PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

marek231984
03-09-2020, 11:52
Witam,jaki polecacie sterownik do Panasonica??, obecnie mam zwykłego Salusa, szukam czegoś ładniejszego i z aplikacją.Czy obecne podłączenie sterownika jest ok???to znaczy czy rozłącza też wbudowaną pompę obiegową???Czy tylko wyłącza samą pompę po osiągnięciu zadanej temperatury??447782

MiG25
03-09-2020, 12:52
To może moje pytanie w drugą stronę , a jak teraz masz ? ( czy pompa obiegowa się wyłącza ? )
Bo podłączone jest wg schematu Panasonica ( o ile ten biały przewód dwużyłowy idzie na styk sterownika) a jak PC to robi to tego nie wiem ( może jest to do sprawdzenia w manualu ).
Natomiast ,żeby było inaczej niż jest , to nie jest to prosta sprawa ,bo trzebaby zmieniać logikę sterowania pompy obiegowej i rozcinać przewody w PC ,bo z menu nie da się zmieniać włączenie/wyłączenie pompy objegowej , jak PC nie pracuje.

Mario197
08-09-2020, 10:26
Witam wszystkich
Jestem poraz pierwszy na forum.
W niedługim czasie chcę zainstalować PC do ogrzewania CO i CWU.
Dom parterowy z poddaszem użytkowym z lat 30-tych po modernizacji w 2013 . Ściany (cegła +luka powietrzna) 40 cm + styro 10 cm
Dach wełna 25cm , okna 3-szybowe.
Do tej pory kocioł na eko groszek 35 KW.

Dodam jeszcze że kocioł spalał około 8ton + eko groszku a ostatniej zimy nie liczyłem bo okres grzewczy był długi i tylko dokupowałem , choć nie było mrozów to trzeba było palić i przy kotle 35 KW samo podtrzmanie i CWU z cyrkulacją zżerało tony.

Zrobiłem też ozc na stronie ciepłowłaściwe i wyszło mi zapotrzebowanie na moc 88kWh/m2 rocznie co wydaje mi się za małe , ale może się mylę?
Strefa klimatyczna lll - 20 C*

Mam też kilka ofert na kompleksowy montaż PC z wycięciem Kotła i przeróbką kotłowni .

1. Mitsubishi Electric, model Zubadan.
Split o mocy grzewczej 14,0 kW
+ CWU 300L + BUFOR 200L
= 56.460 pln brutto 8%
+ przeróbka kotłowni
(2500 pln + materiały?)
= całość 59000 PLN Brutto


2. Panasonic T-CAP 16KW split
+ CWU 300L + BUFOR 200L
= 49.600 PLN Brutto 8%
+ przeróbka kotłowni 2500
= całość 52.100 PLN Brutto

3. Viessmann
Pakiet Vitocal 200-S AWB-E 201.D16
16 KW split
+CWU 300L + BUFOR 200L
= 48000 PLN Brutto
+ materiały elektryczne i f-gaz
około 2000 PLN
+ przeróbka kotłowni- hydraulik
2500 + materiały??
= całość 52500 + materiały???

4. Vaillant VWL 125/5 AS 400
12.6 KW
+ CWU 400L + BUFOR 200L
= 35000 PLN Brutto
+ osprzęt gdzie jest ujęty kocioł. .
elektryczny ELOBLOCK VE 18 KW
= 6700 PLN Brutto
+ robocizna
= 3500 PLN Brutto
+ przeróbka kotłowni 2500 PLN
= całość 47.700 PLN Brutto 8%.

Pytanie co o tym sądzicie i jaką pompę wybrać , będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam

Mario197
08-09-2020, 11:28
Nie podałem najważniejszego ,
jezeli chodzi o dom to tutaj mam trochę mix , więc tak dom to typowa stodoła - prostokąt o wymiarach 22m x 8.5m i składa się z dwóch części, pierwsza to pierwotna część mieszkalna parter +poddasze 160m2 - grzejniki C22 purmo, druga część to pomieszczenie gospodarcze( kiedyś ogrzewane) - garaż w którym mieści się kotłownia i biuro 104m2 - grzejniki C11 - od kilku lat nie ogrzewane ponieważ kocioł i komin dodawały na tyle ciepła że grzejniki były
zamknięte ,ale po "wycięciu " kotła tego ciepła już nie będzie i muszę to brać pod uwagę żeby obliczyć straty.
Do tego poddasze nad garażem 65m2 podłoga - rurki co 10 cm
tyle że podłogówka wpięta w zasilanie za pompą CO .
Całość daje 160m2 grzejniki
104m2 garaż grzejniki
65m2 podłoga
W garażu wystarczy mi ok 10-12 C*.

Andrzej5101
08-09-2020, 15:37
Zrobiłem też ozc na stronie ciepłowłaściwe i wyszło mi zapotrzebowanie
na moc 88 kWh/m2 rocznie, co wydaje mi się za małe , ale może się mylę?
Strefa klimatyczna lll - 20 C*
88 kWh/m2 - to jest zapotrzebowanie na ilość ciepła;
88 * ( 160 + 104 + 65 ) = 28952 kWh/rok,
moc cieplną podaje się w kW

darth65
10-09-2020, 13:12
Witam
Mam pytanie odnośnie modułu Smart Cloud, a konkretnie o harmonogram tygodniowy. Przykładowo ustawiłem sobie załączenie grzania zbiornika wody na godz 5:30 rano i wyłącznie na 7:30. Problem w tym, że wstałem o 6, a pompa nie załącza się. Tak jakby harmonogram nie był ustawiony. Dioda stanu na adapterze sieciowym CZ TAW1 mruga na biało ( implementacja regulatora czasowego).Temperatura wody spadła na tyle, że pompa powinna była się załączyć o tej 5:30, niestety nic takiego nie nastąpiło. Czy ktoś ma z Was większe doświadczenie z ustawieniem harmonogramu czasowego?

MiG25
10-09-2020, 16:36
Z tego co pamiętam , to powinna świecić ciągle na biało. Spróbuj zrobić restart ( odłączyć ją od prądu , albo przytrzymać środkowy przycisk przez conajmiej 10s).

plusfoto
10-09-2020, 17:46
Z tego co pamiętam , to powinna świecić ciągle na biało. Spróbuj zrobić restart ( odłączyć ją od prądu , albo przytrzymać środkowy przycisk przez conajmiej 10s). ma mrugać

dzimberto
10-09-2020, 20:20
Witam
Zamontowali mi dziś pompę panasa monoblok 3 fazy t-capa
Pisałem wcześniej forum ale własnie już dziś mi działa
Mam pytanka:
1. ile załączeń sprężarki macie na podgrzanie wody cwu?
Mi pokazuje 4
Wzięła 3.08 kwh ,z kranówki do 47st
2.ustawiłem harmonogram tyg ale tylko z kranem nie wiem czy dobrze bo było też słonko z kranem i samo słonko
czy bedzie grzało tylko bojler czy po krzywej grzewczej
ustawiłem temp zał 10st bo w domu ciepło(24st)
mam podłogówke i grzejniki
jaką temp ustawić zasilania po krzywej grzewczej
Możecie się podzielić swoimi doświadczeniami będę bardzo wdzięczny
załąćzanie grzania mam raz dziennie od 12 do 15 czs grzania cwu 2 godz
mam fotowoltaike,naprodukawane mam opór ponad 9300kw od 19grudnia zwszłego roku do 8 marca 5,12kw potem dołożyłem jeszcze 4,8kw
Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC I PODPOWIEDZI
POZDRAWIAM WSZYSTKICH NA FORUM

-voymar-
10-09-2020, 20:48
Witam
Zamontowali mi dziś pompę panasa monoblok 3 fazy t-capa
Pisałem wcześniej forum ale własnie już dziś mi działa
Mam pytanka:
1. ile załączeń sprężarki macie na podgrzanie wody cwu?
Mi pokazuje 4
Wzięła 3.08 kwh ,z kranówki do 47st
2.ustawiłem harmonogram tyg ale tylko z kranem nie wiem czy dobrze bo było też słonko z kranem i samo słonko
czy bedzie grzało tylko bojler czy po krzywej grzewczej
ustawiłem temp zał 10st bo w domu ciepło(24st)
mam podłogówke i grzejniki
jaką temp ustawić zasilania po krzywej grzewczej
Możecie się podzielić swoimi doświadczeniami będę bardzo wdzięczny
załąćzanie grzania mam raz dziennie od 12 do 15 czs grzania cwu 2 godz
mam fotowoltaike,naprodukawane mam opór ponad 9300kw od 19grudnia zwszłego roku do 8 marca 5,12kw potem dołożyłem jeszcze 4,8kw
Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC I PODPOWIEDZI
POZDRAWIAM WSZYSTKICH NA FORUM

Witam
Czekam na montaż PC
Odnośnie grzania . Jak grzałeś do tej pory? Każdy dom jest inny ja bym dał (+15---37*C) , ( -15---40*C)
CO---masz mieszane ,choć dla podłogówki chyba za duże

MiG25
11-09-2020, 16:08
ma mrugać

Ok , ma mrugać :)
Ale reset nie zaszkodzi , ale to nie zmienia faktu ,że Harmonogram przez SmartCloud jest bardzo ryzykowny , i lepiej z niego nie korzystać ( harmonogram w sterowniku dużo bardziej pewniejszy).

A jeszcze lepiej SmartClouda wogóle nie używać :)

darth65
12-09-2020, 12:41
Ok , ma mrugać :)
Ale reset nie zaszkodzi , ale to nie zmienia faktu ,że Harmonogram przez SmartCloud jest bardzo ryzykowny , i lepiej z niego nie korzystać ( harmonogram w sterowniku dużo bardziej pewniejszy).

A jeszcze lepiej SmartClouda wogóle nie używać :)

Co to oznacza, że jest ryzykowny? To znaczy, że inni maja podobny problem do mojego?
Pozy tym mankamentem smart cloud jest dla mnie bardzo użyteczny.

MiG25
12-09-2020, 13:49
Tak, dużo ludzi narzeka na harmonogram SmartClouda ,także na tym forum.( wiem ,że trochę czytani jest). Czasami problem wychodził po aktualizacji ( i wtedy była za miesiąc druga aktualizacja). Generalnie każda aktualizacja powinna coś poprawić ( ale czasami psuje) , ale (na podstawie wpisów z forum , bo sam tego nie używam) właśnie to wychodzi , że nie można na nim polegać.

Jeśli masz jakąś automatykę domową ( w stylu domoticz , Home Assistant itp) to proponuję sterowanie przez MQTT. Wszystkie te dane i sterowania możesz z tego uzyskać ( jak ze SmartClouda) , a nawet dużo więcej. Problemem jest tylko odrobina wiedzy ( W SmartCloudzie masz to podane na talerzu).

dzimberto
12-09-2020, 23:11
Witam ponownie
Harmonogram po resecie bo wywaliło mi H62 błąd przepływu wody trzeba zatwierdzać na nowo,co za badziewie.
Dziś była ekipa przeczyścili filtr przy pompie i miało działać.
Pompa się załączyła znów teraz po krzywej ( temp wyłączenia mam 17 st na zewnątrz) i znowu zonk
Błąd przepływu wody H62.głowice otwarte na max na 5 i kicha ,ponownie to samo
Na grzaniu tylko cwu bez problemu ,pompa załącza się podgrzeje wodę i się wyłączy
PROBLEM POJAWIA SIĘ JAK ZAŁĄCZY SIĘ GRZANIE PODŁOGI I GRZEJNIKÓW
Mam ok 46m2 podłogi i 10 grzejników.( razem jest 102 żeberka) aluminiowe CALIDOR FONDITAL SUPER B4 (600)
CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ?
PS ZOSTAWILI MI 2 POMPY W UKŁADZIE OD PODŁOGÓWKI I GRZEJNIKÓW (GRUNDFOS ALFA 2L 25-60,CHODZĄ NA 3 BIEGU)
CZY ONE MOGĄ POWODOWAĆ TEN BŁĄD PRZEPŁYWU H 62?

agb
12-09-2020, 23:25
A jest tam jakieś sprzęgło w układzie? Czy obiegówka PC swoje, a te 2 pompy swoje?

MiG25
13-09-2020, 06:28
Zostawili ,ale chyba podłaczone ? Jak podlaczone? ( tak jak @agb pisze,czy jakis bufor/sprzeglo ,ale rowniez jak podlaczone elektrycznie - co nimi steruje)

Druga rzecz jaka przychodzi na mysl ,to zle podlaczony zawor trojdrogowy (i rowniez elektrycznie lub/i hydraulicznie) przepuszczajacy wode tylko na CWU.

EDIT: Hydraulicy zapominają też ,że PC to nie piec - że tu jest duży przepływ a różnica temperatur mała , przez co średnice rur są o 2 stopnie większe , i nie bez powodu wymóg wyprowadzenia rurą np 1 cal w przypadku 9kW i 5/4cala w przypadku 12kW jest. ( sam pamiętam ,że w sklepie hydraulicznym sprzedawca i jakiś hydraulik się dziwowali , jak to przy mocy 12kW rura 5/4 , przecież przy 40kW daje się 1 cal i działa... W ogóle tego nie odróżniali).

Przepływ wody możesz sprawdzić przy wyłączonej PC wchodząc w Ustawienia instalatora / ust. serwisowe / Max.prędkość pompy objegowej.
W wydajności standardowa wartość to 0x96 . Włącz pompę i zobacz jaki jest przepływ ( poda Ci to na wyświetlaczu w l/min).

dzimberto
13-09-2020, 10:30
Pompy podłączone pod pompę,obie na 3 biegu
zawór mieszający na podłogówkę i trójdrożny rozdzielający wodę na cwu i co( sterowany prze PC)
Pytałem o bufor,powiedzieli że nie bo podłogówka pełni taką rolę
Gdyby nie działało no to trzeba by bufor co 100l
instalację mam w miedzi do rozdzielaczy (osobne na grzejniki i podłogówkę) 28 potem pexy jak w podłogówce do grzejników
Głowice otwarte
Myślę że pompy mogą zakłócać przepływ
Od podłogówki jest za podmieszaniem ,zaworem mieszającym
Dziwne że zasilenie do podmieszania jak grzeje jest letnia woda a na grzejniki zimna

MiG25
13-09-2020, 10:47
Bufor jak bufor ,ale przynajmniej sprzęgło powinno być ,jak masz więcej niż dwie pompki ( bo dwie można by ew jedną za drugą podłączyć ,tylko po co.)

U ciebie jak byk jest jeden z tych przypadków: https://www.youtube.com/watch?v=Ri9BfrhUa5U

Podaj jaki masz przepływ po uruchomieniu pompki z menu serwisowego.

dzimberto
13-09-2020, 12:29
takie jak ma byc 0x96

dzimberto
13-09-2020, 12:46
Bufor jak bufor ,ale przynajmniej sprzęgło powinno być ,jak masz więcej niż dwie pompki ( bo dwie można by ew jedną za drugą podłączyć ,tylko po co.)

U ciebie jak byk jest jeden z tych przypadków: https://www.youtube.com/watch?v=Ri9BfrhUa5U

Podaj jaki masz przepływ po uruchomieniu pompki z menu serwisowego.

czyli bufor
Myślę że pompy zakłócają się nawzajem bo ta z pompy ma większy przepływ
A jak by je wyjął??
CO LEPSZE BUFOR CZY SPRZĘGŁO??

MiG25
13-09-2020, 12:52
takie jak ma byc 0x96

Nie , chodzi o przepływ w l/min po włączeniu pompy ( da się ją włączyć przechodząc w prawo i poźniej w dół) . To co podałeś to ustawiona prędkość maksymalna ( coś jakby napięcie na pompie , możesz ją ograniczać bądź zwiększyć).


czyli bufor
Myślę że pompy zakłócają się nawzajem bo ta z pompy ma większy przepływ
A jak by je wyjął??
CO LEPSZE BUFOR CZY SPRZĘGŁO??

Nie ma co lepsze , tylko co jest potrzebne w twojej instalacji. Poza tym bufor może być wpięty jak sprzęgło ( wtedy tylko różnią się pojemnością) , bądź mieć tylko jedno wejście i wyjście i łączy się go w szereg , przeważnie z powrotem , wtedy też inaczej działa.
Jestem skłonny w to uwierzyć , co pisałeś wcześniej , że przy dużej podłogówce bufor nie jest u Ciebie potrzebny , co nie zmienia faktu , że sprzęgło już jest.

Andrzej5101
13-09-2020, 13:24
Myślę że pompy zakłócają się nawzajem bo ta z pompy ma większy przepływ
A jak by je wyjął??
Jakiej mocy pompa ciepła ?
Prawdopodobnie pompy zasilające dodatkowe są zbyteczne,
Czy do podłogi jest oddzielny pion?

dzimberto
13-09-2020, 13:29
Jakiej mocy pompa ciepła ?
Prawdopodobnie pompy zasilające dodatkowe są zbyteczne,
Czy do podłogi jest oddzielny pion?

9kw t-cap panasa
z zasilania idzie na grzejniki i podłogówkę
obydwa obwody mają osobne rozdzielacze

dzimberto
13-09-2020, 13:38
Nie , chodzi o przepływ w l/min po włączeniu pompy ( da się ją włączyć przechodząc w prawo i poźniej w dół) . To co podałeś to ustawiona prędkość maksymalna ( coś jakby napięcie na pompie , możesz ją ograniczać bądź zwiększyć).



Nie ma co lepsze , tylko co jest potrzebne w twojej instalacji. Poza tym bufor może być wpięty jak sprzęgło ( wtedy tylko różnią się pojemnością) , bądź mieć tylko jedno wejście i wyjście i łączy się go w szereg , przeważnie z powrotem , wtedy też inaczej działa.
Jestem skłonny w to uwierzyć , co pisałeś wcześniej , że przy dużej podłogówce bufor nie jest u Ciebie potrzebny , co nie zmienia faktu , że sprzęgło już jest.

pisałem wcześniej że mam 46m2 podłogówki ,około bo reszta to grzejniki
sprzęgła nie ma ani bufora,ta podłogówka miała być tym sprzęgłem .Pytałem się czy nie będą się zakłócać powiedzieli że nie
Jednak jest błąd i albo bufor albo dodatkowe sprzęgło
Wczesniej byłem u gościa co ma starszą chatę same grzejniki i bez bufora,ma pompę fuji neoheat 12 kw i wszystko chodzi cacy
ma chyba 2 pompy ale dokładnie nie wiem,grzejniki stalowe płytowe
chciałbym by ta pompa pochodziła trochę
dobrze że mam jeszcze tydz wolnego bo jadę do pracy na 3 tyg a żona zostanie sama jak coś nie bedzie działało
ps .przekłamuje sterownik bo pokazuje 3,5 kwh mniej od podlicznika który mam na pompie

Andrzej5101
13-09-2020, 13:40
Kolega map78 ma zamontowany zawór 3D termostatyczny na dobiegu
.....podłogówki, bez bufora, sprzęgła ;
.....- PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie
...... na 2 sekcje np.; ( podłogówka i KK ) dzięki temu może puścić 10 st na
.......KK a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15 st.;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2
KK - to klimakonwektory,
U Ciebie będą grzejniki

dzimberto
13-09-2020, 13:42
pisałem wcześniej że mam 46m2 podłogówki ,około bo reszta to grzejniki
sprzęgła nie ma ani bufora,ta podłogówka miała być tym sprzęgłem .Pytałem się czy nie będą się zakłócać powiedzieli że nie
Jednak jest błąd i albo bufor albo dodatkowe sprzęgło
Wczesniej byłem u gościa co ma starszą chatę same grzejniki i bez bufora,ma pompę fuji neoheat 12 kw i wszystko chodzi cacy
ma chyba 2 pompy ale dokładnie nie wiem,grzejniki stalowe płytowe
chciałbym by ta pompa pochodziła trochę
dobrze że mam jeszcze tydz wolnego bo jadę do pracy na 3 tyg a żona zostanie sama jak coś nie bedzie działało
ps .przekłamuje sterownik bo pokazuje 3,5 kwh mniej od podlicznika który mam na pompie

ok 20l/min
ale czasem skacze 14L l i zaraz 19L i 20L

dzimberto
13-09-2020, 13:49
Nie , chodzi o przepływ w l/min po włączeniu pompy ( da się ją włączyć przechodząc w prawo i poźniej w dół) . To co podałeś to ustawiona prędkość maksymalna ( coś jakby napięcie na pompie , możesz ją ograniczać bądź zwiększyć).



Nie ma co lepsze , tylko co jest potrzebne w twojej instalacji. Poza tym bufor może być wpięty jak sprzęgło ( wtedy tylko różnią się pojemnością) , bądź mieć tylko jedno wejście i wyjście i łączy się go w szereg , przeważnie z powrotem , wtedy też inaczej działa.
Jestem skłonny w to uwierzyć , co pisałeś wcześniej , że przy dużej podłogówce bufor nie jest u Ciebie potrzebny , co nie zmienia faktu , że sprzęgło już jest.
ok 20l/min
ale czasem skacze 14L l i zaraz 19L i 20L

MiG25
13-09-2020, 14:04
pisałem wcześniej że mam 46m2 podłogówki ,około bo reszta to grzejniki
sprzęgła nie ma ani bufora,ta podłogówka miała być tym sprzęgłem .

podłogówka nie może być sprzęgłem ! Co najwyżej buforem..... Prośba , spróbuj jeszcze raz oejrzeć ten film , spróbuj poczytać posty w tematach ,co @Andrzej5101 ma w stopce ( zwlaszcza o sprzęgle i buforze) , żebyś wiedział sam po co to jest ( a nie ,że ktoś nie ma i jest dobrze).

