PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

MiG25
27-03-2021, 15:27
Przepływ zależy od instalacji CO ,więc trudno go porównywać. Jeden ma samą instalację , drugiemu woda tylko przez bufor przepływa.
U mnie dla przykładu min. to 19lmin.
Co najwyżej można by obr/min porównywać.

pawel250
27-03-2021, 21:01
Czy panel na pompie umożliwia odczyt obr/min ? Czy trzeba niestety mieć ten moduł ethernetowy ?

codix
27-03-2021, 21:14
Z samego sterownika nie odczytasz obrotow obiegowki ale jak Ci sie sprezarka wylacza a obiegowka dalej chodzi to chodzi wtedy na najnizszych obrotach i tak jak Mig pisal na najnizszym przeplywie jaki u Ciebie jest mozliwy.
Bardzo czesto jesli ludzie maja bez bufora na podlogowke to w okolicach tych 9-10 l jest ten przeplyw.
Jak chcesz koniecznie sprawdzic czy tak jak Ci szumi to sa to najnizsze obroty to w menu instalatora masz mozliwosc wlaczenia samej obiegowki i ustawienia jej na najnizsze obroty.
Mozesz sobie tez tam sprawdzic ile Ci wyciagnie maksymalnego przeplywu

Owczar
27-03-2021, 22:45
Trochę dziwne, że słyszysz te obiegowke. U mnie w pompie siedzą 2 lfp Leszno. W trybie diagnostyki, gdy tylko pompki pracują nie sposób je usłyszeć przez ścianę. Zresztą cała pompa jest ledwo słyszalna.

Jaki to model obiegowki?

pawel250
28-03-2021, 09:03
U mnie jest oryginalna wbudowana w pompę ciepła. Może jest ktoś z forum który mieszka w Warszawie do kogo mógłbym podjechać aby posłuchać czy pracuje tak samo głośno?

qbikm
28-03-2021, 12:43
Witam, chciałbym zapytać o serię H , gdzie można przestawić histerezę grzania CWU jest ustawiona 10stopni, a ja potrzebuję mniejszą

codix
28-03-2021, 12:58
Witam, chciałbym zapytać o serię H , gdzie można przestawić histerezę grzania CWU jest ustawiona 10stopni, a ja potrzebuję mniejszą

W menu instalatora ustawienia grzania zbiornik ponowne wygrzewanie

dzimberto
28-03-2021, 13:01
Witam, chciałbym zapytać o serię H , gdzie można przestawić histerezę grzania CWU jest ustawiona 10stopni, a ja potrzebuję mniejszą

musisz na wyłączonej pompie wejśc w ustawienia instalatora,potem ustawienie działania i zbiornik
tam jest temp ponownego wygrzewania zbiornika tam ustawisz
minus to zmniejszasz delte
jak masz -10 to zrób -6 lub -7 ja tobie pasuje

Angelo19
28-03-2021, 13:41
Angelo19 masz zawaloną skrzynkę

Już posprzątane :)

marpel
28-03-2021, 15:35
Witam, próbuję połączy moduł cz-taw1 w pompie ciepła Panasonic. Wszystkie diody świecą, czyli jest połączenie, rejestrację uruchamiam - dioda niebieska miga, ale na stronie https://aquarea-smart.panasonic.com nie mogę doda urządzenia, wyrzuca błąd hasła lub złe ID. Nie wiem jak sobie poradzic, może ktoś ma pomysł?

qbikm
28-03-2021, 15:41
W menu instalatora ustawienia grzania zbiornik ponowne wygrzewanie

Dzięki

k.zajac
28-03-2021, 17:37
Cześć
Zdecydowałem się na montaż pompy ciepła Panasonic w moim mieszkaniu 92m. Stary poniemiecki budynek, ściany docieplone, posadzka bez docieplenia. Instalacja oparta na grzejnikach, będą też panele PV (stąd nie zamierzam bawić się w grzanie taryfowe).. Wyliczone zapotrzebowanie na CO wychodzi niecałe 7 kW + grzanie CWU. Stąd dobór pompy na moc 7-7. 5 kW. Patrząc w tabele doborową przy mocy 7-7.5 kW idealna byłaby pompa 9kW 1=fazowa. Jednak wstępnie wcześniej myślałem nad pompą 9 kw 3-fazową (seria H, nie T-cap)., gdyż bardziej odpowiadałoby mi zasilanie 3-fazowe, ze względu na inne urządzenia. Jednak pompa 3-fazowa 9kW, będzie zgodnie z tabelą doborową przewymiarowana (spodziewane niekorzystne warunki pracy w temp. dodatnich). Czy bufor 50-100l będzie wystarczający, dla prawidłowej pracy pompy (nie chciałbym też montować dużego bufora z uwagi na brak miejsca)? Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś) Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie ������ Z góry będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

-voymar-
28-03-2021, 18:20
Cześć
Zdecydowałem się na montaż pompy ciepła Panasonic w moim mieszkaniu 92m. Stary poniemiecki budynek, ściany docieplone, posadzka bez docieplenia. Instalacja oparta na grzejnikach, będą też panele PV (stąd nie zamierzam bawić się w grzanie taryfowe).. Wyliczone zapotrzebowanie na CO wychodzi niecałe 7 kW + grzanie CWU. Stąd dobór pompy na moc 7-7. 5 kW. Patrząc w tabele doborową przy mocy 7-7.5 kW idealna byłaby pompa 9kW 1=fazowa. Jednak wstępnie wcześniej myślałem nad pompą 9 kw 3-fazową (seria H, nie T-cap)., gdyż bardziej odpowiadałoby mi zasilanie 3-fazowe, ze względu na inne urządzenia. Jednak pompa 3-fazowa 9kW, będzie zgodnie z tabelą doborową przewymiarowana (spodziewane niekorzystne warunki pracy w temp. dodatnich). Czy bufor 50-100l będzie wystarczający, dla prawidłowej pracy pompy (nie chciałbym też montować dużego bufora z uwagi na brak miejsca)? Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś) Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie ������ Z góry będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Bufor 50L ten z panasa w zupelności wystarczy. Tak mam i jest OK. Podłączenie równoległe 2 obiegi.

-voymar-
28-03-2021, 18:26
Witam, próbuję połączy moduł cz-taw1 w pompie ciepła Panasonic. Wszystkie diody świecą, czyli jest połączenie, rejestrację uruchamiam - dioda niebieska miga, ale na stronie https://aquarea-smart.panasonic.com nie mogę doda urządzenia, wyrzuca błąd hasła lub złe ID. Nie wiem jak sobie poradzic, może ktoś ma pomysł?

Mi to ustrojstwo instalował syn .Jak puściliśmy bezprzewodowo to lipa. Jak moduł z PC został połączony z laptopem na kablu -to ruszyło od strzała.

codix
28-03-2021, 18:38
Cześć
Zdecydowałem się na montaż pompy ciepła Panasonic w moim mieszkaniu 92m. Stary poniemiecki budynek, ściany docieplone, posadzka bez docieplenia. Instalacja oparta na grzejnikach, będą też panele PV (stąd nie zamierzam bawić się w grzanie taryfowe).. Wyliczone zapotrzebowanie na CO wychodzi niecałe 7 kW + grzanie CWU. Stąd dobór pompy na moc 7-7. 5 kW. Patrząc w tabele doborową przy mocy 7-7.5 kW idealna byłaby pompa 9kW 1=fazowa. Jednak wstępnie wcześniej myślałem nad pompą 9 kw 3-fazową (seria H, nie T-cap)., gdyż bardziej odpowiadałoby mi zasilanie 3-fazowe, ze względu na inne urządzenia. Jednak pompa 3-fazowa 9kW, będzie zgodnie z tabelą doborową przewymiarowana (spodziewane niekorzystne warunki pracy w temp. dodatnich). Czy bufor 50-100l będzie wystarczający, dla prawidłowej pracy pompy (nie chciałbym też montować dużego bufora z uwagi na brak miejsca)? Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś) Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie ������ Z góry będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Bierz nową Jtke jednofazową ,niedość że bedzie tańsza od 3f to na nowym gazie,więcej opcji w menu,gratis moduł internetowy,odpadaja problemy zwiazane z jakimiś zanikami faz itp.,dłuzsza dostepnosc cześci zamiennych,tańszy czynnik w razie uzupełniania

1igor1
29-03-2021, 06:10
Witam, próbuję połączy moduł cz-taw1 w pompie ciepła Panasonic. Wszystkie diody świecą, czyli jest połączenie, rejestrację uruchamiam - dioda niebieska miga, ale na stronie https://aquarea-smart.panasonic.com nie mogę doda urządzenia, wyrzuca błąd hasła lub złe ID. Nie wiem jak sobie poradzic, może ktoś ma pomysł?

Jak masz taki błąd to musisz zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych
przytrzymujesz na 10sekund 2 zewnętrzne przyciski
I rejestrujesz urządzenie jeszcze raz i nadajesz swoje hasło,

dzimberto
29-03-2021, 08:12
Cześć
Zdecydowałem się na montaż pompy ciepła Panasonic w moim mieszkaniu 92m. Stary poniemiecki budynek, ściany docieplone, posadzka bez docieplenia. Instalacja oparta na grzejnikach, będą też panele PV (stąd nie zamierzam bawić się w grzanie taryfowe).. Wyliczone zapotrzebowanie na CO wychodzi niecałe 7 kW + grzanie CWU. Stąd dobór pompy na moc 7-7. 5 kW. Patrząc w tabele doborową przy mocy 7-7.5 kW idealna byłaby pompa 9kW 1=fazowa. Jednak wstępnie wcześniej myślałem nad pompą 9 kw 3-fazową (seria H, nie T-cap)., gdyż bardziej odpowiadałoby mi zasilanie 3-fazowe, ze względu na inne urządzenia. Jednak pompa 3-fazowa 9kW, będzie zgodnie z tabelą doborową przewymiarowana (spodziewane niekorzystne warunki pracy w temp. dodatnich). Czy bufor 50-100l będzie wystarczający, dla prawidłowej pracy pompy (nie chciałbym też montować dużego bufora z uwagi na brak miejsca)? Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś) Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie ������ Z góry będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Witam
Ja w swoim domu bez bufora miałem tragedię z taktowaniem,grzeję z krzywej grzewczej,ale myślę że gdybym może ze sterownika odczytywał tem w pokoju
założyłem bufor 200l i taktowania nie ma,też mam grzejniki w domi i 45m2 podłogi ale mój dom ma 5 lat
dałem większy bufor bo zapas do odladzania jednostki i w mrozy 5 min niecałe odladza mi się
jak masz panale w planach to bierz 3 fazy( moja sugestia)
masz równo obciążona fotowoltaikę
u mnie raz nie było fazy i pompa pracowała a mam 3 fazówkę,widocznie na tej fazie co grzałka jest podłączona nie było fazy
przy 1 fazie musisz mieć większe zabezpieczenie na liczniku
ja zrobiłem tak jak mi pasowało a nie kombinować pod którą fazę podpiąć ,bo tą fazę musisz mieć najmniej obciążoną
u mnie pompa pracuje w tym samym czasie co zmywarka pralka suszarka i indukcja i no problem
ale decyzja należy do ciebie
babka co mi liczyła pompę do domu to przy mrozach do -20 to nie wezmie mi więcej niż 6000 kWh
tak powiedziała
wzięła z podlicznika( dla niektórych to zbędny gadzet,ale mam podgląd ile faktycznie mi bierze prądu) 3574 kWh od 10.09.20 do dziś
w mrozy -22 st ani razu nie miałem problemu i ani sek grzałki nie pracowały do tej pory,ale ja ma T-capa 9kw
:)
pozdrawiam

codix
29-03-2021, 08:26
No popatrz a ja nie mam bufora wogole a co dopiero 200l i odszranianie trwa 4minuty,taktowania brak,jednofazowka i tez sie nie zastanawiam kiedy co ma chodzic .
Co do pracy na dwoch fazach trzabylo wtedy zobaczyc ile ciagnie pradu,moj instalator mi opowiadal wlasnie ze mial taki przypadek z tcapem ze uszkodzona byla jedna faza i normalnie chodzil tylko żarł dwa razy wiecej klijent dopiero po zimie sie kapnął jak rachunek przyszedl .
Ale kazdy swoja kase wydaje wiec niech sobie zaklada co chce.

dzimberto
29-03-2021, 08:53
No popatrz a ja nie mam bufora wogole a co dopiero 200l i odszranianie trwa 4minuty,taktowania brak,jednofazowka i tez sie nie zastanawiam kiedy co ma chodzic .
Co do pracy na dwoch fazach trzabylo wtedy zobaczyc ile ciagnie pradu,moj instalator mi opowiadal wlasnie ze mial taki przypadek z tcapem ze uszkodzona byla jedna faza i normalnie chodzil tylko żarł dwa razy wiecej klijent dopiero po zimie sie kapnął jak rachunek przyszedl .
Ale kazdy swoja kase wydaje wiec niech sobie zaklada co chce.

nie wzięła 2xwięcej prądu jak to napisałeś
a jaką temp masz na zasil grzejników?
ja nie mam reku choć myślałem nad tym jak budowałem dom
w porównaniu do ekogrzoszku jest różnica na plus 30% taniej
mi max w te największe mrozy 38-39 st na grzejniki szło i pracowała na 43 hz i -22 ani razu nie zatrzymała się ani grzałki nie pracowały;)
dzięki za poprzednie sugestie odnośnie kalibracji czujników i ustawienia serwisowe
pozdrowionka

Andrzej5101
29-03-2021, 09:04
Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś)
Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie
Mając grzejniki, korzystnie jest mieć PC szytą na miarę,
Korzystniej ; jak radzi codix ;
- 1-no fazową, bo nie ma możliwości akumulacji ciepła,
Przy grzejnikach ważne aby ;
1/ Ich moc przy temperaturze zasilania 45/35 C była ;
- większa lub co najmniej równa mocy pomieszczeń w których są zamontowane,
2/ Zład wody w instalacji wynosił = N x 20 l/KM ;
- gdzie N = moc pompy w kW,
- z tego wyjdzie czy bufor jest niezbędny???
3/ Panasonic - zaleca bufor 50 l

codix
29-03-2021, 09:38
nie wzięła 2xwięcej prądu jak to napisałeś
a jaką temp masz na zasil grzejników?
ja nie mam reku choć myślałem nad tym jak budowałem dom
w porównaniu do ekogrzoszku jest różnica na plus 30% taniej
mi max w te największe mrozy 38-39 st na grzejniki szło i pracowała na 43 hz i -22 ani razu nie zatrzymała się ani grzałki nie pracowały;)
dzięki za poprzednie sugestie odnośnie kalibracji czujników i ustawienia serwisowe
pozdrowionka

Ja mam sporo przewymiarowane grzejniki c33 wiec puszczam na grzejniki to samo co na podlogowke max 33st przy -20 ,grzalki mam calkiwicie wylaczone ;)
To co praktycznie zaraz koniec grzania to chyba jestes zadowolony z porzucenia czarnego zlota :)?
No i sasiadowi bedziesz mogl troche opchnac z tych paneli

dzimberto
29-03-2021, 09:52
Ja mam sporo przewymiarowane grzejniki c33 wiec puszczam na grzejniki to samo co na podlogowke max 33st przy -20 ,grzalki mam calkiwicie wylaczone ;)
To co praktycznie zaraz koniec grzania to chyba jestes zadowolony z porzucenia czarnego zlota :)?
No i sasiadowi bedziesz mogl troche opchnac z tych paneli

w tamtym sezonie zużyłem 3,3 tony eko(od września do września)za cały rok a zima nie była taka jak w tym sezonie;);)
od 10.09.2020 do dziś 3574 kWh zużyła pompa to policz sam ile jestem do przodu;)

codix
30-03-2021, 12:34
Może komuś sie przyda seria H więc pewnie i J 5kw split najniższa zaobserwowana modulacja to 15Hz i pobór na poziomie 175W co przy copie np.4,5 daje niecałe 800W mocy grzewczej więc bardzo niziutko potrafi

kaszpir007
30-03-2021, 13:26
Może komuś sie przyda seria H więc pewnie i J 5kw split najniższa zaobserwowana modulacja to 15Hz i pobór na poziomie 175W co przy copie np.4,5 daje niecałe 800W mocy grzewczej więc bardzo niziutko potrafi

A czy jest tam podlicznik ?

Bo to co pokazuje pompa bardzo często dalekie jest od rzeczywistości ...

Ja te dane z podlicznika , to tym bardziej żałuję że nie kupiłem dużo dużo słabszej mocy pompy ciepła (3,5-5KW) :(

codix
30-03-2021, 13:45
A czy jest tam podlicznik ?

Bo to co pokazuje pompa bardzo często dalekie jest od rzeczywistości ...

Ja te dane z podlicznika , to tym bardziej żałuję że nie kupiłem dużo dużo słabszej mocy pompy ciepła (3,5-5KW) :(

Tak z podlicznika , ja też żałuję że nie brałem 5kw,chociaż może przy takim grzaniu jak ja mam czyli tylko w tanich to może 5kw by za bardzo piłowała na wysokich obrotach szczególnie w okienku dziennym.
Ale jak bym miał grzać w g11 to taka 5kw to byłby ideał

Moja Seria H 7kw min.19hz i około 450W poboru

giman
30-03-2021, 16:06
A czy te małe pompy, które byście chcieli dałyby radę komfortowo załatwić CWU zimą?
Bo rozumiem, że piszecie przez pryzmat CO.

codix
30-03-2021, 16:15
A czy te małe pompy, które byście chcieli dałyby radę komfortowo załatwić CWU zimą?
Bo rozumiem, że piszecie przez pryzmat CO.

A dlaczego by miala nie dac rady takie podgrzanie baniaka 200l z typowej temperatury np.30st do 45st to potrzeba dostarczenia 3,5kwh energi to taka pompa nawet 3kw to dla niej z 1,5godzinki

Patrzyłem na wykresy to 5kw seriH przy -14st od 34do 51st czas 1h15min
przy -18,5st od 33do 50st czas 1h30min
przy -20,5st od 32 do 49st czas 1h40min

giman
30-03-2021, 18:46
To właśnie długie czasy i "nie daje rady" wg mojej definicji komfortu.
Dla mnie moja 9kW nie daje rady.

marpel
30-03-2021, 18:57
Niestety tego resetu już też próbowałem, chyba już wszystkich sposobów próbowałem - i dalej nic - błąd przy logowaniu.

codix
30-03-2021, 19:41
To właśnie długie czasy i "nie daje rady" wg mojej definicji komfortu.
Dla mnie moja 9kW nie daje rady.

Ale dlaczego nie daje rady co Ci przeszkadza że będzie grzała cwu przez 90% czasu w 50minut a przy jakiś tam jednostkowych wybrykach 1,5godz??
Ja mam 7kw i co z tego jak w 90% przypadkach pompa sama ustala grzanie tylko na 35hz i grzeje z moca 3,5-4kw i jakoś mi to w niczym nie przeszkadza nawet 3godziny by se mogła grzać .

giman
30-03-2021, 20:27
Ale dlaczego nie daje rady co Ci przeszkadza że będzie grzała cwu przez 90% czasu w 50minut a przy jakiś tam jednostkowych wybrykach 1,5godz??
Ja mam 7kw i co z tego jak w 90% przypadkach pompa sama ustala grzanie tylko na 35hz i grzeje z moca 3,5-4kw i jakoś mi to w niczym nie przeszkadza nawet 3godziny by se mogła grzać .

Jak się tak zastanowiłem to nieprecyzyjnie to opisałem. Pompa pewnie nie za słaba tylko zbiornik w AiO za mały.

krzys_i_aga
30-03-2021, 20:59
PC Pana pierwszy rok. Techniczne pytanko w okresie letnim grzanie wyłączacie ręcznie czy jest wyłączane z automatu. Wiadomo jest temperatura wyłączenia się grzania, ale nawet w lecie w nocy tem. potrafi spaść na np, 7 stopni mimo to grzanie jest nie potrzebne.

codix
30-03-2021, 21:25
PC Pana pierwszy rok. Techniczne pytanko w okresie letnim grzanie wyłączacie ręcznie czy jest wyłączane z automatu. Wiadomo jest temperatura wyłączenia się grzania, ale nawet w lecie w nocy tem. potrafi spaść na np, 7 stopni mimo to grzanie jest nie potrzebne.

