PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

bobrow
11-10-2020, 21:04
Ok Migu-racja.
Czepiłem się nominału dla delty 5K

MiG25
11-10-2020, 21:06
Tak , pompa zacznie zwiększać przepływ ,ale do tego ustawionego jako max. A jak to będzie ustawiony maksymalny 14l/min to go nie zwiększy. Bedzie zwiekszal deltę , mimo ze masz ustawioną 8.

TBomek
12-10-2020, 06:53
Tak , pompa zacznie zwiększać przepływ ,ale do tego ustawionego jako max. A jak to będzie ustawiony maksymalny 14l/min to go nie zwiększy. Bedzie zwiekszal deltę , mimo ze masz ustawioną 8.

Zgadza się tylko czemu ma służyć taki kaganiec? Po za tym jak już ktoś tu wcześniej napisał, jak wtedy będzie grzała się woda C.W.U gdzie przepływ się zmienia wraz z zwiększającą się temperaturą zasilania wężownicy, u mnie dochodzi do 25*C. Jak ustawię max przepływ na sztywno na te 14l/min to podejrzewam ze PC będzie dłużnej grzać C.W.U bo nie będzie w stanie utrzymać optymalnej delty na zasilaniu i powrocie. Bo czym mniejsza delta tym mniej ciepła jest w stanie oddać wymiennik, przynajmniej tak mi się wydaje.
Podobnie może być jak przyjdzie grzać C.O wyższymi temperaturami a będziemy mieli max przepływ na sztywno te 14l/min, to delta z odczytów będzie rosła od tej zadanej, bo PC nie będzie wstanie przekazać więcej ciepła przez wymiennik.
Dlatego uważam że niema co schodzić z ustawieniami max przepływów poniżej nominału jaki podaje producent,w moim przypadku to te 25l/min. Ja zostawiłem fabryczne 42l/min, co nie znaczy ze z takimi pracuje. Mi przy ustawionej delcie 8*C pompa chodzi praktycznie na sztywno przy przepływach ~14-15l/min i podejrzewam że to się nie zmieni dopóki delta z odczytów miedzy zasilaniem i powrotem, nie będzie większa od tych 8*C, obecnie mam 5*C.
Podejrzewam że to się zacznie zmieniać jak wzrośnie zapotrzebowanie na ciepło po stronie wtórnej i powrót zacznie się obniżać. Wtedy pewnie PC zacznie modulować swoją pracę za pomocą sprężarki i przepływów żeby utrzymać jak najbardziej optymalną pracę. Dlatego nie chcę mieszać z max przepływami, tylko grzecznie pokazać PC jak ma pracować by wykorzystać zwoje wszystkie atuty. ;)

plusfoto
12-10-2020, 07:21
Zgadza się tylko czemu ma służyć taki kaganiec? Po za tym jak już ktoś tu wcześniej napisał, jak wtedy będzie grzała się woda C.W.U gdzie przepływ się zmienia wraz z zwiększającą się temperaturą zasilania wężownicy, u mnie dochodzi do 25*C. Jak ustawię max przepływ na sztywno na te 14l/min to podejrzewam ze PC będzie dłużnej grzać C.W.U bo nie będzie w stanie utrzymać optymalnej delty na zasilaniu i powrocie. Bo czym mniejsza delta tym mniej ciepła jest w stanie oddać wymiennik, przynajmniej tak mi się wydaje.
Podobnie może być jak przyjdzie grzać C.O wyższymi temperaturami a będziemy mieli max przepływ na sztywno te 14l/min, to delta z odczytów będzie rosła od tej zadanej, bo PC nie będzie wstanie przekazać więcej ciepła przez wymiennik.
Dlatego uważam że niema co schodzić z ustawieniami max przepływów poniżej nominału jaki podaje producent,w moim przypadku to te 25l/min. Ja zostawiłem fabryczne 42l/min, co nie znaczy ze z takimi pracuje. Mi przy ustawionej delcie 8*C pompa chodzi praktycznie na sztywno przy przepływach ~14-15l/min i podejrzewam że to się nie zmieni dopóki delta z odczytów miedzy zasilaniem i powrotem, nie będzie większa od tych 8*C, obecnie mam 5*C.
Podejrzewam że to się zacznie zmieniać jak wzrośnie zapotrzebowanie na ciepło po stronie wtórnej i powrót zacznie się obniżać. Wtedy pewnie PC zacznie modulować swoją pracę za pomocą sprężarki i przepływów żeby utrzymać jak najbardziej optymalną pracę. Dlatego nie chcę mieszać z max przepływami, tylko grzecznie pokazać PC jak ma pracować by wykorzystać zwoje wszystkie atuty. ;)
Ustawiane przepływy i delty nie mają nic wspólnego z CWU. Tutaj pompa żyje własnym życiem według własnego zupełnie innego algorytmu.

MiG25
12-10-2020, 07:30
@TBorek, Np moja pompa w tej chwili grzeje CWU z przepływem 19l/min , a z deltą 13 stopni. (zbiornik wykorzystany wczoraj do reszty , temperatura startowa 25 , temp wejscia 32 , temp wyjscia 45 , moc jaką pompa pokazuje to 18 000W !! , moc energii 5000W . ) mimo ,że mam ustawioną deltę 1 stopien , a przepływ 50l/min.

Także jak @plusfoto pisze , to jet niezależne.


Dlatego uważam że niema co schodzić z ustawieniami max przepływów poniżej nominału jaki podaje producent,w moim przypadku to te 25l/min.

To jest nominalny przepływ ,ale tylko dla delty 5 stopni ! Przy innej delcie ten przepływ nominalny jest inny.

Jak też wcześniej pisałem , w J już jest wybór , czy chcesz grzać wg delty , czy według stałego ustawionego przepływu wody.
Przecież doszliśmy już , że zmienny przepływ powoduje zaburzenia w buforze i mieliśmy ustawiać w miarę stały...

mundi73
12-10-2020, 07:44
Panowie pytałem. Ale bez echa. Czy można wersję H zmusić do pracy na niższej modułach przy CWU. Jak wiecie mała wężownica. Ona idzie na 35 Hz. Na początku ok Ale pod koniec się dusi. Czemu nie zmoduluje. Chyba grzejnik na dwór założę i będzie powrót schladzac. TBomek chcesz dac tyś za nowa wtórna A nie spróbujesz katalogowej prędkości. U mnie jak było 45 to żadnych szans nie było. Nie wiem, chyba warto spróbować zanim dokonasz zamiany. Ty masz 25-60 alpha2 ?

MiG25
12-10-2020, 07:59
Jest taka opcja w dodatkowej płycie jak Power Demand ( czyli w skrócie ograniczanie mocy). Mamy to już rozgryzione w HeishaMon.
Ściśle ustawia się taki parametr jak prąd Sprężarki , tylko i tak u mnie nie można zejść niżej niż 3A , czo jest gdziś 40Hz przy temperaturze otoczenia 15 stopni.

mundi73
12-10-2020, 08:43
Jest taka opcja w dodatkowej płycie jak Power Demand ( czyli w skrócie ograniczanie mocy). Mamy to już rozgryzione w HeishaMon.
Ściśle ustawia się taki parametr jak prąd Sprężarki , tylko i tak u mnie nie można zejść niżej niż 3A , czo jest gdziś 40Hz przy temperaturze otoczenia 15 stopni.
Uhm. Jednak nie obejdzie się bez wymiany

TBomek
12-10-2020, 08:47
Panowie macie rację , zaczynamy się powoli kręcić w koło. Spróbuję zebrać esencję naszej rozmowy. Proszę też o uzupełnianie/korektę listy.

Nasz cel . Wyeliminować taktowanie tzn. nakłonić PC do pracy w jak najdłuższych interwałach z jak największym CP.



Wiemy już że zmiana max przepływu w serii H nie ma wpływu na grzanie C.W.U i defrosty.
Wiemy że w współpracy PC z buforem wpiętym równolegle, bardzo ważne są przepływy po stronie pierwotnej i wtórnej. Zalecane jest dążyć to stałych przepływów po stronie pierwotnej, a po stronie wtórnej mieć je możliwie największe, żeby PC zawsze miała komu dodawać ciepło, a nie "zasysała" je z powrotem przez bufor.
Należy ustawić tak przepływy w indywidualnych odbiornikach ciepła po stronie wtórnej, żeby wszystkie miały możliwie jednakową temp powrotu, a dopiero później zwiększać przepływ w całym układzie. Tyczy się to samych grzejników.
W przypadku układu z podłogówką i grzejnikami sytuacja jest bardziej zawiła. Należy wyregulować tak układ wtórny aby przepływy z podłogówki były większe od kaloryferów. Powinno to nam zagwarantować, sumę temperatur powrotu zbliżona do powrotu podłogówki a nie grzejników które mają ją większa.
Wiemy że instalacja bufora, to sprawa indywidualna, nie powinna być uznawana jako panaceum na całe zło przez instalatora. Czasami generuje nie potrzebne koszty i problemy z wyregulowaniem instalacji. Trzeba tą sprawę dobrze przemyśleć. (pomocny artykuł: Nieszczęsny bufor do pompy ciepła (https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nieszczesny-bufor-do-pompy-ciepla/))

Nie wiem czy nie pojechałem w punkcie 3, proszę o korektę jakby co.
To czego nie jestem pewien:

Czy za pomocą samej delty w serii H jesteśmy w stanie na "sztywno" ustawić przepływ pompy bez zmiany max. przepływu w PC?
Co da nam zmiana max. przepływu na mniejszą bądź nominalną jeśli punkt wyżej jest prawdziwy?


W ramach dochodzenia bądź wypracowywania kolejnych wniosków postaram się edytować ten post i przykleję go stopce, może się komuś przyda i zaoszczędzi trochę czasu.

TBomek
12-10-2020, 08:57
Jest taka opcja w dodatkowej płycie jak Power Demand ( czyli w skrócie ograniczanie mocy). Mamy to już rozgryzione w HeishaMon.
Ściśle ustawia się taki parametr jak prąd Sprężarki , tylko i tak u mnie nie można zejść niżej niż 3A , czo jest gdziś 40Hz przy temperaturze otoczenia 15 stopni.

Piszesz o 3A na fazę? Jeśli tak to 3*230=690W razy 3f = 2000W.
U mnie PC 9kW z najniższą mocą działa na poziomie ~1,7A na fazę, co daje ~ 1,7*230*3f=1200W przy 19-20Hz, niżej już PC nie potrafi zejść.
Podobno (nie potwierdzone,wyczytane gdzieś z internetu) sprężarki w 9kW i 12kW są takie same, więc to musi być ograniczenie softwerowe.

Zigobar
12-10-2020, 08:57
Tak , pompa zacznie zwiększać przepływ ,ale do tego ustawionego jako max. A jak to będzie ustawiony maksymalny 14l/min to go nie zwiększy. Bedzie zwiekszal deltę , mimo ze masz ustawioną 8.
Swego czasu były tutaj podawane informacje jakoby automatyka w T-CAP nie zezwalała (redukując obroty sprężarki) na pracę z deltą GZ powyżej 5*C.
Oczywiście, to by wymuszało stosowanie sprzęgieł w przypadkach, gdy obiegówka w PC nie byłaby w stanie zapewnić przepływu nominalnego (dla grzewczej nominalnej i delty 5*C).

Te informacje były fałszywe, czy może jednak istniały modele z tak zachowującą się automatyką?

bobrow
12-10-2020, 09:05
Swego czasu były tutaj podawane informacje jakoby automatyka w T-CAP nie zezwalała (redukując obroty sprężarki) na pracę z deltą GZ powyżej 5*C.
Oczywiście, to by wymuszało stosowanie sprzęgieł w przypadkach, gdy obiegówka w PC nie byłaby w stanie zapewnić przepływu nominalnego (dla grzewczej nominalnej i delty 5*C).

Te informacje były fałszywe, czy może jednak istniały modele z tak zachowującą się automatyką?

Zigi-modele przed H pracowały ze stałą wydajnością obiegówki.Była tylko możliwość wyboru biegu (np w moim F 7 prędkości).
PC dążyła wtedy do delty 5K.

mundi73
12-10-2020, 09:10
Panowie macie rację , zaczynamy się powoli kręcić w koło. Spróbuję zebrać esencję naszej rozmowy. Proszę też o uzupełnianie/korektę listy.

Nasz cel . Wyeliminować taktowanie tzn. nakłonić PC do pracy w jak najdłuższych interwałach z jak największym CP.



Wiemy już że zmiana max przepływu w serii H nie ma wpływu na grzanie C.W.U i defrosty.
Wiemy że w współpracy PC z buforem wpiętym równolegle, bardzo ważne są przepływy po stronie pierwotnej i wtórnej. Zalecane jest dążyć to stałych przepływów po stronie pierwotnej, a po stronie wtórnej mieć je możliwie największe, żeby PC zawsze miała komu dodawać ciepło, a nie "zasysała" je z powrotem przez bufor.
Należy ustawić tak przepływy w indywidualnych odbiornikach ciepła po stronie wtórnej, żeby wszystkie miały możliwie jednakową temp powrotu, a dopiero później zwiększać przepływ w całym układzie. Tyczy się to samych grzejników.
W przypadku układu z podłogówką i grzejnikami sytuacja jest bardziej zawiła. Należy wyregulować tak układ wtórny aby przepływy z podłogówki były większe od kaloryferów. Powinno to nam zagwarantować, sumę temperatur powrotu zbliżona do powrotu podłogówki a nie grzejników które mają ją większa.
Wiemy że instalacja bufora, to sprawa indywidualna, nie powinna być uznawana jako panaceum na całe zło przez instalatora. Czasami generuje nie potrzebne koszty i problemy z wyregulowaniem instalacji. Trzeba tą sprawę dobrze przemyśleć. (pomocny artykuł: Nieszczęsny bufor do pompy ciepła (https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nieszczesny-bufor-do-pompy-ciepla/))

Nie wiem czy nie pojechałem w punkcie 3, proszę o korektę jakby co.
To czego nie jestem pewien:

Czy za pomocą samej delty w serii H jesteśmy w stanie na "sztywno" ustawić przepływ pompy bez zmiany max. przepływu w PC?
Co da nam zmiana max. przepływu na mniejszą bądź nominalną jeśli punkt wyżej jest prawdziwy?


W ramach dochodzenia bądź wypracowywania kolejnych wniosków postaram się edytować ten post i przykleję go stopce, może się komuś przyda i zaoszczędzi trochę czasu.
Co do pkt drugiego to zauważyłem podczas tych wielogodzinnych testów że po pierwsze PC ustawiona na wyższy przepływ niż katalogowy nie potrafi zejść do małego przepływu który jest pożądany aby mogła nie podnosić temp powrotu. Gdy był przepływ ponad katalogowy cały czas rosła mi temp pierwotnego powrotu. Pewnie to wina mojego przepływu pierwotnego.co do pkt 2 wydaje mi się że u mnie te temp nie mają znaczenia ponieważ są bardzo podobne . Kluczowy jest przeplyw. Tu michanica wielokrotnie sie wypowoadal. Te glowice. Kryzy itd wszystko spowalnia . Ma racje . Stare grzejnikowe na rurach calowych pewnie by szlo jak zloto

MiG25
12-10-2020, 09:25
Czy za pomocą samej delty w serii H jesteśmy w stanie na "sztywno" ustawić przepływ pompy bez zmiany max. przepływu w PC?


Znacznie łatwiej to osiągnąć ustawiając na sztywno max. przepływ w ustawieniach serwisowych na taki jaki nam pasuje ( a ustawia się to bez problemu bo pompa pokazuje aktualny przepływ w l/min) i zmienić deltę na 1. Wtedy pompa zawsze będzie miała przepływ jaki ustawiliśmy , a deltą będzie regulowała moc. Przepływ będzie tu priorytetem ,ustawiona delta będzie i tak nie do osiągnięcia i zawsze będzie wyższa. ( W J jest do tego osobna opcja).

Jeśli ustawimy max przepływ na wysoki , i ustawimu deltę to zawsze jest szansa , że pompa będzie się trzymac delty zmniejszając przepływ ( czyli przepływ może być różny , a chcemy stały przepływ, nie chemy żeby się zmieniał wraz z obciążeniem i deltą.

michancia
12-10-2020, 09:30
Ustawiane przepływy i delty nie mają nic wspólnego z CWU. Tutaj pompa żyje własnym życiem według własnego zupełnie innego algorytmu.

Kolego, pofatyguj się sprawdź, a nie pisz głupot.
Mam T-CAP 9kW wersja H
Sprawdzone, w moim przypadku ustawiony max. przepływ 0x80 co daje 28l/min.
Przy takich ustawieniach załączenie CWU pompka mieli wodę w celu zrównania powrotu z zasilaniem z przepływem pełnym 28l/min. Następnie załączenie grzania i przepływ spada do 16l/min i grzeje z pełna mocą na początku 12kW na wyjściu ( woda zimna w cwu więc taka moc uzyskuje, później spada do 9kW 0
Ograniczenie max. przepływu do 0x40, co daje 13l/min
Przy takich ustawieniach pompka mieli w celu wyrównania temperatur już tylko z prędkością 13l/min, załączenie grzania również przepływ sie nie zmienia 13l/min
Ale tu najważniejsze, przy takim przepływie i braku odbioru ciepła ( za mały przepływ ) pompa PC grzeje z mocą wyjściową już tylko 6kW ( taka sama temperatura w CWU-zimny ).

MiG25
12-10-2020, 09:36
@michancia , @plusfoto żadnej głupoty nie napisał , te ustawienia tyczą się CO . Przy CWU pompa się ich nie trzyma ( nie dąży do zadanej delty ,gdzie mam ustawione 1 , a faktycznie jest 13 , i nie dąży do max przepływu , zadane 50/lmin a jest 19...) , jest nawet zupełnie odwrotnie niż na CO...

michancia
12-10-2020, 09:38
Piszesz o 3A na fazę? Jeśli tak to 3*230=690W razy 3f = 2000W.
U mnie PC 9kW z najniższą mocą działa na poziomie ~1,7A na fazę, co daje ~ 1,7*230*3f=1200W przy 19-20Hz, niżej już PC nie potrafi zejść.
Podobno (nie potwierdzone,wyczytane gdzieś z internetu) sprężarki w 9kW i 12kW są takie same, więc to musi być ograniczenie softwerowe.