Jak przepływ jest ledwo co 20l/min , to niestety jest to tragedia. Z pamięci , dla 9kW (żeby osiągnąć tą moc przy różnicy temperatur wejścia do wyjścia 5 stopni) potrzebny jest przepływ 24l/min.

EDIT: Dokładnie 25,8l/min dla 9kW i deltaT 5 stopni.

dzimberto
13-09-2020, 19:14
Kolega map78 ma zamontowany zawór 3D termostatyczny na dobiegu
.....podłogówki, bez bufora, sprzęgła ;
.....- PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie
...... na 2 sekcje np.; ( podłogówka i KK ) dzięki temu może puścić 10 st na
.......KK a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15 st.;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2
KK - to klimakonwektory,
U Ciebie będą grzejniki

jak byś mógł coś doradzić,podaję adres email:[email protected]
z góry dziękuję za pomoc

bobrow
13-09-2020, 20:13
Dzimberto,
dla uporządkowania kopiuje mój wpis z innego wątku w Twojej sprawie :

Najprościej i chyba "najbezpieczniej" byłoby wsadzić bufor 50-150L ze względu na zapewnioną ciepłą wodę do defrostów (przy tak małym przepływie w systemie mógłby być problem właśnie z defrostami przy zastosowaniu tylko typowego sprzęgła hydraulicznego).
Może warto najpierw ścignąć instalatora , może kumatego hydraulika -żeby sprawdził czy nie można zwiększyć przepływu na systemie.
Jeśli jednak przepływ będzie kiepski, to wydaje mi się -że raczej 150L bufor (PC powinna wtedy pracować bardziej w trybie on/offa i po prostu rzadziej się włączać)

bobrow
13-09-2020, 20:17
Migu oczywiście ma rację -co ma podłogówka do sprzęgła hydraulicznego (może tylko to ,że przy OP i grzejnikach zazwyczaj trzeba je stosować...)?
W układach mieszanych bufory daje się głównie z powodu funkcji sprzęgła "przy okazji"...
Ręce opadają przy takich "instalatorach"-toć to ABECADŁO "pompiarskie" !

dzimberto
13-09-2020, 21:24
Migu oczywiście ma rację -co ma podłogówka do sprzęgła hydraulicznego (może tylko to ,że przy OP i grzejnikach zazwyczaj trzeba je stosować...)?
W układach mieszanych bufory daje się głównie z powodu funkcji sprzęgła "przy okazji"...
Ręce opadają przy takich "instalatorach"-toć to ABECADŁO "pompiarskie" !

TEŻ MYŚLĘ O BUFORZE NAWET 200L
No myślałem że są kumaci ale cóz
mają 100 pomp do zamontowania a już są 11 lat na rynku
pytałem się o bufor ale nie potrzebny,tak powiedzieli
pracuje w budowlance i mam w tym kierunku wiedzę,a pompy to zgłębiam na forach to dla mnie cos nowego
Nie można umiec wszystkiego
Masz może jakieś propozycje ?
patrzę i są 200 l ,
jak dobrze myślę to bez wężownicy
pozdrawiam

bobrow
13-09-2020, 21:32
TEŻ MYŚLĘ O BUFORZE NAWET 200L
No myślałem że są kumaci ale cóz
mają 100 pomp do zamontowania a już są 11 lat na rynku
pytałem się o bufor ale nie potrzebny,tak powiedzieli
pracuje w budowlance i mam w tym kierunku wiedzę,a pompy to zgłębiam na forach to dla mnie cos nowego
Nie można umiec wszystkiego
Masz może jakieś propozycje ?
patrzę i są 200 l ,
jak dobrze myślę to bez wężownicy
pozdrawiam

Jakby Ci jakiś konkret hydraulik wyraźnie poprawił przepływ w systemie , to za ok 1000pln brutto masz oryginał Panasa 50L. Mam taki w firmie i jest git.

dzimberto
13-09-2020, 21:52
Jakby Ci jakiś konkret hydraulik wyraźnie poprawił przepływ w systemie , to za ok 1000pln brutto masz oryginał Panasa 50L. Mam taki w firmie i jest git.

NIE CHODZI O KASĘ
Ma to działać
Wiesz pojadę do pracy na 3 tyg i żona zostanie z problemem
Mam tydz jeszcze wolnego i musza to zrobić,bo nie chcę mieć ZONKA
Żona zadzwoni i powie że zimno w domu a tyle kasy poszło
Wiesz chodzi mi o komfort i wygodę,mam dość ekogroszku
Jutro ogarnę temat z przedstawicielem i instalatorem,bo serwis jak co to nie ma problemu zaraz przyjeżdzają bo są z Torunia a mają 75 km do mnie

bobrow
13-09-2020, 22:15
NIE CHODZI O KASĘ
Ma to działać
Wiesz pojadę do pracy na 3 tyg i żona zostanie z problemem
Mam tydz jeszcze wolnego i musza to zrobić,bo nie chcę mieć ZONKA
Żona zadzwoni i powie że zimno w domu a tyle kasy poszło
Wiesz chodzi mi o komfort i wygodę,mam dość ekogroszku
Jutro ogarnę temat z przedstawicielem i instalatorem,bo serwis jak co to nie ma problemu zaraz przyjeżdzają bo są z Torunia a mają 75 km do mnie

Rozumiem -proszę tylko , pamiętaj o min 1" przyłączach (+odpowietrznik u góry i spust od dołu)

dzimberto
13-09-2020, 22:30
Rozumiem -proszę tylko , pamiętaj o min 1" przyłączach (+odpowietrznik u góry i spust od dołu)

od pompy do bojlera idzie wszystko w plastiku 1 cal także ok
muszę coś zanalezć
mam tydz na dogranie i sprawdzenie
Ale mówiłem ,załączyć pompę i niech hebluje
Albo jest ok albo nie
Tak to jest z tymi firmami
Ale ogólnie za wszystko wzięli 31 tyś, także nie ma nie jest zle
pompa bojler cwu 300l podłączenie glikol

Andrzej5101
14-09-2020, 05:58
Podstawowe zasady ;
1/ OZC - powinno być określone dla każdego pomieszczenia oddzielnie,
2/ moc grzejników dla temperatur zasilania 45/35 C powinna być > = od mocy cieplnej danego pomieszczenia,
3/ gdy moc grzejników będzie mniejsza, to będą wyższe temperatury
......zasilania na PC i tym samym mniejsze COP, czyli wyższe koszty,
4/ Oprócz mocy grzejników istotny jest tzw zład wody w układzie,gdyż jednym z kluczy do ;
........ - optymalnej ilości startów PC
........ - stabilnej pracy pompy ciepła,
........ - wydłużenie czasu pracy sprężarki,
.........- wydłużenie czasu postoju sprężarki
jest objętość wodna instalacji grzewczej ;
Ilość zładu to ; moc pompy x 20 l/kW

5/ Bufor 50 l lub 100 l jest dopełnieniem tego warunku

6/ Poczytaj jak kolega Marco36 dochodził do swojego szczęścia jeżeli idzie o instalację z pompą PC; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365323-Pompy-ciep%C5%82a-PW-a-mro%C5%BAna-zima-25-30st-C oraz w innych tematach w których brał udział

dzimberto
14-09-2020, 07:16
Podstawowe zasady ;
1/ OZC - powinno być określone dla każdego pomieszczenia oddzielnie,
2/ moc grzejników dla temperatur zasilania 45/35 C powinna być > = od mocy cieplnej danego pomieszczenia,
3/ gdy moc grzejników będzie mniejsza, to będą wyższe temperatury
......zasilania na PC i tym samym mniejsze COP, czyli wyższe koszty,
4/ Oprócz mocy grzejników istotny jest tzw zład wody w układzie,gdyż jednym z kluczy do ;
........ - optymalnej ilości startów PC
........ - stabilnej pracy pompy ciepła,
........ - wydłużenie czasu pracy sprężarki,
.........- wydłużenie czasu postoju sprężarki
jest objętość wodna instalacji grzewczej ;
Ilość zładu to ; moc pompy x 20 l/kW

5/ Bufor 50 l lub 100 l jest dopełnieniem tego warunku

6/ Poczytaj jak kolega Marco36 dochodził do swojego szczęścia jeżeli idzie o instalację z pompą PC; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365323-Pompy-ciep%C5%82a-PW-a-mro%C5%BAna-zima-25-30st-C oraz w innych tematach w których brał udział

Dzwonił przedstawiciel i ma szef podjechać zobaczyć co jest nie tak
Jak i mówie o buforze to mówią że starają się unikać bo to straty ciepła i więcej prądu bierze
Mam foto 9,91 kw więc no problem
Naprodukowane ma juz prawie 9350kWh od 19 grudnia zeszłego roku a 9,91kw foto mam od 8 marca bo rozbudowałem
Dziwne to ich myślenie
Mają bufor 100l stojący
Niech go zamontują
Nie wiem czym się kierują mówiąc o stratach w buforze

dzimberto
14-09-2020, 07:21
Podstawowe zasady ;
1/ OZC - powinno być określone dla każdego pomieszczenia oddzielnie,
2/ moc grzejników dla temperatur zasilania 45/35 C powinna być > = od mocy cieplnej danego pomieszczenia,
3/ gdy moc grzejników będzie mniejsza, to będą wyższe temperatury
......zasilania na PC i tym samym mniejsze COP, czyli wyższe koszty,
4/ Oprócz mocy grzejników istotny jest tzw zład wody w układzie,gdyż jednym z kluczy do ;
........ - optymalnej ilości startów PC
........ - stabilnej pracy pompy ciepła,
........ - wydłużenie czasu pracy sprężarki,
.........- wydłużenie czasu postoju sprężarki
jest objętość wodna instalacji grzewczej ;
Ilość zładu to ; moc pompy x 20 l/kW

5/ Bufor 50 l lub 100 l jest dopełnieniem tego warunku

6/ Poczytaj jak kolega Marco36 dochodził do swojego szczęścia jeżeli idzie o instalację z pompą PC; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365323-Pompy-ciep%C5%82a-PW-a-mro%C5%BAna-zima-25-30st-C oraz w innych tematach w których brał udział

wodę na ogrzanie to max 45 st i to przy mrozach bo dom ma 5 lat i dobrze ocieplony:beton komórkowy 24 cm dach deskowany pod dachówką,15 styro grafit,okna 3 szyby,poddasze 25cm wełny skosy i 45 cm pa podwieszanym suficie( 20+10+15) na mijankę
W domu mam ciepło a nie grzeję(24 st)

dzimberto
14-09-2020, 07:44
Podstawowe zasady ;
1/ OZC - powinno być określone dla każdego pomieszczenia oddzielnie,
2/ moc grzejników dla temperatur zasilania 45/35 C powinna być > = od mocy cieplnej danego pomieszczenia,
3/ gdy moc grzejników będzie mniejsza, to będą wyższe temperatury
......zasilania na PC i tym samym mniejsze COP, czyli wyższe koszty,
4/ Oprócz mocy grzejników istotny jest tzw zład wody w układzie,gdyż jednym z kluczy do ;
........ - optymalnej ilości startów PC
........ - stabilnej pracy pompy ciepła,
........ - wydłużenie czasu pracy sprężarki,
.........- wydłużenie czasu postoju sprężarki
jest objętość wodna instalacji grzewczej ;
Ilość zładu to ; moc pompy x 20 l/kW

5/ Bufor 50 l lub 100 l jest dopełnieniem tego warunku

6/ Poczytaj jak kolega Marco36 dochodził do swojego szczęścia jeżeli idzie o instalację z pompą PC; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365323-Pompy-ciep%C5%82a-PW-a-mro%C5%BAna-zima-25-30st-C oraz w innych tematach w których brał udział

Jeszcze jedno pytanie
Ustawiłem harmonogram grzania cwu na 12 włączenie cwu grzania( kran) i 15 wyłączenie
Skopiowany cały tydz i histereza 4 st
Jak spadnie temp poniżej histerezy to załącza się grzanie cwu pomimo ustawienia harmonogramu
Co jest grane z tym harmonogramem?

Andrzej5101
14-09-2020, 08:20
1/Masz OZC dla każdego pomieszczenia?
2/Znasz moc cieplną grzejników w każdym pomieszczeniu?
3/Znasz pojemność układu grzewczego?
4/Jak sterowane są pompy obiegowe dodatkowe?

5/ Na czym" Ustawiłem harmonogram grzania cwu na 12 włączenie cwu grzania( kran) i 15 wyłączenie "
Wodę CWU grzeje się do prysznica > 30 C - ale zależy to od indywidualnych ....predyspozycji człowieka

6/ Tu masz instrukcje obsługi sterownika pompy panasonic;
... https://www.youtube.com/watch?v=ViAh5-I29q0

dzimberto
14-09-2020, 10:06
1/Masz OZC dla każdego pomieszczenia?
2/Znasz moc cieplną grzejników w każdym pomieszczeniu?
3/Znasz pojemność układu grzewczego?
4/Jak sterowane są pompy obiegowe dodatkowe?

5/ Na czym" Ustawiłem harmonogram grzania cwu na 12 włączenie cwu grzania( kran) i 15 wyłączenie "
Wodę CWU grzeje się do prysznica > 30 C - ale zależy to od indywidualnych ....predyspozycji człowieka

6/ Tu masz instrukcje obsługi sterownika pompy panasonic;
... https://www.youtube.com/watch?v=ViAh5-I29q0

instrukcja instrukcją
A na czym miałem ustawić?
No na sterowniku pompy 45 st temp cwu,
Mam głowice termostaczyczne w łazienkach i kuchni
NA CIEPŁO WŁAŚCIWE WYSZŁO MI ZAPOTRZEBOWANIE 13023 kWh dla całego domu
Jest tam harmonogram dla cwu i co

dzimberto
14-09-2020, 10:18
1/Masz OZC dla każdego pomieszczenia?
2/Znasz moc cieplną grzejników w każdym pomieszczeniu?
3/Znasz pojemność układu grzewczego?
4/Jak sterowane są pompy obiegowe dodatkowe?

5/ Na czym" Ustawiłem harmonogram grzania cwu na 12 włączenie cwu grzania( kran) i 15 wyłączenie "
Wodę CWU grzeje się do prysznica > 30 C - ale zależy to od indywidualnych ....predyspozycji człowieka

6/ Tu masz instrukcje obsługi sterownika pompy panasonic;
... https://www.youtube.com/watch?v=ViAh5-I29q0

Dokładnie jak na filmiku miałem ustawione
jest ikonka harmonogramu na wyświetlaczu ,harmonogram ustawiony
Jak spadnie woda do 43 to się załącza pompa ,nie jak w harmonogramie tylko na skutek spadku temp wody w zbiorniku cwu

MiG25
14-09-2020, 12:31
No i co w tym dziwnego ?
W godzinach od 12 do 15 przełączasz pompę na tryb "Kranu" ,czyli CWU. i w tym okresie pompa może ,ale nie musi grzać CWU. Będzie grzała jak zostanie spełniony kolejny warunek , czyli spadnie temperatura o deltę ustawioną w menu.

Edit: tak samo będzie z grzaniem , ustawisz słoneczko , i może zdarzyć się sytuacja , że mimo to pompa nie będzie grzała , bo temperatura wymagana do załączenia ( albo inny warunek włączenia w zalezności jak ją sterujesz) będzie wyższa bądź równa od ustawionej ( a musi być np niższa o 3 stopnie....).

dzimberto
14-09-2020, 12:50
No i co w tym dziwnego ?
W godzinach od 12 do 15 przełączasz pompę na tryb "Kranu" ,czyli CWU. i w tym okresie pompa może ,ale nie musi grzać CWU. Będzie grzała jak zostanie spełniony kolejny warunek , czyli spadnie temperatura o deltę ustawioną w menu.

Edit: tak samo będzie z grzaniem , ustawisz słoneczko , i może zdarzyć się sytuacja , że mimo to pompa nie będzie grzała , bo temperatura wymagana do załączenia ( albo inny warunek włączenia w zalezności jak ją sterujesz) będzie wyższa bądź równa od ustawionej ( a musi być np niższa o 3 stopnie....).

wiem o co chodzi,tak miałem na piecu od eko
cyrkulacje ustawię i tak się załącza jak chcę choc to inna pompka i tylko pcha wode( co 2 godz po 8 min)
to po co harmonogram jak i tak grzeje kiedy chce(bo spadnie poniżej temp,delty)a jak chcę by grzała w tych godz codziennie bo mam prąd z paneli
jedno przeczy drugiemu(ustawisz mi harmonogram a ja i tak ci wodę zagrzeję jak temp spadnie 1 st poniżej delty

MiG25
14-09-2020, 13:15
Tak ktoś ten harmonogram wymyślił....
Po prostu musisz ustawić optymalną deltę ( 8 chyba jest za dużo , ludzie mają ustawioną 5. ) I ustawić taką temperaturę cwu aby mieć pewność ,że się włączy...

Ja przez automatykę mogę zrobić ForceDHW , i włącza się grzanie CWU mimo nie osiągniętej delty.

No i to ma jakiś sens , bo po co włączać całą pompę , jeśli temperatura spadła ci o ten 1 stopien delty... Przecież zaraz się wyłączy ( a jest uzasadniona opinia ,że jak juz wlaczysz sprężarkę to po to aby działałą jak najdłuzej , a nie za 5 min się wyłączyła).

dzimberto
14-09-2020, 14:28
tak ktoś ten harmonogram wymyślił....
Po prostu musisz ustawić optymalną deltę ( 8 chyba jest za dużo , ludzie mają ustawioną 5. ) i ustawić taką temperaturę cwu aby mieć pewność ,że się włączy...

Ja przez automatykę mogę zrobić forcedhw , i włącza się grzanie cwu mimo nie osiągniętej delty.

No i to ma jakiś sens , bo po co włączać całą pompę , jeśli temperatura spadła ci o ten 1 stopien delty... Przecież zaraz się wyłączy ( a jest uzasadniona opinia ,że jak juz wlaczysz sprężarkę to po to aby działałą jak najdłuzej , a nie za 5 min się wyłączyła).

jeden stopień poniżej delty a nie 1 stopień delty
dwa różne znaczenia
własnie był szef firmy i znalazł problem
nie podpięli powrotu grzejników,zaślepili go i dlatego wyskakiwał błąd

MiG25
14-09-2020, 14:29
No i jaki teraz przepływ ?

No i jak zakręcisz wszystkie grzejniki to znowu błąd będzie ?

-voymar-
14-09-2020, 23:35
No i co w tym dziwnego ?
W godzinach od 12 do 15 przełączasz pompę na tryb "Kranu" ,czyli CWU. i w tym okresie pompa może ,ale nie musi grzać CWU. Będzie grzała jak zostanie spełniony kolejny warunek , czyli spadnie temperatura o deltę ustawioną w menu.

Edit: tak samo będzie z grzaniem , ustawisz słoneczko , i może zdarzyć się sytuacja , że mimo to pompa nie będzie grzała , bo temperatura wymagana do załączenia ( albo inny warunek włączenia w zalezności jak ją sterujesz) będzie wyższa bądź równa od ustawionej ( a musi być np niższa o 3 stopnie....).

Nie wyobrażam sobie aby pompa zaczęła grzać CO gdy temp. spadnie o 3*C od mojej komfortowej czyli z 23*C na 20*C i dopiero ---załaczenie grzania.

MiG25
15-09-2020, 06:26
Pisałem o sterowaniu temperaturą wody w układzie , a to są dwie różne temperatury ( np. temperatura wody w obiegu może być i 40 stopni , a w domu i tak tylko 20...).
Jak sterujesz termostatem (sterownikiem z pompy przeniesionym do domu) to tam chyba jet delta 1 stopien , co i tak to może być za dużo i ludzie używają zewnętrznych...

dzimberto
15-09-2020, 06:44
No i jaki teraz przepływ ?

No i jak zakręcisz wszystkie grzejniki to znowu błąd będzie ?

Przepływ:lol:
Wczoraj jak był szef z tej firmy znalazł błąd
Sprawdzał wszystko po kolei i co?
Zonk
zle podpięli powrót grzejników,tzn nie podpięli zaślepili
Był zawór czterodrogowy który wycieli
Znalazł przyczynę,OD 11 LAT JUŻ ZAKŁADA POMPY CIEPŁA
Zaraz zadzwonił i za 1,5 godz byli u mnie
O 16:30 PRZYJECHALI I DO 18:30 ROBILI
Przy odpowietrzaniu było 34,2l/min
a przy sprawdzeniu przeplywu jest teraz 28,4l/min
bufora nie zakładali ani sprzęgła,przyczyna była gdzie indziej
blokował ten zamknięty powrót grzejników
Powrót powinien być wpięty w powrót do pompy za zaworem trójdrożnym,a nie był
co do grzejników,hmmm
W salonie mam 28m2 to tu będzie na maxa otwarte i łazienki i suszarnia ,tam też mam grzejnik
Nie wiem czy nie obniżyć jeszcze krzywej czy te 35/45 to nie za dużo ale pożyjemy zobaczymy
Metodą prób i błędów dojdę do ustawień
A co do harmonogramu to już tez wiem co i jak bo ten szef powiedział że jak sie ustawi harmonogram to nie wolno zmieniać ustawień,nawet jak sie ustawi bo zapamiętuje ostatnie i nie zważa na harmonogram
I rzeczywiście pokazał
Pompa wyłączyła grzanie cwu pomimo nieosiągniętej temp zadane,czyli jednak można

Tulisko
15-09-2020, 06:54
to tam chyba jet delta 1 stopien , co i tak to może być za dużo i ludzie używają zewnętrznych...

Chodzi Ci chyba raczej o histerezę a nie o deltę?

