PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

Jeremies
16-09-2021, 10:49
Jeśli pompa pracuje z max mocą , to cogodzinny defrost nie jest niczym dziwnym , tak pompa powietrzna działa.
A jeśli chcesz robić przerwy w ogrzewaniu ( okienka ) , to tym bardziej przy starcie pompa pracuje z maksymalną mocą , i będzie robić defrosty nawet co 35min ( bo to jest minimalny czas , jaki ma zaszyty w sterowniku ,wcześniej nawet jak będzie zalepiona lodem to bez ręcznego wymuszenia go nie zrobi).
Na mniejszą liczbę defrostów ( na jaką użytkownik ma wpływ , bo nie ma wpływu na wilgotność powietrza , i temp. zewnętrzną) to praca ciągła , z jak najniższą modulacją. Ale nie mnie oceniać co jest lepsze ,czy praca ciągła z najniższą modulacją ( wtedy jest szansa na mniej defrostów) , czy praca w okienkach , i wtedy pompa startuje z pełną mocą starając się dogonić temperaturę docelową.

A czy może tu pomóc włączeniu tryby cichego - wtedy pompa startuje (i pracuje) z mniejszą intensywnością? Chyba że się mylę to mnie, proszę, poprawcie.

Arturo1972
16-09-2021, 11:27
Chodzi mi o takie ustawienie harmonogramu aby osiągnąć kompromis pomiędzy minimalną ilością włączeń sprężarki a utrzymaniem akceptowalnej temperatury w domu (przy włączonej pompie 24h/dobę było to średnio ok. 15 uruchomień). Kwestia modyfikacji typu grzanie więcej w nocy a mniej w dzień. A moje pierwsze typy wynikają z faktu, że w marcu i kwietniu b.r., gdy dzienne temperatury były raczej niewiele ponad 0*C a nocne zbliżały się do -10*C to spadek temperatury wewnętrznej w godz. 21.00 - 6.00 notowałem na poziomie max 1*C (przy wyłączonej PC).
Dlatego nie ma najmniejszego sensu grzanie ciągłe, dom tego nie potrzebuje.
To zaobserwowałem po pierwszym sezonie w taryfie G11 i dodatkowo z termostatem.
Po pierwszym sezonie weszła taryfa G12W.
Zależnie jakie masz wylewki ale u mnie przy "grubej" ilości betonu nocne włączenie pompy przy wysokiej KG bo 30/35 ,powoduje jedno włączenie i jedno wyłączenie i to nie jest tak,że musi "grzać" bo zimno,musi "ładować" się, żeby uzupełnić straty ciepła/energii, które są praktycznie nie wyczuwalne na termometrze.
Tak jak piszesz, u mnie straty temperatury na termometrze przy wyłączonej pompie są jeszcze mniejsze niż u Ciebie.
W południe tak samo, po zagrzaniu cwu pompa przechodzi w "ładowanie" energii przy powtórnym braku obniżki temperatury na termometrze.
Dlatego mam stabilną temperature w domu na poziomie
22-22,5st.C, praktycznie przez całą dobę przy dwukrotnym włączeniu i dwukrotnym wyłączeniu.

kaszpir007
16-09-2021, 13:40
W związku z zeszłorocznymi "problemami" z włączeniami/wyłączeniami sprężarki, w tym sezonie grzewczym planuję ustawić harmonogram w dwóch okienkach:
1/ wczesny poranek do g. 10.00 - ok. 4h CO + 1,5h CWU
2/ popołudnie od ok. g. 16.00 - też ok. 4h CO
Zakładam, że będę miał jakieś zyski słoneczne (okna w domu od strony południowej, więc słońce "wędruje" rano w kuchni, potem do g. 15.00 okno salonowe a po godz. 16.00 drzwi tarasowe).
W razie dużych spadków temperatury w domu wydłużę poranek i wcześniej włączę popołudnie.
I mam nadzieję, że pomimo tego nieszczęsnego (bez skojarzeń z reprezentacją Polski ;) ) anhydrytu będę miał max. 8-9 włączeń / dobę (uwzględniając defrosty) ;)


Dla mnie masz schrzanioną instalację , bo przy tak małej pompie ciepła która potafi nieźle zejść z mocą i z termostatem z histerezą 1 stopień pompa NIGDY nie powinna taktować.

Jak dla mnie masz albo źle ustawioną krzywą (zbyt nisko) , albo zbyt małą temp zasilania , albo problem z "odbiorem" ciepła z pompy.

My mamy pompę LG Therma V 9KW która na pewno nie potrafi zejśc tak nisko z moca jak twoja a problemu z taktowaniem brak albo bardzo sporadyczne ,a jest sterowana przez termostat o histerezie 0,4 stopnia.

U nas histereza 0,4 stopnia powoduje przerwę w pracy pompy od kilku do kiilkunastu godzin.

b2211
16-09-2021, 14:22
W takim razie widzę to tak , a z tego co się domyślam to właśnie Arturo1972, PaRa tak właśnie macie przy taryfie G12w: w godzinach 13 do 15 grzeję CO i CWU (tylko się zastanawiam czy wtedy nie podbić temperatury do 23'C jeżeli chodzi o CO tak żeby wytrzymało do 22 ze spadkiem powiedzmy do 21'C) Następnie w godz 22-6 grzeję CO z temperaturą zadaną 21'C. Ewentualnie rozbijam to na temperaturę w godz. 22-4 temperatura 20'C a od godz. 4 do 6 już normalnie 21 czy też 22'C.
Nie wiem jak teraz z przejściem na taryfę G12w czy mi to zrobią bo w kwietniu podpisywałem z nimi nową umowę na rozliczenie roczne z taryfą G11 przy okazji zakładania PV. Grzałki mam wyłączone ponieważ posiadam piec gazowy i to jest w jednym systemie, zamiast grzałek wolę żeby mi się załączył gaz ja PC będzie nie domagać przy mega mrozie, chyba że okaże się po roku, iż będę miał nadmiar prądu to wtedy będę dogrzewał grzałką.

MiG25
16-09-2021, 14:29
A czy może tu pomóc włączeniu tryby cichego - wtedy pompa startuje (i pracuje) z mniejszą intensywnością? Chyba że się mylę to mnie, proszę, poprawcie.

Tak , w Quiet Mode 3 pompa będzie startować z mniejszą intensywnością , i mocy max nie będzie osiągać .

MiG25
16-09-2021, 14:31
A czy może tu pomóc włączeniu tryby cichego - wtedy pompa startuje (i pracuje) z mniejszą intensywnością? Chyba że się mylę to mnie, proszę, poprawcie.

Tak , w Quiet Mode 3 pompa będzie startować z mniejszą intensywnością , i mocy max nie będzie osiągać .

Arturo1972
16-09-2021, 14:51
W takim razie widzę to tak , a z tego co się domyślam to właśnie Arturo1972, PaRa tak właśnie macie przy taryfie G12w: w godzinach 13 do 15 grzeję CO i CWU (tylko się zastanawiam czy wtedy nie podbić temperatury do 23'C jeżeli chodzi o CO tak żeby wytrzymało do 22 ze spadkiem powiedzmy do 21'C) Następnie w godz 22-6 grzeję CO z temperaturą zadaną 21'C. Ewentualnie rozbijam to na temperaturę w godz. 22-4 temperatura 20'C a od godz. 4 do 6 już normalnie 21 czy też 22'C.
Nie wiem jak teraz z przejściem na taryfę G12w czy mi to zrobią bo w kwietniu podpisywałem z nimi nową umowę na rozliczenie roczne z taryfą G11 przy okazji zakładania PV. Grzałki mam wyłączone ponieważ posiadam piec gazowy i to jest w jednym systemie, zamiast grzałek wolę żeby mi się załączył gaz ja PC będzie nie domagać przy mega mrozie, chyba że okaże się po roku, iż będę miał nadmiar prądu to wtedy będę dogrzewał grzałką.
Nie wiem jaki masz dom ale mi po dogrzaniu c.o w okienku południowym(jakaies 1-1,5h,po dogrzaniu cwu), temperatura do 22.00 nie spadnie nawet o 0,5st.C.
A mam tak:
13-15- c.o+cwu z priorytetem cwu
22-0-cwu
0-6-c.o
KG w każdym przypadku 32/35,temp.w domu 22-22,5st.C.

laparia
16-09-2021, 15:29
Czy nie będzie taniej puścić pompę całą dobę z mniejszą temperaturą zasilania. To będzie moja pierwsza zima i ogrzewanie co pompą.

MiG25
16-09-2021, 15:50
To zależy:)
Choćby od taryfy.

-voymar-
16-09-2021, 19:12
W związku z zeszłorocznymi "problemami" z włączeniami/wyłączeniami sprężarki, w tym sezonie grzewczym planuję ustawić harmonogram w dwóch okienkach:
1/ wczesny poranek do g. 10.00 - ok. 4h CO + 1,5h CWU
2/ popołudnie od ok. g. 16.00 - też ok. 4h CO
Zakładam, że będę miał jakieś zyski słoneczne (okna w domu od strony południowej, więc słońce "wędruje" rano w kuchni, potem do g. 15.00 okno salonowe a po godz. 16.00 drzwi tarasowe).
W razie dużych spadków temperatury w domu wydłużę poranek i wcześniej włączę popołudnie.
I mam nadzieję, że pomimo tego nieszczęsnego (bez skojarzeń z reprezentacją Polski ;) ) anhydrytu będę miał max. 8-9 włączeń / dobę (uwzględniając defrosty) ;)

A dlaczego to ma być aż tyle wlączeń?
1) Jak grzejesz 2x /doba tj. wł- poranek do godz.10 toż to jedno włączenie
2) popołudnie od 16 x 4 godz. to jedno włączenie
To masz raptem 2 wł + ewentualnie CWU 1 wł. Razem 3/doba.

-voymar-
16-09-2021, 19:17
Jeśli pompa pracuje z max mocą , to cogodzinny defrost nie jest niczym dziwnym , tak pompa powietrzna działa.
A jeśli chcesz robić przerwy w ogrzewaniu ( okienka ) , to tym bardziej przy starcie pompa pracuje z maksymalną mocą , i będzie robić defrosty nawet co 35min ( bo to jest minimalny czas , jaki ma zaszyty w sterowniku ,wcześniej nawet jak będzie zalepiona lodem to bez ręcznego wymuszenia go nie zrobi).
Na mniejszą liczbę defrostów ( na jaką użytkownik ma wpływ , bo nie ma wpływu na wilgotność powietrza , i temp. zewnętrzną) to praca ciągła , z jak najniższą modulacją. Ale nie mnie oceniać co jest lepsze ,czy praca ciągła z najniższą modulacją ( wtedy jest szansa na mniej defrostów) , czy praca w okienkach , i wtedy pompa startuje z pełną mocą starając się dogonić temperaturę docelową.

No tak od razu z pełną mocą nie startuje. Pracuje ileś tam min i podnosi moc. Znów popracuje i dalej podnosi aż do max potem zaczyna schodzić stopniowo utrzymując zadaną deltę.

e_nygma
16-09-2021, 19:19
Patrzę i czytam i ciągle się zastanawiam czy zaoszczędzone kilka złotych warte jest takie wahanie temperatur , brak komfortu albo zmniejszenie komfortu przez zmiany temperatur jak nie grzeje CO bo taryfa droga a później grzanie ponad to żeby nagrzać w taniej taryfie .
Mało jest domów co ma zerową bezwładność temperaturową. Takie wahania temperatur mam / miałem przy ogrzewaniu śmieciuchem w starym domu jak dołożyłem to temperatura leciała w górę a nad ranem chłodło albo po południu jak jeszcze nie wróciłem z pracy żeby dołożyć .

W nowym domu nie mam zamiaru rezygnować z komfortu żeby kilka złotych zaoszczędzić , PC już czeka na montaż ,tylko tynkarze skończą.
taryfa g11 i taka chyba zostanie no chyba że mój dom będzie miał idealną stabilizację i małą bezwładność temperaturową ,
no ale wszystko przede mną .
ps nie zrozumie tego ten który nie musiał palić w kotle zasypowym :)

-voymar-
16-09-2021, 19:24
Chodzi mi o takie ustawienie harmonogramu aby osiągnąć kompromis pomiędzy minimalną ilością włączeń sprężarki a utrzymaniem akceptowalnej temperatury w domu (przy włączonej pompie 24h/dobę było to średnio ok. 15 uruchomień). Kwestia modyfikacji typu grzanie więcej w nocy a mniej w dzień. A moje pierwsze typy wynikają z faktu, że w marcu i kwietniu b.r., gdy dzienne temperatury były raczej niewiele ponad 0*C a nocne zbliżały się do -10*C to spadek temperatury wewnętrznej w godz. 21.00 - 6.00 notowałem na poziomie max 1*C (przy wyłączonej PC).

Jakie 15 STARTÓW?
Jak grzejesz dom np. 10h/doba To masz 1 start i jeden stop.
No chyba że te ( PC J ) inaczej pracują. Ale PC to inwenter a inwenter jest po to aby modulować mocą jak ma osiągniętą temp. wynikającą z zadanej docelowej i delty.

Arturo1972
16-09-2021, 19:30
Patrzę i czytam i ciągle się zastanawiam czy zaoszczędzone kilka złotych warte jest takie wahanie temperatur , brak komfortu albo zmniejszenie komfortu przez zmiany temperatur jak nie grzeje CO bo taryfa droga a później grzanie ponad to żeby nagrzać w taniej taryfie .
Mało jest domów co ma zerową bezwładność temperaturową. Takie wahania temperatur mam / miałem przy ogrzewaniu śmieciuchem w starym domu jak dołożyłem to temperatura leciała w górę a nad ranem chłodło albo po południu jak jeszcze nie wróciłem z pracy żeby dołożyć .

W nowym domu nie mam zamiaru rezygnować z komfortu żeby kilka złotych zaoszczędzić , PC już czeka na montaż ,tylko tynkarze skończą.
taryfa g11 i taka chyba zostanie no chyba że mój dom będzie miał idealną stabilizację i małą bezwładność temperaturową ,
no ale wszystko przede mną .
ps nie zrozumie tego ten który nie musiał palić w kotle zasypowym :)
Kilka zlotych powiadasz ?
W moim przypadku różnica między G11 a G12W to było 800zl rocznie przy 3500kWh , bez zauważalnej różnicy pod kątem komfortu użytkowania czy temperatur w domu a co też warte podkreślenia, przy podobnym czasie grzania dobowego w obu taryfach.
Jak dom nie potrzebuje energii to niezależnie czy będziesz miał taryfę G11 czy G12W ,wyłączy Ci pompę a w dzień tej energii potrzeba malo a i strat energii też jest niewiele.

-voymar-
16-09-2021, 19:52
Dlatego nie ma najmniejszego sensu grzanie ciągłe, dom tego nie potrzebuje.
To zaobserwowałem po pierwszym sezonie w taryfie G11 i dodatkowo z termostatem.
Po pierwszym sezonie weszła taryfa G12W.
Zależnie jakie masz wylewki ale u mnie przy "grubej" ilości betonu nocne włączenie pompy przy wysokiej KG bo 30/35 ,powoduje jedno włączenie i jedno wyłączenie i to nie jest tak,że musi "grzać" bo zimno,musi "ładować" się, żeby uzupełnić straty ciepła/energii, które są praktycznie nie wyczuwalne na termometrze.
Tak jak piszesz, u mnie straty temperatury na termometrze przy wyłączonej pompie są jeszcze mniejsze niż u Ciebie.
W południe tak samo, po zagrzaniu cwu pompa przechodzi w "ładowanie" energii przy powtórnym braku obniżki temperatury na termometrze.
Dlatego mam stabilną temperature w domu na poziomie
22-22,5st.C, praktycznie przez całą dobę przy dwukrotnym włączeniu i dwukrotnym wyłączeniu.

Bardzo ciekawe jest to co piszesz. Bo zarzucałeś innym że jak PC sie nie wyłącza to --dom dziurawy lub z papieru a tu proszę 2 włączenia masz. To tak jak ja ( harmonogram ) bo bez i pracy ciągłej PC pracuje od jesieni do wiosny. Dlaczego? Bo to INWENTER. który moduluje mocą.
A w zimie jeszcze pisałeś że PC ----pracuje kiedy chce. --KŁAMAŁEŚ--- ale co tam. Jak ci wtedy próbowalem wyjaśnić to TY z oporem PRACUJE KIEDY CHCE --no i co ?
Czytaj i wyciągaj wnioski to więcej nie będę ci zarzucał NIEWIEDZY i Kłamstw.
Powodzenia.

Arturo1972
16-09-2021, 20:15
A w zimie jeszcze pisałeś że PC ----pracuje kiedy chce. --KŁAMAŁEŚ--- ale co tam. Jak ci wtedy próbowalem wyjaśnić to TY z oporem PRACUJE KIEDY CHCE --no i co ?
Czytaj i wyciągaj wnioski to więcej nie będę ci zarzucał NIEWIEDZY i Kłamstw.
Powodzenia.
To raczej Ty czytałeś bez zrozumienia tekstu bo wszem i wobec jest wiadome, że od drugiego sezonu grzewczego z pompą czyli od sezonu 2014/2015 posiadam taryfę G12W i grzeje w niej 99% i do dzisiaj tak jest :D

Pierwszy sezon 2013/2014 był z taryfą G11 i tam pompa grzała kiedy chciała ;)
A ,że za często nie chciała grzać to i przejście na G12W żeby to wykorzystać ;)

Po tylu latach z T-CAP-em zarzucać komuś niewiedzę jak pompa fungla ?..
Masz rację, za dużo nie wiem,bo się nie znam na tym :D

-voymar-
16-09-2021, 22:31
To raczej Ty czytałeś bez zrozumienia tekstu bo wszem i wobec jest wiadome, że od drugiego sezonu grzewczego z pompą czyli od sezonu 2014/2015 posiadam taryfę G12W i grzeje w niej 99% i do dzisiaj tak jest :D

Pierwszy sezon 2013/2014 był z taryfą G11 i tam pompa grzała kiedy chciała ;)
A ,że za często nie chciała grzać to i przejście na G12W żeby to wykorzystać ;)

Po tylu latach z T-CAP-em zarzucać komuś niewiedzę jak pompa fungla ?..
Masz rację, za dużo nie wiem,bo się nie znam na tym :D

Prosiłem --NIE KŁAM
Dla mnie stwierdzenie -- PC -PRACUJE KIEDY CHCE -to praca PC puszczonej w samopas. Czyli pracuje jak w domu jest za zimno.
No chyba mi nie wmówisz że jak masz zadaną w okienku 13 --15 to akurat wtedy w domu brakuje ciepła?
Bo wtedy jest najwięcej zysków bytowych. Czyż by u ciebie tego ciepła dom nie przyjmował? Zapewne przyjmuje. Po co więc włączać ogrzewanie?
Bo okienko jest w II tar. Tak ?
Mówisz że chodzi ci o 800zeta na rok za ogrzewanie tak?
A jeszcze w zimie dumnie tu pisałeś że na miesiąc wydajesz 500zeta na Faje. 500zeta co miesiąc!!!!!!!! a 800zeta /rok ci szkoda?
i to jeszcze za cenę ciepła w domu. No tak- powiesz że dom nie potrzebuje. NIE POTRZEBUJE- bo jest drogi prąd a o godz13.00 nagle potrzebuje.
Koło się zamyka -- nie da się przez długi okres czasu pisać KŁAMSTWA bo prędzej czy później to wyjdzie.
Jak będziesz prowadził merytoryczną rozmowę -( a w szczególności prawdziwą ) zapewniam cię że we mnie wroga mial nie będziesz.
W innym przypadku bedę ci non stop wytykał nieprawidłowości.
PS. mając PC T cap przez ileś tam lat lub jakieś inne ustrojstwo -to nie jest żaden wyznacznik że się wie wszystko. Można i cale życie coś mieć lub się uczyć i uczyć i dalej być idiotą.
Oczywiście to nie jest aluzja co do twojej osoby. Ot taki przykład.

Arturo1972
16-09-2021, 22:54
Prosiłem --NIE KŁAM
Dla mnie stwierdzenie -- PC -PRACUJE KIEDY CHCE -to praca PC puszczonej w samopas. Czyli pracuje jak w domu jest za zimno.
No chyba mi nie wmówisz że jak masz zadaną w okienku 13 --15 to akurat wtedy w domu brakuje ciepła?
Bo wtedy jest najwięcej zysków bytowych. Czyż by u ciebie tego ciepła dom nie przyjmował? Zapewne przyjmuje. Po co więc włączać ogrzewanie?
Bo okienko jest w II tar. Tak ?
Mówisz że chodzi ci o 800zeta na rok za ogrzewanie tak?
A jeszcze w zimie dumnie tu pisałeś że na miesiąc wydajesz 500zeta na Faje. 500zeta co miesiąc!!!!!!!! a 800zeta /rok ci szkoda?
i to jeszcze za cenę ciepła w domu. No tak- powiesz że dom nie potrzebuje. NIE POTRZEBUJE- bo jest drogi prąd a o godz13.00 nagle potrzebuje.
Koło się zamyka -- nie da się przez długi okres czasu pisać KŁAMSTWA bo prędzej czy później to wyjdzie.
Jak będziesz prowadził merytoryczną rozmowę -( a w szczególności prawdziwą ) zapewniam cię że we mnie wroga mial nie będziesz.
W innym przypadku bedę ci non stop wytykał nieprawidłowości.
PS. mając PC T cap przez ileś tam lat lub jakieś inne ustrojstwo -to nie jest żaden wyznacznik że się wie wszystko. Można i cale życie coś mieć lub się uczyć i uczyć i dalej być idiotą.
Oczywiście to nie jest aluzja co do twojej osoby. Ot taki przykład.
Człowieku z Polski B,obecnie na faje wydaje 600zl bo se ktoś tam wymyślił, że mentole zlikwiduje.
Ale za to wprowadzi możliwość wkładek miętowych, osobno kupowanych, no i muszę faje kupować plus wkładki miętowe ;)
Ja kupy spod siebie nie jadam jak Ty :D
Człowieku z Polski B,u mnie w domu nie było nigdy za zimno bo ja mam dom budowany z rozumem a nie wg szamanów z wioski ,którzy radzili go grzać węglem, bo taniej ;)
Człowieku z Polski B,w moim domu w taryfie G11,gdy pompa była ustawiona "samopas" w taryfie G11 ,wyłączała się na kilkanaście godzin, właśnie dlatego, że zyski bytowe "grzały" dom.

Jasne, że mi szkoda wyrzucać 800zl w błoto, mi z nieba nie leci 500+ od łba bo ja jeszcze utrzymuje tych darmozjadow i patoli...

