PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

TBomek
10-12-2020, 11:09
Panowie dajcie spokój z tym COPem , bo to nie ma sensu w przypadku kiedy chcemy żeby PC zużywała jak najmniej prądu. Z moich testów wynika że COP jest mniejszy przy pracy na najniższych obrotach rzędu 20Hz, ale co z tego jak PC bierze wtedy około 1kW prądu i w domu mam ciepło. Nie interesuje mnie wtedy COP tylko jak najmniejsze zużycie prądu w stosunku do zachowania komfortu termicznego w domu. Przeważnie się to dzieje w okresach przejściowych. Co innego jak na dworze zaczynają się temperatury ujemne, wtedy chcę mieć jak najwięcej ciepła z jak najmniejszym poborem prądu. Wtedy PC już nie będzie działać na najniższej modulacji, wiec automatycznie ten COP też powinien być lepszy. Oczywiście zakładam sytuacje że PC nie jest zbytnio przewymiarowana, bo taka pewnie będzie chodzić na 20hz i przy minus 10* ;)

codix
10-12-2020, 11:22
Panowie dajcie spokój z tym COPem , bo to nie ma sensu w przypadku kiedy chcemy żeby PC zużywała jak najmniej prądu. Z moich testów wynika że COP jest mniejszy przy pracy na najniższych obrotach rzędu 20Hz, ale co z tego jak PC bierze wtedy około 1kW prądu i w domu mam ciepło. Nie interesuje mnie wtedy COP tylko jak najmniejsze zużycie prądu w stosunku do zachowania komfortu termicznego w domu. Przeważnie się to dzieje w okresach przejściowych. Co innego jak na dworze zaczynają się temperatury ujemne, wtedy chcę mieć jak najwięcej ciepła z jak najmniejszym poborem prądu. Wtedy PC już nie będzie działać na najniższej modulacji, wiec automatycznie ten COP też powinien być lepszy. Oczywiście zakładam sytuacje że PC nie jest zbytnio przewymiarowana, bo taka pewnie będzie chodzić na 20hz i przy minus 10* ;)

Przy podlogówce nie tracisz komfortu jak zrobisz kilkugodzinna przerwe w grzaniu.
Dlatego wszyscy producenci zalecaja dobór pompy gdzies w okolicy punktu biwalencji na poziomie minus 8-12st bo jak tak sie dobierze pompe to 70% sezonu pochodzi na 50% a tylko w te najcieplejsze dni bedzie bidaczyc na 19hz.

mundi73
10-12-2020, 11:36
Te 2200h jest w programie Panasonica do doboru pompy ciepła jako wartosc domyslna,ale w opcjach/konfiguracji ta wartosc mozna dowolnie zmieniać,zeby ostrzegal przy innej wartości, stąd te 2200h nie jest wartością, której się trzeba kurczowo trzymać.

Czyli nigdzie nie ma napisane, A jest to tajemnicą poliszynela. Znaczy mój adwersarz ma poniekąd rację, że To nieprawda. Hm. Wieczorem spróbuję na angielskich stronach ,może jednak jest to zapisane w oficjalnym dokumencie. Dziękuje

codix
10-12-2020, 12:04
Czyli nigdzie nie ma napisane, A jest to tajemnicą poliszynela. Znaczy mój adwersarz ma poniekąd rację, że To nieprawda. Hm. Wieczorem spróbuję na angielskich stronach ,może jednak jest to zapisane w oficjalnym dokumencie. Dziękuje

Oficjalnie nigdzie tego nie znajdziesz bo sa to tylko zalecenia dla dobierajacego pompę a czy on z tego skorzysta to ich to wali tak samo jak ilosc pracy twojej sprezarki aby wytrzymala 5lat i Pa.(chociaż nie do konca bo jak zapnoesz pompe 3kw do basenu olimpijskiego na 24h/dobe na 120hz przez 5lat to chyba nie uwzglednia gwarancji wtedy moze sie znajdzie oficjalne pismo)

kaszpir007
10-12-2020, 13:25
Przy podlogówce nie tracisz komfortu jak zrobisz kilkugodzinna przerwe w grzaniu.
Dlatego wszyscy producenci zalecaja dobór pompy gdzies w okolicy punktu biwalencji na poziomie minus 8-12st bo jak tak sie dobierze pompe to 70% sezonu pochodzi na 50% a tylko w te najcieplejsze dni bedzie bidaczyc na 19hz.

To ja jestem widać jakiś "inny" , bo odczuwam różnicę jak działa ogrzewanie i jak nie działa ogrzewanie.
Przy pracy ciągłej jest przyjemne ciepło od podłogi (promieniowanie zapewne) a jak nie grzeje to mimo że w pokoju odpowiednia temperatura to odczuwam że jest zimno.

Zapewne tak samo jak w przypadku grzejników. Jak grzeją to czuje się ciepło. Jak termostat wyłączy to nagle odczuwa się zimno mimo że w pokoju jest ciepło.

W poprzednim domu grzałem nonstop i nonstop była ciepła podłoga. Sądzę ze tak sam jest u tych co grzeją gazem.

Sądzę że po to są sprężarki inwerterowe które modulują moc i przepłwy aby działały nonstop.
Oczywiście nie do końca nonstop bo jak temperatura powrotu zrówna się z temp zasilania albo będzie dużo mniejsza od ustalonej delty to pompa się wyłączy i właczy jak różnica bedzie większa , więc jak potrzeba to sie sprężarka wyłączy ...

Ja testowałem u siebie pracę stałą i jak dla mnie wtedy jest najwyższy komfort i tyle. Myślę że jak ktoś spróbuje to sam to stwierdzi.

Termostat przy pompie ciepła wcale nie jest wymagany ...

mundi73
10-12-2020, 13:38
Oficjalnie nigdzie tego nie znajdziesz bo sa to tylko zalecenia dla dobierajacego pompę a czy on z tego skorzysta to ich to wali tak samo jak ilosc pracy twojej sprezarki aby wytrzymala 5lat i Pa.(chociaż nie do konca bo jak zapnoesz pompe 3kw do basenu olimpijskiego na 24h/dobe na 120hz przez 5lat to chyba nie uwzglednia gwarancji wtedy moze sie znajdzie oficjalne pismo)

Jasne. Wszędzie napisane że w zasadzie praca PC nie powinna przekroczyć...tyle i tyle. Ale oficjalnie nie bo wyszło by na to ,że PC nie powinna pracowac jako jedyne źródło ciepła. Wiem o co chodzi bo miałem spór z instalatorom nie swoim co prawda, ale jednak muszę mu przyznać rację.

codix
10-12-2020, 14:46
To ja jestem widać jakiś "inny" , bo odczuwam różnicę jak działa ogrzewanie i jak nie działa ogrzewanie.
Przy pracy ciągłej jest przyjemne ciepło od podłogi (promieniowanie zapewne) a jak nie grzeje to mimo że w pokoju odpowiednia temperatura to odczuwam że jest zimno.

Zapewne tak samo jak w przypadku grzejników. Jak grzeją to czuje się ciepło. Jak termostat wyłączy to nagle odczuwa się zimno mimo że w pokoju jest ciepło.

W poprzednim domu grzałem nonstop i nonstop była ciepła podłoga. Sądzę ze tak sam jest u tych co grzeją gazem.

Sądzę że po to są sprężarki inwerterowe które modulują moc i przepłwy aby działały nonstop.
Oczywiście nie do końca nonstop bo jak temperatura powrotu zrówna się z temp zasilania albo będzie dużo mniejsza od ustalonej delty to pompa się wyłączy i właczy jak różnica bedzie większa , więc jak potrzeba to sie sprężarka wyłączy ...

Ja testowałem u siebie pracę stałą i jak dla mnie wtedy jest najwyższy komfort i tyle. Myślę że jak ktoś spróbuje to sam to stwierdzi.

Termostat przy pompie ciepła wcale nie jest wymagany ...

No to faktycznie jestes inny ;)
Albo masz 3cm wylewki
Przecież jak przestajesz grzac podlogę to podloga nie przestaje grzać tylko oddaje jeszcze przez pare godzin.
Moze za slabo grzejesz w domu i dlatego czujesz ten dyskomfort to tak podobnie masz jak u mojej tesciowej w starym poniemieckim domu i grzejnikach jak jest w domu 20st a sie pali to odczucie jest ze jest cieplo ale gdy przestanie sie palic to po 15 minutach juz czuc ale to wszystko przez te 20st.
Bo jak sie napali do 24st przez przynajmniej tydzien to jest gorac i wtedy nie czuc jak sie przestanie palic dyskomfortu oczywiscie az nie spadnie do 22st
U mnie przy 0st jak termostat wylączy pompę na 23st to za godzinę jest 23,1 bo jeszcze podloga grzeje po 2godz jest 23st jak jest z 7st na plusie to jak termostat wylaczy przy 23 to po 2godz robi sie 23,2st i zanim spadnoe do 23st to nieraz 10godzin trzeba.

-voymar-
10-12-2020, 14:56
Też się męczyłem z 30 minut, cały czas wywołało błąd, że adapter jest już przypisany do urządzenia i haslo się nie zgadza. Kilka razy wyłączyłem routera, ale nie pomagało. Dopiero przytrzymanie przycisku reset na adapterze pomogło. Instalator mówił mi żeby połączyć po kablu nie wifi bo jest niestabilne.

Potwierdzam. Po WiFI zabawa 1h a po kablu parę chwil.

-voymar-
10-12-2020, 15:02
Zaraz jeszcze wyjdzie, że jak ktoś ma tylko 1000 załączeń to mu pompa chodzi nieoptymalnie.

Mnie bardziej interesuje źródło tych dozwolonych 4 startów na godzinę?

Ciebie starty. A mnie brak wyłączeń. Wyłączenie tylko harmonogram,tak że jak bym załączył 1 października to pewnie by pracowała do zadanej (wyłączenia grzania przy +15*C na zewnątrz, czyli pewnie do kwietnia.

-voymar-
10-12-2020, 15:06
Jakoś plastikowość rurek od instalacji wodnej z dziesiątkami połączeń pod wylewką Ci nie przeszkadzała. Okien też nie dałeś z aluminium. Ale w jedn. wewnętrznej gdzie wymienić to najłatwiej już tak.

Dodam jeszcze plastikowe wodne pompy w samochodach, gdzie te obroty są sporo wyższe. Fakt że się je zmienia .

agb
10-12-2020, 22:42
Sprawdziłem wtyczkę i było ok. Po ponownym włączeniu zasilania PC bez zmian. Ale po nocnym grzaniu CO/CWU wygląda, że się naprawiło. Będę obserwował.

Czujnik znów chyba wariuje. Dziś pierwszy błąd od czasu instalacji - H65. Dzwonię jutro do serwisu.

MiG25
11-12-2020, 06:45
Ten błąd jest tez scisle powiazany z czujnikiem przepływu.
Podczas defrostu w Mode 2 nie powinno być żadnego przepływu ,a tu go wykrył.

suspectt
11-12-2020, 10:28
Panowie, czy to normalne ze w tej chwili pompa pobiera 1kw i produkuje 2kw co daje COP 2 ? Na zewnątrz jest 2 stopnie obecnie. Temp zasilania 29 stopni temp powrotu 27 stopni.
Dodatkowo wydaje mi się ze cos słabo grzeje CWU. Dopiero jak wcisnę ta ikonkę z bicepsem to nawet fajnie to dogrzewa. A tak normalnie to ma problem zeby dobrzac w ciągu dwóch godzin z 40 do 47 stopni.
Pompa to 9kw seria H.

malgos9527
11-12-2020, 10:44
Mam pompę monoblok 9kw seria J, zbiornik na wodę 200l, bez dodatkowego bufora. W domu same kaloryfery. Pompa działa od dwóch tygodni. Ustawiona jest krzywa grzania 41/-15 i 38/10. Nie pracuje na delcie tylko max przepływu.
Przeczytałam wszystko z forum i już coś tam wiem ale zachowania mojej pompy nie rozumiem. Cały czas mam temperaturę powrotu większą od zasilania o około 2 stopnie. Czy na ustawionej delcie czy bez niej taka sama sytuacja. Nie mam żadnych błędów.
Oprócz tego jak pompa była na delcie to COP był 0,8, a na max przepływu COP jest 1,4.
Proszę o jakieś rady tylko prosto napisane. Zanim zadzwonię do instalatora to chciałbym wiedzieć jak z nim rozmawiać.
Dodam jeszcze , że dom typu bliźniak 20 letni, ogrzewam parter i piętro 110 m2. Powierzchnia mała ale okna dwuszybowe i tam mam straty ciepła.

bobrow
11-12-2020, 10:50
Mam pompę monoblok 9kw seria J, zbiornik na wodę 200l, bez dodatkowego bufora. W domu same kaloryfery. Pompa działa od dwóch tygodni. Ustawiona jest krzywa grzania 41/-15 i 38/10. Nie pracuje na delcie tylko max przepływu.
Przeczytałam wszystko z forum i już coś tam wiem ale zachowania mojej pompy nie rozumiem. Cały czas mam temperaturę powrotu większą od zasilania o około 2 stopnie. Czy na ustawionej delcie czy bez niej taka sama sytuacja. Nie mam żadnych błędów.
Oprócz tego jak pompa była na delcie to COP był 0,8, a na max przepływu COP jest 1,4.
Proszę o jakieś rady tylko prosto napisane. Zanim zadzwonię do instalatora to chciałbym wiedzieć jak z nim rozmawiać.
Dodam jeszcze , że dom typu bliźniak 20 letni, ogrzewam parter i piętro 110 m2. Powierzchnia mała ale okna dwuszybowe i tam mam straty ciepła.

Pewnie masz nieskalibrowane temp in/out -zobacz na stopkę Miga25 , tam jest chyba link do tych ustawień

bobrow
11-12-2020, 10:51
O , tu :
https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

malgos9527
11-12-2020, 10:55
Nie otwiera się link

pietras83
11-12-2020, 10:56
Witam, mam takie pytanie was. Bedzie w domku 3 strefy, (3 mieszkania), sterownik moze tylko 2 strefy obsłużyć. Instalator proponuje żeby nie pchać się w drogie sterowniki tylko grzac wszystko według krzywej. Pompa chodzi praktycznie pewnie z 15-20h/dobę i moduluje. Jak to oceniacie. Pomysl mi się spodobał bo nie trzeba sterowników tylko w każdym mieszkaniu zawor na rozdzielaczu do dławienia przepływu. Ogólnie chciałem monoblok ale trochę mnie wysmial-ze dla hydraulików i słabsze. Proponuje splita 9kw dobrze dobranego. I raczej 1 faza ale musialby przeliczyć. Dom starszy calosc 150 m , 100m podłogówki na 10 cm grafitu-(wiem cienkawo ale więcej nie mogłem.)remont, podlogowka, gora jeszcze nie wiem Może ścienne, lub konwektor kanałowy. Poradźcie cos w jakim kierunku iść. Inna opcja to chyba bufor, sterowniki pokojowe w mieszkaniach i osobne pompki na strefy. Sporo tego. Pozdrawiam.

codix
11-12-2020, 11:29
Witam, mam takie pytanie was. Bedzie w domku 3 strefy, (3 mieszkania), sterownik moze tylko 2 strefy obsłużyć. Instalator proponuje żeby nie pchać się w drogie sterowniki tylko grzac wszystko według krzywej. Pompa chodzi praktycznie pewnie z 15-20h/dobę i moduluje. Jak to oceniacie. Pomysl mi się spodobał bo nie trzeba sterowników tylko w każdym mieszkaniu zawor na rozdzielaczu do dławienia przepływu. Ogólnie chciałem monoblok ale trochę mnie wysmial-ze dla hydraulików i słabsze. Proponuje splita 9kw dobrze dobranego. I raczej 1 faza ale musialby przeliczyć. Dom starszy calosc 150 m , 100m podłogówki na 10 cm grafitu-(wiem cienkawo ale więcej nie mogłem.)remont, podlogowka, gora jeszcze nie wiem Może ścienne, lub konwektor kanałowy. Poradźcie cos w jakim kierunku iść. Inna opcja to chyba bufor, sterowniki pokojowe w mieszkaniach i osobne pompki na strefy. Sporo tego. Pozdrawiam.

Zmien instalatora bo ten Cie oszukuje.
Monoblok jest mocniejszy od splita

codix
11-12-2020, 11:32
Panowie, czy to normalne ze w tej chwili pompa pobiera 1kw i produkuje 2kw co daje COP 2 ? Na zewnątrz jest 2 stopnie obecnie. Temp zasilania 29 stopni temp powrotu 27 stopni.
Dodatkowo wydaje mi się ze cos słabo grzeje CWU. Dopiero jak wcisnę ta ikonkę z bicepsem to nawet fajnie to dogrzewa. A tak normalnie to ma problem zeby dobrzac w ciągu dwóch godzin z 40 do 47 stopni.
Pompa to 9kw seria H.

Nie normalne.
200l baniak pompa 7kw grzeje w normalnym trybie od jakiej temperatury by jej nie dal do godziny.

Andrzej5101
11-12-2020, 12:06
suspectt
Panowie, czy to normalne ze w tej chwili pompa pobiera 1kw
i produkuje 2kw co daje COP 2 ?
Na zewnątrz jest 2 stopnie obecnie.
Temp zasilania 29 stopni temp powrotu 27 stopni.

Zobacz czy pompa się odladza?
- jeżeli ma problem to należy podnieść temperaturę ;35 C i powrotu 30 C.

Zobacz; https://www.youtube.com/watch?v=Xb1dU0wmAws
Jeżeli chcesz do wyższych temperatur grzać CWU - należy załączyć grzałkę

suspectt
11-12-2020, 12:12
Robię właśnie test. Na potrzeby testu zwiększyłem temp docelowa do 52 gdyż zbiornik był zagrzany do 46 i do wcześniej zdanej 47 nawet by się nie uruchomiło grzanie.
Także tak:
Temp na zbiorniku 46. Zadana 52. Wybija 13:00 (tania taryfa) załącza się grzanie CWU. Mija kilka chwil, temp na zbiorniku spada do 44.
Obecnie pompa działa już 14min. i parametry mamy takie:
Temp zasilania 44
Temp powrotu 43
Pobór energii 1.2kW
Produkcja energii 1.2kW
Sprężarka 41-42hz

Jak widać przez 15 min pracy temp w zbiorniku zmalała o 2 stopnie.

Ustawione mam obecnie max grzanie CO 1h max grzanie CWU 2h. delta na CWU 3 stopnie.
Miałem wcześniej CWU na 1,5h ale to nawet przez noc nie dogrzewało zbiornika do 47. Dochodziło do jakichś 45, kończył się okres grzania CWU a przy ponownym pompa już widziała ze temp nie spadla poniżej delty i nie załączała grzania.


Czy takie parametry nie są za niskie na dogrzanie wody ?

pietras83
11-12-2020, 12:16
Zmien instalatora bo ten Cie oszukuje.
Monoblok jest mocniejszy od splita

No ok. Mocniejszy znaczy trwalszy czy bardziej wydajny? Lepszy cop? A co z tym sterowaniem? Jakies porady.
3 strefy, bufor czy bez i na krzywej. Szukałem jakiś glowic termo na rozdzielacz z wifi ale wszystkie mają czujnik temp wbudowane a u mnie rozdzielacze na korytarzu. Bez bufora potrzebowałbym chyba jakoś przymykać daną strefe jak osiagnie temp w mieszkaniu.

pietras83
11-12-2020, 12:20
Czy jak grzejemy według krzywej to nic nie przymykamy? Rozumiem ze przy krzywej możemy w harmonogramie wymusić żeby nie pracowała w określonych godzinach. Czy mam racje?

codix
11-12-2020, 12:32
No ok. Mocniejszy znaczy trwalszy czy bardziej wydajny? Lepszy cop? A co z tym sterowaniem? Jakies porady.
3 strefy, bufor czy bez i na krzywej. Szukałem jakiś glowic termo na rozdzielacz z wifi ale wszystkie mają czujnik temp wbudowane a u mnie rozdzielacze na korytarzu. Bez bufora potrzebowałbym chyba jakoś przymykać daną strefe jak osiagnie temp w mieszkaniu.

Doslownie mocniejszy czyli jak przy minus 20 split9kw da moc 6,2kw to mono 6,4kw jak przy minus 7 split da6,1kw to mono 7,5kw.
Co do roznic miedzy splitem a mono nie bedziemy tu wykladu na 200stron robic musisz poczytac w internecie jakie sa różnice dla jednego lepszy bedzie split dla drugiego mono.
Jestem przeciwnikiem wszelkich buforów i głowic silowników itp wiec mnie nie pytaj.

codix
11-12-2020, 12:33
Czy jak grzejemy według krzywej to nic nie przymykamy? Rozumiem ze przy krzywej możemy w harmonogramie wymusić żeby nie pracowała w określonych godzinach. Czy mam racje?

Grzanie wg krzywej czy prostej nie ma nic wspolnego z harmonogramem ani z przymykaniem jest to niezalezne od siebie

Andrzej5101
11-12-2020, 12:40
Bedzie w domku 3 strefy, (3 mieszkania), sterownik moze tylko 2 strefy obsłużyć.
Czyli będzie 3- ech najemców??
Instalator proponuje, żeby nie pchać się w drogie sterowniki, tylko grzac wszystko według krzywej.
Dom starszy calosc 150 m, 100m podłogówki na 10 cm grafitu-(wiem cienkawo ale więcej nie mogłem.)
Koniecznie profesjonalny OZC
Konieczne remont, podlogowka, gora jeszcze nie wiem Może ścienne, lub konwektor kanałowy..
Najkorzystniejsze, to;
- wszędzie podłogówka,
- bez bufora i siłowników;
..... - bo po założeniu będziesz je demontował, aby instalacja pracowała poprawnie

codix
11-12-2020, 12:42
Robię właśnie test. Na potrzeby testu zwiększyłem temp docelowa do 52 gdyż zbiornik był zagrzany do 46 i do wcześniej zdanej 47 nawet by się nie uruchomiło grzanie.
Także tak:
Temp na zbiorniku 46. Zadana 52. Wybija 13:00 (tania taryfa) załącza się grzanie CWU. Mija kilka chwil, temp na zbiorniku spada do 44.
Obecnie pompa działa już 14min. i parametry mamy takie:
Temp zasilania 44
Temp powrotu 43
Pobór energii 1.2kW
Produkcja energii 1.2kW
Sprężarka 41-42hz

Jak widać przez 15 min pracy temp w zbiorniku zmalała o 2 stopnie.

Ustawione mam obecnie max grzanie CO 1h max grzanie CWU 2h. delta na CWU 3 stopnie.
Miałem wcześniej CWU na 1,5h ale to nawet przez noc nie dogrzewało zbiornika do 47. Dochodziło do jakichś 45, kończył się okres grzania CWU a przy ponownym pompa już widziała ze temp nie spadla poniżej delty i nie załączała grzania.


Czy takie parametry nie są za niskie na dogrzanie wody ?