MiG25
15-09-2020, 07:38
@dzimberto , ludzie w sterownikach nie rozumieją pewnych rzeczy:
- sterownik ( harmonogram) ustawia wpisane wcześniej rzeczy ( temperatury) o konkretnej ( wpisanej w harmonogram ) porze. Czyli np o godz. 12:00 włącz pompę , ustaw CWU ,ustaw temperaurę 45 stopni.
Czyli jak ktos przyjdzie o 12:01 i cokolwiek zmieni , to harmonogram tego już nie przywróci ( chyba ,że następnego dnia o 12:00 jest to samo wpisane , to na następny dzien dopiero to ustawi).
To samo , jeśli o 12:00 nie ma prądu , i prąd powróci o 12:01 , to pompa już się nie włączy , bo pompa miala sie wlaczyc o 12:00 , a nie (jak duzo ludzi rozumuje) ma być włączona od 12:00.

@Tulisko , mialem na myśli różnicę temperatur , w skrócie deltę , histereza też może być ( bo to w termostatach faktycznie najczęściej używany zwrot :)

dzimberto
18-09-2020, 07:49
Migu oczywiście ma rację -co ma podłogówka do sprzęgła hydraulicznego (może tylko to ,że przy OP i grzejnikach zazwyczaj trzeba je stosować...)?
W układach mieszanych bufory daje się głównie z powodu funkcji sprzęgła "przy okazji"...
Ręce opadają przy takich "instalatorach"-toć to ABECADŁO "pompiarskie" !
Witam ponownie
Wszystko działa jak należy
podłogówka na górze w łazience jest zimna ale myślę że instalacja gdzieś może mieć jeszcze powietrze
Załączyłem odpowietrzanie i zamknąłem dół podłogówki na zaworach a grzejniki są otwarte
słychać jakby jeszcze było powietrze w układzie
mam do ciebie pytanie
Jaką masz temp ustawione na pompie
Ja grzeje po krzywej i 45 na 35 delta 5
myślę że jeszcze za dużo na zasilaniu bo żona mi wczoraj nabąknęła ż trochę zimno,a lubi ciepło
włączyłem na noc pompę i jeszcze zjechałem na sterowniku -3 st,rano podłoga lekko ciepła i 26 w domu,za ciepło trochę a na dworzu dziś było 5 st w nocy
Myślę że może zjechać dół krzywej do 28st a górę zostawić na 42
Co myślisz
pozdro
Ps.Przepływ 28,5 L/min

bobrow
18-09-2020, 08:37
Witam ponownie
Wszystko działa jak należy
podłogówka na górze w łazience jest zimna ale myślę że instalacja gdzieś może mieć jeszcze powietrze
Załączyłem odpowietrzanie i zamknąłem dół podłogówki na zaworach a grzejniki są otwarte
słychać jakby jeszcze było powietrze w układzie
mam do ciebie pytanie
Jaką masz temp ustawione na pompie
Ja grzeje po krzywej i 45 na 35 delta 5
myślę że jeszcze za dużo na zasilaniu bo żona mi wczoraj nabąknęła ż trochę zimno,a lubi ciepło
włączyłem na noc pompę i jeszcze zjechałem na sterowniku -3 st,rano podłoga lekko ciepła i 26 w domu,za ciepło trochę a na dworzu dziś było 5 st w nocy
Myślę że może zjechać dół krzywej do 28st a górę zostawić na 42
Co myślisz
pozdro
Ps.Przepływ 28,5 L/min

Hej,
u mnie dzisiaj było 0st..PC zacznę włączać "z palca" wg potrzeb jak tylko będzie chłodno (jeśli w dzień jest słonecznie , to pomimo chłodu w nocy CO nie uruchamiamy).
Z tego co piszesz wynika ,że musisz koniecznie odpowietrzyć system.Nie chodzi tu wcale o funkcję w PC , tylko o odpowietrzenie instalacji (wszystkie głowice i zawory odkręcone i od dołu do góry po kolei odkręcasz odpowietrzniki).Dopiero po takim odpowietrzeniu możesz sobie puszczać funkcję odpowietrzenia w PC.
U mnie KG jeśli dobrze pamiętam, jest taka : 12/40 i -13/48.
Bez odpowietrzenia i ciągłej pracy nie ma co zmieniać KG.
Pzdr

dzimberto
18-09-2020, 11:36
Hej,
u mnie dzisiaj było 0st..PC zacznę włączać "z palca" wg potrzeb jak tylko będzie chłodno (jeśli w dzień jest słonecznie , to pomimo chłodu w nocy CO nie uruchamiamy).
Z tego co piszesz wynika ,że musisz koniecznie odpowietrzyć system.Nie chodzi tu wcale o funkcję w PC , tylko o odpowietrzenie instalacji (wszystkie głowice i zawory odkręcone i od dołu do góry po kolei odkręcasz odpowietrzniki).Dopiero po takim odpowietrzeniu możesz sobie puszczać funkcję odpowietrzenia w PC.
U mnie KG jeśli dobrze pamiętam, jest taka : 12/40 i -13/48.
Bez odpowietrzenia i ciągłej pracy nie ma co zmieniać KG.
Pzdr

Hej
W zeszłym roku u mnie nie było takich mrozów ,może z 3 dni -6 ale nic poza tym
Woda na grzejniki mi szła 40-42 max
przy -2 miałem 39 st i w domu 23 st ciepła,podłogówka nawet się nie załączyła
sprawdzałem przepływ i dobry i nie słychać nic,przedtem coś jakby było powietrze
podłogówkę ciężko odpowietrzyć,bo grzejniki nic powietrza w środku nie ma,spróbuję zejść z temp.
W poniedz wyjeżdzam do pracy na 3 tyg to najwyżej żona jak co na sterowniku sobie obniży korektę( te +5 lub -5) zrobi lub wyłączy na grzanie tylko bojler zostawi
pozdro

MiG25
18-09-2020, 11:50
Żeby odpowietrzyć podłogówkę , to trzeba robić pętla po pętli ,żeby jak najwięcej wody przepchnąć przez nią. Czyli wszystkie zamknięte oprócz jednej , i tak po kolei.Masz na listwie podłogówki odpowietrzacz automatyczny ?Czy do innego punktu trzeba...

dzimberto
18-09-2020, 21:00
Żeby odpowietrzyć podłogówkę , to trzeba robić pętla po pętli ,żeby jak najwięcej wody przepchnąć przez nią. Czyli wszystkie zamknięte oprócz jednej , i tak po kolei.Masz na listwie podłogówki odpowietrzacz automatyczny ?Czy do innego punktu trzeba...

Ta jedna pętla u góry w łazience jest podpięta bezpośrednie pod zasilaniem podłogówki przed rozdzielaczem
sprawdzałem przepływ i nie słychać tzw szumu jakby bąbelków wody jak włączę pompkę w pompie
Mam pytanie
Jak wychodzi wam praca sprężarki (praca i włączenia sprężarki)
Jak to wygląda to w ujęciu rocznym(godziny pracy i włączenia)?
teraz mam 18 godz pracy i 42 włączenia(trochę dużo tych włączeń)
Obniżyłem krzywą grzewczą do 42 przy -15 i 26 przy 15
Dziś w nocy trochę chodziła,ale dużo za ciepło
co do podłogówki to mam na rozdzielaczach odpowietrzniki i rozdzielaczach grzejników też i przy każdym grzejniku dodatkowo

dzimberto
18-09-2020, 21:03
Żeby odpowietrzyć podłogówkę , to trzeba robić pętla po pętli ,żeby jak najwięcej wody przepchnąć przez nią. Czyli wszystkie zamknięte oprócz jednej , i tak po kolei.Masz na listwie podłogówki odpowietrzacz automatyczny ?Czy do innego punktu trzeba...

Jeszcze jedno,zużycie prądu jest mierzone tylko jak działa pompa i sprężarka,sprawdziłem to bo mam podlicznik
Jak pompuje tylko wodę w układzie to pokazuje 0 kWh poboru

MiG25
19-09-2020, 05:57
Rozdzielczość pomiaru mocy to 200W ,i na podstawie tej mocy sterownik liczy Energię. Nie liczy rowniez defrostu (nie obejmuje od produkcji ciepła otrzymanego z podlogowki/bufora).
O ile przy 9kW i większych błąd pomiaru nie jest duży (u mnie przy 12kW gdy nie ma defrostow praktycznie się zgadza), to przy mniejszych pompach błąd jest juz praktycznie taki,że nawet jako wskaznik nie da się tych liczb traktować.
Co do godz pracy to aktualnie mam 1245h i 632 zalaczen. Jak Ci wychodzi ,że sprezarka zalacza się częściej niż godzinę, to znaczy ze coś jest do poprawy.
Oczywiście latem to może być normalne (u mnie zbiornik CWU podgrzewa o 10 stopni w 20min) ,ale zima trzeba pilnować,że jak już się wlaczy ,to tak żeby juz popracowała dłużej. A do tego potrzebna jest po prostu akumulacja.

tompatrz
19-09-2020, 18:48
Czy pompa wg krzywej dąży do takiej samej temperatury zasilającej jak wyjściowa? Ustawiłem wg rad Delta T grzania na 8 (grzejniki).
Przepływ wody jest pokazywane wg pompy obiegowej która jest w PC ? Czy sumuje w tym przypadku pompę obiegową którą mam jako EXTRA PUMP podłączoną za małym 50 l bojlerem Panasonica?

MiG25
20-09-2020, 08:49
Nie do końca do tej ( temperatura wyjściowa jest po prostu wynikiem tego co pompa może). Przykładowo wystartujesz powiedzmy z 10stopni , ustawisz na 30 , to wyjściowa będzie wyższa od wejściowej o ustawioną Deltę , i nie będzie to temperatura docelowa.
temperatura docelowa jest ustawiana z krzywej ,plus to o ile podniesiesz/obniżysz , albo wprost z ustawionej temperatury ,jesli krzywej grzewczej nie używasz. Pompa najpierw dąży aby temperatura wyjściowa była taka jak docelowa , a poźniej jak ją przekroczy to zaczyna modulować ( aby to utrzymać) , a jak przekroczy o 3 stopnie to bodajże po 3 min się wyłączy
Temperaturę aktualną docelową masz w menu z informacjami , a jak chcesz z Service clouda , to tylko z wykresów.

Co do przepływu ,to w jednostce wewnętrznej masz przepływomierz , i to są dane z niego. Jest to tylko to co przepływa przez pompę. A czy EXTRA PUMP wpływa na ten pomiar ? Na pewno tak , ale w bardzo niewielkim zakresie ( bo wlasnie po to jest sprzeglo/bufor) zeby odseparować objegi.
Pompa nie wie zupelnie jaki jest przeplyw wywołany przez tą EXTRA PUMP , i nie jest to sumowane. Co wiecej ,mozesz w menu servisowym uruchomic tylko EXTRA PUMP , a wewnętrzną pompę miec zatrzymaną , i przeplywu żadnego nie będzie.
Oczywiście mówimy o standardowym sprzegle/buforze ( jak Panasonica) . Są jeszcze bufory szeregowe , i tam podłączenie pompy zewnętrznej skutkowałoby przeplywem przez pompę.

uciu
24-09-2020, 12:35
Takie pytanie.
PC działa wg harmonogramu - włączenie heat/tank o 13 i wyłączenie o 15
W ustawieniach
Max czas działania ogrz. podłog mam wpisane 2godziny
Czas wygrz zbiorn (max): 2godziny

Oznacza to w okienku 13-15 w ogóle nie właczy się grzanie CWU (nawet jak podłoga nie będzie grzała??

Przydała by się jakaś normalne instrukcja....z opisem co jest do czego

MiG25
24-09-2020, 13:03
Włączy się ,spokojnie.
Chodzi o opcje : Max czas działania CO i Max czas działania CWU ...

Max czas działania CWU - jak zacznie grzać zbiornik i nie osiągnie żądanej temperatury to i tak się przełączy na CO (bądź wyłączy) po tym czasie.

Max czas działania CO - podobnie , tyle że ten czas zaczyna się odliczać po przejściu z CWU ( wcześniej nie ma zastosowania) ,czyli zbiornik dopiero co zagrzany , przejście na CO , i teraz podłoga będzie grzana przynajmniej przez ten czas ,jaki jest ustawiony ( wcześniej na CWU się nie przełączy , chyba ,że wymusisz grzanie zbiornika , bądź zaczniesz zmieniać niektóre opcje - chyba nawet ręczne podniesienie temperatury zbiornika spowoduje ,że ten czas jakby się skasuje i może zacząć grzać zbiornik).

Więc jeśli w harmonogramie nie ma np.że o godz 11 grzać zbiornik , to na pewno się włączy.

uciu
24-09-2020, 13:25
MIG25 na pewno?
Bo w między czasie znalazłem w tym wątku wypowiedź plusfoto
Max czas CO oznacza iż w trybie heat/tank nie załączy CWU wcześniej niż ustawiony tam czas nawet jeśli będzie taka potrzeba.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7880762&viewfull=1#post7880762

skąd moje pytanie?
Wczoraj zbiornik dorzewał mi się grzałką....
W harmonogramie mam tak:
godz13 On H/T
godz 17 OFF

Po zużyciu prądu widziałem że miedzy 13 i 15 PC nie pobrała nic - zaczęło się dopiero pobierać po 15 na CWU a przed 17 włączyłą się grzałka

Max czas działania CWU mam 2h
Max czas działania CO 2h

MiG25
24-09-2020, 13:45
Czyli masz ustawione ,że pomiędzy 13 a 17 pompa jest włączona i ustawiona H/T ( bo wcześniej pisałeś ,że tylko do 15 - wyłączenie).
A jaka była temperatura wody ustawiona , i jaka Delta ? Być może temperatura wystarczająco się obniżyła dopiero o 15...
No i grzanie zbiornika 2 godz. to samo w sobie bardzo długo. Może ustawiłeś temp. wysoko ? ( Pompa powyżej chyba 50 stopni nie jest w stanie nagrzać tylko sprężarką).

EDIT: No i poszukaj jeszcze postów @plusfoto odnośnie Max czas działania CO . Sam kiedyś z nim dyskutowałem na ten temat , i przekonał mnie właśnie do tego.

agb
24-09-2020, 13:52
Mimo wszystko wydaje mi się, że przy H/T w harmonogramie pompa powinna zacząć od CWU niezależnie od Max czas działania CO.

Edit: oczywiście zakładając, że CWU wymagała grzania.

MiG25
24-09-2020, 13:56
Też mi się tak wydaje, i nie napisałem nic ,co by było z tym w sprzeczności.
U Ciebie musiał zaistnieć jeszcze jakiś inny warunek , który o 15 pozwolił na przełączenia na CWU.

EDIT: U Ciebie , w sensie @uciu

uciu
24-09-2020, 21:04
MiG25 no mogło się tak zdarzyć, że dopiero po 15 temp spadła na tyle, że włączył się grzanie CWU.
Delte mam 4 i grzanie do 48. Mimo wszystko zastanowiła mnie ta świecąca lampka na grzałce i pobór prądu 4,2...
Musze to dłużej poobserwować :-) Spóbuję celowo wylać ciepłą wodę i zobacze jak szybko ją dogrzeje.

Aha - Tak mam ustawione H/T 13-17. Pytałem o 13-15 czysto teoretycznie - co by było wtedy :-)

MiG25
25-09-2020, 05:28
Przykładowo aby podgrzać 300l wody
o 6 stopni mocą 2kW potrzeba godzinę.
(Poszukaj kalkulatora na necie aby dostosować do Twoich warunków to obliczenie.
2kW to jest dość mało na pompe ciepla , i np.taka 9kW chyba się do takiej wartości nawet nie zmoduluje....
Wiec co jest u Ciebie nie tak ,ze pompa ciepla robiła to 2h, a i tak włączyła grzałkę w zbiorniku. Może mala wezownica i brak wystarczającego odbioru, moze coś z zaworem trójdrożnym i/lub przepływem... A może czujnik temperatury pokazuje głupoty .

uciu
25-09-2020, 07:10
dzięki,
poobserwuję to.
Wczoraj po 22 godz pompa grzała od 38* do 49* i poradziła sobie sama, bez grzałki

codix
25-09-2020, 07:22
dzięki,
poobserwuję to.
Wczoraj po 22 godz pompa grzała od 38* do 49* i poradziła sobie sama, bez grzałki

Sprawdz tez czy nie miales ustawionej wtedy dezynfekcji

MiG25
25-09-2020, 17:41
Sterylizacji co najwyżej ;)

mundi73
26-09-2020, 02:36
Witam. Świeży posiadacz jednostki SDC 9kw 3fazy. Mam zbiornik CWU 300l daikin dedykowany do ich PC. Czas zagrzania wody od 41 do 49 st to jedna godzina. W tym czasie sprężarka włącza się 4x .Jak to wygląda z waszego punktu widzenia ? W normie?
Pzdr

MiG25
26-09-2020, 06:25
Nie, tez cos nie tak.
Wg kalkulatora to grzejesz moca 2800W.
W temperaturze otoczenia 15 stopni pompa 9kW się do takiej mocy zmodulowac nie jest w stanie i się wyłącza. I to aż 4 razy.
U mnie np pompa jest w stanie grzać CWU z moca 7000W zbiornik ma wezownice 3.8m2.pompa 12kW moduluje się spokojnie do tej mocy (częstotliwość 30Hz).
Jaką powierzchnie ma wezownica w Twoim zbiorniku ,bo to jest kluczowy parametr.

codix
26-09-2020, 06:58
Witam. Świeży posiadacz jednostki SDC 9kw 3fazy. Mam zbiornik CWU 300l daikin dedykowany do ich PC. Czas zagrzania wody od 41 do 49 st to jedna godzina. W tym czasie sprężarka włącza się 4x .Jak to wygląda z waszego punktu widzenia ? W normie?
Pzdr

Do kitu absolutnie mie powinna się wyłączać.Napisz jeszcze gdzie w baniaku masz umieszczony czujnik na jakiej wysokości.Grzejesz dosc wysoko niewiem po co jak czujnik jest nisko to moze byc że zanim przy czujniku jest te 49 a musi jeszcze przebic o1st czyli 50 to na gorze jest już z 55st.i pompa tyle albo wiecej musi dawac na zasilaniu i może wiecej nie wyrabia ale wtedy chyba powinna sie na grzałkę przełączyć.
Tak wiec raczej tak jak MIG25 pisal za mala wężownica i nie wyrabia .

uciu
26-09-2020, 07:21
MiG25 z jakiego kalkulatora korzystasz?
U mnie wężownica 3,4m2 pompa 9 SDC 3f

MiG25
26-09-2020, 07:48
Pierwszy z brzegu na google: https://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php
Można też samemu na piechotę :)
Niestety ,ale dla pomp ciepła powierzchnia wężownicy musi być jak największa ,bo musi odebrać i przekazać do wody całą moc pompy. Jak pompa nie będzie w stanie ograniczyć mocy do takiej , jaką jest w stanie przejąć wężownica to się wyłączy.
Na moim przykłądzie 3,8m2 odbiera ok 7000W , więc z proporcji 3,4m2 ok 6200W. Można to z grubsza sprawdzić w opcjach zużycia chwilowego , no i po częstotliwości sprężarki , czy jeszcze ma zapas.
3,4m2 jest na pewno ok dla 9kW.

uciu
26-09-2020, 12:17
Próbuję u siebie sprawdzić czy wszystko jest OK bo dziś miała być sterylizacja.
Zawsze grzałka dogrzewała do 60-61 (wg wyświetlacz PC)
Dziś 54-54 i koniec - grzałka nie dała rady wiecej mimo iż grzała 1,5h (wyświetlacz pokazywał wtedy zużycie chwilowe 3kw)
Postanowiłem przetestować czujnik temp w zbiorniku - Wyciągnąłem go ze zbiornika w którym temp wody miała 49. Włożyłem go do pojemnik w którym termometr (rtęciowy pod pachę) pokazywał 39 - termometr ze zbiornika również zszedł do 39 - wiec on wydaje się być sprawny. PC zaczęła grzanie wody (zadana temp to 49).
Po włożeniu termometra z powrotem do zbiornika temp szybko urosła do tego co było wcześniej 49 ale PC się nie wyłączyła.. i tu kolejne pytanie - dlaczego? Grzała jeszcze przez ok 30min do temp 55*... Może jest jakieś zabezpieczanie, że sprężarka nie może pracować krócej niż ileś tam minut?

Teraz włączyłem grzałkę bezpośrednio do gniazdka (z pominięciem gniazdka PC - mam grzałkę zewnętrzną) - i sprawdzam czy da radę zagrzać mocniej wode.

MiG25
26-09-2020, 12:26
Po pierwsze , czy musisz grzac wode CWU tak wysoko ? Nie dałoby się grzac powiedzmy do 48 stopni ?(zeby nie grzac grzalka zbiornika).

Jesli grzejesz codziennie do 60 stopni , to po co jeszcze sterylizacja ? ( codziennie dogrzewanie do 60 stopni wybija legionellę).


A po drugie to jakie te nastawy tych temperatur masz? Ustawioną temperaurę zbiornika i deltę ?
Wczesniej pisałeś że delta 4 i temperatura 48 , no to nie wiem dlaczego "zawsze grzalka dobijała do 60-61 ..."

uciu
26-09-2020, 12:58
Zawsze grzałka dobija do 60-61 tylko przy sterylizacji.
Normalnie mam ustawione 48.
Nastawy 48 i delta 4.

Co do sterylizacji - wcześniej pisałem że grzałka sterowana przez PC nie ogrzała wody wyżej niż 54 mimo iż 1,5godzi wyświetlacz PC pokazywał że grzałka bierze 3kw.
Podłączyłem więc grzałkę bezpośrednio do innego gniazdka z obejściem PC i bez problemu dobiła do 60stopni.

