PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

agb
17-06-2021, 20:35
Harmonogram nie zadziała gdy POMPA MA STAN ON i harmonogram zaczyna się od ON. Pompa musi być wyłączona lub przy włączonej trzeba zacząć od OFF aby zadziałał cały harmonogram (jeszcze tego nie testowałem z OFF na poczatku).

Z tym podałem tylko przykład, to nie jest finalna wersja:
1. 14.00 OFF
2. 14.05 ON CWU
3. 22.00 OFF

Zadziała. Ja mam zimą na przykład
13:00 ON CO
15:00 ON CWU + CO.

Fanek
17-06-2021, 21:46
Zadziała. Ja mam zimą na przykład
13:00 ON CO
15:00 ON CWU + CO.

A jaką masz pompe?
na T-CAP gen H, nie działa harmonogram zaczynający się od ON, gdy pompa też jest ON (zielona lampka na sterowniku)
Czytałem, że na gen J działa

----
Arturo mi chodzi aby w ciagu dnia miec informacje ze sterownika temp domu, na zewnatrz biezaca wody i aby harmonogram sie zalaczal. A aby sie zalaczyl u siebie musze miec wylaczona pompe.
Pisalem o tym z 5 dni demu w tym temacie, gdy harmonogram w ogole mi nie startowal.

agb
17-06-2021, 22:01
A jaką masz pompe?
na T-CAP gen H, nie działa harmonogram zaczynający się od ON, gdy pompa też jest ON (zielona lampka na sterowniku)
Czytałem, że na gen J działa


T-CAP gen. H ;)

1igor1
20-06-2021, 19:26
A jaką masz pompe?
na T-CAP gen H, nie działa harmonogram zaczynający się od ON, gdy pompa też jest ON (zielona lampka na sterowniku)
Czytałem, że na gen J działa

----
Arturo mi chodzi aby w ciagu dnia miec informacje ze sterownika temp domu, na zewnatrz biezaca wody i aby harmonogram sie zalaczal. A aby sie zalaczyl u siebie musze miec wylaczona pompe.
Pisalem o tym z 5 dni demu w tym temacie, gdy harmonogram w ogole mi nie startowal.

Działa w generacji H i J na pewno, nie trzeba dawać OFF
Po prostu jak ci koledzy wyżej pisale, jak temperatrura mieści się w delcie to grzanie nie nastąpi, jak dasz OFF wcześniej to choćby temperatura różniła się o 1 stopień to włączy grzanie, dlatego za pewne wydaje ci się że harmonogram nie działa jak nie dasz OFF

Fanek
20-06-2021, 20:08
Temp nie mieściła się w delcie i nie załączał się harmonogram, jak wyłaczyłęm pompe i harmonogram od ON to startuje każdego dnia. Dawałem delte chyba nawet 12 na test... ale jeszcze przyjże sie temu. Pompa właczona (czyli zielona lampka na sterownik), harmonogram On i zero reakcji.

Jesteś pewny na 100%, że pompa może być włączona i harmonogram zaczynający się od ON się włączy?
Bo tak jak ja mówie pwiedziały mi chyba ze 3 osoby aby spróbować

MiG25
21-06-2021, 06:33
Tak , na 100% się włączy , jeśli tylko sam harmonogram będzie włączony ( będzie ikonka harmonogramu na wyświetlaczu ).

ziomas1
22-06-2021, 13:22
Zgadza się działa i H i J ikonka harmonogramu musi być na wyświetlaczu.

esp
22-06-2021, 22:28
Ja szczerze też nie mogę ogarnąć tego harmonogramu. Pompa wh-sdc09h3e8 ustawiony tylko w panelu 13ON- 15OFF, zaznaczony jest na wyświetlaczu, zadana woda 50C ,histeryza tylko na 3C, na wyświetlaczu tylko kran woda CWU. Pompa załączona, wyświetlacz świeci zielona dioda także i harmonogram nie uruchamia grzania wody, Jak jest wyświetlacz wyłączony , nie ma żadnych odczytów temperatury tylko ikona u góry harmonogramu to pompa uruchamia się o 13. Chciałbym widzieć co na wyświetlaczu i żeby działał ten harmonogram, co trzeba jeszcze zrobić? Prośba czy może ktoś podzielić się jak ma ustawione żeby to działało ?

MiG25
23-06-2021, 08:36
Żeby działał harmonogram , to na wyświetlaczu ma być ikonka harmonogramu z podświetleniem , nic więcej.
Harmonogram robi dokładnie to samo co człowiek przyciskami o określonym czasie. Czyli ,jeśli w harmonogramie jest o 13:00 włączenie , CWU i tem 47 stopni , to harmonogram zrobi dokładnie to samo , jak byśmy sami o 13 poszli do sterownika , włączyli pompę ( zielona LED zapalona , jesli juz sie pali to nie zmienia stanu) , przełączyli tryb na CWU i ustawili 47 stopni. I dokładnie to zrobi harmonogram. Jeśli Harmonogram coś zrobi o 13 ,a my o 13:01 ręcznie coś zmienimy , to harmonogram już tego nie poprawi, tylko czeka na kolejne ustawione zadanie , i robi dokładnie to co jest tam napisane.

Jeśli macie wpisane ,że o13 ma włączyć CWU i zmienić temperaturę , i jeśli to się nie dzieje , to albo harmonogram jest wyłączony , albo używacie harmonogramu z chmury ( z modułu CZ-TAW1) .
Jeśli jesteście pewni , że tak się nie dzieje , to może Panasonic coś skopał w jakiejś rewizji oprogramowania ( i tylko serwisant może je zmienić).

Sam przed chwilą miałem ustawiony tryb grzania( ale i tak nie grzeje bo temperatura zewnętrzna na to nie pozwala) , pompa włączona i o 0 harmonogram przełączył tryb na CWU..

-voymar-
23-06-2021, 14:10
Dodam jeszcze że choć harmonogram o godz. X ma grzać a temp w CWU mieści się delcie to też grzania nie załączy.
PS> mam ustawiony w samopas i za 23 dni czerwca poszło 19kWh więc po co w ogóle się bawić w jakieś harmonogramy.

esp
23-06-2021, 20:30
U mnie za 5 dni 20kwh, zbiornik 300l dwie wężownice. Mam fotowoltanikę i chciałbym wykorzystać autokonsumpcje , poza tym jestem w taryfie G12W dlatego tak planuje. Cztery osoby w domu i po wieczornym korzystaniu pewnie normalnie w nocy by dogrzewała wodę.
Odnośnie harmonogramu to mam rozumieć że ikonka ma być na górnym pasku, i nic więcej na wyświetlaczu, tzn pompa wyłączona na panelu. Bo jak świeci się zielona dioda na panelu to jeszcze widzimy temperatury min np.wody czy zewnętrzną i choć będzie na górnym pasku ikona harmonogramu to nastawy nie działają . Pompa załączy się w każdej porze jak spadnie temperatura wody poniżej zadanej 47C i histerezy 5C czyli jak będzie poniżej 42C.
Ja nie wiem czy jest taka możliwość, ale chciałbym żeby pompa była załączona, zielona dioda (chyba że to nie wskazane) miał podgląd na wyświetlaczu w każdej chwili widzieć np.temperture CWU i dodatkowo właśnie działał ten harmonogram który jak jest potrzeba to zagrzeje wodę w wyznaczonych godzinach.

Fanek
23-06-2021, 21:27
U mnie za 5 dni 20kwh, zbiornik 300l dwie wężownice. Mam fotowoltanikę i chciałbym wykorzystać autokonsumpcje , poza tym jestem w taryfie G12W dlatego tak planuje. Cztery osoby w domu i po wieczornym korzystaniu pewnie normalnie w nocy by dogrzewała wodę.
Odnośnie harmonogramu to mam rozumieć że ikonka ma być na górnym pasku, i nic więcej na wyświetlaczu, tzn pompa wyłączona na panelu. Bo jak świeci się zielona dioda na panelu to jeszcze widzimy temperatury min np.wody czy zewnętrzną i choć będzie na górnym pasku ikona harmonogramu to nastawy nie działają . Pompa załączy się w każdej porze jak spadnie temperatura wody poniżej zadanej 47C i histerezy 5C czyli jak będzie poniżej 42C.
Ja nie wiem czy jest taka możliwość, ale chciałbym żeby pompa była załączona, zielona dioda (chyba że to nie wskazane) miał podgląd na wyświetlaczu w każdej chwili widzieć np.temperture CWU i dodatkowo właśnie działał ten harmonogram który jak jest potrzeba to zagrzeje wodę w wyznaczonych godzinach.

Chciałbym także ustawić dokładnie tak jak piszesz, temp na wyświetlaczu czyli włączona zielona lampka (znaczy pompa włączona) i aby działał harmonogram.
Niestety ma tak samo jak Ty i u mnie póki co pompa cały czas wyłączona i dopiero włacza się harmonogram.
Ikonka na górze oczywiście się świeci, prosze NIE PISAĆ O TYM KOLEJNY RAZ.
HARMONOGRAM OCZYWIŚCIE NA STEROWNIKU, ZERO DOTYKANIA CHMURY !!!
DELTA USTAWIONA BARDZO DUŻA !!!!

Esp - trzeba by napisać harmonogram zaczynający się: 14.00 OFF, 14.05 ON CWU i wtedy w teorii by pompa była właczona cały dzień i odczyt temp na sterowniku. Jeszcze nie sprawdzałem bo nie mam na to czasu chwilowo.

5 dni i 20kw to podejrzewam, że często załaczało Ci się grzanie, czujnik temp masz na dole czy na środku? też mam 300l 3.4m2 wężownica i przeniosłęm ze środka na góre, temp teraz dużo wolniej spada i pokazuej na apce praktycznie tą samą wartość co fizyczny termometr na zbiorniku. Mi też często się załączała na początku i dlatego zszedłem z histerezy na harmonogram i teraz idzie 1.5-2kw na dobe.

Teraz przy tym położeniu czujnika na górze i samej histerezie na powiedzmy 8* pewnie by się załaczała raz na dobe już, ale nie chce aby to wypadało przykładowo w nocy więc wole harmonogram mimo wszystko (mam fotowoltaike ale mimo wszystko), a ciepłej wody starcza spokojnie.

-voymar-
23-06-2021, 22:13
U mnie za 5 dni 20kwh, zbiornik 300l dwie wężownice. Mam fotowoltanikę i chciałbym wykorzystać autokonsumpcje , poza tym jestem w taryfie G12W dlatego tak planuje. Cztery osoby w domu i po wieczornym korzystaniu pewnie normalnie w nocy by dogrzewała wodę.
Odnośnie harmonogramu to mam rozumieć że ikonka ma być na górnym pasku, i nic więcej na wyświetlaczu, tzn pompa wyłączona na panelu. Bo jak świeci się zielona dioda na panelu to jeszcze widzimy temperatury min np.wody czy zewnętrzną i choć będzie na górnym pasku ikona harmonogramu to nastawy nie działają . Pompa załączy się w każdej porze jak spadnie temperatura wody poniżej zadanej 47C i histerezy 5C czyli jak będzie poniżej 42C.
Ja nie wiem czy jest taka możliwość, ale chciałbym żeby pompa była załączona, zielona dioda (chyba że to nie wskazane) miał podgląd na wyświetlaczu w każdej chwili widzieć np.temperture CWU i dodatkowo właśnie działał ten harmonogram który jak jest potrzeba to zagrzeje wodę w wyznaczonych godzinach.

Jak chcesz zieloną lampkę -to tylko samopas lub>>>>>>>>>>>>>>>> Zalączyć grzanie ( CO ) zadając hamulec temperaturowy np. wyłączenie CO ---- 13*C i harmonogram na CWU. Nie wiem nigdy tak nie robilem ale może zaskoczy. Mam samopas i dostęp do w/w funkcji o które ci chodzi .

-voymar-
23-06-2021, 22:24
Chciałbym także ustawić dokładnie tak jak piszesz, temp na wyświetlaczu czyli włączona zielona lampka (znaczy pompa włączona) i aby działał harmonogram.
Niestety ma tak samo jak Ty i u mnie póki co pompa cały czas wyłączona i dopiero włacza się harmonogram.
Ikonka na górze oczywiście się świeci, prosze NIE PISAĆ O TYM KOLEJNY RAZ.
HARMONOGRAM OCZYWIŚCIE NA STEROWNIKU, ZERO DOTYKANIA CHMURY !!!
DELTA USTAWIONA BARDZO DUŻA !!!!

Esp - trzeba by napisać harmonogram zaczynający się: 14.00 OFF, 14.05 ON CWU i wtedy w teorii by pompa była właczona cały dzień i odczyt temp na sterowniku. Jeszcze nie sprawdzałem bo nie mam na to czasu chwilowo.

5 dni i 20kw to podejrzewam, że często załaczało Ci się grzanie, czujnik temp masz na dole czy na środku? też mam 300l 3.4m2 wężownica i przeniosłęm ze środka na góre, temp teraz dużo wolniej spada i pokazuej na apce praktycznie tą samą wartość co fizyczny termometr na zbiorniku. Mi też często się załączała na początku i dlatego zszedłem z histerezy na harmonogram i teraz idzie 1.5-2kw na dobe.

Teraz przy tym położeniu czujnika na górze i samej histerezie na powiedzmy 8* pewnie by się załaczała raz na dobe już, ale nie chce aby to wypadało przykładowo w nocy więc wole harmonogram mimo wszystko (mam fotowoltaike ale mimo wszystko), a ciepłej wody starcza spokojnie.
Co to za harmonogram 14.00-OFF a 14,05 ON ? Toż to SAMOPAS bez 5min czyli 23h i 55mni /24h -to grzanie. Przerwy PC ma tylko 5 min. No oczywiście uwzględniając Deltę.

esp
23-06-2021, 22:50
Przepraszam ale sprawdziłem dokładnie, żeby tylko woda użytkowa i faktycznie 5 dni zbiornik 300l woda ustawiona na 47C i podlicznika wychodzi 11kwh wiec nie jest źle.
Ja tez mam wyłączoną pompę , wyświetlacz i załącza , zaświeca się tylko w godzinach ustawionego harmonogramu. Niestety jak włączyłem żeby sprawdzić jaka temperatura wody pompa zaczęła grzać choc nie była w godzinach harmonogramu , była poniżej zadanych, logicznie powinna poczekać na godziny w harmonogramie.

MiG25
24-06-2021, 09:22
Logicznie , to była włączona , miała tryb CWU , więc jeśli temperatura zbiornika była poniżej delty , to dlaczego miała czekać ? Pisałem wcześniej co harmonogram robi.... Jeszcze raz to dobitnie powiem , harmonogram wykonuje konkretne zadanie o konkretnej godzinie , a nie ( jak się niektorym wydaje ) spradza przedziały czasowe , i powinna czekac na godziny w harmonogramie.

Fanek
24-06-2021, 16:42
Co to za harmonogram 14.00-OFF a 14,05 ON ? Toż to SAMOPAS bez 5min czyli 23h i 55mni /24h -to grzanie. Przerwy PC ma tylko 5 min. No oczywiście uwzględniając Deltę.

Voymar oczywiście masz racje, zmęczony już pisałem, nie dodałem że delta 12 więc może aż tak się nie wychłodzi aby załączyć się w nocy.
Można by dodać 14.00 OFF, 14.05 ON, 22.00 OFF jak już nikogo nie obchodzi temp i idzie się powoli spać, rano w sumie nie istotne bo szybko szybko i opuszcza się dom :)

edit: więc i w sumie te 14.00 OFF nie potrzebne.
Ustawiając najwyższą delte tak aby nie dać się w nią złapać jest to jakieś rozwiązanie na prwie ciągle właczoną pompe i działający harmonogram.
Bo takie ON i OFF pompy chyba nic jej nie szkodzą co?


Żeby działał harmonogram , to na wyświetlaczu ma być ikonka harmonogramu z podświetleniem , nic więcej.

Jeśli nic więcej to ma nie być wartości temperatur ikonek od wody itp. czyli pompa ma być wyłączona? To samo powtarzamy z Esp od 2 stron

MiG25
25-06-2021, 07:39
Nie napisałem ,że nic więcej. Może być włączona , może być wyłączona , harmonogram jak przyjdzie godzina ustawi to ,co jest zaprogramowane w nim.
Nie wiem co to jest "Esp od 2 stron" ?

Fanek
25-06-2021, 17:00
Nie napisałem ,że nic więcej. Może być włączona , może być wyłączona , harmonogram jak przyjdzie godzina ustawi to ,co jest zaprogramowane w nim.
Nie wiem co to jest "Esp od 2 stron" ?

To czemu mi i Esp się nie załącza, gdy pompa jest włączona i harmonogram zaczyna się od ON ??
a komu odpisywałeś kilka postów wyżej..

MiG25
25-06-2021, 21:31
Może to pytanie trzeba zadać Panasonicowi...
Ja takiego problemu nie mam , i nikt to do tej pory też nie miał, może najnowszy firmware jest skopany.

esp
25-06-2021, 23:24
Podsumując z harmonogramem aby całkowicie panel był załączony, zielona dioda i działał harmonogram na cwu musi być raczej sposób przedstawiany przez @-voymar- w poście #15513. Przy wyłączonej pompie harmonogram zadziała oczywiście jeżeli woda będzie poniżej zadanych i tylko wtedy , przy ON, można sprawdzić parametry na wyświetlaczu.
Teraz tylko nie wiem co będzie najlepsze dla pompy. u mnie potrzeba jedne załączenie na około 30-45minut na grzanie CWU na dobę.
Co lepiej dla pompy w tym okresie, puścić na 24h (zielona dioda na panelu), czy zrobić okienko przykładowo 2-3godzinne na grzanie wody, resztę wyłączone,. Ekonomicznie już mniejsza sprawa przy takim poborze, bardziej co będzie lepsze dla pompy ciepła.

Arturo1972
26-06-2021, 02:56
Nieźle, przez dwa tygodnie roztrząsacie harmonogram pracy cwu a można to zrobić w ciągu 5 minut :D
Za dużo zabawek Panas Wam wrzucił w tych "amerykanckich" wyświetlaczach i sterownikach on-line a niektórzy nie nadarzają albo mało rozumieją ;)

U mnie prosta sprawa z harmonogramem cwu w lecie:
1.22-6 (22-ON,6-OFF)
2.13-15 (13-ON,15-OFF)
i tyle.

Temp. zasobnika ustawiona na 46st.C,zasobnik 300l,zwykły i najtańszy Galmet 300l (SGWS)
Od 8 lat tak działa w sezonie letnim, no i działa dalej ;)

Żadnej chmury ani deszczu z niej nie mam, nie mam żadnej delty ani tęczy :D
Mam sterownik,na którym palcem ustawiam nastawy harmonogramu cwu, raz, po sezonie zimowym,zabawa ta trwa ze 2 minuty.
Tyle, kropka, null.

codix
26-06-2021, 10:25
Ale macie problemy ;)
Pomijajac juz fakt sensu obserwowania nic nie robiacej pompy tylko jak temperatura w baniaku spada ;)
Jak chcecie miec pompe w trybie ON przez cały czas to przecież musi ona miec (pomijajac juz chlodzenie i tryby auto) ustawione albo sloneczko i kranik albo sloneczko albo kranik i jesli w tym czasie nastapi potrzeba np.grzania chaty czy cwu to to zrobi nie patrzac na harmonogram.
Sposób 1
Ustawiamy harmonogram np.
13.00 start cwu 47st
16.00 start co
i do tego ustawiamy w opcjach temp.zewnetrzna zalaczenia grzania na najniższa możliwa ,lub jesli mamy termostat pokojowy to go wyłączamy lub ustawiamy np 17st w domu lub macie przecież termostat pokojowy w swoim sterowniku od pompy to przestawiacie na niego i ustawiacie 15st w domu lub przestawiacie na termostat zewnetrzny a że go nie macie to nie załaczy na grzanie c.o bo nie będzie komu zewrzeć styków.
Do tego ustawiacie na cwu niska delte żeby napewno o tej 13tej podgrzało wodę.
Sposób 2
Harmonogram np.
13.00 start cwu 47st
16.00 start cwu 40st
i do tego odpowiednia delta

MiG25
26-06-2021, 15:32
Ale chyba problemem nie jest jak chcecie , tylko dlaczego jak jest włączona ,to harmonogram chłopakom "nie działa" , a rozwiązaniem na to jest w harmonogramie ustawienie na OFF pięć minut przed właściwym grzaniem CWU....

Arturo1972
26-06-2021, 18:53
Może to pytanie trzeba zadać Panasonicowi...
Ja takiego problemu nie mam , i nikt to do tej pory też nie miał, może najnowszy firmware jest skopany.


Ale chyba problemem nie jest jak chcecie , tylko dlaczego jak jest włączona ,to harmonogram chłopakom "nie działa" , a rozwiązaniem na to jest w harmonogramie ustawienie na OFF pięć minut przed właściwym grzaniem CWU....
Albo nie jarze albo mam to rozwiązane prosto jak budowa cepa ;)
Jeśli u mnie, w T-CAP z 2012r ustawiony jest harmonogram na 24h i 7 dni w tygodniu,to nie ma siły żeby pompa była włączona w czasie "pustym" czyli wtedy gdy nie ma ustanowionego harmonogramu.
Jak jest ON to pózniej jest OFF,następny program dobowy zaczyna się znowu na ON i działa do OFF i tyle i tak dookoła.
Także wydaje mi się, że ktoś nie potrafi ustawić tego harmonogramu.

MiG25
26-06-2021, 19:21
Ja też nie jarze dlaczego kolegom to nie działa , bo ja też nie mam z tym problemów. Jeśli ma kilka osób ten problem , to znaczy że to nie jest przypadek , więc jedne co mi przyszło na myśl , to to ,że może Panasonic coś narozrabiał w ostatnich produkcjach z oprogramowaniem.