Wody 45st sie nie dogrzewa bo i po co chyba ze nie zależy Ci na kosztach i należysz do wygodnickich to bedziesz mial jak masz nie dziw sie ze potem w baniaku Ci spada o 2st i ze 15 min sie nic nie dzieje .pompa mosi sie wkrecic na obroty rozgrzac a nie ze pyk i juz bedzie miala na zasilaniu ponad 45st.
Ustaw cwu jak czlowiek na 47st delte na 8st.czujnik w baniaku na srodek baniaka.
Ogrzewanie daj na krzywa nie na najwiekszy przeplyw tylko na delte 5st i tak dobierz krzywa aby delta utrzymywala sie ok.5st
Tymi czasami to sie nie baw jak nie wiesz do czego slużą ustaw narazie na 2godziny.
Miales nie testowac tylko zobaczyc jak przebiegaja u Ciebie defrosty czy nie jest tak ze Ci sie nie odszroni do konca a jak wystartuje po defroscie to w 5min zarąbie sie szronem na maksa i tak bidaczy do nastepnego defrostu

pietras83
11-12-2020, 12:48
Grzanie wg krzywej czy prostej nie ma nic wspolnego z harmonogramem ani z przymykaniem jest to niezalezne od siebie
Ok. Dzieki

suspectt
11-12-2020, 12:58
Wody 45st sie nie dogrzewa bo i po co chyba ze nie zależy Ci na kosztach i należysz do wygodnickich to bedziesz mial jak masz nie dziw sie ze potem w baniaku Ci spada o 2st i ze 15 min sie nic nie dzieje .pompa mosi sie wkrecic na obroty rozgrzac a nie ze pyk i juz bedzie miala na zasilaniu ponad 45st.
Ustaw cwu jak czlowiek na 47st delte na 8st.czujnik w baniaku na srodek baniaka.
Ogrzewanie daj na krzywa nie na najwiekszy przeplyw tylko na delte 5st i tak dobierz krzywa aby delta utrzymywala sie ok.5st
Tymi czasami to sie nie baw jak nie wiesz do czego slużą ustaw narazie na 2godziny.
Miales nie testowac tylko zobaczyc jak przebiegaja u Ciebie defrosty czy nie jest tak ze Ci sie nie odszroni do konca a jak wystartuje po defroscie to w 5min zarąbie sie szronem na maksa i tak bidaczy do nastepnego defrostu

Na codzień mam ustawione 47st ale nie wyobrażam sobie delty 8st bo jak akurat trafi ze o 21 będzie w zbiorniku woda 39st to dwa prysznice i trzecia osoba już się myje w zimnej wodzie.
Co do mojego testu. Minela godzina
Temp w zbiorniku 45 st
Temp zasilania 46 st
Temp powrotu 45 st
Sprężarka 41Hz
Pobór energii 1.2kW
Produkcja 0,8-1,2kW

Mój zbiornik to Kospel Magnum 300l wężownica 4,22m2
Czujnik mam obecnie na górze, miałem wcześniej na środku zbiornika.

Czyli przez godzinne pompa nie tyle co nie podgrzała mi wody ale nawet ja wychłodziła.

Gdzie szukać problemu ?

pietras83
11-12-2020, 13:01
Najkorzystniejsze, to;
- wszędzie podłogówka,
- bez bufora i siłowników;
..... - bo po założeniu będziesz je demontował, aby instalacja pracowała poprawnie
2 najemców + 3 strefa dla naszego użytku (gora)
Sorky za głupie pytanie ale co jak będę chciał mieć w 1 mieszkaniu temp 21 a w drugim 22*. Poprostu przykręcamy zawor?? Co jak np. W mieszkaniu bedzie za gorąco trzeba będzie lecieć do rozdzielacza i zdławić?? Jak to najemcy wyjaśnić.?

codix
11-12-2020, 13:13
Na codzień mam ustawione 47st ale nie wyobrażam sobie delty 8st bo jak akurat trafi ze o 21 będzie w zbiorniku woda 39st to dwa prysznice i trzecia osoba już się myje w zimnej wodzie.
Co do mojego testu. Minela godzina
Temp w zbiorniku 45 st
Temp zasilania 46 st
Temp powrotu 45 st
Sprężarka 41Hz
Pobór energii 1.2kW
Produkcja 0,8-1,2kW

Mój zbiornik to Kospel Magnum 300l wężownica 4,22m2
Czujnik mam obecnie na górze, miałem wcześniej na środku zbiornika.

Czyli przez godzinne pompa nie tyle co nie podgrzała mi wody ale nawet ja wychłodziła.

Gdzie szukać problemu ?

No wlasnie jak masz czujnik u gory to nagrzewa Ci tylko 80l wody i dlatego szybko sie konczy jak dasz na srodek to na srodku bedziesz mial 47 a na gorze 52st bedziesz mial ponad 150l wody to róznica jest .
Jak Ci na srodku spadnie na 39 to na gorze jeszcze bedziesz mial 44st i spokojnie sie ktos wypluska a nawet dwie osoby.
Zreszta jak spadnie do tych 39 to juz Ci sie zalaczy grzanie a jak bedzie dzialac tak jak powinno to zanim dwie osoby sie wyplumkaja to sie nagrzeje nowa.
Jaki przeplyw wody masz przy tym grzaniu cwu i czy byl zaszroniony wymiennik?

To nie jest tak ze Ci ochlodzila tylko masz ten czujnik w zjeb..miejscu i jak miales ponad pol baniaka wody o temp.wodociagowej a masz duza wezownice to poprostu te cieplo z góry jest rozprowadzane po calym baniaku.
Dziwi mnie jednak bardzo mala róznica pomiedzy zasilaniem a powrotem tak jakby byl przeplyw na maksa

pietras83
11-12-2020, 13:18
Jestem przeciwnikiem wszelkich buforów i głowic silowników itp wiec mnie nie pytaj.[/QUOTE]

No ja tez szczególnie ze kosztują sporo , tylko dalej nie wiem jak ma być jeśli chce mieć możliwość regulacji temp niezależnie w każdym mieszkaniu najlepiej przez wifi. Bo nie będę tam mieszkal.
A może na 2 strefy termostaty pokojowe a na 3 bez poprostu zawsze otwarta. Tam są styki beznapueciowe chyba, trzeba wtedy jakieś dodatkowe zawory dwudrogowe na każdą strefe czy się mylę. Bo jak 1 termostat zewrze to pompa ruszy ale będzie grzała i tak 3 strefy...
Czy olać to i niech grzeje a jak w 1 mieszkaniu nikt nie mieszka to podjade przykręcić i juz. Sam nie wiem.

plusfoto
11-12-2020, 13:21
Na codzień mam ustawione 47st ale nie wyobrażam sobie delty 8st bo jak akurat trafi ze o 21 będzie w zbiorniku woda 39st to dwa prysznice i trzecia osoba już się myje w zimnej wodzie.
Co do mojego testu. Minela godzina
Temp w zbiorniku 45 st
Temp zasilania 46 st
Temp powrotu 45 st
Sprężarka 41Hz
Pobór energii 1.2kW
Produkcja 0,8-1,2kW

Mój zbiornik to Kospel Magnum 300l wężownica 4,22m2
Czujnik mam obecnie na górze, miałem wcześniej na środku zbiornika.

Czyli przez godzinne pompa nie tyle co nie podgrzała mi wody ale nawet ja wychłodziła.

Gdzie szukać problemu ?
To że ci pokazuje w miejscu gdzie jest czujnik 39 to nie znaczy że z kranu tyle poleci. Z reguły na gorze zbiornika będzie około 45. U mnie czujnik na 1/3 wysokości delta 12 i jeszcze się nie zdarzyło aby ktoś narzekał na brak ciepłej wody. A od I locdaunu ( marzec) mam w domu 8 osób.

suspectt
11-12-2020, 13:22
No wlasnie jak masz czujnik u gory to nagrzewa Ci tylko 80l wody i dlatego szybko sie konczy jak dasz na srodek to na srodku bedziesz mial 47 a na gorze 52st bedziesz mial ponad 150l wody to róznica jest .
Jak Ci na srodku spadnie na 39 to na gorze jeszcze bedziesz mial 44st i spokojnie sie ktos wypluska a nawet dwie osoby.
Zreszta jak spadnie do tych 39 to juz Ci sie zalaczy grzanie a jak bedzie dzialac tak jak powinno to zanim dwie osoby sie wyplumkaja to sie nagrzeje nowa.
Jaki przeplyw wody masz przy tym grzaniu cwu i czy byl zaszroniony wymiennik?

To nie jest tak ze Ci ochlodzila tylko masz ten czujnik w zjeb..miejscu i jak miales ponad pol baniaka wody o temp.wodociagowej a masz duza wezownice to poprostu te cieplo z góry jest rozprowadzane po calym baniaku.
Dziwi mnie jednak bardzo mala róznica pomiedzy zasilaniem a powrotem tak jakby byl przeplyw na maksa

Jak sprawdzić przepływ w czasie pracy CWU ? Bo jak chce wejść w menu instalatora to musze wyłączyć pompę.

pietras83
11-12-2020, 13:30
Jestem przeciwnikiem wszelkich buforów i głowic silowników itp wiec mnie nie pytaj.

No ja tez szczególnie ze kosztują sporo , tylko dalej nie wiem jak ma być jeśli chce mieć możliwość regulacji temp niezależnie w każdym mieszkaniu najlepiej przez wifi. Bo nie będę tam mieszkal.
A może na 2 strefy termostaty pokojowe a na 3 bez poprostu zawsze otwarta. Tam są styki beznapueciowe chyba, trzeba wtedy jakieś dodatkowe zawory dwudrogowe na każdą strefe czy się mylę. Bo jak 1 termostat zewrze to pompa ruszy ale będzie grzała i tak 3 strefy...
Czy olać to i niech grzeje a jak w 1 mieszkaniu nikt nie mieszka to podjade przykręcić i juz. Sam nie wiem.[/QUOTE]

Niech grzeje w sensie bez żadnych termostatów.
Nie miałem do czynienia z grzaniem za pomoca krzywej. Mam w domu PC on/of gruntowa i 2 strefy 2 sterowniki.

codix
11-12-2020, 13:30
Jak sprawdzić przepływ w czasie pracy CWU ? Bo jak chce wejść w menu instalatora to musze wyłączyć pompę.

Jednoczesnie lewa gorna i prawa strzalka az wyskoczy tabelka na ekranie pozycja 12

suspectt
11-12-2020, 13:38
Jednoczesnie lewa gorna i prawa strzalka az wyskoczy tabelka na ekranie pozycja 12


14.08

Andrzej5101
11-12-2020, 13:50
A może na 2 strefy termostaty pokojowe a na 3 bez - po prostu zawsze otwarta.
Czy olać to i niech grzeje a jak w 1 mieszkaniu nikt nie mieszka to podjade przykręcić i juz.

Przy ogrzewaniu podłogowym (w zależności od grubości wylewki ) ;
- temperatura wewnątrz lokalu zmienia się bardzo powoli,
- jak raz ustawisz poprawnie
...... - to tak będzie przy krzywej grzewczej.

pietras83
11-12-2020, 14:31
Przy ogrzewaniu podłogowym (w zależności od grubości wylewki ) ;
- temperatura wewnątrz lokalu zmienia się bardzo powoli,
- jak raz ustawisz poprawnie
...... - to tak będzie przy krzywej grzewczej.
Ok, dobra czyli jak ustawimy krzywa dla całego domu to nie można już nic zdławić bo wszystko się rozreguluje. Czyli sterowanie strefami tylko z tą dodatkowa plytką i podlaczenie zaworow odcinających poszczególne strefy do niej.

Andrzej5101
11-12-2020, 14:36
A może na 2 strefy termostaty pokojowe a na 3 bez - po prostu zawsze otwarta.
Najprościej jak można.

codix
11-12-2020, 14:45
14.08

Przepływ ok.
Dalej nic nie wspominasz o oszronieniu wymiennika i czy jak grzejasz w temoeraturach kiedy sie nie szroni to czy tak samo sie zachowuje.
Dogrzalo Ci ta wode w końcu ile na slupkach Ci pokazuje że wyprodukowala energii na sama cwu podczas tego testu?
Jaki tryb grzania cwu masz ustawiony jesli to seria J standard?

-voymar-
11-12-2020, 14:45
Na codzień mam ustawione 47st ale nie wyobrażam sobie delty 8st bo jak akurat trafi ze o 21 będzie w zbiorniku woda 39st to dwa prysznice i trzecia osoba już się myje w zimnej wodzie.
Co do mojego testu. Minela godzina
Temp w zbiorniku 45 st
Temp zasilania 46 st
Temp powrotu 45 st
Sprężarka 41Hz
Pobór energii 1.2kW
Produkcja 0,8-1,2kW

Mój zbiornik to Kospel Magnum 300l wężownica 4,22m2
Czujnik mam obecnie na górze, miałem wcześniej na środku zbiornika.

Czyli przez godzinne pompa nie tyle co nie podgrzała mi wody ale nawet ja wychłodziła.

Gdzie szukać problemu ?
Czujnik najwyżej jak się da. Ja grzeję do 43*C i delta5 Po wyłączeniu grzania CWU temp. i tak skoczy jeszcze o 1* czyli jest 44*C Nawet jak woda ma 38*C bez problemu prysznic OK. Czas działania -( to czas co ile PC sprawdza zadane ustawienia) CWU mam 1,40h a CO 0,30h

codix
11-12-2020, 14:50
Czujnik najwyżej jak się da. Ja grzeję do 43*C i delta5 Po wyłączeniu grzania CWU temp. i tak skoczy jeszcze o 1* czyli jest 44*C Nawet jak woda ma 38*C bez problemu prysznic OK. Czas działania -( to czas co ile PC sprawdza zadane ustawienia) CWU mam 1,40h a CO 0,30h

A niby dlaczego czujnik jak najwyzej sie da to po co kupowal zbiornik 300l jak ma grzac tylko 80l???

pietras83
11-12-2020, 14:52
Ale tylko 2 strefy obsluzy. Czy może ktoś potwierdzić. ? Czy taka konfiguracja jest możliwa i ewentualnie jak zasilić 3 strefe wtedy. Ogólnie to troche lipa ze tylko 2 strefy. 2 to obsługuje u mnie gruntowka on/off i temp zasilania rośnie tylko o 5 * a wiec i cop nie znacznie spada. A pc pw modulacje mają.

plusfoto
11-12-2020, 14:55
Czujnik najwyżej jak się da. Przecież wtedy nigdy mu zbiornika nie nagrzeje. Na górze będzie miał gorącą a na środku ledwo mu może dobije do 30 chyba że właczy w czasie podgrzewania pompkę co mu wymiesza wodę w zasobniku.

-voymar-
11-12-2020, 15:07
A niby dlaczego czujnik jak najwyzej sie da to po co kupowal zbiornik 300l jak ma grzac tylko 80l???

Droczył się nie będę . Rację pewnie macie. Powiem jak ja mam CWU grzeje mi 1 raz /doba wody nigdy nie brakuje. Tak założył instalator i skoro mam wody ile potrzebuję i grzeje ją 1raz /dobę co co mam kombinować. Zastanawia mnie czy może jak czujnik będzie niżej ( jak u kolegi co ma problem z CWU) to może nie dogrzewa bo PC mimo czujnika widzi --(wraca do niej woda za ciepła) i dlatego nie dogrzewa. Nie wiem .
PS. codix --jak jest z tym sprawdzeniem przeplywow? Czy da się dla CWU i CO ? czyli jak pracuje CWU --to sprawdzamy przeplyw CWU jak smiga CO---to przepływ CO ? Tak? A jak z tymi strzałkami jest? To te na panelu? ten krzyżak?

plusfoto
11-12-2020, 15:12
tak

codix
11-12-2020, 15:14
Droczył się nie będę . Rację pewnie macie. Powiem jak ja mam CWU grzeje mi 1 raz /doba wody nigdy nie brakuje. Tak założył instalator i skoro mam wody ile potrzebuję i grzeje ją 1raz /dobę co co mam kombinować. Zastanawia mnie czy może jak czujnik będzie niżej ( jak u kolegi co ma problem z CWU) to może nie dogrzewa bo PC mimo czujnika widzi --(wraca do niej woda za ciepła) i dlatego nie dogrzewa. Nie wiem .
PS. codix --jak jest z tym sprawdzeniem przeplywow? Czy da się dla CWU i CO ? czyli jak pracuje CWU --to sprawdzamy przeplyw CWU jak smiga CO---to przepływ CO ? Tak? A jak z tymi strzałkami jest? To te na panelu? ten krzyżak?

On ma wlasnie na górze czujnik i ma problemy.
Przeplyw sprawdzasz podczas pracy czyli jak chodzi na cwu to sorawdzasz ile jest na cwu jak na c.o to c.o .
Tak chodzi o trzy strzalki na panelu lewa górna prawa

BikeBarian
11-12-2020, 15:19
Ok, dobra czyli jak ustawimy krzywa dla całego domu to nie można już nic zdławić bo wszystko się rozreguluje. Czyli sterowanie strefami tylko z tą dodatkowa płytką i podleczenie zaworów odcinających poszczególne strefy do niej.

Ustaw krzywe grzewcze dla każdej z dwóch stref tak jak byś to ty tam miał mieszkać. 3 strefę podepnij pod jedna z tych dwóch stref (1 strefa - jedno mieszkanie, 2 strefa -dwa mieszkania). Temperatury w poszczególnych mieszkaniach wyregulujesz rotametrami na rozdzielaczach...na początek daj wszędzie 1l/s i w łazienkach (ew. strefach gdzie ma być duzo cieplej) daj 2l/s. Zostaw tak i słuchaj lokatorów co mówią. Jeśli mówią ze za zimno/gorąco to najpierw zmodyfikuj krzywe grzewcze. Potem ew. można jeszcze zrobić finalne regulacje przepływu na rotametrach. Cały ten proces nazywa się równoważeniem hydraulicznym instalacji.
Tak samo zrób tez u siebie na rozdzielaczu. Nie potrzeba do tego żadnej automatyki, ale jeśli chcesz to pełno tego na rynku gdzie jeden termostat moze obsługiwać kilka pętli a sam sterownik kilka termostatów np 8 stref/termostatów i w każdej po kilka pętli. Całość komunikuje się po Wi-Fi i masz opcje podglądu stanu przez neta.

suspectt
11-12-2020, 15:22
Przepływ ok.
Dalej nic nie wspominasz o oszronieniu wymiennika i czy jak grzejasz w temoeraturach kiedy sie nie szroni to czy tak samo sie zachowuje.
Dogrzalo Ci ta wode w końcu ile na slupkach Ci pokazuje że wyprodukowala energii na sama cwu podczas tego testu?
Jaki tryb grzania cwu masz ustawiony jesli to seria J standard?

Wydaje mi sie ze podczas grzania cwu nie było odszraniania. Co jakis czas zaglądałem do pompy i nie było widać tego logo odszraniania.
Wody nie dogrzalo, dobiło do 47 ale po ok 1h przeniosłem czujnik na środek zbiornika wiec „wybaczam”, musze ponowić test jak sie wychłodzi woda.
Mam serie H i i wlasnie nie wiem jaki mam tryb grzania cwu i czy da sie zmienić wogole.
Zastanawia mnie jeszcze jedno. Dlaczego do grzania cwu pompa pobierała 1.2kW i produkowała 1.2kW a po przejściu na co zaczęła pobierać więcej i produkować więcej.
No obecnie grzeje co i pobiera 1.6 produkuje 4.2kW a temp na zewnątrz spadła do 1st.
Tak jakby był jakis kaganiec na cwu.
Teraz uruchomiło sie odszranianie podczas grzania co.
Pobór 3.4kW
Produkcja 1.6kW
Temp zasilania 28
Temp powrotu 27
Sprężarka 57Hz
Dodatkowo podczas odszraniania słychać w rurach od gazu jakby powietrze, jakby sie odpowietrzalo cos.

BikeBarian
11-12-2020, 15:25
Droczył się nie będę . Rację pewnie macie. Powiem jak ja mam CWU grzeje mi 1 raz /doba wody nigdy nie brakuje. Tak założył instalator i skoro mam wody ile potrzebuję i grzeje ją 1raz /dobę co co mam kombinować. Zastanawia mnie czy może jak czujnik będzie niżej ( jak u kolegi co ma problem z CWU) to może nie dogrzewa bo PC mimo czujnika widzi --(wraca do niej woda za ciepła) i dlatego nie dogrzewa. Nie wiem .
PS. codix --jak jest z tym sprawdzeniem przeplywow? Czy da się dla CWU i CO ? czyli jak pracuje CWU --to sprawdzamy przeplyw CWU jak smiga CO---to przepływ CO ? Tak? A jak z tymi strzałkami jest? To te na panelu? ten krzyżak?

A ja się zastanawiam dlaczego ty masz w czasie grzania CWU COP=1 albo i niżej. Takie rzeczy tylko wtedy gdy grzejesz grzałką, ew masz nie aktywowana grzałkę i PC nie jest w stanie zagrzać wody wyżej i się sprężarka meczy z COP-em 1...
Zrob kilka testów. Ustaw grzanie CWU na 55st i zobacz czy ci wogole dogrzeje do tej temp. Zrob ten test raz z czujnikiem u gory i raz na dole. Monitoruj w tym czasie COP oraz zużycie energii i jej produkcje oraz na ile Hz sprężarka się wkręca. A najlepiej to ściągnij swoje instalatora i niech ci ten problem ogarnie bo ewidentnie cos nie bangla. Moja 7KW w 1.5h spokojnie dogrzewa baniak 300L do 55st z czujnikiem w 1/4 wysokości zbiornika.

-voymar-
11-12-2020, 15:48
On ma wlasnie na górze czujnik i ma problemy.
Przeplyw sprawdzasz podczas pracy czyli jak chodzi na cwu to sorawdzasz ile jest na cwu jak na c.o to c.o .
Tak chodzi o trzy strzalki na panelu lewa górna prawa

Przytrzymać ileś tam sek.? Tak jak pisaleś? aby wyskoczyla tabelka. A powrót do panelu cofaniem tak?

-voymar-
11-12-2020, 15:53
A ja się zastanawiam dlaczego ty masz w czasie grzania CWU COP=1 albo i niżej. Takie rzeczy tylko wtedy gdy grzejesz grzałką, ew masz nie aktywowana grzałkę i PC nie jest w stanie zagrzać wody wyżej i się sprężarka meczy z COP-em 1...
Zrob kilka testów. Ustaw grzanie CWU na 55st i zobacz czy ci wogole dogrzeje do tej temp. Zrob ten test raz z czujnikiem u gory i raz na dole. Monitoruj w tym czasie COP oraz zużycie energii i jej produkcje oraz na ile Hz sprężarka się wkręca. A najlepiej to ściągnij swoje instalatora i niech ci ten problem ogarnie bo ewidentnie cos nie bangla. Moja 7KW w 1.5h spokojnie dogrzewa baniak 300L do 55st z czujnikiem w 1/4 wysokości zbiornika.

Te uwagi TO NIE DO MNIE -Ja mam wszystko--OK

codix
11-12-2020, 16:04
Wydaje mi sie ze podczas grzania cwu nie było odszraniania. Co jakis czas zaglądałem do pompy i nie było widać tego logo odszraniania.
Wody nie dogrzalo, dobiło do 47 ale po ok 1h przeniosłem czujnik na środek zbiornika wiec „wybaczam”, musze ponowić test jak sie wychłodzi woda.
Mam serie H i i wlasnie nie wiem jaki mam tryb grzania cwu i czy da sie zmienić wogole.
Zastanawia mnie jeszcze jedno. Dlaczego do grzania cwu pompa pobierała 1.2kW i produkowała 1.2kW a po przejściu na co zaczęła pobierać więcej i produkować więcej.
No obecnie grzeje co i pobiera 1.6 produkuje 4.2kW a temp na zewnątrz spadła do 1st.
Tak jakby był jakis kaganiec na cwu.
Teraz uruchomiło sie odszranianie podczas grzania co.
Pobór 3.4kW
Produkcja 1.6kW
Temp zasilania 28
Temp powrotu 27
Sprężarka 57Hz
Dodatkowo podczas odszraniania słychać w rurach od gazu jakby powietrze, jakby sie odpowietrzalo cos.

