PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

magdaseb
07-02-2020, 12:32
Witam. Chciałem zapytać jak grzejecie swoimi pompami czy macie pompę włączoną np 24 na dobę i chodzi sobie na wolnych obrotach utrzymując zadana temperaturę czy wybranych godzinach doby np tylko w tanich taryfach ??

U mnie samopas, bez reżimu taryfowego, moduluje jak chce i kiedy chce, to samo z CWU, podbijam jedynie CWU trzy razy dziennie w tanich godzinach do 54*, w pozostałym czasie 48*.

codix
07-02-2020, 12:51
Z grzejnikami nie poszaleje się jeśli chodzi o grzanie taryfowe, więcej, nie ma szansy na to :)

Dlaczego nie ma szans?
Zaloz ze na grzejnikach chodzi pompa na okretke bez przerwy i pobiera 1kwh w spoaib ciagly.
To w g13
13h x 1kwh x 0,31gr+6h x1kwh x0,56 +5h x 1kwh x0,91gr=12zl
W sob i niedz
24h x1kwh x 0,31gr=7,44zl
5dni x 12zl+ 2dni x 7,44zl=75zl/7/24=44gr za kwh to taniej niz w g11 56gr
Do tego dojda swieta ktore zaniżą jeszcze
Do tego spokojnie cwu mozna ustawic tylko w tanich
I wyjdzie ze na grzejnikach tez mozna taniej niz w g11
Jesli do tego dojdzie ze pompa i tak robi iles godzin przerwy na dobe to mozna tak ustawic zeby robila te przerwy podczas drozszych godzin i znowu taniej.
Warunkiem jest ze po 16tej do 21 nie zużywamy jakis kosmicznych ilosci pradu na potrzeby bytowe.
U mnie akurat po 16tej to tylko swiatlo telewizory woda na herbatę i jakies jedzenie odgrzac jak sie ktos na obiad spozni i ewentualnie kolacja na cieplo (zuzycie znikome)
Zapomnialem dodac ze sasiad wlasnie na grzejnikach jedzie i mu srednia 36gr wychodzi,grzanie tylko w taniej mu sie nie sprawdzilo za szybko chata stygła

bobrow
07-02-2020, 12:56
Arturo ,
szał nie musi być na 100%...
Ja mam kalafiory z temp CO 40-48st i średnia z G12W wychodzi mi od kilku lat ok 0,42-0,43 pln brutto wszystko...
A mógłbym np becalować 0,52 pln (bo taką chyba miałem ponad dwa lata temu ofertę ) w G11.
Rocznie zużywam ok 12 000kWh x różnica ze stawki tj 0,10 pln =1 200 pln brutto taniej rocznie.
Dla mnie warto , dodam tylko -że żona stara się tylko puszczać zmywarę w T2 (ale bardzie stara się niż tak robi...)
No...

slimakfoto
07-02-2020, 13:06
6-7 kw to strasznie mało mi pobiera 25-30kw przy ujemnych temp dom 200m2

Zależy jak Grzejesz.
Jak na harmonogramu to zapewne tak wyjdzie.
PC pracuje na dużej mocy.
Spróbuj sobie na kilka dni wrzucić niska krzywa i grzej cały czas.
Zobaczysz różnice.
Co do grzania w tanich nie neguje ale ciężko mi uwierzyć ze przez 15 godzin dom utrzyma ta sama temperaturę.
Niestety u mnie G12w nie ma okienka dziennego.

Arturo72
07-02-2020, 13:10
Dlaczego nie ma szans?
Zaloz ze na grzejnikach chodzi pompa na okretke bez przerwy i pobiera 1kwh w spoaib ciagly.
To w g13
13h x 1kwh x 0,31gr+6h x1kwh x0,56 +5h x 1kwh x0,91gr=12zl
W sob i niedz
24h x1kwh x 0,31gr=7,44zl
5dni x 12zl+ 2dni x 7,44zl=75zl/7/24=44gr za kwh to taniej niz w g11 56gr
Do tego dojda swieta ktore zaniżą jeszcze
Do tego spokojnie cwu mozna ustawic tylko w tanich
I wyjdzie ze na grzejnikach tez mozna taniej niz w g11
Jesli do tego dojdzie ze pompa i tak robi iles godzin przerwy na dobe to mozna tak ustawic zeby robila te przerwy podczas drozszych godzin i znowu taniej.
Warunkiem jest ze po 16tej do 21 nie zużywamy jakis kosmicznych ilosci pradu na potrzeby bytowe.
U mnie akurat po 16tej to tylko swiatlo telewizory woda na herbatę i jakies jedzenie odgrzac jak sie ktos na obiad spozni i ewentualnie kolacja na cieplo (zuzycie znikome)
Zapomnialem dodac ze sasiad wlasnie na grzejnikach jedzie i mu srednia 36gr wychodzi,grzanie tylko w taniej mu sie nie sprawdzilo za szybko chata stygła
No właśnie dlaczego to sam po części odpowiedziałeś w ostatnim zdaniu :)
Po następnej części, grzejniki od razu oddają ciepło, czyli w nocy zamiast mieć chłodniej dla lepszego snu, będą napierdzielaly ciepłem co jest niezbyt komfortowe i siłą rzeczy nie będzie grzania.
Podobnie ma się rzecz z anhdydrytem.
Dla mnie oba rozwiązania dla pompy to pomyłka.

michancia
07-02-2020, 13:44
Chodzi Ci o założoną PC , a nie o PV (tj fotowoltaikę) ?
Żeby nie wprowadzić kogoś w błąd...

Tak masz rację PC, mój błąd - 05.09.19 założyłem pompę PW.
A widzę, że wywiązała się dyskusja o grzejnikach przez kolegę ,,Arturo72,, to może wieczorem o tym z wami podyskutuję, bo już mu chciałem dawno o tym powiedzieć, że się myli, twierdząc, że grzejniki to pomyłka. Ale teraz idę na wódkę:p

plusfoto
07-02-2020, 14:03
Podobnie ma się rzecz z anhdydrytem.
Dla mnie oba rozwiązania dla pompy to pomyłka.
Mam anhydryt tyle że bez kanapki i nie narzekam. Gdyby była kanapka pewnie bym trochę piszczał.

-voymar-
07-02-2020, 14:10
To przez 5 lat nadal kultury wypowiedzi nie przyswoiłeś .

Ja tu jestem sporo dłużej ... ale to nie ma znaczenia . Kup sobie zabawkę zwaną PC i zapraszam do zabawy .

Fakt , w domach tych " zimnych " PC szybciej się wraca . ..

Rejestracja twoja 2018r
Może i się zwróci szybciej jat piszesz, za to w twoim nie ma sensu ta PC nigdy się nie zwróci jak 100kWh /miesiąc potrzebuje dom. Tak twoim tokiem myślenia.

-voymar-
07-02-2020, 14:12
A wskaż mi chociaż jedno zdanie w którym o coś pytam Ciebie ? Ty jesteś jakiś dziwny !

Ty nie pytasz. Ty stwierdzasz.

Mozyn90
07-02-2020, 14:38
Mam jeszcze pytanie odnośnie defrostu. Czy Defrost pompy wliczany jest do Wł/ Wył sprężarki ?? Ponieważ pompa dzisiaj przepracowała 10 godz A ilość wł również jest 10 zuzyla przy tym 32 kwh

-voymar-
07-02-2020, 14:40
Wiesz akurat dla mnie nawet majac dwa miesiace pompe jest lepszym znawca od Ciebie bo Ty tylko znasz z opowiesci a rozne rzeczy tu opowiadaja.
Na temat bzykania tez mozna sobie opowiesci posluchac i nawet filmy poogladac a w realu to co innego ;)

Zapewne masz rację że 2 miesiące to większe doświadczenie. Fakt na dziś nie mam PC lecz ja wiem jak ustawić krzywą czy grzanie CWU w pompie co do niektórych co mają i nie wiedzą.
Reszty nie komentuje problemów brak.

codix
07-02-2020, 15:46
Zapewne masz rację że 2 miesiące to większe doświadczenie. Fakt na dziś nie mam PC lecz ja wiem jak ustawić krzywą czy grzanie CWU w pompie co do niektórych co mają i nie wiedzą.
Reszty nie komentuje problemów brak.

Ale sie ujeba...ś na te 100kwh juz bys sobie odpuscil.
Albo ktos posty pokasowal albo calosci nie przeczytałeś
Kolega toommm zużywa wiecej i ma to na podliczniku w ramach żartu zapodal wynik ze sterownika pompy bo tam ma 100kwh bo tak oszukuja sterowniki w tych pompach.
A ty sie tego przyczepiles jak rzep psiego ogona .

To ja Ci zapodam ze od 22lipca do dzisiaj jakies 500kwh tez łykniesz ?
Tyle pompa wskazuje.

codix
07-02-2020, 15:51
Mam jeszcze pytanie odnośnie defrostu. Czy Defrost pompy wliczany jest do Wł/ Wył sprężarki ?? Ponieważ pompa dzisiaj przepracowała 10 godz A ilość wł również jest 10 zuzyla przy tym 32 kwh

Zalezy jaka masz pompe i na jakich temperaturach chodzi jak mala jednowentylatorową to zlicza dwa starty na jeden defrost.
Podobno jak podczas defrostu temperatura w obiegu nie spadnie Ci ponizej 27st to zrobi 1start ale ja próbowałem i u mnie wali 2starty i tak i tak .
Ci co maja 2 wentylatory podobno s jednym stopem a nawet bez stopu

MiG25
07-02-2020, 16:04
@Mozyn90 masz 12kW więc dwa wentylatory, jak masz temperaturę powrotu powyżej 27 stopni to defrost zrobi bez zatrzymywania sprężarki ( o ile jest na dworzu powyżej -10 stopni)

Arturo72
07-02-2020, 17:00
@Mozyn90 masz 12kW więc dwa wentylatory, jak masz temperaturę powrotu powyżej 27 stopni to defrost zrobi bez zatrzymywania sprężarki ( o ile jest na dworzu powyżej -10 stopni)
No właśnie, coś mi nie grało jak pisaliście, że sprezara staje podczas defrostu. Ostatnio złapałem live defrosta, wyszedłem w trakcie przed jedn.zewnetrzna a tam sprezara chodzi jak gdyby nigdy nic :)

-voymar-
07-02-2020, 17:09
Ale sie ujeba...ś na te 100kwh juz bys sobie odpuscil.
Albo ktos posty pokasowal albo calosci nie przeczytałeś
Kolega toommm zużywa wiecej i ma to na podliczniku w ramach żartu zapodal wynik ze sterownika pompy bo tam ma 100kwh bo tak oszukuja sterowniki w tych pompach.
A ty sie tego przyczepiles jak rzep psiego ogona .

To ja Ci zapodam ze od 22lipca do dzisiaj jakies 500kwh tez łykniesz ?
Tyle pompa wskazuje.

Już łyknąłem . Jak się coś podaje to ze źródeł pewnych. Najbardziej pewnym jest licznik z ZE choć i podlicznik powinien dobrze wskazywać. Z licznika ZE, płacimy za EE jak i są rozliczenia z PV . A wskazania z PC nigdy nie będą dla mnie wiarygodne jak ją będę miał.
Tak więc jak się podaje z PC to pasowało by obok dodać uśmiech i podać faktyczne kWh.

MiG25
07-02-2020, 17:13
No właśnie, coś mi nie grało jak pisaliście, że sprezara staje podczas defrostu. Ostatnio złapałem live defrosta, wyszedłem w trakcie przed jedn.zewnetrzna a tam sprezara chodzi jak gdyby nigdy nic :)
W T-CAPie Jak temperatura powrotu będzie poniżej 27stopni , to sprężarka się zatrzyma , po czym uruchomi na bardzo wysokiej częstotliwości , i dzwięk jest jakby metal o metal się tarł... po czym jak skończy to zwolni (ale się nie zatrzyma) , wentylatory ruszą i znowu zacznie grzać.

MiG25
07-02-2020, 17:19
Jak nie było defrostów ,to energia dostarczona wyliczona z temperatur i przepływu była większa (gdzieś ok 7%) od tego co podawała pompa ,a jak defrostu się pojawiły ( a wraz z nią moc z minusem) to już jest mniejsza:440528

michancia
07-02-2020, 18:32
Taktowanie pompy spowodowane jest przez szybki odbiór ciepła czyli w Twoim przypadku przez grzejniki w garażu i piwnicy,dlatego też większe zużycie energii.
Właśnie dlatego instalacja mieszana to pomyłka, nie tylko w przypadku pompy.

Każde wł /wył sprężarki to dodatkowe obciążenie.



Miałem ci już dawno odpowiedzieć , ale jakoś nie było czasu, dlaczego sadzisz, że instalacje grzejnikowe, nie mają racji bytu, że to nie porozumienie?
Ja mam grzejniki na całości. I co chcesz mi udowodnić, że muszę kosztem nie wiadomo jakim zlikwidować grzejniki i przejść na ogrzewanie podłogowe , bo co, oszczędzę w skali roku 50zł.
Zapotrzebowanie na ciepło domu to zawsze niezależnie czy będziesz grzał podłogówką czy grzejnikami zawsze musisz tyle samo włożyć energii.
Zgadza się, że przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, w tym wypadku pompa PC, zawsze będzie miało przewagę grzanie przy podłogówce, bo to ma jakieś oszczędności. Ale nie mów mi że, grzejniki nie mają racji bytu. Bo nie będę rozwalał całego domu, żebym w skali roku zaoszczędził parę złotych.
Nie mów mi że, grzejniki i pompa ciepła to nieporozumienie, bo ja ci mówię, że się mylisz i że twoje zużycie całkowite całego domu na podłogówce, nie musi być wcale dużo mniejsze niż porównywalnego domu na ogrzewaniu grzejnikowym.
Pewnie w nowym domu, który ma chęć stawiać, mój syn, zawsze bym wybrał ogrzewanie podłogowe, ale jeśli ktoś ma grzejniki i część podłogówki, to wszystko z tym można zrobić, tylko należy podejść do tematu kompleksowo i indywidualnie.

michancia
07-02-2020, 18:41
Ale sie ujeba...ś na te 100kwh juz bys sobie odpuscil.
Albo ktos posty pokasowal albo calosci nie przeczytałeś
Kolega toommm zużywa wiecej i ma to na podliczniku w ramach żartu zapodal wynik ze sterownika pompy bo tam ma 100kwh bo tak oszukuja sterowniki w tych pompach.
A ty sie tego przyczepiles jak rzep psiego ogona .

To ja Ci zapodam ze od 22lipca do dzisiaj jakies 500kwh tez łykniesz ?
Tyle pompa wskazuje.

No z tym 500kWh to przesadziłeś, mogłeś chociaż podać 550kWh, to by lepiej wyglądało...:rolleyes:

Arturo72
07-02-2020, 19:03
Miałem ci już dawno odpowiedzieć , ale jakoś nie było czasu, dlaczego sadzisz, że instalacje grzejnikowe, nie mają racji bytu, że to nie porozumienie?
Ja mam grzejniki na całości. I co chcesz mi udowodnić, że muszę kosztem nie wiadomo jakim zlikwidować grzejniki i przejść na ogrzewanie podłogowe , bo co, oszczędzę w skali roku 50zł.
Zapotrzebowanie na ciepło domu to zawsze niezależnie czy będziesz grzał podłogówką czy grzejnikami zawsze musisz tyle samo włożyć energii.
Zgadza się, że przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, w tym wypadku pompa PC, zawsze będzie miało przewagę grzanie przy podłogówce, bo to ma jakieś oszczędności. Ale nie mów mi że, grzejniki nie mają racji bytu. Bo nie będę rozwalał całego domu, żebym w skali roku zaoszczędził parę złotych.
Nie mów mi że, grzejniki i pompa ciepła to nieporozumienie, bo ja ci mówię, że się mylisz i że twoje zużycie całkowite całego domu na podłogówce, nie musi być wcale dużo mniejsze niż porównywalnego domu na ogrzewaniu grzejnikowym.
Pewnie w nowym domu, który ma chęć stawiać, mój syn, zawsze bym wybrał ogrzewanie podłogowe, ale jeśli ktoś ma grzejniki i część podłogówki, to wszystko z tym można zrobić, tylko należy podejść do tematu kompleksowo i indywidualnie.
Nie zamierzam Ci nic udowadniać ani namawiać do prucia podłogi,stwierdziłem jedynie fakt, że grzejniki słabo sprawdzą się przy pompie ciepła. Nie tylko ze względu na niski COP czy grzanie w drogiej taryfie ale też ze względow technicznych czyli duże nadwyrezenie sprężarki przez częste zalaczenia i prace na dużym obciążeniu.
Tutaj całą instalacje trzeba odpowiednio przemyśleć.

codix
07-02-2020, 19:04
No z tym 500kWh to przesadziłeś, mogłeś chociaż podać 550kWh, to by lepiej wyglądało...:rolleyes:

No faktycznie trochę mnie ponioslo ;)440531

toommm
07-02-2020, 19:16
Panowie w wersji F ( w innych nie wiem ) grzałka jest podpinana do sieci osobnym kablem , co by było gdyby ten kabel nie został podpięty . Wiadomo grzałka nie zadziała , ale co podczas defrostu ( poniżej 27 stopni powrót ) ? Jakieś mogą błędy wyskakiwać ? zło dla sprężarki ?

codix
07-02-2020, 19:21
Nie zamierzam Ci nic udowadniać ani namawiać do prucia podłogi,stwierdziłem jedynie fakt, że grzejniki słabo sprawdzą się przy pompie ciepła. Nie tylko ze względu na niski COP czy grzanie w drogiej taryfie ale też ze względow technicznych czyli duże nadwyrezenie sprężarki przez częste zalaczenia i prace na dużym obciążeniu.
Tutaj całą instalacje trzeba odpowiednio przemyśleć.

Nad moja instalacja nikt nie myslał ;)
25%podlogowki reszta grzejniki żadnego bufora.
Caly czas temp.zasilania 32st.
Pompa jeszcze nie widziala ponad 66hz
1100startow na 900 godzin pracy wiekszosc w okolicach od 19-37hz

codix
07-02-2020, 19:26
Panowie w wersji F ( w innych nie wiem ) grzałka jest podpinana do sieci osobnym kablem , co by było gdyby ten kabel nie został podpięty . Wiadomo grzałka nie zadziała , ale co podczas defrostu ( poniżej 27 stopni powrót ) ? Jakieś mogą błędy wyskakiwać ? zło dla sprężarki ?

Ja w wersji H mam wylaczona calkowicie normalnie defrosty ida bez majmniejszych problemow.
Grzalka nie jest uzywana do defrostu tylko do szybszego powrotu do temperatury przed defrostem aby wygodniccy nie odczuli spadku komfortu ;)
W wersji F niewiem takie odpiecie kabla moze wywalic Ci bład mi tak walilo bledem jak próbowalem grzalki odlaczyc na bezpieczniku (normalnie chodzila ale w momecie checi uzycia grzalki wyskakiwal blad chyba przegrzania elementu grzejnego czy jakos tak)

-voymar-
07-02-2020, 19:33
Panowie w wersji F ( w innych nie wiem ) grzałka jest podpinana do sieci osobnym kablem , co by było gdyby ten kabel nie został podpięty . Wiadomo grzałka nie zadziała , ale co podczas defrostu ( poniżej 27 stopni powrót ) ? Jakieś mogą błędy wyskakiwać ? zło dla sprężarki ?

A przy mrozach zamrozisz sprężarkę do się dowiesz ile kosztuje. No ale 100 zeta na rok zostanie w kieszeni.

michancia
07-02-2020, 19:34
No faktycznie trochę mnie ponioslo ;)440531

Wież mi, nie znam cię osobiście, ale takiej odpowiedzi się spodziewałem, nic mnie tak nie rozbawiło jak twoja odpowiedź;) Chwila uśmiechu na koniec kiepskiego tygodnia.

Arturo72
07-02-2020, 19:39
A przy mrozach zamrozisz sprężarkę do się dowiesz ile kosztuje. No ale 100 zeta na rok zostanie w kieszeni.
Jakie 100 zeta? :D 10zl(30kWh) to max

codix
07-02-2020, 19:41
A przy mrozach zamrozisz sprężarkę do się dowiesz ile kosztuje. No ale 100 zeta na rok zostanie w kieszeni.

Wytlumacz tylko technicznie nie bo tak mi sie wydaje w jaki sposób masz zamrozic sprezarke jestem bardzo ciekawy.
Opisz ten proces.

