PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

plusfoto
05-11-2020, 06:31
Kolego Mig powiedz czy laik sobie poradzi z ta aplikacją zamiast smart cloud. Masz w stopce opisane, że szybki powrót do smart cloud. Czy później równie szybki powrót do tej twojej jest możliwy. Chodzi o to że gdyby jakiś problem był zmieniam na smart Cloud do diagnozy przez instalatora A później wracam. Smart Cloud porażka. Nie było mnie w domu A on w tym czasie harmonogram żył swoim życiem w czasie ich niby konserwacji.
Nie żył swoim życiem tylko działał zgodnie z tym jak był ustawiony. Ponadto od ponad tygodnia wyświtlało się w aplikacji ostrzeżenie.

MiG25
05-11-2020, 06:42
"Na szczęście" serwis już działa. Przy okazji wczoraj moduł ściągnął nowe oprogramowanie , więc ciekawe jakie bugi teraz wyjdą :)

mundi73
05-11-2020, 17:28
Laik sobie poradzi o ile będzie chciał przejść na następny poziom i się dokształcić :)
Trzeba wiedzieć co to jest MQTT (np. mosquitto) , i mieć postawiony broker , no i postawioną jakąś automatykę domowę ( domoticz , Home Assistant , itp.) . Te Dwie rzeczy możnaby zainstalować najpierw na windowsie ,ale docelowo linux by się przydał i RaspberyPi.
A co do samego modułu , to GoHeishaMon wgrywa się za pomocą pendriva ( umieszcza się na nim trzy pliki ,w tym jeden z konfiguracją). Więc jak już wgrasz GoHeishaMon , to przejście do SmartClouda to kwestia naciśnięcia trzech przycisków na module. Przejście ponowne przejście na GoHeishaMon to znowu pendrive , i tak w kółko.
dziękuję. Jednak sobie odpuszczę, elektronika to niej mój konik.

mundi73
05-11-2020, 17:29
Nie żył swoim życiem tylko działał zgodnie z tym jak był ustawiony. Ponadto od ponad tygodnia wyświtlało się w aplikacji ostrzeżenie.

nie zamierzam kopać sie z koniem

boru
07-11-2020, 18:51
Co jest nie tak, że ustawiając harmonogram przez internet (https://aquarea-smart.panasonic.com/) nie wgrywa się on do pompy i system grzeje po staremu? Dopiero wyłączenie i ponowne włączenie pompy aktualizuje system. (Już pomijam to, że na pompie harmonogram jest wyzerowany)

MiG25
07-11-2020, 19:06
Parę dni temu była aktualizacja ( również modułu), może to być po prostu bug , że tylko raz przy starcie moduł zgrywa sobie harmonogram z clouda...
Tak tylko teoretyzuję , bo nie używam tego.
EDIT: zawsze możesz próbować restartować sam moduł , bez wyłączania pompy ( trzeba trzymać min. 10 s przycisk RESET)

uciu
08-11-2020, 09:02
Czy jest jakiś sposób by zmusić pompe SDC do defrostow bez użycia sprężarki? U mnie sie nie da... juz na powrocie mam 30st i nadal sprezarka zalicza wl/wył:-(

MiG25
08-11-2020, 09:38
Są dwa rodzaje defrostów:
"Deice Mode 1" i tam się sprężarka nie zatrzymuje , ale już niektórzy zgłaszali ,że mimo to sterownik zlicza wł/wył. Może jest za mały zład i poprostu defrost się przerywa.... Trzeba by zrobić logi temperatur ( wejsciowej , wyjsciowej , i byc moze jeszcze temperatury za wymiennikiem), częstotliwości srężarki , itp.
Może na początek włącz grzałkę ( włącz w sensie ,żeby pompa mogła jej używać ).

Deice Mode 2" i rżnięcie sprężarką tak ,że słychać odgłos tarcia metalu o metal...ale najpierw się zatrzymuje). ale to łatwo rozpoznać , bo jak defrost "właściwy" się zacznie ( po ok 1 minucie mieszania wody przez objegówkę) to obiegówka się zatrzmuje ,a w deice mode 1 pracuje dalej .

Ktory rodzaj defrostu pompa wybiera , zależy od temperatury zewnętrznej ( Mode 2 będzie zawsze poniżej -10 stopni ), oraz temperatury powrotu ( i tutaj jest różnica pomiędzy zwykłymi HP , gdzie granica to 22 stopnie powrtu , podczas gdy w T-CAPach to 27 stopni). Jeśli podczas defrostu pompa "zdecyduje się" na defrost 1 , a następnie jak będzie trwał temperatura powrotu (a w zasadzie to nie temperatura powrotu tylko temperatura na czujniku pomiędzy wyjścia z grzałki a wymiennikiem w) obniży się poniżej granicznej , to sprężarka się zatrzyma i resztę defrostu będzie wykonane w Mode 2.

Pablo_11
08-11-2020, 11:40
Co jest nie tak, że ustawiając harmonogram przez internet (https://aquarea-smart.panasonic.com/) nie wgrywa się on do pompy i system grzeje po staremu? Dopiero wyłączenie i ponowne włączenie pompy aktualizuje system. (Już pomijam to, że na pompie harmonogram jest wyzerowany)
Sprawdź czy miga na biało środkowa dioda na module. Warto po wprowadzeniu zmian naciskać przycisk "Zastosuj". Musisz się przyzwyczaić, że sterowanie z modułu żyje własnym życiem - lubi płatać figle. Harmonogram w pompie musi się "wyzerować" - to oddzielne byty nie współpracujące ze sobą.

uciu
08-11-2020, 15:01
Może na początek włącz grzałkę ( włącz w sensie ,żeby pompa mogła jej używać ).


Grzałka mi sie włącza od -10.
Podnieść ta temperature?

MiG25
08-11-2020, 15:44
Wydaje mi się , że ta temperatura tyczy się tylko normalnego grzania , jeśli grzałka będzie włączona to podczas defrostu będzie i tak używana w razie potrzeby.
Pozostaje tylko zrobić rejestrację podczas dofrostu i zobaczyć co się dzieje ( czy rzeczywiście sprężarka się zatrzymuje i w jakim momencie , jak spadają temperatury , czy grzałka sie włącza , itp).

lipa_ml
09-11-2020, 15:08
Jakie macie dzienne zużycie prądu ? Mi wychodzi około 20 kWh CWU 24h temp. ustawiona na 42C a CO ustawione grzanie od 6 - 23 temp. 42C przy obecnych temperaturach ok 5-7C na dworze . W domu 23C w dzień w nocy spada o 1-1,5C

pawelszo
09-11-2020, 18:19
CWU 46stopni, CO 40 stopni (mam tylko grzejniki) działanie ca 8-21,30 temperatura w domu 20-21st
na zewnątrz 5-7 st
dziennie wg chmury ok 9kWh
w nocy temp spada ca 1-1,5stopnia

mundi73
11-11-2020, 08:41
U mnie wg chmury 3st na dworze. 23 w domu . Grzanie od 10 do 22. 14kw. Spada przez noc 1 st . Zużycie bez Cwu ponieważ mam kiepski zbiornik i bez sensu podawać.temp wychodzi z krzywej 36st

MiG25
11-11-2020, 10:36
Jakie macie dzienne zużycie prądu ?

Pytanie bez sensu, co chcesz porównywać ? Zawsze się ktoś znajdzie z większym domem i większym zużyciem , oraz z Domkiem Smerfa ,gdzie zużycie pomijalne...
A już w ogóle podawanie zużycia z chmury ( lub z kontrolera) jest w ogóle niemiarodajne.
Mógłbyś porównywać COP przy konkretnych warunkach ( temperatura otoczenia , grzanie na full ,czy pompa już moduluje , itp) , ale znowu ,nie ten z kontrolera , tylko prawdziwy , czyli z prawdziwego podlicznika i z zewnętrznego ciepłomierza.

Może nowy temat , gdzie sobie można by od nowa takie rzeczy z czapy pisać...

-voymar-
12-11-2020, 22:44
OK 13-20 kWh z podlicznika /doba . Pompa puszczona w samopas 22---23*C w domu 220m2 z tego 70m2 socjalne do 19*C

suspectt
13-11-2020, 07:46
Czesc,
posiadam Panasa 9kw, dom 137m2, reku, grzanie w taniej taryfie. Czy moze mi ktos podac startowa ustawienia krzywej grzewczej zebym mogl od czegos zaczac ustawianie ? Nie dogrzewa mi domu, temp wody w zbiorniku tez jakby nie dogrzana. Jaka krzywa ustawic ? Jaki max czas grzania zbiornika ? Jaki max czas grzania CWU ? Jakie delty ? Bardzo prosze o pomoc bo takie moje testowanie codziennie doprowadzi moja zone do rekoczynow :)

1igor1
13-11-2020, 08:47
a gdzie twój instalator?, co do ustawień to wszystko zależy od domu, ocieplenia, czy masz grzejniki czy podłogówkę, co do CWU to też zależy jaki zbiornik, ile litrów, gdzie czujnik, jaka wężownica, napisz priv to mogę pomóc ustawić

-voymar-
13-11-2020, 13:43
Czesc,
posiadam Panasa 9kw, dom 137m2, reku, grzanie w taniej taryfie. Czy moze mi ktos podac startowa ustawienia krzywej grzewczej zebym mogl od czegos zaczac ustawianie ? Nie dogrzewa mi domu, temp wody w zbiorniku tez jakby nie dogrzana. Jaka krzywa ustawic ? Jaki max czas grzania zbiornika ? Jaki max czas grzania CWU ? Jakie delty ? Bardzo prosze o pomoc bo takie moje testowanie codziennie doprowadzi moja zone do rekoczynow :)

CWU ustaw na 1,30h a CO na 0,30h Co do krzywej to ( zależy jakie ogrzewanie .Ja mam grzejniki i ustawione mam dla: (+15*C=36*C) dla (-15*C=42*C)
PS. jak nie dogrzewa to pewnie źle ustawiony czas działania . Zrób jak napisałem bez podziału na godziny grzania . zbiornik CWU ustaw na 43*C delta (5) dla wszystkiego czyli CWU i CO delta 5 pompę puść w samopas . Napisz jakie efekty po 24h lub 48h. Po tym czasie zostawisz lub dasz ograniczenia. POWODZENIA.

uciu
21-11-2020, 09:32
Dzis w noc moja pompa zaliczyla 11godzin pracy i 27wl/wyl...
Dramat.
Obserwowałem pierwszy defrost. Byl po 2godzinach i trwał 11min. Potem chyba defrosty byly co 30min:-(
Temp na dworze -1 do -3 i wilgotno, mglisto.

agb
21-11-2020, 11:09
Dlatego ja podnioslem krzywą tak żeby mieć w takich warunkach powrót min. 27C. W ten sposób pierwsze 1-3 defrostów spowoduje start/stop, następne już idą normalnie. Ostatnie grzanie 22-6 to 7 defrostów, 2 start/stopy + jeden po skończeniu grzania CWU.

ProStaś
21-11-2020, 11:16
A już w ogóle podawanie zużycia z chmury ( lub z kontrolera) jest w ogóle niemiarodajne.
Mógłbyś porównywać COP przy konkretnych warunkach ( temperatura otoczenia , grzanie na full ,czy pompa już moduluje , itp) , ale znowu ,nie ten z kontrolera , tylko prawdziwy , czyli z prawdziwego podlicznika i z zewnętrznego ciepłomierza.

Może nowy temat , gdzie sobie można by od nowa takie rzeczy z czapy pisać...


Ty to wiesz, ale jest cała masa użytkowników, którzy ślepą wierzą w dane z pomp.

Polecam filmiki tego człowieka, i te wcześniejsze i ten konkretny.
Bardzo dobrze ocieplony dom, fajne wyniki zużycia prądu i super COP.

W marcu zainstalowany niezależny podlicznik. Rozjazd....40% na niekorzyść pompy (co nie zmienia faktu, że i tak zużycia są b. dobre).

https://www.youtube.com/watch?v=NvUjBgRTA-Y

boru
21-11-2020, 11:47
czy jest możliwość, żeby ta WH-ADC0309J3E5 grzała równocześnie CO i CUW?

boru
21-11-2020, 11:48
Dzis w noc moja pompa zaliczyla 11godzin pracy i 27wl/wyl...
gdzie to mogę sprawdzić, w którym menu na pompie?

MiG25
21-11-2020, 11:51
czy jest możliwość, żeby ta WH-ADC0309J3E5 grzała równocześnie CO i CUW?

Nie ma możliwości ,żeby grzała i to i to sprężarką.
Teoretycznie można spróbować grzać zbiornik najwyższą temperaturą 65 stopni , wtedy do CWU będzie używana grzałka elektryczna w zbiorniku , a w tym czasie sprężarka może grzać CO.

MiG25
21-11-2020, 11:53
gdzie to mogę sprawdzić, w którym menu na pompie?

Np. w kontrolerze , Sprawdzenie systemu.

MiG25
21-11-2020, 11:55
chyba defrosty byly co 30min:-(

Minimalny czas pomiedzy defrostami to 35min.

MiG25
21-11-2020, 11:57
Dlatego ja podnioslem krzywą tak żeby mieć w takich warunkach powrót min. 27C. W ten sposób pierwsze 1-3 defrostów spowoduje start/stop, następne już idą normalnie. Ostatnie grzanie 22-6 to 7 defrostów, 2 start/stopy + jeden po skończeniu grzania CWU.

Nie każdy może :) U mnie zasilanie wody to max 26 stopni , powrót 24, i w domu 24 stopnie... Nie ma szans dobić do tych 27 stopni. Dlatego muszę oszukiwać czujniki ,żeby mieć defrost w Deice Mode 1.

Użytkownicy nie T-Capów ( zwykłych HP) mają lepiej , bo tam ta temperatura graniczna to 22 stopnie...

boru
21-11-2020, 12:27
przestawiłem harmonogram w chmurze. Podniosłem temperaturę wody do 52 stopni. Niestety po pół godzinie dalej pompa grzeje CO mimo, że temperatura CUW jest 44stopni. Czemu się nie słucha?

uciu
21-11-2020, 12:32
U mnie SDC i tyle defrostow. Pierwszy ktory obserwowalem był po grzaniu CWU i wtedy pompa wspomagala sie grzalka przy defroście. Krzywa podniesiona i zaczyna mi sie od 30st przy 10st do 37 przy -15. Jak moge oszukac te czujniki?

MiG25
21-11-2020, 14:13
Tu nie chodzi o ilość defrostów ,on będzie tak czy inaczej , tylko chodzi o rodzaj defrostu. Jest albo Mode 1 ( przy pomocy wymiennika i zładu wody ) , lub Mode 2 ( przy pomocy samej sprężarki). Ten drugi nie jest pożądany bo trwa długo i sprężarka wkręca się na wysokie obroty wydając z siebie przerażliwe dźwięki. O tym ,który defrost będzie decyduje temperatura powrotu ( a dokładniej temperatura czujnika za wymiennikiem ciepła a przed grzałką) , jeśli jest ona niższa niż 27 stopni w przypadku T-CAPów i 22 stopni w przypadku zwykłych , to jest Mode 2 . Czasami zdaża się ,że podczas samego defrostu przy pomocy wymiennika temperatura spada na tyle , że się Mode 1 przerywa i zaczyna Mode 2.

Masz SDC , czyli zwykłą HP , wydaje mi się ,że masz o tyle lepiej , że ciężko ,żeby temperatura powrotu nie była większa niż 22 stopnie podczas defrostu.

MiG25
21-11-2020, 14:17
przestawiłem harmonogram w chmurze. Podniosłem temperaturę wody do 52 stopni. Niestety po pół godzinie dalej pompa grzeje CO mimo, że temperatura CUW jest 44stopni. Czemu się nie słucha?
Albo delta grzania zbiornika jsest ustawiona na więcej lub równe 8 i jeszcze nie jest pora na grzanie , albo czas grzania CO jest ustawiony dość długi , i też nie pora na powtórne grzanie zbiornika.

giman
21-11-2020, 18:47
Dzis w noc moja pompa zaliczyla 11godzin pracy i 27wl/wyl.

gdzie to mogę sprawdzić, w którym menu na pompie?

Np. w kontrolerze , Sprawdzenie systemu.



A czy można gdzieś sprawdzić ilość i czas trwania defrostów? Czy tylko czuwanie i stoper?
Bo nie każde włącz/wyłącz będzie defrostem.

giman
21-11-2020, 18:51
Polecam filmiki tego człowieka, i te wcześniejsze i ten konkretny.
Bardzo dobrze ocieplony dom, fajne wyniki zużycia prądu i super COP.

W marcu zainstalowany niezależny podlicznik. Rozjazd....40% na niekorzyść pompy (co nie zmienia faktu, że i tak zużycia są b. dobre).


Gdybym miał wierzyć pompie to miałbym COP łączny za ostatni rok równy 5,3. Ale nie wierzę, wiem, że bredzi.

uciu
21-11-2020, 19:01
Masz SDC , czyli zwykłą HP , wydaje mi się ,że masz o tyle lepiej , że ciężko ,żeby temperatura powrotu nie była większa niż 22 stopnie podczas defrostu.

Tak zwykła HP, tylko pomimo iz powrót ma 30 (na próbę) to i tak sprezarka zalicza wl i wyl i wkreca sie na 60Hz. Próbuje dojść do tego dlaczego. Licznik raczej dobrze pokazuje bo wl/wyl sprawdzone organoleptycznie;)

MiG25
21-11-2020, 19:33
Ok , to co mi przychodzi na myśl:
1. Sprawdź ,czy śnieżynka defrostu pojawia się na wyświetlaczu jak się sprężarka zatrzymuje ( potwierdzenie ,że to defrost)
2. Charakterystyczne rzeczy Deice Mode 2 : Po tym jak sprężarka się zatrzyma, przez jakiś czas ( 1 minuta , może krócej) pompa obiegowa będzie pracować na full po czym się zatrzyma i nie drgnie , a w tym czasie sprężarka ruszy , wkręci się na wysokie obroty . Wentylatory w jedn.zewnętrznej wyłączone.( to akurat dla obu defrostów tak samo)
3. Obserwuj temperatury w menu z informacjami ( w linku w moim podpisie) , pozycje 8 i 9 - to są cztery różne temperatury/czujniki. Szczególnie pierwszą z pozycji 9 - to z niej pompa pobiera informację do decyzji czy ma być Mode 1 czy Mode 2 , w SDC powinna być powyzej 22 cały czas ,żeby nie bylo Mode 2.

MiG25
21-11-2020, 19:41
A czy można gdzieś sprawdzić ilość i czas trwania defrostów? Czy tylko czuwanie i stoper?
Bo nie każde włącz/wyłącz będzie defrostem.

Dla zwykłego użykownika to tylko liczydło i stoper , dla obeznanego w domowej automatyce można użyć HeishaMon i w domowej automatyce nawet co do sekundy zmierzyć i policzyć ilość defrostów.

Sama pompa tego nie liczy/podaje.

codix
21-11-2020, 20:11
Tak zwykła HP, tylko pomimo iz powrót ma 30 (na próbę) to i tak sprezarka zalicza wl i wyl i wkreca sie na 60Hz. Próbuje dojść do tego dlaczego. Licznik raczej dobrze pokazuje bo wl/wyl sprawdzone organoleptycznie;)

Przecież 60hz to nie jakas tragedia a na pewno nie praca na maksa.
Jak masz zwykla sdc jednowentulatorowa to niezaleznie czy bedziesz mial 30 czy 40 na powrocie to i tak przy kazdym defroścoe zaliczy Ci dwa starty sprezarki.
Ja mam 7kw i fizycznie sprawdzone z przeróżnymi temperaturami zawsze robi 2 starty najpierw sie zatrzymuje pobór prądu praktycznie prawie zerowy tyle co na elektronikę i obiegówkę napewno nie chodzi sprezarka mieli samą woda az wyrówna sie zasilanie z powrotem startuje sprezarka robi defrost po czym staje i bardzo szybko rusza do grzania tutaj nie jestem w stanie sprawfzic czy faktycznie robi stopa bo za krótko to trwa ale napewno pompa zlicza to jako kolwejny start i na wyswietlaczu jest tez 0hz
Przy Tcapach i chyba wiekszych jednostkach podobno robi to bez zatrzymania.

codix
21-11-2020, 20:14
Dla zwykłego użykownika to tylko liczydło i stoper , dla obeznanego w domowej automatyce można użyć HeishaMon i w domowej automatyce nawet co do sekundy zmierzyć i policzyć ilość defrostów.

Sama pompa tego nie liczy/podaje.

Niekoniecznie jak ja wiem ze przy plus 8 stopniach pompa potrafi mi na zasilaniu 30st pracowac ciągle przez 8godzin bez stopa to jak mam nocke 0st i taka sama temperature zasilania to logiczne jest że kazdy stop zliczony przez pompe przez noc to defrost

uciu
21-11-2020, 20:21
Codix, dzięki. Jak tak ma byc i to norma (tak mam jeden wiatrak) to jest ok. Zdziwila mnie rano ta liczba wlaczen i wylaczen. Caly proces przebiega u mnie tak jak opisujesz.

-voymar-
21-11-2020, 20:23
Dzis w noc moja pompa zaliczyla 11godzin pracy i 27wl/wyl...
Dramat.
Obserwowałem pierwszy defrost. Byl po 2godzinach i trwał 11min. Potem chyba defrosty byly co 30min:-(
Temp na dworze -1 do -3 i wilgotno, mglisto.

Pytanko --jak grzejesz? wedlug termostatu czy krzywą.?

MiG25
21-11-2020, 20:26
Przecież 60hz to nie jakas tragedia a na pewno nie praca na maksa.
Jak masz zwykla sdc jednowentulatorowa to niezaleznie czy bedziesz mial 30 czy 40 na powrocie to i tak przy kazdym defroścoe zaliczy Ci dwa starty sprezarki.
Ja mam 7kw i fizycznie sprawdzone z przeróżnymi temperaturami zawsze robi 2 starty najpierw sie zatrzymuje pobór prądu praktycznie prawie zerowy tyle co na elektronikę i obiegówkę napewno nie chodzi sprezarka mieli samą woda az wyrówna sie zasilanie z powrotem startuje sprezarka robi defrost po czym staje i bardzo szybko rusza do grzania tutaj nie jestem w stanie sprawfzic czy faktycznie robi stopa bo za krótko to trwa ale napewno pompa zlicza to jako kolwejny start i na wyswietlaczu jest tez 0hz
Przy Tcapach i chyba wiekszych jednostkach podobno robi to bez zatrzymania.

Przecież to jest opis defrostu Mode 2. Sprawdźcie te temperatury , bo nawet w 5kW Monoblock jest deice Mode 1 i 2.

Edit: @uciu , nie , to nie jest norma , coś jest nie tak .

-voymar-
21-11-2020, 20:27
Ty to wiesz, ale jest cała masa użytkowników, którzy ślepą wierzą w dane z pomp.

Polecam filmiki tego człowieka, i te wcześniejsze i ten konkretny.
Bardzo dobrze ocieplony dom, fajne wyniki zużycia prądu i super COP.

W marcu zainstalowany niezależny podlicznik. Rozjazd....40% na niekorzyść pompy (co nie zmienia faktu, że i tak zużycia są b. dobre).

https://www.youtube.com/watch?v=NvUjBgRTA-Y

U mnie dokladnie 20,86% ---podlicznik a PC zawsze biorę z podlicznika bo za tą EE zaplacę a nie za tą co pokazuje PC

MiG25
21-11-2020, 20:29
Niekoniecznie jak ja wiem ze przy plus 8 stopniach pompa potrafi mi na zasilaniu 30st pracowac ciągle przez 8godzin bez stopa to jak mam nocke 0st i taka sama temperature zasilania to logiczne jest że kazdy stop zliczony przez pompe przez noc to defrost

Co nie zmienia faktu ,że liczysz to na liczydle. ( w pamięci , jak wolisz). Więc raczej koniecznie.

codix
21-11-2020, 20:46
Przecież to jest opis defrostu Mode 2. Sprawdźcie te temperatury , bo nawet w 5kW Monoblock jest deice Mode 1 i 2.

Edit: @uciu , nie , to nie jest norma , coś jest nie tak .

Jakie mode2? Przecież sam piszesz ze mode 2 chodzi sprezarka na maksa a nie na 60hz i piszesz ze robi to za pomoca samej sprezarki a u mnie robi to 100% za pomoca zładu wody od samego poczatku do samego konca czyli przez jakies 4minuty i zawsze tak samo

MiG25
21-11-2020, 20:55
Na pewno sprężarka w Mode 1 nie chodzi na 60Hz ... Zrozumiałem z tego ,że objegówka Ci się zatrzymuje , teraz piszesz ,że 100% za pomocą zładu wody...Możesz sprawdzić te temperatury ?

codix
21-11-2020, 21:07
Na pewno sprężarka w Mode 1 nie chodzi na 60Hz ... Zrozumiałem z tego ,że objegówka Ci się zatrzymuje , teraz piszesz ,że 100% za pomocą zładu wody...Możesz sprawdzić te temperatury ?

