PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

KupiłemSeTaczke
26-01-2020, 21:06
Jakieś zdjecia tych czujników ?
Bo u mnie żeby zdjąć boczny panel trzeba odkręcać tez z tylu ?
To nie ten od pompki do grzałki ?

Nie musisz tylnego odkręcać bo ten boczny jest tak fajnie zrobiony ze wychodzi ładnie po odkręceniu elektryki, rury zostają ( mowa o monobloku). Zdjęcia sobie zrobiłem ale nie umiem tu wstawić bo z telefonu pisze. Zajęło mi to godzinę no max 1,5 a efekty super naprawdę. Jak chcesz zdjęcia to daj tel. to Ci wyślę. Ja izolowalem taśmą kauczuk jak Balbin radził i do tego wełna twarda z komina systemowego co mi została. Wszystko trytytami spięte.

slimakfoto
26-01-2020, 21:25
Nie musisz tylnego odkręcać bo ten boczny jest tak fajnie zrobiony ze wychodzi ładnie po odkręceniu elektryki, rury zostają ( mowa o monobloku). Zdjęcia sobie zrobiłem ale nie umiem tu wstawić bo z telefonu pisze. Zajęło mi to godzinę no max 1,5 a efekty super naprawdę. Jak chcesz zdjęcia to daj tel. to Ci wyślę. Ja izolowalem taśmą kauczuk jak Balbin radził i do tego wełna twarda z komina systemowego co mi została. Wszystko trytytami spięte.

Dzięki !
Split dużo wyższe wskazania cop ma.
Wiec niestety trzeba to ocieplić.
I będzie gitarka.
Tylko powinni w fabryce to zrobić

-voymar-
26-01-2020, 22:42
Witam
Z racji tego że zamierzam zakup w tym roku PC mam pytanie.
Ubezpieczając dom wykupujemy polisę i zaznaczamy co chcemy np. kradzież , przepięcia ( najważniejsze) zalania itp. itd.
Odnośnie PC mam pytanie : czy takie ubezpieczenie macie? Z tego co rozmawiałem z moim ubezpieczycielem to ma się dowiedzieć , ponieważ tak jak wszystkie urządzenia w domu sprawa jest prosta podlegają ubezpieczeniu zgodnie z wykupioną polisą. Sprawa staje się dyskusyjna ( na dziś nie wiem) odnośnie PC . Z racji tego że pompa nie jest w budynku tzn. hydrobox jest lecz jednostka zewnętrzna stoi obok domu i nie stanowi urządzeń znajdujących się w domu jak np. telewizor lub zmywarka. Fakt , jednostki są ze sobą połączone lecz jedna stoi przy budynku . Gdyby była na wieszaku jak klimatyzator to sprawa była by bardziej prosta. Odpowiedź zapewne uzyskam od ubezpieczyciela lecz dziś nic nie wiem.
Jak jest u was ?. Czy macie takie ubezpieczenie od zdarzeń?. Razem z domem czy osobno?
Z góry dzięki za odpowiedzi.

codix
27-01-2020, 05:20
Ja mam to ujete w elementach stalych ogrodu na 6tys od zdarzen losowych.
W regulaminie nie bylo wymienionej akurat pompy tylko jakies fontanny,baseny, silowniki bram
Ubezpieczyciel w uwgach do ubezpieczenia zrobil dopisek ze element staly ogrodu stanowi powietrzna pompa ciepla.

redblack
27-01-2020, 09:59
Ja mam to ujete w elementach stalych ogrodu na 6tys od zdarzen losowych.
W regulaminie nie bylo wymienionej akurat pompy tylko jakies fontanny,baseny, silowniki bram
Ubezpieczyciel w uwgach do ubezpieczenia zrobil dopisek ze element staly ogrodu stanowi powietrzna pompa ciepla.
Ale czy zdarzenia losowe obejmują też przepięcia?

maciejos36
27-01-2020, 11:17
Dlaczego nie pójdziesz do brokera i dobrą polisę do potrzeb? To można negocjować.

slimakfoto
27-01-2020, 12:14
Nie musisz tylnego odkręcać bo ten boczny jest tak fajnie zrobiony ze wychodzi ładnie po odkręceniu elektryki, rury zostają ( mowa o monobloku). Zdjęcia sobie zrobiłem ale nie umiem tu wstawić bo z telefonu pisze. Zajęło mi to godzinę no max 1,5 a efekty super naprawdę. Jak chcesz zdjęcia to daj tel. to Ci wyślę. Ja izolowalem taśmą kauczuk jak Balbin radził i do tego wełna twarda z komina systemowego co mi została. Wszystko trytytami spięte.

Dziś po całej akcji !
Godzinka pracy.
Ociepliłem samoprzylepna guma do ocieplania rurek.
Czujnik przy grzałce niestety na wierzchu był.
Czujnik do wymiennika również.
Po zabiegu pompa zaczęła troszkę inaczej dobierać parametry pracy.
Przy 2 stopniach i 28 wody pracuje na cop 9.

Także dzięki jeszcze raz.
Niestety wszystkie monobloki potrzebują tego zabiegu.
Ale teraz pewnie wyniki będą zbliżone lub lepsze do
splita.

kaszpir007
27-01-2020, 13:05
Widzę że wielu "poprawia" fabrykę a później będzie krzyk jak w razie czego usłyszą że gwarancję stracili , bo jakiekolwiek samodzielne przeróbki to z automatu utrata gwarancji ..

Co do "ocieplania" jednostki zewnętrznej to bardzo często nie do końca wszystko jest idealnie izolowane z powodu tego że muszą być tam pewne straty ciepła których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wentylacji dla elektroniki i samej jednostki zewnętrznej.
Jak nie będzie zapewniona odpowiednia temperatura i wentylacja to pojawi się wilgoć która ... zabije elektronikę i nie tylko ...

Jak nie będzie odpowiedniej wentylacji i ogrzewania to może dojść do awarii (uszkodzenia) jednostki zewnętrznej ...

Czy naprawdę warto ryzykować ???

codix
27-01-2020, 13:45
Ale czy zdarzenia losowe obejmują też przepięcia?

Przepiecia tez i udezenie pioruna

KupiłemSeTaczke
27-01-2020, 14:00
Widzę że wielu "poprawia" fabrykę a później będzie krzyk jak w razie czego usłyszą że gwarancję stracili , bo jakiekolwiek samodzielne przeróbki to z automatu utrata gwarancji ..

Co do "ocieplania" jednostki zewnętrznej to bardzo często nie do końca wszystko jest idealnie izolowane z powodu tego że muszą być tam pewne straty ciepła których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wentylacji dla elektroniki i samej jednostki zewnętrznej.
Jak nie będzie zapewniona odpowiednia temperatura i wentylacja to pojawi się wilgoć która ... zabije elektronikę i nie tylko ...

Jak nie będzie odpowiedniej wentylacji i ogrzewania to może dojść do awarii (uszkodzenia) jednostki zewnętrznej ...

Czy naprawdę warto ryzykować ???

Tylko że nikt z nas nie izolowal elektroniki. Zostały zaizolowane jedynie czujniki i kawałki rurek miedzianych.

1igor1
27-01-2020, 15:25
ale z nich jest ciepło które ogrzewa elektronikę !!!

KupiłemSeTaczke
27-01-2020, 18:50
ale z nich jest ciepło które ogrzewa elektronikę !!!
Ale elektronice jest dalej ciepło od rurek :) bo jeszcze raz powtarzam to są tylko kawałki, tylko tam gdzie czujnik, a nie po całości. Swoją drogą przyjrzę się bliżej podczas pracy pompy czy tam faktycznie tak ciepło od tych rurek :)
Ja raczej widzę że newralgiczne miejsca na płytkach są zażelowane, ale ile osób tyle teorii.

-voymar-
27-01-2020, 22:25
ale z nich jest ciepło które ogrzewa elektronikę !!!

Zawsze można założyć:- GRZAŁKĘ (GRZEJNIK) DO SZAF STEROWNICZYCH np.15W . Tylko czy producent zezwala na taki MYK.

Balbin
27-01-2020, 22:49
Widzę że wielu "poprawia" fabrykę a później będzie krzyk jak w razie czego usłyszą że gwarancję stracili , bo jakiekolwiek samodzielne przeróbki to z automatu utrata gwarancji ..

Co do "ocieplania" jednostki zewnętrznej to bardzo często nie do końca wszystko jest idealnie izolowane z powodu tego że muszą być tam pewne straty ciepła których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wentylacji dla elektroniki i samej jednostki zewnętrznej.
Jak nie będzie zapewniona odpowiednia temperatura i wentylacja to pojawi się wilgoć która ... zabije elektronikę i nie tylko ...

Jak nie będzie odpowiedniej wentylacji i ogrzewania to może dojść do awarii (uszkodzenia) jednostki zewnętrznej ...

Czy naprawdę warto ryzykować ???

Przepraszam ale nie rozumie Ciebie. Panasonic wypuścił bubel i może sam by moja pompę zaizolował tak samo jak ja, gdyby skontaktował się z nim rzecznik praw konsumenta z info ze urządzenia odbiega od danych katalogowych!

O co chodzi z tą dyskusja!? Nie piszcie bredni o punkcie rosy wewnątrz urządzenia. Przy takich przedmuchach wiatru i zmianach temperatur dnia i nocy, strata ciepła przez kilka rur jest bez znaczenia dla wnętrza urządzenia. Czy jest tam izolacja czy nie, elektroniki nie zepsuje.

A tak na marginesie nie siejce propagandy. Strona producenta, zakładka kontakt i telefon do przyjeciela. Znaja tem problem i według ich manuala jedyna poprawa odczytów to dodatkowa izolacja. Jak sam tego nie zrobisz to zleca Twojemu serwisantowi.

Donkazo
28-01-2020, 05:33
H42 to błąd niskiego poziomu czynnika w układzie, opcji jest kilka:
1. Nadmierne wykraplanie czynnika w skraplaczu - to przez zimną podłogę, mało prawdopodobne, ale się zdarza.
2. Układ chłodniczy nie szczelny - problem
3. Zamarznięty zawór rozprężany przez źle zrobioną próżnie - spory problem
4. Zabrudzony układ chłodniczy i zawór rozprężny się zawiesił - TRAGEDIA

Witam pojawił się i u mnie błąd w sobotę h42 pompa od roku pracuje w domu panasonic aguarela 1f 9kwh ciśnienie pokazuje 0.5 bara przy pracy po całej nocy grzania tem podniosła tylko podłoga chłodnawa zawszw była ciepła miał ktoś taki bład?

1igor1
28-01-2020, 06:17
Ale elektronice jest dalej ciepło od rurek :) bo jeszcze raz powtarzam to są tylko kawałki, tylko tam gdzie czujnik, a nie po całości. Swoją drogą przyjrzę się bliżej podczas pracy pompy czy tam faktycznie tak ciepło od tych rurek :)
Ja raczej widzę że newralgiczne miejsca na płytkach są zażelowane, ale ile osób tyle teorii.

W dużych układach są nawet rurki miedziane poprowadzone przy samej elektronice aby ja ogrzać/ochłodzić w zależności od potrzeb

kaszpir007
28-01-2020, 07:25
Przepraszam ale nie rozumie Ciebie. Panasonic wypuścił bubel i może sam by moja pompę zaizolował tak samo jak ja, gdyby skontaktował się z nim rzecznik praw konsumenta z info ze urządzenia odbiega od danych katalogowych!

O co chodzi z tą dyskusja!? Nie piszcie bredni o punkcie rosy wewnątrz urządzenia. Przy takich przedmuchach wiatru i zmianach temperatur dnia i nocy, strata ciepła przez kilka rur jest bez znaczenia dla wnętrza urządzenia. Czy jest tam izolacja czy nie, elektroniki nie zepsuje.

A tak na marginesie nie siejce propagandy. Strona producenta, zakładka kontakt i telefon do przyjeciela. Znaja tem problem i według ich manuala jedyna poprawa odczytów to dodatkowa izolacja. Jak sam tego nie zrobisz to zleca Twojemu serwisantowi.

Jakiekolwiek nieautoryzowane modyfikacje i przeróbki z automatu oznaczają natychmiastową gwarancję.
Taki zapis jest w każdej gwarancji , dlatego dziwię się że ktoś sam "poprawia" fabrykę i decyduje się od razu na stratę gwarancji przy tak drogim urządzeniu.
Piszę o tym aby później nie było rozpaczy jak przyjedzie serwisant i po zobaczeniu nieautoryzowanej modyfikacji to najwyżej zaproponuje płatną pogwarancyjną naprawę ...

Jeśli Panasonic zna problem to czemu od razu serwisanci tego nie naprawiają ?
Jak jest faktycznie taki oficjalny problem to zgłosić i niech przyjedzie serwisant , zmodyfikuje i zrobi zapis w gwarancji.
Po co ryzykować i tracić na to jeszcze czas ?

Rozumie że jesteś konstruktorem i dajesz gwarancję że taka modyfikacja nie będzie miała żadnego wpływu i w razie awarii podejmiesz się bezpłatnie naprawić u każdego jednostkę ?

Nie wierzę że jeśli producent wie o problemie i faktycznie jest to wada produkcyjna to nie podjął działań aby naprawić problemu i zmodyfikował jednostki.

Po prostu czasami trzeba iść na pewien kompromis aby zwiększyć żywotność jednostki zewnętrznej i bardzo czułej elektronice jak i reszcie podzespołów ..

bobrow
28-01-2020, 07:43
Dziś po całej akcji !
Godzinka pracy.
Ociepliłem samoprzylepna guma do ocieplania rurek.
Czujnik przy grzałce niestety na wierzchu był.
Czujnik do wymiennika również.
Po zabiegu pompa zaczęła troszkę inaczej dobierać parametry pracy.
Przy 2 stopniach i 28 wody pracuje na cop 9.

Także dzięki jeszcze raz.
Niestety wszystkie monobloki potrzebują tego zabiegu.
Ale teraz pewnie wyniki będą zbliżone lub lepsze do
splita.

Hej,
mam jeszcze pytanie -czy po zaizolowaniu czujników zużycie Ci spadło w zbliżonych warunkach ?
Jeśli tak , to o ile ?
Pzdr

slimakfoto
28-01-2020, 09:28
Hej,
mam jeszcze pytanie -czy po zaizolowaniu czujników zużycie Ci spadło w zbliżonych warunkach ?
Jeśli tak , to o ile ?
Pzdr

Narazie ciężko powiedzieć.
Od wczoraj po ociepleniu jest cieplej.
Cop na sterowniku pokazuje dziś 19 :)
Zużycie 1 kWh. Temperatura 5-7 stopni wody 27,28.
Pompa chodzi prawie cały czas.
Oczywiście to wskazania Panasonica.

Jak się zrobi zimniej będę obserwował.
Jednak koło 0 stopni dopiero za tydzień u mnie.

slimakfoto
28-01-2020, 09:34
Jakiekolwiek nieautoryzowane modyfikacje i przeróbki z automatu oznaczają natychmiastową gwarancję.
Taki zapis jest w każdej gwarancji , dlatego dziwię się że ktoś sam "poprawia" fabrykę i decyduje się od razu na stratę gwarancji przy tak drogim urządzeniu.
Piszę o tym aby później nie było rozpaczy jak przyjedzie serwisant i po zobaczeniu nieautoryzowanej modyfikacji to najwyżej zaproponuje płatną pogwarancyjną naprawę ...

Jeśli Panasonic zna problem to czemu od razu serwisanci tego nie naprawiają ?
Jak jest faktycznie taki oficjalny problem to zgłosić i niech przyjedzie serwisant , zmodyfikuje i zrobi zapis w gwarancji.
Po co ryzykować i tracić na to jeszcze czas ?

Rozumie że jesteś konstruktorem i dajesz gwarancję że taka modyfikacja nie będzie miała żadnego wpływu i w razie awarii podejmiesz się bezpłatnie naprawić u każdego jednostkę ?

Nie wierzę że jeśli producent wie o problemie i faktycznie jest to wada produkcyjna to nie podjął działań aby naprawić problemu i zmodyfikował jednostki.

Po prostu czasami trzeba iść na pewien kompromis aby zwiększyć żywotność jednostki zewnętrznej i bardzo czułej elektronice jak i reszcie podzespołów ..

Jeżeli ktoś obawia się o gwarancje to oczywiście zawsze może zaprosić serwisanta aby mu to ocieplił.
Niestety koło 0 wskazania niezgodne są z karta Panasonica.

Żeby wyjaśnić.
Te czujniki są ocieplone ale po prostu nieudolnie.
Raczej Panasonic powinien się wstydzić !
I zrobić akcje poprawy tego ocieplenia.

bobrow
28-01-2020, 09:52
Narazie ciężko powiedzieć.
Od wczoraj po ociepleniu jest cieplej.
Cop na sterowniku pokazuje dziś 19 :)
Zużycie 1 kWh. Temperatura 5-7 stopni wody 27,28.
Pompa chodzi prawie cały czas.
Oczywiście to wskazania Panasonica.

Jak się zrobi zimniej będę obserwował.
Jednak koło 0 stopni dopiero za tydzień u mnie.

Ten COP -to przesada (i to znaczna)...
Masz chyba nieskalibrowane czujniki-sprawdzałeś ?

slimakfoto
28-01-2020, 11:14
Ten COP -to przesada (i to znaczna)...
Masz chyba nieskalibrowane czujniki-sprawdzałeś ?

Mam skalibrowane.
Ta sama temperatura powrót zasilanie
przy kręceniu pompki po 10 minutach.
Jasne ze ten cop zawyżony.
Jednak PC chodzi cały dzień na 20 Hz .
Różnica powrót zasilanie Ok 3 stopnie.

bobrow
28-01-2020, 11:23
Mam skalibrowane.
Ta sama temperatura powrót zasilanie
przy kręceniu pompki po 10 minutach.
Jasne ze ten cop zawyżony.
Jednak PC chodzi cały dzień na 20 Hz .
Różnica powrót zasilanie Ok 3 stopnie.

No to algorytm w Panasie jest do kitu-COP 19...przy chyba max 7 możliwym wg prawideł fizyki...
Ko(s)miczna technologia...

codix
28-01-2020, 12:00
440077

maciejos36
28-01-2020, 12:04
Proszę o opinie czy zmiana delty jakoś wpływa na zużycie prądu?

bobrow
28-01-2020, 12:15
440077

Ale mnie ubawiłeś-ja też mogę wrzucić 35kW z ciepłomierza po przełączeniu z CWU na CO i przy 2kW mój "COP" będzie 17,5.
Widać ,że sprężarka nie pracuje -mieli obiegówka i za moment temp się wyrównają...

No ,ale jak to PIĘKNIE WYGLĄDA !
Jestem na tak...

codix
28-01-2020, 12:21
Ale mnie ubawiłeś-ja też mogę wrzucić 35kW z ciepłomierza po przełączeniu z CWU na CO i przy 2kW mój "COP" będzie 17,5.
Widać ,że sprężarka nie pracuje -mieli obiegówka i za moment temp się wyrównają...

No ,ale jak to PIĘKNIE WYGLĄDA !
Jestem na tak...

