PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

_Grisza_
28-04-2021, 11:30
Niedaleko Ciebie bo w Przyszowicach ;)
Nie wiem czy obejmuje Cię Tauron Gliwice ale myślę że tak.
Zerknij sobie na cenę kWh w taryfie G12W :)

Jakbyś nie liczył to nie wyjdzie 34gr brutto.

Arturo1972
28-04-2021, 11:33
Jakbyś nie liczył to nie wyjdzie 34gr brutto.
A to proszę fakturkę z Tauron Gliwice:
Już po podwyżce wychodzi mi 0,34zl/kWh,brutto :)
455150

Arturo1972
28-04-2021, 11:42
Jakbyś nie liczył to nie wyjdzie 34gr brutto.
A tutaj ją,ta fakturę znaczy się, rozkminilem:

Z ciekawości rozkminilem ta fakturę już po podwyżce.
A wygląda to tak:
Po odjęciu stałej stawki niezależnej od taryf wychodzi koszt 479,91zl.
- całościowe zużycie prądu przez ten okres to 1005kWh czyli wychodzi średnia 0,4775zl/kWh
- zużycie energii w tańszej taryfie to 663kWh
- zużycie energii w droższej taryfie to 342kWh
A więcej stosunek droższej taryfy do tańszej to 342/663=0,5158

Zatem z ogólnej kwoty 479,91zl ten stosunek to w 0,5158 droższa taryfa czyli 479,91*0,5158=247,53zl.
Czyli 247,53zl dziele przez zużycie droższej taryfy czyli 342kWh czyli wychodzi 247,53zl/342kWh=0,72zl/kWh brutto w droższej taryfie

A skoro droższa taryfa z ogólnej kwoty 479,91zl to 247,53zl to tańsza taryfa to 479,91-247,53=232,38zl
Zatem koszt kWh w tańszej taryfie to 232,38zl/663kWh=0,35zl/kWh

Uff.. :D

_Grisza_
28-04-2021, 12:49
Nie ogarniam tych twoich wyliczeń.
Liczyłem jakiś czas temu i całościowo w G12 wychodziło ponad 40gr.

Jak dużą masz chałupę, jak docieplona? jest rekuperacja? Jaka PC ?
Bo zużycie masz niskie, to jest bez CWU ?

Arturo1972
28-04-2021, 13:00
Jak dużą masz chałupę, jak docieplona? jest rekuperacja? Jaka PC ?
Bo zużycie masz niskie, to jest bez CWU ?
Naturalnie jest to bez cwu, cwu u mnie przy wannie na 3 osoby prawie drugie tyle.
Dom 125m2:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-mila-4-wersja-a-z-pojedynczym-garazem-paliwo-stale-WRD2283

Izolacja, na ścianach grafit 20cm,na stropie 48cm,pod płytą 20cm, naturalnie,że WM z reku.
Pompa to T-CAP 9kW :)
Budowany 2011/2013.

_Grisza_
28-04-2021, 13:25
Izolacja, na ścianach grafit 20cm,na stropie 48cm,pod płytą 20cm, naturalnie,że WM z reku.
Pompa to T-CAP 9kW :)
Budowany 2011/2013.

U mnie trochę więcej m2 i brak rekuperacji, docieplenie niewiele gorsze, a mimo tego w sezonie grzewczym spałem max 2 tony grochu.
Mam nadzieje że teraz zmieszczę się w 5 MWh/rok (ogrzewaniem+CWU)

b2211
28-04-2021, 21:38
Czy grzejnik łazienkowy jako pętla ogrzewania podłogowego stanowi jakiś problem przy Pompie Ciepła. Dodam tylko iż aktualnie jest zapowietrzony i grzeje tylko na dole.

raddar
28-04-2021, 22:10
Czy ktos się orientuje kiedy do sprzedaży trafią pompy t-capa 3fazowe split z czynnikiem r32 . Mam czas do sierpnia jak nie wejdą nowe muszę kupić t-capa w wersji H na dotychczasowym czynniku.

ziomas1
29-04-2021, 18:04
Czy ktos się orientuje kiedy do sprzedaży trafią pompy t-capa 3fazowe split z czynnikiem r32 . Mam czas do sierpnia jak nie wejdą nowe muszę kupić t-capa w wersji H na dotychczasowym czynniku.

Pompe znaczy starego/nowego t-capa mam mieć montowanego na początku czerwca i z dzisiejszej rozmowy wychodzi na to, że jest wielki problem z dostępnością bo ruszyły programy gminne. Ile w tym prawdy nie wiem.

_Grisza_
30-04-2021, 07:05
Pompe znaczy starego/nowego t-capa mam mieć montowanego na początku czerwca i z dzisiejszej rozmowy wychodzi na to, że jest wielki problem z dostępnością bo ruszyły programy gminne. Ile w tym prawdy nie wiem.

Ponoć od 2021 ceny PC poszły w górę, jak to zwykle bywa w przypadku dotowanych branż.
Choć w chwili obecnej podwyżki w branży budowalnej, IT, itd. to norma.

_Grisza_
30-04-2021, 07:58
Ustawiłem:
- delta t na 7 C,
- cicha praca na Level3

Sprężarka załącza się średnio co godzinę i pracuje ok. 10-15min, oczywiście z wyjątkiem kiedy grzeje CWU, wówczas pracuje dłużej.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/cfc5cd8c8457.jpg (https://naforum.zapodaj.net/cfc5cd8c8457.jpg.html)

MiG25
30-04-2021, 08:26
I w międzyczasie zrobiło się jeszcze cieplej na dworze....

Może już czas ,żeby nie grzać :)

Pytanie czego oczekujesz ? Że pompa się zmoduluje i będzie cały czas grzać grzejniki ( i to może nie wszystkie bo termostaty zamkną większość ) ?
Może dla ułatwienia zmień w strefie grzejnikami ustawienie z krzywej grzewczej na prostą , będziesz widzial jaką docelowa temperature ustawic niezaleznie od temperatury na zewnatrz , i zeby grzala troche dluzej po prostu musi byc wyzsza temperatura ustawiona.

_Grisza_
30-04-2021, 08:39
I w międzyczasie zrobiło się jeszcze cieplej na dworze....
Może już czas ,żeby nie grzać :)


Dzieciaki od małego nauczone na boska biegać, dopóki nie zrobi się na dobre ciepło nie wyłączam całkowicie podłogówki, grzejniki poza tymi drabinkowymi już się pozamykały.



Pytanie czego oczekujesz ?

Chcę ograniczyć ilość ZAŁ/WYŁ sprężarki aby jej zbyt szybko nie zajechać. Oczywiste, że przy obecnym zapotrzebowaniu nie wymuszę pracy ciągłej.




Może dla ułatwienia zmień w strefie grzejnikami ustawienie z krzywej grzewczej na prostą

Właśnie tak mam ustawione - aktualnie prosta 40C



będziesz widzial jaką docelowa temperature ustawic niezaleznie od temperatury na zewnatrz , i zeby grzala troche dluzej po prostu musi byc wyzsza temperatura ustawiona


Ustawienie wyższej temp. na grzejniki powoduje, że po wył. pompy szybciej się wychładza i sprężarka częściej startuje.
Zwiększenie delta T wydłuża odstępny pomiędzy kolejnymi startami sprężarki.

MiG25
30-04-2021, 09:00
Więc trzeba stworzyć taki układ , gdzie wraz z grzejnikami startuje również podłogówka ( i używać jej jako bufora) Tyle ,że bez Heishamon i automatyki ciężko będzie takie coś stworzyć.

_Grisza_
30-04-2021, 09:15
Więc trzeba stworzyć taki układ , gdzie wraz z grzejnikami startuje również podłogówka ( i używać jej jako bufora) Tyle ,że bez Heishamon i automatyki ciężko będzie takie coś stworzyć.

To jest pompa All-in-one 2 strefowa wszystko zabudowane w jednej "lodówce".
Obydwie pompy obiegowe pracują non-stop, na podłogówkę jedynie jest zawór mieszający.

Szpece od Panasonica twierdzą 1-2 załączenia sprężarki na godzinę nie jest problemem.

mundi73
30-04-2021, 09:20
Więc trzeba stworzyć taki układ , gdzie wraz z grzejnikami startuje również podłogówka ( i używać jej jako bufora) Tyle ,że bez Heishamon i automatyki ciężko będzie takie coś stworzyć.

Jak pisałem w zeszłym roku PC mi taktuje na samych grzejnikach.Mozna sobie odszukać. W zimie jak chodzi podlogowka nie ma problemu Ale teraz ....Teraz doszedłem do tego ,że grzejniki ida pełną mocą pompy obiegowej A podlogowka na 6watach z 18wat możliwych. Oczywiście prądu bierze więcej ale nie wiem co to taktowanie.Co bym nie robił Alupex 16 do grzejników nie dają przepływu jaki potrzebuje PC. Moze to sie przyda komuś

_Grisza_
30-04-2021, 09:22
Jak pisałem w zeszłym roku PC mi taktuje na samych grzejnikach.Mozna sobie odszukać.

Przy jakiej ilości zał/wył na godzinę można mówić o "taktowaniu" pompy ?

mundi73
30-04-2021, 09:27
To jest pompa All-in-one 2 strefowa wszystko zabudowane w jednej "lodówce".
Obydwie pompy obiegowe pracują non-stop, na podłogówkę jedynie jest zawór mieszający.

Szpece od Panasonica twierdzą 1-2 załączenia sprężarki na godzinę nie jest problemem.
Wg mnie nie jest żadnym problemem jeśli patrzymy na gdz pracy sprężarki A nie na godzinę zegarowa. A mi mówili że do 6 x na gdz nie podejmą akcji a sam doszedłem metoda prób i błędów oraz przerobkami koniecznym instalacji, że zamiast 6 włączen nie mam wcale pomijając defrosty i grzanie cwu

MiG25
30-04-2021, 09:41
To jest pompa All-in-one 2 strefowa wszystko zabudowane w jednej "lodówce".
Obydwie pompy obiegowe pracują non-stop, na podłogówkę jedynie jest zawór mieszający.

Szpece od Panasonica twierdzą 1-2 załączenia sprężarki na godzinę nie jest problemem.

Czyli na grzejnikach zaworu mieszającego nie ma ? a lodówka to jakieś "specjalne zamówienie " ? Czy druga lodówka oprócz tej panasonica ze zbiornikiem ?

Ale wracając do tematu , jeśli jest tak jak piszesz to , jak czujnik temperatury wody od podlogowki "wykryje" temperaturę taką ,że należy ją "odciąć " , to zawór mieszający ustawia się tak , że obiegówka pcha wodę tylko w podłogówce ,a z pompy juz woda nie dociera.
Dlatego w okresie przejsciowym możnaby odłączyć zawór mieszający od dodatkowej plyty i ustawic go na stałe tak ,żeby ciepla woda szla rowniez na podlogę.

_Grisza_
30-04-2021, 09:50
Czyli na grzejnikach zaworu mieszającego nie ma ? a lodówka to jakieś "specjalne zamówienie "?

Mam coś takiego seryjnie produkowane.
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/2020/A2W/ulotki/EU%208P%20AQUAREA%20AIO%20J%20R32%20LR_ATT_PL_sd.p df

tam zdaje się nie ma zaworu mieszającego na odwód grzejnikowy.

Jeremies
30-04-2021, 10:38
Wg mnie nie jest żadnym problemem jeśli patrzymy na gdz pracy sprężarki A nie na godzinę zegarowa. A mi mówili że do 6 x na gdz nie podejmą akcji a sam doszedłem metoda prób i błędów oraz przerobkami koniecznym instalacji, że zamiast 6 włączen nie mam wcale pomijając defrosty i grzanie cwu

Nasuwa mi się pytanie, które w sumie od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, czy w ustawieniach PC można sprawdzić ilość defrostów wykonanych w ciągu ostatniej doby/tygodnia? Tak jak np. w przypadku zużycia prądu? Nie mam aplikacji internetowej.

_Grisza_
30-04-2021, 10:49
Nasuwa mi się pytanie, które w sumie od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, czy w ustawieniach PC można sprawdzić ilość defrostów wykonanych w ciągu ostatniej doby/tygodnia? Tak jak np. w przypadku zużycia prądu? Nie mam aplikacji internetowej.

Panasonic traktuje użytkowników PC jak nierozumne małpy, nie dając nawet podglądu do parametrów pracy pompy.
Z poziomu aquarea service panasonic, do którego dostęp ma Instalator można to odczytać.

Jeremies
30-04-2021, 10:59
Panasonic traktuje użytkowników PC jak nierozumne małpy, nie dając nawet podglądu do parametrów pracy pompy.
Z poziomu aquarea service panasonic, do którego dostęp ma Instalator można to odczytać.

Czyli nie mam szans sprawdzić co tak naprawdę pompa robi? No i kiedy i jak nabija mi uruchomienia :confused:.

_Grisza_
30-04-2021, 11:13
Czyli nie mam szans sprawdzić co tak naprawdę pompa robi? No i kiedy i jak nabija mi uruchomienia :confused:.

To pytanie zadaj do Panasonica, dla mnie to jest jakieś nieporozumienie.

Arturo1972
30-04-2021, 11:20
Panasonic traktuje użytkowników PC jak nierozumne małpy, nie dając nawet podglądu do parametrów pracy pompy.
Z poziomu aquarea service panasonic, do którego dostęp ma Instalator można to odczytać.
A w jakim celu ma to być ?
Pompa jest optymalnie ustawiona na grzanie, ma grzać i z tej roli się wywiązuje bardzo dobrze.
Ja mam od 8 lat ustawioną jedną KG i nie widzę potrzeby nic tam zmieniać ani korygować w setupie. Pompa jest podłączona bezpośrednio pod rozdzielacz, jest to proste jak budowa cepa.
To Ty jako użytkownik masz za zadanie przygotować poprawną instalację pod pompę a nie odwrotnie.
To nie kocioł na węgiel ....pora zmienić przyzwyczajenia pod cywilizowane źródło ciepła :)

_Grisza_
30-04-2021, 11:34
A w jakim celu ma to być ?

Niektórzy mają głód obserwacji i wiedzy o działaniu otaczającego ich świata.
Wiem, ze obecna narracja pcha ludzi na kanapę by tępo wpatrywali się w telewizor, jednak nie wszyscy temu się poddają.

mundi73
30-04-2021, 13:04
Przy jakiej ilości zał/wył na godzinę można mówić o "taktowaniu" pompy ?

Wg panasa do 6 dopuszczalne A wg mnie i innych na tym forum im mniej tym lepiej .

MiG25
30-04-2021, 13:20
Mam coś takiego seryjnie produkowane.
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/2020/A2W/ulotki/EU%208P%20AQUAREA%20AIO%20J%20R32%20LR_ATT_PL_sd.p df

tam zdaje się nie ma zaworu mieszającego na odwód grzejnikowy.

Ciekawe :)
A wiesz jak jest rezwiązana kwestia sprzęgła (bo bufor tam raczej by się nie zmieścił) ? Na pewno są trzy obiegówki ?

_Grisza_
01-05-2021, 21:09
Ciekawe :)
A wiesz jak jest rezwiązana kwestia sprzęgła (bo bufor tam raczej by się nie zmieścił) ? Na pewno są trzy obiegówki ?

W środku są dwie pompy obiegowe, po jednej na strefę.
Dodatkowo mam jeszcze pompę cyrkulacyjną, sterowaną niezależnie, bo Panasonic nie wie że coś takiego jak cyrkulacja CWU istnieje w przyrodzie.

MiG25
01-05-2021, 22:04
A przy grzaniu zbiornika od której strefy działa ?:)
Obstawiałbym na 3 obiegówki ( tak jak to sandardowo schemat panasonika na dwie strefy pokazuje) .

_Grisza_
02-05-2021, 14:15
A przy grzaniu zbiornika od której strefy działa ?:)
Obstawiałbym na 3 obiegówki ( tak jak to sandardowo schemat panasonika na dwie strefy pokazuje) .

To ta trzecia musiałaby być gdzieś głęboko schowana.
Przy grzaniu CWU przełącza się zawór 3drogowy i pompa "główna" dla strefy 1 (grzejniki) pracuje.

Daj linka do schematu o którym piszesz.

MiG25
02-05-2021, 17:39
Choćby z tej serwisówki All-In-One dla serii J : https://www.panasonicproclub.com/uploads/ES/catalogues/manual-instalacion/Service%20Manual%20Serie%20J%20All%20in%20One.pdf

Strona 84 , przypadek Floor heating + Radiator .
Oprócz Pump 1 i Pump 2 w Jednostce wewnętrznej ( razm ze zbiornikiem ) jest jeszcze jedna obiegówka...

Ale tu cholera wie co Panasonic wykombinował. Zobacz na wykresach service cloud , czy podczas grzania zbiornika pracuje pompa strefy 1.

_Grisza_
02-05-2021, 18:08
Zobacz na wykresach service cloud , czy podczas grzania zbiornika pracuje pompa strefy 1.

Pracuje z mniejszą prędkością.
https://i.imgur.com/FjME6Fc.png

Kalic
02-05-2021, 21:43
Ustawiłem na dzień dzisiejszy harmonogram włączenia CO i CWU. Wyglądało to tak: 5.15-7.30 CO i przejście do 8.15 na CWU. Potem PC sie wylaczyla. Tu bylo jedno włączenie sprężarki. Temperatura wynikajaca z regulatorów pokojowych nie zostala osiagnieta ani dla parteru ani dla pietra. Temperatura zewnętrzna ok. 3*. Następnie w godzinach 15.45-18.30 uruchomienie CO, temperatura dla obu poziomów także nie została osiągnięta ale były łącznie cztery uruchomienia sprężarki. Temperatura zewnętrzna ok. 4* - 5*. Czy to możliwe aby pomimo ciągłej pracy pompy zaliczyła trzy starty (defrosty?) sprężarki?
Krzywa 40/-10, 33/15. Delta 5.

codix
03-05-2021, 07:29
Ustawiłem na dzień dzisiejszy harmonogram włączenia CO i CWU. Wyglądało to tak: 5.15-7.30 CO i przejście do 8.15 na CWU. Potem PC sie wylaczyla. Tu bylo jedno włączenie sprężarki. Temperatura wynikajaca z regulatorów pokojowych nie zostala osiagnieta ani dla parteru ani dla pietra. Temperatura zewnętrzna ok. 3*. Następnie w godzinach 15.45-18.30 uruchomienie CO, temperatura dla obu poziomów także nie została osiągnięta ale były łącznie cztery uruchomienia sprężarki. Temperatura zewnętrzna ok. 4* - 5*. Czy to możliwe aby pomimo ciągłej pracy pompy zaliczyła trzy starty (defrosty?) sprężarki?
Krzywa 40/-10, 33/15. Delta 5.

Jak zaliczyła jeden start wczesniej to znaczy że zlicza Ci dobrze czyli 1wlaczenie na 1 wlaczenie i nie zlicza stopów.
Jak Ci potem zliczylo 4starty to tyle musialo byc ,wiec nie mogla pracować ciagle.
A czy to byly defrosty to juz musisz zaobserwowac niby przy 4-5st sa jeszcze mozliwe jak duza wilgotnosc a pompa ostro chodzi mize jeszcze troche termometr oszukuje i realnie bylo 3-4st.
Nie napisales w stopce jaka masz pompe ale np.moja 7ke jednowentylatorowa podczas jednego defrostu startuje dwa razy.
Ale raczej bym stawial ze i tak chociaz raz bylo przegrzanie bo jeden start jak zaczynales grzac potem jakby zaliczyla defrost to np.dwa starty i zostaje jeden to slbo przegrzanie albo akurat harmonogram przerwal w polowie defrostu.

MiG25
03-05-2021, 08:43
Pracuje z mniejszą prędkością.
https://i.imgur.com/FjME6Fc.png

Tylko w tych układach pompy stref są on/off , plyta rozszerzen nie pozwala okreslić ich predkosci i przepływu.
W serwice cloud jest tak Status pompy strefy 1 i status pompy strefy 2 , i je porównaj do pędkości pompy podczas grzania zbiornika.
Całkiem prawdopodobne , że wtedy status pomp 1 i 2 będą wył , a mimo to prędkość pompy bedzie minimalna , co bedzie oznaczalo ,że to standardowy uklad z trzema obiegowkami.

