PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

kateti
03-01-2020, 18:34
A tak z innej beczki, ....ostatnio Smart Cloud szwankuje......od wczoraj wieczorem np. zgasła dioda Link i za cholere nie mam łaczonosci (4 miesiące było ok)

MiG25
03-01-2020, 19:38
Może Ci się zawiesił. Restart ,albo wyłącz na chwilę prąd.
Smartcloud działa normalnie.

bobrow
03-01-2020, 22:33
Witam Towarzystwo,
dzisiaj zamontowałem elektroniczny licznik energii pod PC (za 150 pln z aliexpress , odczyt mocy ,cos fi , nap ,rs485 ,itp)
Zaczynam zabawę z danymi z PC i PV.
438968
Pzdr

MiG25
04-01-2020, 13:24
Czy ja tam widzę 5A ? Masz do niego przekładniki ?

bobrow
04-01-2020, 14:06
Czy ja tam widzę 5A ? Masz do niego przekładniki ?

Nie , 3x100A.
Sinotimer DDS578MR-odczyty ma takie jak chciałem, pytanie tylko o dokładność...

giman
04-01-2020, 16:14
Przecież nie chodzi o to czy pompa liczy obiegówki, itp.
Ale oto, że ona nic nie liczy tylko szacuje.

Z instrukcji:
Całkowity pobór mocy to wartość szacunkowa obliczona przy założeniu, ze napięcie wynosi 230 V prądu zmiennego, i może się różnić od wartości zmierzonych przez precyzyjne urządzenia.

plusfoto
04-01-2020, 16:36
Przecież nie chodzi o to czy pompa liczy obiegówki, itp.
Ale oto, że ona nic nie liczy tylko szacuje.


To u mnie te "szacunki" są na w miarę przyzwoitym poziomie.

codix
04-01-2020, 16:48
To u mnie te "szacunki" są na w miarę przyzwoitym poziomie.

Moze te przekladniki sa w trojfazowych bo z tego co widac duzo nie oszukuja ale w tych malych jak 3,5,7kw to chyba tylko w sterowniku zapisali ze jak sprezarka pracuje na 20hz to ciagnie tyle jak na 40hz to tyle jak na 60hz to tyle i tak to zlicza .
U mnie do grudnia oszukiwala o 100% jak teraz sie zwiekszylo zuzycie i na wyzszych czest.chodzi to do stycznia wychidzi ze 70% oszukuje moze na koniec sezonu wyjdzie 50%

michancia
04-01-2020, 17:13
W T-CAP 9kW 1-faz wersja H przekładniki są na bank i pomiar tego porównany z licznikiem głównym energii, przynajmniej w moim przypadku to +/- 5%, a to jest miej więcej tyle co te podliczniki, co niektórzy mają.

codix
04-01-2020, 17:43
Gdzie te przekladniki sa na plycie gdzies w jednostce zewnetrznej jak to wyglada czy na przewodach jakis pozakladane.To bym sprawdzil u siebie w 7kw

michancia
04-01-2020, 18:01
Gdzie te przekladniki sa na plycie gdzies w jednostce zewnetrznej jak to wyglada czy na przewodach jakis pozakladane.To bym sprawdzil u siebie w 7kw

Są na zasilaniu, tak jak w liczniku energii, a za przekładnikami masz wszystko ( sprężarka, wentylator, pompka ), tylko każdy przekładnik oprócz przekładni ma jeszcze min. i max. wartość w którym to zakresie działa najdokładniej i stąd przy małym obciążeniu są duże przekłamania.
Przekładniki są na pewno w T-CAP, ale w tych małych pompach, to może być faktycznie tylko wyliczona wartość szacunkowa ( algorytm ), nie wiem w tych małych się nie zagłębiałem

codix
04-01-2020, 18:43
Są na zasilaniu, tak jak w liczniku energii, a za przekładnikami masz wszystko ( sprężarka, wentylator, pompka ), tylko każdy przekładnik oprócz przekładni ma jeszcze min. i max. wartość w którym to zakresie działa najdokładniej i stąd przy małym obciążeniu są duże przekłamania.
Przekładniki są na pewno w T-CAP, ale w tych małych pompach, to może być faktycznie tylko wyliczona wartość szacunkowa ( algorytm ), nie wiem w tych małych się nie zagłębiałem

Czyli w jednostce wewnetrznej?

agb
04-01-2020, 18:55
A tam jest w ogóle jakiś licznik? Czy po prostu natężenie mnoży przez 230V?

michancia
04-01-2020, 20:22
Czyli w jednostce wewnetrznej?

Wg. DTR Panasonic, przekładnik znajduje się na płycie PCB jednostki zewnętrznej.
Wg komunikatów może być błąd:
1) nadmierny prąd wejściowy do sprężarki, który jest powiązany z tym przekładnikiem
2) nadmierny prąd wejściowy do agregatu, który jest również powiązany z tym samym przekładnikiem
Z tego wnioskuję, że zasilanie może iść do jednostki zewnętrznej ( bo to większe obciążenie ) a z tamtąt poprzez płytę pomiarową PCB dopiero wraca do jednostki wewnętrznej, ale mogę się mylić.

bobrow
05-01-2020, 11:12
Witam,
gryzie mnie trochę jak to jest z tą sprawnością przy częściowym obciążeniu.
Robiłem wielokrotnie pomiary i zawsze w moim T-capie F były mniejsze COPy od nominału.
Inni koledzy piszą , że specjalnej różnicy nie widzą.
Przedwczoraj zmieniłem podlicznik na zbajerowany- mogę teraz znacznie szybciej dokonywać pomiarów porównawczych np licząc COP z mocy chwilowej z ciepłomierza i mocy z licznika.
Właśnie zaobserwowałem ciekawą rzecz.Ale po kolei - zapisywałem sobie w/w dane + Hz sprężarki i temp zewn i wody.
Potwierdziły się wcześniejsze pomiary na starym podliczniku (pomiar min co 0,01Gj) , przy danej modulacji sprężarki jest powtarzalna moc na podliczniku ( np 35 Hz daje obciążenie na zużyciu ok 2,2 kW).Natomiast przy modulacji 47 Hz po defroście i przed pojawiły się zasadnicze różnice :
-przed defrostem było ok 2,8-2,9kW
-po defroście było ok 3,6kW
Nie wiem o co kaman- jakaś grzałka jest załączana (w menu mam grzałki wyłączone) czy błędne wskazanie modulacji ?
Hm...

bobrow
05-01-2020, 11:48
A kiedy jeszcze przeglądałem materiały Panasa , wpadła mi ręce taka stronka odnośnie "zebry"
439015

Czyli jeśli ktoś ma non stop zebrę -to może wzywać serwis...

michancia
05-01-2020, 11:50
Witam,
gryzie mnie trochę jak to jest z tą sprawnością przy częściowym obciążeniu.
Robiłem wielokrotnie pomiary i zawsze w moim T-capie F były mniejsze COPy od nominału.
Inni koledzy piszą , że specjalnej różnicy nie widzą.
Przedwczoraj zmieniłem podlicznik na zbajerowany- mogę teraz znacznie szybciej dokonywać pomiarów porównawczych np licząc COP z mocy chwilowej z ciepłomierza i mocy z licznika.
Właśnie zaobserwowałem ciekawą rzecz.Ale po kolei - zapisywałem sobie w/w dane + Hz sprężarki i temp zewn i wody.
Potwierdziły się wcześniejsze pomiary na starym podliczniku (pomiar min co 0,01Gj) , przy danej modulacji sprężarki jest powtarzalna moc na podliczniku ( np 35 Hz daje obciążenie na zużyciu ok 2,2 kW).Natomiast przy modulacji 47 Hz po defroście i przed pojawiły się zasadnicze różnice :
-przed defrostem było ok 2,8-2,9kW
-po defroście było ok 3,6kW
Nie wiem o co kaman- jakaś grzałka jest załączana (w menu mam grzałki wyłączone) czy błędne wskazanie modulacji ?
Hm...

A ile przy tych samych Hz sprężarki na wyjściu masz wartość chwilową wyprodukowanej energii, więcej widzisz po defroście, po prostu wtedy sprężarka ma co pompować, a przed defrostem przy tych samych Hz, pracuje na mniejszym obciążeniu. To, że silnik się kręci z taką samą prędkością, nie oznacza, że zawsze ma takie same obciążenie, bo na wale ono się zmienia.

bobrow
05-01-2020, 11:56
A ile przy tych samych Hz sprężarki na wyjściu masz wartość chwilową wyprodukowanej energii, więcej widzisz po defroście, po prostu wtedy sprężarka ma co pompować, a przed defrostem przy tych samych Hz, pracuje na mniejszym obciążeniu. To, że silnik się kręci z taką samą prędkością, nie oznacza, że zawsze ma takie same obciążenie, bo na wale ono się zmienia.

W jednostce zewn jest przecież pompa obiegowa (do czynnika) -wszystko można zrozumieć , tylko wzrost mocy o 1 kW ...jakoś trudno mi...

bobrow
05-01-2020, 12:38
Podłubałem w papierach Panasa i znalazłem test sprawności .Poniższa fotka z testów COP T-cap 9kW raczej nie wyjaśnia sprawy jednoznacznie :
439016

Zwróćcie uwagę na dwa zaznaczone pomiary :
A2W35 sprężarka 47-48Hz i moc pobierana 2,33 kW
oraz
A2W55 sprężarka 51-52Hz i moc pobierana 3,57 kW

Jest tutaj rzeczywiście nieduża różnica w Hz ,ale ponad 1kW w poborze...
A teraz niezły "kwiatek" :
A-7W35 sprężarka 60-61 Hz i moc pobierana 3,08 kW
oraz
A-7W55 sprężarka 62-63 Hz i moc pobierana 4,38 kW

Wychodzi z tego ,że Panas ma swój algorytm oparty nie tylko na liniowym wzroście pobieranej mocy względem wzrostu modulacji sprężarki , ale też ma to związek z temp wylotu.
W dużym uproszczeniu widzę zależność liniowego wzrostu modulacji sprężarki wg spadku temp powietrza , natomiast nie jest to prosta liniowa zależność względem poboru energii (raczej to wygląda ,że powyżej pewnej temp wyjściowej chyba 35st następuje dodatkowy wzrost poboru energii)

MiG25
05-01-2020, 13:13
@bobrow ,masz może manual do tego licznika ? Szczególnie interesuje mnie część dotycząca komunikacji po RS485...

bobrow
05-01-2020, 13:16
@bobrow ,masz może manual do tego licznika ? Szczególnie interesuje mnie część dotycząca komunikacji po RS485...

Mam tylko papierowy-jak nie wykopiesz w sieci to wyślę Ci foty.

codix
05-01-2020, 13:21
Podłubałem w papierach Panasa i znalazłem test sprawności .Poniższa fotka z testów COP T-cap 9kW raczej nie wyjaśnia sprawy jednoznacznie :
439016

Zwróćcie uwagę na dwa zaznaczone pomiary :
A2W35 sprężarka 47-48Hz i moc pobierana 2,33 kW
oraz
A2W55 sprężarka 51-52Hz i moc pobierana 3,57 kW

Jest tutaj rzeczywiście nieduża różnica w Hz ,ale ponad 1kW w poborze...
A teraz niezły "kwiatek" :
A-7W35 sprężarka 60-61 Hz i moc pobierana 3,08 kW
oraz
A-7W55 sprężarka 62-63 Hz i moc pobierana 4,38 kW

Wychodzi z tego ,że Panas ma swój algorytm oparty nie tylko na liniowym wzroście pobieranej mocy względem wzrostu modulacji sprężarki , ale też ma to związek z temp wylotu.
W dużym uproszczeniu widzę zależność liniowego wzrostu modulacji sprężarki wg spadku temp powietrza , natomiast nie jest to prosta liniowa zależność względem poboru energii (raczej to wygląda ,że powyżej pewnej temp wyjściowej chyba 35st następuje dodatkowy wzrost poboru energii)

No i chyba w tych punktach sa najlepsze do osiagniecia copy tak jak w tych danych od aristona co Ci wyslalem.
I jest to osiagane przy mocy nominalnej pompy i w aristonie nazywane copem nominalnym.
Dzusiaj tez testowalem i lecialem na niskim zasilaniu i na niskich czestotliwosciach i wypadlo duzo gorzej wiec wrocilem do poprzednich ustawien.
U mnie juz wczesniej o tym wspominalem wlasnie jak jest z 5-6st na zewnatrz zawsze najlepsze copy mam w okolicach wlasnie 37hz a w okolicy 0st na 48hz wszystko ponizej jest gorsze .
Dlayego mimo ze moglbym zasuwac na zasilaniu 29st to mam ustawione 33st bo wtedy dluzej bija sie w tych zakresach.

Ale ten cop nie zawsze jeat taki sam w tych punktach tez sa skoki spowodowane tym ze niezawsze wlasnie przy np.37hz tyle samo pobiera i nie jest to spowodowane defrostem itp.
Warunki,temp,delty,przeplywy takie same i krotkie okresy pomiaru co 0,2kwh wyprodukowanej.
Niby chodzi na 37hz ale raz cop4 raz 5 zaraz znowu 5 a za chwile3,5 potem znowu 5 i slychac przy tym rozne odglosy pracy raz gaz syczy bardiej raz mniej a nieraz wcale.
Bedzie to milo chyba zwiazek z cisnieniem gazów jakie sprezarka ma do sprezenia.

bobrow
05-01-2020, 13:30
Trzeba nam chyba wsparcia jakiegoś chłodnika-wydawało mi się , że zużycie PC zależy tylko od modulacji...

codix
05-01-2020, 13:57
Trzeba nam chyba wsparcia jakiegoś chłodnika-wydawało mi się , że zużycie PC zależy tylko od modulacji...

https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

Tam jest taki wykresik ze niby przy 75%

codix
05-01-2020, 14:05
Znalazlem jeszcze takie zdanie gdzie pisze co yo jest cop nominalny:

W analizowanym przypadku dostępne były wartości dla minimalnej oraz maksymalnej prędkości pracy sprężarki, a ponadto charakterystyka dla częstotliwości nominalnej, czyli takiej, przy której pompa ciepła pracuje w najbardziej efektywny energetycznie sposób. Dane te pozwalają na sporządzenie wykresu rzeczywistego przebiegu mocy i COP przy współpracy z analizowanym budynkiem.

codix
05-01-2020, 14:08
Jak sie komus chce poczytac
http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id4121,wplyw-warunkow-klimatycznych-i-obciazenia-cieplnego-budynku-na-efektywnosc-energetyczna-pomp-ciepla-powietrzewoda-z-plynna-regulacja-mocy?print=1

bobrow
05-01-2020, 14:09
https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

Tam jest taki wykresik ze niby przy 75%

Codix- oczywiście znam blog Clarneta , tylko to nie tłumaczy zależności zużycia PC względem modulacji.
Z drugiej strony na wykresiku fajnie widać jak niektórzy producenci PC uzyskują dobre COPy w niższych temp- wystarczy ograniczyć moc...

-voymar-
05-01-2020, 18:08
Codix- oczywiście znam blog Clarneta , tylko to nie tłumaczy zależności zużycia PC względem modulacji.
Z drugiej strony na wykresiku fajnie widać jak niektórzy producenci PC uzyskują dobre COPy w niższych temp- wystarczy ograniczyć moc...

ograniczyć raczej temp. zasilania a nie moc
Trzeba przyjąć do wiadomości że;
-PC jest przystosowana do ogrzewania niskotemperaturowego ,a że dzisiejsza technologia pozwala PC zasilać grzejniki lecz z wyższą temp lub trzeba przewymiarować grzejniki. Tak czy siak ogrzewać można lecz koszty będą wyższe i tyle

MiG25
05-01-2020, 18:43
Mam tylko papierowy-jak nie wykopiesz w sieci to wyślę Ci foty.
Poproszę zdjęcia ,niestety nic w sieci nie znalazłem ( w sensie nie ten)

Zbysław
05-01-2020, 19:22
Mam pytanie , bo jakoś nigdzie nie mogę znaleźć , jaki typ sprężarki jest w Panasonic t-cap 12 kW typ H?

MiG25
05-01-2020, 19:34
Wg service Manual typ sprężarki w 9kW i 12kW to 5JD420XBA22

Mozyn90
05-01-2020, 19:42
Witam serdecznie. Od niedawna posiadam pompę aquarela t cap 13 kw. Jest to moja pierwsza zima z pompa. Chcialem zapytac jak macie ustawione swoje pompy działają na harmonogramie dziennym tylko w takiej taryfie ??? Na krzywej grzewczej czy na stałej temoeraturze. Ile razy pompy się wam wyłączają na dzien ??

codix
05-01-2020, 19:43
Wg service Manual typ sprężarki w 9kW i 12kW to 5JD420XBA22

;) taka do lodówki ;)
https://north.pl/karta/5jd420xba22-kompresor-do-lodowki,716-RA-0023.html
5tys.zl
Pewnie chodzilo mu o to czy scroll czy jakas tam

codix
05-01-2020, 19:51
Witam serdecznie. Od niedawna posiadam pompę aquarela t cap 13 kw. Jest to moja pierwsza zima z pompa. Chcialem zapytac jak macie ustawione swoje pompy działają na harmonogramie dziennym tylko w takiej taryfie ??? Na krzywej grzewczej czy na stałej temoeraturze. Ile razy pompy się wam wyłączają na dzien ??