Fanek
27-06-2021, 15:13
Podsumując z harmonogramem aby całkowicie panel był załączony, zielona dioda i działał harmonogram na cwu musi być raczej sposób przedstawiany przez @-voymar- w poście #15513. Przy wyłączonej pompie harmonogram zadziała oczywiście jeżeli woda będzie poniżej zadanych i tylko wtedy , przy ON, można sprawdzić parametry na wyświetlaczu.
Teraz tylko nie wiem co będzie najlepsze dla pompy. u mnie potrzeba jedne załączenie na około 30-45minut na grzanie CWU na dobę.
Co lepiej dla pompy w tym okresie, puścić na 24h (zielona dioda na panelu), czy zrobić okienko przykładowo 2-3godzinne na grzanie wody, resztę wyłączone,. Ekonomicznie już mniejsza sprawa przy takim poborze, bardziej co będzie lepsze dla pompy ciepła.

Voymar miał ciekawy pomysł, ale mi to nie zadziałało wczoraj.
Pompa była cały czas włączona i ustawione TYLKO NA SŁONECZKO (w opcjach aby grzało jak temp spadnie poniżej 14*, czyli aby latem nie załączało grzania), delta CWU 12*, harmonogram grzania CWU o 14.00 nie uruchomił się, aż musiałem ręcznie wymusić.

Wróciłem do starych ustawień czyli pompa wyłączona, 14.00 ON CWU 47*, 16.00 OFF - pompa się włączyła, harmonogram zaczął grzać, o 16.00 pompa się wyłączyła.

Tak jak Mig pisze - jeśli macie cały czas pompe włączoną i harmonogram godzinny wam się uruchamia, to chyba zostaje to że Panasonic coś pozmieniał w nowych rewizjach, mam T-CAP 9KW split 3f z datą 12.2020 zew, wew 02.2021 Pompa chodzi od 3tyg.

codix
27-06-2021, 15:53
No a o tej 14tej co było na wyświetlaczu słoneczko czy kranik?
I wiem że już pisałes chyba Ty że masz na wyswietlaczu ikonke harmonogramu ale tylko chce sie upewnic czy masz ja podkresloną grubą ciągłą linią?

Fanek
27-06-2021, 17:14
No a o tej 14tej co było na wyświetlaczu słoneczko czy kranik?
I wiem że już pisałes chyba Ty że masz na wyswietlaczu ikonke harmonogramu ale tylko chce sie upewnic czy masz ja podkresloną grubą ciągłą linią?

Gdy załącza się harmonogram jest ikona kraniku z kółkiem i strzałką co oznacza że grzeje.
HARMONOGRAM PODKREŚLONY GRUBĄ LINIĄ !! pracuje w sektorze IT dodam, nie w lesie, jestem raczej techniczny.

Gdy pompa jest właczona (zielona lampka), harmonogram ani razu nie uruchomił się o godz 14.00.
Gdy pompa jest wyłączona (na ekranie nie ma nic tylko ikona harmonogramu u góry, zielona lampka się nie pali) harmonogram zawsze włącza pompe o 14.00 grzeje CWU do 47* (podbija sam do 49*) pompa zostaje na czuwaniu do 16.00 i się sama wyłącza.

Próbowałem jak Voymar pisał strone wcześniej na włączonej pompie przełączyć na same słonko na ekranie, ale nic to nie dało. O 14.00 przełączyło się tylko na kranik wdg harmonogramu ale nie zaczął grzać CWU.
Nieważne co jest na ekranie harmonogram nie startuje gdy pompa jest włączona. Dezynfekcje mam wyłączoną i nie ma na nią napewno oddzielnego harmonogramu.
Delta grzania wody 12.

Skończyły się pomysły :rolleyes:

Fanek
27-06-2021, 17:16
Arturo u Ciebie pompa grzeje z harmonogramu ale jest cały czas wyłączona?

codix
27-06-2021, 17:28
Skoro przerzuciło Ci o 14tej ze słoneczka na kranik to harmonogram zadziałał a jedynym powodem braku grzania może być wtedy za duża delta i do tej 16tej nie spadła w baniaku temp. na tyle aby załączyć grzanie cwu.
Zrób test ustaw np.od 19tej co minute w harmonogramie na zmiane c.o za minute cwu za minute znowu c.o i znowu cwu itd.
Jak będzie przerzucac na wyswietlaczu ikone slonca na cwu i z cwu na c.o to znaczy że harmonogram działa.
To że techniczny jestes nie znaczy że jakiegos przymroczenia nie masz ;);)
Moze zapominasz przy tym harmonogramie ustawic jeszcze odpowiedniej temp.na cwu i Ci ta delta trzyma.

Delte ustaw mala na np.4 stopnie

Sprawdz recznie na wyswietlaczu po prawej stronie jaka Ci po przerzuceniu na kranik ustawia temp.zadana na cwu.


Sprawdz ustawienie
Np.14.00 start cwu 47st
16.00 start c.o
I tylko to nic wiecej i kolejnego dnia taki sam wpis.

Lub przelacz tylko na kranik i wpis
14.00 wlacz cwu 47
16.00 włacz cwu 40
I delte do tego np.10st

Fanek
27-06-2021, 17:37
Dzięki bardzo za zainteresowanie! popatrze jeszcze i dam znać :)

Z deltą CWU rozumieć to tak, że aby zaczęło grzać wode musi być spełniony ten warunek?
Rozumiałem to w ten sposób, że nieważne jaka jest delta, harmonogram zacznie grzać wode i tak (nawet jak delta 12, a temp 43 a grzanie ustawione do 47). Tak Pawel tutaj na forum napisał, że tak u niego jest przy delcie 5 czy 8.

No ale Codix zdaje się na Ciebie!

Czyli harmonogram jest tylko po to aby pompie pozwalał grzać tylko w określonych godzinach, a delta musi być dodatkowo spełniona tak? bez spełnionej delty nie grzeje?

codix
27-06-2021, 17:50
Tak jest w panasoniku musi byc spełniona delta zeby zaczeło grzac,harmonogram tylko przerzuca tryb grzania z co na cwu itp i ustalasz nim godziny i temperatury do jakiej ma zagrzac.
Ale jak ustawisz delte 12st a grzanie na 47st a w baniaku masz jeszcze 40st to za nic sie nie właczy grzanie cwu chyba ze recznie wymusisz musiała by spasc temperatura w baniaku do 34st dopiero sie odpali

Fanek
27-06-2021, 19:33
Codix to ma sens.. dzięki serdeczne pewnie o to się rozchodzi, sprawdze. Przeczytałem tu już tylko wypowiedzi, ale nikt o tym nie wspomniał.

Pare osób tu różnie pisało i to mnie zmyliło, pogrubionym tekstem.
Pawel coś zamieszałeś :P


grzeje do 47 stopni, zasobnik ma 250litrów więc jeszcze nie zabrakło wody.
Na harmonogramie ustawiłem grzanie o godzinie 19stej i wyłączenie o 21 więc nawet jak nie pobieram wody to i tak mam jedno włączenie pompy dziennie i na wieczór ciepłą wodę do kąpieli. Dzięki harmonogramowi zauważyłem że dogrzewanie włącza sie zawsze nie zależnie od ustawienia delty. Delte mam na -12C a w zbiorniku załóżmy że będzie 44C to i tak pompa dogrzeje do 47C.
Po kąpieli nawet jak temperatura na górze zbiornika spadnie do 40C to taka temperatura wystarczy na cały dzień do normalnego używania tj mycie rąk. Pompa dopiero włączy dogrzewanie kolejnego dnia o 19stej dzięki temu straty postojowe są niższe.

O tutaj pisał:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8056550&viewfull=1#post8056550

Widze, że ten post był cytowany, ale nikt tego nie skwitował, więc przyjąłem że tak jest

-voymar-
27-06-2021, 22:09
Fanek w wolnej chwili przeczytaj jeszcze raz parę stron wstecz i na pewno pisaliśmy o delcie że musi być spełniony warunek (DELTY ) aby PC się włączyła w harmonogramie.
Ja mam puszczoną w samopas lecz mi to nie przeszkadza temp.mam ustawioną na 43*C delta 5 więc załączy CWU jak temp. spadnie na 36*C
Możesz również metodą prób i błędów znając upodobania własnej rodziny jak i przyzwyczajenia co do korzystania z CWU np. 2 , 3 dni obserwować kiedy delta spadnie i tak ustawić CWU aby wlaśnie o godz 15.00 się załączyła choć PC ma samopas. ( ciężko to tak pisząc wytłumaczyć )
Spróbuję to szybko wyjaśnić ---- Jutro o godz 14 włącz PC ręcznie aby zagrzała wodę do tych 47*C .korzystajcie z wody według normalnych przyzwyczajeń. Wieczorem normalna kąpiel ( wanna czy prysznic jak kto lubi ) rano toaleta poranna .Na drugi dzień o 14.00 sprawdź o ile stopni spadla temp w CWU i ustaw tak deltę
przykład 28.06 --godz14.00 grzeję ręcznie wodę do 47*C , po zagrzaniu normalne korzystanie z CWU następny dzień 29.06 godz14.00 sprawdzam o ile temp spadła w baniaku i widzę że woda ma 38*C więc deltę ustawiam na,,,, 8 od 14.00----do 16.00
Wiadomo że dzień dniowi nie jest identyczny ale może to ci coś da.

pawel250
28-06-2021, 09:00
Codix to ma sens.. dzięki serdeczne pewnie o to się rozchodzi, sprawdze. Przeczytałem tu już tylko wypowiedzi, ale nikt o tym nie wspomniał.

Pare osób tu różnie pisało i to mnie zmyliło, pogrubionym tekstem.
Pawel coś zamieszałeś :P



O tutaj pisał:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8056550&viewfull=1#post8056550

Widze, że ten post był cytowany, ale nikt tego nie skwitował, więc przyjąłem że tak jest

Oj Fanek ale kręcisz :)
Codix napisał post wcześniej jak to działa w punkt. Dobrze że załapałeś wreszcie to co próbowałem wyjaśnic może niezbyt przystępnie.

457373

Jeszcze raz. To jest mój harmonogram. Z uwagi na to że kończy się offem to następnego dnia system startuje od zera. Wszelkie zmienne i liczniki ma wyzerowane więc z defaultu zaczyna grzać do ustawionej temperatury bez oglądania się na deltę. Deltę mam 12C i ZAWSZE pompa włącza się o 19 stek niezależnie od temperatury. Całe to zamieszanie wynika z faktu że na siłę probojesz utrzymać włączaną pompę przez cały dzień przez to delta jest brana pod uwagę.

A pompę mam z 10.2020

esp
28-06-2021, 19:10
Panowie bo trochę nie rozumiem przy grzeniu wodu użytkowej ustawia się histereze temperatury, delta myślałem że odnosi się tylko do ustawień C.O. Co to delta szczerze znaczy w tym Panasonicu.

pawel250
28-06-2021, 20:06
Chodzi o różnice temperatur pomiędzy zadaną a odczytaną. Ustawiasz tym histerezę grzania. Przy ustawieniu delty na -5C pompa zacznie grzać gdy temperatura w zbiorniku obniży się o 5C od zadanej.

esp
28-06-2021, 20:47
Jest do ustawienia histereze oraz delta, myślałem do CWU ustawiamy pierwszą, druga zmienna służy do C.O

-voymar-
28-06-2021, 23:35
chodzi o różnice temperatur pomiędzy zadaną a odczytaną. Ustawiasz tym histerezę grzania. Przy ustawieniu delty na -5c pompa zacznie grzać gdy temperatura w zbiorniku obniży się o 5c od zadanej.

o 6*C

Arturo1972
29-06-2021, 12:17
Arturo u Ciebie pompa grzeje z harmonogramu ale jest cały czas wyłączona?
No dokładnie tak jest.
Nie wiem czemu pompa ma być włączona skoro mam harmonogram ustawiony na grzanie 2x na dobę ?

Arturo1972
29-06-2021, 12:23
Oj Fanek ale kręcisz :)
Codix napisał post wcześniej jak to działa w punkt. Dobrze że załapałeś wreszcie to co próbowałem wyjaśnic może niezbyt przystępnie.

457373

Jeszcze raz. To jest mój harmonogram. Z uwagi na to że kończy się offem to następnego dnia system startuje od zera. Wszelkie zmienne i liczniki ma wyzerowane więc z defaultu zaczyna grzać do ustawionej temperatury bez oglądania się na deltę. Deltę mam 12C i ZAWSZE pompa włącza się o 19 stek niezależnie od temperatury. Całe to zamieszanie wynika z faktu że na siłę probojesz utrzymać włączaną pompę przez cały dzień przez to delta jest brana pod uwagę.

A pompę mam z 10.2020
No dokładnie tak to powinno się odbywać,pompa włącza się o 19.00 i wyłącza o 21.00. Jeśli w piątek nie ma innego programu tylko taki sam to do 19.00 w piątek pompa jest WYŁĄCZONA a włącza się o 19.00 i tak dookoła.

esp
29-06-2021, 13:42
o 6*C

Ustawiam temperaturę zadana wody CWU na 45C histereza na -5C i spada poniżej 40C pompa dogrzewa zbiornik. Po co w takim przypadku ustawiać temperaturę delty? Jaki ma wpływ ta zmienna na prace pompy do CWU?

-voymar-
29-06-2021, 21:35
Ustawiam temperaturę zadana wody CWU na 45C histereza na -5C i spada poniżej 40C pompa dogrzewa zbiornik. Po co w takim przypadku ustawiać temperaturę delty? Jaki ma wpływ ta zmienna na prace pompy do CWU?

Przecież sam sobie odpowiedziałeś-- Dogrzewasz do 45*C Deltę masz (-5 ) więc PC zacznie grzać CWU jak temp. w baniaku będzie 39*C
Jeżeli tak zostawisz ( JA TAK MAM ) --to jest właśnie Samopas PC dogrzewa CWU niezależnie która jest godz. Grzeje gdy temp w zbiorniku ma 39*C i dogrzewa do 45*C robi STOP i znów START jak jest 39*C- niezależnie o której godz.to wypadnie. Raz to będzie 17.00 innym razem 19.15 jeszcze innym o 1.00 a kolejnym dniem np.o 12.00 Jak caly czas jednakowo korzystasz z CWU to może być tak że PC codziennie będzie grzała między godz. 17--a --- 19 lub w innym przedziale.-- TO JEST SAMOPAS
Natomiast jak do grzania CWU dołożysz Harmonogram To PC bedzie grzała tylko w wyznaczonych godz. -----lecz pod jednym warunkiem Jak w zadanych godz temp. w CWU bedzie miała 39*C ( w twoim przypadku ) Jeżeli harmonogram ustawisz w przedziale godz. 17--19 a CWU przez te 2 godz. nie spadnie na 39*C to PC załączy się dopiero następnego dnia w przedziale 17---19 pod tym samym warunkiem 39*C
Delta czy to harmonogram czy Samopas musi być to taki termostat jak jest w zwykłych grzałkach elektrycznych---tylko lepiej zrobiony.

Arturo1972
29-06-2021, 21:49
Jeżeli harmonogram ustawisz w przedziale godz. 17--19 a CWU przez te 2 godz. nie spadnie na 39*C to PC załączy się dopiero następnego dnia w przedziale 17---19 pod tym samym warunkiem 39*C

Nie, przynajmniej w starych Panasach gdzie harmonogram to harmonogram.
Pompa zgodnie z harmonogramem ON,włączy się, czyli zielone światełko zacznie się świecić,ale jak stwierdzi, że nie trzeba grzać to sprężarka się nie włączy a zielone światełko bez grzania może się świecić nawet do godziny OFF. Po godzinie OFF,światełko się wyłącza a pompa czeka na dalszy program z harmonogramu.

Dalej nie wiem o co Wam kaman z tym harmonogramem :D
Harmonogram to godziny i przedziały czasowe pracy pompy a nie jakieś delty itp ;)
To jest naprawdę prostrze niż budowa cepa.
To jak ustawić budzik w telefonie i ewentualnie drzemkę :D

-voymar-
29-06-2021, 22:06
Nie, przynajmniej w starych Panasach gdzie harmonogram to harmonogram.
Pompa zgodnie z harmonogramem ON,włączy się, czyli zielone światełko zacznie się świecić,ale jak stwierdzi, że nie trzeba grzać to sprężarka się nie włączy a zielone światełko bez grzania może się świecić nawet do godziny OFF. Po godzinie OFF,światełko się wyłącza a pompa czeka na dalszy program z harmonogramu.

Dalej nie wiem o co Wam kaman z tym harmonogramem :D
Harmonogram to godziny i przedziały czasowe pracy pompy a nie jakieś delty itp ;)
To jest naprawdę prostrze niż budowa cepa.
To jak ustawić budzik w telefonie i ewentualnie drzemkę :D

Widzę że od 8 lat nie czaisz.Fakt jest taki że masz starszy model. W wersji H też się załączy w stan czuwania ( zielona dioda ) lecz ---WARUNEK do grzania
PS Ja problemu z CWU nie mam. Chcialem pomóc i tyle.
Dyskutować nie chcę bo twego modelu nie znam . W wersji H to tak jak pisałem DELTA --to taki rozbudowany termostat

esp
29-06-2021, 22:13
Przecież sam sobie odpowiedziałeś-- Dogrzewasz do 45*C Deltę masz (-5 ) więc PC zacznie grzać CWU jak temp. w baniaku będzie 39*C
Jeżeli tak zostawisz ( JA TAK MAM ) --to jest właśnie Samopas PC dogrzewa CWU niezależnie która jest godz. Grzeje gdy temp w zbiorniku ma 39*C i dogrzewa do 45*C robi STOP i znów START jak jest 39*C- niezależnie o której godz.to wypadnie. Raz to będzie 17.00 innym razem 19.15 jeszcze innym o 1.00 a kolejnym dniem np.o 12.00 Jak caly czas jednakowo korzystasz z CWU to może być tak że PC codziennie będzie grzała między godz. 17--a --- 19 lub w innym przedziale.-- TO JEST SAMOPAS
Natomiast jak do grzania CWU dołożysz Harmonogram To PC bedzie grzała tylko w wyznaczonych godz. -----lecz pod jednym warunkiem Jak w zadanych godz temp. w CWU bedzie miała 39*C ( w twoim przypadku ) Jeżeli harmonogram ustawisz w przedziale godz. 17--19 a CWU przez te 2 godz. nie spadnie na 39*C to PC załączy się dopiero następnego dnia w przedziale 17---19 pod tym samym warunkiem 39*C
Delta czy to harmonogram czy Samopas musi być to taki termostat jak jest w zwykłych grzałkach elektrycznych---tylko lepiej zrobiony.

Dzięki , ja to mniej więcej rozumiem tylko, że przewija się w temacie dwie zmienne które możesz sobie na panelu ustawić . Dwie wartości które fizycznie można ustawić czyli właśnie wartość histerezy i wartość delty. Wydaje mi się , tak jak wcześniej pisałem że wartość delty tyczy się CO, a wartość histerezy to CWU. Ustawienie histerezy powoduje właśnie deltę temperatury która "uruchomi" pompę przy włączonym urządzeniu. Wartość delty którą tez można ustawić na panelu, żeby nie "gryzła się" dotyczy pewnie CO.

Arturo1972
29-06-2021, 22:14
Widzę że od 8 lat nie czaisz.Fakt jest taki że masz starszy model. W wersji H też się załączy w stan czuwania ( zielona dioda ) lecz ---WARUNEK do grzania

Nie no,WARNUNEK do grzania też u mnie jest, no bo jak bez niego ?
46st.C ma być w zasobniku i tyle.
To ona decyduje czy musi go spełnić czy nie musi.
Jak musi to w ciągu programu grzeje, jak go spełni to przestaje grzać.
Dalej jest to dla mnie prostrze od budowy cepa i nie rozumiem co tu rozkmniniac .

-voymar-
29-06-2021, 22:33
Dzięki , ja to mniej więcej rozumiem tylko, że przewija się w temacie dwie zmienne które możesz sobie na panelu ustawić . Dwie wartości które fizycznie można ustawić czyli właśnie wartość histerezy i wartość delty. Wydaje mi się , tak jak wcześniej pisałem że wartość delty tyczy się CO, a wartość histerezy to CWU. Ustawienie histerezy powoduje właśnie deltę temperatury która "uruchomi" pompę przy włączonym urządzeniu. Wartość delty którą tez można ustawić na panelu, żeby nie "gryzła się" dotyczy pewnie CO.

To z innej beczki---- Co się stanie jak włączysz czajnik elektryczny z uszkodzonym termostatem? Co go wyłączy? Z czajnikiem to pół biedy wygotuje wodę może roztopić plastik ,może spalić się grzałka i co najgorsze wywołać pożar.
W CWU --tyczy się starych zwykłych baniaków na grzalkach --- to jest szczelny zbiornik gdyby nie zadziałał termostat to mamy jak w Parowozie (BUM ) a to już jest bomba. Fakt zabezpieczony jest zaworem bezpieczeństwa lecz jeszcze trzeba ten zawór sprawdzać.
Drugi i zasadniczy fakt to taki że PC grzeje wodę max do 60*C więc BOM baniaka nie grozi ale ten termostat ( DELTA ) tą PC musi wyłączyć

Arturo1972
29-06-2021, 22:36
Trochę prehistorii ale zdjęcie sprzed chwili ;)
Tak to u mnie wygląda:
457397

To letnie ustawienie cwu.
Pompa słucha Pana i tak od ponad 8 lat, ma być 43st.C na koniec programu i tak zawsze jest.
Nie wnikam z jaką delta pracuje i jak długo,jestem wyrozumiałym szefem, ma na to określony czas i do tego czasu się stosuje bo jak nie to ona wie co :D

Arturo1972
29-06-2021, 23:03
Akurat wyłapałem moment jak nagrzała i sprężarka się wyłączyła:
457399
Boi się Pana :D
457400

Ale pompa dalej włączona bo dopiero o 6.00 będzie miała fajrant,jak skończy się program z harmonogramu :)

-voymar-
29-06-2021, 23:04
Nie kumasz i tyle.
Może i blędnie to wszystko jest rozumowane przez forumowiczów Piszemy DELTA A tak naprawdę TEMPERATURA PONOWNEGO ZALĄCZENIA CWU--nie chce mi się grzebać w PC. I tu właśnie ustawiamy spadek po jakim się PC włączy zacznie grzać CWU np. zadana 45*C Temp ponownego zalączenia Czy tam jak (-5 ) więc przy 39*C START PC do temp 45*C

Arturo1972
29-06-2021, 23:10
Nie kumasz i tyle.
Może i blędnie to wszystko jest rozumowane przez forumowiczów Piszemy DELTA A tak naprawdę TEMPERATURA PONOWNEGO ZALĄCZENIA CWU--nie chce mi się grzebać w PC. I tu właśnie ustawiamy spadek po jakim się PC włączy zacznie grzać CWU np. zadana 45*C Temp ponownego zalączenia Czy tam jak (-5 ) więc przy 39*C START PC do temp 45*C
Histereza koledzy, histeryza a nie DELTA.
Tą niewiedzą wprowadzacie zamęt.

