PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

bobrow
22-01-2021, 23:03
Nie na temat ale specjalne dla Ciebie odpowiem ;)
Gaz mam przed działka ;)
A czemu nie ma go u mnie w domu ?
Z prostej przyczyny, bo ogrzewanie prądem byłoby dla mnie tańsze niż gazem :) Dlatego w grę wchodzilo albo ogrzewanie prądem albo pompą ciepła.
Dlatego gaz ziemny ,wraz z paliwami stałymi był na ostatnich miejscach w planach na ogrzewanie domu :)

Ależ Ty potrafisz budować napięcie....
To może jakieś cyferki/liczby/kalkulacje...Mistrzunio...
Oświeć nas...Maluczkich....

Awinion
22-01-2021, 23:10
Panowie, pisaem wczesniej ze bufor chłodzi mi zasilanie i ogrzewa powrót.
Wejści do bufora z jedn wew a wyjście na podłogówkę to roznica 2-3stopni.
Powrót z podłogówki na wjeciu do bufora a wyjscie z bufor na jedn wew to tez ze 2st różnicy.
Może tak ma być i bez sensu taka zmiana?

Rozrysowałem to poniżej wg tego co doradził mi Codix.
Nie ma az tak zimno na dworze wiec moze sie za to wezmę.
Pozostaje tylko kilka pytan.
- podłączenia salusa pod jedn wew
- których króćców urzyć w buforze do podłączenia powrotu

Oczywiści shemat uproszczony po na zasilanie jest jeszcze zawór CO/CWU ale wygląda to tak:
452284

Gościu po co ci bufor przy 100% OP? Odłącz go całkowicie i daj zasilanie z PC bezpośrednio w podłogę, a powrót bezpośrednio do PC. Warto to robić dla tych 3°C szzegolnie przy OP.

-voymar-
22-01-2021, 23:10
Arturo-a zdradź nam sekret i odpowiedz proszę dlaczego nie gaz , a PC na taką chałupinę z OZC 3,5kW ?

Są lepsi Mają dom 130m2 o obciążeniu 46W/m2 i wystarcza klima 2,3kW na cały dom:) A jak wszycy wiemy te 2,3kW jest przy +7

-voymar-
22-01-2021, 23:13
To przy założeniu, że nikt w domu się nie kąpie a wanna gotowa ;)
A jak wanna gotowa to i drugie tyle na kąpanie się w niej ;)

Jeszcze jeden post
Wystarczy nalać pelną wannę wody zrobić losowanie kto pierwszy sie kąpie . I jeden po drugim w tej samej wodzie. Oszczędności że ho ho

Awinion
22-01-2021, 23:15
No to przy mojej podłogówce to jest problem.... Choć bym nie wiem jaką zadał temperaturę i tak powrót będzie miał 25 stopni. Żeby dostać 26 stopni musiałbym całą mocą przez dzień grzać , no i w domu temperatura zaczeła by rosnąć. O 5 stopni ,żeby podnieść powró raczej byłoby niemożliwe.

Masz pewnie długie pętle w podłodze.

Arturo1972
22-01-2021, 23:16
Ależ Ty potrafisz budować napięcie....
To może jakieś cyferki/liczby/kalkulacje...Mistrzunio...
Oświeć nas...Maluczkich....
A później jakiś "ormowiec" tudzież nadzwyczaj delikatny społecznik rzuci post jako spam ? ;)
Matematyka jest prosta,dla tych, którzy chodzili do szkoły oczywiście ;)
Zapotrzebowanie Mili na energię z OZC to 5000kWh,po zużyciu wody w bloku wyszło 4000kWh. Czyli łącznie 9000kWh.
1.1kWh przy ogrzewaniu prądem dla mnie to 0,30zl przy inwestycji 5tys.zl
2.1kWh przy ogrzewaniu gazem ziemnym to ok.0,21zl przy inwestycji 15tys.zl
3.1kWh przy ogrzewaniu pompa ciepła to u mnie ok.0,10zl przy inwestycji 20tys.zl

Dalsze działania matematycze zostawiam Tobie ;)

-voymar-
22-01-2021, 23:20
Ależ Ty potrafisz budować napięcie....
To może jakieś cyferki/liczby/kalkulacje...Mistrzunio...
Oświeć nas...Maluczkich....

Bobrow --nie znam cen gazu ale ktoś pisal ze m3=10kWh co daje 0.22gr. za 1 kWh
5000kWh x 0,22 =1100zeta. +kąpiel zbiorcza. ( no chyba że w dwoch wodach ) to jakieś 0,6 zeta/dzień

Awinion
22-01-2021, 23:20
Są lepsi Mają dom 130m2 o obciążeniu 46W/m2 i wystarcza klima 2,3kW na cały dom:) A jak wszycy wiemy te 2,3kW jest przy +7

Już mu udowodniłem, że jego dom pochłania 1000kwh średnio na każdy miesiąc w roku (przyjmując SCOP 3,5). Więc te 3,5kW OZC świadczy o tym, że jest mitomanem.

markamx
22-01-2021, 23:28
Jeszcze jeden post
Wystarczy nalać pelną wannę wody zrobić losowanie kto pierwszy sie kąpie . I jeden po drugim w tej samej wodzie. Oszczędności że ho ho

Osobiście znam człowieka co spuszcza wodę w kiblu tylko wieczorem także taka faza jak opisujesz jest jak najbardziej prawdopodobna :)

-voymar-
22-01-2021, 23:30
Już mu udowodniłem, że jego dom pochłania 1000kwh średnio na każdy miesiąc w roku (przyjmując SCOP 3,5). Więc te 3,5kW OZC świadczy o tym, że jest mitomanem.

Oki.- Pisać to można. Ja też mogę napisać 10W/m2 i co z tego. W czym ma mi pomóc ? Nie rozumie takich ludzi i już. Powodzenia.

bobrow
22-01-2021, 23:31
A później jakiś "ormowiec" tudzież nadzwyczaj delikatny społecznik rzuci post jako spam ? ;)
Matematyka jest prosta,dla tych, którzy chodzili do szkoły oczywiście ;)
Zapotrzebowanie Mili na energię z OZC to 5000kWh,po zużyciu wody w bloku wyszło 4000kWh. Czyli łącznie 9000kWh.
1.1kWh przy ogrzewaniu prądem dla mnie to 0,30zl przy inwestycji 5tys.zl
2.1kWh przy ogrzewaniu gazem ziemnym to ok.0,21zl przy inwestycji 15tys.zl
3.1kWh przy ogrzewaniu pompa ciepła to u mnie ok.0,10zl przy inwestycji 20tys.zl

Dalsze działania matematycze zostawiam Tobie ;)

Taak....
A skąd te 15 000pln 8 lat temu wziąłeś na gaz ? Nie było taniej ?
Ale ok- Wtedy to były Szwedy...
A teraz ile byś przeznaczył na PC ?

bobrow
22-01-2021, 23:33
Sorry Kaizen ,że Cię olali...my z kabelkami , ale trzeba jakoś w miarę nie gmatwać wątku...

-voymar-
22-01-2021, 23:34
Osobiście znam człowieka co spuszcza wodę w kiblu tylko wieczorem także taka faza jak opisujesz jest jak najbardziej prawdopodobna :)

Hit dnia. Ale mnie ubawiłeś.

bobrow
22-01-2021, 23:37
A Dodam tylko ,że chyba w 2000 założyłem sobie w starym domu piec gazowy Berretta turbo (z zamkniętą momorą spalania) za 3 500pln brutto , na 4 butle 11kg ...
Po roku z 22pln wskoczyło mi na 40 pln/butla...Że tak napiszę ... nie za bardzo trafiłem....

-voymar-
22-01-2021, 23:39
Dobra chłopaki .Pośmiali się pożartowali to do roboty.
Czy ktoś mi krok po kroku napisze jak tą pie...loną dezynfekcję wlączyć? Już rożne metody stosuję i nic. Pewnie o czyms zapomnialem
Tak że do boju. Z gory dzieki.

bobrow
22-01-2021, 23:40
Osobiście znam człowieka co spuszcza wodę w kiblu tylko wieczorem także taka faza jak opisujesz jest jak najbardziej prawdopodobna :)

A ma ogród ?
I zawija w gazety "to i owo" i bach do sąsiada ....?
Też mnie ubawiłeś....
Mamy talent, jednak....

Arturo1972
22-01-2021, 23:40
Taak....
A skąd te 15 000pln 8 lat temu wziąłeś na gaz ? Nie było taniej ?
Ale ok- Wtedy to były Szwedy...
A teraz ile byś przeznaczył na PC ?
Jak skąd wziąłem ?
Przyłącze gazu do domu,łącznie z kotłem tyle kosztuje.
Ile bym dzisiaj wydał na pompę zamiast prądu ?
Podobnie jak wtedy, ceny 1kWh zbytnio się nie zmieniły.
Oczywiście dzisiaj gaz również by został za ogrodzeniem

-voymar-
22-01-2021, 23:44
No prąd przez ostatnie 2 lata to poszybowal

bobrow
22-01-2021, 23:47
Dobra chłopaki .Pośmiali się pożartowali to do roboty.
Czy ktoś mi krok po kroku napisze jak tą pie...loną dezynfekcję wlączyć? Już rożne metody stosuję i nic. Pewnie o czyms zapomnialem
Tak że do boju. Z gory dzieki.

Dobra , Góralu...
Czy wcześniej się dezyfenkowałeś na CWU ?
Jeśli tak , to ok -ale jeśli nie ,to śmiem twierdzić ,że też ok-pod warunkiem ,że używasz CWU na bieżąco...
Leci mi już 6 rok n PC i żyję (żyjemy) bez styrylizaji (tylko proszę Cię- nie pomyl ze sterylizacją...)
Jak chcesz -to grzej...ważne jest moim zdaniem pytanie : kiedy jest to potrzebne ?
Sorry,że nie odpowiedziałem na pytanie...

giman
22-01-2021, 23:47
Bardzo kretyńskie i idiotyczne podejście do sprawy ale skoro jesteś frywolny w ocenie to być może dla Ciebie nie ma różnicy ile spali silnik siostry o pojemności 1,1 a ile silnik brata o pojemności 3,5 ;)
A sam wiesz o jakiej pojemności masz silnik (dom) ?

Pojemność odpowiednia.

Normalnie tę wypowiedź bym zakwalifikował jako chamstwo.
Ale jesteś człek, który do szczęścia nie potrzebuje kolorowego sterownika, cloudów i Hz. Działa ci i już.
Skoro tak oceniasz moje podejście to biję się z myślami jak ciebie ocenić.
Ale nie wiem za co tu banują (ty mi napisz) to nic o tobie nie napiszę.

markamx
22-01-2021, 23:49
A ma ogród ?
I zawija w gazety "to i owo" i bach do sąsiada ....?
Też mnie ubawiłeś....
Mamy talent, jednak....

NIe, w bloku mieszka i wyobraź sobie co w tym kiblu dzieje się do czasu aż spuści tę zasraną wodę. Ciężko się u niego piwo pije, bez kitu. Ale go lubię :)

bobrow
22-01-2021, 23:50
Jak skąd wziąłem ?
Przyłącze gazu do domu,łącznie z kotłem tyle kosztuje.
Ile bym dzisiaj wydał na pompę zamiast prądu ?
Podobnie jak wtedy, ceny 1kWh zbytnio się nie zmieniły.
Oczywiście dzisiaj gaz również by został za ogrodzeniem

Pitu, pitu...
8 lat temu i 15 000pln jedynie za gaz ....
Jedna sprawa przyłącze-druga sprawa instalacja, i wiesz dobrze o tym....
A teraz za T-capka ile byś musiał przybecalować ?

bobrow
22-01-2021, 23:51
NIe, w bloku mieszka i wyobraź sobie co w tym kiblu dzieje się do czasu aż spuści tę zasraną wodę. Ciężko się u niego piwo pije, bez kitu. Ale go lubię :)

Bravo Ty:)

Arturo1972
23-01-2021, 00:02
Pitu, pitu...
8 lat temu i 15 000pln jedynie za gaz ....
Jedna sprawa przyłącze-druga sprawa instalacja, i wiesz dobrze o tym....
A teraz za T-capka ile byś musiał przybecalować ?
Ale T-CAP to nie jest złoto z Eldorado i do orgazmu niebyłby mi potrzebny :)
Do mojego domu pasuje jak ulał np.Atlatic Extensa 8kW i tam bym czynił kroki ;)
Ale też czajniczki grzejące prądem poszły w górę.
Elterm Major 9kW,którego chciałem łykać,8 lat temu kosztował 2500zl a dzisiaj ponad 3000 zł;)
452314

-voymar-
23-01-2021, 00:02
Dobra , Góralu...
Czy wcześniej się dezyfenkowałeś na CWU ?
Jeśli tak , to ok -ale jeśli nie ,to śmiem twierdzić ,że też ok-pod warunkiem ,że używasz CWU na bieżąco...
Leci mi już 6 rok n PC i żyję (żyjemy) bez styrylizaji (tylko proszę Cię- nie pomyl ze sterylizacją...)
Jak chcesz -to grzej...ważne jest moim zdaniem pytanie : kiedy jest to potrzebne ?
Sorry,że nie odpowiedziałem na pytanie...

I dalej nic nie wiem. Po prostu jest zalożone 3 miechy i chcę sprawdzić czy dziala.
Tak PC grzeje raz /dzień . W lecie jak zapodam 65*C przy max produkcji PV to pewnie wystarczy na 3 a może i 4 dni.

bobrow
23-01-2021, 00:04
Ale T-CAP to nie jest złoto z Eldorado i do orgazmu niebyłby mi potrzebny :)
Do mojego domu pasuje jak ulał np.Atlatic Extensa 8kW i tam bym czynił kroki ;)
Ale też czajniczki grzejące prądem poszły w górę.
Elterm Major 9kW,którego chciałem łykać,8 lat temu kosztował 2600zl a dzisiaj ponad 3000 zł;)
452314

Nie kozacz z tymi orgazmami... w Twoim wieku to już nie tak hop-śup...
Oszczędzaj się Waść trochę...
A ,że tylko Panas nikt tu nie mamrotał...

giman
23-01-2021, 00:05
Osobiście znam człowieka co spuszcza wodę w kiblu tylko wieczorem także taka faza jak opisujesz jest jak najbardziej prawdopodobna :)

Ale serio, ze w ogóle raz na dobę.
Słyszałem o człowieku, który po jedynce nie spuszczał, ale żeby tak w ogóle.
Co jeszcze ciekawego robi ten fajny acz ekscentryczny kolega?

bobrow
23-01-2021, 00:08
I dalej nic nie wiem. Po prostu jest zalożone 3 miechy i chcę sprawdzić czy dziala.
Tak PC grzeje raz /dzień . W lecie jak zapodam 65*C przy max produkcji PV to pewnie wystarczy na 3 a może i 4 dni.

Nie Świruj-Ty nie wiesz ....Tak /no/aha..
Jak wrócisz z wakacji to sobie podgrzej wodę w baniaku-ale kuźwa jak na bieżąco używasz CWU ok 50 st , to po jaki grzyb marrnowanie kWh ?
Drapaczkę pleców nie lepiej napędzić ?
Np...

markamx
23-01-2021, 00:09
Ale T-CAP to nie jest złoto z Eldorado i do orgazmu niebyłby mi potrzebny :)
Do mojego domu pasuje jak ulał np.Atlatic Extensa 8kW i tam bym czynił kroki ;)
Ale też czajniczki grzejące prądem poszły w górę.
Elterm Major 9kW,którego chciałem łykać,8 lat temu kosztował 2500zl a dzisiaj ponad 3000 zł;)
452314

Ty to jesteś chyba niezły dziwoląg kosmita? Tak pytam z ciekawości :) Nowy jestem na forum

giman
23-01-2021, 00:09
Do mojego domu pasuje jak ulał np.Atlatic Extensa 8kW
To w końcu pasuje jak ulał Extensa 8kW, którą prawie kupiłeś i tylko super promocja sprawiła, ze przypadkiem kupiłeś T-CAPa.
Czy też ten przypadkiem kupiony T-CAP jest idealnym rozwiązaniem, które od 10 stron przedstawiasz jako idealnie skrojony i ktoś by pomyślał ze planowany i przemyślany zakup.

bobrow
23-01-2021, 00:10
Ale serio, ze w ogóle raz na dobę.
Słyszałem o człowieku, który po jedynce nie spuszczał, ale żeby tak w ogóle.
Co jeszcze ciekawego robi ten fajny acz ekscentryczny kolega?

Nie drąż ...sąsiada...Może jednak o tej gazecie z okna Ci nie wspomniał po południu....

bobrow
23-01-2021, 00:13
Ty to jesteś chyba niezły dziwoląg kosmita? Tak pytam z ciekawości :) Nowy jestem na forum

KOLEGO-to jest Stary Wyga...z około 10 letnim stażem i z ogromną ilością banów ...i wieloma nickami...
Aż jestem zaskoczony ,że nie wypalił tu jeszcze z czymś na ostro...

Arturo1972
23-01-2021, 00:16
To w końcu pasuje jak ulał Extensa 8kW, którą prawie kupiłeś i tylko super promocja sprawiła, ze przypadkiem kupiłeś T-CAPa.
Czy też ten przypadkiem kupiony T-CAP jest idealnym rozwiązaniem, które od 10 stron przedstawiasz jako idealnie skrojony i ktoś by pomyślał ze planowany i przemyślany zakup.
Wystarczy myśleć i liczyć także ;)
Extensa 8kW przy -20st.C posiada moc 4,6kW czyli w dalszym ciągu dla domu o obciążeniu 3,5kW byłaby wg niektórych "przewymiarowana" a dla mnie była w sam raz, bo gwarantowała pracę głównie w taniej taryfie, podobnie jak Panas to obecnie robi

bobrow
23-01-2021, 00:17
Uuuu...Góral odpadł...Arturo został...
Wypalisz z samopała na dobranoc , czy zagrasz w sposób "nieoczekiwany" ?
Potrafisz budować ....napięcie...(powtarzam się .?)

markamx
23-01-2021, 00:18
Ale serio, ze w ogóle raz na dobę.
Słyszałem o człowieku, który po jedynce nie spuszczał, ale żeby tak w ogóle.
Co jeszcze ciekawego robi ten fajny acz ekscentryczny kolega?

Idę spać, nie będę tu głupot pisał bo jeszcze kiedyś natknie się na to forum:) No każdy ma swoje fazy...a stara kawaleria tym bardziej :)

giman
23-01-2021, 00:30
Wystarczy myśleć i liczyć także ;)
Ja to rozumiem.
Usiadłeś policzyłeś i wyszła Extensa 8kW, wszystko dokładnie idealnie rozplanowane.
Potem rach ciach okazja i T-CAP kupiony (realnie te ~12kW) i on też jest idealnie skrojony mimo, że nie liczony i kupiony przypadkiem.
Rozumiem.

Arturo1972
23-01-2021, 00:38
Ja to rozumiem.
Usiadłeś policzyłeś i wyszła Extensa 8kW, wszystko dokładnie idealnie rozplanowane.
Potem rach ciach okazja i T-CAP kupiony (realnie te ~12kW) i on też jest idealnie skrojony mimo, że nie liczony i kupiony przypadkiem.
Rozumiem.
To rozum dalej tak ;)
Pisałem, że nawet w najgorsze mrozy pracuje 10h na dobę :)
Na miarę skrojona pompa znaczy dla mnie tyle, że przy że przy -20st.C czyli temperaturze obliczeniowej, pompa pracuje bez zajakniecia :)
Bez zajakniecia pracuje i T-CAP 9kW i pracowałaby Extensa 8kW :)
Wszak 3,5kW to nie popierdolka tylko dobry dom :D

Tulisko
23-01-2021, 05:53
Dobra chłopaki .Pośmiali się pożartowali to do roboty.
Czy ktoś mi krok po kroku napisze jak tą pie...loną dezynfekcję wlączyć? Już rożne metody stosuję i nic. Pewnie o czyms zapomnialem
Tak że do boju. Z gory dzieki.

menu użytkownika/ustawienia funkcji/grzałka zbiornika na wł
menu instalatora/ustawienia systemu/grzałka zbiornika na zew, lub wew.
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna - ptaszek w odpowiednim dniu
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna/godzina
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna/temp. wrzenia - max 65 stopni jeśli grzałka wew. lub max 75 jeśli zew.
menu instalatora/ustawienia działania/zbiornik/dezynfekcja termiczna/czas działania max - 10 do 15 min.

henrykow
23-01-2021, 08:27
Co ty piszesz nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby brać kredyt na samochód , nigdy przenigdy po prostu trzeba kupić na jaki cię stać albo wcale

Ale banialuki.
Normalnie jakby wypowiadał się Calinkton.
Chłopie na jakim świecie ty żyjesz że takie mądrości wypisujesz.
Z kredytem jest tak( i to obojętnie na co się go bierze) że jak nie ma potrzeby to kredytu się nie bierze. To tak tylko w skrócie bo o aspekcie finansowej zdolności nie wspomnę bo to chyba oczywista oczywistość.

plusfoto
23-01-2021, 10:55
menu użytkownika/ustawienia funkcji/grzałka zbiornika na wł
menu instalatora/ustawienia systemu/grzałka zbiornika na zew, lub wew.
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna - ptaszek w odpowiednim dniu
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna/godzina
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna/temp. wrzenia - max 65 stopni jeśli grzałka wew. lub max 75 jeśli zew.
menu instalatora/ustawienia działania/zbiornik/dezynfekcja termiczna/czas działania max - 10 do 15 min.
Jest tutaj jeden haczyk - przynajmniej u mnie. Temp. zasobnika musi być w momencie kiedy ma wystartować dezynfekcja niższa bodajże niż 40 stopni (dokładnie już nie pamiętam bo testowałem to 4 lata temu) inaczej nie wystartuje. Od tamtego czasu tak jak i bobrow zapomniałem o tej funkcji jest ona dla mnie całkowicie zbędna.