-voymar-
07-02-2020, 19:43
Jakie 100 zeta? :D 10zl(30kWh) to max

Dobre. Jak tak to naprawdę warto . Poleciałem z tą stówą.

-voymar-
07-02-2020, 19:51
Wytlumacz tylko technicznie nie bo tak mi sie wydaje w jaki sposób masz zamrozic sprezarke jestem bardzo ciekawy.
Opisz ten proces.

Poczekaj na sprzyjające warunki pogodowe odłącz grzałkę , wyciąg wnioski, spostrzeżenia i opisz. Jak będę miał PC to na pewno na tak głupi pomysł nie wpadnę.
Wiem że to pytanie to ironiczne lekceważące podejście do mnie . Bo nie mam pompy. Załóżmy że PC pracuje na harmonogramie i 1 min przed defrostem się wyłączy ( harmonogram) i ma się załączyć za np. 3 godz przy minusowych temp. Zrobiła stop przy 98% zalodzenia . Przy kolejnym starcie jak wystartuje bez grzałki jak szron na niej?

michancia
07-02-2020, 19:59
Nie zamierzam Ci nic udowadniać ani namawiać do prucia podłogi,stwierdziłem jedynie fakt, że grzejniki słabo sprawdzą się przy pompie ciepła. Nie tylko ze względu na niski COP czy grzanie w drogiej taryfie ale też ze względow technicznych czyli duże nadwyrezenie sprężarki przez częste zalaczenia i prace na dużym obciążeniu.
Tutaj całą instalacje trzeba odpowiednio przemyśleć.

Nie wiem o jakim nadwyrężeniu sprężarki mówisz, ale myślę, że masz na myśli częstsze zał/wył sprężarki w stosunku do ogrzewania podłogówką.
powielasz to co inni psedoinstalatorzy powielali w czasach zamierzchłych, ale czasy się zmieniły, a dla tych pomp bez znaczenia czy ona się załączy 1500 razy w sezonie czy 2500. Natomiast jeśli chodzi o oszczędności to przy tych temperaturach co ostatnio mamy, to te oszczędności są znikome.
Jeszcze raz ci mówię, nie ma znaczenia czy grzejniki czy podłogówka, najważniejsze ocieplenie domu i odpowiedni dobór pompy.
Do niedawna sądziłem, że stary dom i grzejniki żeliwne nie maja racji bytu z pompą PW, a po swoim doświadczeniu coraz bardziej skłaniam się do tego żeby w moim domu rodzinnym, gdzie obecnie mieszka mama przejść nie zmieniając nic na pompę PW i najlepiej z dofinansowaniem.

Arturo72
07-02-2020, 20:04
Nie wiem o jakim nadwyrężeniu sprężarki mówisz, ale myślę, że masz na myśli częstsze zał/wył sprężarki w stosunku do ogrzewania podłogówką.
powielasz to co inni psedoinstalatorzy powielali w czasach zamierzchłych, ale czasy się zmieniły, a dla tych pomp bez znaczenia czy ona się załączy 1500 razy w sezonie czy 2500. Natomiast jeśli chodzi o oszczędności to przy tych temperaturach co ostatnio mamy, to te oszczędności są znikome.
Jeszcze raz ci mówię, nie ma znaczenia czy grzejniki czy podłogówka, najważniejsze ocieplenie domu i odpowiedni dobór pompy.
Do niedawna sądziłem, że stary dom i grzejniki żeliwne nie maja racji bytu z pompą PW, a po swoim doświadczeniu coraz bardziej skłaniam się do tego żeby w moim domu rodzinnym, gdzie obecnie mieszka mama przejść nie zmieniając nic na pompę PW i najlepiej z dofinansowaniem.
I tak trzymaj skoro wiesz więcej niż profi instalatorzy :)
Działać zawsze będzie ;)

codix
07-02-2020, 20:22
Poczekaj na sprzyjające warunki pogodowe odłącz grzałkę , wyciąg wnioski, spostrzeżenia i opisz. Jak będę miał PC to na pewno na tak głupi pomysł nie wpadnę.
Wiem że to pytanie to ironiczne lekceważące podejście do mnie . Bo nie mam pompy. Załóżmy że PC pracuje na harmonogramie i 1 min przed defrostem się wyłączy ( harmonogram) i ma się załączyć za np. 3 godz przy minusowych temp. Zrobiła stop przy 98% zalodzenia . Przy kolejnym starcie jak wystartuje bez grzałki jak szron na niej?

No i mialo byc rzeczowo a nie.
U mnie nie raz tak bylo ze stanela przed defrostem i stala se 6godzin zamrozona i potem startuje i robi defrost bez problemu.
Moze sobie stac tak nawet 12godzin ciagle mam w domu wode o temp.21st do defrostu.
Defrost powoduje u mnie spadek temperatury w obiegu o ok.5st
To mam jeszcze na 5 defrostow po kolei potem moglbym sie martwic ;)
Powiedz jaki wplyw ma grzalka 3kw ktora sie zalacza na ok.3min pobiera w tym czasie 140wat i przy przeplywie 32l/min
Jest w stanie podniesc temp.o 1,3st.
Pompie bez roznicy czy defrost robi woda o temp.40st czy 15 st tylko bedzie to dluzej robila i tyle

-voymar-
07-02-2020, 20:26
Wytlumacz tylko technicznie nie bo tak mi sie wydaje w jaki sposób masz zamrozic sprezarke jestem bardzo ciekawy.
Opisz ten proces.

Jeszcze jedno . Czy podczas montażu PC u ciebie wiedziałeś że przed pierwszym uruchomieniem PC powinna mieć podłączone i włączone zasilanie na co najmniej 5 godz.? Czy stałeś z maślanymi oczami i otwartą buzią? Ty jak ty ale czy instalator to wiedział i tak zrobił?
Powtarzam nie mam PC lecz dziwi mnie że ludzie którzy mają i nie wiedzą ( pytają ) jak mają zrobić aby CWU grzała w tych a tych godz. To powinno się wiedzieć zanim instalator wejdzie na posesję , tak samo z krzywą grzewczą lub prostą.

codix
07-02-2020, 20:28
I tak trzymaj skoro wiesz więcej niż profi instalatorzy :)
Działać zawsze będzie ;)

A jestes profesjonalnym instalatorem?

codix
07-02-2020, 20:31
Jeszcze jedno . Czy podczas montażu PC u ciebie wiedziałeś że przed pierwszym uruchomieniem PC powinna mieć podłączone i włączone zasilanie na co najmniej 5 godz.? Czy stałeś z maślanymi oczami i otwartą buzią? Ty jak ty ale czy instalator to wiedział i tak zrobił?
Powtarzam nie mam PC lecz dziwi mnie że ludzie którzy mają i nie wiedzą ( pytają ) jak mają zrobić aby CWU grzała w tych a tych godz. To powinno się wiedzieć zanim instalator wejdzie na posesję , tak samo z krzywą grzewczą lub prostą.

O stala sobie pare godzin i niezauwazylem zeby ani na sekunde zalaczyla grzalki pomocnicze.
Ma w jednostce zewnetrznej grzalke karteru i to ona sobie podgrzewa a nie grzalka pomocnicza

Arturo72
07-02-2020, 20:33
A jestes profesjonalnym instalatorem?
Nie ale skoro gość twierdzi, że wie wszystko lepiej od autoryzowanych instalatorów to musi być gościem przez duże G :)
W dzisiejszych czasach to nie jest dziwne jak zwykły ale naczelny i jedyny w dwóch postaciach mgr praktycznie o zerowej praktyce wie lepiej o sprawie niż dziesiątki profesorów :D

MiG25
07-02-2020, 20:33
Pompie bez roznicy czy defrost robi woda o temp.40st czy 15 st tylko bedzie to dluzej robila i tyle

T-Cap ma ograniczenie ,że przy temperaturze wody wpływającej poniżej 27stopni nie będzie robił defrostu z wody . Dodatkowo jak już go jednak z wody zacznie , to jesli temperatura wody wyplywająca z wymiennika spadnie ponizej 22 stopni to ten defrost sie zatrzyma .( I będzie jechal dalej samą sprężarką).
A Ty piszesz , że pompie obojętne jaka temperatura wody....
NIe jest to obojętne , ponieważ podczas defrostu gaz ma temperaturę sporo poniżej -10 stopni , i jeśli woda nie zdoła go ogrzać to sama zamarznie i rozsadzi wymiennik... Lepiej ,żeby ta woda miała sporo wyżej niż 15 stopni , i do tego przepływ był maksymalny.

codix
07-02-2020, 20:39
T-Cap ma ograniczenie ,że przy temperaturze wody wpływającej poniżej 27stopni nie będzie robił defrostu z wody . Dodatkowo jak już go jednak z wody zacznie , to jesli temperatura wody wyplywająca z wymiennika spadnie ponizej 22 stopni to ten defrost sie zatrzyma .( I będzie jechal dalej samą sprężarką).
A Ty piszesz , że pompie obojętne jaka temperatura wody....
NIe jest to obojętne , ponieważ podczas defrostu gaz ma temperaturę sporo poniżej -10 stopni , i jeśli woda nie zdoła go ogrzać to sama zamarznie i rozsadzi wymiennik... Lepiej ,żeby ta woda miała sporo wyżej niż 15 stopni , i do tego przepływ był maksymalny.

No to jak sa zabezpieczenia to nie ma opcij na zamrozenie sprezarki podczas defrosytu najwyzej go zatrzyma i tyle

bobrow
07-02-2020, 20:41
Panowie w wersji F ( w innych nie wiem ) grzałka jest podpinana do sieci osobnym kablem , co by było gdyby ten kabel nie został podpięty . Wiadomo grzałka nie zadziała , ale co podczas defrostu ( poniżej 27 stopni powrót ) ? Jakieś mogą błędy wyskakiwać ? zło dla sprężarki ?

Toommm,
z tego co opisałeś, chodzi o grzałkę do zasobnika CWU-można nią sterować z PC (np przy mega mrozach ).
Grzałka do defrostów w F jest nieużywana.Grzałka niedużej mocy jest w karterze sprężarki do podgrzania zimnego oleju-nie możesz ją sterować.
Grzałka Heater załączy się przy trzech warunkach :
-musi być włączona w menu serwisowym
-musi być włączona na pulpicie (heater)
-muszą wystąpić warunki (jeśli w/w są włączone i przez pewien czas PC nie osiąga zadanej temperatury)
Jeszcze w ust serw możesz wybrać moc grzałki ( jeśli jest ta opcja- u mnie jest 3-6-9kW).
Zawsze kiedy działa grzałka (o którą tu chodzi) ,wyświetli się heater po prawej stronie wyświetlacza.
Tak to wygląda w F ( przewałkowałem osobiście)

Arturo72
07-02-2020, 20:46
Toommm,
z tego co opisałeś, chodzi o grzałkę do zasobnika CWU-można nią sterować z PC (np przy mega mrozach ).

Oj chyba nie o to chodziło.
Bo co mrozy mają do cwu.
Ja nie mam od zawsze grzałki w zasobniku cwu a wodę mam zawsze taką jaka jest ustawiona.
Legionella mnie dalej nie zzarla :D

bobrow
07-02-2020, 20:59
Oj chyba nie o to chodziło.
Bo co mrozy mają do cwu.
Ja nie mam od zawsze grzałki w zasobniku cwu a wodę mam zawsze taką jaka jest ustawiona.
Legionella mnie dalej nie zzarla :D

Racja- chyba ja się zakręciłem jak Mały Kazio...
Zapomniałem o legionelli - zresztą nie używam tej funkcji ...
A Toommowi chodziło o zasilanie nr 1 i 2...
Natomiast co trybu włączenia grzały w hydroboxie w F - to u mnie nawet przy -23st nie występowało , bo nie była włączona...

michancia
07-02-2020, 21:03
Nie ale skoro gość twierdzi, że wie wszystko lepiej od autoryzowanych instalatorów to musi być gościem przez duże G :)
W dzisiejszych czasach to nie jest dziwne jak zwykły ale naczelny i jedyny w dwóch postaciach mgr praktycznie o zerowej praktyce wie lepiej o sprawie niż dziesiątki profesorów :D

Wiesz mi. Jak stanąłem przed dylematem montażu pompy ciepła, a z takim zamiarem nosiłem się przez ostatnie dwa lata, to przeczytałem mnóstwo artykułów, o pompach ciepła, a czytam bardzo dużo i w każdym z tych artykułów nie spotkałem się z informacją, że grzejniki i i pompa PW to dobre rozwiązanie i nie ma to racji bytu. Przez to powielanie tych informacji, o mało nie rozprułem parę ścian, żeby zrobić ogrzewanie wielkopowierzchniowe -ścienne.
Zaryzykowałem i jakie jest moje zdziwienie gdy gościowie w nowych domach, na ogrzewaniu podłogowym, mają niewiele mniejsze zużycie energii od mojego.
A ty to wszystko powielasz?

MiG25
07-02-2020, 21:09
No to jak sa zabezpieczenia to nie ma opcij na zamrozenie sprezarki podczas defrosytu najwyzej go zatrzyma i tyle

Ale Twój tekst ,że nie ma znaczenia temperatura wody zostanie tu na zawsze , a nie daj Boże jeszcze komuś utkwi w pamięci i będzie to powtarzał....

Arturo72
07-02-2020, 21:17
Wiesz mi. Jak stanąłem przed dylematem montażu pompy ciepła, a z takim zamiarem nosiłem się przez ostatnie dwa lata, to przeczytałem mnóstwo artykułów, o pompach ciepła, a czytam bardzo dużo i w każdym z tych artykułów nie spotkałem się z informacją, że grzejniki i i pompa PW to dobre rozwiązanie i nie ma to racji bytu. Przez to powielanie tych informacji, o mało nie rozprułem parę ścian, żeby zrobić ogrzewanie wielkopowierzchniowe -ścienne.
Zaryzykowałem i jakie jest moje zdziwienie gdy gościowie w nowych domach, na ogrzewaniu podłogowym, mają niewiele mniejsze zużycie energii od mojego.
A ty to wszystko powielasz?
No już Ci napisałem, tak trzymaj :D
Ja rozkminialem pompę 10 lat temu ;)

codix
07-02-2020, 21:17
Ale Twój tekst ,że nie ma znaczenia temperatura wody zostanie tu na zawsze , a nie daj Boże jeszcze komuś utkwi w pamięci i będzie to powtarzał....

A nie jeden zostanie ;)
Ale zostanie tez cala masa innych głupot takich ze wylaczenie grzalki pomocniczej spowoduje zamrozenie sprezarki
Sa pompy wogole bez grzalek pomocniczych i nic tam nie zamarza

bobrow
07-02-2020, 21:18
Arturo i Michancia ,
chyba niepotrzebnie kruszycie kopie , bo każdy z Was ma rację do pewnego momentu :
-Arturo przy nowych domach OP ( chyba , że ktoś chce grzejniki- to inna sprawa)
-Michancia w domach użytkowanych z grzejnikami PC można (gaz w starszych domach , to koszt fizyczny ok x1.5-2 od kosztów na PC, no i fotowoltaika może pomóc)

Arturo72
07-02-2020, 21:25
Arturo i Michancia ,
chyba niepotrzebnie kruszycie kopie , bo każdy z Was ma rację do pewnego momentu :
-Arturo przy nowych domach OP ( chyba , że ktoś chce grzejniki- to inna sprawa)
-Michancia w domach użytkowanych z grzejnikami PC można (gaz w starszych domach , to koszt fizyczny ok x1.5-2 od kosztów na PC, no i fotowoltaika może pomóc)
Szczerze, w starym domu z grzejnikami nigdy w życiu nie rzuciłbym się na pompę ciepła mając gaz ziemny. Jakbym nie miał gazu to bym go zrobił w postaci zbiornika.
Tak mówi kalkulator i zdrowy rozsądek.

bobrow
07-02-2020, 21:32
Arturo- a znasz kogoś z 200m2 chałupą i 10cm styro i temp ok 23st na gazie ?
Bo ja znam- 7-8 tysi rok...

toommm
07-02-2020, 21:34
Pc PW można podpiąć nawet u babci Stasi w stodole poprzez 20 chłodnic od stara i też działać będzie . Ale aby naprawdę było tanio dom musi być przystosowany .
Full izolacji , WM z odzyskiem , projekt dobrze przemyślany ( brak balkonów wykuszy ) , dopilnowanie ekipy . Drzwi i okna energooszcz.
W tedy jest tanio i się śmiejemy

W starszym domu to tak jak wstawienie palnika kol. DikijPeti do śmieciucha LastRico . Działać będzie i to taniej niż z COP1 na pewno . ale .... no właśnie z tą różnicą :)

codix
07-02-2020, 21:36
Arturo- a znasz kogoś z 200m2 chałupą i 10cm styro i temp ok 23st na gazie ?
Bo ja znam- 7-8 tysi rok...

Ochocho jeszcze z butli no to poszedl po calosci

bobrow
07-02-2020, 21:45
Z gazem na grzejnikach jest dość ciekawie- w większości domów , w których byłem jest dla mnie po prostu za zimno...
PC działa prawie cały czas , piecyk gazowy ludziska mają tendencję do pracy on/off (bo np duża moc).
No i jeszcze kwestia fotowoltaiki -jeśli jest rozsądny zwrot ,to PC przygniata gazik...Tak jest , co by nie krzyczeli...

michancia
07-02-2020, 21:48
Szczerze, w starym domu z grzejnikami nigdy w życiu nie rzuciłbym się na pompę ciepła mając gaz ziemny. Jakbym nie miał gazu to bym go zrobił w postaci zbiornika.
Tak mówi kalkulator i zdrowy rozsądek.
Już miałem się nie odzywać, no ale tu znowu pojechałeś i powielasz stereotypy.
Gdy były zimy, to i owszem, było po kolei, od kosztów najmniejsze -największe
pompa ciepła woda powietrze
gaz ziemny
pompa powietrze woda
Ale w tych zimach co mamy obecnie to czy pompa WP czy PW to nie ma nawet porównania, pompa wyjdzie taniej od gazu i nie ma znaczenia czy podłoga czy grzejniki.

toommm
07-02-2020, 21:56
Zaryzykowałem i jakie jest moje zdziwienie gdy gościowie w nowych domach, na ogrzewaniu podłogowym, mają niewiele mniejsze zużycie energii od mojego.



Skoro ci Goście wybudowali NOWE domy w standardzie z tamtego wieku to masz racje ....

Arturo72
07-02-2020, 22:27
Arturo- a znasz kogoś z 200m2 chałupą i 10cm styro i temp ok 23st na gazie ?
Bo ja znam- 7-8 tysi rok...
To może lepiej uświadamiać takich gostkow, że taniej im wyjdzie zaizolowac chalupe niż kupić za duża kasę namiastkę tańszych rachunków?

bobrow
07-02-2020, 22:35
To może lepiej uświadamiać takich gostkow, że taniej im wyjdzie zaizolowac chalupe niż kupić za duża kasę namiastkę tańszych rachunków?

No tak- podstawowe 10cm styro na ścianie , elewacja zrobiona...
Nie mówimy tu o stodołach - zysk roczny po dociepleniu z 10cm do 15-20cm to parę stów, a ile będzie kosztować ta modernizacja ?

Arturo72
07-02-2020, 22:36
Miałem defrosta, to jak totolotek :D
Sprezara pracuje normalnie, grzalka włączyła się dosłownie na 10s :)

bobrow
07-02-2020, 22:46
Spędziłem trochę czasu przy moim eFie i jeszcze nigdy (oprócz prób) nie widziałem na wyświetlaczu ikonki grzałki.
W tym modelu jest 2 stopień defrostu ,sprężara wkręca się nawet na 86Hz i ciepło wykręca do defrostu-to dopiero wyjec jest !

-voymar-
08-02-2020, 16:41
O stala sobie pare godzin i niezauwazylem zeby ani na sekunde zalaczyla grzalki pomocnicze.
Ma w jednostce zewnetrznej grzalke karteru i to ona sobie podgrzewa a nie grzalka pomocnicza

Czyli grzałkę masz włączoną? To o czym mówimy? Chodziło o to że ty przekonujesz że grzałka jest niepotrzebna jak w DTR PC jest że do defrostu używa grzałki jak woda jest .< 27*C Wymądrzasz się lecz grzałka jak ją zwał tak zwał czuwa.