Kalic
03-05-2021, 09:25
Ale raczej bym stawial ze i tak chociaz raz bylo przegrzanie bo jeden start jak zaczynales grzac potem jakby zaliczyla defrost to np.dwa starty i zostaje jeden to slbo przegrzanie albo akurat harmonogram przerwal w polowie defrostu.
Kurczę, temperatura nie została osiągnięta na żadnym z poziomów budynku więc przegrzania nie mogło być

MiG25
03-05-2021, 09:30
A szybkie ostygnięcie i ponowne załączenie ? :)

codix
03-05-2021, 10:02
Kurczę, temperatura nie została osiągnięta na żadnym z poziomów budynku więc przegrzania nie mogło być

Jak nie moglo byc ? To ustaw krzywa na 27st to zobaczysz co sie bedzie dzialo w domu zimno a pompa bedzie Cj sie zalaczac i wlaczac co chwile.Tak sie dzieje jak minimalna moc pompy jest wieksza od tej którą są w stanie odebrac np.grzejniki z tego wzgledu podnosimy krzywa a wiec temp.zasilania bo wtedy grzejniki sa w stanie odebrac wieksza moc wkoncu dochodzi sie do momentu kiedy pompa zaczyna sibie radzic bez przegrzewania i sie nie wyłącza.
Zazwyczaj powodem tego sa za mocna pompa lub za slabe grzejniki ale tez nie zawsze nieraz winna moze byc instalacja c.o i nie równomierne rozprowadzanie tego ciepla po calym systemie np.80% wody krąży tylko przez 30% instalacji

Kalic
03-05-2021, 10:15
A szybkie ostygnięcie i ponowne załączenie ? :)

To może zwiększyć deltę na np. 7? Wydłuży to trochę czas ostygnięcia wody podlogowki.

codix
03-05-2021, 10:28
Jak zwiekszysz delte to szybciej dojdzie do zadanej,szybciej sie zmoduluje i bedzie chodzic z jak najmniejsza moca ale w Twoim przypadku kiedy szybciej Ci sie wylacza prawdopodobnie z przegrzania bo nie wiesz czy tak jest napewno niż zagrzeje dom to raczej tylko pogorszy sprawe bo jeszcze dluzej bedziesz czekal na zagrzania domu.
Mozesz próbowac kazdy ma inna instalacje c.o ale ja bym stawial bardziej na jak najszybsze przekazanie jak najwiekszej ilosci energi zeby wczesniej sie zagrzalo w domu ustawil bym delte na 1st wtedy pompa chodzi z bardzo dużym przepływem

_Grisza_
03-05-2021, 12:52
W serwice cloud jest tak Status pompy strefy 1 i status pompy strefy 2 , i je porównaj do pędkości pompy podczas grzania zbiornika.
Całkiem prawdopodobne , że wtedy status pomp 1 i 2 będą wył , a mimo to prędkość pompy bedzie minimalna , co bedzie oznaczalo ,że to standardowy uklad z trzema obiegowkami.

Jest tak jak napisałem:
W trybie grzania CO pompa strefa 1 (grzejniki) i 2 (podłogówka) - status załączone.
W trybie grzania CWU - pompa strefy 1 (grzejniki) - status załączona, pompa strefy 2 (podłogówka) - status wyłączna


Tylko w tych układach pompy stref są on/off , plyta rozszerzen nie pozwala okreslić ich predkosci i przepływu.


Skoro pompa strefy 1 działa on/off, to skąd sczytywany jest parametr prędkość pompy [r/min] ?, który podczas grzania CO wynosi 3500 r/min, a podczas grzania CWU wynosi ok. 1700 r/min.

https://i.imgur.com/DruZeQI.png

MiG25
03-05-2021, 13:39
No właśnie próbuję rozkminić jak to Panasonic wymyślił :)
Czyli jest raczej tak jak piszesz , ,że są dwie obiegówki i ta od strefy 1 jest jakby główna.. Ciekawe czy jest tam coś a'la sprzęgło....


Masz może jakieś zdjęcia ze środka ? :)

_Grisza_
03-05-2021, 13:56
No właśnie próbuję rozkminić jak to Panasonic wymyślił :)
Czyli jest raczej tak jak piszesz , ,że są dwie obiegówki i ta od strefy 1 jest jakby główna.. Ciekawe czy jest tam coś a'la sprzęgło....
Masz może jakieś zdjęcia ze środka ? :)

Nie ma sprzęgła są: 2 pompy obiegowe, zawór mieszający dla drugiej strefy, zawór 3d dla przełączenia na CWU.

Zrobili to podobnie jak Daikin, bo to zdaje się oni mieli pierwsi taką pompę Bi-zone All-in-one.
https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/pompa-ciepla-podlogowka-i-grzejniki-altherma-bi-zone/#more-4496

Poniżej foto.

https://i.imgur.com/hBKQRoR.png

https://i.imgur.com/5ucGBrc.png

codix
03-05-2021, 14:01
No właśnie próbuję rozkminić jak to Panasonic wymyślił :)
Czyli jest raczej tak jak piszesz , ,że są dwie obiegówki i ta od strefy 1 jest jakby główna.. Ciekawe czy jest tam coś a'la sprzęgło....


Masz może jakieś zdjęcia ze środka ? :)

Moze to Ci pomoże
455458

publo102
05-05-2021, 08:00
Hej, pytanie, bo mam panasa i niedługo będę robił poddasze, jakieś 40m2. Niestety muszę dać grzejniki, na dole mam podłogówkę, i tu pytanie, 2 czy 3 płytowe oraz jako, że mam miejsce na 90, to czy są one lepszym rozwiązaniem niż 60, chodzi o wysokość. Ogólnie to myślałem o 3szt 90x120 albo 90x140 dwupłytowe, co o tym myślicie? Mam bufor 100l i 2 pompy obiegowe: dół i góra.

codix
05-05-2021, 11:12
Napewno trzyplytowe i zasada prosta im wieksze tym nizsza temp.bedziesz mógł grzac

Jeremies
07-05-2021, 16:45
U mnie seria H 7kw liczy przy każdym defroscie 2 starty bo fizycznie i realnie te dwa starty sprężarki następują w niej przy defroscie więc liczy tak jak powinno.
Pomimo że funkcja nazywa się licznik wł/wył to zlicza tylko starty sprężarki nie wyłaczeń.
A jak z ciekawosci masz krzywa ustawioną ?

Dziś miałem okazję wreszcie przekonać się jak jest traktowany defrost u mnie. No i liczy po 2 starty na jeden defrost. Ogrzewanie włączyło się o godz.15.40 i do 17.30 pompa zrobiła juz 5 startów (czyli pewnie dwa defrosty, jeden na godzinę). Pogoda iście majowa - temperatura zewn. 2*, no i ciągły deszcz. Chyba domyślam się skąd tyle wl/wyl się uzbierało ;-) . Wiec pytanie czy można ograniczyć (bez szkody dla pompy) ilość defrostow? Gdzieś mi mignęło że poprzez zmniejszenie prędko pompy. Bo jednostka zewnętrzna rzeczywiście szybko się zaszrania. Jak i gdzie mogę to sprawdzić i ewentualnie zmienić?

Arturo1972
07-05-2021, 17:29
Dziś miałem okazję wreszcie przekonać się jak jest traktowany defrost u mnie. No i liczy po 2 starty na jeden defrost. Ogrzewanie włączyło się o godz.15.40 i do 17.30 pompa zrobiła juz 5 startów (czyli pewnie dwa defrosty, jeden na godzinę). Pogoda iście majowa - temperatura zewn. 2*, no i ciągły deszcz. Chyba domyślam się skąd tyle wl/wyl się uzbierało ;-) . Wiec pytanie czy można ograniczyć (bez szkody dla pompy) ilość defrostow? Gdzieś mi mignęło że poprzez zmniejszenie prędko pompy. Bo jednostka zewnętrzna rzeczywiście szybko się zaszrania. Jak i gdzie mogę to sprawdzić i ewentualnie zmienić?
Grzać w domu, nowym domu w maju i jeszcze mieć po kilka defrostów ?
To jakiś ewenement albo dom durszlak :)
U mnie od samych zysków bytowych temp w domu nie schodzi pon.22st.C a o grzaniu zapomniałem z miesiąc temu :)

Andrzej5101
07-05-2021, 17:42
No i liczy po 2 starty na jeden defrost.
Wiec pytanie czy można ograniczyć (bez szkody dla pompy) ilość defrostow?
Jak i gdzie mogę to sprawdzić i ewentualnie zmienić?
Co to za pompa?
Podaj ilość godzin pracy oraz ilość włączeń,
Podaj dane krzywej grzewczej
Poczytaj;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

codix
07-05-2021, 18:09
Grzać w domu, nowym domu w maju i jeszcze mieć po kilka defrostów ?
To jakiś ewenement albo dom durszlak :)
U mnie od samych zysków bytowych temp w domu nie schodzi pon.22st.C a o grzaniu zapomniałem z miesiąc temu :)

Skoro ma 2st na zewnatrz to co Cie dziei ze grzeje i że są defrosty?
Kazdy uzytkownik pompy Ci potwierdzi ze przy 2st i pracy pompy sa defrosty.
Jak u Ciebie nie schodzi ponizej 22st to znaczy ze jest nizsza niz 23 bo inaczej bys napisal ze nie schodzi ponizej 23st.
Czyli jak bys chcial miec 23st to jednak musialbys grzac ,way???
Moze ma dom o wiekszych stratach i u niego bez grzania by sie trzymalo 21 ale chce miec 22 to sobie grzeje.

Ja mam obciazenie 2,5kw na sezon pompa pobiera mi 1500kwh wiec chyba druszlakiem nie mozna tego nazwac.Ale pomimo tego cały kwiecień i od początku maja dzien w dzień chodzi po kilka godzin zeby utrzymac 23st .
Gdzie w tamtym roku nie chodziła juz od polowy kwietnia ale w tym roku jest jak jest i chodzi i co w tym dziwnego??? Bo nie czaję Twojej logiki.
Moze jakbys mieszkal obok niego i Ty nie palisz on pali to mógłbyś się wzruszać

pawelszo
07-05-2021, 18:26
też nie qmam tej logii i wiecznego chwalenia się
Ja pewnie mam durszlak, skoro za zeszły rok poszło mi 2100kWh na grzanie i 500 na wodę (dane ze Smart Cloud)

codix
07-05-2021, 18:36
też nie qmam tej logii i wiecznego chwalenia się
Ja pewnie mam durszlak, skoro za zeszły rok poszło mi 2100kWh na grzanie i 500 na wodę (dane ze Smart Cloud)

Jak Ci się pompa w maju odpaliła to pewnie tak :))

Arturo1972
07-05-2021, 18:42
Skoro ma 2st na zewnatrz to co Cie dziei ze grzeje i że są defrosty?
Kazdy uzytkownik pompy Ci potwierdzi ze przy 2st i pracy pompy sa defrosty.

A skąd mają powstawać defrosty jak w domu w nocy jest 21,7 st.C a w dzień dochodzi nawet do 22,7st.C.
W jakim celu pompa ma się załączać ?.

codix
07-05-2021, 18:48
A skąd mają powstawać defrosty jak w domu w nocy jest 21,7 st.C a w dzień dochodzi nawet do 22,7st.C.
W jakim celu pompa ma się załączać ?.

A może u niego jest w nocy 21,3 a w dzień ma od dwóch dni pochmurno i tak jak pisze deszcz pada i 2st i w dzień dochodzi do 22st a lubi mieć 23 więc grzeje.
Mam sąsiada któremu pasuje 20st i nie zrozumiałby Ciebie po co grzejesz w marcu bo bez grzania miałbyś te 20st

Tak informacyjnie u mnie początek maja średnia dobowa temp.zewnętrzna
1.05---- 8,17st.
2.05---- 5,16st
3.05---- 5,70st
4.05---- 7,62st
5.05---- 8,02st
6.07---- 7,46st
7.07---- narazie 7,42st aktualnie na zewnątrz 4st
zysków słonecznych niebardzo ,nawet jak już slonko coś tam poświeci to już kąt padania nie ten co zimą i już słonko nie grzeje na pół salonu a tylko na parapet wewnętrzny i jak tu nie grzać??

Arturo1972
07-05-2021, 18:58
A może u niego jest w nocy 21,3 a w dzień ma od dwóch dni pochmurno i tak jak pisze deszcz pada i 2st i w dzień dochodzi do 22st a lubi mieć 23 więc grzeje.
Mam sąsiada któremu pasuje 20st i nie zrozumiałby Ciebie po co grzejesz w marcu bo bez grzania miałbyś te 20st
Dlatego napisałem, że jeśli tak jest w nowym domu to ewenement i albo dom dziurawy jak sito albo błąd na błędzie jest zrobiony przy budowie.
U mnie sprzed chwili taka sytuacja:
Aktualnie w domu:
455788

A na zewnątrz, deszcz, zimno i wieje:
455790

Pompa nie grzeje już od ponad miesiąca.

Jeremies
07-05-2021, 19:13
Co to za pompa?
Podaj ilość godzin pracy oraz ilość włączeń,
Podaj dane krzywej grzewczej
Poczytaj;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Panas Aquarea J 7kW
Wl/wyl 3370 praca 1890h - w tym było tez wygrzewanie nowopowstalego domu. Praca ciagla przez okres październik-marzec. Od kwietnia kombinuję z harmonogramem. Średnio do 5 godzin praca przy CO i CWU. Przy pogodzie 5*-7* i braku wilgoci w powietrzu praca na jednym włączeniu przez cały czas grzania CO (średnio 3h). Obecnie praca na regulatorach pokojowych (parter i pietro) przy krzywej 41/-15 33/14.

codix
07-05-2021, 19:14
Artur ja Cię za dobrze znam i nie będę się z tobą kopał do rana :) tak jak voymar
Ty poprostu nie zauważasz różnicy pomiędzy 23 a 22 i pomiędzy 8st a 2st

Arturo1972
07-05-2021, 19:22
Obecnie praca na regulatorach pokojowych (parter i pietro) przy krzywej 41/-15 33/14.
W nowym domu przy suszeniu taka KG jest wytłumaczalna, sezon lub max 2 potrwa taka sytuacja.
Natomiast regulatory pokojowe uważam za błąd, to sama podłogówka powinna decydować czy grzać czy wyłączać grzanie.
Pod warunkiem,że masz podłogówkę zrobioną wg potrzeb na energię każdego pomieszczenia z osobna.
Inaczej to będzie druciarstwo i zdanie się na żywioł :)

Arturo1972
07-05-2021, 19:30
Artur ja Cię za dobrze znam i nie będę się z tobą kopał do rana :) tak jak voymar
Ty poprostu nie zauważasz różnicy pomiędzy 23 a 22 i pomiędzy 8st a 2st
8st.C jest obecnie czyli ok.20.00,wczoraj jak jechałem do pracy(ok.6.00) pryskałem szyby bo były zamarazniete a w aucie pokazywało właśnie 2st.C.
Ale w jednym masz rację, u mnie przy 23st.C żona już narzeka, że jest za gorąco, przy 21st.C i poniżej w nocy mówi, że jest ok.
W dzień 22-22,5st.C jest dla nas obojga akceptowalna.
Ja mogę chodzić boso i z krótkim rękawkiem a żona nie poci się :D

A coby nie mówić, po pół godzinie na zewnątrz jest już 7st.C ;)
455833

Jeremies
07-05-2021, 19:32
W nowym domu przy suszeniu taka KG jest wytłumaczalna, sezon lub max 2 potrwa taka sytuacja.
Natomiast regulatory pokojowe uważam za błąd, to sama podłogówka powinna decydować czy grzać czy wyłączać grzanie.
Pod warunkiem,że masz podłogówkę zrobioną wg potrzeb na energię każdego pomieszczenia z osobna.
Inaczej to będzie druciarstwo i zdanie się na żywioł :)

Nie wiem czy praca na krzywej grzewczej będzie OK przy średnio 6cm anhydrytu. Boję się, że to pójdzie w kierunku częstych startów sprężarki a tego chciałbym uniknąć. Poza tym dom jest w trakcie wykańczaniem, np. zrobienie ocieplenie sciany i sufitu garażu i pom gosp. nad którymi jest jeden pokój i lazienka.

Arturo1972
07-05-2021, 19:46
Nie wiem czy praca na krzywej grzewczej będzie OK przy średnio 6cm anhydrytu. Boję się, że to pójdzie w kierunku częstych startów sprężarki a tego chciałbym uniknąć. Poza tym dom jest w trakcie wykańczaniem, np. zrobienie ocieplenie sciany i sufitu garażu i pom gosp. nad którymi jest jeden pokój i lazienka.
Anhydryt....
I pozamiatane :D

Sorki, ale to jest najgłupsza rzecz czyli "anhydryt", jaką człowiek mógł popełnić przy budowie nowego domu.
Nie pomogę bo nie wgłębiałem się w budowę papierowego kurnika ;)

pawelszo
07-05-2021, 20:00
beton uber aless
i tak 3maj

pawelszo
07-05-2021, 20:02
beton uber aless
i tak 3maj
ps
Podziwiam, że masz Dom bez wad, no mega szacun

Arturo1972
07-05-2021, 21:39
Artur ja Cię za dobrze znam i nie będę się z tobą kopał do rana :) tak jak voymar
Ty poprostu nie zauważasz różnicy pomiędzy 23 a 22 i pomiędzy 8st a 2st
Nie gadaj bo nie wiem co się dzieje.
Na zewnątrz już 5st.C i pompa grzeje cwu:
455933

Ale w domu dalej 22st.C:
455934

Co robić ?
:D

Załączać klimę, żeby schłodziła dom i żeby pompa chodziła cały czas ? :D

No tak idiotyczne są tutaj rozterki czytam, jak ktoś ma normalną wylewkę betonową to wie co robić.
Ale "anhydryt" dla myślących sprawnie inaczej to powinien być osobny temat ala "paraolimpiada " :D

kaszpir007
07-05-2021, 21:57
Jak Ci się pompa w maju odpaliła to pewnie tak :))

No cóż widać większość ma druszlaki , nawet ci co mają płyty fundamentowe , WM , i naprawdę grube ocielenie.

Sądzę że takie osoby specjalnie dziurawiły sobie styropian i robiły dziury w ociepleniu aby za ciepły dom nie był ..

Taki sabotaż we własnym domu ;)

A tak serio w kwietniu mieliśmy 15 dni z ujemną temperaturą , kilka dni z temperaturą poniżej - 7 stopni ...
Oczywiście można by wyłączyć ogrzewanie 1 kwietnia , dzieciakom założyć swetry i chwalić się że już nie grzejemy ...

U nas ustawiony termostat w salonie i on pilnuje. Jak spadnie tempertatura poniżej 22,4 to się załączy i wyłączy jak będzie 22,8 i tyle.
Jak w dzień jest słońce to raczej się ogrzewanie nie załączy ...

U nas nawet w maju lekko dogrzewamy , bo na razie mamy beznadziejną temperaturę i nie wiadomi czy to wiosna czy jesień ..
Żona i dzieciaki jak jest mniej niż 22,5 stopnia to narzekają , żonie to nawet 24-26 stopni nie przeszkadza ...

Mam nadzieję że kiedyś się przeniesiemy do cieplejszych krajów i wtedy jedynie co to klima będzie używana , bo za ciepło ;)

kaszpir007
07-05-2021, 22:23
A skąd mają powstawać defrosty jak w domu w nocy jest 21,7 st.C a w dzień dochodzi nawet do 22,7st.C.
W jakim celu pompa ma się załączać ?.


Jakbyś chciał aby w nocy było tyle samo co w dzień to byś musiał grzać i tyle.

Są osoby które chcą mieć stabilną temperaturę i nie chcą mieć chłodniej wieczorem i w nocy i tyle.

Jak są wahania temperatury to oznacza że dostarczono za mało energii. Jak ktoś godzi się na spore wahania to wiadomo że może dostarczyć sporo mniej energii od tego co chce mieć stabilną.

Dom ma być po pierwsze komfortowy dla jego mieszkańców ...

Arturo1972
07-05-2021, 22:33
No cóż widać większość ma druszlaki , nawet ci co mają płyty fundamentowe , WM , i naprawdę grube ocielenie.

Sądzę że takie osoby specjalnie dziurawiły sobie styropian i robiły dziury w ociepleniu aby za ciepły dom nie był ..

Taki sabotaż we własnym domu ;)

Ale, że w jakim sensie?
Bo widzę aluzje do mnie bezpośrednio.

Chociaż ja widzę to trochę inaczej,po tym co piszą głupii doradcy i jeszcze głupsi akolici tychże głupich doradców bo przez bzdury, które wypisują powinni biwalentnie się uciszyć,bo są szkodnikami, biwalentnie....

Dając przeklam tych bzdur "biwalentnych" wyżej pokazuje jak pompa 9kW,czyli znacznie powyżej potrzeb domu, ogrzewa obecnie dom 3kW,czyli nie ogrzewa,bo co miała grzać to już wygrzała.
Okres przejściowy,gdzie tam widać jakąś perspektywę "taktowania" I w jakim celu przede wszystkim?
Od "nie idiotow" słynny był tylko Media Markt...

Arturo1972
07-05-2021, 23:55
Jakbyś chciał aby w nocy było tyle samo co w dzień to byś musiał grzać i tyle.

Są osoby które chcą mieć stabilną temperaturę i nie chcą mieć chłodniej wieczorem i w nocy i tyle.

