PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

kateti
22-11-2019, 12:16
Zobacz odnośnie harmonogramu ;
https://www.youtube.com/watch?v=0R2M4i3GgM0

dziękuję dziś będę walczył ;)

kaszpir007
22-11-2019, 12:27
czyli grzejesz w godzinach 22-6 i 13-15 ??
jakiego masz tego salusa??

u mnie to bez znaczenia, bo mam jakąś śmieszną promocję z Orange Energia i mimo że mam G12w to mam stałą taryfę z jedną ceną : 0,24 gr/kwh ( z opłatami wszystkimi wychodzi 0,49)

Cena energii ze wszystkimi kosztami w II w taryfie G12W Energa to około 0,32zł.

Mam termostat Salus 091. Chyba najtańszy bezprzewodowy.

Godziny jakie podałem to godziny w jakich może pracować pompa . Nie oznacza że w tych godzinach cały czas pracuje.

W weekendy mógłbym grzać cały czas bo wtedy też mam tani prąd , ale nie grzeję bo taktuje i szkoda mi pompy.

plusfoto
22-11-2019, 12:52
_ pomiędzy CWU a CO stop.
MASZ RACJĘ :yes:

codix
22-11-2019, 16:08
MASZ RACJĘ :yes:

Czyli co jednak staje a apliacja widzi ten stop czy nie?

plusfoto
22-11-2019, 17:14
Stop przy przejściu z CWU na CO jest i jest widoczny. W pozostałych przypadkach czyli zakończeniu odszraniania i przejściu z CO na CWU stopu nie ma.
437357

agb
22-11-2019, 21:35
@plusfoto: byłbyś tak miły i opisał jeszcze raz tryby defrostu? Pod jakimi warunkami są uruchamiane i w jaki sposób przebiegają? Wiem, że opisywałeś już, ale za cholerę nie mogę znaleźć tego postu.

Arff
23-11-2019, 09:45
Dzień dobry,

mam taki problem z moją pompą Panasonic. Model to WH-MDC09H3E5. Pompa dogrzewa do 23 st. C na podstawie odczytu temperatury z panelu sterującego. Problem polega na tym, że jak już osiągnie zadaną temp. to strzałka dalej pokazuje słoneczko, pomimo że pompa nie grzeje, a wskaźnik zużycia energii pokazuje 0kWh. Skutkuje to tym, że pompa obiegowa chodzi i wychładza układ. Jaka może być tego przyczyna? U Was też tak to wygląda? Ustawienia tamperatur, delt i krzywych ustawiłem zgodnie z tym, co udało mi się znaleźć w tym wątku.

Dzisiaj wpadłem na pomysł, aby ograniczyć działanie pompy harmonogramem (póki co taryfa G11, bo pompa zainstalowana w zeszłym tygodniu) i obecnie grzeję od 9:00 do 16:00, aby wykorzystać jak najwyższy COP.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

slimakfoto
23-11-2019, 10:11
Dzień dobry,

mam taki problem z moją pompą Panasonic. Model to WH-MDC09H3E5. Pompa dogrzewa do 23 st. C na podstawie odczytu temperatury z panelu sterującego. Problem polega na tym, że jak już osiągnie zadaną temp. to strzałka dalej pokazuje słoneczko, pomimo że pompa nie grzeje, a wskaźnik zużycia energii pokazuje 0kWh. Skutkuje to tym, że pompa obiegowa chodzi i wychładza układ. Jaka może być tego przyczyna? U Was też tak to wygląda? Ustawienia tamperatur, delt i krzywych ustawiłem zgodnie z tym, co udało mi się znaleźć w tym wątku.

Dzisiaj wpadłem na pomysł, aby ograniczyć działanie pompy harmonogramem (póki co taryfa G11, bo pompa zainstalowana w zeszłym tygodniu) i obecnie grzeję od 9:00 do 16:00, aby wykorzystać jak najwyższy COP.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witaj.
Czy mówimy o pompce w PC czy jakiejś zewnętrznej?
Jeżeli chodzi o te modele ( ja mam 5 a szwagier 7 kw) najefektywniejszy model ustawienia ( moim zdaniem ) na zwykłej taryfie jest Krzywa grzania bez termostatu.
np -15/35 i 15/25 i praca cały czas.
Na termostacie i krzywej zużycie u szwagra 11 kw - po przejściu tylko na krzywą 6 kw - takie same dni - temperatura.
Krzywą dobierzesz w kilka dni i potem nie zaglądasz.

Arff
23-11-2019, 10:35
Chodzi mi o dodatkową pompę obiegową. Bo na PC jest glikol i ten układ wchodzi na wymiennik płytowy. Z wymiennika płytowego idzie bezpośrednio na podłogówkę i to przepompowuje dodatkowa pompa obiegowa.

Ustawiłem na grzanie z krzywej. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;) Dzięki wielkie za podpowiedź.

slimakfoto
23-11-2019, 10:49
Chodzi mi o dodatkową pompę obiegową. Bo na PC jest glikol i ten układ wchodzi na wymiennik płytowy. Z wymiennika płytowego idzie bezpośrednio na podłogówkę i to przepompowuje dodatkowa pompa obiegowa.

Ustawiłem na grzanie z krzywej. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;) Dzięki wielkie za podpowiedź.


Czyli pompa obiegowa od podłogówki jest sterowana czym ?
Do PC ?
Do wymiennika ile jest litrów zwładu?

Jak na tej krzywej będzie spadać temperatura podnieś cała do góry.
Jak będzie iść do góry obniż.
Ustaw jedna krzywa i jak masz 1 taryfę będzie cały czas podobna temperatura.
Na noc możesz ustawić harmonogram -1 lub -2
Lepiej jest utrzymywać temp na podobnej temperaturze niż podnosić i obniżać.
Miałem tez w dzień grzanie żeby najwyższy cop utrzymać jednak okazało się ze komfort ale i zużycie prądu cierpiało.

Donkazo
23-11-2019, 13:20
Dzień dobry,

mam taki problem z moją pompą Panasonic. Model to WH-MDC09H3E5. Pompa dogrzewa do 23 st. C na podstawie odczytu temperatury z panelu sterującego. Problem polega na tym, że jak już osiągnie zadaną temp. to strzałka dalej pokazuje słoneczko, pomimo że pompa nie grzeje, a wskaźnik zużycia energii pokazuje 0kWh. Skutkuje to tym, że pompa obiegowa chodzi i wychładza układ. Jaka może być tego przyczyna? U Was też tak to wygląda? Ustawienia tamperatur, delt i krzywych ustawiłem zgodnie z tym, co udało mi się znaleźć w tym wątku.

Dzisiaj wpadłem na pomysł, aby ograniczyć działanie pompy harmonogramem (póki co taryfa G11, bo pompa zainstalowana w zeszłym tygodniu) i obecnie grzeję od 9:00 do 16:00, aby wykorzystać jak najwyższy COP.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

U mnie jest tak samo sdc 9 kwh dojdzie do zadanej temperatury gasi się a na wyświetlaczu strzałka na słoneczko i mieli obiegówką cały czas niby pokazuje że pracuje na ogrzewanie a tak naprawdę stoi.

gucio77
23-11-2019, 13:32
Panowie, czy jak pompa pracuje w trybie CO (jest za nią zawór sterowany przez PC) to zawór ten powinien wysyłać wodę na CO i CWU czy tylko na CO? Teraz mam wrażenie że przy pracy na CO idzie również na CWU natomiast przy pracy tylko na CWU odcina CO. Napiszcie proszę jak to powinno wyglądać

Arff
23-11-2019, 15:20
Panowie, czy jak pompa pracuje w trybie CO (jest za nią zawór sterowany przez PC) to zawór ten powinien wysyłać wodę na CO i CWU czy tylko na CO? Teraz mam wrażenie że przy pracy na CO idzie również na CWU natomiast przy pracy tylko na CWU odcina CO. Napiszcie proszę jak to powinno wyglądać

Nie wiem jaki masz zawór trójdrogowy, ale raczej niemożliwe jest, aby szedł tu i tu... Zamiast zaworu trójdrogowego musiałbyś mieć zwykły trójnik. Nawet gdyby zawór trójdrogowy był wadliwy, to ustawia się zawsze w pozycji. W moim przypadku na przykład zamknięty zawór puszcze obieg na wymiennik płytowy(podłogówka), a otwarty puszcza obieg na wężownice zbiornika CWU.

gucio77
23-11-2019, 18:35
Nie wiem jaki masz zawór trójdrogowy, ale raczej niemożliwe jest, aby szedł tu i tu... Zamiast zaworu trójdrogowego musiałbyś mieć zwykły trójnik. Nawet gdyby zawór trójdrogowy był wadliwy, to ustawia się zawsze w pozycji. W moim przypadku na przykład zamknięty zawór puszcze obieg na wymiennik płytowy(podłogówka), a otwarty puszcza obieg na wężownice zbiornika CWU.

Wygląda to jak na załączonym foto
Na zawór idzie z PC dalej CO (do góry) na sprzęgło za którym jest pompka sterowana termostatem pokojowym a druga droga (w lewo) idzie na CWU. Powroty ze sprzęgła i CWU łączą sie i wracają na PC

Trochę słabo na nim widać:/ Z prawej dojście z PC, na góre CO na lewo CWU

437400

plusfoto
23-11-2019, 18:36
@plusfoto: byłbyś tak miły i opisał jeszcze raz tryby defrostu? Pod jakimi warunkami są uruchamiane i w jaki sposób przebiegają? Wiem, że opisywałeś już, ale za cholerę nie mogę znaleźć tego postu.


Tutaj rozpoczęcie odszraniania przy temp poniżej 27 stopni:
437397
sygnał do odszraniania - sprężarka i wentylatory jednostki zew. stop - obiegówka na maksa (przez około minutę - prawdopodobnie testuje temperaturę wody) - obiegówka stop - start sprężarki ( do maksa rozkręca się około 3 min)

437399
Na około 90 sek przed sygnałem do zakończenia odszraniania sprężarka moduluje do około 35Hz, startuje obiegówka i wentylatory. Po około półtorej minuty sprężarka i obiegówka stabilizują swoje wydajności i idzie sygnał o zakończeniu odszraniania. Całkowity czas całej operacji ( od sygnału do odszraniania do sygnału jej zakończenia) około 15 min.

Odszranianie w przypadku wysokiej temperatury wody w obiegu:
437461
sygnał do odszraniania -wentylatory stop - spręzarka moduluje do około 30 Hz bez stopu - obiegówka na maksa.

437462

Na około 90 sek przed końcem wentylatory start - sprężarka wchodzi na swoje obroty - obiegówka skręca się do swojej nominalnej wartości - sygnał do zakończenia odladzania. Całość trwa około 8 minut. W przypadku wysokich temperatur wody czas ten ulega skróceniu.
W przypadku gdy w trakcie odladzania temperatura wody na powrocie z OP spadnie poniżej 27,5 stopnia automatycznie uaktywnia się tryb odladzania opisany powyżej łącznie ze stopem i ponownym startem sprężarki
437463

Vaikis_
24-11-2019, 17:33
Ktoś zauważył, że pompa ciepła czasami wykazuje złą temperaturę zewnętrzną. Na przykład dzisiaj wykazał -2 ° C, a po przygotowaniu gorącej wody 0 ° C (co było przez cały dzień)

plusfoto
24-11-2019, 18:02
Ktoś zauważył, że pompa ciepła czasami wykazuje złą temperaturę zewnętrzną. Na przykład dzisiaj wykazał -2 ° C, a po przygotowaniu gorącej wody 0 ° C (co było przez cały dzień)


Z tyłu jednostki zewnętrznej powinna wystawać czarna gumowa rurka . Sprawdź czy się nie przytkała. Ja założyłem czujnik zewnętrzny umiejscowiony z dala od pompy i w głębokim cieniu.

Vaikis_
24-11-2019, 18:46
Z tyłu jednostki zewnętrznej powinna wystawać czarna gumowa rurka . Sprawdź czy się nie przytkała. Ja założyłem czujnik zewnętrzny umiejscowiony z dala od pompy i w głębokim cieniu.

Czujnik dobrze wygląda z zewnątrz.

Vaikis_
25-11-2019, 05:57
Po przygotowaniu gorącej wody
https://www.part.lt/img/064e4c2ca1bbe3d331ad79b60f7797e7684.png

MiG25
25-11-2019, 06:46
U mnie normą jest ,że temperatura spada o 1 stopień po włączeniu pompy i odczekaniu aż się rozbuja. Tak samo jak po włączeniu pompy temperatura czujnika wewnętrznego termostatu pokojowego ( czyli z panelu) też wzrasta o 1 - 2 stopnie . Może jak panel jest przeniesiony do pokoju tego nie robi , ale jak jest na jednostce wewnętrznej to standard.

uciu
25-11-2019, 07:30
obserwuje u siebie te włączenia i wyłaczenia...
od wczoraj wieczora: 6h pracy 18wł/wyw
od czwartku rana 31h pracy 73 wł/wył

Temp w nocy w okolicach 1*

Mam "dziwnie podłączoną pc i termostat" instalator tłumaczył czemu tak ale nie pamietam co miał na myśl.
PC steruje krzywa i harmonogram, natomiast zewnętrzny termostat steruje tylko zewnętrzną pompą obiegową. Salus - nie jest wpięty w PC.

To (wydaje mi sie) powoduj następującą sytuacje. W domu jest ciepło i termostat nie włącza pompy obiegowejj. W tym czasie woda w buforze się wychładza i pompa dogrzewa tylko bufor - stąd krótka praca i dużo wł/wył. Jak w tygodniu PC i obiegowa działają tylko w taryfie nocnej problem nie ma. Występuje w weekendy (G12W) gdy wszystko działa bez kagańca.

Spróbuje dowiedzieć się od instalatora czemu tak to podłączył (nie tylko mi). - może macie jakiś pomysły?
Spróbuję też, harmonogramem wymusić pracę w weekendy tylko w określonych godzinach.

Andrzej5101
25-11-2019, 08:14
Delte mam 5 st
Temp zasilania wydaje mi się wysoka ;
krzywa + 15/27, - 15/37 - do tego podbita w nocnej taryfie +5 (lubimy ciepło - w domu ok 24-24,5)
Chcesz mieć mniej włączeń i defrostów to zmień ; +15/30 ; -15/37

gucio77
25-11-2019, 08:53
Wygląda to jak na załączonym foto
Na zawór idzie z PC dalej CO (do góry) na sprzęgło za którym jest pompka sterowana termostatem pokojowym a druga droga (w lewo) idzie na CWU. Powroty ze sprzęgła i CWU łączą sie i wracają na PC

Trochę słabo na nim widać:/ Z prawej dojście z PC, na góre CO na lewo CWU

437400

Poobserwowałem to i wydaje mi się że jest tak że jak idzie grzanie CWU to zawór zamyka CO i woda idzie tylko na CWU natomiast w trybie CO idzie na CO i CWU.
Podpowiecie coś? Co może być tego przyczyna?

uciu
25-11-2019, 09:31
Chcesz mieć mniej włączeń i defrostów to zmień ; +15/30 ; -15/37

zrobiłem tak już w zeszłym tygodniu :-)

agb
25-11-2019, 09:40
Nie bardzo rozumiem jak podniesie krzywej ma zmniejszyć ilość defrostów przy danej temperaturze i wilgotności zewnętrznej ;)

MiG25
25-11-2019, 10:17
Poobserwowałem to i wydaje mi się że jest tak że jak idzie grzanie CWU to zawór zamyka CO i woda idzie tylko na CWU natomiast w trybie CO idzie na CO i CWU.
Podpowiecie coś? Co może być tego przyczyna?

No tylko zawór może być tego przyczyną. Albo źle założony , albo coś go przyblokowuje i się do końca nie przestawia , albo krańcówka w elemencie wykonawczm się przestawiła...
Ja bym w momencie jak jest ustawiony na CO zdjął element wykonawczy i zobaczył dokąd fizycznie dochodzi.
Takie zawory mają konstrukcję taką ,że się przestawiają o 90 stopni.
Można wymusić sygnał na przestawienie i zobaczyć czy sam się dobrze przestawia czy zatrzymuje się w połowie ( w menu serwisowym to przestawisz).

uciu
26-11-2019, 05:36
Dzis w nocy pompa pracowala 7 godzin i zaliczyła 17 wł/wył.
Na dworze +2* wilgotno 92% i mgliście
Defrost odbywał się co godzine i po każdym licznik wł/wył powiększał się o 2.
437519

Czyli 14wł/wył było z samych defrostów. Wszystko wiec jest raczej ok.

agb
26-11-2019, 07:17
Dzis w nocy pompa pracowala 7 godzin i zaliczyła 17 wł/wył.
Na dworze +2* wilgotno 92% i mgliście
Defrost odbywał się co godzine i po każdym licznik wł/wył powiększał się o 2.
437519

Czyli 14wł/wył było z samych defrostów. Wszystko wiec jest raczej ok.
Na to właśnie stawiam, bo obecnie są idealne warunki do ciągłych defrostow.

gucio77
26-11-2019, 13:12
No tylko zawór może być tego przyczyną. Albo źle założony , albo coś go przyblokowuje i się do końca nie przestawia , albo krańcówka w elemencie wykonawczm się przestawiła...
Ja bym w momencie jak jest ustawiony na CO zdjął element wykonawczy i zobaczył dokąd fizycznie dochodzi.
Takie zawory mają konstrukcję taką ,że się przestawiają o 90 stopni.
Można wymusić sygnał na przestawienie i zobaczyć czy sam się dobrze przestawia czy zatrzymuje się w połowie ( w menu serwisowym to przestawisz).
Dzięki śliczne za odpowiedź, podpowiesz jak w ten tryb serwisowy wejść (mam t-cap'a 9kW H)

MiG25
26-11-2019, 13:26
Trzeba przycisnąć przez 5s przyciski Wstecz+Enter+Prawo przy wyłączonej pompie.
I teraz pierwsza pozycja ( chyba test siłowników się to nazywa) i trzeba znaleść zawór trójdrożny , i tam można wybrać w które położenie ma się przestawić.

Bo teoretycznie można zawór źle podłączyć (pomylić wyjścia albo przekręcić- włożyć źle siłownik) aby wszystkie trzy wyjścia na raz były połączone ( jeśli to zawór typu T ).
Jesteś pewny ,że było dobrze i się spsuło , czy może od początku tak jest ...

KupiłemSeTaczke
26-11-2019, 13:59
Na początek witam wszystkich na forum. Od listopada grzeje Aquarea tcap 9 kW, narazie ok. 130 m.kw. wszystko OP. Początkowo do momentu wygrzania domu było przyjemnie bo zawsze ciepła podłoga, ( ustawione 22 stopnie na termostacie oryginalnym Panasonica, bez taryf) teraz natomiast komfort się zmniejszył bo pompa zagrzeje jednego dnia i temp. powietrza przez dwa dni utrzymuje się co prawda na 22-21 ale podłogi nieprzyjemnie chłodne. Moje pytanie do użytkowników: czy jeśli chciałbym aby podłogi były wciąż ciepłe to rozwiązaniem będzie zmiana na sterownik zewnętrzny i przejście na KG? Pozdrawiam

Gurszczak
26-11-2019, 14:21
Cześć wszystkim to może i ja zadam pytanie bo z PC korzystam już od jakiegoś czasu ale za bardzo nie przywiązywałem uwagi na to jak grzeje ważne że trzyma temp teraz jak już zamieszkałem w nowym domu sytuacja jest następująca. PC wraz z oryginalnym sterownikiem bezprzewodowym Panasonica ustawiona temp. na nim to 22.5 st. spranie o 0,2 i PC się załącza tylko teraz pytanie na PC mam ustawione grzanie wg. prostej ustawionej na 37st ale nie zdarzyło się nigdy aby dobiła do tych 37st. grzeje przeważnie max do 33 st. Czym to może być spowodowane? jeśli chodzi o grzanie wody bez problemu dobija do 58st. Na pompie nie mam ustawionego harmonogramu działa bez kagańca i aktualnie zużywa na CWU i ogrzewanie jakieś 35kwh na dobę. ( nie wiem czy to dużo czy mało). Przez ponad rok PC ma 2227h działania i 2015 liczba załączeń. 437530 Czy szukać problemu wzywać instalatora czy tak ma być? dzieki za pomoc.

codix
26-11-2019, 14:31
Cześć wszystkim to może i ja zadam pytanie bo z PC korzystam już od jakiegoś czasu ale za bardzo nie przywiązywałem uwagi na to jak grzeje ważne że trzyma temp teraz jak już zamieszkałem w nowym domu sytuacja jest następująca. PC wraz z oryginalnym sterownikiem bezprzewodowym Panasonica ustawiona temp. na nim to 22.5 st. spranie o 0,2 i PC się załącza tylko teraz pytanie na PC mam ustawione grzanie wg. prostej ustawionej na 37st ale nie zdarzyło się nigdy aby dobiła do tych 37st. grzeje przeważnie max do 33 st. Czym to może być spowodowane? jeśli chodzi o grzanie wody bez problemu dobija do 58st. Na pompie nie mam ustawionego harmonogramu działa bez kagańca i aktualnie zużywa na CWU i ogrzewanie jakieś 35kwh na dobę. ( nie wiem czy to dużo czy mało). Przez ponad rok PC ma 2227h działania i 2015 liczba załączeń. 437530 Czy szukać problemu wzywać instalatora czy tak ma być? dzieki za pomoc.

