PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

uciu
20-02-2020, 20:33
A jak będziesz zbierał wodę? Jakaś taca?
Woda często kapie całą powierzchnią pompy.
u mnie woda leci tylko po środku, między tymi dwoma "stopami".
Na betonie jest spad do rury, wiec samo tam ścieka.

U sąsiada widziałem tackę zrobioną przez dekarza z kawałka blachy :-)

MiG25
20-02-2020, 21:27
Z ciekawosci tamtej zimy podkladalem 5l butelke pod odplyw , i zawsze akurat starczala..
Takze z dwuwentylatorowej jednostki mozna przyjac ,ze jednorazowo jest to 4,5 - 5l wody.

Jakby przyjac 10 defrostow dziennie ,to tej wody bedzie 50l ...

pawelszo
21-02-2020, 12:24
Dzięki.
Czyli np. coś takiego - https://foltape.pl/media/152-154.jpg

Będzie to dobra alternatywa jak nie znajdę czegoś typu taca.
Jak nie znajdę tacy to wezmę typu wanna.

Dokładnie takie coś mam, znacznie lepsze od plastikowych pojemników: tańsze i mocniejsze.

Mi kapie nie tylko centralnie ale i po bokach tez trochę (, a ilość wody, hmm - mocno zależy od wilgotności powietrza i temperatury.
Woda nie tylko z defrostu jest ale i ze skraplania wody.
Jak było mocno mglisto, to i 20-40l wody na dzień się skraplało.
Jak jest czysty pojemnik to nic tylko zbierać i mamy wodę destylowaną :) ;P

toommm
21-02-2020, 12:35
O jakiej wy wodzie opowiadacie?
Przez tyle lat nie zaobserwowałem ani żadnej powodzi ani podlania domu ani niczego co jest z tym związane :)
Może mam zatkany odpływ gdzieś w środku albo u mnie tak mocno paruje :D

...moje jest naj..mojsze ....

Każdego z nas PC chodzi w różnych warunkach , u jednych nisko u jednych wysoko ( HZ i temp zadana ) ..... i nie mamy tych samych Pc .
Ja nawet nie mam żwiru , nie mam odpływu rurki , po prostu ziemia i wisi jednostka na ścianie .

...U mnie Passat w wersji TR pali np. 2,5 litra ....

pawelszo
21-02-2020, 16:57
Mam takie rozwiązanie i działa, woda idzie na ogród w bywa jej sporo
441099

-voymar-
21-02-2020, 18:00
Mam takie rozwiązanie i działa, woda idzie na ogród w bywa jej sporo
441099

Jak ta woda idzie lub raczej odpływa jak jest na zewnątrz np. (-5*C lub - 10)?

pawelszo
21-02-2020, 19:15
Na razie od zeszłego roku tak nie było zbyt często , ot ciepło jest.
Ale zdarzyło się wyrzucać kawały lodu z pojemnika w sumie profilaktycznie.
Moje skromne obserwacje = defrost nie generuje zbyt wiele wody, skropliny jak jest wilgotno (zwłaszcza mgła) i na plusie znacznie więcej dają wody, a wtedy jest na plusie i nie ma problemu.
Pojemnik pomieści sporo wody- zależy jak wysoko damy odpływ i jaki duży jest, u mnie ca 30-40l spoko, bez problemu wystarczy na 5-7 dni jak coś.
Taca pod pompą bez ogrzewania zadziała wg. mnie słabiej -> mniejsza pojemność, zresztą jak grzać odpływ.
Dodam , że skropliny są też w lecie/jesieni etc, także nie mówimy tylko o tym, kiedy jest na minusie (bez sensu cała dyskusja o defrostach i o tym ile wody wtedy jest...)
ps
dla mnie ten zbiornik to poważnie fajne źródło wody destylowanej- filtrujemy via filtry do kawy, potem profilaktyczne gotowane (mikrobiologia) i do butli (żelazko, nawilżacz etc)

marek231984
21-02-2020, 19:20
441103
Witajcie, gdzie tu poznać odszranianie??

plusfoto
21-02-2020, 20:09
A w opcjach sobie ustaw i będziesz wiedział

marek231984
21-02-2020, 20:42
Plusfoto a która opcja to jest??

MiG25
22-02-2020, 06:30
W ustawieniach wykresu ptaszek na Odszroń (i mozsz go dac na druga os ,bo wartosci sa tam albo 1 czyli nie ma defrostu ,albo 2 jest aktywny defrost.
Pomocna jest tez temperatura orurowania zewnetrznego ,to od niej i temperatury otoczenia zalezy defrost (i jeszcze od czasu od ostatniego defrostu)

marek231984
22-02-2020, 07:05
W ustawieniach wykresu ptaszek na Odszroń (i mozsz go dac na druga os ,bo wartosci sa tam albo 1 czyli nie ma defrostu ,albo 2 jest aktywny defrost.
Pomocna jest tez temperatura orurowania zewnetrznego ,to od niej i temperatury otoczenia zalezy defrost (i jeszcze od czasu od ostatniego defrostu)

Dzięki MiG25

toommm
23-02-2020, 15:49
Dziś czyściłem moją "lodówkę" i tak sobie patrze patrze i nie tylko licznik źle wskazuje ale także zegar od roku przyspieszył 1h i 20 minut .....nieźle :)

sajmek
24-02-2020, 08:44
Dziś czyściłem moją "lodówkę" i tak sobie patrze patrze i nie tylko licznik źle wskazuje ale także zegar od roku przyspieszył 1h i 20 minut .....nieźle :)

Zegar warto kontrolować - na pompie ciepła jak i w skrzynce z energetyki. Ja miałem rozbieżności ok 40 min, gdzie działając w drugiej taryfie ma to znaczenie.
W skali roku sa to juz jakieś pieniądze, a teraz policzyć sobie wystarczy ile np. Tauron ma takich odbiorców i ilu z nich tego nie koryguje.

Był gdzieś w necie artykuł o tym - z tych różnic czasowych, paru kilowatów x ileś mln. abonentów robi się niezła sumka.

bobrow
28-02-2020, 20:16
Witam Towarzystwo,
wpadły mi w łapki ciekawe panasowe materiały odnośnie sprawności ich PC, poniżej kilka fotek :
441286
441287
441288
441289
441290
Jak widać podane są wartości COP dla -20st dla różnych temp wyjściowych.Test przy -24st termometr suchy/-15st mokry 9kW T-capa i jego moc 9,66kW ,zrobiły na mnie wrażenie...
Jest MOC z tymi potworkami...
Pzdr

agb
28-02-2020, 23:31
Panie, ale to przecież przerobiony klimatyzator z większą sprężarką, a nie state of art z polskiej szopy!

Arturo72
28-02-2020, 23:36
Panie, ale to przecież przerobiony klimatyzator z większą sprężarką, a nie state of art z polskiej szopy!
Nie ignoruj, bo przecież zamach był,no i wybuchy też...

Jak ktoś ma pomieszane w głowie to mama mi zawsze za dziecka mówiła "zostaw, odejdź"..

Zukero87
01-03-2020, 10:04
Witam,
To mój pierwszy post tutaj, lecz temat śledzę już dłuższy czas. Od niedawana jestem posiadaczem pompy ciepła Panasonic 7kW 1faz. Wprowadziliśmy się w lutym do nowego domu i jesteśmy z niej zadowoleni jeśli chodzi o ogrzewanie. Natomiast mamy problem z CWU, ustawiając w harmonogramie grzanie na 22 stopnie to pilnuje tego dobrze, jednak ustawiając wode na 42 stopnie ma problem z dobiciem do 38 nawet. Kiedy chcemy zagrzać wodę do mycia to używamy szybkiego menu z panelu sterowania i tym sposobem mamy wodę 42 w trochę ponad 1h. Poniżej praca pompy przy ustawieniu w harmonogramie:
0.01-6.00 --> grzanie 22 stopnie
6.01-24.00--> grzanie 22 stopnie / CWU 42 stopnie
Czym może być spowodowane takie "słabe grzanie" CWU? Sprawdzając zasilanie i powrót różnica temp na pompie wynosi tylko 5 stopni, a temp zasilania jest wyższa od temp w zasobniku czasem o 1 stopień tylko. Instalator był oglądał ten problem i mówił coś o funkcji inteligentnego grzania CWU w jednym z ukrytych menu, jednak nie znalazł tego. Obecnie włączamy ogrzewanie ręcznie z szybkiego menu ( jednak po to jest harmonogram, żeby on tego pilnował), skoro sumarycznie weźmie tyle samo kW przy harmonogramie grzejąc wodę do ~38stopni, jak przy ręcznym włączeniu do ~42 stopni. Jeśli ktoś miał podobny przypadek proszę o wiadomość prywatną.
441335

1igor1
01-03-2020, 11:34
Witam,
To mój pierwszy post tutaj, lecz temat śledzę już dłuższy czas. Od niedawana jestem posiadaczem pompy ciepła Panasonic 7kW 1faz. Wprowadziliśmy się w lutym do nowego domu i jesteśmy z niej zadowoleni jeśli chodzi o ogrzewanie. Natomiast mamy problem z CWU, ustawiając w harmonogramie grzanie na 22 stopnie to pilnuje tego dobrze, jednak ustawiając wode na 42 stopnie ma problem z dobiciem do 38 nawet. Kiedy chcemy zagrzać wodę do mycia to używamy szybkiego menu z panelu sterowania i tym sposobem mamy wodę 42 w trochę ponad 1h. Poniżej praca pompy przy ustawieniu w harmonogramie:
0.01-6.00 --> grzanie 22 stopnie
6.01-24.00--> grzanie 22 stopnie / CWU 42 stopnie
Czym może być spowodowane takie "słabe grzanie" CWU? Sprawdzając zasilanie i powrót różnica temp na pompie wynosi tylko 5 stopni, a temp zasilania jest wyższa od temp w zasobniku czasem o 1 stopień tylko. Instalator był oglądał ten problem i mówił coś o funkcji inteligentnego grzania CWU w jednym z ukrytych menu, jednak nie znalazł tego. Obecnie włączamy ogrzewanie ręcznie z szybkiego menu ( jednak po to jest harmonogram, żeby on tego pilnował), skoro sumarycznie weźmie tyle samo kW przy harmonogramie grzejąc wodę do ~38stopni, jak przy ręcznym włączeniu do ~42 stopni. Jeśli ktoś miał podobny przypadek proszę o wiadomość prywatną.
441335

jak masz ustawiony max czas działania CO, max czas działania CWU, jaką masz histerezę na CWU?

Zukero87
01-03-2020, 12:03
jak masz ustawiony max czas działania CO, max czas działania CWU, jaką masz histerezę na CWU?

Max działania CO 3h, MAX CWU 2h , histereza CWU 5 stopni.

1igor1
01-03-2020, 12:09
Max działania CO 3h, MAX CWU 2h , histereza CWU 5 stopni.

ok, 42 stopnie i 5 stopni histereza to już zimna woda jest o temp 37 sopni a zaczyna grzać jak masz 36, ustaw CWU tak na 45 stopni
max działania CO ustaw na 60 minut, CWU powinno ci starczyć 90 minut, jak masz zbiornik nie większy jak 300 litrów,

Frofo007
01-03-2020, 21:36
Mam pytanie, czy COP, które podaje pompa jest autentyczne czy zawyża?

MiG25
01-03-2020, 21:47
I myslisz ,ze na te 500 stron tematu nikt nie zadal jeszcze tego pytania ?

Bylo ,i to nie raz...
Moze zawyzac, a moze w miare dobrze pokazywac,zalezy od modelu i parametrow pracy (temperatura otoczenia ,temperatura wody w objegu , jwilgotnosci i defrostow z tym zwiazanych). Generalnie rzadko pokazuje dobrze, przewaznie zawyza.

Frofo007
02-03-2020, 04:07
I myslisz ,ze na te 500 stron tematu nikt nie zadal jeszcze tego pytania ?

Bylo ,i to nie raz...
Moze zawyzac, a moze w miare dobrze pokazywac,zalezy od modelu i parametrow pracy (temperatura otoczenia ,temperatura wody w objegu , jwilgotnosci i defrostow z tym zwiazanych). Generalnie rzadko pokazuje dobrze, przewaznie zawyza.

A nie uważasz, że ciągle są zadawane te same pytania? Po to jest forum aby się czegoś szybko dowiedzieć a nie szukać w archiwum. Poza tym nawet jak znajdę jakąś informację sprzed lat to niekoniecznie jest ona aktualna.

1igor1
02-03-2020, 06:15
pomogła zmiana parametrów, bo inteligentne grzanie CWU raczej tu nie przeszkadza, fakt ogranicza moc ale nie na tyle żeby nie zagrzać CWU

MiG25
02-03-2020, 06:50
A nie uważasz, że ciągle są zadawane te same pytania?

Też to zauważyłeś ? :)


Po to jest forum aby się czegoś szybko dowiedzieć a nie szukać w archiwum. Poza tym nawet jak znajdę jakąś informację sprzed lat to niekoniecznie jest ona aktualna.
Po prostu nie chce Ci się szukać. I w ten sposób właśnie powstaje to archiwum , ponad 11 tys postów....

EDIT : poprawiony błąd ortograficzny

Frofo007
02-03-2020, 07:06
Po prostu nie chce Ci się szukać. I w ten sposub właśnie powstaje to archiwum , ponad 11 tys postów....

Chłopie pomyśl logicznie. Czy jest jakieś pytanie na tym forum, które nie zostało jeszcze zadane? Myśląc Twoim tokiem rozumowania nikt tu już od dawna nie powinien pisać.
Ludzie jednak piszą bo są leniwi i/lub wiadomości w dzisiejszym świecie szybko przestają być aktualne (np. 10 lat temu 20cm styro na ścinie to był kosmos).
Nikt tu nikogo nie zmusza aby odpowiadał na pytanie, ja sam odpowiadałem na to samo z 10 razy, ale podejrzewam, że 10-siąta odpowiedź mogła być inna od pierwszej bo świat i technologia szybko się zmienia.
Jak będę chciał założyć panele fotowoltaiczne to też się spytam na forum "czy warto" choć pytano o to 300 razy. Mnie interesuje sytuacja aktualna (zmiany w ustawie o OZC, dofinansowania, nowe technologie polepszające sprawność itd) a nie jak to było rok temu. Zrobią podwyżkę cen energii 20%, dofinansują zakup fotowoltaiki 30% i coś co się nie opłacało tydzień temu nagle zaczyna być bardzo sensowne.

toommm
02-03-2020, 07:11
hmmm... To nie pozostaje nic innego tylko zamknąć forum na nowe wpisy bo przecież wszystko zostało powiedziane .... zrobić z tego książkę elektroniczną do czytania .... tylko co na to handlowcy łowiących tu nowych nie zdecydowanych ... ( z kontami wykupionymi , sponsorami )

co z chwalącymi się zużyciem .... uzyskami ...... w końcu nikogo te dane nie interesują a nabijają miesięcznie setki postów ( podnoszą tylko samo dowartościowanie )

MiG25
02-03-2020, 07:13
Sprawdzając zasilanie i powrót różnica temp na pompie wynosi tylko 5 stopni, a temp zasilania jest wyższa od temp w zasobniku czasem o 1 stopień tylko.

A co to za zbiornik jest ? Jaką ma powierzchnię wężownicy ?
Być może jest ona tak mała ,że pompa zjeżdża z mocą ,żeby utrzymać deltę 5 stopni.
Więc jeśli zbiornik nie jest przystosowany do pomp ciepła ,tylko węglowego , to jego grzanie niską temperaturą będzie trwać dłuuugo...

U mnie wężownica 4,2m2 , i pompa nigdy nie pracuje na full przy grzaniu CWU , max moc wg pompy to 9,6kW na początku , im wyższa temperatura tym coraz mniej.

MiG25
02-03-2020, 07:27
Chłopie pomyśl logicznie. Czy jest jakieś pytanie na tym forum, które nie zostało jeszcze zadane? Myśląc Twoim tokiem rozumowania nikt tu już od dawna nie powinien pisać.
Ludzie jednak piszą bo są leniwi i/lub wiadomości w dzisiejszym świecie szybko przestają być aktualne (np. 10 lat temu 20cm styro na ścinie to był kosmos).
Nikt tu nikogo nie zmusza aby odpowiadał na pytanie, ja sam odpowiadałem na to samo z 10 razy, ale podejrzewam, że 10-siąta odpowiedź mogła być inna od pierwszej bo świat i technologia szybko się zmienia.
Jak będę chciał założyć panele fotowoltaiczne to też się spytam na forum "czy warto" choć pytano o to 300 razy. Mnie interesuje sytuacja aktualna (zmiany w ustawie o OZC, dofinansowania, nowe technologie polepszające sprawność itd) a nie jak to było rok temu. Zrobią podwyżkę cen energii 20%, dofinansują zakup fotowoltaiki 30% i coś co się nie opłacało tydzień temu nagle zaczyna być bardzo sensowne.

Ja nie chłop , jeno szlachcic, choć ubogi...

Na pewno technika Panasonica Auarea H i J się zmieniła :) bo tylko one wyświetlają COP.

Więc "myśląc Twoim tokiem rozumowania" pewnie tak , i wiele się zmieniło od roku .
To już nie ta pompa , co przed rokiem , teraz to sam plastik ....
Nie , to jest ciągle ta sama technologia. Inna technologia to inny model.

Frofo007
02-03-2020, 07:44
Ja nie chłop , jeno szlachcic, choć ubogi...

Na pewno technika Panasonica Auarea H i J się zmieniła :) bo tylko one wyświetlają COP.

Więc "myśląc Twoim tokiem rozumowania" pewnie tak , i wiele się zmieniło od roku .
To już nie ta pompa , co przed rokiem , teraz to sam plastik ....
Nie , to jest ciągle ta sama technologia. Inna technologia to inny model.

Moja pompa jest podłączona do internetu, nie wiem czy są przeprowadzane jakieś aktualizacje sterownika zdalnie, jeśli są to dokładność obliczania COP również może się w każdej chwili zmienić. Jeśli aktualizacje nie są przeprowadzane zdalnie to czy wszystkie pompy danej generacji niezależnie od daty produkcji mają dokładnie ten sam sterownik? Jeśli nie to jest taka możliwość, że pompa generacji H kupiona w 2019 roku będzie podawać inaczej COP niż ta z 2020 roku. Ja tego nie wiem, dlatego pytam, możliwości jest wiele.