Możesz sobie przestawić na lato temperaturę wyłączenia grzania chyba najniżej można ustawić na 5st
Jak cwu grzejesz bez zadnego kagańca czasowego to mozesz na pompie ustawić sobie tryb grzania only dhw

-voymar-
30-03-2021, 22:54
A jak jest harmonogram --to go wyłączam i po sprawie . CWU mam w samopas

1igor1
31-03-2021, 06:16
Niestety tego resetu już też próbowałem, chyba już wszystkich sposobów próbowałem - i dalej nic - błąd przy logowaniu. Po twardym resescie modułu, nadajesz nowe swoje hasło, pytanie jakie mu nadajesz, musi mieć chyba minimum 8 znaków i conajmniej 1 litere małą, 1 dużą, i cyfre z tego co pamiętam
edit, dobrze pamiętam
Utwórz hasło urządzenia. Rejestracja hasła może trwać do 1 minuty.
Hasło urządzenia musi składać się z 8-15 znaków z małą i wielką literą oraz cyframi. Nie może zawierać znaków specjalnych.
Hasło urządzenia będzie użyte do rejestracji dodatkowego użytkownika. Hasło powinno być inne od hasła do logowania.

Jeremies
31-03-2021, 06:47
Ostatnio zajrzałem do ustawień pompy, zwłaszcza do sprężarki i taki mam wynik.
454478
Pompa zamontowana jakieś 5 miesięcy temu, początkowo przez 2 miesiące ogrzewała pusty dom (wraz z wygrzewaniem podłóg i ścian) a od stycznia już CO + CWU. Kilka dni temu przełączyłem tylko na CWU (choć obawiam się, że za kilka dni znów włączę CO+CWU bo prognozy zapowiadają u mnie 5-6 stopni w ciągu dnia). Wydaje się być duża ilość uruchomień sprężarki, tym bardziej, że od 17. stycznia do wczoraj można naliczyć ich ok. 1500. Ogólnie, z wyliczeń wyszło mi, że przy włączonych CO i CWU średnio na dobę były 22-23 uruchomienia, przy tylko CWU jest ich 6-7.

Jeremies
31-03-2021, 07:30
Możesz sobie przestawić na lato temperaturę wyłączenia grzania chyba najniżej można ustawić na 5st
Jak cwu grzejesz bez zadnego kagańca czasowego to mozesz na pompie ustawić sobie tryb grzania only dhw

Też miałem i (nadal) mam dylemat czy przełączyć z opcji "słońce/kran" (jak mówi moja córka) na "kran" czy po prostu obniżyć maksymalnie temperaturę uruchomienia się ogrzewania. Póki co mam opcję drugą ("kran") ale zastanawiam się jak to ma się do ewentualnego uruchomienia w przyszłości ogrzewania, tzn. czy nie pojawią się wówczas jakieś problemy / błędy na pompie. Pod rozwagę biorę też trzecią opcję - ustalenia harmonogramu grzania CWU (np. trzy uruchomienia co 6-7 godzin).

codix
31-03-2021, 08:27
Słuchaj córki bo widac ze ma glowe na karku przelacz poprostu na kranik a zima na kranik plus sloneczko i poprostu za duzo nie mysl ;)

MiG25
31-03-2021, 08:30
Co byś nie zrobił będzie dobrze.
A co do włączeń i wyłączeń , jak pompa liczy Ci Wł/Wył przy każdym defroście ( a być może nawet liczy osobno wł i osobno wyłączenie ) , to niestety tak musi bć.

Ja u siebie w tej chwili mam 3146h i 1373 wł/wył. , ale T-CAP przy defroście nie wyłącza sprężarki ( w mode1) , no i u mnie operacja wł/wył jest traktowana jako 1 ( zlicza tylko włączenia).

Jeremies
31-03-2021, 10:21
Co byś nie zrobił będzie dobrze.
A co do włączeń i wyłączeń , jak pompa liczy Ci Wł/Wył przy każdym defroście ( a być może nawet liczy osobno wł i osobno wyłączenie ) , to niestety tak musi bć.


Szukałem, szukałem i nie wiem czy liczy (łącznie czy oddzielnie) defrosty, może ktoś wie? Seria J, 7kW.

codix
31-03-2021, 10:42
Szukałem, szukałem i nie wiem czy liczy (łącznie czy oddzielnie) defrosty, może ktoś wie? Seria J, 7kW.

U mnie seria H 7kw liczy przy każdym defroscie 2 starty bo fizycznie i realnie te dwa starty sprężarki następują w niej przy defroscie więc liczy tak jak powinno.
Pomimo że funkcja nazywa się licznik wł/wył to zlicza tylko starty sprężarki nie wyłaczeń.
Aby sprawdzić prosta sprawa właczyć sobie przed defrostem podgląd na częstotliwość sprężarki i patrzeć ile razy będzie 0hz co do obserwowania na smartcloud to sie nie wypowiadam bo nie wiem co ile tam odczytuje dane i czy zdąży zanotować jakiś krótki stop i start.
Podczas normalnej pracy to samo uruchomisz pompe zobacz czy zanotowała start jak ruszy sprężarka po np.20min sobie ją wyłącz i zobacz czy Ci odnotowała koejny wł/wył i bedziesz miał jasność.
Jakieś 7 startów na dobę na cwu to jakaś patologia chyba że sobie ustawiłeś małą temp.ponownego wygrzewania albo coś w podobie.
U mnie leci na sezon ok.1700 godzin pracy i z 1700 startów pomimo zaliczania dwóch startów na każdy defrost i grzania cwu po 40-50min
A jak z ciekawosci masz krzywa ustawioną ?

Andrzej5101
31-03-2021, 11:09
Ogólnie, z wyliczeń wyszło mi, że przy ;
- włączonych CO i CWU średnio na dobę były 22-23 uruchomienia,
- przy tylko CWU jest ich 6-7.
Należy podnieść temperaturę zasilania, kosztem spadku COP

MiG25
31-03-2021, 11:20
Pomimo że funkcja nazywa się licznik wł/wył to zlicza tylko starty sprężarki nie wyłaczeń.


Znajdą sie tacy , co im liczy i Wł i Wyl , np @plusfoto. I nie sądzę ,żeby źle to zaobeserwował , po prostu tak raczej jest , że jednym liczy cykl ( czyli start) , a innym wł i wył.

codix
31-03-2021, 11:29
Znajdą sie tacy , co im liczy i Wł i Wyl , np @plusfoto. I nie sądzę ,żeby źle to zaobeserwował , po prostu tak raczej jest , że jednym liczy cykl ( czyli start) , a innym wł i wył.

Nie sądzę że nie dlatego pisałem że u mnie i pisałem dlatego żeby sobie sprawdził jak u niego jest :)

Jeremies
31-03-2021, 11:56
A jak z ciekawosci masz krzywa ustawioną ?

Mam ustawienia zadane przez montera, nie zmieniałem po montażu i uruchomieniu. Początkowo nie byłem jako specjalnie zdziwiony ilością załączeń bo przez 2 miesiące wygrzewania pustego domu, nie do końca ocieplonego, może tak być. Ale teraz zaczyna mnie to nieco zastanawiać i chciałbym trochę wydłużyć żywotność sprężarki bo w takim ustawieniu po 6 latach będzie do wymiany. A wolałbym dotrwać z nią znacznie dłużej. Dziś zrobię zdjęcie ustawień i postaram się wrzucić z nadzieją na pomoc jak zejść przynajmniej o połowę z uruchomieniami. Tyle że będę mógł to sprawdzić za kilka miesięcy, jak przyjdzie zimowa pora.
A w kwestii CWU - możliwa jest mała podpowiedź gdzie i jak ustawić aby pompa np. chodziła dłużej ale 2-3 razy/dobę? Czy to może załatwić harmonogram?

codix
31-03-2021, 12:06
tylko żeby nie było niepotrzebnego bicia piany sprawdz najpierw ile zlicza Ci wł/wył spisz licznik ,włącz pompe niech pochodzi z 10min i ja wyłącz i zobacz czy policzy 1wł czy 2wł

co do cwu napisz jakiej pojemnosci masz zbiornik ,na jakiej wysokości jest zamontowany w nim czujnik temperatury,do jakiej temp.grzejesz baniak,
W ustawieniach sprawdz jaką masz ustawion ą temp.ponownego wygrzewania(na wyłączonej pompie /menu /menu instalatora/opcje grzania/zbiornik/temp.ponownego wygrzewania
S prawdz w tym samym menu czasy maksymalne na c.o i cwu jakie masz .
Oraz jak to seria J to w menu instalatora masz ustawienia systemu i tam ustawienia cwu typu standard/variable (nie wiem jak po polsku to nazwali) ale daj se na standard

Czy masz cyrkulacje cwu,i ile mniej wiecej tej wody na dobę zużywasz czyli same np.4prysznice,czy wanna itp.czy potrzebujesz mieć dostępną cwu o każdej poże doby czy tylko w jakis godzinach itp

Jeremies
31-03-2021, 12:28
W ustawieniach sprawdz jaką masz ustawion ą temp.ponownego wygrzewania(na wyłączonej pompie /menu /menu instalatora/opcje grzania/zbiornik/temp.ponownego wygrzewania

A jaka powinna być najlepiej ustawiona temperatura wygrzewania - od razu mógłbym zmienić i poobserwować efekt w ciągu doby.


S prawdz w tym samym menu czasy maksymalne na c.o i cwu jakie masz .

Tu też poprosiłbym sugestię jakie powinny być najbardziej efektywne - zmienię i poobserwuję.

codix
31-03-2021, 12:33
To zależy od Twoich potrzeb jeden chce mieć dostępną praktycznie cały czas cwu o prawie tej samej temperaturze i ma ustawione małą wartość inni mają dużą to wszystko zależy od upodobań i wielu innych czynników

Jeremies
31-03-2021, 12:39
To zależy od Twoich potrzeb jeden chce mieć dostępną praktycznie cały czas cwu o prawie tej samej temperaturze i ma ustawione małą wartość inni mają dużą to wszystko zależy od upodobań i wielu innych czynników

Ogólnie, w tygodniu, ciepła woda potrzebna jest rano i wieczorem. Z tego co zaobserwowałem to średnio na jedną godzinę temperatura wody w zbiorniku (200L) spada o 1,5 stopnia. Więc 2-3 podgrzania w ciągu doby byłby idealne - stąd moje kombinacje z harmonogramem.

Dorzucam zdjęcie wykresu krzywej

454499

-voymar-
31-03-2021, 22:03
U mnie 2384 h i 604zał Ale ja jak bym chciał to mogę mieć 2384 h pracy i 1 zał ,wyl
1,5*C to na 24h pewnie by było jak bym nie używał wody. A 1,5*/h to coś nie halo

Jeremies
01-04-2021, 09:55
W ustawieniach sprawdz jaką masz ustawion ą temp.ponownego wygrzewania(na wyłączonej pompie /menu /menu instalatora/opcje grzania/zbiornik/temp.ponownego wygrzewania
Zmienione na -11* (było -8*)



S prawdz w tym samym menu czasy maksymalne na c.o i cwu jakie masz .
Oraz jak to seria J to w menu instalatora masz ustawienia systemu i tam ustawienia cwu typu standard/variable (nie wiem jak po polsku to nazwali) ale daj se na standard

Max czas CO 8:00
Max czas CWU 1:00
Zmienione na standard (rozumiem, że to oznacza dłuższe nagrzewanie wody czyli dłuższą pracę pompy).

edit
Poniżej zdjęcie nowej krzywej grzewczej, idą niższe temperatury to może uda mi się zaobserwować pracę pompy

454537

Nie wiem czy to z okazji 01.04 ale ktoś dziś rzucił hasło, że na dole w wyświetlaczy przy pracy z krzywą grzewczą powinien być jej znaczek 454539 a u mnie jest jak poniżej. I nie mam możliwości przestawienia.

454538

W kwestii CWU - zmiany wiele nie dały - średnio (na dobę) wyszło mi 5 właczeń/wyłaczeń sprężarki.

LeeOne
03-04-2021, 06:08
Nie wiem ja w serii H, ale w J w menu instalatora jest taka opcja "wymuszenie odszraniania" przestaw z "auto" na "ręczne"
Ilość wł/wył sprężarki powinna spaść najmniej o połowę przy ciągłej pracy.

codix
03-04-2021, 07:18
Zmienione na -11* (było -8*)



Max czas CO 8:00
Max czas CWU 1:00
Zmienione na standard (rozumiem, że to oznacza dłuższe nagrzewanie wody czyli dłuższą pracę pompy).

edit
Poniżej zdjęcie nowej krzywej grzewczej, idą niższe temperatury to może uda mi się zaobserwować pracę pompy

454537

Nie wiem czy to z okazji 01.04 ale ktoś dziś rzucił hasło, że na dole w wyświetlaczy przy pracy z krzywą grzewczą powinien być jej znaczek 454539 a u mnie jest jak poniżej. I nie mam możliwości przestawienia.

454538

W kwestii CWU - zmiany wiele nie dały - średnio (na dobę) wyszło mi 5 właczeń/wyłaczeń sprężarki.

Miales sprawdzic ile wl/wyl Ci zlicza podczas jednego zalsczenia pompy i wylaczenia po 15 min.
I pisalem Ci ze to podstawa aby nie bic piany.
Nie ooisales tez czy masz cyrkulacje i o tym ile wody zuzywacie o ktorych godzinach itp.jak nie chcesz ma forum to napisz na priv.
Jesli zmieniles temp.ponownego wygrzewania nna 11st to wrecz niemozliwe ze VCi sie 5x wlacza bo musialbys jakies strasznie duze ilosci wody zuzywac zeby 5x na dobe musiala grzac np.od 35 do 46.
Jak masz problemy z czestym wl/wyl to krzywa dajesz do gory na wyzsze temperatury a nie na niższe .
Ustaw sobie np.przy -15 /35st przy 15/29st

Jak masz tska ikonke na wyswietlaczu jak na zdjeciu to znaczy ze teraz jedziesz na termostacie zewnetrznym czyli masz gdzies w pokoju termostat czy to bezprzewodowy czy przewodowy .
Max temp.grzania cwu zwieksz na 2godziny

MiG25
03-04-2021, 09:07
Nie wiem ja w serii H, ale w J w menu instalatora jest taka opcja "wymuszenie odszraniania" przestaw z "auto" na "ręczne"
Ilość wł/wył sprężarki powinna spaść najmniej o połowę przy ciągłej pracy.

W J jest opcja "zewnetrznego" wymuszania defrostu. Ale jeśli to działa tak ,że jak przestawisz na manual ,to pompa ciepła nie wykonuje defrostów ,tylko czeka na sygnał z zewnątrz ( zwarcie dwóch styków) , to trochę kiepska rada , bo po prostu pompa się zaszroni ,COP dramatycznie spadnie ,a ona się nie odszroni, tylko będzie działała dalej.

codix
03-04-2021, 10:09
W J jest opcja "zewnetrznego" wymuszania defrostu. Ale jeśli to działa tak ,że jak przestawisz na manual ,to pompa ciepła nie wykonuje defrostów ,tylko czeka na sygnał z zewnątrz ( zwarcie dwóch styków) , to trochę kiepska rada , bo po prostu pompa się zaszroni ,COP dramatycznie spadnie ,a ona się nie odszroni, tylko będzie działała dalej.

Cholerka wie o co tam chodzi w seri J z tym odszranianiem bo jest to funkcja nazwana force defrost czyli taki jakby wymuszony i jest on domyslnie wlaczony na reczny,czyli domniemam ze tak jak w wersji H defrosty leca swoja droga automatycznie a na zyczenie mozna wymusic recznie defrost.
A w J domyslnie tez tak bedzie tylko dodali jakis taki tryb automatyczny ze jesli bardzo dlugo bedzie chodzic w niskiej temperaturze i nie bedzie robic defrostu to walnie sobie z automatu taki defrost.
Moze to byc w celu takim ze moze zdarzyc sie sytuacja ze parownik bedzie zaszroniony w jakim tam stopniu pogarszajacym cop ale na wskutek jakis zmian np.pracy z niska moca i zmiany np.wilgotnosci nie bedzie sie szronil bardziej tylko godzinami bedzie taki przyszroniony.
Ale jaki jest czas ustawiony w tym trybie to niewiem

Znalazlem cos w service manual ze na recznym dziala normalnie czyli wedlug wykresu temp.zewn do temp.orurowania a w trybie auto co 3h jesli temp.zewn jest nizsza niz 5st to troche lipa by byla bo nieraz defrost jest juz wymagany po tych 35-40min i cop wtedy jest juz tragiczny jak by tak miala pracowac kolejne 2h to chyba by zamarzla calkiem o copie nie wspomne

Jeremies
03-04-2021, 10:49
Miales sprawdzic ile wl/wyl Ci zlicza podczas jednego zalsczenia pompy i wylaczenia po 15 min.
I pisalem Ci ze to podstawa aby nie bic piany.

Sprawdziłem, jedno właczenie/wyłaczenie grzania wody to skok o jeden na wskazaniu sprężarki.


Nie ooisales tez czy masz cyrkulacje i o tym ile wody zuzywacie o ktorych godzinach itp.jak nie chcesz ma forum to napisz na priv.
Jesli zmieniles temp.ponownego wygrzewania nna 11st to wrecz niemozliwe ze VCi sie 5x wlacza bo musialbys jakies strasznie duze ilosci wody zuzywac zeby 5x na dobe musiala grzac np.od 35 do 46.

Codziennie, o tej samej godzinie +/- 20 minut sprawdzam "przyrosty" uruchomień i jest ich pięć na dobę :mad: . Wodę zużywamy rano i wieczorem w ilościach dla zwykłego prysznica (trzy osoby). Do tego bieżące mycie rąk itp. w ciągu dnia. Cyrkulacji nie mamy.


Jak masz problemy z czestym wl/wyl to krzywa dajesz do gory na wyzsze temperatury a nie na niższe .
Ustaw sobie np.przy -15 /35st przy 15/29st

Przestawiłem krzywą -15 /39st przy 15/29st

454563
454564

k.zajac
03-04-2021, 11:38
Bierz nową Jtke jednofazową ,niedość że bedzie tańsza od 3f to na nowym gazie,więcej opcji w menu,gratis moduł internetowy,odpadaja problemy zwiazane z jakimiś zanikami faz itp.,dłuzsza dostepnosc cześci zamiennych,tańszy czynnik w razie uzupełniania

Ok. dzięki.

Jest ktoś w stanie podać jaki jest koszt pompy serii H 9kw 3 fazy (nie t-cap) i koszt 9 Kw serii J, jaka to jest różnica w cenie?.

codix
03-04-2021, 11:55
Sprawdziłem, jedno właczenie/wyłaczenie grzania wody to skok o jeden na wskazaniu sprężarki.



Codziennie, o tej samej godzinie +/- 20 minut sprawdzam "przyrosty" uruchomień i jest ich pięć na dobę :mad: . Wodę zużywamy rano i wieczorem w ilościach dla zwykłego prysznica (trzy osoby). Do tego bieżące mycie rąk itp. w ciągu dnia. Cyrkulacji nie mamy.



Przestawiłem krzywą -15 /39st przy 15/29st

454563
454564

Przy baniaku 200l i czujniku temperatury na srodku baniaka ,przy takim zuzyciu o ktorym piszesz powinienes miec ze 2 grzania na dobe.
Sprawdz jeszcze raz te grzanie wody standard czy napewno jak wejdziesz w to to wyraz standard jest zaznaczony czarnym tłem.Moze nie dales enter albo niewiem domyslnie jest ustawione na variable i z tym jest cos nie tak bo u kolegi nawet zmienialem mu na standard bo robilo mu takie dziwne starty np.mial ustawiona wode w baniaku na 45st iles godzin stala i mimo ze temp.ponownego wygrzewania byla np.7st a woda w baniaku miala 43st to co jakis czas startowala podgrzala te dwa stopnie i sie wylaczala tak jakby chciala caly czas utrzymac te 45st,po daniu na standard przestala tak robic.

Musisz poswiecic jakis dzien I przesledzic caly cykl kiedy sie zalacza przy jakich temperaturach w baniaku i do jakiej podbija i jak Ci spada temp.w baniaku po prysznicach a jak w czasie postojów itp.
Bo jak zagrzejesz zaluzmy do 46st np.o godzinie 15tej i masz ustawione te -11st to spokojnie przy 3ch prysznicach wieczorem nie powinno spasc o 11st w baniaku i powinna grzac o ktorejs w nocy jakby spadlo po prysznicach wieczornych o te 11st to by sie wlaczyla nagrzala i na rano dalej jest goraca rano znowu pobierasz i do popoludniowego grzania na bank jest ciepla i nie grzeje .Tak wiec 2x góra 3x na dobę .
Jak tego nie rozwiazesz to jeszcze mozesz harmonogramem sprobowac ale zaobserwuj temperatury w baniakh przed prysznicami i po.
Nieraz tez moze zdazyc sie sytuacja ze zawor przelaczajacy sie nie domyka i podczas grzania c.o woda przelatuje przez wezownice i chlodzi baniak ale to juz musisz zobaczyc wlasnie jak Ci temp w baniaku spadaja podczas postoju jak nik nie pobiera wody itp.

codix
03-04-2021, 12:01
Ok. dzięki.