Masz serie H to niewiem gdzie ty tam znalazles ustawienie grzania ze stałym przepływem ???
Jak masz serie H to nie masz grzanie cwu tylko syandard.
Co do kaganca na cwu to takowego nie ma tylko jest takie cos ze jak jest mala róznica pomiedzy temperatura ustawiona a ta co jest w baniaku to pompa startuje na malych obrotach np.35hz i tak dogrzewa caly zbiornik (pomału) jak jest wieksza róznica to pompa startuje na srednich obrotach np.50hz i tak grzeje jak spuscisz caly zbiornik i roznica jest bardzo duża to ruszy z duzymi obrotami potem lekko zmoduluje .
To ze nie swieci sie symbol odszraniania nic nie mówi o stopniu oszronienia i czy odszronilo Ci do konca.Musisz wzrokowo popatrzec co tam sie dzieje z jednostka zewnetrzna.
Te syczenie bulgotanie i inne odglosy w rurkach to normalna sprawa.
Co do poboru jesli go odczytujesz z pompy to nie ma nic wspólnego z rzeczywistoscia ale zawsze jest pokazywany niższy niz w rzeczywistosci.Przez co copy sa również zawyżone.Jak u Ciebie sa tak niskie to cos jest nie tak.
Jest mozliwa taka praca jak u Ciebie jesli nie odszroni Ci do konca prawidlowo wymiennika a potem musi chodzic minimum 35min do nastepnego odszronienia jesli po takim nie pelnym odszronieniu zabije sie szybko lodem to potem ma bardzo slaby cop a jeszcze jak ma grzac w okolicach 47st to moze tak byc Jesli jednak po defroscie splynie Ci wszysciutko z wymiennika to musi byc cos nie tak z pompa ze nie moze Ci nawet podczas tak niewymagajacych czynnosci jak grzanie cwu podbic temperatury zasilania do 55st.
Normalnie tak jak u mnie czujnik na srodku w wiekszosci przypadkow jest tak ze na powrocie jest o 2st wiecej niz w baniaku a na zasilaniu 4st wiecej niz na powrocie

codix
11-12-2020, 16:06
Przytrzymać ileś tam sek.? Tak jak pisaleś? aby wyskoczyla tabelka. A powrót do panelu cofaniem tak?

Tak.przewijanie pozycji strzalkami gora i dół

pietras83
11-12-2020, 16:12
Ustaw krzywe grzewcze dla każdej z dwóch stref tak jak byś to ty tam miał mieszkać. 3 strefę podepnij pod jedna z tych dwóch stref (1 strefa - jedno mieszkanie, 2 strefa -dwa mieszkania). Temperatury w poszczególnych mieszkaniach wyregulujesz rotametrami na rozdzielaczach...na początek daj wszędzie 1l/s i w łazienkach (ew. strefach gdzie ma być duzo cieplej) daj 2l/s. Zostaw tak i słuchaj lokatorów co mówią. Jeśli mówią ze za zimno/gorąco to najpierw zmodyfikuj krzywe grzewcze. Potem ew. można jeszcze zrobić finalne regulacje przepływu na rotametrach. Cały ten proces nazywa się równoważeniem hydraulicznym instalacji.
Tak samo zrób tez u siebie na rozdzielaczu. Nie potrzeba do tego żadnej automatyki, ale jeśli chcesz to pełno tego na rynku gdzie jeden termostat moze obsługiwać kilka pętli a sam sterownik kilka termostatów np 8 stref/termostatów i w każdej po kilka pętli. Całość komunikuje się po Wi-Fi i masz opcje podglądu stanu przez neta.

Czyli ta 3 strefa chodzilaby na 1 krzywej z jedną ze stref. Ok. Dzieki bardzo za pomysl. Tylko dochodzi problem z opomiarowaniem- na te 2 mieszkania musze założyć ciepłomierze... ale to 3 strefe można by podpiąć przed ciepłomierzem tej z wynajętego mieszkania i powinno być ok chyba.

plusfoto
11-12-2020, 16:59
Masz serie H to niewiem gdzie ty tam znalazles ustawienie grzania ze stałym przepływem ???
Jak masz serie H to nie masz grzanie cwu tylko syandard.
Co do kaganca na cwu to takowego nie ma tylko jest takie cos ze jak jest mala róznica pomiedzy temperatura ustawiona a ta co jest w baniaku to pompa startuje na malych obrotach np.35hz i tak dogrzewa caly zbiornik (pomału) jak jest wieksza róznica to pompa startuje na srednich obrotach np.50hz i tak grzeje jak spuscisz caly zbiornik i roznica jest bardzo duża to ruszy z duzymi obrotami potem lekko zmoduluje .
To ze nie swieci sie symbol odszraniania nic nie mówi o stopniu oszronienia i czy odszronilo Ci do konca.Musisz wzrokowo popatrzec co tam sie dzieje z jednostka zewnetrzna.
Te syczenie bulgotanie i inne odglosy w rurkach to normalna sprawa.
Co do poboru jesli go odczytujesz z pompy to nie ma nic wspólnego z rzeczywistoscia ale zawsze jest pokazywany niższy niz w rzeczywistosci.Przez co copy sa również zawyżone.Jak u Ciebie sa tak niskie to cos jest nie tak.
Jest mozliwa taka praca jak u Ciebie jesli nie odszroni Ci do konca prawidlowo wymiennika a potem musi chodzic minimum 35min do nastepnego odszronienia jesli po takim nie pelnym odszronieniu zabije sie szybko lodem to potem ma bardzo slaby cop a jeszcze jak ma grzac w okolicach 47st to moze tak byc Jesli jednak po defroscie splynie Ci wszysciutko z wymiennika to musi byc cos nie tak z pompa ze nie moze Ci nawet podczas tak niewymagajacych czynnosci jak grzanie cwu podbic temperatury zasilania do 55st.
Normalnie tak jak u mnie czujnik na srodku w wiekszosci przypadkow jest tak ze na powrocie jest o 2st wiecej niz w baniaku a na zasilaniu 4st wiecej niz na powrocie


Trochę pojechałeś. Bulgotanie w rurkach to nic dobrego, świadczy o zapowietrzonym układzie i należy go odpowietrzyć. Kaganiec jest - ustawienie zbyt krótkiego max czasu dla zbiornika może spowodować jego niedogrzewanie.

codix
11-12-2020, 18:02
Trochę pojechałeś. Bulgotanie w rurkach to nic dobrego, świadczy o zapowietrzonym układzie i należy go odpowietrzyć. Kaganiec jest - ustawienie zbyt krótkiego max czasu dla zbiornika może spowodować jego niedogrzewanie.

Strasznie mnie wku...jak ktos nie przeczyta calej rozmowy wyrwie jakies zdanie z kontekstu i komentuje.
To ty pojechałeś pytajacemu chodzilo o syczenie i odglosy przelewania czy cos podobnego w rurkach gazowych a nie w wodnych to jak chcesz odpowietrzyc układ z czynnikiem ???
Kuzwa takie odglosy nieraz w tych rurkach odchodza jak w lodówkach .
Zadnego kaganca nie ma co do wydajnosci grzania a o to chodzilo pytajacemu nie ma on problemów ze brakuje mu czasu na zagrzanie tylko grzeje godzine a temperatura mu sie nie podnosi
Komentuj pytania zainteresowanego moze mu doradzisz co ma zle a nie zajmujesz komentowaniem osob które cos chca doradzic

-voymar-
11-12-2020, 18:08
Trochę pojechałeś. Bulgotanie w rurkach to nic dobrego, świadczy o zapowietrzonym układzie i należy go odpowietrzyć. Kaganiec jest - ustawienie zbyt krótkiego max czasu dla zbiornika może spowodować jego niedogrzewanie.

Czas działania CWU lub CO nie czas potrzebny na zagrzanie, tylko czas ---( co ile PC sprawdza temp wody.)

-voymar-
11-12-2020, 18:14
Tak.przewijanie pozycji strzalkami gora i dół

codix- jeszcze jedno . Załączam dezynfekcję termiczną ( Wł. ) zadaję datę i godz. temp. do jakiej ma zagrzać PC a dalej powinna dogrzać grzalka. I czy tą grzałkę należy włączyć? Tylko która to jest? Czy to --( grzalka wewnętrzna) bo pokojowa chyba nie.Choć zastanawiam się jak wlączę grzałkę wewnętrzną to czy czasem CWU nie będzie grzała samą grzałką? A może PC jak ma zadaną dezynfekcję to sama ją włączy? Czy PC musi być ustawiona na grzanie do 55*C aby uruchomiła się dezynfekcja? ,czy PC może grzać do 50*C a do tych 65*C dogrzeje grzałką.
Namieszałem ale może zrozumiesz.

-voymar-
11-12-2020, 18:24
Czyli ta 3 strefa chodzilaby na 1 krzywej z jedną ze stref. Ok. Dzieki bardzo za pomysl. Tylko dochodzi problem z opomiarowaniem- na te 2 mieszkania musze założyć ciepłomierze... ale to 3 strefe można by podpiąć przed ciepłomierzem tej z wynajętego mieszkania i powinno być ok chyba.

Nie moja sprawa. Czy ty za najem dwóm osobą gdzie jedna chce mieć 21*C a druga 23*C chcesz czynsz pobierać rożny? Zależny od temp. w pomieszczeniu?

codix
11-12-2020, 18:31
codix- jeszcze jedno . Załączam dezynfekcję termiczną ( Wł. ) zadaję datę i godz. temp. do jakiej ma zagrzać PC a dalej powinna dogrzać grzalka. I czy tą grzałkę należy włączyć? Tylko która to jest? Czy to --( grzalka wewnętrzna) bo pokojowa chyba nie.Choć zastanawiam się jak wlączę grzałkę wewnętrzną to czy czasem CWU nie będzie grzała samą grzałką? A może PC jak ma zadaną dezynfekcję to sama ją włączy? Czy PC musi być ustawiona na grzanie do 55*C aby uruchomiła się dezynfekcja? ,czy PC może grzać do 50*C a do tych 65*C dogrzeje grzałką.
Namieszałem ale może zrozumiesz.

Musisz miec we funkcjach wlaczona grzalkę wewnetrzna (czyli ta co jest w jednostce wewnetrznej)
I ustawiasz czas wygrzewania i temperature tej dezynfekcji na np.65st,temperatury grzania cwu nie zmieniasz pompa automatycznie dogrzeje najpierw bez grzalek a potem zalaczy grzalke

-voymar-
11-12-2020, 18:39
Musisz miec we funkcjach wlaczona grzalkę wewnetrzna (czyli ta co jest w jednostce wewnetrznej)
I ustawiasz czas wygrzewania i temperature tej dezynfekcji na np.65st,temperatury grzania cwu nie zmieniasz pompa automatycznie dogrzeje najpierw bez grzalek a potem zalaczy grzalke

Czy to jest ta sama grzałka którą się wspomaga PC jak jej zezwolisz przy minusowych temp. na zewnątrz. Czy grzałki w zbiorniku CWU nie ma? Ja myślałem że w zbiorniku jest grzałka i to ona dogrzewa do 65* Bo grzalka ( pokojowa) to ta którą załączamy jak jest awaria PC . Tak?
Czy jak wlączę czas wygrzewania CWU zbyt długi to nie będzie grzało ( CO )? czy nie ma to znaczenia , tu będzie grzało zbiornik ( grzałka ) a PC grzała CO

codix
11-12-2020, 18:50
Czy to jest ta sama grzałka którą się wspomaga PC jak jej zezwolisz przy minusowych temp. na zewnątrz. Czy grzałki w zbiorniku CWU nie ma? Ja myślałem że w zbiorniku jest grzałka i to ona dogrzewa do 65* Bo grzalka ( pokojowa) to ta którą załączamy jak jest awaria PC . Tak?
Czy jak wlączę czas wygrzewania CWU zbyt długi to nie będzie grzało ( CO )? czy nie ma to znaczenia , tu będzie grzało zbiornik ( grzałka ) a PC grzała CO

Niektórzy maja dodatkowa grzalke w zbiorniku wtedy do zbiornika ida dwa kable jeden do termometru drugi do grzalki.
Wiekszisc takiej grzalki nie ma i dezynfekcja jest przeprowadzana ta grzalka pomocnicza co wspomaga grzanie w niskich temperaturach i grzeje w czasie awarii oczywiscie wtedy nie grzeje c.o
Ta jakas pokojowa to nie zaglebialem sie do czego ta funkcja sluzy

codix
11-12-2020, 18:59
A gdzie wogole wynalazłeś ta grzalke pokojowa ja u siebie w seri H nigdzie takiego czegos chyba nie mam.

Andrzej5101
11-12-2020, 19:11
Na tym forum w temacie Panasonic Aquarea czytałem,
że 1- fazowego Panasa można " podpiąć " :
1 - wsza faza - agregat zewnętrzny ,
2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O
3 – cia faza - grzałka zbiornika C.W.U

codix
11-12-2020, 19:29
Na tym forum w temacie Panasonic Aquarea czytałem,
że 1- fazowego Panasa można " podpiąć " :
1 - wsza faza - agregat zewnętrzny ,
2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O
3 – cia faza - grzałka zbiornika C.W.U

Niesłyszałem o taki polaczeniu bo agregat zewnetrzny jest zasilany z jednostki wewnetrznej
Raczej
1faza jednostka wew bez grzalek wspomagajacych
2faza grzalki wspomagajace

Ale moze i jakos mozna
grzalka w zbiorniku tez by musiala byc jakos sterowana przez jednostkę wewnetrzna

-voymar-
11-12-2020, 20:06
A gdzie wogole wynalazłeś ta grzalke pokojowa ja u siebie w seri H nigdzie takiego czegos chyba nie mam.

Zaraz zobaczę to napiszę
Mam
USTAWIENIA FUNKCJI
-harmonogram tygodniowy
- -- II----II----II--- wakacyjny
- ---II----II----II--- pracy cichej
- grzałka pokojowa
-grzałka zbiornika
-dezynfekcja termiczna
Tak to wygląda.

codix
11-12-2020, 20:38
Zaraz zobaczę to napiszę
Mam
USTAWIENIA FUNKCJI
-harmonogram tygodniowy
- -- II----II----II--- wakacyjny
- ---II----II----II--- pracy cichej
- grzałka pokojowa
-grzałka zbiornika
-dezynfekcja termiczna
Tak to wygląda.

No ja mam jak Ty ale oprócz tej pokojowej
Dobra juz to bedzie chodzic poprostu o wlaczenie tej grzalki wspogajacej ktora jest w jednostce wewnetrznej aby grzala na c.o
Tez to mam tylko nie w tym miejscu do wlaczenia w tym menu obrazkowym i w menu instakatora jako "wymuszenie pracy grzalki"czy jakos tak.

-voymar-
11-12-2020, 21:16
No ja mam jak Ty ale oprócz tej pokojowej
Dobra juz to bedzie chodzic poprostu o wlaczenie tej grzalki wspogajacej ktora jest w jednostce wewnetrznej aby grzala na c.o
Tez to mam tylko nie w tym miejscu do wlaczenia w tym menu obrazkowym i w menu instakatora jako "wymuszenie pracy grzalki"czy jakos tak.

w menu instalatora jako "wymuszenie pracy grzalki" czy jakos tak. ---To też ja mam w menu instalatora j
To jak w końcu mam tą dezynfekcję włączyć
1) dezynfekcja --WŁ
2) ustawienie czasu itd.
3) Wł.--grzałki zbiornika? tak + wymuszenie ---- a co z tym wymuszeniem do czego to służy.?
Kuźwa nie mam czasu stać i patrzeć jak to ma być--- ale tak chyba będzie trzeba więc cholera wie kiedy to zrobię.

agb
11-12-2020, 21:32
Ten błąd jest tez scisle powiazany z czujnikiem przepływu.
Podczas defrostu w Mode 2 nie powinno być żadnego przepływu ,a tu go wykrył.

Ja wiem, co to za błąd i czemu wystąpił ;)

Przy odrobinie szczęścia serwis zjawił się na miejscu 4h od zgłoszenia usterki. Twoje wcześniejsze podejrzenia się sprawdziły - kabelek. Chociaż ja nic nie znalazłem. Narazie jest ok. Jak problem wróci, to wymienią czujnik, choć wszyscy jednogłośnie, włącznie z technikiem Panasonica na telefonie, twierdzą, że te czujniki nie padają ;)

codix
11-12-2020, 21:35
w menu instalatora jako "wymuszenie pracy grzalki" czy jakos tak. ---To też ja mam w menu instalatora j
To jak w końcu mam tą dezynfekcję włączyć
1) dezynfekcja --WŁ
2) ustawienie czasu itd.
3) Wł.--grzałki zbiornika? tak + wymuszenie ---- a co z tym wymuszeniem do czego to służy.?
Kuźwa nie mam czasu stać i patrzeć jak to ma być--- ale tak chyba będzie trzeba więc cholera wie kiedy to zrobię.

Ja juz nie pamietam zabardzo bo nie uzywam tej dezynfekcji
Napewno
1.dezynfekcja wl
2.ustawienie dnia godziny temp czasu
3.co do grzalka zbiornika to niewiem czy to nie jest do tego jak ktos ma grzalke zamontowana w baniaku
4.wymuszenie grzalki to jest w sytuacjach awaryjnych albo jakbys mial zachcianke wlaczyc sobie i pogrzac grzalka zamiast pompą ;) i nieraz montuje sie pompe w ciezkich warunkach gdy no.woda w obiegu ma z 5st to wtedy przed uruchomieniem pompy powinno sie rozgrzac wode grzalkami
Ustaw pkt.1,2 i idz spac bedziesz widzial rano czy byla czy nie bo bedziesz mial wode w baniaku 65st
Jak nie zagrzeje to jutro jeszcze pkt.3

damickp11
12-12-2020, 07:26
Witam
Mam pytanie dla użytkowników gdyż dopiero co rozpoczynam korzystanie z tej pompy.
Czy wyłączanie w harmonogramie pompę na noc np 23.00-4.00? Czy jest to opłacalne i jak wpływa na funkcjonowanie pompy?

Andrzej5101
12-12-2020, 08:05
Czy wyłączanie w harmonogramie pompę na noc np 23.00-4.00?
Czy jest to opłacalne i jak wpływa na funkcjonowanie pompy?
Należy dążyć aby pompa miała jak najmniej wyłączeń,
W tym okresie obniż nieznacznie ;
... - ( ok; 0,5 do 1 C ) temperaturę wewnątrz budynku,
.... - zejdź z krzywą grzewczą nieznacznie w dół

damickp11
12-12-2020, 08:31
Należy dążyć aby pompa miała jak najmniej wyłączeń ?
Może to mało fachowe pytanie ale jeżeli wyłączę ją raz pomiędzy tymi godzinami, to be dziej chyba mniej wyłączeń niż podczas normalnej pracy przez te 5-6h ?

Raflan
12-12-2020, 09:30
Witam wszystkich serdecznie.
Pytanie do użytkowników pomp ciepła Panasonic Aquarea HP.
Jak często macie defrost przy takich warunkach jak dzisiaj tj duża wilgotność powietrza i temperatury oscylujące w okolicy -2÷2 stC.
U mnie w pompie 9kW seria J 1F jest to mniej więcej co godzinę i nabija przy tym 2 zał-wył na sterowniku pompy, co daje ok 50 zał-wył/dobę i 1500/mc na same defrosty.
Czy to normalne w tych warunkach?
Jak do tego mają się wyniki innych użytkowników którzy 1500 zał mają na rok-nie mają defrostów wcale?
Bez defrostów pompa pracuje od 1 do kilku godzin bez przerwy.
Mam instalację mieszaną: grzejniki płytowe ok 80% i podłogówki ok 20% na 2 wspólnych rozdzielaczach (po jednym na każde piętro, bez mieszaczy tylko zawory RTL na podłogówkach)Bufor równolegle 50l.
Ogrzewana powierzchnia 130m2, ściany trójwarstwowe ocieplone 10-15cm,poddasze 25cm,podłogi7-8cm,okna dwuszybowe
Grzeje teraz stałą 36st,zasilanie mam 37,powrót 33, Delta T 7,w domu 22-23st.
Na krzywej (-15 45st,+12 35st) też defrosty były co ok 1h.
Przeczytałem temat i niewiele mi to rozjaśniło a mam wrażenie że mam tylko większy mętlik w głowie.

Andrzej5101
12-12-2020, 09:34
damickp11
Pompa prawidłowo dobrana i wyregulowana ;
- powinna pracować z długimi okresami pracy,
- aby miała jak najmniej wyłączeń,
- nawet kosztem spadku COP,

Moja pompa wyłącza się średnio raz na 5 - 6 godzin;
- mam grzejniki,
- a więc wyższe temperatury zasilania niż na podłogówce.

Raflan
12-12-2020, 09:40
damickp11
Pompa prawidłowo dobrana i wyregulowana ;
- powinna pracować z długimi okresami pracy,
- aby miała jak najmniej wyłączeń,
- nawet kosztem spadku COP,

Moja pompa wyłącza się średnio raz na 5 - 6 godzin

Też tak miewam bez defrostów.

Andrzej5101
12-12-2020, 09:53
Bez defrostów pompa pracuje od 1 do kilku godzin bez przerwy.
Przeczytałem temat i niewiele mi to rozjaśniło a mam wrażenie że mam tylko większy mętlik w głowie.
Poczytaj; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)
Zastanów się nad podwyższeniem temperatury zasilania i obserwuj

Raflan
12-12-2020, 10:13
Poczytaj; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)
Zastanów się nad podwyższeniem temperatury zasilania i obserwuj

Mam instalację mieszaną: grzejniki płytowe ok 80% i podłogówki ok 20% na 2 wspólnych rozdzielaczach (po jednym na każde piętro, bez mieszaczy tylko zawory RTL na podłogówkach)Bufor równolegle 50l.
Grzeje teraz stałą 36st,zasilanie mam 37,powrót 33, Delta T 7,w domu 22-23st.
Na krzywej (-15 45st,+12 35st) też defrosty były co ok 1h.
Dlaczego defrosty są tak często przy duzej wilgotności i tem ok 0+-2st i podbijają tak bardzo licznik zał-wył
451081

michancia
12-12-2020, 10:33
Mam instalację mieszaną: grzejniki płytowe ok 80% i podłogówki ok 20% na 2 wspólnych rozdzielaczach (po jednym na każde piętro, bez mieszaczy tylko zawory RTL na podłogówkach)Bufor równolegle 50l.
Grzeje teraz stałą 36st,zasilanie mam 37,powrót 33, Delta T 7,w domu 22-23st.
Na krzywej (-15 45st,+12 35st) też defrosty były co ok 1h.
Dlaczego defrosty są tak często przy duzej wilgotności i tem ok 0+-2st i podbijają tak bardzo licznik zał-wył
451081

Jaką Ty masz pompę jedno, czy dwuwentylatorową?
Jeśli chodzi o defrosty, to u mnie, przy defroście też nabija licznik 2 ( wył i zał), a to Z tego względu że, nie może przeprowadzić defrostu samym zladem wody, ale ja nie mam bufora, a Ty masz.
U Ciebie powinna sobie poradzić, ale być może musisz zmniejszyć delta (podnieść temperaturę powrotu). Jak jej starczy wody cieplej, przy pierwszym cyklu defrostu, to sprężarka się nie wyłączy.
Ilość defrostow jest zależna od temperatur na zewnątrz, w jednym rejonie kraju są takie temperatury, a w innym jest cieplej i każdy ma inaczej.
Za mocno się tym nie przejmuj, producent to przewidział i do tego zostało to przygotowane.

Raflan
12-12-2020, 10:43
Pompę mam jednowentylatorową a dokładnie Panasonic KIT-WC09J3E5-1-SM Gen J,1F,9kW.
Ogrzewam 130m2
A u ciebie jak często te defrosty masz?

