PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

Awinion
14-01-2021, 20:46
Wklejam zdjęcie z instalacji. Jedyne co zostało zmienione, to dołożona osobna obiegówka do łazienki.

od razu powiem, ze parter i piętro są osobno / niezależnie ogrzewane

Zawór przełączający CO/CWU masz na powrocie. Pompy obiegowe są na zasilaniu i ten filtr skośny jest zamontowany odwrotnie.
Ustaw krzywą na max 30C przy obecnych temperaturach zewnętrznych, 48C przy podłogówce to nieporozumienie. Zmniejsz prędkości pomp obiegowych. Pompa ciepła zejdzie z obrotów, a efekt grzania będzie taki sam.

uciu
14-01-2021, 23:23
Grzeje caly czas w 2taryfie plus 1godz w drogiej na krzywej, podbitej o 4st w taniej. Dodatkowo mam w pokoju termostat wl i wyl dodatkową pompke obiegowa.
Wahania temp max 1stopien ale wieczorem chodna podloga.
Spróbowałbym grzania non stop na niskiej krzywej.
Skoro u mnie termostat steruje tylko dodatkową obiegówka czy musze cos zmieniac w ustawieniach PC?

Czy jak wylacze dodatkowa obiegowke np termostatem przez obnizenie zadanej temperatury pompka obiegowa z pompy ciepla wydoli by zasilić uklad?
Mam grzane 115m podlogi na jednym poziomie, rury 18mm ok 700m, bufor 50l. Sdc9 3fazy

Chce zobaczyc jak spadnie ilosc defrostow bo obecnie mam co.35m i sprężarka wiekszosc czasu chodzi na 6x Hz. Chce tez porownac zuzycie pradu choć zanim ustawie odpowiednia krzywa minie troche czasu;).

Mam g12w i w weekendy pompa schodzi ale w tygodniu w taniej taryfie musi nadrabiać wiec wysoka modulacja...

Inna opcja - harmonogramem wymusze grzanie na od 22 do np 17. Większość czasu pompa bedzie działać w taniej taryfie choć to w sumie nie ma sensu bo raptem bedzie 10h w taniej i 9 w drogiej - choć tu może jak bedzie startować w taniej to zanim wejdzie w drogą zmoduluje ?

codix
15-01-2021, 05:45
Grzeje caly czas w 2taryfie plus 1godz w drogiej na krzywej, podbitej o 4st w taniej. Dodatkowo mam w pokoju termostat wl i wyl dodatkową pompke obiegowa.
Wahania temp max 1stopien ale wieczorem chodna podloga.
Spróbowałbym grzania non stop na niskiej krzywej.
Skoro u mnie termostat steruje tylko dodatkową obiegówka czy musze cos zmieniac w ustawieniach PC?

Czy jak wylacze dodatkowa obiegowke np termostatem przez obnizenie zadanej temperatury pompka obiegowa z pompy ciepla wydoli by zasilić uklad?
Mam grzane 115m podlogi na jednym poziomie, rury 18mm ok 700m, bufor 50l. Sdc9 3fazy

Chce zobaczyc jak spadnie ilosc defrostow bo obecnie mam co.35m i sprężarka wiekszosc czasu chodzi na 6x Hz. Chce tez porownac zuzycie pradu choć zanim ustawie odpowiednia krzywa minie troche czasu;).

Mam g12w i w weekendy pompa schodzi ale w tygodniu w taniej taryfie musi nadrabiać wiec wysoka modulacja...

Inna opcja - harmonogramem wymusze grzanie na od 22 do np 17. Większość czasu pompa bedzie działać w taniej taryfie choć to w sumie nie ma sensu bo raptem bedzie 10h w taniej i 9 w drogiej - choć tu może jak bedzie startować w taniej to zanim wejdzie w drogą zmoduluje ?

Przeciez masz tak zrobione ze jak termostat wylaczy obiegowke to pompa nie daje rady przepchac wody przez ta wylaczona obiegowke bo przez bufor ma łatwiej i nagrzewa sie woda w buforze i wylacza sie pompa.

Kolega ma tak zrobione bo tez sie nie wyrabia tylko w taniej ze startuje jak sie wieczorem zaczyna tania i rano jest juz zmodulowana gówno ciagnie to wyjezdza np.godzinke w droga robi przerwe potem znowu o 13tej start i znowu wjezdza z np.godzinke w droga.
Tylko krzywa musisz tak ustawic zeby miec cieplo w domu ale zeby jej termostat nie wylaczal .

Co do defrostow to tez sie tak sztywno tego czasu nie trzymaj bo tu kazdy wali teze ze jak chodzi na najnizszych to sie rzadziej szroni a nie mowie ze zawsze ale czesto bywa tak ze poprostu sie szroni co iles tam wyprodukowanych kwh.
Wiec jaka roznica jak ty teraz np.dostarczysz w ciagu 1,5godz do domu 9kwh i zaliczysz dwa defrosty a jak zjedziesz na mniejsza moc i bedziesz mial defrost co 1,5godz ale w tym czasiedostarczysz tylko 7kw.
Patrz co jaka energie wyprodukowana jest defrost a nie co jaki czas

misiek30
15-01-2021, 06:24
U mnie pompa pracuje non stop na krzywej grzewczej , i na temperaturze czynnika. Jak miałem ustawione na sterowanie temperaturą pokojową, to po pierwsze były coraz większe rozbieżności między górą a dołem domu , a po drugie jak pompa postała 2-3 godziny to temperatura w instalacji spadła tak nisko że później po stracie jak pompa robiła defrost to włączała grzałke. Kiedy idzie non stop defrost robi tylko czynnikiem w pare minut. Dodam że mam starą instalację żeliwne grzejniki , zład wody około 250 litrów, temperatura wody 39-41 stopni przy zewnętrznej 2/-2 stopnie.

MiG25
15-01-2021, 07:04
Co do defrostow to tez sie tak sztywno tego czasu nie trzymaj bo tu kazdy wali teze ze jak chodzi na najnizszych to sie rzadziej szroni a nie mowie ze zawsze ale czesto bywa tak ze poprostu sie szroni co iles tam wyprodukowanych kwh.


Może mając jednostkę wentylatorową wychodzenie z założenia ,że "po prostu się szroni co ileś tam wyprodukowanych kwh" jest ok , ale przy dwuwentylatorowych da się znaleźć przy danych warunkach produkcję , przy której 1. parownik zachodzi lekko szronem i pracuje dalej , 2.zachodzi raz na godzinę , 3. zachodzi tak ,że po 15 minutach już mógłby się odszraniać ale limit 35min mu nie pozwala... Kwestia doboru , co chcemy , bo w końcu i tak wyprodukujemy te kwh ,pytanie czy mamy czas , na produkcję tych samych kwh dłużej , czy jednak ciepło z domu tak ucieka ,że trzeba to robić szybciej.
No i na koniec ,defrost Mode 1 w jednostkach dwuwentlatorowych nie jest czymś złym , zrobi się w te 5-6 min bez wyłączania sprężarki ,bez grzałkek. Dużo gorzej jak będzie to mode 2 ..
W jednowentylatorowych jest ciutkę gorzej , sprężarka się zatrzymuje , grzałki (jak nie wyłączone) mogą się załączyć... No ale w końcu to powietrzna pompa ciepła ,defrosty muszą być :)

Jeremies
15-01-2021, 08:00
qbikm sitko/filtr w pompie masz czyste?

Sitko / filtr wyczyszczony a i tak błąd wyskakuje. Średnio raz dziennie. Po resecie i restarcie pompy działa przez jakiś czas i znów się pojawia. Tylko ile można restartować pompę...

codix
15-01-2021, 08:12
Sitko / filtr wyczyszczony a i tak błąd wyskakuje. Średnio raz dziennie. Po resecie i restarcie pompy działa przez jakiś czas i znów się pojawia. Tylko ile można restartować pompę...

Jakis zaworów z termostatami nie masz?

Jeremies
15-01-2021, 09:22
Jakis zaworów z termostatami nie masz?

100% podłogówka, dwa obiegi grzewcze (parter i piętro - dla każdego temperatura sterowana odrębnymi termostatami bezprzewodowymi.

codix
15-01-2021, 11:40
100% podłogówka, dwa obiegi grzewcze (parter i piętro - dla każdego temperatura sterowana odrębnymi termostatami bezprzewodowymi.

Czyli masz termostaty a bufor masz ?
I jak wpiety w instalacje?

codix
15-01-2021, 12:13
Czyli masz termostaty a bufor masz ?
I jak wpiety w instalacje?

I jak te termostaty dzialaja zamykaja jakies zawory czy wylaczaja pompki obiegowe czy jeszcze cos innego

plusfoto
15-01-2021, 12:27
100% podłogówka, dwa obiegi grzewcze (parter i piętro - dla każdego temperatura sterowana odrębnymi termostatami bezprzewodowymi.


Dodatkowo jaki zład wody po zamknięciu jednego z obiegów?

chcialbympompe
15-01-2021, 17:32
Dawno mnie tu nie było bo moja pompa pracuje od lat a ja prawie o niej zapomniałem :)

Jednak teraz przymierzam się do budowy obiektu o charakterze biurowym. Parter i piętro o łącznej powierzchni około 240m. Ze wstępnych wyliczeń wychodzi, że pompa 9kW będzie z zapasam (będzie reku i dobra izolacja). Z uwagi na popularność biorę pod uwagę Panasonica 3 fazowego.
Patrząc na dyskusję w ostatnim czasie zastanawiam się czy pompa obiegowa wbudowana w hydrobox obsłuży cały budynek? Bo jak wiedzę dodatkowe obiegówki to raczej kłopot...

I pytanie nr. 2
Jakie zasobnik 300l ze stali nierdzewnej jest obecnie optymalny cenowo/jakościowo?

Pozdrawiam wszystkich użytkowników PC w 2021r.!

MiG25
15-01-2021, 18:13
9kW ale jednowentylatorowe SDC , czy T-CAP ?
Nie wiem w sumie czy się różnią obiegówką , ale podejrzewam ,że nikt Ci tego ot tak nie potwierdzi ( bez projektu i obliczeń podłogówki i dopasowaniu do tego pompy obiegowej z PC) , bo to na granicy jest.. W razie czego możesz zostawić miejsce na sprzęgło hydrauliczne i dwie obiegówki za nim , a na start podłączyć bezpośrednio i zobaczyć ,czy wystarczy.

chcialbympompe
15-01-2021, 18:54
Pompa na pewno w wersji T-cap bo moc jest przecież potrzebna przy niskich temperaturach a nie przy +15 na zewnątrz ;)

Co do pomp obiegowych to liczę na opinie ludzi mających domy o podobnych powierzchniach i 2 kondygnacjach.

MiG25
15-01-2021, 19:34
Ja mam łącznie 380m2 podłogówki i od razu celowałem w sprzęgło i dodatkowe 2 obiegówki.
Edit: Z T-Capem jest o tle problem przy podłogówce , że jak temperatura powrotu na początku defrostu będzie niższa niż 27 stopni , to defrost będzie robiony w mode 2.

RadMac
15-01-2021, 19:52
Grzeje caly czas w 2taryfie plus 1godz w drogiej na krzywej, podbitej o 4st w taniej. Dodatkowo mam w pokoju termostat wl i wyl dodatkową pompke obiegowa.
Wahania temp max 1stopien ale wieczorem chodna podloga.
Spróbowałbym grzania non stop na niskiej krzywej.
Skoro u mnie termostat steruje tylko dodatkową obiegówka czy musze cos zmieniac w ustawieniach PC?

Czy jak wylacze dodatkowa obiegowke np termostatem przez obnizenie zadanej temperatury pompka obiegowa z pompy ciepla wydoli by zasilić uklad?
Mam grzane 115m podlogi na jednym poziomie, rury 18mm ok 700m, bufor 50l. Sdc9 3fazy

Mam podobny metraż podłogówki i też rury 18mm około 700m. Nie mam bufora. Krzywa 35/-15 25/15..W grudniu wyłączyłem harmonogram, obniżyłem krzywa o -4 i puściłem pompę samopas bo tak jak piszesz były często defrosty i wysoka częstotliwość sprężarki. Teraz defrosty są rzadsze i pracuje z mniejsza mocą, stabilniej. Temperatura w domu prawie na jednym poziomie. Do rachunku za grudzień w dziennej około 100 kWh ale za to mniej w nocnej.

Awinion
15-01-2021, 20:11
Dawno mnie tu nie było bo moja pompa pracuje od lat a ja prawie o niej zapomniałem :)

Jednak teraz przymierzam się do budowy obiektu o charakterze biurowym. Parter i piętro o łącznej powierzchni około 240m. Ze wstępnych wyliczeń wychodzi, że pompa 9kW będzie z zapasam (będzie reku i dobra izolacja). Z uwagi na popularność biorę pod uwagę Panasonica 3 fazowego.
Patrząc na dyskusję w ostatnim czasie zastanawiam się czy pompa obiegowa wbudowana w hydrobox obsłuży cały budynek? Bo jak wiedzę dodatkowe obiegówki to raczej kłopot...

I pytanie nr. 2
Jakie zasobnik 300l ze stali nierdzewnej jest obecnie optymalny cenowo/jakościowo?

Pozdrawiam wszystkich użytkowników PC w 2021r.!

Ja mam 1700mb rury 16mm na dwóch rozdzielaczach, mniej więcej po 850mb na każdy. Do każdego z rozdzielaczy idzie rura PEX 32. Rury idą do kotłowni i tam są połączone trojnikami i wpięte do jednostki zewnętrznej. Wszystk działa prawidłowo. Pompa obiegowa w PC daje radę bez problemu osiągnąć po 2L/min na każdym rotametrze, ale jeszcze takiego przepływu podczas pracy nominalnej nie widziałem. PC sama sobie reguluje przepływ na obiegowe. 7kW generacji J.

dzimberto
15-01-2021, 20:38
witam po przerwie
jak u was z zużyciem energii?
mi teraz przy - 8 w nocy i -2 w dzień bierze ok 30 kWh
wodę grzeje do 37 na ogrzanie domu i cwu 46 delta 6
ciekawi mnie ten weekend i temp około-20:eek:
defrosty tej nocy i za dnia były co ok 4 godz
jednak bufor sprawia że się szybciej odszrania
podbije temp i schodzi do 23-25 hz i tak do defrostu
pozdrawiam

MiG25
15-01-2021, 21:05
A mi bierze 40kWh na dzień , i co w związku z tym ?

Shadow7
16-01-2021, 01:22
@Shadow7 , z HeishaMon można :)

A mógłbyś opisać w skrócie co do tego potrzebuje żeby tego używać, poza pendrive na który wgram pliki do wgrania na moduł wifi pompy?

uciu
16-01-2021, 05:04
Ja od dziś testuje grzanie cały czas nie patrzac na 2 taryfe.
Obecnie jak włączy się pompa o 22 do 6 i 13 -17 to chodzi (wczoraj) cały czas na 74Hz przy krzywej 28(10) - 38(-15) podbitej o 4.
Dziś zmniejszam usuwam podbicie i jade cały dzień na krzywej + termostat pokojowy jako kaganiec.

misiek30
16-01-2021, 06:50
A mi bierze 40kWh na dzień , i co w związku z tym ?

Moja też bierze średnio 40 kW na dobę, ale to i tak taniej i przyjemniej niż węglem

MiG25
16-01-2021, 07:42
A mógłbyś opisać w skrócie co do tego potrzebuje żeby tego używać, poza pendrive na który wgram pliki do wgrania na moduł wifi pompy?

HeishaMon to projekt układu opartego na ESP8266 ,który podłącza się do PC i odczytuje wszystkie parametry ( nawet więcej niż ServiceCloud) i przekazuje je do brokera MQTT. (dodatkowo jest strona web ,z której te parametry można odczytać). Ma też funkcje sterowania pompą ( większość potrzebnych rzeczy do sterowania , a także dużo rzeczy z opcji instalatora , które w przeciwieństwie do ServiceCloud można przestawiać w locie , nie zatrzyma sprężarki).
Dodatkowo ma funkcję emulacji płyty opcjonalnej CZ-NS4P , da się ustawiać wszystkie jej funkcje w stylu Demand Control , SG ready , a nawet włączyć dwie strefy ( sam tego z powodzeniem używam).

GoHeishaMon to port HeishaMon w języku GO , da się to odpalić na każdej platformie ( RasperryPi , router z OpenWRT , Windows ,Linux ) , ale robione z myślą pod moduł CZ-TAW1. Tu na razie są podstawowe funkcje (odczyt danych , wysyłanie komend sterujących z brokera MQTT) , ale autor obiecuje nadrobienie "strat".

Więc do tego potrzebne jest coś , na czym zainstalujesz jakąś automatykę domową ( Domoticz , Home Assistant , Open Hub ,itp) ,z brokerem MQTT . najbardziej popularne urządzenia ,to RaspberyPi , i inne podobne , minikomputerki NUC , lub nawet starsze laptopy ( bo zamknięciu klapy są równie ekonomiczne).
Na GitHubie Heishamon są gotowe integracje pod odpowiednie automatyki do wykorzystania. A dalej to już to co komu fantazja na myśl przyniesie.

MiG25
16-01-2021, 07:47
Moja też bierze średnio 40 kW na dobę, ale to i tak taniej i przyjemniej niż węglem

Chodziło mi bardziej o to ,że pisanie mi bierze 30 , a mi 20 albo 40 nic nie wnosi. Każdy dom jest inny , każdy ma swoją preferowaną temperaturę ,a pompa zużyje energii tyle ile potrzeba , nie więcej i nie mniej:)

misiek30
16-01-2021, 08:26
Chodziło mi bardziej o to ,że pisanie mi bierze 30 , a mi 20 albo 40 nic nie wnosi. Każdy dom jest inny , każdy ma swoją preferowaną temperaturę ,a pompa zużyje energii tyle ile potrzeba , nie więcej i nie mniej:)

Zgadzam się

Shadow7
16-01-2021, 15:28
HeishaMon to projekt układu opartego na ESP8266 ,który podłącza się do PC i odczytuje wszystkie parametry ( nawet więcej niż ServiceCloud) i przekazuje je do brokera MQTT. (dodatkowo jest strona web ,z której te parametry można odczytać). Ma też funkcje sterowania pompą ( większość potrzebnych rzeczy do sterowania , a także dużo rzeczy z opcji instalatora , które w przeciwieństwie do ServiceCloud można przestawiać w locie , nie zatrzyma sprężarki).
Dodatkowo ma funkcję emulacji płyty opcjonalnej CZ-NS4P , da się ustawiać wszystkie jej funkcje w stylu Demand Control , SG ready , a nawet włączyć dwie strefy ( sam tego z powodzeniem używam).

GoHeishaMon to port HeishaMon w języku GO , da się to odpalić na każdej platformie ( RasperryPi , router z OpenWRT , Windows ,Linux ) , ale robione z myślą pod moduł CZ-TAW1. Tu na razie są podstawowe funkcje (odczyt danych , wysyłanie komend sterujących z brokera MQTT) , ale autor obiecuje nadrobienie "strat".

Więc do tego potrzebne jest coś , na czym zainstalujesz jakąś automatykę domową ( Domoticz , Home Assistant , Open Hub ,itp) ,z brokerem MQTT . najbardziej popularne urządzenia ,to RaspberyPi , i inne podobne , minikomputerki NUC , lub nawet starsze laptopy ( bo zamknięciu klapy są równie ekonomiczne).
Na GitHubie Heishamon są gotowe integracje pod odpowiednie automatyki do wykorzystania. A dalej to już to co komu fantazja na myśl przyniesie.

Czyli jakbym chciał się pobawić GoHeishaMon to potrzebuje coś Ala RaspberyPi i wgrane oprogramowanie z github na moduł cz-taw1, wtedy mam sterowanie i odczyt danych przez ew. Stronę web? Masz gdzieś rozpisane pełne możliwości? Z kolei HeishaMon to rozumem że moduł ESP8266 podpinam jakoś do pompy, pytanie gdzie? Bez lutowania?

MiG25
16-01-2021, 16:03
GoHeishaMon jest bez lutowania na module CZ-TAW1 :)
Heishamon trzeba sobie albo zlutować , no albo kupić gotową . Podpina się ją zamiast modułu CZ-TAW1 .