;) ten kosmiczny sprzet tak pokazuje podczas normalnej pracy na c.o przy pracy na 19hz to bylo przy +7 teraz na 0st pokazuje cop 10 ;)
Oczywiscie czujniki ok i z normalnym copem nie ma nic wspólnego ;)

Pozostaje pomarzyć ;)

codix
28-01-2020, 12:28
Proszę o opinie czy zmiana delty jakoś wpływa na zużycie prądu?

Jakos wplywa
Im wieksza delta tym obiegówka wolniej chodzi wiec juz mniejsze zuzycie ale tez to bedzie powodowalo jakies zmiany copu.
Ale niestety nie jestem w stanie u siebie tego przetestowac bo mi zawsze powrot sie grzeje tak ze mimo ze ustawie np.7st to i tak mam 3 lub 4 .
Podobno najlepsza jest 5st ale w instrukcji gdzies pisalo ze im wieksza delta tym mniejszy komfort ale wieksza ekonomia i na odwrót

Balbin
28-01-2020, 15:40
Jakiekolwiek nieautoryzowane modyfikacje i przeróbki z automatu oznaczają natychmiastową gwarancję.
Taki zapis jest w każdej gwarancji , dlatego dziwię się że ktoś sam "poprawia" fabrykę i decyduje się od razu na stratę gwarancji przy tak drogim urządzeniu.
Piszę o tym aby później nie było rozpaczy jak przyjedzie serwisant i po zobaczeniu nieautoryzowanej modyfikacji to najwyżej zaproponuje płatną pogwarancyjną naprawę ...

Jeśli Panasonic zna problem to czemu od razu serwisanci tego nie naprawiają ?
Jak jest faktycznie taki oficjalny problem to zgłosić i niech przyjedzie serwisant , zmodyfikuje i zrobi zapis w gwarancji.
Po co ryzykować i tracić na to jeszcze czas ?

Rozumie że jesteś konstruktorem i dajesz gwarancję że taka modyfikacja nie będzie miała żadnego wpływu i w razie awarii podejmiesz się bezpłatnie naprawić u każdego jednostkę ?

Nie wierzę że jeśli producent wie o problemie i faktycznie jest to wada produkcyjna to nie podjął działań aby naprawić problemu i zmodyfikował jednostki.

Po prostu czasami trzeba iść na pewien kompromis aby zwiększyć żywotność jednostki zewnętrznej i bardzo czułej elektronice jak i reszcie podzespołów ..

Cały czas zadajesz te same pytania, skorzystaj z google i znajdź kontakt do ludzi z Panasonica. Może oni znają odpowiedź na Twoje pytania, może przy okazji odpowiedzą Ci dlaczego zrobili taką pompę! Ja jestem świadomy odpowiedzialności z tytułu ingerencji w urządzenie i wiem, że gwarant może pokryć koszty naprawy ale nie musi. Jak to bywa wiele razy w przypadku korzystania z gwarancji.

Płyta jest w układzie izolowanym (zabezpieczona) i dodatkowo jest uziemiona po to aby być w pełni bezpieczną. Co ma do tego układ wodny????? A co się dzieje z płytą jak pompa jest wyłączona???? Co ją grzeje????? Dajcie spokój z takimi teoriami. Izolacja jest źle wykonana - nie tylko zimą przekłamują czujniki ale i latem przy temperaturze >30 stopni. Wtedy wskazania będą również rozjechane, dlatego, że brak izolacji powoduje wystudzanie, albo nagrzewanie/przegrzanie czujników.

Mam prośbę nie męcz mnie pytaniami.

Balbin
28-01-2020, 15:46
Narazie ciężko powiedzieć.
Od wczoraj po ociepleniu jest cieplej.
Cop na sterowniku pokazuje dziś 19 :)
Zużycie 1 kWh. Temperatura 5-7 stopni wody 27,28.
Pompa chodzi prawie cały czas.
Oczywiście to wskazania Panasonica.

Jak się zrobi zimniej będę obserwował.
Jednak koło 0 stopni dopiero za tydzień u mnie.

Fizycznie nie możliwe wygenerowanie takiej sprawności,
grzebałeś coś przy kalibracji, bo wygląda to na zmianę + 2 zasilanie lub - 2 stopnie powrót?
Może spróbuj wyłączyć zasilanie na kilka minut.
Napisz mi info na priv dam Ci numer do technologa Panas.

slimakfoto
28-01-2020, 16:37
Fizycznie nie możliwe wygenerowanie takiej sprawności,
grzebałeś coś przy kalibracji, bo wygląda to na zmianę + 2 zasilanie lub - 2 stopnie powrót?
Może spróbuj wyłączyć zasilanie na kilka minut.
Napisz mi info na priv dam Ci numer do technologa Panas.

Czujniki przy pracy pompki obiegowej pokazywały 1 -1,5 stopnia różnicy.
Skalibrowane żeby pokazywały ten sam odczyt - po ociepleniu czujników.
Wiec napewno teraz pokazują dobrze.
Cop rzeczywiście jest dziwnie liczony i nie napisałem nigdzie że w niego wierze.
Przy chwilowym pokazuje np pobor 0,2 produkcja 2. Cop 10
To już bardziej realne - woda 27 na zewnatrz 7.
Ale już w dniowym cop pokazuje wyższe.
Jakiś błąd pewnie.
W instrukcji jest napisane aby sprawdzać cop po 15 minutach po włączeniu pompy - wtedy pokazuje chwilowy - myśle Ok.

codix
28-01-2020, 16:43
Cop 10 to tez daleko od realnosci

slimakfoto
28-01-2020, 17:10
Cop 10 to tez daleko od realnosci

Nikogo nie będę przekonywał.
Nie będę się kłócił.
Tak pokazuje u tyle.
Czujniki działają prawidłowo.
Przy pracy na 10% mocy temperatura wody 28,27 i na zewnatrz ciepło
może być roznie.
Producenci nie podają takich danych.

ironsmith
28-01-2020, 19:12
bobrow ma rację mieli podłogówka, ja tak mam jak zaczyna się defrost i chodzi tylko obiegowa to cop'y są nawet 24
co do zmiany delty popatrzcie na wzór moc= cw*q*(T2-T1); gdzie cw- ciepło właściwe dla wody 4,19 kJ/(kg*K), q- natężenie przepływu kg/s więc zwiększenie dT zwiększa moc przy takich samych parametrach

Donkazo
29-01-2020, 05:23
H42 to błąd niskiego poziomu czynnika w układzie, opcji jest kilka:
1. Nadmierne wykraplanie czynnika w skraplaczu - to przez zimną podłogę, mało prawdopodobne, ale się zdarza.
2. Układ chłodniczy nie szczelny - problem
3. Zamarznięty zawór rozprężany przez źle zrobioną próżnie - spory problem
4. Zabrudzony układ chłodniczy i zawór rozprężny się zawiesił - TRAGEDIA

Witam miał ktoś tam błąd H42 mi po roku pracy pompy się włączył raz cztery dni temu. Ołać sprawę czy dzwonić do instalatora?

MiG25
29-01-2020, 07:05
Pewnie ,że zadzwoń.

toommm
29-01-2020, 07:38
Witam miał ktoś tam błąd H42 mi po roku pracy pompy się włączył raz cztery dni temu. Ołać sprawę czy dzwonić do instalatora?

Mi ten błąd prawie zawsze wyskakuje kiedy w czasie najgorszych warunków ( temp zew. -3 / +2 ) czyli częste defrosty PC chodzi na bardzo niskich ustawieniach np . ustawiona na grzanie 27 stopni i przy delcie 1 stopień , Zgłaszałem to instalatorowi - mam się nie martwić .

slimakfoto
29-01-2020, 08:21
bobrow ma rację mieli podłogówka, ja tak mam jak zaczyna się defrost i chodzi tylko obiegowa to cop'y są nawet 24
co do zmiany delty popatrzcie na wzór moc= cw*q*(T2-T1); gdzie cw- ciepło właściwe dla wody 4,19 kJ/(kg*K), q- natężenie przepływu kg/s więc zwiększenie dT zwiększa moc przy takich samych parametrach

Jasne że jak defrost to pokazuje duży cop.
Jednak u mnie pracuje tak cały czas.
Rozumiem że cały czas mam defrost??

Mała moc PC sprawia że ma mała modulacje - pc 5kw
Pracuje więc cały czas na najmniejszej mocy.
Przeciwnie do pomp które ma większość użytkowników PC - przewymiarowane.
Duże pc mają wysoką najniższą modulację więc się szybciej wyłączają.
Zapewne można to porównać do pracy silnika - jak gwałtownie przyśpiesza i się zatrzymuje.
Jak jedzie powoli cały czas będzie inaczej zużywał.
Zdaje się że podobne działanie ma piec gazowy.
Lepiej żeby działał na niższej modulacji cały czas niż załączał się i wyłączał.

MiG25
29-01-2020, 08:33
To co już można wyciągnąć z pompy ,np do Domoticza:
440114
440115
440116

A tu dużo lepsze wykresy z Grafana:
440117

plusfoto
29-01-2020, 08:37
Jasne że jak defrost to pokazuje duży cop.
Jednak u mnie pracuje tak cały czas.
Rozumiem że cały czas mam defrost??


Ja tam bym napisał list (i to mówię poważnie) z podziękowaniami dla panasonica za stworzenie i sprzedanie Ci super pompy rodem z przyszłości która przez większą część pracy daje COP w okolicach 15.

codix
29-01-2020, 08:51
Jasne że jak defrost to pokazuje duży cop.
Jednak u mnie pracuje tak cały czas.
Rozumiem że cały czas mam defrost??

Mała moc PC sprawia że ma mała modulacje - pc 5kw
Pracuje więc cały czas na najmniejszej mocy.
Przeciwnie do pomp które ma większość użytkowników PC - przewymiarowane.
Duże pc mają wysoką najniższą modulację więc się szybciej wyłączają.
Zapewne można to porównać do pracy silnika - jak gwałtownie przyśpiesza i się zatrzymuje.
Jak jedzie powoli cały czas będzie inaczej zużywał.
Zdaje się że podobne działanie ma piec gazowy.
Lepiej żeby działał na niższej modulacji cały czas niż załączał się i wyłączał.

Czego Ty nie rozumiesz?
Pompy jednofazowe,jednowentylatorowe typu 3kw,5kw,7kw, maja tak zesrane obliczanie poboru pradu a wiec i obliczania copu ze wogole nie ma co na to patrzec .
Temat tu poruszany na okretke.
Zalóz sobie cieplomierz i sie przekonasz co bedzie z Twoim copem 10.
Im dluzej pracuje na niskiej modulacji tym wieksze oszustwo.
U mnie oszukuje o 100% mam dokladnie na liczniku pompy polowe tego co faktycznie wskazuje podlicznik.
Tez mi podczas normalnej pracy (nie defrostów) pokazuje copy po 10 czy 17.
Takim jak Ty trzeba to wbijac a zaraz sie odezwie nastepny co ma 3fazówke ze jemu liczy dobrze i trzeba temat znowu od nowa walkowac.
Jak u Ciebie pompa pracuje caly czlas na najnizszej modulacji to tez masz przewymiarowana lub za nisko masz uatawione zasilanie itp.
I kolejne zecz ktora mozna walkowac pompa nie ma najlepszych copów na najnizszej modulacji i nie jest dla niej dobra ciagla praca na niej.
Programy doborowe panasonica wyswietlaja ostrzezenie gdy wylicza ze pompa bedzie pracowac dluzej niz 2200h na sezon.

toommm
29-01-2020, 08:56
Ciekawe czy zużycie prądu też tak przekłamuje ten " sterownik" ?

slimakfoto
29-01-2020, 08:57
Ja tam bym napisał list (i to mówię poważnie) z podziękowaniami dla panasonica za stworzenie i sprzedanie Ci super pompy rodem z przyszłości która przez większą część pracy daje COP w okolicach 15.

Chyba tak zrobię :)

Cop 15 jasne że nie.
Ale już koło cop 7 jest realny przy ciągłej pracy niska tem wody (27 stopni) i wyższa na dworze (5-7 stopni)
Wiem że "gruntowcy" będą bić pianę - ale przy tej zimie, niestety dopłacili i płacą więcej za ogrzewanie niż Ci którzy mają Pc powietrze woda.

Także polecam PC powietrze woda nawet Panasonica :) Tylko poprosić serwis o lepsze ocieplenie tych czujników.

MiG25
29-01-2020, 09:02
Zużycie prądu jest najbardziej przekłamane, i liczone co 200W...
Lepsze docieplenie czujników powoduje tylko inne ( ale czy lepsze) obliczenia ,wydajność pompy Ci się nie zmieni przez to . Zewnętrzny ciepłomierz nic lepszego Ci nie pokarze po ich ociepleniu.

codix
29-01-2020, 09:02
Ciekawe czy zużycie prądu też tak przekłamuje ten " sterownik" ?

No wlasnie tylko zuzycie pradu tak zle oblicza ,a przez to oblicz zle cop.
Bo wyprodukowana liczy w miare ok tylko dzieli ja przez bledne zuzycie i wychodzi zly cop.

slimakfoto
29-01-2020, 09:03
Ciekawe czy zużycie prądu też tak przekłamuje ten " sterownik" ?

NIestety przekłamuje.
W instrukcji zresztą jest napisane że to tylko odczyty orientacyjne.
Biorę to pod uwagę.
Na sterowniki ok 150 kwh - żużyte około 200 kwh.
Tak jak tu kolega pisał - im mniej poboru prądu ta różnica będzie większa.

codix
29-01-2020, 09:07
NIestety przekłamuje.
W instrukcji zresztą jest napisane że to tylko odczyty orientacyjne.
Biorę to pod uwagę.
Na sterowniki ok 150 kwh - żużyte około 200 kwh.
Tak jak tu kolega pisał - im mniej poboru prądu ta różnica będzie większa.

No a ile Ci na sterowniku pokazuje energii wyprodukowanej za ten sam okres oczuwiscie

toommm
29-01-2020, 09:10
No wlasnie tylko zuzycie pradu tak zle oblicza ,a przez to oblicz zle cop.
Bo wyprodukowana liczy w miare ok tylko dzieli ja przez bledne zuzycie i wychodzi zly cop.

No to już wiem z kąd te ochy i achy w wątku o zużyciu prądu ........ dla mnie najważniejsze że jest bez smrodzenia , a że przy okazji na pewno taniej to sam plus . Wiadomo , że to nie kosmiczna konstrukcja więc cudów że za stówkę na zimę ogrzejemy chatę to nie bardzo . realnie to średnio do 1000 za sezon bynajmniej w takim domu lub podobnym jak mam ja - oczywiście grzejąc normalnie ( powiedzmy tem. w domu 23 ) a nie jak gazowcy magiczne 19 stopni i komfort jest ....

Szukający rozwiązania do swoich nowych domów muszą filtrować tu wiedzę zawartą bo często są to po prostu BAJKI .

slimakfoto
29-01-2020, 09:23
No a ile Ci na sterowniku pokazuje energii wyprodukowanej za ten sam okres oczuwiscie

Niestety nie mam teraz podglądu.
Wieczorem mogę sprawdzić.
Jednak zawsze interesowała mnie jedna sprawa ?
Skoro wskazania poboru prądu PC ( raczej sprężarki ) są orientacyjnie to jak jest z wyprodukowaną energii?
Czy ktoś miał założone ciepłomierz i licznik prądu ?
Jakie wnioski ? Na jakiej PC ?

codix
29-01-2020, 09:26
No to już wiem z kąd te ochy i achy w wątku o zużyciu prądu ........ dla mnie najważniejsze że jest bez smrodzenia , a że przy okazji na pewno taniej to sam plus . Wiadomo , że to nie kosmiczna konstrukcja więc cudów że za stówkę na zimę ogrzejemy chatę to nie bardzo . realnie to średnio do 1000 za sezon bynajmniej w takim domu lub podobnym jak mam ja - oczywiście grzejąc normalnie ( powiedzmy tem. w domu 23 ) a nie jak gazowcy magiczne 19 stopni i komfort jest ....

Szukający rozwiązania do swoich nowych domów muszą filtrować tu wiedzę zawartą bo często są to po prostu BAJKI .

No niektorym wychodza scopy lepsze niz panasonikowi w warunkach labolatoryjnych ;)
Potem probuja do tego dorobic teorie a to ze tylko u nich jest tak fantastycznie zrobiona podlogowka,i dobrze ze sie nie dali przekrecic instalatorowi na zaduza pompe i maja tak swietnie teraz dobrana,a ze to przez super niskie zasilanie (kiedy to sugerowane przez panasa jest aby powrot mial minimum 27st a delta 5st wiec zasilanie wychodzi32st.) ale jak oni maja 27 to odkryli ukryte przez panasa osiagi itd itp.
Najgorsze jest to jak sami w to uwierza i jeszcze babie w domu gledza jak to wspanialymi Panami domu zostali a te ich za to po pleckach glaskaja ;)

slimakfoto
29-01-2020, 09:29
No niektorym wychodza scopy lepsze niz panasonikowi w warunkach labolatoryjnych ;)
Potem probuja do tego dorobic teorie a to ze tylko u nich jest tak fantastycznie zrobiona podlogowka,i dobrze ze sie nie dali przekrecic instalatorowi na zaduza pompe i maja tak swietnie teraz dobrana,a ze to przez super niskie zasilanie (kiedy to sugerowane przez panasa jest aby powrot mial minimum 27st a delta 5st wiec zasilanie wychodzi32st.) ale jak oni maja 27 to odkryli ukryte przez panasa osiagi itd itp.
Najgorsze jest to jak sami w to uwierza i jeszcze babie w domu gledza jak to wspanialymi Panami domu zostali a te ich za to po pleckach glaskaja ;)

Pokażesz gdzie jest sugerowana 32 temperatura minimalna ? Lub 27 powrót ?
Urządzenie ma zakres temperatur w których może działać ?!
Przeczytałem instrukcje i nic takiego nie było ?

codix
29-01-2020, 09:31
Niestety nie mam teraz podglądu.
Wieczorem mogę sprawdzić.
Jednak zawsze interesowała mnie jedna sprawa ?
Skoro wskazania poboru prądu PC ( raczej sprężarki ) są orientacyjnie to jak jest z wyprodukowaną energii?
Czy ktoś miał założone ciepłomierz i licznik prądu ?
Jakie wnioski ? Na jakiej PC ?

Jesli masz dobrze skalibrowane czujniki temperatury(mozesz to sprawdzic wlaczajac sama obiegowke na 15min jesli zasilanie i powrot bedzie mialo ta sama temp.to jest ok)to w pompie jest cieplomierz ktory wskazuje dobrze wyprodukowana energie z jednym ale
Mianowicie nalicza co 0,2kwh i w 2godzinnych przedzialach .
Wiec zdarzaja sie takie przypadki ze nie doliczy tych max.0,2kwh bo akurat jak mialo wskoczyc to pompa sie wylaczyla albo jak juz mialo przeskakiwac to wybila pelna parzysta godzina

bobrow
29-01-2020, 09:43
Plusfoto-Ty masz chyba w pełni opomiarowanego T-capa H ?
Czy możesz "sprostować" dyskusję i podać średnie COP-y (ale za to w pełni wiarygodne) ?
Pzdr

codix
29-01-2020, 09:44
Pokażesz gdzie jest sugerowana 32 temperatura minimalna ? Lub 27 powrót ?
Urządzenie ma zakres temperatur w których może działać ?!
Przeczytałem instrukcje i nic takiego nie było ?