MiG25
12-12-2020, 10:55
Dwuwentylatorowa 9kW T-Cap ma powierzchnie parownika dwa razy wieksza ,wiec teoretycznie defrost bedzie rzadziej. Jesli w domu masz temperature ok , to nic z tym nie zrobisz.Mozesz ograniczac moc pompy np przez quiet mode , demand control , albo oblizac prosta , ale to bedzie skutkowalo obnizeniem temperatury w domu. Na dworze jest jak jest ( teraz zimno i wilgotno , to i czesciej defrosty).
Jeszcze gorzej zrobisz wylaczajac pompe , bo pozniej bedzie naprawde musiala chodzic na full i defrost bedzie co 35min...

Nie ma powietrznej pompy ciepla bez defrostow, trzeba to zaakaceptowac.

A jednowentylatorowa ma taka wlasciwosc ,ze defrost jest robiony z wylaczeniem sprezarki.

gawel
12-12-2020, 11:06
Dwuwentylatorowa 9kW T-Cap ma powierzchnie parownika dwa razy wieksza ,wiec teoretycznie defrost bedzie rzadziej. Jesli w domu masz temperature ok , to nic z tym nie zrobisz.Mozesz ograniczac moc pompy np przez quiet mode , demand control , albo oblizac prosta , ale to bedzie skutkowalo obnizeniem temperatury w domu. Na dworze jest jak jest ( teraz zimno i wilgotno , to i czesciej defrosty).
Jeszcze gorzej zrobisz wylaczajac pompe , bo pozniej bedzie naprawde musiala chodzic na full i defrost bedzie co 35min...

Nie ma powietrznej pompy ciepla bez defrostow, trzeba to zaakaceptowac.

A jednowentylatorowa ma taka wlasciwosc ,ze defrost jest robiony z wylaczeniem sprezarki.

Masz rację zauwazyłem ze przy -5*c z wiatrem defrost to był może z 1 na 3h a teraz masakra co 25 minut a na dworze +3. ja mam klime ale obserwacje podobne.

Andrzej5101
12-12-2020, 11:16
Na krzywej (-15 45st,+12 35st) też defrosty były co ok 1h.
Ustaw krzywą ;
- przy temperaturach zewnętrznych; - 3 C do + 3 C ,
... 45/-15 C oraz 40/+15 , dT= 5
- obserwuj i ewentualnie obniżaj powrót

TBomek
12-12-2020, 11:18
Należy dążyć aby pompa miała jak najmniej wyłączeń ?
Może to mało fachowe pytanie ale jeżeli wyłączę ją raz pomiędzy tymi godzinami, to be dziej chyba mniej wyłączeń niż podczas normalnej pracy przez te 5-6h ?

Tak, ale pamiętaj o tym że priorytetem jest komfort termiczny mieszkańców w domu. Druga sprawa to to że jak będziesz wyłączał PC na tak długi okres czasu, a twój dom się za bardzo wychłodzi, to PC będzie musiała pracować na wyższych obrotach żeby nadrobić tą stratę, a co za tym idzie będzie większe zużycie PC, prądu i częstsze defrosty w okresie w okolicy 0 stopni na dworze.
Zacznij od rady Andrzej5101 bo dobrze pisze, a wyłączanie PC zostaw na okres przejściowy.

Raflan
12-12-2020, 11:37
Ustaw krzywą ;
- przy temperaturach zewnętrznych; - 3 C do + 3 C ,
... 45/-15 C oraz 40/+15 , dT= 5
- obserwuj i ewentualnie obniżaj powrót

Dziękuję za podpowiedź ale 40/+15 to chyba za wysoko ,teraz grzeję na prostej 36st , tem 0st,tem w domu 22,5st

misiek30
12-12-2020, 12:35
Witam wszystkich forumowiczów , jestem nowy na forum i świeżym użytkownikiem pompy ciepła Panasonic t-cap 9kW od sierpnia tego roku.

gawel
12-12-2020, 12:47
Witam wszystkich forumowiczów , jestem nowy na forum i świeżym użytkownikiem pompy ciepła Panasonic t-cap 9kW od sierpnia tego roku.

Gratulacje, dlaczego nie napisałeś czy zadowolonym ?

misiek30
12-12-2020, 13:02
Bardzo zadowolonym , ja mam bardzo prosty układ . Stara instalacja , grube rury , żeliwne grzejniki , pompa podłączona bezpośrednio do instalacji , tylko zawór przełączający na CWU , filtr Flamco i tyle. Zład wody około 200 litrów. To tak w wielkim skrócie.

michancia
12-12-2020, 15:44
Pompę mam jednowentylatorową a dokładnie Panasonic KIT-WC09J3E5-1-SM Gen J,1F,9kW.
Ogrzewam 130m2
A u ciebie jak często te defrosty masz?

Ja mam T-CAP 9kW, jest to jednostka dwuwentylatorowa, jak tu kolega zauważył z dużym wymiennikiem. Z tego względu teoretycznie skoro ma większy wymiennik, to przy podobnej chwilowej mocy grzewczej będzie się wolniej obladzała.
Fakt, jest taki że u mnie to zjawisko prawie jest niezauważalne, ale to z innych powodów.
Mam za mocna pompę ( przez większość sezonu ) do tego domu, który jest ciepły, ma dużą akumulację i do tego mam same grzejniki.
Z tych względów pompa pracuje na termostacie pokojowym z ustawieniem w dzień 22,4st/c i na noc z obniżeniem do 22st/c, z histerezą 0.4st/c.
Na zasilaniu prawie zawsze jest 37st/c, powrót 34st/c., przynajmniej do -5st/c w nocy ( więcej w te dwa sezony nie było jak na razie ).
Te wszystkie czynniki powodują, że w takich temperaturach jak teraz ( 0 w nocy, +2 w dzień ) ta pompa pracuje w cyklach wg. termostatu, z 1.5h. grzeje, i 0.5-1h nie pracuje. Oczywiście jak cieplej to pracuje z 45min i potem długo stoi.
W związku z powyższym, jak pracuje to nie zdąży się oszronić, a jak się oszroni, to sama się od szroni, bo nie pracuje, a na dworze temperatura dodatnia.
A w nocy jak jest delikatnie w minusie, to po obniżeniu temperatury na noc, też z 2-3 godz. nie pracuje, a potem gdzieś nad ranem sie zaszroni to może jest z jeden defrost na dzień.
Dom ma dużą akumulację - cegła, z tego względu komfort cieplny mam, choć jak każdy wie jak grzeją grzejniki to jest przyjemniej, ale niewielka róznica, nikomu to nie przeszkadza.
Defrosty i to też rzadkie raz na 2godz może, to dopiero mam jak temperatury były cały czas ujemne.
A wiem kiedy mam defrost, bo mamy małego pieska i przy tym defroście, gdzie ona wydaje piski, to ten pies wariuje. To gdybym miał to tak często jak Ty, to pewnie bym sie musiał psa pozbyć, bo by tego nie wytrzymał.
Tak na marginesie, teraz sprawdzałem ilości zał/wył i czas pracy, to od 28.11.2020 ( kiedy warunki do defrostów są cały czas ), to mam 203zał/wył i 202godz. pracy. A że, jak mowilem u mnie defrost odbywa się dwu etapowo i zawsze jest przy tym dwa zał/wył. To wychodzi, że w tym czasie średnia praca na dobę to 14.5h, a wszystkie zał/wył przypadały na cykl pracy regulatora pokojowego.
Na te chwilę, pompa uruchomiona 05.09.2019r i mam 4102 zał/wył i 3037h.pracy i nic nie myślę zmieniać.

-voymar-
12-12-2020, 16:19
Ja mam T-CAP 9kW, jest to jednostka dwuwentylatorowa, jak tu kolega zauważył z dużym wymiennikiem. Z tego względu teoretycznie skoro ma większy wymiennik, to przy podobnej chwilowej mocy grzewczej będzie się wolniej obladzała.
Fakt, jest taki że u mnie to zjawisko prawie jest niezauważalne, ale to z innych powodów.
Mam za mocna pompę ( przez większość sezonu ) do tego domu, który jest ciepły, ma dużą akumulację i do tego mam same grzejniki.
Z tych względów pompa pracuje na termostacie pokojowym z ustawieniem w dzień 22,4st/c i na noc z obniżeniem do 22st/c, z histerezą 0.4st/c.
Na zasilaniu prawie zawsze jest 37st/c, powrót 34st/c., przynajmniej do -5st/c w nocy ( więcej w te dwa sezony nie było jak na razie ).
Te wszystkie czynniki powodują, że w takich temperaturach jak teraz ( 0 w nocy, +2 w dzień ) ta pompa pracuje w cyklach wg. termostatu, z 1.5h. grzeje, i 0.5-1h nie pracuje. Oczywiście jak cieplej to pracuje z 45min i potem długo stoi.
W związku z powyższym, jak pracuje to nie zdąży się oszronić, a jak się oszroni, to sama się od szroni, bo nie pracuje, a na dworze temperatura dodatnia.
A w nocy jak jest delikatnie w minusie, to po obniżeniu temperatury na noc, też z 2-3 godz. nie pracuje, a potem gdzieś nad ranem sie zaszroni to może jest z jeden defrost na dzień.
Dom ma dużą akumulację - cegła, z tego względu komfort cieplny mam, choć jak każdy wie jak grzeją grzejniki to jest przyjemniej, ale niewielka róznica, nikomu to nie przeszkadza.
Defrosty i to też rzadkie raz na 2godz może, to dopiero mam jak temperatury były cały czas ujemne.
A wiem kiedy mam defrost, bo mamy małego pieska i przy tym defroście, gdzie ona wydaje piski, to ten pies wariuje. To gdybym miał to tak często jak Ty, to pewnie bym sie musiał psa pozbyć, bo by tego nie wytrzymał.
Tak na marginesie, teraz sprawdzałem ilości zał/wył i czas pracy, to od 28.11.2020 ( kiedy warunki do defrostów są cały czas ), to mam 203zał/wył i 202godz. pracy. A że, jak mowilem u mnie defrost odbywa się dwu etapowo i zawsze jest przy tym dwa zał/wył. To wychodzi, że w tym czasie średnia praca na dobę to 14.5h, a wszystkie zał/wył przypadały na cykl pracy regulatora pokojowego.
Na te chwilę, pompa uruchomiona 05.09.2019r i mam 4102 zał/wył i 3037h.pracy i nic nie myślę zmieniać.

Jak to jest bo ja tego nie pojmuję. Ty mówisz że dom masz ciepły ( złudzenie) ja uważam swój za przeciętny i grzeję 220m2 mur czterowarstwowy pompa taka sama jak u ciebie czas pracy pompy podobny bo 15h a powierzchnia mojego sporo większa. Ty masz za 14 dni 202h/pracy a ja za 44 dni 620h

Pablo_11
12-12-2020, 16:19
Szybkie pytanie.
Model H. Czy opcja nazwana w menu [Zbiornik: Czas wygrz zb. Zakres -12 st. C ~ -2 st. C] to właśnie delta - spadek temperatury wody w zbiorniku, który uruchamia jej podgrzanie?
Ze względu na tylko 6 pozycji w harmonogramie chciałem posterować grzaniem za pomocą spadku temperatury (zabrakło mi pozycji wyłączenia grzania wody) i potrzebuję ten parametr.

-voymar-
12-12-2020, 16:30
Szybkie pytanie.
Model H. Czy opcja nazwana w menu [Zbiornik: Czas wygrz zb. Zakres -12 st. C ~ -2 st. C] to właśnie delta - spadek temperatury wody w zbiorniku, który uruchamia jej podgrzanie?
Ze względu na tylko 6 pozycji w harmonogramie chciałem posterować grzaniem za pomocą spadku temperatury (zabrakło mi pozycji wyłączenia grzania wody) i potrzebuję ten parametr.

Ja mam CWU puszczoną w samopas.grzeję do 43*C ( i tak podbije jeszcze po wyłączeniu o 1*C ) =44*C delta 5 - i nic nie trzeba ustawiać w harmonogramie ( samopas) czas grzania 1,40h Tak zrób i będzie git. Oczywiście jak chcesz cieplejszą to nie ma sprawy resztę zrob jak mówię. Napisz jaki efekt po np. 48h
PS. Mi jak sprawdzałem i było +5*C to 200L zagrzała pobierając 0,4 kWh

Pablo_11
12-12-2020, 16:45
Przy grzaniu tylko w taniej taryfie, samo grzanie w nocy plus jakieś 1,5 h po południu (pozostałe ok. 30-45 min. to podgrzanie wody do ok. 50 st.) średnio się już sprawdza i robi się zimno. Stąd chciałem zmienić grzejąc mocniej wodę rano i wieczorem do mycia. I tu trochę miejsca w harmonogramie brakuje. Ale faktycznie może taniej podgrzewać wodę w czasie pracy ogrzewania. Muszę to przetestować... Choć u mniej na zagrzanie 200l to raczej 2-3 kWh idzie, ale to do 50 st... Dzięki.

michancia
12-12-2020, 16:49
Jak to jest bo ja tego nie pojmuję. Ty mówisz że dom masz ciepły ( złudzenie) ja uważam swój za przeciętny i grzeję 220m2 mur czterowarstwowy pompa taka sama jak u ciebie czas pracy pompy podobny bo 15h a powierzchnia mojego sporo większa. Ty masz za 14 dni 202h/pracy a ja za 44 dni 620h

Każdy ma swój punkt widzenia.
U mnie po podłogach, też wychodzi 210m, całość grzana, ale skosów nie podaje w stopce.
Tak jak zauważyłeś mamy grzejniki, ale ty masz ich powierzchnię prawie dwa razy większa, z tego względu możesz grzać niższą temperaturą, a przy tej samej twój czas zagrzania do docelowej w domu będzie krótszy ( zakładając dwa takie same domy, lub ten sam ).
Z tych względów przy podobnym czasie działania pomp twój dom powinien zużyc mniej energii, a tego nie widzę.
Śmię twierdzić, że jak bym miał wszystko w podłogówce, to moje koszty zeszły by jeszcze o ok. min. 20%, to z jakimi domami mógł bym się równać?

Kaizen
12-12-2020, 17:48
PS. Mi jak sprawdzałem i było +5*C to 200L zagrzała pobierając 0,4 kWh

Zaprzecza prawom fizyki? Czy ledwo dogrzała zasobnik (prawie) pełny gorącej wody? Jeżeli to drugie, to jakie znaczenie ma wielkość zasobnika?
Do ogrzania 200l wody o temperaturze 8* do 44* trzeba zużyć 1,16kWh/m3k x 0,2m3 x 36K = 8,352kWh co nawet przy COP=3 dałoby 2,784kWh prądu.

-voymar-
12-12-2020, 18:31
Każdy ma swój punkt widzenia.
U mnie po podłogach, też wychodzi 210m, całość grzana, ale skosów nie podaje w stopce.
Tak jak zauważyłeś mamy grzejniki, ale ty masz ich powierzchnię prawie dwa razy większa, z tego względu możesz grzać niższą temperaturą, a przy tej samej twój czas zagrzania do docelowej w domu będzie krótszy ( zakładając dwa takie same domy, lub ten sam ).
Z tych względów przy podobnym czasie działania pomp twój dom powinien zużyc mniej energii, a tego nie widzę.
Śmię twierdzić, że jak bym miał wszystko w podłogówce, to moje koszty zeszły by jeszcze o ok. min. 20%, to z jakimi domami mógł bym się równać?

Odnośnie grzania płaszczyznowego to nie ma co dyskutować że taniej, bo temp zasilania niższa więc nie podlega dyskusji.

-voymar-
12-12-2020, 18:38
Zaprzecza prawom fizyki? Czy ledwo dogrzała zasobnik (prawie) pełny gorącej wody? Jeżeli to drugie, to jakie znaczenie ma wielkość zasobnika?
Do ogrzania 200l wody o temperaturze 8* do 44* trzeba zużyć 1,16kWh/m3k x 0,2m3 x 36K = 8,352kWh co nawet przy COP=3 dałoby 2,784kWh prądu.

Kaizen twoje sugestie może i są poprawne też umie przeliczyć . Jak odpisujesz do mnie to sprawdz proszę jakie dane podałem , a potem wypisuj. COP=3 to jest całoroczny. Ja podałem inne dane choć nie wszystkie. Grzanie z 37---do 43 mocą już nie pamiętam bo to miesiąc temu lecz było ponad 10kW
Tak że nie być kolejnym gawłem.

Kaizen
12-12-2020, 18:57
Kaizen twoje sugestie może i są poprawne też umie przeliczyć . Jak odpisujesz do mnie to sprawdz proszę jakie dane podałem , a potem wypisuj. COP=3 to jest całoroczny. Ja podałem inne dane choć nie wszystkie. Grzanie z 37---do 43 mocą już nie pamiętam bo to miesiąc temu lecz było ponad 10kW
Tak że nie być kolejnym gawłem.

COP przyjąłem optymistyczny - realniejszy by jeszcze bardziej odbiegał od Twojego 0,4kWh.
Grzanie podałeś "=44*C"
Temperatury średniej w zasobniku nie podałeś - ale też nie jesteś jej w stanie podać, jak nie masz całego zasobnika pełnego wody o temperaturze wodociągowej. A podanie z jakiegoś punktu mija się z celem. Już większy sens miałoby podanie zużycia CWU zużytego od poprzedniego dorzania zasobnika - ale tego też pewnie nie znasz.

Tak czy inaczej nie zmanipulujesz danymi tak, żeby dostarczyć 8,352kWh ciepła z 0,4kWh prądu.

Więc nie sugeruj, że PC jest w stanie ogrzać 200l wody zużywając 0,4kWh. Jeszcze ktoś Ci uwierzy i będzie się zastanawiał, co z jego PC jest nie tak - a to Ty zaklinasz rzeczywistość.

Marek2504
12-12-2020, 19:20
Odnośnie defrostu mój t-cap 9 też ciężko sobie radzi przy takiej wilgotności powietrza. Słaby mróz nic nie pomaga i pompa odszrania się co godzinę.

misiek30
12-12-2020, 19:28
Niestety przy temperaturze bliskiej zera , pompa często robi defrost , moja średnio co 1,5 godziny . Na szczęście robi to szybko bez udziału grzałki. Ja tyko żałuje że nie mam dostępu do parametrów serwisowych , ułatwiło by to wiele ustawień.

-voymar-
12-12-2020, 20:01
COP przyjąłem optymistyczny - realniejszy by jeszcze bardziej odbiegał od Twojego 0,4kWh.
Grzanie podałeś "=44*C"
Temperatury średniej w zasobniku nie podałeś - ale też nie jesteś jej w stanie podać, jak nie masz całego zasobnika pełnego wody o temperaturze wodociągowej. A podanie z jakiegoś punktu mija się z celem. Już większy sens miałoby podanie zużycia CWU zużytego od poprzedniego dorzania zasobnika - ale tego też pewnie nie znasz.

Tak czy inaczej nie zmanipulujesz danymi tak, żeby dostarczyć 8,352kWh ciepła z 0,4kWh prądu.

Więc nie sugeruj, że PC jest w stanie ogrzać 200l wody zużywając 0,4kWh. Jeszcze ktoś Ci uwierzy i będzie się zastanawiał, co z jego PC jest nie tak - a to Ty zaklinasz rzeczywistość.

Głupi jesteś i nie dyskutuję .Jaki bym miał cel pisać nieprawdę Fizyki nie oszukasz FAKT. lecz specjalnie patrzyłem na podlicznik. Ja nie mówię że to 200L całe było grzane . Grzane było z 37---do 43* przy dodatnich temp moc na PC oscylowała 10----11.2kW. Więc nie dyskutuję Jeszcze raz podkreślam zasobnik jest 200L lecz mnie interesowało to że w baniaku miałem wodę o początkowej temp.37* i dogrzałem ją do 43* -PC pobrała 0,4kWh---
A to że z 8* do 43*C wyjdzie xxxxxxkWh to tego nie neguję . Wzorów i przeliczeń mi nie musisz pisać bo wiem ile by to było (kWh)
Jeszcze kurna tabelki powstawiaj i rozpisuj się na 10stron. JAK NIE ROZUMIESZ ZADANIA TO SIĘ NIM NIE ZAJMUJ .
Jak chcesz się bawić matematyką to licz . Dane wszystkie masz.
Dane
woda z 37----do 43*C
moc grzania 10---11.2kW
zużycie 0.4kW
Oblicz ile L wody jesteś w stanie zagrzać z temp x--do Y z powyższych danych/ Jak ci chodzi o Litry to sobie policz.. Mnie to nie interesowalo PS.-COP też szalał po 10 -lecz moim odnośnikiem był podlicznik.

plusfoto
12-12-2020, 20:30
Głupi jesteś i nie dyskutuję .Jaki bym miał cel pisać nieprawdę Fizyki nie oszukasz FAKT. lecz specjalnie patrzyłem na podlicznik. Ja nie mówię że to 200L całe było grzane . Grzane było z 37---do 43* przy dodatnich temp moc na PC oscylowała 10----11.2kW. Więc nie dyskutuję Jeszcze raz podkreślam zasobnik jest 200L lecz mnie interesowało to że w baniaku miałem wodę o początkowej temp.37* i dogrzałem ją do 43* -PC pobrała 0,4kWh---
A to że z 8* do 43*C wyjdzie xxxxxxkWh to tego nie neguję . Wzorów i przeliczeń mi nie musisz pisać bo wiem ile by to było (kWh)
Jeszcze kurna tabelki powstawiaj i rozpisuj się na 10stron. JAK NIE ROZUMIESZ ZADANIA TO SIĘ NIM NIE ZAJMUJ .
Jak chcesz się bawić matematyką to licz . Dane wszystkie masz.
Dane
woda z 37----do 43*C
moc grzania 10---11.2kW
zużycie 0.4kW
Oblicz ile L wody jesteś w stanie zagrzać z temp x--do Y z powyższych danych/ Jak ci chodzi o Litry to sobie policz.. Mnie to nie interesowalo PS.-COP też szalał po 10 -lecz moim odnośnikiem był podlicznik.
No ale tu nie ma nic nadzwyczajnego. COP wychodzi ~3,5

-voymar-
12-12-2020, 23:21
No ale tu nie ma nic nadzwyczajnego. COP wychodzi ~3,5

No tak wychodzi nie przeczę. COP-y też szalały wody dokładnie też nie wiem ile . To był przypadek zobaczyłem że włączyło CWU spisałem licznik po przecinku ( dlatego mi wyszło) bo jak by były spisane całości to dopiero by były JAJA bo mogło nic nie pokazać. Tyle wzięło i KROPKA a ile zagrzało litrów nie wiem. Traktuję to jako ciekawostkę. Ciekawostkę podaną ze zużycia ( podlicznik). Jak będą podobne warunki to sprawdzę jeszcze raz. Wtedy było dość ciepło i świeciło słońce.

Pablo_11
13-12-2020, 10:54
Szybkie pytanie: Czy włączenie trybu intensywnego powoduje skutki widoczne dla użytkownika? Zastosowanie tego u mnie zarówno dla CO jak i CWU nie powoduje ani większego zużycia prądu ani podniesienie temperatury wody zasilającej. Czy może trzeba coś jeszcze dodatkowo aktywować albo dłużej poczekać na efekt?

codix
13-12-2020, 12:13
Szybkie pytanie: Czy włączenie trybu intensywnego powoduje skutki widoczne dla użytkownika? Zastosowanie tego u mnie zarówno dla CO jak i CWU nie powoduje ani większego zużycia prądu ani podniesienie temperatury wody zasilającej. Czy może trzeba coś jeszcze dodatkowo aktywować albo dłużej poczekać na efekt?