MiG25
23-01-2021, 12:23
Można wymusić to zdalnie (przez service cloud ,albo HeishaMon) , i tam od razu będziesz miał status (w service cloudzie w wykresach) ,czy dezynfekcja działa,
Wtedy nie trzeba żadnych harmonogramów ustawiać.

-voymar-
23-01-2021, 16:48
menu użytkownika/ustawienia funkcji/grzałka zbiornika na wł
menu instalatora/ustawienia systemu/grzałka zbiornika na zew, lub wew.
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna - ptaszek w odpowiednim dniu
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna/godzina
menu instalatora/ustawienie działania/dez. termiczna/temp. wrzenia - max 65 stopni jeśli grzałka wew. lub max 75 jeśli zew.
menu instalatora/ustawienia działania/zbiornik/dezynfekcja termiczna/czas działania max - 10 do 15 min.

Serdeczne dzięki kolego.
Prawie wszystko bylo jak piszesz temperatura zbiornika byla wyższa niż 40*C
Sprawa druga to ,to że nie mam grzalki w zbiorniku CWU ( nie ma żadnych kabli ) pytanie nasuwa się takie. Co dogrzewa CWU do 65*C ?
Grzalka w PC? i jaką ona ma definicję ( zewnętrzna ,czy wewnętrzna)
Wydaje mi się że to u mnie nie da rady skoro nie mam grzałki w CWU. No chyba że się mylę i brak dezynfekcji spowodowała temp w zbiorniku CWU +40*C
Czy podczas dezynfekcji PC w określonych godz. ma być ustawiona tylko na CWU? czy może być też na CO? Logicznie wychodzi że jak PC pracuje na krzywej bez harmonogramu to tylko CWU.



8c

-voymar-
23-01-2021, 16:52
Można wymusić to zdalnie (przez service cloud ,albo HeishaMon) , i tam od razu będziesz miał status (w service cloudzie w wykresach) ,czy dezynfekcja działa,
Wtedy nie trzeba żadnych harmonogramów ustawiać.

Trzeba to jeszcze umieć zapodać.

MiG25
23-01-2021, 18:34
Jak w opcjach CWU ustawisz grzałkę wewnętrzną to będzie ta w pompie.
Wtedy i grzałka CO i grzałka CWU będzie ta wewnętrzna , choć będą osobno liczone.
I tak , wtedy to ona będzie dogrzewać powyżej 50 stopni. Sprężarka si wyłączy , i tylko objegówka i grzałka będą działać na CWU.

-voymar-
23-01-2021, 19:30
Jak w opcjach CWU ustawisz grzałkę wewnętrzną to będzie ta w pompie.
Wtedy i grzałka CO i grzałka CWU będzie ta wewnętrzna , choć będą osobno liczone.
I tak , wtedy to ona będzie dogrzewać powyżej 50 stopni. Sprężarka si wyłączy , i tylko objegówka i grzałka będą działać na CWU.

Oki-paniał. Obecnie na panelu wyświetla mi grzalkę wlaśnie z kranem ,lecz resztę wyłączyłem
Czyli woda w CWU jak ktoś napisał musi być poniżej 40* Tak? Czy PC musi być ustawiona na samą CWU aby była Dezynfekcja? Czy może być i CO a dezynfekcję zrobi o zadanej godzinie. ?
Napisałeś jeszcze--Cyt.Wtedy i grzałka CO i grzałka CWU będzie ta wewnętrzna Jak bym chciał uruchomić wspomaganie CO przy minusowych temp. to muszę w ustawieniach zapodać grzalka --CO?
A co robi funkcja wymuś pracę grzalki? To tyczy się (CO?) - aby wspomagala ?

MiG25
23-01-2021, 20:26
Żeby grzałka miała szansę wspomagać CO , to musi też być "gotowa" - czyli ikonka z "podłogówką" też musi być włączona.
To ,że te ikonki są ,wcale nie oznacza ,że one od razu grzeją , po prostu mogą być włączone , a na razie są "gotowe do użycia". Pompa pokazuje ,że ich używa włączając podkreślenie pod ikonką grzałki.
Co do "Wymuś pracę grzałki" to trochę mylące jest. Ta funkcja działa w przypadku błędów w pompie ciepła. Jeśli pompa wykryje jakąś awarję i na pompie wyświetli się błąd ,i pompa przestaje pracować. Wtedy jeśli jest auto , to pompa może automatycznie załączyć grzałki i grzać nimi ( bo błąd nie pozwala grzać przy pomocy sprężarki) , bądz jesli tam będzie manual , to pracę na grzałkach bedzie mozna włączyć ręcznie z menu podrecznego.
Grzalki można włączać tylko w przypadku ,jesli bledy dotycza jednostki zewnętrznej. Jak się coś w jednostce wewnętrznej popsuje to grzalek i tak nie bedzie mozna wlaczyc.

ziomas1
24-01-2021, 05:23
Wałkowałem wspomaganie grzałką CO ostatnio dla serii J. I wygląda to tak:

To czy załączy się grzałka zależy od równoczesnego spełnienia kilku warunków:
-grzałka pokojowa musi być aktywowana/załączona w menu (tak świetna nazwa) ;D
-upłynął ustawiony czas po jakim ta grzałka ma zacząć działać i temperatura wody nie została osiągnięta,
-różnica temperatur pomiędzy rzeczywistą temperaturą wody, a wynikającą z krzywej grzewczej jest większa niż nastawioną,
-grzałka działa/wspomaga PC do momentu kiedy nie zostanie osiągnięty ostatni parametr, mówiący na ile stopni przed temperaturą ma się wyłączyć.
Trochę skomplikowanie wygląda ale generalnie można dość mocno nią sterować.

Pytajnick
24-01-2021, 09:19
Serdeczne dzięki kolego.
Prawie wszystko bylo jak piszesz temperatura zbiornika byla wyższa niż 40*C
Sprawa druga to ,to że nie mam grzalki w zbiorniku CWU ( nie ma żadnych kabli ) pytanie nasuwa się takie. Co dogrzewa CWU do 65*C ?
Grzalka w PC? i jaką ona ma definicję ( zewnętrzna ,czy wewnętrzna)
Wydaje mi się że to u mnie nie da rady skoro nie mam grzałki w CWU. No chyba że się mylę i brak dezynfekcji spowodowała temp w zbiorniku CWU +40*C
Czy podczas dezynfekcji PC w określonych godz. ma być ustawiona tylko na CWU? czy może być też na CO? Logicznie wychodzi że jak PC pracuje na krzywej bez harmonogramu to tylko CWU.



8c

Masz może w instrukcji PC do jakich temperatur dociąga? Wydaje mi się, że jak nie masz że do 65stC to do dezynfekcji musisz mieć grzałkę w zbiorniku.
W mojej PC tak jest. PC grzeje wodę do bodaj 55stC a resztę do sterylizacji dokłada zbiornikowa grzałka.



Wałkowałem wspomaganie grzałką CO ostatnio dla serii J. I wygląda to tak:

To czy załączy się grzałka zależy od równoczesnego spełnienia kilku warunków:
-grzałka pokojowa musi być aktywowana/załączona w menu (tak świetna nazwa) ;D
-upłynął ustawiony czas po jakim ta grzałka ma zacząć działać i temperatura wody nie została osiągnięta,


To chyba tzw stopniominuty, Ja mam ustawione włączanie grzałki na -10 a się ani razu nie włączyła,mimo że dobiło jednej nocy do -18. Zapytałem więc instalatora a on mi tak to wytłumaczył, że mam 100 stopniominut i w tym czasie PC nie potrzebowała włączyć grzałki, bo spadek temp był zbyt krótki a PC nie potrzebowała włączyć się w tym czasie - chodzi bez kagańca taryfowego.

Arturo1972
24-01-2021, 09:24
Wałkowałem wspomaganie grzałką CO ostatnio dla serii J. I wygląda to tak:

To czy załączy się grzałka zależy od równoczesnego spełnienia kilku warunków:
-grzałka pokojowa musi być aktywowana/załączona w menu (tak świetna nazwa) ;D
-upłynął ustawiony czas po jakim ta grzałka ma zacząć działać i temperatura wody nie została osiągnięta,
-różnica temperatur pomiędzy rzeczywistą temperaturą wody, a wynikającą z krzywej grzewczej jest większa niż nastawioną,
-grzałka działa/wspomaga PC do momentu kiedy nie zostanie osiągnięty ostatni parametr, mówiący na ile stopni przed temperaturą ma się wyłączyć.
Trochę skomplikowanie wygląda ale generalnie można dość mocno nią sterować.
Jak chciałeś sterować grzałką to trzeba było se kupić kociołek elektryczny a nie pompę ciepła :D
Nie wiem co Wy macie z tą grzałką, nie załącza się to znaczy, że nie musi się załączać i że pompa nie wymaga wspomagania.
Takie kombinacje żeby samemu wymuszać grzanie grzałką są głupie poprostu.

ainsztain
24-01-2021, 09:44
Cześć wszystkim!
Od pewnego czasu zaglądam na forum. To mój pierwszy post.
Od września 2019 jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła WH-UD07HE5-1. Ktoś kiedyś napisał na tym forum, że w szeregu H model 5 kW to inna jednostka, a 7 i 9 kW to to samo tylko jednostka 9 kW może się "wkręcać" na większe obroty. Moja pompa przy grzaniu CWU uzyskuje do 75 Hz (produkcja ciepła nawet do 11 kW), przy grzaniu podłogówki max. to 61 (czasami 65, nie wiem od czego to zależy) Hz.
Pytanie do znawców:
Czy jest jakiś trick żeby w czasie dużych mrozów (w sumie kilka dni tej zimy) trochę "pogonić" sprężarkę podczas grzania podłogówki?

codix
24-01-2021, 09:47
Cześć wszystkim!
Od pewnego czasu zaglądam na forum. To mój pierwszy post.
Od września 2019 jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła WH-UD07HE5-1. Ktoś kiedyś napisał na tym forum, że w szeregu H model 5 kW to inna jednostka, a 7 i 9 kW to to samo tylko jednostka 9 kW może się "wkręcać" na większe obroty. Moja pompa przy grzaniu CWU uzyskuje do 75 Hz (produkcja ciepła nawet do 11 kW), przy grzaniu podłogówki max. to 61 (czasami 65, nie wiem od czego to zależy) Hz.
Pytanie do znawców:
Czy jest jakiś trick żeby w czasie dużych mrozów (w sumie kilka dni tej zimy) trochę "pogonić" sprężarkę podczas grzania podłogówki?

A w jakim celu chcesz ja podgonic?
Za zimno w domu czy jak ? To podnosisz krzywa w czasie mrozów

ainsztain
24-01-2021, 09:55
Dokładnie. Około -8 -10 C pompa osiąga punkt biwalentny i tyle. Nie ma co podnosić temperatury bo przy tych 61 Hz nic więcej nie wyciśnie, a w czasie grzania CWU daje radę. Poprzedniej zimy w ogóle nie było sprawy.
Nie jest to wielki i częsty problem (miałem przy okazji szansę w końcu użyć kominka), ale może ktoś zna rozwiązanie.
Z góry dziękuję.

Arturo1972
24-01-2021, 10:02
Dokładnie. Około -8 -10 C pompa osiąga punkt biwalentny i tyle. Nie ma co podnosić temperatury bo przy tych 61 Hz nic więcej nie wyciśnie, a w czasie grzania CWU daje radę. Poprzedniej zimy w ogóle nie było sprawy.
Nie jest to wielki i częsty problem (miałem przy okazji szansę w końcu użyć kominka), ale może ktoś zna rozwiązanie.
Z góry dziękuję.
Kupić pompę o takiej mocy żeby nie trzeba było dogrzewac domu kominkiem lub świeczka, grzałka tudzież inna farelka ? ;)

ainsztain
24-01-2021, 10:12
Ponad 10 000 zl dopłaty do T-CAP-a nigdy nie zużyję, nawet gdybym miał się dogrzewać farelką.
Zawsze uważałem, że jak nie znam odpowiedzi to siedzę cicho a nie pier... bez sensu.
Dzięki Arturo. Szacun za Twoją wielką wiedzę.

ziomas1
24-01-2021, 10:17
Jak chciałeś sterować grzałką to trzeba było se kupić kociołek elektryczny a nie pompę ciepła :D
Nie wiem co Wy macie z tą grzałką, nie załącza się to znaczy, że nie musi się załączać i że pompa nie wymaga wspomagania.
Takie kombinacje żeby samemu wymuszać grzanie grzałką są głupie poprostu.
Mam wrażenie, że koniecznie chcesz nabijać liczbę postów. Jakbyś czytał dokładnie wcześniejsze posty uważnie to wiedzialbys że użytkownicy poszukiwali na ten temat odpowiedzi. Twoja szkoła dobierania pompy jest trochę inna niż rekomendowana obecnie przez producentów i instalatorow i uwierz mi że włączenie się grzalki na kilkadziesiat godzin w roku nikogo nie zrujnuje. Nie każdy też ma taki dom akumulator jak Ty. Pozdrawiam

codix
24-01-2021, 10:20
Dokładnie. Około -8 -10 C pompa osiąga punkt biwalentny i tyle. Nie ma co podnosić temperatury bo przy tych 61 Hz nic więcej nie wyciśnie, a w czasie grzania CWU daje radę. Poprzedniej zimy w ogóle nie było sprawy.
Nie jest to wielki i częsty problem (miałem przy okazji szansę w końcu użyć kominka), ale może ktoś zna rozwiązanie.
Z góry dziękuję.

No a grzalki co nie zalaczyly sie ?
Powinno pomóc Ci grzalkami dogrzać tylko jak miales za nisko ustawiona krzywa to sie nie zalaczyly bo w seri H musi byc chyba 8st roznicy miedzy zadana a ta co pompa osiaga zeby sie zalaczyly .
Z tym baniakiem cwu to jest tak ze normalnie jak masz mala roznice mieszy temp.w baniaku a ta co ustawiles to tez Ci bedzie grzala np.na 35hz ale jak spuscisz duzo wody i ta roznica bedzie duza to poleci na np.75hz .
Podobnie moze byc z grzaniem na c.o jak pompa wie ze ma podbic o 4st to nie wkreca sie za wysoko ale moze jakby poczuła ze ma podbic o 20st to moze by poszla na maxa

Pytajnick
24-01-2021, 10:26
Dokładnie. Około -8 -10 C pompa osiąga punkt biwalentny i tyle. Nie ma co podnosić temperatury bo przy tych 61 Hz nic więcej nie wyciśnie, a w czasie grzania CWU daje radę. Poprzedniej zimy w ogóle nie było sprawy.
Nie jest to wielki i częsty problem (miałem przy okazji szansę w końcu użyć kominka), ale może ktoś zna rozwiązanie.
Z góry dziękuję.

PC miałeś dobieraną na podstawie wyliczeń czy 'na oko'?
Z tego co widzę to grzałka ma ledwie 3kW w tej PC a zakres roboczy -20. Może za mało na zapotrzebowanie domu?
Ja mam wg OZC przy -18 3,2kW a grzałki w PC 6kW..na wszelki wypadek.

Arturo1972
24-01-2021, 11:05
Mam wrażenie, że koniecznie chcesz nabijać liczbę postów. Jakbyś czytał dokładnie wcześniejsze posty uważnie to wiedzialbys że użytkownicy poszukiwali na ten temat odpowiedzi. Twoja szkoła dobierania pompy jest trochę inna niż rekomendowana obecnie przez producentów i instalatorow i uwierz mi że włączenie się grzalki na kilkadziesiat godzin w roku nikogo nie zrujnuje. Nie każdy też ma taki dom akumulator jak Ty. Pozdrawiam
Nie ma żadnej "szkoły dobierania pompy ",moc grzewczą każdego urządzenia dobiera się do obciążenia cieplnego domu, tylko tyle.
Pompa ciepła to jest takie samo urządzenie jak np. kocioł gazowy.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi kotła z mocą do -10st.C a poniżej tej temperatury włączy se farelke czy przejdzie na kocioł elektryczny.
Czasami zdrowych zmysłów brakuje ludziom...

Arturo1972
24-01-2021, 11:16
Podobnie moze byc z grzaniem na c.o jak pompa wie ze ma podbic o 4st to nie wkreca sie za wysoko ale moze jakby poczuła ze ma podbic o 20st to moze by poszla na maxa
Dokładnie tak jest,ale to też jakaś "nowa szkoła grzania" na niskich ustawieniach KG...

ainsztain
24-01-2021, 11:31
PC miałeś dobieraną na podstawie wyliczeń czy 'na oko'?
Z tego co widzę to grzałka ma ledwie 3kW w tej PC a zakres roboczy -20. Może za mało na zapotrzebowanie domu?
Ja mam wg OZC przy -18 3,2kW a grzałki w PC 6kW..na wszelki wypadek.

Na podstawie wyliczeń i to chyba dobrych skoro niewielkie niedogrzanie pojawiło się gdy średnia dobowa wyniosła -11 C (a rano było -19 C). Za to przy -19 C nie było żadnych problemów opisywanych tutaj przez niektórych.
Stąd nie zgłaszam problemu bo jestem z tego wyboru pompy bardzo zadowolony.
Skoro jednak ktoś twierdzi, że w serii H 9 i 7 kW to te samo urządzenie to 9 kW jednostka przy -15 C daje 1 kW więcej mocy niż moja- może da się to z mojej to jakoś wycisnąć?
Nawet jak się nie da to też jest dla mnie OK.
Pytam o "udoskonalenie" a nie naprawę.

ainsztain
24-01-2021, 11:42
No a grzalki co nie zalaczyly sie ?
Powinno pomóc Ci grzalkami dogrzać tylko jak miales za nisko ustawiona krzywa to sie nie zalaczyly bo w seri H musi byc chyba 8st roznicy miedzy zadana a ta co pompa osiaga zeby sie zalaczyly .
Z tym baniakiem cwu to jest tak ze normalnie jak masz mala roznice mieszy temp.w baniaku a ta co ustawiles to tez Ci bedzie grzala np.na 35hz ale jak spuscisz duzo wody i ta roznica bedzie duza to poleci na np.75hz .
Podobnie moze byc z grzaniem na c.o jak pompa wie ze ma podbic o 4st to nie wkreca sie za wysoko ale moze jakby poczuła ze ma podbic o 20st to moze by poszla na maxa

Grzałki mam wyłączone, bo przez poprzedni sezon nigdy nie miałem potrzeby skorzystania z nich.
Co do włączania się pompy podczas grzania CWU chyba nie jest ważna różnica między nastawą a CWU.
Gdy wyłączyłem w harmonogramie grzanie CWU i ponownie ją włączyłem to na początku nastawa była 43 C a rzeczywista około 20 C i mimo to pompa pracowała na spokojnie z mocą około 3,5 kW. Natomiast zaczynamy się kąpać i temperatura zaczyna spadać to początkowo pompa pracuje z mocą 3-4 kW, natomiast jak mimo tego nadal spada to nawet jak CWU ma jeszcze ponad 30 stopni to już zaczyna pracować z mocą maksymalną (nawet ponad 10 kW, przy zewnętrznej około 0 C). Tak więc wydaje mi się że nie chodzi o różnicę miedzy nastawą a istniejącą tylko stwierdzenie, że mimo normalnej pracy temperatura CWU wciąż spada (dzieje się tak nawet latem).
Dla pewności wyłączę na próbę krzywą grzewczą i dam w mrozy maksa nastawy ręcznie na podłogówkę i zobaczę co się stanie.
Dotychczas jednak w przypadku podłogówki mimo, że ze spadkiem temperatury zewnętrznej pompa nie jest w stanie utrzymać zadanej zostaje przy swoich 61 (czasem 65 ??) Hz..

Sorry za długi wywód, ale chciałem to w miarę czytelnie opisać.

Arturo1972
24-01-2021, 11:43
Na podstawie wyliczeń i to chyba dobrych skoro niewielkie niedogrzanie pojawiło się gdy średnia dobowa wyniosła -11 C (a rano było -19 C).
No to rzeczywiście "dobre" były te wyliczenia :D
Nie piszcie proszę takich bzdur.

codix
24-01-2021, 11:44
Na podstawie wyliczeń i to chyba dobrych skoro niewielkie niedogrzanie pojawiło się gdy średnia dobowa wyniosła -11 C (a rano było -19 C). Za to przy -19 C nie było żadnych problemów opisywanych tutaj przez niektórych.
Stąd nie zgłaszam problemu bo jestem z tego wyboru pompy bardzo zadowolony.
Skoro jednak ktoś twierdzi, że w serii H 9 i 7 kW to te samo urządzenie to 9 kW jednostka przy -15 C daje 1 kW więcej mocy niż moja- może da się to z mojej to jakoś wycisnąć?
Nawet jak się nie da to też jest dla mnie OK.
Pytam o "udoskonalenie" a nie naprawę.

Nic nie wymyslisz w seri H 7 i 9kw ma dokladnie identyczne flaki sprezarke takiej samej wielkosci wymiennik itp.
Poprostu w 7kw programowo obnizyli obroty i tyle.
Bys musial soft zmienic
Jak bg to bylo takie proste obejscie tego to by wszystkim 7kw zakladali j potem cziptuning ;)
Jedyne to tak jak pisalem mozesz sobie spróbowac ustawic na wieksze max.obroty pompi obiegowej i ustawic bardzo wysoko krzywa i zobaczysz czy poleci

Pytajnick
24-01-2021, 11:46
Na podstawie wyliczeń i to chyba dobrych skoro niewielkie niedogrzanie pojawiło się gdy średnia dobowa wyniosła -11 C (a rano było -19 C). Za to przy -19 C nie było żadnych problemów opisywanych tutaj przez niektórych.
Stąd nie zgłaszam problemu bo jestem z tego wyboru pompy bardzo zadowolony.
Skoro jednak ktoś twierdzi, że w serii H 9 i 7 kW to te samo urządzenie to 9 kW jednostka przy -15 C daje 1 kW więcej mocy niż moja- może da się to z mojej to jakoś wycisnąć?
Nawet jak się nie da to też jest dla mnie OK.
Pytam o "udoskonalenie" a nie naprawę.