Ilu uzytkownikow tyle ustawien kazdy ma inaczej .
Nie bylo tcap 13kw tylko 9kw lub12kw albo 16kw
Musisz se ustawic tak jak Tobie pasuje,musisz sptawdzic czy jak dasz grzanie tylko w taniej to czy w pozostalych godzinlach nie bedzie Ci zimno

Zbysław
05-01-2020, 19:58
Dokładnie. Chodzi mi czy typu scrool czy tłokowa?

Zbysław
05-01-2020, 20:07
Ja też grzeje pompą pierwszą zimę i też szukam optymalnych ustawień. Teraz mam ustawioną prostą z harmonogramem tygodniowym , który co parę dni modyfikuje , w zależności od temperatury na zewnątrz. Pompa u mnie pracuje od 21 sierpnia , przepracowała już 1667 godzin przy 980 wł. Trochę mnie martwi ten przebieg , zastanawiam się nad termostatem pokojowym. Czy ktoś z użytkowników miał lub na do czynienia z bezprzewodowym termostatem Salus? I czy może on współpracować z instalacją większości opartą na grzejnikach i buforem?

codix
05-01-2020, 20:18
A ten bufor masz jako sprzeglo(masz druga pompke) czy tylko na powrocie w celu zwiekszenia ilosci wody.
Jakie temperatury puszczasz

Zbysław
05-01-2020, 20:25
Bufor jest zasilany z jednostki wewnętrznej , z niego wychodzą dwie pompki obiegowe , jedna na kaloryfery , druga na 26 m.kw. podłogówki, dwie drabinki w łazienkach i jeden grzejnik. I jeszcze jeden wylot na zawór przesłańczający na zbiornik CWU.

Zbysław
05-01-2020, 20:42
Przepraszam. Byłem popatrzeć do piwnicy i zasilanie z jednostki wewnętrznej biegnie najpierw do zaworu przełańczającego pomiędzy zbiornikiem na CWU a buforem. Teraz mam ustawioną temperaturę zasilania na 42st. Chociaż dzisiaj rano był u nas silny wiatr i rano było w domu 22st. , więc podniosłem temp. na 45 st. i dopiero po kilku godzinach podniosła się do 23st. a taką preferujemy.

codix
05-01-2020, 22:33
To chyba nic nie zrobisz strasznie wysoko grzejesz ta wodę copy kiepskie,tanio te ogrzewanie Cie nie wyjdzie.
Jak teraz grzejesz na 45st i musi chodzic prawie caly dzien zeby w domu bylo cieplo to nie mozesz jej przerw zrobic bo bys musial dac z 50st.
Poprostu za male masz grzejniki i byc moze slaba podlogówka co do pompy to nie wiem zakezy czy podczas tej pracy chodzi ciagle na malej czestotliwosci czy zasuwa

Mozyn90
06-01-2020, 17:07
U mnie narazie maksymalna temperatura na zasilaniu to 32 przy -3. Cop około 3 A 2.65 pompa chodzi cała noc i w domu 23 st. Narazie nie muszę specjalnie grzac w dzień.

Mozyn90
06-01-2020, 17:28
Mam jeszcze pytanie. Moja pompa znajduje się w piwnicy (jednostka wewnętrzną ) chidzi mi o to że nie mam zadnej pompy obiegowej jest tylko to co w hydroboksie czy to wystarczy podłogowa w piwnicy parter i poddasze 3 pozomy. Przepływ w rotametrach na 2. Nie zauważyłem żeby podłoga gdzieś była zimna. Tylko czy to nie za duże obciążenie dla pompy w hydroboksie??

michancia
06-01-2020, 17:40
U mnie narazie maksymalna temperatura na zasilaniu to 32 przy -3. Cop około 3 A 2.65 pompa chodzi cała noc i w domu 23 st. Narazie nie muszę specjalnie grzac w dzień.

Z jakiego okresu ten COP,
Przy tak niskiej temperaturze zasilania ( poniżej 32st/c ) i całości ogrzewania na podłogówce?
No chyba, że ten COP zaniża ci grzanie CWU, ale ile musiał byś grzać ten baniak.

michancia
06-01-2020, 17:43
Mam jeszcze pytanie. Moja pompa znajduje się w piwnicy (jednostka wewnętrzną ) chidzi mi o to że nie mam zadnej pompy obiegowej jest tylko to co w hydroboksie czy to wystarczy podłogowa w piwnicy parter i poddasze 3 pozomy. Przepływ w rotametrach na 2. Nie zauważyłem żeby podłoga gdzieś była zimna. Tylko czy to nie za duże obciążenie dla pompy w hydroboksie??

Wszystko zależy od ilości zładu wody i oczywiście oporów w instalacji, ale przy podłogówce nie musisz się martwić czy ona da radę, jak nie da rady to ci wyskoczy alarm. Pompka obiegowa się nie przejmuj.

Kubiarz
06-01-2020, 17:44
Hej,
z tego co wiem (i co sam u siebie obserwowałem) może być w wszystko ok-przy sporadycznym oszronieniu wymiennika w tzw "zebrę" przy małych mocach.
Jeśli pasy będą cały czas (w tym także przy większej mocy PC) , a szczególnie szerokie przerwy bez szronu-to może świadczyć o braku czynnika lub o jego słabym przepływie.
Obserwuj i daj znać
Pzdr

439068


Masz rację, szron jest na całej powierzchni przy większej mocy. Jedynie w dolnej części występuje mocniejsze oblodzenie, jak na górnym zdjęciu. Nie mniej jednak nie wiem czy wszystko jest ok, ponieważ dzisiaj prowadziłem testy i osiągniecie temp. pow. 45 jest bardzo trudne. Deltę mam ustawioną na 7, a czujniki wej/wyj kalibrowałem. PC w trakcie grzania CO rozkręca się jedynie do max 51Hz, a max. pobór to 3,4kW, nawet z załączonym trybem intensywnym. Natomiast w fazie grzanie CWU osiąga 72Hz i 5kW poboru max. Temperatura zew. w trakcie kilku godzin testów 1-2 na plusie. CO z 23-40 rozgrzewa ok 1,5-2godz, na CWU 500L z 20-45 80-90 minut.Czy takie wartości są prawidłowe?

Mozyn90
06-01-2020, 17:47
Z jakiego okresu ten COP,
Przy tak niskiej temperaturze zasilania ( poniżej 32st/c ) i całości ogrzewania na podłogówce?
No chyba, że ten COP zaniża ci grzanie CWU, ale ile musiał byś grzać ten baniak.
32 st/C czy to miska temperatura dla ogrzewania podłogowego ??

bobrow
06-01-2020, 17:52
439068


Masz rację, szron jest na całej powierzchni przy większej mocy. Jedynie w dolnej części występuje mocniejsze oblodzenie, jak na górnym zdjęciu. Nie mniej jednak nie wiem czy wszystko jest ok, ponieważ dzisiaj prowadziłem testy i osiągniecie temp. pow. 45 jest bardzo trudne. Deltę mam ustawioną na 7, a czujniki wej/wyj kalibrowałem. PC w trakcie grzania CO rozkręca się jedynie do max 51Hz, a max. pobór to 3,4kW, nawet z załączonym trybem intensywnym. Natomiast w fazie grzanie CWU osiąga 72Hz i 5kW poboru max. Temperatura zew. w trakcie kilku godzin testów 1-2 na plusie. CO z 23-40 rozgrzewa ok 1,5-2godz, na CWU [B]500L[/B ] z 20-45 80-90 minut.Czy takie wartości są prawidłowe?

Model H jest specyficznie "szczwany"-moduluje przepływ obiegówki względem odbioru i przy dużej delcie i małym odbiorze będzie po prostu powoli dochodzić do zadanych wartości.Zmniejsz sobie deltę na 5K i wtedy zobaczysz czy szybciej się rozbuja...

michancia
06-01-2020, 17:58
32 st/C czy to miska temperatura dla ogrzewania podłogowego ??

32st/c dla ogrzewania podłogowego to optymalna, z deltą 4st/c na powrocie będziesz miał te optymalne 28st/c.
Ja się pytam za jaki okres masz tak niski COP, nie chce mi się szukać, ale dla -2st/c na zewnątrz i 35st/c na zasilaniu to COP to coś ok 3.6 lub wyżej.
Ja za grudzień mam COP - 3.7 na grzejnikach ( grzeję na 37st/c ), więc ty nie możesz mieć mniej
Daj więcej informacji, jak to nie problem, Jakie masz zużycie za ostatnią dobę, jak średnia na dworze i jaki cop,czy grzejesz cwu, no i oczywiście jaki dom grzejesz?

Kubiarz
06-01-2020, 18:10
Model F jest specyficznie "szczwany"-moduluje przepływ obiegówki względem odbioru i przy dużej delcie i małym odbiorze będzie po prostu powoli dochodzić do zadanych wartości.Zmniejsz sobie deltę na 5K i wtedy zobaczysz czy szybciej się rozbuja...

Mam wersje H w monobloku, i zastanawiam się czy kupiłem za małej. Jak to wygląda u Ciebie? Temp zasilania, zład wody itp. Ogrzewasz podobną kubaturę.

Mozyn90
06-01-2020, 18:13
32st/c dla ogrzewania podłogowego to optymalna, z deltą 4st/c na powrocie będziesz miał te optymalne 28st/c.
Ja się pytam za jaki okres masz tak niski COP, nie chce mi się szukać, ale dla -2st/c na zewnątrz i 35st/c na zasilaniu to COP to coś ok 3.6 lub wyżej.
Ja za grudzień mam COP - 3.7 na grzejnikach ( grzeję na 37st/c ), więc ty nie możesz mieć mniej
Daj więcej informacji, jak to nie problem, Jakie masz zużycie za ostatnią dobę, jak średnia na dworze i jaki cop,czy grzejesz cwu, no i oczywiście jaki dom grzejesz?


Sorry trochę zanizylem ten cop
Wczoraj cop 3.6
Zużycie energii 29 kWh
Produkcja 109.
Dom 190m2 pod uzyrkowa plus 280 cwu na 50 st. Dzień wcześniej zużycie energii 18 produkcja 74 cop 4.0
W domu 23 st pompa na harmonogramie w taryfie g13
To jest pierwszy sezon grzewczy

Mozyn90
06-01-2020, 18:15
A za grudzień cop 4.8

bobrow
06-01-2020, 18:15
Mam wersje H w monobloku, i zastanawiam się czy kupiłem za małej. Jak to wygląda u Ciebie? Temp zasilania, zład wody itp. Ogrzewasz podobną kubaturę.

Zamontowałem z kolegą kuzynce monoblok T-cap 9kW do starej poniemieckiej chałupy i na razie jest ok.Trzeba po kolei sprawdzić kilka parametrów.Zacznij może od sprawdzenia max prędkości obiegówki -wejdź w ustawienia i zobacz co tam masz wklepane.
Co jest w obiegu-woda czy glikol ?

michancia
06-01-2020, 18:52
Sorry trochę zanizylem ten cop
Wczoraj cop 3.6
Zużycie energii 29 kWh
Produkcja 109.
Dom 190m2 pod uzyrkowa plus 280 cwu na 50 st. Dzień wcześniej zużycie energii 18 produkcja 74 cop 4.0
W domu 23 st pompa na harmonogramie w taryfie g13
To jest pierwszy sezon grzewczy

I tu wszystko wygląda jak być powinno
Ale z tym COP z grudzień to pojechałeś, a jakie miałeś zużycie energii za grudzień?

Kubiarz
06-01-2020, 19:03
Zamontowałem z kolegą kuzynce monoblok T-cap 9kW do starej poniemieckiej chałupy i na razie jest ok.Trzeba po kolei sprawdzić kilka parametrów.Zacznij może od sprawdzenia max prędkości obiegówki -wejdź w ustawienia i zobacz co tam masz wklepane.
Co jest w obiegu-woda czy glikol ?

Może tak https://photos.app.goo.gl/sUbe92G3s4WRuL4C8
Godz. 12:06, grzanie CO czujniki przed kalibracją, delta 5.
Godz 12:50, grzanie CO, czujniki skalibrowane, delta 7. Powrót +/- 0, Zasilanie + 1,5K mierzone pirometrem.
Godz 13-13:30 grzanie CWU,
Godz 13:30- grzanie CO, czujniki skalibrowane, delta 7.

Układ zalany glikolem, max. wydajność pompy na maksa 0x99.
Delta 5 zwiększa znacząco prędkość pompy.

Stan na teraz: https://photos.app.goo.gl/KmQ3p9V3noK3bH8V8

bobrow
06-01-2020, 19:21
Kubiarz
0x99 to chyba nie max prędkość- jaki masz przepływ ?Powinien być ok 30l/min-jak będzie mniej zwiększaj w górę ponad 99

Kubiarz
06-01-2020, 19:27
No i tu mnie masz :yes:
Zwiększyłem 0xFE co daje 35,9 l/min

bobrow
06-01-2020, 19:35
No i tu mnie masz :yes:
Zwiększyłem 0xFE co daje 35,9 l/min

To grzej maszynerię i zobaczymy.
Możesz mieć jeszcze problem z odbiorem ciepła- wtedy obiegówka zwalnia.
Podczas pracy możesz obserwować przepływ- trzeba jednocześnie wcisnąć strzałki : góra, prawo i lewo.
Poz 12 to przepływ

bobrow
06-01-2020, 19:43
Kubiarz- na fotach wszystko wygląda ok.A jak grzejesz PC ?

Kubiarz
06-01-2020, 19:49
bobrow- dzięki za pomoc.
Do testów wrócę w sobotę, będzie taniej.
U mnie PC teraz chodzi cały czas. Do -7 42K na zasilaniu mi wystarcza, ale trochę trzęsę pupą bo wywaliłem kocioł na Eko i nie mam nic w zanadrzu.
Eko miał 14kw i dawał radę z dużym zapasem.

Mozyn90
06-01-2020, 19:55
I tu wszystko wygląda jak być powinno
Ale z tym COP z grudzień to pojechałeś, a jakie miałeś zużycie energii za grudzień?
Za grudzień 616 kWh ale od grudnia zacząłem dopiero grzac powyżej 30 stopni na zasilaniu i od grudnia również cwu

MiG25
06-01-2020, 20:14
No i tu mnie masz :yes:
Zwiększyłem 0xFE co daje 35,9 l/min

Ajaki miałeś przy tych 0x99 ?
Bo jeśli np 33l to nie warto zwiększać ,bo szkoda pompki i energii przez nią ew zmarnowanej. Choć z drugiej strony to jest max. prędkość , pompa i tak rzadko tyle potrzebuje.

bobrow
06-01-2020, 20:28
bobrow- dzięki za pomoc.
Do testów wrócę w sobotę, będzie taniej.
U mnie PC teraz chodzi cały czas. Do -7 42K na zasilaniu mi wystarcza, ale trochę trzęsę pupą bo wywaliłem kocioł na Eko i nie mam nic w zanadrzu.
Eko miał 14kw i dawał radę z dużym zapasem.

PC żyje zawsze trochę swoim życiem (algorytmem) i potrzebuje trochę czasu na podbicie temp na wyjściu.Obiegówkę bym jednak zostawił w okolicach 30-35L/min , to jest jednak glikol i inaczej oddaje ciepło od wody.
Podwyższ KG i zobaczysz po jakim czasie osiągnie cel.
Moim zdaniem nie ma opcji , żebyś nie ogrzał PC chałupy.

bobrow
06-01-2020, 20:39
Kubiarz- mam jeszcze pytanko o Twoją instalację :
masz jakiś wymiennik czy cały zład glikol ?
W stopce masz napisane układ otwarty- nie za bardzo rozumiem ?

Kubiarz
06-01-2020, 20:58
Kubiarz- mam jeszcze pytanko o Twoją instalację :
masz jakiś wymiennik czy cały zład glikol ?
W stopce masz napisane układ otwarty- nie za bardzo rozumiem ?

Wymiennik tylko w PC. Potem rura do rozdzielacza, duża belka metalowa. Instalacja jest stara, stalowa. Druga belka rozdzielająa piony jest ma powrocie i od niej rura powrotna do PC. Oczywiście mam zawór przełaczajacy do Cwu. Rozdzielenie pionów jest w piwnicy, a na strychu naczynie przelewowe, otwarte. Na PC ciśnienie ok 1 bara. PC nigdy nie zgłaszała żadnych błędów.

Kubiarz
06-01-2020, 21:00
Ajaki miałeś przy tych 0x99 ?
Bo jeśli np 33l to nie warto zwiększać ,bo szkoda pompki i energii przez nią ew zmarnowanej. Choć z drugiej strony to jest max. prędkość , pompa i tak rzadko tyle potrzebuje.
Przy 0x99 pokazuje mi 31,3 l/min

bobrow
06-01-2020, 21:12
Wymiennik tylko w PC. Potem rura do rozdzielacza, duża belka metalowa. Instalacja jest stara, stalowa. Druga belka rozdzielająa piony jest ma powrocie i od niej rura powrotna do PC. Oczywiście mam zawór przełaczajacy do Cwu. Rozdzielenie pionów jest w piwnicy, a na strychu naczynie przelewowe, otwarte. Na PC ciśnienie ok 1 bara. PC nigdy nie zgłaszała żadnych błędów.

