PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

-voymar-
20-11-2021, 22:47
@-voymar-

może Ty poradzisz jak ustawić poniższe parametry? Instalacja wygląda tak:
na parterze pokoje z grzejnikami, łazienka z podłogówką, kuchnia z podłogówką otwarta na salon, w którym jest grzejnik - podłogówki na parterze zdławione przepływomiaerzami na każdym obiegu.
na piętrze pokój z grzejnikiem i łazienka z podłogówką ograniczona RTLem.
na grzejnikach pozakładane termostaty z harmonogramem grzania.
Co ta delta 8st oznacza?
https://images92.fotosik.pl/555/08d3677390ffc4fcmed.png (https://images92.fotosik.pl/555/08d3677390ffc4fc.png)

Przy tych nastawach PC ma trzymać 8*C niższą temp. od tej która wynika z krzywej.
Przy CO mieszanym jest trochę gorzej to nastawić aby było git lecz zapewne jak instalacja da radę przepuścić min przepływ dla danego modelu PC to jesteś już jedną nogą w sukcesie działania PC.
Nie miałem do czynienia z CO mieszanym lecz rzeczą pierwszoplanową jest: aby PC miała to co jej potrzebne do prawidłowej pracy.
Skoro przy tych nastawach które masz PC nie trzyma delty i jak układ jest rozgrzany ( taktuje ) To pierwszą rzeczą którą Ja bym zrobił to jest:
Rozkręcić podłogówkę na max. Niech ta PC nie ma oporów niech zacznie grzać a nie udawać że grzeje. Jak to zostanie osiągnięte i PC będzie pracować np. 24h przy 1 Start Stop to dopiero można skręcać pętle do wartości takich aby PC pracowała non stop . Dalszym etapem ustawiamy czas grzania --Jak podlog owka to zależy od pojemności cieplnej betonu jak i efektu jaki ma uzyskać końcowy. Bo można tak ustawić aby PC grzała tylko w IItar. Jak osiągniesz to co do tej pory napisałem będziemy jechać dalej.
Na dziś dla ciebie to sprawić tak by PC pracowała non stop bez wyłączeń ( tylko sama modulacja )
Osobiście nie ukrywam że układy mieszane to najgorsze co może byc dla PC. W niektórych układach mieszanych. Powtarzam niektórych bez ( bufora ,sprzęgła ) nie poradzisz. Czy tak jest u ciebie ? Ja na odległość tego nie dam rady sprawdzić.
Zrób tak jak ci mówiłem --Rozkręć Układ nie patrząc na to że może byc za ciepło. Tym zajmiesz sie później. Najważniejsze by PC pracowała a nie udawala.
PS. Jak masz 2 układy grzewcze OP i grzej to masz w PC płytę rozbudowaną na 2 obiegi czy tą standardową. Tu chyba bez bufora nie zaszlejesz ale to moje gdybanie na dziś.
Ja jestem taki typ że musi to chodzić i u mnie jak by tak było to już dawno by to szło przez bufor na rożnych zasilaniach Na podłoge przez zawór termostatyczny a reszka na grzejniki. To tak na marginesie. Instalator zakładając PC powinien na wstępie sprawdzić przepływ Bo PC ma mieć zapewniony nominalny przepływ. Jeżeli sie go nie da uzyskać powinien powiedzieć::::::::
-panie ale ten układ optymalnie chodził nie będzie. No chyba że pan założy bufor bo to układ mieszany.
No dobra wystarczy szczegółów
Działaj i melduj bo zima tuż tuż a ty w czarnej D.

Fanek
20-11-2021, 22:56
Salus---- Regulator temperatury Salus 091FLRFV2 za 214 zeta na Alle
Założenie sterownika --jak ci PC źle pracuje np. ma co 1/2 lub co godz. zał i wył nic nie da. Pozwoli ci tylko utrzymać bardziej komfortową temp. w pomieszczeniach bo histereza jest co 0,5*C też jest co 1*C.
Jak kumasz sterowniki to tam można ustawiac temp. nocną jak i dzienną i np. Przy histerezie 1*C i nastawach 23*C mamy
wył serowania przy 23,4*C a zał przy 22,4 *C jak nocną ustawisz np. 22 to zał o 0,6 *C niższa niż zadana czyli 21,4 a wył 22,4
Mozna też ustawić stałą 23*C i wtedy tak jak wyżej zał 22,4 wył 23,4*C ( to przy hiserezie 1*C )
Przy histerezie 0,5*C adekwatnie jak wyżej lecz wartość to 0,5*C
Ten sterownik nie sprawi że PC nie będzie taktować --za to sprawi lepsze sterowanie niż ten ściągnięty z PC.

Najmniejsza jest co 0,5* tak?
Do czego go się wpina?

-voymar-
20-11-2021, 23:00
Najmniejsza jest co 0,5* tak?
Do czego go się wpina?

W płytę głowną Lecz należy ustawić na Salusie ( beznapięciowo ) bo napięcie na niego podaje PC
Ja go miałem przy piecu elektrycznym własnej konstrukcji i chodziło to rewelacyjnie Tylko te kWh z grzałki to tragedia

-voymar-
20-11-2021, 23:03
@-voymar-

może Ty poradzisz jak ustawić poniższe parametry? Instalacja wygląda tak:
na parterze pokoje z grzejnikami, łazienka z podłogówką, kuchnia z podłogówką otwarta na salon, w którym jest grzejnik - podłogówki na parterze zdławione przepływomiaerzami na każdym obiegu.
na piętrze pokój z grzejnikiem i łazienka z podłogówką ograniczona RTLem.
na grzejnikach pozakładane termostaty z harmonogramem grzania.
Co ta delta 8st oznacza?
https://images92.fotosik.pl/555/08d3677390ffc4fcmed.png (https://images92.fotosik.pl/555/08d3677390ffc4fc.png)

Co do parametrów to puki ciepło i da się wytrzymać to bym dał tyle co na podłogę 35*C bo u ciebie ten układ mieszany zakłóca pracą PC
Bo podłoga chce mniej a grzejniki więcej
Najważniejsze próbować wyeliminować taktowanie. No bo o to ci chodzi. Tak?
A najlepszym jak to wszystko nie da rady to przewymiarowanie grzejników aby doprowadzić układ tak by był pomimo OP i Grzej traktowany jako JEDEN Czyli zasilanie o stałej CONSTANS.

-voymar-
20-11-2021, 23:15
Wyjaśnienie
PS. Ten Salus jak dobrze pamiętam to jest właśnie ustawiony na ( beznapieciowo ) To dla grzałek Ja musiałem robić zworkę Jest tam instrukcja co do podłączeń

firmer
21-11-2021, 01:58
Spoko, serwis musiał się wstrzelić w dobrą diagnozę bo inaczej jak pompa nie zagada to nie będzie za co płacić ;)

Pompa naprawiona? Obstawiam, że to nie płyta główna, ale chętnie usłyszę, na ile kolega/serwis się spisali?

Fanek
21-11-2021, 12:23
W płytę głowną Lecz należy ustawić na Salusie ( beznapięciowo ) bo napięcie na niego podaje PC
Ja go miałem przy piecu elektrycznym własnej konstrukcji i chodziło to rewelacyjnie Tylko te kWh z grzałki to tragedia

A oryginalny sterownik Panasonica też może zostać tak?
Krzywa grzewcza i inne ustawienia dalej na sterowniku się zmienia a Salus tylko do pilnowania temp w pomieszczeniu jako termostat?
Czy ma jeszcze jakieś dodatkowe funkcje?
Da się ustawić mniejszą histereze niż 0,5* C ?
Na Salusa czyli termostat zewnętrzny jest oddzielny wtyk w płycie głównej tak? tam wpina się sam "nadajnik" a sterownik łączy się bezprzewodowo z nim?
Jaki to ma zasięg? przez ile ścian przejdzie sygnał?

boru
21-11-2021, 13:05
Przy tych nastawach PC ma trzymać 8*C niższą temp. od tej która wynika z krzywej. temp. wody zasilającej czy wyjściowej?


... rzeczą pierwszoplanową jest: aby PC miała to co jej potrzebne do prawidłowej pracy. Skoro przy tych nastawach które masz PC nie trzyma delty i jak układ jest rozgrzany ( taktuje ) To pierwszą rzeczą którą Ja bym zrobił to jest: Rozkręcić podłogówkę na max. Niech ta PC nie ma oporów niech zacznie grzać a nie udawać że grzeje. ...
... nie patrząc na to że może byc za ciepło. Tym zajmiesz sie później. Najważniejsze by PC pracowała a nie udawala.
Jeżeli tak zrobię to będzie za gorąco - nie puszczę przecież 40 stopni na podłogówkę .. a w zimie te 40 stopni i tak będzie za mało na grzejniki.
Tak jak piszesz, mogę spróbować tak zrobić ale co dalej? odkręcę te szklanki na podłogówce i co dalej mam ustawiać, żęby podłoga nie parzyła a grzejniki ogrzewały? Co sprawdzać?



PS. Jak masz 2 układy grzewcze OP i grzej to masz w PC płytę rozbudowaną na 2 obiegi czy tą standardową. Tu chyba bez bufora nie zaszlejesz ale to moje gdybanie na dziś.
Ja jestem taki typ że musi to chodzić i u mnie jak by tak było to już dawno by to szło przez bufor na rożnych zasilaniach Na podłoge przez zawór termostatyczny a reszka na grzejniki. raczej płytę mam raczej standardową - niz mi nie wiadomo, aby była możliwość rozbudowy na dwa obiegi.
ale przecież takim zaworem też ograniczasz przepływ... to czym to się różni od skręcenia przypływomierzy?


Może żeby uporządkować trochę :
1.
Przy CO mieszanym jest trochę gorzej to nastawić aby było git lecz zapewne jak instalacja da radę przepuścić min przepływ dla danego modelu PC to jesteś już jedną nogą w sukcesie działania PC. w jaki sposób to zweryfikować i jaki minimalny przepływ jest dla mojego modelu PC.?


2.
Co do parametrów to póki ciepło i da się wytrzymać to bym dał tyle co na podłogę 35*C czyli dałbyś sterowanie wg prostej ustawionej na 35st zamiast tej krzywej grzewczej? To w celu sprawdzenia czy dalej będzie taktować?

-voymar-
21-11-2021, 22:21
A oryginalny sterownik Panasonica też może zostać tak?
Krzywa grzewcza i inne ustawienia dalej na sterowniku się zmienia a Salus tylko do pilnowania temp w pomieszczeniu jako termostat?
Czy ma jeszcze jakieś dodatkowe funkcje?
Da się ustawić mniejszą histereze niż 0,5* C ?
Na Salusa czyli termostat zewnętrzny jest oddzielny wtyk w płycie głównej tak? tam wpina się sam "nadajnik" a sterownik łączy się bezprzewodowo z nim?
Jaki to ma zasięg? przez ile ścian przejdzie sygnał?

-oryginalny zostaje bo jak byś zmieniał ustawienia
-Salus przejmuje sterowanie PC Na jego podstawie PC się wyłącza i załącza. Krzywą lub prostą należy ustawić. No chyba nie stanowi to problemu dla użytkownika który na PC pracuje już jakiś czas.
po kiego grzyba mniejsza histereza Nie pojmuję Czy ty odczuwasz 0,2*C ? rozumie że 1*C jest odczuwalny ale 1/5 *C ?
--Tak jest oddzielny zacisk Właśnie tak .Zasięg jest dość spory. Osobiście nie mierzyłem w instrukcji pisze i nie chcę tu wprowadzać w błąd.
lecz jak będziesz go instalował sąsiadowi i zapamiętasz ustawienia PIN a drugi kupisz sobie to będziesz mu mógł przestawiać z pod bramki. ( sprawdzone )

-voymar-
21-11-2021, 22:39
temp. wody zasilającej czy wyjściowej?

Jeżeli tak zrobię to będzie za gorąco - nie puszczę przecież 40 stopni na podłogówkę .. a w zimie te 40 stopni i tak będzie za mało na grzejniki.
Tak jak piszesz, mogę spróbować tak zrobić ale co dalej? odkręcę te szklanki na podłogówce i co dalej mam ustawiać, żęby podłoga nie parzyła a grzejniki ogrzewały? Co sprawdzać?


raczej płytę mam raczej standardową - niz mi nie wiadomo, aby była możliwość rozbudowy na dwa obiegi.
ale przecież takim zaworem też ograniczasz przepływ... to czym to się różni od skręcenia przypływomierzy?


Może żeby uporządkować trochę :
1. w jaki sposób to zweryfikować i jaki minimalny przepływ jest dla mojego modelu PC.?


2. czyli dałbyś sterowanie wg prostej ustawionej na 35st zamiast tej krzywej grzewczej? To w celu sprawdzenia czy dalej będzie taktować?

Jedno zasadnicze pytanie - (CO ) masz 13lat bo tak pisałeś wczoraj ,tak? Czym paliłeś w domu wcześniej? ( jakim źródłem ciepła )?
Jak były rozłożone temperatury zasilania przy innym źródle zasilania?

Arturo1972
22-11-2021, 13:46
Wieści z frontu.
Nowa płyta główna ma dojść do piątku,cena 2500zl brutto...
Narazie grzałka śmiga cały czas.
ALE !
Ale płyta główna będzie BEZ GWARANCJI, Panas traktuje to jako część zamienna,bez możliwości zwrotu i gwarancji jak coś w niej padnie.
Trochę nie fajnie wg mnie...

Druga sprawa z pytaniami, co to znaczy "uziemnienie pompy" bo prawdopodobnie nie mam go wykonanego.
Jak powinno to wyglądać i jak wykonać.
9 lat chodziło bez tego i było ok.

Drugie pytanie, czy jest konieczność wymiany czynnika na nowy ? Bo serwismen chce go przy okazji wymienić.

Owczar
22-11-2021, 14:42
Trochę słabo z tą gwarancją, ale pewnie ciężko im brać odpowiedzialność za inne komponenty, które mogą płytę uszkodzić, więc się chronią taką klauzulą.

Odnośnie uziomu - pewnie trzeba by ją podpiąć do GSU. Choć zakładam, że jeśli pompa jest podpięta przewodem z PE, to siłą rzeczy do GSU jest też podpięta. Jednak może być tak, że jest gdzieś zbiorczy punkt masowy, który wymaga osobnego uziomu.

Odnośnie czynnika, to średnio widzę powód na wymianę całości. Przecież to gaz, on się nie zużywa. Przy okazji można sprawdzi jego ilość i ewentualnie uzupełnić jeśli brakuje, Może to chce zrobić serwis?

bobrow
22-11-2021, 17:35
Arturo ,
„uziemienie” tak naprawdę polega tu na prawidłowym podłączeniu zasilania tj z przewodem PE (czyli przewód żółt- zielony) pytanie do czego jest podłączona ta linia (tj w domu) ?
Co do wymiany czynnika-chyba pisałeś ,że dobijali Ci już. Tak na „logikę” nie wiadomo dlaczego chcą go wymienić…
Pzdr

Arturo1972
22-11-2021, 18:20
Arturo ,
„uziemienie” tak naprawdę polega tu na prawidłowym podłączeniu zasilania tj z przewodem PE (czyli przewód żółt- zielony) pytanie do czego jest podłączona ta linia (tj w domu) ?
Co do wymiany czynnika-chyba pisałeś ,że dobijali Ci już. Tak na „logikę” nie wiadomo dlaczego chcą go wymienić…
Pzdr
Dopytałem się o to uziemienie, chodzi o brak połączenia jedn.wewnętrznej z jedn.zewnetrzna jeśli chodzi o uziemienie i mam poprowadzić jedną żyłe ze środka na zewnątrz,niby płyta główna nie jest uziemiona i dlatego mogło pójść przepięcie.

Co do czynnika to też nie mam pojęcia, miałem dobity do poprawnej ilości ale gość upiera się, że czynnik musi zostać wymieniony na całkiem nowy.
Sensu tego nie widzę wogole.

boru
22-11-2021, 18:42
Jedno zasadnicze pytanie - (CO ) masz 13lat bo tak pisałeś wczoraj ,tak? Czym paliłeś w domu wcześniej? ( jakim źródłem ciepła )?
Jak były rozłożone temperatury zasilania przy innym źródle zasilania?
wcześniej piec na ekogroszek. W zasadzie instalacja nie zmieniona i rozkład temperatur również jest taki jaki był. Podłogówki ustawione tak samo, termostaty na grzejnikach również taki sam harmonogram jaki dzisiaj.

bobrow
22-11-2021, 18:46
Brak PE z „wiatrakiem” to rzeczywiście błąd-tyle tylko ,że PE pełni głównie rolę ochrony przeciwporażeniowej.
Przy zasilaniu 3 fazowym nawet brak N by specjalnie nie zaszkodził pompie-wiem z doświadczenia,w pracy dwa lata temu upalił nam się N na zasilaniu kilku PC.
W jednofazófkach popuchły elektrolity w zasilaczach ,a trófazówki nie draśnięte…
Na moje „oko” PC uszkodziła się „sama z siebie”-ale to tylko taka moja teoria…

Vld
22-11-2021, 19:14
Wieści z frontu.

Z czynnikiem, to serwisant albo jest "Januszem", albo che cię na kasę naciągnąć.
Co do awarii, to bardzo niepokojącym objawem jest to, że Twoja sprężarka rusza, a następnie się zatrzymuje. Świadczy to o tym, że nie ma problemu z komunikacją szeregową między jednostkami. W tym momencie aktywowane jest jedno z zabezpieczeń samego inwertera sprężarki. Procesor może nie widzieć, lub widzieć niewłaściwy kąt/fazę wirnika sprężarki, lub coś się dzieje z napięciem szyny DC, kondensatory, układ PFC, zimne luty. W klimatyzacji spotkałem kilka przypadków zużytych sprężarek, jedna z serwerowni, druga z zakładu produkcyjnego które zachowywały się podobnie. Po resecie zasilania krótki start i następnie stop z błędem.

Arturo1972
22-11-2021, 19:31
Z czynnikiem, to serwisant albo jest "Januszem", albo che cię na kasę naciągnąć.
Co do awarii, to bardzo niepokojącym objawem jest to, że Twoja sprężarka rusza, a następnie się zatrzymuje. Świadczy to o tym, że nie ma problemu z komunikacją szeregową między jednostkami. W tym momencie aktywowane jest jedno z zabezpieczeń samego inwertera sprężarki. Procesor może nie widzieć, lub widzieć niewłaściwy kąt/fazę wirnika sprężarki, lub coś się dzieje z napięciem szyny DC, kondensatory, układ PFC, zimne luty. W klimatyzacji spotkałem kilka przypadków zużytych sprężarek, jedna z serwerowni, druga z zakładu produkcyjnego które zachowywały się podobnie. Po resecie zasilania krótki start i następnie stop z błędem.
Myślę, że "Januszem" nie jest bo siedzi w temacie pomp i tylko Panasa już ponad 10 lat..
Chciał żebym mu napisał w mailu, że biorę na siebie odpowiedzialność za brak wymiany czynnika no i tak zrobiłem.

Martwi mnie co piszesz niżej, sprężarka rusza to za dużo powiedziane,ona robi "pyk" i wyskakuje błąd,czyli połączenie musi jakieś być i tu błąd H95,który się pojawiał nie ma racji bytu.
No zobaczymy po wymianie płyty co będzie.

Elektronik, który stara płytę badal znalazl trzy zaśniedziałe styki ale nie mam już czasu na próby bo nadają mrozy ;)

-voymar-
22-11-2021, 21:38
Myślę, że "Januszem" nie jest bo siedzi w temacie pomp i tylko Panasa już ponad 10 lat..
Chciał żebym mu napisał w mailu, że biorę na siebie odpowiedzialność za brak wymiany czynnika no i tak zrobiłem.

Martwi mnie co piszesz niżej, sprężarka rusza to za dużo powiedziane,ona robi "pyk" i wyskakuje błąd,czyli połączenie musi jakieś być i tu błąd H95,który się pojawiał nie ma racji bytu.
No zobaczymy po wymianie płyty co będzie.

Elektronik, który stara płytę badal znalazl trzy zaśniedziałe styki ale nie mam już czasu na próby bo nadają mrozy ;)

Oj tam oj tam przecież potrzebujesz 3,5kW mocy dla (-20*C ) No tak pisałeś !!!!
Prąd jak dobrze pamiętam pisałeś że masz po 30gr. czy tam 40gr.
Za płytę zapłaciłeś 2,5k A dom z twych wcześniejszych relacji potrzebuje ( zużywa 1700kWh ) więc za koszt płyty po 40.gr. masz 6250kWh a jak masz po 30gr.to 8333kWh
Co nam daje w
-opcja 1) =3,6 roku za cenę płyty
-opcja 2)= 4,9 roku za cenę Płyty
Pytanie nasuwa się takie kiedy TY zaczniesz prawdę pisać- Chyba NIGDY.
Mimo wszystko powodzenia życzę Już po raz drugi.
Lecz tobie ciężko przechodzi słowo-- DZIĘKUJĘ.
NA-RA Bajerancie i jeszcze raz powodzenia.

Vld
22-11-2021, 21:38
To zobacz co powinien był zrobić Stefan na miejscu Janusza. Po pierwsze sprawdzić miernikiem ryzystancje uzwojeń, drugim miernikiem rezystancję izolacji uzwojeń. Pierwszym miernikiem napięcie szyny DC i w teście diody spadki napięć na we/wyj matrycy IGBT. Podłączyć tester inwerterów zamiast sprężarki i sprawdzić czy wszystkie Mosfety matrycy działają. Tym samym mógł by dość jednoznacznie stwierdzić po której stronie sprężarki czy płyty jest problem.
Powiem Ci przypadek z tego zakładu produkcyjnego. Mimo tego co wyżej nie miałem pewności, czy kąt wirnika jest zły z powodu sprężarki, czy też coś nie tak z elementami na płycie przetwarzającymi te sygnały kąta dla procka. 100% pewności nabyłem dopiero po tym jak zrobiłem "przedłużacz" do sprężarki sąsiedniej klimy i uruchomilem ją. Wtedy dop zapadła decyzja o wymianie sprężarki. A przyczyną awarii okazał się syf w układzie po tym jak inny Janusz postanowił zalutować nieszczelność zaworu kątowego zamiast go wymienić. Teflon z zaworu kulowego stopił/spalił się i poszedł po całym układzie uszkadzając sprężarkę.

Arturo1972
22-11-2021, 21:40
To zobacz co powinien był zrobić Stefan na miejscu Janusza. Po pierwsze sprawdzić miernikiem ryzystancje uzwojeń, drugim miernikiem rezystancję izolacji uzwojeń. Pierwszym miernikiem napięcie szyny DC i w teście diody spadki napięć na we/wyj matrycy IGBT. Podłączyć tester inwerterów zamiast sprężarki i sprawdzić czy wszystkie Mosfety matrycy działają. Tym samym mógł by dość jednoznacznie stwierdzić po której stronie sprężarki czy płyty jest problem.
Powiem Ci przypadek z tego zakładu produkcyjnego. Mimo tego co wyżej nie miałem pewności, czy kąt wirnika jest zły z powodu sprężarki, czy też coś nie tak z elementami na płycie przetwarzającymi te sygnały kąta dla procka. 100% pewności nabyłem dopiero po tym jak zrobiłem "przedłużacz" do sprężarki sąsiedniej klimy i uruchomilem ją. Wtedy dop zapadła decyzja o wymianie sprężarki. A przyczyną awarii okazał się syf w układzie po tym jak inny Janusz postanowił zalutować nieszczelność zaworu kątowego zamiast go wymienić. Teflon z zaworu kulowego stopił/spalił się i poszedł po całym układzie uszkadzając sprężarkę.
Dzięki, nie omieszkam pokazać Twojego posta owemu Januszowi :)

Arturo1972
22-11-2021, 21:43
Oj tam oj tam przecież potrzebujesz 3,5kW mocy dla (-20*C ) No tak pisałeś !!!!
Prąd jak dobrze pamiętam pisałeś że masz po 30gr. czy tam 40gr.
Za płytę zapłaciłeś 2,5k A dom z twych wcześniejszych relacji potrzebuje ( zużywa 1700kWh ) więc za koszt płyty po 40.gr. masz 6250kWh a jak masz po 30gr.to 8333kWh
Co nam daje w
-opcja 1) =3,6 roku za cenę płyty
-opcja 2)= 4,9 roku za cenę Płyty
Pytanie nasuwa się takie kiedy TY zaczniesz prawdę pisać- Chyba NIGDY.
Mimo wszystko powodzenia życzę Już po raz drugi.
Lecz tobie ciężko przechodzi słowo-- DZIĘKUJĘ.
NA-RA Bajerancie i jeszcze raz powodzenia.
Spoko, ja nie panikuje, że mi ciepła nie zabraknie,narazie grzała chodzi tylko w taniej taryfie za ok.0,33zl/kWh ale to dalej z COP1 a nie z COP3 :)

Co Ty liczysz to chyba sam wiesz jedynie :D

Vld
22-11-2021, 21:44
Niech Ci też przytoczy argumenty za wymianą czynnika.

Arturo1972
22-11-2021, 21:52
Niech Ci też przytoczy argumenty za wymianą czynnika.
Przytoczył telefonicznie, że takie są procedury Panasa ,że to może wpłynąć na działanie sprężarki i że jak chce stary czynnik utrzymać to muszę mu mailowo potwierdzić, że biorę to na siebie.
Tak uczyniłem, zatem nie będzie wymiany czynnika, tylko wymiana płyty.

-voymar-
22-11-2021, 22:04
wcześniej piec na ekogroszek. W zasadzie instalacja nie zmieniona i rozkład temperatur również jest taki jaki był. Podłogówki ustawione tak samo, termostaty na grzejnikach również taki sam harmonogram jaki dzisiaj.

Piec ( ekogroszek ) to mało sterowne urządzenie więc jakie parametry podawałeś wtedy?
Parę postów wyżej napisałeś Cyt Jeżeli tak zrobię to będzie za gorąco - nie puszczę przecież 40 stopni na podłogówkę .. a w zimie te 40 stopni i tak będzie za mało na grzejniki.
Tak jak piszesz, mogę spróbować tak zrobić ale co dalej? odkręcę te szklanki na podłogówce i co dalej mam ustawiać, żęby podłoga nie parzyła a grzejniki ogrzewały? Co sprawdzać?
-czy w twojej instalacji ( CO ) są dwa piony? ( 2 zasilania -osobno dla OP i grzejników? )
- Jak idzie zasilanie -bo robili też tak ze z grzejników powrotem szło na OP. Jak jest u ciebie?
Bo nie ukrywam że jedno z drugim się kłuci ( stare ogrzewanie a obecne na PC )

bocian_koh
23-11-2021, 11:31
Co ta delta 8st oznacza?


Przy tych nastawach PC ma trzymać 8*C niższą temp. od tej która wynika z krzywej.