Zrób prosty test wylacz pompe na np.12godzin i wlacz zobaczysz czy dobije do tych 37st.
Moze podniesienie u Ciebie temp.o 0,2st trwa tak szybko ze pompa nie zdąży sie wkrecic na ta temperature a juz termostat ja wylacza

codix
26-11-2019, 14:39
Na początek witam wszystkich na forum. Od listopada grzeje Aquarea tcap 9 kW, narazie ok. 130 m.kw. wszystko OP. Początkowo do momentu wygrzania domu było przyjemnie bo zawsze ciepła podłoga, ( ustawione 22 stopnie na termostacie oryginalnym Panasonica, bez taryf) teraz natomiast komfort się zmniejszył bo pompa zagrzeje jednego dnia i temp. powietrza przez dwa dni utrzymuje się co prawda na 22-21 ale podłogi nieprzyjemnie chłodne. Moje pytanie do użytkowników: czy jeśli chciałbym aby podłogi były wciąż ciepłe to rozwiązaniem będzie zmiana na sterownik zewnętrzny i przejście na KG? Pozdrawiam
Zacznij od przejscia na krzywa mozesz to zrobic bez montazu termostatu zewnetrznego dalej na tym wewnetrznym.
Mozesz tez przejsc na krzywa i grzac wogole bez termostatu jak Ci bedzie za cieplo w domu to obnizasz krzywa do skutku

Gurszczak
26-11-2019, 14:44
Zrób prosty test wylacz pompe na np.12godzin i wlacz zobaczysz czy dobije do tych 37st.
Moze podniesienie u Ciebie temp.o 0,2st trwa tak szybko ze pompa nie zdąży sie wkrecic na ta temperature a juz termostat ja wylacza

Chyba nie trwa to tak szybko tu np. jak działała wczoraj:

437531

KupiłemSeTaczke
26-11-2019, 14:52
Ok. To jeszcze taka kwestia. Czy termostat zew.
np. euroster wyłącza samą PC czy całość, sprężarkę i obiegówke? Bo ten oryginalny przy krzywej to wiem że kręci obiegowką.

codix
26-11-2019, 14:57
No ale ten wykres mi nic nie mówi bo nie wiadomo ile razy startowala na godzine pokazuje tylko ile kwh na godzine zjadla?
Powiedz ile casu trwa cykl od zakaczenia pompy do wylaczenia ja przez termostat.
I upewnij sie ze napewno masz wedlug prostej ustawione.
Jaka masz delte ustawiona

codix
26-11-2019, 14:58
Ok. To jeszcze taka kwestia. Czy termostat zew.
np. euroster wyłącza samą PC czy całość, sprężarkę i obiegówke? Bo ten oryginalny przy krzywej to wiem że kręci obiegowką.

Obiegówke też(oczywiscie ta w pompie)

agb
26-11-2019, 15:13
Chyba nie trwa to tak szybko tu np. jak działała wczoraj:

437531

Podejrzewam, że zanim do tych 37C zdąży dojść masz już defrost.

slimakfoto
26-11-2019, 15:38
Szukam już od 4 dni i nic :)
Do piątku PC pw chodziła super - minimalny pobór - cop ponad katalog.
Żonie było za ciepło więc zacząłem kręcić ustawieniami krzywej, max pompy obiegowej itp.
Od soboty rano - Cop 2.0 :( A potrafił sterownik pokazać 7.0 cop z całego dnia.
Od soboty troszkę chłodniej na zewnątrz ale nie jakoś znacząco.
Jakkolwiek bym nie ustawił pompa chodzi słabo.
Panasonić 5 kw monoblok- na dole podłogówka u góry 4 grzejniki plus podłogówka w łazience.
Teraz krzywa 28/15 35/-15
Przepływ wody max 28 l .
Ustawiona tylko krzywa bez termostatu. Teraz jest 21-22 stopnie. Chodzi cały dzień.
Zużycie pokazuje ok 9 kw przy 3 stopniach.
Czy Waszym zdaniem coś mogło się wysypać w pompie ?
Dziękuje za odp.
Pozdrawiam.

Andrzej5101
26-11-2019, 16:23
Jakkolwiek bym nie ustawił pompa chodzi słabo.
Panasonić 5 kW monoblok - na dole podłogówka u góry 4 grzejniki plus podłogówka w łazience.
Teraz krzywa ; 28 /15 ; 35 /-15
Przepływ wody max; 28 l .
Ustawiona tylko krzywa bez termostatu. Teraz jest 21-22 stopnie. Chodzi cały dzień.
Zużycie pokazuje ok 9 kWh przy 3 stopniach.
1/ Parametry krzywej jak na grzejniki bardzo niskie;
......a/ chyba, że bardzo przewymiarowane,
......b/ proponuje ewentualnie ; 30 /15 ; 40 / -15 ,
2/ Dla PC 5 kW, przepływ optymalny to ; 15 l/min = 900 l/h ;
....a/ dT = 5

slimakfoto
26-11-2019, 16:37
1/ Parametry krzywej jak na grzejniki bardzo niskie;
......a/ chyba, że bardzo przewymiarowane,
......b/ proponuje ewentualnie ; 30 /15 ; 40 / -15 ,
2/ Dla PC 5 kW, przepływ optymalny to ; 15 l/min = 900 l/h

Dziękuje.
Tak ustawię.
Co do max przepływu nie ograniczać do tych 15l/h w sterowniku ?
Zostawić 27l.h ?

Andrzej5101
26-11-2019, 16:43
Co do max przepływu nie ograniczać do tych 15 l/h w sterowniku ?
Zostawić 27l.h ?
Ustawić ; 15 l/ min

Gurszczak
26-11-2019, 17:13
Podejrzewam, że zanim do tych 37C zdąży dojść masz już defrost.

O tym nie pomyślałem i to jest bardzo możliwe :)

Gurszczak
26-11-2019, 17:15
No ale ten wykres mi nic nie mówi bo nie wiadomo ile razy startowala na godzine pokazuje tylko ile kwh na godzine zjadla?
Powiedz ile casu trwa cykl od zakaczenia pompy do wylaczenia ja przez termostat.
I upewnij sie ze napewno masz wedlug prostej ustawione.
Jaka masz delte ustawiona

Delta ustawiona na 4 i na 100% wg. Prostej leci.

codix
26-11-2019, 17:56
Delta ustawiona na 4 i na 100% wg. Prostej leci.

No ale jak jest na plusie i nie ma defrostów to Ci dochodzu do tych 37st? ,bo jesli nie to niema nic wspolnego z defrostami.
Przyjrzyj sie jeszcze jak tak dojdzie do tych 33st to ona sie moduluje w dół czy chodzi na maksa ile wtedy produkuje kW.
No i miales podac czas ile jej zajmuje podniesienie o te 0,2st.
Probnie zwieksz delte na maksa i zobacz czy dojdzie do tych 37st

gucio77
26-11-2019, 17:57
Trzeba przycisnąć przez 5s przyciski Wstecz+Enter+Prawo przy wyłączonej pompie.
I teraz pierwsza pozycja ( chyba test siłowników się to nazywa) i trzeba znaleść zawór trójdrożny , i tam można wybrać w które położenie ma się przestawić.

Bo teoretycznie można zawór źle podłączyć (pomylić wyjścia albo przekręcić- włożyć źle siłownik) aby wszystkie trzy wyjścia na raz były połączone ( jeśli to zawór typu T ).
Jesteś pewny ,że było dobrze i się spsuło , czy może od początku tak jest ...
No właśnie nie jestem pewien bo PC mam krótko, zauważyłem przez przypadek że mimo że nie grzeje CWU bo w harmonogramie mam wyłączone to temperatura na CWU rośnie... później organoleptycznie zacząłem sprawdzać temperaturę zaworu wejścia na zbiornik CWU i to potwierdziło że przy grzaniu CO zawór 3 drogowy i tak puszcza na CWU.
Jak piszesz albo jest to źle podłączone albo może ten zawór jest wadliwy albo się uszkodził bo sprawdziłem wg podanej przez Ciebie instrukcji i przy przełączaniu Zbiornik/Grzanie słychać że siłownik się uruchamia.
Gadałem już z instalatorem i po testach (zdalnych -działał coś i patrzył na service cloud) potwierdził że coś jest jednak nie tak. Ma ogarnąć na dniach.
Jak się wyjaśni co było przyczyną napisze.
Dziękuję Ci bardzo za pomoc. poświęcony czas i wyjaśnienia
Pozdrawiam serdecznie

michancia
26-11-2019, 19:22
Cześć wszystkim to może i ja zadam pytanie bo z PC korzystam już od jakiegoś czasu ale za bardzo nie przywiązywałem uwagi na to jak grzeje ważne że trzyma temp teraz jak już zamieszkałem w nowym domu sytuacja jest następująca. PC wraz z oryginalnym sterownikiem bezprzewodowym Panasonica ustawiona temp. na nim to 22.5 st. spranie o 0,2 i PC się załącza tylko teraz pytanie na PC mam ustawione grzanie wg. prostej ustawionej na 37st ale nie zdarzyło się nigdy aby dobiła do tych 37st. grzeje przeważnie max do 33 st. Czym to może być spowodowane? jeśli chodzi o grzanie wody bez problemu dobija do 58st. Na pompie nie mam ustawionego harmonogramu działa bez kagańca i aktualnie zużywa na CWU i ogrzewanie jakieś 35kwh na dobę. ( nie wiem czy to dużo czy mało). Przez ponad rok PC ma 2227h działania i 2015 liczba załączeń. 437530 Czy szukać problemu wzywać instalatora czy tak ma być? dzieki za pomoc.

Masz ustawioną deltę grzania bardzo małą podejrzewam, że 5 st/c i pompa trzyma te deltę od samego początku, dlatego od samego startu grzeje bardzo mocno, trzymając bardzo duży przepływ, żeby szybko wyrównać temperaturę. Do tego na termostacie masz ustawioną 22.5st/c z małą deltą 0,2, a to powoduje, że pompa ci sie załącza, chodzi na max. i za chwilę ja wyłącza sterownik pokojowy, stąd duże zużycie dobowe ( ja mam obecnie ok.15KW/doba )/
Zwiększ deltę na grzaniu do 7-8st/c, ustaw tem. zasilania na 33st/c ( jak będzie za zimno to zwiększ ) i na termostacie ustaw delte na 0,4st/c.
Pompa ma pracować długo, ale na małej modulacji ( Hz ).
Gwarantuje ci, że przy tych ustawieniach i twoim domu, to to zużycie będzie o ok.10KW mniejsze

KupiłemSeTaczke
26-11-2019, 19:28
Obstawiam zawór na płytce w pompie źle podpięty. Ja miałem podobną sytuację. Do mnie przyjechał przedstawiciel Panasonic i poprawiał po instalatorze.

Gurszczak
26-11-2019, 19:31
Masz ustawioną deltę grzania bardzo małą podejrzewam, że 5 st/c i pompa trzyma te deltę od samego początku, dlatego od samego startu grzeje bardzo mocno, trzymając bardzo duży przepływ, żeby szybko wyrównać temperaturę. Do tego na termostacie masz ustawioną 22.5st/c z małą deltą 0,2, a to powoduje, że pompa ci sie załącza, chodzi na max. i za chwilę ja wyłącza sterownik pokojowy, stąd duże zużycie dobowe ( ja mam obecnie ok.15KW/doba )/
Zwiększ deltę na grzaniu do 7-8st/c, ustaw tem. zasilania na 33st/c ( jak będzie za zimno to zwiększ ) i na termostacie ustaw delte na 0,4st/c.
Pompa ma pracować długo, ale na małej modulacji ( Hz ).
Gwarantuje ci, że przy tych ustawieniach i twoim domu, to to zużycie będzie o ok.10KW mniejsze

Może na tym wykresie będzie coś widać. Zaraz zwiększę deltę rozumiem że to w ustawieniach PC się robi bo aktualnie bylo 4.histerezę na termostacie pokojowym zwiększyłem do 0,4 Jeszcze raczkuję z tym urządzeniem.

437540

michancia
26-11-2019, 19:52
Może na tym wykresie będzie coś widać. Zaraz zwiększę deltę rozumiem że to w ustawieniach PC się robi. Jeszcze raczkuję z tym urządzeniem.

437540

Delta grzania - Ustawienia instalatora/ustawienia działania/grzanie/Dt na grzaniu ( delta: zmień na 7st/c ), oraz w tym samym jak wybierzesz prosta to ustaw tem. 33st/c.
Co do temperatury zadanej pokojowej 22.5st/c z deltą 0.4, to nie wiem jak to zmienić, bo ja mam zewnętrzny termostat, ale poczytaj w instrukcji, tam jest ładnie opisane.

gucio77
26-11-2019, 19:58
Obstawiam zawór na płytce w pompie źle podpięty. Ja miałem podobną sytuację. Do mnie przyjechał przedstawiciel Panasonic i poprawiał po instalatorze.

Czy piszesz o moim problemie? Jeżeli tak prośba o więcej informacji co u Ciebie było nie tak

michancia
26-11-2019, 20:01
Cześć wszystkim to może i ja zadam pytanie bo z PC korzystam już od jakiegoś czasu ale za bardzo nie przywiązywałem uwagi na to jak grzeje ważne że trzyma temp teraz jak już zamieszkałem w nowym domu sytuacja jest następująca. PC wraz z oryginalnym sterownikiem bezprzewodowym Panasonica ustawiona temp. na nim to 22.5 st. spranie o 0,2 i PC się załącza tylko teraz pytanie na PC mam ustawione grzanie wg. prostej ustawionej na 37st ale nie zdarzyło się nigdy aby dobiła do tych 37st. grzeje przeważnie max do 33 st. Czym to może być spowodowane? jeśli chodzi o grzanie wody bez problemu dobija do 58st. Na pompie nie mam ustawionego harmonogramu działa bez kagańca i aktualnie zużywa na CWU i ogrzewanie jakieś 35kwh na dobę. ( nie wiem czy to dużo czy mało). Przez ponad rok PC ma 2227h działania i 2015 liczba załączeń. 437530 Czy szukać problemu wzywać instalatora czy tak ma być? dzieki za pomoc.

A tak z ciekawości jaka to pompa T-CAP, czy SDC i przy jakiej średniej dobowej podałeś zużycie 35KW, bo jak na Suwałkach, gdzie średnia ostatnia doba to pewnie 0st/c, to by się zgadzało ( choć i tak za wysokie ), ale jak taka jak u nas ostatnia doba średnia 6st/c, to więcej jak 20-25KW nie powinno być.

michancia
26-11-2019, 20:22
Może na tym wykresie będzie coś widać. Zaraz zwiększę deltę rozumiem że to w ustawieniach PC się robi bo aktualnie bylo 4.histerezę na termostacie pokojowym zwiększyłem do 0,4 Jeszcze raczkuję z tym urządzeniem.

437540

Deltę zwiększaj do możliwie największej ( do 7st/c ) ale pamiętaj, że powrót nie może być mniej niż 27st/c, w innym wypadku przy defroście pompa będzie korzystała z grzałki. Czyli jak dasz zasilanie 33, a deltę ustawisz na 7 to będzie powrót 26st/c, więc albo zmniejszasz deltę albo podnosisz o jeden tem. zasilania do 34st/c.
Postaraj sie tak ustawić pracę tej pompy, regulując deltę grzania i tem. zasilania, żeby pompa możliwie długo pracowała na najmniejszej modulacji ( Hz ), długa praca i długi postój. Długość pracy i postoju regulujesz przez ustawienie delty na termostacie, zachowując komfort cieplny.

KupiłemSeTaczke
26-11-2019, 20:35
Czy piszesz o moim problemie? Jeżeli tak prośba o więcej informacji co u Ciebie było nie tak
U mnie było coś takiego , że po grzaniu cwu temperaturą pow. 50 stopni i próbie przełączenia sterownikiem na co pakował te 50 stopni na podłogę. Później przyjechał przedstawiciel i coś poprzestawiał na płytce pompy i fizycznie coś z zaworem 3d robił ale co dokładnie nie wiem. Teraz już wiem że zawór można źle podpiąć i do instalacji hydraulicznie i do pompy elektrycznie. Na zaworze są litery A, AB i B. Zawór musi być tak podłączony żeby zasilanie na c.o. było bez napięciowe. Dopiero podanie napięcia oczywiście przez włączenie grzania na cwu na sterowniku powoduje przesunięcie zaworu na zasilanie cwu. Nie wiem czy zrozumiale napisałem

Gurszczak
26-11-2019, 22:35
A tak z ciekawości jaka to pompa T-CAP, czy SDC i przy jakiej średniej dobowej podałeś zużycie 35KW, bo jak na Suwałkach, gdzie średnia ostatnia doba to pewnie 0st/c, to by się zgadzało ( choć i tak za wysokie ), ale jak taka jak u nas ostatnia doba średnia 6st/c, to więcej jak 20-25KW nie powinno być.

U nas ostatnio dzień 0st a noc -1 przy tym dość mocny wiatr więc odczuwalna dużo nizsza. Pompa ciepła T-Cap
Zmieniłem ustawienia delta 6, ma prostej 34 i histerezę na sterowniku na 0.4 będę obserwował jak będzie się zachowywała PC i bawił się w regulację :)

MiG25
27-11-2019, 06:46
. Zawór musi być tak podłączony żeby zasilanie na c.o. było bez napięciowe. Dopiero podanie napięcia oczywiście przez włączenie grzania na cwu na sterowniku powoduje przesunięcie zaworu na zasilanie cwu. Nie wiem czy zrozumiale napisałem

Nie musi być tak podłączony(choć logiczne jest takie połączenie).
Wyobraź sobie ,że jak podajesz na c.o. zasilanie to wtedy woda płynie do c.o., odłączasz ,płynie do cwu, Też wszystko działa ,kwestia konsekwentnego podłączenia na siłowniku i rurach.
Poza tym piszesz o przypadku kiedy zawór potrzebuje zacisków L ,N i sterowania . A są też takie zawory ,które mają tylko N , oraz dwa przewody na które podaje się L albo na jeden albo na drugi , w zależności na co chcemy się przełączyć. I Panasonic właśnie pod takie zawory zrobił wyjścia ( choć nic nie stoi na przeszkodzie ,żeby podłączyć ten pierwszy).

KupiłemSeTaczke
27-11-2019, 10:31
C.w.u znacznie rzadziej grzejesz więc lepiej podłączyć c.o. bez napięcia, bo po co ma pobierać prąd cały czas.

MiG25
27-11-2019, 11:52
To jest tylko sygnał , więc poboru prądu tam nie uświadczysz , pobór prądu jest co najwyżej na przewodzie fazowym , i to praktycznie tylko w momencie przestawiania.

plusfoto
27-11-2019, 20:11
W Panasonicu zawór musi być otwarty na CO. Na CWU otwiera się tylko po aktywacji grzania zasobnika i po zakończeniu z powrotem przestawia się na CO.

MiG25
28-11-2019, 06:41
Zgadza się , podczas normalnej pracy zawór musi być przestawiony na CO. Tylko ,że da się to zrobić również sygnałem w stanie wysokim , po nawet na płycie taki sygnał do zaworu istnieje. ( Nie mówię ,że to dobre rozwiązanie , bo lepsze jest na pewno sterowanie wysokim sygnałem na CWU , piszę po prostu ,że da się to też tak zrobić i będzie działało)

KupiłemSeTaczke
28-11-2019, 21:40
Pewnie to banalne pytanie, ale co oznacza pusty słupek (W) i czarny (Dz) w dziennej historii poboru energii.

michancia
28-11-2019, 21:53
Pewnie to banalne pytanie, ale co oznacza pusty słupek (W) i czarny (Dz) w dziennej historii poboru energii.

W - wczoraj
Dz - dzisiaj

KupiłemSeTaczke
28-11-2019, 21:57
Dziękuję.

Donkazo
29-11-2019, 04:30
Mam na 1900 G pracy pompy
2500 wł/wył pompy
Jak to wygląda u was?

KupiłemSeTaczke
29-11-2019, 07:03
Jeszcze jedna prośba o pomoc. Narazie testuje i C.O. grzeje na termostacie pokojowym, natomiast C.W.U. ustawione na 46 stopni z hist. 6 stopni, czasami C.W.U. włączy się dwa razy na dobę. Chciałbym aby wodę użytkową grzała tylko raz na dobę w okolicach godz.15-16. Próbowałem w harmonogramie ale pomimo ustawienia na godz. 15 po wychłodzeniu o 6 stopni i tak włącza się grzanie CWU. Jak to ustawic?

codix
29-11-2019, 07:59
Jeszcze jedna prośba o pomoc. Narazie testuje i C.O. grzeje na termostacie pokojowym, natomiast C.W.U. ustawione na 46 stopni z hist. 6 stopni, czasami C.W.U. włączy się dwa razy na dobę. Chciałbym aby wodę użytkową grzała tylko raz na dobę w okolicach godz.15-16. Próbowałem w harmonogramie ale pomimo ustawienia na godz. 15 po wychłodzeniu o 6 stopni i tak włącza się grzanie CWU. Jak to ustawic?