-voymar-
29-06-2021, 23:10
Akurat wyłapałem moment jak nagrzała i sprężarka się wyłączyła:
457399
Boi się Pana :D
457400

Ale pompa dalej włączona bo dopiero o 6.00 będzie miała fajrant,jak skończy się program z harmonogramu :)
Wszystko git -- tylko dla mnie nie do przyjęcia.

-voymar-
29-06-2021, 23:12
Histereza koledzy, histeryza a nie DELTA.
Tą niewiedzą wprowadzacie zamęt.

Masz dziadka i się wypowiadasz. Czy TY w ogóle wiesz co jest Histereza? No kaman pochwal się.

Arturo1972
29-06-2021, 23:17
Masz dziadka i się wypowiadasz. Czy TY w ogóle wiesz co jest Histereza? No kaman pochwal się.
Dziadkiem to jestem ale z Tobą nie będę prowadził konwersacji ,bo ciężko Ci zajmuje rozumowanie tekstu pisanego, przykład z "dziadkem" z innego tematu ;)

Miałem dziadków, rocznik 1921 a drugi 1926...

Aczkolwiek młodym i szalonym dziadkiem jestem :D
Bo to raptem sprzed 3 lat ;)
457401

-voymar-
29-06-2021, 23:30
Dziadkiem to jestem ale z Tobą nie będę prowadził konwersacji ,bo ciężko Ci zajmuje rozumowanie tekstu pisanego, przykład z "dziadkem" z innego tematu ;)

Miałem dziadków, rocznik 1921 a drugi 1926...

To młodzieńcy bo moi 1904r i 1915r
Nie czaisz i tyle . W zimie przekonywałeś że PC pracuje kiedy chce. Teraz na wionę na forach pisałeś że PC ustawiona w II tar To jak to jest?
W nocy II tar. A w dzień kominek jak zimno? Tak?
Tak samo masz z PC
Wyjaśnij mi tą histerezę

Arturo1972
29-06-2021, 23:36
Wyjaśnij mi tą histerezę
Pytanie to przedstawiam ogółowi forum...
Wytłumaczcie koledze co to znaczy histeryza w stosunku do grzania cwu ;)

-voymar-
29-06-2021, 23:44
Pytanie to przedstawiam ogółowi forum...
Wytłumaczcie koledze co to znaczy histeryza w stosunku do grzania cwu ;)

Ty to naprawdę masz coś z glową .
Mi tlumaczyć nie musisz Ja problemu z CWU nie mam .
Ponad ćwierć wieku w automatyce siedzę.
Chcę znać co rozumiesz przez histerezę bo się wypowiadasz o PC gen.H o ktorej nie masz pojęcia. Być może u ciebie ( nie będę się uczył sterownika Staruszka ) bo mi to nie jest potrzebne .
Pytałem o histerezę ale TY pewnie tylko z nazwy wiesz co to bo tak mowią Ha ha :)
Po twych wpisach już wiem że w tym modelu ( twoim ) to jest właśnie jak z budzikiem Lecz w ( H) tak nie jest.
PS.Moje pytania były szersze Lecz ty jak zwykle odpowiadasz na pytania wygodne dla ciebie. Już to znam.
Chcesz się pochwalić to napisz ustawienia to cię naprostuję jak chcesz rozmawiać o wersji H A nie o swojej. Bo to już wiemy że od 8 lat nic nie ruszasz Bo i po co. Tak samo z majtami nie zmieniasz BO I PO CO. Już ci o tym pisali inni.

-voymar-
29-06-2021, 23:49
Ha ha z tym foto to nie ten PORTAL.
PS Pewnie niedługo zniknie za dzień lub 2 ten PORTRET tak samo jak ten filmik z zimy gdzie widać że grzanie domu nie jest tylko przez PC
No ale PAMIĘTAMY. Nawet ten fimik skopiowałem.

-voymar-
30-06-2021, 00:02
Arturo! A raczej Miki
Nie odpowiedziałeś na pytanie;
W zimie przekonywałeś że PC pracuje kiedy chce. Teraz na wionę na forach pisałeś że PC ustawiona w II tar To jak to jest?
W nocy II tar. A w dzień kominek jak zimno? Tak?
Tak samo masz z PC
Wyjaśnij mi tą histerezę

Arturo1972
30-06-2021, 00:08
Ha ha z tym foto to nie ten PORTAL.
PS Pewnie niedługo zniknie za dzień lub 2 ten PORTRET tak samo jak ten filmik z zimy gdzie widać że grzanie domu nie jest tylko przez PC
No ale PAMIĘTAMY. Nawet ten fimik skopiowałem.
Spokojnie, na fb ciągle istnieje, żona mnie nie zabiła, to tutaj tym bardziej ;)
457403

Oczywiście w połączeniu z ośmioma gwiazdkami,jako zdjęcie w tle na fb ;)

-voymar-
30-06-2021, 00:16
Spokojnie, na fb ciągle istnieje, żona mnie nie zabiła, to tutaj tym bardziej ;)
457403

Oczywiście w połączeniu z ośmioma gwiazdkami,jako zdjęcie w tle na fb ;)

I znów jak zwykle----nie na temat
A jak odpowiedź --to na to co wygodne.
Strzeliłeś sobie w kolano- w dyskusji o CWU i gen. H i teraz trzeba okrężnie jakoś wyjść.
TYLE ODE MNIE - Tak jak mówiłem stronę wcześniej nie CZAISZ a się wypowiadasz..

Arturo1972
30-06-2021, 00:19
I znów jak zwykle----nie na temat
A jak odpowiedź --to na to co wygodne.
Strzeliłeś sobie w kolano- w dyskusji o CWU i gen. H i teraz trzeba okrężnie jakoś wyjść.
TYLE ODE MNIE - Tak jak mówiłem stronę wcześniej nie CZAISZ a się wypowiadasz..
Już wyżej pisałem, z Tobą nie będę polemizował bo jesteś zbyt cienki bolek i bardzo nie kumaty i masz zerowe pojęcie w temacie.
Najpierw doucz się co to znaczy histeryza,z czym to się jje i gdzie ja można przytoczyć.

-voymar-
30-06-2021, 14:13
Już wyżej pisałem, z Tobą nie będę polemizował bo jesteś zbyt cienki bolek i bardzo nie kumaty i masz zerowe pojęcie w temacie.
Najpierw doucz się co to znaczy histeryza,z czym to się jje i gdzie ja można przytoczyć.

Ha ha ha- nie masz pojęcia o PC gen H
A polemizował nie będziesz bo akurat w tym WYMIĘKASZ -nie znasz się
No i dobrze bo wprowadzasz zamieszanie co do ustawień. Twój dziadek PC- ma tylko BUDZIK do ustawień.

pawelszo
30-06-2021, 19:39
@Arturo1972
nudzisz, jaka histereza, może dla Ciebie Histeryza ?
Są parametry niedostępna dla Ciebie , chyba jak "Max czasu działania CWU"
a masz to "Temo ponownego wygrzewania zbiornika" ?? ja mam 5stopni i działa spoko, jak muszę zagrzać bardziej, to zmniejszam (goście jadą np.)
Kluczowe to kiedy grzać, do ilu stopni i czas max grzania CWU + delta/histereza (wygrzewanie zbiornika) w ustawaniach serwisowych

@voymar +1

-voymar-
30-06-2021, 22:49
@Arturo1972
nudzisz, jaka histereza, może dla Ciebie Histeryza ?
Są parametry niedostępna dla Ciebie , chyba jak "Max czasu działania CWU"
a masz to "Temo ponownego wygrzewania zbiornika" ?? ja mam 5stopni i działa spoko, jak muszę zagrzać bardziej, to zmniejszam (goście jadą np.)
Kluczowe to kiedy grzać, do ilu stopni i czas max grzania CWU + delta/histereza (wygrzewanie zbiornika) w ustawaniach serwisowych

@voymar +1

Problem w tym że ON takich ustawień nie ma. ( ma starszy typ PC) W jego PC działa to na zasadzie sterownika czasowego. To tak jak byś zwykły programator ustawił że ma działać co dzień od godz. X ---do godz. Y. I to tak działa ( jak zwykła grzałka tylko oczywiście z innym COP) lub jak świecidełka na Swięta -mają się włączyć i po pewnym czasie wyłączyć. Tam niezależnie od temperatury w baniaku CWU -PC dogrzewa wodę w ustawionej Jednostce Czasu. Wydedukowałem to z jego wpisów bo obsługi starocia uczył się nie będę. Gość tępy jak but i dlatego nie wie co to TEMPERATURA PONOWNEGO WYGRZANIA. Dlatego powtarzał co tu nie rozumieć. Po co dyskutuje jak nie zna sterownika w PC gen. H i J
PS. Histereza to też najprostsze nastawy aż po falowniki ,pompy, silniki do obslugi różnych urządzeń sterowanych przepływami ,nadmuchami itd. Ale oczywiście tu Kowalski nie ma dostępu . Do tego pisze się programy pod konkretne urządzenia.
Na-Ra.

Arturo1972
30-06-2021, 23:55
Kluczowe to kiedy grzać, do ilu stopni i czas max grzania CWU + delta/histereza (wygrzewanie zbiornika) w ustawaniach serwisowych

Kluczowe to wszystko mam.
Nie jaram się tym jak "pistoletem na kapiszony z odpustu" jak Wy :D
Raz ustawione, śmiga już ponad 8 lat,w lecie 2x na dobę,ma być 43st.C na koniec programu i jest.
457411

-voymar-
01-07-2021, 15:02
Kluczowe to wszystko mam.
Nie jaram się tym jak "pistoletem na kapiszony z odpustu" jak Wy :D
Raz ustawione, śmiga już ponad 8 lat,w lecie 2x na dobę,ma być 43st.C na koniec programu i jest.
457411

W gaciach też śmigasz 8 lat i się tym nie jarasz.
Masz budzik w PC i tyle, a że nie kumasz PC wersji H lub J ,to wychodzi jak wychodzi.
8 lat w gaciach z draską. Bo po co coś zmieniać jak draska mała i gacie całe a PC grzeje jak budzik codziennie o tej samej porze. A że PC H i J się nie kuma co do ustawień -to co z tego.

KupiłemSeTaczke
08-07-2021, 20:12
Cześć wszystkim. Dzisiaj na wyświetlaczu wyskoczył mi blad termistora zewnętrznego H 67. Zresetowalem pompę ale nadal blad wyskakuje. Czy jest to coś poważnego? Ktoś miał ten błąd u siebie? Pozdrawiam

MiG25
08-07-2021, 20:35
H67 to błąd czujnika, ale takiego , który podłączony jest do płyty opcjonalnej jako czujnik w pomieszczeniu strefy 1.
Więc musisz miec płytę opcjonalną , oraz taki czujnik ,który trzeba sprawdzić i ew wymienić....

-voymar-
08-07-2021, 23:08
Nie trzeba opcjonalnej płyty. W podstawowej jest wejście na termistor zewnętrzny.( pokojowy) Skoro takiego nie ma podłączonego do PC a ustawisz sterowanie na TERMISTOR zewnętrzny to PC wyświetli błąd.

MiG25
09-07-2021, 05:55
Fakt , zapomniałem ,że na podstawowej płycie też jest wejście na termistor pokojowy... Także albo jego możesz mieć uszkodzonego ( albo jego podłączenie , bo sam termistor raczej trudno uszkodzić) , albo (jeśli go nie masz) , ustawiłe przez przypadek np. zamiast termostat to termistor....

map78
09-07-2021, 12:51
W gaciach też śmigasz 8 lat i się tym nie jarasz.
Masz budzik w PC i tyle, a że nie kumasz PC wersji H lub J ,to wychodzi jak wychodzi.
8 lat w gaciach z draską. Bo po co coś zmieniać jak draska mała i gacie całe a PC grzeje jak budzik codziennie o tej samej porze. A że PC H i J się nie kuma co do ustawień -to co z tego.

Rozumiem, że za 5 lat wywalisz generację H i kupisz najnowszą, bo ta będzie już starociem:confused: Bo inaczej nie rozumiem tego przytyku o gaciach, nawet w kontekście do Arturo...:bash:
Ja też mam najstarszą generację i cieszę się, że wciąż niezawodnie śmiga i dostarcza mi taniego ciepełka zimą, jak i chłodu latem:)

-voymar-
09-07-2021, 23:10
Nic wykluczyć nie można. Może i tak byc jak piszesz. Lecz na poważnie to wolę auta zmieniać . 3 czy tam 5 lat i MYK
Co do Arturo- to inna sentencja Nie chodzi o PC lecz o to że on pisze na forum że od 8 lat nic nie zmienia w PC .Ustawił RAZ i Tyle. Idąc tym tropem tak mu piszemy- Czy w gaciach też chodzi 8 lat:rolleyes:
PS.On nie zna sterownika w H czy J i myśli że to tak samo jak w jego. Ustawisz godz zal CWU i Wył po sprawie. Tu tak nie jest. Więcej warunków musi być spełnionych by CWU się włączył. Oczywiście pomijając puszczenie PC w Samopas. A samopas to wygoda i nikt nie dyktuje warunków.

map78
12-07-2021, 09:55
Co do Arturo- to inna sentencja Nie chodzi o PC lecz o to że on pisze na forum że od 8 lat nic nie zmienia w PC .Ustawił RAZ i Tyle. Idąc tym tropem tak mu piszemy- Czy w gaciach też chodzi 8 lat:rolleyes:

Szczerze mówiąc to ja też przez 8 lat nic nie dotykałem... Wszystko działa, zużycie się zgadza, komfort jest, więc nie widzę sensu grzebać. Optymalizowałem ustawienia przez pierwsze 4 miesiące po uruchomieniu, aż doszedłem do modelu, który się sprawdza do dziś i mnie to cieszy, bo system jest bezobsługowy.
Co do doradzania ustawień innym użytkownikom to nie robię tego od lat, bo wiem i zawsze to powtarzałem, że jest to w dużej kwestii sprawa indywidualna (każdy ma inne potrzeby i preferencje), a po drugie zdaję sobie sprawę, że moja wiedza na temat nowych rozwiązań jest nieaktualna...

-voymar-
12-07-2021, 21:01
Chyba nikt nie lubi ---(jak się juz pobawi ) zmieniać ustawień bo i po co, lecz zima zimie nie jest równa i jak PC pracuje według wody i czasu to nie ma bata by cos nie zmieniać ( mała korekta ) Inna sprawa jest jak sie grzeje w II tar ( bo taniej ) tam korekt jest znacznie mniej lecz nie da się nic nie robić. Dlaczego ? Bo raz jest cieplej np. 1 tydz. (-10 ) i kolejne 2 tyg. ( 0 lub + 1 *C ) więc grzanie przez 10 godz. nocnych dla tych wyższych temp może być za długo. Trzeba skrócić czas pracy PC Choć idąc takim tropem ( NIC NIE RUSZAM ) też tak grzałem i było OK lecz ja nie grzeję tylko w II tar. Grzeję by bylo ciepło 24/24 ustawiony harmonogram na dni zimowe .Z racji wiosennych wyższych temp. musiał ulec skróceniu. Na wiosnę dołożyłem TERMISTER ZEW. aby temp w domu pilnował czujnik temp + oczywiście krzywa grzewcza. Jeżeli to zadziała tak jak gdy grzałem prądem ( a raczej zadziała ) bo niby dlaczego by PC nie miała pracować tak jak grzałka, lecz oczywiście z COP=3 To wtedy pewnie też nie będę musiał robić wiosennych korekt. Więc w gaciach od jesieni do wiosny.:yes:
Powodzenia.

map78
15-07-2021, 19:37
Na wiosnę dołożyłem TERMISTER ZEW. aby temp w domu pilnował czujnik temp + oczywiście krzywa grzewcza.
Dokładnie tak to u mnie wygląda :yes:
Oczywiście ustawiłem podbicia w drugiej taryfie, ale generalnie to cały czas mam w domu 23st, niezależnie od pogody na zewnątrz. Ten sam termostat steruje również chłodzeniem, z którego z racji posiadania klimakonwektorów dość aktywnie korzystam.
Generalnie przez ostatnie 8 lat świetnie mi się ten układ sprawdzał, jednakże w tym roku założyłem PV, więc być może będę musiał coś skorygować, żeby zwiększyć auto-konsumpcję, ale na razie nic nie ruszałem.
Pozdro

Fanek
15-07-2021, 20:32
Czy ktoś badał kiedyś bliżej temat warunków uzyskania najlepszego COP ?
dziś grzałem CWU wymuszone (bo była wyłączona na czas burzy) o godz 17.00 do 18.00 gdzieś z 28 do 49 i wyszedł COP 4.7 pompa pobrała 1.65kw najlepszy wynik COP do tej pory. O tej godzinie było na dworzu chyba jakieś 24 i wilgotno raczej.

Normalnie pompa grzeje godzinach 14.00-16.00 i COP przeważnie jest poniżej 4, najlepszy był chyba 4.2.
Wydawało mi się, że im cieplej i bardziej sucho powinna więcej ciepła odzyskiwać z powietrza?

AD2 - co do harmonogramu stary temat :) Voymar miałeś racje jednak - pompa włączona cały czas i załącza się harmonogram tyko musi być ustawione na ekranie na słoneczko (nie KRAN), no i musi być spełniony warunek Delty - dałem najniższą aby zawsze się załączała na harmonogram czyli -5.

Więc jak Paweł pisał, że przy delcie -12 pompa zawsze mu grzeje wdg harmonogramu to chyba coś się pomylił i delte ma niższą.

codix
15-07-2021, 20:48
Czy ktoś badał kiedyś bliżej temat warunków uzyskania najlepszego COP ?
dziś grzałem CWU wymuszone (bo była wyłączona na czas burzy) o godz 17.00 do 18.00 gdzieś z 28 do 49 i wyszedł COP 4.7 pompa pobrała 1.65kw najlepszy wynik COP do tej pory. O tej godzinie było na dworzu chyba jakieś 24 i wilgotno raczej.

Normalnie pompa grzeje godzinach 14.00-16.00 i COP przeważnie jest poniżej 4, najlepszy był chyba 4.2.
Wydawało mi się, że im cieplej i bardziej sucho powinna więcej ciepła odzyskiwać z powietrza?

AD2 - co do harmonogramu stary temat :) Voymar miałeś racje jednak - pompa włączona cały czas i załącza się harmonogram tyko musi być ustawione na ekranie na słoneczko (nie KRAN), no i musi być spełniony warunek Delty - dałem najniższą aby zawsze się załączała na harmonogram czyli -5.

Więc jak Paweł pisał, że przy delcie -12 pompa zawsze mu grzeje wdg harmonogramu to chyba coś się pomylił i delte ma niższą.

Tak badał ale do tego nie nadaja sie oryginalne wskażniki z pompy ciepła bo pokazuja głupoty.
Zależności oczywiście proste jak drut .
Jak dopuściłes do wiekszego spadku temp.w baniaku i miała grzac od niższej temp.to wiadomo ze lepszy cop bo dlużej niz normalnie pracowala na nizszej temp.zasilania.
Po drugie miała wiecej do dogrzania wiec miala czas osiagnąc dobry cop,musiał byś zobaczyc wykres jak cop sie zmienia w czasie grzania cwu ale wyglada to tak ze przez pierwsze 15 min to stopniowo cop rośnie po starcie sprezarki do swojego maks.poziomu a potem juz tylko ciagle spada.
Wiec jak ktos ma ustawione podgrzewanie czeste np.o delte 5st to copy fatalne bo nie zdazy sie rozkrecic a juz ma koniec grzania

Fanek
15-07-2021, 21:01
Tak ja to rozumiem odnośnie długości grzania, że im dłużej tym lepszy ale dziś grzała 1h i to wystarczyło jej podgrzać o 20*, nieraz zdarzało się że też musiała o tyle podgrzać i grzała dłużej np. 90min.
Dziś to rakieta :D

Chodzi mi przy jakich warunkach pogodowych teoretycznie powinnien być najlepszy COP ?

codix
15-07-2021, 21:14
Rakieta dlatego ze wymusiłeś.
Wtedy idzie sprezarka na wyższej częstotliwości.
Normalnie idzie na nizszej w celu większej ekonomi .
Co do pogodowych to im cieplej na zewnatrz i im do nizszej grzejesz w baniaku tym lepszy.
Chociaz przy upałach już lepiej chyba nie jest musiał bym wykresy przegladac ale wydaje mi sie ze kiedys jak patrzyłem w taki upal ponad 30st to wychodził gorszy .
Co do wilgotności to wydaje mi sie że cop jest lepszy jak jest wilgotno

Fanek
15-07-2021, 21:41
"Wtedy idzie sprezarka na wyższej częstotliwości." - o to tego nie wiedziałem
"Co do wilgotności to wydaje mi sie że cop jest lepszy jak jest wilgotno " - mi z kolei wydawało się na, że na odwrót jak jest sucho to lepszy, ale możesz mieć racje - tak mi z obserwacji wynika.