To ze zakres jest to nie znaczy ze kazdy moze z niego korzystac.
Zresetuj sobie pompe do ustawien fabrycznych to zobaczysz do ilu Ci sie ustawi domyslnie prosta czy krzywa.
W instrukcji chyba tego nie ma .
W programie doborowym pompa panasa jest i tez tam chyba 26 albo 27 jest ustawione domyslnie ze tyle ma miec powrot
Jak w domu masz 23st to posadke musisz miec np.25st to jakim cudem masz utrzymac zalecana delte 5st (niby najbardziej kozystna dla przemian gazowych).
Tak samo opisywali tu uzytkownicy ze i grzalki potrafia sie zalaczac jak jest za nisko jak i do prawidlowego defrostu jest potrzebna niby ta 27st

toommm
29-01-2020, 10:03
Do defrostu beż użycia grzałki jest wymagany temp. powrotu minimum 27 stopni . Jeśli jest niżej = użycie grzałki = większy pobór prądu przy defroście - To już dawno zostało tu wyjaśnione

slimakfoto
29-01-2020, 10:21
Jesli masz dobrze skalibrowane czujniki temperatury(mozesz to sprawdzic wlaczajac sama obiegowke na 15min jesli zasilanie i powrot bedzie mialo ta sama temp.to jest ok)to w pompie jest cieplomierz ktory wskazuje dobrze wyprodukowana energie z jednym ale
Mianowicie nalicza co 0,2kwh i w 2godzinnych przedzialach .
Wiec zdarzaja sie takie przypadki ze nie doliczy tych max.0,2kwh bo akurat jak mialo wskoczyc to pompa sie wylaczyla albo jak juz mialo przeskakiwac to wybila pelna parzysta godzina

Dzięki za odpowiedz.
Po ocieplaniu czujników zrobiłem test temperatur.
Musiałem skalibrować + 1 chyba.
Co do ciepłomierza rozumiem że wskazania raczej realne.
Może tylko czasami nie zliczyć poniżej 0,2 kwh.

slimakfoto
29-01-2020, 10:26
To ze zakres jest to nie znaczy ze kazdy moze z niego korzystac.
Zresetuj sobie pompe do ustawien fabrycznych to zobaczysz do ilu Ci sie ustawi domyslnie prosta czy krzywa.
W instrukcji chyba tego nie ma .
W programie doborowym pompa panasa jest i tez tam chyba 26 albo 27 jest ustawione domyslnie ze tyle ma miec powrot
Jak w domu masz 23st to posadke musisz miec np.25st to jakim cudem masz utrzymac zalecana delte 5st (niby najbardziej kozystna dla przemian gazowych).
Tak samo opisywali tu uzytkownicy ze i grzalki potrafia sie zalaczac jak jest za nisko jak i do prawidlowego defrostu jest potrzebna niby ta 27st

Czyli to że temperatura musi mieć 32 stopnie to tylko Twoje przemyślenia i wnioski ?
Skoro zakres temperatur jest przewidziane od /do to raczej można z nich korzystać.
U mnie akurat idealnie sprawdza się krzywa -15/32 15/25 .
W domu około 21 -22 stopni.
Co do defrostu - poniżej 27 stopni powrót - robi na grzałkach.
Trwa to u mnie około 4 minut pobór ok 4 kwh - czyli ok 0,3 kwh.

toommm
29-01-2020, 10:31
ja też nie patrzę na temp powrotu bo inaczej bym się ugotował . Najczęściej mam na ustawieniu 28 stopni ( prosta ) , w tedy powrót po jakiś 2 godzinach pracy mam 26 stopni i tak do rana PC moduluje do 25-35 HZ i tak do 7 rano . Delta 5 stopni u mnie jest tylko przez chwilę i spada do 2 stopni przy grzaniu czasowym .

Jak utrzymać deltę ? zwiększyć przepływ , a może zmniejszyć ?

codix
29-01-2020, 10:32
Dzięki za odpowiedz.
Po ocieplaniu czujników zrobiłem test temperatur.
Musiałem skalibrować + 1 chyba.
Co do ciepłomierza rozumiem że wskazania raczej realne.
Może tylko czasami nie zliczyć poniżej 0,2 kwh.

No dokladnie dlatego najlepiej jest sprawdac sobie np.rowno o pelnej parzystej godzinoe spisac podlicznik i np.za 30 min spisac znowu i zobaczyc ile wyprodukowala .
Podzielic i tyle blad do 0,2kwh
Chyba ze Ci sie chce to po tych 30min stac przy pompie i patrzec na slupek energi wyprodukowanej i w momencie przeskoku spisac licznik wtedy jeszcze dokladniej .
Tylko zeby ten przeskok zobaczyc na slupku trzeba co kilka sekund ruszyc strzalka na bok i spowrotem bo jak sie nie rusza to nie odswieza tego slupka (wkoncu wskoczy ale nie wiadomo z jakim opoznieniem a jak sie ruszy to jest automatycznie odświeżony)

plusfoto
29-01-2020, 10:41
Plusfoto-Ty masz chyba w pełni opomiarowanego T-capa H ?
Czy możesz "sprostować" dyskusję i podać średnie COP-y (ale za to w pełni wiarygodne) ?
Pzdr
Za dzisiejszą noc od 00.00 do 6 rano zużycie 15 kWh, produkcja 50 w tym 3 odszronienia, ale wczoraj już w tych samych godzinach było zużycie 14,5 a produkcja 41 z tym że w tym czasie było 6 odszronień. Przypominam że u mnie wszystkie odszronienia z uwagi na niską temperaturę wody w obiegu idą na sprężarce.
P.S. Temperatura zewnętrzna porównywalna ~0 stopni ale wilgotność wczoraj dużo wyższa niż dzisiejszej nocy

codix
29-01-2020, 10:44
Czyli to że temperatura musi mieć 32 stopnie to tylko Twoje przemyślenia i wnioski ?
Skoro zakres temperatur jest przewidziane od /do to raczej można z nich korzystać.
U mnie akurat idealnie sprawdza się krzywa -15/32 15/25 .
W domu około 21 -22 stopni.
Co do defrostu - poniżej 27 stopni powrót - robi na grzałkach.
Trwa to u mnie około 4 minut pobór ok 4 kwh - czyli ok 0,3 kwh.

To nie sa tylko moje przemyslenia i wnioski .
Skoro Cie nie przekonuje ze Panasonic ma program doborowy pomp i tam jest ustawione 27st i ze program ostrzega przed przekroczeniem 2200godzin pracy na sezon i pilujesz ta pompa 24h na dobe na najnizszej modulacji to juz Twoja sprawa.
Tylko dolicz ye grzalki jeszcze do scopu
Bo u mnie do defrostu grzalek nie uzywa i ja przykladowo mam cop 3,3 i po defroscie dalej mam 3,3.
A u Ciebie jak w ciagu godziny pompa 5kw na najnizszej modulacji wyprodukuje np.1,5kwh z copem 4 to jak zaliczy defrost z grzalkami które pobiora 0'3kwh to cop Ci spadnie do 2,2

agb
29-01-2020, 10:45
A ja Was zaskoczę, bo u mnie cloud podczas grzania cwu podaje większy pobór niż faktycznie jest :D Cloud pokazuje przykładowo 3.6kW podczas gdy jest 3.46-3.49kW.

codix
29-01-2020, 10:50
A ja Was zaskoczę, bo u mnie cloud podczas grzania cwu podaje większy pobór niż faktycznie jest :D Cloud pokazuje przykładowo 3.6kW podczas gdy jest 3.46-3.49kW.

Hehe ;)
Mówilem ze zaraz sie odezwie ktos ze mu pokazuje dobrze ;)
A tu nawet pokazuje lepiej ;)
A nie zaokragla,bo na stetowniku tez jest w stanie pokazac tylko np.1,2. 1,4 itp co 0,2kw

bobrow
29-01-2020, 10:56
Za dzisiejszą noc od 00.00 do 6 rano zużycie 15 kWh, produkcja 50 w tym 3 odszronienia, ale wczoraj już w tych samych godzinach było zużycie 14,5 a produkcja 41 z tym że w tym czasie było 6 odszronień. Przypominam że u mnie wszystkie odszronienia z uwagi na niską temperaturę wody w obiegu idą na sprężarce.
P.S. Temperatura zewnętrzna porównywalna ~0 stopni ale wilgotność wczoraj dużo wyższa niż dzisiejszej nocy

Dzięki -żeby było jeszcze wyraźniej , liczymy średni COP FIZYCZNY za 6 godzin przy ok 0st :

50kWh produkcja : 15kWh zużycie=(kuźwa !) 3,33

I tyle...

slimakfoto
29-01-2020, 10:59
To nie sa tylko moje przemyslenia i wnioski .
Skoro Cie nie przekonuje ze Panasonic ma program doborowy pomp i tam jest ustawione 27st i ze program ostrzega przed przekroczeniem 2200godzin pracy na sezon i pilujesz ta pompa 24h na dobe na najnizszej modulacji to juz Twoja sprawa.
Tylko dolicz ye grzalki jeszcze do scopu
Bo u mnie do defrostu grzalek nie uzywa i ja przykladowo mam cop 3,3 i po defroscie dalej mam 3,3.
A u Ciebie jak w ciagu godziny pompa 5kw na najnizszej modulacji wyprodukuje np.1,5kwh z copem 4 to jak zaliczy defrost z grzalkami które pobiora 0'3kwh to cop Ci spadnie do 2,2

Już nie chcę zaśmiecać tego fajnego i ciekawego tematu z którego dużo się nauczyłem.

Jednak wyciąganie wniosku, że nie można używać temperatur niższych zasilania w moim przekonaniu błędne.
W instrukcji nie ma o tym słowa.
Dodam tylko, że praca grzałki przy defroście jest wliczana do ogólnego poboru i do cop w mojej PC.

agb
29-01-2020, 11:31
Za dzisiejszą noc od 00.00 do 6 rano zużycie 15 kWh, produkcja 50 w tym 3 odszronienia, ale wczoraj już w tych samych godzinach było zużycie 14,5 a produkcja 41 z tym że w tym czasie było 6 odszronień. Przypominam że u mnie wszystkie odszronienia z uwagi na niską temperaturę wody w obiegu idą na sprężarce.
P.S. Temperatura zewnętrzna porównywalna ~0 stopni ale wilgotność wczoraj dużo wyższa niż dzisiejszej nocy


Dzięki -żeby było jeszcze wyraźniej , liczymy średni COP FIZYCZNY za 6 godzin przy ok 0st :

50kWh produkcja : 15kWh zużycie=(kuźwa !) 3,33

I tyle...

Nie przypominam sobie żeby plusfoto się chwalił posiadaniem ciepłomierza. Więc jak możemy mówić o pełnym opomiarowaniu? W ten sposób to ja mam 71.8/19.38 = 3.7


Hehe ;)
Mówilem ze zaraz sie odezwie ktos ze mu pokazuje dobrze ;)
A tu nawet pokazuje lepiej ;)
A nie zaokragla,bo na stetowniku tez jest w stanie pokazac tylko np.1,2. 1,4 itp co 0,2kw

Nie pokazuje. I nigdy tak nie twierdziłem. Wręcz przeciwnie ;) W styczniu ogólnie zaniża o ~7%.

bobrow
29-01-2020, 11:37
Może źle zapamiętałem i Plusfoto rzeczywiście nie ma ciepłomierza , ale są tu na naszym forum opomiarowane wcześniejsze T-capy :
-kol. Pratchawiec model D i OP
-ja model F i grzejniki
Model H praktycznie ma takie same sprawności wg katalogu jak mój F ...
No ale cóż -bajki są ciekawsze i zazwyczaj mocno przekoloryzowane:p

codix
29-01-2020, 11:48
Już nie chcę zaśmiecać tego fajnego i ciekawego tematu z którego dużo się nauczyłem.

Jednak wyciąganie wniosku, że nie można używać temperatur niższych zasilania w moim przekonaniu błędne.
W instrukcji nie ma o tym słowa.
Dodam tylko, że praca grzałki przy defroście jest wliczana do ogólnego poboru i do cop w mojej PC.
Mozna używać tylko trzeba miec do tego warunki żeby byl taki odbior ciepla aby pompa nie musiala caly czas chodzic na 19hz i zeby nie miala problemu z utrzymaniem zadanej delty
Ludzie rozne zeczy ogrzewaja pompa i do roznych temperatur
Nie zastanowilo Cie kiedys czemu tabele w panasonicu z copami zaczynaja sie od 35 i ida co 5 w gore a nie ma dla 30 dla 25 przeciez to dla nich marketingowo by bylo super mogli by sie chwalic copami 7 czy 10
W instrukcji nie ma slowa o wielu sprawach .
A np.w instrukcji nie pisze ze nie mozna wylaczac i wlaczac pompy co 5min to mozna?
Zeby sie nie zagotowac w domu robi sie np.przerwy w grzaniu.
Ale co tam grzej sobie jak chcesz i miej sobie copy po 10 i uznawaj ze troszke sie mylisz i masz copy po 7.
Moja pompa po 20 latach bedzie miala tyle przebiegu co Twoja po 7 ale co tam ja mam copy jak wszyscy po 3,3 a ty masz za to po 7

plusfoto
29-01-2020, 11:49
Nie przypominam sobie żeby plusfoto
Bo i nie mam gdyż wystarczy ten z pompy. On nie ma co i jak zafałszować czy nie policzyć. Natomiast licznik energii już tak i takowy mam.;)

agb
29-01-2020, 11:59
Bo i nie mam gdyż wystarczy ten z pompy. On nie ma co i jak zafałszować czy nie policzyć. Natomiast licznik energii już tak i takowy mam.;)

Zliczanie energii, to też nie jest wyprawa człowieka na księżyc, a jednak licznik daje dupy :P Skoro są dokładne, to czemu sterowniki podaje, że "około"? Jak ktoś zamontuje ciepłomierz i pokaże, że rozbieżność jest +/-1% to uwierzę. Póki co dla mnie te dane nadal są orientacyjne.

P.S Grzejesz jeszcze w dziennym okienku, czy tylko 22-6?

slimakfoto
29-01-2020, 12:08
Mozna używać tylko trzeba miec do tego warunki żeby byl taki odbior ciepla aby pompa nie musiala caly czas chodzic na 19hz i zeby nie miala problemu z utrzymaniem zadanej delty
Ludzie rozne zeczy ogrzewaja pompa i do roznych temperatur
Nie zastanowilo Cie kiedys czemu tabele w panasonicu z copami zaczynaja sie od 35 i ida co 5 w gore a nie ma dla 30 dla 25 przeciez to dla nich marketingowo by bylo super mogli by sie chwalic copami 7 czy 10
W instrukcji nie ma slowa o wielu sprawach .
A np.w instrukcji nie pisze ze nie mozna wylaczac i wlaczac pompy co 5min to mozna?
Zeby sie nie zagotowac w domu robi sie np.przerwy w grzaniu.
Ale co tam grzej sobie jak chcesz i miej sobie copy po 10 i uznawaj ze troszke sie mylisz i masz copy po 7.
Moja pompa po 20 latach bedzie miala tyle przebiegu co Twoja po 7 ale co tam ja mam copy jak wszyscy po 3,3 a ty masz za to po 7

W instrukcji jest podana ilość włączeń i wyłączeń sprężarki na godzinę.
Nie może być więcej niż 4 / godzinę :)

Co do godzin pracy pompy to przyszłość pokaże czy te 20 lat będą chodzić.
Sprężarka raczej minimum 50 000 godzin powinna działać.
Więć do zużycia daleko :)

Cop mój niestety nie jest do wyliczenia. Nie mam podlicznika. Mogę tylko odczytać te ze starownika.

codix
29-01-2020, 12:31
Zliczanie energii, to też nie jest wyprawa człowieka na księżyc, a jednak licznik daje dupy :P Skoro są dokładne, to czemu sterowniki podaje, że "około"? Jak ktoś zamontuje ciepłomierz i pokaże, że rozbieżność jest +/-1% to uwierzę. Póki co dla mnie te dane nadal są orientacyjne.

P.S Grzejesz jeszcze w dziennym okienku, czy tylko 22-6?

To tylko ze sluchu ze podobno sa dokladne o ile nikt nie grzebal przy czujnikach i ewentualnie dobrze skalibrowal ;)
Nie wiem z jaka dokladnoscia mozna skalibrowac z poziomu pompy a ze smarta ale dochodzi tu jeszcze mozliwosc przeklamywania jednego czujnika wzgledem drugiego.
Nalezalo by to kalibrowac do jakiegos termometra laboratoryjnego .
Bo jesli komus grzeje pompa 24 na dobe z przeplywem np.15l/min to kazde rozjechanie o 0,1st to 15x60x24x1,16x0,1=2,5kwh ;) na dobe

MiG25
29-01-2020, 13:16
Spójrz na to z tej strony ,że rozbieżność 0,1stopnia przy założeniu ,że delta to 5stopni ,to tolerancja 2% - to bardzo dobry wynik.

toommm
29-01-2020, 13:25
Spójrz na to z tej strony ,że rozbieżność 0,1stopnia przy założeniu ,że delta to 5stopni ,to tolerancja 2% - to bardzo dobry wynik.

U ciebie nawet po 10 godzinach grzania też jest utrzymana delta 5 stopni ??

codix
29-01-2020, 13:30
Spójrz na to z tej strony ,że rozbieżność 0,1stopnia przy założeniu ,że delta to 5stopni ,to tolerancja 2% - to bardzo dobry wynik.

Ja to patrze z drugiej strony uzytkownik pompy 5kw ktora codzi 24h na dobe na najnizszej modulacji czyli produkuje jakies 36kwh na dobe jak sie rozjedzie o 0,2 st to bedzie 5kwh a to juz 14% wiec tragedia.
A nie powiedziane ze rozjazd jest jeszcze wiekszy do tego moze dojsc jeszcze dokladnosc pomiaru przepływu .

Nie widzialem tych termometrow co tam siedza ale pytanie czy jak wezmiemy 10szt takich umiescimy w jednej temperaturze to czy kazdy bedzie pokazywal tyle samo co do 0,1st czy tak jak w markecie kazdy termometr co innego.
I teraz jak panas zaklada takie termometry to moze je kalibruje wedlug tych rozbierznosci swoimi termometrami i musza wprowadzic poprawke w sterowniku zeby bylo ok a uzytkownik potem kalibruje zeby pokazywaly to samo ale moze temperatury nie sa juz takie same ??

MiG25
29-01-2020, 14:47
To są zwykłe czujniki NTC ,zdaje się 10kOhm , poszukaj jaką mają tolerancję ;)
Inna sprawa ,że pomiar panasonica jest co 1 stopien ,i tu może być pies pogrzebany ( wiem że smartcloud pokazuje co 0,25 , ale to są jego sztuczki , odczyt temperatury z pompy do modułu jest co 1 stopień).
Właśnie dostałem od chińczyków licznik z rs485 , mam pomiar temperatury wyjścia i wejścia na ds18b20 ( też kalibrowane ), przepływ wezmę z pompy i zobaczymy co z tego wyjdzie.