Wiec nie wiem co jest nie tak....

mundi73
26-09-2020, 20:51
Do kitu absolutnie mie powinna się wyłączać.Napisz jeszcze gdzie w baniaku masz umieszczony czujnik na jakiej wysokości.Grzejesz dosc wysoko niewiem po co jak czujnik jest nisko to moze byc że zanim przy czujniku jest te 49 a musi jeszcze przebic o1st czyli 50 to na gorze jest już z 55st.i pompa tyle albo wiecej musi dawac na zasilaniu i może wiecej nie wyrabia ale wtedy chyba powinna sie na grzałkę przełączyć.
Tak wiec raczej tak jak MIG25 pisal za mala wężownica i nie wyrabia .

Witam. Dziękuje za zainteresowanie. Więc tak. Wodę grzeje bo taką potrzebuje i tu nic się nie zmieni. Czujnik jest w połowie zbiornika dość blisko wężownicy. Zbiornik dedykowany do PC daikin więc niby powinien mieć wężownice ok. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć jaką powierzchnia. Siedziałem tam cały cykl nagrzania i faktycznie się wyłącza że 4x. Częstotliwość około 32Hz cokolwiek to znaczy

mundi73
26-09-2020, 20:57
Grzałka jeszcze się nie włączyła A podczas grzania wody zasilanie ma 60st

mundi73
26-09-2020, 21:05
I jeszcze jedno . Delta była ustawiona na 8st standardowo. Zmieniłem temp na 47 i delta 4 Ale zauważyłem ,że musi minac sporo czasu zanim pompa rozgrzeje zasilanie i to chyba strata energi gdy co chwilę musi tak długo rozgrzewać zasilanie. Więc zmieniłem na 49 i delta 7. Czyli uruchamia się przy 41 . Nic będę obserwował i sprawdzę statystyki co jakiś czas. Spróbuję wycisnąć specyfikację od daikina na ten zbiornik

codix
26-09-2020, 21:52
I jeszcze jedno . Delta była ustawiona na 8st standardowo. Zmieniłem temp na 47 i delta 4 Ale zauważyłem ,że musi minac sporo czasu zanim pompa rozgrzeje zasilanie i to chyba strata energi gdy co chwilę musi tak długo rozgrzewać zasilanie. Więc zmieniłem na 49 i delta 7. Czyli uruchamia się przy 41 . Nic będę obserwował i sprawdzę statystyki co jakiś czas. Spróbuję wycisnąć specyfikację od daikina na ten zbiornik
Czujnik w połowie baniaka jest ok.
Jaki konkretnie model tego daikina masz.
Jak na zasilaniu robi się 60 to już dla pompy jest za duża temperatura i się wyłącza pomieli trochę pompka obiegowa wyrówna sie temperatura i znowu startuje i za chwilę to samo

codix
26-09-2020, 21:55
Najekonomiczniej jest jak grzejesz wode w baniaku od jak najniższej temperatury i do nie za wysokiej.Jak tak grzejesz wysoko tą wodę to cop to tam zapewne z 1,5 a zimą to chyba grzanie grzalką wyjdzie na to samo ;)

mundi73
26-09-2020, 22:15
Czujnik w połowie baniaka jest ok.
Jaki konkretnie model tego daikina masz.
Jak na zasilaniu robi się 60 to już dla pompy jest za duża temperatura i się wyłącza pomieli trochę pompka obiegowa wyrówna sie temperatura i znowu startuje i za chwilę to samo
Mam EKHWS300B3V3. Byłem już na angielskich stronach i nie ma powierzchni wymiany. Chyba trzeba napisać do daikina. Szkoda mi tego zbiornika bo kupa forsy Ale jak nie będzie rady to trudno.

codix
26-09-2020, 22:22
A to nie jest model do solarów a nie do pompy gdzie ma wejscia wężownicy gdzies na srodku baniaka i na dole?

MiG25
26-09-2020, 22:36
Ale jest instrukcja montażu : https://sklep.auroks.pl/pl/p/file/e44c96421084457af6ed3d0e2d8138df/EKHWS150-300B3V3-instrukcja-montazu.pdf
I tak jakby wężownica zaczynała się na środku i konczyla na dole( tak jak @codix pisze) , i jeszcze jest coś takiego jak objętość wbudowanego wymiennika ciepła 3l....
Jeśli to jest objętość wężownicy to rzeczywiście jest tragedia.
Ze swojego spuściłem 35l z wężownicy ( jak odstawiałem zbiornik ) ,a wiem to b miałem 5l wiaderko i liczyłem ich ilość....

codix
26-09-2020, 22:47
Słuchaj jak nie ma sie czym chwalić to przeważnie takie wiadomosci sie ukrywa.
Ale maja taki sam model tylko pod koniec z literka D a nie jak u Ciebie B jest to zbiornik cwu do pomp ale ze zwykłą wężownicą (oferują też z powiększoną)jest on z jakies 1,5 tys droższy od twojego i tam już podaja węzownice 1,8. Takie zbiorniki są stosowane do malutkich pomp typu 3kw lub 5kw albo do pomp wysokotemperaturowych.
Wiec u Ciebie szału nie ma będzie yaka sama 1,8 bo stosuja ja tez do bojlerów 250 i 200l albo jeszcze mniejsza.
Na Twoja pompe wysokie temperatury na zewnątrz i wysokie temperatury do jakich grzejesz to ona poprostu nie wyrabia

codix
26-09-2020, 22:51
448527

codix
26-09-2020, 23:09
W przypadku producenta mojego baniaka do zbiornika 300l stosuje on węzownice 3,4metra

mundi73
27-09-2020, 07:10
A to nie jest model do solarów a nie do pompy gdzie ma wejscia wężownicy gdzies na srodku baniaka i na dole?
Jak kupowałem to był dobierany do pompy daikin 11kw niskotemperaturowe
Napewno jest do pomp ciepła Ale...... Dzięki Bogu PC od nich nie wziąłem. Jeszcze jedno. Powrót z grzania to tylko 2 stopnie niżej jak zasilanie. Chyba to też jakaś wskazówka.

mundi73
27-09-2020, 07:20
448527
Czyli moja wężownica nie jest ujęta w tym spisie bo jakby miała 1.8 to wg Panasonica byłaby akceptowalna . Więc wymiana zbiornika i to szybko w takim układzie A może jakiś mały zbiornik i szeregowo spiąć?

mundi73
27-09-2020, 07:24
Może spuścić wodę z wężownicy i sprawdzić ile jej tam wchodzi. Czy da to odpowiedź o jej powierzchni?

MiG25
27-09-2020, 07:26
Wzór na moc to 69,69*przeplyw*różnicatemp

Wynik wychodzi w W , przeplyw w l/min
A różnica temp to roznica wejścia do wyjścia (albo odwrotnie w zależności co mierzymy). W ten sposób energie mierzy ciepłomierz.
Wiec oprócz różnicy temperatur potrzebny Ci jeszcze przeplyw,żeby ocenić (masz go w menu z informacjami
,tak jak temperatury)
Poza tym w sterowniku masz ile ciepla w danej chwili pompa wytwarza.

MiG25
27-09-2020, 07:37
Spuszczenie wody i sprawdzenie pojemności coś tam powie, np w celu porównania z moim pomiarem ,ale dokładność będzie ciężko.
Aby zwiększyć powierzchnie wezownice są wykonywane nie z rur gładkich, tylko karbowanych . Druga metoda na zwiększenie powierzchni to nawinięcie wezownicy nie jedna rurka a kilkoma cieńszymi równolegle.
W moim CWU na pewno są co najmniej)dwie równolegle (bo widać było tuż przy wejściu rozgalezienie)

Wiec nawet jeśli pojemność będzie te powiedzmy 15 -20l to jeszcze przydałby się jakiś endoskop do wprowadzenia jednym końcem i zobaczenia czy rura jest karbowana i zie rozdziela.

MiG25
27-09-2020, 07:42
No i w ktorym miejscu zbiornika masz wejscie i wyjscie ? Bo jesli tak jak na rysunku ,ze w polowie zbiornika dopiero wejscie, to ta druga polowa jest jakby niewykorzystana i stad wniosek ,ze "wielkopowierzchniowa" to ona nie jest.

Moze to pomp ciepla ona jest ,ale takich tylko do CWU ? (One maja stosunkowo mala moc)

codix
27-09-2020, 10:45
Ze spuszczaniem sobie daj spokój np.producent mojego baniaka dla 300l ma wezownice 3,4m2 powierzchni a wody wchodzi tylko 21l a widzisz MiG ma inna konstrukcje i juz spuscił 35l .
Jak chcesz to zadzwon do daikina to moze Ci powiedza a najlepiej jak by Ci wyslali jakies dane techniczne normalni producenci nawet moc wezownicy podaja przy danym przeplywie i temperaturach zasilania i powrotu.
Ale jak masz dwa stopnie roznicy to na bank jest za mała.
Szkoda baniaka bo faktycznie drogi ,zimą bedzie lepiej bo pompa nie ma takiej wydajnosci jak latem ale latem bedziesz sie męczył z nim.
Dorazne rozwiazanie to grzac czesciej wode ale do niższych wartosci.
No i przy panasach to zauwarzyłem ze pompa przed grzaniem cwu ustala sobie na podstawie chyba delty i moze jeszcze czegos np.temp.na zewnatrz z jaka czestotliwoscia sprezarki bedzie sobie grzala wodę i potem juz sie tego trzyma nie moduluje sie przynajmniej u mnie .
Jak ma duzą róznice do zagrzania to startuje np.na 45hz jak ma troche do podgrzania to np.na 35hz i tak dalej jak jej ustawie delte malą to wali na 21hz .
To tez moze byc dla Ciebie jakies rozwiazanie ustawienie malej delty zeby chodzila na niskiej modulacji wtedy ma mniejsza moc i wezownica nadąrzy z oddawaniem ciepła.
Co do eko to latem to akurat im nizsza modulacja tym wieksza sprawnosc pompy ale u Ciebie to i tak jak bedziesz grzal do takich temperatur baniak ze na zasilaniu bedziesz mial czy 58 czy60st to o eko nie masz co myslec

mundi73
27-09-2020, 11:57
No i w ktorym miejscu zbiornika masz wejscie i wyjscie ? Bo jesli tak jak na rysunku ,ze w polowie zbiornika dopiero wejscie, to ta druga polowa jest jakby niewykorzystana i stad wniosek ,ze "wielkopowierzchniowa" to ona nie jest.

Moze to pomp ciepla ona jest ,ale takich tylko do CWU ? (One maja stosunkowo mala moc)
Wejście trochę poniżej połowy zbiornika A wyjście 15cm od podłogi

mundi73
27-09-2020, 12:03
Obniżyłem temp . 10 lat zbiornik był po kopciucha. Termometr miałem na wyjściu Cwu. Teraz rozumiem o co kama . Ten od pompy jest w połowie zbiornika i gdy przy wyłączonej pompie woda zeszła na CWU wg czujnika na 20st to dalej miałem na tym starym 42 st. Zmniejszyłem CWU na 45 st . Na razie delta 5. Odpaliłem i na razie idzie jednym ciągiem bez taktowania . Na razie od 20 do 39 st bez taktowania. Siedzę i obserwuje . Tylko czy ona musi iść na 34 Hz skoro na grzanki domu idzie sobie na luzie 20 Hz i nie taktuje

bobrow
27-09-2020, 12:11
Obniżyłem temp . 10 lat zbiornik był po kopciucha. Termometr miałem na wyjściu Cwu. Teraz rozumiem o co kama . Ten od pompy jest w połowie zbiornika i gdy przy wyłączonej pompie woda zeszła na CWU wg czujnika na 20st to dalej miałem na tym starym 42 st. Zmniejszyłem CWU na 45 st . Na razie delta 5. Odpaliłem i na razie idzie jednym ciągiem bez taktowania . Na razie od 20 do 39 st bez taktowania. Siedzę i obserwuje . Tylko czy ona musi iść na 34 Hz skoro na grzanki domu idzie sobie na luzie 20 Hz i nie taktuje

Jest ok : dT 5K i ok 35Hz oznacza dużą moc i dobry COP

mundi73
27-09-2020, 12:31
Więc tak. Od 20 st do 44 grzeje b3z taktowania . Różnica zasilania i powrotu 8st . Przy 44 st sprężarka się wyleczyla 1raz . Myślę skoro się wyleczyla to podniosą CWU do 46 st. Przy 45 znowu się wyleczyla.... taktowanie zaczyna się od 44 st widać. Różnica powrotu jest już nie wielka i zaczyna wariowac . Zostawiam te 45 delta 5 i muszę myśleć co z tym zbiornikiem zrobić. Wyrzucić nie wrzucę . Albo dołożyć wężownice,Ale tu potrzebny spawacz pierwszej klasy .

bobrow
27-09-2020, 12:56
Więc tak. Od 20 st do 44 grzeje b3z taktowania . Różnica zasilania i powrotu 8st . Przy 44 st sprężarka się wyleczyla 1raz . Myślę skoro się wyleczyla to podniosą CWU do 46 st. Przy 45 znowu się wyleczyla.... taktowanie zaczyna się od 44 st widać. Różnica powrotu jest już nie wielka i zaczyna wariowac . Zostawiam te 45 delta 5 i muszę myśleć co z tym zbiornikiem zrobić. Wyrzucić nie wrzucę . Albo dołożyć wężownice,Ale tu potrzebny spawacz pierwszej klasy .

Ja to przerabiałem u siebie -zamontowałem PC najpierw ze starym 140L Galmetem (bo już był przy kopciuchu).
Dokładnie tak było -częste taktowanie i słaby COP.
Po wymianie zas CWU na Termicę 300L z 3,4m2 wężownicą jest ok.

codix
27-09-2020, 13:02
Więc tak. Od 20 st do 44 grzeje b3z taktowania . Różnica zasilania i powrotu 8st . Przy 44 st sprężarka się wyleczyla 1raz . Myślę skoro się wyleczyla to podniosą CWU do 46 st. Przy 45 znowu się wyleczyla.... taktowanie zaczyna się od 44 st widać. Różnica powrotu jest już nie wielka i zaczyna wariowac . Zostawiam te 45 delta 5 i muszę myśleć co z tym zbiornikiem zrobić. Wyrzucić nie wrzucę . Albo dołożyć wężownice,Ale tu potrzebny spawacz pierwszej klasy .

Raczej ciezko bedzie znależć maly baniak z dużą wężownica ale ja bym poszukal i podpiol wezownice tego malego baniaka pod powrót z wezownicy tego twojego daikina i do pompy.
A maly bojler zasilil bym woda z wodociagów i z malego bojlera ta woda do tego daikina to spowodowalo by ochlodzenie powrotu i wstepne podgrzanie cwu

MiG25
27-09-2020, 13:26
Można się bawić w takie kombinacje , tylko czy jest sens... Ile robocizny więcej , kombinacji ,dwa zbiorniki zajmą więcej miejsca , a i tak wynik końcowy może nie być zadowalający. Wg mnie taniej i szybciej wyjdzie po prostu wymiana i sprzedaż tego .

Jacekss
27-09-2020, 13:52
witam pięknie...
jestem posiadaczem PC Panas 5kW mono od niedawna. mam też moduł WiFi. Niestety chciałem go zainstalować i jest problem... w ruterze nie mam WPSa więc chciałem zrobić to ręcznie z użyciem pendrive-a. I tu niestety jest problem, nie mogę zgrać Pliku ustawień (klawisz Utwórz plik ustawień jest niepodświetlony) .. wszystko robiłem zgodnie z opisem na stronce, tak przynajmniej mi się wydaje. Może ktoś zna ten problem, albo wie jak utworzyć plik ustawień sieci ręcznie, będę wdzięczny :)

MiG25
27-09-2020, 14:08
Plik nazywa się "settings.txt" ,,a jego zawartość :


SSID=jj
KEY=jjjjjjjjjjj

Jacekss
27-09-2020, 14:59
Plik nazywa się "settings.txt" ,,a jego zawartość :


SSID=jj
KEY=jjjjjjjjjjj


zrobiłem jak pisałeś... utworzyłem plik, pen do modułu wifi i przycisk WPS (10sek) ... miga dioda Status na niebiesko... i po tym nic, dioda Link nie zapala się
czy tu istotne są wielkości liter dla SSID i KEY-a ?! zrobiłem też później Reset.. i ponownie WPS.. i to samo. btw. specjalnie dorzuciłem Extendera wifi aby sygnał był silny, nic to nie dało

MiG25
27-09-2020, 15:10
Oczywiście ,że istotna jest wielkość liter.
Zobacz ,czy choć na chwilę zapala się dioda na pendrive . Możesz spróbować też tego : https://megawrzuta.pl/download/34b8fbc7c186335bfda012d14989b292.html
To było na moim CD i działa , jest tam przycik SET , po czym obok pokazuje się file download - link do pliku , i się pobiera.A jak nie dziala to inna przegladarka ? ( na chrome dziala).

Jacekss
27-09-2020, 16:23
dzięki za pomoc. konfig zgrany z użyciem twojego skrypcika. wsadzam pen-a i nie widzę aby dioda migała. naciskam na 10sek WPSa.. miga potem dioda Status na niebiesko, i nic.. Link dalej się nie zapala. próbowałem na 2 pen-ach. to samo. moduł walniety ?!

MiG25
27-09-2020, 16:36
Nie ,tego nie da się uszkodzić. Spróbuj najpierw podłączyć kablem.
Albo przełącz jeszcze raz na kabel , a pozniej spowrotem na wifi (10s przycisk check).
Albo jak będzie na kablu to wtedy sprobuj wczytac te dane z pena.
Ostatecznie trzeba zrobić przywrocenie ustawien fabrycznym ( przez 10s dwa przyciski WPS+Check na raz). Tylko musisz mieć pewność ,że nie jestes podłłączony do internetu , bo jak będziesz to cie jeszcze wyloguje ze SmartClouda.

mundi73
27-09-2020, 19:14
Można się bawić w takie kombinacje , tylko czy jest sens... Ile robocizny więcej , kombinacji ,dwa zbiorniki zajmą więcej miejsca , a i tak wynik końcowy może nie być zadowalający. Wg mnie taniej i szybciej wyjdzie po prostu wymiana i sprzedaż tego .

No tak tylko sprzedam zbiornik kwasowy może za tysiąc który jest dożywotni A kupię emaliowany za pewnie 3tys bo już na nierdzewne nie dam rady . Zobaczymy . Na razie zostawie ten bo po obniżeniu temp do 45 nie ma tragedi. 2 włączania sprężarki.

mundi73
27-09-2020, 19:34
Teraz drugi temat. Na razie mam stałą taryfę. Grzeje dom PC pierwszy dzień . Wcześniej 10 lat kocioł na węgiel. Bez problemu zagrzalo cały układ. Krzywa -15 40st 15 30st i to ok bo jest w domu ok. Mam sprzęgło 50l . Około 100m2 podłogowej oraz 3 grzejnik. I tak PC grzeje około 30minut zasilanie 33st powrót 31. Teraz miała 34 powrót 31 i się wyłącza sprężarka. Tak około 15minut i gdy zasilanie i powrót ma 28 st włącza się ponownie . I tak cały czas . Od 28 do 31 minut grzeje i przerwa na około 15 minut. Pobór mocy wskazuje 0 w tym czasie . Sprężarka pracuje na 20Hz około. W dzień było 10st na dworze teraz 8. W dzień żadnego szronunie widziałem. Pompa podłogowki na maxa A grzejniki prawie na maxa. Przepływ PC to 48 l/minuta . Myślałem że to może coś ja ogranicza bo na ustawieniach CWU widziałem max czas grzania CO 30 minut . Przedstawiłem na 1.30 . Nic nie dało. Cwu nie grzeje bo nie ma potrzeby . Wychodzi srednio 1.1 x na godzinę Jak to wygląda wg Was?

MiG25
27-09-2020, 19:49
To że przez pompę masz przepływ 48l/m to przy buforze nic nie znaczy . Ważniejsze jaki przepływ masz po drugiej stronie bufora ( tam już gorzej to zmierzyć ).
A jak pompa taktuje to po prostu nie ma odbioru ciepła ( tak samo zresztą jak na CWU).
Może masz wystarczajaco ciepło w domu ,żeby nie grzać ? ( Ja u siebie mimo ,że się ochlodzilo mam rekordy temperatury - latem tak nie bylo , dzis caly dzien rekuperator chodzil na maksa ,zeby wilgoc wyciagnąc bo mimo ,ze deszczowo to punkt rosy ponizej 10 , a w domu do 13 dochodzil , wiec nie wiem czy na noc chlodzenia nie wlączyc).