Generalnie zadowolony jestem z poboru na CWU, ale lubie ciekawostki jak ten COP, dzięki za odpowiedzi :)

Kaizen
16-07-2021, 10:04
Normalnie idzie na nizszej w celu większej ekonomi .

Nie ma takiej zasady, że wyższe obroty = niższy COP. Najwyższy COP jest gdzieś pomiędzy min i max.

Moc a więc i obroty w danych warunkach i tak limituje zazwyczaj wężownica - więc wymuszenie zazwyczaj nie wpływa na obroty.

To, co tutaj istotne to grzanie wody od niskiej temperatury. Im niższa temperatura na starcie, tym wyższy COP, bo pompa pilnuje dt i na początku tz ma np. 27*. Wraz ze wzrostem temperatury powrotu podnosi tz - i COP coraz bardziej spada.
Dlatego nie warto często dogrzewać - im zimniejsza woda na starcie, tym wyższy COP.

"Ogrzała o 20*"... Po długim postoju można zaryzykować stwierdzenie, że temperatura w zasobniku jest w miarę wyrównana (choć na dole będzie niższa, ale niewiele). W codziennej pracy część wody grzejesz od temperatury wodociągowej, a część od 40*+ o ostatnie kilka stopni. Ile której - dokładnie nie wiesz a to, co pokazuje termometr to tylko temperatura w konkretnym punkcie zasobnika a nie średnia. Przez rozwarstwienie informacja bezwartościowa do liczenia ilości ciepła dostarczonego do zasobnika.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?131939-Do-PC-warto-mie%C4%87-przewymiarowany-zasobnik-Naprawd%C4%99
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC

codix
16-07-2021, 16:25
Kaizen akurat mam dobrze opomiarowaną pompę i z tym copem i obrotami jest tak że im cieplej na zeenątrz tym cop jest leprzy przy niższych obrotach (nie mówię ze najniższych) a im zimniej tym bardziej sie przesuwa w kierunku wyższych obrotów.
Co do panasonica i obrotów podczas grzania cwu to jest tak ze ma zależnośc od temp.zewn ale głównie od temp.w baniaku i temp.zadanej.
Jeśli pompa ma do dogrzania mało np.10st i na zewnatrz jest np 20st to startuje i grzeje cwu na 33hz (tak jest przy mojej 7kw seriH)
Jak w baniaku jest wiecej do dogrzania np.20st to startuje odrazu na 44hz gdzies w polowie grzania zjezdza na 40hz i tak juz do konca.
Jak napuscisz jej caly baniak wodociagowej to idzie np.na 55hz a jak wymusisz to idzie na 66hz.
Inne modele mogą a napewno zachowuja sie trochę inaczej bo np.7kw nie wkreca sie ponad 66hz bo jest ograniczona programowo ale juz 9kw pójdzie wyżej .Znowu jak na cwu wymusisz podczas dużych mrozów to tylko na cwu pójdzie ta 7kw nawet i 90hz itp itd .
Książki można pisac a juz przy dwuwentylatorowych to biblię tam jeszcze drugi wentylator się zatrzymuje raz chodzi z dwoma raz z jednym itp.

Kaizen
16-07-2021, 16:49
Kaizen akurat mam dobrze opomiarowaną pompę i z tym copem i obrotami jest tak że im cieplej na zeenątrz tym cop jest leprzy przy niższych obrotach (nie mówię ze najniższych) a im zimniej tym bardziej sie przesuwa w kierunku wyższych obrotów.

Dane producentów tego nie pokazują. Pokolorowane COPY najsłabszej pompy z tego posta ([url=https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334528-Pompy-Ciep%C5%82a-Mitsubishi-Zubadan-Power-Inverter-Mercedes-ju%C5%BC-w-przyst%C4%99pnej-cenie!&p=7393516&viewfull=1#post7393516):

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=451524
Skala porównuje zależności COPu od obciążenia przy tych samych temperaturach A i W - a nie dla całej kolumny. Czyli widać, że generalnie najgorszy COP jest dla obrotów maksymalnych w każdych warunkach.
Najwyższe COPy są na średnich obrotach - niezależnie od temperatury zewnętrznej i zasilania.



Jeśli pompa ma do dogrzania mało np.10st i na zewnatrz jest np 20st to startuje i grzeje cwu na 33hz (tak jest przy mojej 7kw seriH)
Jak w baniaku jest wiecej do dogrzania np.20st to startuje odrazu na 44hz gdzies w polowie grzania zjezdza na 40hz i tak juz do konca.
Jak napuscisz jej caly baniak wodociagowej to idzie np.na 55hz a jak wymusisz to idzie na 66hz.

A to nie wynika z tego, jaka część wężownicy jest zanurzona w ciepłej, a jaka w zimnej wodzie? Czyli jaka jest temperatura powrotu a tym samym moc odbierana przez wężownicę.

To, co piszę to przy założeniu stałych przepływów. Jak PC steruje również mocą pompy obiegowej to komplikuje zrozumienie sytuacji przy dodatkowym parametrze. Ale Panasy chyba mają stałe przepływy?

codix
16-07-2021, 18:55
No na grzaniu cwu ma stały przepływ i zawsze taki sam.
Jest jeden przypadek jak ustawi sie wysoko cwu tak ze pod koniec grzania na zasilaniu dochodzi do temp.maksymalnej to pompa tak jakby broni sie przed przegrzaniem tzn przed przekroczeniem temp.przy której sie wyłączy i wtedy znacznie przyspiesza obiegówkę.
Ale jak startuje do grzania cwu to nie ma różnicy pomiedzy zasilaniem i powrotem mieli chwile pompką i na zasilaniu i powrocie jest to samo bo nie chodzi spreżarka po czym startuje i odrazu ustala sobie np.te 33hz i tak ciagnie do końca grzania a roznica miedzy zasil a powr zmienia sie i pompa na to nie reaguje.
Będziesz miał nastawione baniak na 48st w baniaku bedzie np.35st i na zewnatrz 20st to bedzie grzala na 33hz jak w baniaku to samo a na zewnatrz -10 to na 50hz.
Jak w baniaku ustawione na 48st a w baniaku np 30st to na 33hz a jak w baniaku 29st to na 44hz.
Co do tabelek to tabelki tabelkami a zycie swoja droga .
Spróbuj zareklamowac ze sie nie zgadza z tabelkami.
U mnie lecą wykresy na bierząco .
I pisałem Ci że nie na najniższych jest lepszy cop ale Ty swoje.
Powiem Ci inaczej moze jak moja 7kw ma zakres obrotów od 19hz do 66hz,to uznajmy ze srednie obroty to 43hz w tabelce masz podane srednie obroty minimalne i maksymalne .
Ale nie wiesz co sie dzieje troche nizej srednich i troche wyzej srednich powiedzmy w zakresie 33hz-50hz i to Ci probowalem przekazac ze cop jest lepszy blizej tych 33hz jak jest gorąco a jak jest zimno to blizej tych 50hz.

-voymar-
16-07-2021, 23:23
Nie ma takiej zasady, że wyższe obroty = niższy COP. Najwyższy COP jest gdzieś pomiędzy min i max.

Moc a więc i obroty w danych warunkach i tak limituje zazwyczaj wężownica - więc wymuszenie zazwyczaj nie wpływa na obroty.

To, co tutaj istotne to grzanie wody od niskiej temperatury. Im niższa temperatura na starcie, tym wyższy COP, bo pompa pilnuje dt i na początku tz ma np. 27*. Wraz ze wzrostem temperatury powrotu podnosi tz - i COP coraz bardziej spada.
Dlatego nie warto często dogrzewać - im zimniejsza woda na starcie, tym wyższy COP.

"Ogrzała o 20*"... Po długim postoju można zaryzykować stwierdzenie, że temperatura w zasobniku jest w miarę wyrównana (choć na dole będzie niższa, ale niewiele). W codziennej pracy część wody grzejesz od temperatury wodociągowej, a część od 40*+ o ostatnie kilka stopni. Ile której - dokładnie nie wiesz a to, co pokazuje termometr to tylko temperatura w konkretnym punkcie zasobnika a nie średnia. Przez rozwarstwienie informacja bezwartościowa do liczenia ilości ciepła dostarczonego do zasobnika.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?131939-Do-PC-warto-mie%C4%87-przewymiarowany-zasobnik-Naprawd%C4%99
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC

Już przestań się wymądrzać .Bo jesienią 20r prowadziłeś ze mną pyskówkę Jak podałem że baniak 200L zagrzała PC zużywając- 700W A ile i gdzie jest jakiej wody to tylko chyba ciebie obchodzi. Mnie jak i innych interesuje aby CWU nie brakowało jak potrzebna. I tak za 48 dni PC zużyła 45kWh
DZIĘKUJĘ.TYLE.
PS. CHŁOPIE TY ZEJDŹ NA ZIEMIĘ - i nie rysuj tabelek. Tabelką wierzysz? czy użytkownikom co podają faktyczne zużycia. CO mnie obchodzi COP? Po kiego grzyba on mi potrzebny?
W ubiegłym roku jak chodziła CWU na grzałce to za 15 dni pobrala 98kWh a adekwatnie PC 15kWh

eMdzeJ
17-07-2021, 10:19
zmiana tematu :)

Wiem, że pare osób tutaj używa automatyki domowej i heishamon. Macie porobione jakieś ciekawe automatyzacje? Detekcję taktowania? Co warto robić a co zrobiliście uznaliście po czasie za bezużyteczny zbytek? To co mi przychodzi do głowy to przełączanie się na harmonogram i pompę puszczoną luzem w zależności od temperatury / taktowania. Lub w przypadku wykrycia taktowania przełączenie na tryb cichy. Pytanie tylko czy warto i co się sprawdza.

MiG25
17-07-2021, 20:06
Ja aktualnie mam przełączenie temperatury zewnętrznej na dodatkowy czujnik , a tam podłączony otencjometr i ustawione 22 stopnie , przez co mam pewność ,że mi się chłodzenie nocą nie wyłączy...
Mam też zmianę prędkości max obiegówki w zależności czy jest włączona strefa 1 , strefa 2 ,czy obie.

Kolega @TBomek miał takie rzeczy poustawiane , jak temperatura była pow. 10 stopni na zewnątrz , to mu się automatycznie Quiet mode 3 włączało , właśnie po to ,żeby ompa od razu z pełną mocą nie startowała.

codix
17-07-2021, 20:50
Z ciekawości jaki cop pokazuje jak chlodzisz np.przy 16st.realnych na zewnątrz a produkujesz wodę o temp.16st ??

MiG25
18-07-2021, 20:32
Chłodzę do 19 stopni docelowej ( mi wystarcza), akurat teraz mam 18 stopni wody wyjściowej , delta z czujników 1,7 stopnia ( z czujników DS18b20) , przepływ 47,39l/min , stąd wyliczona moc chłodzenia 5950 W , z licznika energii zewnętrznego moc pobierana 744,5W , stąd COP =8 .... Temperatura na zewnątrz 20 stopni , sprężarka na 20Hz...

Wg sterownika pompy Ciepla pobierana energia to 0,6kW , produkcja 7kW , a COP 11,6....

Arturo1972
04-08-2021, 10:27
No i stało się ;)
Pierwsza poważna awaria od 2013r...
Błąd H95 i kupa zbita.
Pierwsza wstępna diagnoza to uszkodzona płytka PCB.
W piątek dokładne badanie.

bobrow
04-08-2021, 10:58
No i stało się ;)
Pierwsza poważna awaria od 2013r...
Błąd H95 i kupa zbita.
Pierwsza wstępna diagnoza to uszkodzona płytka PCB.
W piątek dokładne badanie.

A ściągnąłeś obudowę jednostki wewnętrznej i sprawdziłeś czy nie wywaliło jakiegoś zabezpieczenia ?

Arturo1972
04-08-2021, 11:16
A ściągnąłeś obudowę jednostki wewnętrznej i sprawdziłeś czy nie wywaliło jakiegoś zabezpieczenia ?
Sprawdzone, nic nie widać żeby coś się przepaliło
Na zewnętrznej właśnie w piątek przychodzi do obadania.

bobrow
04-08-2021, 11:40
Sprawdzone, nic nie widać żeby coś się przepaliło
Na zewnętrznej właśnie w piątek przychodzi do obadania.

Wg dtr może być coś z zasilaniem "wiatraka"-może luty , styki lub kondensatory elektrolityczne...
Mam nadzieję ,że nic poważniejszego-czekamy na info

codix
04-08-2021, 16:57
Sprawdzone, nic nie widać żeby coś się przepaliło
Na zewnętrznej właśnie w piątek przychodzi do obadania.

A zresetowałeś ten błąd ? i nie wystartowała Ci czy wywaliło ponownie ten sam błąd?
Dla mnie H95 to błąd spowodowany złym napięciem pomiędzy jednostkami .Jak chce Ci się sprawdzać to mogę Ci napisać procedurę a jak nie to czekaj na fachowca

Arturo1972
04-08-2021, 19:04
A zresetowałeś ten błąd ? i nie wystartowała Ci czy wywaliło ponownie ten sam błąd?
Dla mnie H95 to błąd spowodowany złym napięciem pomiędzy jednostkami .Jak chce Ci się sprawdzać to mogę Ci napisać procedurę a jak nie to czekaj na fachowca
Oczywiście błąd został wykasowany,wogole to dziwna akcja bo po wykasowaniu i wyłączeniu zasilania, dwa czy trzy razy po włączeniu po 10sek. wyskakiwał błąd ,za którymś tam włączeniem pompka obiegowa zaczęła chodzić ale tylko chodzić,błędu nie wywaliła ale sprężarka się nie załączyła ani do grzania cwu ani c.o.
Chciałem wymusić grzanie cwu grzałką ale grzałka włącza się tylko z c.o,przy cwu cisza.

codix
04-08-2021, 19:42
Może spróbuj przywrócić do ustawień fabrycznych

W seri F bo chyba taką masz to H95 to błąd " Nieprawidłowe połączenie jednostki wewn. i zewn."
Więc w dłoń śrubokręt i posprawdzaj przewód łączący jednostki pomimo że to mało mozliwe to odkręć pokolei każdą żyłę poruszaj popatrz przetrzyj itp i dokręć porządnie ponownie i w jedn zewn i w wewn .Posprawdzaj też dokręcenie przewodów fabrycznych które łączą się z Twoim przewodem łączacym jednostki.
Możesz tez pomierzyć napięcia na każdej fazie

Arturo1972
04-08-2021, 20:27
Może spróbuj przywrócić do ustawień fabrycznych

W seri F bo chyba taką masz to H95 to błąd " Nieprawidłowe połączenie jednostki wewn. i zewn."
Więc w dłoń śrubokręt i posprawdzaj przewód łączący jednostki pomimo że to mało mozliwe to odkręć pokolei każdą żyłę poruszaj popatrz przetrzyj itp i dokręć porządnie ponownie i w jedn zewn i w wewn .Posprawdzaj też dokręcenie przewodów fabrycznych które łączą się z Twoim przewodem łączacym jednostki.
Możesz tez pomierzyć napięcia na każdej fazie
Poczekam na fachmana z tym bo z elektryki jestem zielony i prędzej bym jakieś spięcie zrobił a może i wybuch :D

Ważne, że przed chwilą udało mi się odpalić cwu z grzałki, zamieniając przewody z zaworu 3d ;)
https://images90.fotosik.pl/526/6dd7a7b83fa4770amed.jpg

codix
04-08-2021, 20:40
Jakby co to reset do fabycznych to 3 strzałki jednocześnie na 5sek dwie strzałki Search +górna strzałka od setting

Jak ją wcześniej na bezpiecznikach odłączysz to zwary nie zrobisz :) jak ci zaproponuje wymianę płyty to się sam weżmiesz za sprawdzanie wszystkich kabli oraz wszystkich wsuwek na płycie itp.:)

Arturo1972
04-08-2021, 21:13
Jakby co to reset do fabycznych to 3 strzałki jednocześnie na 5sek dwie strzałki Search +górna strzałka od setting

Jak ją wcześniej na bezpiecznikach odłączysz to zwary nie zrobisz :) jak ci zaproponuje wymianę płyty to się sam weżmiesz za sprawdzanie wszystkich kabli oraz wszystkich wsuwek na płycie itp.:)
Dzięki codix ,tego mi było trzeba I już robię screena dla potomnych ;)
Niech mi zagrzeje cwu to spróbuję bo narazie chucham i dmucham na to bo od dwóch dni hartujemy się w zimnej wodzie :D
https://images92.fotosik.pl/527/7428735b401b3b85med.jpg

PaRa
05-08-2021, 06:40
No i stało się ;)
Pierwsza poważna awaria od 2013r...
Błąd H95 i kupa zbita.
Pierwsza wstępna diagnoza to uszkodzona płytka PCB.
W piątek dokładne badanie.

Dobrze Cię rozumiem, byłem w podobnej sytuacji.
Wracam do domu i widzę że z jednostki wewnętrznej kapie woda a na podłodze jest kałuża. Pierwsza myśl będą wydatki, ale potem czas na działanie.
Telefon do firmy, która mój model F w 2016 instalowała, wymiana zdjęć i kilka rozmów tel. i sam naprawiłem usterkę.
Okazało się, że trzeba zdemontować obudowę i dokręcić zaworek odpowietrzający, który się poluzował.

bobrow
06-08-2021, 16:07
Witam
mam szybkie pytanko- czy dotarł już ktoś do danych COP T-capa 9kW 3 fazy na R32 ?
Dłubię i dłubię , i jakoś nie mogę trafić …
To co mi się rzuciło w oczy w katalogu 2021-2022 , to nie pełne dane (brak danych o sprawności) i dolny zakres pracy -20st (ale dla R410 jest -28st)
Chodzi o ten model :
WH-MXC09J3E8
Z góry dzięki za info
Pzdr

codix
06-08-2021, 18:37
Raczej nie znajdziesz to nowości,szczerze watpie czy wogóle jest juz w sprzedaży to tak jak było z jednostkami jednofazowymi pojawily sie w oficjalnym cenniku i zaraz co niektóre sklepy puściły to do sprzedaży wogóle nie mając tego na stanie a potem kazali sobie czekac az będą już wtedy była chyba nawet przez pomyłkę jednostka 3f.

Zadzwon do jakiegos sklepu i zapytaj na kiedy bedzie i zeby sprawdzili czy napewno sie wywiążą z terminu ;)

To sa monobloki one chyba zawsze mialy zakres do -20
Do jednostek 1f dokumentacje mam

bobrow
06-08-2021, 19:18
Codix- liczyłem na Ciebie, że się odezwiesz.
Tym razem wiem trochę więcej , to tak :
-od instalatora wiem , że są w sprzedaży tcapy mono R32
-modele tcapa mono H działają tak samo jak split tj do -28st (taki ma moja kuzynka)
Panas obniżył moim zdaniem trochę loty publikując nowy katalog bez danych z Copami….
Nie wiem tylko czy te -20st to pomyłka drukarska , czy prawda…

codix
06-08-2021, 20:32
Bobrow wszystkie monobloki miały do -20
Teraz jeszcze sprawdzałem service manual od monobloków seri H w wersji Tcap 3f czyli MXC e8 i też maja podane zakres do -20 w dokumentacji technicznej
Mono tcap 1f na r32 tez w manualu ma do -20

Wiec jesli faktycznie chodza tak jak splity do -28 to te nowe seri J tez pewnie tak beda chodzic ale nie mogę tego potwierdzic ale w dokumentacji zarowno seri H jak i J panas sie do tego nie przyznaje ;)

Tak jeszcze z ciekawostek to zwykłe mono seri J 5,7,9kw to fizycznie identyczne jednostki tylko softem sie rożnią oczywiscie mono tcap seri J 1f 9 i 12kw ta sama sytuacja

bobrow
06-08-2021, 21:07
Codix-wygląda ,że obaj mamy "rację"...
Rzeczywiście dla T-cap monoblok H w starszych katalogach jest podawany zakres temp dla grzania -20/35st , natomiast w nowym katalogu (2021-2022) jest jak byk na stronie 25 -28/35st...
Tak na logikę T-cap , to T-cap- nie powinien mieć ograniczeń w tym zakresie....Wszystkie bebechy są te same...
Ot,zagwozdka...

bobrow
06-08-2021, 21:16
No i jeszcze jedno-sprawdziłem stare katalogi np z 2014 i tam zakres pracy dla mojego T-capa (splita) jest -20/35...a sam widziałem jak zapitalał przy -23st...
Zreszta w dtr jest opis ,że sprężara się wyłącza przy -28st...
W dtr od T-capa mono H jest rys poglądowy i przed -30st wypada zakres pracy...
Chyba popitolili temp wył sprężarki z nominalna mocą...

bobrow
06-08-2021, 23:44
Jeszcze przeglądnąłem dtr T-cap splita i mono H i jest info o warunkach dla sprężarki :

"Do not run compressor when below condition fulfilled
a. Compressor top temperature < 10°C
b. Outdoor ambient < -20°C
c. Water temperature > 40°C"

w obu dtr w pkt 13.1.6 jest wykres zakresu pracy sprężarki ,delikatnie różnią się opisami -ale wg mnie to to samo :
-split : Compressor stop ( przy ok -28st)
-mono :Compressor operate
with limited operation (fotka nie wchodzi...)
Z dtr wynika jeszcze moim zdaniem ,że sprężarkę tak naprawdę odetnie max prąd-może być tak,że jednym razem wyłączy się np przy -22st , a innym przy np -28st

Fanek
08-08-2021, 13:21
Panowie tak przeglądałem zdjęcia pompa na necie ostatnio i trafiłem na coś takiego:

https://i.imgur.com/TJjFYVR.jpeg

Montowaliście jakiś daszek lub inną ochroną przed deszczem u siebie nad jednostką zewnętrzną?
Macie jakieś pomysły?

barto125
08-08-2021, 20:57
W naszym klimacie nie ma takiej potrzeby

-voymar-
09-08-2021, 14:03
Panowie tak przeglądałem zdjęcia pompa na necie ostatnio i trafiłem na coś takiego:

https://i.imgur.com/TJjFYVR.jpeg

Montowaliście jakiś daszek lub inną ochroną przed deszczem u siebie nad jednostką zewnętrzną?
Macie jakieś pomysły?