MiG25
29-01-2020, 14:49
U ciebie nawet po 10 godzinach grzania też jest utrzymana delta 5 stopni ??

Jak będę chciał to będzie.

toommm
29-01-2020, 15:03
Jak będę chciał to będzie.

A jak to zrobisz , zdradź mi , bo ja nie umiem utrzymać ( ustawić ) aby tak właśnie było cały czas , u mnie zacznie od delty 5 stopni i stopniowo w czasie spada do powiedzmy 2 stopni .

Nie wiem czy dobrze czy nie ...

MiG25
29-01-2020, 15:21
Ustawię temperaturę na 50 stopni i pompa będzie jechała cały czas na maxa z deltą 5 stopni,proste.

toommm
29-01-2020, 16:13
No tak myślałem , masz wersję H więc pewnie grzejniki , mi raczej chodziło o niskotemperaturowych wskazaniach do 30 stopni .... i tu się nie da na delcie 5 stopni jechać .

MiG25
29-01-2020, 16:24
Nie ,nie mam grzejników, też jadę na niskiej temperaturze , tyle ,że mam taryfę antysmogową , i grzeję tylko 22-06 na maxa, choć i tak od 3 zaczyna już częstotliwością schodzić.

plusfoto
29-01-2020, 16:52
To są zwykłe czujniki NTC ,zdaje się 10kOhm
No nie wiem. Mi się nie udało takiego znaleźć

MiG25
29-01-2020, 17:04
Sprawdziłem w SM , czujmiki temperatury wejścia i wyjścia to 20kOhm , pierwszy z brzegu: https://yaboo.pl/product-pol-4656-Czujnik-termistor-NTC-20K-Ohm-z-przewodem-50cm.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN

plusfoto
29-01-2020, 17:28
Sprawdziłem w SM , czujmiki temperatury wejścia i wyjścia to 20kOhm , pierwszy z brzegu: https://yaboo.pl/product-pol-4656-Czujnik-termistor-NTC-20K-Ohm-z-przewodem-50cm.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fyaboo.pl%2Fproduc t-pol-4656-Czujnik-termistor-NTC-20K-Ohm-z-przewodem-50cm.html%3Futm_source%3Diai_ads%26utm_medium%3Dgo ogle_shopping%26curr%3DPLN)
Nie ta charakterystyka. 0 stopni 19700 Ohm a przy 20 ma być 8044

MiG25
29-01-2020, 18:03
Ten co jest w pompie ma mieć ok 68kOhm przy 0stopni , 25kOhm przy 20stopniach i 20kOhm przy 25stopniach , więc to jest NTC 20kOhm. ( tak przynajmniej odczytuję z SM) , ten z linku zakładam ,że jest taki właśnie ,bo jest NTC 20kOhm...

MiG25
29-01-2020, 18:14
Przy okazji dla tych co twierdzą ,że pompka obiegowa zużywa dużo energii i wychładza dom ( to już w ogóle bez komentarza), wg licznika pompa ciepła czy jest włączona czy nie zużywa ok 10W razem ze smartcloudem , pewnie bez grzałki kompresora( przełączona na grzanie zbiornika ,ale ,że zbiornik nagrzany to stoi). Po dołożeniu obiegówki na czuwaniu ( czyli przełączeniu na grzanie domu) zużycie podskoczyło do 25W (obiegówka toczy wodę tylko przez sprzęgło) , natomiast po dołożeniu dwóch obiegówek na dom razem 52W...(a wg samych obiegówek 4W +26W). Podejrzewam ,że nikt więcej nie będzie miał(chyba ,że faktycznie przepływy zdławione i pompka żyłuje się na maxa).

plusfoto
29-01-2020, 18:17
Ten co jest w pompie ma mieć ok 68kOhm przy 0stopni , 25kOhm przy 20stopniach i 20kOhm przy 25stopniach , więc to jest NTC 20kOhm. ( tak przynajmniej odczytuję z SM) , ten z linku zakładam ,że jest taki właśnie ,bo jest NTC 20kOhm...
przy 20 stopniach ma mieć 8,044 kOhm a przy 0 - 19,70 przy 25 - 6,523 a przy 30 - 5,326

KupiłemSeTaczke
29-01-2020, 18:25
Przy okazji dla tych co twierdzą ,że pompka obiegowa zużywa dużo energii i wychładza dom ( to już w ogóle bez komentarza), wg licznika pompa ciepła czy jest włączona czy nie zużywa ok 10W razem ze smartcloudem , pewnie bez grzałki kompresora( przełączona na grzanie zbiornika ,ale ,że zbiornik nagrzany to stoi). Po dołożeniu obiegówki na czuwaniu ( czyli przełączeniu na grzanie domu) zużycie podskoczyło do 25W (obiegówka toczy wodę tylko przez sprzęgło) , natomiast po dołożeniu dwóch obiegówek na dom razem 52W...(a wg samych obiegówek 4W +26W). Podejrzewam ,że nikt więcej nie będzie miał(chyba ,że faktycznie przepływy zdławione i pompka żyłuje się na maxa).

Mnie tylko zastanawia po co mieli ta obiegówka jak już zagrzeje mi do 22 stopni w domu i sprężarka staje. Co to daje że ona chodzi później jeszcze?

toommm
29-01-2020, 18:35
Mnie tylko zastanawia po co mieli ta obiegówka jak już zagrzeje mi do 22 stopni w domu i sprężarka staje. Co to daje że ona chodzi później jeszcze?

mieli i sprawdza aż ci spadnie temperatura o X stopni , aby znowu się włączyć .

KupiłemSeTaczke
29-01-2020, 18:39
Nawet jak grzeje termostatem wewnętrznym?

MiG25
29-01-2020, 20:10
przy 20 stopniach ma mieć 8,044 kOhm a przy 0 - 19,70 przy 25 - 6,523 a przy 30 - 5,326

Czy my mówimy o tych samych czujnikach ?
6,5kOhma jest taki czujnik , np jako termistor w pokoju ,ale nie jako czujnik temperatury wody. Ja mam takie coś:
440133

plusfoto
29-01-2020, 21:39
Masz rację zasugerowałem się tabelkami a zapomniałem o wykresach :bash:

toommm
30-01-2020, 15:43
A co tu dziś tak cicho ... wszyscy montują czy serwisują .....?

codix
30-01-2020, 16:17
A co tu dziś tak cicho ... wszyscy montują czy serwisują .....?

;) dobre

Donkazo
30-01-2020, 20:13
Skoro o serwisie mowa co trzeba w pompie co roku robić? Wiem że filtr wody do czyszczenia. Po okresie gwarancji sami serwisujecie czy zlecanie to firmie?

MiG25
31-01-2020, 20:33
Zabawa z chińskim licznikiem energi . Schłodzony zbiornik do 31 stopni , trzeba nagrzać do 45 ,(realnie później temperatura zatrzymuje się na 47).Zbiornik 300l . Odczyt przed 55.49kWh , odczyt po 57,55kWh ,czyli zużycie 2,06kWh. A teraz odczyt z pompy -2,0kWh , odczyt z Domoticza ( oblicza na podstawie Watów energię w czasie) 2.011kWh....
Normalnie w tych warunkach nie ma się do czego przyczepić , wszystko idealnie !440218

codix
31-01-2020, 22:00
Zabawa z chińskim licznikiem energi . Schłodzony zbiornik do 31 stopni , trzeba nagrzać do 45 ,(realnie później temperatura zatrzymuje się na 47).Zbiornik 300l . Odczyt przed 55.49kWh , odczyt po 57,55kWh ,czyli zużycie 2,06kWh. A teraz odczyt z pompy -2,0kWh , odczyt z Domoticza ( oblicza na podstawie Watów energię w czasie) 2.011kWh....
Normalnie w tych warunkach nie ma się do czego przyczepić , wszystko idealnie !440218

No 3% to faktycznie ok.Ale bylo tu gadane ze 3fazowki wmiare ok podaja zużycie.
Jeszcze ciekawe jak na 19hz by wyszlo?

agb
31-01-2020, 22:21
Na najniższym poborze kiedyś podawałem tutaj. Przy 0.8kW podawanej przez PC, w rzeczywistości było jakoś 0.84-0.85kW. Dokładnie nie pamiętam. Mówię o mocy.

-voymar-
31-01-2020, 23:51
No 3% to faktycznie ok.Ale bylo tu gadane ze 3fazowki wmiare ok podaja zużycie.
Jeszcze ciekawe jak na 19hz by wyszlo?

Ale COP mizerny 2,44

codix
01-02-2020, 07:43
Ale COP mizerny 2,44

O co kaman z tym copem?
Chodzi Ci o te grzanie zbiornika cwu przez MiG25?
Przecież nie podawal ile wyprodukowal energii

MiG25
01-02-2020, 07:48
ę
No 3% to faktycznie ok.Ale bylo tu gadane ze 3fazowki wmiare ok podaja zużycie.
Jeszcze ciekawe jak na 19hz by wyszlo?

Było na dworze 8 stopni , więc to nie było na full ,od 36 do 44Hz , ( przez większość czasu 38- 39Hz)
440235.

Poza tym narazie domoticz liczy Energię z tego co mu na bieżąco ilość Wat podaje pompa ( a nie licznik) , więc może robi to z większą dokładnością niż pompa... ( w każdym razie licznik pokazał dokładnie po środku to co z osobna wyliczyła pompa i domoticz na podstawie aktualnej mocy podawanej przez pompę).
Być może pompa robi to jeszcze lepiej , tylko wynik zaokrąglany jest do jednego miejsca po przecinku ( albo co gorzej ucinany , tak jak w przypadku przeplywu wody).

MiG25
01-02-2020, 07:55
O co kaman z tym copem?
Chodzi Ci o te grzanie zbiornika cwu przez MiG25?
Przecież nie podawal ile wyprodukowal energii

Też nie wiem do czego się to odnosi ,ale faktycznie domoticz podał wyprodukowaną energię 5,6kWh ,co daje COP 2,7 .( Energia wyprodukowanej energi wyliczona przez domoticz na podstawie podawanych przez pompę mocy chwilowych).Pompa również pokazuje 5,6kWh za ten okres.
Natomiast wyprodukowaną energię będę jeszcze sprawdzał przez dołożenie ds18b20 na wejście i wyjście ( i solidne ich przytwierdzenie do rur - jakieś kieszenie a nie na trytytki) i branie na żywo przepływu z pompy.Ale to w swoim czasie.

EDIT , no i z fizyki też wychodzi ,że tyle tej energii trzeba dostarczyć - 1,16x300x(47-31)= 5,57kWh

-voymar-
01-02-2020, 11:06
O co kaman z tym copem?
Chodzi Ci o te grzanie zbiornika cwu przez MiG25?
Przecież nie podawal ile wyprodukowal energii

Tak o grzanie CWU

codix
01-02-2020, 11:17
Też nie wiem do czego się to odnosi ,ale faktycznie domoticz podał wyprodukowaną energię 5,6kWh ,co daje COP 2,7 .( Energia wyprodukowanej energi wyliczona przez domoticz na podstawie podawanych przez pompę mocy chwilowych).Pompa również pokazuje 5,6kWh za ten okres.
Natomiast wyprodukowaną energię będę jeszcze sprawdzał przez dołożenie ds18b20 na wejście i wyjście ( i solidne ich przytwierdzenie do rur - jakieś kieszenie a nie na trytytki) i branie na żywo przepływu z pompy.Ale to w swoim czasie.

EDIT , no i z fizyki też wychodzi ,że tyle tej energii trzeba dostarczyć - 1,16x300x(47-31)= 5,57kWh

Co do fizyki to tak raczej nie obliczysz teraz moze akurat sie zgadza ale zaluzmy ze mialbys termometr 30cm nizej to grzala by jeszcze dluzej a pol baniaka by juz mialo z 55st
(Tak mi sie wydaje na szybko bez zastanowienia ;)

-voymar-
01-02-2020, 11:27
Co do fizyki to tak raczej nie obliczysz teraz moze akurat sie zgadza ale zaluzmy ze mialbys termometr 30cm nizej to grzala by jeszcze dluzej a pol baniaka by juz mialo z 55st
(Tak mi sie wydaje na szybko bez zastanowienia ;)

Ogrzewając wodę o (x ) pojemności i do zadanej temp. nie obchodzi cię termometr.
np. masz zagrzać ( podgrzać ) wodę 300L z 10*C do 45*C --- I to jest dla ciebie ważne (ilość kWh potrzebnych) w jednostce czasu

michancia
01-02-2020, 11:28
No 3% to faktycznie ok.Ale bylo tu gadane ze 3fazowki wmiare ok podaja zużycie.
Jeszcze ciekawe jak na 19hz by wyszlo?

Jak w tamtym roku podałem, tu na forum, że mój Tcap 9kW 1fazowy H, podaje pomiary dokładne, to tu nikt nie chciał wierzyć.
Muszę, też se kupić licznik energii, bo u mnie na pozostałe zużycie energii - bytowe idzie dziennie 10-11 KW i nie wiem co mi tyle bierze. W domu wszystko na prąd ( indukcja ), jak w domu w większości czasu nikogo nie ma (wszyscy pracujà ).

-voymar-
01-02-2020, 11:33
Jak w tamtym roku podałem, tu na forum, że mój Tcap 9kW 1fazowy H, podaje pomiary dokładne, to tu nikt nie chciał wierzyć.
Muszę, też se kupić licznik energii, bo u mnie na pozostałe zużycie energii - bytowe idzie dziennie 10-11 KW i nie wiem co mi tyle bierze. W domu wszystko na prąd ( indukcja ), jak w domu w większości czasu nikogo nie ma (wszyscy pracujà ).

To standardowe zużycie . Ja przed założeniem PV przez rok spisywałem kWh co dziennie i wychodziło mi od 7 do 9 kWh jak było małe pranie to 11kWh
Według mnie wszystko gra u ciebie.

codix
01-02-2020, 11:45
Ogrzewając wodę o (x ) pojemności i do zadanej temp. nie obchodzi cię termometr.
np. masz zagrzać ( podgrzać ) wodę 300L z 10*C do 45*C --- I to jest dla ciebie ważne (ilość kWh potrzebnych) w jednostce czasu

Tak by bylo jak bys mial np.300l baniak i wszystka woda w nim by miala jednakowa temp.np.10st i podgrzal bys ja do np.30st ciagle mieszajac zeby po podgrzaniu cale 300l mialo rowna temperature.
W zbiorniku cwu nie wiesz jaki jest rozklad temperatur wody i ile litrow wody masz w jakich temperaturach

-voymar-
01-02-2020, 12:08
Tak by bylo jak bys mial np.300l baniak i wszystka woda w nim by miala jednakowa temp.np.10st i podgrzal bys ja do np.30st ciagle mieszajac zeby po podgrzaniu cale 300l mialo rowna temperature.
W zbiorniku cwu nie wiesz jaki jest rozklad temperatur wody i ile litrow wody masz w jakich temperaturach

Wzór na ciepło właściwe tyczy się całej ilości wody.
Masz zagrzać ( x) L wody do zadanej temp. w jednostce czasu.

michancia
01-02-2020, 12:12
To standardowe zużycie . Ja przed założeniem PV przez rok spisywałem kWh co dziennie i wychodziło mi od 7 do 9 kWh jak było małe pranie to 11kWh
Według mnie wszystko gra u ciebie.

Pralka ok. 2-3 razy w tygodniu, to samo zmywarka, lodówka 3×plus.
Podejżewam zamrażarkę i pozostały sprzęt: dekodery, routery.

codix
01-02-2020, 12:19
Wzór na ciepło właściwe tyczy się całej ilości wody.
Masz zagrzać ( x) L wody do zadanej temp. w jednostce czasu.

Jak uwarzasz ze nie ma znaczenia ani uklad wezownicy czy plaszcza czy grzalki ani tempo grzania czy temperatura czynnika grzewczego polozenie termometra itp.
Czyli nic to zrob moze sobie doswiadczenie wez zbiornik 300l pionowy zalej w calosci zimna woda z wodociagow np.5st zamontuj grzalke elektryczna na 1/4 wys od gory a termometr na samym dole.
Przeciez wedlug Ciebie to nie ma znaczenia
A potem podgrzej wode o 5 stopni bedziesz na to potrzebowal 300x1,16x5=1740wat .
Dostarcz tyle a gwarantuje Ci ze na termometrze temperatira nie skoczy nawet o stopien

-voymar-
01-02-2020, 12:20
Pralka ok. 2-3 razy w tygodniu, to samo zmywarka, lodówka 3×plus.
Podejżewam zamrażarkę i pozostały sprzęt: dekodery, routery.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie PC
Kiedy zakładałeś , czy wraz ze zbiornikiem CWU , koszt , czy masz bufor do pomp ciepła.

-voymar-
01-02-2020, 12:25
Jak uwarzasz ze nie ma znaczenia ani uklad wezownicy czy plaszcza czy grzalki ani tempo grzania czy temperatura czynnika grzewczego polozenie termometra itp.
Czyli nic to zrob moze sobie doswiadczenie wez zbiornik 300l pionowy zalej w calosci zimna woda z wodociagow np.5st zamontuj grzalke elektryczna na 1/4 wys od gory a termometr na samym dole.
Przeciez wedlug Ciebie to nie ma znaczenia
A potem podgrzej wode o 5 stopni bedziesz na to potrzebowal 300x1,16x5=1740wat .
Dostarcz tyle a gwarantuje Ci ze na termometrze temperatira nie skoczy nawet o stopien

Jak masz problem to sobie zrób sam powyższe doświadczenie i nie zawracaj gitary. Ja pozostanę przy swoim.
Nie potrzebuje rad i o nie, --nie prosiłem.

codix
01-02-2020, 12:29
Jak masz problem to sobie zrób sam powyższe doświadczenie i nie zawracaj gitary. Ja pozostanę przy swoim.
Nie potrzebuje rad i o nie, --nie prosiłem.

No to po co glupoty piszesz na forum .
Jak bys przemieszal to wode to czujnik faktycznie by pokazal ze podgrzales wode o 5stopni a jak nie pomieszasz to zanim termometr wskaze podniesienie temp.o 5st to dostarczysz do zbiornika 5razy wiecej energii.
I o to chodzilo bo Mig25 nie mieszal wody w zbiorniku i nie wie faktycznie o ile ja podgrzal .
I to nie sa rady tylko fakty bo potem ludzie to czytaja i se cop na cwu wyliczaja na podstawie twoich teorii i sieja tu kolejnymi bzdurami

-voymar-
01-02-2020, 12:33
No to po co glupoty piszesz na forum .
Jak bys przemieszal to wode to czujnik faktycznie by pokazal ze podgrzales wode o 5stopni a jak nie pomieszasz to zanim termometr wskaze podniesienie temp.o 5st to dostarczysz do zbiornika 5razy wiecej energii.
I o to chodzilo bo Mig25 nie mieszal wody w zbiorniku i nie wie faktycznie o ile ja podgrzal .
I to nie sa rady tylko fakty bo potem ludzie to czytaja i se cop na cwu wyliczaja na podstawie twoich teorii i sieja tu kolejnymi bzdurami

Pozostaje przy swoim stwierdzeniu. Nie pisałem że się z tobą zgadzam!
I przestań trolować . Temat uważam za zakończony.

