PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

uciu
04-12-2019, 20:32
Innego sposobu odszraniania nie uzyskasz. Wszystkie pompy 1fazowe, 1 wentylatorwemaja maja defrost poprzez pracę sprężarki w trybie odwroconego grzania. Ciepła wodę powrót pompy pobiera że źródła budynku tylko po to aby wymiennik nie zamarzl. Wyłączenie i załączeniu jest nieuniknione. Pompy 3fazowe 2wentylatorowe maja dwa tryby odszraniania. Wybor odpowiedniego zależy od czynników źródła i otoczenia.

Balbin mam SDC 3fazowe i jest tak samo...i chyba jest jak piszesz, bo nawet jak mam 30na powrocie to sprezarka zalicza 2wl/wyl... chyba taki soft

Balbin
04-12-2019, 22:40
Nie chciałem nic zmieniać do czasu, kiedy wszystko wyschnie ale tak z ciekawości podbije krzywą o 4 stopnie.




Chodziło Ci o to, że odszranianie nie ma wpływu na trwałość sprężarki?

Trwałość sprężarki wyliczona jest na 20 tys godzin. Biorąc pod uwagę 2tys godzin rocznie daje to 10 lat. Odszranianie jest procesem nieuniknionym więc ilość wlaczeń i wyłączenie producent przewidział w cyklu życia urządzenia. Oczywiście jeśli mieści się to w ramach zaleceń, czyli nie częściej niż 1 na 15 minut. Sdc i Mdc 1 fazowe nie mają innego rodzaju defrostu. Gbyby miało to negatywny wpływ na trwałość urzadzenia Japończycy wymyśliliby inny rodzaj ochrony. 5 lat gwarancji sprężarka przetrwa.

Balbin
04-12-2019, 22:50
Balbin mam SDC 3fazowe i jest tak samo...i chyba jest jak piszesz, bo nawet jak mam 30na powrocie to sprezarka zalicza 2wl/wyl... chyba taki soft

3fazowa - 2 wentylatorowa ma 2 rodzaje defrostow. Proces odszraniania uzależniony jest od wielu czynników. Logika działania jest skomplikowana. Ważne są wskazania czujników, oraz ustawienia sterownika, choćby wybrany sposob grzania. Urządzenie samo dobiera odpowiedni tryb zabezpieczenia. Nie warto nad tym się zastanawiać.

uciu
05-12-2019, 07:17
3fazowa - 2 wentylatorowa ma 2 rodzaje defrostow. Proces odszraniania uzależniony jest od wielu czynników. Logika działania jest skomplikowana. Ważne są wskazania czujników, oraz ustawienia sterownika, choćby wybrany sposob grzania. Urządzenie samo dobiera odpowiedni tryb zabezpieczenia. Nie warto nad tym się zastanawiać.

Balbin mam 3 fazową 1 wentylatorową i jest tak samo jak w 1 fazowej.
Tak z ciekawości orientujesz się jaka jest cena takie sprężarki?

KupiłemSeTaczke
05-12-2019, 07:22
Kolejne pytanie do tych którzy ogarnęli już tą pompe. Kiedy włączyłem prace na harmonogramie ( zadana temperatura 21 stopni) na sterowniku pokazało 19 stopni,a pompa nadal się nie włączyła. Nie miało to miejsca gdy harmonogram nie był ustawiony tylko chodziła na zadanej temperaturze, wtedy to gdy spadło do 20 stopni od razu zaczynała grzać. Dodam,że kalibrowałem temp. bo dwa niezależne termometry pokazywały 1,5 stopnia więcej niż sterownik. Czy może mieć to związek ?

codix
05-12-2019, 08:00
Nie powinno byc zadnego problemu harmonogram tylko wlacza i wylacza pompe w ustawionych okresach a sterownik pilnuje temperatury.Kalibracja nie ma nic do rzeczy.
Raczej cos nie tak z ustawieniami moze wprowadzales jakas zmiane w trakcie wlaczonej pompy nieraz tak ma ze zmiana wchodzi w zycie dopiero jak pompe wylaczysz i wlaczy sie na nowo od harmonogramu

KupiłemSeTaczke
05-12-2019, 09:49
Nie powinno byc zadnego problemu harmonogram tylko wlacza i wylacza pompe w ustawionych okresach a sterownik pilnuje temperatury.Kalibracja nie ma nic do rzeczy.
Raczej cos nie tak z ustawieniami moze wprowadzales jakas zmiane w trakcie wlaczonej pompy nieraz tak ma ze zmiana wchodzi w zycie dopiero jak pompe wylaczysz i wlaczy sie na nowo od harmonogramu

Ok. A ta kalibracja to dobrze rozumiem? Dotyczy ona tylko wskazań sterownika? Czy to jakaś inna zmiana mająca wpływ na działanie pompy?

Balbin
05-12-2019, 10:19
Ok. A ta kalibracja to dobrze rozumiem? Dotyczy ona tylko wskazań sterownika? Czy to jakaś inna zmiana mająca wpływ na działanie pompy?

W trakcie włączone pompy nie dokonasz istotnych zmian w sterowniku. O jakiej kalibracji piszecie? Czy macie na myśli temp wewnętrzna sterownika?

KupiłemSeTaczke
05-12-2019, 10:33
W trakcie włączone pompy nie dokonasz istotnych zmian w sterowniku. O jakiej kalibracji piszecie? Czy macie na myśli temp wewnętrzna sterownika?

Chodzi o to że sterownik przekłamywal temperature, bo na innych termometrach miałem w domu ok 1.5 stopnia więcej niż na sterowniku. Gdzieś znalazłem że można skalibrować i na wyłączonej pompie przestawiłem po naciśnięciu trzech przycisków na raz i wejściu w czujnik. Tam było można przestawić co pół stopnia

Balbin
05-12-2019, 10:46
Chodzi o to że sterownik przekłamywal temperature, bo na innych termometrach miałem w domu ok 1.5 stopnia więcej niż na sterowniku. Gdzieś znalazłem że można skalibrować i na wyłączonej pompie przestawiłem po naciśnięciu trzech przycisków na raz i wejściu w czujnik. Tam było można przestawić co pół stopnia

Czyli wszystko zgodnie z instrukcją. Pamiętaj o dużej histerezie +-1stopien. Jeśli temperatura mieściła się ponizej zakresu histerezy to pompa powinna działać. Poza temperatura jedynie harmonogram może ja wyłączyć.

plusfoto
05-12-2019, 11:41
NA PRZYSZŁOŚĆ BARDZO PROSZĘ ABYŚCIE PISALI O TYPIE POMPY O KTÓREJ SIĘ WYPOWIADACIE BO TWORZY SIĘ NIEPOTRZEBNE ZAMIESZANIE.
ISTOTNE JEST ZWŁASZCZA CZY POMPA JEST DWU WENTYLATOROWA CZY JEDNO CZY TRÓJFAZOWA CZY JEDNOFAZOWA i.t.p

A najlepiej umieścić taką informację w stopce lub umieścić w niej odnośnik do takich informacji.

1igor1
05-12-2019, 20:29
Innego sposobu odszraniania nie uzyskasz. Wszystkie pompy 1fazowe, 1 wentylatorwemaja maja defrost poprzez pracę sprężarki w trybie odwroconego grzania. Ciepła wodę powrót pompy pobiera że źródła budynku tylko po to aby wymiennik nie zamarzl. Wyłączenie i załączeniu jest nieuniknione. Pompy 3fazowe 2wentylatorowe maja dwa tryby odszraniania. Wybor odpowiedniego zależy od czynników źródła i otoczenia.

Nie zgodzę się, SDC potrafi się odszronić nie wyłączając sprężarki

plusfoto
05-12-2019, 21:05
Nie zgodzę się, SDC potrafi się odszronić nie wyłączając sprężarki


Przeczytaj post pod spodem

codix
05-12-2019, 21:31
Nie zgodzę się, SDC potrafi się odszronić nie wyłączając sprężarki

To podaj ten magiczny sposób bo ja swojej sdc 7kw nie moge zmusic zawsze staje 2 razy

Nastar
05-12-2019, 22:13
Cześć.
Widzę, ze czasem dość mocno wnikacie w temat. Nie wszystko jeszcze rozumiem ale uczę się. Pompę mam od 5 miesięcy i zaczynam kombinować jak ustawić ją optymalnie pod względem zużycia prądu. Mam zwykłą taryfę w Enei, żadnych weekendowych czy innych tanich. Stawka liniowa ;-)m
Pompa ma małe sprzęgło 50L i mam założony podlicznik zużycia energii, który założyłem 22.10.2019r. Jak do tej pory średnie zużycie mam na poziomie 22kWh/dobę. Obecnie jest to ok. 31-33kWh/dobę.
Temperatura w domu to 22,4-22,8stC i jest OK.
Obecnie pompa działa non stop w harmonogramie:
00.00 - WŁ CO (krzywa -3st.C)
18.00 - WŁ. CO+CWU (krzywa 0st, CWU 44st.C)
Sama krzywa jest następująca:6/35, -10/45

Dziś 20 minut po defroście temp. powrotu była 35st.C

Proszę o podpowiedzi czy takie ustawienia są OK ? Co można poprawić ?Dom nie ma za bardzo możliwości akumulacji ciepła w podłodze - większość to grzejniki. Chciałbym uniknąć taktowania pompy oraz zbyt dużego zużycia energii. Komfort cieplny jest priorytetem i poniżej 22st.C nie schodzimy.
Tryb życia rodziny jest taki, że od 7 rano do 19.00 w tygodniu nikogo nie ma w domu. Weekendy cała rodzina w domu.


Trwałość sprężarki wyliczona jest na 20 tys godzin. Biorąc pod uwagę 2tys godzin rocznie daje to 10 lat.
No to prawie łapię się na średnią krajową ;-) Mam pompę od 5 miesięcy i obecnie mam 1099 WŁ/WYŁ oraz 883 godz. pracy. Na początku było dużo gorzej ze stosunkiem włączeń do czasu pracy. Ale uczę się dopiero pompy i jej ustawień.

bobrow
06-12-2019, 05:53
Nastar
ja bym proponował zamontować sterownik pokojowy- PC się wyłączy kiedy będzie nagrzane.
Dodatkowo oszczędzisz znacznie czas pracy sprężarki -z tego co ja doczytałem , to są liczone na 50 000h (a nie 20 000h jak tu ktoś podawał).
Kolejna sprawa - sprawność.Przy ciągłej pracy z niską modulacją masz najsłabsze COP-y przy niskich modulacjach.
Zamiast obniżać/podwyższać KG ,proponuję obniżać temp w godz nocnych o 1-2 K .
Odnośnie G12W było już tu pisane nie raz- żyjąc tak samo jak w G11 mamy ok 15-20% mniejsze rachunki za prąd za cały dom (u mnie w G12W wychodzi 0,42pln brutto vs G11 0,51pln ).
Tymczasem

Nastar
06-12-2019, 08:02
A jeśli podłączę regulator pokojowy to jak wtedy ustawić krzywą i harmonogram ?

Pablo_11
06-12-2019, 08:14
Najpierw musisz się zdecydować czy grzejesz harmonogramem czy regulatorem. Harmonogram to grzanie w określonych godzinach (często bez oczekiwanego efektu temperaturowego). Regulator to grzanie do zadanej temperatury. W przypadku harmonogramu też można ustawić górną granicę grzania, ale w wielu modelach fabryczny termostat pokojowy jest niewiele wart. Oczywiście można połączyć jedno z drugim, tylko trzeba najpierw określić cel i ustalić możliwości pompy.
Parę stron było to zresztą dokładnie wyjaśnione.

1igor1
06-12-2019, 08:16
To podaj ten magiczny sposób bo ja swojej sdc 7kw nie moge zmusic zawsze staje 2 razy

w załączniku masz jak się odszrania, sprężarka nie robi stop, włącza tylko grzałkę

1igor1
06-12-2019, 08:20
Przeczytaj post pod spodem

nie bradzo rozumiem, pod spodem nic takiego nie ma co wnosi do odszraniania

Nastar
06-12-2019, 08:22
Najpierw musisz się zdecydować czy grzejesz harmonogramem czy regulatorem.
Masz rację. Wiem jaka jest różnica pomiędzy jednym i drugim. W takim razie w przypadku pracy na regulatorze harmonogram OFF.
A jak z krzywą wtedy ? Nadal metodą prób i błędów zaczynając od obecnego ustawienia ?

plusfoto
06-12-2019, 08:27
nie bradzo rozumiem, pod spodem nic takiego nie ma co wnosi do odszraniania
To przeczytaj jeszcze raz. Istotne jest czy jest to jednostka jedno wentylatorowa czy dwu, czy trój fazowa czy jedno.

1igor1
06-12-2019, 08:28
To przeczytaj jeszcze raz. Istotne jest czy jest to jednostka jedno wentylatorowa czy dwu, czy trój fazowa czy jedno.


mowa była o jednowentylatorowej jednofazowej i o takiej też ja piszę, i z takiej dałem zdjęcie jak się odszrania bez wyłączenia sprężarki

michancia
06-12-2019, 09:12
W T-CAP 9kW 1-faz. wersja H, na jednostce zewnętrznej jest zamontowany czujnik odszraniania.
I na podstawie tego czujnika, oraz i zmiennych ( temperatura, współczynnik mocy... ) pompa wykonuje defrost.
Nie na podstawie jakiegoś tam zliczonego czasu czy czegoś tam ( jak to było przedstawiane dla wersji SDC )
W tym wypadku defrost może przebiegać przy użyciu 1-cyklu odszraniania ( przy użyciu ciepłego powrotu z układu CO ),jeśli w tym czasie wymiennik jest nadal zaszroniony to przechodzi do 2-cyklu przy użyciu samej sprężarki ( takie cykle miałem jak było cieplej )
W moim wypadku wystarczyło, że temperatura w nocy spadła do -4, krzywa podniosła temperature zasilania do 38st/c, a powrót 35-36st/c i pompa pięknie wykonuje defrost przy użyciu 1-cyklu, czas defrostu ok. 5min

Pablo_11
06-12-2019, 09:21
Masz rację. Wiem jaka jest różnica pomiędzy jednym i drugim. W takim razie w przypadku pracy na regulatorze harmonogram OFF.
A jak z krzywą wtedy ? Nadal metodą prób i błędów zaczynając od obecnego ustawienia ?Jeżeli zakładasz grzanie 24/7 to tak, choć harmonogram może się przydać do określenia okienek grzania ciepłej wody. Ale też możesz nagrzewać cwu praktycznie na okrągło.
Metoda prób i błędów pewnie nie ominie raczej każdego. Podejrzewam, że po pierwszym rachunku za prąd zmienisz założenia :)

plusfoto
06-12-2019, 09:56
mowa była o jednowentylatorowej jednofazowej i o takiej też ja piszę, i z takiej dałem zdjęcie jak się odszrania bez wyłączenia sprężarki
Ale o tym że masz wodę w obiegu powyżej 50 stopni już zapomniałeś napisać, a tutaj praktycznie nikt w tych temperaturach nie grzeje. A dodatkowo to poczekaj niech temp. zew. spadnie do - 10 to się zdziwisz nawet przy tak wysokiej temp. grzania.

1igor1
06-12-2019, 10:23
Ale o tym że masz wodę w obiegu powyżej 50 stopni już zapomniałeś napisać, a tutaj praktycznie nikt w tych temperaturach nie grzeje. A dodatkowo to poczekaj niech temp. zew. spadnie do - 10 to się zdziwisz nawet przy tak wysokiej temp. grzania.
Jakie 50 stopni , masz problem ze wzrokiem? 33 max zielona linia, żółta to zbiornik cwu a czerwona sprężarka w HZ tą wyzsza, a niższa powrót z co

plusfoto
06-12-2019, 11:45
Jakie 50 stopni , masz problem ze wzrokiem? 33 max zielona linia, żółta to zbiornik cwu a czerwona sprężarka w HZ tą wyzsza, a niższa powrót z co
Przepraszam - masz rację - pomyliłem sprężarkę z temp wody tyle że masz następny haczyk. Pewnie zauważyłeś że przez 10 minut dołączyła Ci się grzałka. A większość ma ją wyłączoną.

1igor1
06-12-2019, 12:19
Przepraszam - masz rację - pomyliłem sprężarkę z temp wody tyle że masz następny haczyk. Pewnie zauważyłeś że przez 10 minut dołączyła Ci się grzałka. A większość ma ją wyłączoną.

Haczyk jak Haczyk, wolę aby grzałka się włączyła niż sprężarka robiła start stop, grzałka włączyła się w tym sezonie na 14 godzin, 14*3=42kWh co daje jakieś 23 zł,, także uważam że to lepsze rozwiązanie

plusfoto
06-12-2019, 12:26
,, także uważam że to lepsze rozwiązanie Akurat z tym zgadzam się całkowicie. Grzałka w tych jednostkach przy odszranianiu jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

Balbin
07-12-2019, 10:21
Nastar
ja bym proponował zamontować sterownik pokojowy- PC się wyłączy kiedy będzie nagrzane.
Dodatkowo oszczędzisz znacznie czas pracy sprężarki -z tego co ja doczytałem , to są liczone na 50 000h (a nie 20 000h jak tu ktoś podawał).
Kolejna sprawa - sprawność.Przy ciągłej pracy z niską modulacją masz najsłabsze COP-y przy niskich modulacjach.
Zamiast obniżać/podwyższać KG ,proponuję obniżać temp w godz nocnych o 1-2 K .
Odnośnie G12W było już tu pisane nie raz- żyjąc tak samo jak w G11 mamy ok 15-20% mniejsze rachunki za prąd za cały dom (u mnie w G12W wychodzi 0,42pln brutto vs G11 0,51pln ).
Tymczasem

50000 h - jesteś Mega optymistą, sprężarka nie przetrwa 25 lat, choćby ze względu na starzenie materiału takich jak zwykła korozją, Kolejna rzecz to biorąc pod uwagę dyrektywy UE dotyczące gazów R410, parlament coś wymyśli o likwidacji takich urządzeń w kolejnej dekadzie. A na koniec chyba nie wierzysz że urządzenie za 14 tys w hurcie przetrwa 25 lat.

Wracajac do termostatu pokojowego podłączonego jako sterowanie zewnętrzne, ja osobiście odradzam. Przy takim układzie logika działania pompy jest zupełnie inna. Po zwarciu styków nc na termostatcie pompa dąży w trybie max do uzyskania temperatury. Jak popatrzcie na wykresy w Service Cloud powstaja zbędne piki mocy. Przez taki stan dochodzi dużo częściej do defrostow i utraty komfortu w pomieszczeniach. Pompa otrzymuje sygnał nagrzej ale przez to że nie wie jaka jest temp w pokoju dąży w max obrotach do nagzania, aż do momentu jak sterownik odcina jej działanie. Taki układ sterownika może działać prawidłowo tylko w sytuacji równowagi pomp obiegowych strony pierwotnej i wtórnej oraz dużej histerezy sterownika. Ważne są przepływy każdej pętli aby uzyskać równe grzanie wszystkich sekcji na tym samym poziomie. Kto z Was mierzyl przepływy?