-voymar-
08-02-2020, 16:47
No to jak sa zabezpieczenia to nie ma opcij na zamrozenie sprezarki podczas defrosytu najwyzej go zatrzyma i tyle

Tak właśnie zatrzyma i się PC nie włączy. A później wejdziesz na forum i będziesz pytał że ci się pompa nie włączyła o zadanej godz. i w domu zimno.
Ale twoje na wierzchu ,bo masz PC tylko mało o nie wiesz.

-voymar-
08-02-2020, 16:49
O stala sobie pare godzin i niezauwazylem zeby ani na sekunde zalaczyla grzalki pomocnicze.
Ma w jednostce zewnetrznej grzalke karteru i to ona sobie podgrzewa a nie grzalka pomocnicza

To nie jest odpowiedź na moje pytanie . Czyli tak jak napisałem : maślane oczy i buzia otwarta.

-voymar-
08-02-2020, 17:01
Ale Twój tekst ,że nie ma znaczenia temperatura wody zostanie tu na zawsze , a nie daj Boże jeszcze komuś utkwi w pamięci i będzie to powtarzał....

Dobrze że kolega się wypowiedział i potwierdził . Bo on ma PC i co mu tu będzie ktoś mówił.

-voymar-
08-02-2020, 17:08
Ochocho jeszcze z butli no to poszedl po calosci

Gdzie bobrow napisał że z butli?
Znów niepotrzebnie zaczepiasz i robisz problem ( twoje naj)

michancia
08-02-2020, 17:30
Gdzie bobrow napisał że z butli?
Znów niepotrzebnie zaczepiasz i robisz problem ( twoje naj)

Cytat Napisał codix Zobacz post
Ochocho jeszcze z butli no to poszedl po calosci
Gdzie bobrow napisał że z butli?
Znów niepotrzebnie zaczepiasz i robisz problem ( twoje naj)

Odpowiedź ,,codix,, nie tyczyła się waszego rozważania, tylko była odpowiedzią dla ,,Arturo72,, odnośnie, że wg. ,,Arturo72,, gaz z butli wychodzi taniej od pompy PC.

Arturo72
08-02-2020, 17:35
Odpowiedź ,,codix,, nie tyczyła się waszego rozważania, tylko była odpowiedzią dla ,,Arturo72,, odnośnie, że wg. ,,Arturo72,, gaz z butli wychodzi taniej od pompy PC.
Przy grzejnikach i grzaniu całodobowy i owszem.

toommm
08-02-2020, 19:07
80 % podawanych wskazań jest właśnie z oryginalnych sterowników . Więc prawie wszystko mija się tam z rzeczywistością . Tak jak Twoje uzyski . Proponuje Ci zmienić kierunek myślenia .



A jeszcze jedno , na koniec lutego wpisze około 80 kWh bo więcej nie wskaże sterownik ..... chyba sobie włosy wydrzesz a mnie zlinczujesz heh

-voymar-
08-02-2020, 19:45
80 % podawanych wskazań jest właśnie z oryginalnych sterowników . Więc prawie wszystko mija się tam z rzeczywistością . Tak jak Twoje uzyski . Proponuje Ci zmienić kierunek myślenia .

Czuje się atakowany przez Ciebie . Czy ktoś z moderatorów to czyta ???

A jeszcze jedno , na koniec lutego wpisze około 80 kWh bo więcej nie wskaże sterownik ..... chyba sobie włosy wydrzesz a mnie zlinczujesz heh

Raczej ludzie co podają w stopce opłaty roczne za CO+CWU podają prawdę wraz z wydanymi PLN . Dobrym przykładem jest bobrow.
Moim zdaniem już to pisałem jak chcesz być wiarygodny i szanowany to podaj np. zużycie ze sterownika PC= 2000kWh a z podlicznika lub licznika 4000kWh
Nie wiem kogo oszukujesz ( nie tyczy się bezpośrednio do ciebie ) chodzi mi o to kogo takimi wynikami nieprawidłowymi chcecie oszukać tylko samych siebie.
To samo z COP.
Co do moich uzysków nie wiem o co chodzi. ? Wytłumacz a z chęcią odpowiem.

toommm
08-02-2020, 20:12
100kWh podałeś . Ze dzięki temu forum zbudowałeś właśnie taki dom

Wiesz co . Naucz się czytać ze zrozumieniem , i zapamiętuj to co przeczytasz jak już chcesz cytować

Powiedziałem że kupiłem taką PC dzięki temu forum a wybudowanie mojego domu nigdy nie było jakimkolwiek tematem ani bazą do rozmowy ani tu ani na żadnym innym forum .

I ja mam to tobie tłumaczyć jeszcze raz , ?? kim ty jesteś ???

Gdzie jest moderacja w tym wątku , potraficie moje normalne posty kasować , prowokacje zostawiać , i tolerujecie takich ludzi jak ten gość - voymar ??

jacek.1971
08-02-2020, 20:16
Panowie skończcie te nieporozumienia słowne 100 czy 1000 każdy wie o co chodzi i co jest realne pytanie jak myślici czy zlikwidowanie bojlera - sprzęgła w moim domu zmniejszy zużycie kWh czy też nie, pytanie które mnie nurtuje już od kilku miesięcy, pomóżcie.

toommm
08-02-2020, 20:27
Panowie skończcie te nieporozumienia słowne 100 czy 1000 każdy wie o co chodzi i co jest realne pytanie jak myślici czy zlikwidowanie bojlera - sprzęgła w moim domu zmniejszy zużycie kWh czy też nie, pytanie które mnie nurtuje już od kilku miesięcy, pomóżcie.

Chłopaki zaraz na pewno Ci doradzą , ja nawet nie wiem czy to wpływa na rachunek , nigdy sprzęgła nie miałem ....

michancia
08-02-2020, 21:09
Panowie skończcie te nieporozumienia słowne 100 czy 1000 każdy wie o co chodzi i co jest realne pytanie jak myślici czy zlikwidowanie bojlera - sprzęgła w moim domu zmniejszy zużycie kWh czy też nie, pytanie które mnie nurtuje już od kilku miesięcy, pomóżcie.

Tego, czy zlikwidować, czy nie, to Ci raczej nikt nie powie.
Jeśli masz, wystarczający zład wody, czyli tak jak u mnie powyżej 120l, oraz odpowiedni przepływ, czyli gdzieś powyżej 17l/min, to to sprzęgło, raczej jest niepotrzebne, ale w innym wypadku raczej jest potrzebne, a przecież twój instalator, który to zamontował miał o tym pojęcie.
Ten bojler, jak to zlikwidujesz, to i tak Ci wiele energii nie zaoszczędzi, bo zapotrzebowanie zależy od domu.

Arturo72
08-02-2020, 21:28
jak myślici czy zlikwidowanie bojlera - sprzęgła w moim domu zmniejszy zużycie kWh czy też nie, pytanie które mnie nurtuje już od kilku miesięcy, pomóżcie.
Jeśli nie masz instalacji mieszanej to instalacja bufora, sprzęgła była błędem i wyrzuceniem kasy w błoto z punktu Twojego widzenia, z punktu widzenia instalatora, ta kasa była wrzuceniem mu do kieszeni :)
Każdy pośredni odbiornik między rozdzielaczem a odbiornikiem ciepła jest stratą kWh. Mniejszą stratą niż to co wpakowales w dodatkowe sprzety także luzik.
Na ile tracisz tych kWh nie jestem Ci w stanie odpowiedzieć i chyba nikt nie odpowie.

jacek.1971
08-02-2020, 22:26
Sorki za moją wypowiedź bo może być troszkę zmieszaną z łódką bols ale jak patrzę I obserwuję to z bojler wypływa w co już ok. 2.5 stopnia mniej i chyba zaryzykuję tzn. Poproszę instalatora z Krakowa który mi od razu mówił że by nie zastosował bojler o jego wypie.dolenie i będę wraz informował o skutkach przedsięwzięcia pzdr

Arturo72
08-02-2020, 22:32
Sorki za moją wypowiedź bo może być troszkę zmieszaną z łódką bols ale jak patrzę I obserwuję to z bojler wypływa w co już ok. 2.5 stopnia mniej i chyba zaryzykuję tzn. Poproszę instalatora z Krakowa który mi od razu mówił że by nie zastosował bojler o jego wypie.dolenie i będę wraz informował o skutkach przedsięwzięcia pzdr
Czyli wg mnie masz sp... instalację.
No cóz.
Każdy jest kowalem własnego życia...
Forum? Za kasę wpłacona za reklamę można mówić i wmawiać ludziom najgorsze brednie...bez żadnych konsekwencji

MiG25
09-02-2020, 10:42
Minęło już ponad 6 miesięcy ,a ja ciągle mam powietrze w obiegu CWU....

Być może nie słychać tego przy normalnym przypływie ( przy grzaniu CWU przepływ nie przekracza 20l/min) ,ale gdy ręcznie w menu serwisowym najpierw przestawię zawór trójdrożny na CWU a później włącze pompę ( i wtedy jest 52l/min) słychać normalnie bulgoty ,a po chwili powietrze to przechodzi do pompy i objegówka zaczyna charakterystycznie harczeć...
W ten sposób powiedzmy ,że to się odpowietrza i po 10 minutach już wszystko jest cichutko , ale za tydzień znowu jet to samo. (Być może normalny użytkownik by tego nie zauważył , ale ja jak już to wyłapałem to nie odpuszczam).
Ciśnienie w instalacji lekko poniżej 2bar przy wyłączonej objegówce( powinno być normalnie dużo niżej , ale @bobrow twierdził ,że podniesienie ciśnienia u niego pomogło). Ciśnienie nie spada(no może nieznacznie za sprawą upuszczania tego gazu przez odpowietrzacz) i nic nie było dolewane. Teoretycznie mogłoby być zjawisko zaciągania powietrza ,ale przy takim ciśnieniu myślę ,że również byłby wyciek....

Nie zanotowałem nic przy objegu CO , tam powietrza w ogóle nie ma , a jak się przełączy na CWU to się pojawia.
Do wody dodany jest inhibitor ( ponieważ zwykła z sieci zaczęła żółknąć). Instalacja zrobiona jest na rurach PEX ( podłogówka i doprowadzenia do rozdzielaczy) , rurach miedzianych ( wyprowadzenie z pompy ciepła ) , jest dodatkowo sprzędło hydrauliczne ( tu zwykła stal)i naczynie przeponowe ( pewnie też zwykła stal) , zbiornik CWU i jej wężownica z nierdzewki .
Zdjęcie objegu CWU poniżej ,mam nadzieję ,że wszystko widać .
Pytanie skąd może być to powietrze ? Czy to wyższa temperatura w zbiorniku powoduje wciąż wydostawanie się powietrza z wody ?


440604

codix
09-02-2020, 11:50
A masz automatyczne odpowietrzniki (ja mam na obiegu cwu no i ten w pompie i w najwyzszym miejcu instalacji)
Moze sproboj odpowietrzyc caly uklad a potem je pozamykaj na amen moze jak tak zarzucisz taki przeplyw na obieg cwu to moze zaciagnie przez ten odpowietrznik bo przez niego woda nie wyleci ale w druga strone jest w stanie przepuscic .
Albo jeszcze gdzies z podlogowki wylatuje tylko jak spokojnie chodzi to nieslychac a gdzies sie zbiera pęcherz a potem jak dasz taki przeplyw to go pchnie.
Niewiem ?

MiG25
09-02-2020, 11:55
Jest automatyczny odpowietrznik na sprzęgle ( to czarne w tle) , jak i w najwyższym punkcie CWU ( na samej górze zdjęcia).
Na CWU miałem zwykły odpowietrznik na śrubokręt , ale codziennie upuszczałem z niego powietrze , więc stwierdziłem ,że zamontuje automatyczny .
Więc na pewno nie odpowietrznik , bo był zwykły.

jacek.1971
09-02-2020, 11:56
Ale dlaczego tak sądzisz

jacek.1971
09-02-2020, 11:57
Czyli wg mnie masz sp... instalację.
No cóz.
Każdy jest kowalem własnego życia...
Forum? Za kasę wpłacona za reklamę można mówić i wmawiać ludziom najgorsze brednie...bez żadnych konsekwencji

Ale dlaczego tak sądzisz

-voymar-
09-02-2020, 13:30
Wiesz co . Naucz się czytać ze zrozumieniem , i zapamiętuj to co przeczytasz jak już chcesz cytować

Powiedziałem że kupiłem taką PC dzięki temu forum a wybudowanie mojego domu nigdy nie było jakimkolwiek tematem ani bazą do rozmowy ani tu ani na żadnym innym forum .

I ja mam to tobie tłumaczyć jeszcze raz , ?? kim ty jesteś ???

Gdzie jest moderacja w tym wątku , potraficie moje normalne posty kasować , prowokacje zostawiać , i tolerujecie takich ludzi jak ten gość - voymar ??

OK źródło ciepła

toommm
09-02-2020, 15:22
Za kasę wpłacona za reklamę można mówić i wmawiać ludziom najgorsze brednie...bez żadnych konsekwencji

Racja.
:) Tu jest czasem jak gra w 3 kubki na ulicy ...... jeden miesza kubeczkami a 5 nagania ofiarę :)

agb
09-02-2020, 16:17
Właśnie dostałem z PGE informację o zmianie cennika....

Cennik to pikuś. Od początku stycznia skończyła się promocja, gdzie energia była 50% tańsza w nocym okienku.

MiG25
09-02-2020, 17:05
Tak , jeszcze w piątek zmieniłem taryfę na weekendową.

agb
09-02-2020, 18:16
Też o tym myślałem, ale przy obecnych cenach G12W szału nie robi.

MiG25
09-02-2020, 19:29
Robi czy nie , chce zobaczyć jak wyjdzie , a i tak jak będzie fotowoltaika , to taryfy antysmogowej nie można mieć jako prosument ( tak gdzieś jest to zapisane).

Mozyn90
09-02-2020, 19:48
Panowie proszę niech mi ktoś wytłumaczy co znaczy że pompa się traktuje???

slimakfoto
09-02-2020, 19:54
Panowie proszę niech mi ktoś wytłumaczy co znaczy że pompa się traktuje???

Taktuje - włącza się i wyłącza.
1. Za mały zwlad wody/ odbiór ciepła
2. Za duża moc pompy ciepła
3. Za mała temperatura zasilania

PC narażona na taktowanie w okresach cieplejszych szczególnie gdy przewymiarowana.

Arturo72
09-02-2020, 20:27
Taktuje - włącza się i wyłącza.
1. Za mały zwlad wody/ odbiór ciepła

Za duży i za szybki odbiór ciepła=grzejniki, wylewka anhydrytowa, zbyt chuda wylewka betonowa.

toommm
09-02-2020, 20:33
Za duży i za szybki odbiór ciepła=grzejniki, wylewka anhydrytowa, zbyt chuda wylewka betonowa.

nie za wolny ?mało odbiera , temperatura rośnie , dochodzi do zadanej i STOP ?

Arturo72
09-02-2020, 20:42
nie za wolny ?mało odbiera , temperatura rośnie , dochodzi do zadanej i STOP ?
Dochodzi szybko do zadanej i STOP, temperatura powrotu szybko się wychladza i znowu START, dochodzi szybko do zadanej i STOP. I tak cyklicznie i to jest taktowanie.
U niektórych widzę ten cykl powtarza się co niecala godzinę u innych co dwie godziny ale dla mnie to jest taktowanie, niezbyt zalecane.

Mozyn90
09-02-2020, 20:45
Taktuje - włącza się i wyłącza.
1. Za mały zwlad wody/ odbiór ciepła
2. Za duża moc pompy ciepła
3. Za mała temperatura zasilania

PC narażona na taktowanie w okresach cieplejszych szczególnie gdy przewymiarowana.

Ja mam przewymiarowana pompę podobno ale zauważyłem że jak temperatura dojdzie do zadanej to pompa chodzi na wolnych obrotach ale się nie wylancza np wtedy zasilanie 32 acpowrot 28 I sprężarka wtedy chodzi na 24-25 hz

toommm
09-02-2020, 20:55
musiałem odwrócić myślenie ,

MiG25
10-02-2020, 07:20
Z anhydrydem też musisz odwrócić myślenie...

michancia
10-02-2020, 08:49
nie za wolny ?mało odbiera , temperatura rośnie , dochodzi do zadanej i STOP ?

Masz rację za mały odbiór ciepła.

michancia
10-02-2020, 08:51
Za duży i za szybki odbiór ciepła=grzejniki, wylewka anhydrytowa, zbyt chuda wylewka betonowa.

Dokładnie, tak jak koledzy ci mówią za mały odbiór ciepła.
Pompa taktuje, czyli się wyłącza, bo ma za mały ( podkreślam - za mały! ) odbiór ciepła. Różnica między zasilaniem, a powrotem dochodzi do poniżej 3st/c.
W przypadków grzejników, ich powierzchnia jest za mała, żeby odebrać to ciepło.
Ale powodów może być więcej, dom energooszczędny, który tego ciepła nie odbiera, lub najczęściej pompa tak dobrana, że ma wystarczyć do grzania w niskich temperaturach, ale w wysokich, tak jak mamy obecnie nie może zejść nisko z mocą na zasilaniu.

Cyt.,,Arturo72,,Dochodzi szybko do zadanej i STOP, temperatura powrotu szybko się wychladza i znowu START, dochodzi szybko do zadanej i STOP. I tak cyklicznie i to jest taktowanie"
Co ją ma wychłodzić, w przypadku grzejników, jak jest ich za mało, w tym wypadku woda na zasilaniu wpływa powiedzmy 35st/c, a na powrocie wraca 33st/c i pompa staje.
Twoje myślenie jest błędne, bo ty rozpatrujesz tylko wychładzanie w przypadku zatrzymania, a tu należy dążyć, do tego żeby nie było tego zatrzymania. Dlatego w przypadku podłogówki, jak masz zimną podłogę i zaczynasz grzać to ta podłoga jest bardzo dużym odbiorem ciepła i powrót bardzo długo wraca zimny dlatego pompa pracuje.
W przypadku grzejników gdy zaczynamy grzać ( a najczęściej pompy sa przewymiarowane, bo każdy dobierał na tem. ujemne ), to te grzejniki szybko się nagrzewają i powrót bardzo szybko zaczyna zbliżać się do zasilania i pompa stop.

Lukaszbuduje
10-02-2020, 09:51
Dzięki za odpowiedzi w sprawie grzania pompą w dzień, zamiast grzania w nocnej taryfie. Dwa dni temu podłączyłem swoją pompę i jak na razie zapoznaję się z menu i ustawieniami. Póki co grzeję bez wylewki :0 Rurki ciepłe. W pierwszym sezonie będę miał taryfę G11, przetestuję jakie zużycie i zdam relację.

Andrzej5101
10-02-2020, 09:59
W przypadku grzejników gdy zaczynamy grzać ( a najczęściej pompy
sa przewymiarowane,bo każdy dobierał na tem. ujemne ), to te grzejniki
szybko się nagrzewają i powrót bardzo szybko zaczyna zbliżać się do
zasilania i pompa stop.
Dlatego aby ograniczyć sklonność do taktowania należy zwiększać ;
- moc cieplną grzejników,
- oraz zład wodny instalacji; bufor wpięty szeregowo.

MiG25
10-02-2020, 12:27
A grzać na wyższą temperaturę to nie można ?
Zwłaszcza przy grzejnikach trzeba się raczej nastawić na większą w domu histerezę.

Arturo72
10-02-2020, 13:21
Dokładnie, tak jak koledzy ci mówią za mały odbiór ciepła.
Pompa taktuje, czyli się wyłącza, bo ma za mały ( podkreślam - za mały! ) odbiór ciepła. Różnica między zasilaniem, a powrotem dochodzi do poniżej 3st/c.
W przypadków grzejników, ich powierzchnia jest za mała, żeby odebrać to ciepło.
Ale powodów może być więcej, dom energooszczędny, który tego ciepła nie odbiera, lub najczęściej pompa tak dobrana, że ma wystarczyć do grzania w niskich temperaturach, ale w wysokich, tak jak mamy obecnie nie może zejść nisko z mocą na zasilaniu.

