PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

agb
30-11-2020, 12:57
Miałem zapytać czy przeczytałeś w ogóle zacytowanego posta. Ale czego oczekiwać o kogoś piszącego klijent, albo kłucisz. :eek:

MiG25
30-11-2020, 13:14
Trzeba po prostu narobić błęduff ,żeby @agb przeczytał :)

codix
30-11-2020, 13:17
Miałem zapytać czy przeczytałeś w ogóle zacytowanego posta. Ale czego oczekiwać o kogoś piszącego klijent, albo kłucisz. :eek:

Wystarczy ze przeczytalem Twoja wypowiedz w której stwierdasz ze podniesienie temperatury docelowej o stopien spowoduje podniesienie temperatury zasilania o stopien.

Ale ten Twoj post tylko swiadczy o tym jakim bucem jestes bo próbujesz na siłę przepchać swoja nie racje a jak juz nie masz argumentów to uciekasz sie do obrażania ludzi.
To ze mam dysortografie nie znaczy ze jestem głupszy od Ciebie bo mogę Cię miażdżyć inteligencją i wiedzą w różnych dziedzinach życia a ty możesz być idiotą pomimo ze piszesz poprawnie

codix
30-11-2020, 14:07
Witam. Czy mając termostat pokojowy gdy poda sygnał po osiągnięciu temp do wyłączenia PC gdy trwa defrost to PC skończy defrost czy wyłączy się podczas trwania ?

Przeprowadzi defrost do końca

suspectt
30-11-2020, 14:56
Cześć,
Jaka jest prawidłowa liczba załączeni sprężarki w stosunku do czasu pracy ? Obecnie mam 1106h pracy i 577 wl-wył
Czy to normalny wynik ?

codix
30-11-2020, 15:10
Cześć,
Jaka jest prawidłowa liczba załączeni sprężarki w stosunku do czasu pracy ? Obecnie mam 1106h pracy i 577 wl-wył
Czy to normalny wynik ?

Bardzo dobry wynik panasonik dopuszcza do czterech startów na godzinę pracy.
W jakim okresie czasu te 1100h zrobiłeś?

mundi73
30-11-2020, 15:50
Dziękuję. Bo martwiło mnie że poda sygnał wyłącz i stanie oblodzona a później szopki będą .

codix
30-11-2020, 15:56
Dziękuję. Bo martwiło mnie że poda sygnał wyłącz i stanie oblodzona a później szopki będą .

Ale zawsze moze Ci wyłączyć np.1 minute przed defrostem i tak zostanie oblodzona ;) ;)

mario123123
30-11-2020, 15:56
czytałem gdzieś o stałej temperaturze na zasilaniu z pompy. Czyli ustawia się krzywe o tej samej temperaturze?

codix
30-11-2020, 16:01
czytałem gdzieś o stałej temperaturze na zasilaniu z pompy. Czyli ustawia się krzywe o tej samej temperaturze?

W seri h oraz j nie wiem jak w starszych masz w menu do wyboru grzanie wg.krzywej albo wg prostej .

mundi73
30-11-2020, 16:43
Ale zawsze moze Ci wyłączyć np.1 minute przed defrostem i tak zostanie oblodzona ;) ;)
Fiu Fiu . Trochę lipa ale cos za coś. Ale chyba to samo dotyczy harmonogramu którym grzeje. Wyłączy minutę przed i tak zostaje

codix
30-11-2020, 16:57
Fiu Fiu . Trochę lipa ale cos za coś. Ale chyba to samo dotyczy harmonogramu którym grzeje. Wyłączy minutę przed i tak zostaje

Dokladnie.Ale to nic nie szkodzi potem sie wlaczy pochodzi ok.35min z trochę lipnym copem i sie odszroni

michancia
30-11-2020, 18:02
Widze, że emocje lekko opadły.
To ja jeszcze raz wrócę do tematu
Gdzieś tam we wcześniejszych postach ktoś stwierdził, że mu pompa nie trzyma zadanej wg. krzywej, czy coś takiego.
Odpowiedziałem, że jeśli nie ma odpowiedniego odbioru ciepła to pompa nie będzie trzymała nastaw, tylko będzie żyła własnym życiem.
Dla przykładu dałem wam mój przykład, gdzie mam przewymiarowana pompę ( T-CAP ), której min. moc na zasilaniu to 1kW. Do tego mam grzejniki, które ze względu na małą powierzchnię słabo oddaja ciepło
Z tych wzgledów w cieplejsze dni, tak powyżej +1st/c na dworze ( w moim przypadku ) pompa nie jest w stanie utrzymać temperatury zadanej, czy jak ja nazywać docelowej, która wynika z nastawy prostej lub krzywej, oraz delty grzania
Tak jak mówiłem mam ustawioną krzywą, z której wynika, że temperatura docelowa to 36st/c (dla temperatur na dworze do -2st/c ), z deltą 5 i taką temperature pokazuje w wielkościach aktualnych Adres 8 -36/31, czyli zasilanie 36, a powrót 31
Lecz pompa przy tych temperaturach jakie są ( +4-5st/c w dzień ) po załączeniu bardzo szybko osiąga temperaturę na zasilaniu 37st/c, a powrót 34st/c, bo nie jest w stanie niżej zejść, dom nie odbiera ciepła, grzejniki szybko sie nagrzewają, sa całe ciepłe. Pompa tak pracuje z godzinę, może dłużej i termostat pokojowy ją wyłącza ( histereza 0.4st/c ). gdyby ja nie wyłączył, a jest cieplej na dworze, to jeszcze na chwilę podbije o jeden powrót, a tym samym zasilanie i zaraz sie wyłaczy i wchodzi w tz, taktowanie, bo brakuje odbioru ciepła.
Sytuacja się zmienia, gdy na dworze temperatury w nocy przynajmniej -2st/c, wtedy ta temperatura docelowa jest taka sama 36/31 i magicznym sposobem temperatury w czasie pracy to 36 zasilanie i 31 powrót. Pompa trzyma zadaną i deltę. Od tych temperatur, to dopiero wtedy ta pompa jest w stanie pracować z ciągłą pracą.
Ponieważ zwieksza sie zapotrzebowanie budynku w energię, a ze względu na deltę 5st/c, grzejniki grzeją słabo ( góra ciepła dół wtedy chłodniejszy ) i termperatura w domu może nawet spadać, a na pewno rośnie wolno.

Z tego wzgledu tak ważne jest dobieranie mocy pompy do zapotrzebowania budynku.
U mnie to w ok 50% sezonu ona jest za mocna.
Oczywiście ja sobie z tym w jakiś sposób poradziłem, a efekt końcowy to jest ciepło, przyjemnie i ekonomicznie.

Sory za tak długa rozpiskę.

codix
30-11-2020, 18:44
Sory za tak długa rozpiskę.

W kwestii uzupełnienia przy tych minus 2 nie dosc ze wzrasta zapoyrzebowanie budynku to pompa jest w stanie pracowac z nizsza mocą dlatego sytuacja sie poprawia

michancia
30-11-2020, 18:50
W kwestii uzupełnienia przy tych minus 2 nie dosc ze wzrasta zapoyrzebowanie budynku to pompa jest w stanie pracowac z nizsza mocą dlatego sytuacja sie poprawia

O tym zapomniałem dodać, oczywiscie masz rację.:cool:

-voymar-
30-11-2020, 22:26
Nie masz racji a sie kłucisz
Jesli z krzywej wynika temperatura docelowa np.40 i klijent sobie podniesie o 5st.to podniesie temperature docelowa do 45st a nie temperature zasilania bo pompa moze nigdy nie dobic do tej temp.bo np.nie bedzie miala odpowiedniej mocy i dalej bedzie miala temperature zasilania np.36

Bez odbioru ;)

codix! dobić to dobije każda. Tak jak zostala zbudowana ,tylko mocy może nie dać mimo że temp. będzie np.55*C Choć przy potężnych mrozach rzędu (-25,,, -30*C ) może być jak piszesz.
Co do temperatur -zasilania ,i docelowej-zgoda.

-voymar-
01-12-2020, 00:02
Widze, że emocje lekko opadły.
To ja jeszcze raz wrócę do tematu
Gdzieś tam we wcześniejszych postach ktoś stwierdził, że mu pompa nie trzyma zadanej wg. krzywej, czy coś takiego.
Odpowiedziałem, że jeśli nie ma odpowiedniego odbioru ciepła to pompa nie będzie trzymała nastaw, tylko będzie żyła własnym życiem.
Dla przykładu dałem wam mój przykład, gdzie mam przewymiarowana pompę ( T-CAP ), której min. moc na zasilaniu to 1kW. Do tego mam grzejniki, które ze względu na małą powierzchnię słabo oddaja ciepło
Z tych wzgledów w cieplejsze dni, tak powyżej +1st/c na dworze ( w moim przypadku ) pompa nie jest w stanie utrzymać temperatury zadanej, czy jak ja nazywać docelowej, która wynika z nastawy prostej lub krzywej, oraz delty grzania
Tak jak mówiłem mam ustawioną krzywą, z której wynika, że temperatura docelowa to 36st/c (dla temperatur na dworze do -2st/c ), z deltą 5 i taką temperature pokazuje w wielkościach aktualnych Adres 8 -36/31, czyli zasilanie 36, a powrót 31
Lecz pompa przy tych temperaturach jakie są ( +4-5st/c w dzień ) po załączeniu bardzo szybko osiąga temperaturę na zasilaniu 37st/c, a powrót 34st/c, bo nie jest w stanie niżej zejść, dom nie odbiera ciepła, grzejniki szybko sie nagrzewają, sa całe ciepłe. Pompa tak pracuje z godzinę, może dłużej i termostat pokojowy ją wyłącza ( histereza 0.4st/c ). gdyby ja nie wyłączył, a jest cieplej na dworze, to jeszcze na chwilę podbije o jeden powrót, a tym samym zasilanie i zaraz sie wyłaczy i wchodzi w tz, taktowanie, bo brakuje odbioru ciepła.
Sytuacja się zmienia, gdy na dworze temperatury w nocy przynajmniej -2st/c, wtedy ta temperatura docelowa jest taka sama 36/31 i magicznym sposobem temperatury w czasie pracy to 36 zasilanie i 31 powrót. Pompa trzyma zadaną i deltę. Od tych temperatur, to dopiero wtedy ta pompa jest w stanie pracować z ciągłą pracą.
Ponieważ zwieksza sie zapotrzebowanie budynku w energię, a ze względu na deltę 5st/c, grzejniki grzeją słabo ( góra ciepła dół wtedy chłodniejszy ) i termperatura w domu może nawet spadać, a na pewno rośnie wolno.

Z tego wzgledu tak ważne jest dobieranie mocy pompy do zapotrzebowania budynku.
U mnie to w ok 50% sezonu ona jest za mocna.
Oczywiście ja sobie z tym w jakiś sposób poradziłem, a efekt końcowy to jest ciepło, przyjemnie i ekonomicznie.

Sory za tak długa rozpiskę.

Nie wiem . To dom o pow. 160m2 przy +5*C na zew. nie ma zapotrzebowania 1kW? To jak ty pompę dobierałeś?. Czym grzałeś przed PC?

michancia
01-12-2020, 11:48
Nie wiem . To dom o pow. 160m2 przy +5*C na zew. nie ma zapotrzebowania 1kW? To jak ty pompę dobierałeś?. Czym grzałeś przed PC?
1kW na zasilaniu, co przy COP dajmy 3 -3.5 da na zasilaniu 3kW ÷ 3.5kW.
A przy tych temperaturach co mówiè, czyli przy ok. + 4÷7, to na zasilaniu mam min. 4 kW
To jest jej min. moc, dla tych temperatur.

MiG25
01-12-2020, 12:16
1kW na zasilaniu daje 3kW na zasilaniu ? To jakieś perpetum mobile. Napisz ,ze na wyjściu, odbiorze ciepła ,bo PC do zasilania nie oddaje.

-voymar-
01-12-2020, 12:22
1kW na zasilaniu, co przy COP dajmy 3 -3.5 da na zasilaniu 3kW ÷ 3.5kW.
A przy tych temperaturach co mówiè, czyli przy ok. + 4÷7, to na zasilaniu mam min. 4 kW
To jest jej min. moc, dla tych temperatur.

Jeżeli moc PC ma 1kW a COP = 3 lub 3,5 to pobiera z sieci 1kW / 3= 300W Coś pokręciłeś.
Jeszcze raz ; chyba że tobie chodzi o pobór kWh? że pompa tyle pobiera z sieci 1kW. Nie wiem na ile T cap moduluje na min. Skoro na 3 lub 3,5kW to gdzie miałeś głowę taką pompę brać? Moim zdaniem masz spaprany montaż na bank.

michancia
01-12-2020, 14:54
Jeżeli moc PC ma 1kW a COP = 3 lub 3,5 to pobiera z sieci 1kW / 3= 300W Coś pokręciłeś.
Jeszcze raz ; chyba że tobie chodzi o pobór kWh? że pompa tyle pobiera z sieci 1kW. Nie wiem na ile T cap moduluje na min. Skoro na 3 lub 3,5kW to gdzie miałeś głowę taką pompę brać? Moim zdaniem masz spaprany montaż na bank.

Jeśli pompa produkuje ( czy jak by to nie nazywać ) ciepło, którego moc wynosi 4kW z COP 4, to znaczy, że na te 4kW składa się 1kW pobrany z sieci energetycznej, 3kW z ciepła powietrza.
Podając minimalną moc 1kW na zasilaniu to oczywiście mówiłem o jej chwilowym zużyciu energii jaka ona zuzywa na wyprodukowanie tej energii.

Nic nie mam spitolone, tak jak mówiłem efekt końcowy w postaci ciepła w domu, komfortu i kosztów użytkowania osiagnełem.
W nowym domu to bym to robił inaczej, ale bufora i tak bym nie założył. Podłogówka, odpowiednio dobrane pętle i pompa o odpowiedniej mocy, ale to w nowym domu.

mundi73
01-12-2020, 17:32
Witam . Wcześniej było bardzo dużo o tym jak to PC oszukują z zużyciem prądu . Muszę pochwalić Sdc 9kw 3 fazy. Po spisaniu licznika miesiąc temu i dzisiaj odliczajac zużycie bytowe które jest takie same na przestrzeni lat stwierdzam, że nie ma czego się czepiać. Może jakaś malutka różnica jest bo nie mam podlicznika, ale naprawdę niewielka

agb
01-12-2020, 18:16
Jak możesz coś stwierdzać nie mając pomiarów potwierdzających to?

michancia
01-12-2020, 19:11
Ten watek z legalizacją tego licznika to miał być tutaj.
Ale jeszcze raz powtórzę, oddaj swój licznik do legalizacji, a wtedy będziesz sie wypowiadał.

slawek73
01-12-2020, 19:28
Witajcie,

mam taką sytuację i zastanawiam się czy przez przypadek cała instalacja z termostatami pokojowymi nie została źle pomyślana, urządzenie to Aquarea 9 kW seria J jednofazowa.
Był wyliczany OZC przez jednego ze sprzedających z którym finalnie nie doszedłem do porozumienia, wdłg tamtych wyliczeń idealna byłaby pompa ok 8kW( bez rekuperacji), ja wstępnie poszedłem w T-capa 9kW 3 fazy, następnie gdy się kapnąłem że to trochę za dużo miałem szansę wymienić ją na urządzenie o którym wspomniałem na wstępie.
Co do domu to adaptowałem projekt Bruno 2 PS ze zmianami, min podniesienie ściany kolankowej i powiększenie pow użytkowej do 138 m2, wydłużenie garażu o metr, powiększenie łazienki na dole i dodanie dużego podcienia nad drzwiami frontowymi.
Materiał to Porotherm na kleju/piance, ocieplenie styropian szary 20cm λ 33, poddasze wełna 30 cm 20+10cm, λ odpowiednio 35 i 33, wełna pomiędzy strychem i piętrem 40 cm λ 35, podłoga wylewka miksokret 6/7cm cm i parter styropian w pom użytkowych 15 cm, okna Oknoplast Winergetic Premium 3x duże balkonowe, jedno jeszcze większe do jadalni, 1x HST-4.2m x 2.5m, wszystko na ciepłym montażu, drzwi wejściowe Wikęd Termo Prestige Alu, od kotłowni Wikęd Termo Prestige -stal- oba na ciepłym montażu, garaż brama Hormann LPU 42 z termo ramką, z obawy przed znacznym przewymiarowaniem pompy pozostaliśmy przy wentylacji grawitacyjnej.
To tak gwoli informacji bo problem który mnie dręczy być może nie ma nic wspólnego z dobraniem pompy, mianowicie termostatów pokojowych i współpracy całego systemu. W domu jeszcze nie mieszkamy ,choć praktycznie jest gotowy to tak na spokojnie wykańczamy sobie jeszcze kilka małych rzeczy, mam też PV o mocy 6.3 kW. Wracając do tych termostatów i pompy, zaczynając od pompy pracuje ona sobie spokojnie od końca września czy początku października i wstępnie z racji posiadania sporych zasobów energii ustawiłem ja na stałą grzewczą i grzanie pomieszczeń bez CWU, pobierała wtedy jakąś "śmieszną" ilości energii od 4 do maks 9-10kW na dzien. Oczywiście uwarunkowaną temp na zew, po czasie podłączyłem CWU i wtedy w szczycie przy ustawieniu grzania na 45 stopni (zbiornik FISH S15 200l), pompa na stałej grzewczej pobierała od 12 do 20kW.
No i właśnie znowu po jakimś czasie zainstalowałem termostaty Auraton AURA3021R z listwą sterującą AURATON AURA-8D-PRO-RTH(niektórzy powiedzą wreszcie się chłop wysłowił :oops: ), od tego czasu zużycie energii znacznie wzrosło.
Zamierzeniem było ustawienie temp w trzech pokojach u góry na praktycznie taką samą temp 21dzień i 20 noc, łazienki u góry na 24 dzień i 23 noc, oraz kuchni z salonem na odpowiednio 22 i 21 i pokoju na dole/siłowni na 20 i 19,w reszcie pomieszczeń termostatów nie ustawiłem jeszcze i się zastanawiam. Niestety przy stałej grzewczej ustawionej na 27 stopni nie udawało mi się osiągnąć zamierzonej temp w łazience u góry więc sukcesywnie co dzień lub dwa podnosiłem temp grzania podłogówki aż doszedłem do 35 stopni gdzie wreszcie osiągałem to co zamierzałem. no ale wtedy pompa miała konsumpcję energii na poziomie ok 40kW( w szczycie niecałe 45 kW), co mnie trochę przeraziło.
Po czasie zacząłem temp grzania obniżać dochodząc do 31 stopni , gdzie jeszcze udawało się osiągać żądaną temp, jednocześni zmniejszając zużycie energii do ok 30 kW przy obecnych temp. Dwa dni temu dalej zmniejszyłem temp grzania do 29 stopni i zużycie energii jeszcze spadło ale ciężko osiągnąć temp ok 24 stopni w łazience.
No i wreszcie pytaniem jest czy przy podłączeniu sterownika Auraton wraz z termostatami do rozdzielaczy(mam dwa gór/dół), przez przypadek nie wpłynąłem na wadliwe działanie całego systemu i zwiększenie zużycia prądu. A dalej czy może warto zmienić ustawienia pompy na krzywa grzewcza, lub ewentualnie zrezygnować ze stosowania tego rodzaju termostatów lub zmienić połączenie, może ktoś miałby jakieś uwagi i wskazówki ?

eMdzeJ
01-12-2020, 19:32
Pytanko mam. Obejrzałem film na klimatyzacjakatowice z Panem Glodnym z Panasa. Konkretnie ten ze sterowaniem.

Cześć ludzi tutaj ma zwykły termostat pokojowy, który rozumiem jak działa. Temperatura jest osiągana, idzie zwarcie, pompa się wyłączy/włączy.
Natomiast wspomniał na filmie, że po przeniesieniu sterownika z hydroboxa do pomieszczenia też to robi za termostat ale taki uczący się. Miał tu ktoś obie wersje i może potwierdzić, że to w jakiś wyczuwalnym stopniu jest lepsze?

Jak się wtedy steruje? Też podbijając od krzywej grzewczej +-5 czy może po prostu się ustawia zadaną temperaturę a sterownik sam sobie modyfikuje krzywą żeby uzyskać zamierzony efekt? Ciekawi mnie jak to działa bo mogę albo pociągnąć kabel pod sterownik albo zrobić sobie na stykach pompy przekaźnik do sterowania (coś ala emulacja termostatu pokojowego sterowanego z domu inteligentnego). Pompy jeszcze nie ma, rozważam wszystkie opcje.

O tyle mnie to dziwi, że część instalatorów oferuje razem z panasem termostat pokojowy firmy 3ciej. Po co?

MiG25
01-12-2020, 20:10
Nie ma tam żadnego uczenia się , to ściema ( przynajmniej w wersji H) . Jak ustawisz krzywą grzewczą tak pompa będzie grzała , a załącza się i wyłącza zadaną temperaturą ( jak spadnie o jeden stopien od zadaniej to się włącza , jak będzie powyżej jeden stopień od zadanej to się wyłącza). Zarówno przy wewnętrznym termostacie jak i przy termistorze. Przy zewnętrznym termostacie włączanie i wyłączanie odbywa się przez właśnie ten zewnętrzny termostat .
A najlepsze ,że nie ma możliwości korygowania prostej/krzywej grzewczej podczas włączonej pompy na sterowniku .

Najlepsze efekty zawsze uzyskuje się temperaturą wody i wyregulowaniem przepływów.

codix
01-12-2020, 20:16
Pytanko mam. Obejrzałem film na klimatyzacjakatowice z Panem Glodnym z Panasa. Konkretnie ten ze sterowaniem.

Cześć ludzi tutaj ma zwykły termostat pokojowy, który rozumiem jak działa. Temperatura jest osiągana, idzie zwarcie, pompa się wyłączy/włączy.
Natomiast wspomniał na filmie, że po przeniesieniu sterownika z hydroboxa do pomieszczenia też to robi za termostat ale taki uczący się. Miał tu ktoś obie wersje i może potwierdzić, że to w jakiś wyczuwalnym stopniu jest lepsze?

Jak się wtedy steruje? Też podbijając od krzywej grzewczej +-5 czy może po prostu się ustawia zadaną temperaturę a sterownik sam sobie modyfikuje krzywą żeby uzyskać zamierzony efekt? Ciekawi mnie jak to działa bo mogę albo pociągnąć kabel pod sterownik albo zrobić sobie na stykach pompy przekaźnik do sterowania (coś ala emulacja termostatu pokojowego sterowanego z domu inteligentnego). Pompy jeszcze nie ma, rozważam wszystkie opcje.

O tyle mnie to dziwi, że część instalatorów oferuje razem z panasem termostat pokojowy firmy 3ciej. Po co?