Jest ktoś w stanie podać jaki jest koszt pompy serii H 9kw 3 fazy (nie t-cap) i koszt 9 Kw serii J, jaka to jest różnica w cenie?.

W realnym swiecie to niewiadomo zaleznie od instalatora.
W cenniku jakis rekomendowanych cen z 2020 bylo to 7tys pln roznicy na korzysc Jtki ale u instalatora kto to wie

Jeremies
03-04-2021, 12:54
Jak masz tska ikonke na wyswietlaczu jak na zdjeciu to znaczy ze teraz jedziesz na termostacie zewnetrznym czyli masz gdzies w pokoju termostat czy to bezprzewodowy czy przewodowy .


Przestawiłem w ustawieniach instalatora na krzywą grzewczą, wyskoczyła mi ikonka krzywej zamiast termostatu i teraz, w ciągu 1 godziny, pompa dwukrotnie się właczyła :confused:

k.zajac
03-04-2021, 12:56
W realnym swiecie to niewiadomo zaleznie od instalatora.
W cenniku jakis rekomendowanych cen z 2020 bylo to 7tys pln roznicy na korzysc Jtki ale u instalatora kto to wie

Właśnie wcześniej w internetach znalazłem cennik z 2020 w którym za pompę KIT-WC09H3E8 liczono sobie ponad 28 tys., instalator proponował mi tą pompę za 20600 i właśnie nie wiem, czy to jakaś super cena, czy ceny poszły o tyle w dół rok do roku i jak to się ma do ceny pompy 9kW serii J.
.

codix
03-04-2021, 13:03
Przestawiłem w ustawieniach instalatora na krzywą grzewczą, wyskoczyła mi ikonka krzywej zamiast termostatu i teraz, w ciągu 1 godziny, pompa dwukrotnie się właczyła :confused:

To czy jechakes na termostacie nie ma znaczenia bo jak miales termostat to pompa i tak chodzila wg krzywej.Roznica tylko taka ze na termostacie jak nagrzeje sie w domu tu Ci rozlacza wszystko i czeka na odpowiedni spadek temp.w pokoju i zaczyna znowu grzac .
A na temp.wody obiegowka chodzi caly czas i bada wode jak spadnie jej temo to sie zalacza jak przekroczy zadana to wylacza i tak wkolo.
W obydwu przypadkach jak przekroczy temp.zadana wynikajaca z prostej lub krzywej o iles tam to sie wylacza z przegrzania i czeka na ostudzenie i rusza ponownie.
Ewidentnie masz problem z przekazywaniem mocy do c.o a tu problemow moze byc kilka skopana instalacja,za mocna pompa itp.

codix
03-04-2021, 13:13
Właśnie wcześniej w internetach znalazłem cennik z 2020 w którym za pompę KIT-WC09H3E8 liczono sobie ponad 28 tys., instalator proponował mi tą pompę za 20600 i właśnie nie wiem, czy to jakaś super cena, czy ceny poszły o tyle w dół rok do roku i jak to się ma do ceny pompy 9kW serii J.
.

Nic nie poszlo w dól a tylko w góre.
Dziwne sa te wasze wyceny za same pompy bez niczego ?innego niewiadomo czy brutto czy netto czy 8% czy jak?
W jakim celu komuś dawac cene za sama pompe jak i tak trzeba ja zalozyc i skasowac za montaz i co wtedy doliczamy ile chcemy?
Niech Ci instalator da kompletna cene z kompletnym montazem brutto na 9kw J i na 9kw 3fH i bedziesz znal róznice.
W cennikach sa rekomendowane ceny wynikajace tez pewnie z cen samych urzadzen wiec jak Ci za sama pompe krzyknoął 21tys to z Jke powinien Cj krzyknąć z 15tys

codix
03-04-2021, 13:23
Moze inaczej bo chyba ciezko bedzie.
Mojemu sasiadowi montowali na jesieni 7kw seri J ,ktora jest tansza w cenniku od 9kw o 1tys pln.,pompa split,wieszak na sciane,baniak 200l,drogi separator zanieczyszczen,bufor panasa z nierdzewki,smart cloud,dodatkowa pompka wilo,grupa bezpieczenstwa,kompletny montaz z przerobkami ic.o po starym zasypowcu brutto 22tys.
5lat gwarancji na wszystko pro partner panasa.
No to 9kw powiedzmy 23 ale do podlogowki odpada no.dodatkowa pompa,separator i bufor razem pewnie z 2tys no i mniej rurek zaworow itp i mnjej roboty to pewnie wyszla by na gotowo z 20tys brutto.
Teraz pytanie ile Ciebie by wyszedl kompletny montaz z ta pompa 3f

Jeremies
03-04-2021, 13:26
To czy jechakes na termostacie nie ma znaczenia bo jak miales termostat to pompa i tak chodzila wg krzywej.Roznica tylko taka ze na termostacie jak nagrzeje sie w domu tu Ci rozlacza wszystko i czeka na odpowiedni spadek temp.w pokoju i zaczyna znowu grzac .
A na temp.wody obiegowka chodzi caly czas i bada wode jak spadnie jej temo to sie zalacza jak przekroczy zadana to wylacza i tak wkolo.
W obydwu przypadkach jak przekroczy temp.zadana wynikajaca z prostej lub krzywej o iles tam to sie wylacza z przegrzania i czeka na ostudzenie i rusza ponownie.
Ewidentnie masz problem z przekazywaniem mocy do c.o a tu problemow moze byc kilka skopana instalacja,za mocna pompa itp.

W takim razie zostawiam krzywa na dobę i sprawdzę jak się będzie miało do startu sprężarki.

codix
03-04-2021, 13:39
W takim razie zostawiam krzywa na dobę i sprawdzę jak się będzie miało do startu sprężarki.

Mozesz miec wiecej bo na termostacie zawsze iles czasu pompa nie chodzi i podloga stygnie po czym jak sie zalaczy to ma troche do nadrobienia wiec dluzej chodzi ,nie na krzywej tylko na temp.wody nie bedzie dochodzilo do takiego wychlodzenia podlogi i po starcie zaraz bedzie nagrzana do tego samego poziomu co przed wylaczeniem i ponowny stop.
Znowu zeby nie miec za cieplo w domu besziesz zmuszony do obnizenia krzywej i tym samym do pewnie jeszcze czestrzych wylaczen.
Pewnie skonczy sie na grzaniu czasowym czyli np.harmonogram i okienka np.2godziny grzania 4g przerwy itp.

MiG25
03-04-2021, 13:40
Dodatkowo 9kW serii H może być dwuwentylatorowa (choć nie wiem ,czy akurat jednofazowa), , a tam jednak dwa razy większa powierzchnia parownika, na częstość defrostów będzie miała wpływ.

zenon1
03-04-2021, 20:35
Mamy początek kwietnia więc sezon grzewczy 20/21r można uznać za zakończony.
Serdeczne podziękowania dla kolegów z FM-szczególnie Bobrow i MiG za pomoc w wyborze PC i PV.
Wszystkie techniczne cenne uwagi na FM i priv. bardzo były pomocne.
Zima w modernizowanym domu przy kalafiorach - SCOP -ok 3.1

Wesołych Świąt dla Wszystkich życzy.
Zenon

exetterenak
03-04-2021, 20:45
Mamy początek kwietnia więc sezon grzewczy 20/21r można uznać za zakończony.
Serdeczne podziękowania dla kolegów z FM-szczególnie Bobrow i MiG za pomoc w wyborze PC i PV.
Wszystkie techniczne cenne uwagi na FM i priv. bardzo były pomocne.
Zima w modernizowanym domu przy kalafiorach - SCOP -ok 3.1

Wesołych Świąt dla Wszystkich życzy.
Zenon

Serio zamykasz sezon? Bo np w Warszawie jeszcze przez kilka dni grzanie CO będzie wymagane
https://photos.app.goo.gl/pBqWohbp9HzxJEjC7

kaszpir007
03-04-2021, 22:23
I właśnie tutaj wszystko rozbija się o technologie budowy domu :)
Ja od dwóch tygodni nie grzeje, pomimo, że dzisiaj jest aktualnie 5st.C :)
W domu od 2 tygodni powyżej 23st.C.

Termometr pokazuje coś innego ;)

A u mnie obecnie -3,5 stopnia , więc jak sam widzisz zróżnicowanie temperatury w Polsce jest olbrzymie ..
Wczoraj w nocy też była zbliżona temperatura , dziś sądzę że spadnie jeszcze niżej ..

Pod koniec marca też temperatury wcale nie były "wiosenne". Fakt w dzień ciepło , ale po "zgaśnięciu słoneczka" już tak ciekawie nie było , i też większość nocy była bliska 0 albo poniżej zera ..

Sądzę że to ma także olbrzymi wpływ kiedy będzie można wyłączyć ogrzewanie ..

U nas steruje termostat i nie pozwala aby spadał temperatura poniżej 22,2 stopnia ...

Arturo1972
03-04-2021, 23:09
Termometr pokazuje coś innego ;)
Nie no ej,zdjęcie było sprzed godziny gdzie aktualnie jest 2st.C :)
Dalej jestem twardy i nie włączam c.o :)

Jeremies
04-04-2021, 09:37
Pytanie-do jakiej temperatury można podnieść temperaturę zasilania bo obecnie mam -15/41 15/25? No i 16 uruchomien / dobę.

Angelo19
04-04-2021, 14:47
Panowie mam chyba powód do radości a mianowicie po 3 miesiacach grzania w końcu poczułem ciepła podłogę. Dobilem pompa do 40 stopni na niecały 1 dzień. Zrobiło się chłodno bo w okolicy 5 stopni i zmieniłem jej na 34 stopnie. Pompa pobiera 0.8 oddaje 4.0 sprężarka 30Hz a ustawienia wskoczył na 35 zasilanie i 32 powrót. Czy jak poczułem już ciepła podłogę to mogę mieć nadzieję że już się nagrzala odpowiednio bo ja mam płytę fundamentowa 30 cm plus bezpośrednio 12 cm wylewek?Czy teraz będzie to chulac tak jak powinno? Pozdrawiam i Wesołych pogodnych Świąt.

czarnep
04-04-2021, 20:54
Chcialbympompe, ja miałem ten sam dylemat w tamtym roku co ty.
11 lat ogrzewałem dom na grzejnikach kotłem na propan. Bardzo dobrze sobie to działało.
Po tym okresie grzewczym (jeszcze się nie skończył) mogę Ci powiedzieć tylko tyle, że też wybrałem T-CAP 9kW wersji jednofazowej, ale radzę Ci wziąć 3 fazową, bo nie będziesz miał problemów z zabezpieczeniem 3x16A jest wymagane (trochę droższa). Dla mojej pompy 32A na jednej fazie. przy minus 21 bierze 25A i jest tak naprawdę max. Zaznaczam, że w ogóle nie załączyła grzałki 3KW! nie ma takiej potrzeby. Nie martw się mocą - moduluje moc od. 3,5kW do 9KW...... a tak naprawdę to max moc u mnie 11,6 KW i do tego masz jeszcze grzałkę 3KW - czyli ok. 15KW!!! Potwierdził mi to serwisant, bo blok T-CAP 9kW jest identyczny jak 12kW (mówię o dwuwentylatorowych splitach). Odradzam Ci wersję Monoblok - niestety zamarzają i nie daj się namówić. Do dzisiaj zużyła mi 3700kWh (z grzaniem wody). Podłączenie jest proste - możesz mieć w trójnik z kotłem gazowym jak ja miałem, ale ostatecznie zlikwidowałem gaz butlowy na początku października. Moja rada, nie kombinuj z regulacją - wszystkim steruje pompa i tak ma być. Pamiętaj, że możesz zamknąć tylko połowę przepływu w C.O., ale myślę że takiej sytuacji nigdy nie będziesz miał.
Myślę, że pomogłem i powodzenia.
Przemek

LeeOne
05-04-2021, 09:11
W J jest opcja "zewnetrznego" wymuszania defrostu. Ale jeśli to działa tak ,że jak przestawisz na manual ,to pompa ciepła nie wykonuje defrostów ,tylko czeka na sygnał z zewnątrz ( zwarcie dwóch styków) , to trochę kiepska rada , bo po prostu pompa się zaszroni ,COP dramatycznie spadnie ,a ona się nie odszroni, tylko będzie działała dalej.
Dziala to w ten sposób, przy opcji auto pompa robi defrost co okreslony czas nawet przy zewnętrznej temperaturze 7* i temp. Parownika 3-4* brak szronu. Po przestawieniu na ręczny pompa robi defrost tylko gdy potrzebuje, tj. Przy pełnym oszraniania gdy temp. Na parowniku spadnie poniżej -10*
Mi strasznie dużo tych defrostow robiła na auto i w dodatnich temperaturach i suchym parwoniku. Teraz chodzi czasem po 3-4 dni bez defrost, szronu brak.

codix
05-04-2021, 09:49
Dziala to w ten sposób, przy opcji auto pompa robi defrost co okreslony czas nawet przy zewnętrznej temperaturze 7* i temp. Parownika 3-4* brak szronu. Po przestawieniu na ręczny pompa robi defrost tylko gdy potrzebuje, tj. Przy pełnym oszraniania gdy temp. Na parowniku spadnie poniżej -10*
Mi strasznie dużo tych defrostow robiła na auto i w dodatnich temperaturach i suchym parwoniku. Teraz chodzi czasem po 3-4 dni bez defrost, szronu brak.

W trybie ręcznym nie robi gdy potrzebuje i poniżej -10 tylko według wykresu z zależności temp.zewn do temp.orurowania zewnetrznego z uwzględnieniem min.35min pracy.
W automacie niby ponizej temp.zewn 5st i co 3h.
A jak już tak obserwowałeś to jak robi na automacie gdy się faktycznie szroni ?Też trzyma 3h pomimo że jest całkowicie zaszroniona i powinna zrobic defrost po np.40min ? czy i tak nadrzedne jest zachowanie jak w trybie ręcznym a automat tak jakby na doczepke jeśli od 3h nie było defrostu?

LeeOne
05-04-2021, 10:27
Na auto jak i na ręcznym potrafi robić co 35minut gdy tego wymaga, ale na ręcznym defrost robi tylko gdy rzeczywiście jest on potrzebny. Na auto potrafi robić nawet co godzinę przy pracy sprężarki 25hz.
Ogólnie po miesiącu pracy na ręcznym spadło zuzycie energi, COP taki sam, nie wiem jak będzie to wyglądać w mrozy jak tej zimy, ale myślę, że będzie tego trochę mniej. Przy dużych mrozach też odszraniala się moim zdaniem za często, bo parownik nie zdążał się nawet zaszronić.

Jeremies
05-04-2021, 19:18
Tak z czystej ciekawości - jaka jest trwałość (z punktu widzenia czasu pracy i uruchomień) pompy? Czy ma tu zastosowanie 100tys. godzin / 50tys. uruchomień? Seria J 7kw.

Jeremies
05-04-2021, 21:09
Zaobserwowalem ciekawa rzecz - o godz. 13 sprawdziłem ilość wl/wyl. Ok. godz. 16.30 włączyła się pompa i wyłączyła po godz. 21. Ogrzewała wodę oraz dwa poziomy budynku, w międzyczasie były minimum dwa (tyle wyłapałem) defrosty. Po jej wyłączeniu, sprawdziłem ilość wl/wyl i przyrost był o 11. Jak ten przyrost można tłumaczyć?

Arturo1972
05-04-2021, 21:11
Zaobserwowalem ciekawa rzecz - o godz. 13 sprawdziłem ilość wl/wyl. Ok. godz. 16.30 włączyła się pompa i wyłączyła po godz. 21. Ogrzewała wodę oraz dwa poziomy budynku, w międzyczasie były minimum dwa (tyle wyłapałem) defrosty. Po jej wyłączeniu, sprawdziłem ilość wl/wyl i przyrost był o 11. Jak ten przyrost można tłumaczyć?
Dom z kartonu,tak to tłumacz.

pawel250
05-04-2021, 22:39
Ja obserwuje u siebie jeszcze ciekawszą rzecz przy ogrzewaniu zasobnika CWU. Gdy zbiornik nie jest całkowicie wychłodzony to obserwuję inwersję temperatur na zasilaniu i powrocie, tj, temperatura zasilania jest niższa niż powrotu a mimo to temperatura w zbiorniku rośnie. Cop jest czasem na poziomie 0,17 z wzgledu na zrownanie sie temperatur zasilania i powrotu. Generalnie grzanie działa ale mój autoryzowany serwisant Panasonica nie potrafił mi jeszcze wyjaśnić dlaczego pompa tak się zachowuje. Mamy jeszcze umówić się na wizje lokalną.

Arkusz z pomiarami temperatur dla dwóch przypadków, zimnego zbiornika i ciepłego
https://drive.google.com/file/d/131vmX8Wzjohhe4d2IYeW8_w_hW2OzanB/view?usp=sharing

Według mnie pompa powinna zmniejszyć przepływ obiegówki i zwiększyć maksymalnie moc aby zasilanie było cieplejsze od temperatury w zasobniku. Spodziewałem się innych wartości ale może w przypadku pomp ciepłą to jest normalne. Czy u was też tak jest ?
Zbiornik to termica WW 250 PCE. Niestety czujnik temperatury ma dosyć nisko 1/4 wysokości więc często załącza mi się grzanie.

Jeremies
06-04-2021, 04:13
Dom z kartonu,tak to tłumacz.
Czy ja wiem. Podłoga z 12cm styropianu grafit 0.030, ściany zew. 20 cm grafit 0.031, dach 25cm PUR.

Andrzej5101
06-04-2021, 04:39
Zaobserwowalem ciekawa rzecz - o godz. 13 sprawdziłem ilość wl/wyl. Ok. godz. 16.30 włączyła się pompa i wyłączyła po godz. 21.
Ogrzewała wodę oraz dwa poziomy budynku, w międzyczasie były minimum dwa (tyle wyłapałem) defrosty. Po jej wyłączeniu, sprawdziłem ilość wl/wyl i przyrost był o 11. Jak ten przyrost można tłumaczyć?
Do jakiej temperatury można podnieść temperaturę zasilania ; -15/41; 15/25?
No i 16 uruchomien / dobę.
Podnieść temperaturę do 15/30 i obserwuj

Arturo1972
06-04-2021, 05:54
Czy ja wiem. Podłoga z 12cm styropianu grafit 0.030, ściany zew. 20 cm grafit 0.031, dach 25cm PUR.
Nie chodzi o izolację ;)
Ale dobrym sposobem byłoby faktycznie podwyższenie KG.

Jeremies
06-04-2021, 06:16
Podnieść temperaturę do 15/30 i obserwuj

Miałem zakusy, żeby wysoko podnieść ale bałem się "przegiąć", tym bardziej, że -15/41 i tak wydawało mi się mocno do góry jak dla podłogówki. No i zastanawia mnie dlaczego na tym jednym popołudniowym cyklu pracy pompy "złapało" aż jedenaście uruchomień sprężarki. Ale OK, ustawię -15/41 15/30 i zobaczę.

codix
06-04-2021, 07:37
Ja obserwuje u siebie jeszcze ciekawszą rzecz przy ogrzewaniu zasobnika CWU. Gdy zbiornik nie jest całkowicie wychłodzony to obserwuję inwersję temperatur na zasilaniu i powrocie, tj, temperatura zasilania jest niższa niż powrotu a mimo to temperatura w zbiorniku rośnie. Cop jest czasem na poziomie 0,17 z wzgledu na zrownanie sie temperatur zasilania i powrotu. Generalnie grzanie działa ale mój autoryzowany serwisant Panasonica nie potrafił mi jeszcze wyjaśnić dlaczego pompa tak się zachowuje. Mamy jeszcze umówić się na wizje lokalną.