To mnie zaskoczyłeś- pierwszy raz słyszę o PC w otwartym układzie...
Nie wiem czy glikol specjalnie paruje- ale nie myślałeś , żeby zamknąć układ ?

MiG25
06-01-2020, 21:18
Przy 0x99 pokazuje mi 31,3 l/min

To ja bym zostawił to 0x99.
Te dodatkowe 4l przepływu Cię nie zbawią, myślę ,że prędzej można przestawić deltę na wyższą w ostateczności.

bobrow
06-01-2020, 21:24
Migu- on ma 220m2 do ogrzania (chyba starszy dom).Do tego glikol...
Obiegówka będzie i tak zmniejszać przepływ wg potrzeb, a jak trzeba będzie max moc - to wtedy się dopiero wkręci...

Kubiarz
06-01-2020, 21:28
To mnie zaskoczyłeś- pierwszy raz słyszę o PC w otwartym układzie...
Nie wiem czy glikol specjalnie paruje- ale nie myślałeś , żeby zamknąć układ ?

Układ zamknę ale dopiero po sezonie. Parowanie nie występuje, ponieważ obieg ciepłej wody kończy się na grzejnikach na piętrze. Piony są wyciągnięte kondygnacje wyżej ale tu już glikol "stoi". Wszystkie piony, mam ich 4 w całym domu schodzą się w jedno naczynie z przegrodą w środku i przelewem. Taka konstrukcja sprzed 30 lat, z przeznaczeniem pod kocioł węglowy. W razie zagotowania wody, ta uchodziła przez przelew do kanalizacji. Instalacja jest w dobrym stanie, także że widzę sensu jej modyfikować.

Jest na forum użytkownik u którego również PC pracuje w układzie otwartym i na jego opinii polegałem instalując u siebie.

cangi80
07-01-2020, 07:26
Układ zamknę ale dopiero po sezonie. Parowanie nie występuje, ponieważ obieg ciepłej wody kończy się na grzejnikach na piętrze. Piony są wyciągnięte kondygnacje wyżej ale tu już glikol "stoi". Wszystkie piony, mam ich 4 w całym domu schodzą się w jedno naczynie z przegrodą w środku i przelewem. Taka konstrukcja sprzed 30 lat, z przeznaczeniem pod kocioł węglowy. W razie zagotowania wody, ta uchodziła przez przelew do kanalizacji. Instalacja jest w dobrym stanie, także że widzę sensu jej modyfikować.

Jest na forum użytkownik u którego również PC pracuje w układzie otwartym i na jego opinii polegałem instalując u siebie.

Nie widzę nic złego w układzie otwartym. Przed zakupem mojej PC pytałem producenta czy może pracować w układzie otwartym powiedział, że jak najbardziej. Przecież lepiej mieć PC w układzie otwartym niż jak np w mojej miejscowości większość ma kocioł na węgiel w zamkniętym.

KupiłemSeTaczke
07-01-2020, 08:17
Witam. Panowie proszę o pomoc w weryfikacji moich danych. Dziś pompa pracowała od około godz. 2 w nocy do 9 rano.( Wyłączył ja termostat)
Temp. zew. -5/-6 stopni
Temp. zadana 21
Pobór 17.4 kWh
Prod. 42.4 kWh
Cop 2.4
Woda zasilanie 32 stopnie
Powrót 28
Dom 220 metrów ale póki co ogrzewane około 140 metrów.
Czy kombinować coś jeszcze z ustawieniami czy według Was jest ok.?

MiG25
07-01-2020, 09:41
Witam. Panowie proszę o pomoc w weryfikacji moich danych. Dziś pompa pracowała od około godz. 2 w nocy do 9 rano.( Wyłączył ja termostat)
Temp. zew. -5/-6 stopni
Temp. zadana 21
Pobór 17.4 kWh
Prod. 42.4 kWh
Cop 2.4
Woda zasilanie 32 stopnie
Powrót 28
Dom 220 metrów ale póki co ogrzewane około 140 metrów.
Czy kombinować coś jeszcze z ustawieniami czy według Was jest ok.?

Pytanie ,czy masz taryfę nocną ?
Jak nie to obniż jednak temperaturę w nocy a w dzień podwyższ ( w takim duchu ,żeby grzać wtedy kiedy temperatura zewnętrzna jest wyższa).
Jeśli nocna, to podnosisz temperaturę ( tak aby na pewno pompa grzała ) w tym okresie ,kiedy masz tańszy prąd.
To jedyne co można poprawić ustawieniami.

bobrow
07-01-2020, 09:43
Poproszę zdjęcia ,niestety nic w sieci nie znalazłem ( w sensie nie ten)

Hej,
podrzucam foty podlicznika z RS
439093
439094439095
439096

KupiłemSeTaczke
07-01-2020, 09:52
Pytanie ,czy masz taryfę nocną ?
Jak nie to obniż jednak temperaturę w nocy a w dzień podwyższ ( w takim duchu ,żeby grzać wtedy kiedy temperatura zewnętrzna jest wyższa).
Jeśli nocna, to podnosisz temperaturę ( tak aby na pewno pompa grzała ) w tym okresie ,kiedy masz tańszy prąd.
To jedyne co można poprawić ustawieniami.

Grzeje w G11 i chyba tak zostanie. Jedyne co mnie irytuje to po dłuższym postoju pompy chłodna podłoga, ale tak już chyba musi być. Czyli według Ciebie osiągi zadowalające są i porównywalne z innymi użytkownikami

MiG25
07-01-2020, 10:03
Hej,
podrzucam foty podlicznika z RS
439093
439094439095
439096

Dzięki @bobrow , tylko jakoś nie mogę ich pobrać (albo zredukował się rozmiar/jakość) i są nie do odczytania.

bobrow
07-01-2020, 10:18
Dzięki @bobrow , tylko jakoś nie mogę ich pobrać (albo zredukował się rozmiar/jakość) i są nie do odczytania.

No niestety-to max rozdzielczość jaką można tu wrzucić-zapodaj na priv email, to wyślę czytelne foty

Andrzej5101
07-01-2020, 10:59
Grzeje w G11 i chyba tak zostanie.
Jedyne co mnie irytuje to po dłuższym postoju pompy chłodna podłoga, ale tak już chyba musi być
1/ Warto przejść na taryfę G12w i grzać w taniej taryfie, około 2 razy taniej niż w taryfie G11,
....Nawet jak całość nie będzie grzana w taniej a tylko w 60 % ,to i tak będzie dużo taniej,
2/ Chłodna podłoga - pewnie masz cienkie wylewki, czy betonowe?

KupiłemSeTaczke
07-01-2020, 11:20
Wylewki 10 cm

Andrzej5101
07-01-2020, 12:01
Wylewki 10 cm
Czy wylewki są betonowe?
Moc grzejników podłogowych zależy w większości od ;
.......1/ średnicy rurek grzewczych,
.......2/ rozstawu rurek,
.......3/ grubości izolacji pod wylewką,
.......4/ grubości i rodzaju wylewki,
.......5/ prędkości przepływu,
.......6/ rodzaju wykończenia posadzki i inne....

MiG25
07-01-2020, 13:15
Ja jak grzeję tylko 22-06 , to też wieczorem mam wrażenie zimnych podłóg ( w domu robi się ok 22,5-22,9 , a temperatura na początku wlaczenia pomp to 22 stopnie).
W porównaniu do rana.

KupiłemSeTaczke
07-01-2020, 13:23
Czy wylewki są betonowe?
Moc grzejników podłogowych zależy w większości od ;
.......1/ średnicy rurek grzewczych,
.......2/ rozstawu rurek,
.......3/ grubości izolacji pod wylewką,
.......4/ grubości i rodzaju wylewki,
.......5/ prędkości przepływu,
.......6/ rodzaju wykończenia posadzki i inne....

1/ 16 mam
2/ co 10 wszędzie
3/dół 18 cm w tym 8 grafit, góra 6 cm
4/9-10 cm
5/ max ustawiony pompa reguluje sama
6/dół wszędzie gres, góra 70% panel 8mm reszta gres
Z innych to dodam że pętle max 86metrow na dole 5 pętli na górze 9

plusfoto
07-01-2020, 13:36
1/ 16 mam
2/ co 10 wszędzie
3/dół 18 cm w tym 8 grafit, góra 6 cm
4/9-10 cm
5/ max ustawiony pompa reguluje sama
6/dół wszędzie gres, góra 70% panel 8mm reszta gres
Z innych to dodam że pętle max 86metrow na dole 5 pętli na górze 9
Tu nie ma co rozważać. Po prostu mała akumulacja w podłodze. Na dole mam 30 cm betonu i temperatura podłogi oraz w pomieszczeniu się trzyma. Na górze tylko 7 cm i niestety różnica w stabilności temp. zarówno w podłodze jak i w pomieszczeniach jest spora.

uciu
07-01-2020, 13:45
Na dole mam 30 cm betonu i temperatura podłogi oraz w pomieszczeniu się trzyma.

pozazdrościć... następnym razem też dam z 15cm betonu... ja mam 6-7cm i dogrzewam w godzinach 13-16 by nie było dyskomfortu chłodnej podłogi wieczorami.

michancia
07-01-2020, 14:11
Witam. Panowie proszę o pomoc w weryfikacji moich danych. Dziś pompa pracowała od około godz. 2 w nocy do 9 rano.( Wyłączył ja termostat)
Temp. zew. -5/-6 stopni
Temp. zadana 21
Pobór 17.4 kWh
Prod. 42.4 kWh
Cop 2.4
Woda zasilanie 32 stopnie
Powrót 28
Dom 220 metrów ale póki co ogrzewane około 140 metrów.
Czy kombinować coś jeszcze z ustawieniami czy według Was jest ok.?

Tak teraz patrzę na twoje wyniki i się zastanawiam skąd tak niski COP, zużycie przyznam, że też spore, ale nie wiem jakie masz ocieplenie.
U mnie dzisiaj też w nosy było -4/-5, ale u mnie za ten okres, patrzę tylko do godziny 9.00, to cop wahał się od 3.0-3.1, ale przy zasilaniu 38st/c, a zużycie liczone od 24.00 do teraz ( na dworze już +4 ) to 14.6 kWh, produkcja 48kWh.
Wg. mnie twoje zużycie jest zbyt duże przy ogrzewaniu podłogowym, a przyczyną jest właśnie ten niski COP, Coś z tą twoją pompą jest nie tak, albo wskazania nieprawidłowe.
Jeśli wszystko jest ok. a masz tylko problem ze zużyciem energii, bo takie jest zapotrzebowanie domu, oraz denerwuje cię zimna podłoga.
Spróbuj grzać całą dobę ( bo nie masz wystarczającej akumulacji w podłodze ), ale w ustawieniu takim, że grzejesz w dzień z wyższą temperaturą w domu ( wtedy masz lepszy cop ), wtedy będziesz miał lepszy komfort cieplny, a na noc ( 21.00 - 7.00, albo jak wolisz ) obniż temperaturę maksymalnie ile się da. Wtedy w nocy sporo zaoszczędzisz.

KupiłemSeTaczke
07-01-2020, 14:18
Krzywa mam 33/-15, 25/15. Pompa chodzi samopas. Delta 5 stopni. To jak waszym zdaniem ustawić.

plusfoto
07-01-2020, 14:22
pozazdrościć... następnym razem też dam z 15cm betonu... ja mam 6-7cm i dogrzewam w godzinach 13-16 by nie było dyskomfortu chłodnej podłogi wieczorami. uciu ja mam płytę bez kanapki. Izolacja jest pod płytą a nie pomiędzy.

KupiłemSeTaczke
07-01-2020, 14:24
Tu nie ma co rozważać. Po prostu mała akumulacja w podłodze. Na dole mam 30 cm betonu i temperatura podłogi oraz w pomieszczeniu się trzyma. Na górze tylko 7 cm i niestety różnica w stabilności temp. zarówno w podłodze jak i w pomieszczeniach jest spora.

Wylewkarze jak się dowiedzieli że chce 10cm to nie chcieli robić. Panie po co tyle betonu steropianu dołóż.

KupiłemSeTaczke
07-01-2020, 14:32
Tak teraz patrzę na twoje wyniki i się zastanawiam skąd tak niski COP, zużycie przyznam, że też spore, ale nie wiem jakie masz ocieplenie.
U mnie dzisiaj też w nosy było -4/-5, ale u mnie za ten okres, patrzę tylko do godziny 9.00, to cop wahał się od 3.0-3.1, ale przy zasilaniu 38st/c, a zużycie liczone od 24.00 do teraz ( na dworze już +4 ) to 14.6 kWh, produkcja 48kWh.
Wg. mnie twoje zużycie jest zbyt duże przy ogrzewaniu podłogowym, a przyczyną jest właśnie ten niski COP, Coś z tą twoją pompą jest nie tak, albo wskazania nieprawidłowe.
Jeśli wszystko jest ok. a masz tylko problem ze zużyciem energii, bo takie jest zapotrzebowanie domu, oraz denerwuje cię zimna podłoga.
Spróbuj grzać całą dobę ( bo nie masz wystarczającej akumulacji w podłodze ), ale w ustawieniu takim, że grzejesz w dzień z wyższą temperaturą w domu ( wtedy masz lepszy cop ), wtedy będziesz miał lepszy komfort cieplny, a na noc ( 21.00 - 7.00, albo jak wolisz ) obniż temperaturę maksymalnie ile się da. Wtedy w nocy sporo zaoszczędzisz.

To może spróbuję tak, zwiększę krzywą na 36/-15 28/15 i przelacze na grzanie krzywa kompensacji zamiast termostat wewnętrzny. I wtedy tak jak piszesz widły ustawie na noc mniej i mocniej w dzień tak?

michancia
07-01-2020, 14:51
To może spróbuję tak, zwiększę krzywą na 36/-15 28/15 i przelacze na grzanie krzywa kompensacji zamiast termostat wewnętrzny. I wtedy tak jak piszesz widły ustawie na noc mniej i mocniej w dzień tak?

Jeśli ci te ustawienia krzywej co masz do tej pory dogrzewała dom, to tego nie zmieniaj.
Natomiast nie wiem, co ci utrzymuje temperaturę w domu, ale zdaje się że nie masz termostatu zewnętrznego tylko ten od pompy. To też to zostaw - termostat wewnętrzny.
Ty ustaw tylko temperaturę wyłączenia pompy w dzień więcej ( tylko nie wiem jak w tym sterowniku jest z histerezą, ale ustaw tak, żeby podłoga była cały czas ciepła ), załóżmy 22 st/c, a w nocy np. 20 st/c, wtedy w nocy pompa bardzo długo będzie odpoczywać, przez co sporo zaoszczędzisz ( przy g11 )

Andrzej5101
07-01-2020, 15:05
To może spróbuję tak, zwiększę krzywą na 36/-15 28/15 i przelacze na
grzanie krzywa kompensacji zamiast termostat wewnętrzny.
I wtedy tak jak piszesz widły ustawie na noc mniej i mocniej w dzień tak?
Ze względu na defrost warto zapewnić aby;
- temperatura powrotu była > 27 C,
- im wyższa tym korzystniej dla procesu defrostu.

KupiłemSeTaczke
07-01-2020, 19:02
Jeśli ci te ustawienia krzywej co masz do tej pory dogrzewała dom, to tego nie zmieniaj.
Natomiast nie wiem, co ci utrzymuje temperaturę w domu, ale zdaje się że nie masz termostatu zewnętrznego tylko ten od pompy. To też to zostaw - termostat wewnętrzny.
Ty ustaw tylko temperaturę wyłączenia pompy w dzień więcej ( tylko nie wiem jak w tym sterowniku jest z histerezą, ale ustaw tak, żeby podłoga była cały czas ciepła ), załóżmy 22 st/c, a w nocy np. 20 st/c, wtedy w nocy pompa bardzo długo będzie odpoczywać, przez co sporo zaoszczędzisz ( przy g11 )

Ok. To może tak:
10:00 wł CO 22 stopnie
14:00 wł CO + CWU (22, 40stopni)
18:00 wł CO 21 stopni
I tak kopiuj na cały tydzień.
Czy to jest poprawny harmonogram?

michancia
07-01-2020, 19:22
Ok. To może tak:
10:00 wł CO 22 stopnie
14:00 wł CO + CWU (22, 40stopni)
18:00 wł CO 21 stopni
I tak kopiuj na cały tydzień.
Czy to jest poprawny harmonogram?

Nie wiem, nie używam harmonogramu, u mnie temperaturę pomieszczenia trzyma termostat zewnętrzny i wtedy w harmonogramie nie mam w ogóle opcji ustawienia temperatury grzania co ( tylko zał. co ).
Ale jak tak grzałeś wcześniej, tylko z innymi temperaturami to to będzie dobrze.
Ważne, żebyś zdążył dogrzać w dzień dom do tych 22 st/c, a w nocy, możliwie najdłużej nie grzało, bo jak widzisz, ostatnie zimy są takie, że w dzień jest ciepło większy COP, a w nocy zimno i nie mając akumulacji, nie ma sensu piłować w nocy.