MiG25
02-03-2020, 08:09
Do internetu podłączony jest moduł CZ-TAW1 (Smart Cloud) , a nie pompa. I zaktualizować się może tylko moduł , nie ma szans na to ,żeby moduł był w stanie zaktualizować oprogramowanie w pompie.
Oczywiście ,że fabrycznie może być wgrana ,nowsze ,inne oprogramowanie, ale nie zmieni to technicznych ograniczeń ,najwieksze z nich to :
- kalkulowanie a nie pomiar poboru mocy ( zakładanie ,że napięcie to 230V ),dokładność co 200W
- pomiar temperatury wejścia i wyjścia z dokładnością 1 stopnia ( Smart Cloud robi różne sztuczki ,żeby pokazywać rozdzielczość 0,25 stopnia , ale od pompy dostaje z dokładnością 1 stopień)
- energia oddawana podczas defrostu nie jest odejmowana ( to programowo możnaby zmienić , tylko Panasonic pewnie tego nie zrobi ,żeby nie zaniżać COPów).

Im mniejsza moc pompy tym ta dokładność ma większe znaczenie.

Frofo007
02-03-2020, 09:33
MiG25: myślę (a mam na ten temat nikłą wiedzę), że temperatura i napięcie nie wpływa w dużej mierze na pomiar. Raz doda, raz odejmie, średnia powinna być podobna.
Lipa, że defrostów nie zlicza bo na to pewnie sporo energii jest przeznaczanej.
W lutym miałem temp w domu około 18C (bo jeszcze nie mieszkałem) i COP=4,5, dlatego zdziwiłem się, że taki wysoki. Teraz wiem, że nie zlicza defrosta no i temperatur ujemnych prawie nie było.

Co do tego, że pompa generacji J nie zlicza defrostów jesteś pewien? Pytam bo u mnie często jak sprawdzam na bieżąco COP aktualny jest między 5 a 7, natomiast z całego miesiąca 4,5.

MiG25
02-03-2020, 09:52
Jestem pewny ,że moja 12kW T-CAP gen H nie zlicza defrostów ( a nawet może je nawet dodaje do wyprodukowanej energii zamiast odejmować).
Nie wiem co robi generacja J.
Dopuki nie ma defrostów wyniki z generacji energii są współbieżne ( różnica max 2%).
Porównuję 3 metody obliczania energii : przez samą pompę , przez Domoticza ,któremu dostarczam aktualną produkowaną przez pompę moc ( tą co podaje pompa w menu) a domoticz przelicza na energię ( moc w czasie) , i trzeci pomiar to moc wyliczona na podstawie różnicy temperatur z czujników ds18b20 na wejściu i wyjściu oraz z przepływu ,który podaje pompa.

I widzę co się podczas defrostu dzieje , kiedy w ostatiej metodzie mam znak minus , a w metodzie drugiej caly czas plus. A poźniej metoda 1 jest współbierzna z metodą 2 , a metoda 3 jest niższa o 6 - 7%.

Frofo007
02-03-2020, 10:00
MiG25: no sam widzisz, nie wiesz, dlatego warto pytać bo może ktoś wie :P

Ps. Ty się pompami zajmujesz zawodowo czy taka pasja? :D

MiG25
02-03-2020, 10:27
Nie zajmuje się pompami zawodowo , ale czy to pasja..może jedna z wielu.
Jeżeli uważasz ,że zakładanie napięcia i zaokrąglanie do 0,2kW na niewiele wpływa , to przykład u mnie , podaje ,że pobiera 800W ,a w rzeczywistości jest to 895W , to jest różnica 9% i taki stan może trwać parę godzin.

Jeśli generacja J ma przynajmniej rozdzielczość poboru energii 0,1kW , i przynajmniej rozdzielczość temperatur 0,5st to mógłbym się zgodzić ,że jest lepiej :)

Frofo007
02-03-2020, 10:49
MiG25: ja się nie znam, ale czy to nie jest bez różnicy jeśli np. raz jest temp 5,4 i zaokrągli do 5 a innym razem 5,6 i zaokrągli do 6? Czy to +- nie wychodzi na to samo? Przecież jak temp rośnie to najpierw jest 5C, potem 5.1, 5.2 ... 5.9 i 6C. Więcej jeśli najpierw pompa zaokrągli do 5 a potem do 6 to chyba wyjdzie na to samo?

Podobnie z napięciem 230v (nie znam się) ale chyba raz jest wyższe a raz niższe, więc czy to się nie kompensuje? No chyba, że powiedzmy 5 razy częściej jest niższe niż wyższe.

MiG25
02-03-2020, 11:09
Co do napięcia to u mnie niższego niż 235V nie ma , a czasami jest nawet 242V . Możliwe ,że ktoś dalej od transformatora ma tak jak piszesz , ale nie u mnie.

Co do temperatur być może i jest tak jak piszesz , bo akurat generacja jakoś u mnie się pokrywa ( jeśli nie ma defrostów) ,że raz jest wyższe raz niższe , albo pompa regulując przepływ jest w stanie utrzymać idealną deltę , równą akurat całym jednostkom... Ale jednak lepiej byłoby,żeby pomiar temperatur był dokładniejsze.

agb
02-03-2020, 11:39
A to nie lepiej olać te sterowniki i inne podlxczniki i po prostu przyjąć 20kWh/dobę? Niby raz będzie mniej, raz więcej, ale się chyba "skompensuje"?

MiG25
02-03-2020, 11:58
Good point , tyle ,że piszesz o poborze energii elektrycznej , a generacja ?
Pewnie tak samo , COP 4 i raz mniej raz więcej :)

Arturo72
02-03-2020, 22:31
Moja pompa jest podłączona do internetu, nie wiem czy są przeprowadzane jakieś aktualizacje sterownika zdalnie, jeśli są to dokładność obliczania COP również może się w każdej chwili zmienić. Jeśli aktualizacje nie są przeprowadzane zdalnie to czy wszystkie pompy danej generacji niezależnie od daty produkcji mają dokładnie ten sam sterownik? Jeśli nie to jest taka możliwość, że pompa generacji H kupiona w 2019 roku będzie podawać inaczej COP niż ta z 2020 roku. Ja tego nie wiem, dlatego pytam, możliwości jest wiele.
Jak widać za dużo bajerów :D
Lepiej i pożyteczniej będzie dla Ciebie jak będziesz więcej myślał o inflacji, podwyzkach cen w sklepach i skąd to się bierze a nie o COP bo to mało ważne :D
Dla mnie może być i COP1 przy takim zużyciu jakie mam :D

Mozyn90
03-03-2020, 16:41
Witam. Chce się dowiedzieć co znaczy max działania co ?? U i mnie ustawione jest na 8 godz. Co się zmieni jesli ustawie np 4 godz

-voymar-
03-03-2020, 16:56
Jak widać za dużo bajerów :D
Lepiej i pożyteczniej będzie dla Ciebie jak będziesz więcej myślał o inflacji, podwyzkach cen w sklepach i skąd to się bierze a nie o COP bo to mało ważne :D
Dla mnie może być i COP1 przy takim zużyciu jakie mam :D

Skoro akceptujesz COP=1 to pytanie.
Po co kupowałeś PC za naście tys. PLN ?

Arturo72
03-03-2020, 20:56
Skoro akceptujesz COP=1 to pytanie.
Po co kupowałeś PC za naście tys. PLN ?
Kaprys, fantazja? :D

klaudiusz_x
03-03-2020, 21:13
Co do napięcia to u mnie niższego niż 235V nie ma , a czasami jest nawet 242V . Możliwe ,że ktoś dalej od transformatora ma tak jak piszesz , ale nie u mnie.

.U mnie po włączeniu czegokolwiek, jest około 223V.
Końcówka sieci.
Jeśli włączę 12kW, to nie spadało poniżej 220V.

klaudiusz_x
03-03-2020, 21:14
Skoro akceptujesz COP=1 to pytanie.
Po co kupowałeś PC za naście tys. PLN ?

Kaprys, fantazja? :D

Robię taką za 5k.
Aż się boję, czy wyjdzie :)
Za 2 tygodnie się przekonam.
Ale zimy nie będzie, więc będę trwać w swoim urojeniu do kolejnej.
A tej, tylko 3x miałem -9*C
Śląskie.

-voymar-
03-03-2020, 22:54
Kaprys, fantazja? :D

OK - szanuje twoją decyzję masz prawo.

-voymar-
03-03-2020, 22:59
Panowie to takie pytanko
Czy PC jak ma skoki napięć w sieci -( np.230V---220V ) to czy sterownik nie pokazuje awarii. Wszystko śmiga?
Pytam przez ciekawość.

-voymar-
03-03-2020, 23:04
Robię taką za 5k.
Aż się boję, czy wyjdzie :)
Za 2 tygodnie się przekonam.
Ale zimy nie będzie, więc będę trwać w swoim urojeniu do kolejnej.
A tej, tylko 3x miałem -9*C
Śląskie.

Ta PC to z klimatyzatora? i pracuje do (-15*C ?) oczywiście ze spadkiem mocy.
A może zdycha przy -5*C. Nie jest to złośliwe pytanie. Popieram inicjatywę z racji tego że średnie roczne w Polsce ( zimowe ) to : +2 do -2 *C

1igor1
04-03-2020, 06:21
Witam. Chce się dowiedzieć co znaczy max działania co ?? U i mnie ustawione jest na 8 godz. Co się zmieni jesli ustawie np 4 godz



Max czas CO - jeżeli masz ustawione na 8 godzin, to tak: grzeje CWU,jak zagrzeje przechodzi na CO, i CO będzie grzane przez 8 godzin jeżeli nie osiągnie zadanej, i dopiero po tych 8 godzinach znów będzie mógł grzać CWU. Czyli jeżeli nie do grzeje wcześniej CO do zadanej, a zbiornik będziesz miał zimny to ci go nie zagrzeje ponownie przed upływem tych 8 godzin.
Czyli jak chcesz zawsze mieć ciepłą wodę CWU to lepiej ustawić na 60 minut max CO.

MiG25
04-03-2020, 12:04
Max czas CO - jeżeli masz ustawione na 8 godzin, to tak: grzeje CWU,jak zagrzeje przechodzi na CO, i CO będzie grzane przez 8 godzin jeżeli nie osiągnie zadanej, i dopiero po tych 8 godzinach znów będzie mógł grzać CWU. Czyli jeżeli nie do grzeje wcześniej CO do zadanej, a zbiornik będziesz miał zimny to ci go nie zagrzeje ponownie przed upływem tych 8 godzin.
Czyli jak chcesz zawsze mieć ciepłą wodę CWU to lepiej ustawić na 60 minut max CO.

Może i tak by było , gdyby ta opcja się nazywała Min czas CO , a nie Max czas CO.... Więc albo Panasonic schrzanił oznaczenie ( w j.angielskim nazywa się to Floor operation time ( max) , i opis jest : Maximum time for floor operation, więc nie jest to kwestia błędnego tłumaczenia), albo nie jest tak jak piszesz. Ja mam to ustawione na 10godzin , i zbiornik częściej się grzeje niż ten czas ,i zawsze jest nagrzany.
Nie jest też to faktycznie czas maksymalnego grzania CO , by by Ci się po godzinie pompa wyłączyła...

toommm
04-03-2020, 13:39
Mówicie o wersji H ?

1igor1
04-03-2020, 15:23
Może i tak by było , gdyby ta opcja się nazywała Min czas CO , a nie Max czas CO.... Więc albo Panasonic schrzanił oznaczenie ( w j.angielskim nazywa się to Floor operation time ( max) , i opis jest : Maximum time for floor operation, więc nie jest to kwestia błędnego tłumaczenia), albo nie jest tak jak piszesz. Ja mam to ustawione na 10godzin , i zbiornik częściej się grzeje niż ten czas ,i zawsze jest nagrzany.
Nie jest też to faktycznie czas maksymalnego grzania CO , by by Ci się po godzinie pompa wyłączyła...
Jest tak jak piszę, przynajmniej w generacji H i J, Tak jak pisałem jak masz zagrzane CO to przełączy ci się wcześniej na CWU, sprawdź np. zimny zbiornik i podbij temperaturę CO o 5 stopni i zobacz czy ci się przełączy na CWU przed upływem Max CO, albo zanim nie dogrzeje ci wody w ukłacie CO. Wyłączenie i włączenie grzania CWU powoduje wymuszenie grzania CWU

MiG25
04-03-2020, 15:53
Oczywiście, że się przełączy ,wystarczy ,że temperatura spadnie w zbiorniku o ustawioną deltę, i tak jest w generacji H. I oczywiście ,że sprawdzałem.
Chyba ,że wg Ciebie cały czas mam zagrzane CO.... Ale jak ,skoro sprężarka pracuje....

Zukero87
04-03-2020, 16:17
pomogła zmiana parametrów, bo inteligentne grzanie CWU raczej tu nie przeszkadza, fakt ogranicza moc ale nie na tyle żeby nie zagrzać CWU

Hej, dzięki za zainteresowanie. Ustawienia zrobiłem zgodnie z podpowiedzią, jednak było tak jak wcześniej. Pompa chodziła, grzała, ale z niską mocą... dobiła do 39 stopni i tak przy 4 cyklu grzania w ciągu dnia odpuściłem i włączyłem grzanie CWU "z palca" i dopiero dobiło tak do 44. Widać do na wykresach:

441415

Zukero87
04-03-2020, 16:22
A co to za zbiornik jest ? Jaką ma powierzchnię wężownicy ?
Być może jest ona tak mała ,że pompa zjeżdża z mocą ,żeby utrzymać deltę 5 stopni.
Więc jeśli zbiornik nie jest przystosowany do pomp ciepła ,tylko węglowego , to jego grzanie niską temperaturą będzie trwać dłuuugo...

U mnie wężownica 4,2m2 , i pompa nigdy nie pracuje na full przy grzaniu CWU , max moc wg pompy to 9,6kW na początku , im wyższa temperatura tym coraz mniej.

Zbiornik to Galmet 300l. Nie znalazłem naklejki z modelem dokładnym ale ma dwie wężownice "zmostkowane" o powierzchni jeśli pamiętam 1,7m2. Instalator zwracał mi uwagę, na minimalną ich powierzchnię, żeby była taka jak zalecana minimum.
Dziwi mnie to, że przy harmonogramie pompa nie może dobić ponad 40 stopni CWU, a gdy włączam z szybkiego menu wskakuje na większą częstotliwość i w trochę ponad godzinkę mamy ~43 stopni. Energia pobierana dla grzania do prawie 40 stopni przez cały dzień jest prawie taka sama jak pobierana jednorazowo dla 43, więc dalej męczymy się z ręcznym załączaniem CWU...

1igor1
05-03-2020, 05:59
Hej, dzięki za zainteresowanie. Ustawienia zrobiłem zgodnie z podpowiedzią, jednak było tak jak wcześniej. Pompa chodziła, grzała, ale z niską mocą... dobiła do 39 stopni i tak przy 4 cyklu grzania w ciągu dnia odpuściłem i włączyłem grzanie CWU "z palca" i dopiero dobiło tak do 44. Widać do na wykresach:

441415

za mało tu danych, widać na już że coś jest nie tak, bo pompa w 90 minut nie jest wstanie ci zagrzać zbiornika, dlaczgo? tego stąd się nie dowiemy, albo za mała wężownica, albo coś z przepływem, jak masz smart clauda to poproś instalatora aby popatył w smart service na grzanie CWU, będzie widział co jest nie tak podczas grzania CWU

1igor1
05-03-2020, 06:01
Oczywiście, że się przełączy ,wystarczy ,że temperatura spadnie w zbiorniku o ustawioną deltę, i tak jest w generacji H. I oczywiście ,że sprawdzałem.
Chyba ,że wg Ciebie cały czas mam zagrzane CO.... Ale jak ,skoro sprężarka pracuje....

Mylisz się, przełączy się tylko wtedy kiedy CO osiągneło zadaną temperaturę!, przy małym zapotrzebowaniu na cieplo tego nie zauważysz bo pompa tą temperaturę szybko osiąga, a pracuje ci sprężarka, bo ona schodzi z modulacją i trzyma ją mimo iż temepratura na CO jest już osiągnięta. Popatrz jakie masz temperatury CO a jaka wychodzi z krzywej, i wyjdzie ci że masz ją o 1-2 stopnie wyżej niż wynika z krzywej, i dlatego przełącza ci na CWU, ale jak byś miał wyziębiony dom, albo dom o dużym zapotrzebowaniu, to byś tego zbiornika nie zagrzał, mam trochę tych pomp zamontowanych i wiem po co jest Max czas CO

MiG25
05-03-2020, 07:03
Może się mylę , ale w Twoje wytłumaczenie nie wierzę . To jest maksymalny czas , a nie minimalny ,tak jest w instrukcji w każdym języku , i tak jest w menu.
Do tej pory w serii J by to w menu poprawili.

Mając ustawiony ten czas na 10 godzin i grzejąc tylko w godzinach 22-06 to bym w życiu zimą CWU nie zagrzał , bo pompa cały czas na full pracowała.

1igor1
05-03-2020, 07:27
To masz Maksymalny czas działania CO, po którym pompa MUSI się przęłączyć na CWU jeśli jest zapotrzebowanie na CO i CWU
jeżeli CO osiągnie wcześniej zadaną, a CWU ma potrzebę się zagrzać to się zagrzeje,
jeżeli masz ustawiony harmonogram to działa to troszkę inaczej i pewnie dlatego się nie umiemy dogadać, jak byś miał pompę bez harmonogramu to by ci wody nie zagrzało
u Ciebie już o 22 jest ten czas powyżej 10h co, ale jakbyś ustawił grzanie np od 20 do 6 to w tych godzinach więcej jak raz ci nie zagrzeje wody CWU jak CO będzie nie dogrzane

MiG25
05-03-2020, 07:57
To masz Maksymalny czas działania CO, po którym pompa MUSI się przęłączyć na CWU jeśli jest zapotrzebowanie na CO i CWU
jeżeli CO osiągnie wcześniej zadaną, a CWU ma potrzebę się zagrzać to się zagrzeje

Takie zdanie w języku polskim pewnie ma sens , ale w języku programowania nie wnosi nic , Bo to jest spełnione zawsze.
Czyli u mnie po 10 godzinach jeśli jest zapotrzebowanie na CO i CWU to się przełącza.