Po co to przeliczasz, jak masz na wyświetlaczu podaną z jaka mocą grzeje, min. moc na zasilaniu- 1kW, co w ciepłe dni z COP -5 da na wyjściu 5kW. Mowa o T-CAP 9kW, wersje SDC zejdą niżej.

michancia
12-10-2020, 09:40
@michancia , @plusfoto żadnej głupoty nie napisał , te ustawienia tyczą się CO . Przy CWU pompa się ich nie trzyma ( nie dąży do zadanej delty ,gdzie mam ustawione 1 , a faktycznie jest 13 , i nie dąży do max przepływu , zadane 50/lmin a jest 19...) , jest nawet zupełnie odwrotnie niż na CO...

O jakiej ty delcie piszesz, mówimy tu o ograniczeniu na sztywno maksymalnego przepływu pompki obiegowej.

MiG25
12-10-2020, 09:43
Piszesz o 3A na fazę? Jeśli tak to 3*230=690W razy 3f = 2000W.
U mnie PC 9kW z najniższą mocą działa na poziomie ~1,7A na fazę, co daje ~ 1,7*230*3f=1200W przy 19-20Hz, niżej już PC nie potrafi zejść.
Podobno (nie potwierdzone,wyczytane gdzieś z internetu) sprężarki w 9kW i 12kW są takie same, więc to musi być ograniczenie softwerowe.

Nie , te 3A to jest najprawdopodobniej wartość prądu po wyprostowaniu z inwertera idącego do sprężarki ( i wentylatora bądź wętylatorów w przypadku wikszych jednostek w Smard Cloud się to nazywa Prąd wyjściowy.. Nie da się tego wprost przeliczyć na moc , na częstotliwość ,bo to jeszcze zależy od temperatur.

MiG25
12-10-2020, 09:46
O jakiej ty delcie piszesz, mówimy tu o ograniczeniu na sztywno maksymalnego przepływu pompki obiegowej.

A o jakiej delcie mogę pisać ? Różnicy temperatur wejściowej i wyjściowej...

michancia
12-10-2020, 09:50
Zgadza się tylko czemu ma służyć taki kaganiec? Po za tym jak już ktoś tu wcześniej napisał, jak wtedy będzie grzała się woda C.W.U gdzie przepływ się zmienia wraz z zwiększającą się temperaturą zasilania wężownicy, u mnie dochodzi do 25*C. Jak ustawię max przepływ na sztywno na te 14l/min to podejrzewam ze PC będzie dłużnej grzać C.W.U bo nie będzie w stanie utrzymać optymalnej delty na zasilaniu i powrocie. Bo czym mniejsza delta tym mniej ciepła jest w stanie oddać wymiennik, przynajmniej tak mi się wydaje.
Podobnie może być jak przyjdzie grzać C.O wyższymi temperaturami a będziemy mieli max przepływ na sztywno te 14l/min, to delta z odczytów będzie rosła od tej zadanej, bo PC nie będzie wstanie przekazać więcej ciepła przez wymiennik.
Dlatego uważam że niema co schodzić z ustawieniami max przepływów poniżej nominału jaki podaje producent,w moim przypadku to te 25l/min. Ja zostawiłem fabryczne 42l/min, co nie znaczy ze z takimi pracuje. Mi przy ustawionej delcie 8*C pompa chodzi praktycznie na sztywno przy przepływach ~14-15l/min i podejrzewam że to się nie zmieni dopóki delta z odczytów miedzy zasilaniem i powrotem, nie będzie większa od tych 8*C, obecnie mam 5*C.
Podejrzewam że to się zacznie zmieniać jak wzrośnie zapotrzebowanie na ciepło po stronie wtórnej i powrót zacznie się obniżać. Wtedy pewnie PC zacznie modulować swoją pracę za pomocą sprężarki i przepływów żeby utrzymać jak najbardziej optymalną pracę. Dlatego nie chcę mieszać z max przepływami, tylko grzecznie pokazać PC jak ma pracować by wykorzystać zwoje wszystkie atuty. ;)

Wszystko co piszesz, jest prawdą, tak pracuje PC PW. Szybko sie uczysz:cool:

michancia
12-10-2020, 09:53
A o jakiej delcie mogę pisać ? Różnicy temperatur wejściowej i wyjściowej...

No, a kolega TBomek pisał o ograniczeniu max. przepływu pompki obiegowej, z czym nie zgodził sie inny kolega.

dzimberto
12-10-2020, 09:55
Witam ponownie
Od soboty obserwuję pompę
od 20:15 do dziś załączyła się 24 razy,czas pracy 9 godz, średnio 3 razy na godz
Sprężarka najpierw wchodzi na 36-37 hz a potem schodzi do 20-21 hz
Temperaturę ustawiłem na 38/-15 i 30/15 delta 6,obniżyłem bezpośrednio na panelu na -2 bo za ciepło
Ustawiłem jej harmonogram na grzanie od 14ej do 5ej rano w domu 24st dół gdzie podłogówka z grzejnikami i 22,5-23 góra gdzie grzejniki
Pompka na podłogówce na max 3 bieg a grzejniki na 2 bieg
Narazie nie jest aż tak zimno ale widzę że lepiej troszkę bo więcej pracuje
w sobotę jeszcze raz włączyłem ją na max przepływ (u mnie jest27-28L/min) i sprawdziłem czy nie jest gdzieś zapowietrzona
Tak jak mówią przedmówcy to jak grzeje cwu to nic nie poradzi
CWU mam 46 delta 5
będzie chłodniej to coś trzeba będzie może skorygować,
w sobotę było 353 załączenia i 79 godz pracy
dziś 377 i 88 godz pracy czyli lepszy odbiór ciepła ,w nocy dzis i wczoraj ok 5st na dworzu
ps.
co do zużycia prądu to różnica kolosalna na panelu 78 kWh a podlicznik 178 kWh
COP za wrzesień za te 20 dni 2,3
ale już pazdziernik 3,5 narazie

michancia
12-10-2020, 10:08
Witam ponownie
Od soboty obserwuję pompę
od 20:15 do dziś załączyła się 24 razy,czas pracy 9 godz, średnio 3 razy na godz
Sprężarka najpierw wchodzi na 36-37 hz a potem schodzi do 20-21 hz
Temperaturę ustawiłem na 38/-15 i 30/15 delta 6,obniżyłem bezpośrednio na panelu na -2 bo za ciepło
Ustawiłem jej harmonogram na grzanie od 14ej do 5ej rano w domu 24st dół gdzie podłogówka z grzejnikami i 22,5-23 góra gdzie grzejniki
Pompka na podłogówce na max 3 bieg a grzejniki na 2 bieg
Narazie nie jest aż tak zimno ale widzę że lepiej troszkę bo więcej pracuje
w sobotę jeszcze raz włączyłem ją na max przepływ (u mnie jest27-28L/min) i sprawdziłem czy nie jest gdzieś zapowietrzona
Tak jak mówią przedmówcy to jak grzeje cwu to nic nie poradzi
CWU mam 46 delta 5
będzie chłodniej to coś trzeba będzie może skorygować,
w sobotę było 353 załączenia i 79 godz pracy
dziś 377 i 88 godz pracy czyli lepszy odbiór ciepła ,w nocy dzis i wczoraj ok 5st na dworzu
ps.
co do zużycia prądu to różnica kolosalna na panelu 78 kWh a podlicznik 178 kWh
COP za wrzesień za te 20 dni 2,3
ale już pazdziernik 3,5 narazie

Poczytaj te wszystkie posty od ok dwa tygodnie wstecz, tu wszystko jest napisane, tylko czytaj ze zrozumieniem, miłej lektury.
A tak na poważnie, to pompa ci źle pracuje, za często się załącza ( taktuje ) co jest złe dla samej pompy ale i wiąże się z większymi kosztami eksploatacji, w twoim przypadku bardzo dużymi.
Zawołaj swojego instalatora, niech ci to ustawi, lub poprawi instalację, bo to źle pracuje.

MiG25
12-10-2020, 10:16
No, a kolega TBomek pisał o ograniczeniu max. przepływu pompki obiegowej, z czym nie zgodził sie inny kolega.

Tak , nie zgodził się z tym ,że jest ograniczana prędkość również na CWU , ograniczana jest prędkość tylko na CO.
Niestety u mnie minimalny przeplyw jaki mogę ustawić to 20l/min ( taki jest przepływ przez sprzęgło) ,a przez CWU jak jest 19l/min. Niżej nie zejdę i jak widać , CWU grzeje się z minimalnym przepływem a max deltą , mimo ,że w ustawieniach mam odwrotnie.

Andrzej5101
12-10-2020, 10:18
Temperaturę ustawiłem na 38/-15 i 30/15 delta 6,
obniżyłem bezpośrednio na panelu na -2 bo za ciepło
Tu jest błąd, ustaw ; 36/-15 i 30/15
- raczej nie schodź poniżej 30 C na powrocie,
- lub skracaj okres grzania,
- nic nie wiadomo o OZC budynku i mocy pompy

michancia
12-10-2020, 10:50
Tak , nie zgodził się z tym ,że jest ograniczana prędkość również na CWU , ograniczana jest prędkość tylko na CO.
Niestety u mnie minimalny przeplyw jaki mogę ustawić to 20l/min ( taki jest przepływ przez sprzęgło) ,a przez CWU jak jest 19l/min. Niżej nie zejdę i jak widać , CWU grzeje się z minimalnym przepływem a max deltą , mimo ,że w ustawieniach mam odwrotnie.

Jak nie możesz ustawić większego przepływu, na CO to się zgodzę, tam możesz mieć ciękie rury, ale na CWU, to musi pójść szybciej, no chyba że również masz ciękie rury.
U mnie to i na CO i na CWU jak sprawdzam przepływ to max. 40l/min, oczywiście taki przepływ tylko przy sprawdzaniu. A tak to jak miesza wodę to 26l/min, a w czasie pracy ( grzania ) to 16-17l/min, ale przy defroście to pewnie więcej.

michancia
12-10-2020, 10:51
Nie zrozumiałem, piszesz o min. przepływie:bash:

bobrow
12-10-2020, 10:57
Tak patrzę na te przeboje z taktowaniem i podmieszaniem powrotu przy buforach i jestem przekonany ,że kwasi sprawę zmienny przepływ po stronie pierwotnej tj PC.
Spróbujcie zrobić jak Migu tu trąbi-ustawcie delty na 1K i max przepływ nie większy od nominału.
Jeśli macie na maxa puszczony przepływ po stronie wtórnej tj systemu i nie widać zadowalającej poprawy , to zmniejszajcie stopniowo max przepływ -aż będzie poprawa.
Jak ograniczycie istotnie częstotliwość taktowania i zmniejszycie różnice między wyjściem PC a wyjściem z bufora , to też jakiś sukces.
Można wtedy dalej analizować temat.

michancia
12-10-2020, 11:14
Tak patrzę na te przeboje z taktowaniem i podmieszaniem powrotu przy buforach i jestem przekonany ,że kwasi sprawę zmienny przepływ po stronie pierwotnej tj PC.
Spróbujcie zrobić jak Migu tu trąbi-ustawcie delty na 1K i max przepływ nie większy od nominału.
Jeśli macie na maxa puszczony przepływ po stronie wtórnej tj systemu i nie widać zadowalającej poprawy , to zmniejszajcie stopniowo max przepływ -aż będzie poprawa.
Jak ograniczycie istotnie częstotliwość taktowania i zmniejszycie różnice między wyjściem PC a wyjściem z bufora , to też jakiś sukces.
Można wtedy dalej analizować temat.
Tam nic nie kwasi, to nie jest tak, że ten przepływ się zmienia w czasie pracy. On w czasie pracy jest stały powiedzmy 16l/min, a tylko na początku jak jest mieszanie wody to wzrasta do powiedzmy 25l/min.
Więc jak znają ten przepływ, który występuje podczas grzania ( a on jest stały ) no to tylko pozostaje dobór przepływu i regulacja po stronie wtórnej.

MiG25
12-10-2020, 11:23
Tam nic nie kwasi, to nie jest tak, że ten przepływ się zmienia w czasie pracy. On w czasie pracy jest stały powiedzmy 16l/min, a tylko na początku jak jest mieszanie wody to wzrasta do powiedzmy 25l/min.
Więc jak znają ten przepływ, który występuje podczas grzania ( a on jest stały ) no to tylko pozostaje dobór przepływu i regulacja po stronie wtórnej.

No i tłumaczenie od nowa .... Jest wzór na moc , zależna od przepływu i delty. Jak moc się zmienia w czasie pracy to albo zmienia się też przepływ albo też delta. Ciekawe dlaczego w J jest wybór ,albo wg delty ,albo wg przepływu ? Jak w H nie ustawisz tego na min deltę to nie będziesz miał stałego przepływu ,bedzie się zmieniał wraz ze zmianą mocy. A w grzejnikach na początku jest wieksza moc i wiekszy przepływ ( może Ty to nazywasz "mieszaniem") ale szybko moc spada i przepływy również.

dzimberto
12-10-2020, 11:37
Tu jest błąd, ustaw ; 36/-15 i 30/15
- raczej nie schodź poniżej 30 C na powrocie,
- lub skracaj okres grzania,
- nic nie wiadomo o OZC budynku i mocy pompy

Ok 40 m2 podłogówki (kuchnia,przedpokój 2 lazienki),reszta grzejniki aluminiowe fondital calidor b4 600 +2 drabinki dodatkowo w łazienkach
woda na grzejniki 38-42 idzie w zaleznosci od temp zewnetrznej
Bez reku
Dom dobrze ocieplony tak mysle(mieszkamy od 2015,choć teraz bym dał wiecej ocieplenia):24 BK+15 cm grafit lambda 32
fundamenty 10 cm termoorganika parking lambda 36(od samych ław)
podłogi 10 cm na mijankę,2 warstwy
okna vetrex alphaline 90+ 3 szyby ciepła ramka
poddasze skosy 25 isover 0,38+podwieszany sufit 45cm(20+10+15)
dachówka,pełne deskowanie

dzimberto
12-10-2020, 11:40
Tu jest błąd, ustaw ; 36/-15 i 30/15
- raczej nie schodź poniżej 30 C na powrocie,
- lub skracaj okres grzania,
- nic nie wiadomo o OZC budynku i mocy pompy

38-42 szło na grzejniki jak był piec eko
Pompa WH -MXC09H3E8
T-CAP MONOBLOK

dzimberto
12-10-2020, 11:42
Tu jest błąd, ustaw ; 36/-15 i 30/15
- raczej nie schodź poniżej 30 C na powrocie,
- lub skracaj okres grzania,
- nic nie wiadomo o OZC budynku i mocy pompy

Dom 130m2 użytkowych ,ogrzewanych ok 175m5
fotowoltaika 9,91 kW

giman
12-10-2020, 11:44
Ten pokazywany COP przez pompę to chyba zbyt radosny jest (po 7-10) te wskazania to w ogóle mają jakiś sens?
Chyba grubo zawyżone. Z drugiej strony PC ma teraz do zrobienia tylko A8/W29.

Ja obecnie testuje "jesienną" krzywą:
- 35/-15 i 27/12
- temp. zew. odcięcia +12 st.C

Ale chyba jeszcze spłaszcze.

dzimberto
12-10-2020, 11:45
Tu jest błąd, ustaw ; 36/-15 i 30/15
- raczej nie schodź poniżej 30 C na powrocie,
- lub skracaj okres grzania,
- nic nie wiadomo o OZC budynku i mocy pompy

Z certfikatu ozc jaki mam (dom wybudowany w 2013,zamieszkały od 2015) zapotrzebowanie roczne 13 234 kWh,CWU I CO

MiG25
12-10-2020, 11:47
Zależy przy jakiej pompie. u mnie jest w miarę ok (dopuki nie ma defrostów) , i generlnie w T-CAPach jest to w miarę poazywane. Ale im mniejsza pompa tym jest gorzej

Andrzej5101
12-10-2020, 11:55
Z certfikatu ozc jaki mam zapotrzebowanie roczne 13 234 kWh,CWU I CO
Z OZC ; najistotniejsze dla doboru pompy to ;
- moc cieplna budynku w kW ; ??????
- zapotrzebowanie roczne ; 13 234 kWh,
Dom 130 m2 użytkowych , ogrzewanych ok 175m2
fotowoltaika; 9,91 kW

Te wszystkie dane powinieneś zamieścić w stopce - tak jak inni

dzimberto
12-10-2020, 12:04
jak to wrzucić

Andrzej5101
12-10-2020, 12:20
-klikasz w " dzimberto " a następnie Odwiedź profil,
- klikasz w Ustawienia ; u góry po prawej,
- po lewej stronie w " Moje ustawienia "
...... - klikasz w Edytuj sygnaturę

bobrow
12-10-2020, 12:26
Cześć CNC,
a co byś wniósł do naszego standardowego tematu tj BUFOR z PC ?
Też masz takie przeboje z modelami H i buforami Panasowymi 50L ?
Jaką deltę stosujesz , jak rozwiązujesz kwestię podmieszania powrotu ?
Pzdr

dzimberto
12-10-2020, 12:51
mam tą sygnaturę ale nie widzę tego w stopce na moim profilu

dzimberto
12-10-2020, 12:53
no mam te moje dane

dzimberto
12-10-2020, 12:56
myśle że jak zejdę do tych 36/-15 i 30/15 to może być troszkę za mało,bo 45 m2 podłogi i reszta grzejniki ale w domu ciepło teraz

Andrzej5101
12-10-2020, 13:05
Brakuje danych OZC budynku!!!!!

