PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

bobrow
03-10-2020, 13:07
[QUOTE=dzimberto;7979265]już tak miałem te ustawienia
piszę że za ciepło
żona wyłączyła grzanie i jest teraz samo cwu[/QUOT

Pytanie pomocnicze-czy na pewno zawsze wszystkie obiegówki kręcą w jednym czasie ?

mundi73
03-10-2020, 13:27
Wyfiltruj tu wpisy kol Miga25-fajnie opisał całą kalibrację czujników oraz odczyty serwisowe

Ok

mundi73
03-10-2020, 13:30
[QUOTE=dzimberto;7979265]już tak miałem te ustawienia
piszę że za ciepło
żona wyłączyła grzanie i jest teraz samo cwu[/QUOT

Pytanie pomocnicze-czy na pewno zawsze wszystkie obiegówki kręcą w jednym czasie ?

No właśnie u mnie było tak że jak dwie razem to jako tako . Gdy tylko jedna to dochodziło do sytuacji że na drugim obiegu powrót był cieplejsze jak zasilenia i ogólne cuda na kiju. Rano wywaliłem te mieszacze

bobrow
03-10-2020, 13:51
[QUOTE=bobrow;7979299]

No właśnie u mnie było tak że jak dwie razem to jako tako . Gdy tylko jedna to dochodziło do sytuacji że na drugim obiegu powrót był cieplejsze jak zasilenia i ogólne cuda na kiju. Rano wywaliłem te mieszacze

Ale masz jazdę z tą instalacją...
Kolejność musi być taka :
1.najpierw porządek z instalacją
2.potem dopiero zabawa z PC

dzimberto
03-10-2020, 15:40
[QUOTE=dzimberto;7979265]już tak miałem te ustawienia
piszę że za ciepło
żona wyłączyła grzanie i jest teraz samo cwu[/QUOT

Pytanie pomocnicze-czy na pewno zawsze wszystkie obiegówki kręcą w jednym czasie ?

pompki podpięte pod PC więc jak zaczyna grzać to razem się włączają nie
grzejniki otwarte na max
grzejniki aluminiowe fondital calidor B4 600
wszystkich ok 110 żeberek w całym domu, zależnie od pomieszczenia
zawór mieszający na podłogówkę wymieniony na nowy afriso otwarty na max

dzimberto
03-10-2020, 15:43
[QUOTE=mundi73;7979312]

Ale masz jazdę z tą instalacją...
Kolejność musi być taka :
1.najpierw porządek z instalacją
2.potem dopiero zabawa z PC

instalacja jest ok bo miałem eko z czujnikami i regulator pokojowy pod podłogówkę i nie bylo problemu
po prostu taka pogoda i ustawienia trzeba dostosować
przekroje do rozdzielaczy też 28 mm miedz

bobrow
03-10-2020, 16:19
[QUOTE=bobrow;7979321]

instalacja jest ok bo miałem eko z czujnikami i regulator pokojowy pod podłogówkę i nie bylo problemu
po prostu taka pogoda i ustawienia trzeba dostosować
przekroje do rozdzielaczy też 28 mm miedz

Widzę ,że masz monobloka-jak to masz podłączone ?Może wrzuć jakiś schemat odręczny tego systemu.

dzimberto
03-10-2020, 17:10
[QUOTE=dzimberto;7979352]

Widzę ,że masz monobloka-jak to masz podłączone ?Może wrzuć jakiś schemat odręczny tego systemu.
Idzie zasilanie z pompy do rozdzielacza który rozdziela wode na co lub cwu Hewalex sprzężony z pompą
Zasilanie idzie na grzejniki i z tego zasilania jest odejście na podłogówkę i tu jest zawor mieszający

Powrót podlogowki jest idzie do pompy i jest odejście na podmieszanie które idzie dozaworu mieszającego podlogowki
Żadnej filozofii tu nie

dzimberto
03-10-2020, 17:13
Powrót grzejników i podlogowki oczywiście do powrotu do pompy

mundi73
03-10-2020, 18:48
Ze spuszczaniem sobie daj spokój np.producent mojego baniaka dla 300l ma wezownice 3,4m2 powierzchni a wody wchodzi tylko 21l a widzisz MiG ma inna konstrukcje i juz spuscił 35l .
Jak chcesz to zadzwon do daikina to moze Ci powiedza a najlepiej jak by Ci wyslali jakies dane techniczne normalni producenci nawet moc wezownicy podaja przy danym przeplywie i temperaturach zasilania i powrotu.
Ale jak masz dwa stopnie roznicy to na bank jest za mała.
Szkoda baniaka bo faktycznie drogi ,zimą bedzie lepiej bo pompa nie ma takiej wydajnosci jak latem ale latem bedziesz sie męczył z nim.
Dorazne rozwiazanie to grzac czesciej wode ale do niższych wartosci.
No i przy panasach to zauwarzyłem ze pompa przed grzaniem cwu ustala sobie na podstawie chyba delty i moze jeszcze czegos np.temp.na zewnatrz z jaka czestotliwoscia sprezarki bedzie sobie grzala wodę i potem juz sie tego trzyma nie moduluje sie przynajmniej u mnie .
Jak ma duzą róznice do zagrzania to startuje np.na 45hz jak ma troche do podgrzania to np.na 35hz i tak dalej jak jej ustawie delte malą to wali na 21hz .
To tez moze byc dla Ciebie jakies rozwiazanie ustawienie malej delty zeby chodzila na niskiej modulacji wtedy ma mniejsza moc i wezownica nadąrzy z oddawaniem ciepła.
Co do eko to latem to akurat im nizsza modulacja tym wieksza sprawnosc pompy ale u Ciebie to i tak jak bedziesz grzal do takich temperatur baniak ze na zasilaniu bedziesz mial czy 58 czy60st to o eko nie masz co myslec

Dopiero zobaczyłem post. Już dawno odpuściłem i ustawiłem 44 cwu. Też do bani bo najpierw fajnie grzeje . Różnica 8 st później 6 , 5 i gdy woda w baniaku ma 43 to pompa daje 60 zasilanie A powrót 56. Chwila tak trwa i się wyłącza sprężarka. Za chwilę znowu i już dojrzewa do 44. W sumie mam problem z taktowaniem. Też różnica 4 st i sprężarka się wyłącza. Dom ciepły więc ciężko zrobić różnicę większą jak 4 st .

mundi73
03-10-2020, 18:53
[QUOTE=mundi73;7979312]

Ale masz jazdę z tą instalacją...
Kolejność musi być taka :
1.najpierw porządek z instalacją
2.potem dopiero zabawa z PC

Z instalacją zrobiłem porządek. Od wczoraj do dzisiaj z mała przerwą i jest git. Powiedz mi czy te 4 stopnie to ok. Wszyscy piszą o 3 . W takich temperaturach ciężko żeby były 5 st różnicy zasilanie powrót. Wczoraj po iluś dniach podlogowka powrót 22 st bez grzania. Mam 4St różnicy teraz Ale ona pochodzi chwilę na takiej różnicy i się wyłącza i od nowa ....

michancia
03-10-2020, 23:01
Co wy macie za instalacje CWU, albo jak małe wymienniki, że wam takie małe pompy przy grzania CWU taktują.
Ja mam T-CAP 9kW i baniak cwu 200l i w lecie grzeję to raz dziennie do temperatury 52st/C i gdy pompa kończy grzać ten baniak to na zasilaniu mam 58st/C A powrót i tak jest parę stopni mniejszy, tak, że żadnego taktowania nie ma. A czas grzania, to od powiedzmy 38st do tych 52st to jej zajmuje ok. 25min, grzeje cały czas z pełną mocą na zasilaniu 9kW i powyżej.

michancia
03-10-2020, 23:39
Witam. Świeży posiadacz jednostki SDC 9kw 3fazy. Mam zbiornik CWU 300l daikin dedykowany do ich PC. Czas zagrzania wody od 41 do 49 st to jedna godzina. W tym czasie sprężarka włącza się 4x .Jak to wygląda z waszego punktu widzenia ? W normie?
Pzdr
Widzę, że do dnia dzisiejszego nie uporałeś się z tym problemem. Zagrzanie tego baniaka, przy takich temperaturach jak piszesz w godzinę, przy 4 wyłączeniach sprężarki, to nie jest poprawna praca. Z tego co piszesz, to ewidentnie twój baniak ma za mały wymiennik, z tego powodu te problemy
Przy odpowiednio dużej węrzownicy, jaką byś temperaturę nie ustawił, to zawsze będzie odpowiedni odbiór tego ciepła, że powrót nie będzie się zbliżał do zasilania ( pompa będzie trzymała zadaną deltę ). TAK jest u mnie temperatura zasilania rośnie wraz z temperaturą wody, jak na zasilaniu jest np. 50st, to woda ma już ponad 40st. Nagrzanie do 52st. trwa bardzo krótko, bez żadnych wyłączeń.
Moja rada wymień zbiornik na odpowiedni.
Co do taktowania pompy przy grzania CO to wynika, że masz coś nie tak z instalacją. Nie doczytałem jaką masz instalację, ale jeśli masz choć część podłogówki ( z 20m 2 ) to to musi grzać prawidłowo, bez taktowania. A u Ciebie mieli jakiś mały obwód, a inne nie grzeje.

michancia
04-10-2020, 00:19
Zawsze mogę wyłączyć podłogowe odkręcić grzejniki i będzie jak dawniej A podłogowe gdy temperatura spadnie poniżej 0.
Ty masz puścić całość przez podłogę, bo tam masz odbiór ciepła. Na samej instalacji podłogowej to Ci nie będzie taktować, bo podłoga jest dużym odbiorem.
Przepływ przez podłogę ma iść bez żadnego tłumienia, temperaturę na zasilaniu ustaw do podłogi i taką samą puść przez grzejniki. Jeśli instalacji nie masz zapowietrzonej i masz pełny przepływ przez podłogę to to nie ma prawa taktować, niezależnie czy ustawisz na zasilaniu 30 st czy 40st . W pierwszym przypadku będzie dłużej grzać, w drugim krócej do osiągnięcia temperatury zadanej w pomieszczeniu.
Ja mam 12m podłogówki i reszta grzejniki i tak jak Ci piszę pompę małego potworka T-CAP który nie chce zejść na zasilaniu poniżej 1kW i to nie taktuje w takich temperaturach jak teraz, tylko nagrzewa pomieszczenie i siè wyłåcza i czeka jak temperatura w pomieszczeniu spadnie.
TAK jak Ci piszę szukaj przyczyny w instalacji co jest spieprz... bo przy podłogówce to musi poprawnie pracować. A tobie ewidentnie któryś obwód grzejnikowym podnosi temperaturę powrotu, lub podłogówka jest zapowietrzona.

michancia
04-10-2020, 06:08
Jeszce jedno. Czy nie jest tak że czasami po mimo skrecenia tych zaworów na max gdy ona ma od 35 do 65 i tak miesza ta woda i z tad cale moje problemy .

Prawdopodobnie ten zawór trójdrożny to twój problem, tak jak mówię woda ma iść całym przepływem przez podłogówkę, nigdzie nie może być tłumiona ( ograniczony przepływ ) bo to ta podłoga ma być głównym odbiorem ciepła. W przypadku instalacji z piecem mogłeś se zakładać zawór 3-drogowy, żeby obniżyć temperaturę na podłodze bo dla pieca nie był ważny powrót zasilania, co najwyżej piec się zagotował. W przypadku pompy gdy temperatura powrotu zbliża się do zasilania o różnice 3 st/c to pompa podniesie jeszcze o jeden stopień zasilanie i jak dalej powrót rośnie to się wyłączy. Czujników pompy się nie czepiaj, one na pewno dobrze pokazują, ty szukaj przyczyny w swojej instalacji.
Tak jak ci mówię gdybyś to puścił bezpośrednio przez podłogówkę, grzejniki podłączone równolegle pod pion, wszystko otwarte na max,( czyli temperatura na grzejnikach taka sama jak na podłodze ) bez żadnego bufora, na jednej pompce, tej w pompie. To to nigdy nie będzie taktować, tylko zagrzeje do zadanej temperatury ustawionej na sterowniku pokojowym i się wyłączy i czeka na ponowne załączenie zgodne z histerezą sterownika ( regulatora pokojowego ).
Jak chcesz mieć święty spokój to zainwestuj parę groszy zrób porządek z instalacją ( i zbiornikiem PCW ) i zapomnij o kłopotach,

mundi73
04-10-2020, 09:09
Witam. Weekend spędzony w kotłowni. Diagnoza taktowanie PC . Dziekuje wszystkim za rady. Dużo postów z mojej strony bez sensu i kopiujacych się. W telefonie brak możliwości edytowania wiadomości. Teraz chciałbym podsumować co odkryłem i zrobiłem w jednym poście. Mam dwa obiegi wtórne i bufor 50 l Panasonica. Wykrylem że gdy jeden obieg nie chodzi to dzieją się cuda na kiju. Woda potrafiła iść w drugi obieg i to powrotem. Temperatury wariowaly. Miałem dwa zawory mieszkające. Decyzja o wywaleniu ich. Gdy je zdemontowalem okazało się, że prześwit w środku zaworu to 1/4 otworu . Zawór calowy. Dalej zmierzylem ,że moje zasilanie to temperatura powrotu zasilania PC. Doszedłem przy pomocy szanownego grona ,że gdy na dworze mam 14 st. Właśnie w tej chwili gdy mam krzywą 30 /40 stopni PC i tak taktuje . Taka krzywa by mi spokojnie starczyla a nawet może za duża. Temperatura wtórna 30/27. Grzejniki miałem już dawno temu dobierane do PC. Także odbiór jest konkretny . Przy delcie 5st na krzywej ,ona więcej mieli wtórnymi jak grzeje. Po podniesieniu krzywej o 3 st zjawisko zmniejszyło się diametralnie .Wniosek taki ,że dom jest wygrzany po lecie i przy krzywej która by była wystarczająca nie odbiera ciepła. Temat następny. Nie mam przeplowomierzy niestety i metoda prób i błędów oraz dzięki założonym czujnikom temperatury na zasilaniu i powrocie ustalilem , że najkorzystniej jest gdy pompa obiegowa grzejników jest na minimum A podłogowki na max. Razem to równoważy odbiór ciepła z PC. Może to się przyda koledze dzimberto. Wg mojego rozumu jeżeli są mieszacze to powinny mieć rozmiar 2cale minimum żeby był odpowiedni przepływ. PC przestała taktowac . Weekend spędzony w kotłowni nie został zmarnowany. Pozdrawiam wszystkim. A i jeden kolega podpowiedział żeby skrócić delte na CWU to przestanie taktowac . Dziękuję pomogło. Muszę zmienić ten zbiornik Ale to już na wiosnę. Dziękuję i pozdrawiam

Andrzej5101
04-10-2020, 09:29
Po podniesieniu krzywej o 3 st zjawisko ( taktowania )zmniejszyło się diametralnie .
Wniosek taki ,że dom jest wygrzany po lecie
i przy krzywej która by była wystarczająca nie odbiera ciepła.

Pisałem o tym wcześniej

mundi73
04-10-2020, 09:56
Pisałem o tym wcześniej
Dlatego podsumowalem i podziękowalem za rady.

mundi73
04-10-2020, 11:02
Jeszce mam pytanie . Mam krzywa teraz 30 przy 15. Teraz jest 14 st na dworze. Zrobiłem podbicia + 3 i chce zrobić delte 8st. Wszedłem w ustawienia . Delta na graniu co . Ustawiłem 8. Zatwierdzilem enterem A i tak mi się załącza przy 28 st zasilanie powrót. Czy coś robię źle. Wg mojego rozumu jak mam 33 krzywa - 8 to powinna się załączyć grzanie przy 25 zasilanie powrót?

MiG25
04-10-2020, 11:12
Aktualną temperaturę docelową masz w menu z informacjami ( link w moim podpisie ,pozycja 8 , a najlepiej jakbyś podawał wszystkie 4 wartości z p.8 i p.9 )Jest ona przeliczana z krzywej. Nie zmuszaj nas do każdorazowego przeliczania :)

mundi73
04-10-2020, 11:26
Aktualną temperaturę docelową masz w menu z informacjami ( link w moim podpisie ,pozycja 8 , a najlepiej jakbyś podawał wszystkie 4 wartości z p.8 i p.9 )Jest ona przeliczana z krzywej. Nie zmuszaj nas do każdorazowego przeliczania :)
Mój błąd. Ale się wyraziłem. Chodzi o temperatura następnego rozpoczęcia grzania. Ustawiam 8 a i tak zaczyna gdy różnica jest 5. Nie ogarniam . Firma ustawiła 8 poprzez smart Cloud Ale przy niskiej krzywej więc przestawilem I się dało Ale teraz wrócić na 8 nie idzie .

mundi73
04-10-2020, 11:28
Dobra nie nawracajcie uwagi na mnie . Jutro zadzwonię do firmy może rozjaśnia temat

MiG25
04-10-2020, 11:30
Wg service manuala sprężarka włącza się ponownie , kiedy przez 3 minuty temperatura wyjscia z pompy będzie niższa o więcej niż 3 stopnie ( czyli defacto 4) od ostatniej temperatury wyjscia w momencie wyłączenia.
Czyli jak wyłączyła się w temperaturze 30 stopni wyjscia , to zalaczy się jeśli temperatura wyjscia bedzie 26 stopni. Oczywiscie to tylko SM , i pewnie tylko u mnie tak jest :)

Andrzej5101
04-10-2020, 11:37
Zrobiłem podbicia + 3 i chce zrobić delte 8 st. Wszedłem w ustawienia .
Delta na graniu co . Ustawiłem 8. Zatwierdzilem enterem
A i tak mi się załącza przy 28 st zasilanie powrót.

Zauważ, że jak ustawisz dużą delte to ;
- pompa obiegowa chodzi w czasie grzania na dużo niższych obrotach ,
- przepływy na podłogówce też są dużo niższe ,
- PC powoli dochodzi do zadanej temperatury ,
- praca pompy jest dużo spokojniejsza,
- widać różnicę na liczniku energii.

MiG25
04-10-2020, 11:57
@Andrzej5101 , to co piszesz raczej tyczy się źródeł wysokotemperaturowych.
Akurat w przypadku jednolitej podłogówki podniesienie delty spowoduje różnicę na liczniku energii ale na minus ( z prostego powodu , pompa będzie musiała uzyskać wyższą temperaturę wyjscia).

mundi73
04-10-2020, 12:25
@Andrzej5101 , to co piszesz raczej tyczy się źródeł wysokotemperaturowych.
Akurat w przypadku jednolitej podłogówki podniesienie delty spowoduje różnicę na liczniku energii ale na minus ( z prostego powodu , pompa będzie musiała uzyskać wyższą temperaturę wyjscia).

Tak to jest jak laik bierze się za ustawianie PC. Ale zrozumiałem o co kama. Pisząc o ponownym załączeniu PC napisałem delta. Mało tego przestawilem na 8. Wróciłem na 4 st . A chodziło mi żeby PC ponownie włączyła się jak woda osiągnie w obiegu 27 st . Oni to zrobili krzywą zdaje się. Zdaje się po ustawiłem krzywa podobnie jak oni i czekam . Oni mi ustawili chyba było 28 na +13 /37 na -15. Chyba, bo do końca nie pamiętam. Ale to było do kitu bo PC mielila bez sensu A w łazience zimno. U mnie powrot w tej chwili 26 st od rana grzanie a zasilianie 30. Więc wypadałoby żeby ona się zalaczyla przy tych 26 bo to średnia temp powrotu. Jutro im przekaże obserwację i niech dostosuja bo za mała wiedzę mam lub za...głupi jestem

Andrzej5101
04-10-2020, 12:37
Moc pompy ciepła to ;
Q (kW ) = 1,163 * V (m3/h) * dT(K)
- dla pomp Panasonic max mocy jest dla dT=5 (K),
- jeżeli zwiększymy dT na 10 (K) czyli dwukrotnie - to tym samym V zmniejszy się dwukrotnie,
- w fizyce, jeżeli coś przebiega wolniej to pochłania mniejszą ilość energii.

MiG25
04-10-2020, 12:54
Ten wzór jest zły , nie 1,163 , tylko 4,187... To raz , a dwa uzasadnienie ,że jeśli coś przebiega wolniej to pochłania mniejszą ilość energii też nie w tym wypadku , bo trzeba wyjść od tego ,że do przepompowania ciepła potrzeba więcej energii ,kiedy różnica temperatur pomiedzy parownikiem a skraplaczem jest wieksza. I tu są głównie straty ( lub to co pochłania energię). Straty spowodowane szybszym przepływem wody są tu bez porównania niższe. Dlatego też potrzebny jest duży przekrój rur ,żeby ten przepływ był jak największy.

Dla twojego przykładu "cos przebiega wolniej to pochłania mniej energii " dobrym przykladem jest modulacja częstotliwosci sprężarki :)

Andrzej5101
04-10-2020, 13:12
Dla pompy o mocy 9 kW;
V= 9 /1,163 *5=9/5,815 = 1,547 m3/h
Z praktyki wiemy, że wymagany jest przepływ ok; 1500 l/h

michancia
04-10-2020, 13:17
Tak to jest jak laik bierze się za ustawianie PC. Ale zrozumiałem o co kama. Pisząc o ponownym załączeniu PC napisałem delta. Mało tego przestawilem na 8. Wróciłem na 4 st . A chodziło mi żeby PC ponownie włączyła się jak woda osiągnie w obiegu 27 st . Oni to zrobili krzywą zdaje się. Zdaje się po ustawiłem krzywa podobnie jak oni i czekam . Oni mi ustawili chyba było 28 na +13 /37 na -15. Chyba, bo do końca nie pamiętam. Ale to było do kitu bo PC mielila bez sensu A w łazience zimno. U mnie powrot w tej chwili 26 st od rana grzanie a zasilianie 30. Więc wypadałoby żeby ona się zalaczyla przy tych 26 bo to średnia temp powrotu. Jutro im przekaże obserwację i niech dostosuja bo za mała wiedzę mam lub za...głupi jestem

Masz instalację podłogową prawie w całości i tylko trzy grzejniki, do tego PC PW Panasonic 9kW SD, która moduluje nisko, nie tak jak T-CAP.
Przy tej konfiguracji i prawidłowej instalacji to nie ma prawa taktować, nawet w dodatnich temperaturach, bo gdy załączysz grzanie, to podłoga jest wychłodzona. Jeśli ustawił byś na zasilaniu np. 35st/c, to to powinno długo grzać, bo podłoga będzie odbierać to ciepło. W zależności od ustawionej delty, jak ustawisz małą delte np 4st/c to ona szybciej się zagrzeje, pompka obiegowa w PC szybko sie kręci, a jak dużą np. 8st/c to czas nagrzewania będzie dłuższy, pompka wolno sie kręci ( przy grzejnikach nie zalecany, bo grzeje tylko góra ).
Ale twoim problemem jest twoja instalacja, masz sprzęgło i za sprzęgłem masz dwa obiegi. Do sprzęgła wchodzi woda z PC, która mieli pompka obiegowa PC, za sprzęgłem masz dwa obiegi i teraz masz taką sytuację, że jak za sprzęgłem masz duże obciążenie, czyli obwody maja porządny przepływ całość idzie przez podłogę i grzejniki, obroty tych pompek sa odpowiednio dobrane, czyli do sprzęgła wpada tyle samo wody co z niego wylatuje, to to działa prawidłowo. Czyli zasilanie od pompy idzie od góry i od góry idzie zasilanie na obiegi CO, a powrót z obiegu CO idzie do dołu sprzęgła i wpada bezpośrednio do powrotu PC, a tylko część tego powrotu z CO zostaje podmieszana w sprzęgle i wpada do zasilania CO.
A teraz mamy sytuację taką jak u ciebie, gdzie instalacja CO jest częściowo obciążona ( brak przepływu jednej nitki ), to do sprzęgła wpada zasilanie od PC i zamiast zostać zassane do zasilania obiegu CO, wpada do powrotu PC, a tylko część do zasilania obiegu CO i masz sytuacje taką że zasilanie i powrót bardzo szybko się wyrównują i pompa zaczyna taktować.
Powodzenia

Andrzej5101
04-10-2020, 13:36
Jutro im przekaże obserwację i niech dostosuja bo za mała wiedzę mam
lub za...głupi jestem
Koniecznie należy zamontować przepływomierz

MiG25
04-10-2020, 13:42
Dla pompy o mocy 9 kW;
V= 9 /1,163 *5=9/5,815 = 1,547 m3/h
Z praktyki wiemy, że wymagany jest przepływ ok; 1500 l/h

Ponieważ dla mnie przeplyw łatwiejszy jest w l/min ( tak tez podaje np pompa) ja to liczę tak 9000/ ( 69,69 *5) = 25,83 l/min , co daje 1549,8l/h .
a wzór Q[W] = 69,69*V[l/min] *deltaT

mundi73
04-10-2020, 15:14
Masz instalację podłogową prawie w całości i tylko trzy grzejniki, do tego PC PW Panasonic 9kW SD, która moduluje nisko, nie tak jak T-CAP.
Przy tej konfiguracji i prawidłowej instalacji to nie ma prawa taktować, nawet w dodatnich temperaturach, bo gdy załączysz grzanie, to podłoga jest wychłodzona. Jeśli ustawił byś na zasilaniu np. 35st/c, to to powinno długo grzać, bo podłoga będzie odbierać to ciepło. W zależności od ustawionej delty, jak ustawisz małą delte np 4st/c to ona szybciej się zagrzeje, pompka obiegowa w PC szybko sie kręci, a jak dużą np. 8st/c to czas nagrzewania będzie dłuższy, pompka wolno sie kręci ( przy grzejnikach nie zalecany, bo grzeje tylko góra ).
Ale twoim problemem jest twoja instalacja, masz sprzęgło i za sprzęgłem masz dwa obiegi. Do sprzęgła wchodzi woda z PC, która mieli pompka obiegowa PC, za sprzęgłem masz dwa obiegi i teraz masz taką sytuację, że jak za sprzęgłem masz duże obciążenie, czyli obwody maja porządny przepływ całość idzie przez podłogę i grzejniki, obroty tych pompek sa odpowiednio dobrane, czyli do sprzęgła wpada tyle samo wody co z niego wylatuje, to to działa prawidłowo. Czyli zasilanie od pompy idzie od góry i od góry idzie zasilanie na obiegi CO, a powrót z obiegu CO idzie do dołu sprzęgła i wpada bezpośrednio do powrotu PC, a tylko część tego powrotu z CO zostaje podmieszana w sprzęgle i wpada do zasilania CO.
A teraz mamy sytuację taką jak u ciebie, gdzie instalacja CO jest częściowo obciążona ( brak przepływu jednej nitki ), to do sprzęgła wpada zasilanie od PC i zamiast zostać zassane do zasilania obiegu CO, wpada do powrotu PC, a tylko część do zasilania obiegu CO i masz sytuacje taką że zasilanie i powrót bardzo szybko się wyrównują i pompa zaczyna taktować.
Powodzenia
Czyli najlepiej jak chodzą dwa obiegi. Mam więcej tych grzejników Ale gdy włączę podłogowe nie ma potrzeby żeby były odkrecone. Czyli chodzą 3 plus łazienka koło 9m2 podłogowe z drabinka . Tak powoli dochodzę do tego. Czyli ta delta grzania musi być umiejętnie ustawiona. Hmmm. Nominalnie jest 5 . Zgadza się wszystko co piszesz bo gdy ustawiłem 34 krzywa to grzalo długo jednym ciągiem. Tyle że chciałem żeby po wyłączeniu ponownie się zalaczyla gdy osiągnie temp powrotu. U mnie 26 st . Nie mając pojęcia zacząłem delta grzania manipulować. Później doszedłem za pomocą kolegów, że nie tędy droga. Przypomnialem sobie że te temp ponownego załączenia wynikają z ustawionej krzywej. Ustawiłem 30 przy +13 I 38 przy -15 I chyba trafiłem bo przy 27 Jeszce się ponownie nie zalaczyla ...Ale zrobił I się 18 na dworze i koniec testów. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie

mundi73
04-10-2020, 15:15
Koniecznie należy zamontować przepływomierz

Możesz polecić jakiś. Patrzyłem w necie Ale dużo tego i ciężko nie mając wiedzy wybrać