Jacekss
28-09-2020, 15:47
Nie ,tego nie da się uszkodzić. Spróbuj najpierw podłączyć kablem.
Albo przełącz jeszcze raz na kabel , a pozniej spowrotem na wifi (10s przycisk check).
Albo jak będzie na kablu to wtedy sprobuj wczytac te dane z pena.
Ostatecznie trzeba zrobić przywrocenie ustawien fabrycznym ( przez 10s dwa przyciski WPS+Check na raz). Tylko musisz mieć pewność ,że nie jestes podłłączony do internetu , bo jak będziesz to cie jeszcze wyloguje ze SmartClouda.

niestety dalej bez powodzenia, tak jakby z pena plik nie był odczytywany wogóle. reset globalny robiłem, efekt ten sam.
dzisiaj/jutro spróbuje podpiąć ten moduł kablem Eth do rutera

MiG25
28-09-2020, 16:18
To może spróbuj z innym pendrivem.

mundi73
28-09-2020, 19:55
Witam. Za poprzednie rady dziękuję. Sprężarka ma 1 włączenie na godzine przy CO i jedno po obniżeniu grzania do 44st. Na razie zostawiam to jak zrobi sie chłodno. Teraz mam pytanie do mających mieszany układ. Ustawiłem krzywa na -15 40st i 15 30st. Te 30 stopni musi zostać bo pasuje idealnie do grzejników w sypialniach ale podłogowa szaleje . Przy 8 na dworze nagrzalo salon do 26 a my całe życie na 22 st. Wczoraj wkrecilem po pół obrotu na 3 z 4 pętli podłogowej. Rano bylo 26 wiec wkrecilem jeszcze 1/4 obrotu na wszystkich 4 petlach. Niestety nie ma tam żadnych wskaźników wiec na czuja. Teraz prosze zweryfikować czy skręcać po 1/4 obrotu na 3 petlach aż bedzie efekt a jedna zostawić aby zapewnić przepływ ,czy może obniżyć prędkość pompy obiegowej podłogowej instalacji o jeden stopień. Co bedzie bardziej właściwie dla PC.w poludnie wyłączyłem ogrzewanie bo upał straszny.Dziękuję

codix
28-09-2020, 20:25
Witam. Za poprzednie rady dziękuję. Sprężarka ma 1 włączenie na godzine przy CO i jedno po obniżeniu grzania do 44st. Na razie zostawiam to jak zrobi sie chłodno. Teraz mam pytanie do mających mieszany układ. Ustawiłem krzywa na -15 40st i 15 30st. Te 30 stopni musi zostać bo pasuje idealnie do grzejników w sypialniach ale podłogowa szaleje . Przy 8 na dworze nagrzalo salon do 26 a my całe życie na 22 st. Wczoraj wkrecilem po pół obrotu na 3 z 4 pętli podłogowej. Rano bylo 26 wiec wkrecilem jeszcze 1/4 obrotu na wszystkich 4 petlach. Niestety nie ma tam żadnych wskaźników wiec na czuja. Teraz prosze zweryfikować czy skręcać po 1/4 obrotu na 3 petlach aż bedzie efekt a jedna zostawić aby zapewnić przepływ ,czy może obniżyć prędkość pompy obiegowej podłogowej instalacji o jeden stopień. Co bedzie bardziej właściwie dla PC.w poludnie wyłączyłem ogrzewanie bo upał straszny.Dziękuję

Jak masz sprzeglo to dla pompy prawie bez roznicy co bedziesz robil po stronie c.o mozesz sobie poprzymykac wszystko ile chcesz tylko ze jak poprzymykasz podlogowke to zmniejszysz znaczaco odbior ciepla te 50l sprzegielko zaraz sie nagrzeje pompa zmoduluje do mocy minimalnej az sie wylaczy moze sie okazac ze bedziesz mial problemy z taktowaniem .
Musisz to wypróbowac.
Sensownym rozwiazaniem bylo by zwiekszenie grzejnikow

mundi73
28-09-2020, 20:32
Jak masz sprzeglo to dla pompy prawie bez roznicy co bedziesz robil po stronie c.o mozesz sobie poprzymykac wszystko ile chcesz tylko ze jak poprzymykasz podlogowke to zmniejszysz znaczaco odbior ciepla te 50l sprzegielko zaraz sie nagrzeje pompa zmoduluje do mocy minimalnej az sie wylaczy moze sie okazac ze bedziesz mial problemy z taktowaniem .
Musisz to wypróbowac.
Sensownym rozwiazaniem bylo by zwiekszenie grzejnikow
grzejniki sa potężne i dlatego grzeją tymi 30 stopniami co w nie wchodzi .
Wlasnie o to chodzi czy ktoś testował bo ja jestem w tygodniu w delegacji a nie chce reszty rodziny ganiac to kotłowni. Najpierw próbuje te pętle przymykac. Taktowania nie chce i tak mam 1 x na godzinę. To daje 24na dobę . Narazie ciepło na dworze może dlatego.

mundi73
28-09-2020, 20:37
Czytałem kilka lat forum waszego i były sugestie podnosić krzywa grzewcza aby uniknąć taktowania . Wtedy bym sie ugotować mógł. Tak myślę tez, że mozna wg harmonogramu grzać ale to juz ostatecznie.

MiG25
28-09-2020, 20:39
A musisz w ogóle już grzać ? Może jeszcze za wcześnie ?

mundi73
28-09-2020, 20:41
A musisz w ogóle już grzać ? Może jeszcze za wcześnie ?
o tym nie pomyślałem. Hehe.No w sypialniach na poddaszu miodu nie ma. My i tak mamy zakręcony ale młodsze pokolenie sie skarży

codix
28-09-2020, 20:54
No widzisz ogromne to moze one i są,ale dalej masz dyproporcję pomiedzy wydajnoscia grzejników a wydajnoscia podlogówki czyli albo dołozysz grzejników albo odejmiesz pętle podlogówki żeby to wyrównać inaczej sie nie da.
Jak podniesiesz yemperature to grzejniki nagrzeja szybko a podlogowka jeszcze szybciej i sie ugotujesz.
Jak odetniesz petle albo dwie to bedzie Ci sie rowno nagrzewac ale moze sie pompa za szybko grzac i wyłączać.
Wiec jak nie zwiekszenie wydajnosci grzejników to wymiana pompy na mniejsza bo ta jeat za mocna a to nierealne rozwiazanie wiec pozostaje chyba tylko podniesienie krzywej wylaczenie petli podlogowki i grzanie w okienkach ale bez prób to nikt nie zgadnie czy to zadziala

codix
28-09-2020, 21:05
A jeszcze napisz jak duze sa te grzejniki i jakiego typu na jaki metraż.
Bo jak piszesz że co godzine masz start i tak przez 24 godziny to mam pytanko tak grzejesz zima czy teraz tez 24h ci chodzi i daje te 30st na grzejniki bo jak tak i faktycznie te grzejniki sa ogromne to przy takich temperaturach jak teraz panuja to Ty na tym poddaszu chyba ocieplenia nie masz ;)
Moze dociepl poddasze albo przyjrzyj sie jakosci istniejacego

ziomas1
29-09-2020, 05:49
mundi73 czy ja dobrze rozumiem, że na kaloryfery i podłogówka idzie na jednym obiegu?? Bo z mojego bardzo skromnego doświadczenia wychodzi, że kaloryfery tak naprawdę zaczynają grzać troche od 33-35 st. a podłogówka w takich temperaturach to ma bardzo dużą wydajność cieplną. Nie powinieneś mieć dwóch oddzielnych obiegów i grzać wg dwóch krzywych ?

MiG25
29-09-2020, 08:31
No jesli na jednej petli jest i podlogowka i grzejniki to ustawienie przeplywow to podstawa .
Jesli wogole uda sie to wyregulowac, bo przez grzejniki jest duzo mniejszy opor i wiekszosc wody tam plynie. Byc moze raczej trzeba przykrecac petle z grzejnikami a nie podlogowka....

mundi73
29-09-2020, 08:47
mundi73 czy ja dobrze rozumiem, że na kaloryfery i podłogówka idzie na jednym obiegu?? Bo z mojego bardzo skromnego doświadczenia wychodzi, że kaloryfery tak naprawdę zaczynają grzać troche od 33-35 st. a podłogówka w takich temperaturach to ma bardzo dużą wydajność cieplną. Nie powinieneś mieć dwóch oddzielnych obiegów i grzać wg dwóch krzywych ?
Mam dwa obiegi tylko nigdy tej podłogowki nie kalibrowalem. Miałem kopciuchy. Jak było-5 to kabel do kontaktu i poszło. Jak za ciepło to wyłączalem. Grzejniki robiły robotę. Teraz mam PC to chciałbym żeby to się zagrało ładnie i skalibrowalo . A grzejniki potężne więc zasilanie 30 a w sypialni 22 u dzieci. U nas zakręcony. Jak już uda mi się zgrać podniose krzywą aby taktowanie zgubić. Najpierw muszę temperatury wyrównać

mundi73
29-09-2020, 08:51
A jeszcze napisz jak duze sa te grzejniki i jakiego typu na jaki metraż.
Bo jak piszesz że co godzine masz start i tak przez 24 godziny to mam pytanko tak grzejesz zima czy teraz tez 24h ci chodzi i daje te 30st na grzejniki bo jak tak i faktycznie te grzejniki sa ogromne to przy takich temperaturach jak teraz panuja to Ty na tym poddaszu chyba ocieplenia nie masz ;)
Moze dociepl poddasze albo przyjrzyj sie jakosci istniejacego

Szukam rozwiązań realnych . Próbuje zrozumieć tą PC. Jednak na kopciuchu i buforze miałem opanowane wszystko. Szło 42 w grzejniki . Na grzejnikach głowice i tyle.
Teraz dobieram wszystko od początku. Za zainteresowanie dziękuję zawsze komuś może się przyda

mundi73
29-09-2020, 09:03
Zawsze mogę wyłączyć podłogowe odkręcić grzejniki i będzie jak dawniej A podłogowe gdy temperatura spadnie poniżej 0.

mundi73
29-09-2020, 09:06
Jeszcze mam pytanie do kolegi bobrow. Czytałem wasze forum i Ty masz w jednym domu całe grzejnikowe. Nie taktuje PC .Ile startów ma sprężarka na dobę. Wiem że gdzieś to jest pisane Ale... znowu szukać strona po stronie kilka lat......

mundi73
29-09-2020, 10:11
No widzisz ogromne to moze one i są,ale dalej masz dyproporcję pomiedzy wydajnoscia grzejników a wydajnoscia podlogówki czyli albo dołozysz grzejników albo odejmiesz pętle podlogówki żeby to wyrównać inaczej sie nie da.
Jak podniesiesz yemperature to grzejniki nagrzeja szybko a podlogowka jeszcze szybciej i sie ugotujesz.
Jak odetniesz petle albo dwie to bedzie Ci sie rowno nagrzewac ale moze sie pompa za szybko grzac i wyłączać.
Wiec jak nie zwiekszenie wydajnosci grzejników to wymiana pompy na mniejsza bo ta jeat za mocna a to nierealne rozwiazanie wiec pozostaje chyba tylko podniesienie krzywej wylaczenie petli podlogowki i grzanie w okienkach ale bez prób to nikt nie zgadnie czy to zadziala
Podam pierwszy z brzegu długość około 180x60x 3 panele. Grzejniki wielkie ale jasne jest to ,że nie dorównają dla podłogowki.Tak jak mówiłeś metodą prób i błędów. Myślałem, że ktoś podpowie co lepiej czy pętle skręcać czy zmniejszyć przepływ wtórny. Ok . Mam 4 pętle więc na początek 2 zostawiłem całkiem otwarte a dwie zakrecilem do końca i pół obrotu odkrecilem. Teraz trzeba czekać co to dało.

Tolo74
29-09-2020, 10:34
Czy rozwiązaniem nie może być zwiększenie histerezy?
Niech się pompa włącza wtedy jak jest zimno np poniżej 21*C i wyłącza jak jest gorąco ok 23*C wówczas nic nie powinno taktować.
Dodając do tego ramy czasowe -powinno być komfortowo np grzanie od 5-7, 13-15 i 18-21.

Jacekss
29-09-2020, 10:41
To może spróbuj z innym pendrivem.

poszło w końcu, z LANem.. i po resecie PC z bezpiecznika :)

KupiłemSeTaczke
29-09-2020, 12:23
Witam wszystkich. Chciałbym poradzić się w kwestii ogrzewania. Mam pompę panasonic t cap 9 kW, w piwnicy i na parterze podłogówka w wylewce 10 cm, jednak pietro jest na legarach drewnianych. Do tej pory nad głową miałem zawełnowane i nie użytkowane, ale teraz chcę kontynuować instalacje z tym że tam nie będzie takiej akumulacji ciepła. Czy moglibyście doradzić, może ktoś ma podobnie. Instalacje mam bez bufora z pompy prosto na rozdzielacze. Robić podłogówkę klimakonwektory czy grzejniki niskotemp. chciałbym nie komplikować zbytnio instalacji? pozdrawiam

Andrzej5101
29-09-2020, 12:43
Mam pompę panasonic t cap 9 kW,
- w piwnicy i na parterze; podłogówka w wylewce 10 cm,
- jednak pietro jest na legarach drewnianych.

Klimakonwektory;
- zapewniają możliwość zasilania taką samą temperaturą jak podłogówka,
Aby położyć wylewkę betonową ;
- konieczna ekspertyza architekta, odnośnie wytrzymałości ścian i stropu.

Tolo74
29-09-2020, 13:12
Witam wszystkich. Chciałbym poradzić się w kwestii ogrzewania. Mam pompę panasonic t cap 9 kW, w piwnicy i na parterze podłogówka w wylewce 10 cm, jednak pietro jest na legarach drewnianych. Do tej pory nad głową miałem zawełnowane i nie użytkowane, ale teraz chcę kontynuować instalacje z tym że tam nie będzie takiej akumulacji ciepła. Czy moglibyście doradzić, może ktoś ma podobnie. Instalacje mam bez bufora z pompy prosto na rozdzielacze. Robić podłogówkę klimakonwektory czy grzejniki niskotemp. chciałbym nie komplikować zbytnio instalacji? pozdrawiam

Nic nie stoi na przeszkodzie aby pompa obiegowa pracowała cały czas i ciepło z dolnej wylewki będzie zabierać do góry podczas gdy Twój tCap będzie odpoczywał.

ziomas1
29-09-2020, 14:18
Mam dwa obiegi tylko nigdy tej podłogowki nie kalibrowalem. Miałem kopciuchy. Jak było-5 to kabel do kontaktu i poszło. Jak za ciepło to wyłączalem. Grzejniki robiły robotę. Teraz mam PC to chciałbym żeby to się zagrało ładnie i skalibrowalo . A grzejniki potężne więc zasilanie 30 a w sypialni 22 u dzieci. U nas zakręcony. Jak już uda mi się zgrać podniose krzywą aby taktowanie zgubić. Najpierw muszę temperatury wyrównać

Miałem na myśli 2 obiegu sterowane przez pompe oddzielnie wtedy do panasa potrzebna dodatkową płyta. Ale tak się zastanawiam czyli Twoim przypadku nie sprawdziła by się metoda z ekogrochu. Ja w sumie mam jeszcze na podlogowce na powrocie na każdej nitce a mam ich aż trzy glowice na której ustawiam tmp powrotu działa dobrze i można dość dokładnie ustawić tmp z tym że w pompie może do końca o to nie chodzi.

mundi73
29-09-2020, 16:07
Miałem na myśli 2 obiegu sterowane przez pompe oddzielnie wtedy do panasa potrzebna dodatkową płyta. Ale tak się zastanawiam czyli Twoim przypadku nie sprawdziła by się metoda z ekogrochu. Ja w sumie mam jeszcze na podlogowce na powrocie na każdej nitce a mam ich aż trzy glowice na której ustawiam tmp powrotu działa dobrze i można dość dokładnie ustawić tmp z tym że w pompie może do końca o to nie chodzi.

No tak. Na razie testuje różne obcje. Na razie skrecam pętle. Na dworze 13 więc testy przerwałem ale już jest lepiej. Pompa zachowała swoje parametry A temperatura zeszła do 24. Teraz czekam aż się schłodzi ale jutro już 16 a w sobotę 21 więc testy poczekają jeszcze tydzień aż zrobi się chłodniej. Na razie wyłączyłem podłogowke A grzeje górę grzejnikami plus łazienka podłogowe. Pozdrawiam

KupiłemSeTaczke
29-09-2020, 18:59
No niby tak bo pompka chodzi prawie cały czas. Andrzej 5101 jeśli chodzi o podłogowe na górze, chodziło mi o rury ułożone w steropianie systemowym z aluminiowymi wkładkami i na to panele. Wylewka nie wchodzi w grę bo to popęka, dlatego nie mam możliwości akumulacji w żaden sposób stąd moje pytanie.

dzimberto
29-09-2020, 19:09
Witam ponownie
ŻONA SPRAWDZAŁA DZIŚ SPRĘŻARKĘ NA STEROWNIKU
Oj
Czas pracy całkowity 45 godz, ilość włączeń i wyłączeń 152,taktowanie 34 hz
Niedobrze
Żona od 3 dni grzeje bo jej zimno i pompa tak ok 30 temp daje na podłogówkę i grzejniki, są 2 oddzielne obwody
Myślę że bez bufora się nie obejdzie

dzimberto
29-09-2020, 19:14
grzeję od 3 tyg,w większości wodę i od 3 dni dom
cały czas myślę nad buforem choć moi instalatorzy cały czas mówią że nie trzeba ale w większości jak dzwonię po dużych firmach to zalecają bufor
Jest taki wąski 50cm 180L
dom 135 m2 użytkowych ,45m2 podłogówki reszta grzejniki
szkoda pompy z tymi załączeniami

Kaizen
29-09-2020, 19:23
Myślę że bez bufora się nie obejdzie

Ustaw grzanie z godzinę nad ranem, godzinę w ciągu dnia (jak masz G12/G13 to na koniec taniej strefy) i godzinę wieczorem. Taktowanie zniknie.

dzimberto
29-09-2020, 19:30
Ustaw grzanie z godzinę nad ranem, godzinę w ciągu dnia (jak masz G12/G13 to na koniec taniej strefy) i godzinę wieczorem. Taktowanie zniknie.

czyli grzać wg harmonogramu jak cwu i po krzywej bo tak teraz grzeję teraz?
mam fotowoltaikę no problem kiedy grzeje
ale myślę cały czas o buforze
Będę za1,5 tyg w domu to coś ustawię bo żona nie zrobi tego

dzimberto
29-09-2020, 19:33
nie wiem czy nie za duża ta pompa ,t-cap 9kw
dom mam dobrze ocieplony i grzać nie wiem jak na grzejniki nie musze
przy -15 -20 45" wystarczy, to max bo za ciepło będzie

mundi73
29-09-2020, 20:18
grzeję od 3 tyg,w większości wodę i od 3 dni dom
cały czas myślę nad buforem choć moi instalatorzy cały czas mówią że nie trzeba ale w większości jak dzwonię po dużych firmach to zalecają bufor
Jest taki wąski 50cm 180L
dom 135 m2 użytkowych ,45m2 podłogówki reszta grzejniki
szkoda pompy z tymi załączeniami

Walczę z tym samym. Poczytaj kilka postów wyżej. Mam sprzęgło litrów . Rozdzielone obwody. Wszędzie piszą żeby podnieść krzywą co teraz uczyniłem i rano zrobię odczyt. Znaczy moja firma odrazu ustawiła wyższą o 5 st Ale obniżyłem na starcie bo podłogowe zacząłem dopiero regulować względem grzejnikowego. Jutro napiszę co i jak

mundi73
29-09-2020, 20:20
grzeję od 3 tyg,w większości wodę i od 3 dni dom
cały czas myślę nad buforem choć moi instalatorzy cały czas mówią że nie trzeba ale w większości jak dzwonię po dużych firmach to zalecają bufor
Jest taki wąski 50cm 180L
dom 135 m2 użytkowych ,45m2 podłogówki reszta grzejniki
szkoda pompy z tymi załączeniami
To jak mówią że nie trzeba to niech ustawia żeby nie taktowala.

mundi73
29-09-2020, 20:22
nie wiem czy nie za duża ta pompa ,t-cap 9kw
dom mam dobrze ocieplony i grzać nie wiem jak na grzejniki nie musze
przy -15 -20 45" wystarczy, to max bo za ciepło będzie

Też w delegacji Ale trochę kontroluje co się dzieje poprzez tego smart Cloud .

mundi73
29-09-2020, 20:27
grzeję od 3 tyg,w większości wodę i od 3 dni dom
cały czas myślę nad buforem choć moi instalatorzy cały czas mówią że nie trzeba ale w większości jak dzwonię po dużych firmach to zalecają bufor
Jest taki wąski 50cm 180L
dom 135 m2 użytkowych ,45m2 podłogówki reszta grzejniki
szkoda pompy z tymi załączeniami

Kolego mam podobnie czyli 135 użytkowej A 170 ogrzewanej. Zakładam że masz użytkowe poddasze. Jeżeli tak to pewnie podobnie. To ja mam zwykłą 9 kw i przy tych temp na zewnątrz to samo. Krzywą łatwo żona podniesie jak to generacja h . Tu wszyscy co mają lata PC piszą że trzeba podnieść więc próbuje i ja.

dzimberto
29-09-2020, 20:37
Też w delegacji Ale trochę kontroluje co się dzieje poprzez tego smart Cloud .

W Polsce nie pracuję już od 2011 i zamiaru nie mam wracać tu do pracy ale mieszkania nigdy bym nie zmienił na inny kraj
2 tyg pracy tydz wolnego,
tutaj chociaż mnie nikt nie oszukuje ,to tak na marginesie
Smart Clouda też chyba zamontuję
jedynie co to korektą żona może podnieść temp ale myślę że będzie za ciepło,juz jest 24,5"(żonka lubi ciepełko):D:D

-voymar-
29-09-2020, 22:47
Czy rozwiązaniem nie może być zwiększenie histerezy?
Niech się pompa włącza wtedy jak jest zimno np poniżej 21*C i wyłącza jak jest gorąco ok 23*C wówczas nic nie powinno taktować.
Dodając do tego ramy czasowe -powinno być komfortowo np grzanie od 5-7, 13-15 i 18-21.

No nie wiem czy zaprzestanie grzania o godz.21.00-----do 5.00 to KOMFORTOWO? jak na zewnątrz będzie na minusie. Dla mnie komfortowo to jednakowa temperatura przez całą dobę.

dzimberto
30-09-2020, 06:15
No nie wiem czy zaprzestanie grzania o godz.21.00-----do 5.00 to KOMFORTOWO? jak na zewnątrz będzie na minusie. Dla mnie komfortowo to jednakowa temperatura przez całą dobę.