Pisalem ze sprezarka staje i pisalem ze obiegówka mieli az wyrówna zasilanie z powrotem nastepnie startuje sprezarka i dalej chodzi obiegówka wkreca sie nawet na 32l/min (nie pisalem ze u mnie chodzi na 60hz tego nie sprawdzalem ale przy nastepnej okazji zobaczę) przez cale te 4min obiegówka zapitala te 32l/min po rurkach z czynnikiem slychac przeróżne syczenia itp rurki gazowe przy jednostce wew robia sie lodowate(jedna) .
Temperatura przed defrostem 32st zasilanie 26powrót
Po wyrównaniu 26st (przed defrostem)
Przez te 4min powrót spada na 25st a zasilanie stopniowo spada nawet do 18st(na koniec defrostu)

MiG25
21-11-2020, 21:15
To może to 18stopni jest tu kluczem ( bo jest dużo poniżej 22 stopni) , Sprawdź jeszcze przy defroście do ilu spada ta pierwsza liczba w pozycji 9 w menu z informacjami. Czy cały czas jest powyżej 22 stopni ( również jak mieli wodę na początku).

codix
21-11-2020, 21:23
Ale nie sluchasz o czym piszę (testowałem już wszystko)mogę podniesc temperatury tak że na zasilaniu moge miec 40 a na powrocie 35 i wtedy podczas defrostu temperatura zasilania spadnie co najwyzej do np.30 st. A liczy sie tu temperatura powrotu czyli ta woda co wplywa na wymiennik a ta wtedy bedzie miala 35st.i pompa zachowuje sie wtedy identycznie jak przy temperaturach 30/26 tylko sam defrost trwa troszkę krócej

giman
21-11-2020, 21:26
Dla zwykłego użykownika to tylko liczydło i stoper , dla obeznanego w domowej automatyce można użyć HeishaMon i w domowej automatyce nawet co do sekundy zmierzyć i policzyć ilość defrostów.

Sama pompa tego nie liczy/podaje.

Dzięki. Ja z tych zwykłych, ale defrosty to tylko ciekawość, nie aż taka żebym stał i liczył.

MiG25
21-11-2020, 21:30
Rozumiem ,że tą pierwszą temperaturę w poz.9 też sprawdzałeś ( skoro próbowałeś wszystkiego). Wiesz też także , że w jednostce wewnętrznej są nie tylko dwa czujniki temperatury ( Wejścia i wyjścia) , ale także dwa inne ( w tym jeden służący właśnie do defrostów ,ten z tej pozycji , a ostatni to temperatura gazu) ,i na pewno te czujniki też sprawdziłeś i są na 100% sprawne.

codix
21-11-2020, 22:32
Rozumiem ,że tą pierwszą temperaturę w poz.9 też sprawdzałeś ( skoro próbowałeś wszystkiego). Wiesz też także , że w jednostce wewnętrznej są nie tylko dwa czujniki temperatury ( Wejścia i wyjścia) , ale także dwa inne ( w tym jeden służący właśnie do defrostów ,ten z tej pozycji , a ostatni to temperatura gazu) ,i na pewno te czujniki też sprawdziłeś i są na 100% sprawne.

Oczywiscie posprawdzam podczas defrostu co tam sie dzieje w poz.9 i innych i dam znać,ale to i tak nie zmienia faktu że każdy defrost u mnie jest przeprowadzany za pomocą tylko i wyłącznie wody z obiegu gdyż
a)trwa tylko 4 min
b)rurka gazowa robi się lodowata i słychać syczenie wiec czynnik krąży i pracuje
c)temperatura w obiegu spada poniżej temperatury powrotu wiec ciepło jest odbierane z wody(i tu czuc nawet ręką różnice na zasilaniu i powrocie)
d)napewno sprężarka nie pracuje na maksa i jakiś metalicznych dzwieków nie wydaje tak jak pisałeś ale sprawdzę na ilu Hz

Ponadto chyba wszystkie pompy miałyby walnięte czujniki bo u sąsiada mam tez 7kw seria H pracujaca ze sprzęgłem na zasilaniu 42st i przeprowadza defrost identycznie.
Może się nawet kulnę do kumpla tez 7kw seriaJ ze sprzęgłem zasilanie 38st ale pewnie bedzie tak samo.
Kolega tutaj też pisze że u niego tak samo i jeszcze kiedys też ktoś pisał że tak samo.
Napewno nie jest to mode2 za pomocą samej sprężarki.

uciu
22-11-2020, 07:54
Dziś, jak będzie okazja zobaczę w nocy i posprawdzam te temperatury, rurki.
Codix pisałeś,że u Ciebie defrost trwal 4min. U mnie pomiędzy wyłączeniem sprężarki do defrostu a jej ponownym włączeniem mija prawie 12min.
Tu mam, jakis bardzo słaby filmik jak to wyglądało w piatek. Od razu mówię, ze slaby bo raz w pionie jak w poziomie ale pokazuje podstawowe dane
https://youtu.be/kBGUCJjQJgI

MiG25
22-11-2020, 07:59
@codix , to jeszcze przy okazji poobserwuj pompę obiegową ( bo nic o niej nie piszesz , a to też charakterystyczna rzecz) , czy się nie zatrzymuje , czy włącza najwyższy możliwy przepływ ( najlepiej poz.12 w menu z informacjami).

@uciu, Ty też sprawdź rurki , tak jak pisał @codix , i przede wszystkim przepływ wody czy jest.
Obejżę ten filmik później , ale 12min to już wskazuje na Mode 2...

Andrzej5101
22-11-2020, 09:37
Codix pisałeś,że u Ciebie defrost trwal 4min.
U mnie pomiędzy wyłączeniem sprężarki do defrostu
a jej ponownym włączeniem mija prawie 12min.

DEFROST NORMALNY - Mode 1 ;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Ciepło jest pobierane z instalacji grzewczej budynku;
...a/ przy tym rodzaju defrostu najważniejsze to temperatura
.......wody na powrocie. Im wyższa tym korzystniej,
...b/ odpowiedni przepływ ;
........- korzystnie gdy jest nominalny,
...c/ odpowiednia pojemność wodna instalacji ;
…....1/ im większa tym korzystniej,
….....2/ bufor 50 l - to dobry akumulator energii do defrostu wg;Panasonica,
...d/ czystość wymiennika,
...e/ oprócz temperatury powietrza ( -3 C do + 3 C ) ;
.........- również wilgotność powietrza,
.........- miejsce lokalizacji pompy.

MiG25
22-11-2020, 10:01
Dla przykładu przesyłam filmik z końca defrostu w Mode 2 w mojej pompie: https://www.youtube.com/watch?v=0mpvlWWfTlQ&feature=youtu.be
Przy starcie filmu sprężarka już zaczyna zwalniać (maksymalnie daje na ok 72Hz) ,ale słychać charakterystyczny dźwięk przepływających gazów przez parownik ( dla mnie to jakby brzeszczot piłował metal) , oraz samą sprężarkę. Na koniec sprężarka zwalnia , przełącza się któryś z zaworów i dźwięk gazów cichnie i jednocześnie startują wentylatory ,a w jdnostce wewnętrznej pompka objegowa wody ( była zatrzymana na czas tego defrostu ) . Sprężarka się tu nie zatrzymuje , tylko kontynuje pracę bez przerwy. ( Zatrzymała się na samym początku defrostu , teg nie ma na nagraniu).

Dźwięk jest tu wyolbrzymiony przez czuły mikrofon ( i o to w sumie w tym nagraniu chodziło) , w rzeczywistości to aż tak głośno nie chodzi. Rówież w mniejszej jednostce zewnętrznej może być ten dźwięk inaczej postrzegany.

Jeszcze raz , to jest Mode 2 , w Mode 1 jest zupełnie inaczej.

uciu
22-11-2020, 10:47
W linku który podał wyżej Andrzej jest napisane, że przy mode2 defrost moze byc gorącą parą. W moim filmiku od okolo min 8,30 do 9.30 widac pare, pod koniec jest jej więcej, kończy się jak włącza sie wiatrak. Czy przy mode1 tez wystepuje para?
https://youtu.be/kBGUCJjQJgI

MiG25
22-11-2020, 10:54
Ta "gorąca para" to raczej gorący gaz , który jest w środku ( w rurkach ) parownika , a nie ,że się para tworzy , i o to tam chodzi.

Para wodna tworzy się zawsze , ale przy Mode 1 jest jej zdecydowanie więcej ( bo proces przebiega dużo szybciej , a parownik rozgrzewa się do wyższych temperatur).

codix
22-11-2020, 11:01
U mnie na koniec defrostu jak sie wentylator uruchomi to idzie taki oblok pary jakby jakis parowóz wystartowal na pare metrów do góry ;) objetosciowo kilka metrów szesciennych jak by sie cos hajcowalo ;)

MiG25
22-11-2020, 11:11
To teraz pomyśl ile tej pary jest z jednostki dwuwentylatorowej :)

mundi73
22-11-2020, 14:28
Witam. Pora podsumować mój montaż PC. Jak pisałem wcześniej miałem taktowanie , koledzy radzili a ja poprawiłem. Podsumowując wymienione zostaly kolana przed rozdzielaczami 3/4 "na 1" oraz zmieniłem podłączenie drabinki połączonej z podłogówka w łazience. Było podłączone w jednym miejscu taka głowicą a podłączyłem z dwóch stron zasilanie i powrót. Temat taktowania ustal. Wczoraj założyłem zbiornik wiesmanna 350 wezownica 5/4" pojemności 14 litrów. Wodę od 11st do 49 st zagrzało jednym ciągiem aż miło. Wszystkie problemy zostały rozwiązane dzięki użytkownikom
forum za co dziękuję . Rozmawiałem z firmą która montowala. Jest to duża firma i chociaż montaż był z wieloma problemami z moja instalacja (pękające złączki )i monterów należy tylko chwalić to po rozmowie napewno firmy nie polecę. Panowie z działu doboru i sprzedaży powiedzieli,, nawet jakbyśmy chcieli to nie ma fizycznej możliwości aby dokonać audytu istniejącej instalacji" teraz już wiem ze to klucz . Z perspektywy to nie sprzęgło 50 a 200 litrów może by skompensowaly błędy w instalacji. Pzdr

michancia
22-11-2020, 15:06
A u mnie jeszcze żadnych defrostów nie było, choć przez dwa dni na wieczór były szrony na autach ( wieczorem do ok 0.5st schodziło przy durzej wilgotności ) i pewnie jeszcze długo ich nie będzie, z tych prognoz temperatur co widzę.
Ale u mnie pompa pracuje w cyklach ( grzejniki ) wg. termostatu pokojowego z histereza 0.4st/c i cykle trwaja tak, że praca to ok.50-60min, następnie stoi z ok. 30min.lub dłużej
Przez czas pracy nie zdąży sie oszronić, a nawet jak zdąży to w czasie postoju sama się odszroni. Podobnie wyglądał tamten rok bardzo mało tych dni z defrostem było.

boru
22-11-2020, 15:12
skąd wy wiecie kiedy kiedy te defrosty są i ile ?

MiG25
22-11-2020, 15:22
Np aktualnie mam ustawiony komunikator , który wysyła mi wiadomość ,że zaczął się defrost , jaka jest temperatura na zewntrz i jaka temperatura orurowania zewnętrznego ( bo od tych czynników zależy).

-voymar-
22-11-2020, 18:37
Przecież 60hz to nie jakas tragedia a na pewno nie praca na maksa.
Jak masz zwykla sdc jednowentulatorowa to niezaleznie czy bedziesz mial 30 czy 40 na powrocie to i tak przy kazdym defroścoe zaliczy Ci dwa starty sprezarki.
Ja mam 7kw i fizycznie sprawdzone z przeróżnymi temperaturami zawsze robi 2 starty najpierw sie zatrzymuje pobór prądu praktycznie prawie zerowy tyle co na elektronikę i obiegówkę napewno nie chodzi sprezarka mieli samą woda az wyrówna sie zasilanie z powrotem startuje sprezarka robi defrost po czym staje i bardzo szybko rusza do grzania tutaj nie jestem w stanie sprawfzic czy faktycznie robi stopa bo za krótko to trwa ale napewno pompa zlicza to jako kolwejny start i na wyswietlaczu jest tez 0hz
Przy Tcapach i chyba wiekszych jednostkach podobno robi to bez zatrzymania.

Przed defrostem wchodzisz w panel na SPRAWDZENIE SYSTEMU > Sprężarka --spisujesz (WŁ i WYŁ) po zakończonym defroście i uruchomieniu pracy na CO ponownie wchodzisz w panel > sprawdz,systemu> sprężarka i odczyt WŁi WYŁ. Rożnica z przed i po defroście =liczba załączeń,:yes:

agb
22-11-2020, 21:14
Nie każdy może :) U mnie zasilanie wody to max 26 stopni , powrót 24, i w domu 24 stopnie... Nie ma szans dobić do tych 27 stopni. Dlatego muszę oszukiwać czujniki ,żeby mieć defrost w Deice Mode 1.

Użytkownicy nie T-Capów ( zwykłych HP) mają lepiej , bo tam ta temperatura graniczna to 22 stopnie...

Bo Ty masz jakiś dziwny domy ;-) Te 26/24 to przy jakim przepływie?

MiG25
22-11-2020, 21:51
Mial byc do pompy ciepła z jak najniższa temperaturą wody... Do gruntowej w sam raz , do T-CAPa nikt mi nie powiedział że nie bardzo ,bo będą długie defrosty w Mode 2...
Dom podzielony jest na parter i piętro osobnymi objegowkami ,na górę idzie 1,9m3/h , na dół 1.1m3/h. Tak wskazują pompy objegowe Alpha2. A PC ma ustawiona delte 1 stopień, wiec dziala objegowka na ustawiony max,czyli 53l/min. Pompa z objegami spjeta przez sprzeglo hydrauliczne.

agb
22-11-2020, 21:54
To chyba za duża ta PC do tego domu?

MiG25
22-11-2020, 22:16
Dopuki prawdziwej zimy nie bedzie ,to na pewno.

EDIT: Sam jeszcze 3 lata temu nie byłem przekonany , czy brak zimy co roku jest tylko przejściowy , i morozy poniżej 20 stopni przez tydzień mogą wrócić. Generalnie 3 lata była świadomość ludzi taka ,że z powietrza to ciepła nie będzie :)
Dom ma 380m2 podłogówki , więc generalnie jest co grzać, i przewymiarowana raczej nie jest.

BikeBarian
23-11-2020, 09:00
Przed defrostem wchodzisz w panel na SPRAWDZENIE SYSTEMU > Sprężarka --spisujesz (WŁ i WYŁ) po zakończonym defroście i uruchomieniu pracy na CO ponownie wchodzisz w panel > sprawdz,systemu> sprężarka i odczyt WŁi WYŁ. Rożnica z przed i po defroście =liczba załączeń,:yes:


Przecież 60hz to nie jakas tragedia a na pewno nie praca na maksa.
Jak masz zwykla sdc jednowentulatorowa to niezaleznie czy bedziesz mial 30 czy 40 na powrocie to i tak przy kazdym defroścoe zaliczy Ci dwa starty sprezarki.
Ja mam 7kw i fizycznie sprawdzone z przeróżnymi temperaturami zawsze robi 2 starty najpierw sie zatrzymuje pobór prądu praktycznie prawie zerowy tyle co na elektronikę i obiegówkę napewno nie chodzi sprezarka mieli samą woda az wyrówna sie zasilanie z powrotem startuje sprezarka robi defrost po czym staje i bardzo szybko rusza do grzania tutaj nie jestem w stanie sprawfzic czy faktycznie robi stopa bo za krótko to trwa ale napewno pompa zlicza to jako kolwejny start i na wyswietlaczu jest tez 0hz
Przy Tcapach i chyba wiekszych jednostkach podobno robi to bez zatrzymania.

a tak to wygląda na wykresie (seria J 7KW)

450494

codix
23-11-2020, 09:07
Pytanie z jaka czestotliwoscia jest prowadzony odczyt poboru?

MiG25
23-11-2020, 09:25
Na pvmonitor nie możes wrzucać częściej jak 2min ( albo 3 , już nie pamiętam)

BikeBarian
23-11-2020, 09:41
Wysyłka na pvmonitor jest co 3 minuty. Widać to na wykresach jak się zoom zrobi ze dane są aktualizowane co 3 minuty.

MiG25
23-11-2020, 09:45
Tak , tylko wkleiłeś zdjęcie,a nie linka do wykresu ;)

codix
23-11-2020, 09:59
No to jak sprezarka stanie przed defrostem i mieli 3minuty sama obiegówka to zostanie to odnotowane ale jak tak jak u mnie po defroscie staje znowu na kilka sekund(przy okazji zmierze dokladnie) wogóle moze na pv monitor tego nie odnotować?

plusfoto
23-11-2020, 10:04
Pytanie z jaka czestotliwoscia jest prowadzony odczyt poboru?


W service cloud masz co 30 sek.

codix
23-11-2020, 10:09
Ale trzeba go miec ;)
Wiem juz jak sprawdze czy u mnie faktycznie nastepuje stop za tym drugim razem,mam licznik energetyki co pokazuje co do wacika aktualny pobór energi postawie poprostu drugą osobę przy liczniku podczas defrostu niech luknie czy bedzie spadek poboru

MiG25
23-11-2020, 10:11
W service cloud masz co 30 sek.
Jak włączysz nagrywanie... Bo standardowo to co 5min...


Przez HeishaMon możesz to czytać standardowo co 5s ( a nawet co 1s, jeśli masz takie potrzeby)

MiG25
23-11-2020, 10:13
Ale trzeba go miec ;)
Wiem juz jak sprawdze czy u mnie faktycznie nastepuje stop za tym drugim razem,mam licznik energetyki co pokazuje co do wacika aktualny pobór energi postawie poprostu drugą osobę przy liczniku podczas defrostu niech luknie czy bedzie spadek poboru

A tego nie zauważysz w menu sprężarki ? Raz , że liczba WŁ/WYŁ wzrośnie , a dwa ,że Hz chyba zdążą spaść do 0...

codix
23-11-2020, 10:59
A tego nie zauważysz w menu sprężarki ? Raz , że liczba WŁ/WYŁ wzrośnie , a dwa ,że Hz chyba zdążą spaść do 0...

Nie no w menu pompy jest odnotowane na kazdy defrost dwa starty i tak jak piszesz 0hz w obu przypadkach ale kiedys ktos cos pisal ze niby jest tylko jede start ze niby robi to plynnie bez stopu itp.
Na wykresie ktory zamiescil tu kolega z pompy 7kw tez niby widac jeden start

MiG25
23-11-2020, 11:15
Dobrze , ale dodaje Ci się 2 od razu ? Czy 1 to wyłączenie sprezarki, drugie 1 to jej włączenie . Czy też na początku defrostu 1 , i na koniec defrostu drugie 1.....

codix
23-11-2020, 11:42
Dobrze , ale dodaje Ci się 2 od razu ? Czy 1 to wyłączenie sprezarki, drugie 1 to jej włączenie . Czy też na początku defrostu 1 , i na koniec defrostu drugie 1.....

Na poczatku defrostu 1 i po defroscie 1

agb
23-11-2020, 11:56
Nie wiem skąd Wam się biorą 2 start/stopy przy defroście. U mnie wygląda to tak

https://i.imgur.com/4PuQ10N.png (https://i.imgur.com/4PuQ10N.png)

plusfoto
23-11-2020, 12:11
Na poczatku defrostu 1 i po defroscie 1
Licznik zalicza starty i stopy, więc zawsze będą dwa.

agb
23-11-2020, 12:27
Licznik zalicza starty i stopy, więc zawsze będą dwa.

U mnie zlicza raz, jak widać na powyższym screenie.

plusfoto
23-11-2020, 12:46
U mnie zlicza raz, jak widać na powyższym screenie.


To odczytaj liczbę start/stopów z licznika po zatrzymaniu sprężarki. U mnie przynajmniej zawsze jest parzysta, a w trakcie gdy pracuje nieparzysta.

agb
23-11-2020, 12:58
To odczytaj liczbę start/stopów z licznika po zatrzymaniu sprężarki. U mnie przynajmniej zawsze jest parzysta, a w trakcie gdy pracuje nieparzysta.

Przecież screen pokazuje liczbę start/stopów na 30 min przed i po defroście.

MiG25
23-11-2020, 13:12
To odczytaj liczbę start/stopów z licznika po zatrzymaniu sprężarki. U mnie przynajmniej zawsze jest parzysta, a w trakcie gdy pracuje nieparzysta.

Nie potwierdzam. Właśnie zatrzymałem sprężarkę , i przed i po a sama nieparzysta liczba 755.

EDIT: A teraz włączyłem CWU i jest 756 , czyli parzysta przy włączonej sprężarce.

Liczy liczbę włączeń.

plusfoto
23-11-2020, 13:15
Ten screen ma coś wspólnego z licznikiem pompy, czy to jakiś moduł zewnętrzny? Bo u mnie wyglada to tak:
450502
W tej chwili pompa pracuje. Mało tego przed 13 było na liczniku 4094. O 13 załączyło się CO i grzało do 14,15 a od 14,15 idzie CWU i to bez zatrzymania sprężarki.

agb
23-11-2020, 13:34
To jest odczyt z PC. Tylko nie przez clouda. Mogę Ci zrobić zdjęcie sterownika jak nie wierzysz.

MiG25
23-11-2020, 13:51
W tej chwili pompa pracuje. Mało tego przed 13 było na liczniku 4094. O 13 załączyło się CO i grzało do 14,15 a od 14,15 idzie CWU i to bez zatrzymania sprężarki.

Ja specjalnie wyłączyłem przed CWU , żeby zobaczyć czy się doda wyłączenie.
Ale umiem zrobić tak ,żeby z CWU na CO przeszła bez zatrzymania sprężarki :)

agb
23-11-2020, 13:56
(...) Bo u mnie wyglada to tak:
450502
W tej chwili pompa pracuje. Mało tego przed 13 było na liczniku 4094. O 13 załączyło się CO i grzało do 14,15 a od 14,15 idzie CWU i to bez zatrzymania sprężarki.

To jest normalne. Start/stop będzie po zakończeniu grzania CWU i przełączeniu na CO.

codix
23-11-2020, 15:09
Sterownik na pompie zlicza tylko starty sprezarki żadnych stopów.
Normalne jest ze z c.o na cwu przechodzi bez zatrzymania ale z cwu na c.o juz nie potrafi.Why?

Migu czyzby znowu jakies oszukiwanki na czujnikach temperatury ;)

michancia
23-11-2020, 16:56
Panowie, w tamtym roku było to wałkowane, ale po kolei.
Na wyświetlaczu, przynajmniej T-CAP, jest pięknie opisane : Ilość WYŁ.-WŁ, czyli panel zlicza fizycznie każde załączenie i wyłączenie sprężarki. Czyli jeden cykl pracy to licznik zlicza fizycznie 2 ( raz zalącz, raz wylącz ). W Moim przypadku pompa pracuje cyklicznie i na 10h. pracy na dobę, odnotowala 14zał/wył, co fizycznie dało 7cykli po ok. 1,25h. pracy.
Co do defrostów, to to przebiega nastepująco ( przynajmniej u mnie, w tamtym roku ):
Pompa na podstawie czujnika szronu na wymienniku oraz innych zmiennych stwierdza,że jest zaszroniona. Nie wyłączając sprężarki, zawór 4-drogowy odwraca kierunek obiegu czynnika grzewczego, w taki sposób, że ciepło jest zabierane z wymiennika jednostki wewnętrznej ( tz. tryb chłodzenia ) sprężane w sprężarce i puszczane na skraplacz ( wymiennik jednostki zewnętrznej ). W tym czasie sprężarka pracuje z modulacją 30Hz, pobiera 0.2-04kW, produkuje z 20kW, przy COP-10 ( albo i wyżej ). Praca powyższa trw do momentu spadku temperatury na powrocie poniżej 27st.c ( tak jest dla T-CAP, prawdopodobnie te nowe mają tę temperaturę powrotu na 22st/c ) i jeśli na podstawie czujnika szronu wymiennik był by czysty bez szronu, to sprężarka bez zatrzymania przejdzie płynnie do grzania CO. Czyli przeszła by bez żadnego ZAŁ/WYŁ sprężarki ( licznik nic nie zliczy )
Ale jeśli na wymienniku zewnętrznym pozostał szron, a woda w obiegu jest poniżej 27st/c to następuje zatrzymanie sprężarki i pompki obiegowej i po zatrzymaniu, następuje drugi proces, sprężarka ponownie się załącza ( między jednym a drugim procesem szybkie przejście ) z bardzo duża modulacją 80Hz i bardzo dużym obciążeniem - ok.3kW ( wtedy nie ma produkcji energii i COP ) rurki pomiędzy jednostka są bardzo gorące i następuje zakończenie odszraniania i płynne przejście ( bez zatrzymania sprężarki ) do grzania CO.
Wtedy wyświetlacz licznik pokazuje 2 ZAŁ/WYŁ sprężarki, bo fizycznie sprężarka się zatrzymuje i ponownie uruchamia.