Ale sprawdźmy co będzie po 8 godzinach : Zakładamy ,że jest zapotrzebowanie na CO i CWU , Jest . no to teraz jaki jest warunek ,żeby dalej grzać CO i się nie przełączyć ? Czas 8 godzin jest mniejszy od 10 , a 10 to max . I wg Ciebie się nie przełączy....

1igor1
05-03-2020, 08:32
sprawdzone, nie przełączy się, ale czas CO liczysz od ostatniego grzania CWU, najprościej sprawdzisz to tak: jak masz grzanie CO od 22 to podbij CO o 5st, wymuś grzanie CWU,
jak skończy grzać CWU i przełączy się na co liczy czas 10h lub osiągnięcie zadanej, więc wypuść szybko wodę ze zbiornika poniżej delty i zobaczysz że ci się nie przełączy na CWU
Jak uważasz że jest inaczej twoja sprawa, ja już trochę czasu o tym dyskutowałem z technikami od panasonica. jak ci już pisałem problem robi się kiedy ktoś ma pompę puszczoną w samo pas, i ktoś bierze np. dwa razy kąpiel w wannie, i drugi raz ci nie zagrzeje jak nie zostanie spełniony powyższy warunek. sprawdzone w działaniu u klientów i tak jest

edit, tylko twoje zapotrzebowanie na CO to nie jest wtedy jak pompa kręci, tylko wtedy kiedy nie osiąga zadanej temperatury, pamiętaj że tam są widełki i pompa nie wyłącza się od razu po osiągnięciu zadanej

MiG25
05-03-2020, 09:05
Nie dam rady tego sprawdzić bo nie będę po 22 spuszczał 300l ciepłej wody do szamba ( niestety kanalizacji w mojej okolicy nie ma ,a na oczyszczalnie zgody nie dostałem ) , ani grzał na max 10 godzin w weekend bo już nie te temperatury...
Dobrze by tak było , jak piszesz , ale coś tu nie gra.

plusfoto
05-03-2020, 09:10
Może się mylę , ale w Twoje wytłumaczenie nie wierzę . To jest maksymalny czas , a nie minimalny ,tak jest w instrukcji w każdym języku , i tak jest w menu.
Do tej pory w serii J by to w menu poprawili.

Mając ustawiony ten czas na 10 godzin i grzejąc tylko w godzinach 22-06 to bym w życiu zimą CWU nie zagrzał , bo pompa cały czas na full pracowała.
MiG oni mają rację. Już to kiedyś tłumaczyłem. Przy ustawieniu sterownika na jednoczesne grzanie CO i CWU pompa wystartuje z grzaniem CWU i po zagrzaniu zbiornika lub po osiągnięciu max czasu wygrzewu zbiornika (nawet jeśli nie osiągnie zapodanej temp.) przełączy się na CO. Natomiast następny wygrzew zbiornika nastąpi nie wcześniej niż po osiągnięciu zadanego max czasu działania ogrzewania podłogowego. Po tym czasie po prostu przełączy się w tryb priorytetu dla CWU. Jest jeszcze jeden niuans tego działania. Każda zmiana statusu sterownika n.p. przez harmonogram - wystarczy tylko zmiana temperatury o którejkolwiek godzinie - spowoduje automatyczne przejście na priorytet CWU.

1igor1
05-03-2020, 09:11
dzięki plusfoto, może teraz uwierzy :)

Mozyn90
05-03-2020, 09:45
A tak z ciekawości jakie szambo?? I co ile wywozisz nieczystości ??

Mozyn90
05-03-2020, 09:46
Nie dam rady tego sprawdzić bo nie będę po 22 spuszczał 300l ciepłej wody do szamba ( niestety kanalizacji w mojej okolicy nie ma ,a na oczyszczalnie zgody nie dostałem ) , ani grzał na max 10 godzin w weekend bo już nie te temperatury...
Dobrze by tak było , jak piszesz , ale coś tu nie gra.


A tak z ciekawości jakie szambo?? I co ile wywozisz nieczystości ??

MiG25
05-03-2020, 10:30
MiG oni mają rację. Już to kiedyś tłumaczyłem. Przy ustawieniu sterownika na jednoczesne grzanie CO i CWU pompa wystartuje z grzaniem CWU i po zagrzaniu zbiornika lub po osiągnięciu max czasu wygrzewu zbiornika (nawet jeśli nie osiągnie zapodanej temp.) przełączy się na CO. Natomiast następny wygrzew zbiornika nastąpi nie wcześniej niż po osiągnięciu zadanego max czasu działania ogrzewania podłogowego. Po tym czasie po prostu przełączy się w tryb priorytetu dla CWU. Jest jeszcze jeden niuans tego działania. Każda zmiana statusu sterownika n.p. przez harmonogram - wystarczy tylko zmiana temperatury o którejkolwiek godzinie - spowoduje automatyczne przejście na priorytet CWU.

Już od dawna nie steruję harmonogramem w sterowniku , ale może ogólnie każda zmiana powoduje skasowanie tego.
Może akurat mam tak u siebie ,że ten parametr w ogóle na nic nie wpływa ( bo steruję przez HeishaMon i poprzez wymuszanie grzania CWU o odpowiednich porach ) , a do tego jest błędnie opisany.


A tak z ciekawości jakie szambo?? I co ile wywozisz nieczystości ??

12m3 kupione jako 10m3 ( bo powyżej 10m3 są w przepisach inne odległości od granicy działki i od okien) wystarcza na max 1,5 miesiąca przy czteroosobowej rodzinie. No i w tygodniu w godz 07-17 w domu nikogo nie ma...

nobilitas
05-03-2020, 10:44
Panowie, a propo bojlera, jak tu kolega ma bojler galmet z wezownicami 1,7 m2, i jakoś mu działa, to ja mam do Was pytanie. Mam 5 letni galmet 300 litrów z dwiema wezownicami 1,1+ 1,4 m2, zostawiać go i podłączac czy nie ryzykowac i kupować nowy z duza wezownica. Dodam, że w domu będzie 5 osób tylko prysznice, ale jak mi pójdą jeden po drugim się myć to cwu z 3 h pod rzad bedzie chodzic czasami. Moze ktos ma podobnego galmeta u siebie i daje radę.

MiG25
05-03-2020, 11:21
Mam 300l i teraz wiem ,że przy pompie ciepła i temperaturze wody 45 , max 48 stopni dla 4 osób jest na styk , z lekkim niedoborem ( akurat duża wężownica i duża moc pompy powoduje ,że w przeciągu 15 min woda ponownie nadaje się do prysznica ) ,ale jeśli grzeję w taryfie nocnej , to trzy prysznice i woda już taka ciepła nie leci - spadek do 35stopni. No i cyrkulacja też nie pomaga i wychładza.
Chcesz mieć komfort to nawet przy 4 osobowej rodzinie i pompie ciepła celuj w 500l.

nobilitas
05-03-2020, 11:41
Mam 300l i teraz wiem ,że przy pompie ciepła i temperaturze wody 45 , max 48 stopni dla 4 osób jest na styk , z lekkim niedoborem ( akurat duża wężownica i duża moc pompy powoduje ,że w przeciągu 15 min woda ponownie nadaje się do prysznica ) ,ale jeśli grzeję w taryfie nocnej , to trzy prysznice i woda już taka ciepła nie leci - spadek do 35stopni. No i cyrkulacja też nie pomaga i wychładza.
Chcesz mieć komfort to nawet przy 4 osobowej rodzinie i pompie ciepła celuj w 500l.

Ale pewnie masz jeszcze duża wezownice, A ja mam tylko 2.5 m2, u siebie w domu mam chelchowskiego 300 l i 3.8 m2 wezownica i grzeje raz dziennie i jest super dla 3 osób nawet przy kąpieli, głównie chodziło mi czy powiedzmy w godzinę zagrzeje mi wodę do tych 43 stopni. Jeśli ma grzać 1,5 godziny A zima jeszcze dłużej to mi się to mija z celem i będę zmuszony kupić takiego jak u mnie. Czy ktoś z kolegów ma podobny, i jest mi w stanie powiedzieć ile czasu grzeje wodę, żebym miał jakieś porównanie. Będę wdzięczny za informację, chełchowski mi nagrzewa do 45 stopni w 35- 45 min.

MiG25
05-03-2020, 12:12
Też mam identycznego Chełchowskiego 300l z 3,8m2 wężownicą.i dokładnie w tyle czasu się to grzeje ( 12kW pompa jest ograniczana , 9kW też pewnie trochę za duża , dopiero 7kW na pewno grzałaby na full.)
Proporcjonalnie więc dla 2,5m2 zagrzeje gdzieś lekko ponad godzinę.

-voymar-
05-03-2020, 12:19
Ale pewnie masz jeszcze duża wezownice, A ja mam tylko 2.5 m2, u siebie w domu mam chelchowskiego 300 l i 3.8 m2 wezownica i grzeje raz dziennie i jest super dla 3 osób nawet przy kąpieli, głównie chodziło mi czy powiedzmy w godzinę zagrzeje mi wodę do tych 43 stopni. Jeśli ma grzać 1,5 godziny A zima jeszcze dłużej to mi się to mija z celem i będę zmuszony kupić takiego jak u mnie. Czy ktoś z kolegów ma podobny, i jest mi w stanie powiedzieć ile czasu grzeje wodę, żebym miał jakieś porównanie. Będę wdzięczny za informację, chełchowski mi nagrzewa do 45 stopni w 35- 45 min.

Według mnie grzanie CWU - PC mija się z celem. Tak zaraz będą piski ze strony kolegów. Też zamierzam założyć PC po obecnym sezonie grzewczym. Na dziś grzeję grzałką 120L do temp. 85---90*C ,choć ten zbiornik ma tylko 120L to wody i tak jest dużo ponieważ ma ona 90*C. Dostałem wycenę PC+zbiornik CWU lecz gdybam i prawdopodobnie wybiorę samą PC. Na CWU idzie mi średnio 4---5 kWh /doba bo grzałka tylko dogrzewa wodę. Zimą grzanie CWU PC jest bez sensu niski COP .
Okres letni tj. od 8 kwiecień do 19 wrzesień na CWU poszło 688kWh ,fakt PC było by 4 razy taniej ,lecz jak dla mnie to tylko okres letni ma sens grzać PC Przyjmijmy że CWU w okresie letnim to 700kWh a PC to 140kWh (COP =5) różnica to 560kWh x 0,32gr.=179,2 PLN Zbiornik CWU do PC to koszt ok. 3000PLN zwykły 120 L za 700PLN . Zostaje 2300PLN na rachunki za prąd . Za te 2300PLN wolę dołożyć PV . Tak to widzę ,czy dobrze ? dla mnie tak.

MiG25
05-03-2020, 12:41
Wszystko ok , tylko jednak zrobił bym zbiornik większy a temperaturę niższą , te 85-90stopni to ryzyko poparzenia duże , straty też duże.
EDIT : a jeszcze lepiej to jednego solara zamiast PV . Solar jednak dużo większą sprawność ma w przypadku grzania wody , niż PV i grzałka.

nobilitas
05-03-2020, 13:07
Według mnie grzanie CWU - PC mija się z celem. Tak zaraz będą piski ze strony kolegów. Też zamierzam założyć PC po obecnym sezonie grzewczym. Na dziś grzeję grzałką 120L do temp. 85---90*C ,choć ten zbiornik ma tylko 120L to wody i tak jest dużo ponieważ ma ona 90*C. Dostałem wycenę PC+zbiornik CWU lecz gdybam i prawdopodobnie wybiorę samą PC. Na CWU idzie mi średnio 4---5 kWh /doba bo grzałka tylko dogrzewa wodę. Zimą grzanie CWU PC jest bez sensu niski COP .
Okres letni tj. od 8 kwiecień do 19 wrzesień na CWU poszło 688kWh ,fakt PC było by 4 razy taniej ,lecz jak dla mnie to tylko okres letni ma sens grzać PC Przyjmijmy że CWU w okresie letnim to 700kWh a PC to 140kWh (COP =5) różnica to 560kWh x 0,32gr.=179,2 PLN Zbiornik CWU do PC to koszt ok. 3000PLN zwykły 120 L za 700PLN . Zostaje 2300PLN na rachunki za prąd . Za te 2300PLN wolę dołożyć PV . Tak to widzę ,czy dobrze ? dla mnie tak.

No kombinujesz niby dobrze, tylko ja mam teraz dofinansowanie z CP i teraz wiesz nie chce wydac a miec dobrze :) A tak sie nie da raczej wiec kombinuje i tez to przeliczam i patrze na wszystkie za i przeciw i na razie wychodzi mi na to, że kupuje nowego chelchowskiego. Ale gdyby mi ktos tu z forum powiedział, że on taki bufor ma i grzeje tyle i tyle to .... Co do grzania prądem to sie wyleczylem w poprzednie lato podczas przerabiania mojej kotłowni, moj 120 litrowy bojler brał ok 50 kWh tygodniowo dla 3 osób i wody brakowało. Wiesz matematyka jest jedna ale każdy liczy po swojemu i co innego sie oplaca.

Arturo72
05-03-2020, 13:48
Według mnie grzanie CWU - PC mija się z celem. Tak zaraz będą piski ze strony kolegów. Też zamierzam założyć PC po obecnym sezonie grzewczym. Na dziś grzeję grzałką 120L do temp. 85---90*C ,choć ten zbiornik ma tylko 120L to wody i tak jest dużo ponieważ ma ona 90*C. Dostałem wycenę PC+zbiornik CWU lecz gdybam i prawdopodobnie wybiorę samą PC. Na CWU idzie mi średnio 4---5 kWh /doba bo grzałka tylko dogrzewa wodę. Zimą grzanie CWU PC jest bez sensu niski COP .
Okres letni tj. od 8 kwiecień do 19 wrzesień na CWU poszło 688kWh ,fakt PC było by 4 razy taniej ,lecz jak dla mnie to tylko okres letni ma sens grzać PC Przyjmijmy że CWU w okresie letnim to 700kWh a PC to 140kWh (COP =5) różnica to 560kWh x 0,32gr.=179,2 PLN Zbiornik CWU do PC to koszt ok. 3000PLN zwykły 120 L za 700PLN . Zostaje 2300PLN na rachunki za prąd . Za te 2300PLN wolę dołożyć PV . Tak to widzę ,czy dobrze ? dla mnie tak.
Zależy jak leży :)
Ja mam tylko wannę do kapania i wody idzie mi sporo, cwu do c.o to stosunek 40-60 całego zużycia przez pompę.
Druga sprawa, zasobnik 300l do cwu mam za 1600zl wtedy, dzisiaj coś koło 2000zl.

agb
05-03-2020, 13:50
Mam 300l i teraz wiem ,że przy pompie ciepła i temperaturze wody 45 , max 48 stopni dla 4 osób jest na styk , z lekkim niedoborem ( akurat duża wężownica i duża moc pompy powoduje ,że w przeciągu 15 min woda ponownie nadaje się do prysznica ) ,ale jeśli grzeję w taryfie nocnej , to trzy prysznice i woda już taka ciepła nie leci - spadek do 35stopni. No i cyrkulacja też nie pomaga i wychładza.
Chcesz mieć komfort to nawet przy 4 osobowej rodzinie i pompie ciepła celuj w 500l.
Mam 400l i po 15 minutach, to woda jest zimniejsza niż przed, bo weżownica wyrównuje dół z górą zbiornika.

Najgorzej jak wody w zasobniku jeszcze na prysznic jest, włączy się grzanie CWU. Wtedy mam 400l wody ~35C

Zukero87
05-03-2020, 16:42
za mało tu danych, widać na już że coś jest nie tak, bo pompa w 90 minut nie jest wstanie ci zagrzać zbiornika, dlaczgo? tego stąd się nie dowiemy, albo za mała wężownica, albo coś z przepływem, jak masz smart clauda to poproś instalatora aby popatył w smart service na grzanie CWU, będzie widział co jest nie tak podczas grzania CWU

Raczej wężownica daje rade bo tak jak dzisiaj uruchomione grzanie CWU z szybkiego menu pomiędzy 13-15 nagrzewa wodę na teraz 17.30 do 44 stopni.

441452

U nas w domu przy rodzinie 2+3 zasobnik 300l wystarcza spokojnie wieczorem na trzy prysznice, jedną kąpiel w wannie i umycie niemowlaka w wanience.

ironsmith
05-03-2020, 17:10
voymar doszedłem do podobnego w ale ja już instalację mam i będzie przeróbka powrót z co 27-28*C pójdzie do zbiornika cwu (dla pompy lepiej bo dodatkowy odbiór, mniejsze taktowanie itd) woda wstępnie podgrzana w zbiorniku cwu poleci przez podgrzewacz przepływowy, który może dogrzewać wodę wstępnie podgrzaną, nie mogę patrzyć jak pompa pracuje zimą na cwu z cop <3, myślę że podgrzanie wody w podgrzewaczu nie zużyje dużo więcej energii.

Arturo72
05-03-2020, 18:21
voymar doszedłem do podobnego w ale ja już instalację mam i będzie przeróbka powrót z co 27-28*C pójdzie do zbiornika cwu (dla pompy lepiej bo dodatkowy odbiór, mniejsze taktowanie itd) woda wstępnie podgrzana w zbiorniku cwu poleci przez podgrzewacz przepływowy, który może dogrzewać wodę wstępnie podgrzaną, nie mogę patrzyć jak pompa pracuje zimą na cwu z cop <3, myślę że podgrzanie wody w podgrzewaczu nie zużyje dużo więcej energii.
O jacie... :D

bobrow
05-03-2020, 20:35
O jacie... :D

Arturo-nie "o jacie" , tylko jak u Pawlaków : "nastała mechanizacja w rolnictwie".
Postęp idzie !