Jak są wahania temperatury to oznacza że dostarczono za mało energii. Jak ktoś godzi się na spore wahania to wiadomo że może dostarczyć sporo mniej energii od tego co chce mieć stabilną.

Dom ma być po pierwsze komfortowy dla jego mieszkańców ...
Nie no, bez jaj.
Mówimy o nowym domu, normalnym domu, nie kartonowym i nie z kartonem w środku czyli nie z anhydrytem ;)
Stabilna temperatura powiadasz ?
No przy 4st.C na zewnątrz:
455936

Mam 21,7st.C w domu:
455937

O godzinie 1.00 w nocy a o 20.00 było 22st.C ;)

W dzień do 22-23st.C nabija słońce, kuchenka, akwarium i my sami :)
Zatem po ch...grzanie i w jakim celu ?

Być może w durszlakach i szałasach potrzeba obecnie grzać ale w normalnych domach od miesiąca nie ma takiej potrzeby.

To tez odpowiedź czemu taki smok jak T-CAP 9kW nie taktuje w moim domu w okresie przejściowym i dlaczego "biwalentnie" to bzdura i głupota.
Po prostu "smoku" nie grzeje bo nie ma takiej potrzeby i zdecydowanie jest "ambiwalentnie" nastawiony do tych bzdur wypisywanych o "biwalentnych" temperaturach ;)

Oczywiście kupa, którą zwą anhydryt to inna bajka, bo ktoś kto to aplikuje u siebie w domu to podchodzi pod niezbyt sprawnego i taki też będzie dom....niezbyt sprawny :D

codix
08-05-2021, 05:39
No i to jest rozwiązanie.
U mnie od miesiaca pompa nadal grzeje ale tak średnio to dziennie produkuje ok.12 kwh 0,5kwh na godzinkę.
Jebne sobie akwarium które bierze 500w i pompa będzie mogła stać juz od poczatku kwietnia ;)

plusfoto
08-05-2021, 07:20
Artur coś się tak uczepił tego anhydrytu? Mam i nie narzekam.

kaszpir007
08-05-2021, 08:06
Nie no, bez jaj.
Mówimy o nowym domu, normalnym domu, nie kartonowym i nie z kartonem w środku czyli nie z anhydrytem ;)
Stabilna temperatura powiadasz ?

Mam 21,7st.C w domu:
W dzień do 22-23st.C nabija słońce, kuchenka, akwarium i my sami :)
Zatem po ch...grzanie i w jakim celu ?



Widzę że nie zrozumiałeś.
W nocy masz temepraturę o około 1 stopień niższą niż w dzień. Jakbyś chciał aby w nocy temperatura była w domu taka sama jak w dzień to byś musiał dostarczyć jakoś energię. W nocy słońce nie świeci więc zysków od słońca brak , więc trzeba jakoś inaczej tą energię dostarczyć.

U mnie jak słońce w dzień świeci to ogrzewanie w większości nie jest potrzebne , nawet jak jest minusowa temperatura. Dom spokojnie bez ogrzewania nagrzeje się do nawet 24-25 stopni jak na to pozwolę. Ale jak nie ma słońca to i zysków nie ma sporych i trzeba jakoś tę energię aby zachować stabilną temperaturę dostarczyć.

Ty nie dostarczasz i masz wieczorem temepraturę o 1-1,5 stopnia niższą niż w dzień.
Proste i logiczne ...

Nie każdemu odpowiada niższa temperatura wieczorem i w nocy i jak komuś to nie odpowiada i chce mieć stabilną temperaturę cały dzień niezależnie czy jest słońce czy nie to musi jakąs ilość energii dostarczyć ...

Czym bardziej energooszczędny dom tym mniej , czym mniej tym tej energii trzeba wiecej dostarczyć.

Jeremies
08-05-2021, 08:28
Artur coś się tak uczepił tego anhydrytu? Mam i nie narzekam.

To witaj w "klubie paraolimpijczyków" - jak nas określił Arturo1972. I też nie narzekam. Podczas lutowych mrozów, przy pełny słońcu, temperatury w domu na tyle wzrastaly, ze nie bylo potrzebne grzanie i pompa przez caly dzien byla w trybie czuwania. Wystarczylo prawidłowe zaprojektowanie scian okiennych. Swoją drogą- pytałem czy sa jakieś metody na ograniczenie ilości defrostow a dowiedziałem się że jestem upośledzony. No nieźle.

codix
08-05-2021, 08:40
To witaj w "klubie paraolimpijczyków" - jak nas określił Arturo1972. I też nie narzekam. Podczas lutowych mrozów, przy pełny słońcu, temperatury w domu na tyle wzrastaly, ze nie bylo potrzebne grzanie i pompa przez caly dzien byla w trybie czuwania. Wystarczylo prawidłowe zaprojektowanie scian okiennych. Swoją drogą- pytałem czy sa jakieś metody na ograniczenie ilości defrostow a dowiedziałem się że jestem upośledzony. No nieźle.

Jedyny sposob to albo intensywniejsze grzanie w temp.powyzej 4-5st zeby nadrobic a unikanie grzania jak jest chlodniej.
Albo ograniczenie mocy z jaka pompa chodzi a to mozesz osiagnac albo obnizajac krzywą wtedy pompa szybciej sie zmoduluje na najnizsze obroty i wtedy wydluzy sie okres miedzy defrostami ale mniej ciepla bedzie Ci dostarczala do domu (pytanie czy Ci starczy) .
Mozesz tez poprobowac na trybie cichym 3stopien wtedy nie pozwala jej sie wkrecic np.u mnie powyzej 48hz tez moze to troche pomóc wszystko zalezy na jakich obrotach Ci normalnie chodzi

bocian_koh
08-05-2021, 10:17
Odnośnie częstych defrostów. Ustaw automatyczne odszranianie na ręczny. Na auto robi to zdecydowanie częściej. Dodatkowo proponuje anty zamarzanie wyłączyć.

Jeżeli chodzi o anhydryt też należę do grona "paraolimpijczyków", ale przynajmniej mi się żona nie poci :)

MiG25
08-05-2021, 14:27
To witaj w "klubie paraolimpijczyków" - jak nas określił Arturo1972. I też nie narzekam. Podczas lutowych mrozów, przy pełny słońcu, temperatury w domu na tyle wzrastaly, ze nie bylo potrzebne grzanie i pompa przez caly dzien byla w trybie czuwania. Wystarczylo prawidłowe zaprojektowanie scian okiennych. Swoją drogą- pytałem czy sa jakieś metody na ograniczenie ilości defrostow a dowiedziałem się że jestem upośledzony. No nieźle.

Też się dowiedziałem od Arturo ,że pompa mi taktuje.... Jego wiek nie pozwala już na poznanie czegoś nowego , a jego wiedza jest aktualna na 15 lat temu. Generalnie widać jak się zna , po prostu ktoś kto jest tu dłużej jego wpisy olewa , gorzej jak zaczyna tłumaczyć "świeżym"...

Arturo1972
08-05-2021, 22:44
Też się dowiedziałem od Arturo ,że pompa mi taktuje.... Jego wiek nie pozwala już na poznanie czegoś nowego , a jego wiedza jest aktualna na 15 lat temu. Generalnie widać jak się zna , po prostu ktoś kto jest tu dłużej jego wpisy olewa , gorzej jak zaczyna tłumaczyć "świeżym"...
Indywiduum ;)
Klepanie po pleckach, jak jest zajebiscie to nie ze mną :)
Jak jest badziew to mówię...

Jak siebie trzeba zrugac to też bez oporu ;)
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?371369-Styropian-25cm-na-elewacj%C4%99&p=8051658&viewfull=1#post8051658

MiG25
09-05-2021, 09:10
Co z tego ,że mówisz , tylko nikt poważny Cię nie słucha. Zakłócasz eter i tyle. Wszędzie Cię nie chcą i blokują , a Ty i tak oknem wejdziesz...
Nawet w linku po zdjęciach stwiedzasz ,że yropian krzywo przyklejony , ale sam tynk masz położony nie lepiej , góry i doliny , nawet na zdjęciach widać. Gdzie wtedy byłeś , jak Ci go kładli , czy to Twoja robota...

adkwapniewski
11-05-2021, 06:25
Pytanie o panasa J i sterowanie dwoma obiegami :

Mam dwa obiegi podłogówki (parter, piętro) do tej pory ogarniał to sterownik kotła , w pokojach referencyjnych na parterze i piętrze mam czujnik temperatury (KTY81) i zadaje temp dla piętra i parteru osobno (histereza 0,2*C ). Temp zasilania była regulowana zaworami 3D termostatycznymi (ręczne) generalnie dwa razy na sezon trzeba je przekręcić.

Temp zasilania zawsze była taka sama dla piętra i parteru ale parter zawsze dłużej pracował i dłużej stał a piętro częściej i krócej.

W takim wypadku zasadny jest bufor ? Priorytetem jest komfort a nie wynik COP lepszy o 0,3. Mam około 200L w układzie - jeśli bufor jest zasadny to jakiej pojemności 50-100-200L ? Mam sporo miejsca na dodatkowe ocieplenie bufora i rurek (to nie jest problem)

Jeśli wepnę się na ostro bez bufora panasem w podłogę to oprócz modułu dwustrefowego jakie czujniki trzeba dokupić ? Panel operatora może być czujnikiem temp wew przy module dwustrefowym ?

Jaką najmilejszą wartość histerezy mogę ustawić dla temp wew w panasie ?

plusfoto
11-05-2021, 07:32
Nie ważne ile w całym układzie, ważne ile w każdej ze stref.

MiG25
12-05-2021, 05:53
Tak jak pisze @plusfoto ,każda strefa potrzebuje zładu osobno ,bo w każdej chwili może być jedna strefa wyłączona , a pompa specjalnie do defrostu drugiej nie załącza.
I na "ostro" się nie wepniesz, musisz mieć przynajmniej sprzęgło.
Do każdej strefy potrzebna osobna obiegówka, i czujniki temperatur wody w obiegach ( to wbrew pozorom nie jest tania rzecz :) ). Jeśli w obu strefach masz podłogówki ( będziesz grzał tą samą temperaturą ) , i sterował termostatami to zaworów mieszającch nie trzeba ( a trzeba jeśli różne temperatury zasilania , lub kiedy pompa jest sterowana temperaturą wody)

adkwapniewski
12-05-2021, 08:32
Sprawdziłem i z 200L przesadziłem, ~60L i ~50L +(74L było w kotle)

Wystarczy żeby wpiąć się bez dodatkowych pompek, bufora na "ostro" ?

Opcja z buforem jest jeszcze taka że panas pilnowałby temp w buforze a osobny sterownik pompkami niezależnie.

Generalnie najtaniej jest wpiąć się na ostro ale boję się że nie będę miał kontroli nad temp piętra i konsekwencji będzie przegrzane/niedogrzane.

MiG25
12-05-2021, 08:44
Sprawdziłem i z 200L przesadziłem, ~60L i ~50L +(74L było w kotle)

Wystarczy żeby wpiąć się bez dodatkowych pompek, bufora na "ostro" ?

Opcja z buforem jest jeszcze taka że panas pilnowałby temp w buforze a osobny sterownik pompkami niezależnie.

Generalnie najtaniej jest wpiąć się na ostro ale boję się że nie będę miał kontroli nad temp piętra i konsekwencji będzie przegrzane/niedogrzane.

Czyli razem lekko ponad 100l ? To wystarczy ,żeby nie było bufora ( oczywiście jeśli nie masz żadnych termostatów , i pętle wszystkie otwarte).
Niedogrzania/Przegrzania powinieneś wyregulować rotametrami.

Arturo1972
12-05-2021, 09:20
Pytanie o panasasa J
Koniec świata....
Kolejny zagorzały groszkowiec, który bał się pompy p-w bo zamarza,dzisiaj zakłada pompę p-w,po wyrzuceniu w błoto kilkunastu tys.zl :D

Ja bym się nie patyczkował, wpiąć to bezpośrednio pod rozdzielacz a podłogówkę wyregulować.
Jedna pompka obiegowa z pompy by starczyła ale Ty masz ich kilka na zbyciu także działaj ;)

adkwapniewski
12-05-2021, 19:12
Czyli razem lekko ponad 100l ? To wystarczy ,żeby nie było bufora ( oczywiście jeśli nie masz żadnych termostatów , i pętle wszystkie otwarte).
Niedogrzania/Przegrzania powinieneś wyregulować rotametrami.

Spróbuję bez bufora - najwyżej będą przeróbki :)




Koniec świata....
Kolejny zagorzały groszkowiec, który bał się pompy p-w bo zamarza,dzisiaj zakłada pompę p-w,po wyrzuceniu w błoto kilkunastu tys.zl :D

Ja bym się nie patyczkował, wpiąć to bezpośrednio pod rozdzielacz a podłogówkę wyregulować.
Jedna pompka obiegowa z pompy by starczyła ale Ty masz ich kilka na zbyciu także działaj ;)

Nie bał tylko drogo było - nie miałem takich znajomości jak Ty z panem Pięknym, nie kilkanaście tylko kilka, nie w błoto tylko ciepło było.
Teraz jest dotacja :P

_Grisza_
12-05-2021, 19:31
Możecie mi wyjaśnić dlaczego ustawiając harmonogram na poprzez aplikacje aquarea smart panasonic nie zapisuje się on w sterowniku pompy i nie jest realizowany?

https://i.imgur.com/qMaWGMr.png

https://i.imgur.com/1N53yFC.png

Arturo1972
12-05-2021, 19:48
Nie bał tylko drogo było - nie miałem takich znajomości jak Ty z panem Pięknym, nie kilkanaście tylko kilka, nie w błoto tylko ciepło było.
Teraz jest dotacja :P
Dotacja powiadasz ?
Jak budowałeś się to Atlantic 8kW kosztował 16tys.zl i taki by Ci wystarczył a T-CAP 18-20tys.zl ale Ty wolałeś dać za kocioł 8tys zl i osprzęt, który teraz mógłbyś śmiało wyrzucića,z kominem doszedłbym do tych 16tys.zl :)

A węgiel czyli ekogroszek od zawsze był droższy w eksploatacji.
Ale uważaliście w swoim gronie węglarzy, że to czary mary i może wybuchnąć i że się zepsuje :D

MiG25
12-05-2021, 20:50
Możecie mi wyjaśnić dlaczego ustawiając harmonogram na poprzez aplikacje aquarea smart panasonic nie zapisuje się on w sterowniku pompy i nie jest realizowany?



Bo to są dwa różne i niezależne harmonogramy i dwa sterowniki. Jeden sterownik to ten na pompie z wyświetlaczem , drugi sterownik to moduł CZ-TA1 wraz ze swy połączeniem z chmurą.

Fanek
12-05-2021, 21:52
Możecie mi wyjaśnić dlaczego ustawiając harmonogram na poprzez aplikacje aquarea smart panasonic nie zapisuje się on w sterowniku pompy i nie jest realizowany?


A nie chodzi o restart pompy i po tym przyjmuje ustawienia?
wydaje mi się że ktoś gdzieś pisał o tym tu na forum.

MiG25
13-05-2021, 05:43
Nie ,żaden sterownik Nie przejmie ustawien harmonogramu drugiego ,bo to technicznie nie możliwe.
Może tylko wyłączyć harmonogram. Czyli jeśli na sterowniku z wyświetlaczem wyłączymy harmonogram ,to przestanie działać rowniez ten z chmury, i odwrotnie.

_Grisza_
13-05-2021, 06:43
Nie ,żaden sterownik Nie przejmie ustawien harmonogramu drugiego ,bo to technicznie nie możliwe.
Może tylko wyłączyć harmonogram. Czyli jeśli na sterowniku z wyświetlaczem wyłączymy harmonogram ,to przestanie działać rowniez ten z chmury, i odwrotnie.

Coraz mocniej zaskakuje mnie to sterowanie, negatywnie zaskakuje.
Ustawienia harmonogramu klikaniem z poziomu sterownika na pompie jest delikatnie mówiąc mało wygodne.

1) Czyli rozumiem że ustawiając i zapisując harmonogram w aplikacji aquarea smart siedzi on w chmurze i jeśli np. jest przerwa w dostępie do neta to nie zostanie wykonane zadanie z harmonogramu bo nie będzie sygnału z chmury?

2) Co jeśli ustawię jeden harmonogram w sterowniku na pompie, a drugi w aplikacji i obydwa będą załączone, to wg którego harmonogramu pompa będzie pracować?

MiG25
13-05-2021, 07:09
Ad1. Zostanie wykonane , ponieważ ten z chmury synchronizowany jest z modułem CZ-TAW1 i to w nim "będzie ten harmonogram z chmury". ( Jeśli tylko moduł zsynchronizuje się z chmurą....).
Ad.2. Wg obu. Tylko nie wiadomo co się stanie jak dwie sprzeczne czynności będą o tej samej godzinie.

Przy okazji trzeba pamiętać , że sterowniki nie czytają ustawień w sposób " ustawiamy od 13 godz do 15 CWU" , tylko ustawiają konkretnie "o 13 przestaw na CWU". Więc jeśli o 13:01 ktoś lub coś zmieni to ustawienie ( ręcznie bądź przez chmurę , bądź też przez inny harmonogram) , to już to będzie przestawione , sterownik nie będzie wracał do tego , że o 13 ustawił CWU....

Arturo1972
13-05-2021, 07:15
Coraz mocniej zaskakuje mnie to sterowanie, negatywnie zaskakuje.
Ustawienia harmonogramu klikaniem z poziomu sterownika na pompie jest delikatnie mówiąc mało wygodne.

Czemu ?
Dni tygodnia czy godziny na dobę są zmienne ?
Ustawiasz raz w życiu taki harmonogram i tyle.
W moim przypadku, od 8 lat zmieniam jedynie raz w roku, jak cofamy godziny ;)

_Grisza_
13-05-2021, 07:56
Czemu ?
Dni tygodnia czy godziny na dobę są zmienne ?
Ustawiasz raz w życiu taki harmonogram i tyle.
W moim przypadku, od 8 lat zmieniam jedynie raz w roku, jak cofamy godziny ;)

Znam Twoje podejście do życia, "wkładasz gacie w poniedziałek i chodzisz w nich do niedzieli bo po co zmieniać". Nie musisz po raz kolejny tego powtarzać, bo nie interesuje mnie to kompletnie.
Zarówno aplikacja mobilna jak i sam sterownik delikatnie pisząc nie powala swoją funkcjonalnością.

_Grisza_
13-05-2021, 07:57
Ad1. Zostanie wykonane , ponieważ ten z chmury synchronizowany jest z modułem CZ-TAW1 i to w nim "będzie ten harmonogram z chmury". ( Jeśli tylko moduł zsynchronizuje się z chmurą....).
Ad.2. Wg obu. Tylko nie wiadomo co się stanie jak dwie sprzeczne czynności będą o tej samej godzinie.

Przy okazji trzeba pamiętać , że sterowniki nie czytają ustawień w sposób " ustawiamy od 13 godz do 15 CWU" , tylko ustawiają konkretnie "o 13 przestaw na CWU". Więc jeśli o 13:01 ktoś lub coś zmieni to ustawienie ( ręcznie bądź przez chmurę , bądź też przez inny harmonogram) , to już to będzie przestawione , sterownik nie będzie wracał do tego , że o 13 ustawił CWU....

Dzięki za wyjaśnienie.

plusfoto
13-05-2021, 08:46
2) Co jeśli ustawię jeden harmonogram w sterowniku na pompie, a drugi w aplikacji i obydwa będą załączone, to wg którego harmonogramu pompa będzie pracować?
Włączenie jednego powoduje automatycznie wyłączenie drugiego. I jak dobrze pamiętam nawet jego wykasowanie ale tego nie jestem pewien bo od początku korzystam praktycznie tylko z aquarea.

MiG25
13-05-2021, 10:40
@_Grisza_ przetestuj i daj znać , bo ja ani z jednego ani z drugiego nie korzystam. Wykasowanie byłoby ciekawą rzeczą. Wiem ,że wyłączenie harmonogramu na sterowniku powodowało ,że automatycznie harmonogram w Smartcloudzie też się wyłączał...

plusfoto
13-05-2021, 11:06
@_Grisza_ przetestuj i daj znać , bo ja ani z jednego ani z drugiego nie korzystam. Wykasowanie byłoby ciekawą rzeczą. Wiem ,że wyłączenie harmonogramu na sterowniku powodowało ,że automatycznie harmonogram w Smartcloudzie też się wyłączał...


Włączenie jednego na 100% powoduje z automatu wyłączenie drugiego. Jedynie nie jestem pewien co do kasowania zawartości.

_Grisza_
15-05-2021, 19:18
@_Grisza_ przetestuj i daj znać , bo ja ani z jednego ani z drugiego nie korzystam. Wykasowanie byłoby ciekawą rzeczą. Wiem ,że wyłączenie harmonogramu na sterowniku powodowało ,że automatycznie harmonogram w Smartcloudzie też się wyłączał...