Wdlug mnie jeśli koniecznie chcecie grzać w ramach harmonogramu lub sterownika wykorzystajcie opcje termistora. Zwykły bimetaliczny czujnik połączony linka dwuzylowa. On będzie szczegółowo mierzyl temp w pokoju i pozwoli pompie modulowac moc. W momencie jak wskaże zbyt duży przyrost temp pompa zmniejszy Hz sprezarki i przepływ obiegowki. Tym samym komfort termiczny w pomieszczenie będzie utrzymywał się dłużej. Jest to jedne z elementow akcesoryjnych f. Panas.

bobrow
07-12-2019, 10:56
Nie wiem czy sprężarka wytrzyma 25 lat- wiem tylko , że wyczytałem o żywotności wg typów :
-scroll 80 000h
-rotacyjna 50 000ha
U mnie przez 4.5 roku sprężarka przepracowała ok 14 000h.
Ostatni rok ok 2 900h-będę zadowolony jak min 15 lat się przebuja, a jeśli więcej -to będę jeszcze bardziej zadowolony...
Raczej prędzej elektrolity powysychają niż padnie sprężara...Zobaczymy...
W sumie w lodówkach (choć wiem , że to nie to samo) sprężarki chyba nie są w czołówce usterek...

kaszpir007
07-12-2019, 14:59
Wracajac do termostatu pokojowego podłączonego jako sterowanie zewnętrzne, ja osobiście odradzam. Przy takim układzie logika działania pompy jest zupełnie inna. Po zwarciu styków nc na termostatcie pompa dąży w trybie max do uzyskania temperatury. Jak popatrzcie na wykresy w Service Cloud powstaja zbędne piki mocy. Przez taki stan dochodzi dużo częściej do defrostow i utraty komfortu w pomieszczeniach. Pompa otrzymuje sygnał nagrzej ale przez to że nie wie jaka jest temp w pokoju dąży w max obrotach do nagzania, aż do momentu jak sterownik odcina jej działanie..

A co ma jedno do drugiego ?

Termostat załącza pompę jak temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawionej i wyłącza jak temepratura w pomieszczeniu przekroczy ustaloną temperaturę i ... tyle ...

Sterowanie procesem grzania jest w pompie ciepła i to użytkownik decyduje czy grzeje według krzywej czy stałej temperatury a logika pompy ma tak sterować procesem aby przy danych ustawieniach osiągnąć możliwie najlepszy COP.

Pompa opiera się na temperaturze wody i jej pomiarze ...

Termostat jest jedynie takim "zabezpieczeniem" aby nie przegrzać domu i aby pompa nie działała jak nie ma takiej potrzeby ...

uciu
07-12-2019, 16:59
Akurat z tym zgadzam się całkowicie. Grzałka w tych jednostkach przy odszranianiu jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

(SDC 3 fazowa 1 wentylator)
Gdzie w ustawieniach mam właczyć grzałkę by pomagała przy defroscie?
Pamietam, że parametr TEMP ZEW WŁĄCZENIA GRZAŁKI instalator ustawił mi na -2...ja za namową tu na forum zwiekszyłem to do -15 :-)
Czy są jeszcze jakieś inne ustawiena dla grzałki?

bobrow
07-12-2019, 17:19
Witam,
dzisiaj przyglądnąłem się kalibracji czujników w T-capie H monoblok u mojej kuzynki.
Skalibrowałem tak , aby czujniki Tzasil i powr oraz przy grzałce pokazywały tę samą temp przy działającej obiegówce i jednakowej temp w systemie ( brak grzania i odbioru ciepła).Okazało się , że o ile wcześniej prawidłowo skalibrowałem czujniki temp wej/wyj z PC-to była różnica 2K względem czujnika przy skraplaczu.
Po korekcie tak to wyglądało
437906
Zobaczymy jak to wpłynie na zużycie i na wskazania COP (do tej pory zużycie było zbliżone do mojej PC)
Pzdr

Marek2504
07-12-2019, 17:47
W jaki sposób można uzyskać pełen dostęp do modułu aquarea smart cloud cz-taw1. Ostatnio taki nabyłem i nie wiem czy musi być to aktywowane przez mojego instalatora?

Balbin
07-12-2019, 18:07
A co ma jedno do drugiego ?

Termostat załącza pompę jak temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawionej i wyłącza jak temepratura w pomieszczeniu przekroczy ustaloną temperaturę i ... tyle ...

Sterowanie procesem grzania jest w pompie ciepła i to użytkownik decyduje czy grzeje według krzywej czy stałej temperatury a logika pompy ma tak sterować procesem aby przy danych ustawieniach osiągnąć możliwie najlepszy COP.

Pompa opiera się na temperaturze wody i jej pomiarze ...

Termostat jest jedynie takim "zabezpieczeniem" aby nie przegrzać domu i aby pompa nie działała jak nie ma takiej potrzeby ...

A skąd wiesz? Znasz schemat logiczny działania pompy na wszystkich trybach grzania? Pompa również pilnuje i mierzy temperaturę pomieszczenia - oczywiście jak z tej opcji korzystasz. Przyjmij do wiadomości ze każdy tryb ma swoje ograniczenia i możliwości. Akurat termostat zewnętrzny jest układem najprostszym ale wcale nie ekonomicznym i komfortowym. Niedoceniasz terminstora oryginalnego Panasonica. W tym trybie zupełnie inny jest schemat blokowy działan logicznych pompy. Spróbuj i wróć do dyskusji. Zobaczysz jak wydłuży się czas grzania i jak wzrośnie COP. Nie wspomnę już o ile będzie mniej defrostow.

Regulator czy jak wolisz termostat zewnętrzny to nic innego jak włącznik z funkcja Wlacz/wyłącz który pilnuje temperatury pokoju. Pamiętaj że w tym układzie jest początek grzania i koniec. Pompa nie wie jaki jest przyrost temperatury pomieszczenia i moduluje pompa obiegowa i praca sprężarki tylko w zakresie blisko maksymalnej mocy uwzględniając korzystny COP.

Chcesz przykład proszę bardzo. Ruszam autem i rozpędzam się do maksymalnej prędkości, okazuje się że jest przed mną ściana bo ja widze w związku z tym zaczynam hamować, hamuje tak aby pasażerowie nie odczuli dyskomfortu z jazdy bo wiem gdzie mam się zatrzymać. Powoli dojeżdżam do niej i staje uwzględniając styl jazdy aby zużyć jak najmniej paliwa. Teraz Ty - jedziesz na maksa i gwałtownie hamujesz bo zauważyłeś że pojawiła się z nikąd ściana. Nie znasz drogi więc nie mogłeś przygotować się do hamowania, korzyatles tylko z gazu i hamulca.

Jeśli kogoś urazilem to przepraszam, ale nie potrafię inaczej wyjaśnić i namówić do zmiany koncepcji.

Balbin
07-12-2019, 18:10
W jaki sposób można uzyskać pełen dostęp do modułu aquarea smart cloud cz-taw1. Ostatnio taki nabyłem i nie wiem czy musi być to aktywowane przez mojego instalatora?

Dostęp ma Twoj instalator. Wyslij do niego formularz z zaproszenie. Tam poza wykresem z czujników nie ma nic ciekawego.

MiG25
07-12-2019, 19:19
Dostęp ma Twoj instalator. Wyslij do niego formularz z zaproszenie. Tam poza wykresem z czujników nie ma nic ciekawego.

Sam sobie też możesz być instalatorem i się zarejestrować na stronie https://aquarea-service.panasonic.com/

codix
07-12-2019, 19:27
A skąd wiesz? Znasz schemat logiczny działania pompy na wszystkich trybach grzania? Pompa również pilnuje i mierzy temperaturę pomieszczenia - oczywiście jak z tej opcji korzystasz. Przyjmij do wiadomości ze każdy tryb ma swoje ograniczenia i możliwości. Akurat termostat zewnętrzny jest układem najprostszym ale wcale nie ekonomicznym i komfortowym. Niedoceniasz terminstora oryginalnego Panasonica. W tym trybie zupełnie inny jest schemat blokowy działan logicznych pompy. Spróbuj i wróć do dyskusji. Zobaczysz jak wydłuży się czas grzania i jak wzrośnie COP. Nie wspomnę już o ile będzie mniej defrostow.

Regulator czy jak wolisz termostat zewnętrzny to nic innego jak włącznik z funkcja Wlacz/wyłącz który pilnuje temperatury pokoju. Pamiętaj że w tym układzie jest początek grzania i koniec. Pompa nie wie jaki jest przyrost temperatury pomieszczenia i moduluje pompa obiegowa i praca sprężarki tylko w zakresie blisko maksymalnej mocy uwzględniając korzystny COP.

Chcesz przykład proszę bardzo. Ruszam autem i rozpędzam się do maksymalnej prędkości, okazuje się że jest przed mną ściana bo ja widze w związku z tym zaczynam hamować, hamuje tak aby pasażerowie nie odczuli dyskomfortu z jazdy bo wiem gdzie mam się zatrzymać. Powoli dojeżdżam do niej i staje uwzględniając styl jazdy aby zużyć jak najmniej paliwa. Teraz Ty - jedziesz na maksa i gwałtownie hamujesz bo zauważyłeś że pojawiła się z nikąd ściana. Nie znasz drogi więc nie mogłeś przygotować się do hamowania, korzyatles tylko z gazu i hamulca.

Jeśli kogoś urazilem to przepraszam, ale nie potrafię inaczej wyjaśnić i namówić do zmiany koncepcji.

Mam luzny termistor ale nie panasa tez dwuzylowy nie wiesz czy może bedzie dzialal z panasem bym sprobowal(mysle ze moga byc roznice w opornosci i moze przeklamywac temp)
A pod ktore styki na plycie sie go podlacza seria h?

Marek2504
07-12-2019, 20:07
Sam sobie też możesz być
instalatorem i się zarejestrować na stronie https://aquarea-service.panasonic.com/
Dzięki, o to chodziło.

plusfoto
07-12-2019, 20:49
Dostęp ma Twoj instalator. Wyslij do niego formularz z zaproszenie. Tam poza wykresem z czujników nie ma nic ciekawego.bzdury, masz praktycznie dostęp zdalny do 90% funkcji z panelu sterowania.

Bzdury

MiG25
07-12-2019, 22:13
Mam luzny termistor ale nie panasa tez dwuzylowy nie wiesz czy może bedzie dzialal z panasem bym sprobowal(mysle ze moga byc roznice w opornosci i moze przeklamywac temp)
A pod ktore styki na plycie sie go podlacza seria h?

Pewnie nie ,bo jak znam życie masz najpowszechniejszy termistor 10kOhm ,a tam jest 6,5kOhm (wg Service manual ). Takiego termistora nigdzie nie znalazłem ( są 6,8kOhm ale to już jest przekłamanie rzędu 1 stopnia)
Podłącza się pod :Zone 1: room thermistor ,orginalna nazwa PAW-A2W-TSRT i kosztuje zamiast 2PLN gdzieś ze 100 razy tyle...

galileo87
07-12-2019, 22:27
czy w pompie Panasonic SDC 9kw jest opcja wygrzewania zbiornika = antylegionella czy coś podobnego?

kaszpir007
07-12-2019, 22:57
A skąd wiesz? Znasz schemat logiczny działania pompy na wszystkich trybach grzania? .

A Ty znasz ???

Z tego co czytałem fachowcy polecają jako najekonomiczniejsze i pozwalające osiągniecie pompom największy COP i najniższe koszty użytkowania właśnie ustawienie odpowiedniej krzywej + termostat który ma mieć za zadanie wyłączenie pompy jak nie będzie potrzeby aby działała (np. słońce które ogrzewa dom i zaczyna przegrzewać dom i itd ..)

W pompie algorytm pilnuje zadaną (wyliczoną temperaturę wody) i tak reguluje moc aby grzanie odbywało się z jak najwyższą sprawnością.
Pompa moduluje cały czas moc , przy właczonym termostacie także .

Po prostu przy grzaniu czasowym pompa rusza z większą mocą a później zaczyna ta moc się zmniejszać ...

Mam inną pompę i grzeję albo krzywą albo stałą temepraturą i w oby przypadkach pompa moduluje cały czas , nie wiem więc skąd ta bzdura że używając termostatu nie ma modulacji i pompa gna na max wydajności i działa na zasadzie pracy dwustanowej ???

codix
08-12-2019, 07:51
A Ty znasz ???

Z tego co czytałem fachowcy polecają jako najekonomiczniejsze i pozwalające osiągniecie pompom największy COP i najniższe koszty użytkowania właśnie ustawienie odpowiedniej krzywej + termostat który ma mieć za zadanie wyłączenie pompy jak nie będzie potrzeby aby działała (np. słońce które ogrzewa dom i zaczyna przegrzewać dom i itd ..)

W pompie algorytm pilnuje zadaną (wyliczoną temperaturę wody) i tak reguluje moc aby grzanie odbywało się z jak najwyższą sprawnością.
Pompa moduluje cały czas moc , przy właczonym termostacie także .

Po prostu przy grzaniu czasowym pompa rusza z większą mocą a później zaczyna ta moc się zmniejszać ...

Mam inną pompę i grzeję albo krzywą albo stałą temepraturą i w oby przypadkach pompa moduluje cały czas , nie wiem więc skąd ta bzdura że używając termostatu nie ma modulacji i pompa gna na max wydajności i działa na zasadzie pracy dwustanowej ???

Nie unos sie ;)
Nigdzie nie napisal ze pompa na termostacie sie nie moduluje.

Ja mam panasa 7kw na termostacie zewn i tak jest po przerwie w ogrzewaniu kiedy termostat wreszcie pozwoli grzac pompa rusza w ciagu kilku minut dochodzi do maksymalnej mocy u mnie to akurat 7kw i przy tych temperaturach ma ok.65hz (jak bedzie zimniej to bedzie sie wkrecac jeszcze wyzej az do 120hz aby zapewnic te 7kw).
I nie ma to nic wspolnego z najlepszym copem jej zadaniem jest jak najszybciej dogrzac chalupe.
Jak bym mial porzadny odbior ciepla to chodzila by na maksa tzn.na 7kw az do odciecia przez termostat.
Tylko dlatego ze moja instalacja nie wytrzymuje z tymi 7kw to po jakims czasie nie jest w stanie utrzymac powrotu albo zasilania i sie moduluje w dol ale tylko o male skoki tak ze w sumie caly czas moduluje z przegrzania.
I tak np.jak chodzi na
65hz-cop 3
55hz-cop 3,3
45hz-cop 3,6
37hz-cop 4,0
30hz-cop 3,6
25hz-cop 3,5
19hz-cop 3,4
Tak wiec z najlepszym copem przy 37hz chodzi tylko z 15minut oczywiscie ten najwyzszy cop bedzie w roznych miejscach w zaleznosci od temp.zewnetrznej im zimniej to przy wyzszych czestotliwosciach.

Idealnum rozwiazaniem by byl jakis tryb eko dla tych ktorym nie zalezy na szybkim podgrzaniu i wtedy chodzila by w okolicach tej czestotliwosci w ktorej ma najlepszy cop

codix
08-12-2019, 08:32
Pewnie nie ,bo jak znam życie masz najpowszechniejszy termistor 10kOhm ,a tam jest 6,5kOhm (wg Service manual ). Takiego termistora nigdzie nie znalazłem ( są 6,8kOhm ale to już jest przekłamanie rzędu 1 stopnia)
Podłącza się pod :Zone 1: room thermistor ,orginalna nazwa PAW-A2W-TSRT i kosztuje zamiast 2PLN gdzieś ze 100 razy tyle...
W sumie to mam dwa rózne niewiesz jak sie sprawdza ?
Miernikiem np.w 21st ma dac te 6'5kOhm ?
Jak by przeklamywal o stopien to tez tragedi nie ma w celach testowych by sie nadal.
Czy taki termistor podlaczajac pod plyte jesli bedzie inny np.10 nie wyzadzi jakis szkód na logike wydaje mi sie ze nie tam chyba tylko jest przepuszczane jakies napiecie z 5v przez jakis material ktory zmienia swoja opornosc przy roznych temp.i najwyzej mniejsze napiecie wróci na plyte.
Biegunowosc chyba bez znaczenia ?

MiG25
08-12-2019, 09:22
W sumie to mam dwa rózne niewiesz jak sie sprawdza ?
Miernikiem np.w 21st ma dac te 6'5kOhm ?
Jak by przeklamywal o stopien to tez tragedi nie ma w celach testowych by sie nadal.
Czy taki termistor podlaczajac pod plyte jesli bedzie inny np.10 nie wyzadzi jakis szkód na logike wydaje mi sie ze nie tam chyba tylko jest przepuszczane jakies napiecie z 5v przez jakis material ktory zmienia swoja opornosc przy roznych temp.i najwyzej mniejsze napiecie wróci na plyte.
Biegunowosc chyba bez znaczenia ?

Miernikiem , i w temperaturze 25st ma być 6,5kOhm.(ten 10kOhm będzie miał 10kOhm w temp. 25st).
Nie wyrządzi , sam mam praktycznie od nowości wpięty właśnie 10 kOhm dla testów ,później go nie wypiąłem i tak sobie jest....( mierzył z tego co pamiętam 13 stopni przy temperaturze rzeczywistej ok 20st).
Tak , to rodzaj rezystora i beigunowość nie gra roli.

EDIT: Natomiast co do dyskusji odnośnie termistora ,to co pisze @Balbin jest poparte w serwice manual (jest tam wprost napisane ,że przy użyciu termistora można używać tak prostej jak i krzywej i ustawiać ją ,natomiast przy użyciu zewnętrznego termostatu nic na ten temat nie ma).
Jego uzasadnienie ma sens i @Codix to potwierdza,że po włączeniu przez termostat pompa pędzi na full.
Tyle tylko ,że na forum również jest opisane ,że grzanie na najniższych modulacjach też powoduje niskie COPy....
Tutaj przydałby się @bobrow i jego doświadczenie w pomiarach.

codix
08-12-2019, 09:42
Narazie wyjelem czujnik z cwu i pokazuje taka sama temperature powietrza co w realu wiec w ciagu najblizszych dni potestuje z uzyciem tego czujnika

Co do krzywej czy prostej to na zewnetrznym termostacie tez dziala tylko jak wynika z krzywej np.35st to do tych 35 stopni gna na maksa potem sie moduluje zeby utrzymac te 35st itd itp.
Moim celem jest sprawdzic czy na termistorze bedzie inaczej sie modulowac

Balbin
08-12-2019, 09:48
A Ty znasz ???

Z tego co czytałem fachowcy polecają jako najekonomiczniejsze i pozwalające osiągniecie pompom największy COP i najniższe koszty użytkowania właśnie ustawienie odpowiedniej krzywej + termostat który ma mieć za zadanie wyłączenie pompy jak nie będzie potrzeby aby działała (np. słońce które ogrzewa dom i zaczyna przegrzewać dom i itd ..)

W pompie algorytm pilnuje zadaną (wyliczoną temperaturę wody) i tak reguluje moc aby grzanie odbywało się z jak najwyższą sprawnością.
Pompa moduluje cały czas moc , przy właczonym termostacie także .

Po prostu przy grzaniu czasowym pompa rusza z większą mocą a później zaczyna ta moc się zmniejszać ...

Mam inną pompę i grzeję albo krzywą albo stałą temepraturą i w oby przypadkach pompa moduluje cały czas , nie wiem więc skąd ta bzdura że używając termostatu nie ma modulacji i pompa gna na max wydajności i działa na zasadzie pracy dwustanowej ???

Znam dokładnie schemat działania. Gdybym nie miał w tym wiedzy to nie przedstawiały Ci korzyśc. Zapewne robiłeś badania i wiesz najlepiej to niech tak zostanie. Sterowanie termostatem zewnętrznym przypomina mi układ sterowania kotlem na paliwo stałe. Wlacz/wyłącz w określonej temperaturze i czasie. Pamiętaj że w tym układzie nie ma innych parametrów niż zwarcie styków i rozwarcie. Jak to Ci wystarczy to Super.