Andrzej5101
04-10-2020, 15:28
Raczej instalator pomoże;
- tak aby przepływomierz nie ograniczał średnicy wylotu cieczy z jednostki wewnętrznej.

michancia
04-10-2020, 16:11
Czyli najlepiej jak chodzą dwa obiegi. Mam więcej tych grzejników Ale gdy włączę podłogowe nie ma potrzeby żeby były odkrecone. Czyli chodzą 3 plus łazienka koło 9m2 podłogowe z drabinka . Tak powoli dochodzę do tego. Czyli ta delta grzania musi być umiejętnie ustawiona. Hmmm. Nominalnie jest 5 . Zgadza się wszystko co piszesz bo gdy ustawiłem 34 krzywa to grzalo długo jednym ciągiem. Tyle że chciałem żeby po wyłączeniu ponownie się zalaczyla gdy osiągnie temp powrotu. U mnie 26 st . Nie mając pojęcia zacząłem delta grzania manipulować. Później doszedłem za pomocą kolegów, że nie tędy droga. Przypomnialem sobie że te temp ponownego załączenia wynikają z ustawionej krzywej. Ustawiłem 30 przy +13 I 38 przy -15 I chyba trafiłem bo przy 27 Jeszce się ponownie nie zalaczyla ...Ale zrobił I się 18 na dworze i koniec testów. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie

Przepływomierz ci pomorze, ale przecież z tym nie ma filozofii, przecież widzisz gołą ręką jak w dany obwód wchodzi ciepła woda, to po czasie z tego obwodu wyjdzie ciepła woda, a grzejnik czy podłoga będzie ciepła.
Ustawiasz krzywą grzania tak żeby na zasilanie na tę chwilę dało powiedzmy 35st/c, lub ustaw prostą z zasilaniem na razie na 35st/c, deltę ustaw na 4st/c. ( później jak to opanujesz to sobie krzywą odpowiednio ustawisz do komfortu i grzania domu ). Odkręcasz wszystkie grzejniki i podłogi na ful, tak żeby nic to nie dławiło, dwie pompki załączasz na taki bieg, żeby wszystko równo grzało patrzysz na sprzęgło, jak na początku grzania na zasilaniu od PC sprzęgła masz te 35st, to na zasilaniu do PC ma być w tym czasie tyle samo, lub lekko mniej. W tym czasie na powrocie CO rura ma być zimna, bo tam jest co grzać, a tym samym na powrocie ze sprzęgła do PC ma być zimna ( porównywalna do powrotu z CO ). Jeśli na początku grzania powrót ze sprzęgła jednak szybko sie nagrzewa mimo że powrót z CO jest zimny, to możesz obniżyć deltę ( pompka PC zwolni ) lub zwiększasz obroty w pompki w obiegu CO podłogówki. To musi pracować bardzo długo i bez żadnego taktowania nawet w tych temperaturach.
Termostat pokojowy ( lub termostat pompy ) jak np. masz ustawiony na 22 st/c z histerezą np. 0.5st/c, to to od załączenia do wyłączenia ma grzać jednym ciągiem.

MiG25
04-10-2020, 16:38
Dokłądnie , jakie przepływy chcesz mierzyć ? Bo tego co z pompy wychodzi mierzyć nie trzeba , w pompie jest w miarę dokładny przepływomierz.

mundi73
04-10-2020, 17:00
Tak robiłem. Myślałem że trzeba założyć aby dokładnie regulować na obiegach wtórnych. Wyregulowalem na oko tak aby odbiór ciepła był proporcjonalny do produkowanego przez PC

mundi73
04-10-2020, 21:34
już tak miałem te ustawienia
piszę że za ciepło
żona wyłączyła grzanie i jest teraz samo cwu
Sprawdź czy mieszacze nie są czasem 1". Prześwit w nich może 1/3 cala. Pisałem wywal Ale można zamienić na np 2 " i zachować prześwit do właściwego przepływu. Dwa to czy twoje pompki wtórne idą razem czy np termostat wyłącza jedną. Te błędy były u mnie. Do tego dałem podłogowe na Maxa A grzejnikowe na 2 bieg z czterech możliwych. Hula aż miło popatrzeć

michancia
04-10-2020, 22:29
Sprawdź czy mieszacze nie są czasem 1". Prześwit w nich może 1/3 cala. Pisałem wywal Ale można zamienić na np 2 " i zachować prześwit do właściwego przepływu. Dwa to czy twoje pompki wtórne idą razem czy np termostat wyłącza jedną. Te błędy były u mnie. Do tego dałem podłogowe na Maxa A grzejnikowe na 2 bieg z czterech możliwych. Hula aż miło popatrzeć
To skoro hula, to fajnie, tylko co to za fachowiec montuje, że nie sprawdzi jak to pracuję, tylko kasę bierze i dziękuję.
Przecież prawidłowe ustawienie tego to podstawa.
Powiedz mu żeby kasę oddał, bo trzeba się podzielić z chłopakami na forum...

MiG25
05-10-2020, 07:05
Bo fachowiec miał pewnie za zadanie podłączyć PC i spiąć z istniejącą instalacją... O sprawdzeniu istniejącej instalacji nie bylo mowy....
Nie wiemy jakie były ustalenia,byc moze instalator z góry zastrzegł, ze albo przeglada ta instalacje ( co kosztuje) ,albo tylko podłącza....

mundi73
05-10-2020, 09:01
Bo fachowiec miał pewnie za zadanie podłączyć PC i spiąć z istniejącą instalacją... O sprawdzeniu istniejącej instalacji nie bylo mowy....
Nie wiemy jakie były ustalenia,byc moze instalator z góry zastrzegł, ze albo przeglada ta instalacje ( co kosztuje) ,albo tylko podłącza....

Przekaże. A nie sprawdził trochę z mojej winy bo montaż był przewidziany do 16 a zaczęły mi złącza pękać w stropach gdy chcieli się podłączyć do zimnej wody. Jakieś wadliwe kształtki do pexa. Zeszło do 24 gdz i nie miałem już sumienia ich trzymać. Ale tak myślę teraz że przyłączenie się do instalacji bez jej sprawdzenia to poważny błąd. Prawda jest taka że dzięki waszym radą i mojemu uporowi doszedłem co jest przyczyną. Ale przepływomierz montuje abym mógł sobie sterować obiegiem wg swojego uznania nie dlawiav nominalnego przepływu

giman
06-10-2020, 13:11
Temparatura zewnętrzna wyłaczenia grzania - mam ustawione na 14 stopni.
Obecnie na zewnątrz (pomiar pompy) jest 16 stopni.
Pompa jednak radośnie się kreci na 21Hz.
Czy mam cos uszkodzone czy jest jakiś algorytm, sytuacja, która nakazuje grzać mimo ustawień.

-voymar-
06-10-2020, 14:13
Temparatura zewnętrzna wyłaczenia grzania - mam ustawione na 14 stopni.
Obecnie na zewnątrz (pomiar pompy) jest 16 stopni.
Pompa jednak radośnie się kreci na 21Hz.
Czy mam cos uszkodzone czy jest jakiś algorytm, sytuacja, która nakazuje grzać mimo ustawień.

No chyba to proste .Trzeba wziąć pod uwagę tolerancję błędu urządzeń pomiarowych. Czy to takie trudne? Nie wszystko musi się zgadzać z twoim termometrem tym zaokiennym w stosunku do tego co jest w PC. Choć jak piszesz że to dane z PC to trzeba obserwować. Może być tak że chwilowo słońce przyświeciło na termometr i pokazał chwilowo inną temp. ,a PC może szczytuje co 5 lub 10 min dane. OBSERWACJA CI POWIE .

mundi73
06-10-2020, 14:26
Witam. Panowie jak jest z ta delta grzania w generacji H. Od 1do 15. Instrukcje czytałem ale gdy mam ustawiona zasilanie w danej chwili 31 i delta 8st to pompa nie zrobi mi takiej delty bo mój powrot z obiegu wtórnego ma 26 st .PC startuje ponownie przy 25st wiec najpierw musi schłodzić posadzki i dopiero rusza. W instrukcji napisali że im większa delta to większe oszczędności. Chyba nie przy takiej niskiej krzywej? Czy coś kręce?

giman
06-10-2020, 15:40
No chyba to proste .Trzeba wziąć pod uwagę tolerancję błędu urządzeń pomiarowych. Czy to takie trudne? Nie wszystko musi się zgadzać z twoim termometrem tym zaokiennym w stosunku do tego co jest w PC.
Dla takich pisaczy jak ty dodałem to (pomiar pompy), może powinienem wytłuścić, zwiększyc czcionkę hmmm


Choć jak piszesz że to dane z PC to trzeba obserwować.
A nie, jednak nie trzeba zwiększac czcionki, zostało przeczytane ufff


Może być tak że chwilowo słońce przyświeciło na termometr i pokazał chwilowo inną temp.
Taak mogło przyświecić.


Ale fajnie, że tu jesteś. Możemy razem poczekać na kogoś kto zna te pompy (są w tym wątku tacy), usiądź wygodnie. Później poczytamy sobie te merytoryczne wpisy razem :)

michancia
06-10-2020, 16:11
Witam. Panowie jak jest z ta delta grzania w generacji H. Od 1do 15. Instrukcje czytałem ale gdy mam ustawiona zasilanie w danej chwili 31 i delta 8st to pompa nie zrobi mi takiej delty bo mój powrot z obiegu wtórnego ma 26 st .PC startuje ponownie przy 25st wiec najpierw musi schłodzić posadzki i dopiero rusza. W instrukcji napisali że im większa delta to większe oszczędności. Chyba nie przy takiej niskiej krzywej? Czy coś kręce?

Nie trzyma Ci delty bo to nie kopciuch, tak wysoką dietę to mógł byś sobie ustawić gdybyś miał idealną instalacje pod PC, czyli wszystko w podłogówce spięte pod jeden uklad. A Ty masz instalację mieszaną z buforem, na dodatek na dwóch pomp, gdzie tę układy żyją swoim życiem i chcesz ustawić wysoką delte, bo chcesz zaoszczedzic.
Nic z tego, co byś nie ustawiła, jak Ci powrót będzie rósł, to PC tej delty nie utrzyma, tylko żyje swoim życiem.

codix
06-10-2020, 16:13
Witam. Panowie jak jest z ta delta grzania w generacji H. Od 1do 15. Instrukcje czytałem ale gdy mam ustawiona zasilanie w danej chwili 31 i delta 8st to pompa nie zrobi mi takiej delty bo mój powrot z obiegu wtórnego ma 26 st .PC startuje ponownie przy 25st wiec najpierw musi schłodzić posadzki i dopiero rusza. W instrukcji napisali że im większa delta to większe oszczędności. Chyba nie przy takiej niskiej krzywej? Czy coś kręce?

Takiej delty nie osiagniesz przy podlogówce i tak niskim zasilaniu.
Duza delta jest przeznaczona raczej na kalafiory ale im wieksza delte ustawiasz tym wolniej pompaka obiegowa w PC śmiga.
Na podlogowce zasilanej tak jak u Ciebie powinno byc ustawione 5st.

TBomek
06-10-2020, 16:15
Witam wszystkich zgromadzonych na forum, na wstępie chciałem podziękować wszystkim osobom którzy przyczynili się do napisania tylu postów odnośnie PC marki Panasonic, spędziłem ładnych kilka wieczorów żeby przez to przebrnąć i nie żałuje . :D A teraz ja dorzucę swoje 5 groszy .

Panie giman u mnie PC się wyłącza jak temperatura na zewnątrz przekroczy 2-3 stopnie od zadanej np. mam ustawione 15 *C, Startuje od 15 a wyłącza się koło 18*C

Panie mundi73 u mnie z deltą T jest tak że np. mam ustawione 35 na wyjściu z PC delta 10. PC sobie grzeje do oko ~37 wyjście, wejście ~32 *C. Ponowne załączenie PC następuje wtedy kiedy temp. na wyjściu jest równa lub mniejsza od temp wejścia do PC, czyli koło 29*C zamiast 27*C jak by wynikało z algorytmu.

Dodam że mam bufor 50l spięty równolegle z samymi grzejnikami.

Teraz ja mam pytanie, jaka powinna być różnica temperatur na buforze między zasilaniem z PC a wyjściem na CO w takim układzie jak ja mam ?

mundi73
06-10-2020, 16:18
Nie trzyma Ci delty bo to nie kopciuch, tak wysoką dietę to mógł byś sobie ustawić gdybyś miał idealną instalacje pod PC, czyli wszystko w podłogówce spięte pod jeden uklad. A Ty masz instalację mieszaną z buforem, na dodatek na dwóch pomp, gdzie tę układy żyją swoim życiem i chcesz ustawić wysoką delte, bo chcesz zaoszczedzic.
Nic z tego, co byś nie ustawiła, jak Ci powrót będzie rósł, to PC tej delty nie utrzyma, tylko żyje swoim życiem.

Czyli wg tego co piszesz taktowanie w takim systemie osiągnie się niską delta np 4 w moim przypadku . Testuje to wszystko . W istrukcji nie napisali ,że wyższa delta w instalacjach idealnych i modelowych.

michancia
06-10-2020, 16:18
Temparatura zewnętrzna wyłaczenia grzania - mam ustawione na 14 stopni.
Obecnie na zewnątrz (pomiar pompy) jest 16 stopni.
Pompa jednak radośnie się kreci na 21Hz.
Czy mam cos uszkodzone czy jest jakiś algorytm, sytuacja, która nakazuje grzać mimo ustawień.
CWU może grzać, ale nie CO, jak masz w ustawieniach grzania ustawioną na 14, to powyżej tej temperatury nie ma prawa grzać, mówimy o odczytach PC i nie ma tu nic do rzeczy przeklamanie czujników.

mundi73
06-10-2020, 16:28
Takiej delty nie osiagniesz przy podlogówce i tak niskim zasilaniu.
Duza delta jest przeznaczona raczej na kalafiory ale im wieksza delte ustawiasz tym wolniej pompaka obiegowa w PC śmiga.
Na podlogowce zasilanej tak jak u Ciebie powinno byc ustawione 5st.
U mnie kalafiory niczym podłogowe. Różnica na powrocie z podłogowym 1st

No tak. Ale nie można ustawić wyższego zasilania bo grzejnikowe przy tej krzywej daje mi to co chcę a podłogowe o stopień lub dwa za gorąco, morał z tego taki ,PC jest super ale przy projektowanym pod nią ogrzewaniem. Czy nie uniknie taktowania przy zasilaniu 30 gdzie powrót mam kilka dni 26 st deltą 4?

codix
06-10-2020, 16:29
Witam wszystkich zgromadzonych na forum, na wstępie chciałem podziękować wszystkim osobom którzy przyczynili się do napisania tylu postów odnośnie PC marki Panasonic, spędziłem ładnych kilka wieczorów żeby przez to przebrnąć i nie żałuje . :D A teraz ja dorzucę swoje 5 groszy .

Panie giman u mnie PC się wyłącza jak temperatura na zewnątrz przekroczy 2-3 stopnie od zadanej np. mam ustawione 15 *C, Startuje od 15 a wyłącza się koło 18*C

Panie mundi73 u mnie z deltą T jest tak że np. mam ustawione 35 na wyjściu z PC delta 10. PC sobie grzeje do oko ~37 wyjście, wejście ~32 *C. Ponowne załączenie PC następuje wtedy kiedy temp. na wyjściu jest równa lub mniejsza od temp wejścia do PC, czyli koło 29*C zamiast 27*C jak by wynikało z algorytmu.

Dodam że mam bufor 50l spięty równolegle z samymi grzejnikami.

Teraz ja mam pytanie, jaka powinna być różnica temperatur na buforze między zasilaniem z PC a wyjściem na CO w takim układzie jak ja mam ?

Dziwnie ten bufor spięty ale jesli dobrze rozumiem i u góry bufora masz wejscie z PC i zasilanie na grzejniki a na dole bufora powrót z grzejników i powrót na PC to powinienes miec taka sama temperature na wyjsciu z PC i na wyjsciu z bufora na grzejniki.
Przy takim podlaczeniu i mocnej pompce obiegowej w PC wcale bym sie nie zdziwil jakby pompka obiegowa pchala wode bezposrednio w powrót do pompy a nie na grzejniki

TBomek
06-10-2020, 16:33
mundi73 delta rzędu 8-10*C przede wszystkim powoduje że PC działa z najniższymi możliwymi przepływami na pompie obiegowej około 15l/min, przez co wolniej nagrzewa bufor i dłużej pracuje. Jak ustawisz 2-3*C to pompa obiegowa w PC będzie walić największe przepływy rzędu 40l/ min i PC szybciej nagrzeje bufor.

mundi73
06-10-2020, 16:35
Temparatura zewnętrzna wyłaczenia grzania - mam ustawione na 14 stopni.
Obecnie na zewnątrz (pomiar pompy) jest 16 stopni.
Pompa jednak radośnie się kreci na 21Hz.
Czy mam cos uszkodzone czy jest jakiś algorytm, sytuacja, która nakazuje grzać mimo ustawień.

Nie znam się bo sam dopiero borykam się z problemami ale u mnie to samo jest i wyczytałem że to tolerancja . Ustawione mam 13 a wyłącza się przy 15 . Za to załącza przy 13

codix
06-10-2020, 16:38
U mnie kalafiory niczym podłogowe. Różnica na powrocie z podłogowym 1st

No tak. Ale nie można ustawić wyższego zasilania bo grzejnikowe przy tej krzywej daje mi to co chcę a podłogowe o stopień lub dwa za gorąco, morał z tego taki ,PC jest super ale przy projektowanym pod nią ogrzewaniem. Czy nie uniknie taktowania przy zasilaniu 30 gdzie powrót mam kilka dni 26 st deltą 4?

No nie unikniesz jaka bys delte nie ustawil poprostu z podlogi wraca 26st (za slaby odbior ciepła z podłogi) pompa pracuje tak ze dziala na podstawie temperatury powrotu jakbys sobie ustawil zasilanie np.na 45st i delte np.6st to bys to widzial pompa nie zrobila by Ci na zasilaniu temperatury 45st tylko jak by powrot mial 26 to plus te 6st i bylo by na zasilaniu 32st i dopiero jak powrot by urósł na 27 to wtedy zasilanie na 33 i tak dalej az do tych 45st i wtedy mógłbys ustawic sobie tą wysoką deltę.
Teraz jak Ci wraca 26 to zeby nie taktowala to mozesz sie ratowac tylko podniesieniem na zasilaniu (nie trzeba sie kurczowo trzymac jak najnizszej nieraz podniesienie o 1st lub dwa daje znaczaca poprawe ) albo robienie przerw w grzaniu

mundi73
06-10-2020, 16:38
mundi73 delta rzędu 8-10*C przede wszystkim powoduje że PC działa z najniższymi możliwymi przepływami na pompie obiegowej około 15l/min, przez co wolniej nagrzewa bufor i dłużej pracuje. Jak ustawisz 2-3*C to pompa obiegowa w PC będzie walić największe przepływy rzędu 40l/ min i PC szybciej nagrzeje bufor.

To zauważyłem. Pytanie czy wtedy będzie tolerować moja różnice temperatur czy także zaraz sprężarka się wyłączy ponieważ będzie za mała różnica zasilanie powrót

TBomek
06-10-2020, 16:45
Codix twoje spostrzeżenia są prawidłowe PC szybko nagrzewa bufor zaczyna taktować (20 min pracy 10 przerwy). Na razie po pewnym zmianach udało mi się ją ustawić tak żeby chodziła tak długo jak ja chcę lub termostat pokojowy.
Co zrobiłem:
- ustawiłem Delte T na poziomie 8-10*C żeby pompa wodna w PC chodziła w najmniejszych przepływach około 15l/min żeby jak najwolniej nagrzewała bufor
- ustawiłem krzywą 37/10 i 40/-15 żeby grzała non stop przy 15*C dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy (cały czas testuje krzywe)

Na razie to jakoś chodzi , ale wydaje mi się że mam problem z grzejnikami i pompką które ją zasilają :
448878
Co może być przyczyną takich różnic temperatur na zasilaniu z PC i do CO?

codix
06-10-2020, 16:46
To zauważyłem. Pytanie czy wtedy będzie tolerować moja różnice temperatur czy także zaraz sprężarka się wyłączy ponieważ będzie za mała różnica zasilanie powrót

Tez Ci sie wyłączy bo jak szybko bedzie przeplywac przez podloge to mniej ciepla odda i zaraz bedziesz mial na powrocie nie 26 tylko 27albo28

mundi73
06-10-2020, 16:53
No nie unikniesz jaka bys delte nie ustawil poprostu z podlogi wraca 26st (za slaby odbior ciepła z podłogi) pompa pracuje tak ze dziala na podstawie temperatury powrotu jakbys sobie ustawil zasilanie np.na 45st i delte np.6st to bys to widzial pompa nie zrobila by Ci na zasilaniu temperatury 45st tylko jak by powrot mial 26 to plus te 6st i bylo by na zasilaniu 32st i dopiero jak powrot by urósł na 27 to wtedy zasilanie na 33 i tak dalej az do tych 45st i wtedy mógłbys ustawic sobie tą wysoką deltę.
Teraz jak Ci wraca 26 to zeby nie taktowala to mozesz sie ratowac tylko podniesieniem na zasilaniu (nie trzeba sie kurczowo trzymac jak najnizszej nieraz podniesienie o 1st lub dwa daje znaczaca poprawe ) albo robienie przerw w grzaniu

To wynika ,że mam za gęsto rurki w podłodze . I nie jest wstanie odebrać tyle tego ciepła co mam wyprodukowane.Mam 5 pętli na około 60m2 podłogi. Może przymknąć trochę pętle aby zmniejszyć przepływ wody. Przecież nie chodzi o to, że ja żałuję podnieść temp. Tylko teraz mamy w salonie na podłogowym 24 st i dla nas to już dużo. Podniose o 2 st wodę to zaś 1 stopień pójdzie do góry. Nic musze napisać długiego maila do firmy . Mają całe stado inżynierów, monterów, niech myślą. Jeżeli temp zejdą w okolice zera a pompa będzie taktowac to znaczyć będzie, że za duża dobrali . Poprostu nie ma co zrobić z tym ciepłem. Fakt że chyba z niedzieli na poniedziałek było niebo lepiej bo było 8st w nocy ale jak słyszę że wam moduluja na 20 hrz cały dzień to aż miło. A u mnie na gdz pracy sprężarki 2 do 3x uruchomienie.

mundi73
06-10-2020, 16:57
Codix twoje spostrzeżenia są prawidłowe PC szybko nagrzewa bufor zaczyna taktować (20 min pracy 10 przerwy). Na razie po pewnym zmianach udało mi się ją ustawić tak żeby chodziła tak długo jak ja chcę lub termostat pokojowy.
Co zrobiłem:
- ustawiłem Delte T na poziomie 8-10*C żeby pompa wodna w PC chodziła w najmniejszych przepływach około 15l/min żeby jak najwolniej nagrzewała bufor
- ustawiłem krzywą 37/10 i 40/-15 żeby grzała non stop przy 15*C dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy (cały czas testuje krzywe)

Na razie to jakoś chodzi , ale wydaje mi się że mam problem z grzejnikami i pompką które ją zasilają :
448878
Co może być przyczyną takich różnic temperatur na zasilaniu z PC i do CO?

Co do różnicy temperatur doszedłem ,że moją temperatura zasilania jest temp powrotu na PC. To ma sen . Woda się miesza w buforze i dostajemy wymieszana. Dobierając krzywa trzeba brać pod uwagę przynajmniej u mnie

codix
06-10-2020, 16:58
Codix twoje spostrzeżenia są prawidłowe PC szybko nagrzewa bufor zaczyna taktować (20 min pracy 10 przerwy). Na razie po pewnym zmianach udało mi się ją ustawić tak żeby chodziła tak długo jak ja chcę lub termostat pokojowy.
Co zrobiłem:
- ustawiłem Delte T na poziomie 8-10*C żeby pompa wodna w PC chodziła w najmniejszych przepływach około 15l/min żeby jak najwolniej nagrzewała bufor
- ustawiłem krzywą 37/10 i 40/-15 żeby grzała non stop przy 15*C dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy (cały czas testuje krzywe)

Na razie to jakoś chodzi , ale wydaje mi się że mam problem z grzejnikami i pompką które ją zasilają :
448878
Co może być przyczyną takich różnic temperatur na zasilaniu z PC i do CO?