Arkusz z pomiarami temperatur dla dwóch przypadków, zimnego zbiornika i ciepłego
https://drive.google.com/file/d/131vmX8Wzjohhe4d2IYeW8_w_hW2OzanB/view?usp=sharing

Według mnie pompa powinna zmniejszyć przepływ obiegówki i zwiększyć maksymalnie moc aby zasilanie było cieplejsze od temperatury w zasobniku. Spodziewałem się innych wartości ale może w przypadku pomp ciepłą to jest normalne. Czy u was też tak jest ?
Zbiornik to termica WW 250 PCE. Niestety czujnik temperatury ma dosyć nisko 1/4 wysokości więc często załącza mi się grzanie.

.Sprawdz czy napewno masz dobrze podlaczone zasilanie z pompy do gornego wejscia wezownicy w baniaku
2.wyciag czujnik z dolu rozetnij czy zrob dziure w ociepleniu i eetknij czujnik pod ocirplenie na srodku baniaka tak zeby przylegal do płaszcza
3.Czy napewno podczas calego grzania cwu masz przeplyw 20l/min? Jaka masz pompe moze dla niej sa to minimalne obroty przy cwu i akurat masz taki duzy przeplyw,bys musial znac nie przeplyw tylko obroty albo w ukrytym menu przestaw zawor na cwu i wykonaj test obiegowki na makasa ile na wezownicy osiagnie maksymalnego przeplywu to cos bedzie mozna wywnioskowac.
4.jesli ma caly czas te 20l/min to juz cos jest nie tak z obliczaniem mocy produkowanej bo przy delcie 3 masz np.3,2kw a przy delcie 2 masz 3,8kw wiec niemozliwe musi przeplyw wzrastac
5.Sprawdz tez kalibracje czujników na zasilaniu i powrocie bo cos nie tak jest z tym obliczaniem wyprodukowanej.
Bo nawet jakby przyjac jakas srednia ze 30st bo na gorze wzrosla o 28 a na dole o 34st to 1,16x30x250=8,7kwh wyprodukowanej energi a tobie pokazuje 5,4 taka ilosc energi by pozwolila tylko na podniesienie temp.o 19st


U mnie praktycznie cały czas podczas grzania cwu różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem na czujnikach pompy jest 4st realnie ma ok.4,5st i minimalne obroty pompki co w mojej instalacji cwu akurat daje 13l/min dopiero jak osiągnie z 55st na zasilaniu to delta spada na 3st bo spada sprawność węzownicy i potem jak już wzrasta na zasilaniu do 58st to pompa chroniąc się przed przegrzaniem zwieksza obroty i przepływ idzie 20l/min delta wtedy spada na pompie do 2st w realu jest prawie 2,7st

pawel250
06-04-2021, 16:55
.Sprawdz czy napewno masz dobrze podlaczone zasilanie z pompy do gornego wejscia wezownicy w baniaku
2.wyciag czujnik z dolu rozetnij czy zrob dziure w ociepleniu i eetknij czujnik pod ocirplenie na srodku baniaka tak zeby przylegal do płaszcza
3.Czy napewno podczas calego grzania cwu masz przeplyw 20l/min? Jaka masz pompe moze dla niej sa to minimalne obroty przy cwu i akurat masz taki duzy przeplyw,bys musial znac nie przeplyw tylko obroty albo w ukrytym menu przestaw zawor na cwu i wykonaj test obiegowki na makasa ile na wezownicy osiagnie maksymalnego przeplywu to cos bedzie mozna wywnioskowac.
4.jesli ma caly czas te 20l/min to juz cos jest nie tak z obliczaniem mocy produkowanej bo przy delcie 3 masz np.3,2kw a przy delcie 2 masz 3,8kw wiec niemozliwe musi przeplyw wzrastac
5.Sprawdz tez kalibracje czujników na zasilaniu i powrocie bo cos nie tak jest z tym obliczaniem wyprodukowanej.
Bo nawet jakby przyjac jakas srednia ze 30st bo na gorze wzrosla o 28 a na dole o 34st to 1,16x30x250=8,7kwh wyprodukowanej energi a tobie pokazuje 5,4 taka ilosc energi by pozwolila tylko na podniesienie temp.o 19st


U mnie praktycznie cały czas podczas grzania cwu różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem na czujnikach pompy jest 4st realnie ma ok.4,5st i minimalne obroty pompki co w mojej instalacji cwu akurat daje 13l/min dopiero jak osiągnie z 55st na zasilaniu to delta spada na 3st bo spada sprawność węzownicy i potem jak już wzrasta na zasilaniu do 58st to pompa chroniąc się przed przegrzaniem zwieksza obroty i przepływ idzie 20l/min delta wtedy spada na pompie do 2st w realu jest prawie 2,7st

Dzięki za wskazówki. Posprawdzam to.

Jeremies
07-04-2021, 16:19
Dziś mogę się wziąć za harmonogram i stąd moje pytanie. Na filmikach na Youtube godzina startu harmonogramu jest ustawiana na godz.0.00. Pada też stwierdzenie, że zawsze trzeba tak ustawić. Z kolei w moim przypadku potrzebuję aby pompa włączyła się mniej więcej jak poniżej:
4.00-włączenie CO+CWU
7.00-wyłączenie
15.00-włączenie CWU
17.00-wyłączenie
19.00-włączenie CO
22.00-wyłączenie
Czy tak może być to ustawione?

codix
07-04-2021, 16:23
Tak prawidłowo jest
Pamiętaj też ze nie dość że go ustawisz to trzeba jeszcze włączyć na wyświetlaczu ma być symbol harmonogramu podkreślony ciemną linią.
Zacznie działać dopiero gdy wybije najbliższa ustawiona godzina w harmonogramie

Jeremies
07-04-2021, 16:32
Tak prawidłowo jest
Czyli nie musi być ustawienie początku dnia na 0.00, bez względu na to czy jest to start czy stop pompy?

codix
07-04-2021, 16:44
Czyli nie musi być ustawienie początku dnia na 0.00, bez względu na to czy jest to start czy stop pompy?

Absolutnie nie musi jak Ci się o 22.00 wyłączy to dopiero sygnał następnego dnia o 4.00 ją właczy.

Tak samo jak byś pominął np.dwa dni to nie trzeba ustawiać że np.wtorek wyłacz o 22.00 i w środę i czwartek potwierdzać że ma być wyłączona
jak się wyłączy to dopiero następny ustawiony sygnał w harmonogramie ja włączy.
I na odwrót tez jak ją harmonogram włączy to bedzie chodzić np.3 dni i dopiero jak w czwarty bedzie gdzieś ustawione wyłącz to ją wyłączy

Program93
07-04-2021, 19:51
Proszę o podpowiedz jak macie przygotowana rozdzielne pod T-cap 9/12kw 3f ? Główny kabel 5x4mm2 , dodatkowo do grzałki 2,5mm2 i zabezpieczyć to bezpiecznikami . To raczej uproszczony schemat , a pytam bo mam jutro elektryka , a pompa dopiero za pare miesięcy . Jeżeli da się to zrobić dobrze i przyszłościowo to proszę o jakaś poradę o przekroje ilość sekcji i zabezpieczenia .
Pozdrawiam .

codix
07-04-2021, 20:08
Np.Robisz w okolicy pompy skrzynke rozdzielcza do ktorej od rozdzielni glownej doprowadzasz kabel 5x4mm, w skrzyneczce rozdielasz kazda faze na dwa i zabezpieczasz bezpiecznikami 16A czyli dwa potrojne bezpieczniki 3x16A a instalator sobie z tej skrzyneczki juz ciagnie do pompy kablami jakie sobie przywiezie

Albo w glownej rozdielni dajrsz te bezpieczniki i do pompy ciagniesz dwa przewody 5x2,5mm i zostawiasz z nadmiarem żeby mu starczylo na podpiecie bezposrednio pod jedn.wewn

1igor1
08-04-2021, 06:43
Proszę o podpowiedz jak macie przygotowana rozdzielne pod T-cap 9/12kw 3f ? Główny kabel 5x4mm2 , dodatkowo do grzałki 2,5mm2 i zabezpieczyć to bezpiecznikami . To raczej uproszczony schemat , a pytam bo mam jutro elektryka , a pompa dopiero za pare miesięcy . Jeżeli da się to zrobić dobrze i przyszłościowo to proszę o jakaś poradę o przekroje ilość sekcji i zabezpieczenia .
Pozdrawiam .

zalecane przekroje kabli dla T-cap 1 fazowego 9kW to 3x6mm2 32A i 3x2,5mm2 16A
dla 12kW jednofazowej to 3x6mm2 32A i drugie też 3x6mm2 32A
dla trzyfazowej 9kW 5x2,5mm2 16A i 3x2,5 16A
dla trzyfazowej 12kW 5x2,5mm2 16A i drugie też 5x2,5mm2 16A

damik1
08-04-2021, 10:28
Witam
Stałem się posiadaczem pompy t-cap 9 kW serii H i w związku z tym proszę o radę i sugestie. Obecnie pompa podłączona jest do zbiornika cwu . Instalator uparł się i zabudował 200l bufor. Docelowa instalacja będzie składała się z dwóch poziomów podłogówek po ok. 80m2 każda. Odstęp miedzy rurkami w podłogówce planowany jest co 10cm . Moje pytanie dotyczy instalacji i sterowania nią za buforem . Czy dać 2 pompki obiegowe obsługujące osobno parter i piętro czy jedna pompa tłocząca na całość podłogówek ? Czy po podpięciu pompy/pompek pod płytę główną PC układ bedzie pracował bez problemu wg Krzywej grzewczej ? Czy ewentualnie mogę wyciągnąć z pompy sterownik z czujnikiem temperatury i nim będę mógł sterować pompą wg. temperatury zadanej ? Będę zobowiązany za wyjaśnienie wątpliwości i ewentualne sugestie jak optymalnie taki układ podłączyć .

damik1
08-04-2021, 12:31
Z kasa jak najbardziej się liczę tylko co mogę poradzic jak "mebel" bufor stoi już w kotłowni :-( Nie zależy mi na sterowaniu 2 strefami, tylko najprostszym układzie który mógłbym obecnie zrobić. Czy podłączenie obiegówek/ obiegówki za buforem w wejście Extra Pump nie załatwi sprawy ?

MiG25
08-04-2021, 13:33
Załatwi

damik1
08-04-2021, 14:52
@MiG25 więc nie musze się martwić i wpinać te pompy w extra pump ? Sterowanie będzie funkcjonowało tak jakby podłogówki były wpiete bezpośrednio do pompy ? NIe trzeba podpinac jakiegos dodatkowe sterowania zewnetrznego ? Przegladając forum wielokrotnie czytałem o jakis sterownikach zewnetrznych salus , auraton . Czy one bedą mi potrzebne ?

Arturo1972
08-04-2021, 15:17
Przegladając forum wielokrotnie czytałem o jakis sterownikach zewnetrznych salus , auraton . Czy one bedą mi potrzebne ?
Przy odpowiednich nastawach KG żaden sterownik zewnętrzny nie będzie Ci potrzebny.
Ja po sezonie wyrzuciłem taki sterownik i służy mi do dzisiaj jak termometr temp.wewnetrznej ;)
A od 7 lat pompa śmiga jedynie na KG.

adkwapniewski
08-04-2021, 17:16
Mam do ogarnięcia dwa obiegi parter i piętro , temp zasilania obiegów może być taka sama (ustawiona z KG) ale włączenia i wyłączenia pompek chciałbym zrealizować wg temp w pomieszczeniach "wzorcowych" osobno parter i piętro.

Chciałbym też móc sterować pompką z netu - jakie moduły trzeba dokupić do panasa ? Moduły są uniwersalne ? (split - monoblok 7kW)

MiG25
08-04-2021, 19:10
@MiG25 więc nie musze się martwić i wpinać te pompy w extra pump ? Sterowanie będzie funkcjonowało tak jakby podłogówki były wpiete bezpośrednio do pompy ? NIe trzeba podpinac jakiegos dodatkowe sterowania zewnetrznego ? Przegladając forum wielokrotnie czytałem o jakis sterownikach zewnetrznych salus , auraton . Czy one bedą mi potrzebne ?

Extra pump w przypadku CO daje 230V wtedy , kiedy pompa również załącza swoją obiegówkę ( działanie równoległe) , a przypadku grzania CWU działa tylko obiegowka w pompie (etra pump wyłączone).

Co to zewnetrznych termostatów , to już zależy od fantazji i filozofii. Jeśli sterujesz temperaturą wody w podłogówce to ich nie potrzebujesz.
Mialem tak przez pierwszy sezon ( lacznie z pompami obiegowymi za sprzeglem podlaczonymi do extra pump ). Wadą tego sterowania mnie ( i podejzewam wszedzie tam , gdzie podlogowka jest zaprojektowana na bardzo niski parametr - czyli jest po prostu gesto ulozona , ) bylo to ,ze temperatura powrotu wody wzrastala mało ( 2 -3 stopnie ) w stosunku do temperatury pomieszczenia , przez co jak juz pompa w koncu dotarła do temperatury docelowej i w domu zrobilo sie bardzo goraco ( powiedzmy 25 stopni) , to pompa nastepnym razem wlaczala sie dopiero tedy , jak temperatura wody spadla znowu o 3 stonie, co trwalo raz ,że długo , a dwa ,że temperatura w domu wtedy byla gdzies ok 22 stopni. Strasznie duza histeza byla.

Siłą rzeczy przeszedlem na termostaty.

MiG25
08-04-2021, 19:14
Mam do ogarnięcia dwa obiegi parter i piętro , temp zasilania obiegów może być taka sama (ustawiona z KG) ale włączenia i wyłączenia pompek chciałbym zrealizować wg temp w pomieszczeniach "wzorcowych" osobno parter i piętro.

Chciałbym też móc sterować pompką z netu - jakie moduły trzeba dokupić do panasa ? Moduły są uniwersalne ? (split - monoblok 7kW)

Jeśli jesteś w miarę obeznany w automatykach domowych , to możesz to zrobić tak jak ja mam, moduł HeishaMon ( daje obslugę dwoch stref w pompie ciepla) , a automatka steruje zalaczaniem i wylaczaniem stref w pompie ciepla , a pompa ciepla poprzez Heishamon zalacza objegowki.
Caly ten sezon tak grzeję.

Program93
08-04-2021, 22:05
Np.Robisz w okolicy pompy skrzynke rozdzielcza do ktorej od rozdzielni glownej doprowadzasz kabel 5x4mm, w skrzyneczce rozdielasz kazda faze na dwa i zabezpieczasz bezpiecznikami 16A czyli dwa potrojne bezpieczniki 3x16A a instalator sobie z tej skrzyneczki juz ciagnie do pompy kablami jakie sobie przywiezie

Albo w glownej rozdielni dajrsz te bezpieczniki i do pompy ciagniesz dwa przewody 5x2,5mm i zostawiasz z nadmiarem żeby mu starczylo na podpiecie bezposrednio pod jedn.wewn

Tak tez chcemy zrobić rozdzielnie w pobliżu pompy kabel od puszki 400v w ścianie do tej skrzynki 5x4mm2 . Teraz tak 2 x bezpiecznik c16 jako standard ( jeden pod sprężarkę , a drugi pod grzałki ?) , a dodatkowo coś tam można dołożyć np. bezpiecznik B16 pod pompy i automatykę ? Przy okazji montażu pompy dojdzie licznik zużycia energii 3f , żeby faktycznie znać zużycie na ogrzewanie .

MiG25
09-04-2021, 16:26
Pod pompy i automatykę to może nie aż tak duży ,może nawet i B6 starczy. Dla full wypasu możesz jeszcze dac stycznik i czujnik zaniku fazy Nie ,żebym to polecał , ale niektórzy twierdzą ,że inwerter pójdzie z dymem , jak braknie mu jednej fazy ( pewnie używają analogii wprost do silnika trójfazowego).

bocian_koh
09-04-2021, 19:09
454758

Proponuję dodatkowo opóźnienie załączenia. Szczególnie jak mieszkasz na wiosce, albo masz częste zaniki zasilania.

MiG25
09-04-2021, 19:44
Ale wiesz , że zanim sprężarka zacznie pracować , to minie dobre 2 minuty ? W ogóle zanim pompa się zainicjuje po podaniu zasilania to mija z 30s. To chyba wystarczające opóźnienia.

mundi73
09-04-2021, 19:47
Witam. Zakupiłem termostat Eurostar Q7 i podłączyłem zgodnie z zaleceniem z serwisu hitch i L na płycie. Widzę że teraz nie mogę podbić krzywej grzewczej ani na pompie ani z aplikacji. Z racji tego, że teraz grzeje grzejnikami muszę mieć krzywą podbita o 4 st. Gdy będzie koło 0 grzeje dół podłogowka i muszę obniżyć. Czy ten termostat wyklucza mozliwosc regulacji krzywej z panelu bez wchodzenia w ustawienia instalatora. Dziękuję za odpowiedzi.

codix
09-04-2021, 19:57
No będziesz sobie musial zmieniac krzywa w menu inst

bocian_koh
09-04-2021, 19:58
Ale wiesz , że zanim sprężarka zacznie pracować , to minie dobre 2 minuty ? W ogóle zanim pompa się zainicjuje po podaniu zasilania to mija z 30s. To chyba wystarczające opóźnienia.

U mnie jak brakuje napięcia to: zanik, minuta jest, zanik, minuta jest, zanik minuta jest, zanik na 15 min. Odpalenie i spokój na kolejne 1,5 miesiąca. A PC widzi to tak: zanik, odpalenie i spokój na kolejne 1,5 miesiąca. Przerwa to 30 min od ostatniego odpalenia zasilania.

Kosztowało to około 300zł. Uważam, że za taką cenę warto. Zrobiłem to sam. Polecił mi to instalator.

MiG25
09-04-2021, 20:26
A co by się stało jak by tego nie było ? Pompa by się zainicjowała , może obiegówka by się włączyła na 10s , i byłby zanik napięcia , i od nowa odpalenie. Nic strasznego. Osobiście nie dał bym za to nawet 50PLN...
Ale pewnie ,jak się bawić ,to czemu nie.

mundi73
09-04-2021, 20:34
Rozumiem. Czyli cały plan mój na temat tego że wieczorem PC z harmonogramu podniesie temp krzywej trafił szlak. A czy powinienem w ustawieniach zrobic jako czujnik zewnętrzny bo tego nie ruszyłem?

codix
10-04-2021, 05:47
Rozumiem. Czyli cały plan mój na temat tego że wieczorem PC z harmonogramu podniesie temp krzywej trafił szlak. A czy powinienem w ustawieniach zrobic jako czujnik zewnętrzny bo tego nie ruszyłem?

Jak masz termostat obcej firmy to zmieniasz na termostat zewnetrzny, jak wyciagniesz z jedn.wewn steroenik na sciane i chcesz uzyc termostatu ktory w nim jest to zaznaczasz termostat wewnetrzny ,jak masz podpiety czujnik na kabelku to zaznaczasz termistor itd.
Przy tych zmianach jak bedziesz dawal to wykasuje Ci sie harmonogram i krzywa tez leci wiec trzeba sobie sprawdzic po zmianie ustawienia.

MiG25
10-04-2021, 07:27
Jeśli masz na myśli Atlernatywny czujnik zewnętrzny , to tego nie ruszaj ( jest do czujnika tempeatury ,ale otoczenia na zewnątrz).
A co do krzywych ,to da się je również zmieniać podczas pracy w trybach termostatów ,tyle ,że do tego trzeba Heishamon i jakąś automatykę domową.

adkwapniewski
10-04-2021, 09:21
@MiG25

Jak ze stabilnością HeishaMon`a ?

Program93
10-04-2021, 11:08
Zdjęcie podgladowe zrobionej rozdzielnicy( dojdzie jeszcze licznik 3f)

https://zapodaj.net/1911b84c7e66a.jpg.html

Teraz tak bo mogę tu jeszcze przerobić bezpieczniki 16A/3 zostawić C czy dać B , dalej chyba pozbyć się muszę B16 bo będzie zbędna , a B10 pod pompy/automatykę . Zabezpieczeń nie mam , ponieważ sieć bez ochrony .

MiG25
10-04-2021, 12:49
@MiG25

Jak ze stabilnością HeishaMon`a ?

Sama płytka Heishamon robi swoja robotę i nie ma z nią żadnych problemów. Ale ponieważ laczy się ona z brokerem mqtt poprzez wifi ,a do brokera mqtt rowniez laczy się automatyka domowa (w stylu domoticza,HA itp) to calosc (łącznie z siecią wifi powinna być stabilna). Generalnie jak jest wszystko dobrze skonfigurowane(np na raspberrypi ),to wszystko jest ok.

mundi73
10-04-2021, 15:24
Witam. No obcej euroster. Ale chodzi tyle że nic nie mogę zmieniać na panelu pompy tu gdzie było podbicie krzywej. Pokazuje się symbol powiedzmy termostatu.

mundi73
10-04-2021, 15:26
Codix pisał żeby przestawić na zewnętrzny?

codix
10-04-2021, 15:27
Codix pisał żeby przestawić na zewnętrzny?

