PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

bocian_koh
04-03-2021, 10:24
No w sumie tak :)

Właśnie o to mi chodzi. Dlatego zapytałem: "To wystarczy, czy dodatkowo trzeba inaczej zamontować ten zawór na instalacji, albo ewentualnie odwrócić siłownik? "

Najłatwiej dla mnie obrócić siłownik. O ile dam rade go zdjąć. Jest ona tak zainstalowany, że gruba rura od czynnika koliduje.

codix
04-03-2021, 10:26
N - niebieski, O - czarny, C - beżowy. Jeśli tak jest to być może pomylił przyłącza.

A nie odwrotnie z płyty wychodzą 3 styki C,O,N gdzie N to neutral i tam powinien mieć podłączony niebieski z afriso,potem C na płycie jest cały czas pod napięciem i powinien mieć podłączony tam brazowy z afriso ,a O tam pojawia się napięcie tylko w momencie chęci grzania cwu po zagrzaniu napięcie z tego styku znika i zawór przechodzi w tryb zamknięty czyli przepływ na c.o tam powinien być podłączony czarny z afriso


Przepływ podczas c.o na afriso powinien być od AB do B a podczas grzania cwu od AB do A

Jeszcze możesz sprawdzić w menu przycisk cofnij+enter+ prawa środkowa strzałka na kilka sekund razem wciśnięte ,wyskoczy menu tam masz sprawdzenie siłownika/zawór 3d/ zbiornik lub c.o dajesz na zbiornik i zawór ma się przełączyć na połozenie zbiornik dajesz na c.o powinien pójsć na c.o jak zostawisz na cwu i wyjdziesz z menu to zawór sam ma wrócic na c.o

bocian_koh
04-03-2021, 11:22
Przepływ podczas c.o na afriso powinien być od AB do B a podczas grzania cwu od AB do A



W sumie tak mam go zainstalowanego.

453693
453694

Pamiętam jednak, że przy montażu mieli zagwozdkę z podłączeniem tego zaworu i odwracali przewody.

Myślicie, że tam jest pies pogrzebany?

Wieczorem zajrzę do środka i zrobię zdjęcie.

codix
04-03-2021, 11:30
W sumie tak mam go zainstalowanego.

453693
453694

Pamiętam jednak, że przy montażu mieli zagwozdkę z podłączeniem tego zaworu i odwracali przewody.

Myślicie, że tam jest pies pogrzebany?

Wieczorem zajrzę do środka i zrobię zdjęcie.

Obstawiam że założyli odwrotnie zawór i puszczał wodę na c.o podczas grzania cwu więc podłączyli mu odwrotnie przewody i puszcza normalnie tylko że jego pozycja spoczynkowa jest pewnie na cwu a powinna być na c.o
Pewnie i zawór i kabelki do odwrócenia chyba że jest jakis sposób w tym afriso na ustalenie jego początkowej pozycji bo on jest jakiś tam co się kreci w kóło ale to już ktoś kto zna konkretny zawór może pomoże.

codix
04-03-2021, 11:35
od tego zaworu wyjscie A to na tą srebrną rurę idzie jak z niej masz zasilane cwu to zawór dobrze ale jak na c.o to zawór żle

bocian_koh
04-03-2021, 11:35
Obstawiam że założyli odwrotnie zawór i puszczał wodę na c.o podczas grzania cwu więc podłączyli mu odwrotnie przewody i puszcza normalnie tylko że jego pozycja spoczynkowa jest pewnie na cwu a powinna być na c.o
Pewnie i zawór i kabelki do odwrócenia chyba że jest jakis sposób w tym afriso na ustalenie jego początkowej pozycji bo on jest jakiś tam co się kreci w kóło ale to już ktoś kto zna konkretny zawór może pomoże.

Postanowiłem zajrzeć do środka już teraz.

453695

453696

Jak to zobaczyłem to mi się słabo zrobiło. Żadnego zabezpieczenia przewodów. Przewód ochronny przykręcony na pół gwizdka. Siwa faza luźno bez izolacji...

codix
04-03-2021, 11:44
brazowy od zaworu 3d jest puszczony wogóle gdzieś indziej niz powinien byc wszystkie trzy powinny być w kupie tam do złacza opisanego 3way

bocian_koh
04-03-2021, 11:46
453697

Przesyłam czytelniejsze zdjęcie.

TBomek
04-03-2021, 11:48
brazowy od zaworu 3d jest puszczony wogóle gdzieś indziej niz powinien byc wszystkie trzy powinny być w kupie tam do złacza opisanego 3way

Nie, ten zawór afriso jest jakiś dziwny, gdzieś czytałem/widziałem (nie mogę teraz znaleźć źródła) że on musi mieć napięcie z innego miejsca bo nie będzie działał poprawnie.

Niech Kolega wymusi grzanie CWU i zobaczy w którą stronę się zawór otwiera i leci ciepła woda, to będzie miał pewność czy ma dobrze podłączony. :)

plusfoto
04-03-2021, 11:49
A nie odwrotnie z płyty wychodzą 3 styki C,O,N gdzie N to neutral i tam powinien mieć podłączony niebieski z afriso,potem C na płycie jest cały czas pod napięciem i powinien mieć podłączony tam brazowy z afriso ,a O tam pojawia się napięcie tylko w momencie chęci grzania cwu po zagrzaniu napięcie z tego styku znika i zawór przechodzi w tryb zamknięty czyli przepływ na c.o tam powinien być podłączony czarny z afriso


Przepływ podczas c.o na afriso powinien być od AB do B a podczas grzania cwu od AB do A

Jeszcze możesz sprawdzić w menu przycisk cofnij+enter+ prawa środkowa strzałka na kilka sekund razem wciśnięte ,wyskoczy menu tam masz sprawdzenie siłownika/zawór 3d/ zbiornik lub c.o dajesz na zbiornik i zawór ma się przełączyć na połozenie zbiornik dajesz na c.o powinien pójsć na c.o jak zostawisz na cwu i wyjdziesz z menu to zawór sam ma wrócic na c.o


U mnie wygląda to tak
453698

bocian_koh
04-03-2021, 11:51
Swoją drogą czy kondensatory nie zaczynają wyciekać? Z płyty dochodzą jakieś piski. Już kiedyś to słyszałem.

codix
04-03-2021, 11:57
no w sumie to stałe napiecie wzieli sobie z termostatu na brązowy więc jest teoretycznie dobrze podłaczony ,neutral też i czarny do open czyli dobrze .
Fajny ten sterczący fazowy no i juz nie czepiajmy sie mostka na neutralnym z szarego przewodu :)

codix
04-03-2021, 11:59
Swoją drogą czy kondensatory nie zaczynają wyciekać? Z płyty dochodzą jakieś piski. Już kiedyś to słyszałem.

Piski z płyty są ok :)

codix
04-03-2021, 12:00
U mnie wygląda to tak
453698

Też masz afriso ?? bo tez odwrotnie podłączone kolory chyba że masz inny zawór .Jesli afriso to jakie jest jego położenie spoczynkowe na c.o czy cwu

bocian_koh
04-03-2021, 12:02
no w sumie to stałe napiecie wzieli sobie z termostatu na brązowy więc jest teoretycznie dobrze podłaczony ,neutral też i czarny do open czyli dobrze .
Fajny ten sterczący fazowy no i juz nie czepiajmy sie mostka na neutralnym z szarego przewodu :)

Fachowcy od siedmiu boleści.

Czy macie kogoś zaufanego z Panasonica, żeby przyjechał i zrobił u mnie z tym porządek, a za usługę obciążył mojego instalatora?

Ciekawe czy przez te podłączenie kondensatory nie dostają po dupie.

Sam nie zamierzam nic przełączać - pompa jest na gwarancji.

codix
04-03-2021, 12:03
Nie, ten zawór afriso jest jakiś dziwny, gdzieś czytałem/widziałem (nie mogę teraz znaleźć źródła) że on musi mieć napięcie z innego miejsca bo nie będzie działał poprawnie.

Niech Kolega wymusi grzanie CWU i zobaczy w którą stronę się zawór otwiera i leci ciepła woda, to będzie miał pewność czy ma dobrze podłączony. :)

Lecieć to leci mu dobrze bo grzeje cwu jak ma grzać cwu tylko nie wiadomo w jakiej pozycji zostaje po grzaniu cwu powinien się przełączyć zawsze na c.o nawet mimo że jest tryb tylko cwu

plusfoto
04-03-2021, 12:24
453697

Przesyłam czytelniejsze zdjęcie.
Gdzie on Ci ten brązowy podłaczył? pod elkę terostatu? U mnie spoczynek to CO

bocian_koh
04-03-2021, 12:26
Gdzie on Ci ten brązowy podłaczył? pod elkę terostatu? U mnie spoczynek to CO

Tak. Zastanawiam się teraz czy od tego nie zaczynają puchnąć kondensatory.

U mnie spoczynek to CWU i w tym problem.

plusfoto
04-03-2021, 12:49
Na L termostatu powinno być stale napięcie. A na brązowym powinno być napięcie tylko gdy zacznie grzać CWU. W tej chwili prawdopodobnie na spoczynku lub przy CO masz napięcie zarówno na czarnym jak i na brązowym. Ale to trzeba sprawdzić.

chcialbympompe
04-03-2021, 12:58
Tak. Zastanawiam się teraz czy od tego nie zaczynają puchnąć kondensatory.

U mnie spoczynek to CWU i w tym problem.

To nie ma raczej związku. Kondensatory są na płycie głównej na niskim napięciu. Sterowanie zaworem jest pewnie przez przekaźnik.

bocian_koh
04-03-2021, 12:58
Na L termostatu powinno być stale napięcie. A na brązowym powinno być napięcie tylko gdy zacznie grzać CWU. W tej chwili prawdopodobnie na spoczynku lub przy CO masz napięcie zarówno na czarnym jak i na brązowym. Ale to trzeba sprawdzić.

I pewnie od tego ciekną kondensatory.

Przed chwilą dogadałem się z kobietą z infolinii Panasonic. Dostałem kontakt do innego instalatora. Przyjedzie i zrobi porządek. Zajrzy tu na forum. Jak coś więcej będę wiedział to dam znać.

Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za pomoc.

Miłego dnia.

codix
04-03-2021, 13:03
I pewnie od tego ciekną kondensatory.

Przed chwilą dogadałem się z kobietą z infolinii Panasonic. Dostałem kontakt do innego instalatora. Przyjedzie i zrobi porządek. Zajrzy tu na forum. Jak coś więcej będę wiedział to dam znać.

Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za pomoc.

Miłego dnia.

Jak Ci te kondensatory puchną czy ciekną ? które ? jak to wygląda

bocian_koh
04-03-2021, 13:07
Jak Ci te kondensatory puchną czy ciekną ? które ? jak to wygląda

Ciekną.
453702

chcialbympompe
04-03-2021, 13:12
Ciekną.
453702

Daj jakieś zdjęcie z bliska bo nic tutaj niepokojącego nie widać.

bocian_koh
04-03-2021, 13:27
Daj jakieś zdjęcie z bliska bo nic tutaj niepokojącego nie widać.

453704
453705
453706
453707

codix
04-03-2021, 13:38
no to faktycznie wezwij jakiegoś kumatego bo ta rurka z czynnikiem to niezłe przewężenie ma zagnieciona nieżle,ten kondensator obok dużego jak i ten duży jest na wysokim napięciu,masz jednofazówkę to tylko przyjrzyj się połączeniom przewodów ,mogli przy podłączeniu pomylić przewody ale to by te dwa spuchły aż by górę wypchało ale widać że niby są ok ale dlaczego ciekną to niewiem .No ale lipa jakaś.Ale piszczenie płyty jest ok.

bocian_koh
04-03-2021, 13:46
no to faktycznie wezwij jakiegoś kumatego bo ta rurka z czynnikiem to niezłe przewężenie ma zagnieciona nieżle,ten kondensator obok dużego jak i ten duży jest na wysokim napięciu,masz jednofazówkę to tylko przyjrzyj się połączeniom przewodów ,mogli przy podłączeniu pomylić przewody ale to by te dwa spuchły aż by górę wypchało ale widać że niby są ok ale dlaczego ciekną to niewiem .No ale lipa jakaś.Ale piszczenie płyty jest ok.

Bardziej chodziło mi o to, którędy oni puścili przewód od jednostki zewnętrznej. Nie zgodnie z instrukcją i w dodatku przez otwór bez przepustu gumowego chroniącego przed przetarciem. Przeszkadza on także przy czyszczeniu filtra.

Spójrz jeszcze jak przykręcili przewód ochronny...

plusfoto
04-03-2021, 13:47
Sprawdż czy masz napięcie na postoju na czarnym i na lewym tam gdzie ja mam brązowy.

codix
04-03-2021, 13:48
Bardziej chodziło mi o to, którędy oni puścili przewód od jednostki zewnętrznej. Nie zgodnie z instrukcją i w dodatku przez otwór bez przepustu gumowego chroniącego przed przetarciem. Przeszkadza on także przy czyszczeniu filtra.

To to kij zobacz na cieńka rurkę od czynnika jak otulina się zaczyna albo na zdjęciu tak to wygląda albo jest załamana

1igor1
04-03-2021, 13:50
W sumie tak mam go zainstalowanego.

453693
453694

Pamiętam jednak, że przy montażu mieli zagwozdkę z podłączeniem tego zaworu i odwracali przewody.

Myślicie, że tam jest pies pogrzebany?

Wieczorem zajrzę do środka i zrobię zdjęcie.

Kolego i inni, gdy temperatura zewnętrzna wyłącza grzanie CO a mamy ustawiony tryb CO i CWU, to zawór przełącza się na CWU, przynajmniej dla serii H i J, w każdej jednostce tak robi nawet w All in ONE, i tak działa sterowanie tym zaworem jak jest poprawnie podłączony, wiec szukacie problemu tam gdzie go nie ma
ale reszta instalacji to jest ładnie schrzaniona

chcialbympompe
04-03-2021, 13:53
453704
453705
453706
453707
Te kondensatory nie są czasem przyklejone do płytki klejem na gorąco?

codix
04-03-2021, 14:03
Kolego i inni, gdy temperatura zewnętrzna wyłącza grzanie CO a may ustawiony tryb CO i CWU, to zawór przełącza się na CWU, przynajmniej dla serii H i J, w każdej jednostce tak robi nawet w All in ONE, i tak działa sterowanie tym zaworem jak jest poprawnie podłączony, wiec szukacie problemu tam gdzie go nie ma
ale reszta instalacji to jest ładnie schrzaniona

Aż dzisiaj sprawdzę to bo byłby to jedyny chyba wyjątek gdzie zawór przestawia się na cwu bez potrzeby jej grzania.

codix
04-03-2021, 14:09
Te kondensatory nie są czasem przyklejone do płytki klejem na gorąco?

To chyba będzie to bo sprawdziłem u siebie seria H i dokładnie na tych samych kondensatorach od tych samych stron jest to samo moze u mnie jakieś 20% mniej ale wyglada to na jakis klej

bocian_koh
04-03-2021, 14:48
Aż dzisiaj sprawdzę to bo byłby to jedyny chyba wyjątek gdzie zawór przestawia się na cwu bez potrzeby jej grzania.

Nie wiem czy Ci się to dzisiaj uda. Słońce zachodzi temperatura spada. Mam nadzieję, że dasz znać o wynikach próby.

bocian_koh
04-03-2021, 14:49
To chyba będzie to bo sprawdziłem u siebie seria H i dokładnie na tych samych kondensatorach od tych samych stron jest to samo moze u mnie jakieś 20% mniej ale wyglada to na jakis klej

Z tym klejem to mnie uspokoiłeś.

plusfoto
04-03-2021, 14:50
Kolego i inni, gdy temperatura zewnętrzna wyłącza grzanie CO a mamy ustawiony tryb CO i CWU, to zawór przełącza się na CWU, przynajmniej dla serii H i J, w każdej jednostce tak robi nawet w All in ONE, i tak działa sterowanie tym zaworem jak jest poprawnie podłączony, wiec szukacie problemu tam gdzie go nie ma
ale reszta instalacji to jest ładnie schrzaniona

Być może u Ciebie. U mnie zawór na CWU (zasobnik) przełącza się wyłącznie w momencie jej grzania. W każdym innym momencie jest ustawiony na CO. Wszystko zależy jak podłączył hydraulikę.U niego w stanie spoczynku zasilani powinno być podane wyłącznie na jeden przewód..

codix
04-03-2021, 14:53
Nie wiem czy Ci się to dzisiaj uda. Słońce zachodzi temperatura spada. Mam nadzieję, że dasz znać o wynikach próby.
A to nie problem wychodzę na taras owijam czujnik ciepłą szmatką i robi się na zewnątrz plus 40 zaraz ide to dam znać

1igor1
04-03-2021, 15:11
Być może u Ciebie. U mnie zawór na CWU (zasobnik) przełącza się wyłącznie w momencie jej grzania. W każdym innym momencie jest ustawiony na CO. Wszystko zależy jak podłączył hydraulikę.U niego w stanie spoczynku zasilani powinno być podane wyłącznie na jeden przewód..

U mnie i nie tylko, we wszystkich pompach serii H i J które mam tak się dzieje, i nie jest to kwestia podłączenia, bo inaczej nie zagrzałbyś CWU.
Jak popatrzysz w status pompy to gdy temperatura zewn wyłączyła grzanie to pozycja zawrou 3d jest opisana jako zbiornik, a nie pomieszczenie

codix
04-03-2021, 15:13
Potwierdzam.Tylko chyba w tym przypadku bo u mnie zawsze zawór jest na c.o ale w tym przypadku w ustawieniach co+cwu i przy ogrzaniu czujnika że pompa się wyłączyła od temp.zewnętrznej zawór faktycznie ustawił się w pozycji cwu ,po wyłaczeniu pompy guzikiem spowrotem przeleciał na c.o

1igor1
04-03-2021, 15:19
Potwierdzam.Tylko chyba w tym przypadku bo u mnie zawsze zawór jest na c.o ale w tym przypadku w ustawieniach co+cwu i przy ogrzaniu czujnika że pompa się wyłączyła od temp.zewnętrznej zawór faktycznie ustawił się w pozycji cwu ,po wyłaczeniu pompy guzikiem spowrotem przeleciał na c.o

już chyba ze 5 postów napisałem że tak jest :)

codix
04-03-2021, 15:26
już chyba ze 5 postów napisałem że tak jest :)

no to wyjdzie że zawór ok :) kondensatory ok :) lekka kosmetyka przewodów i serwis nie potrzebny,tylko trochę dziwne podłączenie afriso ale też chyba kiedyś cos czytałem o tych zaworach ,ktos pisał że są dziwne.
No i kolega bocian nie pisze czy jest te załamanie na rurce czy nie

bocian_koh
04-03-2021, 15:31
Potwierdzam.Tylko chyba w tym przypadku bo u mnie zawsze zawór jest na c.o ale w tym przypadku w ustawieniach co+cwu i przy ogrzaniu czujnika że pompa się wyłączyła od temp.zewnętrznej zawór faktycznie ustawił się w pozycji cwu ,po wyłaczeniu pompy guzikiem spowrotem przeleciał na c.o

Dziękuje, że to sprawdziłeś.

