PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

bobrow
08-04-2020, 19:26
Witam,

użytkuje pompę już prawie dwa lata i dzisiaj zgłupiałem.
Na ta chwile CO wyłączone, pompa grzeje tylko CWU. Dzisiaj wchodzę do kotłowni i z pompy i rur wydobywają sie dźwięki przelewania wody i spuszczania jej chyba do zbiornika. Szczerze to pierwszy raz coś takiego zauważyłem i teraz nie wiem czy zgłupiałem czy coś jest nie tak. IMO zawsze było cichutko czy to przy grzaniu CO czy CWU.
Poniżej filmik:

Poprawilem link:
https://streamable.com/jszrnt

Hej,
moim zdaniem należy sprawdzić ciśnienie w układzie - w spoczynku powinno być ok 1.5bara.
Druga sprawa , ten szum to chyba powietrze-więc trzeba odpowietrzyć układ.
Należy to zrobić w dwóch obwodach :
-CO i wtedy standardowo puszczasz tryb odpowietrzenia
-dla CWU , wtedy trzeba ręcznie przesterować zaw 3 drogowy+ tryb odpowietrzenia
Oczywiście musisz mieć odkręcony na ok 1.5-2 obroty odpowietrznik w jednostece wewn lub w systemie.
Pzdr

plusfoto
08-04-2020, 19:28
Dopuść wody tak aby w trakcie pracy było ~0,8 w trakcie postoju około 1,4 i załącz odpowietrzanie.

slawek73
08-04-2020, 19:51
Podaj obliczenia firmy i swoje,
Wylewki masz cienkie, więc raczej grzanie całodobowe

Szczerze powiedziawszy nie umiem tego znaleźć ale chyba podjąłem decyzję o zmianie na J, podstawą była dosyć długa konwersacja z panem Staszkiem który prowadzi szkolenia Panasonica.
Bazując na danych które mu podałem, po szybkiej kalkulacji stwierdził że moje zapotrzebowanie roczne to ok 8 kW więc nawet J-ka ma jeszcze zapas, czy potrzebny, czy nie to już mi ciężko stwierdzić.
Ale w mojej obecnej sytuacji to dla mnie chyba najlepsza opcja, lepszej już mieć nie będę, on także wspomniał że z tych trzech modeli- seria H 9 kW 3 fazy, T-Cap 9 kW 3 fazy i wspomniana seria J, ta ostatnia to dla mnie najlepsze wyjście.
Reasumując bezpośrednio po tej rozmowie i chwili namysłu zadzwoniłem do instalatora i zaakceptowałem zamianę, także po "duuużej znajomości" pompa będzie u mnie jutro.
Dzięki Andrzej, a także innym za pomoc, klamka zapadła i chcę wierzyć że to najlepsza dla mnie opcja i być może mam trochę szczęścia...oby

Kriss7
08-04-2020, 20:17
Dopuść wody tak aby w trakcie pracy było ~0,8 w trakcie postoju około 1,4 i załącz odpowietrzanie.

Jak mam dopuscic tej wody? Nigdy sam nie odpowietrzalem, wiec prosiłbym o wiecej szczegołów. W tej chwili na postoju jest 0,4 bara.

Rozumiem ze odpowietrzanie załaczam w ustawieniach instalatora jako działanie "Odpowietrzanie". Max wydajnosc 0x96 domyslnie czy cos wiecej ?

plusfoto
08-04-2020, 20:19
Hej,
moim zdaniem należy sprawdzić ciśnienie w układzie - w spoczynku powinno być ok 1.5bara.
Druga sprawa , ten szum to chyba powietrze-więc trzeba odpowietrzyć układ.
Należy to zrobić w dwóch obwodach :
-CO i wtedy standardowo puszczasz tryb odpowietrzenia
-dla CWU , wtedy trzeba ręcznie przesterować zaw 3 drogowy+ tryb odpowietrzenia
Oczywiście musisz mieć odkręcony na ok 1.5-2 obroty odpowietrznik w jednostece wewn lub w systemie.
Pzdr
Ale po co w II trybach? Program robi to automatycznie. Najpierw odpowietrza CO a potem CWU.

plusfoto
08-04-2020, 20:24
Jak mam dopuscic tej wody? Nigdy sam nie odpowietrzalem, wiec prosiłbym o wiecej szczegołów. W tej chwili na postoju jest 0,4 bara.

Rozumiem ze odpowietrzanie załaczam w ustawieniach instalatora jako działanie "Odpowietrzanie". Max wydajnosc 0x96 domyslnie czy cos wiecej ? Max wydajności nie ruszaj - po prostu wejdź tylko na odpowietrzanie. Na dopływie wody powinieneś mieć jeden z zaworów w pozycji zamkniętej. Nim dopuszczasz wodę do układu. Na filmiku nie widać całej instalacji więc Ci nie podpowiem który.

bobrow
08-04-2020, 20:25
Ale po co w II trybach? Program robi to automatycznie. Najpierw odpowietrza CO a potem CWU.

Nie zauważyłem ,że H odpowietrza także CWU-jeśli tak , to ok.

Kriss7
08-04-2020, 20:30
Max wydajności nie ruszaj - po prostu wejdź tylko na odpowietrzanie. Na dopływie wody powinieneś mieć jeden z zaworów w pozycji zamkniętej. Nim dopuszczasz wodę do układu. Na filmiku nie widać całej instalacji więc Ci nie podpowiem który.

jedyny zawór w pozycji zamknietej, a wlasciwie dwa sa na dole zbiornika, to te?
442770

EDIT: Dobra odpuscilem i to faktycznie ten. Cisnienie okolo 1,4, wlaczam odpowietrzanie.

Kriss7
08-04-2020, 20:43
jak dlugo trwa to odpowietrzanie? Samo sie wylaczy? dobija do okolo 44l/min po czym spada do zera i od nowa. Bulgotanie juz ustalo

plusfoto
08-04-2020, 20:46
około 10-15 min. samo się wyłączy i przejdzie do pozycji wł. Wtedy wychodzisz z tego menu.

Kriss7
08-04-2020, 21:01
Ok skończyło się. Zacząłem grzać CWU jest cicho w kotłowni, ciśnienie około 0,9-1 bar przy pracy.

Co mogło być przyczyną, że dostało się tam powietrze?

bobrow
08-04-2020, 21:55
Ok skończyło się. Zacząłem grzać CWU jest cicho w kotłowni, ciśnienie około 0,9-1 bar przy pracy.

Co mogło być przyczyną, że dostało się tam powietrze?

Jeśli nie było wycieku , to mogło spaść ciśnienie w naczyniu wzbiorczym-łatwo to sprawdzisz.
Jeśli ciśnienie będzie mocno wzrastać kiedy w CO będzie nagrzana woda , spadać kiedy zimna.
W jedn wewn przy odpowietrzniku jest ok 10 ltr zbiornik, możesz mieć jeszcze gdzieś na zewnątrz w układzie taki zbiornik.

MiG25
09-04-2020, 11:12
U siebie mam tak ,że jakimś cudem powietrze jest w układzie CWU. regularnie co tydzień odpowietrzam , i zawsze jest tam powietrze.
Wody ani nie dpouszczam ,ani jej nie ubywa.Ciśnienie ok 1,8 na wyłączonej pompie. Już tak regularnie od ponad pół roku.

plusfoto
09-04-2020, 12:20
Nie jesteś sam tyle że ja z reguły robię to co 3 - 4 tygodnie. Natomiast wodę w układzie raz w roku niestety muszę uzupełnić.

Kaizen
09-04-2020, 12:32
Czyli jeśli krzywa grzewcza jest ustawiona ,,za wysoko,, regulator pokojowy zapobiegnie przegrzaniu w pomieszczeniu tak to działa ?

Lepiej przestawić krzywą. Bo termostat pokojowy wyłączy się, jak przyświeci słońce czy odpalisz piekarnik - a jak wyłączysz podłogę, to będzie grzała jeszcze ze dwie godziny. Za to jak słonko zajdzie, wyłączysz piekarnik to się po pewnym czasie okaże, że podłoga zimna i zanim się nagrzeje, to minie kolejnych kilka godzin.

Chyba, że masz grzejniki - to sterownik pokojowy nabiera jakiegoś sensu. Ale większy sens wtedy ma sterowanie głowicami na grzejnikach.

maciejos36
26-04-2020, 11:04
Mam Panasonica podłączonego do podłogówki bezpośrednio oraz zbiornik na wodę. Co musiałbym przerobić aby chłodzić klimakonwektorami?

Andrzej5101
26-04-2020, 11:46
Mam Panasonica podłączonego do podłogówki bezpośrednio oraz zbiornik na wodę.
Co musiałbym przerobić aby chłodzić klimakonwektorami?
1/ PC musi mieć możliwości chłodzące,
2/ PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie
....na 2 sekcje np.;
....Podłogówka + KK - dzięki temu możesz puścić ;
......a/ 10 st na KK,
......b/ a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15 st.

R90
26-04-2020, 13:14
1/ PC musi mieć możliwości chłodzące,
2/ PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie
....na 2 sekcje np.;
....Podłogówka + KK - dzięki temu możesz puścić ;
......a/ 10 st na KK,
......b/ a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15 st.

Znajdz mi proszę taki zawór 3d termostatyczny, który ma zakres temp od 15 stopni wzwyż :) Też myślałem o takim układzie. dodatkowo jak będzie wyglądać sterowanie samymi klimakowektorami? Bo puscić chłodzenie w pompie i załaczyc wentylator w kk to nie problem . przydałaby się jakaś automatyka do tego

Andrzej5101
26-04-2020, 16:03
Znajdz mi proszę taki zawór 3 d termostatyczny, który ma zakres temp od 15 stopni wzwyż :)
https://astra-automatyka.pl/product/zawory-strefowe-vc-honeywell/ - Zawór strefowy VC HONEYWELL
Temperatura pracy; 1 ... 95°C

MiG25
26-04-2020, 16:13
O jakiej automatyce myślisz ? Panasonic jeśli nie będzie miał odbioru szybko schłodzi wodę do żądanej temperatury ,zacznie się modulować , aż się w końcu wyłączy jak nie będzie odbioru zimna. Jak temperatura wzrosnie to znowu się wlaczy . Klimakonwektor ma swój termostat i i steruje wentylatorem ,a woda przez niego przepływa cały czas....
W zasadzie jedyna automatyka o jakiej można by pomyśleć to taka ,żeby się woda nie zaczęła wkraplać na zimnych rurkach.( do pilnowania punktu rosy w każdym pomieszczeniu , w którym ta zimna woda przepływa).
Panasonic też ma przełącznik grzanie chłodzenie ,więc można zrobić przełączenie podłoga-grzanie , klimakonwektor-chłodzenie. Tyle ,że do klimakonwekorów trzeba prowadzić osobne rury...

MiG25
26-04-2020, 16:15
https://astra-automatyka.pl/product/zawory-strefowe-vc-honeywell/ - Zawór strefowy VC HONEYWELL
Temperatura pracy; 1 ... 95°C

To nie jest zawór termostatyczny , tylko normalny otwórz-zamknij , dwudrogowy do sterowania napięciem.

R90
26-04-2020, 21:50
No ale tu właśnie o to chodzi, żeby w na wymienniku kk wykropiła się woda. Przecież uczucie gorąca, duszności w upalne letnie dni bierze się tez i z wilgotności. KK ma tacę ociekowa i odprowadzenie skroplin do kanalizacji.

MiG25
27-04-2020, 06:41
A skąd ta skroplona woda się by brała ? Z powietrza w pomieszczeniu ! Na takiej zasadzie ( wykroplania się wody na zimnych elementach ) działa osuszacz powietrza ( są też chemiczne ,ale te są "bezobsługowe). Więc jeśli tej wody nie dostarczasz z zewnątrz ( nie wiem , czy są takie kk gdzie dolewasz wodę na tacę skroplin) , to raczej powodujesz efekt odwrotny. Nie sądzę ,żeby cała skroplona woda z powrotem do powietrza wyparowała ( i oby tak było). A jak to wszystko zaczyna stać , i cieknąć po rurkach w podłogę ,zamiast do kanalizacji... ( No może trochę przesada :) )
W każdym razie im więcej wody się skropli w kk tym będzie suchsze powietrze w pomieszczeniu.
Poza tym woda nie wkrapla się tylko w kk , ale wszędzie na rurkach tam , gdzie jest to źle zaizolowane.

R90
27-04-2020, 08:55
Zgadza się, ale przyjąłem że izolacja jest zrobiona porządnie i jest jej ciągłość gdzie się da więc nie ma wykraplania w miejscach niepożądanych. :)
A wilgoć wystarczy że wpada do domu przy wentylacji mechanicznej. Przy ponad 30*C na zew i wilgotności względnej 60-65% , po ochłodzeniu na wymienniku rekuperatora wskoczy na poziom ponad 70%. Taka wilgotność już jest męcząca i kk ma za zadanie właśnie odprowadzić te wilgoć w postaci ciepła utajonego.

bobrow
29-04-2020, 09:35
Witam Towarzystwo,
chciałbym tylko poinformować ,że właśnie minął mi 5 rok od montażu mojego T-capa 9kW 3 fazy (i zakończyła się 5 letnia gwarancja producenta na sprężarkę).
Przez ten czas PC nie uległa żadnej awarii (choć ją trochę tunningowałem...)-szacuję ,że przepracowała ok 15 000 godzin, zużyła w tym okresie ok 35 000 kWh.
Średni COP ok 3 , średni koszt 1 kWh ok 0,43 pln brutto (energia +przesył) w G12W (ok 60% w T2) co daje łączny koszt za 5 lat ok 15 000 pln brutto (średnio rocznie ok 3 000pln).
PC ustawiona wg najniższego kosztu względem komfortu tj 22-23st w domu (prawie 200m2 po podłogach) , 4 osoby na CWU- bez kagańca T2.
Co dalej ? Prawdopodobnie wymienię trzy grzejniki dwupłytowe na trzypłytowe i dołożę filtr magnetyczny na powrocie z instalacji-dzięki temu powinienem zejść z KG o ok 5-6K co spowoduje wzrost COP i w konsekwencji mniejsze zużycie energii.Moja umowa z Tauronem kończy się pod koniec tego roku i nie wiem jakie będą ceny energii. Ponad to mniejsze zużycie na PC spowoduje większe wykorzystanie uroków mojej PV i po prostu mniej zapłacę Tauronowi (obiektywnie patrząc , to taka akcja serwisowa z tymi grzejnikami to bardziej satysfakcja niż realna korzyść-zwrot będzie trwał swoje...).
To tyle
Zdrówka !

_John
29-04-2020, 22:31
Mam Panasonica podłączonego do podłogówki bezpośrednio oraz zbiornik na wodę. Co musiałbym przerobić aby chłodzić klimakonwektorami?

Zastosować ręczny zawór przełączający - tanio
Zastosować zawór przełączający z siłownikiem sterowanym z pompy - drożej
Zadbać o prawidłową izolację rur i objętość instalacji zgodną z dtr.

MiG25
30-04-2020, 15:14
A czy ktoś myślał o wykorzystaniu rekuperacji i np nagrzewnic wodnych kanałowych do schładzania powietrza wpuszczanego do domu ?
?

ironsmith
30-04-2020, 22:15
ja pomyślałem od ponad roku mam wymiennik ciepła za rekuperatorem, gdzieś opisywałem byli także tacy co się dziwili że za reku.
maciejos36, masz klimakonwektory jeżeli tak zamykasz pętle na podłogówkę i wodę lodową puszczasz tylko na klimakonwektory

_John
01-05-2020, 12:17
A czy ktoś myślał o wykorzystaniu rekuperacji i np nagrzewnic wodnych kanałowych do schładzania powietrza wpuszczanego do domu ?
?

Do chłodzenia stosuje się chłodnice.
Nie bez powodu, te urządzenia różnią się od siebie.

MiG25
01-05-2020, 13:18
Ok , czyli jak w tytule będzie chłodnica wodna kanałowa to będzie ok ?
Tak się składa ,że widziałem parametry zarówno grzania jak i chłodzenia przy jednym takim produkcie.
Wg mnie taka nagrzewnica/chłodnica działałaby na identycznej zasadzie jak klimakonwektor , który rowniez moze grzać i chłodzić , w zależności od tego co mu sie na wymiennik poda ,i z jaką prdkością będzie wentylator chodził...
Wydaje mi się ,że zaraz ktoś z tekstem wyskoczy ,że do chłodzenia jest klimatyzator a nie pompa ciepła....

MiG25
01-05-2020, 13:21
ja pomyślałem od ponad roku mam wymiennik ciepła za rekuperatorem, gdzieś opisywałem byli także tacy co się dziwili że za reku.


Jaki ten wymiennik masz ? Jak się sprawuje ?

SilverX
02-05-2020, 19:14
Działa nw. metoda z ESP8266 z serią j? Podobno pcb jest taka sama jak w h.

https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/README.md

MiG25
03-05-2020, 07:15
Działa nw. metoda z ESP8266 z serią j? Podobno pcb jest taka sama jak w h.

https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/README.md

Wprost nikt nie napisał/potwierdził tego. Ale skoro moduł CZ-TAW1 oraz płyta opcionalna CZ-NS4P jest ta sama do H i do J ( a one wykorzystują to samo złącze CN-CNT do komunikacji), a także płyta główna wygląda na identyczną ,to wniosek z tego ,że i HeishaMon działa...

Niestety autorzy projektu mają H , i nie kupią J tylko po to,żeby to potwierdzić. Musi znaleźć się użytkownik ,żeby to sprawdzić.

Jeśli masz już J wraz z modułem ,to proponuję najpierw spróbować tego:
https://github.com/lsochanowski/GoHeishaMon

EDIT: Potwierdzone ,że działa z wersją J.

ironsmith
03-05-2020, 09:58
MIG25 tak to wyglądało w zeszłym roku bypass zamknięty chłodnica za reku na nawiewie, 3 rzędowa INOX chyba firma z Krakowa zimą też grzeje443662443663
wyższe temperatury anemostat piętro niższe parter, zasłanianie słońca + klimakonwektrowy i daje radę

_John
03-05-2020, 12:05
Ok , czyli jak w tytule będzie chłodnica wodna kanałowa to będzie ok ?
Jest dość istotna różnica między nagrzewnicą, a chłodnicą kanałową.
Chłodnica będzie mieć izolowaną obudowę, oraz tacę ociekową.
Dość istotne elementy, jeśli chcemy chłodzić wykorzystując niski parametr czynnika.

Klimatyzacja to nazwa procesu obróbki powietrza, może być realizowany dowolnym urządzeniem, byle był do tego celu przeznaczony.

dzimberto
03-05-2020, 15:37
Witam wszystkich
Mam pytanko
Mianowicie w sierpniu przesiadam sie na pompę ciepła z eko
Mam już fotowoltaikę na dachu 9,91 kw(longi solar 320 half cut),od 19.12 do 08.03 5,12kwp a od 08.03 9.91 kwp po rozbudowie
Dom parterowy z poddaszem użytkowym(132 m2)EWA ARCHETON
Mam juz dosyc eko ,worki czyszczenie pieca kurz itp
Ok 40 m2 podłogówki (kuchnia,przedpokój 2 lazienki),reszta grzejniki aluminiowe fondital calidor b4 600 +2 drabinki dodatkowo w łazienkach
woda na grzejniki 38-42 idzie w zaleznosci od temp zewnetrznej
Bez reku
Dom dobrze ocieplony tak mysle(mieszkamy od 2015,choć teraz bym dał wiecej ocieplenia):24 BK+15 cm grafit lambda 32
fundamenty 10 cm termoorganika parking lambda 36(od samych ław)
podłogi 10 cm na mijankę,2 warstwy
okna vetrex alphaline 90+ 3 szyby ciepła ramka
poddasze skosy 25 isover 0,38+podwieszany sufit 45cm(20+10+15)
dachówka,pełne deskowanie
Wybór padł na panasa aquaera t-cap 9 kW,pani z firmy wyliczyła z programu(mi z ozc wyszło ok 12 950 kwh zapotrzebowania CO+CWU
Pani oferuje mi minoblocka 9kw1 faz i zalanie układu glikolem( odchodzą przeglądy przy splicie)
Czy przy fotowoltaice 1 faza ma znaczenie czy 3 fazy lepiej
cena za wszystko 29,5 tys(na gotowo z glikolem pompami instalacja
Ma ktoś może podobny dom i jak mu się to sprawdza,jakie zużycia roczne
Z programu panasa wyszło mi ok 6tys kwh na rok
Pozdrawiam wszystkich i czekam na informację

Andrzej5101
03-05-2020, 16:30
Wybór padł na panasa aquaera t-cap 9 kW,pani z firmy wyliczyła z programu (mi z ozc wyszło ok 12 950 kWh zapotrzebowania CO+CWU
Pani oferuje mi minoblocka 9 kW/1 faz i zalanie układu glikolem( odchodzą przeglądy przy splicie)
Czy przy fotowoltaice 1 faza ma znaczenie czy 3 fazy lepiej
Należy;
- wykonać profesjonalne OZC budynku,
- przeliczyć moc grzejników dla temperatur zasilania 45/35 C,
- określić ilość litrów wody w układzie,
- przestudiować minimum ze zrozumieniem temat;
- https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEP%C5%81A-i-grzejniki-zu%C5%BCycie-energii/page9 ,
- https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek

MiG25
03-05-2020, 16:52
Przez te 5 lat ( więc co najmniej 4 sezony grzewcze) chyba kolega potrafi sam powiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na moc cieplną i nikt mu tego nie musi liczyć ?

asolt
03-05-2020, 19:22
Przez te 5 lat ( więc co najmniej 4 sezony grzewcze) chyba kolega potrafi sam powiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na moc cieplną i nikt mu tego nie musi liczyć ?