CNC_POMPY_CIEPLA
12-10-2020, 13:41
Cześć CNC,
a co byś wniósł do naszego standardowego tematu tj BUFOR z PC ?
Też masz takie przeboje z modelami H i buforami Panasowymi 50L ?
Jaką deltę stosujesz , jak rozwiązujesz kwestię podmieszania powrotu ?
Pzdr

Hej, ciężko się odnieść do bufora, bo każdy inny układ stosuje, ja staram się nie stosować bufora bo to właśnie powoduje mieszanie zasilania z powrotem a to obniża COP. Dlatego im go mniej tym lepiej, ale trzeba się ustrzec przypadku by go nie usunąć z instalacji tam gdzie być musi(grzejniki i czy siłowniki na podłogówce) bo wtedy jeszcze gorszy problem.

bobrow
12-10-2020, 14:26
Dzięki CNC,
na Twoich fotkach jest bufor 100L-czy widziałeś jakąś różnicę między nim a Panasowym 50L ?

CNC_POMPY_CIEPLA
12-10-2020, 14:30
Dzięki CNC,
na Twoich fotkach jest bufor 100L-czy widziałeś jakąś różnicę między nim a Panasowym 50L ?

Z mieszaniem się powrotu z zasilanie to jest tak samo. Bo zawsze jedna strona mocniej pompuje i miesza całość.

bobrow
12-10-2020, 14:32
Ok-czyli po prostu trzeba dobrze wyregulować system (nie tylko PC z buforem)

CNC_POMPY_CIEPLA
12-10-2020, 15:13
Ok-czyli po prostu trzeba dobrze wyregulować system (nie tylko PC z buforem)

Trzeba , ale nigdy nie osiągniesz tego że ta sama temperatura co wchodzi do bufora z pompy wyjdzie dalej na instalację. Zawsze się coś podmiesza.

mundi73
12-10-2020, 16:36
Trzeba , ale nigdy nie osiągniesz tego że ta sama temperatura co wchodzi do bufora z pompy wyjdzie dalej na instalację. Zawsze się coś podmiesza.
Ciekawe jakby zastosowali takie, jak to nazwać ,stery strumieniowe a mówiąc po ludzku kawałek blachy ,który nakierowuje strumień z PC do wyjścia wtórnego. U mnie jest kilka stopni różnicy . Jeżeli ktoś termometr z 4 czujnikami ,
niech założy i zobaczy co się dzieje gdy pompa zaczyna modulować. Za to powroty mam chyba tylko 1st różnicy między sobą . Takie luźne myśli.

bobrow
12-10-2020, 16:43
Na mojej samorubie buforku mam teraz niecałe 1K różnicy i moc ok 8.5kW.
PC ruszyła po CWU-od soboty obserwuję te różnice i naprawdę jest ok.
Nie wierzę , że na mojej wilo pico yanos 25-4 mam jakiś kosmiczny przepływ-kupa grzejników i tylko 10m2 OP...
Może chodzi o kształt tego bufora-mój jest mniejszej średnicy i chyba ma szerzej rozstawione przyłącza.
Mam jeszcze taki pomysł racjonalizatorski-a jakby wsadzić rurę do bufora od strony PC , która by się kończyła ok 2 cm przed przyłączem wyjściowym z bufora ?
Wtedy strumień z PC praktycznie by wpadał na strumień z systemu .
Co Wy na to ?

niezabitowski
12-10-2020, 16:57
Witam,
Przepraszam za zadanie pytania które pewnie było już zadane na forum, niestety Google nie pomógł w znalezieniu odpowiedzi - chciałbym podłączyć do pompy ciepła odbiornik od termostatu Salusa - L i N wiem jak, NO zapewne podłączam pod H a pod co podłączyć COM? Sterownik to 091FLRFv2.
Wolę zapytać niż mieć na sumieniu elektronikę pompy...

mundi73
12-10-2020, 17:08
Na mojej samorubie buforku mam teraz niecałe 1K różnicy i moc ok 8.5kW.
PC ruszyła po CWU-od soboty obserwuję te różnice i naprawdę jest ok.
Nie wierzę , że na mojej wilo pico yanos 25-4 mam jakiś kosmiczny przepływ-kupa grzejników i tylko 10m2 OP...
Może chodzi o kształt tego bufora-mój jest mniejszej średnicy i chyba ma szerzej rozstawione przyłącza.
Mam jeszcze taki pomysł racjonalizatorski-a jakby wsadzić rurę do bufora od strony PC , która by się kończyła ok 2 cm przed przyłączem wyjściowym z bufora ?
Wtedy strumień z PC praktycznie by wpadał na strumień z systemu .
Co Wy na to ?
Tylko wtedy po co mi ten sprzęt , buforem nie jest bo bufor to ja miałem 1000 litrów ,sprzęgłem też nie do końca bo coś źle mi wysprzegla. Może do defrostow przy ogrzewaniu grzejnikowym

mundi73
12-10-2020, 17:29
Witam ponownie
Od soboty obserwuję pompę
od 20:15 do dziś załączyła się 24 razy,czas pracy 9 godz, średnio 3 razy na godz
Sprężarka najpierw wchodzi na 36-37 hz a potem schodzi do 20-21 hz
Temperaturę ustawiłem na 38/-15 i 30/15 delta 6,obniżyłem bezpośrednio na panelu na -2 bo za ciepło
Ustawiłem jej harmonogram na grzanie od 14ej do 5ej rano w domu 24st dół gdzie podłogówka z grzejnikami i 22,5-23 góra gdzie grzejniki
Pompka na podłogówce na max 3 bieg a grzejniki na 2 bieg
Narazie nie jest aż tak zimno ale widzę że lepiej troszkę bo więcej pracuje
w sobotę jeszcze raz włączyłem ją na max przepływ (u mnie jest27-28L/min) i sprawdziłem czy nie jest gdzieś zapowietrzona
Tak jak mówią przedmówcy to jak grzeje cwu to nic nie poradzi
CWU mam 46 delta 5
będzie chłodniej to coś trzeba będzie może skorygować,
w sobotę było 353 załączenia i 79 godz pracy
dziś 377 i 88 godz pracy czyli lepszy odbiór ciepła ,w nocy dzis i wczoraj ok 5st na dworzu
ps.
co do zużycia prądu to różnica kolosalna na panelu 78 kWh a podlicznik 178 kWh
COP za wrzesień za te 20 dni 2,3
ale już pazdziernik 3,5 narazie

Kolego zaczynaliśmy razem swoją przygodę z taktowaniem. Miałem 4 na gdz później nawet 6. W sobotę osiągnąłem równowagę systemu i w niedziele zszedłem z krzywa i podniosłem prędkość grzejników bo pompa szła non stop. Na wiele godzin pracy jedno wyłączenie. Recepta było rozkręcenie rozdzielaczy na maxa w podłogowym i wszystkie nastawy wstepne grzejników na maxa. Zlikwidowanie mieszacze i sterowanie krzywą. Pisałeś ze nie możesz tego zrobić bo się ugotujesz. Ja mam podobne temp dół góra na mieszanym bo mam wielkie grzejniki. Ja spróbował bym doprowadzić instalacje żeby szła tylko na grzejnikach. Nastawy wstępne na maxa i głowice. Jeżeli pójdzie to ja mam plan założyć termostat pokojowy ale tylko od tego aby załączyl mi PO podłogowej. Na zasadzie włącz wyłącz. A u ciebie jest tak , wyregulujesz np swoją instalacje do zalecanego przepływu a za chwilę mieszacze się otwierają i przymykaja. PC co chwile dostaje inny sygnał. Kolega michanica Ci powiedział przepływy i jeszcze raz przepływ i nie obędzie się bez przeróbki , chyba że jakaś potężna pompa obiegowa ale to znowu mieszacze zamkną przepływ i PC staje. Spędziłem w tej kotłowni dni i noce z termometrem. Cuda wyczynialem. Przerobiłem w kotłowni i przerobie rozdzielacze. A powiedz, masz zawory zwrotne za pompkami na zasilaniu i powrocie ? Ja miałem na zasilaniu a na powrocie nie było . Cuda się działy .powroty chwilowo robiły się cieplejsze od zasilan. Wywaliłem wszystko gowno i spokój ,a teraz dążę do wyrównania temp w pomieszczeniach prędkością obiegow wtórnych. Powoli się to udaje ale brakuje przepływu na grzejnikach bo mam kolanka 3/4 po drodze

michancia
12-10-2020, 17:30
No i tłumaczenie od nowa .... Jest wzór na moc , zależna od przepływu i delty. Jak moc się zmienia w czasie pracy to albo zmienia się też przepływ albo też delta. Ciekawe dlaczego w J jest wybór ,albo wg delty ,albo wg przepływu ? Jak w H nie ustawisz tego na min deltę to nie będziesz miał stałego przepływu ,bedzie się zmieniał wraz ze zmianą mocy. A w grzejnikach na początku jest wieksza moc i wiekszy przepływ ( może Ty to nazywasz "mieszaniem") ale szybko moc spada i przepływy również.

Tak masz rację, przepływ jest zmienny, na początku goni do uzyskania delty, potem zwalnia, ale to nie sa jakieś wielkie różnice.

michancia
12-10-2020, 17:34
Zależy przy jakiej pompie. u mnie jest w miarę ok (dopuki nie ma defrostów) , i generlnie w T-CAPach jest to w miarę poazywane. Ale im mniejsza pompa tym jest gorzej

Do dzisiaj myślałem, że mój T-CAP zaniża zużycie energii względem rzeczywistego o jakieś 5%, ale jak parę dni temu wymienili mi licznik energii z analogowego na cyfrowy, to w magiczny sposób spadło mi zużycie bytowe.
Teraz jestem pewien, że ten T-CAP naprawdę pokazuje dokładnie.

bobrow
12-10-2020, 17:42
Mundi -przecież w tych naszych buforach chodzi o funkcję sprzęgła, czyli jeden obieg zapitala na swoim przepływie , a drugi na swoim...

bobrow
12-10-2020, 18:11
Właśnie ustawiłem u mojej kuzynki na T-capie monoblok dT=1K, system zapitala na max przepływ.
Teraz mam 26Hz i dT=1K.
Tu jest wymiennik z glikolem , przepływ na PC ok 32L/min-ale wskazanie COP typu 0.75...
Zostawię tak na parę dni i poobserwuję zużycie.
Pytanie tylko , czy taka niska delta nie zaszkodzi maszynerii ?

MiG25
12-10-2020, 18:22
Pytanie tylko , czy taka niska delta nie zaszkodzi maszynerii ?

W sensie pompce obiegowej ? Ustawienie 0x96 jest standardowe , ale i tak nie największe , da się ustawić dużo szybciej - 0xFE , ale co z tego ,że wzrasta prędkość jak już przepływ tylko trochę . Choć z logiki jak coś się kręci szybciej to się szybciej zużyje , no ale chyba bez przesady.

MiG25
12-10-2020, 18:24
Witam,
Przepraszam za zadanie pytania które pewnie było już zadane na forum, niestety Google nie pomógł w znalezieniu odpowiedzi - chciałbym podłączyć do pompy ciepła odbiornik od termostatu Salusa - L i N wiem jak, NO zapewne podłączam pod H a pod co podłączyć COM? Sterownik to 091FLRFv2.
Wolę zapytać niż mieć na sumieniu elektronikę pompy...

Na H musisz podać L ( fazę ) ,żeby to zadziałało , więc wychodzi z tego ,że na COM musisz podać L.

EDIT: Wg instrukcji Salusa to w zasadzie na NO podajesz L , a COM pod H... Nie powinno to robić różnicy ,ale tak mówi instrukcja :)

MiG25
12-10-2020, 18:28
Mam jeszcze taki pomysł racjonalizatorski-a jakby wsadzić rurę do bufora od strony PC , która by się kończyła ok 2 cm przed przyłączem wyjściowym z bufora ?
Wtedy strumień z PC praktycznie by wpadał na strumień z systemu .
Co Wy na to ?

W sprzęgłach wyjścia są połączone z odpowiednimi wejściami rurą z kilkoma ( dosłownie ) dziurami. Więc większość wody przepływa jak powinno . Jak zaczyna się różnica przepływów to woda zaczyna dziurami przepływać.

bobrow
12-10-2020, 18:30
Migu-obiegówka jest ustawiona do max przepływu fizycznego ,czyli jeśli zmniejszę tylko ciut -to od razu spada przepływ.
Utrzymuję tak wysoki przepływ ze względu na glikol-aby „zniwelować” spadek wydajności z powodu słabszego ciepła właściwego wzgl wody.

bobrow
12-10-2020, 18:32
Bardziej chodziło mi o stronę sprężarki bez odbioru ciepła.
Chyba „mądra” elektronika nie powinna do tego dopuścić ?

MiG25
12-10-2020, 18:38
No jak bez odbioru ciepła ? nawet niewielka delta razy duży przepływ to wciąż wystarczający odbiór :)
Poza tym przy większej delcie sprężarka teoretycznie musi te parę stopni grzać wyżej , a każdy stopnień to mniejszy COP.

bobrow
12-10-2020, 18:45
Migu -moim zdaniem najsłabszy punkt tych naszych T-capów to kiepskie czujniki temp i kiepska kalibracja...
Starałem się jak najbardziej ustawić je realnie , ale do końca nie jestem ich pewien...
Jak będę chciał sobie poprawić COP , to muszę tylko przekalibrować czujnik powrotu -a wtedy będą piękne COPy...
Tylko czy o to chodzi ?

dzimberto
12-10-2020, 18:55
zawory zwrotne mam tylko za zasilaniu za pompkami ,na powrotach nie mam zaworów zwrotnych
co mnie nurtuje to nie grzeje mi góra w łazience podłogówka
Na powrocie jest zawór zwrotny by nie pchało w tą pętle wody z podmieszania bo zasilanie tej pętli jest podpięte do zasilania co idzie do rozdzielacza na dole
miedziuchę mam do rozdzielaczy 28,potem pexy do grzejników
Nie mam problemu z grzaniem bo grzejniki podłączone po przekątnej,tzn zasilanie z boku góra i powrót na końcu na dole
Cały grzejnik jest letni bo cała woda idzie przez cały grzejnik
Oglądałem znów filmik BUDOTOMU i max grzanie cwu na 1:30 h i max grzanie co na 2 godz a było 4:30h
pompa startuje z 19hz do 37 i potem schodzi znów na 21 i tak już pracuje
róznica zasilanie powrót
zasilanie 32
powrót 32
sprężarka teraz pracuje na 20 hz

dzimberto
12-10-2020, 18:57
zasilanie 32
powrót 31
sorki

dzimberto
12-10-2020, 19:22
Panowie pytałem. Ale bez echa. Czy można wersję H zmusić do pracy na niższej modułach przy CWU. Jak wiecie mała wężownica. Ona idzie na 35 Hz. Na początku ok Ale pod koniec się dusi. Czemu nie zmoduluje. Chyba grzejnik na dwór założę i będzie powrót schladzac. TBomek chcesz dac tyś za nowa wtórna A nie spróbujesz katalogowej prędkości. U mnie jak było 45 to żadnych szans nie było. Nie wiem, chyba warto spróbować zanim dokonasz zamiany. Ty masz 25-60 alpha2 ?

Co do mieszaczy to mam tylko jeden na podłogowkę nic więcej a głowice na maxa na grzejnikach otwarte
Idzie bezpośrednio miedz 28 do rozdzielacza na grzejniki a dalej już pexy na każde pomieszczenie (grzejnik)
Nie wiem czy może zejść z deltą niżej na CO bo teraz jest 5
Widzę że pompa pracuje teraz non stop na 19 hz i powrót jest 1st zimniejszy od zasilania

TBomek
12-10-2020, 19:36
Panowie teraz trochę z innej beczki, zauważyłem na pod liczniku że PC oddała do sieci 182 kvarh energii biernej w niecałe 2 miesiące. Już wiem że jej nie odzyskam bo nie jest "magazynowana" jak energia czynna z PV, ale zastanawiam się czy to dobrze że tyle PC oddaje i czy przypadkiem nasi decydenci nie każą sobie jeszcze za to płacić ?

MiG25
12-10-2020, 19:52
Tak , moja od stycznia 1630kVArh mocy biernej , i 2750kWh czynnej ( tutaj też dużo jest grzałki w CWU , bo włączam ją jak mam nadprodukcję z PV). W każdym razie są to wartości bardzo podobne do tego jaką wytwarza inwerter od PV w nocy ( pomimo ,że jak nie ma DC to się wyłącza ,to jednak kondensatory są ciągle zapięte do sieci).
Już niedługo przyjdzie czas ,że zakłady energetyczne zaczną liczyć energię bierną i nie będzie ciekawie.

codix
12-10-2020, 22:25
Panowie pytałem. Ale bez echa. Czy można wersję H zmusić do pracy na niższej modułach przy CWU. Jak wiecie mała wężownica. Ona idzie na 35 Hz. Na początku ok Ale pod koniec się dusi. Czemu nie zmoduluje. Chyba grzejnik na dwór założę i będzie powrót schladzac. TBomek chcesz dac tyś za nowa wtórna A nie spróbujesz katalogowej prędkości. U mnie jak było 45 to żadnych szans nie było. Nie wiem, chyba warto spróbować zanim dokonasz zamiany. Ty masz 25-60 alpha2 ?

Nie zmusisz jej ona sobie bierze różnicę między temp.zadana a jaka jest w baniaku i na tej podstawie okresla na jakiej czestotliwosci bedzie pracowac i cale grzanie tak przerobi nie zmoduluje sie im wieksza ta róznica tym wieksza czestotliwosc ale nie idzie to jakos liniowo tylko jakies zakresy sa ustalone .
Nie do konca mam sprawdzone czy ma tu jeszcze jakis wplyw temperatura na zewnątrz.
Moze jakby miala ze 3stopnie do podgrzania to moze by wystartowala na np.25hz.
Jest mozliwe tez podawanie odpowiedniego napiecia na styki dane napiecie dana czestotliwosc pracy ale chyba potrzebna jest dodatkowa płytka

MiG25
13-10-2020, 06:23
Na pewno się moduluje ,pisałem wczoraj ,ze u mnie wczoraj przy 25 stopniach zbiornika po pewnym czasieie wkręciła się na 72Hz, z delta 12 i minimalnym przepływem 19l/min. I moca obliczona przez pompe 18,4kW. I tak sobie powoli zjeżdżała z moca i skończyła na 40Hz i moca 8kW.
A o tym podawaniu napięcia juz mówiłem,to się nazywa Demand Control i juz to jest w HeishaMon. Tyle ,że nie jest to tak pięknie jak to Panasonic prezentuje , dla uproszczenia moc można zredukować tym najwyzej do połowy mocy znamionowej PC (testowane rowniez na prawdziwej Opcjonalnej płytce, wiec nie to ze HeishaMon cos zle robi).

codix
13-10-2020, 06:44
Na pewno się moduluje ,pisałem wczoraj ,ze u mnie wczoraj przy 25 stopniach zbiornika po pewnym czasieie wkręciła się na 72Hz, z delta 12 i minimalnym przepływem 19l/min. I moca obliczona przez pompe 18,4kW. I tak sobie powoli zjeżdżała z moca i skończyła na 40Hz i moca 8kW.
A o tym podawaniu napięcia juz mówiłem,to się nazywa Demand Control i juz to jest w HeishaMon. Tyle ,że nie jest to tak pięknie jak to Panasonic prezentuje , dla uproszczenia moc można zredukować tym najwyzej do połowy mocy znamionowej PC (testowane rowniez na prawdziwej Opcjonalnej płytce, wiec nie to ze HeishaMon cos zle robi).