KupiłemSeTaczke
07-01-2020, 20:24
Wcześniej chodziła kiedy termostat puścił, nie miałem harmonogramu. Jedynie o 14 grzała CWU. Ale to jest fakt, większość czasu pracowała w nocy, może z tego te copy.

mmr
09-01-2020, 14:22
Witam. Instalator pompy ustawił taki parametr. Czy ma byc wł czy wył?nie moge dodac zdjecia. W ustawieniach serwisowych w pc wylaczona jest max predkosc pompy obiegowej.

plusfoto
09-01-2020, 15:12
Dziś 09.01.2020 po moim zgłoszeniu do PGE w dniu 07.01 podjechali panowie z PGE wgrali nowe oprogramowanie do licznika i już jest OK. Czyli wszystkie dni ustawowo wolne od pracy jeśli wypadają w tygodniu również "biją" w II taryfie. Dotyczy oczywiście taryfy G12W. W każdym bądź razie nie liczcie na to że zrobią to z własnej inicjatywy. Trochę tak jak w ZUSie. Nie zgłosisz to nikt palcem nie kiwnie.

agb
09-01-2020, 17:18
To i tak postęp, bo do tej pory w PGE zdaję się było "nie da się".

codix
09-01-2020, 17:56
Witam. Instalator pompy ustawił taki parametr. Czy ma byc wł czy wył?nie moge dodac zdjecia. W ustawieniach serwisowych w pc wylaczona jest max predkosc pompy obiegowej.


Po to wlasnie jest menu instalatora ze nie wszyscy tam powinni zagladac .
Ma byc wylaczone

MiG25
09-01-2020, 18:49
To i tak postęp, bo do tej pory w PGE zdaję się było "nie da się".

Brak możliwości technicznych

Tak nawet było ( a może i jest) w regulaminie.

plusfoto
09-01-2020, 19:29
Brak możliwości technicznych

Tak nawet było ( a może i jest) w regulaminie.
I w tym cały jest ambaras bowiem dotyczy to wyłącznie zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Natomiast dni ustawowo wolne od pracy tego nie dotyczą.439198

uciu
09-01-2020, 19:59
plusfoto gdziś mi to chyba umknęło... czyli u Ciebie w święta wypadające w dni robocze licznik bił normalnie dzienna/nocna zamiast cały dzień nocna?
Mogłem to sprawdzić teraz w poniedziałek....- następna możliwość chyba dopiero w kwietniu...

agb
09-01-2020, 21:36
plusfoto gdziś mi to chyba umknęło... czyli u Ciebie w święta wypadające w dni robocze licznik bił normalnie dzienna/nocna zamiast cały dzień nocna?
Mogłem to sprawdzić teraz w poniedziałek....- następna możliwość chyba dopiero w kwietniu...

Tak. Tak samo jak u prawie każdego w kraju. W dodatku jednym czas się zmienia na letni(czy tam zimowy), a innym nie.

Pomijam już fakt jak zegary w tych licznikach chodzą...

plusfoto
09-01-2020, 21:58
plusfoto gdziś mi to chyba umknęło... czyli u Ciebie w święta wypadające w dni robocze licznik bił normalnie dzienna/nocna zamiast cały dzień nocna?
Mogłem to sprawdzić teraz w poniedziałek....- następna możliwość chyba dopiero w kwietniu... Zgadza się. Ale jak widać krótki telefon i w dwa dni sprawa rozwiązana.

rwojtek
10-01-2020, 07:04
Dziś 09.01.2020 po moim zgłoszeniu do PGE w dniu 07.01 podjechali panowie z PGE wgrali nowe oprogramowanie do licznika i już jest OK. Czyli wszystkie dni ustawowo wolne od pracy jeśli wypadają w tygodniu również "biją" w II taryfie. Dotyczy oczywiście taryfy G12W. W każdym bądź razie nie liczcie na to że zrobią to z własnej inicjatywy. Trochę tak jak w ZUSie. Nie zgłosisz to nikt palcem nie kiwnie.

Może wiesz czy da się podejrzeć w tym co wyświetla licznik czy mam ustawione te dodatkowe dni?
Czy może od razu dzwonić lepiej do PGE, aby przyjechali i sami sprawdzili?
Dzwonić do energii czy dystrybucji?

plusfoto
10-01-2020, 07:54
Podejrzeć się nie da. Jedynie sprawdzić w momencie działania. Ja dzwoniłem do operatora(sprzedawcy) a oni to przekazali dalej do dystrybutora bo to w ich gestii są liczniki i odczyty.

rwojtek
10-01-2020, 08:04
Podejrzeć się nie da. Jedynie sprawdzić w momencie działania. Ja dzwoniłem do operatora(sprzedawcy) a oni to przekazali dalej do dystrybutora bo to w ich gestii są liczniki i odczyty.

Pytałeś czy masz ustawione prawidłowe dni czy od razu zlecałeś przeprogramowanie?

plusfoto
10-01-2020, 10:36
Sprawdziłem 6 stycznia co się dzieje. Szło w I taryfie.

rwojtek
10-01-2020, 12:38
Sprawdziłem 6 stycznia co się dzieje. Szło w I taryfie.

Jakbyś podpowiedział jak to podejrzeć na liczniku byłbym wdzięczny :D

-voymar-
10-01-2020, 13:09
Jakbyś podpowiedział jak to podejrzeć na liczniku byłbym wdzięczny :D

Sprawdzenie dopiero w dzień ustawowo wolny od pracy, czyli najwcześniej w Święta Wielkanocne
lecz jest jedno ale: Św. Wiel. nie są przypisane do konkretnej daty (dnia roku) tak samo jak Boże Ciało nie wiem jak operator zaprogramował licznik. Według mnie powinien co rok przestawiać te dwa święta ponieważ są co rok w innym terminie. Co do pozostałych takich jak : 1 styczeń ,6 sty, 1 lis, 11lis, 25-26 grudzień itd.jest sprawa prosta.

plusfoto
10-01-2020, 13:13
Ta mała literka A - I taryfa, B - II taryfa
439235
Spoko to nie mój licznik

rwojtek
10-01-2020, 13:14
Dzięki.
Pozdrawiam.

-voymar-
10-01-2020, 13:20
Ta mała literka A - I taryfa, B - II taryfa
439235
Spoko to nie mój licznik


Te literki to tylko FAKT że urządzenie jest w danej taryfie co nie oznacza że nalicza w dni ustawowo wolne od pracy.

rwojtek
10-01-2020, 13:37
Te literki to tylko FAKT że urządzenie jest w danej taryfie co nie oznacza że nalicza w dni ustawowo wolne od pracy.

Powiedziano mi na infolinii, że sami przeprogramowali mi licznik w ubiegłym roku, więc mam wierzyć im na słowo nie mogąc tego odczytać z wyświetlacza?

-voymar-
10-01-2020, 14:22
Powiedziano mi na infolinii, że sami przeprogramowali mi licznik w ubiegłym roku, więc mam wierzyć im na słowo nie mogąc tego odczytać z wyświetlacza?

Wierzyć możesz . Ja we wrześniu przeszedłem z G12 na G12W i do dziś nie nalicza mi dni ustawowo wolnych w II tar. Właśnie dziś zgłosiłem po raz drugi na infolinii nieprawidłowe naliczanie.

maciejos36
10-01-2020, 19:36
Wierzyć możesz . Ja we wrześniu przeszedłem z G12 na G12W i do dziś nie nalicza mi dni ustawowo wolnych w II tar. Właśnie dziś zgłosiłem po raz drugi na infolinii nieprawidłowe naliczanie.

Mam G13 w Tauronie i jest ok ze zużyciem. Nawet nie wiem jak mógłbym dostać się do skrzynki. Co do tego problemu, to czemu nie zgłosicie sprawy do GUM?

-voymar-
10-01-2020, 20:47
Mam G13 w Tauronie i jest ok ze zużyciem. Nawet nie wiem jak mógłbym dostać się do skrzynki. Co do tego problemu, to czemu nie zgłosicie sprawy do GUM?

Tak jak pisałem w G12W jestem od 5.09.19r (wcześniej G12) Nieprawidłowości stwierdziłem 01.11 i 11.11 19r 12.11.19r zgłosiłem na infolinię i otrzymałem odpowiedź iż została zlecona weryfikacja urządzenia pomiarowo rozliczeniowego. Sprawdzić mogłem dopiero w Święta (najwcześniej). Choć zastanowił mnie fakt że nikt do mnie nie dzwonił po tym 12.11.19r a przed 25.12.19r w celu podpisania protokołu. Pomyślałem że może zrobili zdalnie. A tu w Święta sprawdzam a tam ZONK ustawowo wolne naliczają w ( I tar.) Zobaczymy co będzie po dzisiejszym zgłoszeniu.

PS. na twoim miejscu w najbliższe Święta bym sprawdził licznik jak nalicza.
Tego panasa masz 1F czy 3F?

TINEK
10-01-2020, 21:19
Taryfę G12W mam już kilka lat, też w dni ustawowo wolne taryfy jak w zwykły dzień, rozmawiałem z kol Gawłem pod koniec października i powiedział, że w PGE też powinna być taryfa nocna w dni wolne przez cały dzień (sprawdziłem od początku 2019 jest ta zmiana) 1 listopada sprawdziłem i naliczało jak w zwykły dzień, zalogowałem się do eBOK, napisałem zlecenie, przyjechali 6 listopada i przeprogramowali licznik, zorientowałem się, bo zaślepka od kluczyka była przesunięta, w skrzynce był protokół z przeprogramowania, a po kilku dniach w eBOK była informacja o wykonaniu zlecenia.
Trzeba pilnować swojego, choć uważam, że obligatoryjnie powinni liczniki przestawiać, rozumiem, że w jeden dzień tego nie zrobią, ale widać, że jak nie zgłosisz co płacisz po staremu
PGE Łódź teren

maciejos36
11-01-2020, 12:15
PS. na twoim miejscu w najbliższe Święta bym sprawdził licznik jak nalicza.
Tego panasa masz 1F czy 3F?

Miałem G11, potem zmieniłem na G13, widziałem pana jak przyjechał programować. Może nie było gościa u was? Jak będę miał okazję to sprawdzę, jak nie tu to u mamy. Mam 3-f pompe.

giman
11-01-2020, 18:01
Ze względu na defrost warto zapewnić aby;
- temperatura powrotu była > 27 C,
- im wyższa tym korzystniej dla procesu defrostu.
Jak to zapewnić?
Jak ktoś tam napisał, że ma krzywą 33/-15, 25/15 i deltę 5
To znaczy, ze jak jest +15 na dworze to woda zasilania ma +25 a powrót zejdzie do nawet +20 czy w tej krzywej te 25 to powrót?
A ma być tak, że to powrót będzie aż 27?
To będzie gorąco w grzaniu ciągłym czyli jakiś harmonogram i grzać chwilkę?

agb
11-01-2020, 19:38
Przy +15C nie będziesz miał defrostu. A krzywa definiuje temp. zasilania.

Andrzej5101
12-01-2020, 12:45
To będzie gorąco w grzaniu ciągłym czyli jakiś harmonogram i grzać chwilkę?
Intensywność defrostu wzrasta przy temperaturach zewnętrznych ;
- 3 C do + 3 C,
Kierunek działań prawidłowy lub pogodzić się ze stratami energii na defrost,
Poczytaj ; Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

toommm
14-01-2020, 19:13
Witam , dziś wróciłem do domu i widzę na wyświetlaczu ( wersja F ) napis QUIET . To pewnie jakaś opcja cichej pracy pc . Jakoś żona chyba włączyła . moje pytanie jak to wyłączyć i jeszcze jedno czy wpływa jakoś na pobór prądu , szybkość grzania , defrosty ? Proszę o podpowiedzi.

Do on/off quiet mamy przycisk więc 2 pytanie aktualne

michal84
15-01-2020, 11:48
Pytanie do osób użytkujących smart cloud, czy zdarza Wam się samoistne rozłącznie modułu z siecią? Mój jest wpięty kablem do routera i już kilkukrotnie się rozłączał.

Marek2504
15-01-2020, 17:32
Mi też się tak rozłącza. Dziś była jakaś przerwa serwisowa i adapter już się nie połączył.

olszan
15-01-2020, 17:52
Mi też się tak rozłącza. Dziś była jakaś przerwa serwisowa i adapter już się nie połączył.


Reset trzeba zrobić :) u mnie to samo.

w&m
16-01-2020, 13:13
Adapter nie łączy mimo resetu. Mruga "link", pozostałe świecą na zielono (idzie po kablu) albo mruga "status" a reszta świeci. Trzeci dzień z tym walczę. Macie to podłączone do routera jakimś specjalnym kablem, czy zwyczajnym, jak komputer do routera? Miał ktoś taką dolegliwość?

pawelszo
16-01-2020, 13:30
Jak chmura Panasonica pada , to niestety moduł trzeba resetować (w sumie całą pompę) a ostatnio często to się zdarza.
I tu jest problem- ja używam (ale pewnie przestanę) harmonogramu działania przez internet - przy awarii clouda cały harmonogram idzie w... i np pompa nie odpali kiedy powinna. Ewidentnie zrypali sprawę- harmonogram w pompie nie synchronizuje się z chmurą (bez sensu)

Do routera idzie normalny kabel, jak do PC, w ustawieniach modułu musi być tylko komunikacja ustawiona na kabel a nie WiFi

plusfoto
16-01-2020, 14:02
U mnie wstaje za każdym razem.

Marek2504
16-01-2020, 14:33
A jak wejść w ustawienia modułu?

w&m
16-01-2020, 14:40
U mnie wstaje za każdym razem.

Podziel się jak masz to podłączone.
U mnie też działało już nieprzerwanie kilka miesięcy i dwa dni temu nagle przestało, dokładnie 14.01.2020 po południu.

agb
16-01-2020, 15:00
U mnie po kablu podłączony i też wstaje każdorazowo. Ostatnia przerwa u mnie była od wtorku ok 22:00 do południa wczoraj.


Jak chmura Panasonica pada , to niestety moduł trzeba resetować (w sumie całą pompę) a ostatnio często to się zdarza.
I tu jest problem- ja używam (ale pewnie przestanę) harmonogramu działania przez internet - przy awarii clouda cały harmonogram idzie w... i np pompa nie odpali kiedy powinna. Ewidentnie zrypali sprawę- harmonogram w pompie nie synchronizuje się z chmurą (bez sensu)

Nie potwierdzam. Też korzystam z harmonogramu ustawianego w smart cloudzie i mimo braku połączenia, PC wystartowała grzanie CO, potem, o odpowiedniej godzinie przełączyła się na CWU i wyłączyła o zadane godzinie. Wszystko podczas okresu gdy smart cloudzie pusto.

plusfoto
16-01-2020, 15:02
Normalnie - po kablu do rutera. Jako ciekawostkę mogę jedynie dodać iż na początku był z tym problem. Ale okazało się że (może to wydać się dziwne) spustoszenie robił zasilacz od rejestratora monitoringu który jest podłączony do tego samego rutera. Po wymianie na porządny a nie to ledwo dyszące badziewie które było w zestawie jak ręką odjął. Skończyły się kłopoty. Zarówno sieć jak i moduł Panasa działa bezproblemowo.

plusfoto
16-01-2020, 15:20
U mnie po kablu podłączony i też wstaje każdorazowo. Ostatnia przerwa u mnie była od wtorku ok 22:00 do południa wczoraj.


Nie potwierdzam. Też korzystam z harmonogramu ustawianego w smart cloudzie i mimo braku połączenia, PC wystartowała grzanie CO, potem, o odpowiedniej godzinie przełączyła się na CWU i wyłączyła o zadane godzinie. Wszystko podczas okresu gdy smart cloudzie pusto.
Do pewnego czasu było tak że harmonogram był tyko w chmurze, Teraz jest przekazywany i trzymany w module.

w&m
16-01-2020, 16:49
Dziękuję za wszystkie komentarze.
Problem rozwiązany. Moduł działał sprawnie.
Problem był w konfiguracji routera.