-voymar-
16-09-2021, 23:39
Człowieku z Polski B,obecnie na faje wydaje 600zl bo se ktoś tam wymyślił, że mentole zlikwiduje.
Ale za to wprowadzi możliwość wkładek miętowych, osobno kupowanych, no i muszę faje kupować plus wkładki miętowe ;)
Ja kupy spod siebie nie jadam jak Ty :D
Człowieku z Polski B,u mnie w domu nie było nigdy za zimno bo ja mam dom budowany z rozumem a nie wg szamanów z wioski ,którzy radzili go grzać węglem, bo taniej ;)
Człowieku z Polski B,w moim domu w taryfie G11,gdy pompa była ustawiona "samopas" w taryfie G11 ,wyłączała się na kilkanaście godzin, właśnie dlatego, że zyski bytowe "grzały" dom.

Jasne, że mi szkoda wyrzucać 800zl w błoto, mi z nieba nie leci 500+ od łba bo ja jeszcze utrzymuje tych darmozjadow i patoli...

Widzę że dalej będziesz trzymał swoje. OK
Co do Fajek to twoja sprawa ,zapewne i więcej bedziesz wydawał
A jaki to dom budowany z rozumem? Taki z pojedynczej ścianki 25cm lub 38cm Tak? i potem metry styropianu Tak? To raczej domeczek a nie dom.Takie większe mieszkanie i tyle.
Ze pochodzisz z BLOKOWISKA to tu zapewne ta niewiedza i Pycha że zbudowałeś dom. Nic nadzwyczajnego nie zrobiłeś. Zbudowałeś normalny dom. wiem że w bloku jakieś tam 25lat temu wiało oknami aż firanek trudno było utrzymać na miejscu, a teraz wiszą spokojnie to taki CUD zrobiłeś?
Ze masz obciążenie 3,5kW -To taki sukces jest? To normalny dom jest.
Że dla ciebie grzanie ciągłe to nie jest komfort ? Więc jakie jest? Pomijając własności domu,
Czy to moja wina że przez pewnie 40 lat spałeś z głową przy grzejniku --bo tak pisałeś- (Takie warunki w bloku)
Że PC ci defrostow nie robi -i to jeszcze filmik puściłeś na YT.- Jak ma robić jak była wyłączona ( śnieg pod nią leżał ) i to nie był świeży śnieg. Czyli stała wył. ileś tam. Dlaczego ? Bo nieroztropnie nakręciłeś szopkę z drewnem. Mało tego kominek jeszcze masz. A bodajże wczoraj pisałeś że się kominów pozbyłeś
Więc gdzie ten dym idzie?
Myslisz że idiotów masz na forum ? że nikt nie zauważy twoich krętactw?
TY nawet nie wiesz co to Ruro piec !!!!!!
Nie każdy ma swój dom od DEKADY
Są tacy co domy mają od stuleci.
Czy twój ROZUMEK jest tak płytki że nie pojmuje tego że: 20, 30 50 a nawet i 150 lat temu PC nie było! !!! Tak samo jak i innych dobrodziejstw. Świat to nie TY i twój 10 czy tam 12 letni dom.
PYTAM --czym mieli ludzie grzać 30lat i więcej temu? Zwłaszcza w POLSCE gdzie KOMUNA trzymała się jak rzep psiego ogona.
Gdzie kiełbasa i mięso na kartki były.
Dooooopy nie było czym wytrzeć a co dopiero o innych dobrach myśleć.
Na zwykłą butle z gazem trzeba było czekać 2 tyg.
I ty tu LUDZIOM zarzucasz że węglem grzali? Grzali jak go dostali. AQ twój FAMILOK czym byl grzany?
Że się PC wyłączyla to coś rewelacyjnego jest? Przecież jak są spełnione warunki to co w tym dziwnego że się wyłączyła????????? Mądry ty jesteś????
Pewnie coś chlapnąłeś i efekt jest.
Co ty o tym 500+. Na faje chcesz by ci dawali ???? To byś zadowolony był.
Ja też nie brałem i nie biorę 500+ Podatki też płacę Co ci przeszkadza.
Pisałeś że wnuczki masz> No chyba że kłamaleś. I co? też ci przeszkadza że dzieci biorą?
Dobra bo to forum nie o polityce.

eMdzeJ
17-09-2021, 07:16
Panowie i Panie

chce sobie zrobić detekcję taktowania w Home Assistancie. Jakie wartości progowe ustawić? ile startów / stopów versus godzin pracy to już taktowanie, a ile jeszcze nie? Jeśli to coś istotnego to seria J 7kw.

MiG25
17-09-2021, 09:51
Jakie 15 STARTÓW?
Jak grzejesz dom np. 10h/doba To masz 1 start i jeden stop.
No chyba że te ( PC J ) inaczej pracują. Ale PC to inwenter a inwenter jest po to aby modulować mocą jak ma osiągniętą temp. wynikającą z zadanej docelowej i delty.

No pewnie ,że jednowentylatorowe inaczej pracują , tam każdy defrost to jest zatrzymanie sprężarki.
Tyle razy o tym było....
A z tym poprzednim postem ,to sam porównaj start w włączonym quiet mode 3 , i bez tego . I tak ,trzeba porównać 30 minut , a nie "chwilę" , i podwyższyć docelową temperaturę , żeby pompa miała co grzać.

MiG25
17-09-2021, 10:19
Panowie i Panie

chce sobie zrobić detekcję taktowania w Home Assistancie. Jakie wartości progowe ustawić? ile startów / stopów versus godzin pracy to już taktowanie, a ile jeszcze nie? Jeśli to coś istotnego to seria J 7kw.


To zależy jak Twoja pompa liczy. Są pompy ( bez względu na typ ) ,które liczą osobno załączenie sprężarki i wyłączenie ( czyli taki cykl doda wartość 2) , i sątakie ,które liczą taki cykl jako 1 ( tylko załączenie).
Ty masz jednostkę jednowentylatorową , w związku z tym każdy defrost też dolicza Ci do licznika ( i też albo 2 albo 1 ) , ale defrostów nie należy liczyć jako taktowanie.

Poza tym jak Ci HA wykryje taktowanie to co ma się stać ? Włączyć się alarm , wysłać Ci maila .... Wydaje mi się ,że trzeba w HA gromadzić dane w jakiejś bazie danych ( np w influxdb) , i po miesięcznej pracy przejżeć wykresy i dopiero stwierdzić po wykresach , czy pompa wyłączała się z tego , że nie była w stanie się zmodulować niżej ,żeby utrzymać temperaturę wyjścia z temp docelową i się wyłączyła , i jaki minął czas ,żeby powtórnie się włączyła. I to są paramery do oceny taktowania , a nie ilość włączeń i wyłączeń.

b2211
17-09-2021, 12:56
Nie wiem jaki masz dom ale mi po dogrzaniu c.o w okienku południowym(jakaies 1-1,5h,po dogrzaniu cwu), temperatura do 22.00 nie spadnie nawet o 0,5st.C.
A mam tak:
13-15- c.o+cwu z priorytetem cwu
22-0-cwu
0-6-c.o
KG w każdym przypadku 32/35,temp.w domu 22-22,5st.C.
"13-15- c.o+cwu z priorytetem cwu" U mnie chyba nie ma takiej funkcji jak priorytet steruje PC przez internet AQUAREA Smart Cloud
"KG w każdym przypadku 32/35,temp.w domu 22-22,5st.C"
Prawdę powiedziawszy nie mam nawet pojęcia jak ustawić temperaturę w domu ponieważ klikając w apkę mam tylko + lub - 5'C przy CO podczas edycji harmonogramu. Dodam tylko iż poniżej tego kółka regulującego +/- 5"C mam wartości 27'C której nie mogę przestawić a ona sama się zmienia. Natomiast przy CWU nie mam takiego problemu gdyż regulacja kółka jest od 40 do 65'C.457840457841

Arturo1972
17-09-2021, 13:01
"13-15- c.o+cwu z priorytetem cwu" U mnie chyba nie ma takiej funkcji jak priorytet steruje PC przez internet AQUAREA Smart Cloud
"KG w każdym przypadku 32/35,temp.w domu 22-22,5st.C" Prawdę powiedziawszy nie mam nawet pojęcia jak ustawić temperaturę w domu ponieważ klikając w apkę mam tylko + lub - 5'C I wyświetloną temperaturę 28'C przy CO. Natomiast przy CWU nie mam takiego problemu gdyż regulacja jest od 45 do 65'C.457840457841
Myślę, że jest i u Ciebie opcja priorytetu grzania.
Co do temp.w domu to od tego jest Krzywa Grzewcza, metodą prób i błędów ustawiasz odpowiednią, tak żeby zagrzać do 22,5st.C a później jedynie uzupełniać energię.
Pompa to potrafi :)

Jednak za dużo techniki Wam dali i się gubicie :D

b2211
17-09-2021, 13:56
Artura1972 Czuję że bez przeczytania tych trzech grubych ksiąg się nie obejdzie. I ciężko mi zrozumieć fakt, iż nie mogę ustawić sobie temperatury jaką chcę mieć w domu. Nigdzie nie da się tego zrobić w tej apce. Chyba że zrobił to instalator a apka służy do zmiany na +/-5'C oczywiście regulowane po jednym stopniu. Dodam tylko, iż instalator kazał mi wybrać gdzie mam robić ustawienia czyli albo w apce lub w PC, podobno jak robi się w obydwu to PC nie chce poprawnie działać.

eMdzeJ
17-09-2021, 16:28
To zależy jak Twoja pompa liczy. Są pompy ( bez względu na typ ) ,które liczą osobno załączenie sprężarki i wyłączenie ( czyli taki cykl doda wartość 2) , i sątakie ,które liczą taki cykl jako 1 ( tylko załączenie).
Ty masz jednostkę jednowentylatorową , w związku z tym każdy defrost też dolicza Ci do licznika ( i też albo 2 albo 1 ) , ale defrostów nie należy liczyć jako taktowanie.

Poza tym jak Ci HA wykryje taktowanie to co ma się stać ? Włączyć się alarm , wysłać Ci maila .... Wydaje mi się ,że trzeba w HA gromadzić dane w jakiejś bazie danych ( np w influxdb) , i po miesięcznej pracy przejżeć wykresy i dopiero stwierdzić po wykresach , czy pompa wyłączała się z tego , że nie była w stanie się zmodulować niżej ,żeby utrzymać temperaturę wyjścia z temp docelową i się wyłączyła , i jaki minął czas ,żeby powtórnie się włączyła. I to są paramery do oceny taktowania , a nie ilość włączeń i wyłączeń.

jedno grzanie cwu licznik podbija o jeden. Czyli włączenie i wyłączenie sprężarki to jeden cykl

na razie nie chce robić jakiś wydumek. Cel jest taki, abym miał jakiś wskaźnik mówiący o tym że powinienem się tym bliżej zainteresować. Na razie nie chce do tego dorabiać jakiś automatów czy innych wynalazków.

eMdzeJ
17-09-2021, 16:33
Artura1972 Czuję że bez przeczytania tych trzech grubych ksiąg się nie obejdzie. I ciężko mi zrozumieć fakt, iż nie mogę ustawić sobie temperatury jaką chcę mieć w domu. Nigdzie nie da się tego zrobić w tej apce. Chyba że zrobił to instalator a apka służy do zmiany na +/-5'C oczywiście regulowane po jednym stopniu. Dodam tylko, iż instalator kazał mi wybrać gdzie mam robić ustawienia czyli albo w apce lub w PC, podobno jak robi się w obydwu to PC nie chce poprawnie działać.

Z tego co rozumiem na razie grzejesz krzywą grzewczą a wiec masz sterowanie pogodowe.
Jak chcesz sterować / ustawiać sobie temperaturę w domu to musisz użyć termostatu. Jeden jest wbudowany w jednostkę wewnętrzną a konkretnie w sterownik. Możesz albo zamontować inny np bezprzewodowy albo przenieść sterownik z jednostki wewnętrznej do jakiegoś pomieszczenia w domu. Możesz też gdzieś ukryć w domu sam termistor jak nie chcesz mieć tego sterownika gdzieś na widoku na ścianie. Możliwości jest sporo. Ta z przeniesieniem sterownika do domu jest bezpłatna (nie licząc kosztów przeciągniecia kabla i jego maskowania)

Tak na zdrowy rozsądek, skąd pompa ma wiedzieć ile masz w domu stopni?

fotohobby
17-09-2021, 16:42
.
No chyba mi nie wmówisz że jak masz zadaną w okienku 13 --15 to akurat wtedy w domu brakuje ciepła?
Bo wtedy jest najwięcej zysków bytowych.
.


Pomiędzy 13-15w moim domu jest tylko pies. Nie gotuje, nie gra na komputerze, nawet nie biega, bo przysypia.
To skąd to "najwięcej zysków bytowych" ?

-voymar-
17-09-2021, 22:40
Pomiędzy 13-15w moim domu jest tylko pies. Nie gotuje, nie gra na komputerze, nawet nie biega, bo przysypia.
To skąd to "najwięcej zysków bytowych" ?

Szkoda- nie zrozumiałeś co miałem na mysli.
Fakt tez jest taki że prócz zysków bytowych w myślach bardziej miałem słoneczne.Co nie zmienia mego zapytania.
Tym bardziej jak nie ma nikogo w domu .
PS A ten Miglant będzie czekał jak stronka się przewinie to wtedy coś nabazgroli.

Arturo1972
17-09-2021, 23:33
Szkoda- nie zrozumiałeś co miałem na mysli.
Fakt tez jest taki że prócz zysków bytowych w myślach bardziej miałem słoneczne.Co nie zmienia mego zapytania.
Tym bardziej jak nie ma nikogo w domu .
PS A ten Miglant będzie czekał jak stronka się przewinie to wtedy coś nabazgroli.
Nie będę dyskutował z ignorantem ;)
Ja nie grzeje tak jak Ty grzejnikami,które automatycznie i od razu oddają ciepło do pomieszczenia, ja przez tą 1 czy 1,5h w przedziale 13-15,ładuję energią beton,którą to on odda dopiero za kilka godzin,do 22.00 ma czas na to.
Tego nie zrozumiesz nigdy jak to działa ;)
Dla Ciebie jest to już kosmos myślowy, czemu się nie dziwię czytając Cię ...

Poczytaj jaką reakcję na grzanie ma zwykła wylewka i po jakim czasie staje się odczuwalne ciepło przy niej a ja mam "potrójną wylewkę" ;)


W większości systemów podłogówka ma dużą bezwładność, czyli nagrzewa się i stygnie powoli. Wynika to z dużej masy wylewki podłogowej – 1 m2 może ważyć nawet 200 kg. W związku z tym nie możemy szybko zwiększyć lub obniżyć intensywności grzania

Z drugiej jednak strony, podłogówka stabilizuje temperaturę we wnętrzach i ma zdolność do tzw. samoregulacji – wystarczy niewielki wzrost temperatury pomieszczenia (np. do 23°C), żeby ilość ciepła oddawanego przez podłogę wyraźnie spadła.

MiG25
18-09-2021, 08:20
jedno grzanie cwu licznik podbija o jeden. Czyli włączenie i wyłączenie sprężarki to jeden cykl

na razie nie chce robić jakiś wydumek. Cel jest taki, abym miał jakiś wskaźnik mówiący o tym że powinienem się tym bliżej zainteresować. Na razie nie chce do tego dorabiać jakiś automatów czy innych wynalazków.

Ilość WŁ-WYŁ i liczba godzin pracy są przekazywane do MQTT , więc możesz je również mieć w HA. Później już tylko jakieś programowo matemtyczne wyliczanki.
No i powtórzę się , w jednowentylatorowych każdy defrost powoduje zatrzymanie się sprężarki i doliczenie albo 1 albo 2 do licznika ( w dwuwentylatorowych tylko ten w Mode 2 - czyli robiony tylko i wyłącznie sprężarką) . A defrost nie należy brać pod uwagę przy ocenie ,czy pompa taktuje.

eMdzeJ
18-09-2021, 08:29
Ilość WŁ-WYŁ i liczba godzin pracy są przekazywane do MQTT , więc możesz je również mieć w HA. Później już tylko jakieś programowo matemtyczne wyliczanki.
No i powtórzę się , w jednowentylatorowych każdy defrost powoduje zatrzymanie się sprężarki i doliczenie albo 1 albo 2 do licznika ( w dwuwentylatorowych tylko ten w Mode 2 - czyli robiony tylko i wyłącznie sprężarką) . A defrost nie należy brać pod uwagę przy ocenie ,czy pompa taktuje.

ilość startów i wyłączeń mam w ha. Natomiast nie wiem jakie ratio jest już niepokojące a jakie nie i stąd to pytanie :)

agb
18-09-2021, 08:35
Bez brania pod uwagę chociażby temperatury zewnętrznej i wilgotności określanie jakiekolwiek ratio nie ma sensu.

eMdzeJ
18-09-2021, 09:02
Bez brania pod uwagę chociażby temperatury zewnętrznej i wilgotności określanie jakiekolwiek ratio nie ma sensu.

to też mam, to poproszę przepis to sobie to wyklikam.

Ale założe się, że są przedziały które np jak widzi instalator przy przeglądzie to powie "widzę że pompa Panu taktuje". Nikt tego nie rozbija pewnie na atomy tak samo jak nie rozbijają tego goście co piszą na forum "pompa mi taktuje, pomocy"

-voymar-
18-09-2021, 11:19
Nie będę dyskutował z ignorantem ;)
Ja nie grzeje tak jak Ty grzejnikami,które automatycznie i od razu oddają ciepło do pomieszczenia, ja przez tą 1 czy 1,5h w przedziale 13-15,ładuję energią beton,którą to on odda dopiero za kilka godzin,do 22.00 ma czas na to.
Tego nie zrozumiesz nigdy jak to działa ;)
Dla Ciebie jest to już kosmos myślowy, czemu się nie dziwię czytając Cię ...

Poczytaj jaką reakcję na grzanie ma zwykła wylewka i po jakim czasie staje się odczuwalne ciepło przy niej a ja mam "potrójną wylewkę" ;)


W większości systemów podłogówka ma dużą bezwładność, czyli nagrzewa się i stygnie powoli. Wynika to z dużej masy wylewki podłogowej – 1 m2 może ważyć nawet 200 kg. W związku z tym nie możemy szybko zwiększyć lub obniżyć intensywności grzania

Z drugiej jednak strony, podłogówka stabilizuje temperaturę we wnętrzach i ma zdolność do tzw. samoregulacji – wystarczy niewielki wzrost temperatury pomieszczenia (np. do 23°C), żeby ilość ciepła oddawanego przez podłogę wyraźnie spadła.



Doskonale znam zasadę działania podłogówki. Ja z podłogówką miałem do czynienia WTEDY jak TY z głową przy grzejniku spałeś. Każdy system ma swe wady i zalety. więcej wad ma podłogówka w okresach przejściowych, jak również zły wpływ na alergików. Tak znajomemu powiedział lekarz ( chodziło o dzieci ) Jaka jest prawda nie mi oceniać. Za wiem jedno tradycyjne grzanie daje mi natychmiastowy komfort.
Nie chodzi o zasadę pracy systemu w moim PYTANIU lecz o coś zupełnie innego.
W czym masz problem ?

A TU OPIS -posiadacza podłogówki.-Niestety okazało się że praca tylko w 2 taryfie to nie dla mnie , bo są jak dla mnie zbyt duze wahania temperatur. Może dramatu nie ma , ale w poprzednim domu miałem kocioł na ekogorszek z podłogówką i sterowanie pogodowym który działał nonstop i cały czas szło ogrzewanie w podłodze i dla mnie to było wtedy komfortowe.

Przy grzaniu czasowym tego komfortu już nie miałem. Niby temperatura wysoka ale nie byłem w pełni zadowolony.

PS. Za godzinę czy tam półtorej godz. to sobie wodę do kąpieli możesz zagrzać a nie podłogówkę:D TY PUSTA GŁWO-- co za te 1,5h naładujesz?????????????????????
PC masz 9kW to ile w te 1,5h da ci energii???????????????????????????? I to w taką ilość betonu??????????????

Arturo1972
18-09-2021, 11:30
PS. Za godzinę czy tam półtorej godz. to sobie wodę do kąpieli możesz zagrzać a nie podłogówkę:D TY PUSTA GŁWO-- co za te 1,5h naładujesz?????????????????????
PC masz 9kW to ile w te 1,5h da ci energii???????????????????????????? I to w taką ilość betonu??????????????
9kW*1,5h=13,5kWh ?
Dom z zapotrzebowaniem 5500kWh...

-voymar-
18-09-2021, 12:14
9kw*1,5h=13,5kwh ?
Dom z zapotrzebowaniem 5500kwh...

Co pół roku to zapotrzebowanie jest inne:D:D:D:D:D
kilowaty piszemy ( kWh )
13,5kWh w tony betonu:D:D:D:D:D i to jeszcze po zakończonym grzaniu o godz 6.00 Bo ty w zimie mówiłeś że PC grzeje KIEDY CHCE. A teraz w lecie wmawiasz że w IItar. Zapewne to prawda bo w dzień śmiga kominek na drewnie z pod szopki. Tylko komin ususąłeś ha ha No ale FOTO przy KOMINKU wrzuciłeś. OJ P A JA CU.

Arturo1972
18-09-2021, 12:31
Co pół roku to zapotrzebowanie jest inne:D:D:D:D:D
kilowaty piszemy ( kWh )
13,5kWh w tony betonu:D:D:D:D:D i to jeszcze po zakończonym grzaniu o godz 6.00 Bo ty w zimie mówiłeś że PC grzeje KIEDY CHCE. A teraz w lecie wmawiasz że w IItar. Zapewne to prawda bo w dzień śmiga kominek na drewnie z pod szopki. Tylko komin ususąłeś ha ha No ale FOTO przy KOMINKU wrzuciłeś. OJ P A JA CU.
Kilowaty piszemy kW,ale już kilowatogodziny kWh.
Zapotrzebowanie to 45kWh/m2/rok *118m2= ? /COP3= ? *0,33zł/kWh=?
5500kWh/4320h= ?


To raczej Ty czytałeś bez zrozumienia tekstu bo wszem i wobec jest wiadome, że od drugiego sezonu grzewczego z pompą czyli od sezonu 2014/2015 posiadam taryfę G12W i grzeje w niej 99% i do dzisiaj tak jest :D

Pierwszy sezon 2013/2014 był z taryfą G11 i tam pompa grzała kiedy chciała ;)
A ,że za często nie chciała grzać to i przejście na G12W żeby to wykorzystać ;)

codix
18-09-2021, 13:54
to też mam, to poproszę przepis to sobie to wyklikam.