MiG25
01-02-2020, 13:29
Ok , co do fatalnego COPu , to jakiego się spodziewałeś przy grzaniu zbiornika ?
Dziś od 5 rano grzała się woda zbiornika , temperatura na zewnątrz 7stopni, częstotliwości jakby trochę wyższe ,rzędu 41-44Hz ,i COP wyszedł 2,84.
Natomiast grzanie podłogi w godzinach od północy do 5 rano i COP 4,41( w rzeczywistości grzała od 22 , ale domoticz zlicza dziennie).
440247

bobrow
01-02-2020, 14:09
Witam Rjebiatę,
zrobiłem mały tuning u Kuzynki w monobloku T-cap 9kW 3F :
-podłączyłem wtórną obiegówkę pod płytę pod extra pump
-zaizolowałem czujniki wg kol Balbina
Tak to wyszło
440249
Pzdr

michancia
01-02-2020, 14:26
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie PC
Kiedy zakładałeś , czy wraz ze zbiornikiem CWU , koszt , czy masz bufor do pomp ciepła.

Zakładałem 05.09.2019r, wywaliłem piec i stary baniak. Założyłem PW oraz baniak 200l CWU, wszystko w miedzi 28mm. Moja instalacja też jest w miedzi i ma bardzo dużą pojemność ok 120l, z tego względu nie dawałem żadnego bufora/sprzęgła.
Co do kosztów, to nie chcę robić propagandy, ale mój koszt był ok.20% tańszy, niż ogólnie przyjęte ceny na rynku

toommm
01-02-2020, 16:40
nie chcę robić propagandy, ale mój koszt był ok.20% tańszy, niż ogólnie przyjęte ceny na rynku

:) to tu raczej się nie chwal ... jak ja podałem wszem i wobec że zakupiłem PC z legalnego źródła za dokładnie 18.800 brutto to była taka nagonka że już miałem skłamać że to nie PC a ekogroch . Tu trzeba powtarzać co najmniej 25 koła taniej się nie da ... :)

MiG25
01-02-2020, 18:48
Witam Rjebiatę,
zrobiłem mały tuning u Kuzynki w monobloku T-cap 9kW 3F :
-podłączyłem wtórną obiegówkę pod płytę pod extra pump
-zaizolowałem czujniki wg kol Balbina
Tak to wyszło
440249
Pzdr

W splicie rurki gazowe w jednostce wewnętrznej są zaizolowane ( kiepsko bo kiepsko ,trytytkami połapane ,ale zawsze) , a tu w monobloku gazowe są gołe....
Wodne zresztą też , no ale tu widać same kolana , nie zabardzo jak to połapać.

toommm
02-02-2020, 07:28
Panowie jak ustawić krzywą w PC wersji F ( zawsze miałem prostą tylko)

Chcę aby do +3 stopni grzała 27 stopni a od +2 w dół grzała 28 stopni

Tulisko
03-02-2020, 10:02
Panowie jak ustawić krzywą w PC wersji F ( zawsze miałem prostą tylko)

Chcę aby do +3 stopni grzała 27 stopni a od +2 w dół grzała 28 stopni

Prawie prosta krzywa powinna chyba wyglądać tak w Twoim przypadku;)
28 +2 ; 27 +3

Tulisko
03-02-2020, 10:13
Prawie prosta krzywa powinna chyba wyglądać tak w Twoim przypadku;)
28 +2 ; 27 +3

A krzywa powinna wtedy wyglądać mniej więcej tak:
https://tinyurl.com/tmnlnvp

toommm
03-02-2020, 19:05
Prawie prosta krzywa powinna chyba wyglądać tak w Twoim przypadku;)
28 +2 ; 27 +3

To to ja wiem , ale kompletnie nie wiem jak to ustawić w tym sterowniku , jakoś ten obrazek na klapce nic do mnie nie mówi ... a ja z branży nie jestem i wiedzieć nie musze :)

agb
03-02-2020, 19:23
Czytać jak widać też umieć nie musisz, skoro w instrukcji nie znalazłeś.

Tulisko
03-02-2020, 19:25
... a ja z branży nie jestem i wiedzieć nie musze :)

No to jest już nas dwoje;-) Niestety ze sterownika w wersji F Ci nie pomogę bo ja mam wersję H ;/

bobrow
03-02-2020, 20:49
To to ja wiem , ale kompletnie nie wiem jak to ustawić w tym sterowniku , jakoś ten obrazek na klapce nic do mnie nie mówi ... a ja z branży nie jestem i wiedzieć nie musze :)

Już jestem ...
Wciskasz długo SET , aż rozwinie się menu i przewijasz strzałkami i wybierasz (set) :
-out Hi i ustawiasz 3 (zatwierdzasz set)
potem
-out Lo i ustawiasz 2 (set)
-H20 Lo i ustawiasz 27 (set)
-H20 Hi i ustawiasz 28 (set)
Cancel wychodzisz z menu.
Możesz to robić kiedy PC działa.

toommm
03-02-2020, 21:08
Czytać jak widać też umieć nie musisz, skoro w instrukcji nie znalazłeś.

Chętnie bym to zrobił .. ale ja w Bergen , Pc w Bochni a instrukcja w Nowym Sączu .... więc czasem się " ugryź " bo nie znasz sytuacji ..

toommm
03-02-2020, 21:10
Już jestem ...
Wciskasz długo SET , aż rozwinie się menu i przewijasz strzałkami i wybierasz (set) :
-out Hi i ustawiasz 3 (zatwierdzasz set)
potem
-out Lo i ustawiasz 2 (set)
-H20 Lo i ustawiasz 27 (set)
-H20 Hi i ustawiasz 28 (set)
Cancel wychodzisz z menu.
Możesz to robić kiedy PC działa.

Wiedziałem , że mogłem liczyć na Ciebie . Dzięki

bobrow
03-02-2020, 21:25
Wiedziałem , że mogłem liczyć na Ciebie . Dzięki

No problem -jak coś , to jestem do dyspozycji (raz ,że chcę bo lubię ,dwa -spłacam dług , bo mi też wielu ludków z naszego FM pomagało)

agb
03-02-2020, 22:10
Chętnie bym to zrobił .. ale ja w Bergen , Pc w Bochni a instrukcja w Nowym Sączu .... więc czasem się " ugryź " bo nie znasz sytuacji ..

Instrukcja w pierwszym linku wyników Google...

toommm
03-02-2020, 22:23
Instrukcja w pierwszym linku wyników Google...

otwierałeś ???? No powiem ci - nie bardzo :) bo jest rozpisany akurat z wersji H .

i wpisz jak każdy laik by wpisał : instrukcja panasonic aquarea wersja F .... cała strona i nic .... choć tu zdecydowana większość jest z branży ( instalator lub sprzedawca ) czasem możesz trafić na takiego laika ...

zresztą nie ma to już znaczenia , ktoś odpowiedział rzeczowo i na temat , otoczka mnie nie interesuje .

Mam nadzieje , że te ponad 3 tysiące Twoich postów jest bardziej merytorycznych niż uszczypliwych .

agb
03-02-2020, 22:46
otwierałeś ????

A owszem.


Modele
Jednostki wewnętrzne
WH-SHF09F3E5
WH-SHF12F6E5
WH-SHF09F3E8
WH-SHF12F9E8

Wersji H tu nie widzę.

Donkazo
04-02-2020, 04:06
Dziś całą noc pompa idzie tak
Pobór mocy 0.2
Produkcja 2.4
Cop 12
Powrót 25c
Zasilanie 29C
Tem zew 6c
O co chodzi? Ktoś jest w stanie to wyjaśnić skąd te dziwne parametry?

agb
04-02-2020, 07:09
Dziś całą noc pompa idzie tak
Pobór mocy 0.2
Produkcja 2.4
Cop 12
Powrót 25c
Zasilanie 29C
Tem zew 6c
O co chodzi? Ktoś jest w stanie to wyjaśnić skąd te dziwne parametry?

Przecież ostatnie 10 stron jest o tym...

kaszpir007
04-02-2020, 07:15
O co chodzi? Ktoś jest w stanie to wyjaśnić skąd te dziwne parametry?

Zakleić taśmą klejącą , kupić podlicznik i wtedy będzie widać REALNE zużycie energii przez pompę ...

Bo to co pokazuje wyświetlacz pompy można traktować tak samo "serio" jak obietnice polityków w roku wyborczym albo to co powie ci wróżka przez telefon ;)

codix
04-02-2020, 07:20
Dziś całą noc pompa idzie tak
Pobór mocy 0.2
Produkcja 2.4
Cop 12
Powrót 25c
Zasilanie 29C
Tem zew 6c
O co chodzi? Ktoś jest w stanie to wyjaśnić skąd te dziwne parametry?

Powaznie czy sie zgrywasz ?? ;)

A jak bulo blizej zera albo chodzila na wyzszych czestotliwosciach i miales cop=7 to nie widziales w tym nic dziwnego?

slimakfoto
04-02-2020, 07:55
Dziś całą noc pompa idzie tak
Pobór mocy 0.2
Produkcja 2.4
Cop 12
Powrót 25c
Zasilanie 29C
Tem zew 6c
O co chodzi? Ktoś jest w stanie to wyjaśnić skąd te dziwne parametry?

Pc oblicza to najprawdopodobniej wzorem przepływ x Dela temperatur x 1,16 (moc cieplna) / pobór prądu.
Są to tylko wyleczenia elektroniki nie odczyty.

Jednak niemiłego tonu Panów z przednich postów nie rozumiem.
Jeżeli ktoś nie chce pomóc to po co tu jest ?

michancia
04-02-2020, 08:10
Dziś całą noc pompa idzie tak
Pobór mocy 0.2
Produkcja 2.4
Cop 12
Powrót 25c
Zasilanie 29C
Tem zew 6c
O co chodzi? Ktoś jest w stanie to wyjaśnić skąd te dziwne parametry?

Z tego względu, że pompa pracuje poniżej zakresu pomiarowego, pokazuje to co pokazuje
i dlatego gostek na sąsiednim forum pisze, że ma za m-c styczeń zużycie na CO i CWU -100kWh

agb
04-02-2020, 08:32
W ramach ciekawostki, ile PC 12kW potrafi pociągnąć podczas antylegionelli ;)

https://i.imgur.com/nJ7IyLb.png

Donkazo
04-02-2020, 09:03
Zużycie za noc 0,8kwh pisze bo nigdy na takich parametrach nie chodziła brała około 10 kwh za noc a od kilku dni znikome zużycie za 4 dni lutego mam 15 kwh zużycie i na takich parametrach chodzi.
Jak dodać zdjęcie na forum? To wrzucę bo nie wszyscy chcą wierzyć. A i jeszcze jedno felge na ogrzewaniu podłogowym mam na 5 i pisze w instrukcji ze zmianą tego parametry wpływa na zużycie prądu przez pompę ale co innego zmieni ta sekta np cieplejsz podłoga?

MiG25
04-02-2020, 09:12
W ramach ciekawostki, ile PC 12kW potrafi pociągnąć podczas antylegionelli ;)

https://i.imgur.com/nJ7IyLb.png

Grzałka wewnętrzna 9kW powyżej 55stopni się włączyła, bo sam kompresor tyle nie jest w stanie.

agb
04-02-2020, 09:24
Wiem, wiem :)

codix
04-02-2020, 10:07
Pc oblicza to najprawdopodobniej wzorem przepływ x Dela temperatur x 1,16 (moc cieplna) / pobór prądu.
Są to tylko wyleczenia elektroniki nie odczyty.

Jednak niemiłego tonu Panów z przednich postów nie rozumiem.
Jeżeli ktoś nie chce pomóc to po co tu jest ?

No to teraz milym tonem :)
Wskazania sterownika w pompie szczególnie w jednowentylatorowych jednofazowychSDC typu 3,5,7,9kw mozna sobie w d... Wsadzic potrafi nawet o 100% oszukiwac.
Jest to walkowane na forum na okretke i niewierze ze jak ktos chociaz godzine poczytal temat o panasoniku to sie na to nie natknął.
Tylko chyba nie chca wierzyc w to co sie tu pisze i maja nadzieje ze ich pompy tak pieknie pracuja z copem=6 czy nawet 5 dopiero jak im pompa wywali cop 10 czy 17 to zastanawiaja sie ze chyba cos jest nie tak ;)


Ale standardowo zaraz sie odezwie ktos ze jemu pokazuje dobrze;)

Nie wiem te postu sa kasowane czy co ze ludzie ich nie widzą

slimakfoto
04-02-2020, 10:45
No to teraz milym tonem :)
Wskazania sterownika w pompie szczególnie w jednowentylatorowych jednofazowychSDC typu 3,5,7,9kw mozna sobie w d... Wsadzic potrafi nawet o 100% oszukiwac.
Jest to walkowane na forum na okretke i niewierze ze jak ktos chociaz godzine poczytal temat o panasoniku to sie na to nie natknął.
Tylko chyba nie chca wierzyc w to co sie tu pisze i maja nadzieje ze ich pompy tak pieknie pracuja z copem=6 czy nawet 5 dopiero jak im pompa wywali cop 10 czy 17 to zastanawiaja sie ze chyba cos jest nie tak ;)


Ale standardowo zaraz sie odezwie ktos ze jemu pokazuje dobrze;)

Nie wiem te postu sa kasowane czy co ze ludzie ich nie widzą

No i fajna odpowiedz. :)
Co do dodatnich temperatur wskazania cop producenta dla mojej PC to 5,08 dla 35 stopni wody i + 7 na dworze. dla 35 / +2 ok 4 cop
Jeżeli produkuje się niższą temperature i układ jest dobrze zrobiony ten cop powinien być wyższy.
Ale oczywiście powyżej 6-7 nie realny.
Odpowiedzialne za takie wskazanie mogą być źle skalibrowane czujniki temperatur lub po prostu elektronika.
Jednak wskazania mogą być jakimś wyznacznikiem ustawień PC.
Nie każdy chce kupować licznik prądu i ciepłomierz - ok 800 zł.

-voymar-
04-02-2020, 10:54
Zużycie za noc 0,8kwh pisze bo nigdy na takich parametrach nie chodziła brała około 10 kwh za noc a od kilku dni znikome zużycie za 4 dni lutego mam 15 kwh zużycie i na takich parametrach chodzi.
Jak dodać zdjęcie na forum? To wrzucę bo nie wszyscy chcą wierzyć. A i jeszcze jedno felge na ogrzewaniu podłogowym mam na 5 i pisze w instrukcji ze zmianą tego parametry wpływa na zużycie prądu przez pompę ale co innego zmieni ta sekta np cieplejsz podłoga?

Spisz licznik z ZE ( główny) jak nie masz podlicznika. Przyjmij zużycie standardowe domu (bytowe) na poziomie 9----11kWh/doba . reszta zużycia to będzie PC
Faktem jest że każdy bytowe ma inne, lecz zawsze coś ci tam da.

-voymar-
04-02-2020, 11:01
No i fajna odpowiedz. :)
Co do dodatnich temperatur wskazania cop producenta dla mojej PC to 5,08 dla 35 stopni wody i + 7 na dworze. dla 35 / +2 ok 4 cop
Jeżeli produkuje się niższą temperature i układ jest dobrze zrobiony ten cop powinien być wyższy.
Ale oczywiście powyżej 6-7 nie realny.
Odpowiedzialne za takie wskazanie mogą być źle skalibrowane czujniki temperatur lub po prostu elektronika.
Jednak wskazania mogą być jakimś wyznacznikiem ustawień PC.
Nie każdy chce kupować licznik prądu i ciepłomierz - ok 800 zł.

Co do ciepłomierza to nie protestuje ( nie wiem ile kosztuje) lecz zapewne parę stów używany. Nowe to koszt zapewne 2k
podlicznik zwykły tarczowy nasz polski kupiłem 3 lata temu za 80 zeta . Wolę go niż chiński elektroniczny. Ten mój pokazuje super pobór prądu. Taki licznik w zupełności wystarczy aby mieć zużycie kWh na ogrzewanie.

plusfoto
04-02-2020, 11:13
Co do ciepłomierza to nie protestuje ( nie wiem ile kosztuje) lecz zapewne parę stów używany. Nowe to koszt zapewne 2k
podlicznik zwykły tarczowy nasz polski kupiłem 3 lata temu za 80 zeta . Wolę go niż chiński elektroniczny. Ten mój pokazuje super pobór prądu. Taki licznik w zupełności wystarczy aby mieć zużycie kWh na ogrzewanie.

Polski elektroniczny trójfazowy z możliwością ustawienia do 4 taryf można mieć za około stówkę. Zaleta taka że ma bardzo niską bezwładność i liczy już praktycznie od minimalnego poboru.

kaszpir007
04-02-2020, 11:29
Nie każdy chce kupować licznik prądu i ciepłomierz - ok 800 zł.

Atestowany elektroniczny licznik prądu kosztuje od 50zł ...

Dodatkowo jak ktoś chce widzieć na żywo zużycie + widzieć jak pompa działa to podpina go do sieci i wszystko widać ;)

cangi80
04-02-2020, 11:36
No i fajna odpowiedz. :)
Co do dodatnich temperatur wskazania cop producenta dla mojej PC to 5,08 dla 35 stopni wody i + 7 na dworze. dla 35 / +2 ok 4 cop
Jeżeli produkuje się niższą temperature i układ jest dobrze zrobiony ten cop powinien być wyższy.
Ale oczywiście powyżej 6-7 nie realny.
Odpowiedzialne za takie wskazanie mogą być źle skalibrowane czujniki temperatur lub po prostu elektronika.
Jednak wskazania mogą być jakimś wyznacznikiem ustawień PC.
Nie każdy chce kupować licznik prądu i ciepłomierz - ok 800 zł.

A czy producent bierze pod uwagę defrosty przez co zawyża znacznie COP

plusfoto
04-02-2020, 11:40
A widziałeś defrosty przy +7? Przy+2 bywają-zależy od wilgotności.

cangi80
04-02-2020, 11:59
A widziałeś defrosty przy +7? Przy+2 bywają-zależy od wilgotności.

Tak tylko pytam z ciekawości. Defrostów nie widziałem w ogóle bo mam gruntówkę.

Vaikis_
04-02-2020, 18:40
No i fajna odpowiedz. :)
Co do dodatnich temperatur wskazania cop producenta dla mojej PC to 5,08 dla 35 stopni wody i + 7 na dworze. dla 35 / +2 ok 4 cop
Jeżeli produkuje się niższą temperature i układ jest dobrze zrobiony ten cop powinien być wyższy.
Ale oczywiście powyżej 6-7 nie realny.
Odpowiedzialne za takie wskazanie mogą być źle skalibrowane czujniki temperatur lub po prostu elektronika.
Jednak wskazania mogą być jakimś wyznacznikiem ustawień PC.
Nie każdy chce kupować licznik prądu i ciepłomierz - ok 800 zł.
Niektóre prawdziwe dane z serii 5Kw Panasonic H
http://188.69.132.115:3000/d/kmDMdZWRk/panasonic-aquarea?orgId=1&refresh=5s

marxxx
05-02-2020, 11:12
Pytanie do specjalistów

moja pompa T-Cap 9kW przy temperaturach zewnętrznych w przedziale -5 do +5 pracuje non stop z taktowanie sprężarki w 18-22Hz
Temp. zasilania 35 C
Temp powrotu 32-33C
Delta średnio 3-stopnie Celsjusza
Krzywa grzewcza 39/-15 30/15

Zużycie prądu dosyć duże, 20-40 kWh /doba ,
temperatura w domu 23-24C , 4 osoby

Ogrzewanie części mieszkalnej , podłogówka, kaloryfery w garażu i w piwnicach, w łazienkach drabinki.
Powierzchnie ogrzewane, podłogówki ok 140m2 + piwnice 50m2 + garaż 32m2- obecnie nie ogrzewany
Taryfa G11 + fotowoltaika 7,5kV .