Ni z gruchy ni z pietruchy harmonogram ustawiony w aplikacji zaczął działać. Nie mam siły do klikania nastaw harmonogramu z poziomu panelu na pompie. Intuicja i logika mi podpowiadała, że to co w aplikacji powinno się synchronizować, jednak tak się nie dzieje, bo prawdopodobnie siedzi on w tym doklejanym module WiFi/Ethernet.

Kolejne kuriozum które odkryłem, to to że statystyki nie rejestrują się w momencie kiedy brak jest dostępu do neta. Widać montaż w module bele jakiej karty pamięci za prę złoty przerasta Panasonica i pozwala na rejestruję tylko w chmurze i to tylko 7ostatnich dni, bo to przecież jakieś Petabajty danych.

Fanek
15-05-2021, 22:28
Ni z gruchy ni z pietruchy harmonogram ustawiony w aplikacji zaczął działać. Nie mam siły do klikania nastaw harmonogramu z poziomu panelu na pompie. Intuicja i logika mi podpowiadała, że to co w aplikacji powinno się synchronizować, jednak tak się nie dzieje, bo prawdopodobnie siedzi on w tym doklejanym module WiFi/Ethernet.
.

A nie restartowałeś może pompy?
wydawało mi że ktoś miał taki sam przypadek z hormonogramem z aplikacji i po restarcie pompy zaczął działać

adkwapniewski
16-05-2021, 10:50
CUT

Kolejne kuriozum które odkryłem, to to że statystyki nie rejestrują się w momencie kiedy brak jest dostępu do neta. Widać montaż w module bele jakiej karty pamięci za prę złoty przerasta Panasonica i pozwala na rejestruję tylko w chmurze i to tylko 7ostatnich dni, bo to przecież jakieś Petabajty danych.

Być może to problem skali, w odpowiednim podejściu do przechowywania danych jeden dzień z kilku - kilkunastu czujników + temp zadane to 30-50KB.

Licząc 50KB na dzień, to na rok 18250KB ~18MB. 5-10lat przechowywania danych ? Ile pomp Pansa jest zainstalowanych w Europie ?

Niech będzie 5lat i milion użytkowników to ~85TB czyli gdzieś 0,083PB

Do Petabajta trochę brakuje ;)

Tyle że to samo miejsce na strukturę danych, teraz trzeba to jeszcze jakoś użytkownikowi zwizualizować i utrzymać system ...

Nie zmienia to faktu, że wizerunkowo słabo ;) W sterowniku kotła mam dostęp do statystyk 7lat do tyłu.

pawelszo
16-05-2021, 16:22
Kolejne kuriozum które odkryłem, to to że statystyki nie rejestrują się w momencie kiedy brak jest dostępu do neta. Widać montaż w module bele jakiej karty pamięci za prę złoty przerasta Panasonica i pozwala na rejestruję tylko w chmurze i to tylko 7ostatnich dni, bo to przecież jakieś Petabajty danych.

Częściowa prawda- prawda, że dane się odkładają tylko jak jest dostęp do inetu, fałsz , że tylko 7dni - ja widzę dane od początku instalacji sterownika, dzień po dniu od 02.10.2019

Z harmonogramem bywa problem, ale jego usunięcie ze sterownika nie jest problemem- kasujesz wszystkie wpisy np w pon, potem kopiujesz ustawienia na inne dni , na koniec zastosuj i jest OK

plusfoto
16-05-2021, 17:36
Częściowa prawda- prawda, że dane się odkładają tylko jak jest dostęp do inetu, fałsz , że tylko 7dni - ja widzę dane od początku instalacji sterownika, dzień po dniu od 02.10.2019

Z harmonogramem bywa problem, ale jego usunięcie ze sterownika nie jest problemem- kasujesz wszystkie wpisy np w pon, potem kopiujesz ustawienia na inne dni , na koniec zastosuj i jest OK
To z jaką częstotliwością pracowała twoja sprężarka 5 stycznia o 4 rano ?.

pawelszo
18-05-2021, 10:00
To z jaką częstotliwością pracowała twoja sprężarka 5 stycznia o 4 rano ?.

nie mam service clouda i po co mi to info ?
btw ale odpowiedź znam 0, pompa nie pracowała ;P

MiG25
18-05-2021, 10:10
@pawelszo , piszesz , że widzisz dane od 02.10.2019 , więc w domyśle ,że te dane są w Service Cloud. Teraz piszesz , że nie masz smart clouda ....

pawelszo
18-05-2021, 11:28
@pawelszo , piszesz , że widzisz dane od 02.10.2019 , więc w domyśle ,że te dane są w Service Cloud. Teraz piszesz , że nie masz smart clouda ....

Dlaczego w domyśle Service Cloud ? Ja mam dostęp tylko do Smart Cloud i tam dane są, prymitywne ale jednak (temp, godziny pracy , ca zużycie prądu i tyle)


Kolejne kuriozum które odkryłem, to to że statystyki nie rejestrują się w momencie kiedy brak jest dostępu do neta. Widać montaż w module bele jakiej karty pamięci za prę złoty przerasta Panasonica i pozwala na rejestruję tylko w chmurze i to tylko 7ostatnich dni, bo to przecież jakieś Petabajty danych.
Gdzie tu jest cokolwiek o Service Cloud ?

MiG25
18-05-2021, 11:47
Ale o Smart Cloud też tam mowy nie ma....
Mówiąc dane ,to ja też myślę o takich parametrach jak częstotliwość sprężarki , przepływ wody , temperatury wody , ale ok , wyjaśniło się :)

virtual
22-05-2021, 20:25
Jestem w trakcie wygrzewania wylewki (ręcznie). Panasonic HP 9kW seria H. Podczas wygrzewania pompa jest sterowana wg temperatury wody.
Proces idzie długo (już 26 dni) i jak przez kilka dni przy zadanych 40* na wejściu maksymalnie udało się osiągnąć 36*, to stwierdziłem, że odpuszczam i rozpocznę wychładzanie. Wrócę do wygrzewania jak będą upały.

Zauważyłem taką sytuację: zadałem temperaturę 25 stopni (podczas wychładzania), w przeciągu paru chwil pompa zeszła do tej temperatury. Po paru dniach (bo wcześniej nie mogłem dotrzeć na budowę), zobaczyłem, że temperatura na wejściu jest 20 stopni (zadana nadal 25*), a pompa nie grzeje. Zdziwienie nr 1.

Trochę dziś eksperymentowałem. Wyłączyłem połowę pętli. Zadałem temperaturę 30 stopni i dość szybko została osiągnięta. Natomiast po jakimś czasie znów pompa przestała grzać, temperatura wejścia zeszła do 25 stopni, a pompa nie odpalała. Zdziwienie nr 2.

Dlaczego tak się dzieje, że mimo temperatury niższej niż zadana pompa nie grzeje?

EDIT: Właśnie mnie oświeciło lekko. Jak patrzyłem na temperatury to temperatura powrotu również wynosiła 25 stopni. Czy to właśnie jest powód, dla którego pompa nie grzała - że przy delcie 5 nie było powodu by podnosić temperaturę wejścia, bo zaraz by musiała się pompa wyłączać?

MiG25
23-05-2021, 08:55
Pompa ma specyficzne włączanie i wyłączanie sprężarki. Generalnie pompa grzeje , dopuki jest w stanie modulować , a temperatura wyjścia nie przekroczy o 3 stopnie zadanej. Wtedy jesli mimo to się maksymalnie zmoduluje , a w ciągu 3 min temperatura wyjscia mimo to nie spadnie to się włącza.
I teraz pompa pamięta ,przy jakiej temperaturze sprężarka się wyłączyła , ale nie jest to temperatura wyjściowa , a wejściowa do pompy.( a ta zależy delty , ale już niekoniecznie przy modulacji,kiedy to pompa moduluje również przepływem wody). No i ,sprężarka załącza się ponownie dopiero wtedy , kiedy ta temperatura wyjściowa będzie niższa od tej "zapamiętanej" temperatury wejściowej ( i tu różnie też może być ) , o więcej niż 3 stopnie.
Więc , jeśli zadałeś 25 stopni , pompa wyłączyła ci się przy 28 stopniach , wejściową wtedy miałeś 23 stopnie , więc ponownie załączyć się może przy temperaturze wody 19 stopni...

esselite
24-05-2021, 14:46
Ale tu kolega pisze, że zadał temp 30 st, a pompa sama zmieniła temp na 25 st. też na wejściu.
A jak z zadanej temp na wejsciu 30st pompa zmodulowała do 25st , żeby zobaczyć, czy przez 3 min temp wyjścia, tez się obniży i okazało się, że sie nie obniżyła, to uznaje tą zmodulowaną temp wejscia 25 st. za obecna zadaną temp? to jakiś chyba babol projektantów oprogramowania.

Fanek
24-05-2021, 16:57
Czekam na instalacje T-CAPA 3 fazy split, mam nadzieję że nastąpi to już na dniach. Fotowoltaike mam już na dachu i chodzi od 2mscy.
Chciałem podziękować tu wszystkim, którzy pomogli mi wszelką radą i dobrym słowem, w szczególności codix, Marco, JacekRze, voymar, ProStas, sorry jeśli kogoś pominąłem :)

Panowie jakieś ostatnie rady odnośnie montażu, na co zwrócić uwagę, czego dopilnować, o co zapytać montera?

MiG25
24-05-2021, 17:18
Ale tu kolega pisze, że zadał temp 30 st, a pompa sama zmieniła temp na 25 st. też na wejściu.
A jak z zadanej temp na wejsciu 30st pompa zmodulowała do 25st , żeby zobaczyć, czy przez 3 min temp wyjścia, tez się obniży i okazało się, że sie nie obniżyła, to uznaje tą zmodulowaną temp wejscia 25 st. za obecna zadaną temp? to jakiś chyba babol projektantów oprogramowania.

Zadaje to się temperaturę na wyjściu Pompy . Na wejściu musi być niższa, przeważnie o deltę.

MiG25
24-05-2021, 17:22
Panowie jakieś ostatnie rady odnośnie montażu, na co zwrócić uwagę, czego dopilnować, o co zapytać montera?

Jak chcesz go wkurzyć , to zapytaj się , czy zagazuje Ci najpierw azotem , i ile pod tym azotem zostawi....

virtual
24-05-2021, 20:45
Zadaje to się temperaturę na wyjściu Pompy . Na wejściu musi być niższa, przeważnie o deltę.

No to ja zdaje się użyłem niewłaściwego słownictwa.
Chciałem napisać: temperatura zasilania i powrotu.
A napisałem: temperatura wejścia i powrotu.

Tymczasem MiG25 użył:
temp wejścia (do pompy) = temp powrotu
temp wyjścia (z pompy) = temp zasilania

Czy dobrze rozumiem MiG25, że w takim znaczeniu użyłeś tych wyrażeń?

Opis MiG25 brzmi dla mnie sensownie i wydaje mi się, że pasuje do tego co napisałem (pod warunkiem podmienienia mojego "wejścia" na "zasilania").

Czyli jeśli miałbym poprawić moją wypowiedź brzmiałaby tak:


Zauważyłem taką sytuację: zadałem temperaturę zasilania 25 stopni (podczas wychładzania), w przeciągu paru chwil pompa zeszła do tej temperatury. Po paru dniach (bo wcześniej nie mogłem dotrzeć na budowę), zobaczyłem, że temperatura zasilania jest 20 stopni (temperatura zadana nadal 25*), a pompa nie grzeje. Zdziwienie nr 1.

Trochę dziś eksperymentowałem. Wyłączyłem połowę pętli. Zadałem temperaturę zasilania 30 stopni i dość szybko została osiągnięta. Natomiast po jakimś czasie znów pompa przestała grzać, temperatura zasilania zeszła do 25 stopni, a pompa nie odpalała. Zdziwienie nr 2.

(...) Jak patrzyłem na temperatury to temperatura powrotu również wynosiła 25 stopni.

Czy brzmi to nadal sensownie zgodnie z opisem MiG25?

Fanek
25-05-2021, 16:45
Jak chcesz go wkurzyć , to zapytaj się , czy zagazuje Ci najpierw azotem , i ile pod tym azotem zostawi....

Nie chce nikogo wkurzać bo po co mi to.
Chodzi mi o pytania techniczne i praktyczne - jak powinien być wpięty bufor?
u mnie 100% grzejniki.

-voymar-
25-05-2021, 17:56
Nie chce nikogo wkurzać bo po co mi to.
Chodzi mi o pytania techniczne i praktyczne - jak powinien być wpięty bufor?
u mnie 100% grzejniki.

Równolegle + dodatkowa pompka ( CO )
A z azotem Mig ma rację. Bo jak będzie nieszczelność ? To co dalej.
A odnośnie wkurzania --To TY płacisz grube tys. PLN i chyba masz prawo --pytać i wymagać.

chcialbympompe
25-05-2021, 18:07
Równolegle + dodatkowa pompka ( CO )

Się spytam... Dlaczego tak? A nie szeregowo? Albo bez?

Fanek
25-05-2021, 18:14
Równolegle + dodatkowa pompka ( CO )
A z azotem Mig ma rację. Bo jak będzie nieszczelność ? To co dalej.
A odnośnie wkurzania --To TY płacisz grube tys. PLN i chyba masz prawo --pytać i wymagać.

Przyłącze się do pytanie z tym równolegle.
A co do szczelności to może być tak, że nie każdy monter to sprawdza?

Właśnie o takie rzeczy mi chodzi czego dopilnować jeszcze?

chcialbympompe
25-05-2021, 19:20
Przyłącze się do pytanie z tym równolegle.
A co do szczelności to może być tak, że nie każdy monter to sprawdza?

Właśnie o takie rzeczy mi chodzi czego dopilnować jeszcze?

"Azotowanie" instalacji stosuje się po naprawach. I jest to takie "przepłukanie" instalacji.
Przy nowej zupełnie wystarczające jest jej "próżniowanie" ale z zachowaniem po tej operacji odpowiedniego czasu testu (czego nie pilnuje większość instalatorów).

Czas testu zależy od długości instalacji by uwzględnić pojemność układu.

Wg mnie przy pompie ciepła, która jednak jest w naszych warunkach klimatycznych bardziej newralgiczna niż klimatyzacja rozsądnym czasem testu są 2h. W tym czasie instalator może wykonać połączenia elektryczne, hydrauliczne czy to co tam zaplanuje.
Można podłączyć w pierwszej kolejności instalację freonową i przeprowadzić nawet kilkugodzinny test bez straty czasu. To tylko kwestia zaplanowania kolejności działań.

Fanek
25-05-2021, 19:36
Okej.

Bufor ma być na powrocie wyłącznie CO tak?

Jeszcze odnośnie czujników temp gdzie powinny się znajdować?
I na zbiorniku CWU gdzie je umieścić najlepiej?

-voymar-
25-05-2021, 22:30
Okej.

Bufor ma być na powrocie wyłącznie CO tak?

Jeszcze odnośnie czujników temp gdzie powinny się znajdować?
I na zbiorniku CWU gdzie je umieścić najlepiej?

JZ ma w srodku a CWU mam od góry zbiornika . Ktos powie że w środku jest OK Ja mam od góry i jest Git Rozpisywać się nie będę ale wydaje mi się to dobrym miejscem na termometr

MiG25
26-05-2021, 06:36
No to ja zdaje się użyłem niewłaściwego słownictwa.
Chciałem napisać: temperatura zasilania i powrotu.
A napisałem: temperatura wejścia i powrotu.

Tymczasem MiG25 użył:
temp wejścia (do pompy) = temp powrotu
temp wyjścia (z pompy) = temp zasilania

Czy dobrze rozumiem MiG25, że w takim znaczeniu użyłeś tych wyrażeń?
m MiG25?

Ja zawsze patrzę od strony pompy ciepła , i dla mnie "cieplejsza rura" ( podczas grzania) to wyjście. (choć zdaje sobie z tego sprawę ,że są ludzie ,którzy patrzą od strony instalacji , i dla nich wejśćie jest cieplejsze :) )

Choć w jednym miejscu tam się pomyliłem ,( albo autokorekta zmieniła).

No i te temperatury to nie bierz zbyt dosłownie( bo nie stwierdze jednoznacznie , czy pompa wyłączyła się przy 28 ,czy może przy 27 , i czy wejście do pompy miało wtedy 23 , 22 , a moze 24).

MiG25
26-05-2021, 06:40
JZ ma w srodku a CWU mam od góry zbiornika . Ktos powie że w środku jest OK Ja mam od góry i jest Git Rozpisywać się nie będę ale wydaje mi się to dobrym miejscem na termometr

Byle by to nie była sama góra , a kapilara min 15cm. Wtedy jest szansa , że zimna woda Cię nie złapie pod prysznicem :)

MiG25
26-05-2021, 06:42
Okej.

Bufor ma być na powrocie wyłącznie CO tak?


To już zależy od instalacji. Najlepiej , gdyby tego bufora nie było , ale nie zawsze się da. Też nie zawsze się da bufor tylko na powrocie ( bo np jest wiecej objegów , albo podczas defrostu cala woda leci przez kaloryfery i spać nie daje).

plusfoto
26-05-2021, 07:38
Byle by to nie była sama góra , a kapilara min 15cm. Wtedy jest szansa , że zimna woda Cię nie złapie pod prysznicem :)
Da od góry to raczej trzeba się liczyć z małą deltą, da od dołu to można sobie pozwolić na dużą. Mam na 1/3 a deltę 12. Grzeję w taniej do 45 a w drogiej do 40 i jest super.

-voymar-
27-05-2021, 00:26
Byle by to nie była sama góra , a kapilara min 15cm. Wtedy jest szansa , że zimna woda Cię nie złapie pod prysznicem :)

MiG --no bez przesady . Tak nie jest Widzę w tym swoim wiele zalet ale już mi się nie chce tego powtarzać
Powodzenia.

-voymar-
27-05-2021, 00:29
Da od góry to raczej trzeba się liczyć z małą deltą, da od dołu to można sobie pozwolić na dużą. Mam na 1/3 a deltę 12. Grzeję w taniej do 45 a w drogiej do 40 i jest super.

A mi delta nie wpływa wcale na miejsce umieszczenia i CWU mam puszczoną w samopas.

codix
27-05-2021, 04:01
Najgorsze jest chyba ustawienie czujnika na dole,zalezy jeszcze jaka pompa jaki baniak.
U siebie kiedys robiłem próbę i w seri H mozna na cwu ustawic minimalną 40st tak tez bylo ustawione i zanim na dole baniaka bylo 40st to na wezownicy bylo juz ponad 55st i pompa stawała z przegrzania .
Jsk ktos korzysta z antylegionelli to żeby na dole uzyskac te 65st to na górze chyba z 80 by musiało byc

-voymar-
27-05-2021, 22:46
Najgorsze jest chyba ustawienie czujnika na dole,zalezy jeszcze jaka pompa jaki baniak.
U siebie kiedys robiłem próbę i w seri H mozna na cwu ustawic minimalną 40st tak tez bylo ustawione i zanim na dole baniaka bylo 40st to na wezownicy bylo juz ponad 55st i pompa stawała z przegrzania .
Jsk ktos korzysta z antylegionelli to żeby na dole uzyskac te 65st to na górze chyba z 80 by musiało byc

Ot mądre słowa:)

pawel250
28-05-2021, 09:13
Z dolnym położeniem czujnika temperatury wiążą się jeszcze inne problemy. Pompa Panasonica sobie nie radzi z sytuacją gdy czujnik wskazuje np 35C (na 1/3 wysokości zbiornika) natomiast na samej górze jest 50C . Wtedy pompa o tym nie wie i daje na wężownice zbyt niską temperaturę. Woda w wężownice wtedy sama ogrzewa się i zamiast dogrzewać zbiornik to go wychładza/miesza. Opisałem to w moim poprzednim poście związanym z inwersją temperatur gdy na wyjściu pompy woda była chłodniejsza niż na wejściu.
Teraz czujnik mam przełożony na samą górę pod ocieplenie nad deklem zbiornika i już ten problem nie występuje tak wyraźnie. W najgorszym przypadku delta wynosi 1C lub 0C a nie -5C.

Serwis dwa razy był po kilka godzin i nic innego nie wymyślili więc ten typ chyba tak ma.

Arturo1972
28-05-2021, 13:33
Z dolnym położeniem czujnika temperatury wiążą się jeszcze inne problemy. Pompa Panasonica sobie nie radzi z sytuacją gdy czujnik wskazuje np 35C (na 1/3 wysokości zbiornika) natomiast na samej górze jest 50C . Wtedy pompa o tym nie wie i daje na wężownice zbyt niską temperaturę. Woda w wężownice wtedy sama ogrzewa się i zamiast dogrzewać zbiornik to go wychładza/miesza. Opisałem to w moim poprzednim poście związanym z inwersją temperatur gdy na wyjściu pompy woda była chłodniejsza niż na wejściu.
Teraz czujnik mam przełożony na samą górę pod ocieplenie nad deklem zbiornika i już ten problem nie występuje tak wyraźnie. W najgorszym przypadku delta wynosi 1C lub 0C a nie -5C.