Skoro obliczenia były dla -20 a masz niedogrzane to jest OK?
Ale skoro wyłączyłeś grzałki a ktoś licząc brał je pod uwagę to możemy sobie gdybać.

codix
24-01-2021, 11:52
Grzałki mam wyłączone, bo przez poprzedni sezon nigdy nie miałem potrzeby skorzystania z nich.
Co do włączania się pompy podczas grzania CWU chyba nie jest ważna różnica między nastawą a CWU.
Gdy wyłączyłem w harmonogramie grzanie CWU i ponownie ją włączyłem to na początku nastawa była 43 C a rzeczywista około 20 C i mimo to pompa pracowała na spokojnie z mocą około 3,5 kW. Natomiast zaczynamy się kąpać i temperatura zaczyna spadać to początkowo pompa pracuje z mocą 3-4 kW, natomiast jak mimo tego nadal spada to nawet jak CWU ma jeszcze ponad 30 stopni to już zaczyna pracować z mocą maksymalną (nawet ponad 10 kW, przy zewnętrznej około 0 C). Tak więc wydaje mi się że nie chodzi o różnicę miedzy nastawą a istniejącą tylko stwierdzenie, że mimo normalnej pracy temperatura CWU wciąż spada (dzieje się tak nawet latem).
Dla pewności wyłączę na próbę krzywą grzewczą i dam w mrozy maksa nastawy ręcznie na podłogówkę i zobaczę co się stanie.
Dotychczas jednak w przypadku podłogówki mimo, że ze spadkiem temperatury zewnętrznej pompa nie jest w stanie utrzymać zadanej zostaje przy swoich 61 (czasem 65 ??) Hz..

Sorry za długi wywód, ale chciałem to w miarę czytelnie opisać.

To jak bedzie np.plus 5st to jak w baniakj bedziesz mial 40st to ustaw 45st i delte na 3st zeby Ci sie napewno wlaczyla tylko nie wymuszaj grzania cwu przyciskiem w menu .
Niech sie samo wlaczy czy to ze spadku delty czy przez harmonogram to poleci na 35hz .
A potem zrob to samo ustaw 45st a w baniaku zrob 20st i dopiero wlacz grzanie cwu np.poprzez harmonogram i pijdzie na 75hz.
Do tego jeszcze dochodzi zaleznosc jaka jest temp.na zewnatrz.

Sytuacja taka jaka opisujesz to co innego pompa przed grzaniem cwu probkuje co i jak i okresla z jaka czestotliwoscia ma wystartowac robi tak ale jak Ty kej w tym czasie spuszczasz wode to zmieniasz jej dane wyjsciowe ona czuje ze cos jest nie tak i sie podkreca.

codix
24-01-2021, 11:58
Skoro obliczenia były dla -20 a masz niedogrzane to jest OK?
Ale skoro wyłączyłeś grzałki a ktoś licząc brał je pod uwagę to możemy sobie gdybać.

Jezeli ktos sobie zarzyczy dobór pompy w sposób mono to dobiera sie pompe dla jego strefy np.-20 aby bez grzalek to wyrobila ale przeważnie dobiera sie w sposob rownolegly do punktu biwalencji ktory jest tez rózny dla różnej strefy i do tego punktu pompa ma dawac rade sama potem musi miec pomoc grzalek i cala filozofia.
Jak wylaczyl grzalki to w tym caly problem.

Jedni wola przeplacic 10tys i grzac tylko pompa drudzy wola dac 10tys mniej i w ciagu 10lat dogrzac grzalka która zurzyje 200zl przez te 10 lat.

ainsztain
24-01-2021, 12:01
Pytajnick: Obliczenia nie były dla minus 20 C. Miałem na myśli problemy, że niektórym pompy przestały działać mimo że nie było -23 C. Pompa pracowała normalnie, nie wydawała żadnych dziwnych dźwięków, tylko z mniejszą wydajnością.
Grzałki miałem wyłączone bo tak ustaliliśmy z instalatorem, że je włączę, przecież wiem gdzie. Wcześniej nie było potrzeby.

Dzięki codix za Twoje sugestie.
Nawet jak nie pójdzie to i tak jestem zadowolony z wyboru. Płacę za prąd mniej niż poprzednio za ekogroszek, pompa kosztowała mnie niecałe 7 000 wraz z nowym wymiennikiem CWU 300 l (do pompy ciepła i solara). Oczywiście z dopłatami. O komforcie obsługi i braku syfu w kotłowni nie wspomnę.
Zakup większej pompy za cenę droższego prądu w najzimniejsze dni też policzyłem że się nie kalkulował (w mojej skromnej opinii- wiem że są inne jak widać, ale każdy dudek swój czubek chwali).

ainsztain
24-01-2021, 12:05
Jezeli ktos sobie zarzyczy dobór pompy w sposób mono to dobiera sie pompe dla jego strefy np.-20 aby bez grzalek to wyrobila ale przeważnie dobiera sie w sposob rownolegly do punktu biwalencji ktory jest tez rózny dla różnej strefy i do tego punktu pompa ma dawac rade sama potem musi miec pomoc grzalek i cala filozofia.
Jak wylaczyl grzalki to w tym caly problem.

Jedni wola przeplacic 10tys i grzac tylko pompa drudzy wola dac 10tys mniej i w ciagu 10lat dogrzac grzalka która zurzyje 200zl przez te 10 lat.

Dzięki raz jeszcze. Jaśniej bym tego nie ujął.
Na dworze mam jeszcze 2 m3 drewna. Kupiłem 7 lat temu 4 m3 do kominka i w tym tempie jeszcze "na trochę" wystarczy bez dodatkowego kosztu (bo o tamtym już zapomniałem).
:p

mundi73
24-01-2021, 14:53
Witam . Jedno pomieszczenie miałem niedogrzane. Grzejnik 180cm C33 . Zasilanie dolne .Zamienilem na krzyżowe.Pomogło. Kiedyś w przyszłości podczas remontu zmienił bym alupex z 16 na 22 ale z tego co widzę głowice termostatyczne do usuniecia by były ponieważ tam prześwit minimalny i nic by nie dały zwiększone średnice zasilania. Pytanie do kolegów na samych grzejnikach którym pompa nie taktuje. Czy macie głowice czy bez głowic?

BikeBarian
24-01-2021, 16:03
Witam . Jedno pomieszczenie miałem niedogrzane. Grzejnik 180cm C33 . Zasilanie dolne .Zamienilem na krzyżowe.Pomogło. Kiedyś w przyszłości podczas remontu zmienił bym alupex z 16 na 22 ale z tego co widzę głowice termostatyczne do usuniecia by były ponieważ tam prześwit minimalny i nic by nie dały zwiększone średnice zasilania. Pytanie do kolegów na samych grzejnikach którym pompa nie taktuje. Czy macie głowice czy bez głowic?

Czy krzyżowe to masz na myśli to:
452350

u mnie sa glowice ale ustawilem na "6" czyli na najwieksza temp i trzymalem sie krzywej grzewczej. W najwieksze mrozy (-15st) puszczalem nie wiecej jak 37st (C22) ale my nie jestesmy miarodajni bo lubimy jak w nocy mamy 19 max 20st do spania. Dzieciaki tez w takich temp spia i nie narzekaja.

mundi73
24-01-2021, 16:35
Może źle się wyraziłem. Ale miałem na myśli zasilanie od góry z jednej A powrót na dole z drugiej

mundi73
24-01-2021, 16:38
Czy krzyżowe to masz na myśli to:
452350

u mnie sa glowice ale ustawilem na "6" czyli na najwieksza temp i trzymalem sie krzywej grzewczej. W najwieksze mrozy (-15st) puszczalem nie wiecej jak 37st (C22) ale my nie jestesmy miarodajni bo lubimy jak w nocy mamy 19 max 20st do spania. Dzieciaki tez w takich temp spia i nie narzekaja.

Ogólnie nie taki sens był pytania. Pytanie to, czy mając tylko grzejniki to pompa taktuje czy nie taktuje z głowicami. Ja sprawdziłem 2 rodzaje i tam prześwit malutki jest i rurki choćby miały 28 z rozdzielacza do grzejnika nic nie da.

ziomas1
24-01-2021, 16:49
Witam . Jedno pomieszczenie miałem niedogrzane. Grzejnik 180cm C33 . Zasilanie dolne .Zamienilem na krzyżowe.Pomogło. Kiedyś w przyszłości podczas remontu zmienił bym alupex z 16 na 22 ale z tego co widzę głowice termostatyczne do usuniecia by były ponieważ tam prześwit minimalny i nic by nie dały zwiększone średnice zasilania. Pytanie do kolegów na samych grzejnikach którym pompa nie taktuje. Czy macie głowice czy bez głowic?
U mnie generalnie jak pompe ustawiłem na pracę stałą w połowie listopada jak się ochłodziło dość mocno tak pompa chodzi cały czas bez wyłączenia oczywiście pomijając cwu i defrosty. Mam wrażenie ze ta J moduluje się do jakichś extremow czasami trzeba dobrze słuchać aby ja usłyszeć a wentylator ledwo kręci zakładam że wtedy sprawnosc jest kiepska. Ale w obiegu jest wpiety 200 litrowy bufor w sumie właśnie dlatego, że nie byłem pewien przepływów i dlatego silna pompa za buforem. Jest oczywiście problem podmieszywania wody ale różnica max 1,5 stopnia. Głowice na kalaryferach są w większości otwarte na maksa. W trzech pomieszczeniach przymykaja dopływ i utrzymują zadana tmp poprawnie. Zauważyłem jednak, że te zawory czasami lubią się przyciąć zwłaszcza jak dłużej stoją w jednej pozycji. No ale moja instalacja ma z 10 lat.

-voymar-
24-01-2021, 18:10
Żeby grzałka miała szansę wspomagać CO , to musi też być "gotowa" - czyli ikonka z "podłogówką" też musi być włączona.
To ,że te ikonki są ,wcale nie oznacza ,że one od razu grzeją , po prostu mogą być włączone , a na razie są "gotowe do użycia". Pompa pokazuje ,że ich używa włączając podkreślenie pod ikonką grzałki.
Co do "Wymuś pracę grzałki" to trochę mylące jest. Ta funkcja działa w przypadku błędów w pompie ciepła. Jeśli pompa wykryje jakąś awarję i na pompie wyświetli się błąd ,i pompa przestaje pracować. Wtedy jeśli jest auto , to pompa może automatycznie załączyć grzałki i grzać nimi ( bo błąd nie pozwala grzać przy pomocy sprężarki) , bądz jesli tam będzie manual , to pracę na grzałkach bedzie mozna włączyć ręcznie z menu podrecznego.
Grzalki można włączać tylko w przypadku ,jesli bledy dotycza jednostki zewnętrznej. Jak się coś w jednostce wewnętrznej popsuje to grzalek i tak nie bedzie mozna wlaczyc.

Dzięki

-voymar-
24-01-2021, 18:18
Jak chciałeś sterować grzałką to trzeba było se kupić kociołek elektryczny a nie pompę ciepła :D
Nie wiem co Wy macie z tą grzałką, nie załącza się to znaczy, że nie musi się załączać i że pompa nie wymaga wspomagania.
Takie kombinacje żeby samemu wymuszać grzanie grzałką są głupie poprostu.

MI chodzi o Dezynfekcję- A dezynfekcji nie zrobię na samej PC

-voymar-
24-01-2021, 18:40
Witam . Jedno pomieszczenie miałem niedogrzane. Grzejnik 180cm C33 . Zasilanie dolne .Zamienilem na krzyżowe.Pomogło. Kiedyś w przyszłości podczas remontu zmienił bym alupex z 16 na 22 ale z tego co widzę głowice termostatyczne do usuniecia by były ponieważ tam prześwit minimalny i nic by nie dały zwiększone średnice zasilania. Pytanie do kolegów na samych grzejnikach którym pompa nie taktuje. Czy macie głowice czy bez głowic?

Mam zaworki Danfoss bez glowic

boru
24-01-2021, 18:44
Mam dostęp do platformy https://aquarea-smart.panasonic.com/ ale tam za wiele nie widać.
W jaki sposób mogę mieć dostęp do panelu serwisowego ?

Arturo1972
24-01-2021, 18:58
MI chodzi o Dezynfekcję- A dezynfekcji nie zrobię na samej PC
No raczej nie zrobisz.
Chociaż mnie to na pewno legionella już zdjadla bo od 8 lat nie robię dezynfekcji :D

-voymar-
24-01-2021, 19:15
No raczej nie zrobisz.
Chociaż mnie to na pewno legionella już zdjadla bo od 8 lat nie robię dezynfekcji :D

Skoro piszesz to cię nie zjadła. Ja chcę przeprowadzić i tyle w temacie. A że na dziś to kiepsko wychodzi więc wniosek taki, że pewnie coś robię nie tak.

mario123123
24-01-2021, 19:35
A ja mam do Was takie pytanko nie dotyczące bezpośrednio pomp ciepła ale w pewnym sensie z nimi powiązane: W PGE za zwiększenie mocy przyłączeniowej do np 21KW czy np 26 KW płaci się tylko opłatę jednorazową za zwiększany kilowat i mając fotowoltaikę moc przyłączeniowa i umowna nie ma wpływu na rachunki. A jak jest u innych dostawców? też nie ma wpływu na rachunki dla gospodarstw domowych?

Swq
24-01-2021, 20:59
mi kiedyś nie chciał działać nie mógł się połączyć
walczyłem z 2 godz i nic
wreszcie sie wk....łem i cyk esy w dół całkowicie odciąłem zasil w pompie na 10 sek
zadziałało

Dokładnie też tak zrobiłem.


A bez tego nie można żyć w dzisiejszym świecie ? :D
W 2013r o kolorowym wyświetlaczu w T-CAP można było tylko mieć marzenia bo konkurencja(Atlantic) już wprowadzała je w swoich pompach ;)
A o jakimś Service Cloud to w tamtych czasach nawet w snach się nie myślało :)
Jak dzisiaj czytam histeryczne posty tego typu to dziękuję, że urodziłem się wcześniej a i śmiech mnie ogarnia :D

T-CAP 9kW,z badziewnym i odrażającym wyświetlaczem w wersji kalkulatora made in ZSRR,bez Service Cloud,cokolwiek to znaczy, pracuje dzielnie i nieprzerwanie od marca 2013r :)
I żadne Cloudy czy kolorowe wyświetlacze do szczęścia nie są mu potrzebne ;)
452303


W pwnym wieku człowiek się zatrzymuje , i zaczyna wspominać jak to było kiedyś... A najgorsze ,że ludziom wmawia , że to co było dobre 15lat temu to teraz też jest najlepsze. Oby mnie jak najpoźniej to dopadło , bo widzę jak denerwujące dla innych to jest.


To ,że 8lat masz pompe ciepła ,to nie znaczy ,że masz jakiekolwiek doświadczenie , skoro ani razu nie sprawdziłeś częstotliwości sprężarki. TO raczej z Ciebie się wszyscy śmieją.

Jak widzisz koleszko Arturo, nie zaglądam na forum co godzinie więc nie miałem okazji ci od razu odpisać ale widzę, że poprzednicy zdążyli już cię skutecznie wyśmiać, więc ja sobie odpuszczę. No kolejne twoje zaczepki odpisywał nie będę ponieważ nie zniżam się do pewnego poziomu.

Temat czytam z zaciekawieniem ponieważ jest tu wielu użytkowników z wielką wiedzą, którą jako świeży posiadacz PC staram się zdobyć.
Nie, ty się do nich nie zaliczasz, ale to już też moim poprzednicy wypunktowali.

Pozdrawiam

dzimberto
24-01-2021, 21:43
A ja mam do Was takie pytanko nie dotyczące bezpośrednio pomp ciepła ale w pewnym sensie z nimi powiązane: W PGE za zwiększenie mocy przyłączeniowej do np 21KW czy np 26 KW płaci się tylko opłatę jednorazową za zwiększany kilowat i mając fotowoltaikę moc przyłączeniowa i umowna nie ma wpływu na rachunki. A jak jest u innych dostawców? też nie ma wpływu na rachunki dla gospodarstw domowych?

ja zwiększyłem sobie z 12 do 16 kw moc przyłączeniową ,zapłaciłem 200zł opłat
nic więcej
a rachunki nie podrożały
ale od nowego roku podrożeją
bo jaśnie nam panujący PIS wprowadził opłatę mocową
zapłacą więcej wszyscy ale na pewno dużo mniej ci co mają fotowoltaikę
nie piszę tu o nikim że głosował na PISALE już w Polsce otwierają się oczy co niektórym że jednak zle zagłosowali
a miało być tak pięknie i podobno jest PIĘKNIE(1,425 bln zł długu)
a tak dodam że mam prąd z ENERGI(kujawsko -pom)
ps.PO CO CI 21 KW MOCY PRZYŁĄCZENIOWEJ?
POZDRO

mario123123
24-01-2021, 22:04
ja zwiększyłem sobie z 12 do 16 kw moc przyłączeniową ,zapłaciłem 200zł opłat
nic więcej
a rachunki nie podrożały
ale od nowego roku podrożeją
bo jaśnie nam panujący PIS wprowadził opłatę mocową
zapłacą więcej wszyscy ale na pewno dużo mniej ci co mają fotowoltaikę
nie piszę tu o nikim że głosował na PISALE już w Polsce otwierają się oczy co niektórym że jednak zle zagłosowali
a miało być tak pięknie i podobno jest PIĘKNIE(1,425 bln zł długu)
a tak dodam że mam prąd z ENERGI(kujawsko -pom)
ps.PO CO CI 21 KW MOCY PRZYŁĄCZENIOWEJ?
POZDRO

Ale to chyba tak się przedstawia że przy zużyciu powyżej 2800 kwh na rok zapłacą wszyscy jednakowo 12,87
za miesiąc.Nie jest tu chyba istotna moc przyłączeniowa?
Gospodarstwa domowe zapłacą miesięcznie:
2,30 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,
5,51 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,
9,19 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh,
12,87 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh.

seba1b
24-01-2021, 22:16
Witam, jestem nowym posiadaczem tej pompy 1 fazowej 9kw. Mam taki problem że przez miesiąc z groszem nabila już prawie 100h grzałki, a mrozów poniżej - 15* było raptem 2 dni. Jak sprawdzałem to grzałka niby jest ustawiona od - 20*

giman
24-01-2021, 22:28
Pewnie przy defroście jest używana (bardziej prawdopodobne).

seba1b
24-01-2021, 22:39
Pewnie przy defroście jest używana (bardziej prawdopodobne).
A można tego uniknąć?

mario123123
24-01-2021, 22:43
Mi przy dużych mrozach załączyła się właśnie na defroście.Ale napisz coś więcej czy to panasonic jakie masz krzywe ustawione jaka temperatura zadana w domu czy masz bufor jaki dom do ogrzania czy grzejniki czy podłogówka itp., itd. Po tych informacjach są na tym forum koledzy którzy mają już doświadczenie w pompach i Ci napewno doradzą.Może potrzebny dodatkowy zbiornik na wyjściu żeby pompa nie musiała podgrzewać grzałką wody tylko z bufora miała zapewnioną odpowiednią temperaturę do defrostu. Ale znawcą nie jestem bo też od niedawna mam pompę.

Arturo1972
24-01-2021, 22:55
Witam, jestem nowym posiadaczem tej pompy 1 fazowej 9kw. Mam taki problem że przez miesiąc z groszem nabila już prawie 100h grzałki, a mrozów poniżej - 15* było raptem 2 dni. Jak sprawdzałem to grzałka niby jest ustawiona od - 20*
Zacznijmy od tego czy jest to nowy dom, czy wylewki byly wygrzewane i jak ustawiona jest KG.
Jeśli powrót nie może się na tyle "zagrzać" czyli jak masz duży pobór ciepła przez dom czy wylewkę i po bodajże 10 czy 15 minutach pompa to stwierdzi to z automatu włączy Ci grzałkę.

Arturo1972
24-01-2021, 23:00
A można tego uniknąć?

Można, ustawiając odpowiednio KG i wtedy do defrostu wykorzystywana woda z obiegu.

MiG25
25-01-2021, 06:36
Skąd wiesz ,że teraz nie jest wykorzystywana woda do defrostu ?

dzimberto
25-01-2021, 08:36
Ale to chyba tak się przedstawia że przy zużyciu powyżej 2800 kwh na rok zapłacą wszyscy jednakowo 12,87
za miesiąc.Nie jest tu chyba istotna moc przyłączeniowa?
Gospodarstwa domowe zapłacą miesięcznie:
2,30 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,
5,51 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,
9,19 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh,
12,87 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh.

Własne źródło energii, np. fotowoltaika – to wariant optymalny, który zapewnia bezpieczeństwo i niezależność energetyczną dla dłuższą metę. Posiadając własne źródło energii nie jesteśmy już tak uzależnieni od poboru prądu z sieci, a tym samym możemy ograniczyć związane z tym wydatki – zarówno te zmienne (związane z ilością zużytej energii), jak i stałe (opłaty dystrybucyjne czy też opłatę mocową).

seba1b
25-01-2021, 10:55
Zacznijmy od tego czy jest to nowy dom, czy wylewki byly wygrzewane i jak ustawiona jest KG.
Jeśli powrót nie może się na tyle "zagrzać" czyli jak masz duży pobór ciepła przez dom czy wylewkę i po bodajże 10 czy 15 minutach pompa to stwierdzi to z automatu włączy Ci grzałkę.
To jest nowy dom. Grzeje na razie tylko parter 100% podłogówka. Ustawione jest na pompie grzanie prostą, nie krzywą liniową. Ustawione mam 30* w podłogę, a na powrocie wraca 26/27*

seba1b
25-01-2021, 10:55
Dodam że grzeje się ok 2 miesiące.