Też tak myślę
Nie idzie nie wiem jaka woda na ogrzewanie, 29-30 "
Bojler też ma wężownicę 3,4 m2 300 l(choć chcieli mi dać 200)
Ja płacę i ma to dobrze działać, trzeba bufor to trzeba a nie że to koszty dodatkowe
Chciałbym taniej to bym grzał eko i po sprawie ale chcę bezobsługowo i ekologicznie
bufor 200 l może to załatwi
Mam garaż ocieplony obok kotłowni i myślę by tam nawet nie włożyć bufora z 500L
Szkoda mi sprężarki w pompie
funkcjonuje to teraz ale nie tak optymalnie jak powinno

mundi73
30-09-2020, 06:46
Też tak myślę
Nie idzie nie wiem jaka woda na ogrzewanie, 29-30 "
Bojler też ma wężownicę 3,4 m2 300 l(choć chcieli mi dać 200)
Ja płacę i ma to dobrze działać, trzeba bufor to trzeba a nie że to koszty dodatkowe
Chciałbym taniej to bym grzał eko i po sprawie ale chcę bezobsługowo i ekologicznie
bufor 200 l może to załatwi
Mam garaż ocieplony obok kotłowni i myślę by tam nawet nie włożyć bufora z 500L
Szkoda mi sprężarki w pompie
funkcjonuje to teraz ale nie tak optymalnie jak powinno

Nikt rozsądny nie wstawi bufora do PC. Ja miałem przy kopciuchu. Straty duże. Sprzęgło sens ma chociaż jak pokazuje u mnie coś nie tak.

mundi73
30-09-2020, 06:53
Czy przyczyną taktowania może być słaba wydajność pomp wtórnych? PC miała 48 l/min . Sprzęgło 50l . Mam dwa obiegi i pompy grunfos alpha 2. Dałem na maxa w automacie . Przecież z tych ogromnych grzejników powroty na oko dużo zimniejsze. Może to jest problem?

dzimberto
30-09-2020, 08:35
Czy przyczyną taktowania może być słaba wydajność pomp wtórnych? PC miała 48 l/min . Sprzęgło 50l . Mam dwa obiegi i pompy grunfos alpha 2. Dałem na maxa w automacie . Przecież z tych ogromnych grzejników powroty na oko dużo zimniejsze. Może to jest problem?

ja też mam 2 pompy jedna na grzejniki i jedna podłogówka
też mam na maxa
przepływ 28L/min

dzimberto
30-09-2020, 08:37
Nikt rozsądny nie wstawi bufora do PC. Ja miałem przy kopciuchu. Straty duże. Sprzęgło sens ma chociaż jak pokazuje u mnie coś nie tak.

tylko jak dzwonię po różnych firmach tych większych jak CNC w większości to mówią że bufor lepiej by był chociaż 50-100l,jak jest mieszana instalacja

dzimberto
30-09-2020, 08:39
Czy przyczyną taktowania może być słaba wydajność pomp wtórnych? PC miała 48 l/min . Sprzęgło 50l . Mam dwa obiegi i pompy grunfos alpha 2. Dałem na maxa w automacie . Przecież z tych ogromnych grzejników powroty na oko dużo zimniejsze. Może to jest problem?

może tą pompę od grzejników wypiąć
wszystko ok tylko dużo tych włączeń i wyłączeń sprężarki

mundi73
30-09-2020, 09:07
tylko jak dzwonię po różnych firmach tych większych jak CNC w większości to mówią że bufor lepiej by był chociaż 50-100l,jak jest mieszana instalacja
To tak . Pisałeś że 500 byś chciał. Moja ma coś koło 1000 zamontowanych. Dzwoniłem. Myślą nad tym

MiG25
30-09-2020, 09:46
Jak macie pompki z regulacja to spróbujcie przyspieszyć na podlogowce a zwolnić do min na grzejnikach.

bandi87fcb
30-09-2020, 10:37
Witam. POTRZEBUJĘ POMOCY W DOBORZE POMPY
POMPA CIEPŁA F2040 6 kW
CENTRALA SHK 200M
ZBIORNIK BUFOROWY UKV 20-220

BUDYNEK 120M2 Pow. Uzytkowej
150m2 zabudowy
Brak OZC
Że strony cieplowlasciwie.pl zapotrzebowanie domu na energie
40w/m2
Moje pytanie czy ta pompa starczy do mojego domu czy jest zaslaba? Bo sprzedawca twierdzi że będzie idealna i nie proponuję mi mocniejsze. Ktos mi doradzi co robic

MiG25
30-09-2020, 10:44
Bez OZC podejrzewam, że się niktnie podejmie.

bandi87fcb
30-09-2020, 11:05
Może ktoś sprawdzi DTR tej pompy. I sprawdzi COP i moc pompy przy minusowych temperaturach. Bo ja w tym temacie jestem zielony. Sprzedawca mówi że jak braknie mocy to jednostka wew. ma 3 grzałki po 3kw. Ale chyba niema to sensu żeby mieć PC i grzać grzałkami o COP-1
Ktoś pomoże?

mundi73
30-09-2020, 11:11
Jak macie pompki z regulacja to spróbujcie przyspieszyć na podlogowce a zwolnić do min na grzejnikach.

Testy wstrzymane bo na dworze ciepło. W domu ciepło. U mnie na maxa wszystko. Wg mojego rozumu coś słaby odbiór tego ciepła że sprzęgła jest. Zgłosiłem do firmy . Będą monitorować poprzez smart Cloud i wtedy diagnoza. Dzisiaj wieczorem włączę i zmierze temp powrotu Ale na grzejnikach czuć ręką że sporo chłodniejsze A do pompy idzie info że powrót ciepły. Może pompki wtórne sobie nie radzą.

mundi73
30-09-2020, 11:14
Witam. POTRZEBUJĘ POMOCY W DOBORZE POMPY
POMPA CIEPŁA F2040 6 kW
CENTRALA SHK 200M
ZBIORNIK BUFOROWY UKV 20-220

BUDYNEK 120M2 Pow. Uzytkowej
150m2 zabudowy
Brak OZC
Że strony cieplowlasciwie.pl zapotrzebowanie domu na energie
40w/m2
Moje pytanie czy ta pompa starczy do mojego domu czy jest zaslaba? Bo sprzedawca twierdzi że będzie idealna i nie proponuję mi mocniejsze. Ktos mi doradzi co robic
Kolego nie odbieraj sam pompy. Przeczytaj kilka postów wyżej.

Andrzej5101
30-09-2020, 11:35
POMPA CIEPŁA F2040 6 kW
150m2 zabudowy
Że strony cieplowlasciwie.pl zapotrzebowanie domu na energie 40w/m2
Jaką moc ma pompa przy - 20 C -to jest najistotniejsze pytanie

bandi87fcb
30-09-2020, 11:49
Pompę dobral sklep. Próbuję się dowiedzieć czy nie jest to zaslaba pompa. Raczej sprzedawcy chcą sprzedać większe pompy o dużej mocy a ten sklep mi to odradza
Do wyceny pompy dostałem

Szacowane zużycie energii elektrycznej przez powietrzną pompę ciepła i grzałkę elektryczną pełniącą rolę szczytowego źródła ciepła wynosi 3.778 kWh ( przy założeniu ceny 1 kWh=0,50 zł, daje koszt ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej na poziomie 1.889 zł w tym zużycie energii
elektrycznej przez grzałkę 166 zł

dzimberto
30-09-2020, 12:03
To tak . Pisałeś że 500 byś chciał. Moja ma coś koło 1000 zamontowanych. Dzwoniłem. Myślą nad tym

Ta firma odemnie jest 11 lat na rynku
w tym roku maja założyć 100 pomp
Jak im mówię o buforze to mi gadają że na szkoleniach panasonic im nie mówi by na siłę zakładać te bufory
To jest zapchaj dziura
może tak,
pompa pochodzi 10 lat i następna i tak w około
biznes się kręci

-voymar-
30-09-2020, 12:15
Też tak myślę
Nie idzie nie wiem jaka woda na ogrzewanie, 29-30 "
Bojler też ma wężownicę 3,4 m2 300 l(choć chcieli mi dać 200)
Ja płacę i ma to dobrze działać, trzeba bufor to trzeba a nie że to koszty dodatkowe
Chciałbym taniej to bym grzał eko i po sprawie ale chcę bezobsługowo i ekologicznie
bufor 200 l może to załatwi
Mam garaż ocieplony obok kotłowni i myślę by tam nawet nie włożyć bufora z 500L
Szkoda mi sprężarki w pompie
funkcjonuje to teraz ale nie tak optymalnie jak powinno

U mnie nie długo montaż PC Lecz bufor ma być 50L

-voymar-
30-09-2020, 12:22
Witam. POTRZEBUJĘ POMOCY W DOBORZE POMPY
POMPA CIEPŁA F2040 6 kW
CENTRALA SHK 200M
ZBIORNIK BUFOROWY UKV 20-220

BUDYNEK 120M2 Pow. Uzytkowej
150m2 zabudowy
Brak OZC
Że strony cieplowlasciwie.pl zapotrzebowanie domu na energie
40w/m2
Moje pytanie czy ta pompa starczy do mojego domu czy jest zaslaba? Bo sprzedawca twierdzi że będzie idealna i nie proponuję mi mocniejsze. Ktos mi doradzi co robic

Dawno temu też myślałem o tej pompie lecz zrezygnowałem . Gruntowe tej firmy są OK co do powietrznych to przemyśl jeszcze zanim się zdecydujesz.
Bez OZC ciężko. Czy to nowy dom? ,jak nie to ile węgla spalałeś ?

bandi87fcb
30-09-2020, 13:30
Nowy budynek.
Jak dobrze patrzę
-10 4,5kw
-20 3 kw

mundi73
30-09-2020, 14:10
Ta firma odemnie jest 11 lat na rynku
w tym roku maja założyć 100 pomp
Jak im mówię o buforze to mi gadają że na szkoleniach panasonic im nie mówi by na siłę zakładać te bufory
To jest zapchaj dziura
może tak,
pompa pochodzi 10 lat i następna i tak w około
biznes się kręci

Z Wrocławia?

dzimberto
30-09-2020, 14:12
U mnie nie długo montaż PC Lecz bufor ma być 50L

jak u ciebie z produkcją energii z paneli
moje 9,91 od 08.03 wyprodukowały 9450kWh

dzimberto
30-09-2020, 14:25
Z Wrocławia?

gdzie Wrocław do Włocławka
Z Torunia

Andrzej5101
30-09-2020, 14:47
BUDYNEK 120M2 Pow. Uzytkowej
150m2 zabudowy
Brak OZC
Że strony cieplowlasciwie.pl zapotrzebowanie domu na energie 40w/m2
1/ 40 W/m2 x 120 m2 = 4,8 kW/ dla - 20 C - Taka jest moc cieplna Twojego
.....budynku wg; danych które podałeś,
2/ Pompa zaproponowana ma moc 3 kW/dla - 20 C,
3/ Dla Twojego budynku odpowiednia pompa to;
....a/ Panasonic 5 kW z modulacją mocy od 1,1 kW;
.............- ma 4,2 kW przy - 20 C + 3 kW grzałki,
....b/ altherma 4 kW z modulacją mocy od 1,8 kW ;
............- ma 4,3 kW przy - 20 C + ? grzałki

Kaizen
30-09-2020, 15:49
3/ Dla Twojego budynku odpowiednia pompa to;
....a/ Panasonic 5 kW z modulacją mocy od 1,1 kW;
.............- ma 4,2 kW przy - 20 C + 3 kW grzałki,
....b/ altherma 4 kW z modulacją mocy od 1,8 kW ;
............- ma 4,3 kW przy - 20 C + ? grzałki

co kogo obchodzi, jaka jest minimalna moc przy -20* (czy podobnej) gdy PC i tak musi pracować w okolicach maksimum?
Podaj, jaka jest minimalna moc w warunkach, kiedy grozi taktowanie - czyli w temperaturach powyżej -5. Tylko AFAIK Panas takich danych nie podaje. Ale konkurencja owszem - a fizyka jest ta sama.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=448508

ziomas1
30-09-2020, 16:21
Nikt rozsądny nie wstawi bufora do PC. Ja miałem przy kopciuchu. Straty duże. Sprzęgło sens ma chociaż jak pokazuje u mnie coś nie tak.
Mm ja mam 9 kw panasa seria j choć to nie ma chyba znaczenia i bufor na zasilaniu 200 l do tego druga pompa całość w kaloryferach. W takich temperaturach jak obecnie pompa się wyłącza raz na jakiś czas ale robi to rzadko. W tym czasie pompuje wodę z bufora aż tmp nie spadnie o zadana delte u mnie 7 stopni więc przy tym odbiorze ciepła trochę to trwa. Gdy się włączy to też pracuje dość długo dokładnie nie sprawdzałem ale tak na oko z 2 godz pracuje godz stoi. Więc chyba bufor się jednak sprawdza w takich tmp. Ale pewnie coś za coś. Woda się w buforze miesza więc wylot z niego jest 1 bądź 2 stopnie niższy niż bezpośrednio z pompy.

Andrzej5101
30-09-2020, 16:39
Mam 9 kw panasa seria j choć to nie ma chyba znaczenia i bufor
na zasilaniu 200 l do tego druga pompa całość w kaloryferach. .
Klimakonwektorów nie masz?

bandi87fcb
30-09-2020, 17:10
W instrukcji jest tylko to
448725
448724
448726
448727
448728

bandi87fcb
30-09-2020, 17:19
I jeszcze to
448729

A to z instrukcji hk200m

448730

To ta pompa jest zamała?
Czemu tylko sprzedawca nie zaproponował większej mocy

giman
30-09-2020, 18:55
Łooo matko kupować pompę, która ma wystarczającą moc przy -20 st.C. Po co?
Wydawać kupę kasy na pompę, której mocy potrzebujesz na kilkanaście godzin w roku lub wcale (no chyba, ze Suwałki to kilkadziesiąt).
Kupować pompę tak aby wbudowane grzałki nigdy nie zostały użyte. Bezsens.



Czemu tylko sprzedawca nie zaproponował większej mocy
Bo stosuje metodę doboru "tańsza pompa co obsłuży 90-95% sezonu a w trudnych warunkach dociągnie grzałka".
Czy metoda właściwa niech ocenią mądrzejsi.

ziomas1
30-09-2020, 19:12
Klimakonwektorów nie masz?
Nie

mundi73
30-09-2020, 21:12
Testuje dalej bo troszkę chłodniej na dworze. Rozkrecilem wszystkie grzejniki na maxa. Pompa wtórna absolutny max. I zasilanie 32 a powrót 31 zmierzone za sprzęgłem . PC pokazuje 33/32 co oczywiście skutkuje taktowaniem. 2 x na gdz . Teraz zmniejszyłem obieg pompki wtórnej z 45 wat na 18 czyli ponad połowę i zostawiłem do rana. Ciekawe czy wpłynie to jakoś na PC ?

-voymar-
30-09-2020, 23:19
jak u ciebie z produkcją energii z paneli
moje 9,91 od 08.03 wyprodukowały 9450kWh

9,96 mam dopiero od 23.09.
Od 03, 16r mam ale 5.72kW

mundi73
01-10-2020, 08:42
Testuje dalej bo troszkę chłodniej na dworze. Rozkrecilem wszystkie grzejniki na maxa. Pompa wtórna absolutny max. I zasilanie 32 a powrót 31 zmierzone za sprzęgłem . PC pokazuje 33/32 co oczywiście skutkuje taktowaniem. 2 x na gdz . Teraz zmniejszyłem obieg pompki wtórnej z 45 wat na 18 czyli ponad połowę i zostawiłem do rana. Ciekawe czy wpłynie to jakoś na PC ?

Rano niestety zasilanie 31/30 powrót. Zmniejszenie obiegu pompy wtórnej nie wpłynęło na różnice temperatur w obiegu. Dom nie odbiera ciepła. Teraz zmniejszyłem krzywą względem wczoraj o 4 st.

MiG25
01-10-2020, 09:03
Może jesteś w stanie bardziej to opomiarować ? ( czujniki temperatur na wyjściu i wejściu do podłogówki i kaloryferów). Cztery czujniki temperatury , a byś wiedział więcej , co nie odbiera ciepła ,a mnożąc przez przepływ rożnicę temperatur wejsc i wyjsc byłbys w stanie oszacować moc odbiorów. ( majac pompki grundfos alpha 2 one zgrubnie przepływ wyświetlają w m3/h).
Nie będzie to kalibrowany pomiar ,ale do szacunków jak najbardziej ok.

mundi73
01-10-2020, 15:27
Może jesteś w stanie bardziej to opomiarować ? ( czujniki temperatur na wyjściu i wejściu do podłogówki i kaloryferów). Cztery czujniki temperatury , a byś wiedział więcej , co nie odbiera ciepła ,a mnożąc przez przepływ rożnicę temperatur wejsc i wyjsc byłbys w stanie oszacować moc odbiorów. ( majac pompki grundfos alpha 2 one zgrubnie przepływ wyświetlają w m3/h).
Nie będzie to kalibrowany pomiar ,ale do szacunków jak najbardziej ok.Na razie podłogowa wyłączona. Dzisiaj firma wprowadziła zmiany w ustawieniach PC. Moja instalacja grzejnikowa jest wydajnością podobna do podłogowej. Zmienili kilka parametrów.Prędkość pompy wtórnej na połowę zakresu.
Testy moze w nocy bo teraz 15st na dworze a w domu 22.Krzywa jak dla podlogowki i duża delta to wiem .

mundi73
01-10-2020, 15:30
Może jesteś w stanie bardziej to opomiarować ? ( czujniki temperatur na wyjściu i wejściu do podłogówki i kaloryferów). Cztery czujniki temperatury , a byś wiedział więcej , co nie odbiera ciepła ,a mnożąc przez przepływ rożnicę temperatur wejsc i wyjsc byłbys w stanie oszacować moc odbiorów. ( majac pompki grundfos alpha 2 one zgrubnie przepływ wyświetlają w m3/h).
Nie będzie to kalibrowany pomiar ,ale do szacunków jak najbardziej ok. Tam na nich za wyświetlana liczba jest W ,myślałem że to waty czyli moc. Hehe

MiG25
01-10-2020, 15:42
Bo to są Waty czyli moc. Tyle ,że moc jaką aktualnie pobiera ta pompka obiegowa , więc ta moc do niczego nie jest tu potrzebna ( chyba ,że chcesz dokładnie sumować co ile zużywa prądu).
Z maksymalną prędkością pompy obiegowej w pompie ciepła ( bo ten parametr pewnie zmienili , a nie wtórnej) też może pomóc , choć jak ją ograniczysz to delta zacznie rosnąć ( mimo ,że ją ustawisz na stałe ,choć pewnie delte zmienili na max ile się da i tak).

mundi73
01-10-2020, 17:53
Bo to są Waty czyli moc. Tyle ,że moc jaką aktualnie pobiera ta pompka obiegowa , więc ta moc do niczego nie jest tu potrzebna ( chyba ,że chcesz dokładnie sumować co ile zużywa prądu).
Z maksymalną prędkością pompy obiegowej w pompie ciepła ( bo ten parametr pewnie zmienili , a nie wtórnej) też może pomóc , choć jak ją ograniczysz to delta zacznie rosnąć ( mimo ,że ją ustawisz na stałe ,choć pewnie delte zmienili na max ile się da i tak).

Ja sprawdzam co się da po mojej stronie bo na PC się nie znam. Fakt jest taki, że jest za ciepło na takie testy. W domu 22 to nie ma co odbierać ciepła. Trzeba poczekać na niższe temp. Pompka niestety starszego typu i nie ma m3 /gdz, tylko pobierana moc.

giman
01-10-2020, 18:44
Dziś sprawdziłem, że czas działania grzałki na cele ogrzewania to 116h na co to mogło pójść?
W ustawieniach grzania mam ustawione użycie grzałki jak spadnie poniżej -15 st.C Takich temperatur u mnie nie było albo były to pojedyncze kwadranse.
Nic nie wymuszałem, ręcznie nie puszczałem.

Pompa: 1f 9kW gen.J działa u mnie rok.

Tulisko
01-10-2020, 18:54
Dziś sprawdziłem, że czas działania grzałki na cele ogrzewania to 116h na co to mogło pójść?
W ustawieniach grzania mam ustawione użycie grzałki jak spadnie poniżej -15 st.C Takich temperatur u mnie nie było albo były to pojedyncze kwadranse.
Nic nie wymuszałem, ręcznie nie puszczałem.

Pompa: 1f 9kW gen.J działa u mnie rok.

Poszło prawdopodobnie na „defrosty” jak temperatura powrotu była niższa niż 27st... No i na dezynfekcję zbiornika pewnie;)

Kaizen
01-10-2020, 18:55
Dziś sprawdziłem, że czas działania grzałki na cele ogrzewania to 116h na co to mogło pójść?

Na antylegionellę, na podniesienie temperatury gdy za długo nie wzrastała (np. w czasie wygrzewania posadzki może się zdarzyć).

giman
01-10-2020, 19:04
Nie dezynfekcja i nie zbiornik.
Tam są dwie wartości:
Ogrzewanie - 116h
Zbiornik - 0h

Ale Kaizen chyba masz racje. Zapomniałem, że zanim się wprowadziłem był tryb wygrzewania posadzki. Pewnie wtedy.
Albo te defrosty, lub obie te rzeczy.

mundi73
02-10-2020, 07:43
Może jesteś w stanie bardziej to opomiarować ? ( czujniki temperatur na wyjściu i wejściu do podłogówki i kaloryferów). Cztery czujniki temperatury , a byś wiedział więcej , co nie odbiera ciepła ,a mnożąc przez przepływ rożnicę temperatur wejsc i wyjsc byłbys w stanie oszacować moc odbiorów. ( majac pompki grundfos alpha 2 one zgrubnie przepływ wyświetlają w m3/h).
Nie będzie to kalibrowany pomiar ,ale do szacunków jak najbardziej ok.