Jak ma niby to okreslic? na tzw oko, czy na podstawie odczytu urządzen pomiarowych (ciepłomierza).O ile zapotrzebowanie na ciepło na podstawie zuzytego opału da sie w miare dokladnie okreslic, o tyle obciązenie cieplne nie koniecznie. Podaj jaka jest prosta metoda okreslania obciązenia cieplnego tylko na podstawie uzytkowania domu. Mysle ze innym sie to przyda i nie bedą miec wątpliwosci do poprawnosci obliczen instalatorów.

dzimberto
03-05-2020, 19:42
WITAM PONOWNIE
Temat pomp wałkuję od pażdziernika zeszłego roku więc naczytałem się trochę
Pytałem się o pompę czy warto 1 fazę czy 3 przy fotowoltaice
Piec na eko a pompa to dwa różne żródła ciepła
Eko wiem ile mi szło na rok nie sezon(od września do września)3-3,2 ton,jaka temp
W domu 23-24 st, w tym roku podłogówka załączyła się 5 razy grzejniki letnie tylko salon wyczuwalne ciepło bo głowice pozamykały się bo ciepło w domu
przy -5 temp na grzejniki szła 39-40 i w domu ciepło podłogówka na dole też dużo daje bo ciepło unosi się do góry
Po prostu mam już dosyć workowania i czyszczenia pieca i popiołu
Czytam posty i niektórzy piszą co to nie wyrabiają ze swoimi pompami tuningi albo nie wiadomo co
Ja zadałem i chciałbym porady od was,pytanie proste,prościej nie można
Czy przy fotowoltaice 1 faza czy lepiej 3?
Pani z firmy montującej pompy(muszę powiedzieć że ma na czym czapkę nosić i nie jest z pierwszej łapanki)oferuje mi monoblocka,czy może dopłacić i wziąc split bo szczerze mówiąc coroczne przeglądy i opłaty za nie ,nie są warte strat na glikolu
po to założyłem fotowoltaikę by nie płacić za energię
Do dziś już 3350 kWh,dom zużywa 3600 kWh
Chciałbym porady od was użytkowników,bo róznie wszyscy pisza
Jedni monoblock,drudzy split trzeci po co glikol inny jeszcze glikol jest ok

dzimberto
03-05-2020, 19:58
Odnośnie podłączenia i zabezpieczenia to w liczniku już mam 32 amp,zmienione z 25
Czytam wasze forum i po internecie by ustrzec się błędów przy wyborze i eksploatacji
Liczę się ze zużyciem nawet 6,5 do 7 tys kWh pompy i uwierzcie nie będę płakał
Jeśli babka mówi że pompa nie wezmie 6 tys kWh to wierzę na 80% ale dołożę 1000kWh
Jacyś wszyscy są przewrażliwieni ,chyba to skutek koronawirusa
Pozdrawiam z Norwegii
Ps.tu jest spokój i bez paniki ale zdyscyplinowani wszyscy

agb
03-05-2020, 20:10
Ale dlaczego momoblok miałby nie wymagać przeglądów? To producent udziela gwarancji bez wymogu serwisowania? Niech Ci pokaże warunki gwarancji.

Co do fotowoltaiki, to lepiej pytać w tematach jej poświęconym, jak ją lepiej obciążać. Dla PC źródło nie ma znaczenia.

dzimberto
03-05-2020, 20:14
Przez te 5 lat ( więc co najmniej 4 sezony grzewcze) chyba kolega potrafi sam powiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na moc cieplną i nikt mu tego nie musi liczyć ?

Własnie doszedłem do wniosku czas zmienić że piec który mam jest za duży,błąd gdy słucha się pseudo fachowców przy doborze
Przy montażu pierwszych paneli powiedziałem montażyście że będę zmieniał piec bo ten jest za duży więc nawinął mi temat pompy(firma montuje też pompy ciepła)
Piec ma sprawność 87% a pompa przy średnim rocznym COP 3 czyli 2 razy więcej niż piec i piec nie chodzi na okrągło latem;)
Z liczeniem jeszcze nie jest u mnie tak zle,chciałem porady a nie uszczypliwości

dzimberto
03-05-2020, 20:25
Ale dlaczego momoblok miałby nie wymagać przeglądów? To producent udziela gwarancji bez wymogu serwisowania? Niech Ci pokaże warunki gwarancji.

Co do fotowoltaiki, to lepiej pytać w tematach jej poświęconym, jak ją lepiej obciążać. Dla PC źródło nie ma znaczenia.

Czy przy splicie trzeba przegląd???
chyba tak,co nie;)
Masz składaka a monoblock to całość
przy splicie musisz podać jakim gazem ile i co rok podbijać przeglądy
ale mniejsze ryzyko wpadki przy montażu
Na pewno nie kosztuje tyle przegląd splita co monoblocka

agb
03-05-2020, 20:32
Zapytaj, a nie wyrokuj...

fachman19
03-05-2020, 20:35
Monoblok i split maja parownik . A brudny parownik to niezupełne odparowanie . A to powoduje ,że do sprężarki dostją się krople czynnika. A sprężarka spręża gaz a nie ciecz.

fachman19
03-05-2020, 20:43
. Podaj jaka jest prosta metoda okreslania obciązenia cieplnego tylko na podstawie uzytkowania domu. Mysle ze innym sie to przyda i nie bedą miec wątpliwosci do poprawnosci obliczen instalatorów.
NP gdy temperatura zewnętrzna wynosi około ZERO sprawdzamy energii poszło w określonym czasie przy zachowaniu stałej temperatury w budynku. Jak mamy zapotrzebowanie dla ZERA to możemy wyliczyć każde inne temperatury zewnętrznej.

bobrow
03-05-2020, 20:45
Odnośnie podłączenia i zabezpieczenia to w liczniku już mam 32 amp,zmienione z 25
Czytam wasze forum i po internecie by ustrzec się błędów przy wyborze i eksploatacji
Liczę się ze zużyciem nawet 6,5 do 7 tys kWh pompy i uwierzcie nie będę płakał
Jeśli babka mówi że pompa nie wezmie 6 tys kWh to wierzę na 80% ale dołożę 1000kWh
Jacyś wszyscy są przewrażliwieni ,chyba to skutek koronawirusa
Pozdrawiam z Norwegii
Ps.tu jest spokój i bez paniki ale zdyscyplinowani wszyscy

Witam,
w firmie mam T-capa 9kW 1fazowy model F podłączony pod C25 i B20 (grzałki).
Jeśli masz główne zabezpieczenie 32A , to trzeba przemyśleć sprawę obciążenia na poszczególnych fazach (np indukcja ,pralka , itp).Sama PC na sprężarce może max pociągnąć ok 5kW.
Jeśli chodzi o decyzję ws PC pod PV , to skoro PV jest 3 fazowa -to teoretycznie też było by dobrze mieć PC 3 fazową.Chodzi mi tu o rozliczanie w Prosumencie-np w Tauronie jest algebraiczne , a powinno być wektorowe.
W domu mam T-capa 9kW 3 fazy +PV 9,92kWp , główna rozdzielnia ma zabezpieczenie C32.
Pzdr

PS
Monobloka T-cap 9kW 3 fazy odpaliłem u kuzynki , na ok 35 ltr glikolu z wymiennikiem.
Przeglądy pod CRO nie wymagane , ale pod gwarancję Panasa -już tak...

TINEK
03-05-2020, 20:49
Nie doradzę czy 1 faza, czy 3, ale może Ci się przyda info z moim doświadczeniem po 1 sezonie z PC
Zużycie eko takie jak Twoje, ale od końca września do początku maja, latem CWU grzałem prądem, (a Ty za cały rok)
Dom może trochę podobny, ale Twój lepiej ocieplony. Pompa uruchomiona 21 maja 2019, do dziś zużyła 4800 kWh, czyli za rok wyjdzie coś około 5000.
No zima lekka była. Także pani Ci dobre mówi, że 6000 da radę
Zwróć uwagę, że ja mam pompę "ze złomu" jak tu się uważa, a Ty planujesz panasa, to zużycie pewnie będzie jeszcze mniejsze (i dom cieplejszy)
Pozdrawiam Cię serdecznie :)

asolt
03-05-2020, 20:52
NP gdy temperatura zewnętrzna wynosi około ZERO sprawdzamy energii poszło w określonym czasie przy zachowaniu stałej temperatury w budynku. Jak mamy zapotrzebowanie dla ZERA to możemy wyliczyć każde inne temperatury zewnętrznej.

Czym sprawdzamy?, jak mamy ciepłomierz to ok. Tylko ile jest instalacji z ciepłomierzem?, bez ciepłomierza przy kotle stałopalnym wazymy ilosc opału?.
Jak uwzględniamy moc urządzen (zyski bytowe) ktore sa w domu. tak na marginesie moc emitowana przez dorosłego to ok 100W. Jaką dokladnosc przyjmujesz przy takim pomiarze? ,w kazdym razie ciekawy sposób doboru mocy pompy.

agb
03-05-2020, 20:58
Czym sprawdzamy?, jak mamy ciepłomierz to ok. Tylko ile jest instalacji z ciepłomierzem?, bez ciepłomierza przy kotle stałopalnym wazymy ilosc opału?.
Jak uwzględniamy moc urządzen (zyski bytowe) ktore sa w domu. tak na marginesie moc emitowana przez dorosłego to ok 100W. Jaką dokladnosc przyjmujesz przy takim pomiarze? ,w kazdym razie ciekawy sposób doboru mocy pompy.
podobnie jak Ty określasz zyski bytowe. Bo nie wiesz czy mam lodówkę, czy cztery. Czy gotuję 5 razy dziennie, czy raz na tydzień. Czy mam szafę rack generującą 300W. Przykłady mógłbym mnożyć.

dzimberto
03-05-2020, 21:08
Witam,
w firmie mam T-capa 9kW 1fazowy model F podłączony pod C25 i B20 (grzałki).
Jeśli masz główne zabezpieczenie 32A , to trzeba przemyśleć sprawę obciążenia na poszczególnych fazach (np indukcja ,pralka , itp).Sama PC na sprężarce może max pociągnąć ok 5kW.
Jeśli chodzi o decyzję ws PC pod PV , to skoro PV jest 3 fazowa -to teoretycznie też było by dobrze mieć PC 3 fazową.Chodzi mi tu o rozliczanie w Prosumencie-np w Tauronie jest algebraiczne , a powinno być wektorowe.
W domu mam T-capa 9kW 3 fazy +PV 9,92kWp , główna rozdzielnia ma zabezpieczenie C32.
Pzdr

PS
Monobloka T-cap 9kW 3 fazy odpaliłem u kuzynki , na ok 35 ltr glikolu z wymiennikiem.
Przeglądy pod CRO nie wymagane , ale pod gwarancję Panasa -już tak...

Dzięki za podpowiedz
rozdzielnię mam rozbudowaną więc kwestia pod którą fazę podpiąć
Indukcja jest 3 fazowa ale ile tej indukcji używam za dnia;)
Czyli monoblock nie jest be?
Mieszkam na kujawach więc mam Energę,od lutego już nie płacę za energię
Co do poboru energii z paneli bezpośrednio ok ale potem odbiór oddanej do sieci to myślę że nie ma problemu gdyż tylko indukcja ma 3 fazy a reszta domu na różnych fazach porozdzielana więc byłoby trochę dziwnie że oddaje w 3 fazach a pobieram większość z jednej
Reszta i tak do sieci i di wykorzystania w nocy lub jesienią;)
Pozostaje kwestia obciążenia bezpośrednio paneli bo teraz dziennie 67-70 kWh produkcja to ile z tego pompa na cwu zużyje 5-6 kWh?

bobrow
03-05-2020, 21:16
Dzięki za podpowiedz
rozdzielnię mam rozbudowaną więc kwestia pod którą fazę podpiąć
Indukcja jest 3 fazowa ale ile tej indukcji używam za dnia;)
Czyli monoblock nie jest be?
Mieszkam na kujawach więc mam Energę,od lutego już nie płacę za energię
Co do poboru energii z paneli bezpośrednio ok ale potem odbiór oddanej do sieci to myślę że nie ma problemu gdyż tylko indukcja ma 3 fazy a reszta domu na różnych fazach porozdzielana więc byłoby trochę dziwnie że oddaje w 3 fazach a pobieram większość z jednej
Reszta i tak do sieci i di wykorzystania w nocy lub jesienią;)
Pozostaje kwestia obciążenia bezpośrednio paneli bo teraz dziennie 67-70 kWh produkcja to ile z tego pompa na cwu zużyje 5-6 kWh?

Monoblok oczywiście nie jest "be"-jest szczególnie ciekawy jeśli jest wyraźnie tańszy od splita. Straty z powodu użycia glikolu czy wymiennika nie są porażające-u mojej kuzynki zużycie jest podobne do mojego (ta sama miejscowość , ale inne domy).
Odnośnie CWU -to z tego co pamiętam , latem idzie u mnie przy 4 osobowej familii coś ok 3-3,5kWh

asolt
03-05-2020, 21:18
podobnie jak Ty określasz zyski bytowe. Bo nie wiesz czy mam lodówkę, czy cztery. Czy gotuję 5 razy dziennie, czy raz na tydzień. Czy mam szafę rack generującą 300W. Przykłady mógłbym mnożyć.

Zwykle pytam czy bedzie cos ponad standard. Ogolnie zyski bytowe są okreslone w normie na poziomie 6,8 W/m2. Osobiscie uwazam ze dla zdecydowaniej wiekszosci przypadków
jest to za duzo i niestety zniekształca wynik koncowy. Nie jest mozliwe dokladne okreslenie tej wartosci ale mozna je spróbowac policzyc jezeli ma sie dane dotyczace ilosci i rodzaju tych urzadzen..

dzimberto
03-05-2020, 21:20
Nie doradzę czy 1 faza, czy 3, ale może Ci się przyda info z moim doświadczeniem po 1 sezonie z PC
Zużycie eko takie jak Twoje, ale od końca września do początku maja, latem CWU grzałem prądem, (a Ty za cały rok)
Dom może trochę podobny, ale Twój lepiej ocieplony. Pompa uruchomiona 21 maja 2019, do dziś zużyła 4800 kWh, czyli za rok wyjdzie coś około 5000.
No zima lekka była. Także pani Ci dobre mówi, że 6000 da radę
Zwróć uwagę, że ja mam pompę "ze złomu" jak tu się uważa, a Ty planujesz panasa, to zużycie pewnie będzie jeszcze mniejsze (i dom cieplejszy)
Pozdrawiam Cię serdecznie :)
Szczerze mi też proponowali nibe ale ta firma i pani co mi wyliczyła zużycie też maja nibe ,buderius panasonic w oferciei mówi że najwięcej montują panasonica bo trzyma moc do -20 i cena też niższa o 3 tyś;),byłem u nich w biurze w toruniu
Ja nie neguje co kto montuje,chciałeś NIBE twój wybór,nikomu nic do tego
Jeden lubi blondynki drugi brunetki;);)
Pozdrawiam również i dzięki za informację
Ps.Cenię ludzi którzy dzielą się doświadczeniem,

dzimberto
03-05-2020, 21:35
Monoblok oczywiście nie jest "be"-jest szczególnie ciekawy jeśli jest wyraźnie tańszy od splita. Straty z powodu użycia glikolu czy wymiennika nie są porażające-u mojej kuzynki zużycie jest podobne do mojego (ta sama miejscowość , ale inne domy).
Odnośnie CWU -to z tego co pamiętam , latem idzie u mnie przy 4 osobowej familii coś ok 3-3,5kWh

Mam pytanko:)
Jaka woda (temp) idzie na grzejniki u ciebie?
Widzę że masz 90 % grzejników,bo w tym roku 38 -41 stC na grzejniki,tzn rozdzielnie
2 rozdzielnie grzejników parter poddasze i rozdzielnia podłogówek(pomieszczeń)kuchnia i przedpokój po 2 pętle łazienka 1
Babka z firmy mówiła że bez bufora się obędzie bo mam podłogówkę 40m2 ale sam nie wiem co myśleć o tym
zbiornik cwu powiedziałem jej 300l
Ogólnie wkurza mnie już ten eko bo nie ma mnie w domu a żona musi jak braknie dosypywać do zbiornika choć mam 200kg zbiornik
Latem niepotrzebne palenie w piecu i straty w kominie
pozdrawiam

bobrow
03-05-2020, 22:04
Mam pytanko:)
Jaka woda (temp) idzie na grzejniki u ciebie?
Widzę że masz 90 % grzejników,bo w tym roku 38 -41 stC na grzejniki,tzn rozdzielnie
2 rozdzielnie grzejników parter poddasze i rozdzielnia podłogówek(pomieszczeń)kuchnia i przedpokój po 2 pętle łazienka 1
Babka z firmy mówiła że bez bufora się obędzie bo mam podłogówkę 40m2 ale sam nie wiem co myśleć o tym
zbiornik cwu powiedziałem jej 300l
Ogólnie wkurza mnie już ten eko bo nie ma mnie w domu a żona musi jak braknie dosypywać do zbiornika choć mam 200kg zbiornik
Latem niepotrzebne palenie w piecu i straty w kominie
pozdrawiam

U mnie na CO jest 40-48st. Mam mały bufor (bardziej sprzęgło hydrauliczne ) ok 40 ltr i mam też jego obejście (zrobiłem dla porównania).
Cały czas moja PC pracuje na buforze tylko właściwie z jednego powodu-hałas na grzejnikach.
Bez bufora hałas dzieli się na dwie sytuacje :
-bieżąca praca CO (zależy od modelu tj czy jest modulacja prędkości obiegówki , czy jest na stałe-zawsze należy zapewnić właściwy przepływ dla danej mocy)
-defrost , wtedy rury i grzejniki bardzo mocno hałasują
Jest jeszcze kwestia wypłukiwania zanieczyszczeń z układu (szczególnie przy dużych przepływach) oraz kwestia dopasowania hydraulicznego (szczególnie przy mieszanym układzie z OP).
Właśnie z w/w powodów mam bufor-w mojej PC obiegówka pracuje na 3 biegu , a obiegówka wtórna na maxa (22W).Gdybym ominął bufor ,wówczas musiałbym puścić obiegówkę w PC na biegu 5 -co w sumie więcej energii generuje niż 3 bieg+druga obiegówka.
Niedawno upuszczałem wodę z buforka i widziałem jaki szlam tam zalegał-zbiorniczek ten naturalnie zbiera wszelkie nieczystości z układu.
Jeśli chodzi o COP , to tylko przy min mocy jest ciut gorsza sprawność z buforem -zresztą bez bufora małe moce też są gorsze od katalogu...
I to tyle w temacie bufora (choć temat tu był wałkowany wielokrotnie i czasem krzykliwie)

MiG25
04-05-2020, 06:48
Jak ma niby to okreslic? na tzw oko, czy na podstawie odczytu urządzen pomiarowych (ciepłomierza).O ile zapotrzebowanie na ciepło na podstawie zuzytego opału da sie w miare dokladnie okreslic, o tyle obciązenie cieplne nie koniecznie. Podaj jaka jest prosta metoda okreslania obciązenia cieplnego tylko na podstawie uzytkowania domu. Mysle ze innym sie to przyda i nie bedą miec wątpliwosci do poprawnosci obliczen instalatorów.

No właśnie niekoniecznie.... Ja wychodzę z założenia , że projekt to są założenia , a w rzeczywistość to weryfikuje . Oczywiście jest też projekt powykonawczy...
Ale do rzeczy , oczywiście nie spodoba się to wszystkim "obliczeniowcom" ( bo oni są dumni ,jak to co policzyli sprawdza się w rzeczywistości) ,ale dla przykładu ,zamiast robić badania gruntu , i zatrudniać projektanta ,żeby "dostosował" fundamenty pod nie , te pieniądze wolałbym włożyć w pewniejsze : grubsze ławy z dodatkowym drutem zbrojeniowym .Tak robiłem u Siebie , projektant zgodził się ze mną w 100%,i stwierdził ,że on te ławy tylko by odchudził (wykopaliśmy kilka dołków ,co by sprawdzić ,czy wszędzie jest glina na 1,5 m) Być może w tej chwili badania gruntu są już obowiązkowe ,nie wiem nie jestem na bieżąco ,robiłem to parę lat temu. To samo tutaj , jedynie co mi powie "profesjonalne OZE " , to to czy wystarczy pompa 7kW , czy też trzeba jednak brać 9kW.... To ja wolałbym od razu brać 9kW ,niż płacić za to pieniądze i liczyć na to ,że jednak kupię tańszą 7kW...
Jeszcze raz powtarzam , to jest moje zdanie ,które żadnemu projektantowi się nie spodoba i ja to rozumiem. Żeby nie było , są rzeczy które projektant sprawdzić musi a kierownik budowy dopilnować ,żeby tak to było zrobione ( rzeczy konstrukcyjne dotyczące bezpieczeństwa - i tu nie dyskutuję). Są też ludzie ,którzy muszą mieć dokładnie wszystko policzone , bo bez planu nawet do WC nie pójdą.. Też to rozumiem. Ale zrozumcie też to ,że te wasze obliczenia to też jest kupa założeń i uśrednień.

