PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

MiG25
20-12-2020, 00:41
Aż poszedłem zobaczyć co jest w sterowniku ,bo na to nie patrzę , u mnie odpowiednio 3.8 , 3.7 i 2.9.
Nie ,żebym wierzył że to prawdziwe , ale na pewno poniżej 2 nie są.

Edit: patrzyłem też pakiety danych z pompy i pewnie w Service cloud nawet czegoś takiego jak praca w trybie wymuszonym nie odnotuje się , bo trwa to mniej niż 15s , sterownik płytę główną przełączy na "kran" i każe grzać CWU i to wszystko.
Nie ma jakiegoś specjalnego trybu "wymuszone grzanie CWU"

misiek30
20-12-2020, 04:29
Mam wersje H. Wydaje mi sie ze pompa podbija temp w zbiorniku o jeden stopień. Tj. no w zbiorniku mam 40 to pompa grzeje 41-42, jak sie zbiornik zagrzeje do 41 to pompa daje 42-43, jak zbiornik 42 to pompa daje 43-44 i tak dalej. Jak włączę to wymuszanie to jak zbiornik ma 40 to pompa bije 45-46 albo i więcej.

Daj mu histereze np. 8 stopni na CWU .

codix
20-12-2020, 07:30
Mam wersje H. Wydaje mi sie ze pompa podbija temp w zbiorniku o jeden stopień. Tj. no w zbiorniku mam 40 to pompa grzeje 41-42, jak sie zbiornik zagrzeje do 41 to pompa daje 42-43, jak zbiornik 42 to pompa daje 43-44 i tak dalej. Jak włączę to wymuszanie to jak zbiornik ma 40 to pompa bije 45-46 albo i więcej.

A jaki ma byc cop jak pewnie dalej masz czujnik na górze baniaka i delte 2st.
To jaki ma byc cop jak pompa zaczyna grzac np.z 45do47 i koniec.
To jest normalne ze jak ustawisz w baniaku np.42st to pompa zagrzeje do 43st i dopiero wyłaczy i nieraz jeszcze samo podskoczy na 44st bo jeszcze wezownica oddaje cieplo.
Jak dasz tryb wymuszony to bedzie dokładnie tak samo temperatura w baniaku Ci wiecej nie podskoczy od trybu wymuszonego.
Moze byc ze masz wyższa temperature na zasilaniu a nie w baniaku z tego powodu ze jak grzejesz z delta 2czy3st to pompa bidaczy na jakis 30hz i podbija temperature zasilania pomalutku .
Nie chce mi sie sprawdzac trybu wymuszonego ale byc moze wtedy mysli ze chcesz miec szybko wode bo to nacisnełes to uruchamia sprezarke na wyższych Hz a wtedy szybciej podbija zasilanie i robi wieksza różnicę miedzy temperatura zasilania a tą w baniaku.
Sprawdz sobie przy takich samych temperaturach baniaka przy poczatku grzania na jakiej czestotliwosci chodzi sprezarka w normalnym trybie a przy wymuszeniu.

plusfoto
20-12-2020, 08:19
A to ja mam Zawor przelaczajacy Afriso 643. I jak on sie ma do pracy pompy ? Dlaczego w trybie „wymuszonym” grzejne elegancko z copami bliskimi 3 ?
Już Ci pisałem wcześniej- sprawdź czy nie masz aktywnego trybu biwalentnego.

Kaizen
20-12-2020, 08:28
odstaw piwo i przyjrzyj sie uważnie, przede wszytkim skali to zobaczysz że temperatura zewnętrzna jest na dole wykresu a nie na górze bo cięzko w grudniu by było mieć 40st, masz w kółku czerwonym zaznaczone na dole temp zewnętrzną, a na górze docelową wody kotłowej, popatrz dobrze to dojrzysz 2 niebieskie wykresy


niebieska linia na dole to temp zewn, a niebieska na górze to docelowa temperatura

Zmień monitor, albo okulistę, jak na tym wykresie widzisz dwie linie niebieskie.
Jest jedna niebieska - na samej górze (dwie są fioletowe).

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=451239

Więc podtrzymuję co napisałem w całej rozciągłości.
I daruj sobie złośliwości. Chyba, że sam chcesz je otrzymywać.

MiG25
20-12-2020, 08:43
Niebieska na górze to temperatura docelowa ( która w innych trybach zależy tylko od ustawionej krzywej ,z której to wyznaczana jest temperatura docelowa w zależności od temperatury zewnętrznej ), widać ,że się zmniejsza bez wpływu temperatury zewnętrznej (która zaznaczona jest na samym dole i się nie zwiększa - jest stała).
I to jest cały tekst do zrozumienia , że w trybie termistora bądź termostatu wewnętrznego sterownik ( ale w wersji H najprawdopodobniej tylko T-CAP) może wpływać na temperaturę docelową dodatkowo ( obniżać ją ) ,w zależności od temperatury odczytanej z czujnika w sterowniku bądź z zewnętrznego termistora.

EDIT:akurat service cloud tak nieszczęśliwie to narysował ,że zarówno temperatura docelowa jak i temperatura zewnętrzna są niebieskie , i niebieska na samej górze to docelowa , niebieska na samym dole to temperatura otoczenia.
I żeby nie było wątpliwości :Temperatura wody wyjściowej (d.... - oznacza docelową :)

1igor1
20-12-2020, 09:29
Zmień monitor, albo okulistę, jak na tym wykresie widzisz dwie linie niebieskie.
Jest jedna niebieska - na samej górze (dwie są fioletowe).

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=451239

Więc podtrzymuję co napisałem w całej rozciągłości.
I daruj sobie złośliwości. Chyba, że sam chcesz je otrzymywać.

Kolego chyba naprawdę potrzebujesz okulisty skoro na dole nie widzisz niebieskiej lini, bo jesteś jedyną osobą która jej nie widzi, masz 2 niebieskie na samym dole i na samej górze. OKULISTA cię wzywa - i pisze to bez złośliwości

gawel
20-12-2020, 09:32
Panowie, mam takie pytanie odnośnie PC Aqarea: czy ktoś ma taką instalację i nie kręci i przestawia non-stop tylko po prostu po odjeździe instalatora użytkuje i niczego nie dotyka?

PC jest instalacją bezobsługową a patrząc na dynamikę tego wątku to bardziej upierdliwe i kocioł z podajnikiem.

1igor1
20-12-2020, 09:38
kręcić trzeba tylko przez pierwsze 2-3 mc aby dobrać odpowiednio krzywą grzewczą, a potem już zapominasz o instalacji, pod warunkiem że jest dobrze zrobiona

gawel
20-12-2020, 09:43
kręcić trzeba tylko przez pierwsze 2-3 mc aby dobrać odpowiednio krzywą grzewczą, a potem już zapominasz o instalacji, pod warunkiem że jest dobrze zrobiona
Rozumiem, jednak sam napisałeś że trzeba dać szansę Pc się nauczyć i ustabilizować średnią.

Ty masz nagrzewanie nadmuchowe, czy też są przy nim krzywe itp, Czy jakiś inny algorytm sterowannia?

1igor1
20-12-2020, 09:52
Rozumiem, jednak sam napisałeś że trzeba dać szansę Pc się nauczyć i ustabilizować średnią.

Ty masz nagrzewanie nadmuchowe, czy też są przy nim krzywe itp, Czy jakiś inny algorytm sterowannia?
przy nadmuchowych też można różnie sterować, np czujnik pokojowy lub temp powrotu , ja mam u siebie temperaturą powrotu powietrza, ustawiam że ma być 22,5 i jak tyle ma powrót to w domu mam 23st,, przy sterowaniu z czujnika pokojowego były za duże różnice gdyż histereza była +-1st od zadanej, czyli grzało do 24, a ponownie się włączało jak bylo 22, przy grzaniu powrotem różniece są max 0,5st a nie 2st

BikeBarian
20-12-2020, 09:58
Rozumiem, jednak sam napisałeś że trzeba dać szansę Pc się nauczyć i ustabilizować średnią.

Ty masz nagrzewanie nadmuchowe, czy też są przy nim krzywe itp, Czy jakiś inny algorytm sterowannia?

Ja mam PC PW od dwóch miesięcy...i juz coraz rzadziej zaglądam w panel sterowania bo juz praktycznie mam wszystko opanowane i dostosowane do mojej instalacji i trybu grzania. Myślę, że w styczniu juz dam sobie spokój i zapomnę o grzebaniu w ustawieniach. Z piecem na ekogroszek było u mnie podobnie...

gawel
20-12-2020, 10:04
Ja mam PC PW od dwóch miesięcy...i juz coraz rzadziej zaglądam w panel sterowania bo juz praktycznie mam wszystko opanowane i dostosowane do mojej instalacji i trybu grzania. Myślę, że w styczniu juz dam sobie spokój i zapomnę o grzebaniu w ustawieniach. Z piecem na ekogroszek było u mnie podobnie...

I takie podejście to ja rozumiem, trzeba dać szansę automatyce żeby się "nauczyła" . W niniejszym wątku, mając twoje doświadczenia na uwadze, mam takie wrażenie ze niektórzy już pięć razy wymienili PC bo dalej walczą z nastawami :D, i to nie chodzi bynajmniej o dzielenie się doświadczeniami ex post , tak to wygląda jakby były on line :lol2:

I ok tego nie krytykuję bo od tego jest FM, jednak jako nie posiadacz PC Aqarea czuję lekką ulgę czytając te wpisy, ale kibicuję jak widać

codix
20-12-2020, 12:50
Tak na pocieszenie dla tych co maja słaby cop na cwu z dnia dzisiejszego temp.zewn 1st:wave:
451244
:lol2:

MiG25
20-12-2020, 13:06
"Skalibruj" czujniki to będzie jeszcze lepszy....

codix
20-12-2020, 13:24
"Skalibruj" czujniki to będzie jeszcze lepszy....

Czujniki sa w porządeczku wystarczy w dobrym momencie strzelić fotkę ;) jak produkcja wskoczy na 1,2kwh a pobór jeszcze nie przeskoczy z 0,2 na 0,4kwh.
Równie dobrze jak ustawię delte na cwu 3st to mogę grzac wode z cop=0

Pablo_11
20-12-2020, 13:36
A co znaczą "W" i "Dz" przy tych słupkach?
O jaką deltę dla CWU chodzi? Spadek temp. zbiornika załączającą ponowne podgrzanie wody?

codix
20-12-2020, 13:54
A co znaczą "W" i "Dz" przy tych słupkach?
O jaką deltę dla CWU chodzi? Spadek temp. zbiornika załączającą ponowne podgrzanie wody?

Tak ten spadek .
W to wczoraj
Dz to dzisiaj

Pablo_11
20-12-2020, 14:02
Z moich obserwacji właśnie wychodzi, że często i krótkie podgrzewanie wody kosztuje więcej, niż rzadsze do wyższej temperatury. Pewnie przez ten kiepski COP przy krótkim grzaniu.

dzimberto
20-12-2020, 14:53
Witam po długiej nieobecności
oto zużycie od 10.09 do dziś
1205 kWh(z podlicznika)
ze sterownika
grudzień 349kWh
listopad 325 kWh
pazdziernik 194 kWh
wrzesień 72,5 kWh
razem 985 ze sterownika
róznica 220 kWh
grzeję na krzywej grzewczej i harmonogramie
krzywa 30/15 i 41/-15
w domu ciepło(pompa pracuje 3 x 4h z przerwami po3-4 h
pracuje non stop( wydłużyłem czas pracy CO do 7h z 4,5h
defrost trwa 5-6 min
woda na dom 35-36 st
w domu ok 22,5 -23,5 st
wyzdłużył się czas pracy spręzarki przez wydłużenie czasu pracy
wczesniej w pazdz była masakra 450 załączeń na 150 godz pracy
teraz 920 włączeń na 660 h pracy
montuję bufor 200l i podłoga z grzejnikami bedzie pracować niezależnie,głowice ustawie na 22 st
nie pytajcie się o COP
ALE JAK CHCECIE Z 3,5 MIES 2,4
mało,ale zuzycie na 3,5 mies 1205 kwhx 0,61zl/kwh=735zl
mam fotowoltaikę ,rachunki po 23zl za 2 mies
pozdrawiam

Angelo19
20-12-2020, 15:30
Witam. Mam problem z pompa ciepla czy tez z cala instalacja. Mianowicie od 2 dni mam zamontowana pompe i za nic w swiecie nie chce sie rozchulac. Przez noc i do poludnia zjadla 18h pracy grzalki a zasilanie 7 stopni. Rozumiem ze moje odbiorniki sa za zimne poniewaz wylewka od sierpnia nie wygrzana zimna woda w ukladzie. Co mozna zrobic by to usprawnic?

gawel
20-12-2020, 15:55
Witam. Mam problem z pompa ciepla czy tez z cala instalacja. Mianowicie od 2 dni mam zamontowana pompe i za nic w swiecie nie chce sie rozchulac. Przez noc i do poludnia zjadla 18h pracy grzalki a zasilanie 7 stopni. Rozumiem ze moje odbiorniki sa za zimne poniewaz wylewka od sierpnia nie wygrzana zimna woda w ukladzie. Co mozna zrobic by to usprawnic?

Nic włączyć wszystko na full i poczekać, pozwolić grobowcowi się nagrzać. To są zalety betonu. Po tygodniu będzie OK. Ciesz się że nie ma zim bo byś musiał poczekać do Wielkanocy.

Angelo19
20-12-2020, 15:58
Tylko jak to ma sie wszystko nagrzac jak pracuje tylko grzalka z moivh odczytow a zasilanie ani drgnie

gawel
20-12-2020, 16:02
Tylko jak to ma sie wszystko nagrzac jak pracuje tylko grzalka z moivh odczytow a zasilanie ani drgnie

A przepływ jest, nawet na samej grzałce się nagrzeje, a sprężarka nie pracuje?

MiG25
20-12-2020, 16:02
Jak chcesz oszczędzić ,żeby grzałka się nie włączała , to zakręć wszystkie odbiory oprócz jednego ,i jego najpierw rozgrzej ponad 20 stopni, i po kolei dokładaj następne , w miarę rozgrzewania pierwszych.
Jednowentylatorowe mają jakiś ogranicznik , że nie ruszą dopóki woda nie będzie miała minimalnej temperatury ( nie pamiętam jakiej).

Angelo19
20-12-2020, 16:08
A przepływ jest, nawet na samej grzałce się nagrzeje, a sprężarka nie pracuje?
Zrobilem tak ze odpalilem.tylko 2 petle i zaczynam grzac. Pompa chodzi i poki co defrosty sobie nieco ponad godzine zaczyna i znow sie zalacza. Mam max 26 stopni zasilanie a po defroscie spada na 18 i znow nagrzewa. Przeplyw 27l/min

MiG25
20-12-2020, 16:10
No i ok , mały zład wody deforostu nie przyspiesza , ale niestety rozgrzewanie domu trwa.

EDIT: może nie rozgrzewaj ich to 26 stopni , spróbuj tak z 20 i dołączaj następną.
Rozgrzewanie wyżej spowoduje ,że mocna zacznie Ci ciepło odbierać nierozgrzany budynek , a celem jest rozgrzanie jak najwiekszej ilości wody.

Angelo19
20-12-2020, 16:14
Rozumiem ze potrwa bardzo dlugi czas az bedzie sie nagrzewac dom. Jak ma sie zalaczyc grzalka to niech sie zalaczy ale niech to jakies efekty da zeby chociaz te zasilanie bylo wieksze.

suspectt
20-12-2020, 16:24
Mam ustawiona deltę 7 stopni. Temp zadana zbiornik 47. Dzisiaj koło południa temp spadła do 40 zaczęło sie grzanie CWU. Przez dwie godziny pompa dobiła do 45. COP za dzisiejszy dzien CWU 1.1
Pol biwaletne wyłączone.
Nie wiem juz co moze byc nie tak.

suspectt
20-12-2020, 16:30
A i czujnik mam na srodku zbiornika. Moze delikatnie niżej niż środek.

gawel
20-12-2020, 16:36
Mam ustawiona deltę 7 stopni. Temp zadana zbiornik 47. Dzisiaj koło południa temp spadła do 40 zaczęło sie grzanie CWU. Przez dwie godziny pompa dobiła do 45. COP za dzisiejszy dzien CWU 1.1
Pol biwaletne wyłączone.
Nie wiem juz co moze byc nie tak.

A jaka jest temperatura w pomieszczeaich?

suspectt
20-12-2020, 16:40
W pomieszczeniach jest ok. 22-23 stopni. Ale jak grzeje CO to zupełnie inne pobory energii i inne copy. Z cwu w tym zwykłym trybie sobie nie radzi.

codix
20-12-2020, 16:47
Mam ustawiona deltę 7 stopni. Temp zadana zbiornik 47. Dzisiaj koło południa temp spadła do 40 zaczęło sie grzanie CWU. Przez dwie godziny pompa dobiła do 45. COP za dzisiejszy dzien CWU 1.1
Pol biwaletne wyłączone.
Nie wiem juz co moze byc nie tak.

No to delta ok.czujnik ok.
Sprawfz jeszcze podczas tego grzania jaka pokazuje moc chwilową i czestotliwosc sprezarki

codix
20-12-2020, 17:00
A i czujnik mam na srodku zbiornika. Moze delikatnie niżej niż środek.

Zrób jeszcze test masz chyba z tego co pamietam pompe 9kw.
Wylacz pompe spusc ciepla wode z baniaka wszysko tak zeby leciala juz zimna .
Ustaw na 47st i wlacz pompe uruchomi sie grzanoe cwu normalnie bez rzadnych trybów powinno Ci nagrzac wode w ok.1'5g powinna walic prawie caly czas gdzies na 65hz i produkcje chwilowa pokazywac na poziomie 9kw.
Jak tak nagrzeje to ze sprezarka jest wszystko ok.
Wtedy dzwonic do instalatora bo albo jakies dziwne ustawienia sa porobione w co watpie albo jakies uszkodzenie plyty głównej.
Kak nie nagrzeje to moze byc cos ze sprezarka ze puki grzeje do jakis niskich temperatur typu 35st to jest w miare ok (chociaz tu tez nie wiesz bo nie masz jak sprawdzic rzeczywistych copów a przy oszukujacych wskazaniach tych pomp to na c.o powinienes miec copy ponad 5) a jak przyjdzie jej grzac do wyższych to juz calkowita tragedia

Marco36
20-12-2020, 17:27
Na podstawie tego co napisałeś (serwisantem nie jestem) nasunęło mi się, że może czynnika (freonu) za mało. Na niższe temp. starcza, ale na wyższe temp. już brakuje mu sprężu gazu - by wygenerować wyższą temp. Jednocześnie niewykluczone, że to wina "złych" ustawień PC.

suspectt
20-12-2020, 17:45
Co do temperatur i częstotliwości to pisałem to juz nie raz.
Pobieranie 1.2 kW
Produkcja 1.2-1.4kW
Sprężarka max 43Hz

codix
20-12-2020, 18:00
Co do temperatur i częstotliwości to pisałem to juz nie raz.
Pobieranie 1.2 kW
Produkcja 1.2-1.4kW
Sprężarka max 43Hz

No to nie wiem na co czekasz z tym instalatorem niech przyjedzie i pokaże Ci ze pompa potrafi wyprodukowac 9kw.
Najprosciej na cwu bo jak wlaczysz grzanie cwu zimnego baniaka to tak jak pisalem ma zapitalac 9kw i gdzies na 66hz
Jak to seria J to niech Ci pokaze jak osiaga 60st na zasilaniu bez zadnych grzalek

gawel
20-12-2020, 18:21
W pomieszczeniach jest ok. 22-23 stopni. Ale jak grzeje CO to zupełnie inne pobory energii i inne copy. Z cwu w tym zwykłym trybie sobie nie radzi.

To w domu nie jest za zimno, morze daj jeszcze z 2 doby aż się ustabilizuje może włącz porządna dmuchawę farelką 3 kw na kilka godzin żeby dom się wygrzał i zobaczysz czy zmieni się tryb pracy pc.

codix
20-12-2020, 18:31
To w domu nie jest za zimno, morze daj jeszcze z 2 doby aż się ustabilizuje może włącz porządna dmuchawę farelką 3 kw na kilka godzin żeby dom się wygrzał i zobaczysz czy zmieni się tryb pracy pc.