Dlaczego w PL jest większość takich układów sterowania. Dlatego że tak jest najłatwiej i najprościej. Nie wymaga to od instalatora korekty i obserwacji obiektu/budynku i pompy w różnych warunkach. Przecież termostat włączy i wyłączy w zakresie temrepatur.

MiG25
08-12-2019, 09:57
Narazie wyjelem czujnik z cwu i pokazuje taka sama temperature powietrza co w realu wiec w ciagu najblizszych dni potestuje z uzyciem tego czujnika

Co do krzywej czy prostej to na zewnetrznym termostacie tez dziala tylko jak wynika z krzywej np.35st to do tych 35 stopni gna na maksa potem sie moduluje zeby utrzymac te 35st itd itp.
Moim celem jest sprawdzic czy na termistorze bedzie inaczej sie modulowac

Wyjąłeś czujnik CWU i go na płycie przepiąłeś ? Czy tylko wyjąłeś i pokazuje w polu temperatury zbiornika temperaturę otoczenia ?
Czujnik CWU ma jeszcze inną wartość- 2kOHm , wiąc podłączając go w miejsce na 6,5KOhm nie ma siły ,żeby nie przekłamywał.

A skoro przy termostacie zewnętrznym działa również krzywa lub prosta , to raczej różnicy wielkiej nie będzie.
@Balbin , skoro piszesz ,że znasz algorytm , to czy jesteś pewny ,że przy użyciu termostatu zewnętrznego pompa działa na maxa i nie używa krzywej lub prostej grzania ?

Balbin
08-12-2019, 09:58
bzdury, masz praktycznie dostęp zdalny do 90% funkcji z panelu sterowania.

Bzdury

Wybacz, ale zapytam,
Po co to użytkownikowi pompy która ma dostarczyć mu ciepło do budynku i CWU.
Nie każdy lubi siedzieć godzinami i patrzeć jak zmieniają się wartości w opcjach serwisowych.

Jest to narzędzie instalatora i producenta a nie użytkownika. Panasonic wkrótce będzie weryfikowal instalatorów to niebawem połowa ID Service zniknie z bazy.

codix
08-12-2019, 10:00
No faktycznie tylko wyjelem i pokazywal ok ale nie pomyslalem ze mogli zakombinowac i dac kazdy czujnik o innej opornosci ;)

MiG25
08-12-2019, 10:04
Akurat termistor do CWU jest bardziej standardowy i można go sklecić dużo taniej( i z dopasowaną długością przewodu) , niż oryginał.
Sam mam samoróbkę i działa ok.

kaszpir007
08-12-2019, 11:18
Znam dokładnie schemat działania. Gdybym nie miał w tym wiedzy to nie przedstawiały Ci korzyśc. Zapewne robiłeś badania i wiesz najlepiej to niech tak zostanie. Sterowanie termostatem zewnętrznym przypomina mi układ sterowania kotlem na paliwo stałe. Wlacz/wyłącz w określonej temperaturze i czasie. Pamiętaj że w tym układzie nie ma innych parametrów niż zwarcie styków i rozwarcie. Jak to Ci wystarczy to Super.

Dlaczego w PL jest większość takich układów sterowania. Dlatego że tak jest najłatwiej i najprościej. Nie wymaga to od instalatora korekty i obserwacji obiektu/budynku i pompy w różnych warunkach. Przecież termostat włączy i wyłączy w zakresie temrepatur.

Nie mam Panasonica więc nie wiem jak działa algorytm i jak pracuje pompa.

U mnie w LG przy aktywacji termostatu zewnętrznego działa na pompie zarówna grzanie według krzywej grzewczej jak i za pomocą prostej , wiec pompa działa tak samo z termostatem jak i bez.
Po rozłączeniu termostatu żadnej różnicy w pracy pompy nie widziałem.

Różnica taka że termostat działa u mnie jak taki "włącznik" który wyłącza całkowicie pompę albo ją włącza.

U mnie am termostat , histereza 0,5 stopnia. Ustawiona krzywa.

Jak pompa startuje to startuje z dużą mocą , ale też nie jest to max , bo przy grzaniu CWU pobiera sporo więcej prądu

U mnie tak to wygląda i widać jak pięknie modulowana jest moc.

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10883#/pc0

Dlatego ciekawy jestem na czym ma polegać ta różnica z zewnętrznym termostatem a zewnętrznym termistorem który też robi za termostat .
Pytam , bo mnie to zaciekawiło.

U mnie też jest dostępny czujnik temperatury do mojej pompy.

Nastar
08-12-2019, 11:53
Z tego co czytałem fachowcy polecają jako najekonomiczniejsze i pozwalające osiągniecie pompom największy COP i najniższe koszty użytkowania właśnie ustawienie odpowiedniej krzywej + termostat który ma mieć za zadanie wyłączenie pompy jak nie będzie potrzeby aby działała (np. słońce które ogrzewa dom i zaczyna przegrzewać dom i itd ..)

W pompie algorytm pilnuje zadaną (wyliczoną temperaturę wody) i tak reguluje moc aby grzanie odbywało się z jak najwyższą sprawnością.
Pompa moduluje cały czas moc , przy właczonym termostacie także .

Po prostu przy grzaniu czasowym pompa rusza z większą mocą a później zaczyna ta moc się zmniejszać ...

Mam inną pompę i grzeję albo krzywą albo stałą temepraturą i w oby przypadkach pompa moduluje cały czas , nie wiem więc skąd ta bzdura że używając termostatu nie ma modulacji i pompa gna na max wydajności i działa na zasadzie pracy dwustanowej ???

Działanie termostatu można porównać z działaniem harmonogramu, w którym ustawiliśmy okresy bezczynności pompy. To po pierwsze. Po
drugie należy pamiętać, że pompa BEZPOŚREDNIO będzie dążyła do uzyskania określonej (ustawionej) wartości temperatury wody w zasilaniu a nie temperatury w pomieszczeniu gdzie jest termostat. Pompa nie wie jaką temperaturę ustawiłem na termostacie. Wie tylko, że ma zacząć pracować wg KG lub prostej. Może się nawet okazać, że źle ustawiona KG nie pozwoli osiągnąć zadanej temperatury w pomieszczeniach. Dlatego ktoś tu doradzał żeby dać wyższą KG w przypadku współpracy z termostatem pokojowym. Kolejną kwestią jest charakterystyka samego budynku i m.in. zdolność do akumulacji ciepła co będzie miało wpływ na częstotliwość "rozkazów" idących z termostatu. Jeśli dom szybko stygnie to pompa będzie częściej wzbudzana.
Zasadne jest też pytanie, które już dawno się tu pojawiało i nie padła konkretna odpowiedź: czy dla pompy, jej trwałości, charakterystyki pracy i ekonomiczności lepiej jest gdy pracuje ciągle ale z mniejszą mocą czy w określonych interwałach ale "mocniej" ?
Osobiście mam teraz ustawioną KG, bez termostatu. Po kilku próbach zmiany ustawień na razie komfort cieplny jest. Ale mam w domu takie urządzenie - pozostałość po piecu na ekogroszek. Spróbuję je podłączyć z pompą i sprawdzę jak to będzie działać.

plusfoto
08-12-2019, 12:52
Wybacz, ale zapytam,
Po co to użytkownikowi pompy która ma dostarczyć mu ciepło do budynku i CWU.
Nie każdy lubi siedzieć godzinami i patrzeć jak zmieniają się wartości w opcjach serwisowych.

Jest to narzędzie instalatora i producenta a nie użytkownika. Panasonic wkrótce będzie weryfikowal instalatorów to niebawem połowa ID Service zniknie z bazy.

Zwykłemu użytkownikowi do niczego, ale jak zauważyłeś jest tu paru "idiotów" do których i ja się zaliczam którzy chcą wiedzieć co do czego, dlaczego tak a nie inaczej, po co i na jakich zasadach. Po nad to chciałbym mieć dostęp do zmiany parametrów jak jestem po za domem a nie tylko jak będę w nim. A instalatora przecież nie będę wtedy prosił o każdą pierdołę.

Balbin
08-12-2019, 13:03
Wyjąłeś czujnik CWU i go na płycie przepiąłeś ? Czy tylko wyjąłeś i pokazuje w polu temperatury zbiornika temperaturę otoczenia ?
Czujnik CWU ma jeszcze inną wartość- 2kOHm , wiąc podłączając go w miejsce na 6,5KOhm nie ma siły ,żeby nie przekłamywał.

A skoro przy termostacie zewnętrznym działa również krzywa lub prosta , to raczej różnicy wielkiej nie będzie.
@Balbin , skoro piszesz ,że znasz algorytm , to czy jesteś pewny ,że przy użyciu termostatu zewnętrznego pompa działa na maxa i nie używa krzywej lub prostej grzania ?


Przy termostacie zewnętrznym oczywiście nadal dostraczas ciepło na podstawie krzywej grzewczej lub prostej grzewczej. Tu nic się nie zmienia. Różnica jest taka że znając przyrost temperatury w pomieszczeniu urządzenie dobiera moc pobrana i przepływ wody, moduluje sprężarka i pompa obiegowa tak aby zmniejszać pobór energi nawet kosztem wydłużenia grzania. Dlatego termistor jest lepszym rozwiązanie. Sterownik Panasonic jako termostat wewnętrzny tez mierzy przyrost. Gdyby nie ta wielka histereza zajął by miejsca temostatow zewnętrznych montowanych prawie u każdego.

Kolejny przykład pokazujący zasadę działania zbliżona do termostatu zewnętrznego i termistora. Chcecie nagrzac CWU. Macie opcje wymus grzanie z pozycji menu (przykład dla termostatu zewnetrzengo) lub harmonogram albo histereza, program podobny do pracy z termistorem działający bardziej inteligentnie. Spróbujcie kiedy, popatrzcie jak zachowuje się sprężarka, jak zmieniaja się przepływy, czas grzania i zużycie, a przecież grzejemy wode do tej samej temperatury. Ot tak!

MiG25
08-12-2019, 13:22
. Sterownik Panasonic jako termostat wewnętrzny tez mierzy przyrost. Gdyby nie ta wielka histereza zajął by miejsca temostatow zewnętrznych montowanych prawie u każdego.


Tylko ,że przy termistorze histereza będzie dokładnie taka sama jak przy sterowniku Panasonica( też czułość co 1 stopień).

codix
08-12-2019, 13:33
No akurat grzanie cwu to w panasie nie jest jakies inteligentne chyba zly przyklad dales .
Nie uwzglednia temp.na zewnatrz praktycznie niczego jedynym kryterium dla niej jest temp.w baniaku
Jak spadnie zaluzmy do 38st to grzeje np.caly czas na 40hz bez zadnej modulacji chyba ze wezownica nie jest w stanie odbierac jak spadnie chocby o stopien czyli np.na 37st to grzeje caly czas na 65hz jak spadnie np.na 26st to grzeje na 85hz
I kaka to inteligencja porobili kilki zakresow temperaturowych tak zeby nagtzanie cwu zawsze odbylo sie w okolicach 45min
Nic wspolnego z jakims najlepszym copem

Jedynie jednostki allinone maja jakis tryb inteligentnego grzania cwu ale niestety niemam i nie wiem na czym moze polegac

Kaizen
08-12-2019, 13:39
Różnica jest taka że znając przyrost temperatury w pomieszczeniu urządzenie dobiera moc pobrana i przepływ wody, moduluje sprężarka i pompa obiegowa tak aby zmniejszać pobór energi nawet kosztem wydłużenia grzania.

Jakie masz przyrosty temperatury przy ogrzewaniu podłogowym?

codix
08-12-2019, 13:52
Jakie masz przyrosty temperatury przy ogrzewaniu podłogowym?

No wlasnie troche mi nie gra te niby inteligentniejsze sterowanie termistorem bo jesli ustawie jakas temperature powietrza tak jak na termostacie to jesli pompa pomimo najnizszej modulacji przekroczy te zadane np.22st to sie wylaczy i pewnie tez jest jakas histeryza np.0,5st zanim sie pompa włączy to w tym czasie woda sie wystudzi i posadzka tez i jak zacznie grzac to i tak poleci na maksa , zanim bedzie w powietrzu jakas zmiana podejrzewam ze szybciej sie zmoduluje z przegrzania niz ze zmiany w powietrzu.
Musial by mierzyc yemp.powietrza co 0,1st i czas ze acha podgrzalem powietrze o 0,2st w 30min to znaczy ze jade za szybko i zwolnie zeby przyrastalo o 0,1st co 30min .
Ale to trzebaby bylo gdzies ustawiac bo tak to zawsze bedzie dążyć do jak najszybszego dogrzania do zadanej

Kaizen
08-12-2019, 13:58
Ale to trzebaby bylo gdzies ustawiac bo tak to zawsze bedzie dążyć do jak najszybszego dogrzania do zadanej

Przy podłogówce temperatura powietrza zmienia się z takim opóźnieniem, że bazowanie na takich wskazaniach tylko niepotrzebnie rozbujałoby temperaturę. Nie wiem, jak działa termostat pokojowy w różnych pompach - ale IMO najsensowniej (choć dalej bez większego sensu) byłoby go używać tylko jako kaganiec, żeby nie przegrzać domu jak np. ktoś odpali kominek czy przed świętami chodzi na pełnych obrotach piekarnik i kuchenka.
Chociaż to niesie ze sobą ryzyko, jak ktoś ustawi grzanie w taniej strefie, że jak słoneczko przygrzeje w dziennym okienku, to termostat nie pozwoli odpalić się pompie i wieczorem, przez wystygłą posadzkę będzie chłodno.

kaszpir007
08-12-2019, 14:18
Działanie termostatu można porównać z działaniem harmonogramu, w którym ustawiliśmy okresy bezczynności pompy. To po pierwsze. .


Chyba nie do końca. Ustawiając czasowo pompę nie mamy żadnej kontroli do jakiej temperatury zostanie nagrzane pomieszczenie , więc ciężko porównać to do grzania z termostatem gdzie termostat pilnuje aby w domu była stała temperatura z określoną histerezą termostatu.

Oczywiście masz rację i praca z termostatem przypomina pracę czasową bo histereza pompy to wymusza , ale zawsze można ustawić tak pompę aby nie osiągała zadanej temperatury i aby termostat był takim "bezpiecznikiem" jakby nastąpiła przegrzanie domu.

Tylko pytanie czy to zdrowe dla pompy i jej żywotności męczyć pompę na bardzo niskiej mocy i doprowadzić do taktowania , bo przy cieplejszej pogodzie gdzie jest symboliczne zapotrzebowanie na ciepło prawie żadna pompa ciepła nie będzie w stanie zapewnić ciągłej pracy , bo nie zejdzie tak nisko z mocą i właśnie termostat i jego histereza może w tym przypadkach pomóc i dzięki temu pompa nie będzie taktowała i pracowała w niekorzystnych dla niej warunkach.

Jak dla mnie optymalne jest poprawne ustawienie krzywej + wspomagania się termostatem. Naprawdę nie ma sensu aby pompa działała jak nie ma takich potrzeby. Ja np. nie rozumiem tych którzy polecają ustawić jak się ma termostat stałą temperaturę na pompie 35 stopni i gnać bez sensu tak pompę.
Co w tym ekonomicznego ? Szybszy przyrost temepratury i tak nie będzie a po zakończeniu grzania jedynie przegrzejemy bez sensu dom , bo po wyłączeniu grzania dalej będzie rosła temepratura w domu i termostat nic nam nie pomoże ...

Próbowałem tak prowadzić pompę i stwierdziłem że to ani ekonomiczne ani komfortowe.

Balbin
08-12-2019, 14:20
Jakie masz przyrosty temperatury przy ogrzewaniu podłogowym?

Zawsze takie same. Przyrost pilnuje czujnik.
Istotną różnica to czas grzania i dostarczona energia w przypadku pompy pobrana energia.
Oczywiście pomijam cake otoczenia jak pojemność i charakterystyka budynku i temp zewn.

Kaizen
08-12-2019, 14:25
Zawsze takie same. Przyrost pilnuje czujnik.

Czyli? Ile wzrasta temperatura w ciągu godziny czy dwóch od włączenia ogrzewania?

U mnie wygląda tak:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=436386

Pokusisz się o określenie, kiedy podłogówka była zasilana? Dla ułatwienia dodam, że okno w tym pomieszczeniu jest od wschodu i był to słoneczny dzień. W ciągu dnia nikogo nie było w pomieszczeniu i nie było źródła ciepła innego, niż podłoga, zyski słoneczne i czujnik.

Balbin
08-12-2019, 14:41
Czyli? Ile wzrasta temperatura w ciągu godziny czy dwóch od włączenia ogrzewania?

U mnie wygląda tak:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=436386

Pokusisz się o określenie, kiedy podłogówka była zasilana? Dla ułatwienia dodam, że okno w tym pomieszczeniu jest od wschodu i był to słoneczny dzień. W ciągu dnia nikogo nie było w pomieszczeniu i nie było źródła ciepła innego, niż podłoga, zyski słoneczne i czujnik.

A po co to pokazujesz? Chcesz mi cos udowodnić? Przesłałeś wykres temp w czasie i mam wróżyć co to jest. Odpowiedź jest zbędna bo będzie tak jak Ty chcesz. Podział skali jest tak mały że nawet przepływ strumienia wentylacji mechanicznej może powodować rejestrację temperatury. Ampiltudy na wykresie pokazują duża czułość czujnika, może nawet w ramach błędy pomiarowego, więc nie są miarodajne. Dodatkowo pojemność ciepnla budynku i zyski wewnętrzne i słoneczne mogą zabuzyc obraz.

Kaizen
08-12-2019, 16:09
A po co to pokazujesz? Chcesz mi cos udowodnić?

Że PC nic nie wywnioskuje ze wskazań termostatu pokojowego. Więc jaki Przyrost pilnuje czujnik.? On nie ma czego pilnować.

plusfoto
08-12-2019, 16:22
Jest to narzędzie instalatora i producenta a nie użytkownika. Panasonic wkrótce będzie weryfikowal instalatorów to niebawem połowa ID Service zniknie z bazy.
A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.

Balbin
08-12-2019, 16:41
Że PC nic nie wywnioskuje ze wskazań termostatu pokojowego. Więc bez sensu jest tym sterować - nawet, jak dokładność czujnika jest do setnych części stopnia.

Masz rację że sterować tym jest trudno ze względu na dużo pojemność i bezwladnosc ale weź poduwage że termistor to czujnik, sensor dla pompy i ma w oprogramowaniu zapisane pewne zachowania dla określonych warunków pracy a termostat zewnętrzny to kaganiec/wyłącznik. Nie jest czujnikiem dla pompy a tylko narzędziem wykonawczym,

Wszystkie tryby maja wspólne cechy.
1. Duży pik mocy na start,
2. Przy starcie muszą pokonać pojemność układu zanim posadzka zacznie promieniowac ciepło.
3. Mozna sterować krzywa grzewcza i prosta.

Jako przykład podałem grzanie CWU, może program jest mało inteligentny ale sposób oddawania i pobierania enegii jest inny dla wymuszenia a inny dla harmonogramu i histerezy. Cel jest ten sam - nagrzać wodę do określonej temperatury.

Wracając do ustawień podobnie jest z termostatami, czy to wewnętrzny, zewnętrzny czy termistor masz opcje wyboru i sposobu podłączenie do płyty głównej.
Gdyby nie było roznic to producent nie dałby takich możliwości.

Nie moja rola aby Wam coś udowadniac i wyprowadzać z wybranego trybu grzania.
Prosze nie piszcie że to złe a to dobre, że bzura, a to racja. Nie mam tyle czasu na tak długie konwersacje. Jak ktoś zmieni tryb grzania i sprawdzi to proszę dajcie znac

codix
08-12-2019, 16:44
Ja juz testuje na termistorze :)

Balbin
08-12-2019, 16:47
A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.