Powodzenia

MiG25
23-11-2020, 17:05
Na wyświetlaczu, przynajmniej T-CAP, jest pięknie opisane : Ilość WYŁ.-WŁ, czyli panel zlicza fizycznie każde załączenie i wyłączenie sprężarki.

Też mam T-CAP ,i jest liczony tylko start ( albo jeden cykl WŁ-WYŁ) , nawet dzisiaj to sprawdzałem ( i chyba jak co roku).

No i najpierw opisałeś Mode 1 , a później Mode 2. Tye że temperatura 27 to temperatura , która decyduje który defrost ma być na początku . Później temperatura wody na wyjsciu wymiennika musi spasc do 22 ( nie do 27) ,żeby się zatrzymal i przelaczył na Mode 2.


Migu czyzby znowu jakies oszukiwanki na czujnikach temperatury ;)
Wystarczy na koniec grzania CWU wymusić Defrost ( np z menu ,ze SmartClouda ,albo z HeishaMon) , i przełączyć na grzanie. Pompa wykona defrost i będzie dalej grzac bez wylaczania sprezarki.
U Ciebie może być inaczej , bo podczas defrostow sprezarka Ci się zatrzymuje....

michancia
23-11-2020, 17:31
To mamy dwa rózne T-CAP
Tak jak mówię u mnie zlicza fizycznie każde załączenie i każde wylączenie, to pewne.
Ja mam zawsze powrót powyżej 27st/c i zawsze najpierw defrost zaczyna przy uzyciu wody w obiegu CO, a jak spadnie poniżej 27st/c to zaczyna drugi defrost przy użyciu samej sprężarki. I na pewno temperaturą graniczną przy której przechodzi do drugiego cyklu to 27st/c, to też pewne.
Prawdopodobnie te nowe SDC maja tem. powrotu ustawioną na 22st/c ( byc może twoja 3-faz. też ), bo widzę jak montażyści ustawiają krzywe, że na podłogę puszczaja 28st/c przy powrocie 24st/c.

michancia
23-11-2020, 17:35
Sprężarka się zatrzymuje codixowi, bo nie jest w stanie wykonać defrostu przy użyciu wody w obiegu, więc sie zatrzymuje i przechodzi do defrostu przy użyciu samej sprężarki. Między cyklami ma zał i wył sprężarkę.

codix
23-11-2020, 17:44
Sprężarka się zatrzymuje codixowi, bo nie jest w stanie wykonać defrostu przy użyciu wody w obiegu, więc sie zatrzymuje i przechodzi do defrostu przy użyciu samej sprężarki. Między cyklami ma zał i wył sprężarkę.

Dementuje absolutnie nie zatrzymuje sie z powodu nie dokonczenia defrostu z powodów jakie opisales poprostu male jednostki tak maja.
Wylacza sie przed rozpoczeciem defrostu i robi piekny szybki 4min defrost tylko za pomoca wody z obiegu doprowadza go do samiutkiego konca wszystko splywa i dopiero robi ponowny start i jest to start juz do grzania c.o a nie do mode 2

michancia
23-11-2020, 17:53
To skoro T-CAP, jak grzeje i stwierdza że jest zaszroniona to przechodzi płynnie do odszraniania w cyklu 1 przy użyciu wody w obiegu i jak jej starczy ciepła z tego obiegu i zakonćzy odszranianie w tym cyklu, to przechodzi płynnie bez wyłaczania do grzania co, to po co twoja się zatrzymuje przed defrostem i po defroście.
Faktycznie masz jakiś wyjatkowy egzemplarz:D

codix
23-11-2020, 18:02
To skoro T-CAP, jak grzeje i stwierdza że jest zaszroniona to przechodzi płynnie do odszraniania w cyklu 1 przy użyciu wody w obiegu i jak jej starczy ciepła z tego obiegu i zakonćzy odszranianie w tym cyklu, to przechodzi płynnie bez wyłaczania do grzania co, to po co twoja się zatrzymuje przed defrostem i po defroście.
Faktycznie masz jakiś wyjatkowy egzemplarz:D

To musisz sie zapytac twórców panasonika bo nie tylko moja tak robi bo mam jeszcze serie h u sasiada i u kumpla serie j wszystkie 7kw i tamte pracuja na duzo wyzszych parametrach i zachowują sie tak samo a tam jak koles grzeje na 45st to przy defroscie mu spada temperatura do 40st to chyba nie zatrzymuje sie z braku cieplej wody co nie???
Zreszta ja u siebie tez juz to testowalem i jechalem specjalnie na wysokiej temperaturze i to samo.

To jeszcze opisz dlaczego potrafi plynnie przejsc z grzania co na cwu a odwrotnie nie co w tym tak trudnego tez sobie mozesz zadac te pytanie do panasa jak zresztą całą mase jeszcze dziwnych zachowan czy niedoróbek i braków ;)

MiG25
23-11-2020, 18:08
codix nie ma T-CAPa.

Studiowałem dziś service manuale , a także kolega z tego forum uświadomił mnie (dzięki @TBomek) ,że faktycznie Mode 1 i Mode 2 jest w mniejszych SDC , ale są duże różnice.

Tylko jednostki dwuwentylatorowe mogą rozmrażać się w Deice Mode 2 przy pomocy gazów i sprężarki.( zatrzymując pompę obiegową).

Deice Mode 2 w przypadku jednostek jednowentylatorowych sprowadza się do tego że to Deice Mode 1 z załączoną grzałką i zredukowaną prędkością sprężarki , stąd trudno je rozróżnić ( jedynie co to czas jest dłuższy),i mimo że Service Manual je rozróżnia w wersji H , to już w serwisówkach od wersji J tego rozróżnienia nie ma.

codix
23-11-2020, 18:17
codix nie ma T-CAPa.

Studiowałem dziś service manuale , a także kolega z tego forum uświadomił mnie (dzięki @TBomek) ,że faktycznie Mode 1 i Mode 2 jest w mniejszych SDC , ale są duże różnice.

Tylko jednostki dwuwentylatorowe mogą rozmrażać się w Deice Mode 2 przy pomocy gazów i sprężarki.( zatrzymując pompę obiegową).

Deice Mode 2 w przypadku jednostek jednowentylatorowych sprowadza się do tego że to Deice Mode 1 z załączoną grzałką i zredukowaną prędkością sprężarki , stąd trudno je rozróżnić ( jedynie co to czas jest dłuższy),i mimo że Service Manual je rozróżnia w wersji H , to już w serwisówkach od wersji J tego rozróżnienia nie ma.

O i juz mamy jakieś postępy :) i to mi sie podoba
Teraz jeszcze sprawdze przy okazji na jakich Hz u mnie to robi ale na pewno zawsze mi wody starcza bo nawet jak mialem włączone grzalki to i tak do defrostu ich nie używala dopiero po zakonczeniu jak juz wszystko odmrozone scieklo ruszyl wentulator oblok poszedl i zalaczaly sie tylko zeby wspomóc szybszy powrot do zadanej.
Mogli zastoaowac jakis inny zawór 4drogowy czy jaki tam jest np.tańszy który niewiem np.nie potrafi sie przelaczyc pod cisnieniem i musi sprezarka stanąć?

agb
23-11-2020, 18:40
To mamy dwa rózne T-CAP
Tak jak mówię u mnie zlicza fizycznie każde załączenie i każde wylączenie, to pewne.

To mamy narazie wynik 2:2 :D Tobie i plusfoto zalicza 2, a mi i MiGowi 1.

Angelo19
23-11-2020, 19:30
Witam. Czy pompa zabudowana oryginalnie da rade pociągnać 3 rozdzielacze czy będą potrzebne dodatkowe pompki? I czy przy takim ukladzie dawac jakikolwiek bufor?

MiG25
23-11-2020, 20:34
Ja mam zawsze powrót powyżej 27st/c i zawsze najpierw defrost zaczyna przy uzyciu wody w obiegu CO, a jak spadnie poniżej 27st/c to zaczyna drugi defrost przy użyciu samej sprężarki. I na pewno temperaturą graniczną przy której przechodzi do drugiego cyklu to 27st/c, to też pewne.



Na jakim czujniku te wartości mierzysz ? Bo powinieneś na tym co jest za wymiennikiem , a przed grzałką , i to nie jest czujnik temperatury wyjściowej ,ktory jest za grzałką.

MiG25
23-11-2020, 20:55
Witam. Czy pompa zabudowana oryginalnie da rade pociągnać 3 rozdzielacze czy będą potrzebne dodatkowe pompki? I czy przy takim ukladzie dawac jakikolwiek bufor?

Same rozdzielacze , czy jeszcze coś do nich wpięte będzie ?:)
Rozdzielacz rozdzielaczowi nie równy , jeden ma 5 obiegów , inny 14 .... Te obiegi też mogą być krótsze ,dłuższe... Nawet podłączenie rozdzielaczy może być wykonane z PEX 20 ( gdzie same złączki działają jak dławik ) , albo z Cu 32 ....
Więc odpowiedź jest : to zależy...
No i też nie licz ,że nawet jak to rozpiszesz , to ktoś Ci da jednoznaczną odpowiedź.... Z drugiej strony przyjdzie instalator i też się z tym nie będzie cackał ,tylko da bufor/sprzęgło i osobne obiegówki do wszystkich rozdzielaczy , bo to na pewno zadziała . Do tego potrzebny jest po prostu projektant.

Angelo19
23-11-2020, 21:09
Same rozdzielacze , czy jeszcze coś do nich wpięte będzie ?:)
Rozdzielacz rozdzielaczowi nie równy , jeden ma 5 obiegów , inny 14 .... Te obiegi też mogą być krótsze ,dłuższe... Nawet podłączenie rozdzielaczy może być wykonane z PEX 20 ( gdzie same złączki działają jak dławik ) , albo z Cu 32 ....
Więc odpowiedź jest : to zależy...
No i też nie licz ,że nawet jak to rozpiszesz , to ktoś Ci da jednoznaczną odpowiedź.... Z drugiej strony przyjdzie instalator i też się z tym nie będzie cackał ,tylko da bufor/sprzęgło i osobne obiegówki do wszystkich rozdzielaczy , bo to na pewno zadziała . Do tego potrzebny jest po prostu projektant.
Dzięki. Mimo wszystko projektant od podłogówki jest potrzebny? Ogólnie mam zrobiony projekt podłogówki tylko czy w tym znajdę odpowiedź

codix
23-11-2020, 21:46
Dzięki. Mimo wszystko projektant od podłogówki jest potrzebny? Ogólnie mam zrobiony projekt podłogówki tylko czy w tym znajdę odpowiedź

Tak naprawde to instalator powinien zamontowac pompę uruchomic i sprawdzic przepływ jesli bedzie dobry zostaje bez bufora jesli slaby to doklada bufor ale na 100% odrazu walnie bufor zeby się nie cackac :)
Chyba ze sie dogadasz zeby Ci zalozyl bez a jak bedzie lipa to że Cię skasuje ekstra za przeróbki,albo se wezmiesz jakiegos hydraulika i Ci dołoży nie ma w tym jakiejs wielkiej sztuki.

uciu
23-11-2020, 23:43
U mnie SDC zlicza 2 wł/wył przy każdym defroście.
1 wł/wył zlicza tylko przy przejściu z grzania CWU na CO.(na odwrót nie wiem).
Teraz obserwowałem defrost jak się to ma u ukrytym menu.
Obiegówka przyspiesza na około 37,xxl
Cienka rurka robi się lodowata. (po defroście się ociepla)
Z punktu 9 ta pierwsza temp schodzi do 20st na koniec defrostu, druga schodzi do około 24.

MiG25
24-11-2020, 07:23
No dobrze ,że 2 , ale w którym momencie ? Dodaje od razu 2 do licznika , dodaje 1 na początku , i drugie 1 na końcu... Czy w momentach wyłączenia i startu sprężarki . Czy może sprężarka zatrzymuje się dwa razy podczas defrostu.

Skoro temperatura schodzi poniżej 20 stopni na czujniku za wymiennikiem , to czy załącza się grzałka ? (Np. czy druga temperatura w poz.8 jest wieksza od pierwszej w poz.9) ? Masz ją włączoną w menu ?

uciu
24-11-2020, 08:56
No dobrze ,że 2 , ale w którym momencie ? Dodaje od razu 2 do licznika , dodaje 1 na początku , i drugie 1 na końcu... Czy w momentach wyłączenia i startu sprężarki . Czy może sprężarka zatrzymuje się dwa razy podczas defrostu.

Skoro temperatura schodzi poniżej 20 stopni na czujniku za wymiennikiem , to czy załącza się grzałka ? (Np. czy druga temperatura w poz.8 jest wieksza od pierwszej w poz.9) ? Masz ją włączoną w menu ?

Wpierw dodaje 1 na początku i potem 1 na końcu (czyli w sumie 2 :-) )
Tak grzałka się włączyła przy tym defroście.

MiG25
24-11-2020, 09:07
Czyli jest możliwe ,że jak włączy się to pseudo mode 2 ( z grzałką ) , to sprężarka sie zatrzymuje drugi raz ?
A jak będzie to Mode 1 , to tylko raz ? ( mowa o jednowentylatorowych).

Liczy Ci tylko załączenia sprężarki ( bo i tak się kidyś wyłączy) , czy Włączenie i wyłączenie to osobne +1 ?

michancia
24-11-2020, 09:25
Na jakim czujniku te wartości mierzysz ? Bo powinieneś na tym co jest za wymiennikiem , a przed grzałką , i to nie jest czujnik temperatury wyjściowej ,ktory jest za grzałką.

Innych czujników nie mam widocznych ( a przynajmniej ich nie widzę i nie używam ) tylko te wyciagnięte na panel ( parametry systemu / temperatura wody ) temperatura zasilanie, powrót i tem. CWU

MiG25
24-11-2020, 09:32
Wyciągnięte na jaki panel ? Sprawdzasz to w SmarCloud , czy masz HeishaMon i sprawdzasz w jakiejś automatyce?
W kontrolerze ten czyjnik masz pod poz9 ( piersza wartość ) w menu z informacjami.

uciu
24-11-2020, 09:36
Czyli jest możliwe ,że jak włączy się to pseudo mode 2 ( z grzałką ) , to sprężarka sie zatrzymuje drugi raz ?
A jak będzie to Mode 1 , to tylko raz ? ( mowa o jednowentylatorowych).

Liczy Ci tylko załączenia sprężarki ( bo i tak się kidyś wyłączy) , czy Włączenie i wyłączenie to osobne +1 ?

Jak włacza się dodatkowo grzałka sprężarka się nie zatrzymuje. Widać to po liczniku zużycia prądu bo pokazuje wtedy np 4,6 (3 grzałka + 1,6 spreżarka).
Włączenie i wyłączenie to osobne +1

MiG25
24-11-2020, 09:38
No to nie dodaje Ci po 1 na początku i na końcu defrostu , tylko na początku defrostu jak sprężarka staje to 1 , i za chwilę startuje drugie 1 ...

michancia
24-11-2020, 09:50
Wyciągnięte na jaki panel ? Sprawdzasz to w SmarCloud , czy masz HeishaMon i sprawdzasz w jakiejś automatyce?
W kontrolerze ten czyjnik masz pod poz9 ( piersza wartość ) w menu z informacjami.

Na panelu operatorskim, w menu Sprawedzanie systemu, tam jest temperatura zasilania wody w obiegu CO i temperatura powrotu wody w obiegu CO ( nie mam Smartcluda, ani nic innego ).
I tak jak mówię jeśli wymiennik sie zdąży odszronić zanim temperatura w obiegu CO spadnie poniże 27st/c ( na powrocie wody CO ) to zakańcza odszranianie, a jeśli pozostał jeszcze zaszroniony, a woda w obiegu spadła poniżej 27st/c, to pompka i sprężarka sie zatrzymują i rozpoczyna się drugi etap odszraniania przy użyciu samej sprężarki. Przy przejściu z pierwszego etapu do drugiego licznik zlicza 2 cykle ( raz wylącz, raz załącz )

MiG25
24-11-2020, 11:18
Masz też coś takiego jak menu z informacjami ( w moim podpisie) , i tam masz ten czujnik w poz9 , pierwsza wartosc..


.... zanim temperatura w obiegu CO spadnie poniże 27st/c ( na powrocie wody CO )

I to jest klucz, bo może i na powrocie (czyli na wejsciu do pompy ) masz 27 , ale za wymiennikiem będziesz miał niżej , 22 stopnie , i to jest parametr ,na który pompa patrzy , a nie na wejscie.

BikeBarian
24-11-2020, 12:57
A ja trochę z innej beczki spytam.

1) O ile wam przekłamuje wskazania licznik poboru prądu w pompie z waszym pod licznikiem jeśli macie takowy ??. U mnie teraz PC pokazuje 380KWh pobrano a podlicznik 460KWh (grzałka 0KWh). Podejrzewam, że ta tendencja będzie się tylko pogłębiać.

2) Czy ciepłomierz w PC ma tez taka sama dokładność co licznik poboru prądu w PC...tj. liczy na oko ??. Pytam bo zastanawiam się czy swojego ciepłomierza nie zainstalować i samemu sobie COP-y wyliczać.

codix
24-11-2020, 13:15
A ja trochę z innej beczki spytam.

1) O ile wam przekłamuje wskazania licznik poboru prądu w pompie z waszym pod licznikiem jeśli macie takowy ??. U mnie teraz PC pokazuje 380KWh pobrano a podlicznik 460KWh (grzałka 0KWh). Podejrzewam, że ta tendencja będzie się tylko pogłębiać.

2) Czy ciepłomierz w PC ma tez taka sama dokładność co licznik poboru prądu w PC...tj. liczy na oko ??. Pytam bo zastanawiam się czy swojego ciepłomierza nie zainstalować i samemu sobie COP-y wyliczać.

Im mniejsza jednostka i im na mniejszych obrotach pracuje tym wiecej oszukuje u mnie 7kw z calego sezonu o jakies 90%

Cieplomierz zlicza w miare dokladnie jesli pominąc ucinanie od 0do0,2kwh co kazde 2godziny bo w takich okresach zlicza i teraz zalezy kiedy wypadnie akurat te 2godziny no i tak samo moze obciąć od 0do 0,2kwh przy każdym stopie pompy
Zakladajac jeszcze ze masz dobrze skalibrowane czujniki temperatury na wejsciu i wyjsciu

BikeBarian
24-11-2020, 13:26
Tez mam 7KW ale z serii J. Przekonam się na koniec sezonu ile % przekłamuje. Czujników nikt nie kalibrował. Zostały zamontowane te oryginalne od Panasa. Jak bed e miał czas to postaram się skalibrować z moim PT1000 albo chińskim pirometrem.

codix
24-11-2020, 13:33
Tez mam 7KW ale z serii J. Przekonam się na koniec sezonu ile % przekłamuje. Czujników nikt nie kalibrował. Zostały zamontowane te oryginalne od Panasa. Jak bed e miał czas to postaram się skalibrować z moim PT1000 albo chińskim pirometrem.

Jak masz J to masz smartclouda bo za darmo dawali to tam pokazuje z wejscia i wyjscia chyba z doklasnoscia do 0,1st .
Puszczasz sama obiegówke w pompie np.na 5min lub przed grzaniem na c.o sama mieli ze 3min i patrzysz czy czujnik z wejscia pokazuje identyczna jak z wyjscia jak tak to jest ok.
To czy oszukuje np.1st w gore czy w dol w stosunku do jakis innych termometrow jest niewazne

MiG25
24-11-2020, 14:01
Smart Cloud może i pokazuje z dokładnością do 0,25 , ale to są jakieś zzałożenia/wyliczenia. Sama pompa do modułu takich rzeczy nie przekazuje. Podaje je tak samo jak na kontrolerze , czyli pokazuja całe stopnie .
I w pompie ten ciepłomierz tak samo liczy z dokładnością do 1 stopnia , wiec przy małej delcie może mieć to spory wpływ.
Ja biorę przepływ z HeishaMon , temperatury z odpowiednio sparowanych czujników ds18b20 i różnicę mam ok 500W do 1kW mocy wyprodukowanej. ( założenie , że przepływomierz pokazuje to dokładnie).

codix
24-11-2020, 14:27
Smart Cloud może i pokazuje z dokładnością do 0,25 , ale to są jakieś zzałożenia/wyliczenia. Sama pompa do modułu takich rzeczy nie przekazuje. Podaje je tak samo jak na kontrolerze , czyli pokazuja całe stopnie .
I w pompie ten ciepłomierz tak samo liczy z dokładnością do 1 stopnia , wiec przy małej delcie może mieć to spory wpływ.
Ja biorę przepływ z HeishaMon , temperatury z odpowiednio sparowanych czujników ds18b20 i różnicę mam ok 500W do 1kW mocy wyprodukowanej. ( założenie , że przepływomierz pokazuje to dokładnie).

Ale porównujesz to do mocy jaka podaje pompa bo tu tez pierdoly pokazuje bo ta moc tez skacze co 0,2kw albo nieraz taka sama ustabilizowana praca a na wyswietlaczu na zmiane 2,8kw 3,0kw 3,2kw albo 2,8kw 3,2kw za chwle 3,0 itp.
Czy do wskazan slupkowych wyprodukowanej oczywiscie z uwzglednieniem tych obcinek od0 do 0,2kwh.
Ja mialem w tamtym roku uzyczony na tydzien cieplomierz i zamontowany w obieg to wskazania wyprodukowanej prawie sie zgadzaly z cieplomierzem testowalem wtedy w kilku temperaturach zewnetrznych na tyle ile pogoda pozwolila i tez przy róznych obciazeniach sprezarki wiec uznalem ze jest w miarę ok delta u mnie 4albo5st.
Napewno jest powtarzalnosc bo nieraz sobie postoje przy pompie i policze copy przy danej temperaturze zewnetrznej i zasilaniu itp i w dany dzien sa takie dla kazdej wyprodukowanej 0,2kwh takie same i w inny dzien to samo jesli warunki takie same.Jak zimniej to sie odpowiednio pogarsza jak cieplej to wzrasta zawsze tak samo.
Mysle ze realnie mi wyszedl scop z cwu za caly rok zasilanie 33st na poziomie 3,3

MiG25
24-11-2020, 14:41
Porównuję do bieżącej mocy generowanej przez pompę , np w tej chwili pompa podaje ,że produkuje 6000W , a z moich obliczeń wynika ,że produkuje tylko 4823W.
Tak samo moc pobrana ,pompa podaje 800W , a podlicznik pokazuje 960W ( w tym jest ok 40W dodatkowych pomp objegowych , ale wpiętych do wyjscia specjalnie przygotowanego w pompie ciepła).

ziomas1
24-11-2020, 18:16
Witam!!
Chciałbym co by mnie ktoś coś wytłumaczył a są tu tacy co wiedzą jak to ustrojstwo działa. Panas 9 kw serja J. Dzisiaj kilka razy przechodziłem koło jednostki wewnętrznej i zauważyłem dziwne zachowanie pompy. Dzień tmp 6 st na zewnatrz świeci słońce. Pompa chodzi w oparciu o krzywą. Koło 15.30 pompa zadaje tmp 39 st. Słońce zachodzi 17.30 na dworze 4 st. tmp zadana 37 stopni. Czy ja to dobrze rozumiem, że w momencie kiedy słońce wygrzało dom nie było odbioru ciepła i pompa nie chcąc się wyłączyć ratowała się podniesieniem temperatury?? Kiedy się wychłodziło wróciła do prawidłowej tmp zadanej wg krzywej?? Zakładam, że zarówno przy 6 st i jak i 4 st temperatura wynikająca z krzywej jest bardzo podobna. Pompa chodzi wg harmonogramu w nocy obniża krzywą o -2, ale to raczej tu nie ma znaczenia chyba.
Pozdrawiam
Rafał

MiG25
24-11-2020, 18:24
Temperaturę aktualnie docelową masz w menu z informacjami ( pierwsza liczba w pozycji 8 ).
Pompa na wyswietlaczu pokazuje temperaturę wyjściową , która może być wyższa od aktualnej docelowej nawet o 3 stopnie.( Pompa się moduluje ,i jak już przez 3 min nie będzie mogła się zmodulować niżej tak ,żeby tą temperaturę wyjściową utrzymać , to się wyłącza).