A czyli masz druga pompke bo myslalem ze tylko bufor tak wpiety i na pompce z PC to smiga a Ty masz normalnie sprzęgło.
Po temperaturach powrotów widac ze sie gdzies troche miesza bo do PC powinna wracac taka jak z grzejników.
Dobrym tropem idziesz zmniejszajac przeplyw obiegowki w PC bo pompka pchajaca na grzejniki powinna chodzic z taka sama lub wieksza wydajnoscia niz ta z PC .
1.sprawdz wysokosc podlaczen w buforze zasilanie na grzejniki powinno byc na tym samym poziomie lub wyzej niz zasilanie bufora z PC

michancia
06-10-2020, 17:01
Codix twoje spostrzeżenia są prawidłowe PC szybko nagrzewa bufor zaczyna taktować (20 min pracy 10 przerwy). Na razie po pewnym zmianach udało mi się ją ustawić tak żeby chodziła tak długo jak ja chcę lub termostat pokojowy.
Co zrobiłem:
- ustawiłem Delte T na poziomie 8-10*C żeby pompa wodna w PC chodziła w najmniejszych przepływach około 15l/min żeby jak najwolniej nagrzewała bufor
- ustawiłem krzywą 37/10 i 40/-15 żeby grzała non stop przy 15*C dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy (cały czas testuje krzywe)

Na razie to jakoś chodzi , ale wydaje mi się że mam problem z grzejnikami i pompką które ją zasilają :
448878
Co może być przyczyną takich różnic temperatur na zasilaniu z PC i do CO?
Jak byś wrócił do tego postu co Ci pisałem parę dni temu o zasadzie działania sprzęgła to byś wiedział. W sprzęgle dochodzi do podmieszania wody z powrotu CO przy prawidłowym obciążeniu za buforem, a jak brak obciążenie to następuje mieszanie w obiegu PC bufor. Daj wyższą temperaturę zasilania tak żeby była odpowiednia dla grzejników i podłogi, a to że są różnice tym się nie przejmuj za bardzo.

codix
06-10-2020, 17:05
To wynika ,że mam za gęsto rurki w podłodze . I nie jest wstanie odebrać tyle tego ciepła co mam wyprodukowane.Mam 5 pętli na około 60m2 podłogi. Może przymknąć trochę pętle aby zmniejszyć przepływ wody. Przecież nie chodzi o to, że ja żałuję podnieść temp. Tylko teraz mamy w salonie na podłogowym 24 st i dla nas to już dużo. Podniose o 2 st wodę to zaś 1 stopień pójdzie do góry. Nic musze napisać długiego maila do firmy . Mają całe stado inżynierów, monterów, niech myślą. Jeżeli temp zejdą w okolice zera a pompa będzie taktowac to znaczyć będzie, że za duża dobrali . Poprostu nie ma co zrobić z tym ciepłem. Fakt że chyba z niedzieli na poniedziałek było niebo lepiej bo było 8st w nocy ale jak słyszę że wam moduluja na 20 hrz cały dzień to aż miło. A u mnie na gdz pracy sprężarki 2 do 3x uruchomienie.

Jak pozamykasz petle to znowu pompa bedzie miala mniej wody do zahrzania i zrobi to szybciej na to samo wyjdzie.
Teraz naprawde jest jeszcze za cieplo u malo kogo pompa da rade caly dzien sobie chodzic chyba ze chata jak druszlak.
Nie masz jakiegos termostatu?
Ja mam na termostacie w domu zrobi sie cieplo wszystko stoi spadnie temperatura dopiero sie odpali ten postój pozwala ostygnac troche podlodze przez co jak sie odpali to pochodzi sobie troche.
Ale zawsze to termostat pierwszy rozlaczy pompe a nie ze stanie z przehrzania

mundi73
06-10-2020, 17:05
Codix a jak Ty sobie poradziles z taktowaniem. Masz 100m2 ja ma 180m2 . Ty masz wszystkie TYp 33 ja mam 3 szt 33 i i dwa 22 otwarte czynne ale mogę wyłączyć podłogowe i odkręcić jeszcze 2szt . Tylko zrobiłem w sumie raz na tej swojej krzywej 30/38 także taktowala. Może za niski przepływ dałem. Albo krzywa o niebo za mała? Poradz na swoim przykładzie . Wyłączam podłogowe i jakie ustawienia zasunac. Przecież ja tak 80% zimy na grzejnikowe jechałem

mundi73
06-10-2020, 17:06
Jak pozamykasz petle to znowu pompa bedzie miala mniej wody do zahrzania i zrobi to szybciej na to samo wyjdzie.
Teraz naprawde jest jeszcze za cieplo u malo kogo pompa da rade caly dzien sobie chodzic chyba ze chata jak druszlak.
Nie masz jakiegos termostatu?
Ja mam na termostacie w domu zrobi sie cieplo wszystko stoi spadnie temperatura dopiero sie odpali ten postój pozwala ostygnac troche podlodze przez co jak sie odpali to pochodzi sobie troche.
Ale zawsze to termostat pierwszy rozlaczy pompe a nie ze stanie z przehrzania
Mogę ten z pompy przenieść na chałupe i zrobić jako termostat

michancia
06-10-2020, 17:16
To wynika ,że mam za gęsto rurki w podłodze . I nie jest wstanie odebrać tyle tego ciepła co mam wyprodukowane.Mam 5 pętli na około 60m2 podłogi. Może przymknąć trochę pętle aby zmniejszyć przepływ wody. Przecież nie chodzi o to, że ja żałuję podnieść temp. Tylko teraz mamy w salonie na podłogowym 24 st i dla nas to już dużo. Podniose o 2 st wodę to zaś 1 stopień pójdzie do góry. Nic musze napisać długiego maila do firmy . Mają całe stado inżynierów, monterów, niech myślą. Jeżeli temp zejdą w okolice zera a pompa będzie taktowac to znaczyć będzie, że za duża dobrali . Poprostu nie ma co zrobić z tym ciepłem. Fakt że chyba z niedzieli na poniedziałek było niebo lepiej bo było 8st w nocy ale jak słyszę że wam moduluja na 20 hrz cały dzień to aż miło. A u mnie na gdz pracy sprężarki 2 do 3x uruchomienie.

Wracamy do punktu wyjścia, ty masz dobrze dobraną PC, SDC schodz bardzo nisko z mocą. Przy podłogówce to nie ma prawa traktować. Ale ty masz zrypaną instalację za buforem i u Ciebie pompa miesza w koło PC- bufor. Nic nie zakrecaj w instalacjach, dobierz prawidłowo obroty tych pompek większy przepływ na podłodze mniejszy na grzejnikach, lub wstaw to wszystko na jedną pompke, a na bank to będzie dobrze chodzic

TBomek
06-10-2020, 17:23
Codix zasilanie C.O jest wyżej. Wydaje mi się że pompka Yonos PICO 25/1-6 po stronie wtórnej jest za słaba. Ja mam w domu 3 piętra i ostatnie grzejniki na samej górze najdalej oddalone dostają z 4*C wodę zimniejszą od pozostałych, jest tam od nich z dobre 7,5 m w pionie, a ta pompa ma przepływy rzędu 9l/min przy podnoszeniu max 6m, jak dobrze czytam z tego wykresu charakterystyki https://wilo.com/pl/pl/Produkty-i-zastosowania/Wyszukiwarka-pomp/Yonos-PICO-25-1-6_9389.html

mundi73
06-10-2020, 17:24
Wracamy do punktu wyjścia, ty masz dobrze dobraną PC, SDC schodz bardzo nisko z mocą. Przy podłogówce to nie ma prawa traktować. Ale ty masz zrypaną instalację za buforem i u Ciebie pompa miesza w koło PC- bufor. Nic nie zakrecaj w instalacjach, dobierz prawidłowo obroty tych pompek większy przepływ na podłodze mniejszy na grzejnikach, lub wstaw to wszystko na jedną pompke, a na bank to będzie dobrze chodzic

W sobotę montuje rotametr za buforem i dobiore te przepływy prawidłowo. Ale widzisz, że tu nas 3 takich jest. A to jak rozkręce pętle na maxa to się ugotuje a powrót i tak będzie miał 26st bo taki ma co by nie robił. W domu ciepło a pompa taktuje

codix
06-10-2020, 17:26
Mogę ten z pompy przenieść na chałupe i zrobić jako termostat

Ten termostat z pompy to jest do d...po poerwsze ma dużą histeryzę po drugie nie wyłącz pompek obiegowych (PC staje a obiegówki mielą caly czas)
Teraz mam na dole sama podlogowke na górze 4 grzejniki c33 takie po 2metry ale wczesniej mialem polowe podlogówki i grzejniki male 60-80cm c22 i podstawowym problemem bylo to ze musialem kryzowac grzejniki ktore byly najblizej pompy bo jak to woda zawsze pojdzie tam gdzie ma łatwiej .
Objawialo sie to tym ze z podlogi wracalo np.26st a z grzejnika tego najblizej 32st i ten jeden grzejnik powodowal skuteczne podniesienie temperatury calego powrotu.
Tak kryzowalem wszystkie grzejniki aby na kazdym powrocie z kazdego hrzejnika osiagnąć takie same temperatury powrotu.
To znaczaco pomoglo.
Ale i tak sie skonczylo na wymianie na c33 na gorze bo wtedy tak przykrecone grzejniki nie dogrzewaly pomieszczen.
Po wymoanie na takie dlugie c33 trzeba je podlaczyc krzyżowo bo inaczej pompka przepycha wode z zasilania prawie odrazu w powrót nie nagrzewajac optymalnie grzejnika.

U mnie inna bajka z taktowaniem niewystepuje bo teraz mam ostro przewymiarowane c33 i na dole 100% podlogówki .
Nie mam bufora ale tez grzeje z termostatem i tylko w taniej g13 wiec wszystko ma czas trochę ostygnąć

mundi73
06-10-2020, 17:39
Ten termostat z pompy to jest do d...po poerwsze ma dużą histeryzę po drugie nie wyłącz pompek obiegowych (PC staje a obiegówki mielą caly czas)
Teraz mam na dole sama podlogowke na górze 4 grzejniki c33 takie po 2metry ale wczesniej mialem polowe podlogówki i grzejniki male 60-80cm c22 i podstawowym problemem bylo to ze musialem kryzowac grzejniki ktore byly najblizej pompy bo jak to woda zawsze pojdzie tam gdzie ma łatwiej .
Objawialo sie to tym ze z podlogi wracalo np.26st a z grzejnika tego najblizej 32st i ten jeden grzejnik powodowal skuteczne podniesienie temperatury calego powrotu.
Tak kryzowalem wszystkie grzejniki aby na kazdym powrocie z kazdego hrzejnika osiagnąć takie same temperatury powrotu.
To znaczaco pomoglo.
Ale i tak sie skonczylo na wymianie na c33 na gorze bo wtedy tak przykrecone grzejniki nie dogrzewaly pomieszczen.
Po wymoanie na takie dlugie c33 trzeba je podlaczyc krzyżowo bo inaczej pompka przepycha wode z zasilania prawie odrazu w powrót nie nagrzewajac optymalnie grzejnika.

U mnie inna bajka z taktowaniem niewystepuje bo teraz mam ostro przewymiarowane c33 i na dole 100% podlogówki .
Nie mam bufora ale tez grzeje z termostatem i tylko w taniej g13 wiec wszystko ma czas trochę ostygnąć

Wiesz co. Prawie jak bym czytał swoją instalacje. Mam jeden 33 200cm ale niestety on na termostat na 3 bo gorąco. U dzięcia typ 33 takie po 140 ale na maxa . Na dole typ 22 ogólnie mam 4 takie po 120cm ale 2 zakręcone bo podłogowa. Do tego łazienka z 10m2 i drabinka. Dom ciepły . Ta podłogowa to z dobę trzyma . Powiedzmy było 24st to za dobę do 22 zeszło w salonie. To są dwa niezależne obwody i tak było na kopciuchu. Po gdz lub 2 cały dom ciepły. Ta instalacja grzeje naprawdę ....tyle że nie chce coś z PC. Znaczy grzeje i jakby ktoś nie czytał tego forum i wiedział ze nie powinna sprężarka taktowac to by był mega szczęśliwy bo cacko cieszy tylko pozbyć się taktowania

codix
06-10-2020, 17:49
Codix zasilanie C.O jest wyżej. Wydaje mi się że pompka Yonos PICO 25/1-6 po stronie wtórnej jest za słaba. Ja mam w domu 3 piętra i ostatnie grzejniki na samej górze najdalej oddalone dostają z 4*C wodę zimniejszą od pozostałych, jest tam od nich z dobre 7,5 m w pionie, a ta pompa ma przepływy rzędu 9l/min przy podnoszeniu max 6m, jak dobrze czytam z tego wykresu charakterystyki https://wilo.com/pl/pl/Produkty-i-zastosowania/Wyszukiwarka-pomp/Yonos-PICO-25-1-6_9389.html

Ona ma tylko 6m podnoszenia .Tak wiec cholera wie jaka ona ma faktycznie w Twoim układzie wydajnosc.
Pomierz sobie temperatury wszystkich zasilan i powrotów przy każdym grzejniku.Wlasnie moze byc tak jak kiedys u mnie ze 90% wody pcha Ci przez np.3 grzejniki najnizej czy najbliżej i powroty z nich podgrzewaja Ci caly powrót a te daleko lub wysoko gówno grzeja.
Musialbys wymieniac pompkę na mocniejszą z naprawde duzym przeplywem i kryzowac te grzejniki zeby na kazdym powrocie byla taka sama temperatura.
Tylko to znowu koszt bo pompki tanie nie są dlatego ja zaryzykowalem bez bufora i sie udalo bo jak widac to nieraz niezle cyrki z tymi buforami.
Jak masz mozliwosc to ja bym zrobil narazie taka próbę dorobil by bypas tego bufora wstawil zawor na zasilaniu bufora z Pc i na wyjsciu z bufora na c.o i zrobil obejscie tego bifora tak żeby zasilanie z PC szlo bezposrednio na zasilanie c.o i sprobowalbym to pociągnąc na pompce obiegowej tej z PC

michancia
06-10-2020, 17:50
mundi73 delta rzędu 8-10*C przede wszystkim powoduje że PC działa z najniższymi możliwymi przepływami na pompie obiegowej około 15l/min, przez co wolniej nagrzewa bufor i dłużej pracuje. Jak ustawisz 2-3*C to pompa obiegowa w PC będzie walić największe przepływy rzędu 40l/ min i PC szybciej nagrzeje bufor.

Jeśli jest prawidłowa instalacja to jak dasz duży przepływ przed buforem np 40l i taki sam przepływ za buforem to to będzie działać prawidłowo taki sam będzie odbiór ciepła bufor nie będzie mielił. Taki przepływ przed buforem uzyskasz jak ustawisz mała delte, wtedy pompa dąży do szybkiego zagrzania.
Problemy z buforem występują bo są dwa obiegu pompek i nie są ich obroty zsynchronizowane i dlatego takie rzeczy się dzieją że w buforze woda się miesza. Pompka w PC moduluje, a ta za buforem pracuje na sztywno.
Tam w niższym poście piszesz że Ci górne grzejniki nie dogrzewa, a to może być wina za słabej pompki

codix
06-10-2020, 18:07
Wiesz co. Prawie jak bym czytał swoją instalacje. Mam jeden 33 200cm ale niestety on na termostat na 3 bo gorąco. U dzięcia typ 33 takie po 140 ale na maxa . Na dole typ 22 ogólnie mam 4 takie po 120cm ale 2 zakręcone bo podłogowa. Do tego łazienka z 10m2 i drabinka. Dom ciepły . Ta podłogowa to z dobę trzyma . Powiedzmy było 24st to za dobę do 22 zeszło w salonie. To są dwa niezależne obwody i tak było na kopciuchu. Po gdz lub 2 cały dom ciepły. Ta instalacja grzeje naprawdę ....tyle że nie chce coś z PC. Znaczy grzeje i jakby ktoś nie czytał tego forum i wiedział ze nie powinna sprężarka taktowac to by był mega szczęśliwy bo cacko cieszy tylko pozbyć się taktowania

Chyba nic nie wymyslisz moze jak sie zrobi chlodniej to sie wszystko poprawi.
Tylko teraz Ci nabije tych startów niepotrzebnie.
Jak przewiduje to góra Ci szybciej stygnie i chociaz na dole cieplo to musisz zagrzac.
Ja bym jeszcze spróbowal tak:
Zrobic grzanie na termostacie tylko termostat dac na gorze.
Podniesc krzywą ze 3stopnie wtedy grzejniki szybciej nagrzeja górę a żeby nie nagrzalo tak szybko dolu przykrecilbym podlogowke .Choszila by tylko wtedy kiedy na gorze trzeba miala by wymiszone przez termostat postoje to troche by ochlodzilo sie wszystko przez co po starcie dluzej by pracowala.
Spróbować niezawadzi.Innych pomysłów nie mam

TBomek
06-10-2020, 18:10
codix, michanica też mi się tak wydaje, że problem jest po stronie C.O. Instalacji nie chcę przerabiać bo dopiero co wyremontowałem kotłownię znaczy się maszynownię, a najprościej wymienić pompę .Zadzwonię jutro do instalatora i spróbuje mu to wyjaśnić, w końcu to on dobierał te pompę, a uprzedzałem go że mam starą instalację z przewężeniami i na 3 kondygnacjach. Co do samych kaloryferów to wyregulowałem powroty na dwóch które miały cieplejsze, ale te 2 na samej górze cały czas ledwo grzeją. Zdaję sobie sprawę że jakbym podniósł krzywą to by było lepiej, ale pytanie czy to jest rozwiązanie , grzać np. 40*C z PC,a na CO mieć z 35*C i czekać aż termostat wyłączy? Czy może wymienić tą pompę i próbować niższymi parametrami? Nowa pompa to z 800zł. ;/

-voymar-
06-10-2020, 18:54
Witam. Panowie jak jest z ta delta grzania w generacji H. Od 1do 15. Instrukcje czytałem ale gdy mam ustawiona zasilanie w danej chwili 31 i delta 8st to pompa nie zrobi mi takiej delty bo mój powrot z obiegu wtórnego ma 26 st .PC startuje ponownie przy 25st wiec najpierw musi schłodzić posadzki i dopiero rusza. W instrukcji napisali że im większa delta to większe oszczędności. Chyba nie przy takiej niskiej krzywej? Czy coś kręce?

Przy takiej delcie i i powrocie +26*C to defrosty będą z użyciem grzałki . I gdzie tu oszczędności?

ziomas1
06-10-2020, 19:18
Co do różnicy temperatur doszedłem ,że moją temperatura zasilania jest temp powrotu na PC. To ma sen . Woda się miesza w buforze i dostajemy wymieszana. Dobierając krzywa trzeba brać pod uwagę przynajmniej u mnie
Ja mam bufor 200 l wpiety równolegle tak jak u Ciebie i jest dokładnie jak piszesz woda miesza się w buforze i tmp zasilania jest zbliżona do tmp powrotu do PC. Czy tak powinno być nie wiem - ale pompa pracuje płynnie.

michancia
06-10-2020, 19:58
codix, michanica też mi się tak wydaje, że problem jest po stronie C.O. Instalacji nie chcę przerabiać bo dopiero co wyremontowałem kotłownię znaczy się maszynownię, a najprościej wymienić pompę .Zadzwonię jutro do instalatora i spróbuje mu to wyjaśnić, w końcu to on dobierał te pompę, a uprzedzałem go że mam starą instalację z przewężeniami i na 3 kondygnacjach. Co do samych kaloryferów to wyregulowałem powroty na dwóch które miały cieplejsze, ale te 2 na samej górze cały czas ledwo grzeją. Zdaję sobie sprawę że jakbym podniósł krzywą to by było lepiej, ale pytanie czy to jest rozwiązanie , grzać np. 40*C z PC,a na CO mieć z 35*C i czekać aż termostat wyłączy? Czy może wymienić tą pompę i próbować niższymi parametrami? Nowa pompa to z 800zł. ;/

Rozumię, że chcesz reklamację na pompkę obiegową, bo chyba nie na Pompę PC.
Jak to instalator dobierał to jak najbardziej , przecież to on jest fachowcem i to on bierze kasę za to rzeby to pracowało, s ty na dobrà sprawę na tym się znać nie musisz.
Druga sprawa, że takich mamy fachowców

codix
06-10-2020, 20:14
Rozumię, że chcesz reklamację na pompkę obiegową, bo chyba nie na Pompę PC.
Jak to instalator dobierał to jak najbardziej , przecież to on jest fachowcem i to on bierze kasę za to rzeby to pracowało, s ty na dobrà sprawę na tym się znać nie musisz.
Druga sprawa, że takich mamy fachowców

Bo naopowiadają im na tych szkoleniachbże bufor jest lekarstwem na całe zło a dodatkowo kolejnym zarobkiem to wtryniają go gdzie się tylko da nawet niezastanawiając się czy może dałoby radę bez .
A jak widać po przykładach to nawet tego bufora dobrze nie zrobią.

michancia
06-10-2020, 22:55
Bo naopowiadają im na tych szkoleniachbże bufor jest lekarstwem na całe zło a dodatkowo kolejnym zarobkiem to wtryniają go gdzie się tylko da nawet niezastanawiając się czy może dałoby radę bez .
A jak widać po przykładach to nawet tego bufora dobrze nie zrobią.

Nie wiem do czego im ten bufor ( mowa o instalatorach ), bo w instrukcji o ile pamiętam dla Panasonica 9kW minimalny zład wody to 50l.
Duży zład wody i min przepływ dla 9kW to 25l/min. Ale ten zład i przepływ jest potrzebny do defrostów, ale z doświadczenia wcale nie jest potrzebny, bo pompa może wykonać defrost przy użyciu grzałek, co wcale nie musi oznaczać większych kosztów.
Jedynie co może taki bufor wydłużyć to przy grzejnikach minimalna pracę tej pompy, ale ile to może wydłużyć, jak to nie jest odbiornikiem ciepła, po pewnym czasie woda się nagrzewa i sytuacja sie powtarza. Ok. ma to jeszcze sens przy bardzo dużej pojemności bufora, bo wtedy można kombinować, nagrzać bufor, pompa się wyłącza, a obieg wtórny dalej mieli.
Ale przy małych buforach 50l to to nic nie daje, to jest jedynie zabezpieczenie, którego instalator boi się podjąć i dla świętego spokoju to montuje

slimakfoto
07-10-2020, 14:14
Witam
Słowo bufor może być mylnie lub zamiennie stosowane.
Bufor jako magazyn ciepła
Bufor jako sprzęgło hydrauliczne
Bufor jako powiększasz zwładu.

Każdy może służyć do innych celów lub podobnych.
Inaczej się podłącza .
Jeden działa na wymienniku , inny podłączony do zasilania i powrotu lub tylko do powrotu.

Trzeba więc określić co się opisuje:)

mundi73
07-10-2020, 16:11
Codix czytałem twoje,wasze podpowiedzi kilka x z rzędu każda. Dzisiaj pomyślałem , że już wszystkie obcje przetestowalem ....jednak nie .wtedy jak mi napisałeś żebym pomierzyl temperatury wszędzie, zrobiłem to lecz nie rozumiejąc po co. To , że wykrylem dzięki tej metodzie , że mieszacze do bani są to już wiecie. Sprawdzając grzejniki mierzylem czy działają i działaly każdy ciepły elegancko. Dzisiaj znowu o tym myślałem i ....grzeje wszystkie tyle że te wielkie mają 6st różnicy A były takie co miały stopień. Dwa to pętle grzejnikowe zauważyłem wtedy że jedna ciepła mocno jest. Hmmm. A Ty mówiłeś że jeden potrafił podnieść temp dość mocno. Jak już mówiłem moja temp zasilania to temp powrotu do pompy z bufora lub sprzęgła raczej . Dzisiaj odlaczylem obieg grzejników. Jak już mówiłem mój powrót 26 st lecz było dobę grzane to dzisiaj 27. Ustawiłem zasilanie na pompie 35 st czyli w mój układ 31 st .Na dworzen12 . Z krzywej 37 wyszło zasilanie czyli u mnie 35. I poszedł na podlogowym. Po gdz sprezarka staje. Patrzę na PC 37 /34 st . Patrzę na mój obieg.....34 /27 7 st różnicy A sprężarka stanęła bo......moim zdaniem pompa wtórna nie daje rady na podlogowce. Gdy podłącza grzejnikowe to wraca tam ciepły powrót bo jest coś takiego jak regulacja hydrauliczna o której przy kopciuchu nie potrzebowałem słyszeć. Powrót z łazienki wraca nie dogrzany A z dwóch grzejników mało się różni od zasilania.Mam nadzieję , że to będzie cały winowajca .... Dzwoniłem do firmy i mam mieszane uczucia. Teksty typu dopuszcza się ilość startów sprężarki do 5 na gdz. Panasonic przed upływem roku nie przygląda się taktowaniu.... jednak gdy przegladnal wykresy przyznał że taktuje i obiecali przeanalizować... Troszkę boli gdy każdy przed zakupem odbiera telefon A później.....ech

michancia
07-10-2020, 16:23
O zasadzie działania sprzęgła to Ci dwa razy pisałem i o mieszaniu w nim wody, już mi brakowało słów.
TAK się zamierzałem, że odpisałem koledze ,,TBobek,, o jego różnicach na buforze czy sprzegle, ale to w sumie ten temat.
A Ty dzisiaj Amerykę odkrywasz.
Sory, ale brakowało mi słów do Ciebie, nie gniewaj się.

TBomek
07-10-2020, 16:39
mundi73, michanica , wszystko się zgadza u mnie też temp. powrotu z bufora do PC jest taka sama jak temp. zasilania C.O z bufora. Pytanie tylko jest takie czy instalując mocniejszą pompę po stronie wtórnej i co za tym idzie wymuszając większe przepływy, uda się zwiększyć temp wyjścia z bufora na C.O. U mnie jest to różnica względem zasilania z PC około 5*C. I czy to się opłaca, bo mocniejsza pompa zje z 60-75W względem tej którą mam (teraz 40W), a różnica na zasilaniu i powrocie kaloryferów jest na poziomie 2*C.

mundi73
07-10-2020, 17:20
O zasadzie działania sprzęgła to Ci dwa razy pisałem i o mieszaniu w nim wody, już mi brakowało słów.
TAK się zamierzałem, że odpisałem koledze ,,TBobek,, o jego różnicach na buforze czy sprzegle, ale to w sumie ten temat.
A Ty dzisiaj Amerykę odkrywasz.
Sory, ale brakowało mi słów do Ciebie, nie gniewaj się.