Zgadza się ale taka jest polityka firmy, że władza jest w rękach wykonawcy/instalatora. Taki sposób obsługi i serwisowania urządzeń jest coraz bardziej powszechny. Nie tylko w branży grzewczej. Działania online dotykają coraz więcej branż.

codix
08-12-2019, 18:34
Dobra u mnie koniec testów z termistorem(jak dla mnie gorzej niz wewnetrzny termostat)ale moze u kogos sie sprawdzi
1.Nie ma korekty wskazan w domu mam 22,8 termistor pokazuje 22 ustawione 23
2.w domu wzrasta mi do 23,2 zawsze juz mam stop grzania termistor pokazuje 23 dalej grzeje
3.w domu 23,6 termistor dalej 23 dalej grzeje
4.dopiero po ogrzaniu termistora do 24st nastepuje stop sprezarki czyli histeryza ogromna
5.w sterowniku jest korekta jak sie ustawi na 23st to po przebiciu 23st (prawdopodobnie o 0,5st)staje wszystko napewno nie chodzi az do 24st
6.przy termistorze po stanieciu pompy obiegowka dalej chodzi dopiero po kilku minutach stanela
7.po spadnieciu temp.na 23st obiegowka mieli pompa sie nie wlacza prawdopodobnie dopiero jak spadnie na 22st

Co do pracy sprezarki to faktycznie jest jakas roznica na poczatku poprostu nie startuje tak ostro normalnie 66hz z termistorem 50hz co daje lepszy o 0,5 cop na starcie ale tylko na pierwszej wyprodukowanej kwh potem juz chodzi identycznie.
Ptawdopodobnie bedzie tak jak z cwu jak jest duza roznica miedzy zadana a faktyczna to pusci sprezarke ostro jak mala roznica to lagodnie.
Moze jak u kogos dlugo pracuje na wysokich czestotliwosciach da jakies korzysci u mnie sie szybko moduluje wiec zysk pomijalny.

MiG25
08-12-2019, 18:38
A co to za termistor masz ?
I jaka różnica pomiędzy całym panelem sterowania wyjętym z pompy? bo wg mnie nie powinna być żadna...

codix
08-12-2019, 19:25
A co to za termistor masz ?
I jaka różnica pomiędzy całym panelem sterowania wyjętym z pompy? bo wg mnie nie powinna być żadna...

Termistor uzyczony od kolegi z jakiegos kotla weglowego ale to niewazne mozna zalozyc dowolny jaki sie ma nie ma roznicy jak np.bedzie pokazywal 13st.
Wazne ze sterownik mozna skorygowac jak robilem proby na termostacie wewnetrznym to musialem go skorygowac 1,5st a termistora nie mozna

Pablo_11
09-12-2019, 07:42
A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.Oczywiście, że straci na tym firma, a konkurencja pewnie to wykorzysta. Jeżeli Panasonic chce uważać klienta za bezmyślną istotę, która tylko potrafi pompę włączyć i wyłączyć czy ustawić podstawowe parametry to trudno. Przecież nikt chyba sobie nie wyobraża kontaktowania się z instalatorem, aby odczytał jakieś parametry pracy. To biznes sprzedażowy a nie deskhelp.
Wielu z nas korzysta z wykresów w Service aby ustawić optymalne warunki pracy czy podejrzeć podstawowe parametry siedząc w fotelu zamiast sterczeć przy panelu. Ma to być wiedza tajemna?
A co to za aplikacja? Chętnie potestuje.

KupiłemSeTaczke
10-12-2019, 09:01
NA PRZYSZŁOŚĆ BARDZO PROSZĘ ABYŚCIE PISALI O TYPIE POMPY O KTÓREJ SIĘ WYPOWIADACIE BO TWORZY SIĘ NIEPOTRZEBNE ZAMIESZANIE.
ISTOTNE JEST ZWŁASZCZA CZY POMPA JEST DWU WENTYLATOROWA CZY JEDNO CZY TRÓJFAZOWA CZY JEDNOFAZOWA i.t.p

A najlepiej umieścić taką informację w stopce lub umieścić w niej odnośnik do takich informacji.


Juz kilkukrotnie próbowałem dodać parametry pompy i w ogóle domu w stopce i nie mogę tego zrobić. Proszę o podpowiedź, żeby nie śmiecić to może na skrzynke.

plusfoto
10-12-2019, 09:57
Juz kilkukrotnie próbowałem dodać parametry pompy i w ogóle domu w stopce i nie mogę tego zrobić. Proszę o podpowiedź, żeby nie śmiecić to może na skrzynke.
Na górze USTAWIENIA potem po lewej edytuj sygnaturę - piszesz co chcesz i zatwierdzasz. Tym bardziej że już ją masz

KupiłemSeTaczke
10-12-2019, 10:09
Dzięki. Sugerowałem się starymi postami. A pod nimi sygnatura się nie pojawi. Pozdrawiam

Balbin
10-12-2019, 22:04
Chciałbym wrócić jeszcze do pomp Panasonic i prosić Was o opinię.
Czy ktoś z Was użytkuje wersje monoblock?
Coraz częściej spotykam się z opinią, że czujniki przylgowe (są 3 sztuki) przekłamują temperaturę przy zewnętrznej temperaturze otoczenie poniżej 0 st.
Według moich ostaniach pomiarów na kilku rożnych pompa wychodzi mi dla -2 stopni na zewnątrz zaniżenie zasilnia budynku o 2 stopnie.
Wpływa to negatywnie na pracę sprężarki, ponieważ dąży ona do temperatury krzywej grzewczej i w zasadzie nie może jej osiągalność.
Co będzie jak na termometrze zewnętrznym pojawi się -15 stopni

Po wielu monitach do producenta, na dzień dzisiejszy według ich opinii mogę zaizolować sobie sam owe czujniki.
Co o tym myślcie?
Nie uważacie, że jest to wada fabryczna i powinna zostać rozwiązania w ramach akcji naprawczych.

np. temperatura zewnętrzna: -2, pobór prądu 1kw, produkcja 1.5kw COP 1.5!!!
Tylko dlatego, że zasilanie sterownik pokazuje 28st zamiast 30st.

Uwaga dla pomysłodawców: nie wchodzi w grę korekta czujników z pozycji serwisowej, ponieważ ona dotyczy pełnego zakresu pomiaru i jest stała, a czujniki przekłamują w zależności od temperatury otoczenia.

codix
11-12-2019, 05:41
Skoro sa 3 przylgowe to dlaczego wszystkie trzy nie oszukuja?(jesli sa tak samo zamontowane to muszą)
Jak producent sie nie poczuwa to zostalo Ci tylko izolowanie na wlasna rękę(chociaż by chcieli to co maja zrobic jak serwisu nie maja, sekretarke czy prezesa wyslac ?)
Niewiem co mierzy trzeci czujnik i jaki wplyw ma na prace ale moze z zasil i powr przeniesc czujniki do wewnatrz domu.

pawelszo
11-12-2019, 12:59
A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.

Też chętnie dowiem się jaka to aplikacja :) i z jakim modułem działa.

Natomiast raczej nie zastąpi SmartService bez Clouda a minimum dostępu via internet do ustawień pompy.

agb
11-12-2019, 14:17
Ktoś wie za co odpowiada opcja Force DWH w Service Cloudzie? Jest w ustawieniach usera.

I pytanie dodatkowe: jak wymusić jednorazowo antylegionellę? Niczego wcześniej nie ustawiałem. Poginęły mi instrukcje i zostały tylko w dziwnych językach.

MiG25
11-12-2019, 17:06
Ktoś wie za co odpowiada opcja Force DWH w Service Cloudzie? Jest w ustawieniach usera.

I pytanie dodatkowe: jak wymusić jednorazowo antylegionellę? Niczego wcześniej nie ustawiałem. Poginęły mi instrukcje i zostały tylko w dziwnych językach.

Force DWH czyli po polsku Wymuś C.W.U. ( nie masz przetłumaczonej strony ?)
Czyli wymusza grzanie CWU ( nie musi być osiągnięta wtedy delta ) , to samo co przycisk w podręcznym menu w sterowniku.

MiG25
11-12-2019, 17:18
Chciałbym wrócić jeszcze do pomp Panasonic i prosić Was o opinię.
Czy ktoś z Was użytkuje wersje monoblock?
Coraz częściej spotykam się z opinią, że czujniki przylgowe (są 3 sztuki) przekłamują temperaturę przy zewnętrznej temperaturze otoczenie poniżej 0 st.
Według moich ostaniach pomiarów na kilku rożnych pompa wychodzi mi dla -2 stopni na zewnątrz zaniżenie zasilnia budynku o 2 stopnie.
Wpływa to negatywnie na pracę sprężarki, ponieważ dąży ona do temperatury krzywej grzewczej i w zasadzie nie może jej osiągalność.
Co będzie jak na termometrze zewnętrznym pojawi się -15 stopni

Po wielu monitach do producenta, na dzień dzisiejszy według ich opinii mogę zaizolować sobie sam owe czujniki.
Co o tym myślcie?
Nie uważacie, że jest to wada fabryczna i powinna zostać rozwiązania w ramach akcji naprawczych.

np. temperatura zewnętrzna: -2, pobór prądu 1kw, produkcja 1.5kw COP 1.5!!!
Tylko dlatego, że zasilanie sterownik pokazuje 28st zamiast 30st.

Uwaga dla pomysłodawców: nie wchodzi w grę korekta czujników z pozycji serwisowej, ponieważ ona dotyczy pełnego zakresu pomiaru i jest stała, a czujniki przekłamują w zależności od temperatury otoczenia.

Z definicji wyprodukowana energia jest proporcjonalna do różnicy temperatur wejścia i wyjścia , więc jeśli czujniki jednocześnie zaniżają temperaturę to na obliczenia COP nie powinny wpływać - różnica czyli ta słynna delta T jest ta sama. Może mieć tylko wpływ na ustawienie krzywej grzewczej ( bo zarówno z pompy jak i do pompy wpływa i wypływa woda cieplejsza niż pompa mierzy).
Ale nie napisałeś skąd wiadomo ,że czujniki pokazują niższą, bo wg mnie argument , że pompa pobiera 1kW , a produkuje 1,5kW to żaden dowód ,że oba czujniki zaniżają ( ale już dobry dowód ,że jeden zaniża) .

@codix, trzeci czujnik jest pomiędzy skraplaczem i grzałką , i sluzy pewnie do sprawdzenia osobno ile wyprodukowala pompa sprężarką a ile grzałką ( ale skoro przeważnie grzałka jest wyłączona , to dwa czujniki teoretycznie powinny pokazywać tą samą temperaturę).

agb
11-12-2019, 22:21
Force DWH czyli po polsku Wymuś C.W.U. ( nie masz przetłumaczonej strony ?)
Czyli wymusza grzanie CWU ( nie musi być osiągnięta wtedy delta ) , to samo co przycisk w podręcznym menu w sterowniku.

Mam po angielsku i tak mi pasuje. Tylko ta jedna opcja nie była dla mnie jasna :) Tylko dalej nie wiem jak wymusić ręcznie wygrzewanie :P

I jeszcze jedno pytanie. Bo wiele razy czytałem tutaj o ustawaniu w harmonogramie heat + tank z priorytetem na tank. Ale ustawienia tego priorytetu nie widzę ani w sterowniku, ani instrukcji.

1igor1
12-12-2019, 06:21
pytanie jak masz ustawione max czas działania CO i max czas działania CWU
jeżeli chcesz aby zbiornik był zawsze gotowy czas na CO jak najkrótrzy 30 lub 60, cwu zalecam między 90 a 120
działa to w ten sposób że po okresie max czas na co sprawdza jaka jest temperatura na zbiorniku, jak jest poniżej histerezy to włącza zbiornik.
jeżeli czas CO ustawisz na długi a pompa nie osiągnie na CO temperatury docelowej, to mimo iż zbiornik będzie zimny nie przełączy się na CWU

kateti
12-12-2019, 07:15
...kolejny raz błąd F23 (1.5 miesiąca po tym samym błędzie i wymianie płyty).....Normalnie trzeba mieć pecha aby trafić na felerny egzemplarz :( ......zaraz dzwonie do instalatora bo na zew -8 ( a od 1 w nocy jadę na grzałce)

MiG25
12-12-2019, 08:01
No to chyba raczej nie płyta...

kateti
12-12-2019, 08:07
No to chyba raczej nie płyta...

wg instrukcji jeśli nie płyta .... to sprężarka :(

plusfoto
12-12-2019, 08:45
Mam po angielsku i tak mi pasuje. Tylko ta jedna opcja nie była dla mnie jasna :) Tylko dalej nie wiem jak wymusić ręcznie wygrzewanie :P

I jeszcze jedno pytanie. Bo wiele razy czytałem tutaj o ustawaniu w harmonogramie heat + tank z priorytetem na tank. Ale ustawienia tego priorytetu nie widzę ani w sterowniku, ani instrukcji.
Przy tym ustawieniu zawsze jest tank "priorytetem" ale pod warunkiem spełnienia podanych przez 1igor1 ustawień. A ręcznie w każdej chwili możesz aktywować CWU klikając w menu podręcznym w ikonkę kranu.

agb
12-12-2019, 08:52
Ok, jasne. Wydawało mi się, że czytałem, że priorytet ustawia się dodatkowo.

CWU wiem jak włączyć, ale chciałem włączyć dezynfekcje termiczną z ręki nie czekają do harmonogramu.

MiG25
12-12-2019, 10:40
W Service Cloud w Konfiguracji użytkownika jest opcja Sterylizacja : Prośba ( nie wiem jak to jest w wersji angielskiej) . Ustaw i być może zadziała.

agb
12-12-2019, 11:08
No właśnie zastanawia mnie co to jest. Spróbuję chyba :D Tylko właśnie instalator coś mi mówił, że trzeba włączyć gdzieś grzałkę dla sterylizacji, bo inaczej nie dobije temperatury.

agb
12-12-2019, 11:19
Tak jeszcze w kwestii zaworu 3D. Trochę się z nim męczyłem, więc opiszę, bo może się komuś przyda.

Mam osobno zawór afriso i na nim siłownik ARM 703. Oczywiście próbowałem na płycie podłączyć pod złącza 3-way valve, czy jakoś tak. Tam gdzie są 3 złącza: N, Open, Close. Efektem tego było to, że siłownik obracał się tylko w jedną stronę, np po przełączeniu na CWU, ale jak PC przełączała się na CO, to zawór już nie wracał. Telefon do instalatora i okazało się, że trzeba wziąć L i N ze złącza room thermostat (tego gdzie się podpina termostat pokojowy) i brązowy przewód do złącza Open od 3-Way valve. Dodatkowo u mnie siłownik obracał się w odwrotnym kierunku i trzeba było to zmienić zworkami wewnątrz. Jest to opisane w instrukcji.

plusfoto
12-12-2019, 11:41
No właśnie zastanawia mnie co to jest. Spróbuję chyba :D Tylko właśnie instalator coś mi mówił, że trzeba włączyć gdzieś grzałkę dla sterylizacji, bo inaczej nie dobije temperatury.
Musi być załączona grzałka w menu ukrytym to po pierwsze a po drugie musi być załączona grzałka zbiornika zewnętrzna ( jeśli takową masz zainstalowaną w zasobniku) lub wewnętrzna. serviceCloud/konfiguracja/instalator/grzałka zbiornika oraz użytkownik/konfiguracja/grzałka zbiornika - wł. Bez tego powyżej 55 -58 stopni nie podskoczysz. Dodatkowo przy grzałce zew. pamiętaj o ustawieniu odpowiedniego czasu opóźnienia dla załączenia grzałki.

Stafik73
12-12-2019, 13:26
Czy jeśli nie mam grzałki w zbiorniku, a chciałbym podgrzać wodę pompą do 70 stopni to muszę włączyć grzałkę gdzieś w menu czy automatycznie się włączy przy wygrzewaniu zbiornika.

agb
12-12-2019, 13:41
Musi być załączona grzałka w menu ukrytym to po pierwsze a po drugie musi być załączona grzałka zbiornika zewnętrzna ( jeśli takową masz zainstalowaną w zasobniku) lub wewnętrzna. serviceCloud/konfiguracja/instalator/grzałka zbiornika oraz użytkownik/konfiguracja/grzałka zbiornika - wł. Bez tego powyżej 55 -58 stopni nie podskoczysz. Dodatkowo przy grzałce zew. pamiętaj o ustawieniu odpowiedniego czasu opóźnienia dla załączenia grzałki.

Dzięki. Mam jedną i drugą, ale zewn. nie podpięta do PC, więc musi iść z wewn. Nawet lepiej, bo ta ma 9kW.

plusfoto
12-12-2019, 13:41
Czy jeśli nie mam grzałki w zbiorniku, a chciałbym podgrzać wodę pompą do 70 stopni to muszę włączyć grzałkę gdzieś w menu czy automatycznie się włączy przy wygrzewaniu zbiornika.
Zależy co ustawił serwisant.

Stafik73
12-12-2019, 20:15
Nie mam wyłączonej grzałki w ukrytym menu, bo jest używana przy defrostach. W menu podstawowym jest wyłączona i ma się włączyć poniżej - 15st.Czy powinienem ją włączyć jak chce CWU podgrzać do 70 żeby pozbyć się "słynnej" legionelli.

plusfoto
12-12-2019, 21:32
Której grzałki chcesz używać do antylegioneli.

Stafik73
13-12-2019, 06:42
Nie mam grzałki w zbiorniku z wodą.Mam tylko jedną grzałkę w pompie(3kW).

uciu
13-12-2019, 07:29
Jak jesteśmy w temacie grzałki - do czego jest to ustawienie:
438160

MiG25
13-12-2019, 07:44
No właśnie do zewnętrznej grzałki ( wkładanej do zbiornika CWU).

uciu
13-12-2019, 08:09
No właśnie do zewnętrznej grzałki ( wkładanej do zbiornika CWU).

ok wiem, że do zewnętrznej ale co się tym ustawia? Jaki czas włączenia? Kiedy się to włącza?

plusfoto
13-12-2019, 08:29
Nie mam grzałki w zbiorniku z wodą.Mam tylko jedną grzałkę w pompie(3kW).
menu instalatora/grzałka zbiornika wew
menu użytkownika/ grzałka zbiornika - wł


ok wiem, że do zewnętrznej ale co się tym ustawia? Jaki czas włączenia? Kiedy się to włącza?
Jest to opóźnienie dla włączenia grzałki zew. Należy dobrze je ustawić. Jak ustawisz czas zbyt krótki to może Ci się załączyć przy zwykłym grzaniu CWU. Jak zbyt długi to przy wygrzewie legioneli może załączyć się zbyt późno. U mnie grzanie zbiornika trwa max 45 min więc ustawiłem na 50. Grzałka zew. ma tą zaletę że może pracować równolegle ze sprężarką.
W obu przypadkach sprężarka staje przy około 55 stopniach w zasobniku. W pierwszym z automatu załączy się grzałka a w drugim jeśli odpowiednio wcześniej się nie załączy to nastąpi okres bezczynności w wygrzewie.

Przy ustawianiu dezynfekcji jest jeszcze czas działania. jest to czas w jakim pompa ma utrzymywać zadaną temperaturę.

Frofo007
13-12-2019, 09:01
Mam pytanie:

Temperatura zadana 21C (stała)
Delta: 2C
Temperatura powrotu 18C i pompa się nie włącza - dlaczego?