Gawel grzanie domu nie ma nic wspolnego z grzaniem cwu .
Moze miec w domu minus 5 cwu ma zagrzac i tyle

1igor1
20-12-2020, 19:16
Tylko jak to ma sie wszystko nagrzac jak pracuje tylko grzalka z moivh odczytow a zasilanie ani drgnie

Pompy z jednym wentylatorem potrzebują minimum 18st aby sprężarka pracowano a z dwoma wentylatorami 10st. Jeżeli powrót ma mniej to sprężarka będzie chodzić chwilę, wyłączy się i będą chodzić tylko grzałki, tak jak ci pisali koledzy, po kolei otwieraj petle tak aby powrót utrzymać powyżej tej temperatury

Angelo19
20-12-2020, 19:37
Pompy z jednym wentylatorem potrzebują minimum 18st aby sprężarka pracowano a z dwoma wentylatorami 10st. Jeżeli powrót ma mniej to sprężarka będzie chodzić chwilę, wyłączy się i będą chodzić tylko grzałki, tak jak ci pisali koledzy, po kolei otwieraj petle tak aby powrót utrzymać powyżej tej temperatury

Ok mam tak narazie zostawione. Zobacze jutro co tam sie podzialo i w razie W bede informowal.

Lubuszmen
20-12-2020, 22:32
@All
Kontrolne pytanie dotyczące częstotliwości sprężarki, jakie są jej parametry graniczne: minimalne i maksymalne ? 9kw / J / 1f / All in One
Wiem, że pompa sama sobie dobiera częstotliwość pracy stosowanie do zapotrzebowania i najczęściej od grudnia widzę 70Hz u siebie.
Ile widzieliście maksymalnie u siebie ?

Angelo19
20-12-2020, 22:35
@All
Kontrolne pytanie dotyczące częstotliwości sprężarki, jakie są jej parametry graniczne: minimalne i maksymalne ? 9kw / J / 1f / All in One
Wiem, że pompa sama sobie dobiera częstotliwość pracy stosowanie do zapotrzebowania i najczęściej od grudnia widzę 70Hz u siebie.
Ile widzieliście maksymalnie u siebie ?

Ja poki co to tez max 70Hz

BikeBarian
20-12-2020, 23:27
Mam ustawiona deltę 7 stopni. Temp zadana zbiornik 47. Dzisiaj koło południa temp spadła do 40 zaczęło sie grzanie CWU. Przez dwie godziny pompa dobiła do 45. COP za dzisiejszy dzien CWU 1.1
Pol biwaletne wyłączone.
Nie wiem juz co moze byc nie tak.

Sprawdź (o ile masz ta opcje dostępną) jak masz to ustawione: (powinno być "Standard")
451265

codix
21-12-2020, 06:21
@All
Kontrolne pytanie dotyczące częstotliwości sprężarki, jakie są jej parametry graniczne: minimalne i maksymalne ? 9kw / J / 1f / All in One
Wiem, że pompa sama sobie dobiera częstotliwość pracy stosowanie do zapotrzebowania i najczęściej od grudnia widzę 70Hz u siebie.
Ile widzieliście maksymalnie u siebie ?

Od 19hz do chyba 110hz czego nie zobaczysz narazie moze przy minus 15

JestemJarkiem
21-12-2020, 07:00
Witam,
W sobotę i niedzielę pojawił mi się na pompie WH-MXC09H3E5 błąd H70 przegrzanie grzałki OLP, wcześniej nie było tego problemu. Dziś rano również włączył się ten błąd. Gdzie szukać rozwiązania problemu? Obecnie instalacja nie jest zrobiona do końca - nie mam jeszcze zrobionej podłogówki na piętrze, czy to może mieć znaczenie? Grzeję od końca października. W domu obecnie utrzymuję temp 22 -23 st. maksymalna temperatura jaką widziałem na zasilaniu to 41 stopni, CWU ustawione na 40 st. w ciągu dnia i wieczorem podwyższam do 45, zbiornik 250L. Widziałem wcześniejsze wpisy na temat tego błędu jednak nie widzę rozwiązania dla siebie, u mnie grzałka ustawiona jest na -10 st więc teoretycznie nie powinna się załączać. Instalacja odpowietrzona, ciśnienie trochę ponad 1,5 bara. Z góry dzięki za pomoc.

codix
21-12-2020, 07:22
Witam,
W sobotę i niedzielę pojawił mi się na pompie WH-MXC09H3E5 błąd H70 przegrzanie grzałki OLP, wcześniej nie było tego problemu. Dziś rano również włączył się ten błąd. Gdzie szukać rozwiązania problemu? Obecnie instalacja nie jest zrobiona do końca - nie mam jeszcze zrobionej podłogówki na piętrze, czy to może mieć znaczenie? Grzeję od końca października. W domu obecnie utrzymuję temp 22 -23 st. maksymalna temperatura jaką widziałem na zasilaniu to 41 stopni, CWU ustawione na 40 st. w ciągu dnia i wieczorem podwyższam do 45, zbiornik 250L. Widziałem wcześniejsze wpisy na temat tego błędu jednak nie widzę rozwiązania dla siebie, u mnie grzałka ustawiona jest na -10 st więc teoretycznie nie powinna się załączać. Instalacja odpowietrzona, ciśnienie trochę ponad 1,5 bara. Z góry dzięki za pomoc.

Sprawdz czy na zasilaniu grzalki masz bezpiecznik i czy jest on w pozycji ON

suspectt
21-12-2020, 08:34
Sprawdź (o ile masz ta opcje dostępną) jak masz to ustawione: (powinno być "Standard")
451265

To jest wersja H, nie mam tego w opcjach.

MiG25
21-12-2020, 08:53
Dla mnie ostatnia informacja , podczas takiego kiepskiego grzania , oprócz tego co już wcześniej podawałeś ( moc pobierana , oddawana , częstotliwość sprężarki) podaj jeszcze pozycje 8 , pozycję 9 i pozycję 12 z menu z informacjami. ( czyli temperatury : docelową , wejściową , za skraplaczem , i wyjściową , i przepływ ).

Jacekss
21-12-2020, 10:09
Aż poszedłem zobaczyć co jest w sterowniku ,bo na to nie patrzę , u mnie odpowiednio 3.8 , 3.7 i 2.9.
Nie ,żebym wierzył że to prawdziwe , ale na pewno poniżej 2 nie są.


u mnie dla CWU grzanej do 54C jest odpowiednio: 4,1, 3,1 i 2,7

TBomek
21-12-2020, 10:41
1igor1 jak tam grzanie na termostacie wewnętrznym i krzywej? Są jakieś postępy w nauce sterownika? Możesz przesłać kolejne dane do analizy :) ?

1igor1
21-12-2020, 11:02
prosze

suspectt
21-12-2020, 11:07
Dla mnie ostatnia informacja , podczas takiego kiepskiego grzania , oprócz tego co już wcześniej podawałeś ( moc pobierana , oddawana , częstotliwość sprężarki) podaj jeszcze pozycje 8 , pozycję 9 i pozycję 12 z menu z informacjami. ( czyli temperatury : docelową , wejściową , za skraplaczem , i wyjściową , i przepływ ).

Rozumiem, ze te dane musza byc odczytane w trakcie tego slabego grzania ? Obecnie staram sie wychlodzic jak najbardziej zbiornik i o 14 wlaczyc grzanie zeby sprawdzic czy bedzie w stanie zagrzac wode bez uzycia trybu wymuszenia.

MiG25
21-12-2020, 11:33
No tak ,

EDIT: To jak możesz to podaj też aktualną temperaturę zbiornika , i te dane dla kilku tych temperatur w jakiś tam odstępach czasu.

suspectt
21-12-2020, 12:24
No tak ,

EDIT: To jak możesz to podaj też aktualną temperaturę zbiornika , i te dane dla kilku tych temperatur w jakiś tam odstępach czasu.

No to tak. Wlaczylem niedawno grzanie CWU takze podaje najpierw po pierwszych 15 min pracy
Obecnie:
Temperatura zadana 50
Tem Zbiornika 41
Tem powrot 41
Temp zas 42
Sprezarka 37Hz
Pobor energii 1.0kW
Produkcja 1.2kW
COP 1.2

poz 8 57/42
poz 9 41/41
poz 12 14.09

misiek30
21-12-2020, 12:33
Masz chyba trochę za małą różnice między zasilaniem a powrotem i dlatego pompa nie podnosi mocy.

codix
21-12-2020, 12:37
Masz chyba trochę za małą różnice między zasilaniem a powrotem i dlatego pompa nie podnosi mocy.

Nie ma to kompletnego znaczenia.
Temperature powrotu ma taka bo w baniak ma taka temperature to zimniejsza boe bedzie wracac.
A nie podbija temperatury zasilania bo nie ma mocy by to zrobic

suspectt
21-12-2020, 12:46
Tzn. moc to ona ma ale jak ręcznie kliknę Wymuś Grzanie CWU. Wtedy zapierdziela aż milo. To nie jest tak ze w ogóle mi tej wody nie dogrzewa, nie dogrzewa podczas takiej normlanej pracy z harmonogramu itp.

codix
21-12-2020, 12:53
Tzn. moc to ona ma ale jak ręcznie kliknę Wymuś Grzanie CWU. Wtedy zapierdziela aż milo. To nie jest tak ze w ogóle mi tej wody nie dogrzewa, nie dogrzewa podczas takiej normlanej pracy z harmonogramu itp.

No to widziales w okienku moc chwilowa 9kw?
Czy za dobre grzanie uwazasz zamiast 1,2kw 2,4kw?

suspectt
21-12-2020, 13:06
No to widziales w okienku moc chwilowa 9kw?
Czy za dobre grzanie uwazasz zamiast 1,2kw 2,4kw?

Nie, nie widziałem w okienku moc chwilowa 9kW bo nie mam takiego okienka.
Nie wiem jakie grzanie mam uważać za dobre bo nie jestem alfą i omegą, próbuje się tego dowiedzieć tutaj. Widzę, że moja pompa nie do końca dobrze działa więc staram się znaleźć tego przyczynę

I szczerze wątpię, że przy temperaturach rzędu 1-2 stopnie na zewnątrz, pompa będzie w stanie uzyskać 9kW.

codix
21-12-2020, 13:34
Nie, nie widziałem w okienku moc chwilowa 9kW bo nie mam takiego okienka.
Nie wiem jakie grzanie mam uważać za dobre bo nie jestem alfą i omegą, próbuje się tego dowiedzieć tutaj. Widzę, że moja pompa nie do końca dobrze działa więc staram się znaleźć tego przyczynę

I szczerze wątpię, że przy temperaturach rzędu 1-2 stopnie na zewnątrz, pompa będzie w stanie uzyskać 9kW.

Masz "sprawdzenie systemu"-monitoring zurzycia-obecnie pokazuje na bierzaco moc pobierana i produkowaną
Ja teraz u siebie sprawdzałem pompa 7kw
Temp.w baniaku 36st
Temp.zadana 45st
Po 10min od startu temp.zasil 45st powrotu 39st
Przeplyw cos kolo 12l
Moc orodukowana 4kw
Sprezarka 41hz
Przelaczylem na c.o zaraz ustawie i zobacze na wymuszeniu cwu



Na wymuszeniu cwu nie mylic z trybem boost
W baniaku 38st
Zadana 47st.
Przeplyw cos kolo 12l
Po 10min od startu zasilanie 50 powrot 41st
Moc produkowana 7,2kw
Czestotliwosc sprezarki dynamicznie do 86hz potem spadek na 75hz

Co do watpienia w osiaganie mocy przy 1st pompa sdc7kw seriaH451279

BikeBarian
21-12-2020, 13:59
Nie, nie widziałem w okienku moc chwilowa 9kW bo nie mam takiego okienka.
Nie wiem jakie grzanie mam uważać za dobre bo nie jestem alfą i omegą, próbuje się tego dowiedzieć tutaj. Widzę, że moja pompa nie do końca dobrze działa więc staram się znaleźć tego przyczynę

I szczerze wątpię, że przy temperaturach rzędu 1-2 stopnie na zewnątrz, pompa będzie w stanie uzyskać 9kW.

Chłopie uderzaj do swojego instalatora...ewidentnie cos nie bangla i samemu będzie ci ciężko to rozgryźć.

suspectt
21-12-2020, 14:02
No to w trybie wymuszenia mam tak samo. To o co chodzi w tej pracy normalnej ? Bez wymuszania ? Pobór 1.0 produkcja 1.2 no przecież aż żal na to patrzeć :)

codix
21-12-2020, 14:05
No to w trybie wymuszenia mam tak samo. To o co chodzi w tej pracy normalnej ? Bez wymuszania ? Pobór 1.0 produkcja 1.2 no przecież aż żal na to patrzeć :)

No ale masz tak samo moze sprezarka chodzi tak samo ale jaka moc produkowana Ci pokazuje.
Bo przed chwila mówiłes ze nie widziales 9kw a teraz mówisz ze tak samo.

TBomek
21-12-2020, 14:13
prosze

Dziękuję. Rozumiem że te zjazdy w dół pod koniec cyklu po 05:00, przed 9:00 i po 11:00 to są defrosty? Druga sprawa to co decyduje że PC się wyłącza przed 13:00 ? Temperatura zewnętrzna? Bo ta w pomieszczeniu wydaje się być taka sama cały czas? Ostatnie pytanie, jak sprężarka staje to pomy obiegowe też?

suspectt
21-12-2020, 14:15
Pobór taki sam produkcja 6.8 ale nie stałem za długo nie przyglądałem się, myślę ze spokojnie to 7.2 by osiągnęło (chociaż u mnie tez może być mniej bo mam dosyć daleko jednostki od siebie 14m )
Także ten wymuszony tryb mi działa tak jak Tobie.
Pozostaje kwestia tego normalnego.
Tam tez moja sprężarka pracuje jak u Ciebie na 41Hz ale nie produkuje 4kW tylko 1.2kW

oberwatorPC
21-12-2020, 14:19
Problem jest z pompami na R32. Nie dogrzewają nie osiągają zadanego parametru itp. W pompach z R410a te problemy nie występują.

codix
21-12-2020, 14:25
Pobór taki sam produkcja 6.8 ale nie stałem za długo nie przyglądałem się, myślę ze spokojnie to 7.2 by osiągnęło (chociaż u mnie tez może być mniej bo mam dosyć daleko jednostki od siebie 14m )
Także ten wymuszony tryb mi działa tak jak Tobie.
Pozostaje kwestia tego normalnego.
Tam tez moja sprężarka pracuje jak u Ciebie na 41Hz ale nie produkuje 4kW tylko 1.2kW

Ja mam 15m ;)
No to jak te 6,8 daje to wyglada ok.
Niewiem co Ci doradzic poza serwisantem.
Nie znam żadnego i nie słyszałem o żadnym ustawieniu które mogło by Ci ograniczac moc produkowana podczas normalnego trybu.
Ja grzeje tylko normalnym trybem
Jak jest mala róznica miedzy woda w baniaku a zadana to mi nieraz chodzi na 33hz a i tak wtedy wode zagrzeje w 50min
Pobierana jest wtedy 1kw a produkowana 3kw

Stawialbym na jakies uszkodzenoe plyty skoro sprezarka ma swoje obroty to musi produkowac energie jak tego nie robi to znaczy ze nie spreza gazu (ale po trybie wymuszonym widac ze sprezarka jest ok) albo cos z zaworem rozpreznym tam jest elektroniczny i plyta zle nim steruje albo kij wie co serwisantem nie jestem wiec się poddaję

codix
21-12-2020, 14:28
Problem jest z pompami na R32. Nie dogrzewają nie osiągają zadanego parametru itp. W pompach z R410a te problemy nie występują.

Skad takie info sąsiad ma J na r32 i zapitala to lepiej niz moja H.

oberwatorPC
21-12-2020, 15:05
pod jakim względem lepiej?

Angelo19
21-12-2020, 15:13
Witam. Zwiekszylem delte grzania na max i zobacze co sie dzieje w moim przypadku tylko czy pompa wygeneruje o tyle wieksze zasilanie przy tak zimnej podlodze. Pobor mam 2 kW a produkcja 8.8 do 9 kW

codix
21-12-2020, 15:19
pod jakim względem lepiej?

Pod wzgledem wydajności

MiG25
21-12-2020, 15:35
@obserwatorPC , ale kolega @suspect i tak ma wersję H , więc nie ma R32 , więc to nie ten trop.
@suspect , masz coś podłączone dodatkowo jak moduł CZ-TAW1 , czy płyta opcjonalna ?
@Angelo19 ,, obniż deltę spowrotem , bo pompa ciepla lepiej jak ma niższą deltę a wyższy przepływ ( to nie piec na ekogroszek ,czy pellet ) .

Angelo19
21-12-2020, 15:37
Dac znow na 5?

MiG25
21-12-2020, 15:51
Tak, na 5 . Jak już rozgrzejesz dom to wtedy poeksperymentujesz . Wyższe delty w przypadku kaloryferów( ale też chyba nikt nie ustawia więcej jak 8 - 10 ) , na podłogówkę 5 jest w sam raz.

Angelo19
21-12-2020, 15:55
Ok zrobione

1igor1
21-12-2020, 15:56
Dziękuję. Rozumiem że te zjazdy w dół pod koniec cyklu po 05:00, przed 9:00 i po 11:00 to są defrosty? Druga sprawa to co decyduje że PC się wyłącza przed 13:00 ? Temperatura zewnętrzna? Bo ta w pomieszczeniu wydaje się być taka sama cały czas? Ostatnie pytanie, jak sprężarka staje to pomy obiegowe też?

tak te nagłe spadki to defrost, jeżeli chodzi o wyłączenie o 13 to pompa zjeżdzała z krzywą, a że moc pompy jest duża to nie była wstanie zejść niżej niż +2 do zadanej, a jak przekroszy powyżej +2 to wyłącza sprężarkę, druga sprawa że na sterowniku widzimy zmiany co 1st, ale pompa na pewno widzi więcej, więc w środku pewnie było już w okolicy 23,5 więc zjeżdzała z krzywą, co skutkuje wyłączeniem bo temp wylotowa była +2 od zadanej.
jak sprężarka staje to pompy obiegowe chodzą

suspectt
21-12-2020, 16:26
@obserwatorPC , ale kolega @suspect i tak ma wersję H , więc nie ma R32 , więc to nie ten trop.
@suspect , masz coś podłączone dodatkowo jak moduł CZ-TAW1 , czy płyta opcjonalna ?
@Angelo19 ,, obniż deltę spowrotem , bo pompa ciepla lepiej jak ma niższą deltę a wyższy przepływ ( to nie piec na ekogroszek ,czy pellet ) .

Mam moduł CZ-TAW1 i tyle

MiG25
21-12-2020, 16:34
Z tą pewnością to nie przesadzał bym. Na githubie HeishaMon masz dokładnie podanie , w jaki sposób temperatury są podawane z płyty opcjonalnej do pompy ciepła. Można tak samo używać czujników z płyty opcjonalnej jako sterowania termistorami .

MiG25
21-12-2020, 16:37
Mam moduł CZ-TAW1 i tyle

To może masz i service cloud , żeby porobić logi ?

suspectt
21-12-2020, 16:40
A no mam. A co dokładnie potrzebujesz ? Z czego logi ?

MiG25
21-12-2020, 16:47
Jak wejdziesz w Service Cloud , i na swoją pompę , to masz zakładkę Zapis Danych , i tam jak naciśniesz Start , to serwis zacznie "nagrywać " parametry ( choć nie zawsze to działa , bo server może być przeładowany) . W każdym razie trzeba trafić ,żeby się dało . a później masz pobierz plik csv .

suspectt
21-12-2020, 16:57
Jak wejdziesz w Service Cloud , i na swoją pompę , to masz zakładkę Zapis Danych , i tam jak naciśniesz Start , to serwis zacznie "nagrywać " parametry ( choć nie zawsze to działa , bo server może być przeładowany) . W każdym razie trzeba trafić ,żeby się dało . a później masz pobierz plik csv .

Teraz niestety nie odczytam logow bo mam zbiornik zagrzany powyzej delty i sie nie przelaczy na CWU. A jak dam wymus grzanie to nic to nie da bo wtedy pompa dziala normalnie. Postaram sie zebrac logi jak sie zbiornik wychlodzi i zacznie grzac CWU
Masz jakis trop ?

MiG25
21-12-2020, 17:04
Niestety nie , ale będzie tam trochę więcej danych , jak prąd sprężarki , trochę ustawien ( takich jak tryb biwalentny, solar itp) , może ktoś na coś wpadnie :)

Angelo19
21-12-2020, 18:29
Utrzymuje mi sie tak 25 na zasilaniu. Boje sie tylko ze znow w nicy bedzie robila czeste defrosty i sie znow ta woda wychlodzi co spowoduje ze pompa nie ruszy i znow na grzalce poleci i bedzie nabijac kWh. Mysle ze jakby przez noc mogla pracowac caly czas to byloby super. Musialbym cala noc ja pilnowac jakos zeby ja wlaczac

plusfoto
21-12-2020, 19:11
Zakręć tak ze trzy cztery pętle a najlepiej zostaw tylko tyle aby zapewnić odpowiedni zład wody.