Nie gniewam. Spoko. Nie jest moja dziedzina a wyprostować trzeba

mundi73
07-10-2020, 17:23
mundi73, michanica , wszystko się zgadza u mnie też temp. powrotu z bufora do PC jest taka sama jak temp. zasilania C.O z bufora. Pytanie tylko jest takie czy instalując mocniejszą pompę po stronie wtórnej i co za tym idzie wymuszając większe przepływy, uda się zwiększyć temp wyjścia z bufora na C.O. U mnie jest to różnica względem zasilania z PC około 5*C. I czy to się opłaca, bo mocniejsza pompa zje z 60-75W względem tej którą mam (teraz 40W), a różnica na zasilaniu i powrocie kaloryferów jest na poziomie 2*C.

Może też wymagają regulacji hydraulicznej. Razem świat na nowo odkrywamy

bobrow
07-10-2020, 18:48
U mnie jest to różnica względem zasilania z PC około 5*C.

A czym i jak mierzyłeś temperaturę na buforze-masz moduł w PC i oryginalny czujnik ?

MiG25
07-10-2020, 19:08
A prędkość pompy objegowej ograniczyliście do min ? Delta wtedy na pewno wzrośnie , ale może objegówka po stronie odbiorów da radę zrównoważyć przepływ.
Bo jeśli temperatury pomierzone przez @mundi73 są poprawne , to jak byk wychodzi ,że część wody z PC trafia spowrotem do PC ,zamiast wszystko do odbiorów.

michancia
07-10-2020, 19:15
Po pierwsze poodpowietrzajcie instalacje, każdy grzejnik, bo jak inne na tym samym poziomie grzeja, a jeden nie grzeję, to może być zapowietrzonej. Podłogówka to podstawa, że musi być odpowietrzona.
No i teraz najważniejsze, gdybyście mieli cały ten układ na jednej pompce, tej PC, to każdy grzejnik był by jednakowo ciepły, w zależności od ustawionej delty, mała delta to grzejniki by się szybko nagrzewało, dużą delta, na początku długo była by różnica między górą grzejnika a dołem. Ale z czasem i tak całość grzejnika była by jednakowo ciepła, a pompa by tej dużej delty nie trzymała, tylko powrót do zasilania by się zbliżał i po różnicy 3st zasilanie do powrotu pompa staje, wczeßniej jeszcze na chwilę podniesie zasilanie.
Ale wy macie bufor, a za buforem na jednym obwodzie macie podłogówkę i grzejniki. To co mówiè, tam wam dochodzi do podmieszania wody. Bo żeby to dobrze pracowało to obroty wydajność, a inaczej to co wpływa do bufora to to samo musi wypłynąć.
Takich obrotów, wydajności tych pompek wtórnej i pierwotnej idealnie nie zsynchronizujecie, bo ta w PC zmienia swoją wydajność w czasie pracy.
Ale można pójść na kompromis i na wtórnym dbać taką wydajność jak największą ustawioną wydajność tej w z pc. Dochodzi jeszcze jedno jak rozległa jest sieć i jak wysoko musi podnosić. I z tego względu lepiej pompke przewymiarowac.
Do tego największym odbiornikiem jest podłoga i to tam musi być pełny przepływ, a w instalacji mieszanej tródno to uzyskac, bo grzejniki mają mniejsza oporność przepływu i dlatego woda leci szybciej przez grzejniki, a przez podłogē nie chce.
Jak uzyskacie taki efekt, że wszystkie grzejniki będą jednakowo grzać i podłoga też, a w buforze będzie tyle samo wody wpływać co wypłynąć, to na bank to będzie grzać, a temperatura zasilania bufora będzie prawie taką samą jak zasilania CO i to samo na powrocie.
Prościej już wytłumaczyć nie mogę.

bobrow
07-10-2020, 19:31
Przez moje "łapki" przeszły trzy konwersje z kopciucha na Panasy T-cap (jeden mieszany OP+grzejniki i dwa tylko grzejniki).
Instalacje dość różnie wykonane,ale wszędzie mam temp wyjścia z bufora niższą o max 1,5K od wyjścia z PC (po rozruchu CO , oczywiście).
W dwóch miejscach jest Wilo Pico Yonos 25/1-4 ,a w trzecim 25/1-6 (bo trzy kondygnacje).Wszystkie ustawione na maxa.
Oczywiście odpowietrzenie i ewentualna regulacja -to podstawa.Choć w moim przypadku nie było żadnych regulacji przepływów , ponieważ długie lata (najwięcej 22) wszystko pracowało na kopciuchach i było ok.
Resztę robi PC-w H ustawiłem max prędkość obiegówki na 35l/min.W dwóch modelach F jest 3 bieg co także daje ok 35l/min.

TBomek
07-10-2020, 19:47
michanica, zrobiłem tak jak piszesz i wszystko rozumiem. Ja mam tylko grzejnik na 3 kondygnacjach z czego te nieszczęsne co nie osiągają tep. są na pionie z alpex 16mm i są najdalej oddalone razem z drabinkami w łazience.

Link do galerii : https://photos.app.goo.gl/Q2reZM7dAp98LnfSA

bobrow mam wpięty do swojego układu własnej roboty czujniki temp oparte na sonoff. Wykorzystuje to do monitorowania temp na każdym z krupców bufora i do CWU, wcześniej wykorzystywałem przy zaworze 4D w kotle. Dane i wykresy mam w Grafanie.448904

bobrow
07-10-2020, 20:02
bobrow mam wpięty do swojego układu własnej roboty czujniki temp oparte na sonoff. Wykorzystuje to do monitorowania temp na każdym z krupców bufora i do CWU, wcześniej wykorzystywałem przy zaworze 4D w kotle. Dane i wykresy mam w Grafanie.448904

Ok-to teraz pytanie pomocnicze :
czy masz 2 takie same czujniki zamocowane w ten sam sposób (tj na tym samym materiale) na out PC i out bufor ?

PS
Ja u siebie mam Malinę i Domoticza, na DS18b20 mam zrobiony odczyt temp w CWU w górnej części (do sterowania PC CWU wg słupa wody)

michancia
07-10-2020, 20:08
[QUOTE=TBomek;7980915]michanica, zrobiłem tak jak piszesz i wszystko rozumiem. Ja mam tylko grzejnik na 3 kondygnacjach z czego te nieszczęsne co nie osiągają tep. są na pionie z alpex 16mm i są najdalej oddalone razem z drabinkami w łazience.

Link do galerii : https://photos.app.goo.gl/Q2reZM7dAp98LnfSA


A na kopciuch jak Ci to pracowało, bo jak grzało wszystko jak należy, to teraz też musi, tylko kwestia regulacji wydajności tej pompki wtórnej, jest za mała.
A jeśli nie grzało, to pozostaje dodatkowa pompka

TBomek
07-10-2020, 20:09
Tak to są własnie DS18b20 przytwierdzone do mosiądzu te (kolanka i zawory przy buforze) i otulone czarną pianką, na zdjęciach tego nie widać bo są nie aktualne. Skalibrowałem ich odczyty do wskazań z PC na wyjściu i wejściu (jak PC nie pracowała).
Zauważyłem też że pirometr (używam do pomiaru kaloryferów) świruje jak mierze temp. na mosiądzu lepiej brać stal żeliwo.

bobrow
07-10-2020, 20:13
Tak to są własnie DS18b20 przytwierdzone do mosiądzu te (kolanka i zawory przy buforze) i otulone czarną pianką, na zdjęciach tego nie widać bo są nie aktualne. Skalibrowałem ich odczyty do wskazań z PC na wyjściu i wejściu (jak PC nie pracowała).
Zauważyłem też że pirometr (używam do pomiaru kaloryferów) świruje jak mierze temp. na mosiądzu lepiej brać stal żeliwo.

Ok-czyli kwestia PC i system.
A jaki typ obiegówki wtórnej masz ?

bobrow
07-10-2020, 20:15
Doczytałem -Yonos 25/1-6 , to nie mała pompeczka

bobrow
07-10-2020, 20:16
A co wskazuje przy max zasterowaniu-40W ?

TBomek
07-10-2020, 20:16
michanica kopciuch miał termostaty ustawione, więc przepływy były mniejsze ale wysokość podnoszenia pewnie większa, po za tym pompa sama schodziła z obrotami do 18W jak instalacja się wygrzała (jak była chłodniejsza to zwiększą mocą bo termostaty były otwarte), generalnie te kaloryfery prawie nigdy nie były w pełni ciepłe zwłaszcza te na samej górze, ale na pewno były cieplejsze niż teraz.
Teraz otworzyłem wszędzie termostaty , z mała regulacja tych co za szybko puszczały wysoką temp. na powrót, i pompa nie ma takich oporów jak za kopciucha, przez co wysokość podnoszenia jest mniejsza, po za tym pompa jest inna moim zdaniem słabsza (była grundfos alpha 2 25-60). Tak sobie to tłumaczę.

bobrow pompa jest ustawiona na max 40W
dlatego zastanawiam się czy jest sens kupować mocniejszą? Czy może ratować się wyższą krzywą i czekać na chłodniejsze dni. Teraz przy krzywej 10/37 i -15/40 pompa przy temp zew 14*C chodzi bez taktowania na termostacie pokojowym

bobrow
07-10-2020, 20:20
No to finał-a kiedy przykręciłeś cały dół lub nawet dwie dolne kondygnacje, to grzejniki na górze miały jak trzeba temp ?

TBomek
07-10-2020, 20:29
Tak jeszcze nie sprawdzałem, choć muszę dodać ze jeden z tych dużych grzejników na ostatnim pietrze grzeje prawidłowo, ale on jest wpięty w krótszy pion i po fi 25 alpex wraz z grzejnikiem z kuchni/piętro i kuchnia/parter. Najbardziej mi w sumie zależny na tej największej drabince w łazience na samej górze jest to jedyne ogrzewanie jej i jest to najwyżej położony grzejnik.

bobrow
07-10-2020, 20:33
Tak jeszcze nie sprawdzałem, choć muszę dodać ze jeden z tych dużych grzejników na ostatnim pietrze grzeje prawidłowo, ale on jest wpięty w krótszy pion i po fi 25 alpex wraz z grzejnikiem z kuchni/piętro i kuchnia/parter. Najbardziej mi w sumie zależny na tej największej drabince w łazience na samej górze jest to jedyne ogrzewanie jej i jest to najwyżej położony grzejnik.

A masz automatyczny odpowietrzacz w najwyższym punkcie na samej górze ?

TBomek
07-10-2020, 20:34
Tak zamontowałem go własnie w tej drabince, bo urwałem już dwa kluczyki od kręcenia śrubą jak był zwykły. :)
Generalnie po odpowietrzeniu zakręciłem te odpowietrzniki automatyczne co miałem przy pompie C.W.U bufor i jeden na powrocie, bo podejrzewam że któryś zasysał powietrze jak pompa startowała/stawała bo bulgotało, zostawiłem otwarte tylko na końcu pionów kaloryferów żeby się same odpowietrzały.

bobrow
07-10-2020, 20:35
A ta Wilo na kopciuchu też była , jeśli nie -to jaka ?

TBomek
07-10-2020, 20:38
zerknij kilka postów wyżej bo edytowałem. #11848 grundfos alpha 2 25-60

michancia
07-10-2020, 20:45
michanica kopciuch miał termostaty ustawione, więc przepływy były mniejsze ale wysokość podnoszenia pewnie większa, po za tym pompa sama schodziła z obrotami do 18W jak instalacja się wygrzała (jak była chłodniejsza to zwiększą mocą bo termostaty były otwarte), generalnie te kaloryfery prawie nigdy nie były w pełni ciepłe zwłaszcza te na samej górze, ale na pewno były cieplejsze niż teraz.
Teraz otworzyłem wszędzie termostaty , z mała regulacja tych co za szybko puszczały wysoką temp. na powrót, i pompa nie ma takich oporów jak za kopciucha, przez co wysokość podnoszenia jest mniejsza, po za tym pompa jest inna moim zdaniem słabsza (była grundfos alpha 2 25-60). Tak sobie to tłumaczę.

bobrow pompa jest ustawiona na max 40W
dlatego zastanawiam się czy jest sens kupować mocniejszą? Czy może ratować się wyższą krzywą i czekać na chłodniejsze dni. Teraz przy krzywej 10/37 i -15/40 pompa przy temp zew 14*C chodzi bez taktowania na termostacie pokojowym

To teraz zobacz jaką masz instalację, w obwodzie pierwotnym masz na pewno rury 28mm, krótki obwód, w tym obwodzie tym pracuję pompka z PC która ma przepływ min. 25l/min, a teraz za buforem co masz, rurki 15mm, ewentualnie 18mm, do tego rozległa sieć i jeszcze wysoko, a na koniec kupę przewężen i zakrètów. To jaka ta pompka musi być wydajna, żeby na tych oporach to przepchać.
A żeby to grało wszędzie musi woda krążyć i tyle samo musi do bufora wpaść co wylecieć.

bobrow
07-10-2020, 20:49
zerknij kilka postów wyżej bo edytowałem. #11848 grundfos alpha 2 25-60

Przegapiłem-wychodzi ,że to są podobne pompy tj wys podnoszenia 6m i charakterystyki zbliżone (przy 6m ok 0,7-0,8 m3/h tak na "oko").
Nasuwają mi się takie wnioski-na kopciuchu zapewne grzałeś z mniejszymi przerwami , na PC używasz termostatu.Kiedy system się nagrzewał , stopniowo nagrzewały się także te grzejniki na górze.Do tego pewnie grzałeś na kopciuchu z większymi temp.

TBomek
07-10-2020, 20:53
michanica wiem że instalacja jest lekko skopa ale tylko te dwa piony, one odchodzą od 2-1,5 calowych rur które są w poziomie po całej piwnicy, z nich odchodzą piony. Kiedyś to była zwykła grawitacja na czarnej stali. Teraz są płytowe kaloryfery na przewężeniach z miedzi, bo jakoś to musieli wpiąć i te dwa piony po modernizacji w alpex. To wszystko ma ponad 10l od ostatniej wymiany kopciucha. Zdawałem sobie z tego sprawę i dla tego zgodziłem się na bufor równolegle, żeby PC nie odstawała po d..ie. Teraz staram się to tylko maksymalnie zoptymalizować i tyle. Wiem że ideałem to nie jest i nie będzie.

bobrow
07-10-2020, 20:55
Pomimo wszystko nie pasuje mi ta różnica między PC a buforem...
Może masz jeszcze jakiś "czeski" błąd w systemie.Spróbuj jeszcze zakręcać dwa poziomy i testować na pojedynczym poziomie czy także będą takie same różnice.
Wygląda jak by po prostu był znacznie większy przepływ po stronie PC i bardzo słaby po stronie systemu, a przecież Panas zmniejsza przepływ przy mniejszym obciążeniu...

bobrow
07-10-2020, 20:57
A nie masz gdzieś czasem podłączonego odwrotnie grzejnika ?
Jeśli na którymś poziomie taki się przytrafił i cały poziom będzie odcięty-to powinieneś mieć znacznie wyższą temp na buforze.

TBomek
07-10-2020, 21:05
PC mam ustawioną tak że przepływ podczas grzania oscyluje w okolicach 14l/min dzięki delcie T 10*C, kaloryfery są prawidłowo wpięte jak by było inaczej to powroty grzały by mocniej niż zasilanie a tak nie jest. Też mi się ta różnica temperatur w buforze nie podoba wydaje mi się że powinna być mniejsza, dlatego do głowy przychodzi mi tylko ta nieszczęsna pompka obiegu wtórnego. Muszę się z tym przespać.

bobrow
07-10-2020, 21:14
PC mam ustawioną tak że przepływ podczas grzania oscyluje w okolicach 14l/min dzięki delcie T 10*C, kaloryfery są prawidłowo wpięte jak by było inaczej to powroty grzały by mocniej niż zasilanie a tak nie jest. Też mi się ta różnica temperatur w buforze nie podoba wydaje mi się że powinna być mniejsza, dlatego do głowy przychodzi mi tylko ta nieszczęsna pompka obiegu wtórnego. Muszę się z tym przespać.

No to tylko próba "prawdy"-jeśli zakręcisz wszystko oprócz ostatniego poziomu i na tych grzejnikach będzie ok , to można pokusić się o regulację systemu przed wymiana obiegówki (po wymianie woda nadal może przepływać tam gdzie jej łatwiej).
Nadal pozostaje problem z różnicami temp.
U mnie na sztywnej prędkości na PC ok 30l/min i dT 5K ,jest na wyjściu bufora ok 8-10K z temp mniejszą o ok 1,5K...

michancia
07-10-2020, 21:59
No to tylko próba "prawdy"-jeśli zakręcisz wszystko oprócz ostatniego poziomu i na tych grzejnikach będzie ok , to można pokusić się o regulację systemu przed wymiana obiegówki (po wymianie woda nadal może przepływać tam gdzie jej łatwiej).
Nadal pozostaje problem z różnicami temp.
U mnie na sztywnej prędkości na PC ok 30l/min i dT 5K ,jest na wyjściu bufora ok 8-10K z temp mniejszą o ok 1,5K...

U siebie masz sztywno przed buforem 30l/min a na wtórnym pewnie masz grube rury do grzejników i dobraną pompkę do instalacji, o takim samym bądź wiekszym przepływie, dlatego tyle wody co wpływa to wypływa z bufora. Przy prawidłowo działającej instalacji ( czyli zrównowazonych obciążeniach przed i za buforem ) będziesz miał na zasilaniu do bufora taka samą temperaturę jak to co wpływa do CO ( lekko mniejszą bo część zostaje zassana z powrotu CO, ale tak ma być ), to samo powrót z co będzie porównywalny z powrotem do PC.
Kolega ma rozległą sieć z dużymi przewężeniami, jak grzał na kopciuchu to to mu chodziło na jednej pompce i grzał na wysokich temperaturach a i tak ostatnie grzejniki miał niedogrzane.
To teraz na mniejszych temperaturach jak to ma grzać, jak do tego jeszcze pompka ma słabsza wydajność niż miał, a na pewno wydajność układu wtórnego jest mniejsza niż pierwotnego.

bobrow
07-10-2020, 22:12
Po stronie wtórnej mam znacznie mniejszy przepływ -szacuję na ok 13-16l/min.
Piony mam miedź ok fi 30mm , a grzejniki do rozdzielaczy podpięte są pexem 16mm.

michancia
07-10-2020, 22:23
Masz bufor, jeśli przed buforem masz na sztywno przepływ 30l, a za buforem ok 15l to nie ma takiej opcji, że ci woda w buforze się nie miesza, nie możesz mieć przed buforem i za takiej samej temperatury, ale mogę się mylić.

michancia
07-10-2020, 22:33
A jeśli tak jest jak myślę, że masz za małą wydajność pompki w obwodzie wtórnym, to kosztem paru wat na pompce tracisz więcej na podniesieniu temperatury na wyjściu z PC...

bobrow
07-10-2020, 22:42
Pisałem ,już różnica na buforze to ok 1.5K mniej.
Różne dT dają te same moce przy różnych przepływach.
Mam u siebie bypass na buforze i przy max biegu w PC tj 7 mam ok 30l/min, przy takim przepływie rezonują mi rury.
Robiłem wielokrotnie badania COP i praktycznie są takie same dla pracy z buforem i bez.A 1 czy 2K więcej na PC nie robi mi już różnicy...

mundi73
08-10-2020, 02:54
Jeszce jedno. Bufor Panasonic. Po lewej obieg wtórny góra zasilanie dół powrót. Prawa strona zasilanie z PC góra dół powrót. Poprawnie?

MiG25
08-10-2020, 06:08
Z informacji co podałeś.,to jest ok Po tych samych stronach te same obiegi , u góry "rury cieplejsze". Na sprzęgłach jest również strzałka przepływu ciepla (czyli strzałka pokazuje od objegu pompy na obieg odbiorów). Na buforze moze juz tego nie być, ale można sprawdzić na nim bądź w jego instrukcji.

TBomek
08-10-2020, 07:14
No to tylko próba "prawdy"-jeśli zakręcisz wszystko oprócz ostatniego poziomu i na tych grzejnikach będzie ok , to można pokusić się o regulację systemu przed wymiana obiegówki (po wymianie woda nadal może przepływać tam gdzie jej łatwiej).
Nadal pozostaje problem z różnicami temp.
U mnie na sztywnej prędkości na PC ok 30l/min i dT 5K ,jest na wyjściu bufora ok 8-10K z temp mniejszą o ok 1,5K...

Zrobiłem tak jak piszesz, zamknąłem piwnicę , parter i łazienkę na piętrze.
Rezultat taki że grzejniki na ostatniej kondygnacji bez problemu się wygrzały.
Różnica temperatur na wyjściach z bufora zmalała do ~3,3*C przy temperaturach :
Z PC 41*C (czujnik PC) >> przed buforem od PC 39,5 *C >> z bufora na CO 36,2*(moje czujniki)
Z C.O do bufora 34,4*C >> Z bufora do PC 34,8>> Wejście do PC 36*C (czujnik PC)
Podejrzewam że czujniki w PC mają mniejszą dokładność dlatego te lekkie rozbieżności w ich wskazaniach.
Minus taki że zauważalnie wzrosły szumy w instalacji, no i pół domu odcięte.


U siebie masz sztywno przed buforem 30l/min a na wtórnym pewnie masz grube rury do grzejników i dobraną pompkę do instalacji, o takim samym bądź wiekszym przepływie, dlatego tyle wody co wpływa to wypływa z bufora. Przy prawidłowo działającej instalacji ( czyli zrównowazonych obciążeniach przed i za buforem ) będziesz miał na zasilaniu do bufora taka samą temperaturę jak to co wpływa do CO ( lekko mniejszą bo część zostaje zassana z powrotu CO, ale tak ma być ), to samo powrót z co będzie porównywalny z powrotem do PC.
Kolega ma rozległą sieć z dużymi przewężeniami, jak grzał na kopciuchu to to mu chodziło na jednej pompce i grzał na wysokich temperaturach a i tak ostatnie grzejniki miał niedogrzane.
To teraz na mniejszych temperaturach jak to ma grzać, jak do tego jeszcze pompka ma słabsza wydajność niż miał, a na pewno wydajność układu wtórnego jest mniejsza niż pierwotnego.

Prawie wszystko się zgadza, z tym wyjątkiem że jak grzałem kopciuchem to miałem zawór 4D i tak wysterowaną instalację żeby na C.O puszczał ~34*C bez względu na temperaturę na zewnątrz. Robiłem taki test pod PC czy jestem w stanie wygrzać dom na takim parametrze.
Wyniki mojej analizy:
Wyniki KLIK (https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3duaTZ2cjhGcnoJtYSn0wFMBWDTxQv_q-23PA4uEZpJ0aYims_IOMUwELVH6MdvGIy9A61iuzHl_l8WvSjj pRZVAixLdqxXkwcPMOZevJ2ES9n0g8Nrn4Y5NYmpt2i15nMjDI k7_7V7kKqLUa_3SePs=w1590-h688-no?authuser=0)
Druga sprawa, że wtedy kaloryfery były ustawione na termostatach, więc i przepływy były inne. Teraz mam prawie wszystkie otwarte bo podobno o to chodzi żeby PC mogła dostawać jak najwięcej wody.
Trzecia sprawa to to że kopciuch miał inną charakterystykę pracy, krzywa temperaturowa wody wychodzącej na CO była bardziej poszarpana (większe skoki) trudniej było mu utrzymać jednolita temperaturę, był też tak ustawiony że w godzinach nocnych między 22 a 5 rano miał puszczać na kaloryfery 26* . W PC utrzymanie tak niskiej temp. na grzejnikach jest nie wykonalne, bo zaczyna taktować. Więc teraz na noc PC całkowicie się wyłącza i będzie startować jak termostat przestawiony na niższą temperaturę niż dzienna, jej będzie kazał. W rezultacie będzie pewnie miała zimniejszą wodę na starcie do wygrzania.

Podsumowując temat, ustawię parter i mniejsze kaloryfery na termostatach jak było za kopciucha, i skręcę może trochę piwnicę. Zakładam że jak się wygrzeją te pomieszczenia, to termostaty się przymkną i wtedy więcej ogrzanej wody pójdzie do góry tam gdzie jej brakowało. Termostat sterujący PC mam na samej górze więc on wyłączy PC dopiero jak ta góra zostanie wygrzana. Wydaje mi się że odpowiednie wyregulowanie przepływów w kaloryferach będzie na pewno najtańszym rozwiązaniem. Powalczę przez ten sezon, a jak się okaże że to nie pomaga to wtedy będę kombinował z większą pompą po stronie wtórnej.
Wygląda na to żeby moja PC nie taktowała, to musi być tak ustawiona żeby średnia dzienna temperatura jaka idzie z bufora na CO musi być wyższa o ~2*C jak miałem ustawione za czasów kopciucha (pacz Wyniki KLIK (https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3duaTZ2cjhGcnoJtYSn0wFMBWDTxQv_q-23PA4uEZpJ0aYims_IOMUwELVH6MdvGIy9A61iuzHl_l8WvSjj pRZVAixLdqxXkwcPMOZevJ2ES9n0g8Nrn4Y5NYmpt2i15nMjDI k7_7V7kKqLUa_3SePs=w1590-h688-no?authuser=0) ). Być może wymuszenie większego obiegu za pomocą mocniejszej pompy po stronie C.O pozwoliło by na pracę z niższą temperaturą PC na wyjściu, ale na pewno skutkowało by to większymi kosztami zakupu pompy (około 800zł), większym zużyciem prądu (około 30W/h) oraz większymi szumami w instalacji. Trudno powiedzieć czy to by się kiedykolwiek zwróciło, zwłaszcza ze mam PV.

Mam jeszcze jedno spostrzeżenie które tyczy się grzania samą temperaturą na wyjściu z PC, bez zewnętrznego termostatu. Zauważyłem że jak tak grzałem i na noc miałem maksymalnie obniżoną krzywą powiedzmy na 25*C na wyjściu, to sprężarka PC w środku nocy potrafiła dosłownie na chwilę wystartować i się od razu wyłączyć (~ 1 do 5min pracy) mimo tego że nie osiągnęła temperatury załączania (tak z 2-3 razy na noc). Podejrzewam że mogło to być związane z chwilowym obniżeniem się temp wyjścia poniżej temp zasilania, nie wiem . W każdym bądź razie to i non stop chodzące pompy obiegowe zawyżyły na tym że przesiadłem się na termostat pokojowy. PC przestała bez potrzeby załączać się w nocy a obiegówki stoją, woda krąży w obiegu tylko grawitacyjnie.

mundi73
08-10-2020, 08:57
Posiadam pompy grundfos alpha 2 i wg specyfikacji grudfosa jedną mam do 4m i to ok bo instalacją podłogowa jest 3m powyżej bufora. Wg producenta przepływ na tej wysokości 13.6 l/min A druga H do 6m podnoszenia . Drabinka w łazience jest na 8 metrach jako ostatni punkt. Wg producenta przepływ na H 6m to 10l/min . Tylko na podlogowce to faktycznie nie słychać przepływu wody A jak dam na grzejnikach max to słychać ostry szum nad pompką. Czy tu pies pogrzebany?

bobrow
08-10-2020, 09:48
TBomek-miałem nadzieję ,że dojdziesz do takich wniosków (ja też bym tak zrobił tj regulacja tego co mam +obserwacja +korekty)
Będziesz Pan zadowolony !