Właśnie taki zamawiam sobie i kuzynowi.

zbyszekwojtal
10-08-2021, 16:26
W Mrówce takie są

Fanek
10-08-2021, 20:28
Myślałem o jakimś innym rozwiazaniu tak aby elewacji nie dziurawic, moze ktos widzial inny patent?

plamiak
11-08-2021, 08:45
Nie musisz dawać żadnego daszka... Ważniejsze niż przykrycie jednostki zewnętrznej jest odprowadzenie spod niej wody.

Fanek
11-08-2021, 14:35
Nie musisz dawać żadnego daszka... Ważniejsze niż przykrycie jednostki zewnętrznej jest odprowadzenie spod niej wody.

Woda odprowadza się dobrze, daszek chcę zrobić aby za 5lat pompa wygląda dalej jak przy pierwszym roku instalacji.

Pytajnick
11-08-2021, 16:45
Woda odprowadza się dobrze, daszek chcę zrobić aby za 5lat pompa wygląda dalej jak przy pierwszym roku instalacji.

Daszek przed czym ma chronić? Jeśli przed deszczówką, to jest to najlepsza woda do mycia PC, tzw 'miękka' bez kamienia. No chyba że ktoś mieszka w pobliżu nieciekawych kominów itp.

Fanek
11-08-2021, 16:57
Daszek przed czym ma chronić? Jeśli przed deszczówką, to jest to najlepsza woda do mycia PC, tzw 'miękka' bez kamienia. No chyba że ktoś mieszka w pobliżu nieciekawych kominów itp.

a wiesz choćby przed soplami spadającymi z wysokiego dachu, przed zasypaniem śniegiem z góry, a dalej już nie będę wymieniał.

MiG25
11-08-2021, 17:35
A jak zabezpieczysz ten daszek przed spadającymi soplami i śniegiem,żeby po roku wygladal jak nowy ?;)
Kolega z Holandii tej zimy odkryl ,ze przez wschodni zimny wiatr defrost w mode 2 trwal mu grubo ponad 35min. Wcześniejszych zim nie miał ani temperatur ujemnych (nie wiedzial co to defrost ,a już w mode 2 to wogole), ani nie miał wiatru, który mu skutecznie chlodzil jednostkę zewnętrzna przez co defrost trwal dlugo. Oparł o jednostkę zewnętrzna tymczasowo kawal płyty wiórowej i od razu czas zmalal o połowę.
I tym bym się bardziej martwił, żeby jednostka była poza działaniem wiatru z boku ,a nie z góry.

Fanek
11-08-2021, 20:12
A jak zabezpieczysz ten daszek przed spadającymi soplami i śniegiem,żeby po roku wygladal jak nowy ?;)
Kolega z Holandii tej zimy odkryl ,ze przez wschodni zimny wiatr defrost w mode 2 trwal mu grubo ponad 35min. Wcześniejszych zim nie miał ani temperatur ujemnych (nie wiedzial co to defrost ,a już w mode 2 to wogole), ani nie miał wiatru, który mu skutecznie chlodzil jednostkę zewnętrzna przez co defrost trwal dlugo. Oparł o jednostkę zewnętrzna tymczasowo kawal płyty wiórowej i od razu czas zmalal o połowę.
I tym bym się bardziej martwił, żeby jednostka była poza działaniem wiatru z boku ,a nie z góry.

Dzięki to dobry tip, ale u mnie akurat z lewej strony jest zasłonięta całkowicie ścianą z prawej raczej też nie wieje, więc tym się w tej chwili nie martwie :)
jutro za dnia cykne zdjęcie i pokaże jak to wygląda, może coś doradzicie z tym daszkiem

ziomas1
12-08-2021, 19:29
Z tymi daszkami to ostrożnie. Ostatnio był u mnie serwis w ramach przeglądu i pytałem o zadaszenie. Ale oni są sceptyczni do takich wynalazków. Według nich może zaburzac cyrkulację i znacznie obniżać COP.

Arturo1972
12-08-2021, 19:56
Panowie tak przeglądałem zdjęcia pompa na necie ostatnio i trafiłem na coś takiego:

https://i.imgur.com/TJjFYVR.jpeg

Montowaliście jakiś daszek lub inną ochroną przed deszczem u siebie nad jednostką zewnętrzną?
Macie jakieś pomysły?
Weź olej to i nie rób siary ;)
Czy na milionach jedn.zewnetrznych klimatyzatorów, począwszy od balkonów po domki prywatne, zauważyłeś jakieś daszki ?
Nie było ich ?
To będziesz oryginalny w swoim dziele :D

T-CAP 9kW,jeśli chodzi o jedn.zewnetrzna,od 2013r jest bez daszku, co więcej, zarasta go zielenina i to mi się podoba :)

A co do mojej awarii, grzeje cwu grzałką, zamienilem kable z zaworu między off a on,serwisanta/elektryka nie było bo czasu brak...

MiG25
14-08-2021, 07:10
Jeśli podłączyłeś grzałkę bezpośrednio do wyjścia na zawor 3d (a może co gorsza od początku tak miałeś), to w H by to nie przeszlo ,to są zupełnie inne obciążenia... 3kW grzałka, a zawor może ze ze 100W.... Plyta i przekaźnik na niej może takiego obciążenia nie wytrzymać...

Arturo1972
14-08-2021, 20:57
Jeśli podłączyłeś grzałkę bezpośrednio do wyjścia na zawor 3d (a może co gorsza od początku tak miałeś), to w H by to nie przeszlo ,to są zupełnie inne obciążenia... 3kW grzałka, a zawor może ze ze 100W.... Plyta i przekaźnik na niej może takiego obciążenia nie wytrzymać...
Nie w ta stronę,bardziej na zachód ;)
Zamienilem kable z zaworu 3d,czyli był off a teraz jest on
Dlatego tak, bo wymuszone grzanie grzałką wskakiwalo na c.o a po zamianie kabelków, zawor 3d otwiera się a pompa myśli, że grzeje c.o ;)
Poniżej to nie jest gniazdo grzałki .
https://images90.fotosik.pl/528/2da3ea4cde96d336med.jpg

MiG25
15-08-2021, 06:55
Z tej perspektywy to raczej Północ ;)
Wskazujesz na to połączenie od dołu przewodu białego,czarnego i brązowego, do których od góry podłączony jest kabel z niebieskim,czarnym i żółtozielonym przewodem. Czy ten kabel idzie bezpośrednio do zaworu 3d,czy bezpośrednio do grzałki ,czy też gdzieś jeszcze do jakiejś rozdzielnicy,gdzie jest zrobione sterowanie grzałka jak zawor 3d jest w pozycji cwu...

EDIT: z DTRki serii F wynika ,że zaciski 4,5,6 są od zaworu trójdrożnego , a obciążenie max jego to 9,8VA...(więc grzałki bezpośrednio pod to lepiej nie podłączać).
Za to grzałka powinna być podłączona pod zaciski 7i 8 , a u Ciebie tam nic nie ma... Więc gdzie podłączona jest grzałka ?

Może seria F różni się jakoś od D , ale nie sądzę żeby w tych punktach.

zibek26
16-08-2021, 20:25
Podpowiecie jaką wybrać pompę 3 czy 5 kW ?
Domek 63 metry chyba wezmę Panas all in one i zasadniczo w/g cw wystarczy 3 kW , ale cena za pompę 3 i 5 jest taka sama, i ktoś wspominał że cw zaniża więc lepiej 5 kW. Do tego ponoć 5 kW można zaprogramować że działa jak 3 kW. Instalatorzy... każdy mówi co innego.
Wklejam link
https://cieplo.app/wynik/hfzt

I czy takiej szafie all in one szkodzi jak będzie w łazience ? Bo tu też instalatorzy podają różne wersje. ( Oczywiście instalatorzy renomowani, autoryzowani i oświeceni )

Arturo1972
16-08-2021, 20:32
Z tej perspektywy to raczej Północ ;)
Wskazujesz na to połączenie od dołu przewodu białego,czarnego i brązowego, do których od góry podłączony jest kabel z niebieskim,czarnym i żółtozielonym przewodem. Czy ten kabel idzie bezpośrednio do zaworu 3d,czy bezpośrednio do grzałki ,czy też gdzieś jeszcze do jakiejś rozdzielnicy,gdzie jest zrobione sterowanie grzałka jak zawor 3d jest w pozycji cwu...

EDIT: z DTRki serii F wynika ,że zaciski 4,5,6 są od zaworu trójdrożnego , a obciążenie max jego to 9,8VA...(więc grzałki bezpośrednio pod to lepiej nie podłączać).
Za to grzałka powinna być podłączona pod zaciski 7i 8 , a u Ciebie tam nic nie ma... Więc gdzie podłączona jest grzałka ?

Może seria F różni się jakoś od D , ale nie sądzę żeby w tych punktach.
To jest gniazdo i złącze tylko i wyłącznie zaworu 3d "on/off".
Zamienilem jedynie bieguny, czyli tam gdzie miał być off wsadziłem kabel od on a drugi odwrotnie.
Także jest ok :)

Arturo1972
16-08-2021, 20:37
Podpowiecie jaką wybrać pompę 3 czy 5 kW ?
Domek 63 metry chyba wezmę Panas all in one i zasadniczo w/g cw wystarczy 3 kW , ale cena za pompę 3 i 5 jest taka sama, i ktoś wspominał że cw zaniża więc lepiej 5 kW. Do tego ponoć 5 kW można zaprogramować że działa jak 3 kW. Instalatorzy... każdy mówi co innego.
Wklejam link
https://cieplo.app/wynik/hfzt

I czy takiej szafie all in one szkodzi jak będzie w łazience ? Bo tu też instalatorzy podają różne wersje. ( Oczywiście instalatorzy renomowani, autoryzowani i oświeceni )
Ty ten pokój budujesz bez okien ?
Ja mam takie same dane w domu 125m2 budowanym 10 lat temu ;)

Jeśli cena jest taka sama to 5kW

OnufryZagłoba
16-08-2021, 23:14
Wg tablicy doborowej Panasonica wynika że zdecydowanie powinieneś wziąć 3kW aby uniknąć taktowania (o ile zapotrzebowanie 2,9kW jest wyliczone prawidłowo). Na Twoim miejscu bym brał 5kW, nie będzie problemu, a szybciej będzie się grzała woda użytkowa.

Jednostka może stać w łazience, jedyne wymagania to dostęp/odstęp serwisowy oraz minimalna kubatura pomieszczenia (R32 jest uznawany za palny). W łazience panuje wysoka temperatura więc straty ciepła będą mniejsze.

Kaizen
16-08-2021, 23:21
Podpowiecie jaką wybrać pompę 3 czy 5 kW ?
Domek 63 metry chyba wezmę Panas all in one i zasadniczo w/g cw wystarczy 3 kW ,

Nie ufaj CW. (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631-Cieplowlasciwie-pl-czemu-wiedzie-na-manowce)

Za PC zapłacisz tyle, co za prąd grzejąc z COP=2 przez kilka albo i kilkanaście lat (a PC też potrzebuje prądu a całe ewentualne oszczędności oddasz serwisantowi PC).

PC ma sens tam, gdzie trzeba wielu kWh (czyli albo ogromne domy, albo stare, słabo ocieplone - ale w przypadku tych ostatnich może być problem z ceną zakupu odpowiednio mocnej pompy).

Arturo1972
16-08-2021, 23:27
Wg tablicy doborowej Panasonica wynika że zdecydowanie powinieneś wziąć 3kW aby uniknąć taktowania (o ile zapotrzebowanie 2,9kW jest wyliczone prawidłowo). Na .
TV kłamie, szczególnie TVPis ale liczy na bezrozumnych gostkow typu Twojego.
Ja mam 9kW w domu, który potrzebuje 3,5kW przy -20st.C i od 8 lat nie wiem co to jest "taktowanie".

Ale ja jestem z Polski A a dodatkowo z miasta na wieś się przeniosłem.
Ale jak to mówią:
"Człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka-nigdy
" :)

OnufryZagłoba
16-08-2021, 23:34
Acha, no to gratuluję, w takim razie inżynierowie z Panasonica kłamią :D

Arturo1972
16-08-2021, 23:38
Acha, no to gratuluję, w takim razie inżynierowie z Panasonica kłamią :D
Owszem ;)
Jak to handlowcy, którzy chcą złapać jelenia :D

Powtórzę, od 8 lat śmiga u mnie Panas T-CAP 9kW ,3f dodatkowo czyli full wypas na tamte czasy.
W domu, których przy -20st.C potrzebuje jedynie 3,5kW.
Nie znam pojęcia "taktowanie"...
I też powtórzę, ja jestem z Polski A,tam żyje i tam mieszkam a to ma duże znaczenie ;)

OnufryZagłoba
16-08-2021, 23:41
Trochę nie rozumiem na czym miałby ten trik polegać skoro w efekcie zachęcają ludzi do kupowania mniejszych pomp, a nie większych.

Arturo1972
16-08-2021, 23:47
Trochę nie rozumiem na czym miałby ten trik polegać skoro w efekcie zachęcają ludzi do kupowania mniejszych pomp, a nie większych.
Zastanów się to zrozumiesz na czym to polega ;)

Podpowiem "grzałka" to słowo klucz ;)

Arturo1972
16-08-2021, 23:54
Trochę nie rozumiem na czym miałby ten trik polegać skoro w efekcie zachęcają ludzi do kupowania mniejszych pomp, a nie większych.
Jelen jeden z drugim, ze starych domów, jakby miał kupować pompę pod obciążenie cieplne domu i jakby usłyszał cenę 50tys.zl to by odpuścił.
A tak przedstawia mu się "opcje" ,że może kupić tańszą pompę za np.30tys.zl a grzałką może se dogrzać jak będzie potrzeba w "biwalentnej temperaturze" ;)
I takich jeleni, którzy to łykają, głównie z Polski B ,będą mieli więcej,niż gdyby mieli dobierać źródło ciepła jak pan bog przykazał,wg obciążenia cieplnego domu.

Kaizen
17-08-2021, 01:33
Acha, no to gratuluję, w takim razie inżynierowie z Panasonica kłamią :D

Przecież napisał, że nie wie co to taktowanie. Więc i rozpoznać nie potrafi. Ale znając jego pokrętną logikę, to jak ustawisz, że pompa pracuje max 5h na dobę - to nie będzie taktowała.

kaszpir007
17-08-2021, 06:27
Przecież napisał, że nie wie co to taktowanie. Więc i rozpoznać nie potrafi. Ale znając jego pokrętną logikę, to jak ustawisz, że pompa pracuje max 5h na dobę - to nie będzie taktowała.

Jak jest odpowiedni odbiór ciepła , wyższy od minimalnej mocy pompy to pompa nigdy nie będzie taktowała ...

Inna rzecz że pompa powinna działać tyle czasu aby dostarczyć odpowiednią ilość energii i się wyłączyć , bo żaden nowy , dobrze ocieplony dom nie potrzebuje ciągłego grzania.
Jak dostarczy potrzebnej energii szybciej i będzie krócej działała , to jest to zaleta a nie wada , bo zwiększa się żywotność pompy a i jest szansa że pompa będzie działała z optymalnym COP i najoszczędniej ...

Żadna pompa w nowym ciepłym domu nie będzie pracowała nonstop przez cały sezon. Nie ma takiej szansy. Inne zapotrzebowanie domu na energię jest przy +10 na zewnątrz a inne przy -20 i nie ma żadnej szansy aby jakaś pompa , nawet najmniejsza działała nonstop ..

kaszpir007
17-08-2021, 06:53
Nie ufaj CW. (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631-Cieplowlasciwie-pl-czemu-wiedzie-na-manowce)

Za PC zapłacisz tyle, co za prąd grzejąc z COP=2 przez kilka albo i kilkanaście lat (a PC też potrzebuje prądu a całe ewentualne oszczędności oddasz serwisantowi PC)..

PC ma sens w każdym domu. Po prostu należy dobrać dobra moc i nie przepłacać za markę ...

Przy pompie ciepła inwestor będzie płacił około 3x niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę .
jak ktoś lubi płacić minumum 3x więcej niż by mógł , to mamy wolny wybór, ale wielu woli płacić mniej ...

Co do "serwisu" to znam tanie klimatyzatory które działają już kilkanaście lat , a serwisu raczej nie widziały.
Więc zapewne tak samo będzie z pompami PW , które tak naprawdę nie potrzebują żadnego serwisu , co nie zmienia faktu że co jakiś czas powinno się obejrzeć czy wszystko jest ok , ale to może zrobić sam użytkownik.

OnufryZagłoba
17-08-2021, 06:58
Między taktowaniem a pracą na okrągło jest jeszcze duży zakres. Problemem w dłuższej perspektywie jest zbyt duża częstotliwość włączania i wyłączania pompy, bo od tego dostaje sprężarka.

-voymar-
17-08-2021, 23:19
Owszem ;)
Jak to handlowcy, którzy chcą złapać jelenia :D

Powtórzę, od 8 lat śmiga u mnie Panas T-CAP 9kW ,3f dodatkowo czyli full wypas na tamte czasy.
W domu, których przy -20st.C potrzebuje jedynie 3,5kW.
Nie znam pojęcia "taktowanie"...
I też powtórzę, ja jestem z Polski A,tam żyje i tam mieszkam a to ma duże znaczenie ;)

Skoro tak JASNO tłumaczysz. To dodaj jeszcze że mieszkałeś w mieście:D w pokoju gdzie miejsca było tyle że ledwo łóżko weszło.
Bo przecież pisałeś w zimie że głowę miałeś przy grzejniku. I jeszcze TO że ----według twojej wiedzy grzanie 24/24 nie daje komfortu????? Więc jakie daje komfort???????????????????????????
Zjakej POLSKI ty jesteś? jak podstawowych rzeczy nie znasz. Wybudowałeś taki większy kurnik i się przechwalasz, Czym ty się przechwalasz?
Zapewne tym że opłaty roczne w domku są spooooooro niższe niż czynsz comiesięczny w FAMILOKU. Tak jest i tak było że własny dom daje pewien komfort. No ale ty z MIASTA się tego uczysz i dla ciebie to jest coś wspaniałego - Nie ---to normalka chłopie jest. Czym się chwalisz 3,5kW ? dla 125m2???? To taki fenomen jest?????????? Jakieś cudo:D Przestań bo zachowujesz się jak dzieciak.

eMdzeJ
19-08-2021, 05:40
Macie dodatkowo zaizolowane rury od jednostki zewnętrznej do budynku? Instalator mówi, że nie jest to konieczne - rury w oryginalnej otulinie zostały owinięte taśmą z folią aluminiową. Wg mnie to będzie robić jakieś dodatkowe straty tym większe im zimniej będzie na zewnątrz. Pytanie na ile to robi różnicę?

Jakbym się zdecydował na docieplenie tego jednak to czym? Jakąś matą kauczukową samoprzylepną?

Kaizen
19-08-2021, 08:36
Macie dodatkowo zaizolowane rury od jednostki zewnętrznej do budynku? Instalator mówi, że nie jest to konieczne - rury w oryginalnej otulinie zostały owinięte taśmą z folią aluminiową. Wg mnie to będzie robić jakieś dodatkowe straty tym większe im zimniej będzie na zewnątrz. Pytanie na ile to robi różnicę?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342067-FLIRtuj%C4%99

eMdzeJ
19-08-2021, 09:03
to czym w końcu zaizolowałeś te rury?

te od pompy ciepła są dość grubym zwitkiem rur. Izolacja do rur kauczukowa się nie sprawdzi, za duża średnica i nieregularna. Myślałem o macie samoprzylepnej kauczukowej. Tylko jakiej grubości?

Kaizen
19-08-2021, 09:35
to czym w końcu zaizolowałeś te rury?

Większość idzie u mnie po środku styropianu w podłodze. To, co na zewnątrz w otulinie polietylenowej do rur wodnych, bo takie mi zostały. Ale pęka wierzchnia warstwa (takie foliowane dałem) - chyba nie jest odporna na UV. Te na wierzchu łatwo wymienić. Na wypasie to bym zrobił jakąś foremkę i otoczył Polynorem (włącznie z wnętrzem przepustu) który jest też hydroizolacją.

eMdzeJ
21-08-2021, 08:08
dobra z racji małej ilości odpowiedzi wybór padł na matę kauczukową samoprzylepną o grubości 1cm - czemu nie grubszą? Bo wolę położyć np 2 czy 3 warstwy ale z przesunięciem niż jedną grubą. Chyba by był problem ze złączeniem krawędzi.

Planuje to obkleić taśmą samoprzylepną aluminiową bo nie jestem pewny czy kauczuk jest odporny na uv i czy nie wydziobią go ptaki


Kolejne pytanie. Jakie wartości krzywej grzewczej dla podłogówki są optymalne do dalszego tuningu? Pompa to 7kw serii J. Wyczytałem wcześniej że temperatura powrotu nie powinna być niższa niż 27 stopni. Wiec ustawić 27 - 35 i poprawiać w sezonie jak będzie trzeba?

Jakie wartości czasu grzania cwu i co powinny być? Niezbyt rozumiem znaczenie tych wartości.

I chyba ostatnie. Chciałbym grzać cwu w 2 taryfie a pompę z grzaniem co puścić samopas - jak to ustawić w harmonogramie? Jak ustawie w harmonogramie tylko cwu to np od 22 do 6 rano się nie załączy grzanie co? Czy ustawić cwu + co w tych godzinach? A co będzie poza nimi? Włączy się co?

Sorry za być może tak proste pytania ale logika działania tego harmonogramu jest dla mnie odrobinę niezrozumiała.

dawih
21-08-2021, 11:35
Witam

Czy ktoś miał problem ze sparowaniem PC Panasa przez cz-taw1 z internetem ??? wybija mnie przy wpisywaniu hasła resetuję i nic to nie daje :( jakieś pomysły co może być przyczyną ?