Pompa pracuje od połowy grudnia, do tej pory przebieg około 1100 godzin i około 600 załączeń.

Pytanie, czy dla pompy lepiej jest aby pracowała non stop na niskim taktowaniu, tak jak w moim przypadku, czy może lepiej ustawić grzanie na prostej i zaprogramować kilka godzinnych przerw w trakcie doby, a później skłonić pompę do pracy na wyższej częstotliwości i z większą deltą niż 3 stopnie C

Andrzej5101
05-02-2020, 11:36
Pytanie, czy dla pompy lepiej jest aby pracowała non stop na niskim taktowaniu, tak jak w moim przypadku, czy może lepiej ustawić grzanie na prostej i zaprogramować kilka godzinnych przerw w trakcie doby, a później skłonić pompę do pracy na wyższej częstotliwości i z większą deltą niż 3 stopnie C
Warto by podać dane budynku w stopce,
Ogrzewanie podłogowe czy mieszane?
Masz jedną taryfę czy dwie?
Można pracować na krzywej i robić przerwy wg; harmonogramu.

marxxx
05-02-2020, 11:57
QUOTE=Andrzej5101;7905164]Warto by podać dane budynku w stopce,
Ogrzewanie podłogowe czy mieszane?
Masz jedną taryfę czy dwie?
Można pracować na krzywej i robić przerwy wg; harmonogramu.[/QUOTE]
Uzupełniłem dane.

Ogrzewanie części mieszkalnej , podłogówka, kaloryfery w garażu i w piwnicach, w łazienkach drabinki.
Powierzchnie ogrzewane, podłogówki ok 140m2 + piwnice 50m2 + garaż 32m2- obecnie nie ogrzewany
Taryfa G11 + fotowoltaika 7,5kV .

W salonie podłoga przykryta w dużej części dywanami shaggy, przez co oddawanie ciepła jest mniejsze i muszę grzać na wyższym parametrze.
Pomijając to, czy praca ciągła jest dla pompy ok? Czy może lepiej zmusuc ja dio kilku przerw i pracy na wyższych obrotach w pozostałym czasie?
Co jest korzystniejsze pod względem ekonomicznym, jak i pod względem trwałości pompy?

Arturo72
05-02-2020, 11:59
Pytanie do specjalistów

moja pompa T-Cap 9kW przy temperaturach zewnętrznych w przedziale -5 do +5 pracuje non stop z taktowanie sprężarki w 18-22Hz
Temp. zasilania 35 C
Temp powrotu 32-33C
Delta średnio 3-stopnie Celsjusza
Krzywa grzewcza 39/-15 30/15

Zużycie prądu dosyć duże, 20-40 kWh /doba ,
temperatura w domu 23-24C , 4 osoby

Ogrzewanie części mieszkalnej , podłogówka, kaloryfery w garażu i w piwnicach, w łazienkach drabinki.
Powierzchnie ogrzewane, podłogówki ok 140m2 + piwnice 50m2 + garaż 32m2- obecnie nie ogrzewany
Taryfa G11 + fotowoltaika 7,5kV .

Pompa pracuje od połowy grudnia, do tej pory przebieg około 1100 godzin i około 600 załączeń.

Pytanie, czy dla pompy lepiej jest aby pracowała non stop na niskim taktowaniu, tak jak w moim przypadku, czy może lepiej ustawić grzanie na prostej i zaprogramować kilka godzinnych przerw w trakcie doby, a później skłonić pompę do pracy na wyższej częstotliwości i z większą deltą niż 3 stopnie C
Taktowanie pompy spowodowane jest przez szybki odbiór ciepła czyli w Twoim przypadku przez grzejniki w garażu i piwnicy,dlatego też większe zużycie energii.
Właśnie dlatego instalacja mieszana to pomyłka, nie tylko w przypadku pompy.

Każde wł /wył sprężarki to dodatkowe obciążenie.

marxxx
05-02-2020, 12:38
No raczej mam mały odbiór ciepła, kaloryfery i drabinki chodzą na tym samym parametrze co podłogówka.
Delta to tylko 3 stopnie, a zalecane jest 5
Pompa chodzi najczęściej na 19-20 Hz, czyli na minimalnym obciążeniu, ale się nie wyłącza.

Arturo72
05-02-2020, 12:46
No raczej mam mały odbiór ciepła, kaloryfery i drabinki chodzą na tym samym parametrze co podłogówka.
Delta to tylko 3 stopnie, a zalecane jest 5
Pompa chodzi najczęściej na 19-20 Hz, czyli na minimalnym obciążeniu, ale się nie wyłącza.
Właśnie dlatego taktuje bo masz duży odbiór ciepła(szybko wychladza się powrót) w garażu i w piwnicy czyli praktycznie cały czas tam musisz grzać i stąd częste wyłaczenia i włączenia.
Im większa delta tym rzadsze wl/wył ale nie wiem czy zda to u Ciebie egzamin właśnie przez grzejniki bo podlogowce z odpowiednią wylewka będzie to na plus.
Nie bez powodu zalecana jest większa delta.

Andrzej5101
05-02-2020, 13:00
QUOTE
W salonie podłoga przykryta w dużej części dywanami shaggy, przez co oddawanie ciepła jest mniejsze i muszę grzać na wyższym parametrze.
Pomijając to, czy praca ciągła jest dla pompy ok? Czy może lepiej zmusuc ja do kilku przerw i pracy na wyższych obrotach w pozostałym czasie?
Co jest korzystniejsze pod względem ekonomicznym, jak i pod względem trwałości pompy?
Praca ciągła dla PC jest korzystna i świadczy o tym, że tylko uzupełnia niedobory ciepła,
Średnio masz na 2 h pracy pompy jedno wyłączenie - co jest korzystne i do przyjęcia,
- można by spróbować ustawić krzywą ; 39 /-15 ; 32 / +15 i obserwować ; Ilość włączeń powinna spaść,
- ponieważ masz G11 + PV - to o każdej porze masz taką samą cenę za energię,
- w dzień masz wyższe temperatury na zewnątrz i tym samym wyższy COP,
- więc można wyłączyć PC na okres snu i obserwować.

Arturo72
05-02-2020, 13:14
Praca ciągła dla PC jest korzystna i świadczy o tym, że tylko uzupełnia niedobory ciepła,
Średnio masz na 2 h pracy pompy jedno wyłączenie - co jest korzystne i do przyjęcia,

Na pewno? 12 wl/wył na dobę jest ok? 600 razy w przeciągu 1,5 miesiąca to moim zdaniem masakra,sprezara nieźle dostaje w dupe.
W moim przypadku mam raz, góra 2 razy na dobę.
W moim wypadku wychodzi

michancia
05-02-2020, 13:21
Taktowanie pompy spowodowane jest przez szybki odbiór ciepła czyli w Twoim przypadku przez grzejniki w garażu i piwnicy,dlatego też większe zużycie energii.
Właśnie dlatego instalacja mieszana to pomyłka, nie tylko w przypadku pompy.

Każde wł /wył sprężarki to dodatkowe obciążenie.

Gdzieś ty wyczytał, że pompa mu taktuje, jak pisze wyraźnie, że pracuje mu ciągle, o czym świadczy stosunek czasu pracy do załączeń, w jego przypadku 2/1. Jak ma mu taktować, jak ma w całym domu podłogówkę, która mu odbiera ciepło, a te grzejniki w piwnicy to można pominąć.
Osobnym tematem jest w jego przypadku dość duże zużycie energii, ale to wynika z zapotrzebowania tego domu na energię

Arturo72
05-02-2020, 13:26
Gdzieś ty wyczytał, że pompa mu traktuje, jak pisze wyraźnie, że pracuje mu ciągle, o czym świadczy stosunek czasu pracy do załączeń, w jego przypadku 2/1. Jak ma mu traktować jak ma w całym domu podłogówkę, która mu odbiera ciepło, e te grzejniki w piwnicy to można pominąć.
Osobnym tematem jest w jego przypadku dość duże zużycie energii, ale to wynika z zapotrzebowania tego domu na energię
Wyłączanie i włączanie sprężarki co 2 godziny to dla mnie taktowanie. Praca ciągła to praca ciągła, z przerwą na defrost.
Tyle.

kaszpir007
05-02-2020, 13:27
Na pewno? 12 wl/wył na dobę jest ok? 600 razy w przeciągu 1,5 miesiąca to moim zdaniem masakra,sprezara nieźle dostaje w dupe.
W moim przypadku mam raz, góra 2 razy na dobę.
W moim wypadku wychodzi

W lodówkach gdzie są zapewne najgorsze , najtańsze sprężarki spreżarka załącza się zapewne kilkanascie (kilkadziesiąt) razy i czasy pracy są bardzo krótkie i jakoś jej to nie szkodzi i pracują po kilkadziesiąt lat , choć szybciej lądują w śmietniku , bo się znudza albo za dużo prądu pobierają a nie z powodu awarii spręzarki.

Produkowane od wielu wielu lat to nie spręzarki które mają prace załącz/wyłącz i pracują na 0% albo od razu na 100% mocy a modulują moc , mają miękki start , i nigdy nie startują na max obrotach. Moc się modulowana.

Więc czemu sprężarka miała by "dostawać" ???
Po co ma sprężarka działać jak nie ma potrzeby ?

pagu
05-02-2020, 13:41
No dokładnie nic tu sprężarka w dupę nie dostaję bez przesady ....
Arturo72 a ile razy na dobę masz odszranianie ? przy tak ok 0 do -3 stopnie i dużej wilgotności ?

Arturo72
05-02-2020, 13:51
Arturo72 a ile razy na dobę masz odszranianie ? przy tak ok 0 do -3 stopnie i dużej wilgotności ?
Nie mam pojęcia, w dzien pracuje a w nocy śpię i nie badam tego :)
Dla przypomnienia, grzeje tylko w tanich widelkach 13-15 i 22-6 :)

marxxx
05-02-2020, 14:52
W styczniu sprężarka załączyła się dosłownie kilkadziesiąt razy, chyba tylko na odszranianie. W grudniu po uruchomieniu miałem zapowietrzona podłogowe i zbyt niska temperaturę ustawiona i wtedy nabiła załączeń. Obecnie pracuje niemal bez przerwy, na minimalnych obrotach 19- 29 Hz. Czy to dobre? Czy zmusić ją do kilku przerw na dobe?

1igor1
05-02-2020, 15:00
Wyłączanie i włączanie sprężarki co 2 godziny to dla mnie taktowanie. Praca ciągła to praca ciągła, z przerwą na defrost.
Tyle.

A może nie taktuje tylko się odszrania co 2 godziny,

Andrzej5101
05-02-2020, 16:27
zbyt niska temperaturę ustawiona i wtedy nabiła załączeń.
Obecnie pracuje niemal bez przerwy, na minimalnych obrotach 19- 29 Hz.
Czy to dobre? Czy zmusić ją do kilku przerw na dobe?
Jest OK,
Obserwować i ewentualnie reagować, patrz wyżej.

codix
05-02-2020, 17:04
Na pewno? 12 wl/wył na dobę jest ok? 600 razy w przeciągu 1,5 miesiąca to moim zdaniem masakra,sprezara nieźle dostaje w dupe.
W moim przypadku mam raz, góra 2 razy na dobę.
W moim wypadku wychodzi

A jakim cudem masz jedno zalaczenie na dobe?
Jak grzejesz dwa razy na dobe to juz 2 zalaczenia a cwu nie grzejesz? Bo to kolejne zalaczenie jesli tylko raz na dobe grzejesz cwu.
A defrosty? Nieraz przez nocke jest 5razy

Donkazo
05-02-2020, 18:28
Ja mam od 11.2018 na 2440 h pracy 3300 zał/wył grzeje tylko w g13

toommm
05-02-2020, 18:55
A jakim cudem masz jedno zalaczenie na dobe?
Jak grzejesz dwa razy na dobe to juz 2 zalaczenia a cwu nie grzejesz? Bo to kolejne zalaczenie jesli tylko raz na dobe grzejesz cwu.
A defrosty? Nieraz przez nocke jest 5razy


:) No i się zacznie ?

Arturo72
05-02-2020, 18:59
Ja mam od 11.2018 na 2440 h pracy 3300 zał/wył grzeje tylko w g13
No cóż, każdego szkoda :D
Ja grzeje tylko w G12W od września 2014, przed wrześniem 2014,grzalem tylko w, G11 :D

toommm
05-02-2020, 20:03
arturo ty masz on/offa czy się mylę? bo nie pamiętam dokładnie . Ile on średnio pobiera w okolicach 0 stopni na godzinę

Arturo72
05-02-2020, 20:16
arturo ty masz on/offa czy się mylę? bo nie pamiętam dokładnie . Ile on średnio pobiera w okolicach 0 stopni na godzinę
T-CAP 9kW,ten dobry T-CAP, sprzed kolorowych wyświetlaczy i innych bajerów, rok produkcji grudzień 2012 :D

Akurat mam u siebie - 1 to pykne już ręcznie on i zrobię zdjęcie licznika i o 22.22 zrobię off ze zdjęciem licznika :)

Arturo72
05-02-2020, 20:27
Czas start :)
https://images89.fotosik.pl/313/4c8422c634f9a89amed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/4c8422c634f9a89a)

Arturo72
05-02-2020, 20:33
Już daje czadu :)
https://images90.fotosik.pl/313/0e3e22cb2b6e8b9fmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/0e3e22cb2b6e8b9f)

Arturo72
05-02-2020, 21:05
Pół godziny, napięcie rośnie :)
A temp. zasilania dopiero 32st.C ;)
https://images89.fotosik.pl/313/6d2f81ecd1be9229med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/6d2f81ecd1be9229)

Arturo72
05-02-2020, 21:17
A tak to wygląda z pozycji ręcznego sterowania, jedynie dobrej nacji :)
https://images90.fotosik.pl/313/142b9388d6f18929med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/142b9388d6f18929)

Arturo72
05-02-2020, 21:38
Time out :)
https://images89.fotosik.pl/313/c559e0fa895e0789med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c559e0fa895e0789)

toommm
05-02-2020, 21:46
hmmmm . kiedyś opowiadałeś cuda na kiju . ale widzę że " spalanie " nawet gorsze niż u mnie ... No cudów nie ma , ale przynajmniej teraz nie kłamczysz o super niskim " spalaniu " . jest normalne jak na taki domeczek .

Arturo72
05-02-2020, 21:47
Ale, pompa została odpalona po ok. 8h przerwy i nie osiągnęła zadanej tamperatury z krzywej grzewczej, czy to komuś coś da?
Wątpię, bo mala garstka tutaj ma podobny system grzewczy do mojego :)
https://images92.fotosik.pl/314/b64b4bdd26588795med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/b64b4bdd26588795)

bobrow
05-02-2020, 21:52
Arturo -zlituj się i usuń w końcu tę folię z wyświetlacza...
Trochę to wygląda jak pewien jegomość w głębokim PRL odebrał z Polmozbytu swojego upragnionego Dużego Fiata i jeździł z tymi foliowymi workami cały rok- no, ale Ty go przebiłeś...

Arturo72
05-02-2020, 21:53
hmmmm . kiedyś opowiadałeś cuda na kiju . ale widzę że " spalanie " nawet gorsze niż u mnie ... No cudów nie ma , ale przynajmniej teraz nie kłamczysz o super niskim " spalaniu " . jest normalne jak na taki domeczek .
Coś Ci się chyba zdaje :)
Masz aktualny na dzisiaj licznik zużycia energii przez pompę na c.o i cwu od marca 2013r.
Innego nie miałem :D Od zawsze i od początku ten sam :)

Arturo72
05-02-2020, 21:56
Arturo -zlituj się i usuń w końcu tę folię z wyświetlacza...
Trochę to wygląda jak pewien jegomość w głębokim PRL odebrał z Polmozbytu swojego upragnionego Dużego Fiata i jeździł z tymi foliowymi workami cały rok- no, ale Ty go przebiłeś...
Bobrow, uwierz, że nie zaglądam tam i może dlatego to mnie nie razi aż tak bardzo :)
Pstrykam foty bo nie uwierzą, że człowiek nie jest wielbladem :)

-voymar-
05-02-2020, 22:04
hmmmm . kiedyś opowiadałeś cuda na kiju . ale widzę że " spalanie " nawet gorsze niż u mnie ... No cudów nie ma , ale przynajmniej teraz nie kłamczysz o super niskim " spalaniu " . jest normalne jak na taki domeczek .

Bardzo ciekawe stwierdzenie; ( cuda na kiju) Ty takie cuda opowiadałeś 02.lutego na forum (pompy ciepła--zużycie energii ) post. #11993
Cyt. Styczeń

CO + Cwu - 100 kWh Toż to twój wpis.

Arturo72
05-02-2020, 22:05
Arturo -zlituj się i usuń w końcu tę folię z wyświetlacza...
Trochę to wygląda jak pewien jegomość w głębokim PRL odebrał z Polmozbytu swojego upragnionego Dużego Fiata i jeździł z tymi foliowymi workami cały rok- no, ale Ty go przebiłeś...
Z dedykacją dla Ciebie, już bez folii :D
Temp. zasilania dalej 33st.C pomimo zapodanej 35 a to już prawie 2h i kiedy toto ma u mnie taktowac? Jak cwu nie było jeszcze grzane :D

https://images91.fotosik.pl/313/a066db5dbe1b326dmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/a066db5dbe1b326d)

bobrow
05-02-2020, 22:07
Z dedykacją dla Ciebie, już bez folii :D
https://images91.fotosik.pl/313/a066db5dbe1b326dmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/a066db5dbe1b326d)

Normalnie prawie nówka funkiel !

toommm
05-02-2020, 22:13
Bardzo ciekawe stwierdzenie; ( cuda na kiju) Ty takie cuda opowiadałeś 02.lutego na forum (pompy ciepła--zużycie energii ) post. #11993
Cyt. Styczeń

CO + Cwu - 100 kWh Toż to twój wpis.

Widać , że nie czytasz tak dokładnie , nie wiesz co było tam dzień wcześniej . A ten wpis skoro jeszcze jest potwierdził tylko to co mówiłem .

Edit

Bo reszta została wykasowana i nie tylko moje wpisy . Trzeba być na bieżąco.. wtedy można ( o ile się zdąży :) ) przeczytać spoooro więcej prawdziwych informacji w gąszczu bzdur .