Mundi,
wysokość podnoszenia chyba mierzymy od wyjścia pompy- z tego co piszesz mogą być prawidłowo dobrane obiegówki.
Jedną rzecz należy sobie uświadomić -duże przepływy na grzejnikach to ZAWSZE większy hałas (szum).
Czy to komuś przeszkadza,czy nie -to inna sprawa.Dla mnie osobiście przepływ na grzejnikach powyżej 1m3/h tj ok 16l/min jest za duży.
A kiedy dochodzi defrost na grzejnikach bez równoległego bufora , to dopiero furczy...

michancia
08-10-2020, 09:55
Kolego Tomku, zaoszczędzisz parę wat na pompce, a efekt będziesz miał taki, że musisz trzymać wyzsza temperature na zasilaniu PC, a każdy dodatkowy stopień to są dużo większe koszty niż parę wat na pompce obiegowej, a w mojej ocenie to podnosisz o co najmniej 3-5 stopni dodatkowo, a to duże koszty.
Do tego będziesz miał niedogrzane pomieszczenia te na górnej kondygnacji, teraz tego nie odczuwasz, bo jest ciepło, ale jak przyjda mrozy to odczujesz.
Załóż dodatkową pompkę na tym obwodzie co ci nie dogrzewa, ewentualnie wstaw większa od tej co masz, a zobaczysz różnicę. Przecież jakieś najtańsze nie kosztuja majatku.

mundi73
08-10-2020, 10:00
TBomek-miałem nadzieję ,że dojdziesz do takich wniosków (ja też bym tak zrobił tj regulacja tego co mam +obserwacja +korekty)
Będziesz Pan zadowolony !

Mundi,
wysokość podnoszenia chyba mierzymy od wyjścia pompy- z tego co piszesz mogą być prawidłowo dobrane obiegówki.
Jedną rzecz należy sobie uświadomić -duże przepływy na grzejnikach to ZAWSZE większy hałas (szum).
Czy to komuś przeszkadza,czy nie -to inna sprawa.Dla mnie osobiście przepływ na grzejnikach powyżej 1m3/h tj ok 16l/min jest za duży.
A kiedy dochodzi defrost na grzejnikach bez równoległego bufora , to dopiero furczy...
Wysłałem priva

michancia
08-10-2020, 10:10
Cyt kolegi Tomka;'
Mam jeszcze jedno spostrzeżenie które tyczy się grzania samą temperaturą na wyjściu z PC, bez zewnętrznego termostatu. Zauważyłem że jak tak grzałem i na noc miałem maksymalnie obniżoną krzywą powiedzmy na 25*C na wyjściu, to sprężarka PC w środku nocy potrafiła dosłownie na chwilę wystartować i się od razu wyłączyć (~ 1 do 5min pracy) mimo tego że nie osiągnęła temperatury załączania (tak z 2-3 razy na noc).

Woda w instalacji w domu ma min. 25st/c ty ustawiasz 25st na wyjściu z PC, żeby pompa wystartowała to musi zmielić pompka obiegowa tak żeby zrównać zasilanie z powrotem i wtedy startuje, i to zrobiła następnie sie załącza i od razu podnosi zasilanie i tu róznica na zasilaniu i powrocie musi od razu wzrosnać a nastepnie nie może powrót sie zbliżać o różniće 3st/c, bo w jeśli sie zbliża to podnosi jeszcze zasilanie o jeden stopień i sie wyłącza.
W twoim przypadku wystartowała, ale powrót dalej ma za ciepły i sie wyłącza.
Na zasilaniu to przy grzejnikach musi być minimum 30st/c, żeby to chciało wystartować i chociaż pare minut popracowac, ewentualnie popracuje bo masz bufor, ale nie zagrzeje.

michancia
08-10-2020, 10:29
TBomek-miałem nadzieję ,że dojdziesz do takich wniosków (ja też bym tak zrobił tj regulacja tego co mam +obserwacja +korekty)
Będziesz Pan zadowolony !

Mundi,
wysokość podnoszenia chyba mierzymy od wyjścia pompy- z tego co piszesz mogą być prawidłowo dobrane obiegówki.
Jedną rzecz należy sobie uświadomić -duże przepływy na grzejnikach to ZAWSZE większy hałas (szum).
Czy to komuś przeszkadza,czy nie -to inna sprawa.Dla mnie osobiście przepływ na grzejnikach powyżej 1m3/h tj ok 16l/min jest za duży.
A kiedy dochodzi defrost na grzejnikach bez równoległego bufora , to dopiero furczy...

Ja mam układ grzejnikowy wpięty bezpośrednio w PC, bez żadnego bufora, pompka obiegowa ta ta co w PC, która moduluje ( zmienia swoja wydajność płynnie ) A której w moim przypadku max. wydajność dochodzi do 37l/min w ukladzie na CO, natomiast w ukladzie CWU - 41l/min
Z tego co zauważyłem średni przepływ jaki mam podczas grzania CO to w granicach 18l/min, przy defrostach pewnie ful.
Żadnego szumu na grzejnikach ani w instalacji nigdy nie słyszę nawet przy defrostach.
Warunek instalacja dobrze odpowietrzona, i odpowiednio grube rury.

ziomas1
08-10-2020, 10:31
Przez moje "łapki" przeszły trzy konwersje z kopciucha na Panasy T-cap (jeden mieszany OP+grzejniki i dwa tylko grzejniki).
Instalacje dość różnie wykonane,ale wszędzie mam temp wyjścia z bufora niższą o max 1,5K od wyjścia z PC (po rozruchu CO , oczywiście).
W dwóch miejscach jest Wilo Pico Yonos 25/1-4 ,a w trzecim 25/1-6 (bo trzy kondygnacje).Wszystkie ustawione na maxa.
Oczywiście odpowietrzenie i ewentualna regulacja -to podstawa.Choć w moim przypadku nie było żadnych regulacji przepływów , ponieważ długie lata (najwięcej 22) wszystko pracowało na kopciuchach i było ok.
Resztę robi PC-w H ustawiłem max prędkość obiegówki na 35l/min.W dwóch modelach F jest 3 bieg co także daje ok 35l/min.

A jaka delta tak z ciekawości bo od tego zależny jest przepływ przynajmniej u mnie w serii j choć pewnie czegoś nie wiem

bobrow
08-10-2020, 11:03
Ja mam układ grzejnikowy wpięty bezpośrednio w PC, bez żadnego bufora, pompka obiegowa ta ta co w PC, która moduluje ( zmienia swoja wydajność płynnie ) A której w moim przypadku max. wydajność dochodzi do 37l/min w ukladzie na CO, natomiast w ukladzie CWU - 41l/min
Z tego co zauważyłem średni przepływ jaki mam podczas grzania CO to w granicach 18l/min, przy defrostach pewnie ful.
Żadnego szumu na grzejnikach ani w instalacji nigdy nie słyszę nawet przy defrostach.
Warunek instalacja dobrze odpowietrzona, i odpowiednio grube rury.

18l/min ok-jak będziesz miał większą moc np przy mrozach powinien też być większy przepływ.
Sorry -ale nie sądzę ,że tego hałasu nie słychać na "płytowcach" przy np 30l/min...
Tak jak pisałem-nie każdemu to przeszkadza...
W przypadku układów równoległych buforów z PC uznaję bardzo prostą zasadę :
nominalny przepływ na PC i max (akceptowalny i realny) na systemie.

bobrow
08-10-2020, 11:05
A jaka delta tak z ciekawości bo od tego zależny jest przepływ przynajmniej u mnie w serii j choć pewnie czegoś nie wiem

Mój pięcioletni ponad T-cap F ma stałe dążenie do 5K , strona wtórna średnio 7-8K.
Oczywiście przy nagrzanej chałupie po stronie PC będzie niska dT (2K najniżej)

cangi80
08-10-2020, 11:55
Posiadam pompy grundfos alpha 2 i wg specyfikacji grudfosa jedną mam do 4m i to ok bo instalacją podłogowa jest 3m powyżej bufora. Wg producenta przepływ na tej wysokości 13.6 l/min A druga H do 6m podnoszenia . Drabinka w łazience jest na 8 metrach jako ostatni punkt. Wg producenta przepływ na H 6m to 10l/min . Tylko na podlogowce to faktycznie nie słychać przepływu wody A jak dam na grzejnikach max to słychać ostry szum nad pompką. Czy tu pies pogrzebany?

Wysokość podnoszenia pompki nie ma nic wspólnego z wysokością grzejników, to jest tylko parametr jakie max ciśnienie uzyskuje pompka. Może mieć 1m podnoszenia i zasilać dom o wysokości 30m.

TBomek
08-10-2020, 12:54
cangi80 tak, tylko że przy 1 m podnoszenia da Ci przykładowo 40l/min przepływu, a przy tych 30 metrach nawet litra na minute nie wyciśnie, problem w tym ze PC muszą mieć dużą wymianę ciepła, którą między innymi reguluje się przepływami. O ile to w podłogówkach nie problem, to z kaloryferami już tak.

mundi73
08-10-2020, 14:20
Wysokość podnoszenia pompki nie ma nic wspólnego z wysokością grzejników, to jest tylko parametr jakie max ciśnienie uzyskuje pompka. Może mieć 1m podnoszenia i zasilać dom o wysokości 30m.

Ale jakaś zależność musi być. Przy danej wysokości ma wg katalogu max przepływ. Daje na Maxa na podlogowce i mam różnicę 7 st Ale w tym ich buforze woda się nie miesza z jakiejś przyczyny tylko jest różnica 4st i stop. Dlaczego.......każdy radzi jak umiem i może Ale dlaczego 2 pompki nie potrafią wrzucić do bufora na powrocie 27 st gdy na PC jest 37/34 Pompa staje. Powinna dostarczyć ta chłodna wodę i PC powinna pobrać ta wodę temp jakieś cirka 31 st . Co tu grane jest . Może PC ma jakiś przepływ na sztywno zrobiony np 30l/min? Nie wiem . Dzwonię znowu do firmy

mundi73
08-10-2020, 15:14
TBomek może się okazać że ta nasza cała robota psu na bude. Jestem po rozmowie z pro partner Panasonic i po przeanalizowaniu wykresów nie wiedzą co grane. Powiedział że te przepływy nie daje aż tak eszmrk roli po na wtórnym obiegu. Poddali się i przekazują sprawę do centrali . Może w wada urządzenia lub oprogramowania się wdarla. Mamy ten sam sprzęt w tym samym czasie założony

mundi73
08-10-2020, 15:20
Miało być,, te przepływy nie grają aż takiej dużej roli na obiegu wtórnym,, sory

TBomek
08-10-2020, 16:05
mundi73, nie sądzę żeby to była wina PC. Wodę C.W.U grzeje mi wzorowo. Bardziej obwiniał bym skopaną instalację lub jakimś cudem źle zrobiony bufor Panasonica. Jak przeżyje ten sezon to wtedy się wypowiem. PC ma 5lat gwarancji więc jest trochę czasu na testy i wyroki.

Nie ufam z założenia takim tworom jak pro partner Panasonic, tam pracują ludzie od sprzedaży a nie od darmowej pomocy, zwłaszcza jak słyszę taką spychologie że przekaże do centrali. Jak sobie sami nie pomożemy to inni na pewno nam nie pomogą, bo żeby t dobrze zdiagnozować to ktoś z tej centrali powinien sam przyjechać ocenić instalację i porobić własne pomiary, z wykresu nigdy nie wyczytasz niuansów modernizowanych kotłowni lub bubli instalacyjnych.

mundi73 a skąd wiesz że w tym samym czasie i powiedz mi że jeszcze przez tego samego instalatora ? :)

mundi73
08-10-2020, 17:14
mundi73, nie sądzę żeby to była wina PC. Wodę C.W.U grzeje mi wzorowo. Bardziej obwiniał bym skopaną instalację lub jakimś cudem źle zrobiony bufor Panasonica. Jak przeżyje ten sezon to wtedy się wypowiem. PC ma 5lat gwarancji więc jest trochę czasu na testy i wyroki.

Nie ufam z założenia takim tworom jak pro partner Panasonic, tam pracują ludzie od sprzedaży a nie od darmowej pomocy, zwłaszcza jak słyszę taką spychologie że przekaże do centrali. Jak sobie sami nie pomożemy to inni na pewno nam nie pomogą, bo żeby t dobrze zdiagnozować to ktoś z tej centrali powinien sam przyjechać ocenić instalację i porobić własne pomiary, z wykresu nigdy nie wyczytasz niuansów modernizowanych kotłowni lub bubli instalacyjnych.

mundi73 a skąd wiesz że w tym samym czasie i powiedz mi że jeszcze przez tego samego instalatora ? :)
A tak się mi wydawało, że nie dawno zakładałes Ale Ty masz tcap A ja sdc. Jutro działam dalej . Sprawdzenie filtra wstępnego przed buforem czy czasem jakaś taśma terminowa się nie zaplatala A później sprawdzę przepływ i ewentualnie obniże w PC w celu porównania co się dzieje

mundi73
08-10-2020, 17:15
Dzisiaj już myślałem o tym Czy pijany hinczyk nie wrzucił czegoś do bufora

mundi73
08-10-2020, 18:39
Bobrów mój przyjacielu jesteś wielki. Aż boje sie cieszyć ... Ma ktoś kod do przepływu w seri H SDC 9kw 3 fazy. Czy to 5A czy 7A . Wg instrukcji napisane 25 litrów nominalny przepływ

bobrow
08-10-2020, 18:55
Bobrów mój przyjacielu jesteś wielki. Aż boje sie cieszyć ... Ma ktoś kod do przepływu w seri H SDC 9kw 3 fazy. Czy to 5A czy 7A . Wg instrukcji napisane 25 litrów nominalny przepływ

Zobacz stopkę MIG25 , tam są jego posty z instrukcjami serwisowymi. Wprawdzie dla T-capa , ale powinno być podobnie.

mundi73
08-10-2020, 19:18
Zobacz stopkę MIG25 , tam są jego posty z instrukcjami serwisowymi. Wprawdzie dla T-capa , ale powinno być podobnie.
Mam instrukcję i może jej nie kumam Ale dla modelu 9 kw 3fazy napisane jest nominalny przepływ dla delty 5 to 25litrow. Wedlug szkicu krzywej to moja jednostka jest oznaczona jest WH- sxc 09 i ma przypisany kod 7A . Gdy włączę sprawdzenie przepływu to wyświetla 35l / min i w instrukcji opisane jako rzeczywista objętościowa prędkość przepływ i wody . Nad kodem który wpisałem jest oznaczenie maksymalny przepływ. Wcześniej miałem kod 0x96 i przepływ 45l/min. Efekt taki że ponad godzinę chodziło bez wyłączenia A różnica między moimi termometrami zmniejszyła się z 5 do 3 st . Zaczęła woda się wymieniać. Mogę wpisać inny kod i zmniejszyć rzeczywisty do 26 litrów Ale czy to będzie prawidłowo do defrostow itd. Może ktoś pewny jest na grupie tego kodu ?

MiG25
08-10-2020, 19:21
To nie jest kod , tylko cyfry/wartości w kodzie szesnastkowym :)
Możesz spokojnie to zmieniać, podczas defrostów to nie jest brane pod uwagę i pompa objegowa będzie i tak chodziła na maksa.

EDIT. Możesz nawet zredukować tą prędkość do przepływu mniejszego niż 25l/min , wtedy pompa zwiększy deltę ,mimo ustawionej 5 stopni.

mundi73
08-10-2020, 19:23
To nie jest kod , tylko cyfry/wartości w kodzie szesnastkowym :)
Możesz spokojnie to zmieniać, podczas defrostów to nie jest brane pod uwagę i pompa objegowa będzie i tak chodziła na maksa.

Zwał jak zwał. To czy ustawić ten rzeczywisty na 25 litrów jak poniżej mam w instrukcji że nominalny......itd

mundi73
08-10-2020, 19:26
Zwał jak zwał. To czy ustawić ten rzeczywisty na 25 litrów jak poniżej mam w instrukcji że nominalny......itd
Jeszce jedno sxc to tcap . Stoji na tej krzywej że minimalne ustawienie dla tych pomp to 5A a to cos kolo 20 litrow . Nawiasem mowiac dzisiaj w firmie pytalem. Panowie czy nie jest tak że jakims cudem przeplyw pompy jest za duży. Absolutnie nie ma takie możliwości. No.... mać.

MiG25
08-10-2020, 19:33
Wszystko zależy od przekroju rur , u mnie obok jest sprzęgło i po włączeniu na minimum ,czyli 0x40 , przepływ jest 19,4l/min , przy 0x5A 25,5l/min. Przy cienszych rurkach i instalacji podpietej bezposrednio będą opory i przeplyw bedzie jeszcze mniejszy. Ale bez problemu to mozesz zmniejszyc , nawet do minimalnej wartosci. Jedynie co sie stanie to delta wzrosnie mimo ustawionej.

mundi73
08-10-2020, 19:40
Wszystko zależy od przekroju rur , u mnie obok jest sprzęgło i po włączeniu na minimum ,czyli 0x40 , przepływ jest 19,4l/min , przy 0x5A 25,5l/min. Przy cienszych rurkach i instalacji podpietej bezposrednio będą opory i przeplyw bedzie jeszcze mniejszy. Ale bez problemu to mozesz zmniejszyc , nawet do minimalnej wartosci. Jedynie co sie stanie to delta wzrosnie mimo ustawionej.

Boże drogi . 2 tyg rycia forum i studiowania hydrauliki dzień i noc . Wiedziałem że nie miesza się woda w buforze. Ja mam bufor 50l więc ustawiam ten 26litro i gra w takim razie. Mam taka nadzieje

bobrow
08-10-2020, 19:48
Boże drogi . 2 tyg rycia forum i studiowania hydrauliki dzień i noc . Wiedziałem że nie miesza się woda w buforze. Ja mam bufor 50l więc ustawiam ten 26litro i gra w takim razie. Mam taka nadzieje

Wg mnie należy trzymać się ustawień wg producenta-czyli ustaw te25l/min.
A dopiero teraz masz "normalną" zabawę z ustawieniem systemu...

PS
Tak jak Ci dzisiaj mówiłem-coś mi tu nie grało z przepływem na PC...
Miałeś po prostu za duży przepływ na PC , przy jednoczesnym nie dużym przepływie po stronie systemu...

bobrow
08-10-2020, 19:51
Mundi-o defrosty przy nominalnym przepływie się nie martw.
Mając nominał przepływ , masz co trzeba.

MiG25
08-10-2020, 19:56
@bobrow , to nie F , H zwiększy przepływ do maksymalnego przy defroście , bez obaw :)
Tak samo jak z obnizeniem przepływu poniżej 25l/min.... Oby było ok , ale bez obaw można go obniżać . Do ustawionego przeplywu pompa będzie grzała z deltą 5 stopni , a jak będzie wymagana większa moc to zwiększy deltę.

bobrow
08-10-2020, 20:03
@bobrow , to nie F , H zwiększy przepływ do maksymalnego przy defroście , bez obaw :)
Tak samo jak z obnizeniem przepływu poniżej 25l/min.... Oby było ok , ale bez obaw można go obniżać . Do ustawionego przeplywu pompa będzie grzała z deltą 5 stopni , a jak będzie wymagana większa moc to zwiększy deltę.

Tu się zagalopowałem-nawet w moim eFie jest wzrost przepływu przy defroście...
Zastanawia mnie tylko skąd u Mundiego 45l/min ? Instalator nie sprawdził co jest wklepane , albo wpisał na pałę max...
Fachmeni...ech...
Kurza twarz-kontrola i ustawienie przepływu to abecadło PC...

MiG25
08-10-2020, 20:15
Bo przy podłogówce go nie ustawiasz , dajesz na maksa :)

bobrow
08-10-2020, 20:19
Bo przy podłogówce go nie ustawiasz , dajesz na maksa :)

Migu-na krótkim obiegu PC z buforem na maxa ?
No i właśnie to był efekt tego maxa...
Ustawiamy na wymagany przepływ , a nie pedał w podłogę i rura po osiedlu...

mundi73
08-10-2020, 20:27
Tu się zagalopowałem-nawet w moim eFie jest wzrost przepływu przy defroście...
Zastanawia mnie tylko skąd u Mundiego 45l/min ? Instalator nie sprawdził co jest wklepane , albo wpisał na pałę max...
Fachmeni...ech...
Kurza twarz-kontrola i ustawienie przepływu to abecadło PC...

Kolego mój zbawicielu. Hehe. Słuchaj oni przyjechali po montażu z dnia poprzedniego . Spali 3 gdz od 1 do 4. Przyjechali 7.30 . O naprawdę można różnie gadać Ale to prawdziwi fachowcy w najlepszym słowa tego znaczeniu . Jak już pisałem o 15 pierwsza trójnik pękł w posadzce od zimnej wody. Później już tylko gorzej. Strop . Ściany. Naprawdę ludzie że stali . Jak bym miał firmę nigdy bym ich nie wypuścił. Około 22 drugiej skończyły się problemy i 23.30 początek konfiguracji. Gościu nie spał 36gdz . Naprawdę nie winie to za to. Byłem i jestem w wdzięczny. W łazience tylko dwie płytki uszkodzone. To był horror. Pomylił się i cóż
O gdz 0.40 Pompa nagrzala wodę i start ogrzewania. Mówię panowie nie mam sumienia . Jedzcie do domu . O 7 mieli start na następny montaż. Pomylił się i miał prawo i naprawdę nie mam żalu. Żal że w firmie siedzą inżynierowie chyba z 6 . Kontrolowali wykresy i tabelki. Nikt nie zobaczył błędu. Mówiłem o tym że może za szybko daje. Nie ma prawa. Jak już Ci wspominałem serwis działa szablonowo. Prawda jest taka że my hobysci nie popuszczamy. Zobacz miałem zero pojęcia A w ciągu 2 tyg posiadam od was kopalnie wiedzy. W sobotę miałem wstawić przepływomierz i jakbym wykluczył błędy które usunąłem po mojej stronie to bym kamere wprowadzil do tego bufora zęby zobaczyć co nie halo. A serwis ma schemat jeden działania i procedury..... Jutro dam znać jak wyszło. Ale jestem pewien skoro obniżyłem do 35 st i już dwa stopnie różnicy zginęło to kolejne 10litrow pewnie wyrówna temperatury obiegów. Dziękuję wszystkim . Były posty na początku nie składane i trochę bez sensu Ale wytrzymaliscie i każdy z nas ma nowe doświadczenie bo chyba pierwszy przypadek na tym forum. Ale wiem też jedno . Jak można sprzedawać PC bez audytu ogrzewania do którego jest przylanczana. Mi do głowy nie przyszło Ale im....... pozdrawiam

mundi73
08-10-2020, 20:30
Migu-na krótkim obiegu PC z buforem na maxa ?
No i właśnie to był efekt tego maxa...
Ustawiamy na wymagany przepływ , a nie pedał w podłogę i rura po osiedlu...

MiG25
08-10-2020, 20:33
@bobrow , mówię o standardowym połączeniu PC-podłogówka ,bez bufora/sprzęgła , bez dodatkowych pompek.

Ale tak , u siebie mam sprzęgło , dwie pompki obiegowe za nim , jedna na piętro ,druga na parter , i na pompie mam ustawiony max.
Tyle ,że pompki Grundfos Alpha 2 25-60 ,łącznie podłogówki 390m2 , na wyswietlaczach pompek odpowiednio 1,1m3/h i 1,5m3/h.
A pompa i tak wiekszego przepływu jak 34l/min nie ustawi przy delcie 5 stopni.

Rozmawiając z kolegą z niemiec ( on ma w chwili obecnej 2 monobloki 5kW polaczone rownolegle) , i ustawia je wlasnie na najwiekszy przeplyw , a delte ma ustawioną 1 stopien. Twierdzi ,że to oszczedza energie , bo pompka i tak pobiera jej malo , a pompa ciepla podgrzewajac o te 4 stopnie wiecej pobralaby wiecej energii . Oczywiscie delta 1 jest nie do utrzymania przez pompe , i wraz ze wzrostem obciazenia delta wzrasta do 3 , czasami do 4 , za to przeplyw caly czas na full... Sprobuje tego zimą.

bobrow
08-10-2020, 20:34
Mundi -mój pochlebco...
Z euforii mogę wpaść w samozachwyt i otworzyć np call center , albo może zrobię sobie dobrego drineczka...
Rzeczywiście-chyba jeszcze żaden "instalator-artysta" nie zrobił takiego numeru...
A nawet gdyby to zrobił, to po tych objawach powinien zakumać...
To jak wyglądają instalacje ludzi "nieświadomych" i ciekaw jestem jaki to procent takich kurantów ?

bobrow
08-10-2020, 20:44
@bobrow , mówię o standardowym połączeniu PC-podłogówka ,bez bufora/sprzęgła , bez dodatkowych pompek.

Ale tak , u siebie mam sprzęgło , dwie pompki obiegowe za nim , jedna na piętro ,druga na parter , i na pompie mam ustawiony max.
Tyle ,że pompki Grundfos Alpha 2 25-60 ,łącznie podłogówki 390m2 , na wyswietlaczach pompek odpowiednio 1,1m3/h i 1,5m3/h.
A pompa i tak wiekszego przepływu jak 34l/min nie ustawi przy delcie 5 stopni.

Rozmawiając z kolegą z niemiec ( on ma w chwili obecnej 2 monobloki 5kW polaczone rownolegle) , i ustawia je wlasnie na najwiekszy przeplyw , a delte ma ustawioną 1 stopien. Twierdzi ,że to oszczedza energie , bo pompka i tak pobiera jej malo , a pompa ciepla podgrzewajac o te 4 stopnie wiecej pobralaby wiecej energii . Oczywiscie delta 1 jest nie do utrzymania przez pompe , i wraz ze wzrostem obciazenia delta wzrasta do 3 , czasami do 4 , za to przeplyw caly czas na full... Sprobuje tego zimą.

