PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

bobrow
09-12-2021, 11:02
@bobrow, a jak ty częstotliwość sprężarki czytasz do maliny ?

Magia Świąt Panie:rolleyes:
oczywiście nie sczytuję częstotliwości sprężarki w moim klamocie na malinie-mam natomiast tam odczyt mocy z podlicznika. Eksperymentalnie ustaliłem sobie zakres mocy dla min częstotliwości w PC (tutaj mam odczyt FR tj Hz).
Nie jest to Hi-Fi , ale jakoś /takoś miarodajne.
Pzdr

pawel250
09-12-2021, 11:09
Jak już jesteśmy przy sterowaniu to fajnie byłoby ogarnąć podbijanie krzywej lub temperatury docelowej w zależności od generacji PV. U mnie w falowniku nie mam chyba wyjścia cyfrowego odnośnie generowania energii ale mam RS485 i malinę w serwerowni. Muszę tylko wykminić jak tą informację przenieść do pompy. Czy moduł internetowy posiada jakieś otwarte API, czy trzeba kombinować z oszukiwaniem termostatu itp ?

MiG25
09-12-2021, 11:22
@bobrow , ok na to nie wpadłem , pomysł dobry :)

@pawel250 , moduł ze smartcloudem nie ma otwartego API, Pomyśl nad GoHeishamon ( to co mam w podpisie) , lub całkowitm pozbyciem się CZ-TAW1 i wstawieniem Heishamon . Z tym już zrobisz wszystko przez dowolną automatykę domową

pawel250
09-12-2021, 11:49
@Mig25, nie mam modułu CZ-TAW1 więc w wolnej chwili wstawie Heishamon.

Zmieniając temat.
Od początku grudnia zauważyłem przyrost czasu pracy grzałki CO, przybyło 5 godzin.
Wiem że czasem pompa może wspomagać się grzałką podczas defrostów ale sądziłem że tylko w przypadku skrajnych warunków gdy zgromadzone ciepło w podłogówce jest nie wystarczające. U mnie jest 140 litrów wody a temperatura w domu to 23C więc powinien dać radę.

W ustawieniach instalatora mam ustawione włączanie grzałki dopiero od -10C więc przy obecnych warunkach nie powinna się wogóle właczyć.

Czy te 5h to właśnie te defrosty ?

Od 02.12.2021
było 100 włączen i 148h pracy, co daje jedno włączenie na 89 minuty pracy i 14 włączeń dziennie.

MiG25
09-12-2021, 11:53
Jak już jesteśmy przy sterowaniu to fajnie byłoby ogarnąć podbijanie krzywej lub temperatury docelowej w zależności od generacji PV. U mnie w falowniku nie mam chyba wyjścia cyfrowego odnośnie generowania energii ale mam RS485 i malinę w serwerowni. Muszę tylko wykminić jak tą informację przenieść do pompy. Czy moduł internetowy posiada jakieś otwarte API, czy trzeba kombinować z oszukiwaniem termostatu itp ?

Natomiast co do samego podbijania... Generalnie brzmi to świetnie ,ale w rzeczywistości czy jest sens...
Wiadomo ,że zimą PV produkuje tyle co kot napłakał , bo przeważnie pochmurne dni , ale sporadycznie zdarza się ,że słońce świeci ostro . Ale czy wtedy potrzeba jest dogrzewać dom , skoro słońce wali również przyjemnie przez okna również przy okazji ogrzewając pomieszczenia. Jak to się skumuluje za chwilę zrobi się nieprzyjemnie gorąco w domu. Proponuję raczej grzać cwu w tym momencie ( nawet grzałką).