No to znowu mogą być różnice między modelami lub mocami pompy bo moja 7kw napewno sie nie moduluje jak startuje przeważnie od 36st do 46st to wali caly czas od poczatku do końca na 37hz jak ma wiekszą różnice ale nie mam obcykane od którego momentu powiedzmy 30st to wali na stałych 48hz ,może jak by grzala od wodociagowej to by sie inaczej zachowywala niewiem.

W modelu J wprowadzili pozycje Pojemnosc cwu i tu dwie opcje zmienna i standard.
Opis z instrukcji:
Pojemność CWU
Stuży do wybierania zmiennej lub
standardowej mocy grzewczej
zbiornika
Zmienna moc grzecza ogrzewa
zbiornik w trybie szybkim
i utrzymuje nastawioną
temperaturę w trybie wydajnym.
Podczas gdy standardowa moc
ogrzewa wodę w zbiornikuz
nominalną wydajnością grzewczą.
Ta opcja jest dostępna, jeśli wybrano
polączenie zbiornika (TĀK).

Myslałem że wprowadzą cos na zasadzie opcji eko zeby grzala wode zawsze trzymajac sie najlepszego Cop ale tu cos znowu innego .
Podobno w nowej all in one mozna podpiac dwa czujniki cwu jeden na dole drugi na górze i pompa uczy sie zużycia wody w kilka dni i potem podgrzewa niby przed tymi godzinami gdzie jest pobór,niby tylko tyle ile schodzi wody i ze niby pozwala sobie nawet na zejscie ponizej nastawionej temp.ponownego wygrzewani itp.

MiG25
13-10-2020, 07:05
Jak startuje z 38 do 47 stopni to tez juz ustawia jedna częstotliwość. Chodziło mi o pokazanie tego ,że pompa na cwu moze się modulować.

codix
13-10-2020, 07:40
Jak startuje z 38 do 47 stopni to tez juz ustawia jedna częstotliwość. Chodziło mi o pokazanie tego ,że pompa na cwu moze się modulować.

A jak sądzisz które te ustawienie w J będzie powodowalo tańsze nagrzanie wody w przypadku takiego podgrzewania od np.35 do 47st .Wydaje się jakby opcja "zmienna " jak ja to dobrze kumam to jak grzeje od wodociagowej to do konca chyba zagrzeje w trybie na maxa a potem jakieś spadki o delte bedzie uzupelniala w z jak najlepszą wydajnoscia?czyli copem?
A standard to chyba tak jak w serii H pytanie czy nazwa nominalna wydajnosc to mieli na mysli nominalna moc czy cop?Już zgłupiałem.

MiG25
13-10-2020, 07:59
Po południu zobacze w SM ,byc moze w j.angielskim jest to lepiej/zrozumialej opisane.

codix
13-10-2020, 08:02
Po południu zobacze w SM ,byc moze w j.angielskim jest to lepiej/zrozumialej opisane.

Po angielsku niby :
5.6
DHW capacity
To select tank heating capacily
to variable or standard. Variable
capacity heat up tank with
fast mode and keep the tank
temperature with efficient mode.
While standard capacity heat up
tank with rated heating capacity.
*This option is available if Tank
connecton is selected (YES).

dzimberto
13-10-2020, 08:37
sprawdziłem dziś odczyty i pompa działa dłużej i rzadziej się załązcza
ale COP masakra
zmieniłem jej czas grzania z 4:30 do 2 h tylko wali mi cały czas do 33 st
na dworzu 5 a w domu 24,ufff
za ciepło
na mieszaczu podłogówki skręciłem troche na 31 nic nie dało
wcześniej miałem 5 delte na grzaniu i panelu -2 czas grzania CO 4;30 h i COPy były niebo lepsze, tylko za często się wyłączała i włączała

dzimberto
13-10-2020, 08:38
krzywą mam teraz 38/-15 i 30/15

mundi73
13-10-2020, 08:45
Panowie teraz trochę z innej beczki, zauważyłem na pod liczniku że PC oddała do sieci 182 kvarh energii biernej w niecałe 2 miesiące. Już wiem że jej nie odzyskam bo nie jest "magazynowana" jak energia czynna z PV, ale zastanawiam się czy to dobrze że tyle PC oddaje i czy przypadkiem nasi decydenci nie każą sobie jeszcze za to płacić ?
Coś może być na rzeczy bo znajomy pracuje w tauron i mówił, że myślą jak to ugryźć.

mundi73
13-10-2020, 08:47
Nie zmusisz jej ona sobie bierze różnicę między temp.zadana a jaka jest w baniaku i na tej podstawie okresla na jakiej czestotliwosci bedzie pracowac i cale grzanie tak przerobi nie zmoduluje sie im wieksza ta róznica tym wieksza czestotliwosc ale nie idzie to jakos liniowo tylko jakies zakresy sa ustalone .
Nie do konca mam sprawdzone czy ma tu jeszcze jakis wplyw temperatura na zewnątrz.
Moze jakby miala ze 3stopnie do podgrzania to moze by wystartowala na np.25hz.
Jest mozliwe tez podawanie odpowiedniego napiecia na styki dane napiecie dana czestotliwosc pracy ale chyba potrzebna jest dodatkowa płytka

Jasne. Raczej myślałem o zmuszeni ustawieniami. Trudno trzeba inny baniak.

mundi73
13-10-2020, 08:52
krzywą mam teraz 38/-15 i 30/15

Musisz wyplaszczyc krzywą. 38/-15 I 30 /10 . Zacznie podnosić krzywa od 10 st a tak wylicza od 15

bobrow
13-10-2020, 09:07
sprawdziłem dziś odczyty i pompa działa dłużej i rzadziej się załązcza
ale COP masakra
zmieniłem jej czas grzania z 4:30 do 2 h tylko wali mi cały czas do 33 st
na dworzu 5 a w domu 24,ufff
za ciepło
na mieszaczu podłogówki skręciłem troche na 31 nic nie dało
wcześniej miałem 5 delte na grzaniu i panelu -2 czas grzania CO 4;30 h i COPy były niebo lepsze, tylko za często się wyłączała i włączała

Jak chcesz sobie poprawić samopoczucie , to wejdź w kalibrację czujników i zmniejsz o np 2K temp powrotu-będziesz miał super COPy...

MiG25
13-10-2020, 15:38
Po angielsku niby :
5.6
DHW capacity
To select tank heating capacily
to variable or standard. Variable
capacity heat up tank with
fast mode and keep the tank
temperature with efficient mode.
While standard capacity heat up
tank with rated heating capacity.
*This option is available if Tank
connecton is selected (YES).

W SM jest to tak:



Variable DHW capacity setting normally run with effi cient boiling which is energy saving
heating. But while hot water usage high and tank water temperature low, variable DHW mode
will run with fast heat up which heat up the tank with high heating capacity.
If standard DHW capacity setting is selected, heat pump run with heating rated capacity at tank
heat up operation.

I jeszcze bardziej rozpisane:

DHW Capacity Setting
DHW Capacity is heat pump heating capacity output control during tank boiling operation. There are two DHW capacity setting (VARIABLE & STANDARD) which can be set in remote control.
VARIABLE DHW Capacity:
 Heat pump operate with efficient (Low) Capacity to boil tank temperature during re-heat process. And heat pump
regulated to operate with high capacity to boil tank temperature when tank temperature drop below 25°C.
STANDARD DHW Capacity:
 Heat pump operate according to outdoor rated heating capacity during tank boiling process.


czyli ta "Zmienna" będzie oszczędzać energię , chyba ,że temperatura zbiornika spadnie poniżej 25 stopni , wtedy będzie " mniej oszczędnie".

Jeszcze w połączeniu z tym :



SMART DHW control
 During SMART DHW start time 20:00 (Default Setting) to SMART DHW stop time 05:00 (Default setting) Heat pump re-heat the tank water only when tank temperature drop below 20°C (Default setting)
 Time between 05:00 to 20:00
Heat pump reheat the tank water when tank temperature as below condition

To już wogóle się zaoszczędzi :)
Włączenie tego spowoduje że w ustawionych godzinach ( standardowo pomiedzy 20 a 05 ) zbiornik nie będzie grzany ,chyba ,że temperatura spadnie poniżej 20 stopni...
Następny punkt , gdzie się będzie można złapać w stylu w harmonogrami było grzanie zbiornika cwu w nocy ,a sie nie zagrzał...

Także kolejne różnice na korzyść J. ( w sensie wiecej opcji , ale czy potrzebne).

codix
13-10-2020, 17:12
Ten smart dhw to w jednostkach all in one.

Jedno jest pewne ze po przestawieniu na grzanie standard przestała robić tego myka o którym pisałem czyli:
Grzanie wody miala ustawione w harmonogramie od 13tej woda byla dogrzana po porannym myku pompa sie zalaczala o 13tej ale grzanie cwu nie bylo robione bo w baniaku 47(czyli tyle ile ustawione) a nagle o 13.30 ona se robi grzanie cwu poprzez przemielenie wody w wezownicy temp.spadala o 2st po czym dogrzewala sobie te 2st.
Także niewiem co oni tam nakombinowali.
Niestety to pompa sasiada wiec nie przesledze tego trybu zmiennego poszedł standard i po problemie.

_John
13-10-2020, 22:54
A tak przy okazji jest gdzieś określone w dokumentacji albo łatwe do oszacowania ile dany Panas może obrobić mb pętli, kondygnacji, itd.? w takiej wersji bez pompek, sprzęgieł, itd.?
Najczęściej jest wykres wbudowanej w urządzenie pompy obiegowej.

giman
14-10-2020, 08:17
A tak przy okazji jest gdzieś określone w dokumentacji albo łatwe do oszacowania ile dany Panas może obrobić mb pętli, kondygnacji, itd.? w takiej wersji bez pompek, sprzęgieł, itd.?
Najczęściej jest wykres wbudowanej w urządzenie pompy obiegowej.

@_John, dzięki.

@MiG25, posiadaczu wszelkiej dokumentacji;) czy masz takie dane dla 9kW 1f gen.J ?

K@mil_
14-10-2020, 08:20
Cześć.
PC Panasonic seria F. Od 4 lat śmiga bez zarzutu. W tym roku po odpaleniu sezonu widzę, że jest coś nie tak.
Tzn. pompa taktuje -> powrót z grzania podłogi ma jak na moje za wysoką temp. w krótkim czasie -> delta niziutka i PC staje -> dom jakby niedogrzany, nie rzadko PC nie może dogonić zadanej temp. na termostacie... Tak jakby zrobił się jakiś mniejszy obieg wody zasilającej?. Rotatory pokazują normalnie przepływy podczas działania obiegówki.

Myślałem, że zawór trójdrogowy przepuszcza i miesza się coś z wodą z CWU. Zawór zdjęty obejrzany, wszystko wygląda w porządku.

Co może być przyczyną?

Może czujka temperatury na powrocie przekłamuje. Jest w serii F jakaś możliwość jej kalibracji?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

codix
14-10-2020, 08:43
@_John, dzięki.

@MiG25, posiadaczu wszelkiej dokumentacji;) czy masz takie dane dla 9kW 1f gen.J ?

Siedzi tam pompka wilo yonos 25/6 taka sama w jednostkach 3,5,7,9kw jednofazowych

MiG25
14-10-2020, 09:03
Tutaj link do SM All-In-One 9kW J , innej nie znalazłem ( nie mam). https://www.panasonicproclub.com/uploads/ES/catalogues/manual-instalacion/Service%20Manual%20Serie%20J%20All%20in%20One.pdf
Pompka tam ma oznaczenie ACXB53-00390 , i na pewno nie jest to Wilo Yonos 25/6 , i w innych też takiej nie ma ( ona jest tylko proponowana przez Panasonica jako zewnętrzna ,np. za buforem ,może w F jeszcze takie były , teraz już plastikowy korpus)
Na stronie 141 masz charakterystykę pompy założonej w tej jednostce ( myślę ,że będzie ta sama jak w Twojej) .

EDIT: Mam do J jeszcze dla monobloka 5kW-9kW , i tam też siedzi ta sama pompka o tym oznaczeniu. W wersji H pompki objegowe mają inne oznaczenia.

MiG25
14-10-2020, 09:04
Cześć.
PC Panasonic seria F. Od 4 lat śmiga bez zarzutu. W tym roku po odpaleniu sezonu widzę, że jest coś nie tak.
Tzn. pompa taktuje -> powrót z grzania podłogi ma jak na moje za wysoką temp. w krótkim czasie -> delta niziutka i PC staje -> dom jakby niedogrzany, nie rzadko PC nie może dogonić zadanej temp. na termostacie... Tak jakby zrobił się jakiś mniejszy obieg wody zasilającej?. Rotatory pokazują normalnie przepływy podczas działania obiegówki.

Myślałem, że zawór trójdrogowy przepuszcza i miesza się coś z wodą z CWU. Zawór zdjęty obejrzany, wszystko wygląda w porządku.

Co może być przyczyną?

Może czujka temperatury na powrocie przekłamuje. Jest w serii F jakaś możliwość jej kalibracji?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Nie wiem ,czy jest możliwość kalibracji w F , ale skoro podejżewasz ,że przekłamuje , to zmierz tą temperaurę i się upewnij.

codix
14-10-2020, 09:34
Tutaj link do SM All-In-One 9kW J , innej nie znalazłem ( nie mam). https://www.panasonicproclub.com/uploads/ES/catalogues/manual-instalacion/Service%20Manual%20Serie%20J%20All%20in%20One.pdf
Pompka tam ma oznaczenie ACXB53-00390 , i na pewno nie jest to Wilo Yonos 25/6 , i w innych też takiej nie ma ( ona jest tylko proponowana przez Panasonica jako zewnętrzna ,np. za buforem ,może w F jeszcze takie były , teraz już plastikowy korpus)
Na stronie 141 masz charakterystykę pompy założonej w tej jednostce ( myślę ,że będzie ta sama jak w Twojej) .

EDIT: Mam do J jeszcze dla monobloka 5kW-9kW , i tam też siedzi ta sama pompka o tym oznaczeniu. W wersji H pompki objegowe mają inne oznaczenia.

No faktycznie to ladnie reklamują wilo
Patrzylem do sm od zwyklych jednostek serii J to pompka ma takie same oznaczenie dla 3,5,7,9kw 1f jak podałes dla all in one

mundi73
14-10-2020, 09:42
Czy działa wam smart Cloud. U mnie nie bylo netu w domu i teraz nie pomaga restart modemu i wyłączenie PC .Druga sprawa czy mogę usunąć instalatora i podać swoje dane żebym mógł zmieniać parametry zdalnie ponieważ dużo poza domem jestem. Dzieki

MiG25
14-10-2020, 09:44
Podaj mi linka do SM dla zwykłych J jak możesz.

MiG25
14-10-2020, 09:45
Czy działa wam smart Cloud. U mnie nie bylo netu w domu i teraz nie pomaga restart modemu i wyłączenie PC .Druga sprawa czy mogę usunąć instalatora i podać swoje dane żebym mógł zmieniać parametry zdalnie ponieważ dużo poza domem jestem. Dzieki

Tak działa w tej chwili Smart Cloud. I możesz utworzyć konto instalatora i podać siebie.

agb
14-10-2020, 10:13
@MiG25: pisałeś kiedyś gdzie podłączyć kabel grzejny do jedn. zewn. Chyba dawałeś nawet jakieś zdjęcie. Poratujesz jeszcze raz? Bo nie idzie tego znaleźć. Masz u siebie taki kabel i coś jesteś w stanie polecić?

P.S te zaślepki do odpływów da się gdzieś kupić? Bo mi gdzieś zginęły.

MiG25
14-10-2020, 10:32
W jednostce zewnętrznej gniazdo o oznaczeniu CN-HT2 (BLACK) , ma już w sobie wsuniętą końcówkę bez pinów. Zdjęcia nie mam , ale jest ono po lewej stronie płytki , praktycznie zaraz za osłoną .

Kabel mam robiony przeze mnie z 4m kawałka kabla cieplnego 20W/m. Wyszło to jak na zdjęciu.
Orginalny kabel CZ-NE1P /CZ-NE2P ( nie wiem czym się różnią , może długością ) ma dodatkowe takie "klemy " które wciska się w otwory ( gdzie ja przymocowałem trytytki).
Wg istrukcji trzeba jeszcze na płycie głównej jednostki wewnętrznej przełączyć DIPSWITCHA oznaczonego SW2 przełącznik nr 3 z na pozycję ON. (ja tego jeszcze nie zrobiłem).449125

agb
14-10-2020, 10:46
Ale do czego zamocowałeś te trytytki? Bo na zdjęciu nie widać, a nie zdejmowałem jeszcze osłony. Jest tam coś za co można je złapać?

giman
14-10-2020, 10:52
Tutaj link do SM All-In-One 9kW J , innej nie znalazłem ( nie mam). https://www.panasonicproclub.com/uploads/ES/catalogues/manual-instalacion/Service%20Manual%20Serie%20J%20All%20in%20One.pdf
Dzięki. To dokładnie moja pompa, przyda się.
Chociaż chyba sporej częsci nie zrozumiem.