1igor1, Tobie również dziękuję.

bocian_koh
04-03-2021, 15:33
no to wyjdzie że zawór ok :) kondensatory ok :) lekka kosmetyka przewodów i serwis nie potrzebny,tylko trochę dziwne podłączenie afriso ale też chyba kiedyś cos czytałem o tych zaworach ,ktos pisał że są dziwne.
No i kolega bocian nie pisze czy jest te załamanie na rurce czy nie

Czyli zostaje lekka kosmetyka przewodów. Sam bym to zrobił, ale ze względu na gwarancję nie dotykam.

Jeszcze raz wszystkim dziękuje.

codix
04-03-2021, 15:44
Czyli zostaje lekka kosmetyka przewodów. Sam bym to zrobił, ale ze względu na gwarancję nie dotykam.

Jeszcze raz wszystkim dziękuje.

Ale to nie zmienia faktu ze dziwne te Twoje grzanie cwu e tym przypadku po drugim przelaczeniu na grzanie cwu moze wogole nie startuje Ci sprezarka bo nie mozliwe jest zeby jesli grzala cwu do 47st przelaczajac sie na c.o nie zaliczyla stopu sprezarki

bocian_koh
04-03-2021, 16:15
Ale to nie zmienia faktu ze dziwne te Twoje grzanie cwu e tym przypadku po drugim przelaczeniu na grzanie cwu moze wogole nie startuje Ci sprezarka bo nie mozliwe jest zeby jesli grzala cwu do 47st przelaczajac sie na c.o nie zaliczyla stopu sprezarki

Nie rozumiem, co masz na myśli?

Dodam tylko, że wyłączyłem PC za pomocą AQUAREA Smart Cloud. Najpierw CWU, później CO (pracowała w trybie CO). Następnie uruchomiłem ją w trybie samego CWU. Zagrzała i kończąc przełączyła zawór 3-drogowy na CO. Czyli tak jak napisaliście.

Po kilku minutach dołożyłem jej grzanie CO.
453715

codix
04-03-2021, 16:33
pisałeś za pierwszym razem że pompa grzała cwu i jak temp.zewn spadła to nie dokończyła grzania cwu tylko przełaczyła się na c.o zaliczajac stop sprezarki ,po czym pochodziła cos tam na c.o i przełaczyła sie znowu na grzanie cwu dokończyła i przełaczyła sie na c.o nie zaliczając juz stopu spreżarki,a to nie mozliwe przy przejsciu z grzania cwu na c.o chyba że nie grzała tej wody wogóle za tym drugim razem albo temp zasilania nie była wyższa (przy przełaczaniu ) niż twoja temp ustawiona na c.o czyli nic by nie zagrzała bo jak by leciała z temp.zasilania na ok.48st to musiała by zaliczyć stop

bocian_koh
04-03-2021, 16:43
pisałeś za pierwszym razem że pompa grzała cwu i jak temp.zewn spadła to nie dokończyła grzania cwu tylko przełaczyła się na c.o zaliczajac stop sprezarki ,po czym pochodziła cos tam na c.o i przełaczyła sie znowu na grzanie cwu dokończyła i przełaczyła sie na c.o nie zaliczając juz stopu spreżarki,a to nie mozliwe przy przejsciu z grzania cwu na c.o chyba że nie grzała tej wody wogóle za tym drugim razem albo temp zasilania nie była wyższa (przy przełaczaniu ) niż twoja temp ustawiona na c.o czyli nic by nie zagrzała bo jak by leciała z temp.zasilania na ok.48st to musiała by zaliczyć stop

Napisałem: "Wtedy spada temperatura na zewnątrz, bo zaszło słońce i PC przełącza się na 30min na CO nie kończąc grzania CWU. Sprężarka zalicza stop. Po tym czasie wraca aby dokończyć grzanie CWU. Następnie przełącza się do dalszej pracy nad CO. Już bez stopu sprężarki."

A powinno być: Wtedy spada temperatura na zewnątrz, bo zaszło słońce i PC przełącza się na 30min na CO nie kończąc grzania CWU. Sprężarka zalicza stop. Po tym czasie wraca aby dokończyć grzanie CWU. Już bez stopu sprężarki. Następnie przełącza się do dalszej pracy nad CO.

Masz rację. To dokładnie widać na wykresie i to dokładnie miałem na myśli.

bocian_koh
04-03-2021, 21:18
No i kolega bocian nie pisze czy jest te załamanie na rurce czy nie

Przeoczyłem to. Nie ma załamania.

-voymar-
04-03-2021, 21:59
Zawór CWU, po wyłączeniu pompy przez temperaturę zewnętrzną zostaje zawsze w pozycji na CWU, gdy mamy tryb pracy CO i CWU

U mnie zawsze jest w pozycji CO . Jak PC ma stop.lub nawet jak jest ustawione tylko CWU to zawsze jest na CO. otwiera go dopiero potrzeba grzania CWU.
PS. jeszcze nie doświadczyłem wyłączenia CO przez czujnik zew. to nie wiem jak jest.

1igor1
05-03-2021, 08:46
U mnie zawsze jest w pozycji CO . Jak PC ma stop.lub nawet jak jest ustawione tylko CWU to zawsze jest na CO. otwiera go dopiero potrzeba grzania CWU.
PS. jeszcze nie doświadczyłem wyłączenia CO przez czujnik zew. to nie wiem jak jest.

ustaw grzanie CO i CWU, weź ciepłą mokrą szmatę, okryj czujnik temp zewnętrznej tak aby temperatura była powyżej ustawionej wyłączenia CO, i zobaczysz jak zawór 3D przełączy ci sie na CWU

plusfoto
05-03-2021, 09:20
ustaw grzanie CO i CWU, weź ciepłą mokrą szmatę, okryj czujnik temp zewnętrznej tak aby temperatura była powyżej ustawionej wyłączenia CO, i zobaczysz jak zawór 3D przełączy ci sie na CWU


Ale w jakim celu takie kombinacje bo nie rozumiem? Po co mam ustawiać CO + CWU kiedy grzanie jest całkowicie zbędne? To lepiej już ustawić ją na AUTO i puścić ją samopas nawet razem z chłodzeniem.

chcialbympompe
05-03-2021, 09:26
Czy ktoś wie jakie są zakresy modulacji mocy t-cap 9 i 12kW? Wg OZC do nowo projektowanego budynku dobrano mi PC 12kW. Ale budynek ma OZC na max. 10,5kW przy -16 więc obawiam się, że 12-a będzie przewymiarowana przez 90% swojego czasu pracy. Tym bardziej, że to w ciepłym rejonie kraju.
Więc czy "zapobiegawczy" dobór 12kW nie spowoduje, że nie będzie ona mogła zejść dostatecznie nisko z modulacją w ciepłe dni?

Andrzej5101
05-03-2021, 09:45
Więc czy "zapobiegawczy" dobór 12kW nie spowoduje, że nie będzie ona mogła zejść dostatecznie nisko z modulacją w ciepłe dni?
Pompa 9kW / T-CAP to ograniczona programowo pompa 12 kW/TCap
1/ wyposażenie i osprzęt jest identyczny,
2/ 9 kW/TCap /1f i 12 kW/TCap /1f - maja grzałki 6 kW,
3/ 9 kW/TCap /3f i 12 kW/TCap /3f - maja grzałki 9 kW,

Pompa 12 kW ma możliwość ;
- wytworzyć więcej mocy,
- modulować będą identycznie przy temp> 0 C

chcialbympompe
05-03-2021, 10:38
Jeżeli to co piszesz jest 100% pewne to trochę może dziwić różnica w cenie prawie 3kzł. Za grzałkę 3kW to sporo :)

EDIT:
Zaraz! Dla t-cap różnica to aż 4,5kzł!!!

plusfoto
05-03-2021, 10:47
Pompa 9kW / T-CAP to ograniczona programowo pompa 12 kW/TCap
1/ wyposażenie i osprzęt jest identyczny,
2/ 9 kW/TCap /1f i 12 kW/TCap /1f - maja grzałki 6 kW,
3/ 9 kW/TCap /3f i 12 kW/TCap /3f - maja grzałki 9 kW,

Pompa 12 kW ma możliwość ;
- wytworzyć więcej mocy,
- modulować będą identycznie przy temp> 0 C


9 3 fazy ma 3kW - 9 mogą Ci założyć na specjalne życzenie.

MiG25
05-03-2021, 10:48
Potwierdzam , mam 12kW T-CAP i moduluje się identycznie jak 9kW T-CAP ,czyli moc pobierana w zależności od temp zewnętrznej ok 500W (wg podlicznika).
Nie jest to dziwne , skoro obie mają identyczną m.n sprężarkę , i obie się modulują na min 19Hz.

To nie jest tylko tu w przypadku T-CAP 9 i 12kW , ale i zwykłych modeli np 3kW i 5kW , 7kW i 9kW , a czasami ( jak w przypadku monobloków serii J ) pompy 5kW ,7kW i 9kW mają identyczne bebechy ( przez co ta 5kW naprawdę słabo się moduluje , nie mogąc zjechać nawet o połowę swojej mocy).

chcialbympompe
05-03-2021, 10:58
Dziwne, że też jeszcze nikt nie robi "chip tuningu" tych pomp :o
Za to Panasonic widać doi klientów na pompy większej mocy bez skrupułów :P

MiG25
05-03-2021, 11:12
Myślę ,że nie tylko Panasonic tak robi, a każdy producent.
W każdej branży przecież jest to spotykane, procesory z poblokowanymi mnożnikami , te same pojemności silników z różnymi mocami , sterowniki z różnymi funkcjonalnościami ,i każda funkcjonalność to pin do wbicia za odpowiednią kasę, i funkcja odblokowana...

A co do chiptuningu , to myślę ,że tu popyt na to jednak jest mały , bo nikt nie kupi "za małej " pompy , po to ,żeby ją za rok chipować :)

-voymar-
05-03-2021, 13:57
ustaw grzanie CO i CWU, weź ciepłą mokrą szmatę, okryj czujnik temp zewnętrznej tak aby temperatura była powyżej ustawionej wyłączenia CO, i zobaczysz jak zawór 3D przełączy ci sie na CWU

Dzięki za podpowiedź. Ja poczekam do ciepłych dni i zobaczę jak to jest. Na Ra

-voymar-
05-03-2021, 14:02
Pompa 9kW / T-CAP to ograniczona programowo pompa 12 kW/TCap
1/ wyposażenie i osprzęt jest identyczny,
2/ 9 kW/TCap /1f i 12 kW/TCap /1f - maja grzałki 6 kW,
3/ 9 kW/TCap /3f i 12 kW/TCap /3f - maja grzałki 9 kW,

Pompa 12 kW ma możliwość ;
- wytworzyć więcej mocy,
- modulować będą identycznie przy temp> 0 C

- T -Cap 9kW 1F ma grzałkę 3kW co do innych to nie wiem.
- Moc 9kW 1 F da spokojnie 12kW a u mnie przy -17* pracowała w przedziale 10,5--11,2kW

chcialbympompe
05-03-2021, 15:02
Masz ciepłomierz?

Krychacz
05-03-2021, 15:32
Potwierdzam , mam 12kW T-CAP i moduluje się identycznie jak 9kW T-CAP ,czyli moc pobierana w zależności od temp zewnętrznej ok 500W (wg podlicznika).
Nie jest to dziwne , skoro obie mają identyczną m.n sprężarkę , i obie się modulują na min 19Hz.

To nie jest tylko tu w przypadku T-CAP 9 i 12kW , ale i zwykłych modeli np 3kW i 5kW , 7kW i 9kW , a czasami ( jak w przypadku monobloków serii J ) pompy 5kW ,7kW i 9kW mają identyczne bebechy ( przez co ta 5kW naprawdę słabo się moduluje , nie mogąc zjechać nawet o połowę swojej mocy).

5kW nie może zmodulować się do połowy mocy ?:) Moja się moduluje do 1.2 kW mocy.
Mi PH z Panasonica mowil ze 3 i 5 to ten sam gabaryt jest i tylko programowa rożnica.

chcialbympompe
05-03-2021, 15:35
Przeczytaj jeszcze raz. Kolega pisał o monobloku.

Krychacz
05-03-2021, 15:44
A rzeczywiście :) Sorry :)

Fanek
06-03-2021, 14:37
Panowie słyszeliście coś może o podwyżce pomp Panasonica od 1 kwietnia?
prawda czy nie?
jedna podwyżka była już teraz w styczniu i podobna kolejna się szykuje lada chwile :sick:

1igor1
07-03-2021, 07:01
Ale w jakim celu takie kombinacje bo nie rozumiem? Po co mam ustawiać CO + CWU kiedy grzanie jest całkowicie zbędne? To lepiej już ustawić ją na AUTO i puścić ją samopas nawet razem z chłodzeniem.

Bo np w ciągu ostatniego tygodnia kilka razy sie zdarzyło że w nocy było kolo 0 a w dzień powyżej 16 stopni, i pompa się sama wyłączała, a gdy tylko temperatura spadła poniżej 16st pompa znów sama się włączała, wieć nie rozumiem czemu miałbym ręcznie ją wyłączać skoro ustawiam sobie przy jakiej temperaturze ma wyłączyć CO

plusfoto
07-03-2021, 09:45
Więc ustaw ją na auto i będzie po problemie.

1igor1
07-03-2021, 18:57
ale tryb auto dotyczy chłodzenia i grzania, w samym trybie grzania nie masz auto

bobrow
07-03-2021, 21:18
Panowie słyszeliście coś może o podwyżce pomp Panasonica od 1 kwietnia?
prawda czy nie?
jedna podwyżka była już teraz w styczniu i podobna kolejna się szykuje lada chwile :sick:

Ja tylko słyszałem o wzroście cen stali...mój kolega sprzedał ( wreszcie) swoje zbiory złomu z podwórka-podobno dostał powyżej 1PLN/kg , a było po 0,6 PLN...Jeśli to się odnosi do cen innych metali oraz do obecnych cen walut-to nawet byłby uzasadniony wzrost tych cen...
Pzdr

PS
Dziwnym trafem kiedy ja kupowałem swoją PC wczesną wiosna 2015 , mój instalator także informował mnie o planowanym wzroście cen Panasa...Hmm:sick:

bobrow
07-03-2021, 21:22
Jeszcze odnośnie spodziewanego wzrostu cen Panasów-to może warto pogadać o Daikinach , Mitsu czy innych znanych marek ?
A może u nich będzie akurat dobra cena ?
Przy każdych negocjacjach nieoceniona jest kontroferta...potrafi prawdziwe cuda zdziałać...

codix
08-03-2021, 07:30
Co roku na wiosnę beczą że podwyżki itp.
A dziwnym trafem sąsiad zakładał z 1,5 roku po mnie i zapłacił prawie tyle samo za 7kw tylko dostał Jkę ,"gratisowego" smarta ,+bufor którego ja nie mam .
Ale nie obawiajcie się podwyżek jest tu na forum kilku wyznawców że niedługo będziemy te pompy kupować po 5tys więc tylko czekać,czas gra na korzyść :lol2:

Krychacz
08-03-2021, 09:42
Co roku na wiosnę beczą że podwyżki itp.
A dziwnym trafem sąsiad zakładał z 1,5 roku po mnie i zapłacił prawie tyle samo za 7kw tylko dostał Jkę ,"gratisowego" smarta ,+bufor którego ja nie mam .
Ale nie obawiajcie się podwyżek jest tu na forum kilku wyznawców że niedługo będziemy te pompy kupować po 5tys więc tylko czekać,czas gra na korzyść :lol2:

Nie no 5 tyś to nie jest miom zdaniem realne. Ale jak widze oferty czasami za gen. J 5kW z samym freonem po 22 tysiące to już jest oszustwo :). Zreszta też taka kiedys dostalem jak wybieralem :)

Andrzej5101
08-03-2021, 10:00
Jeszcze odnośnie spodziewanego wzrostu cen Panasów
- to może warto pogadać o Daikinach , Mitsu czy innych znanych marek ?
A może u nich będzie akurat dobra cena ?
Przy każdych negocjacjach nieoceniona jest kontroferta...potrafi prawdziwe cuda zdziałać...
Wg; mnie, to nie Panasy drożeją, lecz złotówka bardzo slabnie

exetterenak
08-03-2021, 16:30
Przewodnik instalacyjny dla Aquarea
https://drive.google.com/file/d/1780H0UdTjR50a1LZyRHSNBAZve8B6BeD/view

plusfoto
08-03-2021, 17:24
Przewodnik instalacyjny dla Aquarea
https://drive.google.com/file/d/1780H0UdTjR50a1LZyRHSNBAZve8B6BeD/view
Przecież to do F i starszych

giman
08-03-2021, 19:23
Czy miewacie spadki ciśnienia w instalacji podłogówki?

Nie tak dawno miałem 1,4-1,5 bar a teraz jest 1,2-1,25.

Czy to norma czy oznacza jakiś problem:
- nieszczelność i dopływ powietrza
- nieszczelność i wyciek wody
- inne?

chcialbympompe
08-03-2021, 19:41
- nieszczelność i wyciek wody
To najprędzej.
Cyba, że instalacja świeżo uruchomiona i się jeszcze odpowietrza.

giman
08-03-2021, 21:56
Teraz wzrosło i jest 1,4 bar.
Chyba naturalne skoki a ja się nudzę. Oby.