Pytam o to bo mam problem z ustawieniem pompy aby nie włączała się grzałka. Poniżej 18C powrotu potrafi włączyć się grzałka. U mnie jak ustawię 21C stałą to mam podobną temperaturę w domu i nie chce wyższej. Co zrobić aby grzałka się nie włączała i aby ustawić stałą np. 21C?

uciu
13-12-2019, 09:01
Jest to opóźnienie dla włączenia grzałki zew. Należy dobrze je ustawić. Jak ustawisz czas zbyt krótki to może Ci się załączyć przy zwykłym grzaniu CWU. Jak zbyt długi to przy wygrzewie legioneli może załączyć się zbyt późno. U mnie grzanie zbiornika trwa max 45 min więc ustawiłem na 50. Grzałka zew. ma tą zaletę że może pracować równolegle ze sprężarką.
W obu przypadkach sprężarka staje przy około 55 stopniach w zasobniku. W pierwszym z automatu załączy się grzałka a w drugim jeśli odpowiednio wcześniej się nie załączy to nastąpi okres bezczynności w wygrzewie.

Przy ustawianiu dezynfekcji jest jeszcze czas działania. jest to czas w jakim pompa ma utrzymywać zadaną temperaturę.

Dzieki o to mi właśnie chodziło. Chyba wyjaśniło mi się czemu przy grzaniu CWU na sam koniec włącza mi się grzałka.
Co do Legionelli – zobaczę jeszcze jak mam usyawiony ten czas działania, w którym jakim pompa ma utrzymywać zadaną temperaturę.

plusfoto
13-12-2019, 09:29
Mam pytanie:

Temperatura zadana 21C (stała)
Delta: 2C
Temperatura powrotu 18C i pompa się nie włącza - dlaczego?

Pytam o to bo mam problem z ustawieniem pompy aby nie włączała się grzałka. Poniżej 18C powrotu potrafi włączyć się grzałka. U mnie jak ustawię 21C stałą to mam podobną temperaturę w domu i nie chce wyższej. Co zrobić aby grzałka się nie włączała i aby ustawić stałą np. 21C?
Bardzo fajnie tylko napisz o jakiej pompie mówimy. Bo na razie możemy podejrzewać ale pewności nie mamy. Patrz tutaj #10016 (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7881208&viewfull=1#post7881208)

plusfoto
13-12-2019, 09:50
Dzieki o to mi właśnie chodziło. Chyba wyjaśniło mi się czemu przy grzaniu CWU na sam koniec włącza mi się grzałka.
Co do Legionelli – zobaczę jeszcze jak mam usyawiony ten czas działania, w którym jakim pompa ma utrzymywać zadaną temperaturę.
uciu pamiętaj jeszcze o ustawieniu max czasu wygrzewania zbiornika w sekcji ustawienia instalatora/zbiornik. jeśli ten czas będzie zbyt krótki to wygrzew może być niedokończony.

Frofo007
13-12-2019, 10:15
Bardzo fajnie tylko napisz o jakiej pompie mówimy. Bo na razie możemy podejrzewać ale pewności nie mamy. Patrz tutaj #10016 (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7881208&viewfull=1#post7881208)

Panasonic, all in one, generacja J, 9kW (zwykły, nie t-cap).

plusfoto
13-12-2019, 10:34
Jedno wentylatorowa czy dwu, jedno fazowa czy trójfazowa:bash:

1igor1
13-12-2019, 13:27
Mam pytanie:

Temperatura zadana 21C (stała)
Delta: 2C
Temperatura powrotu 18C i pompa się nie włącza - dlaczego?

Pytam o to bo mam problem z ustawieniem pompy aby nie włączała się grzałka. Poniżej 18C powrotu potrafi włączyć się grzałka. U mnie jak ustawię 21C stałą to mam podobną temperaturę w domu i nie chce wyższej. Co zrobić aby grzałka się nie włączała i aby ustawić stałą np. 21C?

Hmm,nie pamiętam jak jest przy prostej, ale przy krzywej delta dotyczy cyklu grzania, a dla start-stop sprężarki jest jeszcze dodatkowy algorytm, czyli ona nie włącza się od razu jak spadnie poniżej 2 stopni tylko musi spaść więcej aby załączyła się sprężarka

Vaikis_
13-12-2019, 17:50
Hmm,nie pamiętam jak jest przy prostej, ale przy krzywej delta dotyczy cyklu grzania, a dla start-stop sprężarki jest jeszcze dodatkowy algorytm, czyli ona nie włącza się od razu jak spadnie poniżej 2 stopni tylko musi spaść więcej aby załączyła się sprężarka

Panasonic ma na to głupi algorytm, rejestruje temperaturę na wlocie przy wyłączonej sprężarce, a kiedy twój wylot wyda -3C od tej wartości, włączy sprężarkę. Bardzo źle wpływa na ciepłe domy.

Frofo007
13-12-2019, 23:27
Jedno wentylatorowa czy dwu, jedno fazowa czy trójfazowa:bash:

Jeden wentylator, jedna faza. Ps. nie moja wina, że ta pompa nie ma normalnej nazwy (łatwej do zapamiętania) tylko jakieś literki i cyferki :P

Powtórzę pytanie: co zrobić aby utrzymać możliwie najniższą temperaturę grzania bez konieczności używania grzałki?

I przy okazji pytanie do osób, które grzeją pompą powierzchnie około 200m2, ile wam pompa zjada energii na dobę przy temp zewnętrznej 0C a w środku 20C?

Tulisko
14-12-2019, 03:45
Jeden wentylator, jedna faza. Ps. nie moja wina, że ta pompa nie ma normalnej nazwy (łatwej do zapamiętania) tylko jakieś literki i cyferki :P

Powtórzę pytanie: co zrobić aby utrzymać możliwie najniższą temperaturę grzania bez konieczności używania grzałki?

I przy okazji pytanie do osób, które grzeją pompą powierzchnie około 200m2, ile wam pompa zjada energii na dobę przy temp zewnętrznej 0C a w środku 20C?

Grzać kilka godzin w harmonogramie prostą np 30-32st.... Ja tak grzeje teraz, jeszcze nie mieszkam bo wykańczam. W domu wlasnie ok.20stopni. Świetnie sie sprawdza.. Jeśli temperatury na zewnątrz oscylują między 5-10stopni to wystarczy okienko 3-4 godzinne.. Jeśli robi sie chlodniej to czas grzania trzeba wydłuzyć.

uciu
14-12-2019, 04:23
438198
Czy takie ustawienie czasu grzania CWU i pracy grzałki oznacza, że Max czas grzania wody to 1,3godziny z czego grzałka załączy się po 1,2godziny?
Czyli jak pompa będzie miała problemy z dogrzaniem wody to po 1,2godz na ostatnie 10min włączy się grzałka? Jak to nie jest to - gdzie mogę ustawić by tak było?

plusfoto
14-12-2019, 08:01
438198
Czy takie ustawienie czasu grzania CWU i pracy grzałki oznacza, że Max czas grzania wody to 1,3godziny z czego grzałka załączy się po 1,2godziny?
Czyli jak pompa będzie miała problemy z dogrzaniem wody to po 1,2godz na ostatnie 10min włączy się grzałka? Jak to nie jest to - gdzie mogę ustawić by tak było?

To co ustawiłeś teraz oznacza że po 1 godz. i 20 min. od rozpoczęcia grzania CWU załączy się grzałka, oraz że max przez 1 godz. i 30 min będzie aktywne CWU a potem bez względu na to czy się wygrzeje czy nie to albo przełączy na CO albo się wyłączy
Rada dla Ciebie:
Po pierwsze sprawdź organoleptycznie ile czasu potrzebuje twoja pompa dla zagrzania do standardowej temp zasobnika ( n.p. od 25 do 48 stopni). Jeśli n.p. 45 minut to dołóż do tego z 5 i taki czas ustaw dla menu instalatora/ustawienia systemu/grzałka zbiornika - czas włączenia.
Po drugie: W menu instalatora/ustawienia działania/zbiornik/max czas ustaw na 2 godź. W niczym to nie zakłóci pracy pompy bo i tak pompa po osiągnięciu zadanej temp wcześniej i tak się przestawi albo wyłączy ale przy dezynfekcji może być istotne
Przy ustawianiu dezynfekcji czas jej działania (menu instalatora/ustawienia działania/zbiornik/dezynfekcja termiczna/czas działania max) ustaw na około 10 min
P.S. Przy dezynfekcji należy pamiętać iż nie polega ona jedynie na wygrzewie zasobnika do odpowiedniej temperatury. Aby była skuteczna i miała sens należy przepłukać całą instalację wodą o temp. powyżej 60 stopni. Jeśli tego się nie zrobi to lepiej sobie odpuścić i nie marnować niepotrzebnie energii i kasy.

Marek2504
14-12-2019, 08:38
Ostatnio podłączyłem moduł smart cloud i zauważyłem, że temp. wody wyjściowej i zasilającej, gdy pompa nie działa przez dłuższy okres czasu {np.12h) zawsze różni się o pół stopnia. Czy taka różnica może na coś wpływać?

plusfoto
14-12-2019, 09:19
Ostatnio podłączyłem moduł smart cloud i zauważyłem, że temp. wody wyjściowej i zasilającej, gdy pompa nie działa przez dłuższy okres czasu {np.12h) zawsze różni się o pół stopnia. Czy taka różnica może na coś wpływać? Aby sprawdzić czujniki zapuść samą obiegówkę na 10-15 min i sprawdź wskazania. Na postoju ta różnica zawsze występuje.

plusfoto
14-12-2019, 09:28
Jeden wentylator, jedna faza. Ps. nie moja wina, że ta pompa nie ma normalnej nazwy (łatwej do zapamiętania) tylko jakieś literki i cyferki :P

Powtórzę pytanie: co zrobić aby utrzymać możliwie najniższą temperaturę grzania bez konieczności używania grzałki?

I przy okazji pytanie do osób, które grzeją pompą powierzchnie około 200m2, ile wam pompa zjada energii na dobę przy temp zewnętrznej 0C a w środku 20C?
Twój typ pompy potrzebuje w obiegu wodę o temp. wyższej niż 18 stopni. W przeciwnym wypadku będzie pompa pracowała na grzałce. . Podnieść prostą tak aby ten parametr utrzymać n.p. 25 stopni i grzej harmonogramem. N.p. 2-3 godziny grzania i 2-3 godziny przerwy. A tak z ciekawości - czemu masz deltę 2 stopnie? Optymalna dla panasa to 5

Stafik73
15-12-2019, 12:34
Nie mogę za Chiny uruchomić wygrzewania zbiornika. Może ktoś podać jakie mają być ustawienia w menu. Próbowałem ręcznie podgrzać do 70st.ale doszło tylko do 56. Dalej powinna się włączyć grzałka, ale niestety przy różnych ustawieniach, nie startuje.

plusfoto
15-12-2019, 14:05
Nie mogę za Chiny uruchomić wygrzewania zbiornika. Może ktoś podać jakie mają być ustawienia w menu. Próbowałem ręcznie podgrzać do 70st.ale doszło tylko do 56. Dalej powinna się włączyć grzałka, ale niestety przy różnych ustawieniach, nie startuje.
Masz prawdopodobnie nieaktywną grzałkę
menu użytkownika/ustawienia funkcji/grzałka zbiornika na wł
menu instalatora/ustawienia systemu/grzałka zbiornika na zew, lub wew.
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna - ptaszek w odpowiednim dniu
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna/godzina
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna/temp. wrzenia - max 65 stopni jeśli grzałka wew. lub max 75 jeśli zew.
menu instalatora/ustawienia działania/zbiornik/dezynfekcja termiczna/czas działania max - 10 do 15 min.

Stafik73
15-12-2019, 16:03
Dzięki. Ogarnąłem wreszcie. Musiałem nastawić na grzalkę wew. a tam nie ma ustawień kiedy ma się grzałka załączyć. Pytanie jeszcze jak długo trwa u was proces wygrzewania do 65st. Mam zbiornik 300litrów.

Lukaszbuduje
19-12-2019, 12:05
Dawno tu nie byłem. Budowa domu pochłonęła mnie całkowicie. Mam pytanie do użytkowników pompy. Czy defrost może odbywać się podczas grzania CWU ? Czy wtedy przełącza na CO ? Pytam, bo nie wiem czy odpowiedni zład wody powinien być zapewniony również na CWU.

1igor1
19-12-2019, 12:14
Normalnie robi defrost na CWU, jak masz odpowiednią wężownicę do grzania CWU to nie ma żadnego problemu z defrostem

Lukaszbuduje
19-12-2019, 12:18
Wężownica ma 2mkw więc powinno być dobrze, dzięki

1igor1
19-12-2019, 13:01
2mkw przy jakiej pojemności zbiornika i jaka moc pompy?

Lukaszbuduje
19-12-2019, 13:26
300l, pompa ciepła jest 7kw

MiG25
19-12-2019, 13:32
U mnie przy 3,8m2 pompa moduluje i wg licznika dostarcza max 9kW mocy do zbiornika . Ciekawe ile będzie w stanie dostarczać mocy przy 2m2....

Lukaszbuduje
19-12-2019, 13:32
Jaką masz pompę ?

MiG25
19-12-2019, 13:33
T-CAP 12kW

1igor1
19-12-2019, 13:36
300l, pompa ciepła jest 7kw

Dla 300L dla pompy 7kW minimalna wymagana to 1,8m2 więc w sumie się mieścisz, więc problemów nie będzie, ale im większa wężownica tym lepiej,

PrzyszłyBudowniczy
19-12-2019, 18:07
Odniosę się do rysunku z podłączeniem sterownika pokojowego sprzed kilkunastu stron:
438364
Z instrukcji jeśli dobrze rozumiem sterownik podłączamy pod 9 i 12 w celu sterowania grzaniem i 9 11 by sterować chłodzeniem.
Co z 10, faktycznie niczego nie podłączamy? Z rysunku w tym wątku to niezbyt jasno wynika.

codix
19-12-2019, 18:42
Pod 10 podlaczasz neutralny jesli podlaczasz termostat bezprzewodowy i musisz go zasilic pradem

Kubiarz
20-12-2019, 11:10
438374
438373

Witam, czy to normalne zjawisko? T-CAP 9kw w mononloku.

Frofo007
21-12-2019, 11:57
Twój typ pompy potrzebuje w obiegu wodę o temp. wyższej niż 18 stopni. W przeciwnym wypadku będzie pompa pracowała na grzałce. . Podnieść prostą tak aby ten parametr utrzymać n.p. 25 stopni i grzej harmonogramem. N.p. 2-3 godziny grzania i 2-3 godziny przerwy. A tak z ciekawości - czemu masz deltę 2 stopnie? Optymalna dla panasa to 5

Tylko przy 25C to ja mam za gorąco.

Co to jest ta delta? Myślałem, że delta "2" to znaczy, że gdy ustawię stała 22C to gdy temp spadnie poniżej 20C to pompa się załączy. Deltę mam 2C, stałą na 22C, teraz jest 16C a pompa się nie włącza.

plusfoto
21-12-2019, 12:06
Tylko przy 25C to ja mam za gorąco.

Co to jest ta delta? Myślałem, że delta "2" to znaczy, że gdy ustawię stała 22C to gdy temp spadnie poniżej 20C to pompa się załączy. Deltę mam 2C, stałą na 22C, teraz jest 16C a pompa się nie włącza.

Masz za gorąco bo pompa chodzi non stop. Puść ją w harmonogramie. 2 godz.pracy 2-3 przerwy. Delta to różnica między zasilaniem a powrotem.

Frofo007
21-12-2019, 12:19
Masz za gorąco bo pompa chodzi non stop. Puść ją w harmonogramie. 2 godz.pracy 2-3 przerwy. Delta to różnica między zasilaniem a powrotem.

To dlaczego mam stałą 22C a powrót 16C i pompa się nie włącza (delta 2C)?
Skoro pompa może modulować moc to dlaczego ona nie może np. grzać pobierając 0,4kW cały czas a jak dobije do stałej 22C to się wyłączyć a następnie gdy temp spadnie do 20C (np. po 2 dniach) się włączyć? Podobno włączanie i wyłączanie pompy nie jest dla niej dobre - szybciej się zużyje.

1igor1
21-12-2019, 13:01
Gdyby działała tak jak piszesz to by mocno taktowała, dlatego oprócz delty ma jeszcze algorytm kiedy ma się włączyć w zależności od czasu i spadku temperatury na zasilaniu, Tak jak pisał plusfoto, zacznij grzać harmonogramem, i ustaw deltę na 5stopni bo 2 to nie jest optimum.
Czyli ustaw sobie 25, delta 5, i ustaw żeby ci grzała np, od 8 od 10 potem od16 do 18 i ze dwa jeszcze takie okienka, jak będzie zaciepło to wydłużasz przerwy, jak będzie za zimno to skracasz przerwy i masz temat załatwiony
a i mylisz deltę z histerezą,

plusfoto
21-12-2019, 13:03
To dlaczego mam stałą 22C a powrót 16C i pompa się nie włącza (delta 2C)?
Skoro pompa może modulować moc to dlaczego ona nie może np. grzać pobierając 0,4kW cały czas a jak dobije do stałej 22C to się wyłączyć a następnie gdy temp spadnie do 20C (np. po 2 dniach) się włączyć? Podobno włączanie i wyłączanie pompy nie jest dla niej dobre - szybciej się zużyje.

A osìągneła już założoną deltę- nie. To dlaczego ma się wyłączyć. Podaj aktualną temp. zasilania i powrotu. Tylko nie tą zapodaną ale tą faktyczną. Z tego co wcześniej napisałeś pompa w dużej części chodzi na grzałkach.

codix
21-12-2019, 14:27
To dlaczego mam stałą 22C a powrót 16C i pompa się nie włącza (delta 2C)?
Skoro pompa może modulować moc to dlaczego ona nie może np. grzać pobierając 0,4kW cały czas a jak dobije do stałej 22C to się wyłączyć a następnie gdy temp spadnie do 20C (np. po 2 dniach) się włączyć? Podobno włączanie i wyłączanie pompy nie jest dla niej dobre - szybciej się zużyje.

Oj widzę ze wogole nie poczytales forum.
Jak nawet na 25st ma sz za goraco w domu to nie mecz tej pompy.
Ciagle chodzenie przez 24g na dobe tez nie jest zdrowe bo pompa powinna pracowac ok.2200g na sezon
Ponadto jesli chodzi caly czas w najnizszej modulacji to nie ma wtedy najlepszego copu.
Jak Ci bedzie startowac zadziej niz 2razy na gidzine to nie masz sie co przejmowac.
Jak masz tak niska zadana to bedzie Ci wlaczac grzalki i z odszronieniami mozesz miec klopot.

Dla Ciebie najlepszym rozwiazaniem bedzie zakup termostatu zewnetrznego ok.100zl podlacz go pod pompe ustaw np.23st czy jak wolisz to 21st w domu i ustaw ja normalnie czyli na krzywa -15/35 i 3/30 wylacz w menu grzałke i Twoje wszystkie problemy znikna

Frofo007
22-12-2019, 10:32
Dzięki za odpowiedzi. Ktoś mi wytłumaczy dlaczego temp ustawiona według stałej to 22C, temp powrotu 15C i pomp się nie załącza?
Zrobię tak jak mi radzicie - aby grzała w okienkach, ale jestem ciekaw dlaczego gdy temp powrotu spadnie to sama się nie załączy :/

codix
22-12-2019, 10:53
Kto tam wie co tam naustawiałes
Rozróżnijmy najpierw kilka faktow.
Rozumiem ze nie masz czasem uruchomionego termostatu wewnetrznego ani harmonogramu.
Co ci sie wyswietla na wyswietlaczu zaczynajac od lewej :
Sloneczko na srodku temperatura zasilania czyli obecnie 16 (tak?)

link2jack
23-12-2019, 11:17
Jak ustawić pompe by mimo nie osiągniętej wymaganej histerezy pompa mimo wszystko dogrzała wodę do określonej temp?
Raz grzeje o 22:00 raz o 13:00. Zdarza się, że pompa nie włączy grzania o 13:00 bo temp jest za wysoka i wieczorem jest już zbyt chłodna.
Kojarzy ktoś?