Co Ci przedstawiciele jeszcze nie wymysla ;)
Dlatego kazdy daje termostat zewnetrznej firmy bo ten w pompie to porażka.
Pierwsze slysze zeby sie uczył ;)
Niczego nie zmienia jeat to zwykly termoatat ktory tylko zalacza albo wylacza pompe i to wszystko tylko posiadajacy ogromną histeryze i nie wyłacz obiegówki

MiG25
01-12-2020, 20:28
Co Ci przedstawiciele jeszcze nie wymysla ;)
Dlatego kazdy daje termostat zewnetrznej firmy bo ten w pompie to porażka.
Pierwsze slysze zeby sie uczył ;)
Niczego nie zmienia jeat to zwykly termoatat ktory tylko zalacza albo wylacza pompe i to wszystko tylko posiadajacy ogromną histeryze i nie wyłacz obiegówki

Ta histereza to +/- 0,5 stopnia , do tego ustawienie temperatury co 1 stopień , wiec jest specyficzna, większa od zewnętrznych termostatów (zwłaszcza tych wypasionych) , ale nie aż taka ogromna :)
A tą objegówkę wyłącza , jak krzywa jest odpowiednio podniesiona , tu rozróżnienie temperatur się kłania ( docelowej od aktualnej wody , a niektórzy mają z tym problem).

codix
01-12-2020, 20:41
Ta histereza to +/- 0,5 stopnia , do tego ustawienie temperatury co 1 stopień , wiec jest specyficzna, większa od zewnętrznych termostatów (zwłaszcza tych wypasionych) , ale nie aż taka ogromna :)
A tą objegówkę wyłącza , jak krzywa jest odpowiednio podniesiona , tu rozróżnienie temperatur się kłania ( docelowej od aktualnej wody , a niektórzy mają z tym problem).

No z termostatem to termostat za 200zl potrafi miec ustawienie temperatury co 0,1st histeryzy co 0,1st i korekty temp.co 0,1st plus ustawiennie dwóch temperatur i okreslenie o ktorej godzinie w który dzien jaka z tych dwóch ma być.
Mógłbyś mi na priv opisac zależnosc wlaczenia i wylaczenia obiegówki przez ten z pompy?

suspectt
01-12-2020, 21:32
Pompa uruchomiona 8.08.2020 ale do 1.09 grzała tylko cwu. Od 1.09 dział normalnie co i cwu

suspectt
01-12-2020, 21:33
Bardzo dobry wynik panasonik dopuszcza do czterech startów na godzinę pracy.
W jakim okresie czasu te 1100h zrobiłeś?

Pompa uruchomiona 8.08.2020 ale do 1.09 grzała tylko cwu. Od 1.09 dział normalnie co i cwu

plusfoto
01-12-2020, 21:48
Ta histereza to +/- 0,5 stopnia , do tego ustawienie temperatury co 1 stopień , wiec jest specyficzna, większa od zewnętrznych termostatów (zwłaszcza tych wypasionych) , ale nie aż taka ogromna :)
A tą objegówkę wyłącza , jak krzywa jest odpowiednio podniesiona , tu rozróżnienie temperatur się kłania ( docelowej od aktualnej wody , a niektórzy mają z tym problem).


Za każdym razem gdy termostat da sygnał do wyłączenie to obiegówka stanie. Jedyna możliwość gdzie obiegówka będzie chodzić to moment gdy temperatura z termostatu nie zostanie jeszcze osiągnięta a zbyt nisko ustawiona krzywa zatrzyma sprężarkę.

codix
01-12-2020, 22:06
Za każdym razem gdy termostat da sygnał do wyłączenie to obiegówka stanie. Jedyna możliwość gdzie obiegówka będzie chodzić to moment gdy temperatura z termostatu nie zostanie jeszcze osiągnięta a zbyt nisko ustawiona krzywa zatrzyma sprężarkę.

Mówisz o oryginalnym termostacie z np.seri H to chyba go w rękach nie miałeś

MiG25
01-12-2020, 22:07
Za każdym razem gdy termostat da sygnał do wyłączenie to obiegówka stanie. Jedyna możliwość gdzie obiegówka będzie chodzić to moment gdy temperatura z termostatu nie zostanie jeszcze osiągnięta a zbyt nisko ustawiona krzywa zatrzyma sprężarkę.

Nie jedyna , bo odwrotnie też może być , że termostat załączy , a nisko ustawiona krzywa spowoduje ,że temperatura docelowa będzie niższa niż temperatura wody , i pompka obiegowa ruszy ,a sprężarka nie.


Mówisz o oryginalnym termostacie z np.seri H to chyba go w rękach nie miałeś
Nie , @plusfoto pisze o termostacie zewnętrznym.

plusfoto
02-12-2020, 10:42
Mówisz o oryginalnym termostacie z np.seri H to chyba go w rękach nie miałeś Myślę że przez ostatnie 5 lat nieraz go macałem. Przerabiałem ten temat już na wszystkie strony zarówno z termostatem wew. jak i zewnętrznym i w moim wypadku wyłącznie przy podłogówce ta opcja jest całkowicie bez sensu. Najlepiej się sprawdza krzywa lub prosta i kaganiec czasowy. Być może przy grzejnikach miała by ona jakieś zastosowanie w moim przypadku ale na ten temat nie mogę się wypowiadać bowiem takowych nie posiadam.

slawek73
02-12-2020, 11:22
Ja troszeczkę temat właśnie przerabiałem z Instruktorem z Panasonica z Kato/Sosn i z moim instalatorem no i jest trochę rzeczy które trzeba zmienić. Po pierwsze poważny błąd to przejść ze stałej na krzywą, dalej ustawić niską histerezę, zmienić deltę.
Przede wszystkim ustawić wszystkie termostaty na maksymalnie wysoką jednakową temperaturę, tak żeby pompa mogła sobie cały czas pracować. Po czasie dopiero zmniejszyć temp w wybranych pomieszczeniach jest tego trochę , wiele rzeczy zanotowałem.
Jakby ktoś był zainteresowany to mogę podzielić się wskazówkami i odczuciami po kilku tygodniach, zobaczymy co z tego wyjdzie.

BikeBarian
02-12-2020, 12:24
Ja troszeczkę temat właśnie przerabiałem z Instruktorem z Panasonica z Kato/Sosn i z moim instalatorem no i jest trochę rzeczy które trzeba zmienić. Po pierwsze poważny błąd to przejść ze stałej na krzywą, dalej ustawić niską histerezę, zmienić deltę.
Przede wszystkim ustawić wszystkie termostaty na maksymalnie wysoką jednakową temperaturę, tak żeby pompa mogła sobie cały czas pracować. Po czasie dopiero zmniejszyć temp w wybranych pomieszczeniach jest tego trochę , wiele rzeczy zanotowałem.
Jakby ktoś był zainteresowany to mogę podzielić się wskazówkami i odczuciami po kilku tygodniach, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Napisz cos o tej delcie.

michancia
02-12-2020, 16:29
To co juz tu nie raz wspominałem, moja pompa zaczyna pracować praca ciągłą ( ale i tak się wyłącza bo w końcu dobija do zadanej na termostacie pokojowym ), dopiero przy średniej dobowej poniżej 0st/c, a powodem jest że jest ona za mocna na wiekszośc sezonu, gdzie temperatury dobowe sa wyższe niż te które wspomniałem.
W tej chwili wczoraj +2st/c, noc do -4st/c i dziś w dzień +1st/c, obecnie -1.5st/c. Na te chwilę pompa pięknie pracuje temperaturę docolową utrzymuje 36st/c ( i tak pokazuje Adres 8 -36 ) i deltę też ( choć tu podnosi o 1, bo mam ustawiona deltę 5st/c ), czyli mam na zasilaniu 36 i powrocie 32. Pracuje z najniższą modulacją pobór - 1kW, produkcja 3,4 kW. Taka praca powoduje, że w domu mam 22st/c i taka temperatura sie utrzymuje od wczoraj.
Ta praca ciagła powoduje, że komfort cieplny jest zdecydowanie lepszy, niż z przerwami. Rozkład temperatur jest idealny: łazienka 24, dół 22 ( calość otwarta kuchnia salon, korytarz ), góra sypialnia 21, pokoje 21, W kazdym pomieszczeniu jest tak jak ma być. Nie mam żadnej regulacji na grzejnikach i nigdy jej nie miałem. Ta instalacja grzejnkiowa była tak dobrana, że rozkład temperatur w pomieszczeniach na kopciuch był taki sam i teraz też tak jest.
Zużycie energii za całą dobę ( od 16.00 do 16.00 ) wg. pompy 27kWh, wg. licznika ZE 36kWh ( w tym bytowe ok. 10kWh ).
A pytania dlaczego tak mocna pompa, to odpowiadam, bo ma grzać w mrozy przy -20st/c, bo nie mam innego źródła ciepła.
A niewielki dyskomfort w postaci pracy jej przy cieplejszych dniach, gdzie ona pracuje cyklicznie, nie jest odczuwalne w całym domu, tylko co najwyżej w jednym pokoju u góry, który nie ma akumulacji i jak pompa nie pracuje, odczucie jest większego dyskomfortu, ale tam jest syn gościem.
A zalety tego układu ( przewymiarowania ), to bardzo szybkie grzanie baniaka CWU, a w mrozy to jest istotne ( jak grzeje cwu nie grzeje co ), okresy przejściowe powodują oszczędności w postaci mniejszych defrostów, bo mniej sie szroni, a częściej się sama odszrania gdy nie pracuje ( wiekszość jej pracy to dzień ).
To tyle w temacie i nie chcę powiedzieć, że czekam na prawdziwa zimę.

ziomas1
02-12-2020, 17:17
Witam
A teraz trochę z innej beczki. Grzanie C.W.U. W opcjach są dwa sposoby grzania CWU. Moje pytanie czy ktoś kojarzy czym one się różnią??

MiG25
02-12-2020, 19:53
Dwa sposoby grzania CWU to tylko w J, no różnią się tym ,że jeden jest Smart :)

ziomas1
02-12-2020, 20:18
Dwa sposoby grzania CWU to tylko w J, no różnią się tym ,że jeden jest Smart :)

Nie kumam czaczy.Tak seria J, kiedyś ktoś tu forum pisał ale przepadło gdzieś w czeluściach.

MiG25
02-12-2020, 20:42
Ja mogę tylko powiedzieć ,że są takie nowe opcje jak SMART DHW mode i DHW Capacity Setting ( nawet nie wiem jak się po polsku to nazywa) , bo nie mam J , a w H tego nie ma.
Rozumiem tylko tyle ,że w tym pierwszym jest do ustawienia przedział czasowy , w którym nawet jak pompa będzie w trybie do grzania CWU i delta będzie spełniona , to i tak nie zagrzeje CWU (chyba ,że spadnie poniżej 20 stopni - i to też chyba jest do ustawienia).

Ta druga jest jeszcze bardziej enigmatyczna , bo w niej jak ustawimy VARIABLE DHW Capacity , to pompa ma grzać zbiornik w trybie wydajnym , jeśli jest w nim temperatura powyżej 25 stopni , i standardowym ,jeśli poniżej. Ten tryb wydajny to wydaje się ,że ograniczy trochę moc ,żeby trochę COP podnieść i zrobić to "oszczędniej " ale i pewnie dłużej.
Ale to są tylko moje domysły , musisz to sam sprawdzić .

codix
02-12-2020, 20:45
Dwa sposoby grzania CWU to tylko w J, no różnią się tym ,że jeden jest Smart :)

Smart jest w jednostkach all in one seri J chociaz glebiej w ustawieniach jest jeszcze variable i standard tak jak w zwyklych jednostkach serii J
W seri H w jednostkach all in one tez byly dwa rodzaje grzania tylko tam byl standard i tryb inteligentny który niby powoli ale ekonomicznie nagrzewal wodę.

W serii J wylaczylem u sasiada tryb variable bo powodowal jakies dziwne zachowania pompy mimo ze w baniaku temperatura byla taka jak nastawiona to od czasu do czasu pompa startowala mielila wodę w wezownicy co powodowalo ochlodzenie wody o 2st i nastepnie podgrzewala o te dwa stopnie.

Teraz jak sobie to przemysle to w opisie pisze chyba ze ma jak najszybciej zagrzac wode a potem utrzymywac ja w trybie komfortowym moze te uruchomienie ma na celu przeniesc troche ciepla z gory baniaka na dól przez co na czujniku spada i wymuszenie przez to dogrzania wody zeby caaly czas byl napewno caly baniak cieplej wody do dyspozycji

Adec
02-12-2020, 22:06
Jaka jest minimalna moc pompy Generacji J o mocy 7KW oraz 9KW. Czy są jakieś różnice? Gdzie można znaleźć taki dane?

codix
02-12-2020, 22:23
Jaka jest minimalna moc pompy Generacji J o mocy 7KW oraz 9KW. Czy są jakieś różnice? Gdzie można znaleźć taki dane?

Tylko u użytkowników takich pomp,którzy dodatkowo mają podlicznik i zmierzą pobór podczs pracy z najniższa modulacją .Wtedy mnozysz to przez cop jaki pompa posiada przy danej temperaturze zewnetrznej i temperaturze zasilania i wychodzi.
Moc ta bedzie mniejsza im zimniej ale to tez dane tylko orientacyjne.
Najlepiej jakby ktos mial ciepłomierz.
7kw seri H ma minimalny pobór okolo 450W sadze ze J bedzie miala to samo

wilkxt
03-12-2020, 09:35
Nie ma tam żadnego uczenia się , to ściema ( przynajmniej w wersji H) . Jak ustawisz krzywą grzewczą tak pompa będzie grzała , a załącza się i wyłącza zadaną temperaturą ( jak spadnie o jeden stopien od zadaniej to się włącza , jak będzie powyżej jeden stopień od zadanej to się wyłącza). Zarówno przy wewnętrznym termostacie jak i przy termistorze. Przy zewnętrznym termostacie włączanie i wyłączanie odbywa się przez właśnie ten zewnętrzny termostat .
A najlepsze ,że nie ma możliwości korygowania prostej/krzywej grzewczej podczas włączonej pompy na sterowniku .

Nie prawda, fak, że nie ma uczenia, ale jest regulator PI, przy ustawionym termostacie wewnętrznym lub termistorze temperatura na wyjsciu pompy jest dopierana na podstawie krzywej+dane z regulatora PI, który bierze pod uwagę obecna temperature w pomieszczeniu. Generalnie gdy roznica miedzy zadana temperatura w pokoju a aktualna jest wieksza to jest wieksze podpicie temperatury wyjsciowej. Dotyczy to wersji H i J.

codix
03-12-2020, 09:53
Nie prawda, fak, że nie ma uczenia, ale jest regulator PI, przy ustawionym termostacie wewnętrznym lub termistorze temperatura na wyjsciu pompy jest dopierana na podstawie krzywej+dane z regulatora PI, który bierze pod uwagę obecna temperature w pomieszczeniu. Generalnie gdy roznica miedzy zadana temperatura w pokoju a aktualna jest wieksza to jest wieksze podpicie temperatury wyjsciowej. Dotyczy to wersji H i J.

Pierwsze slyszę o jakims regulatorze PI mógłbys rozwinąć wąttek albo jakieś zródło?
Niekluce się bo az tak bardzo tego nie studiowalem ,to niby jak pompa chodzi wedlug krzywej np.na 32st bo yak wunika z krzywej a w pokoju jest 20st zamiast 23st to wtedy przebije krzywą o iles tam stopni?
Według stałej tez to działa ?
No i czyli w normalnie ogrzewanyn domu czyli gdy spadki temperatiry są rzędu 0,3st a niech bedzie nawet 0,5st to nic nie da ten regulator Pi

wilkxt
03-12-2020, 10:30
Załaczam service manuala z wersji J, w H jest tak samo, strona 107, jest opis.
https://drive.google.com/file/d/1XuwPsZ5lF75jPSzb-vd6gRxxzZUFatNw/view?usp=sharing

Tak, przy spadkach rzedu 0,5 stopnia podpicie od regulatora bedzie w poblizu zera.

Tu jeszce takie moje obserwacje na temat zuzycia prądu, rzeczywistego i zmierzonego przez pmpę.

Może komuś się przydadzą te informację.
Przyjrzałem się jak wygląda pomiar zużytej energii przez pompę, a jak rzeczywisty(z podlicznika), teraz już wiem skąd się biorą te rozbieżności i dlaczego u różnych osób są inne.
Pompa wersja J, ale pewnie w H czy t-cap jest podobnie.
Wygląda to tak, rozbieżność bierze się z dwóch rzeczy:

Pompa mierzy pobierany prąd, ale nie mierzy napięcia i do obliczeń mocy przyjmuje stałe 230V. U nie których ta wartość napięcie będzie wyższa lub niższa i już się wkrada małe przekłamanie, ale ono nie będzie aż tak duże.
Pompa mierzy moc z małą rozdzielczością (raczej celowo, żeby z punktu użytkownika lepiej to wyglądało) równą 0,2kW i sposób w jaki go pokazuje nie jest wyśrodkowany tylko skrajny, poniżej przykłady.

Przykłady:
wskazanie pompy<->rzeczywisty pobór
0,8kW<->0,9kW
0,8kW<->1kW
1kW <->1,1kW
1kW<->1,15kW
1kW<->1,2kW
1,2kW<->1,25kW
1,2kW<->1,3kW
1,2kW<->1,39kW
1,4kW<->1,45kW
1,4kW<->1,5kW
itd.
Jak widać wskazania pompy są z rozdzielczoscią co 0,2kW, ale przeskok do kolejnej wartości następuje dopiero jak rzeczywista ją przekroczy, a nie w połowie, żeby lepiej to wyglądało z punktu widzenia nieświadomego użytkownika.
Osobą co mają duże pobory mocy, rozbierzność nie będzie tak duża. Przy wyższych poborach różnica sie zaciera bo np. 4kW+-02kW to jest przekłamanie 5%, ale dla poboru 0,6kW+-0,2kW to już jest przekłamanie ponad 33%.
Także przy małych poborach pomiar może wyjsć w miarę ok, jeśli pompa akurat pobiera moc na granicy przescia o koljne 0,2 np.
pobiera 1,01kW a wskazanie już jest 1kW.
pobiera 1kW a wskazuje jeszcze 0,8kW - tu wyjdzie duża rozbieżność.
Nie wiem czy każdy tak ma ale tak to wygląda u mnie. Pompa pracuje 6 tygodni i przeklamanie jest u mnie na poziomie 30%

codix
03-12-2020, 11:15
Załaczam service manuala z wersji J, w H jest tak samo, strona 107, jest opis.
https://drive.google.com/file/d/1XuwPsZ5lF75jPSzb-vd6gRxxzZUFatNw/view?usp=sharing

Tak, przy spadkach rzedu 0,5 stopnia podpicie od regulatora bedzie w poblizu zera.

Tu jeszce takie moje obserwacje na temat zuzycia prądu, rzeczywistego i zmierzonego przez pmpę.

Może komuś się przydadzą te informację.
Przyjrzałem się jak wygląda pomiar zużytej energii przez pompę, a jak rzeczywisty(z podlicznika), teraz już wiem skąd się biorą te rozbieżności i dlaczego u różnych osób są inne.
Pompa wersja J, ale pewnie w H czy t-cap jest podobnie.
Wygląda to tak, rozbieżność bierze się z dwóch rzeczy:

Pompa mierzy pobierany prąd, ale nie mierzy napięcia i do obliczeń mocy przyjmuje stałe 230V. U nie których ta wartość napięcie będzie wyższa lub niższa i już się wkrada małe przekłamanie, ale ono nie będzie aż tak duże.
Pompa mierzy moc z małą rozdzielczością (raczej celowo, żeby z punktu użytkownika lepiej to wyglądało) równą 0,2kW i sposób w jaki go pokazuje nie jest wyśrodkowany tylko skrajny, poniżej przykłady.

Przykłady:
wskazanie pompy<->rzeczywisty pobór
0,8kW<->0,9kW
0,8kW<->1kW
1kW <->1,1kW
1kW<->1,15kW
1kW<->1,2kW
1,2kW<->1,25kW
1,2kW<->1,3kW
1,2kW<->1,39kW
1,4kW<->1,45kW
1,4kW<->1,5kW
itd.
Jak widać wskazania pompy są z rozdzielczoscią co 0,2kW, ale przeskok do kolejnej wartości następuje dopiero jak rzeczywista ją przekroczy, a nie w połowie, żeby lepiej to wyglądało z punktu widzenia nieświadomego użytkownika.
Osobą co mają duże pobory mocy, rozbierzność nie będzie tak duża. Przy wyższych poborach różnica sie zaciera bo np. 4kW+-02kW to jest przekłamanie 5%, ale dla poboru 0,6kW+-0,2kW to już jest przekłamanie ponad 33%.
Także przy małych poborach pomiar może wyjsć w miarę ok, jeśli pompa akurat pobiera moc na granicy przescia o koljne 0,2 np.
pobiera 1,01kW a wskazanie już jest 1kW.
pobiera 1kW a wskazuje jeszcze 0,8kW - tu wyjdzie duża rozbieżność.
Nie wiem czy każdy tak ma ale tak to wygląda u mnie. Pompa pracuje 6 tygodni i przeklamanie jest u mnie na poziomie 30%

Co do termostatu wenetrznego lub termostora to wynikalo by z tego ze raczej nie sluzy on do rozlaczania pracy pompy ciepla a do utrzymania zadanej temperatury w pokoju stała pracą pompy ciepla
Np.ustawimy w pokoju 23st a mamy realnie 20st to sterownik podbije krzywa o 3st jak zrobi sie 21st to zmniejszy krzywa o stopien czyli dalej bedzie podbita o 2st itd.
Jak zrobi sie 23st w domu to wyrówna z ustawiona krzywa a jak przekroczy na 24st to zbije w dól krzywą o 1st.
Wszystko bylo by pieknie gdyby to rozgrywalo sie z rozdzielczoscia 0,1st a nie 1st bo jak chce miec w domu 23st to nie bede czekal az nagrzeje do 24 zeby zmniejszyc krzywa bo zmniejszenie krzywej o 1st praktycznie nic nie da i zaraz zrobi sie 25st a czesto zbicie tej krzywej o 1st spowoduje wyłączenie sprezarki z powodu przegrzania.
Ale to i tak jakos inaczej dziala niz jest opisane bo jak nastawialem na 23st to i tak nie dochodzilo w domu do 24st zeby obnizona zostala krzywa a gdzies przy 23,5st rozłączlo prace sprezarki i to nie z jakiegos przegrzania bo nie byla jeszcze zmodulowana najniżej a obiegówka chodziła do momentu az
a)chuchlo sie w termostat zeby zrobilo sie 24st
b)temperatura spadla gdzies do 22,5st co powodowalo ponowny start sprezarki .w okresach przejsciowych czyli powiedzmy plus5st w moim domu taki spadek o 1st trwa ok.24godzin wiec tyle na darmo mielila obiegówka co jest dla mnie niedopuszczlne.

Co do rozbieżnosci fajnie to pomierzyłeś
Dodaj jeszcze do tego ze pomiaru robi tylko w momencie pracy sprezarki i grzalek,nie liczy wiatraka,obiegówki,elektroniki,jak i grzalki karteru.
Jak zlozysz do kupy caly rok kalendarzowy i tak jak u mnie ze pompa jest za duza i wiecznie pracuje na najnizszych obrotach i ze mam bardzo male zapotrzebowanie to wychodzi 90% przeklamania

michancia
03-12-2020, 11:44
Przy wyższym napięciu w sieci ( niz przyjął producent - 230V ) wskazania zużycia energii na PC będą wyższe ( mniejszy błąd pomiaru do licznika ZE ).
U mnie napięcie sieci stałe - 240V AC.
Różnice pomiaru na PC do licznika ZE w przedziale 2.5 - 5%

MiG25
03-12-2020, 11:53
Co do termostatu wenetrznego lub termostora to wynikalo by z tego ze raczej nie sluzy on do rozlaczania pracy pompy ciepla a do utrzymania zadanej temperatury w pokoju stała pracą pompy ciepla
Np.ustawimy w pokoju 23st a mamy realnie 20st to sterownik podbije krzywa o 3st jak zrobi sie 21st to zmniejszy krzywa o stopien czyli dalej bedzie podbita o 2st itd.