1igor1
09-03-2021, 09:32
Teraz wzrosło i jest 1,4 bar.
Chyba naturalne skoki a ja się nudzę. Oby.

A może po prostu zmiana temperatury wody kotłowej, inne będzie ciśnienie gdy woda będzie miała 35st i inne będzie gdy będzie miała 20st :)

LeeOne
09-03-2021, 09:42
Czy miewacie spadki ciśnienia w instalacji podłogówki?

Nie tak dawno miałem 1,4-1,5 bar a teraz jest 1,2-1,25.

Czy to norma czy oznacza jakiś problem:
- nieszczelność i dopływ powietrza
- nieszczelność i wyciek wody
- inne?

Kiedy czyściłeś filtr w pompie? Jak dawno tego nie robiłeś radze zajrzeć.
U mnie to pomaga zwłaszcza, że nowa instalacja i wypłukuje caly syf. Czyściłem już x2 od grudnia gdy tylko cisnienie spada jak obiegowka kreci na maxa przy deice.

pawko_
09-03-2021, 12:26
Podpowiedzcie, mam Panasonica Aquarea serie J. Jest możliwość ustawienia 3 poziomów pracy cichej pompy. Nie ukrywam, że przeszkadza mi dźwięk działającej sprężarki. Czy ustawiając pompę w pracy cichej zmniejszam sprawność pompy i jednocześnie zużyje więcej prądu ? Czy nie ma to znaczenia ?

1igor1
09-03-2021, 14:09
W trybie cichym ograniczasz moc pompy, także spada też zużycie, ale może nie dogrzać domu

giman
09-03-2021, 14:09
A może po prostu zmiana temperatury wody kotłowej, inne będzie ciśnienie gdy woda będzie miała 35st i inne będzie gdy będzie miała 20st :)
U mnie maksymalne róznice to 5-7 stopni (przez większość sezonu woda kotłowa ma 29-32 st.C)
Przy tej zmianie ciśnienia to pewnie było 1 albo 2 stopnie.


Kiedy czyściłeś filtr w pompie? Jak dawno tego nie robiłeś radze zajrzeć.
U mnie to pomaga zwłaszcza, że nowa instalacja i wypłukuje caly syf. Czyściłem już x2 od grudnia gdy tylko cisnienie spada jak obiegowka kreci na maxa przy deice.
Filtry czyścił instalator przy corocznym przeglądzie czyli jakoś w sierpniu.

1igor1
09-03-2021, 14:27
a zawsze sprawdzasz ciśnienie na wyłączonej pompie?

pawelszo
09-03-2021, 19:33
Podpowiedzcie, mam Panasonica Aquarea serie J. Jest możliwość ustawienia 3 poziomów pracy cichej pompy. Nie ukrywam, że przeszkadza mi dźwięk działającej sprężarki. Czy ustawiając pompę w pracy cichej zmniejszam sprawność pompy i jednocześnie zużyje więcej prądu ? Czy nie ma to znaczenia ?
Mniejsza moc, rośnie sprawność (COP), prądu mniej ale może nie dogrzać - to moje obserwacje, w sumie jak pompa jest ustabilizowana (chata nagrzana) i tak chodzi nisko, modulując , ale ja nie grzeję 24h, ale jak potrzebuję (kominek, słońce etc)

LeeOne
09-03-2021, 20:04
Chyba bardziej opłaca sie grzać 24/7
453868

codix
09-03-2021, 20:36
Chyba bardziej opłaca sie grzać 24/7
453868
Chyba się mocno zdziwisz jak kiedyś założysz ciepłomierz :)
Ze sterownika pompy to moge Ci takie pokazać po 7 a dzienne to po 17 :)

giman
09-03-2021, 21:11
a zawsze sprawdzasz ciśnienie na wyłączonej pompie?
Różnie, nie zwracałem na to uwagi. Dzięki.
Fakt, warunki nie były zgodne.

Arturo1972
09-03-2021, 21:27
Chyba bardziej opłaca sie grzać 24/7
453868
Zależy jak leży i u kogo ;)
W moim przypadku tak minimalnie większy COP w żaden sposób nie zrekompensuje kosztu 1kWh w tanim prądzie :)

-voymar-
09-03-2021, 23:53
Zależy jak leży i u kogo ;)
W moim przypadku tak minimalnie większy COP w żaden sposób nie zrekompensuje kosztu 1kWh w tanim prądzie :)

To jak w końcu grzejesz?
Wcześniej pisałeś kiedy PC chce teraz o rekompensacie taniego prądu?
NO TO w II tar-rozumię:D
Raz masz opłaty 400zeta
innym 1300zeta.
Raz idzie 1500kWh innym 3200kWh Naprawdę trzeba zdrowia do ciebie i twego świata.

Arturo1972
10-03-2021, 00:51
To jak w końcu grzejesz?
Wcześniej pisałeś kiedy PC chce teraz o rekompensacie taniego prądu?
NO TO w II tar-rozumię:D
Raz masz opłaty 400zeta
innym 1300zeta.
Raz idzie 1500kWh innym 3200kWh Naprawdę trzeba zdrowia do ciebie i twego świata.
Jednakowo od momentu przejścia na G12W w 2014r :D
Wystarczy czytać dokładnie i każdy zrozumie.
1600kWh na c.o+1500kWh na cwu=3100kWh średnio od 8 lat.
1600kWh(c.o)*0,33zl/kWh=528zl 1500kWh(cwu)*0,33zl/kWh=495zl
528zl+495zl=1023zl
Jest to średnia roczna z 7 lat.
Pasuje ? :D

Niedawno przekroczyłem 26000kWh ogólnego zużycia na c.o i cwu od marca 2013.

LeeOne
10-03-2021, 07:11
Chyba się mocno zdziwisz jak kiedyś założysz ciepłomierz :)
Ze sterownika pompy to moge Ci takie pokazać po 7 a dzienne to po 17 :)
PC chyba ma wbudowany ciepłomierz skoro oblicza cop, po co zakładać kolejne urządzenie?

MiG25
10-03-2021, 07:30
Żeby sprawdzić jak Cię wbudowany ciepłomierz oszukuje.
A oszukuje na pewno , tylko w zależności od warunków raz mniej , raz więcej.

codix
10-03-2021, 08:19
PC chyba ma wbudowany ciepłomierz skoro oblicza cop, po co zakładać kolejne urządzenie?

Ad.1Panasonik nie ma wbudowanego ciepłomierza.
Ad.2 termometry na zasilaniu i powrocie mają bardzo dużą rozdzielczość
Ad.3 Nie zlicza poboru elektroniki ,pompek ,wentylatora itp.
Ad.4 Rozdzielczość wskazań czy to produkcji energi czy poboru jest co 0,2kw
Ad.5 Do scop nie liczy jakiego kolwiek poboru pompek,elektroniki ,grzałki karteru,tacy ociekowej itp.podczas stopu(podczas działania równieź) spreżarki
Ad.6 Dolicza energię zabraną z układu podczas defrostu do energi wyprodukowanej zamiast ją odejmować
Ad.7 w jednostkach jednowentylatorowych potrafi oszukiwać z poborem pradu nawet o 100% im na mniejszych obrotach chodzi tym więcej oszukuje np.podczas pracy na 19hz pompa 7kw ma minimalny pobór w okolicach 0,45kw a pompa pokazuje 0,2kw

To wszystko i jeszcze więcej powoduje że wskazania z pompy można sobie włożyć w .......

plusfoto
10-03-2021, 12:16
Żeby sprawdzić jak Cię wbudowany ciepłomierz oszukuje.
A oszukuje na pewno , tylko w zależności od warunków raz mniej , raz więcej.
Ciepłomierz jest raczej OK. Natomiast problemem przy obliczaniu COP jest licznik energii pobranej.

codix
10-03-2021, 13:23
Ciepłomierz jest raczej OK. Natomiast problemem przy obliczaniu COP jest licznik energii pobranej.

Ciepłomierz nie jest ok bo go tam niema jest tylko przepływomierz ultradżwiękowy przy obliczaniu energi wyprodukowanej problemem jest niedokładność termometrów i wyliczona na ich podstawie delta oraz nieodejmowanie a dodawanie energi podczas defrostu

plusfoto
10-03-2021, 14:37
Wytwarzanie energii w trakcie defrostu u mnie = 0 a termometry pokazują z dokładnością 0,25 stopnia a na postoju pokazują identyczną więc chyba nie jest tak źle. Ostatnimi czasy nawet licznik energii pobranej jakby się mniej mylił. Faktyczne za luty 581 kWh a z aplikacji 557 natomiast ze sterownika 569.

codix
10-03-2021, 15:10
Wytwarzanie energii w trakcie defrostu u mnie = 0 a termometry pokazują z dokładnością 0,25 stopnia więc chyba nie jest tak źle.

U mnie zawsze po defroście na słupku jest 0,2-0,4 kwh(zależy ja się ułoży) więcej niż przed defrostem mówię tu o momencie od stopu do nastepnego stopu sprężarki.
Jak u Ciebie pokazuje 0 to juz jest żle bo powinna odjąć od produkcji iles tam kwh bo przecież zabrała z systemu ciepło .
Domniemam że grzałki masz wyłączone albo sie nie załaczają bo wtedy tez nie powinno być =0.
Co do dokładności termometrów to tu nie jest do końca potwierdzone czy wskazania w smarcie co 0,25 st nie sa wynikiem jakis programowych zabiegów ale pomijając juz to .
to jeszcze trzeba mieć teoretycznie smarta i dobrze wyskalować wskazania termometrów ,najlepiej wyjmujac je z uchwytów i do szklaneczki jak będziemy mieli szczescie to trafimy na dwa wskazujące tak samo albo dajace się korekta o 0,5st jakoś zrównać.
U mnie np.zasilanie przeskakuje o stopień niżej z 15 min wcześniej niż powrót no to jest nieżle czujnik Hex już inna bajka .
Przyjmując nawet te 0,25st to często delta może Ci się ułożyc tak że będzie prawie 0,5st różnicy od faktycznej delty a to np.przy przeplywie 20l/min da jakieś 0,7kwh różnicy .
Wszystko zależy jak się ułoży raz więcej raz mniej raz w jedną strone raz w drugą.

Generalnie jeśli ktoś ma naprawdę dobrze wyskalowane termometry to nie będzie tragedi we wskazaniach produkowanej ale nie można uogólniać że sa wyposażone w ciepłomierze i ich wskazania są ok bo u jednego bedą w miarę a kogoś innego sporo nie tak.

Przykładowo u mnie dane produkcji (poboru nie pisze bo to kosmiczne różnice pomiędzy pompa a realnymi wartościami) z tygodnia po prawidłowym skalowaniu czujników pompy na tyle ile się dało.
wskazania pompy vs. monitoringu(termometry wyskalowane z dokladnoscią do 0.01st odejmuje również defrosty)

Sroda pompa 9,8kwh ---monitoring 9,88 kwh
Czwartek pompa10,6---- 10,7
Piątek pompa 20,4-----19,8
Sob pompa 17,6---- 17,6
nied pompa 22,2----23,2
pon pompa22,4--- 21,3
wtor pompa32,0-----32,0
sr pompa14,8----14,0

jak widać tragedi nie ma

plusfoto
10-03-2021, 15:30
Uogólnianie tutaj nic nie da. Na pewno będzie inaczej przy 3-fazowej a inaczej przy 1-fazowej. U mnie przy 3-fazowej i niskiej temp. zasilania i powrotu z systemu nic nie zabiera bo nie ma skąd. Zupełnie inaczej będzie przy przy wysokich temp zasilania i powrotu a całkowity odjazd może być już przy jednofazowej.

codix
10-03-2021, 15:59
Uogólnianie tutaj nic nie da. Na pewno będzie inaczej przy 3-fazowej a inaczej przy 1-fazowej. U mnie przy 3-fazowej i niskiej temp. zasilania i powrotu z systemu nic nie zabiera bo nie ma skąd. Zupełnie inaczej będzie przy przy wysokich temp zasilania i powrotu a całkowity odjazd może być już przy jednofazowej.

To co za każdym razem masz defrost na spręzarce? a nie na wodzie?

plusfoto
10-03-2021, 16:20
Zgadza się. No chyba że trafi się przy CWU ale to góra raz czy dwa w miesiącu.

MiG25
10-03-2021, 16:32
No przy Mode 2 tylko moc pobierana idzie do 4kW ,generacja pewnie 0 , więc i COP 0. więc tego nie widzisz.

pawelszo
10-03-2021, 18:20
Zależy jak leży i u kogo ;)
W moim przypadku tak minimalnie większy COP w żaden sposób nie zrekompensuje kosztu 1kWh w tanim prądzie :)

Tani prąd działa w określonych godzinach, dobre do grzania CWU ale już nie CO
ps
Czyście filtry , ale niekoniecznie tylko z syfu ale bardziej z drobinek żelaza (tego zwykły filtr nie łapie0 , Panasonic dopiero od ca roku dodaje, chyba jako opcje, filtry łapiące toto-ot proste magnesy neodymowe (ja już sobie dodałem w filtrze takie w osłonce w PCV), no miałem już 2 awarie - pompa magnetyczna siadła, od czasu dodania neodymów jest luz

Arturo1972
10-03-2021, 19:31
Tani prąd działa w określonych godzinach, dobre do grzania CWU ale już nie CO

Dlatego napisałem "zależy jak leży i u kogo" ;)
Naturalnie, że grzanie taryfowe nie sprawdzi się przy:
-grzejnikach ściennych
-wylewce anhydrytowej
-cienkiej wylewce betonowej

Ja nie spełniam w/w warunków, co więcej mam pokaźną ilość materiału, który potrafi przetrzymać energię z tańszej taryfy na później i u mniej idealnie sprawdza się grzanie taryfowe :)

pawelszo
10-03-2021, 19:57
Dlatego napisałem "zależy jak leży i u kogo" ;)
Naturalnie, że grzanie taryfowe nie sprawdzi się przy:
-grzejnikach ściennych
-wylewce anhydrytowej
-cienkiej wylewce betonowej

Ja nie spełniam w/w warunków, co więcej mam pokaźną ilość materiału, który potrafi przetrzymać energię z tańszej taryfy na później i u mniej idealnie sprawdza się grzanie taryfowe :)

Super..a kiedy ma działać grzanie CWU (ca 30-90min) zależy od temp - ja grzeję 200l na 46stopni, styka na 2-3 osoby dziennie (prysznic), 52 stopnie to jedna wanna (1-2osoby , jak kto chce)
Bo tak lekko to bajki chyba

Arturo1972
10-03-2021, 20:31
Super..a kiedy ma działać grzanie CWU (ca 30-90min) zależy od temp - ja grzeję 200l na 46stopni, styka na 2-3 osoby dziennie (prysznic), 52 stopnie to jedna wanna (1-2osoby , jak kto chce)
Bo tak lekko to bajki chyba
To trzeba było jeszcze mniejszy zasobnik sobie zapodać ;)
Ja mam 300l grzane w priorytecie w tanich godzinach.
I nie zajmuje to 90 minut tylko w południe max. 45minut, wieczorem ok.1h
I też kąpiemy się tylko w wannie.

chcialbympompe
10-03-2021, 21:08
To trzeba było jeszcze mniejszy zasobnik sobie zapodać ;)
Ja mam 300l grzane w priorytecie w tanich godzinach.
I nie zajmuje to 90 minut tylko w południe max. 45minut, wieczorem ok.1h
I też kąpiemy się tylko w wannie.

To podaj proszę jakie masz zużycie wody (m3) miesięcznie.
U mnie zasobnik 300l musi się grzać kilka razy dziennie. Ale wody idzie bardzo dużo.

Arturo1972
10-03-2021, 21:20
To podaj proszę jakie masz zużycie wody (m3) miesięcznie.
U mnie zasobnik 300l musi się grzać kilka razy dziennie. Ale wody idzie bardzo dużo.
Nie odpowiem Ci dokładnie bo tego nie wiem ;)
Kiedyś patrzyłem na licznik ale z zwu to było 11-12m3 miesięcznie.
Może ktoś obliczy ile z tego będzie cieplej wody przy zużyciu 120-130kWh miesięcznie.

-voymar-
10-03-2021, 21:25
Jednakowo od momentu przejścia na G12W w 2014r :D
Wystarczy czytać dokładnie i każdy zrozumie.
1600kWh na c.o+1500kWh na cwu=3100kWh średnio od 8 lat.
1600kWh(c.o)*0,33zl/kWh=528zl 1500kWh(cwu)*0,33zl/kWh=495zl
528zl+495zl=1023zl
Jest to średnia roczna z 7 lat.
Pasuje ? :D

Niedawno przekroczyłem 26000kWh ogólnego zużycia na c.o i cwu od marca 2013.

Kurde płacisz ponad 1000zeta??? To jakaś porażka Nie przywykłem do tak dużych opłat. Strzeże współczuję I to wszystko jeszcze liczysz po 0,33zł? To jeszcze stawki sporo zaniżone . Pewnie z 8 lat.
Hm ? 26000kWh? I za te kWh zaplaciłeś? Daj już spokój bo dla mnie to jakiś kosmos. .

-voymar-
10-03-2021, 21:31
Żeby sprawdzić jak Cię wbudowany ciepłomierz oszukuje.
A oszukuje na pewno , tylko w zależności od warunków raz mniej , raz więcej.

Zgoda mi przy dodatnich temp. max potrafiła zaniżyć 20,86% W mrozy i mniej więcej stałej na zewnątrz róznica była do 5kWh.( KILOWATÓW-- nie procent). To było już do przyjęcia

chcialbympompe
10-03-2021, 21:34
Nie odpowiem Ci dokładnie bo tego nie wiem ;)
Kiedyś patrzyłem na licznik ale z zwu to było 11-12m3 miesięcznie.
Może ktoś obliczy ile z tego będzie cieplej wody przy zużyciu 120-130kWh miesięcznie.

Płacisz za wodę to chyba wiesz ile m3 zużywasz? Masz faktury przecież.
Nie pytam ile ciepłej/zimniej tylko ogólnie.