-voymar-
24-11-2020, 19:25
A ja trochę z innej beczki spytam.

1) O ile wam przekłamuje wskazania licznik poboru prądu w pompie z waszym pod licznikiem jeśli macie takowy ??. U mnie teraz PC pokazuje 380KWh pobrano a podlicznik 460KWh (grzałka 0KWh). Podejrzewam, że ta tendencja będzie się tylko pogłębiać.

2) Czy ciepłomierz w PC ma tez taka sama dokładność co licznik poboru prądu w PC...tj. liczy na oko ??. Pytam bo zastanawiam się czy swojego ciepłomierza nie zainstalować i samemu sobie COP-y wyliczać.

Po co ci te COP-y wyliczać ? lepiej mieć rzetelne wyniki z podlicznika co przekłada się na późniejsze opłaty za EE. No chyba że jest PV i dobrze dobrana to rachunki =0
PS. U mnie PC przekłamuje 20.86% .To wartość z dodatkową pompką obiegową. Taniej i to znacznie wyjdzie założenie podlicznika.

-voymar-
24-11-2020, 20:18
Szybkie pytanko do starych pompiarzy
Pompa pracuje na krzywej (+15--37*C ; -12 ---44*C ) pięknie moduluje uwzględniając (%) przekłamania pobiera 1200W delta 5 ,obecnie praca na harmonogramie. Przez cały czas pracuje aż do momentu gdy ją wyłączy harmonogram-oczywiście z różną mocą Czy tak to ma być? czy powinna się np. wyłączać 1 raz lub 2 na godz. pracy. Liczba ZAŁ i WYŁ na dobę to ta z harmonogramu. Defrost na wodzie z max 48 Hz.

MiG25
24-11-2020, 20:31
Pompa pracuje do momentu ,aż się nie będzie w stanie zmodulować niżej , żeby nie wzrosła temperatura wyjściowa od docelowej o te 2 stopnie , jak wzrośnie o 3 stopnie to w przeciągu 3min się wyłączy. Więc jak się nie wyłącza to raczej dobrze ,ale to też zależy od odbiorów.

-voymar-
24-11-2020, 21:39
Pompa pracuje do momentu ,aż się nie będzie w stanie zmodulować niżej , żeby nie wzrosła temperatura wyjściowa od docelowej o te 2 stopnie , jak wzrośnie o 3 stopnie to w przeciągu 3min się wyłączy. Więc jak się nie wyłącza to raczej dobrze ,ale to też zależy od odbiorów.

OK dzięki . Co mnie zastanawia to to że przez sezon grzewczy który trwa ok 180dni x 24h to tych godz troche nastuka. Jako posiadacz Laik bo 30 dni PC doszedłem do takiego poziomu sterowania że mogę ja decydować ile czasu ma pracować PC. Stosując moc przepływu po stronie wtórnej, zmiane delty,czs działania (CO) Czy to korzystne dla niej ? nie wiem? Skoro według WAS praca bez wyłączania jest jak najbardziej poprawna to tak zostawiam.

MiG25
25-11-2020, 07:17
To ,że pompa np jest w stanie dobrać sobie punkt pracy ,tak ,że się nie wyłącza i z drugiej strony temperatura w domu też nie wzrasta , to z jednej strony dobrze , z drugiej tak jak piszesz , będzie pracować 4 500 h w sezonie. (24h na dobę + jakieś godziny na CWU)
Cos mi sie kojarzy ,że program do doboru pompy ostrzega , jesli wyliczy o przekroczeniu 2200h w sezonie. Być może to jest optimum , aby srednio pompa pracowala w sezonie ok 11 godzin dziennie .Skoro doszedłeś do takiej wiedzy , to może zacznij ją ustawiać pod tym kątem.

BikeBarian
25-11-2020, 10:50
Po co ci te COP-y wyliczać ? lepiej mieć rzetelne wyniki z podlicznika co przekłada się na późniejsze opłaty za EE. No chyba że jest PV i dobrze dobrana to rachunki =0
PS. U mnie PC przekłamuje 20.86% .To wartość z dodatkową pompką obiegową. Taniej i to znacznie wyjdzie założenie podlicznika.

Mam podlicznik na PC. Teraz chciałbym dać ciepłomierz i mieć rzetelne obliczenia COP. PV na dachu jest i tak jest dobrana ze rachunki za prąd i ogrzewanie wychodzą 0.

BikeBarian
25-11-2020, 11:34
Pytanko jeszcze mam o serie J i prace w trybie cichym. Czy jak się włączy ten tryb z menu to PC tylko ogranicza obroty wentylatora czy tez dodatkowo ogranicza swoja moc ??

MiG25
25-11-2020, 11:43
Moc tez ogranicza.

-voymar-
25-11-2020, 12:53
To ,że pompa np jest w stanie dobrać sobie punkt pracy ,tak ,że się nie wyłącza i z drugiej strony temperatura w domu też nie wzrasta , to z jednej strony dobrze , z drugiej tak jak piszesz , będzie pracować 4 500 h w sezonie. (24h na dobę + jakieś godziny na CWU)
Cos mi sie kojarzy ,że program do doboru pompy ostrzega , jesli wyliczy o przekroczeniu 2200h w sezonie. Być może to jest optimum , aby srednio pompa pracowala w sezonie ok 11 godzin dziennie .Skoro doszedłeś do takiej wiedzy , to może zacznij ją ustawiać pod tym kątem.

Na pewno nie będzie pracować 24h/dobę raczej max 14h przy mrozach. Mi chodziło o to (tak jak pisałem) że jak włączę w harmonogramie np. od godz 4.30 do 10.00 to ona pracuje cały czas moduluje mocą i się ani razu nie wyłączy, aż wylączy ją harmonogram o godz.10.00

plusfoto
25-11-2020, 13:04
Na pewno nie będzie pracować 24h/dobę raczej max 14h przy mrozach. Mi chodziło o to (tak jak pisałem) że jak włączę w harmonogramie np. od godz 4.30 do 10.00 to ona pracuje cały czas moduluje mocą i się ani razu nie wyłączy, aż wylączy ją harmonogram o godz.10.00


Taka praca to życzenie większości posiadaczy pomp.

agb
25-11-2020, 13:11
A co to za problem z ciągłą pracą przez 5.5h?

https://i.imgur.com/IMAhzkK.png
Ok 23:00 był pierwszy defrost gdzie temp powrotu <27C i ok 4:30 po skończeniu grzania CWU. Tak więc 8h pracy ciągłej.

-voymar-
25-11-2020, 13:50
Taka praca to życzenie większości posiadaczy pomp.

OK Dzięki. Czym więcej pozytywnych opinii tym jestem spokojniejszy odnośnie poprawnej pracy PC.

bobrow
25-11-2020, 14:01
Voymar,
ja swoją maszynerię ustawiłem tak , aby przy chłodach pracowała dłużej z niższymi temp na CO -a przy cieplejszych dniach częściej się wyłącza z termostatu (czyli temp CO jest ciut większa od min).
Mam tak od kilku lat i najbardziej mi to odpowiada względem komfortu cieplnego/kosztów/zużycia sprzętu

-voymar-
25-11-2020, 14:07
Voymar,
ja swoją maszynerię ustawiłem tak , aby przy chłodach pracowała dłużej z niższymi temp na CO -a przy cieplejszych dniach częściej się wyłącza z termostatu (czyli temp CO jest ciut większa od min).
Mam tak od kilku lat i najbardziej mi to odpowiada względem komfortu cieplnego/kosztów/zużycia sprzętu

OK- twoje wnioski odnośnie PC uważam za cenne, bo chyba nikt tak jak ty nie testował działania PC tak dociekliwie na różne sposoby.Dzięki
Tak na termostacie wydaje mi się bardziej sterowne. Ja popełniłem jeden błąd przy montażu PC że nie zamontowałem termostatu dodatkowego. Ten z PC zostawiłem w kotłowni ( sterowni ) na PC. Tak jak pracuje z termostatem to temp. zadana szybko się zmienia (brak grzejnika ) i przy takiej pracy pompa by mi taktowała, po temp. szybko by się zmieniały. Myślałem że jak zadam np. w sterowni temp na panelu 21*C to w salonie będę miał 23--24*C .I tak jest tylko w sterowni szybko się temp zmienia i PC się załącza a według temp. w salonie jeszcze nie ma takiej potrzeby. Najłatwiej u mnie było by ustawić na prostej i harmonogramie. Choć super było na termostacie tylko te załączenia bo termostat na pompie. Co cóż muszę dojść do ideału dobrze że super moduluje i się nie wyłącza.

bobrow
25-11-2020, 14:08
Jeszcze odnośnie sprawności-za dwa dni minie dokładnie rok , jak na stałe włączyłem ciepłomierz (wcześniej tylko 1 rok miałem non stop, a tylko kontrolnie od czasu do czasu badałem COP)-do dzisiaj mam SCOP 3,14 wg zewnętrznego podlicznika energii (z całym osprzętem tj obiegówka ,sterowniki, itp) i ciepłomierza.
Pierwszy sezon miałem SCOP 3,03-była wtedy jeszcze konkret zima...

zuku1786
25-11-2020, 16:44
Jako, że to mój pierwszy sezon z pompą ciepła to mam pytanie.
Dom w większości na grzejnikach i tylko częściowo podłogówka. Pompę mam ustawioną na grzanie krzywą : +15 - 35 stopni; -15 - 45 stopni. Dodatkowo mam w salonie dodatkowy termostat, aby uniknąć przegrzewania.
Wcześniej przy wyższych temperaturach pompa była co jakiś czas wyłączana przez dodatkowy termostat, bo osiągałem w domu maksymalna zadaną temperaturę.
Odkąd temperatury spadły w okolice 0 stopni, pompa chodzi praktycznie non stop. Za ostatnie 24 godziny mam 23 godziny pracy i 5 wyłączeń/włączeń sprężarki. Dodam, że mam według harmonogramu 2 razy na dobę okienka do grzania CWU. Dodatkowy termostat już jej nie wyłącza, gdyż temperatura nie dochodzi do nastawionej (brakuje 0,3 stopnia).
Czy te 23 godziny pracy, to nie za dużo? Czy nie zwiększyć temperatury na krzywej tak aby osiągała zadaną w pomieszczeniu temperaturę i się wyłączała na jakiś czas?
Pompa uruchomiona z końcem sierpnia, na chwilę obecną ma 923 godziny pracy i 776 włączeń/wyłączeń.

-voymar-
25-11-2020, 17:48
Jako, że to mój pierwszy sezon z pompą ciepła to mam pytanie.
Dom w większości na grzejnikach i tylko częściowo podłogówka. Pompę mam ustawioną na grzanie krzywą : +15 - 35 stopni; -15 - 45 stopni. Dodatkowo mam w salonie dodatkowy termostat, aby uniknąć przegrzewania.
Wcześniej przy wyższych temperaturach pompa była co jakiś czas wyłączana przez dodatkowy termostat, bo osiągałem w domu maksymalna zadaną temperaturę.
Odkąd temperatury spadły w okolice 0 stopni, pompa chodzi praktycznie non stop. Za ostatnie 24 godziny mam 23 godziny pracy i 5 wyłączeń/włączeń sprężarki. Dodam, że mam według harmonogramu 2 razy na dobę okienka do grzania CWU. Dodatkowy termostat już jej nie wyłącza, gdyż temperatura nie dochodzi do nastawionej (brakuje 0,3 stopnia).
Czy te 23 godziny pracy, to nie za dużo? Czy nie zwiększyć temperatury na krzywej tak aby osiągała zadaną w pomieszczeniu temperaturę i się wyłączała na jakiś czas?
Pompa uruchomiona z końcem sierpnia, na chwilę obecną ma 923 godziny pracy i 776 włączeń/wyłączeń.

Co do CWU to nie mam kagańca PC dogrzewa jak spadnie o 5*C. CWU ustawione na 43*C- i jest git załącza się raz/dobę Termostat pokojowy jak byś miał w
nienasłonecznionym miejscu było by OK (korytarz) krzywa u mnie to- +12---37*C ; -12---44*C Proponuję harmonogram ustaw na CO a CWU puść samopas. Spróbuj tak popracować ze 2-doby i ocenisz. Jak ustawisz harmonogram na CO i dobrze dobierzesz krzywą tak aby np. w 12 godz. mieć dogrzany dom to skrócisz pracę PC.Trzeba to wszystko dopasować

Andrzej5101
25-11-2020, 18:47
Jako, że to mój pierwszy sezon z pompą ciepła to mam pytanie.
Odkąd temperatury spadły w okolice 0 stopni, pompa chodzi praktycznie non stop.
Za ostatnie 24 godziny mam 23 godziny pracy i 5 wyłączeń/włączeń sprężarki.
Czy te 23 godziny pracy, to nie za dużo?
Należy spokojnie monitorować zachowanie pompy w ciągu dłuższego czasu,
Im pompa ma mniej startów tym dla pompy korzystniej,
Budynek po jakimś czasie się nagrzeje i okresy pracy pompy ulegną skróceniu,
Takie zachowanie PC świadczy o właściwym doborze pompy i prawidłowej instalacji CO,

Czy nie zwiększyć temperatury na krzywej tak aby osiągała zadaną w pomieszczeniu temperaturę i się wyłączała na jakiś czas?
Pompa uruchomiona z końcem sierpnia, na chwilę obecną ma 923 godziny pracy i 776 włączeń/wyłączeń.
Wg; mnie wszystko masz OK,

giman
25-11-2020, 21:06
Przydałaby się krzywa grzewcza z określeniem 3 punktów. Ciekawe czy takie zmiany planują.

-voymar-
25-11-2020, 21:29
Przydałaby się krzywa grzewcza z określeniem 3 punktów. Ciekawe czy takie zmiany planują.

Przecież trzeci punkt masz --według krzywej

giman
25-11-2020, 22:00
Ja mam dwa.
Ty w sumie też masz dwa.

krzywa u mnie to- +12---37*C ; -12---44*C

edyta:
Aaaa chyba, ze miałeś na myśli punkt odcięcia grzania to faktycznie można go liczyć jako trzeci, ale ja potrzebowałbym coś takiego:

450611

-voymar-
25-11-2020, 23:10
Jeszcze odnośnie sprawności-za dwa dni minie dokładnie rok , jak na stałe włączyłem ciepłomierz (wcześniej tylko 1 rok miałem non stop, a tylko kontrolnie od czasu do czasu badałem COP)-do dzisiaj mam SCOP 3,14 wg zewnętrznego podlicznika energii (z całym osprzętem tj obiegówka ,sterowniki, itp) i ciepłomierza.
Pierwszy sezon miałem SCOP 3,03-była wtedy jeszcze konkret zima...

Bobrow- ja nie potrzebuję cieplomierza ponieważ 4 sezony grzania grzałkami z COP=1 więc na koniec sezonu porównam ile wyjdzie COP. Fakt zima do zimy nie równa , ale zawsze coś da. Widzę po listopadzie ( za miesiąc też można) Ty chcesz zmierzyć błąd między PC a cieplomierzem. Ja zadowolę się rachunkiem za EE/rok =0

-voymar-
25-11-2020, 23:21
Ja mam dwa.
Ty w sumie też masz dwa.


edyta:
Aaaa chyba, ze miałeś na myśli punkt odcięcia grzania to faktycznie można go liczyć jako trzeci, ale ja potrzebowałbym coś takiego:

450611

No tak . Jeżeli narysujesz sobie oś X i Y i zaznaczysz ( zeszyt w kratę) co 1cm *C od samego początku.tz.oś X 0.+1,+2 itd. aż do nastawy krzywej podobnie z osią Y to ci pięknie wyjdzie.
Lepiej i szybciej jest przyjąć np. +15----37*C i -15-----45*C to wiemy że przy ( 0*C) temp zasilania to 41*C i adekwatnie dla temp. zew.+7*C zasilanie=39*C a dla temp. zew (-7*C) to temp. zasilania z PC dla powyższej krzywej =43*C. matematycznie szybciej.W identyczny sposób robimy dla innych krzywych.

MiG25
26-11-2020, 07:15
Nie ma co tu dyskutować , w generacjach H i J na pewno trzeciego punktu nie będzie. W Pompie są w sumie 4 takie krzywe grzewcze ( po dwie dla każdej strefy dla grzania i chłodzenia) , dodanie tych punktów jest niemożliwe bez aktualizacji oprogramowania w pompie , a tego zrobić CZ-TAW1 nie jest w stanie ( on tylko sam siebie może zaktualizować).
Może w następnej generacji , ale nikt przecież nie wymieni pompy po to tylko ,żeby mieć taki bajer.

TBomek
26-11-2020, 07:28
No tak . Jeżeli narysujesz sobie oś X i Y i zaznaczysz ( zeszyt w kratę) co 1cm *C od samego początku.tz.oś X 0.+1,+2 itd. aż do nastawy krzywej podobnie z osią Y to ci pięknie wyjdzie.
Lepiej i szybciej jest przyjąć np. +15----37*C i -15-----45*C to wiemy że przy ( 0*C) temp zasilania to 41*C i adekwatnie dla temp. zew.+7*C zasilanie=39*C a dla temp. zew (-7*C) to temp. zasilania z PC dla powyższej krzywej =43*C. matematycznie szybciej.W identyczny sposób robimy dla innych krzywych.

voymar masz policzyłem CI twoją krzywą, możesz sprawdzić czy się będzie pokrywać.
https://lh3.googleusercontent.com/Z7-wMd0xL5A9tD4-O2Weou_aWcH6IlpMHhLKY6S459wAsgvaMRZCE8JqVadVb-JMhOJNkLM7-tLfH_Gv996AVMa-2NHOetVOp1ophqBR-HsSCT06BXxlF0nPWv8mR5zRhxMQzDMMvKldWj0lPaCNkiN-2vSOFkes5MhwNhOy6YsaChMBBtJSZyRpaop_Svlnqy6hHIrJ4_ Eui5LnfifNOhrksh30xpFgCdPDJD8382DteYas4wjcS5X-pZXGm224_5FNevadydpC0JSMWqqxVQZPMoMStIPE6kPl7YeO8u Zc9rdNGJisYbnu6XUc9dpuVgHfdD1VhdXzxQdcDKZ3oMhI5fVA ER65C1j5LMlrtMVpYdW5N3k8QiHFxkooYg3I6TO_xDFBjFHQ6n wWhTtuf461Nmao34jFfvEnf-1LaRTZd5X8NIIqWhrGJsWNTYuvzUh2dnOJEqUg2i0ivT6DS8Sm Sb0njnWl9TxpUI4ow1pAXPC_KVMjCsgSeWo3qJn9Kl-J-4MHdpqJskeZirJ000TqA0d0ceO_7BLSb2LKSHxFteHyvgoT_00 XyF0_IrfIrkeSuinxaRF28jlAY2CzAgVuIQ2Zco0GhWP_iDyY_ oOmQDWyzS1Hlh3z1bTSR5_s90KPGz1lkkSA9h8GgqE1TKh-8EdPFicci0V9XRCTq7wpTNo-qVKwPnvhLN-r=w979-h640-no?authuser=0

giman
26-11-2020, 07:47
@-voymar-
Ale ja pisałem o czymś zupełnie innym, wydawało mi się, ze rysunek poglądowy był klarowny.
Napisze do czego bym potrzebował takiej krzywej. Bez względu na to co mówi teoria i wzory to utrata ciepła nie jest liniowa (a przynajmniej u mnie) i w okresach przejściowych potrzebuję łagodnego nachylenia krzywej a w dużych mrozach większego nachylenia.
Obecnie moja krzywa to (-12 ; +32) (+6 ; +28 ) i odcięcie na +12.
Idealnie grzeje mi od początku okresu grzewczego, zarówno miesiąc temu jak średnio na zewnątrz było +10 jak i teraz jak jest -2 w nocy.
Ale jak przyjdzie mróz -12,-15 to zasilanie +32 nie wystarczy. Ale jak ustawie +36 to taka krzywa przegrzeje mi dom obecnie.
Jasne rozwiązaniem problemu będzie odpowiednio sklecony harmonogram, ale taka łamana krzywa byłaby piękniejszym rozwiązaniem :)


Nie ma co tu dyskutować , w generacjach H i J na pewno trzeciego punktu nie będzie. W Pompie są w sumie 4 takie krzywe grzewcze ( po dwie dla każdej strefy dla grzania i chłodzenia) , dodanie tych punktów jest niemożliwe bez aktualizacji oprogramowania w pompie , a tego zrobić CZ-TAW1 nie jest w stanie ( on tylko sam siebie może zaktualizować).
Może w następnej generacji , ale nikt przecież nie wymieni pompy po to tylko ,żeby mieć taki bajer.
Jasne, ze nikt nie wymieni pompy po dodatkowe bajery, szczególnie takie niuanse.
Ale dyskutować zawsze warto, z wielu dyskusji rodzą się ciekawe rzeczy :)

-voymar-
26-11-2020, 10:47
A co to za problem z ciągłą pracą przez 5.5h?

https://i.imgur.com/IMAhzkK.png
Ok 23:00 był pierwszy defrost gdzie temp powrotu <27C i ok 4:30 po skończeniu grzania CWU. Tak więc 8h pracy ciągłej.

Nie do końca zrozumialeś o co mi chodzilo. 5,5h pracy to był przykład. Ja mam tak że jak bym PC włączył 1 listopada wedlug krzywej i wyłączył ją 1 maja to ona by pracowała cały czas do 1 maja ani razu się nie wyłączając .Modulowała by mocą i pracowała non stop. Dlatego pracuje według harmonogramu w zadanych godzinach.

-voymar-
26-11-2020, 10:54
voymar masz policzyłem CI twoją krzywą, możesz sprawdzić czy się będzie pokrywać.
https://lh3.googleusercontent.com/Z7-wMd0xL5A9tD4-O2Weou_aWcH6IlpMHhLKY6S459wAsgvaMRZCE8JqVadVb-JMhOJNkLM7-tLfH_Gv996AVMa-2NHOetVOp1ophqBR-HsSCT06BXxlF0nPWv8mR5zRhxMQzDMMvKldWj0lPaCNkiN-2vSOFkes5MhwNhOy6YsaChMBBtJSZyRpaop_Svlnqy6hHIrJ4_ Eui5LnfifNOhrksh30xpFgCdPDJD8382DteYas4wjcS5X-pZXGm224_5FNevadydpC0JSMWqqxVQZPMoMStIPE6kPl7YeO8u Zc9rdNGJisYbnu6XUc9dpuVgHfdD1VhdXzxQdcDKZ3oMhI5fVA ER65C1j5LMlrtMVpYdW5N3k8QiHFxkooYg3I6TO_xDFBjFHQ6n wWhTtuf461Nmao34jFfvEnf-1LaRTZd5X8NIIqWhrGJsWNTYuvzUh2dnOJEqUg2i0ivT6DS8Sm Sb0njnWl9TxpUI4ow1pAXPC_KVMjCsgSeWo3qJn9Kl-J-4MHdpqJskeZirJ000TqA0d0ceO_7BLSb2LKSHxFteHyvgoT_00 XyF0_IrfIrkeSuinxaRF28jlAY2CzAgVuIQ2Zco0GhWP_iDyY_ oOmQDWyzS1Hlh3z1bTSR5_s90KPGz1lkkSA9h8GgqE1TKh-8EdPFicci0V9XRCTq7wpTNo-qVKwPnvhLN-r=w979-h640-no?authuser=0

OK. Dzięki ha ha -ja znam swoją krzywą na CO i potrafię to wyliczyć ale miło że to zrobiłeś.

-voymar-
26-11-2020, 17:41
Kolejne szybkie pytanko do starych POMPIARZY
Pompa pracuje na harmonogramie ,następuje wyłączenie PC i jest zaszroniona ( tak miałem dziś) Stala zaszroniona i wystartowała pracuje jest OK pracuje 1h bez defrostu ---czyli nie był wymagany.
Teraz nasuwa się pytanie i moja obawa --jak to będzie jak pompa będzie się odszraniać lub będzie 1min. przed rozpoczęciem defrostu a harmonogram ją wyłączy.A ponowny start będzie za jakieś 4godz. a ona stoi zaszroniona cała lub defrost został przerwany przez harmonogram.
Dzięki za odpowiedzi.