Właśnie to od paru dni testuję , i na 100%kontroler nie podbija/obniża Target temperature . To zmienia tylko przestawienie punktów krzywej grzewczej ( ale do tego trzeba wyłączyć pompę , jak się nie ma HeishaMon :) )

wilkxt
03-12-2020, 11:54
Termistor czy termostat wewnętrzny tez wyłączy pompe ale dopiero jak temperatura przekroczy zadana o 0,5. W tym opisie jest ze do temperatury wyjsciowej ustalonej na podstawie krzywej jest dodawana wartosć z regulatora PI, ale czy jest odejmowana jak temperatura w pokoju zbliza sie do zadanej to nie wiem. Mozliwe że odejmuje ale jak mimo tego temperatura i tak przekroczy te 0,5 od zadanej to pompe wyłaczy. Najgorzej ze ponowne załaczenie jest dopiero jak spadnie do 22,5, bo to moze trwac kilka godzin i podłoga już sie wychładza. Brakuje mi ustawienia temperatury przynajmniej z rozdzielczoscia 0,5 stopnia i samodzilnego(teraz jest na sztywno +-0,5) ustawiuenia histerezy z rozdzielczoscia 0,2 stopnia.

MiG25
03-12-2020, 11:59
Target temperature jest pod poz 8 pierwsza wartość w menu z informacjami . Nic się tam dodatkowo nie dodaje/ odejmuje. To jest dużo bardziej proste , niż by się wydawało

agb
03-12-2020, 12:01
Tak to wygląda u mnie

https://i.imgur.com/3uLCCwc.png (https://i.imgur.com/3uLCCwc.png)

Niebieska linia to wskazanie PC, różowa z licznika 3F.

wilkxt
03-12-2020, 12:16
Target temperature jest pod poz 8 pierwsza wartość w menu z informacjami . Nic się tam dodatkowo nie dodaje/ odejmuje. To jest dużo bardziej proste , niż by się wydawało

Ty masz T-capa, możliwe ze tam jest inaczej, ten opis jest z serwisówki monobloka seri H i J wersje MDC

MiG25
03-12-2020, 12:35
Akurat to w serwisówce do mojej też jest , i jakoś jeszcze nie zaobserwowałem ,żeby się target temperature od tego zmieniała.
Jedynie widziałem jak termistor wyłączał pompę to faktyczie target temp spadała z 30 do 20 , ale żeby się regulowała w górę ,albo w dól to jeszcze nie widziałem...

codix
03-12-2020, 12:39
Akurat to w serwisówce do mojej też jest , i jakoś jeszcze nie zaobserwowałem ,żeby się target temperature od tego zmieniała.
Jedynie widziałem jak termistor wyłączał pompę to faktyczie target temp spadała z 30 do 20 , ale żeby się regulowała w górę ,albo w dól to jeszcze nie widziałem...

Ale przegladnij serwisowke bo ja patrzylem teraz od tcap9kw3f to opis wyglada inaczej niz w serwisówce od sdc czy mono.
U ciebie faktycznie parametr B=0 czyli nie podbija a w sdc jest opis taki jak u Ciebie na chłodzeniu(znaczy czesciowo)

MiG25
03-12-2020, 13:18
Też jest dla termostatu wewnętrznego i termistora B = follow Heating PI control contents

codix
03-12-2020, 13:26
Też jest dla termostatu wewnętrznego i termistora B = follow Heating PI control contents

Przy chlodzeniu masz B=1 i opis room set temp. (R/C) – actual room temp.) Max/Min Regulation of B: (Max: 5°C ; Min: -5°C)
A przy grzaniu B=follow
Czyli sugeruje to ze jest to inne zachowanie bo jakby nie to opisali by tak samo

A w sdc seria h nie masz tego B=0 when zone ani B=follow tulko masz taki opis jak u Ciebie przy chlodzeniu B=1
Czesci z chlodzeniem nie ma wogóle

MiG25
03-12-2020, 13:46
Ok , czyli u siebie w sxc , tak jak i w J ta logika podwyzszająca temperaturę docelową gdzieś powinna się ujawnic , a ja je nie widzę.... Nie widzę ,żeby coś podwyszżało temperaturę docelową.

Temperaturę pokoju waha się od 22 ( kiedy teoretycznie jest włączenie objegówek , bo sprężarka włączy się tylko wtedy jak target temp będzie wyższy o 4 stopnie od aktualnej temp wody) ,a przy 24 wyłączy wszystko. (ustawione mam na 23 stopnie).

codix
03-12-2020, 13:54
Ok , czyli u siebie w sxc , tak jak i w J ta logika podwyzszająca temperaturę docelową gdzieś powinna się ujawnic , a ja je nie widzę.... Nie widzę ,żeby coś podwyszżało temperaturę docelową.

Temperaturę pokoju waha się od 22 ( kiedy teoretycznie jest włączenie objegówek , bo sprężarka włączy się tylko wtedy jak target temp będzie wyższy o 4 stopnie od aktualnej temp wody) ,a przy 24 wyłączy wszystko. (ustawione mam na 23 stopnie).

No w J sdc jest taki sam opis jak u Ciebie czyli te PI itd.
U mnie sdc seria H jest tak jakby podbijanie bez jakiejs logiki chociaz tak jak piszesz ja tez nie widzialem tego ale moze dlatego ze nie mialem w domu 20st ;)
Jak bede mial chwile to sprawdze przestawie na ten wewnetrzny krzywą zostawie taka jaka mam a ustawie w domu na 28st wiec powinno podbic krzywa o 5st zobaczymy czy tak zrobi

Tylko pewnoe znowu rozwali całe ustawienia typu harmonogram itd :mad:

BikeBarian
03-12-2020, 14:02
Tylko u użytkowników takich pomp,którzy dodatkowo mają podlicznik i zmierzą pobór podczs pracy z najniższa modulacją .Wtedy mnozysz to przez cop jaki pompa posiada przy danej temperaturze zewnetrznej i temperaturze zasilania i wychodzi.
Moc ta bedzie mniejsza im zimniej ale to tez dane tylko orientacyjne.
Najlepiej jakby ktos mial ciepłomierz.
7kw seri H ma minimalny pobór okolo 450W sadze ze J bedzie miala to samo

NAjmniej co mi podlicznik pokazywal to chyba 550W (J 7KW)

MiG25
03-12-2020, 14:03
Zwiększyłem przed chwilą ustawienie temperatury z 23 do 30 , i Target Temperature ani drgnął , sprężarka też nie przyspieszyła ,żeby zacząć podwyższaj temperaturę , tylko zmodulowana na 26Hz od godziny. ( Obserwuję od 10 min , i żadnego wzrostu czegokolwiek).

codix
03-12-2020, 14:07
NAjmniej co mi podlicznik pokazywal to chyba 550W (J 7KW)

A pracowala juz od dluższego czasu na 19hz?

MiG25
03-12-2020, 14:36
Ponieważ w generacji J pompy 5kW , 7kW i 9kW mają te same bebechy ( m.n. sprężarkę ) to minimalna moc pobierana ( a co za tym idzie oddawana ) jest taka sama.
Rozmawiałem z pewnym holendrem , i mówił ,że w tej 5kW nie jest w stanie osiągnąć minimalnej mocy 2,5kW.... i że ta wartość to trochę poniżej 3kW( co wg mnie jest tragedią , żeby nie być w stanie zmodulować się do połowy mocy).
Więc dla 7kW ta minimalna moc będze taka sama - trochę poniżej 3kW.

EDIT. Jedyny plus dla tej 5kW , że to trochę taki T-CAP , nawet przy -25 stopniach będzie moc 5kW :)

wilkxt
03-12-2020, 15:09
Ponieważ w generacji J pompy 5kW , 7kW i 9kW mają te same bebechy ( m.n. sprężarkę ) to minimalna moc pobierana ( a co za tym idzie oddawana ) jest taka sama.
Rozmawiałem z pewnym holendrem , i mówił ,że w tej 5kW nie jest w stanie osiągnąć minimalnej mocy 2,5kW.... i że ta wartość to trochę poniżej 3kW( co wg mnie jest tragedią , żeby nie być w stanie zmodulować się do połowy mocy).
Więc dla 7kW ta minimalna moc będze taka sama - trochę poniżej 3kW.

EDIT. Jedyny plus dla tej 5kW , że to trochę taki T-CAP , nawet przy -25 stopniach będzie moc 5kW :)
Ja mam J 5kW w monobloku i schodzi do 2,5kW, najnizej to chyba 2,2kW(chyba ze czujniki przeklamuja) mialem pobór całości około 500W

MiG25
03-12-2020, 15:16
Tak , tyle ,że on to pisał jesienią , nie dopytywałem się przy jakiej temperaturze. Pewnie , poczekajmy do -10 to może zejdzie poniżej 2kW :)
Ale raczej minimalna moc potrzebna jest do obliczeń na temperatury przejsciowe.

Kriss7
03-12-2020, 15:24
Szybkie pytanie dla używających termostatu. Na ile stopni macie ustawiona prosta?

codix
03-12-2020, 15:26
Ponieważ w generacji J pompy 5kW , 7kW i 9kW mają te same bebechy ( m.n. sprężarkę ) to minimalna moc pobierana ( a co za tym idzie oddawana ) jest taka sama.
Rozmawiałem z pewnym holendrem , i mówił ,że w tej 5kW nie jest w stanie osiągnąć minimalnej mocy 2,5kW.... i że ta wartość to trochę poniżej 3kW( co wg mnie jest tragedią , żeby nie być w stanie zmodulować się do połowy mocy).
Więc dla 7kW ta minimalna moc będze taka sama - trochę poniżej 3kW.

EDIT. Jedyny plus dla tej 5kW , że to trochę taki T-CAP , nawet przy -25 stopniach będzie moc 5kW :)

To cos slabe wiadomosci ma
Panas w serii J jak zwykle dzieli jednostki zewnetrzne w splitach na 3i5kw i sa to faktycznie identyczne bebechy chociaz jest yam jakas minimalnie inna pewna czesc .
I to 3kw jest jak maly tcap bo do minus16 daje 3kw ale jednostka 5kw juz normalnie przy minus 16 daje ledwo co ponad 4kw a potem jest juz ostry spadek.
Drugim typoszeregiem sa pompy 7i9kw tak samo maja identyczne bebechy ale calkowicie różne niz 3i5kw jest inna sprezarka i innych wymiarów wymiennik.
Nowoscia w seri J jest ze dali identyczne jednostki wewnetrzne dla 3i5kw i rózniace sie jakas rureczka i podkladka do 7i9kw

Napewno 5kw zmoduluje sie nizej niz 7i9kw
A do jakich kw to scisle zalezy od osiaganego w danej chwili copu bo moze sie zmodulowac przy minus20 ponizej 1kw a jak przy plus 20 cop bedzie 7 to wiadomo ze nie zmoduluje sie do takiego poziomu.

W seri H 7kw schodzi z poborem do 450W a z tego co kojarze 5kw do 300W i napewno w seri J nie bedzie gorzej

MiG25
03-12-2020, 15:36
A sprawdź w serwisówce , co wrzucił @wilkxd , i zobacz czym te trzy monobloki 5kW , 7kW i 9kW się różnią. Podpowiem , na pewno nie sprężarką.

To raczej Twoje są słabe , bo tyczą się generacji H.

MiG25
03-12-2020, 15:39
Szybkie pytanie dla używających termostatu. Na ile stopni macie ustawiona prosta?

A co Ci po tym ,jak Ci powiem ,że 28stopni ? Przecież o zależy od temperatury wody w systemie , i może się okazać ,że przy takim ustawieniu sprężarka Ci się wogóle nie włączy , bo będzie za niska dla Ciebie ?

codix
03-12-2020, 15:41
A sprawdź w serwisówce , co wrzucił @wilkxd , i zobacz czym te trzy monobloki 5kW , 7kW i 9kW się różnią. Podpowiem , na pewno nie sprężarką.

To raczej Twoje są słabe , bo tyczą się generacji H.

Nie tycza sie generacji H tylko J ale faktycznie popatrze na monobloki bo o czym pisałem patrzyłem na splity

W monoblokach faktucznie poszli calkowicie na unifikacje a wiec ciecie kosztów te same spreżarki a nawet te same wielkosci wymienników .
Sprezarka taka jaka dawali do 7i9 duza 4polowa 1,7kw. W splitach 3i5kw jest mniejsza 6polowa 0,9kw to nie dziwota ze ta 5kw chodzi jak Tcap.
W rzeczywistosci bedzie to pompa 7kw ograniczona programowo do5kw i podrasowana programowo do 9kw

Kriss7
03-12-2020, 15:48
A co Ci po tym ,jak Ci powiem ,że 28stopni ? Przecież o zależy od temperatury wody w systemie , i może się okazać ,że przy takim ustawieniu sprężarka Ci się wogóle nie włączy , bo będzie za niska dla Ciebie ?

Widzę że w tym wątku już o nic nie można zapytać bo wszystko wiedzący Pan MiG25 musi zawsze coś wtrącić. Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to zajmij się czymś innym, istnieje świat bez PC. Dzięki, nie było pytania.

MiG25
03-12-2020, 15:59
Nie tycza sie generacji H tylko J ale faktycznie popatrze na monobloki bo o czym pisałem patrzyłem na splity

Możliwe ,że masz prację z tymi splitami , że 03 i 05 jest czym innym ,niż 7 i 9kW , bo tak jest też w All-In-One. Ja bazowałem na monobloku , i faktycznie kolega z Holandii też ma monobloka ( a myślałem ,że splita).

codix
03-12-2020, 16:04
Możliwe ,że masz prację z tymi splitami , że 03 i 05 jest czym innym ,niż 7 i 9kW , bo tak jest też w All-In-One. Ja bazowałem na monobloku , i faktycznie kolega z Holandii też ma monobloka ( a myślałem ,że splita).

W monoblokach faktucznie poszli calkowicie na unifikacje a wiec ciecie kosztów te same spreżarki a nawet te same wielkosci wymienników .
Sprezarka taka jaka dawali do 7i9 duza 4polowa 1,7kw. W splitach 3i5kw jest mniejsza 6polowa 0,9kw to nie dziwota ze ta 5kw chodzi jak Tcap.
W rzeczywistosci bedzie to pompa 7kw ograniczona programowo do5kw i podrasowana programowo do 9kw

Lexman
03-12-2020, 16:36
Panowie ... pomóżcie

Mam pompe Panasonic aquarea model WH-SDC0709J3E5 i od kilku dni mam problem z którym sobie nawet firma nie potrafi poradzić która ją montowała. Otóż, pomimo, iż ustawiam temperatuę zasilania (tryb prosty) wody np. na 30 to pompa i tak zasila podłogówkę niższą temperaturą. Jeśli zwiększe do 35 stopni to nie ma to żadnego wpływu na wysokość temp. zasilania wody w podłogówce.

Jeszcze kilka dni temu zanim (coś popstrykałem, coś się zmieniło) to jak sobie ustawiłem 29 to miałem 29, jak zmieniłem na 32 to miałem 32. Teraz nie wiem co jest wyznacznikiem temperatury zasilania (w trybie prostym) ale na pewno nie to ile ja ustawię.
Co ciekawe jak ustawie krzywą grzewczą to po zwiększeniu temp np o + 4 nie ma to również wpływu na temp. zasilania.

Co również zauważyłem, od czasu powyższej zmiany znacznie mniej wody mi się skrapla. wcześniej wiadro dziennie to był standard a teraz praktycznie w ogóle.

Jeżeli ktoś wie co może być przyczyną to prosze o informacje.

Tak się jeszcze zastanawiam - czy pompę można przywrócić do ustawień fabrycznych ?

codix
03-12-2020, 17:03
Panowie ... pomóżcie

Mam pompe Panasonic aquarea model WH-SDC0709J3E5 i od kilku dni mam problem z którym sobie nawet firma nie potrafi poradzić która ją montowała. Otóż, pomimo, iż ustawiam temperatuę zasilania (tryb prosty) wody np. na 30 to pompa i tak zasila podłogówkę niższą temperaturą. Jeśli zwiększe do 35 stopni to nie ma to żadnego wpływu na wysokość temp. zasilania wody w podłogówce.

Jeszcze kilka dni temu zanim (coś popstrykałem, coś się zmieniło) to jak sobie ustawiłem 29 to miałem 29, jak zmieniłem na 32 to miałem 32. Teraz nie wiem co jest wyznacznikiem temperatury zasilania (w trybie prostym) ale na pewno nie to ile ja ustawię.
Co ciekawe jak ustawie krzywą grzewczą to po zwiększeniu temp np o + 4 nie ma to również wpływu na temp. zasilania.

Co również zauważyłem, od czasu powyższej zmiany znacznie mniej wody mi się skrapla. wcześniej wiadro dziennie to był standard a teraz praktycznie w ogóle.

Jeżeli ktoś wie co może być przyczyną to prosze o informacje.

Tak się jeszcze zastanawiam - czy pompę można przywrócić do ustawień fabrycznych ?

Odezwij sie na priv

MiG25
03-12-2020, 17:04
Można przywrócić pompę do ustawień fabrycznych .Podczas inicjalizacji trzeba trzymać wszystkie cztery strzałki .
Czyli można z menu wybrać reset , i jak się zapali na wyświetlaczu inicjalizacja trzymać wszystkie strzałki , a jak się to nie uda , to wyłączyć prąd , i podczas włączenia je trzymać.

michancia
03-12-2020, 19:55
Małe pytanie
Mój przepływ max. to 38l/min, natomiast ten ustawiony ( w ustawieniach pompki ) mam na 28l/min.
Przy pracy pompy PC, średnia praca pompki to ok. 16l/min. Tu wszystko pracuje poprawnie.
Temperatura zasilania 36-37, powrót 33-34st/c
Ale przy defrostach zawsze mi przeprowadza go dwu etapowo, najpierw przy użyciu wody z obiegu i nie zdąży sie odszronić ( pozostaje pasek u dołu ), bo woda na zasilaniu spada poniżej 27st/c i przechodzi do drugiego etapu z samą spreżarką.
Wiem prawdopodobnie dlaczego tak jest. Bo podczas defrostu pompka zapitala z przepływem 38l/min ( odczytywane z wartości chwilowych ) i prawdopodobnie nie zabiera całej wody ciepłej z grzejników, tylko krąży w obiegu gdzie jej wygodniej czyli z pionu ( który mam też rozległy i ruru 22mm ), temperatura obiegu szybko sie schładza, ale grzejniki nie.
Wg. mnie gdyby pompka kręciła sie wolniej ( miała mniejszy przepływ ) to by zdażyła zabrac wode z grzejników i wydłużył by sie czas pierwszego defrostu.
Czy jest możliwość ograniczenia obrotów pompki ( przepływu ) podczas defrostu?

codix
03-12-2020, 19:58
Z tego co wiem to nie przy defroscie nie słucha sie ustawień predkosci obiegówki

michancia
03-12-2020, 20:05
Też mi sie tak wydaje, przeleciałem wszystkie ustawienia.
Przecież na buforze ( sprzęgle ) to co pakuja te 50l to to nie może mieć wiecej wody niż ja mam w głównych rurach, a i coś tam musi zabrac z grzejników.
A na sprzęgle zabierze tylko wode ze sprzęgła ( różnice hydrauliczne obwodów ), tam musi byc czas wychłodzenia jeszcze wiekszy.
Wg. mnie dla tych T CAP nie ma jak przeprowadzić defrostu jednoetapowo?

codix
03-12-2020, 20:08
Też mi sie tak wydaje, przeleciałem wszystkie ustawienia.
Przecież na buforze ( sprzęgle ) to co pakuja te 50l to to nie może mieć wiecej wody niż ja mam w głównych rurach, a i coś tam musi zabrac z grzejników.
A na sprzęgle zabierze tylko wode ze sprzęgła ( różnice hydrauliczne obwodów ), tam musi byc czas wychłodzenia jeszcze wiekszy.
Wg. mnie dla tych T CAP nie ma jak przeprowadzić defrostu jednoetapowo?

Chyba mozna tylko podczas defrostu nie moze Ci spasc temperatura ponizej chyba 27st

mario123123
03-12-2020, 20:29
Wie ktoś może czy można w pompie panasonic 12kw HT model WH-UH2FEB można przestawić prędkość obiegu wody w układzie?

plusfoto
03-12-2020, 20:41
Chyba mozna tylko podczas defrostu nie moze Ci spasc temperatura ponizej chyba 27st


Jak mi robi z zasobnika to daje radę bez sprężarki na samej wodzie, a dziś o 5 rano nawet przy zasilaniu 32 i powrocie 28,5, w samej końcówce odszraniania została odnotowana temp 26,5 i też dała radę na samej wodzie. Ale to przy podłogówce.

codix
03-12-2020, 20:44
Jak mi robi z zasobnika to daje radę bez sprężarki na samej wodzie, a dziś o 5 rano nawet przy zasilaniu 32 i powrocie 28,5, w samej końcówce odszraniania została odnotowana temp 26,5 i też dała radę na samej wodzie. Ale to przy podłogówce.

No w tcap jest warunek ze woda wejsciowa nie moze spasc ponizej 27 a wyjsciowa ponizej 22

Lexman
03-12-2020, 20:57
Panowie ... pomóżcie

Mam pompe Panasonic aquarea model WH-SDC0709J3E5 i od kilku dni mam problem z którym sobie nawet firma nie potrafi poradzić która ją montowała. Otóż, pomimo, iż ustawiam temperatuę zasilania (tryb prosty) wody np. na 30 to pompa i tak zasila podłogówkę niższą temperaturą. Jeśli zwiększe do 35 stopni to nie ma to żadnego wpływu na wysokość temp. zasilania wody w podłogówce.

Jeszcze kilka dni temu zanim (coś popstrykałem, coś się zmieniło) to jak sobie ustawiłem 29 to miałem 29, jak zmieniłem na 32 to miałem 32. Teraz nie wiem co jest wyznacznikiem temperatury zasilania (w trybie prostym) ale na pewno nie to ile ja ustawię.
Co ciekawe jak ustawie krzywą grzewczą to po zwiększeniu temp np o + 4 nie ma to również wpływu na temp. zasilania.

Co również zauważyłem, od czasu powyższej zmiany znacznie mniej wody mi się skrapla. wcześniej wiadro dziennie to był standard a teraz praktycznie w ogóle.

Jeżeli ktoś wie co może być przyczyną to prosze o informacje.

Tak się jeszcze zastanawiam - czy pompę można przywrócić do ustawień fabrycznych ?

RESET również nie pomógł :(

Co może być przyczyną że temp. zasilająca nie przekracza 30 stopni bez względu na ustawienia czy krzywa czy prosta ?

codix
03-12-2020, 21:13
RESET również nie pomógł :(

Co może być przyczyną że temp. zasilająca nie przekracza 30 stopni bez względu na ustawienia czy krzywa czy prosta ?

A wyswietlił Ci sie EEPROM setup?

Lexman
03-12-2020, 21:14
A wyswietlił Ci sie EEPROM setup?

Tak

Lexman
03-12-2020, 21:19
temperatura zasilania (ustawiona na 33) rośnie do 30-31 później spada nawet do 26 i tak w kółko

1igor1
03-12-2020, 21:22
jaką temperaturę masz w domu, od kiedy jest pompa, jaką masz ustawioną deltę i ile wynosi zasilanie i powrót

codix
03-12-2020, 21:27
temperatura zasilania (ustawiona na 33) rośnie do 30-31 później spada nawet do 26 i tak w kółko

Przesledz na jakich czrstotliwosciach chodzi Ci wtedy sprezarka podczas dobijania do tych 31 i potem tego spadku czy się wyłacza i jest 0hz

Adec
03-12-2020, 21:36
Ponieważ w generacji J pompy 5kW , 7kW i 9kW mają te same bebechy ( m.n. sprężarkę ) to minimalna moc pobierana ( a co za tym idzie oddawana ) jest taka sama.
Rozmawiałem z pewnym holendrem , i mówił ,że w tej 5kW nie jest w stanie osiągnąć minimalnej mocy 2,5kW.... i że ta wartość to trochę poniżej 3kW( co wg mnie jest tragedią , żeby nie być w stanie zmodulować się do połowy mocy).
Więc dla 7kW ta minimalna moc będze taka sama - trochę poniżej 3kW.