Na terostat zewnetrzny a nie na czujnik zewnetrzny bo to dwie różne rzeczy

mundi73
10-04-2021, 16:29
Czy jakbym zrobił między płytą główną A odbiornikiem radiowym eurostera włącznik aby rozlaczyc obwód czy wtedy płyta główna powinna traktować jakby go nie było w obwodzie? Zrobiłem tak Ale wstawiłem włącznik na kabelku od L z płyty głównej i dalej widzi termostat . Czy może trzeba włącznik wstawić na kabelku od hitch, A może musi być na dwóch kablach. Te obniżenie krzywej poprzez ustawienia instalatora to dosyć problemowe dla większości w moim domu. Dziekuje

codix
10-04-2021, 16:33
Jasne . Zaraz to zrobię jak skończy cykl grzania. Tylko zobaczymy co to zmieni bo nic nie zmieniłem A pompa chodzi na eurosterze

jak świeci Ci się symbol termostatu to znaczy że już masz przełączone w opcjach na termostat zewnętrzy i nic się nie zmieni,bo co ma się zmienić jak masz na termostacie to nie możesz podbijać krzywej ,możesz tylko ja w menu instalatora zmieniać

mundi73
10-04-2021, 17:16
Racja całkowita

Fanek
11-04-2021, 14:07
Panowie proszę jeszcze o jedną opinie na temat bufora do pompy, pompa już wybrana T-CAP 9KW 3 fazy split, bufor 100L, cwu 300L.
Powierzchnia do grzania ok 180m2, same grzejniki (żeliwne razem 160 żeberek, 4 grzejniki małe aluminiowe), grzejniki raczej przewymiarowane.

Słyszałem opinie że biorąc bufor 200L można zaoszczędzić na poborze prądu bo pompa będzie miała większy zapas "energii" w nim i rzadziej będzie się załączać.
Prawda czy nie? lepiej wziąć 100L czy 200L?
jakie macie zdanie na ten temat

codix
11-04-2021, 16:30
Najtańszy.Nawet 50l jak tańszy.Taki zapas energii co w takim zbiorniczku 100l to grzejniki Ci ten zapas wyciągna w 10min

Fanek
11-04-2021, 17:24
Taki zapas energii co w takim zbiorniczku 100l to grzejniki Ci ten zapas wyciągna w 10min

No właśnie dlatego myśl, aby założyć bufor 200l - ma to sens i odczuwalne korzyści?
Montaż będę miał za miesiąc, jest jeszcze czas na zastanowienie się odnośnie tego elementu :confused:

Andrzej5101
11-04-2021, 17:56
Fanek ;
Jaka objętość mają grzejniki?
Bufor - to jest uzupełnienie do warunku ;
- Zład wody = moc pompy x 20 l/kW

Fanek
11-04-2021, 18:03
Jeśli liczyć że 1 żeberko żeliwne zawiera 1L wody = 160L
25 żeberek grzejniki aluminiowe, powiedzmy 20L

ok 180L wody w grzejnikach jest myśle.

Warto wstawić zbiornik bufor 200l i czy będę miał jakieś korzyści z tego w postaci mniejszego zużycia prądu?
I sama pompa przy buforze 200l powinna rzadziej się załączać w teorii tak, co przełożyłoby się nan dłuższą żywotność? ale jak jest w praktyce?
czy zostawić 100l jak był początkowo wybrany.

codix
11-04-2021, 18:09
No zyskasz 5zł na sezon ;)

MiG25
12-04-2021, 06:11
Na pewno w okresie przejściowym pomoże przy taktowaniu (powiedzmy ,że pompa bedzie dłużej pracować o te 10min , i drugie 10min dolozy się zanim grzejniki wyciagna ten dodatkowy xapas ciepla .)
Poprawi to taktowanie ,ale oszczędności dużych nie przyniesie ( chyba ze oszczędność to mniejsze ryzyko uszkodzenia sprężarki z powodu taktowania).

Fanek
12-04-2021, 17:37
Na pewno w okresie przejściowym pomoże przy taktowaniu (powiedzmy ,że pompa bedzie dłużej pracować o te 10min , i drugie 10min dolozy się zanim grzejniki wyciagna ten dodatkowy xapas ciepla .)
Poprawi to taktowanie ,ale oszczędności dużych nie przyniesie ( chyba ze oszczędność to mniejsze ryzyko uszkodzenia sprężarki z powodu taktowania).

Jeśli pompa pochodzi dzięki temu bezawaryjnie jakoś odczuwalnie dłużej (wiem że ciężko to określić ile dłużej, ale teoretycznie jeśli może być to potencjalnie spory okres czasu typu 2-3 lata czy coś), to może warto dołożyć troche i wybrać bufor 200l, różnica w cenie nie powinna być chyba duża?

Szacujesz że 20min dłużej powinna chodzić na jednym uruchomieniu pompy? zimą w ciągu dnia ile może mieć startów przez 24h ?

Program93
12-04-2021, 18:03
Fanek ;
Jaka objętość mają grzejniki?
Bufor - to jest uzupełnienie do warunku ;
- Zład wody = moc pompy x 20 l/kW

Licząc ten zład bierze się pod uwagę w jaki sposób pracuje instalacja ?
U mnie grzejniki to 80 litrów + 20L podłoga teoretycznie potrzebuje baniak 100l ? Tylko co jak grzejniki są na głowicach i przy pierwszym rozruchu owszem grzeją wszystkie pełny przepływ , a z czasem połowa się zamknie i praktycznie prócz 100l bufor w układzie grzejnikowym jest 30l obiegu ?
To w jakiś sposób koliduje ?

kpc21
12-04-2021, 18:20
A to nie tak, że te 5 zł na sezon przez 100 l większy bufor można równie dobrze stracić, bo woda zawarta w buforze zawsze coś tam minimalnie będzie stygnąć? Chyba, że pompa stoi w pomieszczeniu ogrzewanym.

codix
12-04-2021, 18:59
Można i stracić ;) A np.pompa strtuje i normalnie szybciej zmodulowala by sie na niskie obroty przez co np.dluzej by wytrzymala pomiedzy defrostami a tak ma do zagrzania 200l przez co wystartuje ostro na duzych obrotach ze slabszym copem i zaraz sie cala zaszroni i kolejny defrost i dwa strarty sprezarki itp.
Takze sa i plusy i minusy dlatego trzeba z rozwaga wszystko brac i jak producent zaleca np.50l to sie nie wychylac poza szereg.
Ja na miejscu inwestora to bym marzyl o pozbyciu sie tego ustrojstwa zwanego bufor a jak widac niektorzy mysla o jak najwiekszym ;)

MiG25
13-04-2021, 07:11
A to nie tak, że te 5 zł na sezon przez 100 l większy bufor można równie dobrze stracić, bo woda zawarta w buforze zawsze coś tam minimalnie będzie stygnąć? Chyba, że pompa stoi w pomieszczeniu ogrzewanym.

O ile bufora nie masz w garażu albo na zewnątrz , to mimo to jak stygnie to przekazuje to ciepło do pomieszczenia , więc do końca nie są to straty , bo tak czy inaczej to pomieszczenie by się ogrzało ( lepiej od bufora niż od zbiornika CWU).

@codix , temperatury przy jakich PW się szroni ( +3 stopnie i poniżej) , to nie są temperatury przejściowe , w tych temperaturach pompa już powinna (zmodulowana) ,ale chodzić może nie non stop , ale w jakimś reżimie 12h on , 6 off , a nie taktować. Przejściowe to są +5 do powiedzmy tych +10.

@TBomek mi kiedyś pokazywał , jak to z tymi grzejnikami w takich temperaturach jest. Pamiętam ,że długo walczył z taktowaniem , i chyba finalnym rozwiązaniem było ,że w tych temperaturach włączał QuietMode 3 . Nie ograniczało to mocy poniżej możliwości modulacji , ale dawało tyle ,że pompa nie ruszała od razu z max mocą.

Też jestem przeciwny buforom ( sam przy podłogówce nie mam) ,ale wiem ,że przy samych grzejnikach pomagają. Dlatego idei o wiekszym buforze przy grzejnikach nie należy od razu przekreślać , tylko przeanalizować. Np bufor nie rownoległy , a szeregowy na wejściu PC na pewno ograniczy straty zwiazane z temp ( ma max temp powrotu) , nie trzeba dodatkowych obiegówek ( same kaloryfery wewnetrzna obiegowka spokojnie da radę) , a załatwi duży zład ,co się przyda zarówno do defrostów jak i do zmniejszenia taktowania).

Pamiętam , ktoś tu na forum włąśnie dokładał taki szeregowy , może przypomni dlaczego....
Poza tym taki szeregowy łatwo można zbajpasować, porównać ( tak , eksperymenty i nauka kosztuje :) )

Andrzej5101
13-04-2021, 07:42
Takze sa i plusy i minusy dlatego trzeba z rozwaga wszystko brac
i jak producent zaleca np.50l to sie nie wychylac poza szereg.
Bufor nie grzeje - Grzeją grzejniki
- które muszą mieć odpowiednią moc, aby pracowały na niskich temperaturach zasilania

Jeremies
13-04-2021, 09:11
Koledzy, dzięki za podpowiedzi. Obecnie, pracując na harmonogramie uwzględniającym (dobowo) trzy włączenia tj.
-- rano trzy godziny CO+CWU
-- popołudniu jedna godzina CWU
-- wieczorem cztery godziny CO
udało mi się zejść do 7-9 włączeń.
Mam już jakąś bazę do ustalenia harmonogramu grzania CWU latem (dwa włączenia na dobę będą wystarczające) oraz CO+CWU jesienno-zimowo-wczesnowiosenną porą.

codix
13-04-2021, 10:01
Koledzy, dzięki za podpowiedzi. Obecnie, pracując na harmonogramie uwzględniającym (dobowo) trzy włączenia tj.
-- rano trzy godziny CO+CWU
-- popołudniu jedna godzina CWU
-- wieczorem cztery godziny CO
udało mi się zejść do 7-9 włączeń.
Mam już jakąś bazę do ustalenia harmonogramu grzania CWU latem (dwa włączenia na dobę będą wystarczające) oraz CO+CWU jesienno-zimowo-wczesnowiosenną porą.

A powinno być rano 1właczenie na c.o po dwóch godzinach grzania c.o płynne przejście na cwu i po zagrzaniu stop więc -----1wł
popołudniu jedna godzina cwu to ------1wł
i wieczorem 4h c.o też powinno być na ------1wł
więc razem 3szt oczywiscie jeśli nie było defrostów

Dalej uważam że masz cos pokopane że tak często sie załącza z tego co pamietam masz samą podłogówkę i pompe 7kw i jeszcze bardzo wysoko ustawiona krzywą.
Dlatego nie pojmuje tego .
U mnie też pompa 7kw ,45m2 podłogówki ,10cm wylewki betonowej ,reszta grzejniki,krzywa ustawiona na 29-30 st ,i pompa godzinami może chodzić bez wyłączenia się nawet jak na zewnątrz jest +10st ,a domek o obciazeniu 2,5kw więc pompa w cholere za duża, żadnego bufora .
A tym bardziej że nie grzejesz jak widać w sposób ciągły tylko z przerwami,więc ma trochę do nadrobienia po postoju

Jeremies
13-04-2021, 10:17
A powinno być rano 1właczenie na c.o po dwóch godzinach grzania c.o płynne przejście na cwu i po zagrzaniu stop więc -----1wł
popołudniu jedna godzina cwu to ------1wł
i wieczorem 4h c.o też powinno być na ------1wł
więc razem 3szt oczywiscie jeśli nie było defrostów

Jednostka zewnętrzna stoi w miejscu odciętym od słońca a temperatura w nocy oscyluje w okolicach 0* więc pewnie jakiś defrost też się zdarzył. Podaję "średnią" z ponad całego tygodnia (start w wielkanocny poniedziałek), w międzyczasie były lekkie zmiany godzin pracy (m. in. rozdzieliłem popołudniowy start CO i CWU). Wczoraj sprawdzony stan, zobaczę dziś ale jeśli mnie pamięć nie myli gdzieś były cztery starty w ciągu doby. A to i tak lepiej niż dwadzieścia / dobę.

codix
13-04-2021, 10:25
No te 20/dobę to było przegięcie :)

Arturo1972
13-04-2021, 10:33
Koledzy, dzięki za podpowiedzi. Obecnie, pracując na harmonogramie uwzględniającym (dobowo) trzy włączenia tj.
-- rano trzy godziny CO+CWU
-- popołudniu jedna godzina CWU
-- wieczorem cztery godziny CO
udało mi się zejść do 7-9 włączeń.
Mam już jakąś bazę do ustalenia harmonogramu grzania CWU latem (dwa włączenia na dobę będą wystarczające) oraz CO+CWU jesienno-zimowo-wczesnowiosenną porą.
Masz podpięty do tego termostat pokojowy ?
Jeśli tak to odetnij go i spróbuj na samej KG ale odpowiednio ustawionej bo tak jak codix pisze, w takim układzie powinny być tylko 3 załączenia, nie licząc defrostu ale przy takiej pracy 1 to gora.

-voymar-
13-04-2021, 11:38
U mnie bufor 50L ( Panasa) Suma wody w CO 180L
Pompa sama moduluje i nigdy by się nie wyłączyła grzejąc na KG .
Czyli jak bym ją włączył 01 października to mogę wyłączyć 01 maja i będzie miała 1wł i 1 wył. Fakt jak by tak pracowała to było by za ciepło więc ogranicza to harmonogram lecz to ja ustalam ile ma razy/dobę się włączyć. A w praktyce jest to 2 razy w mrozy. ( 4,30---10,30) i (15--00)

ainsztain
13-04-2021, 15:51
Cześć po przerwie

Mam pytanie. Mam pompę Aquarea 7 kW seria H. Dziś gdy byłem w pracy zadzwonił mój sąsiad, że słyszy dziwne dźwięki z mojej pompy ciepła. Zrobił nawet nagranie. Mój serwisant zalogował się do service clouda i nie zauważył nic niepokojącego. Jedyne co powiedział, że wkrótce po tym jak do niego zadzwoniłem to pompa wykonała defrost. Pompa cały czas grzeje prawidłowo. Więcej takie odgłosy się nie powtórzyły.
Macie pomysł co to było?
Podaję linka do pliku.
https://drive.google.com/file/d/1ZDcAwO7KSfCUgrlBBf7DyZGczLnk3c4A/view?usp=sharing


Dziękuję.

codix
13-04-2021, 16:18
Tak mi brzmi jakby sąsiad patyka w wentylator pchał ;)
A tak na poważnie to jak sie nie bedzie powtarzac to nie zdiagnozujesz i musisz sam najpierw posluchac jak brzmi pompa podczas normalnej pracy a podczas defrostu ,zapamietac i pużniej sam na takie cos natrafic i porównac,bo sasiada ocena moze byc przewrazliwiona a nagrywanie telefonem to tez takie slabe zalezy jaki kto ma mikrofon gdzie telefon przyloży.
Sam mozesz tylko zobaczyc czy gdzies Ci cos nie wpadlo na wiatrak albo czy jak zaszroniona jest to czy gdzies sie tam lód nie zbiera.
Jak by gdzies tarla to bedzie widac slady na łopatkach.
Chociaz troche to brzmialo jakby sprezarka ,jak stary diesel bez oleju

ainsztain
13-04-2021, 16:33
Dzwonił do mnie bo było to słychać u niego na podwórzu- głośny hałas. Na wiatrak trudno żeby coś wpadło bo przecież skraplacz jest przed wiatrakiem i coś by pod prąd powietrza musiało wpaść. Mało prawdopodobne. Jest możliwe żeby się tak zaszroniła pompa żeby wiatrak o lód zahaczał? Miał ktoś tak z was?

1igor1
13-04-2021, 17:48
jak odpływy są przytkane to może się zdarzyć,

ainsztain
13-04-2021, 17:53
Nie były przytkane. Nawet w największe mrozy odpływ wody z defrostów był bezproblemowy- a były czasami bardzo często.

Kalic
13-04-2021, 18:10
Czy jest możliwe ustawienie krzywej grzewczej wysokich temperatur np. 45* i więcej dla -15* (anhydryt i podlogowka) bez szkody dla pompy ciepła i kieszeni użytkownika? Rozumiem że im wyższa temperatura zadana tym dłużej chodzi pompa (w efekcie mając mniej załączeń) ale pytanie gdzie jest granica opłacalności takiego podnoszenia krzywej. Ustawienie np -15/45 15/35 jest realne ale czy sensowne?

Arturo1972
13-04-2021, 18:34
Czy jest możliwe ustawienie krzywej grzewczej wysokich temperatur np. 45* i więcej dla -15* (anhydryt i podlogowka) bez szkody dla pompy ciepła i kieszeni użytkownika? Rozumiem że im wyższa temperatura zadana tym dłużej chodzi pompa (w efekcie mając mniej załączeń) ale pytanie gdzie jest granica opłacalności takiego podnoszenia krzywej. Ustawienie np -15/45 15/35 jest realne ale czy sensowne?

U Ciebie przy anhydrycie jest to niewykonalne ;)
Nie ma to związku z opłacalnością a z fizyczną właściwością anhydrytu, po godzinie jazdy będziesz miał saunę w domu a do zadanej jeszcze będzie duuuuzo brakowało ;)

Fanek
13-04-2021, 18:38
Panowie wracając jeszcze na chwilę do mojego pytania z poprzedniej strony - czy montaż pod same grzejniki do T-CAPa 9kw split 3 fazy bufora 200L zamiast 100L da jakieś korzyści? może to w jakimś stopniu wydłużyć żywotność pompy?

- troche ponad 180m2
- same grzejniki (większość żeliwne)
- ok 180L wody w grzejnikach jest myśle.

Czy nie zawracać sobie głowy i zostać przy buforze 100l ?
w połowie maja mam montaż i jeszcze czas na ewentualną zmiane..

codix
13-04-2021, 19:05
Czy jest możliwe ustawienie krzywej grzewczej wysokich temperatur np. 45* i więcej dla -15* (anhydryt i podlogowka) bez szkody dla pompy ciepła i kieszeni użytkownika? Rozumiem że im wyższa temperatura zadana tym dłużej chodzi pompa (w efekcie mając mniej załączeń) ale pytanie gdzie jest granica opłacalności takiego podnoszenia krzywej. Ustawienie np -15/45 15/35 jest realne ale czy sensowne?

A jaka wkońcu pompę zamontowałeś ,jaka firma,jaki model,moc, a jakie masz obciażenie cieplne domu? No ten anhydryt 5cm to trochę nie teges

MiG25
13-04-2021, 19:44
Czy jest możliwe ustawienie krzywej grzewczej wysokich temperatur np. 45* i więcej dla -15* (anhydryt i podlogowka) bez szkody dla pompy ciepła i kieszeni użytkownika? Rozumiem że im wyższa temperatura zadana tym dłużej chodzi pompa (w efekcie mając mniej załączeń) ale pytanie gdzie jest granica opłacalności takiego podnoszenia krzywej. Ustawienie np -15/45 15/35 jest realne ale czy sensowne?

Sensowne może wtedy , kiedy chcesz nagrzać jak najmocniej w określonym czasie , np grzanie w taryfie nocnej.
Może i w 5cm anhydrycie w porównaniu z 30cm psełdobetonem spulchnionym powietrzem wiele się nie zakumuluje , ale jeśli wylewka starcza na tydzień , to taki anhydryt może na 12h wystarczy....

A co do stwierdzenia , że przy wyższej ustawionej temperaturze pompa chodzi bez wyłączanie ,to prawda , ale bez włączania bedzie chodzila równiez , kiedy ustawiona temperatura jest rowna z temperaturą wyjscia ( pompa się wtydy zmoduluje).

Arturo1972
13-04-2021, 19:50
Sensowne może wtedy , kiedy chcesz nagrzać jak najmocniej w określonym czasie , np grzanie w taryfie nocnej.
Może i w 5cm anhydrycie w porównaniu z 30cm psełdobetonem spulchnionym powietrzem wiele się nie zakumuluje , ale jeśli wylewka starcza na tydzień , to taki anhydryt może na 12h wystarczy....
Jakaś aluzja? ;)
Betonu spulchnionego powietrzem mam "tylko" 10cm,pod nim jest 25cm zelbetonu B35 z 4t stali,wibrowany :D

Program93
13-04-2021, 23:40
Pod pompy i automatykę to może nie aż tak duży ,może nawet i B6 starczy. Dla full wypasu możesz jeszcze dac stycznik i czujnik zaniku fazy Nie ,żebym to polecał , ale niektórzy twierdzą ,że inwerter pójdzie z dymem , jak braknie mu jednej fazy ( pewnie używają analogii wprost do silnika trójfazowego).