A co do jednofazowej ,czy trójfazowej , to na pewno falownik masz trójfazowy. Teraz jeśli zużywałbyś na bieżąco do co panele wyprodukują to nie tracisz nic w stosunku jakbyś najpierw miał do energię oddać do sieci a później z powrotem ją pobrać - tutaj do sieci idzie 100 ,a pobrać bezkosztowo możesz tylko 80.
Więc jeśli miałbyś pompę ciepła jednofazową to jedna faza fotowoltaiki musiałaby produkować taką moc ( a cala fotowoltaika 3x tyle) ,jaką aktualnie pompa by potrzebowała ,żeby nie odprowadzac energii do sieci ,tylko zuzywać ją na miejscu. Oczywiści jest tez plus , że dwie pozostale fazy produkują prąd do odebrania na później ( ale w stosunku 10:8). Generalnie trudna do policzenia rzecz ,bo jest tu dużo zmiennych ( bo przecież w domu pompa ciepla to nie jedyny odbiornik).
Mi tu symetria ( i dusza elektryka) podpowiada ,żeby obciążać maksymalnie równomiernie jak się da ( bo to najlepiej dla sieci) , ale dla zwykłego użytkownika to jest wogóle bez znaczenia ( o ile w miarę duże zabezpieczenie przed licznikiem , i wszystko nie wisi na jednej fazie).

Andrzej5101
04-05-2020, 08:41
jedynie co mi powie " profesjonalne OZE " , to to czy ;
- wystarczy pompa 7 kW , czy też trzeba jednak brać 9 kW....
-To ja wolałbym od razu brać 9 kW, niż płacić za to pieniądze i liczyć na to,
że jednak kupię tańszą 7 kW...
Jeżeli masz grube wylewki to założenie Twoje jest racjonalne,
natomiast jak są same grzejniki - to nadmiar mocy skutkuje taktowaniem
w temperaturach ok; > 2 C.

MiG25
04-05-2020, 09:19
No to wtedy sprawdzam ,czy nie mam ich zakręconych , a jak nie to dokładam żeberek albo wymieniam grzejnik na nowocześniejszy/większy...
Może już teraz można stwierdzić ,że w jakimś pokoju potrzebny jest jednak więcej grzejnika...

No i pomyślmy też realnie , pomiędzy 7kW a 9kW może być duży przeskok ( jeśli byłby to T-CAP , a raczej o takiej trzeba myslec przy grzejnikch) ,ale jeśli 9kW będzie taktować to 7kW już nie ? Może nie tak często ale chyba też będzie.

dzimberto
04-05-2020, 12:17
Jeżeli masz grube wylewki to założenie Twoje jest racjonalne,
natomiast jak są same grzejniki - to nadmiar mocy skutkuje taktowaniem
w temperaturach ok; > 2 C.

Mam 40m2 podłogówki
Dziś gadałem z gosciem od pompy i powiedział że jak jest powyżej 35l wody w układzie to nie trzeba bufora
myślę że u mnie jest więcej
mam 100 zeberek,jedno mieści 0,31l
To te 32l+ 40m2 podłogówki to myślę że dramatu nie będzie

dzimberto
04-05-2020, 12:20
U mnie na CO jest 40-48st. Mam mały bufor (bardziej sprzęgło hydrauliczne ) ok 40 ltr i mam też jego obejście (zrobiłem dla porównania).
Cały czas moja PC pracuje na buforze tylko właściwie z jednego powodu-hałas na grzejnikach.
Bez bufora hałas dzieli się na dwie sytuacje :
-bieżąca praca CO (zależy od modelu tj czy jest modulacja prędkości obiegówki , czy jest na stałe-zawsze należy zapewnić właściwy przepływ dla danej mocy)
-defrost , wtedy rury i grzejniki bardzo mocno hałasują
Jest jeszcze kwestia wypłukiwania zanieczyszczeń z układu (szczególnie przy dużych przepływach) oraz kwestia dopasowania hydraulicznego (szczególnie przy mieszanym układzie z OP).
Właśnie z w/w powodów mam bufor-w mojej PC obiegówka pracuje na 3 biegu , a obiegówka wtórna na maxa (22W).Gdybym ominął bufor ,wówczas musiałbym puścić obiegówkę w PC na biegu 5 -co w sumie więcej energii generuje niż 3 bieg+druga obiegówka.
Niedawno upuszczałem wodę z buforka i widziałem jaki szlam tam zalegał-zbiorniczek ten naturalnie zbiera wszelkie nieczystości z układu.
Jeśli chodzi o COP , to tylko przy min mocy jest ciut gorsza sprawność bez bufora -zresztą bez bufora małe moce też są gorsze od katalogu...
I to tyle w temacie bufora (choć temat tu był wałkowany wielokrotnie i czasem krzykliwie)

jednak wezmę 3 fazy
2,5 klocka wiecej,cóż
fotowoltaika będzie optymalnie obciążona i wykorzystana przez 3 fazy a nie jedną

- PANASONIC WH-MXC09H3E8 - 9KW + Zbiornik 300L + montaż + elementy
niezbędne do montażu hydrauliczne oraz elektryczne - 31500zł brutto
drogo?!

bobrow
04-05-2020, 12:55
jednak wezmę 3 fazy
2,5 klocka wiecej,cóż
fotowoltaika będzie optymalnie obciążona i wykorzystana przez 3 fazy a nie jedną

- PANASONIC WH-MXC09H3E8 - 9KW + Zbiornik 300L + montaż + elementy
niezbędne do montażu hydrauliczne oraz elektryczne - 31500zł brutto
drogo?!

MXC to monoblok -pytanie jak będzie rozwiązana sprawa zamarzania wody : glikol czy woda z zasilaniem obiegówki.
Jeśli glikol to czy z wymiennikiem ?
Pytanie o zas CWU-stal czy nierdzewka ?

asolt
04-05-2020, 13:16
No właśnie niekoniecznie.... Ja wychodzę z założenia , że projekt to są założenia , a w rzeczywistość to weryfikuje . Oczywiście jest też projekt powykonawczy...
Ale do rzeczy , oczywiście nie spodoba się to wszystkim "obliczeniowcom" ( bo oni są dumni ,jak to co policzyli sprawdza się w rzeczywistości) ,ale dla przykładu ,zamiast robić badania gruntu , i zatrudniać projektanta ,żeby "dostosował" fundamenty pod nie , te pieniądze wolałbym włożyć w pewniejsze : grubsze ławy z dodatkowym drutem zbrojeniowym .Tak robiłem u Siebie , projektant zgodził się ze mną w 100%,i stwierdził ,że on te ławy tylko by odchudził (wykopaliśmy kilka dołków ,co by sprawdzić ,czy wszędzie jest glina na 1,5 m) Być może w tej chwili badania gruntu są już obowiązkowe ,nie wiem nie jestem na bieżąco ,robiłem to parę lat temu. To samo tutaj , jedynie co mi powie "profesjonalne OZE " , to to czy wystarczy pompa 7kW , czy też trzeba jednak brać 9kW.... To ja wolałbym od razu brać 9kW ,niż płacić za to pieniądze i liczyć na to ,że jednak kupię tańszą 7kW...
Jeszcze raz powtarzam , to jest moje zdanie ,które żadnemu projektantowi się nie spodoba i ja to rozumiem. Żeby nie było , są rzeczy które projektant sprawdzić musi a kierownik budowy dopilnować ,żeby tak to było zrobione ( rzeczy konstrukcyjne dotyczące bezpieczeństwa - i tu nie dyskutuję). Są też ludzie ,którzy muszą mieć dokładnie wszystko policzone , bo bez planu nawet do WC nie pójdą.. Też to rozumiem. Ale zrozumcie też to ,że te wasze obliczenia to też jest kupa założeń i uśrednień.

A co do jednofazowej ,czy trójfazowej , to na pewno falownik masz trójfazowy. Teraz jeśli zużywałbyś na bieżąco do co panele wyprodukują to nie tracisz nic w stosunku jakbyś najpierw miał do energię oddać do sieci a później z powrotem ją pobrać - tutaj do sieci idzie 100 ,a pobrać bezkosztowo możesz tylko 80.
Więc jeśli miałbyś pompę ciepła jednofazową to jedna faza fotowoltaiki musiałaby produkować taką moc ( a cala fotowoltaika 3x tyle) ,jaką aktualnie pompa by potrzebowała ,żeby nie odprowadzac energii do sieci ,tylko zuzywać ją na miejscu. Oczywiści jest tez plus , że dwie pozostale fazy produkują prąd do odebrania na później ( ale w stosunku 10:8). Generalnie trudna do policzenia rzecz ,bo jest tu dużo zmiennych ( bo przecież w domu pompa ciepla to nie jedyny odbiornik).
Mi tu symetria ( i dusza elektryka) podpowiada ,żeby obciążać maksymalnie równomiernie jak się da ( bo to najlepiej dla sieci) , ale dla zwykłego użytkownika to jest wogóle bez znaczenia ( o ile w miarę duże zabezpieczenie przed licznikiem , i wszystko nie wisi na jednej fazie).
Zboczyłes nieco z tematu a własciwie odpowiedzi na temat jak łatwo i dokladnie sie okresla projektowe obciązenie cieplne budynku na podstawie uzytkowania (obserwacji) zródła ciepła. Ja rozumiem ze wszystkie albo wszystkie obliczenia są be, najlepiej dołozyc co tylko mozliwe jak sie ich nie ma. Jak kogos na to stac to i owszem. Wracajac do meritum poradz kol. dzimberto jak to zrobic, jak bys przy okazji okreslił dokladnosc owej metody to byłoby super

Andrzej5101
04-05-2020, 13:56
jednak wezmę 3 fazy
2,5 klocka wiecej,cóż
fotowoltaika będzie optymalnie obciążona i wykorzystana przez 3 fazy a nie jedną
Pompę 1-no fazową też można podłączyć pod 3 -fazy

bobrow
04-05-2020, 14:21
Pompę 1-no fazową też można podłączyć pod 3 -fazy

Oczywiście,ale nie symetrycznie i pod 2 fazy np :
L1 5 kW sprężarka
L2 3 kW grzałka hydrobox
L3 nie podłączone

MiG25
04-05-2020, 14:34
Zboczyłes nieco z tematu a własciwie odpowiedzi na temat jak łatwo i dokladnie sie okresla projektowe obciązenie cieplne budynku na podstawie uzytkowania (obserwacji) zródła ciepła. Ja rozumiem ze wszystkie albo wszystkie obliczenia są be, najlepiej dołozyc co tylko mozliwe jak sie ich nie ma. Jak kogos na to stac to i owszem. Wracajac do meritum poradz kol. dzimberto jak to zrobic, jak bys przy okazji okreslił dokladnosc owej metody to byłoby super

Już doradziłem, zamiast się zastanawiać ,czy brać 7kW i popierać to obliczeniami ,brać 9kW .

Andrzej5101
04-05-2020, 14:36
Oczywiście,ale nie symetrycznie i pod 2 fazy np :
L1 5 kW sprężarka
L2 3 kW grzałka hydrobox
L3 nie podłączone
Dlaczego L3 nie podłączyć pod grzałkę CWU?
Jak wywali 1-ną fazę w pompie 3-fazowej , to d... zbita,
a w pompie 1-no fazowej, nastąpi automatyczne przełączenie
na dostępną fazę i pompa śmiga.

MiG25
04-05-2020, 14:36
Oczywiście,ale nie symetrycznie i pod 2 fazy np :
L1 5 kW sprężarka
L2 3 kW grzałka hydrobox
L3 nie podłączone

No i o symetrycznym obciążeniu fotowoltaiki wtedy ,kiedy najbardziej można ( czyli lato a pompa ciepła ustawiona na chłodzenie , czyli grzałek niet na L2) można zapomnieć.

asolt
04-05-2020, 14:53
Już doradziłem, zamiast się zastanawiać ,czy brać 7kW i popierać to obliczeniami ,brać 9kW .

Pani obliczyła dzamberto 9 kW, Ty doradzasz 9 kW czyli tyle samo. Juz nic nie rozumiem, bo wychodzi na popierasz jednak obliczenia, czyli "jestes za a nawet przeciw" cytujac klasyka.

MiG25
04-05-2020, 14:55
Tak , i ja też obiczyłem ,że 9kW będzie ok . I to za darmo:)

bobrow
04-05-2020, 15:09
Dlaczego L3 nie podłączyć pod grzałkę CWU?
Jak wywali 1-ną fazę w pompie 3-fazowej , to d... zbita,
a w pompie 1-no fazowej, nastąpi automatyczne przełączenie
na dostępną fazę i pompa śmiga.

Grzałka CWU tylko awaryjnie-u mnie tylko raz przy próbach ją załączyłem

-voymar-
04-05-2020, 15:28
Odnośnie podłączenia i zabezpieczenia to w liczniku już mam 32 amp,zmienione z 25
Czytam wasze forum i po internecie by ustrzec się błędów przy wyborze i eksploatacji
Liczę się ze zużyciem nawet 6,5 do 7 tys kWh pompy i uwierzcie nie będę płakał
Jeśli babka mówi że pompa nie wezmie 6 tys kWh to wierzę na 80% ale dołożę 1000kWh
Jacyś wszyscy są przewrażliwieni ,chyba to skutek koronawirusa
Pozdrawiam z Norwegii
Ps.tu jest spokój i bez paniki ale zdyscyplinowani wszyscy

Witam
Ja też zakładam PC Panasa i biorę Splita. Nie wiem jak jest ale aby utrzymać gwarancję to i tak coroczny serwis jest potrzebny 250 zeta
Na glikolu mniejsza sprawność i duże firmy instalacyjne raczej nie polecają mono. Ale każdy orze jak może.
moje 5,7kW zrobiło 2400kWh
Wybór należy do ciebie. Ja biorę Split 1F bo nie zamierzam dopłacać prawie 3k do 3F przy tych samych osiągach.

Andrzej5101
04-05-2020, 15:37
Ja też zakładam PC Panasa i biorę Splita.
Na glikolu mniejsza sprawność i duże firmy instalacyjne raczej nie polecają mono.
Ale każdy orze jak może.
moje 5,7 kW zrobiło 2400 kWh
Wybór należy do ciebie. Ja biorę Split 1F bo nie zamierzam dopłacać prawie 3 k do 3 F przy tych samych osiągach.
Warto poczytać temat ;
- https://forum.muratordom.pl/showthread.php?361984-Pompa-monoblok-a-brak-pr%C4%85du-np-12h-w-mrozy&p=7918436#post7918436
- https://cennik.peflex.pl/szafy-hydrauliczne-577

-voymar-
04-05-2020, 15:40
Czym sprawdzamy?, jak mamy ciepłomierz to ok. Tylko ile jest instalacji z ciepłomierzem?, bez ciepłomierza przy kotle stałopalnym wazymy ilosc opału?.
Jak uwzględniamy moc urządzen (zyski bytowe) ktore sa w domu. tak na marginesie moc emitowana przez dorosłego to ok 100W. Jaką dokladnosc przyjmujesz przy takim pomiarze? ,w kazdym razie ciekawy sposób doboru mocy pompy.

Witam
Ja zrobiłem tak:
założyłem PV i zrobiłem sam piec elektryczny , pracuje z mocą 6kW choć do dyspozycji mam 17kW (2x6kw+ 1x 3kW +1x2kW) zasilanie do 40*C mocą 6kW

asolt
04-05-2020, 17:42
Witam
Ja zrobiłem tak:
założyłem PV i zrobiłem sam piec elektryczny , pracuje z mocą 6kW choć do dyspozycji mam 17kW (2x6kw+ 1x 3kW +1x2kW) zasilanie do 40*C mocą 6kW

To jest dobry sposób, tyle tylko ze dostepny dla nielicznych. Nie znam przypadku aby ktos instalował kocioł elektryczny w celu pomiaru obciązenia cieplnego. Od tego jest ciepłomierz z funkcja pomiaru mocy, czyli praktycznie kazdy. Nie znana mi jest metoda tzw obserwacyjna, stosowana i promowana przez niektórych, nie nie znana jest również dokladnosc tej metody.

-voymar-
04-05-2020, 20:05
To jest dobry sposób, tyle tylko ze dostepny dla nielicznych. Nie znam przypadku aby ktos instalował kocioł elektryczny w celu pomiaru obciązenia cieplnego. Od tego jest ciepłomierz z funkcja pomiaru mocy, czyli praktycznie kazdy. Nie znana mi jest metoda tzw obserwacyjna, stosowana i promowana przez niektórych, nie nie znana jest również dokladnosc tej metody.

Ten sposób pomiaru to produkt uboczny.
Mam PV to wykorzystuję do grzania (CO+CWU) zamiast kupować węgiel wolę dokupić xxxxxx kWh i mieć święty spokój. W tym roku będzie PC to koszty spadną
Nie wiem ile kosztuje ciepłomierz ,ale ten piec z całym sterowaniem też nie kosztował wiele i wykorzystuję własną energię, a z ciepłomierza kicha.

-voymar-
04-05-2020, 20:08
No i o symetrycznym obciążeniu fotowoltaiki wtedy ,kiedy najbardziej można ( czyli lato a pompa ciepła ustawiona na chłodzenie , czyli grzałek niet na L2) można zapomnieć.

Wiem że tak jest że trzeba kombinować. Na szczęście mnie to nie dotyczy .Mam wektorowo - niezależnie z której fazy pobieram i ile. Liczy się produkcja do pobrania.

-voymar-
04-05-2020, 20:27
Warto poczytać temat ;
- https://forum.muratordom.pl/showthread.php?361984-Pompa-monoblok-a-brak-pr%C4%85du-np-12h-w-mrozy&p=7918436#post7918436
- https://cennik.peflex.pl/szafy-hydrauliczne-577

Nie rozumie .Po co mi te linki? Ja nie chcę monobloku .

dzimberto
05-05-2020, 06:11
Pompę 1-no fazową też można podłączyć pod 3 -fazy

no tak
ale
jak pompę podłączysz pod jedną fazę a grzałkę pod drugą i jak akurat nie będzie tej fazy to co
kombination???grzałką będziesz grzał i co przełączał na inna fazę?ludzie jak nie będzie prądu to i tak pompa nie pójdzie obojętnie czy 1 czy 3 fazy i żadne czarodziejskie przełączniki faz nie pomogą
mnie takie rozwiązania nie interesują
mniej kombinacji mniejsze ryzyka awarii

dzimberto
05-05-2020, 06:39
Witam
Ja też zakładam PC Panasa i biorę Splita. Nie wiem jak jest ale aby utrzymać gwarancję to i tak coroczny serwis jest potrzebny 250 zeta
Na glikolu mniejsza sprawność i duże firmy instalacyjne raczej nie polecają mono. Ale każdy orze jak może.
moje 5,7kW zrobiło 2400kWh
Wybór należy do ciebie. Ja biorę Split 1F bo nie zamierzam dopłacać prawie 3k do 3F przy tych samych osiągach.

ile mniejsza jest ta sprawność na glikolu?biore to i to moja sprawa,dopłacam 2,5 klocka do 3 faz też moja sprawa mój wybór
Ja biorę to co mi pasuje,mam fotowoltaikę a ma 3 fazy więc pompa też 3 fazy
nie rozumiem różnych komentarzy a czemu to a nie to
dzielimy się swoimi problemami i rozwiązaniami a nie prawimy morałów jeden drugiemu i wymądrzanie się bo ja to tak a ty tak i masz zle
Czy na tym forum nie można podzielić się swoimi technicznymi sprawami odnośnie pomp?
Może załóżmy nowy wątek:PRAWIENIE MORAŁÓW I UŚWIADAMIANIE NIEUŚWIADOMIONYCH
POZDRAWIAM
Ps.Mniej uszypliwości,więcej życzliwości:yes:

-voymar-
05-05-2020, 14:32
no tak
ale
jak pompę podłączysz pod jedną fazę a grzałkę pod drugą i jak akurat nie będzie tej fazy to co
kombination???grzałką będziesz grzał i co przełączał na inna fazę?ludzie jak nie będzie prądu to i tak pompa nie pójdzie obojętnie czy 1 czy 3 fazy i żadne czarodziejskie przełączniki faz nie pomogą
mnie takie rozwiązania nie interesują
mniej kombinacji mniejsze ryzyka awarii

Nie rozumiesz tematu. PC 1F a PC 3F
PC 3F jak braknie 1 fazy to stoisz i kwiczysz przy 1F masz jak braknie jednej fazy masz do dyspozycji jeszcze L2 i L3 Pompa 1F przy braku np. L1 pójdzie i będzie grzała .Podział na zasilanie PC i grzałki robi się tylko po to aby jak najmniej obciążać jedną fazę, choć firma u której złożyłem zapytanie powiedzieli że nie można ( nie da się ) rozdzielić ;;;;;zasilanie z innej a grzałka z innej. Trzeba o to zapytać elektryka instalatora PC a nie pani lub pana z obsługi klienta.