-voymar-
09-12-2021, 12:04
Witam,
w moim starszym modelu T-capa F miewam niekiedy także błąd H98. Wg mojego "śledztwa" występuje on u mnie (nie zawsze) w przypadku pracy na min modulacji kiedy PC wyłącza sprężarkę (np kiedy są okresy przejściowe -wiosna , jesień). Problem rozwiązałem poprzez dodatkowe sterowanie wyłączeniem PC wg czasu pracy na min modulacji. Obrazowo jeśli przez 20 min PC będzie pracowała przy modulacji 19Hz (przy braku odbioru ciepła poprzez wzrost temp out PC) - to się wyłącza sprężarka w PC i działa tylko obiegówka (to jest to nasze "taktowanie"). Sterownik (malina +smarticz) wyłącza PC trochę szybciej i na dłuższy czas (np modulacja 21Hz i 40 min pauza).
W/w problem powinno się wyeliminować przez odpowiednie dobranie KG oraz temp na termostacie pokojowym.
Jeszcze pytanie pomocnicze -jak sterujesz PC ?
Pzdr

Witaj.
Z moich doświadczeń .Jeżeli będziesz miał wystarczającą pojemność grzejników ( Moc Grzejników )- przy min mocy PC ( modulacji ) to żadne taktowanie nie wystąpi jak i ów błąd.
Inaczej Moc grzejników musi być wyższa np. dla temp. wody 30-35*C niż min moc PC po modulacji ( 19Hz)

-voymar-
09-12-2021, 12:22
Azot był (przy montażu przez tydzień) wiec tu pełna profeska.Odległość 2m.Dzięki za pomoc. Będę ich męczył. Jeśli coś nowego zaproponują to dam znać.

Mówisz że odległość 2m. Nie chcę tu Kozaczyć bo chłodnikiem nie jestem mogę tylko przytoczyć to co powiedział instalator.
W PC czy to Split czy Monoblok gaz jest na 7mb. I tak min odległość między jednostkami ( poprawna to 5m ) aby to dobrze pracowało. Gdy ta odległość jest mniejsza niż 5m to ONI robią pętlę tak by osiągnąć właśnie te min 5mb. Na ile to jest prawda? Nie wiem. Tak mi powiedzieli. Ja takiego problemu nie miałem.

MiG25
09-12-2021, 12:35
W PC czy to Split czy Monoblok gaz jest na 7mb.
Do tej pory myślałem ,że monoblok jest już fabrycznie "gazowo" spięty i sprężarka i wymiennik są obok siebie.
Dopisz to do listy twoich bzdur.

bobrow
09-12-2021, 13:26
Witaj.
Z moich doświadczeń .Jeżeli będziesz miał wystarczającą pojemność grzejników ( Moc Grzejników )- przy min mocy PC ( modulacji ) to żadne taktowanie nie wystąpi jak i ów błąd.
Inaczej Moc grzejników musi być wyższa np. dla temp. wody 30-35*C niż min moc PC po modulacji ( 19Hz)

A to pozwolę sobie zadać pytanie -a co w przypadku kiedy zapotrzebowanie domu będzie znacznie niższe od min mocy PC ?
Dodam jeszcze ,że mamy dużą moc grzejników (czy betonu w OP).
I tu jest moim zdaniem całe clou sprawy-PC w pewnym momencie nie jest w stanie zmodulować się do niskiego obciążenia.
Mamy wtedy wyłączenie PC-czyli taktowanie. Koło się zatoczyło...
Pzdr

bobrow
09-12-2021, 13:42
Jeszcze odnośnie min mocy na moim T-cap 9 kW model F-najniższa jaką zauważyłem to 3,4kW przy modulacji 19Hz.
Kiedy dom potrzebuje mniej , to zwiększenie temp zasilania PC tylko przez pewien czas odwlecze wyłączenie sprężarki w PC...
Moim zdaniem (i nie tylko) powtórzę jeszcze raz ,należy zoptymalizować/zgrać KG z temp off na zewnętrznym termostacie. Grzanie wg harmonogramu to trochę inna bajka-ale jak się nieodpowiednio go ustawi , to efekt będzie taki sam

-voymar-
09-12-2021, 14:08
Do tej pory myślałem ,że monoblok jest już fabrycznie "gazowo" spięty i sprężarka i wymiennik są obok siebie.
Dopisz to do listy twoich bzdur.