Zostawić c16/3 czy zamienić na B16/3 ?
https://zapodaj.net/1911b84c7e66a.jpg.html
Ogólnie prócz tych 2 bezpieczników pod sprężarkę i grzałkę PC te dwa kolejne chyba już zbędne ?

Kalic
14-04-2021, 06:08
U Ciebie przy anhydrycie jest to niewykonalne ;)
Nie ma to związku z opłacalnością a z fizyczną właściwością anhydrytu, po godzinie jazdy będziesz miał saunę w domu a do zadanej jeszcze będzie duuuuzo brakowało ;)

To w takim razie jak "wyregulować" ustawienia PC aby uzyskać kompromis między komfortem cieplnym w domu, ekonomicznym wykorzystaniem pompy i, co chyba najważniejsze, zapewnieniem jej dlugiej żywotności poprzez redukcję (wyeliminowanie) taktowania? Może są tu anhydrytowcy, którzy sobie już z tym poradzili. Podpowiedzi mile widziane.

MiG25
14-04-2021, 07:50
Ważne czynniki to ,czy jesteś ograniczony taryfami. Czy wychodzisz z domu ( żeby np było cieplej jak wracasz do domu , a nie wtedy kiedy Cie nie ma). Czy do sterowania użyjesz temperatury wody , czy tez jakiś termostat..Czy pompa jest dobrana na styk , czy ma zapas, i pewnie wiele innych czynnikow. Generalnie ustawienie grzania to jest bardzo indywidualna sprawa , i ciężko w krokach podać receptę.\

MiG25
14-04-2021, 07:57
Zostawić c16/3 czy zamienić na B16/3 ?
https://zapodaj.net/1911b84c7e66a.jpg.html
Ogólnie prócz tych 2 bezpieczników pod sprężarkę i grzałkę PC te dwa kolejne chyba już zbędne ?

Lepszy B ,chyba ,że ciężko go zamienić to w ostatecznosci moze zostac . Zobacz też co jest przed tą skrzynką , jak B20 albo coś mniejszego , to wtedy ,żeby była selektywność to dobrze byłoby też B. Generalnie C jest do zabezpieczenia urzadzen z duzym prądem rozruchu ( jak silnik , większy transformator , zwłaszcza toroidalny), W pompie jest inwerter , więc wszystko startuje łagodnie.

_Grisza_
15-04-2021, 09:40
Z wykresu wygląda na to, że maszyna wie co robi, bo ciepło w domu.
Niech zapierdziela w ten sposób do końca świata i jeden dzień dłużej

451289

Jestem świeżym użytkownikiem dwustrefowej pompy ciepła Aquarea High Performance 9 kW Generacji J (WH-UD09JE5 + WH-ADC0309J3E5B)

Jestem jakaś szansa aby podejrzeć wykresy jak w cytowanej wiadomości?

To co można podejrzeć na stronie AQUAREA Smart Cloud to jakiś żart, w kotle na ekogroszek miałem dostęp do wykresu i każdej funkcji z poziomu aplikacji/strony weeb.

Program93
15-04-2021, 10:25
Lepszy B ,chyba ,że ciężko go zamienić to w ostatecznosci moze zostac . Zobacz też co jest przed tą skrzynką , jak B20 albo coś mniejszego , to wtedy ,żeby była selektywność to dobrze byłoby też B. Generalnie C jest do zabezpieczenia urzadzen z duzym prądem rozruchu ( jak silnik , większy transformator , zwłaszcza toroidalny), W pompie jest inwerter , więc wszystko startuje łagodnie.

Ok , dzięki za pomoc .U mnie główne bezpiecznieczniki to wszytko topik 25A.
A mogę zapytać jak np. u ciebie wyglada taka rozdzielka po pompę ?
C16 zamienię na B16 i zostawię dodatków B10 pod jakiś sterownik czy pompkę zewnętrzna . Dodatkowo nie jest przewidziana inna grzałka niż ta 3kw w PC ? Np. Grzałka do bufora czy zbiornika CWU ?

Arturo1972
15-04-2021, 10:56
w kotle na ekogroszek miałem dostęp do wykresu i każdej funkcji z poziomu aplikacji/strony weeb.
No po prostu "wow" :D
Ale nie przejmuj się, ja nawet w swoim Panasie nie mam kolorowego wyświetlacza :D

_Grisza_
15-04-2021, 11:50
No po prostu "wow" :D
Ale nie przejmuj się, ja nawet w swoim Panasie nie mam kolorowego wyświetlacza :D

Lubię wiedzieć jak coś działa, jak zachowują się poszczególne parametry przy danych nastawach.
Rozumiem, że Ciebie to nie interesuje - spoko, tylko nie wiem po co pisać takie krzywe teksty.
Dla mnie wyświetlacza mogłoby w ogóle nie być, byle byłaby odpowiednia aplikacja do sterowania/monitoringu, a to co daje Panasonic w swojej aplikacji to porażka.

MiG25
15-04-2021, 12:04
Ok , dzięki za pomoc .U mnie główne bezpiecznieczniki to wszytko topik 25A.
A mogę zapytać jak np. u ciebie wyglada taka rozdzielka po pompę ?
C16 zamienię na B16 i zostawię dodatków B10 pod jakiś sterownik czy pompkę zewnętrzna . Dodatkowo nie jest przewidziana inna grzałka niż ta 3kw w PC ? Np. Grzałka do bufora czy zbiornika CWU ?

Ja nie mam "rozdzielki" pod pompę. Mam w rozdzielni zabezpieczenie B20 od niego kabel 6mm2 bezpośrednio do PC , a w pompie rozdziela się na te dwie różnicówki w pompie. Nie twierdzę ,że to idealne rozwiązanie ( bez rozdziału i dodatkowych zabezpieczeń przed pompą) , ale z punktu widzenia norm poprawne.

MiG25
15-04-2021, 12:06
Jestem świeżym użytkownikiem dwustrefowej pompy ciepła Aquarea High Performance 9 kW Generacji J (WH-UD09JE5 + WH-ADC0309J3E5B)

Jestem jakaś szansa aby podejrzeć wykresy jak w cytowanej wiadomości?

To co można podejrzeć na stronie AQUAREA Smart Cloud to jakiś żart, w kotle na ekogroszek miałem dostęp do wykresu i każdej funkcji z poziomu aplikacji/strony weeb.

To jest wykres z Service Cloud , załóż tam konto jako instalator , to coś takiego będziesz miał .

_Grisza_
15-04-2021, 13:44
To jest wykres z Service Cloud , załóż tam konto jako instalator , to coś takiego będziesz miał .

Dzięki.
Założyłem, ale nie mogę dać dostępu do pompy, bo mam już przypisanego do pompy serwisanta instalatora który montował mi pompę.

MiG25
15-04-2021, 13:59
Zawsze możesz mu podziękować :)

codix
15-04-2021, 15:05
A niektórzy są normalni i nie beda widziec w tym problemu że go wywalisz a podasz siebie a wrazie czego ponownie do niego wrócisz .Nieraz mozna sie dogadac.
Jak nie to zostaja Ci nie standardowe rozwiazania

_Grisza_
16-04-2021, 06:39
Jak nie to zostaja Ci nie standardowe rozwiazania

a jakie są niestandardowe rozwiązania?

codix
16-04-2021, 07:23
HeishaMon+ jakas automatyka typu HA itp.domoticz,grafana
U mnie wygląda to mniejwięcej tak:
454885
454886

Jeremies
16-04-2021, 13:03
Dziś mogę się wziąć za harmonogram i stąd moje pytanie. Na filmikach na Youtube godzina startu harmonogramu jest ustawiana na godz.0.00. Pada też stwierdzenie, że zawsze trzeba tak ustawić. Z kolei w moim przypadku potrzebuję aby pompa włączyła się mniej więcej jak poniżej:
4.00-włączenie CO+CWU
7.00-wyłączenie
15.00-włączenie CWU
17.00-wyłączenie
19.00-włączenie CO
22.00-wyłączenie
Czy tak może być to ustawione?

Jeszcze jedno pytanie w kwestii harmonogramu. Czy można np. ustawić tak:
4.00-włączenie CO+CWU
7.00-wyłączenie
17.00-włączenie CWU
18.00-włączenie CO (bez ustawania wyłączenia CWU - czyli o 18.00 pompa przełącza się tylko na CO wyłączając automatycznie CWU)
22.00-wyłączenie

Chodzi mi o to czy trzeba wyłączyć grzanie CWU aby włączyło się tylko CO czy pompa sama (bez włączenia / wyłączenia) sama przełączy się na CO na jednym uruchomieniu? Pytam, bo spotkałem się ze stwierdzeniem, że najpierw należy wyłączyć jakąś czynność aby włączyć kolejną.

codix
16-04-2021, 13:14
Mozna tak ustawic i przelaczy sie sama na c.o ale
Jesli nagrzeje Ci cwu szybciej niz w godzine to pompa bedzie stała do momentu właczenia c.o
Jesli grzanie cwu bedzie trwalo dłużej to poprostu nie dogrzeje cwu i po godzinie przełaczy sie na c.o ale i tak przy przelaczaniu zatrzyma na chwile spreżarkę,bez stopu sprezarki jest w stanie sie tylko przelaczyc z c.o na cwu.
Chyba ze o cos innego Ci chodzi to opisz dokladniej

Jesli Ci chodzi o zaoszczedzenie wpisu w harmonogramie a poprostu zeby po 18 nie dogrzewala Ci juz wody nawet pomimo spadku temp.w baniaku to mozna tez wpisac
17.00-c.o+cwu
18.30- c.o wtedy napewno Ci dogrzeje wodę ,nie zdazy sie tak wychlodzic zeby ponownie wlaczyc cwu a jak zagrzeje szybciej to poprostu przejdzie na c.o ale i tak sie zatrzyma

Jeremies
16-04-2021, 13:21
Mozna tak ustawic i przelaczy sie sama na c.o ale
Jesli nagrzeje Ci cwu szybciej niz w godzine to pompa bedzie stała do momentu właczenia c.o
Jesli grzanie cwu bedzie trwalo dłużej to poprostu nie dogrzeje cwu i po godzinie przełaczy sie na c.o ale i tak przy przelaczaniu zatrzyma na chwile spreżarkę,bez stopu sprezarki jest w stanie sie tylko przelaczyc z c.o na cwu.
Chyba ze o cos innego Ci chodzi to opisz dokladniej

Chce zminimalizować te nieszczęsne WŁ/WYŁ. Czy tak powinna wyglądać przykładowo
17.00 - włączenie CO
18.00 - włączenie CWU (na 1 godzinę bo tyle mniej więcej nagrzewa się zbiornik)
19.00 - wyłączyć tylko CWU zostawiając CO (jeśli tak można)

MiG25
16-04-2021, 13:22
Nie , nie musisz wyłączać ( ani funkcji ani tym bardziej pompy) ,wystarczy zmienić np z CO+CWU na samo CWU żeby wyłączyć CO.
Albo zmienić z CO+CWU na CO ,żeby zostało CO.

codix
16-04-2021, 13:35
Chce zminimalizować te nieszczęsne WŁ/WYŁ. Czy tak powinna wyglądać przykładowo
17.00 - włączenie CO
18.00 - włączenie CWU (na 1 godzinę bo tyle mniej więcej nagrzewa się zbiornik)
19.00 - wyłączyć tylko CWU zostawiając CO (jeśli tak można)

Jak bys nie ustawil to zawsze przy przelaczaniu sie z cwu na c.o sprezarka staje .
Tylko podczas przejscia z c.o na cwu robi to plynnie bez stopu.
Zeby zaoszczedzic teoretycznie jeden start musialbys grzac cwu na koniec czyli np.
17.00 c.o
21.00 cwu
22.00 wylacz
Wtedy teoretycznie masz jeden start o ile Ci pompa wytrzyma na c.o od 17tej do 21ej.
A jak i tak ma nie wytrzymac to lepiej wkleic te grzanie cwu gdzies po srodkh tego okresu od 17tej do 22giej wtedy jest szansa ze pochodzi Ci 2godziny potem godzinke na cwu to troche ostygnie podloga i znoeu 2godzinki ,wiec jest szansa na dwa starty

zbyszekwojtal
17-04-2021, 09:35
witam
mam pytanie ,jaka powinna być delta na grzejnikach tzn. za buforem na pompie obiegowej(cyrkulacyjna ) .Na PC ( panasonic t-cap 9kW 3F gen H) mam ustawione 5 st C i wydaje mi się że za buforem też powinno być 5 st.C a niestety pompa obiegowa chodzi na maxa i powrót jest taki letni ( nie mam termometru ale mam porównanie na buforze gdzie jest 5 st.C różnicy . Przed wymianą na pompę ciepła przy 45 st.C na grzejnikach miałem 23-24 st.C przy -5do+5 na zewnątrz a teraz jest 21-22 i powoli spada . Pompę mam od kilku dni więc proszę o wyrozumiałość . Nie wiem co może blokować przepływ bo do instalacji dołożono tylko zawór zwrotny ,filtr ,i bufor .Może to wina pompy obiegowej REDGPA II 25.6-180 ? Poprzedni miałem zwykłego grundfosa bez żadnych bajerów ale o tych samych parametrach i było OK .Planuję zgłosić to do reklamacji u wykonawcy instalacji PC ale chciałbym mieć jakieś argumenty i prosze o pomoc .

Andrzej5101
17-04-2021, 10:35
niestety pompa obiegowa chodzi na maxa i powrót jest taki letni.
Pompa obiegowa musi być sterowana przez pompę ciepła

MiG25
17-04-2021, 20:19
@Andrzej5101 , sterowana przez pompę ciepła ? Pompa Ciepła co najwyżej potrafi wyłączyć i łączyć obiegówkę za buforem . Deltę mógłby ustawić zawór mieszający , jakby się dokupiło płytę opcjonalną... Ale nikt tak nie komplikuje.


@zbyszekwojtal , teoretycznie delta byłaby ta sama , jeśli przepływy od strony pompy i od strony grzejników byłyby identyczne. W praktyce niemożliwe ( choćby z tego powodu ,że pompa moduluje przepływ , a ten zależy od kilku czynników , choćby od obciążenia).

Dla grzejników deltę raczej się większą ustawia ( np. 7 ,8 stopni).
Dlaczego instalator nie zamontował bufora ,ale w szereg na powrocie z grzejników ? Wtedy nie trzeba byłoby drugiej obiegówki ....
Może obiegówka nie jest w stanie pokonać oporu tego zaworu zwrotnego ( jest on na sprężynie ?)

codix
17-04-2021, 20:26
Do tego bym jeszcze dodał że to chyba jakaś tania pompka wypuszczana pod różnymi nazwami np.ferro i pewnie chodzi na autoadaptacji a wtedy wysokość podnoszenia dużo niższa a stara pompa może chodziła na stałe na 3biegu.

codix
18-04-2021, 13:57
Tabelki dla nowych monobloków w wersji Tcap na R32 jednofazowe 9i12kw. Jak zwykle graty takie same tylko soft inny i grzałki odpowiednio 3i6kw
No i tylko 1,6kg r32
454927
454928

Jacekss
19-04-2021, 10:02
To w takim razie jak "wyregulować" ustawienia PC aby uzyskać kompromis między komfortem cieplnym w domu, ekonomicznym wykorzystaniem pompy i, co chyba najważniejsze, zapewnieniem jej dlugiej żywotności poprzez redukcję (wyeliminowanie) taktowania? Może są tu anhydrytowcy, którzy sobie już z tym poradzili. Podpowiedzi mile widziane.

45C na podłogówkę nawet w wielkie mrozy to za dużo.. bo będzie "sauna". u siebie mam Tmax ustawione na 32C. tej zimy sprawdzone i jest ok. jak chcesz ustaw sobie harmonogram, wg potrzeb.. u siebie mam ustawiony na godziny tzw tanie.

pawko_
19-04-2021, 12:53
Lubię wiedzieć jak coś działa, jak zachowują się poszczególne parametry przy danych nastawach.
Rozumiem, że Ciebie to nie interesuje - spoko, tylko nie wiem po co pisać takie krzywe teksty.
Dla mnie wyświetlacza mogłoby w ogóle nie być, byle byłaby odpowiednia aplikacja do sterowania/monitoringu, a to co daje Panasonic w swojej aplikacji to porażka.

Potwierdzam, miałem sterownik ecoal z 2013 roku do kotła i naprawdę w porównaniu do Panasa, to sterowniki węglowe są o 20 lat do przodu. To co jest w aplikacji Aquarea to jest parodia, plus przekłamane zużycie kWh.

MiG25
19-04-2021, 19:50
45C na podłogówkę nawet w wielkie mrozy to za dużo.. bo będzie "sauna". u siebie mam Tmax ustawione na 32C. tej zimy sprawdzone i jest ok. jak chcesz ustaw sobie harmonogram, wg potrzeb.. u siebie mam ustawiony na godziny tzw tanie.

Skąd wiesz jaką kolega ma podłogówkę ? Każda jest inna , u mnie 28 to max np...

Krychacz
19-04-2021, 21:01
Hej
Czy może ktoś podać jaką minimalną modulację mocy mają pompy:
SDC 12 kW
T-CAP 9 kW

Z góry dzieki!

Andrzej5101
20-04-2021, 05:41
Hej
Czy może ktoś podać jaką minimalną modulację mocy mają pompy:
SDC 12 kW
T-CAP 9 kW

Z góry dzieki!

Mam 9kW/TCap ;
- przy temperaturach < - 4C ; moc minimalna to ok; 3,5 kW,
- przy temperaturach > + 4C ; moc minimalna to ok; 4,0 do 4,5 kW,
Pompa 12 kW będzie miała podobnie

Jacekss
20-04-2021, 09:02
Skąd wiesz jaką kolega ma podłogówkę ? Każda jest inna , u mnie 28 to max np...

no bez przesady, normatywnie podłogówkę robi się na 35C.. 45C to mocno ciepła podłoga i "sauna" w domu.. chyba że podłogówka spartolona (za duży rozstaw rurek) i trzeba podwyższać temp wody aby w mrozy jakoś to grzało :)

MiG25
20-04-2021, 10:23
Czyli mi też zalecasz 32 stopnie ? Od razu mówię ,że to nierealne.
Podaj numer normy , skoro to normatywne jest...

Jacekss
20-04-2021, 14:29
Czyli mi też zalecasz 32 stopnie ? Od razu mówię ,że to nierealne.
Podaj numer normy , skoro to normatywne jest...

czepiasz się słówek.. nie wiem po co . może brakuje ci Arturro72 :)

Arturo1972
21-04-2021, 11:26
Czyli mi też zalecasz 32 stopnie ? Od razu mówię ,że to nierealne.
Podaj numer normy , skoro to normatywne jest...
Wczoraj zapodałem takową normę ale Mod uznał to za "zaczepkę" i dostałem dołek na 24h :D
Ale ja wywodze się z dawnej opozycji i ponownie proszę :

"wg Polskiej Normy PN – 85/N-08013 temperatura grzejna podłogi nie powinna przekraczać 29oC. Często też zaleca się aby temperatura podłogi dla miejsc przeznaczonych do stałej pracy w pozycji stojącej nie przekraczała 27oC. Przy czym są to wartości limitujące maksymalną temperaturę powierzchni podłogi"

Podsumowując, jak widać wyżej, nie ma możliwości, żeby ktoś zaprojektował podłogówkę pod temp.zasilania 45st.C...

zbyszekwojtal
21-04-2021, 11:33
@Andrzej5101 , sterowana przez pompę ciepła ? Pompa Ciepła co najwyżej potrafi wyłączyć i łączyć obiegówkę za buforem . Deltę mógłby ustawić zawór mieszający , jakby się dokupiło płytę opcjonalną... Ale nikt tak nie komplikuje.


@zbyszekwojtal , teoretycznie delta byłaby ta sama , jeśli przepływy od strony pompy i od strony grzejników byłyby identyczne. W praktyce niemożliwe ( choćby z tego powodu ,że pompa moduluje przepływ , a ten zależy od kilku czynników , choćby od obciążenia).