Ale założe się, że są przedziały które np jak widzi instalator przy przeglądzie to powie "widzę że pompa Panu taktuje". Nikt tego nie rozbija pewnie na atomy tak samo jak nie rozbijają tego goście co piszą na forum "pompa mi taktuje, pomocy"

Panasonic dopuszcza wynik max.4 jak podzielisz ilosc startów sprężarki przez ilość godzin pracy

b2211
18-09-2021, 15:13
~Arturo1972 Mam do Ciebie prośbę możesz zrobić mi zdjęcie swojej krzywej grzewczej z twoimi ustawieniami oczywiście jak masz w całym domu podłogówkę wtedy będzie to dla mnie miarodajne. Jeżeli nie to może ktoś inny który ma sprawdzoną krzywą grzewczą i grzeje w G12w zrobi zdjęcie. Poniżej moje ustawienia które ustawił mi instalator. Zdjęcia nie wchodzą więc na osi X mam -14'C oraz 15"C natomiast na osi Y mam 26'C oraz 35'C.

eMdzeJ
18-09-2021, 15:23
~Arturo1972 Mam do Ciebie prośbę możesz zrobić mi zdjęcie swojej krzywej grzewczej z twoimi ustawieniami oczywiście jak masz w całym domu podłogówkę wtedy będzie to dla mnie miarodajne. Jeżeli nie to może ktoś inny który ma sprawdzoną krzywą grzewczą i grzeje w G12w zrobi zdjęcie. Poniżej moje ustawienia które ustawił mi instalator.

ale co ma temperatura zasilania (czyli krzywa) do czasu grzania? Przecież każdy ma inny budynek, stojący w innym miejscu kraju, jeden mieszka w zwartej zabudowie a drugi na środku wielkiego pola. Sam musisz sobie wybrać krzywa i po 1 sezonie ją sobie poprawić pod siebie - albo robić to na bieżąco.

A grzanie w konkretnych taryfach to już harmonogram.

Dobrym punktem wyjścia do modyfikacji przy podłogówce może być 27 albo 28 do 35



Panasonic dopuszcza wynik max.4 jak podzielisz ilosc startów sprężarki przez ilość godzin pracy

dzięki

b2211
18-09-2021, 15:30
Sam musisz sobie wybrać krzywa i po 1 sezonie ją sobie poprawić pod siebie - albo robić to na bieżąco.
Dobrym punktem wyjścia do modyfikacji przy podłogówce może być 27 albo 28 do 35
Zdjęcia nie wchodzą więc na osi X mam -14'C oraz 15"C natomiast na osi Y mam 26'C oraz 35'C. Czy to jest dobry punkt wyjścia ?
Szczerze powiedziawszy z praktyki wiem iż wolę zaczynać od ustawień kogoś kto już ma sprawdzone dla typowego w miarę dobrze ocieplonego budynku. Dodam tylko, iż jeszcze w tym sezonie nie korzystałem z żadnego ogrzewania a temperaturę w domu mam optymalną jak dla mnie czyli 22"C. A pytam ponieważ robi się coraz zimniej i lada chwila będę musiał włączyć grzanie w domu jak mi temperatura zacznie spadać,

Arturo1972
18-09-2021, 16:01
Zdjęcia nie wchodzą więc na osi X mam -14'C oraz 15"C natomiast na osi Y mam 26'C oraz 35'C. Czy to jest dobry punkt wyjścia ?
Szczerze powiedziawszy z praktyki wiem iż wolę zaczynać od ustawień kogoś kto już ma sprawdzone dla typowego w miarę dobrze ocieplonego budynku. Dodam tylko, iż jeszcze w tym sezonie nie korzystałem z żadnego ogrzewania a temperaturę w domu mam optymalną jak dla mnie czyli 22"C. A pytam ponieważ robi się coraz zimniej i lada chwila będę musiał włączyć grzanie w domu jak mi temperatura zacznie spadać,
Tak jak napisał Ci wcześniej eMdzeJ,każdy ma inne parametry domu,inną wylewkę, inne godziny grzania itp także dla każdego krzywa grzewcza będzie inna, ja mam ustawioną na poziomie +15/32 -15/35 i taka KG będzie "zabójcza" dla grzejników,domów z papieru czy wylewki anhydrytowej a u mnie przy grzaniu tylko w okienkach taniej taryfy i przy ładowaniu prawie 30cm betonu jest idealna.
Metodą prób i błędów musisz swoją optymalną sobie znaleźć.

Nie mam żadnych osi, mój T-CAP jest z końca 2012r także ten... :D

b2211
19-09-2021, 08:40
~Arturo1972 Nie myślałeś przypadkiem aby w taryfie G12w w sb i nd grzać CO I CWU w godzinach powiedzmy 8 do 16 (6 do 18 ) a w pozostałe dni tygodnia normalnie tak jak pisałeś. W tych godzinach właściwie pracuje PV więc wg mojej kalkulacji było by to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne.

-voymar-
19-09-2021, 23:50
Kilowaty piszemy kW,ale już kilowatogodziny kWh.
Zapotrzebowanie to 45kWh/m2/rok *118m2= ? /COP3= ? *0,33zł/kWh=?
5500kWh/4320h= ?

Ha ha bardzo ciekawy zapis ;) Skąd te wartości? A godz. pracy Masakra.

-voymar-
19-09-2021, 23:54
~Arturo1972 Nie myślałeś przypadkiem aby w taryfie G12w w sb i nd grzać CO I CWU w godzinach powiedzmy 8 do 16 (6 do 18 ) a w pozostałe dni tygodnia normalnie tak jak pisałeś. W tych godzinach właściwie pracuje PV więc wg mojej kalkulacji było by to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne.

Dla niego PV--- to WRÓG nr. 1
To nie jest wiarygodny gość.

Kalic
20-09-2021, 08:26
ja mam ustawioną na poziomie +15/32 -15/35 i taka KG będzie "zabójcza" dla grzejników,domów z papieru czy wylewki anhydrytowej

Co rozumiesz przez zabójcze? Przy anhydrycie i domu budowanym wg gotowego projektu (choć zmieniane były grubości ocieplenia fundamentów i parteru oraz typ ocieplenia dachu) a chcę ustawić +12/34 i -12/39. Czego mogę się spodziewać?

MiG25
20-09-2021, 09:21
Po prostu Arturo ma doświadczenie tylko ze spulchnionym pseudobetonem ,i wydaje mu się ,że to jedyne słuszne rozwiązanie.
Będzie ok , tylko temperatura wody wydaje się dużo za duża. Była ta podłogówka jakoś projektowana ? Na tak wysoką temperaturę ? Przy normalnym rozstawie 10cm temperatura wody wyjściowej nie powinna przekoczyć 34 stopni nawet z dywami /wykładzinami...
Pogrzej po prostu najpierw na prostej , będziesz widział jakie temperatury maksymalne można osiągać.

Arturo1972
20-09-2021, 09:33
Co rozumiesz przez zabójcze? Przy anhydrycie i domu budowanym wg gotowego projektu (choć zmieniane były grubości ocieplenia fundamentów i parteru oraz typ ocieplenia dachu) a chcę ustawić +12/34 i -12/39. Czego mogę się spodziewać?
Możesz się spodziewać zagotowania domu i częstego taktowania ;)
Anhydryt ma to do siebie, że szybko się nagrzewa a tym samym szybko oddaje cieplo do pomieszczeń i szybko się wychladza, co może powodować "glupienie" pompy i tzw taktowanie.
A jak się doda do tego dom z kartonu czy z powietrza czyli szkieletor i BK ,które to nie potrafią przyjąć tej enerii czyli tego ciepła, to taktowanie jest pewne.

Dlatego pewnie wyniknął temat hybrydy pompy ciepła z kotłem elektrycznym i grzanie grzałką już od -10st.C :D


Po prostu Arturo ma doświadczenie tylko ze spulchnionym pseudobetonem ,i wydaje mu się ,że to jedyne słuszne rozwiązanie.

Spulchniony beton to jedynie 9-10cm nad rurkami, pod rurkami jest prawdziwy twardziel,czyli beton B30 w ilości 20cm ;)
Na scianach też prawie beton ...

Kalic
20-09-2021, 09:58
Możesz się spodziewać zagotowania domu i częstego taktowania ;)
Anhydryt ma to do siebie, że szybko się nagrzewa a tym samym szybko oddaje cieplo do pomieszczeń i szybko się wychladza, co może powodować "glupienie" pompy i tzw taktowanie.
Miejmy nadzieję, że stosując harmonogram + sterownik pokojowy z dużą histerezą ciepło tak szybko z domu nie ucieknie aby dać znać do ponownego podgrzania pomieszczeń :???:

A jak się doda do tego dom z kartonu czy z powietrza czyli szkieletor i BK ,które to nie potrafią przyjąć tej enerii czyli tego ciepła, to taktowanie jest pewne.
Budynek z Porothermu Dryfix Wienerbergera ...

MiG25
20-09-2021, 10:14
No to jak będzie pytanie jak spulchnić beton , to wtedy się wypowiadaj , bo nie masz pojęcia co daje anhydryt i wydaje Ci się , że zachowuje się jak metal ( bo to on szybko oddaje i szybko się nagrzewa ). Anhydryt oczywiście robi to szybciej niż napowietrzona wylweka , ale to jest ciągle bardziej izolator niż przewodnik ciepła . Jasne ,że zakumuluje mniej ciepła i szybciej przeniesie do pomieszczenia , ale nie robi tego tak szybko jak Tobie się wydaje. Poza tym nikt nie wylewa anhydrytu więcej niż 10cm , tylko raczej 5cm ,a minimalna grubość wylewki to zdaje się 7cm a standard 10cm, a jak chcesz akumulować ciepło to i 20cm mało , i stąd w głównej mierze bierze się ta pojemność cieplna. Jasne ,że może być problem ,żeby grzać tylko w taryfie nocnej ( choć mi się udawało jak miałem taryfę antysmogową) , ale na pewno czegoś takiego jak taktowanie nie uświadczysz.

Kaizen
20-09-2021, 10:25
Miejmy nadzieję, że stosując harmonogram + sterownik pokojowy z dużą histerezą ciepło tak szybko z domu nie ucieknie aby dać znać do ponownego podgrzania pomieszczeń :???:

Tak to jest, jak ktoś czyta teksty marketingowe zamiast danych technicznych.
Anhydryt 1.4-1.6 (W/mK) (https://knauf.pl/fileget.php?file=Li9maWxlcy9wcm9kdWN0c19kYi9maWxlc y9rLXRlY2gtNjY5LnBkZg==&name=F322.pl_-__karta_produktu_Knauf_FE_50_Largo_)
Wylewka betonowa 1,4 W/mK (https://baumit.pl/files/pl/pdf_files/pdbl_wylewka_betonowa_soldio_160_diy.pdf)

Lambda podobna, gęstość podobna - więc szybkość nagrzewania podobna przy tej samej grubości.


. Poza tym nikt nie wylewa anhydrytu więcej niż 10cm , tylko raczej 5cm ,a minimalna grubość wylewki to zdaje się 7cm a standard 10cm,

Z powyższych kart technicznych:
Anhydryt - podkład grzewczy, grubość ≥ 35 mm ponad elementem grzewczym;
Beton - podkłady w systemach ogrzewania: 60 - 80 mm
(w tym co najmniej 45 mm nad rurami grzewczymi)

Czyli różnica minimalnej grubości 1cm czyli 18% przy wylewce grzewczej. I proporcjonalna zmiana co do pojemności cieplnej i szybkości zmiany temperatury powierzchni. Tylko nikt nie musi robić tak cienkiej wylewki, jak to tylko możliwe.

Arturo1972
20-09-2021, 10:28
Tak to jest, jak ktoś czyta teksty marketingowe zamiast danych technicznych.
Anhydryt 1.4-1.6 (W/mK) (https://knauf.pl/fileget.php?file=Li9maWxlcy9wcm9kdWN0c19kYi9maWxlc y9rLXRlY2gtNjY5LnBkZg==&name=F322.pl_-__karta_produktu_Knauf_FE_50_Largo_)
Wylewka betonowa 1,4 W/mK (https://baumit.pl/files/pl/pdf_files/pdbl_wylewka_betonowa_soldio_160_diy.pdf)

Lambda podobna, gęstość podobna - więc szybkość nagrzewania podobna przy tej samej grubości.
Ktoś daje 9-10cm anhydrytu ?

b2211
20-09-2021, 10:36
Dla niego PV--- to WRÓG nr. 1
To nie jest wiarygodny gość.

Chętnie zobaczę twoją opinię na moją propozycję odnośnie grzania w sb i nd. Czy w ten sposób będzie to bardziej ekonomiczne czy też wyjdzie mnie na to samo ewentualnie będę stratny.

MiG25
20-09-2021, 10:45
Tak to jest, jak ktoś czyta teksty marketingowe zamiast danych technicznych.
Anhydryt 1.4-1.6 (W/mK) (https://knauf.pl/fileget.php?file=Li9maWxlcy9wcm9kdWN0c19kYi9maWxlc y9rLXRlY2gtNjY5LnBkZg==&name=F322.pl_-__karta_produktu_Knauf_FE_50_Largo_)
Wylewka betonowa 1,4 W/mK (https://baumit.pl/files/pl/pdf_files/pdbl_wylewka_betonowa_soldio_160_diy.pdf)

Lambda podobna, gęstość podobna - więc szybkość nagrzewania podobna przy tej samej grubości.



Z powyższych kart technicznych:
Anhydryt - podkład grzewczy, grubość ≥ 35 mm ponad elementem grzewczym;
Beton - podkłady w systemach ogrzewania: 60 - 80 mm
(w tym co najmniej 45 mm nad rurami grzewczymi)

Czyli różnica minimalnej grubości 1cm czyli 18% przy wylewce grzewczej. I proporcjonalna zmiana co do pojemności cieplnej i szybkości zmiany temperatury powierzchni. Tylko nikt nie musi robić tak cienkiej wylewki, jak to tylko możliwe.

@Kaizen , dobrze ,tylko te dane są dla dobrze wywibrowanej i odpowietrzonej wylewki ( jak i anhydrytu) . Tylko ,że wylany anhydryt będzie miał tą gęstość i będzie bez powietrza ,a wylewka im więcej powietrza z mixokreta tym lepiej ( i to również w pozytywnym znaczeniu , bo to głównie w tych zamkniętych mikrobańkach jest kumulowane ciepło).

Kaizen
20-09-2021, 11:04
@Kaizen , dobrze ,tylko te dane są dla dobrze wywibrowanej i odpowietrzonej wylewki ( jak i anhydrytu) . Tylko ,że wylany anhydryt będzie miał tą gęstość i będzie bez powietrza ,a wylewka im więcej powietrza z mixokreta tym lepiej ( i to również w pozytywnym znaczeniu , bo to głównie w tych zamkniętych mikrobańkach jest kumulowane ciepło).

Nie czytałeś kart? Jakie wibrowanie? To nie beton konstrukcyjny. Dane (lambda, gęstość) są podane dla wylewki przygotowanej zgodnie z wytycznymi producenta. I jedno i drugie uwzględnia zawartość (bądź nie) powietrza.

Ale jak to wymyśliłeś, że ciepło jest akumulowane w mikrobańkach (jak rozumiem powietrza)?

MiG25
20-09-2021, 11:27
Ty jak cyfry nie zobaczysz ,to nie uwierzysz :) Ale tą samą masę betonową da się zrobić ,że będzie w przekroju jak pumex ,i nie będzie . A mixoket właśnie robi taki pumex. I chyba mi nie powiesz , że bez różnicy ,czy ją odpowietrzę ,czy nie to parametry będą takie same.
Wiem ,że tu jest bełkot marketingowy : https://mixobud.eu/wylewki-anhydrytowe-na-ogrzewanie-podlogowe
Ale to potwierdzają ,że anhydryt będzie zwarty , stąd przewodność cieplna będzie dwa razy większa.
I to nie ja wymyśliłem ,że w zapowietrzony beton ma mniejszą przewodność cieplną niż bez powietrza , tak działa zresztą każda izolacja cieplna , składa się głównie z powietrza poprzedzielanego na dużą liczbę komórek z nim ( np. styopian).

Kaizen
20-09-2021, 11:55
Ty jak cyfry nie zobaczysz ,to nie uwierzysz :) Ale tą samą masę betonową da się zrobić ,że będzie w przekroju jak pumex ,i nie będzie .

Owszem, wierzę w dokumentację techniczną. A Ty w marketing?

No i dlatego w danych technicznych jest 20kg/10mm/m2 - a nie 24, jak ma zawibrowany beton.



Ale to potwierdzają ,że anhydryt będzie zwarty , stąd przewodność cieplna będzie dwa razy większa.

Daj spokój sobie z marketingiem. Wg tablic materiałowych beton zwykły z kruszywa kamiennego ma lambdę 2,00 wg PN-EN12524. A wylewka wg karty technicznej tylko 1,4 W/mK. Czemu się upierasz, że to niemożliwe? Bo w tekście marketingowym konkurencja napisała inaczej?


I to nie ja wymyśliłem ,że w zapowietrzony beton ma mniejszą przewodność cieplną niż bez powietrza
Oczywiście. I producent to potwierdza podając o 0,6 niższą lambdę, niż "litego" betonu.

MiG25
20-09-2021, 12:09
Owszem, wierzę w dokumentację techniczną. A Ty w marketing?

No i dlatego w danych technicznych jest 20kg/10mm/m2 - a nie 24, jak ma zawibrowany beton.
.

A ja nie wierzę w mixokreta ,że da radę 20kg/10mm/m2 , i że to będzie jeszcze mniej , stąd wszystkie te parametry nie będą dotrzymane, i przewodność cieplna będzie niższa , może to marketing.

Kaizen
20-09-2021, 12:11
A ja nie wierzę

Nie podejmuję się dyskusji o wierze.
A niby dlaczego dodając tę samą ilość wody do zawartości worka miałaby być inna gęstość z miksokreta, niż z taczki, wiaderka czy betoniarki?

MiG25
20-09-2021, 12:48
Sam pisałeś ,że wierzysz.... Taka to z Tobą dyskusja :)

Kaizen
20-09-2021, 12:49
Sam pisałeś ,że wierzysz.... Taka to z Tobą dyskusja :)

W dane techniczne, fizykę, pomiary, wyliczenia, i laboratorium. Nie w marketing i fantazje.

MiG25
20-09-2021, 13:05
Potłucz sobie kawałek anhydrytu i nie zobaczysz tam nic powietrza , potłucz wylewkę i będzie jak pumex ( mniej lub bardziej , ale będzie). Może wtedy uwierzysz.

-voymar-
20-09-2021, 14:13
Wystarczy wziąć zwykły polny kamień, rozgrzać go i mamy odpowiedź co do akumulacji ciepła.
Taką metodą były robione piece chlebowe. Czas nagrzania długi ale efekt jest wyśmienity.
I to jest odpowiedź co do struktury materiału.

-voymar-
20-09-2021, 14:29
Chętnie zobaczę twoją opinię na moją propozycję odnośnie grzania w sb i nd. Czy w ten sposób będzie to bardziej ekonomiczne czy też wyjdzie mnie na to samo ewentualnie będę stratny.

Dla mnie priorytet to stala temp w domu. ( 22,8*C----23,5*C )
Lepiej podtrzymywać niż napitalać i gonić .
Po za tym mnie prąd Bytowy jak i CO+CWU = 0 zeta .To co mam to opłaty stałe

Kaizen
20-09-2021, 14:34
Potłucz sobie kawałek anhydrytu i nie zobaczysz tam nic powietrza , potłucz wylewkę i będzie jak pumex ( mniej lub bardziej , ale będzie). Może wtedy uwierzysz.

I to ma dowieść, że lambda podana przez producenta jest njeprawdziwa?

MiG25
20-09-2021, 15:03
Na pewno jest uzależniona od ilości powietrza , w pewnych warunkach pewnie prawdziwa. Ale ja nie wiem w jakich. Ja zakładam ,że w warunkach bez powietrza ,czyli dobrze wywibrowanych , Ty mówisz ,że w "standardowych" , czyli wymieszane na taczce...

Kaizen
20-09-2021, 16:10
Na pewno jest uzależniona od ilości powietrza , w pewnych warunkach pewnie prawdziwa. Ale ja nie wiem w jakich.

W takich, jak opisane w dokumencie, które linkowałem. Znowu bzdurzysz o tym wibrowaniu - posadzki się nie wibruje. Przeczytałbyś wreszcie dokument, do którego się odnosisz. O żadnych "standardowych" nie pisałem.

Edyta.
Jeszcze taki niuans - podane kg/10mm/m2 to zużycia zawartości worka.
tutaj wyniki badań GUNB (https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/sprawozdanie_nr_sb_441_19.pdf?). Opisana procedura testowa, i co najmniej 2,12 g/cm3. Niestety, lambdy nie zbadali. Ale inne deklarwane parametry spełnia. Więc czemu producent miałby kłamać w tym zakresie?

MiG25
20-09-2021, 18:21
A czemu Volkswagen kłamał , Monsnto przekonuje ,że Roundap jest biodegradowalny ,itp
A te wyniki badań pokazują ,że uzyskali większą gęstość nawet niż producent przewiduje , więc może jednak powietrza się jakoś pozbyli ,tym bardziej ,że mieszali to w laboraorium ,a nie na taczce :
Wogóle to nie wiem co chcesz powiedzieć tymi Swoimi teoriami , że wylewka ma taką samą ( jak nie lepszą) przewodność i akumulację ? Toż to świat Arturo się w drugą stronę zacznie kręcić...

Kaizen
20-09-2021, 19:43
A te wyniki badań pokazują ,że uzyskali większą gęstość nawet niż producent przewiduje

Gdzie znalazłeś informację, jaką gęstość przewiduje producent?


Wogóle to nie wiem co chcesz powiedzieć tymi Swoimi teoriami , że wylewka ma taką samą ( jak nie lepszą) przewodność i akumulację ? Toż to świat Arturo się w drugą stronę zacznie kręcić...

Teorie to głoszą marketingowcy, inżynierowie i laboranci zarówno z tych samych firm jak i niezależni, jak z GUNB, przedstawiają wyniki badań.

Fanek
20-09-2021, 20:54
T-CAP 9kw, same grzejniki (większość żeliwne, duże przewymiarowane) - krzywa 15/35 i -15/50 delta 5*, teraz przy temp na dworzu 8* dobija mi gdzieś do 22* w domu (termostat przeniesiony z pompy) i nie dobija póki co do zadanych 23* . Temp zasilania po 90min 40*, powrót 35* i tak się trzyma, zwiększyć delta na powiedzmy 8* by było cieplej w domu czy jakiś inny sposób lepiej?

Bo zwiększenie delty podniesie mi temperature bez ruszania na razie krzywej tak?
dobrze ja to rozumiem?

i w sumie jeszcze pytanko przy krzywej 15/35 i na dworzu 8* grzeje mi temp wody do 35*, a nie powinna do jakichś 42* ??

Czy mógłby mi to ktoś wyjaśnić :)

b2211
20-09-2021, 21:20
No i zaczęło się. Włączyłem PC na ogrzewanie. Niestety nie wiem co się dzieje w skrzynce tej bezpiecznikowej od PC zanika co jakiś czas napięcie i wyłącza mi PC. Przez co PC się restartuje i znowu załącza jak się pojawi zasilanie. Dosłownie jakaś masakra. Nie wiem czy ktoś z Was miał taki przypadek wygląda na to jak by dopływ prądu był wyłączany przez znajdujący się w tej skrzynce F&F CZUJNIK KOLEJNOŚCI ZANIKU FAZ CKF-B.