Człowieku-- Proszę o jedno czytaj uważnie ,pomału bez nerwów i wyciągaj poprawne wnioski.
Ja ci nie ubliżam - a coraz częściej mam wrażenie że ty odpisujesz dla samego pisania. MYŚL I PISZ
Chyba każdy wie że Monoblok jest fabrycznie zalepiony gazem- tak jak lodówka ,zamrażarka.
Tu nie chodzi o Monoblok-- CZytaj ,czytaj i jeszcze raz czytaj Bo mi przypisujesz bzdury a ja z każdym dniem utwierdzam się w przekonaniu że z tobą cos nie Halo.

-voymar-
09-12-2021, 14:19
A to pozwolę sobie zadać pytanie -a co w przypadku kiedy zapotrzebowanie domu będzie znacznie niższe od min mocy PC ?
Dodam jeszcze ,że mamy dużą moc grzejników (czy betonu w OP).
I tu jest moim zdaniem całe clou sprawy-PC w pewnym momencie nie jest w stanie zmodulować się do niskiego obciążenia.
Mamy wtedy wyłączenie PC-czyli taktowanie. Koło się zatoczyło...
Pzdr

Trzeba rozważyć -za i przeciw
-Wydaje mi się że każdy kto rozważnie robi CO w domu to wie ( bo nie jest trudne ) jaką min moc mają grzejniki przy określonej temp. ( np. 30*C ) jak i min moc PC
Przecież jak przewymiarujesz grzejniki nawet dość, dość to tylko na (+ ) wychodzi bo w zimie możesz grzać na niższych parametrach co owocuje lepszym COP.
Daikin moduluje bodajże do 1,8kW Rozwiązań jest wiele . To co podaleś również lecz chyba lepiej jak PC popracuje bez wyłączeń te 4h aby uzyskać pożądaną temp. w domu bez taktowań.

MiG25
09-12-2021, 14:36
Człowieku-- Proszę o jedno czytaj uważnie ,pomału bez nerwów i wyciągaj poprawne wnioski.
Ja ci nie ubliżam - a coraz częściej mam wrażenie że ty odpisujesz dla samego pisania. MYŚL I PISZ
Chyba każdy wie że Monoblok jest fabrycznie zalepiony gazem- tak jak lodówka ,zamrażarka.
Tu nie chodzi o Monoblok-- CZytaj ,czytaj i jeszcze raz czytaj Bo mi przypisujesz bzdury a ja z każdym dniem utwierdzam się w przekonaniu że z tobą cos nie Halo.

Chłopie , piszesz co innego... Każdy wie oprócz ciebie. Tu nie chodzi o monoblok , a na pisałeś ,że monoblok... Zamiast napisać ,że się pomyliłeś z rozzpędu , to brniesz dalej w odwracanie kota ogonem. I tak wszędzie i ze wszystkim. Wiesz już jaki jest wzór na moc pompę ciepła , czy nadal twierdzisz ,że to mój wymysł :)

MiG25
09-12-2021, 18:11
Odległość 2m.

Patrzyłem w serwisówki T-CAPów i J All-In-One , i tam jest napisana minimalna długość rur 3m...
Niby nic , ale może faktycznie tego gazu jest za dużo przez to ,że rura krótka. Zmierz ją dokładnie ,co by mieć argument dla serwisu.
7m nazwane jest długością standardową , jeśli jest długość powyżej 10m trzeba dodawać czynnika ( różne objętości w zależności czy to R410a ,czy R32).

-voymar-
09-12-2021, 18:37
Chłopie , piszesz co innego... Każdy wie oprócz ciebie. Tu nie chodzi o monoblok , a na pisałeś ,że monoblok... Zamiast napisać ,że się pomyliłeś z rozzpędu , to brniesz dalej w odwracanie kota ogonem. I tak wszędzie i ze wszystkim. Wiesz już jaki jest wzór na moc pompę ciepła , czy nadal twierdzisz ,że to mój wymysł :)