Dane do użytku są głównie na brokerze MQTT , z przeglądarki to ciężko coś ściągać do automatyki , choć dla podglądu jest ok .Tak wygląda strona przeglądarki z danymi , które są aktualizowane co 5s: https://drive.google.com/file/d/15-8nCRHPpHzSXolxOsRHOPkrbh_G7Q95/view?usp=sharing

Do tych danych każda automatyka domowa ma dostęp przez broker MQTT.
Tak samo publikując na brokerze MQTT komendy Heishamon steruje pompą.

A co do możliwości , to link do projektu HeishaMon: https://github.com/Egyras/HeishaMon

Awinion
16-01-2021, 16:20
Pompa pracuje na harmonogramie i na krzywej, bez termostatu. Po wygrzaniu zasobnika nie startuje ponownie z grzaniem C.O. o 15:30 ani nawet o 16:00. W czym tkwi problem?

https://ibb.co/jHqvHFy

MiG25
16-01-2021, 16:28
Pewnie w tym ,że temperatura docelowa nie jest o 4 stopnie wyższa od temperatury powrotu , kiedy pompa się zatrzymała (ew. przełączyła na CWU.) . Trzeba podnieść krzywą.
Bo obiegówka chodzi ?

Awinion
16-01-2021, 16:41
Obiegowa chodzi. Krzywa 28/-8 22/+12. Temperatura powrotu 22°C. Warune startu w tym przypadku to Tp+4 < Tz wynikającego z krzywej? Mozna to zmienić?

MiG25
16-01-2021, 16:47
Ja nie umiem nic innego , jak podnieść na chwilę krzywą , jak spreżarka wystartuje , to ją z powrotem obniżyć .

Jak zwykle ,przy pomocy automatyki domowej i HeishaMon można to zautomatyzować. ( podnosić krzywą , sprawdzać warunek , czy sprężarka się włączyła , i ją obniżać).

Awinion
16-01-2021, 17:26
Ja nie umiem nic innego , jak podnieść na chwilę krzywą , jak spreżarka wystartuje , to ją z powrotem obniżyć .

Jak zwykle ,przy pomocy automatyki domowej i HeishaMon można to zautomatyzować. ( podnosić krzywą , sprawdzać warunek , czy sprężarka się włączyła , i ją obniżać).

To ja też tak robię ale to bez sensu. Trzeba to jakoś zmienić. Ma ktoś jakieś pomysły? Nie powinno tak być.

Awinion
16-01-2021, 19:08
Ja od dziś testuje grzanie cały czas nie patrzac na 2 taryfe.
Obecnie jak włączy się pompa o 22 do 6 i 13 -17 to chodzi (wczoraj) cały czas na 74Hz przy krzywej 28(10) - 38(-15) podbitej o 4.
Dziś zmniejszam usuwam podbicie i jade cały dzień na krzywej + termostat pokojowy jako kaganiec.

Dlaczego krzywa taka wysoka? Masz podłogówkę? Jak gęsto rury?

codix
16-01-2021, 19:22
Dlaczego krzywa taka wysoka? Masz podłogówkę? Jak gęsto rury?

Jaka "taka" wysoka dla 80%sezonu wychodzi ok.31st minus zalecana delta 5st =powrot 26st czyli zalecany minimalny powrot.
To niektorzy tu na forum maja za niskie krzywe w imie 5%oszczednosci na sezonie w poborze energi czesto kosztem zywotnosci sprezarki

MiG25
16-01-2021, 19:24
@Awinion, a może to Ty za wszelką cenę próbujesz jechać na zbyt niskiej krzywej ? Podejrzewam ,że nigdy jej nie obniżasz , tylko zawsze musisz podnosić.

dzimberto
16-01-2021, 20:12
Chodziło mi bardziej o to ,że pisanie mi bierze 30 , a mi 20 albo 40 nic nie wnosi. Każdy dom jest inny , każdy ma swoją preferowaną temperaturę ,a pompa zużyje energii tyle ile potrzeba , nie więcej i nie mniej:)

i tak trzeba było odpisać ,a odniosłem wrażenie jakbyś to napisał ze złością w moją stronę

ps.tak na marginesie u mnie okolice włocławka -7 właśnie
sprawdzam jak sobie radzi i pomimo grzejników 37 st zasil pracuje na 24hz
oby tak dalej
pompa cały czas pracuje bez przerwy
pozdrowionka dla wszystkich
trzymajcie się :)ciepło

uciu
16-01-2021, 20:33
Dlaczego krzywa taka wysoka? Masz podłogówkę? Jak gęsto rury?
Od dzis puscilem pompe samopas... no prawie bo.mam termostat ustawiony na 23,4.
Obnizylem krzywa na 35 przy -15. Delte zrobilem na 5st.
Teraz obserwuje ile bedzie pochlanialo pradu, ile bedzie defrostow i jaka jest częstotliwość sprężarki.

Mam tylko podlogowke.
Rury co 15 i przy oknach co 10.
Wczesniej mialem tak wysoko krzywa by naladowac wylewke w 2taryfie.

Awinion
16-01-2021, 20:42
@Awinion, a może to Ty za wszelką cenę próbujesz jechać na zbyt niskiej krzywej ? Podejrzewam ,że nigdy jej nie obniżasz , tylko zawsze musisz podnosić.

Co to znaczy jechać na zbyt niskiej krzywej? Krzywa jest taka aby w domu było ciepło. Które z rozwiązań jest najlepsze?

1. Za niska krzywa - praca sprężarki 24h (niska Hz) i zimno w domu
2. Odpowiednia krzywa - praca sprężarki 24h (niska Hz) i ciepło w domu
3. Za wysoka krzywa - praca sprężarki 24h (większą Hz) i za gorąco w domu, lub praca sprężarki kilka godzin na dobę ograniczana termostatem?

Codix w jaki sposób niska krzywa wpływa na żywotność sprężarki? Pytam całkiem poważnie bo rozważam wszystkie opcje.

codix
16-01-2021, 21:15
Co to znaczy jechać na zbyt niskiej krzywej? Krzywa jest taka aby w domu było ciepło. Które z rozwiązań jest najlepsze?

1. Za niska krzywa - praca sprężarki 24h (niska Hz) i zimno w domu
2. Odpowiednia krzywa - praca sprężarki 24h (niska Hz) i ciepło w domu
3. Za wysoka krzywa - praca sprężarki 24h (większą Hz) i za gorąco w domu, lub praca sprężarki kilka godzin na dobę ograniczana termostatem?

Codix w jaki sposób niska krzywa wpływa na żywotność sprężarki? Pytam całkiem poważnie bo rozważam wszystkie opcje.

Praca z zaniska krzywa przewaznie powoduje w najgorszym razie taktowanie czyli zbyt duza ilosc startow do godzin pracy.
W troche lepszym razie ciagla prace na najnizszych obrotach sprezarki co nie jest najzdrowsze powoduje zbyt duza liczbd godzin pracy na sezon ,pogorszenie copu poprzez wiekszy udzial elektroniki czy obiegowki itp.do produkowanej energi oraz problemy z olejem w ukladzie spowodowane niska predkoscia przeplywu czynnika.Przewaznie powoduje tez nie zachowanie zalecanej delty i niedostateczne przechlodzenie czynnika w skraplaczu co powoduje niewlasciwa prace zaworu rozpreznego i kolejny spadek sprawnosci.
Kolejnym problemem niskiej krzywej jest niska temperatura powrotu co powoduje problemy przy defrostach np.niepotrzebne zalaczanie grzalek pomocniczych i kolejna strata copu lub tez nie wykonywanie defrostu w trybie przy uzyciu zladu wody a w trybie przy pomocy sprezarki lub przelaczanie sie tych trybòw np.w polowie defrostu co powoduje jego spore wydluzenie brak w tym czasie dostarczania ciepla do budynku i kolejny spadek copu.

Awinion
16-01-2021, 21:50
Praca z zaniska krzywa przewaznie powoduje w najgorszym razie taktowanie czyli zbyt duza ilosc startow do godzin pracy.
W troche lepszym razie ciagla prace na najnizszych obrotach sprezarki co nie jest najzdrowsze powoduje zbyt duza liczbd godzin pracy na sezon ,pogorszenie copu poprzez wiekszy udzial elektroniki czy obiegowki itp.do produkowanej energi oraz problemy z olejem w ukladzie spowodowane niska predkoscia przeplywu czynnika.Przewaznie powoduje tez nie zachowanie zalecanej delty i niedostateczne przechlodzenie czynnika w skraplaczu co powoduje niewlasciwa prace zaworu rozpreznego i kolejny spadek sprawnosci.
Kolejnym problemem niskiej krzywej jest niska temperatura powrotu co powoduje problemy przy defrostach np.niepotrzebne zalaczanie grzalek pomocniczych i kolejna strata copu lub tez nie wykonywanie defrostu w trybie przy uzyciu zladu wody a w trybie przy pomocy sprezarki lub przelaczanie sie tych trybòw np.w polowie defrostu co powoduje jego spore wydluzenie brak w tym czasie dostarczania ciepla do budynku i kolejny spadek copu.

W takim razie jeżeli przy obecnej pogodzie mam na zasilaniu 27°C i 23 na powrocie przy ciągłej pracy sprężarki, to powinienem jednak podnieść krzywą i uruchomić termostat żeby się dom nie przegrzewał?

codix
16-01-2021, 22:15
W takim razie jeżeli przy obecnej pogodzie mam na zasilaniu 27°C i 23 na powrocie przy ciągłej pracy sprężarki, to powinienem jednak podnieść krzywą i uruchomić termostat żeby się dom nie przegrzewał?

To juz Twoja sprawa jak juz tak masz wykonana podlogòwkę to albo jedziesz tak jsk teraz albo termostat albo przerwy w harmonigramie niektòrzy podchodza do tego ze im niepotrzebna pompa na 25lat wystarczy 10 a potem sobie kupia nowa bo bedzie 5tys kosztowac
A moze wytrzyma normalnie kto to wie

BikeBarian
16-01-2021, 23:17
...niektòrzy podchodza do tego ze im niepotrzebna pompa na 25lat wystarczy 10 a potem sobie kupia nowa bo bedzie 5tys kosztowac
A moze wytrzyma normalnie kto to wie

Np ja tak uważam :cool:

agb
16-01-2021, 23:50
Pytanie o częstotliwość sprężarki w T-CAP. Do tej pory wydawało mi się, że czytałem tu kilka razy, że max to 86Hz. A tymczasem dziś u siebie zobaczyłem 93Hz :D

uciu
17-01-2021, 07:53
Jade drugi dzien non stop.
Obecnie -9 na dworze.
Z ukrytego menu ze strzalkami mam tak 34/34
34/31
Delta 5
Sprezarka prawie caly czas na 54hz

Czy to jest poprawna praca?

codix
17-01-2021, 08:06
Jade drugi dzien non stop.
Obecnie -9 na dworze.
Z ukrytego menu ze strzalkami mam tak 34/34
34/31
Delta 5
Sprezarka prawie caly czas na 54hz

Czy to jest poprawna praca?

34a 31 to delta 3 a nie 5 za cieply powrot Ci sie robi masz podlogòwkę czy grzejniki

Tulisko
17-01-2021, 08:10
Jade drugi dzien non stop.
Obecnie -9 na dworze.
Z ukrytego menu ze strzalkami mam tak 34/34
34/31
Delta 5
Sprezarka prawie caly czas na 54hz

Czy to jest poprawna praca?

A dlaczego masz taką wysoką temperaturę zasilania? U mnie teraz -9, temperatura zasilania 30-31st i sprężarka zeszła do 26Hz, w domu 24-st. Jakbym podniósł Tz o 2st to bym sie ugotował;)

codix
17-01-2021, 08:16
A dlaczego masz taką wysoką temperaturę zasilania? U mnie teraz -9, temperatura zasilania 30-31st i sprężarka zeszła do 26Hz, w domu 24-st. Jakbym podniósł Tz o 2st to bym sie ugotował;)

To nie on ma taka wysoka tylko dlaczego Ty masz taka niska

MiG25
17-01-2021, 08:20
@Tulisko ,a dlaczego Ty masz tak wysoką temperaturę zasilania ? U mnie teraz -11 , a temperatura wody 24 st.... , pompa od 6 rano nie pracuje ,a w domu 24 st.....

Ano dla tego ,że każdy system jest inny...

Tulisko
17-01-2021, 08:28
@Tulisko ,a dlaczego Ty masz tak wysoką temperaturę zasilania ? U mnie teraz -11 , a temperatura wody 24 st.... , pompa od 6 rano nie pracuje ,a w domu 24 st.....

Ano dla tego ,że każdy system jest inny...

Wiem wiem Migu;) W domyśle chodziło mi o to żeby Uciu spróbował zejść z zasilaniem ale skoro się nie da to trzeba się pogodzić z tym że sprężarka pracuje na wyższym parametrze;)

giman
17-01-2021, 08:42
Ale mi sprężarka się rozszalała przez chwilę widziałem 99 Hz.
Oraz 30,2 l/min (a wg instrukcji ~25,6 to max dla 1f 9kW).

Tulisko
17-01-2021, 08:42
To nie on ma taka wysoka tylko dlaczego Ty masz taka niska

Nie przesadzaj, na powrocie 28:stirthepot:. Temperatura za chwilę spadnie poniżej -10 krzywa spowoduje lekkie podbicie zasilania i częstotliwości. Dzisiaj nie widzę sensu na wyłączanie pompy na 2-3 godziny bo i po co.. W tygodniu znowu temperatura podskoczy około" zera to harmonogram będzie nieunikniony a wtedy i wiatraczek mocniej kręci:)

codix
17-01-2021, 08:49
Nie przesadzaj, na powrocie 28:stirthepot:. Temperatura za chwilę spadnie poniżej -10 krzywa spowoduje lekkie podbicie zasilania i częstotliwości. Dzisiaj nie widzę sensu na wyłączanie pompy na 2-3 godziny bo i po co.. W tygodniu znowu temperatura podskoczy około" zera to harmonogram będzie nieunikniony a wtedy i wiatraczek mocniej kręci:)

Ni to chociaz tyle ze powrot masz normalny ;)
Ale powinienes sie starac zeby delta juz mniej niz te 3st nie schodzila a najlepiej 5st.
Uciu widze ze ma problem z grzejacym sie powrotem ja bym u niego sprawdzil temp.wzzystkich powrotow z petli czy jest jednakowa a jesli tak to jesli nie chodzi mu obiegowka juz na najnizszej modulacji to powiekszyl bym w ustawieniach delte zeby wolniej woda krazyla bedzie miala wiecej czasu na ostygniecie

codix
17-01-2021, 09:27
Testowane przy minus 7
(Nie wiem jaki jest zakres temperatur zewnetrznych)
Seria h 7kw elektronika nie pozwoli chocby niewiadomo co zejsc przy tej temp zewnetrznej ponizej 25hz z modulacja sprezarki.

uciu
17-01-2021, 09:39
Ni to chociaz tyle ze powrot masz normalny ;)
Ale powinienes sie starac zeby delta juz mniej niz te 3st nie schodzila a najlepiej 5st.
Uciu widze ze ma problem z grzejacym sie powrotem ja bym u niego sprawdzil temp.wzzystkich powrotow z petli czy jest jednakowa a jesli tak to jesli nie chodzi mu obiegowka juz na najnizszej modulacji to powiekszyl bym w ustawieniach delte zeby wolniej woda krazyla bedzie miala wiecej czasu na ostygniecie

delta w ustawieniach na 100% jest 5stopni.
Czy zasilanie wysokie - nie wiem na razie testuję do ile mogę zejść. Jutro dam -1 w ustawieniach i ta dalej.
Powrót ciepły.... co mi przychodzi do głowy - mam dodatkową pompe obiegową (włącza ją termostat pokojowy) która chodzi na 40W czy full.
Może dam ją na 20W? Woda bedzie wolniej krążyć a wiec i będzie miała okazję się wyhłodzić.

codix
17-01-2021, 09:47
delta w ustawieniach na 100% jest 5stopni.
Czy zasilanie wysokie - nie wiem na razie testuję do ile mogę zejść. Jutro dam -1 w ustawieniach i ta dalej.
Powrót ciepły.... co mi przychodzi do głowy - mam dodatkową pompe obiegową (włącza ją termostat pokojowy) która chodzi na 40W czy full.
Może dam ją na 20W? Woda bedzie wolniej krążyć a wiec i będzie miała okazję się wyhłodzić.

A to masz buforek i obieg pierwotny i wtorny ?
Zrobilbys sobie opis w stopce co masz podlogowke grzejniki bufor itp.
A z jakim przeplywem chodzila Ci pompa przy tych 54hz i 34/31

uciu
17-01-2021, 10:03
A to masz buforek i obieg pierwotny i wtorny ?
Zrobilbys sobie opis w stopce co masz podlogowke grzejniki bufor itp.
A z jakim przeplywem chodzila Ci pompa przy tych 54hz i 34/31

Zaraz stopke uzupełnię.

Bufor jest 50l
Dodatkowa obiegówka za buforem.
Podłogówka 100% ok 700m rury fi18

Przepływów na razie nie podam bo termostat wyłączył pompe.
Ale zazwyczaj pompka działa na 18-19litrach.

452070

codix
17-01-2021, 10:32
Zaraz stopke uzupełnię.

Bufor jest 50l
Dodatkowa obiegówka za buforem.
Podłogówka 100% ok 700m rury fi18

Przepływów na razie nie podam bo termostat wyłączył pompe.
Ale zazwyczaj pompka działa na 18-19litrach.

452070

Pierwsze to nie wiem po co Ci bufor przy 100% podlogòwki chyba ze jakimis glowicami termostatycznymi przymykasz poszczegolne petle.
Obiegowka w pompie ciepla jest bardzo wydajna pompa zasuwa pewnie z wieksza wydajnoscia niz ta obiegowka na obiegu wtornym.
Prze co jak Ci chodzi na 19l/min to pcha pewnie czesc wody z zasilania bezposrednio na powrot jak zmniejszysz obroty tej drugiej obiegowki to tulko pogorszysz sprawe.
A sprobuj sobie dac delte na maksa na 15st wtedy obiegowka w pompie ciepla bedzie Ci chodzic od samego startu pompy na najnizszych obrotach powiedzmy 10l/min szybko Ci osiagnie temp.zadana bo nie bedzie pilnowala powrotu i stosunkowo szybko zjedzie Ci z modulacja w dul

miireek
17-01-2021, 10:47
Dzisiejsza noc -23st. C. Stop sprężarki. Temat już był na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi, dlaczego nie załączyła się grzałka. Wydaje się, że warunki były spełnione:
- HEATER na panelu - ON
- pompa obiegowa pracowała już 9 min,
- temp. zewn. załączenia grzałki minus 12 st.
- temp. wody na zasilaniu plus 8st. < nastawionej ( krzywa grzewcza)
Coś przegapiłem ?

Żadnych błędów na panelu.
Po paru godz. ruszyła.

KubaCK
17-01-2021, 10:54
mam wrażenie, że moja pompa mogła by działać lepiej albo używać mniej prądu.

Niby wszystko jest dobrze, ale warto dążyć żeby było lepiej,

- dom stodoła 220 m2 po podłodze, 160 m2 użytkowej. Garaż i kotłownia ma instalacje ale nie używam - nawet teraz przy -10 jest 18,5 stopnia,
- 20 cm styropianu, 40 cm wełny. Dom wybudowany w 10 miesięcy w zeszłym roku - mieszkam od października,
- pompa ciepła Panasonic Aquarea 9 kW 1 faza na czynnik R32 + rekuperacja DEFRO,
- 100% podłogówki, sterowniki TECH - dwie listy L9R wpięte w pompę i zarządzające temperaturą.