Jesli chcesz grzac na c.o cala dobe a cwu o 15 to ustaw harmonogram
1.00.00 start c.o
2.15.00 start c.o+cwu
3.16.00 start c.o

gucio77
29-11-2019, 08:30
No właśnie nie jestem pewien bo PC mam krótko, zauważyłem przez przypadek że mimo że nie grzeje CWU bo w harmonogramie mam wyłączone to temperatura na CWU rośnie... później organoleptycznie zacząłem sprawdzać temperaturę zaworu wejścia na zbiornik CWU i to potwierdziło że przy grzaniu CO zawór 3 drogowy i tak puszcza na CWU.
Jak piszesz albo jest to źle podłączone albo może ten zawór jest wadliwy albo się uszkodził bo sprawdziłem wg podanej przez Ciebie instrukcji i przy przełączaniu Zbiornik/Grzanie słychać że siłownik się uruchamia.
Gadałem już z instalatorem i po testach (zdalnych -działał coś i patrzył na service cloud) potwierdził że coś jest jednak nie tak. Ma ogarnąć na dniach.
Jak się wyjaśni co było przyczyną napisze.
Dziękuję Ci bardzo za pomoc. poświęcony czas i wyjaśnienia
Pozdrawiam serdecznie
Przyczyną było nieprawidłowe ustawienie zaworu w pozycji "startowej". 5 minut na przestawienie zaworu i testy i wszystko działa jak należy

gucio77
29-11-2019, 08:32
Mam na 1900 G pracy pompy
2500 wł/wył pompy
Jak to wygląda u was?
Czas działania 597 h
Liczba zadań 578

MiG25
29-11-2019, 09:02
Jesli chcesz grzac na c.o cala dobe a cwu o 15 to ustaw harmonogram
1.00.00 start c.o
2.15.00 start c.o+cwu
3.16.00 start c.o

Ten pierwszy wpis do niczego nie potrzebny z punktu optymalizacji :)

MiG25
29-11-2019, 09:06
Jeszcze jedna prośba o pomoc. Narazie testuje i C.O. grzeje na termostacie pokojowym, natomiast C.W.U. ustawione na 46 stopni z hist. 6 stopni, czasami C.W.U. włączy się dwa razy na dobę. Chciałbym aby wodę użytkową grzała tylko raz na dobę w okolicach godz.15-16. Próbowałem w harmonogramie ale pomimo ustawienia na godz. 15 po wychłodzeniu o 6 stopni i tak włącza się grzanie CWU. Jak to ustawic?

A tutaj , skoro piszesz ,że "... i tak włącza się grzanie CWU" to chyba Ci o to chodzi ,żeby to się właśnie włączyło.

A jeśli chodziło Ci ,że włącza się samo CO , to albo jest ustawione grzanie samego CO ( bez CO+CWU) ,albo zbiornik się nedostatecznie wychłodził ( może powinien 6+1 i jest na granicy załączenia) ,więc trzeba jeszcze zmniejszyć histerezę.

MiG25
29-11-2019, 09:07
No i dla zasady ,aktualnie 2120h pracy , 1404 WL-WYL.

codix
29-11-2019, 09:40
A tutaj , skoro piszesz ,że "... i tak włącza się grzanie CWU" to chyba Ci o to chodzi ,żeby to się właśnie włączyło.

A jeśli chodziło Ci ,że włącza się samo CO , to albo jest ustawione grzanie samego CO ( bez CO+CWU) ,albo zbiornik się nedostatecznie wychłodził ( może powinien 6+1 i jest na granicy załączenia) ,więc trzeba jeszcze zmniejszyć histerezę.

Dal pewnie od 15 cwu+co ale nie dal ze od 16 tylko co i dlatego mu sie wlacza cwu jak spadnie o te 6st.

Muwisz ze mozna skasowac 00.00 nie sprawdzalem tego myslalem ze z koncem doby wylaczy jak na nastepny dzien nie bedzie mial startu na 00.00 .Jak tak mowisz to bede musial zrobic porzadki ;)

fotovolt
29-11-2019, 10:05
Ma ktoś zdjęcie jak podpięty jest do płyty czujnik cwu i zaworu przełączającego?

KupiłemSeTaczke
29-11-2019, 10:24
A tutaj , skoro piszesz ,że "... i tak włącza się grzanie CWU" to chyba Ci o to chodzi ,żeby to się właśnie włączyło.

A jeśli chodziło Ci ,że włącza się samo CO , to albo jest ustawione grzanie samego CO ( bez CO+CWU) ,albo zbiornik się nedostatecznie wychłodził ( może powinien 6+1 i jest na granicy załączenia) ,więc trzeba jeszcze zmniejszyć histerezę.
Chodziło mi o to że włącza się kiedy właśnie zbiornik się wychłodzi o te 6 stopni, a nie tak jak ja chcę, czyli z harmonogramu na konkretną godzinę

MiG25
29-11-2019, 10:28
437606

Tylko to jest dla zaworu trójdrożnego , któr potrzebuje stałego zasilania , a sygnał na przestawienie dostaje na trzeci przewód.
Są różne zawory i podłączenia i wcale to nie musi być tak dokładnie.

KupiłemSeTaczke
29-11-2019, 10:29
Jesli chcesz grzac na c.o cala dobe a cwu o 15 to ustaw harmonogram
1.00.00 start c.o
2.15.00 start c.o+cwu
3.16.00 start c.o

Tak właśnie chce. Cała doba CO i tylko raz na dobę koło 15 godziny. Czyli jak wpisać w harmonogram?

MiG25
29-11-2019, 10:37
Chodziło mi o to że włącza się kiedy właśnie zbiornik się wychłodzi o te 6 stopni, a nie tak jak ja chcę, czyli z harmonogramu na konkretną godzinę

Żeby CWU się przełączyło samo ,to muszą być spełnoine jednoczesnie te dwa warunki :
1.Pompa włączona na CWU ( lub CWU+CO)
2. temperatura w zbiorniku spadnie z ustawionej o histerezę

Więc jak jest jeden spełniony a dugi nie to nie grzeje. zawsze możesz z menu podręcznego wymusić grzanie CWU i wtedy niezależnie od ustawien grzanie się wlączy.

MiG25
29-11-2019, 10:39
Tak właśnie chce. Cała doba CO i tylko raz na dobę koło 15 godziny. Czyli jak wpisać w harmonogram?

Jak wpiszesz :
1.15.00 start c.o+cwu
2.16.00 start c.o

to będzie ok. Bo start 0.00 nic nie wnosi choć nie przeszkadza.Chyba ,że np chcesz ręcznie ją wyłaczać czasami , i mieć pewność ,że zawsze o północy się mimo to włączy.

KupiłemSeTaczke
29-11-2019, 10:41
Dzięki za pomoc. Myślałem że gdy tak ustawie to podbije temperaturę cwu do zadanej ( 46 stopni) nawet gdy nie spadnie o histerezę.

fotovolt
29-11-2019, 12:23
437606

Tylko to jest dla zaworu trójdrożnego , któr potrzebuje stałego zasilania , a sygnał na przestawienie dostaje na trzeci przewód.
Są różne zawory i podłączenia i wcale to nie musi być tak dokładnie.

Wlasnie chodzi o taki zawór,na jednym przewodzie podaje napięcie i otwiera na drugim zamyka.

MiG25
29-11-2019, 13:47
Nie wiem ,czy się rozumiemy, ten zawór ze zdjęcia potrzebuje stale napięcia na jednym kabelku ( brązowy) i neutralnego ( niebieski) - standadowe zasilanie. I do tego dodatkowo jak jest napięcie na żółto-zielonym to przestawia zawór na CWU , znika napięcie z żółto-zielonego - przestawia się na CO.

Donkazo
29-11-2019, 14:13
No i dla zasady ,aktualnie 2120h pracy , 1404 WL-WYL.
Masz o 200 godzin pracy więcej i o 1000 mniej wl-wył pompy coś u mnie za dużo tego!

Kriss7
29-11-2019, 19:07
U mnie czas działania 3498h, ilość włączeń 3212.

agb
29-11-2019, 20:58
Nie wiem ,czy się rozumiemy, ten zawór ze zdjęcia potrzebuje stale napięcia na jednym kabelku ( brązowy) i neutralnego ( niebieski) - standadowe zasilanie. I do tego dodatkowo jak jest napięcie na żółto-zielonym to przestawia zawór na CWU , znika napięcie z żółto-zielonego - przestawia się na CO.

Jaki zawór? Jakiś afriso?

Marek2504
29-11-2019, 21:07
437606

Tylko to jest dla zaworu trójdrożnego , któr potrzebuje stałego zasilania , a sygnał na przestawienie dostaje na trzeci przewód.
Są różne zawory i podłączenia i wcale to nie musi być tak dokładnie.

To na pewno nie jest prawidłowo podłączone. Złącze do którego podpięty jest brązowy kabel służy do podłączenia termostatu zew. a nie zaworu.

plusfoto
29-11-2019, 22:15
I owszem - ale można go wykorzystać do podania zasilania 230V n.p. dla tego zaworu. W moim jest inaczej i jest podłączony do styków N - (neutralny), C - ( closed) oraz O - ( open ). Tyle że napięcie wtedy jest albo między stykami NC lub NO

-voymar-
30-11-2019, 00:22
Jak wpiszesz :
1.15.00 start c.o+cwu
2.16.00 start c.o

to będzie ok. Bo start 0.00 nic nie wnosi choć nie przeszkadza.Chyba ,że np chcesz ręcznie ją wyłaczać czasami , i mieć pewność ,że zawsze o północy się mimo to włączy.

Ja bym wpisał inaczej bo :
ad1) jak jest CO+cwu to jak będzie temp. CWU o odpowiedniej temp. to nie będzie grzało
1)15.00 start CWU
2) 15.59 stop CWU
3)16.00 Start CO

codix
30-11-2019, 07:58
Ja bym wpisał inaczej bo :
ad1) jak jest CO+cwu to jak będzie temp. CWU o odpowiedniej temp. to nie będzie grzało
1)15.00 start CWU
2) 15.59 stop CWU
3)16.00 Start CO

A po co ma grzac cwu jesli bedzie miec dobra tempetature(wystarczy dac delte ze 2st.)
Jak tak ustawisz to jak bedzie dobra cwu to nie bedzie grzalo domu(strata czasu)
Niepotrzebny wpis stop trzeci wpis zastepuje drugi

MiG25
30-11-2019, 08:03
Jaki zawór? Jakiś afriso?

Zawór to ESBE MBA130 1 1/4cala. (Na zdjęciu przewód jest przedłużony więc nie sugerować się kolorami , bo z napędu wychodzą inne) Ale nie jest to coś co polecam właśnie ze względu na podłączenie . Lepiej szukać coś takiego jak ma plusfoto podłączone ( może podaj typ tego zaworu) i mieć łatwiej ogarnięte połączenie.


To na pewno nie jest prawidłowo podłączone. Złącze do którego podpięty jest brązowy kabel służy do podłączenia termostatu zew. a nie zaworu.

Po pierwsze działa od roku, po drugie tak jak pisał plusfoto , trzeba mieć do niego zasilanie 230V i stamtąd je wziąć najłatwiej ( i ma się pewność ,żę się nie pomylli faz , bo wyobrażam sobie sytuację , gdzie zasilanie stałe podłączamy z jednej fazy ,a sterowanie wykonywane jest przy pomocy drugiej fazy.... Wolę tego nie sprawdzać.)


Ja bym wpisał inaczej bo :
ad1) jak jest CO+cwu to jak będzie temp. CWU o odpowiedniej temp. to nie będzie grzało
1)15.00 start CWU
2) 15.59 stop CWU
3)16.00 Start CO

To właśnie twoja propozycja spowoduje ,że od 15 do 15.59 CO wogóle nie będzie grzane ( nawet jak CWU będzie nagrzany to pompa się wyłączy w tym czasie).

Frofo007
30-11-2019, 08:16
Pytanie do użytkowników. Posiadam tą pompę w generacji J. Ponieważ jeszcze mam prąd budowlany to ustawiłem sobie najniższą stałą temperaturę - 20C. Wcześniej była wyższa bo chciałem sprawdzić jak pompa działa. Potem ją obniżyłem, więc się wyłączyła na kilka dni. Po ponownym włączeniu przez około 2 dobry pracowała tylko sama grzałka, która zjadła prawie 200kWh :/. W opcjach pompy mam wyłączoną grzałkę. Dlaczego ona w ogóle się włącza? chodzi o to, że temperatura wody w podłogówce jest zbyt niska i wówczas grzałka musi pochodzić kilka dni aby ruszyła pompa ciepła?

michancia
30-11-2019, 08:53
Pytanie do użytkowników. Posiadam tą pompę w generacji J. Ponieważ jeszcze mam prąd budowlany to ustawiłem sobie najniższą stałą temperaturę - 20C. Wcześniej była wyższa bo chciałem sprawdzić jak pompa działa. Potem ją obniżyłem, więc się wyłączyła na kilka dni. Po ponownym włączeniu przez około 2 dobry pracowała tylko sama grzałka, która zjadła prawie 200kWh :/. W opcjach pompy mam wyłączoną grzałkę. Dlaczego ona w ogóle się włącza? chodzi o to, że temperatura wody w podłogówce jest zbyt niska i wówczas grzałka musi pochodzić kilka dni aby ruszyła pompa ciepła?

Ja mam wersję H, w twojej może być inne menu
u mnie wchodzisz w: ustawienia instalatora/ustawienie działania/grzanie co/zewnętrzna temperatura dla załączenia grzałki. Jak tu ustawisz np.-10 to nie ma takiej możliwości, żeby przy wyższej załączyła się grzałka.
Skąd pewność, że ci nabiła grzałka, a nie sama pompa, jak na przykład miałeś ustawioną wysoką temperaturę zasilania ( powyżej 35st/c )
Fizycznie nie ma to nic do rzeczy czy posadzka zimna, czy nie, pompa jak jest wybrana w trybie grzania co ( bo może masz wybrane wygrzewanie posadzki ), to zaczyna grzać od startu do osiągnięcia temperatury zasilania ( ustawionej wg. prostej lub krzywej grzewczej ).
.

Donkazo
30-11-2019, 08:59
Pytanie do użytkowników. Posiadam tą pompę w generacji J. Ponieważ jeszcze mam prąd budowlany to ustawiłem sobie najniższą stałą temperaturę - 20C. Wcześniej była wyższa bo chciałem sprawdzić jak pompa działa. Potem ją obniżyłem, więc się wyłączyła na kilka dni. Po ponownym włączeniu przez około 2 dobry pracowała tylko sama grzałka, która zjadła prawie 200kWh :/. W opcjach pompy mam wyłączoną grzałkę. Dlaczego ona w ogóle się włącza? chodzi o to, że temperatura wody w podłogówce jest zbyt niska i wówczas grzałka musi pochodzić kilka dni aby ruszyła pompa ciepła?

Mam generację h sdc9 kwh i na start zjadła na grzałce 40 kwh.
200 kwh to bardzo dużo ja mam tyle za cały listopad

Frofo007
30-11-2019, 09:07
Temperaturę zasilania miałem ustawioną niską: 20C. Pompa działała według stałej. Na zewnątrz była dodatnia temperatura. Menu raczej jest to samo, sprawdzę jeszcze "zewnętrzna temperatura dla załączenia grzałki", ale i tak wydaje mi się to dziwne dlaczego pompa nie wystartowała tylko przez 2 dobry grzała samą grzałką :/

fotovolt
30-11-2019, 09:18
To na pewno nie jest prawidłowo podłączone. Złącze do którego podpięty jest brązowy kabel służy do podłączenia termostatu zew. a nie zaworu.

No wlasnie panowie o to chodzi,moze ma ktos jak to jest podpiete,bylbym wdzieczny ,zero i uziemienie to wiadomo ale gdzie te 2 przewody fazowe?.437634

Marek2504
30-11-2019, 09:20
Sprawdź czy sterownik nie wyświetla jakichś błędów, jak jest ustawiona min.temp. załączania grzałki,ile godzin pracowała grzałka? Grzałka to raczej startuje w przypadku jakiejś awarii.

Marek2504
30-11-2019, 09:34
No wlasnie panowie o to chodzi,moze ma ktos jak to jest podpiete,bylbym wdzieczny ,zero i uziemienie to wiadomo ale gdzie te 2 przewody fazowe?.437634

2 przewody fazowe do złącz otwarte, zamknięte. Zależy jak masz wyjścia zaworu podłączone . Jeżeli będzie źle to trzeba zamienić.437635

Frofo007
30-11-2019, 16:02
Sprawdziłem i załączenie grzałki miałem ustawione na -15C. Teraz ustawiłem na -20C. Na zewnątrz temp 3C, temp podłogi 13C, temp ustawiona 22C (grzanie według stałej). Włączyłem pompę, pochodziła pół godziny przy COP ponad 5 i się wyłączyła. Za to uruchomiła się grzałka 3kW :/ Nie wiem o co chodzi? Wyłączyłem znowu urządzenie bo nabije kolejne 200kWh prądu budowlanego grzejąc grzałką. Nie wiem dlaczego tak, nie ma mrozów, temp zadana nie jest wysoka.

codix
30-11-2019, 16:08
Sprawdziłem i załączenie grzałki miałem ustawione na -15C. Teraz ustawiłem na -20C. Na zewnątrz temp 3C, temp podłogi 13C, temp ustawiona 22C (grzanie według stałej). Włączyłem pompę, pochodziła pół godziny przy COP ponad 5 i się wyłączyła. Za to uruchomiła się grzałka 3kW :/ Nie wiem o co chodzi? Wyłączyłem znowu urządzenie bo nabije kolejne 200kWh prądu budowlanego grzejąc grzałką. Nie wiem dlaczego tak, nie ma mrozów, temp zadana nie jest wysoka.

A jaka masz zadaną temp na c.o? (Moze za niska)
Masz splita?cala instalacja wodna jest w cieplym domu?(mozesz wylaczyc calkowicie grzalki)

Frofo007
30-11-2019, 16:21
Temp podłogi była 13C, temp zadana 22. Mam pompę typu All in One, 9kW, generacja J. To ta "zwykła", nie t-cap. Także cała instalacja wodna jest w ciepłym domu. Mam wyłączoną opcję grzania grzałką. Niestety załącza się sama. Tak jak pisałem ostatnio 2 dni pracowała sama grzałka, dobiła do zadanej temperatury i pompa się wyłączyła. Nie rozumiem dlaczego pompa nie mogła pracować 2 dni tylko pracowała grzałka? Przecież to inwerter i może zejść nawet do 0,4kWh mocy pobieranej.

Edit: tutaj wykres:

https://ibb.co/56jnyzF

Tyle prądu budowlanego z grzałki zjadła w jedną dobę. Temp na zewnątrz przez cały czas była dodatnia. Temp zadana z tego co pamiętam 22C.

Andrzej5101
30-11-2019, 17:03
Temp podłogi była 13C, temp zadana 22. Mam pompę typu All in One, 9 kW, generacja J. To ta "zwykła", nie t-cap.
Także cała instalacja wodna jest w ciepłym domu.
Mam wyłączoną opcję grzania grzałką. Niestety załącza się sama.
Tak jak pisałem ostatnio 2 dni pracowała sama grzałka, dobiła do zadanej temperatury i pompa się wyłączyła.
Nie rozumiem dlaczego pompa nie mogła pracować 2 dni tylko pracowała grzałka?
Przecież to inwerter i może zejść nawet do 0,4 kWh mocy pobieranej.
W Althermie najniższa temperatura zasilania to 25 stopni i nie ustawimy niższej temperatury.
https://blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/ustawienie-krzywej-grzewczej-w-pompie-ciepla/

Zigobar
30-11-2019, 17:08
(...) Wcześniej była wyższa bo chciałem sprawdzić jak pompa działa. Potem ją obniżyłem, więc się wyłączyła na kilka dni. Po ponownym włączeniu przez około 2 dobry pracowała tylko sama grzałka, która zjadła prawie 200kWh :/. W opcjach pompy mam wyłączoną grzałkę. Dlaczego ona w ogóle się włącza? chodzi o to, że temperatura wody w podłogówce jest zbyt niska i wówczas grzałka musi pochodzić kilka dni aby ruszyła pompa ciepła?
Prawdopodobnie automatyka próbuje chronić sprężarkę przed wyjściem poza dopuszczalny dla niej zakres pracy. W układach bez sprzęgła, niektórzy radzą sobie z rozruchem zimnego układu redukując ilość pracujących sekcji podłogówki, a po ich rozgrzaniu otwierają stopniowo kolejne sekcje. Dla różnych modeli PC granica załączenia grzałki może być różna (sprawdź dokumentację PC). Temat wałkowany tutaj co rok...

ksysju
30-11-2019, 17:19
HI

Żadnych awarii ?
Jak pracuje na inwerterze to z jaką mocą ? i czy temperatura się podnosi ?

Grzałki w panasie są na osobnym obwodzie, jeśli masz tylko jeden bezpiecznik do pompy, to możesz wyłączyć na płycie.

codix
30-11-2019, 17:19
Temp podłogi była 13C, temp zadana 22. Mam pompę typu All in One, 9kW, generacja J. To ta "zwykła", nie t-cap. Także cała instalacja wodna jest w ciepłym domu. Mam wyłączoną opcję grzania grzałką. Niestety załącza się sama. Tak jak pisałem ostatnio 2 dni pracowała sama grzałka, dobiła do zadanej temperatury i pompa się wyłączyła. Nie rozumiem dlaczego pompa nie mogła pracować 2 dni tylko pracowała grzałka? Przecież to inwerter i może zejść nawet do 0,4kWh mocy pobieranej.

Edit: tutaj wykres:

https://ibb.co/56jnyzF

Tyle prądu budowlanego z grzałki zjadła w jedną dobę. Temp na zewnątrz przez cały czas była dodatnia. Temp zadana z tego co pamiętam 22C.