DOBRA- napiszę pomału tak jak trzeba to tłumaczyć w I klasie podstawówki. I jeszcze napiszę na czerwono.
Otóż - Monoblok tak ma gaz i jest zamknięty nic nie trzeba dopełniać bo wszystko jest na zewnątrz -Odległość nie gra roli gdzie będzie panel.
I TERAZ Jeżeli chodzi o SPLIT -( tak mi powiedzieli instalatorzy ) też ma gaz w PC lecz na 7mb Pisząc w poście wyżej że Monoblok jak i Split ma gaz w PC.
Odnośnie 7mb chodzilo o splita ----że jak instalacjia gozowa jest do 7mb to nic nie trzeba dopełniać bo Split właśnie tyle gazu ma w sobie.
Fakt -instalator ten gaz odpompowuje podczas montażu PC Spina cały układ robi próbę Azotową wytwarza próżnie itd. Napuszcza gaz ten co był w PC Split.
Cały myk polega na tym---że ja nie wiedziałem że w tym Splicie jest gaz. Instalator był uczciwy więc mi o tym powiedział .Dopłaciłem tylko za metry powyżej 7mb.
WNIOSEK
Jak weźmiesz do montażu Oszusta i twoja instalacja gazowa bedzie do 7mb TO ON i tak ci policzy za nabicie gazu, choć nie powinien .....Bo ty za te 7mb zaplaciłeś razem z PC

Dlatego napisałem że do-7mb. --nie ma różnicy czy to SPLIT ,czy Monoblok Inaczej -Split do 7mb jest traktowany tak samo jak Monoblok
Oczywiście jak jest powyżej 7mb to do splita doplata. np. 8 czy tam 9 mb. lecz dopłata za 2mb a nie za całość. Tak instalatorzy robią w Balona. A koszt w zeszłym roku to 67zeta netto/mb
ABY MÓJ POPRZEDNI POST ODCZYTAĆ POPRAWNIE POTRZEBNE JEST MINIMUM WIEDZY. Lub jak się nie rozumie sentencji to warto zapytać -------- ROZJAŚNIJ TEN WPIS bo mi coś nie gra.
Chwalisz się wiedzą tylko nie pojmujesz ,a raczej nie umiesz złożyć sentencji. OT TAKI Z CIEBIE ZNAWCA>

-voymar-
09-12-2021, 18:50
Patrzyłem w serwisówki T-CAPów i J All-In-One , i tam jest napisana minimalna długość rur 3m...
Niby nic , ale może faktycznie tego gazu jest za dużo przez to ,że rura krótka. Zmierz ją dokładnie ,co by mieć argument dla serwisu.
7m nazwane jest długością standardową , jeśli jest długość powyżej 10m trzeba dodawać czynnika ( różne objętości w zależności czy to R410a ,czy R32).

Ho ho ale cię nakierowałem ---teraz już MĄDROLLLLLL jesteś:p
JUŻ POWYŻEJ 7mb trzeba dobijać. Co piszesz Bzdury !!!!!!!! Jakie powyżej 10mb ???????

MiG25
09-12-2021, 18:51
Jeszcze raz napiszę ,pisałeś to :

W PC czy to Split czy Monoblok gaz jest na 7mb.

A nie to co teraz:

...że Monoblok jak i Split do 7mb To to samo.


Jak bym cię nie znał krętaczu , znowu próbujesz odwrócić kota ogonem.

agb
09-12-2021, 19:06
Patrzyłem w serwisówki T-CAPów i J All-In-One , i tam jest napisana minimalna długość rur 3m...
Niby nic , ale może faktycznie tego gazu jest za dużo przez to ,że rura krótka. Zmierz ją dokładnie ,co by mieć argument dla serwisu.
7m nazwane jest długością standardową , jeśli jest długość powyżej 10m trzeba dodawać czynnika ( różne objętości w zależności czy to R410a ,czy R32).

Też mi się kojarzyło, że 2m to za mało.

-voymar-
09-12-2021, 19:52
Napisałeś to :

Chcesz rozciągnąć monobloka na 7m :)
Jaki jest wzór na moc pompy ? :)

Wyżej posta napisałem na czerwono teraz też trzeba .

Tak jak pisałem trzeba mieć podstawy wiedzy tyle i tylko tyle. NIC NIE CHCĘ ROZCIĄGAĆ
Monoblok służył jako przykład ---Rozumiesz intencjię.