Cytat info
"
Błędny identyfikator lub hasło urządzenia. Sprawdź, czy zarejestrowałeś prawidłowy identyfikator urządzenia, zapisany na adapterze, i prawidłowe hasło. Jeżeli zarejestrowałeś prawidłowy identyfikator i hasło, to sprawdź, czy adapter może podłączyć się do sieci. Jeżeli powyższe zalecenia nie doprowadzą do rozwiązania problemu, to zresetuj adapter i sprawdź ponownie."

Resetowałem kilka razy w końcu użyłem kabla i dalej nic :( dochodzę do hasła i ..... D...

Mam to samo. I po LANie i Wifi. Centrum telefoniczne Pansa i mój instalator polegli. Rozwiązałeś problem? Dziękuję za wszelką informację.

b2211
21-08-2021, 12:55
Czy to jest prawidłowe aby w jednostce zewnętrznej chodził tylko jeden wentylator ? Wydaje mi się, iż wcześniej chodziły dwa.

MiG25
21-08-2021, 13:16
Jeśli jest lato to wystarcza jeden wentylator.

MiG25
21-08-2021, 13:21
dobra z racji małej ilości odpowiedzi wybór padł na matę kauczukową samoprzylepną o grubości 1cm - czemu nie grubszą? Bo wolę położyć np 2 czy 3 warstwy ale z przesunięciem niż jedną grubą. Chyba by był problem ze złączeniem krawędzi.

Planuje to obkleić taśmą samoprzylepną aluminiową bo nie jestem pewny czy kauczuk jest odporny na uv i czy nie wydziobią go ptaki


Kolejne pytanie. Jakie wartości krzywej grzewczej dla podłogówki są optymalne do dalszego tuningu? Pompa to 7kw serii J. Wyczytałem wcześniej że temperatura powrotu nie powinna być niższa niż 27 stopni. Wiec ustawić 27 - 35 i poprawiać w sezonie jak będzie trzeba?

Jakie wartości czasu grzania cwu i co powinny być? Niezbyt rozumiem znaczenie tych wartości.

I chyba ostatnie. Chciałbym grzać cwu w 2 taryfie a pompę z grzaniem co puścić samopas - jak to ustawić w harmonogramie? Jak ustawie w harmonogramie tylko cwu to np od 22 do 6 rano się nie załączy grzanie co? Czy ustawić cwu + co w tych godzinach? A co będzie poza nimi? Włączy się co?

Sorry za być może tak proste pytania ale logika działania tego harmonogramu jest dla mnie odrobinę niezrozumiała.

Harmonogram to taka rzecz, która o konkretnej godzinie ustawia na pompie coś za Ciebie. I w ten sposób ją traktuj , chcesz ,żeby w taryfach tryb przełączał się na CO+CO w w pozostałych tylko CO , to tak to właśnie ustawiasz , o 13 CO+CWU , o 15 tylko CO ...

b2211
21-08-2021, 13:24
Czyli jak dobrze rozumiem sam sobie reguluje czy włączyć jeden czy też dwa wentylatory (wiatraki). Chociaż jedno mnie dziwi gdyż dzisiaj to dopiero zauważyłem i jak sprawdziłem pobrał więcej prądu i skropliny lecą nie tylko z tej otwartej na środku dziury tylko również z drugiej strony podstawy.

MiG25
21-08-2021, 14:01
Tak , sama pompa zdecyduje ,czy włączyć jeden czy dwa wentylatory ( choć przeważnie będziesz widział ,że chodzą dwa).
A skropliny będą kapać wszędzie ,bo podstawa ma małe otworki niezaślepione w kilku miejscach ( do opcjonalnego kabla grzewczego uchwyty to są) , i jeśli nie chcesz ,żeby kapało , to trzeba je pozaklejać silikonem.

eMdzeJ
22-08-2021, 06:35
Harmonogram to taka rzecz, która o konkretnej godzinie ustawia na pompie coś za Ciebie. I w ten sposób ją traktuj , chcesz ,żeby w taryfach tryb przełączał się na CO+CO w w pozostałych tylko CO , to tak to właśnie ustawiasz , o 13 CO+CWU , o 15 tylko CO ...

jasne, dzięki za wyjaśnienie.

Jeszcze pytanie o zewnętrzny termostat bo nigdzie nie znalazłem jak to jest sterowane. Zaciski L i N są oczywiste, a grzanie i chłodzenie jest uruchamiane przez zwarcie do masy czy fazy? Będę sobie robił swój własny termostat i nie chce czegoś upalić :)

MiG25
22-08-2021, 07:32
Upalić możesz tylko jak fazę L zewrzesz z neutralnym N.
A grzanie lub chłodzenie jest uruchomiane przez zwarcie do fazy ,czyli L.

chicoPL
23-08-2021, 07:04
Mam to samo. I po LANie i Wifi. Centrum telefoniczne Pansa i mój instalator polegli. Rozwiązałeś problem? Dziękuję za wszelką informację.

Sprawdźcie jakie macie zabezpieczenie WiFi tj. zdarza się, że urządzenia typu falowniki, sterowniki przemysłowe itp. nie potrafią się dogadać z szyfrowaniem WPA2 AES. Na początek zrób sobie test z otwartą siecią typu gość na swoim routerze lub ściągnij hasło do właściwiej sieci jeśli Twój router nie potrafi wystawić odrębnej sieci typu gość(guest).

Po ethernecie ta wskazówka nie ma zastosowania, tu musi działać wszystko bez problemu. Czy na kablu, który masz dojechany pod sterownik inne urządzenie(typu komputer) działa prawidłowo? Spina się na 100 Mbps czy 1 Gbps?

Pablo_11
23-08-2021, 09:50
Panowie, pomóżcie w kwestii około pompowej czyli podgrzewacza Drazice OKC 250 HTR/HP. Potrzebuję wymienić górną anodę, ale nigdzie nie mogę znaleźć opisu. Średnica gwintu ok. 40 mm, klucz 30. Jakiś link do zamiennika, symbol?
Dzięki za pomoc.

_John
23-08-2021, 11:36
Planuje to obkleić taśmą samoprzylepną aluminiową bo nie jestem pewny czy kauczuk jest odporny na uv i czy nie wydziobią go ptaki
.

Kauczuk nie jest odporny na UV.
Taśma aluminiowa obowiązkowo.

bobrow
25-08-2021, 11:10
Arturo-maszynerię Ci naprawili ?

Arturo1972
25-08-2021, 11:20
Arturo-maszynerię Ci naprawili ?
Nie,cały czas na grzałce,fachman miał wypadek.
Narazie odpuszczam bo urlop mnie czeka, także połowa września się zapowiada.

bobrow
25-08-2021, 11:26
Nie,cały czas na grzałce,fachman miał wypadek.
Narazie odpuszczam bo urlop mnie czeka, także połowa września się zapowiada.

To pechozol...
Czekamy na info co i jak z tym starym (T)capem.
Wypoczywaj

pawko_
25-08-2021, 12:40
Nie,cały czas na grzałce,fachman miał wypadek.
Narazie odpuszczam bo urlop mnie czeka, także połowa września się zapowiada.

Możesz podać link gdzie opisałeś awarię swojej pompy ?

Arturo1972
25-08-2021, 14:33
Możesz podać link gdzie opisałeś awarię swojej pompy ?

No i stało się ;)
Pierwsza poważna awaria od 2013r...
Błąd H95 i kupa zbita.
Pierwsza wstępna diagnoza to uszkodzona płytka PCB.
W piątek dokładne badanie.
No i bez kumatego elektryka nic nie zrobię, ten, który miał mierzyć jest szyty....

adkwapniewski
27-08-2021, 19:48
Panas 9kW HP ver J

Panel w trybie termostatu pokojowego pokazuje temp wewnętrzną ?

Ustawiłem 22*C -> temp zadana na panelu. Po zatwierdzeniu pokazuje cały czas 24*C a w pomieszczeniu jest 21*C

Kalibruje się jakoś ten panel ?

pawel250
27-08-2021, 20:12
Panas 9kW HP ver J

Panel w trybie termostatu pokojowego pokazuje temp wewnętrzną ?

Ustawiłem 22*C -> temp zadana na panelu. Po zatwierdzeniu pokazuje cały czas 24*C a w pomieszczeniu jest 21*C

Kalibruje się jakoś ten panel ?

U mnie też zawyża o 2c. Serwisant mówi że da się skalibrować. Ale jeszcze nie podjechał.

eMdzeJ
28-08-2021, 04:42
wciśnij jednocześnie na 5 sekund wstecz, enter i strzałkę w prawo. Potem masz menu sensor setup

adkwapniewski
28-08-2021, 08:43
wciśnij jednocześnie na 5 sekund wstecz, enter i strzałkę w prawo. Potem masz menu sensor setup

Dzięki bardzo - korekta wprawdzie w zakresie -2 do 2 ale już bliżej prawdy :)


Mam pytanie jeszcze o harmonogram pracy.

To normalne zachowanie że po zmianie trybu pracy z grzania tylko CWU na grzanie CO+CWU i włączeniu grzania "z ręki" cały harmonogram jest wyłączony i wyzerowany ? Rozumiem że się wyłącza ... ale czyści ?

Ustawiłem harmonogram na CWU w taniej taryfie i zapomniałem o CWU - wsio ok. Niestety od paru dni mamy temp w nocy w okolicach 2-5*C i chciałem podgrzać podłogę ...

Da się ustawić harmonogram w taki sposób że CWU ma priorytet w godzinach "wspólnych" z CO ? :

Poniedziałek-Piątek
CWU 48*C 04:00ON ->05:00OFF
CWU 48*C 13:05ON ->14:55OFF
CWU 48*C 22:05ON ->23:00OFF

CO (temp wg krzywej) 18:00ON -> 05:55OFF

Fanek
28-08-2021, 09:17
Grzejąc 3 razy dziennie masz wode "bardzo gorącą" cały czas, pewnie nawet nie potrzebujesz bo nie kąpiesz się 3 razy dziennie, niektórym osobom tu pompa grzeje wode 1 raz dziennie i to wystarcza - tak jak i u mnie.

Panowie pytanko - przy ustawionej dezynfekcji do 60* pompa doszła max do 53*, coś trzeba jeszcze włączyć aby dawała więcej?
Do ilu robicie dezynfekcje i jak często?

Acha dezynfekcje ustawiłem w harmonogramie zaraz po zakończeniu grzaniu CWU do 47* (pompa pobija do 49), tak aby było oszczędniej - też tak robicie zaraz po CWU ?

mam Sunex FISH S15 300l 3.4m2 i T-CAP gen H 9kw 3f

eMdzeJ
28-08-2021, 12:59
Odpaliłem dzisiaj heishamon w postaci dedykowanego modułu a nie wgrywając na istniejący sterownik wifi.

Wszystko świetnie śmiga, dane w HA widać. Natomiast zastanawia mnie jedna rzecz. Pompa dobrze przełącza zawór 3 drogowy pomiędzy zbiornikiem a podłogówką. To co widać na wyświetlaczu pokrywa się z tym co robi zawór.

Natomiast status w heishamon jest odwrócony. Coś źle podłączyli przy instalacji pompy czy jakiś bug w sofcie Heishamon?

EDIT
Ustawiło się normalnie po 2 przełączeniu zaworu, widać jakiś błąd w mqtt albo wysłało status od czapy po starcie.

MiG25
28-08-2021, 20:15
W Heishamon to podstawowa funkcja , na pewno taki bug byłby wykryty :)

seba1b
29-08-2021, 10:27
Witam, mam problem z pompą. Działała całą zimę bez problemu. A od wiosny była tylko na czuwaniu ponieważ to jest nowy dom i jeszcze tam nie mieszkamy, wody tez nie grzejemy.

Podłączona jest bezpośrednio do rozdzielni na 2 zabezpieczenia b16 i b20. Jedno to pompą, drugie grzałka. Wszystko było ok aż do ok. Sierpnia. Patrzę a tu wyłączona, okazało sie że zrzuciło zabezpieczenie w pompie. Włączyłem jakieś 2 tyg temu i dziś zerkam a tam to samo. Co może być przyczyną że tak zrzuca zabezpieczenie w urządzeniu które nie pracuje. Napięcie u nas dochodzi czasem do 250v. Może to być przyczyną?

MiG25
29-08-2021, 14:37
Napięcie max ,jakie może być w Polsce w sieci na stałe to 253v (przez chwilę może być jeszcze wiecej). I u mnie 253v przy słońcu przez fotowoltaiki (moja jak i sasiadow) to norma ,i to kazde urządzenie musi wytrzymywać.
Także jeśli pompa jest wyłączona to na pewno coś jest nie tak,instalator to powinien jak najszybciej sprawdzić.

Fanek
29-08-2021, 14:45
MiG - aby przeprowadzić dezynfekcje zbiornika CWU do 60* trzeba coś jeszcze włączać? pompa grzeje mi do 53*, daje max czas dezynfekcji czyli 1h

pawelszo
29-08-2021, 20:39
do dezynfekcji musisz włączyć grzałkę zbiornika wody

Fanek
29-08-2021, 21:55
do dezynfekcji musisz włączyć grzałkę zbiornika wody

Instalator zdaje się wyłączył tą opcje, ale mówimy o dodatkowej grzałce w zbiorniku CWU tak?
Bo takowej nie mam w zbiorniku, czy to znaczy że więcej jak do 53* nie zagrzeje CWU ?

MiG25
30-08-2021, 05:55
W sterowniku są dwie grzałki,jedna do CO druga do CWU.
Grzałka do CWU może być zewnętrzna (ta w zbiorniku) bądź wewnetrzna czyli ta sama co do CO w jednostce wewnetrznej).Ustawiasz to w opcjach.
Wiec mimo, że jak będzie ustawiona na wewnętrzną ,to ta sama grzałka, to logika sterownika i tak rozróżnia dwie grzałki ( jedna do CO ,druga do CWU).
Ja nie pamiętam, czy do dezynfekcji potrzebne jest włączona grzalka ,bo jej po prostu nie robie, ale na próbę możesz włączyć, musi pojawić się ikonka grzałki z kranem na wyświetlaczu.

Tulisko
30-08-2021, 11:32
Instalator zdaje się wyłączył tą opcje, ale mówimy o dodatkowej grzałce w zbiorniku CWU tak?
Bo takowej nie mam w zbiorniku, czy to znaczy że więcej jak do 53* nie zagrzeje CWU ?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8015423&viewfull=1#post8015423

adkwapniewski
30-08-2021, 16:26
Odpaliłem dzisiaj heishamon w postaci dedykowanego modułu a nie wgrywając na istniejący sterownik wifi.

CUT

Możesz podać link do modułu ?

Fanek
30-08-2021, 16:26
Ok dzięki panowie wszystko jasne, sprawdze w sobote :)

eMdzeJ
31-08-2021, 12:57
Możesz podać link do modułu ?

jest link na stronie projektu ale masz:

https://www.tindie.com/products/thehognl/heishamon-communication-pcb/

PS
Cytowanie mi działa co 10 kliknięcie, mega to upierdliwe jest

seba1b
04-09-2021, 17:31
Mam problem, w tej pompie są 2 zabezpieczenia takie czarne. Wybija mi cały czas to po lewej stronie, w zasadzie to nie mogę go włączyć bo odrazu zbija. Ktoś coś ogarnia co może być przyczyną?

MiG25
04-09-2021, 19:36
Najprawdopodobniej problem z izolacją i upłwnością prądu , przez co ten wyłącznik różnicowoprądowy działa. Weź zawołaj swojego instalatora , albo choć prawdziwego elektryka do tego.

seba1b
05-09-2021, 08:52
Może być tak że gdzieś wilgoci się dostała do tej jednostki na zewnątrz i to jest przyczyną? Ostatnio były tak duże deszcze i może to by było przyczyną?

1igor1
05-09-2021, 09:32
może być, bo z tego po lewej jest zasilana jednostka wewnętrzna i zewnęrzna, po prawej tylko grzałka

PaRa
05-09-2021, 10:16
Pacjent to pompa Panasonic model WH-SDC07F3E5.

Zaniepokoiła mnie głośna praca, pompa pracuje na tych samych ustawieniach od 2016.
Wczoraj podczas grzania CWU pojawił się błąd i urządzenie się wyłączyło, zresetowałem pompę
H62 – nieprawidłowy przepływ wody

Po zresetowaniu widzę błąd
H20 - nieprawidłowość pracy pompy wody

Zastanawiam sięm czy jakiś wpływ na taki błąd ma :
- dokręciłem delikatnie zawór odpowietrzający w PC ( 2 miesiące temu ), bo miałem lekki wyciek
- ciśnienie w instalacji, naczyniu wybiórczym / przeponowym

Nie chcę dziś dzwonić do serwisanta ( niedziela ), może ktoś miał taki problem ?


https://www.youtube.com/watch?v=FB0H-Jc_1H8

seba1b
05-09-2021, 10:23
Miałem właśnie sytuacje ze mnie zalało ostatnio trochę w kotłowni (z góry na dół do kotłowni zlało mi się 2m3 wody) i doszły te duże deszcze. To może być powodem.

Andrzej5101
05-09-2021, 10:30
H62 – nieprawidłowy przepływ wody
Po zresetowaniu widzę błąd
H20 - nieprawidłowość pracy pompy wody

Zastanawiam sięm czy jakiś wpływ na taki błąd ma :
- dokręciłem delikatnie zawór odpowietrzający w PC ( 2 miesiące temu ), bo miałem lekki wyciek
- ciśnienie w instalacji, naczyniu wybiórczym / przeponowym
Popuść ten zawór;
-zapowietrzenie instalacji,
- uzupełnij cisnienie

PaRa
05-09-2021, 11:02
Popuść ten zawór;
-zapowietrzenie instalacji,
- uzupełnij cisnienie

Miałem przeczucie, że to może mieć jakiś związek z błędami.
Zdobię tak jak radzisz, dziękuje.

Jak nie pomoże to raczej nie zaszkodzi.

Na razie zdemontowałem panel w PC i lekko odkręciłem zaworek, słychać było uciekające powietrze. Panelu na razie nie zakładam, jak dobiję ciśnienie w naczyniu to sprawdzę jak działa.

Fanek
05-09-2021, 11:39
Mam sterownik przeniesiony z pompy na ściane i ustawiony jako termostat wewnętrzny, ustawioną krzywą w tle, ale na sterowniku na ścianie zaprogramowane od ilu ma grzać gdy temp w pomieszczeniu spadnie do wartości. Hmm też tak ustawiacie grzanie CO czy sama krzywa?

I ogólnie jak grzejecie samopas 24h czy harmonogram i właczanie tylko w określonych godzinach?
Ile razy dziennie przy grzaniu CO pompa powinna się włączać? Plus minus mniej więcej na oko :)

Wczoraj dopiero pierwszy raz uruchomiłem grzanie, pompa założona 3msc temu.

eMdzeJ
05-09-2021, 12:38
Mam sterownik przeniesiony z pompy na ściane i ustawiony jako termostat wewnętrzny, ustawioną krzywą w tle, ale na sterowniku na ścianie zaprogramowane od ilu ma grzać gdy temp w pomieszczeniu spadnie do wartości. Hmm też tak ustawiacie grzanie CO czy sama krzywa?

I ogólnie jak grzejecie samopas 24h czy harmonogram i właczanie tylko w określonych godzinach?
Ile razy dziennie przy grzaniu CO pompa powinna się włączać? Plus minus mniej więcej na oko :)

Wczoraj dopiero pierwszy raz uruchomiłem grzanie, pompa założona 3msc temu.


sam sobie musisz znależć złoty środek. Każdy dom jest inny i inaczej traci ciepło.

Temrostat to termostat a krzywa to krzywa. To się nie łączy.

Możesz nie używać termostatu a używać krzywej

Termostat zabezpiecza przed przegrzaniem pomieszczenia jak jeszcze podłogówka odbiera ciepło. Bo wtedy różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem będzie za mała żeby się pompa wyłączyła. To też jest rozwiązanie jak masz za dużą pompę do domu albo ciężko Ci dopasować krzywą do budynku.

Jak masz serię J to sterownik ustawiony za termostat wewnętrzny sam próbuje robić korekcję krzywej "ucząc" się budynku. Jego zadaniem jest aby pompa pracowała długo. Też musisz zobaczyć czy Ci to będzie pasować bo praca 24/h też dobra nie jest.

Obserwuj, wyciągaj wnioski i ewentualnie rób zmiany. Pamiętaj tylko że jak masz np podlodówkę to każda zmiana będzie widoczna z opóźnieniem wiec nie kręć rotametrami jak szalony co pare minut bo to nic nie da :D

Fanek
05-09-2021, 14:47
sam sobie musisz znależć złoty środek. Każdy dom jest inny i inaczej traci ciepło.

Temrostat to termostat a krzywa to krzywa. To się nie łączy.
Możesz nie używać termostatu a używać krzywej


Dzięki za zainteresowanie :D
T-Cap 9kw split gen H, same grzejniki żeliwne, dom stary ale po modernizacjach i dobrze ocieplony, ok 190m2, na dachu foto.

1. Czy jak mam sterownik ustawiony za termostat wewnętrzny i na wyświetlaczu tylko ikona Termostatu, to krzywa wtedy nie jest brana pod uwage? Czy chodzi to i to z priorytetem na termostat? Bo tak mi powiedział monter, że krzywa "sobie pracuje w tle" hmm... 15/35, -15/50 delta -5
2. Na grzejnikach mam zawory i głowice termostatyczne, skala 1-5, jak ustawiłem na 2 strasznie wolno grzejniki się nagrzewały, zostawiłem na razie na 3. Zostawić czy lepiej dać więcej, macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

3. "Też musisz zobaczyć czy Ci to będzie pasować bo praca 24/h też dobra nie jest." - co masz na myśli?
4. Termostat sam uczy się też w jakiś sposób ustawień?