Arturo72
05-03-2020, 20:45
Hej, dzięki za zainteresowanie. Ustawienia zrobiłem zgodnie z podpowiedzią, jednak było tak jak wcześniej. Pompa chodziła, grzała, ale z niską mocą... dobiła do 39 stopni i tak przy 4 cyklu grzania w ciągu dnia odpuściłem i włączyłem grzanie CWU "z palca" i dopiero dobiło tak do 44. Widać do na wykresach:

441415
Nie wiem jak jest u Was w tych nowoczesnych stacjach kosmicznych ale u mnie na stacji Мир mam ustawione cwu na 1.35 a c.o na 5.30 i na belejakim zasobniku Galmet SGWS 300l z jedną nagrzewnica w okresie okienka południowego najpierw cwu grzana jest do 43st.C co zajmuje jej ok max godziny, później przełącza się na c.o
URL=https://images90.fotosik.pl/328/d9966a5ace2e90d2.jpg]https://images90.fotosik.pl/328/d9966a5ace2e90d2med.jpg[/URL]
https://images92.fotosik.pl/328/ad8cefd4c322da84med.jpg (https://images92.fotosik.pl/328/ad8cefd4c322da84.jpg)

1igor1
05-03-2020, 21:14
Raczej wężownica daje rade bo tak jak dzisiaj uruchomione grzanie CWU z szybkiego menu pomiędzy 13-15 nagrzewa wodę na teraz 17.30 do 44 stopni.

441452

U nas w domu przy rodzinie 2+3 zasobnik 300l wystarcza spokojnie wieczorem na trzy prysznice, jedną kąpiel w wannie i umycie niemowlaka w wanience.

Z zużycia prądu za wiele nie wynika, daj dostęp do smart service, albo instalator niech tam popatrzy, trzeba zobaczyć jaka jest różnica między grzaniem z automatu, a wymuszeniem grzania

pytałeś o inteligntne CWU, masz to w głównym menu, ustawienie funkcji, prawdopodobnie ostatnia pozycja
tu masz opis
7 Tryb CWU (Ciepłej Wody Użytkowej)
Ustawianie opcji Standard lub
Inteligentny w trybie C.W.U.
• Tryb Standard charakteryzuje
się krótszym czasem
nagrzewania zbiornika
C.W.U. Natomiast w trybie
Inteligentnym nagrzewanie
zbiornika trwa dłużej, jednak
zużycie energii jest niższe.
Standard

plusfoto
05-03-2020, 21:20
Nie wiem jak jest u Was w tych nowoczesnych stacjach kosmicznych ......... Ale niby jak ma być? Jeszcze mi się nie zdarzyło aby zasobnik był grzany do 45 stopni (nawet od 20) dłużej jak godzinę. Zwykle trwa to około 40 min.

Arturo72
05-03-2020, 21:25
Ale niby jak ma być? Jeszcze mi się nie zdarzyło aby zasobnik był grzany do 45 stopni (nawet od 20) dłużej jak godzinę. Zwykle trwa to około 40 min.
No tak ma być przecież ale widzę, że Zukero78 ma problem żeby osiągnąć 44st.C z timera bo grzeje mu tylko do 39st.C.
Wg mnie to kluczem do tego jest właśnie odpowiednie zaprogramowanie czasów grzania c.o i cwu.

1igor1
05-03-2020, 21:35
jeżeli w 90 minut mu nie dogrzewa zbiornika to ma coś nie tak, ale kóla nic nie podpowiada

Arturo72
05-03-2020, 21:37
jeżeli w 90 minut mu nie dogrzewa zbiornika to ma coś nie tak, ale kóla nic nie podpowiada
Sterowanie i tylko tyle.

plusfoto
05-03-2020, 21:49
Ja bym odpowietrzył układ.

Arturo72
05-03-2020, 21:53
Ja bym odpowietrzył układ.

Na ręcznym/manualnym sterowaniu cwu grzeje mu normalnie do zadanej także to nie to.
Złe ustawienia na sterowniku po prostu.

-voymar-
05-03-2020, 21:55
Wszystko ok , tylko jednak zrobił bym zbiornik większy a temperaturę niższą , te 85-90stopni to ryzyko poparzenia duże , straty też duże.
EDIT : a jeszcze lepiej to jednego solara zamiast PV . Solar jednak dużo większą sprawność ma w przypadku grzania wody , niż PV i grzałka.

Co do solara to odpada--- nie chcę tego nawet za darmo. OT TAK-. PV zagrzeję wodę , lodówka skorzysta itp. itd. Choć jak ktoś chce niech ma SOLARA
Co do poparzenia to jak zauważyłem ( nie tyczy się to ciebie) boją się ludzie mieszkający naście lat w bloku gdzie spółdzielnia dbała aby się nie poparzył .Teraz postawił dom i ma problem. Tak na marginesie
PS. Co do 90*C CWU można to w bardzo prosty sposób wyeliminować . Woda w zasobniku ma 90*C a w kranie np. max40*C

-voymar-
05-03-2020, 22:21
Zależy jak leży :)
Ja mam tylko wannę do kapania i wody idzie mi sporo, cwu do c.o to stosunek 40-60 całego zużycia przez pompę.
Druga sprawa, zasobnik 300l do cwu mam za 1600zl wtedy, dzisiaj coś koło 2000zl.

Że 2k kupisz 300L to ja wiem tylko z mniejszą wężownicą , a pod PC trzeba z większą i tu firmy wiedzą i cena wyższa. Fakt założysz 300L ale wężownica 1,8m2 taka 3,8m2 to koszt już sporooooo wyższy.

-voymar-
05-03-2020, 22:28
voymar doszedłem do podobnego w ale ja już instalację mam i będzie przeróbka powrót z co 27-28*C pójdzie do zbiornika cwu (dla pompy lepiej bo dodatkowy odbiór, mniejsze taktowanie itd) woda wstępnie podgrzana w zbiorniku cwu poleci przez podgrzewacz przepływowy, który może dogrzewać wodę wstępnie podgrzaną, nie mogę patrzyć jak pompa pracuje zimą na cwu z cop <3, myślę że podgrzanie wody w podgrzewaczu nie zużyje dużo więcej energii.

Super podpowiedź z tym powrotem na CWU. Muszę pomyśleć u siebie jak to poskładać. Fakt firma wie jak PC podłączyć samą jak i zbiornik lecz ja przemyślę i wykorzystam istniejący choć mały 120L.A ponad 3k zostanie.

-voymar-
05-03-2020, 22:37
voymar doszedłem do podobnego w ale ja już instalację mam i będzie przeróbka powrót z co 27-28*C pójdzie do zbiornika cwu (dla pompy lepiej bo dodatkowy odbiór, mniejsze taktowanie itd) woda wstępnie podgrzana w zbiorniku cwu poleci przez podgrzewacz przepływowy, który może dogrzewać wodę wstępnie podgrzaną, nie mogę patrzyć jak pompa pracuje zimą na cwu z cop <3, myślę że podgrzanie wody w podgrzewaczu nie zużyje dużo więcej energii.

I już mi euforia minęła z tym powrotem--U mnie lipa nic z tego nie będzie. Grzejąc wodę do 80---90*C ona w zbiorniku będzie wyższa niż powrót i tak zamiast pomóc to zaszkodzi PC

Arturo72
05-03-2020, 22:41
Że 2k kupisz 300L to ja wiem tylko z mniejszą wężownicą , a pod PC trzeba z większą i tu firmy wiedzą i cena wyższa. Fakt założysz 300L ale wężownica 1,8m2 taka 3,8m2 to koszt już sporooooo wyższy.
Człowieku, od 7 lat mam ten zasobnik :D
A że lykasz wszystko jak suweren(pelikan) TVPis(rybe) to już dużo świadczy o Tobie :D

-voymar-
05-03-2020, 22:47
Arturo-nie "o jacie" , tylko jak u Pawlaków : "nastała mechanizacja w rolnictwie".
Postęp idzie !

Witam Bobrow
powiedz proszę jaki czas PC pracuje( ile godz.) zanim wyłączy ją powrót? Siedzę i myślę i wszystko mi się miesza. Na grzałkach to zapitala aż temp. w domu nie osiągnie zadanej i STOP. Spadnie o 0,8*C i znów POWER.
PC grzeje i niech za np. 3 godz powrót będzie miał te 5*C różnicy i co STOP. A w domu np. temp wzrośnie np. o 0,5*C a chcesz aby wzrosła o 1*C, zanim się powrót wychłodzi to np. w domu spadnie o 1/100*C Idzie dostać perdolca. Chyba że źle rozumuję

-voymar-
05-03-2020, 22:55
Człowieku, od 7 lat mam ten zasobnik :D
A że lykasz wszystko jak suweren(pelikan) TVPis(rybe) to już dużo świadczy o Tobie :D

CHOPIE CHOPIE ale ja nie neguję co ty tam masz i bardzo dobrze że ci to śmiga. Stawiam swoją tezę która się tyczy tylko mnie i wyłącznie mnie. Tak więc uszanuj to choć może ci się to nie podobać. Ja łykam co lubię lub tak chcę.Ty możesz jeść coś innego. Nie mieszaj tu polityki bo mam jej dość. Choć tu niech nią nie śmierdzi.

Arturo72
05-03-2020, 23:08
CHOPIE CHOPIE ale ja nie neguję co ty tam masz i bardzo dobrze że ci to śmiga. Stawiam swoją tezę która się tyczy tylko mnie i wyłącznie mnie. Tak więc uszanuj to choć może ci się to nie podobać. Ja łykam co lubię lub tak chcę.Ty możesz jeść coś innego. Nie mieszaj tu polityki bo mam jej dość. Choć tu niech nią nie śmierdzi.
Lubię a poza tym moim obowiązkiem jest uwidaczniac głupotę suwerena, w imię Polski i Polaków...
Zapodales głupotę, którą ktoś Ci narzucil w reklamie, że musi być jakiś special for you zasobnik cwu.
Prostuje Twoją głupotę i zapodaje mój zasobnik sprzed chwili , zwykły ale tylko dla myślących....
https://images90.fotosik.pl/328/057ee7623ceabb14med.jpg (https://images90.fotosik.pl/328/057ee7623ceabb14.jpg)

bobrow
06-03-2020, 11:41
Witam Bobrow
powiedz proszę jaki czas PC pracuje( ile godz.) zanim wyłączy ją powrót? Siedzę i myślę i wszystko mi się miesza. Na grzałkach to zapitala aż temp. w domu nie osiągnie zadanej i STOP. Spadnie o 0,8*C i znów POWER.
PC grzeje i niech za np. 3 godz powrót będzie miał te 5*C różnicy i co STOP. A w domu np. temp wzrośnie np. o 0,5*C a chcesz aby wzrosła o 1*C, zanim się powrót wychłodzi to np. w domu spadnie o 1/100*C Idzie dostać perdolca. Chyba że źle rozumuję

Hej,
w moim modelu F ustawiłem max czas pracy CWU na 1,5h , u kuzynki w modelu H (monoblok) podobnie , CWU śmiga bez kagańca T2 (kuźwa -nie wyobrażam sobie ,żeby zabrakło mi ciepłej wody bo jeszcze jestem w T1...).
Mamy zbiorniki po 300 litrów z wężownicami ponad 3m2-wtedy max 40 min trwa cykl CWU.
Samo wyłączenie (po za termostatem pokojowym) np T-capa jest od temp powrotu -jeśli dT jest ok 2K , to w pewnym momencie sprężarka się wyłącza i zapitala sama obiegówka.Jeśli temp wody w CO trochę spadnie-sprężara startuje.
Nic strasznego-w chałupie masz ciepło i tego nie odczuwasz-raczej chodzi tu o proporcje start/stop.
Pzdr

bobrow
06-03-2020, 11:59
Voymar,
to jeszcze masz algorytmy
441467
441468441469
441470

-voymar-
06-03-2020, 12:09
Lubię a poza tym moim obowiązkiem jest uwidaczniac głupotę suwerena, w imię Polski i Polaków...
Zapodales głupotę, którą ktoś Ci narzucil w reklamie, że musi być jakiś special for you zasobnik cwu.
Prostuje Twoją głupotę i zapodaje mój zasobnik sprzed chwili , zwykły ale tylko dla myślących....
https://images90.fotosik.pl/328/057ee7623ceabb14med.jpg (https://images90.fotosik.pl/328/057ee7623ceabb14.jpg)

Dobra każdy zbiornik się nadaje do PC. Chodzi o taktowanie pompy jak mała wężownica. To że mała nikt mi do głowy nie wbijał ,czytając forum to WY użytkownicy o tym pisaliście. Z tego moje wnioski. lecz ja będę grzał CWU grzałką. Może ci się to nie podobać twoja sprawa.

MiG25
06-03-2020, 14:08
Ta , na pewno. Spróbuj uruchomić takie coś na pompie ciepła 16kW .... Ile razy się wyłączy zanim zbiornik zagrzeje ?

-voymar-
06-03-2020, 21:35
Ta , na pewno. Spróbuj uruchomić takie coś na pompie ciepła 16kW .... Ile razy się wyłączy zanim zbiornik zagrzeje ?

MiG25 Właśnie o to mi chodziło a nie o to że się nie da.

Arturo72
06-03-2020, 21:39
Ta , na pewno. Spróbuj uruchomić takie coś na pompie ciepła 16kW .... Ile razy się wyłączy zanim zbiornik zagrzeje ?
Ale nie mówimy o hotelach czy pensjonatach o powierzchni pow.500m2 gdzie pompa ciepła o mocy 16kW byłaby akuratna tylko o zwykłym domu :D
To również do wiadomości voymar :D

MiG25
06-03-2020, 21:56
Jeszcze nie tak dawno zwykły dom miał przynajmniej te 200m2 ,teraz ludzie domem nazywają coś co ma nawet 120m2 i kształt stodoly,a pensjonatem albo nawet hotelem coś co ma 500m2. A podobno spoleczenstwo sie bogaci...

Arturo72
06-03-2020, 22:36
Jeszcze nie tak dawno zwykły dom miał przynajmniej te 200m2 ,teraz ludzie domem nazywają coś co ma nawet 120m2 i kształt stodoly,a pensjonatem albo nawet hotelem coś co ma 500m2. A podobno spoleczenstwo sie bogaci...
Jak tak było to chyba jedynie wśród ludzi ze wsi, z lasu tudzież wśród ludzi niezbyt ogarniętych pod względem rozumu :D
Ja także nie tak dawno się budowalem bo raptem 10 lat temu i 125m2 uważamy nawet ze lekko przewymiarowany w stosunku do potrzeb :D

-voymar-
06-03-2020, 22:45
Ale nie mówimy o hotelach czy pensjonatach o powierzchni pow.500m2 gdzie pompa ciepła o mocy 16kW byłaby akuratna tylko o zwykłym domu :D
To również do wiadomości voymar :D

O co ci chodzi? nie będę grzał CWU PC czy taki tępy jesteś? Mogę mieć swoje zdanie? Ja twojego nie neguję więc uszanuj mój wybór. Takie wnioski stawiam na dziś, CWU napędzane grzałką z własnej PV

-voymar-
06-03-2020, 22:48
Jak tak było to chyba jedynie wśród ludzi ze wsi, z lasu tudzież wśród ludzi niezbyt ogarniętych pod względem rozumu :D
Ja także nie tak dawno się budowalem bo raptem 10 lat temu i 125m2 uważamy nawet ze lekko przewymiarowany w stosunku do potrzeb :D

Jak się siedziało w bloku na 35m2 to faktycznie 125m2 to PAŁAC

Arturo72
06-03-2020, 22:50
Jak się siedziało w bloku na 35m2 to faktycznie 125m2 to PAŁAC
52m2 jak cos, i zawsze powtarzam, że jestem miastowy a nie wiesniak po pegierowski...

Arturo72
06-03-2020, 22:53
O co ci chodzi? nie będę grzał CWU PC czy taki tępy jesteś? Mogę mieć swoje zdanie? Ja twojego nie neguję więc uszanuj mój wybór. Takie wnioski stawiam na dziś, CWU napędzane grzałką z własnej PV

Możesz mieć swoje zdanie ale to będzie tylko i wyłącznie twoje zdanie teoretyczne.
Ja punktuje te zdanie z praktyki jako praktyk.
I jako praktyk stwierdzam, że twoje zdanie teoretyczne mija się z praktyką zatem nie powielaj go bo wprowadzasz w błąd innych

-voymar-
06-03-2020, 23:01
52m2 jak cos, i zawsze powtarzam, że jestem miastowy a nie wiesniak po pegierowski...

To nie wiele się pomyliłem. Po pisaniu twoim to widać HA HA

Arturo72
06-03-2020, 23:10
To nie wiele się pomyliłem. Po pisaniu twoim to widać HA HA
Ostatnimi czasy nie jesteś jedynym, który zarzuca mi mieszkanie w bloku w mieście :D
Czyżby jakaś skoordynowana akcja?
No cóż, suweren łyka wszystko ale do niego nie należę i będę punktowal głupotę :D

-voymar-
06-03-2020, 23:12
Możesz mieć swoje zdanie ale to będzie tylko i wyłącznie twoje zdanie teoretyczne.
Ja punktuje te zdanie z praktyki jako praktyk.
I jako praktyk stwierdzam, że twoje zdanie teoretyczne mija się z praktyką zatem nie powielaj go bo wprowadzasz w błąd innych

Gdzie tu błąd jak na CWU ( jeżeli sobie życzysz to podam z trzech lat ) idzie mi ok120-- 160kWh/mies. Dla mnie OK . tak jak grzanie CO akceptuję z COP=1 ---lecz zmienię. Na dziś daję radę to opłacić lecz mile widziane zmiany. Mam to w D... czy zapłacę 1k więcej czy mniej na rok.

Arturo72
06-03-2020, 23:16
Gdzie tu błąd jak na CWU ( jeżeli sobie życzysz to podam z trzech lat ) idzie mi ok120-- 160kWh/mies. Dla mnie OK . tak jak grzanie CO akceptuję z COP=1 ---lecz zmienię. Na dziś daję radę to opłacić lecz mile widziane zmiany. Mam to w D... czy zapłacę 1k więcej czy mniej na rok.
Nie neguje rachunków bo to zwykła matematyka, na której jako tako się znam.
Neguje Twoje twierdzenie, że pod pompę ciepła p-w potrzeba jakiegoś hiper super zasobnika cwu za kosmiczną kasę , co jest bzdurą.
Bo mój za 1600zl robi dobra robotę i tak już od 7 lat.