W końcu ktoś wytłumaczył co to ta delta jest... :rolleyes:

Arturo1972
23-11-2021, 11:58
Co ta delta 8st oznacza?



W końcu ktoś wytłumaczył co to ta delta jest... :rolleyes:
Różnica między temp.zasilania a temp.powrotu.

bocian_koh
23-11-2021, 12:26
Różnica między temp.zasilania a temp.powrotu.

No co Ty? Przecież on ma tak w DTRce...
A efekt przedstawia w postach wcześniej...

-voymar-
23-11-2021, 14:16
No co Ty? Przecież on ma tak w DTRce...
A efekt przedstawia w postach wcześniej...

Czy ty człowieku w ogóle rozróżniasz Deltę od ---min Przepływu jaki PC powinna mieć?????? aby prawidłowo pracować !!!!!!!! i ten właśnie przepływ jest w instrukcji.
OJ CHŁOPIE-proponuję te właśnie posty poczytać i dopiero wyciągać wnioski.

MiG25
23-11-2021, 14:28
Skoro to jest przepłw minimalny ( wcześniej święty ) , to dlaczego go każesz ograniczać.... (Tam gdzie pisałeś ,żeby go nie przestawić tylko ustawić :) ) Swoją drogą t tą manipulację to gdzieś wyuczoną masz , czy taki z ciebie "odwracacz kota ogonem " od urodzenia ?

bocian_koh
23-11-2021, 14:58
Czy ty człowieku w ogóle rozróżniasz Deltę od ---min Przepływu jaki PC powinna mieć?????? aby prawidłowo pracować !!!!!!!! i ten właśnie przepływ jest w instrukcji.
OJ CHŁOPIE-proponuję te właśnie posty poczytać i dopiero wyciągać wnioski.

A Ty rozróżniasz?
Podziękowałem Ci za wyjaśnienie co to jest delta... "Przy tych nastawach PC ma trzymać 8*C niższą temp. od tej która wynika z krzywej."
Swoją drogą mógłbyś w końcu wrzucić tą DTR-kę, o którą Cię prosiłem odnośnie przepływu...
Nie doszukuj się drugiego dna.

-voymar-
23-11-2021, 16:25
Skoro to jest przepłw minimalny ( wcześniej święty ) , to dlaczego go każesz ograniczać.... (Tam gdzie pisałeś ,żeby go nie przestawić tylko ustawić :) ) Swoją drogą t tą manipulację to gdzieś wyuczoną masz , czy taki z ciebie "odwracacz kota ogonem " od urodzenia ?

Aby zakończyć bezsensowną dyskusję wiem że co niektórych boli i nie mogą zrozumieć że PC może pracować NON STOP bez wyłączeń na samej modulacji- do końca świata i o jeden dzień więcej- To tak na marginesie. A teraz po raz ostatni do rzeczy.
-po 1) - mnie pazury nie swędzą i słucham instalatora ---skoro instalator ustawił PC na przepływ constans to tak ma być a wygląda to następująco
każda PC ma w instrukcji zapisany min przepływ dla danego modelu jak i grubość ( fi ) rur wymagany. Z informacji wiemy że dla T -cap 9kW jest to 25,4L/min a dla 12kW bodajże 34L/min tak samo z rurami są one 1" lub inaczej miedź fi 28
Przy pierwszym uruchomieniu instalator ustawia 25,4L po czym uruchamia PC na zimnym układzie bez grzania --tylko samą pompkę w JW. i sprawdza czy ten przepływ jest---- ( inaczej czy instalacja ( CO ) da radę ów przepływ przepuścić PC to sobie zapisuje i to jest dla niej ŚWIĘTE czyli tyle musi mieć aby prawidłowo pracowała i nie wyświetlała błędów ---- problem z przepływem -----
Mnie pazury nie swędzą więc tam gdzie nie trzeba nie zaglądam
Skoro PC ma zapewniony min przepływ jak i instalacja jest -OK -----To dopiero teraz TY jako użytkownik możesz się bawić w -----krzywe, delty .harmonogramy ,termostaty. podbicia i obniżenia krzywej---- CHULAJ DUSZA.
PC ma CONSTANS 25,4L/min i ty ustawiając parametry pracy PC ustawiasz temp. jak i deltę --PC na podstawie tych danych odczytuje dane i na ich podstawie
zmniejsza lub zwiększa przepływ od ustawienia CONSTANS. np ma stały ( ustawiony ) 25,4L i na zimnym układzie PC wie że przy starcie będzie podawać np.16L w miarę rozgrzewania będzie zwiększać na 20 , 25,4L 30 lub 34L dalej jak dojdzie do delty np. 5 --to ( jak u mnie ) 40*C/ 35*C i tak trzyma zwiększając lub zmniejszając najpierw moc ( modulacja ) później z przepływem
Tak samo wiem że układy CO mieszane nie będą pracować bez bufora. Jednym wyjątkiem jest układ zasilania OP z powrotu grzejników ale pod warunkiem że PC ma Constans przepływ.
Przy PC i sprzęgle ( maly buforek 50L ) PC zawsze ma zapewniony min przepływ . Bo to są dwa układy-- PC - bufor = obieg pierwotny i bufor -instalacja CO = obieg wtórny. + dodatkowa pompka którą można dodać gazu ( zwiększyć lub zmniejszyć przepływ na obiegu wtórnym )
Wystarczy.

-voymar-
23-11-2021, 16:37
Skoro to jest przepłw minimalny ( wcześniej święty ) , to dlaczego go każesz ograniczać.... (Tam gdzie pisałeś ,żeby go nie przestawić tylko ustawić :) ) Swoją drogą t tą manipulację to gdzieś wyuczoną masz , czy taki z ciebie "odwracacz kota ogonem " od urodzenia ?

Ja nic nie ustawiam----przepływ 25,4L ustawił instalator--- resztę sobie PC sama zwiększa lub zmniejsza. PAZURÓW tam nie wkładam
PANIAŁ?

bocian_koh
23-11-2021, 16:58
Dobra, sam wkleję, bo się nie doczekam.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/828c3168318a6bf3
A teraz zadam Ci -voymar- dwa pytania.
1. Czy dla delty 8 nastawiamy taki sam przepływ?
2. Jeżeli nie to jaki?
Nie odpowiadaj jeśli nie wiesz. Uszanuję to.
Przecież jesteśmy tu po to aby się czegoś nauczyć...

Kaizen
23-11-2021, 17:23
Dobra, sam wkleję, bo się nie doczekam.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/828c3168318a6bf3
A teraz zadam Ci -voymar- dwa pytania.
1. Czy dla delty 8 nastawiamy taki sam przepływ?

Masz to wyjaśnione kilka stron wcześniej
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8095363&viewfull=1#post8095363

dt to różnica temperatur między zasilaniem a powrotem - czyli ile * woda zostła schłodzona. Mnożysz ilość wody jaka przepłynęła i ciepło właściwe wody/glikolu i masz ilość energii, jaka zostła oddana. Jak podzielisz przez czas - to masz moc (jak używasz nie m3 tylko m/h to od razu dostajesz moc.

-voymar-
23-11-2021, 17:32
Dobra, sam wkleję, bo się nie doczekam.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/828c3168318a6bf3
A teraz zadam Ci -voymar- dwa pytania.
1. Czy dla delty 8 nastawiamy taki sam przepływ?
2. Jeżeli nie to jaki?
Nie odpowiadaj jeśli nie wiesz. Uszanuję to.
Przecież jesteśmy tu po to aby się czegoś nauczyć...

przeczytaj post #16282 oraz post #16283- bo widzę że dalej nie pojmujesz
Jak przeczytasz to zapewne nie będziesz takich głupich pytań zadawał
Najważniejsze to właściwe rozumowanie treści Powodzenia.

bocian_koh
23-11-2021, 17:44
Masz to wyjaśnione kilka stron wcześniej
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8095363&viewfull=1#post8095363

dt to różnica temperatur między zasilaniem a powrotem - czyli ile * woda zostła schłodzona. Mnożysz ilość wody jaka przepłynęła i ciepło właściwe wody/glikolu i masz ilość energii, jaka zostła oddana. Jak podzielisz przez czas - to masz moc (jak używasz nie m3 tylko m/h to od razu dostajesz moc.

Kaizen, ja to rozumiem. Mig25 nam to wyjaśnił. Przeliczałem to na wszystkie sposoby podstawiając dane wyeksportowane z Service Cloud.

Próbuję porozmawiać z osobą techniczną, ponieważ On twierdzi inaczej, tylko nie chce powiedzieć jak.


Złe rozumowanie ,no ale ja wiedzy nie mam. No to będzie jak zawsze. ----Taktowanie i ogrom załączeń PC w stosunku do przepracowanych godzin.
Mimo wszystko powodzenia życzę. Choć ty nie masz T-cap tylko inną PC --- to w inne się nie zagłębiam . Ale skoro to PC Panasa to zasada jest jest jedna dla wszystkich PC. Na pewno nie ta, Cyt. dla pompy 9kW i delcie 8 przepływ należy ustawić 16,1l/min...To błędne rozumowanie.

Nie mówię, że się myli. Nie zamierzam Go także do niczego przekonywać.
Uważam też, że gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele.
Chciałbym jedynie aby zaczął przedstawiać jakieś sensowne argumenty.
Pozdrawiam Wszystkich i życzę wszystkim udanej dyskusji...

MiG25
23-11-2021, 17:44
Aby zakończyć bezsensowną dyskusję wiem że co niektórych boli i nie mogą zrozumieć że PC może pracować NON STOP bez wyłączeń na samej modulacji- do końca świata i o jeden dzień więcej- To tak na marginesie. A teraz po raz ostatni do rzeczy.
-po 1) - mnie pazury nie swędzą i słucham instalatora ---skoro instalator ustawił PC na przepływ constans to tak ma być a wygląda to następująco
każda PC ma w instrukcji zapisany min przepływ dla danego modelu jak i grubość ( fi ) rur wymagany. Z informacji wiemy że dla T -cap 9kW jest to 25,4L/min a dla 12kW bodajże 34L/min tak samo z rurami są one 1" lub inaczej miedź fi 28
Przy pierwszym uruchomieniu instalator ustawia 25,4L po czym uruchamia PC na zimnym układzie bez grzania --tylko samą pompkę w JW. i sprawdza czy ten przepływ jest---- ( inaczej czy instalacja ( CO ) da radę ów przepływ przepuścić PC to sobie zapisuje i to jest dla niej ŚWIĘTE czyli tyle musi mieć aby prawidłowo pracowała i nie wyświetlała błędów ---- problem z przepływem -----
Mnie pazury nie swędzą więc tam gdzie nie trzeba nie zaglądam
Skoro PC ma zapewniony min przepływ jak i instalacja jest -OK -----To dopiero teraz TY jako użytkownik możesz się bawić w -----krzywe, delty .harmonogramy ,termostaty. podbicia i obniżenia krzywej---- CHULAJ DUSZA.
PC ma CONSTANS 25,4L/min i ty ustawiając parametry pracy PC ustawiasz temp. jak i deltę --PC na podstawie tych danych odczytuje dane i na ich podstawie
zmniejsza lub zwiększa przepływ od ustawienia CONSTANS. np ma stały ( ustawiony ) 25,4L i na zimnym układzie PC wie że przy starcie będzie podawać np.16L w miarę rozgrzewania będzie zwiększać na 20 , 25,4L 30 lub 34L dalej jak dojdzie do delty np. 5 --to ( jak u mnie ) 40*C/ 35*C i tak trzyma zwiększając lub zmniejszając najpierw moc ( modulacja ) później z przepływem
Tak samo wiem że układy CO mieszane nie będą pracować bez bufora. Jednym wyjątkiem jest układ zasilania OP z powrotu grzejników ale pod warunkiem że PC ma Constans przepływ.
Przy PC i sprzęgle ( maly buforek 50L ) PC zawsze ma zapewniony min przepływ . Bo to są dwa układy-- PC - bufor = obieg pierwotny i bufor -instalacja CO = obieg wtórny. + dodatkowa pompka którą można dodać gazu ( zwiększyć lub zmniejszyć przepływ na obiegu wtórnym )
Wystarczy.

Spróbuję pisać jak dla idiotów , bo tak właśnie ty piszesz ,:
W instrukcji jest MINIMALNY przepływ.
W opcji instalatora , tam co Ci instalator ustawił ,a t każesz innym to ustawiać samemu jest MAX wartość. A to oznacza , że pompa będzie ustawiać mniejszy bądź równy przepływ od tej wartości.
Jak to do Ciebie nie trafi to trzeba się zapytać dziecka ,jak ukończyło czwartą klasę podstawówki to rozgryzie.

A instalator ograniczył ci przepływ tylko dlatego , bo masz kaloryfery ( a tam szybki przepływ nie jest wskazany) , i zrobił to dlatego ,żeby znaleźć kompromis , a nie dla tego ,że taka jest procedura . Instalator ma sprawdzić przepływ minimalny i sprawdzić ,czy jest większy od tego w instrukcji , a nie go ustawiać i ograniczać.

-voymar-
23-11-2021, 18:40
Spróbuję pisać jak dla idiotów , bo tak właśnie ty piszesz ,:
W instrukcji jest MINIMALNY przepływ.
W opcji instalatora , tam co Ci instalator ustawił ,a t każesz innym to ustawiać samemu jest MAX wartość. A to oznacza , że pompa będzie ustawiać mniejszy bądź równy przepływ od tej wartości.
Jak to do Ciebie nie trafi to trzeba się zapytać dziecka ,jak ukończyło czwartą klasę podstawówki to rozgryzie.

A instalator ograniczył ci przepływ tylko dlatego , bo masz kaloryfery ( a tam szybki przepływ nie jest wskazany) , i zrobił to dlatego ,żeby znaleźć kompromis , a nie dla tego ,że taka jest procedura . Instalator ma sprawdzić przepływ minimalny i sprawdzić ,czy jest większy od tego w instrukcji , a nie go ustawiać i ograniczać.

Mam dwa układy więc na grzejniki ustawiam Ja za pomocą WILO ( bufor --grzejniki)
Ja nic ci nie karzę rob jak chcesz. Tylko zrozum jedno --PC nie taktuje mi, mojemu kuzynowi jak i znajomemu bo jeden właśnie instalator montował nam PC . I tak ja mam płytowe kuzyn 50 letnią CO z małymi modyfikacjami i znajomy również płytowe. Nigdzie PC nie taktują. Dlaczego????? bo zostały poprawnie zainstalowane. Każdy z nas Pazury trzyma z dala od ustawień w których nie trzeba nic grzebać.
A tobie jak i innym niedowiarkom i mądralom chodzi jak chodzi 30min pracy i stop
I tak to zostawmy.
Wiec tylko jedno że jest paru gości co PC im pracuje tak jak została do tego stworzona . Nas w jednej miejscowości jest trzech. Czy to przypadek???? że u nas działa?
Ja uważam że nie . To wiedza instalatora to sprawiła, ( instalacje 50 letnia i 2 dwudziestoletnie.)
PS ja nic rozgryzać nie muszę. Wy tylko na forum szukacie afer jak coś nie jest tak jak wy macie to jest BE Bo wam PC montował Janusz co wcześniej węglowe montował .Dlaczego on??? Bo był o 1000zeta tańszy.

bocian_koh
23-11-2021, 19:12
przeczytaj post #16282 oraz post #16283- bo widzę że dalej nie pojmujesz
Jak przeczytasz to zapewne nie będziesz takich głupich pytań zadawał
Najważniejsze to właściwe rozumowanie treści Powodzenia.

Czyli nie wiesz, szanuję to. Zdałeś się na wiedzę instalatora. Mi nie było dane trafić na takiego, którego mogłem darzyć zaufaniem. Dodam tylko, że nie ma głupich pytań, ale za to są głupie odpowiedzi.
Pozdrawiam.

-voymar-
23-11-2021, 19:48
Czyli nie wiesz, szanuję to. Zdałeś się na wiedzę instalatora. Mi nie było dane trafić na takiego, którego mogłem darzyć zaufaniem. Dodam tylko, że nie ma głupich pytań, ale za to są głupie odpowiedzi.
Pozdrawiam.

I wice wersa. Zrobiliście tu aferę bo trafil się taki gość co mu PC nie taktuje i on jest niespela ..... bo dał 1k więcej za montaż a dziś ma wyśmienitą pracę urządzenia.Ja pracowałem 4 lata na zwykłej grzałce już o tym pisałem więc doświadczenie miałem i wiedziałem że PC też będzie pracować SUPER.
Co ja mam ci tłumaczyć?????? Sterownik wewnętrzy PC ? Jak go jakiś skośny japończyk zaprogramował???? A po cholerę mi to wiedzieć
Podałem podstawowe zasady ale one do was nie trafiają. W ogóle na nich się nie skupiliście bo trzeba gonić gościa.
Kończę .Bo to strata czasu przynajmniej z wami dyskutować. Po prostu nie reagujmy na siebie tak jak było wcześniej lepiej to będzie dla obu stron.

boru
23-11-2021, 20:06
Piec ( ekogroszek ) to mało sterowne urządzenie więc jakie parametry podawałeś wtedy?
W zależności od temperatury na dworze (okresowo) zmieniałem temperaturę docelową na piecu w granicach 58stopni jesien/wiosna do 80st ostra zima - co przekładało się na temp. wody w instalacji oczywiście po uprzednim podmieszaniu w zaworze 4-way..
OP na parterze: na trzech obiegach ograniczałem ręcznie przepływ na przepływomierzach (w zasadzie doszedłem do takich ustawień, że tylko na wiosnę trzeba było mocniej skręcić bo było gorąco a cały pozostały okres jechało na jednym ustawieniu) Dodadtkowo cała isntalacja OP na powrocie miała zawór RTL z ograniczeniem temp.
OP w lazience ne piętrze - podłączona do powrotu grzejników z piętra - ograniczona RTLem na końcu pętli OP
wsyzstkie grzejniki były ustawione termostatami i większość z nich miała harmonogram zmiany temperatury w zależ. od czasu i dnia.
Po instalacji pompy ciepła w zasadzie wszystko zostało tak samo.

Parę postów wyżej napisałeś Cyt Jeżeli tak zrobię to będzie za gorąco - nie puszczę przecież 40 stopni na podłogówkę .. a w zimie te 40 stopni i tak będzie za mało na grzejniki.
Tak jak piszesz, mogę spróbować tak zrobić ale co dalej? odkręcę te szklanki na podłogówce i co dalej mam ustawiać, żęby podłoga nie parzyła a grzejniki ogrzewały? Co sprawdzać?
-czy w twojej instalacji ( CO ) są dwa piony? ( 2 zasilania -osobno dla OP i grzejników? )
- Jak idzie zasilanie -bo robili też tak ze z grzejników powrotem szło na OP. Jak jest u ciebie?
Bo nie ukrywam że jedno z drugim się kłóci ( stare ogrzewanie a obecne na PC )
są trzy piony 1. OP parter z trzema pętlami 2. wszytkie grzejniki na parterze 3. cała góra grzejników i OP górnej łazienki wpięta w powrót tyhch górnych grzejników.


Aha.. jeszcze jedno bo chyba gdzieś to pominęliśmy w dyskusji: Ja mam teraz za pompą bufor 50l i dopiero z bufora idzie wszystko na te 3 piony. Więc jakiekolwiek przepływy tu chyba nie mają znaczenia (pod warunkiem, że instalacja PC została poprawnie wykonana)

bocian_koh
23-11-2021, 20:21
I wice wersa. Zrobiliście tu aferę bo trafil się taki gość co mu PC nie taktuje i on jest niespela ..... bo dał 1k więcej za montaż a dziś ma wyśmienitą pracę urządzenia.Ja pracowałem 4 lata na zwykłej grzałce już o tym pisałem więc doświadczenie miałem i wiedziałem że PC też będzie pracować SUPER.
Co ja mam ci tłumaczyć?????? Sterownik wewnętrzy PC ? Jak go jakiś skośny japończyk zaprogramował???? A po cholerę mi to wiedzieć
Podałem podstawowe zasady ale one do was nie trafiają. W ogóle na nich się nie skupiliście bo trzeba gonić gościa.
Kończę .Bo to strata czasu przynajmniej z wami dyskutować. Po prostu nie reagujmy na siebie tak jak było wcześniej lepiej to będzie dla obu stron.

Kiedy cokolwiek napisałem coś o Twoim nietaktowaniu? Nic nie musisz tłumaczyć. Nie pytałem także o żaden sterownik wewnętrzny. Podstawowe zasady w/g Ciebie to zdać się na instalatora. Na czym tu się skupiać? Na obcinaniu pazurów, gites i paniał? Ja Ciebie nie gonię, zrozum to wreszcie. Jeżeli nie chcesz dyskutować, to po co tu jesteś?
Swoją drogą to widzę, że strasznie Cię męczy temat taktowania. Nie bardzo rozumiem, skoro ten problem u Ciebie nie występuję.
To może wrzuć zdjęcie z ilości przepracowanych godzin i ilości załączeń sprężarki. Wtedy raz na zawsze udowodnisz wszystkim, że masz wszystko super zainstalowane.
Sam jestem ciekaw, jak można nie mieć defrostów i stopu sprężarki po zakończeniu grzania CWU. Z tego co było wcześniej podawane, Twoja PC moduluje się do minimalnej mocy 4kW. Co chwilę powtarzasz, że jak odpalisz ją jesienią i wyłączysz wiosną to będziesz miał 1 start sprężarki. OK. Wieżę Ci. Tylko dom 200m2, który posiada tak duże zapotrzebowanie jest po prostu zwany durszlakiem i sam to potwierdzasz. Więc nie obrażaj się tak i nabierz trochę dystansu do siebie. Świat kręci się dalej.
A i jeszcze jedno skąd wiesz, że dałeś 1k więcej za montaż? Uwierz mi, że na tym nie oszczędzałem. Dałem się nawet naciągnąć na moduł do WiFi za 500zł do wersji J. Zaufałem osobie, która budowała mi dom. Instalatorem był tzw. Pro instalator Panasonic.

-voymar-
23-11-2021, 20:27
W zależności od temperatury na dworze (okresowo) zmieniałem temperaturę docelową na piecu w granicach 58stopni jesien/wiosna do 80st ostra zima - co przekładało się na temp. wody w instalacji oczywiście po uprzednim podmieszaniu w zaworze 4-way..
OP na parterze: na trzech obiegach ograniczałem ręcznie przepływ na przepływomierzach (w zasadzie doszedłem do takich ustawień, że tylko na wiosnę trzeba było mocniej skręcić bo było gorąco a cały pozostały okres jechało na jednym ustawieniu) Dodadtkowo cała isntalacja OP na powrocie miała zawór RTL z ograniczeniem temp.
OP w lazience ne piętrze - podłączona do powrotu grzejników z piętra - ograniczona RTLem na końcu pętli OP
wsyzstkie grzejniki były ustawione termostatami i większość z nich miała harmonogram zmiany temperatury w zależ. od czasu i dnia.
Po instalacji pompy ciepła w zasadzie wszystko zostało tak samo.
są trzy piony 1. OP parter z trzema pętlami 2. wszytkie grzejniki na parterze 3. cała góra grzejników i OP górnej łazienki wpięta w powrót tyhch górnych grzejników.


Aha.. jeszcze jedno bo chyba gdzieś to pominęliśmy w dyskusji: Ja mam teraz za pompą bufor 50l i dopiero z bufora idzie wszystko na te 3 piony. Więc jakiekolwiek przepływy tu chyba nie mają znaczenia (pod warunkiem, że instalacja PC została poprawnie wykonana)

No mają i nie mają . Jak układ jest zimny to nie mają po rozgrzaniu układu i uzyskaniu temp. z zadanej krzywej np.40 może już mieć znaczenie .
Bo jak będzie słaby odbiór z bufora to układ PC-- buror moze się przegrzewać.
Aha jeszcze jedno jak on jest wpięty --szereg czy ( równolegle -dwa obiegi pierwotny i wtórny? ) Na dziś tyle bo muszę opuścić forum ,brak czasu. Podyskutujemy jutro.

boru
23-11-2021, 20:59
jest obieg pierwotny PC-buffor i wtórny buffor-CO. W drugim obiegu jest też pompka Wilo.
Pisząc, że przepływy nie mają tu większego znaczenia chodizło mi o przepływy w obiegu pierwotnym.
Oczywiście jeżeli w obiegu wtórnym grzejniki się pozamykają i podłogówka jest zdławiona to nie odbierze ciepła jeżeli jest go zbyt dużo. Ale właśnie chodzi o to, żeby tak ustawić PC aby tego ciepła nie produkowała za dużo kiedy grzejniki się zamykają czyli jeżeli na dworze robi się cieplej.

poniżej ostatnie 24h.
https://images92.fotosik.pl/555/68aab3af8de4c2f8gen.png (https://images92.fotosik.pl/555/68aab3af8de4c2f8.png)

-voymar-
24-11-2021, 13:38
jest obieg pierwotny PC-buffor i wtórny buffor-CO. W drugim obiegu jest też pompka Wilo.
Pisząc, że przepływy nie mają tu większego znaczenia chodizło mi o przepływy w obiegu pierwotnym.
Oczywiście jeżeli w obiegu wtórnym grzejniki się pozamykają i podłogówka jest zdławiona to nie odbierze ciepła jeżeli jest go zbyt dużo. Ale właśnie chodzi o to, żeby tak ustawić PC aby tego ciepła nie produkowała za dużo kiedy grzejniki się zamykają czyli jeżeli na dworze robi się cieplej.

poniżej ostatnie 24h.
https://images92.fotosik.pl/555/68aab3af8de4c2f8gen.png (https://images92.fotosik.pl/555/68aab3af8de4c2f8.png)

W ramach wyjaśnienia i uporządkowania
Jak jechałeś na eko grochu to dla pieca węglowego nie miało to znaczenia jak tam podawałeś parametry przy PC robi się problem z odbiorem-to Fakt
Dalej- po kiego licha w domu potrzebne ci są termostaty? termostaty to daje się w bloku aby ci zamykały grzejniki - bo za słono się płaci spółdzielni.
Tobie wystarczą same zaworki termostatyczne ustawione na ( N ) lub tak kryzowane aby na tym co są najbliżej źródła zasilania były np na 3 a te co są dalej na 5 kolejny na 7 itd. mozna też wszystkie ustawić na ( N ) i skręcać ich tym czerwonym korkiem. Po co płacić za głowice?
Przy mieszanym ( CO ) jest właśnie problem z zasilaniem bo --grzejnik chce więcej a OP mniej. Piszesz tak

Cyt. Ale właśnie chodzi o to, żeby tak ustawić PC aby tego ciepła nie produkowała za dużo kiedy grzejniki się zamykają czyli jeżeli na dworze robi się cieplej.