Odnośnie sprawy kolejnej ... Jak na zewnątrz będzie więcej niż ( -10*C ) to przejdę z delty 5 na 4 Ot takie nakierowanie cie na właściwy tor.
不要嘲笑自己,你在這裡向我們灌輸� �這種模式。你為什麼需要它?

Fanek
09-12-2021, 20:00
Cześć Voymar! Przypuszczam że ostatnimi dniami jak był te mrozy pod -10 grzałeś 24h tak?
Jakie wychodziło Ci dobowe zużycie i jakie temp na dworzu miałeś? może być podane z apki same CO

-voymar-
09-12-2021, 20:06
Też mi się kojarzyło, że 2m to za mało.

Dokładnie tak . Nawet gdyby PC była bezpośrednio za ścianą to tych mb i tak będzie więcej niż 2
Samo oddalenie PC min Jednostki zew. od ściany to min 30cm .Dojście gazowe to ok.50cm dalej grubość ściany np.38+15cm Wewnątrz też zagięcie za ścianą podejście pod PC itd.
Dlatego moi instalatorzy powiedzieli że min rur gazowych to 5mb aby to dobrze pracowało Nie mniej niż 5mb Gazu w Splicie jest na 7mb.
Dlatego też napisałem że Monoblok jak i Split do 7mb To to samo.
Źle odczytane posty wywołują to co jest wyżej.
Choć początek diagnozy dobrze stwierdził. tylko nie wiedział gdzie jest przyczyna.
Podałem długości aby go nakierować lecz wyszło odwrotnie. Nie Zaczaił. Ot i cała draka,zresztą nie pierwszy raz coś tam wie ale widać że braki są.
Na RA

-voymar-
09-12-2021, 20:10
Cześć Voymar! Przypuszczam że ostatnimi dniami jak był te mrozy pod -10 grzałeś 24h tak?
Jakie wychodziło Ci dobowe zużycie i jakie temp na dworzu miałeś? może być podane z apki same CO

Daj mi trochę czasu . Dziś już za parę minut Wyjeżdżam z chaty.
(- 10*C ) jeszcze nie miałem max to -6 Nie jeszcze jadę na harmonogranie . W zeszłą zimę grzałem 24h ale było ( -18*C) tylko po to by PC nie musiała za dużo nadganiać 40kWh chyba już było Nie wiem na Bank Dziś już brak czasu.

bocian_koh
09-12-2021, 22:28
Vojmar pisałeś ostatnio, że "stawiałeś legionele do pinu grzałką". Jak masz ją podłączoną?

MiG25
10-12-2021, 10:15
Napisałeś to :

W PC czy to Split czy Monoblok gaz jest na 7mb.

A później próbujesz odwrócić kota ogonem :

Dlatego też napisałem że Monoblok jak i Split do 7mb To to samo.

Dlatego jesteś krętaczem , bo to nie pisałeś tego wcześniej ,tylko co innego , i to nie to samo.

Napiszesz w końcu jaki wzór jest na moc pompy ciepła ? :)
Napisz też , powyżej jakiej długości rur gazowych nie dobija się czynnika :) Zobaczymy czy chińskie znaki pomogły ci w zrozumieniu tekstu po angielsku.

-voymar-
10-12-2021, 18:03
Vojmar pisałeś ostatnio, że "stawiałeś legionele do pinu grzałką". Jak masz ją podłączoną?

Na samym dole zbiornika CWU Mój zbiornik na samym dole ma kołnierz fi 160 a w nim gwint 5/4'' na grzałkę.

slawek_s1991
10-12-2021, 18:10
Witam.
Proszę o pomoc w ustawieniach pompy 9kw serii J.
Nowy dom 230m całość w ogrzewaniu podłogowym, pompa przez ostanie 5 dni przepracowała 70h przy czym miała 265 załączeń i zużyła 160kWh z podlicznika, defrost pompy z tych danych występował co 15 min czy to nie za często?
Jest to pierwszy sezon pompy, krzywa grzewcza 36/-10 28/15. Dom jest jeszcze nie zamieszkały temperatura w domu ustawiona na 18 stopni.

bocian_koh
10-12-2021, 18:13
Na samym dole zbiornika CWU Mój zbiornik na samym dole ma kołnierz fi 160 a w nim gwint 5/4'' na grzałkę.