Migu,
obiegówka PC bez obciążenia ,a z obciążeniem szczególnie OP -to inna bajka...
Może by u Mundiego był mniej widoczny problem różnicy w temp na OUT PC i buforze, gdyby miał lepszy przepływ na swoim systemie.
W moim eFie np na 3 biegu obiegówki w PC na buforze mam 1600l/h, a na byppassie bufora ok 1000l/h.
Oczywiście wyjściowo można sobie ustawiać jak kto woli np wg swojej średniej, ale kuźwa trzeba sprawdzić przepływ.
A jak by ustawienia były by na maxa , a przepływ na systemie do dupy-to też będzie ok i "będziesz pan zadowolony" ?

mundi73
08-10-2020, 20:50
Mundi -mój pochlebco...
Z euforii mogę wpaść w samozachwyt i otworzyć np call center , albo może zrobię sobie dobrego drineczka...
Rzeczywiście-chyba jeszcze żaden "instalator-artysta" nie zrobił takiego numeru...
A nawet gdyby to zrobił, to po tych objawach powinien zakumać...
To jak wyglądają instalacje ludzi "nieświadomych" i ciekaw jestem jaki to procent takich kurantów ?

No przecież żeby nie to forum ktore czytam odnzeszlego marca wiecej lub mniej to skad bym wiedzial o jakim taktowaniu. W domu cieplo. Woda ciepla . Czego chcieć....

MiG25
08-10-2020, 20:52
Nie no oczywiscie ,że trzeba miec pojecie ,jakie są w systemie przepływy , i nie mozna ustawic wiekszego na pompie niz po stronie odbiorów ,bo szybko pompa zacznie zasysac ciepla wodę i się wylaczy.

bobrow
08-10-2020, 20:56
Nie no oczywiscie ,że trzeba miec pojecie ,jakie są w systemie przepływy , i nie mozna ustawic wiekszego na pompie niz po stronie odbiorów ,bo szybko pompa zacznie zasysac ciepla wodę i się wylaczy.

Czytałeś co pisał Mundi-ekipa pracowała ,nawet kosztem snu...
Z jednej strony mi ich szkoda, z drugiej strony ktoś tymi ludźmi kieruje- i co by taki szef firmy powiedział rodzince kiedy by się przysnęło takiemu pracownikowi po 36h non stop za kierownicą i poszedł by do piachu ? Im sorry ...?

bobrow
08-10-2020, 20:57
Klęska urodzaju..."normalnie"..

michancia
08-10-2020, 22:21
Ograniczając przepływ na sztywno w ustawieniach pompki ograniczył jej obroty max. na sztywno, o ile coś mu to pomorze w tym, że zamiast zwiększyć przepływ po stronie wtórnej żeby zrównoważyć obciążenia w buforze, to poszedł na skróty, taki sam efekt osiągał zwiększając deltę na grzaniu, przy dużej delcie pompka wolno mieli.
A teraz będzie miał taki efekt, jak miał przedtem, z ta różnicą, że i przy grzaniu CWU, będzie mu długo grzać, bo wolny przepływ ( to ograniczenie działa też przy grzaniu CWU ). A w zimie to problem, bo w tym czasie nie grzeje CO.
Ograniczenia na pompce też przerabiałem, ale szybko z tego zrezygnowałem, bo u mnie grzeje baniak 200l z 20-25min, a przy ograniczeniu to dużo dłużej.
Należy dążyć do dużego przepływu po stronie wtórnej, tak, żeby to było zrównoważone, za buforem taki przepływ jak max. przed buforem.

-voymar-
08-10-2020, 23:45
Nie no oczywiscie ,że trzeba miec pojecie ,jakie są w systemie przepływy , i nie mozna ustawic wiekszego na pompie niz po stronie odbiorów ,bo szybko pompa zacznie zasysac ciepla wodę i się wylaczy.

Witam!
Tak czytam wasze rozważania bo niebawem u mnie montaż. Co do przepływów to mam takie spostrzeżenia. Przyjmijmy że przepływ pierwotny jest zbyt wysoki jak piszesz i pompa zasysa ciepłą wodę z bufora, gdyby tak ( ochronnie ) dołożyć drugi mały bufor ,dać mu zawór termostatyczny na otwieranie np. przy temp zbliżonej to tej przy której PC zaraz się wyłączy bo ma za niski odbiór na CO. Z takim dodatkowym buforem przy otwarciu zaworu termostatycznego do obiegu pierwotnego poszła by woda z bufora który nie pracuje ( jest w nim zimna woda) .Obniżyło by to temp. wody pierwotnej w obiegu .Pompa by pracowała nadal. Po obniżeniu temp w buforze pracującym z systemem CO -trzeba by było teraz zamknąć dodatkowy obieg na na bufor pomocniczy i układ nadal by pracował.
Pytanie tylko jak to dograć i czy woda w tym dodatkowym zdąży wystygnąć do czasu jak będzie znów potrzebny. Oczywiście jest to sposób awaryjny jak nie ma innej możliwości.
Nie wiem czy poprawnie wytłumaczyłem o co mi chodzi.

mundi73
09-10-2020, 05:54
Czytałeś co pisał Mundi-ekipa pracowała ,nawet kosztem snu...
Z jednej strony mi ich szkoda, z drugiej strony ktoś tymi ludźmi kieruje- i co by taki szef firmy powiedział rodzince kiedy by się przysnęło takiemu pracownikowi po 36h non stop za kierownicą i poszedł by do piachu ? Im sorry ...?

Ten człowiek jest świadomy tego bo mi powiedział ,że kiedyś się skończy tragicznie to wszystko. A ludzi jedzie troje w busie. I powiem Ci jedno, szef by powiedział po co jechał jak był zmęczony A wiem co mówię bo branża transportowa jest mi znana od podszewki .Zysk zyskiem , ale jakies granice powinny być ....

TBomek
09-10-2020, 06:55
Chłopaki , ja bym się nie cieszył zbyt wcześnie. michanica w #11910 napisał szczerą prawdę zmniejszając max przepływ to droga na skróty, ja też z tym eksperymentowałem i stwierdziłem, że prościej jest zostawić maksymalną, a prędkością pompy obiegowej po stronie pierwotnej sterować za pomocą delty T, jak ją ustawimy od 8*C to pompa chodzi na stałym najniższym przepływie ~14,5l/min 1500 n/min jak, zmniejszymy deltę do 5*C i mniej to to pompa zaczyna sobie modulować przepływy. Moim zdaniem jest to wygodniejsze rozwiązanie jak się ma bufor wpięty równolegle. Nie trzeba latać za każdym razem do piwnicy i przestawiać tego max.przepływu (bo nie da się go zmienić zdalnie), a zmienić tylko deltę T. Po za tym C.W.U grzeje sobie w pełni modulując przepływ.

mundi73 wyobraź sobie że ja to zrozumiałem wcześniej, ustawiłem ten minimalny przepływ po stronie PC na poziomie tych 14,5l/min (niżej już chyba się nie da) i jedyny rezultat jaki otrzymałem to to że PC zaczęła pracować dłużej. Jest to logiczne pracuje dłużej, bo wolniej nagrzewa bufor, bo PC właśnie między innymi przepływem wody w wymienniku steruje jak szybko odebrać to ciepło z gazu i przekazać do bufora. Dlatego jak mamy małą deltę powiedzmy 2*C to pompka wody w PC leci na maxa tymi ~40l/min żeby w jak najkrótszym czasie odebrać jak najwięcej ciepła i przekazać dalej do układu.
Problem może ukazać się wtedy kiedy nasz dom będzie miał większe zapotrzebowanie na ciepło a PC z racji ustawionej "najwolniejszej" pracy może nie nadążyć z "dostawą", bo założyłeś jej ograniczenie w postaci max. przepływów. Wtedy delta t jest lepszym sposobem sterowania, bo jak nie będzie wstanie jej osiągnąć to sobie sama podniesie przepływ z tych 14,5 do powiedzmy 25-30l/min.

To co podaje Autodiagnostyka tu dzież instrukcja każdej PC Panasonika, to :
"wymagane objętościowe prędkości przepływu przez wymiennik płytowy, w zależności od mocy grzewczej pompy ciepła dla dtelta t = 5K"
Czyli dla mp 9kW pompy ma być te 25,8l/m tudzież 1,548m3/h jak jest więcej to nie szkodzi bo pompa sama sobie ustawi taki przepływ, ale jak jest mniej, to oznacza że mamy problem z zbyt dużymi oporami w instalacji i Autodiagnostyka wtedy zaleca zastosować sprzęgło/ bufor hydrauliczne.

Jednak nie rozwiązuje to problemu małych przepływów po stronie wtórnej, tylko zabezpiecza PC przed pracą w niekorzystnych warunkach.

Wracając do mnie ja mam te 14,5l/min ustawie na delcie 10*C, oczywiście PC nie jest w stanie utrzymać tej delty i rzeczywista jest na poziomie 5*C, dało mi to tyle, że PC działa dłużej i w połączeniu z krzywą 10/37 -15/40, przestała taktować. Pracuje non stop modulując swoją moc, dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy. Generalnie powinienem być zadowolony, bo skończyło się taktowanie. Nawet już te najwyższe kaloryfery się równiej wygrzewają po regulacji na termostatach. Denerwuje mnie jednak fakt że mając na wyjściu z PC 38*C do bufora wchodzi z jakieś 37*C , wychodzi 32*C a na kaloryferach jest ~31,5*C, zakładając 1 stopień błędu pomiarowego, to nadal gdzieś po drodze ucieka mi z dobre 5*C i to przy +10*C na zewnątrz, aż się boję jaka różnica będzie przy -10*C.:(

MiG25
09-10-2020, 07:04
@TBomek, Jeśli zredukujesz max prędkość , to pompa automatycznie zwiększy deltę . Deltę możesz ustawić nawet 1 , priorytetem będzie max prędkość obiegówki, stąd łatwiej zrobić to prędkością.
Oczywiście ,że lepiej byłoby zwiększyć przepływ po stronie odbiorów , a jeszcze lepiej zamienić kaloryfery na klimakonektory , a juz najlepiej to przerobić to na podłogówkę :)

Te 5 stopni różnicy też musi Ci wracać do pompy, bo chyba nie do kotłowni....

TBomek
09-10-2020, 07:45
MiG25 no własnie coś jest nie tak , zerknij na odczyty z dzisiaj z rana:
Temp zewnętrza 11*C, przepływ po stronie pierwotnej 14,5l/min , wtórej pompka na max 40W
Czujniki mają różną dokładność więc załóż że 1*C go granica błędu.
PC out 38*C (czujnik PC)
>> Bufor od strony PC 36,6*C (DS18B20) << miesza się >> Bufor do C.O 31,9*C (DS18B20)
delta 36,6-31,9= 4,7
>> kaloryfer wejście ~31,5*C (pirometr) >> kaloryfer wyjście~30*C (pirometr)
delta 31,5-30=1,5
>> Bufor z C.O 30,2 (DS18B20) << miesza się >> Bufor do PC 32,2*C
delta 30,2-32,2= -2,2*C
PC in 33*C (czujnik PC)

Na czujnikach z PC jest delta 38-33=5 *C

Czyli wychodzi na to że te -2,2*C wraca do PC zamiast iść na kaloryfery, nie nie powinna być ujemna delta na powrotach. Czyli mimo ustawionego minimalnego przepływu po stronie pierwotnej tj 14,5l/min, przepływ po stronie wtórnej nadal jest za mały?

cangi80
09-10-2020, 08:00
Chłopaki , ja bym się nie cieszył zbyt wcześnie. michanica w #11910 napisał szczerą prawdę zmniejszając max przepływ to droga na skróty, ja też z tym eksperymentowałem i stwierdziłem, że prościej jest zostawić maksymalną, a prędkością pompy obiegowej po stronie pierwotnej sterować za pomocą delty T, jak ją ustawimy od 8*C to pompa chodzi na stałym najniższym przepływie ~14,5l/min 1500 n/min jak, zmniejszymy deltę do 5*C i mniej to to pompa zaczyna sobie modulować przepływy. Moim zdaniem jest to wygodniejsze rozwiązanie jak się ma bufor wpięty równolegle. Nie trzeba latać za każdym razem do piwnicy i przestawiać tego max.przepływu (bo nie da się go zmienić zdalnie), a zmienić tylko deltę T. Po za tym C.W.U grzeje sobie w pełni modulując przepływ.

mundi73 wyobraź sobie że ja to zrozumiałem wcześniej, ustawiłem ten minimalny przepływ po stronie PC na poziomie tych 14,5l/min (niżej już chyba się nie da) i jedyny rezultat jaki otrzymałem to to że PC zaczęła pracować dłużej. Jest to logiczne pracuje dłużej, bo wolniej nagrzewa bufor, bo PC właśnie między innymi przepływem wody w wymienniku steruje jak szybko odebrać to ciepło z gazu i przekazać do bufora. Dlatego jak mamy małą deltę powiedzmy 2*C to pompka wody w PC leci na maxa tymi ~40l/min żeby w jak najkrótszym czasie odebrać jak najwięcej ciepła i przekazać dalej do układu.
Problem może ukazać się wtedy kiedy nasz dom będzie miał większe zapotrzebowanie na ciepło a PC z racji ustawionej "najwolniejszej" pracy może nie nadążyć z "dostawą", bo założyłeś jej ograniczenie w postaci max. przepływów. Wtedy delta t jest lepszym sposobem sterowania, bo jak nie będzie wstanie jej osiągnąć to sobie sama podniesie przepływ z tych 14,5 do powiedzmy 25-30l/min.

To co podaje Autodiagnostyka tu dzież instrukcja każdej PC Panasonika, to :
"wymagane objętościowe prędkości przepływu przez wymiennik płytowy, w zależności od mocy grzewczej pompy ciepła dla dtelta t = 5K"
Czyli dla mp 9kW pompy ma być te 25,8l/m tudzież 1,548m3/h jak jest więcej to nie szkodzi bo pompa sama sobie ustawi taki przepływ, ale jak jest mniej, to oznacza że mamy problem z zbyt dużymi oporami w instalacji i Autodiagnostyka wtedy zaleca zastosować sprzęgło/ bufor hydrauliczne.

Jednak nie rozwiązuje to problemu małych przepływów po stronie wtórnej, tylko zabezpiecza PC przed pracą w niekorzystnych warunkach.

Wracając do mnie ja mam te 14,5l/min ustawie na delcie 10*C, oczywiście PC nie jest w stanie utrzymać tej delty i rzeczywista jest na poziomie 5*C, dało mi to tyle, że PC działa dłużej i w połączeniu z krzywą 10/37 -15/40, przestała taktować. Pracuje non stop modulując swoją moc, dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy. Generalnie powinienem być zadowolony, bo skończyło się taktowanie. Nawet już te najwyższe kaloryfery się równiej wygrzewają po regulacji na termostatach. Denerwuje mnie jednak fakt że mając na wyjściu z PC 38*C do bufora wchodzi z jakieś 37*C , wychodzi 32*C a na kaloryferach jest ~31,5*C, zakładając 1 stopień błędu pomiarowego, to nadal gdzieś po drodze ucieka mi z dobre 5*C i to przy +10*C na zewnątrz, aż się boję jaka różnica będzie przy -10*C.:(

Według mnie to przepływ na grzejniki masz dobry. Kiedy zakręciłeś większość grzejników i różnica między zasilaniem z PC a wyjściem na grzejniki zmalała to nie może być wina przepływu. Niższa temperatura na grzejniki musi się jakoś wziąśc, napewno nie z zasilania ani z powrotu z PC tylko z powrotu z grzejników. Ja stawiam że głównym winowajcą jest właśnie ten bufor. Powstają tam takie zawirowania wody , że zaciąga wodę z powrotu grzejników a tylko część z PC.
Może pomogło by np zamienić zasilania PC z zasilaniem grzejników aby zmienić wewnątrz bufora zawirowania lub najlepiej wyżucić ten cały baniak.

MiG25
09-10-2020, 08:00
Czyli to wg czujników na buforze jest tak:
Strona PC ciepła 36,6 ,zimna 32,2 ( delta 4,4)

Strona odbioru ciepła 31,9 , zimna 30,2.

|Z tego co @bobrow mowil ( nie wiem też czy dobrze pamietam ) , to roznica wejscia z PC i wyjscia na odbior u niego nie przekracza 2stopni.
Wg mnie 5 stopni to też trochę za dużo.. W buforze jest jakas dziurawa rura laząca wejscie PC z wyjsciem na odbior ( tak jak to jest w sprzęgle ?)

Może tak jak @cangi80 pisze , przeplyw od grzejnikow jest za duzy ...
W każdym razie masz narzędzie ( moze je trzebaby zweryfikować , czy pokazuje jednakowe temperatury ) , ja bym sprobował tak ustawiac pompkę wtorną i w PC aby roznica w buforze na wejsciu z PC i wyjsciu na odbior roznica tmp byla jak najnizsza.

TBomek
09-10-2020, 08:08
Nie, bufor to zwykły baniaczek 50 Litrowy bez jakiegoś pod mieszania w środku, przynajmniej tak mi się wydaje. Posiadam ten oryginalny z Panasonica. Miał zwiększyć zład wody, pomóc przy derfoście i chronić PC przed słabymi przepływami. W sumie to spełnia te funkcje tylko słabo miesza się ta woda w nim. :bash:


MIG25 własnie to próbuje ustawić zęby ta różnica była max 2*C a nie 4-5*C żeby spróbować zejść z krzywą niżej bez taktowania. Tylko że nie mam już pomysłów po za wyminą pompy na mocniejsza po stronie wtórnej.

bobrow
09-10-2020, 08:14
Koledzy,
powoli zaczynamy kręcić się w kółeczko...
To jeszcze raz :

1.po co nam bufor w układzie szeregowym ,jeśli miały by być te same przepływy tj nominalne pod PC po dwóch stronach bufora ?
Dlatego dajemy właśnie bufor ,aby dopasować (ile się da) dwa różne obiegi (z różnymi przepływami).

2.niektórzy mylą max przepływ z nominalnym, jeśli PC optymalnie pracuje wg producenta na 25l/min (a tylko przy defrostach wkręca się na dużo więcej) , to nie ma sensu ustawiać wyższego przepływu -bo będziemy mieli zjawisko jak u Mundiego

3.przepływ na systemie tj za buforem-ustawiamy ile możemy na max , ale będzie on się zmieniał w miarę przymykania głowic termostatycznych

A na koniec powtórzę to ,co już tu ostatnio pisałem :

obieg pierwotny PC/bufor ustawiamy wg przepływu NOMINALNEGO ,a obieg wtórny wg max (czyli max prędkość obiegówki). Dopiero teraz regulujemy poszczególne obiegi.

Wg mnie , to tyle....
Tymczasem

bobrow
09-10-2020, 08:19
Czyli to wg czujników na buforze jest tak:
Strona PC ciepła 36,6 ,zimna 32,2 ( delta 4,4)

Strona odbioru ciepła 31,9 , zimna 30,2.

|Z tego co @bobrow mowil ( nie wiem też czy dobrze pamietam ) , to roznica wejscia z PC i wyjscia na odbior u niego nie przekracza 2stopni.
Wg mnie 5 stopni to też trochę za dużo.. W buforze jest jakas dziurawa rura laząca wejscie PC z wyjsciem na odbior ( tak jak to jest w sprzęgle ?)

Może tak jak @cangi80 pisze , przeplyw od grzejnikow jest za duzy ...
W każdym razie masz narzędzie ( moze je trzebaby zweryfikować , czy pokazuje jednakowe temperatury ) , ja bym sprobował tak ustawiac pompkę wtorną i w PC aby roznica w buforze na wejsciu z PC i wyjsciu na odbior roznica tmp byla jak najnizsza.

Migu-ten cały bufor to zwykły baniak z czterema przyłączami 1" czy 5/4"...Nic prostszego w budowie...
W sumie ani to specjalne sprzęgło hydrauliczne ,ani specjalny magazyn ciepłej wody...
Ja u siebie mam z kwasiaka wykonany podobny buforek o poj ok 40L-działa identycznie jak ten Panasowy 50L (wtedy nie były jeszcze dostępne-dlatego zleciłem wykonanie tego zbiorniczka)

MiG25
09-10-2020, 08:23
Zgadzam się z z Tobą , tyle ,że jeśli chodziłoby tylko o dopasowanie przepływów , to od tego jest sprzęgło a nie bufor. Ja w sprzęgle mam takie kierownice /rurę z dziurkami wlasnie po to aby jednak pokierować to cieplo od wyjscia pc do wejscia odbioru. W duzym baniaku czy powstają jakieś wiry od niedopasowanego przepływu ? Jestem za tym ,że wszystko się może zdarzyć ,ale pewności nie mam.

I tak , niektorzy mylą przepływ aktualny/nominalny z maksymalnym . Dlatego może warto proponować ustawienie delty na 1 , wtedy to będzie równoznaczne :) PC zawsze będzie wkręcała pompkę objegową na maksa (czyli taką ,jaką ustawimy w opcjach). To takie luźne myslenie niezobowiązujące :)

bobrow
09-10-2020, 08:27
Zgadzam się z z Tobą , tyle ,że jeśli chodziłoby tylko o dopasowanie przepływów , to od tego jest sprzęgło a nie bufor. Ja w sprzęgle mam takie kierownice /rurę z dziurkami wlasnie po to aby jednak pokierować to cieplo od wyjscia pc do wejscia odbioru. W duzym baniaku czy powstają jakieś wiry od niedopasowanego przepływu ? Jestem za tym ,że wszystko się może zdarzyć ,ale pewności nie mam.

I tak , niektorzy mylą przepływ aktualny/nominalny z maksymalnym . Dlatego może warto proponować ustawienie delty na 1 , wtedy to będzie równoznaczne :) PC zawsze będzie wkręcała pompkę objegową na maksa (czyli taką ,jaką ustawimy w opcjach). To takie luźne myslenie niezobowiązujące :)

Migu-zastanawiam się tylko jak to będzie pracować z dT=1K przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło ? Czy wtedy dopiero zacznie taktować ?

mundi73
09-10-2020, 08:28
[QUOTE=TBomek;7981401]Chłopaki , ja bym się nie cieszył zbyt wcześnie. michanica w #11910 napisał szczerą prawdę zmniejszając max przepływ to droga na skróty, ja też z tym eksperymentowałem i stwierdziłem, że prościej jest zostawić maksymalną, a prędkością pompy obiegowej po stronie pierwotnej sterować za pomocą delty T, jak ją ustawimy od 8*C to pompa chodzi na stałym najniższym przepływie ~14,5l/min 1500 n/min jak, zmniejszymy deltę do 5*C i mniej to to pompa zaczyna sobie modulować przepływy. Moim zdaniem jest to wygodniejsze rozwiązanie jak się ma bufor wpięty równolegle. Nie trzeba latać za każdym razem do piwnicy i przestawiać tego max.przepływu (bo nie da się go zmienić zdalnie), a zmienić tylko deltę T. Po za tym C.W.U grzeje sobie w pełni modulując przepływ.

mundi73 wyobraź sobie że ja to zrozumiałem wcześniej,
Tylko ja miałem max 45l .ustawiłem wczoraj max 35 i temp zaczęły się równać w zbiorniku. U mnie źle skonfigurowali na początku. Dzisiaj ustawie katalogowy 26litrow I jestem przekonany że będzie ok. Wczoraj już nie mieliśmy sił.

bobrow
09-10-2020, 08:30
Prawdę powiedziawszy to PC w pracy z buforem powinna być ustawiana na stały przepływ.Modulacja przepływu powinna być tylko na pracę PC bezpośrednio na systemie.

TBomek
09-10-2020, 08:47
A ma ktoś zrobioną instalację z buforem wpiętym równolegle tak jak producent zaleca, czyli z magiczną płytą rozszerzeniową CZ-NS4P i dodatkowym czujnikiem temperatury w buforze PAW-A2W-TSBU? Jestem ciekaw jak sobie wtedy sama automatyka PC radzi, jak pracuje bufor i jakie ma temperatury wyjść i wejść?

MiG25
09-10-2020, 09:05
Migu-zastanawiam się tylko jak to będzie pracować z dT=1K przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło ? Czy wtedy dopiero zacznie taktować ?

Raczej wyjdźmy z założenia ,że żaden system ( nawet sama PC) nie jest zbudowana na dT=1K ( za małe przekroje). U mnie właśnie ustawiłem taką deltę , przepływ 51l/min a delta 3 stopnie.
Po prostu PC będzie wkręcać na max obiegówkę , a delta sama wyjdzie.

@TBomek , kolega z holandii opowiadał , że planował takie coś , tyle że,mimo ,że w systemie potrzebny jest czujnik w buforze , to sprzedawany przez Panasonica bufor nie miał podobno wejścia na czujnik :)

Tak samo jak zbiornik CWU Panasonica wyposażany był tylko w grzałkę 1,5kW , a całe liczydło PC liczy energię jako 3kW :)

W każdym razie raczej nikogo nie ma , kto by taki system mial . Byc moze niedługo w Heishamon będzie mozliwość "ręcznego" wbicia temperatur potrzebnych do bufora ( czujnik bufora i czujnik Z1 wody) , taka emulacja płyty opcjonalnej. (Narazie testujemy opcję z Power Demand opcjonalnej PCB).

michancia
09-10-2020, 09:46
Koledzy,
powoli zaczynamy kręcić się w kółeczko...
To jeszcze raz :

1.po co nam bufor w układzie szeregowym ,jeśli miały by być te same przepływy tj nominalne pod PC po dwóch stronach bufora ?
Dlatego dajemy właśnie bufor ,aby dopasować (ile się da) dwa różne obiegi (z różnymi przepływami).

2.niektórzy mylą max przepływ z nominalnym, jeśli PC optymalnie pracuje wg producenta na 25l/min (a tylko przy defrostach wkręca się na dużo więcej) , to nie ma sensu ustawiać wyższego przepływu -bo będziemy mieli zjawisko jak u Mundiego

3.przepływ na systemie tj za buforem-ustawiamy ile możemy na max , ale będzie on się zmieniał w miarę przymykania głowic termostatycznych

A na koniec powtórzę to ,co już tu ostatnio pisałem :

obieg pierwotny PC/bufor ustawiamy wg przepływu NOMINALNEGO ,a obieg wtórny wg max (czyli max prędkość obiegówki). Dopiero teraz regulujemy poszczególne obiegi.