Warunki pracy:

- częstotliwość w tej chwili 50 Hz (-9 stopni)
- przepływ 25,9 l.
- krzywa 36 / 26 na - 10 / + 15 (zmieniłem po wczoraj z 35/25), delta 5,
- praca grzałki od uruchomienia 39h,
- temperatury w domu zależy od pomieszczenia ale kotłownia i garaż na 18 ustawione i nigdy tam nie grzeje bo nie spada poniżej, siłownia 20, dzieci 21,4 / 22,0, sypialnia 21,6, łazienki 22, biuro 21,2,
- woda grzana na 40 stopni,
- zbiornik wody 300 litrów, delta 4,
- bufor 50 litrów

Co mnie martwi:
- mimo regulacji przepływów na podłogówce samodzielnie - siedziałem nad tym kilka godzin nie mogę uzyskać wyższej temperatury w biurze - jak jest 21,8 to ciągle mieli i nie dogrzewa. Niby nie potrzebuje tam cieplej ale mnie wkurza, że nie mogę,
- często wytraca temperaturę w pokoju najmniejszego dziecka (ma 22 ustawione) do 21 i zanim odzyska mija trochę czasu wiadomo, Dodam że sąsiadujący pokój jest starszego dziecka który lubi mieć chłodno i ma 21,3 zadane a drugie pomieszczenie to siłownia w której jest 20 zadane,
- wczoraj wyszliśmy z domu ok. 15 i wróciliśmy przed 22 - temperatury w całym domu spadły o ponad stopień co wcześniej nigdy się nie działo,
- za cały grudzień zużyłem 706 kWh, w tym 217 za wodę, za styczeń do tej pory tj. 17 stycznia godzina 11:50 451 kWh, w tym 125 za wodę. Wydaję mi się że podgrzanie wody dużo zużywam, zbiornik mam 300 l. Co sądzicie u zużyciu?

I żeby było jasne - wolę komfort jak oszczędność 10%, nie chcę tego przestawiać co chwilę i za tym latać. Marzy mi się bezobsługowe ustawienie. W zeszłym tygodniu założyłem panele 10 kW, ale to nie oznacza że mam marnować prąd lub zużywać pompę.

Będę wdzięczny za porady i wskazówki czy coś warto poprawić w ustawieniach.

codix
17-01-2021, 11:13
Dzisiejsza noc -23st. C. Stop sprężarki. Temat już był na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi, dlaczego nie załączyła się grzałka. Wydaje się, że warunki były spełnione:
- HEATER na panelu - ON
- pompa obiegowa pracowała już 9 min,
- temp. zewn. załączenia grzałki minus 12 st.
- temp. wody na zasilaniu plus 8st. < nastawionej ( krzywa grzewcza)
Coś przegapiłem ?

Żadnych błędów na panelu.
Po paru godz. ruszyła.

Nie wiem do konca bo raczej u siebie nie bede mial przyjemnosci zalaczenia grzalek.
Ale wydaje mi sie ze sa to grzalki wspomagajace pompe w wypadkh koiedy nie moze w niskich temp osiagnac temp.zadanej jesli taka osiagala az do momentu wylaczenia przy minus 23 to same raczej sie nie wlacza tylko trzeba wymusic ich wlaczenie na panelu

giman
17-01-2021, 11:15
Garaż i kotłownia ma instalacje ale nie używam - nawet teraz przy -10 jest 18,5 stopnia

Jak to uzyskałeś, świetny wynik.
Jakaś super ciepła i szczelna brama? Duża "ucieczka" z części ogrzewanej?
Chciałbym mieć tyle w garażu :)

Poza tym ... czy ktoś miał 99 Hz na pompie?

MiG25
17-01-2021, 11:34
Na monobloku 5kW kolega pokazywał 110Hz...

giman
17-01-2021, 11:38
Na monobloku 5kW kolega pokazywał 110Hz...

Pytam bo mnie zdziwiło, ale rozumiem, że nie powód do przejmowania.

uciu
17-01-2021, 12:23
Pierwsze to nie wiem po co Ci bufor przy 100% podlogòwki chyba ze jakimis glowicami termostatycznymi przymykasz poszczegolne petle.
Obiegowka w pompie ciepla jest bardzo wydajna pompa zasuwa pewnie z wieksza wydajnoscia niz ta obiegowka na obiegu wtornym.
Prze co jak Ci chodzi na 19l/min to pcha pewnie czesc wody z zasilania bezposrednio na powrot jak zmniejszysz obroty tej drugiej obiegowki to tulko pogorszysz sprawe.
A sprobuj sobie dac delte na maksa na 15st wtedy obiegowka w pompie ciepla bedzie Ci chodzic od samego startu pompy na najnizszych obrotach powiedzmy 10l/min szybko Ci osiagnie temp.zadana bo nie bedzie pilnowala powrotu i stosunkowo szybko zjedzie Ci z modulacja w dul

Nie mam żadnych głowic termostatycznych - goły rozdzielacz z rotametrami odkręconymi wszędzie na full.
Zmieniłem delte na 15 i zobaczymy.

codix
17-01-2021, 12:35
Nie mam żadnych głowic termostatycznych - goły rozdzielacz z rotametrami odkręconymi wszędzie na full.
Zmieniłem delte na 15 i zobaczymy.

To po co Ci ten bufor przecież to same straty niedosc ze miesza w nim wode to jeszcze zużycie dodatkowej pompki wywal pompke polacz ze soba rury od zasilania .Zostaw ten bufor tylko na powrocie jak juz go masz powrot z podlogowki podlacz do gory bufora a z dolu powrot na ppmpe,,(dwa wejscia jedno gorne jedno dolne do zaslepienia)

dzimberto
17-01-2021, 13:31
witam
jak tam z grzaniem
dziś o 7ej rano było -19
pompa zapitalała bez grzałki na 46 hz
tem zasil 41
sprawdziłem defrosty
o 1ej był jeden
o 4;30 był drugi
o 7 dziś rano 3
i dopiero teraz defrost znów,po 7 godz
nie było zachmurzenia czyste niebo więc wilgoci mało,ale temp spadła
dziś w nocy prognozują -24
sprawdzałem na: windy.com

uciu
17-01-2021, 13:33
Codix, dzieki ale nie chce ingerowac w instalacje. Tak ja zrobil instalator, dal na to gwarancje i chcialbym korzystać z niej w takiej formie jak jest. Szukam więc sposoby jak wyciągnac z niej jak najwiec;)

giman
17-01-2021, 13:46
dziś w nocy prognozują -24
sprawdzałem na: windy.com
Aż tak nie zmarzniesz ;) normalne prognozy pokazują dla 87-875 ok -16/17 st.C dziś w nocy.
Może tak zwana odczuwalna ma być -20/21. Ale "odczuwalna" to nie temperatura.

codix
17-01-2021, 14:01
Codix, dzieki ale nie chce ingerowac w instalacje. Tak ja zrobil instalator, dal na to gwarancje i chcialbym korzystać z niej w takiej formie jak jest. Szukam więc sposoby jak wyciągnac z niej jak najwiec;)

Twoja sprawa ale nic wiecej z tego nie wycisniesz bo to nie chodzi jak powinno.Raz ze musisz podnosic temperature zasilania bo Cie powròt goni i tracisz na copie .Dwa nie mozesz itrzymac dobrej delty i tracisz na copie.Trzy zurzycie dodatkowej pompki i znowu tracisz na copie

uciu
17-01-2021, 14:42
Twoja sprawa ale nic wiecej z tego nie wycisniesz bo to nie chodzi jak powinno.Raz ze musisz podnosic temperature zasilania bo Cie powròt goni i tracisz na copie .Dwa nie mozesz itrzymac dobrej delty i tracisz na copie.Trzy zurzycie dodatkowej pompki i znowu tracisz na copie

Na razie sezon w pelni wiec zostawie jak jest. Po sezonir przerobie jak pisałeś. Teraz za duzo strachu ze dom zostanie bez ogrzewania;)
Czy w za cieplym powrocie pomoze odkrecenie jednej petli-garaz. Nie grzeje tam wcale teraz sa w nim 4stopnie.

Co do bufora.
Widze ze mam do.nie podlaczone 4rury.
- zasilanie z PC u gory
- zasilanie do rozdzielacza zaraz za nim mam dod pompke, to tez u gory
-powrot z rozdzielacza
- i.jeszcze cos od dolu co idzie do zbiornika fish gdzie podlaczone jest pod wejscie opisane jako pompa ciepla powrot.

Skoro bufor mialbym dac na powrocie czyli powrot z podlogi musze przeniesc do gory i podlaczyc go tam gdzie teraz mam zasilanie z PC. Ale jak reszra?

codix
17-01-2021, 15:10
Na razie sezon w pelni wiec zostawie jak jest. Po sezonir przerobie jak pisałeś. Teraz za duzo strachu ze dom zostanie bez ogrzewania;)
Czy w za cieplym powrocie pomoze odkrecenie jednej petli-garaz. Nie grzeje tam wcale teraz sa w nim 4stopnie.

Co do bufora.
Widze ze mam do.nie podlaczone 4rury.
- zasilanie z PC u gory
- zasilanie do rozdzielacza zaraz za nim mam dod pompke, to tez u gory
-powrot z rozdzielacza
- i.jeszcze cos od dolu co idzie do zbiornika fish gdzie podlaczone jest pod wejscie opisane jako pompa ciepla powrot.

Skoro bufor mialbym dac na powrocie czyli powrot z podlogi musze przeniesc do gory i podlaczyc go tam gdzie teraz mam zasilanie z PC. Ale jak reszra?

Garazu nie odkrecaj bo wiecej stracisz na ogrzewaniu go niz zyskasz na tym powrocie.
Prawdopodobnie wracajaca woda z rozdzielacza do bufora jest ok. Tylko miesza sie w buforze z ciepla.
Teraz masz to tak ze obiegowka ktora jest w pompie ciepla mieli woda pomiedzy jednostka wewnetrzna a buforem i robi to z wydajnoscia powiedzmy 15l/min a ta druga pompka ktora jest pewnie slabsza mieli woda pomiedzy buforem a podlogowka z wydajnoscia powiedzmy 7,5l/min .
Wiec co minute z pompy ciepla do bufora wlatuje 15l wody o temp.34st ale tylko polowa jest zabierana na podlogowke w podlodze stygnie do np.27st i taka wraca z podlogi do bufora ale nie dolatuje taka do pompy ciepla bo miesza sie z tymi 7,5l wody co pompa ciepla wpuscla za duzo do bufora i na pompe wraca zamiast 27 to np.31st.

U gory bufora odkrecasz obydwie rury i laczysz je ze soba i usuwasz ta dodatkowa pompkę wtedy z pompy ciepla woda leci bezposrednio na zawor przelaczajacy c.o/cwu z tego zaworu jednym wysciem idzie na rozdzielacz drugim wyjsciem na wezownice baniaka cwu u gory tego baniaka.
To co wraca z rozdzielacza na dole wykrecasz z bufora i wkrecasz do bufora na gorze.
Jedna dziure na gorze i jedna na dole wkrecasz zaslepki

Jak bedziesz cos dzialal to Ci to rozrysuje jak ma byc prawidlowo

KubaCK
17-01-2021, 15:18
Jak to uzyskałeś, świetny wynik.
Jakaś super ciepła i szczelna brama? Duża "ucieczka" z części ogrzewanej?
Chciałbym mieć tyle w garażu :)

Poza tym ... czy ktoś miał 99 Hz na pompie?

Zwykła brama Hormann 5000x2250. Co znaczy ucieczka z części ogrzewanej?

codix
17-01-2021, 15:25
Zwykła brama Hormann 5000x2250. Co znaczy ucieczka z części ogrzewanej?

No jak noe ogrzewasz garazu a jest tam 18st to znaczy ze te cieplo które tam jest ucieka poprzez mòr z czesci ogrzewanej

ziomas1
17-01-2021, 16:22
Na razie sezon w pelni wiec zostawie jak jest. Po sezonir przerobie jak pisałeś. Teraz za duzo strachu ze dom zostanie bez ogrzewania;)
Czy w za cieplym powrocie pomoze odkrecenie jednej petli-garaz. Nie grzeje tam wcale teraz sa w nim 4stopnie.

Co do bufora.
Widze ze mam do.nie podlaczone 4rury.
- zasilanie z PC u gory
- zasilanie do rozdzielacza zaraz za nim mam dod pompke, to tez u gory
-powrot z rozdzielacza
- i.jeszcze cos od dolu co idzie do zbiornika fish gdzie podlaczone jest pod wejscie opisane jako pompa ciepla powrot.

Skoro bufor mialbym dac na powrocie czyli powrot z podlogi musze przeniesc do gory i podlaczyc go tam gdzie teraz mam zasilanie z PC. Ale jak reszra?

Też mam bufor z tym że u mnie grzejniki za buforem silna pompa że względu na trochę za cienkie rurki w starej instalacji. Ja kupiłem dwa chińskie termometry i sobie to opomiarowalem. Jeżeli nie szkoda Ci 30 zł to są to Kup 2 szt. Jeden czujnik wepnij pod otulinę wody wychodzącej z bufora druga do otuliny gdzie wodą wraca do bufora. Wtedy będziesz widział jaką tmp wychodzi z bufora jak mocno jest Podmieszana i jaką tmp wraca do bufora. Jeżeli ta pompa która pompuje z bufora jest sterowalna to zmieniając jej prędkośc i obserwując odczyty pewnie moglbys poprawić zjawisko podmieszaywania się wody. Codix to bardzo ładnie wytłumaczył. I uwazaj na te termometry gdybyś się na to zdecydował to chinszczyzna i dobrze by było abyś je sprawdził czy mniej więcej pokazują to samo. Dobra Idę teraz do pompy bo za okiem -18.
Dalej nie wiem co musi być włączone żeby się w razie co włączyła grzalka.

dzimberto
17-01-2021, 16:41
Aż tak nie zmarzniesz ;) normalne prognozy pokazują dla 87-875 ok -16/17 st.C dziś w nocy.
Może tak zwana odczuwalna ma być -20/21. Ale "odczuwalna" to nie temperatura.

temperatura odczuwalna to odczuwalna
gdy jest lekki wiatr to przy -16 to potęguje tzw uczucie zimna i odczuwalna jest niższa o kilka stopni
jeśli pompę mam od południa i pokazywało mi temp zewnętrzna -19 na pompie a wiatr był lekki od północy to ile odczuwalnej było;)
dziś w nocy ma być kulminacja mrozu
ja mrozu się nie boję bo jestem przyzwyczajany do pracy na mrozie ,i czasy szkolne pamiętam jak pewnego razu rano było -30st i 0,5m śniegu ,to było dawno.
żona z dziećmi jest sama w domu i lubi ciepło.
ciekawi mnie jak pompa się będzie zachowywać np przy -23 czy -24,
czy nie zatrzyma się w nocy (jak to na forum jednemu koledze się zdarzyło) i rano będzie żona dzwoniła że zimno w domu albo pompa nie pracuje.
w godz czy 2 nie będę w domu, troszkę za daleko mam z pracy

Jeremies
17-01-2021, 16:54
Takie pytania - jedno w sprawie grzałki pompy - ikonki jak zaznaczone na poniższym zdjęciu.

452094

Czy utrzymywanie wspomagania grzałką C.O. i podgrzania CWU ma sens? Nie chodzi mi oczywiście o sens ekonomiczny bo takie nie widzę. Czy pompa poradzi sobie gdy ją wyłączę?

Drugie pytanie to kwestia taktowania. Czy ustalając kilka (tj. 3-4) włączeń pompy w ciągu doby jestem w stanie zejść z taktowania do kilku razy na dzień? Przykładowo dziś - pompa nagrzała przez noc do temperatury ok. 21*C i właściwie przez cały dzień nie włączyło się grzanie OP. Obecnie mam ustawione grzanie przy użyciu termostatów pokojowych. I jak ma się ich stosowanie do ustalenia harmonogramu na pompie?

uciu
17-01-2021, 16:54
Dzieki za wytlumaczenie co i jak. Codix zglosze sie na wiosne;)
Pompa za buforem to wilo pico 25(1-6)
https://wilo.com/pl/pl/Produkty-i-zastosowania/Wyszukiwarka-pomp/Yonos-PICO-25-1-6_9389.html
Byla ustawiona na 6m/40w zmniejszylem przeplyw ba 2m/19w.
Poki nie mam termometrow poobserwuje do ile bedzie dochodził powrot.
Teraz pompa dziala od godziny.
Przeplyw mam caly czas 12,26 zarowno na poczatku jak było 64hz jak i teraz jak jest 50hz.
Obecnie:
33/34
33/29
Delte dalem na maksa 15st

Tulisko
17-01-2021, 16:56
temperatura odczuwalna to odczuwalna
gdy jest lekki wiatr to przy -16 to potęguje tzw uczucie zimna i odczuwalna jest niższa o kilka stopni
jeśli pompę mam od południa i pokazywało mi temp zewnętrzna -19 na pompie a wiatr był lekki od północy to ile odczuwalnej było;)
dziś w nocy ma być kulminacja mrozu
ja mrozu się nie boję bo jestem przyzwyczajany do pracy na mrozie ,i czasy szkolne pamiętam jak pewnego razu rano było -30st i 0,5m śniegu ,to było dawno.
żona z dziećmi jest sama w domu i lubi ciepło.
ciekawi mnie jak pompa się będzie zachowywać np przy -23 czy -24,
czy nie zatrzyma się w nocy (jak to na forum jednemu koledze się zdarzyło) i rano będzie żona dzwoniła że zimno w domu albo pompa nie pracuje.
w godz czy 2 nie będę w domu, troszkę za daleko mam z pracy

Przy tym twoim TCapie to chyba się nie masz o co martwić bo z tego co pamiętam to on pracuje chyba do -28 ;)

markamx
17-01-2021, 17:04
Przy tym twoim TCapie to chyba się nie masz o co martwić bo z tego co pamiętam to on pracuje chyba do -28 ;)

A to generalnie pompa może się w cholerę wyłączyć przy jakiejś temperaturze?

dzimberto
17-01-2021, 17:35
Przy tym twoim TCapie to chyba się nie masz o co martwić bo z tego co pamiętam to on pracuje chyba do -28 ;)

wiem że T cap pracuje do -28
ale zakładam tak teoretycznie
ciekawi mnie co spowodowało wyłączenie pompy u jednego kolegi na forum:eek:

TBomek
17-01-2021, 17:42
Panowie z tym buforem i temperaturami zasilania i powrotu to nie jest tak prosto jak piszecie. Opisze to na moim przykładzie.
Mam 100% kaloryfery .
Przykład 1
Delta 5*
Na wyjściu z PC do bufora mam 40*
Na powrocie do PC Z bufora mam 35*
Na zasilaniu z Bufora do C.O mam ~35*
Na powrocie do bufora z CO mam ~32*


Jak zwiększę deltę na powiedzmy 15* to przepływy pompy obiegowej w PC się mniejszą do minimum czyli około 15l/min a co za tym idzie temperatura na powrocie do PC z bufora się obniży i PC zacznie modulować niżej Hz. Wszystko fajnie, tylko jest mały haczyk, w moim przypadku temperatura na zasilaniu z Bufora do C.O w jakiś magiczny sposób koreluje z temperaturą na powrocie do PC Z bufora. To znaczy zmniejszając temperaturę na powrocie do PC Z bufora automatycznie zmniejsza mi się temperatura na zasilaniu z Bufora do C.O.
Dodam że wymieniłem pompę obiegową po stronie c.o na mocniejszą , jedyne co osiągnąłem to szumy i wzrost o 0,25* zasilaniu z Bufora do C.O.
Denerwuje mnie ta duża rozbieżność temperatur na zasilniach z PC i do c.o.
Czy ktoś jest mi to wstanie wytłumaczyć?

Odczyty z przykładu :
https://snapshot.raintank.io/dashboard/snapshot/Gn7eV4LtjN1zpL1zdwpCgKGykURF753s?viewPanel=6&orgId=2&from=1610888608822&to=1610907795902

Zrzut ekranu z Home Assistant, odczyt danych z Heisha monitor:

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3ckvPbk9FbIlWJFFq_qxGc8NW7byCH7L6Y4mbp_Hg70FMkk89x kXX9jqjiuDHaoOEhV4lF95d1wk3FyQ0tM_NC_7pF2eN8wHRFiq brCw6BF-xkI_BK6UT4LL3tJhhgmfKJXpstxPpn-_-goQREI4_Cw=w1858-h873-no?authuser=0 (https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3ckvPbk9FbIlWJFFq_qxGc8NW7byCH7L6Y4mbp_Hg70FMkk89x kXX9jqjiuDHaoOEhV4lF95d1wk3FyQ0tM_NC_7pF2eN8wHRFiq brCw6BF-xkI_BK6UT4LL3tJhhgmfKJXpstxPpn-_-goQREI4_Cw=w1858-h873-no?authuser=0)

plusfoto
17-01-2021, 18:36
Takie pytania - jedno w sprawie grzałki pompy - ikonki jak zaznaczone na poniższym zdjęciu.