OK. A zasilanie do PC?

MiG25
10-12-2021, 18:32
OK. A zasilanie do PC?
Jak chcesz sterować grzałką zarówno z pompy jak i z zewnątrz:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8014589&viewfull=1#post8014589

pawel250
10-12-2021, 18:35
Witam.
Proszę o pomoc w ustawieniach pompy 9kw serii J.
Nowy dom 230m całość w ogrzewaniu podłogowym, pompa przez ostanie 5 dni przepracowała 70h przy czym miała 265 załączeń i zużyła 160kWh z podlicznika, defrost pompy z tych danych występował co 15 min czy to nie za często?
Jest to pierwszy sezon pompy, krzywa grzewcza 36/-10 28/15. Dom jest jeszcze nie zamieszkały temperatura w domu ustawiona na 18 stopni.

Sporo załączeń i sporo energii poszło ale nie martw się bo dom masz wychłodzony więc z uwagi na ustawiona wysoką temperaturę zasilania podejrzewam że non stop pompa proboje wejść na pełną moc przez co często musi robić defrosty. Obniż krzywa grzewcza lub poczekaj aż się nagrzeje wtedy pompa zmoduluje się do niższej mocy i będzie ok.

MiG25
10-12-2021, 18:39
Przede wszystkim jeśli ustawiona jest temperatura w domu 18stopni , to jaka jest temperatura powrotu wody ? To jest jednostka jednowentylatorowa ,a tam , jeśli temperatura powrotu podczas defrostu jest mniejsza niż 23 stopnie , to o ile grzałki się nie wyłączy w ukrytym menu serwisowym , to się załączają .
Dodatkowo , jak kojarzę w ogóle jak jest temperatura objegu wody mniejsza niż 20 stopni , to grzałka cały czas działa. To trzeba sprawdzić.

slawek_s1991
10-12-2021, 18:39
Sporo załączeń i sporo energii poszło ale nie martw się bo dom masz wychłodzony więc z uwagi na ustawiona wysoką temperaturę zasilania podejrzewam że non stop pompa proboje wejść na pełną moc przez co często musi robić defrosty. Obniż krzywa grzewcza lub poczekaj aż się nagrzeje wtedy pompa zmoduluje się do niższej mocy i będzie ok.

Pompa jest sterowana za pomocą zewnętrznego czujnika temperatury, tak pompa zawsze pracuje na maksymalnych hz ograniczyłem ją do poziomu cichej pracy na poziomie 3.

-voymar-
10-12-2021, 18:40
Witam.
Proszę o pomoc w ustawieniach pompy 9kw serii J.
Nowy dom 230m całość w ogrzewaniu podłogowym, pompa przez ostanie 5 dni przepracowała 70h przy czym miała 265 załączeń i zużyła 160kWh z podlicznika, defrost pompy z tych danych występował co 15 min czy to nie za często?
Jest to pierwszy sezon pompy, krzywa grzewcza 36/-10 28/15. Dom jest jeszcze nie zamieszkały temperatura w domu ustawiona na 18 stopni.

Faktycznie tych załączeń jest ogrom.
U mnie za ostatnie 80h pracy 9 Zał-Wył na harmonogramie.
Nie znam PC gen. J lecz tu problem może być w odbiorze ciepła od PC

-voymar-
10-12-2021, 18:43
OK. A zasilanie do PC?

Ta grzałka nie ma nic wspólnego z PC. Tak to chciałem podłączyć i tak jest .Grzałka z termostatem -zasilanie gniazdko 230V

slawek_s1991
10-12-2021, 18:49
Przede wszystkim jeśli ustawiona jest temperatura w domu 18stopni , to jaka jest temperatura powrotu wody ? To jest jednostka jednowentylatorowa ,a tam , jeśli temperatura powrotu podczas defrostu jest mniejsza niż 23 stopnie , to o ile grzałki się nie wyłączy w ukrytym menu serwisowym , to się załączają .
Dodatkowo , jak kojarzę w ogóle jak jest temperatura objegu wody mniejsza niż 20 stopni , to grzałka cały czas działa. To trzeba sprawdzić.