Serwis dwa razy był po kilka godzin i nic innego nie wymyślili więc ten typ chyba tak ma.
Bez sensu czujnik na samej górze.
To oznacza, że nie wykorzystujesz w pełni pojemności zasobnika bo na górze będziesz miał zawsze gorącą wodę a na dole zimną.
To również oznacza, że musisz grzać cwu do wyższej temperatury niż potrzeba.

pawel250
28-05-2021, 22:23
grzeje do 47 stopni, zasobnik ma 250litrów więc jeszcze nie zabrakło wody.
Na harmonogramie ustawiłem grzanie o godzinie 19stej i wyłączenie o 21 więc nawet jak nie pobieram wody to i tak mam jedno włączenie pompy dziennie i na wieczór ciepłą wodę do kąpieli. Dzięki harmonogramowi zauważyłem że dogrzewanie włącza sie zawsze nie zależnie od ustawienia delty. Delte mam na -12C a w zbiorniku załóżmy że będzie 44C to i tak pompa dogrzeje do 47C.
Po kąpieli nawet jak temperatura na górze zbiornika spadnie do 40C to taka temperatura wystarczy na cały dzień do normalnego używania tj mycie rąk. Pompa dopiero włączy dogrzewanie kolejnego dnia o 19stej dzięki temu straty postojowe są niższe.

Arturo1972
28-05-2021, 22:31
grzeje do 47 stopni, zasobnik ma 250litrów więc jeszcze nie zabrakło wody.
Na harmonogramie ustawiłem grzanie o godzinie 19stej i wyłączenie o 21 więc nawet jak nie pobieram wody to i tak mam jedno włączenie pompy dziennie i na wieczór ciepłą wodę do kąpieli. Dzięki harmonogramowi zauważyłem że dogrzewanie włącza sie zawsze nie zależnie od ustawienia delty. Delte mam na -12C a w zbiorniku załóżmy że będzie 44C to i tak pompa dogrzeje do 47C.
Po kąpieli nawet jak temperatura na górze zbiornika spadnie do 40C to taka temperatura wystarczy na cały dzień do normalnego używania tj mycie rąk. Pompa dopiero włączy dogrzewanie kolejnego dnia o 19stej dzięki temu straty postojowe są niższe.
Jak się cieszysz to jest ok :D
Ale mając czujnik temp na samej górze nie wykorzystujesz potencjału pojemnosci całego zasobnika a to się właśnie wiąże z grzaniem cwu do wyższej temperatury.
Ja mam 300l i taplajac się w wannie wystarczy mi grzanie do 43st.C,ale całego 300l a nie tylko góry ;)

-voymar-
28-05-2021, 23:05
Jak się cieszysz to jest ok :D
Ale mając czujnik temp na samej górze nie wykorzystujesz potencjału pojemnosci całego zasobnika a to się właśnie wiąże z grzaniem cwu do wyższej temperatury.
Ja mam 300l i taplajac się w wannie wystarczy mi grzanie do 43st.C,ale całego 300l a nie tylko góry ;)

Te buźki sobie wstaw. Tkwij w swej głupocie MIKI a nie żaden arturo.

-voymar-
28-05-2021, 23:09
grzeje do 47 stopni, zasobnik ma 250litrów więc jeszcze nie zabrakło wody.
Na harmonogramie ustawiłem grzanie o godzinie 19stej i wyłączenie o 21 więc nawet jak nie pobieram wody to i tak mam jedno włączenie pompy dziennie i na wieczór ciepłą wodę do kąpieli. Dzięki harmonogramowi zauważyłem że dogrzewanie włącza sie zawsze nie zależnie od ustawienia delty. Delte mam na -12C a w zbiorniku załóżmy że będzie 44C to i tak pompa dogrzeje do 47C.
Po kąpieli nawet jak temperatura na górze zbiornika spadnie do 40C to taka temperatura wystarczy na cały dzień do normalnego używania tj mycie rąk. Pompa dopiero włączy dogrzewanie kolejnego dnia o 19stej dzięki temu straty postojowe są niższe.

Masz rację .Ja mam puszczoną w samopas CWU i naprawdę wody wystarcza a PC załącza się 1/24h Fakt też jest taki że jak by było w domu 8 osob to było by inaczej. Dobrze że jest nas dwóch co wiedzą co z czym jeść. Trudno kogoś przekonać więc musi tkwić w swej niewiedzy.
Powodzenia

Arturo1972
28-05-2021, 23:33
Te buźki sobie wstaw. Tkwij w swej głupocie MIKI a nie żaden arturo.
Obraziłem się.... :D
https://m.facebook.com/artur.wiloch

Chcesz porady psychologa to wal jak w dym do mnie na fb ;)

Na fb mogę sobie na więcej pozwolić bo tam macki min.zero nie docierają aczkolwiek żona się boi ,że "popełnienie samobójstwo" jak Blida czy Lepper :D

-voymar-
29-05-2021, 22:17
Obraziłem się.... :D
https://m.facebook.com/artur.wiloch

Chcesz porady psychologa to wal jak w dym do mnie na fb ;)

Na fb mogę sobie na więcej pozwolić bo tam macki min.zero nie docierają aczkolwiek żona się boi ,że "popełnienie samobójstwo" jak Blida czy Lepper :D
Skorzystaj lepiej z jakiejś porady .Nie rób kosztów rodzinie.

Arturo1972
29-05-2021, 22:28
Skorzystaj lepiej z jakiejś porady .Nie rób kosztów rodzinie.
Narazie min.zero mnie nie ściga za bycie prawdziwym Polakiem, któremu leży na sercu dobro Polski, ale jakby zamierzał to myślę, że uzyskam gratisową pomoc od prawników, którzy się nie sprzedali za posady płacone z Twojej pensji także luzik ;)

Karolina001
31-05-2021, 19:25
Witam Panowie (i Panie?). Wykonawca zaproponowal mi "PANASONIC Aquarea WH-SDC0709J3E5 - moduł wewnętrzny wiszący oraz jednostkę zewnętrzną WH-UD07JE5-1 7kW, CZ-TAW1 wraz z podgrzewaczem c.w.u. wolnostojącym Fish 200, grzałką elektryczną 2kW oraz buforem ciepła 50l. Układ wyposażony w czujnik PAW-TS1 c.w.u., naczynie przeponowe c.o., zawór bezpieczeństwa, pompę cyrkulacyjną oraz izolację zimno-chronną".
Dom z poddaszem uzytkowym, 140m2, bedzie tam mieszkac 2-4 osoby. Do czego powinnam sie przyczepic? ;)

Arturo1972
31-05-2021, 19:42
Witam Panowie (i Panie?). Wykonawca zaproponowal mi "PANASONIC Aquarea WH-SDC0709J3E5 - moduł wewnętrzny wiszący oraz jednostkę zewnętrzną WH-UD07JE5-1 7kW, CZ-TAW1 wraz z podgrzewaczem c.w.u. wolnostojącym Fish 200, grzałką elektryczną 2kW oraz buforem ciepła 50l. Układ wyposażony w czujnik PAW-TS1 c.w.u., naczynie przeponowe c.o., zawór bezpieczeństwa, pompę cyrkulacyjną oraz izolację zimno-chronną".
Dom z poddaszem uzytkowym, 140m2, bedzie tam mieszkac 2-4 osoby. Do czego powinnam sie przyczepic? ;)
Jeśli jest 100% podłogówki to do bufora, jest zbędny przy podłogówce, jesli to ma być zasobnik 200l a nie myjecie się przez parę sekund i to pod prysznicem to będzie zbyt mały, tym bardziej dla 4 osób.
Ja bym się do tego doczepił.

Karolina001
31-05-2021, 19:45
Dziekuje! Tak, podlogowka bedzie wszedzie.

Fanek
31-05-2021, 21:11
Dziekuje! Tak, podlogowka bedzie wszedzie.

Ciepło właściwe domu najlepiej wyliczyć na poczatek przez strone

MiG25
01-06-2021, 06:42
Na pewno wersja H ( i pewni J też) nie będzie poprawnie liczyć zużycia grzałki cwu jeśli będzie ona 2kW , musi być 3kW. Może to jest szczegół,bo przeważnie i tak ta grzałka nie jest używana , ale dla kosmetyki i braku rozczarowania....

I wcale nie jest tak ,że jak 100% podłogówki to bufor niepotrzebny... Musi być odpowiedni zład wody w podłogówce , a sama podłogówka bez sterowników zamykających pętle.( przynajmniej minimalny zład zawsze podłączony do PC).

I tak , zbiornik przynajmniej 300l na 4 osoby to minimum. Sam mam 300l i teraz na pewno bym szukał większego ( choć nie wiadomo ,czy bym znalazł , bo akurat jest spory skok cenowy pomiędzy 300l a 400l ).

Karolina001
01-06-2021, 09:22
I tak , zbiornik przynajmniej 300l na 4 osoby to minimum. Sam mam 300l i teraz na pewno bym szukał większego ( choć nie wiadomo ,czy bym znalazł , bo akurat jest spory skok cenowy pomiędzy 300l a 400l ).
Dziekuje!
A ten podgrzewacz Fish 200 nie pelni funkcji zasobnika? Czy to jest zupelnie cos innego?

MiG25
01-06-2021, 09:36
Różnie to się nazywa : zbiornik CWU (Ciepłej wody użytkowej) , podgrzewacz CWU ( tak Fish to chyba nazywa) , zasobnik CWU , bojler ....

Jest to po prostu zbiornik ,w którym jest zgromadzona ciepła woda i w razie potrzeby z niego jest pobierana do łazienek , kuchni itd.

No i tą wodę w tym zbiorniku jakoś trzeba podgrzać ,w tym wypadku pompą ciepła ,a jako backup grzałką , grzałką również grzeje się do wyższych niż powiedzmy 50stopni temperatur, bo grzanie powyżej tej temperatury pompą ciepła przestaje być opłacalne. Stąd też dużo większy zbiornik , bo jak piecem zbiornik się zagrzało do 70 stopni to i 150l starczało , a jak masz temperaturę w zbiorniku 50 stopni to potrzeba jej dużo więcej.

zbyszekwojtal
03-06-2021, 14:34
W aquarea smart cloud jest zakładka aktualizuj urządzenie ,czy ktoś już to robił samodzielnie . Czy daje to jakieś nowe funkcje ?

Fanek
03-06-2021, 16:36
T-CAP - ile powinno być termometrów zainstalowanych i gdzie?

Gingeros
03-06-2021, 18:08
Mam pytanie jak przy fotowoltaice ustawić harmonogram pracy dla HP 7Kw taryfa G11
Zakladam że od 12:00 do 13tej CWU ale co z ogrzewaniem zimą w 100% podłoga 110m2
Macie jakieś sprawdzone harmonogramy wypraktykowane na żywym organiżmie :)

Arturo1972
03-06-2021, 18:42
T-CAP - ile powinno być termometrów zainstalowanych i gdzie?
Ja mam termometr tylko jeden, na zasobniku cwu jest,ale chyba wszystkie zasobniki mają po termometrze ;)

Arturo1972
03-06-2021, 18:50
Mam pytanie jak przy fotowoltaice ustawić harmonogram pracy dla HP 7Kw taryfa G11
Zakladam że od 12:00 do 13tej CWU ale co z ogrzewaniem zimą w 100% podłoga 110m2
Macie jakieś sprawdzone harmonogramy wypraktykowane na żywym organiżmie :)
Nie ma czegoś takiego jak stały harmonogram u każdego bo każdy organizm jest inny.
Mając taryfę G11 pompa włączała się wieczorem a wylaczala rano i przez kilkanaście godzin stała,powiedzmy do wieczora czy do nocy nawet, ten cykl się powtarzał i stąd była decyzja przejścia na G12W.
Ale ja mam bardzo mocny i silny organizm, który potrafi wiele przyjąć i dużo wytrzymać :D
Przy słabszym i cienkim organizmie, gdzie byle wiaterek może go zdmuchnąć lub nie jest odporny na przeciążenia to musi być częste posilanie się i tutaj pytanie prędzej do tych chuderlawych :D

Gingeros
03-06-2021, 19:10
Arturo czytaj ze zrozumieniem - po co mam grzać w nocy jak mam fotowoltaikę ehhhh może ktoś sensownie odpowie :)

Arturo1972
03-06-2021, 19:38
Arturo czytaj ze zrozumieniem - po co mam grzać w nocy jak mam fotowoltaikę ehhhh może ktoś sensownie odpowie :)
A po to,że sam dom tego i tak potrzebuję ;)
Nie musisz czytać ze zrozumieniem, wystarczy, że zrozumiesz co i kiedy domowi potrzeba ;)

Możesz grzać w dzień, po to żeby w nocy było cieplej niż w czasie grzania ;)

codix
03-06-2021, 19:49
Panele to sie tak srednio mają do pompy kiedy najwieksza produkcja z paneli wtedy najmniejszy pobór przez pompę i na odwrót.
Jesli chcesz utrzymywac stała temp.w domu to lipa bo wlasnie w dzien sa najwieksze zyski bytowe sloneczne i temp.na zewnatrz najwieksza przez co budynek nie potrzebuje wcale albo trochę a w nocy zato straty najwieksze zysków brak wiec pompa chce uzupełniac wlasnie w nocy.
Żeby zwiekszyc poziom autokonsumcji bo chyba o to Ci chodzi to musisz cwu w dzień i przegrzewac chate w dzien i wychładzać w nocy.

-voymar-
03-06-2021, 19:54
Mam pytanie jak przy fotowoltaice ustawić harmonogram pracy dla HP 7Kw taryfa G11
Zakladam że od 12:00 do 13tej CWU ale co z ogrzewaniem zimą w 100% podłoga 110m2
Macie jakieś sprawdzone harmonogramy wypraktykowane na żywym organiżmie :)

Ja mam taki aby w domu było 23*C A to zależne jest od temp.zewnętrznej . Jak będzie stala temp w zimie to sobie metodą prób i błędów ustawisz pod własny dom.

-voymar-
03-06-2021, 19:58
T-CAP - ile powinno być termometrów zainstalowanych i gdzie?

Jest jeden w JZ mi wystarcza lecz możesz sobie dołożyć dodatkowy zewnętrzny . Tylko po co?
Fakt jest taki że ja mogę przejść z grzania (według wody) na grzanie z (termostatem pokojowym ) Wtedy wpina się np. Salusa bezprzewodowego w PC i masz dodatkowy wewnętrzny który steruje PC

Fanek
03-06-2021, 20:08
Jest jeden w JZ mi wystarcza lecz możesz sobie dołożyć dodatkowy zewnętrzny . Tylko po co?


Czyli jeden na zbiornik CWU i jeszcze jeden dodatkowy tak?
wysłałem Ci dziś PM :)

edit: ahhh chodzi Ci w jednostce zewnętrznej i do CWU - i to tyle tak?

Arturo1972
03-06-2021, 20:16
Czyli jeden na zbiornik CWU i jeszcze jeden dodatkowy tak?
wysłałem Ci dziś PM :)
Proszę o bardziej precyzyjne określenia ;)
Termometru nie ma w jednostce zewnętrznej, przynajmniej ja się z takowym nie spotkałem, być może voymar coś u siebie wyrzeźbił i dał tam termometr :D
Jedyny termometr mam przy zbiorniku cwu.
456895

Ale jeśli chodzi Ci o czujnik temperatury w pompie to pogodowka jest w jednostce zewnętrznej i jeśli masz dobrze wykonana podłogówkę to on w zupełności wystarczy i wtedy grzejesz na KG.
Ale jak nie będziesz w stanie wyregulować podłogówki to czujnik wewnętrzny pokojowy Cię czeka do nabycia .

-voymar-
03-06-2021, 20:28
Czyli jeden na zbiornik CWU i jeszcze jeden dodatkowy tak?
wysłałem Ci dziś PM :)

edit: ahhh chodzi Ci w jednostce zewnętrznej i do CWU - i to tyle tak?

Do sterowania PC jest w JZ a do CWU jest drugi na zbiorniku. To standard który wystarcza. Lecz jak się chce to można to rozbudować lecz nie jest więcej potrzebne.

Arturo1972
03-06-2021, 20:31
Do sterowania PC jest w JZ a do CWU jest drugi na zbiorniku. To standard który wystarcza. Lecz jak się chce to można to rozbudować lecz nie jest więcej potrzebne.
Po takim "specu" spodziewałbym się deczko więcej profesjonalizmu,tylko deczko ;)
Nie masz termometru w jednostce zewnętrznej...

pawelszo
04-06-2021, 10:08
Po takim "specu" spodziewałbym się deczko więcej profesjonalizmu,tylko deczko ;)
Nie masz termometru w jednostce zewnętrznej...

Oczywiście, że mam termometr w jednostce zewnętrznej :) Po to jest opcja nie grzej jak temp zewnętrzna jest większa niż x

Fanek
04-06-2021, 16:15
Dziś pytałem i jeden termometr do CWU (najwyższy punkt do umieszczenia w otwór, gdzieś tak 3/4 wysokości u góry - Sunex Fish S15 300L), jeden termometr w jednostce zewnętrznej i jeden dodatkowy termometr na ścianie budynku podłączony po kablu.

Sunex Fish S15 - nie da się umieścić termometru (czujnika) na samej górze przy korku?

MiG25
04-06-2021, 16:40
Możesz dać jakiś trójnik na zbiorniku i przejściówkę z kieszenią na czujnik , tylko czubek zbiornika to złe miejsce. Zanim włączy się grzanie cwu to będziesz miał zimną wodę pod prysznicem. Czujnik musi być przynajmniej z 15 cm od czubka.

plusfoto
04-06-2021, 19:32
Dziś pytałem i jeden termometr do CWU (najwyższy punkt do umieszczenia w otwór, gdzieś tak 3/4 wysokości u góry - Sunex Fish S15 300L), jeden termometr w jednostce zewnętrznej i jeden dodatkowy termometr na ścianie budynku podłączony po kablu.

Sunex Fish S15 - nie da się umieścić termometru (czujnika) na samej górze przy korku?
Nie myl termometru z czujnikami bo to dwie różne rzeczy.

Fanek
04-06-2021, 20:30
Nie myl termometru z czujnikami bo to dwie różne rzeczy.

Użyłem troche skrótu myślowego - cały czas mówie o Czujnikach Pomiaru Temperatury.

-voymar-
04-06-2021, 21:46
Po takim "specu" spodziewałbym się deczko więcej profesjonalizmu,tylko deczko ;)
Nie masz termometru w jednostce zewnętrznej...

Miki -oj Januszku.

giman
06-06-2021, 07:25
456959
Marnieją te rośliny. Szkoda ich. Czy pod kamykami jest jakaś forma szmaty na chwasty? Nawozisz?

pawelszo
07-06-2021, 15:33
Panele to sie tak srednio mają do pompy kiedy najwieksza produkcja z paneli wtedy najmniejszy pobór przez pompę i na odwrót.
Jesli chcesz utrzymywac stała temp.w domu to lipa bo wlasnie w dzien sa najwieksze zyski bytowe sloneczne i temp.na zewnatrz najwieksza przez co budynek nie potrzebuje wcale albo trochę a w nocy zato straty najwieksze zysków brak wiec pompa chce uzupełniac wlasnie w nocy.
Żeby zwiekszyc poziom autokonsumcji bo chyba o to Ci chodzi to musisz cwu w dzień i przegrzewac chate w dzien i wychładzać w nocy.

Uważam inaczej, jako posiadacz paneli: prawie cały sezon grzaliśmy tylko w dzień (z wyjątkiem chyba 3-4dni), lepiej się śpi w chłodniejszym, także spadek temp o 2-3 stopnie nie jest problemem. Podobnie ogrzewanie wody staram się ustawiać , jak jest słoneczko (podobnie zmywanie, pranie etc) Ot proste oszczędności

codix
07-06-2021, 15:41
No a co ja pisałem że trzeba grzac w dzien a w nocy dopuszczac do wychlodzenia czyli tak jak Ty to robisz.
Niektórzy chca miec stała temp i wtedy lipa

pawelszo
07-06-2021, 18:14
chodzi o coś innego, masz pompę ciepła, to warto dodać PV, prąd nie stanieje a raczej odwrotnie
U mnie za rok wyszło dopłaty za prąd ok 400zeta+stałe opłaty (które też rosną, ot niby opłata mocowa)

Fanek
07-06-2021, 21:25
U mnie dziś został uruchomiony T-CAP 9kw split :) , napisze coś za kilka dni jak grzeje cwu i ile pobiera, grzanie off bo już jest ciepło.
Pierwsze co mi się rzuciło to jaka ta apka Panasonic Smart Cloud jest biedna, nawet nie da się podejrzeć COP, ani ile razy sprężarka się włączała?