-voymar-
10-03-2021, 21:45
Dlatego napisałem "zależy jak leży i u kogo" ;)
Naturalnie, że grzanie taryfowe nie sprawdzi się przy:
-grzejnikach ściennych
-wylewce anhydrytowej
-cienkiej wylewce betonowej

Ja nie spełniam w/w warunków, co więcej mam pokaźną ilość materiału, który potrafi przetrzymać energię z tańszej taryfy na później i u mniej idealnie sprawdza się grzanie taryfowe :)
A niech się sprawdza jak chcesz Masz plapy i tyle albo udajesz tu głupiego i jak ci ktoś przytaknie to radochy masz. Pojemności wylewki to możesz mieć i metr grubości .Ale jest jedno ale Możliwości PC w jednostce czasu .I tu pisz sobie co chcesz Jak jesteś kumaty to tłumaczyć dalej nie trzeba. A jak IDIOT to tłumaczenie nie da nic.

-voymar-
10-03-2021, 21:48
Super..a kiedy ma działać grzanie CWU (ca 30-90min) zależy od temp - ja grzeję 200l na 46stopni, styka na 2-3 osoby dziennie (prysznic), 52 stopnie to jedna wanna (1-2osoby , jak kto chce)
Bo tak lekko to bajki chyba
Szkoda dyskutować on jeszcze lepiej się nakręca jak mu zaprzeczasz. Coś chyba z głową nie halo.

-voymar-
10-03-2021, 21:52
Płacisz za wodę to chyba wiesz ile m3 zużywasz? Masz faktury przecież.
Nie pytam ile ciepłej/zimniej tylko ogólnie.

To za trudne. Tego na pałe nie wykuł . Zapytaj ile kWh na rok PC bierze to w mig dostaniesz odpowiedź.

-voymar-
10-03-2021, 21:55
Nie odpowiem Ci dokładnie bo tego nie wiem ;)
Kiedyś patrzyłem na licznik ale z zwu to było 11-12m3 miesięcznie.
Może ktoś obliczy ile z tego będzie cieplej wody przy zużyciu 120-130kWh miesięcznie.

kWh to za malo -jak już ważne jeszcze do jakiej temp -- Halo nie dasz rady taki Kozak.?

-voymar-
10-03-2021, 22:00
Dlatego napisałem "zależy jak leży i u kogo" ;)
Naturalnie, że grzanie taryfowe nie sprawdzi się przy:
-grzejnikach ściennych
-wylewce anhydrytowej
-cienkiej wylewce betonowej

Ja nie spełniam w/w warunków, co więcej mam pokaźną ilość materiału, który potrafi przetrzymać energię z tańszej taryfy na później i u mniej idealnie sprawdza się grzanie taryfowe :)

A u mnie najlepiej się sprawdza stała temp w domu i też nie chodzi nonstop ale też nie muszę wyłączac PC bo jest godz 6,00 i ruszyła droda A żeby było jeszcze ciekawiej nie płacę aż 1000zeta tylko 0zeta.

-voymar-
10-03-2021, 22:02
To trzeba było jeszcze mniejszy zasobnik sobie zapodać ;)
Ja mam 300l grzane w priorytecie w tanich godzinach.
I nie zajmuje to 90 minut tylko w południe max. 45minut, wieczorem ok.1h
I też kąpiemy się tylko w wannie.

Akurat w tym przypadku wielkość nie ma znaczenia . Liczy się zapotrzebowanie dobowe na CWU. W przeciwieństwie do innych spraw gdzie wielkość ma dużo wieksze znaczenie.

Arturo1972
10-03-2021, 23:36
Płacisz za wodę to chyba wiesz ile m3 zużywasz? Masz faktury przecież.
Nie pytam ile ciepłej/zimniej tylko ogólnie.
No mam faktury ale nie pamiętam zużycia ;)
Musiałem odtworzyć, na 2 osoby proszę :)
453915

Arturo1972
10-03-2021, 23:44
Hm ? 26000kWh? I za te kWh zaplaciłeś? Daj już spokój bo dla mnie to jakiś kosmos. .
Nie,te 26000kWh dostałem w gratisie od Tauron Gliwice :D
Fakturę niedawno przedstawiałem, i to z przełomu starszej ceny i już po podwyżkach.
Możesz sobie policzyć ;)
Specjalnie dla Ciebie jeszcze raz :D
453916

Uprzedzając Twoje pytanie, które zapewne by się pojawiło, licznik jest założony od momentu przejścia na G12W czyli od 2014r a podlicznik pompy od momentu założenia czyli od 2013r :D

LeeOne
11-03-2021, 05:35
Odczyt szacunkowy...

-voymar-
11-03-2021, 09:48
Nie,te 26000kWh dostałem w gratisie od Tauron Gliwice :D
Fakturę niedawno przedstawiałem, i to z przełomu starszej ceny i już po podwyżkach.
Możesz sobie policzyć ;)
Specjalnie dla Ciebie jeszcze raz :D
453916

Uprzedzając Twoje pytanie, które zapewne by się pojawiło, licznik jest założony od momentu przejścia na G12W czyli od 2014r a podlicznik pompy od momentu założenia czyli od 2013r :D

Że licznik od 8 lat to wiem. Co nie zmienia faktu że płacisz 1000 zeta. Dla mnie kosmos Ba zapłaciłeś za 26000kWh MASAKRA
PS. Najlepiej ci się odpisuje na posty jak jestem nieaktywny ha ha .Dobry sposób bo nie ma rekontry. Widziałem te wpisy ha ha wygasiłem się .
Ja sobie mam liczyć? i to twoje faktury? Po jaką cholerę mi to jest potrzebne? Przecież to twoje faktury za które ty płacisz. Co ci się w łepetynie pomieszało?
Fakt jest jeden i niepodważalny PŁACISZ I TO DOŚĆ WYSOKO Taka prawda.i tego nie zmienisz. A będziesz płacił jeszcze więcej RZAŁOSNE TO JEST..

LeeOne
11-03-2021, 10:24
Placi i to nie malo, a doliczyć trzeba jeszcze cenę tego drewna co koło pompy leży, które pewnie całą zimę przez komin puszcza.

plusfoto
11-03-2021, 10:47
Fakt jest jeden i niepodważalny PŁACISZ I TO DOŚĆ WYSOKO Taka prawda.i tego nie zmienisz. A będziesz płacił jeszcze więcej RZAŁOSNE TO JEST..
voymar już kiedyś Cię prosiłem abyś odpisał ile kosztowała ta inwestycja abyś mógł się chwalić że płacisz zero. Jakoś minęło bez echa albo mi umknęło.
Drugi fakt jest taki że czepiałeś się zawsze Artura i czepiasz oraz prowokujesz choć widzę że chłop na razie się trzyma i jest w miarę grzeczny.

-voymar-
11-03-2021, 11:27
Placi i to nie malo, a doliczyć trzeba jeszcze cenę tego drewna co koło pompy leży, które pewnie całą zimę przez komin puszcza.

Ha ha Tak ale ono TAK TYLKO SOBIE leży. Nudzi się chłopu to sobie drewno składuje. Co ciekawe PC z grzałkami uważa za druciarstwo, A gdy zapytałem go miesiąc temu że: Trzeba mieć awaryjne ogrzewanie na wypadek ( W ) To mi zdjęcie kominka wysłał. NO ALE ,--ALE ,ALE ALE PC zużywa 1500kWh/rok i drugie tyle CWU. Po za tym jak wrzucił fotki PC to pod pompą nie ma śladu po defrostach tylko zasypane obrzeża śniegiem co stanowi dowód iż PC nie pracuje od dłuższego czasu. Zapewne włącza ja gdy jest (+ ) temperatura, lub jak skończy mu się drewno.

-voymar-
11-03-2021, 11:37
voymar już kiedyś Cię prosiłem abyś odpisał ile kosztowała ta inwestycja abyś mógł się chwalić że płacisz zero. Jakoś minęło bez echa albo mi umknęło.
Drugi fakt jest taki że czepiałeś się zawsze Artura i czepiasz oraz prowokujesz choć widzę że chłop na razie się trzyma i jest w miarę grzeczny.

Bo w cuda nie wierzę .I głupotę jak mi wmawia że grzanie nonstop to nie ma komfortu. To pytam --Kiedy jest komfort? Skoro na idealnie dobranym parametrze w stosunku do strat nie ma komfortu _ według niego .
Koszty ile kosztowało ? Hm dla jednych cena na parę pokoleń dla innych parę wypłat.
Pisałem wiele razy no ale aby zaspokoić twą ciekawość to Proszę bardzo.
-koszt utrzymania domu/rok --był 6k
koszt PV 6,4k
koszt PC 16,2k Chyba resztę sobie dasz radę policzyć. No ale jak za trudne --TO WAL ŚMIAŁO przeliczę ci.
Powodzenia.

plusfoto
11-03-2021, 12:44
Bo w cuda nie wierzę .I głupotę jak mi wmawia że grzanie nonstop to nie ma komfortu. To pytam --Kiedy jest komfort? Skoro na idealnie dobranym parametrze w stosunku do strat nie ma komfortu _ według niego .
Koszty ile kosztowało ? Hm dla jednych cena na parę pokoleń dla innych parę wypłat.
Pisałem wiele razy no ale aby zaspokoić twą ciekawość to Proszę bardzo.
-koszt utrzymania domu/rok --był 6k
koszt PV 6,4k
koszt PC 16,2k Chyba resztę sobie dasz radę policzyć. No ale jak za trudne --TO WAL ŚMIAŁO przeliczę ci.
Powodzenia.


WOW. No to słuchaj będę w potrzebie mam nadzieję że dasz radę - pompa 12 kW może być wersja H - J nie koniecznie dam 20K. No i jakieś ~9 kW z paneli. Mam nadzieję że w 10K się zmieścisz.
P.S. Dobra nie będę sknerą jaszcze 5K dorzucę na waciki dla twojej żony ( dziewczyny) i masz zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem na czas roboty.

Arturo1972
11-03-2021, 14:26
Placi i to nie malo, a doliczyć trzeba jeszcze cenę tego drewna co koło pompy leży, które pewnie całą zimę przez komin puszcza.
Te drewienko to jako inwestycja, zostało kupione kilka lat temu i to znacznie drożej niż wynosi mnie 1kWh.
A od kilku ładnych lat 1kWh wynosi mnie ok.0,1-0,14zl :D

Ale Ty pewnie nie dzisiejszy masz dom(chociaż ja też już
10 letni) albo z węgla przeszedłeś to może być to dla Ciebie szokiem, że palenie w kominku jest droższe niż grzanie pompą ciepła :D

Arturo1972
11-03-2021, 14:41
Że licznik od 8 lat to wiem. Co nie zmienia faktu że płacisz 1000 zeta. Dla mnie kosmos Ba zapłaciłeś za 26000kWh MASAKRA
PS. Najlepiej ci się odpisuje na posty jak jestem nieaktywny ha ha .Dobry sposób bo nie ma rekontry. Widziałem te wpisy ha ha wygasiłem się .
Ja sobie mam liczyć? i to twoje faktury? Po jaką cholerę mi to jest potrzebne? Przecież to twoje faktury za które ty płacisz. Co ci się w łepetynie pomieszało?
Fakt jest jeden i niepodważalny PŁACISZ I TO DOŚĆ WYSOKO Taka prawda.i tego nie zmienisz. A będziesz płacił jeszcze więcej RZAŁOSNE TO JEST..
Przelicz sobie moje roczne zużycie energii na c.o+cwu czyli ok.3200kWh,razy cenę kWh po jakiej grzeje czyli 0,33zl i szok ustąpi i z kosmosu na ziemię spadniesz :D

Teraz policz sobie moje roczne zużycie energii na c.o+cwu czyli 3200kWh razy ilość lat od momentu rozpoczęcia działania pompy czyli razy 8 i podobnie szok ustąpi a że już raz spadłeś z kosmosu to tym razem w dziurę w ziemi się wbijesz :D
Nie napędzam domu dynamem to albo dostałem ten prąd w gratisie albo ZAPŁACIŁEM :D

Licznik na słupie mam od 7 lat(nówka sztuka),w garażu podlicznik pompy od 8 lat,tak doprecyzowujac ;)

I może wyjaśni się dlaczego nie mam zamiaru pakować PV na dach :D

plusfoto
11-03-2021, 14:46
O tym że Ty robiłeś to za nie swoją kasę a częściowo za "moją" to ja doskonale wiem. Ale inni nie koniecznie. Co do dofinansowania to niestety nici bo dom nowy. Jakieś tam grosze bodajże do 5k można by może i dostać ale nie koniecznie. Co do środków gminnych to akurat w tej gminie i ościennych zapomnij. Tak więc rozmawiajmy o realnych kosztach.

pawelszo
11-03-2021, 19:29
Przelicz sobie moje roczne zużycie energii na c.o+cwu czyli ok.3200kWh,razy cenę kWh po jakiej grzeje czyli 0,33zl i szok ustąpi i z kosmosu na ziemię spadniesz :D

Teraz policz sobie moje roczne zużycie energii na c.o+cwu czyli 3200kWh razy ilość lat od momentu rozpoczęcia działania pompy czyli razy 8 i podobnie szok ustąpi a że już raz spadłeś z kosmosu to tym razem w dziurę w ziemi się wbijesz :D
Nie napędzam domu dynamem to albo dostałem ten prąd w gratisie albo ZAPŁACIŁEM :D

Licznik na słupie mam od 7 lat(nówka sztuka),w garażu podlicznik pompy od 8 lat,tak doprecyzowujac ;)

I może wyjaśni się dlaczego nie mam zamiaru pakować PV na dach :D

0,33 za 1 kWh, pewnie na dniach umowa wygaśnie, ja mam gwarancję ceny na 2 lata ale wychodzi brutto (to dość ważne) 0,59/1kWh
Przez prawie rok (PV działa oficjalnie od 20.03.2020) ma pobór 2820 kWh oddane 4388kWh (ale trzeba popatrzeć też w gerenercję prądu.....), ot za zimny luty zapłacę w skali roku a instalacja nie jest duża (max 6kWh). Dopłaty te 5k to jednak coś + zejście z podatku, a teraz jeszcze jest podatek "mocowy", u mnie stałe opłaty skaczą do ca 50PLN/miesąc not top

-voymar-
11-03-2021, 19:30
Przelicz sobie moje roczne zużycie energii na c.o+cwu czyli ok.3200kWh,razy cenę kWh po jakiej grzeje czyli 0,33zl i szok ustąpi i z kosmosu na ziemię spadniesz :D

Teraz policz sobie moje roczne zużycie energii na c.o+cwu czyli 3200kWh razy ilość lat od momentu rozpoczęcia działania pompy czyli razy 8 i podobnie szok ustąpi a że już raz spadłeś z kosmosu to tym razem w dziurę w ziemi się wbijesz :D
Nie napędzam domu dynamem to albo dostałem ten prąd w gratisie albo ZAPŁACIŁEM :D

Licznik na słupie mam od 7 lat(nówka sztuka),w garażu podlicznik pompy od 8 lat,tak doprecyzowujac ;)

I może wyjaśni się dlaczego nie mam zamiaru pakować PV na dach :D

Co nie zmienia faktu że dziś płacisz 1000zeta za samo CO+CWU ale juz niedługo będzie sporoooooo wiecej
Cyt.A od kilku ładnych lat 1kWh wynosi mnie ok.0,1-0,14zl A mi piszesz że o,33zł TO W KOŃCU ILE TEN kWh KOSZTUJE? Tyle ile pasuje .
Jestes skazany na opłaty i nic tego nie zmieni. Zapewne spanie z głową przy grzejniku zrobiło swoje. Człowieku kręcisz jak możesz tylko nie każdy ci wierzy A o tych 8 latach to już chyba 100 razy slyszałem. Abyś tylko za rok nie zapomniał pisać 9 lat
Chciałeś zaimponować -nagrałeś filmik wrzuciłeś i myslałeś JESTEM WIELKI. A tu proszę trafili się tacy co zauważyli to czego widzieć nie powinni. No i teraz BUFON myśli i kręci jak tu zamotać aby było jak zawsze, jak chcę.

-voymar-
11-03-2021, 19:36
Jeszcze jedno odnośnie ceny Drewienka
Czy /moderowano/ na pewno /moderowano/???????????????
Drewno droższe od 1kWh? --co tywypisujesz???????
Jak by tak było to cała polska by grzała prądem A wiemy że wiekszość grzeje drewnem lub węglem .Dlaczego? No chyba nie dla tego że chce się narobić bo im się nudzi tylko dlatego że taniej

pawelszo
11-03-2021, 19:45
Jeszcze jedno odnośnie ceny Drewienka
Czy ty na pewno masz zdrową głowę???????????????
Drewno droższe od 1kWh? --co tywypisujesz???????
Jak by tak było to cała polska by grzała prądem A wiemy że wiekszość grzeje drewnem lub węglem .Dlaczego? No chyba nie dla tego że chce się narobić bo im się nudzi tylko dlatego że taniej

Nie zawsze chodzi o taniej, to mam czasem w penie... kominek szybciej grzeje niż pompa przy grzejnikach i extra jest klimat, a to czasem to ważniejsze niż ciepło z kaloryfera

Arturo1972
11-03-2021, 19:50
Co nie zmienia faktu że dziś płacisz 1000zeta za samo CO+CWU ale juz niedługo będzie sporoooooo wiecej
Cyt.A od kilku ładnych lat 1kWh wynosi mnie ok.0,1-0,14zl A mi piszesz że o,33zł TO W KOŃCU ILE TEN kWh KOSZTUJE? Tyle ile pasuje .
Jestes skazany na opłaty i nic tego nie zmieni. Zapewne spanie z głową przy grzejniku zrobiło swoje. Człowieku kręcisz jak możesz tylko nie każdy ci wierzy A o tych 8 latach to już chyba 100 razy slyszałem. Abyś tylko za rok nie zapomniał pisać 9 lat
Chciałeś zaimponować -nagrałeś filmik wrzuciłeś i myslałeś JESTEM WIELKI. A tu proszę trafili się tacy
:D
Myślałem, że się domyślisz, że zużywając np.1000kWh energii i płacąc za to 330zl dostarczam COP-razy więcej energii w tej cenie :D
Liczmy, że COP to 3 czyli dostarczenie 3000kWh energii kosztuje 330zl,zatem 330zl/3000=0,11gr
Ale skoro nie jesteś domyślny to Ci wyżej wyjaśniłem zagadnienie :D

Arturo1972
11-03-2021, 20:06
Jeszcze jedno odnośnie ceny Drewienka
Czy ty na pewno masz zdrową głowę???????????????
Drewno droższe od 1kWh? --co tywypisujesz???????
Jak by tak było to cała polska by grzała prądem A wiemy że wiekszość grzeje drewnem lub węglem .Dlaczego? No chyba nie dla tego że chce się narobić bo im się nudzi tylko dlatego że taniej
Kubik graba 2 lata temu kupowałem po 270zl.
Zatem policz ile wychodzi 1kWh z drewienka ;)

Mała podpowiedz ;)
Zaś drewno z 50% zawartością wody ma wartość energetyczną 2 kWh/1kg drewna.
Na wagę wpływa wilgotność i gatunek drzewa. Przy wilgotności 15% wagi najpopularniejszych drzew wahają się od 450kg – Jodła do 830 kg – Grab na 1 m3 (kubik).