MiG25
25-01-2021, 11:29
Więc albo podnosisz jeszcze o 1 stopień ,tak ,żeby powrót był na pewno co najmniej 27 stopni (wtedy się grzałki nie włączą podczas defrostu) , albo je w menu serwisowym wyłączasz.

seba1b
25-01-2021, 11:40
Więc albo podnosisz jeszcze o 1 stopień ,tak ,żeby powrót był na pewno co najmniej 27 stopni (wtedy się grzałki nie włączą podczas defrostu) , albo je w menu serwisowym wyłączasz.
Jeśli wyłączył bym grzałkę to muszę mieć na uwadze, że gdyby pojawiły się mrozy w okolicy - 15* to będę je musiał ręcznie włączyć?

MiG25
25-01-2021, 11:59
Pompa teoretycznie do -23 może chodzić sama ,bez grzałek i przy -15 teoretycznie tez tylko bedzie uzywała ich tylko podczas defrostu.
Grzałka będzie właczona podczas pracy sprężarki , jeski będzie kilka warunków ,(na ostatnich stronach ktos pisał jakie) , m.n. to ,że przez min 20min pompa nie będzie w stanie osiagnąć temperatury docelowej ,i będzie ona się różnić o 8 stopni ( lub w J ustawioną o deltę) . Generalnie jesli temperatura wody w objegu znacznie nie spadnie , to grzalki się nie włączą.

Arturo1972
25-01-2021, 12:00
Jeśli wyłączył bym grzałkę to muszę mieć na uwadze, że gdyby pojawiły się mrozy w okolicy - 15* to będę je musiał ręcznie włączyć?
Czyli musisz przyzwyczaić się do tego, że pompa woła "ratunku" i wyciąga dłoń po grzałkę :D
Jest to normalne w nowych i zimnych domach.
Zwiększ krzywą na 35 conajmniej.
Boicie się tej wyżej temp.zasilania jak diabeł święconej wody :D
Nie wyłączaj grzałki bo to glupie....

seba1b
25-01-2021, 12:04
Dzięki. D, is podniósł o 1* tak żeby na powrocie było te 27* i zobaczę co będzie.

seba1b
25-01-2021, 12:05
Ja nie boję się temperatury tylko nie chce żeby też daremnie kWh babijala jak nie ma takiej potrzeby.

Arturo1972
25-01-2021, 12:09
Ja nie boję się temperatury tylko nie chce żeby też daremnie kWh babijala jak nie ma takiej potrzeby.
Przy pompie ciepła może być najtańszy koszt 1kWh ,po drugie tobie te kWh a właściwie kW są bardzo potrzebne,po trzecie zwiększenie temp. zasilania nie zwiększa zużycia energii.
Dom swoje kW potrzebuje i czy dostanie je w ciągu 10h czy w ciągu 24h jest to dla niego obojętne, zużycie energii będzie identyczne.

codix
25-01-2021, 12:24
Przy pompie ciepła może być najtańszy koszt 1kWh ,po drugie tobie te kWh a właściwie kW są bardzo potrzebne,po trzecie zwiększenie temp. zasilania nie zwiększa zużycia energii.
Dom swoje kW potrzebuje i czy dostanie je w ciągu 10h czy w ciągu 24h jest to dla niego obojętne, zużycie energii będzie identyczne.

No to teraz mnie zaskoczyłeś :)
Możesz opisac dokładniej ten proces jak ponoszenie temp.zasilania w pompie ciepła nie zwiększa zużycia energii?
Sory poboru bo zaraz napiszesz ze energia sie nie zużywa albo cos w tym stylu ;)

Arturo1972
25-01-2021, 12:35
No to teraz mnie zaskoczyłeś :)
Możesz opisac dokładniej ten proces jak ponoszenie temp.zasilania w pompie ciepła nie zwiększa zużycia energii?
Sory poboru bo zaraz napiszesz ze energia sie nie zużywa albo cos w tym stylu ;)
Już Ci pisze posługując się swoim przykładem ;)
Zużycie energii na c.o to u mnie ok.1500kWh,cena 1kWh to ok. 0,30zl,krzywa grzewcza 32/35,COP powiedzmy 3,5 czyli 1500*3,5=5250kWh ,tyle energii potrzebuje dom.
Powiedzmy, że zmniejszam krzywą na 31/32(tak żeby grzałka się nie włączała),COP wzrośnie mi do 3,6 czyli 5250kWh/3,6 da mi to zużycie 1458kWh.
A więc dzięki wyższemu COP i za katowanie sprężarki zużyje przez sezon 2kWh mniej i mój portfel uszczupli się o 0,60zl :D

codix
25-01-2021, 12:47
Już Ci pisze posługując się swoim przykładem ;)
Zużycie energii na c.o to u mnie ok.1500kWh,cena 1kWh to ok. 0,30zl,krzywa grzewcza 32/35,COP powiedzmy 3,5 czyli 1500*3,5=5250kWh ,tyle energii potrzebuje dom.
Powiedzmy, że zmniejszam krzywą na 31/32(tak żeby grzałka się nie włączała),COP wzrośnie mi do 3,6 czyli 5250kWh/3,6 da mi to zużycie 1458kWh.
A więc dzięki wyższemu COP i za katowanie sprężarki zużyje przez sezon 2kWh mniej i mój portfel uszczupli się o 0,60zl :D

No poprostu stosujesz kreatywna matematykę a juz myślałem ze serio tak twierdzisz ;)
No to moze 12000kwh i 30 i cop 3,8 a 37 i cop 3,0 i sie zrobi 500zl ;)

kaszpir007
25-01-2021, 12:51
Przy pompie ciepła może być najtańszy koszt 1kWh ,po drugie tobie te kWh a właściwie kW są bardzo potrzebne,po trzecie zwiększenie temp. zasilania nie zwiększa zużycia energii.
Dom swoje kW potrzebuje i czy dostanie je w ciągu 10h czy w ciągu 24h jest to dla niego obojętne, zużycie energii będzie identyczne.

Nie mam Panasonica ale u mnie patrząc na tabelę ...

+2 stopnia , temp zasilania 30 stopni - COP 3,85
+2 stopnia , temp zasilania 35 stopni - COP- 3,49

Więc jakby nie patrzeć wyższa temperatura zasilania to niższe COP , czyli wyższe zużycie energii ...

Arturo1972
25-01-2021, 12:51
No poprostu stosujesz kreatywna matematykę a juz myślałem ze serio tak twierdzisz ;)
No to moze 12000kwh i 30 i cop 3,8 a 37 i cop 3,0 i sie zrobi 500zl ;)
Mówię o nowych domach a nie o starych durszlakach :)
Chociaż mój dom też do nowych się już nie zalicza bo budowany 10 lat temu ;)
Do starych chalup gaz jest jedynym dobrym rozwiązaniem a nie pompa ciepła ;)

ainsztain
25-01-2021, 14:33
Do tych co też im się wydaje, że COP spada wraz z temperaturą grzania i tym samym pogarsza ekonomiczne efekty procesu ogrzewania mam radę od Marka Twaina:
Nigdy nie dyskutuj z .... Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Życzę spokoju i dystansu na forum. Ziemia naprawdę nie jest płaska :wiggle:

1igor1
25-01-2021, 14:56
Już Ci pisze posługując się swoim przykładem ;)
Zużycie energii na c.o to u mnie ok.1500kWh,cena 1kWh to ok. 0,30zl,krzywa grzewcza 32/35,COP powiedzmy 3,5 czyli 1500*3,5=5250kWh ,tyle energii potrzebuje dom.
Powiedzmy, że zmniejszam krzywą na 31/32(tak żeby grzałka się nie włączała),COP wzrośnie mi do 3,6 czyli 5250kWh/3,6 da mi to zużycie 1458kWh.
A więc dzięki wyższemu COP i za katowanie sprężarki zużyje przez sezon 2kWh mniej i mój portfel uszczupli się o 0,60zl :D

1500-1458 daje 42kWh, skąd zatem wziąłeś różnicę 2kWh?

Arturo1972
25-01-2021, 14:59
1500-1458 daje 42kWh, skąd zatem wziąłeś różnicę 2kWh?
Kalkulator mi się zaciął, bo koreański ;)
Oczywiście, że 42kWh czyli ok.15zl za sezon :D

misiek30
25-01-2021, 15:25
Fajnie by było jakby temperatura czynnika nie miała wpływu na zużycie energii. Wtedy wszystkie stare instalacje mogły by chodzić na pompach.

Mozyn90
25-01-2021, 18:28
Hej. Ja chciałem zapytać o przepływ w instalacji podłogowej.
Wiem że pompa dostosowuje sobie sama przeplyw. Ale czy rotametry macie odkrecone na Max ??

MiG25
25-01-2021, 18:42
Tak, odkręć na max wszędzie. Dopiero jak będzie w tym pomieszczeniu cieplej niż w pozostałych to tylko tam przykręcaj delikatnie.
Chyba ,że masz projekt , i dokładnie rozpisane jaki przepływ na jakiej pętli , to możesz się na tym bazować.

plusfoto
25-01-2021, 19:27
Hej. Ja chciałem zapytać o przepływ w instalacji podłogowej.
Wiem że pompa dostosowuje sobie sama przeplyw. Ale czy rotametry macie odkrecone na Max ??


Miałem projekt podłogówki i u mnie są ustawione zgodnie z projektem tyle tylko że aby zapewnić optymalny przepływ na całej instalacji a pompa by nie piłowała na wysokich obrotach wszystkie przepływy podniosłem o 60%. W tej chwili w zależności od pętli mam przepływy od 0,5 do 2,5 litra.

wilkxt
25-01-2021, 20:20
Przy pompie ciepła może być najtańszy koszt 1kWh ,po drugie tobie te kWh a właściwie kW są bardzo potrzebne,po trzecie zwiększenie temp. zasilania nie zwiększa zużycia energii.
Dom swoje kW potrzebuje i czy dostanie je w ciągu 10h czy w ciągu 24h jest to dla niego obojętne, zużycie energii będzie identyczne.

Dla domu moze obojetne, ale dla pompy już nie, przy wyższych temperaturach grzania ma gorszy COP, oczywiście zmiana z 32 na 34 nie badzie za bardzo zauwazalna, ale już z 32 na 37 i wiecej to tak.

Arturo1972
25-01-2021, 20:37
Dla domu moze obojetne, ale dla pompy już nie, przy wyższych temperaturach grzania ma gorszy COP, oczywiście zmiana z 32 na 34 nie badzie za bardzo zauwazalna, ale już z 32 na 37 i wiecej to tak.
37st.C to już nawet dla mnie kosmiczna nastawa ;)
Dla mnie, który nie grzeje tylko ładuje :D

misiek30
25-01-2021, 21:42
37st.C to już nawet dla mnie kosmiczna nastawa ;)
Dla mnie, który nie grzeje tylko ładuje :D

A jak byś miał 40 - 45 stopni przy temperaturze poniżej zera.

Arturo1972
25-01-2021, 21:55
A jak byś miał 40 - 45 stopni przy temperaturze poniżej zera.
Gdybym wiedział, że taka temperatura zasilania gwarantuje mi komfort cieplny w domu to nigdy w życiu bym się nie zdecydował na pompę ciepła :)

Jacekss
26-01-2021, 07:21
u mnie na początku miałem nastawę KG tą dolną na 38C przy -10C
i się okazało że za gorąco.. zmniejszyłem na 36C i -15C.. poczekam na mrozy i sprawdzę jak będzie działać bo się akurat teraz zrobiło cieplej :)

-voymar-
26-01-2021, 16:53
Gdybym wiedział, że taka temperatura zasilania gwarantuje mi komfort cieplny w domu to nigdy w życiu bym się nie zdecydował na pompę ciepła :)

Przestań Błaznować! Ja nie przeczę że przy 45* będzie więcej (kWh) niż przy 32 Lecz nie są to ogromne różnice aby odrzucać PC

misiek30
26-01-2021, 17:13
Nawet przy 45 ciu wolę pompę niż palenie węglem, a dodatkowo do pompy można dołożyć PV i mieć własny prąd, czego nie można zrobić w przypadku innych paliw.

giman
26-01-2021, 19:37
Czyli musisz przyzwyczaić się do tego, że pompa woła "ratunku" i wyciąga dłoń po grzałkę :D
Grzałka to integralna część tego sprzętu co ma nie być używana jak ma :)

Arturo1972
26-01-2021, 21:01
Grzałka to integralna część tego sprzętu co ma nie być używana jak ma :)
Nawet przy defroscie grzałka to opcja ratunkowa a nie zasadnicze działanie ;)
To nie jest hybryda kocioł elektryczny z pompą ciepła tylko pompa ciepła :)
Jak macie zamiar grzać grzałką to lepiej tym:
https://allegro.pl/oferta/elterm-major-aszn-9kw-kociol-elektryczny-230-400v-8553007927

1igor1
26-01-2021, 21:09
Nawet przy defroscie grzałka to opcja ratunkowa a nie zasadnicze działanie ;)
To nie jest hybryda kocioł elektryczny z pompą ciepła tylko pompa ciepła :)
Jak macie zamiar grzać grzałką to lepiej tym:
https://allegro.pl/oferta/elterm-major-aszn-9kw-kociol-elektryczny-230-400v-8553007927

Chyba dawno nie byłeś na szkoleniu Panasonica, przypomnieli by ci czemu pompę się daję trochę niedowymiarowaną i po co są grzałki w niej

markamx
26-01-2021, 21:52
Chyba dawno nie byłeś na szkoleniu Panasonica, przypomnieli by ci czemu pompę się daję trochę niedowymiarowaną i po co są grzałki w niej

Cześć, wytłumaczysz w skrócie?

Arturo1972
26-01-2021, 22:13
Chyba dawno nie byłeś na szkoleniu Panasonica, przypomnieli by ci czemu pompę się daję trochę niedowymiarowaną i po co są grzałki w niej
:D

giman
26-01-2021, 22:31
Nawet przy defroscie grzałka to opcja ratunkowa a nie zasadnicze działanie ;)
To nie jest hybryda kocioł elektryczny z pompą ciepła tylko pompa ciepła :)
A gdzie ja pisałem, ze grzałka to zasadnicze działanie albo że ma mieć jakiś znaczący udział.
Po prostu jej istnienia w pompie i użycia nie ma co demonizować.

JestemJarkiem
27-01-2021, 06:36
Witam, pisałem niedawno o występującym błędzie H70 - błąd grzałki OLP. Mam pompę monobloka 9 kW, błąd wynikał z wyrzucania bezpiecznika nadprądowego b10 w kotłowni - zasilanie grzałki. Ten bezpiecznik miałem wsadzony między bezpiecznikiem trójbiegunowym b16 w rozdzielni do zasilania pompy a bezpiecznikiem od grzałki w pompie. Mam go po to żeby móc wyłączyć sobie samą grzałkę z domu z kotłowni.
Tak jak pisałem było to b10 - za mało na grzałkę pompy i go wyrzucało. Podmieniłem go na b16 i teraz co jakiś czas wybija mi cały dom za licznikiem, który jest zabezpieczony na 20A. Jaka może być przyczyna wyrzucania bezpiecznika przez grzałkę? Grzałka jest podłączona na przewodzie 2,5 jak w instrukcji - może za cienki? Dodam że bezpiecznika w samej pompie nie wyrzuciło mi ani razu. Zdarza się to raz na jakiś czas, przez większość czasu grzałka załącza się i pracuje normalnie np. przy defroście.

codix
27-01-2021, 06:58
Witam, pisałem niedawno o występującym błędzie H70 - błąd grzałki OLP. Mam pompę monobloka 9 kW, błąd wynikał z wyrzucania bezpiecznika nadprądowego b10 w kotłowni - zasilanie grzałki. Ten bezpiecznik miałem wsadzony między bezpiecznikiem trójbiegunowym b16 w rozdzielni do zasilania pompy a bezpiecznikiem od grzałki w pompie. Mam go po to żeby móc wyłączyć sobie samą grzałkę z domu z kotłowni.
Tak jak pisałem było to b10 - za mało na grzałkę pompy i go wyrzucało. Podmieniłem go na b16 i teraz co jakiś czas wybija mi cały dom za licznikiem, który jest zabezpieczony na 20A. Jaka może być przyczyna wyrzucania bezpiecznika przez grzałkę? Grzałka jest podłączona na przewodzie 2,5 jak w instrukcji - może za cienki? Dodam że bezpiecznika w samej pompie nie wyrzuciło mi ani razu. Zdarza się to raz na jakiś czas, przez większość czasu grzałka załącza się i pracuje normalnie np. przy defroście.

Mmasz poprostu za slabe zabezpieczenie główne.
Grzalka wymaga 16A jak sie zalaczy to pobiera 13A to pozostaje Ci do wywalenia ok.7A to jest tylko 1,6kw na wszystko pozistałe czyli caly dom i pompe.
Oczywiscie wytrzyma troche wiecej niz te 20A dlatego nie za kazdym razem wywala ale jest na granicy wytrzymalosci i zalezy od tego co na chacie chodzi albo na jakim obciazeniu pompa chodzi.
Ten Twój MXC wymaga bezpiecznika 32A i takie tez powinienes miec na cala chate czyli 3x32A pod jedna faze tylko pompa pod druga grzalka i cos tam pod trzecia cala chata.

Doraznie jesli masz odpowiedni zlad wody przy defrostach mozesz ja calkowicie wylaczyc w menu nie na bezpieczniku bo zawsze wywali blad jesli bedzie chciala jej użyć.Tylko w monobloku stanowi jeszcze zabezpieczenie anty zamrozeniowe ale to chyba Ci nie grozi bo zawsze będziesz mial ciepla wode z instalacji aby dobie przemieliła przez układ.

TBomek
27-01-2021, 06:59
JestemJarkiem , piszesz chaotycznie, podaj dokładny model PC TO CI policzy pobór prądu dokładnie. A tak w skrócie to wywala CI główne zabezpieczenie nadprądowe bo masz za duży pobór prądu na fazie w którą masz wpiętą tą grzałkę. Pamiętaj że na tej fazie są też inne urządzenia elektryczne w domu. Przez większość czasu będzie ok, ale wystarczy że ktoś włączy np. czajnik wtedy kiedy działa PC z grzałką i wtedy wywali CI główne zabezpieczenie. Ratować się możesz po przez lepsze rozłożenie obciążenia na wszystkie fazy w domu, lub pisać do Energetyki o zwiększenie przyłącza.

EDIT:
CODIX był minutę szybszy , reagujemy prędzej niż serwis :D

codix
27-01-2021, 07:12
JestemJarkiem , piszesz chaotycznie, podaj dokładny model PC TO CI policzy pobór prądu dokładnie. A tak w skrócie to wywala CI główne zabezpieczenie nadprądowe bo masz za duży pobór prądu na fazie w którą masz wpiętą tą grzałkę. Pamiętaj że na tej fazie są też inne urządzenia elektryczne w domu. Przez większość czasu będzie ok, ale wystarczy że ktoś włączy np. czajnik wtedy kiedy działa PC z grzałką i wtedy wywali CI główne zabezpieczenie. Ratować się możesz po przez lepsze rozłożenie obciążenia na wszystkie fazy w domu, lub pisać do Energetyki o zwiększenie przyłącza.

EDIT:
CODIX był minutę szybszy , reagujemy prędzej niż serwis :D

;)
Tak sie złożyło ;)
Oczywiscie masz rację moze pokombinowac i poprzekładac obciazenia na fazach jesli ma taka mozliwosc.
Bo mimo ze pompa wymaga 32A to chyba az tyle nie pocisnie pewnie bylo blisko 25A calkowitego poboru to zalecili 32A.
Ale to nie znaczy że nie powinien zając sie zwiekszeniem mocy bo kiedys przyjdzie moze jakis mrozny dzien gdzie pompa wkreci sie na maksa i dostanie takie strzala w postaci nagłego idcięcia zasilania ;)

JestemJarkiem
27-01-2021, 07:12
452437

Tak to wygląda dokładniej. Dzieki za odpowiedzi, myślę że bez zwiększenia do 32A przedlicznikowo się nie obędzie. Pomierzę sobie jeszcze prądy na fazach może rzeczywiście na jednej z nich jest za dożo urządzeń.

Jacekss
27-01-2021, 08:54
452437

Tak to wygląda dokładniej. Dzieki za odpowiedzi, myślę że bez zwiększenia do 32A przedlicznikowo się nie obędzie. Pomierzę sobie jeszcze prądy na fazach może rzeczywiście na jednej z nich jest za dożo urządzeń.

da radę.. poszukaj fazy mniej obciążonej. u siebie też mam zabezpieczenie główne 20A i jest ok...
hmm... no chyba że masz tak duże zużycie bytowe że lecisz na granicy tych 20A (chwilowo) na każdej fazie ;)

kateti
27-01-2021, 09:06
Witam,

Ja wprawdzie w pracy, ....ale przed chwilą syn dzwoni że pompa strasznie piszczy (chyba jednostka wewnętrzna TCAP9 split) - na zew -18, na smart cloud widzę że pracuje i parametry się zmieniają, na wyświetlaczu brak błedu --------------- co może tak piszczeć??

Pozdrawiam,

Właśnie dostałem info z mojego serwisu że nie tylko ja w moim TCAP miałem taką przypadłość w duży mróz. Jest więcej osób z taką sprawą. Zbierają info i zgłaszają do Panasonica....mamy czekać na info co dalej.