Dla grzejników deltę raczej się większą ustawia ( np. 7 ,8 stopni).
Dlaczego instalator nie zamontował bufora ,ale w szereg na powrocie z grzejników ? Wtedy nie trzeba byłoby drugiej obiegówki ....
Może obiegówka nie jest w stanie pokonać oporu tego zaworu zwrotnego ( jest on na sprężynie ?)

Na mój rozum to by była najlepsza opcja z buforem wpiętym w szereg na powrocie ale czy to zgodne ze sztuką ? Wtedy jest możliwość ustawienia delty dla całej instalacji no i jedna pompka mniej . Da się to zrobić ,znasz takie instalacje ,nie wydłuży to defrostu ? Pompka ma na papierze dobre parametry i chodzie bez auto na maxa . Założyłem na próbę starą pompkę i jest trochę lepiej tylko że stara na 3-cim biegu 90W a nowa na maxie 45W .

MiG25
21-04-2021, 11:56
Wczoraj zapodałem takową normę ale Mod uznał to za "zaczepkę" i dostałem dołek na 24h :D
Ale ja wywodze się z dawnej opozycji i ponownie proszę :

"wg Polskiej Normy PN – 85/N-08013 temperatura grzejna podłogi nie powinna przekraczać 29oC. Często też zaleca się aby temperatura podłogi dla miejsc przeznaczonych do stałej pracy w pozycji stojącej nie przekraczała 27oC. Przy czym są to wartości limitujące maksymalną temperaturę powierzchni podłogi"

Podsumowując, jak widać wyżej, nie ma możliwości, żeby ktoś zaprojektował podłogówkę pod temp.zasilania 45st.C...

Podsumowując to dla Ciebie nie ma różnicy pomiędzy temperaturą zasilania wody , a temperaturą podłogi.(skoro takie wnioski wyciągasz).

A wg mnie jak by się ktoś uparł to jest możliwość zrobienia tak podłogówkę , że zasilanie byłoby 45 stopni , a temperatura podłogi nie przekraczałaby 27 stopni.

W każdym razie temperatura zasilania wody nie jest normatywna , więc pisać komuś ,że ustaw 32 bo ja tak mam jest "nie fachowe".
Raczej trzeba sprawdzić dlaczego jest taka możliwość dawania 45 stopni ( może przed wejściem na podłogówkę jest zawór mieszający...zostawiony z pieca)

MiG25
21-04-2021, 12:02
Na mój rozum to by była najlepsza opcja z buforem wpiętym w szereg na powrocie ale czy to zgodne ze sztuką ? Wtedy jest możliwość ustawienia delty dla całej instalacji no i jedna pompka mniej . Da się to zrobić ,znasz takie instalacje ,nie wydłuży to defrostu ? Pompka ma na papierze dobre parametry i chodzie bez auto na maxa . Założyłem na próbę starą pompkę i jest trochę lepiej tylko że stara na 3-cim biegu 90W a nowa na maxie 45W .

Są takie instalacje z buforem szeregowym ,nawet tu na forum. Wydłużyć defrostu nie wydłuży , a może nawet skrócić ( bo przy rownoleglym woda do defrostu pojdzie głównie z bufora , a przy szeregowym najpierw z bufora , a pozniej jeszcze z instalacji .Ale na pewno nie będzie to zauważalna roznica).
Natomiast podstawę byłoby sprawdzenie , czy faktycznie u Ciebie instalacja nie stwarza oporów ( raz dla tych dodatkowych pompek co teraz masz , a dwa dla obiegowki z pompy , gdybys chcial zmieniac na szeregowy i wywalac drugą obiegówkę).

Arturo1972
21-04-2021, 12:04
A wg mnie jak by się ktoś uparł to jest możliwość zrobienia tak podłogówkę , że zasilanie byłoby 45 stopni , a temperatura podłogi nie przekraczałaby 27 stopni.

Z rozstawem rurek co 1m to może :D
Ja mam projektowaną podłogówkę pod zasilanie 35st.st.C ale zakładając grzanie tylko przez 10h i rozstawy są od 10cm do 25cm.
Gdzie rozstaw 30cm to takie maximum jeśli chodzi o komfort bo powyżej będą miejsca niedogrzanej podłogi a w innych przegrzanej podłogi ponad normę.

-voymar-
21-04-2021, 17:35
Na mój rozum to by była najlepsza opcja z buforem wpiętym w szereg na powrocie ale czy to zgodne ze sztuką ? Wtedy jest możliwość ustawienia delty dla całej instalacji no i jedna pompka mniej . Da się to zrobić ,znasz takie instalacje ,nie wydłuży to defrostu ? Pompka ma na papierze dobre parametry i chodzie bez auto na maxa . Założyłem na próbę starą pompkę i jest trochę lepiej tylko że stara na 3-cim biegu 90W a nowa na maxie 45W .

Jak przyjdą defrosty ( częste) to będziesz tu biadolił że słyszysz szum w rurach i zadawał pytanie : CO ZROBIĆ BO SŁYCHAĆ SZUM PRZY DEFROŚCIE--i jest to uciążliwe. A to wszystko za kilka WATÓW pobranych więcej.

zbyszekwojtal
21-04-2021, 19:28
Zobaczymy co Panasonic odpowie na zapytanie hydraulika bo musi być coś na rzeczy że na szkoleniach nie zalecają wpinania szeregowo w powrót .O waty tak mi nie chodzi ale super by była opcja sterowania delty dla całej instalacji bo tak jest tylko ON/OFF dla pompy obiegowej tylko utrzymanie delty dla całej instalacji i zapewnienie optymalnego przepływu dla wymiennika ciepła może być dla pompy wbudowanej w jednostkę wewnętrzną trudne do pogodzenia .

-voymar-
21-04-2021, 20:30
Zobaczymy co Panasonic odpowie na zapytanie hydraulika bo musi być coś na rzeczy że na szkoleniach nie zalecają wpinania szeregowo w powrót .O waty tak mi nie chodzi ale super by była opcja sterowania delty dla całej instalacji bo tak jest tylko ON/OFF dla pompy obiegowej tylko utrzymanie delty dla całej instalacji i zapewnienie optymalnego przepływu dla wymiennika ciepła może być dla pompy wbudowanej w jednostkę wewnętrzną trudne do pogodzenia .

Nie interesowałem sie tym bo mi to nie było potrzebne.
Panasonic zaleca swój bufor 50L ( nierdzewny)
Do sterowania na dwa obiegi jest dokładana dodatkowa płyta główna . KUMATY instalator powinien cię zapytać ----- Jaki pan ma układ CO itd.
Jak zapodasz dodatkową płytę to ta płyta obsługuje dwie strefy CO na jednej możesz dać deltę X na drugiej Y tak samo z temp.zasilania. 30*C i np. 45* Po za tym pompka w PC ma obieg pierwotny >>>> czyli PC --bufor a obieg wtórny zapewniaja pompki dodatkowe np 2szt na 2 obiegi

Arturo1972
21-04-2021, 21:17
Panasonic zaleca swój bufor 50L ( nierdzewny)

Do tego dochodzi zalecenie Panasa grzania grzałkami pon.-10st.C "biwalentnie",cokolwiek to znaczy.

A to ,te w/w zalecenia powodują, że pomimo, iż mam Panasa od 8 lat,jestem ambiwalentny,odradzam tego producenta pomp ciepła.

Ze względu na podejście do klienta, którego z góry taktuje się jak...., co widać tutaj, że sporo takich ... "biwalentnych" się wychodowalo...
Poza Panasem są inne, lepsze pompy.

Oczywiście mój Panas od 8 lat śmiga bez w/w "zalecanego przez producenta bufora" no i "ambiwalentnie" śmiga przy - 26st.C bez załączenia grzałki, na samej turbinie...
Aczkolwiek .... nie sieją, sami się rodzą, a podlewa ich Panas...
Dlatego odradzam.

Jacekss
22-04-2021, 07:23
W każdym razie temperatura zasilania wody nie jest normatywna , więc pisać komuś ,że ustaw 32 bo ja tak mam jest "nie fachowe".
Raczej trzeba sprawdzić dlaczego jest taka możliwość dawania 45 stopni ( może przed wejściem na podłogówkę jest zawór mieszający...zostawiony z pieca)

a kto pisał żeby ustawić 32C na zasilaniu, pisałem że tak mam u siebie ustawione. nie przekręcaj.. czytaj ze zrozumieniem. nie dorabiaj faktów do swojej ideologii ..

MiG25
22-04-2021, 08:41
To po co pisałeś ,że masz u Siebie tak ustawione ? Chciałeś się tylko pochwalić ? Topic był jak mają inni ? Kto teraz dorabia ideologię ...

pawelszo
22-04-2021, 19:05
Do tego dochodzi zalecenie Panasa grzania grzałkami pon.-10st.C "biwalentnie",cokolwiek to znaczy.

A to ,te w/w zalecenia powodują, że pomimo, iż mam Panasa od 8 lat,jestem ambiwalentny,odradzam tego producenta pomp ciepła.

Ze względu na podejście do klienta, którego z góry taktuje się jak...., co widać tutaj, że sporo takich ... "biwalentnych" się wychodowalo...
Poza Panasem są inne, lepsze pompy.

Oczywiście mój Panas od 8 lat śmiga bez w/w "zalecanego przez producenta bufora" no i "ambiwalentnie" śmiga przy - 26st.C bez załączenia grzałki, na samej turbinie...
Aczkolwiek .... nie sieją, sami się rodzą, a podlewa ich Panas...
Dlatego odradzam.

Wiesz...może teraz poszedłbym w Daikin, z uwagi na serwis nie przywiązany do instalatora, ale to tak się zmienia , że nie da się przewidzieć, ale mam bufor a i Daikin nie ma ma wad, acz jest chyba teraz na topie

Gingeros
22-04-2021, 20:54
Witam

Dawno mnie tu nie było ale jako że jestem tuż przed montażem Panasa HP 7KW to mam w sumie jedno pytanie - czy ktoś z was ma instalację bez bufora ( chyba Arturo ) opartą tylko o ogrzewanie podłogowe - jeśli tak ? to czy zastosował sprzęgło ?

Do Artura: Jasne że zawsze można znaleźć coś lepszego ale po co szukać skoro to co się ma się sprawdza i się nie psuje ( fakt polityka Panasa jest z d..., instalatorzy chcą zedrzeć ostatni łach z ciebie bo mają świstek z autoryzacją - Panas to powinnien kontrolować. A to co doprowadza mnie do szewskiej pasji to fakt że infolinia do spraw PC Panasa nie istnieje !! -"proszę się skontaktować z autoryzowanym serwisem" WTF

Gingeros
22-04-2021, 20:59
Jeszcze jedno pytanie w kwestii harmonogramu. Czy można np. ustawić tak:
4.00-włączenie CO+CWU
7.00-wyłączenie
17.00-włączenie CWU
18.00-włączenie CO (bez ustawania wyłączenia CWU - czyli o 18.00 pompa przełącza się tylko na CO wyłączając automatycznie CWU)
22.00-wyłączenie

Chodzi mi o to czy trzeba wyłączyć grzanie CWU aby włączyło się tylko CO czy pompa sama (bez włączenia / wyłączenia) sama przełączy się na CO na jednym uruchomieniu? Pytam, bo spotkałem się ze stwierdzeniem, że najpierw należy wyłączyć jakąś czynność aby włączyć kolejną.

Z tego co wiem ( proszę mnie poprawić jeśli się mylę ) pompa powinna pracować non stop ( w okresie grzewczym ) każda pompa ma wytrzymać określoną ilość włączeń więc ustawiając pompe w ten sposób sami doprowadzamy ją do taktowania

giman
22-04-2021, 21:44
czy ktoś z was ma instalację bez bufora ( chyba Arturo ) opartą tylko o ogrzewanie podłogowe - jeśli tak ? to czy zastosował sprzęgło ?
Chyba tak mają wszyscy (lub prawie wszyscy), którzy mają względnie nowy dom i 100% podłogówki. Ja też, bez sprzęgieł oczywiście.
Jak ktoś wymienia coś innego na PC albo ma instalację mieszaną to pewnie może być różnie.

Arturo1972
22-04-2021, 21:53
Witam

Dawno mnie tu nie było ale jako że jestem tuż przed montażem Panasa HP 7KW to mam w sumie jedno pytanie - czy ktoś z was ma instalację bez bufora ( chyba Arturo ) opartą tylko o ogrzewanie podłogowe - jeśli tak ? to czy zastosował sprzęgło ?

Do Artura: Jasne że zawsze można znaleźć coś lepszego ale po co szukać skoro to co się ma się sprawdza i się nie psuje ( fakt polityka Panasa jest z d..., instalatorzy chcą zedrzeć ostatni łach z ciebie bo mają świstek z autoryzacją - Panas to powinnien kontrolować. A to co doprowadza mnie do szewskiej pasji to fakt że infolinia do spraw PC Panasa nie istnieje !! -"proszę się skontaktować z autoryzowanym serwisem" WTF
Naturalnie nie mam bufora/sprzęgła, tak jak giman zauważył, podobnie jak większość, którzy mają tylko podłogówkę.
Bufor w takim wypadku jest zbędny, bezcelowy i instalowany jest tylko po to żeby instalatorowi nabić kieszenie czyli znacznie podrozajacy koszt pompy.

Arturo1972
22-04-2021, 21:56
Z tego co wiem ( proszę mnie poprawić jeśli się mylę ) pompa powinna pracować non stop ( w okresie grzewczym ) każda pompa ma wytrzymać określoną ilość włączeń więc ustawiając pompe w ten sposób sami doprowadzamy ją do taktowania
Mylisz się,nic nie powinna.
A żeby bardziej zamieszać, sprężarka ma określoną trwałość a jak wiadomo trwałość to jest czas pracy, podobnie jak każda część mechaniczna zużywa się przy pracy czyli logicznie,jak sprezarka jest w stanie postoju to się nie zużywa.
Jeszcze innymi słowy, sprężarka, która pracuje non stop w ciągu sezonu grzewczego przepracuje ok.4300h a dajmy na to moja "tylko" 1500h czyli, która sprężarka szybciej powie good bye ?

Mit o ciągłej pracy pompy powstał od ludków, którzy są zmuszeni grzać non stop z przyczyn technologicznych i takie usprawiedliwienie sobie wbili do głowy i powielają.

-voymar-
22-04-2021, 23:37
Mam nadzieję że te 1500h pracy to tylko taki przykład. Przecież aż tyle ( h ) ci PC nie pracuje na sezon?
Bo jeżeli tak jest to coś nie bardzo by mi sie te twoje zużycia podawane sprawdzały. (h)Pracy do EE

-voymar-
22-04-2021, 23:48
Do tego dochodzi zalecenie Panasa grzania grzałkami pon.-10st.C "biwalentnie",cokolwiek to znaczy.

A to ,te w/w zalecenia powodują, że pomimo, iż mam Panasa od 8 lat,jestem ambiwalentny,odradzam tego producenta pomp ciepła.

Ze względu na podejście do klienta, którego z góry taktuje się jak...., co widać tutaj, że sporo takich ... "biwalentnych" się wychodowalo...
Poza Panasem są inne, lepsze pompy.

Oczywiście mój Panas od 8 lat śmiga bez w/w "zalecanego przez producenta bufora" no i "ambiwalentnie" śmiga przy - 26st.C bez załączenia grzałki, na samej turbinie...
Aczkolwiek .... nie sieją, sami się rodzą, a podlewa ich Panas...
Dlatego odradzam.
Widzisz ty to taki TYP który widzi tylko własny nos. POTWIERDZAM twoje stwierdzenie BEZ BUFORA DLA PODŁGOWKI. I to samo zaproponuje mądry kumaty instalator jak również i PANAS nie bedzie oponował. Natomiast przy CO MIESZANYM lub same Grzejniki wymagany jest bufor. Choć i tu bym się sprzeczał. np. mi zapewne nie był potrzebny ,ale za 700zeta nie bede słuchał defrostów jak i również na pewno mam przepływ w szerokim zakresie dostepny.

PS. te 700zeta to traktuję tak jak ty tu na forum powiedziałeś że 500 to przepalasz/mies.

Gingeros
23-04-2021, 06:36
Naturalnie nie mam bufora/sprzęgła, tak jak giman zauważył, podobnie jak większość, którzy mają tylko podłogówkę.
Bufor w takim wypadku jest zbędny, bezcelowy i instalowany jest tylko po to żeby instalatorowi nabić kieszenie czyli znacznie podrozajacy koszt pompy.

Za PC są dwie pompy ( po 1 na każdy obieg ) cyrkulacyjne grundfosa samoregulujące ( zostały po poprzednim systemie ) czy to nie będzie komplikowało systemu bez bufora/sprzęgła ??

MiG25
23-04-2021, 07:43
Będzie , masz dwa obiegi ,to musisz dać sprzęgło.
Albo zdejmujesz te dwie pompy cyrkulacyjne , i liczysz na to ( bądź sprawdzasz) ,że obiegówka z pompy wystarczy. I obiegowka wystarcza na wiele (zdaje sie ktos tu pisal ,ze ma podlogowke na 250m2 powierzchni i starcza) , ale tez nie jest z gumy.

_Grisza_
23-04-2021, 08:02
HeishaMon+ jakas automatyka typu HA itp.domoticz,grafana
U mnie wygląda to mniejwięcej tak:
454885
454886

Jesteś gdzieś w sieci jakiś opis, tutorial jak to wszystko ze sobą pożenić ?

Andrzej5101
23-04-2021, 09:26
Za PC są dwie pompy ( po 1 na każdy obieg ) cyrkulacyjne grundfosa
samoregulujące ( zostały po poprzednim systemie ) czy to nie będzie
komplikowało systemu bez bufora/sprzęgła ??
Przy podłogówce prawidłowo zrobionej ;
- żaden bufor lub sprzęgło nie jest konieczne ,
- na każdej kondygnacji osobny sterownik pokojowy sprzęgnięty z obiegówką,
- obiegówki bezpośrednio sterowane z pompy ciepła,

MiG25
23-04-2021, 09:39
@Andrzej5101 , jak można sterować obiegówkami bezpośrednio z pompy ? Do tego trzeba mieć płytę opcjonalną.
Pomijając ,że wszystkie schematy Panasonica z dwoma strefami są z zaznaczonym buforem, jak chcesz hydraulicznie spiąć trzy obiegówki( dwa obiegi) bez sprzęgła ? Tak się nie robi...

Andrzej5101
23-04-2021, 13:40
jak można sterować obiegówkami bezpośrednio z pompy ? Do tego trzeba mieć płytę opcjonalną. .
Warto poczytać uwagi kolegi bobrow ;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page241

MiG25
23-04-2021, 14:01
Pewnie ,że warto. Tylko on tam pisze ,że termostaty załączają bezpośrednio obiegówki ( a więc nie PC je załącza). A o fizycznym podłączeniu obiegów bez sprzęgła/bufora nic nie pisze...
EDIT: Choć we wcześniejszym poście pisze ,żeby termostaty podłączać pod "PC remote" , ale to nie będzie do końca działać ze zbiornikiem CWU ( będzie zablokowana cała pompa ,a nie tylko CO).

seba1b
24-04-2021, 08:42
Witam, mam Panasonica 9kw 1faz. Na całym dole jest podłogówka, a na górze mam grzejniki. Dom jest nowy. Wczoraj założyłem grzejniki 3 płaszczyznowe niby maja współgrać z pompą ciepła. Dół grzeje ładnie podłogówką, a te grzejniki u góry nie są nawet letniawe. Na pompie ustawione jest 36st.

Zastanawiam się czy nie podnieść do 40st i w rozdzielni nie przykręcić przepływów w podłogowce tak żeby zbić trochę temperaturę na dole kosztem podniesienia jej na górze.
Wszystko jest na jednym obiegu. Instalator mówił że jeśli tak nie będzie grać to górę zrobi mi na osobnym obiegu.

Co o tym myślicie?

Andrzej5101
24-04-2021, 09:37
Na całym dole jest podłogówka, a na górze mam grzejniki.
Wczoraj założyłem grzejniki 3 płaszczyznowe niby maja współgrać z pompą ciepła.
Dół grzeje ładnie podłogówką, a te grzejniki u góry nie są nawet letniawe.
Na pompie ustawione jest 36st.
Tu masz przykładowy schemat;
455052
Grzejniki musza mieć moc grzewczą > od mocy pomieszczenia dla 35C/45 C

seba1b
24-04-2021, 10:57
Tu masz przykładowy schemat;
455052
Grzejniki musza mieć moc grzewczą > od mocy pomieszczenia dla 35C/45 C

Grzejniki miałem liczone do danego pomieszczenia. Nic na pałe nie było kupowane. Na tych grzejnikach było napisane że do zasilenia wystarczy 30st.