452094

Czy utrzymywanie wspomagania grzałką C.O. i podgrzania CWU ma sens? Nie chodzi mi oczywiście o sens ekonomiczny bo takie nie widzę. Czy pompa poradzi sobie gdy ją wyłączę?

Drugie pytanie to kwestia taktowania. Czy ustalając kilka (tj. 3-4) włączeń pompy w ciągu doby jestem w stanie zejść z taktowania do kilku razy na dzień? Przykładowo dziś - pompa nagrzała przez noc do temperatury ok. 21*C i właściwie przez cały dzień nie włączyło się grzanie OP. Obecnie mam ustawione grzanie przy użyciu termostatów pokojowych. I jak ma się ich stosowanie do ustalenia harmonogramu na pompie?


Jaki to by miało sens? Przecież w tej chwili one są tylko tyle że aktywne a nie nie załączone. Załączą się jedynie wtedy gdy pompa bedzie tego potrzebowała lub przy sterylizacji CWU

Awinion
17-01-2021, 18:56
Panowie z tym buforem i temperaturami zasilania i powrotu to nie jest tak prosto jak piszecie. Opisze to na moim przykładzie.
Mam 100% kaloryfery .
Przykład 1
Delta 5*
Na wyjściu z PC do bufora mam 40*
Na powrocie do PC Z bufora mam 35*
Na zasilaniu z Bufora do C.O mam ~35*
Na powrocie do bufora z CO mam ~32*


Jak zwiększę deltę na powiedzmy 15* to przepływy pompy obiegowej w PC się mniejszą do minimum czyli około 15l/min a co za tym idzie temperatura na powrocie do PC z bufora się obniży i PC zacznie modulować niżej Hz. Wszystko fajnie, tylko jest mały haczyk, w moim przypadku temperatura na zasilaniu z Bufora do C.O w jakiś magiczny sposób koreluje z temperaturą na powrocie do PC Z bufora. To znaczy zmniejszając temperaturę na powrocie do PC Z bufora automatycznie zmniejsza mi się temperatura na zasilaniu z Bufora do C.O.
Dodam że wymieniłem pompę obiegową po stronie c.o na mocniejszą , jedyne co osiągnąłem to szumy i wzrost o 0,25* zasilaniu z Bufora do C.O.
Denerwuje mnie ta duża rozbieżność temperatur na zasilniach z PC i do c.o.
Czy ktoś jest mi to wstanie wytłumaczyć?

Odczyty z przykładu :
https://snapshot.raintank.io/dashboard/snapshot/Gn7eV4LtjN1zpL1zdwpCgKGykURF753s?viewPanel=6&orgId=2&from=1610888608822&to=1610907795902

Zrzut ekranu z Home Assistant, odczyt danych z Heisha monitor:

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3ckvPbk9FbIlWJFFq_qxGc8NW7byCH7L6Y4mbp_Hg70FMkk89x kXX9jqjiuDHaoOEhV4lF95d1wk3FyQ0tM_NC_7pF2eN8wHRFiq brCw6BF-xkI_BK6UT4LL3tJhhgmfKJXpstxPpn-_-goQREI4_Cw=w1858-h873-no?authuser=0 (https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3ckvPbk9FbIlWJFFq_qxGc8NW7byCH7L6Y4mbp_Hg70FMkk89x kXX9jqjiuDHaoOEhV4lF95d1wk3FyQ0tM_NC_7pF2eN8wHRFiq brCw6BF-xkI_BK6UT4LL3tJhhgmfKJXpstxPpn-_-goQREI4_Cw=w1858-h873-no?authuser=0)

Dzieje się tak ponieważ przepływ po stronie PC jest mniejszy niż po stronie C.O. zatem wyciągasz więcej ciepła z bufora niż go do niego dostarczasz. Większy przepływ po stronie PC i mniejsza delta podniosą zasilanie na C.O.

dzimberto
17-01-2021, 19:37
jak sprawdzić w jakim trybie odszrania się pompa
de-icing mode 1 czy 2
sprawdzałem statystyki i widzę coś dziwnego
wczesniej prędkość pompy obiegowej wzrastała i spadaly obroty sprężarki do ok 29 hz i temp wody też
teraz temp wody spada ale pompa obiegowa schodzi do 0 i wzrasta prędkość sprężarki do 83hz
czy to jest normalne?

MiG25
17-01-2021, 20:27
Właśnie odkryłeś defrost w Mode 2.

1igor1
17-01-2021, 20:58
A to generalnie pompa może się w cholerę wyłączyć przy jakiejś temperaturze?

Wyłączyć się nie może

Swq
17-01-2021, 21:11
Jak to uzyskałeś, świetny wynik.
Poza tym ... czy ktoś miał 99 Hz na pompie?

Do dzisiaj też widziałem u siebie max. 70Hz a tu nagle 99Hz :D
W ciągu dnia przy zasilaniu 25st. i temp. -11st. chodziła delikatnie na 24-38Hz z jednym wzrostem do 58Hz po defroście.
Natomiast o 20 po defoście (de facto pierwszym od 10h) wskoczyła na 99Hz i pracuje w przedziale 73-93Hz.

Do godz. 22.10 pobór zczytany z PVmonitora wynosi 31kWh.

dzimberto
17-01-2021, 21:26
Właśnie odkryłeś defrost w Mode 2.

jakim cudem tak jest skoro bufor 200l i temp zasil 40 a powrót 37

dzimberto
17-01-2021, 21:33
Właśnie odkryłeś defrost w Mode 2.
wczoraj o 18ej zrobiła defrost w 1 a już dziż w nocy w 2 i tak cały czas
co jest że nie używa wody z bufora do odladzania

MiG25
17-01-2021, 21:36
temperatura otoczenia poniżej -10 stopni.

-voymar-
17-01-2021, 22:57
wczoraj o 18ej zrobiła defrost w 1 a już dziż w nocy w 2 i tak cały czas
co jest że nie używa wody z bufora do odladzania

Masz PC Monoblok- to może jest tak jak pisze Mig poniżej (-10*C) -

MiG25
18-01-2021, 06:20
Ty masz splita i masz tak samo , przy temperaturze zewnętrznej poniżej -10 stopni będzie defrost Mode 2 , chyba ,że temperatura powrotu będzie wyższa od 50 stopni ( co jest raczej niemożliwe).

markamx
18-01-2021, 06:43
A to generalnie pompa może się w cholerę wyłączyć przy jakiejś temperaturze?

Sam sobie odpowiem, moja (seria J) wyłącza się przy -20 i tak też znalazłem w manualu

ziomas1
18-01-2021, 07:02
Sam sobie odpowiem, moja (seria J) wyłącza się przy -20 i tak też znalazłem w manualu

Jesteś pewny? Od tak sobie bez żadnych warunków?
Też mam serię J i wczoraj pompa pokazywała w momentach - 20 ale się nie wyłączyła. Trochę mnie zaskoczyles tym.

ziomas1
18-01-2021, 07:08
Powiedzcie jak to jest z włączeniem grzalki wspomagającej. Wyczytalem,gdzieś że aby się włączyła to muszą być spełnione 2 warunki a w zasadzie 3. Tmp zasilania musi być mniejsza od zadanej o 8 stopni musi próbować dojść do tmp min 30 minut no i tmp przy której ma się włączyć musi spełniać kryterium. I to mnie trochę dziwi 8 stopni niżej niż zadana? To qurde chyba żarty!
Czy ją coś błędnie wyczytalem?

markamx
18-01-2021, 07:08
Myślę że muszą być zachowane jakieś warunki bo widzę że w statystykach w nocy co jakiś czas działała, w tej chwili u mnie jest -23 stopnie i nie działa od jakiejś 3. Nie załączyła też grzania wody z harmonogramu. Grzałkę mam włączono. Wczoraj np przy -19 grzałka mi się uruchamiała. W manualu jest

"Gdy zewnętrzna temperatura znajduje się poza
zakresem określonym w tabeli, wydajność
grzewcza znacznie obniży się, a zabezpieczenie
jednostki zewnętrznej może ją wyłączyć.
Jednostka uruchomi się automatycznie, gdy
zewnętrzna temperatura ponownie znajdzie się w
wymaganym zakresie"

1igor1
18-01-2021, 07:18
Jesteś pewny? Od tak sobie bez żadnych warunków?
Też mam serię J i wczoraj pompa pokazywała w momentach - 20 ale się nie wyłączyła. Trochę mnie zaskoczyles tym.

Wyłącza się przy -23St, a ponownie się włączy przy -20st, info potwierdzone przez panasonic :(

michal84
18-01-2021, 07:19
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć co tu się stało miedzy godz 22:50 a 23:00, pompa zaczęła wydawać dziwne głośne dzięki, jend. zewn, tak że było w domu słychać, a wewn. jakby piski, błędu żadnego nie było, defrost tez to nie był bo specjalnie poszedłem zobaczyć co się dzieje, kilka min to trwało i przestało.?452114
Poza tym zauważyłem że przy defrostach zatrzymuje sie pompa na chwilę, zapewne przez Mode 2.

markamx
18-01-2021, 07:20
Wyłącza się przy -23St, a ponownie się włączy przy -20st, info potwierdzone przez panasonic :(

No to by się zgadało, miało być u mnie nad ranem -24 stopnie

kateti
18-01-2021, 07:22
Witam,

Ja wprawdzie w pracy, ....ale przed chwilą syn dzwoni że pompa strasznie piszczy (chyba jednostka wewnętrzna TCAP9 split) - na zew -18, na smart cloud widzę że pracuje i parametry się zmieniają, na wyświetlaczu brak błedu --------------- co może tak piszczeć??

Pozdrawiam,

1igor1
18-01-2021, 07:23
Powiedzcie jak to jest z włączeniem grzalki wspomagającej. Wyczytalem,gdzieś że aby się włączyła to muszą być spełnione 2 warunki a w zasadzie 3. Tmp zasilania musi być mniejsza od zadanej o 8 stopni musi próbować dojść do tmp min 30 minut no i tmp przy której ma się włączyć musi spełniać kryterium. I to mnie trochę dziwi 8 stopni niżej niż zadana? To qurde chyba żarty!
Czy ją coś błędnie wyczytalem?

masz generację H? to tak, w J już można przestawiać tą temperaturę

michancia
18-01-2021, 07:24
Panowie, poratujcie.
Dziś w nocy przy -16st/C jak pompa grzałką, wyłączyłem jå w celu podniesienia krzywej.
Gdy jà załączyłeś, to ona mieszkała wodę, a ja poszedłem spać. Po 3 godzinach, patrzę na Pompę, a ona nie pracuję i ma błąd F23 zbyt duży pràd wyjściowy DC.
Domyśliłem się że sprężarka zamarzło.
Resetowanie nic nie dało, sprężarka nie startowała, ciągle wywaliło F23.
Dopiero jak podgrzałem suszarką sprężarkę, to to wystartowało.
Z jakiego powodu ona zamarzło, co z grzałką karteru sprężarki, czy ona jest i jak to działa.

michal84
18-01-2021, 07:39
Witam,

Ja wprawdzie w pracy, ....ale przed chwilą syn dzwoni że pompa strasznie piszczy (chyba jednostka wewnętrzna TCAP9 split) - na zew -18, na smart cloud widzę że pracuje i parametry się zmieniają, na wyświetlaczu brak błedu --------------- co może tak piszczeć??

Pozdrawiam,

Miałem to samo, kilka postów wyżej i tez czekam na pomysły.

ziomas1
18-01-2021, 08:08
masz generację H? to tak, w J już można przestawiać tą temperaturę


Mam J. Rozumiem że to w menu instalatora to jak się ociepli to wylacze pompę i popatrze. Czyli mówisz ze mozna ustawić mniejszy spadek niż 8 stopni? Coś tam widziałem kiedyś jakąś deltę przy grzalce może to to.

BikeBarian
18-01-2021, 08:35
Szybkie pytanko do obeznanych. Wczoraj w nocy zauważyłem takie dziwne zachowanie (seria J 7KW)
Mam ustawiona grzałkę żeby się załączała od -15 st. W nocy mam -13 i PC grzeje. Pobiera w tym czasie 2KW a sprężarka chodzi na 67Hz. Temp na grzejnikach (zadane 35st) nie może osiągnąć i cały czas ma 32st. W takiej sytuacji na chłopski rozum to sprężarka powinna sobie wskoczyć na wyższe obroty i podgonić temp, przeca ma sporo zapasu..a tutaj nie chciała. Ustawiłem jej na szybko żeby grzałka załączała się przy -10. PC natychmiastowo załączyła grzałkę i dogrzała zasilanie grzejników do 35st i wyłączyła grzałkę. Potem już jechała całą noc bez grzałki i utrzymywała te 35st. Dziwnie ten algorytm działa.

MiG25
18-01-2021, 08:43
A może już produkowała te 7kW , a Ty chciałeś 9....

michancia
18-01-2021, 09:00
Mig25 i inni życzliwi, poratujcie.
Z jakiego powodu przy -15 pompa się nie załączyła tylko wywaliła błąd 23 ( zbyt duży prąd sprężarki ).
Wystartowała dopiero jak podgrzałem sprężarkę.

bobrow
18-01-2021, 09:08
Michancia,
u mnie nigdy (a może jeszcze...) nie wywaliło takiego błędu. Nad ranem pojawiło się -17st (PC oczywiście wyła przy defroście typu 2) ,ale jednak robiła swoje-8,5kW produkowała.
To co zauważyłem w tych warunkach na wykresie ,to w piku wzrost poboru energii do 4,9kW.
Jeśli u Ciebie nie wywaliło zabezpieczenia w PC, to zapewne jest elektroniczna kontrola prądu-pytanie się nasuwa : czy rzeczywiście był za duży prąd, czy jest jakieś niedokładne serwisowe ustawienie tego prądu ?
Bez instalatora chyba się nie obejdzie-jak znam życie i geografię ,to nie będzie wiedział o co kaman. Ale za to serwis Panasa już coś może wiedzieć-czyli akcja pt :
"telefon do przyjaciela"...
Powodzenia

ziomas1
18-01-2021, 09:22
Szybkie pytanko do obeznanych. Wczoraj w nocy zauważyłem takie dziwne zachowanie (seria J 7KW)
Mam ustawiona grzałkę żeby się załączała od -15 st. W nocy mam -13 i PC grzeje. Pobiera w tym czasie 2KW a sprężarka chodzi na 67Hz. Temp na grzejnikach (zadane 35st) nie może osiągnąć i cały czas ma 32st. W takiej sytuacji na chłopski rozum to sprężarka powinna sobie wskoczyć na wyższe obroty i podgonić temp, przeca ma sporo zapasu..a tutaj nie chciała. Ustawiłem jej na szybko żeby grzałka załączała się przy -10. PC natychmiastowo załączyła grzałkę i dogrzała zasilanie grzejników do 35st i wyłączyła grzałkę. Potem już jechała całą noc bez grzałki i utrzymywała te 35st. Dziwnie ten algorytm działa.
Dziwnie. Na pytanie Ci nie odpowiem bo niestety mam za mała wiedze ale chciałem się zapytać jak i gdzie masz ta grzalke ustawiona bo cholera moja mimo braku 3 stopni się niezalaczyla.

BikeBarian
18-01-2021, 09:27
A może już produkowała te 7kW , a Ty chciałeś 9....

Przy -13 nie ma szans na COP 3.5....produkowała 5KW. W tej jednostce sprężarka potrafi się wkręcić i na prawie 100Hz..a tutaj tak jakby te 67Hz było ograniczeniem.

BikeBarian
18-01-2021, 09:29
Dziwnie. Na pytanie Ci nie odpowiem bo niestety mam za mała wiedze ale chciałem się zapytać jak i gdzie masz ta grzalke ustawiona bo cholera moja mimo braku 3 stopni się niezalaczyla.

A masz ta grzałkę podpięta pod fazę ??

ziomas1
18-01-2021, 09:44
A masz ta grzałkę podpięta pod fazę ??

Tak. Nawet się włącza ale jak jest duża różnica między tmp zadaną a obecna zasilania. Jest to kwestia ustawień zapewne

MiG25
18-01-2021, 09:46
@michancia , ja u siebie tą grzałkę a-la gumową opaskę poprawiałem u siebie , bo była skręcona i grzała co najwyżej powietrze ,a nie karter sprężarki. Przesunąłe też ją bliżej dołu sprężarki (żeby ciepło szło do góry).
Rozumiem ,że teraz już grzeje , to pozostaje Ci obserwować i być może nie dopuszczać , żeby długo stała nie włączona na mrozie , i równolegle czekać na serwis. Bo tu jeśli nie ta grzałka ( może jest uszkodzona i nie grzeje w ogóle) , to są tylko dwie rzeczy ,albo popsuta sprężarka , albo popsuta płyta w jednostce zewnętrznej ( albo kable pomiędzy nimi przetarte i mają upływność ).

@BikeBrian , masz J , to może zmniejsz te delty grzałki ( czego w H zrobić nie można) , bo może standardowo jest ten warunek , że temperatura docelowa ma być większa od 8 od aktualnej , i się po prostu nie włączy.

Jacekss
18-01-2021, 10:12
Przy -13 nie ma szans na COP 3.5....produkowała 5KW. W tej jednostce sprężarka potrafi się wkręcić i na prawie 100Hz..a tutaj tak jakby te 67Hz było ograniczeniem.

w PC 5kW (J) zauważyłem to samo... np mocy daje 3,5kW, zmniejsza przepływ aby było dT=5C.. zamiast podnieść moc i tym samym przepływ. fakt ten algorytm działa jak działa, może optymalnie pod kątem COP, nie wiem ?! :)

michancia
18-01-2021, 10:15
Wywaliło teraz drugi raz, tylko nie wiem kiedy, bo jestem w pracy, a w domu jest tylko syn i nie jest w stanie tego załączyć.
Ogólnie jestę po rozmowie z serwisem Panasonica i potwierdzili moje przypuszczenia, że prawdopodobnie padnięta płyta pomiarowa.
Serwis stwierdził, że mieli już dwa takie przypadki. Być może na jutro będzie nowa płyta.
A na tę chwilę czekam na odwilż ( obecnie -12 ).
A miało być tak pięknie...
Po pracy to se chyba ognisko w korytarzu rozpalę, jak jej nie rozpalę.

-voymar-
18-01-2021, 10:25
Ty masz splita i masz tak samo , przy temperaturze zewnętrznej poniżej -10 stopni będzie defrost Mode 2 , chyba ,że temperatura powrotu będzie wyższa od 50 stopni ( co jest raczej niemożliwe).

Tu mnie zaskoczyłeś. Muszę to zaobserwować. Wczoraj widziałem 1 defrost na wyświetlaczu ale nie zwracałem uwagi jak był przeprowadzony.
Cenna uwaga

MiG25
18-01-2021, 10:25
Wywaliło podczas pracy , czy też podczas startu sprężarki ? Możesz zobaczyć w Service Cloud jaki był zarejestrowany prąd ?

MiG25
18-01-2021, 10:30
Tu mnie zaskoczyłeś. Muszę to zaobserwować. Wczoraj widziałem 1 defrost na wyświetlaczu ale nie zwracałem uwagi jak był przeprowadzony.
Cenna uwaga

Jak podczas samego defrostu ( a nie tego minutowego "przygotowania" , obiegówka chodzi , a rurki gazowe lodowate , to Mode 1 , jak obiegówka zatrzymana , a rurki gazowe ciepłe jak podczas normalnej pracy , to Mode 2.