-voymar-
05-05-2020, 14:38
ile mniejsza jest ta sprawność na glikolu?biore to i to moja sprawa,dopłacam 2,5 klocka do 3 faz też moja sprawa mój wybór
Ja biorę to co mi pasuje,mam fotowoltaikę a ma 3 fazy więc pompa też 3 fazy
nie rozumiem różnych komentarzy a czemu to a nie to
dzielimy się swoimi problemami i rozwiązaniami a nie prawimy morałów jeden drugiemu i wymądrzanie się bo ja to tak a ty tak i masz zle
Czy na tym forum nie można podzielić się swoimi technicznymi sprawami odnośnie pomp?
Może załóżmy nowy wątek:PRAWIENIE MORAŁÓW I UŚWIADAMIANIE NIEUŚWIADOMIONYCH
POZDRAWIAM
Ps.Mniej uszypliwości,więcej życzliwości:yes:

Toż to życzliwość .Pytałeś co sądzicie? co brać? więc ja jestem przed zakupem PC i mój wybór to PC Pasas 1F bo nie chcę dopłacać do 3F. To MÓJ WYBÓR. Ty masz inne zdanie to ja tego nie neguję chcesz dopłacić do 3F to dopłacaj i tyle. Odnośnie PV to mam bilansowanie wektorowe więc nie ma znaczenia z której pobieram

dzimberto
05-05-2020, 14:47
Nie rozumiesz tematu. PC 1F a PC 3F
PC 3F jak braknie 1 fazy to stoisz i kwiczysz przy 1F masz jak braknie jednej fazy masz do dyspozycji jeszcze L2 i L3 Pompa 1F przy braku np. L1 pójdzie i będzie grzała .Podział na zasilanie PC i grzałki robi się tylko po to aby jak najmniej obciążać jedną fazę, choć firma u której złożyłem zapytanie powiedzieli że nie można ( nie da się ) rozdzielić ;;;;;zasilanie z innej a grzałka z innej. Trzeba o to zapytać elektryka instalatora PC a nie pani lub pana z obsługi klienta.

A ile razy nie mialeś 1 fazy?
Bo ja nie pamiętam u siebie,jak nie ma to wcale,
Robię tak jak chce po prostej linii,bez kombinacji
Lepiej jak PV jest obciążona 3 fazami przez 3 fazy pompy,co nie
koniec w temacie.
Nie będę się kłócił
moja kasa mój problem,to ja wydaje i zarabiam
pozdrawiam

pawelszo
05-05-2020, 15:52
Toż to życzliwość .Pytałeś co sądzicie? co brać? więc ja jestem przed zakupem PC i mój wybór to PC Pasas 1F bo nie chcę dopłacać do 3F. To MÓJ WYBÓR. Ty masz inne zdanie to ja tego nie neguję chcesz dopłacić do 3F to dopłacaj i tyle. Odnośnie PV to mam bilansowanie wektorowe więc nie ma znaczenia z której pobieram

Ale odbierzesz 80% produkcji a nie lepiej "zjeść" 100% na bieżąco ?
Mam fotowoltaikę i staram się zużywać max prądu w czasie ,kiedy jest jego produkcja (grzanie wody, pranie, zmywarka etc)
Nie żałuję extra kasy na pompę 3 fazową, to plus fotowoltaika i jest miodzio

1igor1
05-05-2020, 18:25
Nie rozumiesz tematu. PC 1F a PC 3F
PC 3F jak braknie 1 fazy to stoisz i kwiczysz przy 1F masz jak braknie jednej fazy masz do dyspozycji jeszcze L2 i L3 Pompa 1F przy braku np. L1 pójdzie i będzie grzała .Podział na zasilanie PC i grzałki robi się tylko po to aby jak najmniej obciążać jedną fazę, choć firma u której złożyłem zapytanie powiedzieli że nie można ( nie da się ) rozdzielić ;;;;;zasilanie z innej a grzałka z innej. Trzeba o to zapytać elektryka instalatora PC a nie pani lub pana z obsługi klienta.

da się rozdzielić bez problemu, grzałka ma osobny obwód i zabezpieczenie w pompie

-voymar-
05-05-2020, 19:16
Ale odbierzesz 80% produkcji a nie lepiej "zjeść" 100% na bieżąco ?
Mam fotowoltaikę i staram się zużywać max prądu w czasie ,kiedy jest jego produkcja (grzanie wody, pranie, zmywarka etc)
Nie żałuję extra kasy na pompę 3 fazową, to plus fotowoltaika i jest miodzio

Czytaj proszę moje posty ze zrozumieniem. MAM BILANSOWANIE WEKTOROWO

MiG25
05-05-2020, 19:21
Ale dlaczego Ty nie czytasz ze zrozumieniem ?
Chodzi o zużywanie energii w domu na bieżąco, która nie wychodzi przez licznik , więc twoje bilansowanie wektorowo nie ma tu nic do rzeczy.

-voymar-
05-05-2020, 19:28
A ile razy nie mialeś 1 fazy?
Bo ja nie pamiętam u siebie,jak nie ma to wcale,
Robię tak jak chce po prostej linii,bez kombinacji
Lepiej jak PV jest obciążona 3 fazami przez 3 fazy pompy,co nie
koniec w temacie.
Nie będę się kłócił
moja kasa mój problem,to ja wydaje i zarabiam
pozdrawiam

Kolego --ja nigdzie nie napisałem że TY masz brać PC 1F tak samo nie napisałem czy mono czy split. Napisałem żę Firma gdzie wysłałem zatytanie ofertowe odradzała mi mono jak ich zapytałem którą wybrać. Więc nie zarzucaj mi że ci coś nakazuję. Nigdy nie miałem takiego zamiaru. Napisałem tylko że sam w tym roku zakładam PC i wybrałem split 1F.
Co do obciążenia ---to powtórzę raz jeszcze mam wektorowo tak że niezależnie z której pobieram i ile.

pawelszo
05-05-2020, 19:37
Kolego --ja nigdzie nie napisałem że TY masz brać PC 1F tak samo nie napisałem czy mono czy split. Napisałem żę Firma gdzie wysłałem zatytanie ofertowe odradzała mi mono jak ich zapytałem którą wybrać. Więc nie zarzucaj mi że ci coś nakazuję. Nigdy nie miałem takiego zamiaru. Napisałem tylko że sam w tym roku zakładam PC i wybrałem split 1F.
Co do obciążenia ---to powtórzę raz jeszcze mam wektorowo tak że niezależnie z której pobieram i ile.

Piszesz o odbiorze, czyli odzyskasz 80% oddanej energi, czyli oddajesz via 3fazy np po 2kWh, z fazy 1 zjesz 2kWh (jak będzie obciążenie) a z pozostałych oddanych do sieci wróci do Ciebie po 1,6kWh - na 2 fazach strata dla Ciebie 0,4kWh, niby nic , ale coś.
Jak chcesz- ot jaranie się bo mam "wektorowo" i co z tego ? jak tracisz

-voymar-
05-05-2020, 19:40
da się rozdzielić bez problemu, grzałka ma osobny obwód i zabezpieczenie w pompie

No to super--bo ten z obsługi klienta mówił że się nie da, może mnie nie zrozumiał o co chodzi. Jak tak jest to damy radę.Mówisz oczywiście o grzałec wspomagającej w PC? Bo jest jeszcze grzałka w zbiorniku CWU.

-voymar-
05-05-2020, 19:52
Ale dlaczego Ty nie czytasz ze zrozumieniem ?
Chodzi o zużywanie energii w domu na bieżąco, która nie wychodzi przez licznik , więc twoje bilansowanie wektorowo nie ma tu nic do rzeczy.

OK zgadzam się w 100% tylko dyskusja była o PC 1F czy 3F . I o to mi chodziło. Skoro jedna jak i druga pobiera tyle samo energii i COP ma identyczny to dla mnie nie znaczenia że jest to PC 1F bo :
Przykład: np. Na (L1 pobieram 1kW) na (L2 pobieram 3kW) na (L3 np. 0,5 kW) więc w sumie pobieram 4,5 kW a PV produkuje mi 4,8kW to tylko 300W idzie do ZE
Dlatego dla mnie nie ma znaczenia jak pobieram i ile na L1,L2,czy L3.

pawelszo
05-05-2020, 19:55
No to super--bo ten z obsługi klienta mówił że się nie da, może mnie nie zrozumiał o co chodzi. Jak tak jest to damy radę.Mówisz oczywiście o grzałec wspomagającej w PC? Bo jest jeszcze grzałka w zbiorniku CWU.

Ale po co mowa o grzałce, pomijam , że popatrzyłem na swoją pompę 3 fazową-->wpięta na 3 fazy+sterowanie na 1fazę...
Kiedy chcesz/planujesz używać grzałkę ?? u mnie tej zimy ani razu nie była uruchomiona (pomijam to jak ją chcesz podłączyć)
Grzałka to sprawność 80-90% a czy o to chodzi pry pompie ciepła ?
Dywagacje bez sensu

pawelszo
05-05-2020, 19:59
OK zgadzam się w 100% tylko dyskusja była o PC 1F czy 3F . I o to mi chodziło. Skoro jedna jak i druga pobiera tyle samo energii i COP ma identyczny to dla mnie nie znaczenia że jest to PC 1F bo :
Przykład: np. Na (L1 pobieram 1kW) na (L2 pobieram 3kW) na (L3 np. 0,5 kW) więc w sumie pobieram 4,5 kW a PV produkuje mi 4,8kW to tylko 300W idzie do ZE
Dlatego dla mnie nie ma znaczenia jak pobieram i ile na L1,L2,czy L3.

20% haraczu bez znaczenia- no ok
Obciążenie nigdy się nie rozkłada symetrycznie, 3 fazy mają ten plus, że rozkładają obciążenie równomiernie.
Zapytaj montera, jaki musisz mieć przekrój kabli zasilających przy 1ej fazie... tam może pójść 5-6KW i co narzuca Panasonic...

-voymar-
05-05-2020, 19:59
Piszesz o odbiorze, czyli odzyskasz 80% oddanej energi, czyli oddajesz via 3fazy np po 2kWh, z fazy 1 zjesz 2kWh (jak będzie obciążenie) a z pozostałych oddanych do sieci wróci do Ciebie po 1,6kWh - na 2 fazach strata dla Ciebie 0,4kWh, niby nic , ale coś.
Jak chcesz- ot jaranie się bo mam "wektorowo" i co z tego ? jak tracisz

NIEPRAWDA--- FAZY NIE MAJĄ ZNACZENIA
SUMA PRODUKCJI Z 3 FAZ ( +, -) z ZE

pawelszo
05-05-2020, 20:08
OK zgadzam się w 100% tylko dyskusja była o PC 1F czy 3F . I o to mi chodziło. Skoro jedna jak i druga pobiera tyle samo energii i COP ma identyczny to dla mnie nie znaczenia że jest to PC 1F bo :
Przykład: np. Na (L1 pobieram 1kW) na (L2 pobieram 3kW) na (L3 np. 0,5 kW) więc w sumie pobieram 4,5 kW a PV produkuje mi 4,8kW to tylko 300W idzie do ZE
Dlatego dla mnie nie ma znaczenia jak pobieram i ile na L1,L2,czy L3.

taaa, policz
4,8/3=1,6 tyle masz per faza a ile zjadasz i ile oddajesz odbierając potem
1 faza 1,6 -1,0 =0,6
2 faza 3,0 - 1,6 = -1,4
3 faza 1,6 - 0,5 =1,1
bilans
(0,6+1,1)+*0,8-1,4= -0,04
chyba na minusie jesteś ???
ps
spoko, ufaj obietnicom, i sofcie w licznikach...

-voymar-
05-05-2020, 20:19
Ale po co mowa o grzałce, pomijam , że popatrzyłem na swoją pompę 3 fazową-->wpięta na 3 fazy+sterowanie na 1fazę...
Kiedy chcesz/planujesz używać grzałkę ?? u mnie tej zimy ani razu nie była uruchomiona (pomijam to jak ją chcesz podłączyć)
Grzałka to sprawność 80-90% a czy o to chodzi pry pompie ciepła ?
Dywagacje bez sensu

No nie do końca . Biorę swój przykład bo chcę 1F i tu trzeba pomyśleć, bo przy 3F głowa spokojna. Już wyjaśniam o co chodzi u mnie jak będę zakładał PC.
Muszę ją podpiąć pod fazę która jest najmniej obciążona--( nie jest to trudne lecz trzeba ja znaleźć) Dlaczego?
aby w miarę równo obciążać własną sieć
Przykład; PC pracuje z COP =3 tak więc pobiera 3 kW (PC 9kW) jeżeli na tej samej fazie będzie piekarnik+ czajnik+ mikrofala to już może być sporo.na L1
dlatego mając dom 3 kondygnacje( piwnice, parter, poddasze ) pompę podpinam tam gdzie są sypialnie czyli L3( brak dużych obciążeń) na L2 jest salon ,kuchnia ) więc piekarnik , zmywarka itd.itd -- L2 , piwnice L1 bo są tam bojler, pralka.. Teraz chyba jasne.

-voymar-
05-05-2020, 20:29
taaa, policz
4,8/3=1,6 tyle masz per faza a ile zjadasz i ile oddajesz odbierając potem
1 faza 1,6 -1,0 =0,6
2 faza 3,0 - 1,6 = -1,4
3 faza 1,6 - 0,5 =1,1
bilans
(0,6+1,1)+*0,8-1,4= -0,04
chyba na minusie jesteś ???
ps
spoko, ufaj obietnicom, i sofcie w licznikach...

Napisałem wektorowo lecz jest i międzyfazowo---może dla tego nie rozumiesz. Pisz jak chcesz każdy wie swoje jest tak jak napisałem
WEKTOROWO I MIĘDZYFAZOWO może teraz dotrze.

-voymar-
05-05-2020, 20:32
20% haraczu bez znaczenia- no ok
Obciążenie nigdy się nie rozkłada symetrycznie, 3 fazy mają ten plus, że rozkładają obciążenie równomiernie.
Zapytaj montera, jaki musisz mieć przekrój kabli zasilających przy 1ej fazie... tam może pójść 5-6KW i co narzuca Panasonic...

To chyba pompa 9kW więcej nie weźmie niż te 6kW ha ha

-voymar-
05-05-2020, 20:38
taaa, policz
4,8/3=1,6 tyle masz per faza a ile zjadasz i ile oddajesz odbierając potem
1 faza 1,6 -1,0 =0,6
2 faza 3,0 - 1,6 = -1,4
3 faza 1,6 - 0,5 =1,1
bilans
(0,6+1,1)+*0,8-1,4= -0,04
chyba na minusie jesteś ???
ps
spoko, ufaj obietnicom, i sofcie w licznikach...

A jeszcze jedno kolego . Ja spisuje sobie już piąty rok wskazania i wszystko się pokrywa. Tak samo odnośnie obciążenia faz . na L1 =5 kW grzałek a produkcja była 4,5kW to ile według ciebie ZE powinien mi naliczyć? bo mi naliczył 500W

pawelszo
05-05-2020, 20:42
Napisałem wektorowo lecz jest i międzyfazowo---może dla tego nie rozumiesz. Pisz jak chcesz każdy wie swoje jest tak jak napisałem
WEKTOROWO I MIĘDZYFAZOWO może teraz dotrze.

problemem bywa soft w licznikach i ich ustawienia.
Pompa (mam 3 fazy T-Cap 9kW bierze przy grzaniu wody ca 3kW, no czasem pod 4kW
Jaki jest minimalny wymagalny przekrój przewodów przez Panasonica ??

-voymar-
05-05-2020, 20:52
problemem bywa soft w licznikach i ich ustawienia.
Pompa (mam 3 fazy T-Cap 9kW bierze przy grzaniu wody ca 3kW, no czasem pod 4kW
Jaki jest minimalny wymagalny przekrój przewodów przez Panasonica ??

Dla 1F 3x2,5 ale ja podepnę 5x2,5 i bezpiecznik 25A główny mam 32A
PS.Mam nadzieję że odnośnie PV jest już jasne. Mają ludziska problem właśnie taki jak ty piszesz. lecz u mnie na szczęście jest inaczej . Było to już wałkowane na forach o PV. Jest nas mało Prosumentów którzy mają rozliczenie wektorowo, międzyfazowo i czasie rzeczywistym.
Dla PC 3F przekrój bodajże ten sam 2,5 lecz bezpiecznik 16A

toommm
05-05-2020, 21:04
o wrócił :) :popcorn:

bobrow
05-05-2020, 21:05
MXC to monoblok -pytanie jak będzie rozwiązana sprawa zamarzania wody : glikol czy woda z zasilaniem obiegówki.
Jeśli glikol to czy z wymiennikiem ?
Pytanie o zas CWU-stal czy nierdzewka ?

Dzimberto- ponawiam pytania.
Pzdr

Kaizen
05-05-2020, 21:37
Oczywiście jest też projekt powykonawczy...

Nie ma.


jedynie co mi powie "profesjonalne OZE " , to to czy wystarczy pompa 7kW , czy też trzeba jednak brać 9kW....

Nie tylko. Dzięki wiedzy o zapotrzebowaniu na ciepło, czy potrzebujesz 3 czy 8MWh/r dobierzesz właściwe źródło ciepła. Dzięki wiedzy o obciążeniu cieplnym poszczególnych pomieszczeń projektant instalacji grzewczej odpowiednio rozmieści rury/kable i dobierze przepływy przez poszczególne pętle z czego też wyniknie moc pompy. A naładowanie wszędzie rur co 10cm ma sporą szansę spowodować nie tylko problemy z wyregulowaniem instalacji, to jeszcze spowoduje konieczność zastosowania bufora/sprzęgła - i komplikuje sterowanie.


A co do jednofazowej ,czy trójfazowej , to na pewno falownik masz trójfazowy. Teraz jeśli zużywałbyś na bieżąco do co panele wyprodukują to nie tracisz nic w stosunku jakbyś najpierw miał do energię oddać do sieci a później z powrotem ją pobrać - tutaj do sieci idzie 100 ,a pobrać bezkosztowo możesz tylko 80.


3. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji.

Wiesz z czego to cytat i co oznacza?

1igor1
05-05-2020, 21:38
No to super--bo ten z obsługi klienta mówił że się nie da, może mnie nie zrozumiał o co chodzi. Jak tak jest to damy radę.Mówisz oczywiście o grzałec wspomagającej w PC? Bo jest jeszcze grzałka w zbiorniku CWU.

Tak, chodzi o grzałkę w pc

1igor1
05-05-2020, 21:40
Dla 1F 3x2,5 ale ja podepnę 5x2,5 i bezpiecznik 25A główny mam 32A
PS.Mam nadzieję że odnośnie PV jest już jasne. Mają ludziska problem właśnie taki jak ty piszesz. lecz u mnie na szczęście jest inaczej . Było to już wałkowane na forach o PV. Jest nas mało Prosumentów którzy mają rozliczenie wektorowo, międzyfazowo i czasie rzeczywistym.
Dla PC 3F przekrój bodajże ten sam 2,5 lecz bezpiecznik 16A
Jaka moc pompy, bo 3x2,5 to tylko do 5kW później 4mm2 a nawet 6mm2 w zależności od mocy i modelu. Dla przekroju 3x2,5 max bezpiecznik to 16A

-voymar-
05-05-2020, 22:23
Jaka moc pompy, bo 3x2,5 to tylko do 5kW później 4mm2 a nawet 6mm2 w zależności od mocy i modelu. Dla przekroju 3x2,5 max bezpiecznik to 16A

Jaki dokładnie położę to ustalę z firmą, z tego co czytałem w DTR PC to tak jak pisałem wyżej czyli 3x2,5. Uważasz że przewód 2,5 jest za cienki? Właśnie takim puszczam grzałkę 5kW oczywiście 1F grzałka. Mogę położyć jaki sobie zażyczysz bo mam tak umiejscowione że wystarczy przewiercić ściankę 25cm wprost z szafy tak że jaki powie instalator taki będzie miał
PS. 16A wystarczy 3x1,5 na oświetleniu chyba taki jest.

Kaizen
05-05-2020, 22:35
PS. 16A wystarczy 3x1,5 na oświetleniu chyba taki jest.

Do oświetlenia faktycznie 1,5mm2 - ale zabezpieczenie 10A bo obciążalność 15A. 2,5mm2 to 16A zabezpieczenie i 18A obciążenia. 4mm2 to 25/27A.

Tylko jaka sprężarka jednofazowa z peryferiami bierze więcej, niż 3600W, że 2,5m2 nie wystarczy? Chyba, że ten kabelek ma obsłużyć też grzałkę - to 4mm2 minimum.

-voymar-
05-05-2020, 23:07
Do oświetlenia faktycznie 1,5mm2 - ale zabezpieczenie 10A bo obciążalność 15A. 2,5mm2 to 16A zabezpieczenie i 18A obciążenia. 4mm2 to 25/27A.

Tylko jaka sprężarka jednofazowa z peryferiami bierze więcej, niż 3600W, że 2,5m2 nie wystarczy? Chyba, że ten kabelek ma obsłużyć też grzałkę - to 4mm2 minimum.

Spoko to dam 4mm lecz skonsultuję. Jak się nie mylę to mówili min przewód to 2.5 .(pewnie chodziło o instalacje już istniejące) ja będę zakładał nowy więc mogę dać i 4mm

1igor1
06-05-2020, 06:27
Spoko to dam 4mm lecz skonsultuję. Jak się nie mylę to mówili min przewód to 2.5 .(pewnie chodziło o instalacje już istniejące) ja będę zakładał nowy więc mogę dać i 4mm

Podaj model pompy jaki będziesz miał, a ci napiszę jaki kabel i zabezpieczenie musisz mieć, T-cap 9kW all in one potrzebuje np 3x6mm2 zab 32A do pompy i 3x6mm2 zab 32 A do Grzałki,
high performance 9kW potrzebuje 3x4mm2 i 25A do pompy i 3x2,5 16A do grzałki
p.s. grzałka 5kW nie może chodzić na przewodzie 2,5mm2 to masz prawie 22A więc minimum 3x4 i 25A bezpiecznik

1igor1
06-05-2020, 06:30
Do oświetlenia faktycznie 1,5mm2 - ale zabezpieczenie 10A bo obciążalność 15A. 2,5mm2 to 16A zabezpieczenie i 18A obciążenia. 4mm2 to 25/27A.