MiG25
26-11-2020, 17:53
Np moja jak nie zdążyła się odszronić przed 6 rano to stała w lodzie do 22 ( mialem taryfę G12AS i tylko w nocy chodziła) , to o 22 startowała i mimo ,że pierwsze co to powinna się odszronić , to ona tego nie robiła ,dopóki nie upłynęło 35 min od startu sprężarki .
Te 35 min to jeden z warunków defrostu , pomiedzy defrostami musi być minimum 35 min .

codix
26-11-2020, 18:13
Kolejne szybkie pytanko do starych POMPIARZY
Pompa pracuje na harmonogramie ,następuje wyłączenie PC i jest zaszroniona ( tak miałem dziś) Stala zaszroniona i wystartowała pracuje jest OK pracuje 1h bez defrostu ---czyli nie był wymagany.
Teraz nasuwa się pytanie i moja obawa --jak to będzie jak pompa będzie się odszraniać lub będzie 1min. przed rozpoczęciem defrostu a harmonogram ją wyłączy.A ponowny start będzie za jakieś 4godz. a ona stoi zaszroniona cała lub defrost został przerwany przez harmonogram.
Dzięki za odpowiedzi.

Harmonogram nie przerwie defrostu jak juz sie zaczol to zostanie dokończony.
Nigdy sie nie odszrania jak juz nie moze produkowac ciepla tylko jak wyraznie spada wydajnosc wiec jak Ci sie wylaczy minute orzed defrostem i postoi tak caly dzien to potem wystartuje i wlasnie te ok.35 min bedzie zasuwac z bardzo niskim copem typu cop=2 i potem sie odszroni.

Chociaz jednorazowo mialem przypadek (moze jakis błąd) ze stala slabiutko oszroniona powiedzmy 30% i harmonogram ja wystartowal do grzania cwu po 5min od startu poszedl defrost zupelnie nie potrzebnie.

MiG25
26-11-2020, 18:43
Nigdy sie nie odszrania jak juz nie moze produkowac ciepla tylko jak wyraznie spada wydajnosc .

To nie jest kwestia wydajności , czy jakiś niewiadomo co wymyślnych zależności . W serwisówce jest to opisane. Defrost włacza się ,gdy temperatura orurowania zewnętrznego ( i wcale nie temperatura defrostu jakby nazwa wskazywała) spadnie poniżej temperatury opisanej wykresem zależnym od temperatury otoczenia ( np, przy 0 na zewnątrz to jest -10 stopni orurowania zewnętrznego) , i blokowane jest to jezszcze minimalną pracą sprężarki 35min.

Nie ma nic na temat , wydajności , COPów , poboru prądu ,itd , to jest prosta zależność temperatury.

-voymar-
26-11-2020, 18:50
Oki .Dzieki chłopaki. Myślałem że jak zatrzyma ją harmonogram i jest zaszroniona to przy ponownym starcie zrobi to grzałką ,czy tam jakimś innym ustrojstwem.
Pisząc program ja bym tak to zrobił w takiej wyjątkowej sytuacji. Ale skoro Panasonic tak to rozwiązał to chyba zdawał sobie sprawę że tak może się zdarzyć.

codix
26-11-2020, 19:10
To nie jest kwestia wydajności , czy jakiś niewiadomo co wymyślnych zależności . W serwisówce jest to opisane. Defrost włacza się ,gdy temperatura orurowania zewnętrznego ( i wcale nie temperatura defrostu jakby nazwa wskazywała) spadnie poniżej temperatury opisanej wykresem zależnym od temperatury otoczenia ( np, przy 0 na zewnątrz to jest -10 stopni orurowania zewnętrznego) , i blokowane jest to jezszcze minimalną pracą sprężarki 35min.

Nie ma nic na temat , wydajności , COPów , poboru prądu ,itd , to jest prosta zależność temperatury.

Ta temperatura orurowania zmienia sie wraz ze stopniem zaszronienia ?
Bo u mnie powiedzmy bedzie stala temperatura 0st i stale warunki i jak pompa bedzie chodzila na wysokiej czestotliwosci to zaszroni sie tak ze po 45min zrobi defrost a jak na malej czestotliwosci to dopiero po 2godzinach zawsze dopiero jak wymiennik jest zarosniety caly na bialo ze nawet ciemniejszych pasków nie widac

MiG25
26-11-2020, 19:20
Ta temperatura orurowania zmienia sie wraz ze stopniem zaszronienia ?
Bo u mnie powiedzmy bedzie stala temperatura 0st i stale warunki i jak pompa bedzie chodzila na wysokiej czestotliwosci to zaszroni sie tak ze po 45min zrobi defrost a jak na malej czestotliwosci to dopiero po 2godzinach zawsze dopiero jak wymiennik jest zarosniety caly na bialo ze nawet ciemniejszych pasków nie widac

Sama temperatura oszronienia jest mniej więcej stała , aż w pewnym momencie powietrze nie ma jak przepływać i zaczyna gwałtownie spadać. I ot cała tajemnica.
W załaczeniu masz wykres zależności włączenia defrostu .
450629

michancia
26-11-2020, 19:27
Panowie, pytanie z innej beczki, a właściwie niedawno takie pytanie padło.
Co daje tryb cichy, czy zwolni tylko wiatrak, żeby jednostka zewnętrzną ciszej pracowała, czy może, jak tu wcześniej wspomniał kolega ,,Mig,, obniży też moc.
Bo jeśli by obniżyła moc na zasilaniu, a tak jak w moim przypadku to 1kW na zasilaniu ( min. modulacja 23 hz ), to by było fajnie.
Pytam, bo jeszcze tego nie sprawdzałem, a by mi to w ciepłe dni mały problem rozwiązało.

codix
26-11-2020, 19:28
Sama temperatura oszronienia jest mniej więcej stała , aż w pewnym momencie powietrze nie ma jak przepływać i zaczyna gwałtownie spadać. I ot cała tajemnica.
W załaczeniu masz wykres zależności włączenia defrostu .
450629

Nie widzialem takiego wykresu w SM od 7kw(Znalazłem faktycznie jest taki sam ale to nie zmienia faktu ze nastepuje to wczesniej a nie dopiero jak powietrze nie ma jak przeplywac.
Bo ostatnio taki przypadek mialem pompa byla tak zaszroniona ze juz prawie przed defrostem stanela z powodu harmonogramu i jak potem sie uruchomila a pogoda byla taka ze szronilo aie jak niewiem to chodzila jeszcze te 35min i produkowala ciepło wiec przeplyw powietrza byl caly czas a zarosla jak nigdy.
Pobierala przez te 35 min bardzo duze ilosci energi (nie na grzalki bo mam wylaczone) a produkcja byla kiepska jak cholera bo nie mogla dobic do zadanej 31st przez cale 35min gdzie normalnie jej to zajmuje 15min

codix
26-11-2020, 19:35
Panowie, pytanie z innej beczki, a właściwie niedawno takie pytanie padło.
Co daje tryb cichy, czy zwolni tylko wiatrak, żeby jednostka zewnętrzną ciszej pracowała, czy może, jak tu wcześniej wspomniał kolega ,,Mig,, obniży też moc.
Bo jeśli by obniżyła moc na zasilaniu, a tak jak w moim przypadku to 1kW na zasilaniu ( min. modulacja 23 hz ), to by było fajnie.
Pytam, bo jeszcze tego nie sprawdzałem, a by mi to w ciepłe dni mały problem rozwiązało.

U mnie tryb cichy na stopniu 3 powoduje tylko tyle ze nie pozwala pompie wkrecic sie powyżej 50hz czyli jak normalnie startuje chodzi np.na 65hz iles czasu potem sie moduluje w duł do np.24hz .
To na trybie cichym jak wystartuje to tylko do 49hz no i oczywiscie dysponuje wtedy moca odpowiednia jak dla 49hz i wiatrak sie kreci jak przy 49hz co powoduje dluzsze dochodzenie do temp.zadanej wiec pozniej zacznie sie modulowac w dul .
W jakiejs jednostce czasu oczywiscie orzez to wyprodukuje mniej energi niz normalnie by to bylo.

Ale nie spowoduje to tego ze przy np.39hz bedzie Ci produkowac mniej energi niz bez wlaczonego trybu cichego

MiG25
26-11-2020, 19:51
Nie widzialem takiego wykresu w SM od 7kw(Znalazłem faktycznie jest taki sam ale to nie zmienia faktu ze nastepuje to wczesniej a nie dopiero jak powietrze nie ma jak przeplywac.
Bo ostatnio taki przypadek mialem pompa byla tak zaszroniona ze juz prawie przed defrostem stanela z powodu harmonogramu i jak potem sie uruchomila a pogoda byla taka ze szronilo aie jak niewiem to chodzila jeszcze te 35min i produkowala ciepło wiec przeplyw powietrza byl caly czas a zarosla jak nigdy.
Pobierala przez te 35 min bardzo duze ilosci energi (nie na grzalki bo mam wylaczone) a produkcja byla kiepska jak cholera bo nie mogla dobic do zadanej 31st przez cale 35min gdzie normalnie jej to zajmuje 15min

Czy nie ma jak przepływać , czy przepływa tak ,że parownik już nie oddaje chłodu do powietrza i spada mu gwałtownie temperatura.
Nawet jak powietrze już przez parownik nie przepływa to pompa jeszcze jest w stanie oddawać ciepło chłodząc jeszcze bardziej ten lód na parowniku.

Więc przez te 35minut defrost był zablokowany , to temperatura na tym wymienniku nie była powiedzmy -15 stopni , tylko np -25 jak defrost w końcu się zaczął.

michancia
26-11-2020, 19:52
Bardziej mnie interesuje, czy zejdzie w trybie cichym z modulacjà poniżej tych 23hz, jak w moim przypadku, lub 1kW na zasilaniu.
Któryś tu z kolegów użytkowników T CAP pisał, że jemu schodzi do 0.8kW i nie wiem czy to coś w ustawieniach, czy te TCAP 3-fazowe tak schodzą.

codix
26-11-2020, 19:59
Bardziej mnie interesuje, czy zejdzie w trybie cichym z modulacjà poniżej tych 23hz, jak w moim przypadku, lub 1kW na zasilaniu.
Któryś tu z kolegów użytkowników T CAP pisał, że jemu schodzi do 0.8kW i nie wiem czy to coś w ustawieniach, czy te TCAP 3-fazowe tak schodzą.

Tylko zapobiega wyzszemu wkreceniu sie niz 49hz ponizej niczego nie zmienia w pracy przynajmniej w 7kw bo ponizej 49hz jej praca jest juz naprawde cicha i nie potrzebny jest tryb cichy.
Chyba ze w tcapach jakos inaczej bo roznice jakies moga byc

codix
26-11-2020, 20:04
Co do grzalek rezerwowych i ich wylaczenia w menu ukrytym.

Grzałka BUH (użyj / nie używaj grzałki BUH) (OSTROŻNIE) Różni się od używania / nie używania grzałki BUH ustawionej przez klienta. W przypadku korzystania z tego ustawienia, włączenie grzałki ze względu na ochronę przed mrozem zostanie wyłączone. (Proszę używać tego ustawienia, gdy jest to wymagane przez zakład energetyczny). Używając tego ustawienia, nie można odszraniać z powodu niskiej temperatury nastawy ogrzewania i praca może zostać zatrzymana (H75). Częste zatrzymywanie się może być spowodowane niewystarczającym przepływem cyrkulacji, zbyt niską nastawą temperatury ogrzewania itp.

Wiec tylko zagrozenie dla funkcji antyzamrozeniowej to u mnie przy jednostce wewnetrznej w srodku domu nie ma szans.
No i jak nie bedzie miala cieplej wody na defrost to poprostu przerwie i wywali bład.

MiG25
26-11-2020, 20:06
Bardziej mnie interesuje, czy zejdzie w trybie cichym z modulacjà poniżej tych 23hz, jak w moim przypadku, lub 1kW na zasilaniu.
Któryś tu z kolegów użytkowników T CAP pisał, że jemu schodzi do 0.8kW i nie wiem czy to coś w ustawieniach, czy te TCAP 3-fazowe tak schodzą.

Mi 12kW 3fazowy potrafi zejść do 0,6 a jak jest ciepło ( późnia wiosna) nawet do 0,4 , to wszystko przy 19Hz. Przy temperaturze zewnętrznej jak teraz ( -2 stopnie) 0,8 jak najbardziej osiągalne. Oczywiscie to wszystko odczytane z poziomu pompy , z podlicznika jakieś 100 -150W więcej.

I nie ma na to wpływu tryb cichy , on tylko ogranicza pompę "od góry" , jeśli potrzebujemy pełnej mocy , to tryb cichy ją ograniczy , jeśli pompa zaczyna się modulować to ma wpływ tylko na obroty wentylatorów ( to ogranicza do samego końca).

TBomek
26-11-2020, 20:09
codix nie tylko, tryb cichy tak jak pisałeś nie pozwala PC startować z "kopa" tylko z określonym Hz moim zdaniem ściśle zależnym od temperatury na zewnątrz. Im cieplej tym z niższym HZ startuje i dłużej PC "dochodzi" do zadanej temperatury a potem moduluje w dół. Ten trym najbardziej może się przydać się w okresach przejściowych, kiedy zależy nam na wydłużeniu pracy PC a zarazem nie odczujemy tego że temp zadana jest wolniej osiągana, Prawdą jest tez że PC pracując z ograniczoną mocą szczytową rzadziej się oszrania, ale jeśli ten proces ma miejsce w bardzo dużej wilgotności i w okolicach 0+ na zewnątrz, to PC potrafi nie oszraniać się a zachodzić lodem. Woda po niej spływa i zamarza powoli i robi się kostka lodu. W tedy podczas defrostu PC ma co robić . :) Tyle wyszło z moich testów.

codix
26-11-2020, 20:13
Migu przyjżałem sie jeszcze temu wykresowi pracy zaworu rozpreznego,czterodrogowego,wentylatora,obiegówki i kompresora(pod tym wykresem deice mode)
No i niby by wynikalo z tego ze kompresor zmienia tylko obroty ale nie ma niby podanych startstopów ale u siebie próbowalem juz chyba wszystkiego lacznie z bardzo duzymi temperaturami zasilania i powrotu (oraz sprawdzalem czujniki-wszystko jest ok) i dalej robi dwa starty wiec juz sie poddaję:wtf:

-voymar-
26-11-2020, 20:18
Tylko zapobiega wyzszemu wkreceniu sie niz 49hz ponizej niczego nie zmienia w pracy przynajmniej w 7kw bo ponizej 49hz jej praca jest juz naprawde cicha i nie potrzebny jest tryb cichy.
Chyba ze w tcapach jakos inaczej bo roznice jakies moga byc

Na moim T-Cap nigdy więcej niż 49--50Hz nie widziałem Tryb cichy pewnie wyłączony bo nie ma ikonki na panelu (ikonki palca)

-voymar-
26-11-2020, 20:25
Co do grzalek rezerwowych i ich wylaczenia w menu ukrytym.

Grzałka BUH (użyj / nie używaj grzałki BUH) (OSTROŻNIE) Różni się od używania / nie używania grzałki BUH ustawionej przez klienta. W przypadku korzystania z tego ustawienia, włączenie grzałki ze względu na ochronę przed mrozem zostanie wyłączone. (Proszę używać tego ustawienia, gdy jest to wymagane przez zakład energetyczny). Używając tego ustawienia, nie można odszraniać z powodu niskiej temperatury nastawy ogrzewania i praca może zostać zatrzymana (H75). Częste zatrzymywanie się może być spowodowane niewystarczającym przepływem cyrkulacji, zbyt niską nastawą temperatury ogrzewania itp.

Wiec tylko zagrozenie dla funkcji antyzamrozeniowej to u mnie przy jednostce wewnetrznej w srodku domu nie ma szans.
No i jak nie bedzie miala cieplej wody na defrost to poprostu przerwie i wywali bład.
Mowisz że jak nie bedzie miała ciepłej wody to przerwie i wywali błąd. To kuźwa jak będą mrozy to to do wiosny może stać w lodzie. No chyba że z czajnikiem przegotowanej można latać i odmrażać . Ha ha.

-voymar-
26-11-2020, 20:27
U mnie też widziałem modulację na 19Hz i (-2*C)

MiG25
26-11-2020, 20:41
Migu przyjżałem sie jeszcze temu wykresowi pracy zaworu rozpreznego,czterodrogowego,wentylatora,obiegówki i kompresora(pod tym wykresem deice mode)
No i niby by wynikalo z tego ze kompresor zmienia tylko obroty ale nie ma niby podanych startstopów ale u siebie próbowalem juz chyba wszystkiego lacznie z bardzo duzymi temperaturami zasilania i powrotu (oraz sprawdzalem czujniki-wszystko jest ok) i dalej robi dwa starty wiec juz sie poddaję:wtf:

Najprawdopodobniej jednowentylatorowe się po prostu wyłączają na początku defrostu . Być może ktoś ma jednowentylatorową i jest w stanie to obalić....

BikeBarian
26-11-2020, 20:46
Najprawdopodobniej jednowentylatorowe się po prostu wyłączają na początku defrostu . Być może ktoś ma jednowentylatorową i jest w stanie to obalić....

Z tego co zauważyłem to w mojej &KW seria J jak zaczyna się defrost to sprężarka staje i jest 0Hz.

MiG25
26-11-2020, 20:49
Obalić , a nie potwierdzić ;)

BikeBarian
26-11-2020, 20:53
Dla mnie białe jest zawsze białe...nigdy czarne tak wiec potwierdzam.

-voymar-
26-11-2020, 23:51
U mnie defrost--sprężarka na 30Hz COP- skoczył ( chwilowo ) na 28 produkcja energii (10,8---15kWh) bez zatrzymania sprężarki pobór (0,4 -0.6) i bez dodatkowych (WŁ i WYŁ ) -jest tyle ile przed defrostem .Po defroście płynne przejście do grzania

michancia
27-11-2020, 08:23
U mnie też widziałem modulację na 19Hz i (-2*C)

Ty masz 1-fazowa, czy 3-fazową, bo jesli masz taka jak ja 1-fazową i ci tak pokazuje, to trochę dziwne, bo u mnie min. 1kW (23hz ). Byc może sa to przekłamania na wyswietlaczu chwilowych wartości.
Nie mam jej opomiarowanej, ale sprawdzałem ją, przy wyłączonych pozostałych odbiornikach w domu i porównałem z licznikiem energii ZE i naprawdę pokazuje dokładnie ( błąd to może 5%)

michancia
27-11-2020, 08:28
U mnie defrost--sprężarka na 30Hz COP- skoczył ( chwilowo ) na 28 produkcja energii (10,8---15kWh) bez zatrzymania sprężarki pobór (0,4 -0.6kWh) i bez dodatkowych (WŁ i WYŁ ) -jest tyle ile przed defrostem .Po defroście płynne przejście do grzania

Zrobiła defrost przy użyciu tylko zładu wody, u mnie też tak samo przejdzie, żadnego zał/wył.
Ale jeśli sie w tym czasie nie odmrozi, to przejdzie do drugiego etapu z użyciem samej sprężarki, a wtedy pomiędzy pierwszym defrostem a drugim jest zatrzymanie sprężarki i ponowne załączenie i licznik zliczy 2 ( 1 zał, 1 wył ), po drugim defroście przechodzi płynnie do grzania co.

Tomaszs131
27-11-2020, 10:32
Post na temat klimatyzacji przeniosłem
TUTAJ (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?237067-klimatyzacja-w-nowym-domu/page2)

mundi73
27-11-2020, 21:29
U mnie defrost--sprężarka na 30Hz COP- skoczył ( chwilowo ) na 28 produkcja energii (10,8---15kWh) bez zatrzymania sprężarki pobór (0,4 -0.6kWh) i bez dodatkowych (WŁ i WYŁ ) -jest tyle ile przed defrostem .Po defroście płynne przejście do grzania
Właśnie miałem pytać czy to normalne A tu kolega opisuje swój defrost . Mam to samo . Sprężarka się nie wyłączyła. Defrosty przeprowadzone woda z układu. Raz zauważyłem gdy miałem wyłączona podłogowke przeszła na mode 2 jak opisuje Migu i wtedy stanęła. Poza tym jak u kolegi

MiG25
27-11-2020, 21:35
mundi73, SDC 9kW trójfazowa to zewnętrzna jednostka dwuwentylatorowa?

-voymar-
27-11-2020, 21:45
Zrobiła defrost przy użyciu tylko zładu wody, u mnie też tak samo przejdzie, żadnego zał/wył.
Ale jeśli sie w tym czasie nie odmrozi, to przejdzie do drugiego etapu z użyciem samej sprężarki, a wtedy pomiędzy pierwszym defrostem a drugim jest zatrzymanie sprężarki i ponowne załączenie i licznik zliczy 2 ( 1 zał, 1 wył ), po drugim defroście przechodzi płynnie do grzania co.

Jest dokładnie tak jak piszesz .na wodzie 19Hz było chwilkę reszta to samo co u ciebie 23Hz. Pompa 1F

-voymar-
27-11-2020, 22:11
Zrobiła defrost przy użyciu tylko zładu wody, u mnie też tak samo przejdzie, żadnego zał/wył.
Ale jeśli sie w tym czasie nie odmrozi, to przejdzie do drugiego etapu z użyciem samej sprężarki, a wtedy pomiędzy pierwszym defrostem a drugim jest zatrzymanie sprężarki i ponowne załączenie i licznik zliczy 2 ( 1 zał, 1 wył ), po drugim defroście przechodzi płynnie do grzania co.

Musi się odmrozić na wodzie ponieważ mam grzejniki a na nich temp. zas.40*C więc powrót mam35*C przy delcie 5

ziomas1
28-11-2020, 16:34
Witam!!
Nie miałem okazji tego zaobserwować czy ktoś z forumowiczów wie jak to działa. Zastanawiam się nad podnoszeniem bądź obniżaniem krzywej za pomocą harmonogramu czy też bezpośrednio za pomocą sterownika. Krzywą można ponieść o 5 lub obniżyć o -5. Tylko się zastanawiam jak to działa. Myślałem, że ta jedna jednostka to 1 stopień zmiany wody na zasilaniu. Ale nie jestem pewien czy tak jest. Czy ktoś to weryfikował czy to chodzi o 1 stopień czy raczej o jeden przedział wynikający z krzywej kiedy tmp na zewnatrz zmienia się o 1 stopień? Oczywiście chodzi o pompy panasa.

-voymar-
28-11-2020, 16:45
Witam!!
Nie miałem okazji tego zaobserwować czy ktoś z forumowiczów wie jak to działa. Zastanawiam się nad podnoszeniem bądź obniżaniem krzywej za pomocą harmonogramu czy też bezpośrednio za pomocą sterownika. Krzywą można ponieść o 5 lub obniżyć o -5. Tylko się zastanawiam jak to działa. Myślałem, że ta jedna jednostka to 1 stopień zmiany wody na zasilaniu. Ale nie jestem pewien czy tak jest. Czy ktoś to weryfikował czy to chodzi o 1 stopień czy raczej o jeden przedział wynikający z krzywej kiedy tmp na zewnatrz zmienia się o 1 stopień? Oczywiście chodzi o pompy panasa.

Właśnie podniosłem sobie o +4 i to co widzę to podnosi od krzywej o zadaną wartość np. miałem 40*C Mam 44*C. Powodzenia.

agb
28-11-2020, 17:08
Witam!!
Nie miałem okazji tego zaobserwować czy ktoś z forumowiczów wie jak to działa. Zastanawiam się nad podnoszeniem bądź obniżaniem krzywej za pomocą harmonogramu czy też bezpośrednio za pomocą sterownika. Krzywą można ponieść o 5 lub obniżyć o -5. Tylko się zastanawiam jak to działa. Myślałem, że ta jedna jednostka to 1 stopień zmiany wody na zasilaniu. Ale nie jestem pewien czy tak jest. Czy ktoś to weryfikował czy to chodzi o 1 stopień czy raczej o jeden przedział wynikający z krzywej kiedy tmp na zewnatrz zmienia się o 1 stopień? Oczywiście chodzi o pompy panasa.
Jak z krzywej wychodzi zasilanie np. 30C to podniesienie o 1 spowoduje, podniesienie temperatury zasilania do 31C.

MiG25
28-11-2020, 17:23
Zobacz w menu z informacjami , punkt 8 , pierwsza wartość. i zobacz jak się zmienia temperatura docelowa wraz z przesunięciem krzywej.


Jak z krzywej wychodzi zasilanie np. 30C to podniesienie o 1 spowoduje, podniesienie temperatury zasilania do 31C.

