KW a może i .... mniejszej mocy ..

Pablo_11
22-11-2019, 08:23
A wracając do mojego problemu z deltą. Ma ktoś jakiś pomysł czemu mimo ustawienia delta=4 pompa pracuje z różnicą we/wy 7-10 stopni? Może tu coś jest źle ustawione, bo jakiś czas temu działało poprawnie.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/45fdb12da2ed.jpg (https://naforum.zapodaj.net/45fdb12da2ed.jpg.html)
Można podejrzeć ustawienie delty w menu serwisowym?

MiG25
22-11-2019, 09:20
Może przestawiona maksymalna wydajność pompy obiegowej ? Albo w ogóle pompa obiegowa nie jest w stanie wymusić tak dużego przepływu bo są opory w instalacji.
EDIT: Albo bardziej prozaiczna rzecz , zapchane filtry.

Andrzej5101
22-11-2019, 10:12
Jak dla mnie nie ma sensu na siłę zmuszać do takiej pracy jaka jest dla niej niekorzystna ..
Do pracy ciągłej byś musiał mieć pompę 5 kW a może i .... mniejszej mocy ..
1/Budynek ma 170 m2 i oprócz ;
.....a/ za mocnej pompy,
.....b/ moce odbiorników ciepła powinny być większe, aniżeli moc cieplna budynku,
.....c/ oraz ilość zładu większa; ok; >200 litrów,
2/ Warto zrobić ;
....a/ profesjonalne OZC lub,
....b/ możliwe, że firma sprzedająca projekt ma potrzebne obliczenia mocy budynku i poszczególnych pomieszczeń.

kateti
22-11-2019, 10:13
Obecnie mam ustawioną ją tak że działa w określonych godzinach i sterują nią dodatkowo termostat.


czyli regulator pokojowy jako kaganiec dla pompy (np w salonie) i do tego harmonogram i całość na krzywej??

kateti
22-11-2019, 10:21
1/Budynek ma 170 m2 i oprócz ;
.....a/ za mocnej pompy,
.....b/ moce odbiorników ciepła powinny być większe, aniżeli moc cieplna budynku,
.....c/ oraz ilość zładu większa; ok; >200 litrów,
2/ Warto zrobić ;
....a/ profesjonalne OZC lub,
....b/ możliwe, że firma sprzedająca projekt ma potrzebne obliczenia mocy budynku i poszczególnych pomieszczeń.

dzięki Andrzej5101 za sugestie z kilku poprzednich postów: pompa od wczoraj od 17 do 7 rano uruchomiła się 4 razy i pracowała 9 godzin
krzywa poszła na 50(-15)/40(15) i pompa za buforem na 3, podłogowa na 2. Aby nie było za ciepło skręciłem na głowicy podłogówkę i delikatnie na piętrze w sypialniach

zużycie delikatnie wzrosło (o 1/4) w stosunku do analogicznego czasu dzień wcześniej, COP wg pompy 4.1 / na zew w nocy 5 stopni

JEST ZNACZĄCA POPRAWA (wcześniej na dobę uruchamiała się 20/30 razy i pracowała 2-3 godziny)

będę teraz kombinował z głowicami termostatycznymi i może z obniżaniem/zmienianiem krzywej jeszcze

Andrzej5101
22-11-2019, 11:28
JEST ZNACZĄCA POPRAWA (wcześniej na dobę uruchamiała się 20/30 razy i pracowała 2-3 godziny)
Będę teraz kombinował z głowicami termostatycznymi i może z obniżaniem/
zmienianiem krzywej jeszcze
Przy takich wysokich temperaturach na zewnątrz, radzę raczej;
....uruchomić harmonogram grzania z przerwami gdy nie jest ono konieczne;
https://www.youtube.com/watch?v=0R2M4i3GgM0

kaszpir007
22-11-2019, 11:31
czyli regulator pokojowy jako kaganiec dla pompy (np w salonie) i do tego harmonogram i całość na krzywej??


U mnie mam termostat bezprzewodowy Salus. Na pompie ustawiona krzywa , na termostacie godziny pracy i temperatura.
Normalnie mam ustawiony kaganiec pracy pompy 22.00-6.00 i 13.00-15.00.
Jak przyjdzie zimna i ten czas pracy będzie za mały to dodaje 2 godziny.

kateti
22-11-2019, 11:42
U mnie mam termostat bezprzewodowy Salus. Na pompie ustawiona krzywa , na termostacie godziny pracy i temperatura.
Normalnie mam ustawiony kaganiec pracy pompy 22.00-6.00 i 13.00-15.00.
Jak przyjdzie zimna i ten czas pracy będzie za mały to dodaje 2 godziny.

czyli grzejesz w godzinach 22-6 i 13-15 ??
jakiego masz tego salusa??

u mnie to bez znaczenia, bo mam jakąś śmieszną promocję z Orange Energia i mimo że mam G12w to mam stałą taryfę z jedną ceną : 0,24 gr/kwh ( z opłatami wszystkimi wychodzi 0,49)

kateti
22-11-2019, 11:49
Przy takich wysokich temperaturach na zewnątrz, radzę raczej;
....uruchomić harmonogram grzania z przerwami gdy nie jest ono konieczne.

jakaś podpowiedź jak to sprawnie ustawić:
- tak aby grzało CO w tyg w określonych godzinach (od 7 do 16 pusto w domu) a wodę np. raz dziennie przed wieczorem
- w weekend np 2 razy dziennie woda CWU, a CO jw.

Andrzej5101
22-11-2019, 11:50
Zobacz odnośnie harmonogramu ;
https://www.youtube.com/watch?v=0R2M4i3GgM0