MiG25
21-12-2020, 19:13
Niemożliwe ,żeby się dom wychłodził , jak pompa chodziła mimo częstych defrostów , chyba ,że nie ma ocieplenia dachu lub/ i ścian. To ,że temperatura wody nie wzrosła , to nie znaczy ,że ciepło przeszło gdzieś dalej ( np w odpaowanie wody z wylewek , ścian itp , mierzysz w domu wilgotność ?) .
Jak masz temperaturę wody przez dłuższy czas 20 , to może na rotametrze odkręć delikatnie następną pętlę , żeby stopniowo się nagrzewała ( nie od razu na maxa).

Angelo19
21-12-2020, 19:21
Jak krece rotametrami to nic sie nie dzieje. Woda jak byla tak jest w tym samym miejscu. Przeplyw mam 29 -30 litrow.Mam pozastawiane jeszcze petle

1igor1
21-12-2020, 19:28
jak się nic nie dzieje? jak zakręcasz to przepływ powinien spaść do zera, jak odkręcasz to powinien rosnąć

MiG25
21-12-2020, 19:29
No musi się coś dziać , rotametrem jesteś w stanie zamknąć całą pętlę , a odkręcając widać jak zaczyna płynąć przez nią woda na wskaźniku.

Angelo19
21-12-2020, 19:29
No nic echo. Krece i wody jest zawsze tyle samo

1igor1
21-12-2020, 19:32
zrób zdjęcie jak jest odkręcona, potem zakręć i zrób też zdjęcie, bo albo źle to interpretujesz, albo nie wiem co, tam woda zawsze będzie, ale wskaźnik zmienia swoje położenie które oznacza ile l/min wody przepływa przez niego

MiG25
21-12-2020, 19:34
Ale kręcisz samym rotametrem ( tym ze szklaną rurką ) , czy zaworem odpowiednim do niego na dole ? :) Ja mam takie ,że trzeba taki czerwony kapselek zdjąć i dopiero samym rotametrem da się kręcić ( wcześniej kręciłem kapselkiem i też się nic nie działo :) )

Poszukaj filmików jak nigdy tego nie robiłeś.

Angelo19
21-12-2020, 19:37
Tak krece rotametrem z ta rurka i czy zakrecam czy otwieram mam wody na max czyli w tej rurce woda jest a do liczby 2.4

1igor1
21-12-2020, 19:40
zakręcając czujesz w końcu opór? bo jak nie to kręcisz kapslem a nie rotametrem, przepłwy musi po zakręceniu spaść do 0

Angelo19
21-12-2020, 19:43
No tak gwint mi sie chowa albo odkrywa

1igor1
21-12-2020, 19:44
to jak po zakręceniu masz przepływ to reklamuj rotametry, bo po zakręceniu musi być 0

Angelo19
21-12-2020, 19:47
Ok. To jeszcze zawolam hydraulika niech to sprawdzi

BikeBarian
21-12-2020, 20:01
Panowie, pytanko mam o moje zalozenia i ew. realizacje:

1) Chciałbym pomóc PC w grzaniu CWU w dwugodzinnym okienku taniej taryfy w godz. 13-15. Mam teraz ustawione, żeby grzać 300L do 65st (jest zawór antyoparzeniowy wiec to nie problem. Wody ma starczyć do końca dnia dlatego taka wysoka temp oraz chciałbym żeby PC nie przełączała się na grzanie CWU za często i grzała w większości czasu CO...ot takie przyzwyczajenie z pieca na ekogroszek) i widzę ze zazwyczaj starcza czasu aby zagrzać CWU do 55st. Gdzie jest czujnik CWU to mało istotne, po prostu ma być 65 st w takim stanie jak to jest teraz opomiarowane. Chciałbym z 1h opóźnieniem włączać grzałkę w zbiorniku CWU ale tylko wtedy gdy temp na zewnątrz spadnie poniżej 0st. Widzę, że PC posiada dwie opcje, które mogą to ogarnąć. Mam dodatkową płytkę rozszerzeń. Pierwsza opcja to:
451285
ale tu widzę ograniczenie takie, że grzałka zbiornika CWU będzie załączać sie z opóźnieniem za każdym razem jak PC będzie przechodzić w tryb grzania CWU. Tak to rozumiem, więc nawet w lato to będzie tak działać. Druga opcja to:
451286
451287
i tutaj z tego co rozumiem to jest opcja włączenia połączenia biwalentnego dla trybu CWU i można określić próg zadziałania tj. moje upragnione 0st. Czy dobrze to rozumiem ?? Zasadniczo nie ma bezpośrednio informacji o tym, że grzanie biwalentne CWU zależy od temp zewnętrznej ale gdyby to tak nie działało to w sumie to by działało tak samo jak w opcji dodatkowej grzałki CWU.

2) Czy ktoś wie po co jest opcja w PC żeby uaktywnić "Podłączenie zbiornika buforowego" ?? (chciałem to uaktywnić, dać czujnik temperatury i ustawić delta T) ale mój instalator twierdzi, że w wersji J to już nie potrzebne bo PC sama sobie coś tam mierzy i takie opomiarowanie to było do wersji H stosowane....w zasadzie to mam bufor 50L i nie mam tego czujnika i mam dwie strefy, delta T ustawiona i wszystko działa ale to pytanie nadal w mojej głowie siedzi...

Swq
21-12-2020, 20:34
prosze

Jaką masz pompę? że przy temp. zew. w granicach 0st. robi Ci defrosty średnio co 3,5h??
Pytam bo u mnie wychodzi 9 defrostów na 6h pracy (00.00-06.00)

MiG25
21-12-2020, 20:47
Ad.1 Nie zrobisz załączenia grzałki w CWU tak jak byś chciał.
Ja w tym celu mam Shelly 1 w pompie ciepła , i nim niezależnie mogę włączać grzałkę ( i ją włączam np wtedy , kiedy mam dużą produkcję PV).

Połącznie biwalentne to dwa źródła ciepła , pompa ciepła sama się wyłącza załączając to drugie źródło , więc też się do tego nie nadaje. A połączenie na płycie głównej "Boiler contact" to wejście , nie wyjście . Zwiera się je , i wtedy połączenie biwalentne jest aktywne , rozwarte nieaktywne.

Ad.2 To jest dokładnie do tego ,co napisałeś ( czyli bufor , a w nim czujnik temperatury).
Trudno powiedzieć jak taka opcja się sprawuje , skoro nawet instalatorzy się jej boją :)
Generalnie przy tym ustawieniu temperatura docelowa wzrasta o 2 i jeszcze dodatkowo ustawiona ta delta bufora.
Kiedyś moze to sprobuje przetestować ( ale nie mam bufora tylko sprzeglo , ktore szybko się nagrzewa i chlodzi) , ale zauwazyłem ,że nawet jak nie było potrzeby bo strefa 1 i 2 z termostatów były wyłaczone , to pompa i tak sie wlaczyla probujac nagrzac ten bufor...

MiG25
21-12-2020, 20:51
Jaką masz pompę? że przy temp. zew. w granicach 0st. robi Ci defrosty średnio co 3,5h??
Pytam bo u mnie wychodzi 9 defrostów na 6h pracy (00.00-06.00)

Moze masz jednostke zewnetrzne jednowentylatorową , a w 16kW jest dwu ,a to robi różnicę . Dodatkowo Twoja może zapierdzielać na full , a tu się modulować , a jeszcze inna wogule chodzić na minimum.... Nie da się porówneć tego po prostu stwierdzajac , że u mnie defrost przy temperaturze 0 stopni jest co 35 min i coś jest nie tak...
Przeważnie defrost się robi wtedy , kiedy parownik jest zalodzony :) , nie wcześniej i nie poźniej ...

Angelo19
21-12-2020, 21:41
Zauwzylem tez ze powiedzmy mam 25 zasilanie i jak tylko wylacze na moment pompe i zalacze to juz spada na 18 -19 i znow musi to rozchulac. Czy to normalny objaw?

BikeBarian
21-12-2020, 22:00
Zauwzylem tez ze powiedzmy mam 25 zasilanie i jak tylko wylacze na moment pompe i zalacze to juz spada na 18 -19 i znow musi to rozchulac. Czy to normalny objaw?
Masz spory odbiór ciepła i szybko woda się wychładza.

Angelo19
21-12-2020, 22:07
Z tego wyglada ze przeszybko heh. Bedzie to.kosztowac duzo.wyrzeczen i .....kasy rowniez.
A jak to jest ze bierze mi 2 kW i za jakis czas wskakuje na 5kW poboru. Znaczy sie ze wlaczyla sie grzalka? Idzie to jakos odczytac na sterowniku. Moze ja odlaczyc ale gdzie?

BikeBarian
21-12-2020, 22:08
Ad.1 Nie zrobisz załączenia grzałki w CWU tak jak byś chciał.
Ja w tym celu mam Shelly 1 w pompie ciepła , i nim niezależnie mogę włączać grzałkę ( i ją włączam np wtedy , kiedy mam dużą produkcję PV).

Połącznie biwalentne to dwa źródła ciepła , pompa ciepła sama się wyłącza załączając to drugie źródło , więc też się do tego nie nadaje. A połączenie na płycie głównej "Boiler contact" to wejście , nie wyjście . Zwiera się je , i wtedy połączenie biwalentne jest aktywne , rozwarte nieaktywne.

Ad.2 To jest dokładnie do tego ,co napisałeś ( czyli bufor , a w nim czujnik temperatury).
Trudno powiedzieć jak taka opcja się sprawuje , skoro nawet instalatorzy się jej boją :)
Generalnie przy tym ustawieniu temperatura docelowa wzrasta o 2 i jeszcze dodatkowo ustawiona ta delta bufora.
Kiedyś moze to sprobuje przetestować ( ale nie mam bufora tylko sprzeglo , ktore szybko się nagrzewa i chlodzi) , ale zauwazyłem ,że nawet jak nie było potrzeby bo strefa 1 i 2 z termostatów były wyłaczone , to pompa i tak sie wlaczyla probujac nagrzac ten bufor...

Hmm, no nic to trudno, kupie termostat z dwoma czujnikami temp i zegarem tygodniowym albo strefa dzienna i eco i sobie to ustawie...myślę ze da się zrobić tak żeby:
Jeśli T1<0 (temp zewn) to włącz grzałkę ale tylko w godzinach 13-15 i grzej do T2>65 a poza godzinami 13-15 nie grzej :).
Znalazłam taki regulator i muszę się tylko upewnić ze da rade go w ten sposób zaprogramować.
https://termoplus.pl/regulatory/dc20d-na-szyne-din/

BikeBarian
21-12-2020, 22:11
Z tego wyglada ze przeszybko heh. Bedzie to.kosztowac duzo.wyrzeczen i .....kasy rowniez.
A jak to jest ze bierze mi 2 kW i za jakis czas wskakuje na 5kW poboru. Znaczy sie ze wlaczyla sie grzalka? Idzie to jakos odczytac na sterowniku. Moze ja odlaczyc ale gdzie?

Najlepiej to miec przygotowana mini rozdzielnice z licznikami energii i jak załączy się grzałka to widać jak mruga dioda bo impulsy lecą. Jak masz PC 3F to musiałbyś ogarnąć który kabelek z PC zasila grzałki i na nim dać licznik. Jak 1F to jedna faza jest do PC a druga do grzalek.
Ps
Pierwszy sezon grzewczy najbardziej boli ;)

Angelo19
21-12-2020, 22:14
To ciekawe ze nie wyswietla zalaczenia grzalki. Jestem ciekaw co bedzie jutro po nocy.

plusfoto
21-12-2020, 22:28
Jak nie wyświetla jak wyświetla.

Lubuszmen
22-12-2020, 00:22
Dobiega mój pierwszy okres miesięcznego mieszania w sterowniku.
defrosty 7-8razy na 9-10godzin pracy przy ok +1 do 2 stopni na zewnątrz.
Na liczniku na jeden defrost przybywają 2 sygnały załączeń sprężarki nawet 40 na dobę.
Nie da się tego w jakikolwiek sposób ograniczyć w tych temperaturach.

Z wykresu wygląda na to, że maszyna wie co robi, bo ciepło w domu.
Niech zapierdziela w ten sposób do końca świata i jeden dzień dłużej

451289

Angelo19
22-12-2020, 03:46
Jak nie wyświetla jak wyświetla.
Mozna wiedziec gdzie?

MiG25
22-12-2020, 05:25
Z tego wyglada ze przeszybko heh. Bedzie to.kosztowac duzo.wyrzeczen i .....kasy rowniez.
A jak to jest ze bierze mi 2 kW i za jakis czas wskakuje na 5kW poboru. Znaczy sie ze wlaczyla sie grzalka? Idzie to jakos odczytac na sterowniku. Moze ja odlaczyc ale gdzie?

Grzałkę można wyłączyć w menu serwisowym . Jak jest załączona to pod ikonką grzałki zapala się podkreślenie. +3kW wskazuje ,że to grzałka się załącza , w jednostkach jednowentylaorowych ma pomóc przy defroście ( jeśli powrót jest poniżej 23 stopni).

1igor1
22-12-2020, 06:29
Jaką masz pompę? że przy temp. zew. w granicach 0st. robi Ci defrosty średnio co 3,5h??
Pytam bo u mnie wychodzi 9 defrostów na 6h pracy (00.00-06.00)

te dane są z pompy 16kW, modulacja chodzi na minimum temu tak rzadko defrosty,

plusfoto
22-12-2020, 07:11
Mozna wiedziec gdzie? na panelu na górnej belce jeśli grzałki są aktywne to wyświtlają się ich symbole. Jeśli się załączą to ten symbol jest podkreślony.

wilkxt
22-12-2020, 07:18
+3kW wskazuje ,że to grzałka się załącza , w jednostkach jednowentylaorowych ma pomóc przy defroście ( jeśli powrót jest poniżej 23 stopni).

W jednowentylatorowych przynajmniej w wersji J grzałka załacza się jak temperatura powrotu jest poniżej 27, u mnie jak tylko spada na 26 to załacza grzałke.

wilkxt
22-12-2020, 07:20
Hmm, no nic to trudno, kupie termostat z dwoma czujnikami temp i zegarem tygodniowym albo strefa dzienna i eco i sobie to ustawie...myślę ze da się zrobić tak żeby:
Jeśli T1<0 (temp zewn) to włącz grzałkę ale tylko w godzinach 13-15 i grzej do T2>65 a poza godzinami 13-15 nie grzej :).
Znalazłam taki regulator i muszę się tylko upewnić ze da rade go w ten sposób zaprogramować.
https://termoplus.pl/regulatory/dc20d-na-szyne-din/
nie wiem jak ten regulator co podałes ale na tym https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/ zrobisz to co chcesz. Jescze pytanie jaka moc grzałki chcesz załączać?

wilkxt
22-12-2020, 07:37
załączyłem u siebie termostat wewnętrzny (czujnik tem w kontrolerze pompy) żeby zobaczyć jak dział ten regulator PID wspominany wcześniej. Wychodzi, że coś tam działa, załączam screena z wykresami.
Krzywa grzania ustawiona na 10/30 i -10/36.
Temperatura w pokoju była ustawiona na 23, ponieważ było ciepło w domu to pompa była wyłączona, o godzinie około 2:15 pompa się załączyła(nie widać spadku temperatury w pomieszczeniu na fioletowym wykresie, bo pokazuje z małą rozdzielczością, pompa wykryła, że temperatura powoli spada). Po załączeniu co widac na wykresie jej temperatura docelowa(wyjsciowa) została ustawiona na około 24 stopnie, czyli od wartości z krzywej, która była w okolicach 33 została odjęta duża wartość. Do około 3:10 ta temperatura wyjściowa jest powoli podnoszona (mniej jest odejmowane od wartośći z krzywej) bo temperatura w pomieszceniu nie rośnie ale spada, od godziny 3:10 temperatura w pomieszczeniu spada do 22,5 i wtedy pmpa mocno koryguje temperaturę wyjsciową ustawiajac ją na 33, czyli na temperaturę z krzywej.
W tym przypadku widać, ze od temperatury z krzywej jest odejmowana pewna wartosć zależna od tendencji i szybkosci zmiany temperatury w pomieszczeniu. Nie widać, zeby była dodana wartośc dodatkowa, czyli zeby temeratura wyjsciowa była wyższa od tej z krzywej, ale być moze do wynika z faktu, ze temperatura w pomieszczeniu nie spadła już poniżej 22,5, a po 2h wrocila na 23.
ponizej link do screna bo załaczony obrazek jest okrojony
https://drive.google.com/file/d/1RYEw8_LZtu9LE36VCiyUMwVKbrVRmf_I/view?usp=sharing

MiG25
22-12-2020, 07:40
W jednowentylatorowych przynajmniej w wersji J grzałka załacza się jak temperatura powrotu jest poniżej 27, u mnie jak tylko spada na 26 to załacza grzałke.

Racja, i w J i H jednowentylatorowych jak Powrót jest mniejszy od 27 podczas odszraniania załącza się grzałka. Grzałkę można yłączyć w menu serwisowym ( wtedy się nie będzie załączać).

MiG25
22-12-2020, 08:00
nie wiem jak ten regulator co podałes ale na tym https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/ zrobisz to co chcesz. Jescze pytanie jaka moc grzałki chcesz załączać?

Załączan grzałkę 3kW przez Shelly 1PM , wydaje się ,że jest dobrze zabezpieczone pod tym względem , ma zarówno kontrolę przepływu mocy ( można ustawić ,aby powyżej 3100W się wyłączyła) , jak i kontrolę temperatury na samej płytce w okolicy przekaźnika ( również wyłącza ,jak przekroczy zadaną). No i sam przekaźnik nie jest Niebieskim chińczykiem....
Ja nim steruję przez mqtt , ale można do niego też dodać zewnętrzny czujnik ds18b20. No i kosztuje dużo mniej od Lan Kontrolera...

wilkxt
22-12-2020, 08:17
Racja, i w J i H jednowentylatorowych jak Powrót jest mniejszy od 27 podczas odszraniania załącza się grzałka. Grzałkę można yłączyć w menu serwisowym ( wtedy się nie będzie załączać).

Czy to wyłaczenie w menu serwisowym spowoduje, że nie bedzie się załaczać przy defrostach? Pytanie jak do wpłynie na same defrosty

MiG25
22-12-2020, 08:58
Ponieważ grzałka jest na wyjściu ( za wymiennikiem ciepła) na sam defrost nijak to wpływa ( ochłodzona woda z pompy musi przejść przez całą instalację i dopiero dochodzi na wymiennik , co przy odpowiednim zładzie nie powinno mieć miejsca,defrost powinien się skończyć wcześniej) , jedynie co to woda trafiająca do instalacji jest cieplejsza , przez co pompa po defroście nie musi ochłodzonej instalacji nagrzewać....

Jacekss
22-12-2020, 09:12
Znalazłam taki regulator i muszę się tylko upewnić ze da rade go w ten sposób zaprogramować.
https://termoplus.pl/regulatory/dc20d-na-szyne-din/

Ale ten sterownik chyba nie ma zegara w sobie, przynajmniej nie podają. więc do wysterowania w tanich godz się nie przyda.

wilkxt
22-12-2020, 10:39
Załączan grzałkę 3kW przez Shelly 1PM , wydaje się ,że jest dobrze zabezpieczone pod tym względem , ma zarówno kontrolę przepływu mocy ( można ustawić ,aby powyżej 3100W się wyłączyła) , jak i kontrolę temperatury na samej płytce w okolicy przekaźnika ( również wyłącza ,jak przekroczy zadaną). No i sam przekaźnik nie jest Niebieskim chińczykiem....
Ja nim steruję przez mqtt , ale można do niego też dodać zewnętrzny czujnik ds18b20. No i kosztuje dużo mniej od Lan Kontrolera...

Faktycznie tanie to shelly 1PM, tylko czujnik termperatury to chyba obsługuje po wymianie firmwaru (na standardowym nie widze takiej opcji), pytanie czy BikeBarian to ogarnie samodzielnie ;-).

MiG25
22-12-2020, 10:47
Firmware powinno obsługiwać po dokupieniu specjalnej przystawki/adaptera ds18b20 ( inaczej chyba by tej przystawki nie robili :) )

A jak nie ,to tasmota , i nawet tej przystawki nie trzeba .

BikeBarian
22-12-2020, 11:01
MiG25,wilkxt

Mam LK bo mam PVmonitora https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=11801#/pc1 tylko podpowiedzcie jak to w Lan kontrolerze ustawić ??
Grzałkę mam 3KW i zapewne załączałbym ja przekaźnikiem SSR albo jakimś stycznikiem..

Jacekss,

ten termostat ma w sobie zegar, mam takowy ale jednokanałowy do sterowania pompa cyrkulacyjną. Są dwie nastawy, grzanie i ECO i można w ciągu dnia dwa razy włączyć grzanie albo ECO wiec w czasie grzania mam cyrkulacje ustawiona na 35st a w czasie ECO czyli noc i w ciągu dnia jak nie ma ludzi w domu mam temp ECO czyli 28st.

wilkxt
22-12-2020, 11:10
MiG25,wilkxt

Mam LK bo mam PVmonitora https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=11801#/pc1 tylko podpowiedzcie jak to w Lan kontrolerze ustawić ??
.