W tym przypadku zalatwi sprawę harmonogram lub odpowiednia krzywa. Ale są nieprawidłowości co do zasilania ( inne temp. -grzejniki i OP )
I to zawsze będzie się gryzło przy PC.
W twoim przypadku Ja widzę tylko jedno rozwiązanie --skoro masz trzy układy zasilania 1-- PO , 2 -- grzejniki i 3 --grzej+OP -to na każdy z tych układów powinna być osobna pompka.
Jak dobrze to zrozumiałem to od zasilania czyli z obiegu wtórnego ( bufora ) wychodzą ci 3 zasilania ? czy wychodzi jedno następnie masz pompkę WILO i za tą Wilo dopiero rozdzielacz na 3 zasilania?????
bo jeżeli tak jest --to jedna Wilo pcha na 3 układy wodę -a to jest źle .Jest źle przy twoim układzie . Rozumiesz o co chodzi?
Jak byś miał za buforem 3szt. Wilo i 3 osobne zasilania to wtedy::::: na pionie od (OP) zaraz za buforem dajesz Wilo następnie zawór termostatyczny . Na drugim układzie druga Wilo . Zaraz Zaraz ---tobie by dwie Wilo wystarczyły. ( bo masz OP + grzejniki+ grzejniki i na powrocie z grzejników zasilanie na 3 układ ( CO ) -podłogówka. Czyli dwie pompki Wilo )
Jeżeli by tak to zrobić to PC pracowała by nawet z prostą lub jak wolisz z krzywą dla grzejników np 45*C lecz za buforem na OP jest zawór termostatyczny który puszcza wodę na OP 30*C a grzrejniki mają45*C
Bardzo namieszane to (CO ) masz. Przy ogrzewaniu mieszanym robi sie trochę inaczej-nie powiem jest to kosztowne ale działa perfekcyjnie..
Robisz dwie instalacje ( na dziś nikt tak nie robi ) ale się robiło. Jak? a no tak----- robiłeś cały dom grzejniki + dodatkowo cały dom ( OP ) i tak jak był okres przejściowy hulały grzejniki--- bo szybko się nagrzewa popracuje 2 lub 3 godz i w domu ciepło. Jak przyszły mrozy i sroga zima --odpalałeś OP ustawiałeś harmonogram i po sprawie.

boru
24-11-2021, 22:34
mam za buforem jedną pompkę i dopiero za pompką jest to rozdzielone na trzy obiegi. Póki co nie będę tam wstawiał pompek, bo to strasznie dużo roboty by było pomijając już koszt pompek.
Głowice i harmonogram na grzejniki ma sens ponieważ w dzień w pokojach praktycznie nikt nie przebywa więc po co tam grzać? Głowice ustawione są na kilka stopni mniej niż w godzinach kiedy pokoje są użytkowane lub na weekend przez całe dni. Salon, kuchnia i łazienka są w tygodniu używane też w dzień. Również na noc głowice obniżają temperaturę w domu. Grzanie non stop na taką samą temperaturę w całym domu wg mnie jest nie ekonomiczne. Chyba, że czegoś nie rozumiem - czego?
Przepływ.....Dalej do mnie nie dociera to, że trzeba wymusić większy przepływ czy więcej energii trzeba odebrać z pompy. Wychodzę z założenia, że aktualnie moja instalacja odbiera tyle ciepła ile potrzebuje przy zachowaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Dając dodatkowe pompki czy w inny sposób zwiększając przepływ zwiększam tym samym moc układu czyli więcej ciepła jest dostarczane do CO. OP więcej ciepła nie przyjmie bo są założone RTLe. Grzejniki więcej ciepła nie przyjmą bo jak zwiększy się temperatura w pomieszczeniu to głowica zamknie grzejnik. A jakbym odkręcił RTLe czy wywalił głowice to po co mam mieć w domu cieplej niż mam (a mam optymalnie)
Gdzie jest błąd?

boru
24-11-2021, 23:05
Dzisiaj miałem serwis robiony przez instalatorów, podczas którego trochę podrążyłem temat taktowania. Otrzymałem informację, że Panasonic dopuszcza taktowanie pompy na poziomie 40 załączeń dziennie (!) i nie widzi nic w tym złego.
Oprócz tego instalator zalecił zmniejszenie delty do 5stopni - wg niego powinno być lepiej niż 8. Powinna mniej taktować.

Jeszcze raz poproszę o wyjaśnienie co to jest ta deltaT. Jest to różnica między temperaturą w którym miejscu?
Gdzie są dokładnie czujniki które tą deltę określają?

MiG25
25-11-2021, 06:01
Między temperaturą wody wyjściowej a wejściowej. Czyli o ile temperaturę wody "podniesie" pompa ciepła. Stąd ze wzoru , że jeśli ma być niższa delta , a moc pompy ma się nie zmienić , to musi być większy przepływ.
A czujniki są tam , gdzie nazwa na to wskazuje, wejściowy jest na wymienniku , a wyjściowy zaraz za grzałką.

bocian_koh
25-11-2021, 08:34
Kiedyś ktoś tu dyskutował na temat podobieństw poszczególnych modeli. Dla przykładu podam przypadek: SDC0709J3E5 / UD07JE5. To jest akurat moja pompa - 7kW. Czyli zwiększając jej przepływ do uzyskania mocy 9kW będzie to tak zwane "dopuszczalne podkręcenie". Wymiennik płytowy jednostki wewnętrznej w końcu jest projektowany do odebrania 9kW - SDC0709J3E5?

exetterenak
25-11-2021, 08:43
Kiedyś ktoś tu dyskutował na temat podobieństw poszczególnych modeli. Dla przykładu podam przypadek: SDC0709J3E5 / UD07JE5. To jest akurat moja pompa - 7kW. Czyli zwiększając jej przepływ do uzyskania mocy 9kW będzie to tak zwane "dopuszczalne podkręcenie". Wymiennik płytowy jednostki wewnętrznej w końcu jest projektowany do odebrania 9kW - SDC0709J3E5?

Mam do Ciebie takie pytanie offtopic dla samego Panasonica. Wg stopki masz dom szkieletowy prefabrykowany i ja taki teraz buduję. Powiedz mi czy grzejesz ciągle czy wg harmonogramu? Co do zasady szkielet nie ma akumulacji żadnej poza ogrzewaniem podłogowym. Dlatego też ja planuję 8cm jastrychu cementowego. Planowałem grzać w drugiej taryfie ale nie wiem jak to sie ma do rzeczywistości. Dom ma zapotrzebowanie na poziomie Ep=54kWh i wyposażony będzie w rekuperacje

bocian_koh
25-11-2021, 09:12
Mam do Ciebie takie pytanie offtopic dla samego Panasonica. Wg stopki masz dom szkieletowy prefabrykowany i ja taki teraz buduję. Powiedz mi czy grzejesz ciągle czy wg harmonogramu? Co do zasady szkielet nie ma akumulacji żadnej poza ogrzewaniem podłogowym. Dlatego też ja planuję 8cm jastrychu cementowego. Planowałem grzać w drugiej taryfie ale nie wiem jak to sie ma do rzeczywistości. Dom ma zapotrzebowanie na poziomie Ep=54kWh i wyposażony będzie w rekuperacje

W/g harmonogramu. Mam taryfę G11. Grzeję tylko w dzień. Raczej grzanie nocne by się u mnie nie sprawdziło. Dom stoi na płycie fundamentowej. Następnie 15cm styropianu. Podłogówka zatopiona jest w 50mm anhydrytu. Temperatura po nocy spada o 1 st.
Ten wskaźnik EP nie ma tu żadnego znaczenia. W mojej ocenie jego sens jest podobny do ograniczeń emisyjności CO2 przez krowy, które jedzą karmę z wodorostów. :)

Andrzej5101
25-11-2021, 09:33
Co do zasady szkielet nie ma akumulacji żadnej poza ogrzewaniem podłogowym.
Dlatego też ja planuję 8 cm jastrychu cementowego.
Planowałem grzać w drugiej taryfie ale nie wiem jak to sie ma do rzeczywistości.
Aby w pełni korzystać z ogrzewania w II-taryfie ;
- warto zrobić wylewki cementowe > 10 cm grubości,
- wykonać OZC budynku

MiG25
25-11-2021, 09:55
Kiedyś ktoś tu dyskutował na temat podobieństw poszczególnych modeli. Dla przykładu podam przypadek: SDC0709J3E5 / UD07JE5. To jest akurat moja pompa - 7kW. Czyli zwiększając jej przepływ do uzyskania mocy 9kW będzie to tak zwane "dopuszczalne podkręcenie". Wymiennik płytowy jednostki wewnętrznej w końcu jest projektowany do odebrania 9kW - SDC0709J3E5?

To ,że jest ten sam wymiennik płytowy ,to wcale nie znaczy ,że zwiększając przepływ po jednej stronie( po stronie wody) będziesz miał większą moc, musisz go zwiększyć też z drugiej strony , czyli najprościej mówiąc zwiększyć częstotliwość sprężarki , a to jest zaszyte w firmware...
Możesz dla testów się pobawić i zwiększać moc oszukując czujnik temperatury zewnętrznej ( np chłodzić go gazem od zapalniczki) , sprężarka wtedy przyspieszy i zacznie generować wyższe moce. No ale nie radzę tego stosować permanentnie , i nie kupować pomp o mniejszej mocy i "podkręcać".

exetterenak
25-11-2021, 15:19
Aby w pełni korzystać z ogrzewania w II-taryfie ;
- warto zrobić wylewki cementowe > 10 cm grubości,
- wykonać OZC budynku

Mam OZC a podłogę mam 8cm betonu a na to pójdzie 2cm jakiegoś akumulacyjnego wykończenia np ceramika albo beton polerowany
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/86cd74d991e5.png (https://naforum.zapodaj.net/86cd74d991e5.png.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/b01c71793336.jpg (https://naforum.zapodaj.net/b01c71793336.jpg.html)

eMdzeJ
25-11-2021, 15:58
W/g harmonogramu. Mam taryfę G11. Grzeję tylko w dzień. Raczej grzanie nocne by się u mnie nie sprawdziło. Dom stoi na płycie fundamentowej. Następnie 15cm styropianu. Podłogówka zatopiona jest w 50mm anhydrytu. Temperatura po nocy spada o 1 st.
Ten wskaźnik EP nie ma tu żadnego znaczenia. W mojej ocenie jego sens jest podobny do ograniczeń emisyjności CO2 przez krowy, które jedzą karmę z wodorostów. :)

mój przykład z życia jak kiedyś miałem gruntówkę. Po przejściu na g12 (bez w) nie robiąc aboslutnie nic rachunki mi spadły o 10%

możesz sobie policzyć czy nie będzie taniej przymusowo ładować między 13 a 15 w dzień a w nocy tylko tak aby temperatra nie spadała. Ewntualnie na odpowiednią ilość godzin przed końcem 2 taryfy (czyli 6 rano) wymusić grzanie. Raczej będzie taniej sumarycznie. A na bank będzie sporo taniej w okreach przejściowych

eMdzeJ
25-11-2021, 16:02
Kiedyś ktoś tu dyskutował na temat podobieństw poszczególnych modeli. Dla przykładu podam przypadek: SDC0709J3E5 / UD07JE5. To jest akurat moja pompa - 7kW. Czyli zwiększając jej przepływ do uzyskania mocy 9kW będzie to tak zwane "dopuszczalne podkręcenie". Wymiennik płytowy jednostki wewnętrznej w końcu jest projektowany do odebrania 9kW - SDC0709J3E5?

To raczej nic nie da. Odbierzesz szybciej ciepło ale coś je nadal musi wyprodukować. A 7ka wkręca sprężarkę mniej niż 9ka. Jedyne co imho spowodujesz to taktowanie. Może jakbyś na silę wgrał oprogramowanie z 9ki do 7ki to by zadziałało ale to już duże ryzyko wtopy

-voymar-
25-11-2021, 17:26
mam za buforem jedną pompkę i dopiero za pompką jest to rozdzielone na trzy obiegi. Póki co nie będę tam wstawiał pompek, bo to strasznie dużo roboty by było pomijając już koszt pompek.
Głowice i harmonogram na grzejniki ma sens ponieważ w dzień w pokojach praktycznie nikt nie przebywa więc po co tam grzać? Głowice ustawione są na kilka stopni mniej niż w godzinach kiedy pokoje są użytkowane lub na weekend przez całe dni. Salon, kuchnia i łazienka są w tygodniu używane też w dzień. Również na noc głowice obniżają temperaturę w domu. Grzanie non stop na taką samą temperaturę w całym domu wg mnie jest nie ekonomiczne. Chyba, że czegoś nie rozumiem - czego?
Przepływ.....Dalej do mnie nie dociera to, że trzeba wymusić większy przepływ czy więcej energii trzeba odebrać z pompy. Wychodzę z założenia, że aktualnie moja instalacja odbiera tyle ciepła ile potrzebuje przy zachowaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Dając dodatkowe pompki czy w inny sposób zwiększając przepływ zwiększam tym samym moc układu czyli więcej ciepła jest dostarczane do CO. OP więcej ciepła nie przyjmie bo są założone RTLe. Grzejniki więcej ciepła nie przyjmą bo jak zwiększy się temperatura w pomieszczeniu to głowica zamknie grzejnik. A jakbym odkręcił RTLe czy wywalił głowice to po co mam mieć w domu cieplej niż mam (a mam optymalnie)
Gdzie jest błąd?

Skoro w pokojach nie ma nikogo ,lub w ogóle nie ma nikogo w domu to po co grzać ? to po pierwsze .Obniżanie temp o kilka stopni to błąd Po co tak robić? By PC później musiała nadganiać temperaturę?
Wystarczy jak ci tak wygodniej --ustawić PC by załączała się 1 lub 2 godz. przed przyjściem domowników do domu i pracowała do godz, o której kładziesz się spać. Rano załączała się 2 godz. przed wstawaniem.
Tylko z podłogą może to być problem trzeba by metodą prób i błędów tak dobrać godz pracy aby w domu cały czas było komfortowo.
Nikt nie mówi by grzać 24/24h skoro nie chcesz lub dom tego nie potrzebuje.
Co do przepływu nic nie trzeba wymuszać . PC ma mieć zapewniony min przepływ aby pracowała poprawnie a min przepływ dla każdej z pomp jest inny . Ustawia to instalator przy montażu PC .Resztę roboty robi sama PC w zależności od nastaw jakie TY jej zapodasz. Gdy ustawisz czas działania PC to za pomocą krzywej ustawiasz przy jakich temp. zewnętrznych PC ma podawać wodę w układ i o jakich parametrach. Mając ( metodą prób i błędów ) dobrane parametry wody co do temperatur zewnętrznych ---wiesz ile (*C ) ma mieć woda aby w domu była temp ( X ) --Więc po co ci głowice?
Przykład - Na grzejniki podajesz 40*C Jak na zewnątrz jest np. 0*C i wiesz że w domu wtedy będzie 22*C i ta PC pracuje 10 h przyjmujesz że temp może w domu spaść o 1*C więc po tych 10h pracy robisz PC--STOP i za 5 godz. ponownie robisz Start.
U ciebie problem jest z tym żę --PC dopuki układ jest zimny jest _OK gdy się rozgrzeje to PC nie ma co robić z nadmiarem ciepła a w harmonogramie ma PRACĘ I tu jak nie będzie odpowiedniego odbioru ciepła to będzie to Nijak pracować
Najważniejsze to aby PC miała odbiór produkowanego ciepła Czy to będzie z jak pracuje z mocą 8kW czy 5kW czy 3kW . PC ma mieć gdzie to wpakować .A jak u ciebie głowice zamykają odbiór ciepła to PC zaczyna Taktować --
Podsumowanie:--- Układ powinien być cały czas otwarty aby PC mogła poprawnie pracować .A ty za pomocą czasu pracy, deltą jak i krzywej regulujesz temperaturą w domu.

MiG25
25-11-2021, 17:48
. PC ma mieć zapewniony min przepływ aby pracowała poprawnie a min przepływ dla każdej z pomp jest inny . Ustawia to instalator przy montażu PC ..

Ale możesz przestać pisać te bzdury... Wiem ,że zapłaciłeś o 1000PLN więcej za instalatora , ale nawet on nie jest w stanie ustawić minimalnego przepływu . a co najwyżej maksymalny.

bocian_koh
25-11-2021, 20:08
To ,że jest ten sam wymiennik płytowy ,to wcale nie znaczy ,że zwiększając przepływ po jednej stronie( po stronie wody) będziesz miał większą moc, musisz go zwiększyć też z drugiej strony , czyli najprościej mówiąc zwiększyć częstotliwość sprężarki , a to jest zaszyte w firmware...
Możesz dla testów się pobawić i zwiększać moc oszukując czujnik temperatury zewnętrznej ( np chłodzić go gazem od zapalniczki) , sprężarka wtedy przyspieszy i zacznie generować wyższe moce. No ale nie radzę tego stosować permanentnie , i nie kupować pomp o mniejszej mocy i "podkręcać".

OK. A co się stanie jak pójdziemy w drugą stronę, czyli np. gdyby okazało się, że ktoś chciałby zmniejszyć moc swojej PC? Wiemy już, że po stronie sprężarki tego nie zrobi. Po stronie wody może zmniejszyć przepływ. Co wtedy by się okazało? Sprężarka generuje pewną moc, a instalacja nie jest w stanie tego odebrać. Taktowanie?

bocian_koh
25-11-2021, 20:14
mój przykład z życia jak kiedyś miałem gruntówkę. Po przejściu na g12 (bez w) nie robiąc aboslutnie nic rachunki mi spadły o 10%

możesz sobie policzyć czy nie będzie taniej przymusowo ładować między 13 a 15 w dzień a w nocy tylko tak aby temperatra nie spadała. Ewntualnie na odpowiednią ilość godzin przed końcem 2 taryfy (czyli 6 rano) wymusić grzanie. Raczej będzie taniej sumarycznie. A na bank będzie sporo taniej w okreach przejściowych

Szczerz, nie lubię ograniczeń. Wolę stałą taryfę. Jednostkę wewnętrzną mam w domu. Nie po to zamieszkałem z dala od miasta, żeby mi coś buczało gdy śpię. Poza tym za dnia pracuję w domu a w nocy śpię. Uroki pracy zdalnej :)

-voymar-
25-11-2021, 20:15
Ale możesz przestać pisać te bzdury... Wiem ,że zapłaciłeś o 1000PLN więcej za instalatora , ale nawet on nie jest w stanie ustawić minimalnego przepływu . a co najwyżej maksymalny.

Wiem że myślenie nie jest twoją mocną stroną
Powiadasz 1000PLN--- tak potwierdzam TAK NAPISAŁEM ( to forma przenośni ) Lecz logiczne rozumowanie czytającego powinno odczytać to zupełnie inaczej Nie wiesz JAK ????
Sedno tego wpisu było inne .Dam przykład"
-Macie może gdzieś taniego instalatora PC z woj mazowieckiego? i ile zapłaciliście za montaż? Kogo polecacie?
-Odp 1). Mi zakładała firma X i zapłaciłem Y
- Odp 2) Szukaj instalatora blisko siebie tak max 50km. I właśnie takimi odnośnikami się większość kieruje

Dalej 1000PLN ???? Tego się nie czepiaj bo być może Ja zapłaciłem i 3000PLN więcej. CENA NIE BYŁA WYZNACZNIKEM CO DO WYBORU FIRMY LECZ ILOŚC ZAMONTOWANYCH POMP JAK I ZADOWOLENIE INNYCH KLIENTÓW,
ROZUMIESZ SEDONO TREŚCI?????
NIe rozumiesz? ---- Szukałem doświadczonego nie z za miedzy tylko z terytorium PL Takiego który zrobi montaż profesjonalnie Z którego ja będę zadowolony.
Znalazłem 400 km ode mnie. Nie widzę nic złego w tym że ma do nie 400km.
Co do przepływów to nie zamierzam kolejny raz tłumaczyć Jak masz olej w głowie a nie przeczę że COŚ tam wiesz. To doskonale rozumiesz o co chodzi.
PO CO ROBISZ ZAMIĘT ?????????? Powtarzam doskonale wiesz o czym Ja piszę .

MiG25
25-11-2021, 20:16
Tu też bez integracji w firmware się nie da , bo Ty będziesz przykręcał zawór ( bo chyba w taki sposób ten przepływ chcesz zmniejszać) , a pompa bdzie podnosiła obroty obiegówki starając się ten przepływ zwiększyć, a w pewnym momencie wyskoczy błąd przepływ i pompa się wyłączy.

bocian_koh
25-11-2021, 20:16
To raczej nic nie da. Odbierzesz szybciej ciepło ale coś je nadal musi wyprodukować. A 7ka wkręca sprężarkę mniej niż 9ka. Jedyne co imho spowodujesz to taktowanie. Może jakbyś na silę wgrał oprogramowanie z 9ki do 7ki to by zadziałało ale to już duże ryzyko wtopy

Wydaje mi się, że nie taktowanie, a częstsze defrosty... Instalacja chce więcej odebrać niż PC jest w stanie wyprodukować. Poprawcie mnie jeśli się mylę...

bocian_koh
25-11-2021, 20:18
Tu też bez integracji w firmware się nie da , bo Ty będziesz przykręcał zawór ( bo chyba w taki sposób ten przepływ chcesz zmniejszać) , a pompa bdzie podnosiła obroty obiegówki starając się ten przepływ zwiększyć, a w pewnym momencie wyskoczy błąd przepływ i pompa się wyłączy.

Nie zawór. W ustawieniach instalatora.

MiG25
25-11-2021, 20:20
PO CO ROBISZ ZAMIĘT ?????????? .

Akurat wszędzie gdzie się pojawisz , to jest zamęt , a do tego jesteś mistrzem odwracania kota ogonem.... Przypadek ?

-voymar-
25-11-2021, 20:27
OK. A co się stanie jak pójdziemy w drugą stronę, czyli np. gdyby okazało się, że ktoś chciałby zmniejszyć moc swojej PC? Wiemy już, że po stronie sprężarki tego nie zrobi. Po stronie wody może zmniejszyć przepływ. Co wtedy by się okazało? Sprężarka generuje pewną moc, a instalacja nie jest w stanie tego odebrać. Taktowanie?

Jak będziesz miał odpowiedni przepływ czyli że PC w swej pracy i podczas modulacji ( w pełnym zakresie swej mocy ) będzie pracować a nie taktować
------czyli że instalacja CO nie ma oporów co do przyjmowania ciepła z PC to ograniczysz jej moc za pomocą delty.
Ja w zeszłą zimę testowałem na temp ( -18 ) i tak cały sezon pracuję na delta 5 lecz wtedy dałem 10 jak i 3 też pracowała lecz na 10 było w domu za zimno a na 3 dogrzewało dom za szybko. To tak po krótce. Lecz aby mieć idealne sterowanie PC jest jedna zasada PC musi pracować a nie taktować wtedy NAPRAWDE widać ustawienia Widzisz zmianę twych ustawień i odczuwasz w domu znaczące zmiany w nastawach.

MiG25
25-11-2021, 20:28
Nie zawór. W ustawieniach instalatora.

Tu też jest minimalna wartość , poniżej której nie da się zejść ( w tych wartościach hex) , a ustawienie jej również skutkuje ,że z czasem błąd przepływu wyskoczy.( może nie od razu , ale jest ryzyko ,że po jakimś czasie).
Poza tym ustawienie minimalnego przepływu spowoduje , że pompa pzestanie trzymać usawioną deltę , także i tak odda tyle i potrzeba.

Mozyn90
25-11-2021, 21:00
Może jakbyś na silę wgrał oprogramowanie z 9ki do 7ki to by zadziałało ale to już duże ryzyko wtopy



Co do zmiany oprogramowania jest tu ktoś kto ogarnia ten temat

MiG25
25-11-2021, 21:16
Co do zmiany oprogramowania jest tu ktoś kto ogarnia ten temat

To pytanie , czy stwierdzenie ? Jeśli stwierdzenie , to któż to ?

bocian_koh
25-11-2021, 21:18
Ja w zeszłą zimę testowałem na temp ( -18 )... ...PC musi pracować a nie taktować wtedy NAPRAWDE...
Spoko. Nieźle tam u Ciebie piździ. Jaki region?
To ile masz w tej chwili startów i godzin przepracowanych?
Pochwal się.

bocian_koh
25-11-2021, 21:20
Może jakbyś na silę wgrał oprogramowanie z 9ki do 7ki to by zadziałało ale to już duże ryzyko wtopy



Co do zmiany oprogramowania jest tu ktoś kto ogarnia ten temat
Może byłby w stanie zmodować ten stop po grzaniu CWU.

Mozyn90
25-11-2021, 21:49
Może byłby w stanie zmodować ten stop po grzaniu CWU.

Chodzi mi o wygranie chipa do t capa12kw żeby stał się 9kw.

eMdzeJ
26-11-2021, 05:33
Szczerz, nie lubię ograniczeń. Wolę stałą taryfę. Jednostkę wewnętrzną mam w domu. Nie po to zamieszkałem z dala od miasta, żeby mi coś buczało gdy śpię. Poza tym za dnia pracuję w domu a w nocy śpię. Uroki pracy zdalnej :)

Ja serio nie czaje o co Wam chodzi z tymi ograniczeniami. Mam splita powietrze woda. Śpie normalnie, pracuje z domu od 1,5 roku.

Masz 2 taryfe i nic nie robisz jest taniej
Masz 2 taryfę i lekko zoptymalizujesz grzanie - jest jeszcze taniej. I mówię o lekkim a nie grzaniu na siłę tylko w 2 taryfie.

No ale kto bogatemu zabroni.

U mnie , przypuszczam jak w każdym domu i miejscu w PL, w nocy jest zimniej. Wiec w okresie przejściowym pompa puszczona samopas na co grzeje głównie w nocy w 2 taryfie. CWU mam ustawione tylko w 2 taryfie bo grzanie CWU idzie z mniejszym cop - wiec leci sobie w tanim prądzie.

Jak sobie popatrzysz jaki % całości grzania stanowi CWU to zobaczysz czemu to wychodzi sporo taniej.

Nie wiem gdzie tu są ograniczenia. No chyba, że ktoś jest tak porąbany że na siłę grzeje tylko w 2 taryfie bo kasa. No ale na to to tylko lekarz od głowy :)

Masz 2 taryfy masz możliwość oszczędności, masz jedną - zawsze grzejesz drogo.