EDIT. Jedyny plus dla tej 5kW , że to trochę taki T-CAP , nawet przy -25 stopniach będzie moc 5kW :)

Mam zapotrzebowanie na poziomie 6.2kW więc rozsądnie byłoby założyć pompę 7kW aby obniżyć rachunki, ale chyba to nie ma sensu bo będzie schodziła do tej samej wartości co 9kW. Jedyna oszczędność do koszt zakupu

Lexman
03-12-2020, 21:39
jaką temperaturę masz w domu, od kiedy jest pompa, jaką masz ustawioną deltę i ile wynosi zasilanie i powrót

w domu 19-20, pompa z tego roku chodzi 2 mce, zasilanie 30 powrót 26

Lexman
03-12-2020, 21:42
Przesledz na jakich czrstotliwosciach chodzi Ci wtedy sprezarka podczas dobijania do tych 31 i potem tego spadku czy się wyłacza i jest 0hz

31 stopni - spręzarka 68Hz

Moim zdaniem to wygląda tak jakby nie był w stanie nagrzać do tych trzydziestu kilku stopni. Może jakąś grzałkę trzeba mu włączyć ? bo ja już nie wiem.
Wcześniej mu ustawiłem ile chciałem i po krótkiej chwili taką temp zasilał. Teraz to trwa wieki a temp osiągnąć nie może

Tragedia !

Lukaszbuduje
03-12-2020, 21:43
Mam pytanie czy moja pompa działa poprawnie. Dziś miałem takie parametry zasilanie podłogówki 32stopnie, delta 7stopni przy temperaturze około -1 pokazało mi COP 2,4. Czy u was też taki niski COP ?

1igor1
03-12-2020, 21:44
31 stopni - spręzarka 68Hz

Moim zdaniem to wygląda tak jakby nie był w stanie nagrzać do tych trzydziestu kilku stopni. Może jakąś grzałkę trzeba mu włączyć ? bo ja już nie wiem.
Wcześniej mu ustawiłem ile chciałem i po krótkiej chwili taką temp zasilał. Teraz to trwa wieki a temp osiągnąć nie może

Tragedia !

wygląda mi to wstępnie na wyciek czynnika
masz może moduł internetowy?

Lexman
03-12-2020, 21:47
wygląda mi to wstępnie na wyciek czynnika
masz może moduł internetowy?

A jak sprawidzic wyciek czynnika ?
Moduł mam, ale rozłączył się z routerem i nie umiem na nowo nawiązać połączenia z nim. Więc mam ale niestety jest tak sprawny jak ten piec

1igor1
03-12-2020, 21:49
A jak sprawidzic wyciek czynnika ?
Moduł mam, ale rozłączył się z routerem i nie umiem na nowo nawiązać połączenia z nim. Więc mam ale niestety jest tak sprawny jak ten piec

samemu ubytku raczej nie sprawdzisz, a moduł masz możliwość podłączyć po lanie? twój instalator ma dostęp do twojej pompy zdalnie?

gawel
03-12-2020, 21:52
samemu ubytku raczej nie sprawdzisz, a moduł masz możliwość podłączyć po lanie? twój instalator ma dostęp do twojej pompy zdalnie?

U mnie jednostka ma czujnik poziomu czynnika jak za nisko to jest stosowny komunikat

Lexman
03-12-2020, 21:53
samemu ubytku raczej nie sprawdzisz, a moduł masz możliwość podłączyć po lanie? twój instalator ma dostęp do twojej pompy zdalnie?

Tak mam możliwość połączyć po lanie a wiesz jak to później sparować ?
Mój instalator ma. Dzisiaj był ale nie poradził sobie z pompą i twierdzi że jest ok.
Tepm. na prostej ustawiona na 33 i od godziny stoi na 31 zasilania. Ewidentnie brak mu mocy (chyba).

codix
03-12-2020, 21:55
A jak sprawidzic wyciek czynnika ?
Moduł mam, ale rozłączył się z routerem i nie umiem na nowo nawiązać połączenia z nim. Więc mam ale niestety jest tak sprawny jak ten piec

A cwu grzeje Ci normalnie bo jak tak to zaden czynnik

Lexman
03-12-2020, 21:56
U mnie jednostka ma czujnik poziomu czynnika jak za nisko to jest stosowny komunikat

komunikatu nie miałem żadnego

Lexman
03-12-2020, 21:57
A cwu grzeje Ci normalnie bo jak tak to zaden czynnik

tak CWU chodzi grzeje dobrze. Wolniej niż kiedyś ale grzeje do temp. 48 stopni

1igor1
03-12-2020, 21:59
Tak mam możliwość połączyć po lanie a wiesz jak to później sparować ?
Mój instalator ma. Dzisiaj był ale nie poradził sobie z pompą i twierdzi że jest ok.
Tepm. na prostej ustawiona na 33 i od godziny stoi na 31 zasilania. Ewidentnie brak mu mocy (chyba).

żeby przełączyć na lan musisz przez 10s przytrzymać przycisk CHECK, jak zmieni kolor to jest ok, bodajże lan to zielony, wifi miało niebieski.
Jak napisał codix, a jak z CWU bo faktycznie jak nagrzewa to wina leży po stronie instalacji CO a nie czynnika,

1igor1
03-12-2020, 22:02
Generalnie bez podglądu danych pracy, ciężko zdalnie wyrokować, ale wg mnie albo za mało czynnika, albo jak spadły temperatury to brakuje mocy pompie, czyli źle dobrana do domu

codix
03-12-2020, 22:06
tak CWU chodzi grzeje dobrze. Wolniej niż kiedyś ale grzeje do temp. 48 stopni

Opisz jaki masz dom jakie ozc itp jaka pompa i jak wyglada caly scjemat instalacji co czy jest bufor itd

Lexman
03-12-2020, 22:07
Generalnie bez podglądu danych pracy, ciężko zdalnie wyrokować, ale wg mnie albo za mało czynnika, albo jak spadły temperatury to brakuje mocy pompie, czyli źle dobrana do domu

to może ten czynnik. Ciekawe jest to żę jakiś tydzień temu było wszystko ok. Od kilku dni nie działa tak jak należy niewiadomo czemu.

Niezależnie od tego Panowie - DZIĘKI !!! Jutro ponownie udam się do swojego instalatora z wizytą.

Lexman
03-12-2020, 22:09
Opisz jaki masz dom jakie ozc itp jaka pompa i jak wyglada caly scjemat instalacji co czy jest bufor itd

Grzanie na ok 115 m2. Pompa 7kw. Schemat instalacji to ciężko powiedzieć. Buforu nie ma nietety.

codix
03-12-2020, 22:17
Grzanie na ok 115 m2. Pompa 7kw. Schemat instalacji to ciężko powiedzieć. Buforu nie ma nietety.

Z buforem to akurat dobrze ze nie ma.
Nie no 115m2 i pompa 7kw to bys musial miec jakis dziurawiec z lat 60tych zeby nie dawala rady dogrzac wody do 33st

Lexman
03-12-2020, 22:20
Z buforem to akurat dobrze ze nie ma.
Nie no 115m2 i pompa 7kw to bys musial miec jakis dziurawiec z lat 60tych zeby nie dawala rady dogrzac wody do 33st

Nowy dom. Dobrze docieplony. Tylko piec nieudany :)

giman
03-12-2020, 22:21
I to 3kw jest jak maly tcap bo do minus16 daje 3kw ale jednostka 5kw juz normalnie przy minus 16 daje ledwo co ponad 4kw a potem jest juz ostry spadek.

Zgadza się 3kW split J to taki mały T-CAP :)

Ale dlaczego takie esyfloresy dla 9kW? Nic tylko przy -7 trzymać kciuki o rychłe -15 :D

449131

1igor1
03-12-2020, 22:34
Nowy dom. Dobrze docieplony. Tylko piec nieudany :)

piec bardzo dobry, tylko coś po drodze zawodzi.

codix
03-12-2020, 22:41
piec bardzo dobry, tylko coś po drodze zawodzi.

Najpewniej instalator jak odjeżdża mówiąc ze wszystko jest ok

Lukaszbuduje
03-12-2020, 22:42
Lexman ja się za dobrze nie znam ale się wypowiem, bo ostatnimi dniami uważnie obserwuję swoja pompę. Jeśli masz ustawioną prostą na 32st i nie dobija do tej temperatury to może dlatego że masz w harmonogramie ustawioną niższą, w sytuacji gdy masz grzanie ustawione nie na podstawie temperatury czujnika w centralce tylko na podstawie temp. wody wylotowej.

-voymar-
03-12-2020, 22:48
Też mi sie tak wydaje, przeleciałem wszystkie ustawienia.
Przecież na buforze ( sprzęgle ) to co pakuja te 50l to to nie może mieć wiecej wody niż ja mam w głównych rurach, a i coś tam musi zabrac z grzejników.
A na sprzęgle zabierze tylko wode ze sprzęgła ( różnice hydrauliczne obwodów ), tam musi byc czas wychłodzenia jeszcze wiekszy.
Wg. mnie dla tych T CAP nie ma jak przeprowadzić defrostu jednoetapowo?

U mnie laduje ze sprzęgła jak brakuje to pobiera z CO . Mam termometr na zasilaniu i widzę że woda przed defrostem ma 40* a po jest 31* Caly defrost na wodzie.

agb
03-12-2020, 22:54
temperatura zasilania (ustawiona na 33) rośnie do 30-31 później spada nawet do 26 i tak w kółko

Stawiam, że powód jest bardziej prozaiczny. Są mrozy i nie jest w stanie wyżej dobić z temperaturą. Idzie na max, szroni się wymiennik, defrost i spadek temp zasialania i tak w kółko. Zanim podniesie temperaturę znów defrost. Musi pochodzić kilka dni aż się "przebije" i budynek się wygrzeje.

-voymar-
03-12-2020, 22:57
U mnie jednostka ma czujnik poziomu czynnika jak za nisko to jest stosowny komunikat

Czlowieku ale ty nie masz PC !!!!!!! Masz klimatyzator z funkcją grzania.

Lexman
04-12-2020, 06:23
Lexman ja się za dobrze nie znam ale się wypowiem, bo ostatnimi dniami uważnie obserwuję swoja pompę. Jeśli masz ustawioną prostą na 32st i nie dobija do tej temperatury to może dlatego że masz w harmonogramie ustawioną niższą, w sytuacji gdy masz grzanie ustawione nie na podstawie temperatury czujnika w centralce tylko na podstawie temp. wody wylotowej.

Nie mam na razie harmonogramu ustawionego.

Lexman
04-12-2020, 06:29
Stawiam, że powód jest bardziej prozaiczny. Są mrozy i nie jest w stanie wyżej dobić z temperaturą. Idzie na max, szroni się wymiennik, defrost i spadek temp zasialania i tak w kółko. Zanim podniesie temperaturę znów defrost. Musi pochodzić kilka dni aż się "przebije" i budynek się wygrzeje.

Było ok jak były wieksze mrozy niż teraz. W weekend ma być ciepło więc wtedy sprawdzę. Poza tym jakichś siarczystych mrozów to on jeszcze nie poznał.

Lexman
04-12-2020, 06:32
U mnie laduje ze sprzęgła jak brakuje to pobiera z CO . Mam termometr na zasilaniu i widzę że woda przed defrostem ma 40* a po jest 31* Caly defrost na wodzie.

Co to "sprzędło" ? Jak go ustawić aby się wspomagał sprzęgłem, wodą, czy grzałką ? Wode w CWU grzeje do 50 i nie ma problemu, a w CO jakieś problemy.

plusfoto
04-12-2020, 06:45
Kiedy opowietrzałeś układ?

wilkxt
04-12-2020, 07:20
Stawiam, że powód jest bardziej prozaiczny. Są mrozy i nie jest w stanie wyżej dobić z temperaturą. Idzie na max, szroni się wymiennik, defrost i spadek temp zasialania i tak w kółko. Zanim podniesie temperaturę znów defrost. Musi pochodzić kilka dni aż się "przebije" i budynek się wygrzeje.




Było ok jak były wieksze mrozy niż teraz. W weekend ma być ciepło więc wtedy sprawdzę. Poza tym jakichś siarczystych mrozów to on jeszcze nie poznał.

agb może mieć rację, mrozy może i były większe, ale wilgotnośc mniejsza pewnie była. U siebie(5kw J mono) zauwazyłem cos podobnego, chodziła na krzywej, zona mowi że coś chłodno(bo drugą dobę -5), wieć podpilem na sterowniku o 2 stopnie, meczyła sie z poł godziny zanim podeszło o 1 stopień i za raz defrost i tak w kółko co około 45 minut defrost a o te 2 stopnie nie podbila, już miałem załączyć grzałke wspomagającą (przestawić załaczenie z -10 na -5), ale temperatura na dworze zelzała i dało radę.

codix
04-12-2020, 08:15
Co do automatycznego podbijania krzywej przez termostat wewnetrzny w seri H 7kw absolutnie to nie działa sprawdzone na różne sposoby absolutnie pompa nic nie zmienia ani temperatury zadanej ani nie pozwala na przekroczenoe zadanej bez jej zmieniania ani nie zmienia pracy spreżarki kompletnie nic.

michancia
04-12-2020, 08:25
tak CWU chodzi grzeje dobrze. Wolniej niż kiedyś ale grzeje do temp. 48 stopni

Jak ci grzeje baniak CWU, to z pompa wszystko w porzadku, grzeje wolniej baniak, niż kiedyś, bo zimno i moc spadła. Pompa jest sprawna.
Poczytaj instrukcje i sprawdź podczas grzania ( podpowiem wchodzisz w odczyty przytrzymujac na raz strzałki lewa, góra, prawa ) aktualny przepływ: Adres 12, bo może filtr sie zapchał, lub układ podłogówek zapowietrzony ( pętli ).
Podaj jeszcze ustawienia: temperatura zasilania ( docelowa ) i delta, a jakie temperatury osiąga podczas grzania zasilanie i powrót.
Najlepiej jak przepływ bedziesz miał, to ustaw prosta na 34st/c, deltę 5 i obserwuj, rozkład czy takie utrzymuje.

mundi73
04-12-2020, 08:30
Czy może były ogłaszane pracę na serwerze smart clouda o których nic nie wiem. Badziew nie działa i nic nie pomaga. Chyba tylko młotek został

michancia
04-12-2020, 08:37
U mnie laduje ze sprzęgła jak brakuje to pobiera z CO . Mam termometr na zasilaniu i widzę że woda przed defrostem ma 40* a po jest 31* Caly defrost na wodzie.
Masz wyzsza temperaturę grzania ( docelowa ) z tego wzgledu tak szybko sie układ nie wychladza.
Ale tak masz racje, w tym wypadku mały bufor 50l jest pomocny przy defroście, zwiekszył zład wody, to na pewno. Do tego przy defroście układ pierwotny mieli bardzo mocno ( 38l/min ) a za buforem pompka obiegowa podmienia z takim samym przepływem jak w czasie grzania wodę w buforze.
To rzeczywiście przy defroście spełnia swoje zadanie.
Ale ja, na tych paredziesią kWh które pujdzie na defrost nie zabuduje go.

agb
04-12-2020, 08:51
Było ok jak były wieksze mrozy niż teraz. W weekend ma być ciepło więc wtedy sprawdzę. Poza tym jakichś siarczystych mrozów to on jeszcze nie poznał.

Wcale nie musi być dużych mrozów aby tak było. Wystarczy duże zapotrzebowanie na energię przez budynek i niesprzyjające warunki na zewnątrz.

Moja teoria jest łatwa do obalenia lub potwierdzenia jeżeli Ty lub instalator macie service clouda. Wystarczy spojrzeć na moc generowaną przez PC, temp zasilania i powrotu. Jeżeli moc była stale maksymalna, lub zaczynało się od maksymalnej i szybko stopniowo spadała, defrost i tak w kółko, a zasilania i powrót nie rosły to masz potwierdzenie.

Marek2504
04-12-2020, 08:51
Była ostatnio jakaś aktualizacja Smart Cloud? Coś dziwny wykres się u mnie pojawił.450838

RadMac
04-12-2020, 09:14
Czy może były ogłaszane pracę na serwerze smart clouda o których nic nie wiem. Badziew nie działa i nic nie pomaga. Chyba tylko młotek został

Od około 7:00 wczoraj u mnie też nie działa Smart Cloud ani Service.

wilkxt
04-12-2020, 09:19
Była ostatnio jakaś aktualizacja Smart Cloud? Coś dziwny wykres się u mnie pojawił.450838

Wow, ale Ci przymroziło wymiennik, to już suchy lód (szczepionke na covida mozesz przechowywac) ;-). A tak na powaznie to chwilowy błąd w chmurze lub na czujniku. A co do smart i srvice clouda to cały czas dziła bez przerw.

-voymar-
04-12-2020, 11:50
Co to "sprzędło" ? Jak go ustawić aby się wspomagał sprzęgłem, wodą, czy grzałką ? Wode w CWU grzeje do 50 i nie ma problemu, a w CO jakieś problemy.

Sprzęgło . Lecz większość uważa to za bufor. Mam (sprzęgło ) bufor 50L jaki zaleca panas do grzejników wpięty rownolegle ( obieg pierwotny i wtórny) PC defrost zawsze -jak do tej pory defrost robi na samej wodzie. I tak będzie robić bo temperatura zasilania u mnie to 40*C przy delcie 5 to tej wody jest sporo o odpowiedniej temperaturze dla defrostu na samej wodzie

-voymar-
04-12-2020, 11:53
Co do automatycznego podbijania krzywej przez termostat wewnetrzny w seri H 7kw absolutnie to nie działa sprawdzone na różne sposoby absolutnie pompa nic nie zmienia ani temperatury zadanej ani nie pozwala na przekroczenoe zadanej bez jej zmieniania ani nie zmienia pracy spreżarki kompletnie nic.

Na termostacie wew. nie sprawdzałem lecz na ustawieniu według wody jest Ok podbija z zadaną.

-voymar-
04-12-2020, 12:12
Na forum są i tacy wykształceni fachowcy co mówią że sprzęgieł do (CO) nie ma . Jak również PC Panasonic 3kW:D
A wystarczy wejść na wujka Google wpisać sprzęgło hydrauliczne i jak na dłoni

wilkxt
04-12-2020, 12:35
Takie pytanie do użytkowników PC panasonic, czy byłby ktoś zainteresowany modułem do odczytu i zarządzania pompą + dodatkowe we/wy, przekaźniki czujniki, modbus itp.?
Pytam dlatego, że jestem głównym projektantem takiego urządzenia https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/ , aktualnie odczytuje na nim zdalnie pomiary z podlicznika (pompy), podlicznika falownika PV i samego falownika PV, wszystko razem na jednym kablu po modbusie spiete.
I zastanawiam się czy nie dodać do tego modułu obsługi pompy, wpinało by się go w miejsce obecnego modułu ethernetowego/wifi.
Wiem, że moduł panasonica można przeflashowac i wgrac otwarty soft, dzięki temu mamy wiecej mozliwosci odczytu i sterowania, ale tutaj było by mozliwosć sterowania lub odczytu jeszcze dodatkowymi elementami w instalacji.
Dla samego siebie to mi się nie chce nad tym siedzieć, ale jak by było jakieś zainteresowanie to może bym sie za to wziął.

1igor1
04-12-2020, 12:53
Była ostatnio jakaś aktualizacja Smart Cloud? Coś dziwny wykres się u mnie pojawił.450838

Jak masz moduł po wifi to takie cuda dzieją się kiedy jest słabszy zasięg wifi, sprawdzone na wielu instalacjach

1igor1
04-12-2020, 12:53
I jak tam pompa dziś, bo teorii już sporo jest, a magiczna kula dalej nie dała jednoznacznej odpowiedzi


Co to "sprzędło" ? Jak go ustawić aby się wspomagał sprzęgłem, wodą, czy grzałką ? Wode w CWU grzeje do 50 i nie ma problemu, a w CO jakieś problemy.

MiG25
04-12-2020, 13:52
Jak masz moduł po wifi to takie cuda dzieją się kiedy jest słabszy zasięg wifi, sprawdzone na wielu instalacjach

Tu się zakłóciła sama komunikacja modułu z pompą. Moduł nawet nie umie odpowiednio CRC sprawdzić i tego weryfikować. Mogę wiele takich fałszywek wysłać do Smartclouda , nic tego nie weryfikuje , i to jest sprawdzone .
Na pewno to nie jest kwestia wifi , choć jest na co zrzucać.

Lukaszbuduje
04-12-2020, 15:20
Mam pytanie. Jaka powinna być ustawiona delta dla pompy ciepła 7kw monoblok na 5 stopni ? czy warto ją podnieść ?

Marek2504
04-12-2020, 17:15
Jak masz moduł po wifi to takie cuda dzieją się kiedy jest słabszy zasięg wifi, sprawdzone na wielu instalacjach
Mam kabel, ale wcześniej był brak połączenia. Nie wiem dlaczego, ale zawsze muszę odłączyć zasilanie pompy, bo reset cloud- a nie pomaga. Nie nawiązuje automatycznie połączenia.

mundi73
04-12-2020, 17:41
Jeszcze jedno w związku ze smart. Gdzie wam przychodzą komunikaty ,że będą prace konserwacyjne. U mnie ani kiedyś ani teraz nie widziałem komunikatu. A niestety w delegacji tym steruje i kolejny raz gdy nie działa smart cloud nie działa harmonogram wbrew temu co ktoś mi próbował tłumaczyć, że działa. Nie działa i dobrze by było wiedzieć kiedy oni będą coś mataczyc przy tym . Dziękuję

mundi73
04-12-2020, 17:43
Mam kabel, ale wcześniej był brak połączenia. Nie wiem dlaczego, ale zawsze muszę odłączyć zasilanie pompy, bo reset cloud- a nie pomaga. Nie nawiązuje automatycznie połączenia.
Nie wiem jak robisz ten reset bo ja miałem to samo ale dzisiaj przytrzymalem chyba z minutę i w końcu zgasł dwie kontrolki całkiem i po jakimś czasie zaczął działać. Gdy robiłem według instrukcji nic nie pomagało. Napisane 10s. Robiłem dłużej i nic aż w końcu to co napisałem

michal84
04-12-2020, 18:18
Ja ostatnio wypinalem wtyczkę z modułu, nie trzeba wyłączać prądu pompie. A jeśli chodzi o powiadomienia o konserwacji to mi się pojawiały na stronie smartcloud albo smartservice jak się logowalem na pompę.

Przy okazji zapytam. Czy pompa obiegowa pracując cały czas może się w jakiś sposób uszkodzić, mam bufor i zrobiłem sobie małe sterowanie pompką w obiegu wtórnym, ale obiegówka w pompie mieli wodę prawie cały czas, a sprężarka załącza się tylko gdy trzeba grzać.

RadMac
04-12-2020, 18:56
Gdzie wam przychodzą komunikaty ,że będą prace konserwacyjne.

Na maila.