Jak z PV to masz pewnie wersje lk2.0 lub lk2.5? W nich jest bardziej ograniczona mozliwośc sterowania niz w lk3.5 i trzba sie bardziej nagimnastykować, napisz którą masz wersje to może coś poradze

BikeBarian
22-12-2020, 11:23
Jak z PV to masz pewnie wersje lk2.0 lub lk2.5? W nich jest bardziej ograniczona mozliwośc sterowania niz w lk3.5 i trzba sie bardziej nagimnastykować, napisz którą masz wersje to może coś poradze

HW:2.5 SW:3.56p

wilkxt
22-12-2020, 12:01
HW:2.5 SW:3.56p

Napisz już na priv (nie bedziemy wpisac na forum bo zeszlismy z tematu) czy przekaxnika z LK do czegos uzywasz i czy masz dodatkowa płytke z 4 przekaxnikami?

Angelo19
22-12-2020, 14:48
Grzałkę można wyłączyć w menu serwisowym . Jak jest załączona to pod ikonką grzałki zapala się podkreślenie. +3kW wskazuje ,że to grzałka się załącza , w jednostkach jednowentylaorowych ma pomóc przy defroście ( jeśli powrót jest poniżej 23 stopni).

To jest ta ikonka takiej sprezynki z sloneczkiem?

Angelo19
22-12-2020, 14:52
na panelu na górnej belce jeśli grzałki są aktywne to wyświtlają się ich symbole. Jeśli się załączą to ten symbol jest podkreślony.

Juz wiem o co chodzi z tym podswietleniem ale mam ikonke takiej sprezynki z sloneczkiem jak o to chodzi

plusfoto
22-12-2020, 15:09
451303

Angelo19
22-12-2020, 15:50
451303

Ja mam wersje J i tak akurat tego nie mam. Te ikonki mam dopiero w menu jak sprawdzam ile godzin pracowaly te grzalki wlasnie na ogrzewanie badz na wode

MiG25
22-12-2020, 16:00
Do defrostu chyba ta ikonka w ogóle nie musi być włączona , pompa i tak będzie grzałki używać dopóki w menu serwisowym nie będzie wyłączona.

Tylko podczas defrostu masz to zużycie +3kW większe ? ( ikonke defrostu rozpoznasz ? :) )

Angelo19
22-12-2020, 16:23
Do defrostu chyba ta ikonka w ogóle nie musi być włączona , pompa i tak będzie grzałki używać dopóki w menu serwisowym nie będzie wyłączona.

Tylko podczas defrostu masz to zużycie +3kW większe ? ( ikonke defrostu rozpoznasz ? :) )

Tak rozpoznaje. Sniezynka z kropelka. No tak to wychodzilo ze brala 1 -1.2 a potem nagle 4 - 4.2 co by wskazywalo na dodatkowe 3 kW z grzalki.

plusfoto
22-12-2020, 18:43
Ja mam wersje J i tak akurat tego nie mam. Te ikonki mam dopiero w menu jak sprawdzam ile godzin pracowaly te grzalki wlasnie na ogrzewanie badz na wode
Jak możesz nie mieć. Kontroler J i H jest dokładnie ten sam i to samo wyświetla. Jeśli te ikonki Ci się nie wyświetlają na panelu głównym to znaczy że masz dezaktywowane grzałki.

markamx
22-12-2020, 19:16
Jak możesz nie mieć. Kontroler J i H jest dokładnie ten sam i to samo wyświetla. Jeśli te ikonki Ci się nie wyświetlają na panelu głównym to znaczy że masz dezaktywowane grzałki.

Witam. Ja też tego nie mam, wersja J... Można włączyć tę grzałkę? Ona w menu instalatora powinna być w trybie ręcznym czy auto?

MiG25
22-12-2020, 19:24
Te grzałki włącza się w Ustawieniach funkcji ,i odpowiednio Grzałka pokojowa i Grzałka zbiornika.
Ale podczas defrostu mogą być wyłączone a i tak pompa je włączy jeśli temperatura powrotu będzie niższa niż 27 stopni.
Żeby ją wyłączyć trzeba to zrobić w menu serwisowym.

Angelo19
22-12-2020, 19:41
Jak możesz nie mieć. Kontroler J i H jest dokładnie ten sam i to samo wyświetla. Jeśli te ikonki Ci się nie wyświetlają na panelu głównym to znaczy że masz dezaktywowane grzałki.

No nie ma tego na glownym menu. Jak nacisne lewy dolny przycisk ta kratownice to mam tam sprezynke ale z sloneczkiem a te ikonki co zaznaczyles sa ale w menu info o systemie tam gdzie mam mozliwosc zobaczyc ile grzalka pracowala na wode lub na c.o

-voymar-
22-12-2020, 20:27
Te grzałki włącza się w Ustawieniach funkcji ,i odpowiednio Grzałka pokojowa i Grzałka zbiornika.
Ale podczas defrostu mogą być wyłączone a i tak pompa je włączy jeśli temperatura powrotu będzie niższa niż 27 stopni.
Żeby ją wyłączyć trzeba to zrobić w menu serwisowym.

Jak mam ustawione wlączenie grzałki wspomagającej CO na ( -15*C) to pompa ją sama włączy?

MiG25
22-12-2020, 20:30
Nie , ty masz jednostkę dwuwentylatorową , tobie jak temperatura powrotu spadnie ponizej 27 stopni na poczatku defrostu , ,to bedziesz mial deice mode 2.

markamx
22-12-2020, 22:32
Nie , ty masz jednostkę dwuwentylatorową , tobie jak temperatura powrotu spadnie ponizej 27 stopni na poczatku defrostu , ,to bedziesz mial deice mode 2.

A mi włączy? Mam model 3,2 kW, seria J. Oczywiście chcę aby została włączona przy defrostach itp i wtedy kiedy powinna być włączona

Arturo1972
22-12-2020, 22:56
Widzę, że im więcej techniki tym człowiek się więcej gubi i jest bardziej glupii :D
U mnie bez zmian, T-CAP 9kW na obciążeniu 3,2kW fungla bez zarzutu i bez taktowania od samego początku :)
W marcu będzie 8 lat, jakby ktoś zapomniał :D

gawel
23-12-2020, 05:14
Widzę, że im więcej techniki tym człowiek się więcej gubi i jest bardziej glupii :D
U mnie bez zmian, T-CAP 9kW na obciążeniu 3,2kW fungla bez zarzutu i bez taktowania od samego początku :)
W marcu będzie 8 lat, jakby ktoś zapomniał :D

Mam pytanie czy i jak często korzystałeś z serwisu ? Czy były jakieś awarie ? Czy dolewany był czynnik?

plusfoto
23-12-2020, 06:47
Widzę, że im więcej techniki tym człowiek się więcej gubi i jest bardziej glupii :D
U mnie bez zmian, T-CAP 9kW na obciążeniu 3,2kW fungla bez zarzutu i bez taktowania od samego początku :)
W marcu będzie 8 lat, jakby ktoś zapomniał :D

Witam zagubiną owieczke.

plusfoto
23-12-2020, 07:02
A mi włączy? Mam model 3,2 kW, seria J. Oczywiście chcę aby została włączona przy defrostach itp i wtedy kiedy powinna być włączona

Wyjdź przed dom i sprawdź jaką masz jednostkę i już wszystko będziesz wiedział.

MiG25
23-12-2020, 07:30
W serii J nie ma dwuwentylatorowych.

wilkxt
23-12-2020, 08:59
A mi włączy? Mam model 3,2 kW, seria J. Oczywiście chcę aby została włączona przy defrostach itp i wtedy kiedy powinna być włączona

Jak nie wyłaczysz grzałki w menu serwisowym lub odzielnym przełacznikiem na zasilaniu to grzałka bedzie(jesli zajdzie taka potrzeba powrót<27) się załącząc przy defrostach niezaleznie od wszelakich innych ustawien związanych z grzałka.

misiek30
23-12-2020, 10:50
Widzę, że im więcej techniki tym człowiek się więcej gubi i jest bardziej glupii :D
U mnie bez zmian, T-CAP 9kW na obciążeniu 3,2kW fungla bez zarzutu i bez taktowania od samego początku :)
W marcu będzie 8 lat, jakby ktoś zapomniał :D

Oby taj dalej , ciekawe czy mój t-cap jest taki sam jak twój z przed ośmiu lat.

BikeBarian
23-12-2020, 11:42
Pytanko mam o termostat pokojowy.

W takie dnie jak dzisiaj gdzie mam zyski ze słońca, dużo ludzi w domu, sterowanie krzywą i harmonogramem kuleje więc myślałem o tym żeby podłączyć termostat, a więc pytania:

1) Mam dwie strefy, czy mogę mieć dwa oddzielne termostaty sterujące każdą ze stref z osobna ??
2) Czy w harmonogramie (web) mogę ustawić kiedy ma używać termostatu a kiedy krzywej grzewczej ??
3) Jak ma się używanie termostatu do krzywej grzewczej ??...czy PC utrzymuje temp wody w dwóch strefach wg. krzywej grzewczej a termostat daje sygnał nadrzędny mówiący o tym żeby grzał lub nie bo temp w strefie osiągnięta ??
4) Jakie termostaty polecacie, koniecznie Wi-FI bez żadnych zbędnych kabli.

Po krotce co chcę osiągnąć...to zostawić krzywe grzewcze, zostawić mój harmonogram który mam już ogarnięty i tylko używać termostatu do pilnowania aby temp w domu zbytnio nie wzrosła w takie dni jak dzisiaj (dodatkowe zyski ze słońca, ludzi, gotowania, odkurzania etc). Krzywe u mnie ładnie się sprawdzają ale w dni w których faktyczna temp na zewnątrz nie jest wspomagana przez słońce. Jeśli zmienię krzywą i obniżę temp albo przepływy na pętlach to będzie mi niedogrzewała dom a wolę jednak żeby grzała i ew. trzymać PC w ryzach za pomocą termostatów.

MiG25
23-12-2020, 11:54
Ad.1. Jedna strefa wtedy będzie sterowana termistorem podłączonym do opcjonalnej płyty. (Ew możesz mieć dwa termistory dla każdej ze stref). Zasady sterowania będą te same jak dla termostatu wewnętrznego.

Ad.2. Nie , sterowanie określa się raz . Zmiana sposobu sterowania powoduje różne ustawienia domyslne ( np krzywe grzewcze się kasują , harmonogram w sterowniku sie kasuje itp) , więc sposobu sterowania nie da się tak w locie zmieniać.

Ad 3. Tak jak piszesz .
Masz w dwóch strefach zawory mieszające ?

Ad.4 Ale rozrozniasz termostat zewnętrzny od termostatu wewnętrznego ?

EDIT: Ok , rozumiem ,że piszesz o termostatach zewnętrznych ( na nich nie będzie tej funkcji ,gdzie sterownik będzie obniżał temperatury docelowe. ( Bo ostatnio o tym dyskutowaliśmy).

Generalnie to osiągniesz ,ale w trybach termostatów zewnętrznych nie będziesz mógł przestawiać /podnosić / opuszczać krzywych podczas pracy PC ( chyba ,że użyjesz HeishaMon ) .

Przy okazji powiem ,że też mam piętro i parter na osobnych objegówkach , i w tej chwili naa PC mam również ustawione dwie strefy ,na nich osobne krzywe grzewcze , tyle ,że wszystko steruje przez HeishaMon i emulację płyty opcjonalnej ( fizycznie płyty opcjonalnej nie mam , ale pompa uważa ,że jest :) ) . W strefach zwykłe czujniki na ds18b20 , termostaty ustawione w Home Assistant. I działa to bardzo dobrze.

BikeBarian
23-12-2020, 13:49
Generalnie to osiągniesz ,ale w trybach termostatów zewnętrznych nie będziesz mógł przestawiać /podnosić / opuszczać krzywych podczas pracy PC ( chyba ,że użyjesz HeishaMon ) .

OKi czyli am się rozumieć, że potrzebuje dwa termostaty zewnętrzne np. Salus lub inne i podłączam je do płyty rozszerzeń pod moje dwie strefy ??
Krzywe grzewcze w zasadzie mam już ustawione na stałe i mogę je zmieniać tylko wtedy jak wyłączę pompę al e nie chce ich zmieniać...che tylko żeby termostaty zewnętrzne dbały o to żeby PC nie przegrzewała stref tj. nie grzała jak głupia wg. krzywej grzewczej jeśli na zewnątrz np. słoneczko świeci i nagrzewa pokoje na poddaszu. Dotyczy to głównie poddasza na którym są grzejniki...tam szybko woda się wychładza (mały zład a buforek 50L nie pomaga) i pompa taktuje..na dole na podłogówce trzyma swoja temp ładnie i gdyby nie te kaloryfery to by nie taktowała a tak co chwila się załącza żeby podbić temp w strefie z grzejnikami i się wyłącza...chciałbym żeby termostat tym sterował, przynajmniej chciałbym to przetestować i zobaczyć czy uda mi się nad tym zapanować...jak nie to dwie krótkie pętle podlodówki z pralni i łazienki na górze podłącze do obiegu z grzejnikami żeby troszkę zakumulować dla nich ciepła.

MiG25
23-12-2020, 14:01
Rozumiem ,że teraz dwie strefy grzejesz wg temperatur wody poszczególnych stref ?

Czy masz zawory mieszające dla tych dwóch stref niezależne i sterowane przez pompę ciepła ?

EDIT: Grzanie wg Temp. wody dla poszczególnych stref jest trochę ułomne ( w porównaniu do grzania wody w jednej strefie) , bo:
1. Bez prawidłowo działających zaworów mieszających nie da się ustalić różnych temperatur docelowych ( tych wynikających z krzywych grzewczych).
2. Mimo ,że temperatura wody w strefie zostanie osiągnięta to obiegówka tej strefy nie zostanie wyłączona , tylko zawór mieszający tej strefy ustawi się na minimum , a woda będzie ciągle w tej strefie i tak krążyć ( w sumie podobnie jak w jednej strefie , kiedy temperatura wody przekroczy temperaturę docelową ponad 2 stopnie i sprężarka się wylaczy to objegowka i tak bedzie działać ). Stąd znowu potrzebne są dwa zawory mieszające ,dobrze działające i sterowane przez pompę.

Stąd też zdecydowałem się na termostaty ( a właściwie ich elmulację) , jak temperatura w strefie zostanie osiągnięta , to objegówka tej strefy się zatrzymuje.

BikeBarian
23-12-2020, 14:17
Rozumiem ,że teraz dwie strefy grzejesz wg temperatur wody poszczególnych stref ?

Czy masz zawory mieszające dla tych dwóch stref niezależne i sterowane przez pompę ciepła ?

EDIT: Grzanie wg Temp. wody dla poszczególnych stref jest trochę ułomne ( w porównaniu do grzania wody w jednej strefie) , bo:
1. Bez prawidłowo działających zaworów mieszających nie da się ustalić różnych temperatur docelowych ( tych wynikających z krzywych grzewczych).
2. Mimo ,że temperatura wody w strefie zostanie osiągnięta to obiegówka tej strefy nie zostanie wyłączona , tylko zawór mieszający tej strefy ustawi się na minimum , a woda będzie ciągle w tej strefie i tak krążyć ( w sumie podobnie jak w jednej strefie , kiedy temperatura wody przekroczy temperaturę docelową ponad 2 stopnie i sprężarka się wylaczy to objegowka i tak bedzie działać ). Stąd znowu potrzebne są dwa zawory mieszające ,dobrze działające i sterowane przez pompę.

Mam to teraz tak zrobione, że jest buforek 50L i z buforaleci zasilanie na dom. Strefa II tj. grzejniki oraz strefa I tj. podłogówka mają swoje niezalezne pompy sterowane przez PC. W strefie I jest zawór 3 drogowy ktory robi podmieszanie z powrotem podlogówki...czyli w zasadzie sterownik ma dwie krzywe grzewcze i krzywa dla grzejnikow jest tak ustawiona ze zawsze jest "cieplejsza" niż krzywa dla podlogowki a żeby na podlogówke nie szła za ciepła woda to mamy podmieszanie na zaworze 3 drogowym.

TBomek
23-12-2020, 16:34
BikeBarian to jeszcze napisz czy masz dodatkową płytę rozszerzeń, siłownik do sterowania tym zaworem 3D na podłogówce (strefa 2 jak mniemam) oraz osobne czujniki temperatury na wejściu do każdej strefy?

BikeBarian
23-12-2020, 16:49
BikeBarian to jeszcze napisz czy masz dodatkową płytę rozszerzeń, siłownik do sterowania tym zaworem 3D na podłogówce (strefa 2 jak mniemam) oraz osobne czujniki temperatury na wejściu do każdej strefy?

Mam dodatkowa płytę rozszerzeń.
Jest siłownik afriso, PC sama nim obraca i ustala temp wody na podłodze. Podłoga to u mnie strefa 1 a grzejniki strefa 2
Mam osobne czujniki temp wody dla każdej strefy.

MiG25
23-12-2020, 17:37
@BikeBarian , Czyli teraz jak pompa jest włączona to obiegówki strefy 1 i strefy 2 cały czas chodzą ( chyba ,że grzany jest CWU) . Zaletą jest to , że możesz podczas włączonej PC podnosić i opuszczać krzywą.
Po zmianie na termostaty plusem będzie to ,że pompa nie będzie przegrzewać stref , nie będą chodzić obiegówki poszczególnych stref ,jak termostat je wyłączy .
Małym minusem będzie to ,że nie będziesz mógł podnosić i opuszczać krzywych podczas włączonej PC ( nawet jesli dana strefa została zatrzymana przez termostat).
Ale przez Heishamon da się to robić ( zmieniać krzywe podczas pracy).

BikeBarian
23-12-2020, 17:44
@Mig25,
tak, obiegówki chodzą chyba że zaczynam grzać CWU to się wyłączają.


Po zmianie na termostaty plusem będzie to ,że pompa nie będzie przegrzewać stref , nie będą chodzić obiegówki poszczególnych stref ,jak termostat je wyłączy .

A co będzie robić wtedy PC ??...jak np temp spadnie na czujniku ???...czy wtedy PC zacznie grzać i włączy obiegówki...czy może obiegówkami steruje tylko termostat ?? jeśli to drugie to jak PC będzie się zachowywać ??..na krotko sie załączy i nagrzeje wodę w krótkim obiegu tj między PC a buforem ??


Małym minusem będzie to ,że nie będziesz mógł podnosić i opuszczać krzywych podczas włączonej PC ( nawet jeśli dana strefa została zatrzymana przez termostat).
Nie robię tego ręcznie, mam to ustawione w harmonogramie...czy wtedy harmonogram będzie egzekwowany ??


Ale przez Heishamon da się to robić ( zmieniać krzywe podczas pracy).
Niestety ale nie zamierzam tego używać.

MiG25
23-12-2020, 17:54
A co będzie robić wtedy PC ??...jak np temp spadnie na czujniku ???...czy wtedy PC zacznie grzać i włączy obiegówki...czy może obiegówkami steruje tylko termostat ?? jeśli to drugie to jak PC będzie się zachowywać ??..na krótko sie załączy i nagrzeje wodę w krótkim obiegu tj między PC a buforem ??

Może faktycznie źle się wyraziłem. Obiegówka stanie jak termostat wyłączy strefę . Natomiast jeśli strefa będzie załączona przez termostat , a sprężarka się wyłączy ,bo nie będzie w stanie się już niżej zmodulować bo krzywa jest nisko ustawiona , to obiegówka będzie dalej chodzić , dopóki albo jej termostat nie wyłączy , albo temperatura w obiegu spadnie na tyle ,żeby sprężarka znowu się nie załączy .



Nie robię tego ręcznie, mam to ustawione w harmonogramie...czy wtedy harmonogram będzie egzekwowany ??

Harmonogram będzie egzekwowany , możesz załączać niezależnie obie strefy , tyle ,że tam opcji podniesienia/obniżenia krzywych nie będziesz miał( To masz tylko przy grzaniu temp. wody) Tylko czy pompa jest włączona czy nie ( a w zasadzie strefa).
W opcji grzania termostatem ( zewnętrznym czy wewnętrznym i pochodną termostatu wewnętrznego termistorem ) krzywą można tylko zmieniać , podnosić i opuszczać się standardowo nie da bez wyłączenia pompy .