Kaizen
20-09-2021, 21:39
F&F CZUJNIK KOLEJNOŚCI ZANIKU FAZ CKF-B.

A kto Ci to zamontował w tym miejscu? To tylko 10A wytrzymuje.

b2211
20-09-2021, 21:52
A kto Ci to zamontował w tym miejscu? To tylko 10A wytrzymuje.

Autoryzowany instalator który widnieje na stronie Panasonica. Sam o tym nie mam pojęcia. A jaki powinien być prawidłowy. U mnie to tak wygląda w skrzynce od lewej strony wyłącznik ETI C25 potem stycznik ETI R25-40 25A następnie czujnik F&F CKF-B i na końcu licznik onnline OWE-3.

-voymar-
20-09-2021, 21:56
T-CAP 9kw, same grzejniki (większość żeliwne, duże przewymiarowane) - krzywa 15/35 i -15/50 delta 5*, teraz przy temp na dworzu 8* dobija mi gdzieś do 22* w domu (termostat przeniesiony z pompy) i nie dobija póki co do zadanych 23* . Temp zasilania po 90min 40*, powrót 35* i tak się trzyma, zwiększyć delta na powiedzmy 8* by było cieplej w domu czy jakiś inny sposób lepiej?

Bo zwiększenie delty podniesie mi temperature bez ruszania na razie krzywej tak?
dobrze ja to rozumiem?

i w sumie jeszcze pytanko przy krzywej 15/35 i na dworzu 8* grzeje mi temp wody do 35*, a nie powinna do jakichś 42* ??

Czy mógłby mi to ktoś wyjaśnić :)

Przy takiej krzywej 35*C---50*C to zasilanie 42,5*C będzie przy ( 0 *C )
Najprościej jak nie umiesz tego wyliczyć rachunkiem to zrób oś X Y i zaznacz rowno co 1 cm + i - na osiach Połącz punkty i odczytaj.Delty bym nie ruszał bo jak dasz niższą na 8 to będzie jeszcze gorzej.
Deltę zostaw na 5 podnieś temp na 15/40 i -15/48 jak będzie za zimno to tylko reguluj tą temp. 15/40 zrób np.15/41 jak za cieplo to 15/38 itd. drugą wartość ustawisz jak będzie zimniej. Ja na dzis pro[ponuję 15/40 i -15/48
Nie znam twego domu ale może bedzie git.
powodzenia.

b2211
20-09-2021, 22:13
~Kaizen Wg tego co udało mi się znaleźć to powinienem mieć: wyłącznik nadmiarowo-prądowy (to akurat mam ok) potem stycznik modułowy 40A ( mam u siebie 25A) i na koniec przekaźnik napięciowy 16A (mam 10A). Jak się domyślam mam całą skrzynkę spartoloną. Jak byś mógł się do tego odnieść, ewentualnie ktoś kto ma o tym jakieś pojęcie.

-voymar-
20-09-2021, 22:24
~Kaizen Wg tego co udało mi się znaleźć to powinienem mieć: wyłącznik nadmiarowo-prądowy (to akurat mam ok) potem stycznik modułowy 40A ( mam u siebie 25A) i na koniec przekaźnik napięciowy 16A (mam 10A). Jak się domyślam mam całą skrzynkę spartoloną. Jak byś mógł się do tego odnieść, ewentualnie ktoś kto ma o tym jakieś pojęcie.

Jaka PC 3F czy 1F?
Dla 3F bezpieczniki 16A dla 1F 25A bez żadnych roznicówek przed PC bo nie będzie chodzić
Różnicówke PC ma swoją w środku. TYLE ITYLKO TYLE
Zaizen nie ma PC więc co tu może radzić. Ma kable i niech o nich pisze.
Chcesz inaczej to masz problemy.

b2211
20-09-2021, 22:34
Jaka PC 3F czy 1F?
Dla 3F bezpieczniki 16A dla 1F 25A bez żadnych roznicówek przed PC bo nie będzie chodzić
Różnicówke PC ma swoją w środku. TYLE ITYLKO TYLE
Zaizen nie ma PC więc co tu może radzić. Ma kable i niech o nich pisze.
Chcesz inaczej to masz problemy.

PC mam 3 - fazową Z tego co wiem to różnicoprądówki mam wyłączone zarówno w PC jak i PV.

-voymar-
20-09-2021, 22:53
PC mam 3 - fazową Z tego co wiem to różnicoprądówki mam wyłączone zarówno w PC jak i PV.

Widzę że nie wiesz co ja ci mówię.
tzw. różnicówka jest na instalacji całego domu ( przynajmniej powinna być)
Ty masz ominąć tą różnicówkę i poprowadzić przewód 5x2,5mm do zasilania PC między przewodem zasilającym a PC dajesz bezpiecznik B16 3F bo PC 3F za bezpiecznikiem wpinasz sie w PC w ( płytę ) PC przez różnicówkę w PC. No kuźkwa jak to robił INSTALATOR Panasa to co nie wie jak PC podłączyć?
Każde inne podłączenie będzie skutkowało problemem. PC ma własne zabezpieczenia przed zanikiem faz. Nie trzeba żadnych CKF-ów ani przekaźników.
Niech podłączy PC zgodnie z DTR. A nie wprowadza swoich zabezpieczeń. Bo i ciebie naciąga na koszty i PC widzi błędy.

eMdzeJ
21-09-2021, 06:31
rozkminiał ktoś działanie sterownika ustawionego na termostat? Bo już 2x miałem tak, że niby na sterowniku ikona sprężarki na słoneczko a sprężarka nie chodzi. Po podbiciu temperatury o 1 stopień rusza. Oczywiście graniczna temperatura zewnętrza spełniona. Błędów brak. Wygląda mi na to że sterownik niby mówi żeby grzać a jest sprawdzany jeszcze jeden warunek, który się zapala na zielono po zwiększeniu temperatury na sterowniku.

Pompa niby sprawna bo błędów zero i podbicie z ręki +1 stopnień ją załącza ale coraz bardziej mi się nie podoba działanie tego sterownika jako termostatu. Pewnie zrobię jakiś swój własny albo pojadę testowo na samej temperaturze wody. Problem w tym, że ja raczej z tych zimnolubnych i źle reaguje na przegrzanie domu wiec się pewnie skończy jakimś sonoffem z wgranym esphome :/

MiG25
21-09-2021, 08:52
Oczywiście ,że niejeden człowiek to rozkminiał , i szybko rezygnował :) Jako termostat ten sterownik się nie nadaje , ma za dużą histerezę ( bo to jest nawet nie +-1 stopień , tylko bliżej +-2stopni).
Z temperaturą wody też może być nie lepiej , bo musi spaść o 3 stopnie ,żeby ponownie się załączyła. W niektórych przypadkach ( zwłaszcza tam , gdzie temperatura wody jest niska , na poziomie 25-27 stopni) , robi się w domu odczuwalnie chłodniej , a pompa jeszcze się nie włącza....
Przy wyższych temperaturach wody ( powiedzmy ok 35 stopni) może już być to optmalnie.

MiG25
21-09-2021, 09:00
Autoryzowany instalator który widnieje na stronie Panasonica. Sam o tym nie mam pojęcia. A jaki powinien być prawidłowy. U mnie to tak wygląda w skrzynce od lewej strony wyłącznik ETI C25 potem stycznik ETI R25-40 25A następnie czujnik F&F CKF-B i na końcu licznik onnline OWE-3.

To się go zapytaj ,czy Panasonic zaleca stosowanie czujnika zaniku faz (wraz ze stycznikiem) , czy to jego osobista fantazja ? o mi się wydaje ,że Panasonic nie zaleca , ale oczywiście też nie zabrania. Ale to nie jest zwkły silnik trójfazow ,że kiedy braknie jednej fazy , to się spali. Tu jest inwerter , i on powinien mieć w sobie takie blokady ( wszystkie inwertery to powinny mieć , mam nadzieję ,że Panasonic tu nic nie przyoszczędził) , i nawet jeśli brakuje jednej fazy ,to inwerter est to w stanie ( w pewnym zakresie) nadrobić z pozostałych dwóch ( o ile to nie ta faza od elektroniki ).

A co do tego jak to powinno być , to każdy eletryk to ogarnie. W teorii czujnik zaniku fazy ze stycznikiem powinien nie pogarszać ,a nawet polepszać bezpieczeństwo , a w praktyce to jest zawodne ustojstwo ( nawet w silnikach się tego nie stosuje , tylko są specjalne wyłączniki silnikowe ). Instalator chciał dobrze , ale nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Poza tym nie słuchaj voymara , bo żaden z niego elektryk ( on tylko wie ,że ma bilansowanie międzyfazowe :) )
Jak najbardziej przed pompą mogą być bezpieczniki nadmiarowoprądowe , jak i różnicowoprądowe , ważne ,żeby była ich selektywność ,( Tak , różnicowoprądowe też są na różne prądy upływu).
Poza tm , to nie są lata dziewięćdziesiąte , teraz różnicówek daje się więcej niż jedna na dom , nawet do każdego obwodu osobna różnicówka w połączeniu z dopasowanym nadmiarowym w jednej obudowie...

agb
21-09-2021, 10:21
Autoryzowany instalator który widnieje na stronie Panasonica. Sam o tym nie mam pojęcia. A jaki powinien być prawidłowy. U mnie to tak wygląda w skrzynce od lewej strony wyłącznik ETI C25 potem stycznik ETI R25-40 25A następnie czujnik F&F CKF-B i na końcu licznik onnline OWE-3.

Nie powinno to powodować żadnych problemów pod warunkiem, że jest prawidłowo podłączone. CKF-B powinien sterować stycznikiem. On ma Asymetria napięciowa zadziałania 55 V, więc nie powinien odcinać napięcia.

damszw89
21-09-2021, 11:48
Od kilku miesięcy mam zamontowaną pompę Aquarea J - 7kW w wykańczanym budynku. Do tej pory używana była tylko do wygrzania posadzek. Chciałbym niedługo przymierzyć się do załączenia jej na zimę (dom w trakcie meblowania, ale niezamieszkały) w celu utrzymania temperatury w środku 15-18stC przy jak najniższym zużyciu energii.
Jak już się dowiedziałem najniższa temperatura na zasilaniu powinna być ustawiona w okolicach 33 co na powrocie powinno dać około 27stC i nie powodować załączania grzałek.
Podpowiedzcie czy taniej będzie ustawić pompę w harmonogramie, aby pracowała powiedzmy przez połowę dnia z ustawioną temp 33stC i drugą połowę się wychładzała czy efektywniej będzie aby cały czas pracowała na 33stC?
Nie mam taryfy nocnej, nie zamierzam przesiadywać w domu więc zależy mi tylko na podtrzymaniu temperatury 15stC przy jak najniższych poniesionych kosztach w okresie zimowym.

agb
21-09-2021, 12:05
Jak przez pół dnia w taką pogodę będziesz dawał w podłogę 33C, to będziesz miał 25C, a nie 15C.

damszw89
21-09-2021, 12:14
W takim razie jak najekonomiczniej i bezpiecznie ustawić pompę, aby uzyskać stosunkowo niską temperaturę i nie musieć przestawiać jej przez całą zimę? Jeśli na dworze będzie +15stC lub -10stC to mieć względnie taką samą temperaturę wewnątrz bez korygowania ustawień.
Zapewne tej zimy kiedy nie będę jeszcze mieszkał to nauczę się w jaki sposób ustawiać, natomiast nie chciałbym zacząć od razu od dużych kosztów kiedy nie będę codziennie w domu i nie będę w stanie skorygować na bieżąco w razie złych ustawień.

b2211
21-09-2021, 12:26
Włączyłem PC na działanie przez praktycznie cały czas. Nie wiem czy się włącza czy wyłącza bo nie mogę siedzieć cały czas przy pompie. W godz od 19 do 4 rano wyświetla mi w AQUAREA Smart Cloud dziewięć słupków żółtych. Czyli jak mi się wydaje było 9 włączeń pompy. Nie wiem jak z temperaturą i jak to jest u Was ale ja mam w łazience grzejnik drabinkowy podpięty do pętli podłogówki (osobna pętla) który jest zimny. Więc to też pytanie czy tak ma być gdyż temp. zasilania PC wynosi 29"C. Jeszcze dodam iż w nawet jak nie daje zasilania w podłogówkę to cały czas pompa (wyświetlacz) jest włączony. Wyłącza się tylko poza zadanym harmonogramem i wtedy wyświetlacz się nie świeci.

Arturo1972
21-09-2021, 12:44
Jak przez pół dnia w taką pogodę będziesz dawał w podłogę 33C, to będziesz miał 25C, a nie 15C.
Ale co Ty opowiadasz.
Przecież jak temp.zasilania wejdzie na max.z KG czyli w powyższym przypadku do 33st.C to za chwilę sprężarka się wyłączy a włączy się dopiero po kilkunastu godzinach,chociaż zależy tu dużo od wylewki.
Chociaż jak jest to nowy dom to dobrze mu zrobi wygrzewanie i pewnie te 33st.C będzie przez dłuższy czas.

-voymar-
21-09-2021, 13:16
To się go zapytaj ,czy Panasonic zaleca stosowanie czujnika zaniku faz (wraz ze stycznikiem) , czy to jego osobista fantazja ? o mi się wydaje ,że Panasonic nie zaleca , ale oczywiście też nie zabrania. Ale to nie jest zwkły silnik trójfazow ,że kiedy braknie jednej fazy , to się spali. Tu jest inwerter , i on powinien mieć w sobie takie blokady ( wszystkie inwertery to powinny mieć , mam nadzieję ,że Panasonic tu nic nie przyoszczędził) , i nawet jeśli brakuje jednej fazy ,to inwerter est to w stanie ( w pewnym zakresie) nadrobić z pozostałych dwóch ( o ile to nie ta faza od elektroniki ).

A co do tego jak to powinno być , to każdy eletryk to ogarnie. W teorii czujnik zaniku fazy ze stycznikiem powinien nie pogarszać ,a nawet polepszać bezpieczeństwo , a w praktyce to jest zawodne ustojstwo ( nawet w silnikach się tego nie stosuje , tylko są specjalne wyłączniki silnikowe ). Instalator chciał dobrze , ale nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Poza tym nie słuchaj voymara , bo żaden z niego elektryk ( on tylko wie ,że ma bilansowanie międzyfazowe :) )
Jak najbardziej przed pompą mogą być bezpieczniki nadmiarowoprądowe , jak i różnicowoprądowe , ważne ,żeby była ich selektywność ,( Tak , różnicowoprądowe też są na różne prądy upływu).
Poza tm , to nie są lata dziewięćdziesiąte , teraz różnicówek daje się więcej niż jedna na dom , nawet do każdego obwodu osobna różnicówka w połączeniu z dopasowanym nadmiarowym w jednej obudowie...

Nie zamierzam ci tłumaczyć moich kompetencji. Czy się znam czy nie. Ważne jest to że zgodnie z zaleceniami wykonałem instalację, do której instalator zastrzeżeń nie miał. A i PC bez jakichkolwiek AWARII zaliczyła pierwszy sezon pracy. Teraz czeka w gotowości na 2 .
Co do różnicowoprądowych zgoda może ich być kilka, lecz nie na jednym obwodzie. ( Mądry ty jesteś?) Co do PC ma być bez różnicówki bo PC ma w środku swoją rożnicówkę.( tak jak wyżej napisałem . NIE NA JEDNYM OBWODZIE 2 RÓŻNICÓWKI )
Jak przygotowywałem kabel pod PC to takie zalecenie dostałem od Pro Partnera Panasonic. Tak więc wykonałem. Skoro Pro Partner Panasa tak mi zalecił wykonanie instalacji+ bezpieczniki 2 x B25 ( PC 1F) to tak zrobiłem. Mój instalator to lider na PL który montuje ok.15 szt. PC/tydz. Daje gwarancję na 5 lat.
Ja jego kompetencji nie podważam i zrobiłem zgodnie z zaleceniami.
A że się wypowiedziałem co do podłączenia-- To chciałem POMÓC . TYLE MAM DO POWIEDZENIA W TYM TEMACIE>
PS. TAK BILASOWANIE MIĘDZYFAZOWE MAM ( ZE rozlicza mnie Wektorowo ):) Z czego jestem MEGA zadowolony już 6-ty rok.

-voymar-
21-09-2021, 13:34
Włączyłem PC na działanie przez praktycznie cały czas. Nie wiem czy się włącza czy wyłącza bo nie mogę siedzieć cały czas przy pompie. W godz od 19 do 4 rano wyświetla mi w AQUAREA Smart Cloud dziewięć słupków żółtych. Czyli jak mi się wydaje było 9 włączeń pompy. Nie wiem jak z temperaturą i jak to jest u Was ale ja mam w łazience grzejnik drabinkowy podpięty do pętli podłogówki (osobna pętla) który jest zimny. Więc to też pytanie czy tak ma być gdyż temp. zasilania PC wynosi 29"C. Jeszcze dodam iż w nawet jak nie daje zasilania w podłogówkę to cały czas pompa (wyświetlacz) jest włączony. Wyłącza się tylko poza zadanym harmonogramem i wtedy wyświetlacz się nie świeci.

9 słupków to 9godz. pracy PC .Powinno by c jeszcze ile pobierała kWh z lewej strony.

-voymar-
21-09-2021, 13:42
Ale co Ty opowiadasz.
Przecież jak temp.zasilania wejdzie na max.z KG czyli w powyższym przypadku do 33st.C to za chwilę sprężarka się wyłączy a włączy się dopiero po kilkunastu godzinach,chociaż zależy tu dużo od wylewki.
Chociaż jak jest to nowy dom to dobrze mu zrobi wygrzewanie i pewnie te 33st.C będzie przez dłuższy czas.

Wcale się nie wyłączy. BO TO INWENTER zejdzie z mocą i będzie pracować dalej. Jak dalej temp będzie 33*C to podniesie sobie o 1*C i dopiero po pewnym czasie jak temp nie spadnie MOŻE SIĘ WYŁĄCZYĆ.
Ja nie zaobserwowałem wyłączeń. Bo wyłączenia traktuję jak taktowanie. Dlaczego ma się wyłączyć? TO nie śmieciuch że nie można szybko zejść z mocą. No tak pisałeś. A teraz masz problem. PC ci taktuje? Wyłącza się ? NO proszę coraz to nowsze informacje się pojawiają.

Arturo1972
21-09-2021, 14:00
Wcale się nie wyłączy. BO TO INWENTER zejdzie z mocą i będzie pracować dalej. Jak dalej temp będzie 33*C to podniesie sobie o 1*C i dopiero po pewnym czasie jak temp nie spadnie MOŻE SIĘ WYŁĄCZYĆ.
Ja nie zaobserwowałem wyłączeń. Bo wyłączenia traktuję jak taktowanie. Dlaczego ma się wyłączyć? TO nie śmieciuch że nie można szybko zejść z mocą. No tak pisałeś. A teraz masz problem. PC ci taktuje? Wyłącza się ? NO proszę coraz to nowsze informacje się pojawiają.
A co z tego, że inwenter ?
Ty masz dom durszlak a ja normlany, być może w moim T-CAP zapomnieli dołączyć inwentera,bo jak dom nie potrzebuje żeby mu dostarczyć energii to ten mój "nie inwenter" się wyłącza a kolejne włączenie następuje za kilka czy kilkanaście godzin,wtedy gdy dom krzyczy "dawaj mi energię" ;)
Twój dom durszlak zapewne cały czas potrzebuje energii to i cały czas pilujesz sprężarkę,to nie śmieciuch, że nie może się wyłączyć jak nie trzeba grzać.

b2211
21-09-2021, 14:03
9 słupków to 9godz. pracy PC .Powinno by c jeszcze ile pobierała kWh z lewej strony.
Od godz. 0:00 do teraz 15:00 7kWh. Tylko słupki są różnej wysokości. I podkręciłem dzisiaj tym kółkiem co mam w aplikacji +5. Tylko co z tym iż PC cały czas się świeci mówię o wyświetlaczu i wtedy pracuje na 1-fazie dopiero jak grzeje to włączają się 3 fazy i chodzi jednostka na zewnątrz. Jak jest u Ciebie, chętnie wrzuciłbym zdjęcie ale nie wchodzą.

-voymar-
21-09-2021, 14:14
A co z tego, że inwenter ?
Ty masz dom durszlak a ja normlany, być może w moim T-CAP zapomnieli dołączyć inwentera,bo jak dom nie potrzebuje żeby mu dostarczyć energii to ten mój "nie inwenter" się wyłącza a kolejne włączenie następuje za kilka czy kilkanaście godzin,wtedy gdy dom krzyczy "dawaj mi energię" ;)
Twój dom durszlak zapewne cały czas potrzebuje energii to i cały czas pilujesz sprężarkę,to nie śmieciuch, że nie może się wyłączyć jak nie trzeba grzać.

Aleś ty TEPY TYP - ja w okenku dziennym grzać nie muszę tak jak TY. Po za tym mój dom to mur czterowarstwowy ;) o pow. ponad 2x większej od twego . Wczoraj podałeś ponad 4000h pracy To twój to rura nie durszlak .
Wyłącza ci PC bo ci PC TAKTUJE

Arturo1972
21-09-2021, 14:19
Po za tym mój dom to mur czterowarstwowy ;) o pow. ponad 2x większej od twego . Wczoraj podałeś ponad 4000h pracy To twój to rura nie durszlak .
Wyłącza ci PC bo ci PC TAKTUJE
...który to dom potrzebuje dostarczania energii cały czas czyli durszlak, w którym jak przez sito ucieka energia :D

Jakbyś czytał ze zrozumieniem lub jakbyś miał troszkę wyższy iloraz inteligencji to byś się domyślił, że te 4000h to "ilość godzin sezonu grzewczego" ;)


Zapotrzebowanie to 45kWh/m2/rok *118m2= ? /COP3= ? *0,33zł/kWh=?
5500kWh/4320h= ?

b2211
21-09-2021, 14:30
Jeszcze jedno czy tym kółkiem w apce +/-5 to się podbija temperaturę zasilania. Czyli podbija KG. Przynajmniej tak mi się wydaje. Ile kWh dziennie idzie Wam teraz na CO + CWU.

-voymar-
21-09-2021, 14:33
...który to dom potrzebuje dostarczania energii cały czas czyli durszlak, w którym jak przez sito ucieka energia :D

Jakbyś czytał ze zrozumieniem lub jakbyś miał troszkę wyższy iloraz inteligencji to byś się domyślił, że te 4000h to "ilość godzin sezonu grzewczego" ;)

No właśnie ILOŚĆ godz. sezonu grzewczegooooooooooooooooooooooooooooo
4000h godz.????????????????????????????????????????????? ??????????????????????? No AQ masz naprawdę wysokie. ha ha :)

Arturo1972
21-09-2021, 14:36
No właśnie ILOŚĆ godz. sezonu grzewczegooooooooooooooooooooooooooooo
4000h godz.????????????????????????????????????????????? ??????????????????????? No AQ masz naprawdę wysokie. ha ha :)
Z matematyki pala ;)
4320h/24h=180 dni/30dni=6 miesięcy.
Dla mojego domu sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął bo nie ma potrzeby grzać ;)

Mówiłem, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem lub masz mikry iloraz inteligencji...