To nie jest zasilanie.... To jest Target temperature , po polsku temperatura docelowa , a jak pompa do niej dąży temperaturą zasilania , to już jest inny temat ( może od razu walić zasilanie 2 stopnie wyżej od docelowej , może stopniowo dochodzić....)

michancia
28-11-2020, 17:34
Musi się odmrozić na wodzie ponieważ mam grzejniki a na nich temp. zas.40*C więc powrót mam35*C przy delcie 5

Ja mam też grzejniki i duży zlad wody powyże 120l, temperatury na zasilaniu 37, na powrocie 34. Ale to zależy kiedy ona ten defrost przeprowadzi, czy na początku cyklu grzania, czy na końcu. Jak na końcu cyklu to w obiegu ma dużo ciepłej wody, a jak na początku to jej wody nie starcza ( powrót poniżej 27st/c i przechodzi do drugiego cyklu )
W moim przypadku raz jej sie uda samym zładem, a raz przy samym zładzie prawie całą odszroni i zostanie jej na dole mały pasek i wtedy mieli przy użyciu sprężarki i to bardzo długo, gdzie juz dawno sie odszronila.

michancia
28-11-2020, 17:37
Jak z krzywej wychodzi zasilanie np. 30C to podniesienie o 1 spowoduje, podniesienie temperatury zasilania do 31C.

To zależy czy jest odbior ciepła, bo przy grzejnikach, to ustawienie krzywej i delty ni jak się ma do rzeczywistości

MiG25
28-11-2020, 17:48
To jeszcze raz powtórzę , ustawia się temperaturę docelową , a nie temperaturę wyjściową ( zasilania...)

michancia
28-11-2020, 17:57
To jeszcze raz ci powtórzę, mam ustawioną temperaturę zasilania czy jak wolisz docelową na 36st/c z deltą 5st/c. A pompa grzeje z temperaturą zasilania 37st/c i powrotu 34st/c. Tak grzeje do ok. 0st/c na dworze, a poniżej tej temperatury zapotrzebowanie budynku wzrasta a tym samym i odbiór ciepla i pompa zaczyna trzymac zadaną na zasilaniu 36 st/C i deltę 5st/c

-voymar-
28-11-2020, 18:29
To zależy czy jest odbior ciepła, bo przy grzejnikach, to ustawienie krzywej i delty ni jak się ma do rzeczywistości

A to dlaczego?. Po miesiącu testów u mnie nie ma opcji aby PC się wyłączyła z powodu braku odbioru. Zresztą pisałem o tym .Tak że zależy jak kto co ma . wczoraj jak ją puściłem to pracowala 22godz z jednym startem ( wczoraj ) no i oczywiście dziś jak się wylączyła o 14. Tak że mi może PC pracować aż do wiosny i to na różnych krzywych i się nie wyłączy ani razu. To też z jednej strony jest super bo mogę zadać krzywą na cały sezon ( niska krzywa) i pracowała by do wiosny. Z drugiej strony wygenerowała by mnóstwo godzin pracy 30x24=720 godz. na miesiąc i tu moja obawa. Więc trzeba ją ograniczać czasowo z wyższą krzywą.

MiG25
28-11-2020, 18:41
To jeszcze raz ci powtórzę, mam ustawioną temperaturę zasilania czy jak wolisz docelową na 36st/c z deltą 5st/c. A pompa grzeje z temperaturą zasilania 37st/c i powrotu 34st/c. Tak grzeje do ok. 0st/c na dworze, a poniżej tej temperatury zapotrzebowanie budynku wzrasta a tym samym i odbiór ciepla i pompa zaczyna trzymac zadaną na zasilaniu 36 st/C i deltę 5st/c

No i sam widzisz ,że to dwie różne temperatury.

michancia
28-11-2020, 18:42
A to dlaczego?. Po miesiącu testów u mnie nie ma opcji aby PC się wyłączyła z powodu braku odbioru. Zresztą pisałem o tym .Tak że zależy jak kto co ma . wczoraj jak ją puściłem to pracowala 22godz z jednym startem ( wczoraj ) no i oczywiście dziś jak się wylączyła o 14. Tak że mi może PC pracować aż do wiosny i to na różnych krzywych i się nie wyłączy ani razu. To też z jednej strony jest super bo mogę zadać krzywą na cały sezon ( niska krzywa) i pracowała by do wiosny. Z drugiej strony paprała by mnóstwo godzin 30x24=720 godz. na miesiąc i tu moja obawa. Więc trzeba ją ograniczać czasowo.

Tak tylko jakie masz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jak masz duży odbiór tego ciepła, bo budynek go potrzebuje, to tak bedzie.
U mnie, tak jak w tej chwili, na dworze mam 0st/c, energia cieplna w budynku została zmagazynowana ( ściany z cegły 40cm do tego dobrze zaizolowany )
Pompa pracuje wg. termostatu z histerezą 0.4st/c, temperatura zadana 22.4st/c.To jak pompa osiągneła tę zadaną o 17.00 i sie wylączyła, to ponowne załączenie było o 18.45, tyle czasu pompa nie pracuje, bo budynek to ciepło trzyma.
Ale tym samym jak juz sie rozgrzeje to tego ciepła nie odbiera.
Przy tej pompie T CAP i przy moim budynku, to dopiero pompa może ciągle pracować prawdopodobnie przy ujemnych temperaturach.
Ale tego nie sprawdziłem,bo i tak do -7st/c jaklie były w tamtym roku, to ona pracowała w cyklach, przy największej temperaturze zasilania 38st/c

michancia
28-11-2020, 19:22
No i sam widzisz ,że to dwie różne temperatury.

Powiedz mi co sie zmieniło w tych twoich dwóch różnych temperaturach ( i jak by je nie nazywać zasilanie czy zadana ), jeśli w ustawieniach nic nie zmienialem ( wczoraj ustawiłem krzywą 38/36 i 15/0 i delta 5st/c ). A w dniu dzisiejszym w dzień przy +4st/c na zasilaniu mam 37st/c przy powrocie 34st/c, a teraz gdy temperatura 0st/c na zasilaniu pięknie 36st/c i powrót 32st/c i tak se pieknie pracuje ( cykl takiej pracy trwa tak z jedna godzinę i termostat ja wyłączy ). Ale też długo nie popracuje, bo zeszła z modulacją do min. ( 1kW ).

-voymar-
28-11-2020, 19:25
Tak tylko jakie masz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jak masz duży odbiór tego ciepła, bo budynek go potrzebuje, to tak bedzie.
U mnie, tak jak w tej chwili, na dworze mam 0st/c, energia cieplna w budynku została zmagazynowana ( ściany z cegły 40cm do tego dobrze zaizolowany )
Pompa pracuje wg. termostatu z histerezą 0.4st/c, temperatura zadana 22.4st/c.To jak pompa osiągneła tę zadaną o 17.00 i sie wylączyła, to ponowne załączenie było o 18.45, tyle czasu pompa nie pracuje, bo budynek to ciepło trzyma.
Ale tym samym jak juz sie rozgrzeje to tego ciepła nie odbiera.
Przy tej pompie T CAP i przy moim budynku, to dopiero pompa może ciągle pracować prawdopodobnie przy ujemnych temperaturach.
Ale tego nie sprawdziłem,bo i tak do -7st/c jaklie były w tamtym roku, to ona pracowała w cyklach, przy największej temperaturze zasilania 38st/c

Skoro masz ponowne zalączenie o18,45 a wył było o 17.00 To u mnie jest podobnie średnio strata ( utrata ciepła na poziomie 0.2*C na 1-- 2godz.) Jak bym grzal na termostacie to tak by sie wyłączała .Jeden szkopuł mam taki że nie mam termostatu dodatkowego tylko ten na PC a on jest w sterowni. Tam temp szybciej spada niż w pomieszczeniach mieszkalnych i pompa mi się załączała za wcześnie niż byla potrzeba . Natomiast gdy się załączyła to znów szybciej osiągała zadaną i znów stop. Dalo by się to ogarnąć na harmonogramie lecz prościej było mi grzać według temp. wody i krzywej. Ja mam PC dopiero miesiąc tak że rożnego rodzaju ustawienia muszę dopiero dopasować do domu. Mi przy 0*C na zew. wystarczy i 37*C--38*C lecz zależy mi na czasie jak dam 40*C to szybciej dogrzeje dom a i PC krócej chodzi.

-voymar-
28-11-2020, 19:30
Powiedz mi co sie zmieniło w tych twoich dwóch różnych temperaturach ( i jak by je nie nazywać zasilanie czy zadana ), jeśli w ustawieniach nic nie zmienialem ( wczoraj ustawiłem krzywą 38/36 i 15/0 i delta 5st/c ). A w dniu dzisiejszym w dzień przy +4st/c na zasilaniu mam 37st/c przy powrocie 34st/c, a teraz gdy temperatura 0st/c na zasilaniu pięknie 36st/c i powrót 32st/c i tak se pieknie pracuje ( cykl takiej pracy trwa tak z jedna godzinę i termostat ja wyłączy ). Ale też długo nie popracuje, bo zeszła z modulacją do min. ( 1kW ).

Jaka pompka obiegowa? bufor masz?

agb
28-11-2020, 19:36
To nie jest zasilanie.... To jest Target temperature , po polsku temperatura docelowa , a jak pompa do niej dąży temperaturą zasilania , to już jest inny temat ( może od razu walić zasilanie 2 stopnie wyżej od docelowej , może stopniowo dochodzić....)
To jest ten sam temat, bo z krzywej właśnie wynika temperatura docelowa zasilania :P


To zależy czy jest odbior ciepła, bo przy grzejnikach, to ustawienie krzywej i delty ni jak się ma do rzeczywistości
Nic nie zaleźy. Podnosi/lub obniża temperaturę docelową.

michancia
28-11-2020, 19:43
Jaka pompka obiegowa? bufor masz?

Pompa obiegowa tylko ta w pompie, buforu nie mam ( duzy zład wody ). Jak to montowałem to wiedzialem co chcę, a układ z instalatorem miałem taki, że jak zajdzie potrzeba to dołozymy bufor.
Na te chwilę pompa odpalona w 05.09.2019 i to pięknie pracuje. Na tę chwilę mam zał/wył 3899 i 2835godz pracy. Co do godz pracy to pięknie sie mieści, a ilośc załączeń, to sie okaże w praniu.

ziomas1
28-11-2020, 19:51
Tak tylko jakie masz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jak masz duży odbiór tego ciepła, bo budynek go potrzebuje, to tak bedzie.
U mnie, tak jak w tej chwili, na dworze mam 0st/c, energia cieplna w budynku została zmagazynowana ( ściany z cegły 40cm do tego dobrze zaizolowany )
Pompa pracuje wg. termostatu z histerezą 0.4st/c, temperatura zadana 22.4st/c.To jak pompa osiągneła tę zadaną o 17.00 i sie wylączyła, to ponowne załączenie było o 18.45, tyle czasu pompa nie pracuje, bo budynek to ciepło trzyma.
Ale tym samym jak juz sie rozgrzeje to tego ciepła nie odbiera.
Przy tej pompie T CAP i przy moim budynku, to dopiero pompa może ciągle pracować prawdopodobnie przy ujemnych temperaturach.
Ale tego nie sprawdziłem,bo i tak do -7st/c jaklie były w tamtym roku, to ona pracowała w cyklach, przy największej temperaturze zasilania 38st/c
To teraz wywołam wilka z lasu. A w zasadzie tych, którzy mają coś do powiedzenia. Naogladalem się ostatnio wielu wywiadów z przedstawicielem panasa trochę poczytałem i wychodzi na to że sterowanie termostatem pokojowym jest komfortowe ale nie ekonomiczne i niezbyt dobre dla samej pompy. Pompa gdy się włącza pracuje z dużo większą mocą niż by się modulowala i pracowała cały czas ale ciągle - dla samej pompy lepiej gdy pracuje ciągle na mniejszej częstotliwości niż szarpaniami. Jeżeli zaś chodzi o godziny to tak jak z samochodem i różnica między tym co ma mały przebieg i jeździ po mieście a tym co ma duży ale jeździł po autostradzie. Podobno żywotność pompy to 60-100 tys godzin chodzi tu o układ sprezarkowy. Są już jakieś nowe sterowniki pokojowe które się uczą i w konsekwencji steruje pompa tak aby się nie wylaczala a osiagala zadana temperaturę tyle że są drogie. To tyle co wyczytałem i naogladalem. Ciekawy jestem Waszego zdania.

michancia
28-11-2020, 19:57
To teraz wywołam wilka z lasu. A w zasadzie tych, którzy mają coś do powiedzenia. Naogladalem się ostatnio wielu wywiadów z przedstawicielem panasa trochę poczytałem i wychodzi na to że sterowanie termostatem pokojowym jest komfortowe ale nie ekonomiczne i niezbyt dobre dla samej pompy. Pompa gdy się włącza pracuje z dużo większą mocą niż by się modulowala i pracowała cały czas ale ciągle - dla samej pompy lepiej gdy pracuje ciągle na mniejszej częstotliwości niż szarpaniami. Jeżeli zaś chodzi o godziny to tak jak z samochodem i różnica między tym co ma mały przebieg i jeździ po mieście a tym co ma duży ale jeździł po autostradzie. Podobno żywotność pompy to 60-100 tys godzin chodzi tu o układ sprezarkowy. Są już jakieś nowe sterowniki pokojowe które się uczą i w konsekwencji steruje pompa tak aby się nie wylaczala a osiagala zadana temperaturę tyle że są drogie. To tyle co wyczytałem i naogladalem. Ciekawy jestem Waszego zdania.

Nie wywołasz wilka, bo ten temat tu na forum to był setki razy wałkowany.
A praca jak pompa pracuje, to zależy od wielu czynników ( podłogówka czy grzejniki, zapotrzebowania budynku na ciepło i na koniec jaka moc i rodzaj pompy ) i na koniec ci wyjdzie, że to co ty byś chciał osiągnąć nie zawsze idzie w parze z tym jak ta pompa pracuje.

-voymar-
28-11-2020, 20:05
Pompa obiegowa tylko ta w pompie, buforu nie mam ( duzy zład wody ). Jak to montowałem to wiedzialem co chcę, a układ z instalatorem miałem taki, że jak zajdzie potrzeba to dołozymy bufor.
Na te chwilę pompa odpalona w 05.09.2019 i to pięknie pracuje. Na tę chwilę mam zał/wył 3899 i 2835godz pracy. Co do godz pracy to pięknie sie mieści, a ilośc załączeń, to sie okaże w praniu.

Jestem młodym posiadaczem PC u mnie zlad wody to ponad 150L i wcale nie uważam że jest duży. A że jest git to już pisalem.Powiedz mi jak byś ustawil PC na sterowaniu według wody to będziesz mial tak jak ja? bo wcześniej pisałeś że ma się to nijak na grzejnikach . Przekonany jestem że jak jest wszystko dobrze dobrane to powinieneś mieć jak u mnie .PC powinna tak zmodulować mocą aby się nie wyłączyla . Nie chodzi mi o termostat, choć w szczegolnych warunkach i bardzo dobrze dobranym zasilaniem to i na termostacie idzie tak wysterować zasilanie aby temp. w domu była constans. Ale tu musi być zapewniony odbior z PC. Powtórzę ustaw według wody na 24h pracy i jak ci się ani razu nie wyłączy PC to wtedy będziesz wiedzial czy zlad jest odpowiedni jak i odbiór ciepła,PC powinna tak modulować aby cały czas pracować .Przy tej opcji harmonogram wyłączony. Ciekaw jestem.
PS. godz.pracy powinno być więcej niż zal wył

codix
28-11-2020, 20:06
To teraz wywołam wilka z lasu. A w zasadzie tych, którzy mają coś do powiedzenia. Naogladalem się ostatnio wielu wywiadów z przedstawicielem panasa trochę poczytałem i wychodzi na to że sterowanie termostatem pokojowym jest komfortowe ale nie ekonomiczne i niezbyt dobre dla samej pompy. Pompa gdy się włącza pracuje z dużo większą mocą niż by się modulowala i pracowała cały czas ale ciągle - dla samej pompy lepiej gdy pracuje ciągle na mniejszej częstotliwości niż szarpaniami. Jeżeli zaś chodzi o godziny to tak jak z samochodem i różnica między tym co ma mały przebieg i jeździ po mieście a tym co ma duży ale jeździł po autostradzie. Podobno żywotność pompy to 60-100 tys godzin chodzi tu o układ sprezarkowy. Są już jakieś nowe sterowniki pokojowe które się uczą i w konsekwencji steruje pompa tak aby się nie wylaczala a osiagala zadana temperaturę tyle że są drogie. To tyle co wyczytałem i naogladalem. Ciekawy jestem Waszego zdania.

No to zagrzebales w mrowisku ;)
A moze ktory silnik w samoxhodzie wytrzyma dluzej ten co przez 15lat zrobi 150tys przebiegu nawet szarpanego czy ten ktory jezdzil autostrada przez 180dni w roku w sposób ciagly 24h/d bo zrobi wtedy jakies 8milionow kilometrow (to ja stawiam ze przynajmnie 4razy wymiana na nowy)
Szkoda ze ich przedstawiciel na filmiku nie wspomnial ze ich programy doborowe wyswietlaja ostrzezenie ze pompa bedzie pracowala ponad 2200g na rok (i to z cwu)
No i szkoda ze przedstawiciel panasa nie wie ze pompy na najnizszej modulacji nie zawsze (a moze w wiekszosci?)nie maja najlepszych copów

-voymar-
28-11-2020, 20:19
To teraz wywołam wilka z lasu. A w zasadzie tych, którzy mają coś do powiedzenia. Naogladalem się ostatnio wielu wywiadów z przedstawicielem panasa trochę poczytałem i wychodzi na to że sterowanie termostatem pokojowym jest komfortowe ale nie ekonomiczne i niezbyt dobre dla samej pompy. Pompa gdy się włącza pracuje z dużo większą mocą niż by się modulowala i pracowała cały czas ale ciągle - dla samej pompy lepiej gdy pracuje ciągle na mniejszej częstotliwości niż szarpaniami. Jeżeli zaś chodzi o godziny to tak jak z samochodem i różnica między tym co ma mały przebieg i jeździ po mieście a tym co ma duży ale jeździł po autostradzie. Podobno żywotność pompy to 60-100 tys godzin chodzi tu o układ sprezarkowy. Są już jakieś nowe sterowniki pokojowe które się uczą i w konsekwencji steruje pompa tak aby się nie wylaczala a osiagala zadana temperaturę tyle że są drogie. To tyle co wyczytałem i naogladalem. Ciekawy jestem Waszego zdania.

Tak jak pisalem ja mogę wlączyć PC 1 listopada i wylączyć ja 1 maja i w menu będzie ZAŁ i WYŁ - 2 a czas pracy będzie 30x6x24h= Tak będzie modulować że się nie wylaczy.. Oczywiście według wody i na krzywej.
PS. na pewno jej tak nie włączę będę się starał aby zmieścić się w 2000h/pracy.

michancia
28-11-2020, 20:27
Jestem młodym posiadaczem PC u mnie zlad wody to ponad 150L i wcale nie uważam że jest duży. A że jest git to już pisalem.Powiedz mi jak byś ustawil PC na sterowaniu według wody to będziesz mial tak jak ja? bo wcześniej pisałeś że ma się to nijak na grzejnikach . Przekonany jestem że jak jest wszystko dobrze dobrane to powinieneś mieć jak u mnie .PC powinna tak zmodulować mocą aby się nie wyłączyla . Nie chodzi mi o termostat, choć w szczegolnych warunkach i bardzo dobrze dobranym zasilaniem to i na termostacie idzie tak wysterować zasilanie aby temp. w domu była constans. Ale tu musi być zapewniony odbior z PC. Powtórzę ustaw według wody na 24h pracy i jak ci się ani razu nie wyłączy PC to wtedy będziesz wiedzial czy zlad jest odpowiedni jak i odbiór ciepła,PC powinna tak modulować aby cały czas pracować .Przy tej opcji harmonogram wyłączony. Ciekaw jestem.
PS. godz.pracy powinno być więcej niż zal wył

Nie będzie pracowała, juz to przerabiałem nie raz, jak jest ciepło na dworze tak powiedzmy powyżej 5st/c na dworze to jak bym ją puścil z mniejszą temperatura na zasilaniu powiedzmy 36st/c to się będzie modulować ( taktować ), brak odbioru ciepła ( za mała powierzchnia grzejna - same grzejniki, łazienka podłogówka, ale to pomijalne ).
Jak ustawię na zasilaniu wyzszą np. 40st/c to chwila moment w domu będzie gorąco a i tak sie zmoduluje i wyłączy i zacznie taktować.
Dopiero jak tyemperatury na zewnatrz zchodza poniżej zera, a najlepiej średnia dobowa z -2st/c to jest szansa, że mogła by pracowac ciągle.
Na ten dom, z tym ociepleniem i przy samych grzejnikach to ona jest na 80% sezonu za mocna. Jak by schodziła z modulacja na zasilaniu tak do powiedzmy 0.6kW to by była super pompa, która by sie nadawała do 90% budynków od energooszczednych do druszlaków, ale niestety tak nie jest.
Brałem ją bo nie mam innego źródła grzania i ona musi grzać jak będą mrozy, tylko nie wie kiedy.

A tak na marginesie jaka ty masz powierzchnię grzejną domu i ile w tym masz podłogówki ?, bo tu jest pies pogrzebany. Gdybym miał z 30m/2 podlogówki to ona by sie całkiem inaczej zachowywała.

-voymar-
28-11-2020, 21:20
Nie będzie pracowała, juz to przerabiałem nie raz, jak jest ciepło na dworze tak powiedzmy powyżej 5st/c na dworze to jak bym ją puścil z mniejszą temperatura na zasilaniu powiedzmy 36st/c to się będzie modulować ( taktować ), brak odbioru ciepła ( za mała powierzchnia grzejna - same grzejniki, łazienka podłogówka, ale to pomijalne ).
Jak ustawię na zasilaniu wyzszą np. 40st/c to chwila moment w domu będzie gorąco a i tak sie zmoduluje i wyłączy i zacznie taktować.
Dopiero jak tyemperatury na zewnatrz zchodza poniżej zera, a najlepiej średnia dobowa z -2st/c to jest szansa, że mogła by pracowac ciągle.
Na ten dom, z tym ociepleniem i przy samych grzejnikach to ona jest na 80% sezonu za mocna. Jak by schodziła z modulacja na zasilaniu tak do powiedzmy 0.6kW to by była super pompa, która by sie nadawała do 90% budynków od energooszczednych do druszlaków, ale niestety tak nie jest.
Brałem ją bo nie mam innego źródła grzania i ona musi grzać jak będą mrozy, tylko nie wie kiedy.