W menu serwisowym mozna calkowicie wylaczyc grzalki (ty wylaczasz w menu instalatora)
Prawdopodobnie zalaczaja Ci sie grzalki w celu szybkiej kompensacji temperatury albo jakies zabezpieczenie przed praca w zaniskiej temperaturze .
Musisz nagrzac wreszcie ta posadzke i chalupe i za nisko ustawiasz temperature zadana
A daj jej z 30stopni a nie rzydzisz ;)
Chytry dwa razy traci (i to sie potwierdzilo) żart ;)

Daj 30st jak dalej grzalki sie beda wlaczac to wylacz w menu serwisowym

codix
30-11-2019, 17:21
HI

Żadnych awarii ?
Jak pracuje na inwerterze to z jaką mocą ? i czy temperatura się podnosi ?

Grzałki w panasie są na osobnym obwodzie, jeśli masz tylko jeden bezpiecznik do pompy, to możesz wyłączyć na płycie.

Nie mozna bo wywali blad przy pierwszej próbie ich urzycia np.podczas odszraniania czy dezynfekcji
Tylko wylaczenie w menu serwisowym pomaga

St@nley
30-11-2019, 19:02
Pytanie do użytkowników. Posiadam tą pompę w generacji J. Ponieważ jeszcze mam prąd budowlany to ustawiłem sobie najniższą stałą temperaturę - 20C. Wcześniej była wyższa bo chciałem sprawdzić jak pompa działa. Potem ją obniżyłem, więc się wyłączyła na kilka dni. Po ponownym włączeniu przez około 2 dobry pracowała tylko sama grzałka, która zjadła prawie 200kWh :/. W opcjach pompy mam wyłączoną grzałkę. Dlaczego ona w ogóle się włącza? chodzi o to, że temperatura wody w podłogówce jest zbyt niska i wówczas grzałka musi pochodzić kilka dni aby ruszyła pompa ciepła?
Przecież tyle razy już to było pisane. Za niska temperatura powrotu (<28°C) i to standardowe zachowanie pompy. Daj jej wygrać dom i niech chodzi wyżej. No i zmień ten prąd budowlany, bo nie wiem po co Ci on? ;)

codix
30-11-2019, 19:30
No i zaczely sie defrosty :mad:
U mnie nadal 2 starty na 1 defrost
Panowie prosil bym o dane jak jest u was podczas defrostu.
Temp.zasil i powrotu
Ile litrow w obiegu
Czas defrostu
Do ilu stopni spada temp.wody w c.o podczas defrostu
U mnie dzisiaj
Zas-32st pow-28st
Ok.80l
7min
Spadek do 19st

Marek2504
30-11-2019, 19:57
U mnie jest 1 start przy defroscie. Temperatura powrotu powyżej 28°C. Temp..zas. 34°C. Czas defrostu max. 5 min. Poniżej 28°C trwało to chyba z 15 minut.

uciu
30-11-2019, 20:13
u mnie za każdym razem licznik nabija 2 start/stopy.
Pompa SDC. defrost praktycznie nie wychładza wody bo mam bufor.
Defrost poniżej 5 min ale praktycznie co godzine.... (-2*)
120l w obiegu + bufor 150l

z czwartku na piątek przy temp 4* PC chodziła 7 godzin i miała 3 wł/wył
z piątku na sobotę przy temp -1, 7 godzin i 16 wł/wył

michancia
30-11-2019, 20:17
No i zaczely sie defrosty :mad:
U mnie nadal 2 starty na 1 defrost
Panowie prosil bym o dane jak jest u was podczas defrostu.
Temp.zasil i powrotu
Ile litrow w obiegu
Czas defrostu
Do ilu stopni spada temp.wody w c.o podczas defrostu
U mnie dzisiaj
Zas-32st pow-28st
Ok.80l
7min
Spadek do 19st

A u mnie dalej brak defrostów, a pół nocy nie spałem po imprezie, w nocy było -1st/c, rano +2, teraz +1 i jest wilgotno ( mżawka ), wymiennik ciągle czysty
10 załączeń ( wszystkie przez regulator pokojowy ) i 12h pracy.
Ale w końcu to obadam

plusfoto
30-11-2019, 20:37
Sprawdziłem i załączenie grzałki miałem ustawione na -15C. Teraz ustawiłem na -20C. Na zewnątrz temp 3C, temp podłogi 13C, temp ustawiona 22C (grzanie według stałej). Włączyłem pompę, pochodziła pół godziny przy COP ponad 5 i się wyłączyła. Za to uruchomiła się grzałka 3kW :/ Nie wiem o co chodzi? Wyłączyłem znowu urządzenie bo nabije kolejne 200kWh prądu budowlanego grzejąc grzałką. Nie wiem dlaczego tak, nie ma mrozów, temp zadana nie jest wysoka.


Jeśli to jednostka jedno wentylatorowa to sprężarka poniżej 18 stopni nie wystartuje. Będzie grzała grzałką.

fotovolt
30-11-2019, 22:16
2 przewody fazowe do złącz otwarte, zamknięte. Zależy jak masz wyjścia zaworu podłączone . Jeżeli będzie źle to trzeba zamienić.437635

Dzięki,już podlaczylem ,jutro po testuje.

-voymar-
30-11-2019, 23:08
Temp podłogi była 13C, temp zadana 22. Mam pompę typu All in One, 9kW, generacja J. To ta "zwykła", nie t-cap. Także cała instalacja wodna jest w ciepłym domu. Mam wyłączoną opcję grzania grzałką. Niestety załącza się sama. Tak jak pisałem ostatnio 2 dni pracowała sama grzałka, dobiła do zadanej temperatury i pompa się wyłączyła. Nie rozumiem dlaczego pompa nie mogła pracować 2 dni tylko pracowała grzałka? Przecież to inwerter i może zejść nawet do 0,4kWh mocy pobieranej.

Edit: tutaj wykres:

https://ibb.co/56jnyzF

Tyle prądu budowlanego z grzałki zjadła w jedną dobę. Temp na zewnątrz przez cały czas była dodatnia. Temp zadana z tego co pamiętam 22C.

Pewnie jest tak że; temp zadana za niska .Dużo czytam o PC bo mam zamiar założyć i tak jak pamiętam to powrót musi mieć min 27*C ( potrzebny do defrostu) a ty masz zasilanie 22*C więc elektronika ochrania pompę. Tak jak ci koledzy radzą podnieś temp zasilania , ustaw deltę tak aby nie była niższa niż te 27*C
np. 1)zasilanie 30*C delta 3 wtedy powrót masz 27*C 2) delta 5 to zasilanie 32*C itd

Frofo007
01-12-2019, 07:56
Pewnie jest tak że; temp zadana za niska .Dużo czytam o PC bo mam zamiar założyć i tak jak pamiętam to powrót musi mieć min 27*C ( potrzebny do defrostu)

Koledzy ja mam prąd budowlany i nie mogę tego zmienić do póki nie dokonam odbioru domu. Mam już wszystko przygotowane do odbioru ale czekam na sprawy "urzędowe" (przyłącze wody :/). Wygrzewałem podłogówkę i koszt tej przyjemności przy prądzie budowlanym wyniósł 800zł. Jak trzeba to trzeba, ale jako, że też się budujecie to wiecie jak portfel wygląda na finiszu ;)

Nie rozumiem dlaczego powrót musi mieć 27C? Ja mam dom energooszczędny i jak na powrocie jest 27C to w domu musiałbym otwierać okna gdy na zewnątrz jest dodatnia temperatura.

Pompę i grzałkę mam na osobnych bezpiecznikach, lecz nie będę wyłączać zasilania grzałki bo nie będę udawać, że jestem mądrzejszy od inżyniera, który tą pompę zaprojektował. Tak jak piszecie po coś ta grzałka się załącza.
Nie potrzebuje na prądzie budowlanym ogrzewać "budowy" tak aby w środku były 22C. Z tego co piszecie albo grzeje wysoko albo wcale bo np. 15C w pomieszczeniach mieć nie mogę bo będę grzać samą grzałką? A co w okresach przejściowych? Też będzie grzać samą grzałką? :/ Przy kilku stopniach na plusie mam COP5-6 a pompa grzeje grzałką :/

A może to wina grzania na stałej zadanej temp?

michancia
01-12-2019, 08:11
Koledzy ja mam prąd budowlany i nie mogę tego zmienić do póki nie dokonam odbioru domu. Mam już wszystko przygotowane do odbioru ale czekam na sprawy "urzędowe" (przyłącze wody :/). Wygrzewałem podłogówkę i koszt tej przyjemności przy prądzie budowlanym wyniósł 800zł. Jak trzeba to trzeba, ale jako, że też się budujecie to wiecie jak portfel wygląda na finiszu ;)

Nie rozumiem dlaczego powrót musi mieć 27C? Ja mam dom energooszczędny i jak na powrocie jest 27C to w domu musiałbym otwierać okna gdy na zewnątrz jest dodatnia temperatura.

Pompę i grzałkę mam na osobnych bezpiecznikach, lecz nie będę wyłączać zasilania grzałki bo nie będę udawać, że jestem mądrzejszy od inżyniera, który tą pompę zaprojektował. Tak jak piszecie po coś ta grzałka się załącza.
Nie potrzebuje na prądzie budowlanym ogrzewać "budowy" tak aby w środku były 22C. Z tego co piszecie albo grzeje wysoko albo wcale bo np. 15C w pomieszczeniach mieć nie mogę bo będę grzać samą grzałką? A co w okresach przejściowych? Też będzie grzać samą grzałką? :/ Przy kilku stopniach na plusie mam COP5-6 a pompa grzeje grzałką :/

A może to wina grzania na stałej zadanej temp?

Tak żeby zachować tę temperaturę powrotu na 27st/c, to zasilanie dajesz 33st/c ( wskazana delta 6st/c, może być min 4 ).
Oczywiście możesz dać mniejszą temperaturę, na zasilaniu, gdzie będziesz miał tym samym na powrocie poniżej 27st/c, co będzie skutkowało tylko tym, że pompa będzie wykonywała defrosty wspomagając sie grzałką ( to nie będą wielkie koszty ).
Natomiast, żeby grzać tak jak wyżej, czyli 27/33st/c wystarczy, że będziesz grzał cyklicznie wg. harmonogramu ustawionego na pompie: np. mając tańszy prąd w nocy, to grzejesz w nocy parę godzin, zanim posadzka sie dobrze rozgrzeje, to ja harmonogram wyłączy, i później parę godzin postoju. W tym czasie posadzka oddaje ciepło i cykl powtarzasz na prawie zimnej posadzce. Możesz też grzać wg. czujnika podłogi, lub pomieszczenia.
Jest bardzo dużo kombinacji grzania, nie ty jeden masz dom energooszczędny, z grzaniem nie ma najmniejszych problemów mając podłogówkę dobrze wykonaną.

Frofo007
01-12-2019, 08:22
Teraz na budowie mam 13C, chciałbym do momentu przeprowadzki utrzymywać 15C, rozumiem, że przy dodatnich temp na zewnątrz mogę to uzyskać tylko grzejąc grzałką?
Dlaczego pompa nie może właśnie tych "teoretycznych" defrostów robić grzejąc grzałką? Czy ktoś łopatologicznie wytłumaczy po co przy dodatniej temp pompa "zjadła" 200kWh grzejąc samą grzałką?

Vaikis_
01-12-2019, 08:32
Wystarczy wyłączyć grzejnik w menu serwisowym. Problem rozwiązany.

plusfoto
01-12-2019, 08:36
Teraz na budowie mam 13C, chciałbym do momentu przeprowadzki utrzymywać 15C, rozumiem, że przy dodatnich temp na zewnątrz mogę to uzyskać tylko grzejąc grzałką?
Dlaczego pompa nie może właśnie tych "teoretycznych" defrostów robić grzejąc grzałką? Czy ktoś łopatologicznie wytłumaczy po co przy dodatniej temp pompa "zjadła" 200kWh grzejąc samą grzałką?

Przecież Ci napisałem. Jednostka jedno wentylatorowa musi mieć w obiegu minimum 18 stopni a dwu wentylatorowa 10. Inaczej sprężarka staje a włączy się grzałką. I nie dotyczy to tylko odszronień ale w ogóle pracy pompy. Do puki nie wygrzejesz posadzek do tych temp. tak będzie cały czas. Wyłaczenie grzałki w tym przypadku będzie skutkowało błędem.

michancia
01-12-2019, 08:36
Teraz na budowie mam 13C, chciałbym do momentu przeprowadzki utrzymywać 15C, rozumiem, że przy dodatnich temp na zewnątrz mogę to uzyskać tylko grzejąc grzałką?
Dlaczego pompa nie może właśnie tych "teoretycznych" defrostów robić grzejąc grzałką? Czy ktoś łopatologicznie wytłumaczy po co przy dodatniej temp pompa "zjadła" 200kWh grzejąc samą grzałką?

Jaka grzałką, włacz pompę, ustaw temperaturę zadaną wg. np. prostej 33st/c, ustaw deltę 5st/c i daj grzanie i ma to grzać na samej sprężarce bez grzałki.
jak to zacznie grzać to obserwuj w: menu/sprawdzenie systemu/monit poboru energii, tam będziesz widział co grzeje.
Jak to będzie grzało to ustaw harmonogram: np. grzanie CO załączenie o 12.00, wyłącz. o 18.00 i obserwuj.

St@nley
01-12-2019, 08:45
Koledzy ja mam prąd budowlany i nie mogę tego zmienić do póki nie dokonam odbioru domu. Mam już wszystko przygotowane do odbioru ale czekam na sprawy "urzędowe" (przyłącze wody :/). Wygrzewałem podłogówkę i koszt tej przyjemności przy prądzie budowlanym wyniósł 800zł. Jak trzeba to trzeba, ale jako, że też się budujecie to wiecie jak portfel wygląda na finiszu ;)

Nie rozumiem dlaczego powrót musi mieć 27C? Ja mam dom energooszczędny i jak na powrocie jest 27C to w domu musiałbym otwierać okna gdy na zewnątrz jest dodatnia temperatura.

Pompę i grzałkę mam na osobnych bezpiecznikach, lecz nie będę wyłączać zasilania grzałki bo nie będę udawać, że jestem mądrzejszy od inżyniera, który tą pompę zaprojektował. Tak jak piszecie po coś ta grzałka się załącza.
Nie potrzebuje na prądzie budowlanym ogrzewać "budowy" tak aby w środku były 22C. Z tego co piszecie albo grzeje wysoko albo wcale bo np. 15C w pomieszczeniach mieć nie mogę bo będę grzać samą grzałką? A co w okresach przejściowych? Też będzie grzać samą grzałką? :/ Przy kilku stopniach na plusie mam COP5-6 a pompa grzeje grzałką :/

A może to wina grzania na stałej zadanej temp?

Poczytaj o prądzie budowlanym bez większego problemu zmienisz bez odbioru. Ja nie miałem jeszcze skończonych ścian i przeszedłem na normalną taryfę. Co do grzania to tak jak CI pisali wcześniej grzej wyżej ale z harmonogramem.

michancia
01-12-2019, 08:54
Wracając do defrostów
Dzisiaj były idealne warunki: wieczór 1st/c, noc -1st/c, teraz 2st/c
O godz. 23.30 sprężarka się wyłączyła ( spisałem stan licznika ) przez sterownik pokojowy ( podbicie temperatury ), parownik był mocno oszroniony, bo grzała wcześniej długo oraz dodatkowo ok. 22.00 CWU, tak, że cały cykl pracy trwał z 2h, stąd duże oszronienie.
W chwili obecnej to wygląda tak:
Ilośc załączeń 6, czas pracy 8h
5 załącz. było przez sterownik, co potwierdza COP-3,4, natomiast pierwszy cykl pracy zaczął się o godz, 01.00 z mocno oszronionym wymiennikiem, to jeszcze widziałem ( i poszedłem spać ) i ten cykl albo trwał do końca, aż go sterownik wyłączył i dopiero następny cykl zaczął się z defrostem ( bo tak kiedyś jeden cykl widziałem ), albo jeszcze przy pierwszym był defrost.
Fakt jest taki, że ten pierwszy cykl miał COP-2.8, pozostałe cykle COP-3.4
W moim przypadku przy pracy cyklicznej w nocy odbył się jeden defrost, w chwili obecnej wymiennik jest lekko oszroniony podłużnymi pasami'

codix
01-12-2019, 09:16
U mnie to wogóle wczoraj jakies cuda sie dzialy pompa chodzila gdzies o 15 temp.zew 4st wiec normalnie zero szronu.
Potem gdzies o 20 sie zalaczyla jak bylo 0st i leciutko padal snieg po 5min od startu sprezarki przeprowadzila defrost :( podbieglem do okna i faktycznie zaszronila sie w 5min tylko nie tak na maksa bo jeszcze bylo widac dwa 5cm czarne pasy ??? Po odszronieniu chodzila 2g do nastepnego wtedy juz byla zabita na amen.

Frofo007
01-12-2019, 09:33
Ok dzięki Panowie za wyjaśnienia. Poczytam o zmianie taryfy budowlanej przed odbiorem i postaram się aby temp powrotu nie schodziła poniżej 18C.

michancia
01-12-2019, 09:38
Teraz na budowie mam 13C, chciałbym do momentu przeprowadzki utrzymywać 15C, rozumiem, że przy dodatnich temp na zewnątrz mogę to uzyskać tylko grzejąc grzałką?
Dlaczego pompa nie może właśnie tych "teoretycznych" defrostów robić grzejąc grzałką? Czy ktoś łopatologicznie wytłumaczy po co przy dodatniej temp pompa "zjadła" 200kWh grzejąc samą grzałką?
Kolego, czy już wszystko rozumiesz?
Włącz grzanie i ustaw na zasilaniu 33st/c, lub więcej, z deltą 5-6 st/c. Do momentu osiągnięcia na powrocie pompy temperatury min. 18st/c ( lub 10 st/c jak dwa wentylatory ), pompa będzie chodzić na grzałkach, ale jak osiągnie te temperaturę to grzałka sie wyłączy i będzie grzać sama pompą. Wtedy ustaw w menu pompy harmonogram pracy cyklicznej ( np. 5-10 godz. pracy i 12 godz postoju ) i już nie wyłaczaj pompy, żeby znowu posadzki nie wychłodzić i trzymaj se te temperaturę w pomieszczeniach np. 15st/c, ale tak, żeby ta posadzka nie była chłodniejsza niż ta temperatura, która przy każdym załączeniu pompy pozwoli jej pracować bez grzałek.

michancia
01-12-2019, 09:54
Sprawdziłem i załączenie grzałki miałem ustawione na -15C. Teraz ustawiłem na -20C. Na zewnątrz temp 3C, temp podłogi 13C, temp ustawiona 22C (grzanie według stałej). Włączyłem pompę, pochodziła pół godziny przy COP ponad 5 i się wyłączyła. Za to uruchomiła się grzałka 3kW :/ Nie wiem o co chodzi? Wyłączyłem znowu urządzenie bo nabije kolejne 200kWh prądu budowlanego grzejąc grzałką. Nie wiem dlaczego tak, nie ma mrozów, temp zadana nie jest wysoka.

Kolego, czy dobrze rozumiem, że masz czujnik podłogi. To znaczy, że możesz grzać wg. czujnika podłogi, gdzie załączanie pompy odbywa się przez regulator zewnętrzny, który powinieneś ustawić pod tą minimalna temperaturę podłogi, która pozwoli pracować pompie bez grzałek.
Ustawiasz regulator z jakaś zadaną temperaturą np. 25st/c z histerezą np 7st/c załączasz pompę z zasilaniem 33-35st/c i nie potrzebujesz na te chwilę żadnych harmonogramów i cieszysz się praca pompy.

KupiłemSeTaczke
01-12-2019, 10:00
Ustawilem harmonogram tak jak pisaliście i nie zagrzewa cwu o zadanej godzinie.

Frofo007
01-12-2019, 10:06
Przyznam się, że nie czytałem jeszcze instrukcji obsługi. Co to jest delta a co histereza? A jak bym ustawił np. na 23C i pracę ciągłą? Do tego chciałbym ustawić, że jak temp spadnie o 5C to włącza się grzanie (czyli jak 18C to załącza się pompa ciepła). Czy wtedy nie będzie używana grzałka? Myślę, że harmonogram nie będzie konieczny bo mam podłogówkę w płycie fundamentowej (60 ton betonu) i temp posadzki nie spada mi zaraz po wyłączeniu grzania.

Frofo007
01-12-2019, 10:44
Kolego, czy dobrze rozumiem, że masz czujnik podłogi

Nie mam takiego czujnika. Docelowo będą zwykłe termostaty pokojowe.

michancia
01-12-2019, 10:46
Poczytaj instrukcje, włącz pompę i daj znać jaki efekt.
Jak tak ustawisz jak piszesz wyżej powinno być ok.

agb
01-12-2019, 10:53
Przecież Ci napisałem. Jednostka jedno wentylatorowa musi mieć w obiegu minimum 18 stopni a dwu wentylatorowa 10. Inaczej sprężarka staje a włączy się grzałką. I nie dotyczy to tylko odszronień ale w ogóle pracy pompy. Do puki nie wygrzejesz posadzek do tych temp. tak będzie cały czas. Wyłaczenie grzałki w tym przypadku będzie skutkowało błędem.

Nie przetłumaczysz. Pytanie nie jest dlaczego, tylko co zrobić, aby grzała się nie włączała. I tu odpowiedź jest prosta: poczekać do lipca.

agb
01-12-2019, 10:59
Poczytaj instrukcje, włącz pompę i daj znać jaki efekt.
Jak tak ustawisz jak piszesz wyżej powinno być ok.