Musisz wybrac czy na 30,60,90 minut i dac enter na wyswietlaczu pojawi sie biceps i musi byc pod nim kreska ciagła.
Tryb uruchomi sie po minucie podniesie Ci krzywą grzania troche musi minac czasu zeby sprezarka zaskoczyla i zwiekszy czestotliwosc swojej pracy

bobrow
13-12-2020, 16:53
Kol Tomkam-coś masz ze skrzynką , nie mogę Ci wysłać priva...

michal84
13-12-2020, 17:10
Rozumiem że hz z jaką wystartuje sprężarka grzejąc CWU zależy od temp. zbiornika, ale czy można jakoś to przestawić, żeby pracowała np. dłużej ale z mniejszą częstotliwością? Czasami wkręca się na 72hz.

-voymar-
13-12-2020, 18:13
Każdy ma swój punkt widzenia.
U mnie po podłogach, też wychodzi 210m, całość grzana, ale skosów nie podaje w stopce.
Tak jak zauważyłeś mamy grzejniki, ale ty masz ich powierzchnię prawie dwa razy większa, z tego względu możesz grzać niższą temperaturą, a przy tej samej twój czas zagrzania do docelowej w domu będzie krótszy ( zakładając dwa takie same domy, lub ten sam ).
Z tych względów przy podobnym czasie działania pomp twój dom powinien zużyc mniej energii, a tego nie widzę.
Śmię twierdzić, że jak bym miał wszystko w podłogówce, to moje koszty zeszły by jeszcze o ok. min. 20%, to z jakimi domami mógł bym się równać?

Podajemy m2 do ogrzania ,a tak naprawdę powinniśmy podawać m3

MiG25
13-12-2020, 18:28
Rozumiem że hz z jaką wystartuje sprężarka grzejąc CWU zależy od temp. zbiornika, ale czy można jakoś to przestawić, żeby pracowała np. dłużej ale z mniejszą częstotliwością? Czasami wkręca się na 72hz.

Najprościej ograniczyć moc można przez Quiet Mode.

Zależy też od temperatury zewnętrznej.

codix
13-12-2020, 18:32
Rozumiem że hz z jaką wystartuje sprężarka grzejąc CWU zależy od temp. zbiornika, ale czy można jakoś to przestawić, żeby pracowała np. dłużej ale z mniejszą częstotliwością? Czasami wkręca się na 72hz.

Mozesz dac trzeci poziom trybu cichy nie pozwoli sie wkrecic na wiecej niz 50hz.Innej rady nie ma chyba ze nie doprowadzac do nadmiernego wychlodzenia baniaka czyli np.zaniast raz dziennie grzac dwa

1igor1
13-12-2020, 19:52
Chyba że ma generację J, tam w trybie inteligentnym ogranicza moc

-voymar-
13-12-2020, 22:45
Zaprzecza prawom fizyki? Czy ledwo dogrzała zasobnik (prawie) pełny gorącej wody? Jeżeli to drugie, to jakie znaczenie ma wielkość zasobnika?
Do ogrzania 200l wody o temperaturze 8* do 44* trzeba zużyć 1,16kWh/m3k x 0,2m3 x 36K = 8,352kWh co nawet przy COP=3 dałoby 2,784kWh prądu.

Weź sobie przelicz tak jak pisałem z 37* do 43*C według wzoru -----chyba te 1,16kWh tyczy się właśnie tego co podałem. Podziel na COP
Cos tam tak namieszał ? Od 8 --do 44 to 1,16kWh?











/?

Kaizen
13-12-2020, 23:05
Głupi jesteś i nie dyskutuję

Dwa kłamstwa w tak krótkim zdaniu to wyczyn godny polityka.


Ja nie mówię że to 200L całe było grzane .

To po co podajesz tę informację, skoro jest bez znaczenia?


w baniaku miałem wodę o początkowej temp.37* i dogrzałem ją do 43* -PC pobrała 0,4kWh---

To temperatura średnia? Czy w jakimś punkcie - i nie wiadomo, czy poniżej 100l wody o temperaturze 9*, czy 37*?

Straty postojowe to 50-100W. Czyli w ciągu doby tracimy minimum 0,7kWh. 0,4kWh pokryje te straty + może umycie patelni żeliwnej bez cyrkulacji albo ze dwamumycianrąk z cyrkulacją. Nawet na jeden szybki prysznic nie wystarczy.



woda z 37----do 43*C
moc grzania 10---11.2kW
zużycie 0.4kW
Oblicz ile L wody jesteś w stanie zagrzać z temp x--do Y z powyższych danych/ Jak ci chodzi o Litry to sobie policz.. Mnie to nie interesowalo PS.-COP też szalał po 10 -lecz moim odnośnikiem był podlicznik.
COP przy w37-43 to pewnie <2 wyjdzie.
Ale pisałeś, że nagrzewa do 448.

suspectt
14-12-2020, 13:41
Panowie, co oznacza opcja w Menu podręcznym - Wymuszenie Grzania C.W.U ?
Moja pompa ma problem żeby wygrzać w ciagu dwóch godzin zbiornik z powiedzmy 42 do 47 stopni. Pobiera 1.2kW produkuje 1.2kW i nie chce więcej.
Dzisiaj po kliknięciu w ta opcje woda została zagrzana w niecała godzina. Kiedy pompa pracuje na harmonogramie i ta opcja jest wylaczona to zagrzanie CWU to jest jakaś męka dla niej.
Przed uruchomieniem tej opcji:
pobieranie 1.2kW
produkcja 1.2kW
Sprężarka 40-42Hz

Po włączeniu:
pobieranie 2,4
produkcja 5,6
Sprężarka 72Hz

Wiec co to jest za opcja i czy powinna być włączona cały czas ?

codix
14-12-2020, 14:05
Panowie, co oznacza opcja w Menu podręcznym - Wymuszenie Grzania C.W.U ?
Moja pompa ma problem żeby wygrzać w ciagu dwóch godzin zbiornik z powiedzmy 42 do 47 stopni. Pobiera 1.2kW produkuje 1.2kW i nie chce więcej.
Dzisiaj po kliknięciu w ta opcje woda została zagrzana w niecała godzina. Kiedy pompa pracuje na harmonogramie i ta opcja jest wylaczona to zagrzanie CWU to jest jakaś męka dla niej.
Przed uruchomieniem tej opcji:
pobieranie 1.2kW
produkcja 1.2kW
Sprężarka 40-42Hz

Po włączeniu:
pobieranie 2,4
produkcja 5,6
Sprężarka 72Hz

Wiec co to jest za opcja i czy powinna być włączona cały czas ?

Nie szukaj jakis dodatkowych funkcji tylko szukaj problemu ze swoją pompą bo ma Ci grzac wode na normalnych ustawieniach a nie w trybie mocnym (to jest jak tryb boost w kuchence indukcyjnej też grzejesz na tym wodę normalnie)to jest taki tryb ekstra jak potrzebujesz w wyjatkowych sytuacjach bardzo szybko nagrzac a nie codziennie.

-voymar-
14-12-2020, 14:20
Dwa kłamstwa w tak krótkim zdaniu to wyczyn godny polityka.



To po co podajesz tę informację, skoro jest bez znaczenia?



To temperatura średnia? Czy w jakimś punkcie - i nie wiadomo, czy poniżej 100l wody o temperaturze 9*, czy 37*?

Straty postojowe to 50-100W. Czyli w ciągu doby tracimy minimum 0,7kWh. 0,4kWh pokryje te straty + może umycie patelni żeliwnej bez cyrkulacji albo ze dwamumycianrąk z cyrkulacją. Nawet na jeden szybki prysznic nie wystarczy.


COP przy w37-43 to pewnie <2 wyjdzie.
Ale pisałeś, że nagrzewa do 448.


Jestem pod wrażeniem --WOW tak pięknie zaznaczone wyciete z kontekstu to co pasuje. Super.
- odnośnie 1)- to politykiem nie jestem
- 2) znaczenie ma i to zasadnicze w moim poście brakło 1 wyrazu ( zbiornik to 200L) napisałem zagrzałem- OK przyznaję. Jedźmy dalej
-3)W jakim punkcie to na razie zostaw w spokoju Podałem z 37*C ---do 43*C i na tym się skup- To powinno cię interesować w pierwszej kolejności.
-4 hm. --STRATY postojowe --to chyba nie są Constans dla wszystkich zbiorników jednakowa jak i domów To że ty tak przyjąłeś --Czy to jest prawda? nie wiem? Już nie wymyślaj strat, cyrkulacji itd.bo ja pisałem grzanie do 43*C a ty już dołożyłeś 1*C -no i dobrze że dołożyłeś lecz ten stopień to tak jak piszesz lecz nie tu---TO SĄ ZYSKI BYTOWE--czyli jak PC przestanie grzać to zanim ostygnie wężownica i wszystko zrobi STOP to temp. w zbiorniku podniesie się o 1*C ( pod warunkiem że w tym czasie nie korzystamy z ciepłej wody)--wolę wytłumaczyć jak nie powiem komu, na rowie. --
-5) dlaczego COP przyjąłeś poniżej 2??????????? jak wcześniej podawałeś 3? a temp była powyżej 5*C
-6) NIGDY NIE GRZAŁEM WODY DO 448*C --bo to para -Oszalałeś?
PS> to co istotne ominięte.z twojej strony
Więc tak proszę tu nam na forum wszystkim obliczyć to o co prosiłem i ładnie wziąć w tabelkę
zagrzej nam wodę o 5*C z 37----do 43*C zbiornik 200L korzystając ze wzoru na Cw. (cieplo właściwe) wypisz pobrane kWh a następnie podziel na 3 ( COP) Aha inaczej 200kg wody.

-voymar-
14-12-2020, 18:58
Panowie, co oznacza opcja w Menu podręcznym - Wymuszenie Grzania C.W.U ?
Moja pompa ma problem żeby wygrzać w ciagu dwóch godzin zbiornik z powiedzmy 42 do 47 stopni. Pobiera 1.2kW produkuje 1.2kW i nie chce więcej.
Dzisiaj po kliknięciu w ta opcje woda została zagrzana w niecała godzina. Kiedy pompa pracuje na harmonogramie i ta opcja jest wylaczona to zagrzanie CWU to jest jakaś męka dla niej.
Przed uruchomieniem tej opcji:
pobieranie 1.2kW
produkcja 1.2kW
Sprężarka 40-42Hz

Po włączeniu:
pobieranie 2,4
produkcja 5,6
Sprężarka 72Hz

Wiec co to jest za opcja i czy powinna być włączona cały czas ?

Skoro masz harmonogram na CWU + czas działania 2h to tu jest problem. Czas działania to tak dosłownie nie taki czas jaki większość ma na myśli. Poprawne rozumowanie tej myśli to---- ( jeżeli masz czas działania na 2h to oznacza co jaki czas PC sprawdza czy woda w zbiorniku ma odpowiednią temperaturę. To to jeszcze maly problem choć jest Jak do tego dolożysz harmonogram to problem się nasila znacznie .Efektem tego jest właśnie to co u ciebie. Najprościej by cieszyć się ciepłą wodą 24/doba --to ustaw temp. do jakiej zamierzasz grzać CWU czas działania na 1,30h ( ja mam 1,40h) i tyle. Bez żadnych harmonogramów deltę na CWU ustaw na 5--7

plusfoto
14-12-2020, 19:36
Nie szukaj jakis dodatkowych funkcji tylko szukaj problemu ze swoją pompą bo ma Ci grzac wode na normalnych ustawieniach a nie w trybie mocnym (to jest jak tryb boost w kuchence indukcyjnej też grzejesz na tym wodę normalnie)to jest taki tryb ekstra jak potrzebujesz w wyjatkowych sytuacjach bardzo szybko nagrzac a nie codziennie.


Wymuszenie grzania CWU nie ma nic wspólnego z wymuszeniem trybu intensywnego który tutaj sugerujesz. Natomiast uwaga do suspectt - sprawdź czy czasem nie masz ustawionego trybu cichego

zuku1786
14-12-2020, 20:01
Skoro masz harmonogram na CWU + czas działania 2h to tu jest problem. Czas działania to tak dosłownie nie taki czas jaki większość ma na myśli. Poprawne rozumowanie tej myśli to---- ( jeżeli masz czas działania na 2h to oznacza co jaki czas PC sprawdza czy woda w zbiorniku ma odpowiednią temperaturę. To to jeszcze maly problem choć jest Jak do tego dolożysz harmonogram to problem się nasila znacznie .Efektem tego jest właśnie to co u ciebie. Najprościej by cieszyć się ciepłą wodą 24/doba --to ustaw temp. do jakiej zamierzasz grzać CWU czas działania na 1,30h ( ja mam 1,40h) i tyle. Bez żadnych harmonogramów deltę na CWU ustaw na 5--7

Na pewno nie to stanowi problem.
Ja mam ustawiony harmonogram grzania i czas grzania CO - 30 minut, a CWU - 2 godziny, gdyż mam zbiornik 500 litrowy i pompa nie ma najmniejszego problemu z zagrzaniem wody do zadanej temperatury.

-voymar-
14-12-2020, 20:49
Na pewno nie to stanowi problem.
Ja mam ustawiony harmonogram grzania i czas grzania CO - 30 minut, a CWU - 2 godziny, gdyż mam zbiornik 500 litrowy i pompa nie ma najmniejszego problemu z zagrzaniem wody do zadanej temperatury.

Tu nie chodzi o to że nie zagrzeje bo i 1000L zagrzeje. Mi chodziło o to że jak masz czas dzialania co 2h i harmonogram to może być tak że: np. poma sprawdzila stan wody o godz.17.00 a harmonogram był ustawiony na godz. 17.30---19.30 - jeżeli by o godz. 17 temp. wody mieściła się w zadanej delcie to wody by nie grzała. a kolejne sprawdzenie będzie o godz ( 17+ 2 =19 godz.) o 19 woda poniżej delty-- więc PC ma tylko 30min na grzanie CWU bo ją o 19.30 wyłączy harmonogram. Jeżeli by ten harmonogram nie był włączony to PC dogrzała by wodę w CWU i przeszła do grzania CO, lub się wyłączyla jak by CO nie wymagalo grzania. Taki układ CWU ( bez kagańca czasowego) sprawia że ja nie jestem uwiązany z CWU do określonych godz. Każdy robi pod siebie jak mu wygodnie i komfortowo. Skoro tobie jest tak super to ja to popieram Układ taki jak ja używam jest identyczny jak przy zwykłym bojlerze . Spada temp.w baniaku załącza grzanie. A że załącza 1 raz /dobę to co mam kombinować.

codix
14-12-2020, 20:59
Tu nie chodzi o to że nie zagrzeje bo i 1000L zagrzeje. Mi chodziło o to że jak masz czas dzialania co 2h i harmonogram to może być tak że: np. poma sprawdzila stan wody o godz.17.00 a harmonogram był ustawiony na godz. 17.30---19.30 - jeżeli by o godz. 17 temp. wody mieściła się w zadanej delcie to wody by nie grzała. a kolejne sprawdzenie będzie o godz ( 17+ 2 =19 godz.) o 19 woda poniżej delty-- więc PC ma tylko 30min na grzanie CWU bo ją o 19.30 wyłączy harmonogram. Jeżeli by ten harmonogram nie był włączony to PC dogrzała by wodę w CWU i przeszła do grzania CO, lub się wyłączyla jak by CO nie wymagalo grzania. Taki układ CWU ( bez kagańca czasowego) sprawia że ja nie jestem uwiązany z CWU do określonych godz. Każdy robi pod siebie jak mu wygodnie i komfortowo. Skoro tobie jest tak super to ja to popieram Układ taki jak ja używam jest identyczny jak przy zwykłym bojlerze . Spada temp.w baniaku załącza grzanie.

Absolutnie nie jest tak jak piszesz nie sprawdza cwu co jakis ustawiony czas tylko na bierząco zawsze kiedy spadnie poniżej ustawionej delty.
Jak nie wierzysz to sobie zagrzej np.do 47st ustaw czas na 2godziny delte na 4st i od momentu zagrzania cwu i wylaczenia sie pompy spuść se wode z baniaka w 1minute i tylko Ci spadnie piniżej delty zacznie grzac ponownie napewno nie bedzie czekac 2godzin.
Tak samo z harmonogramem ja mam ustawione 4godziny a harmonogram róznie i zawsze grzanie cwu włacza sie o tej o której karze harmonogram a nie w jakis cyklach 4godzinnych bo tak to co którys dzien bym nie mial cwu.
A w harmonogramie mam ustawiona tylko godzine na grzanie cwu raz na dobę.

1igor1
14-12-2020, 21:09
sa dwa czasy, max czas CO i max czas CWU, i działa to w ten sposób: jak ustawimy max czas CO na 60 minut a max czas cwu na 120 minut to tak. jak zacznie grzać CWU to grzać go może maksymalnie 120 minut, po tym czasie nawet jak nie osiągnie temperatury przechodzi na CO. i CO będzie chodzić przez minimum kolejne 60 minut jeśli będzie potrzeba grzania CO i dopiero po tym czasie znów może się przełączyć na CWU nie wcześniej. ale gdyby nie było zapotrzebowania na CO to wtedy CWU zagrzeje nie czekając tych 60 minut.

-voymar-
14-12-2020, 21:13
Absolutnie nie jest tak jak piszesz nie sprawdza cwu co jakis ustawiony czas tylko na bierząco zawsze kiedy spadnie poniżej ustawionej delty.
Jak nie wierzysz to sobie zagrzej np.do 47st ustaw czas na 2godziny delte na 4st i od momentu zagrzania cwu i wylaczenia sie pompy spuść se wode z baniaka w 1minute i tylko Ci spadnie piniżej delty zacznie grzac ponownie napewno nie bedzie czekac 2godzin.
Tak samo z harmonogramem ja mam ustawione 4godziny a harmonogram róznie i zawsze grzanie cwu włacza sie o tej o której karze harmonogram a nie w jakis cyklach 4godzinnych bo tak to co którys dzien bym nie mial cwu.
A w harmonogramie mam ustawiona tylko godzine na grzanie cwu raz na dobę.
No wlaśnie wtedy kiedy karze harmonogram a ja tego nie chcę. To że spadnie o deltę i zaraz zagrzeje po 1min od wyczerpania wody to ja wiem, tak napisałem Ale jak delta będzie spełniona czyli woda ma mieć np. 45* a ma 43* deltę mamy ( 5) i tak -- w momencie kiedy harmonogram nakazuje grzanie , według harmonogramu to mamy tak woda ma mieć 45^ ma 43* delta 5 czyli normalnie nie grzeje. Tak? A u ciebie na harmonogramie jest: woda ma mieć 45* a ma 43* więc harmonogram dogrzeje wodę o 2*C? czy tak? Bo bez harmono.... by nie grzało---Czy to tak? Namieszałem ale może załapiesz.

plusfoto
14-12-2020, 21:17
sa dwa czasy, max czas CO i max czas CWU, i działa to w ten sposób: jak ustawimy max czas CO na 60 minut a max czas cwu na 120 minut to tak. jak zacznie grzać CWU to grzać go może maksymalnie 120 minut, po tym czasie nawet jak nie osiągnie temperatury przechodzi na CO. i CO będzie chodzić przez minimum kolejne 60 minut jeśli będzie potrzeba grzania CO i dopiero po tym czasie znów może się przełączyć na CWU nie wcześniej. ale gdyby nie było zapotrzebowania na CO to wtedy CWU zagrzeje nie czekając tych 60 minut.
Jedna uwaga - te ustawienia działają przy ustawieniu AUTO lub GRZANIE I ZBIORNIK.

codix
14-12-2020, 21:19
sa dwa czasy, max czas CO i max czas CWU, i działa to w ten sposób: jak ustawimy max czas CO na 60 minut a max czas cwu na 120 minut to tak. jak zacznie grzać CWU to grzać go może maksymalnie 120 minut, po tym czasie nawet jak nie osiągnie temperatury przechodzi na CO. i CO będzie chodzić przez minimum kolejne 60 minut jeśli będzie potrzeba grzania CO i dopiero po tym czasie znów może się przełączyć na CWU nie wcześniej. ale gdyby nie było zapotrzebowania na CO to wtedy CWU zagrzeje nie czekając tych 60 minut.

No dokladnie jak same nazwy wskazuja sa to maksymalne czasy grzania.
Głównie ustawiane po to zeby nie zdarzyły sie przypadki ze z jakiegos powodu pompa nie moze dogrzac cwu bo np.ktos zostawil otwarty kran z ciepłą wtedy pompa by grzala 24na dobe tylko cwu a w domu zima .A tak pochodzi np.2godziny i przelaczy sie na c.o i podobnie w drugą stronę z c.o

codix
14-12-2020, 21:22
No wlaśnie wtedy kiedy karze harmonogram a ja tego nie chcę. To że spadnie o deltę i zaraz zagrzeje po 1min od wyczerpania wody to ja wiem, tak napisałem Ale jak delta będzie spełniona czyli woda ma mieć np. 45* a ma 43* deltę mamy ( 5) i tak -- w momencie kiedy harmonogram nakazuje grzanie , według harmonogramu to mamy tak woda ma mieć 45^ ma 43* delta 5 czyli normalnie nie grzeje. Tak? A u ciebie na harmonogramie jest: woda ma mieć 45* a ma 43* więc harmonogram dogrzeje wodę o 2*C? czy tak? Bo bez harmono.... by nie grzało---Czy to tak? Namieszałem ale może załapiesz.

Nie no delta jest najwazniejsza jak nie spadnie o delte to nawet harmonogram nie włączy grzania.

-voymar-
14-12-2020, 21:43
Nie no delta jest najwazniejsza jak nie spadnie o delte to nawet harmonogram nie włączy grzania.
Oki. Teraz się zastanawiam odnośnie dezynfekcji i już wiem . Ustawilem grzanie PC do 50*C a od 50---65*C grzalka lecz czas dzialania 10min. i pewnie dlatego nie dogrzalo do 65*C--bo twierdzilem że to sprawdzanie temp. będzie co 10min. Upsss. Pewnie to byl bląd. Muszę się znów pobawić i dać max czas dzialania na 1,5h bo wychodzi że grzalka potrzebuje 3,5kWh na dogrzanie z 50 do 65*C a mam grzałę 3 kW. I pewnie będzie Git z dezynfekcją.

codix
14-12-2020, 21:52
Oki. Teraz się zastanawiam odnośnie dezynfekcji i już wiem . Ustawilem grzanie PC do 50*C a od 50---65*C grzalka lecz czas dzialania 10min. i pewnie dlatego nie dogrzalo do 65*C--bo twierdzilem że to sprawdzanie temp. będzie co 10min. Upsss. Pewnie to byl bląd. Muszę się znów pobawić i dać max czas dzialania na 1,5h bo wychodzi że grzalka potrzebuje 3,5kWh na dogrzanie z 50 do 65*C a mam grzałę 3 kW. I pewnie będzie Git z dezynfekcją.

Jak nie masz harmonogramu a u Ciebie pewnie nie ma problemu z osiaganiem temperatur zadanych czy to na c.o czy na cwu to te czasy sa praktycznie zbedne w Twoim przypadku mozesz se je dac np.na 4godziny (w razie jakis awaryjnych sytuacji)
Ale normalnie to załózmy pompa wystartuje na grzanie c.o i po godzinie osiagnie zadana temperature to pomimo ze masz ustawiony czas 4godziny to jak w baniaku spadnie o delte to przelaczy i zagrzeje cwu nie zrobi tego jesli baniak dal by sygnal do grzania w tej pierwszej godzinie gdzie pompa jeszcze nie dobila do zadanej.A jak pompa nie bedzie mogla dobic do zadanej na c.o przez 4godziny to pomimo ze baniak juz chcial po godzinie to dopiero wlasnie po 4rech zostanie przelaczone na cwu


No i dlatego musisz zwiekszyc czas zeby mial czas na dogrzanie baniaka pompa potem jeszcze czas na dogrzanie grzałką i chyba jeszcze (tu nie jestem pewien) czas na utrzymanie w baniaku tej temperatury 65st ten czas dezynfekcji co ustawiasz(tyle czasu ma utrzymac w baniaku 65st)

A ze robi to za pomoca grzalki pomocniczej w jednostce wew.to nie moze sie wtedy przelaczyc na c.o

codix
14-12-2020, 22:03
Oki. Teraz się zastanawiam odnośnie dezynfekcji i już wiem . Ustawilem grzanie PC do 50*C a od 50---65*C grzalka lecz czas dzialania 10min. i pewnie dlatego nie dogrzalo do 65*C--bo twierdzilem że to sprawdzanie temp. będzie co 10min. Upsss. Pewnie to byl bląd. Muszę się znów pobawić i dać max czas dzialania na 1,5h bo wychodzi że grzalka potrzebuje 3,5kWh na dogrzanie z 50 do 65*C a mam grzałę 3 kW. I pewnie będzie Git z dezynfekcją.