Nawet jakbyś chciał grzać tylko w dzień to puszczenie CWU między 13 a 15 da i tak oszczędności.

bocian_koh
26-11-2021, 08:54
@ eMdzeJ, to z czaj to:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/901502acd1fd4a85
8017kWh rocznie po 0,672zł kWh. Daje 5387,43zł.
Napisałeś: "mój przykład z życia jak kiedyś miałem gruntówkę. Po przejściu na g12 (bez w) nie robiąc aboslutnie nic rachunki mi spadły o 10%."
Ok, załóżmy, że ja też nic nie zrobię. To w moim przypadku teoretycznie zaoszczędził bym: 538,75zł.
Tylko ja mam pompę powietrzną więc oszczędności miałbym niższe. Do tego tak jak napisałem wcześniej w nocy to ja chcę mieć absolutną ciszę w domu. Więc cena za ten luksus kosztuje mnie raptem nie całe 45zł miesięcznie. ;) Więc "No ale kto bogatemu zabroni."
W nocy obniżam o 1 st na harmonogramie więc PC nie pracuje. Wodę grzeje o różnych porach - tak jak mi wygodnie - bez ograniczeń.
"Jak sobie popatrzysz jaki % całości grzania stanowi CWU to zobaczysz czemu to wychodzi sporo taniej. " Wiem o tym doskonale.
"Masz 2 taryfy masz możliwość oszczędności, masz jedną - zawsze grzejesz drogo." Jakie masz ceny? Ile rocznie zużywasz kWh?

eMdzeJ
26-11-2021, 12:17
@ eMdzeJ, to z czaj to:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/901502acd1fd4a85
akie masz ceny? Ile rocznie zużywasz kWh?

6-7Mwh rocznie na cały prąd do domu. W tym roku wywaliłem gruntówkę i grzeje Panasem. Zobaczymy porównanie. Gruntówki nie miałem opomiarowanej

zwykle cennikowe z PGE dla Wawy (Konstancin - Jeziorna). Nie pamiętam teraz stawek. Mam gdzieś excela w domu z policzeniem zarówno energii jak i przesyłu.

Ja to mam wklepane w Home Assistanta plus dwa podliczniki też zaczytywane wiec w zasadzie mam podgląd na żywo.

Dzisiaj rano było 102 zł za prąd do pompy za bieżący miesiąc (same stawki zależne od kwh, bez kosztów stałych)


EDIT
45 zł miesięcznie to 540 zł rocznie. Można wydać na dowolną inna rzecz niż oddawanie tego za darmo zakładowi elektrycznemu

I rozmawiamy tylko o pompie. W domu mam cała masę rzeczy które np chodzą całą dobę albo tylko nocą (np oświetlenie zewnętrzne). Złotówka do złotówki...

540zł rocznie odkładasz i po 10 latach masz 5400 zł co daje już sporą kwotę. Możesz z tego sobie zrobić fundusz pogwarancyjny do pompy. Albo po prostu przepić :)

Owczar
26-11-2021, 15:38
To te pompę słychać w domu? To ja dziękuję za takie luksusy :)

Awinion
26-11-2021, 20:31
Mam do Ciebie takie pytanie offtopic dla samego Panasonica. Wg stopki masz dom szkieletowy prefabrykowany i ja taki teraz buduję. Powiedz mi czy grzejesz ciągle czy wg harmonogramu? Co do zasady szkielet nie ma akumulacji żadnej poza ogrzewaniem podłogowym. Dlatego też ja planuję 8cm jastrychu cementowego. Planowałem grzać w drugiej taryfie ale nie wiem jak to sie ma do rzeczywistości. Dom ma zapotrzebowanie na poziomie Ep=54kWh i wyposażony będzie w rekuperacje

Też mam szkieletówkę, parterową. Ogrzewam 176m2. Po uruchomieniu w zeszłym roku chodziła na harmonogramie, Trochę kulawo to działało, bo pompa pracowała praktycznie zawsze >60Hz, nadganiała w ten sposób przerwy w pracy gdy nie grzała. W lutym tego roku ustawiłem grzanie tylko od krzywej i zasobnik tez od delty. Pompa chodzi jak się jej podoba, większość czasu na 19/20Hz. Dzisiaj np. włączyła się o 12:00 i chodzi do teraz, nawet bez defrostu po drodze a na zewnątrz 1oC. Prawdopodobnie jest to przypadek, w którym PC jest idealnie dobrana do budynku w którym pracuje. Chociaż często miałem myśli, że mogłem brać PC 5kW.

https://i.ibb.co/56pLwcK/pc.png

Tutaj ostatnie 3 dni:

https://i.ibb.co/VmHFxnq/pc2.png

bocian_koh
26-11-2021, 23:40
@ eMdzeJ. Tak a Ty ile odłożyłeś? Ja idę spać i nic mi nie buczy. A u Ciebie zmodulowała już na 19Hz?

dzimberto
27-11-2021, 08:20
Witam po długiej przerwie
Rok użytkowania pompy zamknął mi się w wysokości 4335 kWh,stan z podlicznika
Niektórzy powiedzą po co?
A po to że wiem ile rzeczywiście wzięła pompa całościowo
Od 10 wrzesnia do dziś 606 kWh
Moja 9tka sprawuje sie narazie bez zastrzeżeń
Ktoś powie za duża ta 9ka dla mnie,hmmm
Też tak myslałem,ale przy -22 jakie byłu u mnie 18.01.2021 grzała aż miło bez problemu (48hz)--BEZ POMOCY GRZAŁKI,ANI RAZU DO TEJ PORY SIĘ NIE ZAŁĄCZYŁA
Z pomocą codixa(dzięki za wsparcie i pomoc)skalibrowałem czujniki w pompie w tamtym roku przed sylwestrem.
Było cyrku trochę bo do ładu i składU nie mogłem dojść ale metodą prób działa to jak powinno.
Oglądałem też youtube i,, klimatyzacja katowice", nie chcę ich chwalić lub reklamować bo firma z torunia montowała pompę
Ustawiłem pompę mniej więcej jak oni ustawiaja,delta na grzejnikach i reszta bo krzywą grzewczą już pod siebie
40/-15 i 30/15
W domu 22-23 stopnie
Przniosłem czujnik zewnętrzny temp(kupiłem drugi panasa i wpiąłem w płytę) na taras pod dachem,jest na wysokości ok 2 m w cieniu
Pompa jest na południowej stronie i był z tym problem bo strasznie nagrzewał się czujnik i pompa trochę głupiała bo w słońcu było więcej niż faktycznie,ale już po problemie
W przejsciowym okresie włączam QUIET MODE 3 I W HARMONOGRAM (grzanie od 4:30 -8:00) potem woda od 13-16ej grzeje się raz dziennie 46st(dobija 47)
czujnik w połowie wysokości bojlera,następnie od 18ej do 21ej i koniec
Dołożę teraz w dzień grzania z 3-4 godz z tym bojlerem bo zrobiło się chłodniej bo od 7ej do 16 nikogo w domu nie ma więc po co grzac ale teraz trzeba bo za mocno się wychładza dom
przy większych mrozach zdejmę harmonogram,QUIET MODE juz nie używam bo nie trzeba,tylko w temp od +7 w górę
Ktoś zapyta o ile?
Ano niecałe 1-1,5 st,podłogówka w korytarzu rano jest ciepła jak żona z dziećmi wstaje,bo pompa od tej 4:30 nagrzeje
Serwis robię sam,ha ha
Wyczyszczenie filtra przy pompie i w domu na 2 pompkach i sprawdzenie ciśnienia glikolu
Jam mam 1,6 bar i jest ok
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Ps.jak coś dobrze działa to nie kombinowac i nie kłaśc paluszków ,wiem po sobie jak uatawiłem jest ok niech działa

pietre
27-11-2021, 14:08
Mam do was pytanie o tryb cichy? Jest taka ikonka, w której można ustawić stopnie od 1 do 5 i zegarek. Do czego to służy i czy tego używacie? W okresie przejściowym sprężarka włączała się u mnie co 25-30 min. i serwisant powiedział, że mogę sobie taki tryb wyłączyć. Czy macie z tym jakieś doświadczenia ?

-voymar-
27-11-2021, 14:20
Witam po długiej przerwie
Rok użytkowania pompy zamknął mi się w wysokości 4335 kWh,stan z podlicznika
Niektórzy powiedzą po co?
A po to że wiem ile rzeczywiście wzięła pompa całościowo
Od 10 wrzesnia do dziś 606 kWh
Moja 9tka sprawuje sie narazie bez zastrzeżeń
Ktoś powie za duża ta 9ka dla mnie,hmmm
Też tak myslałem,ale przy -22 jakie byłu u mnie 18.01.2021 grzała aż miło bez problemu (48hz)--BEZ POMOCY GRZAŁKI,ANI RAZU DO TEJ PORY SIĘ NIE ZAŁĄCZYŁA
Z pomocą codixa(dzięki za wsparcie i pomoc)skalibrowałem czujniki w pompie w tamtym roku przed sylwestrem.
Było cyrku trochę bo do ładu i składU nie mogłem dojść ale metodą prób działa to jak powinno.
Oglądałem też youtube i,, klimatyzacja katowice", nie chcę ich chwalić lub reklamować bo firma z torunia montowała pompę
Ustawiłem pompę mniej więcej jak oni ustawiaja,delta na grzejnikach i reszta bo krzywą grzewczą już pod siebie
40/-15 i 30/15
W domu 22-23 stopnie
Przniosłem czujnik zewnętrzny temp(kupiłem drugi panasa i wpiąłem w płytę) na taras pod dachem,jest na wysokości ok 2 m w cieniu
Pompa jest na południowej stronie i był z tym problem bo strasznie nagrzewał się czujnik i pompa trochę głupiała bo w słońcu było więcej niż faktycznie,ale już po problemie
W przejsciowym okresie włączam QUIET MODE 3 I W HARMONOGRAM (grzanie od 4:30 -8:00) potem woda od 13-16ej grzeje się raz dziennie 46st(dobija 47)
czujnik w połowie wysokości bojlera,następnie od 18ej do 21ej i koniec
Dołożę teraz w dzień grzania z 3-4 godz z tym bojlerem bo zrobiło się chłodniej bo od 7ej do 16 nikogo w domu nie ma więc po co grzac ale teraz trzeba bo za mocno się wychładza dom
przy większych mrozach zdejmę harmonogram,QUIET MODE juz nie używam bo nie trzeba,tylko w temp od +7 w górę
Ktoś zapyta o ile?
Ano niecałe 1-1,5 st,podłogówka w korytarzu rano jest ciepła jak żona z dziećmi wstaje,bo pompa od tej 4:30 nagrzeje
Serwis robię sam,ha ha
Wyczyszczenie filtra przy pompie i w domu na 2 pompkach i sprawdzenie ciśnienia glikolu
Jam mam 1,6 bar i jest ok
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Ps.jak coś dobrze działa to nie kombinowac i nie kłaśc paluszków ,wiem po sobie jak uatawiłem jest ok niech działa

Jak miło posłuchać w pełni zadowolonego użytkownika.
Powodzenia .

dzimberto
27-11-2021, 16:44
Mam do was pytanie o tryb cichy? Jest taka ikonka, w której można ustawić stopnie od 1 do 5 i zegarek. Do czego to służy i czy tego używacie? W okresie przejściowym sprężarka włączała się u mnie co 25-30 min. i serwisant powiedział, że mogę sobie taki tryb wyłączyć. Czy macie z tym jakieś doświadczenia ?
Tryb cichy tzw QUIET MODE możesz uzyć jak to piszesz w okresie przejsciowym,wiosna jesień
jak ci pompa moduluje to lepiej jak pracuje non stop z 4 godz niż ma strzały co godz i przerwa
spręzarka tego nie lubi
ja tak miałem w zeszłym roku na początku dopóki nie doszedłem do tego co mam teraz
w 1 mies miałem 187 załączeń i 50 godzin pracy,lepiej jakby było odwrotnie
w tym trybie sprężarka startuje powoli z początku a nie z kopyta
dłużej pracuje z mniejszą mocą
musisz sobie sprawdzić jaki level lub poziom 1-5 pasuje by w domu nie było za zimno i by nagrzała dom i nie było za zimno
zrob na początek tryb 2 lub 3 i zobacz jak pompa daje radę nagrzac dom i niw włącza si wyłącza sie to zejdz na 4
lub 3
nie wiem jak grzejesz czy non stop czy z harmonogramu
poczytaj mój post
ja mam 9kw t cap,mocna pompa i mogła by byc może 7 lub zwykła 9 ale przy harmonogramie jest ok
w duże mrozy jak były nie ma problemu i 40 st przy -22 jest ok a w domu ciepło,bez reku a domu niemam pasywnego tylko myślę że na 2013 rok jak ocieplałem to jest w miarę dobrze ocieplony,widać to po zużyciu energii
wyszło mi w tym roku taniej niż ekogroszkiem,pomijając panele na dachu bo to inwestycja na kilka lat
Napisz coś o pompie domu co masz czy grzejniki czy podłogę
pozdro

dzimberto
27-11-2021, 16:56
Jak miło posłuchać w pełni zadowolonego użytkownika.
Powodzenia .

Dzięki Voymar
metodą prób i błędów doszedłem do tego co jest
Myslałem o rozbudowie i podglądzie jak czytałem na forum różne wynalazki,,bez obrazy dla innych użytkowników",ale uznałem że im więcej sterowników czujników i rozbudowy sterowania jest więcej potem problemów
Może się mylę ale nie neguję innych rozwiązań jak ktoś chce coś ulepszyć w swojej pompie
Jeden woli blondynki drugi brunetki a jeszcze inny woli rude,każdy robi jak mu pasuje
Zadowolona jest żona bo już nie musi patrzeć i dosypywać ekogroszku i już nie zamieniła by się z powrotem na eko lub gaz.
Mnie też się znudziło czyszczenie i dosypywanie i szczgólnie teraz kupowanie po1,5 tys za tonę
POZDRO;)

-voymar-
27-11-2021, 17:14
Dzięki Voymar
metodą prób i błędów doszedłem do tego co jest
Myslałem o rozbudowie i podglądzie jak czytałem na forum różne wynalazki,,bez obrazy dla innych użytkowników",ale uznałem że im więcej sterowników czujników i rozbudowy sterowania jest więcej potem problemów
Może się mylę ale nie neguję innych rozwiązań jak ktoś chce coś ulepszyć w swojej pompie
Jeden woli blondynki drugi brunetki a jeszcze inny woli rude,każdy robi jak mu pasuje
Zadowolona jest żona bo już nie musi patrzeć i dosypywać ekogroszku i już nie zamieniła by się z powrotem na eko lub gaz.
Mnie też się znudziło czyszczenie i dosypywanie i szczgólnie teraz kupowanie po1,5 tys za tonę
POZDRO;)

Bardzo mnie cieszy że PC tak świetnie ci pracuje. Jest nas dwóch.

pietre
27-11-2021, 19:08
Robiłem na 3 biegu w okresie przejściowym tryb cichy. Teraz go wyłączyłem. U mnie sprężarka chodzi ok. 14h dziennie. Teraz załącza się co 70 min.

Fanek
27-11-2021, 19:40
Ile razy na dobe przy tych temp teraz ok 0-1*C T-Capy 9kw robią wam defrost?
Widze dziś już chyba 3 defrost (podgladam przez apke) od godz 10.00 czyli gdzieś co 3-4h się robi - to normalne? Jak często u was teraz?
Radiator jest pokryty jakby szronem troche. Acha dodam że mam daszek nad pompą dość duży i żaden deszcz ani padający śnieg nie osiada na pompie. Pompa nie jest osłonięta po bokach ma czym oddychać :)

Do tej pory grzałem harmonogram od 10.00 do 22.00, ale teraz już puszcze niech chodzi 24h, na noc od 22 do 10 rano na krzywej -3*C (wole jak w nocy jest chłodniej).
Na razie chodzi jeszcze na Tryb Cichy 2 - czy to może powodować częstsze defrosty? Ktoś używa tego tryby jeszcze o tej porze roku?

-Czy zmiana z Termostatu Pokojowego na samą Krzywą Grzewczą może w jakiś sposób zwiększyć ilość defrostów? Od dwóch dni są temp okolice 0*C ale nie przyglądałem się wcześniej defrostom na termostacie :rolleyes:

Zauważyłem że na defrostach pompa nie zlicza ON/OFF sprężarki czyli się nie wyłącza. Wydawało mi się, że pisaliście tu kiedyś, że każdy defrost to stop?

Do tej pory pompa chodziła na termostat pokojowy, dziś wyłączyłem przestawiłem na samą krzywą, bo nie da się sterować temp na noc aby było chłodniej - za duża histereza :o
Pompa chodzi cały czas, sprężarka nie staje, ale dom nie jest jeszcze dobrze wygrzany, pobiera 2-2.2kw na razie.

-voymar-
27-11-2021, 20:07
Ile razy na dobe przy tych temp teraz ok 0-1*C T-Capy 9kw robią wam defrost?
Widze dziś już chyba 3 defrost (podgladam przez apke) od godz 10.00 czyli gdzieś co 3-4h się robi - to normalne? Jak często u was teraz?
Radiator jest pokryty jakby szronem troche. Acha dodam że mam daszek nad pompą dość duży i żaden deszcz ani padający śnieg nie osiada na pompie. Pompa nie jest osłonięta po bokach ma czym oddychać :)

Do tej pory grzałem harmonogram od 10.00 do 22.00, ale teraz już puszcze niech chodzi 24h, na noc od 22 do 10 rano na krzywej -3*C (wole jak w nocy jest chłodniej).
Na razie chodzi jeszcze na Tryb Cichy 2 - czy to może powodować częstsze defrosty? Ktoś używa tego tryby jeszcze o tej porze roku?

-Czy zmiana z Termostatu Pokojowego na samą Krzywą Grzewczą może w jakiś sposób zwiększyć ilość defrostów? Od dwóch dni są temp okolice 0*C ale nie przyglądałem się wcześniej defrostom na termostacie :rolleyes:

Zauważyłem że na defrostach pompa nie zlicza ON/OFF sprężarki czyli się nie wyłącza. Wydawało mi się, że pisaliście tu kiedyś, że każdy defrost to stop?

Do tej pory pompa chodziła na termostat pokojowy, dziś wyłączyłem przestawiłem na samą krzywą, bo nie da się sterować temp na noc aby było chłodniej - za duża histereza :o
Pompa chodzi cały czas, sprężarka nie staje, ale dom nie jest jeszcze dobrze wygrzany, pobiera 2-2.2kw na razie.

No proszę i tobie się spręzarka nie wyłącza . To tak samo jak mi. CIcho siedź bo cię tu zaraz zjedzą pewni Panowie jak mnie kąsali.
Pewnie po całym cyklu zalicza start stop, ale tak jak tu mi próbowali wmówić.
Co do histerezy jak jest duża to wszystko mozna zwłaszcza na SALUS. Tam są 2 tryby grzania dzień- słoneczko i noc -księżyc. Można cuda tworzyć.
Już kolejny raz pisał o tym nie będę. ( instrukcja pobrana z neta załatwi sprawę )

Fanek
27-11-2021, 20:14
Sprężarka się nie wyłącza bo dom nie jest wygrzany, dopiero się będzie wyłączać zakładam. Jak dom nie będzie już mógł przyjąć więcej ciepła, sprężarka nie będzie mogła zejść niżej niż 19Hz to się wyłaczy.

Pytam o Defrosty jak tam u was :D

MiG25
27-11-2021, 20:17
Zauważyłem że na defrostach pompa nie zlicza ON/OFF sprężarki czyli się nie wyłącza. Wydawało mi się, że pisaliście tu kiedyś, że każdy defrost to stop?
.

W jednostkach jednowentylatorowych tak , w jednostkach dwuwentylatorowych zależy ,czy to defrost w Mode 1 czy w Mode 2.
Jeśli nie zalicza stopu to masz jednostkę dwuwentylatorową i robi to w Mode 1.

MiG25
27-11-2021, 20:20
Pewnie po całym cyklu zalicza start stop,

Co to za cykl ? To kolejny pewnik , o który się nie pyta ? Jak "święty przepływ " ?

bocian_koh
27-11-2021, 20:32
Pytam o Defrosty jak tam u was :D

Cześć @Franek. Moja PC pracuje dziś od 7 rano. Grzałem CWU 3 razy. Zaliczyła 6 defrostów. Cały dzień u mnie bardzo wilgotno. Temperatura od 0 do max 7 st. w porywach.

Edit. Jednak 5...

bocian_koh
27-11-2021, 20:42
Tam są 2 tryby grzania dzień- słoneczko i noc -księżyc. Można cuda tworzyć.

Źle ile razy trzeba powtarzać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dzień KSIĘŻYC. Noc SŁONECZKO.

:p

-voymar-
28-11-2021, 12:10
Co to za cykl ? To kolejny pewnik , o który się nie pyta ? Jak "święty przepływ " ?

Myślałem naprawdę że ty jesteś gość poważny od którego można uzyskać jakieś cenne informacje
Niestety myliłem się ,przykro mi z tego powodu no ale cóż .Zwykły TROLL i tyle który tylko zamieszanie robi.
Dalej nie pojmujesz bo ---jest nas już dwóch którym PC PRACUJE a nie Taktuje lub inaczej nam pracuje a nie udaje że to robi.
Najlepszym chyba wyjściem bedzie dodanie cię do ignorowanych bo pożytku z ciebie nie będę miał żadnego -ZERO pomocy
Co do prawidłowej pracy PC --przepływów, odbioru energii cieplnej z PC instalacji CO ( prawidłowej ) zładu wody itd.
SZKODA O TYM Z TOBĄ DYSKUTOWAĆ- niemok i tyle nie masz pojęcia jak powinien układ być zrobiony by pracował
To już chyba wiemy wszyscy
Twe doradztwa które pamiętam to dodatkowe docieplenia czujnika które może się przedładać na uszkodzenie sprężarki lub oprogramowania. Dalej praca cicha --aby ograniczyć Moc PC ha ha no tak nie przeczę że skoro jest taka opcja to mozna ją wykorzystywać .Ale aby tak pracowała PC bo ma za dużą Moc????????
i to ma rozwiązać problem???
A teraz do rzeczy-- cykl pracy TA no skąd masz to wiedzieć Mały Człwieczku- znów jestem zawiedziony co do ciebie. Szkoda
PC na wyświetlaczu ma ----- Przynajmniej moja PC tak ma
1. Częstotliwość ; Hz
2. Ilość WYŁ-WŁ
3. Całk. czas dział
Skoro pompa pod pozycją ( 2 ) ma ( ilość WYŁ- WŁ) to np niech ma WYŁ_WŁ----100 to po kolejnym uruchomieniu dalej ma 100 ale gdy ją np. harmonogram wyłaczy to dopiero doda na 101
Inaczej jeszcze bo zapewne znów nie POJMUJESZ ale tak TY już masz -Nie znasz PC PC dolicza kolejną wartość o ( 1 ) przy pełnym CYKLU --WYŁ--WŁ
Prościej ja tłumaczyć nie umie /////Przepraszam jak nie rozumiesz /////

-voymar-
28-11-2021, 12:12
Źle ile razy trzeba powtarzać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dzień KSIĘŻYC. Noc SŁONECZKO.

:p

Może być i tak jak podałeś------ JA TAK WŁAŚNIE MAM nie ma to znaczenia.

MiG25
28-11-2021, 12:51
@voymar , w każdym poście bzdury piszesz , a udajesz wielce mądrego .

Pompa dodaje 1 podczas startu , a nie po całym start-stop , też tego nie wiedziałeś.

Fanek
28-11-2021, 12:52
Voymar wklej zdjęcie ze swojego panelu godziny pracy i starty sprężarki i będziesz miał spokój :rolleyes:

-voymar-
28-11-2021, 12:53
@voymar , w każdym poście bzdury piszesz , a udajesz wielce mądrego .

Pompa dodaje 1 podczas startu , a nie po całym start-stop , też tego nie wiedziałeś.

Oki- tak właśnie dodaje 1 ale przy stop jest dalej 1 .Przy kolejnym start jest 2

MiG25
28-11-2021, 13:00
Oki- tak właśnie dodaje 1 ale przy stop jest dalej 1 .Przy kolejnym start jest 2

No a napisałeś ,że "po" ...
A co tego:
" doradztwa które pamiętam to dodatkowe docieplenia czujnika które może się przedładać na uszkodzenie sprężarki lub oprogramowania."

świadczą o tym ,że technicznie jesteś dno.
izolowanie i poprawianie izolacji zwłaszcza w monoblokach wpływa pozytywnie na odczyty , i nie ma prawa nic uszkodzić.

bocian_koh
28-11-2021, 13:14
Voymar wklej zdjęcie ze swojego panelu godziny pracy i starty sprężarki i będziesz miał spokój :rolleyes:

Jak by wkleił to by się jednak okazało, że mu pompa TAKTUJE :cry::goodnight:

-voymar-
28-11-2021, 13:21
Voymar wklej zdjęcie ze swojego panelu godzina pracy i stary sprężarki i będziesz miał spokój :rolleyes:

Jestem na tyle dorosłym człowiekiem że to co piszę o pracy PC jest prawdą i jak mowie że nie taktuje tylko Pracuje to tak jest.
Nie chcę się powtarzać odnośnie pracy na grzałkach gdzie to one były odnośnikiem co do późniejszej pracy PC
Doskonale znam intencje TYCH PANÓW -- Ty spokojnie opisujesz swe obserwacje pytasz i co najważniejsze NIE OPONUJESZ- to oni do ciebie nic nie mają . Są grzeczni i doradzają. Czy dobrze???? W niektórych sprawach - i owszem dobrze.
Wklejał nie będę -bo tego nie umię tu robić a bardzej nawet nie próbowałem nie jest mi to potrzebne.
Tym panom to nawet jak byś wstawił 100h pracy i 2 Start Stop to i tak by hejtowali uwierz mi na słowo. Takie typy. Głownym powodem tych ich złych intencji co do mnie jest PRAWIDŁOWA PRACA PC -bo ona nie taktuje .Jak by mi co 1h robiła ze 3 wył to oooooooooo było by dobrze wtedy by było Git
Obecnie PC na harmonogramie grzanie 2 x od 4--11 i 15--24 tak mi na dziś jest komfortowo więc za ostatnie 35h pracy ma 5 wył oczywiście + CWU i defrost. Całą statystykę psuje CWU bo mam puszczoną w samopas. Nigdy na samym ( CO ) nie ma sytuacji by PC choć raz wyłączyła spręzarkę Tylko sama modulacja i wył z harmonogramu.

-voymar-
28-11-2021, 13:27
No a napisałeś ,że "po" ...
A co tego:
" doradztwa które pamiętam to dodatkowe docieplenia czujnika które może się przedładać na uszkodzenie sprężarki lub oprogramowania."

świadczą o tym ,że technicznie jesteś dno.
izolowanie i poprawianie izolacji zwłaszcza w monoblokach wpływa pozytywnie na odczyty , i nie ma prawa nic uszkodzić.
Tak jak pisałem nie raz -------Ja inżynierów Panasa nie poprawiam czy to są wartości odnośnie pracy PC czy to chodzi o przekroje rur jak i min przepływów wody. zładu wody czy spraw związanych z ociepleniem wykonanym przez Panasa. Tam PAZURÓW nie wkładam- To PC Pracuje.