Z Zewnątrz to w Mode 2 słychać "piłowanie sprężarki" ,jak tu: https://youtu.be/0mpvlWWfTlQ

ewelinadom
18-01-2021, 10:40
Witam wszystkich ciepło.
Panowie podpowiedzcie mi na jaką pompę się zdecydować.
Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego bez instalacji.Prościutki dom w prostokącie parterowy. 110metrów użytkowej -garażu nie mam.
W stropie 30zm wełny, zewnatrz styropian 20cm, podłoga 15cm+ wylewka 8, w projekcie reku.
Instalator wyliczył mi pobór domu ok 5kw i pytanie czy wrzucić pompę Panasonic 5kw jak proponuje instalotor czy 7kw -mówi że też będzie ok.
Sam nie mogę się zdecydować. Jak liczyliśmy razem to bylo nas w rodzinie 3osoby teraz bedą 4 :). Z tego co się orientowałem nie ma wielkich różnic między tymi pompami.
Dziekuję za pomoc

Andrzej5101
18-01-2021, 10:44
Powiedzcie jak to jest z włączeniem grzałki wspomagającej;

1/ Gdy masz pompę generację H to grzałka się włącza wg; procedury;
- różnica między KG ( bez podbicia ) a aktualna temperaturą zasilania musi być więcej niż 8 C,
- różnica ; przez ileś tam minut,
- zezwolenie na grzałkę oczywiście włączone na sterowniku,
- grzałka podpięta pod fazę ,

2/ W wersji J ;
- już można przestawiać tą temperaturę wg; 1igor1 / #13601

michancia
18-01-2021, 10:45
Wywaliło podczas pracy , czy też podczas startu sprężarki ? Możesz zobaczyć w Service Cloud jaki był zarejestrowany prąd ?
Nie mam service Claude.
Ale, tam jest warunek, że prąd pomiędzy plyta a spreżarką, musi być większy od 40A, to jak by w rzeczywistości taki duży był, to by zabezpieczenie przed pompą wyleciało ( S25), co prawda przed ratownikiem ten prąd będzie mniejszy, ale jednak.
Wygląda mi to na płytę.
Bo jak ją uruchomiłem, to potem pracowała i na bank wylaczyla się w czasie pracy, bo w domu było już zimno i zadanej nie osiągnęła.
Więc grzalka też odpada.
Szla. mnie dzisiaj trafi, a najgorsze, że żona się drze, że to moja wina, bo ciągle coś sprawdzam.
Nie ma to jak był piec...

MiG25
18-01-2021, 10:48
@ewelinadom, Jak maż pieniądze , to zawsze lepiej mocniejszą wersję tej samej konstrukcji ( z tą samą sprężarką ), ponieważ przy niskiej modulacji będzie to samo ( tak samo nisko się modulować z mocą ) , a przy pełnej mocy nie będzie ograniczana.
Niestety u Panasonica 5kW i 7kW to są różne konstrukcje i będą zupełnie inaczej się modulować. ( chyba ,że wybierzesz monobloka J, wtedy 5kW , 7kW i 9kW to te same bebechy))

Więc pomiedzy 5kW a 7kW będzie różnica przy temperaturach przejsciowych , pompa 5kW będzi sobie pracować przy nizszym zapotrzebowaniu na ciepło , gdzie 7kW już dawno się wyłączy.

bobrow
18-01-2021, 10:53
Michancia-może to niezbyt Cię pocieszy ,ale to chyba pierwszy przypadek awarii Panasa w duże mrozy.
W ogóle awarii Panasa było tu bardzo mało-było za to kilka przypadków wadliwych płyt głównych (np w modelu F) ,ale temat był zazwyczaj zaraz po uruchomieniu PC widoczny.
Buble produkcyjne wszędzie się zdarzają -ważne ,że jutro będziesz miał serwis (nie wszyscy mają taki czas reakcji).
Teraz może warto kupić kilka farelek (ok 150pln/szt) i trochę podgrzać powietrze w chałupie...

giman
18-01-2021, 10:55
i pytanie czy wrzucić pompę Panasonic 5kw jak proponuje instalotor czy 7kw -mówi że też będzie ok.
[...] Z tego co się orientowałem nie ma wielkich różnic między tymi pompami.

Różnice są takie (pierwsze dwa wykresy):

449131

Całkiem spore różnice (np. dziś w nocy w wielu rejonach Polski byłoby to 3,2 kW vs 4,2 kW)

-voymar-
18-01-2021, 10:57
Jak podczas samego defrostu ( a nie tego minutowego "przygotowania" , obiegówka chodzi , a rurki gazowe lodowate , to Mode 1 , jak obiegówka zatrzymana , a rurki gazowe ciepłe jak podczas normalnej pracy , to Mode 2.

Z Zewnątrz to w Mode 2 słychać "piłowanie sprężarki" ,jak tu: https://youtu.be/0mpvlWWfTlQ

Oki .dzieki Nic takiego u siebie nie widziałem, lecz nie znaczy że nie było. Teraz zwrócę na to uwagę.

codix
18-01-2021, 11:00
;(
No to niestety dolaczam do grupy .
Wczoraj do minus 12 pracowala normalnie potem pompa sie posrała.
Dzisiaj moj instalator nawet nie moze sie dodzwonic do panasa widac przeciazenie sieci i juz ma tez inne zgloszenie w tcapie przekroczonny prad Dc.
Ja jade na grzalce czekam na werdykt
Przy mo

KubaCK
18-01-2021, 11:10
słuchajcie wątek jest tak długi że nie mogę się doszukać - jaka jest prawidłowa średnia włączeń sprężarki - u mnie już jest 8 włączeń od godziny 7:30 do 12:10.

giman
18-01-2021, 11:13
Tak, żeby średni czas działania był powyżej godziny.
Kiedyś o to pytałem i z odpowiedzi tutaj dało się policzyć, ze jest ok jak ten iloraz daje 1,15h, 1,3h itp. realne wyniki były.

Ale z liczeniem poczekaj jak obie wartości będą po kilkaset.

Jacekss
18-01-2021, 11:13
;(
No to niestety dolaczam do grupy .
Wczoraj do minus 12 pracowala normalnie potem pompa sie posrała.
Dzisiaj moj instalator nawet nie moze sie dodzwonic do panasa widac przeciazenie sieci i juz ma tez inne zgloszenie w tcapie przekroczonny prad Dc.
Ja jade na grzalce czekam na werdykt
Przy mo

jaki błąd ci wyskoczył?

Jacekss
18-01-2021, 11:17
Instalator wyliczył mi pobór domu ok 5kw i pytanie czy wrzucić pompę Panasonic 5kw jak proponuje instalotor czy 7kw -mówi że też będzie ok.


u siebie mam PC 5kW i po krótkim użytkowaniu stwierdzam że teraz wybrałbym PC 7kW, byłby większy zapas mocy, szczególnie przydatne dla grzania CWU. a ponoć różnica cenowa jest niewielka.

-voymar-
18-01-2021, 11:18
Panowie to troszkę zmienię dyskusję
Kolega BikeBarian powiedział że PC przy -13 pobiera 2kW ( PC 7kW ) Jeżeli przyjąć że to przez 24h to po 24h=48kWh przy zasilaniu 35*C
U mnie T Cap 9 kW przy 44*C pobiera 2,4kW x 24= 58kWh--ostatnie 2 doby
Zastanawia mnie jedno----Dlaczego jeden z forumowiczów chwali się że za (24h pracy non stop) pompa pobrała 31kWh przy zasilaniu 38---39*C
Po co takie wpisy?

MiG25
18-01-2021, 11:20
@michancia , @bobrow , pompę powinno dać się włączyć na samych grzałkach , jakby sprężarka się nie dała włączyć. ( jak to c@codix zrobił , ciekwae co u niego się zepsuło.)

bobrow
18-01-2021, 11:22
No to chyba seria wadliwa...
Rano dzwoniłem do kuzynki jak monoblok T-cap 9kW się sprawuje-na szczęście wszystko ok (chyba mieli -18st).
Jak ktoś może ,to proszę niech wrzuci fotkę tej grzałki karteru-z góry dzięki.

bobrow
18-01-2021, 11:23
Racja Migu-domyślnie przyjąłem ,że nie działa u Michanci załączanie grzałek

MiG25
18-01-2021, 11:24
Panowie to troszkę zmienię dyskusję
Kolega BikeBarian powiedział że PC przy -13 pobiera 2kW ( PC 7kW ) Jeżeli przyjąć że to przez 24h to po 24h=48kWh przy zasilaniu 35*C
U mnie T Cap 9 kW przy 44*C pobiera 2,4kW x 24= 58kWh--ostatnie 2 doby
Zastanawia mnie jedno----Dlaczego jeden z forumowiczów chwali się że za (24h pracy non stop) pompa pobrała 31kWh przy zasilaniu 38---39*C
Po co takie wpisy?

Nawet moja 12kW potrafi zejść do poboru 0,8kW ,a nawet 0,6kW ( no może nie w takie morozy) , więc da się to zrobić nawet i u mnie jak się ktoś uprze.

MiG25
18-01-2021, 11:27
@bobrow , na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=kgBr514YkiI , tak w 2:10 minucie widać czerwoną opaskę na sprężarce ,to właśnie ta grzałka , wg mnie też do poprawy :)

Andrzej5101
18-01-2021, 11:27
Instalator wyliczył mi pobór domu ok 5kw i pytanie czy wrzucić pompę
Panasonic 5kw jak proponuje instalotor czy 7kw - mówi że też będzie ok.
Jak liczyliśmy razem to bylo nas w rodzinie 3 osoby teraz bedą 4 :

1/ Pompa tak 5 kW jak 7 kW do temperatury ok; - 17 C będą miały nadwyżki mocy,
...Jedynie < -17 C będzie konieczność użycia grzałki,
Pompy te mają grzałki 3 kW, czyli przy - 20 C moc pompy wynosi;
dla 5 kW;
3,9 kW + 3 kW = 6,9 kW - dla temp; zasilania 35 C
3,4 kW + 3 kW = 6,4 kW - dla temp; zasilania 45 C
dla 7 kW;
4,2 kW + 3 kW = 7,2 kW - dla temp; zasilania 35 C
3,8 kW + 3 kW = 6,8 kW - dla temp; zasilania 45 C

2/ Istotna różnica to moce minimalna przy temp > 0 C
Pompa 5 kW ma ok; 0,5 kW niższą moc minimalną niż 7 kW,
więc ma mniejszą skłonność do tzw; taktowania,
Zobacz analogie dla pomp Alterma 4 kW i 6 kW
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=451496&d=1609270613

3/ Czas grzania 200 l wody to ok; 40 min z temperatury od 25 C do 45 C
a więc przez taki czas podłoga nie będzie grzana, co dla podłogówki jest to bez znaczenia

michal84
18-01-2021, 11:29
Jak podczas samego defrostu ( a nie tego minutowego "przygotowania" , obiegówka chodzi , a rurki gazowe lodowate , to Mode 1 , jak obiegówka zatrzymana , a rurki gazowe ciepłe jak podczas normalnej pracy , to Mode 2.

Z Zewnątrz to w Mode 2 słychać "piłowanie sprężarki" ,jak tu: https://youtu.be/0mpvlWWfTlQ

Czyli to u mnie też był defrost Mode 2, jedna rurka gazowa była tak gorąca że sie poparzyłem prawie jak dotknąłem, na Cludzie pokazało ok 110st ni i piłowanie też było niemiłosierne.

BikeBarian
18-01-2021, 11:30
Panowie to troszkę zmienię dyskusję
Kolega BikeBarian powiedział że PC przy -13 pobiera 2kW ( PC 7kW ) Jeżeli przyjąć że to przez 24h to po 24h=48kWh przy zasilaniu 35*C
U mnie T Cap 9 kW przy 44*C pobiera 2,4kW x 24= 58kWh--ostatnie 2 doby
Zastanawia mnie jedno----Dlaczego jeden z forumowiczów chwali się że za (24h pracy non stop) pompa pobrała 31kWh przy zasilaniu 38---39*C
Po co takie wpisy?

Nie wiem czy o mnie dokładnie piszesz ale ja się niczym nie chwale. Pytałem tylko czemu sprężarka nie weszła na wyższe obroty. Zuzycie każdy ma inne. Ja np w momencie o którym piszesz grzałem kaloryfery na poddaszu do 35st i podłogówkę na parterze oraz łazience i pralni na poddaszu do 30st. Podłogówki mam 120m2 ale tylko 10cm styro na posadzce. Mam okna 2 szybowe oraz 15cm zwykłego styro na ścianach. Tylko czy to cos zmienia ??..mam tez klimę w całym domu i mogę sobie grzać czym zapragnę a jak wszystko padnie to i kominek 6KW w salonie czeka. Po prostu tyle mi PC brala w danym momencie i tego nie zmienię. Paliłem ekogrochem to zużywałem rocznie 4 tony wiec nie oczekuje ze magicznie PC zmniejszy mi rachunki. Fizyki nie oszukam, nie jestem Tomaszem Brzeczykowskim :)

-voymar-
18-01-2021, 11:32
słuchajcie wątek jest tak długi że nie mogę się doszukać - jaka jest prawidłowa średnia włączeń sprężarki - u mnie już jest 8 włączeń od godziny 7:30 do 12:10.

Pewnie coś źle dobrane Ja jak włączę na pracę ciągłą to nie wyłączy się w ogóle .Sama modulacja

-voymar-
18-01-2021, 11:38
Nawet moja 12kW potrafi zejść do poboru 0,8kW ,a nawet 0,6kW ( no może nie w takie morozy) , więc da się to zrobić nawet i u mnie jak się ktoś uprze.

Nie przeczę Lecz chodzi o temp minusowe a nie o modulację przy (+) temp. Skoro na zewnątrz mamy -10* to PC nie pobiera 600W.

Tulisko
18-01-2021, 11:39
Pewnie coś źle dobrane Ja jak włączę na pracę ciągłą to nie wyłączy się w ogóle .Sama modulacja

Jak jednowentylatorowa to może defrosty poszalały bo była duża wilgotość - i 2x start / stop pompy na godzinę.. I wtedy w 4 godziny wychodzi 8 ;)

Arturo1972
18-01-2021, 11:41
2/ Istotna różnica to moce minimalna przy temp > 0 C
Pompa 5 kW ma ok; 0,5 kW niższą moc minimalną niż 7 kW,
więc ma mniejszą skłonność do tzw; taktowania,

Co Wy macie z tym "taktowaniem" ?
Przy wylewce,odpowiedniej wylewce a nie jakiejś popierdolce,jesli pompa dojdzie do zadanej temp na KG, sprężarka się wyłączy a kolejne jej włączenie nastąpi dopiero za kilka lub kilkanaście godzin w najlepszym przypadku.
Ja pow.0st.C mam kosmiczna nadwyżkę mocy, że przypomnę 3,5kW przy -20st.C a grzeje mi to T-CAP 9kW....

Tak przy okazji, nie wiem jaka była temp w nocy ale o 8.00 było -15st.C
Mój staruszek T-CAP w dalszym ciągu bez zastrzeżeń :)

-voymar-
18-01-2021, 11:46
Nie wiem czy o mnie dokładnie piszesz ale ja się niczym nie chwale. Pytałem tylko czemu sprężarka nie weszła na wyższe obroty. Zuzycie każdy ma inne. Ja np w momencie o którym piszesz grzałem kaloryfery na poddaszu do 35st i podłogówkę na parterze oraz łazience i pralni na poddaszu do 30st. Podłogówki mam 120m2 ale tylko 10cm styro na posadzce. Mam okna 2 szybowe oraz 15cm zwykłego styro na ścianach. Tylko czy to cos zmienia ??..mam tez klimę w całym domu i mogę sobie grzać czym zapragnę a jak wszystko padnie to i kominek 6KW w salonie czeka. Po prostu tyle mi PC brala w danym momencie i tego nie zmienię. Paliłem ekogrochem to zużywałem rocznie 4 tony wiec nie oczekuje ze magicznie PC zmniejszy mi rachunki. Fizyki nie oszukam, nie jestem Tomaszem Brzeczykowskim :)

Źle zrozumiałeś mój wpis. Nie tyczył się ciebie tylko jako przykład podałem ciebie i siebie.

-voymar-
18-01-2021, 11:49
Takie wpisy tylko wprowadzają w błąd ludzi co planują zakup PC gdzie zużycie przy -10 jest 31kWh 24h/24h Zakupią PC a później jest lament bo mu pobiera 50kWh a czytał na forum że innym 31kWh.

codix
18-01-2021, 11:50
jaki błąd ci wyskoczył?

Zadnych bledòw

-voymar-
18-01-2021, 11:51
Jak jednowentylatorowa to może defrosty poszalały bo była duża wilgotość - i 2x start / stop pompy na godzinę.. I wtedy w 4 godziny wychodzi 8 ;)

Spoko, ale mamy -10 a nie +2 więc defrost rzadszy

MiG25
18-01-2021, 11:58
Nie przeczę Lecz chodzi o temp minusowe a nie o modulację przy (+) temp. Skoro na zewnątrz mamy -10* to PC nie pobiera 600W.

Przed chwilą tak ustawiłem swoją , że przy -12 na dworze pobiera 600W...( choć wg podlicznika to jest 935W.) . 19-20Hz . Produkcja wg Pompy 1600W , ale co dziwne ,wg mojego kalkulatora ( przepływ z pompy różnica temperatur z zewnętrznych czujników) produkuje 2,15kW. Więc COP 2,25 ... Całkiem realnie.

codix
18-01-2021, 12:11
@michancia , @bobrow , pompę powinno dać się włączyć na samych grzałkach , jakby sprężarka się nie dała włączyć. ( jak to c@codix zrobił , ciekwae co u niego się zepsuło.)

Co do grzalek to w panelu pompy w menu obrazkowym wybiera sie grzalki i jadą cala filozofia.

Co do pompy to do minus 12 chodzila normalnie ,oszronila sie wiec zrobila normalny defrost ,po defroscie gdy sprezarka ruszyla to 10min zajmowalo jej wbicie sie na 35hz bez zadnej produkcji tylko pobor potem nastepne 20 min do wbicia sie na 48hz i dalej tylko pobor z 1,6kw a produkcja moze ze 0,4kw po 40min pobor 1,6rowny z produkcja 1,6 potem kolejne 15min sprezarka na 65hz pobor 1,8 a produkcja pomalutku zaczela przewyzszac pobor i tak w koncu po 1,5 godzinki pobierala 1,8 a produkowala ze 3,6kw i za nic nie chciala sie ani wiecej wkrecic ani wiecej produkowac pomimo ze do zadanej miala jescze sporo.
Po jakis 3godzinach mimo ze juz z minus 18 znowu defrost i znowu to samo .
Potem juz przerozne proby a na zewnatrz juz minus 20 no tylko coraz gorzej no i w koncu po defroscie przy minus 21st end juz nie ruszyla bo za zimno

No to poszly grzalki

Dzisiaj rano po zejsciu do minus 15 pruba i to samo do defrostu na zewnatrz juz spadlo do minus 9 i jak zrobila defrost to ozdrowiala po starcie w 5 min 62hz produkcja 5kw
Jak nowa.

W chacie zagrzane wiec wylaczylem niech postoi i zobaczymy.

Wstepna diagnoza przez serwis to nie do konca przelaczajacy sie zawor czterodrogowy .
Przyczyny kto to wie moze luzny kabel,moze za slabe napiecie z plyty na cewke przelaczajaca .

Najlepsze ze ozdrowiala wiec teraz nie namierzysz to nie przyjada bo i po co chyba ze sie bedzie powtarzac ale idzie juz ocieplenie i takie mrozy moga sie juz nie powtorzyc anj w tym ani w nastepnym roku moze po gwarancji ;)

Narazie sprawa otwarta zobaczymy co sie bedzie dalej dzialo jak bedzie dobrze to instalator mi powiedzial ze na nastepnym serwisie sie cos tam ogladnie pomierzy najwyzej sie cewke zapobiegawczo wymieni.

Wymiany zaworu to sam bym chcial uniknac bo to już papranie spuszczanie czynnika spawanie itp.potem tylko problemy z tym moga byc jak komus nie pojdzie spawanko

Błedow zero

misiek30
18-01-2021, 12:24
Czytając wasze wpisy z ostatniej doby, mam wrażenie że więcej problemów jest z pompami jednofazowymi niż trójfazowymi, a może po prostu jednorazowych jest więcej. Póki co mój t-cap 9 kW 3f dzisiaj przy -18 tu radził sobie.