MiG25
21-09-2021, 15:39
Nie zamierzam ci tłumaczyć moich kompetencji. Czy się znam czy nie. Ważne jest to że zgodnie z zaleceniami wykonałem instalację, do której instalator zastrzeżeń nie miał. A i PC bez jakichkolwiek AWARII zaliczyła pierwszy sezon pracy. Teraz czeka w gotowości na 2 .
Co do różnicowoprądowych zgoda może ich być kilka, lecz nie na jednym obwodzie. ( Mądry ty jesteś?) Co do PC ma być bez różnicówki bo PC ma w środku swoją rożnicówkę.( tak jak wyżej napisałem . NIE NA JEDNYM OBWODZIE 2 RÓŻNICÓWKI )
Jak przygotowywałem kabel pod PC to takie zalecenie dostałem od Pro Partnera Panasonic. Tak więc wykonałem. Skoro Pro Partner Panasa tak mi zalecił wykonanie instalacji+ bezpieczniki 2 x B25 ( PC 1F) to tak zrobiłem. Mój instalator to lider na PL który montuje ok.15 szt. PC/tydz. Daje gwarancję na 5 lat.
Ja jego kompetencji nie podważam i zrobiłem zgodnie z zaleceniami.
A że się wypowiedziałem co do podłączenia-- To chciałem POMÓC . TYLE MAM DO POWIEDZENIA W TYM TEMACIE>
PS. TAK BILASOWANIE MIĘDZYFAZOWE MAM ( ZE rozlicza mnie Wektorowo ):) Z czego jestem MEGA zadowolony już 6-ty rok.

Znajdź w google takie coś jak selektywność różnicowoprądowa to i Ty będziesz mądrzejszy , za darmo...A na razie wszędzie się ciskasz ,a niewiele wnosisz.

Fanek
21-09-2021, 16:31
Przy takiej krzywej 35*C---50*C to zasilanie 42,5*C będzie przy ( 0 *C )
Najprościej jak nie umiesz tego wyliczyć rachunkiem to zrób oś X Y i zaznacz rowno co 1 cm + i - na osiach Połącz punkty i odczytaj.Delty bym nie ruszał bo jak dasz niższą na 8 to będzie jeszcze gorzej.
Deltę zostaw na 5 podnieś temp na 15/40 i -15/48 jak będzie za zimno to tylko reguluj tą temp. 15/40 zrób np.15/41 jak za cieplo to 15/38 itd. drugą wartość ustawisz jak będzie zimniej. Ja na dzis pro[ponuję 15/40 i -15/48
Nie znam twego domu ale może bedzie git.
powodzenia.

Dzięki bardzo za rady :) zmieniłem tą krzywą potestuje. A czemu mówisz aby delty 5* nie ruszać? Przykładowo na 7* nie podbiło by troche, że byłoby cieplej w domu?

MiG25
21-09-2021, 16:42
@Fanek , każde urządzenie grzewcze daje ciepło które da się zmierzyć w postaci aktualnej mocy , którą podaje Ci sterownik ( jest ona co prawda zaokrąglona ,ale jako wskaźnik wystarczy). A moc jest proporcjonalna do przepływu i różnicy temperatur ( delty). Czyli jak chcesz zwiększyć deltę , a pompa a stałą maksymalną moc , to siłą rzeczy musi zmniejszać przepływ.
Człowiek myśli ,że jak dostarczy cieplejszą wodę to bdzie cieplej , ale to nie do końca tak , bo tej cieplejszej wody będzie mniej :)

PaRa
21-09-2021, 18:24
Czy ktoś z użytkowników T-cap 9kW oprócz mnie miał wymienianą płytę główną właśnie ze względu na nieprawidłową pracę pompy wodnej czyli błąd H20. Czy forumowi instalatorzy znają ten problem?

Czy ktoś musiał wymieniać płytę główną lub pompę wody w związku z błędem H20 ?

-voymar-
21-09-2021, 21:43
Od godz. 0:00 do teraz 15:00 7kWh. Tylko słupki są różnej wysokości. I podkręciłem dzisiaj tym kółkiem co mam w aplikacji +5. Tylko co z tym iż PC cały czas się świeci mówię o wyświetlaczu i wtedy pracuje na 1-fazie dopiero jak grzeje to włączają się 3 fazy i chodzi jednostka na zewnątrz. Jak jest u Ciebie, chętnie wrzuciłbym zdjęcie ale nie wchodzą.

Tak słupki będą różnej wysokości bo PC to INWENTER co za tym idzie moduluje mocą A jak moduluje to pobiera zróżnicowane ( kWh) Z mniejszą mocą pracuje czy tak temp. jest idealna z zadaną itd. To prawidłowa praca PC
Tak kółkiem podnosisz w górę lub w dół krzywą o ( + - 5 )
Że się PC świeci to nie wiem o co ci chodzi.
-czy o to ze caly czas wyświetlacz jest PODŚWIETLONY? Czy tak? ( możesz nie mieć ustawionego wygaszacza ) ja mam po tak " po zaprzestaniu klikania w wyświetlacz jest ustawione na 1min. Jak nic nie wciskasz to gaśnie podświetlenie. Oczywiście wartości widać lecz ekran jest wył.
Jak PC może [pracować na 1F? podejrzewam że wtedy pracuje pompka (CO) w PC i dlatego mówisz pracuje na 1F.
Nie wiem jak masz rozwiązany cały układ CO, więc gdybam.
Po tym co napisałeś że jak grzeje to pracuje na 3F więc PC jest 3F Tak?
Ja u siebie mam sprzęgło (buforek) tak że mam 2 obiegi Drugi zasila Vilo poprzez PC ( PC jest nadrzędna)

-voymar-
21-09-2021, 21:45
...który to dom potrzebuje dostarczania energii cały czas czyli durszlak, w którym jak przez sito ucieka energia :D

Jakbyś czytał ze zrozumieniem lub jakbyś miał troszkę wyższy iloraz inteligencji to byś się domyślił, że te 4000h to "ilość godzin sezonu grzewczego" ;)

Nie wiem co ty z tym durszlakiem tak non stop. TY to nawet durszlaka nie masz. TY MASZ ZWYKŁĄ RURĘ

Arturo1972
21-09-2021, 22:02
Nie wiem co ty z tym durszlakiem tak non stop. TY to nawet durszlaka nie masz. TY MASZ ZWYKŁĄ RURĘ
Zwykła rura to mi wychodzi z ziemii do domu
...czyli GWC rurowy do reku :D

-voymar-
21-09-2021, 22:17
Z matematyki pala ;)
4320h/24h=180 dni/30dni=6 miesięcy.
Dla mojego domu sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął bo nie ma potrzeby grzać ;)

Mówiłem, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem lub masz mikry iloraz inteligencji...

TAK MASZ RACJĘ PAŁA Z MATMY pytanie nasuwa się kto ją dostał???????
Tak jak powtarzam od roku -czytając twoje wypowiedzi i tylko na [podstawie tych wypowiedzi wysuwam swoje wnioski.
NIE DA SIĘ NON STOP KŁAMAĆ bo zawsze wyjdzie w którymś momencie GNIDA, GNIOT ,nieprawda. Lub jak teraz chciałeś dobrze ale się wkopałeś.
Powtarzam po raz ( n-ty ) -JA NIE GRZEJĘ W OKIENKU BO NIE JEST TO POTRZEBNE DOMOWI.
Twoich kłamstw na przełomie ostatniego roku trudno zliczyć Pewnie z 10 by było Jedne przeczą drugim ale jak się pisze kłamstwa to tak wychodzi.
Rok temu pisałeś -- PC chodzi kiedy chce----TO JEST KŁAMSTWO!!!!!!!! --bo pisales ( parę postow wyżej ) że grzejesz w IItar. +okienka
Cyt. 4320h/24h=180 dni/30dni=6 miesięcy. coś tu nabazgrolił??????????????????????
ponad 4300h pracy to ja za 2 lata grzania nie będę miał !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rachunki z 3 klasy podstawowej zrobiłeś wzorowo BRAWO TY
Co z nich wynika?????????
Bardzo dużo ---- skoro PC u ciebie ( BO TAK PODAŁEŚ ) pracuje 4320h to jest tak jak z twych wyliczeń aby osiągnąc wynik 4320h to musi pracować 24h przez 180dni.
To jak to jest? z tym durszlakiem a raczej RURĄ a nie domem a raczej DOMECZKIEM potrzeba mu 4320h pracy??????????????????
NO TAK NAM TU PISZESZ????????
Mi PC przepracowała 2200h a dom ponad 2 x większy
Co do pracy ciągłej ---grzac moge rożnie jak chcę JA a nie tak jak trzeba i wcale nie trzeba grzać 24h Jak u ciebie .BO TAK WYCHODZI sam to PODAŁEŚ 4320h
Tak jak sie wie co się je to można tak skorygować krzywą na min. zasilaniu aby PC chodziła 24/24 utrzymując stałą 23,5*C można i inaczej np.8 godz pracy lecz z wyzszym parametrem Kombinacji jest mnóstwo. Można też i 6h/doba grzac

-voymar-
21-09-2021, 22:19
Zwykła rura to mi wychodzi z ziemii do domu
...czyli GWC rurowy do reku :D

CZŁOWIEKUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU podałes 4320h pracy PC
Ja taki wynik to za 2 lata zrobię
I ty wmawiasz że PC grzeje kiedy chce????????????? Tobie potrzeba grzać 24/24h bo tak podałeś

Arturo1972
21-09-2021, 22:21
TAK MASZ RACJĘ PAŁA Z MATMY pytanie nasuwa się kto ją dostał???????
Tak jak powtarzam od roku -czytając twoje wypowiedzi i tylko na [podstawie tych wypowiedzi wysuwam swoje wnioski.
NIE DA SIĘ NON STOP KŁAMAĆ bo zawsze wyjdzie w którymś momencie GNIDA, GNIOT ,nieprawda. Lub jak teraz chciałeś dobrze ale się wkopałeś.
Powtarzam po raz ( n-ty ) -JA NIE GRZEJĘ W OKIENKU BO NIE JEST TO POTRZEBNE DOMOWI.
Twoich kłamstw na przełomie ostatniego roku trudno zliczyć Pewnie z 10 by było Jedne przeczą drugim ale jak się pisze kłamstwa to tak wychodzi.
Rok temu pisałeś -- PC chodzi kiedy chce----TO JEST KŁAMSTWO!!!!!!!! --bo pisales ( parę postow wyżej ) że grzejesz w IItar. +okienka
Cyt. 4320h/24h=180 dni/30dni=6 miesięcy. coś tu nabazgrolił??????????????????????
ponad 4300h pracy to ja za 2 lata grzania nie będę miał !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rachunki z 3 klasy podstawowej zrobiłeś wzorowo BRAWO TY
Co z nich wynika?????????
Bardzo dużo ---- skoro PC u ciebie ( BO TAK PODAŁEŚ ) pracuje 4320h to jest tak jak z twych wyliczeń aby osiągnąc wynik 4320h to musi pracować 24h przez 180dni.
To jak to jest? z tym durszlakiem a raczej RURĄ a nie domem a raczej DOMECZKIEM potrzeba mu 4320h pracy??????????????????
NO TAK NAM TU PISZESZ????????
Mi PC przepracowała 2200h a dom ponad 2 x większy
Co do pracy ciągłej ---grzac moge rożnie jak chcę JA a nie tak jak trzeba i wcale nie trzeba grzać 24h Jak u ciebie .BO TAK WYCHODZI sam to PODAŁEŚ 4320h
Tak jak sie wie co się je to można tak skorygować krzywą na min. zasilaniu aby PC chodziła 24/24 utrzymując stałą 23,5*C można i inaczej np.8 godz pracy lecz z wyzszym parametrem Kombinacji jest mnóstwo. Można też i 6h/doba grzac
A mówiłem żebyś nie robił z siebie błazna tylko czytał ze zrozumieniem...inteligencji od Ciebie już nie wymagam ;)
Ale zastanów się, ile czasu w sezonie musi pracować pompa o mocy 9kW żeby zużyć 1500-1700kWh na ogrzewanie za cały sezon grzewczy ?
4300h ? No na bogato :D

-voymar-
21-09-2021, 22:25
A mówiłem żebyś nie robił z siebie błazna tylko czytał ze zrozumieniem...inteligencji od Ciebie już nie wymagam ;)
Ale zastanów się, ile czasu w sezonie musi pracować pompa o mocy 9kW żeby zużyć 1500-1700kWh na ogrzewanie za cały sezon grzewczy ?
4300h ? No na bogato :D

Co teraz bedziesz ODWRACAŁ KOTA OGONEM --BO BŁAZNA TO Z SIEBIE ZROBIŁEŚ
PRZECIEŻ NAPISAŁES sam 4320H PRACY.
Glupszego od siebie szukasz.??????????????????

PS. Post #15788 Zapotrzebowanie to 45kWh/m2/rok *118m2= ? /COP3= ? *0,33zł/kWh=?
5500kWh/4320h= ?

-voymar-
21-09-2021, 22:34
Jest wsio skopiowane --Co by za pare dni post nie został skasowany

Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
Co pół roku to zapotrzebowanie jest inne
kilowaty piszemy ( kWh )
13,5kWh w tony betonu i to jeszcze po zakończonym grzaniu o godz 6.00 Bo ty w zimie mówiłeś że PC grzeje KIEDY CHCE. A teraz w lecie wmawiasz że w IItar. Zapewne to prawda bo w dzień śmiga kominek na drewnie z pod szopki. Tylko komin ususąłeś ha ha No ale FOTO przy KOMINKU wrzuciłeś. OJ P A JA CU.
Kilowaty piszemy kW,ale już kilowatogodziny kWh.
Zapotrzebowanie to 45kWh/m2/rok *118m2= ? /COP3= ? *0,33zł/kWh=?
5500kWh/4320h= ?

Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
To raczej Ty czytałeś bez zrozumienia tekstu bo wszem i wobec jest wiadome, że od drugiego sezonu grzewczego z pompą czyli od sezonu 2014/2015 posiadam taryfę G12W i grzeje w niej 99% i do dzisiaj tak jest

Pierwszy sezon 2013/2014 był z taryfą G11 i tam pompa grzała kiedy chciała
A ,że za często nie chciała grzać to i przejście na G12W żeby to wykorzystać

Arturo1972
21-09-2021, 22:36
Co teraz bedziesz ODWRACAŁ KOTA OGONEM --BO BŁAZNA TO Z SIEBIE ZROBIŁEŚ
PRZECIEŻ NAPISAŁES sam 4320H PRACY.
Glupszego od siebie szukasz.??????????????????
Patrz i się dokształcaj, w tygodniku Murator prowadziłem korepetycje budowlane a dla Ciebie zrobię korepetycje matematyczne ;)


Zapotrzebowanie to 45kWh/m2/rok *118m2= ? /COP3= ? *0,33zł/kWh=?
5500kWh/4320h= ?
Zapotrzebowanie na ciepło mojego domu:
45kWh/m2/rok*118m2=5310kWh

Zużycie energii z pompą ciepła:
5320kWh/COP3=1773kWh

Rachunek za sezon grzewczy za ogrzewanie:
1773kWh*0,33zl/kWh=583zl

Średnia Ilość zużycia kWh w sezonie na godzinę:
5320kWh/4320h=1,23kWh
Z COP3=0,41kWh

Nie dziękuj :D

-voymar-
21-09-2021, 22:38
kilowaty piszemy kw,ale już kilowatogodziny kwh.
Zapotrzebowanie to 45kwh/m2/rok *118m2= ? /cop3= ? *0,33zł/kwh=?
5500kwh/4320h= ?

i jeszce raz aby nie było wątpliwości

-voymar-
21-09-2021, 22:42
Patrz i się dokształcaj, w tygodniku Murator prowadziłem korepetycje budowlane a dla Ciebie zrobię korepetycje matematyczne ;)

Zapotrzebowanie na ciepło mojego domu:
45kWh/m2/rok*118m2=5310kWh

Zużycie energii z pompą ciepła:
5320kWh/COP3=1773kWh

Rachunek za sezon grzewczy za ogrzewanie:
1773kWh*0,33zl/kWh=583zl

Średnia Ilość zużycia kWh w sezonie na godzinę:
5320kWh/4320h=1,23kWh
Z COP3=0,41kWh

Nie dziękuj :D

CO MI MĄCISZ --ILE GODZ PRACY PODAŁES ?????????????????????
BĘDZIE MI TU MATEMATYKE NA POZIOMIE 3 KLASY PORZEDSTAWIAŁ.
jA NIE PYTAM O kWh i nie o to chodziło tylko o godz pracy
Skoro podałeś 4320h to tyle ci PC pracuje. A zapotrzebowanie domu to zostaw w spokoju

ZOSTAŁEŚ ZŁAPANY I TERAZ BEDZIESZ TU UDOWADNIAŁ-- SWOJE
FAKT JEST TAKI ŻE pc PRACUJE 432Oh a to jest 180dni /rok lub 24/24
TYLE

-voymar-
21-09-2021, 22:47
Patrz i się dokształcaj, w tygodniku Murator prowadziłem korepetycje budowlane a dla Ciebie zrobię korepetycje matematyczne ;)

Zapotrzebowanie na ciepło mojego domu:
45kWh/m2/rok*118m2=5310kWh

Zużycie energii z pompą ciepła:
5320kWh/COP3=1773kWh

Rachunek za sezon grzewczy za ogrzewanie:
1773kWh*0,33zl/kWh=583zl

Średnia Ilość zużycia kWh w sezonie na godzinę:
5320kWh/4320h=1,23kWh
Z COP3=0,41kWh

Nie dziękuj :D

A ja mam to x 2 i dom ponad 230m2 ale opłat ZERO
PC pracuje 2200h/sezon

Arturo1972
22-09-2021, 21:17
Dla zboczonych ;)
Tak wygląda rozebrany T-CAP 9kW czekający na pomoc ;)
Po urlopie wziąłem się za obdzwanianie serwisów Panasa, ale najbliższy termin za 3 tygodnie.
No cóż, trzeba czekać ;)
https://images90.fotosik.pl/539/cf579e736498206dmed.jpg

-voymar-
22-09-2021, 22:37
Dla zboczonych ;)
Tak wygląda rozebrany T-CAP 9kW czekający na pomoc ;)
Po urlopie wziąłem się za obdzwanianie serwisów Panasa, ale najbliższy termin za 3 tygodnie.
No cóż, trzeba czekać ;)
https://images90.fotosik.pl/539/cf579e736498206dmed.jpg

Pomimo odmiennych zdań Co do innych zagadnień
Życzę powodzenia i szybkiej naprawy.:yes:

PaRa
23-09-2021, 05:06
Dla zboczonych ;)
Tak wygląda rozebrany T-CAP 9kW czekający na pomoc ;)
Po urlopie wziąłem się za obdzwanianie serwisów Panasa, ale najbliższy termin za 3 tygodnie.
No cóż, trzeba czekać ;)
https://images90.fotosik.pl/539/cf579e736498206dmed.jpg

Mam chyba szczęście, bo w weekend zdecydowałem się na wezwanie serwisu a wizytę miałem wczoraj.
W moim przypadku wizyta to 300 zł ( dojazd 105 km ), tyle kosztuje nauka, że trzeba czasem odkręcić zawór i uzupełnić wodę w instalacji CO.
Myślałem, że japońska technologia sama dba o właściwe ciśnienie. Serwisant zrobił przegląd, pierwszy od montażu w 2016, sprawdził połączenia i znalazł usterkę w postaci uszkodzonego kondensatora. W przypadku braku zasilania muszę ustawić godzinę i uruchomić harmonogram.

Kolegę podobna wizyta serwisanta od kotła na gaz w Warszawie kosztowała 350 zł,

eMdzeJ
24-09-2021, 07:35
No dobra, jak na złość mam awarie sieci kom i nie mam jak zadzwonić do instalatora.

dwa razy mi wywaliło wodę z jednostki wewnętrznej. Raz odpowietrznikiem, ok uznałem że może cieknąć czasami, dopuściłem wody, odpowietrzyłem, zakręciłem odpowietrznik podziałało parę godzin i znowu plama wody ale sporo mniejsza pod jednostką.

Walnięte naczynie w pompie? Bo jest sama podłogówka i jest jej 100m2 wiec na bank nie mam za dużego zładu wody do tego naczynia co jest w pompie. Ciśnienie jakie było spoczynkowe to 2bary - tak zostawił instalator i tak dobiłem jak wywaliło za 2 razem. Pompa 7kw serii J.

Przypuszczam że jak zjadę z nim na 1,5 bara to problemu nie będzie ale jakoś nie mam pewności czy tak powinno być. Niby w instrukcji jest że ciśnienie ma być pomiędzy 1 a 3. No to dwa jest idealnie pomiędzy.

Pewnie dopiero wieczorem będę mógł dzwonić ale może macie jakieś pomysły ocb? Mi przychodzi tylko to co powyżej do głowy.

MiG25
24-09-2021, 08:37
A może ten wskaźnik ciśnienia jest walnięty , i nie ładujesz 2barów , a np.3 bary , i podczas pracy Ci wywala ? Sprawdziłeś ciśnienie innym baromierzem ?
Ja bym nie dopuszczał wody i poczekał aż wyleci tyle ile zawór upuści na razie , ( dopuki będzie powyżej 1 bara na wskaźniku to będzie ok) .
Ale instalatora bym ścigał , niech on to sprawdza. Naczynie wzbiorcze jak każde inne , też ma wentyl iteż można je dopompować.

eMdzeJ
24-09-2021, 08:59
nie mogę naładować więcej niż mam w instalacji wodnej a było 2.2 jak dobijałem wiec więcej na bank więcej nie dowaliłem. Wrzuciłem 2.2 i spuściłem do 2.0 wg wskazań na pompie.

Na razie nie dopuszczam i obserwuje.

Bo jak dobrze kminie 100m2 podłogówki ułożonej co 10cm to będzie 180l wody? Tez kurczę nie pamiętam rozkładów rurek, chałupa budowana 14 lat temu, muszę zdjęcia sprawdzić z budowy ale chyba było na 10cm.