Sam przeczytaj, bo narazie to go kierujesz na niezłą minę. Jak magicznie pompa ma osiągnąć te 33C na zasilaniu skoro ma w domu 13C? Może ustawić i 80C na zasilaniu, a i tak, o czym wam plusfoto pisał 2 razy, do pewnego momentu będzie ciągnąć wyłącznie na grzałkach. 27C na powrocie ma znaczenie podczas defrostu. Skoro tego nie rozumiecie nawet, to po co "doradzacie"?

plusfoto
01-12-2019, 11:06
Ok dzięki Panowie za wyjaśnienia. Poczytam o zmianie taryfy budowlanej przed odbiorem i postaram się aby temp powrotu nie schodziła poniżej 18C.


Po pierwsze - jaką masz pompę?
Po drugie - jeśli masz mniejszą jak 9 kW to pozamykaj część obwodów tak aby zachować minimalny zład wody (30 litrów) jak 9 lub większą (50 litrów) a te otwarte rozkręć na maksa.
Po trzecie - jak temperatura w tych obiegach się ustabilizuje pomału odkręcaj pozostałe zamknięte wcześniej obiegi

agb
01-12-2019, 11:11
Po pierwsze - jaką masz pompę?
Po drugie - jeśli masz mniejszą jak 9 kW to pozamykaj część obwodów tak aby zachować minimalny zład wody (30 litrów) jak 9 lub większą (50 litrów) a te otwarte rozkręć na maksa.
Po trzecie - jak temperatura w tych obiegach się ustabilizuje pomału odkręcaj pozostałe zamknięte wcześniej obiegi


Mam pompę typu All in One, 9kW, generacja J. To ta "zwykła", nie t-cap.

Wygląda na 1-wentylatorową.

codix
01-12-2019, 11:39
Ustawilem harmonogram tak jak pisaliście i nie zagrzewa cwu o zadanej godzinie.

To cos zle ustawiles.
Ustaw np.15.00 wł co+cwu i ustaw cwu na np.46st
16.00 wł co
Jak malo wody bierzesz albo wcale to ustaw w menu grzanie zbiornika ponowne wygrzewanie wody jak temp spadnie np.o 2st.
Wlacz harmonogram bo niektorzy o tym zapominaja pomimo ze jest ustawiony to niedziala musi Ci sie swiecic na wyswietlaczu symbol harmonogramu i byc podkreslony gruba ciagla kreską.
I jak to zrobisz np.o 9rano to do 15tej i tak nie bedzie dzialal harmonogram wiec wode ci morze zagrzac dopiero o 15tej sie aktywuje i juz bedzie dzialal(ale wode mozesz miec za goraca i nie dogrzeje ci i zrobi to dopiero nastepnego dnia)

Frofo007
01-12-2019, 12:01
plusfoto ok dzięki za informację. Moje pompa to KIT-ADC9JE5-SM. Zakręcę podłogówkę na poddaszu, na płycie fundamentowej nie wiem czy można?

michancia
01-12-2019, 12:17
Sam przeczytaj, bo narazie to go kierujesz na niezłą minę. Jak magicznie pompa ma osiągnąć te 33C na zasilaniu skoro ma w domu 13C? Może ustawić i 80C na zasilaniu, a i tak, o czym wam plusfoto pisał 2 razy, do pewnego momentu będzie ciągnąć wyłącznie na grzałkach. 27C na powrocie ma znaczenie podczas defrostu. Skoro tego nie rozumiecie nawet, to po co "doradzacie"?
Kolego mógł byś się nie mądrzyć i głupich wpisów nie robić.
A to jak to uruchomić, to było już wcześniej wałkowane, a czy na początku pociągnie na grzałkach, czy może pogłówkować i uruchomić to w inny tańszy sposób, to już zależy od niego i jego chęci.

plusfoto
01-12-2019, 12:18
plusfoto ok dzięki za informację. Moje pompa to KIT-ADC9JE5-SM. Zakręcę podłogówkę na poddaszu, na płycie fundamentowej nie wiem czy można?


Proponował bym raczej zakręcić dół. Strop szybciej się ustabilizuje.

KupiłemSeTaczke
01-12-2019, 13:07
To cos zle ustawiles.
Ustaw np.15.00 wł co+cwu i ustaw cwu na np.46st
16.00 wł co
Jak malo wody bierzesz albo wcale to ustaw w menu grzanie zbiornika ponowne wygrzewanie wody jak temp spadnie np.o 2st.
Wlacz harmonogram bo niektorzy o tym zapominaja pomimo ze jest ustawiony to niedziala musi Ci sie swiecic na wyswietlaczu symbol harmonogramu i byc podkreslony gruba ciagla kreską.
I jak to zrobisz np.o 9rano to do 15tej i tak nie bedzie dzialal harmonogram wiec wode ci morze zagrzac dopiero o 15tej sie aktywuje i juz bedzie dzialal(ale wode mozesz miec za goraca i nie dogrzeje ci i zrobi to dopiero nastepnego dnia)
O widzisz poszło. Wcześniej nie wiedziałem że trzeba włączyć harmonogram. Wielkie dzięki. Pozdrawiam

Pablo_11
01-12-2019, 13:20
Panowie, jakie praktyczne zadanie ma opcja w menu "kontrola zapotrz."? Ciągle próbuję dojść czemu nie mam możliwości zmiany deltyT (a kiedyś miałem). Pompa działa, wszystko inne też, tylko dT nie można ruszyć z 8 st. mimo zmiany wartości w menu. Dziwne, prawda?

plusfoto
01-12-2019, 13:30
Panowie, jakie praktyczne zadanie ma opcja w menu "kontrola zapotrz."? Ciągle próbuję dojść czemu nie mam możliwości zmiany deltyT (a kiedyś miałem). Pompa działa, wszystko inne też, tylko dT nie można ruszyć z 8 st. mimo zmiany wartości w menu. Dziwne, prawda?


Coś nas bujasz. ust,inst / ust. działania / deltaT. W menu jedynie możesz podnieść lub opuścić prostą lub krzywą.

Pablo_11
01-12-2019, 14:07
Oj, zaraz bujasz. Zadałem jedynie pytanie. Właśnie chodzi o tą dT z menu instalatora. Czy ma ona wpływ na temperatury wody we/wyj przy CO (dokładnie na ich różnicę) czy to zupełnie inna bajka?
Bo padła już odpowiedź, że tak:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7874495&viewfull=1#post7874495

plusfoto
01-12-2019, 15:00
Oj, zaraz bujasz. Zadałem jedynie pytanie. Właśnie chodzi o tą dT z menu instalatora. Czy ma ona wpływ na temperatury wody we/wyj przy CO (dokładnie na ich różnicę) czy to zupełnie inna bajka?
Bo padła już odpowiedź, że tak:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7874495&viewfull=1#post7874495


Ma wpływ na różnicę temperatury między zasilaniem a powrotem. Na temperaturę wody w układzie ma wpływ ustawiona prosta lub krzywa.

Pablo_11
01-12-2019, 15:31
No właśnie. A masz może pomysł co może być przyblokowane, że różnica we/wy przy CO jest zawsze ok. 8 st. bez względu na ustawienie dT w menu instalatora? Jakaś przypadkowa blokada kombinacją klawiszy na panelu? Wszystko inne działa....

agb
01-12-2019, 15:51
Kolego mógł byś się nie mądrzyć i głupich wpisów nie robić.
A to jak to uruchomić, to było już wcześniej wałkowane, a czy na początku pociągnie na grzałkach, czy może pogłówkować i uruchomić to w inny tańszy sposób, to już zależy od niego i jego chęci.

Głupimi wpisami to są własne takie rady, które przynoszą tylko szkodę. Ale spoko, chęci na pewno ma. Ty mu podaj jak w opisanych przez niego warunkach to zrobić. Uprzedzę jeszcze raz - ustawienie temp zasilania z dupy nic nie da.

plusfoto
01-12-2019, 16:12
No właśnie. A masz może pomysł co może być przyblokowane, że różnica we/wy przy CO jest zawsze ok. 8 st. bez względu na ustawienie dT w menu instalatora? Jakaś przypadkowa blokada kombinacją klawiszy na panelu? Wszystko inne działa....


Sprawdź ustawiony max przepływ na obiegówce.

uciu
01-12-2019, 17:05
Koledzy ja mam prąd budowlany i nie mogę tego zmienić do póki nie dokonam odbioru domu.

OT. do taryfy G nie trzeba odbioru domu.... Wystarczy mieć garaz blaszany na budowie. Wystąpić do urzędu o nadanie numeru nieruchomości - na wniosku urzędowym piszesz/zaznaczasz dom w trakcie budowy. Jak Ci nadadzą numer to się tam meldujesz.(trzeba akt notarialny i pismo z nadaniem numeru)..ja miałem tylko fundamenty - urząd nie sprawdza czy dom jest już wybudowany). Potem idziesz do Tauronu/Enionu itp i zmieniasz taryfe z budowalanej na normalną.

Frofo007
01-12-2019, 17:23
Sprawdzę czy tak jest też w Enea. Póki co nawet jak zużyję 0 kWh to i tak rachunek jest na ponad 2 stówy :/ A nie daj Boże pompa ciepła pochodzi na grzałce....

codix
01-12-2019, 17:35
Już znalazlem powód moich chyba wadliwych defrostów(pod wzgledem 2startów sprezarki)
Mam 25m2 podlogowki reszta grzejniki ,podczas defrostu za bardzo spada mi temperatura wody w c.o do 19st i chyba to bedzie powodem dwóch startów.
A dzieje sie to przez grzejniki pompa tloczy zimna wode do grzejników wlatuje do grzejnika górą a ze jest zimna opada odrazu na spód i zimna wraca do pompy a reszta grzejnika dalej jest ciepla.
Poprostu niewykorzystuje cieplej wody z grzejników ma jej za mało.
Jedyne rozwiazanie jakie widze to zmienic podlaczenie grzejników na krzyżowe to by troche pomoglo szczegolnie ze bede teraz wymienial na c33 o 2metrowych dlugosciach.
A jak to nie pomoże to bufor na powrót
Jakies inne pomysły?

michancia
01-12-2019, 18:11
No i mam obcykany defrost, nadmieniam, że mam T-CAP 9kW 1-faz wersja H, w innych typu SDC, może to wyglądać inaczej.
Pompa w czasie długiej pracy, przy dużej wilgotności ( dzisiaj -2/+2 ) w końcu się zaszroniła.
Temp. zadana na wyjściu 36st/c, zawsze osiąga tem. 37zasil. i powrót 34 i tak pracuje do wyłączenia przez sterownik.
W tym wypadku pracowała długo, aż się zaszroniła i na zasilaniu spadła tem. do 36st/c, a następnie COP spadł i pewnie po tych zmiennych, może i przepływie przez wymiennik ( o ile ma ) program stwierdził, że jest zaszroniona.
W tym momencie nie wyłączając pracy sprężarki zawór 4-drogowy odwraca kierunek obiegu czynnika grzewczego, w taki sposób, że ciepło jest zabierane z wymiennika jednostki wewnętrznej ( tz. tryb chłodzenia ) sprężane w sprężarce i puszczane na skraplacz ( wymiennik jednostki zewnętrznej ) i jednocześnie pompka obiegowa odwraca kierunek przepływu, bo w tym momencie miałem powrót na początku 35st/c, a zasilanie 30st/c ( dlatego tak ważna jest temperatura powrotu - min 27st/c ). W tym czasie sprężarka pracuje z modulacją 30Hz, pobiera 0.2-04kW, produkuje z 20kW, przy COP-10 ( albo i wyżej ).
Praca powyższa trwała do momentu spadku temperatury na powrocie poniżej 27st.c ( w tym wypadku dla niej to było zasilanie ) i koniec takiej pracy, sprężarka sie zatrzymała, pompka obiegowa również. Ale na wymienniku zewnętrznym pozostały resztki szronu ( dwa pasy )
I teraz nie wiem skąd ma sygnał, że proces odszraniania nie dobiegł do końca, bo nie wiem jakie by to musiały być czujniki, jak prawie całość odszroniona, więc przepływ powietrza ma, chyba że czujnik ma zamontowany na dole, a tam jeszcze był szron. Przepuszczam, że tak może byc program napisany, nieważne.
W każdym razie po zatrzymaniu procesu pierwszego, następuje drugi proces, sprężarka ponownie się załącza ( między jednym a drugim procesem szybkie przejście ) z bardzo duża modulacją 80Hz i bardzo dużym obciążeniem - ok.3kW ( wtedy nie ma produkcji energii i COP ) rurki pomiędzy jednostka są bardzo gorące i następuje zakończenie odszraniania, tylko nie wiem poco ten drugi proces trwa tak długo, bo już na samym początku wszytki szron spływa.
Cały proces defrostu trwał z 15min. w tym czasie pompa odnotowała 1 cykl pracy ( tak jest program napisany ), choć fizycznie zatrzymanie sprężarki nastąpiło 2 razy.
Sory za te wypociny.

Pytajnick
01-12-2019, 18:30
Sprawdzę czy tak jest też w Enea. Póki co nawet jak zużyję 0 kWh to i tak rachunek jest na ponad 2 stówy :/ A nie daj Boże pompa ciepła pochodzi na grzałce....

???? Też jestem w ENEA ,mam prąd budowlany i mając zero kWh nabite płacę 91zł

codix
01-12-2019, 18:36
Cały proces defrostu trwał z 15min. w tym czasie pompa odnotowała 1 cykl pracy ( tak jest program napisany ), choć fizycznie zatrzymanie sprężarki nastąpiło 2 razy.
Sory za te wypociny.

No i wez tu badz mądry u mnie sdc cykl trwa 7min kompletnie sie odszrania nie zostaje nic fizycznie 2 razy startuje i sterownik odnotowuje 2 razy .
A niektorzy pisza ze na bank tylko raz startuje ale nie wiadomo czy przesleczeli przy pompie czy tylko wykresy ze smart maja przed oczami

michancia
01-12-2019, 18:41
Już znalazlem powód moich chyba wadliwych defrostów(pod wzgledem 2startów sprezarki)
Mam 25m2 podlogowki reszta grzejniki ,podczas defrostu za bardzo spada mi temperatura wody w c.o do 19st i chyba to bedzie powodem dwóch startów.
A dzieje sie to przez grzejniki pompa tloczy zimna wode do grzejników wlatuje do grzejnika górą a ze jest zimna opada odrazu na spód i zimna wraca do pompy a reszta grzejnika dalej jest ciepla.
Poprostu niewykorzystuje cieplej wody z grzejników ma jej za mało.
Jedyne rozwiazanie jakie widze to zmienic podlaczenie grzejników na krzyżowe to by troche pomoglo szczegolnie ze bede teraz wymienial na c33 o 2metrowych dlugosciach.
A jak to nie pomoże to bufor na powrót
Jakies inne pomysły?
To tak ma być, nawet jak maja podłogówke w całości, to i tak im temperatura spadnie, bo podłoga tego ciepła nie odda, w podłodze też nie maja więcej zładu niz ja mam - ok. 120l
Po prostu producent, tak program napisał, że najpierw bierze z powrotu obiegu, ale to jest za mało, a następnie praca samej sprężarki.
Tak, że dla niej nawet nie jest istotny ten powrót 27st/c, bo jak będzie mniej ( ktoś se może ustawić poniżej tych 27, byle prawdopodobnie nie poniżej tych 18st/c, co było dzisiaj poruszane ), to i tak przeprowadzi defrost spreżarką, bez udziału grzałki i wtedy to trwa zdecydowanie krócej, byc może większe zużycie energii, ale to mało istotne, bo będzie miał lepszy COP.

michancia
01-12-2019, 18:48
No i wez tu badz mądry u mnie sdc cykl trwa 7min kompletnie sie odszrania nie zostaje nic fizycznie 2 razy startuje i sterownik odnotowuje 2 razy .
A niektorzy pisza ze na bank tylko raz startuje ale nie wiadomo czy przesleczeli przy pompie czy tylko wykresy ze smart maja przed oczami

Tak, mogą mieć odnotowany jeden start, bo tak jest program napisany w T-CAP ( fizycznie dwa starty, a jedno odnotowanie na liczniku ), w SDC program może to tak zliczyć, że na liczniku pokaże 2 załączenia.
Jest jeszcze jedna możliwość, że maja na powrocie poniżej 27st.c i defrost od razu idzie z pracy samej sprężarki i wtedy cykl trwa te właśnie 5min.

codix
01-12-2019, 18:49
Wlasnie mi podbijalo temp.grzalka nawet wtedy kiedy temp spadala tylko do 21st i z tego co pamietam pobieralo na to 0.15kwh(wylaczylem ja w menu serwisowym) i tez walilo 2starty. Po nocce jak mialem 6 defrostow to 12 startow i 1kwh na grzalce co sporo zanizalo ogólny cop

Pablo_11
01-12-2019, 18:58
Sprawdź ustawiony max przepływ na obiegówce.Jeśli odczytałem właściwy parametr to: max wyd. 0x7C, przepust. 0,1 l/min. I naprawdę nic tam od nowości nie zmieniałem.

plusfoto
01-12-2019, 18:58
Tak, mogą mieć odnotowany jeden start, bo tak jest program napisany w T-CAP ( fizycznie dwa starty, a jedno odnotowanie na liczniku ), w SDC program może to tak zliczyć, że na liczniku pokaże 2 załączenia.
Jest jeszcze jedna możliwość, że maja na powrocie poniżej 27st.c i defrost od razu idzie z pracy samej sprężarki i wtedy cykl trwa te właśnie 5min.

Kolego delikatnie tylko napiszę - większej bzdury chyba nie wymyślisz.
A cały defrost opisałem tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7876212&viewfull=1#post7876212

plusfoto
01-12-2019, 19:02
Jeśli odczytałem właściwy parametr to: max wyd. 0x7C, przepust. 0,1 l/min. I naprawdę nic tam od nowości nie zmieniałem.


Tam gdzie to sprawdzałeś po prawej stronie masz wył. strzałką w dół przejdż do wł. i sprawdź.

michancia
01-12-2019, 19:02
Ale zastanawiam się skąd sprężarka bierze ciepło, wtedy kiedy sama pracuje, jak nie z obiegu, bo przecież ona tylko transportuje ciepło, czy właśnie nie z grzałki i mimo że ją wyłączyłeś ( ja też ) to ona dalej dogrzewa, tylko tego nie widać w odczycie ( bo tak se napisali program, żeby w oczy nie bolało ). Bo nie mam pojęcia, chyba, że pracując z tak wysoką modulacją wytwarza jednak sama ciepło ( straty na ciepło, tak jak w silniku ) i to wykorzystuje.

codix
01-12-2019, 19:06
Ale zastanawiam się skąd sprężarka bierze ciepło, wtedy kiedy sama pracuje, jak nie z obiegu, bo przecież ona tylko transportuje ciepło, czy właśnie nie z grzałki i mimo że ją wyłączyłeś ( ja też ) to ona dalej dogrzewa, tylko tego nie widać w odczycie ( bo tak se napisali program, żeby w oczy nie bolało ). Bo nie mam pojęcia, chyba, że pracując z tak wysoką modulacją wytwarza jednak sama ciepło ( straty na ciepło, tak jak w silniku ) i to wykorzystuje.

Nie no pradu na grzalki na bank wtedy nie pobiera bo mam dwa podliczniki a sprezarka musi chodzic przez caly cykl odmrazania bo ona przepycha gaz z jedn wewn do zewn

Pablo_11
01-12-2019, 19:09
Tam gdzie to sprawdzałeś po prawej stronie masz wył. strzałką w dół przejdż do wł. i sprawdź.

Po włączeniu na krótki czas w zakresie 15,8-16,3.

codix
01-12-2019, 19:13
Kolego delikatnie tylko napiszę - większej bzdury chyba nie wymyślisz.
A cały defrost opisałem tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7876212&viewfull=1#post7876212

Plusfoto a w tym opisie co dawales to piszesz ze w przypadku pracy z wysoka temp robi to bez stopu to ta wysoka temp miales na mysli jaka?powyzej 27st?
Bo ja dawalem zasil 37st powrot 32st a i tak przy sygnale do odszraniania odrazu robi stop .Masz jakis pomysl dlaczego u mnie tak jest?

codix
01-12-2019, 19:14
Po włączeniu na krótki czas w zakresie 15,8-16,3.

Jaka masz pompe? Za maly ten przeplyw chyba

michancia
01-12-2019, 19:15
Kolego delikatnie tylko napiszę - większej bzdury chyba nie wymyślisz.
A cały defrost opisałem tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7876212&viewfull=1#post7876212

Sorry, coś tam opisujesz, tylko, że nic z tego nie wynika, jak jest fizycznie.
Postój przy jednostce wewnętrznej i zewnętrznej i poobserwuj, a stwierdzisz, że jest dwa cykle defrostu jeden przy użyciu temperatury w CO, drugi sama sprężarka, tak jest u mnie, u ciebie nie wiem.

Pablo_11
01-12-2019, 19:16
jaka masz pompe? Za maly ten przeplyw chyba

sdc09h3e8. Odczytałem z wykresu z 7 dni - utrzymuje się na niecałe 17 - przepust pompy. A może spróbować odpowietrzyć układ, jest taka opcja widzę. Ale boję się kombinować.

codix
01-12-2019, 19:24
sdc09h3e8. Odczytałem z wykresu z 7 dni - utrzymuje się na niecałe 17. A może spróbować odpowietrzyć układ, jest taka opcja widzę. Ale boję się kombinować.