MiG25
18-01-2021, 12:25
Jak pobór 1,6kW ,produkcja 0,4kW , to gdzie ta reszta ciepła 1,2kW się odkładała ? Na parowniku na zewnątrz ?
Ktoś już tu kiedyś podobny problem miał ,tyle ,że przy grzaniu cwu copy były 1 ,lub niewiele ponad 1... Tle ,że wtedy defrostów nie było i zawór czterodrogowy przy przełączaniu na cwu się raczej nie przełączał...

michancia
18-01-2021, 13:43
W moim przypadku ewidentnie szwankuje płyta główna. Po rozmowie z serwisem temat jest im znany ( w moim regionie mieli już takie z dwa czy więcej przypadków ).
Płyta zamówiona, czekam na dostawę, ponoć do dwóch dni.
Wykluczają grzałkę karteru, sprężarkę i pozostała instalację. Ok zobaczymy.
Ale może się to zgadzać, bo kazali jeszcze zdjąć napięcie na ok. 20-30min i potem załączyć, ponoć to pomagało do czasu wymiany.
Tak zrobiłem i pompa odpaliła, na razie pracuje, a na dworze -7st/c.

Codix powodzenia, ale spróbuj też na jakieś 20-30 min zdjąć napięcie nie zaszkodzi a może pomoże.

Awinion
18-01-2021, 14:08
Takie wpisy tylko wprowadzają w błąd ludzi co planują zakup PC gdzie zużycie przy -10 jest 31kWh 24h/24h Zakupią PC a później jest lament bo mu pobiera 50kWh a czytał na forum że innym 31kWh.

To nie prawda. Moja pompa zjadła wczoraj 18kWh doliczając 20% na błąd pomiaru w Panasonicu niech będzie 21,6kWh. Wszystko zależy od tego jak dobrane jest urządzenie i jak zaizolowany jest dom. Sterownik przy -10°C pokazuje pobór 0,8kW i COP 4.0. Dobowy COP 4.5. Mam ogrzewanie podłogowe w 100% domu w rozstawie 10cm. Najwyższa temperatura zasilania jaką wczoraj widziałem to 29°C. Ogrzewam 176m2, dom parterowy. Nie mam bufora, wszystko idzie bezpośrednio w podłogę. Pompa 7kW J.

Jak ktoś robi rozstaw rur co 15-20cm to potem nie ma się co dziwić, że trzeba krzywą wysoko ustawiać. A im wyższa krzywa tym wyższe zużycie.

bobrow
18-01-2021, 14:13
Szczerze powiem że współczuję kupienia gówna za ogromne pieniądze. Może odstąp od umowy i niech ci zwrócą pieniądze i zabiorą tę tandetę kupisz coś fajniejszego za 1/3 ceny/

A co np ? 1/3 ceny Panasa i do tego "lepsiejsze" ?

Awinion
18-01-2021, 14:15
A co np ? 1/3 ceny Panasa i do tego "lepsiejsze" ?

Pewnie bufor i 2 taryfa xD

bobrow
18-01-2021, 14:16
Michancia -czy serwisant mówił Ci coś o bublach w 1 czy 2 wentylatorowych T-capach ?
Ciekaw jestem czy rzeczywiście problem jest w 1 wentylatorowych jednostkach.

michancia
18-01-2021, 14:24
Panowie to troszkę zmienię dyskusję
Kolega BikeBarian powiedział że PC przy -13 pobiera 2kW ( PC 7kW ) Jeżeli przyjąć że to przez 24h to po 24h=48kWh przy zasilaniu 35*C
U mnie T Cap 9 kW przy 44*C pobiera 2,4kW x 24= 58kWh--ostatnie 2 doby
Zastanawia mnie jedno----Dlaczego jeden z forumowiczów chwali się że za (24h pracy non stop) pompa pobrała 31kWh przy zasilaniu 38---39*C
Po co takie wpisy?

Zostałem poproszony do tablicy, to odpowiem, choć nie mam dzisiaj nastroju do żartów, ale na tę chwilę zaczyna grzać ( zaczęła od defrostu ).
Podaję ci dane z pompy:
15.01 średnia dobowa 0st/c - pobór 28kWh, produkcja 93kWh, zasilanie 37st/c i takie dane za większość sezonu grudzień/styczeń
16.01 średnia -5st/c - 34kWh / 97kWh / 37-38st/c
17.01 średnia ( w dzień -9, w nocy -15 ) 40kWh / 104kWh / 40st/c
Tu widać jak dom jest ciepły, bo zapotrzebowanie w energię gwałtownie nie rośnie, choć zużycie tak, bo COP spada
A wg. licznika ZE od 09.10.2020 do 18.01.2021 - Całe bytowe - 2800kWh

michancia
18-01-2021, 14:27
Michancia -czy serwisant mówił Ci coś o bublach w 1 czy 2 wentylatorowych T-capach ?
Ciekaw jestem czy rzeczywiście problem jest w 1 wentylatorowych jednostkach.

Nie wspominał, których dotyczy, ale w naszym rejonie bardzo dużo T-CAP ( 2-went. ) pozakładali, to może ich tyczyć, dopytam, jak mi wymienią.

Arturo1972
18-01-2021, 14:32
słuchajcie wątek jest tak długi że nie mogę się doszukać - jaka jest prawidłowa średnia włączeń sprężarki - u mnie już jest 8 włączeń od godziny 7:30 do 12:10.
Obniże tą średnią bo u mnie max.3 razy na dobę włącza się sprężarka. Ale ja mam mocno przewymiarowana pompę :D

Skoro u Ciebie tak często są załączenia to widzę dwa powody:
1.Przede wszystkim źle ustawiona KG (zbyt nisko) lub w układzie jest sterownik pokojowy,który głupieje
2.Szybki odbiór ciepła przez dom(nie sądzę)lub przez odbiornik ciepła(grzejniki, zbyt cienka wylewka betonowa, lub co najgorsze anhydryt)

MiG25
18-01-2021, 14:50
A może to nie wyłączenia , tylko defrosty. ( Znacy wyłączenia od czestych defrostów).

KubaCK
18-01-2021, 15:10
Obniże tą średnią bo u mnie max.3 razy na dobę włącza się sprężarka. Ale ja mam mocno przewymiarowana pompę :D

Skoro u Ciebie tak często są załączenia to widzę dwa powody:
1.Przede wszystkim źle ustawiona KG (zbyt nisko) lub w układzie jest sterownik pokojowy,który głupieje
2.Szybki odbiór ciepła przez dom(nie sądzę)lub przez odbiornik ciepła(grzejniki, zbyt cienka wylewka betonowa, lub co najgorsze anhydryt)

Całe sterownie jest podpięte pod listwy TECH L9R (bezpośrednio do pompy) a do nich sterowniki pokojowe, ale nie widzę żeby one głupiały.

To jaką KG radzisz ustawić testowo żeby sprawdzić czy coś się poprawi? I jaką deltę?

Owczar
18-01-2021, 15:14
Sterownik przy -10°C pokazuje pobór 0,8kW i COP 4.0.

Ile COP przy -10? Ty naprawde w to wierzysz? Ja rozumiem, ze to udany sprzet, ale nagina prawa fizyki....

Arturo1972
18-01-2021, 15:32
Całe sterownie jest podpięte pod listwy TECH L9R (bezpośrednio do pompy) a do nich sterowniki pokojowe, ale nie widzę żeby one głupiały.

Sterowniki pokojowe powiadasz ?
No cóż...

Arturo1972
18-01-2021, 15:40
A może to nie wyłączenia , tylko defrosty. ( Znacy wyłączenia od czestych defrostów).
Z tymi czestymi defrostami to czytam, że też jakas masakra u niektórych.
Dzisiaj przed 15,czyli przed końcem okienka, udało mi się zrobić zdjęcie jedn.zewnetrznej.
Przez 2h nawet się nie zajaknela żeby jakiś defrost zrobić :D
452137

ewelinadom
18-01-2021, 15:41
Dziekuję za odpowiedzi. Nie ogarniam się trochę na forum i nawet nie wiem jak odpisać na poszczególną odpowiedż.
Widzę zę niektórzy wrzucili mi dane co do pomp 5 i 7kw ale i tak mi to mało mówi.
Czy jak wezmę 7kw coś złego może się stać? Do instalacji przwidziany jest mały bufor 50l ponieważ sypialnie będą sterowane rotametrami i przy sutuacji ich całkowitego zamknięcia mogło by zabraknąć wody. Różnica w cenie pomp to tylko 1200zł. Stąd właśnie moje rozterki dotyczące mocy pompy.
Jeszcze raz dzieki za pomoc.

Arturo1972
18-01-2021, 15:45
Dziekuję za odpowiedzi. Nie ogarniam się trochę na forum i nawet nie wiem jak odpisać na poszczególną odpowiedż.
Widzę zę niektórzy wrzucili mi dane co do pomp 5 i 7kw ale i tak mi to mało mówi.
Czy jak wezmę 7kw coś złego może się stać? Do instalacji przwidziany jest mały bufor 50l ponieważ sypialnie będą sterowane rotametrami i przy sutuacji ich całkowitego zamknięcia mogło by zabraknąć wody. Różnica w cenie pomp to tylko 1200zł. Stąd właśnie moje rozterki dotyczące mocy pompy.
Jeszcze raz dzieki za pomoc.
Wyższa mocowo pompa czyli 7kW zamiast 5kW to nic złego, wręcz przeciwnie,wg mnie wiele dobrego ;)

Shadow7
18-01-2021, 16:20
Co do grzalek to w panelu pompy w menu obrazkowym wybiera sie grzalki i jadą cala filozofia.

Co do pompy to do minus 12 chodzila normalnie ,oszronila sie wiec zrobila normalny defrost ,po defroscie gdy sprezarka ruszyla to 10min zajmowalo jej wbicie sie na 35hz bez zadnej produkcji tylko pobor potem nastepne 20 min do wbicia sie na 48hz i dalej tylko pobor z 1,6kw a produkcja moze ze 0,4kw po 40min pobor 1,6rowny z produkcja 1,6 potem kolejne 15min sprezarka na 65hz pobor 1,8 a produkcja pomalutku zaczela przewyzszac pobor i tak w koncu po 1,5 godzinki pobierala 1,8 a produkowala ze 3,6kw i za nic nie chciala sie ani wiecej wkrecic ani wiecej produkowac pomimo ze do zadanej miala jescze sporo.
Po jakis 3godzinach mimo ze juz z minus 18 znowu defrost i znowu to samo .
Potem juz przerozne proby a na zewnatrz juz minus 20 no tylko coraz gorzej no i w koncu po defroscie przy minus 21st end juz nie ruszyla bo za zimno

No to poszly grzalki

Dzisiaj rano po zejsciu do minus 15 pruba i to samo do defrostu na zewnatrz juz spadlo do minus 9 i jak zrobila defrost to ozdrowiala po starcie w 5 min 62hz produkcja 5kw
Jak nowa.

W chacie zagrzane wiec wylaczylem niech postoi i zobaczymy.

Wstepna diagnoza przez serwis to nie do konca przelaczajacy sie zawor czterodrogowy .
Przyczyny kto to wie moze luzny kabel,moze za slabe napiecie z plyty na cewke przelaczajaca .

Najlepsze ze ozdrowiala wiec teraz nie namierzysz to nie przyjada bo i po co chyba ze sie bedzie powtarzac ale idzie juz ocieplenie i takie mrozy moga sie juz nie powtorzyc anj w tym ani w nastepnym roku moze po gwarancji ;)

Narazie sprawa otwarta zobaczymy co sie bedzie dalej dzialo jak bedzie dobrze to instalator mi powiedzial ze na nastepnym serwisie sie cos tam ogladnie pomierzy najwyzej sie cewke zapobiegawczo wymieni.

Wymiany zaworu to sam bym chcial uniknac bo to już papranie spuszczanie czynnika spawanie itp.potem tylko problemy z tym moga byc jak komus nie pojdzie spawanko

Błedow zero

Daj znać co i jak, bo u siebie zauważyłem coś podobnego. Zrobił się Defrost Mode 1 przy -9 i jak wskoczyło na grzanie po defroście to produkcja była żałosna, prawie zero, sprężarka chodziła na 60Hz i słyszałem szum w rurkach z czynnikiem. Typowo jakby zawór nie dotarł tam gdzie powinien. Od razu telefon do instalatora a ten do mnie jaki jest błąd a oczywiście nie ma żadnego. Wymusiłem więc kolejny defrost, tak żeby zawór się ruszył, ale nic to nie dało, może to coś innego... po 5-10 min domknęło się i poszła normalnie produkcja COP 2-2,5. Jakoś 1-2 dni wcześniej też coś takiego widziałem ale znacznie krócej i wskoczyło na swoje miejsce chyba szybciej.

Edit:
U mnie Tcap 9kW 1f przy zasilaniu 28 i temp na zew. -9 pobór 1kW produkcja 3 kW sprężarka jakoś 27Hz. Potem dałem zasilanie na 30 i przy -11 było pobór 2kW produkcja 4.4kW sprężarka 39Hz. Przy -16 było pobór 2kW produkcja 4-4.2kW sprężarka 40-48Hz.

D@MIANEK
18-01-2021, 16:41
Moja jednofazowa 9 kw dawala rade. W nocy bylo -21. Pompa Gwizdała az milo. Po raz pierwszy zobaczylem 99Hz. I cop max 2. Grzałka nie chciała sie załączać.

BikeBarian
18-01-2021, 17:12
Gdyby ktoś miał błąd F23 to tutaj wyjaśnienie:

Najświeższe info z serwisu Panasonic. Błąd f23 i płyta do wymiany. Ale można wysuszyć przez 20 minut suszarka płytę jednostki zewnętrznej. I już w 2 przypadkach pomogło.

:eek::eek:

Shadow7
18-01-2021, 17:22
Gdyby ktoś miał błąd F23 to tutaj wyjaśnienie:

Najświeższe info z serwisu Panasonic. Błąd f23 i płyta do wymiany. Ale można wysuszyć przez 20 minut suszarka płytę jednostki zewnętrznej. I już w 2 przypadkach pomogło.

:eek::eek:

Jak na gwarancji to pewnie tak a jak nie, to ja bym taką płytę wysłał do jakiegoś ogarniętego elektronika. w jakiej serii były te wadliwe?

ziomas1
18-01-2021, 17:30
Moja jednofazowa 9 kw dawala rade. W nocy bylo -21. Pompa Gwizdała az milo. Po raz pierwszy zobaczylem 99Hz. I cop max 2. Grzałka nie chciała sie załączać.
Nie wiem czy wyczytales wyżej ale jeszcze 2 stopnie i sprężarką by się wyłączyła. Też dzisiaj widziałem na swojej 99 Hz ale to rzniecie nie przypadło mi do gustu u mnie było -20. Co do grzalki to trochę potestowalem i jeżeli masz serię J to żeby się włączyła i wspomogła prace sprezarki to musi być włączona w menu instalator a a później w menu działania. I tam ustawiasz czas jaki musi upłynąć kiedy pompa nie dobija do zadanej oraz wielkość delty do zadanej tzn ile stopni musi brakować do zadanej żeby grzalka się włączyła. No i ustawiona tmp od której może się grzalka włączyć.

codix
18-01-2021, 17:42
U mnie narazie śmiga jak szalona wszystko w pożądku.
Zostaje jak jest ,jak sie powtorzy taki manewr przed serwisem we wrzesniu to bedziemy szukac.
Jak nie bedzie sie powtarzac to na serwisie we wrzesniu pomierzy napiecia na cewce i zobaczymy co wyjdzie jak bedzie wszystko w pozadku to najwyzej wymieni mi cewke tak na zaś.

Ta cewka ogolnie przy defroacie jest bez napiecia podczas grzania jest caly czas podawane napiecie i sie siłuje ze spreżynką moze chinskie raczki za twarda sprężynkę zalozyli i ponizej minus 10 jest jeszcze sztywniejsza :bash:

Ogolnie serwis zalecil kilka razy pod rzad wymusic defrost zeby poruszac zaworem ale wystarczyl jeden przy minus 9 i wrocilo do normy.
Teraz po starcie sprezarki 2minutki i juz wali z moca i obrotami tak jak ma byc.

Jak dlugo kto to wie

BikeBarian
18-01-2021, 17:45
Jak na gwarancji to pewnie tak a jak nie, to ja bym taką płytę wysłał do jakiegoś ogarniętego elektronika. w jakiej serii były te wadliwe?

t-cap 9kW split ale której generacji to nie wiem.

wiecej info tutaj:
https://www.facebook.com/groups/2315223878692257/permalink/2798170953730878/

giman
18-01-2021, 18:02
Nie wiem czy wyczytales wyżej ale jeszcze 2 stopnie i sprężarką by się wyłączyła.
Ale to nie jakieś prawidło tylko niektórym jak pechowa seria/płyta/...?
A czy problem wystąpił u kogoś nie z t-cap?

codix
18-01-2021, 18:05
Co do copow obliczanych z pompy przez niektorych to proponuje sie przypatrzyc chocby mocy produkowanej i jej skokom i spadkom w zaleznosci od przeskokow temperatury czy przeplywow.
Prawda taka ze nie maja nic wapolnego z rzeczywistoscia a dotego jeszcze dochodza niedokladnosci poboru.
Majac cop 3.0 rownie dobrze mozna miec 2 albo 4 ;)

Albo wlaczcie sobie grzalki wtedy jest staly pobor 3kw wiec produkcja niezalenie od wszystkiego powinna byc tez 3kw a skacze od 2,6 do 3,2 w zalenosci od przeskokow wskazan temp.lub przeplywu oboegowki ktory tez sobie skacze co jakas wartosc a nie jest faktycznym wskazaniem bo obiegowka pracuje tak samo a wartoaci ciagle skacza na takie same np.9,59 na 9,96 i tak wkolo albo i 10,2 jak sie zloza akurat dobre wartosci to przy grzalce nawet wychodI cop1,5

codix
18-01-2021, 18:07
Ale to nie jakieś prawidło tylko niektórym jak pechowa seria/płyta/...?
A czy problem wystąpił u kogoś nie z t-cap?

We wszystkich zwyklych sdc wylacza sie przy minus 23 i startuje sopiero jak wzrosnie do minus 20czy 19

Shadow7
18-01-2021, 18:18
Co do copow obliczanych z pompy przez niektorych to proponuje sie przypatrzyc chocby mocy produkowanej i jej skokom i spadkom w zaleznosci od przeskokow temperatury czy przeplywow.
Prawda taka ze nie maja nic wapolnego z rzeczywistoscia a dotego jeszcze dochodza niedokladnosci poboru.
Majac cop 3.0 rownie dobrze mozna miec 2 albo 4 ;)

Albo wlaczcie sobie grzalki wtedy jest staly pobor 3kw wiec produkcja niezalenie od wszystkiego powinna byc tez 3kw a skacze od 2,6 do 3,2 w zalenosci od przeskokow wskazan temp.lub przeplywu oboegowki ktory tez sobie skacze co jakas wartosc a nie jest faktycznym wskazaniem bo obiegowka pracuje tak samo a wartoaci ciagle skacza na takie same np.9,59 na 9,96 i tak wkolo albo i 10,2 jak sie zloza akurat dobre wartosci to przy grzalce nawet wychodI cop1,5

Grzałka nie ma sprawności 100% tylko 80-85% jeśli chodzi o przemianę w energię cieplną, więc zaniżone wskazania produkcji jak najbardziej na miejscu. Przy małych produkcjach i poborach to faktycznie o błąd pomiarowy nie trudno ale jak komuś pobiera 2,2kW i produkuje 8-9kW to już te dziesiąte części wahania na produkcji na COP dużego wpływu nie mają.

giman
18-01-2021, 18:20
To trochę lipa. Niby te mrozy są wyjątkowe, ale -23 i kaplica.
Ale piszesz, ze startuje normalnie po wzroście temp. - to coś innego niż opisywane zabiegi z suszarką i ewentualne wymiany płyty. Czy to wszystko jeden temat?

marek231984
18-01-2021, 18:20
Witajcie,
Panowie jaką macie ustawioną krzywą?? I jaką deltę?? Pozdrawiam

codix
18-01-2021, 18:30
Grzałka nie ma sprawności 100% tylko 80-85% jeśli chodzi o przemianę w energię cieplną, więc zaniżone wskazania produkcji jak najbardziej na miejscu. Przy małych produkcjach i poborach to faktycznie o błąd pomiarowy nie trudno ale jak komuś pobiera 2,2kW i produkuje 8-9kW to już te dziesiąte części wahania na produkcji na COP dużego wpływu nie mają.