Marek2504
05-09-2021, 16:41
Ad.1 Krzywa działa w tle, a termostat wyłącza sprężarkę po przekroczeniu o 1* temperatury zadanej w pomieszczeniu.
Ad.2 Lepiej nie dławić przepływu. Najlepiej dla pompy gdy są otwarte na full.
Ad.3 Miałem kiedyś grzejniki i najlepszy komfort był gdy pompa pracowała cały czas. Jeżeli jest tylko wystarczający odbiór ciepła to nie widzę niczego złego. Wiadomo,że takich ciepłych dniach jak teraz to niemożliwe,ale zimą jak najbardziej.
Ad.4 Termostat w wersji H niczego się nie uczy. Wręcz można powiedzieć, że jak na urządzenie za taką kasę to termostat mogli lepiej dopracować.

eMdzeJ
05-09-2021, 17:18
Dzięki za zainteresowanie :D
T-Cap 9kw split gen H, same grzejniki żeliwne, dom stary ale po modernizacjach i dobrze ocieplony, ok 190m2, na dachu foto.

1. Czy jak mam sterownik ustawiony za termostat wewnętrzny i na wyświetlaczu tylko ikona Termostatu, to krzywa wtedy nie jest brana pod uwage? Czy chodzi to i to z priorytetem na termostat? Bo tak mi powiedział monter, że krzywa "sobie pracuje w tle" hmm... 15/35, -15/50 delta -5
2. Na grzejnikach mam zawory i głowice termostatyczne, skala 1-5, jak ustawiłem na 2 strasznie wolno grzejniki się nagrzewały, zostawiłem na razie na 3. Zostawić czy lepiej dać więcej, macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

3. "Też musisz zobaczyć czy Ci to będzie pasować bo praca 24/h też dobra nie jest." - co masz na myśli?
4. Termostat sam uczy się też w jakiś sposób ustawień?

1. Krzywa grzewcza oznacza tylko i wyłącznie jaka temperatura wody wpływa do układu. Nią sobie ustawiasz czy ma być 45 stopni czy może 35 w zależności od temperatury zewnętrznej. Jak masz termostat to oczywiście, że jest brana pod uwagę temperatura zasilania z krzywej. Po prostu termostat odłaczy pompę (sprężarkę) po osiągnieciu przez budynek zadanej temperatury. Z tego co pamiętam to termostat liczy od dołu. Jak masz w budynku 20 stopni albo 20,9 to na wyświetlaczu będzie 20. Zakładając że zadana temperatura to 20 to pompa wyłączy się jak przeskoczy na 21.

2. nie dław przepływu. Zostaw na maksa odkręcone wszystko.

3. Mam na myśli to że jak sprężarka będzie chodzić 24h na dobę przez sezon grzewczy to dużo ich nie przeżyje. Jak się dobiera pompy w programie Panasonica to przy jakiejś wartości wyskakuje ostrzeżenie, że przekroczono x godzin pracy pompy. Gdyby czas pracy nie był istotny to by tego warunku nie sprawdzali. Sprężarki się zużywają robiąc dużo startów i stopów ale też są zaprojektowane na x godzin pracy. IMHO nie jest zdrowe dla pompy jak się włącza i wyłącza co 15 minut ale nie jest też zdrowe jak pracuje nonstop (oczywiście poza skrajnie niskimi temperaturami)

4. z tego co mi wiadomo to w serii H nie. Ale tego nie jestem pewny. Możesz doczytać w serwisówce. U siebie jak się przełączysz z termostatu na temperature wody to będziesz miał na wyświetlaczu możliwość zrobienia korekcji krzywej o 5 stopni w każdą stronę. Obniżasz albo podwyższasz całą krzywą o tyle stopni co ustawisz. W serii J sterownik w trybie termostatu stara się sam tym operować samemu aby pompa modulowała i pracowała w długich okresach czasu.

boru
05-09-2021, 18:08
czy można mieć podłączone do aquarery dwie niezależne firmy serwisowe przez w Aquarera Smart Cloud ?
Chcę mieć dostęp do zaawansowanych ustawień tak jak firma serwisowa.

Fanek
05-09-2021, 18:27
Ok dzięki Panowie, potestuje ustawienia przez pare dni i pewnie wróce jeszcze z jakimś pytaniem :p

boru
05-09-2021, 19:31
co dokładnie oznaczają te parametry? I w jaki sposób dobrać odpowiednie poziomy?
https://images89.fotosik.pl/535/0a4f3ce85f6a9242med.png (https://images89.fotosik.pl/535/0a4f3ce85f6a9242.png)
Głównie mnie zastanawiają te dwa parametry:
Temp. zewn. wył. grzania
Temp. zewn. wł. grzania.
Jak będzie działąć ta pompa przy tych ustawieniach które są widoczne

eMdzeJ
06-09-2021, 05:09
ale to jest tragicznie przetłumaczone.

wyłączenie grzania. To tmepratura zewnętrzna przy jakiej nie chcesz już grzać. Np przy +15 stopni Twój budynek nie potrzebuje już ogrzewania. Mimo ustawienia słoneczka grzanie się nie włączy. Np grzać będzie w nocy bo temperatura będzie niższa a przestanie w dzień bo przekroczy 15 stopni

Włączenie grzania to chyba powinno być zezwolenie na grzałkę. Jesli to to to ustaw sobie tam taką wartość przy której pompa będzie wymagała wspomagania grzałką. Oczywicie nie oznacza to że grzałaka się wtedy załączy, będą musiały być spełnione inne warunki te co msz w dolnym wierszu. Czyli jesli pompa nie dojdzie do zadanych parametrów przez x minut a delta docelowej temperatury bedzie niższa to się włączy wspomaganie.

Czemu masz deltę na grzaniu na 4? Standard to 5 na podłogówce i chyba 8 na grzejnikach. Jak to ten parametr bo to dziwnie jest pokazywane i tłumaczone.

lambert86
06-09-2021, 15:16
Witajcie,

Mamy panasa wersję all in one 9kW.
Na calej chacie podłogówka.. obok pompy mamy belkę bezpieczeństwa wraz z naczyniem chyba 5l. Pojawil nam się rudy zaciek na tej belce.. wiec przymierzam sie do jej wymiany ale.. czy mamy odpowiednie cisnienie ? Ktos nam sugeruje ze duzo za wysokie.. a jest 4.2 bar.

lambert86
06-09-2021, 15:22
https://i.postimg.cc/4xy00pVD/IMG20210905142853.jpg (https://postimg.cc/ts0DZZrk)

https://i.postimg.cc/pX24DwTX/IMG20210905142846.jpg (https://postimg.cc/PNRSHFYB)

Kaizen
06-09-2021, 15:37
Na calej chacie podłogówka.. obok pompy mamy belkę bezpieczeństwa wraz z naczyniem chyba 5l. Pojawil nam się rudy zaciek na tej belce.. wiec przymierzam sie do jej wymiany ale.. czy mamy odpowiednie cisnienie ? Ktos nam sugeruje ze duzo za wysokie.. a jest 4.2 bar.

Ciśnienie w podlogówce powinno być 1-2 bar. I odpowiednio musisz ustawić ciśnienie wstępne w naczyniu (możesz użyć apki reflexa na androida).
Tam, gdzie rdza, to jakie metale się stykają? Ocynk z nierdzewką? Układ napełniony kranówą?
Pewnie syf rozszedł się po całym układzie...

karola44-81
06-09-2021, 15:40
W CO 1,5 bara max. W CWU 4,5 bara. Allinone ma w sobie naczynie przeponowe CO w standardzie. Natomiast do CWU musi być dołożone. U mnie naczynie przeponowe do CWU wmontowali wewnątrz jednostki wewnętrznej i jest na 4,5 bara. U ciebie wszystko ok, oprócz tej korozji.

1igor1
06-09-2021, 18:14
W CO 1,5 bara max. W CWU 4,5 bara. Allinone ma w sobie naczynie przeponowe CO w standardzie. Natomiast do CWU musi być dołożone. U mnie naczynie przeponowe do CWU wmontowali wewnątrz jednostki wewnętrznej i jest na 4,5 bara. U ciebie wszystko ok, oprócz tej korozji.

Jeżeli chodzi o CO to panasonic dopuszcza od 0,5 do 3 BAR, Autor nie podał czy naczynie przeponowe jest do instalacji CO czy CWU, jak do CWU to wszystko ok, tylko trzeba wymienić belkę, i niestosować różnych metali przy połączeniu, jak do CO to ma duży problem

lambert86
06-09-2021, 18:39
Z tym, ze cisnienie ktore poslalem jest na manometrze przy belce bezpieczenstwa cwu a nie przy podlogowce.

lambert86
06-09-2021, 18:46
W CO 1,5 bara max. W CWU 4,5 bara. Allinone ma w sobie naczynie przeponowe CO w standardzie. Natomiast do CWU musi być dołożone. U mnie naczynie przeponowe do CWU wmontowali wewnątrz jednostki wewnętrznej i jest na 4,5 bara. U ciebie wszystko ok, oprócz tej korozji.
Dziekuję za rzeczową odpowiedz, uspokoila mnie mega..
Pytanie o tę rdzę, czy aby wymienic tę belkę wystarczy zakrecic wodę oraz spuscic trochę cieplej aby spadlo cisnienie wody? I wtedy bezpiecznie mozna to podmienic na cos nowego?

lambert86
06-09-2021, 18:48
Jeżeli chodzi o CO to panasonic dopuszcza od 0,5 do 3 BAR, Autor nie podał czy naczynie przeponowe jest do instalacji CO czy CWU, jak do CWU to wszystko ok, tylko trzeba wymienić belkę, i niestosować różnych metali przy połączeniu, jak do CO to ma duży problem

Juz prostuję.. chodzi o naczynie do CWU. Naczynie w all in one jest w srodku obudowy pompy.

boru
06-09-2021, 19:47
ale to jest tragicznie przetłumaczone.

wyłączenie grzania. To tmepratura zewnętrzna przy jakiej nie chcesz już grzać. Np przy +15 stopni Twój budynek nie potrzebuje już ogrzewania. Mimo ustawienia słoneczka grzanie się nie włączy. Np grzać będzie w nocy bo temperatura będzie niższa a przestanie w dzień bo przekroczy 15 stopni

Włączenie grzania to chyba powinno być zezwolenie na grzałkę. Jesli to to to ustaw sobie tam taką wartość przy której pompa będzie wymagała wspomagania grzałką. Oczywicie nie oznacza to że grzałaka się wtedy załączy, będą musiały być spełnione inne warunki te co msz w dolnym wierszu. Czyli jesli pompa nie dojdzie do zadanych parametrów przez x minut a delta docelowej temperatury bedzie niższa to się włączy wspomaganie.

Czemu masz deltę na grzaniu na 4? Standard to 5 na podłogówce i chyba 8 na grzejnikach. Jak to ten parametr bo to dziwnie jest pokazywane i tłumaczone.
Dzięki za odpowiedź, teraz jest to dużo bardziej zrozumiałe. Aczkolwiek nie rozumiem do końca o co chodzi z tą deltą w dwóch ostatnich polach. Szczególnie, że wartości są ujemne.
https://images91.fotosik.pl/535/134663ff058f0d35med.png (https://images91.fotosik.pl/535/134663ff058f0d35.png)

Co do delty na grzaniu to jak w większości domu mam grzejniki a tylko w kuchni, łazienkach i przedpokoju podłogówkę to dać coś pomiędzy 5 a 8?

pawelszo
06-09-2021, 20:24
ja tam nie wiem, ale przy grzejnikach u mnie prosta lepiej działała, ot tak 44 albo jak było zimno 46 stopni

karola44-81
06-09-2021, 21:48
Dziekuję za rzeczową odpowiedz, uspokoila mnie mega..
Pytanie o tę rdzę, czy aby wymienic tę belkę wystarczy zakrecic wodę oraz spuscic trochę cieplej aby spadlo cisnienie wody? I wtedy bezpiecznie mozna to podmienic na cos nowego?
Tak. Zakręć dopływ wody sieciowej do bojlera i odkręć najniższy kran ciepłej wody.

1igor1
07-09-2021, 06:45
Juz prostuję.. chodzi o naczynie do CWU. Naczynie w all in one jest w srodku obudowy pompy.
Wiem że naczynie do CO jest w środku, ale gdy ilość wody w obiegu CO przekracza 260L trzeba dodać kolejne naczynie przeponowe, a na czas wpisu nie napisałeś nic o układzie. dlatego zadałem pytanie

1igor1
07-09-2021, 06:49
Dzięki za odpowiedź, teraz jest to dużo bardziej zrozumiałe. Aczkolwiek nie rozumiem do końca o co chodzi z tą deltą w dwóch ostatnich polach. Szczególnie, że wartości są ujemne.
https://images91.fotosik.pl/535/134663ff058f0d35med.png (https://images91.fotosik.pl/535/134663ff058f0d35.png)

Co do delty na grzaniu to jak w większości domu mam grzejniki a tylko w kuchni, łazienkach i przedpokoju podłogówkę to dać coś pomiędzy 5 a 8?

te dwie delty, to ustawienie kiedy ma się włączyć i wyłączyć grzałka. czyli jedno wcześniej miałeś czas, po którym jak temperatura CO będzie mniejsza od zadanej o 4 stopnie to włączy się grzałka, a wyłączy jak osiągnie minus 2 od zadanej.

Kaizen
07-09-2021, 07:36
Z tym, ze cisnienie ktore poslalem jest na manometrze przy belce bezpieczenstwa cwu a nie przy podlogowce.

Masz białe naczynie przeponowe do CWU? Co to za producent i model?

_John
07-09-2021, 07:39
Masz białe naczynie przeponowe do CWU? Co to za producent i model?

Flamco Airfix

reksgildo
07-09-2021, 18:20
Mam t-capa serii F z 2015 roku. Po braku zasilania kasują mi się ustawienia (miga zegar). Czy jest tam jakaś bateria którą należy wymienić? I drugie pytanie. Mam panele fotowoltaiczne i chciałbym zwiększyć autokonsumpcję. Teraz pompa pracuje tylko w trybie TANK. Grzanie wody załącza mi się w różnych godzinach a chciałbym żeby działo się to w porze kiedy jest produkcja PV. Jak ustawić timer żeby przy trybie TANK pompa grzała wodę codziennie np pomiędzy 12 a 17.

MiG25
07-09-2021, 19:51
Z kasującym się zegarem w serii F ktoś tu już miał problem. Zasugerowałem ,żeb baterii o niego szukał w sterowniku z wyświetlaczem i przyciskami ,ale nie wiem ,co się z tym stało. Poszukaj.
Tak samo poszukaj ,jak ustawić harmonogram ( jak już będziesz miał sprawny zegar).

-voymar-
07-09-2021, 20:41
Mam sterownik przeniesiony z pompy na ściane i ustawiony jako termostat wewnętrzny, ustawioną krzywą w tle, ale na sterowniku na ścianie zaprogramowane od ilu ma grzać gdy temp w pomieszczeniu spadnie do wartości. Hmm też tak ustawiacie grzanie CO czy sama krzywa?

I ogólnie jak grzejecie samopas 24h czy harmonogram i właczanie tylko w określonych godzinach?
Ile razy dziennie przy grzaniu CO pompa powinna się włączać? Plus minus mniej więcej na oko :)

Wczoraj dopiero pierwszy raz uruchomiłem grzanie, pompa założona 3msc temu.

U mnie nie ma czegoś takiego że PC się wyłączy. Przecież to INWENTER który moduluje mocą. Jak bym PC włączył 1 października to by chodziła np. do 1 Maja non stop modulując mocą Czyli zaliczyła by 1 START i 1 STOP. Przy dobrze zrobionej instalacji (CO) i jak pompa ma zapewniony min przepływ to nie ma czegoś takiego jak wyłączenia. Fakt moja jest wyłączana --BO tak Ja chcę. Sprawdzałem ostatniej zimy różne nastawy i zawsze pracowała non stop.

map78
07-09-2021, 21:15
U mnie nie ma czegoś takiego że PC się wyłączy. Przecież to INWENTER który moduluje mocą. Jak bym PC włączył 1 października to by chodziła np. do 1 Maja non stop modulując mocą Czyli zaliczyła by 1 START i 1 STOP. Przy dobrze zrobionej instalacji (CO) i jak pompa ma zapewniony min przepływ to nie ma czegoś takiego jak wyłączenia. Fakt moja jest wyłączana --BO tak Ja chcę. Sprawdzałem ostatniej zimy różne nastawy i zawsze pracowała non stop.

Nie ma takiej opcji...;)
T-cap nie jest w stanie tak nisko modulować mocą żeby chodzić non stop przez cały okres grzewczy. Cały czas chodzi ci obiegówka, ale sprężarka włącza się i wyłącza w zależności od potrzeby, a głównym podzespołem pompy jest właśnie sprężarka...

Fanek
07-09-2021, 21:31
I jak ktoś wyżej zauważył - żywotność pompy gdyby miała chodzić cały czas, jest limitowana.
Zresztą nie chciałbym mieć w nocy gdy śpie 23* tak jak w dzień, bo to za ciepło dla mnie, więc trzeba by na harmonogramie zatrzymać pompe, zrobić START z grzaniem do niższej temperatury - chyba że jest jakiś inny sposób na obniżenie temperatury grzania w nocy?

Voymar a Ty na grzejnikach odkręcasz zawory na max aby nie dławić przepływu dla pompy?
i jak masz krzywą ustawioną? bo zdaje się też masz same grzejniki tak?

reksgildo
08-09-2021, 04:58
Z kasującym się zegarem w serii F ktoś tu już miał problem. Zasugerowałem ,żeb baterii o niego szukał w sterowniku z wyświetlaczem i przyciskami ,ale nie wiem ,co się z tym stało. Poszukaj.
Tak samo poszukaj ,jak ustawić harmonogram ( jak już będziesz miał sprawny zegar).

Poszukałem. Nic się nie stało. Twój post jest ostatni w tym wątku. Chyba serwis pozostaje. Pomoże ktoś z tymi ustawieniami na konkretne godziny?

MiG25
08-09-2021, 05:28
No to chyba koledze co mial problem można PW wysłać i się zapytać, czy sobie poradzil? Później można samemu rozebrać ten sterownik i poszukać baterii.
A co do timera ,to wiesz co chcesz ustawić (Tank+CO w godzinach 12-17, CO w pozostałych lub ew tylko Tank 12-17 i OFF w pozostalych) wiec to zaprogramuj.

eMdzeJ
08-09-2021, 06:45
jest parę filmów na yt jak ustawić panaosnica na grzanie w tanim prądzie. Po prostu zmodyfikuj to pod swoje potrzeby.

reksgildo
08-09-2021, 14:12
No to chyba koledze co mial problem można PW wysłać i się zapytać, czy sobie poradzil? Później można samemu rozebrać ten sterownik i poszukać baterii.
A co do timera ,to wiesz co chcesz ustawić (Tank+CO w godzinach 12-17, CO w pozostałych lub ew tylko Tank 12-17 i OFF w pozostalych) wiec to zaprogramuj.

Nie wiem czy mogę rozebrać sterownik jak pompa na gwarancji. PW wyśle dzięki za podpowiedź. Pompę mam teraz tylko w trybie TANK i nie wiem jak ustawić żeby od 0:00 do 12:00 i od 17:00 do 0:00 nie pracowała

MiG25
08-09-2021, 14:58
Masz wersję F z 2015 jeszcze na gwarancji ?
Ale skoro tak , to nie ma co czekać , tylko zgłaszać na gwarancji ,że ustawienia zegara się kasują....

Co do programatora , to ja też nie wiem jak to się robi w F ,ale być może przeszukanie tego tematu ( zwłaszcza na jego początku , gdzie użytkownicy głównie mieli F ) , by pomogła.

Arturo1972
08-09-2021, 21:37
U mnie nie ma czegoś takiego że PC się wyłączy. Przecież to INWENTER który moduluje mocą. Jak bym PC włączył 1 października to by chodziła np. do 1 Maja non stop modulując mocą Czyli zaliczyła by 1 START i 1 STOP. Przy dobrze zrobionej instalacji (CO) i jak pompa ma zapewniony min przepływ to nie ma czegoś takiego jak wyłączenia. Fakt moja jest wyłączana --BO tak Ja chcę. Sprawdzałem ostatniej zimy różne nastawy i zawsze pracowała non stop.
Bzdury Wasc odpowiadasz.

-voymar-
09-09-2021, 00:13
Nie ma takiej opcji...;)
T-cap nie jest w stanie tak nisko modulować mocą żeby chodzić non stop przez cały okres grzewczy. Cały czas chodzi ci obiegówka, ale sprężarka włącza się i wyłącza w zależności od potrzeby, a głównym podzespołem pompy jest właśnie sprężarka...

Nie masz racji. Mówię o swym przypadku. Specjalnie patrzyłem na ilości zał. i wył A PC jest wyłączana bo by było za gorąco. Trzeba by zejść z temp zasilania ale wtedy ogromne godz pracy bo doba to 24h x30 =720h w miesiąc.
Nie zamierzam tu dowodzić swych racji że tak jest. Lecz ostatnia zima to mój pierwszy sezon grzewczy byl i PC była testowana na różne strony. Nawet zadałem pytanie ( w zimie ) ile razy się WAM. wył. PC bo mi non stop pracuje. Wyl ja tylko har. Teraz dołożyłem termostat pokojowy to zobaczymy jak to będzie ale na samej krzywej pracuje non stop.

-voymar-
09-09-2021, 00:18
Bzdury Wasc odpowiadasz.

Arturo czy tam Miki Tak jak pisałem wyżej - udowodniać nie zamierzam Bo niby jak mam to zrobić?
No chyba że w sezonie grzewczym pyknę fotkę z czasem pracy + ilość wł i wył
No chyba że PC jak wylączy sprężarkę to nie liczy ( wył )
Już nie wiem lecz zawsze sprawdzam pobor (kWh ) a robiłem to baaaaaaardzo czesto bo to byla nowa zabawka i zawsze był pobór .