Do ilu litrów wody jest naczynie w tej pompie? Bo 180l plus rury plus to co w samej pompie to może być i pod 200l.

agb
24-09-2021, 09:47
~250l. Mam ze 270l na wybudowanym naczyniu bez problemów.

sslawekk
24-09-2021, 12:21
Witam! Tak troszkę z innej beczki zapytam. Orientuje się może ktoś, jaka wartość napięcia jest podawana z płyty głównej pompy ciepła na grzałkę tacy ociekowej skroplin? Pompa to 3-fazowy T-Cap monoblok 12 kW.

ziomas1
24-09-2021, 12:57
No dobra, jak na złość mam awarie sieci kom i nie mam jak zadzwonić do instalatora.

dwa razy mi wywaliło wodę z jednostki wewnętrznej. Raz odpowietrznikiem, ok uznałem że może cieknąć czasami, dopuściłem wody, odpowietrzyłem, zakręciłem odpowietrznik podziałało parę godzin i znowu plama wody ale sporo mniejsza pod jednostką.

Walnięte naczynie w pompie? Bo jest sama podłogówka i jest jej 100m2 wiec na bank nie mam za dużego zładu wody do tego naczynia co jest w pompie. Ciśnienie jakie było spoczynkowe to 2bary - tak zostawił instalator i tak dobiłem jak wywaliło za 2 razem. Pompa 7kw serii J.

Przypuszczam że jak zjadę z nim na 1,5 bara to problemu nie będzie ale jakoś nie mam pewności czy tak powinno być. Niby w instrukcji jest że ciśnienie ma być pomiędzy 1 a 3. No to dwa jest idealnie pomiędzy.

Pewnie dopiero wieczorem będę mógł dzwonić ale może macie jakieś pomysły ocb? Mi przychodzi tylko to co powyżej do głowy.

Serwisant na przeglądzie pozamykał mi ten kranik twierdząc że panas ma taką przypadłość iż po prostu cieknie z niego często w sensie kapie ale ja mam dodatkowe naczynie. Także być może to żadna awaria.

MiG25
24-09-2021, 13:07
witam! Tak troszkę z innej beczki zapytam. Orientuje się może ktoś, jaka wartość napięcia jest podawana z płyty głównej pompy ciepła na grzałkę tacy ociekowej skroplin? Pompa to 3-fazowy t-cap monoblok 12 kw.

230v.

MiG25
24-09-2021, 13:11
Serwisant na przeglądzie pozamykał mi ten kranik twierdząc że panas ma taką przypadłość iż po prostu cieknie z niego często w sensie kapie ale ja mam dodatkowe naczynie. Także być może to żadna awaria.

Jak ci zamknął zawór ? Może myślisz o śrubce do odpowietrzania , bo zaworu nadciśnieniowego nie da się zamknąć ....

ziomas1
24-09-2021, 13:20
Tak odpowietrznik.

eMdzeJ
24-09-2021, 13:25
Serwisant na przeglądzie pozamykał mi ten kranik twierdząc że panas ma taką przypadłość iż po prostu cieknie z niego często w sensie kapie ale ja mam dodatkowe naczynie. Także być może to żadna awaria.

przecież napisałem że po 1 razie zakręciłem odpowietrznik i wywaliło drugi raz. Tym razem bezpieczeństwa.

Umówiłem się na wizytę, zobaczymy ciśnienie w naczyniu. Albo naczynie walnięte albo nie takie ciśnienie jak być powinno bo przy 27 stopniach zasilania wywala wode... to co będzie przy mrozach i 35 stopniach?. Ustawie prostą 35 stopni dla testu po sprawdzeniu / naprawieniu tego. Jak wtedy nie wywali to nigdy nie wywali.

sslawekk
24-09-2021, 17:07
230v.

Dzięki, chcę sobie dorobić tacę ociekową z podgrzewaniem. Mam zamiar zastosować kabel grzejny z termostatem. Cena tych oryginalnych akcesoriów, delikatnie mówiąc, jest nieakceptowalna...

MiG25
24-09-2021, 17:45
Orginalny kabel grzewczy jest przypinany do obudowy ,a nie do zewnętrznej tacki , stąd ta tacka niepotrzebna , tylko pozaklejać od spodu dziurki trzeba ( właśnie do tych dziurek wkłada się spinki do kabla).
Gdzieś tu wstawiałem zdjęcie jak podłączyłem kupiony przewód grzewczy (nieorginalny) i w sumie nigdy go nie użyłem.

eMdzeJ
24-09-2021, 18:19
kurde zgłupiałem. W "autodiagnostyce" jest mowa o 260l wody o temperaturze 60 stopni i wszystko ponad to wymaga osobnego naczynia. W serwisówce do mojej pompy jest za to coś takiego:

The indoor unit has a build-in Expansion Vessel with 10 L air capacity and initial pressure of 1 bar.
Total amount of water in the system should be below 200 L.
If the total amount of water is more than 200 L, please add expansion vessel (field supply)

wszystkie te pompy mają 10 litrowe naczynie.

Nic to w poniedziałek się zobaczy ocb.

ziomas1
24-09-2021, 19:22
przecież napisałem że po 1 razie zakręciłem odpowietrznik i wywaliło drugi raz. Tym razem bezpieczeństwa.

Umówiłem się na wizytę, zobaczymy ciśnienie w naczyniu. Albo naczynie walnięte albo nie takie ciśnienie jak być powinno bo przy 27 stopniach zasilania wywala wode... to co będzie przy mrozach i 35 stopniach?. Ustawie prostą 35 stopni dla testu po sprawdzeniu / naprawieniu tego. Jak wtedy nie wywali to nigdy nie wywali.
Faktycznie. Przegapiłem. Co do zladu to faktycznie montezy mówili o 250 litrach więc to co piszesz pewnie jest ok nawet jeżeli serwisowka mówi o 200 l to pewnie wentyl bezpieczeństwa i tak jest. Także pewnie problem jest jednak gdzie indziej.

sslawekk
24-09-2021, 19:29
Orginalny kabel grzewczy jest przypinany do obudowy ,a nie do zewnętrznej tacki , stąd ta tacka niepotrzebna , tylko pozaklejać od spodu dziurki trzeba ( właśnie do tych dziurek wkłada się spinki do kabla).
Gdzieś tu wstawiałem zdjęcie jak podłączyłem kupiony przewód grzewczy (nieorginalny) i w sumie nigdy go nie użyłem.

Nie wiem właśnie, czy będzie u mnie ten przewód grzejny konieczny, ale skropliny chcę rurką odprowadzić w kanalizację, akurat rurkę od kanalizacji mam na odpowiedniej wysokości po drugiej stronie ściany. I tak sobie myślę, że przy większych mrozach może mi to pozamarzać. Ps: gdzie udało Ci się znaleźć informację, że 230V wychodzi na grzałkę? Przekopałem internety i ni chu chu nigdzie wzmianki, chyba że słaby ze mnie górnik;)

MiG25
24-09-2021, 19:53
Jeśli to kanalizacja bez jakiegoś opomiarowania ilości ścieków to ok, rurka jak najbardziej w pionie ,dobrze ocieplona , tak żeby ciepło dodatkowo w górę szło i ją ogrzewało , i powinno bć ok. Nawet woda z defrostu ma temp dodatnią i pozwala rozpuścić resztki , A jak miałaby przepływać ze spodu obudowy do tacki , to jeszcze szybciej ją wychładza... No ale co wymyślisz to tak będzie :)

A te 230V to nawet ze schematu z serwisówki to wynika.

sslawekk
24-09-2021, 20:09
Najważniejsze, że wiem już jakie zasilanie, ja się tego nie mogę dopatrzeć, a pompę zakładałem sam. I rzeczywiście bez tej tacy powinno dać radę, tak zrobię, zamontuję tylko ten kabel grzewczy i się zobaczy jak będzie. Na odpływ zamierzam dać syfon w piwnicy, żeby nie śmierdziało przy pompie. Dzięki za zainteresowanie

-voymar-
24-09-2021, 23:49
Dzięki, chcę sobie dorobić tacę ociekową z podgrzewaniem. Mam zamiar zastosować kabel grzejny z termostatem. Cena tych oryginalnych akcesoriów, delikatnie mówiąc, jest nieakceptowalna...

Kabel? - no jak ktoś chce to czemu nie.
Ja osobiście pod JZ zrobiłem dodatkową tackę na którą spływa woda ( nic nie zalepiałem ) Dlaczego? Bo inż. Panasa jak tak zrobili to w jakimś celu.
Zostawiłem wszystkie otwory . Tacę dodatkową zrobiłem dłuższą niż PC a dokładnie 92cm tak że woda spokojnie spływa. Szerokość też jest większa od PC o 3cm z każdej strony. Taca ( moja ) na środku ma otwór i podłączone jest to rurą fi 75 to instalacji deszczowej ( ok. - 35cm ) Woda sobie swobodnie spływa do deszczówki ( zbiornika ) W okresie grzewczym 20/21r dwa razy otwór zamarzł lecz nie całkowicie. Zamiast otworu fi 75 był fi 20 . Robiąc sobie poranną kawkę zagotowałem w czajniku wodę i po prostu polalem na tacę Wrzątek zrobił robotę w 20sekund i znów był otwór fi 75. Takie manewry zrobiłem 2 w całym sezonie grzewczym. Woda z defrostu jest na tyle na + aby odciek nie zamarzał tak łatwo. Po za tym tacka wykonana jest ( ta moja ) w taki sposób że na środku tam gdzie jest odpływ jest o ok, 1cm niżej niż po bokach. Woda nie ma prawa stać na tacy. A jak nie stoi i płynie na ( -35cm ) to już jej nic nie grozi. Żaden mróz- bo deszczówka ma spad 1cm na 1 mb Tak że zapitala aż miło.
NO ale jak ktoś chce kabel jego sprawa. NIECH MA. lecz potrzeby nie jest.

-voymar-
25-09-2021, 00:02
Nie wiem właśnie, czy będzie u mnie ten przewód grzejny konieczny, ale skropliny chcę rurką odprowadzić w kanalizację, akurat rurkę od kanalizacji mam na odpowiedniej wysokości po drugiej stronie ściany. I tak sobie myślę, że przy większych mrozach może mi to pozamarzać. Ps: gdzie udało Ci się znaleźć informację, że 230V wychodzi na grzałkę? Przekopałem internety i ni chu chu nigdzie wzmianki, chyba że słaby ze mnie górnik;)

Hm. W kanalizację ? No nie wiem .Z kanalizacji są opary bo to środowisko aktywne. Po za tym z kanalizacji--po kąpieli czy tam zmywarki będzie parowała woda. A para będzie szukać wyjścia. Wiadomo że ciepła woda z kanalizacji będzie parowała na zewnątrz. ( bo przy PC ) nie złączysz na szczelnie. Jak będzie parowanie (ciepl a woda+ detergenty aktywne ) PC może po jakimś czasie zacząć korodować.
Zrobisz jak zechcesz. Lecz weź to pod uwagę. Lub trzeba odpływ z PC porządnie ZASYFONOWAĆ .ale czy wtedy woda z PC nie będzie zamarzać?
Trudo mi jest wyobrazić sobie twoją instalację. Bo jak się widzi co i jak jest podlączone to rozmowa i doradztwo wygląda inaczej.
Osobiście też mogłem podłączyć pod kanalizację, lecz odrzuciłem ten pomysł z powodów opisanych wyżej. Podłączyłem do deszczówki i jest OK. Bez żadnych kabli.
Powodzenia w działaniu.

MiG25
25-09-2021, 06:39
@voymar , napisałem już parę razy w jakim celu są otwory.... do spinek kabla grzewczego , a nie do odpływu wody.
Zrobiłeś tackę , i tylko dwa razy musiałeś biegać ze wrzątkiem... Wniosek taki ,że jak byś jej nie miał to byś nie biegał.
I kolega przecież napisał , że będzie syfon , a Ty i tak ,że będzie śmierdziało.... Może latem tak , jak woda z niego wyparuje.

sslawekk
25-09-2021, 07:46
MiG25 dzięki raz jeszcze, nie musiałem się sam produkować z odpowiedzią, pozdrawiam

-voymar-
25-09-2021, 22:48
@voymar , napisałem już parę razy w jakim celu są otwory.... do spinek kabla grzewczego , a nie do odpływu wody.
Zrobiłeś tackę , i tylko dwa razy musiałeś biegać ze wrzątkiem... Wniosek taki ,że jak byś jej nie miał to byś nie biegał.
I kolega przecież napisał , że będzie syfon , a Ty i tak ,że będzie śmierdziało.... Może latem tak , jak woda z niego wyparuje.

Wiesz 2 razy na 7 miechow grzania ---To bajka.
Chcialem po prostu przedstawić inne rozwiązanie. A czas pokarze jak bedzie. Tu nie chodzi o smród lecz o korozję.
Moja PC stoi na kostce brukowej ( chodnik) więc bez instalacji którą zrobiłem była by ślizgawka. Fakt też jest taki że akurat tamtym ciągem komunikacyjnym w zimie się nie chodzi, ale lud by był i to 40cm od domu.
No ale ty byłeś u mnie i wszystko wiesz I z dwóch polań odcieku po zrobieniu kawy robisz problem. W moim odczuciu zagotowanie wody podczas robienia kawy 2 razy w sezonie to koszt zerowy. Ja nikomu nie zabraniam robienia kabla do tacy. Tylko śmieszy mnie fakt że na kabel szkoda ( za drogi ) nie wie gdzie podlączyć . A mógł to zrobić instalator. Jak będzie z gwarancją jak sam zrobi ? Nie wiem nie moja sprawa. No chyba że PC ma swoje lata.
Po za tym choć nawet te otwory co są pod PC są przeznaczone na kabel---to czy ten kabel jest tak szczelnie założony że się z tych otworów nie leje? Chyba że się to uszczelnia.
TYLE W TEMACIE- Tacy.

sslawekk
26-09-2021, 08:16
Voymar, przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to, co napisałem, i jeśli nadal będziesz uważał, że to, co Ty napisałeś w odpowiedzi ma sens, to przykro mi, nie wiem jak Ci pomóc. Poza tym, jeśli jesteś 24/24 w domu i masz czas na pilnowanie PC, to gratuluję, ja tak nie mam i nie chcę.

-voymar-
26-09-2021, 10:22
Nie zamierzam nic czytać
Życzę powodzenia w użytkowaniu PC
Nie ma tematu.

_Grisza_
26-09-2021, 10:47
Czy może mi ktoś podpowiedzieć dlaczego pomimo nastawy dla strefy 2 temp. 27st, nie jest realizowane grzanie?
Pompę mam 2 strefową (strefa 1 - grzejniki, strefa 2-podłogówka)

Strefa 2 działa tylko jak uruchomię 1 strefę. Jeśli włączona pozostaje tylko 2-strefa to pomimo spadku poniżej temp. zadanej 27st. grzanie nie jest realizowane.

https://i.imgur.com/g94B5LI.png

https://i.imgur.com/irHdlAQ.png

Andrzej5101
26-09-2021, 13:08
Strefa 2 działa tylko jak uruchomię 1 strefę.
Jeśli włączona pozostaje tylko 2-strefa to pomimo spadku poniżej temp. zadanej 27st. grzanie nie jest realizowane.
Pewnie chodzi o minimum zładu

_Grisza_
26-09-2021, 13:14
Pewnie chodzi o minimum zładu

Tylko ja tej podłogówki mam ze 100m2

_Grisza_
26-09-2021, 13:25
Po załączeniu strefy 1, wydaje się że strefa 2 zaczyna działać
https://i.imgur.com/7ob0kNe.png

Fanek
26-09-2021, 15:51
Panowie majster ma mi zrobić zadaszenie nad jednostką zewnętrzną T-CAPa, aby zachować odpowiedni spadek wychodzić że będzie tylko 10cm nad górną krawędzią pompy - czy to nie przeszkadza?
W sensie chyba nie zdławie zaciągania powietrza czy wydajności pompy bo i tak powietrze zaciągane jest przez wentylatory z przodu prawda?

Jak sądzicie

Andrzej5101
26-09-2021, 16:43
W sensie chyba nie zdławie zaciągania powietrza czy wydajności pompy
bo i tak powietrze zaciągane jest przez wentylatory z przodu prawda?
Wentylatory dmuchają powietrzem;
- zaciągają powietrze po stronie przeciwnej,
- zapewnić odpowiedni odstęp jednostki od ściany457901

Fanek
26-09-2021, 17:23
Montaż na ścianie to nie najlepszy pomysł.
Pompa od ściany u mnie to jakieś 40cm pewnie

Czyli raczej nie przejmować się że 10cm daszek od górnej krawędzie pompy? Nie przeszkadza?

Andrzej5101
26-09-2021, 18:04
Montaż na ścianie to nie najlepszy pomysł.
Wg; mnie b; dobry ;
- tylko musi być konkretna ściana, która wytłumi drgania,
- przy ubezpieczeniu budynku; pompa jest traktowana jako część budynku

-voymar-
26-09-2021, 18:10
Montaż na ścianie to nie najlepszy pomysł.
Pompa od ściany u mnie to jakieś 40cm pewnie

Czyli raczej nie przejmować się że 10cm daszek od górnej krawędzie pompy? Nie przeszkadza?

Po pierwsze .Wszystko zależy z czego jest ten daszek?
Po 2 - PC podczas defrostów wypuszcza parę, Czy ta para nie będzie zalegać na wewnętrznej stronie daszku ? Nie wiem nie pamiętam jak było u mnie.
Po 3 Po co ci fachowiec, jak są na all-gro gotowe daszki wraz z uchwytami poliwęglan + plastikowe mocowanie do samodzielnego montażu. Cena 140zeta 160zeta w zależności od wielkości i szerokości.

-voymar-
26-09-2021, 18:12
Wg; mnie b; dobry ;
- tylko musi być konkretna ściana, która wytłumi drgania,
- przy ubezpieczeniu budynku; pompa jest traktowana jako część budynku

Jeżeli PC stoi przy budynku- też jest traktowana jako staly element.

Fanek
26-09-2021, 18:31
Po pierwsze .Wszystko zależy z czego jest ten daszek?
Po 2 - PC podczas defrostów wypuszcza parę, Czy ta para nie będzie zalegać na wewnętrznej stronie daszku ? Nie wiem nie pamiętam jak było u mnie.
Po 3 Po co ci fachowiec, jak są na all-gro gotowe daszki wraz z uchwytami poliwęglan + plastikowe mocowanie do samodzielnego montażu. Cena 140zeta 160zeta w zależności od wielkości i szerokości.

Nie chce dziurawić elewacji i konstrukcja podpór daszku będzie przykręcona do fundamentu pompy - metalowe rurki, to nie będzie ciężkie.
Daszek z poliwęglanu komorowego o taki materiał
https://allegro.pl/oferta/poliweglan-komorowy-bezbarwny-10mm-na-wymiar-6948705786?fromVariant=6948634254

To z tą parą nie wiedziałem, ale to chyba na boki się będzie rozchodzić?

edit: faktycznie jest troche pary, ale to chyba nie zadziała szkodliwie na poliwęglan
https://www.youtube.com/watch?v=v3FDCIVFkk0

Zawsze jakieś drgania beda przechodzić z pompy na dom, pękanie elewacji prawdopodobne, hałas jakiś w domu, fundament przy domu to lepszy patent IMO.
Ubezpieczałem w tym roku chałupe i pompe na fundamencie nie potraktowali jako element domu, mimo że to 30-40cm od domu- dopytywałem specjalnie o to! Dodali mi oddzielny punkt że ubezpieczenie dodatkowe obejmie pompe - przedmioty w sąsiedztwie domu jakoś tak. Przy ubezpieczeniu warto o to dopytać dokładnie.

Fanek
26-09-2021, 19:17
Znalazłem kogoś zdjęcie, mniej więcej tak będzie u mnie tylko ściany boczne niczym nie osłonięte i u mnie jest na fundamencie betonowym.
Tutaj chyba nie ma nawet 10cm od krawędzi pompy, u mnie będzie ze spadkiem aby śnieg tak nie zalegał

https://i.imgur.com/xjGWPKv.jpg

ziomas1
26-09-2021, 19:30
To chyba zależy jak masz to wykonane. Czy masz czujnik tmp bufora czy masz bufor potraktowany jako strefę z wyższym parametrem np kaloryfery. Dopiero za tym jest mieszacz i strefa z niższym parametrem. Żeby ta działała musi najpierw mieć z czego brać wyższy parametr a skoro jest wyłączony to nie grzeje. Przynajmniej tak to rozumie
m, ale przetestuje może w przyszłym tygodniu.

1igor1
27-09-2021, 18:55
Czy może mi ktoś podpowiedzieć dlaczego pomimo nastawy dla strefy 2 temp. 27st, nie jest realizowane grzanie?
Pompę mam 2 strefową (strefa 1 - grzejniki, strefa 2-podłogówka)

Strefa 2 działa tylko jak uruchomię 1 strefę. Jeśli włączona pozostaje tylko 2-strefa to pomimo spadku poniżej temp. zadanej 27st. grzanie nie jest realizowane.

https://i.imgur.com/g94B5LI.png

https://i.imgur.com/irHdlAQ.png

Jeśli na podłogówkę masz nastawę 27, a deltę masz ustawioną na 5, to na powrocie jak się wyłącza pompa jest zapewne 24st, więc ponowne załączenie sprężarki dla tej strefy będzie gdy temperatura spadnie poniżej 21st, ot cała tajemnica

eMdzeJ
28-09-2021, 18:12
temat chyba zakończony. Wygląda na niedokręcony zaworek na naczyniu. Ciśnienie dobite, zawór dokręcony i sprawdzona szczelność. Na razie wody nie wywaliło.

Cytuje "na tyle założonych pomp jest Pan pierwszym klientem, który ma problem z naczyniem w pompie"

malpeczka14
29-09-2021, 09:18
Witam wszystkich. Mam pewien problem rok temu zainstalowano mi pompę 7kw, instalator ustawił aby grzało tylko co, dzisiaj przychodzi czas przeprowadzki i pasuje włączyć grzanie ciepłej wody. Problem polega na tym że nie mogę na sterowniku wybrać opcji z kranem poprostu go nie ma. Mam wrażenie że ta opcja jest w ogóle wyłączona. Proszę o pomoc jak aktywować opcję grzania wody. Pozdrawiam.

eMdzeJ
29-09-2021, 09:41
ustawienia instalatora, ustawienia systemu, podłączenie zbiornika (jakoś tak) na włączone.

albo po prostu zadzwoń do instalatora, powinien bez problemu albo pokierować przez telefon albo zmienić zdalnie jak masz podpięty moduł internetowy.

malpeczka14
29-09-2021, 15:41
Dzięki kolego

esp
30-09-2021, 11:18
Witam , mam pytanie bo nie za bardzo wiem co mam zrobić, pompa panas 9kW HP (H) WC09H3E8, wpięty równolegle bufor 300l do tego zewnętrzną pompę obiegową i termostat pokojowy i tu mam chyba problem bo gdy pompę załączył termostat i osiągnięta została zadana temperatura. Termostat się wyłączył, a na pompie mam ciągle strzałkę przy słoneczku. Pompa nie grzeje, nie bierze energii tak widać z wyświetlacza, a pompka w jednostce wewnętrznej ciągle chodzi , jednostka buczy. Mam zewnętrzy regulator temperatury AC605H z WiFi i pompę obiegową Wilo.
Gdzieś wyczytałem żeby to miało sens to pompę obiegową zewnętrzną i termostat należało by wpiąć do pompy ciepła i wtedy faktycznie przykładowo gdy nie potrzeba grzać to oprócz sprężarki też i pompa wewnętrzna przestała by chodzić.
Instalator który to zakładał twierdzi że tak być nie może bo pompa ciepła nie będzie wiedziała jaka jest temperatura na buforze i dlatego tez musi chodzić cały czas ta pompka wewnętrzna. Ponoć bez żadnego dużego wpływu na zużycie sprzętu i warunków ekonomicznych.
Pompa ustawiona na prostą temperatura wody.
Ja do końca na tym się nie znam, trochę logiczniej mi się wydaje że powinno to działać jak jest potrzeba a nie cały czas. Mogę prosić o jakieś wskazówki ?