Arturo72
05-02-2020, 22:20
O, mam defrost :)

-voymar-
05-02-2020, 22:25
Widać , że nie czytasz tak dokładnie , nie wiesz co było tam dzień wcześniej . A ten wpis skoro jeszcze jest potwierdził tylko to co mówiłem .

OK Wielu czytało. Skoro za miesiąc było 100kWh to dzień wcześniej było =96,66kWh. Głupio ale się stało. Nie pisał bym wcale lecz innych umiesz ustawiać.

Arturo72
05-02-2020, 22:27
Trwał ok minuty i juz wiatraki znowu napierdzielaja :)
Fajna akcja :) Przy jedn. zewnętrznej buchnelo mi ciepłem i wiatraki zaczęły działać :)

-voymar-
05-02-2020, 22:30
Witam kolegę Bobrow
Mam pytanie -jak zakładałeś PC to czy twój instalator na podstawie przekazanych mu danych budynku tj. ( ilość okien, temp. zasilania metrażu itd.)
wyliczył ci ile zużyje na rok PC . Jeżeli tak, to jak się to ma do realnych ?

Arturo72
05-02-2020, 22:34
Witam kolegę Bobrow
Mam pytanie -jak zakładałeś PC to czy twój instalator na podstawie przekazanych mu danych budynku tj. ( ilość okien, temp. zasilania metrażu itd.)
wyliczył ci ile zużyje na rok PC . Jeżeli tak, to jak się to ma do realnych ?
To nie instalator powinien wiedzieć tylko Ty,instalator nie będzie płacił Twoich rachunków, chyba, że masz z nim taką umowę to luzik. Podaj mu nr konta...
Ty jako zainteresowany powinieneś wiedzieć ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie. Jak to olewasz to nie wymagaj od innego, że Ci coś realnego przekaże.

toommm
05-02-2020, 22:35
OK Wielu czytało. Skoro za miesiąc było 100kWh to dzień wcześniej było =96,66kWh. Głupio ale się stało. Nie pisał bym wcale lecz innych umiesz ustawiać.

heh .... o i tu się mylisz . ja od roku nie podaje swojego licznika bo po co . wiadomo ile każda PC pobiera min i max ( można sprawdzić w DTR ) - prosta sprawa . różnice tylko i wyłącznie w zapotrzebowaniu budynku , sposobu grzania domu i CWU , temperatury komfortowej , i jeszcze parę rzeczy indywidualnych ustawień właściciela . Nic więcej .

A rozmowa była o podawaniu przekłamanych wartości z oryginalnych sterowników pewnych PC. To zostało usunięte ! więc wpisałem mój błędny ( zaniżony ! ) odczyt i jak widać ten bubel wisi dalej .


Teraz już chyba rozumiesz ....

-voymar-
05-02-2020, 22:36
Widać , że nie czytasz tak dokładnie , nie wiesz co było tam dzień wcześniej . A ten wpis skoro jeszcze jest potwierdził tylko to co mówiłem .

Edit

Bo reszta została wykasowana i nie tylko moje wpisy . Trzeba być na bieżąco.. wtedy można ( o ile się zdąży :) ) przeczytać spoooro więcej prawdziwych informacji w gąszczu bzdur .

To prawdę skasowałeś? Dobra nie zaśmiecam lecz pisz rozsądnie . Jesteś mało wiarygodny, a ja odniosłem się do tego co było napisane ,tak jak inny forumowicz zwrócił ci uwagę że pewnie brakuje przy tych 100kWh jeszcze jednego zera. Jak się pisze głupoty to trzeba kasować .TYLE MAM DO POWIEDZENIA.

Arturo72
05-02-2020, 22:43
heh .... o i tu się mylisz . ja od roku nie podaje swojego licznika bo po co . wiadomo ile każda PC pobiera min i max ( można sprawdzić w DTR ) - prosta sprawa . różnice tylko i wyłącznie w zapotrzebowaniu budynku , sposobu grzania domu i CWU , temperatury komfortowej , i jeszcze parę rzeczy indywidualnych ustawień właściciela . Nic więcej .

A rozmowa była o podawaniu przekłamanych wartości z oryginalnych sterowników pewnych PC. To zostało usunięte ! więc wpisałem mój błędny ( zaniżony ! ) odczyt i jak widać ten bubel wisi dalej .


Teraz już chyba rozumiesz ....
Ja nie mam z tym skrupułów, nie wiem czego się wstydzisz.
Mój licznik od początku założenia czyli od 2013r i od 0kWk pokazuje.

-voymar-
05-02-2020, 22:44
To nie instalator powinien wiedzieć tylko Ty,instalator nie będzie płacił Twoich rachunków, chyba, że masz z nim taką umowę to luzik. Podaj mu nr konta...
Ty jako zainteresowany powinieneś wiedzieć ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie. Jak to olewasz to nie wymagaj od innego, że Ci coś realnego przekaże.

Dzięki . Chodzi o to że ja doskonale wiem naście lat na węglu ,a od 4 lat na grzałkach. Szkoda że kolega mnie nie docenia. Chodziło mi o to że mam ofertę i podali mi zużycie , ja wiem swoje skoro jadę z COP=1.

bobrow
05-02-2020, 22:46
Witam kolegę Bobrow
Mam pytanie -jak zakładałeś PC to czy twój instalator na podstawie przekazanych mu danych budynku tj. ( ilość okien, temp. zasilania metrażu itd.)
wyliczył ci ile zużyje na rok PC . Jeżeli tak, to jak się to ma do realnych ?

Hej,
jak zwykle zrobiłem po swojemu...
Prawie pół roku gryzłem temat o PC-sam dobrałem PC i zaprojektowałem system.
Dopiero potem szukałem instalatora, który zrobił jak chciałem...
Pzdr

-voymar-
05-02-2020, 22:49
heh .... o i tu się mylisz . ja od roku nie podaje swojego licznika bo po co . wiadomo ile każda PC pobiera min i max ( można sprawdzić w DTR ) - prosta sprawa . różnice tylko i wyłącznie w zapotrzebowaniu budynku , sposobu grzania domu i CWU , temperatury komfortowej , i jeszcze parę rzeczy indywidualnych ustawień właściciela . Nic więcej .

A rozmowa była o podawaniu przekłamanych wartości z oryginalnych sterowników pewnych PC. To zostało usunięte ! więc wpisałem mój błędny ( zaniżony ! ) odczyt i jak widać ten bubel wisi dalej .


Teraz już chyba rozumiesz ....

Dobra nie zamierzam drążyć . Wyglądało to inaczej. Ja to wiem i ty też. Czasem lepiej przyznać się do błędu i o sprawie.

Arturo72
05-02-2020, 22:50
Dzięki . Chodzi o to że ja doskonale wiem naście lat na węglu ,a od 4 lat na grzałkach. Szkoda że kolega mnie nie docenia. Chodziło mi o to że mam ofertę i podali mi zużycie , ja wiem swoje skoro jadę z COP=1.
OZC prawdę Ci powie o wszystkim.
Żadne ciepłojakies tam bo to bzdura jest . Profi OZC wyjaśni Ci wszelkie wątpliwości, poda Ci ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie a dopiero wtedy będziesz mógł porównywać i wybierać źródło ciepła, adekwatnie do kosztów eksploatacji i inwestycji.
Jak jedziesz z COP1 to przy pompie podziel to na 3. I będzie gites.

-voymar-
05-02-2020, 22:52
Hej,
jak zwykle zrobiłem po swojemu...
Prawie pół roku gryzłem temat o PC-sam dobrałem PC i zaprojektowałem system.
Dopiero potem szukałem instalatora, który zrobił jak chciałem...
Pzdr

To dokładnie jak JA

toommm
05-02-2020, 22:54
To prawdę skasowałeś? Dobra nie zaśmiecam lecz pisz rozsądnie . Jesteś mało wiarygodny, a ja odniosłem się do tego co było napisane ,tak jak inny forumowicz zwrócił ci uwagę że pewnie brakuje przy tych 100kWh jeszcze jednego zera. Jak się pisze głupoty to trzeba kasować .TYLE MAM DO POWIEDZENIA.


ten wpis jest mega mało wiarygodny jak każdy jeden wpis który opiera się na wartościach spisanych z oryginalnych sterowników montowanych w wiadomych PC . Co najmniej pod-licznik prawdę ci powie :)

A skasowały dobre duszki :) nie ja!

-voymar-
05-02-2020, 22:56
OZC prawdę Ci powie o wszystkim.
Żadne ciepłojakies tam bo to bzdura jest . Profi OZC wyjaśni Ci wszelkie wątpliwości, poda Ci ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie a dopiero wtedy będziesz mógł porównywać i wybierać źródło ciepła, adekwatnie do kosztów eksploatacji.

Dalej nie rozumiesz JA WIEM ILE IDZIE i nie potrzebuję OZC zapitala na grzałkach i wiem ile tych kWh idzie mi na rok. Wszystko jasne.

Arturo72
05-02-2020, 22:58
Dalej nie rozumiesz JA WIEM ILE IDZIE i nie potrzebuję OZC zapitala na grzałkach i wiem ile tych kWh idzie mi na rok. Wszystko jasne.
To podziel to na 3 czyli na COP. Nie wiem w czym masz dylemat :)

toommm
05-02-2020, 22:58
Ja nie mam z tym skrupułów, nie wiem czego się wstydzisz.
Mój licznik od początku założenia czyli od 2013r i od 0kWk pokazuje.

Tak jak i mój , a właściwie moje bo są dwa . Czy jest różnica na nich --- powiem ci , że wielka i na pewno zgadniesz który pokazuje błędnie .

-voymar-
05-02-2020, 22:58
OZC prawdę Ci powie o wszystkim.
Żadne ciepłojakies tam bo to bzdura jest . Profi OZC wyjaśni Ci wszelkie wątpliwości, poda Ci ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie a dopiero wtedy będziesz mógł porównywać i wybierać źródło ciepła, adekwatnie do kosztów eksploatacji i inwestycji.
Jak jedziesz z COP1 to przy pompie podziel to na 3. I będzie gites.

Tak też zrobiłem .Podzieliłem na 3. Dobra chciałem wiedzieć tylko czy mieliście takie wyliczenia.

Arturo72
05-02-2020, 23:06
Tak też zrobiłem .Podzieliłem na 3. Dobra chciałem wiedzieć tylko czy mieliście takie wyliczenia.
No nie ma innej opcji. Średnioroczny COP powietrznej to ok. 3
Ja miałem inne wyliczenia, z odwrotnej strony, że tak powiem bo od początku chciałem grzać prądem, zapotrzebowanie domu wyszło na poziomie 5600kWh + do tego ok. 4000kWh na cwu czyli w sumie 9600kWh.
I te 9600kWh była podstawą czy wejść w w prąd czy w pompę.
Wypadło na pompę i jak w mordę strzelił 9600/3=3200kWh
I te 3200kWh jest średnią na przestrzeni 7 lat :)

-voymar-
05-02-2020, 23:15
No nie ma innej opcji. Średnioroczny COP powietrznej to ok. 3
Ja miałem inne wyliczenia, z odwrotnej strony, że tak powiem bo od początku chciałem grzać prądem, zapotrzebowanie domu wyszło na poziomie 5600kWh + do tego ok. 4000kWh na cwu czyli w sumie 9600kWh.
I te 9600kWh była podstawą czy wejść w w prąd czy w pompę.
Wypadło na pompę i jak w mordę strzelił 9600/3=3200kWh

To by się zgadzało mam 220m2 3200kWh to łyknął dom jak było (-15) za miesiąć. HA HA

Arturo72
05-02-2020, 23:22
Ocho, coś dla zatwardzialych spiskowcow twierdzacych, że mój parowóz w takim skromnym domu musi taktowac :)
Godz. 0:20 i dalej temp zasilania 33st.C i daleko jej do zadanej 35st.C. :) i ciągle jeszcze bez grzania cwu.

Inaczej, jeśli jest odpowiedni dom i odpowiednia wylewka, pompa ciepła, nawet niewiem jakby była przewymiarowana, nie ma prawa taktowac..
https://images89.fotosik.pl/313/02ae30a7a3bb451bmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/02ae30a7a3bb451b)

Arturo72
05-02-2020, 23:39
Lubię obalac mity :D I śmieszą mnie teorie z sufitu lub jak kto woli wyssane z brudnego palca :D

michancia
06-02-2020, 08:48
Bardzo ciekawe stwierdzenie; ( cuda na kiju) Ty takie cuda opowiadałeś 02.lutego na forum (pompy ciepła--zużycie energii ) post. #11993
Cyt. Styczeń
CO + Cwu - 100 kWh Toż to twój wpis.

I takie same cuda powtórzył w tym miesiącu, czyli łàcznie za 2 ostatnie m-c służył na co i CWU 200 kWh...

michancia
06-02-2020, 09:13
heh .... o i tu się mylisz . ja od roku nie podaje swojego licznika bo po co . wiadomo ile każda PC pobiera min i max ( można sprawdzić w DTR ) - prosta sprawa . różnice tylko i wyłącznie w zapotrzebowaniu budynku , sposobu grzania domu i CWU , temperatury komfortowej , i jeszcze parę rzeczy indywidualnych ustawień właściciela . Nic więcej .

A rozmowa była o podawaniu przekłamanych wartości z oryginalnych sterowników pewnych PC. To zostało usunięte ! więc wpisałem mój błędny ( zaniżony ! ) odczyt i jak widać ten bubel wisi dalej .


Teraz już chyba rozumiesz ....

Kolego, ta rozmowa, nie wynikała z przekłamania sterowników PV Panasonik, tylko z tego, że podałeś zużycie energii na co i CWU za m-c grudzień 100kW, gdy wszyscy chcieli Ci uświadomić, że to cuda, ty dalej obstawałeś przy swoim, jakbyś chciał się pochwalić, jaki to nie masz ciepły dom.
Żeby, było śmiesznie w tym miesiącu podałeś ponownie taki sam wynik 100kWh?

michancia
06-02-2020, 10:15
Przepraszam kolegę ,,toommm,, bo temat o zużyciu energii w m-c grudniu nie dotyczył kolegi , tylko innego użytkownika.

kaszpir007
06-02-2020, 10:19
Ocho, coś dla zatwardzialych spiskowcow twierdzacych, że mój parowóz w takim skromnym domu musi taktowac :)
Godz. 0:20 i dalej temp zasilania 33st.C i daleko jej do zadanej 35st.C. :) i ciągle jeszcze bez grzania cwu.

Inaczej, jeśli jest odpowiedni dom i odpowiednia wylewka, pompa ciepła, nawet niewiem jakby była przewymiarowana, nie ma prawa taktowac..


To ustaw temperaturę zasilania na pompie np. 28 stopni albo włącz grzanie ciągłe i zdaj relacje czy dalej nie taktuje ;)
Bo raczej w dobrze ocieplonym domu starczy temperatura zasilania 26-30 stopnie ...

A tak serio grzejąc do 35 stopni czasowo nie ma szansy aby beton nagrzał się do takiej temperatury więc pompa cały czas pracuje na dużej mocy , więc ciężko aby taktowała ...

U mnie próbowałem też grzać czasowo przy 35 stopniach ale zużycie energii od razu spore i po zakończeniu grzania czasowego temperatura dalej rosła i było zbyt ciepło.

Osobiście też staram się grzać głównie w II taryfie , ale u nas dodatkowo temperaturę pilnuje termostat.

-voymar-
06-02-2020, 11:53
[QUOTE=kaszpir007;7905626]To ustaw temperaturę zasilania na pompie np. 28 stopni albo włącz grzanie ciągłe i zdaj relacje czy dalej nie taktuje ;)
Bo raczej w dobrze ocieplonym domu starczy temperatura zasilania 26-30 stopnie ...


Co do temperatur 26---30*C to bym obstawiał że dla podłogówki wystarcza. Ocieplenie to to inna sprawa. Ma wpływ lecz na zapotrzebowanie cieplne budynku. Czym lepsze ( bez przesady) to tych kWh/rok mniej.
Podsumowując ; w dobrze ocielonym budynku grzejąc o temp. 26--30*C wystarczy12h/doba w innym trzeba z tą samą temp. grzać np. 16h/dobę

-voymar-
06-02-2020, 12:02
I takie same cuda powtórzył w tym miesiącu, czyli łàcznie za 2 ostatnie m-c służył na co i CWU 200 kWh...

No to wszystko gra.

toommm
06-02-2020, 19:06
Przepraszam kolegę ,,toommm,, bo temat o zużyciu energii w m-c grudniu nie dotyczył kolegi , tylko innego użytkownika.


Mnie nie przepraszaj , to forum jest z " przymrużeniem oka " więc pełen luz .... Tu dopiero zaczną się cuda przed sezonem kiedy maszyneria sprzedaży wejdzie w apogeum ... kolega voymar tylko musi zakumać o co tu chodzi :) ...... albo się odkryje ...

A propo temperatur zasilania . U mnie wystarczy zasilanie 27-28 stopni , choć drażni mnie ta ikonka grzałki przy defroście ( temp. powrotu poniżej 27 stopni ) ale znowu za gorąco też nie dobrze . Trzeba wybrać mniejsze " zło "

-voymar-
06-02-2020, 20:09
Mnie nie przepraszaj , to forum jest z " przymrużeniem oka " więc pełen luz .... Tu dopiero zaczną się cuda przed sezonem kiedy maszyneria sprzedaży wejdzie w apogeum ... kolega voymar tylko musi zakumać o co tu chodzi :) ...... albo się odkryje ...

A propo temperatur zasilania . U mnie wystarczy zasilanie 27-28 stopni , choć drażni mnie ta ikonka grzałki przy defroście ( temp. powrotu poniżej 27 stopni ) ale znowu za gorąco też nie dobrze . Trzeba wybrać mniejsze " zło "

O co ci chodzi? Masz problem to postaramy się rozwiązać. Na pewno nie myślał bym o pompie mając zużycie 100kWh/miesiąc. ,a tym bardziej 9kW

toommm
06-02-2020, 20:17
O co ci chodzi? Na pewno nie myślał bym o pompie mając zużycie 100kWh/miesiąc. ,a tym bardziej 9kW

No 9 kw przy zużyciu 3200kwh na miesiąc( tak jak podałeś ) przy temp -15 stopni to nie wiem ... może t-cap 12 kw 24/7 obskoczy . Trzeba by policzyć - Ale po co ci PC jak masz kable ( przepraszam nie kable a picuch elektryczny ) , jakaś fotowoltanika w rozbudowie , szukasz zbytu , potwierdzenia słuszności decyzji czy jak . Tu co jakiś czas taki ktoś się pojawia ni z gruchy ni z pietruchy .

Ja tez bym nie myślał o PC przy 100 kWh miesięcznie .... ale mój sterownik oryginalnie montowany ( i jakieś 99 % tej produkcji ) tak chyba myśli , a nawet wskazuje !

Czy ja mam problem ? nie ja nie mam , mam podlicznik :)

edit
Ale racja , mogłem kupić mniejszą PC ( chodzi o moc ) ale gdy szukałem akurat forumowe trendy były takie a nie inne .
Arturo ma t-capa też w małym ciepłym domku , ale on ma potężny bufor który sporo pobiera później oddaje , ja mam dużo mniejszy od niego , ale też nie standardowy ( inna technologia budowy ) on może jechać wysokim parametrem u mnie się nie da , muszę jechać nisko .

toommm
06-02-2020, 20:23
O co ci chodzi? Masz problem to postaramy się rozwiązać.