-voymar-
09-09-2021, 00:23
I jak ktoś wyżej zauważył - żywotność pompy gdyby miała chodzić cały czas, jest limitowana.
Zresztą nie chciałbym mieć w nocy gdy śpie 23* tak jak w dzień, bo to za ciepło dla mnie, więc trzeba by na harmonogramie zatrzymać pompe, zrobić START z grzaniem do niższej temperatury - chyba że jest jakiś inny sposób na obniżenie temperatury grzania w nocy?

Voymar a Ty na grzejnikach odkręcasz zawory na max aby nie dławić przepływu dla pompy?
i jak masz krzywą ustawioną? bo zdaje się też masz same grzejniki tak?

Na grzejnikach niczym nie reguluję nigdy nie było żadnych głowic. Grzejniki pomimo wczesniejszego grzania wąglem mialem lekko przewymiarowane..
Krzywa to 38---43

-voymar-
09-09-2021, 00:37
Miałem też ustawienia 35--40 lecz zaletą grzejników jest to że szybko jest w domu ciepło więc podniosłem. Dlaczego?
Bo w dni słoneczne ( mam dużo okien na poł ) i mimo mrozu bylo by za ciepło więc PC stała. Gdy słońce zaszło to wyższa temp. szybciej zrobila temp. komfortową. A jestem raczej ciepłolubny i musi być min 23,5*C Nawet w maju jak nie ma 23,5*C ODPALAM PC Wiadomo że grzejniki szybko dają komfort lecz temp jest wyższa niż na podlogowym.

kaszpir007
09-09-2021, 06:18
Nie masz racji. Mówię o swym przypadku. Specjalnie patrzyłem na ilości zał. i wył A PC jest wyłączana bo by było za gorąco. .

Jeśli tak mocna pompa jak T-CAP działa u Ciebie bez przestojów oznacza że masz dom o bardzo dużym zapotrzebowaniu energetycznym , bo cudów nie ma i T-CAP zapewne poniżej 2-3KW mocy nie zejdzie. Poniżej albo zacznie taktować albo się wyłączy ...

U mnie dużo słabsza pompa 9KW LG nie jest w stanie pracować ciągle i musi być sterowane termostatem z histerezą 0,4 stopnia.
Nawet klima Gree 3,5KW w okresie "cieplejszym" nie była w stanie pracować nonstop , bo nawet tak mała klima nie potrafiła często zejść tak nisko z mocą ...

kaszpir007
09-09-2021, 06:20
Wiadomo że grzejniki szybko dają komfort lecz temp jest wyższa niż na podlogowym.

Grzejnki jak i klima to ogrzewanie nadmuchowe. Szybko się nagrzewa pomieszczenie i ... szybko wychładza po zakończeniu grzania.
Dlatego grzejnikami jak i klimą aby zachować komfort termiczny trzeba grzać ciągle ...

bobrow
09-09-2021, 07:46
Nie wiem czy mogę rozebrać sterownik jak pompa na gwarancji. PW wyśle dzięki za podpowiedź. Pompę mam teraz tylko w trybie TANK i nie wiem jak ustawić żeby od 0:00 do 12:00 i od 17:00 do 0:00 nie pracowała

Cześć,
poszperaj w sieci i znajdź instrukcję od tego sterownika-jak nie znajdziesz , to wrzuć mi swój email na priv i Ci wyślę.
Ogólnie ten programator w F jest strasznie kulawy...ale do ogarnięcia. Sposób programowania określiłbym jako azjatycki -trzeba stawiać małe markerki , itp...
Pierwszy rok kombinowałem z tym timerem-chodziło o podbicie temp na CO w T2-ale nic to nie wniosło...CWU ogarniam bez CO na oddzielnym sterowaniu z drugiego czujnika -steruję wtedy grzaniem CWU wg wysokości słupa w zasobniku (tj w T1 min , w T2 max).
Co do gwarancji , to zazwyczaj 5 lat jest na sprężarkę , na resztę 3 lata-więc dopytaj instalatora czy rzeczywiście masz tę gwarancję dot baterii.
Odnośnie samej baterii , to u mnie jest tak samo-po zaniku energii kasuje się godzina i dzień. Dałem sobie z tym spokój , bo mi nie przeszkadza.
Poszperam w dtr może znajdę info gdzie jest ta bateria (choć przypuszczam tak na 95% ,że jest w sterowniku. Mamy w firmie podobne sterowniki od PC P/P Panasa i tam na 100% jest bateria w sterowniczku)
Pzdr

bobrow
09-09-2021, 07:49
Grzejnki jak i klima to ogrzewanie nadmuchowe. Szybko się nagrzewa pomieszczenie i ... szybko wychładza po zakończeniu grzania.
Dlatego grzejnikami jak i klimą aby zachować komfort termiczny trzeba grzać ciągle ...

Byłem do tej pory przekonany ,że grzejniki (płytowe) to system konwekcyjny ...a nie nadmuchowy.

kaszpir007
09-09-2021, 11:08
Byłem do tej pory przekonany ,że grzejniki (płytowe) to system konwekcyjny ...a nie nadmuchowy.

Niejaki TB czyli "guru" powiedział że grzejniki jak i klima to ogrzewanie nadmuchowe , a jak guru powiedział to zapewne tak jest ;)

Nie zmienia to jednak faktu że zarówno grzejniki jak i klima szybko nagrzewają powietrze w pomieszczeniu , ale po zakończeniu grzania też szybko te powietrze się schładza , więc optymalna praca to praca ciągła w przypadku tych "rozwiązań" ;)

-voymar-
09-09-2021, 13:28
Jeśli tak mocna pompa jak T-CAP działa u Ciebie bez przestojów oznacza że masz dom o bardzo dużym zapotrzebowaniu energetycznym , bo cudów nie ma i T-CAP zapewne poniżej 2-3KW mocy nie zejdzie. Poniżej albo zacznie taktować albo się wyłączy ...

U mnie dużo słabsza pompa 9KW LG nie jest w stanie pracować ciągle i musi być sterowane termostatem z histerezą 0,4 stopnia.
Nawet klima Gree 3,5KW w okresie "cieplejszym" nie była w stanie pracować nonstop , bo nawet tak mała klima nie potrafiła często zejść tak nisko z mocą ...

Grzejniki to nie podłogówka . Przy podlogówce w okresach przejściowych ciężko ustalić ile czasu ma grzać aby było komfortowo by nie przegrzać .W okresie przejściowym naewt w tym roku jak były deszcze włączyłem na 3 godz. 38*C i stop w domu 24,5*C Nawet za ciepło lecz wtedy do późnej godz byłem po za domem.
zapotrzebowanie domu raczej standardowe Mieszkam już kilkanaście lat i różne temp. zaliczyłem.
Skoro t-cap zchodzi z mocą do 2-3kW to w czym widzisz problem?
Tak jak mówiłem nie jest moim celem tu kogoś przekonywać .Napisałem jak jest po naprawdę długich obserwacjach. Jak instalacja jest prawidłowo wykonana ma odpowiedni przepływ i instalator wie co robi to problemów nie ma.
Dom ponad 230m2 fakt jest taki że docieplenia wymaga strop ok 75m2 i brak ocieplenia na strych ok 35m2. Do tej pory mi to nie przeszkadzało i dalej zbyt się tym nie przejmuję choć dofinansowanie przyznane. A obciążenie 7,8kW czy to tak dużo dla 23.5*C w środku.? Zaliczyłem też i ( -30*C ) ale wtedy był jeszcze wągiel. To ponad dekadę temu.
Jak przez 4 ostatnie lata grzałem grzałką i piecem wlasnej konstrukcji ze sterowaniem grzałek miałem 17kW o różnej mocy jak i po to aby mieć zabezpieczenie jak się jedna spali to są inne. Było i jest 2x6kW + 1x3kW +1x2kW tak że konfiguracji było mnóstwo .Zwłaszcza że 6kW jest 3F i można nią serować 2kw 4 kW 6 kW Zwykle w zimie chodziła 6kW przez 12-14godz.w różnym odstępie czasu.

-voymar-
09-09-2021, 13:41
Jeśli tak mocna pompa jak T-CAP działa u Ciebie bez przestojów oznacza że masz dom o bardzo dużym zapotrzebowaniu energetycznym , bo cudów nie ma i T-CAP zapewne poniżej 2-3KW mocy nie zejdzie. Poniżej albo zacznie taktować albo się wyłączy ...

U mnie dużo słabsza pompa 9KW LG nie jest w stanie pracować ciągle i musi być sterowane termostatem z histerezą 0,4 stopnia.
Nawet klima Gree 3,5KW w okresie "cieplejszym" nie była w stanie pracować nonstop , bo nawet tak mała klima nie potrafiła często zejść tak nisko z mocą ...

Klima umieszczona jest pod sufitem-cieplo też gromadzi się pod sufitem stąd wyłączenia .Jak byś miał dom piętrowy i klimę zamontował na parterze to zapewne pracowała by dłużej lub non stop. Lecz do chłodzenia była by porażka. bo chłodno by było tylko na parterze.
PS. Ty masz dom 117m2( to domeczek )
Ja ponad 230m2 Sam garaż mam 70m2 oczywiście jako osobny budynek.

kaszpir007
09-09-2021, 13:45
Klima umieszczona jest pod sufitem-cieplo też gromadzi się pod sufitem stąd wyłączenia .Jak byś miał dom piętrowy i klimę zamontował na parterze to zapewne pracowała by dłużej lub non stop. Lecz do chłodzenia była by porażka. bo chłodno by było tylko na parterze.

Sufit mam katedralny prawie 5m wysokosci, więc tak szybko pod sufitem się nie nagrzeje ;)

PS. Poprzedni dom budowany 2010/2011 był sporo większy. Po pewnym czasie stwierdziliśmy że dzieci nie potrzebują pokoi po 25m2 , my sypialni 25m2 , tak samo jak nie potrzebujemy garażu. Wybudowaliśmy nowy dom mniejszy od poprzedniego :)

-voymar-
09-09-2021, 14:12
Sufit mam katedralny prawie 5m wysokosci, więc tak szybko pod sufitem się nie nagrzeje ;)

PS. Poprzedni dom budowany 2010/2011 był sporo większy. Po pewnym czasie stwierdziliśmy że dzieci nie potrzebują pokoi po 25m2 , my sypialni 25m2 , tak samo jak nie potrzebujemy garażu. Wybudowaliśmy nowy dom mniejszy od poprzedniego :)

Ale mi nie o to chodzi że masz mały dom. Każdy robi jak uważa za stosowne i do własnych potrzeb.

PaRa
12-09-2021, 07:49
Pacjent to pompa Panasonic model WH-SDC07F3E5.

Zaniepokoiła mnie głośna praca, pompa pracuje na tych samych ustawieniach od 2016.
Wczoraj podczas grzania CWU pojawił się błąd i urządzenie się wyłączyło, zresetowałem pompę
H62 – nieprawidłowy przepływ wody

Po zresetowaniu widzę błąd
H20 - nieprawidłowość pracy pompy wody

Zastanawiam sięm czy jakiś wpływ na taki błąd ma :
- dokręciłem delikatnie zawór odpowietrzający w PC ( 2 miesiące temu ), bo miałem lekki wyciek
- ciśnienie w instalacji, naczyniu wybiórczym / przeponowym

Nie chcę dziś dzwonić do serwisanta ( niedziela ), może ktoś miał taki problem ?


https://www.youtube.com/watch?v=FB0H-Jc_1H8

Mam problem z odpowietrzeniem układu, czy ktoś miał taki problem ?

Widzę, że zawór odpowietrzający w pompie cały czas usuwa powietrze. Polecicie serwis Panasonica z Warszawy i okolic.

eMdzeJ
12-09-2021, 08:54
Mam problem z odpowietrzeniem układu, czy ktoś miał taki problem ?

Widzę, że zawór odpowietrzający w pompie cały czas usuwa powietrze. Polecicie serwis Panasonica z Warszawy i okolic.

podłogówka? Nie masz za niskiego ciśnienia? Często odpowietrzniki na belkach zaciągają powietrze jak jest za niskie. Dopuść do 2bar i zobacz czy przestanie. Oczywiście jak powietrze będzie schodzić to ciśnienie będzie spadać. Dopuszczaj sukcesywnie cały czas aż się ustabilizuje. Dodatkowo program odpowietrzania w pompie

PaRa
12-09-2021, 18:12
podłogówka? Nie masz za niskiego ciśnienia? Często odpowietrzniki na belkach zaciągają powietrze jak jest za niskie. Dopuść do 2bar i zobacz czy przestanie. Oczywiście jak powietrze będzie schodzić to ciśnienie będzie spadać. Dopuszczaj sukcesywnie cały czas aż się ustabilizuje. Dodatkowo program odpowietrzania w pompie

Prawdopodobnie problemem jest wentyl w naczyniu przeponowym, nie był dokładnie wkręcony a po wkręceniu nie trzyma ciśnienia.

posky
15-09-2021, 15:36
Polecicie serwis Panasonica z Warszawy i okolic.
podłączę się do pytania, bo widzę, że na rynku jest kłopot z pogwarancyjnym przeglądem pompy .Dzwoniłem do mojego instalatora, ale ma tyle instalacji, że "nie da rady. Może ktoś z okolicy?" Tak BTW czy jest jakiś spis czynności serwisowych, które można zrobić samemu?
Wiem wiem czyszczenie filtra, mycie jednostki zew. ale np czym myć parownik o ile trzeba go myć czymś extra? Co jaki czas i czy trzeba sprawdzać ilość czynnika w układzie skoro PC nie wyrzuca żadnych błędów?
pozdrawiam
posky

b2211
15-09-2021, 16:06
Zbliża się termin włączenia CO. Więc pytanie do użytkowników. Jak najlepiej również najekonomiczniej ustawić CO. Posiadam Panasonic AQUAREA 9KW 3-faz zbiornik 300l wszędzie podłogówka ok 150m2 do ogrzania do tego PV 6,4KW w taryfie G11. Aktualnie mam jakieś ustawienia zadane bodajże krzywą grzewczą przez instalatora wyłączona grzałka. Dodam tylko, iż CWU grzeję raz dziennie, wyłączoną mam w PC grzałkę manualnie tak że się nie włączy. Doczytałem, iż warto zmienić na taryfę G12. Tylko domyślam się iż wtedy musiałbym wyłączyć krzywą grzewczą i ustawić włączenie, wyłączenie PC zgodnie z harmonogramem.

PaRa
15-09-2021, 16:48
Tylko domyślam się iż wtedy musiałbym wyłączyć krzywą grzewczą i ustawić włączenie, wyłączenie PC zgodnie z harmonogramem.

Ustawiasz harmonogram zgodny z godzinami taniego prądu i w tych godzinach pompa pracuje korzystając z krzywej grzewczej.

eMdzeJ
15-09-2021, 19:39
Zbliża się termin włączenia CO. Więc pytanie do użytkowników. Jak najlepiej również najekonomiczniej ustawić CO. Posiadam Panasonic AQUAREA 9KW 3-faz zbiornik 300l wszędzie podłogówka ok 150m2 do ogrzania do tego PV 6,4KW w taryfie G11. Aktualnie mam jakieś ustawienia zadane bodajże krzywą grzewczą przez instalatora wyłączona grzałka. Dodam tylko, iż CWU grzeję raz dziennie, wyłączoną mam w PC grzałkę manualnie tak że się nie włączy. Doczytałem, iż warto zmienić na taryfę G12. Tylko domyślam się iż wtedy musiałbym wyłączyć krzywą grzewczą i ustawić włączenie, wyłączenie PC zgodnie z harmonogramem.


A co Ci ta grzałka tak przeszkadza? Przecież tam jest chyba ze 3 parametry do jej wysterowania, a jak masz starszą generację to też się tak ochoczo nie włączy.

Przejście na G12 robiąc kompletnie nic dało mi oszczędności rzędu 10%.

A krzywa grzewcza nie ma nic wspólnego z harmonogramem. Krzywa grzewcza to temperatura zasilania zależna od temperatury zewnętrznej. A Harmonogram to zezwolenie lub nie na pracę w danych godzinach.

Możesz sobie zrobić taką hybrydę. Dopóki pompa da rade grzać tylko w 2 taryfie to grzej tak harmonogramem, jak zrobi się zimniej puść ją samopas. No chyba że grzanie w 2 taryfie wyjdzie mało komfortowo bo spadków i wzrostów temperatury musisz się spodziewać.

Kaizen
15-09-2021, 23:44
Dodam tylko, iż CWU grzeję raz dziennie, wyłączoną mam w PC grzałkę manualnie tak że się nie włączy. Doczytałem, iż warto zmienić na taryfę G12. Tylko domyślam się iż wtedy musiałbym wyłączyć krzywą grzewczą i ustawić włączenie, wyłączenie PC zgodnie z harmonogramem.

Ustaw znaczące podbicie krzywej w dziennym okienku. Żeby nawet jak słoneczko przyświeci to się włączyła i "nabiła" ciepła w system grzewczy (najlepszy efekt uzyskasz przy podłogówce). Mam podejrzenie, że narzekający na brak komfortu przy grzaniu tylko w taniej strefie nie zmuszają pompy do grzania w dzień i się nie włącza przez zyski słoneczne i względnie wysoką temperaturę powietrza. A jak w dziennym okienku nie dogrzejesz, to wieczorkiem może zrobić się za mało komfortowo.

Jeremies
16-09-2021, 08:07
Zbliża się termin włączenia CO. Więc pytanie do użytkowników. Jak najlepiej również najekonomiczniej ustawić CO. Posiadam Panasonic AQUAREA 9KW 3-faz zbiornik 300l wszędzie podłogówka ok 150m2 do ogrzania do tego PV 6,4KW w taryfie G11. Aktualnie mam jakieś ustawienia zadane bodajże krzywą grzewczą przez instalatora wyłączona grzałka. Dodam tylko, iż CWU grzeję raz dziennie, wyłączoną mam w PC grzałkę manualnie tak że się nie włączy. Doczytałem, iż warto zmienić na taryfę G12. Tylko domyślam się iż wtedy musiałbym wyłączyć krzywą grzewczą i ustawić włączenie, wyłączenie PC zgodnie z harmonogramem.

W związku z zeszłorocznymi "problemami" z włączeniami/wyłączeniami sprężarki, w tym sezonie grzewczym planuję ustawić harmonogram w dwóch okienkach:
1/ wczesny poranek do g. 10.00 - ok. 4h CO + 1,5h CWU
2/ popołudnie od ok. g. 16.00 - też ok. 4h CO
Zakładam, że będę miał jakieś zyski słoneczne (okna w domu od strony południowej, więc słońce "wędruje" rano w kuchni, potem do g. 15.00 okno salonowe a po godz. 16.00 drzwi tarasowe).
W razie dużych spadków temperatury w domu wydłużę poranek i wcześniej włączę popołudnie.
I mam nadzieję, że pomimo tego nieszczęsnego (bez skojarzeń z reprezentacją Polski ;) ) anhydrytu będę miał max. 8-9 włączeń / dobę (uwzględniając defrosty) ;)

agb
16-09-2021, 08:27
Mocno optymistyczne masz założenia.

Jeremies
16-09-2021, 08:58
Mocno optymistyczne masz założenia.

Założenia co do czasu pracy pompy czy też włączeń sprężarki? Jeśli chodzi o te pierwsze to jakoś specjalnie nie odczuwam różnicy temperatury między 22*C (taka ustawiona na sterowniku pokojowym z histerezą 1*C) a 21*C. Co do drugiego - pomijam okresy przejściowe przy temperaturze 5*C +/-5*C i dużej wilgoci (wówczas mam nawet cogodzinne defrosty :( )

MiG25
16-09-2021, 09:09
Jeśli pompa pracuje z max mocą , to cogodzinny defrost nie jest niczym dziwnym , tak pompa powietrzna działa.
A jeśli chcesz robić przerwy w ogrzewaniu ( okienka ) , to tym bardziej przy starcie pompa pracuje z maksymalną mocą , i będzie robić defrosty nawet co 35min ( bo to jest minimalny czas , jaki ma zaszyty w sterowniku ,wcześniej nawet jak będzie zalepiona lodem to bez ręcznego wymuszenia go nie zrobi).
Na mniejszą liczbę defrostów ( na jaką użytkownik ma wpływ , bo nie ma wpływu na wilgotność powietrza , i temp. zewnętrzną) to praca ciągła , z jak najniższą modulacją. Ale nie mnie oceniać co jest lepsze ,czy praca ciągła z najniższą modulacją ( wtedy jest szansa na mniej defrostów) , czy praca w okienkach , i wtedy pompa startuje z pełną mocą starając się dogonić temperaturę docelową.

agb
16-09-2021, 09:59
Założenia co do czasu pracy pompy czy też włączeń sprężarki? Jeśli chodzi o te pierwsze to jakoś specjalnie nie odczuwam różnicy temperatury między 22*C (taka ustawiona na sterowniku pokojowym z histerezą 1*C) a 21*C. Co do drugiego - pomijam okresy przejściowe przy temperaturze 5*C +/-5*C i dużej wilgoci (wówczas mam nawet cogodzinne defrosty :( )

Planujesz 10h przerwy w nocy gdzie straty są największe, a zyski najmniejsze. I chcesz to nadrobić w 4h mając mało defrostów. Szanse powodzenia obu są niewielkie.

Jeremies
16-09-2021, 10:46
Planujesz 10h przerwy w nocy gdzie straty są największe, a zyski najmniejsze. I chcesz to nadrobić w 4h mając mało defrostów. Szanse powodzenia obu są niewielkie.

Chodzi mi o takie ustawienie harmonogramu aby osiągnąć kompromis pomiędzy minimalną ilością włączeń sprężarki a utrzymaniem akceptowalnej temperatury w domu (przy włączonej pompie 24h/dobę było to średnio ok. 15 uruchomień). Kwestia modyfikacji typu grzanie więcej w nocy a mniej w dzień. A moje pierwsze typy wynikają z faktu, że w marcu i kwietniu b.r., gdy dzienne temperatury były raczej niewiele ponad 0*C a nocne zbliżały się do -10*C to spadek temperatury wewnętrznej w godz. 21.00 - 6.00 notowałem na poziomie max 1*C (przy wyłączonej PC).