Ja mam sdc7 i mialem tam ustawione na 30l/min ale zmniejszylem se do 20l bo mi za bardzo po grzejnikach chuczalo w czasie probkowania wody przu starcie pompy ale przy defrostach i tak wali 30l .
Mozesz sobie na probe zwiekszyc

Ciezko Ci bedzie doradzic cos bo za malo danych na temat twoich ustawien i sposobu grzania.
Ja tez moge sobie ustawiac delte na 15st czy na 7st a mam delte 5 lub 4 a jak dlugo grzeje to 3 ale ja wiem dlaczego poprostu moje odbiorniki nie sa ww stanie oddawac tak szybko mocy i powrot mi sie za szybko cieply robi pompa nie jest w stanie utrzymac wiekszej delty.
A ty nie mozesz zmniejszyc czy zeiekszyc tej delty
Bo rozumiem ze jak pompa startuje po jakims czasie postoju to delta zmienia die troche czy caly czas jak wryta 8st

plusfoto
01-12-2019, 19:29
Po włączeniu na krótki czas w zakresie 15,8-16,3.


Pytanie pomocnicze - kiedy czyściłeś filtr,

plusfoto
01-12-2019, 19:33
Plusfoto a w tym opisie co dawales to piszesz ze w przypadku pracy z wysoka temp robi to bez stopu to ta wysoka temp miales na mysli jaka?powyzej 27st?
Bo ja dawalem zasil 37st powrot 32st a i tak przy sygnale do odszraniania odrazu robi stop .Masz jakis pomysl dlaczego u mnie tak jest?


Po sygnale do odszraniania obiegówka wkręca się na maxa i jeśli w tym czasie temperatura spadnie poniżej 27 stopni to sprężarka staje.

plusfoto
01-12-2019, 19:41
Taka ogólna uwaga - nie blokujcie wydajności obiegówki. Można to zrobić ale w zasadzie tylko w przypadku gdy komuś przeszkadza duża wydajność obiegówki. Jeśli już to nie należy schodzić z jej max wydajnością poniżej optimum dla danej pompy. Ale z doświadczenia wiem iż może to odbić się na jej osiąganych parametrach.

plusfoto
01-12-2019, 19:45
sdc09h3e8. Odczytałem z wykresu z 7 dni - utrzymuje się na niecałe 17 - przepust pompy. A może spróbować odpowietrzyć układ, jest taka opcja widzę. Ale boję się kombinować.


Możesz odpowietrzyć. Wtedy zobaczysz do jakiego max przepływu może się wkręcić obiegówka.

michancia
01-12-2019, 19:47
Czyli idzie sygnał na defrost, tak tu jesteśmy zgodni, pompka kreci na max. ale w lewa stronę i jesli jest na powrocie powyżej 27st/c ( czy jak kto woli na zasilaniu ) to co, idzie sygnał dla sprężarki, żeby transportowała to ciepło i odbywa się defrost. Ale temperatura w obiegu szybko spada ( za mały zład wody ) poniżej tych 27st/c.
I co wtedy?. Pompka obiegowa się zatrzymuje, sprężarka też staje i następnie idzie drugi sygnał na drugi cykl defrostu przy użyciu tylko samej sprężarki, na bardzo dużym obciażeniu.
Jeśli gdzieś się nie zgadzamy to możesz mnie ( ,,plusfoto") poprawić.

codix
01-12-2019, 19:54
Pompka chodzi caly czas w ta sama strone na bank bo mi sie wlewa do grzejnikow od gory zimna woda jak by chodzila odwrotnie to by bylo supee bo zaciagala by goraca wode z grzejnikow i nie mial bym problemów

U mnie jak przed defrostem powrot mial np.30st to na poczatku defrostu powrot zostaje na poziomie 30st a zasilanie spada bo gaz chlodzi wode i zasilanie ma po chwili nizsza temp niz powrot i to zasilanie spada np.do 20 a powrot caly czas jest cieplejszy ale pompka chodzi caly caa w jedna strone

agb
01-12-2019, 20:00
No i mam obcykany defrost, nadmieniam, że mam T-CAP 9kW 1-faz wersja H, w innych typu SDC, może to wyglądać inaczej.
Pompa w czasie długiej pracy, przy dużej wilgotności ( dzisiaj -2/+2 ) w końcu się zaszroniła.
Temp. zadana na wyjściu 36st/c, zawsze osiąga tem. 37zasil. i powrót 34 i tak pracuje do wyłączenia przez sterownik.
W tym wypadku pracowała długo, aż się zaszroniła i na zasilaniu spadła tem. do 36st/c, a następnie COP spadł i pewnie po tych zmiennych, może i przepływie przez wymiennik ( o ile ma ) program stwierdził, że jest zaszroniona.
W tym momencie nie wyłączając pracy sprężarki zawór 4-drogowy odwraca kierunek obiegu czynnika grzewczego, w taki sposób, że ciepło jest zabierane z wymiennika jednostki wewnętrznej ( tz. tryb chłodzenia ) sprężane w sprężarce i puszczane na skraplacz ( wymiennik jednostki zewnętrznej ) i jednocześnie pompka obiegowa odwraca kierunek przepływu, bo w tym momencie miałem powrót na początku 35st/c, a zasilanie 30st/c ( dlatego tak ważna jest temperatura powrotu - min 27st/c ). W tym czasie sprężarka pracuje z modulacją 30Hz, pobiera 0.2-04kW, produkuje z 20kW, przy COP-10 ( albo i wyżej ).
Praca powyższa trwała do momentu spadku temperatury na powrocie poniżej 27st.c ( w tym wypadku dla niej to było zasilanie ) i koniec takiej pracy, sprężarka sie zatrzymała, pompka obiegowa również. Ale na wymienniku zewnętrznym pozostały resztki szronu ( dwa pasy )
I teraz nie wiem skąd ma sygnał, że proces odszraniania nie dobiegł do końca, bo nie wiem jakie by to musiały być czujniki, jak prawie całość odszroniona, więc przepływ powietrza ma, chyba że czujnik ma zamontowany na dole, a tam jeszcze był szron. Przepuszczam, że tak może byc program napisany, nieważne.
W każdym razie po zatrzymaniu procesu pierwszego, następuje drugi proces, sprężarka ponownie się załącza ( między jednym a drugim procesem szybkie przejście ) z bardzo duża modulacją 80Hz i bardzo dużym obciążeniem - ok.3kW ( wtedy nie ma produkcji energii i COP ) rurki pomiędzy jednostka są bardzo gorące i następuje zakończenie odszraniania, tylko nie wiem poco ten drugi proces trwa tak długo, bo już na samym początku wszytki szron spływa.
Cały proces defrostu trwał z 15min. w tym czasie pompa odnotowała 1 cykl pracy ( tak jest program napisany ), choć fizycznie zatrzymanie sprężarki nastąpiło 2 razy.
Sory za te wypociny.
To u mnie jest inaczej i dziwię się, że nie wystarcza ci wody na dokończenie defrostu zaczynającego się przy 34C na powrocie i 120l zładu. Ja mam nieco ponad 2 razy tyle zładu(nie mam bufora) i u mnie jak defrost zacznie się, przykładowo tej nocy przy 1C na zewn., przy 28.25C to bez udziału sprężarki się kończy.


To tak ma być, nawet jak maja podłogówke w całości, to i tak im temperatura spadnie, bo podłoga tego ciepła nie odda, w podłodze też nie maja więcej zładu niz ja mam - ok. 120l
Po prostu producent, tak program napisał, że najpierw bierze z powrotu obiegu, ale to jest za mało, a następnie praca samej sprężarki.
Tak, że dla niej nawet nie jest istotny ten powrót 27st/c, bo jak będzie mniej ( ktoś se może ustawić poniżej tych 27, byle prawdopodobnie nie poniżej tych 18st/c, co było dzisiaj poruszane ), to i tak przeprowadzi defrost spreżarką, bez udziału grzałki i wtedy to trwa zdecydowanie krócej, byc może większe zużycie energii, ale to mało istotne, bo będzie miał lepszy COP.

Po raz kolejny udowadniasz, że nie masz pojęcia o czym piszesz, a doradzasz. W przypadku kolegi Frofo007 gdzie była mowa o 10C dla 2-wentylatorowej i 18C dla 1W, nie chodziło o defrosty! Jemu pompa z powodu temperatury obiegu startowała z grzałki i chodziła na niej cały czas. Skąd więc miał mieć defrosty? Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem i nie kompromituj się.

Pablo_11
01-12-2019, 20:02
Możesz odpowietrzyć. Wtedy zobaczysz do jakiego max przepływu może się wkręcić obiegówka.Chodzi o filtr w dolnej części jednostki, zamocowany na ukos pomiędzy dwoma zaworkami? Wyczyściłem, ale zapchany na pewno nie był. W pierwszej chwili było 25, potem 17 l/min po czyszczeniu i odpowietrzeniu.
Wykres 7d pokazuje właśnie 25 jako max.

plusfoto
01-12-2019, 20:06
Czyli idzie sygnał na defrost, tak tu jesteśmy zgodni, pompka kreci na max. ale w lewa stronę i jesli jest na powrocie powyżej 27st/c ( czy jak kto woli na zasilaniu ) to co, idzie sygnał dla sprężarki, żeby transportowała to ciepło i odbywa się defrost. Ale temperatura w obiegu szybko spada ( za mały zład wody ) poniżej tych 27st/c.
I co wtedy?. Pompka obiegowa się zatrzymuje, sprężarka też staje i następnie idzie drugi sygnał na drugi cykl defrostu przy użyciu tylko samej sprężarki, na bardzo dużym obciażeniu.
Jeśli gdzieś się nie zgadzamy to możesz mnie ( ,,plusfoto") poprawić.
W żadną lewą - kręci normalnie jak do tej pory. Gdy tem. spadnie w trakcie defrostu po prostu spr. staje i po około minucie również obiegówka, po czym następuje start sprężarki. Zadnych dodatkowych sygnałów pompa nie wysyła.
Masz to tutaj rozrysowane. niebieska linia sygnał, czerwona sprężarka, żółta obiegówka, fioletowa i zielona temperatura wody

plusfoto
01-12-2019, 20:10
Chodzi o filtr w dolnej części jednostki, zamocowany na ukos pomiędzy dwoma zaworkami? Wyczyściłem, ale zapchany na pewno nie był. W pierwszej chwili było 25, potem 17 l/min po czyszczeniu i odpowietrzeniu.
Wykres pokazuje właśnie 25 na chwilę przed defrostem.


A jaki zauważyłeś max przepływ w trakcie odpowietrzania.?

agb
01-12-2019, 20:18
@plusfoto coś mi się kojarzy, że podawałeś, że masz krzywą ustawioną na 15/28--15/35, albo coś w pobliżu. Nie masz przez to tak, że najgorszych temp, ok 0C brakuje Ci temp powrotu i masz długie defrosty? Czy coś mi się pomyliło i masz inaczej ustawione? :D

Pablo_11
01-12-2019, 20:18
Powtórzyłem odpowietrzanie - ok. 23, potem praca 16,9-17,3.

plusfoto
01-12-2019, 20:29
@plusfoto coś mi się kojarzy, że podawałeś, że masz krzywą ustawioną na 15/28--15/35, albo coś w pobliżu. Nie masz przez to tak, że najgorszych temp, ok 0C brakuje Ci temp powrotu i masz długie defrosty? Czy coś mi się pomyliło i masz inaczej ustawione? :D

Pisałem wcześniej że puściłem od września na prostej 31. Natomiast specjalnie dla celów tutejszej dyskusji zapodałem w ubiegłą niedzielą prostą 33 tak aby pokazać jej zachowanie przy defroście powyżej 27 stopni.

plusfoto
01-12-2019, 20:36
Powtórzyłem odpowietrzanie - ok. 23, potem praca 16,9-17,3.


Wejdź tam gdzie sprawdzałeś max wydajność, załącz obiegówkę, potem strzałką wejdź na to 0x7C i strzałką ( nie pamiętam góra lub dół) ustaw przepływ na te 25l. czyl max. Jeśli będzie Ci to przeszkadzać bo będzie zbyt głośno to możesz delikatnie go zmniejszyć.

michancia
01-12-2019, 20:45
W żadną lewą - kręci normalnie jak do tej pory. Gdy tem. spadnie w trakcie defrostu po prostu spr. staje i po około minucie również obiegówka, po czym następuje start sprężarki. Zadnych dodatkowych sygnałów pompa nie wysyła.
Masz to tutaj rozrysowane. niebieska linia sygnał, czerwona sprężarka, żółta obiegówka, fioletowa i zielona temperatura wody
Czyli co jesteśmy zgodni, że odbywają się dwa cykle defrostu, tak.
Co do kierunku obiegu, masz racje idzie w jednym kierunku, po prostu wymiennik ją wychładza, dlatego na powrocie wyższa, na zasilaniu wtedy niższa, tu się nie upierałem, temat mało istotny w naszych rozważaniach.
To teraz, skoro są dwa cykle, a tego nie zaprzeczasz, a w tym swoim opisie twierdzisz, że to są dwa różne cykle, zależne od warunków ( powrót ).
To przepraszam cię, ale w którym miejscu twierdzisz, że bzdury piszę.

michancia
01-12-2019, 20:50
To u mnie jest inaczej i dziwię się, że nie wystarcza ci wody na dokończenie defrostu zaczynającego się przy 34C na powrocie i 120l zładu. Ja mam nieco ponad 2 razy tyle zładu(nie mam bufora) i u mnie jak defrost zacznie się, przykładowo tej nocy przy 1C na zewn., przy 28.25C to bez udziału sprężarki się kończy.



Po raz kolejny udowadniasz, że nie masz pojęcia o czym piszesz, a doradzasz. W przypadku kolegi Frofo007 gdzie była mowa o 10C dla 2-wentylatorowej i 18C dla 1W, nie chodziło o defrosty! Jemu pompa z powodu temperatury obiegu startowała z grzałki i chodziła na niej cały czas. Skąd więc miał mieć defrosty? Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem i nie kompromituj się.
Chłopie, odpuść, bo nie wiesz o czym piszesz.

agb
01-12-2019, 20:55
Nie licz na to tak długo jak będziesz udzielał tutaj takich "rad".

michancia
01-12-2019, 21:03
Nie licz na to tak długo jak będziesz udzielał tutaj takich "rad".

Chcesz, żebym ci przytoczył twoje, mimo, że swoje mądrości pousuwałeś.
Daj sobie spokój, nikt tu nie jest po to, żeby się wzajemnie przepychać, tylko ewentualnie coś się dowiedzieć.

agb
01-12-2019, 21:13
Chcesz, żebym ci przytoczył twoje, mimo, że swoje mądrości pousuwałeś.
Daj sobie spokój, nikt tu nie jest po to, żeby się wzajemnie przepychać, tylko ewentualnie coś się dowiedzieć.

Przypomnij i napisz co usunąłem. Bo widzę, że zamiast po prostu przyznać się do błędu i tego, że chciałeś kolegę wspuścić w niezłe maliny, dalej będziesz brnąć w kłamstewka.

bobrow
01-12-2019, 21:15
Mam jeszcze pomocnicze pytanko -jakie macie wartości w kalibracji czujników Tzasilania i Tpowrotu w PC ?
Tak się zastanawiam , czy jeśli nie trafię w miarę realne wartości-czy PC będzie prawidłowo modulować.
Pytam , ponieważ w monobloku kuzynki czujnik Tpowrotu był przekaliborwany o +2K. Teraz wskazania są podobne (choć przy skoku kalibracji o 0,5K dokładności specjalnej to nie ma)-tylko pytanie na ile zgodne z rzeczywistymi temperaturami ?

plusfoto
01-12-2019, 21:20
Czyli co jesteśmy zgodni, że odbywają się dwa cykle defrostu, tak.
Co do kierunku obiegu, masz racje idzie w jednym kierunku, po prostu wymiennik ją wychładza, dlatego na powrocie wyższa, na zasilaniu wtedy niższa, tu się nie upierałem, temat mało istotny w naszych rozważaniach.
To teraz, skoro są dwa cykle, a tego nie zaprzeczasz, a w tym swoim opisie twierdzisz, że to są dwa różne cykle, zależne od warunków ( powrót ).
To przepraszam cię, ale w którym miejscu twierdzisz, że bzdury piszę.
Jakie dwa cykle? Jest jeden. Chyba że za cykl uważasz płynne przejście z trybu I w tryb II w trakcie jednego cyklu odszraniania.

plusfoto
01-12-2019, 21:24
Mam jeszcze pomocnicze pytanko -jakie macie wartości w kalibracji czujników Tzasilania i Tpowrotu w PC ?
Tak się zastanawiam , czy jeśli nie trafię w miarę realne wartości-czy PC będzie prawidłowo modulować.
Pytam , ponieważ w monobloku kuzynki czujnik Tpowrotu był przekaliborwany o +2K. Teraz wskazania są podobne (choć przy skoku kalibracji o 0,5K dokładności specjalnej to nie ma)-tylko pytanie na ile zgodne z rzeczywistymi temperaturami ?
Zapuść na kilka minut obiegówkę i sprawdź czy odczyty są zbliżone. Co do rzeczywistości odczytów to jakiś sprawdzony termometr na powrót lub zasilanie bo może się okazać że powrót był dobry a zasilanie za wysokie.

michancia
01-12-2019, 21:25
Przypomnij i napisz co usunąłem. Bo widzę, że zamiast po prostu przyznać się do błędu i tego, że chciałeś kolegę wspuścić w niezłe maliny, dalej będziesz brnąć w kłamstewka.
Dobra, twoje na wierzchu. To tera poczytaj wszystkie w/w posty i powiedz w którym momencie, komuś coś źle doradzałem, bo już nawet widzę, że i ,,plusfoto" zwątpił, bo jak słusznie zauważyłeś, on może mieć, za małą temperaturę powrotu i u niego idzie defrost, tylko na samej sprężarce.
U ciebie, masz bardzo duży zład wody, i to być może się odbywa tylko przy użyciu temperatury z obiegu CO, nie wiem co masz, jaka sprężarkę, jaka instalacje, twoja sprawa.
Ale tak jak ci kiedyś pisałem, sprawdź jakiś temat do końca, a nie podpieraj się czyimiś rozważaniami.

plusfoto
01-12-2019, 21:32
........... bo już nawet widzę, że i ,,plusfoto" zwątpił,............
Że co zrobiłem?

michancia
01-12-2019, 21:35
Jakie dwa cykle? Jest jeden. Chyba że za cykl uważasz płynne przejście z trybu I w tryb II w trakcie jednego cyklu odszraniania.
Między trybem I a II na pewno jest stop, fizycznie patrzyłem na wyświetlacz - sprężarka stop 0Hz.
Nie jestem pewien, czy zaczynając pierwszy cykl sprężarka staje,( ale to się kiedyś sprawdzi ), bo po zakończeniu drugiego cyklu płynnie przechodzi do grzania ( temperatury ma wyrównane ). Tak czy siak w moim przypadku zlicza jeden cykl, a tak jak w przypadku SDC, co potwierdza ,,codix" zlicza 2 cykle

bobrow
01-12-2019, 21:36
Zapuść na kilka minut obiegówkę i sprawdź czy odczyty są zbliżone. Co do rzeczywistości odczytów to jakiś sprawdzony termometr na powrót lub zasilanie bo może się okazać że powrót był dobry a zasilanie za wysokie.

Chyba mnie nie podejrzewasz ,ze tego nie zrobiłem ...
Mierniki , którymi dysponuję nie mają specjalnej dokładności na pomiarze temp-dodatkowo musiałbym mierzyć temp na wyjściu jednostki zewnętrznej (cała instalacja jest w PP).Ogólnie sobie z tym poradzę-zapytałem o co innego.

michancia
01-12-2019, 21:36
Że co zrobiłem?

Ze bzdur nie piszę:yes:

plusfoto
01-12-2019, 21:45
Chyba mnie nie podejrzewasz ,ze tego nie zrobiłem ...
Mierniki , którymi dysponuję nie mają specjalnej dokładności na pomiarze temp-dodatkowo musiałbym mierzyć temp na wyjściu jednostki zewnętrznej (cała instalacja jest w PP).Ogólnie sobie z tym poradzę-zapytałem o co innego.


OK. Ale jeśli odczyty zasilania i powrotu są podobne to na modulację nie powinno mieć raczej wpływu.

plusfoto
01-12-2019, 21:56
Między trybem I a II na pewno jest stop, fizycznie patrzyłem na wyświetlacz - sprężarka stop 0Hz.
Nie jestem pewien, czy zaczynając pierwszy cykl sprężarka staje,( ale to się kiedyś sprawdzi ), bo po zakończeniu drugiego cyklu płynnie przechodzi do grzania ( temperatury ma wyrównane ). Tak czy siak w moim przypadku zlicza jeden cykl, a tak jak w przypadku SDC, co potwierdza ,,codix" zlicza 2 cykle


Noż kurcze spójrz w końcu na wykres który zamieściłem i go w końcu przeanalizuj, zresztą pozostałe również. Dla każdego cyklu masz je podane. Zarówno dla odladzania z temp wyższą jak 27, niższą jak 27 oraz gdy odszranianie zaczyna się z tep. powyżej 27 i w trakcie odszraniania temperatura spadnie poniżej 27.

agb
01-12-2019, 22:02
Dobra, twoje na wierzchu. To tera poczytaj wszystkie w/w posty i powiedz w którym momencie, komuś coś źle doradzałem, bo już nawet widzę, że i ,,plusfoto" zwątpił, bo jak słusznie zauważyłeś, on może mieć, za małą temperaturę powrotu i u niego idzie defrost, tylko na samej sprężarce.
U ciebie, masz bardzo duży zład wody, i to być może się odbywa tylko przy użyciu temperatury z obiegu CO, nie wiem co masz, jaka sprężarkę, jaka instalacje, twoja sprawa.
Ale tak jak ci kiedyś pisałem, sprawdź jakiś temat do końca, a nie podpieraj się czyimiś rozważaniami.
Tu nie chodzi o to czyje na wierzchu.