Arturo1972
27-01-2021, 09:19
Właśnie dostałem info z mojego serwisu że nie tylko ja w moim TCAP miałem taką przypadłość w duży mróz. Jest więcej osób z taką sprawą. Zbierają info i zgłaszają do Panasonica....mamy czekać na info co dalej.

"Panasonic Corporation rozpoczął produkcję pomp Aquarea w Panasonic AVC Networks Czech, s.r.o. (PAVCCZ) w październiku 2018 zaczynając od jednej linii produkcyjnej. Firma zapowiada, że będzie stopniowo zwiększać produkcję do 40 000 jednostek rocznie, zgodnie ze średnioterminowym planem Panasonic, stając się jedną z głównych fabryk pomp Aquarea"
:D

Mój T-CAP był robiony na Taiwanie i może dlatego jest tak dobry ;)

MiG25
27-01-2021, 09:39
Właśnie dostałem info z mojego serwisu że nie tylko ja w moim TCAP miałem taką przypadłość w duży mróz. Jest więcej osób z taką sprawą. Zbierają info i zgłaszają do Panasonica....mamy czekać na info co dalej.

Daj znać jakby co . Też przez chwilę takie dziwne dźwięki u siebie słyszałem przy tych -20 , ale to przez chwilę , minuta może i przeszło.

EDIT: @Arturo , Ty masz serię F, w środku rury miedziane . Jest możliwe ,że to wytrzyma dłużej niż plastik w H i J.

Generalnie to piszczenie może być u wszystkich przy pewnych warunkach ( na pewno temp grubo poniżej -10) , tylko nie każdy mial szansę to zauważyć ( bo nie siedzi cały czas w kotłowni np. :) )

codix
27-01-2021, 11:51
Daj znać jakby co . Też przez chwilę takie dziwne dźwięki u siebie słyszałem przy tych -20 , ale to przez chwilę , minuta może i przeszło.

EDIT: @Arturo , Ty masz serię F, w środku rury miedziane . Jest możliwe ,że to wytrzyma dłużej niż plastik w H i J.

Generalnie to piszczenie może być u wszystkich przy pewnych warunkach ( na pewno temp grubo poniżej -10) , tylko nie każdy mial szansę to zauważyć ( bo nie siedzi cały czas w kotłowni np. :) )

W seri H rury tez sa miedziane

MiG25
27-01-2021, 11:54
Gazowe tak :)
Ale już filtr wody , pompka objegowa , przepływomierz , to wszystko plastik.

giman
27-01-2021, 12:48
EDIT: @Arturo , Ty masz serię F, w środku rury miedziane . Jest możliwe ,że to wytrzyma dłużej niż plastik w H i J.
No co ty, Arturo ma muzealną serię D. Ale za to solidna stara robota.

TBomek
27-01-2021, 13:10
"Panasonic Corporation rozpoczął produkcję pomp Aquarea w Panasonic AVC Networks Czech, s.r.o. (PAVCCZ) w październiku 2018 zaczynając od jednej linii produkcyjnej. Firma zapowiada, że będzie stopniowo zwiększać produkcję do 40 000 jednostek rocznie, zgodnie ze średnioterminowym planem Panasonic, stając się jedną z głównych fabryk pomp Aquarea"
:D

Mój T-CAP był robiony na Taiwanie i może dlatego jest tak dobry ;)

W Czechach to oni tylko składają jednostkę wewnętrzną pewnie też z zagranicznych komponentów , na zewnętrznej jednostce mam Made in Malaysia, więc więc z tego Panasa taki Europejczyk jak z przeciętnego Niemica autochton :). Szczerze to się na tym zawiodłem bo przed kupnem PC łyknąłem propagandę Panasonica i myślałem że oni to naprawdę produkują w Europie. Przynajmniej już wiem dlaczego się nie przyłożyli do porządnej izolacji rur jednostce zewnętrznej , bo w końcu w Malezji nie mają za wiele zim więc im to ryba :D

codix
27-01-2021, 15:19
Gazowe tak :)
Ale już filtr wody , pompka objegowa , przepływomierz , to wszystko plastik.

Ale przeplywomierz pompka filtr to nie rurki ;)
Rurki sa miedzuane ;)
W D pewnie ani filtra ani przeplywomierza.
Z drugiej strony co ma sie stac z plastikowym przeplywomierzem ultradzwiekowym?(identycznie moze pasc jak stalowy moze jakby byl mechaniczny to tak)
Czy tez z filtrem?(czesc niezniszczalna chyba ze jakis talent tam swoje rapcie włoży)
Pompka?? Z tymi technologiami co istnieja to tylko kwestia pieniedzy mozna zrobic plastikowa która 3razy przezyje stalowa albi na odwrót ;)

MiG25
27-01-2021, 16:11
Z plastikiem to się może stać ,co z plastikowym kolektorem w chłodnicy w 20letniej Toyocie , ze starości się rozwarstwił i zaczął cieknąć( mimo ,że aluminiowy wymienik ciągle był dobry). A plastik chrupał az miło.
Nic innego się przecież stać nie może.
Po 15 latach strach będzie się tego filtra dotknąć , żeby sam z siebie nie pękł.
No ale najważniejsze , że rurki ciagle miedziane, a plastikowa pompka tak samo wytrzymała jak żeliwna...

EDIT: No i nie moge sie powstrzymać ,żebyś się zapytał babci , czy dla niej filtr i przeplywomierz to przypadkiem nie rurka ;)

giman
27-01-2021, 18:30
Dlaczego najbardziej standardowe ustawienie delty to 5st.
Na co ma wpływ delta. Ja kiedyś ustawiłem 4st, ale dlaczego to zrobiłem pojęcia nie mam xD

1igor1
27-01-2021, 19:25
Cześć, wytłumaczysz w skrócie?

Gdyż przeszło 3/4 sezonu to temp -5 do +5, temperatury poniżej -10st to w polsce z reguły do dwóch tygodni max, więc jak przez te 2 tygodnie popracuje grzałka to nie wpływa to drastycznie na bilans, a w temperaturach +10 - +15 taka pompa nie taktuje tak jak dobrana aby samodzielnie pracowała do -20st. Więc pompa dobrana z lekkim niedowymiarowanie działa w optymalnych warunkach, a przewymiarowana, przy +10 i wyżej taktuje, przy 0 pracuje na minimum, a dopiero przy -10 i więcej działa optymalnie, ale każdy dobiera jak chce, to jest moje zdanie jak i osób z panasonica

markamx
27-01-2021, 19:45
Gdyż przeszło 3/4 sezonu to temp -5 do +5, temperatury poniżej -10st to w polsce z reguły do dwóch tygodni max, więc jak przez te 2 tygodnie popracuje grzałka to nie wpływa to drastycznie na bilans, a w temperaturach +10 - +15 taka pompa nie taktuje tak jak dobrana aby samodzielnie pracowała do -20st. Więc pompa dobrana z lekkim niedowymiarowanie działa w optymalnych warunkach, a przewymiarowana, przy +10 i wyżej taktuje, przy 0 pracuje na minimum, a dopiero przy -10 i więcej działa optymalnie, ale każdy dobiera jak chce, to jest moje zdanie jak i osób z panasonica

Dzięki, miałem przez pewien czas obawy czy nie będę musiał jednak wymieniać na 5kw ale od jakiegoś czasu moja "trójka" radzi sobie znakomicie.

Andrzej5101
29-01-2021, 08:36
Dzięki, miałem przez pewien czas obawy czy nie będę musiał jednak wymieniać
na 5kw ale od jakiegoś czasu moja "trójka" radzi sobie znakomicie.
Jaka moc cieplna budynku ?
Jak na razie to mało takich użytkowników o tak niskiej mocy pompy

markamx
29-01-2021, 19:55
Jaka moc cieplna budynku ?
Jak na razie to mało takich użytkowników o tak niskiej mocy pompy


35W/m2 z tego co pamiętam. Liczył mi to znajomy no wyszło prawie 3kw ;) W tej chwili nie mam ocieplenia ścian, na strop rzucone 30 cm wełny 0,33, jak mierzyłem temp w domu w te mrozy ostatnie ( a dobiło u mnie do -24 aż się pompa wyłączyła) miałem 19 stopni, teraz też tak się utrzymuje chyba. Nie wiem, wywaliłem termometr bo za często na niego patrzyłem:)
Docelowo będzie 20 cm grafitu 0,31, poddasze nieużytkowe nieogrzewane, rzucę może jeszcze z 10 cm wełny. W podłodze 18 cm grafit 0,31. Chałupa 69 metrów. CWU 200 litrów, grzane w nocy i raz w dzień. Prysznic, czasami wanna.


Różnica między 3 a 5 to było chyba ze 300 zł i to nie była oszczędność z mojej strony bo chciałem brać 5kw ale mi to po prostu odradzono. Że się nie zmoduluje że to i tamto:)

Zrobię sobie stopkę kiedyś tam

MiG25
29-01-2021, 20:45
To bardzo źle Ci doradzono. W przypadku Panasonica 3 i 5 ma dokładnie te same bebechy ( w tym najistotniejsza to sprężarka) , i obje modulują się dokładnie tak samo . Różnica jest w mocy maksymalnej , 3kW jest ograniczona programowo .

Swoją drogą nazywanie czegoś ,co ma 69m chałupą to gruba przesada. Ja większą mam wiatę pod PV....

markamx
29-01-2021, 21:01
To bardzo źle Ci doradzono. W przypadku Panasonica 3 i 5 ma dokładnie te same bebechy ( w tym najistotniejsza to sprężarka) , i obje modulują się dokładnie tak samo . Różnica jest w mocy maksymalnej , 3kW jest ograniczona programowo .

Swoją drogą nazywanie czegoś ,co ma 69m chałupą to gruba przesada. Ja większą mam wiatę pod PV....

Możliwe, że źle mi doradzono, małe miasto, mało profesjonalistów, na razie jest ok, zobaczymy co się będzie działo w przyszłości.

Nie interesuje mnie co masz większe, ja mam chałupę, mam trzy izby, jedna to sień a dwie po bokach to miejsce do spania i spędzania czasu jak pada deszcz i pizga :)

Nigdy nie będzie mieszkać tu więcej osób niż jedna więc dla mnie wystarczająca "chałupa". Miałem już 350 metrowy dom teraz testuję moją własnoręcznie wybudowaną chałupę ;)

Arturo1972
29-01-2021, 21:08
Możliwe, że źle mi doradzono, małe miasto, mało profesjonalistów, na razie jest ok, zobaczymy co się będzie działo w przyszłości.

Nie interesuje mnie co masz większe, ja mam chałupę, mam trzy izby, jedna to sień a dwie po bokach to miejsce do spania i spędzania czasu jak pada deszcz i pizga :)

Nigdy nie będzie mieszkać tu więcej osób niż jedna więc dla mnie wystarczająca "chałupa". Miałem już 350 metrowy dom teraz testuję moją własnoręcznie wybudowaną chałupę ;)
Szastasz kasą na lewo i prawo widzę ;)
Na 69m2 najtańszym rozwiązaniem było grzać to prądem :)
Miałbyś o wiele więcej kasy na wyłapywanie dziewcząt do tak przytulnej sypialni bo domem to ciężko zwać ;)

markamx
29-01-2021, 21:16
... a i z żony będziesz miał problem znaleźć(Chłopaki do wzięcia);)

a po co mi niby ta cała żona? Żebym osiwiał za wcześnie?

-voymar-
29-01-2021, 21:30
a po co mi niby ta cała żona? Żebym osiwiał za wcześnie?

On nigdzie nie pisał o zonie. Tylko o wyłapywaniu dziewcząt. OKI spoko rozumie -nie ta dziedzina.

markamx
29-01-2021, 21:33
On nigdzie nie pisał o zonie. Tylko o wyłapywaniu dziewcząt. OKI spoko rozumie -nie ta dziedzina.

Pisał ale wykasował, przecież zacytowałem.
Często ten wątek o Panasonicu zbacza na inne tematy z tego co zaobserwowałem;)

Arturo1972
29-01-2021, 23:10
Często ten wątek o Panasonicu zbacza na inne tematy z tego co zaobserwowałem;)
Posiadając już wcześniej chałupę 350m2 i być zmuszonym mieszkać w kotłowni 69m2 to faktycznie trauma.
A ładnych kilka lat temu uprzedzałem, trzeba myśleć ;)
To mi z kornikami na kurzej stopce wyjezdzaliscie bogacze :D

Bawcie się dalej supermeny ;)
Grządka która w kurniku Wasza ?

Weź tam spróbuj ognisko rozpalić, może się uda...

markamx
29-01-2021, 23:20
Posiadając już wcześniej chałupę 350m2 i być zmuszonym mieszkać w kotłowni 69m2 to faktycznie trauma.
A ładnych kilka lat temu uprzedzałem, trzeba myśleć ;)
To mi z kornikami na kurzej stopce wyjezdzaliscie bogacze :D

Bawcie się dalej supermeny ;)

Całkowicie świadomy i przemyślany wybór. Trzecie miejsce do spania, a żebyś wiedział, będzie na kurzej stópce. Bogaty nie jestem, nie byłem i mam nadzieje że nie będę. Masz kurde logo w awatarze ludzi wolnych i tolerancyjnych, filmik na yt też a hejt bije od Ciebie jak od tępego katola - pisowskiego prawicowca.

Arturo1972
29-01-2021, 23:29
Masz kurde logo w awatarze ludzi wolnych i tolerancyjnych, filmik na yt też a hejt bije od Ciebie jak od tępego katola - pisowskiego prawicowca.
To skutek właśnie tego typu mediów,włącznie z FM,gdzie sekta pisowska czy tam zero ministra jest na piedestale a inne zdanie w temacie nagrodzone jest banicją...

A co najmniej jeden Mod jest funkcjonariuszem PIS..

bobrow
30-01-2021, 07:52
Ludzie co z Wami ?!
Kogo obchodzi ile ktoś ma m2 chałupy ?
Gość dociepli sobie domek i PC 3kW będzie miała lżej , a jak nie będzie wyrabiać -to będzie sobie dołączać grzałkę ...ot i całe zagadnienie...

misiek30
30-01-2021, 08:29
Ludzie co z Wami ?!
Kogo obchodzi ile ktoś ma m2 chałupy ?
Gość dociepli sobie domek i PC 3kW będzie miała lżej , a jak nie będzie wyrabiać -to będzie sobie dołączać grzałkę ...ot i całe zagadnienie...

Nic dodać nic ująć.

MiG25
30-01-2021, 09:28
Ludzie co z Wami ?!
Kogo obchodzi ile ktoś ma m2 chałupy ?
Gość dociepli sobie domek i PC 3kW będzie miała lżej , a jak nie będzie wyrabiać -to będzie sobie dołączać grzałkę ...ot i całe zagadnienie...

Sam zaciekawił innych pisząc , że 3kW radzi sobie znakomicie , więc wszyscy myśleli ,że to jakieś kosmiczne technologie , a tu "chałupa 69m2..." To domek Smerfa/ hobbita , a nie chałupa.
No i jeśli 5kW kosztowała o 300pln więcej , to jednak bardzo źle doradzono , bo tak samo 5kw jak i 3kw się moduluje ( w przypadku Panasonica).

EDIT: Gdyby kolega przyznał ,że to malutki domeczek , a nie walczył z chałupą ..to raczej nikt by tego nie ciągnął.

krzysiek_pl
30-01-2021, 17:59
A jak wygląda najniższa modulacja w serji J pompy Pansa 7 i 9 kw? Mam do grzania 115 m + 35 ogrzewany garaz, w sumie 150 metrów. Ja i mój hydraulik obstawiamy 7 kw, inni dobierają 9 kw. Dom nowy, 24 cm porotherm, + 20 ocieplenie, 30 cm wełna na a stropie, woj łodzkie. Na 99 % procent obstawiam 7 kw w seri J, ale z chęcią dowiem się coś o Was. Bo jakby wersja 9 kw mogla się tak samo modulowac jak 7, to wybór jest prosty, inaczej będzie przewymiarowane. Zapotrzebowanie domu wyliczylem i pokazuje i 5.5 kw przy - 18, przy + 1.5 około 2.6 kw, więc 9 będzie dużo za duża. Sam już nie wiem.

MiG25
30-01-2021, 19:13
No to Panasonic Seria J i split (czyli nie monoblock, bo to też ważne) w wersji 7 i 9 to ta sama pompa , i moduluje się tak samo . W 7 moc jest ograniczona programowo.

Arturo1972
30-01-2021, 19:24
A jak wygląda najniższa modulacja w serji J pompy Pansa 7 i 9 kw? Mam do grzania 115 m + 35 ogrzewany garaz, w sumie 150 metrów. Ja i mój hydraulik obstawiamy 7 kw, inni dobierają 9 kw. Dom nowy, 24 cm porotherm, + 20 ocieplenie, 30 cm wełna na a stropie, woj łodzkie. Na 99 % procent obstawiam 7 kw w seri J, ale z chęcią dowiem się coś o Was. Bo jakby wersja 9 kw mogla się tak samo modulowac jak 7, to wybór jest prosty, inaczej będzie przewymiarowane. Zapotrzebowanie domu wyliczylem i pokazuje i 5.5 kw przy - 18, przy + 1.5 około 2.6 kw, więc 9 będzie dużo za duża. Sam już nie wiem.
Nie słuchaj bajek o niby "przewymiarowanej" pompie bo czegoś takiego nie ma.
Ja grzeje T-CAP 9kW 125m2 z obciążeniem 3,5kW i nie wiem co to znaczy "taktowanie".
Czyli moja pompa jest nie tylko dużo za duża,cokolwiek wg dzikusów to znaczy ale wg nich jest kosmicznie,mega dużo za duża bo jakieś 300% w stosunku do potrzeb domu :D
A ja sobie to chwalę, tak już od 8 lat ;)
Pompa ciepła to nie kocioł na węgiel żeby ją mozna było przewymiarowac i żeby ciepło szło w komin ale myślę, że trauma niektórym pozostała z przejścia z syfu na cywilizowane źródło ciepła :D

-voymar-
30-01-2021, 20:47
Nie słuchaj bajek o niby "przewymiarowanej" pompie bo czegoś takiego nie ma.
Ja grzeje T-CAP 9kW 125m2 z obciążeniem 3,5kW i nie wiem co to znaczy "taktowanie".
Czyli moja pompa jest nie tylko dużo za duża,cokolwiek wg dzikusów to znaczy ale wg nich jest kosmicznie,mega dużo za duża bo jakieś 300% w stosunku do potrzeb domu :D
A ja sobie to chwalę, tak już od 8 lat ;)
Pompa ciepła to nie kocioł na węgiel żeby ją mozna było przewymiarowac i żeby ciepło szło w komin ale myślę, że trauma niektórym pozostała z przejścia z syfu na cywilizowane źródło ciepła :D

Bajerant z ciebie pierwsza klasa. Pytanie tylko po co?

Arturo1972
30-01-2021, 20:50
Bajerant z ciebie pierwsza klasa. Pytanie tylko po co?

Ale,że w czym widzisz bajer ?
Coś nie tak ze zrozumieniem?
Coś kwestionujesz ?

krzysiek_pl
30-01-2021, 21:15
Interesuje mnie Split, All in One. Patrząc na tabelę Pansa, 7 zgrywa się idealnie. Przy -12, woda 40C, mam 124% mocy, natomiast 9 kw ma przy -18 ma 151% mocy...
Diametralnie to się zmienia dla temperatur + 2, oczywiście na niekorzyść dla wersji 9 kw.
452569

Arturo1972
30-01-2021, 21:21
Bajerant z ciebie pierwsza klasa. Pytanie tylko po co?
Z dedykacją dla Ciebie, zdjęcia sprzed chwili czyli nalepka z jednostki zewnętrznej i ta sama Mila IV,która ma 3,5kW przy -20st.C ;) Bestia 2,4 pod wiata :D
452570
452571

Arturo1972
30-01-2021, 21:26
Interesuje mnie Split, All in One. Patrząc na tabelę Pansa, 7 zgrywa się idealnie. Przy -12, woda 40C, mam 124% mocy, natomiast 9 kw ma przy -18 ma 151% mocy...
Diametralnie to się zmienia dla temperatur + 2, oczywiście na niekorzyść dla wersji 9 kw.
452569
All in one to jedynie jak jesteś kawalerem lub myjecie się w misce, dla nas 2+1 300l grzany do 46.st.C był na styk ale my w misce się nie myjemy :D

krzysiek_pl
30-01-2021, 21:26
jeśli będziesz potrzebował. Modulują się tak samo.

To jest dosyć ważna informacja dla mnie. Bo jak to 9 kw da mi większe zabezpieczenie (a tą samą modulację przy zapotrzebowaniu np. 2 kw), to lepiej by ja wziąć. Skąd można wziąć informacje o modulacji sprężarki w tych jednostkach?

Rozważałem przez chwile pompę Daikina 8 kw (była by to jakaś pośrednia moc), ale ubogość materiałów z ich strony skutecznie mnie odstrasza.
Dodam, że jestem ponad 3 tygodnie na czytaniu o tym wszystkim.

krzysiek_pl
30-01-2021, 21:27
All in one to jedynie jak jesteś kawalerem

2 dorosłe osoby + kot, który nie lubi kąpieli :cool:

Arturo1972
30-01-2021, 21:30
2 dorosłe osoby + kot :cool:
No juz zostaliśmy we dwójkę i 300l jest w sam raz,jakby szyty na miarę :)

krzysiek_pl
30-01-2021, 21:36
Artur CWU to promil dla nas, od 8 lat nie mamy wanny, więc dla nas kąpiel raz na 2 tygodnie to max, na co dzień wystarczy prysznic, a przecież z palca dać + 5 na CWU to żaden problem. Poza tym 22 stopnie w domu to max dla nas.

Gdyby Panasonic miał 8 kw, nie byłoby tych pytań (dlatego patrzyłem Daikin 8 kw) ale jeśli mam wybrać pomiędzy idealnie dobraną 7 kw a przewymiarowaną 9 kw, to już mi się mózg lasuje.