BikeBarian
23-12-2020, 19:14
@MiG25,

ok już rozumiem co i jak. Podłącze termostat zewnętrzny pod strefę I tj. podłogówka. Tutaj w harmonogramie nie mam podnoszenia i obniżania temp a grzejniki zostawię na razie w spokoju. Co najwyżej podepnę dwa obwody podłogi pod strefę grzejnikowa bo chciałbym w łazience i pralni na poddaszu utrzymywać wysoko temp a przy okazji wspomogę strefę dodatkową akumulacją w wylewce to się nie będzie tak szybko wychładzać.

ziomas1
25-12-2020, 06:57
Mam dodatkowa płytę rozszerzeń.
Jest siłownik afriso, PC sama nim obraca i ustala temp wody na podłodze. Podłoga to u mnie strefa 1 a grzejniki strefa 2
Mam osobne czujniki temp wody dla każdej strefy.

A co się dzieje jak jedna ze stref już nie odbiera ciepła? Gdy jest jeden obieg to pompa się wylaczy. A w takim przypadku jak Twój?

MiG25
25-12-2020, 08:20
Układ referencyjny na dwie strefy to bufor a za nim po kolei : zawór mieszający trójdrożny , obiegówka i czujnik temperatury wody dla każdej ze stref .
Jest też modyfikacja tego układu , taką jak ma @BikeBarian , czyli na strefie z zimniejszym obiegiem jest zawór mieszający trójdrożny (podłogówka) ,a w strefie z cieplejszym brak zaworu mieszającego.

Więc wszystko zależy od trybu sterowania pompą , w trybie Temp.wody objegówka cały czas jest włączona. W referencyjnym układzie dwustrefowym jeśli pompa uzna ,że strefa ma odpowiednią temperaturę wody ( przy pomocy czujnika temperatury wody strefy) , to nie wyłącza obiegówki , tylko zaworem mieszającym zamyka dopływ od pompy , a woda krąży tylko w strefie do jej wychłodzenia , co znowu zarejestruje czujnik temperatury wody w strefie.
Również podczas samego grzania dwie strefy mogą mieć ustawione zupełnie inne temperatury docelowe ( wynikające z krzywych) , i tu zadanie dla zaworów mieszających , które pompa jest w stanie tak ustawić aby temperatura wody w strefach była taka jak zadana .

W układzie takim jak @BikeBarian strefa cieplejsza nie ma zaworu mieszającego ( czyli fizycznie układ jest taki jakby zawór mieszający był ustawiony cały czas na wodę z pompy czyli na cieplejszą ) , a w zimniejszej strefie pompa ustala zawór mieszający tak , żeby obniżyć temperaturę wody stosownie do docelowej tej strefy.
Więc jeśli sumarycznie strefy nie będą już w stanie odebrać ciepła to strefa zimniejsza będzie miała przestawiony zawór trójdrożny tak , że woda będzie krążyć tylko w niej ( zamknie dopływ z bufora) , a strefa cieplejsza będzie miała temperaturę wody taką jak w pompie , i jeśli ona przekroczy temperaturę zadaną o 2 stopnie , to sprężarka się wyłączy ( a obiegówki stref będą dalej działać).

W układzie termostatów zewnętrznych różnica będzie taka ,że jak termostat wyłączy strefę , to również obiegówka tej strefy się wyłączy.
W układzie termostatów wewnętrznych ( i lub termistorów) dodatkowo sterownik będzie wyłączał obiegówki , ale włączy je ,kiedy będzie uważał ( np ,jak temperatura ustawiona w pokoju przekroczy o 1 zadaną , to obiegówka strefy będzie wyłączona ,ale jak ponownie spadnie to włączy pompę obiegową , ale niekoniecznie jeszcze sprężarkę , bo termostat obniży znacznie temperaturę docelową).

@ziomas1 , wiec generalnie też się nic nie zmienia , jak odbiór (czyli bufor i dwie strefy) nie będą w stanie odbierać ciepła to sprężarka też się wyłączy ( choć niekoniecznie objegówki) . I tak też jest w przypadku jednego obiegu ( obiegówka też się wyłącza albo nie , w zależności od trybu).

ziomas1
25-12-2020, 10:58
@ziomas1 , wiec generalnie też się nic nie zmienia , jak odbiór (czyli bufor i dwie strefy) nie będą w stanie odbierać ciepła to sprężarka też się wyłączy ( choć niekoniecznie objegówki) . I tak też jest w przypadku jednego obiegu ( obiegówka też się wyłącza albo nie , w zależności od trybu).[/QUOTE]

Podziękował właśnie o takie łopatologiczne wytłumaczenie mi chodziło. W jednym domu mam jedną strefę w sumie nie w moim a rodziców teraz przygotowuje się do założenia drugiej pompy z 2 strefami podlogowka/kaloryfery. Dlatego pytam co by mnie ktoś w bambuko nie zrobil.
Pozdrawiam

BikeBarian
25-12-2020, 17:18
Układ referencyjny na dwie strefy to bufor a za nim po kolei : zawór mieszający trójdrożny , obiegówka i czujnik temperatury wody dla każdej ze stref .
Jest też modyfikacja tego układu , taką jak ma @BikeBarian , czyli na strefie z zimniejszym obiegiem jest zawór mieszający trójdrożny (podłogówka) ,a w strefie z cieplejszym brak zaworu mieszającego.

Więc wszystko zależy od trybu sterowania pompą , w trybie Temp.wody objegówka cały czas jest włączona. W referencyjnym układzie dwustrefowym jeśli pompa uzna ,że strefa ma odpowiednią temperaturę wody ( przy pomocy czujnika temperatury wody strefy) , to nie wyłącza obiegówki , tylko zaworem mieszającym zamyka dopływ od pompy , a woda krąży tylko w strefie do jej wychłodzenia , co znowu zarejestruje czujnik temperatury wody w strefie.
Również podczas samego grzania dwie strefy mogą mieć ustawione zupełnie inne temperatury docelowe ( wynikające z krzywych) , i tu zadanie dla zaworów mieszających , które pompa jest w stanie tak ustawić aby temperatura wody w strefach była taka jak zadana .

W układzie takim jak @BikeBarian strefa cieplejsza nie ma zaworu mieszającego ( czyli fizycznie układ jest taki jakby zawór mieszający był ustawiony cały czas na wodę z pompy czyli na cieplejszą ) , a w zimniejszej strefie pompa ustala zawór mieszający tak , żeby obniżyć temperaturę wody stosownie do docelowej tej strefy.
Więc jeśli sumarycznie strefy nie będą już w stanie odebrać ciepła to strefa zimniejsza będzie miała przestawiony zawór trójdrożny tak , że woda będzie krążyć tylko w niej ( zamknie dopływ z bufora) , a strefa cieplejsza będzie miała temperaturę wody taką jak w pompie , i jeśli ona przekroczy temperaturę zadaną o 2 stopnie , to sprężarka się wyłączy ( a obiegówki stref będą dalej działać).

W układzie termostatów zewnętrznych różnica będzie taka ,że jak termostat wyłączy strefę , to również obiegówka tej strefy się wyłączy.
W układzie termostatów wewnętrznych ( i lub termistorów) dodatkowo sterownik będzie wyłączał obiegówki , ale włączy je ,kiedy będzie uważał ( np ,jak temperatura ustawiona w pokoju przekroczy o 1 zadaną , to obiegówka strefy będzie wyłączona ,ale jak ponownie spadnie to włączy pompę obiegową , ale niekoniecznie jeszcze sprężarkę , bo termostat obniży znacznie temperaturę docelową).

@ziomas1 , wiec generalnie też się nic nie zmienia , jak odbiór (czyli bufor i dwie strefy) nie będą w stanie odbierać ciepła to sprężarka też się wyłączy ( choć niekoniecznie objegówki) . I tak też jest w przypadku jednego obiegu ( obiegówka też się wyłącza albo nie , w zależności od trybu).

Dokładnie i dobrze wytłumaczone.
U mnie się dwa dni temu warunki zmieniły...uruchomiłem rekuperacje i nawiewa mi 19st...i się nagle okazało, że wszystkie moje problemy z rożnymi temperaturami w kilu pokojach zniknęły...teraz mam na poddaszu w pokojach podobne temperatury i klima kanałowa na poddaszu w końcu równomiernie grzeje i to powietrze jest takie bardziej rześkie :), i jedynie na parterze myślę o termostacie żeby kontrolować podłogówkę...w zasadzie nie musiałbym bo i tak ciepło z dołu poprzez reku jest przekazywane na cały dom i z tego co zauważyłem temperatura w całym domu mocno się wyrównuje czego mi po prostu brakowało...poobserwuje jeszcze rozkład temperatur z rekuperacja, dodam swoje czujniki temp w pokojach do LanKontrolera i potem zdecyduje czy iść w termostat zewnętrzny.

Blazej_zdw
25-12-2020, 17:32
Witam,

Przeczytałem dużą część tematu dot. ustawień PC w Moim domu. Zainstalowana mam PC 7kW All in One, z buforem 50l do podlogowki. Chciałbym poradzić się co do ustawień samej krzywej i czy ja stosować? Pytam ponieważ w domu mam system KNX i mam możliwość podpięcia sterownika do PC i mogę regulować temp w każdym pokoju, teraz mam zainstalowane tylko siłowniki i ta temperatura jest zadawana przez nie. Chciałbym wiedzieć czy ustawienia są prawidłowe, czy lepiej coś zmienić, żeby jeszcze więcej z niej wyciągnąć.

Interesuje mnie przede wszystkim czy ilość zaliczeń sprężarki jest odpowiednia jak na taki staż( 3 miesiące) oraz wspomniana wcześniej krzywa. Przy temp. w okolicach zera stopni PC przejada ok 16-19 kWh, pytanie czy jest to dużo?

Oraz jeszcze jedno pytanie, przy jakiej temp powinna włączać się grzałka? teraz mam -15st C.

Poniżej przesyłam zdjęcia z monitora. Z góry dzięki za podpowiedz.

https://zapodaj.net/3ee93b84c9da7.jpg.html

https://zapodaj.net/f45c9162717db.jpg.html

https://zapodaj.net/34c2c35d205ba.jpg.html

https://zapodaj.net/626f0dc5eaded.jpg.html

https://zapodaj.net/0d36a68fcf773.jpg.html

https://zapodaj.net/305ca93170bb3.jpg.html

https://zapodaj.net/0803d5f10f5e8.jpg.html

BikeBarian
25-12-2020, 19:24
Zdjęcia nie banglaja

MiG25
25-12-2020, 20:16
Witam,

Przeczytałem dużą część tematu dot. ustawień PC w Moim domu. Zainstalowana mam PC 7kW All in One, z buforem 50l do podlogowki. Chciałbym poradzić się co do ustawień samej krzywej i czy ja stosować? Pytam ponieważ w domu mam system KNX i mam możliwość podpięcia sterownika do PC i mogę regulować temp w każdym pokoju, teraz mam zainstalowane tylko siłowniki i ta temperatura jest zadawana przez nie. Chciałbym wiedzieć czy ustawienia są prawidłowe, czy lepiej coś zmienić, żeby jeszcze więcej z niej wyciągnąć.

Interesuje mnie przede wszystkim czy ilość zaliczeń sprężarki jest odpowiednia jak na taki staż( 3 miesiące) oraz wspomniana wcześniej krzywa. Przy temp. w okolicach zera stopni PC przejada ok 16-19 kWh, pytanie czy jest to dużo?

Oraz jeszcze jedno pytanie, przy jakiej temp powinna włączać się grzałka? teraz mam -15st C.

Poniżej przesyłam zdjęcia z monitora. Z góry dzięki za podpowiedz.

https://zapodaj.net/3ee93b84c9da7.jpg.html

https://zapodaj.net/f45c9162717db.jpg.html

https://zapodaj.net/34c2c35d205ba.jpg.html

https://zapodaj.net/626f0dc5eaded.jpg.html

https://zapodaj.net/0d36a68fcf773.jpg.html

https://zapodaj.net/305ca93170bb3.jpg.html

https://zapodaj.net/0803d5f10f5e8.jpg.html

Najlepiej jest mieć dobrze ustawioną krzywą grzewczą , mieć dobrze poustawiane przepływy na rotametrach i grzać temperaturą wody.
Każde sterowanie podłogówkami w stylu otwieranie i zamykanie pętli to nie jest dobre rozwiązanie do pompy ciepła. Zamykasz i otwierasz w niekontrolowany dla niej sposób przepływy, a do defrostu musisz mieć zapewniony odpowiedni zład wody ,i bufor może być za mało.

A co do zużycia , to jeśli masz 300m2 pow uzytkowej dom , to mało , jeśli masz domek Smerfa 99m2 to dużo. Każdy dom jest inny, i zużycie będzie inne. Jeden nie ma rekuperacji i udaje ,że ma wentylację , a w rzeczywistości wszystko szczelnie zamknięte, kisi się i cieszy się ,jaki to jego dom oszczędny , drugi wietrzy co parę godzin , jeden ma wentylację mechaniczną , a jeszcze w innych rekuperacja To też wszystko wpływa. Na pewno zużywa tyle , żeby w domu było ciepło :)

pawelszo
25-12-2020, 20:37
Najlepiej jest mieć dobrze ustawioną krzywą grzewczą
Czytam i czytam i nie mam sugestii jak ustawić pompę do grzania u mnie - mam w sumie same kaloryfery. Wg. instalatora stała temperatura jest efektywniejsza (mam 41 st) niż krzywa.
Sterowanie temperaturą w pokojach mam na termostatach, w obiegu jest bufor panasa 50l + pompa obiegowa Wilo
Jak uważasz ?

MiG25
25-12-2020, 20:51
Czy prosta ,czy krzywa to wszystko sprowadza się do ustawienia w pompie ciepła temperatury docelowej. Prostą robimy to bezpośrednio , z krzywej wynika ona w zależności od temperatury na zewnątrz. Więc nie ma tak ,że prosta jest efektywniejsza ,jeśli tą samą temperaturę docelową ustawi się za pomocą prostej , czy krzywej.
Wydaje mi się ,że instalator nie chciał kłopotów z ustawianiem Ci krzywej ( bo to w sumie zadanie dla użytkownika ) , i tak powiedział ,żebyś mu głowy ustawienim krzywej nie zawracał :)
Co do kaloryferów i termostatów to trudno mi się wypowiadać , ale wydaje mi się ,że to tak samo powinno być wyregulowane/zkryzowane i stały przepływ ,a nie termostaty.

pawelszo
25-12-2020, 21:15
Czy prosta ,czy krzywa to wszystko sprowadza się do ustawienia w pompie ciepła temperatury docelowej. Prostą robimy to bezpośrednio , z krzywej wynika ona w zależności od temperatury na zewnątrz. Więc nie ma tak ,że prosta jest efektywniejsza ,jeśli tą samą temperaturę docelową ustawi się za pomocą prostej , czy krzywej.
Wydaje mi się ,że instalator nie chciał kłopotów z ustawianiem Ci krzywej ( bo to w sumie zadanie dla użytkownika ) , i tak powiedział ,żebyś mu głowy ustawienim krzywej nie zawracał :)
Co do kaloryferów i termostatów to trudno mi się wypowiadać , ale wydaje mi się ,że to tak samo powinno być wyregulowane/zkryzowane i stały przepływ ,a nie termostaty.

Chyba nie do końca tak jest, jak piszesz, mogę zkryzować kaloryfery ale to nie jest metoda na regulację temperatury w pokojach (mało wygodne, mało precyzyjne etc)
Wydaje mi się, że krzywa jest bardzo dobra dla podłogówki, przy kaloryferach słabiej się sprawdza, skoro regulacja jest na termostatach, odcięcie jednego kaloryfera nie jest problemem - inne dalej działają. Podobnie sterowanie czujnikami temperatury nie ma sensu per pokój.
Miałem na początku krzywą i czasami ją ustawiam, w sumie nie ma to dużej różnicy w temperaturze w pokojach, ekono temperaturę wody ustawiam na 41-42 stopnie (ciut mało niby na kaloryfery ale daje radę - pompa dłużej działa).
Do szybkiego zagrzania domu najefektywniejszy jest kominek (wolnostojący niedaleko schodów na górę)
Ciekaw jestem opinii innych osób też

Swq
25-12-2020, 21:53
Ponieważ grzałka jest na wyjściu ( za wymiennikiem ciepła) na sam defrost nijak to wpływa ( ochłodzona woda z pompy musi przejść przez całą instalację i dopiero dochodzi na wymiennik , co przy odpowiednim zładzie nie powinno mieć miejsca,defrost powinien się skończyć wcześniej) , jedynie co to woda trafiająca do instalacji jest cieplejsza , przez co pompa po defroście nie musi ochłodzonej instalacji nagrzewać....


Te grzałki włącza się w Ustawieniach funkcji ,i odpowiednio Grzałka pokojowa i Grzałka zbiornika.
Ale podczas defrostu mogą być wyłączone a i tak pompa je włączy jeśli temperatura powrotu będzie niższa niż 27 stopni.
Żeby ją wyłączyć trzeba to zrobić w menu serwisowym.

@MIG25 skoryguj jeśli źle zrozumiałem.
Jest możliwość wyłączenie grzałki tak aby nie była odpalana przy każdym defroście (w momencie kiedy temp.powrotu jest poniżej 27st.)

Jeśli tak, to proszę rozwiej pewne moje wątpliwości.
1. Czy jednocześnie nie będzie załączana przy spadku temp. zew. poniżej wskazanej w ustawieniach?
2. Czy aby nie wpłynie to negatywnie na żywotność sprężarki ?
3. Czy gwarant(Instalator) może mi to wytknął przy ewentualnym serwisie/usterce?
4. W którym miejscu w menu serwisowym/ewentualnie Service cloud ja wyłączyć??

Przyznam szczerze, że po moich ostatnich obserwacjach zużycia prądu przez pompę a włąściwie grzałkę podczas defrostu trochę się zniesmaczyłem(załącznik).
Pompa HP niby przystosowana do domów niskoenergetycznych a grzałka odpala przy tak wysokiej temp, powrotu??
Próbowałem nawet ustawić temp. zasilania na tyle wysoko aby powrót nie spadał poniżej 27 st. ale wtedy w domu robi się sauna przy obecnych temp. zew.
Zasiałeś ziarno nadziei...
451356

MiG25
26-12-2020, 09:11
@MIG25 skoryguj jeśli źle zrozumiałem.
Jest możliwość wyłączenie grzałki tak aby nie była odpalana przy każdym defroście (w momencie kiedy temp.powrotu jest poniżej 27st.)

Jeśli tak, to proszę rozwiej pewne moje wątpliwości.
1. Czy jednocześnie nie będzie załączana przy spadku temp. zew. poniżej wskazanej w ustawieniach?
2. Czy aby nie wpłynie to negatywnie na żywotność sprężarki ?
3. Czy gwarant(Instalator) może mi to wytknął przy ewentualnym serwisie/usterce?
4. W którym miejscu w menu serwisowym/ewentualnie Service cloud ja wyłączyć??

Przyznam szczerze, że po moich ostatnich obserwacjach zużycia prądu przez pompę a włąściwie grzałkę podczas defrostu trochę się zniesmaczyłem(załącznik).
Pompa HP niby przystosowana do domów niskoenergetycznych a grzałka odpala przy tak wysokiej temp, powrotu??
Próbowałem nawet ustawić temp. zasilania na tyle wysoko aby powrót nie spadał poniżej 27 st. ale wtedy w domu robi się sauna przy obecnych temp. zew.
Zasiałeś ziarno nadziei...
451356

Nie mam jednostki jednowentylatorowej ,więc nie jestem w stanie tego przetestować ,ale:
Ad.1. Raczej tak , grzałka nie będzie używana w ogóle.
Ad.2. Nikt nie wie co wpływa na obniżenie "żywotości" sprężarki. Czy wysoka ,czy niska częstotliwość , czy w ogóle brak jej działania.... Najpewniej wszystko po trochu , I wg mnie nie należy patrzeć na to w jaki sposób działa sprężatka , tylko ,czy robi to "ekonomicznie" . Jednemu w dzień stoi a gna na wysokich obrotach w drugiej taryfie , drugiemu jednostajnie cały dzień...
Wyłączenie grzałki spowoduje tyle , że tą energię co odebrał z wody gaz do defrostu parownika sprężarka musi dodać po defroście ( a tak robiła to grzałka) , i dodatkowo jeszcze dodać energii na ogrzanie domu . Wiec na pewno będzie pracować dłużej/ wyższych częstotliwościach po defroście , a czy to wpłynie na jej "żywotność" ? Również pomiędzy defrostami ( jeśli jest mały zład wody i wpłyneło to widocznie na obniżenie temperatury zładu) może być krótszy czas ( skoro sprężarka będzie działać na wyższych częstotliwościach to szybciej się zaszroni).
Ad.3. Instalator/Gwarant może wszędzie szukać dziury , więc trudno powiedzieć na jakiego trafiłeś. Na pewno byłaby dyskusja , gdyby wymiennik zamarzł i go rozsadziło ( ale grzałka i tak by na to nie pomogła , bo ona jest za wymiennikiem , i nagrzewa wodę trafiającą do CO ).
Najważniejsze , żeby zapewnić przepływ jak największego zładu wody podczas defrostu ( np nie tylko z bufora ,wyłączając obiegówkę za buforem - to niedopuszczalne).
Ad.4 Przy wyłączonej pompie trzeba nacisnąć jednocześnie przyciski przez przynajmniej 10s : Przycisk menu+ strzałka w lewo + strzałka w dół.