Zamykając temat, podsumowanie kwestii kolegi Frofo007, dla wytrwałych, którym przez tą jałową dyskusję będzie się chciało przebrnąć. Na to, że ty zrozumiesz już nie liczę.
1. Miał problem z tym, że u niego chodziły tylko grzałki
2. Wynikało to z temperatury wody w układzie - poniżej 18C dla jedn. 1-wentylatorowej.
3. Skoro chodziła wyłącznie na grzałce nie było defrostów. Bo co by się miało szronić?
4. Skoro ich nie było, to temp zasilania/powrotu nie miała znaczenia w konstekście defrostów
5. Mieszanie do tego osobnej kwestii liczby startów sprężarki i/lub trybów defrostów jako argument pozbawione jest więc sensu. To zupełnie inny temat.

michancia
01-12-2019, 22:08
Noż kurcze spójrz w końcu na wykres który zamieściłem i go w końcu przeanalizuj, zresztą pozostałe również. Dla każdego cyklu masz je podane. Zarówno dla odladzania z temp wyższą jak 27, niższą jak 27 oraz gdy odszranianie zaczyna się z tep. powyżej 27 i w trakcie odszraniania temperatura spadnie poniżej 27.
Przecież o tym samym mówimy, na ostatnim wykresie sprężarka staje pomiędzy cyklami ( albo ja źle widzę ).
No to o co biega, a nawet, jak u ciebie jest inaczej, to ci tłumaczę, u mnie pomiędzy cyklami jest stop sprężarki.

michancia
01-12-2019, 22:17
Tu nie chodzi o to czyje na wierzchu.

Zamykając temat, podsumowanie kwestii kolegi Frofo007, dla wytrwałych, którym przez tą jałową dyskusję będzie się chciało przebrnąć. Na to, że ty zrozumiesz już nie liczę.
1. Miał problem z tym, że u niego chodziły tylko grzałki
2. Wynikało to z temperatury wody w układzie - poniżej 18C dla jedn. 1-wentylatorowej.
3. Skoro chodziła wyłącznie na grzałce nie było defrostów. Bo co by się miało szronić?
4. Skoro ich nie było, to temp zasilania/powrotu nie miała znaczenia w konstekście defrostów
5. Mieszanie do tego osobnej kwestii liczby startów sprężarki i/lub trybów defrostów jako argument pozbawione jest więc sensu. To zupełnie inny temat.

No przecież, nigdzie nie twierdziłem wcześniej, że mu grzałki przez defrost chodzą, nie wiem dlaczego tak zrozumiałeś.
Starałem się przez całą dyskusję mu pomóc, moje argumenty skupiały się na tym, żeby wygrzał posadzkę, i potem utrzymywał temperaturę posadzki nie wyłączając pompy. Ale jak mu wszyscy doradzali, a on na koniec odpisuje, że nie czytał jeszcze instrukcji, to mu napisałem żeby tak zrobił, jak uważa, i opisał efekt ( może wtedy będzie mądrzejszy o doświadczenie i będzie można mu coś więcej doradzić ), tak uważałem, jaka mina.

michancia
01-12-2019, 22:25
Tu nie chodzi o to czyje na wierzchu.

Zamykając temat, podsumowanie kwestii kolegi Frofo007, dla wytrwałych, którym przez tą jałową dyskusję będzie się chciało przebrnąć. Na to, że ty zrozumiesz już nie liczę.
1. Miał problem z tym, że u niego chodziły tylko grzałki
2. Wynikało to z temperatury wody w układzie - poniżej 18C dla jedn. 1-wentylatorowej.
3. Skoro chodziła wyłącznie na grzałce nie było defrostów. Bo co by się miało szronić?
4. Skoro ich nie było, to temp zasilania/powrotu nie miała znaczenia w konstekście defrostów
5. Mieszanie do tego osobnej kwestii liczby startów sprężarki i/lub trybów defrostów jako argument pozbawione jest więc sensu. To zupełnie inny temat.

Przecież temat o defrostach poprzedził kolega ,,codix"i z tego powodu rozwinął się ten temat i nie miało to nic wspólnego z tematem ,,Frofo007,, nie wiem z jakiego powodu powiązałeś te dwa tematy.

michancia
02-12-2019, 00:25
Kończąc temat o defrostach, to udało mi się drugi raz zaobserwować.
Tym razem defrost przebiegł tylko na wykorzystaniu obiegu CO - I tryb ( czas defrostu 5 min, wymiennik czysty ) i od razu bez wyłączenia sprężarki po defroście przeszła do grzania CO. Licznik wskazał 1-zał., z tego wynika, tak jak wcześniej pisałem wyłączenie sprężarki nastąpiło między grzaniem a defrostem.
W związku z powyższym domyślam się, że na wymienniku zewnętrznym zamontowany jest czujnik przepływu powietrza i jeśli po I cyklu defrostu, pompa wykryje w dalszym ciągu słaby przepływ powietrza ( w miejscach gdzie jest czujnik lub czujniki ), to przechodzi do drugiego trybu z użyciem samej sprężarki, pomiędzy tymi trybami następuje stop spreżarki. W moim przypadku licznik zawsze liczy jeden załącz.

MiG25
02-12-2019, 11:20
Chyba mnie nie podejrzewasz ,ze tego nie zrobiłem ...
Mierniki , którymi dysponuję nie mają specjalnej dokładności na pomiarze temp-dodatkowo musiałbym mierzyć temp na wyjściu jednostki zewnętrznej (cała instalacja jest w PP).Ogólnie sobie z tym poradzę-zapytałem o co innego.

Patrząc realnie ,to niemożliwe są rozbieżności rzędu nawet 0,5C z perspektywy tego ,że i termistory jak i rezystory na płytce są praktycznie z tych samych serii produkcyjnych ....
Można spróbować je zamienić miejscami i zobaczyć czy samo położenie to powoduje.
Jest takie coś jak procedura kalibracji ? ( gdzieś opisane w instrukcji serwisowej )

U siebie po wywołanym przez Ciebie temacie próbowałem je kalibrować wg smart clouda i rejestracji i jak najbardziej zbliżyć do trzeciego czujnika ustawionego pomiędzy nimi . Jeden jest przestawiony o -1K drugi o -0,5K...

plusfoto
02-12-2019, 13:00
U siebie po wywołanym przez Ciebie temacie próbowałem je kalibrować wg smart clouda i rejestracji i jak najbardziej zbliżyć do trzeciego czujnika ustawionego pomiędzy nimi . Jeden jest przestawiony o -1K drugi o -0,5K...
Zakładałeś jakiś dodatkowy zewnętrzny?

MiG25
02-12-2019, 13:45
Nie , fabrycznie zainstalowane są trzy czujniki : na wejściu ,pomiędzy grzałkami a skraplaczem , i na wyjściu.:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7866775&viewfull=1#post7866775
Ten trzeci czujnik również widać w menu (poz 8 i 9) : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7762492&viewfull=1#post7762492

michancia
02-12-2019, 14:52
W żadną lewą - kręci normalnie jak do tej pory. Gdy tem. spadnie w trakcie defrostu po prostu spr. staje i po około minucie również obiegówka, po czym następuje start sprężarki. Zadnych dodatkowych sygnałów pompa nie wysyła.
Masz to tutaj rozrysowane. niebieska linia sygnał, czerwona sprężarka, żółta obiegówka, fioletowa i zielona temperatura wody

Kolego, mógł byś być tak miły i dać, jak to nie jest problemem, wykres z większym czaso-okresem, który obejmuje przejście z grzania na defrost, bo na tym wykresie widzę na początku częstotliwość pracy sprężarki 48Hz ( a to raczej jest faza defrostu, chyba, że się mylę i tak wysoko moduluje przy grzaniu pod koniec zaszronienia ), następnie jest stop jak dobrze rozumiem pomiędzy i i II fazą defrostu.
W opisie defrostu ( na wykresie ) jest: 1-wyłącz, 2- załącz. a tego tu nie widać?

Pozdrawiam

plusfoto
02-12-2019, 15:05
Nie , fabrycznie zainstalowane są trzy czujniki : na wejściu ,pomiędzy grzałkami a skraplaczem , i na wyjściu.:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7866775&viewfull=1#post7866775
Ten trzeci czujnik również widać w menu (poz 8 i 9) : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7762492&viewfull=1#post7762492


Czy u Ciebie po 5 - 10 minutach od włączenia samej obiegówki te trzy czujniki (wejściowa, wyjściowa i faktyczna dla wody wyjściowej) pokazywały różną temperaturę? Bo u mnie wszystkie 21,75

plusfoto
02-12-2019, 15:28
Kolego, mógł byś być tak miły i dać, jak to nie jest problemem, wykres z większym czaso-okresem, który obejmuje przejście z grzania na defrost, bo na tym wykresie widzę na początku częstotliwość pracy sprężarki 48Hz ( a to raczej jest faza defrostu, chyba, że się mylę i tak wysoko moduluje przy grzaniu pod koniec zaszronienia ), następnie jest stop jak dobrze rozumiem pomiędzy i i II fazą defrostu.
W opisie defrostu ( na wykresie ) jest: 1-wyłącz, 2- załącz. a tego tu nie widać?

Pozdrawiam
O który wykres chodzi? Czy ten ostatni? Jeśli tak to czegóż tam nie widać? Do godziny 6.10 normalne grzanie. O 6.10 sygnał do odszraniania (niebieska linia), sprężarka moduluje do około 30Hz obiegówka na maxa i rozpoczyna się odladzanie w trybie I. Godzina ~6.16 brakło ciepłej wody, sprężarka stop i rozpoczyna się odladzanie w trybie II. 6.17 - staje obiegówka i startuje sprężarka która po około 1,5 minucie osiąga swoje maximum 86 Hz, O godz. 6.19 sprężarka zaczyna zwalniać osiąga o 6.20 40 Hz i startuje obiegówka.. Pomału pompa stabilizuje swoją pracę i o ~6.22 koniec odladzani dalej grzeje sobie podłogę.

Niebieska linia dla lepszej widoczności ma odzwierciedlenie na prawej osi

michancia
02-12-2019, 15:46
O który wykres chodzi? Czy ten ostatni? Jeśli tak to czegóż tam nie widać? Do godziny 6.10 normalne grzanie. O 6.10 sygnał do odszraniania (niebieska linia), sprężarka moduluje do około 30Hz obiegówka na maxa i rozpoczyna się odladzanie w trybie I. Godzina ~6.16 brakło ciepłej wody, sprężarka stop i rozpoczyna się odladzanie w trybie II. 6.17 - staje obiegówka i startuje sprężarka która po około 1,5 minucie osiąga swoje maximum 86 Hz, O godz. 6.19 sprężarka zaczyna zwalniać osiąga o 6.20 40 Hz i startuje obiegówka.. Pomału pompa stabilizuje swoją pracę i o ~6.22 koniec odladzani dalej grzeje sobie podłogę.

Niebieska linia dla lepszej widoczności ma odzwierciedlenie na prawej osi

Niczego nie drążę, niczego się nie czepiam, temat zakończony.
Tak ten ostatni.
06.10 tak, modulacja sprężarki spada do 30Hz, ale co jest przed tą godziną, dlaczego sprężarka pracuje z częstotliwością 48Hz, przecież u ciebie na podłogówce, przy tych temperaturach, to nie jest normalna praca grzania i tego się próbuję dowiedzieć, na jakich zmiennych sprężarka daje sygnał do defrostu ( czujniki przepływu, obciażenie sprężarki, czy może cop przy jakiejś określonej temperaturze... )?

FeelGood
02-12-2019, 16:25
Witam, może pomogę

Service Manual cytat:

"13.2.2 Deice Operation
Deice start depends:
1. Outdoor air sensor temp.
2. Outdoor pipe sensor temp.
3. Heating accumulation time "

powyższe dla modelu WH-UX09HE8 12 i 16

dla pewności zajrzeć można też do pkt:
12.6.2 Room Heater Operation during Deice
Pozdrawiam

michancia
02-12-2019, 16:40
Dzięki ,,feelgood"
Tak jak myślałem defrost idzie na podstawie zmiennych:
-czujnika temperatury zewnętrznej
-czujnika przepływu powietrza, jak dobrze tłumaczę
-i czasu akumulacji ciepła, co jak dobrze rozumiem na podstawie temperatury, powinno dać określone ciepło
I dalej nie wiem, dla czego jak po 2 cyklu defrostu, zaraz na poczatku tego cyklu wymiennik jest już czysty ( bez szronu ) to ten cykl nie zostaje przerwany na podstawie w/w zmiennych, tylko dalej trwa tak jakby z przewidzianego dla niego czasu.

plusfoto
02-12-2019, 17:10
Niczego nie drążę, niczego się nie czepiam, temat zakończony.
Tak ten ostatni.
06.10 tak, modulacja sprężarki spada do 30Hz, ale co jest przed tą godziną, dlaczego sprężarka pracuje z częstotliwością 48Hz, przecież u ciebie na podłogówce, przy tych temperaturach, to nie jest normalna praca grzania i tego się próbuję dowiedzieć, na jakich zmiennych sprężarka daje sygnał do defrostu ( czujniki przepływu, obciażenie sprężarki, czy może cop przy jakiejś określonej temperaturze... )?
A dlaczego uważasz że 48 Hz to nie jest normalna praca? U mnie pompa nie chodzi 24 h/doba. Przy średniodobowej temperaturze 1 stopień a tak mamy przez ostatnie 3 dni wystarczy że pracuje 5 godzin na dobę. Przy średniodobowej -12 zacznę wchodzić w I taryfę. Zwracam uwagę na słowo - średniodobowa

michancia
02-12-2019, 17:12
A dlaczego uważasz że 48 Hz to nie jest normalna praca? U mnie pompa nie chodzi 24 h/doba. Przy średniodobowej temperaturze 1 stopień a tak mamy przez ostatnie 3 dni wystarczy że pracuje 5 godzin na dobę. Przy średniodobowej -12 zacznę wchodzić w I taryfę. Zwracam uwagę na słowo - średniodobowa

Ok. wszystko jasne.

michancia
02-12-2019, 17:20
Następny defrost, który przebiegł w II cyklach.
Wczoraj, taka sama temperatura na zasilaniu i powroci i defrost przebiegł jedno -etapowo, a teraz te same warunki ( temperatury ), a pompa po I etapie defrostu, coś tam sprawdza ( wymiennik cały czysty, tylko właśnie lekko dół paskiem oszroniony ) i wali II cykl defrostu przy użyciu samej sprężarki. Czas tego drugiego jest zdecydowanie za długi.
W moim przypadku, żeby uniknąć tego drugiego etapu, przy moim zładzie wody, prawdopodobnie wystarczy podnieść temperaturę zasilani i powrotu o jeden stopień, może się pobawię z tym.

Pablo_11
02-12-2019, 20:09
Wejdź tam gdzie sprawdzałeś max wydajność, załącz obiegówkę, potem strzałką wejdź na to 0x7C i strzałką ( nie pamiętam góra lub dół) ustaw przepływ na te 25l. czyl max. Jeśli będzie Ci to przeszkadzać bo będzie zbyt głośno to możesz delikatnie go zmniejszyć.Wracając do tematu - żadne zmiany prędkości nie pomogły. Pompa pracuje z dT 8-10 st. i żadne zmiany parametrów nie pomagają.
A pytając wprost. Ma ktoś na tyle dobry kontakt z serwisem Panasonica aby zapytać czy jest jakaś opcja blokady tego parametru np. poprzez kombinację klawiszy na panelu?
W statystykach jest parametr "Kontrol. przepływu SHP (zakaż dT) 1 lub 2 (u mnie 0) więc może faktycznie można ustawić pomijanie dT? PC to trochę za droga zabawka aby kombinować w ciemno. Chyba, że ktoś ma pomysł co się dzieje - bo na 100% rok temu mi to działało.

bobrow
02-12-2019, 21:04
Migu(25/31)-dzięki za odzew, w sobotę podłubię w monobloku.
Odnośnie wpisu kol Pablo-nie kojarzę tego parametru...

MiG25
03-12-2019, 06:52
Czy u Ciebie po 5 - 10 minutach od włączenia samej obiegówki te trzy czujniki (wejściowa, wyjściowa i faktyczna dla wody wyjściowej) pokazywały różną temperaturę? Bo u mnie wszystkie 21,75

Tak , pokazują inną . Tyle ,że dla mnie to (precyzyjne nazwy z Service Cloud):
Temperatura wody zasilającej 25.50C
Temperatura wody wyjściowej 25.00C
Temperatura wyjściowa 2 25.00C
I to są wg mnie te 3 czujniki ,i jak widać pierwszy o 0,5C pokazuje wyższą temperaturę. Ostatni czujnik ( koniecznie z dwójką w nazwie ) jest pomiędzy skraplaczem a grzałką , ale jego wskazania są tylko co 1C ( mimo ,że jest teoretycznie .00 to i tak zmiana jest co cały stopień .)
Dlatego teraz mam skalibrowany pierwszy na -1 , drugi na -0,5 i wydaje mi się ,że się najbardziej pokrywają.

Jest jeszcze wykres : Strefa 1:Fakt. temp. (woda wyjściowa/pomieszczenie/basen) - ale ten wykres ustawia się po środku dwóch pierwszych - 25.25C więc ten jest raczej jakimś uśrednieniem .

EDIT: Po 1godzinie obserwacji:

Temperatura wody zasilającej 25.00C
Temperatura wody wyjściowej 24.75C
Temperatura wyjściowa 2 25.00C

Strefa 1:Fakt. temp. (woda wyjściowa/pomieszczenie/basen) :24.25C

Temperatury spadają ( i prawidłowo , bo włączyłem tuż po grzaniu).
Temperatura wody zasilającej w pewnym momencie na wykresie (podczas rejestracji czyli co 0,5min pomiar)tańczyła pomiędzy 25.00 a 25.50 nigdy nie osiągając pośredniej wartości 25.25... dlaczego ,skoro Temperatura wody wyjściowej może....

No i zaskoczenie : Strefa 1:Fakt. temp. (woda wyjściowa/pomieszczenie/basen) :24.25C ,teraz jest najniższa z tych wszystkich .... W pewnym momencie skakała pomiędzy 24.25 a 25.25 nie soiągając wartosci pośrednich...

MiG25
03-12-2019, 07:03
Dzięki ,,feelgood"
Tak jak myślałem defrost idzie na podstawie zmiennych:
-czujnika temperatury zewnętrznej
-czujnika przepływu powietrza, jak dobrze tłumaczę
-i czasu akumulacji ciepła, co jak dobrze rozumiem na podstawie temperatury, powinno dać określone ciepło
I dalej nie wiem, dla czego jak po 2 cyklu defrostu, zaraz na poczatku tego cyklu wymiennik jest już czysty ( bez szronu ) to ten cykl nie zostaje przerwany na podstawie w/w zmiennych, tylko dalej trwa tak jakby z przewidzianego dla niego czasu.

Źle tłumaczysz, nie ma czegoś takiego jak czujnik przepływu powietrza,( we wczesniejszych postach tez pisałeś o tym ,że przy zmianie trybu też mierzony jest przepływ powietrza - nie jest mierzony bo nawet w tym czasie wentylatory stoją) jest temperatura orurowania zewnętrznego i temperatura odszraniania.
Jak włączysz te dwa , to bardzo ładnie widać kiedy będzie defrost, bo jeden z nich( nie sprawdzę teraz który) tuż przed defrostem gwałtownie maleje i to jest właśnie ten sygnał dla sterownika.

To samo z czasem akumulacji ciepła. Po prostu jest to po chamsku ustawiony zegar na 35 minut i bez wymuszenia ręcznego defrostu choćby nie wiem co defrostu nie będzie jeśli od poprzedniego ( lub od włączenia pompy ) nie upłynie 35 minut. Można to sprawdzić wyłączając pompę ,kiedy jest zabita lodem i po jakimś czasie tak zabitą ją włączyć , nie ma szans na defrost przed upłynięciem 35 minut ( z zegarkiem w ręku).

codix
03-12-2019, 08:58
Mi jak pisalem ostatnio zrobila defrost 5min po wlaczeniu pompy i wymiennik na bank byl czysty przed wlaczeniem w 5min sie faktycznie zaszronila ale nie do konca bo 2 pasy po 10cm jeszcze ciemne bylo widac.(lekko padal snieg moze tego sniegu wciagla)
Ale to byl jednorazowy incydent

KupiłemSeTaczke
03-12-2019, 12:15
Zauważyłem że przy obecnych temperaturach pompa staje a obiegowka pracuje dalej. Czy to ma związek z włączoną funkcja anty zamarzanie ?

agb
03-12-2019, 12:23
Ale staje bo? Wynika to z harmonogramu, termostatu, braku możliwości zejścia niżej z mocą?