Arturo1972
30-01-2021, 21:49
Artur CWU to promil dla nas, od 8 lat nie mamy wanny, więc dla nas kąpiel raz na 2 tygodnie to max, na co dzień wystarczy prysznic, a przecież z palca dać + 5 na CWU to żaden problem. Poza tym 22 stopnie w domu to max dla nas.

Gdyby Panasonic miał 8 kw, nie byłoby tych pytań (dlatego patrzyłem Daikin 8 kw) ale jeśli mam wybrać pomiędzy idealnie dobraną 7 kw a przewymiarowaną 9 kw, to już mi się mózg lasuje.
Zawsze masz Atlantica Extense 8kW, która byla moimi pierwszym wyborem jeśli chodzi o potrzeby domu :)
Nie znam cen obecnie ale 10 lat temu była najtańszą opcją na pompę ciepła,dla Ciebie będzie zbyt słaba bo ma ok.4,6kW przy -20st.C.
A co do cwu i all in one, tylko dla kawalerów lub rodzin mających się w misce i to podtrzymuję :)

I tak jak pisałem wcześniej,nie ma czegoś takiego jak "przewymiarowanie pompy ciepła",to nawet logicznie się nie składa w całość :)

giman
30-01-2021, 21:57
All in one to jedynie jak jesteś kawalerem lub myjecie się w misce, dla nas 2+1 300l grzany do 46.st.C był na styk ale my w misce się nie myjemy :D
Z czego dokładnie wynika, że na przestrzeni 20 kilku stron poinformowałeś, nas czytelników, około 10-krotnie, że używasz wanny?


A co do cwu i all in one, tylko dla kawalerów lub rodzin mających się w misce i to podtrzymuję :)
Lub grzejących cwu wyżej niż 46, lub nie kąpiących się w jednym momencie, lub ....
Ale fakt 300l to zawsze większa elastyczność niż 185l.

krzysiek_pl
30-01-2021, 22:00
I tak jak pisałem wcześniej,nie ma czegoś takiego jak "przewymiarowanie pompy ciepła",to nawet logicznie się nie składa w całość :)

Tu sie nie zgodzę, ale to moje zdanie.

Pompa powinna być dobrana na styk. Przecież nawet, gdyby było -20, pompa 7 kw ma wtedy moc przy delcie wody 55C 3.3 kw, jak odpalę grzałki to mam 6.3 kw. Pokrywa bez problemu zapotrzebowanie domu.

- ile dni masz - 20 na zew.?
- średnia roczna temp. jest +7..i moim zdaniem dla tej temp. powinno sie dobierać pompę (bez użycia grzałki)
Ale może ja się nie znam :D

-voymar-
30-01-2021, 22:03
Z dedykacją dla Ciebie, zdjęcia sprzed chwili czyli nalepka z jednostki zewnętrznej i ta sama Mila IV,która ma 3,5kW przy -20st.C ;) Bestia 2,4 pod wiata :D
452570
452571

Ja nie chcę byś dla mnie wychodził na zewnątrz ,marzł i robił jakieś tam zdjęcia . Hm. grzejesz T cap a tu 3,5kW przy -20 ciekawe.
Czy ta nalepka to z Tcap?
Juz nie odpisuj Mam wlasne zdanie odnośnie twoich wpisów .Po co ci to?

MiG25
30-01-2021, 22:03
Artur CWU to promil dla nas, od 8 lat nie mamy wanny, więc dla nas kąpiel raz na 2 tygodnie to max, na co dzień wystarczy prysznic, a przecież z palca dać + 5 na CWU to żaden problem. Poza tym 22 stopnie w domu to max dla nas.

Gdyby Panasonic miał 8 kw, nie byłoby tych pytań (dlatego patrzyłem Daikin 8 kw) ale jeśli mam wybrać pomiędzy idealnie dobraną 7 kw a przewymiarowaną 9 kw, to już mi się mózg lasuje.

Tu masz serwisówkę : https://www.panasonicproclub.com/uploads/ES/catalogues/manual-instalacion/Service%20Manual%20Serie%20J%20All%20in%20One.pdf
Możesz w niej zobaczyć , że 9 i 7 kW jest identyczna , różnią się tylko elektroniką ( a w zasadzie oprogramowaniem na nich).
Zmodulują się identycznie.

Arturo1972
30-01-2021, 22:06
Tu sie nie zgodzę, ale to moje zdanie.

Pompa powinna być dobrana na styk. Przecież nawet, gdyby było -20, pompa 7 kw ma wtedy moc przy delcie wody 55C 3.3 kw, jak odpalę grzałki to mam 6.3 kw. Pokrywa bez problemu zapotrzebowanie domu.

- ile dni masz - 20 na zew.?
- średnia roczna temp. jest +7..i moim zdaniem dla tej temp. powinno sie dobierać pompę (bez użycia grzałki)
Ale może ja się nie znam :D
Wybacz, ale z trollem nie będę dyskutowal ;)
Czerwona lampka mi się zapaliła jak wspomniałeś o grzalce i 8 post na forum i bycie już tak pewnym siebie to...
To dla mnie oznacza trolla za kilka groszy :D

Arturo1972
30-01-2021, 22:14
Ja nie chcę byś dla mnie wychodził na zewnątrz ,marzł i robił jakieś tam zdjęcia . Hm. grzejesz T cap a tu 3,5kW przy -20 ciekawe.
Czy ta nalepka to z Tcap?
Juz nie odpisuj Mam wlasne zdanie odnośnie twoich wpisów .Po co ci to?
A ja to lubię ;) Żona się wkurza bo na fb foty lądują :D
Akurat po fajki wychodziłem także spoko :)
Od 8 lat smiga u mnie T-CAP 9kW w Mili IV,którą zrobiłem na 3,5kW przy -20st.C :)

Taka ciekawostka dla Ciebie ,nie sądzę żebyś zrozumiał ale przypomnę, przed pompą ciepła chciałem Mile ogrzewać prądem, jako że mam wodną podłogówkę to chciałem zapodać do niej kocioł elektryczny, co ciekawe, też o mocy 9kW :D
Dokładnie tego kocioła chciałem kupić :
https://allegro.pl/oferta/elterm-major-aszn-9kw-kociol-elektryczny-230-400v-8553007927

krzysiek_pl
30-01-2021, 22:20
Wybacz, ale z trollem nie będę dyskutowal ;)
Czerwona lampka mi się zapaliła jak wspomniałeś o grzalce i 8 post na forum i bycie już tak pewnym siebie to...
To dla mnie oznacza trolla za kilka groszy :D

A co ma wspólnego ilość postów z wiedzą? Może to moje X konto tutaj? Poza tym, to nie ja grzeję 120 m t cap 9 kw. I tak, masz za dużą pompę.

krzysiek_pl
30-01-2021, 22:21
Tu masz serwisówkę : https://www.panasonicproclub.com/uploads/ES/catalogues/manual-instalacion/Service%20Manual%20Serie%20J%20All%20in%20One.pdf
Możesz w niej zobaczyć , że 9 i 7 kW jest identyczna , różnią się tylko elektroniką ( a w zasadzie oprogramowaniem na nich).
Zmodulują się identycznie.

Podziękował

codix
30-01-2021, 22:34
A ja to lubię ;) Żona się wkurza bo na fb foty lądują :D
Akurat po fajki wychodziłem także spoko :)
Od 8 lat smiga u mnie T-CAP 9kW w Mili IV,którą zrobiłem na 3,5kW przy -20st.C :)

Taka ciekawostka dla Ciebie ,nie sądzę żebyś zrozumiał ale przypomnę, przed pompą ciepła chciałem Mile ogrzewać prądem, jako że mam wodną podłogówkę to chciałem zapodać do niej kocioł elektryczny, co ciekawe, też o mocy 9kW :D
Dokładnie tego kocioła chciałem kupić :
https://allegro.pl/oferta/elterm-major-aszn-9kw-kociol-elektryczny-230-400v-8553007927

Robisz się naprawde juz nudny z tym 3,5kw i tcapem na to nie musisz w jazdym miejscu forum o tym krzyczeć jak TomaszB o swoich tezach.
Wpisz sobie w stopkę i tyle.

Szkoda tylko ze nie jestes w stanie zajarzyć ile tysiecy takich pomp jest montowanych i w 90 procentach sa dobierane wg zalecen producentów do temperatury biwalentnej w danej strefie klimatycznej.
I wszystcy z tych tysiacy uzytkowników normalnie funkcjonuja nikt sie nie żali nie zaglada na jakies forum itp.

Bardzo tez mi sie nie podoba jak sie z jakąś wyższościa odnosisz do ludzi którzy maja mniejsze domki lub sugerujesz że sa brudasami bk o to Ci chodziło pisząc o myciu na miskach majac baniaki 200l .
Moze nie wiesz ze taki baniak moze byc podgrzany kilka razy??
I zapewniam Cie ze jednostki allinone nie sa projektowane dla kawalerów

Arturo1972
30-01-2021, 22:43
Robisz się naprawde juz nudny z tym 3,5kw i tcapem na to nie musisz w jazdym miejscu forum o tym krzyczeć jak TomaszB o swoich tezach.
Wpisz sobie w stopkę i tyle.

Szkoda tylko ze nie jestes w stanie zajarzyć ile tysiecy takich pomp jest montowanych i w 90 procentach sa dobierane wg zalecen producentów do temperatury biwalentnej w danej strefie klimatycznej.
I wszystcy z tych tysiacy uzytkowników normalnie funkcjonuja nikt sie nie żali nie zaglada na jakies forum itp.

Bardzo tez mi sie nie podoba jak sie z jakąś wyższościa odnosisz do ludzi którzy maja mniejsze domki lub sugerujesz że sa brudasami bk o to Ci chodziło pisząc o myciu na miskach majac baniaki 200l .
Moze nie wiesz ze taki baniak moze byc podgrzany kilka razy??
I zapewniam Cie ze jednostki allinone nie sa projektowane dla kawalerów
Nudne to dla mnie były wypisywane tu bzdury o "przewymiarowanych" pompach, że to katastrofa i powód do wieszania się.
Nudne dla mnie jest tutaj pisanie, że lepsze od "przewymiarowania" pompy i wieszania się przy tym(co to znaczy ?) jest używanie grzałki, co uważam za bzdurę i totalny bezsens.

Właśnie dlatego powtarzam cały czas i do znudzenia,że przy pompie ciepła nie ma mowy o terminie "przewymiarowania" przytaczając swój własny przykład z domem 3,5kW ogrzewanym od 8 lat T-CAP-em 9kW.

A dzięki T.B mam poprawną wentylację, którą robiłem wg jego zaleceń...

codix
30-01-2021, 23:04
Nudne to dla mnie były wypisywane tu bzdury o "przewymiarowanych" pompach, że to katastrofa i powód do wieszania się.
Nudne dla mnie jest tutaj pisanie, że lepsze od "przewymiarowania" pompy i wieszania się przy tym(co to znaczy ?) jest używanie grzałki, co uważam za bzdurę i totalny bezsens.

Właśnie dlatego powtarzam cały czas i do znudzenia,że przy pompie ciepła nie ma mowy o terminie "przewymiarowania" przytaczając swój własny przykład z domem 3,5kW ogrzewanym od 8 lat T-CAP-em 9kW

Problem wlasnie w tym że nie widzisz nic poza czubkiem swojego nosa i myślisz ze u wszystkich pompa będzie sie zachowywała tak jak u Ciebie.
Moze Tobie nie taktuje bo masz jakas stara serie D która moze jest mniej wydajnaniz nowe moze masz ten hektar betonu może masz zle policzone ozc i grzejesz z przerwami i moze nie masz problemów z taktowaniem (nie wnikam )
Ale inni maja bo maja za duze pompy i tyle.
Sam mam za dużą i chętnie bym ja zamienił na 5kw bo po jaki h... mi pompa która grzejac tylko w taniej musi jeszcze robic kilku godzinne przerwy .
Wali juz drugi sezon i przez 95% swojej pracy pracuje poniżej 3kw.Nawet podczas mrozu minus 20.
A nie bede jak debil podnosil krzywej na 40 stopni tylko po to żeby popracowala godzine na wysokich obrotach i potem stala 10.
Wlasnie przez to ze jest za duża musze trzymac wyzsza krzywa i grzac z przerwami zeby nie taktowała.
Jakbym mial 5kw chodzila by wiecej godzin na wyzszych obrotach z lepszymi copami na nizszej krzywej i kosztowalaby deczko mniej same plusy minusów nie widzę tak jak przytlaczajaca wiekszosc uzytkowników pomp którzy maja wlasnie tak dobrane pompy i nawet nie mysla o jakis forach i kłutniach z Tobą.
Moze napisz jakis protest do wszystkich producentów ze sa głupsi od Ciebie bo wszyscy jak jeden maja takie zalecenia tylko Ty stajesz okoniem.
Może ich przekonasz bo mnie napewno nie do tcapa na 3,5kw

Arturo1972
30-01-2021, 23:24
Problem wlasnie w tym że nie widzisz nic poza czubkiem swojego nosa i myślisz ze u wszystkich pompa będzie sie zachowywała tak jak u Ciebie.
Moze Tobie nie taktuje bo masz jakas stara serie D która moze jest mniej wydajnaniz nowe moze masz ten hektar betonu może masz zle policzone ozc i grzejesz z przerwami i moze nie masz problemów z taktowaniem (nie wnikam )
Ale inni maja bo maja za duze pompy i tyle.
Sam mam za dużą i chętnie bym ja zamienił na 5kw bo po jaki h... mi pompa która grzejac tylko w taniej musi jeszcze robic kilku godzinne przerwy .
Wali juz drugi sezon i przez 95% swojej pracy pracuje poniżej 3kw.Nawet podczas mrozu minus 20.
A nie bede jak debil podnosil krzywej na 40 stopni tylko po to żeby popracowala godzine na wysokich obrotach i potem stala 10.
Wlasnie przez to ze jest za duża musze trzymac wyzsza krzywa i grzac z przerwami zeby nie taktowała.
Jakbym mial 5kw chodzila by wiecej godzin na wyzszych obrotach z lepszymi copami na nizszej krzywej i kosztowalaby deczko mniej same plusy minusów nie widzę tak jak przytlaczajaca wiekszosc uzytkowników pomp którzy maja wlasnie tak dobrane pompy i nawet nie mysla o jakis forach i kłutniach z Tobą.
Moze napisz jakis protest do wszystkich producentów ze sa głupsi od Ciebie bo wszyscy jak jeden maja takie zalecenia tylko Ty stajesz okoniem.
Może ich przekonasz bo mnie napewno nie do tcapa na 3,5kw
Wniosek ? Masz dom durszlak,który nie potrafi utrzymać stałej temperatury w domu i ciepło wyprodukowane przez pompę spier..la Ci przez wszędobylskie szpary, współczuję domu bo taki dom to tragedia...

Polecam się dokształcić u gazowców,z fajnymi i poprawnymi domami, gdzie ich 25kW kotły ,w domach 3-6kW,zatrzymują się z grzaniem na kilkanaście godzin, zanim po raz kolejny się załączą.
Podobnie jest u mnie.
Kolejny Wniosek ?

codix
30-01-2021, 23:30
Wniosek ? Masz dom durszlak,który nie potrafi utrzymać stałej temperatury w domu i ciepło wyprodukowane przez pompę spier..la przez wszędobylskie szpary, współczuję domu...

Polecam się dokształcić u gazowców,z fajnymi i poprawnymi domami, gdzie ich 25kW kotły zatrzymują się z grzaniem na kilkanaście godzin, zanim po raz kolejny się załączą.

No to ja Ci współczuję mózgu skoro uważasz mój dom za durszlak .

Arturo1972
30-01-2021, 23:36
No to ja Ci współczuję mózgu skoro uważasz mój dom za durszlak .
Ależ sam tak piszesz, że ciepło Ci ucieka, że musisz grzać 24h na dobę.

codix
30-01-2021, 23:40
Ależ sam tak piszesz, że ciepło Ci ucieka, że musisz grzać 24h na dobę.

Nie pij juz bo to Ci szkodzi na głowę
Pisalem ze grzeje tylko w taniej j to z kilku godzinnymi przerwami

Arturo1972
30-01-2021, 23:43
Nie pij juz bo to Ci szkodzi na głowę
Pisalem ze grzeje tylko w taniej j to z kilku godzinnymi przerwami
Ale pisałeś, że chciałbyś grzać cały czas. Takiego postępowania nie rozumiem, skoro pompa mówi Ci wyraźnie, że nie potrzeba grzać cały czas bo ona już wystarczająco dostarczyła energii.

codix
30-01-2021, 23:48
Ale pisałeś, że chciałbyś grzać cały czas. Takiego postępowania nie rozumiem, skoro pompa mówi Ci, że nie potrzeba grzać cały czas.

Pokaz mi gdzie to pisałem ze chciałbym grzać 24h .
Pisałem że chodziła by wiecej godzin co nie znaczy 24h.
Wolał bym zeby sobie chodzila np.13 godzin na 40hz z copem 3,6
niż 6 godzin na 20hz z copem 3,3
Akurat jestem przeciwnikiem mulenia pompy przez 24h na 19hz

Arturo1972
30-01-2021, 23:55
Pokaz mi gdzie to pisałem ze chciałbym grzać 24h .
Pisałem że chodziła by wiecej godzin co nie znaczy 24h.
Wolał bym zeby sobie chodzila np.13 godzin na 40hz z copem 3,6
niż 6 godzin na 20hz z copem 3,3
Akurat jestem przeciwnikiem mulenia pompy przez 24h na 19hz
No właśnie, z sensu Twojej wypowiedzi można było to wywnioskować ;)
moderowano

Ja szczyce się tym, że COP mam np.1,2 ale za to zużywam na ogrzewanie 1500kWh,które to kosztuje mnie 400zl :D Nie zmierzam zgłaszać skargi do Panasa, że dużo płacę za ogrzewanie, pomimo, że mam 9kW na 3,5kW :D

Ale są ludzie i są idoci :D

codix
31-01-2021, 00:03
No właśnie, z sensu Twojej wypowiedzi można było to wywnioskować ;)
moderowano

Ja szczyce się tym, że COP mam np.1,2 ale za to zużywam na ogrzewanie 1500kWh,które to kosztuje mnie 400zl :D Nie zmierzam zgłaszać skargi do Panasa, że dużo płacę :D

Ale są ludzie i są idoci :D

Nie wniokuj bo Ci to wyraznie nie idzie .
Widac kto jest idiotą że zakłada pompę i cieszy sie z copu 1,2
Jak bym mial miec cop 1,2 to bym sobie grzałkę zalozyl

Arturo1972
31-01-2021, 00:11
Nie wniokuj bo Ci to wyraznie nie idzie .
Widac kto jest idiotą że zakłada pompę i cieszy sie z copu 1,2
Jak bym mial miec cop 1,2 to bym sobie grzałkę zalozyl
moderowano
Przy COP pompy 1,2 i zużyciu 1400kWh na ogrzewanie Mila musiałaby mieć certyfikat z Darmstadt jako dom wysoce pasywny bo wychodzi na to, że zapotrzebowanie Mili to ok 13kWh/m2/rok :D
A ona ma aż 45kWh/m2/rok ;)

A grzałka nawet przy - 26,st.C się nie włączyła :D

codix
31-01-2021, 00:21
moderowano
Przy COP pompy 1,2 i zużyciu 1400kWh na ogrzewanie Mila musiałaby mieć certyfikat z Darmstadt jako dom wysoce pasywny bo wychodzi na to, że zapotrzebowanie Mili to ok 13kWh/m2/rok :D
Trzabyło założyć jak normalni ludzie pompę 5kw miałaby wtedy cop 3,5 a nie 1,2 i nie musiałbys dogrzewac tym drewnem co masz schowane za stodołą.

Tak coś czułem że z jednego bagna z TB żeście wode chlali i się nie myliłem tylko TB jeszcze jakąś kulturę miał a z Ciebie zwykły cham.

Tak wyzywasz moderatorum tego forum a powinienes po nogach calować bo to jedyne forum gdzie Cie jeszcze trochę tolerują bo hdzie indziej odrazu ban.
Tutaj zresztą też ,jak Cię na stałe wykopią to gdzie te swoje flustracje bedziesz wylewał pod osłoną nocy.
Zostaniesz sam z tym tcapem

ziomas1
31-01-2021, 11:35
Tak się zastanawiam być może o tym już była mowa choć nie kojarzę a mianowicie zastanawia mnie czy dla pomp aktualizuja oprogramowanie czy nie. W trakcie eksploatacji przecież okazuje się że można poprawić jakiś algorytm ewentualnie poprawić jakieś błędy. Ale jakoś o tym nie słyszałem może też za słabo słucham :) Rozumiem że to nie smartfon ale tak z ciekawości pytam czy ktoś o czymś takim słyszał?

MiG25
31-01-2021, 11:48
Być może taki prawdziwy serwisant Panasonica ( nie autoryzowany instalator) ma możliwość zaktualizowania firmware podłączając się do płyty głównej , ale chyba nie sądzisz , że będą jeździć i aktualizować to wszystkim....
Moduł CZ-TAW1 ma możliwość akualizowania siebie , ale raczej nie programowania płyty głównej pompy ciepła.