Cyt.,,Arturo72,,Dochodzi szybko do zadanej i STOP, temperatura powrotu szybko się wychladza i znowu START, dochodzi szybko do zadanej i STOP. I tak cyklicznie i to jest taktowanie"
Co ją ma wychłodzić, w przypadku grzejników, jak jest ich za mało, w tym wypadku woda na zasilaniu wpływa powiedzmy 35st/c, a na powrocie wraca 33st/c i pompa staje.
Twoje myślenie jest błędne, bo ty rozpatrujesz tylko wychładzanie w przypadku zatrzymania, a tu należy dążyć, do tego żeby nie było tego zatrzymania. Dlatego w przypadku podłogówki, jak masz zimną podłogę i zaczynasz grzać to ta podłoga jest bardzo dużym odbiorem ciepła i powrót bardzo długo wraca zimny dlatego pompa pracuje.
W przypadku grzejników gdy zaczynamy grzać ( a najczęściej pompy sa przewymiarowane, bo każdy dobierał na tem. ujemne ), to te grzejniki szybko się nagrzewają i powrót bardzo szybko zaczyna zbliżać się do zasilania i pompa stop.
O załączeniu i wyłączeniu sprężarki decyduje temp.powrotu,w przypadku szybkiego odbioru ciepła, temp. powrotu szybko dojdzie do zadanej i sprężarka się wyłączy a pompa obiegowa będzie dalej mielila badając temp. powrotu, jak powrót szybko zejdzie z temp to sprężarka się włączy i cykl się powtarza, oczywiście częściej wtedy gdy temp powrotu szybko będzie spadała.
Im mniejsza histeryza między zasilaniem a powrotem tym częściej pompa będzie się wlaczala i wylaczala.
Ja mam 9kW T-CAP-a w domu, który potrzebuje 3,5kW przy - 20st.C i w czasie grzania w nocy jak wystąpi jedno włączenie to max.
Właśnie ze względu na masę i wolne chłodzenie powrotu.

codix
10-02-2020, 13:44
Jak cos co szybko odbiera cieplo ma spowodowac szybkie nagrzanie powrotu .
Ty albo cos zle tlumaczysz albo Ci sa cos pokrecilo.
Masz duza mase do rozgrzania u Ciebie pompa chodzi az nagrzeje ta mase przez to ze masz szybki odbior ciepla powrot sie nie grzeje i pompa moze pracowac.
Jak w koncu dojdzie do tego ze powrot sie nagrzeje i wylaczy Ci pompe i obiegowka mieli .
To nie zalacza Ci szybko pompy bo woda odbiera te cieplo z tej Twojej duzej masy i utrzymuje dluzej cieply powrót miz w przypadku np.andrychydu czy grzejnikow

-voymar-
10-02-2020, 14:20
Jak cos co szybko odbiera cieplo ma spowodowac szybkie nagrzanie powrotu .
Ty albo cos zle tlumaczysz albo Ci sa cos pokrecilo.
Masz duza mase do rozgrzania u Ciebie pompa chodzi az nagrzeje ta mase przez to ze masz szybki odbior ciepla powrot sie nie grzeje i pompa moze pracowac.
Jak w koncu dojdzie do tego ze powrot sie nagrzeje i wylaczy Ci pompe i obiegowka mieli .
To nie zalacza Ci szybko pompy bo woda odbiera te cieplo z tej Twojej duzej masy i utrzymuje dluzej cieply powrót miz w przypadku np.andrychydu czy grzejnikow

Zgadza się . Masz rację

Donkazo
10-02-2020, 15:14
Raczej ludzie co podają w stopce opłaty roczne za CO+CWU podają prawdę wraz z wydanymi PLN . Dobrym przykładem jest bobrow.
Moim zdaniem już to pisałem jak chcesz być wiarygodny i szanowany to podaj np. zużycie ze sterownika PC= 2000kWh a z podlicznika lub licznika 4000kWh
Nie wiem kogo oszukujesz ( nie tyczy się bezpośrednio do ciebie ) chodzi mi o to kogo takimi wynikami nieprawidłowymi chcecie oszukać tylko samych siebie.
To samo z COP.
Co do moich uzysków nie wiem o co chodzi. ? Wytłumacz a z chęcią odpowiem.

Nie ma aż takiej różnicy wychodz jakieś 10-15 procent więcej niż wskazuje licznik na pompie. A jeśli ktoś to czyta i zastanawia się nad zakupem to warto 700 zł rok c.o i cwu za 120 m2

-voymar-
10-02-2020, 16:45
Nie ma aż takiej różnicy wychodz jakieś 10-15 procent więcej niż wskazuje licznik na pompie. A jeśli ktoś to czyta i zastanawia się nad zakupem to warto 700 zł rok c.o i cwu za 120 m2

700PLN pewnie tak ,lecz na standardzie ocieplenia na 2021r.W starszych tak nie wyjdzie.

michancia
10-02-2020, 16:51
O załączeniu i wyłączeniu sprężarki decyduje temp.powrotu,w przypadku szybkiego odbioru ciepła, temp. powrotu szybko dojdzie do zadanej i sprężarka się wyłączy a pompa obiegowa będzie dalej mielila badając temp. powrotu, jak powrót szybko zejdzie z temp to sprężarka się włączy i cykl się powtarza, oczywiście częściej wtedy gdy temp powrotu szybko będzie spadała.
Im mniejsza histeryza między zasilaniem a powrotem tym częściej pompa będzie się wlaczala i wylaczala.
Ja mam 9kW T-CAP-a w domu, który potrzebuje 3,5kW przy - 20st.C i w czasie grzania w nocy jak wystąpi jedno włączenie to max.
Właśnie ze względu na masę i wolne chłodzenie powrotu.

Nie wiem skąd ty tyle nabiłeś postów, ale jak twoje tłumaczenie jest takie jak w tym wypadku, to ja dziękuję.
W twoim wypadku się nie wyłàcza, bo właśnie dlatego, że twoja podłoga jest wielkim akumulatorem, której nagrzanie długo trwa, stąd długa praca pompy. Gdy już się nagrzeje, to wtedy duża powierzchnia grzejna podłogi to ciepło odbiera. W grzejnikach, masz małą powierzchnię i nie ma jak tego ciepła odebrać, czyli pompa szybko nagrzewa, a odbioru brak, no chyba, żebyś te grzejniki wystawił za okno.
Nie wiem jak Ci to lepiej wytłumaczyć

Arturo72
10-02-2020, 16:58
Nie wiem skąd ty tyle nabiłeś postów, ale jak twoje tłumaczenie jest takie jak w tym wypadku, to ja dziękuję.
W twoim wypadku się nie wyłàcza, bo właśnie dlatego, że twoja podłoga jest wielkim akumulatorem, której nagrzanie długo trwa, stąd długa praca pompy. Gdy już się nagrzeje, to wtedy duża powierzchnia grzejna podłogi to ciepło odbiera. W grzejnikach, masz małą powierzchnię i nie ma jak tego ciepła odebrać, czyli pompa szybko nagrzewa, a odbioru brak, no chyba, żebyś te grzejniki wystawił za okno.
Nie wiem jak Ci to lepiej wytłumaczyć

Nie musisz nic mi tłumaczyć.
Czyli zbyt szybki odbiór ciepła spowodowany małą powierzchnia grzejnika. To powoduje wyłączenie sprężarki a później szybkie jej włączenie czyli taktowanie :)

michancia
10-02-2020, 17:08
Nie musisz nic mi tłumaczyć.
Czyli zbyt szybki odbiór ciepła spowodowany małą powierzchnia grzejnika. To powoduje wyłączenie sprężarki a później szybkie jej włączenie czyli taktowanie :)
Kończąc, bo już nie mogę, ty masz grzejniki, czy ja?
Ja mam grzejniki i w temperaturze na zewnątrz powiedzmy+7 Gdy mój t-cap nagrzeje tę wodę do na zasilaniu do 38st, a powrót do 35st, i sprężarka staje, to potem pompka jeszcze ją miele z pół godziny, zanim temperatura spadnie do 30st/C żeby ponownie pompa się załączyła. To gdzie ten szybki odbiór tego ciepła?

codix
10-02-2020, 17:26
Szok.
Czynnikiem ktory odbiera cieplo od wody w podlogowce jest beton i to beton odbiera te cieplo z rurek szybko bardzo duzo ;)
A przy grzejnikach odbiornikeiem ciepla z wody jeat powietrze ktore odbiera to cieplo pomalu,malo,slabo i tule w temacie(chyba ze je wystawimy na -20 ;)
A dalsze przekazywanie ciepla z podlogowki do powietrza to juz inna bajka.
Co szybciej odda cieplo beton przykryty kafelkami czy anhydrytowa przykryta panelami ????

Arturo72
10-02-2020, 17:26
Kończąc, bo już nie mogę, ty masz grzejniki, czy ja?
Ja mam grzejniki i w temperaturze na zewnątrz powiedzmy+7 Gdy mój t-cap nagrzeje tę wodę do na zasilaniu do 38st, a powrót do 35st, i sprężarka staje, to potem pompka jeszcze ją miele z pół godziny, zanim temperatura spadnie do 30st/C żeby ponownie pompa się załączyła. To gdzie ten szybki odbiór tego ciepła?
No właśnie, z uwagi tego, że masz małą powierzenie odbioru ciepła, szybko to ciepło zostaje oddane czyli szybko Ci nagrzewa i z tego względu sprężarka się wyłącza.
Nie wyłącza się przecież jak nie osiągnie odpowiedniej temp. powrotu tylko wtedy jak stwierdzi, że już jest na tyle nagrzane, że może dać na luz.

codix
10-02-2020, 17:38
No właśnie, z uwagi tego, że masz małą powierzenie odbioru ciepła, szybko to ciepło zostaje oddane czyli szybko Ci nagrzewa i z tego względu sprężarka się wyłącza.
Nie wyłącza się przecież jak nie osiągnie odpowiedniej temp. powrotu tylko wtedy jak stwierdzi, że już jest na tyle nagrzane, że może dać na luz.

Sluchaj jak ma mala powierzchnie odbioru to powiedz mi co mu szybko nagrzewa bo nie jarze? Pokój ?
Czy ty szybkim odbiorem nazywasz szybkie nagrzanie sie grzejnika z powodu wolnego oddawania przez niego ciepla do pomieszczenia?
No to gratuluje logiki

Arturo72
10-02-2020, 17:48
Sluchaj jak ma mala powierzchnie odbioru to powiedz mi co mu szybko nagrzewa bo nie jarze? Pokój ?
Czy ty szybkim odbiorem nazywasz szybkie nagrzanie sie grzejnika z powodu wolnego oddawania przez niego ciepla do pomieszczenia?
No to gratuluje logiki
Wyobraź sobie grzejnik ścienny na całą ścianę o wym.6x3.
Porównaj go w wyobraźni do grzejnika ściennego o wym. 1x0,8.
Odbior ciepła przez powietrze będzie taki sam i powroty z tych dwóch grzejników będą takie same?
Dlatego grzejniki ścienne nie są zalecane do pompy ciepła.

michancia
10-02-2020, 17:59
Wyobraź sobie grzejnik ścienny na całą ścianę o wym.6x3.
Porównaj go w wyobraźni do grzejnika ściennego o wym. 1x0,8.
Odbior ciepła przez powietrze będzie taki sam i powroty z tych dwóch grzejników będą takie same?
Dlatego grzejniki ścienne nie są zalecane do pompy ciepła.
No właśnie sobie odpowiedziałeś. Przy tym dużym grzejniki odbiór tego ciepła będzie się odbywał dużą powierzchnią, więc to ciepło będzie odbierane i z tego względu nagrzewanie tej ilości wody będzie się odbywało dłużej niż przy małym grzejniku,z tego względu pompa będzie pracowała przy większym grzejniki dłużej niż przy mniejszym

Arturo72
10-02-2020, 18:12
No właśnie sobie odpowiedziałeś. Przy tym dużym grzejniki odbiór tego ciepła będzie się odbywał dużą powierzchnią, więc to ciepło będzie odbierane i z tego względu nagrzewanie tej ilości wody będzie się odbywało dłużej niż przy małym grzejniku,z tego względu pompa będzie pracowała przy większym grzejniki dłużej niż przy mniejszym
No dokładnie, czyli w tym większym grzejniku odbiór ciepła będzie dłuższy i wolniejszy czyli pompa ciepła dłużej będzie pracowała.

codix
10-02-2020, 18:19
Wyobraź sobie grzejnik ścienny na całą ścianę o wym.6x3.
Porównaj go w wyobraźni do grzejnika ściennego o wym. 1x0,8.
Odbior ciepła przez powietrze będzie taki sam i powroty z tych dwóch grzejników będą takie same?
Dlatego grzejniki ścienne nie są zalecane do pompy ciepła.

Dobra naprawdę wymiekam
Trafiasz na moja liste osób wystajacych poza zakres ktory ogarnia moja głowa ;)
Przez co muszę Cie prosic o nie odpowiadanie na moje wpisy ja takze uszanuje Twoje postrzeganie swiata i nie bede odpisywal na Twoje wpisy.
Pozdrawiam

michancia
10-02-2020, 18:21
Panowie, z innej beczki.
Syn nosi się z zamiarem budowy i teraz moje pytanie, bo to, że wszędzie podłogówka i pompa to nie ulega dyskusji.
Ale teraz pytanie do użytkowników, pomijam koszty eksploatacji, interesuje mnie tylko komfort użytkowania.
Z tego względu jak robić grubą wylewkę?
Za grubą wg. Mnie przemawia tylko ekonomika, a tak to wolniej reaguje na zmiany, np. W dzień słonko zaświeci, a ta dalej grzeję?

michancia
10-02-2020, 18:25
No dokładnie, czyli w tym większym grzejniku odbiór ciepła będzie dłuższy i wolniejszy czyli pompa ciepła dłużej będzie pracowała.
Tak jak przedmówca, brak mi już słów i mam wrażenie, że tobie zależy tylko na nabijaniu postów, bo merytoryki, z tego nie wiele.

maciejos36
10-02-2020, 18:35
Panowie, z innej beczki.
Ale teraz pytanie do użytkowników, pomijam koszty eksploatacji, interesuje mnie tylko komfort użytkowania.
Z tego względu jak robić grubą wylewkę?
Za grubą wg. Mnie przemawia tylko ekonomika, a tak to wolniej reaguje na zmiany, np. W dzień słonko zaświeci, a ta dalej grzeję?

Mam standardowe centymetry, w kilku miejscach grubiej, bo mi źle położyli styropian. Komfort w porządku. Jedynie co zmieniłem po pierwszym sezonie, to dołożyłem Salusa, bo szczególnie w okresie przejściowym przegrzewało mi chatę (a mam wielkie okno na południe i zachód). Teraz jest znośnie, chyba że nagle słoneczko przywali po oknach, ale to rzadkość.

Arturo72
10-02-2020, 18:44
Panowie, z innej beczki.
Syn nosi się z zamiarem budowy i teraz moje pytanie, bo to, że wszędzie podłogówka i pompa to nie ulega dyskusji.
Ale teraz pytanie do użytkowników, pomijam koszty eksploatacji, interesuje mnie tylko komfort użytkowania.
Z tego względu jak robić grubą wylewkę?
Za grubą wg. Mnie przemawia tylko ekonomika, a tak to wolniej reaguje na zmiany, np. W dzień słonko zaświeci, a ta dalej grzeję?
Mam 10cm wylewkę a pod nią 25cm płyta fundamentowa, rurki podlogowki bezpośrednio są ułożone na płycie.
Nic nie przegrzewa, wręcz przeciwnie, super stabilizuje temperature w domu czyli bez wahań.
W następnym domu zrobiłbym identycznie.

michancia
10-02-2020, 18:47
Mam standardowe centymetry, w kilku miejscach grubiej, bo mi źle położyli styropian. Komfort w porządku. Jedynie co zmieniłem po pierwszym sezonie, to dołożyłem Salusa, bo szczególnie w okresie przejściowym przegrzewało mi chatę (a mam wielkie okno na południe i zachód). Teraz jest znośnie, chyba że nagle słoneczko przywali po oknach, ale to rzadkość.

To jak mam to rozumieć, że grzejesz całodobowo wg. Termostatu pokojowego? Który reaguje, na każdą zmianę temperatury? Czy grzejesz wg harmonogramu w nocy, a w dzień wg potrzeb? Jaką masz grubość wylewek?

michancia
10-02-2020, 18:53
Mam 10cm wylewkę a pod nią 25cm płyta fundamentowa, rurki podlogowki bezpośrednio są ułożone na płycie.
Nic nie przegrzewa, wręcz przeciwnie, super stabilizuje temperature w domu czyli bez wahań.
W następnym domu zrobiłbym identycznie.

A pod płytą co masz, ile ocieplenia? Czyli te 10cm wylewki i 25cm płyty to to wszystko nagrzewasz w nocy w okienku nocnym, to w dzień gdy na dworze zimno, to to przez cały dzień fajnie oddaje.
Ale co jak w dzień przegrzeje słońce, czy to Ci wtedy nie przegrzewa się?

Arturo72
10-02-2020, 18:57
A pod płytą co masz, ile ocieplenia? Czyli te 10cm wylewki i 25cm płyty to to wszystko nagrzewasz w nocy w okienku nocnym, to w dzień gdy na dworze zimno, to to przez cały dzień fajnie oddaje.
Ale co jak w dzień przegrzeje słońce, czy to Ci wtedy nie przegrzewa się?
Pod płytą mam 20cm EPS, c.o grzeje od 00 do 6 i od 13-15 ale tutaj ma priorytet cwu, od 22-00 grzeje cwu.
Nie doświadczyłem przegrzania przez słońce, może dlatego też, że mam masywne ściany z silikatu a od południa tylko okienko z łazienki, salon mam na wschód.

toommm
10-02-2020, 19:08
Pod płytą mam 20cm EPS, c.o grzeje od 00 do 6 i od 13-15 ale tutaj ma priorytet cwu, od 22-00 grzeje cwu.
Nie doświadczyłem przegrzania przez słońce, może dlatego też, że mam masywne ściany z silikatu a od południa tylko okienko z łazienki, salon mam na wschód.

Arturo

Ja od południa mam około 8m2 przeszklenia , domek mały więc ściany tam nie wiele , - ale rok temu szło już miedzy nami na " noże " że przegrzanie jest nie możliwe . Ja nie mam standardowej wylewki grzeje bardzo niziutko bo wystarcza ( dom jest ciepły ) ale w okresie przejściowym jak słonko przygrzeje to mam ten problem i rok temu to poruszyłem . Oczywiście ja to mogę sprawdzić , a ty przez swoje okienko z łazienki nie możesz ( masz szczęście choć wybudowałeś wbrew jednej zasady o pozycjonowaniu domu nisko energetycznego względem słońca ) .

Ale szło na noże , że masz racje , a wcale nie masz w tym temacie ( ale się mi przypomniało :) )

A to że masz silikat to akurat nie ma znaczenia jeśli chodzi o nagrzanie przez promienie słoneczne oknem ,, w twoim przypadku po nagłym nagrzaniu domu przez słońce gdybyś miał je od południa ( ale nie przez okienko łazienkowe ) pomału silikat by ci schładzał - to oczywiste bo ma dużą masę własną i nagrzewa się pomału , ale gdyby tak notorycznie dłuższy czas się działo ( codziennie cyklicznie ) Twój silikat w końcu nagrzałby się ( bo pomału łapie ale równie pomału oddaje temp. ) wtedy wydaje mi się że bez klimy troche nie bardzo ...

michancia
10-02-2020, 19:14
Arturo

Ja od południa mam około 8m2 przeszklenia , domek mały więc ściany tam nie wiele , - ale rok temu szło już miedzy nami na " noże " że przegrzanie jest nie możliwe . Ja nie mam standardowej wylewki grzeje bardzo niziutko bo wystarcza ( dom jest ciepły ) ale w okresie przejściowym jak słonko przygrzeje to mam ten problem i rok temu to poruszyłem . Oczywiście ja to mogę sprawdzić , a ty przez swoje okienko z łazienki nie możesz ( masz szczęście choć wybudowałeś wbrew jednej zasady o pozycjonowaniu domu nisko energetycznego względem słońca ) .

Ale szło na noże , że masz racje , a wcale nie masz w tym temacie ( ale się mi przypomniało :) )

To samo chciałem powiedzieć, ja ( syn ) chcę stawiać z przeszkleniami największymi na południe. Arturo nie ma okien na południe, to jemu nie przegrzewa, ale normalnie musi przegrzewać

toommm
10-02-2020, 19:18
To samo chciałem powiedzieć, ja ( syn ) chcę stawiać z przeszkleniami największymi na południe. Arturo nie ma okien na południe, to jemu nie przegrzewa, ale normalnie musi przegrzewać

U mnie przegrzewa , ale jest na to sposób , jak tylko zamieszka od strony południowej musi zrobić taką antresole z dachem powyżej okien , dach nie szczelny tylko z takich deseczek przymocowanych co 30-40 cm pod odpowiednim kątem ( kąt wyczaisz na wiosnę jak słonko zaświeci a ty po prostu przechylisz deseczkę ) ale tylko tak od 11 rano . mój tata tak ma już od roku i jest dobrze , ja dopiero na przyszły rok )

znajdziesz fotki w necie na zdjęciach domów energooszczędnych .

maciejos36
10-02-2020, 19:18
To jak mam to rozumieć, że grzejesz całodobowo wg. Termostatu pokojowego? Który reaguje, na każdą zmianę temperatury? Czy grzejesz wg harmonogramu w nocy, a w dzień wg potrzeb? Jaką masz grubość wylewek?