Andrzej5101
30-09-2021, 12:28
Gdzieś wyczytałem żeby to miało sens to pompę obiegową zewnętrzną i termostat
należało by wpiąć do pompy ciepła i wtedy faktycznie przykładowo gdy nie potrzeba
grzać to oprócz sprężarki też i pompa wewnętrzna przestała by chodzić.
Termostat sprzęgnięty z obiegówką a obiegówka sterowana z pompy ciepła

esp
30-09-2021, 12:44
Termostat sprzęgnięty z obiegówką a obiegówka sterowana z pompy ciepła

Teraz na termostacie pokojowym jeżeli zostanie osiągnięta zadana przestaje pracować pompa Wilo ale dalej miesza pompa wewnętrzna, Pan mnie przekonuje że tak ma być żeby była prawidłowa temperatura na powrocie. Taki sposób jak podałeś i o którym czytałem u mnie ponoć nie ma raczej racji bytu.

-voymar-
30-09-2021, 18:24
Czujnik temp. ( termistet zewnętrzny ) podłączony do PC . pompa obiegowa Wilo+ sprzęgło ( buforek 50L ) podłączona do PC .Termistat zew. pilnuje temp. w domu. Załącza PC jak i obiegówkę Wilo .Jak temp zadana w pokoju zostanie osiągnięta to PC się wyłącza wraz z całym pozostałym ustrojstwem. I tak sobie czeka aż temp spadnie zgodnie z harmonogramem ( histerezą 1 *C lub jak ktoś woli 0,5 *C )

esp
30-09-2021, 19:24
Czujnik temp. ( termistet zewnętrzny ) podłączony do PC . pompa obiegowa Wilo+ sprzęgło ( buforek 50L ) podłączona do PC .Termistat zew. pilnuje temp. w domu. Załącza PC jak i obiegówkę Wilo .Jak temp zadana w pokoju zostanie osiągnięta to PC się wyłącza wraz z całym pozostałym ustrojstwem. I tak sobie czeka aż temp spadnie zgodnie z harmonogramem ( histerezą 1 *C lub jak ktoś woli 0,5 *C )

Mało się znam ale tak mi się wydawało że powinno tak wyglądać. Po co ma ta pompa wewnętrzna cały czas pracować, po co dodatkowe koszty eksplantacji, muszę to zmienić choć dalej jest stwierdzone przez fachowca, że tak powinno być żeby był prawidłowy i dokładny odczyt temperatury na powrocie z bufora i dobrze to wszystko funkcjonowało. Nie wiem czy inaczej nie umie, nie wie?
Sumując dużo lepiej u mnie będzie chodziło , oszczędzając sprzęt, zmiękczając koszty, zrobione powinno być tak jak Panowie piszecie,

_Grisza_
30-09-2021, 20:52
Jeśli na podłogówkę masz nastawę 27, a deltę masz ustawioną na 5, to na powrocie jak się wyłącza pompa jest zapewne 24st, więc ponowne załączenie sprężarki dla tej strefy będzie gdy temperatura spadnie poniżej 21st, ot cała tajemnica

Czyli przy takiej delcie, sterowanie podłogówką przy wyłączonej 1 strefie jest kompletnie niefunkcjonalne, 21 st. to pewnie będzie w grudniu.

Rozumiem, że im mniejsza delta tym pompa obiegowa będzie szybciej pracować by utrzymać zadana równicę temp.

Kurde muszę się z tego doszkolić, bo póki co to straszna bieda pod tym względem jest u mnie.

eMdzeJ
01-10-2021, 06:18
Nie wytrzymałem i zamiast tego termostatu w sterowniku używam sonoffa basis przerobionego na bezpotencjałowy. Zdecydowanie lepiej to działa. Sterowane to mam sensorem min max z home assistanta gdzie sensor mi pilnuje temperatury minimalnej w pomieszczeniach. Tolerancję termostatu ustawiłem na cold tolerance 0.3 stopnia. Może coś trzeba będzie dotjunować ale działa to o niebo lepiej.

Może by mi to jakoś nie przeszkadzało ale przedtem miałem zawory na pętlach i każdą sterowałem osobno, nie bez znaczenia jest pewnie to, że wiem że można to zrobić lepiej :)

MiG25
01-10-2021, 06:41
Tego Sonoffa to przerabiać nie trzeba wg mnie , do input L i N podłączasz też L i N z pompy , a output L z terminalem H pompy , output N nie wykorzystujesz.
Ale tak, wkorzystywanie sterownika jako termostat mija się z celem .

redblack
01-10-2021, 07:35
Po 999 dniach licznik już dalej nie zlicza energii (SDC). Czy reset do ustawień fabrycznych zresetuje również ten licznik?

eMdzeJ
01-10-2021, 07:45
Tego Sonoffa to przerabiać nie trzeba wg mnie , do input L i N podłączasz też L i N z pompy , a output L z terminalem H pompy , output N nie wykorzystujesz.
Ale tak, wkorzystywanie sterownika jako termostat mija się z celem .

Fakt, powinno zadziałać. przerobionego miałem w szafie z odzysku to go użyłem :)

bobrow
01-10-2021, 08:26
Po 999 dniach licznik już dalej nie zlicza energii (SDC). Czy reset do ustawień fabrycznych zresetuje również ten licznik?

Witaj,
ostatnio byłem trochę zabiegany- w kolejny temat się wkręciłem...
Tym razem SDC H 9kW 3 fazy u syna (my część hydrauliczna i zasilanie/instalator podłączenie elektryczne i gazowe).
Instalator ostrzegł mnie ,żebym absolutnie nie przywracał PC do ustawień fabrycznych- podobno maszyneria "głupieje"...
Więc tego bym nie robił. Zresztą te liczniki w Panasach niezbyt dokładnie liczą kWh -jak Ci zależy na pewnych wartościach , może warto założyć podlicznik (na ali z odczytem mocy i reszty pierdół kupisz za ok 150pln)
Pzdr

redblack
01-10-2021, 08:46
bobrow, swój podlicznik oczywiście mam, więc nie muszę korzystać z licznika w PC, chociaż w przypadku mojej 3 fazowej PC fabryczny licznik jest bardzo dokładny.

bobrow
01-10-2021, 09:04
Jeszcze odnośnie szczegółów instalacji tej SDC :

-odpływ skroplin przez rurę fi150 do drenażu (pionowo przez postument), zastanawiałem się czy izolować -ale po przemyśleniu i konsultacji z jednym z naszych kolegów zostawiłem bez
-zabezpieczenie przed "tikami" napięć RNPP-301 (asymetria , Uzasilania min/max , opóźnienie do 10 min po załączeniu zasilania) , oczywiście sterowanie stycznikiem.Widziałem tu dyskusje na temat tego rozwiązania-uważam ,że w naszym przypadku lepiej je mieć (czasem są zaniki napięć), a koszt ok 200pln (sterownik+stycznik) nie jest wygórowany.
-bufor 80L+wilo
-OP 50%, reszta grzejniki
-sterowanie PC termostat (najprostszy Auraton Draco , histereza 0,2) +sonoff połączone w szereg (czyli termostat ustawiony na pracę w automacie , sonoff jako on/off CO)
-zawór mieszający Afriso do OP (dokupiliśmy sterownik 60s)
-zas CWU 300L Panas

Teraz tylko zabawa z parametrami pozostała i regulacja-szczególnie doprowadzenie do jak najmniejszej różnicy na Tout PC i Tout bufor (mam już opomiarowanie naszykowane).
Tak to teraz wygląda...
Tymczasem

MiG25
01-10-2021, 09:13
@bobrow , nie wiem co ty tą rurą fi150 do skroplin będziesz lał , ale u mnie wystarcza 40mm izolowana. Stwierdziłem ,że ciepło szczątkowe z ziemi ,które idzie pionowo do góry wystarcza ,żeby nie zamarzło , i zimą przy -23stopniach zdało egzamin.

bobrow
01-10-2021, 09:15
@bobrow , nie wiem co ty tą rurą fi150 do skroplin będziesz lał , ale u mnie wystarcza 40mm izolowana. Stwierdziłem ,że ciepło szczątkowe z ziemi ,które idzie pionowo do góry wystarcza ,żeby nie zamarzło , i zimą przy -23stopniach zdało egzamin.

Taka się trafiła:D
A jak by trzeba było docieplić - to wsadzę izolację od środka i tyle...

bobrow
01-10-2021, 09:19
Jeszcze do Kol ESp-u syna też jest "po Bożemu" i kiedy CO w PC jest załączone, to pompa obiegowa (EXT) też jest włączona (i na odwrót-CO off, pompa zewn off).
Nie rozumiem idei załączenia non stop obiegówki w PC czy raczej pracy PC bez odbioru ...

MiG25
01-10-2021, 09:53
Idea może być taka , że jest 300l bufor , i jak się on wychłodzi ,to go pompa zagrzeje mimo ,że dom nie potrzebuje ogrzewania. Choć wg mnie to zbędna rzecz niepotrzebnie grzać bufor.
Po prostu instalator nie wprowadził kabli od termostatu i pompy obiegowej do pompy , tylko połączył razem te dwie rzeczy poza pompą i tyle. A pompę ustawił na grzanie wg temp wody , zamiast wg zewnętrznego termostatu. Co też ma swoje zalety , bo można podnosić krzywą podczas pracy ,a w trybie termostatu bez Heishamon tego się nie zrobi.

bobrow
01-10-2021, 10:01
Idea może być taka , że jest 300l bufor , i jak się on wychłodzi ,to go pompa zagrzeje mimo ,że dom nie potrzebuje ogrzewania. Choć wg mnie to zbędna rzecz niepotrzebnie grzać bufor.
Po prostu instalator nie wprowadził kabli od termostatu i pompy obiegowej do pompy , tylko połączył razem te dwie rzeczy poza pompą i tyle. A pompę ustawił na grzanie wg temp wody , zamiast wg zewnętrznego termostatu. Co też ma swoje zalety , bo można podnosić krzywą podczas pracy ,a w trybie termostatu bez Heishamon tego się nie zrobi.

To jest jakieś wytłumaczenie...ale wg mnie jednak kulawy układ...

bobrow
01-10-2021, 10:04
No i po jaki grzyb komuś przy inwerterze 300L bufor ?:stirthepot:
W T2 to symboliczne uzyski , straty postojowe, długi czas grzania 300L wody...
W układach PC bufor jest zazwyczaj potrzebny w funkcji sprzęgła ...

MiG25
01-10-2021, 10:12
Jak to stara prawda mówi , po to ,żeby instalator miał święty spokój :)
Dom z lat 70 , część grzejników panelowych , część podłogówki ,więc jakieś uzasadnienie też by się znalazło.

bobrow
01-10-2021, 10:32
Jak to stara prawda mówi , po to ,żeby instalator miał święty spokój :)
Dom z lat 70 , część grzejników panelowych , część podłogówki ,więc jakieś uzasadnienie też by się znalazło.

Do mnie takie wyjaśnienie niestety nie przemawia-dom mojej kuzynki ma 160 lat , grzejniki płytowe i T-cap mono 9kW to ogarnia wg "naszego" standardu ...
Naprawdę kulawy to układ...albo czegoś nie rozumiem

Arturo1972
01-10-2021, 20:45
Dla zboczonych ;)
Tak wygląda rozebrany T-CAP 9kW czekający na pomoc ;)
Po urlopie wziąłem się za obdzwanianie serwisów Panasa, ale najbliższy termin za 3 tygodnie.
No cóż, trzeba czekać ;)
https://images90.fotosik.pl/539/cf579e736498206dmed.jpg
Wieści z frontu, dzisiaj udało mi się dorwac fachmana,co ciekawe, z wioski obok a co jeszcze ciekawsze, ma starszego T-CAP-a ode mnie bo z 2011r tylko 1F. ;)
Po 3h badania, wstępna diagnoza to ubytek czynnika,sprawdzone było ciśnienie i jest znacznie poniżej normy, jutro odsysanie, ważenie, uzupełnianie i dalej zobaczymy.
Błąd H95 wg katalogu błędów Panasa pokazuje "brak połączenia jedn.wewnetrznej z zewnętrzną" ale dzisiaj po obserwacji stwierdziliśmy, że połączenie jest bo wentyle się włączyły a sprężarka próbowała zagadać ale tylko na chwilę popykala sobie.
Stąd wstępna diagnoza,że czynnik w pierwszej kolejności do uzupełnienia.

Awinion
02-10-2021, 01:42
Mam również reku, który chodzi 24h,ale nie służy do chłodzenia ale do wentylacji ;)
A T-CAP 9kW ? Całkiem fajna zabawka, sprawdza się wyśmienicie, debiut działania to marzec 2013.
Od tego czasu do dzisiaj spalił jak smok( :D) czyli:
452197
Pierwszy sezon w taryfie G11,od 2014r taryfa G12W i 98% grzania, czyli wtedy, gdy 1kWh=ok.0,30zl. :)

Dopis, nie mam domu z kartonu, mam dom bunkier :D
Który kosztuje mnie w ogrzewaniu cwu i c.o ok.1200zl rocznie ;)

Minął rok od uruchomienia PC. Licznik energii elektrycznej pokazuje 2260 kWh. Ty przez 7 lat zużyłeś 25 000 kWh. Przyjmując moje zużycie jako średnią (choć zima była mroźna) osiągnę twoje zużycie po 11 latach. I kto ma dom durszlak? A jak byśmy jeszcze to przeliczyli na m2 (moje 176 i twoje 110) uuuu, Panie.... Ale to Ty tu jesteś matematykiem. I masz najlepszy dom. I w ogóle.

Arturo1972
02-10-2021, 02:58
Minął rok od uruchomienia PC. Licznik energii elektrycznej pokazuje 2260 kWh. Ty przez 7 lat zużyłeś 25 000 kWh. Przyjmując moje zużycie jako średnią (choć zima była mroźna) osiągnę twoje zużycie po 11 latach. I kto ma dom durszlak? A jak byśmy jeszcze to przeliczyli na m2 (moje 176 i twoje 110) uuuu, Panie.... Ale to Ty tu jesteś matematykiem. I masz najlepszy dom. I w ogóle.
Chwała Ci Panie żeś tak mało zużył ;)
Ja wyrosłem z tego żeby się ścigać.
Na dziś dzień mam aż ponad 27000kWh od marca 2013r

bobrow
02-10-2021, 07:48
Witam Towarzystwo,
mój T-cap F od 04.2015 naklepał już 43 600kWh przy średniorocznej ilości godzin pracy ok 3000h (pomiar czasu pracy na CO, CWU szacowane).
Szacuję ,że do dzisiaj PC przeklepała ok 20 000h pracy.
Kiedy byłem na etapie wyboru PC , to najbardziej gryzła mnie trwałość sprężarki-jak do tej pory nie słyszałem , aby w jakimś Panasie siadła.
Tymczasem

MiG25
02-10-2021, 08:02
Była jedna swego czasu na olx , i chyba właśnie miała uszkodzoną sprężarkę... No ale to błąd statystyczny :)

bobrow
02-10-2021, 08:25
Była jedna swego czasu na olx , i chyba właśnie miała uszkodzoną sprężarkę... No ale to błąd statystyczny :)

Tak-przypomniałem sobie.
Pytanie tylko czy była uszkodzona „sama z siebie” czy w wyniku nieprawidłowego montażu (np opiłki z rur) ?

esp
02-10-2021, 08:28
Idea może być taka , że jest 300l bufor , i jak się on wychłodzi ,to go pompa zagrzeje mimo ,że dom nie potrzebuje ogrzewania. Choć wg mnie to zbędna rzecz niepotrzebnie grzać bufor.
Po prostu instalator nie wprowadził kabli od termostatu i pompy obiegowej do pompy , tylko połączył razem te dwie rzeczy poza pompą i tyle. A pompę ustawił na grzanie wg temp wody , zamiast wg zewnętrznego termostatu. Co też ma swoje zalety , bo można podnosić krzywą podczas pracy ,a w trybie termostatu bez Heishamon tego się nie zrobi.

Tak właśnie mniej więcej ten układ wygląda, na pompie ustawiona prosta która pilnuje temperaturę w buforze, zewnętrzy termostat steruje zewnętrzną pompą obiegową kiedy potrzeba osiągnąć temperaturę w pomieszczeniu. Niestety tak sobie instalator to wymyślił.
Mleko już wylane i teraz mam problem. Instalator poinformowany że tak być nie może , że pompa obiegowa cały czas pracuje , że ten układ raczej nie ma racji bytu i teraz jest zastanawianie się co zrobić. Na podpowiedz tutaj z tematu że najlepiej podpiąć termostat zewnętrzny, pompę wilo do pompy dostałem odpowiedz że to pociągnęło większe koszty trzeba by dokupić chyba płytę do pompy a nie wiadomo czy to będzie lepiej chodziło od obecnego układu ;)
Potrzebuje rady co da się zrobić najprościej , jak najmniej ingerować, iść w koszty a miało to jakiś sens.

bobrow
02-10-2021, 08:32
Esp-bzdury Ci gość wciska, nic nie potrzebujesz- trzeba tylko inaczej skonfigurować

bobrow
02-10-2021, 08:33
Jeśli jest termostat do obiegówki, to trzeba go podpiąć do PC , a obiegówkę do wyj ext pump (standardowe przyłącze)

bobrow
02-10-2021, 08:48
ESP,
masz identyczny model PC jaką ma mój syn -nie trzeba żadnych dodatkowych płytek ,aby to działało jak należy.
Tu masz fotkę z dtr głównej płyty w jednostce wewn

bobrow
02-10-2021, 08:48
No i nie załącza fotek...

bobrow
02-10-2021, 08:54
Jak zdejmiesz przedni panel w jednostce wewn , to na płycie po prawej stronie drugi od dołu jest zacisk śrubowy extra pump.To tam ma być podpięta obiegówka , a do zacisków u dołu podłącza się sterownik pokojowy (optional thermostat 1) pod styk L (zasilanie) i H (start CO,heating).Oczywiście w ustawieniach PC trzeba wybrać praca PC wg termostatu.
Tyle

bobrow
02-10-2021, 08:58
Czy ktoś wie dlaczego nie można tu wrzucić fotek (w jpg) ?

esp
02-10-2021, 09:02
Jak zdejmiesz przedni panel w jednostce wewn , to na płycie po prawej stronie drugi od dołu jest zacisk śrubowy extra pump.To tam ma być podpięta obiegówka , a do zacisków u dołu podłącza się sterownik pokojowy (optional thermostat 1) pod styk L (zasilanie) i H (start CO,heating).Oczywiście w ustawieniach PC trzeba wybrać praca PC wg termostatu.
Tyle

Dziękuje Ci , prościej chyba się nie da , ma być dzisiaj, albo w poniedziałek więc już postawie na swoim, bo choć ja jestem tylko użytkownikiem i do końca się nie znam to uważam że to co mam teraz fatalne rozwiązanie.

bobrow
02-10-2021, 09:03
Na podpowiedz tutaj z tematu że najlepiej podpiąć termostat zewnętrzny, pompę wilo do pompy dostałem odpowiedz że to pociągnęło większe koszty trzeba by dokupić chyba płytę do pompy a nie wiadomo czy to będzie lepiej chodziło od obecnego układu ;)
.

Zaraz , zaraz-napisałeś ,że masz termostat pokojowy. Pytanie jaki -panel PC czy inny ?

esp
02-10-2021, 09:32
Zaraz , zaraz-napisałeś ,że masz termostat pokojowy. Pytanie jaki -panel PC czy inny ?

Mam wyciągnięty panel PC w zamiarze żeby nie musiał schodzić do piwnicy i widzieć co się dzieje na pompie oprócz tego mam termostaty zewnętrzny który do tej pory wpięty jest pod pompę wilo .

eMdzeJ
02-10-2021, 09:36
zaraz przecież sterownik wewnętrzny może chodzić jako termostat wewnętrzny. Kijowo ale chodzić może. Dwa pompę zew i termostat zewnętrzny możesz podpiąć bezpośrednio pod płytę standardową w panasonicu.

Weź to jakoś rozrysuj może co masz i jak bo ciężko się połapać.

Pompa ciepła panasa jak jest ustawiona na temperaturę wody mieli pompą obiegową cały czas. Taka jej uroda. Jak ustawisz dowolny termostat np ten ze sterownika to przestanie. Będzie tylko mieszać pompą jak termostat zezwoli na grzanie.


Możesz użyć termostatu ze sterownika i przenieść go do domu - może być najtańsze bo poza kablem 2 żyłowym nie trzeba nic - ale jakoś ten kabel trzeba ukryć wiec albo kucie i szpachlowanie i malowanie.

Możesz dokupić termostat zewnętrzny radiowy - to już jest parę złotych ale nie trzeba kuć i malować (ok 200zl)

Możesz też dołożyć termistror ale to też wymaga i kabla, kucia i malowania.

Bez termostatu pompa będzie cały czas mieszać pompą obiegową.


z tego co piszesz to masz wyciągniety sterownik do domu.

Pompa obiegowa powinna być podpięta pod płytę główną pod złącze extra pump. Termostat drugi zewnętrzny pod złącze opisane jako optional thermostat? na L i N jest zasilanie termostatu. Żeby zezwolić na grzanie trzeba połączyć fazę L na zacisk H (grzanie).

w sterowniku ustawiasz sobie którego termostatu chcesz używać czy wewnętrznego (ze sterownika) czy zewnętrznego.

I już. Nie wiem skąd ten instalator się urwał :)

esp
02-10-2021, 09:48
zaraz przecież sterownik wewnętrzny może chodzić jako termostat wewnętrzny. Kijowo ale chodzić może. Dwa pompę zew i termostat zewnętrzny możesz podpiąć bezpośrednio pod płytę standardową w panasonicu.

Weź to jakoś rozrysuj może co masz i jak bo ciężko się połapać.

Pompa ciepła panasa jak jest ustawiona na temperaturę wody mieli pompą obiegową cały czas. Taka jej uroda. Jak ustawisz dowolny termostat np ten ze sterownika to przestanie. Będzie tylko mieszać pompą jak termostat zezwoli na grzanie.