Ciesz się ,że Tobie tylko grzałka się załącza... W jednostkach dwuwentylatorowych wtedy Deice Mode 1 staje , a robi się Deice Mode 2 ....

Ja "oszukuję" czujniki temperatury wody właśnie po to ,żeby pokazywały temperaturę o 4 stopnie wyżej i pompa robiła defrost w Mode 1....

Swq
26-12-2020, 10:31
Nie mam jednostki jednowentylatorowej ,więc nie jestem w stanie tego przetestować ,ale:

"...Wyłączenie grzałki spowoduje tyle , że tą energię co odebrał z wody gaz do defrostu parownika sprężarka musi dodać po defroście ( a tak robiła to grzałka) , i dodatkowo jeszcze dodać energii na ogrzanie domu . Wiec na pewno będzie pracować dłużej/ wyższych częstotliwościach po defroście , a czy to wpłynie na jej "żywotność" ? Również pomiędzy defrostami ( jeśli jest mały zład wody i wpłyneło to widocznie na obniżenie temperatury zładu) może być krótszy czas ( skoro sprężarka będzie działać na wyższych częstotliwościach to szybciej się zaszroni).
.
"...Najważniejsze , żeby zapewnić przepływ jak największego zładu wody podczas defrostu ( np nie tylko z bufora ,wyłączając obiegówkę za buforem - to niedopuszczalne)..."
.

Obecnie wszystkie obiegi są otwarte na maxa, temp. zasilania to 29st. , powrotu 26st. Przy defroście temp. powrotu spada do 25.75-25.50 st.
Wyłączę grzałkę i będę obserwował jak zmieni się temp. powrotu i praca sprężarki.

Dzięki za pomoc.

dzimberto
26-12-2020, 11:46
Witam ponownie
Mam pytanko
w środę będę montował bufor 200l
chciałbym by pompa grzała bufor do temp z krzywej np38 st i wyłączyła się
w pokojach mam głowice i chciałbym ustawić je na 22st teraz mam na maxa otwarte i jadę na harmonogramie bo w domu dość ciepło
zostawię tylko 2 drabinki otwarte na max w łazienkach a reszta jak spadnie temp to puści wodę na grzejniki
czy można grzać bufor do temp zadanej np i pompa się wyłączy,nie chcę by heblowała wodę przez bufor tylko coą nak na zasadzie zbiornika cwu
w buforze mam 4 wyjscia na czujniki temp
czy trzeba termistory zainstalować czy po czujniku też da radę grzać
czekam na info i pozdrawiam

plusfoto
26-12-2020, 11:59
Grzałką 3 kw. Załączyć Ci się przy defróście max na 5 min. To ile tych kWh pochłonie że tak psioczysz na nią? Niech tych defektów będzi 12 dziennie to roczny koszt ni przekroczy 150 zł. To opłaca się kombinować?

MiG25
26-12-2020, 13:22
Witam ponownie
Mam pytanko
w środę będę montował bufor 200l
chciałbym by pompa grzała bufor do temp z krzywej np38 st i wyłączyła się
w pokojach mam głowice i chciałbym ustawić je na 22st teraz mam na maxa otwarte i jadę na harmonogramie bo w domu dość ciepło
zostawię tylko 2 drabinki otwarte na max w łazienkach a reszta jak spadnie temp to puści wodę na grzejniki
czy można grzać bufor do temp zadanej np i pompa się wyłączy,nie chcę by heblowała wodę przez bufor tylko coą nak na zasadzie zbiornika cwu
w buforze mam 4 wyjscia na czujniki temp
czy trzeba termistory zainstalować czy po czujniku też da radę grzać
czekam na info i pozdrawiam

Masz na pewno dużo możliwości . Przede wszystkim , czy instalujesz go szeregowo , czy równolegle. Każdy ma swoje zalety , szeregowy na wyjściu z układu CO (na wejściu do pompy) ma tę zaletę , że nie trzeba drugiej obiegówki. Równolegle potrzebna jest druga obiegówka ( albo i obiegówki ) ,i może służyć jako sprzęgło ( rozdzielać kilka obiegów). Również do pompy ciepła równolegle możesz podłączyć tak jak to sobie Panasonic wymyślił ( Opcjonalna płyta , czujnik temperatury w buforze , i czujnik temperatury na odpływie za obiegówką) , bądź bez tych "dodatków" . W pierwszej metodzie da się tym "bardziej sterować " przez PC , drugi sposób ( może wcale nie gorszy) , to pompa traktuje taki układ bez wiedzy ,że jest bufor ,i grzeje normalnie do ustawionej temperatury docelowej .(w pierwszej temperatura docelowa zawsze jest przynajmniej większa o 2 stopnie i dodatkowo można ustawić deltę na bufor).

Swq
26-12-2020, 14:17
Grzałką 3 kw. Załączyć Ci się przy defróście max na 5 min. To ile tych kWh pochłonie że tak psioczysz na nią? Niech tych defektów będzi 12 dziennie to roczny koszt ni przekroczy 150 zł. To opłaca się kombinować?

U mnie na dzień dzisiejszy praca grzałki to prawie 10% ogólnej pracy pompy. Może to wynika z tego, że wciąż wygrzewam dom? i pompa chodzi na prostej praktycznie non stop jeśli sam jej nie wyłączę.
451361

Z poniższego załącznika widać, że podwyższone zużycia trwa 15 min.
451362

Może nie potrzebnie kombinuje, ale chce sprawdzić jak będzie się zachowywać pompa/sprężarka bez grzałki przy defroście.
Jeśli są osoby, które wyłączają pompę na kilka godzin taryfy dziennej, zmuszając sprężarkę do startu w temp. powrotu na pewno grubo poniżej 27 stopni to czemu miało by ją zbytnio obciążać start w temp. do takowej zbliżonej.

Czy są osoby, które mają Panasa High Performance i próbowały takiego zabiegu ??

dzimberto
26-12-2020, 16:23
Do MIG25
Myślę o równoległym połączeniu tzn(jesli dobrze myślę),na tej samej wysokości podłączyć zasilanie z pompy i zasilanie ogrzewania,są 4 wejscia i 4 wyjscia w buforze pod kątem 100 stopni ,nie naprzeciw siebie
na zasilaniu domu zaraz za buforem przełożę jedną pompkę bo mam 2,jedna grzejniki druga podłogówka
czy zasilanie podłogi podpiąć trochę niżej niż zasilanie grzejników?
czy po rozszerzeniu o płytę( opcjonalną)pompa będzie grzała bufor do zadanej i wyłączy się(obiegówka w pompie też),czy będzie mieliła wodę
czy można mierzyć tem[ przez czujnik czy muszą być termistory
jeszcze jedno
jak masz ustawioną grzałkę w pompie,bo ja załączanie grzałki od -13 st ale w funkcji wymuś pracę grzałki miałem automatycznie a w instrukcji jest domyślnie ręczne
będę podłączał smart cloud bo nie wiem czy mi czasem nie załączała się grzałka bo coś te COPy niskie
jak ty masz ustawione u siebie
pozdrawiam

codix
26-12-2020, 16:40
U mnie na dzień dzisiejszy praca grzałki to prawie 10% ogólnej pracy pompy. Może to wynika z tego, że wciąż wygrzewam dom? i pompa chodzi na prostej praktycznie non stop jeśli sam jej nie wyłączę.
451361

Z poniższego załącznika widać, że podwyższone zużycia trwa 15 min.
451362

Może nie potrzebnie kombinuje, ale chce sprawdzić jak będzie się zachowywać pompa/sprężarka bez grzałki przy defroście.
Jeśli są osoby, które wyłączają pompę na kilka godzin taryfy dziennej, zmuszając sprężarkę do startu w temp. powrotu na pewno grubo poniżej 27 stopni to czemu miało by ją zbytnio obciążać start w temp. do takowej zbliżonej.

Czy są osoby, które mają Panasa High Performance i próbowały takiego zabiegu ??

Ja mam caly czas wylaczoną grzałkę ,grzeje tylko w taniej ,zasil ok.31 pow 26 po przerwach startuje z wodą 22st.

Nastar
26-12-2020, 17:03
Co do kaloryferów i termostatów to trudno mi się wypowiadać , ale wydaje mi się ,że to tak samo powinno być wyregulowane/zkryzowane i stały przepływ ,a nie termostaty.
A ja zastanawiałem się nad tym czy nie lepiej byłoby po prostu usunięcie zaworów termostatycznych z kaloryferów ? I tak są cały czas otwarte na max, sterowanie temperaturą odbywa się poprzez KG na pompie a sam fakt, że są zamontowane zawory powoduje spadek przepływów wody przez instalację.
Czy warto rozważyć usunięcie zaworów ?



Ciesz się ,że Tobie tylko grzałka się załącza... W jednostkach dwuwentylatorowych wtedy Deice Mode 1 staje , a robi się Deice Mode 2 ....
Ja "oszukuję" czujniki temperatury wody właśnie po to ,żeby pokazywały temperaturę o 4 stopnie wyżej i pompa robiła defrost w Mode 1....

O co chodzi z tymi Mode 1 i Mode 2 ? Też mam 2 wentylatory ale jakoś wcześniej nie spotkałem się z tymi pojęciami.

pawelszo
26-12-2020, 17:50
A ja zastanawiałem się nad tym czy nie lepiej byłoby po prostu usunięcie zaworów termostatycznych z kaloryferów ? I tak są cały czas otwarte na max, sterowanie temperaturą odbywa się poprzez KG na pompie a sam fakt, że są zamontowane zawory powoduje spadek przepływów wody przez instalację.
Czy warto rozważyć usunięcie zaworów ?

Nie qmam co ma krzywa grzania do temperatury w pokojach/na grzejnikach ?
U mnie termostaty jak najbardziej działają - w sypialni jest chłodniej niż w gościnnym, jak inaczej chcesz kontrolować temperaturę per pokój/piętro ?

PS
dodam: mam na górze 3 pokoje+przechodnia łazienka za którą jest pralnia a w niej grzeję minimalnie (bo po co)
Czyli jest 5 kaloryferów podłączonych do rozdzielacza na piętro, jak jeden się odetnie termostatem, to jest obieg w pozostałych - jak inaczej to sterować ?

BikeBarian
26-12-2020, 19:52
Nie qmam co ma krzywa grzania do temperatury w pokojach/na grzejnikach ?
U mnie termostaty jak najbardziej działają - w sypialni jest chłodniej niż w gościnnym, jak inaczej chcesz kontrolować temperaturę per pokój/piętro ?



No prawidłowo, jak chcesz mieć jedną strefę zimniejszą od innej to musisz przymknąć głowice. Krzywa dba o to żeby odpowiednio podbić temp na zasilaniu grzejników jak np temp spadnie do -10st...wtedy żeby utrzymać zadaną temp w pokoju musimy dostarczyć więcej energii bo więcej jej tracimy i o to dba krzywa...
całe to sterowanie mocno xię komplikuje gdy masz rekuperacje...ciężej jest utrzymać zadane temp w pokojach bo jest ciągła wymiana powietrza i nawiewane jest zimniejsze a ta ciągła wymiana dąży do tego żeby wyrównać temperaturę w całym domu. Dla mnie sytuacja idealna ale inni mogą miećc z tym problem.

MiG25
27-12-2020, 10:48
Do MIG25
Myślę o równoległym połączeniu tzn(jesli dobrze myślę),na tej samej wysokości podłączyć zasilanie z pompy i zasilanie ogrzewania,są 4 wejscia i 4 wyjscia w buforze pod kątem 100 stopni ,nie naprzeciw siebie
na zasilaniu domu zaraz za buforem przełożę jedną pompkę bo mam 2,jedna grzejniki druga podłogówka
grzejniki i podłogówka będą musiały mieć swoje osobne obiegówki

czy zasilanie podłogi podpiąć trochę niżej niż zasilanie grzejników?
Tak by wynikało z rozkładu temperatur w buforze

czy po rozszerzeniu o płytę( opcjonalną)pompa będzie grzała bufor do zadanej i wyłączy się(obiegówka w pompie też),czy będzie mieliła wodę
Pewnie to będzie zależało od trybu grzania , ale można się spodziewać ,że jak tylko spadnie temperatura w buforze , to pompa włączy się ,żeby go zagrzać ,a skoro będzie czujnik w buforze , do obiegówka w pompie nie będzie musiała chodzić.

czy można mierzyć tem[ przez czujnik czy muszą być termistory
Termostor to czujnik ,wiec za bardzo nie rozumiem pytania . Przy opcjonalniej płycie i buforze będą podtrzebne co najmniej dwa termistory (jeden w buforze , drugi na wyjsciu z bufora). A jeśli będziesz chciał tworzyć dwie strefy , to jeszcze dodatkowo trzeci termistor ( na wyjsciu z bufora na każdej ze stref).
I to nie takie zwykłe termistory(np. 10kOhm ) , tylko termistory NTC 6,5kOhm , do kupienia tylko u Panasonica za niemałe pieniądze...


jak masz ustawioną grzałkę w pompie,bo ja załączanie grzałki od -13 st ale w funkcji wymuś pracę grzałki miałem automatycznie a w instrukcji jest domyślnie ręczne
Ta funkcja o, której piszesz , to jest automatyczne włączenie pompy ciepła tylko na grzałkach w przypadku jakiegoś błędu ,który uniemożliwia pracę na sprężarce.( czyli pojawia się błąd , sprężarka się wyłącza ,i cała jednostka zewnętrzna , a w jednostce wewnętrznej zostaje włączona obiegówka i grzałka). Więc albo pompa sama to zrobi, albo będziesz to mógł zrobić ręcznie.

Natomiast ustawienie temperatury , to wspomaganie pompy grzałkami ( najprawdopodobniej wtedy , kiedy będzie działała na full a i tak nie będzie w stanie podnieść temperatury) , ja mam to ustawione na 5 , grzałki w stanie gotowości ( ikonki na wyświetlaczu) ,ale i tak nigdy grzałki CO nie były używane . Grzałka na CWU ma u mnie 9h , ale to wszystko na sterylizację.


będę podłączał smart cloud bo nie wiem czy mi czasem nie załączała się grzałka bo coś te COPy niskie
jak ty masz ustawione u siebie
pozdrawiam
Jak nie masz ikonek na wyświetlaczu to przy dwuwentylatorowej raczej nie ma szans ,żeby się grzałka włączyła. ( przy jednowentylatorowej mimo ,że nie ma ikonki , to podczas defrostu moze sie grzałka załączać).

MiG25
27-12-2020, 10:58
O co chodzi z tymi Mode 1 i Mode 2 ? Też mam 2 wentylatory ale jakoś wcześniej nie spotkałem się z tymi pojęciami.

W jednostkach dwuwentylatorowych są dwa trybu odladzania , Mode 1 to odszraniane poprzez zład wody (obiegówka załącza się na max , pompa "odwraca się" i zaczyna grzać na zewnętrz , chłodzić w środku).
Mode 2 , będzie ,jak pompa wykryje temperaturę wody w objegu ( czujnik na wejsciu pompy) , poniżej 27 stopni. Wtedy w dwuwentylatorowej jednostce sprężarka i wentylatory się zatrzymją , obiegówka w jedn. wewnętrznej również , a sprężarka zacznie nagrzewać jednoskę zewnętrzną "parami gazów". Trwa to cholernie długo ( min 15min, w porównianiu do Mode 1 ok 5min).
Również podczas Mode 1 wszystko może się zatrzymać i przejść Mode 2 , jeśli temperatura wody za wymiennikiem spadnie poniżej 23 stopnie .Wtedy jednostka zewnętrzna dokończy się rozmrażać w Mode 2.

PeLkeR
28-12-2020, 12:33
Witam,

jestem nowy na forum i interesuje mnie, czy ktoś z forumowiczów posiada we wschodniej okolicy Warszawy T-CAPa? Zastanawiam się nad tą pompą, ale martwię się o hałas przy granicy działki - pompa byłaby w odległości ok. 3,5m od granicy.

gawel
28-12-2020, 12:44
Witam,

jestem nowy na forum i interesuje mnie, czy ktoś z forumowiczów posiada we wschodniej okolicy Warszawy T-CAPa? Zastanawiam się nad tą pompą, ale martwię się o hałas przy granicy działki - pompa byłaby w odległości ok. 3,5m od granicy.

Pc posiada atesty i jak komuś się nie podoba to niech nie słucha, 2 sprawa pc jest głośna w silne mrozy a wtedy okna są zamknięte wiec nie ma problemu.

Nastar
28-12-2020, 13:31
Nie qmam co ma krzywa grzania do temperatury w pokojach/na grzejnikach ?
U mnie termostaty jak najbardziej działają - w sypialni jest chłodniej niż w gościnnym, jak inaczej chcesz kontrolować temperaturę per pokój/piętro ?
Krzywa grzewcza wpływa na temperaturę zasilania tych grzejników więc to oczywiste, że ma wpływ. Po prostu w 2 pomieszczeniach grzejniki są prawdopodobnie zbyt małe i trochę nie dogrzewają (pozostałość po kotle na ekogroszek i znacznie wyższych temperaturach zasilania).
Mam oczywiście świadomość, że mogę wymienić grzejniki (np. na 3-płytowe) lub dodać kolejne ale próbuję znaleźć też inne rozwiązania. Zawory termostatyczne w tych pomieszczeniach zawsze są na max otwarte więc nie są w ogóle używane do regulacji a podejrzewam, że zmniejszają przepływ.



W jednostkach dwuwentylatorowych są dwa trybu odladzania , Mode 1 to odszraniane poprzez zład wody (obiegówka załącza się na max , pompa "odwraca się" i zaczyna grzać na zewnętrz , chłodzić w środku).
Mode 2 , będzie ,jak pompa wykryje temperaturę wody w objegu ( czujnik na wejsciu pompy) , poniżej 27 stopni. Wtedy w dwuwentylatorowej jednostce sprężarka i wentylatory się zatrzymją , obiegówka w jedn. wewnętrznej również , a sprężarka zacznie nagrzewać jednoskę zewnętrzną "parami gazów". Trwa to cholernie długo ( min 15min, w porównianiu do Mode 1 ok 5min).
Również podczas Mode 1 wszystko może się zatrzymać i przejść Mode 2 , jeśli temperatura wody za wymiennikiem spadnie poniżej 23 stopnie .Wtedy jednostka zewnętrzna dokończy się rozmrażać w Mode 2.

Dzięki za ciekawe info na temat mojej pompy ! :-)

BikeBarian
28-12-2020, 15:38
Krzywa grzewcza wpływa na temperaturę zasilania tych grzejników więc to oczywiste, że ma wpływ. Po prostu w 2 pomieszczeniach grzejniki są prawdopodobnie zbyt małe i trochę nie dogrzewają (pozostałość po kotle na ekogroszek i znacznie wyższych temperaturach zasilania).
Mam oczywiście świadomość, że mogę wymienić grzejniki (np. na 3-płytowe) lub dodać kolejne ale próbuję znaleźć też inne rozwiązania. Zawory termostatyczne w tych pomieszczeniach zawsze są na max otwarte więc nie są w ogóle używane do regulacji a podejrzewam, że zmniejszają przepływ.
Dzięki za ciekawe info na temat mojej pompy ! :-)

Rozwiązałem ten problem w iny sposób...krzywą na podłogówkę mam ustawioną na +10/25 i -20/35 a na grzejniki które mam tylko na poddaszu i jeden w garażu daje parametr +15/30 i -20/40 i do tego założyłem klimę kanałową na całe poddasze. Klima teraz jest głównym medium grzewczym i w cieplejsze dni po prostu się nie załącza bo grzejniki dają radę. Do tego chce dać termostat , który w jak tylko załączy się klima i zacznie grzać odłączy strefę grzejnikową od PC. Dzięki temu PC grzeje wodę w podłogówce na niskim parametrze a klima baaardzo szybko nagrzewa poddasze co w połączeniu z rekuperacją robi rewelacyjną robotę. Muszę jeszcze ogarnąć jak wysterować reku w zależności od załączenia klimy tzn chciałbym żeby zwiększył obroty jak się klima załączy...jest opcja sterowania 0-10V lub inne api srapi ale nie znam się na tym za dobrze a nie mam czasu żeby zgłębić temat...jest ktoś na forum chętny do pomocy ??, ew. mógłbym powiązać reku z termostatem na poddaszu który jak tylko da sygnał do PC że jest ciepło (tożsame z załączoną klimą) mógłby też wysterować reku.