Chyba , że mówisz o technicznym problemie PC , ale też nie mam ... Ale pisząc " postaramy " chyba nie masz na myśli siebie .... bo nie jesteś użytkownikiem takiej zabawki , więc i wiedza , doświadczenie żadne , znikome , zerowe , .... chyba że się odkryjesz.

-voymar-
06-02-2020, 20:30
No 9 kw przy zużyciu 3200kwh na miesiąc przy temp -15 stopni to nie wiem ... może t-cap 12 kw 24/7 obskoczy . Trzeba by policzyć - Ale po co ci PC jak masz kable , jakaś fotowoltanika w rozbudowie , szukasz zbytu , potwierdzenia słuszności decyzji czy jak . Tu co jakiś czas taki ktoś się pojawia ni z gruchy ni z pietruchy .

Ja tez bym nie myślał o PC przy 100 kWh miesięcznie .... ale mój sterownik oryginalnie montowany ( i jakieś 99 % tej produkcji ) tak chyba myśli , a nawet wskazuje !

Czy ja mam problem ? nie ja nie mam , mam podlicznik :)

To go sprawdź-- ten podlicznik ,proponuję popatrzeć na ten z ZE
Na tych forach siedzę 5 lat (PV jak i PC )
Co do mojego zużycia to ci G-----o do tego podaję bo chcę i ja za to płacę.
9kW ---według ciebie nie da rady? Zapewniam że da. Na pewno jak by był potrzebny T-Cap 12kW to by taki był. Będzie 9kW.
3200kWh fakt dużo jak się patrzy na COP=1 jak przy grzałkach. Sporo osób ma na PC 1/3 tego ale ty tego nie wiesz.
Gdzie napisałem że mam kable?

-voymar-
06-02-2020, 20:35
Chyba , że mówisz o technicznym problemie PC , ale też nie mam ... Ale pisząc " postaramy " chyba nie masz na myśli siebie .... bo nie jesteś użytkownikiem takiej zabawki , więc i wiedza , doświadczenie żadne , znikome , zerowe , .... chyba że się odkryjesz.

Znawca PC się znalazł od dwóch miesięcy.

toommm
06-02-2020, 20:38
To go sprawdź-- ten podlicznik ,proponuję popatrzeć na ten z ZE
Na tych forach siedzę 5 lat (PV jak i PC )
Co do mojego zużycia to ci G-----o do tego podaję bo chcę i ja za to płacę.
9kW ---według ciebie nie da rady? Zapewniam że da. Na pewno jak by był potrzebny T-Cap 12kW to by taki był. Będzie 9kW.
3200kWh fakt dużo jak się patrzy na COP=1 jak przy grzałkach. Sporo osób ma na PC 1/3 tego ale ty tego nie wiesz.

To przez 5 lat nadal kultury wypowiedzi nie przyswoiłeś .

Ja tu jestem sporo dłużej ... ale to nie ma znaczenia . Kup sobie zabawkę zwaną PC i zapraszam do zabawy .

Fakt , w domach tych " zimnych " PC szybciej się wraca . ..

-voymar-
06-02-2020, 20:40
To przez 5 lat nadal kultury wypowiedzi nie przyswoiłeś .

Ja tu jestem sporo dłużej ... ale to nie ma znaczenia . Kup sobie zabawkę zwaną PC i zapraszam do zabawy .

Mi ma służyć do grzania nie do zabawy.
Na głupie zapytania głupie odpowiedzi

toommm
06-02-2020, 20:46
Mi ma służyć do grzania nie do zabawy.
Na głupie zapytania głupie odpowiedzi


A wskaż mi chociaż jedno zdanie w którym o coś pytam Ciebie ? Ty jesteś jakiś dziwny !

codix
06-02-2020, 20:49
Znawca PC się znalazł od dwóch miesięcy.

Wiesz akurat dla mnie nawet majac dwa miesiace pompe jest lepszym znawca od Ciebie bo Ty tylko znasz z opowiesci a rozne rzeczy tu opowiadaja.
Na temat bzykania tez mozna sobie opowiesci posluchac i nawet filmy poogladac a w realu to co innego ;)

Mozyn90
06-02-2020, 21:09
Witam. Chciałem zapytać jak grzejecie swoimi pompami czy macie pompę włączoną np 24 na dobę i chodzi sobie na wolnych obrotach utrzymując zadana temperaturę czy wybranych godzinach doby np tylko w tanich taryfach ??

toommm
06-02-2020, 21:19
Witam. Chciałem zapytać jak grzejecie swoimi pompami czy macie pompę włączoną np 24 na dobę i chodzi sobie na wolnych obrotach utrzymując zadana temperaturę czy wybranych godzinach doby np tylko w tanich taryfach ??

U mnie chodzi tylko w taniej 21-7 ( G13 ) . Nawet nie dała by rady bez przerwy chodzić 24 na dobę , po prostu by taktowała ,

Najlepiej popytaj tu i ówdzie kto ma PC która cię interesuje i po prostu podjedź zobaczysz , wypytasz , ja tak zrobiłem to daje dużo bo tak naprawdę człowiek ( prosty , zwykły jak ja ) nie wie jak to , co to .

edit2

Chodzi w taryfie ale nie myśl że są jakieś tam wielkie skoki temperatury , powiedzmy do 1 stopnia (grzeje/nie grzeje) , możesz też zapodać programator na ścianie jako kaganiec powiedzmy 22 stopnie i jak tylko spadnie temp. od podanej ( histeryza ) Pc się włączy i nadgoni do zadanej ( nie patrząc na taryfy ) . To tak w wielkim skrócie .

slimakfoto
06-02-2020, 22:51
Witam. Chciałem zapytać jak grzejecie swoimi pompami czy macie pompę włączoną np 24 na dobę i chodzi sobie na wolnych obrotach utrzymując zadana temperaturę czy wybranych godzinach doby np tylko w tanich taryfach ??

U mnie chodzi non stop.
Jak cieplej tylko się wyłącza.
Niska krzywa.
Jednak przechodzę na tania taryfę i może dodam w taniej na harmonogramie
Od listopada chodzi już 1900 h
Ale tylko 280 włączeń.

Mozyn90
07-02-2020, 05:22
U mnie chodzi non stop.
Jak cieplej tylko się wyłącza.
Niska krzywa.
Jednak przechodzę na tania taryfę i może dodam w taniej na harmonogramie
Od listopada chodzi już 1900 h
Ale tylko 280 włączeń.

A jakie macie zużycie energii przy takich ustawieniach ??

slimakfoto
07-02-2020, 07:12
A jakie macie zużycie energii przy takich ustawieniach ??

6-7 kWh /dzień tylko Co.
Jednak nie mam podlicznika.
Spisane z głównego minus zwykle zużycie.

codix
07-02-2020, 07:18
A jakie macie zużycie energii przy takich ustawieniach ??

U mnie pracuje w g13 ma pozwolone od 21-7 i 13-16 w tych godzinach praca steruje termostat ustawione 23,2 histeryza 0,3st.
Nad ranem od 4-7 aby wymusic grzanie podnosi temp.do 23,6
Tak samo od 13do 16tej ale nie dobija do niej dogrzewa gdzies do 23,4 to zrobione tylko poto zeby nagrzalo przed sama przerwą.
Od 13 do 16 jak jest slonecznie to i tak sie nie wlacza bo od slonca temp.wzrasta do 24st.w takie dni jest troszke chlodniej na górze bo tam kalafiory i mniejsze zyski sloneczne ale nie mniej niz 21,8st.
Temp na zasilaniu stala 32st
Sob,niedz i swieta bez kagańca i tak się załącza sama w bardzo podobnych godzinach

Kriss7
07-02-2020, 09:17
U mnie pracuje w g13 ma pozwolone od 21-7 i 13-16 w tych godzinach praca steruje termostat ustawione 23,2 histeryza 0,3st.
Nad ranem od 4-7 aby wymusic grzanie podnosi temp.do 23,6
Tak samo od 13do 16tej ale nie dobija do niej dogrzewa gdzies do 23,4 to zrobione tylko poto zeby nagrzalo przed sama przerwą.
Od 13 do 16 jak jest slonecznie to i tak sie nie wlacza bo od slonca temp.wzrasta do 24st.w takie dni jest troszke chlodniej na górze bo tam kalafiory i mniejsze zyski sloneczne ale nie mniej niz 21,8st.
Temp na zasilaniu stala 32st
Sob,niedz i swieta bez kagańca i tak się załącza sama w bardzo podobnych godzinach

Codix możesz napisac jaki masz termostat zewnetrzy ?
Z gory dzieki.

Mozyn90
07-02-2020, 09:35
U mnie pracuje w g13 ma pozwolone od 21-7 i 13-16 w tych godzinach praca steruje termostat ustawione 23,2 histeryza 0,3st.
Nad ranem od 4-7 aby wymusic grzanie podnosi temp.do 23,6
Tak samo od 13do 16tej ale nie dobija do niej dogrzewa gdzies do 23,4 to zrobione tylko poto zeby nagrzalo przed sama przerwą.
Od 13 do 16 jak jest slonecznie to i tak sie nie wlacza bo od slonca temp.wzrasta do 24st.w takie dni jest troszke chlodniej na górze bo tam kalafiory i mniejsze zyski sloneczne ale nie mniej niz 21,8st.
Temp na zasilaniu stala 32st
Sob,niedz i swieta bez kagańca i tak się załącza sama w bardzo podobnych godzinach

A jaki termostat ??? Ja mam sterownik z pompy przeniesiony do salonu też mogę to ustawic jako termostat pokojowy

Mozyn90
07-02-2020, 09:39
6-7 kWh /dzień tylko Co.
Jednak nie mam podlicznika.
Spisane z głównego minus zwykle zużycie.

6-7 kw to strasznie mało mi pobiera 25-30kw przy ujemnych temp dom 200m2

Lukaszbuduje
07-02-2020, 09:47
Mam pytanie dla znawców tematu. Czy nie lepiej grzać tylko w dzień, na jednej taryfie prądowej ? Za dnia temperatura powietrza jest dużo wyższa, COP byłby dużo bardziej korzystniejszy ? W nocy temperatury spadają poniżej -7 i wtedy załączy grzałkę.

MiG25
07-02-2020, 09:56
Na pewni nie w taryfie antysmogowej :)
Ale wszystko jest do przeliczenia. i jest uża szansa ,ż w tych warunkach wyjdzie na to samo albo i lepiej.

Arturo72
07-02-2020, 10:00
Mam pytanie dla znawców tematu. Czy nie lepiej grzać tylko w dzień, na jednej taryfie prądowej ? Za dnia temperatura powietrza jest dużo wyższa, COP byłby dużo bardziej korzystniejszy ? W nocy temperatury spadają poniżej -7 i wtedy załączy grzałkę.
Nie lepiej.
-7st.C i grzałka??
No cóż, są różne zboczenia :D

Tulisko
07-02-2020, 10:06
Mam pytanie dla znawców tematu. Czy nie lepiej grzać tylko w dzień, na jednej taryfie prądowej ? Za dnia temperatura powietrza jest dużo wyższa, COP byłby dużo bardziej korzystniejszy ? W nocy temperatury spadają poniżej -7 i wtedy załączy grzałkę.

Przy tak małym domu ty chcesz włączać grzałkę przy -7st? Przestaw sobie w menu instalatora włączanie grzałki na -15 i śpij spokojnie. Ja mam większy dom od Twojego i u mnie już kilka razy w nocy tej zimy bywało po -10st i żadna grzałka się nie włączyła. COP trochę niższy ale prąd w nocy o połowę tańszy. Poza tym mniej defrostów bo powietrze suche i pompa spokojnie sobie pyka bez grzałki;-)

codix
07-02-2020, 10:06
Codix możesz napisac jaki masz termostat zewnetrzy ?
Z gory dzieki.

Euroster 4040
Ma mozliwosc ustawienia temperatury co 0,1st
Histeryza ustawiana dowolnie co 0,1st
Korekta czujnika co 0,1st
Dwie temperatury ustawiane dzienna i nocna i harmonogram w ktorym na kazdy dzien ustawia sie w jakich godzinach ma byc nocna w jakich dzienna.
Ma tam jeszcze sporo funkcji
Np.uczy sie kilka dni z jakim wyprzedzeniem uruchomic grzanie ustawiasz ze na 7 rano ma byc 23,4 i on wczesniej juz zalacza grzanie ale jakos mi sie to nie sprawdzalo ale u innych moze byc ok

codix
07-02-2020, 10:15
Mam pytanie dla znawców tematu. Czy nie lepiej grzać tylko w dzień, na jednej taryfie prądowej ? Za dnia temperatura powietrza jest dużo wyższa, COP byłby dużo bardziej korzystniejszy ? W nocy temperatury spadają poniżej -7 i wtedy załączy grzałkę.

Jak masz cieply dom to wystarczy jak bedziesz grzal w samej taniej tak jak ja w g13 .
Grzalka nie ma szans Ci sie zalaczyc przy minus7 tylko se to przestaw .
W nocy masz polowe tanszy prad a cop nie bedzie polowe mniejszy jak w dzien bedziesz mial np.4 a w nocy 3,3

Sasiad ma g12w i nie patrzy na godziny używa prad w domu jak chce pompa chodzi samopas kiedy chce tylko cwu ma ustawiona w tanich i wychodzi mu taki stoaunek poboru energii ze srednia cena wychodzi 36gr

agb
07-02-2020, 11:05
Na pewni nie w taryfie antysmogowej :)
Ale wszystko jest do przeliczenia. i jest uża szansa ,ż w tych warunkach wyjdzie na to samo albo i lepiej.

Chyba pseudoantysmogowej, od kiedy w styczniu cena poszła w PGE do góry o >100%.

michancia
07-02-2020, 11:21
Jak masz cieply dom to wystarczy jak bedziesz grzal w samej taniej tak jak ja w g13 .
Grzalka nie ma szans Ci sie zalaczyc przy minus7 tylko se to przestaw .
W nocy masz polowe tanszy prad a cop nie bedzie polowe mniejszy jak w dzien bedziesz mial np.4 a w nocy 3,3

Sasiad ma g12w i nie patrzy na godziny używa prad w domu jak chce pompa chodzi samopas kiedy chce tylko cwu ma ustawiona w tanich i wychodzi mu taki stoaunek poboru energii ze srednia cena wychodzi 36gr

Ale wy macie podłogówki, a przynajmniej parter, nagrzewając w nocy podłogę, w dzień wam oddaje to ciepło, do tego jak masz na południe okna to w dzień też wam coś podniesie.
Ale teraz moja sytuacja, same grzejniki ( łazienkę pomijam ), okna na południe zasłonięte od słońca, bo mi cień rzuca w zimie drugi budynek.
Z tego względu muszę grzać całą dobę, ale właśnie jak kolega wyżej pytał czy nie lepiej grzać w dzień, w moim przypadku tak robię, grzeje wyżej w dzień, w nocy obniżam temperaturę w domu i w cieplejsze dni niewiele grzeje w nocy. Uprzedzam, nie twierdzę, co wychodzi taniej g11 czy g12, ja mam g11.
Do tego od m-c dodatkowo ustawiłem grzanie cwu tylko w dzień.
Na te chwilę całkowite zużycie energii od 05.09.2019 ( wtedy założyłem PV ), spisane z licznika ZE - 3507kWh, gdzie średnie bytowe na dzień -10-11kWh ( mam wszystko na prąd indukcja itd. ).
Zużycie za ten okres na CO i CWU wg. licznika PV - 1960kW
Tak więc wracając do tematu, ja grzeję więcej w dzień.

Tulisko
07-02-2020, 11:54
Ale wy macie podłogówki, a przynajmniej parter, nagrzewając w nocy podłogę, w dzień wam oddaje to ciepło, do tego jak masz na południe okna to w dzień też wam coś podniesie.
Ale teraz moja sytuacja, same grzejniki ( łazienkę pomijam ), okna na południe zasłonięte od słońca, bo mi cień rzuca w zimie drugi budynek.
Z tego względu muszę grzać całą dobę, ale właśnie jak kolega wyżej pytał czy nie lepiej grzać w dzień, w moim przypadku tak robię, grzeje wyżej w dzień, w nocy obniżam temperaturę w domu i w cieplejsze dni niewiele grzeje w nocy. Uprzedzam, nie twierdzę, co wychodzi taniej g11 czy g12, ja mam g11.
Do tego od m-c dodatkowo ustawiłem grzanie cwu tylko w dzień.
Na te chwilę całkowite zużycie energii od 05.09.2019 ( wtedy założyłem PV ), spisane z licznika ZE - 3507kWh, gdzie średnie bytowe na dzień -10-11kWh ( mam wszystko na prąd indukcja itd. ).
Zużycie za ten okres na CO i CWU wg. licznika PV - 1960kW
Tak więc wracając do tematu, ja grzeję więcej w dzień.

No i super. Ważne że grzejesz tak jak Ci wygodnie a nie tak jak narzucają taryfy;) Pytanie kolegi Łukasza dotyczyło chyba wątpliwości co do włączania grzałki w niskich temperaturach i mam nadzieję mu je rozwialiśmy:-)
ps. Też mam dom na zacienionej działce i na stoku południowym, zysków bytowych w zimie niestety niewiele:/

codix
07-02-2020, 12:15
Dlatego u kazdego cos innego ;)
Wazne zeby poznac swój dom i jego mozliwosci.
Tak jak wczesniej pisalem u sasiada pompa grzeje kiedy chce on z pradu korzysta kiedy chce zadnych rezimów taryfowych a i tak ma g12w i cena srednia mu wychodzi po 36gr za kwh.
Ale u jednego tak sie sprawdzi a drugiego nie

Arturo72
07-02-2020, 12:16
No i super. Ważne że grzejesz tak jak Ci wygodnie a nie tak jak narzucają taryfy;)
Z grzejnikami nie poszaleje się jeśli chodzi o grzanie taryfowe, więcej, nie ma szansy na to :)

MiG25
07-02-2020, 12:20
Chyba pseudoantysmogowej, od kiedy w styczniu cena poszła w PGE do góry o >100%.

Właśnie dostałem z PGE informację o zmianie cennika....

Tulisko
07-02-2020, 12:20
Z grzejnikami nie poszaleje się jeśli chodzi o grzanie taryfowe, więcej, nie ma szansy na to :)

O grzejnikach chyba pisał Michancia. Gdyby rzeczywiście autor zapytania zapodał u siebie w domu z płytą fundamentową kalafiory no to faktycznie nie poszaleje :/

bobrow
07-02-2020, 12:24
Na te chwilę całkowite zużycie energii od 05.09.2019 ( wtedy założyłem PV ), spisane z licznika ZE - 3507kWh, gdzie średnie bytowe na dzień -10-11kWh ( mam wszystko na prąd indukcja itd. ).
Zużycie za ten okres na CO i CWU wg. licznika PV - 1960kW
.

Chodzi Ci o założoną PC , a nie o PV (tj fotowoltaikę) ?
Żeby nie wprowadzić kogoś w błąd...