-voymar-
06-03-2020, 23:16
Ostatnimi czasy nie jesteś jedynym, który zarzuca mi mieszkanie w bloku w mieście :D
Czyżby jakaś skoordynowana akcja?
No cóż, suweren łyka wszystko ale do niego nie należę i będę punktowal głupotę :D

To do tej głupoty dołóż poparzenie się wodą CWU o temp. 90*C bo to problem dla ciebie nie poradzisz. Dla bezpieczeństwa grzej do tych 40*C

-voymar-
06-03-2020, 23:20
Nie neguje rachunków bo to zwykła matematyka, na której jako tako się znam.
Neguje Twoje twierdzenie, że pod pompę ciepła p-w potrzeba jakiegoś hiper super zasobnika cwu za kosmiczną kasę , co jest bzdurą.

Czytaj ze zrozumieniem ---tak wy jako użytkownicy wałkowaliście to -- mi to rybka .nie zamierzam grzać i katować PC przy minusowych temp. jak niewiele więcej lub nawet to samo mam na grzałkach

Arturo72
06-03-2020, 23:24
Czytaj ze zrozumieniem ---tak wy jako użytkownicy wałkowaliście to -- mi to rybka .nie zamierzam grzać i katować PC przy minusowych temp. jak niewiele więcej lub nawet to samo mam na grzałkach
Znowu bzdura.
Ja również nie katuje, pompa po prostu mi grzeje i tyle.
Od 7 lat ani na chwilę mi się nie sprzeciwila mówiąc, że jest jej źle wywalajac jakiś błąd, przy - 26st.C ciągle była dzielna i grzala.

-voymar-
06-03-2020, 23:24
Ostatnimi czasy nie jesteś jedynym, który zarzuca mi mieszkanie w bloku w mieście :D
Czyżby jakaś skoordynowana akcja?
No cóż, suweren łyka wszystko ale do niego nie należę i będę punktowal głupotę :D

Zycie cię nauczy

-voymar-
06-03-2020, 23:28
Nie neguje rachunków bo to zwykła matematyka, na której jako tako się znam.
Neguje Twoje twierdzenie, że pod pompę ciepła p-w potrzeba jakiegoś hiper super zasobnika cwu za kosmiczną kasę , co jest bzdurą.
Bo mój za 1600zl robi dobra robotę i tak już od 7 lat.

A mój za 420zł śmiga od 2008r - wcześniejszy był 5 lat. reszty nie pamiętam--

Arturo72
06-03-2020, 23:32
A mój za 420zł śmiga od 2008r - wcześniejszy był 5 lat. reszty nie pamiętam--
Te ale chyba Ty nie w tym temacie piszesz. To jest wątek na temat "pomp ciepła".
Jak "twój" pomp ciepel tak dobrze się spisuje to jest ok.

A tak na marginesie, dla mnie jesteś zwykłym trollem...zatem już nie będę Tobie odpowiadal, chyba że znowu przegniesz...

-voymar-
06-03-2020, 23:36
Znowu bzdura.
Ja również nie katuje, pompa po prostu mi grzeje i tyle.
Od 7 lat ani na chwilę mi się nie sprzeciwila mówiąc, że jest jej źle wywalajac jakiś błąd, przy - 26st.C ciągle była dzielna i grzala.

Dobra nie rozumiesz zagadnienia --szkoda dyskutować . Ja nigdzie nie pisałem że nie zagrzeje . Chodzi zupełnie o coś innego. Powodzenia życzę.

-voymar-
06-03-2020, 23:45
Te ale chyba Ty nie w tym temacie piszesz. To jest wątek na temat "pomp ciepła".
Jak "twój" pomp ciepel tak dobrze się spisuje to jest ok.

A tak na marginesie, dla mnie jesteś zwykłym trollem...zatem już nie będę Tobie odpowiadal, chyba że znowu przegniesz...

Co do trolla to zaczepiasz TY. Nie rozumiejąc o co mi chodzi I powiem jeszcze raz. ------Rób jak chcesz tylko pozwól innym mieć inne podejście do sposobu przygotowania CWU tak samo jak mnie nie obchodzi jak ty to robisz.

toommm
07-03-2020, 06:57
voymar musi mieć spine z kimś raz na jakiś czas ... no taki mamy przypadek tego roku :)

voymar skoro nie chcesz katować PC w zimie przy niskim COP na CWU twoja sprawa , a chcesz katować PC grzejąc grzejnikami ( wyższe zasilanie ) ??? rozumiem że CWU chcesz do 90 stopni inaczej na 40 to żadne katowanie , chyba że znowu masz jakąś swoją teorie którą nas zaskoczysz.

Z resztą nic mi do tego

Proponuje ci założyć osobny wątek np: " hybryda - Pc + grzałka ala voymar " - i tam głoś , roztrząsaj swoje teorie , tu nie ten wątek na takie coś.
Jako że nie masz jeszcze PC tylko o niej dopiero marzysz to czytaj sobie spokojnie i chłoń wiedze o normalnych dobrych instalacjach , jak wątek założysz to np. ja tam też będe czytał może mnie do czegoś przekonasz ale jak na razie to co robisz jest po prostu mieszaniem tych zagadnień - A TO NIE TEN WĄteK !

Jakoś nikt z nas tu "pompiarzy" nie siedzi w wątku o PV i nie głosi teori że w nocy kiedy PV nie działają robimy uzysk z dynama przyczepionego do wiatraka jednostki zewnętrznej pc pw - jak sam widzisz to aż śmieszne , i to co ty czasem tu piszesz bynajmniej dla mnie też to śmieszne bo jeszcze raz ci naleje do głowy - TO NIE TEN WĄTEK !

Mówisz że użytkownik będący tu ja czy ktoś inny to bufon lub trol - my mamy PC , użytkujemy mamy spostrzeżenia się nimi dzielimy , nawet z tobą jak zapytasz , ty NIE masz nie testujesz nawet nie wiesz jak to zabangla ta twoja hybryda a panoszysz się jak jakiś mega instalator co wszystkie rozumy zjadł .

tyle mam do powiedzenia obserwując to co się tu dzieje za twoją sprawą Panie.

toommm
07-03-2020, 07:03
. Nie rozumiejąc o co mi chodzi I powiem jeszcze raz. ------Rób jak chcesz tylko pozwól innym mieć inne podejście do sposobu przygotowania CWU tak samo jak mnie nie obchodzi jak ty to robisz.

Teorie o swoim innym myśleniu i pomysłach masz - Więc załóż swój wątek !!! nie bój się , masz do tego prawo i jako użytkownik FM uprawnienia :)

MiG25
07-03-2020, 08:10
Jak tak było to chyba jedynie wśród ludzi ze wsi, z lasu tudzież wśród ludzi niezbyt ogarniętych pod względem rozumu :D
Ja także nie tak dawno się budowalem bo raptem 10 lat temu i 125m2 uważamy nawet ze lekko przewymiarowany w stosunku do potrzeb :D

A ilu was jest ? Takich co hotelu i domu nigdy nie widzieli ?

-voymar-
08-03-2020, 09:38
voymar musi mieć spine z kimś raz na jakiś czas ... no taki mamy przypadek tego roku :)

voymar skoro nie chcesz katować PC w zimie przy niskim COP na CWU twoja sprawa , a chcesz katować PC grzejąc grzejnikami ( wyższe zasilanie ) ??? rozumiem że CWU chcesz do 90 stopni inaczej na 40 to żadne katowanie , chyba że znowu masz jakąś swoją teorie którą nas zaskoczysz.

Z resztą nic mi do tego

Proponuje ci założyć osobny wątek np: " hybryda - Pc + grzałka ala voymar " - i tam głoś , roztrząsaj swoje teorie , tu nie ten wątek na takie coś.
Jako że nie masz jeszcze PC tylko o niej dopiero marzysz to czytaj sobie spokojnie i chłoń wiedze o normalnych dobrych instalacjach , jak wątek założysz to np. ja tam też będe czytał może mnie do czegoś przekonasz ale jak na razie to co robisz jest po prostu mieszaniem tych zagadnień - A TO NIE TEN WĄteK !

Jakoś nikt z nas tu "pompiarzy" nie siedzi w wątku o PV i nie głosi teori że w nocy kiedy PV nie działają robimy uzysk z dynama przyczepionego do wiatraka jednostki zewnętrznej pc pw - jak sam widzisz to aż śmieszne , i to co ty czasem tu piszesz bynajmniej dla mnie też to śmieszne bo jeszcze raz ci naleje do głowy - TO NIE TEN WĄTEK !

Mówisz że użytkownik będący tu ja czy ktoś inny to bufon lub trol - my mamy PC , użytkujemy mamy spostrzeżenia się nimi dzielimy , nawet z tobą jak zapytasz , ty NIE masz nie testujesz nawet nie wiesz jak to zabangla ta twoja hybryda a panoszysz się jak jakiś mega instalator co wszystkie rozumy zjadł .

tyle mam do powiedzenia obserwując to co się tu dzieje za twoją sprawą Panie.

Dzięki za doktorski wykład nic nie znaczący jak zawsze.
Proponuję założyć wątek PC zużycie 100kWh --bo pompę masz i zużycie właśnie takie .Podpowiesz jak to zrobć
Co do wcinania się w inne wątki. Twój kumpel Pompiarz



Na pewno to nie ja, czytam i się śmieje
Od 7 lat mam G12W i nie zamierzam zmieniać na nic innego a co więcej, uważam PV za bezsens

toommm
09-03-2020, 08:29
zużycie 100kWh --bo pompę masz i zużycie właśnie takie .
Mam nawet mniejsze , czego i tobie życzę

Twój kumpel Pompiarz

Nie mam tu kumpli ! i nikogo prywatnie nie znam


Co do wcinania się w inne wątki.
Jesteś w tym mistrzem więc nikt cię nie prześcignie - gratulacje


Proponuję założyć wątek PC zużycie
Przecież taki wątek istnieje - forumowicze posiadający PC wpisują tam zużycie , co i ty omyłkowo wpisujesz tam swoje zużycie z grzałki elektrycznej - tylko po co ? Ktoś ci sprzedał grzałkę i powiedział , że to PC ?? ale się dałeś zrobić .....


Od 7 lat mam G12W i nie zamierzam zmieniać na nic innego a co więcej, uważam PV za bezsens
Co ty mi tu piszesz ?? Czy to moje słowa ??? chyba nie bo ja mam g13 :) , więc Panie łaskawy wyobraźnie trzymaj na wodzy albo pisz do odpowiedniej osoby.

Dzięki za doktorski wykład
Proszę bardzo , myślę że w jakimś stopniu przybliżyłem ci tajniki kulturalnego zachowania i nauka nie pójdzie w las :)

A ten link to co to ?? trzeba było od razu napisać gdzie najlepiej (przed podwyżką ) zaopatrzyć się w PV no no tam gdzie pracujesz ( może daj jakiś kod rabatowy ) ty chyba jakiś naganiacz jesteś - tak to zaczyna wyglądać .
Opłać sobie konto i nie czaj się albo zmień formę .
Odnośnie podwyżek - nawet 20% , w lecie wzrośnie mi rachunek o 7 zł w zimie o 30 , to biorąc średnią z lata 70 zł i średnią z zimy 150 za wszystko nadal twierdzę że przy nowym , ciepłym , przemyślanym domu PV na 100% zużycia to na dzień dzisiejszy zapłacenie sobie rachunków do przodu na 25 lat albo i więcej . zysku nie ma . Chyba że " komponenty składowe " odpowiednio potanieją .

-voymar-
09-03-2020, 14:01
Mam nawet mniejsze , czego i tobie życzę

Nie mam tu kumpli ! i nikogo prywatnie nie znam

Jesteś w tym mistrzem więc nikt cię nie prześcignie - gratulacje

Przecież taki wątek istnieje - forumowicze posiadający PC wpisują tam zużycie , co i ty omyłkowo wpisujesz tam swoje zużycie z grzałki elektrycznej - tylko po co ? Ktoś ci sprzedał grzałkę i powiedział , że to PC ?? ale się dałeś zrobić .....

Co ty mi tu piszesz ?? Czy to moje słowa ??? chyba nie bo ja mam g13 :) , więc Panie łaskawy wyobraźnie trzymaj na wodzy albo pisz do odpowiedniej osoby.

Proszę bardzo , myślę że w jakimś stopniu przybliżyłem ci tajniki kulturalnego zachowania i nauka nie pójdzie w las :)

A ten link to co to ?? trzeba było od razu napisać gdzie najlepiej (przed podwyżką ) zaopatrzyć się w PV no no tam gdzie pracujesz ( może daj jakiś kod rabatowy ) ty chyba jakiś naganiacz jesteś - tak to zaczyna wyglądać .
Opłać sobie konto i nie czaj się albo zmień formę .
Odnośnie podwyżek - nawet 20% , w lecie wzrośnie mi rachunek o 7 zł w zimie o 30 , to biorąc średnią z lata 70 zł i średnią z zimy 150 za wszystko nadal twierdzę że przy nowym , ciepłym , przemyślanym domu PV na 100% zużycia to na dzień dzisiejszy zapłacenie sobie rachunków do przodu na 25 lat albo i więcej . zysku nie ma . Chyba że " komponenty składowe " odpowiednio potanieją .



Żałosny jesteś aż mi cię szkoda
Cyt.
Jakoś nikt z nas tu "pompiarzy" nie siedzi w wątku o PV i nie głosi teori że w nocy kiedy PV nie działają robimy uzysk z dynama przyczepionego do wiatraka jednostki zewnętrznej pc pw - jak sam widzisz to aż śmieszne , i to co ty czasem tu piszesz bynajmniej dla mnie też to śmieszne bo jeszcze raz ci naleje do głowy - TO NIE TEN WĄTEK !

CZY TEN POWYŻSZY WPIS TO NIE TWÓJ ? więc jak piszesz to pisz za siebie bo pompiarz który tu z tobą atakuje właśnie na PV pisze choć nie ma . Mi osobiście to nie przeszkadza.
link akurat nie tyczył się ciebie. Miało go w ogóle nie być ( nie wykasowałem) pompiarz wstawił.
Skoro taki ciepły dom---to po co w ogóle pompa za naście tyś?
Kumpli to wiem że nie masz
Wątek istnieje lecz nie ma wątku ----PC zużycie poniżej 100kWh.
Przeczytaj mój wpis początkowy to może zrozumiesz o co chodziło i nie będziesz szczekał. Bo to nie było złośliwe, chciałem zwrócić uwagę że jak PC --ludziska na CWU mają na miesiąc 160kWh to tyle ja mam na grzałkach. więc dla mnie mija się z celem grzanie PC. CWU.

toommm
09-03-2020, 14:32
link akurat nie tyczył się ciebie.
to po co przytaczasz coś z czym nie mam nic do czynienia ani w żaden sposób nie jestem związany ? ??


Skoro taki ciepły dom---to po co w ogóle pompa za naście tyś?
.
Bo takie były trendy , jak wcześniej gaz , wcześniej groszek , wcześniej kopciuch, wcześniej kaflowy.......aż do ogniska
ty startujesz od kopciucha ja od Pc to co się głupio pytasz

mają na miesiąc 160kWh to tyle ja mam na grzałkach..
Ludzie ( forumowicze ) mają różne zbiorniki CWU , różne upodobania odnośnie temp kąpieli pryszniców , różne zużycia wody a ty coś chcesz porównywać ???
to porównaj ze mną mi schodzi dziennie 2-3 kWh na dzień ( raz grzeje AIO) razy 30 dni ----- i co ci wyszło ? Każdy ma inaczej i nie znajdziesz takich samych domów , instalacji , użytkowników.

nie będziesz szczekał..
hmmm kulturą wypowiedzi nie grzeszysz no ale czego się można spodziewać ...

Tu nie chodzi o wyścigi kto mniej , kto cieplej , kto krócej .... tu chodzi o idea ogrzewania ... Ty jak widzę chcesz być Namber One w tym wszystkim tylko czy to cię tak naprawdę dowartościowuje ? Czy ty na prawdę masz tak płytkie i szare życie że szukasz orgazmu przez sztuczną osobowość i kreowanie się na Edisona XXI wieku ? Nim nie jesteś i nigdy nie będziesz . Masz chyba trochę lat , może nie wypada.

Problem twój polega na tym że masz kocioł w głowie , wszystko mieszasz ( nawet posty nie wiadomo do kogo kierujesz pisząc np. do mnie ) , to jak z zezem patrzysz na kogoś a w sumie patrzysz w inną stronę , to samo w głowie i pomysłach ...ale to sprawa dla panów w białym fartuszku a nie do roztrząsania tu .. Mnie to nic nie obchodzi nie moja sprawa ale jak piszesz do mnie to konkretnie a nie abym się domyślał do kogo albo o czym , przynajmniej sprawiaj pozory zdrowego .

Ludzie w nowych domach chcą mieć ładnie , powiedzmy minimalistycznie a ty brniesz i snujesz pomysły o czym o zagraconych pomieszczeniach technicznych zbiornikami CWU , kablami i innymi sprzętami do grzania potrzebnymi w twoim mniemaniu ? Pc do grzania CO , jakieś grzałki czy piece do CWU do tego PV na dachu PC za naście tysięcy i jeszcze śmieciuch na w razie "W" ? ?? i gdzie tu ładnie i tanio ... nowe domy mają małe pomieszczenia techniczne w twoim nazywane kotłownią . Czasy idą do przodu i to nie jest powiedziane że ma być najtaniej , jest powiedziane że ma być tanio , ładnie i w małym pomieszczeniu i najlepiej 100% bezobsługowe ....


. Na dziś mam trzy źródła dostarczania energii cieplnej tj.1) piec elektryczny piec węglowy ( dopóki nie zgnije) który pracuje na wymuszonym obiegu czyli pompka 1,1) wyżej wymieniony piec który pracuje w grawitacji (nie potrzebuje EE) 2)piec elektryczny 3) kominek
.


Mój dom ma 3 lata i już teraz wiem że trzeci dom będzie kanadyjkom o zupełnie innym rozwiązaniu ogrzewania i na pewno nie będzie to miks pomysłów jak u ciebie . . Popatrz 3 lata a jak świat poszedł do przodu .

-voymar-
09-03-2020, 14:57
to po co przytaczasz coś z czym nie mam nic do czynienia ani w żaden sposób nie jestem związany ? ??