1. Wie ktoś ile lat już działa ta apka? są szanse że rozbudują ją i dodadzą więcej funkcji ??
2. Jak szybko wychładza się zbiornik wody u was? powiedzmy 5* w ile czasu się wychładza? na razie mam ustawione 45* i delta 5*.
3. Z jakim COP grzeje wam wode jak jest ciepło na dworzu?
4. Czy próbował ktoś chłodzić latem na grzejnikach? da się z 5* zejść w pomieszczeniu czy gra nie warta świeczki?


chodzi o coś innego, masz pompę ciepła, to warto dodać PV, prąd nie stanieje a raczej odwrotnie
U mnie za rok wyszło dopłaty za prąd ok 400zeta+stałe opłaty (które też rosną, ot niby opłata mocowa)

Paweł widze w podpisie masz taką samą pompe jeśli to split, jakie masz grzejniki i ile poszło na ten sezon grzewczy prądu?
jakie masz grzejniki? dobrze ocieplona?
u mnie chałupa dość dobrze ocieplona i 55m2 więcej ;)

-voymar-
08-06-2021, 22:55
Uważam inaczej, jako posiadacz paneli: prawie cały sezon grzaliśmy tylko w dzień (z wyjątkiem chyba 3-4dni), lepiej się śpi w chłodniejszym, także spadek temp o 2-3 stopnie nie jest problemem. Podobnie ogrzewanie wody staram się ustawiać , jak jest słoneczko (podobnie zmywanie, pranie etc) Ot proste oszczędności

Oki każdy grzeje jak chce. Tylko wkurza mnie jak czytam wpisy typu::::: Mi PC w Lutym zużyła 300kWh tylko zapomniał dodać że temp. w domu nie jest 23*C/24h
Oczywiście nie jest to uwaga co do ciebie. Napisałem ogólnie. Lepszym i wiarygodnym ( przynajmniej bardziej wiarygodnym ) są godz. pracy / miesiąc. jak i średnia temp. na zewnątrz + temp zasilania PC. Bo same kWh /mies. nic nie dają.
Jeden te 300kWh przepali za 5 dni a drugi za miesiąc tylko w ( 1 ) przypadku w domu jest 23*C/24h a w drugim 20*C

-voymar-
08-06-2021, 23:10
U mnie dziś został uruchomiony T-CAP 9kw split :) , napisze coś za kilka dni jak grzeje cwu i ile pobiera, grzanie off bo już jest ciepło.
Pierwsze co mi się rzuciło to jaka ta apka Panasonic Smart Cloud jest biedna, nawet nie da się podejrzeć COP, ani ile razy sprężarka się włączała?

1. Wie ktoś ile lat już działa ta apka? są szanse że rozbudują ją i dodadzą więcej funkcji ??
2. Jak szybko wychładza się zbiornik wody u was? powiedzmy 5* w ile czasu się wychładza? na razie mam ustawione 45* i delta 5*.
3. Z jakim COP grzeje wam wode jak jest ciepło na dworzu?
4. Czy próbował ktoś chłodzić latem na grzejnikach? da się z 5* zejść w pomieszczeniu czy gra nie warta świeczki?



Paweł widze w podpisie masz taką samą pompe jeśli to split, jakie masz grzejniki i ile poszło na ten sezon grzewczy prądu?
jakie masz grzejniki? dobrze ocieplona?
u mnie chałupa dość dobrze ocieplona i 55m2 więcej ;)

Ad1 W zupełności wystarcza jak mozna zdalnie załączyć PC+ zmienić ustawienia na + lub - Do zabawy to masz komputer lub telefonik
Ad2 grzeje do 43*C delta 7 PC załącza sie 1 raz/doba
Ad3 akurat to mnie nie interesuje za to prądu pobiera 1kWh/doba Przynajmniej tak jest w czerwcu za 8 dni 8kWh PC cały czas ( zima i lato ) puszczona w samopas bez żadnych tam ustawień co do czasu grzania. Woda ma byc cały czas dostępna. Tak samo jak ciepło ma być w domu w okresie grzewczym 23*C/24h
Ad4 widzę że w tym temacie jesteś zieleniutki. Grzejnikami chcesz zejść o 5*C? Nic nie zrobisz. To co masz w domu to jedynie możesz wody nalać w pomieszczenia jak byś to ustawił na chłodzenie. Nawet i podłogówka nie da rady, ale zapewne będą tacy co powiedzą że jest OK. Przy tej konfiguracji to lipa.Tylko klima kanałowa lub naścienna zalatwi sprawę.

Arturo1972
08-06-2021, 23:17
Uważam inaczej, jako posiadacz paneli: prawie cały sezon grzaliśmy tylko w dzień (z wyjątkiem chyba 3-4dni), lepiej się śpi w chłodniejszym, także spadek temp o 2-3 stopnie nie jest problemem. Podobnie ogrzewanie wody staram się ustawiać , jak jest słoneczko (podobnie zmywanie, pranie etc) Ot proste oszczędności
A no widzisz, każdy dom jest inny.
Ty masz kaloryfery i taka może być sytuacja.
W moim przypadku ale też w każdym innym gdy jest wodna podłogówka z odpowiednią wylewką zmianę temperatury odczuwasz po kilku godzinach a w ekstremalnym przypadku po kilkunastu godzinach, czyli grzejąc w nocy ( wtedy do spania masz chłodniej) w dzień masz o 1-1,5st.C więcej niż w nocy.
Czyli "grzanie" nie polega na tym o czym myślisz przy kaloryferach tylko "grzanie" polega na dostarczeniu energii i nie dopuszczeniu do nadmiernego wychodzenia się w dzień i tak jak wyżej, grzejąc w nocy.

Następna sprawa, największe straty energii są w nocy, z oczywistych względów, mając grzejniki nie poszalejesz z uzupełnieniem tej energii bo będziesz miał za ciepło, w domu z dużą pojemnoscia cieplna(podłogówka, grube mury)swobodnie możesz uzupełniać tą energię bez przegrzewania.
A to skutkuje tym, że Ty W dzień musisz podwójnie nadrabiać te straty.

Arturo1972
08-06-2021, 23:30
chodzi o coś innego, masz pompę ciepła, to warto dodać PV, prąd nie stanieje a raczej odwrotnie
U mnie za rok wyszło dopłaty za prąd ok 400zeta+stałe opłaty (które też rosną, ot niby opłata mocowa)
Tutaj podobnie, każdy ma innych dom,dla mnie przy pompie PV są całkowicie zbędne:

Trzeba było zbudować dobry dom to byście nie mieli dylematów :)
1600kWh na ogrzewanie za sezon to mi daje jakieś 500zl.
1500kWh na cwu rocznie to mi daje jakieś 500zl.

Na pewno nie będę rwał włosów, że nie dałem sobie oszpecić dachu za kilkadziesiąt tys.zl ,wydając miesięcznie na faje 500zl :D

Fanek
08-06-2021, 23:40
Dzięki vomar za odpowiedzi, kumam, grzejnikami nic nie schłodze :)

Chcę sprawdzić grzanie cwu jeden raz dziennie przez harmonogram w godzinach 14-16 gdy jest na dworze jeszcze ciepło i dobry COP + fotowoltaika daje dobry prąd, kąpiel/prysznic jest przeważnie wieczorami 19-21. Czy delte mam ustawić wtedy na wartość "0" ?
Chodzi mi aby nie chodziło na raz dogrzewanie po spadku delty i harmonogram

MiG25
09-06-2021, 09:17
Temperatury ponownego wygrzewania zbiornika na 0 nie ustawisz , zakres chyba jest 12 - 2.
No i też nie miałoby sensu ustawianie 0 , bo zbiornik miałby wtedy zadaną temperaturę , a Ty i tak chcesz do niej dogrzewać...

Fanek
09-06-2021, 10:41
Temperatury ponownego wygrzewania zbiornika na 0 nie ustawisz , zakres chyba jest 12 - 2.
No i też nie miałoby sensu ustawianie 0 , bo zbiornik miałby wtedy zadaną temperaturę , a Ty i tak chcesz do niej dogrzewać...

Tak masz racje jest zakres 2-12 i z tym 0 faktycznie bo taka temp byłaby cała czas.

Ja to może źle ubrałem w słowa, chodzi mi o to że gdy "Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika" dam na -5*, harmonogram ustawie na godzine 14-16 do 45* grzanie - to czy może się zdarzyć że powiedzmy z samego rana pompa się włączy i dogrzeje z delty do tych 45*, a później drugi raz harmonogram się włączy o godz 14-16 ?

Czy jak jest ustawiony harmonogram z godzinami to pompa "ma pozwolenie" tylko na grzanie w tym czasie i wartość ustawiona w "Temperatury ponownego wygrzewania zbiornika" nie jest już brana pod uwagę?

Jeremies
09-06-2021, 12:02
Tak masz racje jest zakres 2-12 i z tym 0 faktycznie bo taka temp byłaby cała czas.

Ja to może źle ubrałem w słowa, chodzi mi o to że gdy "Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika" dam na -5*, harmonogram ustawie na godzine 14-16 do 45* grzanie - to czy może się zdarzyć że powiedzmy z samego rana pompa się włączy i dogrzeje z delty do tych 45*, a później drugi raz harmonogram się włączy o godz 14-16 ?

Czy jak jest ustawiony harmonogram z godzinami to pompa "ma pozwolenie" tylko na grzanie w tym czasie i wartość ustawiona w "Temperatury ponownego wygrzewania zbiornika" nie jest już brana pod uwagę?

Pompa włączy się w godzinach wynikających z harmonogramu i dogrzeje zbiornik do temperatury w nim ustalonej (z uwzględnieniem histerezy). Czyli, jeśli temperatura z 45* spadnie do np. 40* to o godz. 14 pompa włączy się i podgrzeje CWU do 45* i do godziny 16 pozostanie w gotowości do podgrzania ponownego wody (jeśli temperatura spadnie poniżej ustalonej delty).

pawelszo
09-06-2021, 12:55
Tutaj podobnie, każdy ma innych dom,dla mnie przy pompie PV są całkowicie zbędne:

Każdy liczy po swojemu, pamiętam Twoje wyliczenia zużycia prądu COP etc, hihi
A dom kupiłem taki, jaki jest i nie narzekam.
Pompa+PV to jest idealny układ, do tego na razie jeszcze dają 5k dopłaty no i odpis od podatku też swoje robi.
no i FUN z produkcji prądu (w czerwcu średnio 30kWh dziennie)

Arturo1972
09-06-2021, 13:00
Każdy liczy po swojemu, pamiętam Twoje wyliczenia zużycia prądu COP etc, hihi

Matematyka jest jedna dla wszystkich czyli dodawanie, mnożenie itp,podobnie jak 2+2=4.
Nie moje wyliczenia zużycia tylko odczyty z podlicznika i to od 2013r.

Tak jak mówiłem, zależy od domu czy pompa+PV to układ idealny.
W moim domu to byłaby bzdura pakować kasę w PV,dla grzejników czy domów durszlakow, jak mówisz jest ok.

Z innego wątku na temat PV:

Nie musisz kupować akumulatorów,sam dom może być potężnym akumulatorem co będzie jego mega zaletą, dodając do tego pompę ciepła czyli COP3 i cenę 1kWh z taniej taryfy na poziomie 0,35zl to koszt 1kWh za ogrzewanie i cwu wychodzi ok.0,10zl.
Zatem w jakim celu te PV za kilkadziesiąt tys.zl ?
Prąd bytowy czyli gotowanie, pranie itp to zużycie rzędu 200-300kWh miesięcznie, mając taryfę G12W to jakieś 800-1200zl rocznie bo średni koszt wychodzi jakieś 0,4-0,45zl/kWh.

Masz szansę wybudować jeszcze "dobry dom",zatem myśl i się ucz :)
Sporo było na ten temat z 10-12 lat temu tu na forum :)
Niestety daleko trzeba się wrócić bo mało zostało kumatych inwestorów....

Fanek
09-06-2021, 13:41
Pompa włączy się w godzinach wynikających z harmonogramu i dogrzeje zbiornik do temperatury w nim ustalonej (z uwzględnieniem histerezy). Czyli, jeśli temperatura z 45* spadnie do np. 40* to o godz. 14 pompa włączy się i podgrzeje CWU do 45* i do godziny 16 pozostanie w gotowości do podgrzania ponownego wody (jeśli temperatura spadnie poniżej ustalonej delty).

Dzięki wielkie wszystko jasne!
Ustawiłem dziś harmonogram cwu na 14.00-16.00 grzanie do 45*. O godz 14.00 nie załączyło się grzanie cwu, temp wody wynosiła 41*, "Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika" ustawiona na -5*.
Załaczy się dopiero gdy spadnie do 40* tak?

Jak ustawić aby niezależnie od temp wody w danej chwili zawsze zaczynała grzać o 14.00 do temp 45* ?

-voymar-
09-06-2021, 14:14
Dzięki wielkie wszystko jasne!
Ustawiłem dziś harmonogram cwu na 14.00-16.00 grzanie do 45*. O godz 14.00 nie załączyło się grzanie cwu, temp wody wynosiła 41*, "Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika" ustawiona na -5*.
Załaczy się dopiero gdy spadnie do 40* tak?

Jak ustawić aby niezależnie od temp wody w danej chwili zawsze zaczynała grzać o 14.00 do temp 45* ?

Woda i o temp37*C jest dość ciepła aby wziąć prysznic Tak więc ja mam 43*C i delta 7 bez kagańca na CWU.

map78
09-06-2021, 20:14
Dzięki vomar za odpowiedzi, kumam, grzejnikami nic nie schłodze :)

Musiałbyś wymienić grzejniki na klimakonwektory. Ja mam taki system od 8 lat i bardzo dobrze to działa. Podłogówką nic nie schłodzisz, a kaloryfery to najlepiej w ogóle odciąć przy chłodzeniu bo od razu mokre będą...

Arturo1972
09-06-2021, 20:35
Musiałbyś wymienić grzejniki na klimakonwektory. Ja mam taki system od 8 lat
Witaj "map" po latach ;)
Te "od 8 lat" to tutaj u niektórych "ne passe" :D

map78
09-06-2021, 20:42
Witaj "map" po latach ;)
Te "od 8 lat" to tutaj u niektórych "ne passe" :D

No większości już tu nie znam... A i pomóc za bardzo nie mogę, bo technologia poszła naprzód i moja wiedza i "umiejętności" są już raczej nieaktualne;)
Ale niech przynajmniej wiedzą, że może to to bezawaryjnie działać tyle lat... Moja to już się nawet niebawem zwróci :D

Fanek
09-06-2021, 20:47
Dzięki wielkie wszystko jasne!
Ustawiłem dziś harmonogram cwu na 14.00-16.00 grzanie do 45*. O godz 14.00 nie załączyło się grzanie cwu, temp wody wynosiła 41*, "Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika" ustawiona na -5*.
Załaczy się dopiero gdy spadnie do 40* tak?

Jak ustawić aby niezależnie od temp wody w danej chwili zawsze zaczynała grzać o 14.00 do temp 45* ?

Brałem prysznic po którym temp spadła do 36* i widze pompa załączyła się dziś ponownie troche po godz 21, a ustawiony jest harmonogram grzanie 14.00-16.00 , coś trzeba jeszcze przestawić aby CWU nie grzała w innych godzinach? delte może ustawić na -12* ? w tej chwili jest na -5*.

Harmonogram ustawiam oczywiście na sterowniku na ścianie (zdjęty z pompy i przeciągnięty do mieszkania), opcja harmonogram napewno też włączona (jest ikonka u góry).
W Smart Cloud nic harmonogramu nie dotykałem (nie przeniósł się z ustawień na sterowniku), w apce niebieski suwak harmonogramu też wyłączony - czy ten suwak ma wpływ włączyć go?
edit: teraz widze że jak suwak w apce przesune to na sterowniku na ścianie wyłącza się ikonka harmonogram - czyli to są 2 różne harmonogramy nie połączone ze sobą.

Help please :)

Arturo1972
09-06-2021, 20:53
Ale niech przynajmniej wiedzą, że może to to bezawaryjnie działać tyle lat... Moja to już się nawet niebawem zwróci :D
Z tego co widzę obecnie, nie ma takiego dylematu, że toto zamarznie czy wybuchnie albo się zepsuje ;)
A nawet więcej, kiedyś zaciekle zacietrzezwieni ekogroszkowcy forumowi dzisiaj pytają się o pompy ciepła p-w bo kotły na syf wymieniają na pompy ciepła ;)

I oby tak dalej, oby powietrze było wolne od syfu ze spalania węgla ....

-voymar-
09-06-2021, 21:11
Musiałbyś wymienić grzejniki na klimakonwektory. Ja mam taki system od 8 lat i bardzo dobrze to działa. Podłogówką nic nie schłodzisz, a kaloryfery to najlepiej w ogóle odciąć przy chłodzeniu bo od razu mokre będą...

Tylko że: koszt 1 klimakonwektora to ponad 2k dokładając do ok 4k 4,5k ( cena 2 klimokonwektorów) ma klimę a załozona z głową ta 1 klima schłodzi i 150m2 gdzie 1 klimakonwektor tylko do kilku m2

map78
09-06-2021, 21:55
Tylko że: koszt 1 klimakonwektora to ponad 2k dokładając do ok 4k 4,5k ( cena 2 klimokonwektorów) ma klimę a załozona z głową ta 1 klima schłodzi i 150m2 gdzie 1 klimakonwektor tylko do kilku m2

To prawda. Ja za 3 szt. dałem ponad 7 tysi i to 8 lat temu. No ale jak się chce wykorzystać PCi do chłodzenia to innej opcji nie ma.
Co do klimy to dużych doświadczeń nie mam, ale w zeszłym roku zakładałem jakiś taki tani Kaisai w domku holenderskim na działce to z montażem 3,5k zabuliłem, więc taki do domu, z rozprowadzeniem na 3 sypialnie podejrzewam, że wyjdzie pewnie ze dwa razy drożej, a to już blisko ceny klimakonwektorów...
Poza tym ja zmieniłem grzejniki na kk głównie dlatego żeby zejść z parametrem temperatury w czasie grzania i w tym sensie myślę, że ta inwestycja mi się już zwróciła, bo z grzejnikami zużywałbym prądu średnio 1000zł rocznie więcej, jak nie lepiej... Także możliwość efektywnego chłodzenia jest tu wartością dodaną.

-voymar-
09-06-2021, 22:30
To prawda. Ja za 3 szt. dałem ponad 7 tysi i to 8 lat temu. No ale jak się chce wykorzystać PCi do chłodzenia to innej opcji nie ma.
Co do klimy to dużych doświadczeń nie mam, ale w zeszłym roku zakładałem jakiś taki tani Kaisai w domku holenderskim na działce to z montażem 3,5k zabuliłem, więc taki do domu, z rozprowadzeniem na 3 sypialnie podejrzewam, że wyjdzie pewnie ze dwa razy drożej, a to już blisko ceny klimakonwektorów...
Poza tym ja zmieniłem grzejniki na kk głównie dlatego żeby zejść z parametrem temperatury w czasie grzania i w tym sensie myślę, że ta inwestycja mi się już zwróciła, bo z grzejnikami zużywałbym prądu średnio 1000zł rocznie więcej, jak nie lepiej... Także możliwość efektywnego chłodzenia jest tu wartością dodaną.

1000 zeta to naprawdę b.duuuużo. Co do domu to zależy co oczekujemy lecz tak jak pisałem idzie to ogarnąć za 5k - lecz maly kompromis musi być. i chłodzimy nie tyko 3 sypialnie.
Wszystko jest dobre jak inwestor jest zadowolony z inwestycji. A koszt to sprawa drugoplanowa ,przynajmniej dla mnie. Najważniejsze to jak najmniejsza degradacja wykończonego domu. Bo nie wszyscy mają domy budowane obecnie. gdzie teraz jest wszystko i można zaplanować od A do Z U mnie sama przeróbka z grzejników na podłogówkę to koszt ponad100k ,a koszty utrzymania są zerowe za CO i CWU i Bytowy . Zostają- opłaty stałe.
Powodzenia

Arturo1972
09-06-2021, 22:41
Brałem prysznic po którym temp spadła do 36* i widze pompa załączyła się dziś ponownie troche po godz 21, a ustawiony jest harmonogram grzanie 14.00-16.00 , coś trzeba jeszcze przestawić aby CWU nie grzała w innych godzinach? delte może ustawić na -12* ? w tej chwili jest na -5*.