Temperatura powrotu wody zaraz po defroście miała 20 stopni, w ustawieniach nic nie przestawiałem to pewnie grzałka jest aktywna, ja rozumiem że dom potrzebuję dużo energii przez to pozwolę jej na pracę grzałki. Nie pokoi mnie ilość załączeń może tutaj uda się to nieco ograniczyć przez zmiany ustawień?

MiG25
10-12-2021, 18:54
Pompa jest sterowana za pomocą zewnętrznego czujnika temperatury, tak pompa zawsze pracuje na maksymalnych hz ograniczyłem ją do poziomu cichej pracy na poziomie 3.

To też nie koniecznie może być rozwiązaniem , bo oprócz ograniczania mocy pompa ogranicza również obroty wentylatora , lepiej ,gdyby temperatura wody osiągneła temperaturę docelową , wtedy pompa zacznie się modulować. Jakie masz te temperatury wody ?

slawek_s1991
10-12-2021, 18:55
Faktycznie tych załączeń jest ogrom.
U mnie za ostatnie 80h pracy 9 Zał-Wył na harmonogramie.
Nie znam PC gen. J lecz tu problem może być w odbiorze ciepła od PC

Moja pompa jest pompą jedno wentylatorową przy każdym defroście start sprężarki razy 2, wątpię żeby to był problem z odbiorem ciepła powierzchnia domu 230m całość podłogówka pierwszy sezon grzewczy uważam że ten beton jak i dom po potrzebuję ogrom energi.

MiG25
10-12-2021, 18:58
Temperatura powrotu wody zaraz po defroście miała 20 stopni, w ustawieniach nic nie przestawiałem to pewnie grzałka jest aktywna, ja rozumiem że dom potrzebuję dużo energii przez to pozwolę jej na pracę grzałki. Nie pokoi mnie ilość załączeń może tutaj uda się to nieco ograniczyć przez zmiany ustawień?

Dopóki pompa działa na full będzie się szronić ( w zależności od warunków na zewnątrz ,ale na to wpływu nie masz) , a do tego przy niskich temperaturach wody będzie włączać grzałkę....
Jedyna metoda na ograniczanie defrostów to modulacja... A żeby była modulacja muszą być osiągnięte temperatury wody. Na początek możesz obniżać krzywą grzewczą , Wiesz jaką masz ustawioną ?
No i modulacja=oganiczanie mocy .

slawek_s1991
10-12-2021, 19:00
To też nie koniecznie może być rozwiązaniem , bo oprócz ograniczania mocy pompa ogranicza również obroty wentylatora , lepiej ,gdyby temperatura wody osiągneła temperaturę docelową , wtedy pompa zacznie się modulować. Jakie masz te temperatury wody ?

Nie ma mnie obecnie przy pompie ale jak byłem to zasilanie było na poziomie 27 stopni a powrót 20 stopni.

slawek_s1991
10-12-2021, 19:03
Tak moja krzywa grzewcza to 36/-10 28/+15

MiG25
10-12-2021, 19:04
No i problem z odbiorem ciepła jest wtedy jeśli jest dużo wył/wł , ale nie są one od defrostu. Ja zakładam tu ,że wszystkie te wyłączenia są od defrostów.

MiG25
10-12-2021, 19:07
Tak moja krzywa grzewcza to 36/-10 28/+15

Więc temperatura docelowa ponad 30 stopni , a Ty temperaturę powrotu masz na poziomie 20 stopni... Przy takiej krzywej pompa jeszcze długo będzie pracowała na full...
Zobacz jakie konkretnie temperatury wyjsciowa i wejsciowa masz tuz przed defrostem , i mniej wiecej tak ustaw krzywą.

slawek_s1991
10-12-2021, 19:08
No i problem z odbiorem ciepła jest wtedy jeśli jest dużo wył/wł , ale nie są one od defrostu. Ja zakładam tu ,że wszystkie te wyłączenia są od defrostów.

Tak też tylko to biorę pod uwagę tym bardziej że średnia temperatura oscyluję w granicach zera.