MiG25
14-10-2020, 11:09
Ale do czego zamocowałeś te trytytki? Bo na zdjęciu nie widać, a nie zdejmowałem jeszcze osłony. Jest tam coś za co można je złapać?

Są fabrycznie wywiercone małe dwie dziurki w równych odstępach( kilka par ) ,właśnie do przyłapania kabla taką klemą/spinką.

giman
14-10-2020, 12:23
Ciekawa ciekawostka w pompach J (3-5-7-9 1f).
Szczególnie ciekawe zakrętasy mocy dla 9kW.

3kW to taki mały T-CAP hehe

449131

eMdzeJ
14-10-2020, 14:24
Panowie i Panie pytanie ;)

Czy jest jakiś techniczny powód aby PC Panasonica 7kw 1 fazowa gen J nie mogła pracować cały czas w trybie cichym a w nocy ciut bardziej cichym? Bo sąsiedzi na bank po instalacji będą latać z miernikiem i zlecać pomiary. Z kalkulatora głośności wynika że przekraczam maksymalny poziom hałasu.

Po instalacji bym to ustawił non stop na cicha a później pewnie wrócił do normalnych. Pytanie tylko czy to czegoś nie zwali.

Pompy jeszcze nie mam, rozważam opcje i miejsce montażu. Tam gdzie będzie optymalnie mam niecałe 4m od granicy działki.

Andrzej5101
14-10-2020, 14:36
Pompy jeszcze nie mam, rozważam opcje i miejsce montażu.
Tam gdzie będzie optymalnie mam niecałe 4m od granicy działki.
Gdy jest chłodno oraz w zimie ;
- wszystkie okna sąsiadów są zamknięte.

MiG25
14-10-2020, 14:37
Jest napisane ,że tryb cichy redukuje częstotliwość lub prędkość wentylatorów. Nie wiem ,czy chodzi o częstotliwość kompresora ( ale podejrzewam ,że tak) , więc jeśli będzie cały czas redukował częstotliwość sprężarki , to wyjdzie z tego ,że moc nie będzie 7kW a powiedzmy 5kW lub niżej. Jeśli pompa dobrana jest wg OZC ,to po prostu zacznie nie wyrabiać w zimniejsze dni. Jest takie coś jak T-CAP Super Quiet , chyba najmniejsza 9kW i chyba tylko 3 fazy , ale taka przewymiarowana pompa może okazać się cichsza.

MiG25
14-10-2020, 14:38
Gdy jest chłodno oraz w zimie ;
- wszystkie okna sąsiadów są zamknięte.

Co nie znaczy ,że nie będą latać z miernikiem ( jak kolega sam napisał)

agb
14-10-2020, 14:45
Jest napisane ,że tryb cichy redukuje częstotliwość lub prędkość wentylatorów. Nie wiem ,czy chodzi o częstotliwość kompresora ( ale podejrzewam ,że tak) , więc jeśli będzie cały czas redukował częstotliwość sprężarki , to wyjdzie z tego ,że moc nie będzie 7kW a powiedzmy 5kW lub niżej. Jeśli pompa dobrana jest wg OZC ,to po prostu zacznie nie wyrabiać w zimniejsze dni. Jest takie coś jak T-CAP Super Quiet , chyba najmniejsza 9kW i chyba tylko 3 fazy , ale taka przewymiarowana pompa może okazać się cichsza.

I z 10k droższa ;-)

eMdzeJ
14-10-2020, 15:07
Jest napisane ,że tryb cichy redukuje częstotliwość lub prędkość wentylatorów. Nie wiem ,czy chodzi o częstotliwość kompresora ( ale podejrzewam ,że tak) , więc jeśli będzie cały czas redukował częstotliwość sprężarki , to wyjdzie z tego ,że moc nie będzie 7kW a powiedzmy 5kW lub niżej. Jeśli pompa dobrana jest wg OZC ,to po prostu zacznie nie wyrabiać w zimniejsze dni. Jest takie coś jak T-CAP Super Quiet , chyba najmniejsza 9kW i chyba tylko 3 fazy , ale taka przewymiarowana pompa może okazać się cichsza.

jak mówiłem na razie się rozglądam. Mam jakieś porównanie. Tcapem to bym chyba musiał grzać do 30 stopni w domu. 7ka wystarcza mi na teoretycznie zapotrzebowanie bez grzałek albo z ich małym użyciem. Do tego dochodzi CWU ale to się wg mnie zbilansuje bo patrzyłem na tabele do -20 a średniej takiej dziennej nie będzie w mazowieckim raczej nigdy. Więc jakby to skręcić z obrotów do czasu wykonania pomiarów albo wykombinowania jakiegoś rozpraszacza dźwięku to powinno wystarczyć.

Nie ukrywam też że pomiędzy SQ a zwykła 7ką jest mega różnica w cenie. Są też pompy wewnętrzne powietrzne ale też kosztują krocie.

Z drugiej strony ciężko też powiedzieć jaki faktyczny ten pomiar będzie, w sensie jakie te programy do prognozowania hałasu są dokładne.

eMdzeJ
14-10-2020, 15:09
Gdy jest chłodno oraz w zimie ;
- wszystkie okna sąsiadów są zamknięte.

jak najbardziej masz rację. Ale są przepisy. 50db w dzień, 40db w nocy. Fakt istnienia zimy w niczym nie przeszkadza żeby zrobić pomiar. A tym ludziom przeszkadza dźwięk z wylotu rekuperatora więc spodziewam się, że jednak tak się skończy.

giman
14-10-2020, 15:37
Przepisy są chyba dla hałasu ciągłego i nie ma takich dla szczytowego.
Nie nakłaniam do przeszkadzania sąsiadom, ale moja 9kW gen.j jest naprawdę cicha. Twoja nie powinna być problemem.

PS
Mnie mój właśny wylot z rekuparatpra też przeszkadza, bo jest kilkakrotnie głośniejszy niż PC gdy ta jest na maxa. :)

eMdzeJ
14-10-2020, 16:56
PS
Mnie mój właśny wylot z rekuparatpra też przeszkadza, bo jest kilkakrotnie głośniejszy niż PC gdy ta jest na maxa. :)

o i to jest coś co mi daje jakieś porównanie. Dzięki. W sumie to może być tak, że przeszkadza im nie sam poziom głośności a jego częstotliwość.

cangi80
14-10-2020, 18:06
Może by tak gruntówka i po problemie.

giman
14-10-2020, 18:12
Może by tak gruntówka i po problemie.
Czasem może być to dobry wybór.
Ale zazwyczaj szkoda kasy na DZ pionowe, szkoda działki na DZ poziome, itd.

cangi80
14-10-2020, 18:15
Czasem może być to dobry wybór.
Ale zazwyczaj szkoda kasy na DZ pionowe, szkoda działki na DZ poziome, itd.

Co to znaczy szkoda działki?

mundi73
14-10-2020, 18:44
Na mojej samorubie buforku mam teraz niecałe 1K różnicy i moc ok 8.5kW.
PC ruszyła po CWU-od soboty obserwuję te różnice i naprawdę jest ok.
Nie wierzę , że na mojej wilo pico yanos 25-4 mam jakiś kosmiczny przepływ-kupa grzejników i tylko 10m2 OP...
Może chodzi o kształt tego bufora-mój jest mniejszej średnicy i chyba ma szerzej rozstawione przyłącza.
Mam jeszcze taki pomysł racjonalizatorski-a jakby wsadzić rurę do bufora od strony PC , która by się kończyła ok 2 cm przed przyłączem wyjściowym z bufora ?
Wtedy strumień z PC praktycznie by wpadał na strumień z systemu .
Co Wy na to ?
Tak myślałem o Twoim pomyślę i skorzystam z czystej ciekawości o ile dobiore rurę z pvc lub coś podobnego. Tylko ja ponacinam od góry żeby mógł nadmiar wody sobie krążyć. Zobaczymy co się będzie działo . Tylko zasilanie . Bo narazie nawet jak idą dwie moje na maxa a PC zmoduluje do 15l na minutę to i tak idzie w moje zasilanie 4st niżej niż wychodzi z PC. Takie doświadczenie ....

giman
14-10-2020, 18:58
Co to znaczy szkoda działki?

Jak zamieszkana szkoda niszczyć.
Jak dopiero budowa to szkoda ograniczać możliwości nasadzeń (dla miłośników drzew).

Ale kończmy temat, jest tu wiele wątków ogólnych o pompach, ten jest o powietrznej konkretnej firmy i trzymajmy się tego.

cangi80
14-10-2020, 19:02
Jak zamieszkana szkoda niszczyć.
Jak dopiero budowa to szkoda ograniczać możliwości nasadzeń (dla miłośników drzew).

Ale kończmy temat, jest tu wiele wątków ogólnych o pompach, ten jest o powietrznej konkretnej firmy i trzymajmy się tego.

No to może trzeba z sąsiadem zagadać , coś chlapnąć i może nie będzie nasłuchiwał.

codix
14-10-2020, 19:34
Albo zafundowac sasiadowi jeden egzemplarz Pc PW i stawiam 100zl że przestanie mu wszystko przeszkadzać ;)

Andrzej5101
14-10-2020, 20:38
Można zastosować ekran

plusfoto
15-10-2020, 07:41
Gdyby pompy miały przeszkadzać sąsiadom to sady na zachodzie sądy nie nadążały by z rozpatrywaniem spraw. Panowie przestańcie panikować i nie dajcie się zwariować. Pokażcie może jakiś przykład gdzie sąsiad założył sprawę za głośność pompy. Niedługo może zaczniemy szukać hałasu przy zamykaniu okna albo drzwi i trzeba się będzie z sąsiadem dogadać o której godzinie mamy to robić.

giman
15-10-2020, 07:48
Nikt tu nie panikuje:) Jest jeden jeszcze nie-użytkownik to zapytał.
Pytanie było zasadne bo ma czepialskich sąsiadów.
Obawy zostały częsciowo rozwiane i zakładam, że eMdzeJ jest spokojniejszy :)

codix
15-10-2020, 07:54
Jestem w stanie uwierzyć że są takie zakały co im wszystko przeszkadza,przecież od czasu do czasu słychać o takich co sie wybudowali na wsi i dzwonią potem na policję bo kombajnem raz do roku o 22 jeszcze kosi ;)
A z zazdrosci to do wszystkiego są zdolni jak policja nie będzie reagowac czy jacyś urzędnicy to mu patyka w wentylator włoży albo cos innego wymyśli

eMdzeJ
15-10-2020, 08:07
Gdyby pompy miały przeszkadzać sąsiadom to sady na zachodzie sądy nie nadążały by z rozpatrywaniem spraw. Panowie przestańcie panikować i nie dajcie się zwariować. Pokażcie może jakiś przykład gdzie sąsiad założył sprawę za głośność pompy. Niedługo może zaczniemy szukać hałasu przy zamykaniu okna albo drzwi i trzeba się będzie z sąsiadem dogadać o której godzinie mamy to robić.

Nie wiem, nie mieszkam "na zachodzie" tylko w Polsce. A tu mamy dość konkretne przepisy odnośnie hałasu.

Dla mnie zastanowienie się nad tym aspektem jest dość ważne przed wydaniem ponad 15 tys na urządzenie, które być może przy bardzo niesprzyjających warunkach będę musiał zaraz zdemontować.

Co do tego czy się coś wydarzy to nie wiem ale skoro marudzili już nieraz na "hałas" z wylotu rekuperatora to zakładam, że pompa im też może przeszkadzać. Nie wiem jak Ty, ale ja staram się rozsądnie wydawać swoje pieniądze biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności.

I tak, jeszcze nie podjąłem decyzji jak to rozegrać i czy kupować czy nie. Muszę po tym całym covidzie umówić się z instalatorem i przegadać dostępne miejsca montażu. Może problem sam się rozwiąże. Na razie mi się nie spieszy. Ale dzięki za opinie.

mundi73
15-10-2020, 08:21
Nie wiem, nie mieszkam "na zachodzie" tylko w Polsce. A tu mamy dość konkretne przepisy odnośnie hałasu.

Dla mnie zastanowienie się nad tym aspektem jest dość ważne przed wydaniem ponad 15 tys na urządzenie, które być może przy bardzo niesprzyjających warunkach będę musiał zaraz zdemontować.

Co do tego czy się coś wydarzy to nie wiem ale skoro marudzili już nieraz na "hałas" z wylotu rekuperatora to zakładam, że pompa im też może przeszkadzać. Nie wiem jak Ty, ale ja staram się rozsądnie wydawać swoje pieniądze biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności.

I tak, jeszcze nie podjąłem decyzji jak to rozegrać i czy kupować czy nie. Muszę po tym całym covidzie umówić się z instalatorem i przegadać dostępne miejsca montażu. Może problem sam się rozwiąże. Na razie mi się nie spieszy. Ale dzięki za opinie.

Witam. Ja mam 9 Sdc. Ale wg mnie to urządzenie wewnętrzne słychać bardziej jak na zewnątrz. Nie miałem Jeszce defrostow i posiadam krótko Ale obawialismy się bo mamy obok okna . Zero hałasu na obecną chwilę A w piwnicy to jakby lodówka mniej więcej
Pzdr

mundi73
15-10-2020, 08:33
Odpowiedz z firmy montujacej sprzęt,,dostęp serwisowy możliwy jest tylko przez nasze konto na stronie https://aquarea-service.panasonic.com/. Nie istnieje taka możliwość, abyśmy udostępnili je dla naszego inwestora."
Czyli nie ma innej opcji jak udawać firmę żeby mieć dostęp do swojego urządzenia. Coś nie halo z tym jest. A żeby zrobić sobie dostęp trzeba usunąć instalatora więc droga do nikad. Ja dostałem to w pakiecie. Nie powiem ,że za darmo bo pewnie jest to wliczone. Tak naprawdę to jest usługa dla firmy montujacej PC i oni największą korzyść z tego mają, bo siedząc na miejscu mogą wstępną diagnozę postawić. Powinien każdy to otrzymać z PC i tyle

MiG25
15-10-2020, 08:54
Tak,musisz założyć konto instalatora , czyli udawać instalatora jak to nazywasz.

kaszpir007
15-10-2020, 11:23
Ja mam pompę LG Therma V 9KW. Zamontowana na metalowej ramie przykręconej do betonu.
Jak dla mnie jest bardzo głośna. Najbardziej wkurzają jakieś dziwne wibracje i wpadający z rezonans metal.
Kupiłem wibroizolatory i myślałem że coś pomogą , ale zero różnicy.

Co z tego że w papierach jest cicha jest w rzeczywistości nie do końca.
Jest mocno słyszalna na zewnątrz. Plus taki że nie mamy bliskich sąsiadów , ale w gęstej zabudowie było by mało ciekawie ..

Mam klimę Gree 3,5KW i też nie grzeszy poziomiem głośności . Też są dziwne wibracje i dźwięki.

Dlatego słowo "cicha" może być dla inwestora a dla sąsiada już nie .

To tak jak z psami. Jednym nie przeszkadza wyjący nonstop w ich ogrodzie pies a sąsiedzi mieszkający obok właściciela psa mają zupełnie inne o tym zdanie ..

Może u nas będzie tak jak na cywilizowanym zachodzie , czyli wyjący pies po 22.00 to spory mandat dla właściciela za zakłócanie ciszy nocnej , dlatego wiele psów jest "chowanych" do domów aby nie zakłócały w nocy ciszy ...

Jacekss
15-10-2020, 13:55
ja mam od niedawna Panasa Aquarea 5kW (MB) i co mogę powiedzieć.. jest cicha. z bliska słychać tylko terkotanie jak w lodówce.. nie jest głośne. za to z ok 10m to praktycznie nic nie słychać (w dzień). nie wiem jak w nocy.. ale generalnie jestem zaskoczony pozytywnie. Ponoć Panas jest cichszy niż LG - info od instalatora.

uciu
15-10-2020, 14:22
449125

Oświećcie mnie - co daje ten kabel grzejny w jednostce zewnętrznej?
Że skropliny nie zamarzają?

agb
15-10-2020, 14:44
Tak, ma temu zapobiec.

dzimberto
15-10-2020, 17:08
Witam ponownie
Cały czas próbuję z ustawieniami,
Co mi się udało?
pompa pracuje dłużej (wydłużyłem czas pracy do 8 h,tak jak pisze w instrukcji)
wchodzi na 21hz dochodzi 37hz i potem większość czasu pracuje na 21 hz
COPy też lepsze
przerwy ma ok 35 minut
Deltę na co też zjechałem na 9
krzywą mam 39/-15 i 29/13
cwu jest 46 i delta 4,może zrobię na 3
zobaczę
temperatura w domu?
korytarz 24,4 tu mam podłogówkę
kuchnia 23 tu mam podłogówkę
salon 22 grzejniki
góra sypialnia i pokój 22 grzejniki
zawór mieszający otworzyłem na max 36 st C
pompka na podłogówce na 3 bieg a na grzejniki 2 bieg

sprycjan
15-10-2020, 20:16
Witam.
Od tygodnia mam problem z pompą WH-SDC09F3E8 polegający na tym że bez przyczyny na wyświetlaczu pojawia się komunikat EXT SW OFF i pompa przestaje grzać. Komunikat wg instrukcji świadczy o wyłączeniu pompy przez wyłącznik zewnętrzny i pompa czeka na sygnał załączenia. Do systemu nie jest podłączony żaden sterownik pokojowy/termostat więc nie rozumiem skąd ten komunikat. Pompy nie ma co załączyć więc do prawidłowego działania przywraca ją całkowite podłączenie zasilania. Po kilku dniach komunikat pojawia się znowu.
Miał ktoś podobny problem?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

MiG25
15-10-2020, 20:25
W serii F to chyba trzeba zrobić zworkę pomiedzy jakimiś pinami , jak jej nie ma to może działa właśnie jak zewnętrzny wyłącznik. Zobacz czy ta zwora jest dobrze przykręcona.