-voymar-
28-11-2021, 13:29
No a napisałeś ,że "po" ...
A co tego:
" doradztwa które pamiętam to dodatkowe docieplenia czujnika które może się przedładać na uszkodzenie sprężarki lub oprogramowania."

świadczą o tym ,że technicznie jesteś dno.
izolowanie i poprawianie izolacji zwłaszcza w monoblokach wpływa pozytywnie na odczyty , i nie ma prawa nic uszkodzić.

Cyt.No a napisałeś ,że "po" -----Tak tak po pełnym cyklu. dodaje o 1 Czyli przy Start ( Chodzi o CO )

-voymar-
28-11-2021, 13:34
No a napisałeś ,że "po" ...
A co tego:
" doradztwa które pamiętam to dodatkowe docieplenia czujnika które może się przedładać na uszkodzenie sprężarki lub oprogramowania."

świadczą o tym ,że technicznie jesteś dno.
izolowanie i poprawianie izolacji zwłaszcza w monoblokach wpływa pozytywnie na odczyty , i nie ma prawa nic uszkodzić.

Na odczyty -to zapewne wpływa pozytywnie zwłaszcza na COP tytanie się nasuwa inne- jak na zewnątrz jest np. ( -10*C ) a po dociepleniu czujnika PC pokazuje 0*C - podpisujesz się pod tym i z calą odpowiedzialnością twierdzisz że się nic nie stanie???? z PC. Jak i jej sterowaniem?

-voymar-
28-11-2021, 14:03
Jak by wkleił to by się jednak okazało, że mu pompa TAKTUJE :cry::goodnight:

Przypomnij proszę - co to znaczy że taktuje??????? ( wartości dla taktowania ) Niech cię PYCHA opuści tylko merytoryczna dyskusja.

bocian_koh
28-11-2021, 14:32
Przypomnij proszę - co to znaczy że taktuje??????? ( wartości dla taktowania ) Niech cię PYCHA opuści tylko merytoryczna dyskusja.

Przecież co chwilę powtarzasz, że Ci pompa nie taktuje to chyba wiesz co to znaczy?

Jak nie potrafisz zdjęć wklejać to możesz napisać liczbę startów i czas pracy. Czy tego też nie potrafisz?

Awinion
28-11-2021, 16:31
Według mojej wiedzy taktowanie to przypadek w którym:

- termostat pokojowy żąda grzania
- urządzenie grzewcze dostarcza ciepło o temperaturze wynikającej z nastawy (kg/prosta)
- temperatura powrotu wzrasta, przekracza zadaną deltę
- urządzenie grzewcze musi się wyłączyć, bo nie jest już w stanie bardziej się zmodulować, pomimo, że temperatura zadana na termostacie pokojowym nie została osiągnięta
- po przestoju urządzenie grzewcze włącza się ponownie
- sytuacja się powtarza

To jest taktowanie?

MiG25
28-11-2021, 17:06
Na odczyty -to zapewne wpływa pozytywnie zwłaszcza na COP tytanie się nasuwa inne- jak na zewnątrz jest np. ( -10*C ) a po dociepleniu czujnika PC pokazuje 0*C - podpisujesz się pod tym i z calą odpowiedzialnością twierdzisz że się nic nie stanie???? z PC. Jak i jej sterowaniem?
Tak, jak najbardziej każde docieplenie rury z wodą/glikolem zwłaszcza w monobloku ( na zewnątrz) wpłynie na pompę tylko pozytywnie. Zwłaszcza ,że Panasonic potrafi to tak zrobić , że pół rury razem z czujnikiem jest nieosłonięte ( sa tu gdzieś zdjęcia). Ten post także świadczy o twojej niewiedzy.


Cyt.No a napisałeś ,że "po" -----Tak tak po pełnym cyklu. dodaje o 1 Czyli przy Start ( Chodzi o CO )


No to źle napisałeś, Dodaje się nie po , tylko zaraz po starcie.


Tak jak pisałem nie raz -------Ja inżynierów Panasa nie poprawiam czy to są wartości odnośnie pracy PC czy to chodzi o przekroje rur jak i min przepływów wody. zładu wody czy spraw związanych z ociepleniem wykonanym przez Panasa. Tam PAZURÓW nie wkładam- To PC Pracuje.

Nie poprawiasz , nie projektujesz , bo masz za małą wiedzę , a praktycznie jej nie masz.


Jestem na tyle dorosłym człowiekiem że to co piszę o pracy PC jest prawdą i jak mowie że nie taktuje tylko Pracuje to tak jest.
Nie chcę się powtarzać odnośnie pracy na grzałkach gdzie to one były odnośnikiem co do późniejszej pracy PC
Doskonale znam intencje TYCH PANÓW -- Ty spokojnie opisujesz swe obserwacje pytasz i co najważniejsze NIE OPONUJESZ- to oni do ciebie nic nie mają . Są grzeczni i doradzają. Czy dobrze???? W niektórych sprawach - i owszem dobrze.
Wklejał nie będę -bo tego nie umię tu robić a bardzej nawet nie próbowałem nie jest mi to potrzebne.
Tym panom to nawet jak byś wstawił 100h pracy i 2 Start Stop to i tak by hejtowali uwierz mi na słowo. Takie typy. Głownym powodem tych ich złych intencji co do mnie jest PRAWIDŁOWA PRACA PC -bo ona nie taktuje .Jak by mi co 1h robiła ze 3 wył to oooooooooo było by dobrze wtedy by było Git
Obecnie PC na harmonogramie grzanie 2 x od 4--11 i 15--24 tak mi na dziś jest komfortowo więc za ostatnie 35h pracy ma 5 wył oczywiście + CWU i defrost. Całą statystykę psuje CWU bo mam puszczoną w samopas. Nigdy na samym ( CO ) nie ma sytuacji by PC choć raz wyłączyła spręzarkę Tylko sama modulacja i wył z harmonogramu.

Nie zachowujesz się jak dojrzały człowiek, potrafisz się tylko kłócić , ubliżać , i nie słuchasz innych , taka zbuntowana nastolatka ....
Nawet nie przyszło ci na myśl , że co post to głupoty piszesz , i wszyscy mają ci przytakiwać ? Jeszcze ktoś nieświadomy weźmie to za prawdę.
I wszyscy się uparli na ciebie , a ty biedny ale za to szczęśliwy , to świadczy tylko o twojej głupocie.
To jest forum jakby nie bylo techniczne , skoro wszystko już wiesz , a raczej twój instalator ci wszystko super poustawiał , to ok , ale błagam , nie doradzaj innym bo nie masz do tego odpowiedniej wiedzy.

1igor1
28-11-2021, 17:25
Według mojej wiedzy taktowanie to przypadek w którym:

- termostat pokojowy żąda grzania
- urządzenie grzewcze dostarcza ciepło o temperaturze wynikającej z nastawy (kg/prosta)
- temperatura powrotu wzrasta, przekracza zadaną deltę
- urządzenie grzewcze musi się wyłączyć, bo nie jest już w stanie bardziej się zmodulować, pomimo, że temperatura zadana na termostacie pokojowym nie została osiągnięta
- po przestoju urządzenie grzewcze włącza się ponownie
- sytuacja się powtarza

To jest taktowanie?

To jest taktowanie, ale nie tylko wtedy pompa taktuje, przyczyn taktowania jest bardzo wiele

-voymar-
28-11-2021, 19:49
Przecież co chwilę powtarzasz, że Ci pompa nie taktuje to chyba wiesz co to znaczy?

Jak nie potrafisz zdjęć wklejać to możesz napisać liczbę startów i czas pracy. Czy tego też nie potrafisz?

Tak -- ale ja pytałem o definicję Taktowania. Jak czytasz posty??????? czytasz co innego a odpowiadasz co inne.
w poście # 16355 napisałem
Przypomnij proszę - co to znaczy że taktuje??????? ( wartości dla taktowania ) Niech cię PYCHA opuści tylko merytoryczna dyskusja.
I co odpisałeś????

bocian_koh
28-11-2021, 19:57
Tak -- ale ja pytałem o definicję Taktowania. Jak czytasz posty??????? czytasz co innego a odpowiadasz co inne.
w poście # 16355 napisałem
Przypomnij proszę - co to znaczy że taktuje??????? ( wartości dla taktowania ) Niech cię PYCHA opuści tylko merytoryczna dyskusja.
I co odpisałeś????

Proszę: "Proces nazwany taktowaniem pompy ciepła zaczyna się wtedy kiedy pompa ciepła załącza się bardzo często (nawet kilkanaście razy na godzinę!) i pracuje bardzo krótki czas."
Właśnie to się dzieje u Ciebie.:cool:

Arturo1972
28-11-2021, 20:09
- temperatura powrotu wzrasta, przekracza zadaną deltę
- urządzenie grzewcze musi się wyłączyć, bo nie jest już w stanie bardziej się zmodulować, pomimo, że temperatura zadana na termostacie pokojowym nie została osiągnięta
- po przestoju urządzenie grzewcze włącza się ponownie
- sytuacja się powtarza

To jest taktowanie?
Definicja się zgadza ale to wszystko w/w wynika z błędnego ustawienia KG.
Urządzenie powinno się wyłączyć tylko wtedy, kiedy temp.pomieszczenia/sterownika pokojowego zostanie osiągnięta.
W innym przypadku,tak jak piszesz, że się wyłącza nie osiągając temp. pokojowej to błąd użytkownika, który nie potrafi ustawić poprawnie urządzenia.

-voymar-
28-11-2021, 20:17
Tak, jak najbardziej każde docieplenie rury z wodą/glikolem zwłaszcza w monobloku ( na zewnątrz) wpłynie na pompę tylko pozytywnie. Zwłaszcza ,że Panasonic potrafi to tak zrobić , że pół rury razem z czujnikiem jest nieosłonięte ( sa tu gdzieś zdjęcia). Ten post także świadczy o twojej niewiedzy.




No to źle napisałeś, Dodaje się nie po , tylko zaraz po starcie.



Nie poprawiasz , nie projektujesz , bo masz za małą wiedzę , a praktycznie jej nie masz.



Nie zachowujesz się jak dojrzały człowiek, potrafisz się tylko kłócić , ubliżać , i nie słuchasz innych , taka zbuntowana nastolatka ....
Nawet nie przyszło ci na myśl , że co post to głupoty piszesz , i wszyscy mają ci przytakiwać ? Jeszcze ktoś nieświadomy weźmie to za prawdę.
I wszyscy się uparli na ciebie , a ty biedny ale za to szczęśliwy , to świadczy tylko o twojej głupocie.
To jest forum jakby nie bylo techniczne , skoro wszystko już wiesz , a raczej twój instalator ci wszystko super poustawiał , to ok , ale błagam , nie doradzaj innym bo nie masz do tego odpowiedniej wiedzy.

A jakiej to wiedzy nie mam którą ty posiadasz?
Skoro PC po Start -dolicza o ( 1 ) -to już wyjaśniliśmy . Aby ponownie dodała kolejną wartość czyli ( 2 ) musi być Stop . ( nazywam to cyklem ) bo właśnie w PC pod poz. 2 jest WYŁ-WŁ
Zapewne ta wiedza to to że masz dobraną za dużą PC jak i inni tobie podobni
Bo nie ma bata jak jest wszystko -OK aby PC Taktowała zamiast Pracować.

horvat
28-11-2021, 20:18
Witam wszystkich. Od maja jestem użytkownikiem pompy ciepła Panasonic Aquarea KIT-WC07J3E5-SM , bufor 100 l, zasobnik CWU l, dom podpiwniczony, z nieużywanym poddaszem, pow. użytkowa 86 m, tylko grzejniki aluminiowe. Powiedzcie proszę jak u Was z pracą, tj częstotliwością sprężarki, wcześniejsze dni, kiedy było na plusie (5 - 7 stopni) pracowała z częstotliwością 19 do 25 Hz, teraz wkręciła się, przy 0 i -1 na 49 do 69 Hz, wzrosło też zużycie prądu. Krzywa ustawiona na 15/35 i -15/48 stopni. W razie co podrzucę inne dane, jak już ogarnę jak tu zamieścić fotki. Dość często zalicza również defrosty. Zastanawiam się czy to norma , czy raczej powinienem pozmieniać ustawienia. W domu temperatura w granicach 22 stopni.

-voymar-
28-11-2021, 20:23
Proszę: "Proces nazwany taktowaniem pompy ciepła zaczyna się wtedy kiedy pompa ciepła załącza się bardzo często (nawet kilkanaście razy na godzinę!) i pracuje bardzo krótki czas."
Właśnie to się dzieje u Ciebie.:cool:

Oki- ha ha dziś weekend więc z harmonogramu wystartowała o 6.00 W tej chwili jest godz. 21.21 i pracuje dalej bez żadnego wyłączenia Sama modulacja a to już jest jej 16 -ta godz. pracy.

-voymar-
28-11-2021, 20:27
Definicja się zgadza ale to wszystko w/w wynika z błędnego ustawienia KG.
Urządzenie powinno się wyłączyć tylko wtedy, kiedy temp.pomieszczenia/sterownika pokojowego zostanie osiągnięta.
W innym przypadku,tak jak piszesz, że się wyłącza nie osiągając temp. pokojowej to błąd użytkownika, który nie potrafi ustawić poprawnie urządzenia.

No kuźwa Arturo popieram to co powiedziałeś. To jedna z wielu definicji.
Bo najważniejsze to dobrze zrobiona instalacja ( CO ) Dobrana do Mocy PC

bocian_koh
28-11-2021, 20:31
Oki- ha ha dziś weekend więc z harmonogramu wystartowała o 6.00 W tej chwili jest godz. 21.21 i pracuje dalej bez żadnego wyłączenia Sama modulacja a to już jest jej 16 -ta godz. pracy.

Jak to w durszlaku. Minimalna moc Twojej pompy to 4kW. A CWU nie grzałeś?

bocian_koh
28-11-2021, 20:35
Proszę: "Proces nazwany taktowaniem pompy ciepła zaczyna się wtedy kiedy pompa ciepła załącza się bardzo często (nawet kilkanaście razy na godzinę!) i pracuje bardzo krótki czas."
Właśnie to się dzieje u Ciebie.:cool:

EDIT. Miało być: "Właśnie to się nie dzieje u Ciebie. :yes:

1igor1
28-11-2021, 20:43
Witam wszystkich. Od maja jestem użytkownikiem pompy ciepła Panasonic Aquarea KIT-WC07J3E5-SM , bufor 100 l, zasobnik CWU l, dom podpiwniczony, z nieużywanym poddaszem, pow. użytkowa 86 m, tylko grzejniki aluminiowe. Powiedzcie proszę jak u Was z pracą, tj częstotliwością sprężarki, wcześniejsze dni, kiedy było na plusie (5 - 7 stopni) pracowała z częstotliwością 19 do 25 Hz, teraz wkręciła się, przy 0 i -1 na 49 do 69 Hz, wzrosło też zużycie prądu. Krzywa ustawiona na 15/35 i -15/48 stopni. W razie co podrzucę inne dane, jak już ogarnę jak tu zamieścić fotki. Dość często zalicza również defrosty. Zastanawiam się czy to norma , czy raczej powinienem pozmieniać ustawienia. W domu temperatura w granicach 22 stopni.

wszystko w normie, spadła temperatura, czestrze defrosty, niestety tak będzie przy tych temperaturach

Fanek
28-11-2021, 20:54
Witam wszystkich. Od maja jestem użytkownikiem pompy ciepła Panasonic Aquarea KIT-WC07J3E5-SM , bufor 100 l, zasobnik CWU l, dom podpiwniczony, z nieużywanym poddaszem, pow. użytkowa 86 m, tylko grzejniki aluminiowe. Powiedzcie proszę jak u Was z pracą, tj częstotliwością sprężarki, wcześniejsze dni, kiedy było na plusie (5 - 7 stopni) pracowała z częstotliwością 19 do 25 Hz, teraz wkręciła się, przy 0 i -1 na 49 do 69 Hz, wzrosło też zużycie prądu. Krzywa ustawiona na 15/35 i -15/48 stopni. W razie co podrzucę inne dane, jak już ogarnę jak tu zamieścić fotki. Dość często zalicza również defrosty. Zastanawiam się czy to norma , czy raczej powinienem pozmieniać ustawienia. W domu temperatura w granicach 22 stopni.

U mnie też wzrosło, ale do 69hz raczej się nie kreci... 49hz najwięcej chyba widziałem T-cap 9kw.
Ile pobiera teraz na godzine przy tej krzywej? sama krzywa bez termostatu?
Jaka delta?
rozumiem same grzejniki?
harmonogram czy chodzi 24h?

horvat
28-11-2021, 21:09
Pobór na godzinę w granicach 1,8 - 2,2 kwh, krzywa bez termostatu, delta 5 , chodzi samopas i same grzejniki.

pietre
28-11-2021, 21:13
Przez ostatnią dobę sprężarka pracowała 22h, włączeń/wyłączeń było 8, częstotliwość 23 Hz i pobór przez dobę 30kWh. Co o tym myślicie?

-voymar-
28-11-2021, 21:17
Jak to w durszlaku. Minimalna moc Twojej pompy to 4kW. A CWU nie grzałeś?

Tu nie dyskutuję bo nie wiem na 100% czy T-Cap min moc to 3kW czy tam 4kW
Za to wiem doskonale że przy pracy na grzałkach pracowałem z różnymi mocami nawet i 3kW
Mam tak wiele grzejników ( kW w grzejnikach ) że można to znakomicie regulować Tak że PC ma gdzie to pchać i wie ze jak będzie ( -20 *C ) to opierdzielać się nie będzie tak jak do tej pory.

-voymar-
28-11-2021, 21:22
Jak to w durszlaku. Minimalna moc Twojej pompy to 4kW. A CWU nie grzałeś?

Grzałeś -grzałką bo tych ( kWh ) mam na tyle z PV a i legionellę trzeba postawić do pionu.

-voymar-
28-11-2021, 21:31
Pobór na godzinę w granicach 1,8 - 2,2 kwh, krzywa bez termostatu, delta 5 , chodzi samopas i same grzejniki.

U mnie dziś tak 1,2--1,4kWh/h tak pracowała . O godz 21.00 obniżyłem jej parametry bo w domu przekroczone 23.4*C to pobiera 1kW A ile Hz? miała przy poborze 1kW? Cholera nie spojrzałem ale jak przy 1,2kW miała 23Hz to przy 1kW pewnie cos mniej.

bocian_koh
28-11-2021, 21:50
U mnie dziś tak 1,2--1,4kWh/h tak pracowała . O godz 21.00 obniżyłem jej parametry bo w domu przekroczone 23.4*C to pobiera 1kW A ile Hz? miała przy poborze 1kW? Cholera nie spojrzałem ale jak przy 1,2kW miała 23Hz to przy 1kW pewnie cos mniej.

Masz moduł wifii? Odpal sobie Service Cloud tam będziesz miał podgląd do tego co jest na sterowniku i nie tylko. Nie będziesz musiał biegać do piwnicy. Ja dzięki temu dokanonałem wielu optymalizacji i poznałem wiele zależności. Polecam każdemu ciekawskiemu.

-voymar-
28-11-2021, 22:00
Masz moduł wifii? Odpal sobie Service Cloud tam będziesz miał podgląd do tego co jest na sterowniku i nie tylko. Nie będziesz musiał biegać do piwnicy. Ja dzięki temu dokanonałem wielu optymalizacji i poznałem wiele zależności. Polecam każdemu ciekawskiemu.


Tak moduł mam za free Powiem tak- z lenistwa nie chce mi się nigdzie grzebać Apkę mam w kompie jak i telefonie . Wystarczy mi że mogę zdalnie bedąc poza domem Wł lub Wył PC + dokonywać korekty krzywej jak i zrobić stop PC . Nie jest mi potrzebne do szczęścia pobór kW jak inne pierdoły .
A odnośnie latania do piwnicy ( sterowni ) - to było 2-wa w jednym . Pędziłem po owoce to kuknąłem ile ( kW) pobiera. Przestawiałem oczywiście z lapka.
PS. A tak na marginesie -juz pisałem Nie grzebie tam gdzie nie ma potrzeby grzebać. Pazury trzymam z dala.

pietre
28-11-2021, 22:02
Apka nie pokazuję dokładnie tego co PC. Wczoraj na apce 28 kwh, a na C 30 kwh.

Arturo1972
28-11-2021, 22:20
Przez ostatnią dobę sprężarka pracowała 22h, włączeń/wyłączeń było 8, częstotliwość 23 Hz i pobór przez dobę 30kWh. Co o tym myślicie?

W domu nie dostosowanym do pompy ciepła jest ok, w domu budowanym współcześnie pod prąd, gaz, pod pompę ciepła to masakra...

30kWh to mam za dobę ostatnio ale to przy COP1 czyli na grzałce ;)

Arturo1972
28-11-2021, 22:44
A co do wieści z frontu...
Odradzam Pana Tomasza Drygajlo z Gliwic w jakichkolwiek rozmowach, człowiek okazał się być nie tylko "Januszem" ale i zwyklym chamem..
https://images92.fotosik.pl/557/fbdcff6954e0a7dcmed.jpg

Arturo1972
28-11-2021, 23:20
Pierwsza próba naciągnięcia klienta w związku z wymianą płytki PCB,której koszt to 2500zl ,przez Tomasza Drygajlo wyglądała tak

-voymar-
28-11-2021, 23:40
Apka nie pokazuję dokładnie tego co PC. Wczoraj na apce 28 kwh, a na C 30 kwh.

Tak jest to wyjaśnione wielokrotnie jak i sprawdzone przeze mnie wielokrotnie.
Mam Podlicznik.

Arturo1972
28-11-2021, 23:43
A znając mnie,jaki jestem sk...wiel to sprawa oprze się o Panasonic Polska bo takiego chamstwa nie podaruje ;)

-voymar-
29-11-2021, 00:07
W domu nie dostosowanym do pompy ciepła jest ok, w domu budowanym współcześnie pod prąd, gaz, pod pompę ciepła to masakra...

30kWh to mam za dobę ostatnio ale to przy COP1 czyli na grzałce ;)

Jak możesz mieć za dobę 30kWh jak grzałkę masz mocy 3kW???
No tak grzałeś 10h a podajesz 24h
Po za tym tak jak tu przedstawiałeś masz 30cm wylewki i tymi 30kWh -to rozgrzałeś?????
Sprawa kolejna barrrrrrrdzo dawno pisałeś że PC pracuje tylko w II tar. + dogrzew w okienku dziennym.
Mając PC 9kW beton 30cm i grzanie min 10h
beton o takiej masie nagrzać i aby PC grzała to musi miec odbiór ciepła ( by nie taktowała ) MA u ciebie tak myślę .
Skoro ta PC 9kW zapitala 10h na beton ---bo musi nadrobić straty . Więc zasuwa na max bo ma co robić
Więc::: za 10h pracy odda 90kWh -no jest faktem to teraz jest ciepło i nie potrzeba tyle kWh do domu.
Sentencja moja jest inna 30kWh z grzałki taką masę ni hu hu nie nie dźwignie 30kWh - ( Rozgrzać tą masę )
Ty kolego masz kominek i to nim napitalasz.
Ja nie chcę tu z kolejnym się sprzeczać lecz uważnie czytam od paru lat te wątki
-kiedyś pisałeś że komina nie masz bo nowy dom masz !!!!
- nie ostrożnie kiedyś po tym pochwaliłeś się zdjęciem przy kominku gdzie widać go doskonale
- dalej też przez nie ostrożność nakręciłeś filmik ( mam go do dziś ) -gdzie widać drewno pod wiatką ,bałagan wokół PC i śnieg pod PC
-zapewniałeś wtedy że PC nie robi ci defrostów ( temp wtedy były idealna do defrostów ) ( -2) ( + 2 )
-Tak nie robiła PC defrostów bo nie pracowała -- Włączyłeś ją Kolego na potrzeby nakręcenia filmu
Bo gdybyś tą PC grzał nawet w II tar to zapewne defrost by zrobiła i nie było by śniegu pod PC . Był to śnieg zleżany co oznacza że ----padał dawno Jak i PC od dłuższego czasu byla na STOP
To takie niektóre moje punkty które wyłapałem u ciebie.
Nie jest moim zamiarem robienie jakiejś tam draki -po prostu cholernie mnie wkurza jak się tu wciska takie hity.
Więcej nie dyskutuję.

-voymar-
29-11-2021, 00:11
A znając mnie,jaki jestem sk...wiel to sprawa oprze się o Panasonic Polska bo takiego chamstwa nie podaruje ;)

No tu rację ci przyznam
Jak to wyglądalo - telefonicznie powiedział ci koszt 2,5k a fakturę wystawil na 4,5k ?
Po montażu jesteś tej plyty?
trzeba bylo spisać umowę gdzie jest zapisane -CO i JAK.

MiG25
29-11-2021, 06:41
Tak jest to wyjaśnione wielokrotnie jak i sprawdzone przeze mnie wielokrotnie.
Mam Podlicznik.

I jak zwykle nie na temat. Kolega pisze ,o rozbieżności APKi z Pompą , a nie pompą a realnym poborem na podstawie podlicznika.

Płyta główna pompy ciepła nie podaje zużycia energi , podaje tylko aktualną moc pobieraną przez pompę ( i robi to z zaokrągleniem 200W , co jest sporo ,zwłaszcza przy mniejszych pompach), a zamianę mocy na energię zajmuje się już sam sterownik ( czyli ta osobna część , co ją do domu można przenieść) , i tak samo apka. Dostają tylko informację o mocy , i muszą to przełożyć na energię (czyli całkowanie po czasie). I tutaj jest główna różnica , dodatkowo apka pewnie mniej tych kWh zliczy , bo są jakieś zwiechy przy przesyłaniu danych w chmurę itd.

EDIT: Sterownik ( ta część z wyświetlaczem ) nie ma dostępu do chmury i chmura nie ma dostępu do sterownika , więc nie może z niej odczytać danych o energii , nie może wyedytować harmonogramu z chmury (chmura ma oddzielny harmonogram zapisywany w module cz-taw1).

kaszpir007
29-11-2021, 06:45
Pierwsza próba naciągnięcia klienta w związku z wymianą płytki PCB,której koszt to 2500zl ,przez Tomasza Drygajlo wyglądała tak:


Ale z drugiej strony , koszt samej płytki to przecież koszt samego elementu a jeszcze dochodzi koszt montażu.
Dodatkowo jest też wyszczególnione napełnienie czynnika.