Tak . Dzisiaj bede to robił bo cos nie halo. Po zmianach na pompie przez firmę łazienka ciut nie dogrzana czyli powrot powinien być chłodny. Nic z tego znowu 1 stopień różnicy. Dzisiaj bede zmieniał ustawienie przepływu i mierzył temp na poszczegolnych petlach. PC nie bedzie dobrze pracować gdy po 10 minutach powrót ma 1 st różnicy. Masakra , ludzie maja po 5 st a u mnie 1. Przy grzejnikach 140cm czy 160 cm typ 33 i do tego łazienka podłogowa....O co tu chodzi. Ustawie jak miałem na kopciuchu. Pompka na automacie 10 Wat ....

codix
02-10-2020, 07:50
Tak . Dzisiaj bede to robił bo cos nie halo. Po zmianach na pompie przez firmę łazienka ciut nie dogrzana czyli powrot powinien być chłodny. Nic z tego znowu 1 stopień różnicy. Dzisiaj bede zmieniał ustawienie przepływu i mierzył temp na poszczegolnych petlach. PC nie bedzie dobrze pracować gdy po 10 minutach powrót ma 1 st różnicy. Masakra , ludzie maja po 5 st a u mnie 1. Przy grzejnikach 140cm czy 160 cm typ 33 i do tego łazienka podłogowa....O co tu chodzi. Ustawie jak miałem na kopciuchu. Pompka na automacie 10 Wat ....

Zwróć uwagę na te grzejniki przy takiej dlugosci powinny byc podlaczone krzyżowo ja u siebie zmieniałem podlaczenie bo obiegówka od PC tak pchała ze co wlecialo w grzejnik to zaraz wylatywalo powrotem zanim grzejnik się nagrzal .
Pomierz wszystkie powroty z kazdej pętli i z kazdego grzejnika .Grzejniki zmierz np.na wejsciu lewa góra ,prawa góra no i na wyjsciu.

frankPOL
02-10-2020, 08:52
Witam. To mój pierwszy raz na forum więc proszę o wyrozumiałość. Posiadam PC Panasonic Aquarea 7KW. Dom ok 110m2 raczej dobrze ocieplony.. Dół podłogówka góra zwykłe grzejniki. Instalacja jest tak zrobiona że pompa rozgrzewa wodę w buforze 50l a za buforem są 2 pompki obiegowe. Jedna na podłogówkę a druga na grzejniki. Pompki są załączane 2 sterownikami pokojowymi Salus. Pompa grzeje również CWU zbiornik 250l. PC montowana pod koniec maja więc nie było kiedy sprawdzić ja grzeje gdy jest dłużej zimno. Włączyłem grzanie kilka dni temu i pojawił się taki problem że po podniesieniu się temp. w domu do takiego poziomu że sterowniki pokojowe wyłączają pompki, woda w buforze rozgrzewa się do 51-52st.C (Zadana 50s.C) i sprężarka się nie wyłącza. Temp. na zasilaniu i powrocie po 51st. C, a częstotliwość sprężarki waha się w granicach 20-25Hz. Delta t ustawiona na 3 ale nie wiem czy to ma większe znaczenie. Dodatkowo zauważyłem jeszcze że wewnętrzna pompka w PC podczas grzania wody w buforze osiąga prędkość 30l/min a po osiągnięciu zadanej temp. spada jedynie do ok 25l/min. Gdy wyłączę na chwilę PC (podczas kiedy dom jest nagrzany, bufor również a mimo tego sprężarka działa) i włączę po chili ponownie, to sprężarka już się nie załącza, dopiero gdy temp. w buforze spadnie. Gdy temp. wody w buforze po kilku godzinach spadnie samoistnie, bez udziału pompek od podłogówki i grzejników, to sprężarka się włączy dosyć szybko nagrzewa bufor i wtedy sprężarka się wyłącza. Ale gdy temp. w domu spadnie i pompki wyciągają ciepło z bufora to sprężarka wtedy chodzi ok 2-3 godz. i już po podgrzaniu wody się nie wyłącza.

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź i sugestię.

MiG25
02-10-2020, 09:03
Po prostu jest akurat taki odbiór ciepła ,że jeszcze nie ma warunków do wyłączenia. ( musi być temperatura wyjścia 3 stopnie wyższa od zadanej przez 3 minuty). Być może bufor nie ocieplony i akurat to cieplo ktora pompa na minimalnej czestotliwosci wytwarza akurat jest pobierane przez otoczenie ( a dosc wysoka temperatura 50 stopni tez nie pomaga w "nie uciekaniu" ciepła.).

Poszukaj strat ciepła pomiedzy pompą a buforem , no i zastanów się , czy nie można obnizyc temperatury ( im niższa tym roznica temperatur pomiedzy otoczeniem nizsza ,i naturalnie mniej ciepla ucieka - nawet przez izolację).

EDIT: No i samo to ,że pompa ciepła jest źródłem niskotemperaturowym , wiec im wyzsza temperatura , tym trudniej jej się do niej dobić ,a przez to COP leci w dół dramatycznie...

frankPOL
02-10-2020, 09:32
Dziękuję za sugestię. Bufor jest ocieplony. Jedyne straty ciepła pomiędzy buforem a PC mogą być na śrubunkach przy buforze i PC bo są nieosłonięte. Reszta rur jest w otulinie. Długość rur od PC do bufora to nie więcej niż 2m zasilanie i 2 m powrót. Spróbuję "ocieplić" te nieosłonięte śrubunki i obniżę temp. na buforze do 48 st.C. Zobaczę co się wtedy będzie działo. Dzięki za podpowiedź. Odezwę się w najbliższych dniach i dam znać czy pomogło. Jeszcze raz dzięki.

MiG25
02-10-2020, 09:44
Jeszcze jedno , jeśli nie ma pułapek ciepła , to ciepło z bufora może iść grawitacyjnie na górę do grzejników mimo wyłączonej pompki objegowej. Potrzebny by był zawór albo pułapka cieplna.

frankPOL
02-10-2020, 10:02
Jeszcze jedno , jeśli nie ma pułapek ciepła , to ciepło z bufora może iść grawitacyjnie na górę do grzejników mimo wyłączonej pompki objegowej. Potrzebny by był zawór albo pułapka cieplna.

Spróbuję to również sprawdzić. Zamknę zawór od rozdzielacza na grzejniki i zobaczę czy jest jakaś zmiana.

arczello
02-10-2020, 10:23
Witam zgromadzone grono .
Posiadam PC Aquarea 9KW od 3 lat i ogólnie sprawuje się dobrze , lecz w tym roku zmieniam taryfę prądu z G11 na G12 i chciałbym ustawić Harmonogram grzania na tańsze godziny . Wszystko było by spoko , wszedłem w harmonogram , ustawiłem godziny 6:00 wyłaczenie , 13:00 włączenie grzania + bufor ,15:00 wyłączenie i 22:00 włączenie grzania + bufor . Oczywiście poźniej w menu włączyłem opcje użytkowania zgodnie z harmonogramem ale zauważyłem że tak czy siak wygrzewanie bufora ni jak ma się do harmonogramu . PC dogrzewa sobie bufor mimo to co 4h mimo że jest ustawiony harmonogram . Czy to aby normalne ?
Dodatkowo czy jest opcja zresetowania informacji dotychczasowej pracy sprężarki oraz włączeń i wylączeń PC ?

K@mil_
02-10-2020, 10:32
Tak . Dzisiaj bede to robił bo cos nie halo. Po zmianach na pompie przez firmę łazienka ciut nie dogrzana czyli powrot powinien być chłodny. Nic z tego znowu 1 stopień różnicy. Dzisiaj bede zmieniał ustawienie przepływu i mierzył temp na poszczegolnych petlach. PC nie bedzie dobrze pracować gdy po 10 minutach powrót ma 1 st różnicy. Masakra , ludzie maja po 5 st a u mnie 1. Przy grzejnikach 140cm czy 160 cm typ 33 i do tego łazienka podłogowa....O co tu chodzi. Ustawie jak miałem na kopciuchu. Pompka na automacie 10 Wat ....

Cześć.
Ja zaczynam piąty sezon (żadnych problemów wcześniej) z PC PW Panasonic seria F i po odpaleniu z 2 tygodnie temu nowego sezonu już tak na dobre, widzę, że pompa mi taktuje... Tzn. pochodzi kilka minut i wyłącza sprężarkę i chodzi tylko obiegówka w PC (instalacja bez bufora). W te kilka minut powrót dogania temp. zasilania i sprężarka się wyłącza, bo za mała delta jest. Nie wiem, czy po prostu jest za ciepło na razie na dworze (nawet nocą) i dom nie odbiera? Na termostacie w domu zadana temp. powiedzmy 22.4*C, ale PC nie zdązy do tej wartości dogrzać, bo taktuje.

Podejrzewałem zawór 3-drogowy, bo pod koniec zeszłego sezonu, podczas grzania CWU na jedynym grzejniku w łazience czuć było, że się nie domknął, bo grzejnik miał temp. grzania ciepłej wody (mam strasznie twardą wodę i podejrzewam, że 3-drogowy jest zajechany kamieniem - chociaż teraz takich objawów nie odnotowuję. Jeśli by się nie domykał, to woda z CWU mogłaby się mieszać z tą z podłogówki i przekłamywać na czujnikach w PC, stad słaba delta.

Sam już nie wiem.

Dzisiaj będę miał termometr piro, to pomierzę temp. podłóg i rozdzielacza.

codix
02-10-2020, 10:52
Witam zgromadzone grono .
Posiadam PC Aquarea 9KW od 3 lat i ogólnie sprawuje się dobrze , lecz w tym roku zmieniam taryfę prądu z G11 na G12 i chciałbym ustawić Harmonogram grzania na tańsze godziny . Wszystko było by spoko , wszedłem w harmonogram , ustawiłem godziny 6:00 wyłaczenie , 13:00 włączenie grzania + bufor ,15:00 wyłączenie i 22:00 włączenie grzania + bufor . Oczywiście poźniej w menu włączyłem opcje użytkowania zgodnie z harmonogramem ale zauważyłem że tak czy siak wygrzewanie bufora ni jak ma się do harmonogramu . PC dogrzewa sobie bufor mimo to co 4h mimo że jest ustawiony harmonogram . Czy to aby normalne ?
Dodatkowo czy jest opcja zresetowania informacji dotychczasowej pracy sprężarki oraz włączeń i wylączeń PC ?

Musisz miec na wyswietlaczu symbol harmonogramu i jeszcze podkreslony grubą krechą jak tego nie ma to nie jest wlaczony harmonogram mimo ze swieci sie symbol harmonogramu.Jak masz to podkreslone to musisz albo przyciskiem wylaczyc pompę albo czekac do nastepnej godziny gdzie jest cos w harmonogramie ustawione wtwdy dopiero zacznie dzialac

codix
02-10-2020, 11:03
Witam. To mój pierwszy raz na forum więc proszę o wyrozumiałość. Posiadam PC Panasonic Aquarea 7KW. Dom ok 110m2 raczej dobrze ocieplony.. Dół podłogówka góra zwykłe grzejniki. Instalacja jest tak zrobiona że pompa rozgrzewa wodę w buforze 50l a za buforem są 2 pompki obiegowe. Jedna na podłogówkę a druga na grzejniki. Pompki są załączane 2 sterownikami pokojowymi Salus. Pompa grzeje również CWU zbiornik 250l. PC montowana pod koniec maja więc nie było kiedy sprawdzić ja grzeje gdy jest dłużej zimno. Włączyłem grzanie kilka dni temu i pojawił się taki problem że po podniesieniu się temp. w domu do takiego poziomu że sterowniki pokojowe wyłączają pompki, woda w buforze rozgrzewa się do 51-52st.C (Zadana 50s.C) i sprężarka się nie wyłącza. Temp. na zasilaniu i powrocie po 51st. C, a częstotliwość sprężarki waha się w granicach 20-25Hz. Delta t ustawiona na 3 ale nie wiem czy to ma większe znaczenie. Dodatkowo zauważyłem jeszcze że wewnętrzna pompka w PC podczas grzania wody w buforze osiąga prędkość 30l/min a po osiągnięciu zadanej temp. spada jedynie do ok 25l/min. Gdy wyłączę na chwilę PC (podczas kiedy dom jest nagrzany, bufor również a mimo tego sprężarka działa) i włączę po chili ponownie, to sprężarka już się nie załącza, dopiero gdy temp. w buforze spadnie. Gdy temp. wody w buforze po kilku godzinach spadnie samoistnie, bez udziału pompek od podłogówki i grzejników, to sprężarka się włączy dosyć szybko nagrzewa bufor i wtedy sprężarka się wyłącza. Ale gdy temp. w domu spadnie i pompki wyciągają ciepło z bufora to sprężarka wtedy chodzi ok 2-3 godz. i już po podgrzaniu wody się nie wyłącza.

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź i sugestię.

Z tymi predkosciami pompek jest ok.
Delte mozesz przestawic na 5st.
Co do tego wylaczania to dziwne bo jesli na zasilaniu ma 52 a na powrocie 51 to powinna sie dawno wyłączyć.
Przy takie pogodzie jak teraz i 20hz ona i tak produkuje jakies 2,6kw mocy a to sporo to cos sie z tym ciepłem musi dziać gdzieś musi isc albo na grzejniki albo na podloge albo do baniaka

frankPOL
02-10-2020, 11:15
Z tymi predkosciami pompek jest ok.
Delte mozesz przestawic na 5st.
Co do tego wylaczania to dziwne bo jesli na zasilaniu ma 52 a na powrocie 51 to powinna sie dawno wyłączyć.
Przy takie pogodzie jak teraz i 20hz ona i tak produkuje jakies 2,6kw mocy a to sporo to cos sie z tym ciepłem musi dziać gdzieś musi isc albo na grzejniki albo na podloge albo do baniaka

Dodam jeszcze że kiedy sprężarka się nie wyłącza i chodzi sobie na tych 20Hz to tylko pobiera prąd od 0,6 do 1,2 kW a produkcja energii = 0 i COP też=0. Trochę mnie to niepokoi. Wydaje mi się że sprężarka mimo wszystko powinna się wyłączyć.

codix
02-10-2020, 11:22
Dodam jeszcze że kiedy sprężarka się nie wyłącza i chodzi sobie na tych 20Hz to tylko pobiera prąd od 0,6 do 1,2 kW a produkcja energii = 0 i COP też=0. Trochę mnie to niepokoi. Wydaje mi się że sprężarka mimo wszystko powinna się wyłączyć.

No to teraz to juz calkiem cos nie halo a jestes pewny ze fizycznie sprężarka chodzi ?patrzyłeś na zewnątrz?

frankPOL
02-10-2020, 11:27
No to teraz to juz calkiem cos nie halo a jestes pewny ze fizycznie sprężarka chodzi ?patrzyłeś na zewnątrz?

Tak wiatrak się cały czas kręci w jednostce zewnętrznej

MiG25
02-10-2020, 11:37
Z tymi predkosciami pompek jest ok.
Co do tego wylaczania to dziwne bo jesli na zasilaniu ma 52 a na powrocie 51 to powinna sie dawno wyłączyć.

Nie osiągnęła temperatury większej o 3 stopnie , tylko o 2 , więc tu wszystko jest ok.
A licznik nie pokazuje produkcji mocy jak temperatura wyjscia i wejscia jest jednakowa.
Trzeba skalibrować jeszcze czujniki.

codix
02-10-2020, 11:40
Tak wiatrak się cały czas kręci w jednostce zewnętrznej

Nie no na bank jest coś nie tak z nią jak masz ustawioną temperature zasilania bufora na 50st i delte 3st to pompa ciepla pracuje tak ze podbija Ci temperature zasilania na podstawie temperatury powrotu zachowujac te 3st róznicy czyli np.na powrocie jest 45 to zasilanie 48 powrót sie grzeje to i zasilanie rosnie az do tych 50st.Potem pompa zeby sie ratowac przed wylaczeniem to zmoduluje sie na maksa powinna do 19hz no i przebije o jeden atopien na 51st i jak wtedy powrot zrobi sie z 48 albo 49 to odrazu powinna sie wyłaczyc sprezarka na liczniczku w pompie wszystko na zero powinno być i tylko obiegówka w PC powinna mielic.

Chyba powinienes dzwonic do instalatora i jako podstawowe info dla niego to to ze sprezarka chodzi pobiera prąd a nie produkuje energii

codix
02-10-2020, 11:45
Nie osiągnęła temperatury większej o 3 stopnie , tylko o 2 , więc tu wszystko jest ok.
A licznik nie pokazuje produkcji mocy jak temperatura wyjscia i wejscia jest jednakowa.
Trzeba skalibrować jeszcze czujniki.

Moze tak jest w jakis mocnych Tcapach ja mam 7kw jedna faza i w życiu nie przebija o 3st na zasilaniu od ustawionej.
Jak mam ustawioną 30 to max przebije na 31 a jak sie powrót sie zrobi 28 to odrazu ma stopa.

MiG25
02-10-2020, 11:55
Dla mojej pompy jest wg Service Manual:


Thermostat Control:
- Compressor is OFF when Water Outlet Temperature – Internal Water Setting Temperature > 2°C for
continuously 3 minutes.
- Compressor is ON after waiting for 3 minutes, if the Water Outlet Temperature – Water Inlet Temperature
(temperature at thermostat OFF is triggered) <-3°C.

Tak samo jest dla monobloka 5kW ( bo tylko takie serwice manual mam). Więc podejżewam ,że to jest niezależnie i wszedzie tak samo.

codix
02-10-2020, 12:09
Dla mojej pompy jest wg Service Manual:


Thermostat Control:
- Compressor is OFF when Water Outlet Temperature – Internal Water Setting Temperature > 2°C for
continuously 3 minutes.
- Compressor is ON after waiting for 3 minutes, if the Water Outlet Temperature – Water Inlet Temperature
(temperature at thermostat OFF is triggered) <-3°C.

Tak samo jest dla monobloka 5kW ( bo tylko takie serwice manual mam). Więc podejżewam ,że to jest niezależnie i wszedzie tak samo.

Przecież nie będę Ci kitował tak jest u mnie nie dopuści nigdy zeby temp zasilania i powrotu zbliżyły się do siebie na mniej niż 3 stopnie bo odrazu stop.
No i oczywiscie tylko jeden stopien na zasilaniu podbije od nastawionej.
Tym samym nie może być takiej sytuacji że apręzarka chodzi a nie produkuje.

Ciezko mi sobie wyobrazić ale teoretycznie mogla by sie zdarzyć taka sytuacja ze np.ustawione 30st z delta 7st i pompa sobie tak pracuje juz na najnizszej modulacji powrót jest ok bo ma 23st i nagle przymykaja sie wszedzie termostaty ale nie na tyle zeby zrobilo blad przeplywu ale znaczaco spadł odbiór ciepła to moze wtedy przebilo by tą ustawiona temperature zasilania i wylaczyłaby sie na wskutek przekroczenia temperatury zasilania.
Ale normalnie to zawsze wali stopa na wskutek przekroczenia temperatury powrotu na 2stopnie mniej os temperatury zasilania

MiG25
02-10-2020, 12:17
Dobrze ,że nie kitujesz , tylko komu trzeba bardziej wierzyć , Twoim obserwacjom ,czy instrukcji serwisowej ? Ja wiem ,że u mnie na pewno jest tak jak napisałem i wkleiłem z SM.

Oczywiście ,że nie może być takiej sytuacji , ale wydaje mi się ,że to wynika z nieskalibrowania czujników wody wejścia i wyjścia, bo moc jest proporcjonalna od roznicy temperatur , wiec jeśli są takie same to moc z obliczenia równa się 0.
Także jeśli chodzi sprężarka to na pewno ciepło się generuje. Może skalibrowanie czujników również spowoduje wyłączanie się . Bo teraz pompa widząc ze Wejście zbliza się do wyjscia zaczyna modulować ,ale jednoczesnie nie osiaga tch 3 stopni roznicy.

codix
02-10-2020, 12:23
Dobrze ,że nie kitujesz , tylko komu trzeba bardziej wierzyć , Twoim obserwacjom ,czy instrukcji serwisowej ? Ja wiem ,że u mnie na pewno jest tak jak napisałem i wkleiłem z SM.

Oczywiście ,że nie może być takiej sytuacji , ale wydaje mi się ,że to wynika z nieskalibrowania czujników wody wejścia i wyjścia, bo moc jest proporcjonalna od roznicy temperatur , wiec jeśli są takie same to moc z obliczenia równa się 0.
Także jeśli chodzi sprężarka to na pewno ciepło się generuje. Może skalibrowanie czujników również spowoduje wyłączanie się . Bo teraz pompa widząc ze Wejście zbliza się do wyjscia zaczyna modulować ,ale jednoczesnie nie osiaga tch 3 stopni roznicy.

No wiesz ja bardziej ufam temu co widzę niż temu co napiszą bo napisali też ze pompa posiada licznik energii pobieranej i oczywiście jest ale mogę go wyj... bo do niczego sie nie nadaje zaniża o 80% a jak już wiemy w wiekszych jednostkach pokazuje w miare dobrze a powinno byc chyba tak samo nie?
Pozatym chyba nie czytasz dokladnie co kolega pisze bo ma tez sytuacje kiedy pompa reaguje prawidlowo i sie wylacza to jak raz czujniki sa dobrze skalibrowane a raz zle?

codix
02-10-2020, 12:31
Dla zainteresowanego możesz sprawdzić sobie czujniki wejdz w ustawienia instalatora w ustawienia pompki obiegowej i zalacz ja ręcznie niech sobie pochodzi z 5minut temperatury na wejsciu i wyjsciu maja być takie same

MiG25
02-10-2020, 12:36
Pozatym chyba nie czytasz dokladnie co kolega pisze bo ma tez sytuacje kiedy pompa reaguje prawidlowo i sie wylacza to jak raz czujniki sa dobrze skalibrowane a raz zle?