Za mało wiedzy posiadasz żebyś ze mną na fakty dyskutował.
Za niskie progi poprostu :D

MiG25
11-03-2021, 20:17
Serdeczna prośba , żeby nie reagować na tego człowieka. Tylko go karmicie , a on tym żyje ,odgrzewa tego kotleta na wszelkie sposoby. Co go zbanują i chwila spokoju , i znowu jest... Nigdzie go nie chcą ,a on i tak oknem wejdzie.

slawek_s1991
11-03-2021, 20:19
Witam
Czy pompa świeżo po montażu w nie zamieszkanym domu może zostać wyłączona?

Arturo1972
11-03-2021, 20:22
Witam
Czy pompa świeżo po montażu w nie zamieszkanym domu może zostać wyłączona?
Może,jeśli nie boisz się, że woda w obiegu Ci nie zamarznie :)

LeeOne
11-03-2021, 20:25
Te drewienko to jako inwestycja, zostało kupione kilka lat temu i to znacznie drożej niż wynosi mnie 1kWh.
A od kilku ładnych lat 1kWh wynosi mnie ok.0,1-0,14zl :D

Ale Ty pewnie nie dzisiejszy masz dom(chociaż ja też już
10 letni) albo z węgla przeszedłeś to może być to dla Ciebie szokiem, że palenie w kominku jest droższe niż grzanie pompą ciepła :D

No to cie zaskoczę, dom mam z 2020r nówka sztuka, wykonanie tymi "ręcami" nie interesuje mnie specjalnie konsumpcja pompy bo grzeje za free.
Węgiel znam tylko z nazwy, wcześniej mec mnie ogrzewał. Kominek tez mam żeby nie było, pale w nim jak mi się chce dla klimatu, a nie bo musze z dogrzewać dom w drogiej.
Drewno tez za free bo mam kawałek lasu i jak mi się chce to położę kilka dębów lub olch i mam kilka-kiklanascie m3 do ocieplania klimatu. Ostatnio mi się nie chce latac z piła bo mam w zapasie jeszcze ok 12m3, wolę się napić grzańca.

10-14gr za kwh to chyba w latach 80 były takie ceny. Z twojej faktury wynika inaczej...
Masz tam rozliczenie szacunkowe co 2 mc. Ciekawe ile dopłacasz do tego interesu po odczycie fizycznym.

Arturo1972
11-03-2021, 20:34
10-14gr za kwh to chyba w latach 80 były takie ceny. Z twojej faktury wynika inaczej...
Masz tam rozliczenie szacunkowe co 2 mc. Ciekawe ile dopłacasz do tego interesu po odczycie fizycznym.
Parę postów temu wyjaśniałem zagadnienie ;)

:D
Myślałem, że się domyślisz, że zużywając np.1000kWh energii i płacąc za to 330zl dostarczam COP-razy więcej energii w tej cenie :D
Liczmy, że COP to 3 czyli dostarczenie 3000kWh energii kosztuje 330zl,zatem 330zl/3000=0,11gr
Ale skoro nie jesteś domyślny to Ci wyżej wyjaśniłem zagadnienie :D

Z lenistwa nie chce mi się chodzić na słup ale zawsze są to zwroty :)
453966

LeeOne
11-03-2021, 20:34
:D
Myślałem, że się domyślisz, że zużywając np.1000kWh energii i płacąc za to 330zl dostarczam COP-razy więcej energii w tej cenie :D
Liczmy, że COP to 3 czyli dostarczenie 3000kWh energii kosztuje 330zl,zatem 330zl/3000=0,11gr
Ale skoro nie jesteś domyślny to Ci wyżej wyjaśniłem zagadnienie :D

Dobra ja wymiękam to jakaś wyzsza matematyka, kWh przez cop = 11gr. Zaraz dojdziemy do tego ze twój dom ma zapotrzebowanie 600w rok nie 6000kw rok.

Arturo1972
11-03-2021, 20:57
Dobra ja wymiękam to jakaś wyzsza matematyka, kWh przez cop = 11gr. Zaraz dojdziemy do tego ze twój dom ma zapotrzebowanie 600w rok nie 6000kw rok.
Nie dziwne, że wymiękasz ;)
Mój dom ma zapotrzebowanie na energię ok.5500kWh żeby było 22st.C,tyle mu dostarczam tej energii, zużywając przy tym ok.1600kWh mając 22st.C w domu.Cuda ?
Nie cuda, wyższa matematyka, której jak sam przyznałeś nie ogarniasz ;)

-voymar-
11-03-2021, 21:13
Kubik graba 2 lata temu kupowałem po 270zl.
Zatem policz ile wychodzi 1kWh z drewienka ;)

Mała podpowiedz ;)
Zaś drewno z 50% zawartością wody ma wartość energetyczną 2 kWh/1kg drewna.
Na wagę wpływa wilgotność i gatunek drzewa. Przy wilgotności 15% wagi najpopularniejszych drzew wahają się od 450kg – Jodła do 830 kg – Grab na 1 m3 (kubik).

Za mało wiedzy posiadasz żebyś ze mną na fakty dyskutował.
Za niskie progi poprostu :D

--Po pierwsze --Kto w ogóle pali mokrym drewnem? Po co to brac pod uwagę
-- Tak o drewnie nie wiem nic . Co tam Ja według twego doświadczenia Ja lasu posiadam parę ha i przez kilkanaście dekad było tak palone .Pradziadek ,dziadek ojciec ,ja Ale powiedzialem dość i tak jest
Zryty beret masz i tyle . Tak jak mówią koledzy trzeba wychamować i nie zwracać uwagi na chorego.
PS Dwa lata temu Graba kupowałeś?????????
Przecież to DRUCIARSTWO--- no tak pisywałeś. Teraz już jest CaCY???
Co wpis to kłamstwa Teraz już zużywasz 5500kWh? Bo miesiąc temu było 1500 x 3 COP ---bo tak to liczysz? Prawda? To dawalo 4500kWh no a teraz 5500.
Kuźwa Graba a na filmie sosna i to jeszcze widac ze z przecinki młodnika. Może i tam jakis patyk innego sie przewinął.
Dlaczego na filmie skoro grzejesz PC pod PC a miedzy obrzeżami jest śnieg? Śnieg bez widocznych sladów po defrostach?

LeeOne
12-03-2021, 05:35
Nie dziwne, że wymiękasz ;)
Mój dom ma zapotrzebowanie na energię ok.5500kWh żeby było 22st.C,tyle mu dostarczam tej energii, zużywając przy tym ok.1600kWh mając 22st.C w domu.Cuda ?
Nie cuda, wyższa matematyka, której jak sam przyznałeś nie ogarniasz ;)
2 mc temu było 6000kw/rok
Kolega już sam się gubi w swoich bajkach.

-voymar-
12-03-2021, 10:45
Nie zawsze chodzi o taniej, to mam czasem w penie... kominek szybciej grzeje niż pompa przy grzejnikach i extra jest klimat, a to czasem to ważniejsze niż ciepło z kaloryfera

Po co tu w ogóle przytaczać kominek skoro to jest odpalenie okazjonalne. Ja też nie liczę kosztów butelki wina do obiadu za którą płace 800zeta ale to jest raz w roku. Ot takie mam upodobanie, hobby .

-voymar-
12-03-2021, 10:51
2 mc temu było 6000kw/rok
Kolega już sam się gubi w swoich bajkach.

Bylo i 3200kWh / rok . Bo 1500 kWh to CO i 1700kWh CWU

Arturo1972
12-03-2021, 10:55
2 mc temu było 6000kw/rok
Kolega już sam się gubi w swoich bajkach.
A tam 2 miesiące temu.
Już w 2013r tak było ;)

Ja mam podobny powierzchniowo dom 118m2,trochę lepiej docieplony (20cm płyta+20cm ściana+40 strop) i wyszło mi 40kWh/m2/rok także u Ciebie ja bym przyjął 45kWh/m2/rok,oczywiście trzeba dokładnie policzyć.
I pisał to prawdziwy GOŚĆ ;)
453983
Jakby kolega był również bardziej domyślny to by się domyślił,że wartość zapotrzebowania domu na ciepło jest wartością zmienną a nie stałą.
Pytanie na domyslosc.
Od czego zależy ?
:D

Bylo i 3200kWh / rok . Bo 1500 kWh to CO i 1700kWh CWU

j.w :D

niktspecjalny
12-03-2021, 11:44
Kubik graba 2 lata temu kupowałem po 270zl.
Zatem policz ile wychodzi 1kWh z drewienka ;)

Mała podpowiedz ;)
Zaś drewno z 50% zawartością wody ma wartość energetyczną 2 kWh/1kg drewna.
Na wagę wpływa wilgotność i gatunek drzewa. Przy wilgotności 15% wagi najpopularniejszych drzew wahają się od 450kg – Jodła do 830 kg – Grab na 1 m3 (kubik).

Za mało wiedzy posiadasz żebyś ze mną na fakty dyskutował.
Za niskie progi poprostu :D

Mam przeszło 5 - letniego graba ,wietrzonego cały czas. Wiesz jaka ma wilgotność ? Mam mało wiedzy by z Tobą polemizować i za niskie progi drewniane:D ale jeśli mógłbyś .

pawelszo
12-03-2021, 11:50
Po co tu w ogóle przytaczać kominek skoro to jest odpalenie okazjonalne. Ja też nie liczę kosztów butelki wina do obiadu za którą płace 800zeta ale to jest raz w roku. Ot takie mam upodobanie, hobby .

Bo ja wiem, np wczoraj grzaliśmy się tylko kominkiem, taki fun :)

A propo Arturo1972, nie wiem gdzie masz prąd po 0,33 za 1kWh, chyba, że bez innych kosztów, mnie wychodzi w G11 0,59 brutto.
Inna sprawa, że same opłaty stałe to teraz prawie 45PLN brutto (w tym opłata mocowa ca 13PLN)
Cena grabu 2 lata temu (przed podwyżką VAT) niby 270 ? hehe, dzisiaj kosztuje przy 5m3 225 za 1m3

Za miesiąc będę wiedzieć, ile zużywam prądu rocznie, ca 6800 kWh, ale to jest całkowite zużycie w domu nie tylko pompa, gdyby nie PV nie byłoby fajnie

pawelszo
12-03-2021, 11:52
Mam przeszło 5 - letniego graba ,wietrzonego cały czas. Wiesz jaka ma wilgotność ? Mam mało wiedzy by z Tobą polemizować i za niskie progi drewniane:D ale jeśli mógłbyś .

u mnie zimowy buk po sezonie suszenia ma 15-20% wilgotności (mierzone)

Arturo1972
12-03-2021, 12:19
A propo Arturo1972, nie wiem gdzie masz prąd po 0,33 za 1kWh, chyba, że bez innych kosztów, mnie wychodzi w G11 0,59 brutto.
Inna sprawa, że same opłaty stałe to teraz prawie 45PLN brutto (w tym opłata mocowa ca 13PLN)
Cena grabu 2 lata temu (przed podwyżką VAT) niby 270 ? hehe, dzisiaj kosztuje przy 5m3 225 za 1m3

Ale ja od 7 lat mam taryfę G12W w Tauron Gliwice, gdzie są niskie ceny a koszt jest z tańszej strefy bo w takiej grzeje jedynie :) Cena brutto oczywiście. Wyżej masz fakturę i można dodać poszczególne rubryczki z cenami :)
A tutaj zresztą, nówka sztuka faktura, już po podwyżce :
453988

A co do cen grabu, 2 lata temu kupiłem kubik w tej cenie :)
A dzisiaj ?
453987

I weźcie już przestańcie chrzanić jak "węglarze",że ogrzewanie kominkiem jest tanie, bo przy takiej cenie drewna 1kWh wychodzi ok.0,18zl

pawelszo
12-03-2021, 12:42
ale średnia cena prądu u Ciebie to już ca 0,52PLN brutto...

Arturo1972
12-03-2021, 12:45
ale średnia cena prądu u Ciebie to już ca 0,52PLN brutto...
No zgadza się, przed podwyżką było to 0,43-0,48zl
Tak nas urządziła "dojna zmiana" ;)

-voymar-
12-03-2021, 13:04
No zgadza się, przed podwyżką było to 0,43-0,48zl
Tak nas urządziła "dojna zmiana" ;)

W dalszym ciągu czekam na wyjaśnienia odnośnie PC .Ciekawe co wymyślisz?
Powtarzam na filmie widać ;;Niechlujnie postawioną PC ,bałagan wokół agregatu, Snieg leżący między obrzeżami pod PC ----.co potwierdza że PC nie robiła defrostów a skoro nie robila to nie pracowała. Tak dla dobrego kontrastu wstaw fotkę ( tylko tą z filmu) nie obecną Ja mam ten filmik zapisany. Będzie łatwiej chłopakom forumowiczom zobaczyć ten porządek jak i resztę. CZEKAMY.
PS. A najlepiej ten filmik cały jeszcze raz wklej.

Arturo1972
12-03-2021, 13:33
Snieg leżący między obrzeżami pod PC ----.co potwierdza że PC nie robiła defrostów a skoro nie robila to nie pracowała. Tak dla dobrego kontrastu wstaw fotkę ( tylko tą z filmu) nie obecną.
Wiosna Panie idzie, bezik niedługo się zalisci i zakwitnie a wiatraki super będą roznosiły jego zapach dookoła ;)
453989

Ale masz rację, nie narzekam na częste defrosty bo pompa, z uwagi na jej potęgę, nie musi piłować non stop i nie piłuje :D

exetterenak
12-03-2021, 13:51
Ten wątek chyba powinien zmienić tytuł na Arturo1972 vs -voymar-

Panowie, jak mam gorszy dzień to wchodzę tu sobie poczytać. Od razu lepiej mi się na duszy robi :D

Arturo1972
12-03-2021, 14:03
Ten wątek chyba powinien zmienić tytuł na Arturo1972 vs -voymar-

Panowie, jak mam gorszy dzień to wchodzę tu sobie poczytać. Od razu lepiej mi się na duszy robi :D
Nie zgłaszam gościa bo też mam ubaw po pachy ale do przesady się to już robi i Mod może by zareagował na te ataki :)

Arturo1972
12-03-2021, 14:40
ale średnia cena prądu u Ciebie to już ca 0,52PLN brutto...
Z ciekawości rozkminilem ta fakturę już po podwyżce.
A wygląda to tak:
Po odjęciu stałej stawki niezależnej od taryf wychodzi koszt 479,91zl.
- całościowe zużycie prądu przez ten okres to 1005kWh czyli wychodzi średnia 0,4775zl/kWh
- zużycie energii w tańszej taryfie to 663kWh
- zużycie energii w droższej taryfie to 342kWh
A więcej stosunek droższej taryfy do tańszej to 342/663=0,5158

Zatem z ogólnej kwoty 479,91zl ten stosunek to w 0,5158 droższa taryfa czyli 479,91*0,5158=247,53zl.
Czyli 247,53zl dziele przez zużycie droższej taryfy czyli 342kWh czyli wychodzi 247,53zl/342kWh=0,72zl/kWh brutto w droższej taryfie

A skoro droższa taryfa z ogólnej kwoty 479,91zl to 247,53zl to tańsza taryfa to 479,91-247,53=232,38zl
Zatem koszt kWh w tańszej taryfie to 232,38zl/663kWh=0,35zl/kWh

Uff.. :D

giman
12-03-2021, 21:50
Aleeee postów poleciało, parę godzin temu było więcej.
Szkoda, że tu nie ma kosza, żeby sobie poczytać usunięte.

Ale, żeby nie było że nie na temat to mam Panasa i nie zawaham się go użyć :D

markamx
12-03-2021, 22:34
Hej, mam pompe Panasonic, który guzik wcisnąć aby mieć tak jak Arturo?

Arturo1972
12-03-2021, 23:04
Hej, mam pompe Panasonic, który guzik wcisnąć aby mieć tak jak Arturo?
A to byś musiał mieć taki sam dom jak on czyli wywal BK ze ścian i wstaw tam albo beton lany albo silikat ;)
I grzej 35cm betonu pod rurkami podłogówki a nie popierdolke ..
Inaczej płonne nadzieje na cudowny przycisk jak u Arturo :D

niktspecjalny
13-03-2021, 05:15
A to byś musiał mieć taki sam dom jak on czyli wywal BK ze ścian i wstaw tam albo beton lany albo silikat ;)
I grzej 35cm betonu pod rurkami podłogówki a nie popierdolke ..
Inaczej płonne nadzieje na cudowny przycisk jak u Arturo :D

Czekaj .Możesz zrobić pomiar po wciśnięciu przycisku w rogu salonu . Czyli sztycę wkładasz - dotykasz ten róg który nie ma okien .Co tam widzisz we wskazaniu .Proszę żebyś nie pomylił termometru z kamerką . :yes::lol2:

Arturo1972
13-03-2021, 08:09
Nie ma możliwości cytowania ale wedle życzenia.
Pomiar sprzed chwili na ścianie północno-wschodniej :)
454009

-voymar-
13-03-2021, 10:09
Wiosna Panie idzie, bezik niedługo się zalisci i zakwitnie a wiatraki super będą roznosiły jego zapach dookoła ;)
453989

Ale masz rację, nie narzekam na częste defrosty bo pompa, z uwagi na jej potęgę, nie musi piłować non stop i nie piłuje :D

To mówi wiele.Twój przebój kinowy.:lol2:
https://youtu.be/mdOxYldiLHk
Tak jak wcześniej pisałem. Bałagan wokół PC Niechlujny montaż i snieg pod PC co swiadczy o braku defrostu a brak defrostu to PC jest wyłączona. Zapewne na potrzeby tego filmiku ją włączyłeś.
Drewna jeszcze jest to co tam niech PC odpoczywa a i kWh /rok bedzie mniej.