Choć raczej 2000zł za robociznę i napełnienie czynnika to trochę dużo , po za tym nawet te ewentualne "napełnienie" czynnika to też jak już tylko uzupełnienie ewentualnych braków , bo chyba raczej nie wywalił do atmosfery gazu ;)

Chodzi o samą kwotę jaką zażądał czy o samą naprawę , bo to zupełnie dwie różne kwestie.
Naprawił i jesteś niezadowolony z ceny czy z samej naprawy ?
Co do ceny to raczej chyba cenę ustala się szybciej aby później się nie zdziwić ;)

MiG25
29-11-2021, 07:59
Podejrzewam ,że standardowa zagrywka , czyli koszt samej części to 2500PLN ( i to jeszcze pewnie netto , ale pewnie niedopowiedziane) , a co do instalacji to się dogadamy . No i użytkownik myśli ,że za 1 godzinę pracy ( bo pewnie tyle sama wymiana trwała) będzie rozsądna cena , a instalator wali cenę z cennika Panasonica...

-voymar-
29-11-2021, 08:56
I jak zwykle nie na temat. Kolega pisze ,o rozbieżności APKi z Pompą , a nie pompą a realnym poborem na podstawie podlicznika.

Płyta główna pompy ciepła nie podaje zużycia energi , podaje tylko aktualną moc pobieraną przez pompę ( i robi to z zaokrągleniem 200W , co jest sporo ,zwłaszcza przy mniejszych pompach), a zamianę mocy na energię zajmuje się już sam sterownik ( czyli ta osobna część , co ją do domu można przenieść) , i tak samo apka. Dostają tylko informację o mocy , i muszą to przełożyć na energię (czyli całkowanie po czasie). I tutaj jest główna różnica , dodatkowo apka pewnie mniej tych kWh zliczy , bo są jakieś zwiechy przy przesyłaniu danych w chmurę itd.

EDIT: Sterownik ( ta część z wyświetlaczem ) nie ma dostępu do chmury i chmura nie ma dostępu do sterownika , więc nie może z niej odczytać danych o energii , nie może wyedytować harmonogramu z chmury (chmura ma oddzielny harmonogram zapisywany w module cz-taw1).

CHŁOPIE !!!!!!!! Opanuj się bo ta pycha i wścieklość już działa ci na rozum. Głupiejesz z tej frustracji.
Gdzie Ja coś pisałem o płycie głównej !!!!!!! i zużyciu energii???????
Odnośnie Apki to mi sugerował ze mogę to zobaczyć ( zużyte kWh ) właśnie w niej. Tyle i tylko tyle -było powiedziane. Mi jest to niepotrzebne bo i po co. Tak napisałem . Że PC zaniża ( kWh ) też było wałkowane z rok temu. Wszyscy to wiemy. Jednemu zaniża 10% innemu 20% nawet ktoś pisał że znacznie więcej. W związku z powyższym napisałem ze odnoszę sie do podlicznika. Naprawdę -WEŹ SIE ZA SIEBIE CHŁOPIE . Więcej życzliwości. Nie jest moją wina że masz za dużą PC i teraz tu stroisz FOCHA . Cóż do tego trzeba znac swój dom.
Więc nie mów mi że nie na temat --bo właśnie TY przekręcasz fakty- Przecież posty są Poczytaj je na spokojnie bez frustracji.
Ta wstrętna wrogość doprowadziła cie do tego że mieszasz posty Bo i owszem pisałem o PŁYCIE -lecz do @Arturo odnośnie jej ceny.

MiG25
29-11-2021, 09:08
Ja piszę o plycie głównej ( co robi i mierzy) , bo ty nie masz o tym pojęcia. Za to ty pisałes o podliczniku , który do tego w ogóle nic nie ma .( do różnic w pomiarach energii pomiedzy pompą a apką).
EDIT: Weź dopłać jeszcze swojemu instalatorowi , bo twoj poziom wiedzy jest zaden.

sito
29-11-2021, 09:40
A co do wieści z frontu...
Odradzam Pana Tomasza Drygajlo z Gliwic w jakichkolwiek rozmowach, człowiek okazał się być nie tylko "Januszem" ale i zwyklym chamem...


Przygadał kocioł garnkowi ......

agb
29-11-2021, 10:30
A wydawać się mogło, że tacy powinni się doskonale dogadać.

bocian_koh
29-11-2021, 10:34
Apka nie pokazuję dokładnie tego co PC. Wczoraj na apce 28 kwh, a na C 30 kwh.

Też to zauważyłem, z tym że u mnie jest odwrotnie pompa pokazuje 5.0 kWh a aplikacja (nie wiem czy to tak można nazwać?) 5,6 kWh. Mówię tu o samym grzaniu CO.
CWU się zgadza.

bocian_koh
29-11-2021, 10:35
A wydawać się mogło, że tacy powinni się doskonale dogadać.

Widocznie oglądają różne stacje...

sito
29-11-2021, 10:37
No i stało się ;)
Pierwsza poważna awaria od 2013r...
Błąd H95 i kupa zbita.
Pierwsza wstępna diagnoza to uszkodzona płytka PCB.
W piątek dokładne badanie.

A teraz odpiszę na temat pompy chociaż takiej nie mam jeszcze

W każdym swoim poście opisujesz i podkreślasz :

- że masz świetnie przemyślane wszystko
- że do wszystkiego doszedłeś sam czytając i projektując po swojemu
- że mieszkasz w Polsce A
- że na fajki idzie ci 5 stów ( w temacie o PV :rolleyes: )
- że pompa kosztuje tyle co Ty dałeś a każdy kto dostaje inną wycenę jest jeleniem
- innych wypocin nie przybliżam bo szkoda mi klawiatury i czasu

Myślałem ze takie guru pomp jak Ty , z taką awarią poradzi sobie w krótkim czasie, a tu proszę prawie 4 miesiąc i zima zapasem :D

Coraz bardziej skłaniam się ku wersji Kaizena że jednak pompa nie ma sensu jak mamy mały, dobrze zrobiony domek . Bo to co ona zaoszczędzi wydamy na serwis, wcześniej czy później , ewentualnie na jej wymianę.... W sumie to nawet nie chodzi o koszt , większym problemem jest awaria która uniemożliwia grzanie w środku zimy.... Jedyne co mi przychodzi do głowy to kupno jakiegoś taniego Haiera za 10k i tłuc nim bez serwisu aż sie rozleci . Najtańsza sensowna ( firmowa ) pompa na jaką dostałem ofertę to Panas all in one 5kW za 27k z montażem . Jeśli nawet przy dobrych wiatrach zwróciłby się po 10 latach względem COP1 to jest to marny interes . Bo jesteśmy na zero i czekamy aż coś sie zdupczy , a serwisanci na przykładzie Arturo mają nas w poważaniu, naszą pompę też

MiG25
29-11-2021, 10:58
Tylko ,że zakładasz ,że pompa na pewno się popsuje po 10 latach. Fakt ,że Arturowi się popsuła ,to nie znaczy ,że każda zrobi to samo , a dwa , to ,że da 4500pln za naprawę to wcale nie oznacza ,że będzie do tyłu ( i musi kupować nową pompę) , tylko tyle ,że dwa sezony dłużej będzie czekał na zwrot ( oczywiście przy założeniu ,że to ostatnia awaria).

-voymar-
29-11-2021, 11:03
Ja piszę o plycie głównej ( co robi i mierzy) , bo ty nie masz o tym pojęcia. Za to ty pisałes o podliczniku , który do tego w ogóle nic nie ma .( do różnic w pomiarach energii pomiedzy pompą a apką).
EDIT: Weź dopłać jeszcze swojemu instalatorowi , bo twoj poziom wiedzy jest zaden.

Skoro piszesz o płycie główniej to sobie pisz. Tylko nie przypisuj mi swych wywodów ,bo ja w ogole o tym nie pisalem i tym bardziej nie prosiłem nikogo o jakiekolwiek dane z owej płyty.
Każdy ma swe racje do których sie odnosi. Skoro mnie to nie interesuje i o tym nie pisałem powiem wiecej nikt tu od wczoraj nie pytal --CO ROBI I MIERZY PLYTA GŁÓWNA To twoje urojenia Tak sobie wymyśliłeś i już
EDIT: Już nic nikomu nie muszę dopłacać Czy mój poziom wiedzy jest żaden??????? Byc może nie mi to osądzać.
Za to wiem z całą pewnością --- że twe doradztwo no to naprawde POZIOM doradzać komus aby pracował na cichym aby zmniejszyć moc PC To dopiero wiedza że ho ho. Jak i wymyślone wzory na moc PC i przepływy nie wspominając o dodatkowym docieplaniu czujników.
Po prostu geniusz . Geniósz ( przez ó )
Weż wypij kawe i niech powróci pamięć bo ja o pomiary--- ( różnic w pomiarach energii pomiedzy pompą a apką) nigdzie ciebie nie prosiłem . A czy w ogóle cie ktoś o to prosił ???????????????????????

-voymar-
29-11-2021, 11:13
A teraz odpiszę na temat pompy chociaż takiej nie mam jeszcze

W każdym swoim poście opisujesz i podkreślasz :

- że masz świetnie przemyślane wszystko
- że do wszystkiego doszedłeś sam czytając i projektując po swojemu
- że mieszkasz w Polsce A
- że na fajki idzie ci 5 stów ( w temacie o PV :rolleyes: )
- że pompa kosztuje tyle co Ty dałeś a każdy kto dostaje inną wycenę jest jeleniem
- innych wypocin nie przybliżam bo szkoda mi klawiatury i czasu

Myślałem ze takie guru pomp jak Ty , z taką awarią poradzi sobie w krótkim czasie, a tu proszę prawie 4 miesiąc i zima zapasem :D

Coraz bardziej skłaniam się ku wersji Kaizena że jednak pompa nie ma sensu jak mamy mały, dobrze zrobiony domek . Bo to co ona zaoszczędzi wydamy na serwis, wcześniej czy później , ewentualnie na jej wymianę.... W sumie to nawet nie chodzi o koszt , większym problemem jest awaria która uniemożliwia grzanie w środku zimy.... Jedyne co mi przychodzi do głowy to kupno jakiegoś taniego Haiera za 10k i tłuc nim bez serwisu aż sie rozleci . Najtańsza sensowna ( firmowa ) pompa na jaką dostałem ofertę to Panas all in one 5kW za 27k z montażem . Jeśli nawet przy dobrych wiatrach zwróciłby się po 10 latach względem COP1 to jest to marny interes . Bo jesteśmy na zero i czekamy aż coś sie zdupczy , a serwisanci na przykładzie Arturo mają nas w poważaniu, naszą pompę też

Bardzo słuszne stwierdzenie. Sam mam PC drugi sezon lecz po doplatach wyszła mnie 16k Tak więc puki co może być
Powodzenia życzę i przemyślanych decyzji.

sito
29-11-2021, 11:14
Tylko ,że zakładasz ,że pompa na pewno się popsuje po 10 latach. Fakt ,że Arturowi się popsuła ,to nie znaczy ,że każda zrobi to samo , a dwa , to ,że da 4500pln za naprawę to wcale nie oznacza ,że będzie do tyłu , tylko tyle ,że dwa sezony dłużej będzie czekał na zwrot ( oczywiście przy założeniu ,że to ostatnia awaria).

Może być raz na 10 lat , może być dwa razy na 15 lat , a może nie popsuć się wcale . To loteria . Każdy dodatkowy rok pracy pompy zbliża ją ku wywaleniu na hasiok, bo kolejne naprawy mogą być nieopłacalne lub może nie być części . A elektroników z powołania nam nie przybywa tylko ubywa. Zostają na rynku głównie "wymieniacze" :yes:
Ja w domku 86m zakładam klimę , kozę i na 90% kospela wepnę do podłogówki . Koza, bojler i kospel wyjdą kilka tysięcy. Różnicę przeznaczę na co innego.

sito
29-11-2021, 11:18
Bardzo słuszne stwierdzenie. Sam mam PC drugi sezon lecz po doplatach wyszła mnie 16k Tak więc puki co może być
Powodzenia życzę i przemyślanych decyzji.

Ja niestety mam tego pecha ze budujemy nowy dom....

agb
29-11-2021, 11:19
Nie każdy musi mieć pompę. I przy 86m2 też bym się mocno zastanawiał nad jej sensem.

-voymar-
29-11-2021, 11:21
Ja niestety mam tego pecha ze budujemy nowy dom....

Jaki pech Kolego????? Od 22r. mają być i na nowe domy dofinansowania na PC. Tak więc zagłęb sie w szczegóły i podejmij decyzję co do źródła ciepła.

-voymar-
29-11-2021, 11:22
Nie każdy musi mieć pompę. I przy 86m2 też bym się mocno zastanawiał nad jej sensem.

No tak przy takim metrażu to chyba nie ma sensu.

sito
29-11-2021, 11:43
Jaki pech Kolego????? Od 22r. mają być i na nowe domy dofinansowania na PC. Tak więc zagłęb sie w szczegóły i podejmij decyzję co do źródła ciepła.

https://wysokienapiecie.pl/42142-pompy-ciepla-z-dotacja-w-nowych-zielonych-domach/

zgłębiamy temat :yes:

Tylko czy nie trzeba mieć standardu wyższego od WT2021 ?

Redakcja
29-11-2021, 11:49
Prosimy o spokój. Ciekawa dyskusja - lepiej bez negatywnych emocji.

firmer
29-11-2021, 13:46
Ja niestety mam tego pecha ze budujemy nowy dom....

Wątek PC PW, więc tylko nieśmiało wspomnę, że istnieją jeszcze prostsze w budowie gruntowe PC, których niezawodność z przyczyn obiektywnych jest dużo większa, a ewentualna naprawa prostsza i tańsza. Z kolei na etapie budowy domu łatwiej podjąć decyzję o wykonaniu dolnego źródła, więc myślę, że warto się pochylić nad taką opcją.

-voymar-
29-11-2021, 13:56
https://wysokienapiecie.pl/42142-pompy-ciepla-z-dotacja-w-nowych-zielonych-domach/

zgłębiamy temat :yes:

Tylko czy nie trzeba mieć standardu wyższego od WT2021 ?

Odnośnie standardu to nie wiem jaki. Po prostu już mnie to nie interesuje to w tym nie siedzę.
Sprawa kolejna . Jaki to standard? czy chodzi o grubość docieplenia? Jeżeli to tylko grubość izolacji bo jak dobrze pamiętam ta obecna to min 15cm styro .Tak?
Jeżeli jest tak że - aby spełnić WT2021 wystarczy dać styro 20 lub 22cm to chyba warto. Trzeba policzyć za i przeciw i do dzieła.
Powodzenia . Melduj jak tam cos na rzeczy będziesz wiedział.
Na Ra

fotohobby
29-11-2021, 16:10
.
Sprawa kolejna . Jaki to standard? czy chodzi o grubość docieplenia? Jeżeli to tylko grubość izolacji bo jak dobrze pamiętam ta obecna to min 15cm styro .Tak?


Nie

-voymar-
29-11-2021, 16:18
Nie

Skoro tak jest - to ma kolega problem. No ale może inne źródło ciepła wybrać. Moze też się okazać że dla tak małęj powierzchni ok90m2 mała PC będzie tania.

Fanek
29-11-2021, 18:23
U mnie dziś tak 1,2--1,4kWh/h tak pracowała . O godz 21.00 obniżyłem jej parametry bo w domu przekroczone 23.4*C to pobiera 1kW A ile Hz? miała przy poborze 1kW? Cholera nie spojrzałem ale jak przy 1,2kW miała 23Hz to przy 1kW pewnie cos mniej.

1.2--1.4kw na godzine przy temp 0-1*C na dworzu??
Aż tak mało Ci pobiera przy takich temp??

Mógłbyś wrzucić screen z apki z wykresem i liną temp na dworzu please? chciałbym porównać ze swoim, fakt że u mnie jeszcze się nagrzewa dom.
Chodzi u Ciebie teraz 24h czy dalej harmonogram?
i na jakiej krzywej obecnie jedziesz powiedz?

Dzięki !! :D

//a zdjęcie wstawiasz przez ikonke "obrazu" - wstaw zdjęcie, tel zrobisz screen ekranu.

MI dziś w nocy od 22 do godz 12 w południe pobierała równo 1kw/h non stop bez wyłączenia żadnego, chodziła na 19-20Hz ale na mocno obniżonej krzywej - normalnie 15/36 i -15/48 d5 i na noc obniżam -5. 12-14cwu i pozniej normalna krzywa do godz 22.00
Na normalnej krzywej na razie pobiera średnio 2kw na godzine albo nawet 2.4kw...
Tryb Cichy 2 cały czas chodzi

-voymar-
29-11-2021, 20:18
1.2--1.4kw na godzine przy temp 0-1*C na dworzu??
Aż tak mało Ci pobiera przy takich temp??

Mógłbyś wrzucić screen z apki z wykresem i liną temp na dworzu please? chciałbym porównać ze swoim, fakt że u mnie jeszcze się nagrzewa dom.
Chodzi u Ciebie teraz 24h czy dalej harmonogram?
i na jakiej krzywej obecnie jedziesz powiedz?

Dzięki !! :D

//a zdjęcie wstawiasz przez ikonke "obrazu" - wstaw zdjęcie, tel zrobisz screen ekranu.

MI dziś w nocy od 22 do godz 12 w południe pobierała równo 1kw/h non stop bez wyłączenia żadnego, chodziła na 19-20Hz ale na mocno obniżonej krzywej - normalnie 15/36 i -15/48 d5 i na noc obniżam -5. 12-14cwu i pozniej normalna krzywa do godz 22.00
Na normalnej krzywej na razie pobiera średnio 2kw na godzine albo nawet 2.4kw...
Tryb Cichy 2 cały czas chodzi

Harmonogram tak jak podawałem. Wczoraj PC pracowała na 40-41*C temp 2--4*C wystartowała o 6.00 do 24.00
W tygodniu mam 4---11 i 15 ---23,50 krzywa -10/46 + 10 /38 1,4kW bylo przy 41*C układ rozgrzany tak więc sama modulacja jak zrobiło w domu 23,4*C obniżyłem na 39*C =1kW ( na PC ) bo zapewne w tym momencie podlicznik pokarze 1,2kW a tam gdzie było 1,4kW pewnie było 1,6 lub 1,8. No nie stałem z zegarkiem przy kręciole by to przeliczyć z tarczy, choć to tylko 1 min potrzebna . PC tak ok.15% zaniża ale to też dyskusyjny temat. Na rozgrzanym CO jest małe uchybienie.
PS. właśnie w tej chwili godz. 21.00 PC pobiera 1,8kW temp ( 0 do + 1 ) zasil 42*C
Wybacz lecz z lenistwa nie chcę się zabierać do zdjęć ,może mi kiedyś pomożesz w tym temacie. Zapewne wyjaśniło by to wiele sprzecznych problemów.
zwłaszcza tym co tak tu pyszczą, zamknął był jadaczki raz na zawsze. Ktoś zapewne inny by tak zrobił od razu aby mieć święty spokój . A mi sie nie chce. wolę pisać i mam to co mam.

Fanek
29-11-2021, 20:38
Ok dzięki.
Na tych kilku godzinnych przestojach nie pobiera więcej na starcie? bo musi grzać pewnie od 20-22*C wode.
Niż jakby puścić całą dobe a na noc niższa krzywa - liczyłeś to może kiedyś jak bardziej eko wychodzi?

mam 9.5kw foto więc zmieszcze się, ale mimo wszystko prąd się przyda na koparke czy jeszcze coś innego.

-voymar-
29-11-2021, 21:18
Ok dzięki.
Na tych kilku godzinnych przestojach nie pobiera więcej na starcie? bo musi grzać pewnie od 20-22*C wode.
Niż jakby puścić całą dobe a na noc niższa krzywa - liczyłeś to może kiedyś jak bardziej eko wychodzi?

mam 9.5kw foto więc zmieszcze się, ale mimo wszystko prąd się przyda na koparke czy jeszcze coś innego.

Oczywiście że pobiera więcej. przy starcie było 2,2kW w pierwsze 1,5h tak więc realne zapewne bylo 2,5kW
Tak grzeje wodę z ok. 22*C
PS. Jak ci się chce to napisz mi jak się to wrzuca ( zdjęcia ) na priv Jak nie podasz to spoko przeżyję i bez tego. Nic na siłę
Na ra.

Arturo1972
30-11-2021, 00:30
A teraz odpiszę na temat pompy chociaż takiej nie mam jeszcze

W każdym swoim poście opisujesz i podkreślasz :

- że masz świetnie przemyślane wszystko
- że do wszystkiego doszedłeś sam czytając i projektując po swojemu
- że mieszkasz w Polsce A
- że na fajki idzie ci 5 stów ( w temacie o PV :rolleyes: )
- że pompa kosztuje tyle co Ty dałeś a każdy kto dostaje inną wycenę jest jeleniem
- innych wypocin nie przybliżam bo szkoda mi klawiatury i czasu

Myślałem ze takie guru pomp jak Ty , z taką awarią poradzi sobie w krótkim czasie, a tu proszę prawie 4 miesiąc i zima zapasem :D

Coraz bardziej skłaniam się ku wersji Kaizena że jednak pompa nie ma sensu jak mamy mały, dobrze zrobiony domek . Bo to co ona zaoszczędzi wydamy na serwis, wcześniej czy później , ewentualnie na jej wymianę.... W sumie to nawet nie chodzi o koszt , większym problemem jest awaria która uniemożliwia grzanie w środku zimy.... Jedyne co mi przychodzi do głowy to kupno jakiegoś taniego Haiera za 10k i tłuc nim bez serwisu aż sie rozleci . Najtańsza sensowna ( firmowa ) pompa na jaką dostałem ofertę to Panas all in one 5kW za 27k z montażem . Jeśli nawet przy dobrych wiatrach zwróciłby się po 10 latach względem COP1 to jest to marny interes . Bo jesteśmy na zero i czekamy aż coś sie zdupczy , a serwisanci na przykładzie Arturo mają nas w poważaniu, naszą pompę też
No widzisz, ja 9 lat temu dałem za pompę 20tys.zl...
Przez te 9 lat pompa nastukala prawie 28000kWh czyli jakieś 9200zl,jakbym grzał prądem(nie kablami) to z tych 28000kWh zrobiłoby się 84000kWh i 27000zl i to liczę średnioroczny COP3 a kable czy kocioł elektryczny to też ok.5tys.zl czyli jestem już na plusie w stosunku do grzania prądem.

Awaria awarią,koszt płytki to 2500zl brutto, wymiana takiej płytki to max.1h i za tą godzinę gość chciał skasować 1500zl i to już po mojej rezygnacji z wymiany czynnika na nowy.
Jako,że nie jestem jelen i frajer zapytałem się czemu tak drogo za samą wymianę płytki.
Na to gość mi odpowiedzial, że jak za drogo to on rezygnuje z naprawy i żebym się gonił...
Zatem skieruje oficjalne pismo do Panasonic Polska z zapytaniem, czy taki standart usług jest normalną u autoryzowanych serwismenow.

Wymienię płytkę i plus w stosunku do grzania prądem będzie się zwiększał a narazie grzeje słabym kotłem elektrycznym czyli tak jak chciałem od początku z tą różnicą, że chciałem kocioł o mocy 9kW a mam 3kW :D

MiG25
30-11-2021, 05:33
A samej płytki nie da się kupić?
I ogólnie, czy części takie jak przepływomierz, obiegówka są do dostania bez usługi?

asolt
30-11-2021, 07:05
....
Awaria awarią,koszt płytki to 2500zl brutto, wymiana takiej płytki to max.1h i za tą godzinę gość chciał skasować 1500zl i to już po mojej rezygnacji z wymiany czynnika na nowy.
Jako,że nie jestem jelen i frajer zapytałem się czemu tak drogo za samą wymianę płytki.
Na to gość mi odpowiedzial, że jak za drogo to on rezygnuje z naprawy i żebym się gonił...
Zatem skieruje oficjalne pismo do Panasonic Polska z zapytaniem, czy taki standart usług jest normalną u autoryzowanych serwismenow.

.

Skoro jest naprawa pogwarancyjna zawsze mozna sie ogłosic na róznych portalach chociazby tu
https://www.oferia.pl/zlecenia/instalacje-i-naprawy
i czekac na oferty i zaznaczyc ze zgłaszający nie jest jeleniem i frajerem, to znacznie ograniczy ilosc ofert do tych najbardziej zainteresowanych.
W ostatecznosci mozna samemu wymienic i kasa przeznaczona dla serwisanta zostaje w kieszeni, tu akurat Panasonic nic nie wymaga
Nie sądze aby Panasonic narzucał zakres prowizji czy kosztów roboczogodziny na naprawę.

MiG25
30-11-2021, 08:06
Więc może zadam pytanie w ten sposób , czy ktoś orientuje się , gdzie można kupić same części zamienne do naszych pomp ?
Czy w Panasonicu mogą kupować tylko instalatorzy ?

Arturo1972
30-11-2021, 08:11
Skoro jest naprawa pogwarancyjna zawsze mozna sie ogłosic na róznych portalach chociazby tu
https://www.oferia.pl/zlecenia/instalacje-i-naprawy
i czekac na oferty i zaznaczyc ze zgłaszający nie jest jeleniem i frajerem, to znacznie ograniczy ilosc ofert do tych najbardziej zainteresowanych.
W ostatecznosci mozna samemu wymienic i kasa przeznaczona dla serwisanta zostaje w kieszeni, tu akurat Panasonic nic nie wymaga
Nie sądze aby Panasonic narzucał zakres prowizji czy kosztów roboczogodziny na naprawę.
Masz rację :)
Na tą chwilę ażeby całkowicie ograniczyć koszty to w tym tygodniu będzie zakładana stara ale zreanimowana płytka ;)
Znajomy elektronik wynalazł na niej dwa babole,które poprawił i może stanie się cud i ożyje ;)
A jak nie to trzeba będzie jednak zamówić nową, ale u "normalnego" serwismena.

Owczar
30-11-2021, 08:24
1500 za te wymianę to dużo i nie dużo - zależy jak na to spojrzymy. Jeśli to cena za naprawę, to nie jest dużo, jeśli cena za wymianę bez brania odpowiedzialności to już dużo.

Tak naprawdę nie jest do końca wiadomo czy to tylko płyta, serwisant bierze pewną odpowiedzialność - a co jeśli to nie tylko płyta, albo nowa płyta też ulegnie uszkodzeniu? Do kogo pójdziesz z reklamacją? Ano do serwisanta.

Możesz wymienić te płytę sam, za 0zł. Ale co jak padnie? Do kogo będziesz mieć pretensje? Tylko do siebie. Wątpię by serwis panasa miał cokolwiek do cen ich autoryzowanych serwisów.

Taki serwisant spędza lata na nauce, Szczerze mówiąc nie dziwi mnie ta kwota. On w tym czasie moze zając się czymś, co ma pewność, że zadziała, a on zainkasuje kasę. A tutaj może się okzać, że sama wymiana nie ożywi pompy... Takie mamy czasy, usługi kosztują krocie.

bobrow
30-11-2021, 08:35
Więc może zadam pytanie w ten sposób , czy ktoś orientuje się , gdzie można kupić same części zamienne do naszych pomp ?
Czy w Panasonicu mogą kupować tylko instalatorzy ?