Chyba z ta sprawnoscia grzalki pojechales a co noby sie dzieje z tymi 20% energi pobranej z sieci w swiatlo sie przemienia czy jak?

giman
18-01-2021, 18:40
Witajcie,
Panowie jaką macie ustawioną krzywą?? I jaką deltę?? Pozdrawiam
U mnie krzywa to (-12 ; +32) (+6 ; +28 ) i odcięcie na +12. Delta 5.

MiG25
18-01-2021, 18:41
Grzałka nie ma sprawności 100% tylko 80-85% jeśli chodzi o przemianę w energię cieplną, więc zaniżone wskazania produkcji jak najbardziej na miejscu. Przy małych produkcjach i poborach to faktycznie o błąd pomiarowy nie trudno ale jak komuś pobiera 2,2kW i produkuje 8-9kW to już te dziesiąte części wahania na produkcji na COP dużego wpływu nie mają.

No nieźle..... 15% ucieka w kosmos...

michancia
18-01-2021, 18:48
Gdyby ktoś miał błąd F23 to tutaj wyjaśnienie:

Najświeższe info z serwisu Panasonic. Błąd f23 i płyta do wymiany. Ale można wysuszyć przez 20 minut suszarka płytę jednostki zewnętrznej. I już w 2 przypadkach pomogło.

:eek::eek:
Nie wiem czy ta informacja z komunikatem F23 i suszeniem suszarką, pojawila się na FB, po moim wpisie na forum lub po kontakcie z serwisem.
Ale Ja suszyłem ( grzałem ) bardziej z myślą o sprężarce, ale to na jakiś czas pomogło, a potem znowu wyskoczyło.
Na ten moment widzę, że pomógł dopiero długi reset ( zdjęcie napięcia na 25min ), od 15.00 śmiga aż miło.

uciu
18-01-2021, 18:48
U mnie pompa pracowala cala.noc. Od 4 gdy na dworze temp spadla do -19 wlaczyla sie grzalka naco 2godziny co pokazuje wzrost zuzycia pradu z 1,8 na 4,8..
Sdc 9 3f

Anthem
18-01-2021, 18:50
U mnie też wystąpił problem z T-CAPem, a nawet nie miałem tak ekstremalnych temperatur.
Pompa nie może osiągnąć docelowej temperatury wynikającej z krzywej grzewczej.
Przy czym u mnie temperatury wyższe bo wszystko na grzejnikach.
Wczoraj przy -12 maksymalna osiągnięta temperatura to 43 na wyjściu(a powinno być 47), 38 na powrocie. A dojście do tej temperatury po defroście trwa z 1.5 godziny więc średnia jest zdecydowanie niższa niż 43.
Częstotliwość sprężarki to 61Hz i ani drgnie wyżej. Pobór 4300W, czyli jeszcze daleko do maksymalnego (6300W)
Za to jak przełączę na grzanie CWU w tych warunkach to zaraz jedzie na 85Hz (6100W) i robi temperaturę 57 mimo, że powrót ma ze 20 stopni.
O co w tym chodzi?

Grzałki nie załączają się mimo, że jest taka możliwość poniżej -5. Błędów brak.
Dzisiaj podobnie, a mróz zelżał do -8.
Ktoś ma podobny problem? Jakieś sugestie?

Pompa to Panasonic T-CAP 9kW jednofazowy, split. Rocznik 2020-pierwszy sezon.

michancia
18-01-2021, 18:57
U mnie też wystąpił problem z T-CAPem, a nawet nie miałem tak ekstremalnych temperatur.
Pompa nie może osiągnąć docelowej temperatury wynikającej z krzywej grzewczej.
Przy czym u mnie temperatury wyższe bo wszystko na grzejnikach.
Wczoraj przy -12 maksymalna osiągnięta temperatura to 43 na wyjściu, 38 na powrocie. A dojście do tej temperatury po defroście trwa z 1.5 godziny.
Częstotliwość sprężarki to 61Hz i ani drgnie wyżej. Pobór 4300W, czyli jeszcze daleko do maksymalnego (6300W)
Za to jak przełączę na grzanie CWU w tych warunkach to zaraz jedzie na 85Hz (6100W) i robi temperaturę 57 mimo, że powrót ma ze 20 stopni.
O co w tym chodzi?

Grzałki nie załączają się mimo, że jest taka możliwość poniżej -5. Błędów brak.
Dzisiaj podobnie, a mróz zelżał do -8.
Ktoś ma podobny problem? Jakieś sugestie?

Pompa to Panasonic T-CAP 9kW jednofazowy, split. Rocznik 2020-pierwszy sezon.

Jak piszesz,o poborze energii ( to co pobiera z sieci ) i tam masz 4300W (4.3 kW ), to to już jest jej koniec bez dodatkowej grzałki, nawet jak nie osiągneła na wyjściu swojej zadanej mocy.
Ja u siebie w czasie grzania nigdy więcej nie widziałem.

markamx
18-01-2021, 19:03
To trochę lipa. Niby te mrozy są wyjątkowe, ale -23 i kaplica.
Ale piszesz, ze startuje normalnie po wzroście temp. - to coś innego niż opisywane zabiegi z suszarką i ewentualne wymiany płyty. Czy to wszystko jeden temat?

Mi przy -20 wystartowała, tzn było -21 ale zrobiłem o 1 stopnień korektę czujnika i ruszyła, musiałem bo nie miałem ciepłej wody a spieszyłem się do pracy. To jest jakieś tam zabezpieczenie a nie nieprawidłowe zachowanie

Anthem
18-01-2021, 19:04
Jak piszesz,o poborze energii ( to co pobiera z sieci ) i tam masz 4300W (4.3 kW ), to to już jest jej koniec bez dodatkowej grzałki, nawet jak nie osiągneła na wyjściu swojej zadanej mocy.
Ja u siebie w czasie grzania nigdy więcej nie widziałem.

Ok, tylko, jeżeli to jest maks to powinna się załączyć grzałka, a to nie nastąpiło.

michancia
18-01-2021, 19:10
Mi przy -20 wystartowała, tzn było -21 ale zrobiłem o 1 stopnień korektę czujnika i ruszyła, musiałem bo nie miałem ciepłej wody a spieszyłem się do pracy. To jest jakieś tam zabezpieczenie a nie nieprawidłowe zachowanie

Mam zapewnienie z serwisu, że przy sprawnej pompie do -25st/c ona powinna bez problemu startować, nawet jak nie będzie pracowała nawet i pare godzin.
Pod warunkiem, że będzie pod napięciem cały ten czas, wtedy sobie podgrzewa kiedy chce sprężarkę.
Dla niej praca do -25, to jest normalna praca.
Szkoda, że jak mi wymienia ta płytę, to pewnie nie będzie juz w tym roku okazji tego sprawdzić.

michancia
18-01-2021, 19:15
Ok, tylko, jeżeli to jest maks to powinna się załączyć grzałka, a to nie nastąpiło.

A nie wyłączyłeś w ustawieniach grzałek?
Tam jeszcze jest dodatkowy warunek, nie pamiętam jaki, ale mogę to sprawdzić.

markamx
18-01-2021, 19:18
A nie wyłączyłeś w ustawieniach grzałek?
Tam jeszcze jest dodatkowy warunek, nie pamiętam jaki, ale mogę to sprawdzić.

Musi być włączona grzałka pokojowa

michancia
18-01-2021, 19:18
c) Aktywuj grzałkę w funkcji wspomagania centralnego ogrzewania:
Od tego momentu, grzałka rezerwowa załączy się jeśli:
• Temperatura zewnętrza < temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b ORAZ
• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 8K
• Minimalny czas od włączenia sprężarki – 30minut.
Wyłączenie grzałki nastąpi, gdy :
• Temperatura zewnętrza > temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b LUB
• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 2K
Minimalny czas pomiędzy załączeniami grzałki to 20 minut.

To na szybko
Aktywuj grzałkę, ustaw temperaturę przy jakiej ma sie załączyć i jak wyżej

gawel
18-01-2021, 19:33
A co np ? 1/3 ceny Panasa i do tego "lepsiejsze" ?

Panasonic nie jest najdroższy ale po prostu modny, ale sądząc po niniejszym wątku są ogromne problemy z ustawieniami. Szkoda że producent nie przyłożył się do instrukcji żeby to jakoś działało.

KubaCK
18-01-2021, 19:40
Sterowniki pokojowe powiadasz ?
No cóż...

Czyli sugerujesz ze to przez Techa i przepiąć sterowanie na sterownik Panasa?

misiek30
18-01-2021, 20:04
U mnie t-cap 9kW 3f split dzisiaj przy -18 rano zasilanie 49 powrót 43 ładnie szła. Po defroście wraca do zadanej. Instalacja same kalafiory żeliwne i mnóstwo wody. Może dlatego działa dobrze bo u mnie chodzi non stop.

dzimberto
18-01-2021, 20:09
Masz PC Monoblok- to może jest tak jak pisze Mig poniżej (-10*C) -

tak mam monobloka
dziś w nocy było -20
grzałki się nie załączyły nawet
przy temp 40 na grzejniki 48hz
narazie czas pracy grzałek 0
wkurza mnie ten defrost przez sprężarkę ,ale cóż
cop za niedz 1,6
myślę że jeszcze za dużo mam na krzywej bo 41/-15,ale to pierwszy sezon
za wczoraj wzięła 60 kwh, pracuje narazie non stop

Anthem
18-01-2021, 20:16
U mnie t-cap 9kW 3f split dzisiaj przy -18 rano zasilanie 49 powrót 43 ładnie szła. Po defroście wraca do zadanej. Instalacja same kalafiory żeliwne i mnóstwo wody. Może dlatego działa dobrze bo u mnie chodzi non stop.

Jaki jest pobór prądu w takich warunkach i częstotliwość sprężarki u Ciebie? Ile czasu zajmuje dojście do zadanej temp po defroście?

bobrow
18-01-2021, 20:25
U mnie też wystąpił problem z T-CAPem, a nawet nie miałem tak ekstremalnych temperatur.
Pompa nie może osiągnąć docelowej temperatury wynikającej z krzywej grzewczej.
Przy czym u mnie temperatury wyższe bo wszystko na grzejnikach.
Wczoraj przy -12 maksymalna osiągnięta temperatura to 43 na wyjściu(a powinno być 47), 38 na powrocie. A dojście do tej temperatury po defroście trwa z 1.5 godziny więc średnia jest zdecydowanie niższa niż 43.
Częstotliwość sprężarki to 61Hz i ani drgnie wyżej. Pobór 4300W, czyli jeszcze daleko do maksymalnego (6300W)
Za to jak przełączę na grzanie CWU w tych warunkach to zaraz jedzie na 85Hz (6100W) i robi temperaturę 57 mimo, że powrót ma ze 20 stopni.
O co w tym chodzi?

Grzałki nie załączają się mimo, że jest taka możliwość poniżej -5. Błędów brak.
Dzisiaj podobnie, a mróz zelżał do -8.
Ktoś ma podobny problem? Jakieś sugestie?

Pompa to Panasonic T-CAP 9kW jednofazowy, split. Rocznik 2020-pierwszy sezon.

Wg mnie to normalne-jak masz dT na grzaniu na 5K (sugeruję się 43/38st CO), to Panas się tego trzyma i przy pełnej mocy będzie stopniowo wzrastać temp.
Przy dłuższej przerwie w pracy po prostu Panas dochodzi do zadanych temp wg "swojego" algorytmu...
U mnie w modelu F jest identycznie-w pierwszym sezonie próbowałem (jeszcze wG11) rano odpalać PC-masakra ...do popołudnia PC nie mogła dojść z zadaną temp...

RadMac
18-01-2021, 20:45
słuchajcie wątek jest tak długi że nie mogę się doszukać - jaka jest prawidłowa średnia włączeń sprężarki - u mnie już jest 8 włączeń od godziny 7:30 do 12:10.

452143

Anthem
18-01-2021, 20:46
c) Aktywuj grzałkę w funkcji wspomagania centralnego ogrzewania:
Od tego momentu, grzałka rezerwowa załączy się jeśli:
• Temperatura zewnętrza < temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b ORAZ
• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 8K
• Minimalny czas od włączenia sprężarki – 30minut.
Wyłączenie grzałki nastąpi, gdy :
• Temperatura zewnętrza > temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b LUB
• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 2K
Minimalny czas pomiędzy załączeniami grzałki to 20 minut.

To na szybko
Aktywuj grzałkę, ustaw temperaturę przy jakiej ma sie załączyć i jak wyżej

michancia oraz markamx - dzięki za podpowiedź! Po ustawieniu grzałka załączyła się. Chociaż jest to trochę nieciekawa sytuacja, że pompa musi się wspomagać grzałką już przy -6.

Anthem
18-01-2021, 20:59
Wg mnie to normalne-jak masz dT na grzaniu na 5K (sugeruję się 43/38st CO), to Panas się tego trzyma i przy pełnej mocy będzie stopniowo wzrastać temp.
Przy dłuższej przerwie w pracy po prostu Panas dochodzi do zadanych temp wg "swojego" algorytmu...
U mnie w modelu F jest identycznie-w pierwszym sezonie próbowałem (jeszcze wG11) rano odpalać PC-masakra ...do popołudnia PC nie mogła dojść z zadaną temp...

Problem w tym, że u mnie pompa zatrzymuje się na 43 przy -12 i koniec, jak długo bym nie grzał to więcej nie będzie. Więc ten algorytm tak średnio działa ;) dT mam ustawioną na 8K.

michancia
18-01-2021, 21:08
[QUOTE=Anthem;8013472]Problem w tym, że u mnie pompa zatrzymuje się na 43 przy -12 i koniec, jak długo bym nie grzał to więcej nie będzie. Więc ten algorytm tak średnio działa ;) dT mam ustawioną na 8K.[/QUOT

Masz grzejniki, tak.
To obniz deltę tak na 5 to max, jak pozwoli to i na 4.Przecież jak grzeje pół grzejnika to oddaje mniej ciepła
Obniż docelową temperature grzania, tak żeby stabilnie i cały czas pracowała, A zyskasz sporo mocy i oszczędności

Anthem
18-01-2021, 21:23
[QUOTE=Anthem;8013472]Problem w tym, że u mnie pompa zatrzymuje się na 43 przy -12 i koniec, jak długo bym nie grzał to więcej nie będzie. Więc ten algorytm tak średnio działa ;) dT mam ustawioną na 8K.[/QUOT

Masz grzejniki, tak.
To obniz deltę tak na 5 to max, jak pozwoli to i na 4.Przecież jak grzeje pół grzejnika to oddaje mniej ciepła
Obniż docelową temperature grzania, tak żeby stabilnie i cały czas pracowała, A zyskasz sporo mocy i oszczędności

Tak, 100% grzejniki. Pokombinuję z deltą i temperaturami, dzięki za wartościowe sugestie :)

bobrow
18-01-2021, 21:23
Problem w tym, że u mnie pompa zatrzymuje się na 43 przy -12 i koniec, jak długo bym nie grzał to więcej nie będzie. Więc ten algorytm tak średnio działa ;) dT mam ustawioną na 8K.

To zagadka-ja też mam kalafiory i 48-49st na CO mam już od -12st.
Może w moim "algorytmie" bardziej się wkręca sprężara.
Od początku tj od 5,5 roku nie mam w ogóle załączanej grzałki-moc przez dłuższą chwilę mam ponad 11kW przy mrozach ok -10st
452144

Anthem
18-01-2021, 21:31
U mnie moc oscylowała między 8-9kW przy tych mrozach. Tylko nie wiem czy pomiar Panasonica jest miarodajny bo np. pobór zakłamuje o 10-15%.

Arturo1972
18-01-2021, 21:44
Czyli sugerujesz ze to przez Techa i przepiąć sterowanie na sterownik Panasa?
Spróbuj a gwarantuje, że problem taktowania zakończy się :)

Arturo1972
18-01-2021, 21:46
michancia oraz markamx - dzięki za podpowiedź! Po ustawieniu grzałka załączyła się. Chociaż jest to trochę nieciekawa sytuacja, że pompa musi się wspomagać grzałką już przy -6.
To kupujcie dalej pompy o mocy niedowymiarowanej ;)

markamx
18-01-2021, 21:58
To kupujcie dalej pompy o mocy niedowymiarowanej ;)

To nie chodzi o niedowymiarowanie... Przewymiarowana też zła z tego co przez kilka lat wyczytałem na tych forach... Ja np nie mam jeszcze zrobionego domu tak jak powinien być zrobiony, mostki, brak ocieplenia ścian zewnętrznych itp a pompa i instalacja jest wykonana już na stan taki docelowy. Jako że musiałem się wprowadzić w taki stan a nie inny to grzałka i kominek ratuje dupę aczkolwiek różnica pomiędzy 3kw a 5 wynosiła 500 zł. I teraz wiem że 5kw była by pewnie lepsza bo potrafiła by się zmodulować w taki sposób że dała by mi 2kw ciepła ... To nie jest oszczędność tylko nie ma ludzi w moich okolicach którzy wytłumaczyliby jak to wszystko działa, opowiedzieli o tych algorytmach, zależnościach powrotów od zasilań itp.
W poprzedniej chacie miałem gruntówkę 13kw, teraz mam 3kw PW więc to inny temat, tam cokolwiek by jej nie zadał to osiągała to w 30 minut...

Anthem
18-01-2021, 21:59
To kupujcie dalej pompy o mocy niedowymiarowanej ;)

Jeżeli dosłownie kilkunastu instalatorów, dobierało mi pompy w zakresie 6-9kW, to problem raczej nie tkwi w "niedowymiarowaniu".
I tak wybrałem ofertę z najmocniejszą jednostką, która w dodatku powinna trzymać parametry przy dużych mrozach czego nie oferowały inne jednostki.

Arturo1972
18-01-2021, 22:09
Jeżeli dosłownie kilkunastu instalatorów, dobierało mi pompy w zakresie 6-9kW, to problem raczej nie tkwi w "niedowymiarowaniu".
I tak wybrałem ofertę z najmocniejszą jednostką, która w dodatku powinna trzymać parametry przy dużych mrozach czego nie oferowały inne jednostki.
To masz teraz tych kilkunastu instalatorów, zamiast to Ty im powinieneś dać konkretne dane na temat swojego domu, przede wszystkim OZC .
Jeśli Ci pompa nie podnosi temp.zasilania a musi przy tym wspomaga się grzałką tzn, że jej maks.moc w stosunku do potrzeb domu kończy się przy -6st.C i wyżej ... nie podskoczysz :)

Arturo1972
18-01-2021, 22:17
To nie chodzi o niedowymiarowanie... Przewymiarowana też zła z tego co przez kilka lat wyczytałem na tych forach...
Co prawda nie bywałem ostatnio na tych forach i nie mogłem prostować tych bzdur ale uważam wręcz odwrotnie ;)
Grzejąc dom z obciążeniem cieplnym 3,5kW przy -20st.C ,a jakże T-CAP 9kW 3f,i tak od 2013r :D

markamx
18-01-2021, 22:23
Co prawda nie bywałem ostatnio na tych forach i nie mogłem prostować tych bzdur ale uważam wręcz odwrotnie ;)
Grzejąc dom z obciążeniem cieplnym 3,5kW przy -20st.C ,a jakże T-CAP 9kW 3f,i tak od 2013r :D

Jeden kolega napisał mi ostatnio na pw aby nie czytać forum bo zaraz bzdur ktoś napisze i zmieli mi banie więc nie biorę tego do siebie:) Zobaczę za rok, miejmy nadzieje że choć przez kilka dni będzie tak mroźnie bo te kilka dni zimy jest piękne ;)

-voymar-
19-01-2021, 00:10
To zagadka-ja też mam kalafiory i 48-49st na CO mam już od -12st.
Może w moim "algorytmie" bardziej się wkręca sprężara.
Od początku tj od 5,5 roku nie mam w ogóle załączanej grzałki-moc przez dłuższą chwilę mam ponad 11kW przy mrozach ok -10st
452144

U mnie moc widzialem max 11,2kW bobrow ty dajesz 48--49 i idzie ci to przez buforek? Jeżeli tak to realnie gdzieś -2 od zadanej?Tak
PANOWIE
Jeszce sie powtórzę
Jak mam wlączoną grzałkę przy -15 i dziś bylo -16 fakt patrzyłem na to z telefonu bo mnie nie było w domu i nie widziałem aby grzalka się wlączyła
--Czy musi być jeszcze coś zapodane w ustawieniach? tak mi się wydaje. Bo chyba nie ta opcja w funkcjach ( Grzalka pokojowa)
Nie patrzyłem bo PC w południe pracowała -coś trzeba w ustawieniach instalatora zapodać?