Temperature tez ta 50st nie potrzebnie zwiekszasz bo i tak jak dasz dezynfekcje to pompa sama ustali ta temperature mozesz miec ustawione np.44st a pompa i tak zagrzeje wode do ok.55st lub 57st to znaczy tyle da na zasilaniu a jaka Ci to zrobi temperature w baniaku to juz inna kwestia.
Ale dojedzie do 57st jesli na zewnatrz jest bodajrze ponad 5st a jak chlodniej to do 55st i potem zwieksza temp.zasilania juz grzalka.

plusfoto
14-12-2020, 22:14
Oki. Teraz się zastanawiam odnośnie dezynfekcji i już wiem . Ustawilem grzanie PC do 50*C a od 50---65*C grzalka lecz czas dzialania 10min. i pewnie dlatego nie dogrzalo do 65*C--bo twierdzilem że to sprawdzanie temp. będzie co 10min. Upsss. Pewnie to byl bląd. Muszę się znów pobawić i dać max czas dzialania na 1,5h bo wychodzi że grzalka potrzebuje 3,5kWh na dogrzanie z 50 do 65*C a mam grzałę 3 kW. I pewnie będzie Git z dezynfekcją.


Ale który czas ustawiłeś na 10 min.? max czas działania CWU czy czas działania dezynfekcji.

-voymar-
14-12-2020, 22:55
Temperature tez ta 50st nie potrzebnie zwiekszasz bo i tak jak dasz dezynfekcje to pompa sama ustali ta temperature mozesz miec ustawione np.44st a pompa i tak zagrzeje wode do ok.55st lub 57st to znaczy tyle da na zasilaniu a jaka Ci to zrobi temperature w baniaku to juz inna kwestia.
Ale dojedzie do 57st jesli na zewnatrz jest bodajrze ponad 5st a jak chlodniej to do 55st i potem zwieksza temp.zasilania juz grzalka.

Tak robi widziałem wczoraj jak grzalo CWU to dawala max 60*C i szybki zjazd na 59 -58*C aż dogrzała baniak.

-voymar-
14-12-2020, 23:27
Ale który czas ustawiłeś na 10 min.? max czas działania CWU czy czas działania dezynfekcji.

Kuźwa nie pamietam bo to 2 tyg,temu jak sprawdzę to dam znać ,ale na 99%czas działania CWU.A jak ma być prawidlowo? Kurde zgłupiałem już teraz .Nie wiem.

LeeOne
15-12-2020, 06:00
Panowie, co oznacza opcja w Menu podręcznym - Wymuszenie Grzania C.W.U ?
Moja pompa ma problem żeby wygrzać w ciagu dwóch godzin zbiornik z powiedzmy 42 do 47 stopni. Pobiera 1.2kW produkuje 1.2kW i nie chce więcej.
Dzisiaj po kliknięciu w ta opcje woda została zagrzana w niecała godzina. Kiedy pompa pracuje na harmonogramie i ta opcja jest wylaczona to zagrzanie CWU to jest jakaś męka dla niej.
Przed uruchomieniem tej opcji:
pobieranie 1.2kW
produkcja 1.2kW
Sprężarka 40-42Hz

Po włączeniu:
pobieranie 2,4
produkcja 5,6
Sprężarka 72Hz

Wiec co to jest za opcja i czy powinna być włączona cały czas ?
Jaki masz przeplyw podczas grzania CWU? Jaka powierzchnia wezownicy (m2)?

uciu
15-12-2020, 07:03
Najprościej by cieszyć się ciepłą wodą 24/doba --to ustaw temp. do jakiej zamierzasz grzać CWU czas działania na 1,30h ( ja mam 1,40h) i tyle. Bez żadnych harmonogramów deltę na CWU ustaw na 5--7

Mam też problem z wodą - że czasem jakoś jej brakuje...
Idąc Twoim tropem - czy ustawiając max czas na 1,5h i w harmonogram TYLKO na CO (22-6 i 13-15 - mam 2 taryfy) PC będzie mi sprawdzała czy CWO ma zadaną temperaturę tylko w czasie pracy wg harmonogramu? Czy będzie to robiła 24h na dobę i grzanie CWU będzie się włączało również w drogiej taryfie?

Jak 24h będzie sprawdzało to troche bez sensu bo na pewno zacznie grzać CWU zaraz po kąpieli domowników...
Może lepiej wiec harmonogram ustawić tak by CWU grzało zawsze no od godz 17 - tyllko w tym przypadku trzebaby deltę zmniejszyć na no 4stopnie by PC nie przegapiła tej godziny :-) (gdy temp zadana to 47 i akurat o godz 17 będzie 43 - czyli delta nie pozwoli uruchomić grzania.

Druga rzecz to u siebie przełożyłem czujnik z 3,4 zbiornika na połowę - w połowie zbiornika pokazuje o 8-10st mniej wiec więcej jest ciepłej wody w zbiorniku.

plusfoto
15-12-2020, 08:33
Kuźwa nie pamietam bo to 2 tyg,temu jak sprawdzę to dam znać ,ale na 99%czas działania CWU.A jak ma być prawidlowo? Kurde zgłupiałem już teraz .Nie wiem.


Max czas działania CWU 90 min. Czas działania dezynfekcji 10 min. Jak czas działania CWU ustawisz zbyt krótki to nie dobije Ci do 65 stopni. Czas dezynfekcji to czas w którym będzie utrzymywana zadana temp. dezynfekcji.

plusfoto
15-12-2020, 08:38
Mam też problem z wodą - że czasem jakoś jej brakuje...
Idąc Twoim tropem - czy ustawiając max czas na 1,5h i w harmonogram TYLKO na CO (22-6 i 13-15 - mam 2 taryfy) PC będzie mi sprawdzała czy CWO ma zadaną temperaturę tylko w czasie pracy wg harmonogramu? Czy będzie to robiła 24h na dobę i grzanie CWU będzie się włączało również w drogiej taryfie?

Jak 24h będzie sprawdzało to troche bez sensu bo na pewno zacznie grzać CWU zaraz po kąpieli domowników...
Może lepiej wiec harmonogram ustawić tak by CWU grzało zawsze no od godz 17 - tyllko w tym przypadku trzebaby deltę zmniejszyć na no 4stopnie by PC nie przegapiła tej godziny :-) (gdy temp zadana to 47 i akurat o godz 17 będzie 43 - czyli delta nie pozwoli uruchomić grzania.

Druga rzecz to u siebie przełożyłem czujnik z 3,4 zbiornika na połowę - w połowie zbiornika pokazuje o 8-10st mniej wiec więcej jest ciepłej wody w zbiorniku.


Jak masz ustawione tylko CO to nie oczekuj że będzie grzała CWU bez względu na to jakie tam czasy poustawiasz..

uciu
15-12-2020, 08:51
Jak masz ustawione tylko CO to nie oczekuj że będzie grzała CWU bez względu na to jakie tam czasy poustawiasz..
To jak usstawić harmonogram by CWU grzało ZAWSZE jak temp spanie poniżej delty (mimo iż będzie droga taryfa) a CO tylko wg harmonogramu w taniej taryfie?
Wg tego co pisał:

Najprościej by cieszyć się ciepłą wodą 24/doba --to ustaw temp. do jakiej zamierzasz grzać CWU czas działania na 1,30h ( ja mam 1,40h) i tyle. Bez żadnych harmonogramów deltę na CWU ustaw na 5--7

codix
15-12-2020, 09:05
To jak usstawić harmonogram by CWU grzało ZAWSZE jak temp spanie poniżej delty (mimo iż będzie droga taryfa) a CO tylko wg harmonogramu w taniej taryfie?
Wg tego co pisał:

6.00 wl cwu
13.00 wl cwu+c.o
15.00 wl cwu
22.00 wl cwu+c.o

plusfoto
15-12-2020, 09:19
To jak usstawić harmonogram by CWU grzało ZAWSZE jak temp spanie poniżej delty (mimo iż będzie droga taryfa) a CO tylko wg harmonogramu w taniej taryfie?
Wg tego co pisał:
Np. 6.00 - CWU, 13.00 - CO+CWU, 15.00 - CWU, 22.00 CO + CWU i tak od poniedziałku do piątku. Sobotę i niedzielę możesz wyzerować.

uciu
15-12-2020, 11:45
w sumie to było oczywiste :-)

Dzieki

suspectt
15-12-2020, 13:00
Wymuszenie grzania CWU nie ma nic wspólnego z wymuszeniem trybu intensywnego który tutaj sugerujesz. Natomiast uwaga do suspectt - sprawdź czy czasem nie masz ustawionego trybu cichego

Nigdy tej opcji nie dotykalem, nie mam w menu podkreslonej wiec zakladam ze nie mam tego wlaczonego. Czy da sie go wlaczyc tylko dla CWU ?
Czy to wymuszenie grzania mozna jakos wlaczyc na stale ? Tak ze jak mi delta CWU spadnie w trakcie harmonogramu to pomp zagrzeje ten zbiornik w 45min i zacznie grzac CO ? Narazie w okienku 13-15 pompa nie jest w stanie zagrzac wody z 42 do 47.



Jaki masz przeplyw podczas grzania CWU? Jaka powierzchnia wezownicy (m2)?

Wg producenta zbiornika 4,2m2 przeplywy na poziomie 12, 13.


Nie daje mi spokoju to ze jak tylko wlaczy sie grzanie CWU pobor mocy spada do 1.2kW produkcja do 1.2kW a sprezarka 40-42Hz.
Jak wlaczy sie grzanie CO to pobor mocy odrazu rosnie, produkcja rosnie, COP rosnie, sprezarka nabiera dodatkowych obrotow.

Może ktoś sprawdzić te parametry u siebie podczas grzania CWU ?
Pobór en.
Produkcja en
Sprężarka

-voymar-
15-12-2020, 14:32
Mam też problem z wodą - że czasem jakoś jej brakuje...
Idąc Twoim tropem - czy ustawiając max czas na 1,5h i w harmonogram TYLKO na CO (22-6 i 13-15 - mam 2 taryfy) PC będzie mi sprawdzała czy CWO ma zadaną temperaturę tylko w czasie pracy wg harmonogramu? Czy będzie to robiła 24h na dobę i grzanie CWU będzie się włączało również w drogiej taryfie?

Jak 24h będzie sprawdzało to troche bez sensu bo na pewno zacznie grzać CWU zaraz po kąpieli domowników...
Może lepiej wiec harmonogram ustawić tak by CWU grzało zawsze no od godz 17 - tyllko w tym przypadku trzebaby deltę zmniejszyć na no 4stopnie by PC nie przegapiła tej godziny :-) (gdy temp zadana to 47 i akurat o godz 17 będzie 43 - czyli delta nie pozwoli uruchomić grzania.

Druga rzecz to u siebie przełożyłem czujnik z 3,4 zbiornika na połowę - w połowie zbiornika pokazuje o 8-10st mniej wiec więcej jest ciepłej wody w zbiorniku.

Harmonogram mam na CO więc CWU mimo braku harmonogramu pracuje w godz. gdy jest grzane CO ---nie włączy ci CWU jak harmonogram na CO jest STOP

-voymar-
15-12-2020, 14:33
Max czas działania CWU 90 min. Czas działania dezynfekcji 10 min. Jak czas działania CWU ustawisz zbyt krótki to nie dobije Ci do 65 stopni. Czas dezynfekcji to czas w którym będzie utrzymywana zadana temp. dezynfekcji.

Dzięki

-voymar-
15-12-2020, 14:38
Jak masz ustawione tylko CO to nie oczekuj że będzie grzała CWU bez względu na to jakie tam czasy poustawiasz..

Fakt na panelu ( wyświetlaczu) musi być i słońce i kran i harmonogram --tak jak ja mam tylko CO

-voymar-
15-12-2020, 14:39
To jak usstawić harmonogram by CWU grzało ZAWSZE jak temp spanie poniżej delty (mimo iż będzie droga taryfa) a CO tylko wg harmonogramu w taniej taryfie?
Wg tego co pisał:

Tak zrób i będzie GIT -Tylko jak już pisalem na panelu śłońce i kran. CO -na harmonogram a CWU w samopas.

-voymar-
15-12-2020, 14:52
Nigdy tej opcji nie dotykalem, nie mam w menu podkreslonej wiec zakladam ze nie mam tego wlaczonego. Czy da sie go wlaczyc tylko dla CWU ?
Czy to wymuszenie grzania mozna jakos wlaczyc na stale ? Tak ze jak mi delta CWU spadnie w trakcie harmonogramu to pomp zagrzeje ten zbiornik w 45min i zacznie grzac CO ? Narazie w okienku 13-15 pompa nie jest w stanie zagrzac wody z 42 do 47.




Wg producenta zbiornika 4,2m2 przeplywy na poziomie 12, 13.


Nie daje mi spokoju to ze jak tylko wlaczy sie grzanie CWU pobor mocy spada do 1.2kW produkcja do 1.2kW a sprezarka 40-42Hz.
Jak wlaczy sie grzanie CO to pobor mocy odrazu rosnie, produkcja rosnie, COP rosnie, sprezarka nabiera dodatkowych obrotow.

Może ktoś sprawdzić te parametry u siebie podczas grzania CWU ?
Pobór en.
Produkcja en
Sprężarka

A może zawór trójdrogowy ci się nie otwiera na max na CWU i pompa moduluje z mocą?

codix
15-12-2020, 15:08
Nigdy tej opcji nie dotykalem, nie mam w menu podkreslonej wiec zakladam ze nie mam tego wlaczonego. Czy da sie go wlaczyc tylko dla CWU ?
Czy to wymuszenie grzania mozna jakos wlaczyc na stale ? Tak ze jak mi delta CWU spadnie w trakcie harmonogramu to pomp zagrzeje ten zbiornik w 45min i zacznie grzac CO ? Narazie w okienku 13-15 pompa nie jest w stanie zagrzac wody z 42 do 47.




Wg producenta zbiornika 4,2m2 przeplywy na poziomie 12, 13.


Nie daje mi spokoju to ze jak tylko wlaczy sie grzanie CWU pobor mocy spada do 1.2kW produkcja do 1.2kW a sprezarka 40-42Hz.
Jak wlaczy sie grzanie CO to pobor mocy odrazu rosnie, produkcja rosnie, COP rosnie, sprezarka nabiera dodatkowych obrotow.

Może ktoś sprawdzić te parametry u siebie podczas grzania CWU ?
Pobór en.
Produkcja en
Sprężarka

Dobrze sie zachowuje juz Ci chyba pisalem.
Jak pompa przelaczy sie z co na cwu to sama se okresla na podstawie jaka jest różnica temperatur miedzy aktualna w baniaku a zadaną z jaka czestotliwoscia bedzie sobie pracowac.
Jak roznica jest mala to grzeje np.na 35hz
Jak wieksza to na wiekszej itd.
Wiec jak u ciebie na c.o jedzie na np.70hz to normalne jeat ze sobie zjezdza z hz na nizsze przy grzaniu cwu.
Normalne tez jest ze spada pobór energii.

Nienormalne jest ze pokazuje Ci wtedy produkcje energi równa poborowi.

Normalnie tak jak np.u mnie w czasie grzania jest np.35hz
Produkowana 3,5kw
Pobierana 1.2kw
Do godziny i temperatura jest podbita z takich 38 na np.47

Jak jest wieksza roznica np.30st w baniaku a 47 nastawiona to bedzie powiedzmy 50hz
Produkowana 7kw
Pobierana 2kw
I tez nagrzeje do godziny

misiek30
15-12-2020, 15:13
Dziwne jest to że bierze 1.2 kW i daje 1.2 kW , pompa musi dać na niej dwa razy tyle. Chyba że coś jest zapowietrzone.

BikeBarian
15-12-2020, 16:23
Nigdy tej opcji nie dotykalem, nie mam w menu podkreslonej wiec zakladam ze nie mam tego wlaczonego. Czy da sie go wlaczyc tylko dla CWU ?
Czy to wymuszenie grzania mozna jakos wlaczyc na stale ? Tak ze jak mi delta CWU spadnie w trakcie harmonogramu to pomp zagrzeje ten zbiornik w 45min i zacznie grzac CO ? Narazie w okienku 13-15 pompa nie jest w stanie zagrzac wody z 42 do 47.




Wg producenta zbiornika 4,2m2 przeplywy na poziomie 12, 13.


Nie daje mi spokoju to ze jak tylko wlaczy sie grzanie CWU pobor mocy spada do 1.2kW produkcja do 1.2kW a sprezarka 40-42Hz.
Jak wlaczy sie grzanie CO to pobor mocy odrazu rosnie, produkcja rosnie, COP rosnie, sprezarka nabiera dodatkowych obrotow.

Może ktoś sprawdzić te parametry u siebie podczas grzania CWU ?
Pobór en.
Produkcja en
Sprężarka

Sprawdź czy w opcjach nie masz przypadkiem dla CWU ustawionego pojemność CWU - zmienna. Powinno być standard bo inaczej PC ci nie dogrzeje w tak krótkim czasie. Ja dzisiaj zrobiłem test i jak zmieniłem na "zmienna" to w 2h okienku 13-15 nie nagrzał mi CWU i PC w tym czasie tylko 1.4KW pobierała. Jak ustawiłem "standard" to od razu na 3KW pobór wskoczył i woda zagrzana do 60st w 1h.
Pytanie jeszcze czy masz na zasilaniu separator powietrza zamontowany ?? (np. Flamco Clean Vent ??)

suspectt
15-12-2020, 19:31
Sprawdź czy w opcjach nie masz przypadkiem dla CWU ustawionego pojemność CWU - zmienna. Powinno być standard bo inaczej PC ci nie dogrzeje w tak krótkim czasie. Ja dzisiaj zrobiłem test i jak zmieniłem na "zmienna" to w 2h okienku 13-15 nie nagrzał mi CWU i PC w tym czasie tylko 1.4KW pobierała. Jak ustawiłem "standard" to od razu na 3KW pobór wskoczył i woda zagrzana do 60st w 1h.
Pytanie jeszcze czy masz na zasilaniu separator powietrza zamontowany ?? (np. Flamco Clean Vent ??)

Gdzie znajde ta opcje w serii H ?
Tak, mam separator na poworcie Flamco Clean Smart. Separator powietrza i zanieczyszczen.

Swq
15-12-2020, 21:56
Gdzie znajde ta opcje w serii H ?
Tak, mam separator na poworcie Flamco Clean Smart. Separator powietrza i zanieczyszczen.

Wchodzisz na Aquarea Service Cloud->Konfiguracja->Instalotor->Ustawienia Systemu

451183

suspectt
15-12-2020, 22:02
Wchodzisz na Aquarea Service Cloud->Konfiguracja->Instalotor->Ustawienia Systemu

451183

Jak sie dostac do Service Cloud ? Mam dodana swoja firma montujaca, mozna dodac siebie ?

plusfoto
15-12-2020, 22:03
Wchodzisz na Aquarea Service Cloud->Konfiguracja->Instalotor->Ustawienia Systemu

451183
Przeczytałeś dokładnie? To jest wersja H

suspectt
15-12-2020, 22:04
Czyli w serii H tego nie ma ? Wiec gdzie szukać problemu ?

BikeBarian
15-12-2020, 22:13
Czyli w serii H tego nie ma ? Wiec gdzie szukać problemu ?

A wersja H nie ma przypadkiem zamiast "Zmienna" opcje "Smart" ??

1igor1
16-12-2020, 07:05
W generacji J mamy ustawienie inteligentnego CWU w trzech miejscach. W menu użytkownika, ustaw funkcji:
1.7 Tryb CWU (Ciepłej Wody Użytkowej)
Ustawianie opcji Standard lub
Inteligentny w trybie C.W.U.
• Tryb Standard charakteryzuje
się krótszym czasem
nagrzewania zbiornika
C.W.U. Natomiast w trybie
Inteligentnym nagrzewanie
zbiornika trwa dłużej, jednak
zużycie energii jest niższe.

drugie w menu instalatora w ustawieniach funkcji Pojemność CWU
Służy do wybierania
zmiennej lub standardowej
mocy grzewczej zbiornika.
Zmienna moc grzecza ogrzewa
zbiornik w trybie szybkim
i utrzymuje nastawioną
temperaturę w trybie wydajnym.
Podczas gdy standardowa
moc ogrzewa wodę w zbiorniku
z nominalną wydajnością
grzewczą.

Trzecie w dodatkowym ukrytym menu instalatora
Intelig. CWU (nastawa parametru inteligentnego trybu CWU)
a) Czas rozp.: Ponowne podgrzenie zbiornika od niższej
temperatury wzwyż WŁ.
b) Czas zakoń.: Ponowne podgrzanie zbiornika od normalnej
temperatury wzwyż WŁ.
c) Temp włącz.: Temperatura ponownego podgrzania zbiornika
w chwili uruchomienia inteligentnego trybu CWU.

plusfoto
16-12-2020, 08:19
Czyli w serii H tego nie ma ? Wiec gdzie szukać problemu ?


Jedyne co mi do głowy przychodzi to ewentualnie odpowietrzenie układu ale jeśli to robiłeś to nie mam pojęcia - pozostaje serwis. I jeszcze jedno - czy przypadkiem ktoś nie uaktywnił Ci połączenia biwalentnego? Jeśli tak to zadzwoń do instalatora i spytaj w jakim celu bo może miałeś w planach jakieś drugie źródło ciepła?

plusfoto
16-12-2020, 08:20
A wersja H nie ma przypadkiem zamiast "Zmienna" opcje "Smart" ??


A gdzie tego szukać?
451186

Jacekss
16-12-2020, 10:49
Przy grzaniu tylko w taniej taryfie, samo grzanie w nocy plus jakieś 1,5 h po południu (pozostałe ok. 30-45 min. to podgrzanie wody do ok. 50 st.) średnio się już sprawdza i robi się zimno. Stąd chciałem zmienić grzejąc mocniej wodę rano i wieczorem do mycia. I tu trochę miejsca w harmonogramie brakuje. Ale faktycznie może taniej podgrzewać wodę w czasie pracy ogrzewania. Muszę to przetestować... Choć u mniej na zagrzanie 200l to raczej 2-3 kWh idzie, ale to do 50 st... Dzięki.

a ja dochodzę do wniosku że w mrozy czyli -5 do -15C to chyba najlepiej podgrzewać CWU grzałką w zbiorniku (mam taką, jako zapas) w godzinach tanich, równolegle do pracy PC. Przy takich temp COP pompy jest raczej pon 2.. co skutkuje tym że CWU w godzinach drogich nie opłaca się grzać, lepiej użyć grzałki w zbiorniku CWU (taniej). tak jest przynajmniej u mnie (TAURON). można grzać oczywiście w taniej taryfie, ale wtedy zabiera się czas dla grzania CO.. co przy małej PC i potrzebie grzania ciągłego ... przeszkadza. no ale zima przed nami to się okaże jak PC temu podoła, oby były jakieś mrozy z -10C :)

Swq
16-12-2020, 22:32
Przeczytałeś dokładnie? To jest wersja H

Wybacz, ale nie wiedziałem, że w wersji H są inne ustawienia - dopiero się uczę.