Termostat jest ustawiony pod G13, z tym, że w tanich porach mam 22 stopnie a w drogich 21,4 stopnie, w weekendy do tego robię przerwę 6h w ciągu dnia.. Histereza 0,5. Grubość standardowo, jeśli pamiętam 7cm.

magdziek
10-02-2020, 19:18
Witam, Czy ktoś miał doczynienia z błedem H90? O co chodzi?

michancia
10-02-2020, 19:22
Wg. Mojej opinii, ale mogę się mylić, to bym teraz szedł w standardową wylewkę powiedzmy 8cm na styropianie, tak, żeby to reagowało na szybkie zmiany i grzać na termostacie.
Bo jakie to mogą być oszczędności?

-voymar-
10-02-2020, 19:30
U mnie przegrzewa , ale jest na to sposób , jak tylko zamieszka od strony południowej musi zrobić taką antresole z dachem powyżej okien , dach nie szczelny tylko z takich deseczek przymocowanych co 30-40 cm pod odpowiednim kontem ( kont wyczaisz na wiosne jak słonko zaświeci a ty poprostu przechylisz deseczkę ) ale tylko tak od 11 rano . mój tata tak ma już od roku i jest dobrze , ja dopiero na przyszły rok )

znajdziesz fotki w necie na zdjęciach domów energooszczędnych .

Kont? czy kąt?

michancia
10-02-2020, 19:44
U mnie przegrzewa , ale jest na to sposób , jak tylko zamieszka od strony południowej musi zrobić taką antresole z dachem powyżej okien , dach nie szczelny tylko z takich deseczek przymocowanych co 30-40 cm pod odpowiednim kontem ( kont wyczaisz na wiosne jak słonko zaświeci a ty poprostu przechylisz deseczkę ) ale tylko tak od 11 rano . mój tata tak ma już od roku i jest dobrze , ja dopiero na przyszły rok )

znajdziesz fotki w necie na zdjęciach domów energooszczędnych .

Tata, zrobił tą antresolę, żeby w lecie zacienić salon, bo wtedy mocno grzeje od strony południowej, ale ją się tak wysoko stawia, żeby zimą i wczesną wiosną do okien padało słońce i nagrzewało słońce pomieszczenia, a po drugie jest wtedy przyjemniej, tylko że wtedy podłoga nie może grzać.
Dlatego stawiam na cienkie wylewki.

toommm
10-02-2020, 19:52
voymar

Tak dzięki już poprawiłem ( to z przyzwyczajenia )

plusfoto
10-02-2020, 19:59
Ale co jak w dzień przegrzeje słońce, czy to Ci wtedy nie przegrzewa się?
Gdy słoneczko przygrzeje to podłoga nie oddaje ciepła a raczej je pobiera więc jak może przegrzać pomieszczenie.

plusfoto
10-02-2020, 20:01
Tata, zrobił tą antresolę, żeby w lecie zacienić salon, bo wtedy mocno grzeje od strony południowej, ale ją się tak wysoko stawia, żeby zimą i wczesną wiosną do okien padało słońce i nagrzewało słońce pomieszczenia, a po drugie jest wtedy przyjemniej, tylko że wtedy podłoga nie może grzać.
Dlatego stawiam na cienkie wylewki.
Cienka wylewka to proszenie się o grzanie 24h/doba

cristoteles
10-02-2020, 20:16
Nie wiem czy to takie oczywiste.
Ja ma 7-8 cm wylewki cementowej i grzeje tylko w taniej taryfie. Temp. oscyluje ok. 22.4-23.2 st. W weekend kiedy pompa mogłaby iść samopas to sterownik pokojowy daje kaganiec na grzanie i pompa idzie max 14-16 godz, czyli w sumie tak jak w tygodniu.

MiG25
10-02-2020, 20:27
Cienka wylewka to proszenie się o grzanie 24h/doba

W domu nie tylko wylewka akumuluje ciepło. Ja mam anhydryt 5cm ( tak wyszlo ,że więcej nie można było) i grzeje tylko w nocy od 22-06 ( nie mam jeszcze okienka 2h w dzień) i nikt nie narzeka ,że zimno o 21.
Dla przykładu temperatura od niedzielnego ranka spadła o 1,5 stopnia, po grzaniu z soboty na niedzielę było 24,2 (i było za gorąco ,żona otwierała okna pomimo rekuperacji i ogólnego zakazu :) , a dziś w nocy nie grzała bo za bardzo przekombinowałem z krzywą i się nie włączyła , i teraz przed włączeniem jest , 22,7 .
Może jak by były mrozy po -15 trzeba będzie włączać i w dzień.

codix
10-02-2020, 20:45
Gdy słoneczko przygrzeje to podłoga nie oddaje ciepła a raczej je pobiera więc jak może przegrzać pomieszczenie.

Ja grzeje do 7.00 mam w domu 23st podloga 25st jak jest pochmurny dzien to utrzymuje sie do 13tej 23st jak przygrzeje slonce to robi mi sie 24st .
Chcesz powiedziec ze ta temperatura wzrosla mi do 24st z powodu slonca bo podloga o temp.25st nie oddala do pokoju nic?
A wrecz pobrala od slonca?
Chcesz powiedziec ze dobrze ze mam ta podloge rozgrzana do 25st.bo dzieki temu pochlonela energie sloneczna ?
Jak by miala 10st to rozumiem ze w pokoju by mi sie zrobilo 30st od slonca?
Ja zawsze sie uczylem ze temperatury daza do wyrownania i jak w pokoju mam 24st grzzeje slonce a podloga ma 25st to oddaje to do pokoju a nie pobiera z 24st.do 25st .
No ale coz moze masz tok myslenia jak Arturo

-voymar-
10-02-2020, 20:59
Nie wiem czy to takie oczywiste.
Ja ma 7-8 cm wylewki cementowej i grzeje tylko w taniej taryfie. Temp. oscyluje ok. 22.4-23.2 st. W weekend kiedy pompa mogłaby iść samopas to sterownik pokojowy daje kaganiec na grzanie i pompa idzie max 14-16 godz, czyli w sumie tak jak w tygodniu.

Jedno przeczy drugiemu.
1) piszesz że grzejesz tylko w II tar.
2)następnie piszesz że :W weekend kiedy pompa mogłaby iść samopas to sterownik pokojowy daje kaganiec na grzanie i pompa idzie max 14-16 godz. czyli w sumie tak jak w tygodniu. skoro idzie tak jak w tygodniu to pracuje 14---16 godz./doba . A to nie jest grzanie w II tar.bo II tar.to 10godz.
Podsumowanie
Ty grzejesz w II tar ( ale tylko w weekend) pozostałe dni tygodnia II tar + od 40% do 60% w I tar ( drogiej)

Donkazo
10-02-2020, 21:12
Jedno przeczy drugiemu.
1) piszesz że grzejesz tylko w II tar.
2)następnie piszesz że :W weekend kiedy pompa mogłaby iść samopas to sterownik pokojowy daje kaganiec na grzanie i pompa idzie max 14-16 godz. czyli w sumie tak jak w tygodniu. skoro idzie tak jak w tygodniu to pracuje 14---16 godz./doba . A to nie jest grzanie w II tar.bo II tar.to 10godz.
Podsumowanie
Ty grzejesz w II tar ( ale tylko w weekend) pozostałe dni tygodnia II tar + od 40% do 60% w I tar ( drogiej)

W g13 jest 13 godzin w zimie i 16 w lecie w najtańszej trzeciej taryfie ale jest tylko w tauron

codix
10-02-2020, 21:12
Jedno przeczy drugiemu.
1) piszesz że grzejesz tylko w II tar.
2)następnie piszesz że :W weekend kiedy pompa mogłaby iść samopas to sterownik pokojowy daje kaganiec na grzanie i pompa idzie max 14-16 godz. czyli w sumie tak jak w tygodniu. skoro idzie tak jak w tygodniu to pracuje 14---16 godz./doba . A to nie jest grzanie w II tar.bo II tar.to 10godz.
Podsumowanie
Ty grzejesz w II tar ( ale tylko w weekend) pozostałe dni tygodnia II tar + od 40% do 60% w I tar ( drogiej)

No trop dobry
Tylko trzymaj sie faktow i nie przekrecaj
Napisal ze grzeje tylko w taniej a nie w drugiej,moze ma g13 a taam tania to 13godzin czyli w sumie juz prawie 14 ;)

michancia
10-02-2020, 21:13
Gdy słoneczko przygrzeje to podłoga nie oddaje ciepła a raczej je pobiera więc jak może przegrzać pomieszczenie.

Chcesz powiedzieć, że jak słońce świeci, a podłoga jest nagrzana, to ta podłoga nie oddaje ciepła?
Ja wiem, że Ty w podłodze masz ponad 20cm i będziesz obstawał przy swoim, ale ja się bardziej skłaniam przy standardowe grubości, a za zaoszczędzone pieniądze na dodatkowe m3 betonu przeznaczyć na panele PV i mieć podłogę, która szybko reaguje na zmienne i grzać wtedy kiedy potrzeba, żeby mieć komfort.

plusfoto
10-02-2020, 21:18
Ja grzeje do 7.00 mam w domu 23st podloga 25st jak jest pochmurny dzien to utrzymuje sie do 13tej 23st jak przygrzeje slonce to robi mi sie 24st .
Chcesz powiedziec ze ta temperatura wzrosla mi do 24st z powodu slonca bo podloga o temp.25st nie oddala do pokoju nic?
A wrecz pobrala od slonca?
Chcesz powiedziec ze dobrze ze mam ta podloge rozgrzana do 25st.bo dzieki temu pochlonela energie sloneczna ?
Jak by miala 10st to rozumiem ze w pokoju by mi sie zrobilo 30st od slonca?
Ja zawsze sie uczylem ze temperatury daza do wyrownania i jak w pokoju mam 24st grzzeje slonce a podloga ma 25st to oddaje to do pokoju a nie pobiera z 24st.do 25st .
No ale coz moze masz tok myslenia jak Arturo
Gdybym teraz podłogę rozgrzał do 25 stopni (średniodobowe temperatury praktycznie cały czas powyżej zera) to w domu bym miał saunę. Moja podłoga ma 21,5 do 22,5 a w domu temperatura 22 do 23 stopni. Nie należy przy tym zapominać o zyskach bytowych. Jak przygrzeje słoneczko potrafi się chwilowo zrobić w okolicach 24 ale chyba podłoga nie ma nic do tego bo ma niższą temperaturę. W obecnych warunkach pompa chodzi około 3 do max 5 godzin na dobę. Najdłużej tej "zimy" chodziła ze dwa dni po 7 godzin ale wtedy temperatura średniodobowa wahnęła się poniżej -4 stopni.
P.S. Tok myślenia nie ma tu nic do rzeczy. A jak ktoś ma wątpliwości jak nie raz już tu się zdarzało to zapraszam do siebie. Jakoś nikt do tej pory nie miał odwagi zweryfikować mojego "bazgrolenia"

-voymar-
10-02-2020, 21:20
No trop dobry
Tylko trzymaj sie faktow i nie przekrecaj
Napisal ze grzeje tylko w taniej a nie w drugiej,moze ma g13 a taam tania to 13godzin czyli w sumie juz prawie 14 ;)

DOBRZE bądź czujny- tak napisał to fakt lecz ja odniosłem się do postu #10888 a tam nie widziałem G13 tak więc przyjąłem G12W

michancia
10-02-2020, 21:25
Gdybym teraz podłogę rozgrzał do 25 stopni (średniodobowe temperatury praktycznie cały czas powyżej zera) to w domu bym miał saunę. Moja podłoga ma 21,5 do 22,5 a w domu temperatura 22 do 23 stopni. Nie należy przy tym zapominać o zyskach bytowych. Jak przygrzeje słoneczko potrafi się chwilowo zrobić w okolicach 24 ale chyba podłoga nie ma nic do tego bo ma niższą temperaturę. W obecnych warunkach pompa chodzi około 3 do max 5 godzin na dobę. Najdłużej tej "zimy" chodziła ze dwa dni po 7 godzin ale wtedy temperatura średniodobowa wahnęła się poniżej -4 stopni.
No więc ciągle siedzisz przy pompie i reagujesz na zmienną pogodę, bo nie wiesz ile masz w nocy grzać, żeby w dzień było dobrze.

codix
10-02-2020, 21:26
Gdybym teraz podłogę rozgrzał do 25 stopni (średniodobowe temperatury praktycznie cały czas powyżej zera) to w domu bym miał saunę. Moja podłoga ma 21,5 do 22,5 a w domu temperatura 22 do 23 stopni. Nie należy przy tym zapominać o zyskach bytowych. Jak przygrzeje słoneczko potrafi się chwilowo zrobić w okolicach 24 ale chyba podłoga nie ma nic do tego bo ma niższą temperaturę. W obecnych warunkach pompa chodzi około 3 do max 5 godzin na dobę. Najdłużej tej "zimy" chodziła ze dwa dni po 7 godzin ale wtedy temperatura średniodobowa wahnęła się poniżej -4 stopni.

Tak jest u Ciebie to sie wypowiadaj za siebie .
A u innych jest inaczej inni maja posloge 25st czy 27st.
To nie mozesz takich teorii sypac ze jak grzeje slonce to podloga nie oddaje tylko pobiera.
Tak uCiebie moze jest podobnie jak ktos nie ma podlogowki to tez ten beton moze pobrac ale zawsze gdy posadzka jest cieplejsza niz temp.w pokoju bedzie oddawala .
A tak ma sporo osób szczegolnie grzejacych z przerwami.

Moze jak bym u siebie grzal na okretke to moze faktycznie by starczylo 22st w podlodze zeby miec 23 reszte by zalatwily zyski tylko trzeba miec cieplutki dom ;)

codix
10-02-2020, 21:30
DOBRZE bądź czujny- tak napisał to fakt lecz ja odniosłem się do postu #10888 a tam nie widziałem G13 tak więc przyjąłem G12W

Moze sie troche zle wyraził .
Powinien nie pisac ze w sumie tak jak w tygodniu tylko mogl napisac ze prawie jak w tygodniu.
A pewnie mu chodzilo o to ze puszczajac pompe samopas na a sobote niedziele wcale nie chodzi 24godziny tylko niewiele wiecej podobnie jak w tygodniu no moze przesadzil z tymi 16godzinami ;)

toommm
10-02-2020, 21:44
DOBRZE bądź czujny- tak napisał to fakt lecz ja odniosłem się do postu #10888 a tam nie widziałem G13 tak więc przyjąłem G12W


Ale g12W też nie napisał , mogłeś przyjąć g13 ..... bo bardziej pasuje. Ja też jadę na g13 ale w okienku dziennym teraz 13-16 grzeje mi się tylko cwu ustawiona na 42 stopnie i mi (ja +2 jak w domu jestem ) wystarcza .

-voymar-
10-02-2020, 21:46
Jeszcze jedno pytanko
Czy w PC zawsze nadrzędną sprawą że taktuje jest temp. powrotu?
-czy grzejąc harmonogramem od---do godz. PC też będzie kontrolować powrót? czy będzie grzała do zadanej godz. bez względu na powrót?
-jeżeli powrót to parametr bezdyskusyjny i powrót przy OP to 5*C a przy OG 7---8*C.
Nie wiem lecz aby zapobiec ( ograniczyć ) taktowanie na grzejnikach ustawić powrót na 3*C ,ustawić harmonogram lub krzywą dla temp. zewnętrznych.
czy wtedy PC przy jednym starcie nie osiągnie zadanej temp. w domu? ( pomijając defrosty)

kaszpir007
10-02-2020, 21:49
Gdybym teraz podłogę rozgrzał do 25 stopni (średniodobowe temperatury praktycznie cały czas powyżej zera) to w domu bym miał saunę. Moja podłoga ma 21,5 do 22,5 a w domu temperatura 22 do 23 stopni. "

Ale krzywą masz ustawioną zupełnie inną ..

Chodzi na krzywej -15/36 i +15/27

codix
10-02-2020, 21:51
Witam, Czy ktoś miał doczynienia z błedem H90? O co chodzi?

Niewlasciwa komunikacja jednostki wewn z zewn
Jesli sie wyswietlil jednorazowo to nic
Nieprawidlowosc jak trwa minute po uruchomieniu
Przyczyny: kable lub płyta

-voymar-
10-02-2020, 21:54
Ale g12W też nie napisał , mogłeś przyjąć g13 ..... bo bardziej pasuje. Ja też jadę na g13 ale w okienku dziennym teraz 13-16 grzeje mi się tylko cwu ustawiona na 42 stopnie i mi (ja +2 jak w domu jestem ) wystarcza .

Dobrze już nie drąż bo później znów będziesz płakał że cię osaczam.
Jak ktoś ( Kowalski ) grzeje tanim prądem to musi mieć inną tar. niż G11 w związku z powyższym przyjąłem standardową która ma sob. i niedz.

codix
10-02-2020, 21:55
Jeszcze jedno pytanko
Czy w PC zawsze nadrzędną sprawą że taktuje jest temp. powrotu?
-czy grzejąc harmonogramem od---do godz. PC też będzie kontrolować powrót? czy będzie grzała do zadanej godz. bez względu na powrót?
-jeżeli powrót to parametr bezdyskusyjny i powrót przy OP to 5*C a przy OG 7---8*C.
Nie wiem lecz aby zapobiec ( ograniczyć ) taktowanie na grzejnikach ustawić powrót na 3*C ,ustawić harmonogram lub krzywą dla temp. zewnętrznych.
czy wtedy PC przy jednym starcie nie osiągnie zadanej temp. w domu? ( pomijając defrosty)

Zawsze jak nie bedzie mogla utrzymac powrotu nizszego od zasilania o iles tam stopni ze 2 dokladnie niewiem
Harmonogram nie ma nic do rzeczy

-voymar-
10-02-2020, 22:08
Zawsze jak nie bedzie mogla utrzymac powrotu nizszego od zasilania o iles tam stopni ze 2 dokladnie niewiem
Harmonogram nie ma nic do rzeczy

Czyli niezależnie od pracy PC czy harmonogram, czy krzywa i termostat zawsze bada powrót. Tak?
Ogrzewając dom ( pomijając źródło ciepła) to powrót zawsze będzie chłodniejszy niż zasilanie.
Ustawiając zasianie np.40*C a powrót 37*C jest mało prawdopodobne że PC będzie taktować . Prędzej dogrzeje dom i się wyłączy. Jeżeli ta różnica będzie większa 40*C i powrót 32*C ( czyli delta = 8 jest większe prawdopodobieństwo że PC zanim zdąży dogrzać dom zrobi ileś tam razy taktowanie.

michancia
10-02-2020, 22:12
Jeszcze jedno pytanko
Czy w PC zawsze nadrzędną sprawą że taktuje jest temp. powrotu?
-czy grzejąc harmonogramem od---do godz. PC też będzie kontrolować powrót? czy będzie grzała do zadanej godz. bez względu na powrót?
-jeżeli powrót to parametr bezdyskusyjny i powrót przy OP to 5*C a przy OG 7---8*C.
Nie wiem lecz aby zapobiec ( ograniczyć ) taktowanie na grzejnikach ustawić powrót na 3*C ,ustawić harmonogram lub krzywą dla temp. zewnętrznych.
czy wtedy PC przy jednym starcie nie osiągnie zadanej temp. w domu? ( pomijając defrosty)

Zawsze nadrzędna jest temperatura powrotu i jeśli ta się zbliży na 3st/c, to na zasilaniu pompa sama podniesie jeszcze o 1st/c w stosunku do zadanej i jak ten powrót dalej będzie się zbliżał to się wyłączy. Harmonogram nic nie da, jedynie małej mocy pompa, taka która jest w stanie zejść z mocą na zasilaniu jak jej powrót wzrasta, ale tu prawie każdy ma przewymiarowane, bo się każdy zabezpieczał na ujemne temperatury, których już od dwóch lat nie ma.
Można też, w przypadku grzejników podnosić temperaturę na zasilaniu, ale w tym przypadku każdy liczy złotówki, ewentualnie dokładanie grzejników, żeby zwiększyć powierzchnie grzejną, ale to dodatkowe koszty ( i ,,szpecą,,).

codix
10-02-2020, 22:18
Czyli niezależnie od pracy PC czy harmonogram, czy krzywa i termostat zawsze bada powrót. Tak?
Ogrzewając dom ( pomijając źródło ciepła) to powrót zawsze będzie chłodniejszy niż zasilanie.
Ustawiając zasianie np.40*C a powrót 37*C jest mało prawdopodobne że PC będzie taktować . Prędzej dogrzeje dom i się wyłączy. Jeżeli ta różnica będzie większa 40*C i powrót 32*C ( czyli delta = 8 jest większe prawdopodobieństwo że PC zanim zdąży dogrzać dom zrobi ileś tam razy taktowanie.