MiG25
23-12-2019, 13:29
Zmniejszyć histerezę ?

plusfoto
23-12-2019, 14:06
Jak ustawić pompe by mimo nie osiągniętej wymaganej histerezy pompa mimo wszystko dogrzała wodę do określonej temp?
Raz grzeje o 22:00 raz o 13:00. Zdarza się, że pompa nie włączy grzania o 13:00 bo temp jest za wysoka i wieczorem jest już zbyt chłodna.
Kojarzy ktoś?
Piszesz o wodzie czy o temp. w pomieszczeniu?

plusfoto
23-12-2019, 17:43
PGE opublikowało nowe ceny za dystrybucję.

bobrow
23-12-2019, 19:35
438374
438373

Witam, czy to normalne zjawisko? T-CAP 9kw w mononloku.

Hej,
z tego co wiem (i co sam u siebie obserwowałem) może być w wszystko ok-przy sporadycznym oszronieniu wymiennika w tzw "zebrę" przy małych mocach.
Jeśli pasy będą cały czas (w tym także przy większej mocy PC) , a szczególnie szerokie przerwy bez szronu-to może świadczyć o braku czynnika lub o jego słabym przepływie.
Obserwuj i daj znać
Pzdr

link2jack
23-12-2019, 19:46
MiG25 - W wersji F można ustawić jedynie 3 bądz 8 stopni.
plusfoto - piszę o CWU

MiG25
23-12-2019, 19:59
Tak na szybko ,w tym czasie trzebaby zwiększyć rezystancję czujnika ,żeby oszukać pompę ( obniżyć odczytywaną temperaturę ) , więc w czujnik trzebaby dołożyć rezystor i w stanie normalnym zwierać go stycznikiem , a stycznik otwierać w odpowiednich godzinach.

plusfoto
23-12-2019, 20:00
MiG25 - W wersji F można ustawić jedynie 3 bądz 8 stopni.
plusfoto - piszę o CWU Podbij temp grzania między 13 a 15 o 2 - 3 stopnie. Jak zawsze grzejesz n.p. do 45 to daj 48. Nockę zostaw bez zmian.

bobrow
23-12-2019, 20:06
Tak na szybko ,w tym czasie trzebaby zwiększyć rezystancję czujnika ,żeby oszukać pompę ( obniżyć odczytywaną temperaturę ) , więc w czujnik trzebaby dołożyć rezystor i w stanie normalnym zwierać go stycznikiem , a stycznik otwierać w odpowiednich godzinach.

Migu-ja już to ćwiczyłem , co jakiś czas wywalało błąd czujnika CWU...
Teraz mam "tylko" układ z drugim czujnikiem w górnej części zas CWU-działa tylko kiedy nie ma włączonej pracy CO (steruje wtedy PC na zasadzie on/off )
W uproszczeniu działa to na zasadzie "kontroli" słupa ciepłej wody w zas.Kiedy jest T1 PC włączy CWU tylko kiedy będzie to konieczne dla zapewnienia komfortu-a w T2 PC "patrzy" na swój czujnik CWU.
Taki układ pracuje u mnie od 3 ok lat

link2jack
23-12-2019, 20:14
plusfoto Niestety Ty masz chyba wersje H ja F. Nie mam opcji "podbicia".
bobrow podpowiedział mi telefonicznie, że kojarzy opcję oszukania histerezy, ale nie pamięta jak to zrobić.

bobrow
23-12-2019, 20:20
plusfoto Niestety Ty masz chyba wersje H ja F. Nie mam opcji "podbicia".
bobrow podpowiedział mi telefonicznie, że kojarzy opcję oszukania histerezy, ale nie pamięta jak to zrobić.

O kurczę -siedzę teraz przy moim kompie domowym (10-letni rupieć ,ale na chodzie, z drineczkiem -a jakże) i wydłubałem cuś takiego :
438455
Sorry ,że tak późno...

link2jack
23-12-2019, 20:52
bobrow - to fotka jak w wersji F zmienić histereze z 8 na 3.
Ja szukam odpowiedzi jakie wprowadzić ustawienia by mimo niewystarczającej temp wody pompa ją dogrzała.

bobrow
23-12-2019, 21:03
bobrow - to fotka jak w wersji F zmienić histereze z 8 na 3.
Ja szukam odpowiedzi jakie wprowadzić ustawienia by mimo niewystarczającej temp wody pompa ją dogrzała.

Ok-coś mi się kojarzy ,że możesz to uzyskać w programatorze tyg-trzeba chyba wył tryb CWU lub (i ) off PC.
Czyli przed 13.00 robisz np tryb pracy Heat ,a o 13.00 Heat +Tank -jeśli nie zadziała , to przed Tank daj on-off PC

bobrow
23-12-2019, 21:04
Chyba jednak on/off PC-wtedy "resetuje" się histereza CWU i PC musi mieć zadaną temp CWU

bobrow
23-12-2019, 21:09
Jeszcze odnośnie samego programatora w F-raczej trudno o bardziej zagmatwany, to co zobaczyłem w H , to tzw "Bajka"...
A najlepsze jest to ,że kiedy ogarnąłem ten porgramator w F -to go sobie odpuściłem.
Sterowanie z Eurostera załatwia sprawę+układ bocznikujący CWU bez działającego CO

bobrow
24-12-2019, 13:38
Napiszę jeszcze krótko :
Wesołych Świąt !:lol:

Zbysław
26-12-2019, 20:38
Witam wszystkich już prawie po świętach. Mam pytanie do dłużej używających T-cap F. Mam model 12kW dom raczej energochłonny , z końca lat 90-tych , 160 m2 ,w większości grzejniki , podłogowe tylko ok 26 m2. Wewnątrz temp. ok 23-24 st. ,którą pompa bez problemów utrzymuje , ale problem w tym , że teraz gdy temp. na zewnątrz ok +4 st. jednostka zewnętrzna chodzi non stop. Od 21 sierpnia ,od kiedy mam ją zamontowaną , przepracowała już 1465h przy 965 wł. Mam ustawioną krzywą grzewczą , teraz gdy temp. zewnętrzna wynosi +4 st., zasilanie ma 40 st. ,a powrót 36 st. Delta jest ustawiona na 7 st. Moje pytanie czy to jest normalne , bo mi wydaje się że powinna się wyłączać.

Nastar
26-12-2019, 21:26
Sterowanie z Eurostera załatwia sprawę+układ bocznikujący CWU bez działającego CO
Właśnie jestem na etapie podłączania termostatu zewnętrznego pokojowego (pozostałość po kotle na ekogroszek).
W związku z tym dwa pytania:

1. Czy powinienem zawyżyć trochę krzywą aby nie spowodować sytuacji, że pompa będzie pracować cały czas bo krzywa będzie za nisko żeby dobić do zadanej temp. ? Teoretycznie może się tak zdarzyć chociaż obecnie krzywa umożliwia osiąganie temperatury 22,5-23,5st.C.

2. W związku z tym, że ustawienie w menu pompy opcji termostatu zewnętrznego anuluje cały ustawiony harmonogram tygodniowy, to jak ustawić okresowe grzanie CWU w ciągu dnia i tygodnia ? Ogrzewanie domu mogę ustawić programowaniem termostatu ale jak grzać CWU jeśli pompa będzie wyłączana sygnałami z termostatu ?

MiG25
27-12-2019, 07:49
Witam wszystkich już prawie po świętach. Mam pytanie do dłużej używających T-cap F. Mam model 12kW dom raczej energochłonny , z końca lat 90-tych , 160 m2 ,w większości grzejniki , podłogowe tylko ok 26 m2. Wewnątrz temp. ok 23-24 st. ,którą pompa bez problemów utrzymuje , ale problem w tym , że teraz gdy temp. na zewnątrz ok +4 st. jednostka zewnętrzna chodzi non stop. Od 21 sierpnia ,od kiedy mam ją zamontowaną , przepracowała już 1465h przy 965 wł. Mam ustawioną krzywą grzewczą , teraz gdy temp. zewnętrzna wynosi +4 st., zasilanie ma 40 st. ,a powrót 36 st. Delta jest ustawiona na 7 st. Moje pytanie czy to jest normalne , bo mi wydaje się że powinna się wyłączać.

Jeszcze ktoś sprzedaje model F ? Czy może jednak to H (albo J :) )
No też się wydaje ,że powinna się wyłączyć ,ale skoro dom raczej enerochłonny...
U mnie 12kW H zatrzymuje się , jeśli dom nie jest w stanie odebrać energii ok 5kW ( w tych temperaturach i wg licznika pompy ) ,być może u Ciebie te 5kW idzie na straty i się nigdy nie zatrzyma. Jeśli chcesz ,żeby się zatrzymała to harmonogram i w pewnych okresach podbijamy temperaturę ,a w pewnych obniżamy.

MiG25
27-12-2019, 08:15
Właśnie jestem na etapie podłączania termostatu zewnętrznego pokojowego (pozostałość po kotle na ekogroszek).
W związku z tym dwa pytania:

1. Czy powinienem zawyżyć trochę krzywą aby nie spowodować sytuacji, że pompa będzie pracować cały czas bo krzywa będzie za nisko żeby dobić do zadanej temp. ? Teoretycznie może się tak zdarzyć chociaż obecnie krzywa umożliwia osiąganie temperatury 22,5-23,5st.C.

2. W związku z tym, że ustawienie w menu pompy opcji termostatu zewnętrznego anuluje cały ustawiony harmonogram tygodniowy, to jak ustawić okresowe grzanie CWU w ciągu dnia i tygodnia ? Ogrzewanie domu mogę ustawić programowaniem termostatu ale jak grzać CWU jeśli pompa będzie wyłączana sygnałami z termostatu ?

Ad.1 Jak moduluje za nisko to źle , jak moduluje za wysoko to też niedobrze (choćby przez częstsze defrosty) , więc najlepiej byłoby to wypośrodkować.
Ad.2 Nie używam termostatu zewnętrznego ,ale nie wydaje mi się ,żeby teromstat podłączony w przeznaczone do niego miejsce blokował CWU. Jeśli tylko w okienku jest kranik ( np harmonogram go nie przestawił) , delta nagrzania CWU jest taka aby go załączyć , to pompa powinna się włączyć mimo ,że termostat wyłączył CO.
Odpowiednie miejsce mam na myśli te "wysokonapięciowe" przyłącza. Jest jesze złącze do blokowania pompy z zewnątrz i wtedy faktycznie możemy taki efekt osiągnąć ( sygnał z zewnątrz np. z termostatu - i pompa się blokuje).

bobrow
27-12-2019, 08:45
Właśnie jestem na etapie podłączania termostatu zewnętrznego pokojowego (pozostałość po kotle na ekogroszek).
W związku z tym dwa pytania:

1. Czy powinienem zawyżyć trochę krzywą aby nie spowodować sytuacji, że pompa będzie pracować cały czas bo krzywa będzie za nisko żeby dobić do zadanej temp. ? Teoretycznie może się tak zdarzyć chociaż obecnie krzywa umożliwia osiąganie temperatury 22,5-23,5st.C.

2. W związku z tym, że ustawienie w menu pompy opcji termostatu zewnętrznego anuluje cały ustawiony harmonogram tygodniowy, to jak ustawić okresowe grzanie CWU w ciągu dnia i tygodnia ? Ogrzewanie domu mogę ustawić programowaniem termostatu ale jak grzać CWU jeśli pompa będzie wyłączana sygnałami z termostatu ?

Hej,
ja celowałem KG ,aby przy wyższych temp PC się częściej wyłączała z termostatu pokojowego ,a przy niższych -rzadziej. Dzięki temu osiągam najlepszy współczynnik (moim zdaniem) komfortu cieplnego do kosztów (przy grzejnikach musi być już chałupa dobrze nagrzana ,żeby dłuższy czas na zimnych grzejnikach było przyjemnie ciepło-tj aby było odczuwalne promieniowanie podczerwone).
Odnośnie pkt 2 -to nie wiem , u kuzynki jest T-cap monoblok i PC jest sterowana z oryginalnego pulpitu.Harmonogram tyg ustawiłem tylko wg obniżenia temp o 2K w nocy-CWU idzie wg potrzeb czyli bez "kagańca T2".
Trzeba tu pokombinować jak pisał Migu-wydaje mi się ,że nie osiągniesz tego co chcesz.Można jeszcze spróbować sterować wył PC on/off z zewnętrznego termostatu-wtedy nie będziesz miał wybranej w PC pracy z zewnętrznym termostatem-tak można zrobić w moim modelu F, w H nie jestem pewny czy tak pójdzie...Tylko nadal będzie to kulawe...
Więcej może jeszcze wiedzieć Plusfoto.

MiG25
27-12-2019, 09:08
Ale tu chyba chodzi o to ,żę harmonogram w sterowniku za każdym razem się kasuje przy przestawieniu rodzaju sterowania , trzeba go ustawiać od nowa.Ale to tylko raz.
Chyba harmonogram nie znika wogóle przy sterowaniu harmonogramem zewnętrznym ? ( nie wiem , bo jeszcze nie sterowałem tak :) )

Nastar
27-12-2019, 10:00
Tak. Harmonogram kasuje się i trzeba go ustawiać od nowa jeśli chcę z niego korzystać.

Zbysław
28-12-2019, 15:27
Hej,
z tego co wiem (i co sam u siebie obserwowałem) może być w wszystko ok-przy sporadycznym oszronieniu wymiennika w tzw "zebrę" przy małych mocach.
Jeśli pasy będą cały czas (w tym także przy większej mocy PC) , a szczególnie szerokie przerwy bez szronu-to może świadczyć o braku czynnika lub o jego słabym przepływie.
Obserwuj i daj znać
Pzdr

U mnie zaobserwowałem dziś , że też po defroście pozostał zaszroniony pasek ok 10 cm. od dołu , o szerokości ok 2,5 cm. Wcześniej tego nie zauważyłem , wydajne mi się ,że było odszronione całe. Będę obserwował.

Nastar
28-12-2019, 15:39
Nie za bardzo mogę ogarnąć jednej rzeczy: jak ustawić podgrzewanie tylko CWU w harmonogramie (?) jeśli sterowanie CO odbywa się niezależnie z termostatu zewnętrznego wg zadanej krzywej grzewczej ?
Jeśli ustawię np. 18.00 - WŁ. CWU, 19.00 - WYŁ. to wyłącza mi całą pompę niezależnie od termostatu i jego komend.
Podpowie ktoś jak ustawić harmonogram tylko na CWU ? Chciałbym ją grzać 1-2 razy na dobę przez godzinę.

MiG25
28-12-2019, 16:06
Harmonogram ustawiony w sterowniku Panasonica jest nadrzędny i w nim ustawiasz godziny kiedy pompa grzeje CWU jak i również może być sterowana z termostatu. I dopiero w godzinach gdzie wyznaczyłeś ,żeby grzało CO ( lub CO i CWU) termostat będzie włączał i wyłączał grzanie CO.
Przy wyłączonej pompie ( nie świeci się zielona dioda na przycisku power w sterowniku) nie zasterujesz termostatem , mimo ,że sobie będzie ją teoretycznie załączał. A harmonogram w sterowniku Panasonica właśnie tą diodę włącza i wyłącza - to tak obrazowo.

Nastar
28-12-2019, 16:17
Domyślam się, że jak pompa jest wyłączona z harmonogramu to termostat jej nie ruszy (dziś to sprawdziłem ;-)
Czyli muszę po prostu ustawić takie same okresy grzania CO jak na termostacie ? W sumie wychodzi na to, że pompa musi być WŁĄCZONA całą dobę żeby mogła odbierać komendy od termostatu. Z kolei termostat będzie dawał sygnał kiedy grzać a kiedy nie. Po podaniu komendy na "NIE" pompa będzie po prostu w stanie czuwania ale włączona i gotowa do grzania CO i/lub CWU.
Czy dobrze rozumiem ?

MiG25
28-12-2019, 16:35
Tak, dobrze rozumiesz , pompa w harmonogramie sterownika może być włączona cały czas i włączona na CO i CWU( czyli teoretycznie może nie być w ogóle harmonogramu ,byleby ją ręcznie włączyć ).

Nastar
28-12-2019, 16:47
Właśnie znalazłem rozwiązanie.
Po prostu należy ustawiać harmonogram tak samo jak w opcji bez termostatu. Różnica będzie tylko taka, że w momencie ustawiania WŁĄCZENIA CO nie będzie odniesienia do krzywej (+-5st.C) tylko pojawia się symbol termostatu czyli grzanie CO będzie się odbywało w zależności od jego bieżących nastaw. Za to ustawianie grzania CWU odbywa się normalnie - przy ustawianiu harmonogramu podajemy żądaną temperaturę wody użytkowej.

https://images90.fotosik.pl/298/627e481614a7937fgen.jpg

Zbysław
29-12-2019, 14:22
Pytanie do Kubiarz. Czy u Ciebie dalej tak samo przy defroście pozostaje wąski pas zamarznięty , bo u mnie tak . A na początku grudnia , kiedy pierwszy raz obserwowałem defrost , to odmrażał się cały wymiennik.

MiG25
29-12-2019, 15:30
Wąski pas zamarznięty po środku ( pomiędzy jakby dwoma wentylatorami ) , czy na dole ?

bobrow
29-12-2019, 18:38
Apropos oszronienia wymiennika-zauważyłem ,że jest to (chyba) związane z:
- mocą PC
-warunkami zewnętrznymi
-ilością ciepłej wody w układzie (przy odszranianiu)
Obserwowałem to od kilku sezonów i wymiennik wtedy ma różne "warianty" szronienia się , np :
-gęste równomierne prążki
438662
-szersze pasy
438668
438669
-oszroniony całkowicie chwilę przed defrostem
438670

A po defrostach czasem jest jest tak :
-na dole wymiennika pojedynczy pas lodu
438671

bobrow
29-12-2019, 18:46
CD

-czasem dwa pasy lodu po defroście
438672

Zazwyczaj jest wymiennik w pełni odszroniony po defroście, wszystkie w/w sytuacje występują od początku.Moc i sprawność kontrolawane na bieżąco.
Wczoraj np miałem sytuację ,że defrost był przy ok-2st i nie odszronił się do końca dół -ale w kolejnym cyklu już tak. Zaobserwowałem ,że za pierwszym razem miałem ciepłą wodę na styk i jakby nie do końca jej starczyło -a za drugim razem w ogóle jej nie było wystarczająco i PC weszła w tryb nr 2 (tj wysoka modulacja ok 72Hz) defrostu ze spręzarki i już w pełni sie wymiennik odszronił.
Generalnie zauważyłem zjawisko niepełnego oszronienia i defrostu przy temp ok 1st do -2 st z małą mocą PC i dużą wilgotnościa.

Teraz chyba najważniejsze - jeśli wymiennik zawsze jest nierówno oszroniony chwilę przed defrostem oraz zawsze po defroście jest częściowo zalodzony- wtedy jest problem (z tego co czytałem- z ilością czynnika).
Dodatkowo należy kontrolować sprawność i max moc- przy w/w objawach mogą być słabe osiągi...
Pzdr

PS
Mam nadzieję , że nie przestraszycie się zbytnio swoich „zebr” ...