-voymar-
19-01-2021, 00:24
452143

A jak wytłumaczysz mój przypadek gdy:
Włączam PC 1 październik---wyłączam 1 kwiecień Praca ciągla 24/24h i PC zaliczy 1 wł i 1 wył Praca 24hx7miesięcy.
Próbowałem na różnych deltach od 4 do 9 i jak nie dam harmonogramu to praca ciągła z modulacją.

misiek30
19-01-2021, 05:06
Jaki jest pobór prądu w takich warunkach i częstotliwość sprężarki u Ciebie? Ile czasu zajmuje dojście do zadanej temp po defroście?

Nie zwróciłem uwagi na częstotliwość ale podejrzewam że po defroście chodzi koło 70 Hz a później stopniowo spada. Do zadanej wraca około 20 -25 minut, grzałki nie dołączyła

misiek30
19-01-2021, 05:21
Co prawda nie bywałem ostatnio na tych forach i nie mogłem prostować tych bzdur ale uważam wręcz odwrotnie ;)
Grzejąc dom z obciążeniem cieplnym 3,5kW przy -20st.C ,a jakże T-CAP 9kW 3f,i tak od 2013r :D

To zapas masz konkretny

codix
19-01-2021, 05:26
Jeden kolega napisał mi ostatnio na pw aby nie czytać forum bo zaraz bzdur ktoś napisze i zmieli mi banie więc nie biorę tego do siebie:) Zobaczę za rok, miejmy nadzieje że choć przez kilka dni będzie tak mroźnie bo te kilka dni zimy jest piękne ;)

No i dobrze robisz ;)
Jak by mial obciazenie 10kw to by pompy w panasonicu dla niego braklo.Albo by zalozyl po tcapie na kazdy pokòj a do lazienki bo tam cieplej to wersje HT ;)
A na forum go nie bylo bo mu konto skasowali za herezje :stirthepot:

misiek30
19-01-2021, 05:33
Problem w tym, że u mnie pompa zatrzymuje się na 43 przy -12 i koniec, jak długo bym nie grzał to więcej nie będzie. Więc ten algorytm tak średnio działa ;) dT mam ustawioną na 8K.

Wydaje mi się że u mnie to działa bez grzałek i braku możliwości dojścia do zadanej, bo ja mam grzejniki żeliwne które nigdy nie ostygną i dodatkowo ja mam krzywą ograniczoną do 50 stopni przy -15 stopniach. Delte mam ustawioną na 8 a realnie między zasilaniem a powrotem mam 5 stopni różnicy .

KubaCK
19-01-2021, 05:52
452143

Dzięki.

Wychodzi 1,59, sporo poniżej 4. Czyli mimo ze niektórzy maja mniej nie kombinować? Tak patrzę, ze wy macie mniejsze różnice na krzywych (ja mam 36 i 26 na temperaturze).

RadMac
19-01-2021, 06:21
A jak wytłumaczysz mój przypadek gdy:
Włączam PC 1 październik---wyłączam 1 kwiecień Praca ciągla 24/24h i PC zaliczy 1 wł i 1 wył Praca 24hx7miesięcy.
Próbowałem na różnych deltach od 4 do 9 i jak nie dam harmonogramu to praca ciągła z modulacją.

Wychodzi około 0,0004 czyli mniejsze od 4 (liczone dla 7 miesięcy). Od 1 października do 1 kwietnia jest 6 miesięcy.
A ile zużywałeś kWh na ogrzewanie w jednym sezonie jak grzałeś czystym prądem?

LeeOne
19-01-2021, 06:51
Obniże tą średnią bo u mnie max.3 razy na dobę włącza się sprężarka. Ale ja mam mocno przewymiarowana pompę :D

Skoro u Ciebie tak często są załączenia to widzę dwa powody:
1.Przede wszystkim źle ustawiona KG (zbyt nisko) lub w układzie jest sterownik pokojowy,który głupieje
2.Szybki odbiór ciepła przez dom(nie sądzę)lub przez odbiornik ciepła(grzejniki, zbyt cienka wylewka betonowa, lub co najgorsze anhydryt)
Co takiego złego jest w tym anhydrycie?

Tulisko
19-01-2021, 07:13
Co takiego złego jest w tym anhydrycie?

Pewnie przedmówcy chodziło o jego mniejszą pojemność cieplną w stosunku do tradycyjnej wylewki cementowej ;)

giman
19-01-2021, 08:09
Jak pompa liczy w danej chwili wartość z krzywej to zaokrągla matematycznie do całkowitej?

MiG25
19-01-2021, 08:14
Zaokrągla na pewno ( bo podaje temperatury docelowe w liczbach całkowitych), ale czy matematycznie... Tak trzeba przyjąć.

Jacekss
19-01-2021, 08:36
Pewnie przedmówcy chodziło o jego mniejszą pojemność cieplną w stosunku do tradycyjnej wylewki cementowej ;)

ciepło właściwe anhydrytu zbliżone do betonu, tyle że betonowej na ogół się daje 10cm lub więcej... a anhydrytu 5-6cm.. więc i buforek cieplny podłogowy jest ok 2 razy mniejszy

codix
19-01-2021, 08:52
ciepło właściwe anhydrytu zbliżone do betonu, tyle że betonowej na ogół się daje 10cm lub więcej... a anhydrytu 5-6cm.. więc i buforek cieplny podłogowy jest ok 2 razy mniejszy

O 4x bo jeszcze beton jest ciezszy o 2x

MiG25
19-01-2021, 09:17
Waga jest porównywalna, to i to ok. 2200kg/m3.

Natomiast przenikalność cieplna jest dwa razy większa , i w akumulacji to wada , ale pozwala na ( razem z dwa razy mniejszą grubością) jedną ważną rzecz , obniżenie temperatury w objegu , a każdy stopień niżej , to jak babcia mówi....

giman
19-01-2021, 09:25
Zaokrągla na pewno ( bo podaje temperatury docelowe w liczbach całkowitych), ale czy matematycznie... Tak trzeba przyjąć.

Jakiś bardziej tajemniczy ten algorytm.

Krzywa to (-12 ; +32) (+5 ; +28 ), odcięcie na +12. Delta 4.
Na zewnątrz wg pompy +2

Poz 8 (ukryte menu): 30/26

Skąd 30 skoro obliczeniowo z krzywej jest 28,88

Jacekss
19-01-2021, 09:27
O 4x bo jeszcze beton jest ciezszy o 2x

ee no co ty...
"ciężar masy wylewki anhydrytowej wynosi ok 11000kg (2200kg na m3), a wylewki cementowej zbrojonej 13000kg (2600kg na m3)."
bez zbrojenia wylewka cementowa ma podobny ciężar co anhydryt

Dodatkowo anhydryt ma lepszą przenikalność cieplną, co może być zaletą ale i wadą ;) napewno szybciej się nagrzewa, ale i szybciej oddaje ciepło..

Arturo1972
19-01-2021, 09:33
Natomiast przenikalność cieplna jest dwa razy większa , i w akumulacji to wada , ale pozwala na ( razem z dwa razy mniejszą grubością) jedną ważną rzecz , obniżenie temperatury w objegu , a każdy stopień niżej , to jak babcia mówi....
I to Was gubi, ten każdy stopień mniej ;)
To raz, dwa,ta wyższa przenikalność cieplna a przy tym cienka wylewka powoduje właśnie taktowanie pompy a co za tym idzie przegrzewanie lub niedogrzewanie pomieszczeń .
Dlatego moim zdaniem anhydryt jak i grzejniki nie nadają się pod pompę ciepła :)
"Działać" będzie :D

MiG25
19-01-2021, 09:40
Wg mojego kalkulatora funkcja to y=0.235x + 29.1765 , czyli dla +2 to 29,65 , czyli w zaokrągleniu 30.

plusfoto
19-01-2021, 09:51
.......Za to jak przełączę na grzanie CWU w tych warunkach to zaraz jedzie na 85Hz (6100W) i robi temperaturę 57 mimo, że powrót ma ze 20 stopni.
O co w tym chodzi?........

.
A ile masz czynnika w obiegu przy grzaniu CO a ile przy CWU.? Jaka jest powierzchnia grzewcza kaloryferów a jaka wężownicy ?

Jacekss
19-01-2021, 09:53
I to Was gubi, ten każdy stopień mniej ;)
To raz, dwa,ta wyższa przenikalność cieplna a przy tym cienka wylewka powoduje właśnie taktowanie pompy a co za tym idzie przegrzewanie lub niedogrzewanie pomieszczeń .
Dlatego moim zdaniem anhydryt jak i grzejniki nie nadają się pod pompę ciepła :)
"Działać" będzie :D

ee przesadzasz... kilka ton anhydrytu to nie to samo co kilka grzejników :) spokojnie to działa, szybciej się wychładza.. to fakt. może bardziej nadaje sie do pracy stałej PC ale daje radę. z harmonogramem i przerwami też działa ok.. przerwy w grzaniu musza być krótsze aby komfort cieplny zapewnić.
testuję taki system od 8 lat i działa :) od 2020 testuję/używam z PC i jest ok póki co

MiG25
19-01-2021, 09:58
I to Was gubi, ten każdy stopień mniej ;)
To raz, dwa,ta wyższa przenikalność cieplna a przy tym cienka wylewka powoduje właśnie taktowanie pompy a co za tym idzie przegrzewanie lub niedogrzewanie pomieszczeń .
Dlatego moim zdaniem anhydryt jak i grzejniki nie nadają się pod pompę ciepła :)
"Działać" będzie :D

Ani nie mam przegrzanych ani niedogrzanych pomieszczen , ani pompa mi nie taktuje. Co lepsze byłem w stanie w tamtym sezonie grzać tylko w godzinach 22-06 w taryfie G12AS , i jakoś wieczorem bylo ok (roznica jak pamietam dochodzila do 1,6 stopnia) . Teraz z termostatami i histerezą 0.3 stopnia na nich rzeczywiste wahania temperatury są 0,7 stopnia.
No ale Twoja jedyna słuszna metoda to przewymiarowana pompa ciepła i jak największy bufor ( choćby w postaci wylewki. Myślenie typowe sprzed 10 lat.

EDIT: Żeby nie było ,że uważam ,że anhydryt jest lepszy. Poszedł bym w mixokreta ,ale ,że projekt był skopany zostało mi 16cm na wylewki łącznie z izolacją..... Wolałem dać jak najwiecej styropianu , niż jak najwiecej "bufora" , stąd anhydryt.

giman
19-01-2021, 10:15
Wg mojego kalkulatora funkcja to y=0.235x + 29.1765 , czyli dla +2 to 29,65 , czyli w zaokrągleniu 30.

Funkcji nawet nie liczyłem, bo to jedno pociągnięcie w Excelu, ale ta twoja to chyba jednak nie do mojej krzywej.

Gdyby jednak przed 0,235 dać minus to już będzie pewne przybliżenie i wtedy dla +2 jest 28,71

452160

Poniżej -15 wiadomo nadal +32 a nie, że koniec.

Jacekss
19-01-2021, 10:21
Poszedł bym w mixokreta ,ale ,że projekt był skopany zostało mi 16cm na wylewki łącznie z izolacją..... Wolałem dać jak najwiecej styropianu , niż jak najwiecej "bufora" , stąd anhydryt.

Miałem podobnie :)

Shadow7
19-01-2021, 10:27
Chyba z ta sprawnoscia grzalki pojechales a co noby sie dzieje z tymi 20% energi pobranej z sieci w swiatlo sie przemienia czy jak?

Trochę może uprościłem i miałem coś innego na myśli ale już nie warto wracać, bardziej błąd pomiarowy, ale fakt, taka typowa sprawność grzałki to ok 99%.

BTW. zawór 4drogowy póki co u mnie działa dobrze, wg mnie niskie temperatury sprawiły może, że się przyciął czy coś w tym stylu?

BikeBarian
19-01-2021, 10:31
Koledzy, błąd H42, ktoś coś ?? J, 7KW. Po tym bledzie zresetowalo mi krzywe grzewcze i harmonogram ze smar Cloud-a. Obserwuje sprzęt i paczę czy coś jest na rzeczy ale mam wrażenie ze słabo jej grzanie idzie...np. pobiera 2 KW a produkuje tylko 3...COP-y tragiczne. Na razie obserwuje a instalator już wie. Cieka jestem czy jest opcja żeby w jakimś ukrytym serwisowym menu sprawdzić te zawory rozprężne które przy tym błędzie mogą być przyczyna.

MiG25
19-01-2021, 10:33
Funkcji nawet nie liczyłem, bo to jedno pociągnięcie w Excelu, ale ta twoja to chyba jednak nie do mojej krzywej.

Gdyby jednak przed 0,235 dać minus to już będzie pewne przybliżenie i wtedy dla +2 jest 28,71

452160

Poniżej -15 wiadomo nadal +32 a nie, że koniec.

Wziąłem jakiś pierwszy onlinowy , więc faktycznie coś pomyliłem , powinno być z minusem .
Przesunięcia krzywej nie masz ?

bobrow
19-01-2021, 10:47
Chyba jakiś pomór idzie na te Panasy...
Jeszcze nigdy w takim krótkim czasie nie pojawiło się tyle problemów w tej "stajni"...
A najgorsze jest to ,że zakłócenia pojawiły się przy większym mrozie-wcześniejsze usterki produkcyjne zazwyczaj krótko po uruchomieniu PC się pojawiały (a zazwyczaj uruchomienia nie były zimą )
Nie widzę typu PC -pytanie tylko jakich typów to dotyczy ?

codix
19-01-2021, 10:49
Koledzy, błąd H42, ktoś coś ?? J, 7KW. Po tym bledzie zresetowalo mi krzywe grzewcze i harmonogram ze smar Cloud-a. Obserwuje sprzęt i paczę czy coś jest na rzeczy ale mam wrażenie ze słabo jej grzanie idzie...np. pobiera 2 KW a produkuje tylko 3...COP-y tragiczne. Na razie obserwuje a instalator już wie. Cieka jestem czy jest opcja żeby w jakimś ukrytym serwisowym menu sprawdzić te zawory rozprężne które przy tym błędzie mogą być przyczyna.

Przyczyny usterki:
1. Nagromadzenie brudu na wymienniku ciepła jednostki zewnętrznej.
2. Niedostateczny przepływ powietrza w jednostce zewnętrznej.
3. Zawór serwisowy 2-drogowy częściowo zamknięty.
4. Usterka silnika wentylatora jednostki zewnętrznej.
5. Niedobór czynnika chłodniczego (wyciek).
6. Zatkany zawór rozprężny lub filtr.
7. Uszkodzony czujnik temperatury na przewodzie rurowym jednostki zewnętrznej CN-TH1 pin3, 4.
8. Usterka płyty głównej (PCB) jednostki zewnętrznej.

Sprawdzaj po kolei

bobrow
19-01-2021, 10:52
Przyczyny usterki:
1. Nagromadzenie brudu na wymienniku ciepła jednostki zewnętrznej.
2. Niedostateczny przepływ powietrza w jednostce zewnętrznej.
3. Zawór serwisowy 2-drogowy częściowo zamknięty.
4. Usterka silnika wentylatora jednostki zewnętrznej.
5. Niedobór czynnika chłodniczego (wyciek).
6. Zatkany zawór rozprężny lub filtr.
7. Uszkodzony czujnik temperatury na przewodzie rurowym jednostki zewnętrznej CN-TH1 pin3, 4.
8. Usterka płyty głównej (PCB) jednostki zewnętrznej.

Sprawdzaj po kolei

Codix-to jest chyba ściąga dla instalatora...

MiG25
19-01-2021, 10:55
Dokument ogólnodostępny : https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_net.pdf
Dla serwisanta bądź nie , można rzucić okiem na parownik, czy wiatrak się kręci :)

giman
19-01-2021, 11:01
Przesunięcia krzywej nie masz ?
O ja głupi. Proste rozwiązania najlepsze. Dzięki.
Zazwyczaj nie używam przesunięcia a dziś rano dałem +1 na chwilę i zostało i zapomniałem.

michancia
19-01-2021, 11:18
Chyba jakiś pomór idzie na te Panasy...
Jeszcze nigdy w takim krótkim czasie nie pojawiło się tyle problemów w tej "stajni"...
A najgorsze jest to ,że zakłócenia pojawiły się przy większym mrozie-wcześniejsze usterki produkcyjne zazwyczaj krótko po uruchomieniu PC się pojawiały (a zazwyczaj uruchomienia nie były zimą )
Nie widzę typu PC -pytanie tylko jakich typów to dotyczy ?

To nie jest tak, że te stare były lepsze czy gorsze, po prostu pare lat wcześniej było tych PC mało i na forum użytkowników mniej.
A ostatnie dwa lata to boom na PC, a jednak Panasonic jest tu liderem i z tego względu więcej awarii, a forum jest popularne i każdy szuka pomocy.

Arturo1972
19-01-2021, 11:25
To nie jest tak, że te stare były lepsze czy gorsze, po prostu pare lat wcześniej było tych PC mało i na forum użytkowników mniej.
A ostatnie dwa lata to boom na PC, a jednak Panasonic jest tu liderem i z tego względu więcej awarii, a forum jest popularne i każdy szuka pomocy.
Dodam do tego szukanie i testowanie przez użytkowników krytycznych limitów w działaniu pompy i efekty są :)

mihalp90
19-01-2021, 11:45
Od wklejenia tu zdjęcia z większej odległości, żeby było więcej widać.


Ja odpadam chyba ze to wszystko dokladnie rozrysujesz lacznie z kierunkami przeplywu.

Jak domniemam to to pomaranczowe to zawor przelaczeniowy miedzy c.o a cwu ktory sie stosuje na zasilaniu ta pompa to seria f ? Z ktorej strony wychodzi z niej zasilanie z tej od strony zaworu przelaczajacego i potem zasilanie wchodzi na dol bufora??


Pozwoliłem opisać całą sytuację w osobnym wątku - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368918-Panasonic-Aquarea-9KW-problem-z-instalacj%C4%85&p=8013703#post8013703

Ogromna prośba o pomoc.

-voymar-
19-01-2021, 11:48
Wychodzi około 0,0004 czyli mniejsze od 4 (liczone dla 7 miesięcy). Od 1 października do 1 kwietnia jest 6 miesięcy.
A ile zażywałeś kWh na ogrzewanie w jednym sezonie jak grzałeś czystym prądem?

Ogromne ilości ale to nie ma nic wspólnego z pracą PC średnio 3 x więcej niż PC

-voymar-
19-01-2021, 11:54
I to Was gubi, ten każdy stopień mniej ;)
To raz, dwa,ta wyższa przenikalność cieplna a przy tym cienka wylewka powoduje właśnie taktowanie pompy a co za tym idzie przegrzewanie lub niedogrzewanie pomieszczeń .
Dlatego moim zdaniem anhydryt jak i grzejniki nie nadają się pod pompę ciepła :)
"Działać" będzie :D

Że temp wyższa na grzejniki -zgoda lecz moja nie taktuje czyli grzejników jest na tyle że dają radę odebrać .

Shadow7
19-01-2021, 12:20
Powiedzcie mi, jak najniżej powiedzmy w okolicach 28-30 zasilania i ok 0 na zewnątrz jest wam w stanie zmodulować się Panasonic 7kw?