Możesz użyć termostatu ze sterownika i przenieść go do domu - może być najtańsze bo poza kablem 2 żyłowym nie trzeba nic - ale jakoś ten kabel trzeba ukryć wiec albo kucie i szpachlowanie i malowanie.

Możesz dokupić termostat zewnętrzny radiowy - to już jest parę złotych ale nie trzeba kuć i malować (ok 200zl)

Możesz też dołożyć termistror ale to też wymaga i kabla, kucia i malowania.

Bez termostatu pompa będzie cały czas mieszać pompą obiegową.

Ja mam wyciągnięty i panel z PC i także dodatkowy termostat który teraz pilnuje temperatury w pomieszczeniu wł/wył pompę wilo.

eMdzeJ
02-10-2021, 09:51
nie powinien wlaczac wylaczac pompy wilo ale być podłączony pod płytę w jednostce wewnętrznej pompy pod optional thermostat. Pompa też tam powinna być podłączona (pod złacze extra pump)

bobrow
02-10-2021, 10:00
Esp-moja kuzynka ma t-capa mono H i panel steruje w pokoju jak termostat.
To działa tak samo jak termostat zewnętrzny-obiegówka załączy się kiedy będzie cykl grzania CO.

esp
02-10-2021, 10:02
nie powinien wlaczac wylaczac pompy wilo ale być podłączony pod płytę w jednostce wewnętrznej pompy pod optional thermostat. Pompa też tam powinna być podłączona (pod złacze extra pump)

Tak tez teraz planuje , na panelu PC ustawiona krzywa , na termostacie zew. jak już jest wyciągnięty ustawiona preferowana temperatura

esp
02-10-2021, 10:05
Esp-moja kuzynka ma t-capa mono H i panel steruje w pokoju jak termostat.
To działa tak samo jak termostat zewnętrzny-obiegówka załączy się kiedy będzie cykl grzania CO.

No ja mam ten panel i dodatkowy termostat wyciągnięty,, dubluje się, ale jak już jest to chciałbym wykorzystać.

-voymar-
02-10-2021, 12:22
Pytanie tylko po co? Jak jest serownik ( panel ) z PC wyciągnięty i on może pracować jako termostat pokojowy.
Pompa Wilo powinna być podpięta pod PC- Jak PC pracuje to załącza pompę wilo .Jak jest stop to wszystkiego.

esp
02-10-2021, 13:25
Pytanie tylko po co? Jak jest serownik ( panel ) z PC wyciągnięty i on może pracować jako termostat pokojowy.
Pompa Wilo powinna być podpięta pod PC- Jak PC pracuje to załącza pompę wilo .Jak jest stop to wszystkiego.

On już jest zamontowany na ścianie , ktoś mi podpowiedział że mogę podpiąć w pompie pod złącze room thermo, na panelu od PC ustawił bym krzywą zamiast prostej, służył by mi tylko do monitorowania pracy, termostat zew do pilnowania temperatury pomieszczenia.
Chyba że będzie miał problem instalator z podpięciem czy .źle to będzie funkcjonowało to zostawię wyłącznie jako czujnik temperatury..

MiG25
02-10-2021, 15:13
Panel może sobie być wyciągnięty , i nie musi być termostatem ( bo robi to dość kiesko) , będzie zwykłym sterownikiem który zamiast na pompie wisi na ścianie.
Termostat masz , pompkę zewnętrzną masz , trzeba to podłączyć tak jak @bobrow opisał i tyle.

Arturo1972
02-10-2021, 21:07
No i padło...
Płyta główna do wymiany.
Ktoś się orientuje jaki byłby koszt pi razy drzwi ?

Przy okazji,po 9 latach ubyło 1kg czynnika ,ciśnienie przed spuszczeniem wynosiło 9 barów,po nabiciu jest 14.

bobrow
03-10-2021, 09:29
No i padło...
Płyta główna do wymiany.
Ktoś się orientuje jaki byłby koszt pi razy drzwi ?

Przy okazji,po 9 latach ubyło 1kg czynnika ,ciśnienie przed spuszczeniem wynosiło 9 barów,po nabiciu jest 14.

Arturo
może warto , aby zerknął jakiś kumaty elektronik (taki od „tranzystorów”) -instalatorzy raczej z elektroniką nie wiele mają wspólnego.
Można się przyglądnąć połączeniom ,lutom ,czy elektrolity nie są spuchnięte czy wylane ,itp
Co do ceny płyty ,to chyba od instalatora powinieneś się dowiedzieć-a jeśli to problem ,to zadzwoń do Panasonic Polska.
Diagnoza też jest obarczona pewnym ryzykiem-czasem po wymianie danego podzespołu jest nadal problem…
Powodzenia

bobrow
03-10-2021, 10:31
Znalazłem dtr do T-capa D -szkoda ,że nie mogę wrzucić fotki z diagramem analizy błędu H95.
Są tam wyraźne instrukcje co i jak sprawdzić-i jeśli np nie ma jakiegoś napięcia/sygnału , to trzeba w tym obrębie szukać miejsca gdzie się urywa ten sygnał...
I tu jest zasadnicza różnica między serwisem autoryzowanym ,a nie nie autoryzowanym-autoryzowany stwierdza wadliwy moduł i go wymienia , a alternatywny serwis stara się taki moduł naprawić.

Arturo1972
03-10-2021, 12:14
Znalazłem dtr do T-capa D -szkoda ,że nie mogę wrzucić fotki z diagramem analizy błędu H95.
Są tam wyraźne instrukcje co i jak sprawdzić-i jeśli np nie ma jakiegoś napięcia/sygnału , to trzeba w tym obrębie szukać miejsca gdzie się urywa ten sygnał...
I tu jest zasadnicza różnica między serwisem autoryzowanym ,a nie nie autoryzowanym-autoryzowany stwierdza wadliwy moduł i go wymienia , a alternatywny serwis stara się taki moduł naprawić.
Dzięki bobrow,zapewne chodziło o ten diagram:
https://images92.fotosik.pl/542/e936b41af63d7a77med.jpg

Tak zostało sprawdzone niestety, nie mam żadnego znajomego, który by siedział w elektronice a szkoda bo faktycznie można by było punkt po punkcie sprawdzić bo wiadomo, że serwisant widzi to jako całość.
Znalazłem cenę tej płytki, jeśli to faktycznie ta o której myślę, to będzie przedział 800-1000zl,dokładnie będę wiedział jutro.

bobrow
03-10-2021, 12:38
Cena jeszcze do przełknięcia-jak już szczęśliwie naprawisz PC , to pomyślimy o starej płyteczce. Jak mi się będzie nudziło , to mogę do niej zaglądnąć.

bobrow
03-10-2021, 12:39
Arturo-zdradź sekret : jak wstawiasz foty ?
Za cholerę nie mogę tu nic wstawić ...

Arturo1972
03-10-2021, 12:48
Arturo-zdradź sekret : jak wstawiasz foty ?
Za cholerę nie mogę tu nic wstawić ...
Przez obcy serwer, na którym można wklejać zdjęcia.
Osobiście robię to przez "fotosik"

Cena jeszcze do przełknięcia-jak już szczęśliwie naprawisz PC , to pomyślimy o starej płyteczce. Jak mi się będzie nudziło , to mogę do niej zaglądnąć.
No i tak zrobimy :)

Fanek
03-10-2021, 17:26
Używacie Tryb Cichy 3 przy tych obecnych temp na zewnątrz +15 +18 teraz aby był mniejszy pobór i sprężarka dłużej pracowała?
Jakie macie spostrzeżenia o tym trybie?

eMdzeJ
03-10-2021, 17:48
Używacie Tryb Cichy 3 przy tych obecnych temp na zewnątrz +15 +18 teraz aby był mniejszy pobór i sprężarka dłużej pracowała?
Jakie macie spostrzeżenia o tym trybie?

u mnie przy takiej pogodzie pompa włącza się raz dziennie na godzinę. Piszę o grzaniu.

karola44-81
03-10-2021, 21:23
Witam Was.
Przeglądając pobór energii elektrycznej w ciągu doby na grafice pompa wyświetla dwa słupki obrazujące ilość energii w ciągu dwóch godzin. Jeden słupek biały w środku z opisem W, i przyklejony do niego czarny słupek z opisem chyba PD. Co one oznaczają? W podglądzie tygodniowym i rocznym jest tylko jeden czarny słupek.
Ktoś wie?

exetterenak
03-10-2021, 21:47
Witam Was.
Przeglądając pobór energii elektrycznej w ciągu doby na grafice pompa wyświetla dwa słupki obrazujące ilość energii w ciągu dwóch godzin. Jeden słupek biały w środku z opisem W, i przyklejony do niego czarny słupek z opisem chyba PD. Co one oznaczają? W podglądzie tygodniowym i rocznym jest tylko jeden czarny słupek.
Ktoś wie?
W - wczoraj
Dz - dzisiaj

karola44-81
04-10-2021, 08:33
No na to w życiu bym nie wpadł. Zawsze jak na nie patrzyłem to dla mnie one były z czapy i żadnej logiki nie obserwowałem między nimi. Ale nie wpadłem na to, że pokazane są różnice z poprzednią dobą.
Dzięki.

Pytajnick
04-10-2021, 16:06
Pytanie do posiadaczy - jak wysoko nad powierzchnią powinien stać T-Cap 9kW? Sąsiad właśnie mnie zawołał by pokazać co pod PC przyszykował i jakoś tak 10cm plus stelaż montażowy to nie za mało ?

eMdzeJ
04-10-2021, 16:17
ok 30cm do jednostki od ziemi z tego co pamietam

"Poprawność montażu agregatu:
• Agregat zamontowany minimum 20-30 cm powyżej gruntu.
• Zastosowano wibroizolację pomiędzy ramą montażową a uchwytami agregatu. Zalecane obciążenie pojedynczej podkładki gumowej nie może być mniejsze, niż połowa wartości ciężaru agregatu.
• Agregat stabilnie przytwierdzony do ramy montażowej."

bobrow
04-10-2021, 16:58
Wg mnie trzeba uwzględnić opad śniegu- zależy od regionu ,myślę że 70-80cm powinno być „bezpieczne”

Pytajnick
04-10-2021, 17:16
Czyli tak jak się spodziewałem, ma za nisko. Oczywiście w firmie nikt mu o defrostach/lodzie nic nie wspomniał :(
Dzięki za info.

eMdzeJ
04-10-2021, 17:53
Czyli tak jak się spodziewałem, ma za nisko. Oczywiście w firmie nikt mu o defrostach/lodzie nic nie wspomniał :(
Dzięki za info.

czemu za nisko? wymóg Panasa to 20-30 cm do dołu jednostki. Skoro ma 10cm plus stelaż to raczej tyle będzie.

Co do śniegu to raczej odwiewa niż nawiewa. To zależy jeszcze od umiejscowienia jednostki. Jak nie ma wiatru z boku to raczej śniegu nie będzie od frontu. Jak mi się zdarzało grzać klimą przy śniegu to od przodu było czysto, po prostu wiatr jaki robił wentylator sprzątał front.

Co do defrostów i wody to też zależy gdzie i czy będzie tą wodę odprowadzał.

Wszystko trzeba brać pod uwagę. Być może masz rację że będzie za nisko być może nie. Niech się zapyta u instalatora.

bobrow
04-10-2021, 18:14
Wg mnie to jest sprawa oceny ryzyka -jakby nie patrzeć ,przy większej wysokości jednostki zewn od gruntu jest mniejsze ryzyko przysypania śniegiem.
A to , że wiatrak będzie stał trochę wyżej niczym negatywnym nie skutkuje.

Pytajnick
04-10-2021, 18:17
Moja mała PC stoi na ramie 45cm nad ziemią. Mamy taki układ jak sąsiad , że jest od strony od której najczęściej zawiewa śnieg i potrafiło się go usypać na ok 25 cm. Nie wiem jak wysokie są nóżki na których stoi Panas (u mnie to max 2cm) ale jeśli da to te 20cm to w przypadku opadów śniegu i defrostów powodujących zlodowacenie może to być za mało...moim zdaniem.

bobrow
04-10-2021, 18:19
Zresztą-przerobiłem dwóch instalatorów i obaj proponowali wyższe wysokości montażu.
Ciekawe dlaczego ?…

eMdzeJ
04-10-2021, 19:09
Zresztą-przerobiłem dwóch instalatorów i obaj proponowali wyższe wysokości montażu.
Ciekawe dlaczego ?…

dość oczywiste chcą mieć św. spokój :)

A inwestor chce wypośrodkować między wyglądem a funkcjonalnością. Ja mam fundament palowy zrobiony z rur pvc wyciągnięty na 30cm i na tym wibroizlatory i na tym bezpośrednio jednostkę. Wygląda to ok.

bobrow
04-10-2021, 20:21
Dla mojej żony jednostka zewnętrzna jest tak szpetna ,że będąc ciut wyżej czy niżej wcale nie zmienia swojej oceny…
Regularnie wraca do super pomysłu zabudowy wiatraka:wave:
Ech…

Fanek
04-10-2021, 20:33
Dla mojej żony jednostka zewnętrzna jest tak szpetna ,że będąc ciut wyżej czy niżej wcale nie zmienia swojej oceny…
Regularnie wraca do super pomysłu zabudowy wiatraka:wave:
Ech…

Musisz ją doprowadzić do porządku

https://www.youtube.com/watch?v=c6T6CZ2175w

bobrow
04-10-2021, 21:12
Musisz ją doprowadzić do porządku

https://www.youtube.com/watch?v=c6T6CZ2175w

Wolę doprowadzić do samego początku- jak to było cudownie na kopciuchu…

marcus312
04-10-2021, 21:47
Można by pomyśleć że te pompy nie wiele różnią się od kopciucha zasilane z węgla a zamiast popiołu wybieramy lód z pod pompy (popielnika):D

-voymar-
04-10-2021, 23:00
Stojak od panasa to 40cm + podmurówka jaką sobie inwestor zrobi.
Idąc tym tropem stojak zrobiłem sam ( stal nierdzewna profil 40x40 ) na wys. 55cm

wihajster
05-10-2021, 23:14
Przy okazji,po 9 latach ubyło 1kg czynnika
Jak długo ściągał czynnik?


ciśnienie przed spuszczeniem wynosiło 9 barów,po nabiciu jest 14.
Ty, Arturo, łykasz takie pierdoły? Czy ktoś ci przejął konto?
Nie poznaję cię, dotąd byłeś "fachmanem" pompowym...

PS. Jakie byle temperatury podczas tych pomiarów?

tabi88
07-10-2021, 13:32
Tej zimy: sasiad ma ładny stelaż z kwasówki zabetonowany (wystają z siemi same rurki kwasiaka) i ten stelaż jest na wysokość ok 35 cm. W tym roku raz lód skuwał bo podszedł pod samą pompę.

Ja mam inną kostrukcję podstawy (betoniak wystajacy 40cm ponad grunt i dopiero na tym stelaż 30 cm) i niewiele brakowało że będę musiał skuwać ale koniec końców nie trzeba było.

pawelszo
07-10-2021, 19:17
żeniby co skuwać - wodę z defrostów której się nie odprowadza, choćby jak u mnie do a'la brytfanki i potem rurą out ?
Nie qmam w sezonie zimowo-wiosennym pompa jest generatorem wody destylowanej w ilościach czasami bardzo dużych

oberwatorPC
07-10-2021, 22:00
Bardziej bym się martwił plastikowymi opaskami, z których zbudowana jest ta pompa.

agb
07-10-2021, 23:52
Jest nam niezmiernie miło, że dla bezstronnego obserwatora masz los nie jest obojętny.

Arturo1972
08-10-2021, 09:29
Cena jeszcze do przełknięcia-jak już szczęśliwie naprawisz PC , to pomyślimy o starej płyteczce. Jak mi się będzie nudziło , to mogę do niej zaglądnąć.
No i dostałem wycenę.
Sama płyta główna to 2,5tys.zl.
Narazie olewam, wyciągam płytę i oddaje do elektronika do sprawdzenia.

Arturo1972
08-10-2021, 09:31
Jak długo ściągał czynnik?

Ty, Arturo, łykasz takie pierdoły? Czy ktoś ci przejął konto?
Nie poznaję cię, dotąd byłeś "fachmanem" pompowym...

PS. Jakie byle temperatury podczas tych pomiarów?
Pozory mylą ;)
Czynnik był spuszczany jakieś 15-20 minut. Do butli, która stała na wadze. Pokazało 2,2kg czyli 1kg mniej.
Temperatura, było wtedy 18st.C.
Nabicie azotem pokazało szczelny układ, później była robiona próżnia, ciężko było ja wytworzyć.

exetterenak
08-10-2021, 09:36
Nabicie azotem pokazało szczelny układ, później była robiona próżnia, ciężko było ja wytworzyć.

Skoro układ szczelny a próżnia z problemami to jednak jest coś nie tak ze szczelnością

bobrow
08-10-2021, 09:40
Skoro układ szczelny a próżnia z problemami to jednak jest coś nie tak ze szczelnością

Może pompka mało wydajna ?

bobrow
09-10-2021, 16:34
Witam,
mam szybkie pytanko do posiadaczy modeli H.
Czy też macie niski przepływ na CWU tj ok 14l/min ?
Na CO obiegówka pięknie moduluje-jak "trzeba" to nawet 32l/min.
Zasobnik CWU jest Panasa 300L.
Pzdr

Marek2504
09-10-2021, 16:46
U mnie jest taki przepływ w końcowej fazie grzania CWU. Na końcu 13.38 L/min.

bobrow
09-10-2021, 16:57
U mnie jest taki przepływ w końcowej fazie grzania CWU. Na końcu 13.38 L/min.

Dzięki za info-jeszcze popatrzę na samym początku.Na pewno nie było to tylko pod koniec cyklu CWU.

Marek2504
09-10-2021, 17:13
Wydaje mi się ,że przepływ jest uzależniony od ustawionej temp. wody wyjściowej. U mnie np. przy grzaniu CO temperatura ustawiona na 34*- przepływ 24l/min, teraz mam ustawione 32* i przepływ max. 21L/min. Oczywiście jeżeli temp. dochodzi do ustawionej przepływ maleje.

MiG25
09-10-2021, 17:43
Przy CWU to przede wszystkim uzależniony jest od powierzchni wężownicy , u mnie cały czas ok 19,5l/min , o 16 pompa grzała CWU : https://snapshot.raintank.io/dashboard/snapshot/rUqxtdeGjm6dmpRKhc03lcw2qc1vB3Kv

Marek2504
09-10-2021, 17:57
Być może to jest dobry trop. Ja mam 1.1 m2 wężownicę i nie ma wystarczającego odbioru ciepła.

Kalic
12-10-2021, 04:26
Mam pytanie w kwestii zależności trybu pracy cichej pompy i niższej krzywej a taktowaniem i defrostami. Nie wiem czy dobrze myślę ale w trybie pracy cichej wentylator pracuje wolniej czyli rzadziej dochodzi do defrostu. Wolniejsza praca wentylatora powoduje że pompa potrzebuje więcej czasu na podgrzewanie wody na potrzeby CO, dłużej nagrzewa się powietrze w pomieszczeniach a więc pompa dłużej pracuje (w każdym bądź razie powinna) bez wyłączenia. Jeśli się mylę to poprawcie mnie.

MiG25
12-10-2021, 06:02
Prawie dobrze, ale nie chodzi o to ,żeby tylko wentylator się wolno kręcił ( bo tu akurat jest teoria , że jakby wentylator się szybko kręcił to lód nie zdążyłby się osadzić ,tyle ,że musiało to być śmigło samolotu :) )
W obu przypadkach moc pompy jest redukowana , w trybie cichym bezpośrednio poprzez zmodulowanie sprężarki , a w drugim pośrednio ,jak temperatura wody osiągnie temperaturę zadaną to też się zaczyna modulować.
A jak sprężarka jest zmodulowana , to parownik oddaje mniej energii do otoczenia ,przez co nie musi osiągać niższych temperatur od otoczenia ( w sensie bardziej niższych jak działa na full) i woda nie zdąża się na nim zamrozić.(oczywiście w praktyce z czasem i tak zajdzie lodem , ale są przypadki ,kiedy pompa jest tak zmodulowana ,że jest tylko lekki osad i pompa długo defrostu nie robi).
Stąd w pompie 9kW lepiej jest mieć dwa raz większy parownik i jednostkę zewnętrzną dwuwentylaorową.

Kalic
12-10-2021, 08:30
Prawie dobrze, ale nie chodzi o to ,żeby tylko wentylator się wolno kręcił ( bo tu akurat jest teoria , że jakby wentylator się szybko kręcił to lód nie zdążyłby się osadzić ,tyle ,że musiało to być śmigło samolotu :) )
W obu przypadkach moc pompy jest redukowana , w trybie cichym bezpośrednio poprzez zmodulowanie sprężarki , a w drugim pośrednio ,jak temperatura wody osiągnie temperaturę zadaną to też się zaczyna modulować.
A jak sprężarka jest zmodulowana , to parownik oddaje mniej energii do otoczenia ,przez co nie musi osiągać niższych temperatur od otoczenia ( w sensie bardziej niższych jak działa na full) i woda nie zdąża się na nim zamrozić.(oczywiście w praktyce z czasem i tak zajdzie lodem , ale są przypadki ,kiedy pompa jest tak zmodulowana ,że jest tylko lekki osad i pompa długo defrostu nie robi).
Stąd w pompie 9kW lepiej jest mieć dwa raz większy parownik i jednostkę zewnętrzną dwuwentylaorową.

Dzięki za informację, czyli jednak coś tam kojarzę :D. Tylko czy pompa wytrzyma cały sezon na trybie cichym (zdaje się, że mam ustawiony poziom "2") bez szwanku dla swojego stanu? Bądź co bądź jest przyduszone jej normalne funkcjonowanie. Krzywą mam teraz ustawioną 38/-12 34/12 i wydaje mi się trochę za wysoka więc chciałbym zejść po ok. 4* w dół dla obu temperatur zewnętrznych bez zwiększenia taktowania i defrostów (wliczanych przecież w uruchomienia PC). Stąd moje nieśmiałe ;-) pytanie.

Arturo1972
12-10-2021, 12:14
Mam pytanie w kwestii zależności trybu pracy cichej pompy i niższej krzywej a taktowaniem i defrostami. Nie wiem czy dobrze myślę ale w trybie pracy cichej wentylator pracuje wolniej czyli rzadziej dochodzi do defrostu. Wolniejsza praca wentylatora powoduje że pompa potrzebuje więcej czasu na podgrzewanie wody na potrzeby CO, dłużej nagrzewa się powietrze w pomieszczeniach a więc pompa dłużej pracuje (w każdym bądź razie powinna) bez wyłączenia. Jeśli się mylę to poprawcie mnie.
Wentylator to pikuś, u mnie sprężarka jest głośniejsza w każdym przypadku od wentyli, które naprawdę cicho się obracają.