Lexman
04-12-2020, 21:58
I jak tam pompa dziś, bo teorii już sporo jest, a magiczna kula dalej nie dała jednoznacznej odpowiedzi

Panowie ... no chyba jest dobrze :) już mówię co i jak ...
Rozmawiałem dzisiaj też z jakimś gościem od Panasonic Poland na temat tego problemu i potwierdził Waszą teorie, że wina nie jest w pompie ale w jej nienależytym użytkowaniu w nowym domu tzn. że pompa nie może być wyłączana w ogóle w 1 sezonie grzewczym. Podobno takie problemy się zdarzają w nowych domach jak jest niska temp na zewi wilgoć.

Fakt jest taki, że temp. na prostej ustawiona na 33 i tyle jest na zasilaniu, a jak zrobi defrost to wraca znowu na 33. Więc na razie działa tak jak powinien a w domu znowu odzyskaliśmy ciepło i 21 stopni. szaleństwo ! :) Pytanie co się wydarzy jak temp. spadnie do -10 ? Oby nic.

Jeśli faktycznie będzie ok to uważam, że podstawą użytkowania pompy jest to aby wiedzieć jak działa to urządzenie:). Mnie przed rozmową z wami i z gościem z Panasonic (który chyba budował tą pompę bo był w stanie odpowiedzieć na każde pytanie dot. działania tej pompy) nikt wcześniej nie wytłumaczył jej działania, a źle zarządzana nie działała tak jak powinna. Wydaje mi się, że tak właśnie było.

Tak czy owak dziękuję Panowie za pomoc !! Bo sprawa była naprawdę ciężka i irytująca.

Podaje liczby na teraz:

Grzanie na prostej: ustawione 33, Zasilanie 32, Powrót 28, Częst. spręż. 51 Hz, Przepływ 26,2 l, Pobór en. 1,4kw, Produkcja en. 7 kw, COP 5

codix
05-12-2020, 07:10
Możesz sobie tez ustawic krzywą tylko ustaw ja tak:
minus15/zasil 38 i 0/zasi33 bedziesz mial wtedy do 0st prosta a ponizej 0 bedzie Ci podnosic

plusfoto
05-12-2020, 07:33
Na maila.nie tylko. Jak otwożysz smarta czasem (gdzieś tydzień wcześniej) w lewym górnym rogu pojawia się znaczek ostrzeżenia. Po kliknięciu w niego odczytasz komunikat.

Lubuszmen
05-12-2020, 13:18
Witajcie
Potrzebuję skorzystać z Waszej mądrości prześwietni grupowicze... w ustawianiu PC All in One - gen J / 9kW / 1 faza.
Czytam Was i... ciągle głupi jestem.
Moje warunki: Dom kubatura ogrzewana 510m3, 166m2 na podłogówce + 25m2 garaż z grzejnikiem, bez bufora.
Roczne zapotrzebowanie na ciepło (z gazu wzięte poprzednie lata) CO+CWU=20tys.kWh (w tym CO=14tys. kWh) temp. zimowa w domu: 23st.C
PC pracuje dopiero 3.5 miesiąca (od połowy sierpnia) a już mam 884 startów sprężarki i 1084h pracy.
Zużycie prądu wg sterownika PC przez te [3,5 miesiąca: (740kWh-CO) (315kWh-CWU)] [listopad: 375kWh/101kWh] Taryfa G11.
Średni COP za (3.5 miesiąca COP=5.1) (za listopad: COP=4.6) (za październik COP=6.1)

Wychodzi mi jak Was czytam, że o wiele za dużo startów oraz za dużo godzin pracy. To prowadzi do wniosku, że mam coś źle ustawione.
A miałem: termostat pokojowy + krzywą grzewczą kompensacyjną (-15/38, +15/27stopni) + deltaT (6st.) plus harmonogram wymuszający grzanie w porze produkcji prądu z własnej PV od 9 rano do 15 na podbitą do 25st. temperaturę a później powrót do 23 stopni na resztę doby.
I tu prośba o pomoc do doświadczonych, którzy już przetrawili temat:
- jak powinny wyglądać modelowe - kompromisowe (trwałość sprężarki / koszt eksploatacji) optymalne ustawienia PC w tych warunkach.
Powiem Wam, że im dłużej kopię w tym potężnym wątku - tym większy mam mentlik w głowie.

1igor1
05-12-2020, 15:24
ja bym się twoich wyników nie czepiał, są w normie

agb
05-12-2020, 15:26
Chwila. Masz 136m2 i 800m3 kubatury? Czy 136m2 podłogówki, a do tego jeszcze kaloryfery na reszcie domu?

Roczne zapotrzebowanie jest mało istotne. Podaj projektowe obciążenie cieplne, jak masz. Stawiam na jakieś 8-10kW. A poza ostatnimi kilkudniowymi mrozami masz pewnie 1/3 tego. W związku z tym nie ma sensu żeby PC chodziła 24/7, bo takie właśnie będą tego skutki.

codix
05-12-2020, 15:57
Witajcie
Potrzebuję skorzystać z Waszej mądrości prześwietni grupowicze... w ustawianiu PC All in One - gen J / 9kW / 1 faza.
Czytam Was i... ciągle głupi jestem.
Moje warunki: Dom 800m3, 136m2 na podłogówce + garaż z grzejnikiem, bez bufora.
Roczne zapotrzebowanie na ciepło (z gazu wzięte poprzednie lata) CO+CWU=20tys.kWh (w tym CO=14tys. kWh) temp. zimowa w domu: 23st.C
PC pracuje dopiero 3.5 miesiąca (od połowy sierpnia) a już mam 884 startów sprężarki i 1084h pracy.
Zużycie prądu wg sterownika PC przez te taryfa G11: [3,5 miesiąca: (740kWh-CO) (315kWh-CWU)] [listopad: 375kWh/101kWh]
Średni COP za (3,5 miesiąca COP=5.1) (za listopad: COP=4.6) (za październik COP=6.1)

Wychodzi mi jak Was czytam, że o wiele za dużo startów oraz za dużo godzin pracy. To prowadzi do wniosku, że mam coś źle ustawione.
A miałem: termostat pokojowy + krzywą grzewczą kompensacyjną (-15/38, +15/27stopni) + deltaT (6st.) plus harmonogram wymuszający grzanie w porze produkcji prądu z własnej PV od 9 rano do 15 na podbitą do 25st. temperaturę a później powrót do 23 stopni na resztę doby.
I tu prośba o pomoc do doświadczonych, którzy już przetrawili temat:
- jak powinny wyglądać modelowe - kompromisowe (trwałość sprężarki / koszt eksploatacji) optymalne ustawienia PC w tych warunkach.
Powiem Wam, że im dłużej kopię w tym potężnym wątku - tym większy mam mentlik w głowie.

Na te copy i zuzycia pradu wogóle nie patrz bo nie maja nic wspólnego z rzeczywistością.
Co do ilosci startow do godzin pracy jest ok.
Troche duza ilosc godzin pracy ale to pewnie z powodu lekko przy malej pompy jak na takie roczne zapotrzebowanie(tutaj musiabys podac obciazenie w kw) ale z tym nic nie zrobisz chyba ze podniesiesz krzywą wtedy szybciej nagrzeje dom mniej bedzie chodzic bedzie mniej startów.
Zaczekaj co wyjdzie po sezonie grzewczym.

Lubuszmen
05-12-2020, 16:25
@agb
"Chwila. Masz 136m2 i 800m3 kubatury? Czy 136m2 podłogówki, a do tego jeszcze kaloryfery na reszcie domu?"

Masz rację... podałem te liczby za projektem sprzed 20lat (powierzchnia użytkowa i kubatura całej bryły domu. Przeliczyłem skrupulatnie powierzchnie i mam: 166m2 podłogówki (68m2 parter +98,1m2 poddasze użytkowe).
Do tego na parterze w bryle domu ok. 25m2 garaż z jednym grzejnikiem o mocy grzewczej 2kW.
Kubatura części ogrzewanej domu to ok. 510m3.
Zapotrzebowanie na ciepło wynosi 7,6 kW dla strefy obliczeniowej - 18 °C
Maksymalna moc grzewcza dobranej pompy ciepła w T= -20 °C i W=35 °C, wynosi 8,4 kW
w tym 5,4kW pompa + 3kW grzałka i według wyliczeń dla mojej strefy (lubuskie) do 20 godzin ta grzałka będzie potrzebna w ciągu roku.
Przy zapotrzebowaniu na ciepło 20tys. kWh i PC ze SCOP katalogowym dla umiarkowanego klimatu i 35°C wynoszącym 4.9, wychodzi, że PC powinna pobrać 20000 kWh / 4,9 = 4080 kWh prądu przez rok pracy. Na dzisiaj przez 1084 godziny przemiliła1055kWh (CO+CWU) prądu czyli średnio 0,97kWh prądu na 1 godzinę pracy.
Przy zalecanych 2500 godzin pracy PC na rok powinien być przeciętny pobór 1,6kWh na godzinę pracy PC.
Jak zatem ustawić pompę, żeby jak najbardziej się zbliżyć do zaleceń właściwej eksploatacji pompy w zakresie ilości startów oraz czasu pracy pompy czyli ok. 2500godzin.
O prąd się nie martwię ma własne PV. Trwałość PC jest moim celem.
A może po prostu pompę wyłączać na CO: np, 6godzin pracy 6 godzin przerwy.
Czy da się to zrobić harmonogramem ?
No i jak wymusić jej mocniejsze i dłuższe grzanie w tych 6 godzinach pracy ?

codix
05-12-2020, 17:27
@agb
"Chwila. Masz 136m2 i 800m3 kubatury? Czy 136m2 podłogówki, a do tego jeszcze kaloryfery na reszcie domu?"

Masz rację... podałem te liczby za projektem sprzed 20lat (powierzchnia użytkowa i kubatura całej bryły domu. Przeliczyłem skrupulatnie powierzchnie i mam: 166m2 podłogówki (68m2 parter +98,1m2 poddasze użytkowe).
Do tego na parterze w bryle domu ok. 25m2 garaż z jednym grzejnikiem o mocy grzewczej 2kW.
Kubatura części ogrzewanej domu to ok. 510m3.
Zapotrzebowanie na ciepło wynosi 7,6 kW dla strefy obliczeniowej - 18 °C
Maksymalna moc grzewcza dobranej pompy ciepła w T= -20 °C i W=35 °C, wynosi 8,4 kW
w tym 5,4kW pompa + 3kW grzałka i według wyliczeń dla mojej strefy (lubuskie) do 20 godzin ta grzałka będzie potrzebna w ciągu roku.
Przy zapotrzebowaniu na ciepło 20tys. kWh i PC ze SCOP dla umiarkowanego klimatu i 35stopni wynoszącym 4,9, wychodzi, że PC powinna pobrać 20000 kWh / 4,9 = 4080 kWh prądu przez rok pracy. Na dzisiaj przez 884 godziny przemiliła1055kWh (CO+CWU) prądu czyli średnio 1,2kWh na 1 godzinę pracy.
Przy zalecanych 2500 godzin pracy PC na rok powinien być przeciętny pobór 1,6kWh na godzinę pracy PC.
Jak zatem ustawić pompę, żeby się zbliżyć do zaleceń właściwej eksploatacji pompy w zakresie ilości startów oraz czasu pracy pompy czyli ok. 2500godzin.
A może po prostu pompę wyłączać na CO: np, 6godzin pracy 6 godzin przerwy.
Czy da się to zrobić harmonogramem ?
No i jak wymusić jej mocniejsze i dłuższe grzanie w tych 6 godzinach pracy ?

W zyciu nie osiągniesz scop 4,9 nie wiem kto Ci nagadal takich optymistycznych bzdur z tymi copami
Licz roczny scop z cwu na poziomie max 3,5
Jesli masz faktycznie tak duze zuzycie cwu czyli 6000kwh to jest 6000/365dni=16,5kwh dziennie to masz jakies 700litrów wody dziennie o ile zdoisz ja o 20st czyli zagrzejesz do 50 a bedzie ci wystarczala jeszcze o temp.30st
To 20x1,16x700=16,2 kwh
Dla mnie to kakis kosmos bo z tego z zimna to z 1000l przygotujesz.
Jak tak faktycznie jest to ta Twoja pompa jest dobrana tak na pierd.... styk ale nawet jak bys zmienil na wieksza to w czasie pracy i tak za duzo mniej nie bedzie .
Ile godzin lacznie Ci grzeje cwu na dobę,jestes w stanie zliczyc wszyatkie grzania jakies dogrzewania??

Andrzej5101
05-12-2020, 17:36
Przy zalecanych 2500 godzin pracy, PC na rok powinien być przeciętny pobór 1,6 kWh na godzinę pracy PC.
Jak zatem ustawić pompę, żeby jak najbardziej się zbliżyć do zaleceń właściwej eksploatacji pompy
w zakresie ilości startów oraz czasu pracy pompy czyli ok. 2500godzin.
- PC w zależności od temperatury zewnętrznej dobiera ;
.....- sobie odpowiednią moc z ustawionej krzywej grzewczej,
O prąd się nie martwię ma własne PV.
Trwałość PC jest moim celem.
Proponuje ewentualnie ;
....1/ podnieść krzywą o 2 - 3 stopnie ponieważ ;
..........a/ przy wzroście temperatury na zewnątrz > ok ; 3,0 C ,
..........b/ PC 9 kW/1f ma przy tych temperaturach - minimalna moc uzyskana
...............ok; 2,2 kW,
..........c/ a to może być powyżej mocy cieplnej budynku i w następstwie
...............taktowanie pompy,
....2/ podniesienie krzywej w tych temperaturach spowoduje;
........- szybsze nagrzanie domu,
.........- mniej godzin pracy pompy,
.........- mniejsza ilość startów,
....3/ na każdy poziom budynku warto zastosować osobny termostat;
...........- bo inaczej grzejesz górę a inaczej dół.

Lubuszmen
05-12-2020, 18:00
W zyciu nie osiągniesz scop 4,9 nie wiem kto Ci nagadal takich optymistycznych bzdur z tymi copami
Licz roczny scop z cwu na poziomie max 3,5
Jesli masz faktycznie tak duze zuzycie cwu czyli 6000kwh to jest 6000/365dni=16,5kwh dziennie to masz jakies 700litrów wody dziennie o ile zdoisz ja o 20st czyli zagrzejesz do 50 a bedzie ci wystarczala jeszcze o temp.30st
To 20x1,16x700=16,2 kwh
Dla mnie to kakis kosmos bo z tego z zimna to z 1000l przygotujesz.
Jak tak faktycznie jest to ta Twoja pompa jest dobrana tak na pierd.... styk ale nawet jak bys zmienil na wieksza to w czasie pracy i tak za duzo mniej nie bedzie .
Ile godzin lacznie Ci grzeje cwu na dobę,jestes w stanie zliczyc wszyatkie grzania jakies dogrzewania??

Na potrzeby CWU w listopadzie PC pobierała średnio 3,4kWh prądu na dobę. W październiku 2,74kWh, we wrześniu 2.5kWh. Rodzina 4 osobowa zużycie normatywne tj. 15m3 wody na miesiąc. Zakładając że na CWU idzie ok. 8m3 wychodzi 260litrów na dzień.
260l*42stopnie*1,16Wh = 12,5kWh na dzień tyle PC powinna wyprodukować ciepła na potrzeby CWU, ale jest też pompa obiegowa CWU czyli są straty.
SCOP wzięty z katalogu Panasonica :) :) :) (tak czułem, że to kit jest)
Podgrzewania CWU załącza się ostatnio średnio 5-6x na dobę.
To jest zapis pracy pompy w najzimniejszej dobie grudnia.

450916

codix
05-12-2020, 18:29
Na potrzeby CWU w listopadzie PC pobierała średnio 3,4kWh prądu na dobę. W październiku 2,74kWh, we wrześniu 2.5kWh. Rodzina 4 osobowa zużycie normatywne tj. 15m3 wody na miesiąc. Zakładając że na CWU idzie ok. 8m3 wychodzi 260litrów na dzień.
260l*42stopnie*1,16Wh = 12,5kWh na dzień tyle PC powinna wyprodukować ciepła na potrzeby CWU, ale jest też pompa obiegowa CWU czyli są straty.
SCOP wzięty z katalogu Panasonica :) :) :) (tak czułem, że to kit jest)
Podgrzewania CWU załącza się ostatnio średnio 5-6x na dobę.

Caly klopot ze te zurzycia biezesz ze sterownika pompy a one nie mierza tego dobrze w jednostkach 3fazowych jeszcze ujdzie a w jednostkach 1f róznie 30% 50% u mnie 90% tyle pompa oszukuje oczywiscie na swoja korzysc(ja mam podlicznik na pompie pompa pokazuje 90% mniej niz faktycznie jest z tad tez takie piekne copy)
Pisales ze na gazie 6000kwh to przeciez na pompie nie spadło.
Pisales ze za listopad na cwu 101kwh jak oszukala z 50% to 150 a to 150x30dni=5 na dzien x cop3'5=17,5kwh energi wyprodukowanej to17,5x365=6400kwh i by sie zgadzalo.

A sprawdz ile masz za listopad energii wyprodukowanej na cwu (to w miare poprawnie pokazuje)

Nie chodzilo mi o ilosc grzan na dobe tylko laczny czas

Lubuszmen
05-12-2020, 18:56
Caly klopot ze te zurzycia biezesz ze sterownika pompy a one nie mierza tego dobrze w jednostkach 3fazowych jeszcze ujdzie a w jednostkach 1f róznie 30% 50% u mnie 90% tyle pompa oszukuje oczywiscie na swoja korzysc(ja mam podlicznik na pompie pompa pokazuje 90% mniej niz faktycznie jest z tad tez takie piekne copy)
Pisales ze na gazie 6000kwh to przeciez na pompie nie spadło.
Pisales ze za listopad na cwu 101kwh jak oszukala z 50% to 150 a to 150x30dni=5 na dzien x cop3'5=17,5kwh energi wyprodukowanej to17,5x365=6400kwh i by sie zgadzalo.

A sprawdz ile masz za listopad energii wyprodukowanej na cwu (to w miare poprawnie pokazuje)

Nie chodzilo mi o ilosc grzan na dobe tylko laczny czas

Nie wiem jak zmierzyć czas pracy PC na potrzeb CWU.
Zrobiłem zestawienie produkcji energii przez PC za 2 miechy z podziałem na CO i CWU
450917

codix
05-12-2020, 19:08
Nie wiem jak zmierzyć czas pracy PC na potrzeb CWU.
Zrobiłem zestawienie produkcji energii przez PC za 2 miechy z podziałem na CO i CWU
450917

No to wychodzi ze gdzies 4100kwh rocznie na cwu wyprodukuje no to mniej niz gazem ale to moze byc bo pewnie piec gazowy na takim grzaniu cwu za sorawny nie jest i tez z ta kalorycznoscia gazu kancą.
Ale z wykresu ktory wczesniej zamiesciles wychodzi ze w danej godzinie gdzie grzeje cwu juz nie bardzo ma pobór na c.o z tego mozna wywnioskowac ze gdzies okolo 45min chodzi w tej godzinie na cwu a robi to cztery razy na dobe .
To gdzies 3godziny na dobe grzeje cwu to w roku juz Ci walnie z 1000 godzin dlatego nie zejdziesz z wszystkim do 2500godzin.
Np.u mnie i u dwóch moich sasiadów na cwu pompa chodzi ok.50min na dobę grzeje raz na dobę.(3osobowe rodziny baniaki 200l) jak ktos ma wieksza rodzine albo lubi sie chlapac to bierze 300l albo 400l i tez z godzine do 1,5 na dobę grzeją na cwu.

mundi73
05-12-2020, 19:56
nie tylko. Jak otwożysz smarta czasem (gdzieś tydzień wcześniej) w lewym górnym rogu pojawia się znaczek ostrzeżenia. Po kliknięciu w niego odczytasz komunikat.
Dzięki. Daj znać na forum jak będzie takie powiadomienie. Maile przejrzałem i nic . Na aplikacji też nie rzuciło mi się w oczy.

-voymar-
05-12-2020, 20:18
Proponuje ewentualnie ;
....1/ podnieść krzywą o 2 - 3 stopnie ponieważ ;
..........a/ przy wzroście temperatury na zewnątrz > ok ; 3,0 C ,
..........b/ PC 9 kW/1f ma przy tych temperaturach - minimalna moc uzyskana
...............ok; 2,2 kW,
..........c/ a to może być powyżej mocy cieplnej budynku i w następstwie
...............taktowanie pompy,
....2/ podniesienie krzywej w tych temperaturach spowoduje;
........- szybsze nagrzanie domu,
.........- mniej godzin pracy pompy,
.........- mniejsza ilość startów,
....3/ na każdy poziom budynku warto zastosować osobny termostat;
...........- bo inaczej grzejesz górę a inaczej dół.

Wszystko Git. Z czym się nie mogę zgodzić w odniesieniu do mojej PC ----( z ilością startów) U mnie czy krzywa będzie niska czy wysoka liczba startów będzie taka sama, Tak jak pisałem kilkanaście dni temu.

BikeBarian
06-12-2020, 08:21
Nie wiem jak zmierzyć czas pracy PC na potrzeb CWU.
Zrobiłem zestawienie produkcji energii przez PC za 2 miechy z podziałem na CO i CWU
450917

Jaki masz baniak CWU (pojemność) oraz gdzie masz umieszczony czujnik temperatury CWU ??

Lubuszmen
06-12-2020, 14:35
Jaki masz baniak CWU (pojemność) oraz gdzie masz umieszczony czujnik temperatury CWU ??

PC All in One - 185 litrów. Czujnik - nie wiem chyba tam gdzie "fabryka dała" ale pamiętam, że coś mi mówił monter, że może mierzyć na dole czy na górze tylko za cholerę nie mogę sobie przypomnieć gdzie to znaleźć.

Lubuszmen
06-12-2020, 14:59
@All
Zaczyna mi się układać w głowie o co kaman z ustawieniem pompy.
Pompę dobiera się na najtrudniejszy okres zimowy, wtedy kiedy pracuje ona na maksa, żeby ogrzać dom. W pozostałych okresach trzeba pompę zmusić do pracy z dużą wydajnością czyli z dużym przepływem z czasem dobranym do potrzeb domu. Osiąga się to dzięki zmniejszeniu delta T.
Potrzebuję 20000 tys. kWh przy 2700 godzinach pracy czyli pompa powinna przeciętni produkować 7,4kW ciepła. Mam 9kW która przy 2stopniach ma robić właśnie 7kW a przy -7st. robi 5.90kW. Zatem za dnia kiedy jest +4/7st trzeba pompę zmusić do maksymalnego wysiłku i napompować ciepłem wylewkę z produkcję ok. 8-9kW oraz w nocy kiedy jest zazwyczaj -2 / -7 PC robi 5,9kW ciepła. Średnia ma być powyżej 7kW.
100 dni pracy pompy zimą po 14godzin 7/5/7/5 (7h pracuje 5h nie pracuje wymuszam harmonogramem)
100dni pracy pompy po 8 godzin (5/8/3/8 )
165dni pracy po 3 godziny - tylko CWU
RAZEM 2700 godzin pracy
Wydłużyłem cykl pracy CO do 6 godzin.
Ograniczyłem cykl pracy zbiornika CWU do 1godziny + temp. ponownego grzania -12stopni (od nastawy +48st)
Na razie - nie wpływam harmonogramem na CWU.
I najważniejsze deltę ustawiłem na 4 stopnie żeby zwiększyć przepływy - nawet 29l dzisiaj widziałem, oraz podniosłem krzywą kompensacji o 3 stopnie.
...i obserwuję jak to będzie wpływać na temperaturę w domu.
Na razie wygląda na to, że poskromiłem taktowanie. Pompa jak się włączy to praktycznie na jednym restarcie hula kilka godzin.
Dopóki nie będzie mrozów gorszych od -7 spodziewam się, że wszystko będzie ok.
Jak mrozy będą silniejsze to harmonogramem wydłużę cykle stosownie do mrozów (+15dni po 8 godzin= 120h czyli 2820h/rok).
Ustawienie harmonogramu z komputera trwa 2minuty. Więc to nie problem.
Wydaje mi się, że dobrze kombinuję... ale jeśli wkroczyłem na jakąś niebezpieczną ścieżkę, z której jeszcze sobie sprawy nie zdaję - to liczę na wskazówki od doświadczonych i uprzejmych pompiarzy :)

mario123123
06-12-2020, 17:29
Zjeżdzam z krzywymi grzewczymi do tego punktu aby mieć cały czas 22 stopnie na termostacie pokojowym i przez 24 h taką temperaturę mam. pompa chodzi ciągle pzez cały czas a jest to Panasonic 12 KW HT wysokotemperaturowa ( pozwalająca na max 65 stopni), dom na grzejnikach około 180 metrów mur 50 cm ocieplenie styropian 6 cm. Mam pytanie jak sądzicie czy mniej prądu zużyłaby wyłączając się co jakiś czas czy jednak chodząc ciągle? Jaki jest minimalny pobór prądu przy najniższej modulacji ?

codix
06-12-2020, 17:56
Zjeżdzam z krzywymi grzewczymi do tego punktu aby mieć cały czas 22 stopnie na termostacie pokojowym i przez 24 h taką temperaturę mam. pompa chodzi ciągle pzez cały czas a jest to Panasonic 12 KW HT wysokotemperaturowa max 65 stopni dom na grzejnikach około 180 metrów. Mam pytanie jak sądzicie czy mniej prądu zużyłaby wyłączając się co jakiś czas czy jednak chodząc ciągle? Jaki jest minimalny pobór prądu przy najniższej modulacji ?