Zbysław
29-12-2019, 20:25
Wąski pas zamarznięty po środku ( pomiędzy jakby dwoma wentylatorami ) , czy na dole ?

Na dole ok. 10cm od dołu , poziomy pas szerokości ok.2,5cm biegnący na całym krótszym boku i jakieś 3/4 boku dłuższego.

Zbysław
29-12-2019, 20:30
Teraz widzę ,że u mnie jest dokładnie tak samo jak u "bobrow " na jednym zdjęciu, wąski pojedyńcze pasek lodu. Jutro zadzwonię do instalatora i zapytam co on o tym sądzi.

marek231984
29-12-2019, 22:17
Witam forumowiczów,
Mam pytanie czy w generacji H jest możliwość włączenia priorytetu na cwu?? Oczywiście oprócz harmonogramu. Teraz pompa chodzi mi na sterowniku zewnętrznym, ale są sytuacje, że gdy potrzeba ciepłej wody, pompa grzeje akurat co a woda w zbiorniku zimna.
Mam zbiornik 250l z grzałką i zastanawiam się czy nie włączyć zewnętrznej grzałki zbiornika CWU, może to pomoże.

codix
29-12-2019, 22:30
Ale co chcesz osiagnac przez cala dobe ma byc dostepna ciepla woda ?
Mozesz ustawic harmonogram codziennie jedna pozycja np.00.00 wlacz cwu+co wtedy pompa bedzie grzala c.o wedlug termostatu a jak cwu spadnie o zadana histeryze przelaczy na cwu jak skonczy grzac cwu przelaczy spowrotem na c.o i bedzie sie sluchac termostatu i tak wkólko

marek231984
29-12-2019, 23:05
Chce żeby ciepła woda była dostępna cały czas od 18-22.

1igor1
30-12-2019, 08:00
jak masz ustawiony max czas CO i max czas CWU?

maciejos36
30-12-2019, 09:08
Witam forumowiczów,
Mam pytanie czy w generacji H jest możliwość włączenia priorytetu na cwu?? Oczywiście oprócz harmonogramu. Teraz pompa chodzi mi na sterowniku zewnętrznym, ale są sytuacje, że gdy potrzeba ciepłej wody, pompa grzeje akurat co a woda w zbiorniku zimna.
Mam zbiornik 250l z grzałką i zastanawiam się czy nie włączyć zewnętrznej grzałki zbiornika CWU, może to pomoże.

Jeśli mnie pamięć nie myli, to w ustawieniach domyślnych jest priorytet cwu. Jedynie co musi być to włączony tryb cwu lub cwu z grzaniem. W harmonogramie ustaw sobie tak, by od tej powiedzmy 17.30 do 22 było ustawione albo kranik albo kranik ze słoneczkiem. Reszta dnia wg twojego uznania.

1igor1
30-12-2019, 09:12
nie wystarczy, bo jak będzie miał włączone i CO i CWU, to są ważne jeszcze "Max czas CO" i Max czas CWU, jeśli to ma źle ustawione, to CWU się nie włączy, jeśli jest potrzeba grzania CO a nie jest jeszcze przekroczony "Max czas CO"

maciejos36
30-12-2019, 09:15
Uwierz mi, że się włączy. Chyba, że masz jakąś radosną twórczość wgraną do sterownika

1igor1
30-12-2019, 09:15
Uwierz że się nie włączy, ale skoro znasz się lepiej ....

agb
30-12-2019, 09:23
Mam na noc ustawione samo CO, a pod koniec okienka rano na CWU + CO i zaczyna od CWU.

marek231984
30-12-2019, 09:29
Dzięki za odpowiedzi, mam standardowo 8 godzin CO i 1 godzina CWU.

Nastar
30-12-2019, 09:39
A tak przy okazji - jakie wartości dla tych czasów są NORMALNE tzn. takie żeby się nimi później nie przejmować i skupić się na harmonogramie czy termostacie?

1igor1
30-12-2019, 09:54
Dzięki za odpowiedzi, mam standardowo 8 godzin CO i 1 godzina CWU.
zmień CO na 60 minut a CWU na 90 i będzie ok

marek231984
30-12-2019, 10:09
zmień CO na 60 minut a CWU na 90 i będzie ok

Czyli CO będzie działać godzinę, po tym czasie, może, ale nie musi włączy się grzanie Cwu, a jak nie włączy się CWU to pompa ponownie wróci do grzania CO?? Czyli po każdej godzinie sprężarka staje???

1igor1
30-12-2019, 10:22
Nie, sprężarka nie staje co godzinę. po zagrzaniu CWU przechodzi w cykl CO i działa tak długo jak musi bez stopu, jeżeli CWU będzie znów musiało zagrzać to sprawdzi czy CO działa minimum godzinę jak tak to przełączy się na CWU. Oczywiście jeśli nie musi grzać CO to włączy CWU szybciej.
Czyli CWU grzeje przez max 90 minut, po tym czasie zawsze przełączy się na CO, CO działa minimum 60 minut i dopoiero po tym czasie może znów zagrzać CWU jeśli jest taka potrzeba z histerezy.

marek231984
30-12-2019, 10:27
Nie, sprężarka nie staje co godzinę. po zagrzaniu CWU przechodzi w cykl CO i działa tak długo jak musi bez stopu, jeżeli CWU będzie znów musiało zagrzać to sprawdzi czy CO działa minimum godzinę jak tak to przełączy się na CWU. Oczywiście jeśli nie musi grzać CO to włączy CWU szybciej.
Czyli CWU grzeje przez max 90 minut, po tym czasie zawsze przełączy się na CO, CO działa minimum 60 minut i dopoiero po tym czasie może znów zagrzać CWU jeśli jest taka potrzeba z histerezy.

Dziękuję za pomoc.

plusfoto
30-12-2019, 11:23
Uwierz mi, że się włączy. Chyba, że masz jakąś radosną twórczość wgraną do sterownika 1igor1 ma rację:yes:
W przypadku ustawienia na grzanie CO + CWU jeśli ustawi dla CO max czas 60 min to po tym czasie pompa przechodzi w bezwzględny "priorytet" CWU i jeśli zajdzie taka potrzeba która będzie wynikać z ustawionej temp. zasobnika oraz ustawionej delty to załączy CWU. Może to być zaraz po upływie tych 60 min bądź w każdym innym czasie. Natomiast ustawienie 90 min dla CWU oznacza iż bez względu na to czy zasobnik został wygrzany czy nie to albo pompa się zatrzyma w przypadku ustawienia grzania tylko CWU albo przejdzie w tryb grzania CO gdy bedzie ustawione grzanie CO + CWU. Oczywiście jeśli zasobnik zostanie wygrzany wcześniej to pompa wcześniej zmieni swój stan.

plusfoto
30-12-2019, 11:50
Mam na noc ustawione samo CO, a pod koniec okienka rano na CWU + CO i zaczyna od CWU.
Przy zmianie stanu przez harmonogram lub przy załączaniu pompy priorytetem zawsze jest CWU.

marek231984
30-12-2019, 12:20
Przy zmianie stanu przez harmonogram lub przy załączaniu pompy priorytetem zawsze jest CWU.

Czyli lepiej zrobić to harmonogramem czy tak jak pisał 1igor1??

plusfoto
30-12-2019, 13:31
Czyli lepiej zrobić to harmonogramem czy tak jak pisał 1igor1??
Z tego co pisałeś wcześniej CO chodzi u Ciebie 24 h/doba a wodę chcesz mieć ciepłą między 18 a 22 więc musisz posłużyć się jednym i drugim. W harmonogramie ustawiasz 17.30 CO + CWU oraz 22 tylko CO. Natomiast max czasy ustaw na 60 min CO i jeśli dajesz czasem antylegionellę to CWU daj na 120 min jeśli nie to 60 - 90 min wystarczy. Jeśli korzystasz z grzałki zewnętrznej w zasobniku pamiętaj również o ustawieniu odpowiedniego czasu dla opóźnienia załączenia grzałki.

marek231984
30-12-2019, 13:58
Z tego co pisałeś wcześniej CO chodzi u Ciebie 24 h/doba a wodę chcesz mieć ciepłą między 18 a 22 więc musisz posłużyć się jednym i drugim. W harmonogramie ustawiasz 17.30 CO + CWU oraz 22 tylko CO. Natomiast max czasy ustaw na 60 min CO i jeśli dajesz czasem antylegionellę to CWU daj na 120 min jeśli nie to 60 - 90 min wystarczy. Jeśli korzystasz z grzałki zewnętrznej w zasobniku pamiętaj również o ustawieniu odpowiedniego czasu dla opóźnienia załączenia grzałki.

OK, czyli jak ustawię bez harmonogramu to ciepła woda będzie grzana non stop jeśli zajdzie taka potrzeba??czyli tak naprawdę obejdzie się bez harmonogramu.
Dzięki za pomoc.

bobrow
30-12-2019, 15:11
Witam,
podłączał ktoś może w T-capie H drugą pompę (extra pump) ?
Chodzi mi o to wyjście EXTRA PUMP-z DTR wnioskuję ,że pracuje równolegle do obiegówki w PC (ale pewny nie jestem).
Poniżej rys płytki z DTR
438723
Opis jest tylko taki ,że stosuje się kiedy jest nie wystarczająca wydajność w PC-więc powinno to wyjście pracować równolegle ...
Chodzi o to ,że u kuzynki w monobloku jest glikol i wymiennik -obiegówka wtórna (po stronie obiegu wodnego) jest załączona ze sterowniczka od zadanej temp np 35st. Wszystko fajnie tylko uzmysłowiłem sobie ,że kiedy będzie duży mróz i ruszy obiegówka w PC z glikolem o temp np -10st -a nie włączy się pompa wtórna (bo czeka na 35st) , to może punktowo załatwić nam wymiennik ! Dzisiaj na szybko zamontuję drugi sterowniczek temp (równolegle do obecnego) z nastawą włączenia przy temp glikolu 5-8st i wyłączenia np powyżej 10st. Wymiennik jest w piwnicy i właściwie nie spada tam temp poniżej 15 st.
Pzdr

codix
30-12-2019, 15:23
Niepodlaczalem ale wez probnik napiecia i pobaw sie obiegówka w pompoe ciepla zalacz i wylacz i zobacz czy na stykach tez napiecie pojawia sie w tym samyn czasie

bobrow
30-12-2019, 15:25
Niepodlaczalem ale wez probnik napiecia i pobaw sie obiegówka w pompoe ciepla zalacz i wylacz i zobacz czy na stykach tez napiecie pojawia sie w tym samyn czasie

Tak zrobię- tylko teraz Sylwester na głowie i nie jest za ciepło...

MiG25
30-12-2019, 16:35
Witam,
podłączał ktoś może w T-capie H drugą pompę (extra pump) ?
Chodzi mi o to wyjście EXTRA PUMP-z DTR wnioskuję ,że pracuje równolegle do obiegówki w PC (ale pewny nie jestem).
Poniżej rys płytki z DTR
438723
Opis jest tylko taki ,że stosuje się kiedy jest nie wystarczająca wydajność w PC-więc powinno to wyjście pracować równolegle ...
Chodzi o to ,że u kuzynki w monobloku jest glikol i wymiennik -obiegówka wtórna (po stronie obiegu wodnego) jest załączona ze sterowniczka od zadanej temp np 35st. Wszystko fajnie tylko uzmysłowiłem sobie ,że kiedy będzie duży mróz i ruszy obiegówka w PC z glikolem o temp np -10st -a nie włączy się pompa wtórna (bo czeka na 35st) , to może punktowo załatwić nam wymiennik ! Dzisiaj na szybko zamontuję drugi sterowniczek temp (równolegle do obecnego) z nastawą włączenia przy temp glikolu 5-8st i wyłączenia np powyżej 10st. Wymiennik jest w piwnicy i właściwie nie spada tam temp poniżej 15 st.
Pzdr

Ja używam tego złącza do dwóch obiegówek (mam osobną na górę i osobną na dół , które są za sprzęgłem).

Złącze nie działa równolegle z wewnętrzną obiegówką , działa tylko wtedy ,kiedy pompa jest przestawiona na CO , przy przestawieniu na CWU złącze wyłącza się , działa tylko wewnętrzna obiegówka pompy. I to działa bardzo dobrze , bo woda nie krąży niepotrzebnie w podłodze przy grzaniu zbiornika.

A co do Twojego sterowania , to wg mnie woda z mieszkania ( która ma na pewno temperaturę w miarę pokojową) powinna krążyć w wymienniku zanim włączysz obieg z potencjalnie zimnym glikolem aby nie załatwić wymiennika tak jak tu Karol pokazuje: https://www.youtube.com/watch?v=6ejyGrJnj6w (sytuacja inna , ale pokazuje czum grozi zamarznięcie wody w wymienniku).
W ogóle to nic Ci nie da czekanie na ciepły glikol , bo i tak pompa zużyje energię aby go podgrzać , a tak to ta energia wzięła by się z wody pokojowej ( wg mnie zysk żaden z taką logiką , potencjalne ryzyko ,że coś nie zadziała - bo przy defroście może być podobna sytuacja - choć raczej wcześniej wymiennik w pompie zamarznie . Wg mnie wyrzuć to sterowanie i podłącz bezpośrednio jak tylko pompa jest włączona. Ale nie do tego złącza , bo przy przełączeniu na CWU ten obieg się zatrzyma.

bobrow
30-12-2019, 16:55
Dzięki Migu- mogłem wcześniej zapytać o to wyjście (nawet nie pamiętam czy je zauważyłem wcześniej).
Po Nowym Roku podłączę równolegle do pierwotnego sterownika out ext z PC- kiedy PC przejdzie na CWU , to jeszcze przez chwilę pomieli obiegówka na CO (do ok 20min).

MiG25
30-12-2019, 17:15
Out Ext ? A jest takie złącze ?

codix
30-12-2019, 17:18
A ja mam pytanko czy split jak grzeje na cwu i robi defrost to przelacza sie na obieg c.o czy robi to na obiegu cwu

MiG25
30-12-2019, 17:30
A w zależności gdzie go ten defrost złapie.... Podobno na CWU też potrafi robić defrost ,ale nigdy nie zaobserwowałem. Raz wymusiłem defrost z menu jak grzał CWU i z tego co pamiętam zadziałało :) ( w sensie nie przełączył się na CO i zrobił to w trybie 1 -bez wyłączania sprężarki)

codix
30-12-2019, 17:43
Musze to jakos zweryfikowac ,pytam pod katem tego ze mam calkowicie wylaczone grzalki i moze sie zdarzyc tak ze pompa wylaczy sie tuz przed defrostem od harmonogramu ,potem bedzie kilka godzin przerwy w grzaniu ,woda w zasobniku powiedzmy ostygnie do 30st ,obieg cwu mam króciutki,i jak harmonogram wlaczy pompe w celu nagrzania cwu to czy da rady sobie zrobic defrost (stawiam ze da radę najwyzej bedzie dlugo to robic ale chyba o jakies przymrozenie wymiennika w jednostce wewn nie ma sie co martwic -chyba ;)
Za szybko chyba woda popitala w czasie defrostu zeby ja przyłapało zawsze cos odbierze ze zbiornika cwu

MiG25
30-12-2019, 18:08
A jaki masz ten zbiornik , w sensie wężownica ile m2 ?
Jeśli masz t-Cap to w czasie defrostu w trybie 1 jest czujnik temperatury ( Temperatura 2 , umieszczony pomiędzy grzałką a wymiennikiem) i jak on wykryje temperaturę wody poniżej 22 stopni , to defrost się zatrzyma i przejdzie w tryb 2.

Poza tym jak pompa wyłączy się tuż przed defrostem , to następne włączenie wcale nie spowoduje ,że od razu będzie defrost kiedyś to sprawdzałem ( tyle ,że nie pamiętam czy wyłączyłem ją tylko na panelu , czy dla pewności wyłączyłem też prąd :) ) i po włączeniu walczyła z zabitym lodem aż upłynęło dokładnie 35 minut ( to jest jeden z warunków defrostu , czas działania min 35min). Więc w tym czasie z COPem bliskim 1 ,ale zawsze coś zbiornik podgrzeje.

codix
30-12-2019, 18:11
Baniak 200l wezownica2m2 pompa 7kw

qaz123
30-12-2019, 18:47
Panowie pomocy :(
Od października jestem posiadaczem pompy panasonica.
Instalacja przebiegła sprawnie, ALE tydzień później jednostka zewnętrzna przestała reagować na polecenia jednostki wewnętrznej.
Z dnia na dzień, nie było żadnego błędu, jednostka wewnętrzna pracowała normalnie, a zewnętrzna nie.
Instalator sprowadził speca z Panasonika, który wymienił płytę w jednostce zewnętrznej.
Do wczoraj wszystko działało ok.
Dziś w nocy sytuacja się powtórzyła.
Pomóżcie, co może być przyczyną?
Instalator mówi, że to może wina napięcia.
Na zasilaniu mam tylko bezpieczniki.
Boje się, że mnie teraz obciążą za tą płytę.

bobrow
30-12-2019, 18:49
Out Ext ? A jest takie złącze ?

Taki mój skrót od extra pump...
Drugi sterownik zamontowany z kontrolą niskiej temp glikolu -start przy 5st , wył przy 10st

olszan
30-12-2019, 18:51
Musze to jakos zweryfikowac ,pytam pod katem tego ze mam calkowicie wylaczone grzalki i moze sie zdarzyc tak ze pompa wylaczy sie tuz przed defrostem od harmonogramu ,potem bedzie kilka godzin przerwy w grzaniu ,woda w zasobniku powiedzmy ostygnie do 30st ,obieg cwu mam króciutki,i jak harmonogram wlaczy pompe w celu nagrzania cwu to czy da rady sobie zrobic defrost (stawiam ze da radę najwyzej bedzie dlugo to robic ale chyba o jakies przymrozenie wymiennika w jednostce wewn nie ma sie co martwic -chyba ;)
Za szybko chyba woda popitala w czasie defrostu zeby ja przyłapało zawsze cos odbierze ze zbiornika cwu

U mnie na Cwu pompa robi sprawniej defrost niż na obiegu CO.

MiG25
30-12-2019, 19:18
Taki mój skrót od extra pump...
Drugi sterownik zamontowany z kontrolą niskiej temp glikolu -start przy 5st , wył przy 10st

A ty zbiornik CWU masz po stronie glikolu , czy stronie wody ? Bo jak po stronie wody to po przełączeniu na CWU nie będziesz miał obiegu w zbiorniku..

codix
30-12-2019, 19:48
Panowie pomocy :(
Od października jestem posiadaczem pompy panasonica.
Instalacja przebiegła sprawnie, ALE tydzień później jednostka zewnętrzna przestała reagować na polecenia jednostki wewnętrznej.
Z dnia na dzień, nie było żadnego błędu, jednostka wewnętrzna pracowała normalnie, a zewnętrzna nie.
Instalator sprowadził speca z Panasonika, który wymienił płytę w jednostce zewnętrznej.
Do wczoraj wszystko działało ok.
Dziś w nocy sytuacja się powtórzyła.
Pomóżcie, co może być przyczyną?
Instalator mówi, że to może wina napięcia.
Na zasilaniu mam tylko bezpieczniki.
Boje się, że mnie teraz obciążą za tą płytę.