Arturo1972
13-03-2021, 11:32
To mówi wiele.Twój przebój kinowy.:lol2:
https://youtu.be/mdOxYldiLHk
Tak jak wcześniej pisałem. Bałagan wokół PC Niechlujny montaż i snieg pod PC co swiadczy o braku defrostu a brak defrostu to PC jest wyłączona. Zapewne na potrzeby tego filmiku ją włączyłeś.
Drewna jeszcze jest to co tam niech PC odpoczywa a i kWh /rok bedzie mniej.
Masz jakieś chore kompleksy widać :D
Drewienka trochę jest jeszcze:
454019
Ale drogo wychodzi w ogrzewaniu nim ;)
Wszak:



A co do cen grabu, 2 lata temu kupiłem kubik w tej cenie :)
A dzisiaj ?
453987

I weźcie już przestańcie chrzanić jak "węglarze",że ogrzewanie kominkiem jest tanie, bo przy takiej cenie drewna 1kWh wychodzi ok.0,18zl
A mnie 1kWh po podwyżce wynosi 0,12zl ;)

pawelszo
13-03-2021, 18:39
Masz jakieś chore kompleksy widać :D
Drewienka trochę jest jeszcze:
454019
Ale drogo wychodzi w ogrzewaniu nim ;)
Wszak:

A mnie 1kWh po podwyżce wynosi 0,12zl ;)

Fajne liczenie przy założonym COP 3, ciekawe czy tak samo grzałeś (tylko w tanich godzinach) w lutym przy mrozach -naście stopni, pewnie COP też taki był. Naginanie rzeczywistości, oczywiście utrzymując 22stopnie cały czas w domu. Urealnij myślenie i mniej kombinuj.
ps
palenie drewnem ma inny klimat, nie tylko ciepło, ale promieniowanie podczerwone, fun etc, widać nie qmasz tego, i faktycznie pompa tak se stoi i 0 defrostów na filmie, a zawsze są przy sporej wilgotności i nie tylko
Wygrywa -voymar- +1

-voymar-
13-03-2021, 19:12
Masz jakieś chore kompleksy widać :D
Drewienka trochę jest jeszcze:
454019
Ale drogo wychodzi w ogrzewaniu nim ;)
Wszak:

A mnie 1kWh po podwyżce wynosi 0,12zl ;)

Żadnych kompleksów nie mam . W przeciwieństwie do ciebie, bo skoro sam siebie cytujesz i wklejasz własne wypowiedzi to chyba rozdwojenie jaźni masz
Ja odnoszę się tylko do tego co ty napisałeś i co wstawiłeś np FILMIK. Na którym się sparzyłeś .
Podsumuję ostanie wypowiedzi tak od 23.02
Wtedy było zużycie 3200kWh/rok i koszty roczne ok 1000zeta i koszt 1kWh=0,33zł:D
Później dziwnym trafem podałeś 5500kWh:D
Teraz.w ostatnich podajesz koszt 0,12zeta i to po podwyżkach :D
To powiem tak --jeszcze jedna podwyzka i 1kWh będziesz miał =0
PC nie robi defrostów bo ma dużo mocy---no tak piszesz.
Innym razem cienka wylewka u innych taka ok 8cm też zła ty masz 30cm I twierdzisz że PC nie ma co robić????? No bo jak nie ma defrostow Coś jedno przeczy drugiemu.
Robisz zdjęcie obok PC o które ja nie prosiłem Prosiłem o filnik ten z Lutego co go wkleiłem.
Zawsze odpowiadasz omijająco jak coś nie jest po twojej myśli. Zauważ że ja opieram się tylko na twoich wpisach i tylko na twoich. Na podstawie tych wpisów wyciągam wnioski.

Mnie interesuje ten fimik --lecz jak zwykle na to odpowiedzi nie było

https://youtu.be/mdOxYldiLHk

Niechlujstwo wokół PC drewno ,taczka do przewozu , brak defrostów pod PC ---wiele mówi.
A po bandzie pojechałeś z tymi cenami drewna Na szybko z neta wklepane. CZŁOWIEKU OPANUJ SIĘ --Bo głupota goni głupotę.
Ta cena drewna to totalnie po bandzie pojechałeś

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=453987&d=1615551568

codix
13-03-2021, 19:13
Fajne liczenie przy założonym COP 3, ciekawe czy tak samo grzałeś (tylko w tanich godzinach) w lutym przy mrozach -naście stopni, pewnie COP też taki był. Naginanie rzeczywistości, oczywiście utrzymując 22stopnie cały czas w domu. Urealnij myślenie i mniej kombinuj.
ps
palenie drewnem ma inny klimat, nie tylko ciepło, ale promieniowanie podczerwone, fun etc, widać nie qmasz tego, i faktycznie pompa tak se stoi i 0 defrostów na filmie, a zawsze są przy sporej wilgotności i nie tylko
Wygrywa -voymar- +1

Zeby niebyło że staje za Arturem bo też mi nie podchodzi :)
Ale co masz do średniego cop=3? przecież przy ogrzewaniu podłogowym średnioroczny scop =3 to z palcem w d.....można osiągnąć nawet grzejąc tylko w tanich godzinach jeszcze tcapem .
Co do palenia drewnem to klimat jest faktycznie inny ale tylko dla niektórych jest on fajny i daje fun mnie akurat wogóle nie podnieca i nigdy bym sobie tego do domu nie włożył także kwestia gustu.
Nie widzę tez żadnych problemów w utrzymaniu stałej temp. u mnie np.22,9-23,3 grzejąc tylko w taniej taryfie nawet podczas mrozów chyba że sie ma druszlak albo wahanie 0,4st jest dla kogoś nie komfortowe a co niektórzy tu na forum to wychwytują 0,1st :)
Co do wahania od 22,9-23,3 bo zaraz się ktoś odezwie że to nie stała temperatura to niech sobie założy termometr z rozdziałka 0,5st i będzie ciągle 23 :)

Arturo1972
13-03-2021, 19:18
Fajne liczenie przy założonym COP 3, ciekawe czy tak samo grzałeś (tylko w tanich godzinach) w lutym przy mrozach -naście stopni, pewnie COP też taki był. Naginanie rzeczywistości, oczywiście utrzymując 22stopnie cały czas w domu. Urealnij myślenie i mniej kombinuj.
ps
palenie drewnem ma inny klimat, nie tylko ciepło, ale promieniowanie podczerwone, fun etc, widać nie qmasz tego, i faktycznie pompa tak se stoi i 0 defrostów na filmie, a zawsze są przy sporej wilgotności i nie tylko
Wygrywa -voymar- +1
No to teraz będzie nokaut :D
Panas T-CAP 9kW przy -20st C a dom potrzebuje 3,5kW przy -20st.C czyli ?
Czyli pompa o tej mocy jest w stanie dostarczyć domowi przy -20st.C tyle energii w ciągu 10h. Nadążasz narazie ?

To jedziemy dalej, "dosyć" gruba wylewka, połączona z płytą, łyka tą energię jak kura ziarenko i przechowuje ją w sobie i odda ją jak temp.w pomieszczeniu będzie spadała. Nadążasz ciągle ?

To jedziemy dalej, 10h to u mnie akurat przedział taniej taryfy czyli 22-6 i 13-15 i tylko w tych godzinach pompa jest włączona czyli ? Czyli nie mam częstych defrostów z oczywistych względów :)

Jak szczena jeszcze nie na podłodze to COP3 jest średnioroczy i myślę, że sporo zanizony a T-CAP przy -20st.C ma COP ok.2,6.

Teraz możesz zbierać szczene z podłogi :D

Arturo1972
13-03-2021, 19:33
Podsumuję ostanie wypowiedzi tak od 23.02
Wtedy było zużycie 3200kWh/rok i koszty roczne ok 1000zeta i koszt 1kWh=0,33zł:D
Później dziwnym trafem podałeś 5500kWh:D
Teraz.w ostatnich podajesz koszt 0,12zeta i to po podwyżkach :D

Wiedziałem, że nie zakumasz i dla mnie nie jest to dziwne :D
Zatem jak przedszkolakowi wyjawię tą "tajemnice" ;)
3200kWh jest to zużycie energii na c.o+cwu czyli po podwyżkach będzie to 3200kWh*0,35zl/kWh=1120zl

Ale skupmy się jedynie na ogrzewaniu.
Na ogrzewanie zużywam ok.1600kWh*0,35zl/kWh=560zl
Tyle będzie po podwyżce prądu.

I teraz wężykiem Jasiu-
Zużywając na ogrzewanie 1600kWh w cenie 560zl dostarczam domowi COP3 energii czyli dostarczam jej faktycznie 1600kWh*COP3=4800kWh w cenie 560zl.
Zatem koszt tej dostarczonej domowi energii to:
560zl/4800kWh=0,116zl/kWh.
Panial ?
:D

TINEK
13-03-2021, 19:45
Każdy, kto do szkoły chodził już dawno to zrozumiał, a jak ktoś nie może załapać (albo nie chce zrozumieć), to nawet to Twoje tłumaczenie tzw. "jak krowie na rowie" nic nie da.
Arturo, masz grono oponentów, którzy nigdy Ci racji nie przyznają, oczywiście potrafisz być kontrowersyjny, ale akurat w tym temacie wszystko jasne
Pozdrawiam :)

pawelszo
13-03-2021, 19:48
No to teraz będzie nokaut :D
Panas T-CAP 9kW przy -20st C a dom potrzebuje 3,5kW przy -20st.C czyli ?
Czyli pompa o tej mocy jest w stanie dostarczyć domowi przy -20st.C tyle energii w ciągu 10h. Nadążasz narazie ?

To jedziemy dalej, "dosyć" gruba wylewka, połączona z płytą, łyka tą energię jak kura ziarenko i przechowuje ją w sobie i odda ją jak temp.w pomieszczeniu będzie spadała. Nadążasz ciągle ?

To jedziemy dalej, 10h to u mnie akurat przedział taniej taryfy czyli 22-6 i 13-15 i tylko w tych godzinach pompa jest włączona czyli ? Czyli nie mam częstych defrostów z oczywistych względów :)

Jak szczena jeszcze nie na podłodze to COP3 jest średnioroczy i myślę, że sporo zanizony a T-CAP przy -20st.C ma COP ok.2,6.

Teraz możesz zbierać szczene z podłogi :D

TY, no powaga, przy -20 masz COP3, szacun, no w sumie mamy podobne pompy, ino ja grzejniki a Ty podłogę na betonie - różnice ? mniejszy COP przy grzejnikach, ale szybsze grzanie niż podłogówka i wersalka.
Pal dalej

PS
a propo defrost to pitolisz, bo nie da się bez tego, sranie w banię, to automat, u mnie nawet w trybie cichym 3 też są, i moc i nie ma tu znaczenia, wilgotność i temp są kluczowe, więc nie kłam

Arturo1972
13-03-2021, 19:51
Każdy, kto do szkoły chodził już dawno to zrozumiał, a jak ktoś nie może załapać (albo nie chce zrozumieć), to nawet to Twoje tłumaczenie tzw. "jak krowie na rowie" nic nie da.
Arturo, masz grono oponentów, którzy nigdy Ci racji nie przyznają, oczywiście potrafisz być kontrowersyjny, ale akurat w tym temacie wszystko jasne
Pozdrawiam :)
Pozdrawiam również TINEK :)
Forum traktuje jako swego rodzaju rozrywkę i z uśmiechem do tego podchodzę, bez napinki ;)

Czytałem, żeś też posiadaczem pompy się stał, gratuluję i na FBD przyjmij paleczke "Mesjasza" ;)

Arturo1972
13-03-2021, 19:56
TY, no powaga, przy -20 masz COP3, szacun, no w sumie mamy podobne pompy, ino ja grzejniki a Ty podłogę na betonie - różnice ? mniejszy COP przy grzejnikach, ale szybsze grzanie niż podłogówka i wersalka.
Pal dalej

PS
a propo defrost to pitolisz, bo nie da się bez tego, sranie w banię, to automat, u mnie nawet w trybie cichym 3 też są, i moc i nie ma tu znaczenia, wilgotność i temp są kluczowe, więc nie kłam

Zeby niebyło że staje za Arturem bo też mi nie podchodzi :)
Ale co masz do średniego cop=3? przecież przy ogrzewaniu podłogowym średnioroczny scop =3 to z palcem w d.....można osiągnąć nawet grzejąc tylko w tanich godzinach jeszcze tcapem .

Co do "szybszego" grzania nie będę Cię z błędu wyprowadzał nadmienię tylko, że u mnie jest stała temperatura bez wahań i nie mam ciśnienia żeby "szybko" grzać.
Ale mamy domy z różnej epoki ;)

pawelszo
13-03-2021, 20:07
[QUOTE=Arturo1972;8034165Ale mamy domy z różnej epoki/QUOTE]
tego nie wiesz, więc dalej skąd ten COP 3 lutowy przy minus 15 ?
ps
mieszkamy w domu od 1,5 roku, dom nie wymaga żadnej klimy przy +30-40 na zewnątrz przez 1-3 tygodnie , jarzysz ?

codix
13-03-2021, 20:13
[QUOTE=Arturo1972;8034165Ale mamy domy z różnej epoki/QUOTE]
tego nie wiesz, więc dalej skąd ten COP 3 lutowy przy minus 15 ?
ps
mieszkamy w domu od 1,5 roku, dom nie wymaga żadnej klimy przy +30-40 na zewnątrz przez 1-3 tygodnie , jarzysz ?

:lol2: To akurat taki cieńki przykład mam stodołę taką starą 1,2m mury zero izolacji może być dwa miechy po 30st a w srodku zimno jak w piwnicy ale zimą na ogrzanie to byś zbankrutował :lol2:
Trochę za bardzo się nakręciliście na siebie i nic nie trafia
Troche już zmęczyliscie całe forum

Arturo1972
13-03-2021, 20:16
[QUOTE=Arturo1972;8034165Ale mamy domy z różnej epoki
tego nie wiesz, więc dalej skąd ten COP 3 lutowy przy minus 15 ?
ps
mieszkamy w domu od 1,5 roku, dom nie wymaga żadnej klimy przy +30-40 na zewnątrz przez 1-3 tygodnie , jarzysz ?[/QUOTE]
Skoro masz grzejniki ścienne a ja budując 10 lat temu dom mam podłogówkę po całości bo już wtedy grzejniki ścienne były bezsensem to domniemam, że masz dom z epoki conajmniej PRL-u ;)

Jak się przyczepiłeś do tego COP to masz rację, przy -20st.C COP jest jakieś 2,5 ale to daje ok.1/5 zużycia rocznego, w pozostałych 4/5 sezonu grzewczego COP jest zdecydowanie powyżej 3.
Zatem wyciągnij wnioski zamiast pisać bzdury ;)

Arturo1972
13-03-2021, 20:20
Trochę za bardzo się nakręciliście na siebie i nic nie trafia
Troche już zmęczyliscie całe forum
Racja

-voymar-
13-03-2021, 20:33
Wiedziałem, że nie zakumasz i dla mnie nie jest to dziwne :D
Zatem jak przedszkolakowi wyjawię tą "tajemnice" ;)
3200kWh jest to zużycie energii na c.o+cwu czyli po podwyżkach będzie to 3200kWh*0,35zl/kWh=1120zl

Ale skupmy się jedynie na ogrzewaniu.
Na ogrzewanie zużywam ok.1600kWh*0,35zl/kWh=560zl
Tyle będzie po podwyżce prądu.

I teraz wężykiem Jasiu-
Zużywając na ogrzewanie 1600kWh w cenie 560zl dostarczam domowi COP3 energii czyli dostarczam jej faktycznie 1600kWh*COP3=4800kWh w cenie 560zl.
Zatem koszt tej dostarczonej domowi energii to:
560zl/4800kWh=0,116zl/kWh.
Panial ?
:D
Wyobraź sobie że matematykę na tym poziomie który prezentujesz znam.
W lutym zapewniałes że grzejesz kiedy PC chce a nie kiedy jest II tar,. Teraz piszesz że tylko w II tar. Zawsze będziesz płacił i nic tego nie zmieni. Dobrze już jest 1120 zeta a nie 1000

Arturo1972
13-03-2021, 20:45
Dobrze już jest 1120 zeta a nie 1000
Stówka w jedną czy w drugą stronę przez 12 miesięcy nie robi na mnie wrażenia.
Na faje wydaje 500zl miesięcznie :D

-voymar-
13-03-2021, 21:11
Stówka w jedną czy w drugą stronę przez 12 miesięcy nie robi na mnie wrażenia.
Na faje wydaje 500zl miesięcznie :D

Oki. To po ile za kWh ja mam liczyc u siebie
Skoro Ty liczysz 0.33/3 =011
Ja mam nadprodukcje .-kWh są na plus To mam liczyć ( -033zeta) lub (-0,7 zeta )? czyli na dzień 13.03 mam liczyć + 800zeta?

Arturo1972
13-03-2021, 21:22
Oki. To po ile za kWh ja mam liczyc u siebie
Skoro Ty liczysz 0.33/3 =011
Ja mam nadprodukcje .-kWh są na plus To mam liczyć ( -033zeta) lub (-0,7 zeta )? czyli na dzień 13.03 mam liczyć + 800zeta?
Zielonego pojęcia nie mam ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie i ile jej dostarczasz z pompy a ile z PV i czy wogole dostarczasz ją na ogrzewanie a nie na oświetlenie czy gotowanie ;)

U siebie stwierdziłem, że PV są bezsensem a Ty kombinuj ;)

-voymar-
13-03-2021, 21:45
Zielonego pojęcia nie mam ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie i ile jej dostarczasz z pompy a ile z PV i czy wogole dostarczasz ją na ogrzewanie a nie na oświetlenie czy gotowanie ;)

U siebie stwierdziłem, że PV są bezsensem a Ty kombinuj ;)

Wszystko sie potwierdza. PYCHA ,BUTA, SAMOLUBSTWO,NIECHLUJSTWO . I wygórowane ego.