Krychacz
28-12-2020, 17:31
Witam

Mam małe pytanie. Od 2 tygodni posiadam Panasonic SDC 5 kW seria J + zasobnik CWU 200L powierzchnia wężownicy 2 m2. OZC z ciepło właściwe 4,3 kW dla -16 st C. Dom 150 m2 powierzchni grzanej budowa 2018 r. Posadzka styropian grafit 20 cm, ściany styropian grafit 25 cm, poddasze wełna 40 cm. Jest rekuperacja Vaillanta VAR 360/4. W lipcu zamontowana fotowoltaika 9 kWP z uwagi na to skłoniliśmy się co do instalacji PC PW. Kierując się OZC doliczyliśmy kW potrzebne na CWU i założyliśmy 5,5 kW dla -16 st. Praca monoenergetyczna równoległa punkt biwalencji -5 st C. Generalnie przez te 2 tygodnie tempteraury od -1 do +4 w domu jest cieplo. Praca ciągła - ustawiona krzywa grzewcza -16/35 st +15/27 st. Zakładaliśmy 22 st i tyle jest we wszystikich pomieszczeniach. Moje wątpliowości budzi ciągła praca PC. Pompa pracuje praktycznie ciągle z modulacją 30-60 Hz i przez 15 dni pracy nastukała 340 h. WIem że przy instalacji firma opierała się na tabelach doboru pomp ciepła Panasonic. Czy Panów zdaniem nie jest to pompa zbyt słaba?. Czy praca ciągła w obecnych warunknach ( niestety nie wiem jak będzie w okresie przejściowym ) nie skróci drastycznie żywotnośći PC? Zużycie dobowe pomiędzy 17-22 kW CO+CWU. Będę wdzieczny za opinie.

Adrian9119
28-12-2020, 18:22
Mam pytanie, mam pompę panasonic 9kw..w adapterze CZ-TAW1 pali się na zielono power a reszta kontrolek nic. Nie mogę zresetować, żadnym sposobem, nie mogę przełączyć na połączenie Ethernet lub bezprzewodowe, wyłączałem pompę i też nicm proszę

codix
28-12-2020, 18:41
Witam

Mam małe pytanie. Od 2 tygodni posiadam Panasonic SDC 5 kW seria J + zasobnik CWU 200L powierzchnia wężownicy 2 m2. OZC z ciepło właściwe 4,3 kW dla -16 st C. Dom 150 m2 powierzchni grzanej budowa 2018 r. Posadzka styropian grafit 20 cm, ściany styropian grafit 25 cm, poddasze wełna 40 cm. Jest rekuperacja Vaillanta VAR 360/4. W lipcu zamontowana fotowoltaika 9 kWP z uwagi na to skłoniliśmy się co do instalacji PC PW. Kierując się OZC doliczyliśmy kW potrzebne na CWU i założyliśmy 5,5 kW dla -16 st. Praca monoenergetyczna równoległa punkt biwalencji -5 st C. Generalnie przez te 2 tygodnie tempteraury od -1 do +4 w domu jest cieplo. Praca ciągła - ustawiona krzywa grzewcza -16/35 st +15/27 st. Zakładaliśmy 22 st i tyle jest we wszystikich pomieszczeniach. Moje wątpliowości budzi ciągła praca PC. Pompa pracuje praktycznie ciągle z modulacją 30-60 Hz i przez 15 dni pracy nastukała 340 h. WIem że przy instalacji firma opierała się na tabelach doboru pomp ciepła Panasonic. Czy Panów zdaniem nie jest to pompa zbyt słaba?. Czy praca ciągła w obecnych warunknach ( niestety nie wiem jak będzie w okresie przejściowym ) nie skróci drastycznie żywotnośći PC? Zużycie dobowe pomiędzy 17-22 kW CO+CWU. Będę wdzieczny za opinie.

Sa dwa wyznania jedne ze pompa moze chodzic na okrętkę i tu wyznawcy twierdza ze jak im siadzie po 10latach to sobie kupia nowa bo wtedy bedzie kosztowac 5tys.
Druga opinia wiaze sie z np.wyswietlanym ostrzerzeniem w programie doborowym panasonica ze praca przekroczy 2200godzin na rok oraz artykulami gdzie wypowiada sie np.kierownik firmy alpha inotec (duzy producent pomp)który mówi o tym ze wiekszosc producentów przyjmuje od 1700-2600 godzin pracy na rok oraz wykresy które pomazuja ze pompa ma najlepsza sprawnosc na obrotach od 30hz do 70hz a nie kiedy bidaczy na najmniejszych modulacjach.

Jaką droga pójdziesz Ty to Twój wybór.
Jak chcesz skrócic czas pracy to podnies krzywą szybciej nagrzeje sie dom szybciej wylaczy sie pompa .
Mozliwe ze jeszcze dom nie wygrzany pierwszy rok grzania jest najgorszy potem juz tylko z górki.
W której strefie mieszkasz ze do minus 16 byla dobierana,jak 1 lub2 to powinno być ok

Krychacz
28-12-2020, 18:48
Sa dwa wyznania jedne ze pompa moze chodzic na okrętkę i tu wyznawcy twierdza ze jak im siadzie po 10latach to sobie kupia nowa bo wtedy bedzie kosztowac 5tys.
Druga opinia wiaze sie z np.wyswietlanym ostrzerzeniem w programie doborowym panasonica ze praca przekroczy 2200godzin na rok oraz artykulami gdzie wypowiada sie np.kierownik firmy alpha inotec (duzy producent pomp)który mówi o tym ze wiekszosc producentów przyjmuje od 1700-2600 godzin pracy na rok oraz wykresy które pomazuja ze pompa ma najlepsza sprawnosc na obrotach od 30hz do 70hz a nie kiedy bidaczy na najmniejszych modulacjach.

Jaką droga pójdziesz Ty to Twój wybór.
Jak chcesz skrócic czas pracy to podnies krzywą szybciej nagrzeje sie dom szybciej wylaczy sie pompa .
Mozliwe ze jeszcze dom nie wygrzany pierwszy rok grzania jest najgorszy potem juz tylko z górki.
W której strefie mieszkasz ze do minus 16 byla dobierana,jak 1 lub2 to powinno być ok



Mieszkam w 1 strefie. Podniose troche KG.

codix
28-12-2020, 19:02
Mieszkam w 1 strefie. Podniose troche KG.

Pierwszym rokiem sie zabardzo nie przejmuj ,jak podniesiesz krzywą a nic nie pilnuje temperatury w domu to bedziesz mial troche cieplej w domu musialbys wyciagnac z pompy sterownik i zamontowac go jako termostat w pokoju lub zalożyc jakis termostat zewnetrzny wtedy jak pompa zagrzeje do np.22st to sie wylaczy spadnie temperatura to sie wlaczy.
Jak bez termostatu to poprostu bedziesz mial cieplej ale raczej nie skruci to pracy pompy chyba ze za miesiac lub dwa jak chata sie wygrzeje i zeby utrzymac te 22st w domu bedziesz potrzebowal obnizyc krzywa wtedy bedzie miala problemy zeby utrzymac tak obnizona krzywa i bedzie sie wylaczac i czekac na ostygniecie wody w obiegu .
Ale to musisz z czasem obczaic dlatego narazie grzej i sie nie przejmuj.

Krychacz
28-12-2020, 20:16
Pierwszym rokiem sie zabardzo nie przejmuj ,jak podniesiesz krzywą a nic nie pilnuje temperatury w domu to bedziesz mial troche cieplej w domu musialbys wyciagnac z pompy sterownik i zamontowac go jako termostat w pokoju lub zalożyc jakis termostat zewnetrzny wtedy jak pompa zagrzeje do np.22st to sie wylaczy spadnie temperatura to sie wlaczy.
Jak bez termostatu to poprostu bedziesz mial cieplej ale raczej nie skruci to pracy pompy chyba ze za miesiac lub dwa jak chata sie wygrzeje i zeby utrzymac te 22st w domu bedziesz potrzebowal obnizyc krzywa wtedy bedzie miala problemy zeby utrzymac tak obnizona krzywa i bedzie sie wylaczac i czekac na ostygniecie wody w obiegu .
Ale to musisz z czasem obczaic dlatego narazie grzej i sie nie przejmuj.

Cześć

Ogólnie to wlaśnie zaczyna się 3 sezon grzewczy bo od 2018 grzejemy tylko dopiero od grudnia jest PC. Na razie podbiłem krzywą do 37 st przy -15. Zobacze jaki efekt ale nawet jeżeli pompa przepracowałaby 4000h w sezon to przy zakładanym cyklu 60000 h życia co według producentów nie jest wyczynem to daje 15 lat. Szmat czasu. Generalnie to troche mam kaca ze nie wziąłem 7 kW ale zmarznąć nie zmarzniemy.

MiG25
29-12-2020, 08:20
Mam pytanie, mam pompę panasonic 9kw..w adapterze CZ-TAW1 pali się na zielono power a reszta kontrolek nic. Nie mogę zresetować, żadnym sposobem, nie mogę przełączyć na połączenie Ethernet lub bezprzewodowe, wyłączałem pompę i też nicm proszę

Czyli przycisk reset przez co najmniej 10s , jak i przyciski WPS+Check przez co najmniej 10s próbowałeś ? ( a nawet dłużej , nawet ze 120s)
Jesteś w stanie sprawdzić , czy w routerze jak podłączysz kabel ethernet , moduł dostaje adres IP ( np. na podstawia numeru MAC,ktory jest napisany na obudowie modułu) , i odpowiada na ping ?

Andrzej5101
29-12-2020, 08:43
Generalnie to troche mam kaca, ze nie wziąłem 7 kW ale zmarznąć nie zmarzniemy.
OZC z ciepło właściwe 4,3 kW dla -16 st C.
Warto umieścić dane budynku w stopce,
Łączna moc; pompy oraz 3 kW grzałki ;
- pokrywa w 100 % zapotrzebowania przy - 16°C,
- ładnie moduluje przy temperaturach > 0 C,
Panasonic w "Autodiagnostyce pomp ciepła "
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_net.pdf
- podaje , że dla obciążenia cieplnego 4,5 kW do 5,5 kW ,
- sugeruje dobór urządzenia " 5 kW "
- jako najbardziej optymalne

Krychacz
29-12-2020, 11:33
OZC z ciepło właściwe 4,3 kW dla -16 st C.
Warto umieścić dane budynku w stopce,
Łączna moc; pompy oraz 3 kW grzałki ;
- pokrywa w 100 % zapotrzebowania przy - 16°C,
- ładnie moduluje przy temperaturach > 0 C,
Panasonic w "Autodiagnostyce pomp ciepła "
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_net.pdf
- podaje , że dla obciążenia cieplnego 4,5 kW do 5,5 kW ,
- sugeruje dobór urządzenia " 5 kW "
- jako najbardziej optymalne

Witaj

Właśnie tą tabelę pokazywał mi Instalator i dlatego sugerował 5 kW. Ja się tylko martwię o ilość przepracowanych godzin. Dzisiaj mamy +5 na dworze i ona i pompa chodzi na 30 Hz wiec zmodulowała się w optymalnym zakresie ale chodzi cały czas..

Arturo1972
29-12-2020, 11:52
Witaj

Właśnie tą tabelę pokazywał mi Instalator i dlatego sugerował 5 kW. Ja się tylko martwię o ilość przepracowanych godzin. Dzisiaj mamy +5 na dworze i ona i pompa chodzi na 30 Hz wiec zmodulowała się w optymalnym zakresie ale chodzi cały czas..
Dlatego ja wyznaję inną zasadę, czyli dobór mocy grzewczej pompy do obciążenia cieplnego domu, tylko tak,bez wliczania w to mocy grzałki, która to grzałka ma za zadanie jedynie wspomagać grzanie przy spadku temperatury ponad obliczeniową.
Wliczanie mocy grzałki w obciążenie cieplne domu jest bezsensem.

Tulisko
29-12-2020, 13:05
Dlatego ja wyznaję inną zasadę, czyli dobór mocy grzewczej pompy do obciążenia cieplnego domu, tylko tak,bez wliczania w to mocy grzałki, która to grzałka ma za zadanie jedynie wspomagać grzanie przy spadku temperatury ponad obliczeniową.
Wliczanie mocy grzałki w obciążenie cieplne domu jest bezsensem.

Sęk w tym że ta pompa przy jego obciążeniu właśnie tak jest dobrana...Z tego co pamiętam ma 4.2kW przy -15st., to czego się tutaj bać? Że ładnie moduluje moc? Podejrzewam że jakby podbił zasilanie to jest w stanie przeorać cały sezon w taniej taryfie;)

Andrzej5101
29-12-2020, 14:41
Krychacz
Jeżeli pompa chodzi cały czas a temperatura wewnątrz jest stała,
znaczy to, że pompa osiąga punkt równowagi;
- ilość energii traconej jest równa energii pozyskanej,
- jeżeli CI to nie odpowiada - to zobacz uwagi kolegi codix .

Jacekss
30-12-2020, 07:22
- podaje , że dla obciążenia cieplnego 4,5 kW do 5,5 kW ,
- sugeruje dobór urządzenia " 5 kW "
- jako najbardziej optymalne

tak to będzie prawdziwe bez uwzględnienia taryfy G12 czy G12w.. jak będziemy chcieli grzać przede wszystkim w tanich godzinach to warto mieć jednostkę mocniejszą. oczywiście to zależy od warunków temp w danej zimie. ostatnio akurat zimy są słabsze, więc możliwe że 5kW wystarczy.

Krychacz
30-12-2020, 07:41
tak to będzie prawdziwe bez uwzględnienia taryfy G12 czy G12w.. jak będziemy chcieli grzać przede wszystkim w tanich godzinach to warto mieć jednostkę mocniejszą. oczywiście to zależy od warunków temp w danej zimie. ostatnio akurat zimy są słabsze, więc możliwe że 5kW wystarczy.

Widzę że mamy b. podobne domy i pompy o tej samej mocy. Czy jesteś w stanie podać jakieś dane odnośnie zużycia CO+CWU za sezony?.

gawel
30-12-2020, 07:41
tak to będzie prawdziwe bez uwzględnienia taryfy G12 czy G12w.. jak będziemy chcieli grzać przede wszystkim w tanich godzinach to warto mieć jednostkę mocniejszą. oczywiście to zależy od warunków temp w danej zimie. ostatnio akurat zimy są słabsze, więc możliwe że 5kW wystarczy.

od 17 lat grzałem dom prądem w różnych taryfach i konfiguracjach starając się wymusić zużycie II strefy, ale od 2019 roku grzałem non-stop bez żadnych reżimów i spowodowało to wzrost zużycia w I strefie w stosunku do II o ok 5% to bardzo niewiele bo różnica w cenie za 1kWh wynosi 75 gr-40gr =35 gr . ok 350kwh(5%) x 35gr =122 zł/rok

Jedynie PC cwu pracuje w rezimie bo zasobnik ma 300l

Średnia cena za 1 kwh z faktury 49 gr.

Andrzej5101
30-12-2020, 07:58
- W lipcu zamontowana fotowoltaika 9 kWP z uwagi na to skłoniliśmy się co do instalacji PC PW.
- Mając 9 kWP - należy dążyć ;
.....- do ciągłej pracy pompy,
.....- a tym samym zapewniasz sobie duży komfort cieplny przez cały czas,

Pompa 5 kW dla mocy cieplnej budynku 4,3 kW, w całym zakresie pracy
będzie pracowała ;
.....- z dużym zapasem mocy,
.....- przy bardzo dobrej modulacji,

- Kierując się OZC doliczyliśmy kW potrzebne na CWU i założyliśmy 5,5 kW dla -16 st..
- Czy Panów zdaniem nie jest to pompa zbyt słaba?.
- Czy praca ciągła w obecnych warunkach ( niestety nie wiem jak będzie w okresie przejściowym ) nie skróci drastycznie żywotnośći PC?
- Zużycie dobowe pomiędzy 17-22 kW CO+CWU. .
Masz prawidłowo dobraną pompę

Krychacz
30-12-2020, 08:01
Masz prawidłowo dobraną pompę

Ok dziekuje za pomoc!

Arturo1972
30-12-2020, 10:20
tak to będzie prawdziwe bez uwzględnienia taryfy G12 czy G12w.. jak będziemy chcieli grzać przede wszystkim w tanich godzinach to warto mieć jednostkę mocniejszą. oczywiście to zależy od warunków temp w danej zimie. ostatnio akurat zimy są słabsze, więc możliwe że 5kW wystarczy.
O widzę, że nastąpiła naturalna zamiana Kospela na pompę ;)
I to jest właśnie zaleta grzania prądem i wodną podłogówka nad kablami :)

PaRa
30-12-2020, 13:08
Aż sprawdziłem jakie parametry ma moja pompa i dom.

PC PW 7 kW - grzeję tylko w taryfie nocnej G12W
W sypialni termometr pokazuje 22
Na zewnątrz 4 stopnie, w podłogę idzie 29 a wraca 25 modulacja 39/40.

Wychodzi na to, że dla mojego sposobu grzania moc PC jest ok. Jak Dojdzie fotowoltaika i będę chciał grzać non stop to będzie trochę za duża.

Andrzej5101
30-12-2020, 15:34
PC PW 7 kW - grzeję tylko w taryfie nocnej G12W
Jak Dojdzie fotowoltaika i będę chciał grzać non stop to będzie trochę za duża.
Jak obecnie z komfortem cieplnym, przy tym sposobie grzania?

PaRa
30-12-2020, 17:27
Jak obecnie z komfortem cieplnym, przy tym sposobie grzania?

Pompa w tym momencie - 18:00 pokazuje tem. na zewnątrz 4 stopnie, w mojej sypialni tem. 22,3 i wilgotność 54,6%
Tem. spadnie do 22:00 pewnie o 0,5 stopnia, lubię jak jest troszkę chłodniej jak idę spać. Natomiast jak wstaje jest ciepło bo grzeje całą noc ( odwrotnie niż w domu rodzinym gdzie był piec).
PC pokazuje mi zużycie CO od początku sezony około 550 kWh, w zaokrągleniu to 240 zł, nie chce mi się wierzyć że tak mało.

plusfoto
30-12-2020, 17:36
Pompa w tym momencie - 18:00 pokazuje tem. na zewnątrz 4 stopnie, w mojej sypialni tem. 22,3 i wilgotność 54,6%
Tem. spadnie do 22:00 pewnie o 0,5 stopnia, lubię jak jest troszkę chłodniej jak idę spać. Natomiast jak wstaje jest ciepło bo grzeje całą noc ( odwrotnie niż w domu rodzinym gdzie był piec).
PC pokazuje mi zużycie CO od początku sezony około 550 kWh, w zaokrągleniu to 240 zł, nie chce mi się wierzyć że tak mało.


Rozumiem że to jest bez CWU

PaRa
30-12-2020, 17:55
Rozumiem że to jest bez CWU

Tak, tylko ogrzewanie. Dla CWU 140 kWh od 1 pazdziernika ( wyzerowałem licznik ), przy taryfie nocnej to 20 zł miesięcznie. ( 140 x 0,42 ) / 3.
Te cyfry mam z PC bo nie mam opomiajrowanego zużycia prądu przez PC, ktoś twierdził że pompa podaje prawidłowe danie o ile napięcie w sieci ma 230V
Do ogrzewania dochodzi jeszcze zużycie prądu przez grzałkę w drabince łazienkowej średnio 25 kWh miesięcznie, drabinka działa cały rok ( suszenie ręczników ).

Arturo1972
30-12-2020, 18:33
Jak obecnie z komfortem cieplnym, przy tym sposobie grzania?
Nie wiem co Wy macie z tym komfortem życia przy grzaniu w godzinach taniej taryfy ;)
Nie wiem jak może być niższy przy spadku nawet max. 0,5st.C w przeciągu kilku czy nawet kilkudziesięciu godzin :D
Ja dokładając 1h w dziennym okienku czyli do 16.00 mam praktycznie stałą temperaturę w domu cały czas.

1igor1
30-12-2020, 19:04
nie każdy ma kilka ton betonu w podłodze, po prostu tyle

dzimberto
30-12-2020, 19:26
Witam ponownie
podłączyłem bufor,copy lepsze
podłączyłem zasilanie grzejników na samej górze,potem zasil. podłogówki(każdy obieg ma własną pompkę
potem niżej powrót podłogi i na samym dole powrót grzejników
z drugiej strony na samej górze zasil bufora z pompy i na samym dole powrót do pompy
modem do internetu działa ale nie pokazyje mi wszystkich funkcji,tylko czy pompa pracuje temperaturę wody i temp cwu
nic poza tym
wyskakuje że niema nowszego oprogramowania i zresetowałem 2 razy modem i czekałem po 30 min i nic
co można zrobić?
czy można gdzieś pobrać oprogramowanie nowsze i wgrać jakoś?
pozdrawiam

dzimberto
30-12-2020, 19:33
miga co 1sek status na zielono na modemie
2 pozostałe palą się cały czas na zielono

Andrzej5101
30-12-2020, 19:46
Ja dokładając 1h w dziennym okienku czyli do 16.00 ,
mam praktycznie stałą temperaturę w domu cały czas.
Temperaturę możesz mieć stałą, ale będziesz czuł chłód gdy brak ciepła.

plusfoto
30-12-2020, 20:04
Temperaturę możesz mieć stałą, ale będziesz czuł chłód gdy brak ciepła.