MiG25
16-01-2020, 19:16
Przypominam ,że jest alternatywa do modułu...
Od początku roku przesiadłem się na to https://github.com/Egyras/HeishaMon
a moduł leży na zbiorniku CWU odłączony.
Urządzenie to moduł ESP8266 plus kilka rezystorów i tranzystor.
Przesyła wszystkie dane to serwera MQTT , a z niego to już każdy dowolnie może robić z danymi co chce.

pawelszo
17-01-2020, 07:15
Do pewnego czasu było tak że harmonogram był tyko w chmurze, Teraz jest przekazywany i trzymany w module.

czyli to co w cloudzie powinno być widoczne w harmonogramie PC ? sprawdzę, wcześniej na pewno tak nie było , a podczas awarii clouda u mnie PC nie wystartowała

Marek2504
17-01-2020, 07:45
Ja musiałem wyłączyć zasilanie pompy, bo" za chiny" nie chciało się połączyć. Jak ustawie harmonogram w sterowniku to w module tego nie widać i na odwrót. Nie da się też wyłączyć, włączyć harmonogramu. Jedynie z poziomu instalatora.

plusfoto
17-01-2020, 10:42
czyli to co w cloudzie powinno być widoczne w harmonogramie PC ? sprawdzę, wcześniej na pewno tak nie było , a podczas awarii clouda u mnie PC nie wystartowałaNie. To są dwa odrębne harmonogramy. Załączysz ten co na sterowniku to ten z clouda się wyłączy i na odwrót.

plusfoto
17-01-2020, 10:45
Ja musiałem wyłączyć zasilanie pompy, bo" za chiny" nie chciało się połączyć. Jak ustawie harmonogram w sterowniku to w module tego nie widać i na odwrót. Nie da się też wyłączyć, włączyć harmonogramu. Jedynie z poziomu instalatora. Co to znaczy - nie da się wyłączyć lub włączyć harmonogramu?

ironsmith
17-01-2020, 10:54
na panelu model H jest taki klawisz kwadraty dwa wiersze i kilka kolumn jak w to wejdziesz możesz odznaczysz harmonogram lub włączyć wtedy w głównym menu w górnym pasku albo jest ikonka harmonogramu albo nie

Marek2504
17-01-2020, 11:08
Co to znaczy - nie da się wyłączyć lub włączyć harmonogramu?
Jeżeli, na telefonie wyłączam harmonogram, to na sterowniku powinna zniknąć ikona harmonogramu. U mnie nic takiego się nie dzieje. Sterownik pokazuje,że harmonogram jest aktywny. Mam dopiero 2 miesiące moduł i być może się nie znam.

Marek2504
17-01-2020, 11:15
W ogóle podstawowe pytanie, czy sterownik powinien pokazywać to samo co jest ustawione w module? Chodzi mi tylko o harmonogram, bo reszta działa.

plusfoto
17-01-2020, 11:58
Nie.

MiG25
17-01-2020, 12:31
Nie. To są dwa odrębne harmonogramy. Załączysz ten co na sterowniku to ten z clouda się wyłączy i na odwrót.

Chyba raczej działają równolegle i jeden nie wyłącza drugiego.

plusfoto
17-01-2020, 13:02
Chyba raczej działają równolegle i jeden nie wyłącza drugiego.Wyłącza

MiG25
17-01-2020, 13:06
A może i tak , już nie będę smartclouda odpalał ,bo to szkoda czasu na niego.

makthom
17-01-2020, 14:11
Czy jest możliwość konfiguracji WiFi bez WPS? Nie widzę tego w instrukcji...

MiG25
17-01-2020, 20:31
Jest możliwość. Dostałeś z modułem płytę cd , na niej jest programik ( tak na prawdę to strona do przeglądarki ) , w niej wpisujesz dane , generujesz plik , który ( nie pamiętam ) albo się zapisuje od razu na pendriwie ,albo sam to musisz zrobić. Po czym włożyć pendrive do modułu ,i go uruchomić. I ma się połączyć z siecią.

makthom
18-01-2020, 09:29
Dzięki, nie mam płyty, ale poradziłem sobie w inny sposób. Mam router z openwrt więc jakoś poszło utworzyć przycisk WPS w routerze. :)
Pompa działa od wczoraj. 5kw l, zbiornik 200l, sunex fish. Niepokoi mnie zużycie energii na cwu. Wczorajsze zużycie w miarę akceptuję- oczywiście jako grzanie zbiornika od początku (12kwh według smart cloud), ale dzisiaj to już 5.5kwh, co jest dosyć dużo zważywszy na prawie zerowe zużycie wody dzisiaj. Poczekać parę dni? Sytuacja się unormuje? Później zapytam się jeszcze instalatora.

codix
18-01-2020, 14:00
Dzięki, nie mam płyty, ale poradziłem sobie w inny sposób. Mam router z openwrt więc jakoś poszło utworzyć przycisk WPS w routerze. :)
Pompa działa od wczoraj. 5kw l, zbiornik 200l, sunex fish. Niepokoi mnie zużycie energii na cwu. Wczorajsze zużycie w miarę akceptuję- oczywiście jako grzanie zbiornika od początku (12kwh według smart cloud), ale dzisiaj to już 5.5kwh, co jest dosyć dużo zważywszy na prawie zerowe zużycie wody dzisiaj. Poczekać parę dni? Sytuacja się unormuje? Później zapytam się jeszcze instalatora.

Nic sie nie unormuje moze za wysoka temp.ustawiles i ci grzeje grzalkami na podgrzanie calego zbiornika od 5st do 45st pompa powinna zuzyc ok.3,7 napewno nie zuzywasz wszystkiej wody do zera ale jak ustawiles wysoko temp.i komfortowo ze tylko spadnie o 3st to znowu podgrzewa to tak bedzie

makthom
18-01-2020, 14:45
No to coś jest nie tak- szczególnie, że woda jest ustawiona na 45 stopni. Grzałki wyłączyłem i nie grzeje grzałką. Delta jest ustawiona na 7 stopni, więc nie ejst tak, że ciągle podgrzewa. W każdym bądź razie CWU grzeje, ale nie jest to efektywne. Wody dzisiaj zużyłem bardzo bardzo mało- prysznic dopiero wieczorem, więc tyle tylko co na podstawowe mycie z kranu. O naczynia dba zmywarka, więc zużycie powinno buć małe.

MiG25
18-01-2020, 17:50
Nawet jakbyś te 200l grzał grzałką , to żeby zużyć 5,5kWh musiał być ją podgrzać o 23,5 stopnia.
Nie wiem ,czy 5,5kWh to energia wyprodukowana przez pompę , czy zużyta ,ale to i tak strasznie dużo. Być może masz źle zamontowany zawór trójdrożny i jak przestawisz na podłogę to woda płynie i przez podłogę i zbiornik wychładzając szybko zbiornik. (był taki przypadek tu na forum).
Ewentualnie masz baardzo nieocieploną cyrkulację i masz ją włączoną.

makthom
18-01-2020, 18:56
Szczerze powiedziawszy to nie wiem, czy cyrkulacja jest uszczelniona czy nie. Dom kupiony w tamtym roku, więc nie wiem jak mam to stwierdzić.
Zużycie na dzisiaj CWU to już 10kwh, nie wiem czy cyrkulacja aż tak by wpłynęła na zużycie.... Na gazie jakichś większych rachunków nie widziałem.
Może ten zawór. Pytanie więc. Jak szybko powinnien schładzać się zbiornik bez grzania? Jak szybko ma opadać temperatura w bojlerze?

MiG25
18-01-2020, 19:15
Przy wyłączonej cyrkulacji z 45stopni na 40 wydaje mi się ok 12h.
Poźniej coraz dłużej . No ale to byś musiał wcale wody nie zużywać.

makthom
18-01-2020, 19:25
Zakręcę cyrkulację i wyłączę pompę. Zobaczę ile mi temperatura spadnie.
Nie wiem czy ważna informacja, ale do cyrkulacji nie mam pompy. Działa bez (na pierwszym piętrze ok), na dole trzeba czekać. trochę.

MiG25
18-01-2020, 21:45
Wyłączysz pompę (rozumiem ,że pompę ciepła ) to nie będziesz miał przepływu ,jedyna informacja to to ,że boiler sam w sobie trzyma ( ale to raczej trzeba przyjąć za pewnik , bo uszkodzoną izolację pewnie byś zauważył). Jest też szansa ,że Ci się zbiornik grawitacyjnie wystudzi (może być źle zaprojektowany bez pułapki ciepła)

Genius87
19-01-2020, 08:49
Witam panowie i proszę o pomoc.
Posiadam 7KW z panasa gen H z ustawioną krzywą +15/27 -15/38 deltą5 . Dom nowo wybudowany(WT2021),130 mkw podłóg, pierwszy sezon grzania. Korzystam z czujnika temp. Wbudowanego w pompe, nie mam pokojowego. Jak zapewnić pompie ciągłość grzania, unikając on/off. Dziennie mam jakieś 20-30 włączeń/wyłączeń.
Mają panowie jakiś pomysł?

makthom
19-01-2020, 09:17
Wyłączysz pompę (rozumiem ,że pompę ciepła ) to nie będziesz miał przepływu ,jedyna informacja to to ,że boiler sam w sobie trzyma ( ale to raczej trzeba przyjąć za pewnik , bo uszkodzoną izolację pewnie byś zauważył). Jest też szansa ,że Ci się zbiornik grawitacyjnie wystudzi (może być źle zaprojektowany bez pułapki ciepła)
Nie wyłączyłem pompy, ale zakręciłem cyrkulację. Rezultat to spadek temperatury w zbiorniku o 3 stopnie przez noc i zero przełączenia na cwu...
Bardzo dziękuję za radę. Będę musiał jakoś ogarnąć cyrkulację.

codix
19-01-2020, 09:36
Witam panowie i proszę o pomoc.
Posiadam 7KW z panasa gen H z ustawioną krzywą +15/27 -15/38 deltą5 . Dom nowo wybudowany(WT2021),130 mkw podłóg, pierwszy sezon grzania. Korzystam z czujnika temp. Wbudowanego w pompe, nie mam pokojowego. Jak zapewnić pompie ciągłość grzania, unikając on/off. Dziennie mam jakieś 20-30 włączeń/wyłączeń.
Mają panowie jakiś pomysł?

Taktuje z jakiego powodu grzeje az ja termostat wylaczy i potem czeka az spadnie na termostacie i sie wlacza ponownie.
Czy jest tak ze jak termostat ja wlaczy to chodzi ale nie wylacza sie dopiero jak nagrzeje dom tylko wczesniej sie wylacza z powodu niezdolnosci do utrzymania 5st delty i mieli wode mieli za chwile znowu startuje i za ktoryms razem dopiero termostat ja wylaczy

Genius87
19-01-2020, 09:51
Dzięki Codix,
Jakie najlepiej poczynić kroki aby rozwiązać cały problem?

codix
19-01-2020, 10:05
Dzięki Codix,
Jakie najlepiej poczynić kroki aby rozwiązać cały problem?

No ale nie odpisales z jakiego powodu taktuje.
Przewaznie podniesienie krzywej o 2stopnie pomaga ale wtedy mozesz miec za cieplo w domu .
Pewnie pompa nawet jak zmoduluje sie na najnizsza moc to i tak daje za duzo mocy na Twoj dom bo masz bardzo cieply dom.
Wtedy mozesz sie ratowac przerwami w grzaniu czyli na harmonogramie ustawiasz np.3g grzania 3g przerwy lub inaczej to juz musisz doswiadczalnie dobrac.

Moze tez byc inna przyczyna ze ktoras petla podlogowki jest krotsza od innych i pompa pcha wode glownie w ta petle i zaraz wraca nia ciepla woda i zawyza temperature calego powrotu wtedy taka petle trzeba troche zdlawic.
Ja u siebie pirometrem miezylem temperatury powrotow na kazdej petli i tak przymykalem zeby byly takie same

codix
19-01-2020, 10:09
A ile masz wogole na sterowniku wlaczen i ile godzin pracy bo yen stosunek jest wazny.
Ja mam tez 7kw i ona nie potrafi zeobic defrostu z jednym startem czy tez bez stawania zawsze kazdy defrost to 2 starty.
Jak Ci grzeje pompa na okretke i w nocy zaliczy z t defrostow to juz masz 10 startow

1igor1
19-01-2020, 10:21
Nie wyłączyłem pompy, ale zakręciłem cyrkulację. Rezultat to spadek temperatury w zbiorniku o 3 stopnie przez noc i zero przełączenia na cwu...
Bardzo dziękuję za radę. Będę musiał jakoś ogarnąć cyrkulację.

Miałem przypadek u jednego klienta, cyrkulacja wychładza wodę w zbiorniku z 47 do 40 w 4 godziny, gdy nikogo nie ma w domu zbiornik grzało 6 razy, zużycie na CWU wysokie. Rozwiązanie niestety wyłączenie cyrkulacji, Nie wszyscy hydraulicy dbają o należytą izolację CWU

MiG25
19-01-2020, 10:31
Wystarczy ,że będzie dobrze zaizolowana a rozbudowana / długa (np dwie kondygnacje osobno, albo 4 punkty odbioru i każdy z osobna poprowadzony na rozdzielaczu) i też się strasznie wychładza.
U siebie mam 40m rurki na cyrkulację ( czyli sam powrót ,rura ciepłej wody drugie tyle) i to wystarczy ,żeby przy włączonej ciągle cyrkulacji przez 6 godz w zbiorniku 300l obniżyć temp o 5 stopni.
Teraz pompka od cyrkulacji włącza się tylko od czujek alarmowych ( na 4min i 20min przerwa) ,więc działa tylko jak ktoś jest w domu.

Genius87
19-01-2020, 10:42
Wył-Wł: 895
Czas pracy: 1513 h
Tak, prawda Codix faktycznie podniesienie krzywej o +2 diametralnie zmieniło temperaturę w domu, testowałem, dla żony było zbyt ciepło.
Defrosty ostatnio czeste, nawet przy temp. +1 do +2 st. Testowałem ostatnio na hormonogramie tygodniowym wyłączenie pompy 11-16 nawet z pozytywnym skutkiem z minimalnym dyskomfortem cieplnym( zwłaszcza w słoneczne dni) Więc to będzie możliwe wyjście ( choć pętla z podłogi też może być prawdopodobna). Rekuperator pracuje na 1-2 biegu więc też pewnie pomaga w odzysku ciepła.
Może faktycznie będzie dobrze ustawić hormonogram 3 g grzania 3 godziny pauzy. Podłogowa nie wychłodzi się zbytnio a pompa w tym momencie nie będzie się tak czesto włączać/wyłączać.
Codix a jak wygląda bezpieczeństwo pompy jeśli nie pracuje powiedzmy 3-4 h a na dworze mamy -5 st. Czy jakieś elementy są narażone w czasie mrozu podczas wyłączonej jednostki?

oberwatorPC
19-01-2020, 10:44
Hydraulicy w naszym kraju nie mają pojęcia co robią. Prawidłowa izolacja instalacja rur CWU i cyrkulacji to min. 2 cm.

codix
19-01-2020, 10:49
Jesli masz splita i wszystkie graty w domu w cieplym pomieszczeniu tylko jednostka zewn.na dworze to nie masz sie o co bac moze sobie tak miesiac stac nie wlaczana.Tylko nie odlaczaj jej od napiecia(tez mozna tyljo przed ponownym uruchomieniem trzeba jej podlaczyc napiecie na kilka godzin)
Ale u Ciebie stosunek startow do pracy wyglada bardzo dobrze nie masz sie co przejmowac teraz moze masz czeste defrosty i tyle.
Ludzie maja na odwrot 1500zal i 1000godzin pracy to u nich mozna mowic o za czestych startach. U Ciebie jest ok

Andrzej5101
19-01-2020, 11:24
Wył-Wł: 895 ;Czas pracy: 1513 h
Tak, prawda Codix faktycznie podniesienie krzywej o +2 diametralnie
zmieniło temperaturę w domu, testowałem, dla żony było zbyt ciepło.
Defrosty ostatnio czeste, nawet przy temp. +1 do +2 st.
Defosty nasilają się w temperaturach +3 do - 3 C,
Zmień ustawienie krzywej na ; +15/29 ; -15/38, a nie
podniesienie krzywej o +2 diametralnie

Genius87
19-01-2020, 12:08
Mam 1F splita, jednostka wewnętrzna i wszystkie graty w ciepłym miejscu. Także drobne korekty w krzywej (zrobię jak Andrzej podpowiada) i testujemy dalej.
Dzięki wielkie panowie.

Donkazo
19-01-2020, 12:50
Witam panowie i proszę o pomoc.
Posiadam 7KW z panasa gen H z ustawioną krzywą +15/27 -15/38 deltą5 . Dom nowo wybudowany(WT2021),130 mkw podłóg, pierwszy sezon grzania. Korzystam z czujnika temp. Wbudowanego w pompe, nie mam pokojowego. Jak zapewnić pompie ciągłość grzania, unikając on/off. Dziennie mam jakieś 20-30 włączeń/wyłączeń.
Mają panowie jakiś pomysł?

Wyciąg czujnik z pompy i daj do salonu w zacienionym miejscu. Zmień na taryfę np g13 i ustaw tylko w tanich godzinach grzanie. Do cyrkulacji daj programator czasowy i ustaw cyrkulacje wtedy kiedy jesteś w domu i używasz wody np rano przede wyjściem do pracy.

bronson90
19-01-2020, 17:04
Koledzy mam pytanie, czy wiadomo wam coś o gorszej jakości pomp panasonica serii H ? Na FM spotkałem się z wątkiem, że to już nie te same pompy co kiedyś, że większość elementów jest plastikowych i wątpliwa jest trwałość takiego rozwiązania.

MiG25
19-01-2020, 17:57
Tutaj też takie stwierdzenie padło :)

bronson90
19-01-2020, 18:04
I potwierdza się to, czy to jakaś bujda?

MiG25
19-01-2020, 18:31
Puki nowe to działa. Trzeba jeszcze poczekać ,czy wcześniej serie F się będą psuć , czy H :)
W tamtym roku jedna H na OLX była z uszkodzonym kompresorem.... Tu na forum ,ktoś pisał , o wymianie płyt PCB...