Ustawienie delty na grzejnikach tez niewiele daje jak pompa jest za mocna na dane warunki to czy masz ustawiona delte 5 czy 12st to i tak pompa przegrzeje powrót i bedzie jechala na delcie ok.3st az zdechnie .
Jedynym ratunkiem jest podnoszenie zadanej bo wtedy grzejniki oddaja wiecej ciepla i szybciej nagrzeja dom ale wiadomo koszty im wyzsza temp tym gorszy cop

-voymar-
10-02-2020, 22:31
Zawsze nadrzędna jest temperatura powrotu i jeśli ta się zbliży na 3st/c, to na zasilaniu pompa sama podniesie jeszcze o 1st/c w stosunku do zadanej i jak ten powrót dalej będzie się zbliżał to się wyłączy. Harmonogram nic nie da, jedynie małej mocy pompa, taka która jest w stanie zejść z mocą na zasilaniu jak jej powrót wzrasta, ale tu prawie każdy ma przewymiarowane, bo się każdy zabezpieczał na ujemne temperatury, których już od dwóch lat nie ma.
Można też, w przypadku grzejników podnosić temperaturę na zasilaniu, ale w tym przypadku każdy liczy złotówki, ewentualnie dokładanie grzejników, żeby zwiększyć powierzchnie grzejną, ale to dodatkowe koszty ( i ,,szpecą,,).

O widzisz Panie. Takiej właśnie informacji chciałem. ( dostaniesz ode mnie zieloną kreseczkę za pomocną informację) DZIĘKI.
To daje kolejne rozważania bardzo mi to pomoże . Czyli PC tylko raz sobie podniesie o ten 1*C -Tak? Ale to już daje sporo więcej możliwości.
Ja akceptuje większe zużycie kWh zależy mi aby jak najmniej taktowała. A doświadczenie mam spore - no nie z PC lecz z grzałkami naprawdę dało mi to bardzo dużo co napisałeś. ( to podniesienie o ten *C)

-voymar-
10-02-2020, 22:39
Ustawienie delty na grzejnikach tez niewiele daje jak pompa jest za mocna na dane warunki to czy masz ustawiona delte 5 czy 12st to i tak pompa przegrzeje powrót i bedzie jechala na delcie ok.3st az zdechnie .
Jedynym ratunkiem jest podnoszenie zadanej bo wtedy grzejniki oddaja wiecej ciepla i szybciej nagrzeja dom ale wiadomo koszty im wyzsza temp tym gorszy cop

Tak rozumie lecz w moim przypadku powinno być SUPER- jak oczywiście PC schodzi z mocą jak podajecie T-cap 3,5 kW

codix
10-02-2020, 22:41
O widzisz Panie. Takiej właśnie informacji chciałem. ( dostaniesz ode mnie zieloną kreseczkę za pomocną informację) DZIĘKI.
To daje kolejne rozważania bardzo mi to pomoże . Czyli PC tylko raz sobie podniesie o ten 1*C -Tak? Ale to już daje sporo więcej możliwości.
Ja akceptuje większe zużycie kWh zależy mi aby jak najmniej taktowała. A doświadczenie mam spore - no nie z PC lecz z grzałkami naprawdę dało mi to bardzo dużo co napisałeś. ( to podniesienie o ten *C)

Tak tylko raz jak masz zadana np.32 to podniesie na 33 zeby sie ratowac przed wylaczeniem ale juz na 34 nie jak te 33 nie pomoze to i tak sie wylaczy.Ale nieraz ten glupi 1st starczy zeby pompa zamiast wylaczac sie co godzine chodzi 5godzin

-voymar-
10-02-2020, 22:50
Tak tylko raz jak masz zadana np.32 to podniesie na 33 zeby sie ratowac przed wylaczeniem ale juz na 34 nie jak te 33 nie pomoze to i tak sie wylaczy.Ale nieraz ten glupi 1st starczy zeby pompa zamiast wylaczac sie co godzine chodzi 5godzin

Właśnie i ten 1*C bardzo mi dużo daje ( oczywiście w sterowaniu) . Uważam że będzie super. Po tych informacjach. Jeszcze można dać bufor większy na powrocie ,też jakieś rozwiązanie. Jak ten standardowy byłby za mały to dobiorę sam taki optymalny. Lecz zapewne nie będzie potrzebny.
I jeszcze jedno .
-Czy zawsze jest on ( bufor) jak potrzebny wpięty jest szeregowo? Czy są dwa obiegi pierwotny i wtórny?
Pierwotny( PC bufor) i wtórny( bufor +CO )

codix
10-02-2020, 22:51
Najlepiej przy grzejnikach podlaczyc je krzyzowo i posprawdzac temperatury powrotów.
Ja tak mialem ze jeden grzejnik byl blisko pompy i glównie walilo wode przez niego co bardzo skutecznie podgrzewalo caly powrót.
Jego zdlawienie bardzo pomoglo.
Ustawienie wiekszej delty na grzejnikach tez moze wywolac inna prace chociaz nie chce mi sie tego rozkminiac .
Jak dajesz wieksza delte to obiegowka wolniej pracuje pompa szybciej dochodzi do zadanej a woda w grzejnikach ma wiecej czasu na oddanie ciepla.
Pompa ze wzgledu ze dobila do zadanej szybciej sie moduluje w dól .
Co ogolnie wydluzy czas pracy wiec w niektorych przypadkach moze pomóc
Ale jak pompa chodzi w sposob ciagly to niewiele

-voymar-
10-02-2020, 22:56
Najlepiej przy grzejnikach podlaczyc je krzyzowo i posprawdzac temperatury powrotów.
Ja tak mialem ze jeden grzejnik byl blisko pompy i glównie walilo wode przez niego co bardzo skutecznie podgrzewalo caly powrót.
Jego zdlawienie bardzo pomoglo.
Ustawienie wiekszej delty na grzejnikach tez moze wywolac inna prace chociaz nie chce mi sie tego rozkminiac .
Jak dajesz wieksza delte to obiegowka wolniej pracuje pompa szybciej dochodzi do zadanej a woda w grzejnikach ma wiecej czasu na oddanie ciepla.
Pompa ze wzgledu ze dobila do zadanej szybciej sie moduluje w dól .
Co ogolnie wydluzy czas pracy wiec w niektorych przypadkach moze pomóc
Ale jak pompa chodzi w sposob ciagly to niewiele

Sprawa jest oczywista -że grzejnik najbliżej źródła ciepła musi być kryzowany więcej.

codix
10-02-2020, 22:57
Właśnie i ten 1*C bardzo mi dużo daje ( oczywiście w sterowaniu) . Uważam że będzie super. Po tych informacjach. Jeszcze można dać bufor większy na powrocie ,też jakieś rozwiązanie. Jak ten standardowy byłby za mały to dobiorę sam taki optymalny. Lecz zapewne nie będzie potrzebny.
I jeszcze jedno .
-Czy zawsze jest on ( bufor) jak potrzebny wpięty jest szeregowo? Czy są dwa obiegi pierwotny i wtórny?
Pierwotny( PC bufor) i wtórny( bufor +CO )

Ja akurat nie jestem przekonany do buforów
Zalezy jaki przypadek
Bufor tylko na powrocie zwieksza ilosc wody napewno pomaga przy defrostach ale co do taktowania to pamietajmy ze bufor nie oddaje ciepla jest zaizolowany to tylko np.50l wody jak mamy tcapa 9kw to ile mu zajmie podgrzanie tej wody.
Chwilka.
A jak juz system chodzi np.2 godziny to taka sama woda do niego wplywa jak i wyplywa wiec jakby go nie bylo

agb
10-02-2020, 23:08
W domu nie tylko wylewka akumuluje ciepło. Ja mam anhydryt 5cm ( tak wyszlo ,że więcej nie można było) i grzeje tylko w nocy od 22-06 ( nie mam jeszcze okienka 2h w dzień) i nikt nie narzeka ,że zimno o 21.
Dla przykładu temperatura od niedzielnego ranka spadła o 1,5 stopnia, po grzaniu z soboty na niedzielę było 24,2 (i było za gorąco ,żona otwierała okna pomimo rekuperacji i ogólnego zakazu :) , a dziś w nocy nie grzała bo za bardzo przekombinowałem z krzywą i się nie włączyła , i teraz przed włączeniem jest , 22,7 .
Może jak by były mrozy po -15 trzeba będzie włączać i w dzień.

A ja mam 9-10cm wylewki betonowej na dole, i 7-8cm na górze. Do tego ściany z silki 24 i 2 stropy żelbetowy po 20cm. I grzeję jak Ty... plus 6h w dzień :D

codix
10-02-2020, 23:11
Z kolei przy buforze jako sprzeglo czyli dwie pompki mam zastrzezenia co do pracy pompi wtórnej.
Podczas grzania pompka wtorna powinna caly czas miec rowna lub wieksza wydajnosc niz obiegowka w PC ja tak nie bedzie to obiegowka z PC bedzie mielic wode przez sam bufor.
TTa wtorna musiala by miec tez przeplywomierz i byc sterowana przez Pc.

MiG25
11-02-2020, 06:55
To w jaki sposób nagrzałoby Ci się to sprzęgło/bufor to raz , a dwa sprzęgło stosuje się właśnie wtedy kiedy są niedopasowane przepływy , więc z jednej strony chcesz zastosować sprzęgło a z drugiej strony chcesz dopasować przepływ....

MiG25
11-02-2020, 07:04
A ja mam 9-10cm wylewki betonowej na dole, i 7-8cm na górze. Do tego ściany z silki 24 i 2 stropy żelbetowy po 20cm. I grzeję jak Ty... plus 6h w dzień :D

A dlaczego nie wystarcza w nocy ?

codix
11-02-2020, 07:14
To w jaki sposób nagrzałoby Ci się to sprzęgło/bufor to raz , a dwa sprzęgło stosuje się właśnie wtedy kiedy są niedopasowane przepływy , więc z jednej strony chcesz zastosować sprzęgło a z drugiej strony chcesz dopasować przepływ....

Dlatego mowie ze bufory do mnie nie przemawiaja.

Jak nie wiesz jak bufor na powrocie moze sie nagrzac?
Pompa daje 30l/m bufor ma 50l to co dwie minuty cala woda w buforze jest wymieniana czyli jak zasilanie masz np.32st i pompa startuje to po np.15min powrot ma 27st i taka woda wplywa do bufora to co ona ma sie w nim ochlodzic?
Jaka do niego wleci taka wyleci czyli tak jak by go nie bylo.
Czego nie rozumiesz

MiG25
11-02-2020, 07:44
Kolego ,a ja myślę ,że Ty wiele rzeczy nie rozumiesz.
W rzece największe prądy są na środku , i tak samo w takim buforze jak po obu stronach będziesz miał identyczne przepływy to wytworzy się taki nurt z wejścia do wyjścia i będzie coś jakby tego bufora nie było. Dlatego muszą w nim być nierówne przepływy. Czego nie rozumiesz

codix
11-02-2020, 07:52
Narazie poruszamy temat bufora na powrocie i jego grzania sie .
Odnies sie do tego
Ze sprzeglem za chwilę

codix
11-02-2020, 08:02
Kolego ,a ja myślę ,że Ty wiele rzeczy nie rozumiesz.
W rzece największe prądy są na środku , i tak samo w takim buforze jak po obu stronach będziesz miał identyczne przepływy to wytworzy się taki nurt z wejścia do wyjścia i będzie coś jakby tego bufora nie było. Dlatego muszą w nim być nierówne przepływy. Czego nie rozumiesz

Nurt ;)
Chyba na glowe upadles rurka 3/4cala wplywa woda do rury 20cali i nurt sie tworzy w baniaku.
Dobre to jak bys strumyk do jeziora wpuscil taki nurt wytworzy ze poplynie prosto do ujscia z jeziora.
Dobre.
Powiedz co sie stanie jak mamy sprzeglo i pompka obiegowa PC bedzie zasuwala 30l/min a pompa wtorna 10l/min
To ja Ci powiem po 30min pompa sie wylaczy a w domu dalej zimno .
Dlatego pompa wtorna musi conajmniej z ta sama wydajnoscia chodzic a najlepiej z wieksza zeby podbierac wode pompie obiegowej PC.
Czyli musisz dac duza pompe wtorna ustawic na te ponad 30l i tak chodzi jak jebnieta.
Obiegowka w pompie zejdzzie do 11l a tamta dalej chodzi jak jebnieta.

MiG25
11-02-2020, 08:18
I już skończyłeś dyskusję na temat , czy to tylko twój monolog....
Dyskutowanie z tobą nie ma sensu , już to nie raz tu pokazałeś. I niestety to ty na głowę upadłeś.

codix
11-02-2020, 08:26
Ja Ci przytaczam przyklady konkretne a ty nie masz argumentow.

MiG25
11-02-2020, 08:43
Argumentów na co ? Ja Cie do niczego nie mam zamiaru przekonywać , jedynie pokazuje gdzie nie masz racji ,a Ty co chwila zmieniasz rzeczy ,i jeszcze obrażasz (tym razem mnie ,ale w poprzednich wypowiedziach innych). "Chyba upadłeś na głowę" to jest argument ?
Najpierw piszesz ,że przepływu muszą być jak najbardziej równe , teraz ,że wtórny co najmniej równy a najlepiej większy...

Najlepiej to jakby wszystko było idealnie i sprzęgła w ogóle nie było , ale nie zawsze się tak da.

I żeby nie było , nie mam żadnych buforów i nie jestem ich zwolennikiem, ale po co się je stosuje i jak działają wiem.

codix
11-02-2020, 08:53
Argumentów na co ? Ja Cie do niczego nie mam zamiaru przekonywać , jedynie pokazuje gdzie nie masz racji ,a Ty co chwila zmieniasz rzeczy ,i jeszcze obrażasz (tym razem mnie ,ale w poprzednich wypowiedziach innych). "Chyba upadłeś na głowę" to jest argument ?
Najpierw piszesz ,że przepływu muszą być jak najbardziej równe , teraz ,że wtórny co najmniej równy a najlepiej większy...

Najlepiej to jakby wszystko było idealnie i sprzęgła w ogóle nie było , ale nie zawsze się tak da.

I żeby nie było , nie mam żadnych buforów i nie jestem ich zwolennikiem, ale po co się je stosuje i jak działają wiem.

No bo nie lubie jak mi sie wkreca kit i klamie.
Pokaz mi zdanie gdzie najpierw twierdzilem ze przeplywy powinny byc jak najbardziej równe.


I miales sie odniesc co do grzania sie bufora na powrocie.

I powiedz co sie stanie jesli obiegowka PC zasuwa 30l/min a pompka wtorna 10l/m w sprzegle

MiG25
11-02-2020, 09:11
Poszukaj sobie sam.

Bo Ty tak chcesz ? Nic nie miałem.

Przecież to zależy jaka temperatura wody powrotnej jest.... Ty tylko bierzesz jeden przypadek ,że woda wraca nagrzana, a pomyśl co jest jak wraca zimna...
I nawet jak wraca nagrzana ,to może Ty najpierw powinieneś podnieść deltaT ,lub zredukować max prędkość ?

codix
11-02-2020, 09:22
Poszukaj sobie sam.

Bo Ty tak chcesz ? Nic nie miałem.

Przecież to zależy jaka temperatura wody powrotnej jest.... Ty tylko bierzesz jeden przypadek ,że woda wraca nagrzana, a pomyśl co jest jak wraca zimna...
I nawet jak wraca nagrzana ,to może Ty najpierw powinieneś podnieść deltaT ,lub zredukować max prędkość ?

No i widzisz jak sie z Toba dyskutuje idziesz w zaparte
Bo ja wiem gdzie te zdanie bylo i Ty doskonale tez bo to nie jest problem zerknac na strone wstecz.

Tylko jak by te zdanie bylo na Twoja korzysc to zaraz bys przytoczyl a tak odsujesz jak gimbaza to ze znajdz.
No przytocz i sie okarze kto klamie, powiesz sory i po sprawie ;)woda jak wraca zimna to po przejsciu przez bufor i tak sie nie ochlodzi dlatego to nic nie zmienia bo przy takim zapitalaniu pompki obiegowej tylko przez chwile od odpalenia pompy po jakims postoju z bufora bedzie wychodzic zimniejsza woda niz do niego wplywa a potem sie to wyrówna.

Zrob sobie taki prosty eksperyment owin sobie grzejnik welna mineralna bedziesz mial taki bufor na powrocie .
Zobaczysz ile czasu temperatura zasilania tego grzejnika bedzie wyzsza niz powrót i to im nizsza temperatura zasilisz tym szybciej sie to stanie

-voymar-
11-02-2020, 10:35
Z kolei przy buforze jako sprzeglo czyli dwie pompki mam zastrzezenia co do pracy pompi wtórnej.
Podczas grzania pompka wtorna powinna caly czas miec rowna lub wieksza wydajnosc niz obiegowka w PC ja tak nie bedzie to obiegowka z PC bedzie mielic wode przez sam bufor.
TTa wtorna musiala by miec tez przeplywomierz i byc sterowana przez Pc.

Co do obiegu wtórnego to można ustawić sterowanie poprzez zewnętrzny termostat.
Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale widzę to tak PC pracuje pcha wodę poprzez pompkę z PC na buforze mamy dodatkową pompę sterowaną termostatem zewnętrznym .Zada na temp. 40*C delta 5 gdy temp na powrocie zbliża się do delty to termostat zewnętrzy załącza pompkę dodatkową przy buforze o większej wydajności. Pompka ta pracuje aż ochłodzi wodę w buforze. Tak na szybko to widzę. Pomocny tu będzie defrost ----pobierając wodę z powrotu obniży temp. powrotu. PS>Takie założenia będę próbował zastosować jak by zaistniała sytuacja częstych taktowań

-voymar-
11-02-2020, 10:54
Podsumowując
Chodzi mi o to aby nie było żadnego taktowania do momentu nagrzania domu. A będzie to możliwe do stwierdzenia jak będzie PC i popracuje w różnych temperaturach zewnętrznych ,zwłaszcza tych dodatnich.

michancia
11-02-2020, 12:10
Podsumowując
Chodzi mi o to aby nie było żadnego taktowania do momentu nagrzania domu. A będzie to możliwe do stwierdzenia jak będzie PC i popracuje w różnych temperaturach zewnętrznych ,zwłaszcza tych dodatnich.

W dodatnich temperaturach, to jak masz same grzejniki i ciepły dom to tylko dobór pompy, która jest w stanie zejść na z mocą na wyjściu gdzieś ok 2kW ( przy temp. Zewnętrznej +7st/C) . A jeśli masz pompę dobraną, że ma grzać jako jedyne žrudło, to z tym nic nie zrobisz, zawsze, jak będzie cieplej to to się parę razy wyłączy zanim osiągnie temperaturę zadaną pomieszczenia.
Ale tym nie ma co się za bardzo stresować.

-voymar-
11-02-2020, 12:50
W dodatnich temperaturach, to jak masz same grzejniki i ciepły dom to tylko dobór pompy, która jest w stanie zejść na z mocą na wyjściu gdzieś ok 2kW ( przy temp. Zewnętrznej +7st/C) . A jeśli masz pompę dobraną, że ma grzać jako jedyne žrudło, to z tym nic nie zrobisz, zawsze, jak będzie cieplej to to się parę razy wyłączy zanim osiągnie temperaturę zadaną pomieszczenia.
Ale tym nie ma co się za bardzo stresować.