Tylko jaka sprężarka jednofazowa z peryferiami bierze więcej, niż 3600W, że 2,5m2 nie wystarczy? Chyba, że ten kabelek ma obsłużyć też grzałkę - to 4mm2 minimum.

T-cap 9kW spokojnie bierze więcej, widziałem już 23A na tej pompie bez grzałek :)

MiG25
06-05-2020, 06:59
Do oświetlenia faktycznie 1,5mm2 - ale zabezpieczenie 10A bo obciążalność 15A. 2,5mm2 to 16A zabezpieczenie i 18A obciążenia. 4mm2 to 25/27A.

Tylko jaka sprężarka jednofazowa z peryferiami bierze więcej, niż 3600W, że 2,5m2 nie wystarczy? Chyba, że ten kabelek ma obsłużyć też grzałkę - to 4mm2 minimum.

Są do kupienia zabezpieczenia 13A (idealne do zabezpieczeń również gniazdek , zwłaszcza tych wykonanych 1,5mm2 :) ) , nie wszędzie , ale można je dostać ( i są 2x droższe od standardowyh B16A)
No i zgodnie z ogólnym tematem , nawet jeśli pompa ciepła jednofazowa , to doprowadzamy do kotłowni i tak trzy fazy ( kabel pięciożyłowy).

bobrow
06-05-2020, 07:20
Koledzy,ale od tego jest DTR...
Dla T-cap H 9 i 12 kW 1 fazowych wg DTR są wymagane takie zabezpieczenia dla dwóch przyłączy zasilania :
443800

Czyli sprawa jasna : 2 przyłącza po 3x4mm2

_John
06-05-2020, 07:34
Podaj model pompy jaki będziesz miał, a ci napiszę jaki kabel i zabezpieczenie musisz mieć, T-cap 9kW all in one potrzebuje np 3x6mm2 zab 32A do pompy i 3x6mm2 zab 32 A do Grzałki,
high performance 9kW potrzebuje 3x4mm2 i 25A do pompy i 3x2,5 16A do grzałki
p.s. grzałka 5kW nie może chodzić na przewodzie 2,5mm2 to masz prawie 22A więc minimum 3x4 i 25A bezpiecznik

A długość przyłącza wywróżysz?
Byłbym ostrożny z podawaniem takich informacji.
Ogarnięta osoba, która wie co robi, znajdzie w internecie dokumentację i dobierze odpowiedni przewód.
Pozostałych, lepiej odesłać do elektryka, który te kable będzie kładł.

MiG25
06-05-2020, 07:44
Koledzy,ale od tego jest DTR...
Dla T-cap H 9 i 12 kW 1 fazowych wg DTR są wymagane takie zabezpieczenia dla dwóch przyłączy zasilania :
443800

Czyli sprawa jasna : 2 przyłącza po 3x4mm2

Czyli lepiej już jedno przyłącze 5x4mm2 ( a jak ktoś chce z zapasem to 5x6mm2) .Wyjdzie to porównywalnie a zawsze będzie to można wykorzystać trzecią fazę też.

bobrow
06-05-2020, 07:48
Czyli lepiej już jedno przyłącze 5x4mm2 ( a jak ktoś chce z zapasem to 5x6mm2) .Wyjdzie to porównywalnie a zawsze będzie to można wykorzystać trzecią fazę też.

Ok

1igor1
06-05-2020, 08:57
Koledzy,ale od tego jest DTR...
Dla T-cap H 9 i 12 kW 1 fazowych wg DTR są wymagane takie zabezpieczenia dla dwóch przyłączy zasilania :
443800

Czyli sprawa jasna : 2 przyłącza po 3x4mm2

tylko nie ma zapiezpieczeń 30A a są 32A a pod 32A powinien być kabel minimum 6mm2
W poradniku instalatora panasonica masz całą tabelę z rodzajami pomp i przekrojami kabli oraz zabezpieczeniami

1igor1
06-05-2020, 08:58
A długość przyłącza wywróżysz?
Byłbym ostrożny z podawaniem takich informacji.
Ogarnięta osoba, która wie co robi, znajdzie w internecie dokumentację i dobierze odpowiedni przewód.
Pozostałych, lepiej odesłać do elektryka, który te kable będzie kładł.

Nie wywróże, ale nie sądze żeby ktoś pompe stawiał dalej niż 25m od domu :)

bobrow
06-05-2020, 09:27
tylko nie ma zapiezpieczeń 30A a są 32A a pod 32A powinien być kabel minimum 6mm2
W poradniku instalatora panasonica masz całą tabelę z rodzajami pomp i przekrojami kabli oraz zabezpieczeniami

W firmie mam T-capa 9kW F jednofazowego podłączonego pod C25 sprężarkę i B20 pod grzałkę , wszystko pod 4mm2.Od rozdzielni też jest blisko.
Max moc ok 5kW bardzo rzadko się wkręca-nie wiem czy kiedykolwiek tyle było...
6mm2 też będzie ok , ale zabezpieczenia powyżej 25A (na pojedyncze przyłącze zasilania) są zbędne moim zdaniem.

MiG25
06-05-2020, 10:00
Dobra ,ale zabezpieczenie pompy 32A , to zabezpieczenie przedlicznikiem przynajmniej o stopień wyżej , czyli 40A. To jest chyba 22kW ( jak nie 23kW) mocy przyłączeniowej (trójfazowej). A zwiększenie mocy też kosztuje ( no i możliwości/rezerwy na transformatorze muszą być). Większy prąd ,to większe przekroje.
Jeśli przyłącze byłoby jednofazowe ( nie sądzę) ,to bezpiecznik przed licznikiem jeszcze większy ( aby było jakiekolwiek rezerwowanie).

-voymar-
06-05-2020, 11:13
Podaj model pompy jaki będziesz miał, a ci napiszę jaki kabel i zabezpieczenie musisz mieć, T-cap 9kW all in one potrzebuje np 3x6mm2 zab 32A do pompy i 3x6mm2 zab 32 A do Grzałki,
high performance 9kW potrzebuje 3x4mm2 i 25A do pompy i 3x2,5 16A do grzałki
p.s. grzałka 5kW nie może chodzić na przewodzie 2,5mm2 to masz prawie 22A więc minimum 3x4 i 25A bezpiecznik

Może i nie może chodzić na przewodzie 2,5mm ale chodziła.( to były 2 grzałki 3kW i 2kW w jednym gniazdku) bezpiecznik B25.Szkoda dyskutować ,teraz tak nie włączam.
Pompa na 99,9% to T-Cap 9 kW 1F. nie widzę sensu dopłacać prawie 3k do 3F lecz z 3F mniej komplikacji co do obciążenia.

1igor1
06-05-2020, 12:35
Może i nie może chodzić na przewodzie 2,5mm ale chodziła.( to były 2 grzałki 3kW i 2kW w jednym gniazdku) bezpiecznik B25.Szkoda dyskutować ,teraz tak nie włączam.
Pompa na 99,9% to T-Cap 9 kW 1F. nie widzę sensu dopłacać prawie 3k do 3F lecz z 3F mniej komplikacji co do obciążenia.

To masz szczęście że kabel to wytrzymal
co do t-cap 9 to zalecają 3x6 32A pompa i 3x2,5 16A Grzałka

MiG25
06-05-2020, 12:45
Trzeba brać pod uwagę ,że moc powyżej dajmy na to 5,5kW trudno jest odebrać jedną fazą ( mowa o odbiorze prądu , a nie mocy pompy). To ,że nie widzisz sensu dopłacać nie da innych problemów później ( choćby selektywność zabezpieczeń). A i samo dostosowanie do tego , aby to była pompa jednofazowa też może słono kosztować. ( np. zmiana mocy przyłączeniowej , może jej się w ogóle nie dać zrobić bo ZE nie będzie miał "zasobów" , do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie elektryka , i same kW więcej też jednorazowo kosztują). Przy 9kW i więcej nie widzę sensu upierać się przy jednofazowej .

-voymar-
06-05-2020, 18:55
To masz szczęście że kabel to wytrzymal
co do t-cap 9 to zalecają 3x6 32A pompa i 3x2,5 16A Grzałka

Co tam kabel nawet nie biorę tego pod uwagę. Mam zrobioną drugą rozdzielnię kabel jest w rurce za ścianą 25cm za rozdzielnią o długości 2mb. Jaki to problem jak by się zjarał by go wymienić. Co do kabli do PC to faktycznie trzeba dać min 4mm.

-voymar-
06-05-2020, 19:01
Trzeba brać pod uwagę ,że moc powyżej dajmy na to 5,5kW trudno jest odebrać jedną fazą ( mowa o odbiorze prądu , a nie mocy pompy). To ,że nie widzisz sensu dopłacać nie da innych problemów później ( choćby selektywność zabezpieczeń). A i samo dostosowanie do tego , aby to była pompa jednofazowa też może słono kosztować. ( np. zmiana mocy przyłączeniowej , może jej się w ogóle nie dać zrobić bo ZE nie będzie miał "zasobów" , do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie elektryka , i same kW więcej też jednorazowo kosztują). Przy 9kW i więcej nie widzę sensu upierać się przy jednofazowej .

Nie wiem o co ci chodzi? Co niby nie da się zrobić?

Swoją instalację obciążam mocą 12kW jak potrzeba . W czym masz problem .Chyba pompa 9kW nie weźmie 12kW
Jaki odbiór prądu powyżej 5,5kW?
Twój Cyt.Trzeba brać pod uwagę ,że moc powyżej dajmy na to 5,5kW trudno jest odebrać jedną fazą ( mowa o odbiorze prądu , a nie mocy pompy

MiG25
06-05-2020, 19:56
Jakiż to odbiór jednofazowy masz 12kW ?

-voymar-
06-05-2020, 20:16
Jakiż to odbiór jednofazowy masz 12kW ?

NO RĘCE OPADAJĄ CZYTAJĄC TAKIE GŁUPOTY. CZY JA NAPISAŁEM ŻE MAM INSTALACJĘ W DOMU JEDNOFAZOĄ?
NAPISAŁEM ŻE CHCĘ PC 1F-T Cap a nie 3F bo do 3F trzeba dopłacić ok. 3k

Jak byś przeczytał moją stopkę to tam jest np. PV o mocy 5,72 kW inwenter SMA 3F jak i piec elektryczny 17kW
Pytasz jaki odbiór na 12kW? ( np. w piecu do CO mam: 2x6kW grzałki 3F +1x3kW grzałka 1F+ 1x2kW grzałka 1F
No myśl trochę

MiG25
06-05-2020, 20:21
Ja piszę ,że trudno jest odebrać więcej niż 5,5kW jednofazowo , Ty piszesz ,że bez problemu obciążasz nawet 12kW....
Od teraz przestaję reagować na Twoje posty , bo już wczoraj pokazałeś ,że to Ty nie umiesz czytać ze zrozumienim ,ale zarzucasz to innym , i dziś powtórka.

-voymar-
06-05-2020, 20:47
Ja piszę ,że trudno jest odebrać więcej niż 5,5kW jednofazowo , Ty piszesz ,że bez problemu obciążasz nawet 12kW....
Od teraz przestaję reagować na Twoje posty , bo już wczoraj pokazałeś ,że to Ty nie umiesz czytać ze zrozumienim ,ale zarzucasz to innym , i dziś powtórka.

Twój wpis Jakiż to odbiór jednofazowy masz 12kW ?

NO RĘCE OPADAJĄ CZYTAJĄC TAKIE GŁUPOTY. CZY JA NAPISAŁEM ŻE MAM INSTALACJĘ W DOMU JEDNOFAZOĄ?
NAPISAŁEM ŻE CHCĘ PC 1F-T Cap a nie 3F bo do 3F trzeba dopłacić ok. 3k

Jak byś przeczytał moją stopkę to tam jest np. PV o mocy 5,72 kW inwenter SMA 3F jak i piec elektryczny 17kW
Pytasz jaki odbiór na 12kW? ( np. w piecu do CO mam: 2x6kW grzałki 3F +1x3kW grzałka 1F+ 1x2kW grzałka 1F
No myśl trochę

Jak się popełniło błąd w odpowiedzi to nic takiego lecz trzeba to przyznać i opowiedzieć na pytanie. A nie pisać omijająco
W stopce jest też rozbudowa PV do 10kW . Widziałeś PV o mocy 10kW 1F nawet moja 5,72kW to 3F

PS. Co takiego wczoraj przeczytałem bez zrozumienia? Jak pamiętam pisałem o kablach do PC 3x2,5 lub 5x 2,5. Odpowiedź forumowiczów była że za cienkie--- więc OK napisałem że dam grubsze.

-voymar-
06-05-2020, 21:10
Podsumowując

Rozważam zakup PC 1F z racji tego że jest tańsza a osiągi są takie jak PC 3F
--Mam PV i bilansowanie międzyfazowe w czasie rzeczywistym ( wektorowo)
Dobry przykład dał Kaizen cytując część ustawy o OZE- tak powinno być u wszystkich dostawców.
Tak że jedynym przeciwskazaniem na PC 1F to dobrze ją podpiąć . Tak by nie obciążyć zbytnio jednej fazy ( już to opisałem parę postów wyżej jak mam to zrobić u siebie) Decyzja ostateczna jeszcze nie zapadła więc może być też i 3F. Jeżeli by moje rozliczenie PV z ZE było wbrew ustawie takie jak opisujecie ( ci co maja PV) to na 100% PC była by 3F. A tak jak mam spoko może być 1F

Kaizen
06-05-2020, 21:28
Ja piszę ,że trudno jest odebrać więcej niż 5,5kW jednofazowo

Często przekraczam sezonie grzewczym 15kW mocy maksymalnej uśrednionej na 15 minut. Najwięcej dotąd miałem 18,337. Nie rozłożone równomiernie na fazy (bo idealnie się nie da) więc w chwilowo pewnie z jednej fazy z 10kW ciągnę (a nie mniej, niż 6kW nawet gdyby zdarzył się cud, i miałbym przez 15 minut idealnie równomiernie obciążona fazy stałą mocą).

Na czym miałby polegać problem z odbiorem więcej niż 5,5kW jednofazowo?

-voymar-
06-05-2020, 22:14
Podsumowanie

A jeszcze jedna ważna sprawa która przemawia za PC1F
Skoro PC pracuje ze średnim COP rocznym =3 ,to pompa 9kW pobiera 3kWh/h choć by dołączyła grzałkę 3kW to będzie 6kW.
Kolega Bobrow napisał że w firmie ma T-Cap 1F i nie widział więcej niż 5kW a przecież ta grzałka załączy się okresowo na parę chwil.
Następna sprawa pisał ktoś że grzałkę wspomagającą można podłączyć pod inną fazę niż PC to daje mniejsze obciążenie bo rozdziela pracę na dwie fazy ( to muszę dopytać elektryka w ekipie monterów) jeżeli tak rzeczywiście można to wszelkie problemy znikają. Nawet ci Prsumenci co mają PV i rozliczani są z ZE niezgodnie z ustawą lepiej wyjdą zakładając PC 1F niż 3F. Dlaczego? bo ; np. Produkcja z PV ( tak jak piszą ) = np.4,5kW i mają to rozbijane na fazy to wychodzi że:
4,5kW / 3 =1,5kW na każdą fazę. Pompa pobiera z COP=3 , 3kW więc 1,5kW za darmo a zostaje 1,5kW z L2+ 1,5kW z L3 pod bilansowanie.
To się=3kW pod bilansowanie co daje 2,4kW do odebrania z ZE. 2,4kW+1,5kW z własnej PV =3,9kW ( Darmowa) -pompa zaspokojona i zostaje jeszcze 900W
I teraz kupując PC 3F -drożej o ok 3k i pobiera tyle samo lecz obciążone równolegle wychodzi że pobiera też 3kW z 3faz więc po 1kW z każdej to 3kW (do bilansowania zostaje 1,5kW bo po 500W z każdej = 1,2kW do odbioru z ZE
Różnica po Bilansie 09kW minus 1,2kW=300W . 300W to mniej niż 1/3kW 1kW kosztuje w II tar. =ok.32gr.więc 300W=10gr.
Dalej jak ktoś chce nie sobie liczy Z PC za 1godz. pracy PC 1F zostaje 900W + to co musimy dokupić z L2 i L3 lub praca na zero przy PC 3F +300W. Kto kumaty i poskłada wszystko to policzy. Uwzględnić droższy zakup PC 3F o ok. 2,5k
Dalej jak PC 1F pracuje z COP =2 to pobiera 4,5kW -to i tak mieści się w obciążeniu do 5kW na fazę, A jak jeszcze grzalka wspomagająca jest z innej fazy to wszystko gra.
PS. Co by mnie ktoś mający PV nie atakował odnośnie przeliczeń w wyższym wierszu bo ja mam rozliczenie w czasie rzeczywistym więc u mnie czy PC będzie 1F czy 3F liczy się sumaryczna produkcja do zużycia. Przykład PV produkuje 4,5kW PC pobiera 3kW więc 1,5kW się bilansuje i zostaje 1,5x0,8=1,2kW ( moje z ZE) a PC pracuje za FREE. Dalej jak PC pobiera 3kW i grzałka też 3kW to dokupuję 1,5kW z ZE bo PV robi 4,5kW AMEN.

MiG25
07-05-2020, 08:01
Często przekraczam sezonie grzewczym 15kW mocy maksymalnej uśrednionej na 15 minut. Najwięcej dotąd miałem 18,337. Nie rozłożone równomiernie na fazy (bo idealnie się nie da) więc w chwilowo pewnie z jednej fazy z 10kW ciągnę (a nie mniej, niż 6kW nawet gdyby zdarzył się cud, i miałbym przez 15 minut idealnie równomiernie obciążona fazy stałą mocą).

Na czym miałby polegać problem z odbiorem więcej niż 5,5kW jednofazowo?

Po pierwsze Ty piszesz , o zsumowanych wszystkich odbiorach , mi tu chodziło o jeden pojedynczy odbiór. Ze świecą szukać odbiorników jednofazowych z większą mocą innych niż trójfazowe. A to dlatego ,że odbiór trójfazowy jest powyżej pewniej mocy łatwiejszy do zrealizowania. Płyta indukcyjna - też żeby wykorzystać jej pełną moc trzeba dwie fazy. (połączenie jednofazowe - ograniczona moc).
Z drugiej strony to co pisałem , 5,5kW to prąd 23,9A , podłączając taki odbiornik na jedną fazę już praktycznie nic do niej nie przyłączysz mając zabezpieczenie przed licznikiem C25A , bez obawy ,że w każdej chwili może zadziałać. A w nowych domkach jednorodzinnych raczej standard to jednak zabezpieczenie C20A - 11kW mocy przyłączeniowej).
Kolega @bobrow jest świadmy tego ryzyka , i to jest ta różnica to raz. A dwa nie wiem , jaką jego firma ma moc przyłączeniową . Być może to zakład produkcyjny z własnym transformatorem i taki odbiór jednofazowy to pikuś.
Akurat w pompie ciepła największy pobór prądu będzie wtedy ,kiedy jest najzimniej , a kolega bobrow ma to szczęście , że mieszka na południu , i być może strefa klimatyczna to III , ale jednak trudniej tam o siarczyste mrozy , a i wiosna też pojawia się tam szybciej.Więc to jego świadomy wybór i ryzyko.
Nie sądzę ,żeby jednak nieświadomym ludziom polecał tak to instalować ( nie tak jak to producent określił).

pawelszo
07-05-2020, 08:35
krótko - świadomie wybrałem T-Cap 3 fazy 9kW, dlaczego?
Nie miałem wpływu na podział obwodów elektrycznych per faza
Teraz sprawdzałem pobór prądu:
Pompa podczas grzania wody bierze nawet 3,5kW (zwłaszcza w trybie turbo)
odpalmy czajnik w kuchni - ca 2kW
extra odkurzacz ca 900W (mam energooszczędny)
i już możemy mieć na 1 fazie ca 6kW, a nie mówię o uruchomieniu płyty, mikrofali etc (a często podczas gotowania tak się zdarza)
tyle

agb
07-05-2020, 08:43
Z drugiej strony to co pisałem , 5,5kW to prąd 23,9A , podłączając taki odbiornik na jedną fazę już praktycznie nic do niej nie przyłączysz mając zabezpieczenie przed licznikiem C25A , bez obawy ,że w każdej chwili może zadziałać. A w nowych domkach jednorodzinnych raczej standard to jednak zabezpieczenie C20A - 11kW mocy przyłączeniowej).


A gdzie dają takie małe zabezpieczenia? Ja na 17kW miałem C32, a teraz mam C40 dla 22kW.

pawelszo
07-05-2020, 08:56
przy 15kW mam bezpieczniki przed licznikiem 25A

bobrow
07-05-2020, 08:59
Migu - dobrze "oceniłeś" moje wybory 1F czy 3F:yes:
A było to tak z "moimi" Panasami :

1.w domu mam wszystko na prąd ,parę komputerów i TV, i kupa innych klamotów mniej lub bardziej prądożernych. Nie chciałem ryzykować ,że np przy defroście 86Hz i poborze blisko max w domu będzie działał piekarnik (przed świętami w grudniu) , pralka,zmywarka,odkurzacz i...pyk ...wyłączy główne zabezpieczenie...
I tak się zdarzyło w pierwszym roku po odpaleniu mojej PC...Po wydrążeniu tematu okazało się ,że przy moich 25kW przyłącza Tauron wstawił na głównym zabezpieczeniu w ZK 32A , a powinno być 40A.W domu w RZG najpierw miałem C25 , po zamontowaniu PC zmieniłem na C32-i się mocno zdziwiłem kiedy wywaliło w ZK... Dopiero po reklamacji w Tauronie i wymianie w ZK na 40A wszystko bangla i nic nie wybija:lol2:

2.w firmie mamy rzeczywiście całkiem sporo mocy i niesymetryczne zasilanie 1 fazowego T-capka , to pikuś:wiggle:

3.u kuzynki przyłącze jak dobrze pamiętam 16kW , więc 3 fazy i już

Podsumowując :
T-cap 1 fazowy tak , o ile jest taka możliwość.