KupiłemSeTaczke
19-01-2020, 19:10
Jaki mieliście dziś Cop przy okolicach zera i 85% wilgotności.

makthom
20-01-2020, 16:54
Pytanie dodatkowe do modułu smart cloud- generalnie świecą się wszystkie diody ale nie mam połączenia. Próbowałem zresetować przyciskając przycisk reset, ale nie ma żadnego rezultatu. Teraz jest połączenie przez router (wifi), ale niestety nie mogę dodać urządzenia do chmury. Failed communication with the adapter...

Marek2504
20-01-2020, 17:39
Próbowałeś odłączyć napięcie ?
U mnie reset nie zawsze działa.

KupiłemSeTaczke
21-01-2020, 06:23
32st/c dla ogrzewania podłogowego to optymalna, z deltą 4st/c na powrocie będziesz miał te optymalne 28st/c.
Ja się pytam za jaki okres masz tak niski COP, nie chce mi się szukać, ale dla -2st/c na zewnątrz i 35st/c na zasilaniu to COP to coś ok 3.6 lub wyżej.
Ja za grudzień mam COP - 3.7 na grzejnikach ( grzeję na 37st/c ), więc ty nie możesz mieć mniej
Daj więcej informacji, jak to nie problem, Jakie masz zużycie za ostatnią dobę, jak średnia na dworze i jaki cop,czy grzejesz cwu, no i oczywiście jaki dom grzejesz?

U mnie Cop przy 0 stopni waha się od 2.5 do 2,7. Nie chcę nawet myśleć co by było przy -10 stopniach. Codzienne sprawdzam i spisuje wyniki, jednocześnie przesuwając krzywa o 1 stopien czy w górę czy w dół, ale nie daje to żadnych rezultatów, COP nie wzrasta. Myślicie żeby się poddać i zadzwonić do instalatora czy jest jeszcze jakaś szansa poprzez zmianę ustawień na takie copy jak pisze Michancia. Bo tracę powoli nadzieję.

codix
21-01-2020, 06:48
U mnie Cop przy 0 stopni waha się od 2.5 do 2,7. Nie chcę nawet myśleć co by było przy -10 stopniach. Codzienne sprawdzam i spisuje wyniki, jednocześnie przesuwając krzywa o 1 stopien czy w górę czy w dół, ale nie daje to żadnych rezultatów, COP nie wzrasta. Myślicie żeby się poddać i zadzwonić do instalatora czy jest jeszcze jakaś szansa poprzez zmianę ustawień na takie copy jak pisze Michancia. Bo tracę powoli nadzieję.

A ja sie Ciebie jeszcze zapytam zalozyles podlicznik energii na sama pompe czy z fusów wróżysz ten cop

KupiłemSeTaczke
21-01-2020, 07:00
Cop ze wskazań sterownika pompy. Aż tak byłby niemiarodajny?

codix
21-01-2020, 07:14
Cop ze wskazań sterownika pompy. Aż tak byłby niemiarodajny?

U jednych pokazuje z 10% przeklamania u innych tak jak u mnie prawie 100% przeklamania ja z pompy jak bym czytal to bym mial cop 7.
Sam pomysl jaka to moze byc dokladnosc skoro cop jest wyliczany z podzielenia energii wytworzonej (ta pokazuje wmiare poprawnie)przez zurzycie energii(ta u jednych lepiej u innych gorzej).
I teraz sterownik wszystko notuje co 0,2kwh i w przedzialach 2godzin.teraz jesli produkcja energii jest np.3,2kwh i zbliza sie godzina 8.00 to jesli do 8.00 nie przeskoczy na 3,4 to sterownik tego nie odnotuje dalej pokazywal bedzie 3,2kwh czyli co 2 godziny mozesz zostac oszukany o 0,19kwh .
Tak samo przy kazdym stopie pompy moze Ci obciac te 0,19kwh.
To samo z energia pobraną tylko to ma jeszcze wiekszy wplyw na obliczony cop jesli pompa chodzi u kogos na minimalnej modulacji i czesto sie zalacza wylacza to moze nie odnotowac wogole zuzycia.

codix
21-01-2020, 07:16
Ale u Ciebie i tak dziwnie bo zawsze zawyza cop a u Ciebie jest niski

bobrow
21-01-2020, 07:18
U mnie Cop przy 0 stopni waha się od 2.5 do 2,7. Nie chcę nawet myśleć co by było przy -10 stopniach. Codzienne sprawdzam i spisuje wyniki, jednocześnie przesuwając krzywa o 1 stopien czy w górę czy w dół, ale nie daje to żadnych rezultatów, COP nie wzrasta. Myślicie żeby się poddać i zadzwonić do instalatora czy jest jeszcze jakaś szansa poprzez zmianę ustawień na takie copy jak pisze Michancia. Bo tracę powoli nadzieję.

Opisałbyś w stopce system i chałupę -to by było łatwiej coś podpowiedzieć.
Tak na szybko :
-jeśli masz kalafiory i temp ok 40 st COPy ok
-jeśli to podłogówka , to możesz mieć źle skalibrowane czujniki (moja kuzynka tak miała) od temp IN/Out

plusfoto
21-01-2020, 08:17
U mnie za dzisiejszą noc przy -1 tylko na podłogówce COP ~3,5. Dane z podlicznika.

KupiłemSeTaczke
21-01-2020, 08:59
Opisałbyś w stopce system i chałupę -to by było łatwiej coś podpowiedzieć.
Tak na szybko :
-jeśli masz kalafiory i temp ok 40 st COPy ok
-jeśli to podłogówka , to możesz mieć źle skalibrowane czujniki (moja kuzynka tak miała) od temp IN/Out

Nie mam kaloryferów wszędzie podłogówka, ale skoro piszecie że aż tak przekłamuje to kupie dziś podlicznik i sprawdzę jeszcze to. Do tej pory sugerowałem się wskazaniami ze sterownika. W domu ciepło. Zrobiłem za Waszymi radami tak, że grzeje harmonogramem za dnia na 22 stopnie (10-18) a od 18 do 10 rano zmniejszyłem na 21 żeby pompa nie musiała chodzić w nocy. Krzywa 33/-15, 28/15. Przy ok. 3 stopniach na zewnątrz chodzi tak sobie w tym okienku dziennym i do 22 stopni dobije w te 6-8h. Nie wiem co jeszcze mogę Wam napisać. Przepływ zazwyczaj na rotametrach 1-1,5 litra, filtr czyszczony na bieżąco. Mam jeszcze drugi przy zaworze trójdrogowym, tam jeszcze nie czyściłem, może jeszcze to.

codix
21-01-2020, 09:13
Nie mam kaloryferów wszędzie podłogówka, ale skoro piszecie że aż tak przekłamuje to kupie dziś podlicznik i sprawdzę jeszcze to. Do tej pory sugerowałem się wskazaniami ze sterownika. W domu ciepło. Zrobiłem za Waszymi radami tak, że grzeje harmonogramem za dnia na 22 stopnie (10-18) a od 18 do 10 rano zmniejszyłem na 21 żeby pompa nie musiała chodzić w nocy. Krzywa 33/-15, 28/15. Przy ok. 3 stopniach na zewnątrz chodzi tak sobie w tym okienku dziennym i do 22 stopni dobije w te 6-8h. Nie wiem co jeszcze mogę Wam napisać. Przepływ zazwyczaj na rotametrach 1-1,5 litra, filtr czyszczony na bieżąco. Mam jeszcze drugi przy zaworze trójdrogowym, tam jeszcze nie czyściłem, może jeszcze to.

Kup podlicznik załóż i zeby w miare dobrze sprawdzic cop najlepiej jak bys zrobil jej start o pelnej godzinie co 2h czyli np.10.00 lub o12.00 itp i przy starcie spisac licznik i po 2h spisac i obliczyc .
Jak Ci chce to mozesz poswiecic 2 godzinki i postac se przy pompie i od startu spisywac licznik co kazde wyprodukowane 0,2kwh da Ci to pewne pojecie kiedy i przy jakich czestotl u Ciebie jaki jest cop tylko patrzac na sterownik na slupki produkcji energi musisz strzalkami co chwile przestawiac odczyt na 2godziny wczesniej i na terazniejszy i tak na zmiane bo slupek sie nie odświeża na bierzaco.

KupiłemSeTaczke
21-01-2020, 09:19
Ok. Tak zrobię i dam znać. Tak na marginesie jeszcze odczyt w tej chwili że sterownika.
Pobór 2,2 kWh , produkcja 5,8 kWh, cop 2,9
Zasilanie 32, powrót 27. Sprężarka 48 Hz, na zewnątrz 1 stopień w domu 21. Kupię dziś ten podlicznik i zobaczymy.

bobrow
21-01-2020, 09:43
Ok. Tak zrobię i dam znać. Tak na marginesie jeszcze odczyt w tej chwili że sterownika.
Pobór 2,2 kWh , produkcja 5,8 kWh, cop 2,9
Zasilanie 32, powrót 27. Sprężarka 48 Hz, na zewnątrz 1 stopień w domu 21. Kupię dziś ten podlicznik i zobaczymy.

Obserwuj temp powrotu i zasilania-a najlepiej zrób test na wył PC ( ale trochę dłużej) :
włącz obiegówkę i zobacz czy masz te same temperatury na czujnikach.
Dodam tylko ,że słabe COPy były przy przeskalowanym o prawie 2K czujniku powrotu.

bobrow
21-01-2020, 09:45
Ok. Tak zrobię i dam znać. Tak na marginesie jeszcze odczyt w tej chwili że sterownika.
Pobór 2,2 kWh , produkcja 5,8 kWh, cop 2,9
Zasilanie 32, powrót 27. Sprężarka 48 Hz, na zewnątrz 1 stopień w domu 21. Kupię dziś ten podlicznik i zobaczymy.

Deltę masz ok -to możesz mieć za słaby przepływ.
Sprawdzałeś po wciśnięciu strzałek prawo/lewo/góra /

KupiłemSeTaczke
21-01-2020, 10:02
Obserwuj temp powrotu i zasilania-a najlepiej zrób test na wył PC ( ale trochę dłużej) :
włącz obiegówkę i zobacz czy masz te same temperatury na czujnikach.
Dodam tylko ,że słabe COPy były przy przeskalowanym o prawie 2K czujniku powrotu.

Kiedy robiłem odpowietrzanie zawsze po czyszczeniu filtra to temperatury zasilania i powrotu się zrównywały, ale wszystko jeszcze raz posprawdzam według Waszych sugestii. Wydajności pompki obiegowej nie sprawdzałem podczas pracy pompy, jedynie na wyłączonej, max przepływ pokazywała 37 litrów. Wieczorem sprawdzę w czasie pracy pompy.

codix
21-01-2020, 10:50
Ok. Tak zrobię i dam znać. Tak na marginesie jeszcze odczyt w tej chwili że sterownika.
Pobór 2,2 kWh , produkcja 5,8 kWh, cop 2,9
Zasilanie 32, powrót 27. Sprężarka 48 Hz, na zewnątrz 1 stopień w domu 21. Kupię dziś ten podlicznik i zobaczymy.

5,8/2,2=2,6 a nie 2,9

KupiłemSeTaczke
21-01-2020, 11:07
5,8/2,2=2,6 a nie 2,9

Właśnie też to liczyłem natomiast na sterowniku było tak jak napisałem. Moze faktycznie źle przelicza.
( OT nie mam stopki jak pisze z telefonu z komputera jest normalnie)

slimakfoto
21-01-2020, 16:48
Kiedy robiłem odpowietrzanie zawsze po czyszczeniu filtra to temperatury zasilania i powrotu się zrównywały, ale wszystko jeszcze raz posprawdzam według Waszych sugestii. Wydajności pompki obiegowej nie sprawdzałem podczas pracy pompy, jedynie na wyłączonej, max przepływ pokazywała 37 litrów. Wieczorem sprawdzę w czasie pracy pompy.

Miałem podobnie.
Zgodnie z podpowiedziami

1.sprawdź wskazania czujnika powrotu i zasilania.
2. temperatura odpalenia grzałki przy defrost pewnie 27 więc niestety będzie niższy cop - szczególnie przy małym poborze prądu od +3 do -3 stopni.
3.możesz podwyższyć temp zasilania żeby defrost szedł na ciepłej wodzie i ewentualnie harmonogram

KupiłemSeTaczke
21-01-2020, 17:09
Ok. Założony licznik, czujniki sprawdzone. Temperatura po 3 minutach od włączenia pompki obiegowej taka sama powrót zasilanie. Max prędkość pompki 35 litrów, na rotametrach ponad2.5 litra/ minutę mam 14 pętli ( to na stojącej pompie bo jest w domu 22 i się wylaczyla, jutro jeszcze sprawdzę przepływ w czasie pracy pompy bo dziś się pewnie już nie włączy).
SLIMAKFOTO grzałkę mam wyłączoną tzn. dopiero od -15 stopni, od nowości 0h pracy grzałki na sterowniku.

slimakfoto
21-01-2020, 17:16
Ok. Założony licznik, czujniki sprawdzone. Temperatura po 3 minutach od włączenia pompki obiegowej taka sama powrót zasilanie. Max prędkość pompki 35 litrów, na rotametrach ponad2.5 litra/ minutę mam 14 pętli ( to na stojącej pompie bo jest w domu 22 i się wylaczyla, jutro jeszcze sprawdzę przepływ w czasie pracy pompy bo dziś się pewnie już nie włączy).
SLIMAKFOTO grzałkę mam wyłączoną tzn. dopiero od -15 stopni, od nowości 0h pracy grzałki na sterowniku.

Czasami nie ujmuje działania grzałki w defrostach.
A wentylator 1 czy 2 ?
Jeżeli 1 temperatura powrotu musi mieć minimum 27
przez cały czas defrostu.
Tu przewaga droższych modeli.

codix
21-01-2020, 17:21
Mimo tego ze masz od -15 to jesli bedzie potrzeba to grzalki sie zalacza podczas defrostu jesli woda na powrocie spadnie za nisko.
Moze Ci sie juz pare razy powlaczala tylko to trwa z minute to bys musial miec ze 60 takich defrostow zeby wakoczylo na liczniku 1h.pracy a niewiadomo czy takie krotkie uruchomienia zlicza

KupiłemSeTaczke
21-01-2020, 17:33
Całkiem prawdopodobne, zważywszy że krzywa dosyć nisko, jak patrzyłem w te wilgotne dni na defrost, to powrót często był na 27 stopni.
Mam dwa wentylatory monoblok.

slimakfoto
21-01-2020, 17:36
Całkiem prawdopodobne, zważywszy że krzywa dosyć nisko, jak patrzyłem w te wilgotne dni na defrost, to powrót często był na 27 stopni.
Mam dwa wentylatory monoblok.

Przy defroscie możesz sprawdzić .
Jak pobór ponad 3 kWh to na grzałkach.
Nie pracuje tez pompka obiegowa na maxa.
Od +3 do -3 najgorzej.
Wiec pewnie wszystko jest Ok.

A jakie masz zużycie ?

KupiłemSeTaczke
21-01-2020, 18:05
Ale to zużycie ze sterownika np. grudzień 507 kWh, styczeń na ten moment 320kwh.

1igor1
21-01-2020, 20:39
Mimo tego ze masz od -15 to jesli bedzie potrzeba to grzalki sie zalacza podczas defrostu jesli woda na powrocie spadnie za nisko.
Moze Ci sie juz pare razy powlaczala tylko to trwa z minute to bys musial miec ze 60 takich defrostow zeby wakoczylo na liczniku 1h.pracy a niewiadomo czy takie krotkie uruchomienia zlicza

Czas włączenia grzałek do defrostu to znacznie dłużej niż minuta, zazwyczaj 5 do 10 minut

codix
21-01-2020, 21:04
Czas włączenia grzałek do defrostu to znacznie dłużej niż minuta, zazwyczaj 5 do 10 minut

A co Ty opowiadasz moze u Ciebie.
U mnie calkowity defrost trwa max.7min grzalka jest zalaczana praktycznie po defroscie w celu kompensacji spadku temperatury w obiegu

Balbin
21-01-2020, 22:23
Całkiem prawdopodobne, zważywszy że krzywa dosyć nisko, jak patrzyłem w te wilgotne dni na defrost, to powrót często był na 27 stopni.
Mam dwa wentylatory monoblok.

Masz monoblock i tu jest problem. Miałem tak samo. Nie kalbruj wskazań czujników bo to doprowadza do przekłamania. Pisałem już o tym wcześniej. Te wersję mają zła izolacje czujnika wody zasilające przy grzalce. Ten ostatni a jak ze ważny. Okazuje się że poniżej 5 stopni na zewnątrz traci 0.5 st C na zailaniu. Poniżej 0 na zewnątrz traci już 1 st na zasilaniu. Zaizoluj czujnik kauczukiem albo wełna i będzie dobrze. U mnie to pomogła. Pasanic o tym problemie wie i nieoficjalnie komunikuje użytkownikom aby ocieplili czujniki.

KupiłemSeTaczke
22-01-2020, 04:47
Witam. Pompa pracuje i jeśli adres prędkości pompki obiegowej to 12 to wskazuje 23,75. Natomiast po zamontowaniu podlicznika, dziś na sterowniku pokazuje mi COP 3,5 przy 0 stopni na zewnątrz, do tej pory było max 2,7 przy takiej temperaturze. Absolutnie nie twierdzę że to od podlicznika, ale tak myślę że może coś się zrestartowało bo dłuższy czas była odłączona od zasilania. No nie wiem, w każdym razie po ok. dwóch godzinach od załączenia pompy podlicznik pokazuje coś ponad 4 kWh poboru. Mierze dalej. Pozdrawiam.