EDIT: Dobrze pamiętałem , zworka pomiędzy pinami 17 i 18 ,czyli EXTERNAL CONTROL, Może jest nie dokręcona

mundi73
16-10-2020, 17:58
Witam. Generacja h. Czy dezynfekcja zbiornika musi być z poziomu harmonogramu. Ustawiłem np na gdz 18.36 piątek i nic. Ktoś coś

agb
16-10-2020, 18:05
Ustawiasz porę dezynfekcji, a do tego w tym czasie pompa musi być w trybie CWU. Z harmonogramu, albo ręcznie włączona.

mundi73
16-10-2020, 18:22
Ustawiasz porę dezynfekcji, a do tego w tym czasie pompa musi być w trybie CWU. Z harmonogramu, albo ręcznie włączona.
Niby tak zrobiłem i się włączyła teraz Ale grzałka się nie świeci na baniaku . Ona sprężarka w życiu nie da rady bo ja mam mała wężownice

pawelszo
16-10-2020, 18:23
Do dezynfekcji musi jeszcze być włączona grzałka dla CWU, inaczej woda dojdzie do max 52st (ja to ręcznie odpalam jak mi się chce...)

Pytanie inne, związane z pracą cichą (mam T-CAP 9KW) no jest cicho, ponoć praca w trybie cichym daje większy COP - patrzeliście na to ?
Mi na to wygląda, teraz CO rano i COP ok 3-4 , czasem 5

mundi73
16-10-2020, 18:25
Czy grzałka na zbiorniku w menu ustawienie funkcji musi być włączona?

mundi73
16-10-2020, 18:28
Do dezynfekcji musi jeszcze być włączona grzałka dla CWU, inaczej woda dojdzie do max 52st (ja to ręcznie odpalam jak mi się chce...)

Pytanie inne, związane z pracą cichą (mam T-CAP 9KW) no jest cicho, ponoć praca w trybie cichym daje większy COP - patrzeliście na to ?
Mi na to wygląda, teraz CO rano i COP ok 3-4 , czasem 5
Czyli mam nie podłączona grzałka w takim układzie. Kabel wchodzi do hydroboxa i nic. Napięcie nie dochodzi

mundi73
16-10-2020, 18:35
Odchylilem obudowę. Nie wychodzi napięcie na kabel A grzałka się świeci.
Stała się jasność. Do 46 sprężarka A dalej grzałka. Takie buty. Hehhe

sprycjan
16-10-2020, 19:04
W serii F to chyba trzeba zrobić zworkę pomiedzy jakimiś pinami , jak jej nie ma to może działa właśnie jak zewnętrzny wyłącznik. Zobacz czy ta zwora jest dobrze przykręcona.

EDIT: Dobrze pamiętałem , zworka pomiędzy pinami 17 i 18 ,czyli EXTERNAL CONTROL, Może jest nie dokręcona

Na pinach 17 i 18 nie mam zworki, są one podłączone pradopodobnie do stycznika sterującego siłownikem zaworu CO/CWU. Stycznik do wymiany?

MiG25
16-10-2020, 19:23
Nie wiem jaką automatykę masz tam zainstalowaną , ale normalnie zaworem trojdroznym sterują piny 4, 5 i 6 . Ale co tam robi stycznik ?
Tak jak pisałem piny 17 i 18 fabrycznie są zwarte zworką.
Być może masz zawór trójdrożny , ktory wymaga na stałe fazy - L , i może ktoś odkrył ,że stamtąd może ją podkraść , ale może lepiej ,żeby spojrzał na to elektryk , bo mostkując piny 17 i 18 spowodujesz faktycznie nie działanie zaworu trójdrożnego.
449214

bobrow
16-10-2020, 19:43
Witam,
jeśli w T-capie F brakuje mostka na pinie 17/18 -to znaczy, że PC jest sterowana wyłączeniem działania (on/off PC ,dubluje pomarańczowy przycisk).
Normalnie steruje się CO na pinach 9/12 i chłodzeniem na 9/11.
Chyba wiem o co kaman z takim sterowaniem, prawdopodobnie instalator nie mógł sobie poradzić ze sterowaniem np CWU lub on/off PC i podłączył to pod jakiś sterownik ...
Jeśli pod sam zaw 3D, to rzeczywiście zagadka...trzeba popatrzeć na resztę "kabelków"...
Pzdr

sprycjan
16-10-2020, 20:54
Zdjęcia połączeń w mojej pompie.
Dodam, że pompa pracowała prawidłowo ok 3,5 roku, problemy pojawiły się ok. 10 dni temu.

MiG25
16-10-2020, 21:12
A gdzie idzie ten kabel podłączony do 17/18 ?

sprycjan
16-10-2020, 21:49
Myślałem, że do stycznika po prawej ale chyba jednak kabel od pinów 17 i 18 biegnie do czujnika kolejności faz po lewej.

bobrow
16-10-2020, 22:02
Myślałem, że do stycznika po prawej ale chyba jednak kabel od pinów 17 i 18 biegnie do czujnika kolejności faz po lewej.

To sprawdź czy masz wszystkie fazy i wtedy zmostkuj F&F.
Ja u siebie już miałem awarię podobnego sprzętu...

bobrow
16-10-2020, 22:03
Kolejność faz dla PC nie ma znaczenia-muszą być po prostu wszystkie fazy...

MiG25
16-10-2020, 22:14
Bo to czujnik kolejności i zaniku faz , jak zwarcie go pomoże ,to trzeba go obserwować dlaczego przerywa obwód. Może coś nie tak z napięciem ( działa też na próg napięcia).

bobrow
16-10-2020, 22:20
Jeśli będzie walnięty można kupić wersję z regulacją kontrolowanej różnicy między fazami

_John
16-10-2020, 23:07
Ok-czyli po prostu trzeba dobrze wyregulować system (nie tylko PC z buforem)

Polecam poczytać o regulacji sprzęgieł hydraulicznych.
Zasada i cel regulacji jest taki sam.

Oczywiście ma to rację bytu wyłącznie gdy bufor ma analogicznie do sprzęgła hydraulicznego ułożone króćce.

Ciekawe jakby zastosowali takie, jak to nazwać ,stery strumieniowe a mówiąc po ludzku kawałek blachy ,który nakierowuje strumień z PC do wyjścia wtórnego.
Są takie konstrukcje, tylko trzeba umieć je używać.
449243
Większość instalatorów montuje bufor gdyż ten jakby nie patrzeć zwalnia z myślenia.

MiG25
17-10-2020, 08:16
Jeśli będzie walnięty można kupić wersję z regulacją kontrolowanej różnicy między fazami

Asymetrię napięć też CKF-B ma.
I może właśnie dlatego jego elektronika zaczęła szwankować i wykrywa różne rzeczy , które nie mają miejsca.
Skoro jedynym ratunkiem po pojawieniu się komunikatu jest wyłaczenie i włączenie zasilania , to na pewno ten czujnik powoduje działanie.
Pozostaje pytanie , czy może jednak czujnik działa poprawnie ( a wykrywa np . wzrost jednej fazy napięcia , bo ktoś z sąsiadów albo Ty masz PV z falownikiem jednofazowym),albo spadek jednej ( duży odbiór jednofazowy) , albo te rzeczy jednocześnie na jednej fazie wzrost ,na drugiej spadek i różnica za duża. , czy faktycznie po prostu się popsuł.

sprycjan
17-10-2020, 09:57
Bo to czujnik kolejności i zaniku faz , jak zwarcie go pomoże ,to trzeba go obserwować dlaczego przerywa obwód. Może coś nie tak z napięciem ( działa też na próg napięcia).

Przez zwarcie czujnika mam rozumieć zmostkowanie przełącznika na dole (piny 7 i 8 ) gdzie wpięte są piny 17 i 18 z pompy?


Asymetrię napięć też CKF-B ma.
I może właśnie dlatego jego elektronika zaczęła szwankować i wykrywa różne rzeczy , które nie mają miejsca.
Skoro jedynym ratunkiem po pojawieniu się komunikatu jest wyłaczenie i włączenie zasilania , to na pewno ten czujnik powoduje działanie.
Pozostaje pytanie , czy może jednak czujnik działa poprawnie ( a wykrywa np . wzrost jednej fazy napięcia , bo ktoś z sąsiadów albo Ty masz PV z falownikiem jednofazowym),albo spadek jednej ( duży odbiór jednofazowy) , albo te rzeczy jednocześnie na jednej fazie wzrost ,na drugiej spadek i różnica za duża. , czy faktycznie po prostu się popsuł.

Jedynym sposobem na zlikwidowanie komunikatu EXT SW OFF jest chwilowe odcięcie zasilania. Co do instalacji fotowoltaicznej to rzeczywiście posiadam ale z falownikiem trójfazowym, sąsiedzi w bliskiej odległości PV nie posiadają. Zastanawiam się jeszcze nad dużym odbiorem jednofazowym bo akurat obecnie jestem w trakcie wykonywania podjazdu z kostki brukowej i może być to powodowane przez jedną z maszyn.

bobrow
17-10-2020, 10:33
Przez zwarcie czujnika mam rozumieć zmostkowanie przełącznika na dole (piny 7 i 8 ) gdzie wpięte są piny 17 i 18 z pompy?



Jedynym sposobem na zlikwidowanie komunikatu EXT SW OFF jest chwilowe odcięcie zasilania. Co do instalacji fotowoltaicznej to rzeczywiście posiadam ale z falownikiem trójfazowym, sąsiedzi w bliskiej odległości PV nie posiadają. Zastanawiam się jeszcze nad dużym odbiorem jednofazowym bo akurat obecnie jestem w trakcie wykonywania podjazdu z kostki brukowej i może być to powodowane przez jedną z maszyn.

Wystarczy ,że zrobisz mostek na 17/18 (w PC) i PC powinna działać ,oczywiście sprawdź tylko wartość napięć na 3 fazach zasilania

TBomek
17-10-2020, 13:43
Panowie jak to jest z tymi 3 fazowymi pompami, jak by mi wybiło jeden z głównych bezpieczników w RBK i zanikła by jedna faza, to PC jest w stanie sama to wykryć i się zatrzymać? Co się wtedy stanie?

agb
17-10-2020, 13:59
Jak Ci może bezpiecznik wyłączyć jedną fazę w obwodzie 3-fazowym?

TBomek
17-10-2020, 14:16
Może się spalić pojedyncza wkładka bezpiecznikowa nożowa w RBK bo będę miał przeciążoną sieć na jednej fazie. Wiesz jak masz w domu po 2x pralki, 2x zmywarki,2x piekarnik,PC, ekspres do kawy, żelazka itp. oraz dwie gospodynie domowe które zaczną szaleć w grudniowe święta, to wszystko może się wydarzyć.:D

ziomas1
17-10-2020, 16:50
Panowie z racji tego, że jeszcze nie poznałem do końca swojej pompy serja J gdy ustawiam w harmonogramie w nocy grzanie na krzywej np -4 to czy temperatura może zejść poniżej minimalnej ustawionej na krzywej np 15/35? Zakładam, że może się zdarzyć jakaś ciepła noc ale zejście na kaloryferach za nisko i grzanie byłoby bez sensu. Zakladam że pompa niżej nie zejdzie ale szczerze mówiąc pewny nie jestem dlatego pytam szanowne grono.

MiG25
17-10-2020, 16:51
Jak ktoś ma bezpieczniki topikowe to tak się może zdarzyć.

Na schemacie elektrycznym widać ,że faza L3 zasila płytę główną w jedn wew i zewnętrznej,więc jak ona zniknie to na pewno wszystko się wyłączy.
Reszta zasila grzałki ( tu brak fazy co najwyżej spowoduje ,że nie zacznie grzać na brakującej fazie , nic strasznego) , no i inwerter. Inwerter to nic innego jak prostownik ,który zamienia prąd zmienny na stały i ładuje nim kondensatory. A naładowane kondensatory służą falownikowi ponownie na zamianę prądu stałego na zmienny trójfazowy ( nawet w pompie jednofazowej falownik zamienia na trzy fazy) o modulowanej częstotliwości do zasilania sprężarki. Stanie się mniej wiecej to samo co przy inwerterze trójfazowym fotowoltaiki ,albo się wyłączy ( bo stwierdzi zanik zasilania) ,albo będzie pracował dalej obciążając proporcjonalnie pozostałe fazy. Nikt tego nie sprawdzil/potwierdził.

Andrzej5101
17-10-2020, 17:05
Panowie jak to jest z tymi 3 fazowymi pompami,
PC T-Cap 9kW 3f - wymaga bezpieczników przed licznikowych 16 A

MiG25
17-10-2020, 17:08
@Andrzej5101 ,a gdzie kolega napisał ,że ma mniejsze niż 16A ?

TBomek
17-10-2020, 17:51
@Andrzej5101 tu chodzi o główne zabezpieczanie, które masz przed licznikiem prądu. Teraz przeważnie montują u nas RBK z bezpiecznikami nożycowymi. W domu poszczególne linie w tym PC mam na osobnych zabezpieczeniach, co nie zmienia faktu że można przeciążyć główny bezpiecznik jak się ma zbyt dużo odbiorników na jednej fazie.

MIG25 Czyli nie ma się co przejmować i nie ma sensu instalować takich wynalazków jakie ma @sprycjan (czujnik kolejności faz) , bo mogą przynieść odwrotne efekty od pożądanych ?

MiG25
17-10-2020, 18:19
A mi się wydawało ,że RBK z bezpiecznikami topikowymi to 20 lat temu było ,a teraz przed licznikiem zwykłe eSki trójfazowe:)

Nie mogę Ci zagwarantować ,że nic się nie stanie , bo sam nigdy tego nie doświadczyłem ( brak jedenej fazy ), a i testować ,czyli specjalnie odpinać fazy też nie chcę. Ale gdyby tak było to producent by o tym pisał , że jest wymagane zabezpieczenie , że nie dopuszcza się ,aby był zanik jednej fazy , coś w tym stylu.

Ja takiego zabezpieczenia przed zanikiem fazy nie mam , nie chce też nikomu pisać ,że to niepotrzebne . Niech każdy sam zdecyduje , choć do H i J można by podobnie podpiąć , jest podobne wejście , ale w opcjach trzeba ustawić na aktywne ,wiec pod tym względem też można to "przegapić".

Ale na pewno zdcydowanie będę negował retorykę niektórych ,że takie zaezpieczenie jest wymagane ( bo tak instalator powiedział).

Andrzej5101
17-10-2020, 18:30
@Andrzej5101 tu chodzi o główne zabezpieczanie, które masz
przed licznikiem prądu. Teraz przeważnie montują u nas RBK
z bezpiecznikami nożycowymi. W domu poszczególne linie
w tym PC mam na osobnych zabezpieczeniach, co nie zmienia
faktu że można przeciążyć główny bezpiecznik jak się ma zbyt
dużo odbiorników na jednej fazie.
Właśnie o to chodzi aby ;
1/ moc zamówiona była odpowiednia do zapotrzebowania ;
.......a/ czyli odpowiedni amperaż przed licznikowy;
.......b/ jaki masz amperaż???
2/ wszystkie 3 fazy były równomiernie obciążone.

TBomek
17-10-2020, 18:34
Z tym RBK też się zdziwiłem, bo wcześniej przed wyniesieniem licznika na zewnątrz miałem eSk c32 (raz się spaliła i był problem z wymianą),jak ją wybijało, to wszystkie na raz fazy szły. Znajomy który stawiał dom też mam RBK więc chyba teraz tak robią.

Kaizen
17-10-2020, 18:37
Teraz przeważnie montują u nas RBK z bezpiecznikami nożycowymi.

Czyli co wywalenie zabezpieczenia, to musisz wzywać ZE?
To może być nieciekawie, jak wigilię wybije.

MiG25
17-10-2020, 18:42
RBK nie moze być zaplombowany , bo rozłączać może też właściciel.
Ale w dodatkowe bezpieczniki możnaby się doposażyć.

_John
17-10-2020, 19:04
Może się spalić pojedyncza wkładka bezpiecznikowa nożowa w RBK bo będę miał przeciążoną sieć na jednej fazie. Wiesz jak masz w domu po 2x pralki, 2x zmywarki,2x piekarnik,PC, ekspres do kawy, żelazka itp. oraz dwie gospodynie domowe które zaczną szaleć w grudniowe święta, to wszystko może się wydarzyć.:D

Warto doposażyć się w dobry przekaźnik nadzorczy
Np FINDER 70.41.8.400.2030
Ma diody, które odpowiednim kolorem i sposobem świecenia sygnalizują rodzaj nieprawidłowości w sieci

mundi73
17-10-2020, 21:28
Są takie konstrukcje, tylko trzeba umieć je używać.
449243
Większość instalatorów montuje bufor gdyż ten jakby nie patrzeć zwalnia z myślenia.[/QUOTE]
Jednak mój przykład na to że nie zwalnia z myślenia. Dzisiaj 3 weekend na poprawkach mojej instalacji. Bufor nie załatwił sprawy. Jestem prawie pewien że on mi do niczego nie potrzebny. W końcu się udało . Miał być lekarstwem na mieszaną instalację A g.....dał. kiedyś zrobię obejście żeby udowodnić sobie ale i firmie że kasa w błoto. Teraz mam dość bo miało być bezobsługowo a przy kopciuchu tyle czasu nie spędziłem. Teraz chyba pozostaje się cieszyć w końcu sprzętem

TBomek
18-10-2020, 13:08
@Andrzej5101 Masz rację, mieszkam w domu wielopokoleniowym, w trakcie modernizacji wymieniłem znaczną część instalacji łącznie z przyłączem , mocy przyłączeniowej jeszcze nie zmieniałem , obecnie mam 19kW 32A, teoretycznie powinno wystarczyć, ale tak na prawdę okaże się w zimę. Jak będzie za mała to ją zwiększę. Instalacja jest zbilansowana na tyle ile się dało, naprawdę trudno przewidzieć pomysły gospodyń w domu, bo jak w padną w wir obowiązków domowych to potrafią pralki, piekarniki i zmywarki etc. chodzić na raz, tak że wszystkie fazy się świecą., a tu jeszcze PC z zapasowa grzałką 3kW misi się zmieścić ;)

Andrzej5101
18-10-2020, 13:56
Obecnie mam 19 kW/ 32A, teoretycznie powinno wystarczyć, ale tak na prawdę okaże
się w zimę. Instalacja jest zbilansowana na tyle ile się dało, naprawdę trudno
przewidzieć pomysły gospodyń w domu, bo jak w padną w wir obowiązków domowych
to potrafią pralki, piekarniki i zmywarki etc. chodzić na raz, tak że wszystkie fazy się
świecą., a tu jeszcze PC z zapasowa grzałką 3kW misi się zmieścić ;)
Ja mam taka moc na 1-ną rodzinę,
Raczej w Twoim wydaniu ;
- należy mieć 26 kW/40 A

MiG25
18-10-2020, 14:34
A ja miałem 16A na jedną rodzinę z pompą 12kW i w święta też starczyło ( jedynie kiedy wyskoczyło , to przy spawarce elektrodowej 400A ,ale to wcześniej ,podczas budowy).

lipa_ml
19-10-2020, 15:03
Witam. Możecie napisać jak macie ustawione krzywe przy kaloryferach ?