Instalacje mam na 100% poprawnie wykonaną. Jest wszystko odpowietrzone.

Czyli bez ustawienia 40-45st na pompie i jednoczesnym przykreceniu przepływów w podłogowce się nie obędzie.

Myślałem że uda się to wszystko zasilić mniejsza temperaturą tak żeby nie generować niepotrzebnych kosztów

codix
24-04-2021, 15:59
Grzejniki miałem liczone do danego pomieszczenia. Nic na pałe nie było kupowane. Na tych grzejnikach było napisane że do zasilenia wystarczy 30st.

Instalacje mam na 100% poprawnie wykonaną. Jest wszystko odpowietrzone.

Czyli bez ustawienia 40-45st na pompie i jednoczesnym przykreceniu przepływów w podłogowce się nie obędzie.

Myślałem że uda się to wszystko zasilić mniejsza temperaturą tak żeby nie generować niepotrzebnych kosztów

Jak widac chyba jednak na pałę i chyba jednak niepoprawnie u mnie idzie 28-32st i na grzejniki i na podłogę.

Andrzej5101
24-04-2021, 16:38
Grzejniki miałem liczone do danego pomieszczenia.
Instalacje mam na 100% poprawnie wykonaną.
Myślałem że uda się to wszystko zasilić mniejsza temperaturą
tak żeby nie generować niepotrzebnych kosztów
Prawdopodobnie za mała moc grzewcza grzejników

MiG25
24-04-2021, 19:32
To ,że ustawione jest 36 ,to wcae nie znaczy ,żę tyle od razu płynie. Jaka jest temp zasilania ?
No i czy obieg gzejnikow jest rozkrecony , czy może gdzies zkryzowany ? Może tam w ogole woda nie przeplywa ?

seba1b
24-04-2021, 21:32
Woda przepływa normalnie. Grzejniki liczył mi sąsiad który pracuje w Umimax (w świętokrzyskim jedna z większych firm. Jest tu kierownikiem) u siebie w domu całą instalacje wykonywał sam do tego zna się też na kontazu klimatyzacji więc o kwestie czysto techniczne jestem spokojny i wiem że dobrze policzył bo jakoś u siebie w domu nie ma problemu z grzaniem a ma to samo.

Grzejniki instalator PC mówił żebym kupował 2 płaszczyznowe. On (sąsiad) przyszedł zmierzył wszystko i mi mówi że do pc trzeba brać 3 płaszczyznowe i do każdego pomieszczenia z osobna wymiar grzejnika mi podał.
Takie jak podał zamówił. Wychodzi że przy nowym budownictwie zakładając 90w/m2 to te grzejniki powinny być idealne.


Na pewno odpowietrzyłem cały układ.

Powiedzcie mi czy zużycie Energi będzie najkorzystniejsze w wariancie:
1. Ustawiam 45st na pc i jednym obiegiem grzeje podłogówke i grzejniki (podłogówke przykrecam tak żeby było na dole 21st)
2.montuje dodatkowy obieg z osobną pompką do grzejników.
3. Teoretycznie powinno wystarczyć zasilanie 30st żeby ogrzać dom. Co może być nie tak ze pompa pokazuje na zasilaniu 31 a na powrocie 26st a i tak nie grzeje.

seba1b
24-04-2021, 21:36
Jak widac chyba jednak na pałę i chyba jednak niepoprawnie u mnie idzie 28-32st i na grzejniki i na podłogę.
Jak dotkniesz grzejnika przy tej temp czujesz że jest ciepły?

Jaki masz grzejnik w stosunku do pomieszczenia?

codix
25-04-2021, 06:10
Grzejnik jest leciutko cieplejszy niz otoczenie powiedzmy ze nie jest zimny ale zagrzac to sie od niego nie zagrzejesz ;)
Wielkosc ?
To chyba Ci nic nie da bo kazdy ma inne obciażenie domu ja (mam ok.2,5kw) grzejnik c33 600x2000 na 13m2.
Taki grzejnik przy zasilaniu 30st to ma tylko z 230 wat mocy to musialbys miec powiedzmy z 20w/m2.
Do tego takie grzejniki musza byc podpiete krzyżowo

Kalic
26-04-2021, 15:39
Czy jest możłiwe ustawienie w pompie ciepła "hierarchi" grzania domu tzn. w pierwszej kolejności piętro a dopiero po nagrzaniu się piętra uruchomienie ogrzewania parteru? Obecnie mam wrażenie, że ogrzewanie jest nastawione na nagrzanie parteru a piętro idzie bardzo powoli i zaczyna działać normalnie dopiero po osiągnięciu temperatury zadanej na termostatcie pokojowym dla parteru.

Arturo1972
26-04-2021, 15:57
Czy jest możłiwe ustawienie w pompie ciepła "hierarchi" grzania domu tzn. w pierwszej kolejności piętro a dopiero po nagrzaniu się piętra uruchomienie ogrzewania parteru? Obecnie mam wrażenie, że ogrzewanie jest nastawione na nagrzanie parteru a piętro idzie bardzo powoli i zaczyna działać normalnie dopiero po osiągnięciu temperatury zadanej na termostatcie pokojowym dla parteru.
Źle wyregulowana podłogówka lub podłogówka nie robiona wg potrzeb ciepła każdego pomieszczenia lub spieprzona instalacja.

Chudy64
26-04-2021, 21:42
Witam,
Mam pytanie mianowicie zakupiłem pompę ciepła Panasonic High-Performance 9 kW KIT-WC09J3E5-SM . Pierwsze co napisze że jestem laikiem w tym temacie, teraz do rzeczy mam dom nieocieplony z zewnątrz(będę to wkrótce robil) powierzchnia użytkowa domu 120m2 po podłogach wszystkiego jest ok 200m2 wszędzie ogrzewanie podłogowe. Użytkuje ja niedługo temperatura nastawiona na 28 stopni na pompie w domu jest ok 19-20 stopni dom Jeszce nie jest zamieszkany codzienne zużycie prądu to 36 -50 kw ostatni tydzień ( nie jest grzana woda w bojlerze) wydaje mu się iż takie zużycie jest za wysokie instalator zaś mówi iż to standart i wszytko jest ok . Może ktoś się odnieść do tego czy mam się czym martwić? Z góry dzięki za każdą pomoc.

kaszpir007
26-04-2021, 21:52
Witam,
Mam pytanie mianowicie zakupiłem pompę ciepła Panasonic High-Performance 9 kW KIT-WC09J3E5-SM . Pierwsze co napisze że jestem laikiem w tym temacie, teraz do rzeczy mam dom nieocieplony z zewnątrz(będę to wkrótce robil) powierzchnia użytkowa domu 120m2 po podłogach wszystkiego jest ok 200m2 wszędzie ogrzewanie podłogowe. Użytkuje ja niedługo temperatura nastawiona na 28 stopni na pompie w domu jest ok 19-20 stopni dom Jeszce nie jest zamieszkany codzienne zużycie prądu to 36 -50 kw ostatni tydzień ( nie jest grzana woda w bojlerze) wydaje mu się iż takie zużycie jest za wysokie instalator zaś mówi iż to standart i wszytko jest ok . Może ktoś się odnieść do tego czy mam się czym martwić? Z góry dzięki za każdą pomoc.

Ocieplisz dom to zużycie spadnie ...

Arturo1972
26-04-2021, 23:02
Użytkuje ja niedługo temperatura nastawiona na 28 stopni na pompie w domu jest ok 19-20 stopni dom Jeszce nie jest zamieszkany codzienne zużycie prądu to 36 -50 kw ostatni tydzień ( nie jest grzana woda w bojlerze) wydaje mu się iż takie zużycie jest za wysokie instalator zaś mówi iż to standart i wszytko jest ok . Może ktoś się odnieść do tego czy mam się czym martwić? Z góry dzięki za każdą pomoc.
To to zużywasz w dużej części ucieka przez ściany i grzejesz powietrze na zewnątrz a jak tak robisz to zużycie i tak jest spoko :)

Andrzej5101
27-04-2021, 05:08
Jeszce nie jest zamieszkany, codzienne zużycie prądu to 36 -50 kw ostatni tydzień ( nie jest grzana woda w bojlerze) wydaje mu się iż takie zużycie jest za wysokie instalator zaś mówi iż to standart i wszytko jest ok .
30 do 50 kWh - to ok; 3 do 5 m3 gazu,
Wykonaj OZC budynku

_Grisza_
27-04-2021, 06:57
Siema,
pierwszy pełny tydzień pracy pompy ciepła za mną.
Pompa All-In-One Panasonic High Performance 9 kW Generacji J, 2-strefowa (WH-UD09JE5 / WH-ADC0309J3E5B)
10-letni dom 160m2 p.u. z użytkowym poddaszem po podłogach ok. 200m2. - dom z wentylacją grawitacyjną całkiem dobrze ocieplony. Instalacja mieszana (grzejniki + podłogówka).
Aktualnie ustawiłem stałą temp. 40st na grzejniki (z termostatami) i krzywą na podłogówce 30C (przy temp zew. -15C) i 25C (przy temp. zew. +15C). W domu ok. 23st.

Poniżej zużycie wg wskazań z PC (ponoć zaniża i trzeba doliczyć 10-20% do tego - póki co jeszcze nie zamontowałem podlicznika)
Ogólnie dużo energii zużywa dogrzanie CWU z cyrkulacją - daleko z kotłowni do łazienek i kuchni, jednak ogólnie chyba nie jest najgorzej, jak oceniacie zużycie?

https://i.ibb.co/JynSZm7/image.png (https://ibb.co/SdNZS5n)

_Grisza_
27-04-2021, 08:18
Pompa pracuje już 13 dzień i wy tym czasie sprężarka przepracowała 183h czyli średnio 14h dziennie.
Zastanawia mnie parametr lista zadań 399. To ilość załączeń ? czy suma załączeń + wyłączeń?

https://i.ibb.co/rcGThBW/image.png (https://ibb.co/7RJ8D39)

MiG25
28-04-2021, 06:40
Pompa pracuje już 13 dzień i wy tym czasie sprężarka przepracowała 183h czyli średnio 14h dziennie.
Zastanawia mnie parametr lista zadań 399. To ilość załączeń ? czy suma załączeń + wyłączeń?

https://i.ibb.co/rcGThBW/image.png (https://ibb.co/7RJ8D39)

Możesz mieć albo ilość załączeń albo sumę załączeń + wyłączeń , i na razie nikt nie wie od czego to zależy. Musisz sprawdzić jak jest u Ciebie.

_Grisza_
28-04-2021, 07:29
Możesz mieć albo ilość załączeń albo sumę załączeń + wyłączeń , i na razie nikt nie wie od czego to zależy. Musisz sprawdzić jak jest u Ciebie.

Prześledziłem pracę sprężarki na wykresie.
Okazuje się, że to prawdopodobnie obieg grzejnikowy jest odpowiedzialny za częste załączanie/wyłączanie pompy. PC podgrzewa go do zadanych 40C, i po spadku o ok. 3C ponownie dogrzewa. Da radę jakoś zwiększyć histerezę?
W sumie mam 5 grzejników panelowych Purmo z termostatami + dwa drabinkowe w łazienkach otwarte na full. Instalator wpiął 50L bufor w obieg grzejnikowy, aby spać spokojnie w przypadku deforst-ów.

Poza wstawieniem ogromnego bufora, macie jakiś pomy aby ograniczyć ilość zał/wył. sprężarki?

https://i.ibb.co/51k12Zb/image.png (https://ibb.co/dftf7Z8)

_Grisza_
28-04-2021, 07:36
W nocy udało się trochę dłużej popracować sprężarce na minimalnej mocy przy częstotliwości 19Hz, ale to chyba tylko w momencie jak musiała podbić temp. o 1C aby utrzymać krzywą na podłogówce.

https://i.ibb.co/23Yngzk/image.png (https://ibb.co/5hxMBQR)

MiG25
28-04-2021, 07:40
Wyrzucić termostaty z grzejników ( być może nie dość ,że masz ich mało , to może 3 z nich są zamknięte...)
Przełączyć pompę ciepła na QuietMode3 w okresach przejściowych ( wystartuje łagodniej przez co dłużej będzie działać).
Histerezy załączania nie da się zmienić ( co jest wielkim minusem Panasonica).

Andrzej5101
28-04-2021, 07:45
Pompa All-In-One Panasonic High Performance 9 kW Generacji J, 2-strefowa (WH-UD09JE5 / WH-ADC0309J3E5B)
10-letni dom 160m2 p.u. z użytkowym poddaszem po podłogach ok. 200m2. - dom z wentylacją grawitacyjną całkiem dobrze ocieplony.
Instalacja mieszana (grzejniki + podłogówka).
Aktualnie ustawiłem stałą temp. 40st na grzejniki (z termostatami) i krzywą na podłogówce 30C (przy temp zew. -15C) i 25C (przy temp. zew. +15C).
W domu ok. 23st.
Proponuje dla celów obserwacyjnych;
- krzywa ; 33 /-15 C ; 28 /+15 C

_Grisza_
28-04-2021, 07:50
Wyrzucić termostaty z grzejników ( być może nie dość ,że masz ich mało , to może 3 z nich są zamknięte...)
W sumie w dzień jak słońca podgrzeje to wszystkie grzejniki z termostatami na full się zamykają, woda wówczas krąży tylko przez te drabinkowe w łazienkach.
Wyrzucenie termostatów też raczej nie wchodzi w rachubę bo będzie przegrzewać pomieszczenia, a jak zjadę z temp. wody to znów ręczniki na drabinkowych grzejnikach nie będą schły.

_Grisza_
28-04-2021, 07:54
Proponuje dla celów obserwacyjnych;
- krzywa ; 33 /-15 C ; 28 /+15 C

Testowałem - wówczas w domu tam gdzie podłogówka będzie 26 C, nie steruję przepływami na poszczególnych pętlach, wszystko otwarte jest na full i to przez lata się sprawdzało. Podłogówka dość gęsto ułożona 33 /-15 C ; 28 /+15 C to stanowczo za dużo.

Andrzej5101
28-04-2021, 08:07
W sumie w dzień jak słońca podgrzeje to wszystkie grzejniki z termostatami
na full się zamykają, woda wówczas krąży tylko przez te drabinkowe w łazienkach.
Wyrzucenie termostatów też raczej nie wchodzi w rachubę bo będzie przegrzewać
pomieszczenia, a jak zjadę z temp. wody to znów ręczniki na drabinkowych
grzejnikach nie będą schły.
Grzejniki drabinkowe - należy wyposażyć w grzałki elektryczne

_Grisza_
28-04-2021, 08:14
Grzejniki drabinkowe - należy wyposażyć w grzałki elektryczne

W okresie przejściowym mam elektrycznie grzać ?

Andrzej5101
28-04-2021, 08:26
W okresie przejściowym mam elektrycznie grzać ?

https://grzejniki.com/grzejnik-lazienkowy-wodno-elektryczny-constans-1100x500-bialy-400w.html?gclid=CjwKCAjwj6SEBhAOEiwAvFRuKIhfs1tYTL zzECm1Dk0PkF1N2V4iX1gb6CYNsyUwDMHSyXlePdU89xoCvYUQ AvD_BwE

Arturo1972
28-04-2021, 08:30
W okresie przejściowym mam elektrycznie grzać ?
Cały czas grzałkami.
Pakowanie zasilania z podłogówki do drabinek mija się z celem.

Pozostałe problemy to pochodna błędów wynikających z mieszanej instalacji gdzie pompa ciepła średnio się nadaje.

pandzik
28-04-2021, 08:38
W okresie przejściowym mam elektrycznie grzać ?

No a jak. Trudno żeby pompa latała na jeden grzejnik. Zainwestuj w dobrą wentylację, to nie będziesz musiał grzać przy obecnych temperaturach.

MiG25
28-04-2021, 08:55
Testowałem - wówczas w domu tam gdzie podłogówka będzie 26 C, nie steruję przepływami na poszczególnych pętlach, wszystko otwarte jest na full i to przez lata się sprawdzało. Podłogówka dość gęsto ułożona 33 /-15 C ; 28 /+15 C to stanowczo za dużo.

Ale jak masz dwie strefy , to zawór mieszający tej strefy powinien powoli zacząć przymykać dopływ ciepła z pompy, to raz , a dwa ustwiasz krzywe niezależnie dla dwóch stref.

_Grisza_
28-04-2021, 08:59
Cały czas grzałkami.
Pakowanie zasilania z podłogówki do drabinek mija się z celem.


To może najlepiej wszystko grzać elektrycznie przez cały sezon :)
Drabinki mam w obiegu grzejnikowym.


Pozostałe problemy to pochodna błędów wynikających z mieszanej instalacji gdzie pompa ciepła średnio się nadaje.

Wiadomo, że najlepiej to 100% podłogówka.
Pompa jest 2-sterfowa, czyli dedykowana do instalacji mieszanej.
Co prawda producent podaje, że do 4 załączeń na godzinę nie degraduje sprężarki, w co raczej wątpię.

_Grisza_
28-04-2021, 09:05
Ale jak masz dwie strefy , to zawór mieszający tej strefy powinien powoli zacząć przymykać dopływ ciepła z pompy, to raz , a dwa ustwiasz krzywe niezależnie dla dwóch stref.

Tak, 2 strefy sterowane są niezależnie, ustala się niezależne krzywe grzewcze - wszystko (zawory mieszające, pompy) zabudowane w jednej wielkiej "lodówce".

Arturo1972
28-04-2021, 09:57
To może najlepiej wszystko grzać elektrycznie przez cały sezon :)
Drabinki mam w obiegu grzejnikowym.

Całkiem nie glupii pomysł te ogrzewanie elektryczne :)
Zresztą i w tym wątku niektórzy proponują podobne rozwiązanie czyli pół na pół, do -7 pompa a poniżej elektryka a to już calkiem glupii pomysł :D

_Grisza_
28-04-2021, 10:33
Całkiem nie glupii pomysł te ogrzewanie elektryczne :)
Zresztą i w tym wątku niektórzy proponują podobne rozwiązanie czyli pół na pół, do -7 pompa a poniżej elektryka a to już calkiem glupii pomysł :D

W mojej opinii pakowanie się w grzanie typowo elektryczne przy obecnym trendzie wzrostu cen en. el. to słaby pomysł. No chyba że ktoś mieszka w termosie i wpakuje sporo kasy w PV, tylko przyszłość opustów też jest patykiem na wodzie pisana, co się z nimi stanie za 3-5-10 lat nie wiadomo.

Arturo1972
28-04-2021, 10:39
W mojej opinii pakowanie się w grzanie typowo elektryczne przy obecnym trendzie wzrostu cen en. el. to słaby pomysł. No chyba że ktoś mieszka w termosie i wpakuje sporo kasy w PV, tylko przyszłość opustów też jest patykiem na wodzie pisana, co się z nimi stanie za 3-5-10 lat nie wiadomo.
Co do "termosu" to się częściowo zgodzę ale mój dom,budowany 10 lat temu zużywa na ogrzewanie 1500-1700kWh czyli gdybym grzał prądem byłoby tego razy 3 czyli 4500-5100kWh czyli za ogrzewanie,grzejąc prądem płaciłbym jakieś 1500-1700zl za sezon a to porównując do kosztów ogrzewania w bloku w M4 52m2 czyli 2200zl rocznie w 2013r to jest pikuś. :)
I w dalszym ciągu nie pakowalbym PV na dach :D

_Grisza_
28-04-2021, 10:43
4500-5100kWh czyli za ogrzewanie,grzejąc prądem płaciłbym jakieś 1500-1700zl za sezon

Kradniesz prąd?

Arturo1972
28-04-2021, 10:55
Kradniesz prąd?
Nie, dom potrzebuje mało energii na ogrzewanie czyli mało energii ucieka na zewnątrz i tutaj jest knif :)
I właśnie z tą myślą był dom budowany.

_Grisza_
28-04-2021, 10:58
Nie, dom potrzebuje mało energii na ogrzewanie i tutaj jest knif :)

1750/5100= 0,34zł/kWh - gdzie taki tani prąd? na Ukrainie mieszkasz?

Arturo1972
28-04-2021, 11:13
1750/5100= 0,34zł/kWh - gdzie taki tani prąd? na Ukrainie mieszkasz?
Niedaleko Ciebie bo w Przyszowicach ;)
Nie wiem czy obejmuje Cię Tauron Gliwice ale myślę że tak.
Zerknij sobie na cenę kWh w taryfie G12W :)