Jak sie dostac do Service Cloud ? Mam dodana swoja firma montujaca, mozna dodac siebie ?
Nie wiem czy można ustawić więcej niż jeden dostęp.
Ja założyłem konto instalatora sobie aby mieć dostęp do Service Cloud'a.

BikeBarian
16-12-2020, 23:57
a ja dochodzę do wniosku że w mrozy czyli -5 do -15C to chyba najlepiej podgrzewać CWU grzałką w zbiorniku (mam taką, jako zapas) w godzinach tanich, równolegle do pracy PC. Przy takich temp COP pompy jest raczej pon 2.. co skutkuje tym że CWU w godzinach drogich nie opłaca się grzać, lepiej użyć grzałki w zbiorniku CWU (taniej). tak jest przynajmniej u mnie (TAURON). można grzać oczywiście w taniej taryfie, ale wtedy zabiera się czas dla grzania CO.. co przy małej PC i potrzebie grzania ciągłego ... przeszkadza. no ale zima przed nami to się okaże jak PC temu podoła, oby były jakieś mrozy z -10C :)

Tez się ku temu skłaniam, zwłaszcza przy taryfie G12w. Seria J już przy A-7/W55 ma COP niższy niż 2. Mam teraz ustawione żeby PC w godzinach 13-15 grzała 300L baniak do 60st i potem dopiero o 22 ponownie zagrzewała do 40st (czujnik na dole zbiornika - grzanie CWU tylko w tanich godzinach). Poszukam jakiegoś termostatu z harmonogramem tygodniowym i dwoma czujnikami temp to spróbuje ten system wdrożyć ew. może cos na LK kontrolerze uda mi się wymodzić bo mam odczyt temp zewn. Tylko kiedy u nas na pomorzu będzie temp -7 mniej...

misiek30
17-12-2020, 06:48
Wybacz, ale nie wiedziałem, że w wersji H są inne ustawienia - dopiero się uczę.


Nie wiem czy można ustawić więcej niż jeden dostęp.
Ja założyłem konto instalatora sobie aby mieć dostęp do Service Cloud'a.
Mi instalator z Panasonica powiedział że nie może udostępnić konta service , ponieważ Panasonic tego zabronił , nawet podglądu parametrów pracy. Nie wiem ile w tym prawdy .

MiG25
17-12-2020, 06:56
Tak samo jak innego konta ( pocztowego , bankowego) nie można udostępniać.
Ale to Ty dajesz instalatorowi pozwolenie na to ( przesyłasz zgodę) ,że może "grzebać" przez smartcloud w Twojej pompie , i mu to pozwolenie możesz cofnąć, a pozwolić komuś innemu ( w domyśle sobie) , a konto sam musisz stworzyć osobne w smartcloudzie.

EDIT: Możesz później ponownie swojego instalatora przywrócić. Oczywiście instalator może takie "wymówienie" potraktować ,że już nie chcesz korzystać z jego usług :) , więc trzebaby się jakoś dogadać.

Jacekss
17-12-2020, 07:26
Mi instalator z Panasonica powiedział że nie może udostępnić konta service , ponieważ Panasonic tego zabronił , nawet podglądu parametrów pracy. Nie wiem ile w tym prawdy .

załóż sobie swoje konto "instalatora", adres mail podaj swój własny.. :) podepnij do niego nowego usera czyli siebie i finał.

LeeOne
17-12-2020, 10:11
Od rana nie mogę wejść w zakładkę status i konfiguracja w service Cloud, tylko statystyki są dostępne reszta zakładek jest nieaktywna. Też tak macie?

gawel
17-12-2020, 10:18
Tak zerkam na ten wątek i powiem szczerze że po pierwsze myślałem, że Panasoniki są najdroższe i jak zerknąłem np na cennik atlantica to stwierdziłem że nie są. Ale wsparcie klienta i instrukcje użytkowania to są na prawdę do dupy, sprzęt fajny ale ustawić go nie daj Boże.:no:

Swq
17-12-2020, 10:47
Od rana nie mogę wejść w zakładkę status i konfiguracja w service Cloud, tylko statystyki są dostępne reszta zakładek jest nieaktywna. Też tak macie?

U mnie wszystko działa bez zarzutów.
Miałem podobno sytuacje kilka dni temu- wyglądała jak problem z komunikacją. Wrócił po kilku godzinach

LeeOne
17-12-2020, 10:58
Już wszystko działa. Były jakieś problemy z komunikacją.

misiek30
17-12-2020, 15:09
załóż sobie swoje konto "instalatora", adres mail podaj swój własny.. :) podepnij do niego nowego usera czyli siebie i finał.
A co z gwarancją jak wywale uprawnionego instalatora przez Panasonica i dam siebie. U mnie jest pięć lat gwarancji i trochę byłoby szkoda ją stracić. Robił już ktoś z was takie numery.

gawel
17-12-2020, 15:12
A co z gwarancją jak wywale uprawnionego instalatora przez Panasonica i dam siebie. U mnie jest pięć lat gwarancji i trochę byłoby szkoda ją stracić. Robił już ktoś z was takie numery.

Najlepiej wyślij do niego majla z zapytaniem i powiedz że rozważasz odstąpienie od umowy i zwrot zapłaconej przez ciebie ceny , tak na wszelki przypadek. :D

plusfoto
17-12-2020, 15:30
A co z gwarancją jak wywale uprawnionego instalatora przez Panasonica i dam siebie. U mnie jest pięć lat gwarancji i trochę byłoby szkoda ją stracić. Robił już ktoś z was takie numery.a co to ma wspólnego z gwarancją.

misiek30
17-12-2020, 15:35
a co to ma wspólnego z gwarancją.
No chociażby to że masz dostęp do ustawień serwisowych .

plusfoto
17-12-2020, 17:01
Przecież na panelu też masz.

misiek30
17-12-2020, 18:54
Czyli wychodzi na to że mój serwisant przywłaszczył sobie konto service cloud mojej pompy i twierdzi że to zalecenia panasonica

malgos9527
18-12-2020, 15:33
Mam pytanie. Przy pompie monoblok 9kw seria j mam przepływ przez wymiennik max 19 l. Chyba trochę za mało. Weszłam w ustawienia instalatora w max prękośś pompy i mam tam 0xAF. Czy powinnam coś tam przestawić aby był większy przepływ czy tak ma być.

codix
18-12-2020, 16:11
Mam pytanie. Przy pompie monoblok 9kw seria j mam przepływ przez wymiennik max 19 l. Chyba trochę za mało. Weszłam w ustawienia instalatora w max prękośś pompy i mam tam 0xAF. Czy powinnam coś tam przestawić aby był większy przepływ czy tak ma być.

Pompa sama sobie reguluje predkosc
AF jest ok ustawieniem ja mam niższe a podczas defrostu osiaga 32l/min.
Wlacz w tym menu w którym ustawiasz te max obroty pompy samą obiegówkę i sprawdz jaki wtedy jest przepływ

MiG25
18-12-2020, 16:18
Fabrycznie jest to ustawione na 0x96. Ustawienie powyżej tej wartości powoduje bardzo niewielki wzrost przepływu w stosunku do prędkości obrotowej tej obiegówki ( no i pośrednio jakieś tam zużycie prądu). Na pewno pompa ustawia sama mniejszę wartość ( ta podana to jest max).

malgos9527
18-12-2020, 16:18
No właśnie tam pokazuje 19l/min

codix
18-12-2020, 16:32
No to jak w tamtym menu po wlaczeniu samej obiegówki pojazuje tak malo to cos nie tak z obiegiem hydraulicznym .
U mnie na splicie przy 0xAF osiaga 31l/min normalnie mam ustawione 0x94.
Albo zapchany filtr ,albo zapowietrzony układ ,albo za male srednice rur albo jakies kolanka zagiecia zawory zawezajace srednice wewnetrzna rur.

Masz bufor i pompkę wtórną czy wszystko śmiga tylko na obiegówce z pompy ciepła?

malgos9527
18-12-2020, 17:19
Brak bufora, Obiegowka tylko z pompy ciepła. Same kaloryfery, ktore właśnie odpowietrzyłam. Po tej czynności jest 20l/min

codix
18-12-2020, 17:36
Brak bufora, Obiegowka tylko z pompy ciepła. Same kaloryfery, ktore właśnie odpowietrzyłam. Po tej czynności jest 20l/min

A duzo tego masz u mnie jest 50m2 podlogówki rurki 16mm i 4 grzejniki plytowe c33 podlaczenia z rurek miedzianych 15mm i tez wszystko chula bez bufora na obiegówce z pompy ciepla .
Posprawdzaj czy wszystkie zaworki przy grzejnikach masz pootwierane jesli na dole grzejnika sa zawory kryzujace to tez posprawdzaj czy sa pootwierane no i gdzieś powinien byc conajmniej filtr siatkowy (sprawdzic czystość)chyba ze nie ma ale to seria J to powinien byc magnetyczny w jednostce

malgos9527
18-12-2020, 17:51
Grzejników mam 7 sztuk. To są pewnie dwu płytowe Purmo. Do tego jedna drabinka. Grzejniki na termostatach odkręcone na 5.
Nie wiem co to zawory kryzujące. Mam na dole grzejników takie dwie rurki z zakrętkami Danfosa, Czy to jest ten zawór i co mam tam sprawdzić?
Pewnie bez hydraulika i instalatora się nie obejdzie.
Jakiś filtr mam też na rurach w kotłowni to go jutro zobaczę. Tego w pompie nie wiem gdzie szukać.
Czy w związku z takim niskim przepływem, COP pompy jest również niski? U mnie max 1,4.

codix
18-12-2020, 18:05
Grzejników mam 7 sztuk. To są pewnie dwu płytowe Purmo. Do tego jedna drabinka. Grzejniki na termostatach odkręcone na 5.
Nie wiem co to zawory kryzujące. Mam na dole grzejników takie dwie rurki z zakrętkami Danfosa, Czy to jest ten zawór i co mam tam sprawdzić?
Pewnie bez hydraulika i instalatora się nie obejdzie.
Jakiś filtr mam też na rurach w kotłowni to go jutro zobaczę. Tego w pompie nie wiem gdzie szukać.
Czy w związku z takim niskim przepływem, COP pompy jest również niski? U mnie max 1,4.

No pod tymi zakretkami powinny byc zaworki ale jest kilka rozwiazan wiec nie powiem Ci czy masz je odkrecone na maxa czy troche zakręcone.
Co do przeplywu dla pompy 9kw powinien byc osiagany ok.26l/min.
Ale pompa rzadko chodzi z takimi przeplywami chyba ze pracuje w okolicach mocy maksymalnej.
Przez to ze nie osiaga Ci takiego przeplywu mozesz miec problemy z osiaganiem dużych mocy oraz dluzszy defrost.
Na copy raczej nie u mnie pracuje przewaznie w zakresie od 9 do 14l/min i copy sa prawidłowe.
Jakie temperatury puszczasz na grzejniki i jaka jest temp.powrotu i jak juz pompa pracuje stabilnie jak juz grzejniki sie rozgrzeja to na jakiej czestotliwosci pracuje sprezarka

malgos9527
18-12-2020, 18:33
Krzywa 45/-15 38/15, delta 5, częstotliwość 44. Jeżeli chodzi o powrót to mam coś nieskalibrowane czujniki bo u mnie powrót wyższy od zasilania, przeważnie o 2 stopnie.

codix
18-12-2020, 18:38
Krzywa 45/-15 38/15, delta 5, częstotliwość 44. Jeżeli chodzi o powrót to mam coś nieskalibrowane czujniki bo u mnie powrót wyższy od zasilania, przeważnie o 2 stopnie.

No to dlatego masz zle copy skalibruj czujniki

malgos9527
18-12-2020, 18:40
To proszę o podpowiedź czy jestem w stanie zrobić to sama, a jeżeli tak to w jaki sposób

codix
18-12-2020, 18:47
To proszę o podpowiedź czy jestem w stanie zrobić to sama, a jeżeli tak to w jaki sposób

Najpierw sprawdz czy napewno.
Wylacz pompe w menu instalatora tam gdzie ustawialas 0xAf wlacz obiegówkę niech pracuje .
Wyjdz z tego menu obiegowka niech dalej pracuje po 5minutach pracy temperatura powrotu i zasilania powinna byc identyczna(oczywiscie z nie oracujaca pompa ciepla tylko obiegówka).
Jesli sa inne to wejdz do ukrytego menu.
Naraz wcisnij i trzymaj az wyskoczy okienko przyciski cofnij+enter+prawa strzlka bedziesz tam miala czujniki wchodzisz i szukasz czujnik wejscia wyjscia tam mozna skorygowac.
(Nie wcisnij w tym menu punktu test fabryka!)

malgos9527
18-12-2020, 19:42
Po 5 minutach chodzenia pompy obiegowej temperatury mam różne na wejściu i powrocie. Jak wciskam te trzy przyciski to nic mi się nie otwiera.

codix
18-12-2020, 19:57
Po 5 minutach chodzenia pompy obiegowej temperatury mam różne na wejściu i powrocie. Jak wciskam te trzy przyciski to nic mi się nie otwiera.

Spróbuj na wylaczonej pompie(zeby sie nie swiecilo zielone swiatelko na panelu)juz nie pamietam czy misi byc wylaczona czy nie albo zle wciskasz
Cofnij(lewy górny przycisk)+enter(srodek)+prawa strzałka(prawy srodek) trzy przyciski naraz wcisniete i trzymane okolo 5sek
Skoryguj o tyle jaka masz różnicę (obojetnie czy wyjscie czy wejscie i tak nie wiesz który pokazuje dobrze wazne aby pokazywaly tyle samo)

malgos9527
18-12-2020, 20:02
Czy na włączonej czy na wyłączonej nic się nie dzieje. Wciskam dobre przyciski i trzymam je długo i nic. Czyli coś ze sterownikiem nie tak?

codix
18-12-2020, 20:14
Czy na włączonej czy na wyłączonej nic się nie dzieje. Wciskam dobre przyciski i trzymam je długo i nic. Czyli coś ze sterownikiem nie tak?

Dziwne nawet w manualu Twojej pompy to podaja
A spróbuj wejsc w inne menu na wylaczonej pompie menu(prawy górny)+dolna strzalka+lewa strzalka przez 10sek.
I jeszcze podglad parametrów lewa+górna+prawa strzalka przez 5sek.
Ciekawe czy wejdzie w któres

malgos9527
18-12-2020, 20:22
Wchodzi tylko w to ostatnie

codix
18-12-2020, 20:28
Wchodzi tylko w to ostatnie

Kurcze nie wiem co Ci doradzic bo musi w yamte menu tez wchodzić.
Moze zaczekaj na kogos kto ma serię J ale to nie powinno miec znaczenia bo w manualu Twojej pompy sa takie same skróty podane.
Moze jakos instalator zabezpieczył ?(niewiem czy to możliwe)
Moze jeszcze kilka razy spróbój bardziej precyzyjnie naciskać na srodku przycisków i z jakas tam siłą (moze tipsy przeszkadzaja ;) żart)

malgos9527
18-12-2020, 20:38
Dziękuję bardzo za pomoc. Normalnie zaprzyjaźnię się z kotłownią. :)
Przytrzymałam dłużej i mocniej naciskając i weszło. Zmieniłam wejście na +2 bo tylko w zakresie -2 i +2 można regulować, Wyjścia nie ruszałam. Chociaż nie wiem bo różnicę miałam 4 stopnie. Jak to też mam ruszyć to czy na + czy -? Za jakiś czas pójdę i zobaczę efekt.

codix
18-12-2020, 20:42
Dziękuję bardzo za pomoc. Normalnie zaprzyjaźnię się z kotłownią. :)
Przytrzymałam dłużej i mocniej naciskając i weszło. Zmieniłam wejście na +2 bo tylko w zakresie -2 i +2 można regulować, Wyjścia nie ruszałam. Chociaż nie wiem bo różnicę miałam 4 stopnie. Jak to też mam ruszyć to czy na + czy -? Za jakiś czas pójdę i zobaczę efekt.

Jak różnica byla 4st(powrót był wiekszy) to zasilanie(wyjscie) daj plus 2 a powrót(wejscie) minus 2 po sprawdzeniu przy pracy obiegówki powinny byc te same wskazania na zasil i powr

malgos9527
18-12-2020, 20:50
Zrobione. Jutro już sprawdzę z obiegówką, bo teraz dom nagrzany i termostat odłączył pompę.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

1igor1
19-12-2020, 07:59
Krzywa 45/-15 38/15, delta 5, częstotliwość 44. Jeżeli chodzi o powrót to mam coś nieskalibrowane czujniki bo u mnie powrót wyższy od zasilania, przeważnie o 2 stopnie.

Tylko pamiętaj że dla pompy panasonic zasilanie to jest wejście wody kotłowej do pompy, żebyś sobie tego źle nie skalibrowała, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się aby czujniki były tak rozkalibrowane.
Masz woda zasilająca - czyli wejście wody do pompy
i woda wyjściowa- czyli wyjście wody z pompy.

Aby poprawnie sprawdzić czy czujniki są rozkalibrowane, to musisz puścić samą obiegówkę, i po odczekaniu kilku chwil woda zasilająca i wyjściowa powinna pokazać tę samą temperaturę, i tak się kalibruje te czujniki

codix
19-12-2020, 08:12
Tylko pamiętaj że dla pompy panasonic zasilanie to jest wejście wody kotłowej do pompy, żebyś sobie tego źle nie skalibrowała, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się aby czujniki były tak rozkalibrowane.
Masz woda zasilająca - czyli wejście wody do pompy
i woda wyjściowa- czyli wyjście wody z pompy.

Aby poprawnie sprawdzić czy czujniki są rozkalibrowane, to musisz puścić samą obiegówkę, i po odczekaniu kilku chwil woda zasilająca i wyjściowa powinna pokazać tę samą temperaturę, i tak się kalibruje te czujniki

Co za pierdoły piszesz
Zasilanie to zasilanie czyli woda która wychodzi z pompy na c.o
A powrót to powrót czyli woda wracajaca z c.o do pompy ciepla.
Czujniki maja nazwe wejsciowy i wyjsciowy i tu jak sama nazwa wskazuje wejsciowy jest na wejsciu wody do pompy czyli powrót a wyjsciowy jest na wyjsciu wody z pompy czyli na zasilaniu

MiG25
19-12-2020, 08:32
Też mi się wydaje ,że pompa ciepła nie była wyłączona przy sprawdzaniu tego , i stąd różnica była 4 stopnie...
To jest po prostu niemożliwe ,żeby czujniki ,które są raczej z tej samej partii miały tak dużą rozbieżność , i nie zostało to wyłapane.

Co do wejść i wyjść ,to można się pomylić , Bo Wejście dla Pompy jest Wyjściem dla pozostałego systemu CO ( domu) i odwrotnie , więc to zależy od której strony się patrzy. Chyba nawet serwisówka mówi o Inlet i Outlet , i w przypadku samej pompy jest ok , ale już w przypadku stref też są właśnie Inlet Zone ,ale woda doprowadzana jest z Outlet Pompy...

codix
19-12-2020, 08:55
Też mi się wydaje ,że pompa ciepła nie była wyłączona przy sprawdzaniu tego , i stąd różnica była 4 stopnie...
To jest po prostu niemożliwe ,żeby czujniki ,które są raczej z tej samej partii miały tak dużą rozbieżność , i nie zostało to wyłapane.

Co do wejść i wyjść ,to można się pomylić , Bo Wejście dla Pompy jest Wyjściem dla pozostałego systemu CO ( domu) i odwrotnie , więc to zależy od której strony się patrzy. Chyba nawet serwisówka mówi o Inlet i Outlet , i w przypadku samej pompy jest ok , ale już w przypadku stref też są właśnie Inlet Zone ,ale woda doprowadzana jest z Outlet Pompy...

Wy czytacie nieraz to co ludzie pisza czy nie.
Czy tylko piszecie zeby napisac cos przecież użytkowniczka tej pompy pisała ze wiecznie podczas pracy pompy ma temperature powrotu wykazywana wieksza niz temperature zasilania.To sadzisz ze czujniki prawidlowo wskazują????
Co mnie obchodzi z której strony ktos patrzy na system i co pisze manual w jezyku angielskim.
Menu w sterowniku jest w jezyku polskim i nazwane jest zasilanie powrót czujnik wejscie wyjscie to po kombinujecie.

MiG25
19-12-2020, 09:30
A powinno Cie obchodzić z której strony patrzy na to użytkowniczka , może patrzy dobrze , może źle , nie zweryfikowałeś tego , tylko z góry założyłeś ,że patrzy od strony pompy.
Uszanuj zdanie innych , może niekoniecznie mają rację ,ale teksty w stylu ,że tylko ty czytasz a Wy nie , co mnie obchodzi , itp nie pomagają w dyskusji .

codix
19-12-2020, 09:47
A powinno Cie obchodzić z której strony patrzy na to użytkowniczka , może patrzy dobrze , może źle , nie zweryfikowałeś tego , tylko z góry założyłeś ,że patrzy od strony pompy.
Uszanuj zdanie innych , może niekoniecznie mają rację ,ale teksty w stylu ,że tylko ty czytasz a Wy nie , co mnie obchodzi , itp nie pomagają w dyskusji .

Teraz zbędne dyskusje rozpoczynasz.
Od kiedy sie patrzy od innej strony niż użądzenie zasilające.
Dla kazdego normalnego czlowieka nie filozofa takie urzadzenia jak kocioł ma wegiel czy elektryczny czy gazowy grzeje i zasilaniem jest ta rura z której ciepla woda zasila czyjeś grzejniki.
Na grzejnik tez patrzysz od drugiej strony ?? Że zasilanie jest na dole a powrót u góry bo przecież tez mozna nienormalnie na to popatrzec i to grzejnik dolem zasila instalacje c.o .
Ja przyjmuje tak jak 98% normalnych ludzi

MiG25
19-12-2020, 09:56
I sam się za 98% normalnych ludzi wypowiadasz ?

Oczywiście ,że zasilanie grzejnika dużo ludzi może odczytać jako wejście , co dla pompy ciepła jest wyjsciem .

codix
19-12-2020, 10:14
I sam się za 98% normalnych ludzi wypowiadasz ?

Oczywiście ,że zasilanie grzejnika dużo ludzi może odczytać jako wejście , co dla pompy ciepła jest wyjsciem .

Daj juz spokój.
Jak wezmę moja 80letnia babcię która pompy na oczy nie widziała i zapytam ;
Babcia gdzie tu jest zasilanie
To zlapie za dwie rurki i powie ze to ta cieplejsza.
A filozof taki jak Ty włączy jej wtedy defrost żeby się jebła ;)

misiek30
19-12-2020, 10:36
Daj juz spokój.
Jak wezmę moja 80letnia babcię która pompy na oczy nie widziała i zapytam ;
Babcia gdzie tu jest zasilanie
To zlapie za dwie rurki i powie ze to ta cieplejsza.
A filozof taki jak Ty włączy jej wtedy defrost żeby się jebła ;)

Hahah dobre , a wracając do tematu to hydrobox czy monoblok jest poprosru piecem i jeżeli pisze na nim wyjście to jest wyjście wody do instalacji , a wejście to powrót wody z instalacji

MiG25
19-12-2020, 11:10
Jeden o grzejnikach drugi o pompie , To teraz połączcie to razem. Wyjście z pompy do wejscia grzejnika , wyjscie grzejnika do wejscia pompy.
No i teraz pisząc samo "wejście " to użytkownik ma na myśli wejście pompy ciepla czy wejscie grzejnika.