Harmonogram ustawiam oczywiście na sterowniku na ścianie (zdjęty z pompy i przeciągnięty do mieszkania), opcja harmonogram napewno też włączona (jest ikonka u góry).
W Smart Cloud nic harmonogramu nie dotykałem (nie przeniósł się z ustawień na sterowniku), w apce niebieski suwak harmonogramu też wyłączony - czy ten suwak ma wpływ włączyć go?
edit: teraz widze że jak suwak w apce przesune to na sterowniku na ścianie wyłącza się ikonka harmonogram - czyli to są 2 różne harmonogramy nie połączone ze sobą.

Help please :)
A o co kaman ?
Bo czytam i nie jarze.

Prostymi słowami lepiej będzie, bez grypsow więziennych bo na prawo i sprawiedliwość nie głosowałem i nie kumam tego dialektu ;)

MiG25
10-06-2021, 11:17
Nie kumasz tego dialektu , bo jesteś po prostu stary i odporny na wiedzę , a nie dla tego ,ze nie glosowałeś....

@Franek , albo używasz jedngo harmonogramu , albo drugiego... Ten w SmartCloudzie podobno włącza ten w sterowniku (jak go tylko dotkniesz) , a @plusfoto pisał ,że nawet go kasuje....

Fanek
10-06-2021, 17:20
Wydawało mi się, że zrozumiale napisałem :D może troche przydługo.

Mig - tak wiem, już że są to 2 oddzielne harmonogramy, swoją drogą masakra - powinny się synchronizować WTF.
PODSUMUJE: W apce nie mam żadnego i jest wyłączony, ustawiony TYLKO NA STEROWNIKU NA ŚCIANIE i na 100% WŁĄCZONY (IKONKA W LEWYM GÓRNYM ROGU).

Ustawione grzanie cwu w godz 14.00-16.00 i nie załącza się w ogóle, tylko grzeje wdg delty (histeroza) i przeważnie 2 razy dziennie to robi, a nie ma potrzeby.
Harmonogram ustawiony: On 14.00 cwu, 45*, 16.00 OFF
i nie włącza się :/

Pawel250 na PM podpowiedział mi dziś z wyłaczeniem pompy, czy zielona lampka na sterowniku ma być wyłączona?? Czyli pompa wtedy jest OFF ?
Bo ja zostawiam ją cały czas na Zielonej Lampce by widzieć temp w domu, na dworzu, aktualną wody.
Może tu jest problem i lampka ma być OFF ??

//Starałem się pisać najprościej jak się da.

Fanek
10-06-2021, 17:51
https://www.youtube.com/watch?v=A8j1nvnD3jM

Czy tworząc harmonogram zawsze musze zaczynać od godziny 0.00 ON czy moge zacząć od godz 14.00 ON ? chce aby grzało cwu tylko w godz 14.00-16.00.

plusfoto
10-06-2021, 18:00
Pompa ma być wyłączona. W harmonogramie ustawiasz wyłącznie 14.00 CWU - ON, CO - OFF i 16,00 CWU - OFF, CO - OFF. Resztę wykasuj.

Fanek
10-06-2021, 18:12
Pompa ma być wyłączona. W harmonogramie ustawiasz wyłącznie 14.00 CWU - ON, CO - OFF i 16,00 CWU - OFF, CO - OFF. Resztę wykasuj.

Właśnie wychodzi na to, że u mnie jest cały czas włączona i dlatego nie startuje o 14.00, mam ją od poniedziałku i nie wiedziałem, że zielona lampka na sterowniku oznacza "ciągły stan gotowości" tudzież "urzadzenie włączone". Za oknem nie było jej słychać więc myślałem, że jest wyłączona :)
Chyba tu jest problem, dam znać jutro, teraz lampka jest już wyłączona, nic dziś nie będe robił.


A jakiś pomysł aby mieć cały czas ją włączoną by widzieć temp w domu, na dworzu, temp wody na wyświetlaczu?
Zaczynać harmonogram 14.00 OFF, 14.05 CWU - ON, CO - OFF i 16,00 CWU - OFF, CO - OFF ?

Bo to pobiera znikome ilości prądu, gdy jest cały czas włączona prawda? mam oddzielny podlicznik do pompy i tam drugie miejsce po przecinku przeskoczy o 1 co kilka godzin.

-voymar-
10-06-2021, 22:28
Nie czytałem z uwagą postów odnośnie włączenia CWU Lecz jedyny powód tego że: PC nie grzeje wody w godz. 14,---16 mimo ustawionej histerezy jest taki że nie pozwala jej na to ustawiona delta. Po prostu woda jest za ciepła w zbiorniku CWU w tych godzinach.
Dlaczego tak biadolicie z tą wodą Ustaw na tydzień PC do grzania CWU bez żadnego harmonogramu ( samopas) tylko na samej delcie. Ja mam 43*C i delta 7 Przy tym ustawieniu najniższa temp. w zbiorniku będzie miała 36*C i przy tej temp też weźmiesz prysznic. Wcale nie będzie ci zimno . Tak zrób -spiszesz licznik ( podlicznik) zobaczysz jaka to wygoda . A i kWh cię nie zrujnują za 7 dni. Czujnik temp. ok. 15--20 cm od wierzchołka zbiornika.
PS. bardzo ciężko jest ludziom wbić do głowy że takie grzanie CWU ( samopas ) to też nie rujnuje portfela. tak samo jak jest ciężko przekonać że grzanie PC wcale nie musi być droższe niż węglem. To siedzi w głowie- więc trzeba to z niej wymazać.

kaszpir007
11-06-2021, 07:08
PS. bardzo ciężko jest ludziom wbić do głowy że takie grzanie CWU ( samopas ) to też nie rujnuje portfela. tak samo jak jest ciężko przekonać że grzanie PC wcale nie musi być droższe niż węglem. To siedzi w głowie- więc trzeba to z niej wymazać.

Po co grzać CWU samopas ? Po co ma grzać w drogiej taryfie ?
U mnie w G12W mam T1=0,78zł , a T2=0,36zł , więc tym bardziej "wolę" grzać w T2 ...

Ustawić grzanie raz dziennie i tyle , niech dłużej pompa popracuje z lepszym COP niż miała by co chwilę się włączać ...

MiG25
11-06-2021, 07:38
Bo @-voymar- ma panele , i nawet jeśli ma dwie ( czy w Tauronie nawet trzy) taryfy , to 80% wyprodukowanej i wtłoczonej do sieci energii bierze z powrotem , stąd nie zważa na takie pierdoły jak to ,że czekając do tańszej taryfy można coś zaoszczędzić.
Po prostu jest to patrzenie z dwóch stron , jeden się cieszy ,że ma komfort ,inny ,że zaoszczędził ( może niewiele , ale "darmowe" piwko może wieczorem za to wypić).
Każdy ma swoje racje i nie ma sensu dyskutować co lepsze. Pytanie było jak to dobrze ustawić ....

pawelszo
11-06-2021, 17:56
@Arturo1972
Może i mam durszlak, ale durszlak działa w obie strony, a jak jest gorąco out to w domu jest chłodno, także raczej się mylisz.
Prąd bytowy (bez CO i CWU) tylko 1200PLN rocznie płacisz ?- to jak gotujesz na butli, pierzesz w bali i światło to świece ? Nierealne koszty, we WRO w mieszkaniu 50m2 szło podobnie a raczej więcej.
Ja pisałem o swoich kosztach rocznych prądu ostatni rok ca 400 PLN (bez opłat stałych) , ale to cały koszt prądu - CO, CWU, bytowy, nie wiem po co zniechęcasz innych do PV, głupota, niewiedza, czy prosta ściema ?

Arturo1972
11-06-2021, 19:38
@Arturo1972
Może i mam durszlak, ale durszlak działa w obie strony, a jak jest gorąco out to w domu jest chłodno, także raczej się mylisz.
Prąd bytowy (bez CO i CWU) tylko 1200PLN rocznie płacisz ?- to jak gotujesz na butli, pierzesz w bali i światło to świece ? Nierealne koszty, we WRO w mieszkaniu 50m2 szło podobnie a raczej więcej.
Ja pisałem o swoich kosztach rocznych prądu ostatni rok ca 400 PLN (bez opłat stałych) , ale to cały koszt prądu - CO, CWU, bytowy, nie wiem po co zniechęcasz innych do PV, głupota, niewiedza, czy prosta ściema ?
W mieszkaniu 52m2 za prąd płaciłem 250zl co drugi miesiąc i to bez gotowania bo miałem gaz ziemny do gotowania i cwu.
Ale po pierwsze,od tamtego czasu rodzina nam się nie powiększyła czyli jest tyle samo prania, prasowania, oglądania TV,siedzenia nad kompem itp
Po drugie, w mieszkaniu miałem taryfę G11 a teraz mam taryfę G12W czyli te 250zl w mieszkaniu 8 lat to było ok.400kWh zużycia a po 8 latach w domu za taką samą kwotę jest ponad 620kWh.
Takie czary mary ale myślę, że zajarzsz o co kaman ;)

Życie stanie się naprawdę prostrze jak się pomyśli i policzy :)

Fanek
11-06-2021, 22:36
Dziś harmonogram uruchomił się normalnie o 14.00 grzanie cwu i pompa wyłaczyła się o 16.00, wszystko zadziałało.
Tak jak napisał @plusfoto i Pawel - pompa musi być wyłączona jeśli harmonogram zaczyna się od komendy ON, ot cała zagwozdka :)

Mam 300l FISH S15 - Sunex, czujnik temp w tej chwili na środku, grzeje do 45* (pompa dobija do 47*) i przestaje grzać, zbiornik umieszczony w chłodnej piwnicy gdzie jest ok 17-19 stopni w ciągu dnia. Pompa pobrała 1.85kw czyli spoko (odczyt ze sterownika, apki i podlicznika -zgadza się)
Wydaje mi się, że zbiornik za szybko się wychładza, dziś kończyła grzać o 15.00 było 47* a o godz 20.00 było już 40* ciepłej wody używało się w tym czasie tylko tyle co do mycia rąk i jakieś małe naczynia. Czy to nie za szybko?
Któregoś dnia wychłodził się wolniej bo 5* spadło gdzieś w 10h.

Jak jest u was?

Rano ustawie aby grzał gdzieś do 47* czyli pewnie dojdzie do 49* i zobacze jak będzie wieczorem.
------------
Co do grzania samopas to na początku tak puściłem i pompa właczała się 3 razy dziennie, i to grzała wode gdy nie była potrzebna ciepła, nieraz o północy nieraz o 22.00. (delte dałęm wtedy tylko -5* i grzanie do 45*)
Zależy mi aby grzała tylko 1 raz dziennie i najlepiej jak jest dużo słońca.

Arturo1972
11-06-2021, 22:42
Dziś harmonogram uruchomił się normalnie o 14.00 grzanie cwu i pompa wyłaczyła się o 16.00, wszystko zadziałało.
Tak jak napisał @plusfoto i Pawel - pompa musi być wyłączona jeśli harmonogram zaczyna się od komendy ON, ot cała zagwozdka :)

Z tego co widzę to kiedyś Panasy były bardziej idiotoodporne ;)
Przy ustawieniu harmonogramu to harmonogram miał priorytet i wszystko inne było zablokowane.
Jak chciało się wkładać lapy w inne ustawienia to trzeba było wyłączyć harmonogram :)

pawel250
12-06-2021, 07:49
Z tym wychładzaniem to na temperaturę nie patrz. Woda w zbiorniku się miesza i na czujniku może szybko spadać nawet przy małym poborze.
U mnie gdy nie było mnie w domu i nie było poboru ciepłej wody to miałem zużycie 0,6Kwh i produkcję 1,2kwh na dobę. Czyli straty postojowe to 50W na godzinę.
Zbiornik 250 termica.
Pobór mierzony podlicznikiem.
Produkcja mierzona przez panasa.
COP 2
Temp Cwu 47C czujnik na 0,25 wysokości. Na górze zbiornika dobija do 56C.
Temp zew 20C.



Dziś harmonogram uruchomił się normalnie o 14.00 grzanie cwu i pompa wyłaczyła się o 16.00, wszystko zadziałało.
Tak jak napisał @plusfoto i Pawel - pompa musi być wyłączona jeśli harmonogram zaczyna się od komendy ON, ot cała zagwozdka :)

Mam 300l FISH S15 - Sunex, czujnik temp w tej chwili na środku, grzeje do 45* (pompa dobija do 47*) i przestaje grzać, zbiornik umieszczony w chłodnej piwnicy gdzie jest ok 17-19 stopni w ciągu dnia. Pompa pobrała 1.85kw czyli spoko (odczyt ze sterownika, apki i podlicznika -zgadza się)
Wydaje mi się, że zbiornik za szybko się wychładza, dziś kończyła grzać o 15.00 było 47* a o godz 20.00 było już 40* ciepłej wody używało się w tym czasie tylko tyle co do mycia rąk i jakieś małe naczynia. Czy to nie za szybko?
Któregoś dnia wychłodził się wolniej bo 5* spadło gdzieś w 10h.

Jak jest u was?

Rano ustawie aby grzał gdzieś do 47* czyli pewnie dojdzie do 49* i zobacze jak będzie wieczorem.
------------
Co do grzania samopas to na początku tak puściłem i pompa właczała się 3 razy dziennie, i to grzała wode gdy nie była potrzebna ciepła, nieraz o północy nieraz o 22.00. (delte dałęm wtedy tylko -5* i grzanie do 45*)
Zależy mi aby grzała tylko 1 raz dziennie i najlepiej jak jest dużo słońca.

agb
12-06-2021, 08:48
Nic się nie miesza. Jaki sens ma czujnik na dole zasobnika? Przecież tam zaraz po grzaniu CWU, po zużyciu niewielkiej ilości wody, PC znów będzie chciała grzać wodę.

pawel250
12-06-2021, 09:03
Niestety mój zbiornik ma w takim miejscu czujnik. Termica 250l nierdzewna nie polecam. Żałuję że nie wziąłem Panasonica190l. Był tylko o 300zl droższy ale czujnik podobno ma w 2/3.

Teraz testuje różne kombinacje ale docelowo umieszczę czujnik pod pianka w czapce zbiornika na samej górze. Grzeje raz na dobę i ciepłej wody zawsze starcza więc odczyt temperatury nie jest tak bardzo krytyczny dla rozpoczęcia grzania.

plusfoto
12-06-2021, 09:25
Nic się nie miesza. Jaki sens ma czujnik na dole zasobnika? Przecież tam zaraz po grzaniu CWU, po zużyciu niewielkiej ilości wody, PC znów będzie chciała grzać wodę. U mnie jest na 1/3 wysokości i jak dla mnie to najlepsze miejsce dla niego.

Fanek
12-06-2021, 09:56
U mnie jest na 1/3 wysokości i jak dla mnie to najlepsze miejsce dla niego.

No ale jak podajesz temp powiedzmy 45* cwu, to na samej górze zbiornika woda ma pewnie ok 60* ? Do ilu grzejesz i w jaki sposób - harmonogram czy delta?

Dziś rano patrzyłem na termometrze na zbiorniku i było 35*, na apce i ze sterownika na ścianie 22* czyli 13 stopni różnicy miedzy środkiem a górą zbiornika.
Podbiłem dziś grzanie do 47* więc pewnie dobije do 49*, testuje dalej :D

btw - ilość włączeń i wyłączeń pompy ma jakiś wpływ negatywny na samą pompę? nie chodzi mi o sprężarkę, tylko same ON/OFF pompy (zielona lampka na sterowniku)

-voymar-
12-06-2021, 11:10
Bo @-voymar- ma panele , i nawet jeśli ma dwie ( czy w Tauronie nawet trzy) taryfy , to 80% wyprodukowanej i wtłoczonej do sieci energii bierze z powrotem , stąd nie zważa na takie pierdoły jak to ,że czekając do tańszej taryfy można coś zaoszczędzić.
Po prostu jest to patrzenie z dwóch stron , jeden się cieszy ,że ma komfort ,inny ,że zaoszczędził ( może niewiele , ale "darmowe" piwko może wieczorem za to wypić).
Każdy ma swoje racje i nie ma sensu dyskutować co lepsze. Pytanie było jak to dobrze ustawić ....

Masz rację nie zwracam uwagi. Mi i tak CWU grzeje 1 raz /doba ,po za tym nie wyobrażam sobie sytuacji jak by było ustawione grzanie w godz. 14---16 i jak by zaistniała potrzeba na drugi dzień zużyć np. o 8 rano całą wodę a inny domownik o godz. 13 chcialby wziąć prysznic a tu nie ma ciepłej wody. To co ma czekać do 14 lub 15 jak się załączy PC? To opcja nie do zaakceptowania. Po za tym za 9 dni czerwca PC zużyła 8kWh Czy to tak dużo jak by nawet grzala w T1?
Fakt za miesiąc może 2 browary są gratis. Ja tak nie żyję, lecz nie neguję innych. Po prostu nie chcę i nie akceptuję jakiś ograniczeń.

-voymar-
12-06-2021, 11:20
Nic się nie miesza. Jaki sens ma czujnik na dole zasobnika? Przecież tam zaraz po grzaniu CWU, po zużyciu niewielkiej ilości wody, PC znów będzie chciała grzać wodę.

Tłumaczyłem wielokrotnie że czujnik max 15cm od góry ale widać nie pomaga ,więc nie ma co przekonywać. Mi w mrozy ( -18 ) CWU /miesiąc zamykało się w 40-50kWh ( Już dokładnie nie pamiętam)

-voymar-
12-06-2021, 11:23
Niestety mój zbiornik ma w takim miejscu czujnik. Termica 250l nierdzewna nie polecam. Żałuję że nie wziąłem Panasonica190l. Był tylko o 300zl droższy ale czujnik podobno ma w 2/3.

Teraz testuje różne kombinacje ale docelowo umieszczę czujnik pod pianka w czapce zbiornika na samej górze. Grzeje raz na dobę i ciepłej wody zawsze starcza więc odczyt temperatury nie jest tak bardzo krytyczny dla rozpoczęcia grzania.

Brawo TY. Dobrze że choć jeden załapał.
Powodzenia

Fanek
12-06-2021, 16:42
Voymar ta sytuacja co przytoczyłeś jest dla określonych osób, każdy inaczej korzysta, u mnie przykładowo w tych godzinach nikogo przeważnie nie ma w domu. No ale nie ważne.

Umieszczając czujnik na samej górze zbiornika i grzejąc do powiedzmy 45* oznacza, że w połowie zbiornika ta woda będzie już miała poniżej 40* pewnie tak, a jeszcze niżej poniżej 35* ? Więc ma się automatycznie mniej ciepłej wody w zbiorniku, Poprawcie mnie jeśli się mylę!!

Na samym dole z kolei przegrzewa się zbiornik na górze, na ten moment ustawienie na środku wydaje mi się optymalne, ale oczywiście chętnie posłucham jeśli się mylę!

i pytanko pls - ilość włączeń i wyłączeń pompy ma jakiś wpływ negatywny na samą pompę? nie chodzi mi o sprężarkę, tylko same ON/OFF pompy (zielona lampka na sterowniku)

Sorry jeśli słabe pytanie, ale pompe mam od 5 dni, także bez śmiechu :P

agb
12-06-2021, 17:37
U mnie jest na 1/3 wysokości i jak dla mnie to najlepsze miejsce dla niego.

U mnie wygląda to dokładnie tak:
https://i.imgur.com/QfNMlgP.png (https://i.imgur.com/QfNMlgP.png)

Ma czujnik pompy w punkcie G. Zdecydowanie bym wolał gdzieś pomiędzy G a następnym, czyli J.

Tak to wygląda tempearturowo

https://i.imgur.com/NB3rrUT.png

Fanek
12-06-2021, 18:01
https://i.imgur.com/NB3rrUT.png

Masz grzanie harmonogram na 6.00 i 17.00 tak?
To wykres z jakiegoś home assistance?
I wychładza Ci się gdzieś z 50* do 46* w 4h wdg czujnika? to coś szybko

agb
12-06-2021, 18:59
Mam, jak dobrze pamiętam, okienko CWU 15:00-17:00.

Mam cyrkulację, która wychładza ok 1C/h. Dane z home assistanta.

marino
13-06-2021, 12:00
Czy mógłby ktoś podlinkować/wkleić tabelę doboru PC serii J pokazujących Tbiv ? Udało mi się tylko znaleźć dla serii H a zakładam, że to nie to samo.

Arturo1972
13-06-2021, 12:07
Czy mógłby ktoś podlinkować/wkleić tabelę doboru PC serii J pokazujących Tbiv ? Udało mi się tylko znaleźć dla serii H a zakładam, że to nie to samo.
Tabela z takim wykresem jest dla mnie głupotą poprostu bo Tbiv to nie są laboratoryjne wyliczenia a rzecz umowna.
Nie rozumiem w jakim celu jest to wogole publikowane.

Gingeros
13-06-2021, 12:07
Witam

Czy ktoś miał problem ze sparowaniem PC Panasa przez cz-taw1 z internetem ??? wybija mnie przy wpisywaniu hasła resetuję i nic to nie daje :( jakieś pomysły co może być przyczyną ?