Tak przy okazji , podobno w najnowszych pompach generacji H w sterowniku są nowe funkcje ( takie jak w wersji J , czyli np Smart DHW , ) , czy ktoś to może potwierdzić ?
A jeśli tak , to przeciaż możnaby je również zaktualizować w starszych, ale nikt tego nie zrobi.

codix
31-01-2021, 12:19
No i powtórka z rozrywki dzisiaj wyskoczyło minus 16 i ponowne problemy prawdopodobnie z zaworem czterodrogowym.
Przypominam pompa przez 30 min po defroscie pomalu wchodzi na 65hz przez caly ten czas produkuje prawie tyle co pobiera ledwo co grzeje wode w układzie c.o
Po godzinie wmiare juz sensownie chodzi powiedzmy ze produkuje dwa razy tyle co pobiera.
Po kolejnym defroscie znowu to samo.
I tak jak ostatnio temperatura wzrosla do minus 9st i po defroscie pompa juz poszla jak nowa czyli w 4-5min po starcie juz 54hz i produkcja na poziomie 4,2kw moment i temperatura w o iegu osiagnieta i modulacja w dół.
Ręce opadają ;)

bobrow
31-01-2021, 13:32
Codix,
a czy ten problem pojawia się kiedy PC stała i rusza przy niskich temp ,czy pojawia się podczas pracy w niskich temp ?
Pytam , bo może ten zawór "przymarza" i jeśli instalator lub serwis Pansa zleje Twój problem-to może trzeba będzie w niskich temp dłużej pędzić PC.
Pzdr

PS
U mnie kilka wiorst dalej było dzisiaj nad ranem -13st

codix
31-01-2021, 14:23
Codix,
a czy ten problem pojawia się kiedy PC stała i rusza przy niskich temp ,czy pojawia się podczas pracy w niskich temp ?
Pytam , bo może ten zawór "przymarza" i jeśli instalator lub serwis Pansa zleje Twój problem-to może trzeba będzie w niskich temp dłużej pędzić PC.
Pzdr

PS
U mnie kilka wiorst dalej było dzisiaj nad ranem -13st

Za pierwszym razem pompa chodzila normalnie iles tam godzin i miala defrosty i dopiero jak zaliczyla defrost chyba przy minus 12 to tak sie dzialo i mogla sobie chodzic tak caly dzien i nic nie pomagalo zadne zabiegi nawet rady panasa zeby kilkukrotnie pod rzad wymusic defrosty w celu rozruszania zaworu dopiero jak sie zrobilo tez ok.minus 9 to piścilo .
Teraz akurat stala iles godzin .
Ale przymarzanie wykluczam bo miedzy minus 12 a minus 9st to różnicy nie ma zeby cos odmarzlo a ilus godzinna praca tez nie powoduje zadnego rozmrozenia dopiero lekkie ocieplenie.
Zreszta tam nie ma co przymarzac bo tam ani grama wodg nie może być.
Jutro rano dzwonie do instalatora niech przyjezdza sprawdzac tylko znajac zycie przyjedzie jak juz bedzie cieplej i wszystko będzie ok.

Dziwne to jest bo jakby cos bylo z podawaniem napiecia na cewkę zaworu to tez kurcze nie bylo by róznicy czy minus 12 czy 9 chyba ze jest jakies za slabe i cewka nie ma sily dociagnac go od jakiejs temperatury bo wzrastaja jakies sily tarcia albo sprezyna sie robi twardsza albo maleje sprawnosc tej cewki .
Nie mam pomysłów

bobrow
31-01-2021, 14:43
Codix-a może sprawdź te styki od tego zaworka +wtyczka z drugiej strony kabla.Może byle jak zarobione i coś z tym jest nie halo ?

codix
31-01-2021, 16:25
Codix-a może sprawdź te styki od tego zaworka +wtyczka z drugiej strony kabla.Może byle jak zarobione i coś z tym jest nie halo ?

Na tyle co mogłem to popatrzyłem w cewce kable są oryginalnie zalane bez wtyczki a na plyte główną ładna wtyczka siedzi normalnie na zatrzask niby wszystko ok.
Poruszalem moze cos pomoże ;)
Dzisiaj bedzie okazja chyba sprawdzic bo sloneczko bylo i teraz dosyc szybko cisnie temperatura juz minus 9

Gadalem z instalatorem jutro bedzie jeszcze gadal z panasonikiem ale zobaczymy co z tego wyjdzie podlaczyl by mi clouda zeby poobserwowac parametry ale prawdopodobnie bedzie to ostatni dzien mrozu i nic to nie da.
Moze wymienia na pałę cewkę.

Wyglada to tak jakby czesc wytworzonego cisnienia szlo na skraplacz a czesc przez niedomkniety zawór spitalalo spowrotem na parownik.I tak mieli tym czynnikiem w koło.
Pobiera np.1,6 produkuje albo 1,6 albo max 2 wiec cos tam niby odzyskuje z powietrza a reszta to chyba tylko z ciepla sprezarki bo nawet po godzinie takiego mulenia parownik jest idealnie czyściutki.
A jak wreszcie zaskoczy i pójdzie na 4,2kw to po 10min juz widac male szronienie.
Zobaczymy co tam wymysla przez najblizsze dni.
Dziwne że zadnego błedu nie ma .

markamx
31-01-2021, 17:42
Z dedykacją dla Ciebie, zdjęcia sprzed chwili czyli nalepka z jednostki zewnętrznej i ta sama Mila IV,która ma 3,5kW przy -20st.C ;) Bestia 2,4 pod wiata :D
452570
452571


Ten resorak przed garażem to zabawka czy naprawdę nim jezdzisz? Ten pod wiatą to też w sumie jakaś popierdółka

TBomek
31-01-2021, 19:54
codix może ten problem ma coś wspólnego z defrostem w mode 2 ? Jak dobrze pamiętam to mode 2 zawsze się włącza jak jest po niżej -10* na zewnątrz.

bobrow
31-01-2021, 20:26
Codix-coś mnie tknęło i zadzwoniłem do kuzynki.
Pół godziny temu było u nas -12st i takie parametry na jej 9kW T-capie mono :
Tzas 47
Tpowr 45
ale
sprężarka 51Hz
moc pobierana 3kW
moc oddawana 2,6kW
przepływ 14,8l/min

DT CO ustawiona na 3K, w domu ciepło...Tylko te parametry mnie gryzą...
Tam jest wymiennik płytowy i glikol na pierwotnym (100% grzejniki)-oczywiście będzie tam jakaś strata.Ogólnie kiedy porównuję moje i jej zużycie , to ma nawet trochę niżej ode mnie.
Zastanawiam się tylko po jaki grzyb piłuje się ta sprężarka jeśli zadane parametry zostały osiągnięte tj KG+dT ?
Generalnie to modulacja obiegówki dużo problemów tu robi...Migu radził ustawiać na niskiej dT ,żeby przepływ był duży-trochę był ,ale częściej pracowała na wyższych częstotliwościach.Więc zmniejszyłem na 3K-jutro zmienię na 5 lub 6K

-voymar-
31-01-2021, 20:29
Robisz się naprawde juz nudny z tym 3,5kw i tcapem na to nie musisz w jazdym miejscu forum o tym krzyczeć jak TomaszB o swoich tezach.
Wpisz sobie w stopkę i tyle.

Szkoda tylko ze nie jestes w stanie zajarzyć ile tysiecy takich pomp jest montowanych i w 90 procentach sa dobierane wg zalecen producentów do temperatury biwalentnej w danej strefie klimatycznej.
I wszystcy z tych tysiacy uzytkowników normalnie funkcjonuja nikt sie nie żali nie zaglada na jakies forum itp.

Bardzo tez mi sie nie podoba jak sie z jakąś wyższościa odnosisz do ludzi którzy maja mniejsze domki lub sugerujesz że sa brudasami bk o to Ci chodziło pisząc o myciu na miskach majac baniaki 200l .
Moze nie wiesz ze taki baniak moze byc podgrzany kilka razy??
I zapewniam Cie ze jednostki allinone nie sa projektowane dla kawalerów

To jest po prostu bajerant . A poza tym to lubi robić. Chłop z jajami i poprawnym mysleniem jak zaklada źrodło ciepla do własnego domu i mysli na sam początek o piecu elektrycznym 9kW zamiast 4kW czy tam ( 3,5kW jak taki jest) BO przy zapotrzebowaniu 3,5kW Po co myslał o piecu 9kW? Myslal o takim bo takie jest jego obciążenie budynku a nie żadne 3,5kW A po kiego grzyba mu PC T -Cap9kW? Po takiego samego jak i piec elektryczny. Bo tyle potrzebuje
Więcej nie ma co drążyć tematu. Ma T Cap 9kW bo tyle potrzebuje. Nikt z olejem w głowie nie przepłaca 10k za mocniejszą PC niż jest mu potrzebna.

codix
31-01-2021, 20:32
codix może ten problem ma coś wspólnego z defrostem w mode 2 ? Jak dobrze pamiętam to mode 2 zawsze się włącza jak jest po niżej -10* na zewnątrz.

Ja mam jednowentylatorowa mam zawsze ten sam defrost za pomoca wody innego w jednowentylatorowych nie ma.

codix
31-01-2021, 20:38
Napewno nie jest to problem gazu bo
Po starcie pompy przez 10 min wbija sie na 65hz przy poborze 1,4kw produkcja 0 -0,5kw
Przez nastepne 10min wyrownuje sie produkcja 1,4- pobór 1,4 dalej 65hz
Potem nastepuje bardzo powolny wzrost produkcji i gdzies po godzinie juz zapitala na prawie maksa dla niej przy minus 15 juz daje po 4,4-4,6kw przy poborze ok.1,6
No i tak chodzi juz prawidlowo do nastepnego defrostu.
Defrost tez prawidlowy.
Po defroscie historia na nowo.

MiG25
31-01-2021, 20:42
@codix, w serwisówce jednak masz napisane ,że defrost mode 2 jest w jednowentylatorowej wersji H ( a o dziwo w wersji J już o tym nic nie ma wspomniane) .Jest tam jakiś wykres , i jest też napisane ,że to może trwać max 30 min...
Może spróbuj tuż przed defrostem ogrzać trochę rurkę od pomiaru temp zewn , albo po prostu posłuchaj , czy faktycznie nie ma różnic jak się defrost zaczyna i trwa.

Na tych wykresach z tego co widze to zasadnicza roznica to włąśnie zachowanie zaworu czterodrogowego.

Może coś w tym jest.

MiG25
31-01-2021, 20:45
Codix-coś mnie tknęło i zadzwoniłem do kuzynki.
Pół godziny temu było u nas -12st i takie parametry na jej 9kW T-capie mono :
Tzas 47
Tpowr 45
ale
sprężarka 51Hz
moc pobierana 3kW
moc oddawana 2,6kW
przepływ 14,8l/min

DT CO ustawiona na 3K, w domu ciepło...Tylko te parametry mnie gryzą...
Tam jest wymiennik płytowy i glikol na pierwotnym (100% grzejniki)-oczywiście będzie tam jakaś strata.Ogólnie kiedy porównuję moje i jej zużycie , to ma nawet trochę niżej ode mnie.
Zastanawiam się tylko po jaki grzyb piłuje się ta sprężarka jeśli zadane parametry zostały osiągnięte tj KG+dT ?
Generalnie to modulacja obiegówki dużo problemów tu robi...Migu radził ustawiać na niskiej dT ,żeby przepływ był duży-trochę był ,ale częściej pracowała na wyższych częstotliwościach.Więc zmniejszyłem na 3K-jutro zmienię na 5 lub 6K

Nie to ,że radził , co najwyżej mówił ,żeby spróbować. ;)
Trzebaby znać charakterystki tego wmiennika , bo to pewnie od tego zależy , przy jakich przepływach i roznicach temperatur on ma najlepszą wydajność.
U mnie obnizenie delty coś dało , ale nie mozna porównywać mojej anhydrydowej podłogówki z systemem z wymiennikiem.
ja wszystkiego tez nie przewidzę , z góry sorry :)

codix
31-01-2021, 20:48
Codix-coś mnie tknęło i zadzwoniłem do kuzynki.
Pół godziny temu było u nas -12st i takie parametry na jej 9kW T-capie mono :
Tzas 47
Tpowr 45
ale
sprężarka 51Hz
moc pobierana 3kW
moc oddawana 2,6kW
przepływ 14,8l/min

DT CO ustawiona na 3K, w domu ciepło...Tylko te parametry mnie gryzą...
Tam jest wymiennik płytowy i glikol na pierwotnym (100% grzejniki)-oczywiście będzie tam jakaś strata.Ogólnie kiedy porównuję moje i jej zużycie , to ma nawet trochę niżej ode mnie.
Zastanawiam się tylko po jaki grzyb piłuje się ta sprężarka jeśli zadane parametry zostały osiągnięte tj KG+dT ?
Generalnie to modulacja obiegówki dużo problemów tu robi...Migu radził ustawiać na niskiej dT ,żeby przepływ był duży-trochę był ,ale częściej pracowała na wyższych częstotliwościach.Więc zmniejszyłem na 3K-jutro zmienię na 5 lub 6K

No podczas normalnej pracy nie moze miec produkcji nizszej od pobieranej.
Chyba ze zaraz po starcie albo w któryms etapie defrostu itp.
Lub podczas pracy grzalki 3kw a z powodu oszukiwania czujników wtedy pokazuje albo mniej nieraz wiecej ale tu chodzi niby sprezarka na 51hz wiec 3kw poboru to napewno nie grzalka.

Niech poobserwuje parametry po defroscie.
Normalnie po wykonaniu defrostu i starcie do grzania to ma byc 5minut i juz pompa ma pracowac tak jak powinna czyli produkcja minimim dwa razy wieksza niz pobór.
Tak jest u mnie jak sie "odetka" przy minus 10st moment po starcie i juz zapitala prawie z maksymalna produkcja a jak sie przytka przy tych minus 12 to to samo jej godzine zajmuje zamiast 5min.
I tak po kazdym defroscie(i chyba tez po zatrzymaniu pompy i wystartowaniu od nowa ale nie bede sprawdzal bo juz monus 15 to jak zacykla to niech chodzi chociaz do defrostu)

codix
31-01-2021, 20:52
@codix, w serwisówce jednak masz napisane ,że defrost mode 2 jest w jednowentylatorowej wersji H ( a o dziwo w wersji J już o tym nic nie ma wspomniane) .Jest tam jakiś wykres , i jest też napisane ,że to może trwać max 30 min...
Może spróbuj tuż przed defrostem ogrzać trochę rurkę od pomiaru temp zewn , albo po prostu posłuchaj , czy faktycznie nie ma różnic jak się defrost zaczyna i trwa.

Na tych wykresach z tego co widze to zasadnicza roznica to włąśnie zachowanie zaworu czterodrogowego.

Może coś w tym jest.

Defrost u mnie za kazdym razem prawidlowy ok.4minut

-voymar-
31-01-2021, 21:02
No właśnie, z sensu Twojej wypowiedzi można było to wywnioskować ;)
moderowano

Ja szczyce się tym, że COP mam np.1,2 ale za to zużywam na ogrzewanie 1500kWh,które to kosztuje mnie 400zl :D Nie zmierzam zgłaszać skargi do Panasa, że dużo płacę za ogrzewanie, pomimo, że mam 9kW na 3,5kW :D

Ale są ludzie i są idoci :D

Głupota goni głupotę -Chodzi o wpisy .Weź myśl co piszesz.
-Cop -1,2
-zapotrzebowanie 1400kWh/rok bo tak piszesz? Jak by przy tym zapotrzebowaniu cop był =3,5 lub 4 to na pograniczu jest opłacalność zakupu PC. Choć wątpię by ktoś kupował PC na 4,5MWh zapotrzebowania /rok
-przy tym co ty piszesz ( BZDURY) zapotrzebowanie 1400kWh i cop1,2???????????????????????????????????
Co ty wypisujesz???????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????
1400x 1,2=1680kWh/rok??????????????????????????????????????????????? ??????????????????????? I PC KUPUJESZ?????????????????

bobrow
31-01-2021, 21:03
Migu-Twoje rady czy sugestie nie są z czapy czy przypadkowe:yes:
Rzeczywiście mniejsza delta podnosi prędkość obiegu ,ale wychodzi z tego ,że także Hz sprężary. Kiedy jesienią dałem dT na 1K to zobaczyłem to wyraźnie-dlatego zmniejszyłem na 3K. Przy małych mrozach wydawało się ok ,ale przy obecnych poniżej 10 jest podobnie.
Wymiennik to Promag 110kW (moc dla dużych przepływów)-więc powinno być ok.Obiegówka wtórna to Wilo 25/1-6 więc też nie słabizna.

Codix-jutro podjadę na obserwacje w terenie tego klamota,dzięki za rady.

Na grzejnikach jest na pewno większa dT-pomierzę i ustawię o ok 2K mniej na PC (czyli PC 5-6K ,a kalafiory 8-9K)
Grzałka wyłączona w sterowaniu.

codix
31-01-2021, 21:09
Codix-coś mnie tknęło i zadzwoniłem do kuzynki.
Pół godziny temu było u nas -12st i takie parametry na jej 9kW T-capie mono :
Tzas 47
Tpowr 45
ale
sprężarka 51Hz
moc pobierana 3kW
moc oddawana 2,6kW
przepływ 14,8l/min

DT CO ustawiona na 3K, w domu ciepło...Tylko te parametry mnie gryzą...
Tam jest wymiennik płytowy i glikol na pierwotnym (100% grzejniki)-oczywiście będzie tam jakaś strata.Ogólnie kiedy porównuję moje i jej zużycie , to ma nawet trochę niżej ode mnie.
Zastanawiam się tylko po jaki grzyb piłuje się ta sprężarka jeśli zadane parametry zostały osiągnięte tj KG+dT ?
Generalnie to modulacja obiegówki dużo problemów tu robi...Migu radził ustawiać na niskiej dT ,żeby przepływ był duży-trochę był ,ale częściej pracowała na wyższych częstotliwościach.Więc zmniejszyłem na 3K-jutro zmienię na 5 lub 6K

Bobrow co do delty to ostatnio troche sie bawilem.
I u mnie to wyglada mniejwiecej tak .
Jak delta duza np.15K to pompa startuje ostro szybko dobija do zadanej potem orzebija o stopien j moduluje sprezarke a obiegowka od samego poczatku i caly czas chodzi na minimalnym przeplywie 9,7l/min.
Jak ustawie gdzies na 7K to sprezarka zachowuje sie tak samo a obiegowka po starcie przez kilka minut chodzi na 10l/min potem wbija sie na jakoes 15-16l/min i tak chodzi jak dojdzie do zadanej to najpierw moduluje obiegowke potem sprezarke az w koncu zejdzie do tych 9,7l/min
Jak delta 5st to juz dluzej dochodzi do zadanej bo mimo ze startuje ostro i obiegowka startuje trz na kilka minut na 9,7l to zaraz sie wkreca na 20kilka litrow na minute i goni niezle ta wode jak juz dojdzie do zadanej to najpierw stopniowo zwalnia obiegowke potem sprezarke itd.
Jak ustawisz mala delte np.2st czy 3st to startuje tez ostro i duzy przeplyw ponad 20l i tegk przeplywu nie moduluje caly czas go takiego utrzymuje nawet jak dojdzie do zadanej .
Sprezarke moduluje wyedy jak przebije zadana dopiero gdzies o 1,5stopnia i zjezdza stopniowo ze sprezarka ale dlugo utrzymuje ja zanim znowu zmoduluje musi chyba wlasnie z 1,5st przekroczyc a obiegowka caly czas zasuwa bez zwalniania

bobrow
31-01-2021, 21:22
Codix-ale to by świadczyło ,że Panasy mają w d..pie dT jeśli chodzi o sprężarkę...
Kurara-Migu chyba miałeś rację , może trzeba zostawić dT=1K i mieć zawsze wysoki przepływ -a PC będzie modulować jak przekroczy te 1,5K od zadanej...
No i to jest nieoczekiwany zwrot akcji-może jednak wrócę do najniższej delty ...

bobrow
31-01-2021, 21:26
Migu-też masz podobne obserwacje do Codixa z tą dT i Hz ?

bobrow
31-01-2021, 21:38
Teraz na PC pokazuje -12st , a z drugiej strony chałupy na marketowym termometrze -13,3st.
Mój T-cap 9kW F leci teraz na 70Hz z 47st i mocą 10,5kW z przepływem 1,8m3/h (ten rok testuję z takim przepływem).COP wychodzi ok 2,35 więc lepiej niż katalog (na razie przy lekkim zaszronieniu).Za niedługo będzie się moc wahać ok 8-9kW

codix
31-01-2021, 21:47
Codix-ale to by świadczyło ,że Panasy mają w d..pie dT jeśli chodzi o sprężarkę...
Kurara-Migu chyba miałeś rację , może trzeba zostawić dT=1K i mieć zawsze wysoki przepływ -a PC będzie modulować jak przekroczy te 1,5K od zadanej...
No i to jest nieoczekiwany zwrot akcji-może jednak wrócę do najniższej delty ...

Ustawienie malej delty przekazuje Ci duze ilosci ciepla do systemu przy niskiej temp.zasilania.
Bo obiegowka zasowa caly czas np 20l/min a masz realna delte np.2,5st to przekazuje do c.o 3,5kw
A jak ma ustawiona delte na 15K i chodzi na 9,5l to zeby przekazac taka moc 3,5kw to delta musi miec 5,5st wiec albo musisz podniesc zasilanie a jak nie to poprostu musi obnizyc czestotliwosc i pracowac z mniejsza moca .

Bez cieplomierza ciezko rozgryzc co lepsze czy praca na nizszym zasilaniu ale z bardzo mala delta co tez nie jest podobno dobre dla copu (nawet w instrukcji pisze gdzies ze im wieksza delta tym ekonomiczniej).
Czy praca z delta 5k( niby najbardziej pożądana ze wzgledu na prawidlowe przechlodzenie czynnika) a troche wyzszym zasilaniem.

Masz cieplomierz to sie pobaw sam jestem ciekawy ;)
Są takie sytuacje gdzie sprezarka chodzi np.na 48hz ma prawie staly pobór przy tych hercach czyli lepszy cop bedzie gdy przekaze przy tym poboze wiecej mocy do c.o a jak ma realna delte np.3st a pompka zmodulowana do 9l to mniej daje niz jak pompka zasuwa na 20l.