Poza tym słowo zasilanie jest jeszcze bardziej mylące , bo niby dlaczego ma być cieplejsze jak myśli Twoja babcia , a nie może być kierunkiem przepływu , czyli w pompie ciepła z wejścia do wyjścia ,czyli akurat zimniejsza rurka jest zasilaniem ?

1igor1
19-12-2020, 11:30
Co za pierdoły piszesz
Zasilanie to zasilanie czyli woda która wychodzi z pompy na c.o
A powrót to powrót czyli woda wracajaca z c.o do pompy ciepla.
Czujniki maja nazwe wejsciowy i wyjsciowy i tu jak sama nazwa wskazuje wejsciowy jest na wejsciu wody do pompy czyli powrót a wyjsciowy jest na wyjsciu wody z pompy czyli na zasilaniu

pierdoły to ty piszesz, otwórz sobei aquarea service i zobaczysz jak panasonic nazywa, woda zasilająca to woda która WCHODZI do pompy, a wodę wychodzącą nazywaja wodą wyjściową

codix
19-12-2020, 12:03
pierdoły to ty piszesz, otwórz sobei aquarea service i zobaczysz jak panasonic nazywa, woda zasilająca to woda która WCHODZI do pompy, a wodę wychodzącą nazywaja wodą wyjściową

Myslałem że juz zrozumiałeś ale jednak nie tylko potrzebowałeś poklepującego po pleckach MIG25.
Popatrz na schemat w serwisówce i pokaż punkt w którym panasonik nazywa tak jak to napisaleś "woda zasilająca"
Pisze water inlet i sensor water inlet (czyli wejscie wody a nie zasilanie) i czujnik wejscia wody (czyli tak jak to jest w ukrytym menu) oraz water outlet i sensor water outlet(czyli wyjscie wody i czujnik na wyjsciu wody tak jak to jest w ukrytym menu).
Po angielsku masz w podglądach temperatur temp. inlet i temp.outlet czyli tak samo temperature na wejsciu do pompy i na wyjsciu z pompy a nie jakies temperatury zasilania i powrotu.
Na potrzeby tych 98% normalnych ludzi nie dla filozofów przy tłumaczeniu menu na polski wpisano "zasilanie" i "powrót" i temperatura zasilania jest temperaturą wyjscia pompy a temperatura powrotu jest temperaturą wejścia pompy.

Mieszkasz w Polsce poslugujesz się menu w jezyku polskim a nie serwisówką w języku angielskim.
Jeszcze raz powtarzam zanim sie znowu odezwiesz pokaż na schemacie w serwisówce nazwe powrót czy zasilanie

1igor1
19-12-2020, 12:36
Wejdź sobie na aquarea service i już nie będziesz taki mądry, bo jest tak jak ja pisze

codix
19-12-2020, 12:45
Wejdź sobie na aquarea service i już nie będziesz taki mądry, bo jest tak jak ja pisze

No wchodze wlasnie i nie mogę znależć nigdzie widze tylko słowa outlet i inlet które nie oznaczaja zasilania czy powrotu tylko wejscie i wyjście .
Możesz podać strone i od jakiej pompy masz serwisówke?
Bo ja Ci moge podac strona 40 serwis manual pomp 7 i 9kw serii H schemat .

Chcesz powiedziec że w sterowniku pompy pod pozycją "ZASILANIE" pokazuje Ci temperaturę z czujnika umieszczonego na wlocie wody z c.o do pompy ciepła?(czyli defakto tą o niższej temperaturze podczas normalnej pracy pompy w trybie grzania)

1igor1
19-12-2020, 12:50
Popatrz na zdjęcie z mojego posta wyzej, i pisałem o aquarea service a nie o serwisowce

MiG25
19-12-2020, 12:52
Ale przecież codix i jego babcia wiedzą lepiej , i dla nich rurka cieplejsza to zasilanie :)
Ale podczas defrostu już nie....
Ciekawe jak będzie przy chłodzeniu , pewnie też nie...

@codix ,sam widzisz ,że to nie są oczywiste rzeczy , a Ty zakładasz ,że wszyscy rozumują jak Ty.

Nawet sam Panasonic pisze to w cały świat , i na Serwice Cloud jest zupełnie odwrotnie niż w sterowniku.
Trzeba po prostu być precyzyjnym o jakim wejsciu/wyjsciu piszemy ( czy to z/do pompy ,czy z/do systemu CO ) bo każdy ma swoją logikę ( a już stwierdzanie ,że na pewno babcia tak samo myśli to jest znowu Twoj powtorny błąd założenia . bo nawet się jej nie spytałeś).

codix
19-12-2020, 13:03
Popatrz na zdjęcie z mojego posta wyzej, i pisałem o aquarea service a nie o serwisowce

No to musisz napisac do Panasa ze zle przetłumaczyli (mas zmiane jezyka w tym programie to daj na angielski i zobaczysz jak bedzie pisac czy water outlet i inlet czy zasilanie powrót po angielsku)
Teraz jeszcze tylko pokaż miejsce gdzie użytkowniczka której wczoraj pomagałem wspominała o wskazaniach z programu do monitorowania bo jak dla mnie to bawilismy się caly czas sterownikiem przy pompie

codix
19-12-2020, 13:06
Ale przecież codix i jego babcia wiedzą lepiej , i dla nich rurka cieplejsza to zasilanie :)
Ale podczas defrostu już nie....
Ciekawe jak będzie przy chłodzeniu , pewnie też nie...

@codix ,sam widzisz ,że to nie są oczywiste rzeczy , a Ty zakładasz ,że wszyscy rozumują jak Ty.

Nawet sam Panasonic pisze to w cały świat , i na Serwice Cloud jest zupełnie odwrotnie niż w sterowniku.
Trzeba po prostu być precyzyjnym o jakim wejsciu/wyjsciu piszemy ( czy to z/do pompy ,czy z/do systemu CO ) bo każdy ma swoją logikę ( a już stwierdzanie ,że na pewno babcia tak samo myśli to jest znowu Twoj powtorny błąd założenia . bo nawet się jej nie spytałeś).

Babcia to juz by Cie laską stłukła ;)

1igor1
19-12-2020, 13:07
Pomagales i owszem, ale 4 st różnicy mało realne, także albo źle odczytane, albo odczytane w czasie pracy sprężarki, albo któryś czujnik wypadł ze swojej tulejki. Więc na pewno niezaczynalbym od kalibracji, bo to jest ostatnią rzecz

codix
19-12-2020, 13:26
Pomagales i owszem, ale 4 st różnicy mało realne, także albo źle odczytane, albo odczytane w czasie pracy sprężarki, albo któryś czujnik wypadł ze swojej tulejki. Więc na pewno niezaczynalbym od kalibracji, bo to jest ostatnią rzecz

Dla mnie info od uzytkowniczki ze podczas pracy pąpy zawsze powrót ma wyżej przewaznie o 2st niż zasilanie(odczutane ze sterownika żeby nie było)
Jak i info że podczas wylaczonej pompy a właczonej w menu instalatora samej obiegówki na 0xAF różnica jest 4st
Jak i rzeczowej gadki stwierdzam ze raczej użytkowniczka wie o czym mowa.

Fakt ze rozjechanie o 4st jest kosmiczne ale nie niemożliwe.
Moze faktycznie jakis zły kontakt czujnika
Dziwi mnie jeszcze dlaczego podczas takiej sytuacji wogóle pracuje pompa skoro u mnie jak mam ustawiona docelowa np.29 i delte 5st to przebije max na 30st i nie pozwoli nawet zbliżyć sie powrotowi na 27st bo już wyłącza pompę a co dopiero zrównać się czy przewyższyć

michancia
19-12-2020, 14:19
Panowie, wchodzę w Sprawdzenie systemu / Temperatura wody i tam wyraźnie napisane ( po polsku )
Powrót - 34st/c
Zasilanie - 37st/c

To chyba logiczne, że rura która wychodzi z pompy to ta cieplejsza i to pompa widzi jako zasilanie ( i czujnik jako zasilanie ), a ta zimniejsza to powrót.
A co ma do rzeczy z której strony patrzę, zasilanie dla pompy PC ma być cieplejsze bo pompa to grzeje, a powrót to zimniejszy.

malgos9527
19-12-2020, 16:04
Widzę, że trwa dyskusja na temat wejścia i wyjścia.
Moja pompa pomimo, że zasilanie było wyższe od powrotu o 4stopnie to pracowała sobie w najlepsze. Wyłączenia sprężarki były tak raz na 40 minut albo 1 godzinę. W domu było ciepło w granicach 22-23 stopnie. Nie dawało mi to jednak spokoju,. Wydawało mi się, że pompa za dużo zużywa prądu, gdyż COP był w porywach 1,4 , a przeważnie 1. Metodą prób i błędów udało mi się skalibrować czujniki. Na jednym jest -2 na drugim jest +2. Nie pamiętam, który ile. Najważniejsze, że teraz np mam zasilanie 39, a powrót 36. COP chwilowy koło 4, a dzisiaj od rana do teraz 2,5. Częstotliwość sprężarki też jest niższa. Więc chyba jest już teraz ok. Dalej będę ją obserwować.

MiG25
19-12-2020, 17:12
A co pokazuje teraz czujnik za wymiennikiem a przed grzałkiami ? Bo powinien pokazywać to co wyjscie.
W menu z informacjami pierwsza liczba w poz 9 to ten czujnik , a wyjście to w poz.8 druga liczba.

Można by też sprawdzić rzeczywistą temperaturę wejscia i wyjscia wody ( jakims termometrem , najlepiej kontaktowym do rur) ,i sprawdzić ktory to czujnik oszukuje.

Albo od razu obejżeć wszystkie ,czy są prawidłowo włożone , posmarować je pastę termoprzewodzącą dla pewności , zobaczyć ,czy w kieszeniach czujników są blaszki/sprężynki ,ktore dociskają czujniki do rur....

malgos9527
19-12-2020, 18:13
To menu z informacjami to mam szukać w tych ukrytych co trzeba nacisnąć kombinację klawiszy. Pompę mam miesiąc i nie bardzo wiem co i gdzie miałabym sprawdzić przy tych czujnikach . W ogóle nie mam pojęcia o tym co jest na zewnątrz w pompie.

MiG25
19-12-2020, 18:34
W moim podpisie kliknij :)

1igor1
19-12-2020, 19:53
Była jakiś czas temu dyskusja o termostacie wewnętrznym i krzywej, potestowałem trochę, i wyszło że termostat wewnętrzny jednak zmienia podbicie krzywej . na razie testowałem generację H. w załączonym zdjęciu widać jak temp zewnętrzna się nie zmienia, a temperatura zadana zmniejsza sie z 44st do 40, niebieska linia na dole to temp zewn, a niebieska na górze to docelowa temperatura
z obserwacji wygląda tak jakby sterownik "uczył" sie domu bo na początku te wahania były nie wielkie prawie niezauważalne, a później zaczął jakby bardziej reagować,

codix
19-12-2020, 20:25
Była jakiś czas temu dyskusja o termostacie wewnętrznym i krzywej, potestowałem trochę, i wyszło że termostat wewnętrzny jednak zmienia podbicie krzywej . na razie testowałem generację H. w załączonym zdjęciu widać jak temp zewnętrzna się nie zmienia, a temperatura zadana zmniejsza sie z 44st do 40, niebieska linia na dole to temp zewn, a niebieska na górze to docelowa temperatura
z obserwacji wygląda tak jakby sterownik "uczył" sie domu bo na początku te wahania były nie wielkie prawie niezauważalne, a później zaczął jakby bardziej reagować,

Jeszcze bys dopisal na jakiej konkretnie pompie testowałeś bo np.tcap seriaH ma moduł Pi a zwykłe np.7kw seri H nie ma takiego czegoś ma zwykle podbicie wedlug wzoru zadana temperatura w pokoju minus aktualna w pokoju np.=1 to podbicie krzywej o 1st. Co i tak u mnie sie nie działo.

1igor1
19-12-2020, 20:32
t-cap, 16kW,
a jeżeli chodzi o podbijanie tak jak pisałem, zanim pompa zaczęła podbijać czy obniżać trochę to trwało,

codix
19-12-2020, 20:58
t-cap, 16kW,
a jeżeli chodzi o podbijanie tak jak pisałem, zanim pompa zaczęła podbijać czy obniżać trochę to trwało,

A jak to leciało na wewnętrznym termostacie to byłeś w stanie monitorować wahania temperatury wewnętrznej?
Bo nie trybie jak miałby ten moduł PI działać jak rozdziałka tego termostatu jest co 0,5st to zanim w normalnie grzanym domu na podlogówce nastapi wzrost o 0,5st zeby sterownik mógł zmierzyć czas takiego wzrostu to już pozamiatane,znowu poleganie na pomiarze szybkosci wzrostu temperatury zadanej tez niebardzo bo wzrost moze wynikac z innych powodów a nie podnoszenia sie temperatury w pokoju.

1igor1
19-12-2020, 21:06
wygląda mi to na to, że my widzimy wahania co 1 stopień, ale pompa widzi więcej,
także myślę że sterownik lepiej sobie przelicza opór czujnika niż go nam pokazuje
widać to po tym jak sobie steruje krzywą, i choćby po tym że na sterowniku czy w aguarea service temperaturę widać 22, 23 czy 24, a pompa wyłącza często sprężarkę mimo że na sterowniku mam ustawione 23, i widać 23 a agregat stoi

MiG25
19-12-2020, 21:12
Też to testowałem , ale to włączanie pompy objegowej wtedy ,kiedy temperatura docelowa była obniżona przez ten sterownik , i nie było szans na włączenie sprężarki była nie do zniesienia....
Poza tym podbijanie to za duże słowa , sterownik potrafił tylko temperaturę docelową obniżyć...

1igor1
19-12-2020, 21:18
tu masz rację obniża, ale celowo mam ustawioną krzywą tak aby spokojnie osiągnąć zadaną temperaturę, sterownik miałbyć kagańcem, a tymczasem, okazało się że zjeżdza krzywą

MiG25
19-12-2020, 21:29
Zjeżdża z temperaturą docelową , ale jednocześnie włącza obiegówkę...
Przykładowo ustawiłem temperaturę docelową 23. Przy 22 pompa się włączyła i zaczęła grzać , przy 24 się wyłącza . No i teraz jak temperatura w domu spada do 23 to załącza objegówkę , ale temperatura docelowa jest ustawiona na 20.... I tak przez następne parę godzin , kiedy w końcu decyduje się podnosić temperaturę docelową i w końcu sprężarka startuje. i już teraz temperatura nie idzie do 24 tylko zjeżdża z temperaturą docelową wcześniej , przez co cały czas jest 23 stopnie , sprężarka staje , ale objegówka już nie...

Kaizen
19-12-2020, 21:30
Była jakiś czas temu dyskusja o termostacie wewnętrznym i krzywej, potestowałem trochę, i wyszło że termostat wewnętrzny

Na wykresie nie widać żadnej zmiany temperatury wewnętrznej.


w załączonym zdjęciu widać jak temp zewnętrzna się nie zmienia

Ja widzę, że się zmienia. Gdzie patrzysz?


niebieska linia na dole to temp zewn, a niebieska na górze to docelowa temperatura

Zewnętrzna jest na samej górze, wg legendy. Drugiej niebieskiej nie widzę.


z obserwacji wygląda tak jakby sterownik "uczył" sie domu bo na początku te wahania były nie wielkie prawie niezauważalne, a później zaczął jakby bardziej reagować,

Mi to wygląda, że pompa w zaznaczonym czasie na początku startuje na wysokich obrotach, potem zmniejsza moc a następnie ją utrzymuje najpierw zmniejszając przepływ utrzymując tę samą tz a jak dojdzie do minimalnych przepływów zmniejszając tz. Nie widzę tu żadnego wpływu wskazań temperatury wewnętrznej.
Sądziłem, że sterownik pokojowy wyłącza pompę obiegową. A tu wygląda, jakby w ogóle nie działał - pompa obiegowa chodzi cały czas. Czy odłączenie sterownika pokojowego cokolwiek zmienia?

1igor1
19-12-2020, 21:38
Na wykresie nie widać żadnej zmiany temperatury wewnętrznej.



Ja widzę, że się zmienia. Gdzie patrzysz?



Zewnętrzna jest na samej górze, wg legendy. Drugiej niebieskiej nie widzę.



Mi to wygląda, że pompa w zaznaczonym czasie na początku startuje na wysokich obrotach, potem zmniejsza moc a następnie ją utrzymuje najpierw zmniejszając przepływ utrzymując tę samą tz a jak dojdzie do minimalnych przepływów zmniejszając tz. Nie widzę tu żadnego wpływu wskazań temperatury wewnętrznej.
Sądziłem, że sterownik pokojowy wyłącza pompę obiegową. A tu wygląda, jakby w ogóle nie działał - pompa obiegowa chodzi cały czas. Czy odłączenie sterownika pokojowego cokolwiek zmienia?

odstaw piwo i przyjrzyj sie uważnie, przede wszytkim skali to zobaczysz że temperatura zewnętrzna jest na dole wykresu a nie na górze bo cięzko w grudniu by było mieć 40st, masz w kółku czerwonym zaznaczone na dole temp zewnętrzną, a na górze docelową wody kotłowej, popatrz dobrze to dojrzysz 2 niebieskie wykresy

1igor1
19-12-2020, 21:39
Zjeżdża z temperaturą docelową , ale jednocześnie włącza obiegówkę...
Przykładowo ustawiłem temperaturę docelową 23. Przy 22 pompa się włączyła i zaczęła grzać , przy 24 się wyłącza . No i teraz jak temperatura w domu spada do 23 to załącza objegówkę , ale temperatura docelowa jest ustawiona na 20.... I tak przez następne parę godzin , kiedy w końcu decyduje się podnosić temperaturę docelową i w końcu sprężarka startuje. i już teraz temperatura nie idzie do 24 tylko zjeżdża z temperaturą docelową wcześniej , przez co cały czas jest 23 stopnie , sprężarka staje , ale objegówka już nie...

dokładnie tak działa, mi praca obiegówki nie przeszkadza,

suspectt
19-12-2020, 21:54
Możecie mi napisać jakie macie COPy na CWU za październik listopad i grudzień ? Byłbym wdzięczny. Musze sobie porównać bo z moimi chyba cos jest nie tak. Obecnie pompa grzeje CWU pobiera 1.2 produkuje 0.8 COP 0,6 :) taki nie za duży bym powiedział....

misiek30
19-12-2020, 21:56
Była jakiś czas temu dyskusja o termostacie wewnętrznym i krzywej, potestowałem trochę, i wyszło że termostat wewnętrzny jednak zmienia podbicie krzywej . na razie testowałem generację H. w załączonym zdjęciu widać jak temp zewnętrzna się nie zmienia, a temperatura zadana zmniejsza sie z 44st do 40, niebieska linia na dole to temp zewn, a niebieska na górze to docelowa temperatura
z obserwacji wygląda tak jakby sterownik "uczył" sie domu bo na początku te wahania były nie wielkie prawie niezauważalne, a później zaczął jakby bardziej reagować,

Tak jest termostat wewnętrzny uczy się . Ja mam inny problem mój termostat wewnętrzny zawyża o 1.5 stopnia. Czy jest możliwość kalibracji.

1igor1
19-12-2020, 21:56
COP poniżej 1 to coś grubo nie tak, raczej coś z instalacją będzie nie tak, jakieś przekłamania czujników, zawór trójdrogowy nie przełączony do końca ... trzeba wszystko sprawdzić po kolei

1igor1
19-12-2020, 21:59
Tak jest termostat wewnętrzny uczy się . Ja mam inny problem mój termostat wewnętrzny zawyża o 1.5 stopnia. Czy jest możliwość kalibracji.

Nacisnąć na 5 sekund. wstecz enter, i strzałka w prawo
Pozycje, które można ustawić
poz 3
3 Ustawienia czujnika (różnica wykrytej temperatury każdego
czujnika w zakresie -2~2°C)
(UWAGA) Należy użyć tylko w przypadku odchyleń czujnika.
Ma to wpływ na sterowanie temperaturą.

misiek30
19-12-2020, 22:03
Możecie mi napisać jakie macie COPy na CWU za październik listopad i grudzień ? Byłbym wdzięczny. Musze sobie porównać bo z moimi chyba cos jest nie tak. Obecnie pompa grzeje CWU pobiera 1.2 produkuje 0.8 COP 0,6 :) taki nie za duży bym powiedział....
COP poniżej 1 to gorzej niż grzanie grzalką elektryczną.

misiek30
19-12-2020, 22:07
Nacisnąć na 5 sekund. wstecz enter, i strzałka w prawo
Pozycje, które można ustawić
poz 3
3 Ustawienia czujnika (różnica wykrytej temperatury każdego
czujnika w zakresie -2~2°C)
(UWAGA) Należy użyć tylko w przypadku odchyleń czujnika.
Ma to wpływ na sterowanie temperaturą.

Dzięki , jutro zrobię korektę.

suspectt
19-12-2020, 22:08
Dopiero jak włączę tryb Wymus grzanie CWU COP wskakuje na 2-3. Jaki Zawor 3D ? W pompie czy w instalacji ?

1igor1
19-12-2020, 22:09
Dopiero jak włączę tryb Wymus grzanie CWU COP wskakuje na 2-3. Jaki Zawor 3D ? W pompie czy w instalacji ?

zawór trój drogowy który prząłącza wodę z CO na CWU, może być wewnątrz pompy wtedy z pompy wychodzą 3 króćce wodne, a jak wychodzą 2 to masz zewnętrzny gdzieś na instalacji.

suspectt
19-12-2020, 22:15
A to ja mam Zawor przelaczajacy Afriso 643. I jak on sie ma do pracy pompy ? Dlaczego w trybie „wymuszonym” grzejne elegancko z copami bliskimi 3 ?

1igor1
19-12-2020, 22:19
jeżeli zawór 3d się nie przełączy do końca to może część wody iść do CO, ale bardziej dziwne jest to że w trybie wymuszonym jest ok, bo generalnie nie różni on się zbytnio od normalnego grzania, masz generacje J czy H,

MiG25
19-12-2020, 22:35
Ale co ma zawór 3D do tego ... Pompa liczy moc cieplną na podstawie różnicy temperatur i przepływu ,.. Przełączę ręcznie zawór na CO podczas grzania CWU i będę miał COPy nawet lepsze niż na CWU.
To jest albo coś z czujnikami temperatur albo z czujnikiem przepływu , albo coś z plytą główną nie tak.

Jeśli pompa pobiera 1,2kW a oddaje do zbiornika 0,8kW , to znaczy że coś oprócz zbiornika grzeje się z mocą 0,4kW :) Może trzeba obwąchać co się "przpala" , albo czy np parownik na zewnątrz nie jest zimny , tylko wentylator dmucha cielejszym od otoczenia powietrzem :)

suspectt
19-12-2020, 23:28
Mam wersje H. Wydaje mi sie ze pompa podbija temp w zbiorniku o jeden stopień. Tj. no w zbiorniku mam 40 to pompa grzeje 41-42, jak sie zbiornik zagrzeje do 41 to pompa daje 42-43, jak zbiornik 42 to pompa daje 43-44 i tak dalej. Jak włączę to wymuszanie to jak zbiornik ma 40 to pompa bije 45-46 albo i więcej.

MiG25
19-12-2020, 23:41
Może masz po prostu za krótki czas grzania zbiornika ustawiony , a te COPy są tylko takie na samym początku grzania CWU , później wzrastają powyżej 2 co najmniej ?

suspectt
20-12-2020, 00:03
Mam 1h na co i 2h na cwu czyli chyba tak jak większość tutaj. Co do COP to tak jest przez cały czas grzania wody w tym normalnym trybie. Albo COP 1 albo 0,8 itp

suspectt
20-12-2020, 00:25
Dla przykładu COP na CWU dla odpowiednio październik, listopad, grudzień to: 2.7, 1.2, 1.