TBomek
19-10-2020, 16:02
@lipa_ml U mnie minimum to 38/10 i 40/-15 delta t 8*C. Jak będzie za zimno albo będzie taktować to podnosisz do góry o 1-2 stopnie i sprawdzasz.

ziomas1
19-10-2020, 19:51
Witam. Możecie napisać jak macie ustawione krzywe przy kaloryferach ?

Ja jeszcze testuje ale na ta chwile mam 34/15 i 45/-20. Pompa chodzi na harmonogramie w nocy obnizam krzywa o 2 stopnie. W dzień w domu 23 stopnie w nocy 22. Na ta chwilę kiedy na dworze około 7 stopni

giman
20-10-2020, 07:18
+4 na zewnątrz i już defrosty. Też tak macie?

MiG25
20-10-2020, 07:22
Osobiście jeszcze nie , ale jest to jak najbardziej ok , gdy pompa działa z pełną mocą , a na zewnątrz duża wilgotność.

Tulisko
20-10-2020, 07:28
+4 na zewnątrz i już defrosty. Też tak macie?

Też tak mamy;)

giman
20-10-2020, 07:40
No i wszystko jasne, dzięki.
Nie wiem dlaczego zakodowałem sobie, że to tylko bliskie sąsiedztwo 0 (1-2 st).

sprycjan
20-10-2020, 08:48
Wystarczy ,że zrobisz mostek na 17/18 (w PC) i PC powinna działać ,oczywiście sprawdź tylko wartość napięć na 3 fazach zasilania

Po zmostkowaniu pinów 17 i 18 komunikat zniknął całkowicie i pompa działa prawidłowo. Dodatkowo sprawdziłem wartości napięć poszczególnych faz oraz napięcie międzyfazowe i są prawidłowe zatem można uznać, że czujnik CKF-B jest uszkodzony. Zamówiłem nowy.
Dzięki serdeczne wszystkim za pomoc.

Zigobar
20-10-2020, 08:52
+4 na zewnątrz i już defrosty. Też tak macie?
Podczas pracy układu temperatura parownika jest niższa od temperatury powietrza o kilka (raczej nie więcej niż o 10*C) stopni.
Ta różnica będzie rosnąć wraz z rosnącym obciążeniem, spadkiem przepływu powietrza, wzrostem stopnia zabrudzenia parownika.

agb
20-10-2020, 09:21
Wszystko wskazuje na to, że pojawił się u mnie problem z czujnikiem przepływu.

Po włączeniu CO zaczęło się od COP-ów w okolicach 5-6. Potem zauważyłem, że generowana moc dochodziła do 20kW. Aż wczoraj zauważyłem, że przepływ wynosi >45l/min. Dziś rana przy wyłączonej pompie ~10l/min. Zakręciłem zawory na wejściu i wyjściu z PC i dalej ~6l/m, a czasem skacze >7l/min. Syf raczej żaden się nie dostał, bo miesiąc temu pierwszy razy był czyszczony filtr i był niemal jak nowy. Jest tam coś co można samemu sprawdzić, czy od razu do serwisanta dzwonić?

MiG25
20-10-2020, 09:59
Chyba tylko to ,czy kabelek wpięty dobrze do płyty głównej (złącze oznaczone CN-FLWSEN , w górnym prawym rogu).
Na przepływomierzu też jest wtyczka , którą można sprawdzić.
Grubsza robota , to upuszczenie wody z pompy i wyjęcie tego przepływomierza iobejżenie go od środka.
Jak masz serwis i gwarancję to dzwoń.

mundi73
20-10-2020, 11:40
Witam. Możecie napisać jak macie ustawione krzywe przy kaloryferach ?
Mi by wystarczyło 32 przy 13 st i 38 przy -15. Lecz pompa taktuje jak szalona więc minimum muszę mieć 38 st A i tak Co 40 minut wyłączenie.

Andrzej5101
20-10-2020, 12:49
Mi by wystarczyło 32 przy 13 st i 38 przy -15.
Lecz pompa taktuje jak szalona więc minimum muszę mieć 38 st
A i tak Co 40 minut wyłączenie.
Korzystnie jest;
... - podnieść temperatury zasilania i powrotu,
.. .- mimo spadku COP-u,
... - celem wyeliminowania taktowania,
Przy wzroście temperatury wewnątrz;
... - robić okienka na przerwy w pracy PC

mundi73
20-10-2020, 15:01
Korzystnie jest;
... - podnieść temperatury zasilania i powrotu,
.. .- mimo spadku COP-u,
... - celem wyeliminowania taktowania,
Przy wzroście temperatury wewnątrz;
... - robić okienka na przerwy w pracy PC

Innego wyjścia nie ma. Jak byłoa krzywa od 30 to 6x na gdz się włączyła.

mundi73
20-10-2020, 15:04
Czy może ktoś polecić sterownik bezprzewodowy który da radę między poddaszem A piwnicą. Dodam że czujka bezprzewodowa do alarmu nie dała rady

zuku1786
20-10-2020, 15:13
Czy może ktoś polecić sterownik bezprzewodowy który da radę między poddaszem A piwnicą. Dodam że czujka bezprzewodowa do alarmu nie dała rady

Używam EUROSTER Q7TXRXGW i daje radę, choć również obawiałem się czy będzie zasięg.

mundi73
20-10-2020, 15:25
Używam EUROSTER Q7TXRXGW i daje radę, choć również obawiałem się czy będzie zasięg.

Ta sama sytuacja jak u mnie? Dziękuję zaraz patrzę na ten sprzęt

zuku1786
20-10-2020, 15:49
Ta sama sytuacja jak u mnie? Dziękuję zaraz patrzę na ten sprzęt

Dokładnie taka sama, czyli z piwnicy, przez parter, na poddasze.

bobrow
20-10-2020, 17:41
Witam,
ostatnio bawiłem się dodatkowym opomiarowaniem i sterowaniem moim T-capem 9kW F. Trochę "natchnęły" mnie nasze PC wojenki.
Pół roku temu zacząłem kolejna przygodę (po PC i PV) tj sterowaniem na bazie Raspberry Pi i Domoticz.
Po wdrożeniu "podstawowym" tj konfiguracja , zdalny dostęp, automatyczny zapis kopi programu, nauce podstawowych funkcji,itp,itd -w końcu zabrałem się za sterowanie moją PC + cyrkulacja +rekuperator ścienny ( w trakcie).

Odnośnie kontroli i sterowania PC uruchomiłem j/n (głównie steruję tym z telefonu) :
-podlicznik energii po usb/rs485 (wskazania napięć 3 faz,zużycie energii, moc chwilowa )
-czujniki temp : w górnej części zasobnika CWU+sterowanie załączeniem PC w trybie bez CO pod T2 (czyli steruje wtedy on/off PC ) , czujnik temp wyjścia z PC i bufora
-licznik czasu pracy liczony wg mocy min 0,5kW (rozruch sprężarki)
-licznik start/stop PC liczony j/w
-zdalne on/off PC
-wyłączanie PC wg niskiej modulacji sprężarki (przy 19Hz mam ok 1,2kW mocy na PC i jeśli taka wartość nie będzie przekraczana przez 18min , to wyłączam PC na 40 min. Dzięki temu rozwiązuję temat taktowania PC przy wysokich temp.Wcześniej miałem podobny układ wg pomiaru dT na in/out PC)
Są z tego oczywiście wymierne korzyści w ocenie eksploatacji PC , ale jednak przede wszystkim mam z tego uciechę.
Odnośnie straty temp na buforze , to u mnie obecnie średnio jest ok 0,5K
Poniżej fotki z "mojego systemu"
Pzdr
449383
449384

PS
Wielkie dzięki dla kol Isom (ze Smartnego Domu)

mundi73
20-10-2020, 18:51
Witam,
ostatnio bawiłem się dodatkowym opomiarowaniem i sterowaniem moim T-capem 9kW F. Trochę "natchnęły" mnie nasze PC wojenki.
Pół roku temu zacząłem kolejna przygodę (po PC i PV) tj sterowaniem na bazie Raspberry Pi i Domoticz.
Po wdrożeniu "podstawowym" tj konfiguracja , zdalny dostęp, automatyczny zapis kopi programu, nauce podstawowych funkcji,itp,itd -w końcu zabrałem się za sterowanie moją PC + cyrkulacja +rekuperator ścienny ( w trakcie).

Odnośnie kontroli i sterowania PC uruchomiłem j/n (głównie steruję tym z telefonu) :
-podlicznik energii po usb/rs485 (wskazania napięć 3 faz,zużycie energii, moc chwilowa )
-czujniki temp : w górnej części zasobnika CWU+sterowanie załączeniem PC w trybie bez CO pod T2 (czyli steruje wtedy on/off PC ) , czujnik temp wyjścia z PC i bufora
-licznik czasu pracy liczony wg mocy min 0,5kW (rozruch sprężarki)
-licznik start/stop PC liczony j/w
-zdalne on/off PC
-wyłączanie PC wg niskiej modulacji sprężarki (przy 19Hz mam ok 1,2kW mocy na PC i jeśli taka wartość nie będzie przekraczana przez 18min , to wyłączam PC na 40 min. Dzięki temu rozwiązuję temat taktowania PC przy wysokich temp.Wcześniej miałem podobny układ wg pomiaru dT na in/out PC)
Są z tego oczywiście wymierne korzyści w ocenie eksploatacji PC , ale jednak przede wszystkim mam z tego uciechę.
Odnośnie straty temp na buforze , to u mnie obecnie średnio jest ok 0,5K
Poniżej fotki z "mojego systemu"
Pzdr
449383
449384

PS
Wielkie dzięki dla kol Isom (ze Smartnego Domu)

Patrze na twój scren. Czy temp wyjścia z PC to temp z czujnika PC czy własny czujnik na wejściu do bufora. Widzę niewielka różnice pomiędzy wyjściem z PC a wyjściem z bufora. Cały czas mnie zastanawia dlaczego u mnie to różnica 3 st . Osiągnąłem równowagę i mogę ustawić PO wtórne , że może iść wiele godzin bez wyłączenia. Jak wiemy każdy stopień w górę to wymierne wartość w zużytej energi. Gdy potrzebuje w danej chwili mieć na wejsciu w obgieg wtórny 30st to musze mieć 33st na PC. Woda ewidentnie miesza się z powrotem i jakby przepływ nie ustawil. Pytani brzmi , czy gdy potrzebuje 30 st a musze ustawić 33 na PC to czy ogrzanie mnie drożej kosztuje poprzez bufor niż gdyby woda szła bezpośrednio w układ o 30 st. Czy tracę na tym całym mieszaniu wody ,czy sumarycznie na jedno wyjdzie.Napewno to sprawdzę fizycznie w przyszłości ale co na to teoria ...

bobrow
20-10-2020, 19:15
Mundi,
czujniki są zewnętrzne typu DS18B20 skalibrowane wg wzorcowego czujnika w ciepłomierzu (zamocowałem je najpierw w tym samym miejscu na out z PC ,a po kalibracji przełożyłem jeden czujnik do wyj z bufora).
Odnośnie 3K różnicy w całym sezonie to nie majątek, tym bardziej w Twoim przypadku z temperaturami na grzejnikach jak przy OP.
To będą grosze...

agb
21-10-2020, 10:43
Chyba tylko to ,czy kabelek wpięty dobrze do płyty głównej (złącze oznaczone CN-FLWSEN , w górnym prawym rogu).
Na przepływomierzu też jest wtyczka , którą można sprawdzić.
Grubsza robota , to upuszczenie wody z pompy i wyjęcie tego przepływomierza iobejżenie go od środka.
Jak masz serwis i gwarancję to dzwoń.

Sprawdziłem wtyczkę i było ok. Po ponownym włączeniu zasilania PC bez zmian. Ale po nocnym grzaniu CO/CWU wygląda, że się naprawiło. Będę obserwował.

ziomas1
22-10-2020, 18:29
Odnośnie bufora i sprzegla właśnie oglądałem na yt ciekawy materiał z gościem z panasonica myślę że wielu osoba może wiele wyjaśnić zwłaszcza tym co zamierzają dopiero montować pompe. W sumie nie chciałbym zostać posadzonych o reklamę bo nie o to chodzi. Wydaje mi się że gość jest dość mocno merytoryczny z panasa. Jak wpiszecie bufor do pompy ciepła w yt pewnie wyskoczy. Nie wiem ale chyba linków tu nie wolno wstawiac

TBomek
25-10-2020, 08:33
Czy komuś też po zmianie czasu w PC, AQUAREA Service Cloud przestała rysować wykresy w menu instalatora ?

Edit:
Poradziłem sobie, ponowne uruchomienie PC z bezpiecznika chyba pomogło. Swoją drogą XXI wiek a ja musiałem ręczenie przestawiać czas w W10, bo automatyczne ustawienie działa tylko wtedy kiedy je wyłączysz i ponownie włączysz. Dokąd zmierza ten świat... :x

kateti
26-10-2020, 09:05
Witam,
Mam TCap 9 od roku, chciałbym wymienić w 3 pokojach stare 10 letnie tradycyjne grzejniki panelowe C22 na coś innego, aby zwiększyć efektywność grzania przy zachowaniu dość niskiej temp na grzejnikach, .......CO MOŻECIE POLECIĆ?? - nie mówię tutaj o klimakonwektorach, ale jakiś innych grzejnikach low-H2o albo C33??

Andrzej5101
26-10-2020, 09:29
Mam TCap 9 od roku, chciałbym wymienić w 3 pokojach stare 10 letnie
tradycyjne grzejniki panelowe C22 na coś innego, aby zwiększyć
efektywność grzania przy zachowaniu dość niskiej temp na grzejnikach,
Można dołożyć grzejników, niekoniecznie wymieniać;
.... - jeżeli mieszkasz już 10 lat to wiesz gdzie są miejsca niedogrzane,
.... - polecam Kermi V33/wysokość 600 mm,
.... - uruchom grzejnik w garażu; to pomoże ograniczyć taktowanie.

kateti
26-10-2020, 09:48
Można dołożyć grzejników, niekoniecznie wymieniać;
.... - jeżeli mieszkasz już 10 lat to wiesz gdzie są miejsca niedogrzane,
.... - polecam Kermi V33/wysokość 600 mm,
.... - uruchom grzejnik w garażu; to pomoże ograniczyć taktowanie.

w zasadzie to w 3 dużych pokojach na piętrze planowałem taką zmiane że zamienię C22 na C33 przy nieznacznym powiekszeniu długości grzejnika....powinno być chyba lepiej??
co do taktowania za poprzedni rok to raczej nie jest tak źle: wł/wył 2942 na czas działania 2353 godziny :)

Andrzej5101
26-10-2020, 09:57
co do taktowania za poprzedni rok to raczej nie jest tak źle:
wł/wył 2942 na czas działania 2353 godziny :)
Powinno być raczej odwrotnie,
U mnie 4200 h/2429 wł/wył.

giman
26-10-2020, 10:49
U mnie 4200 h/2429 wł/wył.
Bardzo ładny wynik. U ciebie jedno załączenie trwa 1.73 godziny.
A jaka jest granica, poziom przyzwoitości? Powyżej, którego nie ma co się martwić taktowaniem, nawet jeśli wynik nie jest rewelacyjny.
Wystarczy jedno załączenie = 1h?

plusfoto
26-10-2020, 12:01
U mnie na CO razem z odszranianiem średnio w roku przypada 1 załączenie na 1,5 godziny. Dla CWU to 1 załączenie na około 35 min.

Andrzej5101
26-10-2020, 12:51
A jaka jest granica, poziom przyzwoitości?
Im mniej załączeń tym korzystniej,

Poczytaj tematy z mojej stopki.

MiG25
26-10-2020, 12:58
U mnie 1366 h na 701 załączeń... Ale to głównie zasługa tego ,że było grzane tylko w nocy ( taryfa była antysmogowa G12AS) , oraz oszukane czujniki (aby pokazywały wyższe temperatury o 5 stopni , przez co temp wody była powyżej 27 stopni i nie było defrostu sprężarką) .

Teraz już będzie to spadać.

uciu
26-10-2020, 13:20
Ale szalejecie - u mnie skromnie średnio 1 włączenie na 51min pracy i tu zasługa defrostów i małej delty na CWU.
6130wył-wł na 5241h pracy
Teraz widzę ze mam 1 na około 2 godziny pracy i chyba duży wpływ ma na to otwarcie pętki w garażu.

agb
26-10-2020, 13:27
U mnie 1366 h na 701 załączeń... Ale to głównie zasługa tego ,że było grzane tylko w nocy ( taryfa była antysmogowa G12AS) , oraz oszukane czujniki (aby pokazywały wyższe temperatury o 5 stopni , przez co temp wody była powyżej 27 stopni i nie było defrostu sprężarką) .

Teraz już będzie to spadać.
U mnie podobnie. G12as i blisko 1 załączenie na 2h. Dużo nabiło na początku gdzie miałem źle ustawioną krzywą, temp powrotu <27C i defrost za defrostem. Teraz nawet przy 10-11C na zewnątrz przez 6h jedno załączenie po skończeniu grzania i przełączaniu z powrotem na CO.

giman
26-10-2020, 13:39
Im mniej załączeń tym korzystniej,
Aha im mniej tym lepiej.
Coś jak jestem za pokojem na świecie i likwidacją głodu.