Ja liczylem recznie na dwóch termometrach i przeplywie z pompy i niby wychodzilo lepiej przy malej delcie dopuki nie zdalem sobie sprawy ze przy tak duzym przeplywie kazdy blad czujnika o chodzby 0,3st to ogromne zmiany w copie i dalem sobie siana .
Mysle nad zalozeniem pożądnego cieplomierza z mierzalną delta praktycznie od 0K a nie jak wiekszosc cieplomierzy z delta powyzej 3K
Ale to troche spory wydatek napewno nie oplacalny raczej dla zaspokojenia ciekawosci i nie wiem czy sie zdecyduje ;)

-voymar-
31-01-2021, 21:48
Hej
U mnie w tej chwili godz.22,40 Na zew ( -14) temp zadana 45*C T capik daje max 11,2kW lecz moduluje do 10,8kW delta 5 COP 2,4--2,6 temp w domu 23*C
Na razie jest OK Czego nie wiem to tego czy dobrze mam włączoną grzałkę ( jest włączona na ( -15*C ) lecz nie swieci na głownym panelu ikonka . Czy tak ma być ? Nie wiem? Na razie bez problemu sobie radzi lecz chciałbym jej dopomóc grzalką ale cholera wie jak. Musi liczyć na wlasne siły:D

codix
31-01-2021, 21:51
@codix, w serwisówce jednak masz napisane ,że defrost mode 2 jest w jednowentylatorowej wersji H ( a o dziwo w wersji J już o tym nic nie ma wspomniane) .Jest tam jakiś wykres , i jest też napisane ,że to może trwać max 30 min...
Może spróbuj tuż przed defrostem ogrzać trochę rurkę od pomiaru temp zewn , albo po prostu posłuchaj , czy faktycznie nie ma różnic jak się defrost zaczyna i trwa.

Na tych wykresach z tego co widze to zasadnicza roznica to włąśnie zachowanie zaworu czterodrogowego.

Może coś w tym jest.

Patrzylem na serwisowke od mojej 7kw seria H i jest tam wykres defrostu i nie ma mowy o deice mode 2 ,jest wyraznie napisane tylko deice mode 1 i podany maksymalny czas 9min30sek.
Stan zaworu czterodrogowego to ON OFf podczas defrostu i ON nic wiecej to taka pozostalosc z klim z tym zaworem jego normalnym polozeniem bez podawania napiecia jest defrost czyli chlodzenie podczas grzania jest ciagle pod napieciem i walczy ze spreżynką ;)

bobrow
31-01-2021, 21:55
Codix -u kuzynki nie ma ciepłomierza ,jest tylko wskazanie w PC.
Na aliexpresie znalazłem utradźwiękowy przepływomierz za 300pln ,muszę to poodglądać-niby jest ok ,bo nie inwazyjny (montaż sond na rurach).Pomierzyć precyzyjnie temp to już nie problem,wtedy policzę jeszcze moc.
Teoretycznie zimą lepiej jest mieć dT=1K , bo będzie trudno do takiej dojść-natomiast wiosna/jesień już tak i teraz pojawia się pytanie o ten chłodny powrót na żywotność sprężarki...
Ech...

codix
31-01-2021, 21:56
Hej
U mnie w tej chwili godz.22,40 Na zew ( -14) temp zadana 45*C T capik daje max 11,2kW lecz moduluje do 10,8kW delta 5 COP 2,4--2,6 temp w domu 23*C
Na razie jest OK Czego nie wiem to tego czy dobrze mam włączoną grzałkę ( jest włączona na ( -15*C ) lecz nie swieci na głownym panelu ikonka . Czy tak ma być ? Nie wiem? Na razie bez problemu sobie radzi lecz chciałbym jej dopomóc grzalką ale cholera wie jak. Musi liczyć na wlasne siły:D

W seri H chyba wszystkich jak masz pozwolone grzalki to swieci sie ikonka na wyswietlaczu a jak ich uzywa to podkreslenie pod ta ikonka

bobrow
31-01-2021, 21:58
Hej
U mnie w tej chwili godz.22,40 Na zew ( -14) temp zadana 45*C T capik daje max 11,2kW lecz moduluje do 10,8kW delta 5 COP 2,4--2,6 temp w domu 23*C
Na razie jest OK Czego nie wiem to tego czy dobrze mam włączoną grzałkę ( jest włączona na ( -15*C ) lecz nie swieci na głownym panelu ikonka . Czy tak ma być ? Nie wiem? Na razie bez problemu sobie radzi lecz chciałbym jej dopomóc grzalką ale cholera wie jak. Musi liczyć na wlasne siły:D

Hejo,
grzałka prawdopodobnie załączy się jak przez jakiś czas nie będzie wzrostu zadanej temp-tak jest w moim F.
A jaką masz dT i jaki przepływ?

bobrow
31-01-2021, 22:01
Pytałem o dT zadaną

-voymar-
31-01-2021, 22:06
Hejo,
grzałka prawdopodobnie załączy się jak przez jakiś czas nie będzie wzrostu zadanej temp-tak jest w moim F.
A jaką masz dT i jaki przepływ?

Tak jak wyżej napisałem delta =5 a przepływ to nie umie sprawdzić.

-voymar-
31-01-2021, 22:09
Już nie pamiętam lecz w ustawieniach instalatora mam --zał grzalki przy -15 i tyle . Czy trzeba ją jeszcze podkreskować na głównym panelu?

codix
31-01-2021, 22:09
Tak jak wyżej napisałem delta =5 a przepływ to nie umie sprawdzić.

Mazz serie H wiec lewa+gorna+prawa strzalka wcisniete na raz i przytrzymane kilka sekund az wyskoczy tabelka potem przewijasz gora dół chyba poz 12

bobrow
31-01-2021, 22:13
Tak jak wyżej napisałem delta =5 a przepływ to nie umie sprawdzić.

Ok-dzięki.
Podczas pracy sprawdzasz tak :
trzy strzałki (boki+góra) wciskasz i czekasz chwilę,jak się pojawi tabelka to przewijasz na 12 -tam jest aktualny przepływ

codix
31-01-2021, 22:13
Już nie pamiętam lecz w ustawieniach instalatora mam --zał grzalki przy -15 i tyle . Czy trzeba ją jeszcze podkreskować na głównym panelu?

Podkreskuje sie samo jak uzyje grzalek.
Ale musisz miec ikonke na panelu wtedy masz pozwolone na uzycie grzalek.
W seri H jest przyjebane z tymi grzalkami bo zeby sie zalaczyly musi byc spelnione kilka warunkow np.roznica miedzy zadana a aktualna 8K przez chyba 30min co przy nie których ustawieniach krzywej calkowicie eliminuje je z urzycia w seri J juz mozna sobie to ustawiac

bobrow
31-01-2021, 22:14
O-Codix jak błyskawica !

-voymar-
31-01-2021, 22:18
Mazz serie H wiec lewa+gorna+prawa strzalka wcisniete na raz i przytrzymane kilka sekund az wyskoczy tabelka potem przewijasz gora dół chyba poz 12

Oki codix Dzięki- trochę sram w gacie by to sprawdzić bo -14*C . A jak coś pokićkam to dopiero by było.
Powiedz jeszcze czy wystarczy mi w ustaw. instala. aktywna funkcja ( temp zał grzałki przy tam -15 ) bo z tego co piszesz to powinna świecić na głłównym że jest aktywna . A jak ją PC załączy ( wspomaga się ) to bedzie podświetlona z automatu . Tak?
U mnie nie ma jej na wyświetlaczu --czyli nie jest aktywna. Tak?

codix
31-01-2021, 22:20
O-Codix jak błyskawica !

Akurat siedzę ;)
Będziesz robił jakis monitoring pompy typu domoticz itp.
Znasz sie na tym trochę?

bobrow
31-01-2021, 22:21
Voymar-nic nie zepsujesz,kuzynkę przez telefon poinstruowałem i dała radę , nic nie wybuchło...
Zobaczysz też inne parametry np temp

-voymar-
31-01-2021, 22:23
Podkreskuje sie samo jak uzyje grzalek.
Ale musisz miec ikonke na panelu wtedy masz pozwolone na uzycie grzalek.
W seri H jest przyjebane z tymi grzalkami bo zeby sie zalaczyly musi byc spelnione kilka warunkow np.roznica miedzy zadana a aktualna 8K przez chyba 30min co przy nie których ustawieniach krzywej calkowicie eliminuje je z urzycia w seri J juz mozna sobie to ustawiac

Jak tą ikonę aktywować? Tak pytam bo jutro pewnie jak się pobawię to może się uuuuuuuuuuuuuuuuuuuda ha ha A może i nie udddddddddddda

codix
31-01-2021, 22:23
Oki codix Dzięki- trochę sram w gacie by to sprawdzić bo -14*C . A jak coś pokićkam to dopiero by było.
Powiedz jeszcze czy wystarczy mi w ustaw. instala. aktywna funkcja ( temp zał grzałki przy tam -15 ) bo z tego co piszesz to powinna świecić na głłównym że jest aktywna . A jak ją PC załączy ( wspomaga się ) to bedzie podświetlona z automatu . Tak?
U mnie nie ma jej na wyświetlaczu --czyli nie jest aktywna. Tak?

Tak jak sie nie swieci to nie jest aktywna.
Musisz jeszcze dac w menu" grzalka pokojowa "na aktywna czy wlaczona czy na tak juz tam nie pamietam jak jest opisane napewno szukaj grzalka pokojowa.
Tych strzalek sie nie bój nic nie mozna popaprac to tylko menu informacyjne

-voymar-
31-01-2021, 22:26
Voymar-nic nie zepsujesz,kuzynkę przez telefon poinstruowałem i dała radę , nic nie wybuchło...
Zobaczysz też inne parametry np temp

Tak -ale temp. to można z panela sprawdzić

bobrow
31-01-2021, 22:27
Akurat siedzę ;)
Będziesz robił jakis monitoring pompy typu domoticz itp.
Znasz sie na tym trochę?

W domu odpaliłem Raspberry Pi3b z Domoticzem , mam na tym kilka sterowań i odczytów na moim starym T-capie (np zdalne z tel on/off CO ,układ anty taktujący) +kilka funkcji domowych (bramy,cyrkulacja i takie tam).
Czy się znam ? Jako tako-temat zacząłem trawić w maju.Tu na forum jest fajny gość Isom-okazało się ,że jest Wielkim Mistrzem Domoticza (Smartny dom ,ten sam nick).Zgadałem się z nim i wyjaśnił mi łopatologicznie co i jak.Do tego oczywiście internet i np samouczki z przykładami.
Ogólnie fajna sprawa-polecam.

bobrow
31-01-2021, 22:28
Tak -ale temp. to można z panela sprawdzić

Ale nie na skraplaczu
poz 8 skraplacz/out PC

-voymar-
31-01-2021, 22:30
Tak jak sie nie swieci to nie jest aktywna.
Musisz jeszcze dac w menu" grzalka pokojowa "na aktywna czy wlaczona czy na tak juz tam nie pamietam jak jest opisane napewno szukaj grzalka pokojowa.
Tych strzalek sie nie bój nic nie mozna popaprac to tylko menu informacyjne

Cholera już dawno myślałem o grzalce pokojowej lecz wydawało mi się że ta grzałka ( POKOJOWA ) włącza sie ją jak PC jest popsuta. Czyli że to nie jest grzalka wspomagająca

bobrow
31-01-2021, 22:35
Małe sprostowanie (wg ściągi Miga)

8.Temperatura docelowa( wyliczona z krzywej grzania ,lub aktualnie ustawiona , jeśli krzywa nie jest używana) / temperatura wyjścia wody z pompy

9. Temperatura wody za skraplaczem (wymiennikiem) a przed grzałkami / Temperatura wejścia wody do pompy

codix
31-01-2021, 22:35
Cholera już dawno myślałem o grzalce pokojowej lecz wydawało mi się że ta grzałka ( POKOJOWA ) włącza sie ją jak PC jest popsuta. Czyli że to nie jest grzalka wspomagająca

No ogolnie to wszystko to samo .
Musisz miec wlaczona ta grzalke pokojowa to pozwoli na wspmaganie w niskich temperaturach czy tez dezynfekcje czy wlaczenie na panelu grzalek podczas awari czy jakbys zapragnoł pogrzac sobie grzalkami ;)

-voymar-
31-01-2021, 22:36
Ale nie na skraplaczu
poz 8 skraplacz/out PC

Oks. A po kiego mi to wiedzieć? Jaka temp na skraplaczu.? Do czego to jest potrzebne? Tak aby wiedzieć? czy ta temp z czymś się wiaze?

-voymar-
31-01-2021, 22:42
Małe sprostowanie (wg ściągi Miga)

8.Temperatura docelowa( wyliczona z krzywej grzania ,lub aktualnie ustawiona , jeśli krzywa nie jest używana) / temperatura wyjścia wody z pompy

9. Temperatura wody za skraplaczem (wymiennikiem) a przed grzałkami / Temperatura wejścia wody do pompy

bobow ale temp wyjścia z PC jak i wejścia mam na panelu w menu SPRAWDZENIE SYSTEMU jak również COP ( no ten z PC) produkcje jak i pobór kW i kWh
obecny ,dzienny mies. roczny

-voymar-
31-01-2021, 22:50
No ogolnie to wszystko to samo .
Musisz miec wlaczona ta grzalke pokojowa to pozwoli na wspmaganie w niskich temperaturach czy tez dezynfekcje czy wlaczenie na panelu grzalek podczas awari czy jakbys zapragnoł pogrzac sobie grzalkami ;)

Kurde znów zafiksowałem bo jak chciałem dezynfercję to podawaliście zapodać ( tak zapodałem ) grzałka zbiornika wew. i ikonka dla grzałki z kranem sie zaświeciła lecz lipa dezynfekcja nie poszła . Cholera ta PC ma 1 szt. grzałke która wykorzystuje do różnych celów? Ba tak to widzę A w ustawieniach jest
-grzalka pokojowa
-grzałka zbiornika
- grzałka wspomagająca
-wymus pracę grzałki
Czyłi wlączam grzałkę jedna jedyną która jest w PC i przypisuję jej funkcję gdzie ma pracować? Tak?

codix
31-01-2021, 22:51
W domu odpaliłem Raspberry Pi3b z Domoticzem , mam na tym kilka sterowań i odczytów na moim starym T-capie (np zdalne z tel on/off CO ,układ anty taktujący) +kilka funkcji domowych (bramy,cyrkulacja i takie tam).
Czy się znam ? Jako tako-temat zacząłem trawić w maju.Tu na forum jest fajny gość Isom-okazało się ,że jest Wielkim Mistrzem Domoticza (Smartny dom ,ten sam nick).Zgadałem się z nim i wyjaśnił mi łopatologicznie co i jak.Do tego oczywiście internet i np samouczki z przykładami.
Ogólnie fajna sprawa-polecam.

Pytam pod kątem przyszlosci jakbym jednak zaszalal i kupil ten ciepłomierz (niewiem jakie sa róznice w cenach w zaleznosci od cieplomierza bez komunikacji a wersji z komunikacjią)ale jak by nie bylo duzej doplaty to co lepiej wziąsc m-bus czy rs485modbus.
Niestety nie ogarniam zabardzo tych domoticzów itp.ale moze kiedys jakbym do tego przysiadl to moze cos by z tego wyszlo ale raczej za cienki jestem ;)
Podoba mi sie domoticz+influx db+ grafana tylko kurcze to znowu inwestycje w malinę dysk ssd czujniki i jeszcze inne pierdoly jeszcze zeby byla pewnosc ze dam rade albo zeby mi ktos to ogarnął a tak chyba sie skonczy na rozważaniach ;)

bobrow
31-01-2021, 22:52
Oks. A po kiego mi to wiedzieć? Jaka temp na skraplaczu.? Do czego to jest potrzebne? Tak aby wiedzieć? czy ta temp z czymś się wiaze?

W tych PC często są mocno rozjechane kalibracje temp-są tu dwa warianty błędów :
-kalibracja czujników out/in CO w PC , ustawia się na obiegówce bez sprężarki aby miały takie wskazanie
-kalibracja w/w czujników względem tych ukrytych.
Głownie zakłamuje odczyty ciepłomierza-np możesz sobie przekalibrować o -2K czujnik powrotu i będziesz miał kosmiczne copy i moce

codix
31-01-2021, 22:55
Kurde znów zafiksowałem bo jak chciałem dezynfercję to podawaliście zapodać ( tak zapodałem ) grzałka zbiornika wew. i ikonka dla grzałki z kranem sie zaświeciła lecz lipa dezynfekcja nie poszła . Cholera ta PC ma 1 szt. grzałke która wykorzystuje do różnych celów? Ba tak to widzę A w ustawieniach jest
-grzalka pokojowa
-grzałka zbiornika
- grzałka wspomagająca
-wymus pracę grzałki
Czyłi wlączam grzałkę jedna jedyną która jest w PC i przypisuję jej funkcję gdzie ma pracować? Tak?

No gtzalka jest jedna do wszystkiego.
Teraz mi zasiales z ta dezynfekcja to nie wiem czy musi byc do tego wlaczona tez ta pokojowa (bo mam to powylaczane wszystko i nie pamietam juz dobrze) ale byc moze tak jak Ci nie poszlo wtedy

bobrow
31-01-2021, 22:56
Pytam pod kątem przyszlosci jakbym jednak zaszalal i kupil ten ciepłomierz (niewiem jakie sa róznice w cenach w zaleznosci od cieplomierza bez komunikacji a wersji z komunikacjią)ale jak by nie bylo duzej doplaty to co lepiej wziąsc m-bus czy rs485modbus.
Niestety nie ogarniam zabardzo tych domoticzów itp.ale moze kiedys jakbym do tego przysiadl to moze cos by z tego wyszlo ale raczej za cienki jestem ;)
Podoba mi sie domoticz+influx db+ grafana tylko kurcze to znowu inwestycje w malinę dysk ssd czujniki i jeszcze inne pierdoly jeszcze zeby byla pewnosc ze dam rade albo zeby mi ktos to ogarnął a tak chyba sie skonczy na rozważaniach ;)

Dlaczego nie dasz rady ? Ja nie piszę skryptów -korzystam z gotowców lub jeśli coś trzeba napisać , to układam w "puzzlach" (blocky).
RS485 rozgryzłem osobiście -kupiłem na aliexpres podlicznik i wszystko bangla.
Na Smartym domu ludzie dużo pomagają ,ja też to co wiem i mam udostępnię

bobrow
31-01-2021, 22:59
O ,masz np blocky
452601

bobrow
31-01-2021, 23:06
Jeszcze myślę jak tu poradzić sobie z T-capem i dT.
Może tak :
-ustawię dT=2K
-przekalibruję Tpowrotu na -2K
Wtedy PC będzie dążyć do delty na wyższych obrotach-ale fizyczna delta będzie większa od zadanej...
Oczywiście wskazania ciepłomierza będą do kitu , ale układ powinien bardziej optymalnie pracować...
I jak ?

-voymar-
31-01-2021, 23:10
W tych PC często są mocno rozjechane kalibracje temp-są tu dwa warianty błędów :
-kalibracja czujników out/in CO w PC , ustawia się na obiegówce bez sprężarki aby miały takie wskazanie
-kalibracja w/w czujników względem tych ukrytych.
Głownie zakłamuje odczyty ciepłomierza-np możesz sobie przekalibrować o -2K czujnik powrotu i będziesz miał kosmiczne copy i moce

bobrow Co zauważyłem właśnie teraz przy -14 czy tam -10 mamy buforki i przy 0* czy tam na + temp to temp wyjścia z PC a tej co na CO to róznica ok.2*
Lecz nie w każdych warunkach bo mp. przy 0* i delcie 9 ta różnica dochodzi do 4* przy delcie 6, lub 7 do 3* przy delcie 5 = 1,5 =2*
A tak jak jest teraz -14 delta 5 to śmiga mi 1=1 czyli 45*z PC i na CO też 45*
Po za tym na temp+ (+5 czy +7* ) zużycie kWh przez PC a podlicznik to ( jak u mnie ) 20,87% ( zaniża PC) jeżeli jest tak jak teraz -14* to róznica PC a podlicznik to 3kWh ( zaobserwowanie przy poprzednich mrozach) Jak PC na dobę przy (-16*) -do ( -18*) pokazala 60kWh to podlicznik 63kWh Tak że wraz ze spadkiem temp PC ( moja ) zaniża tyko 3kWh do wskazań z PC. A przy +7 już prawie 21%









8**

bobrow
31-01-2021, 23:15
Uuu-jak późno.
Idę spać-dobranoc:cool:

-voymar-
31-01-2021, 23:20
No gtzalka jest jedna do wszystkiego.
Teraz mi zasiales z ta dezynfekcja to nie wiem czy musi byc do tego wlaczona tez ta pokojowa (bo mam to powylaczane wszystko i nie pamietam juz dobrze) ale byc moze tak jak Ci nie poszlo wtedy

Moim zdaniem pokojowa to pokojowa. Choc PC ma 1 szt. to jak zapodaję dezynfekcję to sterowanie ( płyta głowna ) powinna włączyć dezynfekcję i już I tak było bo zapodałem grzałka wewnętrzna i pojawiła się na panelu grzałka z kranem a pokojowa była wyłączona Zapodałem grzałka zbiornika na (wł) czas wygrzewania lecz nie było mnie w domu bo wystartować chciała lecz wywaliła błąd grzałki ( nie sprawdzałem ) a szkoda o tej dezynfekcji gadać bo jest ciężko tak wytłumaczyć . Bedę z nią walczył do skutku -to opiszę .
Bardziej mnie interesuje wspomożenie CO bo jak nie wiem jak to zapodać --to wiadomo jak mrozy to galoty pełne bo nie wiadomo jak pomóc PC