Jak Ci nie przeszkadza takie cos to obnizaj dalej:
450937

mario123123
06-12-2020, 18:06
Znawcą nie jestem ale godzinami się nie przejmuję bo uważam że bardziej będzie jej szkodzić załączanie się niż ciągła praca. Chodzi mi o zużycie prądu do jakiego minimalnego zapotrzebowania na prąd może taka pompa zjechać? Czy bardziej opłacalne jest jej wyłączenie i później nagrzewanie wody i podniesienie temperatury o 0,5 stopnia bo spadnie z 22,5 stopnia do 21,5, czy jednak jej minimalna praca (modulacja) ?

codix
06-12-2020, 18:51
Znawcą nie jestem ale godzinami się nie przejmuję bo uważam że bardziej będzie jej szkodzić załączanie się niż ciągła praca. Chodzi mi o zużycie prądu do jakiego minimalnego zapotrzebowania na prąd może taka pompa zjechać? Czy bardziej opłacalne jest jej wyłączenie i później nagrzewanie wody i podniesienie temperatury o 0,5 stopnia bo spadnie z 22,5 stopnia do 21,5, czy jednak jej minimalna praca (modulacja) ?

Na majmniejszej modulacji oczywiscie bedzie miala najmniejszy pobór energii ale tez najmniejsza produkcje energii.Pompa ciepla nie ma najlepszych copów na najniższej modulacji.
A to jaki sposób wyjdzie taniej to kazdy ma inna chatę inny system c.o itd takze u jednego wyjdzie tak u innego inaczej.
U mnie pompa startuje po.np.10godzinach postoju i juz po 15min chodzi z maksymalnym dla danych warunków copem po 30min osiaga temperature zadana i zaczyna sie modulowac w dół w zaleznosci jakie sa temperatury zewnetrzne w roznych zakresach pracy ma moment gdzie jedzie z najlepszym copem.
U kogos innego po takiej przerwie bedzie inaczej.

Ps.Jak nie przejmujesz sie zaleceniami panasa co do godzin pracy to nie przejmuj sie tez startami bo panas zaleca do czterech startów na godzine pracy

-voymar-
06-12-2020, 20:16
Na majmniejszej modulacji oczywiscie bedzie miala najmniejszy pobór energii ale tez najmniejsza produkcje energii.Pompa ciepla nie ma najlepszych copów na najniższej modulacji.
A to jaki sposób wyjdzie taniej to kazdy ma inna chatę inny system c.o itd takze u jednego wyjdzie tak u innego inaczej.
U mnie pompa startuje po.np.10godzinach postoju i juz po 15min chodzi z maksymalnym dla danych warunków copem po 30min osiaga temperature zadana i zaczyna sie modulowac w dół w zaleznosci jakie sa temperatury zewnetrzne w roznych zakresach pracy ma moment gdzie jedzie z najlepszym copem.
U kogos innego po takiej przerwie bedzie inaczej.

Ps.Jak nie przejmujesz sie zaleceniami panasa co do godzin pracy to nie przejmuj sie tez startami bo panas zaleca do czterech startów na godzine pracy

Cyt. bo panas zaleca do czterech startów na godzine pracy--- Mi się wydawalo że dopuszcza do 4 startów. Już nie wiem.

codix
06-12-2020, 20:21
Cyt. bo panas zaleca do czterech startów na godzine pracy--- Mi się wydawalo że dopuszcza do 4 startów. Już nie wiem.

A widzisz jakas różnice zaleca do 4 startówczyli maksymalnie 4 a najlepiej mniej
A dopuszcza do 4 czyli maksymalnie4 a najlepiej mniej bo ja nie.
Chyba ze chciałeś zabłysnąć tym wpisem to moge specjalnie dla Ciebie poprawic zaleca na dopuszcza .

Lubuszmen
06-12-2020, 20:59
@All
Pogłębiam wiedzę o PC i sterowaniu. Jakie są relacje priorytetowe pomiędzy:
sterownikiem sprzętowym wyciągniętym z PC i zamontowanym w salonie pracującym w funkcji termostatu.
a funkcjami sterowania dostępnymi z poziomu Smart Cloud po WiFi ? szczególnie chodzi mi o harmonogram pracy.

Ustawiłem harmonogram pracy Smart Cloudem żeby się o godzinie 16 wyłączyła, ale widzę, że PC nie chce wykonać tego polecenia. Dlaczego kto wie ?
Kolejne pytanie czy można harmonogramem wyłączyć grzanie CO i w przerwach CO żeby działało CWU ?
Kto wie czemu takie coś nie chce działać lub jakie są warunki brzegowe, żeby zadziałało jak na obrazku poniżej ? Miałem takie coś i na sterowniku sprzętowym LCD po 16 widziaełm, że mieliło mi dalej CO a powinno być wyłączone.

450941

kaszpir007
06-12-2020, 22:09
Jak Ci nie przeszkadza takie cos to obnizaj dalej:
450937

Myślę że żaden producent pomp nie myślał że ktoś będzie te pompy "zmuszać" do pracy czasowej bo i po co ?
Raczej praca czasowa to "Polski wynalazek" ...
Przecież to pompy inwerterowe które modulują moc a często i samą deltę.
Przecież sprężarka w pompie puszczona samopas też po pewnym czasie się wyłączy jak zostanie przekroczona minimalna delta i właczy ponownie jak będzie odpowiednia różnica temperatur.
Więc jak pompa jest odpowiednio dobrana to po pewnym czasie sprężarka się wyłączy , wiec raczej wątpie aby przez cały sezon grzewczy sprężarka działała przez 24 godziny nonstop ..

Po to jest właśnie krzywa aby pompa nie działała bez sensu z wyższą temperaturą niż jest wymagana.

BikeBarian
06-12-2020, 22:16
@Lubuszmen
Ja miałem pomiar temp CWU na dole zbiornika ale przerzuciłem czujnik na gore (nie mam All in one) i teraz grzanie CWU jest o wiele bardziej racjonalne (mniej KWh zużywam bo niby po co grzać wodę w całym zbiorniku od razu jak tylko zużyjesz jej do pierwszej kąpieli skoro u gory zbiornika masz jeszcze duzo cieplej wody, zwłaszcza ze każde grzanie CWU to brak grzania CO co przy układzie z grzejnikami jest wkurzające.). Mam delte t dla CWU ustawione na 10st.

BikeBarian
06-12-2020, 22:23
Myślę że żaden producent pomp nie myślał że ktoś będzie te pompy "zmuszać" do pracy czasowej bo i po co ?
Raczej praca czasowa to "Polski wynalazek" ...
Przecież to pompy inwerterowe które modulują moc a często i samą deltę.
Przecież sprężarka w pompie puszczona samopas też po pewnym czasie się wyłączy jak zostanie przekroczona minimalna delta i właczy ponownie jak będzie odpowiednia różnica temperatur.
Więc jak pompa jest odpowiednio dobrana to po pewnym czasie sprężarka się wyłączy , wiec raczej wątpie aby przez cały sezon grzewczy sprężarka działała przez 24 godziny nonstop ..

Po to jest właśnie krzywa aby pompa nie działała bez sensu z wyższą temperaturą niż jest wymagana.

Tak się wszyscy kloca o ta ilość godzin pracy...nawet jak zrobisz 5tys godz w ciągu roku to i tak masz żywotność min 10 lat..a za 10 lat to PC PW będą tanie jak obecne klimatyzatory. Ciężko nawet będzie dostać cos na R32 bo wszyscy się przerzuca na R290. Nie oszukujmy się, jest boom na PC PW wiec i ceny są jakie są. Jak się to upowszechni jak klimatyzacja to za 10 lat monobloki będzie można za 5tys kupić.

codix
06-12-2020, 22:46
Tak się wszyscy kloca o ta ilość godzin pracy...nawet jak zrobisz 5tys godz w ciągu roku to i tak masz żywotność min 10 lat..a za 10 lat to PC PW będą tanie jak obecne klimatyzatory. Ciężko nawet będzie dostać cos na R32 bo wszyscy się przerzuca na R290. Nie oszukujmy się, jest boom na PC PW wiec i ceny są jakie są. Jak się to upowszechni jak klimatyzacja to za 10 lat monobloki będzie można za 5tys kupić.

Zaufaj mi ze nigdy sie nie upowszechni i nie bedzie kosztowac tyle co klimatyzator .
Pompy sa juz obecne na rynku pare lat i jakos nie tanieja a wrecz przeciwnie wymysla sie coraz nowsze zmienia co nieco i caly czas coraz drozej.
Sam tego nie zamontujesz a zarobki instalatorów też bedą rosły.
Sory ale nie zabardzo mnie stać żeby co 10lat fundowac sobie ustrojstwo do ogrzewania za ponad 20tys.

KupiłemSeTaczke
07-12-2020, 06:18
Dlaczego nie zamontujesz sam. U mnie monoblok to dwie rury i 4 czy 5 przewodów elektrycznych. Jedyne co to gwarancja ewentualnie.

codix
07-12-2020, 06:47
Dlaczego nie zamontujesz sam. U mnie monoblok to dwie rury i 4 czy 5 przewodów elektrycznych. Jedyne co to gwarancja ewentualnie.

Zaraz sie zacznie po co split jak mozna mono ,ze mozna chińczyka albo klime z opcja grzania albo używkę itp.
Powiedz ile wyjdzie Cie na gotowo z baniakiem cwu i wszystkimi gadzetami do kotłowni rurkami kablami itp.samodzielny montaz monobloka 7kw panasonica bez upustów instalatorskich na 23%vatu itp. ??

MiG25
07-12-2020, 08:27
Przywiezienie monobloka i ustawienie na fundamencie to jak by nie patrzeć też usługa montażu , i 8% Vat da się na to naliczyć...

codix
07-12-2020, 08:43
Przywiezienie monobloka i ustawienie na fundamencie to jak by nie patrzeć też usługa montażu , i 8% Vat da się na to naliczyć...

No to ponawiam pytanie ile instalator wezmie za przywiezienie i za postawienie mono panasa 7kw na fundamencie z 8%vat łącznie razem z maszyną bo charytatywnie tego nie zrobi.
Proszę o kwotę

MiG25
07-12-2020, 09:07
No weź nie przesadzaj , jak Cię to interesuje to sam sprawdź , tak samo dobrze to zrobisz jak ja i każdy inny. Będzie tańszy to ludzie będą brać monobloki , przecież to reguły rynku ,ale nie zakładaj od razu ,że monoblok będzie droższy ( może w tej chwili tak jest ,nie wiem ,,ale za miesiąc , dwa , pół roku już niekoniecznie) .

gawel
07-12-2020, 09:16
Tak się wszyscy kloca o ta ilość godzin pracy...nawet jak zrobisz 5tys godz w ciągu roku to i tak masz żywotność min 10 lat..a za 10 lat to PC PW będą tanie jak obecne klimatyzatory. Ciężko nawet będzie dostać cos na R32 bo wszyscy się przerzuca na R290. Nie oszukujmy się, jest boom na PC PW wiec i ceny są jakie są. Jak się to upowszechni jak klimatyzacja to za 10 lat monobloki będzie można za 5tys kupić.

Dokładnie , jak budowałem dom 17 lat temu to nawet nie śmiałem myśleć o pc bo dom kosztował 182 tys a pc 70tys i to była gruntówka. Obecnie ta relacja spadłą podobnie jak i względem zarobków.

Według mnie to nie tylko kwestie o których wspomniałeś, ale również zmiana klimatu, zim nie ma wymagane jest tez chłodzenie w lecie. Ocieplenie spopularyzowało pc pw i nikt już w odwiertu się nie bawi bo jest to bez sensu, podobnie jak robienie wodnych podłogówek tez za kilka lat się nie będzie opłacało zmierzamy w kierunku klim , rekuperatory to też już przerost formy nad treścią bo nie ma takich różnic temperatur jak kiedyś.

codix
07-12-2020, 09:31
No weź nie przesadzaj , jak Cię to interesuje to sam sprawdź , tak samo dobrze to zrobisz jak ja i każdy inny. Będzie tańszy to ludzie będą brać monobloki , przecież to reguły rynku ,ale nie zakładaj od razu ,że monoblok będzie droższy ( może w tej chwili tak jest ,nie wiem ,,ale za miesiąc , dwa , pół roku już niekoniecznie) .

No to ja Ci powiem bo wiem dokladnie tyle za ile dostaniesz britto z 23%vatem na allegro czy w innych hurtowniach czyli ok.16,5tys dolicz do tego zbiornik cwu,grupę bezpieczenstwa,zawór przełączający,rurki,kształtki,odpowietrzniki,k able itp i masz 20tys. Czyli dokladnie tyle ile wezmie instalator z kompletnym montazem bez Twojego udziału czy to za mono czy za splita.
Nie chodzilo w tej dyskusji o to czy mono czy split bedzie droższy tylko o to ze ktos stwierdził ze za 10lat bedzie to kosztowalo z wlasnym montażem nie jak teraz 20tys a 5tys,a tak napewno nie będzie.
To jak z telewizorami 10lat temu podstawowy lcd samsunga kosztowal 1500zl i jakos telewizory sie nie upowszechnily tak ze po 10latach kupisz podstawowy samsunga za 400zl.
Tak bedą kombinowac dokładac różne funkcje unowoczesniac żebys i tak musial dac te 1500zl.
Za 10lat taka pompa panasonika bedzie juz prawie l...robic a i tak bedzie kosztowac 16'5tys a te "proste"modele co teraz zaprzestana produkowac a niebedą ich sprzedawac po 3tys.

TrapeRu
07-12-2020, 10:12
Witam wszystkich.
Stoję przed wyborem pompy A2W dla swojego domu. ok, 140 m2 powierzchni do ogrzania, dom parterowy, styropian pod posadzką 23cm, wylewki anhydrytowe 5-6cm, ściany beton kom. 24cm + 20 cm styropian grafit, ocieplenie sufitu 30-35cm celuloza, poddasze nieużytkowe.

Ze strony ciepło właściwe OZC wychodzi mi 4,8kW (bez CWU) i nie wiem czy lepiej 5kW czy 7kW splita gen J. Panasonica ?
100% podłogówka, dwa rozdzielacze po 8 obwodów. Jeden rozdzielacz do części dziennej (sterowanie jednym termostatem), drugi rozdzielacz do sypialni i łazienek (sterowanie strefowe, termostat w każdym pomieszczeniu). Do tego zbiornik CWU 200l lub 250l. Ze względu na to sterowanie strefowe w sypialniach i łazienkach zamierzam zastosować bufor 80-100l. Skłaniam się bardziej ku 7kW i temu że bufor odbierze ewentualny nadmiar ciepła.

Czy dobrze uważam ?

Czy dostępne są tabele doborowe dla pomp generacji J ? Nie mogę tego znaleźć Panasonic Proclub.

suspectt
07-12-2020, 10:50
Czesc,
od 2 grudnia SmartCloud nie rejestruje mi zuzycia, wykresy sa "czyste". Do tej pory dzialalo bez zazutow, co sie moglo wydarzyc niedobrego ? :)

wilkxt
07-12-2020, 11:02
Podgrzewania CWU załącza się ostatnio średnio 5-6x na dobę.


A nie masz przypadkiem czujnika temperatury za nisko i jak ktoś ledwo upusci wody to zaraz spada temperatura?
Ja tak mam u siebie, dlatego grzeje raz, a pozniej wyłączam grzanie CWU bo wiem że i tak wystarczy do drugiego dnia.

BikeBarian
07-12-2020, 11:19
No to ja Ci powiem bo wiem dokladnie tyle za ile dostaniesz britto z 23%vatem na allegro czy w innych hurtowniach czyli ok.16,5tys dolicz do tego zbiornik cwu,grupę bezpieczenstwa,zawór przełączający,rurki,kształtki,odpowietrzniki,k able itp i masz 20tys. Czyli dokladnie tyle ile wezmie instalator z kompletnym montazem bez Twojego udziału czy to za mono czy za splita.
Nie chodzilo w tej dyskusji o to czy mono czy split bedzie droższy tylko o to ze ktos stwierdził ze za 10lat bedzie to kosztowalo z wlasnym montażem nie jak teraz 20tys a 5tys,a tak napewno nie będzie.
To jak z telewizorami 10lat temu podstawowy lcd samsunga kosztowal 1500zl i jakos telewizory sie nie upowszechnily tak ze po 10latach kupisz podstawowy samsunga za 400zl.
Tak bedą kombinowac dokładac różne funkcje unowoczesniac żebys i tak musial dac te 1500zl.
Za 10lat taka pompa panasonika bedzie juz prawie l...robic a i tak bedzie kosztowac 16'5tys a te "proste"modele co teraz zaprzestana produkowac a niebedą ich sprzedawac po 3tys.

Ty się odnosisz do nowej instalacji. Ja pisałem o wymianie samej pompy. Nawet jak splita zamienisz na monobloka to i tak przeróbka jest niewielka. Poza tym jeśli podnosimy kwestie ilości roboczogodzin sprężarki to nawet jak będziemy mieli 2x większy roczny przebieg niż zalecany przez Panasa to jest już prawdopodobieństwo ze padnie z tego powodu sprężarka...a wymienić sprężarkę na nowa to nie jest wielka filozofia dla ogarniętego montera...za 10 lat te sprężarki będą i lepsze i tańsze.

wilkxt
07-12-2020, 11:20
Witam wszystkich.
Stoję przed wyborem pompy A2W dla swojego domu. ok, 140 m2 powierzchni do ogrzania, dom parterowy, styropian pod posadzką 23cm, wylewki anhydrytowe 5-6cm, ściany beton kom. 24cm + 20 cm styropian grafit, ocieplenie sufitu 30-35cm celuloza, poddasze nieużytkowe.

Ze strony ciepło właściwe OZC wychodzi mi 4,8kW (bez CWU) i nie wiem czy lepiej 5kW czy 7kW splita gen J. Panasonica ?
100% podłogówka, dwa rozdzielacze po 8 obwodów. Jeden rozdzielacz do części dziennej (sterowanie jednym termostatem), drugi rozdzielacz do sypialni i łazienek (sterowanie strefowe, termostat w każdym pomieszczeniu). Do tego zbiornik CWU 200l lub 250l. Ze względu na to sterowanie strefowe w sypialniach i łazienkach zamierzam zastosować bufor 80-100l. Skłaniam się bardziej ku 7kW i temu że bufor odbierze ewentualny nadmiar ciepła.

Czy dobrze uważam ?

Czy dostępne są tabele doborowe dla pomp generacji J ? Nie mogę tego znaleźć Panasonic Proclub.

Weź 7kw, a dlaczego?Szybciej CWU nagrzejesz, a i tak się dobrze ta pompa moduleje. Ja wziołem 5 i żałuje ze nie 7, zwłąszcza ze prawie w tej samej cenie są

Andrzej5101
07-12-2020, 11:24
140 m2 powierzchni do ogrzania, dom parterowy, styropian pod posadzką 23 cm,
wylewki anhydrytowe 5-6 cm, ściany beton kom. 24cm + 20 cm styropian grafit,
ocieplenie sufitu 30-35cm celuloza, poddasze nieużytkowe.

Ze wzgl; na cienkie wylewki i anhydrytowe- będziesz zmuszony grzać całodobowo

OZC wychodzi mi 4,8 kW (bez CWU)
- i nie wiem czy lepiej 5 kW czy 7 kW splita gen J. Panasonica ?
100% podłogówka, dwa rozdzielacze po 8 obwodów.
Do tego zbiornik CWU 200l lub 250l.
Ze względu na to sterowanie strefowe w sypialniach i łazienkach zamierzam zastosować
bufor 80-100 l.
Skłaniam się bardziej ku 7kW i temu że bufor odbierze ewentualny nadmiar ciepła.
Poczytaj perypetie kolegi ;
dmdaikin - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?359527-Daikin-Altherma-3-8kw-TAKTOWANIE/page15
Ile osób ???

wilkxt
07-12-2020, 11:27
Ustawienie harmonogramu z komputera trwa 2minuty. Więc to nie problem.


Na harmonogramie z "komputera" to bym nie polegał za bardzo, lepiej ustaw na kontrolerze bo to są dwie różne rzeczy (nie wiem w sumie dlaczego).

MiG25
07-12-2020, 11:54
Bo kontroler ( tak samo jak moduł) jest osobnym sterownikiem, w samej "płytce" pompy nie ma ani harmonogramów , ani liczników energii , To wszystko liczy , a takze włącza i wyłącza wg harmonogramu kontroler.
Płyta Panasonica pokazuje tylko aktualne zużycie w Watach ( a i tak niedokładnie).

wilkxt
07-12-2020, 11:59
[B]...za 10 lat te sprężarki będą i lepsze i tańsze.

Lepsze, w sensie wydajniejsze i tańsze to tak, ale czy żywotniejsze to wątpię.

Moja mała pompa w 1,5 miesiaca wykrecila ponad 700h pracy, czyli za sezon bedzie grubo ponad 2500h. Tylko co ja mam jej zrobić, jak w cieple dni kreci sie na niskich obrotach ale sie nie wyłącza. Teraz grzeje tylko na krzywej, wczesniej mialem krzywą i termostat wewnetrzny, ale denerwowało mnie jak akrat nagrzała dom do południa i sie wyłaczyła (a mam jeszce prad z paneli),a pozniej włączała sie na wieczór i grzała prawie całą noc. Wieć zrobiłem tak ,że na wieczór obnizalem tem o jeden stopień i wtedy jak nie było za zimno na zewnatrz to się przez noc nie włączała. Właczała sie rano (harmonogram podbijal o 1 stopien) ale podłoga była już mocno wystudzona i długo się nagrzewała, komfort był sredni. Nie wspomnę o tym, że pracowała z max mocą od rana i przy niskiej temperaturze i duzej wilgoci, robila defrosty co godzinę. Jak kręciła sie na sredniej mocy tych defrostów było dużo mniej. Dlatego teraz pracuje prawie cały czas (moze poza dniami jak jest powyzej 10 stopni). Nie wiem czy to dobrze czy żle w instrukcji nic o tym nie pisali, że nie mozę pracowac cały czas.