Bo takie były trendy , jak wcześniej gaz , wcześniej groszek , wcześniej kopciuch, wcześniej kaflowy.......aż do ogniska
ty startujesz od kopciucha ja od Pc to co się głupio pytasz

Ludzie ( forumowicze ) mają różne zbiorniki CWU , różne upodobania odnośnie temp kąpieli pryszniców , różne zużycia wody a ty coś chcesz porównywać ???
to porównaj ze mną mi schodzi dziennie 2-3 kWh na dzień ( raz grzeje AIO) razy 30 dni ----- i co ci wyszło ? Każdy ma inaczej i nie znajdziesz takich samych domów , instalacji , użytkowników.

hmmm kulturą wypowiedzi nie grzeszysz no ale czego się można spodziewać ...

Tu nie chodzi o wyścigi kto mniej , kto cieplej , kto krócej .... tu chodzi o idea ogrzewania ... Ty jak widzę chcesz być Namber One w tym wszystkim tylko czy to cię tak naprawdę dowartościowuje ? Czy ty na prawdę masz tak płytkie i szare życie że szukasz orgazmu przez sztuczną osobowość i kreowanie się na Edisona XXI wieku ? Nim nie jesteś i nigdy nie będziesz . Masz chyba trochę lat , może nie wypada.

Problem twój polega na tym że masz kocioł w głowie , wszystko mieszasz ( nawet posty nie wiadomo do kogo kierujesz pisząc np. do mnie ) , to jak z zezem patrzysz na kogoś a w sumie patrzysz w inną stronę , to samo w głowie i pomysłach ...ale to sprawa dla panów w białym fartuszku a nie do roztrząsania tu .. Mnie to nic nie obchodzi nie moja sprawa ale jak piszesz do mnie to konkretnie a nie abym się domyślał do kogo albo o czym , przynajmniej sprawiaj pozory zdrowego .

Jak zwykle odpowiedzi okrężnie i omijająco. Zapomniałeś odnieść się do cytatu? No chyba że niewygodny.
Jest takie przysłowie Mądry gł......mu ustęp[uje ,,Ruszysz g...no to śmierdzi więc ja ustępuję.
PS. zauważyłem że twoje musi być na wierzchu ,więc niech będzie napisz sobie jeszcze raz posta a ja odpowiem w myślach bo staje się to chore. Wpisy coraz dłuższe więc ciśnienie rośnie.

toommm
09-03-2020, 15:10
. Zapomniałeś odnieść się do cytatu? No chyba że niewygodny.
.

Jak najbardziej wygodny i na miejscu( dla tego nie zniknął i nie jest modyfikowany ) i w dobrą stronę (do Ciebie ) kierowany . Tylko ty nie rozumiesz sensu.
Ale to bez sensu Tobie tłumaczyć .

boldix
10-03-2020, 20:40
Mam pytanie do użytkowników panasonica. Po 2 latach pracy padła mi pompa T-cap 9kw. Pompa wyświetlała błąd f24,f25. Instalator w jednostce zewnątrznej pukną kilka razy zawór . Błąd znikną ale pompa nie pracuje z pełną moca tzn nie możemy dogrzać domu. Pompa nie jest wstanie zagrzać wody powyżej 48 stopni(zasobnik 300l) przy max grzaniu ustawionym na 1h. Jak zmieniłem max grzania na 4h, woda zagrzłą się max na 50 stopni. Instalator chce wymienić zawór. Czy ktos miał juz podobny problem? Wydaje mi się ze wymiana tego zaworu jest sporą ingerencją w pompę ciepła. Zastanawiam się czy ten zawór jest dostępny od ręki ?

1igor1
10-03-2020, 21:18
a poza stukaniem w zawór jakieś pomiary były, bo te błędy wymagają sprawdzenia paru rzeczy, błąd f24 wywali między innymi kiedy jest za mało gazu (ale nie tylko) więc może jest problem z wyciekiem i dlatego nie potrafi zagrzać?

boldix
10-03-2020, 21:29
Żadnych innych pomiarów instalator nie robił. Niestety panasonic nie ma autoryzowanego serwisu dlatego też muszę polegać na moim instalatorze, gdyz on jest odpowiedzialny za naprawy gwarancyjne

agb
11-03-2020, 11:27
Zastanawiam się czy poniższe zachowanie jest normalne. O 11 PC ma z harmonogramu CWU. Zadane 45C, histereza 5C, woda ma 43C. Mimo to grzanie CWU się uruchamia... Chyba nie powinno? I nie rozumiem czemu poza harmonogramem uparcie wraca do zadanych 52C? Bo właśnie to podejrzewam o przyczynę.

https://i.imgur.com/NlpAFq0.png

MiG25
11-03-2020, 16:38
Z jakiego harmonogramu korzystasz ? Czy to ten ze Smartclouda ,czy ze sterownika ?

I skoro grzanie CWU się uruchamia to dlaczego z tych 43 o 11 zjeżdża temperatura CWU do 38 ?

agb
11-03-2020, 17:23
Cały czas że smartclouda. Temp wody, jak już wcześniej pisałem, spada bo poniżej czujnika jest zimniejsza. Poza tym po kilku godzinach postoju PC nie da od razu na zasilanie >45C i najpierw temperatura się wyrównuje w całym zasobniku.

1igor1
11-03-2020, 18:13
Na harmonogrami dajesz wyłącz CWU włącz CWU, czy zmieniasz tylko temperaturę, Bo jak wyłącz włącz, to zmień na zawsze ON, ale w godzinach kiedy nie chcesz grzać ustaw minimalną temperaturę CWU czyli 40st

agb
11-03-2020, 19:34
Nie takie było pytanie... Mam CWU ON 45C

1igor1
11-03-2020, 19:41
tak masz od 11 a co masz przed 11?

agb
11-03-2020, 20:50
CO I CWU Off

1igor1
12-03-2020, 05:59
no i o tym pisze, i dlatego ci grzeje CWU o 11 zawsze, nie rób CO i CWU OFF tylko obniż maksymalnie temperaturę,a od 11 ustaw tak jak chcesz i nie będzie ci grzał zbiornika CWU o 11

MiG25
12-03-2020, 06:13
Tylko dlaczego robienie CO i CWU OFF powoduje ustawienie temperatury CWU na 52 stopnie .Albo źle ustawione w smartcloudzie , albo to jego błąd. Ja nie wiem , i smartclouda się tykał nie będę.

1igor1
12-03-2020, 16:01
na to pytanie nie odpowiem, ale pokazałem rozwiązanie problemu

agb
13-03-2020, 08:20
Wygląda, że te 52C były ustawione dla CWU podczas Off. Zmieniłem na 45C i sprawdzę w najbliższych dniach jak będzie się zachowywać.

MiG25
13-03-2020, 10:00
na to pytanie nie odpowiem, ale pokazałem rozwiązanie problemu

Tak samo dobre jak rezygnacja ze smardclud.... Łata dziurę ,ale przyczyny nie znajduje.

agb
13-03-2020, 10:24
Kablarstwo to nie łatanie dziur... A jak ono na pewnym etapie nie wystarczy, to co? Płytę główną wymienię na swoją?

slawek73
16-03-2020, 22:56
Witam szanownych forumowiczów, nie wiem czy to dobry wątek, nie chodzi mi dokładnie o samą sprzedaż, raczej o wymianę lub poradę. Otóż zakupiłem ponad miesiąc temu pompę T-CAP AQUAREA WXC09H3E8 , niestety przez omyłkę lub niedogadanie się z instalatorem zamówiłem taką właśnie pompę zamiast rekomendowanej z wyliczeń OZC serii H WC09H3E8. No i teraz mam problem bo pompa stała sobie zapakowana , jak ją przywieźli sprawdziłem tylko i niestety na "odwal się" i nie dostrzegłem różnicy i swojego błędu teraz nadchodzi czas montażu no i patrzę a tu klops. W takiej sytuacji zastanawiam się czy pompę trzymać czy raczej usiłować się jej pozbyć? Szczerze powiedziawszy gdyby ktoś chciał zamienić wspomnianą nową nie używaną serię H na tego T-Capa to chętnie wymieniłbym bez żadnych dopłat, moja jednostka jest zapakowana, oczywiście nigdy nie używana. Instalatora niestety nie stać na zakup nowej serii H i zatrzymanie sobie T-Capa( istnieje opcja wymiany bo jeden z jego klientów chce takiego T-Capa ale za ok 2,3-4 miesiące, co mi zbytnio nie odpowiada), więc problem jest po mojej stronie, za pompę zapłaciłem 20500 brutt czyli wydaje mi się dosyć sensownie. Instalator może wystawić rachunek i gwarancję do pół roku od daty kiedy ja zakupił w hurtowni. Proszę o jakieś sensowne porady , szczerze powiedziawszy myślałem o jej zatrzymaniu ale obawiam się że w moim wypadku domu o powierzchni 140m2 + kotłowni 10m2 + garażu 40m2(wszędzie podłogówka), urządzenie będzie przewymiarowane co będzie się prawdopodobnie wiązać ze zbyt częsty jego rozruchem i postojem. Może ktoś w jakiś sposób pomoże mi rozwiązać problem albo jest zainteresowany wymianą/kupnem ?

maciejos36
17-03-2020, 07:06
Z tego co się orientuję to odsprzedaż może być bardzo trudna że względu na f-gazy. Co do walorów użytkowych to posiadam ten sprzęt w mniejszym domu i nie widzę problemów z taktowaniem. Ty dodatkowo będziesz grzać garaż, a to może być studnia bez dna jeśli chodzi o zapotrzebowanie.

slawek73
17-03-2020, 07:49
Z tego co się orientuję to odsprzedaż może być bardzo trudna że względu na f-gazy. Co do walorów użytkowych to posiadam ten sprzęt w mniejszym domu i nie widzę problemów z taktowaniem. Ty dodatkowo będziesz grzać garaż, a to może być studnia bez dna jeśli chodzi o zapotrzebowanie.

Witam. dzięki za odpowiedź, widzę że jesteśmy blisko siebie bo ja Jaworzno, no właśnie o taktowanie się boję, F-gazy instalator posiada, pompa jeszcze nigdzie nie była rejestrowana póki co stoi oczywiście u nas ale jest jeszcze na niego więc z tego co wiem może ją komuś po prostu odsprzedać. Ale jeśli mówisz że z taktowaniem nie będzie tak źle to może warto ją zatrzymać, sam nie wiem :confused:. Co do garażu i kotłowni to ta pierwsza ma pętlę jak pozostałe pomieszczenia, natomiast garaż z racji dwóch stanowisk i długości 7m, jest tylko jedna pętla z przodu, w sensie po drugiej stronie bramy.

Andrzej5101
17-03-2020, 09:03
Otóż zakupiłem ponad miesiąc temu pompę T-CAP AQUAREA WXC09H3E8 ,
niestety przez omyłkę lub niedogadanie się z instalatorem zamówiłem taką właśnie
pompę zamiast rekomendowanej z wyliczeń OZC serii H WC09H3E8.
Pokaż te obliczenia OZC,
Jak grube masz wylewki?

441907

441908

Różnice w mocach masz przy temperaturach ; -15 C; - 20 C

maciejos36
17-03-2020, 10:03
Witam. dzięki za odpowiedź, widzę że jesteśmy blisko siebie bo ja Jaworzno, no właśnie o taktowanie się boję, F-gazy instalator posiada, pompa jeszcze nigdzie nie była rejestrowana póki co stoi oczywiście u nas ale jest jeszcze na niego więc z tego co wiem może ją komuś po prostu odsprzedać. Ale jeśli mówisz że z taktowaniem nie będzie tak źle to może warto ją zatrzymać, sam nie wiem :confused:. Co do garażu i kotłowni to ta pierwsza ma pętlę jak pozostałe pomieszczenia, natomiast garaż z racji dwóch stanowisk i długości 7m, jest tylko jedna pętla z przodu, w sensie po drugiej stronie bramy.

Problemem są różne oświadczenia, które są potrzebne przy zakupie. Może jakiś profesjonalista wyjaśni. Wg mnie jeśli chcesz się pozbyć maszyny to musi to zabrać twój instalator. Co do taktowania, to wszystko zależy jak chcesz używać. Jak w taryfach, to nie będzie problem. Zawsze możesz dołożyć buforek. Ja podniosłem krzywa i w tym roku stosunek żal do godzin pracy zmienił się z 1 do 1 na 1 do 1.3.

MiG25
17-03-2020, 18:42
Bardziej bym się przejmował ,że to T-CAP jest , a on przy temperaturze powrotu poniżej 28 odszrania się przy użyciu sprężarki ( co trwa w nieskonczoność w porównaniu z normalnym odszranianiem) Ja to sztucznie obeszłem oszukując czujniki ,ale ten HP to do niskotemperaturowych odbiorów lepiej by się nadawał.

nobilitas
18-03-2020, 08:21
Instalatora niestety nie stać na zakup nowej serii H i zatrzymanie sobie T-Capa( istnieje opcja wymiany bo jeden z jego klientów chce takiego T-Capa ale za ok 2,3-4 miesiące, co mi zbytnio nie odpowiada), więc problem jest po mojej stronie, za pompę zapłaciłem 20500 brutt czyli wydaje mi się dosyć sensownie.

Witam, jak chcesz kasę odzyskać to chwileczkę poczekaj, bo podobno za chwilę nie będzie pomp dostępnych więc jeszcze zarobisz. A cena z montażem? I z jakim vatem? Jeśli z montażem, nawet samym chłodniczym, to cena naprawde dobra.

Andrzej5101
18-03-2020, 08:49
Obawiam się,że w moim wypadku domu o powierzchni 140 m2 + kotłowni 10 m2
+ garażu 40 m2 (wszędzie podłogówka), urządzenie będzie przewymiarowane
co będzie się prawdopodobnie wiązać ze zbyt częsty jego rozruchem i postojem.
Może ktoś w jakiś sposób pomoże mi rozwiązać problem albo jest zainteresowany wymianą/kupnem ?
Różnice w mocach między pompami masz tylko przy temperaturach ;
-15 C; - 20 C,gdzie na 100 % nie będzie różnicy w pracy pomp ; patrz #11152
Największą skłonność do taktowania pompy będą miały w temperaturach zewnętrznych > + 2 C

Mozyn90
19-03-2020, 20:55
Używa ktoś z was trybu cichego w swoim t capie?? Zastanawia mnie czy tryb cichy ogranicza moc pompy ?? I czy to ma wpływ na zuzycie energi
Lub czas nagrzania do zadanej temperatury

agb
19-03-2020, 21:43
Teraz to już chyba nikt mi nie powie, że smartcloud zaniża zużycie. Tym bardziej, że CO nie chodziło dziś wcale :rolleyes:

https://i.imgur.com/gsDR2mD.png

Ogólnie od kilku dni smartcloud żyje własnym życiem.

plusfoto
20-03-2020, 05:54
U mnie po ostatniej ingerencji żółtków (konserwacji serwera) przestał działać harmonogram. Chyba jakiś koronawirus ich dopadł.

agb
20-03-2020, 06:05
Czyli nie jestem sam. Dlatego wbrew temu co zostało tu wcześniej napisane wątpię aby ten harmonogram był wysyłany z clouda do pompy. A nawet jeśli jest, to bez połączenia do clouda nie działa.

MiG25
20-03-2020, 10:13
To tak przy okazji , mamy gotowe rozwiązanie na przeprogramowanie modułu CZ-TAW1 tak ,żeby dane z pompy przekazywał nie do SmartCloud , tylko do brokera MQTT - a stąd już prosta droga do całej automatyki typu Domoticz , Home Assistant, ioBroker, OpenHab2 , itp.
Nic nie trzeba lutować , wystarczy pendrive do "przeróbki". Przywrócenie do oryginału też nie jest problemem.
Jeśli ktoś chce spróbować to zapraszam na priv.

Kriss7
20-03-2020, 14:07
U mnie po ostatniej ingerencji żółtków (konserwacji serwera) przestał działać harmonogram. Chyba jakiś koronawirus ich dopadł.

Mi też przestał działać. Co ciekawe nawet jak ustawiłem na sterowniku to też pompa go nie respektuje...

agb
20-03-2020, 14:08
U mnie koło południa zaczęło działać. Ale zobaczymy jak długo.

MiG25
20-03-2020, 15:45
Mi też przestał działać. Co ciekawe nawet jak ustawiłem na sterowniku to też pompa go nie respektuje...

Pewnie zapomniałeś włączyć.

Pablo_11
20-03-2020, 17:38
Faktycznie są jakieś szopki harmonogramem w module. W czasie okienka 13-15 nie włączył się program. Zrestartowałem moduł, włączyłem ręcznie i niby działało. Teraz patrzę - biała dioda już nie miga. Ustawiłem 18:10-18:15, włączyło się ale już nie wyłączyło. Strach zostawić program na noc, bo zamiast wyłączyć mi się o 2-giej pewnie sam będę musiał o 9-tej. A to trochę kosztuje.

MiG25
20-03-2020, 18:43
Ten z kontrolera nie powinien zawieść w przeciwieństwie do SmartClouda.

Pablo_11
20-03-2020, 19:33
Tak, ustawię z pulpitu pompy. Ale to naprawdę niepoważne ze strony Panasonica. Aplikacji na androida do dziś chyba nie ma, a to zdaje się już standard....

pawelszo
20-03-2020, 20:34
AQUAREA Smart Cloud to jakaś żenada, brak apki, brak wielu danych synchronizacja z cluda niby działa, ale czasami nie.
Teraz cloud działa , ale dzisiaj nie odświeża danych - pewnie muszę znowu zrestartować całą pompę (nawet jak jest link Up , to brak danych)
Nie ma cache danych jak inet nie działa, musowo trzeba napisać, żeby coś z tym zrobili.
Mam toto z uwagi na jakieś dane+wsparcie serwisu, ale dlaczego zwykły użytkownik jest traktowany jak debil --> on/off i temperatura tylko ?

MiG25
20-03-2020, 21:53
Ile jeszcze razy mam powtarzać , co trzeba zrobić :)
HeishaMon ,albo GoHeishaMon na moduł .

agb
20-03-2020, 22:18
No I zdechło znów... Harmonogramy nie działają.

pawelszo
21-03-2020, 06:54
Ile jeszcze razy mam powtarzać , co trzeba zrobić :)
HeishaMon ,albo GoHeishaMon na moduł .

Jakie to ma możliwości, czy jest wejście serwisu przez to.
Podasz How To ?

MiG25
21-03-2020, 09:13
Jakie to ma możliwości, czy jest wejście serwisu przez to.
Podasz How To ?