Tymczasem

MiG25
07-05-2020, 09:00
@agb , rozumiem ,że się chcesz pochwalić... Super ,że masz C40 , może to wybierałeś świadomie , może chciałeś największe jakie się da... a i zakład energetyczny dysponował nadwyżką , nie wiem co Tobą kierowało , ale po pierwsze powtarzam ,nikt takich pierwotnie do domku nie zakłada to raz , a dwa zakład energetyczny też ma swoje limity na poszczególnych liniach. Pierwotnie nie mogłem wystąpić o więcej niż 8kW.
Edit: to @bobrow , po prostu wiem czym roządny człowiek się kieruje :)

agb
07-05-2020, 09:28
@agb , rozumiem ,że się chcesz pochwalić...
Nie, ja się pytam kto daje C25 przy 17kW? I kto bierze C25 przy grzaniu prądem?

O "chwaleniu" się w co drugim poście interfejsem z 94r podpiętym do PC, nie wspominam... :P

MiG25
07-05-2020, 09:38
Przy 17kW jest 32A ,nic nie pisałem o 25A przy takiej mocy. Napisałem też , że nie zawsze to jest zależne od Ciebie.Ja 10lat temu dostałem ultimatum ,że albo biorę 8kW i mam podłączenie za 1 rok , albo dostaję odmowę z powodu braku możliwości...
Dopiero dwa lata temu bylo mozliwość zwiększenia , co też uczynilem do 17kW.

A co do interfejsu ,to chodzi o ten co dostajesz do pompyCZ-TAW1 ( nie wydaje mi się ,żeby był 94roku) , ale widocznie nie jest o dla Ciebie :)

EDIT: To chyba nie było nawet 8kW , tylko 7kW ... W każdym razie zabezpieczenie C16A.

EDIT2: Przy grzaniu prądem w taryfie G12AS udawało mi się przy pompie 12kW 3faz obyć się wyłączeń zabezpiecenia przedlicznikowego ,przy bezpieczniku C16 ,ale były momenty ,kiedy spawarka 350A je wyrzucała.A dwa , pompa ciepła chodziła tylko w nocy , więc nie sumowała się z innymi odbiorami. Ale mogło być tak jak pisze @bobrow , wigilia , piekarnik ,indukcja , mikrofala , a na dodatek mróz i pompę trzebaby włączyć w dzień...

Kaizen
07-05-2020, 13:17
Ze świecą szukać odbiorników jednofazowych z większą mocą innych niż trójfazowe.

Możesz przetłumaczyć na polski?


Płyta indukcyjna - też żeby wykorzystać jej pełną moc trzeba dwie fazy. (połączenie jednofazowe - ograniczona moc).

Może być podpięta pod tę samą fazę. Nie słyszałem, żeby jakaś sprawdzała, czy fazy są przesunięte - a jeżeli nie ma automatyki do ograniczenia mocy, to wystarczy pociągnąć grubszy kabel albo pięciożyłowy - ale fazowe podłączyć nawet do tego samego bezpiecznika.


Z drugiej strony to co pisałem , 5,5kW to prąd 23,9A , podłączając taki odbiornik na jedną fazę już praktycznie nic do niej nie przyłączysz mając zabezpieczenie przed licznikiem C25A , bez obawy ,że w każdej chwili może zadziałać. A w nowych domkach jednorodzinnych raczej standard to jednak zabezpieczenie C20A - 11kW mocy przyłączeniowej).

Oczywiście, że zabezpieczenie i moc umowną trzeba dobrać do potrzeb.
A takie 20A to wywali jak jednocześnie na tej samej fazie znajdą się dwa urządzenia prądożerne (np. czajnik i pralka, czy kuchenka i suszarka) - czyli zdecydowanie za mało. Standardowo w domu masz pralkę, zmywarkę, płytę elektryczną, piekarnik - już żadnego z tych urządzeń nie odpalisz jednocześnie, bo C20 wywali. Podobnie jak którekolwiek z tych urządzeń "spotka" się z suszarką (czy to do ubrań, czy do włosów), bojlerem, czajnikiem czy innym prądożernym odbiornikiem. A jak ktoś ma duże zużycie - to zdecydowanie opłaca się taryfa strefowa w dziennym okienku i na początku nocnego chodzi większość prądożernych urządzeń.
Więc nie, C20 to może standard w bloku. W domu zdecydowanie za mało. No, może przy kuchence gazowej da się jakoś przetrwać.


krótko - świadomie wybrałem T-Cap 3 fazy 9kW, dlaczego?


A powiedz, nie miałeś nigdy problemów przez rozsynchronizowanie faz czy brak którejś fazy (albo za niskie czy za wysokie napięcie na niej)? To podstawowy mankament urządzeń trójfazowych. I dlatego dla najważniejszych obwodów jednofazowych ja sobie zainstalowałem automatyczny przełącznik faz - jak z jedną coś będzie nie tak, to przełączy mi oświetlenie, lodówkę, monitoring itp. na inną.

MiG25
07-05-2020, 14:22
Możesz przetłumaczyć na polski?
.

A którego konkretnie słowa nie rozumiesz ?


Może być podpięta pod tę samą fazę. Nie słyszałem, żeby jakaś sprawdzała, czy fazy są przesunięte - a jeżeli nie ma automatyki do ograniczenia mocy, to wystarczy pociągnąć grubszy kabel albo pięciożyłowy - ale fazowe podłączyć nawet do tego samego bezpiecznika.

Jak masz tak zrobione ,to nie zazdroszczę.



nie miałeś nigdy problemów przez rozsynchronizowanie faz czy brak którejś fazy (albo za niskie czy za wysokie napięcie na niej)

Rozumiem ,że Ty masz cały czas i nic z tym nie robisz ?
Znaczy robisz , wszystkie urządzania przełączasz na jedną fazę ..... Ok ,Twoja sprawa.

pawelszo
07-05-2020, 19:00
Możesz przetłumaczyć na polski?
A powiedz, nie miałeś nigdy problemów przez rozsynchronizowanie faz czy brak którejś fazy (albo za niskie czy za wysokie napięcie na niej)? To podstawowy mankament urządzeń trójfazowych. I dlatego dla najważniejszych obwodów jednofazowych ja sobie zainstalowałem automatyczny przełącznik faz - jak z jedną coś będzie nie tak, to przełączy mi oświetlenie, lodówkę, monitoring itp. na inną.

Nie , jest prąd albo nie ma wcale (zdarzyło się przez pół roku ze dwa razy po mocnych wiatrach, ale wsio padło wtedy na parę godzin)
W sumie pytanie ad przełączeń jest dość dziwne, kolejność faz dla pompy 3 fazowej jest kluczowa- nie zmienisz tego, o ile wiem, dlatego podczas podpinania pompy był miernik do testowania faz etc...
Dziwi mnie mega oszczędzanie, bo tak se policzyłem, przykładowe 3k PLN czy to tak dużo w skali lat?
Powtórzę rozdział faz i ich planowane obciążenie jest bardzo trudne do wykonania i pilnowania potem tego, dojdzie na obwodzie suszarka czy cokolwiek innego i plan idzie gdzieś.
Ja wolałem w miarę równo rozłożyć obciążenie a nie dokładać kolejne (kosztujące) klocki

MiG25
07-05-2020, 19:19
Przy inwerterze kolejność faz nie gra roli (specjalnie się pytałem instalatora ,czy będzie to sprawdzał , i powiedział ,że nie ma potrzeby).

A co do rozsynchronizowania faz.... Tu już kolegę ponosi fantazja :) Co rozsynchronizowało się z czym ? Przesunięcie faz przestało być 120 stopni ?
W realiach polskich opartych na generetorach jest to poprostu niemożliwe, równie niemożliwe przy turbinach wiatrowych. Może to pieśń przyszłości , kiedy będą głównie pV i falowniki , ale tego raczej nikt z nas nie dożyje.
Może kolega coś słyszał o wypadaniu generatora z synchronizmu.... No ale tego odbiorca nie odczuje ( albo odczuje w postaci braku prądu bo zabezpieczenia po prostu wyłączą taki generator).
Wachania napięcia faz ? Dopóki są w normie 230V +-10% też nic nie grozi.

Wyłączanie poszczególnych faz to chyba jakaś zaszłość PRL , i ludzie ciągle coś tam pamiętają.

majdan1986
07-05-2020, 20:26
Witam mam pytanie do użytkowników pomp ciepła o mocy ok 9kw , narazie nie będę pisał co uzytkuję ( to dopiero kilka tygodni ) ale jak wasze zużycie , ja przy dompu 130m2 , myśle że dość dobrze ocieplony ( budowany 5 lat temu ) grzejniki i podłogówka w domu 22-23 stopnie , teraz pompa przy temp w nocy 6stopni w dzień 14-15 + CWU ( 220l - grzane do 49 stopni ) bierze ok 10KW na dobę, pompa chodzi w godzinach od 18 do 23 i od 3 do 7 . wode grzeje jak spadnie w bojlerze poniżej histerezy ,

Kaizen
08-05-2020, 00:11
A co do rozsynchronizowania faz.... Tu już kolegę ponosi fantazja :) Co rozsynchronizowało się z czym ? Przesunięcie faz przestało być 120 stopni ?

przykład (https://www.elektro.info.pl/artykul/sieci-elektroenergetyczne/66376,analiza-wplywu-obciazenia-na-asymetrie-napiec-w-kablowych-sieciach-elektroenergetycznych-sn-z-punktem-neutralnym-uziemionym-przez-dlawnik-1)


Wachania napięcia faz ? Dopóki są w normie 230V +-10% też nic nie grozi.

Ciekawe. Przetestowałeś, jak zachowa się trzyfazowa sprężarka, jak na jednej fazie dostanie 207V a na innej 253V?

Coraz więcej domków ma PV na dachu. Co się dzieje w dzień, gdy właściciele wyjadą do pracy, PV produkuje na potęgę, a nie ma kto pobierać prądu "na osiedlu"? I jak zeświruje napięcie, jak co chwilę będzie przekraczane, falowniki się wyłączą i po powrocie napięcia do normy załączą się ponownie... I tak sobie będą taktować?


Wyłączanie poszczególnych faz to chyba jakaś zaszłość PRL , i ludzie ciągle coś tam pamiętają.

Miałem już sytuacje, gdzie alarm nie zarejestrował zaniku napięcia, a w innych urządzeniach były oznaki braku zasilania. Jak dla mnie jedynym wyjaśnieniem jest zanik albo spadek napięcia na którejś fazie. U mnie akurat może to być na dowolnej, bo alarm jest podpięty pod automatyczny przełącznik faz (nie dlatego, że potrzebuje stałego zasilania bo ma zasilanie awaryjne, ale dlatego, że piska jak mu choć na moment zabraknie prądu i mnie to wqurza - a jeszcze bardziej wqurza domowników, którzy nie potrafią tego wyłączyć a najbardziej, gdy jestem poza zasięgiem.

_John
08-05-2020, 02:07
Ciekawe. Przetestowałeś, jak zachowa się trzyfazowa sprężarka, jak na jednej fazie dostanie 207V a na innej 253V?
Sprężarka nie dostaje fazy, bo po drodze ma przemiennik częstotliwości.
Nigdy nie spotkałem się z uszkodzoną sprężarką w wyniku asymetrii, na zasilaniu urządzenia.
Z uszkodzonym przemiennikiem - tak.

MiG25
08-05-2020, 07:26
@Kaizen, po pierwsze : Asymetria to nie to samo co rozsynchronizowanie.
Po drugie , to nie jest przykład , tylko Analiza. Przykład to byłby wtedy ,jakby ktoś stwierdził ,że w tym i w tym dniu ,było takie i takie zjawisko , i spowodowało to to i to....
Po trzecie : Analiza jest czysto teoretyczna , więc Pan Doktor najpierw przedstawia hipotetyczny problem ,ale również przedstawić sposoby jego przeciwdziałania ( tutaj tego stwierdzenia brak , ale tylko dlatego ,że wydaje się oczywiste , p. następny punkt)

Po czwarte , Cytat z analizy:


Z analizy przedstawionych wykresów wynika, że dla małych wartości pobieranej mocy (η < 30 %) nie obserwuje się wyraźnej różnicy napięć w poszczególnych fazach (rys. 5. i rys. 8.), co pokazują także niskie wartości współczynników asymetrii (αu2 < 0,0074%, αu0 < 0,384% – rys. 6. i rys. 9.). W miarę wzrostu pobieranej mocy asymetria uwidacznia się coraz silniej, a po przekroczeniu znamionowego obciążenia transformatora (η > 100%) rośnie bardzo gwałtownie.


Wnioskiem jest ,że zakład energetyczny nie może dopuścić do przeciążenia transformatora ,aby nie mieć asymetrii ponad ustalone w normie +-10%.

Więc wrzuciłeś coś pierwszego lepszego z google nawet nie wnikając o czym to jest , ( podejrzewam ,że sam nawet tego nie rozumiesz).

I na koniec czwarte, nawet analiza zakłada ,że obciążenia są symetryczne.
Więc na koniec powiem Ci tyle ,że propagując obciążenia niesymetryczne ( albo co gorsza robiąc je) po pierwsze sam destabilizujesz sieć energetyczną ( to mogłoby by jeszcze przejść , bo teoretycznie u Siebie możesz robić co chcesz) , ale z tej sieci korzystają jeszcze Twoi sąsiedzi.




Ciekawe. Przetestowałeś, jak zachowa się trzyfazowa sprężarka, jak na jednej fazie dostanie 207V a na innej 253V?

Coraz więcej domków ma PV na dachu. Co się dzieje w dzień, gdy właściciele wyjadą do pracy, PV produkuje na potęgę, a nie ma kto pobierać prądu "na osiedlu"? I jak zeświruje napięcie, jak co chwilę będzie przekraczane, falowniki się wyłączą i po powrocie napięcia do normy załączą się ponownie... I tak sobie będą taktować?
.
Jeśli to dla Ciebie ciekawostka ,że tak podaje norma ... to ok.
Nie zajmuje się badaniami ,więc nie nie sprawdzałem. Ale wiem ,że producent urządzenia wystawiając deklarację ( za zgodność z normami) , tą "ciekawostkę" zna i deklaruje ,że przy takich wahaniach jego urządzenie będzie ciągle działać.




Miałem już sytuacje, gdzie alarm nie zarejestrował zaniku napięcia, a w innych urządzeniach były oznaki braku zasilania. Jak dla mnie jedynym wyjaśnieniem jest zanik albo spadek napięcia na którejś fazie. U mnie akurat może to być na dowolnej, bo alarm jest podpięty pod automatyczny przełącznik faz (nie dlatego, że potrzebuje stałego zasilania bo ma zasilanie awaryjne, ale dlatego, że piska jak mu choć na moment zabraknie prądu i mnie to wqurza - a jeszcze bardziej wqurza domowników, którzy nie potrafią tego wyłączyć a najbardziej, gdy jestem poza zasięgiem.

I na pewno to jedyne wyjaśnienie ?

A jak dla mnie mogło nie być prądu przez ułamek sekundy i alarm tego mógł nie zarejestrować.

Przy przełączeniach na rozdzielnicy SN jedne urządzenia zdążą się wyłączyć , inne ciągle działają.
Podaj przykład kiedy sam widziałeś ,że nie ma fazy ( a nie analizujesz po swojemu logi z alarmu) .

EDIT: właśnie sprawdziłem swój alarm Satela , wykrzyknik na manipulatorze nie zaczął mrugać ,jak prądu nie było dosłownie przez chwilę ( wyłączenie ,1s i włączenie bezpiecznika). Mruga dopiero przy dłuższym braku napięcia. na pewno powyżej 1 min. Także ta teoria ,że raz nie było fazy jest o kant d...

plusfoto
08-05-2020, 08:17
Może warto usystematyzować. Dla T-cap 9kW WH-SXC09H3E5 i WH-UX09HE5 ( jedna faza) na zasilaniu potrzebne jest 3 x 6 mm2 i do grzałki 3 x 2,5 mm2 natomiast przewód komunikacyjny pomiędzy j. wew. a zew. to 4 x 6mm2, natomiast przy WH-SXC09H3E8 I WH-UX09HE8 (trzy fazy) odpowiednio potrzeba 5 x 2,5 na zasilaniu i do grzałki 3 x 2,5 oraz komunikacja 6 x 2,5

-voymar-
08-05-2020, 21:57
Może warto usystematyzować. Dla T-cap 9kW WH-SXC09H3E5 i WH-UX09HE5 ( jedna faza) na zasilaniu potrzebne jest 3 x 6 mm2 i do grzałki 3 x 2,5 mm2 natomiast przewód komunikacyjny pomiędzy j. wew. a zew. to 4 x 6mm2, natomiast przy WH-SXC09H3E8 I WH-UX09HE8 (trzy fazy) odpowiednio potrzeba 5 x 2,5 na zasilaniu i do grzałki 3 x 2,5 oraz komunikacja 6 x 2,5

Co do zasilania to zgoda. Co do komunikacji to może masz rację . Nie wiem bo firma z którą rozmawiałem powiedziała że sami położą ten komunikacyjny przy montażu PC. Być może i taki jak piszesz.

agb
10-05-2020, 08:54
Harmonogram że smart clouda znów nie działa...

MiG25
10-05-2020, 09:01
Pewnie dla tego , że jest super hiper nowoczesny i wyprzedza swoją epokę... A rzeczy z 94 wciąż działają :)

ekmai
10-05-2020, 16:34
Witam.

Czy ktoś miał taki problem, że czas i data na sterowniku stała w miejscu? Po ustawieniu daty i czasu nic się nie dzieje.

MiG25
10-05-2020, 17:14
A restart z menu ? A jak to nie pomoże to wyłączenie całkowite zasilania ?
W następnej kolejności ustawienia fabryczne ? ( trzymanie jednocześnie czterech strzałek podczas inicjacji - czyli tuż po restarcie ,lub tuz po włączeniu zasilania)

dzimberto
17-05-2020, 12:04
dzimberto- ponawiam pytania.
Pzdr

witam
będzie glikol w układzie,zasobnik 300 l stal emalia
2 wężownice z anodą magnezową
mam zmiękczacz wody w domu więc nie ma problemu z kamieniem

bobrow
17-05-2020, 12:22
witam
będzie glikol w układzie,zasobnik 300 l stal emalia
2 wężownice z anodą magnezową
mam zmiękczacz wody w domu więc nie ma problemu z kamieniem

A jaki glikol i ile go będzie ?

dzimberto
17-05-2020, 12:33
a jaki glikol i ile go będzie ?
z inhibitorem korozji
ile będzie?
Ile będzie ile wejdzie
proste
cały układ podłogówka i grzejniki

dzimberto
17-05-2020, 12:36
z inhibitorem korozji
ile będzie?
Ile będzie ile wejdzie
proste
cały układ podłogówka i grzejniki

nie mam w oku miernika
w grzejniki ponad 30 l plus rurki podłogówka????
Nie myślę o tym
ile wyjdzie tyle wyjdzie

bobrow
17-05-2020, 18:29
z inhibitorem korozji
ile będzie?
Ile będzie ile wejdzie
proste
cały układ podłogówka i grzejniki

Z glikolem chodziło mi o to jaki % i czy propylenowy.

dzimberto
19-05-2020, 19:28
Z glikolem chodziło mi o to jaki % i czy propylenowy.

tak propylenowy
rozcięczony do -15 st C

St@nley
20-05-2020, 12:40
Szybkie pytanie do użytkowników serii H.
Jest jakaś prosta opcja, żeby włączyć grzałkę zbiornika CWU podłączona do PC? Bo szukam w menu i nie mogę jej uruchomić.

bobrow
20-05-2020, 13:25
tak propylenowy
rozcięczony do -15 st C

Ok-to też jakieś rozwiązanie.
Też brałem to pod uwagę,ale kiedy wbiłem się w temat -to już zwątpiłem.
Na alle coś tam były całe beczki 200L gotowych płynów za 800pln -gość sam w chałupie miesza i co tam rzeczywiście jest , to nie chciałem już sprawdzać na instalacji...
Ceny uznanych producentów z dużą ilością certyfikatów były znacznie wyższe np Ergolid 20L -20st /39% kosztuje ok 250 pln czyli za 1 L wychodzi ok 12,50 pln.
Natomiast rozcieńczany w 200L beczce za 1L wychodzi 4 pln. Zadałem sobie pytanie czy to jest tylko różnica w cenie ?
Jak przyjdą mrozy to się okaże czy przepłacamy za "markowe" produkty ...

dzimberto
20-05-2020, 21:23
ok-to też jakieś rozwiązanie.
Też brałem to pod uwagę,ale kiedy wbiłem się w temat -to już zwątpiłem.
Na alle coś tam były całe beczki 200l gotowych płynów za 800pln -gość sam w chałupie miesza i co tam rzeczywiście jest , to nie chciałem już sprawdzać na instalacji...
Ceny uznanych producentów z dużą ilością certyfikatów były znacznie wyższe np ergolid 20l -20st /39% kosztuje ok 250 pln czyli za 1 l wychodzi ok 12,50 pln.
Natomiast rozcieńczany w 200l beczce za 1l wychodzi 4 pln. Zadałem sobie pytanie czy to jest tylko różnica w cenie ?
Jak przyjdą mrozy to się okaże czy przepłacamy za "markowe" produkty ...

firma jest z torunia
byłem u nich na miejscu i pokazywali mi ten glikol nawet firmę gdzieś zapisałem

1igor1
21-05-2020, 06:19
Szybkie pytanie do użytkowników serii H.
Jest jakaś prosta opcja, żeby włączyć grzałkę zbiornika CWU podłączona do PC? Bo szukam w menu i nie mogę jej uruchomić.

w menu instalatora musisz ją uaktywnić, i potem sama się załącza wg algorytmu, lub powyżej bodajże 57st

St@nley
21-05-2020, 10:01
w menu instalatora musisz ją uaktywnić, i potem sama się załącza wg algorytmu, lub powyżej bodajże 57st
A nie da się jej włączyć ręcznie bez sprężarki? W przypadku awarii kompresora nie mamy możliwości grzania wody?
Chyba odepnę ją od pompy i włączę bezpośrednio do gniazdka.
Bo w słoneczne dni mam sporą produkcję z PV i nie widzę sensu katowania pompy jak mogę wykorzystać nie używaną grzałkę w zbiorniku.