TrapeRu
07-12-2020, 12:18
Poczytaj perypetie kolegi ;
dmdaikin - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?359527-Daikin-Altherma-3-8kw-TAKTOWANIE/page15
Ile osób ???

4 osoby.

gawel
07-12-2020, 12:35
Lepsze, w sensie wydajniejsze i tańsze to tak, ale czy żywotniejsze to wątpię.

Moja mała pompa w 1,5 miesiaca wykrecila ponad 700h pracy, czyli za sezon bedzie grubo ponad 2500h. Tylko co ja mam jej zrobić, jak w cieple dni kreci sie na niskich obrotach ale sie nie wyłącza. Teraz grzeje tylko na krzywej, wczesniej mialem krzywą i termostat wewnetrzny, ale denerwowało mnie jak akrat nagrzała dom do południa i sie wyłaczyła (a mam jeszce prad z paneli),a pozniej włączała sie na wieczór i grzała prawie całą noc. Wieć zrobiłem tak ,że na wieczór obnizalem tem o jeden stopień i wtedy jak nie było za zimno na zewnatrz to się przez noc nie włączała. Właczała sie rano (harmonogram podbijal o 1 stopien) ale podłoga była już mocno wystudzona i długo się nagrzewała, komfort był sredni. Nie wspomnę o tym, że pracowała z max mocą od rana i przy niskiej temperaturze i duzej wilgoci, robila defrosty co godzinę. Jak kręciła sie na sredniej mocy tych defrostów było dużo mniej. Dlatego teraz pracuje prawie cały czas (moze poza dniami jak jest powyzej 10 stopni). Nie wiem czy to dobrze czy żle w instrukcji nic o tym nie pisali, że nie mozę pracowac cały czas.

Czy lepiej? Dla sprężarki tak bo nie zarzyna wymiennika i się nie defrostuje co chwila. Jest jedno ale jak to jest pompa duzej mocy i nawet na minimum bierze z 1,5 kw na przykład, to może się okazać że lepeij jest jak ma jednak przerwy i chodzi z większym obciążeniem. Z tego co zauważyłem to klimy mają oszukane to minimum tak z 2,5 raza i to im większa moc tym przekłamanie większe i tu faktycznie mniejsze agregaty sa oszczędniejsze np mój ma minimum 100W ale jego minimum to ok 250 W i ok ale juze np 5,3 kw nie chodzi poniżej 800W a to dużo 576 kwh/30 dni.

wilkxt
07-12-2020, 12:40
Bo kontroler ( tak samo jak moduł) jest osobnym sterownikiem, w samej "płytce" pompy nie ma ani harmonogramów , ani liczników energii , To wszystko liczy , a takze włącza i wyłącza wg harmonogramu kontroler.
Płyta Panasonica pokazuje tylko aktualne zużycie w Watach ( a i tak niedokładnie).

No własnie, koncepcyjnie te harmonogramy maja żle zrobione, bo tak jak inne ustawienia(delta, krzywa, itp.) powinny być trzymane w "płycie głównej" pompy.

-voymar-
07-12-2020, 14:02
Czy lepiej? Dla sprężarki tak bo nie zarzyna wymiennika i się nie defrostuje co chwila. Jest jedno ale jak to jest pompa duzej mocy i nawet na minimum bierze z 1,5 kw na przykład, to może się okazać że lepeij jest jak ma jednak przerwy i chodzi z większym obciążeniem. Z tego co zauważyłem to klimy mają oszukane to minimum tak z 2,5 raza i to im większa moc tym przekłamanie większe i tu faktycznie mniejsze agregaty sa oszczędniejsze np mój ma minimum 100W ale jego minimum to ok 250 W i ok ale juze np 5,3 kw nie chodzi poniżej 800W a to dużo 576 kwh/30 dni.

Urządzenie ktore ma grzać nie chodzi na minimum:D

BikeBarian
07-12-2020, 15:23
Lepsze, w sensie wydajniejsze i tańsze to tak, ale czy żywotniejsze to wątpię.

Moja mała pompa w 1,5 miesiaca wykrecila ponad 700h pracy, czyli za sezon bedzie grubo ponad 2500h.

I dobrze. To ma grzać, czyli robić to do czego była zaprojektowana. Jest to tez urządzenie inwertorowe czyli ma się modulować w swoim projektowym zakresie mocy. Gdyby nie miało to pozytywnego wpływu na jej żywotność to by producenci zostali przy On-Off gdzie miałbyś duzo więcej stop-startów sprężarki. Gdybyś miał mocniejsza to by więcej odpoczywała ale każdy start-stop sprężarki jest dla niej obciążeniem chociażby ze względu na gospodarkę olejowa. Śmiem twierdzić ze twoja wytrzyma tyle ile 9KW u kogoś kto ma mniej roboczogodzin ale więcej stop-startów sprężarki. Niestety przekonamy się o tym dopiero pewnie za 10 lat :)

qbikm
07-12-2020, 15:25
Witam wszystkich
jestem posiadaczem pierwszy rok Panasonic Aquarea T-Cap 12kW 3faz
chciałbym podłączyć termostat pokojowy Auraton 2030, który pozostał po ekogroszku
wiem że trzeba zmienić w ustawieniach na termostat zewnętrzny i podpiąć dwa kabelki, tylko mam dylemat gdzie
dołączę zdjęcia
typuję Exsternal Control 1, ale jest jeszcze Room Temp Zone 1
jeśli ktoś może udzielić pomocy to będę wdzięczny
na forum znalazłem podłączenie t-cap9Kw ale to chyba inna płyta
pozdrawiam

450963450964

BikeBarian
07-12-2020, 15:25
Urządzenie ktore ma grzać nie chodzi na minimum:D

No własnie ze chodzi...bo rola tego urządzenia jest uzupełnianie strat energii cieplnej w budynku. Zimy mamy jakie mamy wiec większość czasu te straty sa minimalne wiec i na minimum PC chodzi. Ehh, czasami tęsknię za zimami z lat 80 i 90 tych...:)

codix
07-12-2020, 16:21
No własnie ze chodzi...bo rola tego urządzenia jest uzupełnianie strat energii cieplnej w budynku. Zimy mamy jakie mamy wiec większość czasu te straty sa minimalne wiec i na minimum PC chodzi. Ehh, czasami tęsknię za zimami z lat 80 i 90 tych...:)

Tak z ciekawosci ile masz startów i godzin pracy na rok?

zuku1786
07-12-2020, 17:36
Witam wszystkich
jestem posiadaczem pierwszy rok Panasonic Aquarea T-Cap 12kW 3faz
chciałbym podłączyć termostat pokojowy Auraton 2030, który pozostał po ekogroszku
wiem że trzeba zmienić w ustawieniach na termostat zewnętrzny i podpiąć dwa kabelki, tylko mam dylemat gdzie
dołączę zdjęcia
typuję Exsternal Control 1, ale jest jeszcze Room Temp Zone 1
jeśli ktoś może udzielić pomocy to będę wdzięczny
na forum znalazłem podłączenie t-cap9Kw ale to chyba inna płyta
pozdrawiam

450963450964

Room Thermo 1 do złącza H- heat oraz L
Ustawiasz w menu instalatora / Strefa i czujnik / Termostat pokojowy / Zewnętrzny.
Włączasz pompę , przestawiasz na tryb grzania (może też być auto ,jeśli temperatury są ustawione tak ,żeby było grzanie) ,i po otrzymaniu sygnału z regulatora stycznik w nim się zamknie ,zwierając H z L i pompa włączy grzanie.

BikeBarian
07-12-2020, 18:06
Tak z ciekawosci ile masz startów i godzin pracy na rok? Od początku listopada 720 startów i 620 godz pracy.

codix
07-12-2020, 18:14
Od początku listopada 720 startów i 620 godz pracy.

No i jak sadzisz która ma wieksze szanse na dluższy zywot Twoja z trybem ciaglego chodzenia i ma po miesiacu 720startów czy moja z przerwami która ma po calym roku 1700startów i 1600godzin pracy ??

BikeBarian
07-12-2020, 18:36
No i jak sadzisz która ma wieksze szanse na dluższy zywot Twoja z trybem ciaglego chodzenia i ma po miesiacu 720startów czy moja z przerwami która ma po calym roku 1700startów i 1600godzin pracy ??

No cóż, mam 2x większą chałupę niż ty w dodatku wolno stojącą i potrzebuje 3x więcej energii (15000KWh rok w rok - po 8 lat doświadczenia palenia ekogrochem). Gdybym przewymiarował swoja pompę 3 krotnie to tez bym miał takie imponujące wyniki...zamiast tego świadomie wybrałem taka moc (7KW seria J). Wystarczy spojrzeć na twoje zapotrzebowanie na energie...
"Od 22.07.2019 do 22.07.2020 co+cwu 1500kwh", (tyle to ja w dwa miesiące zużywam). Wybierając PC 7KW świadomie ja przewymiarowałeś i w ten sposób twoja PC sie mocno nudzi, stad takie wyniki. W twoim przypadku za większą moc PC dopłaciłeś niewiele ale jak ktoś ma przeskoczyć z 7KW na T-CAP 12KW 3f to już różnica w cenie boli.

Po 10 latch i tak planuje zmienić PC na inna z lepszym SCOP. Dla mnie najważniejsze jest teraz ze mam grzanie za darmo w połączeniu z PV na dachu. Za PC zapłaciłem po wszelkich dotacjach i ulgach 11k pln. Do tej pory płaciłem rocznie za grzanie wunglem 3k pln. W obecnej sytuacji po 4 latach inwestycja w PC mi się zwróci wiec licytowanie się ze mną komu dłużej PC wytrzyma nie ma sensu. U mnie ma wytrzymać 10 lat a potem wstawię jakiś monoblok po taniości. Koniec końcem wszystkie te urządzenia maja robić tylko jedno...tanio grzać chałupę.

gawel
07-12-2020, 18:45
No cóż, mam 2x większą chałupę niż ty w dodatku wolno stojącą i potrzebuje 3x więcej energii (15000KWh rok w rok - po 8 lat doświadczenia palenia ekogrochem). Gdybym przewymiarował swoja pompę 3 krotnie to tez bym miał takie imponujące wyniki...zamiast tego świadomie wybrałem taka moc (7KW seria J). Wystarczy spojrzeć na twoje zapotrzebowanie na energie...
"Od 22.07.2019 do 22.07.2020 co+cwu 1500kwh", (tyle to ja w dwa miesiące zużywam). Wybierając PC 7KW świadomie ja przewymiarowałeś i w ten sposób twoja PC sie mocno nudzi, stad takie wyniki. W twoim przypadku za większą moc PC dopłaciłeś niewiele ale jak ktoś ma przeskoczyć z 7KW na T-CAP 12KW 3f to już różnica w cenie boli.

Po 10 latch i tak planuje zmienić PC na inna z lepszym SCOP. Dla mnie najważniejsze jest teraz ze mam grzanie za darmo w połączeniu z PV na dachu. Za PC zapłaciłem po wszelkich dotacjach i ulgach 11k pln. Do tej pory płaciłem rocznie za grzanie wunglem 3k pln. W obecnej sytuacji po 4 latach inwestycja w PC mi się zwróci wiec licytowanie się ze mną komu dłużej PC wytrzyma nie ma sensu. U mnie ma wytrzymać 10 lat a potem wstawię jakiś monoblok po taniości. Koniec końcem wszystkie te urządzenia maja robić tylko jedno...tanio grzać chałupę.

nic dodać nic ująć, szacun

codix
07-12-2020, 18:49
No cóż, mam 2x większą chałupę niż ty w dodatku wolno stojącą i potrzebuje 3x więcej energii (15000KWh rok w rok - po 8 lat doświadczenia palenia ekogrochem). Gdybym przewymiarował swoja pompę 3 krotnie to tez bym miał takie imponujące wyniki...zamiast tego świadomie wybrałem taka moc (7KW seria J). Po 10 latch i tak planuje zmienić PC na inna z lepszym SCOP. Dla mnie najważniejsze jest teraz ze mam grzanie za darmo w połączeniu z PV na dachu. Za PC zapłaciłem po wszelkich dotacjach i ulgach 11k pln. Do tej pory płaciłem rocznie za grzanie wunglem 3k pln. W obecnej sytuacji po 4 latach inwestycja w PC mi się zwróci wiec licytowanie się ze mną komu dłużej PC wytrzyma nie ma sensu. U mnie ma wytrzymać 10 lat a potem wstawię jakiś monoblok po taniości. Koniec końcem wszystkie te urządzenia maja robić tylko jedno...tanio grzać chałupę.

Moja powinna miec 5kw co nie wiele by zmienilo w startach i czasie pracy bo widze jak tetaz ta pracuje.
Moze wtedy by miala wlasnie te 2200godzin.
Zreszta jak by byla trzy razy przewymiarowana to wlasnie miala by problem z taktowaniem.
Nikt sie nie lixytuje tylko obiektywnie powiedz jak Ci sie zdaje.
Jak Ty masz takie podejscie ze za 10lat sobie wymienisz to nie glos na forum swoich wydaje mi sie bo inni zakladaja z nadzieja ze im to ze 20lat pochodzi a jeszcze wezma przyklad z Ciebie i po calym roku beda mieli 4000 startów i 4000godzin
(a program doborowy firmy panasonic ostrzega wykrzyknikiem o przekroczeniu 2200godzin pracy na rok)chyba ze jestes kolejnym wyznawcą że niedouki z firmy panasonic są w błędzie.No to no coment.

-voymar-
07-12-2020, 19:51
No i jak sadzisz która ma wieksze szanse na dluższy zywot Twoja z trybem ciaglego chodzenia i ma po miesiacu 720startów czy moja z przerwami która ma po calym roku 1700startów i 1600godzin pracy ??

codix! ja u siebie bym miał 720h-pracy i 2 - Wł ,Wył

qbikm
07-12-2020, 19:54
Room Thermo 1 do złącza H- heat oraz L
Ustawiasz w menu instalatora / Strefa i czujnik / Termostat pokojowy / Zewnętrzny.
Włączasz pompę , przestawiasz na tryb grzania (może też być auto ,jeśli temperatury są ustawione tak ,żeby było grzanie) ,i po otrzymaniu sygnału z regulatora stycznik w nim się zamknie ,zwierając H z L i pompa włączy grzanie.

Dzięki, poszło:yes:
rzeczywiście opisane jak byk, pomroczność jasna
u mnie od 01.09 CO/CWU 1673 Kw 1243 starty 1002 godziny , temperatury dół 18-20st góra 21,5- 23st
chciałbym zmniejszyć godziny bo moduluje 19-21 hz
dodam stopkę wkrótce, dom 200m2 z lat 80 jakieś 470 m3
pozdrawiam

1igor1
07-12-2020, 20:38
Była ostatnio dyskusja na temat przesunięcia automatycznego krzywej przy termostacie z jedn wewnetrznej. Chyba jednak J to ma, jeszcze nie testowałem ale wg insrukcji jest. Oto wycinek
"Istnieją 2 metody ustawiania temperatury zasilania wody.
Prosta: Bezpośrednie ustawienie temperatury zasilania wody (wartość stała)
Krzywa kompensacji: Ustawienie temperatury zasilania wody zależy od temperatury zewnętrznej otoczenia
W razie użycia termostatu pokojowego lub termistora pokojowego można ustawić krzywą kompensacji.
W takim przypadku krzywa kompensacji przesunięta jest zgodnie ze stanem termicznym WŁ./WYŁ..
• (Przykład) Jeśli szybkość wzrostu temperatury w pomieszczeniu jest;
bardzo mała  przesunięcie krzywej kompensacji w górę
bardzo duża  przesunięcie krzywej kompensacji w dół"

codix
07-12-2020, 20:55
Była ostatnio dyskusja na temat przesunięcia automatycznego krzywej przy termostacie z jedn wewnetrznej. Chyba jednak J to ma, jeszcze nie testowałem ale wg insrukcji jest. Oto wycinek
"Istnieją 2 metody ustawiania temperatury zasilania wody.
Prosta: Bezpośrednie ustawienie temperatury zasilania wody (wartość stała)
Krzywa kompensacji: Ustawienie temperatury zasilania wody zależy od temperatury zewnętrznej otoczenia
W razie użycia termostatu pokojowego lub termistora pokojowego można ustawić krzywą kompensacji.
W takim przypadku krzywa kompensacji przesunięta jest zgodnie ze stanem termicznym WŁ./WYŁ..
• (Przykład) Jeśli szybkość wzrostu temperatury w pomieszczeniu jest;
bardzo mała  przesunięcie krzywej kompensacji w górę
bardzo duża  przesunięcie krzywej kompensacji w dół"

No w Jtce niby jest jakies automatyczne jakies PI ale nie wiem czy działa.
W seri H tez mialo niby byc tylko jest to inaczej nazwane i nie działa ale w tcapach jest też ten PI i podobno cos tam zmienia MIG25 cos tam testowal to

MiG25
07-12-2020, 21:04
Tak ,testuję dwie strefy z termistorami pokojowymi, do tej pory testowałem to na prostych dla dwóch stref , dziwnym zbiegiem okoliczności godzinę temu w servisówce czytałem to po angielsku , to co @1igor1 zacytował po polsku , i zmieniłem na krzywe ( dosyć płaskie ,ale zobaczymy , czy cokolwiek się będzie przesuwać.

Też jest kwestia zapytanie co to znaczy szybkość wzrostu temperatury pomieszczenia bardzo mała/duża , ale potestujemy.

Na pewno temperatura docelowa leci w dół z docelowej ustawionej jako prosta 32 do 20 jak temperatura w pomieszczeniu wzrosnie do ustawionych , ale o dziwo nie wyłącza objegówki.

Lubuszmen
07-12-2020, 21:33
@All
Objaśnijcie mi drodzy forumowicze różnice jakie są pomiędzy wyborem sterowania grzania za pomocą "delty T" a "maksymalnym przepływem" generacja J
Jakie są zalety obu trybów a jakie wady ?

MiG25
07-12-2020, 22:00
Maksymalnu przeplyw ,to nic innego jakbys w H ustawil deltę rowna 1.
Objegowka będzie cały czas chodziła prawie, ze na maxa ,przez co delta będzie jak najniższa. Ale przy znamionowej mocy 1 to nigdy nie bedzie.

wilkxt
07-12-2020, 22:01
Też jest kwestia zapytanie co to znaczy szybkość wzrostu temperatury pomieszczenia bardzo mała/duża , ale potestujemy.

.

Uklad regulacji patrzy jak szybko rosnie lub spada temperatura w pomiesczczeniu i w zaleznosci od tego dobiera odchylke regulacji tak włąsnie dziala regulator PI https://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PI

BikeBarian
08-12-2020, 01:51
Moja powinna miec 5kw co nie wiele by zmienilo w startach i czasie pracy bo widze jak tetaz ta pracuje.
Moze wtedy by miala wlasnie te 2200godzin.
Zreszta jak by byla trzy razy przewymiarowana to wlasnie miala by problem z taktowaniem.
Nikt sie nie lixytuje tylko obiektywnie powiedz jak Ci sie zdaje.
Jak Ty masz takie podejscie ze za 10lat sobie wymienisz to nie glos na forum swoich wydaje mi sie bo inni zakladaja z nadzieja ze im to ze 20lat pochodzi a jeszcze wezma przyklad z Ciebie i po calym roku beda mieli 4000 startów i 4000godzin
(a program doborowy firmy panasonic ostrzega wykrzyknikiem o przekroczeniu 2200godzin pracy na rok)chyba ze jestes kolejnym wyznawcą że niedouki z firmy panasonic są w błędzie.No to no coment.

Liczenie na to ze PC wytrzyma 20 lat jest mocno baaardzo optymistyczne. Za te 20 lat technologia będzie tak do przodu ze większość sama będzie chciała zmieniać swoje PC ze względu na koszta eksploatacji starych pompa oraz skok efektywności nowych (nowe czynniki), nie wspominając o cenie bo nie wierze w to ze ceny PC PW się utrzymają na obecnym poziomie. Pozostaje jeszcze kwestia tego czy nadal będziemy grzać domy "centralnie"...już teraz jest tendencja do tego żeby grzać "zadaniowo" czyli pełny HVAC bo to taniej wychodzi.

gawel
08-12-2020, 06:54
Liczenie na to ze PC wytrzyma 20 lat jest mocno baaardzo optymistyczne. Za te 20 lat technologia będzie tak do przodu ze większość sama będzie chciała zmieniać swoje PC ze względu na koszta eksploatacji starych pompa oraz skok efektywności nowych (nowe czynniki), nie wspominając o cenie bo nie wierze w to ze ceny PC PW się utrzymają na obecnym poziomie. Pozostaje jeszcze kwestia tego czy nadal będziemy grzać domy "centralnie"...już teraz jest tendencja do tego żeby grzać "zadaniowo" czyli pełny HVAC bo to taniej wychodzi.

Dokładnie, dodam tylko że centralne to miniona epoka kiedy rezygnowano z wielu palenisk w piecach i kominkach i używano wody jako nośnika ciepła z jednego paleniska do wielu pomieszczeń i to było rewolucyjne i miało jak najbardziej sens.

Jednak minęło prawie 200 lat i pewne rzeczy się zmieniły a przynajmniej powinny i robienie wodnych układów grzejnych i tłumaczenie że to niepodrabialny przez inne urządzenia komfort jest nieuzasadnione i głupie i może być traktowany jedynie jako marny argument na wywalenie pieniędzy na wodne co w nowym domu. Oczywiście rynek zawsze się dostosowuje do takich owczych pędów trochę je kreując . Ma być CO za kilkanaście tysięcy to dorzućmy pc za 35 k z montażem, To jest ukad grzejny który daje komfort jak wiele tańszych wariantów jednak jest po prostu stratą finansową w porównaniu z kosztami innych rozwiązań. Tłumaczenie że to kaprys to kolejny słaby argument na uzasadnienie braku ekonomicznego myślenia.
Ktoś kupuje PC za 35 k a ktoś futro nikt nie zmarznie , chociaż futro jest bardziej komfortowe i można używać go nago :)

Pamiętam jak kilkanaście lat temu mus have był kominek w domu i nie było żadnej dyskusji, owszem mam kominek i ja tylko że od 10 lat w nim nie palę już wcale.
Powody były 4
syf w salonie i tu nie ma żadnej dyskusji
ocieplenie klimatu
możliwość zmiany dostawcy prądu i nieopłacalność cen drewna
PV

Nastar
08-12-2020, 11:52
Za PC zapłaciłem po wszelkich dotacjach i ulgach 11k pln.
Sporo tych ulg. Możesz napisać na jakie programy się załapałeś oprócz ulgi termomodernizacyjnej ?

MiG25
08-12-2020, 12:00
Uklad regulacji patrzy jak szybko rosnie lub spada temperatura w pomiesczczeniu i w zaleznosci od tego dobiera odchylke regulacji tak włąsnie dziala regulator PI https://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PI

Po przestawieniu na krzywe , wg krzywej temperatura docelowa powinna być równo 32 , a pompa ustaliła temperaturę docelową 33... Więc albo coś dodała , albo zaokrągla w górę :)

EDIT: Wcześniej odejmowanie też zauważyłem ( jak temperatura w strefie była taka jak ustawiona).

plusfoto
08-12-2020, 12:15
Po przestawieniu na krzywe , wg krzywej temperatura docelowa powinna być równo 32 , a pompa ustaliła temperaturę docelową 33... Więc albo coś dodała , albo zaokrągla w górę :)

EDIT: Wcześniej odejmowanie też zauważyłem ( jak temperatura w strefie była taka jak ustawiona).