Ale od czego mam czuć ten chłód? Podłoga ma cały czas stałą temperaturę +/- 0,25 stopnia , to samo powietrze w domu - więc od czego ten chłód?

BikeBarian
30-12-2020, 20:11
Pompa w tym momencie - 18:00 pokazuje tem. na zewnątrz 4 stopnie, w mojej sypialni tem. 22,3 i wilgotność 54,6%
Tem. spadnie do 22:00 pewnie o 0,5 stopnia, lubię jak jest troszkę chłodniej jak idę spać. Natomiast jak wstaje jest ciepło bo grzeje całą noc ( odwrotnie niż w domu rodzinym gdzie był piec).
PC pokazuje mi zużycie CO od początku sezony około 550 kWh, w zaokrągleniu to 240 zł, nie chce mi się wierzyć że tak mało.

Przy takim zużyciu jak ci wyszło z OZE - 7696 kWh/rok to przy SCOP 3 będziesz płacił rocznie za grzanie i CWU ~1800zl. Jeśli twój dom jest nowy i kupowałeś PC bez żadnych dotacji i ulg to ja osobiście nie wiem czy bym szedł w PC...1000L bufor grzany w G12w byłby dużo tańszy a zaoszczędzoną kasę bym pewnie w PV wpakowął..no ale to nie wątek o tym więc nie drążę tematu.

MiG25
30-12-2020, 20:13
miga co 1sek status na zielono na modemie
2 pozostałe palą się cały czas na zielono

Piszesz o Smart Cloud , musisz się zarejestrować w Service Cloud ,żeby widzieć więcej parametrów.

Arturo1972
30-12-2020, 20:22
Przy takim zużyciu jak ci wyszło z OZE - 7696 kWh/rok to przy SCOP 3 będziesz płacił rocznie za grzanie i CWU ~1800zl. Jeśli twój dom jest nowy i kupowałeś PC bez żadnych dotacji i ulg to ja osobiście nie wiem czy bym szedł w PC...1000L bufor grzany w G12w byłby dużo tańszy a zaoszczędzoną kasę bym pewnie w PV wpakowął..no ale to nie wątek o tym więc nie drążę tematu.
A to zależy jak leży ;)
Ja płacę rocznie za c.o+cwu 1200zl(3200kWh) zamiast 3600zl mając bufor z grzałka i tak już prawie 8 lat.
Jak jesteś dobry w matematyce to oblicz ile zyskałem przez ten czas grzejąc pompą zamiast buforem,czy tam kablami czy Kospelem ;)
Panele PV to też koszt i to bardzo duży :)
Ale zaoszczędzonej kasy na buforze ani sni mi się inwestować w PV :D

dzimberto
30-12-2020, 20:33
Tak złożyłem wniosek ale wyskakuje żeby podać dane jakieś firmy itp

MiG25
30-12-2020, 21:12
To wymyśl jakąś ( i to dosłownie )

PaRa
30-12-2020, 22:13
Przy takim zużyciu jak ci wyszło z OZE - 7696 kWh/rok to przy SCOP 3 będziesz płacił rocznie za grzanie i CWU ~1800zl. Jeśli twój dom jest nowy i kupowałeś PC bez żadnych dotacji i ulg to ja osobiście nie wiem czy bym szedł w PC...1000L bufor grzany w G12w byłby dużo tańszy a zaoszczędzoną kasę bym pewnie w PV wpakowął..no ale to nie wątek o tym więc nie drążę tematu.

Bufor to był mój 1 pomysł na CO i CWU, nawet oglądałem ten system montowany przez asolt. Jak poznałem jego koszt i zobaczyłem ile miejsca zajmuje to przyszedł czas na PC PW, przeliczyłem jak szybko PC spłaci wyższy koszt zakupu, dostałem 25% dotacji i dlatego jest pompa.
Dziś pewnie poszedłbym w kable grzewcze, tym bardziej że prawdopodobnie będę miał fotowoltaikę z dotacją 80%.
OZE - 7696 kWh/rok wyszło z obliczeń w programie, a życie pokazało że potrzeba energii na CO sporo mniej.

BikeBarian
30-12-2020, 23:51
A to zależy jak leży ;)
Ja płacę rocznie za c.o+cwu 1200zl(3200kWh) zamiast 3600zl mając bufor z grzałka i tak już prawie 8 lat.
Jak jesteś dobry w matematyce to oblicz ile zyskałem przez ten czas grzejąc pompą zamiast buforem, czy tam kablami czy Kospelem ;)
Panele PV to też koszt i to bardzo duży :)
Ale zaoszczędzonej kasy na buforze ani sni mi się inwestować w PV :D

Po 8 latach zaoszczędziłeś prawie 20k plnów...i jeśli kupujemy PC bez dotacji i ulg to tyle może wynieść różnica w cenie instalacji CO+CWU z buforem vs z PC. Gdybym przyjął, że masz SCOP=3 to wychodzi, że potrzebujesz jakieś 10000KWh na CO+CWU...w tym wypadku bufor już nie jest opłacalny. Te proporcje by się zmieniły przy zapotrzebowaniu około 6000KWh na rok. Okres zwrotu PC wydłuża się do 13 lat i wtedy zastanowiłbym się mocno nad buforem a PC PW kupiłbym za 12 lat jak stanieją i czynnik CO2 albo R290 się już mocno upowszechni.

Arturo1972
31-12-2020, 10:31
Po 8 latach zaoszczędziłeś prawie 20k plnów...i jeśli kupujemy PC bez dotacji i ulg to tyle może wynieść różnica w cenie instalacji CO+CWU z buforem vs z PC. Gdybym przyjął, że masz SCOP=3 to wychodzi, że potrzebujesz jakieś 10000KWh na CO+CWU...w tym wypadku bufor już nie jest opłacalny. Te proporcje by się zmieniły przy zapotrzebowaniu około 6000KWh na rok. Okres zwrotu PC wydłuża się do 13 lat i wtedy zastanowiłbym się mocno nad buforem a PC PW kupiłbym za 12 lat jak stanieją i czynnik CO2 albo R290 się już mocno upowszechni.
Czyli przy 6000kWh zużycia na c.o+cwu wchodzimy juz w dom pasywny bo w moim przypadku zużycie na cwu to ok.4000kWh ;)
Każdy zapomina o cwu a u mnie jest to prawie 50% całościowego zużycia prądu przez pompę ;)

gawel
31-12-2020, 11:01
Czyli przy 6000kWh zużycia na c.o+cwu wchodzimy juz w dom pasywny bo w moim przypadku zużycie na cwu to ok.4000kWh ;)
Każdy zapomina o cwu a u mnie jest to prawie 50% całościowego zużycia prądu przez pompę ;)

To modelowo chyba że masz 3 nastolatki na stanie, to niemodemowo :D albo również 250m2 to też modelowo.

4000 kWh to dużo na cwu to pobrany prąd przez PC czy ciepło wyprodukowane na cwu?

Arturo1972
31-12-2020, 11:15
To modelowo chyba że masz 3 nastolatki na stanie, to niemodemowo :D albo również 250m2 to też modelowo.

4000 kWh to dużo na cwu to pobrany prąd przez PC czy ciepło wyprodukowane na cwu?
Co najlepsze, są dwie osoby na pokładzie jedynie :)
Ale nie myjemy się w misce czy pod prysznicem ale w wannie się kąpiemy :)

gawel
31-12-2020, 11:22
Co najlepsze, są dwie osoby na pokładzie jedynie :)
Ale nie myjemy się w misce czy pod prysznicem ale w wannie się kąpiemy :)

a wanna bagatela narożna 3 osobowa 500L :eek:

misiek30
31-12-2020, 11:48
To wymyśl jakąś ( i to dosłownie )

A jak jest już raz zarejestrowana to można jeszcze raz na inny login czy trzeba usunąć poprzedni?

daniel1986
01-01-2021, 09:47
Zastanawiam sie nad pompa Panasonic Aquarea H 12kW 3-faz All in one. Gdzies przeczytalem, ze nie ma mozliwosci podpiecia cyrkulacji do wbudowanego zasobnika (nie ma krocca?). Ciezko mi w to uwierzyc, jakis uzytkownik moze potwierdzic albo zaprzeczyc ?

MiG25
01-01-2021, 15:07
Tak , nie ma czegoś takiego jak cyrkulacja w All-In-One. Zawsze można podłączyć ją do wejścia zimnej wody zbiornika. Nie będzie to tak jak powinno być (w środku zbiornika) , ale da się to obejść.
Można próbować podłączać do zaworu spustowego ( do opróżniania resztek ) ze zbiornika, ale i tak powracająca woda z cyrkulacji trafi na sam dół zbiornika.

daniel1986
01-01-2021, 21:34
Dzieki za odpowiedz. Czyli ogolnie cyrkulacja bedzie dzialac. A jakie sa negatywne skutki wpuszczania powrotu cyrkulacji na dol zbiornika ? Woda sie bardziej wymiesza i bedzie zimniejsza na gorze ?

BikeBarian
02-01-2021, 00:32
Dzieki za odpowiedz. Czyli ogolnie cyrkulacja bedzie dzialac. A jakie sa negatywne skutki wpuszczania powrotu cyrkulacji na dol zbiornika ? Woda sie bardziej wymiesza i bedzie zimniejsza na gorze ?

Zazwyczaj jest tak że woda z cyrkulacji w zależności jaki kto ma sterownik może mieć temperaturę od np 25 do 50st. Jeśli teraz te 50 st (np sterownik cyrkulacji bazujący tylko na harmonogramie tygodniowym zał/wył pompy cyrkulacji bez kontroli temperatury) trafi na dół zbiornika to będzie to marnotrawstwo. Szybko zbiornik wychłodzimy. Do sterowania cyrkulacja polecam termostat z harmonogramem tygodniowym. Łatwo ustawić temp wody dla zał i wył pompy oraz można dodatkowo ustawić kiedy ta temperatura będzie niższa (np tryb nocny) a kiedy wyższa (np. okres wzmożonego poboru wody).

MiG25
02-01-2021, 08:34
Każda cyrkulacja ,jaka by nie była to straty i marnotrawstwo kosztem wygody.
Chodzi o to ,żeby powracająca woda miała tą samą temperaturę jak warstwa wody do której powraca ( przy jej ciągłym włączeniu).
Przy dorywczej pracy cyrkulacji woda najpierw wraca zimna ( ale nie aż taka jak w sieci) i narasta. Więc wprowadzanie jej na dole może wcale nie jest takie złe.

Ja mam cyrkulację podłączoną pod alarm , i niektóre czujki ją aktywują na 3 min , po czym jest blokowana na 30 min. Zaleta to ,że jak nikogo w domu nie ma ( a to czasami trudno przewidzieć harmonogramem) to cyrkulacja nie chodzi.

dzimberto
02-01-2021, 09:43
Witam ponownie
próbowałem z ustawieniami pompy z buforem
coś jest dziwne
ustawienia mam 41/-15 i 31/15
delte miałem 7 zrobiłem na 8
pompa ma ustawiony czas pracy 4;30h MIAŁA 7 h
nie wiem co jest grane
startuje z 20 i podbija do 49hz ,podbije temp do zadanej ale wyrównuje powrót i chodzi non stop a powinna się wyłączyć
nie wiem jaka róznica ma być między wyjściem z pompy a wejściem do pompy czyli powrót z domu
jak jej włączę mięśniaka (muskuł )na 30 min podbije temp trochę na zasilaniu i się wyłączy
obiegówka tylko chodzi
sam nie wiem jak to ugryzć
głowice przymknąłem na 22st ale obiegówka chodzi non stop
przepływy po stronie pompy są większe niż po stronie domu
proszę o pomoc,bo mam jeszcze dziś wolne a jutro już jadę do pracy na 7 tyg i jak nic nie zrobię to będę musiał ją puścić w harmonogram
pozdrawiam wszystkich

dzimberto
02-01-2021, 09:50
jeszcze jedno
przekłamują czujniki na pompie chyba bo w buforze mam czujniki i pokazują o 2,5 st większą temp
może wydłużyć czas pracy do 8 h i deltę,bo powinna przecież się wyłączyć jak podbije temp do zadanej plus 2 st a powrót powinien być niższy a ona wyrównuje temp i sie nie wyłącza

plusfoto
02-01-2021, 09:55
A Jak obiegówka się wyłączy to skąd pompa ma wiedzieć kiedy woda w buforze ostygła na tyle aby się złączyć .

MiG25
02-01-2021, 10:00
Co do czujników , to rok temu były posty ( nie pamiętam użytkownika) , który pisał o przekłamywaniu czujników w monobloku ( ten jest narażony bardziej na niskie temperatury zewnętrzne , ale w splicie jest ten sam problem) . Generalnie chodziło o to ,że na samych czujnikach nie miał blaszek/sprężynek , które trzymają i dociskają czujnik do rury. Przy okazji można dać pastę termoprzewodzącą (jak do procesorów) , aby jeszcze lepiej czujnik przekazywał temperaturę , oraz dodatkowe doizolowanie rur wodnych w monobloku , szczególnie w miejscach czujników ( ogólnie pamiętać trzeba ,że w są 4 czujniki temperatury , trzy czujniki na rurach wodnych , i jeden na gazowych) .
Jak już to zrobisz to można pokusić się o kalibrację.
Masz do tego bufora opcjonalną płytę i włączoną opcję bufora w menu ?

MiG25
02-01-2021, 10:01
A Jak obiegówka się wyłączy to skąd pompa ma wiedzieć kiedy woda w buforze ostygła na tyle aby się złączyć .

Jak jest opcjonalna płyta , to jest i czujnik temperatury w buforze , więc to akurat powinna wiedzieć ;)

dzimberto
02-01-2021, 10:11
no nie mam płyty
myślałem że to pójdzie tak jak teraz
dziwne że jak jej wymuszę podbicie temp to się wyłączy wtedy,ale stoi 25 min i załącza się znowu pomimo delty
jeśli deltę ma 7 to powinna mieszać wodę do np 28 jeśli ma zadaną 35 a ona pomiesza do 32 i znowu się załącza
można coś doraznie teraz zrobić bo i jest podłogówka i grzejniki też cżęść otwarta
na chłopski rozum powinna podbic temp i się wyłączyć
wcześniej pompki po stronie domu były na maxa ale non stop mieszało wodę i jeszcze gorzej pracowała
czemu przy delcie 7 czy 8 nie miesza jej i nie schodzi do 28 st np tylko o 3 st
wodę jak pcha to powrót jest cieplejszy ja zasilanie i wcześniej tak robiła że najpierw wyrównała temp i spadł powrót i sią włączała

dzimberto
02-01-2021, 10:18
pompa ma te czujniki na zasilaniu i powrocie więc jak mierzy temp to wie do jakiej zagrzać wg krzywej i tak samo powinna wiedzieć jak powrót jest cieplejszy to powinna tak długo mieszać aż będzie powrót zimniejszy oczywiście o wartość delty
obiegówki chodzą non stop więc glikol non stop ma obieg w układach i w pompie

dzimberto
02-01-2021, 10:30
może być problem jeśli powrót podłogówki jest wyżej jak z grzejników?
mam tak podłączone:
są 4 wyjscia na buforze
na 1 od góry zasilanie grzejników
potem zasilanie podłogówki
następnie powrót podłogówki i na samym dole powrót grzejników,na tej samej wysokości jak powrót do pompy
może tu jest problem

MiG25
02-01-2021, 10:34
Więc po pierwsze jak masz sterowanie Temperaturą wody , to obiegówka w pompie wyłączy się tylko wtedy , kiedy wyłączysz Pompę ciepła (ręcznie bądź z harmonogramu).
Delta to tylko sugestia dla pompy , stara się ją utrzymać , ale dochodzi do takiego momentu ( jak odbiór jest mniejszy niż generacja ciepła) , że powrót zaczyna doganiać zasilanie , i delta juz nie jest utrzymywana , tylko pompa patrzy na temperaturę zasilania ( żeby nie przekroczyła o 2 temperatury docelowej , a nie żeby utrzymywać deltę).
Napisz jeszcze raz jakie masz wszystkie temperatury ( docelową , zasilanie i powrót) w momencie kiedy się wyłącza i załącza.

dzimberto
02-01-2021, 11:11
Więc po pierwsze jak masz sterowanie Temperaturą wody , to obiegówka w pompie wyłączy się tylko wtedy , kiedy wyłączysz Pompę ciepła (ręcznie bądź z harmonogramu).
Delta to tylko sugestia dla pompy , stara się ją utrzymać , ale dochodzi do takiego momentu ( jak odbiór jest mniejszy niż generacja ciepła) , że powrót zaczyna doganiać zasilanie , i delta juz nie jest utrzymywana , tylko pompa patrzy na temperaturę zasilania ( żeby nie przekroczyła o 2 temperatury docelowej , a nie żeby utrzymywać deltę).
Napisz jeszcze raz jakie masz wszystkie temperatury ( docelową , zasilanie i powrót) w momencie kiedy się wyłącza i załącza.

teraz wyłączyłem ją żeby doizolować czujniki (jak je skalibrować)
temp teraz jest 27 zasil i 27 powrót
włączyłem pompę i pcha wode przez bufor i układy i temp jest 33 powrót i 29 zasil
ale sprężarka narazie stoi
teraz 32 zasil i 34 powrót i załączyła się pompa,spręzarka
nastawy na krzywej grzewczej 41/-15 i 31/15
wyłączy się sprężarka,ale obiegówka w pompie działa jak jej włącżę powera na 30 min
wtedy podbije o 3-2 st zasil i jest ta różnica między pomiędzy zasil a powrotem się wyłącza sprężarka

dzimberto
02-01-2021, 11:17
teraz pracuje na 31hz i zasil 34 a powrót 31

codix
02-01-2021, 11:19
teraz wyłączyłem ją żeby doizolować czujniki (jak je skalibrować)
temp teraz jest 27 zasil i 27 powrót
włączyłem pompę i pcha wode przez bufor i układy i temp jest 33 powrót i 29 zasil
ale sprężarka narazie stoi
teraz 32 zasil i 34 powrót i załączyła się pompa,spręzarka
nastawy na krzywej grzewczej 41/-15 i 31/15
wyłączy się sprężarka,ale obiegówka w pompie działa jak jej włącżę powera na 30 min
wtedy podbije o 3-2 st zasil i jest ta różnica między pomiędzy zasil a powrotem się wyłącza sprężarka

Co do kalibracji to na wylaczonej pompie(żeby nie grzala) w menu wlacz samą obiegówkę(ta w pompie ciepła)niech mieli wode tylko pomiedzy jednostka a buforem zostaw tak na 10min czujnik zasil i powrotu ma pokazywac tak samo jak tak nie jest to korekta w menu serwisowym

dzimberto
02-01-2021, 12:36
pompa nadal pracuje na 40 hz
zasil 36 st powrót 33st

dzimberto
02-01-2021, 13:05
nie mam nic w menu servisowym odnośnie kalibracji czujników
pompa znowu wyrównała temperaturę i musiałem ją wyłączyć,sprawdzę te czujniki

Kaizen
02-01-2021, 13:54
Każda cyrkulacja ,jaka by nie była to straty i marnotrawstwo kosztem wygody.

Nieprawda. Cyrkulacja na żądanie to czysta oszczędność.
Zamiast wylewać wodę o temperaturze co najmniej pokojowej (płacić za wodę i ścieki i ogrzanie od tych 8 do 21*+) masz powrót tej letniej wody do zasobnika.

A żądanie można łatwo przesyłać - sposoby różne Wystarczy 30zł (https://www.aliexpress.com/item/4001011322955.html) i asystent, którego już praktycznie każdy ma w kieszeni.

Lubuszmen
02-01-2021, 13:58
@All
W jakim celu jest service-cloud opcja: "Temp. zewn. wł. grzania:"
przecież jak ustawisz wyłączenie np. 21 to wiadomo, że poniżej 21 PC powinna działać - jeśli jest włączona.

codix
02-01-2021, 14:01
nie mam nic w menu servisowym odnośnie kalibracji czujników
pompa znowu wyrównała temperaturę i musiałem ją wyłączyć,sprawdzę te czujniki

Bo patrzysz do menu instalatora a nie do ukrytego serisowego