Słusznie , lecz dla jednych musi zejść do 2kW a u innych do 3,5kW. Ja jak włączę grzałkę 2kW to nic mi nie daje, tylko z grzałkami jest jeden myk.
PC niezależnie od jej mocy ( tak mi się wydaje i tak zapewne jest) - grzeją do 55*C Czy to będzie PC 3kW czy 9kW. Z grzałkami jest troszkę inaczej. Ja zazwyczaj jadę grzałką 6kW i wiem że ta grzałka pracując nawet 10godz. temperaturę jaką osiągnie na mojej instalacji CO to 40--41*C przy max przepływie pompki. PC z COP 3 jest w stanie dogrzać do 55*C. Faktem jest też to że: nie potrzebuję wyższej temp. niż 40*C aby było ciepło.
PS> przy +7 spokojnie wystarczy 3,5kW i temp. zasilania 36--37*C lecz wyższą rzecz jasna szybciej nagrzeję np. 38*C

agb
11-02-2020, 13:47
A dlaczego nie wystarcza w nocy ?

Bo u mnie to całe słynne zjawisko akumulacji nie występuje. Mimo iż dodatkowo mam większość podłóg pokrytych litym dębem 20mm. Jak o 6:00 PC się wyłączy grzanie CO, to po kilku minutach mam już 0.02C mniej w pomieszczeniu i już temp nie urośnie.

Ile Ci w ogóle zużywa PC dziennie w obecnych warunkach?

rwojtek
11-02-2020, 13:54
Bo u mnie to całe słynne zjawisko akumulacji nie występuje. Mimo iż dodatkowo mam większość podłóg pokrytych litym dębem 20mm. Jak o 6:00 PC się wyłączy grzanie CO, to po kilku minutach mam już 0.02C mniej w pomieszczeniu i już temp nie urośnie.

Ile Ci w ogóle zużywa PC dziennie w obecnych warunkach?

Jakim termometrem mierzysz tak dokładnie temperaturę w pomieszczeniu :no:

agb
11-02-2020, 14:00
Sensory Ekinexa I Junga. Zdaję sobie sprawę, że nie są to urządzenia laboratoryjne. Nie zmienia to faktu, że sytuacja jest powtarzalna w większości pomieszczeń i temp przestaje momentalnie rosnąć po wyłączeniu CO. A czy to jest 0.02C, czy 0.03C lub 0.01C nie ma znaczenia.

agb
11-02-2020, 14:07
https://i.imgur.com/vPOaB5j.png

Oczywiście dla udowodnienia swoich racji możemy stwierdzić, że o 6:00 przestaje prawidłowo mierzyć ;)

Arturo72
11-02-2020, 14:14
Sensory Ekinexa I Junga. Zdaję sobie sprawę, że nie są to urządzenia laboratoryjne. Nie zmienia to faktu, że sytuacja jest powtarzalna w większości pomieszczeń i temp przestaje momentalnie rosnąć po wyłączeniu CO. A czy to jest 0.02C, czy 0.03C lub 0.01C nie ma znaczenia.
No i tak powinno być i jak widać jest. Od czasu wyłączenia ogrzewania, akumulator oddaje energię, którą przyjął.
To nie perpetum mobile :)

MiG25
11-02-2020, 15:21
Bo u mnie to całe słynne zjawisko akumulacji nie występuje. Mimo iż dodatkowo mam większość podłóg pokrytych litym dębem 20mm. Jak o 6:00 PC się wyłączy grzanie CO, to po kilku minutach mam już 0.02C mniej w pomieszczeniu i już temp nie urośnie.

Ile Ci w ogóle zużywa PC dziennie w obecnych warunkach?

Aż do takiej rozdzielczości to nikt nie mierzy , może Ci chodzi o dziesiąte części ?
U mnie widać ,że po wyłączeniu o 6:00 , pół godz później wzrasta jeszcze o tą jedną dziesiątkę.
440713

Wczoraj pompa w nocy niestety nie pracowała ( bo się bawiłem krzywą , w niedzielę było za gorąco).
Co do zużycia to średnio 20kWh , choć dzisiaj tylko 12kWh , wczoraj wcale ....
Ale do tego raczej ciężko się odnieść bo to zależy od wielkości domu , izolacji itd.

agb
11-02-2020, 15:37
Mierzy i podaje setne. Inna sprawa na ile dokładnie.

Arturo72
12-02-2020, 08:58
Bo u mnie to całe słynne zjawisko akumulacji nie występuje. Mimo iż dodatkowo mam większość podłóg pokrytych litym dębem 20mm. Jak o 6:00 PC się wyłączy grzanie CO, to po kilku minutach mam już 0.02C mniej w pomieszczeniu i już temp nie urośnie.

Coś słaby ten Twój akumulator albo za słabo go ładujesz :)

To prawda, że suchy jastrych może mieć zarówno różną masę jak i ciepło właściwe (zależy od asortymentu i producenta), moje źródło to własny arkusz (mam takie do obliczania akumulacji buforów), ostatnio podliczałem w nim płytę o ciężarze 1800kg/m3, ale jastrych może również osiągnąć nawet 2200kg/m3. Jak podstawię taki ciężar to w/w podłogówka może zakumulować 5,22kWh/K (niecały 1kWh więcej). Zatem jeśli przy takiej płycie zapotrzebowanie wynosi np 48kWh/dobę tj 2kWh/godz. Aby to zapotrzebowanie zaspokoić tylko w tańszej taryfie trzeba doładować płytę 14x2=28kWh, na dwie 7-godzinne przerwy tj po 14kWh. O ile nie byłoby problemu zrobić to w 8 godzinach nocnych to już w 2 popołudniowych może być problem, bo jeśli np pc miała to zrobić to min jej moc musiałaby mieć 9kW i to bez cwu. Temperatura takiego grzejnika musiałaby wzrosnąć o 2,68*.

giman
15-02-2020, 20:22
Wył-Wł: 895
Czas pracy: 1513 h



Ludzie maja na odwrot 1500zal i 1000godzin pracy to u nich mozna mowic o za czestych startach. U Ciebie jest ok

U mnie
Wył-Wł: 2012
Czas pracy: 2397h

Coś chyba nie za dobrze. Chyba muszę ją w końcu jakoś zaprogramować.
Jakie są typowe poprawne wartości (relacje) tych parametrów?

giman
15-02-2020, 20:26
Oryginalna taca ociekowa jednostki zewnętrznej Panasa to jakieś 1500zł.
Macie namiary na coś tańszego co ładnie będzie pasować wymiarami?

Arturo72
15-02-2020, 20:53
U mnie
Wył-Wł: 2012
Czas pracy: 2397h

Coś chyba nie za dobrze. Chyba muszę ją w końcu jakoś zaprogramować.
Jakie są typowe poprawne wartości (relacje) tych parametrów?
Im mniej tym lepiej, u mnie np w ciągu trybu nocnego czyli w przeciągu 8h raz się zatrzyma to max, po południu przez 2h 0 raza :)

MiG25
15-02-2020, 21:11
A ja testuję właśnie sposób na przełączenie z grzania zbiornika na grzanie podłogi bez wyłączenia sprężarki , a ta działa nieprzerwanie już prawie 24 h...
440908

codix
15-02-2020, 21:48
A ja testuję właśnie sposób na przełączenie z grzania zbiornika na grzanie podłogi bez wyłączenia sprężarki , a ta działa nieprzerwanie już prawie 24 h...
440908

I co wymysliles cos?
Dlaczego ta praca od 23 do 3 taka poszarpana?

agb
15-02-2020, 22:14
Pewnie defrosty, bo wtedy sprężarka schodzi do ~29Hz.

-voymar-
16-02-2020, 00:44
Oryginalna taca ociekowa jednostki zewnętrznej Panasa to jakieś 1500zł.
Macie namiary na coś tańszego co ładnie będzie pasować wymiarami?

Czy to problem zrobić samemu? Ja będę robił.

MiG25
16-02-2020, 07:11
I co wymysliles cos?
Dlaczego ta praca od 23 do 3 taka poszarpana?
Tak jak pisze @agb ,to defrosty. W piątek pompa przez dzień nie pracowała (a raczej pracowała przez 2h wg taryfy G12W) ,więc w nocy pracowała na full ,a że warunki niesprzyjające to defrost częściej niż godzina. W sobotę natomiast już włączona na cały dzień.
W tym czasie grzała dwa razy zbiornik i się nie wyłączyła .Dopiero w niedzielę po 6 po zagrzaniu zbiornika,a wyłączyła się dlatego,że w domu już było bardzo nagrzane.

Sposób jest ,prosty, jak już jest osiągnięta temperatura zbiornika wymuszamy defrost ,i albo obniżamy ustawiona temperaturę w zbiorniku,albo zmieniamy tryb na grzanie.Sprezarka zwolni pompa przełączy tryb na grzanie ,ale defrost się niestety zrobi( zależy w którym momencie przerzucimy to defrost zrobi się albo że zbiornika albo z podłogi).
Nie wiem czy jest aż nadto potrzeba takiego działania,ale dla pochwalenia się mam 234godziny pracy ,a ilość wł_wył to 92. W ten sposób ten stosunek można jeszcze powiększyć.
(Godzin pracy mialem dużo więcej ,ale z miesiąc temu bawiąc się w przywracanie ustawień fabrycznych sobie je niechcący skasowałem)

Ręcznie może być problem,ale przy pomocy HeishaMon jest to łatwe do zautomatyzowania.

A co do tacki ,to wydaje się być wystarczające podprowadzenie pod ten duży otwór pod jednostka zewnętrzna rurki ,a w resztę otworków włożyć silikon,co by z nich nie kapało podczas defrostu.
Ja mam podstawiona pod ten otwór rurkę kanalizacyjna 40mm ,ktora jest dodatkowo ocieplona otulina do rur. Rura ta wchodzi pionowo w fundament ,i jest wkopana na 1,20 cm (granica przemarzania)
.Na tej głębokości podłączona jest rura rozsaczajaca (długości 4m). W ten sposób rurka ta nie zamarznie,bo ciepło z gruntu idzie po niej do góry.
W poprzednim roku było ok.
Jeśli chciałbyś dać tackę to uważam,że od razu trzeba do niej grzałkę (bo ciepło z defrostu jednostki zewnętrznej do niej nie dotrze i woda na niej zamarznie przy dużych mrozach)

maciejos36
16-02-2020, 08:09
U mnie
Wył-Wł: 2012
Czas pracy: 2397h

Coś chyba nie za dobrze. Chyba muszę ją w końcu jakoś zaprogramować.
Jakie są typowe poprawne wartości (relacje) tych parametrów?

Masz super. Relacja 1:1 jest uznawana za poprawną. Jeśli załączenie średnio trwa mniej niż godzinę to jest problem.

-voymar-
16-02-2020, 09:14
MIG -pomysł z odprowadzeniem bardzo dobry , nawet nie potrzeba ocieplać tej rury fi 40 ponieważ jest pionowo w dół i woda i tak nie zamarznie bo jej tam nie ma. Co do zalepiania małych otworków to kwestia sprawdzenia bo właśnie tam może dojść do zmrożenia . Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie tacy ociekowej pod całą jednostką zachowując spadki. ( taca nie płaska tylko w kształcie stożka ,no nie tak dosadnie stożka lecz prostokąt z niewielkim kątem) ---taki odwrócony dach kopertowy---Na środku otwór pod rurę np. fi 50 lub fi 75 i odpływ pionowy tak jak zrobiłeś .

agb
16-02-2020, 10:36
Mi instalator powiedział, że można odkręcić osłonę wentylatora i ułożyć na dnie kabel grzewczy. Wtedy nic nie zamarznie. Problem w tym, że wszystkie kable jakie znalazłem wg opisu włączają się przy +3C, a wyłączają przy +12, czy nawet +15C.

MiG25
16-02-2020, 11:29
ś
MIG -pomysł z odprowadzeniem bardzo dobry , nawet nie potrzeba ocieplać tej rury fi 40 ponieważ jest pionowo w dół i woda i tak nie zamarznie bo jej tam nie ma. Co do zalepiania małych otworków to kwestia sprawdzenia bo właśnie tam może dojść do zmrożenia . Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie tacy ociekowej pod całą jednostką zachowując spadki. ( taca nie płaska tylko w kształcie stożka ,no nie tak dosadnie stożka lecz prostokąt z niewielkim kątem) ---taki odwrócony dach kopertowy---Na środku otwór pod rurę np. fi 50 lub fi 75 i odpływ pionowy tak jak zrobiłeś .

Tylko , czy jest sens , skoro już to co jest działa jak tacka ( tylko trochę dziurawa ,dlatego silikon) i ma nawet przetłoczenia , aby ta woda ładnie spływała. Koledzy wcześniej tak robili , i wydaje mi się ,że w zupełności starczało, odprowadzanie skroplin wystarczające a ciepło z defrostu wystarcza na to ,żeby woda całkowicie spłynęła ( dla zewnętrznej tacy już bym grzałkę rekomendował).
Być może jak ktoś tu napisze ,że to nie wystarczyło , to zmienę zdanie , ale nic się nie zanosi ,aby mrozy poniżej 20 stopni wróciły....

MiG25
16-02-2020, 11:33
Mi instalator powiedział, że można odkręcić osłonę wentylatora i ułożyć na dnie kabel grzewczy. Wtedy nic nie zamarznie. Problem w tym, że wszystkie kable jakie znalazłem wg opisu włączają się przy +3C, a wyłączają przy +12, czy nawet +15C.

Taki powinien wystarczyć , jakbyś miał go podłączyć do specjalnego konektora CN-HT2 pod grzałkę , i uruchomić w menu pompy.
Wtedy grzałka jest sterowana przez pompę ,
U mnie w tym konektorze jest nawet wtyczka do wykorzystania , tylko wsadzić w nią piny i można uruchamiać.

giman
16-02-2020, 11:39
Oryginalna taca ociekowa jednostki zewnętrznej Panasa to jakieś 1500zł.
Macie namiary na coś tańszego co ładnie będzie pasować wymiarami?

Czy to problem zrobić samemu? Ja będę robił.

Za to kocham internet :)

MiG25
16-02-2020, 11:48
Ja mam , metalowa wanna :) Jak się dobrze poszuka to za darmo ...

-voymar-
16-02-2020, 12:12
Mi instalator powiedział, że można odkręcić osłonę wentylatora i ułożyć na dnie kabel grzewczy. Wtedy nic nie zamarznie. Problem w tym, że wszystkie kable jakie znalazłem wg opisu włączają się przy +3C, a wyłączają przy +12, czy nawet +15C.

Możliwości jest naście .Chodzi o dobry tani sposób. Co do kabli to ty decydujesz w jakich temperaturach ma się załączać. Chyba logiczne i zarazem niepotrzebne jest aby kable załączały się w dodatnich temp. Tak że jak kable to proste sterowanie i działają w minusowych.

agb
16-02-2020, 19:19
Możliwości jest naście .Chodzi o dobry tani sposób. Co do kabli to ty decydujesz w jakich temperaturach ma się załączać. Chyba logiczne i zarazem niepotrzebne jest aby kable załączały się w dodatnich temp. Tak że jak kable to proste sterowanie i działają w minusowych.
Ja decyduję? To podaj rozwiązanie gdzie tak jest i opłaca się wziąć je bardziej od oryginalnego kabla panasonica, którym pompa steruje.


Taki powinien wystarczyć , jakbyś miał go podłączyć do specjalnego konektora CN-HT2 pod grzałkę , i uruchomić w menu pompy.
Wtedy grzałka jest sterowana przez pompę ,
U mnie w tym konektorze jest nawet wtyczka do wykorzystania , tylko wsadzić w nią piny i można uruchamiać.

Ale gdzie miałbym go podłączyć? Bo ja raczej nie z tych co uprawiają "kablarstwo" ;)

MiG25
16-02-2020, 19:52
W jednostce zewnętrznej , do płyty PCB :)

agb
16-02-2020, 20:04
Domyślam się, że nie masz żadnego zdjęcia? ;) Tam normalnie podaje 230V i można dowolny kabel grzewczy dać?

redblack
16-02-2020, 20:26
Ja decyduję? To podaj rozwiązanie gdzie tak jest i opłaca się wziąć je bardziej od oryginalnego kabla panasonica, którym pompa steruje.



Ale gdzie miałbym go podłączyć? Bo ja raczej nie z tych co uprawiają "kablarstwo" ;)

Ja tak właśnie zrobiłem jak pisze MIG25: swój kabel grzewczy podpiąłem do płyty głównej jedn. zewn. (wejście CN-HT2), dla separacji dodatkowo podłączyłem przy przekaźnik. Kabel leży na spodzie i wychodzi w dół pod pompę w rurce (taką jak odprowadzenie skroplin z klimy). Otwory na spodzie pozatykane silikonem. Kabel grzewczy działa tylko podczas odszraniania (opcja w konfiguracji Base Pan Heater typ A).

440942

MiG25
16-02-2020, 20:27
Nic nie podajesz , po prostu złącze ma dwa piny , jedno N drugi L , i jest 220V , złącze się nazywa CN-HT2
440941

-voymar-
16-02-2020, 20:43
Ja decyduję? To podaj rozwiązanie gdzie tak jest i opłaca się wziąć je bardziej od oryginalnego kabla panasonica, którym pompa steruje.



Ale gdzie miałbym go podłączyć? Bo ja raczej nie z tych co uprawiają "kablarstwo" ;)

Decydujesz to decyduj do końca . Masz wybór tak z kablami ( jak ci są potrzebne) jak i z tacą ociekową . Czy tak trudno pojąć. A niby co się ma opłacać? Chyba jest logiczne że np. firmowe będzie droższe.

agb
16-02-2020, 21:13
Nic nie podajesz , po prostu złącze ma dwa piny , jedno N drugi L , i jest 220V , złącze się nazywa CN-HT2
440941
Chodziło mi, że PC podaje 230V jak potrzeba :)

pagu
17-02-2020, 17:18
Nie mam pojęcia, w dzien pracuje a w nocy śpię i nie badam tego :)
Dla przypomnienia, grzeje tylko w tanich widelkach 13-15 i 22-6 :)

Arturo72 nie ma możliwości żebyś miał 1 załączenie na dobę każdy defrost to 2 załączenia przy dużej wilgotności i temp w okolicach 0* jest od kilku do kilkunastu defrostów na dobę więc samo to licząc już wpada z załączeniem na grzanie i na CWU kikanaście /dobę więc ok kilkuset na miesiąc :p

MiG25
17-02-2020, 17:22
Arturo72 nie ma możliwości żebyś miał 1 załączenie na dobę każdy defrost to 2 załączenia przy dużej wilgotności i temp w okolicach 0* jest od kilku do kilkunastu defrostów na dobę więc samo to licząc już wpada z załączeniem na grzanie i na CWU kikanaście /dobę więc ok kilkuset na miesiąc :p

A co ja na poprzedniej stronie pisałem ? https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7909847&viewfull=1#post7909847
Masz tam kilka (jak nie kilkanaśCWU , a sprężarka ani razu się nie zatrzymała.... czary

plusfoto
17-02-2020, 18:09
Arturo72 nie ma możliwości żebyś miał 1 załączenie na dobę każdy defrost to 2 załączenia przy dużej wilgotności i temp w okolicach 0* jest od kilku do kilkunastu defrostów na dobę więc samo to licząc już wpada z załączeniem na grzanie i na CWU kikanaście /dobę więc ok kilkuset na miesiąc :p
Sprawdź najpierw jaką ma pompę Artur. U niego przy odszranianiu na CO jest jeden start stop natomiast przy odszranianiu na CWU nie będzie żadnego. Może jeszcze nastąpić przy przejściu z CWU na CO. Z CO na CWU przechodzi płynnie bez zatrzymania.

Arturo72
17-02-2020, 19:51
Arturo72 nie ma możliwości żebyś miał 1 załączenie na dobę każdy defrost to 2 załączenia przy dużej wilgotności i temp w okolicach 0* jest od kilku do kilkunastu defrostów na dobę więc samo to licząc już wpada z załączeniem na grzanie i na CWU kikanaście /dobę więc ok kilkuset na miesiąc :p

No właśnie, coś mi nie grało jak pisaliście, że sprezara staje podczas defrostu. Ostatnio złapałem live defrosta, wyszedłem w trakcie przed jedn.zewnetrzna a tam sprezara chodzi jak gdyby nigdy nic :)
A pompa to stary,dobry ale siepacki T-CAP, z brzydkim wyświetlaczem, bez komunikacji przez neta, liczników i innych bajerów :D
https://images91.fotosik.pl/319/b81e4e39e4bfbd1amed.jpg (https://images91.fotosik.pl/319/b81e4e39e4bfbd1a.jpg)

MiG25
17-02-2020, 20:21
......przy odszranianiu na CO jest jeden start stop ......