Niestety bez wiedzy co to jest automatyka domowa ( a więc i domoticz ,Home Assistant itp) , a także co to jest MQTT ,to niewiele pomoże.
A co do możliwości ,to już tutaj tylko Twoja fantazja Cie ogranicza.
No i jeśli udostępnisz serwisantowi dostęp to automatyki domowej to czemu nie.
Co do HowTo to trzeba włożyć pendrive z przygotowanymi wcześniej plikami i tyle , tak jakby na drugiej partycji zamiast SmartClouda uruchomi się GoHeishaMon ,która wszystkie parametry będzie przekazywała do brokera MQTT , jak i z niego odczytywała wszystkie komendy do sterowania ( ustawianie temperatur , włączanie - wyłączanie , wymuszanie defrostu , itp). No i na chwilę obecną przywrócenie do SmartCloud to przyciśnięcie jednego przycisku :)

agb
21-03-2020, 16:18
No I zdechło znów... Harmonogramy nie działają.

Ok, sprostowanie - nie zdechło. Działa, ale połowicznie. Tzn. z harmonogramu działa ON, ale OFF już nie :D

Pablo_11
21-03-2020, 16:50
Jak już musieli coś sp.... to mogli odwrotnie.

1igor1
21-03-2020, 17:23
Ok, sprostowanie - nie zdechło. Działa, ale połowicznie. Tzn. z harmonogramu działa ON, ale OFF już nie :D

ja wyłączyłem harmonogram i włączyłem ponownie i na razie zaskoczył
edit jednak nie działa

Mozyn90
23-03-2020, 08:11
442088
Hej. Jaka wartość ma mieć pompa obiegowa. U mnie jest tak jak na zdjeciu. Czy to ustawia się automatycznie. Przy tych ustawieniach pompa jest dosyć głośna, dodam że mam wszystko w podłogówce piwnice ,parter i pietro. Żadnych dodatkowych pomp obiegowych w instalacji tylko ta w jednostce wewnętrznej

agb
23-03-2020, 08:24
I pewnie mamy zgadnąć jaki to model pompy?


ja wyłączyłem harmonogram i włączyłem ponownie i na razie zaskoczył
Robiłem to już 15 razy i nic.

Dziś miarka się przebrała. CWU ustawiona na 45C, woda miała 56C, a pompa dalej pałowała. Nie wiem do ilu stopni zamierzała dobić... Przechodzę przynajmniej narazie na harmonogram w pompie.

pawelszo
23-03-2020, 08:30
Od aktualizacji clouda pompa nie jest widoczna - jest link na kontrolerze, widzę go w sieci, ale cloud jej nie widzi.
Macie pomysł co można zrobić ? Reset kontrolera nie pomógł, zostaje tylko reset do ustawień fabrycznych ? Tylko wtedy może w ogóle wypaść z clouda...

KromaXXL
23-03-2020, 09:46
Mam to samo... cloud nie widzi pompy a diody na adapterze swieca jakby bylo połączone :/ resety nie pomagają :/

MiG25
23-03-2020, 09:52
442088
Hej. Jaka wartość ma mieć pompa obiegowa. U mnie jest tak jak na zdjeciu. Czy to ustawia się automatycznie. Przy tych ustawieniach pompa jest dosyć głośna, dodam że mam wszystko w podłogówce piwnice ,parter i pietro. Żadnych dodatkowych pomp obiegowych w instalacji tylko ta w jednostce wewnętrznej

A ja wiem że to 12kW :)

Fabrycznie ustawiona jest wartość 96 , i na taką bym przestawił.
Widać ,że tak masz zaprojektowane instalację( opory w niej) ,że taki przepływ jest na styk ,żeby przy delcie 5 stopni osiągnąć te 12kW. ( dokładnie to 34,3l/min).
A ponieważ PC nie zawsze ustawia deltę na 5 ( mimo ,że w sterowniku taką wartość pewnie masz wpisaną) , to wymusza szybszy przepływ.

Dodam ,że u mnie przy takim ustawieniu przepływ to 52l/min...

A co do SmartClouda to tylko pozostaje czekać. Być może na kolejny upgrade. Ten upgrade z piątku widać kompletnie nieudany :)

Dalej jest wiara w SmartCloud ?:)

Mozyn90
23-03-2020, 12:37
[QUOTE=MiG25;7922729]A ja wiem że to 12kW :)

Fabrycznie ustawiona jest wartość 96 , i na taką bym przestawił.
Widać ,że tak masz zaprojektowane instalację( opory w niej) ,że taki przepływ jest na styk ,żeby przy delcie 5 stopni osiągnąć te 12kW. ( dokładnie to 34,3l/min).
A ponieważ PC nie zawsze ustawia deltę na 5 ( mimo ,że w sterowniku taką wartość pewnie masz wpisaną) , to wymusza szybszy przepływ.

Dodam ,że u mnie przy takim ustawieniu przepływ to 52l/min...


Dziękuję za odpowiedz dodam jeszcze że moja pompa jest na samym dole w piwnicy i tak jakby musi wypchnac wodę dwa poziomy do góry

A z kąd wiesz że to 12 kw ??

MiG25
23-03-2020, 13:08
Bo nie ma "Aquareli 13kW" :) Tak piszesz w swoim pierwszym poście.
I w podpisie miałeś , zapamiętałem ,że identyczna jak moja.

Frofo007
24-03-2020, 10:29
Mam problem z pompą, generacja J.

Ustawiłem nowy harmonogram działania pompy za pomocą aquarea smart cloud. O dziwo pompa się nie włączyła o ustalonej godzinie.
Następnego dnia wyłączyłem i włączyłem jeszcze raz harmonogram w aquarea smart cloud. Nic to nie pomogło. Kolejnego dnia wyłączyłem pompę z prądu i podłączyłem ponownie - również nic to nie dało.
Przez aquarea smart cloud mogę ją włączyć, wyłączyć, sprawdzić zużycie prądu, sterować temperaturą itd, ale pompa nie chce pracować według harmonogramu.

Link do harmonogramu: https://imgur.com/TwZfeE4

Dodam, że pompa ani nie włącza się sama ani nie wyłącza się sama jak ją włączę ręcznie (a zadanych godzinach).

KromaXXL
24-03-2020, 10:55
ja sie nawet polaczyc z pompa nie moge przez smart cloud....

MiG25
24-03-2020, 10:56
Generalnie od piątku ( kiedy przyszła nowa aktualizacja na moduł) wszystko się popsuło.
Jeśli u Ciebie działa SmartCloud to może ( ale to tylko ślepy strzał) popsute jest coś ze strefą czasową , i np. wszystkie ustawienia włączą się godzinę później lub wcześniej...
A być może ten nowy upgrade po prostu nie został sprawdzony.... Generalnie na pewno nie jesteś sam :)

agb
24-03-2020, 12:58
Wasz problem polega na tym, że nie chciało się nawet 5 postów wstecz przeczytać.

KromaXXL
24-03-2020, 13:18
nie widze rozwiązania problemu braku połączenia ze smart cloud 5 10 a nawet 20 postow do tyłu :( Widze jednak że ludzie mają połączenie ale harmonogram im wariuje wiec nie kazdy ma tą samą przypadłość. Środkowa dioda na adapterze miga mi na ialo niebiesko. reszta diod świeci na zielono łącznie z linkiem. Pownienienm widziec a jednak nie widze. resety nie pomagają.

Pablo_11
24-03-2020, 13:23
Jak możesz widzieć rozwiązanie skoro go nie ma? I dopóki Panasonic nie naprawi tego co schrzanił, raczej nie będzie.

MiG25
24-03-2020, 13:24
Ale to ,że ludzie mają z nim problemy już widzisz ?

Więc przyjmij do wiadomości ,że to nie Twoja wina i go Ty nie rozwiążesz , tylko albo Panasonic sam na serwerze go rozwiąże , albo przyśle nową aktualizację.

KromaXXL
24-03-2020, 13:50
widze ze maja problem z harmonogramem czyli są połaczeni... mi harmonogram działą ok tylko połączyc sie nie moge :)

pawelszo
24-03-2020, 14:22
Harmonogram może być w cache kontrolera.
Mi się nie łączy do chmury i nie działa harmonogram (może przez reset kontrolera) i dobrze - pogoda jest inna i działa już PV

Frofo007
24-03-2020, 16:27
Masakra co to ma być? Jak można wdrożyć aktualizację nieprzetestowaną? :/ Wstaje z rana i zimno, musiałem się grzać w drogiej taryfie.

MiG25
24-03-2020, 17:07
widze ze maja problem z harmonogramem czyli są połaczeni... mi harmonogram działą ok tylko połączyc sie nie moge :)

Tylko jak go teraz przestawisz ? :)

1igor1
24-03-2020, 19:33
Mam problem z pompą, generacja J.

Ustawiłem nowy harmonogram działania pompy za pomocą aquarea smart cloud. O dziwo pompa się nie włączyła o ustalonej godzinie.
Następnego dnia wyłączyłem i włączyłem jeszcze raz harmonogram w aquarea smart cloud. Nic to nie pomogło. Kolejnego dnia wyłączyłem pompę z prądu i podłączyłem ponownie - również nic to nie dało.
Przez aquarea smart cloud mogę ją włączyć, wyłączyć, sprawdzić zużycie prądu, sterować temperaturą itd, ale pompa nie chce pracować według harmonogramu.

Link do harmonogramu: https://imgur.com/TwZfeE4

Dodam, że pompa ani nie włącza się sama ani nie wyłącza się sama jak ją włączę ręcznie (a zadanych godzinach).

Technicy z Panasa już wiedzą o problemie, póki co chyba jeszcze nie wiedzą jak go naprawić

pawelszo
24-03-2020, 20:06
Technicy z Panasa już wiedzą o problemie, póki co chyba jeszcze nie wiedzą jak go naprawić

Super, ale dlaczego urządzenia się nie łączą ? Panasonic zapewne sprzedaje srylion urządzeń, ale pompiarzy ma w dupie, chmura beznadziejna, działa lub nie działa i i nie ma gdzie uderzyć a'la reklamacje- czyli płacisz ca 600zeta i mają Ciebie gdzieś... trza toto zgłosić, tylko gdzie ?

1igor1
25-03-2020, 05:57
Super, ale dlaczego urządzenia się nie łączą ? Panasonic zapewne sprzedaje srylion urządzeń, ale pompiarzy ma w dupie, chmura beznadziejna, działa lub nie działa i i nie ma gdzie uderzyć a'la reklamacje- czyli płacisz ca 600zeta i mają Ciebie gdzieś... trza toto zgłosić, tylko gdzie ?
nie mają w dupie, bo pomagają, jak ci się nie łączy zadzwoń do swojego instalatora, bo jak widzisz tylko Ty masz problem z niełączącym sie modułem. Jak ci instalator nie pomoże, to pisz priv spróbujemy coś zaradzić.

KromaXXL
25-03-2020, 06:18
ja sie tylko zastanawiam jak zainstalują nam kolejna aktualizacje naprawiająca skoro pompa sie nie łączy :D cos czuje ze szybko nie bedzie happy endu :)

MiG25
25-03-2020, 06:48
Bo pompa nigdy się nie połączy ( domyślam się ,że chodzi o internet).
Łączyć to się może co najwyżej sam moduł ,a on z internetem się łączy , tylko po logach widać ,że server panasonica nie przyjmuje połączeń.

plusfoto
25-03-2020, 07:46
Przypominam wszystkim iż nikt z PANASONICA tutaj nie zagląda więc wszystkie problemy należy zgłaszać do swoich instalatorów i ich molestować. Oni powinni te problemy ewentualnie przekazywać dalej i powinni cisnąć w sprawie rozwiązania problemu jednostkę nadrzędna. Pisanie tylko i wyłącznie tutaj niczego nie zmieni. Czym więcej będzie zgłoszeń tym szybciej przedszkolaki (informatycy) z PANASONICA wezmą się za rozwiązanie problemu.

agb
25-03-2020, 08:25
Bo pompa nigdy się nie połączy ( domyślam się ,że chodzi o internet).
Łączyć to się może co najwyżej sam moduł ,a on z internetem się łączy , tylko po logach widać ,że server panasonica nie przyjmuje połączeń.

Ale jakich konkretnie połączeń? Bo u mnie działa wszystko poza harmonogramem. Mam wszystkie odczyty i przez smart clouda mogę wł/wył. PC i regulować temperatury.

MiG25
25-03-2020, 08:33
W sumie mało mnie ten Smartcloud obchodzi,
Ale dziś rano go sprobowałem odpalić i nie mogę nic zrobić. A adres eu-ldcws.pcpf.panasonic.com z którym się moduł notorycznie próbuje połączyć nie odpowiada.
Więc "u mnie " się nie łączy , i mruga dioda od harmonogramu , mimo ,że na stronie harmonogram wyłączony.
No i do instalatora nie pojdę , bo moduł instalowałem sam :)

Pablo_11
25-03-2020, 09:39
ja sie tylko zastanawiam jak zainstalują nam kolejna aktualizacje naprawiająca skoro pompa sie nie łączy :D cos czuje ze szybko nie bedzie happy endu :)A to Panasonic za pomocą modułu instaluje jakieś aktualizacje naprawiające?

W sumie mało mnie ten Smartcloud obchodzi,
No i do instalatora nie pojdę , bo moduł instalowałem sam :)No i słusznie. W końcu to nie instalator włada serwerem Panasonica, a niewątpliwie tam jest problem. Nie wiem po co męczyć instalatora. Jedyne co może zrobić to przeforwardować maila i rozłożyć ręce.

plusfoto
25-03-2020, 09:57
A to Panasonic za pomocą modułu instaluje jakieś aktualizacje naprawiające?.
Nie tylko naprawiajace ale i wszelkie aktualizacje.

No i słusznie. W końcu to nie instalator włada serwerem Panasonica, a niewątpliwie tam jest problem. Nie wiem po co męczyć instalatora. Jedyne co może zrobić to przeforwardować maila i rozłożyć ręce.
W korporacjach obowiązuje droga służbowa więc ty jako użytkownik końcowy zgłaszasz do instalatora, on do polskiego oddziału, dalej są przyjaciele z za Odry jako oddział EUROPEJSKI a oni kontaktują się z krajem kwitnącej wiśni.

pawelszo
25-03-2020, 10:02
W sumie mało mnie ten Smartcloud obchodzi,
Ale dziś rano go sprobowałem odpalić i nie mogę nic zrobić. A adres eu-ldcws.pcpf.panasonic.com z którym się moduł notorycznie próbuje połączyć nie odpowiada.
Więc "u mnie " się nie łączy , i mruga dioda od harmonogramu , mimo ,że na stronie harmonogram wyłączony.
No i do instalatora nie pojdę , bo moduł instalowałem sam :)

strona eu-ldcws.pcpf.panasonic.com działa na porcie 443 (na własnym certyfikacie ale co to dla nich)
Namieszali a w dodatku nie ma możliwości uderzenia wprost do Panasonica

Pablo_11
25-03-2020, 10:04
Nie tylko naprawiajace ale i wszelkie aktualizacje.
W korporacjach obowiązuje droga służbowa więc ty jako użytkownik końcowy zgłaszasz do instalatora, on do polskiego oddziału, dalej są przyjaciele z za Odry jako oddział EUROPEJSKI a oni kontaktują się z krajem kwitnącej wiśni.Szkoda, że nie podają użytkownikowi informacji co zostało zaktualizowane.
W korpo obowiązuje zasada, że ten najniżej ma niewiele do gadania :)

MiG25
25-03-2020, 10:16
Nie tylko naprawiajace ale i wszelkie aktualizacje.



Nie powielajmy tej logiki. Moduł nie jest w stanie zaktualizować oprogramowania pompy ciepła (i jak widać lepiej ,żeby nawet tego nie próbowali) , tylko zaktualizować swoje oprogramowanie ,a to dwie różne rzeczy.

Pablo_11
25-03-2020, 10:18
Też pierwsze słyszę żeby moduł takie rzeczy robił. Ale kolega plusfoto dysponuje większą wiedzą :)
Natomiast co do samego modułu to komunikacja działa. Wyłączyłem na noc internet, ale rano, po ok. 30 minutach moduł się połączył i można zdalnie zarządzać. Widać są dwie grupy: ci co im nie działa harmonogram na off i ci, którym w ogóle.

MiG25
25-03-2020, 10:23
Ja myślę ,że użył skrótu myślowego i niefortunnie wyszło.

pawelszo
25-03-2020, 14:58
Mój instalator potwierdził mi , że też nie ma dostępu do mojej pompy - ostatnie logi z 19.03

MiG25
26-03-2020, 07:25
Czy już wasi instalatorzy znaleźli rozwiązanie ?

Dla tych co mają dostęp do urządzenia przez ssh , wystarczyło skasowanie plików w katalogu root i wykonać reset. Od strzała się połączył.
Dla tych co nie mają , proponuję przywrócenie ustawień fabrycznych ( jednocześnie nacisnąć i trzymać dwa przyciski WPS i Check przez co najmniej 10s). Na pewno trzeba będzie od nowa konfigurować np połączenie wifi i być może spowoduje to ,że się porozłączacie od usług i trzeba będzie rejestrować urządzenie od nowa , ale jest szansa ,że przynajmniej się połączy :)

pawelszo
26-03-2020, 07:54
Czy już wasi instalatorzy znaleźli rozwiązanie ?

Dla tych co mają dostęp do urządzenia przez ssh , wystarczyło skasowanie plików w katalogu root i wykonać reset. Od strzała się połączył.
Dla tych co nie mają , proponuję przywrócenie ustawień fabrycznych ( jednocześnie nacisnąć i trzymać dwa przyciski WPS i Check przez co najmniej 10s). Na pewno trzeba będzie od nowa konfigurować np połączenie wifi i być może spowoduje to ,że się porozłączacie od usług i trzeba będzie rejestrować urządzenie od nowa , ale jest szansa ,że przynajmniej się połączy :)

Hmm, a jak się wbić przez ssh ? widzę urządzenie, ale nie ma otwartego portu 22

MiG25
26-03-2020, 08:00
Bo nie ma, trzeba dolutować konwerter TTL i zainstalować dropbear na module.