Arturo1972
13-03-2021, 22:02
Wszystko sie potwierdza. PYCHA ,BUTA, SAMOLUBSTWO,NIECHLUJSTWO . I wygórowane ego.
No cóż, nie zaliczam się do "nowej elity" po 2015r i nie jestem "narodowy" :D

-voymar-
13-03-2021, 22:09
No cóż, nie zaliczam się do "nowej elity" po 2015r i nie jestem "narodowy" :D

Tak masz rację Za mój prąd zapłacisz TY. To tak na margisesie.
A na filmiku widać że pierwszej świeżości nie jesteś.
Bujaj dalej w swym świecie. Na ra.

Arturo1972
13-03-2021, 22:20
A na filmiku widać że pierwszej świeżości nie jesteś.
Oj tam, oj tam.
Specjalnie dla Ciebie, ukrywam palenie w tym legendarnym kominku(jak Rejtan u Matejki)zdjęcie ze stycznia ;)
No nie gadaj, że źle wyglądam mając 48 lat :D
Tylko się nie zakochaj,bo ja preferuję kobiety :D
454037

Arturo1972
13-03-2021, 22:58
Przy okazji,całkowicie nie świadomie, demonstruje, że przy podłogówce człowiek lata po domu bez skarpetek, co bardzo lubię :) No i w krótkim rękawku co zadaje kłam
nawiedzonych węglarzy :)

giman
14-03-2021, 08:11
Zielonego pojęcia nie mam ile Twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie i ile jej dostarczasz z pompy a ile z PV i czy wogole dostarczasz ją na ogrzewanie a nie na oświetlenie czy gotowanie ;)

U siebie stwierdziłem, że PV są bezsensem a Ty kombinuj ;)


Wszystko sie potwierdza. PYCHA ,BUTA, SAMOLUBSTWO,NIECHLUJSTWO . I wygórowane ego.


Czy tylko mi się wydaje, że ta odpowiedź jest od czapy i bez sensu?

pawelszo
14-03-2021, 19:24
A ja cały czas myślę, czy warto podlicznik prądu dla pompy 3 fazy instalować czy nie... Kusi mnie dla zabawy w sumie (taki z wifi etc) ale oszczędności z tego nie będzie , i walczę ze sobą montować czy nie.

Fanek
14-03-2021, 19:38
A ja cały czas myślę, czy warto podlicznik prądu dla pompy 3 fazy instalować czy nie... Kusi mnie dla zabawy w sumie (taki z wifi etc) ale oszczędności z tego nie będzie , i walczę ze sobą montować czy nie.

Przy 3-fazowej pompie pobór prądu powinien być prawidłowy na wskaźniku z pompy tak?
a przy 1-fazowyej pompie są przekłamania?

wybrałeś jakiś podlicznik wi-fi?

Też przymierzam się właśnie do T-CAPA 9kw i myślałem o podliczniku :)

Arturo1972
14-03-2021, 19:54
A ja cały czas myślę, czy warto podlicznik prądu dla pompy 3 fazy instalować czy nie... Kusi mnie dla zabawy w sumie (taki z wifi etc) ale oszczędności z tego nie będzie , i walczę ze sobą montować czy nie.
Taki podlicznik to jako niezbyt potrzebny gadżet można nabyć, w taryfie G11 mija się z celem w dla taryfy G12W tylko dla ciekawości.
Jak kupić to bez żadnych wodotryskow typu wifi bo to bez sensu jest.
Ja mam najprostszy Bemko, jarałem się przez pierwsze dwa lata nim ;)
454058

P.S.
Jak widać pompa stoi, pomimo, że tani prąd jest obecnie,no i brak defrostów :D

plusfoto
14-03-2021, 19:55
Nigdy nie będzie prawidłowy. Choćby z tego powodu iż nie wszystkie elementy pompy ten licznik bierze pod uwagę. Rozbieżności mogą być od kilku do dobrych kilkunastu procent. W skrajnych wypadkach mogą nawet sięgać 30 - 40%. U mnie jest to niewiele bo z reguły nie przekracza 5%. Tani 3-fazowy elektroniczny dwutaryfowy można kupić za 100. Oczywiście tak jak zaznaczył Artur bez wodotrysków.

Fanek
14-03-2021, 20:36
plusfoto - no tak masz racje, choćby pompki obiegowe nie są wliczane w pobór pompy prawda

Lubuszmen
14-03-2021, 23:26
Cześć All
Nie mogę sie zalogować do https://aquarea-service.panasonic.com/
Przeglądarka podaje: "404 Service not found"
Zmienił się adres, czy jakaś padaka u Panasa ? albo u mnie ?

Jacekss
15-03-2021, 07:54
Cześć All
Nie mogę sie zalogować do https://aquarea-service.panasonic.com/
Przeglądarka podaje: "404 Service not found"
Zmienił się adres, czy jakaś padaka u Panasa ? albo u mnie ?

Pisze:
"Usługa nie jest dostępna w związku z przeprowadzaną konserwacją"
więc pewnie "konserwują" aplikację, znaczy robią upgrade, poprawki itp

Kaizen
15-03-2021, 10:18
Pisze:
"Usługa nie jest dostępna w związku z przeprowadzaną konserwacją"
więc pewnie "konserwują" aplikację, znaczy robią upgrade, poprawki itp

Albo nie chcą się przyznać, że serwery (czy jakąś część chociaż) mieli w serwerowni OVH - klik (https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ovh-pozar-serwery-awaria-nie-dzialaja-kai-allegro-strasburg-co-sie-stalo)

Jacekss
15-03-2021, 13:17
Albo nie chcą się przyznać, że serwery (czy jakąś część chociaż) mieli w serwerowni OVH - klik (https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ovh-pozar-serwery-awaria-nie-dzialaja-kai-allegro-strasburg-co-sie-stalo)

możliwe że tak było :)

codix
16-03-2021, 14:32
Jaki macie przepływ podczas grzania cwu najlepiej w jednofazówkach 3,5,7,9 kw ale inne też możecie podać .Mi zawsze szło gdzieś w okolicach 13l/min a dzisiaj jej coś odwaliło szła z 13minut na przepływie z 23l/min a potem nagły spadek na 13l/min

1igor1
16-03-2021, 15:38
z reguły 14-16l/min ale zdarza się że czasem wskakuje na 25

codix
16-03-2021, 16:16
z reguły 14-16l/min ale zdarza się że czasem wskakuje na 25

Nie wyczaiłeś w jakich sytuacjach tak się dzieje ? Pytam bo przez te 13min szła niby z copem 4.0 gdzie po nagłej zmianie obrotów na 13l cop spadł sobie na 3,2 i tak już zostało (mówię tu o copie z monituringu pompy nie ze sterownika czy ze smarta) u mnie akurat wg harmonogramu miała o 15tej grzać cwu ale ze 3min przed 15tą złapała defrost defrost zrobiła na c.o po defroście sprężarka u mnie staje i wystartowała normalnie do grzania c.o dopiero jak sie rozpędziła i wyłączyła się "śnieżynka"to przełączyła się na cwu i wtedy poszła na te 23l

1igor1
17-03-2021, 07:03
Nie zauważyłem właśnie żadnej zależności, też nigdy jakoś się temu bliżej nie przyglądałem,

seba1b
18-03-2021, 10:08
Mam pompę 9kw 1 faz. i częstotliwość pracy sprężarki to było 48hz jak dobrze pamiętam. Założyłem sterownik wewnętrzny w salonie i tam mam ustawioną temp X do której teraz pompa dobić nie może. Wcześniej bez tego sterownika dobijała bez problemu. Teraz z tym sterownikiem praca sprężarki to max 28HZ. Ktoś coś doradzi czemu pompa z tym sterownikiem działa na pół obrotów?

Andrzej5101
18-03-2021, 10:33
Wcześniej bez tego sterownika dobijała bez problemu.
Teraz z tym sterownikiem praca sprężarki to max 28HZ.
Sprawdź ustawienie krzywej grzewczej

1igor1
18-03-2021, 13:03
Mam pompę 9kw 1 faz. i częstotliwość pracy sprężarki to było 48hz jak dobrze pamiętam. Założyłem sterownik wewnętrzny w salonie i tam mam ustawioną temp X do której teraz pompa dobić nie może. Wcześniej bez tego sterownika dobijała bez problemu. Teraz z tym sterownikiem praca sprężarki to max 28HZ. Ktoś coś doradzi czemu pompa z tym sterownikiem działa na pół obrotów?

zmieniajać sterowanie z samej krzywej na krzywą i termostat resetują się ustawienia dotyczące krzywej, sprawdz jak masz ustawioną, kolejna rzecz to jak temperatura jest blisko zadanej to sterownik automatycznie obniża krzywą aby nie dopuścić do przegrzania.
Możesz też na próbę spróbować dać ze 2 stopnie wyżej niż chcesz, jak sprężarka się nie rozkręci to na 100% masz za nisko krzywą ustawioną

seba1b
18-03-2021, 14:20
Teraz nie mam krzywej ustawionej. Temperature ustawiłem w domu na sterowniku 24 stopnie i mam obecnie 18,6 i ni h.. Nie chcę iść do góry. Pompa cały czas na 28hz działa. Przed podpięcie tego sterownika spokojnie grzalem do 22 stopni też na prostym grzaniu bez krzywej.

1igor1
18-03-2021, 14:24
Teraz nie mam krzywej ustawionej. Temperature ustawiłem w domu na sterowniku 24 stopnie i mam obecnie 18,6 i ni h.. Nie chcę iść do góry. Pompa cały czas na 28hz działa. Przed podpięcie tego sterownika spokojnie grzalem do 22 stopni też na prostym grzaniu bez krzywej.

Krzywą masz na pewno, bo zawsze jest grzanie wg krzywej lub prostej, a termostat jako dodatek jest który ma pilnować aby dom się nie przegrzał

Więc jak masz ustawioną krzywą, wejdź i sprawdz i porównaj z tym co miałeś wcześniej ustawione, bo na bank jest za nisko

codix
18-03-2021, 15:40
Tak jak poprzednik mówi podczas zmiany trybu grzania z wody na termostat resetuje się krzywa czy tam prosta jak również mogą Ci się inne ustawienia pozmieniać np.harmonogram się skasuje i może coś jeszcze .
Musisz posprawdzać jaką kiedyś miałeś prostą a jaką teraz i jeszcze czy nie masz powciskane jakieś podbicie /opuszczenie o np.-5K
Najlepiej sprawdzić jaka jest podczas grzania temperatura zadana (target temperature) trzy strzałki równoczesnie lewa+górna+prawa i pozycja chyba 8 pierwsza temperatura przykładowo 33/31 to 33 to zadana wynikajaca z krzywej czy prostej

seba1b
18-03-2021, 19:29
Może ja coś źle tłumacze. Temat jest taki że ta instalacja wygrzewa nowy dom. Działa to dopiero 3miesiac. Od pierwszego dnia działa na prostej i nic nie było zmieniane na krzywą grzewczą.
Cały czas miałem nastawe 31st na zasilaniu i na powrocie było 27. W domu na parterze bo tylko to na razie grzeje było 20st nawet przy mrozie - 20st
Dołożyłem 2 tygodnie temu sterownik na salon (dziś mamy temp ok 0st) i na pompie wyświetla mi ikonę sterownika, tu już nie mogę zmienić nastawy temperatury jak wcześniej ale domyślnie świeci się 28st. Na sterowniku w salonie ustawiłem najpierw 22st i dobilo max do 18,1st, sprężarka działa na 28hz. Zwiekszylem na salonie na 26st i dalej jest 18,4. Już mi ręce do tego opadają. To powinno w prosty sposób działać. Ustawiam 22st, tolerancję +/-1st i pompa powinna to jak najszybciej dobić, a później tylko podtrzymywać.

A dodam jeszcze że wody nie grzeje. Grzeje się tylko podłogówką.

Arturo1972
18-03-2021, 19:33
Może ja coś źle tłumacze. Temat jest taki że ta instalacja wygrzewa nowy dom. Działa to dopiero 3miesiac. Od pierwszego dnia działa na prostej i nic nie było zmieniane na krzywą grzewczą.
Cały czas miałem nastawe 31st na zasilaniu i na powrocie było 27. W domu na parterze bo tylko to na razie grzeje było 20st nawet przy mrozie - 20st
Dołożyłem 2 tygodnie temu sterownik na salon (dziś mamy temp ok 0st) i na pompie wyświetla mi ikonę sterownika, tu już nie mogę zmienić nastawy temperatury jak wcześniej ale domyślnie świeci się 28st. Na sterowniku w salonie ustawiłem najpierw 22st i dobilo max do 18,1st, sprężarka działa na 28hz. Zwiekszylem na salonie na 26st i dalej jest 18,4. Już mi ręce do tego opadają. To powinno w prosty sposób działać. Ustawiam 22st, tolerancję +/-1st i pompa powinna to jak najszybciej dobić, a później tylko podtrzymywać.

A dodam jeszcze że wody nie grzeje. Grzeje się tylko podłogówką.
Wyrzuc ten sterownik w diabły.
Ja tak zrobiłem po 1 sezonie grzewczym,następne 7 sezony grzewcze,aż do dzisiaj, grzeje tylko KG.

Dzisiaj ten sterownik służy jako termometr :D
454114

seba1b
18-03-2021, 19:36
No rozumiem ale nie poto za coś place, ciągne kable żeby to wyjebac. Po coś to jest. Bardziej to mnie jeszcze zastanawia skąd bierze się te 28 obok ikony sterownika na pompie jak nigdzie taka liczba nie jest ustawiona.

Arturo1972
18-03-2021, 19:49
No rozumiem ale nie poto za coś place, ciągne kable żeby to wyjebac. Po coś to jest.
No cóż, od jakiś 11 lat piszę na forum, że sterowanie pokojowe to wyrzucona kasa w błoto i jest to bezsens.
Widocznie wtedy wagarowałes na forum albo dałeś się omamić "czarodziejom" :D

No dobra, od 9 lat tak piszę :D


Dla mnie jeśli dom jest zamieszkały sterowanie strefowe i regulacja temp. w kazdym pokoju przy akumulacyjnej wylewce jest całkowicie pozbawione sensu.

Chciałem, żeby przy okazji likwidacji mojego profilu usunięto moje wszystkie komentarze.
Jak widać nie zrobiono tego...

plusfoto
18-03-2021, 20:25
Może ja coś źle tłumacze. Temat jest taki że ta instalacja wygrzewa nowy dom. Działa to dopiero 3miesiac. Od pierwszego dnia działa na prostej i nic nie było zmieniane na krzywą grzewczą.
Cały czas miałem nastawe 31st na zasilaniu i na powrocie było 27. W domu na parterze bo tylko to na razie grzeje było 20st nawet przy mrozie - 20st
Dołożyłem 2 tygodnie temu sterownik na salon (dziś mamy temp ok 0st) i na pompie wyświetla mi ikonę sterownika, tu już nie mogę zmienić nastawy temperatury jak wcześniej ale domyślnie świeci się 28st. Na sterowniku w salonie ustawiłem najpierw 22st i dobilo max do 18,1st, sprężarka działa na 28hz. Zwiekszylem na salonie na 26st i dalej jest 18,4. Już mi ręce do tego opadają. To powinno w prosty sposób działać. Ustawiam 22st, tolerancję +/-1st i pompa powinna to jak najszybciej dobić, a później tylko podtrzymywać.

A dodam jeszcze że wody nie grzeje. Grzeje się tylko podłogówką.
To co pogrubiłem i powiększyłem to prawdopodobnie słowo klucz. Miałem a jak masz?

Jacekss
19-03-2021, 10:00
To co pogrubiłem i powiększyłem to prawdopodobnie słowo klucz. Miałem a jak masz?

@seba1b ano właśnie miałeś 31C a teraz może masz 28C ?? i grzeje jak grzeje.. a PC schodzi na niskie wartości Hz aby taką temp utrzymać

seba1b
19-03-2021, 10:30
Ok ale skąd ta pompa bierze to 28st jak ja tego nie ustawiłem na pompie bo tam już nie da się zmienić nastawy ponieważ to jest zablokowane od momentu założenia sterownika na salonie. A na salonie mam ustawione 22st i dobija max do 18,4st, a na pompie cały czas pisze 28st.

codix
19-03-2021, 10:44
Ok ale skąd ta pompa bierze to 28st jak ja tego nie ustawiłem na pompie bo tam już nie da się zmienić nastawy ponieważ to jest zablokowane od momentu założenia sterownika na salonie. A na salonie mam ustawione 22st i dobija max do 18,4st, a na pompie cały czas pisze 28st.

Musisz wejsc w menu /menu instalatora/ustawienia grzania wybrac tam krzywa albo prosta i ustawic ja

pmcap1755
19-03-2021, 12:08
Cześć
Mam Panasonica HP i wymyśliłem sobie, że przydało by się jakieś sterowanie zewnętrzne do tej pompy z poziomu przedpokoju. Czasem potrzebuje na szybko zmniejszyć temp. lub odpalić grzanie wody, a nie chce mi się dymać za każdym razem do kotłowni.
Czy coś takiego występuję w przyrodzie ? Sterownie po wifi lub inne bezprzewodowe. Zaznaczam, że wiem iż można wykorzystać ten sterownik z pompy, ale nie uśmiecha mi się kucie ścian i ciągniecie kabli.

-voymar-
19-03-2021, 12:19
Aquarea Smart Cloud

pmcap1755
19-03-2021, 12:44
To już mam, dziekuję, przestałem używać, jak mam czekać kilka minut na refresh temp. - zrobie drogę do kotłowni x 2.