Wg mnie , to tyle....
Tymczasem

Teraz po tylu postach postach stwierdziłeś to co ja już przy swoim pierwszym poście pare, dni temu.
A jeszcze wczoraj byłeś przekonany, że ograniczenie przepływu na sztywno to lekarstwo:cool:

bobrow
09-10-2020, 09:59
Teraz po tylu postach postach stwierdziłeś to co ja już przy swoim pierwszym poście pare, dni temu.
A jeszcze wczoraj byłeś przekonany, że ograniczenie przepływu na sztywno to lekarstwo:cool:

To kręcimy się nadal...
Bo nadal uważam ,że PC z buforem powinna pracować na przepływie nominalnym -a system na max ...
"Zwykłe" obiegówki nie mają takiej mocy jak te w PC-dlatego jest mało prawdopodobne osiągnąć ten sam przepływ nominalny na PC i systemie.
A gdybyś już jakoś to osiągnął , to po jaki grzyb jest wtedy bufor ?

PS
Dodam jeszcze tylko ,że to Ty chciałeś "skręcać" przepływ w PC do przepływu w systemie np ok 16l/min czy jakoś tak...

MiG25
09-10-2020, 10:06
@bobrow , tu nawet nie chodzi o moc obiegówek , tylko o opór , PC przy buforze stojącym obok z łatwością przepycha wodę , a obiegówka po drugiej stronie musi to przepchać przez cały system...

bobrow
09-10-2020, 10:18
@bobrow , tu nawet nie chodzi o moc obiegówek , tylko o opór , PC przy buforze stojącym obok z łatwością przepycha wodę , a obiegówka po drugiej stronie musi to przepchać przez cały system...

Moc obiegówki potraktowałem skrótowo-w moim eFie max moc dla max przepływu to coś 130W -a wtórna Wilo nie ma opcji ,aby pokonała takie opory...
Dziwi mnie tylko ,że u Mundiego na małym obciążeniu też tak zapitalała obiegówka ....

michancia
09-10-2020, 10:42
Cyt kolegi ,,TBomek" ,,Generalnie powinienem być zadowolony, bo skończyło się taktowanie. Nawet już te najwyższe kaloryfery się równiej wygrzewają po regulacji na termostatach. Denerwuje mnie jednak fakt że mając na wyjściu z PC 38*C do bufora wchodzi z jakieś 37*C , wychodzi 32*C a na kaloryferach jest ~31,5*C, zakładając 1 stopień błędu pomiarowego, to nadal gdzieś po drodze ucieka mi z dobre 5*C i to przy +10*C na zewnątrz, aż się boję jaka różnica będzie przy -10*C.''

Ty masz obiegi wtórny i pierwotny prawie wyrównane, temperatury na buforze prawie porównywalne, praca bufora ( raczej sprzęgła ) prawidłowa.
Ale, że masz sieć rozległą i na jednej pompce, to woda idzie tam gdzie jej łatwiej, czyli podłogówka i grzejniki najbliżej, przecież instalacja pracuje równolegle ( gdzie większy opór mniejszy przepływ i tym samym mniejsza temperatura na grzejniku ).
W twoim przypadku tylko dołożenie drugiej pompki na tym obwodzie co ci nie grzeje
żeby instalacja grzejnikowa poprawnie pracowała na jednej pompce, to pion jednakowej średnicy, do każdego grzejnika odpływ o jednakowej średnicy. Wtedy to będzie się równo rozchodzić.W innym przypadku i na jednej pompce, ciężko będzie ustawić na każdym grzejniku jednakowy przepływ.
Wież mi ja tak mam i na jednej pompce, każdy grzejnik grzeje jednakowo, niezależnie czy góra, czy dół.

mundi73
10-10-2020, 05:28
Witam ponownie. Wczoraj kilka gdz w kotłowni. Wnioski . Wg mnie ten bufor w mojej instalacji jest źródłem nieszczęścia. Po obniżeniu przeplywu z 45 l jaki był ustawiony do 35l dalej to nie było to . Włączone do testów tylko obieg grzejników w całym domu . Na podlogowke za ciepło. Temp powrotu wtórnego 28 przy prostej 35. Zauważyłem ,że moja temp zadana idzie odrazu 2 st wyżej. Czyli zadane 35 to PC 37. Zadane 37 to PC 39. I nie ma to znaczenia jak delta w danym momencie. PC zaczyna grzać powrót na PC 7 st niższy a PC odrazu ma 2 st wyżej. Testujac dalej ustawiłem swoją wtórna na przed ostatni bieg . Wyświetlana moc 30 wat. Słychaćmocny szum. Nie mam do czego się odnieść wiec zakładam,że to właściwe. Na tych 30 watch powrót wtórny bardzo powoli rośnie. Gdy zmienię na max 48 wat powrót bardzo szybko się dogrzewa. Wracam na 30 wat . Ustawiam PC na 25l na minutę. Źle . Przepływy w buforze sobie podbieraja wodę. Zaczynam mierzyć temp w buforze na każdym wyjściu. Zły rozkład . Różnica bufora po stronie PC 3 st. Skutek taktowanie. Po stronie wtórnej różnica idealna 7st. Co jest . Ustawiam PC na 35 L / min . Mierze bufor z każdej strony , źle , PC bierze sobie gorąca wode prosto od siebie. Masakra . Spowalniam przepływ na 30 l /min na PC . Jest o niebo lepiej . Różnica temp niewielka ale jednak . Była delta 7. Zmieniam na delta 5. Bingo . Wszystkie temperatury na buforze osiągają zadane wartości.
PC zasilanie i zasilanie wtórnego 35st . Powrót PC i obiegu wtórnego 30st.
Musze teraz znaleźć odpowiedni przepływ w PC do niższego obiegu wtórnego bo dla grzejnikowego byłoby idealnie w moim przypadku 18 wat ponieważ temp powrotu zatrzymuje się poniżej 28st i nie rośnie. Mój wniosek z tego taki.
Ten cały bufor to źródło zła w moim przypadku . Mam tak dobrana instalacje wtórna że bez tego gówna miałbym różnice 7st a pompa by sobie pięknie dobrala sama prędkość wody.
Moje pytanie brzmi dlaczego PC i to zauważyłem od samego początku ustawia 2 st więcej. Zauważyłem to przy krzywej ale myślałem ,ze to wynik krzywej ale wczoraj na prostej to samo. Zawsze 2 więcej od zadanej. Nie ważne jaka delta ona odrazu dąży do 2 st wyżej. Czy to normalne. I jeszcze jedno , przydałby się termometr z 4 sondami .W tedy odrazu bym widział cały rozkład temp. A tak przekladnie jednej sondy i owijania taśma i ociepleniem zajmuje mnóstwo czasu ,a term laserowy fałszuje, bo wystarczy strzelić pod innym kątem lub z mniejszej odleglasci i za każdym razem inny wynik.

MiG25
10-10-2020, 06:34
Te 2 stopnie wynikają z tego ,że PC powyżej 3 stopni przez 3 minuty się wyłączy. A przy dwóch stopniach powyżej ustawionej temperatury mocno zmoduluje. Tak mówi instrukcja serwisowa , i tak też u mnie jest. Więc to jest tylko informacja ,że pompa jest na granicy i w niedługim czasie się wyłączy jak nie będzie odbioru ciepła ,albo nie podniesiesz temperatury wyżej.


Dla 9kW przepływ 25l/min jest przy delta T 5 stopni i pełnej mocy , jak Ci zaczyna modulować to siłą rzeczy również zaczyna jechać w dół z przepływem . Tak samo jeśli ustawiłeś większą deltę. Aktualny przepływ masz w menu z informacjami ( w linku w mojej stopce) ,i daje sobie głowę uciąć ,że to wcale nie będzie 25l/min..

mundi73
10-10-2020, 07:23
Te 2 stopnie wynikają z tego ,że PC powyżej 3 stopni przez 3 minuty się wyłączy. A przy dwóch stopniach powyżej ustawionej temperatury mocno zmoduluje. Tak mówi instrukcja serwisowa , i tak też u mnie jest. Więc to jest tylko informacja ,że pompa jest na granicy i w niedługim czasie się wyłączy jak nie będzie odbioru ciepła ,albo nie podniesiesz temperatury wyżej.


Dla 9kW przepływ 25l/min jest przy delta T 5 stopni i pełnej mocy , jak Ci zaczyna modulować to siłą rzeczy również zaczyna jechać w dół z przepływem . Tak samo jeśli ustawiłeś większą deltę. Aktualny przepływ masz w menu z informacjami ( w linku w mojej stopce) ,i daje sobie głowę uciąć ,że to wcale nie będzie 25l/min..

Sprawdziłem. Gdy nie moduluje jest nominalny . Gdy moduluje 16. Jak to ugryźć. Skoro różnice temp w tym pieprzone buforze rozkładają się 35 35 góra a dół czyli powroty 28 mój powrót a 29 ,8 PC dla czego do .....nędzy ona się dusi

mundi73
10-10-2020, 07:35
Obserwuje przepływ wg instrukcji . Pomimo mojego powrotu on bardzo powoli rośnie 0.1 na minutę. Przyspieszył moja wtórna . Przestał rosnąć ale ten mój przepływ na grzejnikach naprawdę mocny. A może mi się zdaje. Zatrzymał się powrót z PC ale wtym samym momencie zjechała z modulacji i przepływem 17l . Po przyspieszeniu wtórnego powrót PC zaczął spadać i dość szybko. Ten bufor to jedno wielkie nieszczęście

bobrow
10-10-2020, 08:29
Mundi-a może spróbuj ustawić dT w PC na 1K tak jak pisał Migu

bobrow
10-10-2020, 08:43
Jeszcze jedno- teraz jest ciepło i dom może być nagrzany, więc i odbiór będzie słaby.
Jak masz zakręcony dół i obciążasz 3 czy 4 grzejnikami ,to i tak jest bardzo dobrze w tym momencie.
Praktycznie często będzie inna dT na PC i grzejnikach-wynika to z różnych przepływów

bobrow
10-10-2020, 09:21
Należy pamiętać , że przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło (tj poniżej min mocy danej PC)- w końcu każda PC będzie taktować

bobrow
10-10-2020, 10:07
Idę założyć na stałe (w Malinie) dwa czujniki temp na in/out bufora i zobaczę jak to jest z tymi różnicami...

mundi73
10-10-2020, 10:37
Jeszcze jedno- teraz jest ciepło i dom może być nagrzany, więc i odbiór będzie słaby.
Jak masz zakręcony dół i obciążasz 3 czy 4 grzejnikami ,to i tak jest bardzo dobrze w tym momencie.
Praktycznie często będzie inna dT na PC i grzejnikach-wynika to z różnych przepływów
Hej. Po pierwsze mam odkrecone cały dół wiec normalnie ogrzewanie grzejnika mi cały dom. Dwa mam powrót 7 st niżej . Zasilanie wtórne 35 powrót 28 28,5

mundi73
10-10-2020, 10:44
Będę schodził z ta delta od 5 w dół. Ale jakbym nie miał tego gówna bufora to bym miał piękny powrót 28 przy zadanej 37 prostej.Dlaczego zachodzą takie dziwne procesy w tym buforze. Idzie pięknie i nagle temp PC zaczynają wariowac gdy mój powrocik trzyma pięknie 28 st

bobrow
10-10-2020, 11:21
Będę schodził z ta delta od 5 w dół. Ale jakbym nie miał tego gówna bufora to bym miał piękny powrót 28 przy zadanej 37 prostej.Dlaczego zachodzą takie dziwne procesy w tym buforze. Idzie pięknie i nagle temp PC zaczynają wariowac gdy mój powrocik trzyma pięknie 28 st

Odpowiedź jest prosta-modulacja obiegówki w PC.
Powinno być ok przy wymuszonej prędkości przy dT=1K

michancia
10-10-2020, 11:55
Będę schodził z ta delta od 5 w dół. Ale jakbym nie miał tego gówna bufora to bym miał piękny powrót 28 przy zadanej 37 prostej.Dlaczego zachodzą takie dziwne procesy w tym buforze. Idzie pięknie i nagle temp PC zaczynają wariowac gdy mój powrocik trzyma pięknie 28 st

Ile można jedno i to samo wałkować, bo na wtórnym jak teraz puściłeś same grzejniki to masz duże opory ( poczytaj moje posty wyżej, nie będę się powtarzał ), i woda krąży dużo wolniej niż na pierwotnym. A jak puścisz do tego podłogę, to tam masz małe opory i tylko ona grzeje.
Przecież sam powrót na wtórnym o tym świadczy, duża różnica, gdyby tam był odpowiedni przepływ to by całe grzejnki grzały i w końcu powrót z wtórnego by sie zrównał z zasilaniem.
Wywalajac bufor byś sie pozbył paru problemów, ale jak nie masz odpowiedniego przepływu teraz na wtórnym, to ci dojdą inne spowodowane z małym przepływem dla PC.
Jaka masz instalację - przekroje rur, sam sobie odpowiedz.

mundi73
10-10-2020, 12:12
Ile można jedno i to samo wałkować, bo na wtórnym jak teraz puściłeś same grzejniki to masz duże opory ( poczytaj moje posty wyżej, nie będę się powtarzał ), i woda krąży dużo wolniej niż na pierwotnym. A jak puścisz do tego podłogę, to tam masz małe opory i tylko ona grzeje.
Przecież sam powrót na wtórnym o tym świadczy, duża różnica, gdyby tam był odpowiedni przepływ to by całe grzejnki grzały i w końcu powrót z wtórnego by sie zrównał z zasilaniem.
Wywalajac bufor byś sie pozbył paru problemów, ale jak nie masz odpowiedniego przepływu teraz na wtórnym, to ci dojdą inne spowodowane z małym przepływem dla PC.
Jaka masz instalację - przekroje rur, sam sobie odpowiedz.

To znaczy ze różnica powrotów 7 stoni jest zła? Cały czas myślałem ze im wyższa różnica tym lepiej

mundi73
10-10-2020, 12:19
Wyłączam grzejniki. Rozdzielacze od podlogówki max . Pompa 2 zakres z 4 . Grzejniki wyłączone. Około 70m2 podlogówki . Czekamy......

michancia
10-10-2020, 12:32
To znaczy ze różnica powrotów 7 stoni jest zła? Cały czas myślałem ze im wyższa różnica tym lepiej

Jakie masz te średnice rur na CO?, to znaczy odejścia od bufora, potem twoje rury tz. pion, później to co idzie równolegle ( rozprowadzenia na poszczególnych nitkach ) i to co wchodzi do grzejników.

mundi73
10-10-2020, 12:43
Jakie masz te średnice rur na CO?, to znaczy odejścia od bufora, potem twoje rury tz. pion, później to co idzie równolegle ( rozprowadzenia na poszczególnych nitkach ) i to co wchodzi do grzejników.
Rury do rozdzielacz miedź 28 przed rozdzielaczami kolana 3/4 i dalej aleupex 16 wszędzie

bobrow
10-10-2020, 12:48
Raczej to OP ma tu większe opory niż te 4 grzejniczki...
Ogólnie to teraz Mundi zaczynasz po prostu ustawiać swoją PC pod system-nie stresuj się różnymi deltami na buforze, bo to jest NORMA.
On po to tu jest.
Bufora proponuję jednak nie wywalać-bo masz sterowanie dwoma piętrami (oczywiście w ramach eksperymentów można założyć bypass na nim).
Teraz łapiesz ustawienia dla min mocy-przy chłodniejszych dniach będzie Ci pewnie łatwiej.
Pozostaje jeszcze tylko kwestia jak to optymalnie ustawić ,aby podłogówka nie pracowała -a grzejniki tak....
Chyba wiem -a jak byś puścił tylko jedną obiegówkę wtórną na cały dom , to można zastosować taki myk :
kiedy termostat od OP wyłączy PC , obiegówka wtórna sobie będzie pracować dla całej chałupy i OP w tym momencie będzie oddawać skumulowane ciepło do grzejników...Powinno obyć się bez taktowania , bo PC będzie pracować na pełnym obciążeniu w danym momencie całego systemu.
Funkcję taktowania przejmie oddawanie temp z OP...
A córki będą sobie mogły regulować temp w swoich pokojach jak tylko będą chciały !
O-taki pomysł.

bobrow
10-10-2020, 12:50
Mundi-masz jedną zasadniczą przewagę w swoim układzie :
JEDNAKOWE TEMPERATURY DLA OP I GRZEJNIKÓW !

bobrow
10-10-2020, 12:52
Dodam tylko ,że załączanie/wyłączanie wtórnej obiegówki będzie wg temp np 25st

mundi73
10-10-2020, 12:54
Raczej to OP ma tu większe opory niż te 4 grzejniczki...
Ogólnie to teraz Mundi zaczynasz po prostu ustawiać swoją PC pod system-nie stresuj się różnymi deltami na buforze, bo to jest NORMA.
On po to tu jest.
Bufora proponuję jednak nie wywalać-bo masz sterowanie dwoma piętrami (oczywiście w ramach eksperymentów można założyć bypass na nim).
Teraz łapiesz ustawienia dla min mocy-przy chłodniejszych dniach będzie Ci pewnie łatwiej.
Pozostaje jeszcze tylko kwestia jak to optymalnie ustawić ,aby podłogówka nie pracowała -a grzejniki tak....
Chyba wiem -a jak byś puścił tylko jedną obiegówkę wtórną na cały dom , to można zastosować taki myk :
kiedy termostat od OP wyłączy PC , obiegówka wtórna sobie będzie pracować dla całej chałupy i OP w tym momencie będzie oddawać skumulowane ciepło do grzejników...Powinno obyć się bez taktowania , bo PC będzie pracować na pełnym obciążeniu w danym momencie całego systemu.
Funkcję taktowania przejmie oddawanie temp z OP...
O-taki pomysł.
No tak. Ale sporo ludzi ma na grzejnikach oparty system i hula. Co jest grane że nie hula u mnie. Kolega powyżej się denerwuje że się powtarza . Zrozumiałem że twierdzi ze mój obieg jest za wolny .Woda zapieprza w rurach i nie daje tych 25l. Czyżby te kolana 3/4 w rozdzielacz kładą sprawę?

bobrow
10-10-2020, 12:58
No tak. Ale sporo ludzi ma na grzejnikach oparty system i hula. Co jest grane że nie hula u mnie. Kolega powyżej się denerwuje że się powtarza . Zrozumiałem że twierdzi ze mój obieg jest za wolny .Woda zapieprza w rurach i nie daje tych 25l. Czyżby te kolana 3/4 w rozdzielacz kładą sprawę?

Mundi-u Ciebie wszystko hula , masz bardzo mało grzejników ,dużą moc PC , jest ciepło i chałupa nagrzana...

mundi73
10-10-2020, 12:58
Raczej to OP ma tu większe opory niż te 4 grzejniczki...
Ogólnie to teraz Mundi zaczynasz po prostu ustawiać swoją PC pod system-nie stresuj się różnymi deltami na buforze, bo to jest NORMA.
On po to tu jest.
Bufora proponuję jednak nie wywalać-bo masz sterowanie dwoma piętrami (oczywiście w ramach eksperymentów można założyć bypass na nim).
Teraz łapiesz ustawienia dla min mocy-przy chłodniejszych dniach będzie Ci pewnie łatwiej.
Pozostaje jeszcze tylko kwestia jak to optymalnie ustawić ,aby podłogówka nie pracowała -a grzejniki tak....
Chyba wiem -a jak byś puścił tylko jedną obiegówkę wtórną na cały dom , to można zastosować taki myk :
kiedy termostat od OP wyłączy PC , obiegówka wtórna sobie będzie pracować dla całej chałupy i OP w tym momencie będzie oddawać skumulowane ciepło do grzejników...Powinno obyć się bez taktowania , bo PC będzie pracować na pełnym obciążeniu w danym momencie całego systemu.
Funkcję taktowania przejmie oddawanie temp z OP...
A córki będą sobie mogły regulować temp w swoich pokojach jak tylko będą chciały !
O-taki pomysł.
No ale najpierw muszę pozbyć się taktowania a o tym też wstępnie myślałem . Nie dokładnie tak jak napisałeś ..

bobrow
10-10-2020, 12:59
Ja mam CO wyłaczone bo jest po prostu za ciepło , późnym popołudniem włączę i będę się bawił tempereturami (czujki już założone)

bobrow
10-10-2020, 13:01
U mnie np jest kilkanaście grzejników i 10m2 OP.Kiedy sterownik wyłączy w łazience podłogówkę , to pewnie będzie mniejszy odbiór -ale raczej nie zauważę tego

mundi73
10-10-2020, 13:07
Hmm . Wymagany przepływ rurami 28 a przed i za rozdzielaczami 3/ 4 czyli redukcję. Kto ma prawidłowo działająco proszę żeby zerknąć na rozdzielacze czy całość wchodzi 1" czy ma też stopniowanie na 3/4

michancia
10-10-2020, 13:14
No tak. Ale sporo ludzi ma na grzejnikach oparty system i hula. Co jest grane że nie hula u mnie. Kolega powyżej się denerwuje że się powtarza . Zrozumiałem że twierdzi ze mój obieg jest za wolny .Woda zapieprza w rurach i nie daje tych 25l. Czyżby te kolana 3/4 w rozdzielacz kładą sprawę?

Bo u tych ludzi co maja opartą instalację grzejnikową ( a tylko parę metrów podłogówki ) to uklad jest zbudowany o porządna instalację ( grube rury ), gdzie nie ma żadnych rozdzielaczy, a cały układ miał grzać z założenia o grawitację, gdzie jest bardzo duży zład wody i porządny przepływ.
Ja tak mam rury w miedzi pion 28, rozprowadzenia 22 i tylko krótko przy grzejniku 18mm, na kopciuchu to góra przy braku prądu grzała grawitacja, żeby mi pieca nie rozwaliło. Przy robieniu instalacji to był piorytet, odbiór ciepła z pieca, bo widziałem co się dzieje w piecu jak pompka nie działa.
A teraz to sie okazało, że to bardzo fajnie pracuje z PC, bez żadnego bufora.
U kolegi cała instalacja stara w rurach stalowych, na żeliwniakach, gdzie to wszystko grzało grawitacją, tez to bardzo fajnie pracuje z buforem.
Ale nie bedzie to poprawnie pracować na rurach aluplex 14, czy 16mm i z rozdzielaczami na dodatek, i zaworami ( termostatami ) na grzejnikach.

mundi73
10-10-2020, 13:18
Bo u tych ludzi co maja opartą instalację grzejnikową ( a tylko parę metrów podłogówki ) to uklad jest zbudowany o porządna instalację ( grube rury ), gdzie nie ma żadnych rozdzielaczy, a cały układ miał grzać z założenia o grawitację, gdzie jest bardzo duży zład wody i pożadny przepływ.
Ja tak mam rury w miedzi pion 28, rozprowadzenia 22 i tylko krótko przy grzejniku 18mm, na kopciuchu to góra przy braku prądu grzała grawitacja, żeby mi pieca nie rozwaliło. Przy robieniu instalacji to był piorytet, odbiór ciepła z pieca, bo widziałem co się dzieje w piecu jak pompka nie działa.
A teraz to sie okazało, że to bardzo fajnie pracuje z PC, bez żadnego bufora.
U kolegi cała instalacja stara w rurach stalowych, na żeliwniakach, gdzie to wszystko grzało grawitacją, tez to bardzo fajnie pracuje z buforem.
Ale nie bedzie to poprawnie pracować na rurach aluplex 14, czy 16mm i z rozdzielaczami na dodatek, i zaworami ( termostatami ) na grzejnikach.
Pociągnie na tych kolanach 3/4 przed rozdziela zamiast . Z drugiej strony mam tyko 4 pętle, jak myślisz bo łatwo zmienić będzie zasilania a powroty niska są więc masakra

michancia
10-10-2020, 13:25
Mundi-u Ciebie wszystko hula , masz bardzo mało grzejników ,dużą moc PC , jest ciepło i chałupa nagrzana...

Co mu hula, jak puści wszystko to mu podłoga grzeje, a grzejniki nie.
Jakie ciepło, jaka za duża pompa, jak u mnie to w tej chwili grzeje i nic nie taktuje, tylko pracuje tak jak termostat pokojowy załącza. A on ma dodatkowo podłogówkę i to sporo.
To nie ma prawa taktować, ale niestety trzeba ruszyć głową i trochę zainwestować w przerobienie instalacji.

bobrow
10-10-2020, 13:45
Co mu hula, jak puści wszystko to mu podłoga grzeje, a grzejniki nie.
Jakie ciepło, jaka za duża pompa, jak u mnie to w tej chwili grzeje i nic nie taktuje, tylko pracuje tak jak termostat pokojowy załącza. A on ma dodatkowo podłogówkę i to sporo.
To nie ma prawa taktować, ale niestety trzeba ruszyć głową i trochę zainwestować w przerobienie instalacji.