Może ,ale też nie musi

Balbin
17-02-2020, 20:40
Nurt ;)
Chyba na glowe upadles rurka 3/4cala wplywa woda do rury 20cali i nurt sie tworzy w baniaku.
Dobre to jak bys strumyk do jeziora wpuscil taki nurt wytworzy ze poplynie prosto do ujscia z jeziora.
Dobre.
Powiedz co sie stanie jak mamy sprzeglo i pompka obiegowa PC bedzie zasuwala 30l/min a pompa wtorna 10l/min
To ja Ci powiem po 30min pompa sie wylaczy a w domu dalej zimno .
Dlatego pompa wtorna musi conajmniej z ta sama wydajnoscia chodzic a najlepiej z wieksza zeby podbierac wode pompie obiegowej PC.
Czyli musisz dac duza pompe wtorna ustawic na te ponad 30l i tak chodzi jak jebnieta.
Obiegowka w pompie zejdzzie do 11l a tamta dalej chodzi jak jebnieta.

Codix ma rację. Jeśli ma być sprzęgło na zasilaniu to tylko w przypadku równych przeplywow po stronie pierotnej i wtornej. Więc jak układ mieszany czyli podloga i grzejnik to sprzęgło ma sens ale wtedy dt 10stopni C. Jeśli tylko podłoga to układ bezpośredni. Dlaczego? Modulacja pompy obiegowej powoduje różny przyrost mocy. Nadmiar mocy z zasilania przy braku odbioru po stronie wtornej powoduje wzrost temperatury powrotu strony pierwotnej.

plusfoto
17-02-2020, 20:49
Może ,ale też nie musi
Zgadza się

MiG25
17-02-2020, 21:18
Codix ma rację. Jeśli ma być sprzęgło na zasilaniu to tylko w przypadku równych przeplywow po stronie pierotnej i wtornej. Więc jak układ mieszany czyli podloga i grzejnik to sprzęgło ma sens ale wtedy dt 10stopni C. Jeśli tylko podłoga to układ bezpośredni. Dlaczego? Modulacja pompy obiegowej powoduje różny przyrost mocy. Nadmiar mocy z zasilania przy braku odbioru po stronie wtornej powoduje wzrost temperatury powrotu strony pierwotnej.

W idealnym świecie tak, tylko obsłuż 40 pętli jedną pompą objegową z PC...

agb
17-02-2020, 22:14
Tylko po co obsługiwać 40 pętli w domu?

Balbin
18-02-2020, 05:46
W idealnym świecie tak, tylko obsłuż 40 pętli jedną pompą objegową z PC...

Można bez sprzęgła. Budując układ kaskadowo jak wodospad! W modernizowanych instalacja pewnie się nie da ale w nowo projektowanych tak.

MiG25
18-02-2020, 06:09
Tylko po co obsługiwać 40 pętli w domu?
A ile chcesz obsługiwać ? połowę ?

Można bez sprzęgła. Budując układ kaskadowo jak wodospad! W modernizowanych instalacja pewnie się nie da ale w nowo projektowanych tak.
I do ostatniej kaskady ciepło jednakowo dopłynie....

Arturo72
18-02-2020, 06:14
A ile chcesz obsługiwać ? połowę ?

Jak gości hotelowych nie ma to można i połowę ;)
Ale faktycznie, 40 pętli to ze 20 pokoi :)

Balbin
18-02-2020, 06:24
A ile chcesz obsługiwać ? połowę ?

I do ostatniej kaskady ciepło jednakowo dopłynie....

Jeśli odpowiednio zaprojektujesz instalacje i wyregulujesz przepływy to w ostatnim układzie będzie wystarczająca ilość ciepła aby ogrzać pomieszczenia. Istotne jest
schodzenie ze średnicy rur w odpowiednim czasie i montaż kolejnej pomy wspomagającej. Nie będę tego tłumaczył bo tu jest pole dla projektanta.

MiG25
18-02-2020, 06:37
Jak gości hotelowych nie ma to można i połowę ;)
Ale faktycznie, 40 pętli to ze 20 pokoi :)

to 380m2 podłogówki ,260m2 powierzchni uzytkowej. Może dla niektórych to jest hotel , dla mnie dom w sam raz.


Jeśli odpowiednio zaprojektujesz instalacje i wyregulujesz przepływy to w ostatnim układzie będzie wystarczająca ilość ciepła aby ogrzać pomieszczenia. Istotne jest
schodzenie ze średnicy rur w odpowiednim czasie i montaż kolejnej pomy wspomagającej. Nie będę tego tłumaczył bo tu jest pole dla projektanta.

Czyli dodatkowe pompy jednak są , projektowanie , regulacja przepływów... Może to będzie w końcu działać ,ale mi projektant zaprojektował dwie pompki ,cztery rozdzielacze i sprzęgło. I to działa bez regulacji.

codix
18-02-2020, 07:06
to 380m2 podłogówki ,260m2 powierzchni uzytkowej. Może dla niektórych to jest hotel , dla mnie dom w sam raz.



Czyli dodatkowe pompy jednak są , projektowanie , regulacja przepływów... Może to będzie w końcu działać ,ale mi projektant zaprojektował dwie pompki ,cztery rozdzielacze i sprzęgło. I to działa bez regulacji.

To jak masz 260m2 uzytkowej a 380m2 podlogowki to gdzie te 120m2 masz?
Pod skosami? Czy taki garaz masz?
Srednio petla na 9,5m2 to w takim wielkim domu niewyobrazam sobie salonu ponizej 50m2 to chcesz powiedziec ze masz 5petli w salonie ?
To chyba po 60mb maja to po co tak dawac nie mozna grubszych rurek dac dluzsze petle i mniej obwodów?

MiG25
18-02-2020, 07:53
To jak masz 260m2 uzytkowej a 380m2 podlogowki to gdzie te 120m2 masz?
Pod skosami? Czy taki garaz masz?
Srednio petla na 9,5m2 to w takim wielkim domu niewyobrazam sobie salonu ponizej 50m2 to chcesz powiedziec ze masz 5petli w salonie ?
To chyba po 60mb maja to po co tak dawac nie mozna grubszych rurek dac dluzsze petle i mniej obwodów?

I pod skosami , i w garażu.

No to u mnie średnio pętla wychodzi 11m rurki na 1m2... Tak , mam co najmniej 5 pętli w salonie.
Mają różnie ( bo wiatrołap , spiżarka , są małe ,i tam siłą rzeczy wyjdzie mniej niż 50m) , ale średnia i tak wychodzi powyżej 100m.
Priorytetem było jak najniższa temperatura wody , i z pompy wychodzi 26-28 stopni . Choć rozstaw 10cm to podobno już teraz standard , i robi się jeszcze gęściej. PEX 16 jest chyba najpowszechniejszą rurką , stosowanie grubszej a rzadziej nie wyjdzie ekonomiczniej ( nie wiem ,czy do 20 np wiekszych rozdzielaczy nie trzeba).
Podsumowując , jest tak zaprojektowane i zrobione ,inaczej u mnie nie będzie .
Jeżeli są inne rozwiązania ,moze lepsze , ok , niech to projektant zaprojektuje , wdroży , pokaże , może to jest kierunek w jakim trzeba iść :)

agb
18-02-2020, 08:16
To przy 40 pętlach wychodzi Ci przepływ poniżej 1l/min na pętle, a przy niższej mocy oddawanej, to woda ci w rurkach prawie stoi. Śmiem zaryzykować, że z tym sobie fabryczna obiegówka poradzi. Chyba, że masz dobiegi do rozdzielaczy porobione pexem 20 :D

MiG25
18-02-2020, 08:42
Ale dlaczego zakładasz ,że chcę deltę utrzymywać w podłogówce 5stopni ?
Przepływy nie regulowane ,otworzone na maxa . na tych rotametrach wychodzi gdzieś 2l/min. Kiedyś obiecałem sobie ,że poustawiam ,ale miała być też mroźna zima ...
Wolałem nie ryzykować i sprawdzać ,czy da radę czy nie.

agb
18-02-2020, 09:09
Mi z rotametrów wychodzi z 90l/min. Co wcale nie oznacza, że tyle faktycznie wynosi przepływ.

Trudno żeby producent montował obiegówkę na wypadek gdyby ktoś chciał pędzić 40 pętli na delcie <5C. Tym bardziej, że i tak PC sama schodzi z deltą do 4C.

KupiłemSeTaczke
18-02-2020, 10:01
Witam Panowie. Wiele się już tu od Was nauczyłem odnośnie pompy i chwała Wam za chęć pomocy. Dlatego zwracam się jeszcze raz bo może ktoś z Was miał podobne doświadczenia i wygrał z tym popieprzonym aparatem państwowo eurokołchozowym. Wklejam link. Dotyczy dofinansowania na pompę ciepła. Z góry dziękuję i pozdrawiam. https://forum.muratordom.pl/showthread.php?350159-Program-Czyste-Powietrze-Co-warto-wiedzie%C4%87&p=7910848#post7910848

codix
18-02-2020, 11:35
Witam Panowie. Wiele się już tu od Was nauczyłem odnośnie pompy i chwała Wam za chęć pomocy. Dlatego zwracam się jeszcze raz bo może ktoś z Was miał podobne doświadczenia i wygrał z tym popieprzonym aparatem państwowo eurokołchozowym. Wklejam link. Dotyczy dofinansowania na pompę ciepła. Z góry dziękuję i pozdrawiam. https://forum.muratordom.pl/showthread.php?350159-Program-Czyste-Powietrze-Co-warto-wiedzie%C4%87&p=7910848#post7910848

A co maja drzwi do pompy?
Na wymiane drzwi nie dostaniesz napewno bo nie ma tych certyfikatów i ich nie zdobedziesz,ale co do tego ma pompa?
Rozumiem ze we wniosku powpisywles np.pompa i np.okna i jeszcze cos.
Jesli tak to trafiles na jakiegos szkodnika ktory pracuje tam i albo z przymusu to robi albo nawet z pobudek politycznych jest na nie.
Zadzwon do wojewodzkiego oddzialu i sie zapytaj.
U mnie jest normalnie wpisujesz we wniosek co chcesz co nie znaczy ze masz to wszystko zrobic.
Po zakwalifikowaniu wniosku wzywaja Cie na podpisanie umowy i mowisz Panie podstawa czyli wymiana pieca na pompe zrobiona ale np.nie zrobilem polowy podlogowki bo cos tam albo nie wstawilem drzwi bo cos tam czy ktos mnie w h.. Zrobil i nie dal do drzwi certyfikatu .
No i wykreslaja ta pozycje z umowy i po temacie mozesz sobie najwyzej później zlozyc drugi wniosek na inne rzeczy.
A sie rozpedzilem mówie o czystym powietrzu (chyba ze z czego innego korzystasz)

KupiłemSeTaczke
18-02-2020, 11:43
A co maja drzwi do pompy?
Na wymiane drzwi nie dostaniesz napewno bo nie ma tych certyfikatów i ich nie zdobedziesz,ale co do tego ma pompa?
Rozumiem ze we wniosku powpisywles np.pompa i np.okna i jeszcze cos.
Jesli tak to trafiles na jakiegos szkodnika ktory pracuje tam i albo z przymusu to robi albo nawet z pobudek politycznych jest na nie.
Zadzwon do wojewodzkiego oddzialu i sie zapytaj.
U mnie jest normalnie wpisujesz we wniosek co chcesz co nie znaczy ze masz to wszystko zrobic.
Po zakwalifikowaniu wniosku wzywaja Cie na podpisanie umowy i mowisz Panie podstawa czyli wymiana pieca na pompe zrobiona ale np.nie zrobilem polowy podlogowki bo cos tam albo nie wstawilem drzwi bo cos tam czy ktos mnie w h.. Zrobil i nie dal do drzwi certyfikatu .
No i wykreslaja ta pozycje z umowy i po temacie mozesz sobie najwyzej później zlozyc drugi wniosek na inne rzeczy.
A sie rozpedzilem mówie o czystym powietrzu (chyba ze z czego innego korzystasz)

No nie wiem co mają drzwi do pompy ale dla nich coś mają. Składałem w programie czyste powietrze i przy nowo budowanym nie ma na drzwi i okna, mogłem tylko na źródło ciepła i centrale wentylacyjną i tak też zrobiłem, a tu takie jazdy, aż się odechciewa.

codix
18-02-2020, 11:55
No nie wiem co mają drzwi do pompy ale dla nich coś mają. Składałem w programie czyste powietrze i przy nowo budowanym nie ma na drzwi i okna, mogłem tylko na źródło ciepła i centrale wentylacyjną i tak też zrobiłem, a tu takie jazdy, aż się odechciewa.

Ale nie pisz do mich tylko zadzwon albo pojedz popros czlowieka ktory Twoj wniosek prowadzi z imienia i nazwiska niech Ci sie przedstawi i niech Ci powie czy pokaze ktory punkt w jakims regulaminie mówi o tym konkretnie a nie bo mi sie wydaje.
Jak Ci takie cos znajdzie to kupa a jak nie to albo sie gosc zreflektuje albo powiedz mu ze jedziesz wyzej do wojewódzkiego oddzialu bo tak nie moze byc i tak uczyn najpierw zadzwon opisz sytuacje itp

agb
18-02-2020, 11:56
Nowobudowany musiał spełniać WT2021. W tym UW przegród. Czyli m.in drzwi.

codix
18-02-2020, 12:05
Nowobudowany musiał spełniać WT2021. W tym UW przegród. Czyli m.in drzwi.

No wlasnie tez o tym pomyslalem ze na to moga sie powolywac.
No ale o tym czy spelnia czy nie to czasem nie kierowniik budowy decyduje i sie pod tym podpisuje .Co trzeba certyfikaty pokazywac na drzwi okna styropian welnę itp

I chyba jak skonczy przed 2021 to obowiazuja jeszcze stare.
Ale takie jeonowe to i tych starych chyba nie spelnia.

Troche to dla mnie dziwne bo jak mamy sciany to nikt nie da certyfikatu na cala sciane tylko najwyzej na styropian i na bloczki i sie liczy wspolczynnik .
To niech na jesionki od wewnatrz przybije 5cm pianki i niech oblicza wspolczynnik ;)
Tak idac to odbioru budynku mu yez nie dadza bo przez te drzwi nie dpelnia WT co na to kierownik?

agb
18-02-2020, 12:29
A kierownik, to co? Poślini palec, wystawi na wiatr i określi UW drzwi?

Mieszasz dwie kwestie. Obowiązujące obecnie WT z wymaganiami programu CT dla nowo budowanych budynków. Dziś budując musisz spełnić obecne WT2017. Jak chcesz pieniądze z CT, to musisz dodatkowo spełnić WT2021 i kierownik nie ma nic do powiedzenia. Poza tym temat o CT jest gdzie indziej i robi się tutaj OT.

codix
18-02-2020, 12:36
A kierownik, to co? Poślini palec, wystawi na wiatr i określi UW drzwi?

Mieszasz dwie kwestie. Obowiązujące obecnie WT z wymaganiami programu CT dla nowo budowanych budynków. Dziś budując musisz spełnić obecne WT2017. Jak chcesz pieniądze z CT, to musisz dodatkowo spełnić WT2021 i kierownik nie ma nic do powiedzenia. Poza tym temat o CT jest gdzie indziej i robi się tutaj OT.

Przecież tak samo sie liczy jak dla sciany 5cm drewno+5cm np.welny co za problem

Andrzej5101
18-02-2020, 12:48
Troche to dla mnie dziwne bo jak mamy sciany to nikt nie da certyfikatu na cala sciane tylko najwyzej
na styropian i na bloczki i sie liczy wspolczynnik .
To niech na jesionki od wewnatrz przybije 5 cm pianki i niech oblicza wspolczynnik ;)
Tak idac to odbioru budynku mu yez nie dadza bo przez te drzwi nie dpelnia WT co na to kierownik?
Na U przegrody największy wpływ ma ocieplenie;
- jakość,
- grubość,
Kierunek działań dobry + uszczelki drzwiowe,
Obecnie wszystkie przegrody muszą spełniać wymagania norm odnośnie U,
a budynek; warunek EP - zapotrzebowanie na energię pierwotną.

agb
18-02-2020, 13:14
Przecież tak samo sie liczy jak dla sciany 5cm drewno+5cm np.welny co za problem
A dla ściany skąd wiesz jak policzyć? Ano stąd, że producent BK/Silki/ceramiki zapłacił za "certyfikat" potwierdzający lambdę i to samo zrobił producent styropianu/wełny.

To samo z oknami. Wszyscy wsadzają szyby do profilu z PCV i wszystkim inne U wychodzi.

Nie róbmy OT, tłumacząc sobie oczywistości :P

pawelszo
20-02-2020, 12:16
Oryginalna taca ociekowa jednostki zewnętrznej Panasa to jakieś 1500zł.
Macie namiary na coś tańszego co ładnie będzie pasować wymiarami?

Pojemnik na zaprawę (gruby elastyczny plastik) +rurka odprowadzająca.
Na plus jest odprowadzanie spod całej pompy, a rurka u mnie idzie na ogród, ale może iść gdzie kto chce

uciu
20-02-2020, 12:31
Pojemnik na zaprawę (gruby elastyczny plastik) +rurka odprowadzająca.
Na plus jest odprowadzanie spod całej pompy, a rurka u mnie idzie na ogród, ale może iść gdzie kto chce

U mnie jest tak i woda idzie od razu w grunt :-)
441057

441058

Jacekss
20-02-2020, 12:41
U mnie jest tak i woda idzie od razu w grunt :-)
441057

441058

w jakiej firmie brałeś PC, jaka moc i cena. możesz podać na PW ?
szukam właśnie sensownego instalatora w okolicy Katowic

Jacekss
20-02-2020, 12:43
co sądzicie o takiej instalacji? na 1 rzut oka wygląda ok, rurki dodatkowo zaizolowane...

giman
20-02-2020, 18:54
Pojemnik na zaprawę (gruby elastyczny plastik) +rurka odprowadzająca.
Na plus jest odprowadzanie spod całej pompy, a rurka u mnie idzie na ogród, ale może iść gdzie kto chce

Dzięki.
Czyli np. coś takiego - https://foltape.pl/media/152-154.jpg

Będzie to dobra alternatywa jak nie znajdę czegoś typu taca.
Jak nie znajdę tacy to wezmę typu wanna.

giman
20-02-2020, 18:55
U mnie jest tak i woda idzie od razu w grunt :-)
441057

441058

A jak będziesz zbierał wodę? Jakaś taca?
Woda często kapie całą powierzchnią pompy.

agb
20-02-2020, 19:19
U mnie jest tak i woda idzie od razu w grunt :-)
441057

441058
Mi się w tym roku przelało górą :D Muszę się dokopać i odprowadzić dalej od fundamentu pod PC.

Arturo72
20-02-2020, 19:26
O jakiej wy wodzie opowiadacie?
Przez tyle lat nie zaobserwowałem ani żadnej powodzi ani podlania domu ani niczego co jest z tym związane :)
Może mam zatkany odpływ gdzieś w środku albo u mnie tak mocno paruje :D

giman
20-02-2020, 20:04
O jakiej wy wodzie opowiadacie?
Przez tyle lat nie zaobserwowałem ani żadnej powodzi ani podlania domu ani niczego co jest z tym związane :)
Może mam zatkany odpływ gdzieś w środku albo u mnie tak mocno paruje :D
A może po prostu PC nie działa i faktycznie masz tak jak napisałeś w stopce, że cop1. ;)

Arturo72
20-02-2020, 20:25
A może po prostu PC nie działa i faktycznie masz tak jak napisałeś w stopce, że cop1. ;)

A całkiem możliwe bo jak piszecie defrost co godzina i stąd powodzie macie to u mnie musi grzala napierdzielac równo bo u mnie tylko od święta :D

uciu
20-02-2020, 20:30
Mi się w tym roku przelało górą :D Muszę się dokopać i odprowadzić dalej od fundamentu pod PC.

ja tam mam 1,5m rury fi 160.... ale tej wody jest tak mało, że i 30cm by wystarczyło.

Arturo72
20-02-2020, 20:33
ja tam mam 1,5m rury fi 160.... ale tej wody jest tak mało, że i 30cm by wystarczyło.
No dokładnie :)
Dlatego nie jarze skąd mogą powstać powodzie pod pompą :D