Bo ta krzywa to nie krzywa a schodki. Mam krzywą -15/32 i 9/27. A działa to tak: powyżej 9 będzie 27, w zakresie 9 do 4 będzie 28, 4 do -1 29, -1 do -6 jest 30, od -6 do -10 jest 31 a gdy temperatura spadnie poniżej -10 jest 32. Po przekroczeniu temp. wynikającej z krzywej zaokrągla do pełnej w górę. Tak jak zauważyłeś jak z krzywej przekroczy 28 to ustawia 29, jak przekroczy 29 to ustawi 30 i.t.d.

MiG25
08-12-2020, 12:32
No jasne ,że schodki , jeszcze raz , z krzywej wychodzi 32 , a pompa podbiła do 33.
Jak temperatura termistora była zrównana z ustawioną na sterowniku to również było 30 , 31 ,32 i rosło wraz z czasem i wraz ze spadkiem temperatury termistora.

30 żeby wyszło to temperatura otoczenia musiała by wzrosnąć do 10 stopni , a dziś temperatury na zero/ minus.

Poczekam jeszcze cykl i wstawię logi.

BikeBarian
08-12-2020, 12:37
Sporo tych ulg. Możesz napisać na jakie programy się załapałeś oprócz ulgi termomodernizacyjnej ?
Czyste powietrze 2 - dotacja 13.5k a reszta to ulga termomodernizacyjna 32%.

09-12-2020, 08:04
Mam problem z rejestracją w "AQUAREA Service Cloud".
Mój instalator zarejestrował się jako użytkownik i nie przekazał mi hasła.
Wiec próbowałem samodzielnie ale coś nie bangla.
Poprawcie, co robię nie tak.
Zarejestrowałem się uzyskując Panasonic ID.
Wszedłem na https://aquarea-smart.panasonic.com/ i zalogowałem się.
Przytrzymałem środkowy przycisk na adapterze.
Wpisem ID i hasło i nic. Znaczy się błąd:
"Błędny identyfikator lub hasło urządzenia. Sprawdź, czy zarejestrowałeś prawidłowy identyfikator urządzenia, zapisany na adapterze, i prawidłowe hasło. Jeżeli zarejestrowałeś prawidłowy identyfikator i hasło, to sprawdź, czy adapter może podłączyć się do sieci. Jeżeli powyższe zalecenia nie doprowadzą do rozwiązania problemu, to zresetuj adapter i sprawdź ponownie.
(1005-1400)"
Adapter podłączony po kablu.

Witam,
mam ten sam problem. Probuje go rozwiazac od tygodnia i nic. Jak sobie z tym poradziles? Moglbys napisac na priva? [email protected]
dzięki
Marcin

LeeOne
09-12-2020, 08:10
Przytrzymaj przycisk reset ok 10-12s, miałam ten sam problem -pomoglo

MiG25
09-12-2020, 09:22
Jeżeli użytkownik i/lub instalator przypisał do swojego konta urządzenie , to trzeba je przywrócić do ustawień domyślnych ,ale będąc pewnym ,że urządzenie jest podpięte do internetu , czyli najlepiej przez kabel LAN. Wtedy moduł przywróci w sobie ustawienia domyślne a także wyśle przez internet komendę do odłączenia modułu od konta/kont.(Uwaga , odłączycie w ten sposób instalatora od usługi! ).
A procedura to trzeba przytrzymać dwa skrajne przyciski (WPS i Check) na raz przez przynajmniej 10sekund.

Jeśli moduł nie będzie podłączony do internetu , to ustawienia domyślne zostaną przywrócone tylko w module ( np. skasowane hasło do wifi , usunięty harmonogram z modułu...) , a moduł podłączy się do konta , które było do niego przypisane ( też może być przydatne , jak coś się z modułem dzieje , a nie chcemy ,żeby się odłączyło od konta - upewnić się dwa razy , że moduł nie ma dostępu do internetu odłączając kabel LAN , a jeśli jest na WIFI to przełączyć na LAN - hasło do wifi i tak będzie skasowane).

Lubuszmen
09-12-2020, 18:41
@All
O co chodzi z tym licznikiem sprężarki "Ilość "wył-wł" ? Panas pisze że do 4 na godzinę dopuszcza.
Na forum czytam, że dla trwałości należy dążyć do jak najmniejszej ilości startów.
Rozumiem, że przy zalecanych rocznie 2200 do 2500 godzin pracy ilość 7tys wył.-wł. sprężarki (np. 3 / 1h) - jest dopuszczalne przez Panasa ?
Dalej co to znaczy "start sprężarki".... zauważyłem, że sprężarka pracując z pełną mocą nagle zwalania częstotliwość i przechodzi do defrostu
na liczniku przybywa 1, po defroście kiedy płynnie wracamy do grzania znowuż przybywa 1 na liczniku... i takich kilka cykli na 2-3godziny pracy pompy bywa kilka. Sprężarka praktycznie cały czas chodzi (ciągle się tam coś kotłuje w jednostce zewnętrznej) a na "liczniku wył-wł" potrafi przybyć 10-14 impulsów w 5 godzin pracy. Przy 3000h pracy w roku "licznik wył.-wł." pokaże mi 4-5tys. czyli spełniony będzie warunek 1 impuls na min. 15minut (nie więcej niż 4 na 1h).
Gdzie mogę na ten temat więcej doczytać, albo kto w skrócie objaśni mi to, bo po kilku dniach kombinowania skłaniam się do wniosku, że to cały techniczne rozkminianie, to wszystko o dupy kant jest do potłuczenia.
Pompę należy włączyć, ustawić temperaturę domu, CWU ... i mieć głęboko w dooopie dopóki ciepło w domu jest ;-)
Potwierdźcie mi, że doszedłem do dobrego wniosku :)

-voymar-
09-12-2020, 19:46
@All
O co chodzi z tym licznikiem sprężarki "Ilość "wył-wł" ? Panas pisze że do 4 na godzinę dopuszcza.
Na forum czytam, że dla trwałości należy dążyć do jak najmniejszej ilości startów.
Rozumiem, że przy zalecanych rocznie 2200 do 2500 godzin pracy ilość 7tys wył.-wł. sprężarki (np. 3 / 1h) - jest dopuszczalne przez Panasa ?
Dalej co to znaczy "start sprężarki".... zauważyłem, że sprężarka pracując z pełną mocą nagle zwalania częstotliwość i przechodzi do defrostu
na liczniku przybywa 1, po defroście kiedy płynnie wracamy do grzania znowuż przybywa 1 na liczniku... i takich kilka cykli na 2-3godziny pracy pompy bywa kilka. Sprężarka praktycznie cały czas chodzi (nie ma tzw. zimnego startu) a na "liczniku wył-wł" potrafi przybyć 10-14 impulsów w 5 godzin pracy. Przy 3000h pracy w roku "licznik wył.-wł." pokaże mi 4-5tys. czyli spełniony będzie warunek 1 impuls na min. 15minut (nie więcej niż 4 na 1h).
Gdzie mogę na ten temat więcej doczytać, albo kto w skrócie objaśni mi to, bo po kilku dniach kombinowania skłaniam się do wniosku, że to cały techniczne rozkminianie, to wszystko o dupy kant jest do potłuczenia.
Pompę należy włączyć, ustawić temperaturę domu, CWU ... i mieć głęboko w dooopie dopóki ciepło w domu jest ;-)
Potwierdźcie mi, że doszedłem do dobrego wniosku :)

Jaka temp. zasilania? I jaką masz deltę?

Lubuszmen
09-12-2020, 20:55
Jaka temp. zasilania? I jaką masz deltę?

Delta 5 stopni ale eksperymentowałem z 4 - większe przepływy były.
Zasilanie ustawiłem krzywą kompensacyjną 40st. dla -20 do -12, 28 dla +15 czyli dzisiaj przy 0stopni powinno być ok. 34 na zasilaniu

MiG25
09-12-2020, 21:29
Nie wiem po co koledze te dane.... Masz jednostkę zewnętrzną jedowentylatorową , a tam sprężarka się zatrzymuje podczas defrostu , Niektórym cykl włącz-wyłącz zlicza jako +1 , innym +2 ( +1 włączenie i +1 wyłączenie , od czego to zależy nie wiadomo).
I tak , doszedłeś do słusznego wniosku , włączyć i się nie przejmować :)

codix
10-12-2020, 06:16
Nie wiem po co koledze te dane.... Masz jednostkę zewnętrzną jedowentylatorową , a tam sprężarka się zatrzymuje podczas defrostu , Niektórym cykl włącz-wyłącz zlicza jako +1 , innym +2 ( +1 włączenie i +1 wyłączenie , od czego to zależy nie wiadomo).
I tak , doszedłeś do słusznego wniosku , włączyć i się nie przejmować :)

Nie zlicza wylaczen.
Sprawdzalem podczas defrostu sdc7kw sprezarka 2x startuje a wiec 2x staje i do licznika jest doliczane tylko w momencie startu sprezarki nie stopu.
Fizycznie sie zatrzymuje i nastepuje brak poboru energi przez minute moze nie wszyscy to wylapuja bo obiegówka w tym czasie chodzi na maksa wiec niezle halasuje.
Tak samo podczas normalnej pracy jak wystartuje jest naliczany start na liczniku a jak stanie np.z termostatu czy harmonogramu czy przegrzania to stop nie jest zliczany.

Co do defrostów to tez sprawdzone defrostu nie przerwie termostat nie przerwie nacisniecie przycisku wylaczenia pompy ale przerywa go harmonogram.

mundi73
10-12-2020, 06:23
Witam. Jest gdzieś napisane w wytycznych panasa o pracy rocznej PC nie przekraczającej....gdz . Mam mały spór i szukam źródła. Może ktoś wskazać gdzie zapisane to jest. Dziękuję

MiG25
10-12-2020, 06:28
Mi tez zlicza tylko starty sprężarki, ale skoro ludzie piszą,że im stopy tez zlicza,to nie ma powodu ,zeby w to nie wierzyć (bo to nie jest tylko jeden przypadek)

MiG25
10-12-2020, 06:32
Te 2200h jest w programie Panasonica do doboru pompy ciepła jako wartosc domyslna,ale w opcjach/konfiguracji ta wartosc mozna dowolnie zmieniać,zeby ostrzegal przy innej wartości, stąd te 2200h nie jest wartością, której się trzeba kurczowo trzymać.

codix
10-12-2020, 06:46
Te 2200h jest w programie Panasonica do doboru pompy ciepła jako wartosc domyslna,ale w opcjach/konfiguracji ta wartosc mozna dowolnie zmieniać,zeby ostrzegal przy innej wartości, stąd te 2200h nie jest wartością, której się trzeba kurczowo trzymać.

Wiadomo ze kurczowo nie ale z jakiegos powodu wstawili taks opcje i domyslnie ja ustawili na 2200h.

To tak samo jak domyslnie jest ustawiony punkt biwalencji ktory nie pozwoli dobrac za malej pompy i wywala ze obliczenia sa niemozliwe z powodu za malej mocy pompy ale mozna sobie przestawic punkt biwalencji na +5st i pozwoli na dobranie pompy 3kw do chaty 500m2

MiG25
10-12-2020, 07:00
No skoro ktoś przestawia punkt biwalencji to znaczy ,że ma drugie źródło ciepła, które chce w temperaturze +5st włączyć , a pompę ciepła wyłączyć ( i program zakłada ,że to drugie źródło jest dobrze policzone i zaspokoi potrzeby na dom poniżej tej ustawionej temperatury) , więc czemu nie.

codix
10-12-2020, 07:16
Tutaj np.kawałek wypowiedzi kierownika serwisu Alpha-InnoTec
"Już na etapie doboru pompy ciepła można popełnić pierwszy błąd – żywotność pompy ciepła to żywotność sprężarki, a ta jest zależna od godzin pracy. Jeżeli dobrana zostanie zbyt mała moc pompy ciepła, to sprężarka będzie pracować więcej godzin w ciągu doby i w rezultacie zużyje się szybciej. Prawidłowy dobór to 1800-2500 godzin pracy w skali roku i takie wytyczne daje większość producentów."


Tutaj jeszcze inny artykuł;
"Pompy ciepła
Żywotniość pompy ciepła, a czas pracy pompy ciepła


Żywotność pompy ciepła określa żywotność samej sprężarki, w większości przypadków to 100 000 godzin pracy i 50 000 startów.
Dalej wszystko zależy od doboru oraz instalacji.
PC średnio pracuje 2000-3000 godzin rocznie oraz optymalna ilość załączeń to 2500 razy.
Czyli, 100 000 godzin pracy / 3 000 godzin pracy rocznie = 33 lata, ale 50 000 startów / 2 500 razy rocznie = 20 lat – taką zakładamy żywotność przy prawidłowej instalacji.

Warto zwrócic uwagę , że gruntowe pompy ciepła mają bardziej stabilne warunki, a inwerterowe nie mają takiego mocnego rozruchu jak ON/OFF i takie pompy moga spokojnie pracować 30lat. W przypadku powietrznych pomp ciepła typu monobloc może być to okres 20-25 lat, a pomp ciepła typu split około 15 lat, gdzie przy tańszych technologiach pomp ciepła typu split nawet ten okres może się wynieść 10lat."

MiG25
10-12-2020, 07:32
A później z takich artykułów rodzą się spiskowe teorie , że monoblock to prawdziwa powietrzna pompa ciepła , ma zupełnie inną konstrukcję , a split to przerobiony klimatyzator....

kaszpir007
10-12-2020, 07:34
Warto zwrócic uwagę , że gruntowe pompy ciepła mają bardziej stabilne warunki, a inwerterowe nie mają takiego mocnego rozruchu jak ON/OFF i takie pompy moga spokojnie pracować 30lat. W przypadku powietrznych pomp ciepła typu monobloc może być to okres 20-25 lat, a pomp ciepła typu split około 15 lat, gdzie przy tańszych technologiach pomp ciepła typu split nawet ten okres może się wynieść 10lat."


Możesz dmuchać , chuchać , ale tak naprawdę to producent wiem ile pompa ma wytrzymać , a niestety wątpie aby jakiś producent produkował produkty które będą wytrzymywały dziesiątki lat.
Wystarczy zobaczyć jak konstrukcje pompy i jej "plastikowość" , która raczej nie jest gwarantem trwałości i długowieczności ..

Może się okazać że szybciej padną najnowsze pompy a ich starsi "bracia" nadal będą działały , bo poprzednio aż tak nie cięto kosztów produkcji i jakości użytych materiałów ..

codix
10-12-2020, 07:46
Możesz dmuchać , chuchać , ale tak naprawdę to producent wiem ile pompa ma wytrzymać , a niestety wątpie aby jakiś producent produkował produkty które będą wytrzymywały dziesiątki lat.
Wystarczy zobaczyć jak konstrukcje pompy i jej "plastikowość" , która raczej nie jest gwarantem trwałości i długowieczności ..

Może się okazać że szybciej padną najnowsze pompy a ich starsi "bracia" nadal będą działały , bo poprzednio aż tak nie cięto kosztów produkcji i jakości użytych materiałów ..

Dlatego czas pokaże a gdybac sobie mozna.
Ale jak moja pompa pozwala mi grzac w domu utrzymujac wahania dobowe od 22,9do 23,3 kosztem 1700startów i 1600godzin pracy to sory ale nie bede jej zmuszal do pracy na najnizszych obrotach zeby byly wahania 23-23'1 kosztem 4000startow i 4000godzin pracy

gawel
10-12-2020, 07:49
...

Warto zwrócic uwagę , że gruntowe pompy ciepła mają bardziej stabilne warunki, a inwerterowe nie mają takiego mocnego rozruchu jak ON/OFF i takie pompy moga spokojnie pracować 30lat. W przypadku powietrznych pomp ciepła typu monobloc może być to okres 20-25 lat, a pomp ciepła typu split około 15 lat, gdzie przy tańszych technologiach pomp ciepła typu split nawet ten okres może się wynieść 10lat."

Zgoda tylko że to wszystko kwestia pewnych kosztów i tego jak to się w czasie rozłoży wraz z kosztami eksploatacji w tym prądu. Kupując pc z montażem za 35 k i zużywając na to 15 k przez 10 lat (serwis +prąd itp) to razem 50k czyli 5k/rok to nie jest opłacalne i się nie spina zupełnie. taniej wyjdzie zwykły bojler +konwektory+split na parter wyjdzie= 1k+2k+3k +prąd na 10 lat 25k=31k. Mówiąc w skrócie inwestując taką kwotę robimy dobrze ale sprzedawcy PC i co gorsza musimy te piniadze wyłożyć na teraz już lub się skredytować a to nie wyjdzie 35k tylko koło 50 k i moze się okazać że nie zdążymy spłacić pc zanim nie padnie.


Sam niski rachunek za prąd to nie wszystko, zastanawiam się tylko skąd takie obawy o trwałość, Był wpis na FM , ale nie mogę go znaleźć że minimalna żywotność sprężarki inwerter owej to 100 000 h pracy, wychodzi 20 lat pod tym warunkiem to PC przy obecnych cenach by się opłacała.

LeeOne
10-12-2020, 07:52
Nie wiem po co koledze te dane.... Masz jednostkę zewnętrzną jedowentylatorową , a tam sprężarka się zatrzymuje podczas defrostu , Niektórym cykl włącz-wyłącz zlicza jako +1 , innym +2 ( +1 włączenie i +1 wyłączenie , od czego to zależy nie wiadomo).
I tak , doszedłeś do słusznego wniosku , włączyć i się nie przejmować :)

Panasonic sdc j 9k przy każdym defroscie nalicza +2, przynajmniej u mnie. Co ciekawe w service Cloud "załączenia" sprężarki jest opisane jako "liczba zadań" w sterowniku pompy jest chyba wł/wył.

MiG25
10-12-2020, 07:59
Opisane jest u wszystkich tak samo , a mimo to jednemu zlicza +1 innym +2 . I to nie chodzi tylko o defrosty , o każdą operację sprężarki włącz /wyłącz. (

lipa_ml
10-12-2020, 08:01
Witam. Czy wy też macie problem z podłączeniem smart cloud ?. Przy pierwszej instalacji męczyłem się z godzinę teraz rozłaczył mi się i znowu problem naciskam wps pomiga chwilę i się nie chce za cholere zapalić dioda link

LeeOne
10-12-2020, 08:09
Witam. Czy wy też macie problem z podłączeniem smart cloud ?. Przy pierwszej instalacji męczyłem się z godzinę teraz rozłaczył mi się i znowu problem naciskam wps pomiga chwilę i się nie chce za cholere zapalić dioda link

Też się męczyłem z 30 minut, cały czas wywołało błąd, że adapter jest już przypisany do urządzenia i haslo się nie zgadza. Kilka razy wyłączyłem routera, ale nie pomagało. Dopiero przytrzymanie przycisku reset na adapterze pomogło. Instalator mówił mi żeby połączyć po kablu nie wifi bo jest niestabilne.

Jacekss
10-12-2020, 08:09
Weź 7kw, a dlaczego?Szybciej CWU nagrzejesz, a i tak się dobrze ta pompa moduleje. Ja wziołem 5 i żałuje ze nie 7, zwłąszcza ze prawie w tej samej cenie są

dokładnie, mam podobne obserwacje.. mam teraz 5kW.. jednak 7kW ze względu na cwu byłaby lepsza

agb
10-12-2020, 08:10
Tutaj jeszcze inny artykuł;
"Pompy ciepła
Żywotniość pompy ciepła, a czas pracy pompy ciepła


Żywotność pompy ciepła określa żywotność samej sprężarki, w większości przypadków to 100 000 godzin pracy i 50 000 startów.
Dalej wszystko zależy od doboru oraz instalacji.
PC średnio pracuje 2000-3000 godzin rocznie oraz optymalna ilość załączeń to 2500 razy.


Zaraz jeszcze wyjdzie, że jak ktoś ma tylko 1000 załączeń to mu pompa chodzi nieoptymalnie.

Mnie bardziej interesuje źródło tych dozwolonych 4 startów na godzinę?

codix
10-12-2020, 08:20
Zaraz jeszcze wyjdzie, że jak ktoś ma tylko 1000 załączeń to mu pompa chodzi nieoptymalnie.

Mnie bardziej interesuje źródło tych dozwolonych 4 startów na godzinę?

A to masz wzór podawany przez panasonica w ich dokumentach typu Autodiagnostyka

agb
10-12-2020, 08:24
Możesz dmuchać , chuchać , ale tak naprawdę to producent wiem ile pompa ma wytrzymać , a niestety wątpie aby jakiś producent produkował produkty które będą wytrzymywały dziesiątki lat.
Wystarczy zobaczyć jak konstrukcje pompy i jej "plastikowość" , która raczej nie jest gwarantem trwałości i długowieczności ..

Może się okazać że szybciej padną najnowsze pompy a ich starsi "bracia" nadal będą działały , bo poprzednio aż tak nie cięto kosztów produkcji i jakości użytych materiałów ..

Jakoś plastikowość rurek od instalacji wodnej z dziesiątkami połączeń pod wylewką Ci nie przeszkadzała. Okien też nie dałeś z aluminium. Ale w jedn. wewnętrznej gdzie wymienić to najłatwiej już tak.

codix
10-12-2020, 08:30
No a tu jeszcze co do ślimaczenia pompy na najnizszych obrotach
451023

kaszpir007
10-12-2020, 08:39
No a tu jeszcze co do ślimaczenia pompy na najnizszych obrotach
451023

Myślę że każda sprężarka ma inny wykres i jest dużo jeszcze innych zmiennych aby ustalić COP.
Na COP duży wpływ ma temperatura zasialnia , czym wyższa tym gorszy COP ..

Tutaj pamietam ktoś testował pracę Panasonica na najniższej mocy przy pracy stałej i wyszło że COP był bardzo wysoki ..

codix
10-12-2020, 08:45
Myślę że każda sprężarka ma inny wykres i jest dużo jeszcze innych zmiennych aby ustalić COP.
Na COP duży wpływ ma temperatura zasialnia , czym wyższa tym gorszy COP ..

Tutaj pamietam ktoś testował pracę Panasonica na najniższej mocy przy pracy stałej i wyszło że COP był bardzo wysoki ..

Jak wezmiesz stale warunki czyli temp.zasilania,temp.zewnetrzna itp.to i tak nigdy na najnizszych obrotach nie bedzie miala najlepszego copu.
Jak ktos testowal to podaj zródlo i jak podal ze na najnizszych obrotach byly wysokie copy to jakie byly na srednich?tego juz zapomnial podać?
A wiem juz dlaczego nie podal na srednich bo nie mial jak zmusic pompy do pracy na wyzszych obrotach skoro juz byla zmodulowana na maksa w dół .
I takie to testy.Bo jak komus przy plus 15 na najnizszych wyszedl cop=6 to znaczy ze jest zajeb....dobrze na najnizszych i po co testowac więcej.

MiG25
10-12-2020, 09:06
No i trzeba też jeszcze wiedzieć co to jest 100% obciążenia , czy to pompy czy samej sprężarki ( bo ta sama sprężarka potrafi być w pompie 9kW i 12kW , ta sama w 5kW i 7kW ,itp). Więc dla PC 12kW najlepszy COP może w cale nie być w 9kW ,bo dla PC 9kW to teoretycznie jest 100%.

codix
10-12-2020, 09:59
451025