I dla Ciebie to jest dowód ,że nie czytam uważnie .....
Przeważnie jest różnica 2 stopnie od zadanej ( 52 vs 50) , ale jak wyjdzie słońce to nagle na te 3 min wskoczy te 53 stopnie przez 3 min i się wyłączy. Może tak być ?

EDIT: A co do licznika energii , to w service manual nie ma nic o tym ,że jest wiarygodny , i że możesz na nim polegać :)

codix
02-10-2020, 12:54
I dla Ciebie to jest dowód ,że nie czytam uważnie .....
Przeważnie jest różnica 2 stopnie od zadanej ( 52 vs 50) , ale jak wyjdzie słońce to nagle na te 3 min wskoczy te 53 stopnie przez 3 min i się wyłączy. Może tak być ?

EDIT: A co do licznika energii , to w service manual nie ma nic o tym ,że jest wiarygodny , i że możesz na nim polegać :)

Dobra poco drzeć kota.
Kolega pisze (jak byś cczytał uważnie ;) że temperatura ustawiona na 50st.
Temperatura w buforze robi sie 52 wiec termometr w buforze moze zle pokazywać.
Dalej pisze ze temperatura na zasilaniu i powrocie 51st czyli przebiła tylko o stopień od nastawionej.

Niech napisze jakie temperatury sa na zasilaniu i powrocie w sytuacji kiedy samoistnie wyatygnie mu bufor i pompa dziala wtedy poprawnie ,czy wylacza mu pompe wtedy bo temperatura na zasilaniu podskoczy do 53st i ile ma powrót czy wyłącz przy 51st i ile wtedy ma powrót.

U mnie niezależnie od wszystkiego nie dopuscila by do zrównania sie temperatur (mogę Ci tu nagrac film i wyslac na maila moze wtedy spalisz tego manuala chyba ze jestes slepo zapatrzony w slowa wodza panasa)
Jeszcze pytanoe ile użytkownik czeka na wyłaczenie tej pompy czy np.po godzinie od osiagniecia tych 52st na buforze pompa dalej chodzi czy jak bo to ze czujniki pokazywaly by zle i nie na licza produkcji nie znaczy ze jesli chodzi sprezarka to nie produkuje energi wiec po godzince nawet na 20hz to ny tam niezle go nagrzala

giman
02-10-2020, 12:58
Moze tak jest w jakis mocnych Tcapach ja mam 7kw jedna faza i w życiu nie przebija o 3st na zasilaniu od ustawionej.
Jak mam ustawioną 30 to max przebije na 31 a jak sie powrót sie zrobi 28 to odrazu ma stopa.

Potwierdzam. Mam 9kW 1f obecnie w trybie sterowania ręcznego (obserwowanie celem wyznaczenia krzywej) i jak mam zadaną temp zasilania 28 to dobija 29 i stop. Za każdym razem.


Dobrze ,że nie kitujesz , tylko komu trzeba bardziej wierzyć , Twoim obserwacjom ,czy instrukcji serwisowej ? Ja wiem ,że u mnie na pewno jest tak jak napisałem i wkleiłem z SM.
Ja wierzę sobie i instrukcji serwisowej. Moze jest jak pisze codix i algorytm wyglada inaczej w T-cap a inaczej w zwyklych.


EDIT: A co do licznika energii , to w service manual nie ma nic o tym ,że jest wiarygodny , i że możesz na nim polegać :)
Nawet niemal wprost instrukcje informują, ze nie można polegać.
Tam nie ma licznika energi tylko prosty estymator, który np. zakłada stałe 230V

MiG25
02-10-2020, 13:01
Zakładam ( może źle) ,że kolega nie ma czujnika w buforze ( bo żeby ten czujnik obsłużyć musiałby mieć Opcjonalną PCB ) ,a temperaturę podaje po prostu z wyświetlacza sterownika ( tam się normalnie pokazuje temperatura wyjscia).

Ale u mnie też nigdy nie było sytuacji ,że temperatury są równe ( choc dla testu jak się jeszcze bardziej ochłodzi i zacznę grzać ,to skalibruję tak ,że wejście podniosę , może uda się uzyskac efekt jak u kolegi).

codix
02-10-2020, 13:08
Moze miec normalny termometr analogowy na obudowie bufora no ale zaczekamy na zainteresowanego bo my tu gadu gadu a odzewu zero ;)

codix
02-10-2020, 13:15
Potwierdzam. Mam 9kW 1f obecnie w trybie sterowania ręcznego (obserwowanie celem wyznaczenia krzywej) i jak mam zadaną temp zasilania 28 to dobija 29 i stop. Za każdym razem.


Ja wierzę sobie i instrukcji serwisowej. Moze jest jak pisze codix i algorytm wyglada inaczej w T-cap a inaczej w zwyklych.


Nawet niemal wprost instrukcje informują, ze nie można polegać.
Tam nie ma licznika energi tylko prosty estymator, który np. zakłada stałe 230V

No ale jak mozna tak zj..sprawe z tym pomiarem wsadzili tam chyba jakis uklad za 2grosze .U mnie napiecie w sieci wacha sie od 235v do max 240v to błąd z tym zwiazany mógłby wynosić z 5% a nie 80.
To mam takiego sonoffa z pomiarem jakis drogi nie byl a wskazuje poprawnie a tu sprzet za krocie i taka lipa.

frankPOL
02-10-2020, 13:18
Zakładam ( może źle) ,że kolega nie ma czujnika w buforze ( bo żeby ten czujnik obsłużyć musiałby mieć Opcjonalną PCB ) ,a temperaturę podaje po prostu z wyświetlacza sterownika ( tam się normalnie pokazuje temperatura wyjscia).

Ale u mnie też nigdy nie było sytuacji ,że temperatury są równe ( choc dla testu jak się jeszcze bardziej ochłodzi i zacznę grzać ,to skalibruję tak ,że wejście podniosę , może uda się uzyskac efekt jak u kolegi).

Dobrze zakładasz. Nie mam czujnika temp. bezpośrednio w buforze, odczytuję jedynie temperaturę z wyświetlacza PC czyli temp. zasilania. Będę dzwonił do serwisu jutro lub po weekendzie i zobaczymy co na to powiedzą. Dzisiaj nie jestem w stanie nic zrobić bo nie ma mnie w domu. W w dodatku pogoda na weekend
zapowiada się ciepło to też za wiele nie sprawdzę.

MiG25
02-10-2020, 13:26
No ale jak mozna tak zj..sprawe z tym pomiarem wsadzili tam chyba jakis uklad za 2grosze .U mnie napiecie w sieci wacha sie od 235v do max 240v to błąd z tym zwiazany mógłby wynosić z 5% a nie 80.
To mam takiego sonoffa z pomiarem jakis drogi nie byl a wskazuje poprawnie a tu sprzet za krocie i taka lipa.

Bo licznik zużycia prądu raz ,że podaje wartości co 0,2kW , to on tak na prawdę nie robi pomiaru , tylko zakłada ,że przy takich i takich parametrach zużycie jest takie.
I o ile u mnie przy 12kW T-CAP się pokrywa , to w mniejszych pompach już niekoniecznie . I taka też jest zasada ,że im mniejsza pompa , tym ten licznik bardziej oszukuje. To nie jest licznik ,tylko wskaźnik . Ale o tym mnóstwo wątków tu.
I tak , Panasonic to zrypał , bo algorytm chyba uniwersalny , a powinien byc do kazdej mocy indywidualny.

frankPOL
02-10-2020, 13:48
Dla zainteresowanego możesz sprawdzić sobie czujniki wejdz w ustawienia instalatora w ustawienia pompki obiegowej i zalacz ja ręcznie niech sobie pochodzi z 5minut temperatury na wejsciu i wyjsciu maja być takie same

Pompka obiegowa w PC mieli non stop. Czy sprężarka włączona czy nie. Temperatury wtedy są na takim samym poziomie (zasilanie = powrót) więc czujniki powinny być OK. Jedynie przepływ pompki się zwiększa przy włączonej sprężarce, gdy sprężarka nie działa przepływ obiegówki się zmniejsza ale dalej kręci. Ale tak chyba ma być

Jeszcze jedno mnie niepokoi. Zmieniłem sobie dzisiaj przez internet temperaturę z 50 do 48st C i tak obserwuję kiedy się załączy sprężarka. Teraz jest na zasilaniu 43 i nadal się nie włączyła. Gdy miałem ustawiona temp 50st to też się jakoś później włączała ale nie sprawdzałem dokładnie.

codix
02-10-2020, 14:03
Pompka obiegowa w PC mieli non stop. Czy sprężarka włączona czy nie. Temperatury wtedy są na takim samym poziomie (zasilanie = powrót) więc czujniki powinny być OK. Jedynie przepływ pompki się zwiększa przy włączonej sprężarce, gdy sprężarka nie działa przepływ obiegówki się zmniejsza ale dalej kręci. Ale tak chyba ma być

Jeszcze jedno mnie niepokoi. Zmieniłem sobie dzisiaj przez internet temperaturę z 50 do 48st C i tak obserwuję kiedy się załączy sprężarka. Teraz jest na zasilaniu 43 i nadal się nie włączyła. Gdy miałem ustawiona temp 50st to też się jakoś później włączała ale nie sprawdzałem dokładnie.

To po jakim spadku temperatury powinna sie załączyc chyba sie ustawia w menu w opcjach bufora.
A z ta pompka obiegowa w PC to nastepna fuszerka panasonica mogli by zrobic np.próbkowanie co 10min a nie ze łazi i halasuje całą dobę urządzenie A++ ;)
Mozna ja calkowicie wyłączyc jedynie jak poslaczysz PC też na termostacie zewnętrznym albo robic jakis sterowniczek zamiast termostatu który by ja wyłączał w przypadku postoju obydwu pompek wtórnych po kiego ma dogrzewac bufor skoro nie ma poboru ciepla przez strone za buforem

Rozumiem ze taka wysoką temperaturę na buforze trzymasz ze wzgledu na grzejniki?
Bo to naprawde nic ekonomicznego rozważ wymiane tych grzejników na jakies big zeby zejsc z tej tempertury na conajmniej 35st

frankPOL
02-10-2020, 14:15
To po jakim spadku temperatury powinna sie załączyc chyba sie ustawia w menu w opcjach bufora.
A z ta pompka obiegowa w PC to nastepna fuszerka panasonica mogli by zrobic np.próbkowanie co 10min a nie ze łazi i halasuje całą dobę urządzenie A++ ;)
Mozna ja calkowicie wyłączyc jedynie jak poslaczysz PC też na termostacie zewnętrznym albo robic jakis sterowniczek zamiast termostatu który by ja wyłączał w przypadku postoju obydwu pompek wtórnych po kiego ma dogrzewac bufor skoro nie ma poboru ciepla przez strone za buforem

Rozumiem ze taka wysoką temperaturę na buforze trzymasz ze wzgledu na grzejniki?
Bo to naprawde nic ekonomicznego rozważ wymiane tych grzejników na jakies big zeby zejsc z tej tempertury na conajmniej 35st

Tak masz rację ustawiłem taka wysoką temp ze względu na grzejniki i puki co muszą zostać takie jakie są. Miałem na próbę ustawione te 50 st żeby sprawdzić czy grzejniki dobrze rozgrzeją poddasze. Miałem nadzieje potem schodzić w dół z temp i dojść do jakiegoś optimum.

mundi73
02-10-2020, 15:14
Zwróć uwagę na te grzejniki przy takiej dlugosci powinny byc podlaczone krzyżowo ja u siebie zmieniałem podlaczenie bo obiegówka od PC tak pchała ze co wlecialo w grzejnik to zaraz wylatywalo powrotem zanim grzejnik się nagrzal .
Pomierz wszystkie powroty z kazdej pętli i z kazdego grzejnika .Grzejniki zmierz np.na wejsciu lewa góra ,prawa góra no i na wyjsciu.
Ok. Będę działał. Tyle że ja mam wtórne pompki te co miałem. Na kopciuchu 10 lat wejście 42 st max. Nigdy nie mierzylem bo tam delty nie miałem. Hihi

MiG25
02-10-2020, 15:16
To po jakim spadku temperatury powinna sie załączyc chyba sie ustawia w menu w opcjach bufora.


Nie czytasz uważnie , kolega ma bufor , ale nie ma termometru w buforze , nie ma także Opcjonalnej PCB , więc nie ustawia także nic w opcjach bufora ( bo by zaraz błędy powyskakiwały odnośnie dodatkowej płyty).

giman
02-10-2020, 15:54
Co do miernika energi instrukcja opisuje to tak - Całkowite zużycie energii jest wartością szacunkową dla napięcia 230 V AC i może być inne, niż wartość zmierzona precyzyjnym przyrządem.
U mnie róznica jest 20% zastanawiam się czy to tylko kwestia tych niedokładnych szacunków czy dodatkwo te szacunki nie uzględniają jakiegoś odbiornika energii, który w pompie sobie siedzi (jakaś pompka czy coś).

dzimberto
02-10-2020, 19:42
Żona sprawdzała znów pompę
załączenia 223/czas pracy 54 godz
strasznie taktuje
temp 29 na sterowniku
wyjscie było 24 wejscie 25
chyba skończyła grzać cwu
przed chwilą
coś muszę zrobić cholera, nie ma odbioru bo ciepło
zwiększę delte do 6 lub 7 " jak wrócę ale jednak bufor 50 lub 100 litrów trzeba będzie założyć

dzimberto
02-10-2020, 19:46
cop za te 2 dni 3,5 a wrzesień 2,5 tyg 2,3
z czasem polepszy się myślę,trzeba znalezć przyczynę

mundi73
02-10-2020, 20:26
Panowie zawór ESBE VTA 322 trojdrozny. Wejście cieplej wody od dołu. U góry wyjścia zmieszane wody A z boku wejście z powrotu. Czy jak się chce zamknąć mieszanie wody to pokrętło trzeba zakręcić całkowicie czy otworzyć całkowicie bo już tu głupieje naprawdę. Wrzucił bym zdjęcie Ale nie potrafię

mundi73
02-10-2020, 20:31
Żona sprawdzała znów pompę
załączenia 223/czas pracy 54 godz
strasznie taktuje
temp 29 na sterowniku
wyjscie było 24 wejscie 25
chyba skończyła grzać cwu
przed chwilą
coś muszę zrobić cholera, nie ma odbioru bo ciepło
zwiększę delte do 6 lub 7 " jak wrócę ale jednak bufor 50 lub 100 litrów trzeba będzie założyć

Zwiększyli mi delte na 8. Dało to tyle że długo idzie zimna woda na grzejniki. Właśnie wróciłem na 5 bo taktowania nie zaprzestał. Walczę z termometrem laserowym i mierze wszystko co się da

mundi73
02-10-2020, 20:39
Jeszce jedno. Czy nie jest tak że czasami po mimo skrecenia tych zaworów na max gdy ona ma od 35 do 65 i tak miesza ta woda i z tad cale moje problemy .

mundi73
02-10-2020, 22:51
Żona sprawdzała znów pompę
załączenia 223/czas pracy 54 godz
strasznie taktuje
temp 29 na sterowniku
wyjscie było 24 wejscie 25
chyba skończyła grzać cwu
przed chwilą
coś muszę zrobić cholera, nie ma odbioru bo ciepło
zwiększę delte do 6 lub 7 " jak wrócę ale jednak bufor 50 lub 100 litrów trzeba będzie założyć

Jutro wypieprze mieszacze. Nie wiem jak oni mi zrobili te ogrzewanie ileś lat temu Ale wyszly cuda na kiju. Rano je wywale i dam znac bo chyba też masz mieszacze . Dodam, że ileś lat temu jak mi robili te ogrzewanie to pomylili zasilanie z powrotem i za Boga nie grzalo a piec czerwony byl. Cieli rury i zmieniali powrót z zasilaniem, a dzisiaj znalazłem że mieszacz odwrócony. Jeszcze się okaże że trzeba będzie prostować to co zrobione kupę lat temu. Moze masz jakieś podobne cuda w ogrzewaniu.

Andrzej5101
03-10-2020, 05:27
Żona sprawdzała znów pompę
załączenia 223/czas pracy 54 godz
strasznie taktuje
temp 29 na sterowniku
wyjscie było 24 wejscie 25

https://www.youtube.com/watch?v=0R2M4i3GgM0 - ustawienie harmonogramu
https://www.youtube.com/watch?v=qFkcmglv-4o - ustawienie krzywej grzewczej

dzimberto
03-10-2020, 06:01
https://www.youtube.com/watch?v=0R2M4i3GgM0 - ustawienie harmonogramu
https://www.youtube.com/watch?v=qFkcmglv-4o - ustawienie krzywej grzewczej

wiem jak to zrobić ,ustawiłem grzew

nie ma mnie w domu 3 tyg będę 10.10 za tydz to pobawię się
wytłumaczę jakoś żonie to może coś zmieni ale boję się żeby coś nie poprzestawiała
mogę zmienić bieg pompki z 3 na 2 na grzejnikach a podłogówkę zostawię na max

Andrzej5101
03-10-2020, 06:10
wiem jak to zrobić ,ustawiłem grzew
Jak masz ustawioną krzywą grzewczą????

bobrow
03-10-2020, 09:11
Żona sprawdzała znów pompę
załączenia 223/czas pracy 54 godz
strasznie taktuje
temp 29 na sterowniku
wyjscie było 24 wejscie 25
chyba skończyła grzać cwu
przed chwilą
coś muszę zrobić cholera, nie ma odbioru bo ciepło
zwiększę delte do 6 lub 7 " jak wrócę ale jednak bufor 50 lub 100 litrów trzeba będzie założyć

Hej,
jaki model masz ?
Jeśli H , to możesz mieć źle skalibrowane czujniki.
Naprościej na wył PC załącz obiegówkę i obserwuj temp -mają być zawsze takie same.Najpewniej masz przekłamaną temp powrotu i dlatego mogą być częste wyłączenia i słaby COP
Pzdr

dzimberto
03-10-2020, 10:06
Jak masz ustawioną krzywą grzewczą????

40/-15
28/15

dzimberto
03-10-2020, 10:08
hej,
jaki model masz ?
Jeśli h , to możesz mieć źle skalibrowane czujniki.
Naprościej na wył pc załącz obiegówkę i obserwuj temp -mają być zawsze takie same.najpewniej masz przekłamaną temp powrotu i dlatego mogą być częste wyłączenia i słaby cop
pzdr

wh-mxc09h3e8 t cap
obiegówki od grzejników i podłogi podpięte pod pc

mundi73
03-10-2020, 10:16
Hej,
jaki model masz ?
Jeśli H , to możesz mieć źle skalibrowane czujniki.
Naprościej na wył PC załącz obiegówkę i obserwuj temp -mają być zawsze takie same.Najpewniej masz przekłamaną temp powrotu i dlatego mogą być częste wyłączenia i słaby COP
Pzdr

Podpinam się do pytania . Jak to zrobić. Wyrzucilem mieszacze bo cuda się działy. Zmieniały się temperatury na różnych obiegach. Jest ok. Różnica temperatur ok na wtórnej ok . Jest o niebo lepiej Ale wg termometru laserowego to te temperatury na zasilaniu mają kosmiczna różnica jak na laserowym. Niby na zasilaniu 30 st A na 3 termometrach ledwo 25. Też mam PC H

Andrzej5101
03-10-2020, 10:22
40/-15
28/15
Ustaw ;
45/-15C ; 35/15C
obserwuj,
będziesz mógł obniżyć na sterowniku do 5 C

dzimberto
03-10-2020, 10:29
Ustaw ;
45/-15C ; 35/15C
obserwuj,
będziesz mógł obniżyć na sterowniku do 5 C

co ty
za ciepło będzie, już tak miałem na początku
zjechałem już krzywą
wydłużę deltę i jeszcze obniżę krzywą
zrobię 38/-15 i 28 /15

dzimberto
03-10-2020, 10:30
Ustaw ;
45/-15C ; 35/15C
obserwuj,
będziesz mógł obniżyć na sterowniku do 5 C

poobserwuję jak przyjadę za tydz

Andrzej5101
03-10-2020, 10:35
Jeżeli chcesz ograniczyć taktowanie to ;
- obecnie ( wysokie temperatury zewnętrzne ) raczej wyższe temperatury zasilania,
- aby pompa dłużej pracowała i miała dłuższe przerwy,

mundi73
03-10-2020, 10:41
4stopnie różnicy na PC i sprężarka się wyłącza . Czy to jest normalne

dzimberto
03-10-2020, 10:51
Jeżeli chcesz ograniczyć taktowanie to ;
- obecnie ( wysokie temperatury zewnętrzne ) raczej wyższe temperatury zasilania,
- aby pompa dłużej pracowała i miała dłuższe przerwy,

już tak miałem te ustawienia
piszę że za ciepło
żona wyłączyła grzanie i jest teraz samo cwu

Andrzej5101
03-10-2020, 10:58
Czy moce grzejników dopasowane do mocy cieplnej pomieszczeń??
Jaki jest zład wodny w instalacji??
Poczytaj ;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

bobrow
03-10-2020, 13:05
Podpinam się do pytania . Jak to zrobić. Wyrzucilem mieszacze bo cuda się działy. Zmieniały się temperatury na różnych obiegach. Jest ok. Różnica temperatur ok na wtórnej ok . Jest o niebo lepiej Ale wg termometru laserowego to te temperatury na zasilaniu mają kosmiczna różnica jak na laserowym. Niby na zasilaniu 30 st A na 3 termometrach ledwo 25. Też mam PC H

Wyfiltruj tu wpisy kol Miga25-fajnie opisał całą kalibrację czujników oraz odczyty serwisowe