U mnie 1 załączenie średnio trwa 1,2 godziny. Chyba ujdzie w końcu progów w tym parametrze nie określono.

plusfoto
26-10-2020, 13:49
Od początku (grudzień 2016) mam 4545 godzin i 3937 startów (chłodzenie, CO i CWU) Średnio dziennie pompa pracowała 2,5 godz. i zaliczała 2,2 startów.:D

Tulisko
26-10-2020, 19:47
U mnie od uruchomienia w czerwcu 2019 do dnia dzisiejszego;
WYŁ.WŁ : 1405 - całkowity czas działania : 1613h

mundi73
27-10-2020, 07:46
Sprawdzam tylko czy dodały się info w stopce
Udało się

qbinek
27-10-2020, 11:03
witam doświadczonych uzytkowników pc panasonic:)

chciałbym napisać o sytuacji jak zachowuje się moja pompa 9 tcap

pompa na kg działała super, cwu ustawione na 48 stopni włączało się grzanie cwu tak 3 do 4 razy na dobę

od 3 dni wystąpiło takie zjawisko (obserwowane na smart claud) że pokazane jest tak jakby w każdej godzinie dogrzewana była cwu a grzania zwykłego nie ma

nie wiem o co chodzi?
może jest za ciepło i dlatego?
ale dlaczego cały czas dogrzewa cwu jak wcześniej tylko 3-4 razy?
może macie jakiś pomysł?
pozdrawiam
qba

Vaikis_
27-10-2020, 13:15
Prawidłowe dobranie pompy ciepła

https://www.part.lt/img/6a8a6b50bd5afbb956ea299c2714f08f842.png (https://www.part.lt/perziura/6a8a6b50bd5afbb956ea299c2714f08f842.png)

TBomek
27-10-2020, 17:47
qbinek sprawdź jak masz ustawioną
- temperaturę ponownego wygrzania zbiornika 449636
- czy masz ustawiony harmonogram grzania CWU
- czy masz może pompę cyrkulacją CWU ?

PaRa
27-10-2020, 18:55
Mam PC model WH-SDC07F3E5, wydaje mi się że moja pompa nie ma tak rozbudowanej diagnostyki jak ma kolega Vaikis_ .
W tym momencie pompa działa i nie mam z ną żadnych problemów, pracuje w " tanich " godzinach G12W. Czy przy tym modelu jest możliwość sprawdzenia parametrów aby w przyszłości uniknąć kłopotów / usterek ?

MiG25
27-10-2020, 20:05
Kolega Vaikis_ uzywa HeishaMon i dopasowanej pod siebie automatyki domowej.:)
Niestety Twoja pompa to seria F ,nie wiem co do się z niej wycisnąć , moze @bobrow cos powie ?

michal84
27-10-2020, 20:55
qbinek sprawdź jak masz ustawioną
- temperaturę ponownego wygrzania zbiornika 449636
- czy masz ustawiony harmonogram grzania CWU
- czy masz może pompę cyrkulacją CWU ?

Możesz napisać co oznacza: max czas działania CO, lub CWU i jak to najlepiej wystawić?

MiG25
28-10-2020, 06:24
@michal84 ,no ale to w instrukcji chyba jest ? Max. czas działania CWU jest dokładnie tym ,co podaje tytuł. Pompa będzie grzać CWU maksymalnie do takiego czasu ( aby np. nie wychłodzić za bardzo domu) , więc trzeba go ustawić na taki , w jakim na pewno się zbiornik zagrzeje ( zależy od wielkości pompy , od wielkości zbiornika i powierzchni wężownicy , od delty zbiornika ,czyli od jakiej temperatury zaczynasz , i na jakiej konczysz).
Max czas działania CO - jest tym samym dla ogrzewania , czyli konczy się grzanie CWU , przełącza na CO i teraz przez ten okres nie grzeje zbiornika ( mimo ,że temperatura w nim spadła i mógłby się włączyć).
Ten ostatni czas kasuje się , gdy zmienimy cokolwiek w sterowniku (przestawimy temperaturę np.) , więc często wychodzi problem tego ustawienia , gdy zostawimy pompę bez grzebania w sterowniku , wtedy nagle CWU się nie zagrzał ....
Więc bezpieczniej ustawić ten czas na minimum ,żeby nie być zaskoczonym.

codix
28-10-2020, 09:59
@michal84 ,no ale to w instrukcji chyba jest ? Max. czas działania CWU jest dokładnie tym ,co podaje tytuł. Pompa będzie grzać CWU maksymalnie do takiego czasu ( aby np. nie wychłodzić za bardzo domu) , więc trzeba go ustawić na taki , w jakim na pewno się zbiornik zagrzeje ( zależy od wielkości pompy , od wielkości zbiornika i powierzchni wężownicy , od delty zbiornika ,czyli od jakiej temperatury zaczynasz , i na jakiej konczysz).
Max czas działania CO - jest tym samym dla ogrzewania , czyli konczy się grzanie CWU , przełącza na CO i teraz przez ten okres nie grzeje zbiornika ( mimo ,że temperatura w nim spadła i mógłby się włączyć).
Ten ostatni czas kasuje się , gdy zmienimy cokolwiek w sterowniku (przestawimy temperaturę np.) , więc często wychodzi problem tego ustawienia , gdy zostawimy pompę bez grzebania w sterowniku , wtedy nagle CWU się nie zagrzał ....
Więc bezpieczniej ustawić ten czas na minimum ,żeby nie być zaskoczonym.

Troche chyba zle opisales z tym maks czasem grzania c.o jesli zadana temperatura na ogrzewaniu c.o bedzie osiagnieta np.po 30min a yen czas bedzie ustawiony np.5godzin to jesli cwu spadnie po godzinie o ustawiona delte to sie grzanie cwu zalaczy ponownie .
Takie zachowanie bedzie w przypadku kiedy pompa przez np.5godzin nie bedzie mogla osiagnac temp.zadanej to wtedy wczesniej nie przerwie grzania c.o na cel cwu niz te ustawione np.5godz

MiG25
28-10-2020, 13:27
Nie napisałem też ,że przełączenie z CWU na CO też będzie możliwe wcześniej , jeśli CWU osiągnie temperaturę zadaną.... Dla mnie było to oczywiste.

michal84
28-10-2020, 19:51
Dzięki panowie za wytłumaczenie co i jak.

qbinek
29-10-2020, 10:46
qbinek sprawdź jak masz ustawioną
- temperaturę ponownego wygrzania zbiornika 449636
- czy masz ustawiony harmonogram grzania CWU
- czy masz może pompę cyrkulacją CWU ?

- temperatura ponownego wygrzewania zbiornika (-7)
- wlączyłem na próbę harmonogram ale pc i tak grzeje non stop cwu
- pompa cyrkulacyjna włączana czasowo na 2 - 3 h dziennie

dzisiaj instalator telefonicznie dokonał (za pomocą moich rąk) przestawienie przepływu pompy z 80l do 40 l
powiedział że zbiornik za szybko się nagrzewał i pompa taktuje i że powinno być lepiej???

mineła noc i pompa włącza się w każdej godzinie celem dogrzania cwu do zadanej 48 stopni

???
pomożcie

MiG25
29-10-2020, 11:05
Czy Ty masz serję J ? Jeśli tak to wyłącz najpierw Smart CWU .

codix
29-10-2020, 11:31
Czy Ty masz serję J ? Jeśli tak to wyłącz najpierw Smart CWU .

Dokladnie jesli to seria J to w opcji grzanie cwu ma dwa rodzaje do wyboru "zmienny" i "standard" u sasiada na zmiennym tez robila takie myki tylko nie co godzine a ze dwa razy na dobe po przestawienu na standart po problemie

qbinek
29-10-2020, 12:50
Czy Ty masz serję J ? Jeśli tak to wyłącz najpierw Smart CWU .

nie wiem jaki to model:eek:
na naklejce jest: WH-SXC09H3E8

MiG25
29-10-2020, 12:59
Nie , to jest serja H.
To teraz powiedz jaki masz zbiornik ( jaka powierzchnia wężownicy).
No i przepływ 80l/min ? Jakoś wierzyć się nie chce.

mundi73
29-10-2020, 17:30
Gdy miałem pompę cyrkulacyjna załączona to woda stygla w szybkim tempie. Bylo to w czasie gdy woda miała 65 st dzień w dzień. Teraz na PC gdy woda ma 45 st to musiałem zakręcić zawór bo pomimo wylaczonej cyrkulacji szło to grawitacyjnie i z 45 robiło sie 40 w 3 godz . Może to samo jest u Ciebie

qbinek
30-10-2020, 08:52
Nie , to jest serja H.
To teraz powiedz jaki masz zbiornik ( jaka powierzchnia wężownicy).
No i przepływ 80l/min ? Jakoś wierzyć się nie chce.

szanowni forumowicze,
dziękuje za zainteresowanie i podpowiedzi
dzisiaj przyjechał serwis i stwierdził, że siłownik rozdzielający wodę na co i cwu nie do końca się zamykał więc woda zamiast lecieć na co częściowo szła na cwu i wychładzała zbiornik cwu więc pc dogrzewała wodę do zadanej w cwu
mam nadzieję, że teraz wszystko będzie działało - zresztą tak jak na początku
pozdrawiam
qba

TBomek
30-10-2020, 12:08
qbinek, jak to serwis naprawił, wymienił siłownik? Pomogło? Trochę to naciągane jak dla mnie.

qbinek
30-10-2020, 13:09
qbinek, jak to serwis naprawił, wymienił siłownik? Pomogło? Trochę to naciągane jak dla mnie.

nie wiem czy wymienił czy wyregulował ale od momentu jak wyjechali pc działa tak jak przedtem tj. ładnie trzyma temperaturę cwu i grzeje wodę co zgodnie z kg

_John
31-10-2020, 08:22
qbinek, jak to serwis naprawił, wymienił siłownik? Pomogło? Trochę to naciągane jak dla mnie.
Zapewne wystarczyła jedynie kalibracja, tak by siłownik rozpoznał skrajne położenia zaworu.

MiG25
31-10-2020, 11:49
Kalibrowałeś kiedyś taki siłownik ? To raczej proste krańcówki są , nie do ustawiania i kalibrowania. Raczej jednorazówki.

plusfoto
31-10-2020, 12:10
Podobno anodę trzeba wymieniać co dwa lata. U mnie po 5 wygląda praktycznie jak nowa.

MiG25
31-10-2020, 12:37
Jak się ma anodę to trzeba wymieniać.... Tylko chyba w innym temacie chciałeś napisać.

mundi73
31-10-2020, 16:05
Witam. Miałem już problem z uruchomieniem dezynfekcji zbiornika i okazało się że dalej nie potrafię. Wchodzę w ustawienia funkcji. Włączam grzałka zbiornika. W chodzę w dezynfekcja zbiornika i opcja włącz. I nic się nie dzieje. Czy to tylko przez ustawienie instalatora. Wtedy mi się uruchomiło Ale jak widać nie opanowalem. Generacja h

mundi73
31-10-2020, 16:13
U mbie tylko poprzez harmonogram dezynfekcji. Ustawiłem harmonogramu i się uruchomiło. Czy tak powinno być, że nie mogę tego z ustawień funkcji odpalić?

mundi73
31-10-2020, 16:18
U mnie tylko poprzez harmonogram dezynfekcji. Ustawiłem harmonogramu i się uruchomiło. Czy tak powinno być, że nie mogę tego z ustawień funkcji odpalić?A skoro z harmonogramu czy muszę ręcznie załączyć grzałke zbiornika. Jeżeli tak to słaba automatyka

Artur2018
01-11-2020, 18:42
U mnie tylko poprzez harmonogram dezynfekcji. Ustawiłem harmonogramu i się uruchomiło. Czy tak powinno być, że nie mogę tego z ustawień funkcji odpalić?A skoro z harmonogramu czy muszę ręcznie załączyć grzałke zbiornika. Jeżeli tak to słaba automatyka

a masz w ogóle grzałkę w zbiorniku podłączona do sterownika pompy lub czy w ogóle ona siedzi w zbiorniku że chcesz za wszelką cene ją uruchomić?

mundi73
01-11-2020, 20:44
No skoro napisałem, że przez harmonogram odpala to tak siedzi w zbiorniku i jest podłączona tylko dlaczego z manu użytkownika nie odpala?

plusfoto
01-11-2020, 21:26
W menu użytkownika możesz jedynie włączyć lub wyłączyć automatyczną dezynfekcję czyli włączyć lub wyłączyć harmonogram. Aby to się dokonało to po pierwsze musi być ustawiony harmonogram dezynfekcji, po drugie temp. zasobnika jak dobrze pamiętam musi być niższa niż bodajże 40 stopni oraz pompa musi być w pozycji ON. Co do temp. to dokładnie nie pamiętam. Rozgryzaliśmy to gdzieś trzy czy cztery lata temu. Ja z tego nie korzystam bo przy stałym zużyciu wody jest to w/g mnie bezsensem.

MiG25
01-11-2020, 21:36
Jaw Heishamon moge wymusic Dezynfekcje ,choc nie mam jej wlaczonej jako harmonogram.Podobnie da się to zrobić z ServiceCloud.
Grzałki mam cały czas wlaczone ,choc i tak pompa ich nie uzywa.

mundi73
02-11-2020, 06:31
Dziękuję. No widzę że jakieś to skomplikowane. Włącz dezynfekcje A to nie działa. Włączam harmonogram i dopiero. Ale zdaje się jeszcze ręcznie grzałka, tak jakby konstruktor założył ,że PC da radę bez grzałki. Z instrukcji którą posiadam napisane jest włącz dezynfekcje w manu użytkownika i G......działa. U mnie o tyle przydatne że mam mała wężownice I do wanny to chyba 20x by musiała się włączyć sama PC.Dziekuje wszystkim

mundi73
02-11-2020, 06:33
W ten sposób.. A jak z smart clouda? Pewnie przez ustawienia instalatora? Dałem te uprawnienia firmie i już tak zostanie

MiG25
02-11-2020, 06:47
Dobra ,inaczej. Nie masz w sterowniku funkcji "Wymuś dezynfekcję" ( tak jak np wymuś grzanie cwu , wymuś defrost) ,jest tylko wł/wył dezynfekcję ( co w rzeczywistości oznacza włącz wyłącz harmonogram dezynfekcji , a ona dopiero się włącza wtedy ,na kiedy jest zaplanowana).

Wymusić dezynfekcję da się tylko przez service cloud ( czyli przez ustawienia instalatora). Ze smart Clouda raczej tego na razie nie zrobisz (może kiedyś to Panasonic rozbuduje ). Wymusić dezynfekcję możesz też przez Heishamon.

Także ja u siebie mam grzałki włączone( wychodzę z założenia , że jak jest potrzeba to niech je załącza , ale i tak jest 0h na grzałkach wewnętrznych , 10h na CWU właśnie do defrostu). , harmonogram dezynfekcji wyłączony , i wymuszam przez heishamon kiedy chcę.
Kiedyś częściej , teraz już wychodzą z założenia ,że to przesada , robię może co 3 miesiące,.

mundi73
02-11-2020, 14:22
Zrozumiałem bez dwóch zdań . Trochę przedobrzone wg mnie. Prosta komenda by wystarczyła.

mundi73
04-11-2020, 17:01
Czy przy nie działającym smart cloud idzie wyłączyć harmonogram który jest uruchomiony czy jestem skazany na niego do momentu jak zacznie funkcjonować znowu smart cloud?

MiG25
04-11-2020, 18:04
Możesz zrobić to siłowo ( czyli wyjąć wtyczkę z modułu) , wtedy harmonogram smartclouda na pewno nie zadziała.

Można spróbować przywrócenia ustawien fabrycznych przez przycisnięcie przez 10s WPS i CHECK. ( tylko najpierw upewnić się ,że moduł jest odłączony od internetu , przełączyć na ethernet jeśli używa się WIFi i wyjąć kabel , bo jeśli będzie połączenie to wyśle również reset do chmury i trzeba będzie się rejestrować od nowa).
Plik od harmonogramu na pewno się skasuje , tylko cholera wie , czy nie ściągnie się od nowa mimo nie działającego Smart Cluda.

krzys_i_aga
04-11-2020, 21:01
Czy przy nie działającym smart cloud idzie wyłączyć harmonogram który jest uruchomiony czy jestem skazany na niego do momentu jak zacznie funkcjonować znowu smart cloud?

Wystarczy na sterowniku w pompie wejść w harmonogram włączyć go i wyłączyć a harmonogram z smart cloud się wyłączy.

mundi73
04-11-2020, 23:13
Dziękuję

mundi73
05-11-2020, 05:40
Kolego Mig powiedz czy laik sobie poradzi z ta aplikacją zamiast smart cloud. Masz w stopce opisane, że szybki powrót do smart cloud. Czy później równie szybki powrót do tej twojej jest możliwy. Chodzi o to że gdyby jakiś problem był zmieniam na smart Cloud do diagnozy przez instalatora A później wracam. Smart Cloud porażka. Nie było mnie w domu A on w tym czasie harmonogram żył swoim życiem w czasie ich niby konserwacji.

MiG25
05-11-2020, 06:22
Laik sobie poradzi o ile będzie chciał przejść na następny poziom i się dokształcić :)
Trzeba wiedzieć co to jest MQTT (np. mosquitto) , i mieć postawiony broker , no i postawioną jakąś automatykę domowę ( domoticz , Home Assistant , itp.) . Te Dwie rzeczy możnaby zainstalować najpierw na windowsie ,ale docelowo linux by się przydał i RaspberyPi.
A co do samego modułu , to GoHeishaMon wgrywa się za pomocą pendriva ( umieszcza się na nim trzy pliki ,w tym jeden z konfiguracją). Więc jak już wgrasz GoHeishaMon , to przejście do SmartClouda to kwestia naciśnięcia trzech przycisków na module. Przejście ponowne przejście na GoHeishaMon to znowu pendrive , i tak w kółko.