Cholera- nie widziałem żeby ostatnio pisał ,że mu grzejniki nie grzeją bez OP...

bobrow
10-10-2020, 13:46
Mundi- bo zaraz tu wszyscy dostaniemy kręćka...
To co jest w tym momencie osiągalne w tym Twoim systemie i co chcesz (i na co) zmienić ?

mundi73
10-10-2020, 13:53
Bobrow, jednak michanica ma rację . Grzejniki wyłączyłem i obiegówka na maxa w podłogowym i ledwie daje rade utrzymać temperature pierwotną. Włączyłem grzejniki na 1 bieg i wkoncu zaczęło zbijac na PC . Michanica wiem że mówiłeś 70 x ale jakbys spytał odrazu o ta instalacje. ... sugerowałem się tym że mam 28 wyjście. A te .......e założyli mi kolana 3/4 przed rozdzielaczem . Myślisz michanica, że jakbym to wiedział to bym ryl beret tobie i innym. Myślisz ze żałuję to przerobić? Jedna skrzynka do prosta to chyba zaraz się biorę. Resztę trzeba naprawdę fachowca od spawania bo zaciskania nie podejdzie. Ja cały czas myślałem ze jak powrot wtórny ma taką różnice to jest super. A tu ma znaczenie prędkość cieczy . Niby serwis mówił ze przepływ na wtórnym nie ważny ,,ale gówno wiedzą

mundi73
10-10-2020, 13:55
A jaki COP przy tym. Wtedy 5,5 a teraz 7

bobrow
10-10-2020, 13:58
Zaraz - to grzeją grzejniki czy nie ?

michancia
10-10-2020, 14:01
Bobrow, jednak michanica ma rację . Grzejniki wyłączyłem i obiegówka na maxa w podłogowym i ledwie daje rade utrzymać temperature pierwotną. Włączyłem grzejniki na 1 bieg i wkoncu zaczęło zbijac na PC . Michanica wiem że mówiłeś 70 x ale jakbys spytał odrazu o ta instalacje. ... sugerowałem się tym że mam 28 wyjście. A te .......e założyli mi kolana 3/4 przed rozdzielaczem . Myślisz michanica, że jakbym to wiedział to bym ryl beret tobie i innym. Myślisz ze żałuję to przerobić? Jedna skrzynka do prosta to chyba zaraz się biorę. Resztę trzeba naprawdę fachowca od spawania bo zaciskania nie podejdzie. Ja cały czas myślałem ze jak powrot wtórny ma taką różnice to jest super. A tu ma znaczenie prędkość cieczy . Niby serwis mówił ze przepływ na wtórnym nie ważny ,,ale gówno wiedzą

Taki za przeproszeniem gów..ny serwis to pewnie gówno to obchodzi co masz na obiegu wtórnym, jak pan chcesz tylko kotłownię z PC, to oni zakładają, daja bufor i pompa jest zabezpieczona a reszta jak to mówisz gówno ich obchodzi.
Ale jak bys wziął porządna firmę, to oni by to zrobili, może przerobili, ale by to grzało, bo by sobie nie pozwolili na partactwo. A jeśli instalacja by nie pozwalała bez znacznej przeróbki to by ci odmówili.
A tak to masz, co chciałeś.

bobrow
10-10-2020, 14:01
To , że przepływ nie jest 1500l/h ,a np 800l/h to jeszcze nie znaczy ,że te grzejniki nie będą grzać.
Po prostu będą miały trochę większą deltę

mundi73
10-10-2020, 14:08
Taki za przeproszeniem gów..ny serwis to pewnie gówno to obchodzi co masz na obiegu wtórnym, jak pan chcesz tylko kotłownię z PC, to oni zakładają, daja bufor i pompa jest zabezpieczona a reszta jak to mówisz gówno ich obchodzi.
Ale jak bys wziął porządna firmę, to oni by to zrobili, może przerobili, ale by to grzało, bo by sobie nie pozwolili na partactwo. A jeśli instalacja by nie pozwalała bez znacznej przeróbki to by ci odmówili.
A tak to masz, co chciałeś.
Serwis propartner. Grawrant 5 lat . 1000 pomp . Ileś więcej zapłaciłem niż u innych. Jeżeli myślisz ze ja tanio wszystko robie to jesteś w błędzie,. Za rady jestem Ci wdzięczny ale za ocenianie mnie nie koniecznie . Opinie mieli tylko dobre ale pisałem wcześniej ze powini audyt instalacji zrobić o czym nie miałem pojęcia bo nikt nie proponował . Może ktos poczyta to mu się przyda

mundi73
10-10-2020, 14:23
Mam co chciałem . Czasami to się zastanów co piszesz.

mundi73
10-10-2020, 14:28
Zaraz - to grzeją grzejniki czy nie ?
Bobrow grzeją tylko różnicą spora między zasilaniem a powrotem i to wg michanica dowód ze gowniany przepływ jest.

bobrow
10-10-2020, 14:41
Mundi-przecież tak działają grzejniki, oddają ciepło
Przypomnę wzór na moc cieplą
P=1,163xprzepływxdT
Czyli grzejniki będą miały tę samą moc przy np mniejszym przepływie i większej dT

giman
10-10-2020, 14:47
Wo niezłą burzę mózgów macie, powodzenia:) Przychodzę tu raz na dzień i są 2 posty albo czasem 2 strony, ale 10, nieźle.


mówię o standardowym połączeniu PC-podłogówka ,bez bufora/sprzęgła , bez dodatkowych pompek.
A tak przy okazji jest gdzieś określone w dokumentacji albo łatwe do oszacowania ile dany Panas może obrobić mb pętli, kondygnacji, itd.? w takiej wersji bez pompek, sprzęgieł, itd.?

codix
10-10-2020, 14:53
Panowie taki myk moze ktoś bedzie miał pomysł
Panasonic 7kw seria J
Cwu ustawiona dwa razy na dobę według harmonogramu na 47st.Harmonogram działa.
Ustawione dogrzewanie po spadku o 6st.
I teraz tak pompa wylaczona calkowicie w zbiorniku woda nagrzana na 47st (bo wczesniej tez odwalila takiego myka) o godzinie 13tej harmonogram włącza pompe do grzania cwu i jest ok bo sterownik sie zaswiecil ale sprezarka stoi bo w baniaku 47st (czyli tyle ile ustawione) po czym po 20minutach uruchamia sie grzanie cwu czyli standard najpierw w ruch obiegówka co znaczy przemielenie wody w wezownicy a za tym spadek w baniaku do 45st start sprezarki dogrzanie do 48st i stop
Nie mam pomyslu pompa nowa chodzi 1,5 doby po wykresach widac ze 2 razy takiego myka zrobiła.

Druga sprawa to czy w tym smart cloudzie całym w opcjach dla uzytkownika można podgladnąc jakos produkcje energi ?
Czy to tak powalone jak niektore rzeczy w panasie że pokazuje wykres zuzycia energi ,wykres temperatury zewnetrznej a produkcji już nie

bobrow
10-10-2020, 15:08
Codix-pewnie Migu Ci pomoże (nasz H Guru:stereo:).

A w tym wzorze jednostka przepływu to m3/h-podaję , żeby Migu mnie nie strugnął za błąd we wzorze...

mundi73
10-10-2020, 18:50
Mundi-przecież tak działają grzejniki, oddają ciepło
Przypomnę wzór na moc cieplą
P=1,163xprzepływxdT
Czyli grzejniki będą miały tę samą moc przy np mniejszym przepływie i większej dT

Bobrow mój zbawicielu. Wszystko się zgadza Ale....gdy wyregulowalem wstępnym nastawami grzejnik to co zrobilem....tak tak zmniejszyłem przepływ a PC musi mieć konkretny. Osiągnąłem 7 st różnicy i byłoby super gdyby nie to że woda zwolniła do minimum. Pompa obiegowa wtórna pełna kita A szło wszystko chyba przez łazienkę bo tam brak kryzowania. Michanica ma rację A na dowód tego niech będzie to, że ryj mi się cieszy . Nastawione 34 na PC. Na wtórny idzie 30 a ja mam w całym domu 24 . Muszę teraz temp zadane dopracować Ale mam dość. Dzięki

MiG25
10-10-2020, 19:09
Już wiemy ,że J troszeczke ma jednak inne menu od H.
Ma np. funkcję (sorry ,ale SM mam tylko po angielsku , nie mam pojęcia jak to jest przetłumaczone w menu i nie chce zgadywać) Pump flowrate i do wyboru albo deltaT albo Max.Duty. Czyli w skrócie jest wybór ,czy pompa ma utrzymywać deltaT ,czy też pompa objegowa ma dawać ma max ( Max oczywiście da się ustawić limitując go). Więc to jest to co być może niektórym tu jest potrzebne , a moim ( i mojego niemieckiego kolegi) zdaniem tą samą funkcjonalność da się zrobić w H ustawiając deltaT na 1.

Jest np. Jeszcze Defrost signal ( tylko ciekawe gdzie to jest wyprowadzone na płycie), opcja Force Defrost Manual i auto ( też za bardzo nie wiem co to zmienia) , SG działa również w trybie chłodzenia ( w H tylko grzanie) - ale to z Opcjonalnej PCB , czyli raczej nikt tego nie używa.

Natomiast co do @codix , to za bardzo nie wiem co się dzieje. Być może gdzieś w SmartCloudzie przez przypadek wymuszasz grzanie CWU ( jest taka opcja w menu podręcznym na sterowniku pompy) , nie wiem czy coś takiego jest w Smartcloudzie ( nie używam tego) , na pewno jest w Service Cloud. Bo rozumiem ,że przy pompie wtedy nie grzebałeś i przez przypadek tego nie włączyłeś ? Druga opcja , to ,że coś z czujnikiem w zbiorniku jest nie tak , i na chwilę podaje niższe temperatury (raczej mało prawdopodobne).
Co do podglądu produkcji energii to załóż sobie konto instalatora na Service cloud ,będziesz miał o niebo więcej wykresów . Albo własna automatyka/rejestracja i Heishamon :)

TBomek
10-10-2020, 19:40
mundi73 powiem Ci jak jak to zrobiłem, bo z twoich opisów wynika że doszedłeś do tego samego. Daj mi znać czy się rozumiemy.
Jak wiesz ja mam tylko grzejniki.
Po stronie pierwotnej ustawiłem PC tak żeby by grzała najmniejszymi przepływami ~15l/min, czyli delta t 8*C i Krzywa 10/37 -15/40. PC grzeje do ~38*C i moduluje w dół się sprężarka do ~20Hz i tak sobie chodzi.
Po stronie wtórnej na "rozgrzanej"PC i buforze pompa obiegowa ustawiona na max żeby były największe przepływy, kaloryfery otwarte całkowicie. Wiozłem pirometr i zacząłem sprawdzać na każdym grzejniku temperaturę zasilania i powrotu, okazało się że niektóre miały powrót taki sam jak zasilanie, skryzowałem je tak żeby temp zasilania i powrotów mniej więcej w każdym grzejniku były takie same. Dzięki temu uzyskałem mniej więcej równomierne przepływy na każdym z nich (tak mi się wydaje, jak coś to poprawcie mnie).
PC nie taktuje chodzi stabilnie, ale nadal w buforze jest tendencja taka że obieg pierwotny ma większe przepływy, przez co mimo ustawionej delty 8*C jest realnie odczyty wskazują 5*C.

Ja jestem teraz na etapie takim , że mam wyregulowane kaloryfery, ale ten przepływ po stronie wtórnej jest moim zdaniem za mały, co objawia się właśnie duża różnica temperatury na wejściu do bufora od PC i wyjściu na C.O. rzędu 5*C. Bobrow pisał że ma 1,5-2*C.
Ty powinieneś mięć łatwiej bo jak uda Ci się to połączyć z podłogówką która ma drugą pompę obiegową i duży apetyt na przepływ, to nie powinieneś mieć problemu takiego jak ja.

Ja czekam na to co powie serwis. W końcu jak zamontowali ponad 1000 pomp to powinni mieć takie przypadki w małym palcu ;)

mundi73
10-10-2020, 19:54
mundi73 powiem Ci jak jak to zrobiłem, bo z twoich opisów wynika że doszedłeś do tego samego. Daj mi znać czy się rozumiemy.
Jak wiesz ja mam tylko grzejniki.
Po stronie pierwotnej ustawiłem PC tak żeby by grzała najmniejszymi przepływami ~15l/min, czyli delta t 8*C i Krzywa 10/37 -15/40. PC grzeje do ~38*C i moduluje w dół się sprężarka do ~20Hz i tak sobie chodzi.
Po stronie wtórnej na "rozgrzanej"PC i buforze pompa obiegowa ustawiona na max żeby były największe przepływy, kaloryfery otwarte całkowicie. Wiozłem pirometr i zacząłem sprawdzać na każdym grzejniku temperaturę zasilania i powrotu, okazało się że niektóre miały powrót taki sam jak zasilanie, skryzowałem je tak żeby temp zasilania i powrotów mniej więcej w każdym grzejniku były takie same. Dzięki temu uzyskałem mniej więcej równomierne przepływy na każdym z nich (tak mi się wydaje, jak coś to poprawcie mnie).
PC nie taktuje chodzi stabilnie, ale nadal w buforze jest tendencja taka że obieg pierwotny ma większe przepływy, przez co mimo ustawionej delty 8*C jest realnie odczyty wskazują 5*C.

Ja jestem teraz na etapie takim , że mam wyregulowane kaloryfery, ale ten przepływ po stronie wtórnej jest moim zdaniem za mały, co objawia się właśnie duża różnica temperatury na wejściu do bufora od PC i wyjściu na C.O. rzędu 5*C. Bobrow pisał że ma 1,5-2*C.
Ty powinieneś mięć łatwiej bo jak uda Ci się to połączyć z podłogówką która ma drugą pompę obiegową i duży apetyt na przepływ, to nie powinieneś mieć problemu takiego jak ja.

Ja czekam na to co powie serwis. W końcu jak zamontowali ponad 1000 pomp to powinni mieć takie przypadki w małym palcu ;)

Serwis się poddał i oddał sprawę do centrali . Sprawę przepływu rozwiązał bobrow i moja córka którą jest na polibudzie. Okazało się że pompa ustawiona była na 45l na bufor. Którą obiegowa temu podola. Chciałem grzać grzejnikami więc wyregulowalem Ale to pogorszyła sprawę bo domknelo obieg wtórny. Rozkład temperatur był piękny Ale przepływ całkiem do bani. Wyłączyłem grzejniki A odpaliłem podłogowe było o niebo lepiej Ale powoli rosły nadal temp i nie pomagały delty ani zmiana nominalnych przepływów. Podłogowe max i grzejniki które wszystkie puściłem na Maxa dopiero spowodowały że obieg pierwotny zaczął się schladzac. Michanica od początku mówił o tym Ale nie kumalem. Sprawdziłem i u mnie barany przed rozdzielaczem dali kolana 3/4 . Teraz razem to idzie póki co ale te kolana do wymiany. Co do delty zauważyłem że u mnie na 5 szło bez przerwy na 19hz prawie dwie gdz. Wcześniej 5 włączen na gdz . Gdy zmieniłem delte na 7 mam wrażenie że się pogorszyło. Zmieniłem na 6 i zostawiam do rana . Kluczem są przepływy A nie temp. Cały czas myślałem że duże różnice temp są ok . Może by były gdybym miał przepływ nominalny. Teraz różnica to 3 do 4st na wtórnym i chyba ok. Rano odczytał ilość włączen. Pzdr

mundi73
10-10-2020, 20:59
. Wiozłem pirometr i zacząłem sprawdzać na każdym grzejniku temperaturę zasilania i powrotu, okazało się że niektóre miały powrót taki sam jak zasilanie, skryzowałem je tak żeby temp zasilania i powrotów mniej więcej w każdym grzejniku były takie same. Dzięki temu uzyskałem mniej więcej równomierne przepływy na każdym z nich (tak mi się wydaje, jak coś to poprawcie mnie).
PC

Właśnie przez to kryzowanie załatwiłem przepływy. Możesz to robić jak masz konkretne rury itd. U mnie pex 16 i te kolana które może wywale w następną sobotę, psują robote. Ale na szczęście jest już ok . Idzie pięknie na 19Hz już ze dwie gdz.

TBomek
11-10-2020, 08:22
. Wiozłem pirometr i zacząłem sprawdzać na każdym grzejniku temperaturę zasilania i powrotu, okazało się że niektóre miały powrót taki sam jak zasilanie, skryzowałem je tak żeby temp zasilania i powrotów mniej więcej w każdym grzejniku były takie same. Dzięki temu uzyskałem mniej więcej równomierne przepływy na każdym z nich (tak mi się wydaje, jak coś to poprawcie mnie).
PC

Właśnie przez to kryzowanie załatwiłem przepływy. Możesz to robić jak masz konkretne rury itd. U mnie pex 16 i te kolana które może wywale w następną sobotę, psują robotę. Ale na szczęście jest już ok . Idzie pięknie na 19Hz już ze dwie gdz.

Masz racje , przez te kryzowanie wybranych grzejników zmniejszyłem całkowity przepływ, ale spowodowałem że powrót jest równomierny. Idealnie było by nic nie kryzować i mieć tak dobraną instalację żeby miała minimalne opory a duże przepływy przy jak najmniejszym biegu pompy obiegowej. Niestety u mnie się tak nie da.
Na chwilę obecną mam wyrównaną instalację pod kontem równomiernego przepływu. Żeby go zwiększyć mogę tylko zamontować mocniejszą pompę i zobaczyć czy jest poprawa, albo ciąć rury i wsadzać większe średnice, likwidując przewężenia.

mundi73
11-10-2020, 12:19
Pełen sukces. 8 gdz sprężarki na jednym załączeniu. A na początku od 3 do 6 włączen na gdz. Zmniejszyłem krzywa i delta 6. Większej zrobić nie mogę bo powrót ogranicza mi delte. 2 st na dworze A moje grzejnikowe zasilane temp 30 st robi 24 st w pomieszczeniu. Ta są grzejniki

bobrow
11-10-2020, 13:34
Pełen sukces. 8 gdz sprężarki na jednym załączeniu. A na początku od 3 do 6 włączen na gdz. Zmniejszyłem krzywa i delta 6. Większej zrobić nie mogę bo powrót ogranicza mi delte. 2 st na dworze A moje grzejnikowe zasilane temp 30 st robi 24 st w pomieszczeniu. Ta są grzejniki

No i git !
A ja w końcu skalibrowałem (wg temp na ciepłomierzu) swoje czujniki w Raspberry i będę obserwował różnice temp między wyjściem PC a wyjściem bufora.
Teraz jest 41.5st na PC i 41 za buforem,ale system jest nagrzany i PC moduluje ok 20Hz-poczekam na większą moc
Pzdr

TBomek
11-10-2020, 18:23
bobrow doprowadzasz mnie od szału tą małą różnicą na wejściu z PC 37*C i wyjściu do C.O. 33*C . Pytanie dla czego grzejesz tak wysoko 41,5, jak zejdziesz niżej to taktuje? Ja chciałbym osiągnąć temp na C.O bliższą zasilania z PC i wtedy próbować zejść niżej i sprawdzić czy taktuje, a ty walisz już tak wysoką temperaturą, a nie powinieneś próbować wygrzewać jak najniższą do granicy taktowania żeby było oszczędniej?

Tak sobie myślę może jak podniosę temp na PC do tych twoich 42*C to wtedy dy różnica między zasilaniem w wyjściem zmaleje ? Muszę to przetestować.

bobrow
11-10-2020, 18:43
TBomek-sory , że Cię do szału doprowadzam ...
Po 5 latach mam już dobraną KG ,starałem się ustawić PC (i temp) pomiędzy pracą ciągłą przy niskich temp a pracą z wyłączeniami termostatem.
Przed chwilą PC ruszyła ,poniżej zrzut z mojego Domoticza449009449009

bobrow
11-10-2020, 19:01
Jeszcze odnośnie ustawień PC-wg mnie w okresach przejściowych (tj kiedy nie jest za zimno) lepiej jest grzać trochę wyższymi temperaturami i częściej PC jest wyłączana z termostatu , a kiedy jest zimniej odwrotnie-czyli grzeję trochę niższymi temp ,ale PC rzadziej się wyłącza z termostatu.
Chodzi o zachowanie najlepszego stosunku komfortu cieplnego względem kosztów i zużycia sprzętu.

plusfoto
11-10-2020, 19:39
To znaczy ze różnica powrotów 7 stoni jest zła? Cały czas myślałem ze im wyższa różnica tym lepiej PC najefektywniej nie mylić z najoszczędniej pracuje z deltą 5 stopni i ja będąc na twoim miejscu taką starał bym się osiągnąć zarówno w obiegu pierwotnym jak i wtórnym. Przy pierwotnym wszelkiego rodzaju kombinacje z przepływami w wersjach H i wyższych mijają się z celem, pompa i tak dostosuje sobie przepływ w zależności od potrzeb. Na wtórnym można się bawić pod warunkiem że pompki dadzą radę.

bobrow
11-10-2020, 19:49
Spróbujcie z dT 1K -ciekaw jestem jak będzie PC pracować w niskiej modulacji sprężarki

TBomek
11-10-2020, 19:51
bobrow a jak często włącza Ci się pompa na dzień, w okresie przejściowym kiedy grzejesz mocniej, a w okresie zimowym kiedy trochę słabiej grzejesz?
Z tym szałem to żartowałem, moje dzieciaki dają bardziej w kość :D


Ja próbowałem z deltą 2*C , PC waliła od razu pełny przepływ około 42l/min i jak najszybciej starała się wygrzać do zadanej temperatury.

bobrow
11-10-2020, 19:54
bobrow a jak często włącza Ci się pompa na dzień, w okresie przejściowym kiedy grzejesz mocniej, a w okresie zimowym kiedy trochę słabiej grzejesz?
Z tym szałem to żartowałem, moje dzieciaki dają bardziej w kość :D

Nie mam licznika , ale zapewne kilka razy z przerwami ok 40 min może 1h

mundi73
11-10-2020, 20:14
PC najefektywniej nie mylić z najoszczędniej pracuje z deltą 5 stopni i ja będąc na twoim miejscu taką starał bym się osiągnąć zarówno w obiegu pierwotnym jak i wtórnym. Przy pierwotnym wszelkiego rodzaju kombinacje z przepływami w wersjach H i wyższych mijają się z celem, pompa i tak dostosuje sobie przepływ w zależności od potrzeb. Na wtórnym można się bawić pod warunkiem że pompki dadzą radę.

Póki mam blokady w postaci kolan 3/4 przed rozdzielaczem nie mam opcji jak pełna kita na podłodze i 3 stopniem z 4 na grzejnikach. Jutro spróbuje zmniejszyc stopień na podłodze bo ciut za ciepło. W sobotę blokady usunę i wtedy będę miał zabawę z predkosciami

mundi73
11-10-2020, 20:15
bobrow a jak często włącza Ci się pompa na dzień, w okresie przejściowym kiedy grzejesz mocniej, a w okresie zimowym kiedy trochę słabiej grzejesz?
Z tym szałem to żartowałem, moje dzieciaki dają bardziej w kość :D


Ja próbowałem z deltą 2*C , PC waliła od razu pełny przepływ około 42l/min i jak najszybciej starała się wygrzać do zadanej temperatury.

Dlaczego masz przepływ pełny na 42 jak zdaje się na wykresie tcap 9 ma przypisany 7A A to daje coś 35l . Specjalnie czy Ci tak ustawili?

mundi73
11-10-2020, 20:20
No i git !
A ja w końcu skalibrowałem (wg temp na ciepłomierzu) swoje czujniki w Raspberry i będę obserwował różnice temp między wyjściem PC a wyjściem bufora.
Teraz jest 41.5st na PC i 41 za buforem,ale system jest nagrzany i PC moduluje ok 20Hz-poczekam na większą moc
Pzdr
Póki nie zakupie termometru z dwoma sondami to moje pomiary są do bani Ale pozostało to co było. Czyli temp powrotu z bufora do PC . Myślę że różnica są dlatego ze PC ma termometry na wymieniku cieplnym a ja mierze na wyjciach z bufora. Wam sie pokrywaja wasze temp z PC. U mbie roznica 4 st na kazdym termometrze z 4 szt

bobrow
11-10-2020, 20:25
bobrow a jak często włącza Ci się pompa na dzień, w okresie przejściowym kiedy grzejesz mocniej, a w okresie zimowym kiedy trochę słabiej grzejesz?
Z tym szałem to żartowałem, moje dzieciaki dają bardziej w kość :D


Ja próbowałem z deltą 2*C , PC waliła od razu pełny przepływ około 42l/min i jak najszybciej starała się wygrzać do zadanej temperatury.

No właśnie -a może daj przepływ na 25l/min i dT na 2 czy 1

bobrow
11-10-2020, 20:30
Z tego co pamiętam , to nominalny przepływ T-capa 9kW to 1500l/h czyli 25l/min na wyświetlaczu

TBomek
11-10-2020, 20:39
bobrow, mundi73, przepływ max. mam fabrycznie ustawiony na max czyli około 42l/min.
PC jak ma ustawioną mała delte powiedzmy 2*C sama, jak się uruchamia od razu ustawia sobie maksymalny przepływ żeby jak najszybciej osiągnąć zadane temperatury.
Ja mam deltę 8*C co powoduje że PC startuje z przepływem ~14l/min i w sumie go nie zmienia (potwierdzone na wykresach z smart nerwice). Więc grzeje wolniej z najniższym przepływem, moduluje tylko sprężarka.
Jak dam delte 5*C to prędkości się zwiększają do bodajże ~25l/min w zależności od potrzeb.
Mi zależało na tym żeby strona pierwotna miała jak najmniejsze przepływy żeby pompa po stronie wtórnej nadążała z odbiorem ciepła z bufora, bo uważam że po tej stronie mam jeszcze mniejsze przepływy.

Podsumowując, ja steruje przepływami po stronie PIERWOTNEJ za pomocą delty t a nie ustawieniami max. przepływu.

MiG25
11-10-2020, 20:45
Z tego co pamiętam , to nominalny przepływ T-capa 9kW to 1500l/h czyli 25l/min na wyświetlaczu

Tak , przy nominalnej deltaT=5K. Zmniejszysz przepływ to wzrośnie delta , zwiększysz , to deltaT zmaleje. Ale najważniejsze , że da się ustawić stały przepływ na pompie ,

MiG25
11-10-2020, 20:48
.
Ja mam deltę 8*C co powoduje że PC startuje z przepływem ~14l/min i w sumie go nie zmienia (potwierdzone na wykresach z smart nerwice). Więc grzeje wolniej z najniższym przepływem, moduluje tylko sprężarka.

.

A ustawił byś deltę na 1 , i max prędkość pompy na ~14l/min , i miał byś pewność ,że to się nie zmieni przy grzaniu ( przy defroście wzrośnie i tak ) , a delta będzie się zmieniała w zależności od obciążenia.

bobrow
11-10-2020, 20:54
Tylko trzeba pamiętać , że 14l/min to raptem połowa nominalnego przepływu i może być problem z max mocą w niskich temp.

MiG25
11-10-2020, 20:59
Nominalnego przepływu przy deltaT=5K :) , przy deltaT=8K nominalny przepływ to proporcjonalnie 15,6l/min
A czy pompa będzie miala poblem z 3 stopniami więcej przy niskich temperaurach ? Na pewno trochę więcej energii zużyje , ale czy będzie miała problem ?

TBomek
11-10-2020, 21:01
To podniesie sobie ją sama jak zacznie jej spadać powrót? teraz mam 8*C delta ustawioną a rzeczywistości 5*C osiąga, więc jak się powrót obniży do tych 8 i więcej to powinna zacząć zwiększać przepływ. Taka jest moja teoria. Jak będzie zimniej to będę ją weryfikował.

plusfoto
11-10-2020, 21:03
Tylko trzeba pamiętać , że 14l/min to raptem połowa nominalnego przepływu i może być problem z max mocą w niskich temp.


W wersji H taki przepływ może nie przejść.