MiG25
21-05-2020, 12:19
A nie da się jej włączyć ręcznie bez sprężarki? W przypadku awarii kompresora nie mamy możliwości grzania wody?
Chyba odepnę ją od pompy i włączę bezpośrednio do gniazdka.
Bo w słoneczne dni mam sporą produkcję z PV i nie widzę sensu katowania pompy jak mogę wykorzystać nie używaną grzałkę w zbiorniku.

Da się ją włączyć ręcznie bez sprężarki wchodząc w opcje serwisowe.Do testowania ok( bo jak wejdziesz do menu to moduł nie ma z pompą komunikacji, nie da się tego zrobic przy pracującej pompie, i nie ma mozliwosci normalnej pracy pompy) , ale jak Ty chcesz załączać ją na stałe ,to lepsza opcja odpiąć i podłączyć do gniazdka ( jak grzałka ma własny termostat), albo zrobić jakąś automatykę ,która włącza grzałkę i od pompy i od PV. Tu już tylko fantazja Cię ogranicza :)

St@nley
21-05-2020, 13:44
Da się ją włączyć ręcznie bez sprężarki wchodząc w opcje serwisowe.Do testowania ok( bo jak wejdziesz do menu to moduł nie ma z pompą komunikacji, nie da się tego zrobic przy pracującej pompie, i nie ma mozliwosci normalnej pracy pompy) , ale jak Ty chcesz załączać ją na stałe ,to lepsza opcja odpiąć i podłączyć do gniazdka ( jak grzałka ma własny termostat), albo zrobić jakąś automatykę ,która włącza grzałkę i od pompy i od PV. Tu już tylko fantazja Cię ogranicza :)
Dzięki w takim razie ją odepnę, bo nie chce mi się tak bawić a i tak jej nie używam. Więc to będzie dla mnie najlepsze rozwiązanie.

MiG25
21-05-2020, 20:27
Tylko sprawdź ,czy grzałka ma termostat. Bo nie daj Boże jak zagotujesz wodę w zbiorniku.

St@nley
21-05-2020, 22:21
Tylko sprawdź ,czy grzałka ma termostat. Bo nie daj Boże jak zagotujesz wodę w zbiorniku.
Jasna sprawa. ;)

lipa_ml
24-05-2020, 21:58
Witam. Mam pytanie jaki mniej więcej ma pobór maksymalny prądu T-cap 3f 9kW przy grzaniu wody CWU przy temperaturze zewnętrznej 25-35C. Próbuję obliczyć czy moc umowna 16kW wystarczy mi przy grzaniu cwu + 2 klimatyzację 3,5kW + prąd na resztę urządzeń w domu. Czy zwiększyć na 25kW?

Andrzej5101
25-05-2020, 06:06
Witam. Mam pytanie jaki mniej więcej ma pobór maksymalny prądu T-cap 3f 9 kW przy grzaniu wody CWU przy temperaturze zewnętrznej 25-35 C. Próbuję obliczyć czy moc umowna 16 kW wystarczy mi przy grzaniu cwu + 2 klimatyzację 3,5 kW + prąd na resztę urządzeń w domu.
Czy zwiększyć na 25 kW?
Panasonic dla 9 kW/3 f /TCap podaje ; bezpieczniki 16 A
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2019/01%20EU%20INTRO-AQUAREA%20GEN%2019%20v1_%20uk%C5%82ad_internet.pdf

1igor1
25-05-2020, 06:11
T-cap trójfazowy maxymalnie bierze gdzieć koło 8A na fazę nie licząc grzałek, 16kW do masz zbezpieczenie za pewne 25A, starczy ci tyle bez problemu

agb
25-05-2020, 07:56
Ewentualnie możesz wziąć 1kW więcej żeby Ci dali C32 zamiast C25 i wtedy masz spokój.

MiG25
25-05-2020, 11:09
Witam. Mam pytanie jaki mniej więcej ma pobór maksymalny prądu T-cap 3f 9kW przy grzaniu wody CWU przy temperaturze zewnętrznej 25-35C. Próbuję obliczyć czy moc umowna 16kW wystarczy mi przy grzaniu cwu + 2 klimatyzację 3,5kW + prąd na resztę urządzeń w domu. Czy zwiększyć na 25kW?

Najprawdopodobniej mieszasz moc z zabezpieczeniem . Chodzi o 16kW mocy , czy 16A zabezpieczenia przed licznikiem ?

EDIT: A moc pobierana zależy też od wężownicy ( im mniejsza powierzchnia tym mniej ciepła pompa może oddać i moduluje niżej).
Np mój T-Cap 12kW teraz grzeje CWU i pobiera moc 2470 W... Wężownica 3,4m2 , częstotliwość sprężarki 34Hz

lipa_ml
25-05-2020, 15:16
Najprawdopodobniej mieszasz moc z zabezpieczeniem . Chodzi o 16kW mocy , czy 16A zabezpieczenia przed licznikiem ?

EDIT: A moc pobierana zależy też od wężownicy ( im mniejsza powierzchnia tym mniej ciepła pompa może oddać i moduluje niżej).
Np mój T-Cap 12kW teraz grzeje CWU i pobiera moc 2470 W... Wężownica 3,4m2 , częstotliwość sprężarki 34Hz
Na rachunku mam Moc umowna 16kW w rozdzielnicy zabezpieczenie przedlicznikowe 25A.

MiG25
25-05-2020, 15:21
25A wystarczy spokojnie.
Jak chcesz to zawsze możesz to co @agb pisze , zwiększyć moc o ten 1kW do 17kW ,wtedy bedziesz miał zabezpieczenie 32A i będzie jeszcze lepiej.
BTW klimatyzator to też pompa ciepła i moc elektryczna też jest mniejsza ( ok 3 razy)

lipa_ml
03-06-2020, 12:36
Koniec miesiąca mam montaż więc pewnie po tym terminie pojawią się pytania :)

-voymar-
03-06-2020, 14:03
Koniec miesiąca mam montaż więc pewnie po tym terminie pojawią się pytania :)

Witam
Jeżeli możesz to podaj całkowity koszt montażu tego T cap. Na forum lub priv.,ze zbiornikiem CWU? czy bez. Dzieki.

pawelszo
03-06-2020, 20:23
U mnie wyszło ca 33k PLN
Panasonic 9kW 3 fazy (bez sensu dla mnie 1faza...) , podłączenie na 5 przewodów, zbiornik CWU 200l, kompleksowy montaż (a było co robić=3dni)

-voymar-
03-06-2020, 22:38
U mnie wyszło ca 33k PLN
Panasonic 9kW 3 fazy (bez sensu dla mnie 1faza...) , podłączenie na 5 przewodów, zbiornik CWU 200l, kompleksowy montaż (a było co robić=3dni)

Z jakiego powodu uważasz że T Cap 1F jest zły ? Co zadecydowało że wybrałeś 3F ? Dopłata ok. 3k za 3F

1igor1
04-06-2020, 06:00
największa wada 1f t-cap to to że zabezpieczenie na pompę to 32A czyli przed licznikiem wartało by mieć 40A, zazwyczaj na dom ludzie mają 25-32A

Andrzej5101
04-06-2020, 07:16
Zobacz #439 ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek/page22

MiG25
04-06-2020, 08:28
Przed chwilą była dyskusja w tym temacie na temat jednofazowych czy trójfazowych , wystarczy przejrzeć ostatnie ,powiedzmy 10 stron !

Oszczędnoś 3 tys jest iluzoryczna , jeśli w grę wchodziłaby z zmiana mocy ( bezpieczników ) ,bo za to będziemy musieli zapłacić i zakładowi energetycznemu , i elektrykowi ( przynajmniej za jego podpis na oświadczeniu ,że instalacja jest przystosowana do większej mocy) , a i być może na faktyczym przystosowaniu instalacji.
A argument w stylu ,że jak jednej fazy zabraknie to wciąż będzie działała jest brednią z czasów PRL . Teraz awarie na sieciach są usuwane na bieżąco , a w czasie naprawy i tak musi być wyłączona cała linia (nikt nie pozwoli pracować na dwóch pozostałych fazach zasilonych). Przypadki braku jedej fazy obecnie są niespotykane . Nawet zerwanie jednej linki fazowej na SN powoduje wyłączenie całej linii przez zabezpieczenia.

agb
04-06-2020, 08:45
Dodatkowe kW mocy przyłączeniowej to 59 zł/kW. Tyle, że nawet jak zabraknie fazy, to może zabraknąć akurat tej, na której wisi PC :D

Przy 3F z kolei trzeba doliczyć koszt zabezpieczenia przed anomaliami napięcia. Jakieś 200-300 zł minimum.

MiG25
04-06-2020, 11:13
Dlaczego trzeba ? Panasonic tego wymaga ? Skąd wiesz ,że takiego zabezpieczenia ( domyślam się ,że chodzi Ci o zanik jednej fazy) Panasonic nie ma czegoś takiego wbudowanego w inwerter ?
A być może nawet jeśli jednej fazy zabraknie ( i akurat nie tej od elektroniki w jednostce wewnętrznej) , to inwerter i tak sobie z tym poradzi na dwóch fazach ? ( to tylko teoria ,żeby ktoś przypadkiem tego nie brał za pewnik).

agb
04-06-2020, 11:50
A dlatego, że nie mam pewności, że Twoje teorie mają potwierdzenie w praktyce, to urządzenia 3F zabezpieczam. I instalatorzy też tego wymagają, a to oni są gwarantami PC. I oczywiście możesz im udowadniać, że nie mają racji. W zimę, przy -15C, podczas awarii :D

MiG25
04-06-2020, 12:03
Teraz jeszcze zganiaj na instalatorów ,że oni tego wymagają....
Konkretnie który ? Mój tego nie wymagał.
Rozumiem ,że ktoś się boi , i się zabezpiecza, z tym nie dyskutuję. Dla mnie może drugą zapasową pompę ciepła obok postawić , i to też jest jakieś zabezpieczenie wynikające z obawy. Może sobie też agregat postawić .
Ale z tym ,że trzeba , już tak. Dopuki to nie będzie napisane w serwisówce , to nie jest to wymagane (więc nie trzeba ,a opcjonalnie co najwyżej można) . Przez instalatorów też nie trzeba.

agb
04-06-2020, 12:21
Palca w wentylator też wsadzisz, albo będziesz macał kable w pompie pod napięciem jak ci w serwisówce nie napiszą, że nie wolno?

Nie zganiam na instalatora. Mój wymagał. Twój nie. Licytował się nie będę. Tak jak z tym czy urządzenia 3F zabezpieczać trzeba lub nie. Każdy ma wybór. Dyskutował z argumentami "ja instalował nie bede, bo mie nikt nie kazał, a poza tym ja wiem najlepiej, plus coś mie się zdaje." też nie będę.

MiG25
04-06-2020, 12:22
To napisz poprawnie następnym razem : Można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie przed zanikiem fazy , a nie : trzeba je zainstalować...

pawelszo
04-06-2020, 12:36
ad -voymar-

największa wada 1f t-cap to to że zabezpieczenie na pompę to 32A czyli przed licznikiem wartało by mieć 40A, zazwyczaj na dom ludzie mają 25-32A

Między innymi dlatego, koszt ciągnięcia extra grubych kabli+przeróbka instalacji w gotowym domu to nie jest fajne i tanie (przyłącze pompy mam w garażu a centralna skrzynka z bezpiecznikami jest w przedsionku w domu, rycie ścian to nie to). No mam przyłącze 15kW
Mam fotowoltaikę , płytę 3fazową i dla mnie równe obciążenie faz też ma znaczenie i wpływ na koszty.
Oszczędność 3k bywa pozorna, zwłaszcza w skali czasu.
+ to co inni pisali wcześniej i potem

MiG25
04-06-2020, 13:02
@pawelszo , poza konkursem , na pewno masz płytę 3fazową ? Standardem są płyty ,które podłączasz do dwóch faz instalacji trójfazowej....

agb
04-06-2020, 13:38
To napisz poprawnie następnym razem : Można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie przed zanikiem fazy , a nie : trzeba je zainstalować...

Każdy średnio rozgarnięty zrozumiał. Ty nie musisz instalować :rolleyes:

MiG25
04-06-2020, 13:51
A może nie wypowiadaj się za każdego średnio rozgarniętego . Ty napisałeś swoje, a inni to na swój sposób czytają. Może po Twojemu to jest podejście statystycznego Polaka , jak coś trzeba , to znaczy ,że tak naprawdę nie trzeba tylko można , ale nie znaczy ,że wszyscy.
Nie tylko ja nie muszę , wszyscy nie muszą.

agb
04-06-2020, 14:05
:rolleyes:

pawelszo
05-06-2020, 13:55
@pawelszo , poza konkursem , na pewno masz płytę 3fazową ? Standardem są płyty ,które podłączasz do dwóch faz instalacji trójfazowej....

Amica PIT6541NSU
Można ją podłączyć na 1,2 lub 3 fazy
"Dla sieci 230/400V podłączenie trójfazowe z przewodem neutralnym, przewód neutralny do N, przewód ochronny do uziemnienia" przewody H05VV-FG
5X 1,5 mm2

Andrzej5101
05-06-2020, 15:08
(przyłącze pompy mam w garażu a centralna skrzynka z bezpiecznikami jest w przedsionku w domu, rycie ścian to nie to).
No mam przyłącze 15 kW
Instalacja elektryczna może być kładziona na zewnątrz ściany w korytku - bez problemu.

pawelszo
05-06-2020, 16:10
Instalacja elektryczna może być kładziona na zewnątrz ściany w korytku - bez problemu.

Nie bardzo :p
1. Przebić się przez ścianę w garażu
2. Przewody w korytku ? na ociepleniu od frontu domu, fuuuj
3. Wejść do domu
4. Wpiąć się do skrzynki
No Way, koszty, wygląd etc

MiG25
05-06-2020, 19:02
Amica PIT6541NSU
Można ją podłączyć na 1,2 lub 3 fazy
"Dla sieci 230/400V podłączenie trójfazowe z przewodem neutralnym, przewód neutralny do N, przewód ochronny do uziemnienia" przewody H05VV-FG
5X 1,5 mm2

Ale w instrukcji widziałeś opis pod tabelką ?

"* W przypadku domowej instalacji 3-fazowej 230/400V, pozostały przewód podłączyć do zacisku:L3, który nie jest połączony z wewnętrzną instalacją płyty."

Ja to interpretuję ,że to jest standardowe dwufazowe podłączenie , i jak nie masz co z trzecim fazowym przewodem zrobić to go podłącz do L3 , a on i tak nie jest podłączony do płyty. Zastanawiające jest to ,że jest osobno 2N~ i 3N~ , i jeszcze różne przekroje przewodów , ale z drugiej strony przy połączeniu 1N~ jest tylko jeden mostek L1-L2 , tak jakby na L3 faktycznie nic nie było.
Dla mnie to połączenie 3fazowe tej płyty jest podejrzane.

pawelszo
05-06-2020, 20:41
Ale w instrukcji widziałeś opis pod tabelką ?

"* W przypadku domowej instalacji 3-fazowej 230/400V, pozostały przewód podłączyć do zacisku:L3, który nie jest połączony z wewnętrzną instalacją płyty."

Ja to interpretuję ,że to jest standardowe dwufazowe podłączenie , i jak nie masz co z trzecim fazowym przewodem zrobić to go podłącz do L3 , a on i tak nie jest podłączony do płyty. Zastanawiające jest to ,że jest osobno 2N~ i 3N~ , i jeszcze różne przekroje przewodów , ale z drugiej strony przy połączeniu 1N~ jest tylko jeden mostek L1-L2 , tak jakby na L3 faktycznie nic nie było.
Dla mnie to połączenie 3fazowe tej płyty jest podejrzane.
no nie wiem, ale płyta działa i mam jej odbiór przez elektryka

MiG25
06-06-2020, 08:46
To ,że działa ,to nie wątpię .To ,że elektryk podłączył zgodnie z instrukcją i się pod tym podpisał ,w to też nie.
Tylko nadal nie jestem przekonany ,czy to jest odbiór trójfazowy ,czy dwufazowy ( i skłaniał bym się do tego ,że to raczej standardowy dwufazowy). I winić Amicę , że pisze w ten sposób instrukcję ( albo rzeczywiście próbuje nabrać ludzi ,że jest trójfazowa ).
Trzeba by było na fazie L3 założyć miernik prądu cęgowy ,żeby mieć pewność :)
Ale to nie temat o tym , najwazniejsze ,że działa :)

lipa_ml
09-06-2020, 13:06
Witam
Jeżeli możesz to podaj całkowity koszt montażu tego T cap. Na forum lub priv.,ze zbiornikiem CWU? czy bez. Dzieki.
Ja oprócz t-cap biorę jeszcze 2 klimatyzację 3,5kW więc razem bez zbiornika CWU z montażem i rozebraniem kotłowni dogadałem się na 36 tyś brutto. Biorę 3f bo mam 3 fazy a nie mam zamiaru stresować się że jedna będzie obciążona za bardzo . Instalator powiedział że 1f polecają jak nie ma możliwości 3f i tyle. On będzie mi serwisował więc zdaję się na niego. Mi to że może nie być jednej fazy nie przeszkadza bo nie pamiętam kiedy ostatnio raz byłą taka sytuacja.

-voymar-
10-06-2020, 00:05
Ja oprócz t-cap biorę jeszcze 2 klimatyzację 3,5kW więc razem bez zbiornika CWU z montażem i rozebraniem kotłowni dogadałem się na 36 tyś brutto. Biorę 3f bo mam 3 fazy a nie mam zamiaru stresować się że jedna będzie obciążona za bardzo . Instalator powiedział że 1f polecają jak nie ma możliwości 3f i tyle. On będzie mi serwisował więc zdaję się na niego. Mi to że może nie być jednej fazy nie przeszkadza bo nie pamiętam kiedy ostatnio raz byłą taka sytuacja.

3 Fazy to i ja mam. Jestem w stanie tak rozdzielić moc na poszczególne fazy aby to śmigało ( zabezpieczenia mam OK ). Zastanawia mnie bardziej żywotność PC 1F a 3F, ale z tego co czytam i sprawdzałem w DTR to są identyczne pod względem mocy -(PC). Decyzji jeszcze nie podjąłem lecz wydać ot tak prawie 3k więcej za 3F jak dla 1F mogę stworzyć warunki prawidłowej pracy. Mętlik w głowie.
Wiadoma spawa że 3F podłączasz i nie patrzysz na obciążenie.

Owczar
11-06-2020, 22:48
3f dodatkowo przy fotowoltaice lepiej będzie wykorzystywała energię. Też bym się nie zastanawiał nad 1f mając 3 fazy.

-voymar-
14-06-2020, 13:34
3f dodatkowo przy fotowoltaice lepiej będzie wykorzystywała energię. Też bym się nie zastanawiał nad 1f mając 3 fazy.

Co do fotowoltaiki to nie ma problemu. Mam bilansowanie międzyfazowe tak że niezależnie z której pobieram i ile . Jak pobór względem produkcji jest =0
to choć produkcja jest na L1 a pobór na L2 to rachunek =0

_Grisza_
21-06-2020, 21:33
Co do fotowoltaiki to nie ma problemu. Mam bilansowanie międzyfazowe tak że niezależnie z której pobieram i ile . Jak pobór względem produkcji jest =0
to choć produkcja jest na L1 a pobór na L2 to rachunek =0

Szczęśliwi Ci co są w zasięgu PGE

Kaizen
21-06-2020, 22:21
Szczęśliwi Ci co są w zasięgu PGE

Ja bym tam wolał mieć ceny Taurona (0,6974/0,2927), niż PGE (0,7291/0,3658) - rocznie wyszłoby u mnie jakieś 600 zł oszczędności.

A przy PC bilansowanie wektorowe nie ma większego znaczenia, bo i tak zdecydowaną większość ciepła produkuje gdy ze słońca nadmiaru brak, więc jak nie zje go PC to lodówka, alarm czy router wciągnie.