A tak na marginesie jaka ty masz powierzchnię grzejną domu i ile w tym masz podłogówki ?, bo tu jest pies pogrzebany. Gdybym miał z 30m/2 podlogówki to ona by sie całkiem inaczej zachowywała.
220m2 100% grzejniki na sztuki rożnej mocy 14szt. (+) (-) 1

No widzisz jestem młody posiadacz PC lecz w temacie od kilku lat. Zadaję pytania na które znam odpowiedź lecz chcę się podwójnie upewnić w swojej racji lecz wszystkie uwagi przyjmuję poważnie. Możesz wierzyć lub nie,ale ja jestem pewien że chodziło by ci to super lecz przekonać cię chyba mi się nie uda, lecz spróbuję.
Zauważyłeś że o rozne rzeczy cie pytam. Tak? Ale wszystko pomału . Moje straty są takie jak twoje . PAMIĘTASZ? Pisałem --02*C na 1---do 2h
Ja wybacz lecz twojego instalatora bym pogonił. Tobie jest potrzebny maly bufor taki jak ja mam panasa 50L- nierdzewny ( to akurat szczegół) + pompka obiegowa wilo 6-1 i dwa obiegi wodne . PIERWOTNY - (PC - bufor ) oraz WTÓRNY- ( bufor-CO) Cały PIC polega na pompie Wilo bo PC + bufor ma mieć nominalny przeplyw i wtedy będzie idealnie modulować i pracować. Układ bez bufora to do podlogówki choć są i wyjątki Do sedna bufor wpięty równolegle ( jak pisałem ) 2 niezależne obiegi. Ja próbowałem przez Wilo na różnych wydajnościach doprowadzic do wylączenia PC i nic nie dało rady. ( zaleta ) Deltę mam jak w podłogówce 5 . ZACZYNAMY
PC jak uklad zimny i startuje z harmonogramu -napitala pompa obiegowa w PC oraz wilo na wtórnym która jak będzie dobrana to będzie gonić wodę prawidłowo ( u mnie ani max ani min przeplyw wody na wilo nie wylaczy PC ) Jedziemy dalej PC przyśpiesza bo woda (temp.w buforze rośnie ) więc przyśpiesz jeszcze bardziej niż na starcie. Osiąga zadaną i zaczyna modulować wilo napitala dalej. Jak na wilo dasz minimalny przepływ to powrót jest zimniejszy bo woda wolniej przepływa jak Wilo dasz na max - to powrot cieplejszy lecz przez bufor pompa zmoduluje mocą. Fakt jest taki że moc grzejnikow też musi być odpowiednia. A co do tego u ciebie mam wątpliwości.
ILE MASZ GRZEJNIKÓW? odnośnie domu to wydaje mi się że mam cieplejszy ale tego ne biorę pod uwagę. Trochę namieszałem ale wytłumaczyć to przez pisanie to trzeba by się naprawdę postarać, Lecz pytanie do pytania i rozwiązanie się pojawi.
Masz za mały zład --To podstawa .BUFOR jest potrzebny--Pewnie nie uwierzysz. Jeszcze powiedz ile grzejników.
Jeszcze jedna zaleta ochraniasz pompę obiegową w PC która pracuje z buform bez zbytnich obciążeń ,a napitala wilo w CO która kosztuje sporo mniej.

michancia
28-11-2020, 21:49
Przy moim domu i przy tej pompie to bufor nic nie da, bo on tez sie nagrzeje jak nie będzie odbioru ciepła.
Bufor to tylko zwiekszenie ilości wody ( zładu ), ważne przy defrostach. Ale jak mamy odpowiedni przepływ i zład, a taki mam, bo na podłogówce nie będzie wcale większy.
Problemem u mnie jest powierzchnia grzejna samych grzejników jest ich za mało, ale o tym to ja wiedzialem od początku, taki kompromis.
Wczesniej przed założeniem PC miałem dom nie ocieplony z zewnątrz, oczywiście skosy i góra były ocieplone i to mi chodzilo na tych samych grzejnikach i temperatura jaka mi wystarczala to było 40-45st/c na grzejnikach, w mrozy ciut wiecej.
Po założeniu pompy dodatkowo go ociepliłem, a nic nie dokładałem grzejników.
I tera do sedna mam ok. po podłogach 200m/2, ale to jest dom poniemiecki pomieszczenia nie za wysoki 240cm.
Grzejników mam łącznie 8 szt ( plus lazienka ), sa to grzejniki c22 wysokość 60cm i łącznej długości ok 10m.
To teraz sobie policz jaka jest ich łączna powierzchnia grzejna, przy podlogówce to prawie żadna.
żeby to długo pracowalo to musi być odbiór ciepła, a to gwarantuje tylko duża powierzchnia grzejna, lub dom jak sito, który to cieplo odbierze.
Ale ja wybieram kompromis, pompa fajnie pracuje, komfort w całymdomu mam, bo wszędzie cegła i efekt cieplny zachowany ( u dołu 22.4st/c, u góry w sypialni 21-22st/c, tylko w jednym pokoju u najstarszego syna jak pompa długo nie grzeje pomiędzy 23-30 a 02.00 to sie lekko może wychlodzić bo brak akumulacji, mimo że dobrze ocieplone, ale same płyty gipsowe.
Tak po krótce osiągnelem to co chcialem, komfort, małym nakładem kosztów i ekonomię w grzaniu.

michancia
28-11-2020, 22:05
Nie możesz porównywać swojego domu 3-kondygnacyjnego, o łącznej powierzchni grzewczej powyżej 220m/2 i z kubaturą pewnie od mojego wiekszą o 50%,
do mojego budynku. Do tego masz tak jak mówisz łącznie 14 szt.grzejników, o powierzchni ich nic nie piszesz, ale zakladam, że ich powierzchnia może być prawie dwa razy większa od mojej.
I z tych powodów zapotrzebowanie na cieplo plus powierzchnia grzewcza twoich grzejników, to to powoduje, że ci ona może pracowac ciągle i nawet bez bufora, bo on w tym wypadku niewiele daje.
Twoje zapotrzebowanie w tych samych temperaturach jest wieksze od mojego i dlatego tak to wygląda. U ciebie ten T CAP sie sprawdza, a u mnie wystarczyła by 9kW SDC.
Jakie masz zuzycie energii za listopad to co na PC ( bo to sa dla mnie wiarygodne wskazania, przynajmniej przy tych pompach ), bo ja za cały listopad - 351kW, to będzie swiadczyć który dom ile potrzebuje.

kaszpir007
28-11-2020, 22:29
No to zagrzebales w mrowisku ;)
A moze ktory silnik w samoxhodzie wytrzyma dluzej ten co przez 15lat zrobi 150tys przebiegu nawet szarpanego czy ten ktory jezdzil autostrada przez 180dni w roku w sposób ciagly 24h/d bo zrobi wtedy jakies 8milionow kilometrow (to ja stawiam ze przynajmnie 4razy wymiana na nowy)
Szkoda ze ich przedstawiciel na filmiku nie wspomnial ze ich programy doborowe wyswietlaja ostrzezenie ze pompa bedzie pracowala ponad 2200g na rok (i to z cwu)
No i szkoda ze przedstawiciel panasa nie wie ze pompy na najnizszej modulacji nie zawsze (a moze w wiekszosci?)nie maja najlepszych copów

Mam inną pompę , ale od kilku dni testuje grzanie "stałe" za pomocą krzywej , bez żadnych termostatów , bez żadnych stref czasowych i wcale pompa przy takiej pracy nie działa cały czas a może i pompa działa ale nie sprężarka.
Przy grzaniu "stałym" ma się dużo niższa krzywą grzewczą i dużo mniejsze wahania temepratury a i sama praca pompy jest zupełnie inna.
U mnie po pewnym czasie grzania sprężarka sie wyłącza i działa sama pompa obiegowa i jak spadnie temepratura wody w obiegu poniżej ustalonej to znów sie sprężarka włącza.

Poprzednio przez kilka lat grzałem czasowo (głównie w II taryfie) i nie ma co porównywać. Przy grzaniu czasowym pompa startuje z dużo dużo wyższą mocą (bo musi nadrobić dużo większą stratę energii) i musi działać na dużo wyższej krzywej niż przy grzaniu stałym.
Ciężko powiedzieć co jest lepsze dla pompy , ale z pierwszych obserwacji jak dla mnie grzanie stałe (bez termostatu , bez stref czasowych) zapewnia największy komfort i największą stabilność temepratury w ciagu dnia ...

Wątpie aby jakikolwiek producent pomp ciepła sugerował i polecał grzanie czasowe z termostatem a jak już to grzanie z krzywą + wspomaganie termostatem.
Raczej grzanie czasowe to taki "Polski" pomysł aby zmniejszyć koszty ogrzewania za wszelką cenę ...

Na razie testuje i cały czas obniżam krzywą , bo na poprzednich ustawieniach jakie miałem jak grzałem czasowo to bym się ugotował ...

giman
28-11-2020, 22:41
Mam inną pompę , ale od kilku dni testuje grzanie "stałe" za pomocą krzywej , bez żadnych termostatów , bez żadnych stref czasowych i wcale pompa przy takiej pracy nie działa cały czas a może i pompa działa ale nie sprężarka.
Przy grzaniu "stałym" ma się dużo niższa krzywą grzewczą i dużo mniejsze wahania temepratury a i sama praca pompy jest zupełnie inna.
U mnie po pewnym czasie grzania sprężarka sie wyłącza i działa sama pompa obiegowa i jak spadnie temepratura wody w obiegu poniżej ustalonej to znów sie sprężarka włącza.

Na razie testuje i cały czas obniżam krzywą , bo na poprzednich ustawieniach jakie miałem jak grzałem czasowo to bym się ugotował ...

Cały czas tak grzeję . Wydaje mi się, ze to dobre podejście.

Trochę dziwią mnie wspominane tu temperatury z krzywej (chyba, ze wszyscy grzejniki) bo ja mam trochę dziurawy dom a w tym sezonie póki co temperatura zasilania/docelowa to ok 28-31 st.C a i tak bywa czasem za ciepło i jeszcze ją ręcznie zbijam o -1 na noc. Cały czas staram się wyczuć idealną.
Ale jak pisałem wcześniej do bezobsługowej i komfortowej pracy bez termostatu potrzeba by więcej punktów krzywej. Mam jednak nadzieję, ze tegoroczny sezon zakończę wnioskami i następny będzie bezobsługowy lub prawie bezobsługowy (2-3 kliknięcia na sezon).

-voymar-
28-11-2020, 23:05
Przy moim domu i przy tej pompie to bufor nic nie da, bo on tez sie nagrzeje jak nie będzie odbioru ciepła.
Bufor to tylko zwiekszenie ilości wody ( zładu ), ważne przy defrostach. Ale jak mamy odpowiedni przepływ i zład, a taki mam, bo na podłogówce nie będzie wcale większy.
Problemem u mnie jest powierzchnia grzejna samych grzejników jest ich za mało, ale o tym to ja wiedzialem od początku, taki kompromis.
Wczesniej przed założeniem PC miałem dom nie ocieplony z zewnątrz, oczywiście skosy i góra były ocieplone i to mi chodzilo na tych samych grzejnikach i temperatura jaka mi wystarczala to było 40-45st/c na grzejnikach, w mrozy ciut wiecej.
Po założeniu pompy dodatkowo go ociepliłem, a nic nie dokładałem grzejników.
I tera do sedna mam ok. po podłogach 200m/2, ale to jest dom poniemiecki pomieszczenia nie za wysoki 240cm.
Grzejników mam łącznie 8 szt ( plus lazienka ), sa to grzejniki c22 wysokość 60cm i łącznej długości ok 9m.
To teraz sobie policz jaka jest ich łączna powierzchnia grzejna, przy podlogówce to prawie żadna.
żeby to długo pracowalo to musi być odbiór ciepła, a to gwarantuje tylko duża powierzchnia grzejna, lub dom jak sito, który to cieplo odbierze.
Ale ja wybieram kompromis, pompa fajnie pracuje, komfort w całymdomu mam, bo wszędzie cegła i efekt cieplny zachowany ( u dołu 22.4st/c, u góry w sypialni 21-22st/c, tylko w jednym pokoju u najstarszego syna jak pompa długo nie grzeje pomiędzy 23-30 a 02.00 to sie lekko może wychlodzić bo brak akumulacji, mimo że dobrze ocieplone, ale same płyty gipsowe.
Tak po krótce osiągnelem to co chcialem, komfort, małym nakładem kosztów i ekonomię w grzaniu.

jednak się nie udało cię przekonać . Trudno nie zamierzam nikogo namawiać i szanuję decyzję. A mogło być ekstra. Powodzenia.

-voymar-
28-11-2020, 23:15
Nie możesz porównywać swojego domu 3-kondygnacyjnego, o łącznej powierzchni grzewczej powyżej 220m/2 i z kubaturą pewnie od mojego wiekszą o 50%,
do mojego budynku. Do tego masz tak jak mówisz łącznie 14 szt.grzejników, o powierzchni ich nic nie piszesz, ale zakladam, że ich powierzchnia może być prawie dwa razy większa od mojej.
I z tych powodów zapotrzebowanie na cieplo plus powierzchnia grzewcza twoich grzejników, to to powoduje, że ci ona może pracowac ciągle i nawet bez bufora, bo on w tym wypadku niewiele daje.
Twoje zapotrzebowanie w tych samych temperaturach jest wieksze od mojego i dlatego tak to wygląda. U ciebie ten T CAP sie sprawdza, a u mnie wystarczyła by 9kW SDC.
Jakie masz zuzycie energii za listopad to co na PC ( bo to sa dla mnie wiarygodne wskazania, przynajmniej przy tych pompach ), bo ja za cały listopad - 351kW, to będzie swiadczyć który dom ile potrzebuje.

Fakt tych kWh mam sporo więcej lecz u mnie temp to min. 23---24*C ( 600kWh) kubatura 530m3 Lecz moją zaletą jest to że ja przez cztery sezony grzałem prądem z COP=1 mocą 6kW czas grzania identyczny. temp 40*C To pierwszy miesiąc z PC to temperatura była i ponad 25*C ( testowanie) aby ustawić idealnie. Tak że te kWh pewnie ulegną zmianie. Lecz kWh mają tylko wpływ pośredni PC powinna pracować cały czas A nie wyłączać się. Co do ocieplenia to mur mam czterowarstwowy. Nie ma co- nie chcesz wierzyć trudno. Powodzenia.

-voymar-
28-11-2020, 23:40
Mam inną pompę , ale od kilku dni testuje grzanie "stałe" za pomocą krzywej , bez żadnych termostatów , bez żadnych stref czasowych i wcale pompa przy takiej pracy nie działa cały czas a może i pompa działa ale nie sprężarka.
Przy grzaniu "stałym" ma się dużo niższa krzywą grzewczą i dużo mniejsze wahania temepratury a i sama praca pompy jest zupełnie inna.
U mnie po pewnym czasie grzania sprężarka sie wyłącza i działa sama pompa obiegowa i jak spadnie temepratura wody w obiegu poniżej ustalonej to znów sie sprężarka włącza.

Poprzednio przez kilka lat grzałem czasowo (głównie w II taryfie) i nie ma co porównywać. Przy grzaniu czasowym pompa startuje z dużo dużo wyższą mocą (bo musi nadrobić dużo większą stratę energii) i musi działać na dużo wyższej krzywej niż przy grzaniu stałym.
Ciężko powiedzieć co jest lepsze dla pompy , ale z pierwszych obserwacji jak dla mnie grzanie stałe (bez termostatu , bez stref czasowych) zapewnia największy komfort i największą stabilność temepratury w ciagu dnia ...

Wątpie aby jakikolwiek producent pomp ciepła sugerował i polecał grzanie czasowe z termostatem a jak już to grzanie z krzywą + wspomaganie termostatem.
Raczej grzanie czasowe to taki "Polski" pomysł aby zmniejszyć koszty ogrzewania za wszelką cenę ...

Na razie testuje i cały czas obniżam krzywą , bo na poprzednich ustawieniach jakie miałem jak grzałem czasowo to bym się ugotował ...

No i racja też mi się to podoba tylko te GODZINY PRACY 24x30x5=(.......) minus to co jak piszesz wylączy się pompa. Ale jak trafisz idealnie w punkt to się nie wyłączy. Na to trzeba czasu nie 1 miesiąc jak ja mam lecz sezon .

MiG25
29-11-2020, 07:16
Powiedz mi co sie zmieniło w tych twoich dwóch różnych temperaturach ( i jak by je nie nazywać zasilanie czy zadana ), jeśli w ustawieniach nic nie zmienialem ( wczoraj ustawiłem krzywą 38/36 i 15/0 i delta 5st/c ). A w dniu dzisiejszym w dzień przy +4st/c na zasilaniu mam 37st/c przy powrocie 34st/c, a teraz gdy temperatura 0st/c na zasilaniu pięknie 36st/c i powrót 32st/c i tak se pieknie pracuje ( cykl takiej pracy trwa tak z jedna godzinę i termostat ja wyłączy ). Ale też długo nie popracuje, bo zeszła z modulacją do min. ( 1kW ).

Najpierw to trzeba zrozumieć jak działa temperatura docelowa i temperatura wyjściowa na prostej , a nie porywać się na krzywą :)
Więc w tym przypadku ustawiamy ją na stałe , powiedzmy 35 stopni , a temperatura wyjściowa albo ją osiąga , albo nie , np jak startujemy z 20 stopni wody i mamy temperaturę ustawioną 35 stopni ,a temperaturę wyjściową tylko 25.... Zaskoczenie , przecież ustawiliśmy wg Was temperaturę wyjściową ...( oczywiście zaraz jakiś bystrzacha przestawi deltę , ale też może wtedy tej temperatury nie osiągnąć , bo pompka obiegowa tak nisko może nie zejść z obrotami).
No i po jakimś czasie w końcu temperatura wyjściowa zrównuje się z temperaturą docelową , no i banan na twarzach , bo przecież to jest to o czym mówiliście . A pompa robi psikus , i mimo że się trochę zmodulowała , to dalej puszcza temperaturę wyjściową większą o 1 od docelowej , za jakiś czas o 2 a od docelowej.. Czyli ustawione 35 ,a woda wyjsciowa ma 36 , 37 ...A jak przekroczy o 3 stopnie to się wyłączy...
Więc nawet przy ustawieniu stałej temperatury docelowej temperatura wyjściowa wcale nie jest taka jak docelowa.
Teraz dochodzi krzywa , która zmienia temperaturę docelową w zaleznosci od temperatury zewnetrznej ,a także przesunięcie tej krzywej , która także na tą temperaturę docelową wpływa.

Więc odpowiadam, nie mów mi jakie masz temperatury wejscia/wyjscia , tylko powiedz jaką masz aktualnie ustawioną temperaturę docelową ,którą Ci sterownik ustawił w zależności od krzywej i przesunięcia. W menu z informacjami wartość temperatury docelowej masz w poz.8 pierwsza wartość.



To jest ten sam temat, bo z krzywej właśnie wynika temperatura docelowa zasilania :P


Docelowa czy zasilania :P
Równie dobrze mogę napisać ,że temperatura wynika z czestotliwości sprężarki, takim ogólnym stwierdzeniem też będę miał rację :P

mario123123
29-11-2020, 07:38
Witam wszystkich.Jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła Panasonic HT 12 kw od czerwca 2020r. Dom - stare budownictwo grube ściany, ocieplenie 6 cm styropianu, dolna kondygnacja grzejniki żeliwne , górna kondygnacja aluminiowe, około 180 metrów użytkowych do ogrzania. Mam ustawioną krzywą grzania przy -15 st.temp.51 oraz przy +15 temp 38. Termostat pokojowy ustawiony na 22,5 st. Jestem zadowolony bo pompa przy tych ustawieniach utrzymuje cały czas temperaturę 22 stopnie w pokoju według temperatury na termostacie. Pytanie do kolegów bardziej doświadczonych brzmi: Czy to że pompa chodzi cały czas nie wyłączając się to dobrze czy żle? W dzień pewnie z 1 raz się wyłączy

michancia
29-11-2020, 07:47
Najpierw to trzeba zrozumieć jak działa temperatura docelowa i temperatura wyjściowa na prostej , a nie porywać się na krzywą :)
Więc w tym przypadku ustawiamy ją na stałe , powiedzmy 35 stopni , a temperatura wyjściowa albo ją osiąga , albo nie , np jak startujemy z 20 stopni wody i mamy temperaturę ustawioną 35 stopni ,a temperaturę wyjściową tylko 25.... Zaskoczenie , przecież ustawiliśmy wg Was temperaturę wyjściową ...( oczywiście zaraz jakiś bystrzacha przestawi deltę , ale też może wtedy tej temperatury nie osiągnąć , bo pompka obiegowa tak nisko może nie zejść z obrotami).
No i po jakimś czasie w końcu temperatura wyjściowa zrównuje się z temperaturą wyjściową , no i banan na twarzach , bo przecież to jest to o czym mówiliście . A pompa robi psikus , i mimo że się trochę zmodulowała , to dalej puszcza temperaturę wyjściową większą o 1 od docelowej , za jakiś czas o 2 a od docelowej.. Czyli ustawione 35 ,a woda wyjsciowa ma 36 , 37 ...A jak przekroczy o 3 stopnie to się wyłączy...
Więc nawet przy ustawieniu stałej temperatury docelowej temperatura wyjściowa wcale nie jest taka jak docelowa.
Teraz dochodzi krzywa , która zmienia temperaturę docelową w zaleznosci od temperatury zewnetrznej ,a także przesunięcie tej krzywej , która także na tą temperaturę docelową wpływa.

Więc odpowiadam, nie mów mi jakie masz temperatury wejscia/wyjscia , tylko powiedz jaką masz aktualnie ustawioną temperaturę docelową ,którą Ci sterownik ustawił w zależności od krzywej i przesunięcia. W menu z informacjami wartość temperatury docelowej masz w poz.8 pierwsza wartość.




Docelowa czy zasilania :P
Równie dobrze mogę napisać ,że temperatura wynika z czestotliwości sprężarki, takim ogólnym stwierdzeniem też będę miał rację :P

Rozpisujesz się o tych temperaturach jak byś z dzieckiem gadał, a na koniec stwierdzisz, że pompa może nie trzymać tej docelowej jak ja nazywasz.
Jak działa pompa, czy działa na krzywej czy prostej, gdzie to odczytać, to ja to doskonałe znam.

Stwierdziłem tu już dawno, że jak pompa nie ma odpowiedniego odbioru ciepła do swojej min. Mocy, to nie jest w stanie utrzymać tej temperatury zadanej, tylko podnosi jà by się ratować a po czasie siè wyłącz.

gawel
29-11-2020, 07:49
Witam wszystkich.Jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła Panasonic HT 12 kw od czerwca 2020r. Dom - stare budownictwo grube ściany, ocieplenie 6 cm styropianu, dolna kondygnacja grzejniki żeliwne , górna kondygnacja aluminiowe, około 180 metrów użytkowych do ogrzania. Mam ustawioną krzywą grzania przy -15 st.temp.51 oraz przy +15 temp 38. Termostat pokojowy ustawiony na 22,5 st. Jestem zadowolony bo pompa przy tych ustawieniach utrzymuje cały czas temperaturę 22 stopnie w pokoju według temperatury na termostacie. Pytanie do kolegów bardziej doświadczonych brzmi: Czy to że pompa chodzi cały czas nie wyłączając się to dobrze czy żle? W dzień pewnie z 1 raz się wyłączy

Wiesz im rytmiczniej pracuje tym lepiej, jednak zerknij ile jest defrostów. To nie ma chyba cudownego rozwiązania bo nawet jeżeli masz bufor i będziesz chciał zoptymalizować pracę to klima będzie pracowała na max agresywnie i będzie się szroniała i defrostowała co chwila natomiast jeżeli będzie chodziła na małym biegu non-stop to te defrosty nie będą takie częste. Całym problemem jest dobranie mocy właściwej grzania pc do danego domu, jak na razie skłaniam się w kierunku sporego niewymiarowania o około 30% zapotrzebowania na ciepło , czyli średnie zapotrzebowanie 2,3 kW max 4,8 kw przy -20 st z tym że 80% sezonu to zapotrzebowanie jest około 1,5 kw na poddaszu mam włączone 2 konwektory elektryczne jak klima się nie wyrobi to one trochę dogrzewają na razie to się nie zdarza ,ale żeby nie było tak prosto to mam powietrzna pc czyli klimatyzator, układy grzewcze wodne sa mniej sprawne i ti potrzebna jest dodatkowa moc tylko ile ?

mario123123
29-11-2020, 07:55
Chodzi mi o to czy podnieść trochę krzywą żeby się jednak wyłączała w nocy czy zostawić niech chodzi sobie cały czas? bo temperaturę zadaną utrzymuje dobrze.

MiG25
29-11-2020, 08:01
Rozpisujesz się o tych temperaturach jak byś z dzieckiem gadał, a na koniec stwierdzisz, że pompa może nie trzymać tej docelowej jak ja nazywasz.
Jak działa pompa, czy działa na krzywej czy prostej, gdzie to odczytać, to ja to doskonałe znam.

Stwierdziłem tu już dawno, że jak pompa nie ma odpowiedniego odbioru ciepła do swojej min. Mocy, to nie jest w stanie utrzymać tej temperatury zadanej, tylko podnosi jà by się ratować a po czasie siè wyłącz.

I stwierdziłeś też ,że to ta sama temperatura , a tylko ja piszę ,że to są różne.

michancia
29-11-2020, 08:49
Chodzi mi o to czy podnieść trochę krzywą żeby się jednak wyłączała w nocy czy zostawić niech chodzi sobie cały czas? bo temperaturę zadaną utrzymuje dobrze.

Jak Ci utrzymuje stałą temperaturę w domu i pompa pracuje cały czas ( tylko czy cały czas pracuje sprężarka, bo to dwa różne tematy ), to nic nie zmieniaj. Nie podnoś temperatury zasilania, bo będziesz miał tylko koszty większe, kosztem komfortu. No hyba, że boisz siè, że Ci pompa przekroczy ten magiczny czas pracy w roku 2500h, ale to inny temat.

michancia
29-11-2020, 08:52
Chodzi mi o to czy podnieść trochę krzywą żeby się jednak wyłączała w nocy czy zostawić niech chodzi sobie cały czas? bo temperaturę zadaną utrzymuje dobrze.
Jak masz akumulacje budynku i zaakceptujecie ciut niższą temperature w nocy, to mozesz obnizyc na noc, zawsze trochē mniej nabije.

mario123123
29-11-2020, 09:02
Jak Ci utrzymuje stałą temperaturę w domu i pompa pracuje cały czas ( tylko czy cały czas pracuje sprężarka, bo to dwa różne tematy ), to nic nie zmieniaj. Nie podnoś temperatury zasilania, bo będziesz miał tylko koszty większe, kosztem komfortu. No hyba, że boisz siè, że Ci pompa przekroczy ten magiczny czas pracy w roku 2500h, ale to inny temat.