Raczej nikt nic mie doradzi.
Nie dali zadnego protokolu naprawy po pierwszej usterce?Jak nie masz to szkoda ze sie nie domagales bo skoro wymienili płyte na gwarancji to niby nie byla to wina przepiecia bo by nie uwzglednili.
To jakas wina tego musiala byc to bys mial podkladke

qaz123
30-12-2019, 20:05
Protokołu nie dostałem. To było zaledwie kilka dni po starcie, Przyjechał pan z panasa, przeprosił, mówił coś, że może przepięcie, skok napięcia, zanik fazy itp. że nie będą w wnikać i wymienił na nową. Kurcze miec takiego pecha. Jak można zabezpieczyć przed czymś takim?

MiG25
30-12-2019, 20:20
ogranicznik przepięć , transformator separacyjny , analizator jakości energii elektrycznej ( najlepiej certyfikowany ,albo taki ,który sam zakład energetyczny założy ) do udowodnienia , że to wina zasilania :)

Być może to kwestia np. filtrów i falownika kompresora , także reklamuj jeszcze raz i oprócz tego niech sprawdzą i wymienią coś jeszcze.

bobrow
30-12-2019, 20:23
A ty zbiornik CWU masz po stronie glikolu , czy stronie wody ? Bo jak po stronie wody to po przełączeniu na CWU nie będziesz miał obiegu w zbiorniku..

Wężownica zas CWU jest po stronie glikolu-będzie ok.

bobrow
30-12-2019, 20:28
Protokołu nie dostałem. To było zaledwie kilka dni po starcie, Przyjechał pan z panasa, przeprosił, mówił coś, że może przepięcie, skok napięcia, zanik fazy itp. że nie będą w wnikać i wymienił na nową. Kurcze miec takiego pecha. Jak można zabezpieczyć przed czymś takim?

Ja mam zabezpieczone zasilanie swoich T-capów poprzez czujnik zaniku faz oraz asymetrycznego zasilania-jeśli coś będzie nie halo , układ odłącza stycznik głównego zasilania na ok 10-20min.
A miałeś choinkę w chałupie na oświetleniu i innych urządzeniach ?

Zbysław
31-12-2019, 07:43
A ja mam pytanko czy split jak grzeje na cwu i robi defrost to przelacza sie na obieg c.o czy robi to na obiegu cwu Mi wczoraj zrobiła pompa defrost podczas grzania CWU i po zagraniu do 46 st. ,był defrost , a ponieważ żeby osiągnąć tą temperature , pompa grzeje u mnie do 55st , po defroście zauważyłem że jednostka zewnętrzna cała się osłodziła, bo wcześniej jak już pisałem , pozostał pasek lodu.

Zbysław
31-12-2019, 07:49
Mi wczoraj zrobiła pompa defrost podczas grzania CWU i po zagraniu do 46 st. ,był defrost , a ponieważ żeby osiągnąć tą temperature , pompa grzeje u mnie do 55st , po defroście zauważyłem że jednostka zewnętrzna cała się osłodziła, bo wcześniej jak już pisałem , pozostał pasek lodu.

Miało być oczywiście ODLODZIŁA.

KupiłemSeTaczke
31-12-2019, 20:06
Czy jeśli zmieniłem krzywą z -15/36 15/27 na -15/33 15/26 to możliwe jest że zeżarła więcej kWh przy tej samej temperaturze zewnętrznej?

codix
31-12-2019, 20:09
Czy jeśli zmieniłem krzywą z -15/36 15/27 na -15/33 15/26 to możliwe jest że zeżarła więcej kWh przy tej samej temperaturze zewnętrznej?

Tak

MiG25
01-01-2020, 09:52
@codix , mógłbyś rozwinąć dlaczego tak myślisz ?
Bo według mnie generalnie nie powinno ,tyle ,że warunki z dnia na dzień mogły być kompletnie inne (mimo ,że temperatura ne zewnątrz była podobna). Mógł ktoś otworzyć okno w domu , mógł też dom być bardziej nagrzany z poprzedniego dnia ,jak i pompa mogła się wcześniej wyłączyć tylko po to ,żeby zaraz po północy zacząć grzać ( akurat tak się ułożyła histereza). , mógł też być mocniejszy wiatr ,który bardziej chłodzi budynek...
Jednego dnia słońce ,a drugiego zimny wiatr , mimo ,że temperatura w cieniu i zawietrznej stronie ta sama....

Generalnie trudno mówić , o identycznych warunkach, Chyba ,że grzejesz taryfą , i pompa w ustawionych godzinach grzeje podobnie na full :)

MiG25
01-01-2020, 10:24
Wężownica zas CWU jest po stronie glikolu-będzie ok.

Może zamiast wymyślnych sterowań/zabezpieczeń wystarczy odpowiednie wyprofilowanie rur.
Ludzie zapomnieli już o tak prostym rozwiązaniu jak pułapka cieplna...
Wystarczy ,że wejście glikolu do domu masz niżej , po czym rury wygięte są do góry. Różnica poziomów 50cm spowoduje ,że zimno nigdy do niego nie dojdzie bez wymuszonego przepływu.

codix
01-01-2020, 11:23
@codix , mógłbyś rozwinąć dlaczego tak myślisz ?
Bo według mnie generalnie nie powinno ,tyle ,że warunki z dnia na dzień mogły być kompletnie inne (mimo ,że temperatura ne zewnątrz była podobna). Mógł ktoś otworzyć okno w domu , mógł też dom być bardziej nagrzany z poprzedniego dnia ,jak i pompa mogła się wcześniej wyłączyć tylko po to ,żeby zaraz po północy zacząć grzać ( akurat tak się ułożyła histereza). , mógł też być mocniejszy wiatr ,który bardziej chłodzi budynek...
Jednego dnia słońce ,a drugiego zimny wiatr , mimo ,że temperatura w cieniu i zawietrznej stronie ta sama....

Generalnie trudno mówić , o identycznych warunkach, Chyba ,że grzejesz taryfą , i pompa w ustawionych godzinach grzeje podobnie na full :)

Tak samo jak Ty przedstawiles szereg zdarzen jakie sie moga zdarzyc tak samo w druga strone.
Zauważ jaka nisko ma ustawione zasilanie.
Po pierwsze trzeba miec pozadny odbior ciepla zeby utrzymac prawidlowa delte przy zasilaniu 26st i mp.delta5 to by musial powrot miec 21st to w mormalnie ogrzewanym domu gdzie jest np.23st nie mozliwe do utrzymania.
Pompa przy takim ustawieniu u wiekszosci osob bedzie taktowac albo chodzic na bardzo malej modulacji a to nie jest ekonomiczne kazdy rozruch to wieksze zuzycie potem praca obiegówki bez grzania i czekanie az temperatura spadnie to znowu straty.
Po drugie pompa nie uzyskuje najlepszego copu na najnizszym obciazenu sprezarki.Jest to zlezne od temp.zewnetrznej im cieplej to najlepszy cop jest powiedzmy na 20hz a im zimniej to najlepszy cop jest przy coraz wyzszej czestotliwosci.
Moze tak sie zdarzyc ze pompa utrzymujac 28st na 20hz bedzoe miala gorszy cop niz 30st na 36hz itp,itd.
Po trzecie juz tu yemat byl poruszany ze nie radza sobie z tak niskim zasilaniem i potrafia sie zalaczac grzałki

MiG25
01-01-2020, 12:40
Ok , ale może nie jest utrzymywana temperatura 23 a 22 stopnie...
Wychodzisz z założenia ,że im niższa temperatura tym pompa musi taktować , a tak nie jest .
Sam u siebie mam temperaturę wody 22 stopnie , ok 450l wody w podłogówce , i przy tych pogodach od 22 do 6 rano pompa ma co robić :)
A w domu 23,5 stopnia.

Poza tym ktoś to udowodnił ,że przy 20Hz COP jest taki zły ? Bo wydaje mi się ,że to kogoś przypuszczenie , które powtarzane na forum stało się prawdą objawioną. Może być tak ,że rzeczywiste COPy ( nie podwane przez sterownik) mogą być podobne , a może w rozliczeniu finalnym nawet lepsze ,bo przy mniejszej częstotliwości mniejsze ryzyko defrostu.

Zbysław
01-01-2020, 12:57
Trochę nie na temat, ale chciałbym życzyć wszystkim, jak najmniej wył. i wł. sprężarki , jak najmniej godzin jej pracy, jak najmniej zużytych kWh. i jak największego ciepła. Dużo dobrego w 2020 Roku.

codix
01-01-2020, 13:31
Ok , ale może nie jest utrzymywana temperatura 23 a 22 stopnie...
Wychodzisz z założenia ,że im niższa temperatura tym pompa musi taktować , a tak nie jest .
Sam u siebie mam temperaturę wody 22 stopnie , ok 450l wody w podłogówce , i przy tych pogodach od 22 do 6 rano pompa ma co robić :)
A w domu 23,5 stopnia.

Poza tym ktoś to udowodnił ,że przy 20Hz COP jest taki zły ? Bo wydaje mi się ,że to kogoś przypuszczenie , które powtarzane na forum stało się prawdą objawioną. Może być tak ,że rzeczywiste COPy ( nie podwane przez sterownik) mogą być podobne , a może w rozliczeniu finalnym nawet lepsze ,bo przy mniejszej częstotliwości mniejsze ryzyko defrostu.

Ale tu nie chodzi o to czy Twoje czy moje wyjdzie na wierzch.
Zapytal czy jest to mozliwe bez podawania jakichkolwiek szczegółów pracy jego pompy wiec dostal odpowiedz ze jest to możliwe(chyba sie z tym zgodzisz) wiec po co ta dyskusja.

Poczytaj sobie blog karbona tam sa wykresy wydajnosci w zaleznosci od obciazenia sprezarki.
Pozatym przegladalem kiedys dokumentacje serwisowa aristona gdzie byly podawane punkty najlepszego copu (nie tak jak to w tabelach innych producentow jest podawana maksymalna moc pompy w danej temperaturze i jaki wtedy jest cop)i pobor pradu w tych punktach i potwierdzalo sie to ze przykladowo przy -15 najlepsze copy sa gdy sprezarka pracuje prawie na maxa a a np przy +10 na minimalnych obrotach.
Pozatym testowalem to u siebie spisywalem kilkukrotnie wyprodukowana energie z cieplomierza co 0,2kwh i pobor dla kazdej 0,2kwh z podlicznika i czestotliwosci przy tym i tez tak mam ze np.+7st najlepszy cop mam przy 20hz a przy 3st na 20hz mam gorszy niz na 36hz i to o 0,5jednostki

KupiłemSeTaczke
01-01-2020, 13:52
U mnie sterownik nastawiony na 21 stopni a termometry niezależne pokazują 20 stopni dla nas to jest wystarczająco. Wyżej już się sauna robi. W tej chwili przy takim nastawieniu sprężarka chodzi na 35 Hz. Załączeń mam 182 i 642 godz. pracy. Jak zagrzeje do 21 stopni to pompa stoi cały dzień prawie, przy temp.zewnetrznej około zera do 3 stopni.

MiG25
01-01-2020, 13:53
Forum jest po to ,żeby dyskutować,chyba ,że się mylę :) Nie chodzi o to ,czyje ma wyjść na wierzch .Przy okazji można coś się dowiedzieć. to chyba też dobrze. Więc pociągnę dalej temat, pomiarami potwierdzasz ,że COP może być również najlepszy przy 20Hz ( przy temperaturze +7), więc to też jakaś istotna informacja.
Poza tym , dalej przy 3st na 20hz COP jest gorszy niz na 36hz i to o 0,5jednostki .. Zgoda , ale powtórzę ,że ryzyko defrostu przy 20Hz jest dużo mniejsze niż przy 36Hz. Jakby taki defrost wystąpił to mogłoby się okazać ,że wyniki byłyby podobne.

codix
01-01-2020, 14:08
No akurat z defrostem to tez tak zauwazylem ze jak juz jest dzien ze sie szybko szroni a jest na plusie ze 3st i to jak chodzi na np.45hz to sie niezle szroni i potem jak zmoduluje sie na 20hz to potrafi szron zejsc z wymiennika bez defrostu.
Ale jak jest na minusie to niewiem mam wrazenie ze oczywiscie szybciej sie szroni na wyzszych czestotliwosciach ale dostarcza wtedy do domu wiecej energii wiec musialbym sie przyjrzeć czy przeliczajac to na ilosc energi dostarczonej nie wyjdzie na to samo

MiG25
01-01-2020, 14:25
Również poniżej zera szron potrafi zejść przy niższych częstotliwościach.

codix
01-01-2020, 14:50
Ogolnie temat jest ciezki bo kazdy ma inne pompy,inne instalacje,inne domy,inne warunki zewnetrzne itp.
I spostrzezenia każdego moga sie diametralnie różnić i prowadzic do innych wniosków.
Brakuje jakiegos przedstawiciela Panasa który udzielił by sie od czasu do czasu i "sprzedal" tu jakąś konkreciznę napewno wizerunkowo by zyskali ale maja taki obrót ze laske na to kładą.

bobrow
01-01-2020, 18:40
Witam ,
odnośnie COpów przy min mocy (i co za tym szło -modulacji sprężarki),to robiłem szereg pomiarów w różnych temp na moim 9kW T-capie F i wynik jest jednoznaczny :
znacznie słabsze COP-y od katalogu tj ok 10-20%.Sprawność zbliżona do wartości katalogowych już od ok 8kW ,a powyżej 9kW są też trochę lepsze wyniki od katalogu.
Pzdr

bobrow
01-01-2020, 18:45
Może zamiast wymyślnych sterowań/zabezpieczeń wystarczy odpowiednie wyprofilowanie rur.
Ludzie zapomnieli już o tak prostym rozwiązaniu jak pułapka cieplna...
Wystarczy ,że wejście glikolu do domu masz niżej , po czym rury wygięte są do góry. Różnica poziomów 50cm spowoduje ,że zimno nigdy do niego nie dojdzie bez wymuszonego przepływu.

Tak jest własnie u kuzynki-rury idą w dół do piwnicy.Problem będzie wtedy kiedy będą duże mrozy , PC będzie wyłączona jakiś czas z termostatu i nastąpi start PC.
Wtedy działa najpierw obiegówka w PC czyli z glikolem i ten zimny glikol zacznie płynąc przez wymiennik ,w którym druga obiegówka będzie "czekać" na zagrzanie glikolu.I właśnie w tym momencie może rozsadzić wymiennik po stronie wodnej...

MiG25
01-01-2020, 21:18
No to też mówiee ,żeby żadnych sterowników czekających na podgrzanie glikolu , startuje objegówka z glikolem , startuje i ta.

bobrow
01-01-2020, 21:27
No to też mówiee ,żeby żadnych sterowników czekających na podgrzanie glikolu , startuje objegówka z glikolem , startuje i ta.

Ok -chyba zataczamy kółeczko...
Przecież napisałem , że to przejściowe- jak tylko będzie w którąś sobotę piknie na podwóreczku , to podłączę kabel między wtórną obiegówką a wyjściem z PC.
Zostawię tylko pierwotny sterownik (bo już jest...) , przyda się kiedy PC przełączy się na CWU (czyli o ile będzie te 35 st na grzejnikach -to obiegówka będzie pracować.

bobrow
01-01-2020, 21:37
A to jeszcze dwie fotki co potrafią nasze 9kW „potworki”
438865
438866

MiG25
02-01-2020, 08:59
Pewnie zaraz po defroście , aby nadrobić zadeklarowaną sprawność.
No i nie napisałeś ,że zamierzasz to usunąć , tylko dałeś do zrozumienia ,że dołożysz następny warunek sterowania :) Ale ok .

bobrow
02-01-2020, 09:16
Pewnie zaraz po defroście , aby nadrobić zadeklarowaną sprawność.
No i nie napisałeś ,że zamierzasz to usunąć , tylko dałeś do zrozumienia ,że dołożysz następny warunek sterowania :) Ale ok .

Nie po defroście , tylko po CWU.PC pracowała przez ok 30 min z mocą 10-9kW.
Dziwnie to wygląda ,ale zacytuję sam siebie :

Post 10209
Dzięki Migu- mogłem wcześniej zapytać o to wyjście (nawet nie pamiętam czy je zauważyłem wcześniej).
Po Nowym Roku podłączę równolegle do pierwotnego sterownika out ext z PC- kiedy PC przejdzie na CWU , to jeszcze przez chwilę pomieli obiegówka na CO (do ok 20min).

Usunę tylko drugi sterownik temperatury (ten przejściowy) dla załączenia obiegówki przy temp poniżej 5st na wymienniku po stronie glikolu.
Kupiłem taki za 25 zyla-przyda mi się do moich "eksperymentów"
https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-cyfrowy-termostat-110-c-230v-7657321899

agb
02-01-2020, 09:17
A to jeszcze dwie fotki co potrafią nasze 9kW „potworki”
438865
438866

Nie prowokuj, bo zaraz przyjdzie jakaś handlarzyna i Ci powie, że to przerobiony klimatyzator ze sprężarką od PC 12kW.

Takie chwilowe, to ja w cloudzie widziałem i ponad 16kW. Choć zdaję sobie sprawę, cloud to nie fizycznie zamontowany ciepłomierz.

bobrow
02-01-2020, 09:25
Nie prowokuj, bo zaraz przyjdzie jakaś handlarzyna i Ci powie, że to przerobiony klimatyzator ze sprężarką od PC 12kW.

Takie chwilowe, to ja w cloudzie widziałem i ponad 16kW. Choć zdaję sobie sprawę, cloud to nie fizycznie zamontowany ciepłomierz.

E no -kilkadziesiąt minut to nie taka chwila.PC pracowała na delcie 5K i przepływie 1700l/min.
Takie chwilowe piki mocy to u mnie było 36kW...kilka sekund po przejsciu CWU na CO...

MiG25
02-01-2020, 09:36
Jeśli to po CWU to też ma trochę energii zgromadzonej w rurach i wymienniku z cieplejszej wody jaka szła w zbiornik.
U mnie w sterowniku też pokazuje często 14 -16kW .

plusfoto
02-01-2020, 09:49
Co do rozbieżności wskazań pomiędzy zużyciem faktycznym a SmartCloudem to w moim przypadku za cały rok 2019 sytuacja wygląda następująco:
Podlicznik - 2668
SmartCloud - 2471

bobrow
02-01-2020, 10:14
Co do rozbieżności wskazań pomiędzy zużyciem faktycznym a SmartCloudem to w moim przypadku za cały rok 2019 sytuacja wygląda następująco:
Podlicznik - 2668
SmartCloud - 2471

+8% -nie ma tragedii

1igor1
02-01-2020, 18:33
smart claud nie liczy między innymi obiegówek, ale w gazie czy kotle węglowym też macie obiegówki i sterowniki które pobierają prąd, pewnie jak by do nich podłączyć licznik to też ze 200kWh by wzieły

plusfoto
02-01-2020, 20:06
smart claud nie liczy między innymi obiegówek, ale w gazie czy kotle węglowym też macie obiegówki i sterowniki które pobierają prąd, pewnie jak by do nich podłączyć licznik to też ze 200kWh by wzieły
To nie tak że nie liczy - po prostu jego bezwładność jest na tyle duża że sama obiegówka, grzałka karteru czy elektronika nie jest w stanie go ruszyć.

MiG25
02-01-2020, 21:18
Przekładniki prądowe jednostki zewnętrznej na pewno są (bo np błąd F16 jest generowany gdy przekładnik wykryje prąd większy od ... ) ,a w jednostce wewnętrznej czegoś takiego nie ma. Więc to nie jest tak ,że "bezwładność licznika" nie rusza , tylko albo dodaje te wartości aproksymowane ( bo na pewno ich nie mierzy bo nie ma czym ) albo nie dodaje.

1igor1
03-01-2020, 13:56
z tego co wiem, to jedn wewnętrznej nie liczy