MiG25
19-03-2021, 13:17
No to HeishaMon i jakaś automatyka domowa.

pawelszo
19-03-2021, 13:28
To już mam, dziekuję, przestałem używać, jak mam czekać kilka minut na refresh temp. - zrobie drogę do kotłowni x 2.

bez jaj, ponad rok tego używam i jeśli tylko działa wifi w pompie i tel / PC to zmiana parametrów to sekundy, lub też włączenie grzania CWU czy CO

pmcap1755
19-03-2021, 13:31
Mam HA od 2 lat. Chciałem coś bardziej manualnego. Temp tez lubię sprawdzać na wyświetlaczu w przedpokoju niż w tel. Za dużo tego telefona :)
OK - widzę, że się nic nie znajdzie i trzeba będzie wyrwać i przenieść to co jest w pompie. Jaki kabel trzeba puścić od pompy do tego sterownika (jest jakies howto) ? stracę gw na PC ?

MiG25
19-03-2021, 13:40
No to jak masz HA to akurat :) Apka na telefonie to obsłuży.

Masz moduł do smartclouda , nic Cie nie kosztuje wgranie na niego GoHeishaMon i sprobowanie z HA.

A co do przeniesienia sterownika , to musisz mieć położony przewód dwużyłowy od pompy do miejsca, gdzie chcesz mieć sterownik.
Gwarancji nie stracisz jak to sam zrobisz , o ile np. instalator nie zaplombował Ci przednich drzwiczek ( i wtedy sam nawet filtra nie wyczyścisz , a zdarzały się takie przypadki) ,albo drzwiczek do dostępu do płyty głównej.

pmcap1755
19-03-2021, 13:50
Dziekuję

uciu
19-03-2021, 21:06
Ktoś podpowie o co chodzi?
Chciałem recznie włączyć grzanie CWU.
Włączyłem wczesniej i podgrzało z 35 do 42 (zawsze wg harmonogramu grzeje do 48 )
Włączyłem wiec drugi raz i jest jak na filmiku.
PC się włącza, zawór 3d przełącza się na CWU i za chwile tryb grzania CWU się wyłacza. Zawór 3d wraca na CO....

Co mam sprawdzić?
Błędów żadnych
Ostatnio też w harmonogramie nie zagrzało mi wody i wieczorem woda miała 12stopni
Powinna się grzać od 13 do 48stopni ( delta 5)

https://www.youtube.com/watch?v=KlyJhkuVoM4
https://www.youtube.com/watch?v=KlyJhkuVoM4

codix
19-03-2021, 21:38
Masz chyba ustawione 42 st wiec się wyłącza przejdż na wyswietlaczu w prawo do symbolu kranika i będziesz miał ustawianie temperatury bedzie ona inna niż w harmonogramie

MiG25
19-03-2021, 21:52
Z tym ForceDHW cos jest... Ja zaopserwowalem ,ze wymuszając grzanie cwu podnosi temperaturę tylko o delte ,a nie do docelowej.( przykładowo mam cały czas tryb grzania , temperature docelowa 45 , aktualna 35 ,ponownego wygrzewania -5 ,i w tym momencie wymuszam grzanie cwu, to woda nie nagrzeje się do 45 ,tylko przy 40 się wylaczy)
Nie możesz normalnie włączyć pompy i ustawić tryb grzania zbiornika?

codix
19-03-2021, 21:58
Z tym ForceDHW cos jest... Ja zaopserwowalem ,ze wymuszając grzanie cwu podnosi temperaturę tylko o delte ,a nie do docelowej.( przykładowo mam cały czas tryb grzania , temperature docelowa 45 , aktualna 35 ,ponownego wygrzewania -5 ,i w tym momencie wymuszam grzanie cwu, to woda nie nagrzeje się do 45 ,tylko przy 40 się wylaczy)
Nie możesz normalnie włączyć pompy i ustawić tryb grzania zbiornika?

Bo standardowo jest ustawione chyba na 40st czyli najniżej ile można jemu podgrzało do 42 bo przebija zawsze o stopień i jak się wyłączy to nieraz jeszcze sie podbije o kolejny.
wymuszając ręcznie grzanie cwu należy najpierw włączyć pompę na głównym ekranie przejechać prawą strzałką na symbol kranu i przestawić temperaturę na taką jaką sie chce i włączyc grzanie cwu albo przestawić to już podczas grzania.

MiG25
19-03-2021, 22:13
No ale temperatura docelowa była 45 a nie 40, wiec klikając w prawo tylko to potwierdziłem.

uciu
19-03-2021, 22:24
Masz chyba ustawione 42 st wiec się wyłącza przejdż na wyswietlaczu w prawo do symbolu kranika i będziesz miał ustawianie temperatury bedzie ona inna niż w harmonogramie

juz nie sprawdze bo wg harmongramu od 22 zaczelo grzac i już jest 48.
Wydaje mi się jednak za raczej 42 nie było ustawione i jest tak jak MIG pisał :-/

Zastanawia mnie jednak dlaczego wczoraj wieczorem woda miała 12stopni.
Nikt się nie kąpał.
Zbiornik 300l
Grzania CWU o godz 13 się nie włączyły ( sprawdzałem po zużyciu prądu) a na pewno było poniżej delty (zadane 48, delta -5).
Nie ma szans by woda się wychłodziła w 7 godzin o ponad 30stopni.

codix
19-03-2021, 22:51
juz nie sprawdze bo wg harmongramu od 22 zaczelo grzac i już jest 48.
Wydaje mi się jednak za raczej 42 nie było ustawione i jest tak jak MIG pisał :-/

Zastanawia mnie jednak dlaczego wczoraj wieczorem woda miała 12stopni.
Nikt się nie kąpał.
Zbiornik 300l
Grzania CWU o godz 13 się nie włączyły ( sprawdzałem po zużyciu prądu) a na pewno było poniżej delty (zadane 48, delta -5).
Nie ma szans by woda się wychłodziła w 7 godzin o ponad 30stopni.

U mnie harmonogram jest ustawiony tylko na pompie i jeszcze nigdy nie było przypadku żeby żle zadziałał czy niezadziałał(chyba że coś grzebałem i zapomniałem właczyć albo np.przestawiałem na termostat itp i sie harmo posypał).Ale u kumpla były jakieś tam problemy z Jką miał najpierw powpisywane na pompie i włączone potem powprowadzał tak samo w smarcie i włączył i ze dwa razy pod rząd mu nie zagrzało wody w sumie nie wiadomo dlaczego bo nawet jak internetu nie ma to smart powinien załaczyć a tego nie zrobił .Skończyło się tym że usunął ten harmo ze smarta i zostawił tylko w pompie i działa bez zarzutu .
Co do wymuszania grzania cwu kiedys sprawdzę jak u mnie grzeje.

eMdzeJ
20-03-2021, 05:00
Mam pytanko co do złącza termostatu w pompie. Jakie tam jest sterowanie? W sensie jakiego przekaźnika użyć. SSR na 230? SSR na DC? Zwykły magnetyczny?

Zwykły magnetyk najbezpieczniejszy bo niezależnie co będzie po 2 stronie to zadziała ale zawsze gdzie mogę to używam ssr bo są niezawodne i bezpieczne.

Pompą mi będzie sterował esp podpięty pod Home Assistanta - będzie taki bardziej zaawanasowany termostat pokojowy bez konieczności ciągniecia dodatkowych kabli.

MiG25
20-03-2021, 05:24
SSR maja jedna wadę ,mają duza upływność w porównaniu ze zwykłymi przekaznikami. Nie wiem ,czy nie wystarczająca, zeby zalaczyc PC,mimo ze SSR powinien być wtedy w stanie wyłączonym.
Ponieważ tu nie płynie żaden prad w tym obwodzie ,zwykly przekaźnik bedzie rownie dobry (styki nie będą się wypalać).
Ale jak bardzo Ci zależy na SSR , to możesz to przecież sprawdzic.

dzimberto
21-03-2021, 13:56
Witam po dłuższej nieobecności
Muszę powiedzieć że jak narazie nie mam problemów z działaniem pompy i nie było nawet w te duże mrozy
do tej pory zużyła mi 3430 kWh z podlicznika
ze sterownika 2540 kWh:D:D:D:D:D:D
ile przekłamuje?
27%
pomimo tego zadowolony jestem ze zużycia kWh
pomimo grzejników i 45m2npodłogówki jest git i temp zasil w największe mrozy 39st w domu było 23
Pozdrowionka dla forumowiczów

codix
21-03-2021, 14:05
Co do trybu Force DHW dzisiaj sprawdzałem to raczej nie zależy od ustawionej delty bo miałem ustawioną -5K ustawiona Target temp.na 46st a woda w baniaku przy starcie 24st .Pompa ruszyła prawie na maksa potem lekko się zmodulowała ale dogrzała do 40st i przy tej temperaturze nastepuje stop sprężarki przez to że szła ostro to temp. w baniaku sama jeszcze podchodzi do 42stopni.
Więc podgrzała o 16stopni
Wygląda na to że ta funkcja służy do mocnego szybkiego podgrzania cwu jak nam mocno spadnie w baniaku i podgrzewa tylko do 40st potem juz drugi raz nie mozna włączyć i przy próbie będzie sie wyłączać bo ma ponad 40st.
W żadnym tez momencie nie przekroczyła temperatury na zasilaniu 55st czy 57st w końcowej fazie miała 52st na zasilaniu 69st na tłoczeniu

MiG25
21-03-2021, 16:09
Ale jak byś zrobił jeszcze raz ForceDHW jak zakończył grzać , to by pompa włączyła się jeszcze raz , i dogrzała do docelowej .
Poza tym nie sądzę ,żeby jakoś inaczej ( ,że mocno i szybko podgrzewa) , wg mnie robi to tak samo.

codix
21-03-2021, 16:46
Ale jak byś zrobił jeszcze raz ForceDHW jak zakończył grzać , to by pompa włączyła się jeszcze raz , i dogrzała do docelowej .
Poza tym nie sądzę ,żeby jakoś inaczej ( ,że mocno i szybko podgrzewa) , wg mnie robi to tak samo.

No zobaczymy wcisnełem jeszcze raz przy 41st w baniaku nastawiona 50 delta -5K zobaczymy czy dogrzeje.
Co do ostrzejszej pracy to sprawdzę na dniach może na tcapie tego nie odczuwasz ale u mnie idzie na 86Hz i potem na 75hz moduluje praktycznie leci z poczatku 8kw potem 7kw
Teraz jak załaczyłem ponownie to na poczatku też 86hz teraz 75hz i wali ponad 9kw.
wydaje mi się że przy normalnym grzaniu duzo spokojniej leci ale sprawdzę na dniach


No i dogrzała do tylko do 44st i sie wyłaczyła prawdopodobnie szła za ostro bo ponad 9kw i sie przegrzała na zasilaniu przez jakiś czas było 55st na zewnatrz 1st ochłodziła sie i znowu startuje w baniaku już 45st
A nie wystartowała już do grzania c.o czyli jak jak ją coś rozłaczy albo te 40st albo przegrzanie to już się wyłacza tryb force dhw i przechodzi do trybu w jakim była poprzednio.
Juz jej nie będe meczył bo pewnie kolejne wcisnięcie by spowodowało znowu start na cwu i ponowne przegrzanie po kilku minutach

napewno idzie ostrzej bo zawsze grzeje do 45st w przewadze w trybie cichym ale i bez trybu cichego tez jakiś czas chodziła i grzała do 46 i nigdy nie wyłaczała się z przegrzania

MiG25
21-03-2021, 17:08
No ale miała szansę zagrzać do docelowej 45..
Możliwe ,że nie jestem stanie tego zobaczyć , bo u mnie grzanie wody przy końcu idzie z max 7kW , i to raczej wina wężownicy , która mimo ,że ma 3,8m2 to 12kW nie jest w stanie pprzeniesc . ( chyba , że zbiornik ma 20 stopni ).
Ale kiedyś tez zaobserwowałem taki stop przy grzaniu cwu u siebie..
W kazdym razie ta funkcja ForceDHW jest dosc nieprzewidywalna , i lepiej po prostu przestawiac tryby.

pawelszo
21-03-2021, 18:40
No ale miała szansę zagrzać do docelowej 45..
Możliwe ,że nie jestem stanie tego zobaczyć , bo u mnie grzanie wody przy końcu idzie z max 7kW , i to raczej wina wężownicy , która mimo ,że ma 3,8m2 to 12kW nie jest w stanie pprzeniesc . ( chyba , że zbiornik ma 20 stopni ).
Ale kiedyś tez zaobserwowałem taki stop przy grzaniu cwu u siebie..
W kazdym razie ta funkcja ForceDHW jest dosc nieprzewidywalna , i lepiej po prostu przestawiac tryby.

Bo ja wiem... wydaje mi się, że Force podbija "osiągi" ale zobaczę to jeszcze, na pewno grzeje szybciej i to jest fajne , jak mega działa PV, zresztą wtedy staram się odpalać grzanie wody

codix
21-03-2021, 19:01
Bo ja wiem... wydaje mi się, że Force podbija "osiągi" ale zobaczę to jeszcze, na pewno grzeje szybciej i to jest fajne , jak mega działa PV, zresztą wtedy staram się odpalać grzanie wody

Ale jak masz czas na grzanie cwu w trybie normalnym lub nawt w trybie cichym to będziesz miał lepsze copy i więcej z Pv zostanie na zimę w trybie force cop leci kiepski no chyba że czas goni

pawelszo
22-03-2021, 13:41
Ale jak masz czas na grzanie cwu w trybie normalnym lub nawt w trybie cichym to będziesz miał lepsze copy i więcej z Pv zostanie na zimę w trybie force cop leci kiepski no chyba że czas goni

To prawda, sprawdzone, że tryb cichy daje lepszy COP.
Czasem daję force jak panelę idą na maxa, wykorzystuję 100% energii wtedy.

codix
22-03-2021, 13:55
No i dzisiaj start od 28st w baniaku ustawione 50 delta 5K na zewnatrz 4st ,bez trybu cichego ,bez force dhw i pompa grzrje cwu na 34hz i 3kw wiec u mnie jest kolosalna roznica w pracy pomiedzy tymi trybami .
Chociaz na zewnatrz jest minimalnie cieplej to mogl sie znowu jakis algorytm zmienic bo normalnie powinna pojsc gdzies na 44hz

-voymar-
22-03-2021, 14:02
To prawda, sprawdzone, że tryb cichy daje lepszy COP.
Czasem daję force jak panelę idą na maxa, wykorzystuję 100% energii wtedy.

Jak masz małą PV to zgoda że wykorzystasz 100% produkcji ale u mnie PV to 10kW .Nie ma opcji aby PC łyknęła wszystko

pawelszo
22-03-2021, 17:55
no tak, racja, skrót myślowy- jak słońce teraz na chwilę odpala to rusza grzanie wody, czasem generuje się 6kWh czasem 3-4 ot pogoda :)

codix
24-03-2021, 21:15
Angelo19 masz zawaloną skrzynkę

pawel250
26-03-2021, 21:13
Mam pytanie jaki macie przepływ pompy obiegowej gdy sprężarka jest wyłączona z powodu osiągnięcia temperatury powrotu ?
U mnie ciągle kręci 10-12l/min aby monitorować temperaturę wody i wiedzieć kiedy znowu włączyć sprężarke. Jest to na tyle duża wartość że pompa jest mocno słyszalna w pomieszczeniu obok. Gdy było na zewnątrz cieplej powyżej 15 stopni to wtedy grzanie wyłączało się całkowicie i przepływ pompy obiegowej spadał do 0,1l/min. Wydaje mi się że w pierwszym przypadku również powinna schodzić do takich wartości.

codix
26-03-2021, 22:04
Mam pytanie jaki macie przepływ pompy obiegowej gdy sprężarka jest wyłączona z powodu osiągnięcia temperatury powrotu ?
U mnie ciągle kręci 10-12l/min aby monitorować temperaturę wody i wiedzieć kiedy znowu włączyć sprężarke. Jest to na tyle duża wartość że pompa jest mocno słyszalna w pomieszczeniu obok. Gdy było na zewnątrz cieplej powyżej 15 stopni to wtedy grzanie wyłączało się całkowicie i przepływ pompy obiegowej spadał do 0,1l/min. Wydaje mi się że w pierwszym przypadku również powinna schodzić do takich wartości.

0,1 to blad odczytu wtedy obiegówka nie chodzi

pawel250
27-03-2021, 07:54
Pewnie tak. Możesz napisać ile jest u Ciebie gdy sprężarka się wyłącza? Napisz jeszcze czy masz ustawione monitorowanie temperatury wody czy czujnika pokojowego.

codix
27-03-2021, 08:09
Ja mam termostat zewnetrzny i harmonogram wiec obiegowka chodzi tylko wtedy kiedy sprezarka.
U kazdego co ma na temp.wody to bedzie chodzic w okolicach 9-10l/min w zaleznosci od modelu bo sa to najnizsze mozliwe obroty obiegowki .
Niewiem jak mazz ta pompe zamontowana ale te 10l to jest tak niska wartosc ze prawie wogole tego nie slychac napewno nie w pomieszczeniu za sciana

pawel250
27-03-2021, 08:16
Mam 7kW SDC Seria chyba J. To jest takie buczenie i wibracje przenoszące się na ścianę. Musi być totalna cisza w pomieszczeniu sasiednim żeby to usłyszeć. Tam gdzie wisi jednostka to już jest wyraźny hałas. W nocy może przeszkadzac. Nie wiem jak ta pompa jest zamontowana ale zastanawiam się w takim razie nad zgłoszeniem gwarancyjnym bo może nie mam gdzieś przekładek gumowych.

codix
27-03-2021, 08:32
Sprawdz czy nie ma jakis luzów czy jest solidnie przykrecona do sciany na dwóch plytach mocujacych górnej i dolnej.
Jakies gumowe przekladki nie sa wymagane wiec raczej nici z jakis gwarancyjnych zgloszen moze material sciany jakis przenoszacy halas .
Albo cos z obiegowka a jaki masz osiagany maksymalny przeplyw moze ma jakies duze opory i na najnizszych obrotach ma ciezko.
U mnie scianka dzialowa to cegla 12cm dziurawka i za sciankami nie slychac nawet przy 17l/min dopiero jak sie podejdzie naprzeciwko takich przesuwnych drzwi to delikatnie ja wtedy slychac przy tych 17l .A jest w takim malym pomieszczeniu tak jakby w szafie ;) tylko ze sciankami z cegly z 1,5m na 0,8m i drzwi przesuwne w centralnej czesci parteru.