Ja miałem problem ze sterownikiem wentylatora w jednej jednostce zewn PC PP w firmie (po upaleniu się N)-oprócz wymiany kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczach (1 fazowych) poleciał mi też scalak bez oznaczeń w driverze wentylatora. Zadzwoniłem do instalatora z prośbą o kontakt z dostawcą-podał namiary swojego hurtownika (Schiesl). Zadzwoniłem ,wyjaśniłem, dostałem ofertę,potargowałem się (troszeczkę), zapłaciłem proformę, zamontowaliśmy- i wszystko się szczęśliwie skończyło... Temat był załatwiony B2B (choć nasza firma nie jest z tej branży)
Pzdr

kaszpir007
30-11-2021, 08:44
1500 za te wymianę to dużo i nie dużo - zależy jak na to spojrzymy. Jeśli to cena za naprawę, to nie jest dużo, jeśli cena za wymianę bez brania odpowiedzialności to już dużo.
.

Jestem też serwisantem i powiem szczerze że cena 1500zł za taką usługe to zwykłe przegięcie , tym bardziej że wymiana płyty w pompie nie jest bardzo skomplikowana.
Cena wynika często ze skomplikowania naprawy , ale naprawdę w większości pompy mają dobry dostęp do modułów i sama naprawa raczej nie jest zbyt czasochłonna , więc i sama cena usługi powinna być sporo niższa.
Sądze że za takie coś max 200-300zł.

Co do "odpowiedzialności" serwisanta , to odpowiem jako serwisant. Na podstawie doświadczenia i wiedzy typuje się dany element i w większości po wymianie dany sprzęt zaczyna działać , ale czasami jest tak że uszkodzonych jest więcej elementów i dopiero po wymianie pierwszego można zlokalizować uszkodzenie innych.

To tak jak u mechanika , jedziesz wymienić jedną rzecz a okazuje się że do wymiany jest dużo więcej :)

Za taką płytkę jaką pokazał Arturo cena 2500zł to zwykłe zdzierstwo , bo taka płyta jest warta dużo dużo dużo niższe pieniadze , ale no cóż cena produkcji a cena dla klienta to dwie różne rzeczy ..

Mam nadzieję że elektronik naprawił starą płytę i ruszy pompa i koszt naprawy będzie dużo dużo niższy ..

Owczar
30-11-2021, 09:03
I potem za te 200-300zl opłaca szkolenia, podatki, paliwo, amortyzację samochodu, ZUS, szkolenia.

Czasem więcej płaci się za wiedzę niż za czas. Mnie bardziej dziwi cena samej plyty.
Koleżanka poprosiła kiedyś kolegę żeby podłączył jej indukcję bo elektryk powiedział 300zl z dojazdem. Kolega się machnął, płyta poszła z dymem. Potem każde z nich było w plecy po połowie wartości płyty...

MiG25
30-11-2021, 09:15
Za taką płytkę jaką pokazał Arturo cena 2500zł to zwykłe zdzierstwo , bo taka płyta jest warta dużo dużo dużo niższe pieniadze , ale no cóż cena produkcji a cena dla klienta to dwie różne rzeczy ..
.

Też mam styczność z serwisem fabrycznym ( ale nie ta branża) , i akurat ta cena to jeszcze nic , za zwykłą grzałkę 50W na 240V do ogrzewania szafy sterowniczej (zwykły rezystor z radiatorem w sumie ) cena to 550EUR...
Serwis też potrafi sobie doliczać różne rzeczy za obsługę jeśli coś jest "tanie jak barszcz" ,czyli pisze ,że część kosztuje 20EUR ,ale minimalne zamówienie to 500EUR , i jak chcesz kupić tą jedną część płacisz te 500EUR... Albo jeśli zamówienie nie przekracza np. 500EUR to dolicza 150EUR za obsługę.
Generalnie podejście jest takie ,że na serwisie trzeba zarabiać.

bobrow
30-11-2021, 09:43
W serwisie jeszcze jest "pół biedy" jak się zlokalizuje kolejną usterkę-to nawet częste zjawisko przy trudnych naprawach (wg mojego doświadczenia życiowego).
Większym problemem może być nie trafiona diagnoza...wtedy klient płaci za coś co się komuś zdawało ,że jest uszkodzone (a nie każdy fachmen ma w sobie tyle uczciwości i odwagi cywilnej , aby to uczciwie przełknąć).
Pzdr

PS
O "wydymieniu" podczas naprawy nie wspomnę...chyba każdy serwisant to przeszedł i nie jeden klient

asolt
30-11-2021, 10:26
...
Za taką płytkę jaką pokazał Arturo cena 2500zł to zwykłe zdzierstwo , bo taka płyta jest warta dużo dużo dużo niższe pieniadze , ale no cóż cena produkcji a cena dla klienta to dwie różne rzeczy ..
....
Masz moze dostep do cen katalogowych tej płyty?, wtedy wszyscy mogą ocenic czy to zdzierstwo czy nie, pomijam kwestię rabatów dla instalatora bo one są pewnym zakresie mozna jakos oszacowac, ale najwazniejsza jest cena katalogowa, podaj ją i wiele sie wyjasni.

kaszpir007
30-11-2021, 13:16
Masz moze dostep do cen katalogowych tej płyty?, wtedy wszyscy mogą ocenic czy to zdzierstwo czy nie, pomijam kwestię rabatów dla instalatora bo one są pewnym zakresie mozna jakos oszacowac, ale najwazniejsza jest cena katalogowa, podaj ją i wiele sie wyjasni.

Upusty dla sprzedawców , instalatorów to temat "tabu" i raczej nikt się nimi nie chwali aby nie "denerwować" klientów ;)

asolt
30-11-2021, 13:39
Upusty dla sprzedawców , instalatorów to temat "tabu" i raczej nikt się nimi nie chwali aby nie "denerwować" klientów ;)

Upusty ok, ale podaj cenę katalogową, ona nie jest tajna i dla wszystkich jednakowa.

Arturo1972
01-12-2021, 18:52
Ta dam :D

https://images89.fotosik.pl/557/0f12fd070db91e82med.jpg

Stara plytka po regeneracji zagadała, koszt podłączenia jej ponownie w pompę to....
1l Jaśka Wędrowniczka :D

Dzięki Bartek...
https://images90.fotosik.pl/556/cb60daa03f0109fcmed.jpg

Fanek
01-12-2021, 19:39
Panowie jak w harmonogramie ustawiam obniżenie krzywej -2 na noc, to przy krzywej 15/34 i -15/46 obniża odpowiednio na 32 i 44 ?
Czy on obniża temp zasilania czyli przy 0*C jest 40 to na 38 ?

Jak to jest dokładnie? :rolleyes:

bocian_koh
01-12-2021, 20:00
Panowie jak w harmonogramie ustawiam obniżenie krzywej -2 na noc, to przy krzywej 15/34 i -15/46 obniża odpowiednio na 32 i 44 ?
Czy on obniża temp zasilania czyli przy 0*C jest 40 to na 38 ?

Jak to jest dokładnie? :rolleyes:

32/44

bocian_koh
01-12-2021, 20:07
Panowie jak w harmonogramie ustawiam obniżenie krzywej -2 na noc, to przy krzywej 15/34 i -15/46 obniża odpowiednio na 32 i 44 ?
Czy on obniża temp zasilania czyli przy 0*C jest 40 to na 38 ?

Jak to jest dokładnie? :rolleyes:

Przy 0 do +2 wychodzi 40 to po obniżeniu o -2 będziesz miał 38.
Czyli wszystko co napisałeś się zgadza.

Arturo1972
01-12-2021, 23:31
Ta dam :D

https://images89.fotosik.pl/557/0f12fd070db91e82med.jpg

Stara plytka po regeneracji zagadała, koszt podłączenia jej ponownie w pompę to....
1l Jaśka Wędrowniczka :D

Dzięki Bartek...
https://images90.fotosik.pl/556/cb60daa03f0109fcmed.jpg
Rozwinę bardziej temat bo w w/w poście byłem w euforii, że "stało się ciepło" ;)
Tak jak opisywałem wcześniej typowego chama/polaczka dla pisowskich...ciemnych plam na mózgu, Tomasza Drygajlo,mającego autoryzacje Panasonica(mam nadzieję, że nie długo),tak muszę pochwalić, również "autoryzowanego serwisanta Panasonica " pana Bartka Wysockiego,dwa inne światy poznałem przez kilka dni, jeden typowy, żeby wydoic klienta a drugi, żeby pomóc...
Pierwszy zaśpiewał mi 1500zl drugi był do czasu aż pompa mi zaśpiewała pięknym głosem sprężarki i to dla Bartka był wielki sukces.
Nie naciągał na nową płytę, wsadzili stara, mierzył i czekał aż zatrybi.

Arturo1972
01-12-2021, 23:46
Dla sprawiedliwości,gość, który oszukał Panasonica i naprawił "uszkodzoną płytę główną, nadającą się do wymiany za 2500zl"
https://www.oferteo.pl/mastermat-elektronika-mateusz-golis/firma/2579460

Pan Tomasz "cham" Drygajlo, mówił, że nie ma szansy na naprawę takiej płytki, zresztą mówił mi,że może bardziej opłaca mi się kupić nową pompę niż naprawiać...

kaszpir007
02-12-2021, 07:43
Dla sprawiedliwości,gość, który oszukał Panasonica i naprawił "uszkodzoną płytę główną, nadającą się do wymiany za 2500zl"
https://www.oferteo.pl/mastermat-elektronika-mateusz-golis/firma/2579460

Pan Tomasz "cham" Drygajlo, mówił, że nie ma szansy na naprawę takiej płytki, zresztą mówił mi,że może bardziej opłaca mi się kupić nową pompę niż naprawiać...

Wiesz Arturo ale ten "cham i prostak" jak się okazało okazał się FACHOWCEM i zna się na tym bo zlokalizował poprawnie uszkodzony element i jakby go wymienił to pompa by działała.

Koszty to zupełnie inna kwestia i raczej żaden serwisant (instalator) nie zajmuje się naprawą uszkodzonych modułów a jedynie wymienia na nowe.
Naprawić może jakiś elektronik , tyle że obecnie wielu też nie chce się bawić w naprawy a woli wymienić dany moduł , bo przecież i tak klienta płaci ..

bobrow
02-12-2021, 09:56
Arturo-wreszcie !
Tak jak Ci sugerowałem od samego początku-szukać fachmana do tej płytki (zresztą to nie produkt z NASA).
W sumie co nawaliło w tej płycie ? Styki , kondensatory czy jaki czort ?
Pzdr

dzimberto
02-12-2021, 21:01
Dla sprawiedliwości,gość, który oszukał Panasonica i naprawił "uszkodzoną płytę główną, nadającą się do wymiany za 2500zl"
https://www.oferteo.pl/mastermat-elektronika-mateusz-golis/firma/2579460

Pan Tomasz "cham" Drygajlo, mówił, że nie ma szansy na naprawę takiej płytki, zresztą mówił mi,że może bardziej opłaca mi się kupić nową pompę niż naprawiać...

Witam Arturo
Trochę przesadziłeś z tym,, chamem",choć mnie też by zagotowało jak by mi gościu wyskoczył z taka sumą
Prawdą jest że instalatorzy wolą wymienić całą płytę niż bawić się w naprawę,tak to działa bo biznes się kręci
Mi padła płyta indukcyjna i dzwoniłem po serwisach które mają podpisane umowy z electroluxem
Jeden gościu mi powiedział że musi na tydz wziąc płytę i ją przetestować:D
Jakiś amator:D:D:D
Znalazłem inny serwis w Kole,ta sama droga co do Włocławka,i tam od razu powiedziała mi pani-tak pani co przyjmuje zgłoszenia że najczęściej padają moduły sterujjące,w moim przupadku są 2 ,1 na 2 pola
Sprawdziła i mają na miejscu ale cena z montażem 700zl:(
powiedziała że mają na miejscu elektronika i sprawdzi i jesli da radę naprawić to tak zrobią
Zrobił bez wymiany modułu
Można,można
Dodam że elektrolux ma dobre zaopatrzenie w części i nawet jak mi zamek przy drzwiach od pralki(ma już 8 lat)się popsuł to na sklepie z częściami podałem nr seryjny pralki i przysłali część
Zawsze można wymienić całą część ale to kosztuje,więc lepiej jesli można to reanimować niż wywalać 2,5 tyś za część plus wymiana
A że teraz wszystko ceny i robocizna poszło w górę to mają okazję zarabiać,płacz i płać
Pozdrowionka:cool:

dzimberto
02-12-2021, 21:09
Dziś zaobserwowałem do ilu wkręca sie pompa
Temperatura wody w bojlerze spadła zo 26st i załączyła się pompa na grzanie CWU
Wkręciła się na 72Hz
Pobór 4,2 kW wytwarzanie 12,7 kW:D:D
Ma kopa:D
Przy -22 pracowała na 49-50 Hz i zasilaniu wody na CO 40 st:D
POZDRAWIAM

Arturo1972
03-12-2021, 00:09
Arturo-wreszcie !
Tak jak Ci sugerowałem od samego początku-szukać fachmana do tej płytki (zresztą to nie produkt z NASA).
W sumie co nawaliło w tej płycie ? Styki , kondensatory czy jaki czort ?
Pzdr
A więc tak,na płytce w jednym miejscu jak to kumpel nazwał "ścieżka była zaśniedziała",wyczyścił ją i odtworzył.
Drugi babol jaki zauważył to pin z jakiejś tam wtyczki był uwalony i musiał go zregenerować.
Wszystkie kondensatory czy jakieś tranzystory (nie znam się) siłowe były sprawne mówił.

Arturo1972
03-12-2021, 00:16
Zawsze można wymienić całą część ale to kosztuje,więc lepiej jesli można to reanimować niż wywalać 2,5 tyś za część plus wymiana
A że teraz wszystko ceny i robocizna poszło w górę to mają okazję zarabiać,płacz i płać
Pozdrowionka:cool:
To jeszcze pikuś, ten pierwszy "pan" kazał mi się zastanowić nad kupnem nowej pompy bo jak stwierdził "
Jak wejdzie głębiej w tą pompę to i pasowałoby wymienić wymiennik bo już może przepuszczać a to koszty i może warto zastanowić się nad nową"
Zapytałem się go czy żartuje a on ,że mówi całkiem poważnie....
Po tej pierwszej fakturze to myślę, że poważnie mnie potraktował jako idiote i jelenia...

asolt
03-12-2021, 06:17
....
Po tej pierwszej fakturze to myślę, że poważnie mnie potraktował jako idiote i jelenia...
I chyba sie nie pomyłił bo naprawa ksztowała 1500 zł, a za te czynnosci i zamontowanie robocizna wyszła bardzo drogo.
cyt.
na płytce w jednym miejscu "ścieżka była zaśniedziała",wyczyścił ją i odtworzył.
to pin z jakiejś tam wtyczki był uwalony i musiał go zregenerować."

Arturo1972
03-12-2021, 08:32
I chyba sie nie pomyłił bo naprawa ksztowała 1500 zł, a za te czynnosci i zamontowanie robocizna wyszła bardzo drogo.
cyt.
na płytce w jednym miejscu "ścieżka była zaśniedziała",wyczyścił ją i odtworzył.
to pin z jakiejś tam wtyczki był uwalony i musiał go zregenerować."
Jaka naprawa kosztowała 1500zl ?
Kumpel zażyczył sobie za przemierzenie i poprawienie płytki flaszeczkę ognistej wody ;)
Sama wymiana tej płytki na NOWĄ miała kosztować 1500zl.
A ta stara zamontował mi również autoryzowany serwismen Panasa za....1l Jacka.

bobrow
03-12-2021, 09:05
Jaka naprawa kosztowała 1500zl ?
Kumpel zażyczył sobie za przemierzenie i poprawienie płytki flaszeczkę ognistej wody ;)
Sama wymiana tej płytki na NOWĄ miała kosztować 1500zl.
A ta stara zamontował mi również autoryzowany serwismen Panasa za....1l Jacka.

To jest naprawa systemem gospodarczym:yes:
A ten serwisant Panasowy coś mówił o awariach naszych PC ?
Czy coś się dzieje ze starszymi panasami ?

Arturo1972
03-12-2021, 09:31
To jest naprawa systemem gospodarczym:yes:
A ten serwisant Panasowy coś mówił o awariach naszych PC ?
Czy coś się dzieje ze starszymi panasami ?
Nie miał takiego przypadku, jak wymienia płyty to głównie gwarancyjnie w nowych Panasach,seria J to mówi porażka ale nie wnikałem dlaczego.

exetterenak
03-12-2021, 10:16
Nie miał takiego przypadku, jak wymienia płyty to głównie gwarancyjnie w nowych Panasach,seria J to mówi porażka ale nie wnikałem dlaczego.

Widziałeś może to ;) a propos ceny płytki:
https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla?fbclid=IwAR26MHBrWT7GeItpnH7nNP73wj N6tk-225tl2rmX8P0PwRwOgiAwxvhyoSE&order=n


https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0b672d78b6b0.jpg (https://naforum.zapodaj.net/0b672d78b6b0.jpg.html)

bobrow
03-12-2021, 10:24
Nie miał takiego przypadku, jak wymienia płyty to głównie gwarancyjnie w nowych Panasach,seria J to mówi porażka ale nie wnikałem dlaczego.

Tak podejrzewałem-nigdzie specjalnie nie widziałem informacji o awariach panasów. Były "tylko" problemy z nowo wprowadzanymi modelami -głównie wadliwe płyty główne w początkowych seriach produkcyjnych (zazwyczaj w szybkim czasie to wychodziło , jeszcze na gwarancji). Był jeszcze uszkodzony T-cap na olx (chyba sprężarka)-ale nic więcej się nie słyszało o jakiejś specjalnej awaryjności Panasoników (szukałem nawet na YT np czy już jakiś Azjata rozkminiał naprawę tych sprzętów w warunkach tropikalnych...).
No i git-u Ciebie już 9 rok maszyneria w użyciu , u mnie na wiosnę będzie 7 lat-jakby te "przepisowe" 15 lat popracowało (nawet z drobnymi awariami) , to będzie super (a jak trochę krócej , to tylko dobrze...).
Powodzenia i bezawaryjnej pracy do tcapowej emeryturki:stereo:

Arturo1972
03-12-2021, 10:43
Widziałeś może to ;) a propos ceny płytki:
https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla?fbclid=IwAR26MHBrWT7GeItpnH7nNP73wj N6tk-225tl2rmX8P0PwRwOgiAwxvhyoSE&order=n


https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0b672d78b6b0.jpg (https://naforum.zapodaj.net/0b672d78b6b0.jpg.html)
Tak,przeglądałem allegro,w jedn.zewnetrznej są dwie płytki PCB a to wszystko wygląda mi na tą drugą, mniejszą bo żadna nawet nie jest podobna do tej mojej felernej.
Cenę 2500zl brutto za tą moją znam z trzech niezaleznych różnych źródeł.

Andrzej5101
03-12-2021, 11:10
A więc tak,na płytce w jednym miejscu jak to kumpel nazwał "ścieżka była zaśniedziała", wyczyścił ją i odtworzył.
Drugi babol jaki zauważył to pin z jakiejś tam wtyczki był uwalony i musiał go zregenerować.
Wszystkie kondensatory czy jakieś tranzystory (nie znam się) siłowe były sprawne mówił.
Bardziej mnie interesuje temat ;
- dlaczego ta ścieżka była zaśniedziała a inne nie

kaszpir007
03-12-2021, 11:10
Tak,przeglądałem allegro,w jedn.zewnetrznej są dwie płytki PCB a to wszystko wygląda mi na tą drugą, mniejszą bo żadna nawet nie jest podobna do tej mojej felernej.
Cenę 2500zl brutto za tą moją znam z trzech niezaleznych różnych źródeł.

Wiesz , stara elektronika niczym stare wino czym starsza tym droższa ;)

bobrow
03-12-2021, 11:18
2500pln brutto za płytę główną to jeszcze nie tak strasznie-7 lat temu kiedy dumałem nad wyborem PC , to padło między Daikinem a Panasem.
Pamiętam ,że wtedy płyta główna do D była 5kpln -a połowa z tej kwoty to P. Relatywnie zatem P staniał:stirthepot:

bobrow
03-12-2021, 11:19
Asolt-a ile kosztuje płyta główna do Daikina dla szarego zjadacza chlebka ?

malekk
03-12-2021, 11:24
czesc. przyznam, ze nie rozumiem tego calego problemu "plytki". urzadzenia same w sobie nie sa tanie i jezeli cos pada po >5 latach i nie jest przyslowiowa "duperela", to ma prawo miec odpowiednia cene. uwazam, ze 2500 za glowny elelemt PC to nie jest duzo. sprzeglo do kotla potrafi kosztowac >1k pln :) pozytywnym aspektem jest tez to, ze w ogole taki element jest dostepny. nie chce byc skorze kogos, kto zakupil za nascie-dziesiat tys pompe jakiejs firmy garazowej, po ktorej tylko w necie jest slad po tych 5 latach. to jest dopiero problem.

MiG25
03-12-2021, 12:03
Tylko ta "Arturowa płytka" to nie jest ta główna płyta w jednostce wewnętrznej , tylko płytka w jednostce zewnętrznej. ( podejrzewam ,że ta w jednostce wewnętrznej będzie jeszcze droższa).

kamil777
03-12-2021, 15:55
Witam, mam pytanie ile obecnie zapłacić za montaż jednostki t-cap 9kw split, w kotłownie obecnie kocioł na ekogroszek.

Dom 220m z garażem dobrze docieplony, większość grzejniki 10szt podłogówka 45m kuchnia i łazienki.
Myślę że 9 kw t-cap ogarnie sprawę, słyszałem że panasonic przechodzi od nowego roku na czynnik R32 to raczej chyba plus, będzie większa sprawność?

https://images92.fotosik.pl/558/6330d86cff10b3aemed.jpg[/URL]

https://images89.fotosik.pl/557/3f68aaa5559f42acmed.jpg[/URL]

MiG25
03-12-2021, 16:28
Z tego co ja kojarzę to na R32 T-CAP są tylko monobloki. Chyba ,że już coś się zmieniło.
Sprawność może i większa , ale nie do zmierzenia...
Generalnie w serii H T-CAP 9kW i 12kW to niemal identyczna konstrukcja ( różnią się mocą grzałek ) ,sprężarki , wymienniki te same , i identycznie modulują się w dół.( Możnaby powiedzieć ,że 9kW to programowo ograniczona 12kW) , więc jeśli różnica nie jest duża to warto iść w 12kW. )
Być może w monoblokach serii J jest tak amo.

Arturo1972
03-12-2021, 21:38
Skutek uboczny zaobserwowałem po naprawie, czyli pompa jak się włączy to hula i kilkanaście godzin.
Ale jak zapodałem już harmonogram to wywaliło mi błąd F27, zresetowanie błędu i ponowne włączenie skutkuje tym samym czyli wywala błąd F27.
Zatem wyłączyłem pompę głównym włącznikiem w jedn.wewnetrznej,odczekałem jakieś 15 minut,włączyłem pompę i jakby nigdy nic grzeje następne kilka godzin.
Ponowiłem harmonogram i to samo,F27,wyłącznie jedn.wewnetrznej na dłuższy czas powoduje "nie zauważanie błędu" i normalne grzanie.
Wg serwismena jest to błąd albo sterownika,którego trzeba na twardo zresetować albo styki na tym zaworze są luźne bo to wyczuł instalując mi płytkę.
Narazie nie panikuje bo pompa grzeje ;)
Styki poprawie sobie w poniedziałek.

bobrow
03-12-2021, 22:42
Arturo-a co to za alarm F27 ?

Arturo1972
04-12-2021, 06:31
Arturo-a co to za alarm F27 ?
https://images90.fotosik.pl/556/d42493ba02a6eccfmed.jpg (https://images90.fotosik.pl/556/d42493ba02a6eccf.jpg)

asolt
04-12-2021, 08:34
Asolt-a ile kosztuje płyta główna do Daikina dla szarego zjadacza chlebka ?

Który model lub seria?
Spróbuje dopytac u dystrybutora, bo nie serwisuję a tylko montuję.

bocian_koh
04-12-2021, 13:08
Panie i Panowie. Jak polecacie ustawić "Pojemność CWU"? "Zmienna" czy "Standard"? Mój pierwotny instalator ustawił mi na "Standard". Ekipa, która robiła porządek po niedoróbkach poleciła mi "Zmienna" argumentując to lepszą modulacją i lepszym COP. Jak są Wsze opinie w tym temacie?

1igor1
04-12-2021, 15:12
Panie i Panowie. Jak polecacie ustawić "Pojemność CWU"? "Zmienna" czy "Standard"? Mój pierwotny instalator ustawił mi na "Standard". Ekipa, która robiła porządek po niedoróbkach poleciła mi "Zmienna" argumentując to lepszą modulacją i lepszym COP. Jak są Wsze opinie w tym temacie?

Ja uważam że lepiej standard, szybciej grzeje, więc szybciej przełączy się na CO, a oszczędności są stosunkowo nie wielkie

Fanek
04-12-2021, 18:11
Panie i Panowie. Jak polecacie ustawić "Pojemność CWU"? "Zmienna" czy "Standard"? Mój pierwotny instalator ustawił mi na "Standard". Ekipa, która robiła porządek po niedoróbkach poleciła mi "Zmienna" argumentując to lepszą modulacją i lepszym COP. Jak są Wsze opinie w tym temacie?

Gdzie jest w ogóle ta opcja? coś nie kojarze abym gdzieś widział

MiG25
04-12-2021, 20:45
A masz wersję J ? W H jej nie ma

bocian_koh
04-12-2021, 20:59
Mam wersję J. W ustawieniach instalatora. Testuje STANDARD. ZMIENNA o tej porze roku za długo grzeje mi CWU.

bocian_koh
04-12-2021, 21:02
Obawiam się częstszych defrostów. W końcu PC pracuje z wyższą mocą. Nie wiem czy sumarycznie czas nie będzie taki sam.

Arturo1972
04-12-2021, 22:38
Obawiam się częstszych defrostów. W końcu PC pracuje z wyższą mocą. Nie wiem czy sumarycznie czas nie będzie taki sam.
Na cwu ? Przecież zasobnik 300l dogrzewa się raz/dwa razy na dobę a takie dogrzanie trwa max. 1,5h przy temperaturach mocno ujemnych rzędu -20/-15st.C.
Przynajmniej tak jest u mnie przy pompie 9kW,zatem skąd i gdzie mają pojawić się częste defrosty przez ten czas ?