KupiłemSeTaczke
03-12-2019, 12:32
Bo nagrzała do 21 stopni w domu i już niżej nie moduluje chyba. W każdym razie chodzi tylko obiegowka

KupiłemSeTaczke
03-12-2019, 12:59
A tak w ogóle to od jakiej temperatury i na jakiej zasadzie działa to anty zamarzanie?

plusfoto
03-12-2019, 13:02
Tak , pokazują inną . ..........
To u mnie chyba się postarali bo praktycznie cały czas 21,75. Dwójka ma tendencje do bujnięcia o +0,25

plusfoto
03-12-2019, 13:08
Bo nagrzała do 21 stopni w domu i już niżej nie moduluje chyba. W każdym razie chodzi tylko obiegowka


Jeśli odłączył by pompę termostat to obiegówka powinna stanąć. Natomiast najprawdopodobniej zatrzymała ją krzywa lub prosta zależy co tam masz ustawione. Należy pamiętać iż to że pracujecie na termostacie to nie oznacza że pompa nie bierze pod uwagę krzywej lub prostej.

plusfoto
03-12-2019, 13:25
Wracając do tematu -...... Pablo jeszcze takie może głupie skojarzenie. Przez przypadek nie został aktywowany tryb cichy? Bo już nic innego nie przychodzi mi do głowy.

KupiłemSeTaczke
03-12-2019, 13:30
U mnie termostat wewnętrzny i praca 24/h. Do tej pory mam 108 wl sprężarki i 360 h pracy. Ciągle obserwuje i staram się zoptymalizować jak tylko się da.

Pablo_11
03-12-2019, 13:48
Pablo jeszcze takie może głupie skojarzenie. Przez przypadek nie został aktywowany tryb cichy? Bo już nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Wygląda, że nie:
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5e732f78a975.jpg (https://naforum.zapodaj.net/5e732f78a975.jpg.html)

Gurszczak
03-12-2019, 14:54
U mnie PC w trakcie pracy moduluje około 48Hz czy to jest poprawny parametr? Grzanie wody ustawione na 50st, pompa śmiga bez harmonogramu z termostatem pokojowym ustawionym na 22,5st z histerezą na sterowniku 0,4st. Jeśli chodzi o konfigurację to po waszych sugestiach zmienione na grzanie wg. prostej ustawionej na 34st i z delta grzania na 6. Dziennie zużywa około 30kwh wczoraj śr. temp dobowa około 0st ale spory wiatr. Dziś zużyła do tej chwili 13kwh fakt że mimo mrozku piękne słoneczko. Czy coś to jeszcze można zoptymalizować? którymi parametrami się jeszcze bawić.
Jak ustawić harmonogram grzania wody żeby nie grzała w nocy czy w ciągu dnia kiedy nas nie ma a grzanie podłogówki było zależne od termostatu pokojowego. Jakie ustawienia harmonogramu CWU się u was sprawdzają najlepiej? dzięki za pomoc.

Poniżej działanie PC z ost. 24h. czy jest coś dziwnego? nie wiem czy wzywać instalatora czy bawić się samemu :)

437730

codix
03-12-2019, 15:19
U mnie termostat wewnętrzny i praca 24/h. Do tej pory mam 108 wl sprężarki i 360 h pracy. Ciągle obserwuje i staram się zoptymalizować jak tylko się da.

Jak jedziesz na terrmostacie wewnetrznym tzn.ten od pompy ciepla to tak jest pompa obiegowa bedzie Ci chodzila caly czas.Musial bys zalozyc termostat zewnetrzny wtedy obiegowka staje wraz z pompą

KupiłemSeTaczke
03-12-2019, 15:33
Jak jedziesz na terrmostacie wewnetrznym tzn.ten od pompy ciepla to tak jest pompa obiegowa bedzie Ci chodzila caly czas.Musial bys zalozyc termostat zewnetrzny wtedy obiegowka staje wraz z pompą

No właśnie nie. Dopiero dzisiaj zaobserwowałem że obiegowka chodzi pomimo że nie chodzi pompa. Do tej pory podczas grzania chodziła pompa i obiegowka i strzałka na słoneczko, po zagrzaniu wnętrza do 21, (tak mam na termostacie tym oryginalnym wewnętrznym ustawione) wszystko się wyłączało obiegowka, pompa i znikała strzałka że słoneczka. Natomiast dzisiaj po zagrzaniu do 21 obiegowka chodzila i symbol słoneczka świecił się a pompa stała. Na sprężarce 0 Hz i zero poboru. Te pompy żyją swoim życiem.

codix
03-12-2019, 15:39
Do tej pory wszystkim ktorzy uzywali termostatu wewn.obiegowka chodzi przez caly czas od wylaczenia pompy chyba ze jak masz ustawione np.22st pompa ciepla sie wylaczy jak osiagnie te 22st a temperatura jeszcze wzrosnie na 23at to wtedy obiegowka stanie.
Jak miales inaczej to jestes wyjatkiem ale teraz masz juz jak wszyscy ;)

KupiłemSeTaczke
03-12-2019, 15:48
Do tej pory wszystkim ktorzy uzywali termostatu wewn.obiegowka chodzi przez caly czas od wylaczenia pompy chyba ze jak masz ustawione np.22st pompa ciepla sie wylaczy jak osiagnie te 22st a temperatura jeszcze wzrosnie na 23at to wtedy obiegowka stanie.
Jak miales inaczej to jestes wyjatkiem ale teraz masz juz jak wszyscy ;)
Kiedyś chyba plusfoto pisał że obiegowka chodzi ciągle tylko przy grzaniu krzywa i prostą

codix
03-12-2019, 15:53
Przeciez zawsze grzejesz albo krzywa albo prosta innej mozliwosci nie ma

KupiłemSeTaczke
03-12-2019, 15:58
Przeciez zawsze grzejesz albo krzywa albo prosta innej mozliwosci nie ma
To ja już tego nie rozumiem. mam ustawione termostat pokojowy, a jest jeszcze termistor i temperatura wody i tam krzywa lub prosta do wyboru.

codix
03-12-2019, 16:07
Mozesz jechac bez termostatu na temperaturze wody i okreslasz czy wedlug krzywej czy prostej i pompa wtedy grzeje caly czas niewazne czy masz za cieplo w domu dlatego musisz dobrze ustawic wtedy temperatury
Albo jedziesz z termostatem a on tylko pilnuje kiedy zalaczyc i wylaczyc pompe ale jak juz wlaczy to jedzie tez wedlug krzywej albo prostej

plusfoto
03-12-2019, 16:30
To ja już tego nie rozumiem. mam ustawione termostat pokojowy, a jest jeszcze termistor i temperatura wody i tam krzywa lub prosta do wyboru.


Termostat to jest termostat - odetnie pompę w momencie osiągnięcia zadanej temp. Natomiast krzywa lub prosta ustawia parametry dla pracy pompy. Może się tak zdarzyć iż pomimo nie osiągnięcia zadanej na termostacie temperatury parametry zadane na krzywej lub prostej nie pozwolą jej na dalszą pracę i ją odłączą. Dlatego przy grzaniu termostatem należy ustawić tą krzywą dość wysoko a najlepiej sprawdza się wysoko ustawiona prosta. Termostat wew ma dwa nazwijmy to defekty 1. teoretycznie dużą histerezę +/- 1 stopień, praktycznie jest to +/- 0,5 stopnia oraz fakt iż nie odcina obiegówki. Obiegówka zostanie odcięta po przekroczeniu parametrów z krzywej. Termostat zewnętrzny natomiast całkowicie odcina pracę pompy wraz z obiegówką oraz ma mniejszą histerezę. Moim zdaniem +/-0,25 jest najbardziej odpowiednia. Nie należy z nią przesadzać bo byle puszczenie za przeproszeniem bąka w domu może spowodować stop lub start pompy. Po prostu czujniki są tak czułe że reagują szybko i impulsywnie. Niektóre z nich z tego powodu mają opcję opóźnienia zadziałania.

KupiłemSeTaczke
03-12-2019, 18:33
Termostat to jest termostat - odetnie pompę w momencie osiągnięcia zadanej temp. Natomiast krzywa lub prosta ustawia parametry dla pracy pompy. Może się tak zdarzyć iż pomimo nie osiągnięcia zadanej na termostacie temperatury parametry zadane na krzywej lub prostej nie pozwolą jej na dalszą pracę i ją odłączą. Dlatego przy grzaniu termostatem należy ustawić tą krzywą dość wysoko a najlepiej sprawdza się wysoko ustawiona prosta. Termostat wew ma dwa nazwijmy to defekty 1. teoretycznie dużą histerezę +/- 1 stopień, praktycznie jest to +/- 0,5 stopnia oraz fakt iż nie odcina obiegówki. Obiegówka zostanie odcięta po przekroczeniu parametrów z krzywej. Termostat zewnętrzny natomiast całkowicie odcina pracę pompy wraz z obiegówką oraz ma mniejszą histerezę. Moim zdaniem +/-0,25 jest najbardziej odpowiednia. Nie należy z nią przesadzać bo byle puszczenie za przeproszeniem bąka w domu może spowodować stop lub start pompy. Po prostu czujniki są tak czułe że reagują szybko i impulsywnie. Niektóre z nich z tego powodu mają opcję opóźnienia zadziałania.

Ok.Dzieki za wyjaśnienie. Ustawilem w takim razie 21 na termostacie i 37 prosta. Histereza mi w sumie nie przeszkadza aż tak bardzo. Przynajmniej nie włącza i wyłącza pompy za często.

KupiłemSeTaczke
03-12-2019, 18:47
Do tej pory wszystkim ktorzy uzywali termostatu wewn.obiegowka chodzi przez caly czas od wylaczenia pompy chyba ze jak masz ustawione np.22st pompa ciepla sie wylaczy jak osiagnie te 22st a temperatura jeszcze wzrosnie na 23at to wtedy obiegowka stanie.
Jak miales inaczej to jestes wyjatkiem ale teraz masz juz jak wszyscy ;)
W takim razie musiało być tak jak piszesz. Bo na pewno obiegówka zatrzymywała się. Z reszta wiesz jak jest na początku użytkowania lata się od pompy do sterownika i rozdzielaczy z notesem :) , dlatego jestem pewny że zarówno pompka obiegowa jak i spręzarka stawały. Pewnie przyczyną była minusowa temperatura, natomiast wcześniej przy dodatniej ten parametr o którym piszecie mógł zostać przekroczony. W każdym razie dzięki wszystkim za pomoc.

uciu
04-12-2019, 07:20
kombinuje u siebie z ustawieniami - co zrobić by przy defroście był 1 start/stop i u mnie (SDC 1 wiatrak) chyba się nie da...
Podniosłem krzywą na 32/15 38/-15 i nadal nic.
Na powrocie mam od 28 do 29.
W nocy było od -6 do -2 i miałem 7 defrostów. Wychodzi tak co ok 50min

codix
04-12-2019, 07:55
kombinuje u siebie z ustawieniami - co zrobić by przy defroście był 1 start/stop i u mnie (SDC 1 wiatrak) chyba się nie da...
Podniosłem krzywą na 32/15 38/-15 i nadal nic.
Na powrocie mam od 28 do 29.
W nocy było od -6 do -2 i miałem 7 defrostów. Wychodzi tak co ok 50min

Ja tez mam sdc 1went i za cholery nie mozna zrobic bez startu nawet probowalem zasil 40st powrot 35st i tak pompa dostaje sygnal do defrostu zwalnia sprezarka i staje.
Wiec jest z wysokiej temperatury powrot wysoko a ona i tak staje wiec defroat bez stopu w niej jest niemozliwy .
Co do 1startu to jeszcze nie mam przetestowane bo podczas defrostu powrot spada mi ponizej 27 wiec mam 2 starty

Gurszczak
04-12-2019, 10:26
U mnie podobnie w nocy -1 i chyba 7 defrostów bo rozumie że jeśli sprężarka wchodzi na 85hz wówczas załącza się w niej defrost? Tak jak na poniższym prtscr?

437754

posky
04-12-2019, 10:26
Szanowni,

czy możecie mi rozjaśnić zapisy z instrukcji dotyczące działania przy grzaniu zbiornika CWU. Chodzi o ustawienia w Panelu Instalatora. Co zmieniam manewrując w zakładce "max. czas działania ogrzew. podłog"? Interwał czasu działania CO w czasie nagrzewania CWU? Rozumiem, że to działa wyłącznie w trybie HEAT/TANK.
"Max. czas wygrz. zbiornika" oznacza długość jednorazowego nagrzewania wody? W którym trybie: TANK czy HEAT/TANK? Czy skracając ten czas zmuszam PC do mocniejszego grzania, a wydłużając czas do pracy np. na 20% mocy? I wreszcie "Temp. ponown. wygrz. zb." to innymi słowy delta T dla CWU? W trybie TANK czy HEAT/TANK?

szczerze powiem, że ta instrukcja w całości to jakaś pomyłka.

posky

link2jack
04-12-2019, 11:06
Posiadam wersje F. Czy ktoś orientuje się jak ustawić pompę by dogrzewała wodę mimo iż histereza nie osiągnęła wartości granicznej?
Chce grzać w dwóch porach (22:00 i 13:00) Zdarza się iż jeśli woda mimo niskiej histerezy (3+1*C) nie jest wystarczająco chłodna i pompa jej nie dogrzeje. Jest taka opcja?

plusfoto
04-12-2019, 11:06
Szanowni,

czy możecie mi rozjaśnić zapisy z instrukcji dotyczące działania przy grzaniu zbiornika CWU. Chodzi o ustawienia w Panelu Instalatora. Co zmieniam manewrując w zakładce "max. czas działania ogrzew. podłog"? Interwał czasu działania CO w czasie nagrzewania CWU? Rozumiem, że to działa wyłącznie w trybie HEAT/TANK.
"Max. czas wygrz. zbiornika" oznacza długość jednorazowego nagrzewania wody? W którym trybie: TANK czy HEAT/TANK? Czy skracając ten czas zmuszam PC do mocniejszego grzania, a wydłużając czas do pracy np. na 20% mocy? I wreszcie "Temp. ponown. wygrz. zb." to innymi słowy delta T dla CWU? W trybie TANK czy HEAT/TANK?

szczerze powiem, że ta instrukcja w całości to jakaś pomyłka.

posky

Te ustawienia dotyczą obu trybów max czas wygrzewania zbiornika oznacza że nawet jeśli się nie wygrzeje w tym czasie to przełączy na CO lub zakończy grzanie CWU. Max czas CO oznacza iż w trybie heat/tank nie załączy CWU wcześniej niż ustawiony tam czas nawet jeśli będzie taka potrzeba. Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika to temperatura o jaką musi spaść temp zasobnika aby nastąpiło ponowne jego wygrzewanie. Dotyczy jednego i drugiego trybu z tym że przy ustawieniu heat/tank muszą zostać spełnione oba warunki.

slimakfoto
04-12-2019, 16:14
Chciałem się zapytać o przepływy.
Wiem że można je podglądnąć w sterowniku - strzałka góra lewo prawo - adres 12 (chyba)
Jednak czy są one miarodajne?
U mnie pokazuje ok 10 - pompa 5kw ?
Czy można jakoś sprawdzić inaczej ?
Pytam bo wydaje mi się ze mam za małe przepływy.
Na dole jest podłogówka z pompką swoją.

Jednak u znajomego przepływ 9 na pompie 9 kw i wszystko sprawniej działa.
Więc już sam nie wiem.
Może ktoś pomoże ?

RadMac
04-12-2019, 16:36
Dom w remoncie, niezamieszkany, parter około 110 m2 całość podłogówka. Niedawno tynkowany więc jeszcze sporo wilgoci (tynkarze wody nie szczędzili). Wentylacja włączona na małych obrotach. Pompa SDC09H3E5. Grzeję od początku listopada narazie tylko w nocy czyli 22.00 -6.00 i łikendy. Ustawiona krzywa na 35\-15 25\15. W domu prawie cały czas około 16 stopni. Mam nadzieję, że jak się wygrzeje będzie coraz cieplej. Dzisiaj w nocy 14 razy sprężarka stawała\ruszała na defrostach. Tak wygląda jeden z nich, podwójny, tak jak któryś z kolegów opisywał.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2923b098414e.png (https://naforum.zapodaj.net/2923b098414e.png.html)

Czy parametr "Temperatura wody zasilającej" to woda która wraca z podłogi? Bo u mnie zawsze jest różnica kilku stopni w stosunku do "Temperatury wody wyjściowej". Dodam jeszcze, że "Temp. wody wyjściowej", "Woda w strefie 1" i "Woda" mają takie same wartości.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5b9010c6d021.png (https://naforum.zapodaj.net/5b9010c6d021.png.html)

michancia
04-12-2019, 18:56
Dom w remoncie, niezamieszkany, parter około 110 m2 całość podłogówka. Niedawno tynkowany więc jeszcze sporo wilgoci (tynkarze wody nie szczędzili). Wentylacja włączona na małych obrotach. Pompa SDC09H3E5. Grzeję od początku listopada narazie tylko w nocy czyli 22.00 -6.00 i łikendy. Ustawiona krzywa na 35\-15 25\15. W domu prawie cały czas około 16 stopni. Mam nadzieję, że jak się wygrzeje będzie coraz cieplej. Dzisiaj w nocy 14 razy sprężarka stawała\ruszała na defrostach. Tak wygląda jeden z nich, podwójny, tak jak któryś z kolegów opisywał.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2923b098414e.png (https://naforum.zapodaj.net/2923b098414e.png.html)

Czy parametr "Temperatura wody zasilającej" to woda która wraca z podłogi? Bo u mnie zawsze jest różnica kilku stopni w stosunku do "Temperatury wody wyjściowej". Dodam jeszcze, że "Temp. wody wyjściowej", "Woda w strefie 1" i "Woda" mają takie same wartości.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5b9010c6d021.png (https://naforum.zapodaj.net/5b9010c6d021.png.html)

Woda zasilanie to powrót z obiegu.
Masz ten powrót ustawiony za nisko ( poniżej 27st/c ) i dlatego jak przychodzi defrost, to najpierw próbuje robić to pierwszym etapem przy wykorzystaniu temperatury wody w obiegu, a w twoim wypadku ten etap jest mało efektywny i następnie przechodzi do drugiego trybu defrostu przy użyciu samej sprężarki.
Spróbuj jak to nie problem, podnieść temperaturę powrotu do powiedzmy 29st/c, czyli przy delcie załóżmy 5, to na zasilaniu 34st/c, i zobacz czy wtedy ten defrost wykona tylko jedno etapowo, z wykorzystaniem wody w obiegu

Balbin
04-12-2019, 19:41
Innego sposobu odszraniania nie uzyskasz. Wszystkie pompy 1fazowe, 1 wentylatorwemaja maja defrost poprzez pracę sprężarki w trybie odwroconego grzania. Ciepła wodę powrót pompy pobiera że źródła budynku tylko po to aby wymiennik nie zamarzl. Wyłączenie i załączeniu jest nieuniknione. Pompy 3fazowe 2wentylatorowe maja dwa tryby odszraniania. Wybor odpowiedniego zależy od czynników źródła i otoczenia.

Balbin
04-12-2019, 19:47
Oczywiście zmiana temperatury na wyższą nie pomoże. Nie kombinujcie i nie zmieniajcie ustawień. Odszranianie Sdc i Mdc w wersji H sprężarka nie wpływa na jej trwałość. Natomiast temperatury wpłynie negatywnie na Wasz komfort i zużycie KWh.

Balbin
04-12-2019, 20:06
Zapuść na kilka minut obiegówkę i sprawdź czy odczyty są zbliżone. Co do rzeczywistości odczytów to jakiś sprawdzony termometr na powrót lub zasilanie bo może się okazać że powrót był dobry a zasilanie za wysokie.

Monoblock ma jedną wadę. Brak izolacji na czujnikach przylgowych. Nie kalibrujcie temp z pozycji sterownika. Po kalibracji przy niskiej temperaturze na zewnątrz może wskazywać prawidłowo, a przy wyższej może już przeklamywac o taką wartość na ile została skalibrowana. Wtedy wskaźnik COP powyżej 10

Balbin
04-12-2019, 20:17
Witam, wie ktoś może w jaki sposób zresetować (przywrócić ustawienia fabryczne) w sterowniku pompy Aquarea serii H? Dzięki za pomoc

Forumowicze może wiecie jak przywrócić ustawienia dla pomp Seri H. Szukałem wszędzie ale nie mogę znaleźć skrótu kalwiszowego. Jak ktoś wie proszę o informację.

RadMac
04-12-2019, 20:22
Woda zasilanie to powrót z obiegu.
Masz ten powrót ustawiony za nisko ( poniżej 27st/c ) i dlatego jak przychodzi defrost, to najpierw próbuje robić to pierwszym etapem przy wykorzystaniu temperatury wody w obiegu, a w twoim wypadku ten etap jest mało efektywny i następnie przechodzi do drugiego trybu defrostu przy użyciu samej sprężarki.
Spróbuj jak to nie problem, podnieść temperaturę powrotu do powiedzmy 29st/c, czyli przy delcie załóżmy 5, to na zasilaniu 34st/c, i zobacz czy wtedy ten defrost wykona tylko jedno etapowo, z wykorzystaniem wody w obiegu

Nie chciałem nic zmieniać do czasu, kiedy wszystko wyschnie ale tak z ciekawości podbije krzywą o 4 stopnie.



Oczywiście zmiana temperatury na wyższą nie pomoże. Nie kombinujcie i nie zmieniajcie ustawień. Odszranianie Sdc i Mdc w wersji H sprężarka nie wpływa na jej trwałość. Natomiast temperatury wpłynie negatywnie na Wasz komfort i zużycie KWh.

Chodziło Ci o to, że odszranianie nie ma wpływu na trwałość sprężarki?