KupiłemSeTaczke
22-01-2020, 04:48
Masz monoblock i tu jest problem. Miałem tak samo. Nie kalbruj wskazań czujników bo to doprowadza do przekłamania. Pisałem już o tym wcześniej. Te wersję mają zła izolacje czujnika wody zasilające przy grzalce. Ten ostatni a jak ze ważny. Okazuje się że poniżej 5 stopni na zewnątrz traci 0.5 st C na zailaniu. Poniżej 0 na zewnątrz traci już 1 st na zasilaniu. Zaizoluj czujnik kauczukiem albo wełna i będzie dobrze. U mnie to pomogła. Pasanic o tym problemie wie i nieoficjalnie komunikuje użytkownikom aby ocieplili czujniki.

Zajrzę tam dziś po pracy. Dzięki

Tulisko
22-01-2020, 06:08
A co Ty opowiadasz moze u Ciebie.
U mnie calkowity defrost trwa max.7min grzalka jest zalaczana praktycznie po defroscie w celu kompensacji spadku temperatury w obiegu

U mnie jest tak z zegarkiem w ręku:
-temperatura zasilania 32st. - czas defrostu bez grzałki 9-minut
-temperatura zasilania 30st. - czas defrostu z grzałką 9-minut

Pomiar czasu od pojawienia się ikonki defrostu na wyświetlaczu;)

kaszpir007
22-01-2020, 06:41
U mnie jest tak z zegarkiem w ręku:
-temperatura zasilania 32st. - czas defrostu bez grzałki 9-minut
-temperatura zasilania 30st. - czas defrostu z grzałką 9-minut

Pomiar czasu od pojawienia się ikonki defrostu na wyświetlaczu;)

Koszmarnie długi ten defrost w Panasonicach :(

U mnie w LG mam wyłączoną grzałkę całkowicie i defrost (kompletny) jest bez grzałki (grzałki mam całkowicie wyłączone) i trwa nie dłużej niż 3 minuty , niezależnie od temperatury zasilania.

Tulisko
22-01-2020, 07:08
Koszmarnie długi ten defrost w Panasonicach :(

U mnie w LG mam wyłączoną grzałkę całkowicie i defrost (kompletny) jest bez grzałki (grzałki mam całkowicie wyłączone) i trwa nie dłużej niż 3 minuty , niezależnie od temperatury zasilania.

Kaszpir, podałem czas od zaświecenia ikonki na wyświetlaczu - samo odlodzenie trwa oczywiście krócej. Warunki w jakich odbywały się obydwa defrosty o których pisałem to 95% wilgotności i temperatura ok 0, -1st..

kaszpir007
22-01-2020, 07:14
Kaszpir, podałem czas od zaświecenia ikonki na wyświetlaczu - samo odlodzenie trwa oczywiście krócej. Warunki w jakich odbywały się obydwa defrosty o których pisałem to 95% wilgotności i temperatura ok 0, -1st..

Ja też podaje kompletny czas , czyli od włączenia się ikonki po ponowny start sprężarki i ponownym rozpoczęciu cyklu grzania.

U mnie defrost trwa tyle samo niezależnie od temperatury zasilania jak i temperatury na zewnątrz.

LG chwalił się że w II generacji bardzo mocno ulepszył i przyśpieszył proces defrostu i faktycznie jest bardzo szybki.

Zobacz jak to wygląda w LG :)

https://www.youtube.com/watch?v=-4dN5-WE5qg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D-4dN5-WE5qg)

slimakfoto
22-01-2020, 07:15
U mnie jest tak z zegarkiem w ręku:
-temperatura zasilania 32st. - czas defrostu bez grzałki 9-minut
-temperatura zasilania 30st. - czas defrostu z grzałką 9-minut

Pomiar czasu od pojawienia się ikonki defrostu na wyświetlaczu;)

A który twoim zdaniem pobiera mniej kWh?
Zastanawiam się czy nie przejść na wyższe zasilanie przy 0 stopniach .

slimakfoto
22-01-2020, 07:22
Ja też podaje kompletny czas , czyli od włączenia się ikonki po ponowny start sprężarki i ponownym rozpoczęciu cyklu grzania.

U mnie defrost trwa tyle samo niezależnie od temperatury zasilania jak i temperatury na zewnątrz.

LG chwalił się że w II generacji bardzo mocno ulepszył i przyśpieszył proces defrostu i faktycznie jest bardzo szybki.

Zobacz jak to wygląda w LG :)

https://www.youtube.com/watch?v=-4dN5-WE5qg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D-4dN5-WE5qg)

Mimo krótkiego defrostu zdaje się ze PC pobiera u Pana dość dużo kWh
Jest ciepło.
W tym miesiącu 280 kWh.
Na 117 m2 to bardzo dużo!
U mnie około 100 na CO w tym miesiącu na 120 m2.
Wiec z tymi pompami roznie.

Tulisko
22-01-2020, 07:27
A który twoim zdaniem pobiera mniej kWh?
Zastanawiam się czy nie przejść na wyższe zasilanie przy 0 stopniach .

Nie sprawdzałem różnic w poborze prądu bo bardziej chodziło mi o sam czas defrostu.. Jak sprawdzę to podam;-)

MiG25
22-01-2020, 07:50
U mnie jest tak z zegarkiem w ręku:
-temperatura zasilania 32st. - czas defrostu bez grzałki 9-minut
-temperatura zasilania 30st. - czas defrostu z grzałką 9-minut

Pomiar czasu od pojawienia się ikonki defrostu na wyświetlaczu;)

Wszystko będzie zależało od temperatury wody , pompa sama decyduje czy ma włączyć grzałkę czy nie , także to jest indywidualna rzecz i u każdego będzie to trochę inaczej.

MiG25
22-01-2020, 07:54
Ja też podaje kompletny czas , czyli od włączenia się ikonki po ponowny start sprężarki i ponownym rozpoczęciu cyklu grzania.

U mnie defrost trwa tyle samo niezależnie od temperatury zasilania jak i temperatury na zewnątrz.

LG chwalił się że w II generacji bardzo mocno ulepszył i przyśpieszył proces defrostu i faktycznie jest bardzo szybki.

Zobacz jak to wygląda w LG :)

https://www.youtube.com/watch?v=-4dN5-WE5qg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D-4dN5-WE5qg)

Filmik bardzo obrazujący , ale niestety ludzie w ten sposób nie chodzą :)

Tulisko
22-01-2020, 07:57
Wszystko będzie zależało od temperatury wody , pompa sama decyduje czy ma włączyć grzałkę czy nie , także to jest indywidualna rzecz i u każdego będzie to trochę inaczej.

Zgadza się, u mnie podczas obserwacji delta ustawiona na 5, - temperatura za powrocie 25-26st.. - defrost z grzałką, temperatura na powrocie 27-28st. - defrost bez grzałki;-) Czyli tak jak "w książce piszą" :rolleyes:

codix
22-01-2020, 08:55
Koszmarnie długi ten defrost w Panasonicach :(

U mnie w LG mam wyłączoną grzałkę całkowicie i defrost (kompletny) jest bez grzałki (grzałki mam całkowicie wyłączone) i trwa nie dłużej niż 3 minuty , niezależnie od temperatury zasilania.
Ja tez grzalke mam wylaczona calkowicie i u mnie max.7min ale caly proces od momentu wyswietlenia ikonki ale ona sobie najpierw cos tam robi miesza ta woda w obiegu na maksa chyba wyrownuje temp wody miedzy zasilaniem a powrotem i dopiero zaczyna odszranianie samo odszranianie tez gdzies tak ze 3do4min trwa no ale za udolny ten proces to nie jest u mnie przy tym musi zaliczyc dwa starty niezaleznie jaka temp.bym nie nastawil ;)

kaszpir007
22-01-2020, 11:42
Mimo krótkiego defrostu zdaje się ze PC pobiera u Pana dość dużo kWh
Jest ciepło.
W tym miesiącu 280 kWh.
Na 117 m2 to bardzo dużo!
U mnie około 100 na CO w tym miesiącu na 120 m2.
Wiec z tymi pompami roznie.

Czy ja wiem czy ciepło ?
Tam gdzie mieszkam wcale tak ciepło nie jest ;)
Czasami podobnie jak w Suwałkach ;)

W tym miesiącu najniższa temeperatura u mnie -6,6 stopnia.
W tym miesiącu 15 dni z temperaturą minusową

Zależy też jaka temperatura w domu jest . U nas ponad 22 stopnie , zużycie łącznie z CWU.
Inna rzecz że nasz dom ma bardzo duże przeszklania i część domu ma wysoki sufit (5,5m) wiec kubatura trochę inna ;)

Ja na zużycie nie narzekam. Koszt ogrzewania łącznie z ciepłą wodą za cały rok poniżej 900zł.

Mozyn90
22-01-2020, 14:44
Witam jakie u was zużycie energii. U mnie za styczeń już 590 kWh. Temperatura zazwyczaj 23st w domu. Grzana piwnica, parter i poddasze. cwu 300 l co dziennie do 50st.
Dom nowy mieszkam od 20 grudnia. Pompa t cap 12kw

KupiłemSeTaczke
22-01-2020, 16:37
Panowie po dokładnie 24 godzinach od założenia licznika pompa wciągnęła 17.70 kWh według podlicznika (wg sterownika 15 kWh) wyprodukowała 43,6 kWh, sprężarka włączyła się cztery razy natomiast czas pracy sprężarki przez te 24 h to 7 h. Czyli faktyczny cop jeszcze niższy niż wskazanie sterownika. To tragedia jakaś. Czy nie?

codix
22-01-2020, 17:30
Panowie po dokładnie 24 godzinach od założenia licznika pompa wciągnęła 17.70 kWh według podlicznika (wg sterownika 15 kWh) wyprodukowała 43,6 kWh, sprężarka włączyła się cztery razy natomiast czas pracy sprężarki przez te 24 h to 7 h. Czyli faktyczny cop jeszcze niższy niż wskazanie sterownika. To tragedia jakaś. Czy nie?

Jesli chodzi o produkcje energii to raczej ok u mnie teraz produkuje na 100m2 i wode jakies 25do 30kwh na dobe.
Tylko ten cop masz troche niski.
A jak grzejesz cwu do ilu stopni jak czesto o jakiej porze dnia odczytaj ze sterownika ile wyprodukowala na samo c.o a ile na cwu
I jeszcze masz moze termostat wewn czy zewnetrzny

KupiłemSeTaczke
22-01-2020, 17:55
Samo cwu pobrało 1,4 kWh tak bierze codziennie, max kiedyś 2,0 kwh było. Grzeje codziennie o 14.00 do 40 stopni. Zbiornik 300 l. Termostat ten w sterowniku od pompy nie mam innego.

codix
22-01-2020, 18:24
Samo cwu pobrało 1,4 kWh tak bierze codziennie, max kiedyś 2,0 kwh było. Grzeje codziennie o 14.00 do 40 stopni. Zbiornik 300 l. Termostat ten w sterowniku od pompy nie mam innego.

Ten termostat od pompy nie rozlacza pompki obiegowej wiec jak pompa ciepla stoi Ci np.17 godzin to obiegowka zasuwa przez yen czas pobierajac energie ile?musialbys sprawdzic co zaniza Ci cop.
Jak zalozysz zewnetrzny termostat to bedzie ja wylaczac.
Do tego dochodzi to ile Ci ciagnie pompa na postoju u mnie jest to ok 0,2kwh na dobe ale jak jest mroz to wiecej ale jakos nie zmierzylem tego jeszcze No i jeszcze grzalki Ci sie moga zalaczac podczas defrostow i podobno moze sie jeszcze zalaczac jak jest bardzo nisko ustawione zasilanie.
Zeby sprawdzivc jaki masz naprawde cop to spisz licznik odpal pompe i sprawdz w ciagu np.1godziny ile wyprodukuje ile pobierze tylko tak jak mówilem wlacz o prlnej parzystej godzinie

KupiłemSeTaczke
22-01-2020, 18:42
Ok. Sprawdzę tak jak piszesz ale pewnie dopiero w sobotę. Dzięki za porady. Jeszcze może zwiększę ta krzywa troche, żeby te defrosty już na pewno z wody szły.

Nastar
23-01-2020, 07:18
Ten termostat od pompy nie rozlacza pompki obiegowej wiec jak pompa ciepla stoi Ci np.17 godzin to obiegowka zasuwa przez ten czas pobierajac energie
To może być właśnie przyczyną tego, że jak pompa chodzi u mnie na termostacie zewn. (inny niż Panasonic) + krzywa to zużywa dużo mniej energii niż jak pracuje tylko na krzywej + harmonogram.
Czyżby to była kwestia zużycia prądu przez pompki obiegowe oraz fakt, że pracując wychładzają wodę z zasilania ?

MiG25
23-01-2020, 07:59
A gdzie Ci to ciepło wyparowuje , pisząc ,że wychładza. Co najwyżej "przepompowuje ci to ciepło z cieplejszego pomieszczenia do chłodniejszego( np. garażu , strychu itp.) ,ale to ciepło ciągle zostaje w budynku.
Natomiast co do pompy objegowej , to jest ona zwalniana do jakiejś tam prędkości i to zużycie nie jest jakieś ogromne .Nie mam jeszcze licznika to Ci nie powiem ile konkretnie W ( ale są ludzie co mają i może się wypowiedzą ile W pobiera PC po wyłączeniu kompresora) . Mogę powiedzieć to na przykładzie pompki Grundfoss Alpha 2 ,która wyświetla zużycie ( u mnie 1 bieg to 4W , 2 bieg 23W i 3 bieg 35W).Więc to są takie zużycia ,których w ogóle nie zauważysz.

kateti
23-01-2020, 10:31
Mam krótkie pytanko: zamierzam założyć u siebie podlicznik, mam na jednej fazie pompę, na drugiej fazie grzałkę.
Jakieś propozycje co nabyć, zwykły czy z wifi?? Dwa jednofazowe czy jeden 3 fazowy z podłaczonymi tylko dwiema fazami??

Andrzej5101
23-01-2020, 11:02
zamierzam założyć u siebie podlicznik,
mam na jednej fazie pompę, na drugiej fazie grzałkę.
Powinieneś mieć ;
..1 faza - jednostka zewnętrzna,
..2 faza - jednostka wewnetrzna,
..3 faza - grzałka CWU.

kateti
23-01-2020, 11:27
Powinieneś mieć ;
..1 faza - jednostka zewnętrzna,
..2 faza - jednostka wewnetrzna,
..3 faza - grzałka CWU.

Nie bardzo rozumiem dlaczego, bo zew jest podpięta pod wew (albo odwrotnie) i zostaje druga na grzalkę
Co w takim połączeniu jak mam jest źle??

Mam TCAP H - 1 fazowy

A wracając do podlicznika .... ??

agb
23-01-2020, 11:58
Mam krótkie pytanko: zamierzam założyć u siebie podlicznik, mam na jednej fazie pompę, na drugiej fazie grzałkę.
Jakieś propozycje co nabyć, zwykły czy z wifi?? Dwa jednofazowe czy jeden 3 fazowy z podłaczonymi tylko dwiema fazami??

Licznik 3-fazowy zlicza, jak sama nazwa wskazuje, pobór odbiornika 3-fazowego. Ty masz 2 odbiorniki 1F na różnych fazach. Stąd spotrzebujesz 2 liczniki 1F. A czy z wifi, to już zależy co potrzebujesz.

Andrzej5101
23-01-2020, 12:12
Mam TCAP H - 1 fazowy
Jeżeli chcesz aby obciążenia były równomiernie rozłożone na 3 fazy to Poczytaj;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek/page22

kateti
23-01-2020, 12:44
Jeżeli chcesz aby obciążenia były równomiernie rozłożone na 3 fazy to Poczytaj;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek/page22

To trochę pomieszałem pisząc bo mam tak jak ty tj.
"2/Pompę mam podłączoną;
....1 - wsza faza - agregat zewnętrzny,
....2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O,
....3 –cia faza - grzałka zbiornika C.W.U ,"
ALE U MNIE bez pkt 3 bo nie mam grzałki zbiornika CWU

plusfoto
23-01-2020, 13:32
To trochę pomieszałem pisząc bo mam tak jak ty tj.
"2/Pompę mam podłączoną;
....1 - wsza faza - agregat zewnętrzny,
....2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O,
....3 –cia faza - grzałka zbiornika C.W.U ,"
ALE U MNIE bez pkt 3 bo nie mam grzałki zbiornika CWU
Nic Ci się nie pomieszało. Za pierwszym razem napisałeś prawidłowo. Lewy "bezpiecznik" to faza dla zasilania zarówno jednostki zew. jak i wew. Natomiast prawy jest dla fazy zasilającej grzałkę wewnętrzną i/lub zewnętrzna. Twoja pompa wykorzystuje wyłącznie 2 fazy.