Też mi się wydaje że nie ma sensu podnosić. A te 2500 h co piszesz to jest nie zalecane? bo będzie mało włączeń i wyłączeń , a praca będzie raczej ciągła przez to godzin trochę nabije.

gawel
29-11-2020, 09:02
Jak masz akumulacje budynku i zaakceptujecie ciut niższą temperature w nocy, to mozesz obnizyc na noc, zawsze trochē mniej nabije.

a co to ma na celu ? Ile będzie z tego wątpliwego zysku? W nocy masz tani prąd w dzień za darmo? Po co cudować?

michancia
29-11-2020, 09:03
Witam wszystkich.Jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła Panasonic HT 12 kw od czerwca 2020r. Dom - stare budownictwo grube ściany, ocieplenie 6 cm styropianu, dolna kondygnacja grzejniki żeliwne , górna kondygnacja aluminiowe, około 180 metrów użytkowych do ogrzania. Mam ustawioną krzywą grzania przy -15 st.temp.51 oraz przy +15 temp 38. Termostat pokojowy ustawiony na 22,5 st. Jestem zadowolony bo pompa przy tych ustawieniach utrzymuje cały czas temperaturę 22 stopnie w pokoju według temperatury na termostacie. Pytanie do kolegów bardziej doświadczonych brzmi: Czy to że pompa chodzi cały czas nie wyłączając się to dobrze czy żle? W dzień pewnie z 1 raz się wyłączy

Jak już mówimy o pracy sprężarki i o tym, jaką praca jest dla niej lepsza, czy ciägła czy cykliczna i z jaką modulacjà, to tu kolega jest dobrym przykładem.
Jego pompa pracuję non stop przez cały dzień, co tylko w sezonie grzewczym da ok.4300godz.pracy.
Te magiczne 25000godz. pracy dla przewidziane dla sprężarki, o których się nieśmiało wypowiadają producenci, to ona przekroczy w niecałe 6 lat i co dalej.

gawel
29-11-2020, 09:08
Jak już mówimy o pracy sprężarki i o tym, jaką praca jest dla niej lepsza, czy ciägła czy cykliczna i z jaką modulacjà, to tu kolega jest dobrym przykładem.
Jego pompa pracuję non stop przez cały dzień, co tylko w sezonie grzewczym da ok.4300godz.pracy.
Te magiczne 25000godz. pracy dla przewidziane dla sprężarki, o których się nieśmiało wypowiadają producenci, to ona przekroczy w niecałe 6 lat i co dalej.

Nic żywotność minimalna sprężarki to 100 000 h pracy to ok 20 lat uwzględniając sezon grzewczy 7 miesięcy lub 12 lat gdyby pc działała na full przez cały rok

michancia
29-11-2020, 09:15
Nic żywotność minimalna sprężarki to 100 000 h pracy to ok 20 lat uwzględniając sezon grzewczy 7 miesięcy lub 12 lat gdyby pc działała na full przez cały rok

Dla jakiego producenta sprēżarek, bo tym nikt za bardzo się nie chwali.
Ciężko coś znaleść, ale najczęściej przewija się 25000, lub 50000, ale 100000 to optymizm.

gawel
29-11-2020, 09:36
Dla jakiego producenta sprēżarek, bo tym nikt za bardzo się nie chwali.
Ciężko coś znaleść, ale najczęściej przewija się 25000, lub 50000, ale 100000 to optymizm.

Muszę poszukać , choć dotyczyło to klimatyzatorów i napisano że te 100 000 h to minimum max to 250 000 pod warunkiem że czynnik nie wyleci ale z 2 strony w tej chwili są czujniki ilości czynnika więc tego bym się nie obawiał wystarczy nie olać alertów. Stare klimy pracują po 20 lat PC w POlsce o których wiem to wytzrymały co najmniej 12 lat zanim padły ale to była PC termoglow z bezpośrednim odzyskiem czynnika z gruntu , teraz takich już nie ma :(

MiG25
29-11-2020, 09:47
Tutaj gość z Panasonica mówi ,że 60 -100 tysiecy to minimum : https://www.youtube.com/watch?v=n-sDqI_it9g&list=PLSgpFhXsNaKX9n3BzINw6hSbxKM2QPKQg&index=6&t=1576s

Nie to ,że bym w to bezgranicznie wierzył .

michancia
29-11-2020, 09:54
220m2 100% grzejniki na sztuki rożnej mocy 14szt. (+) (-) 1

No widzisz jestem młody posiadacz PC lecz w temacie od kilku lat. Zadaję pytania na które znam odpowiedź lecz chcę się podwójnie upewnić w swojej racji lecz wszystkie uwagi przyjmuję poważnie. Możesz wierzyć lub nie,ale ja jestem pewien że chodziło by ci to super lecz przekonać cię chyba mi się nie uda, lecz spróbuję.
Zauważyłeś że o rozne rzeczy cie pytam. Tak? Ale wszystko pomału . Moje straty są takie jak twoje . PAMIĘTASZ? Pisałem --02*C na 1---do 2h
Ja wybacz lecz twojego instalatora bym pogonił. Tobie jest potrzebny maly bufor taki jak ja mam panasa 50L- nierdzewny ( to akurat szczegół) + pompka obiegowa wilo 6-1 i dwa obiegi wodne . PIERWOTNY - (PC - bufor ) oraz WTÓRNY- ( bufor-CO) Cały PIC polega na pompie Wilo bo PC + bufor ma mieć nominalny przeplyw i wtedy będzie idealnie modulować i pracować. Układ bez bufora to do podlogówki choć są i wyjątki Do sedna bufor wpięty równolegle ( jak pisałem ) 2 niezależne obiegi. Ja próbowałem przez Wilo na różnych wydajnościach doprowadzic do wylączenia PC i nic nie dało rady. ( zaleta ) Deltę mam jak w podłogówce 5 . ZACZYNAMY
PC jak uklad zimny i startuje z harmonogramu -napitala pompa obiegowa w PC oraz wilo na wtórnym która jak będzie dobrana to będzie gonić wodę prawidłowo ( u mnie ani max ani min przeplyw wody na wilo nie wylaczy PC ) Jedziemy dalej PC przyśpiesza bo woda (temp.w buforze rośnie ) więc przyśpiesz jeszcze bardziej niż na starcie. Osiąga zadaną i zaczyna modulować wilo napitala dalej. Jak na wilo dasz minimalny przepływ to powrót jest zimniejszy bo woda wolniej przepływa jak Wilo dasz na max - to powrot cieplejszy lecz przez bufor pompa zmoduluje mocą. Fakt jest taki że moc grzejnikow też musi być odpowiednia. A co do tego u ciebie mam wątpliwości.
ILE MASZ GRZEJNIKÓW? odnośnie domu to wydaje mi się że mam cieplejszy ale tego ne biorę pod uwagę. Trochę namieszałem ale wytłumaczyć to przez pisanie to trzeba by się naprawdę postarać, Lecz pytanie do pytania i rozwiązanie się pojawi.
Masz za mały zład --To podstawa .BUFOR jest potrzebny--Pewnie nie uwierzysz. Jeszcze powiedz ile grzejników.
Jeszcze jedna zaleta ochraniasz pompę obiegową w PC która pracuje z buform bez zbytnich obciążeń ,a napitala wilo w CO która kosztuje sporo mniej.

Nie dawało mi spokoju, po co u Ciebie przy takim zładzie wody i jak sądzę odpowiednim przepływie w instalacji władowali , Ci bufor 50l, który nic nie wnosi do instalacji ( jak by miał z 300l to by coś dał, ale to inny temat ).
Ale teraz już wiem i jak sądzę, nie każdy instalator o tym wie.
W naszym wypadku, a właściwie twoim, masz t cap 2 wentylatorowego, do tego twoja instalacja jest rozległa i jeszcze 3 kondygnacje ( wysokość podnoszenia ) i prawdopodobnie musi to pracować na zewnętrznej pompce obiegowej.
Z tego względu jak ma zostać zastosowana jedną czy dwie zewnętrzne pompki, to musi również zostać zabudowany mały bufor ( sprzęgło), który ma za zadanie oddzielić obieg wtórny od obiegu pierwotnego.
Bo pompa 2 wentylatorowa, żeby przeprowadziç odszranianie nr.2 tylko samà sprężarką ( woda w obiegu poniżej 27st/C) to pompka obiegowe w PC staje, a czujnik przepływu PC nie może widzieć przepływy, bo inaczej wywali błąd (dotyczy 2wentylatorowych )
Oczywiście można to próbować ominąć, ale takie jest zalecenie dla Panasa, bufor 50l.

mario123123
29-11-2020, 13:44
Witam wszystkich.Jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła Panasonic HT 12 kw od czerwca 2020r. Dom - stare budownictwo grube ściany, ocieplenie 6 cm styropianu, dolna kondygnacja grzejniki żeliwne , górna kondygnacja aluminiowe, około 180 metrów użytkowych do ogrzania. Mam ustawioną krzywą grzania przy -15 st.temp.51 oraz przy +15 temp 38. Termostat pokojowy ustawiony na 22,5 st. Jestem zadowolony bo pompa przy tych ustawieniach utrzymuje cały czas temperaturę 22 stopnie w pokoju według temperatury na termostacie. Pytanie do kolegów bardziej doświadczonych brzmi: Czy to że pompa chodzi cały czas nie wyłączając się to dobrze czy żle? W dzień pewnie z 1 raz się wyłączy

Jeszcze jedno pytanie do Was mam żeby rozwiać swoje wszystkie wątpliwości. Mam ustawione krzywe temperatury i prawdopodobnie dobrze są dopasowane ale pytanie brzmi czy ustawia się tylko krzywe czy jeszcze jakąś temeprature na wyjsciu ? Rozumiem że nie bo ta temperatura jest brana z krzywych? Dopiero się uczę użytkować pompę stąd brak u mnie wiedzy. Proszę o info?

codix
29-11-2020, 14:18
Jeszcze jedno pytanie do Was mam żeby rozwiać swoje wszystkie wątpliwości. Mam ustawione krzywe temperatury i prawdopodobnie dobrze są dopasowane ale pytanie brzmi czy ustawia się tylko krzywe czy jeszcze jakąś temeprature na wyjsciu ? Rozumiem że nie bo ta temperatura jest brana z krzywych? Dopiero się uczę użytkować pompę stąd brak u mnie wiedzy. Proszę o info?

Tak jest ustawiana automatycznie wedlug krzywej.
Jeszcze ustawiasz delte przy podlogówce ok.5st przy grzejnikach z 10st mozna dac nawet na 15st i tak bedzie sobie utrzymywac najwieksza jaka da radę.

mario123123
29-11-2020, 15:37
Dzięki za wyjaśnienie.Muszę doczytać gdzie się tą deltę ustawia w Panasonicu HT.

-voymar-
29-11-2020, 15:47
Tak jest ustawiana automatycznie wedlug krzywej.
Jeszcze ustawiasz delte przy podlogówce ok.5st przy grzejnikach z 10st mozna dac nawet na 15st i tak bedzie sobie utrzymywac najwieksza jaka da radę.

Jak ustawisz wysoką deltę 10 to pompa będzie taktować ,Miałem na 12 lecz wtedy jechałem na termostacie, może na krzywej było by OK. Nie wiem za dużo na raz. Trzeba testować po tygodniu z różnymi ustawieniami. Ja zarówno na termostacie jak i krzywej deltę mam 5 i jest git. Zalecana na grzejniki to delta 7--8. Jeszcze jej nie sprawdzałem.

codix
29-11-2020, 17:03
Jak ustawisz wysoką deltę 10 to pompa będzie taktować ,Miałem na 12 lecz wtedy jechałem na termostacie, może na krzywej było by OK. Nie wiem za dużo na raz. Trzeba testować po tygodniu z różnymi ustawieniami. Ja zarówno na termostacie jak i krzywej deltę mam 5 i jest git. Zalecana na grzejniki to delta 7--8. Jeszcze jej nie sprawdzałem.

A niby dlaczego ma taktowac ??
Wlasnie zmniejszy taktowanie bo jak masz zadana np.40 i delte 5 to pompa startuje z duza moca i trzyma taka moc az dobije do 40 ale trzyma sie zawsze powrotu jak powrót rosnie o stopien to zasilanie tez.i dopiero jak dobije do 40tu to zaczyna sie modulowac.
Jak dasz delte 15 to po pierwsze obiegowka w pompie chodzi wolniej po drugie pompa wystartuje tez mocno ale bardzo szybko dociagnie do 40tu bo nie musi podnosic powrotu powrot wtedy bedzie mial 25st.i pompa bardzo szybko bedzie sie modulowala w dół .A potem bedzie potrzebowala bardzo duzo czasu aby powrót wzrósl zeby delta zrobila sie tak mala ze wylaczy pompę.

mario123123
29-11-2020, 17:22
Przy pompie wysokotemperaturowej Panasonic HT , delta jest ustawiona z automatu bo jest dedykowana tylko do grzejników i nie można jej zmieniać.Raczej nic nie będę przestawiał też w krzywej.Mam cały czas na termostacie pokojowym ustawione 22,5 i taka się utrzymuje temperatura w pokoju i pompa pracuje ciągle bez wyłączania się.Jak się zrobi cieplej i będzie słonecznie to zapewne bedą przerwy w pracy pompy ale teraz pracuje cały czas i to jest chyba dla jej funkcjonowania korzystne działanie. Przeanalizuję jeszcze zużycie prądu jakie jest dobowe dla PC.

-voymar-
29-11-2020, 19:48
A niby dlaczego ma taktowac ??
Wlasnie zmniejszy taktowanie bo jak masz zadana np.40 i delte 5 to pompa startuje z duza moca i trzyma taka moc az dobije do 40 ale trzyma sie zawsze powrotu jak powrót rosnie o stopien to zasilanie tez.i dopiero jak dobije do 40tu to zaczyna sie modulowac.
Jak dasz delte 15 to po pierwsze obiegowka w pompie chodzi wolniej po drugie pompa wystartuje tez mocno ale bardzo szybko dociagnie do 40tu bo nie musi podnosic powrotu powrot wtedy bedzie mial 25st.i pompa bardzo szybko bedzie sie modulowala w dół .A potem bedzie potrzebowala bardzo duzo czasu aby powrót wzrósl zeby delta zrobila sie tak mala ze wylaczy pompę.

Spróbuję z deltą 8 ale u mnie nawet z deltą 5 pompa się nie wyłącza tak moduluje że może chodzić non stop. Tak jak pisałem.No nie bardzo mi się chce wieżyć aby powrót był 25*C jak zasilanie jest 40*C. Przy grzaniu piecem powrót zawsze był o ok. 10stopni zimniejszy od zasilania. Czyli 35*C Tak że jakim sposobem będzie miał 25. No chyba że PC obniży moc i zasilanie.Muszę potestować.

Swq
29-11-2020, 20:16
Dom nowo wybudowany jak w stopce. Prace wykończeniowe w trakcie.

Pompa uruchomiona 19.11. z zadaną temp.stała 35st., potrzebowała prawie 186h pracy sprężarki aby ją osiągnąć. Delta 5st. , przepł. ok. 27l/min
Średnio zużywa 45kWh/dzień - dom był mocno wychłodzony i temp. zew też nie rozpieszczają.
Przy 218h pracy ilość zał-wył sprężarki 445.

Czy to aby nie za dużo zał-wył sprężarki?
Czy takie zużycie na początku jest rzeczą normalną?
Czy macie jakieś sugestie co do sterowania na obecnym etapie?

Od jutra zmniejszam temp. do 28 na zasilaniu (z podbiciem w godz. taniej taryfy) bo w domu sauna się zrobiła.
Zużycie podane z podlicznika aczkolwiek to podawane przez pompę jest tylko ok.2,5% mniejsze.

codix
29-11-2020, 20:35
Spróbuję z deltą 8 ale u mnie nawet z deltą 5 pompa się nie wyłącza tak moduluje że może chodzić non stop. Tak jak pisałem.No nie bardzo mi się chce wieżyć aby powrót był 25*C jak zasilanie jest 40*C. Przy grzaniu piecem powrót zawsze był o ok. 10stopni zimniejszy od zasilania. Czyli 35*C Tak że jakim sposobem będzie miał 25. No chyba że PC obniży moc i zasilanie.Muszę potestować.

To tylko takie przykladowe bylo zeby byl ten powrot taki zimny to musialbys miec naprawde wielgachne grzejniki i pozadny odbior ciepla.
I tak Ci powrot zrobi taki jaki bedzie mogla mimo ze ustawisz 15 to jak Twoj system c.o tego nie ogarnie to i tak powrot urosnie nawet np.na delte 5
Chodzi tylko o zasade.
Taki przyklad na podstawie pompy 7kw
Dajesz zasilanie 40 delte5(czyli zalecana do podlogowki bo ta ma pożądny odbiór) to obiegowka w PC zapitala na 25l/m pompa startuje z moca 6kw i caly czas taka utrzymuje woda szybko przelatuje przez grzejnik nie zdązy oddac ciepla i zaraz powrót robi sie cieply.
Pompa wtedy pracuje tak ze powrot rosnie o stopien to pompa podbija zasilanie o stopien aby utrzymac delte 5st.Az dojdzie do tych zadanych 40st i powrot 35 zajmie jej to np.2godziny i potem zaczyna obnizac moc stopniowo np.do 2,5kw zajmie jej to kolejne 2godziny no i potem zaczyna sie przegrzewac (oczywiscie jesli jest slaby odbior albo cieplo na zewnatrz) wszystko ttwa 4godziny i koniec.
Jak dasz delte 15 to obiegowka pracuje na 10l/min od samego poczatku pompa startuje tez z duza moca 6kw tylko woda plynie dwukrotnie wolniej grzejniki maja czas zeby oddac cieplo a pompa podbija tylko zasilanie az do 40st a powrot to juz zalezy jaka woda wraca z grzejników (ale tutaj powiedzmy ze pompa nie pilnuje powrotu i nie podnosi zasilania tylko wtedy jak powrot podskoczy tylko wali w zasilanie ile sie da) dojscie do 40 zajmuje jej np.1godzine a nie dwie i pompa odrazu sie moduluje stopniowo do najnizszych obrotow kiedy to jeszcze powrot jest stosunkowo zimny i tak chodzi sobie na najnizszej modulacji dajac 2,5kw mocy puszczajac tylko 10l/min wody o temp.40st a nie 25l/min wiec zanim powrot dojdzie do tych 35st to bedzie o wiele dluzej niz w pierwszym przypadku.
Minusem tego oczywiscie bedzie ze duzo dluzej bedzie nagrzewala pomirszczenia bo w jednostce czasu bedzie w stanie przekazac do c.o mniej kw

-voymar-
29-11-2020, 21:32
To tylko takie przykladowe bylo zeby byl ten powrot taki zimny to musialbys miec naprawde wielgachne grzejniki i pozadny odbior ciepla.
I tak Ci powrot zrobi taki jaki bedzie mogla mimo ze ustawisz 15 to jak Twoj system c.o tego nie ogarnie to i tak powrot urosnie nawet np.na delte 5
Chodzi tylko o zasade.
Taki przyklad na podstawie pompy 7kw
Dajesz zasilanie 40 delte5(czyli zalecana do podlogowki bo ta ma pożądny odbiór) to obiegowka w PC zapitala na 25l/m pompa startuje z moca 6kw i caly czas taka utrzymuje woda szybko przelatuje przez grzejnik nie zdązy oddac ciepla i zaraz powrót robi sie cieply.
Pompa wtedy pracuje tak ze powrot rosnie o stopien to pompa podbija zasilanie o stopien aby utrzymac delte 5st.Az dojdzie do tych zadanych 40st i powrot 35 zajmie jej to np.2godziny i potem zaczyna obnizac moc stopniowo np.do 2,5kw zajmie jej to kolejne 2godziny no i potem zaczyna sie przegrzewac (oczywiscie jesli jest slaby odbior albo cieplo na zewnatrz) wszystko ttwa 4godziny i koniec.
Jak dasz delte 15 to obiegowka pracuje na 10l/min od samego poczatku pompa startuje tez z duza moca 6kw tylko woda plynie dwukrotnie wolniej grzejniki maja czas zeby oddac cieplo a pompa podbija tylko zasilanie az do 40st a powrot to juz zalezy jaka woda wraca z grzejników (ale tutaj powiedzmy ze pompa nie pilnuje powrotu i nie podnosi zasilania tylko wtedy jak powrot podskoczy tylko wali w zasilanie ile sie da) dojscie do 40 zajmuje jej np.1godzine a nie dwie i pompa odrazu sie moduluje stopniowo do najnizszych obrotow kiedy to jeszcze powrot jest stosunkowo zimny i tak chodzi sobie na najnizszej modulacji dajac 2,5kw mocy puszczajac tylko 10l/min wody o temp.40st a nie 25l/min wiec zanim powrot dojdzie do tych 35st to bedzie o wiele dluzej niz w pierwszym przypadku.
Minusem tego oczywiscie bedzie ze duzo dluzej bedzie nagrzewala pomirszczenia bo w jednostce czasu bedzie w stanie przekazac do c.o mniej kw

Oki. Dzięki za super opis. Nie wiem czy pamietasz lecz ja mam obieg pierwotny i wtorny ( choć potestuję na wyższej delcie) i PC moze pracować na 10L/min a ja na wilo mogę dać np 30L/min. Od miesiąca nie ma opcji aby PC nie mogła zmodulować i się wyłączała.Grzejniki oddają super ciepło jak podniosę przepływ na wilo do powrót cieplejszy tak jak piszesz lecz PC da radę zmodulować i pracować non stop.

agb
29-11-2020, 22:16
Docelowa czy zasilania :P
Równie dobrze mogę napisać ,że temperatura wynika z czestotliwości sprężarki, takim ogólnym stwierdzeniem też będę miał rację :P
Udowadniać, że nie jestem koniem nie zamierzam. Wiadomo która temperatura wynika z krzywej.

A gdybym chciał się przyczepić, to mógłbym napisać, że nie ma czegoś takiego jak Target Temperature, tylko jest Outlet water temperature (Target) :P

EOT.

MiG25
30-11-2020, 05:18
A myślałem, że rozróżnienie temperatury docelowej od wyjściowej to elementarna wiedza...

agb
30-11-2020, 07:33
A ja myślałem, że nie będziesz dalej głupio w to brnąć. Tym bardziej, że ja o wyjściowej nigdzie nie pisałem.

mundi73
30-11-2020, 10:06
Witam. Czy mając termostat pokojowy gdy poda sygnał po osiągnięciu temp do wyłączenia PC gdy trwa defrost to PC skończy defrost czy wyłączy się podczas trwania ?

MiG25
30-11-2020, 12:14
A ja myślałem, że nie będziesz dalej głupio w to brnąć. Tym bardziej, że ja o wyjściowej nigdzie nie pisałem.

Ale zrobiłeś mix wszystkiego , tak jak są dwie książki , "Pan Tadeusz" i "Pan Włodyjowski" , a dla Ciebie to jedna wielka epopeja pod tytułem "Pan Tadeusz Włodyjowski"

agb
30-11-2020, 12:25
Jakbyś książki czytał, a nie tylko okładki i tytuły znał, to byś dalej nie ciągnął tematu, który dawno przestał już innych interesować. Przetłumaczę Ci to zdanie jeszcze raz

Jak z krzywej wychodzi zasilanie np. 30C to podniesienie o 1 spowoduje, podniesienie temperatury zasilania do 31C.

Jeżeli w krzywej wynika temperatura zasilania docelowa (bo z krzywej właśnie ta temperatura bezpośrednio wynika) np 30C, to o podniesienie o 1 spowoduje podniesienie temperatury zasilania docelowej do 31C.


Bez odbioru

codix
30-11-2020, 12:46
Jakbyś książki czytał, a nie tylko okładki i tytuły znał, to byś dalej nie ciągnął tematu, który dawno przestał już innych interesować. Przetłumaczę Ci to zdanie jeszcze raz


Jeżeli w krzywej wynika temperatura zasilania docelowa (bo z krzywej właśnie ta temperatura bezpośrednio wynika) np 30C, to o podniesienie o 1 spowoduje podniesienie temperatury zasilania docelowej do 31C.


Bez odbioru

Nie masz racji a sie kłucisz
Jesli z krzywej wynika temperatura docelowa np.40 i klijent sobie podniesie o 5st.to podniesie temperature docelowa do 45st a nie temperature zasilania bo pompa moze nigdy nie dobic do tej temp.bo np.nie bedzie miala odpowiedniej mocy i dalej bedzie miala temperature zasilania np.36

Bez odbioru ;)