-voymar-
04-12-2021, 23:48
Przy 0*C z 40*C do 45*C grzała max 30 -40min lecz CWU 200L

bocian_koh
05-12-2021, 00:31
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0558de2ddaca0110

Mamy 200l zbiornik. Wodę ze studni i oczyszczalnie przydomową. Prawie codziennie korzystamy z wanny. Wodę grzejemy 2-4 razy dziennie. W trybie "Zmienna" przy dwóch wannach pod rząd CWU potrafi grzać grubo ponad 2h. W takiej sytuacji nie ma bata żeby przy temperaturze 0-2 st C nie pojawił się defrost, W tym trybie PC ładuje jakieś 4-5 kW.

Dziś testowałem tryb "Standard". Wanna i jednoczesny prysznic zagrzało zdecydowanie szybciej. Ładowało jakieś 6,5 - 8 kW. Z tym, że rozpocząłem grzanie CWU od razu po defroście kończącym grzanie CO. W takiej sytuacji raczej defrost w trybie "Zmienna" by się nie pojawił.

Ogólnie wolę pozostać w trybie "Zmienna". Przy ogrzewaniu podłogowym nie ma znaczenia dłuższy czas grzania CWU.

Pozdrawiam Wszystkich..:D

bocian_koh
05-12-2021, 00:55
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/2f17e0223ff5946f

Testował ktoś tryb biwalentny? Myślę o takim ustawieniu. Grzałkę w hydroboxie mam 3kW.

Arturo1972
05-12-2021, 01:31
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0558de2ddaca0110

Mamy 200l zbiornik. Wodę ze studni i oczyszczalnie przydomową. Prawie codziennie korzystamy z wanny. Wodę grzejemy 2-4 razy dziennie. W trybie "Zmienna" przy dwóch wannach pod rząd CWU potrafi grzać grubo ponad 2h. W takiej sytuacji nie ma bata żeby przy temperaturze 0-2 st C nie pojawił się defrost, W tym trybie PC ładuje jakieś 4-5 kW.

Dziś testowałem tryb "Standard". Wanna i jednoczesny prysznic zagrzało zdecydowanie szybciej. Ładowało jakieś 6,5 - 8 kW. Z tym, że rozpocząłem grzanie CWU od razu po defroście kończącym grzanie CO. W takiej sytuacji raczej defrost w trybie "Zmienna" by się nie pojawił.

Ogólnie wolę pozostać w trybie "Zmienna". Przy ogrzewaniu podłogowym nie ma znaczenia dłuższy czas grzania CWU.

Pozdrawiam Wszystkich..:D
Zasobnik 200l przy pompie ciepła jest to nieporozumienie.
Dlatego all-in-one uważam również za nieporozumienie dla rodziny.
300l to było na styk dla nas dla 3 osób, obecnie 300l dla dwóch osób, grzane do 46st.C jest optymalnie,tyko wanna.

MiG25
05-12-2021, 08:29
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/2f17e0223ff5946f

Testował ktoś tryb biwalentny? Myślę o takim ustawieniu. Grzałkę w hydroboxie mam 3kW.

Tryb biwalentny jest do sterowania zewnętrznym źródłem ciepła , nie do sterowania grzałką w hydroboxie. Do tego sa inne opcje.

bobrow
05-12-2021, 08:40
Który model lub seria?
Spróbuje dopytac u dystrybutora, bo nie serwisuję a tylko montuję.

Wtedy brałem pod uwagę taki model Daikina :
EKHBRD011
Pzdr

bocian_koh
05-12-2021, 09:19
Tryb biwalentny jest do sterowania zewnętrznym źródłem ciepła , nie do sterowania grzałką w hydroboxie. Do tego sa inne opcje.

Cześć.

Jesteś pewien na 100%, że nie można zaprzęgnąć tej wbudowanej grzałki? To po co ona tam jest? Tylko do defrostów? Jakie to są "inne opcje"?

Widziałeś chociażby tą tabelkę?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f71759f49263a062

Mi do myślenia dał dokument "Tabela doboru..."

eMdzeJ
05-12-2021, 09:23
Do dogrzewania jak pompa nie daje rady. To zupelnie co innego niż praca biwalentna (z innym zewnętrznym źródłem ciepła)

Wbudowaną grzałką możesz sterować przez z tego co pamtętam 3 parametry. Od jakiej temperatury ma prawo w ogóle się włączyć, jak długo pompa ma być niedogrzana aby się właczylo i na jak długo (delta).

Wbudowaną grzałką można też zrobić dezynfekcję zbiornika CWU.

bocian_koh
05-12-2021, 09:37
W tej tabelce ewidentnie moc PC jest sumowana z mocą grzałki. Z tego co pamiętam nikt nie wspominał o pracy biwalętnej w tym wątku. Może jakiś instalator mógłby coś napisać o tym trybie np. kaszpir007...

MiG25
05-12-2021, 09:49
Masz styk na płycie głównej do podłączenia do zewnętrznego źródła ciepła , i jak tryb biwalentny włączysz , zapogramujesz , to po spełnieniu zadanych parametrów ten styk się zamknie i załączy to zewnętrzne źródło ( o ile będzie podłączone pod ten styk) , to żadna kosmiczna technologia.

Do załączania wewnętrznych grzałek służą inne nastawy , w J można je ustawić ( jak pamiętam to opóźnienie załączenia grzałek , różnica temperatury przy starcie , i różnica temperatury przy zatrzymaniu grzałek) , w H niestety nie .
Do tego grzałka musi być "w gotowości" - włączona w menu i ikonka grzałki musi się wyświetlać.

eMdzeJ
05-12-2021, 09:51
W tej tabelce ewidentnie moc PC jest sumowana z mocą grzałki. Z tego co pamiętam nikt nie wspominał o pracy biwalętnej w tym wątku. Może jakiś instalator mógłby coś napisać o tym trybie np. kaszpir007...

chyba nie rozumiem problemu.

Oczywiście że jest sumowane w tabeli doboru. Po to jest grzałka w hydroboksie.

A praca biwalentna to np współpraca z kotłem gazowym albo innym źródłem ciepła (niezwiązanym z PC)

masz to wszystko w instrukcji do swojej pompy.

Pytajnick
05-12-2021, 11:33
Zasobnik 200l przy pompie ciepła jest to nieporozumienie.
Dlatego all-in-one uważam również za nieporozumienie dla rodziny.
300l to było na styk dla nas dla 3 osób, obecnie 300l dla dwóch osób, grzane do 46st.C jest optymalnie,tyko wanna.

Rozumiem, że masz na myśli tylko te rodziny, które grzeją CWU w taniej taryfie?

Fanek
07-12-2021, 19:54
T-CAP 9kw split 3 fazy, gen H - przy jakiej temp na zewnątrz pozwalacie na grzałke?
Instalator ustawił mi na -10 ale wiem, że spokojnie daje rade niżej.
W tej chwili mam grzałke i tak wyłączoną na bezpieczniku + różnicówka do niej, ale musze na dniach to uruchomić bo już dziś w nocy -10.
Woj podlaskie. A swoją drogą jak tam temp u was?

w tej chwili pompa przy -8 już COP tylko 2.4

MiG25
07-12-2021, 20:18
Możesz sobie grzałkę spokojnie i przy zerze ustawić. W wersji H załączy się ona dopiero jak przez bodajże 20min temperatura wyjściowa będzie min. o 8 stopni niższa niż docelowa. Więc dopóki w miarę dobrze masz ustawioną krzywą grzewczą , i nie podnosisz jej o +5 ( co może w jakiś warunkach dałoby właśnie te 8 stopni) to grzałka się nie załączy.
W J już te parametry ( tą deltę 8 stopni , i czas 20 min ) można dowolnie edytować w opcjach.

kamil777
07-12-2021, 21:56
Panowie mam pytanie, mój dom z poddaszem użytkowym (8 lat) ściany beton komurkowy +15cm izolacja dachu wełna 25cm, mieszkańcy 2+3. Obecnie kocioł na ekogroszek instalacja, większość grzejniki 10szt i podłogówka 45m, kuchenka i łazienki. Zastanawiam się czy t-cap 9kw wystarczy z wyliczeń wynika że pompa o tej mocy ogarnie temat, kolejną rzeczą jest jaki bufor zastosować przy grzejnikach prąd sądzę że Cwu minimum 300l, większości bierzemy prysznic ale małe dzieci czasami lubią pobawić sie w dość sporej wannie. Cena z montażem za taki zestaw to około 36k, jestem z mazowieckiego zbacie może jakiegoś dobrego instalatora!

-voymar-
07-12-2021, 22:02
T-CAP 9kw split 3 fazy, gen H - przy jakiej temp na zewnątrz pozwalacie na grzałke?
Instalator ustawił mi na -10 ale wiem, że spokojnie daje rade niżej.
W tej chwili mam grzałke i tak wyłączoną na bezpieczniku + różnicówka do niej, ale musze na dniach to uruchomić bo już dziś w nocy -10.
Woj podlaskie. A swoją drogą jak tam temp u was?

w tej chwili pompa przy -8 już COP tylko 2.4

Zapomnij o grzałce -muszą być spełnione pewne warunki aby ona w ogóle odpaliła. W zeszłą zimę przy ( -18*C ) PC śmigała dalej bez grzałek.
Toż to PC T Cap która ma stałą moc do ( -20) jak osiągnie zananą temp. to grzałek nie potrzebuje.

-voymar-
07-12-2021, 22:10
Panowie mam pytanie, mój dom z poddaszem użytkowym (8 lat) ściany beton komurkowy +15cm izolacja dachu wełna 25cm, mieszkańcy 2+3. Obecnie kocioł na ekogroszek instalacja, większość grzejniki 10szt i podłogówka 45m, kuchenka i łazienki. Zastanawiam się czy t-cap 9kw wystarczy z wyliczeń wynika że pompa o tej mocy ogarnie temat, kolejną rzeczą jest jaki bufor zastosować przy grzejnikach prąd sądzę że Cwu minimum 300l, większości bierzemy prysznic ale małe dzieci czasami lubią pobawić sie w dość sporej wannie. Cena z montażem za taki zestaw to około 36k, jestem z mazowieckiego zbacie może jakiegoś dobrego instalatora!

Bufor czy bardziej sprzęgło to od Panasa 50L w zupełności wystarczy Do montażu szukaj doswiadczonego instalatora który ma doswiadczenie w montażu bo spaprać robotę jest łatwo lecz aby ta PC prawidłowo pracowała trzeba fachowca.

Kalic
08-12-2021, 09:31
Mam pytania odnośnie wpływu ustawień na defrosty:
- trybu cichego na obniżenie liczby załączeń (defrostów)?
- wielkości przepływów (stopień rozkręcenia rotametrów)?
- wysokości krzywej: Salus z histerezą 0,5*C, ustawiona temperatura w pokoju 22*C, krzywa 35/-15 28/15. Czy zmniejszając ją o do np. 33/-15 27/15 wpłynę na zmniejszenie liczby defrostów?

MiG25
08-12-2021, 10:08
Wszystkie te rzeczy mają wpływ na defrost , ale i na ilość produkowanego ciepła .
- tryb cichy ogranicza moc pompy , więc to zmniejsza "produkcję lodu" , ale też zmniejsza prędkość wentylatora ( a teoretycznie im szybciej powietrze przepływa przez wymiennik , tym szansa ,że mniej lodu się odłoży). Ale jeśli moc pompy jest mniejsza , to dłużej musi grzać.
- mniejsze przepływy w domu spowodują wprost obniżenie temperatur w pokojach , i mniejsze zapotrzebowanie na ciepło , pompa szybciej się zmoduluje a nawet wyłączy ( defrostów będzie więc mniej , ale i komfort spadnie).
- Obniżenie krzywej spowoduje ,ze pompa szybciej osiągnie temperaturę docelową wody ( nie mylic docelowa w pokoju) i zacznie się modulować , ale skoro temperatura wody będzie mniejsza ,to w domu dłużej będzie trwac ,aż w pokoju osiągnie się żądaną temperaturę , a być może tak się to wszystko zgra , że pompa będzie zmodulowana pracowac caly czas nie osiągając temperatury gdzie termostat pokojowy zadziała... No a jak pompa zmoduluje , produkuje mniej ciepla , to i produkcja lodu mniejsza..

Generalnie powietrzna pompa ciepła robi defrosty , i tego się nie uniknie. Ale ustawianie tego wszystkiego to indywidualna sprawa każdego domu i preferencji użytkowników.

Natomiast rotametry to jednak zostaw otwarte na full , i tylko przykręcaj co najwyzej te petle , gdzie jest cieplej od pozostałych pomieszczeń , żeby wyrównać temperatury w pokojach.

Zwierzaczysko
08-12-2021, 11:25
Panowie naprowadzcie mnie bo może coś mam źle ustawione. Pompa 9kw. Dom 160m2, w tej chwili ogrzewam tylko parter 60m2, ponieważ góra jest niewykończona. Krzywa ustawiona -10/35 +10/30 i na dole podłoga z rana codziennie jest zimna. W ciągu dnia zawsze się rozgrzewa, ale rano jest zimna. Dodam, że jest to podłogowka w płycie fundamentowej grubości 20cm.

MiG25
08-12-2021, 12:12
Ok , a masz ją w jakimś harmonogramie , na jakimś termostacie , czy cały czas jest włączona i obiegówka pracuje , a włącza się jak temperatura wody spadnie ?
Podłoga zimna , a temperatura w pomieszczeniu ok ? No i jak jest zimna ,to jaka temperatura wody w obiegu jest ?

Zwierzaczysko
08-12-2021, 13:46
Nie mam harmonogramu po prostu działa jak temperatura spada. Obiegowa pracuje cały czas. Jak podłoga zimna to temperatura wewnątrz spada do 21, jak ciepła 23. Nie sprawdzałem jaka jest temp powrotu przy zimnej podłodze. W tej chwili przy ciepłej podłodze jest 35 na zasilaniu i 31 na powrocie.

MiG25
08-12-2021, 14:55
No to zależy co chcesz osiągnąć . Mieć cieplejszą podłogę cały czas, czy może odwrotnie rano ciepłą wieczorem zimną :) , czy może żeby była mniejsza różnica temperatur wewnątrz.

Zwierzaczysko
08-12-2021, 18:50
Chciałbym żeby cały czas była stała temperatura. Czyli co, trzeba ustawić harmonogram grzania, żeby grzało w nocy a w dzień się wyłączała, załóżmy zaczyna pracę o 17 i grzeje do 5 rano? Ciekawe jak z bezwładnością tej płyty, bo 20cm betonu ciężko sterować.

MiG25
08-12-2021, 19:50
Najłatwiej to zrobić na termostacie pokojowym , Ustawia się temperaturę i histerezę , pompa grzeje do temperatury + histereza i się wyłącza , ale temperatura jeszcze przez jakis czas wzrasa , po czym zaczyna malec i znowu w ustawionej temperaturze minus histereza się włącza , ale zanim beton zacznie oddawać cieplo temeratura jeszcze trochę spadnie itd. Stąd termostat potrzebny z dobrym czujnikiem i rozdzielczością .

Żeby robić takie numery tylko przy pomocy temperatury wody trzeba by dobrze poznać swój dom , i jego charakterystykę , a to juz wymaga długich obserwacji i korekcji. Na początek spróbowałbym obnizyc KG tak ,żeby pompa dłużej utrzymywała zadaną temperaturę wody.

Dodatkowo jeszcze mozesz wprowadzać do tego harmonogram ( jesli tylko masz dwie taryfy , bo tak to raczej bez sensu).

-voymar-
08-12-2021, 22:21
Chciałbym żeby cały czas była stała temperatura. Czyli co, trzeba ustawić harmonogram grzania, żeby grzało w nocy a w dzień się wyłączała, załóżmy zaczyna pracę o 17 i grzeje do 5 rano? Ciekawe jak z bezwładnością tej płyty, bo 20cm betonu ciężko sterować.

Tak to fakt ze sterować jest ciężko lecz jak złapiesz ten punkt to sama radość . jest to trudne do osiągnięci ale wykonalne.
Szkoda że tego nie testowałeś wczesną jesienią były wy jakieś wytyczne no ale to już było.
Osobiście rozpoczął bym to na tej krzywej którą masz. Puść PC bez żadnych harmonogramów na 24h --trzeba czasu aby dojść do perfekcji ale sie da.
PC praca 24h i obserwuj jak się zachowuje dom ( ile wzrosła temp wewnątrz ) w odniesieniu do tej na zewnątrz. Po 24h wyłącz PC ( zapamiętaj temp wewnątrz) sprawdz temp na zew TAK będzie trochę zawieruchy ale się da. Następnie mając dane co do temperatur po ok 3 godz. sprawdz temp wewnątrz ---Jak sie utrzymuje -to możesz poczekac jeszcze z 1h i PC puścić do pracy na powiedzmy 4h
Generalnie chodzi o to abyś trafił w punkt ---co do start i odpowiednio wczesnej reakcji ( Wczesnej) aby sie za bardzo nie wychłodziło . Ja osobiście ogarniam to w tydzień przy odpowiedniej KG boz tym też trzeba się [pobawić.
Spróbuj tak jak mówię. Grzej na niskiej KG np. dla 0 28*C ( nie znam twego domu ) 24h później korekta Jak będziesz wiedział ( jak ustalisz ) że:
Dla 0*C i stałej temp np. 22*C--23*C potrzeba grzać od-4.00 --do 12.00 i od 17.00 do 23.00 będziesz mił jak chcesz .Jest to dość trudne --najlepiej jest jak są stałe -zrównoważone temp. na zewnątrz. Przy czestych zmiennych będzie lipa. Termostat pok. nie za bardzo się sprawdzi bardziej serowalny był by taki zatopiony w posadzce. Taki termistat pok. idealnie sprawdza się lecz z grzejnikami gdzie wymaganą temp. pomieszczenia jesteśmy w stanie osiągnąć w max 2h na pełym Power Ale to już inny temat.
Po za tym pisząc jest dość trudno wyjaśnić w 100% co się ma myśli odnośnie sterowania.
Do dzieła i powodzenia.

pawel250
09-12-2021, 09:01
Panowie znowu wyskoczył mi błąd H98 - zbyt wysokie ciśnienie jednostki zewnętrznej. Instalatorzy z autoryzowanego serwisu Panasonica nie bardzo wiedzą jaka jest przyczyna. Gdy w maju pojawi się ten błąd to posprawdzali wszystko i stwierdzili że problemem jest zbyt wysoka temperatura na zewnątrz i brak odbioru ciepła grzejąc CWU. Teraz ta teoria się nie sprawdza bo mamy minusowe temperatury a ja grzeje CO 28C i CWU 43C.

1. H98 24.11.2021
2. H62 18.10.2021 - ten błąd przepływu to moja wina bo zapomniałem otworzyć zaworów po serwisie
3. H98 14.05.2021 - pierwsze wystąpienie błędu, wtedy miałem też wyższą temperaturę na powrocie niż na zasilaniu przez cały cykl grzania CWU, ten problem opisywałem na forum ale nikt nie miał pomysłu. Samo przeszło i już się nie pojawiło.
4. F95 12.05.2021 - błąd chłodzenia, a chłodzenie mam wyłączone i nigdy nie było aktywowane, fajny ten Panasonic co nie ?

MiG25
09-12-2021, 09:23
Błędy H98 i F95 mają wspólne punkty : Zewnętrzny czujnik wysokiego ciśnienia , nadmiar czynnika chłodzącego.
No ale jak pompa na gwarancji , to nic sam nie zrobisz , tylko serwis to musi zrobić.

A co do "fajnego" Panasonica , to jest cena popularności , sprzedało się tego dużo , a my będziemy słyszeć tylko o pojedynczych przypadkach uszkodzeń , błędów i innych "zaniedbań" serwisantów, które są promilem ogółu.
Trzeba o tym pisać ,ale nie od razu generalizować ,że Panasonic jest "fajny"...

pawel250
09-12-2021, 09:46
MiG25, dzięki za odpowiedź. Czyli sugerujesz że nabili za dużo czynnika ? Będę męczył ten "serwis. Miesiąc temu miałęm płatny coroczny przegląd i zapytałem się dlaczego nie sprawdzają ilości czynnika, tak jak to się zazwczaj robi przy samochodach (spuszczają czynnik i maszyna waży ile gram udało się odzyskać a potem dobija do nominalnej wartości). Mój serwisant powiedział że do pomp ciepła i klimatyzatorów domowych nie ma takich automatów i ostatecznie stwierdzili że dopóki normalnie grzeje to tego się nie robi aby nie rozszczelniać układu.

Na marginesie dodam że ten mój serwis autoryzowany dostawca części którego nazwę mozna znaleźć na końcu instrukcji serwisowej Panasonica. Dlatego zdecydowałem się na zakup u nich bo byłem przekonany że będą znali te pompy jak własną kieszeń.

bobrow
09-12-2021, 09:57
Panowie znowu wyskoczył mi błąd H98 - zbyt wysokie ciśnienie jednostki zewnętrznej. Instalatorzy z autoryzowanego serwisu Panasonica nie bardzo wiedzą jaka jest przyczyna. Gdy w maju pojawi się ten błąd to posprawdzali wszystko i stwierdzili że problemem jest zbyt wysoka temperatura na zewnątrz i brak odbioru ciepła grzejąc CWU. Teraz ta teoria się nie sprawdza bo mamy minusowe temperatury a ja grzeje CO 28C i CWU 43C.

1. H98 24.11.2021
2. H62 18.10.2021 - ten błąd przepływu to moja wina bo zapomniałem otworzyć zaworów po serwisie
3. H98 14.05.2021 - pierwsze wystąpienie błędu, wtedy miałem też wyższą temperaturę na powrocie niż na zasilaniu przez cały cykl grzania CWU, ten problem opisywałem na forum ale nikt nie miał pomysłu. Samo przeszło i już się nie pojawiło.
4. F95 12.05.2021 - błąd chłodzenia, a chłodzenie mam wyłączone i nigdy nie było aktywowane, fajny ten Panasonic co nie ?

Witam,
w moim starszym modelu T-capa F miewam niekiedy także błąd H98. Wg mojego "śledztwa" występuje on u mnie (nie zawsze) w przypadku pracy na min modulacji kiedy PC wyłącza sprężarkę (np kiedy są okresy przejściowe -wiosna , jesień). Problem rozwiązałem poprzez dodatkowe sterowanie wyłączeniem PC wg czasu pracy na min modulacji. Obrazowo jeśli przez 20 min PC będzie pracowała przy modulacji 19Hz (przy braku odbioru ciepła poprzez wzrost temp out PC) - to się wyłącza sprężarka w PC i działa tylko obiegówka (to jest to nasze "taktowanie"). Sterownik (malina +smarticz) wyłącza PC trochę szybciej i na dłuższy czas (np modulacja 21Hz i 40 min pauza).
W/w problem powinno się wyeliminować przez odpowiednie dobranie KG oraz temp na termostacie pokojowym.
Jeszcze pytanie pomocnicze -jak sterujesz PC ?
Pzdr

MiG25
09-12-2021, 10:07
Sugeruję raczej czujnik :)
Czynnika standardowo się nie nabija , on już jest nabity w jednostce zewnętrznej . Po podłączeniu rurek trzeba wypróżniować. No i teraz są dwie metody ,lepsza to napełnić azotem na jakiś czas ( im dłużej tym lepiej ) ,azot ma za zadanie osuszyć , po czym znowu próżniować , albo od razu odkręcić zaworki w jednostce zewnętrznej i czynnik wypełni instalację.
Gazu trzeba dobić , jeśli długość rurek jest większa od 10m , więc jeśli masz "standardową odległóśc" to nikt Ci gazu dobijać nie powinien , i za dużo go nie powinieneś mieć ( no chyba ,że w fabryce standardowo za dużo go dali - może się zdarzyć ale chyba mało prawdopodobne).

Raczej takich rzeczy się nie praktykuje ,żeby ściągać czynnik tylko po to ,żeby go zważyć. Zeby to zrobić muszą być ku temu powody ( a te błędy jak by nie było takimi powodami wg mnie są).

pawel250
09-12-2021, 10:10
Aktualnie krzywą grzewczą ponieważ jestem w trakcie jej dostrajania i czekam na większe mrozy.
Natomiast w listopadzie gdy wystąpił ten błąd miałem termostat pokojowy(ten wbudowany w sterownik). Wtedy miałem również dość wysoko ustawioną KG 33C/-20C oraz 28C/10C. Teraz obniżyłem do 28C/-20 oraz 25C/10 (może minimalnie za nisko).

Wtedy w listopadzie na termostacie i w harmonogramie ustawiałem 23C w dzien i 22C w nocy, ponieważ było na zewnątrz dosyć ciepło i stwierdziłem że jeśli ma taktować i wyłączać się co kilka godzin to lepiej niech grzeje cały dzień z lepszym copem a w nocy odpoczywa.

MiG25
09-12-2021, 10:11
@bobrow, a jak ty częstotliwość sprężarki czytasz do maliny ?

pawel250
09-12-2021, 10:13
Sugeruję raczej czujnik :)
Czynnika standardowo się nie nabija , on już jest nabity w jednostce zewnętrznej . Po podłączeniu rurek trzeba wypróżniować. No i teraz są dwie metody ,lepsza to napełnić azotem na jakiś czas ( im dłużej tym lepiej ) ,azot ma za zadanie osuszyć , po czym znowu próżniować , albo od razu odkręcić zaworki w jednostce zewnętrznej i czynnik wypełni instalację.
Gazu trzeba dobić , jeśli długość rurek jest większa od 10m , więc jeśli masz "standardową odległóśc" to nikt Ci gazu dobijać nie powinien , i za dużo go nie powinieneś mieć ( no chyba ,że w fabryce standardowo za dużo go dali - może się zdarzyć ale chyba mało prawdopodobne).

Raczej takich rzeczy się nie praktykuje ,żeby ściągać czynnik tylko po to ,żeby go zważyć. Zeby to zrobić muszą być ku temu powody ( a te błędy jak by nie było takimi powodami wg mnie są).

Azot był (przy montażu przez tydzień) wiec tu pełna profeska.Odległość 2m.Dzięki za pomoc. Będę ich męczył. Jeśli coś nowego zaproponują to dam znać.

bobrow
09-12-2021, 10:57
Aktualnie krzywą grzewczą ponieważ jestem w trakcie jej dostrajania i czekam na większe mrozy.
Natomiast w listopadzie gdy wystąpił ten błąd miałem termostat pokojowy(ten wbudowany w sterownik). Wtedy miałem również dość wysoko ustawioną KG 33C/-20C oraz 28C/10C. Teraz obniżyłem do 28C/-20 oraz 25C/10 (może minimalnie za nisko).

Wtedy w listopadzie na termostacie i w harmonogramie ustawiałem 23C w dzien i 22C w nocy, ponieważ było na zewnątrz dosyć ciepło i stwierdziłem że jeśli ma taktować i wyłączać się co kilka godzin to lepiej niech grzeje cały dzień z lepszym copem a w nocy odpoczywa.

Proponuję tak ustawiać termostat , aby "wyprzedzał" wyłączenie sprężarki w PC-to jest właśnie cała sztuka zgrać KG z termostatem.