MiG25
26-03-2020, 08:36
Najprawdopodobniej za całe to zamieszanie odpowiedzialny jest plik timetable ,czyli harmonogram ściągany ze smartclouda. Jak on jest , moduł nie jest w stanie się połączyć z serwerem . Więc albo wyłączycie harmonogramy w smartcloudzie , albo jest ryzyko ,że jak będzie restart modułu to już się nie połączy.
To być może być rozwiązane przez Panasonica na serwerze , albo przez przysłanie nowej aktualizacji.
Najlepsze jest to ,że po połączeniu, ustawienie harmonogramu działa , włącza wyłącza jak należy - do czasu restartu modułu.

EDIT: w zasadzie wyłączenie harmonogramu w smartcloudzie nic nie da , plik się nie skasuje jak już jest.
EDIT2: Jednak wyłączenie harmonogramu w smartcloudzie dużo daje. Moduł za każdym razem się łączy mimo ,że plik jest. Dopiero jak harmonogram jest włączony i moduł się nie łączy jego skasowanie i reboot spowoduje ,że moduł się połączy.

KromaXXL
26-03-2020, 09:55
a ponowne włączenie harmonogramu znowu spowoduje brak połączenia z adapterem? ktoś testował ? Ja narazie wole mieć harmonogram działający a brak połaczenia dopuki nie zostanie sytuacja opanowana :) Bo ja podobna procedure robiłem wczesniej... harmonogram zaskoczył i dziala ok tylko brak połączenia jest w smartcloud niestety :/

MiG25
26-03-2020, 10:01
Ponowne włączenie harmonogramu spowoduje ,że wszystko będzie działało ok , dopóki się moduł nie zrestartuje (głównie przez brak zasilania) , a być może również przez chwilowy brak internetu ( tego nie sprawdzałem).

pawelszo
26-03-2020, 10:03
Uff udało się i już działa komunikacja !!
1. Wyłączenie harmonogramu w Cloudzie (wyczyściłem go na wszelki)
2. full reset kontrolera (WPS+Reset minimum 10s)
3. Na wszelki wypadek reset kontrolera (10s trzymamy reset)
i działa ok - dioda stanu nie mruga (wcześniej mrugała), ja mam kontroler podpięty przez Ethernet.
Dane w Cludzie są (nie musiałem ponownie rejestrować), po prostu wskoczyło na miejsce

MiG25
26-03-2020, 10:10
Nie ma za co ;)

Instalatorom też podziękujcie.

No i najlepiej jednak proponuje pożucić ten SmartCloud i zająć się własną domową automatyką przy pomocy GoHeishaMon :)

KromaXXL
26-03-2020, 10:54
dzieki wielkie! wszystko gra i buczy :) A jak przestanie to wiemy jak naprawić... w oczekiwaniu na łaskę IT speców panasa :)

MiG25
26-03-2020, 11:02
2. full reset kontrolera (WPS+Reset minimum 10s)


Tu miał być WPS+Check przez minimum 10s...

1igor1
26-03-2020, 13:14
Tu miał być WPS+Check przez minimum 10s...

Jak by tak zrobił to straciłby wszystkie archiwalne dane np. o zużyciu i musiałby jeszcze raz rejestrować urządzenie!

MiG25
26-03-2020, 13:41
Straszne !
Jakby był połączony to tak by się stało (bo by smartCloud to zarejestrował) ,ale skoro nie jest to jak ?
Rozumiem ,że masz już swoje lepsze rozwiązanie.

plusfoto
26-03-2020, 13:53
Nie mówmy hop ale chyba "przedszkolaki" coś dłubnęły.

MiG25
26-03-2020, 14:41
Sprawdzałem przed chwilą, w dalszym ciągu włączenie harmonogramu uniemożliwia połączenie po restarcie.
Tak samo żadna aktualizacja na moduł nie spłynęła.
Dlaczego sądzisz ,że się coś zmieniło ?

KromaXXL
26-03-2020, 14:47
mi zniknęła cala historia i musiałem rejestrować urządzenie jeszcze raz. Ale nie lamentuje :) Do niczego mi ona potrzebna nie byla w zasadzie :) Okres fascynacji minął :)

agb
26-03-2020, 14:52
Nic nie poprawili. PC stoi od 7, a pokazuje pobór po 20kWh/godzinę.

plusfoto
26-03-2020, 15:00
U mnie nie działał harmonogram i od 13 już działa. Rano jeszcze pompy nie wyłączył - musiałem z palca.

agb
26-03-2020, 16:11
U mnie nie działał harmonogram i od 13 już działa. Rano jeszcze pompy nie wyłączył - musiałem z palca.

U mnie nic nie wyłączył. Czyli działa w kratkę.

MiG25
02-04-2020, 08:27
Chyba Panasonic dość długo kazał czekać :)
Dziś rano spłynęła aktualizacja i już się łączy z cloudem przy włączonym harmonogramie.
A jak sam harmonogram działa to do sprawdzenia.

agb
02-04-2020, 08:36
Harmonogram dalej nie działa. Czasem włączy się ON, praktycznie nigdy OFF. ON wydaje mi się, że działa głównie wtedy kiedy jest CO+CWU. Samo CO nie pamiętam czy mi się z harmonogramu przez ostatni tydzień włączyło. Generalnie taki samopas :D

I chyba jeszcze zmienili czas sesji na smartcloudzie, do, nie wiem, 2 minut? Wcześniej trzeba było się logować nie częściej niż raz na dzień. Teraz non stop.

MiG25
02-04-2020, 09:29
Jak aktualizacja z przed chwili , a Ty już zdążyłeś stwierdzić , że raz działa raz nie.... Daj szansę :)
Jak moduł się aktualizuje raz dziennie ( wg instrukcji) to jest szansa ,że nawet aktualizacji jeszcze nie masz...

plusfoto
02-04-2020, 09:40
Jak aktualizacja z przed chwili , a Ty już zdążyłeś stwierdzić , że raz działa raz nie.... Daj szansę :)
Jak moduł się aktualizuje raz dziennie ( wg instrukcji) to jest szansa ,że nawet aktualizacji jeszcze nie masz...
Aktualizację możesz wymusić.

MiG25
02-04-2020, 09:43
To niech wymusi i sprawdzi :)

agb
02-04-2020, 10:00
Jak aktualizacja z przed chwili , a Ty już zdążyłeś stwierdzić , że raz działa raz nie.... Daj szansę :)
Jak moduł się aktualizuje raz dziennie ( wg instrukcji) to jest szansa ,że nawet aktualizacji jeszcze nie masz...

Piszesz, że aktualizacja naprawia problem łączenia się z cloudem. Problem, którego ja w ogóle nie miałem.

MiG25
02-04-2020, 10:08
A ja miałem ten problem , i kilka osób też . Piszę też ,że jest nowa aktualizacja ( gdzie problemy mogą być zupełnie inne, bo jedno można poprawić drugie popsuć). Więc już nie drąż starego problemu , bo od dziś nowe rozdanie :)

EDIT: Albo za kilka dni potwierdź , że masz dalej ten problem mimo aktualizacji.

plusfoto
03-04-2020, 08:18
Po jednej dobie stwierdzam że działa.

agb
03-04-2020, 08:27
Ja nie będę chwalił dnia przed zachodem słońca ;)

Przy okazji, czy tylko mi pokazuje teraz ~10x wyższe zużycie energii niż faktycznie ma to miejsce?

krzynio51
04-04-2020, 11:37
Panowie szukałem ale coś nie mogę znalezsc . Pod które złącza na płycie i który pin podłączyć regulator pokojowy Salus 091FLRF2 . Wyjścia mam NO i COM. Ktoś pomoże ?

MiG25
04-04-2020, 21:33
Na płycie głównej masz kostkę opisaną Optional Thermostat 1 , a w niej po kolei H , C , N , L.
Podłączasz jedno wyjście do H , drugie do L. Bez różnicy które do którego. Ustawiasz w menu instalatora / Strefa i czujnik / Termostat pokojowy / Zewnętrzny. \Włączasz pompę , przestawiasz na tryb grzania (może też być auto ,jeśli temperatury są ustawione tak ,żeby było grzanie) ,i po otrzymaniu sygnau z regulatora stycznik w nim się zamknie ,zwierając H z L i pompa włączy grzanie.

krzynio51
05-04-2020, 07:42
Na płycie głównej masz kostkę opisaną Optional Thermostat 1 , a w niej po kolei H , C , N , L.
Podłączasz jedno wyjście do H , drugie do L. Bez różnicy które do którego. Ustawiasz w menu instalatora / Strefa i czujnik / Termostat pokojowy / Zewnętrzny. \Włączasz pompę , przestawiasz na tryb grzania (może też być auto ,jeśli temperatury są ustawione tak ,żeby było grzanie) ,i po otrzymaniu sygnau z regulatora stycznik w nim się zamknie ,zwierając H z L i pompa włączy grzanie.

Dziękuję bardzo , u mnie co prawda te złącza mają nazwę : Room thermo 1 ale wnioskuję po zworach Heat, Cool, N,L że o to złącze chodzi .

MiG25
05-04-2020, 08:41
Tak , faktycznie na płycie jest ROOM THERMO 1 , oraz opisy HEAT ,COOL, N,L.....
Przepisałem za szybko z i z opcjonalnej plyty PCB...

krzynio51
05-04-2020, 09:23
Ok, to teraz mogę spokojnie podłączać , zaraz sie zabieram . Mam nadzieję że ten Salus będzie kompatybilny .

krzynio51
05-04-2020, 10:46
Utwierdzcie mnie w przekonaniu czy dobrze rozumiem istotę zastosowania regulatora pokojowego , bo mam chwilowe zaćmienie chyba . Tryb grzania PC mam ustawiony na krzywa grzewcza i to reguluje mi temp zadana na zasilaniu podłogowki tak ? A regulator pokojowy wyłączy mi PC po osiągnięciu zadnej na nim temp w pomieszczeniu ? Czyli jeśli krzywa grzewcza jest ustawiona ,,za wysoko,, regulator pokojowy zapobiegnie przegrzaniu w pomieszczeniu tak to działa ?

michancia
05-04-2020, 15:17
Utwierdzcie mnie w przekonaniu czy dobrze rozumiem istotę zastosowania regulatora pokojowego , bo mam chwilowe zaćmienie chyba . Tryb grzania PC mam ustawiony na krzywa grzewcza i to reguluje mi temp zadana na zasilaniu podłogowki tak ? A regulator pokojowy wyłączy mi PC po osiągnięciu zadnej na nim temp w pomieszczeniu ? Czyli jeśli krzywa grzewcza jest ustawiona ,,za wysoko,, regulator pokojowy zapobiegnie przegrzaniu w pomieszczeniu tak to działa ?

Regulator pokojowy działa dla pompy na zasadzie on/ofo, czyli pompa grzeje do momentu osiągnięcia temperatury zadanej pomieszczenia.
Natomiast z jaką temperaturą na zasilaniu pompa ma grzać, to o tym decydują ustawienia w pompie: krzywa, która reaguje na zmiany temperatury zewnętrznej, prosta grzeje ze stałą zadaną. Do tego jeszcze się ustawia deltę grzania.
Ale w zasadzie te ustawienia, gdy na zasilaniu nie przekraczasz 35 st/C, to niewiele dają oszczędności. O tym decyduje zapotrzebowanie budynku na energię i w mniejszym stopniu system grzania: ogrzewanie podłogowe, lub grzejniki.

slawek73
07-04-2020, 21:00
Problemem są różne oświadczenia, które są potrzebne przy zakupie. Może jakiś profesjonalista wyjaśni. Wg mnie jeśli chcesz się pozbyć maszyny to musi to zabrać twój instalator. Co do taktowania, to wszystko zależy jak chcesz używać. Jak w taryfach, to nie będzie problem. Zawsze możesz dołożyć buforek. Ja podniosłem krzywa i w tym roku stosunek żal do godzin pracy zmienił się z 1 do 1 na 1 do 1.3.



Bardziej bym się przejmował ,że to T-CAP jest , a on przy temperaturze powrotu poniżej 28 odszrania się przy użyciu sprężarki ( co trwa w nieskonczoność w porównaniu z normalnym odszranianiem) Ja to sztucznie obeszłem oszukując czujniki ,ale ten HP to do niskotemperaturowych odbiorów lepiej by się nadawał.




Różnice w mocach między pompami masz tylko przy temperaturach ;
-15 C; - 20 C,gdzie na 100 % nie będzie różnicy w pracy pomp ; patrz #11152
Największą skłonność do taktowania pompy będą miały w temperaturach zewnętrznych > + 2 C

Na wstępie przepraszam za poślizg bo pisałem a potem długo mnie nie było, no ale czasy mamy jakie mamy i szczerze powiedziawszy miałem mnóstwo innych spraw które musiałem wyprostować. Na szczęście od tego tygodnia mogę się bardziej skupić na rozwiązaniu tego problemu. Sytuacja wygląda tak że instalator z wielką chęcią pomógł by wymienić mojego T-Capa na serię H bo mu się klient na T-Capa wyklarował i chce moją jednostkę na już. Niestety jak zostało wcześniej wspomniane ciężko jest z dostępnością serii H, wobec powyższych została mi zaoferowana wymiana na serię J 9 kW z jedną fazą. Co myślicie o takiej wymianie, z tego co czytam i porównuję to praca tej jednostki wydaje się być bliższa wspomnianej serii H 9 kW 3 fazy ?

Andrzej5101
08-04-2020, 05:32
Niestety jak zostało wcześniej wspomniane ciężko jest z dostępnością serii H,
wobec powyższych została mi zaoferowana wymiana na serię J 9 kW z jedną fazą.
Co myślicie o takiej wymianie, z tego co czytam i porównuję to praca tej jednostki
wydaje się być bliższa wspomnianej serii H 9 kW 3 fazy ?
Jakie jest OZC budynku ?
- moc cieplna budynku?
- zapotrzebowanie na ciepło?
Zobacz ; post #11152 - podawałem w 17.03.2020
9 kW/1f /J - to bliżej Panasonic SDC 9 kW/1f / H
442748

slawek73
08-04-2020, 08:20
Jakie jest OZC budynku ?
- moc cieplna budynku?
- zapotrzebowanie na ciepło?
Zobacz ; post #11152 - podawałem w 17.03.2020
9 kW/1f /J - to bliżej Panasonic SDC 9 kW/1f / H
442748

Wiesz co muszę to znaleźć bo robiła mi to firma z którą finalnie się nie dogadałem, tak im generalnie wyszło, juz trochę czasu minęło, stąd mam bałagan. Ale dom 140m2, garaż 40m2, kotłownia 10m2, pustaki porotherm 25, chudziak 15 żadnych ociepleń, wylewka dół część mieszkalna 15 cm styropianu, 7 cm miksokreta, garaż 6 cm styro i 8 wylewki, góra 6 cm styro 6.5 cm wylewki, bez rekuperacji. Co dalej, elewacja będzie robiona w maju(nowy dom), 20cm, ocieplenie dachu 30 cm, wełna z lambdą 35 , dom wdłg projektu https://www.extradom.pl/projekt-domu-bruno-2-ps-WRW1213, z tym że dodany jest spory podcień na froncie i zrobiony kanał w garażu, lokalizacja Jaworzno, front jest centralnie na południe, także w salonie praktycznie tego słońca nie ma, podłoże, jest kilkanaście km od Pustyni Błędowskiej, a więc głównie piach i sucho.

P.S

Zapomniałem o najważniejszym okna Oknoplast Winergetic, w salonie HST na praktycznie całą długość ściany, drzwi zew Wikęd- front aluminium, kotłownia stalowe, brama Hormana.

Andrzej5101
08-04-2020, 08:34
OZC - powinno być profesjonale, żeby później nie mieć problemów;
- zobacz; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?362558-Fujitsu-High-Power-Waterstage-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84

slawek73
08-04-2020, 08:48
OZC - powinno być profesjonale, żeby później nie mieć problemów;
- zobacz; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?362558-Fujitsu-High-Power-Waterstage-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84

Tak, tak zdaję sobie sprawę takie było mniej więcej zrobione przez nich (dosyć spora firma), nie było to na zasadzie "Janusz" ma firmę i przeliczył, ja sam też mam dwa darmowe programy do przeliczania OZC. Podałem pobieżnie informacje domu żeby zobrazować, co do mostków cieplnych to jak widać na projekcie, kilka się znajdzie. Właśnie m.in dlatego mam zagwozdkę z tym modelem pompy bo zdaję sobie sprawę że obecny T-CAP może być lub jest trochę przewymiarowany.
Firma która robiła OZC zastanawiała się pomiędzy 7 KW T-Cap a 9 kW serii H, z tym że w wypadku tej ostatniej zaproponowali dwie opcje jedną bez rekuperacji WC09H3E8 i z rekuperacją WC09H3E5-1

Andrzej5101
08-04-2020, 08:55
Podaj obliczenia firmy i swoje,
Wylewki masz cienkie, więc raczej grzanie całodobowe

Kriss7
08-04-2020, 17:55
Witam,

użytkuje pompę już prawie dwa lata i dzisiaj zgłupiałem.
Na ta chwile CO wyłączone, pompa grzeje tylko CWU. Dzisiaj wchodzę do kotłowni i z pompy i rur wydobywają sie dźwięki przelewania wody i spuszczania jej chyba do zbiornika. Szczerze to pierwszy raz coś takiego zauważyłem i teraz nie wiem czy zgłupiałem czy coś jest nie tak. IMO zawsze było cichutko czy to przy grzaniu CO czy CWU.
Poniżej filmik:

Poprawilem link:
https://streamable.com/jszrnt

Zbysław
08-04-2020, 18:34
Witam,

użytkuje pompę już prawie dwa lata i dzisiaj zgłupiałem.
Na ta chwile CO wyłączone, pompa grzeje tylko CWU. Dzisiaj wchodzę do kotłowni i z pompy i rur wydobywają sie dźwięki przelewania wody i spuszczania jej chyba do zbiornika. Szczerze to pierwszy raz coś takiego zauważyłem i teraz nie wiem czy zgłupiałem czy coś jest nie tak. IMO zawsze było cichutko czy to przy grzaniu CO czy CWU.
Poniżej filmik:

Poprawilem link:
https://streamable.com/jszrnt

Coś niskie ciśnienie wody na manometrze , może z czegoś cieknie?

Kriss7
08-04-2020, 18:45
Jest sucho jak pieprz. Nie widzę żadnego przecieku, na sterowniku brak błędów. Pompa normalnie grzeje zbiornik, osiągnęła zadaną temp i przestała pracować.