_Grisza_
22-06-2020, 15:01
Ja bym tam wolał mieć ceny Taurona (0,6974/0,2927), niż PGE (0,7291/0,3658) - rocznie wyszłoby u mnie jakieś 600 zł oszczędności.

A przy PC bilansowanie wektorowe nie ma większego znaczenia, bo i tak zdecydowaną większość ciepła produkuje gdy ze słońca nadmiaru brak, więc jak nie zje go PC to lodówka, alarm czy router wciągnie.

Dla tych którzy mają spore instalacje PV, które w zamyśle mają ograniczyć rachunki za prąd do opłat stałych, to sumowanie wektorowe ma znaczenie, w odróżnieniu od ceny za kWh.
A wiesz, że Tauron rozlicza prosumentów w taryfach wg proporcji? Tauron to zdecydowanie najmniej przyjazny prosumentom ZE.

St@nley
24-06-2020, 09:24
Ktoś wie czy da się w prosty sposób wymusić zewnętrznym sygnałem załączenie chłodzenia ale bez przełączania sterowania pompą za pomocą wbudowanego sterownika? Czyli standardowo pompa pracuje na sterowniku wbudowanym ale dostaje sygnał z zewnątrz i zaczyna chłodzić.

tompatrz
24-06-2020, 16:00
Ktoś wie gdzie mogę znaleźć kartę produktu ERP dla PANASONIC POMPA CIEPŁA 9kW 3F T-CAP ALL-
IN-ONE WH-ADC0916H9E8 + WH-UX09HE8, znalazłem po angielsku ale nie wiem czy akceptują to w "Czyste powietrze", bede wdzięczny za linka.

MiG25
25-06-2020, 05:21
Ktoś wie czy da się w prosty sposób wymusić zewnętrznym sygnałem załączenie chłodzenia ale bez przełączania sterowania pompą za pomocą wbudowanego sterownika? Czyli standardowo pompa pracuje na sterowniku wbudowanym ale dostaje sygnał z zewnątrz i zaczyna chłodzić.

Jakakolwiek domowa automatyka typu HomeAssistant , Domoticz i Heishamon ( lub GoHeishaMon).

St@nley
25-06-2020, 07:41
Jakakolwiek domowa automatyka typu HomeAssistant , Domoticz i Heishamon ( lub GoHeishaMon).
Chodzi mi o bradziej szczegółową odpowiedź, gdzie mogę taki sygnał podpiąć w PC. Pod wejście grzania i chłodzenia na płycie? To są niezależne od termostatu wewnętrznego wejścia wymuszające dane działanie?

MiG25
25-06-2020, 10:37
Mówimy o wersji H ewentualnie o G ?
Na płycie główniej jest złącze opisane H C N L i on obsługuje termostat zarówno do grzania jak i chłodzenia.
Żeby grzało trzeba zewrzeć H z L , ,żeby chłodziło trzeba zewrzeć C z L. Do tego ustawić pompę w tryb zewnętrznego termostatu.

Do tego muszą być spełnione jeszcze warunki temperatur zewnętrznych ( jak jest wyższa temperatura od ustawionej to nie będzie grzała mimo ,że się zwiera odpowiednie styki , i odwrotnie ,jak niższa od ustawionej w odpowiednich parametrach to nie będzie chłodziła).

St@nley
26-06-2020, 07:55
Mówimy o wersji H ewentualnie o G ?
Na płycie główniej jest złącze opisane H C N L i on obsługuje termostat zarówno do grzania jak i chłodzenia.
Żeby grzało trzeba zewrzeć H z L , ,żeby chłodziło trzeba zewrzeć C z L. Do tego ustawić pompę w tryb zewnętrznego termostatu.

Do tego muszą być spełnione jeszcze warunki temperatur zewnętrznych ( jak jest wyższa temperatura od ustawionej to nie będzie grzała mimo ,że się zwiera odpowiednie styki , i odwrotnie ,jak niższa od ustawionej w odpowiednich parametrach to nie będzie chłodziła).

To teraz wróć do mojego pierwszego pytania i zastanów się czy o to mi chodzi? Taką opcję znam ale ja chce wymusić chłodzenie nie wyłączając wbudowanego termostatu w pompie. Nie chce całą pompą sterować zewnętrznym termostatem a jedynie włączyć chodzenie zewnętrznym stykiem. Seria H.

MiG25
26-06-2020, 19:05
To teraz wróć do mojego pierwszego pytania i zastanów się czy o to mi chodzi?

Ta , już się rozpędzam ... Za taki roszczeniowy styl na pewno ktoś Ci pomoże.

St@nley
26-06-2020, 23:22
Ta , już się rozpędzam ... Za taki roszczeniowy styl na pewno ktoś Ci pomoże. Skoro nie czytasz ze zrozumieniem pytań to co mam Ci odpisać? Dzięki. Nie jesteś nowicjuszem, więc wiesz jak działa forum. A jak ktoś będzie znał odpowiedź to przypuszczam, że jednak odpowie, bo to nie kolejne pytanie z cyklu która pompa lepsza...

MiG25
27-06-2020, 06:44
Na pewno ktoś z nas nie wie jak działa forum...
Odpisuje się dziekuje bardzo za checi , a nie czytaj jeszcze raz...
Ciekawe ,czy to moja wina że Cię nie zrozumiałem,czy to jednak Twój przekaz enigmatyczny ,i jeszcze pretensje że wszyscy w lot Cię zrozumieja...
Chciałem Ci pomóc , robiłem to zupełnie za darmo i nie jest to jakimś moim obowiązkiem ,a Ty z grubej rury , więc inni też to widzą jak dziękujesz za pomoc ,ciekawe czy się zdecydują :)

lipa_ml
11-07-2020, 14:01
Witam. W końcu mam juz założona pompe . Nie mam na razie czasu się pobawić ale mam juz pytania. Pompa jest teraz włączona na cwu na całą dobę na 42c i mam pytanie czy cwu tez można kombinowac z ustawieniami ? Na teraz bieze mi 4-5kWh na dobę . Drugie pytanie to przy próbie zmiany ustawien przez telefon wyskakuje tska informacja https://ibb.co/0rpKGgT

MiG25
11-07-2020, 19:35
Kombinować zawsze można , zmienić deltę nagrzewania zbiornika , temperaturę , oraz harmonogram - okienko kiedy ma tą wodę grzać . Więcej chyba nie da się kombinować :)

A co do błędu , to idź do modułu i zrób co jest napisane ( przytrzymaj przycisk reset dłużej niż 10s). Może uaktualnienie się nie udało....

Cooldude
15-07-2020, 07:56
Ma ktoś może u siebie taki zestaw - Panasonic SDC 9kW KIT-WC09J3E5 ?
Jestem ciekaw jak wygląda faktyczna głośność jednostki zewnętrznej.

pawelszo
17-07-2020, 18:23
Takie, może proste pytanie: co trzeba przestawić w 9KW T-Cap , żeby jeśli temperatura wody CWU ma np 41 stopni a chcę 52 stopnie ? (bez grzałki to jest max do uzyskania)
No mogę trochę ciepłej wody zlać i odpali, ale nie o to chodzi.
41 stopni przy CWU 200l to trochę mało na fajną kąpiel, albo goście będą a taniej grzać w dzień niż wieczorem (fotowoltaika)

tompatrz
17-07-2020, 19:35
Wystarczy ustawic temperature wyzsza taka jaka sie chce. Mam taka pompę jak ty, i zawsze grzeje CWU do 51-52 stopnie i osiąga to bez grzalki. Zbiirnik ok 185 litrow.

pawelszo
18-07-2020, 10:06
Wystarczy ustawic temperature wyzsza taka jaka sie chce. Mam taka pompę jak ty, i zawsze grzeje CWU do 51-52 stopnie i osiąga to bez grzalki. Zbiirnik ok 185 litrow.

No właśnie u mnie nie bardzo to tak działa, jeśli CWU ma 41 stopni, to mogę ustawić i 56 ale grzanie nie odpala się, dopiero jak temperatura spadnie do ca 39 stopnii

MiG25
18-07-2020, 10:20
Albo masz ustawioną dużą deltę T dla zbiornika ( czyli różnicę od nastawionej temperatury ,i dopiero przy tej różnicy zacznie grzać) , albo druga możliwość to Max.czas grzania podłogi jest za duży ( podobno to jest czas ,jaki będzie grzana minimalnie podłoga , zanim znowu się przełączy na zbiornik). Nie wiem ,czy ma to zzastosowanie latem , jeśli nie grzejemy ani nie chłodzimy podłogi , ale można sprawdzić.

pawelszo
18-07-2020, 15:12
Albo masz ustawioną dużą deltę T dla zbiornika ( czyli różnicę od nastawionej temperatury ,i dopiero przy tej różnicy zacznie grzać) , albo druga możliwość to Max.czas grzania podłogi jest za duży ( podobno to jest czas ,jaki będzie grzana minimalnie podłoga , zanim znowu się przełączy na zbiornik). Nie wiem ,czy ma to zzastosowanie latem , jeśli nie grzejemy ani nie chłodzimy podłogi , ale można sprawdzić.

Problem w tym, że w ustawieniach instalatora nie ma delty T dla zbiornika, jest tylko dla CO...

MiG25
18-07-2020, 16:09
To się nazywa Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika ( być może to nie jest typowo delta bo działa tylko na obniżenie) , i standardowo ustawiona jest na -8. Zmniejsz ją trochę , np do -5.

pawelszo
18-07-2020, 19:15
To się nazywa Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika ( być może to nie jest typowo delta bo działa tylko na obniżenie) , i standardowo ustawiona jest na -8. Zmniejsz ją trochę , np do -5.

Dzięki, nazwa słaba, miałem ustawione na -10 zmieniłem na -5 i zobaczymy.
Bez grzałki woda się nagrzewa do max 53st, no przy temp wody 41 a ustawiam np 56 grzanie nie odpalało, ciekaw jestem.
ps
bez włączonej grzałki dezynfekcja zbiornika i tak nie zadziała ?

lipa_ml
19-07-2020, 12:01
Po kilkunastu dniach pracy pompa średnio bierze 4,5kW na dobę uruchomiona 24h przy zbiorniku 265l i 6 osobach. Pytanie laickie jak wejść w ustawienia instalatora ? Cały czas mi wyswietla info ze dostęp zablokowany z powodu działania pompy . Mimo ze w danym momencie pompa nie grzeje .

agb
19-07-2020, 12:43
Nie grzeje, ale jest włączona. Musisz ją wyłączyć przyciskiem w prawym dolnym rogu.

Kubiarz
20-07-2020, 16:16
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z błędem H90. Walczę z nim od kilku tygodni. Pompa 9kw tcap w monoblok, pracuje rok czasu. Zima nie było żadnego problemu a teraz prawie codziennie. Sytuacja objawia się na różne sposoby. Zazwyczaj błąd pojawia się kiedy grzeje cwu. Cwu grzeje według harmonogramu raz dziennie. Błąd zazwyczaj pojawia się na początku nagrzewania, ale nie jest to regułą. Czasem gdy kończę dogrzewać bojler, a czasami wyskoczy jak nic się nie dzieje, pompa jest wyłączona i czuwa. Sprawdziłem wszystko wedluģ diagramu manualna i jest OK. Zawsze po wystąpieniu tego błędu H90 temp. zewnętrzną pokazuje -20. Zazwyczaj restart wystarczy, czasem trzeba poczekać np godz. i włączyć pompę temp. zewn wraca do normy i można grzać. Jak pisałem wcześniej czasem dogrzeje cwu do końca, czasem nie i procedurę muszę powtórzyć. Dodam jeszcze że miałem też 2 tygodnie temu błąd H70. Według manualna PCB do wymiany, lagionelle mam wyłączona. Okazała się że zabezpieczenia na grzalce "wyskoczyly", wcisłem i z tym błędem mam narazie spokój. Natomiast H90 wqrrrrw... ia mnie na maksa, bo już nie wiem co sprawdzać. Ktoś coś? Pomóżcie!

MiG25
20-07-2020, 17:48
H90 to błąd komunikacji pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną ,ale skoro to monoblok .... Trzeba jeszcze raz przejrzeć dokładnie to połączenie pomiędzy płytami.

Kubiarz
21-07-2020, 16:30
H90 to błąd komunikacji pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną ,ale skoro to monoblok .... Trzeba jeszcze raz przejrzeć dokładnie to połączenie pomiędzy płytami.

Właśnie ... Sprawdziłem już każdą kostkę i każdy zacisk ;/. Nie wiem, w weekend może przedzwonie wszystkie kable.. ale to robota głupiego. Najgorsze jest to że są dni że błąd się nie pojawia.

plusfoto
21-07-2020, 18:25
Nie jest to przypadkiem najczęściej w dni z dużą wilgotnością?

Kubiarz
21-07-2020, 18:46
Analaziowałem to również pod tym kątem i raczej częściej błąd ten występuje w dni upalne. Częściej także gdy PC ma się włączyć według harmonogramu a nie jak ją uruchamiam z "palca"... ale może to tylko przypadek. Zastanawia mnie też bardzo H70 który również niedawno wystąpił, a według manuala jeżeli wystąpiło to w momencie kiedy grzałka nie pracuje to PCB zewn. do wymiany.

arrow00
29-07-2020, 19:11
Witam,
mam pytanko związane z pompą Panasonic Aquarea 9 KW.
Instalator poprosił o doprowadzenie dwóch przewodów: 3x2.5 oraz 2x4mm2 do pomieszczenia gdzie zamontowana jest pompa.
Jako że dołożyłem w rozdzielnicy liczniki, zauważyłem że sprężarkę podłączono do przewodu 3x2.5mm2 a grzałkę do 3x4mm2.
Czy takie podłączenie jest OK?
Obciążalność długotrwała 3x2.5mm2 oraz 3x4mm2 to odpowiednio 21 i 28A (czyli pi razy oko 4,8 oraz 6,5 kW).
Grzałka ma 3kW a sprężarka potrafi chyba (???) pobrać więcej niż te 3kW, więc korzystniej byłoby podłączyć raczej odwrotnie?

Będę wdzięczny za opinie w tej kwestii.

Pozdrawiam,

Tomek

agb
29-07-2020, 20:17
Jak PC zwykła 1F, nie T-CAP, to powinno być odwrotnie. PC pod 3x4mm2. Zabezpieczenie 25A i 16A na grzałkę.

zergeling
30-07-2020, 07:41
Cześć, ile minimalnie od granicy działki powinienem umieścić pompę panasonica aquarea 7KW?

Zakładałem juz temat ale małe zainteresowanie jest
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365220-Umieszczenie-pompy-ciep%C5%82a-i-oczyszczalni-z-drena%C5%BCem-na-dzia%C5%82ce

arrow00
30-07-2020, 08:33
Jak PC zwykła 1F, nie T-CAP, to powinno być odwrotnie. PC pod 3x4mm2. Zabezpieczenie 25A i 16A na grzałkę.

Tak, to zwykłe 9KW (nie T-CAP) i jednostka jednofazowa.
Dziękuję za informacje.
Poproszę w takim razie o przepięcie.

Pozdrawiam,

Tomek

pawelszo
30-07-2020, 20:05
Cześć, ile minimalnie od granicy działki powinienem umieścić pompę panasonica aquarea 7KW?

Zakładałem juz temat ale małe zainteresowanie jest
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365220-Umieszczenie-pompy-ciep%C5%82a-i-oczyszczalni-z-drena%C5%BCem-na-dzia%C5%82ce

Wieszasz na ścianie i u siebie, to nie mega hałasuje czy coś, jest też tryb cichy
bez jaj, pompa jest cicha

lipa_ml
02-08-2020, 10:54
Mam prośbę moze mi ktos napisac prawidłowe ustawienie terminarza chce zeby pompa na cwu załączała się o 19 a wyłączała o 23

MiG25
02-08-2020, 12:25
No chyba to najprostsze z możliwych...
W harmonogramie utwórz w danym dniu jedną pozycję : 19:00 , WŁ , ikonka kranu , temperatury CWU
drugą pozycję : 23:00 ,WYŁ.
Po czym skopiuj ten dzień na wszystkie , włącz harmonogram ( tak ,żęby na górze była ikonka harmonogramu ) i to wszystko.

giman
11-08-2020, 15:05
Czy używacie chłodzenia podłogówką? Ma to wymierny sens?
Jeśli tak jaka temperaturę ustawiacie aby to miało sens i nie było rosy (albo jak obliczyć w zależności od grubości i rodzaju warstw).
Dzięki :)

MiG25
11-08-2020, 21:20
Ja używam.Włączam gdzieś co drugi dzień. Temperatura w domu wyraźnie spada, natomiast zimna podłoga to nie jest przyjemne uczucie , ale coś za coś.Jeśli nie będziesz chłodził poniżej punktu rosy to nic się nie skropli.Dla przykładu 23,5 stopnia i wilgotność 60% to punkt rosy 15,3 stopnia (a wilgotność 60% to jest już bardzo wilgotno wg mnie, dlatego temperatura może być jeszcze niższa). Ja temperaturę ustawiam na 17 stopni , wtedy schłodzi max do 15 stopni i się wyłączy. Oczywiście to jest kwestia również odbioru i akumulacji w wylewce , jak i rozłożenia samych rur.
Oczywiście tak jak i przy ogrzewaniu ,tak i chłodzeniu ,pompa nie wlaczy się dopuki roznica pomiedzy zadaną temp a temperaturą wody nie będzie co najmniej 3 stopnie ( w przypadku chlodzenia na minus) , ale mozna tez sterowac termostatem...
Problemem przy chłodzeniu jest temperatura zewnętrzna ( i to wbrew pozorom ta minimalna). Przy włączaniu jeśli jest ona poniżej 19 stopni to sprężarka nie ruszy. Również bezwzględnie wyłączy się , jeśli temp. zewnętrzna będzie poniżej 16 stopni .(a wydawałoby się ,że to idealne warunki do chłodzenia domu pompą...)

giman
13-08-2020, 09:31
Dzięki. Ustawiłem na 17-18 st.C
Faktycznie trochę działa a i podłoga nie jest jakoś straszliwie nieprzyjemna.

Pytajnick
13-08-2020, 14:33
Dzięki. Ustawiłem na 17-18 st.C
Faktycznie trochę działa a i podłoga nie jest jakoś straszliwie nieprzyjemna.

W mojej PC minimalna temp. chłodzenia to 16stC. Niżej się nie da, po to by podłoga nie pokryła się wilgocią. Użytkownicy których wypytywałem jak to się sprawuje, mówili ,że jest dobre w dłuższym (min 3 doby) okresie używania (czas reakcji itp) i nie można się spodziewać, że zadziała po kilku godzinach. Jak u mnie zadziała, sprawdzę dopiero w przyszłym roku , chyba że zima będzie gorąca :D

giman
13-08-2020, 17:53
W mojej ocenie działa od razu (w czaso-świecie podłogówki), ale puszczona w południe dała już spadek wieczorem, pozostawiona do rana dała jeszcze większy efekt. Potem w ciągu dnia nic i na kolejną noc ponownie. To było przedwczoraj i wczoraj. Dziś nadal upał, ale te dwa dni wystarczyły dziś nie puszczam chłodzenia.

giman
19-08-2020, 12:57
Ile "uciągnie" pompa obiegowa PC a kiedy, być może, potrzeba coś dokładać?

Obecnie mam tylko parter na dwóch rozdzielaczach każdy po 8 pętli ogrzewając 140m2. Nie wiem jaka suma długości pętli.
Mam też wyprowadzone rurki ogrzewania na strych, obecnie nie używane.

Czy jak w przyszłości będę chciał zaadaptować strych to czy mogę postawić 3 rozdzielacz i do niego 2-3-4 (nie wiem ile) klimakonwektory i nadal na pompce z PC czy będzie trzeba już coś szyć bardziej skomplikowanego.
Jak za mało danych podałem to czego potrzebuję żeby to oszacować/obliczyć.
Dzięki:)

Pompa AiO Aquarea 1f 9kW

uciu
19-08-2020, 14:47
Ja chłodziłem rok temu ale tylko z tydzień.
Nie było komfortu z chodzenia po zimnej podłodze (chodzimy boso) już nie mówiąc o bawieniu się dzieci na ziemi.

Andrzej5101
19-08-2020, 14:59
Czy jak w przyszłości będę chciał zaadaptować strych to czy mogę postawić 3 rozdzielacz i do niego 2-3-4
(nie wiem ile) klimakonwektory i nadal na pompce z PC czy będzie trzeba już coś szyć bardziej skomplikowanego.
Jak za mało danych podałem to czego potrzebuję żeby to oszacować/obliczyć.
Dzięki:)
Pompa AiO Aquarea 1f 9kW
Należy wykonać OZC całego budynku,
Pompa 9 kW/1f - dla jakiej części budynku była dobierana?

giman
19-08-2020, 15:15
Należy wykonać OZC całego budynku,
Pompa 9 kW/1f - dla jakiej części budynku była dobierana?
Pompa jest jaka jest radzi sobie bez problemu teraz i poradzi sobie ze strychem (jest obecnie lekko nadmiarowa - to z empirii nie OZC). A jak sobie nie poradzi to weźmie grzałkę na te 3 dni czy tam tygodnie. Nie o to pytam.

Pytam ogólnie o praktykę, zalecenia pod kątem pompy obiegowej, ilości rozdzielaczy, pętli i wtłaczania wody na rózne kondygnacje.