Cytat info
"
Błędny identyfikator lub hasło urządzenia. Sprawdź, czy zarejestrowałeś prawidłowy identyfikator urządzenia, zapisany na adapterze, i prawidłowe hasło. Jeżeli zarejestrowałeś prawidłowy identyfikator i hasło, to sprawdź, czy adapter może podłączyć się do sieci. Jeżeli powyższe zalecenia nie doprowadzą do rozwiązania problemu, to zresetuj adapter i sprawdź ponownie."

Resetowałem kilka razy w końcu użyłem kabla i dalej nic :( dochodzę do hasła i ..... D...

boru
13-06-2021, 12:09
może trochę lamerskie pytanie ale w jaki sposób mogę wyłączyć na okres letni grzanie C.O. ?w tym momencie grzanie załącza się przy spadku temperatury na zewnątrz poniżej bodajże 17st. Nie potrzebnie więc w nocy grzeje jak w domu jest i tak ciepło bo dom nagrzany od słońca w ciągu dnia.
posiadam aquarera WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

Gingeros
13-06-2021, 12:18
Najprościel lewie okienko ustaw sam kranik bez słoneczka i już :)

Fanek
13-06-2021, 14:41
Sam kranik bez słoneczka albo temp grzania na dworzu zmniejszyć do np. do 10 już takich chyba nie ma to się nie włączy grzanie.

Jeśli pompa przy grzaniu cwu nie potrzebuje aż tak dużo mocy to startuje tylko jeden górny wentylator tak?
Dziś pobrała na cwu 2.25kw i chodził jeden, któregoś dnia widziałem kręciły się oba. Z pompa wszystko OK że chodzi czasami tylko jeden wentylator?

T-CAP 9kw

boru
13-06-2021, 17:58
Ustawiłem rano sam kranik - ale teraz znowu zaczeło grzać CO. O 16:00 mam punkt w harmonogramie ustawiony więc pewnie przełącza na to co jest w harmonogramie.
Mógłbym wyłączyć harmonogram ale wtedy cały czas będzie dobijać do nastawień.
Mógłbym wyedytować harmonogram i powyłączać CO ale nie chcę "psuć" harmonogramu, który jest optymalnie ustawiony na czas jesienno-zimowo-wiosenny,

Arturo1972
13-06-2021, 18:50
Ustawiłem rano sam kranik - ale teraz znowu zaczeło grzać CO. O 16:00 mam punkt w harmonogramie ustawiony więc pewnie przełącza na to co jest w harmonogramie.
Mógłbym wyłączyć harmonogram ale wtedy cały czas będzie dobijać do nastawień.
Mógłbym wyedytować harmonogram i powyłączać CO ale nie chcę "psuć" harmonogramu, który jest optymalnie ustawiony na czas jesienno-zimowo-wiosenny,
No albo rybki albo akwarium....
Czasami nie rozumiem ludzi i ich logiki życiowej,tym bardziej obecnie, gdzie ludzie sami zechcieli powrotu do PRL-u i komuny.

codix
13-06-2021, 18:58
No to może będzie prościej jak podasz jają zmianę jesteś w stanie zaakceptować ;)
Pozostaje Ci chyba tylko obniżenie temperatury wyłączenia grzania ale teraz masz dobrze wiec nie wiadomo czy bedziesz chciał to zmienić ;)
Albo włącz działanie wg termostatu zewnętrznego a że go nie masz to nie bedzie komu zewrzeć styków do grzania więc się nie załączy ale przy przelaczaniu na termostat zewnętrzny poleca Ci jakies ustawienia juz nie pamiętam czy krzywej czy własnie harmonogramu

boru
13-06-2021, 19:06
co tu dziwnego? Wystarczyłoby dać opcję wyłączenia CO i pompa mogłaby dalej działać z harmonogramem ale brać pod uwagę tylko nastawy CUW

Arturo1972
13-06-2021, 19:13
co tu dziwnego? Wystarczyłoby dać opcję wyłączenia CO i pompa mogłaby dalej działać z harmonogramem ale brać pod uwagę tylko nastawy CUW
Dziwne, jest to,że nie chcesz edytować nastaw harmonogramu, gdzie masz włączone c.o,którego nie chcesz żeby się włączało :D


Mógłbym wyedytować harmonogram i powyłączać CO ale nie chcę "psuć" harmonogramu, który jest optymalnie ustawiony na czas jesienno-zimowo-wiosenny,

Fanek
13-06-2021, 19:39
Panowie pls możecie zerknąć na moje 2 pytania?
-----

1. Umieszczając czujnik na samej górze zbiornika i grzejąc do powiedzmy 45* oznacza, że w połowie zbiornika ta woda będzie już miała poniżej 40* pewnie tak, a jeszcze niżej poniżej 35* ? Więc ma się automatycznie mniej ciepłej wody w zbiorniku, Poprawcie mnie jeśli się mylę!!

Na samym dole z kolei przegrzewa się zbiornik na górze, na ten moment ustawienie na środku wydaje mi się optymalne, ale oczywiście chętnie posłucham jeśli się mylę!

2. ilość włączeń i wyłączeń pompy ma jakiś wpływ negatywny na samą pompę? nie chodzi mi o sprężarkę, tylko same ON/OFF pompy (zielona lampka na sterowniku)

Myślałem o harmonogramie zaczynającym się OFF, ON ...

Fanek
13-06-2021, 19:40
Boru - zrób zdjęcie telefonem harmonogramu i edytuj CO OFF, najprościej.

-voymar-
13-06-2021, 20:04
Ustawiłem rano sam kranik - ale teraz znowu zaczeło grzać CO. O 16:00 mam punkt w harmonogramie ustawiony więc pewnie przełącza na to co jest w harmonogramie.
Mógłbym wyłączyć harmonogram ale wtedy cały czas będzie dobijać do nastawień.
Mógłbym wyedytować harmonogram i powyłączać CO ale nie chcę "psuć" harmonogramu, który jest optymalnie ustawiony na czas jesienno-zimowo-wiosenny,

Wyłączyć harmonogram --tak jak zrobiłeś to z CO zostawiając sam kranik. Jak puścisz CWU w samopas to wystarczy .Jak chcesz grzać CWU w zadanych godzinach to musisz zmienić cały harmonogram zostawiając tylko kranik

-voymar-
13-06-2021, 20:08
No to może będzie prościej jak podasz jają zmianę jesteś w stanie zaakceptować ;)
Pozostaje Ci chyba tylko obniżenie temperatury wyłączenia grzania ale teraz masz dobrze wiec nie wiadomo czy bedziesz chciał to zmienić ;)
Albo włącz działanie wg termostatu zewnętrznego a że go nie masz to nie bedzie komu zewrzeć styków do grzania więc się nie załączy ale przy przelaczaniu na termostat zewnętrzny poleca Ci jakies ustawienia juz nie pamiętam czy krzywej czy własnie harmonogramu

Wywali błąd

pawelszo
13-06-2021, 21:27
Panas zwalił harmonogramy ustawień - tu chmura, tam lokalnie , co nowsze ->>to ważniejsze.
Myślę, że po prostu lepiej zrobić :
1. Wyczyszczenie obu harnonogramów do 0
2. Decyzja na którym bazujesz - chmura czy lokalnie ? Ja bym wybrał chmurę jednak - wklepanie z kompa ustawień per dzień to chwila, potem klon i masz na cały tydzień.
3. Ustawienie temp w jednostce zewnętrznej, kiedy CO się nie uruchomi przy określnej temp. zewn.na poziomie sensownym (15-17st?)
4. Temp CWU ja mam w zimie 46, a lecie 44-42 zależy jak dużo ludzi jest (normalnie 2)
5. Olanie uwag Arturo1972 (jeszcze dumam jak taryfa G12W ma obniżyć koszty prądu bytowego kontra G11, nie CO CWU, ale to pewnie ichnia inna matematyka)

Arturo1972
13-06-2021, 21:45
(jeszcze dumam jak taryfa G12W ma obniżyć koszty prądu bytowego kontra G11, nie CO CWU, ale to pewnie ichnia inna matematyka)
Wystarczy,że:
1.ma się rodzinę
2.ma się pracę
3.chodzilo się do szkoły i zna się matematykę
4.mysli się

Rozwinąwszy te punkty zacznę od tego, że taryfa G12W(W oznacza WEEKEND) z tanim prądem zaczyna się w piątek od 22.00 a kończy się w poniedziałek o 6.00.
A to podstawa dla (1) rodziny, która (2) pracuje od rana do późnego popołudnia a dzieci jak są to są w szkole lub też w pracy i nie ma czasu w tygodniu na pranie, koszenie trawy, oglądanie TV,bawienie się w gierki itp.
A to (4) powoduje to,że większość prac domowo prądowych odbywa się w weekendy a dodatkowo TV,kompy,gierki, odkurzacze, pralki chodzą nie od popołudnia tylko od rana.
A to znaczy (3),że wtedy cena 1kWh to ok.0,30zl a zużycie prądu przez cały weekend jest większe niż przez cały środek tygodnia.
:D

Dodającą do tego godziny taniego prądu w ciągu środku tygodnia od 13.00-15.00 i od 22.00-6.00 oznacza ni mniej ni więcej, że rekuperatory,filtry akwariowe,lodówki, zamrażarki, urządzenia w czasie czuwania itp, wtedy również zużywają tani prąd po ok.0,30zl/kWh.

Ale tak jak wyżej pisałem, dla pkt.3 i pkt.4 jest oczywistym, że taryfa G12W w przypadku prądu bytowego wychodzi taniej niż taryfa G11,mając ogrzewanie gazem np
:D

giman
14-06-2021, 08:07
jeszcze dumam jak taryfa G12W ma obniżyć koszty prądu bytowego kontra G11, nie CO CWU, ale to pewnie ichnia inna matematyka
To nie jest zdanie jednej osoby. To prosty fakt. Na forum znajdziesz mnóstwo użytkowników i wpisów o tym, ze G12(W) jest tańsze od G11 dla większości. Trzeba się mocno postarać, żeby było odwrotnie.

agb
14-06-2021, 09:24
Panowie pls możecie zerknąć na moje 2 pytania?
-----

1. Umieszczając czujnik na samej górze zbiornika i grzejąc do powiedzmy 45* oznacza, że w połowie zbiornika ta woda będzie już miała poniżej 40* pewnie tak, a jeszcze niżej poniżej 35* ? Więc ma się automatycznie mniej ciepłej wody w zbiorniku, Poprawcie mnie jeśli się mylę!!

Na samym dole z kolei przegrzewa się zbiornik na górze, na ten moment ustawienie na środku wydaje mi się optymalne, ale oczywiście chętnie posłucham jeśli się mylę!

2. ilość włączeń i wyłączeń pompy ma jakiś wpływ negatywny na samą pompę? nie chodzi mi o sprężarkę, tylko same ON/OFF pompy (zielona lampka na sterowniku)

Myślałem o harmonogramie zaczynającym się OFF, ON ...

1. To jest niestety metoda prób i błędów. Jednemu starcza 100l CWU na dzień, innemu 400l. Potencjalną wadą czujnika wysoko jest za późne włączenie grzania CWU i braki ciepłej wody. Z kolei za nisko czujnik to zbyt częste grzanie CWU. Jako kompromis celowałbym w czujnik niżej o odpowiednio dobrane okienka grzania.

2. Nie ma to wpływu. Harmonogram ma tylko 6 pozycji, więc często i tak nie będziesz w stanie robić ON/OFF.

pawelszo
14-06-2021, 14:55
ad G12W raczej macie rację, może zmienię taryfę, muszę tylko doczytać jak się to ma do PV
dziękuję

-voymar-
14-06-2021, 21:31
ad G12W raczej macie rację, może zmienię taryfę, muszę tylko doczytać jak się to ma do PV
dziękuję

Co tu doczytywać .Ma się tak samo jak pobór i produkcja z PV w wyznaczonych godz. jak i dniach.

map78
14-06-2021, 21:58
ad G12W raczej macie rację, może zmienię taryfę, muszę tylko doczytać jak się to ma do PV
dziękuję

Ma się doskonale. Zyskujesz dodatkowe godziny w słoneczne dni w ramach tzw. autokonsumpcji. Reszta po staremu ;)

Arturo1972
15-06-2021, 00:06
ad G12W raczej macie rację, może zmienię taryfę, muszę tylko doczytać jak się to ma do PV
dziękuję
Ileż trzeba mieć cierpliwości tutaj, żeby po raz enty(setny czy tysięczny) niezbyt roztropnym ludziom tłumaczyć co i jak ;)
Medal jakiś FM musiałby mi dać bo od 10 lat uczę tutaj niezbyt rozgarniętych ludków co do G12W :)
Oporniki to głównie węglarze i potomki tych jaskiniowców :D

Fanek
15-06-2021, 18:46
1. To jest niestety metoda prób i błędów. Jednemu starcza 100l CWU na dzień, innemu 400l. Potencjalną wadą czujnika wysoko jest za późne włączenie grzania CWU i braki ciepłej wody. Z kolei za nisko czujnik to zbyt częste grzanie CWU. Jako kompromis celowałbym w czujnik niżej o odpowiednio dobrane okienka grzania.

2. Nie ma to wpływu. Harmonogram ma tylko 6 pozycji, więc często i tak nie będziesz w stanie robić ON/OFF.

Dzięki za klarowne podsumowanie!
A Ty jak masz ustawione grzanie cwu u siebie i gdzie masz czujnik?


Z tym harmonogramem to myślałem mniej wiecej o czymś tajkim:
1. 14.00 OFF
2. 14.05 ON CWU
3. 22.00 OFF

Chodzi mi aby w ciągu dnia mieć podgląd na sterowniku jaka jest temp na zewnatrz, temp w domu, bieżąca temp wody. Gdy pompa jest włączony w dzień to harmonogram zaczynający się od ON nie startuje.

-voymar-
15-06-2021, 22:19
Dzięki za klarowne podsumowanie!
A Ty jak masz ustawione grzanie cwu u siebie i gdzie masz czujnik?


Z tym harmonogramem to myślałem mniej wiecej o czymś tajkim:
1. 14.00 OFF
2. 14.05 ON CWU
3. 22.00 OFF

Chodzi mi aby w ciągu dnia mieć podgląd na sterowniku jaka jest temp na zewnatrz, temp w domu, bieżąca temp wody. Gdy pompa jest włączony w dzień to harmonogram zaczynający się od ON nie startuje.

Po kiego grzyba o 14.00 OFF skoro OFF jest o 22.00? wystarczy 22.00 OFF a 14,05 ON

peter08
15-06-2021, 22:39
Witam,


Ostatnio coraz częściej się zdarza, że PC nie podgrzewa CWU,tzn jeśli np przez cały dzień nie używana ciepła woda, bądź bardzo niewiele to pompa jakby "zapomina" jej podgrzać i wieczorem mamy zimną/chłodną wodę.Trzeba ręcznie na panelu wymusić włączenie grzania CWU i wszystko wraca do normy.Nie zdarza się to co dzień ale ostatnio w ciągu tygodnia zdarzyło się to dwa razy.Mam PC z 3 lata i nic nie było "majstrowane" przy niej.

-voymar-
15-06-2021, 22:59
Witam,


Ostatnio coraz częściej się zdarza, że PC nie podgrzewa CWU,tzn jeśli np przez cały dzień nie używana ciepła woda, bądź bardzo niewiele to pompa jakby "zapomina" jej podgrzać i wieczorem mamy zimną/chłodną wodę.Trzeba ręcznie na panelu wymusić włączenie grzania CWU i wszystko wraca do normy.Nie zdarza się to co dzień ale ostatnio w ciągu tygodnia zdarzyło się to dwa razy.Mam PC z 3 lata i nic nie było "majstrowane" przy niej.

A może dzieciaki wyemigrowały z gniazda? i zużycie spadło? Jak nie schodzi CWU z zadanej delty to się nie załączy, później ma kaganiec czasowy i po sprawie.
PS. Są na forum tacy co 8 lat nic nie ruszają nawet gaci nie zmieniają przez ten czas . Bo i po co. To tak żartobliwie. Coś się musialo w domu zmienić w nawykach lub ilości osób i jest efekt.

peter08
15-06-2021, 23:33
A może dzieciaki wyemigrowały z gniazda? i zużycie spadło? Jak nie schodzi CWU z zadanej delty to się nie załączy, później ma kaganiec czasowy i po sprawie.
PS. Są na forum tacy co 8 lat nic nie ruszają nawet gaci nie zmieniają przez ten czas . Bo i po co. To tak żartobliwie. Coś się musialo w domu zmienić w nawykach lub ilości osób i jest efekt.

no własnie nic takiego sie nie stało,jak patrze na appke to mam grzanie np o 12 w południe i do wieczora nic a w kranie mam ok 30-35* i musze ręcznie wymusic.Grzanie mam na stałe ustawione na 45 st i zawsze tak było.

MiG25
16-06-2021, 08:22
A kiedy w harmonogramie masz grzanie zbiornika ?
Jeśli przez jakieś okienko w stylu 12:00 - 14:00 to pewnie jak wieczorem zagrzejesz ,to następnego dnia w tym okienku masz temperaturę , ktora jeszcze nie zalączy grzania ( te 45 minus ustawiona temperatura ponownego wygrzewania) , o 14 czas na grzanie się konczy ,a wieczorem zimna i recznie musisz dogrzewać.
Więc albo trzeba zmniejszyc temp ponownego wygrzewania , albo opóźnić harmonogram.

EDIT: Chyba ,że o 12 grzeje , a wieczorem i tak masz zimną.... To wtedy gdzieś ciepło ucieka ze zbiornika ,jak nikt wody nie uzywa.

agb
16-06-2021, 09:41
Dzięki za klarowne podsumowanie!
A Ty jak masz ustawione grzanie cwu u siebie i gdzie masz czujnik?
.
Pisałem o tym kilka postów wyżej.



Z tym harmonogramem to myślałem mniej wiecej o czymś tajkim:
1. 14.00 OFF
2. 14.05 ON CWU
3. 22.00 OFF

Chodzi mi aby w ciągu dnia mieć podgląd na sterowniku jaka jest temp na zewnatrz, temp w domu, bieżąca temp wody. Gdy pompa jest włączony w dzień to harmonogram zaczynający się od ON nie startuje.
A co chcesz o 14:05 wyłączać?

Fanek
16-06-2021, 21:06
o 14.05 chcę włączyć pompe i grzanie cwu.

Przełożyłem dziś czujnik na samą góre testujemy dalej, widze że po wieczornym prysznicu temp spadła tylko o 1*, gdy jak był na środku spadała pewnie 4-5*. Ciekawa czy zimna woda nie złapie, obserwujemy.
Na razie jeszcze harmonogram, później histereze Voymara z czujnikiem na górze sprawdze.

Dzięki za wszystkie wcześniejsze wypowiedzi, jesteście bardzo pomocni :welcome:

agb
16-06-2021, 22:16
Chodziło mi o 14:00 OFF.

Fanek
17-06-2021, 18:57
Chodziło mi o 14:00 OFF.

Harmonogram nie zadziała gdy POMPA MA STAN ON i harmonogram zaczyna się od ON. Pompa musi być wyłączona lub przy włączonej trzeba zacząć od OFF aby zadziałał cały harmonogram (jeszcze tego nie testowałem z OFF na poczatku).

Z tym podałem tylko przykład, to nie jest finalna wersja:
1. 14.00 OFF
2. 14.05 ON CWU
3. 22.00 OFF

pawel250
17-06-2021, 19:10
Harmonogram zadziała tylko Ty tego nie widzisz bo pompa z włączeniem sprężarki czeka na docelowa deltę. Jak zrobisz on-off-on to delta nie jest brana pod uwagę i grzanie następuje od razu a delta jest brana pod uwagę dopiero przy następnym grzaniu.


Harmonogram nie zadziała gdy POMPA MA STAN ON i harmonogram zaczyna się od ON. Pompa musi być wyłączona lub przy włączonej trzeba zacząć od OFF aby zadziałał cały harmonogram (jeszcze tego nie testowałem z OFF na poczatku).

Z tym podałem tylko przykład, to nie jest finalna wersja:
1. 14.00 OFF
2. 14.05 ON CWU
3. 22.00 OFF

Arturo1972
17-06-2021, 20:18
Harmonogram nie zadziała gdy POMPA MA STAN ON i harmonogram zaczyna się od ON. Pompa musi być wyłączona lub przy włączonej trzeba zacząć od OFF aby zadziałał cały harmonogram (jeszcze tego nie testowałem z OFF na poczatku).

Z tym podałem tylko przykład, to nie jest finalna wersja:
1. 14.00 OFF
2. 14.05 ON CWU
3. 22.00 OFF
Ale co Ty masz do 14.00 ON skoro musisz go OFF ;)
cwu ???
Jeśli tak to jakoś bezsensownie to jest.