KupiłemSeTaczke
23-01-2020, 18:45
Masz monoblock i tu jest problem. Miałem tak samo. Nie kalbruj wskazań czujników bo to doprowadza do przekłamania. Pisałem już o tym wcześniej. Te wersję mają zła izolacje czujnika wody zasilające przy grzalce. Ten ostatni a jak ze ważny. Okazuje się że poniżej 5 stopni na zewnątrz traci 0.5 st C na zailaniu. Poniżej 0 na zewnątrz traci już 1 st na zasilaniu. Zaizoluj czujnik kauczukiem albo wełna i będzie dobrze. U mnie to pomogła. Pasanic o tym problemie wie i nieoficjalnie komunikuje użytkownikom aby ocieplili czujniki.

Czy czujnik o którym mowa to jest w monobloku ten, który znajduje się na takiej cienkiej miedzianej rurce która idzie do tego boxu żebrowanego? (To jest grzałka czy jakiś wymiennik?) Na tej rurce jest dolutowany kabelek widać to od razu jak się zdejmie pokrywę. To jest to? Jeśli nie to proszę o wskazówki. Pozdrawiam.

MiG25
23-01-2020, 20:49
Cienka rurka to pewnie gazowa. Pewnie też go możesz zaizolować ,ale nie o te chodzi. szukaj 3 pozostałych czujników. Jeden jest na pewno na rurce ,która wychodzi z tego wymiennika o którym piszesz ( wchodzą do niego jedna cienka i jedna gruba gazowa , i dwie wodne).

Balbin
23-01-2020, 20:57
Czy czujnik o którym mowa to jest w monobloku ten, który znajduje się na takiej cienkiej miedzianej rurce która idzie do tego boxu żebrowanego? (To jest grzałka czy jakiś wymiennik?) Na tej rurce jest dolutowany kabelek widać to od razu jak się zdejmie pokrywę. To jest to? Jeśli nie to proszę o wskazówki. Pozdrawiam.


To nie jest ten. Najważniejszy czujnik jest zamontowany z boku, jak zdejmiesz boczny panel. Szukaj grzałki i przypływówki owiniętej śmiesznym filcem/szmatą!
Tam od boku zobaczysz czujnik przylgowy włożony do ucha przyspawanego do boku rury (czegoś o większej średnicy). Czujnik jest luźny (przez to słaby kontakt z miedzianą rurką i utrata temperatury przy 0st i poniżej). Ja zaizolowałem wszystkie trzy ale z obserwacji i info z Panasonica ten przy grzałce jest najważniejszy. Po tej operacji COP poniżej 3 nie występuje w obecnych temperaturach. Wykorzystałem taśmę kauczukową i wełnę alulamellę mat z Rockwool. Do temperatury -5 na zewnątrz wskazania się zgadzają. poniżej nie badałem bo nie było takich warunków w tym roku. Okazuje się, że nie ma różnić między tym co pokazuje sterownik pompy a dodatkowy czujnik zamontowany na zasilaniu budynku. Walczyłem z tym co Ty przez ponad 2 miesiące, ale udało się. Zajmij się tym w pierwszej kolejności a ustanawiania pozostałych parametrów pozostaw na później. Ludzie z Panasonica znają problem i wiedzą gdzie jest wada produkcyjna. Monoblock w ich wydaniu wymaga jeszcze dopracowania, ale jak to zrobią to śmiało mogę powiedzieć, że ten układ jest lepszym rozwiązaniem niż Splita.

Jeśli miałbyś jakieś pytanie to pisz PRIV, podam Ci numer telefonu i resztę dopowiem podczas rozmowy.

Powodzenia!:)

KupiłemSeTaczke
23-01-2020, 21:07
Dziękuję za te podpowiedzi i wszelką pomoc. Wezmę się za to w sobotę i zdam relacje. Pozdrawiam.

bobrow
24-01-2020, 06:20
Balbin-to co napisałeś wiele wyjaśnia.
Jak tylko będzie cieplej też zrobię (jak napisałeś ) u kuzynki w monobloku t-cap.
Dzięki za info.
Pzdr

PS
I po to właśnie jest to forum- daję Ci dzisiaj „pochwałkę”

MiG25
24-01-2020, 06:49
. Czujnik jest luźny....

To musiałeś zgubić sprężynkę , bo w te ucha są również włożone takie stalowe płaskie kawałki metali lekko zagięte , żeby czujnik dociskać do rury.
Poza tym są tam cztery czujniki , w tym trzy od wody , więc jak już sprawdzać i to robić dobrze to te wszystkie , i dodatkowo proponuję posmarować czujnik pastą termo-przewodzącą ( jak pod radiatory procesorów).
Do pracy pompy na pewno najważniejsze są dwa czujniki :temperatura wody wejściowej i wyjściowej , a nie jeden.

agb
24-01-2020, 09:32
Dziwna sprawa dzisiaj. Wstaję a w domu gorąco. PC nie wyłączyła się wg harmonogramu. Grzeje non stop. Harmonogram ustawiony przez smart clouda i nie ruszany od tygodni. Nie wiem gdzie leży przyczyna... Uprzedzając, mimo iż nie ma to żadnego wpływu, braku połączenia z cloudem nie było.

MiG25
24-01-2020, 09:37
W tym ,że za bardzo wierzysz smart cloudowi , zamiast ustawić normalnie na sterowniku.

agb
24-01-2020, 09:44
Przecież było już mówione, że tam ustawiasz i wysyłane jest to do pompy. A skoro nie było nic zmieniane to Cloud nie ma nic do rzeczy. Normalnie, to jest właśnie wygodnie przez Clouda zamiast dłubanie w sterowniku.

MiG25
24-01-2020, 09:46
Tak ,mówione było ,że nie jest wysyłane do pompy tylko do modułu. Więc albo moduł zawiódł , albo jednak cloud mu coś wysłał nie tak. No i masz swoją wygodę.

A właśnie jakby ktoś był zainteresowany to chętnie sprzedam swój moduł , bo leży na zbiorniku CWU i się kurzy...

plusfoto
24-01-2020, 10:09
Zdarzyło mi się ze dwa razy że na koniec nie zatwierdziłem jakiejś zmiany.

agb
24-01-2020, 12:04
Przecież napisałem, że harmonogramu od kilku tygodni nie ruszałem i działał. Więc jak czegoś mogłem nie zapisać lub Cloud mógł nie wysłać do modułu? :P

MiG25
24-01-2020, 13:43
właśnie Cloud mógł wysłać do modułu :)

1igor1
24-01-2020, 15:24
Licznik 3-fazowy zlicza, jak sama nazwa wskazuje, pobór odbiornika 3-fazowego. Ty masz 2 odbiorniki 1F na różnych fazach. Stąd spotrzebujesz 2 liczniki 1F. A czy z wifi, to już zależy co potrzebujesz.

Może założyć licznik trójfazowy, tylko będzie mu zliczać oba urządzenia razem. pytanie czy chce mieć wiedzę ile pompa ile grzałka czy nie

michancia
24-01-2020, 15:31
Licznik 3-fazowy zlicza, jak sama nazwa wskazuje, pobór odbiornika 3-fazowego. Ty masz 2 odbiorniki 1F na różnych fazach. Stąd spotrzebujesz 2 liczniki 1F. A czy z wifi, to już zależy co potrzebujesz.

Licznik 3-fazowy zawsze będzie liczył obciążenie każdej pojedynczej fazy, warunek, że do licznika ma pociągnięte zasilanie 3-fazowe ( L-1, L-2, L-3 i N ), a za licznikiem, to może mieć jedną, lub dwie obciażone i tak to będzie liczyć.

MiG25
25-01-2020, 17:19
Ponieważ chcę grzać tylko w godzinach 22-06 ( mam taryfę G12AS) przestoje na defrost to dla mnie strata czasu. Ponieważ mam tak zaprojektowaną podłogówkę ,że temperatura powrotu nie jest w stanie przekroczyć 25 stopni,a mam 12kW T-CAP byłem skazany na Deice Mode 2 . Defrost potrafił trwać nawet 20min.
Wpadłem na pomysł ,żeby oszukać czujniki temperatury , i podnieść trochę odczytywaną przez nie temperaturę tak ,aby Pompa nie wyłączała sprężarki tuż przed defrostem , oraz nie szlifowała nią na 82Hz ( bo aż żal było jej słuchać gdy byłem wtedy na zewnątrz).
Do trzech czujników wody dołożyłem równolegle rezystory 100k ,które podniosły odczytywaną z nich temperaturę o 4 stopnie .
Po miesiącu testowania mogę powiedzieć ,że sprawdza się to bardzo dobrze. Nie miałem żadnych błędów na sterowniku ,ani niepokojących objawów.
Oczywiście sama temperatura wody jest oszukana ,więc trzeba odpowiednio podnieść krzywą , Dodatkowo wchodzi w grę jakość pomiaru oddawanej energii ( nie mam pojęcia ,czy pompa robi to teraz dobrze , czy nie , czy pokazuje lepszy czy gorszy COP itd).
(EDIT: Po dwóch sezonach swierdzam ,że odczyty są takie same , delta jest taka sama , stąd pomiar energii wyprodukowaniej się nie zmienił)
Natomiast sam defrost trwa maksymalnie 6min. Może to i więcej niż standardowo , ale zważywszy na temperaturę wody w obiegu , może i tak nie najgorzej.( no i znacznie szybciej niż poprzednio).
Teraz gorsza sprawa , trzeba zapewnić ,aby podczas defrostu naprawdę ta ciepła woda się nie skończyła ,bo grozi to zamarznięciem wymiennika jak na tym filmie:
(EDIT:Filmów Karola z klimatyzacja Katowice i przerobionych klimatyzatorów na PC już nie ma , ale chodziło o to , że klient przerobił jego przeróbkę tak , że podczas defrostu nie było przepływu wody przez wymiennik- wyłączała się obiegówka , dlatego zamarzł i się rozsadził.)

Podczas defrostu można obserwować jaka temperatura gazu/czynnika wpływa do wymiennika (czujnik orurowania wewnętrznego w smartcloud), i przy temperaturach w okolicach zera zaobserwowałem najniższą -11 stopni. dlatego ten zimny gaz musi być ogrzany naszym zładem wody ,albo zamrozi nam tą wodę :)
EDIT (W HeishaMon , gdzie odczyty są szybsze - nawet co 1s , zaobserwowałem tą temperaturę -16stopni przez chwilę).
Ja nie mam bufora , ale mam 4,5km rurki w podłogówce ,czyli ponad 400l więc raczej wody nie powinno zabraknąć (nawet przy przepływie 53l/min jaki pompa pokazuje podczas defrostu).
Oczywiście pompa ma zabezpieczenie w postaci tego właśnie trzeciego słynnego czujnika-w smartcloud temperatura wyjsciowa2 ( jesli temperatura wody z jego odczytu-wyjście wody z wymiennika- spadnie poniżej 23 stopni to defrost się wyłączy i dalej będzie się odszraniał w Mode2 ,czyli piłował sprężarkę) ,ale temperaturę na nim też zawyżamy o 4 stopnie,czyli zadziała o 4 stopnie niżej.
Poniżej poglądowe zdjęcie jak bezinwazyjnie wpiąć rezystorki.
Jeśli kogoś zainspirowałem ,to ostrzeżenie ,że skutki tego mogą być różne , i że robi to na własne ryzyko ,i przede wszystkim , żeby wiedział co robi.
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=439930&d=1579972605451749

KupiłemSeTaczke
26-01-2020, 07:01
To nie jest ten. Najważniejszy czujnik jest zamontowany z boku, jak zdejmiesz boczny panel. Szukaj grzałki i przypływówki owiniętej śmiesznym filcem/szmatą!
Tam od boku zobaczysz czujnik przylgowy włożony do ucha przyspawanego do boku rury (czegoś o większej średnicy). Czujnik jest luźny (przez to słaby kontakt z miedzianą rurką i utrata temperatury przy 0st i poniżej). Ja zaizolowałem wszystkie trzy ale z obserwacji i info z Panasonica ten przy grzałce jest najważniejszy. Po tej operacji COP poniżej 3 nie występuje w obecnych temperaturach. Wykorzystałem taśmę kauczukową i wełnę alulamellę mat z Rockwool. Do temperatury -5 na zewnątrz wskazania się zgadzają. poniżej nie badałem bo nie było takich warunków w tym roku. Okazuje się, że nie ma różnić między tym co pokazuje sterownik pompy a dodatkowy czujnik zamontowany na zasilaniu budynku. Walczyłem z tym co Ty przez ponad 2 miesiące, ale udało się. Zajmij się tym w pierwszej kolejności a ustanawiania pozostałych parametrów pozostaw na później. Ludzie z Panasonica znają problem i wiedzą gdzie jest wada produkcyjna. Monoblock w ich wydaniu wymaga jeszcze dopracowania, ale jak to zrobią to śmiało mogę powiedzieć, że ten układ jest lepszym rozwiązaniem niż Splita.

Jeśli miałbyś jakieś pytanie to pisz PRIV, podam Ci numer telefonu i resztę dopowiem podczas rozmowy.

Powodzenia!:)

Witam z radością stwierdzam że wszystko co wyżej napisał Balbin sprawdziło się. Cop się poprawił i to sporo. Teraz mam u siebie 6 na minusie a cop 3,8. Co prawda na sterowniku, więc z podlicznika spodziewam się może koło trzech, ale w poprzednim stanie cop byłby koło 2 pewnie przy tej temperaturze zewnętrznej. Zaizolowalem wszystkie czujniki nie tylko te wodne i faktycznie żółci mogliby to poprawić bo tam oprócz tej szmaty na grzałce i kilku pianek na trytytki to nie ma nic na tych rurkach.

Specjalne podziękowania dla Balbina. :)

slimakfoto
26-01-2020, 20:43
Witam z radością stwierdzam że wszystko co wyżej napisał Balbin sprawdziło się. Cop się poprawił i to sporo. Teraz mam u siebie 6 na minusie a cop 3,8. Co prawda na sterowniku, więc z podlicznika spodziewam się może koło trzech, ale w poprzednim stanie cop byłby koło 2 pewnie przy tej temperaturze zewnętrznej. Zaizolowalem wszystkie czujniki nie tylko te wodne i faktycznie żółci mogliby to poprawić bo tam oprócz tej szmaty na grzałce i kilku pianek na trytytki to nie ma nic na tych rurkach.

Specjalne podziękowania dla Balbina. :)

Jakieś zdjecia tych czujników ?
Bo u mnie żeby zdjąć boczny panel trzeba odkręcać tez z tylu ?
To nie ten od pompki do grzałki ?

Balbin
26-01-2020, 20:49
Witam z radością stwierdzam że wszystko co wyżej napisał Balbin sprawdziło się. Cop się poprawił i to sporo. Teraz mam u siebie 6 na minusie a cop 3,8. Co prawda na sterowniku, więc z podlicznika spodziewam się może koło trzech, ale w poprzednim stanie cop byłby koło 2 pewnie przy tej temperaturze zewnętrznej. Zaizolowalem wszystkie czujniki nie tylko te wodne i faktycznie żółci mogliby to poprawić bo tam oprócz tej szmaty na grzałce i kilku pianek na trytytki to nie ma nic na tych rurkach.

Specjalne podziękowania dla Balbina. :)


Cieszę się, że mogłem pomóc!:)
Po sezonie grzewczym planuje rozebrać obudowę części hydraulicznej i psikać PURem tak jak tu: https://www.youtube.com/watch?v=Qu_ueMJUGvg
Myślę, że 1-2 cm grubości pomoże zabezpieczyć wnętrze pompy. (co ciekawe na pytanie co z gwarancją DTH Panasonic-a potwierdził, że jej nie stracę!)

Balbin
26-01-2020, 21:00
Witam z radością stwierdzam że wszystko co wyżej napisał Balbin sprawdziło się. Cop się poprawił i to sporo. Teraz mam u siebie 6 na minusie a cop 3,8. Co prawda na sterowniku, więc z podlicznika spodziewam się może koło trzech, ale w poprzednim stanie cop byłby koło 2 pewnie przy tej temperaturze zewnętrznej. Zaizolowalem wszystkie czujniki nie tylko te wodne i faktycznie żółci mogliby to poprawić bo tam oprócz tej szmaty na grzałce i kilku pianek na trytytki to nie ma nic na tych rurkach.

Specjalne podziękowania dla Balbina. :)


Jakieś zdjecia tych czujników ?
Bo u mnie żeby zdjąć boczny panel trzeba odkręcać tez z tylu ?
To nie ten od pompki do grzałki ?

Niestety zdjęć nie mam.
Ale masz rację aby dojść do tego czujnika przy grzałce najlepiej jest zdjąć tylny panel - w moim przypadku było to nie możliwe ze względu na zamontowane już przyłącza wody.
Zdjąłem kapę górną, przednią i odkręciłem klapy odwietrzników i zaworów. Odkręciłem boczny panel, delikatnie odginając go nakleiłem taśmy kauczukowe i całość owinąłem alulamella z wełny. Pozostałe czujniki podobnie. Do pozostałych czujników dojście jest dużo lepsze i nie wymaga większej rozbiórki. Jak będziesz miał problem ze zlokalizowaniem czujników to szukaj po kablach. Na płycie głównej jest gniazdo CN-TH1 i od niego odchodzą przewody do wnętrza jednostki. Po kablach zlokalizujesz czujniki.