MiG25
10-12-2021, 19:11
Wejdź w menu z informacjami ( moim podpisie) , tam masz te podstawowe dane , temperaturę wejsciową , wyjsciową i docelową.

slawek_s1991
10-12-2021, 19:11
Więc temperatura docelowa ponad 30 stopni , a Ty temperaturę powrotu masz na poziomie 20 stopni... Przy takiej krzywej pompa jeszcze długo będzie pracowała na full...
Zobacz jakie konkretnie temperatury wyjsciowa i wejsciowa masz tuz przed defrostem , i mniej wiecej tak ustaw krzywą.

Ok super zajmę się tym. Proszę jeszcze o wskazówkę które wartości powinienem zmienić? Będzie to moja pierwsza zmiana krzywej.
Może głupie pytanie, a jak by ustawił prostą grzewczą? Czy to w ogóle nie ma sensu?

MiG25
10-12-2021, 19:26
No najpierw trzeba zrozumieć jak działa krzywa grzewcza , jak z niej odczytywana jest temperatura docelowa. ( w sumie nic trudnego).
Musisz na razie generalnie obniżać ją w dół , czyli głównie te pierwsze wartości obniżasz.
No i też zwróć uwagę , czy te 18 stopni w domu to już jest osiągnięte , i czy przypadkiem nie chcesz podnosić temperatury , bo obnizjąc krzywą grzewczą spowodujesz obniżenie mocy ,a co za tym idzie temperatura się podnosić w pomieszczeniu będzie wolniej , albo wręcz się zatrzyma.

-voymar-
10-12-2021, 19:31
Przede wszystkim jeśli ustawiona jest temperatura w domu 18stopni , to jaka jest temperatura powrotu wody ? To jest jednostka jednowentylatorowa ,a tam , jeśli temperatura powrotu podczas defrostu jest mniejsza niż 23 stopnie , to o ile grzałki się nie wyłączy w ukrytym menu serwisowym , to się załączają .
Dodatkowo , jak kojarzę w ogóle jak jest temperatura objegu wody mniejsza niż 20 stopni , to grzałka cały czas działa. To trzeba sprawdzić.

Co za znaczenie ma temperatura w domu ???? Do ktorej się odwołujesz?
Chodzi mi dokładnie o to: Cyt. Przede wszystkim jeśli ustawiona jest temperatura w domu 18stopni , to jaka jest temperatura powrotu wody ?
Bo w domu można i mieć 17*C a grzać np. wodą 35*C i deltą 5
Pytanie powinno brzmieć--- Jaka temp zasilania i jaka delta
Sprawa kolejna PC Jak powrót jest (< 27*C ) ( to defrost ) jest na grzałkach. Jakie 23*C ????

MiG25
10-12-2021, 19:31
Może głupie pytanie, a jak by ustawił prostą grzewczą? Czy to w ogóle nie ma sensu?
Wg mnie jak najbardziej na tym etapie ma sens. Ustawiasz jedną temperaturę docelową , która jest niezależna od temperatury otoczenia. Poznasz wtedy manualnie zależności , jak trzeba podnieść temperaturę docelową , w zależności od temperatury zewnętrznej.

-voymar-
10-12-2021, 19:38
Moja pompa jest pompą jedno wentylatorową przy każdym defroście start sprężarki razy 2, wątpię żeby to był problem z odbiorem ciepła powierzchnia domu 230m całość podłogówka pierwszy sezon grzewczy uważam że ten beton jak i dom po potrzebuję ogrom energi.

To spróbuj grzać trochę inaczej -Może wtedy wyciągniesz poprawne wnioski które pomogą w poprawnej pracy.
Skoro dom potrzebuje wygrzania to daj zasilanie na 33*C i deltę 5 Powrót będziesz miał >27*C bo będzie 28*C i zobaczysz jak to będzie hulać.
PC puść na 24h w samopas lub na harmonogram np. Tylko II tar + okienko dzienne.
Powodzenia.

MiG25
10-12-2021, 19:40
Co za znaczenie ma temperatura w domu ???? Do ktorej się odwołujesz?
Chodzi mi dokładnie o to: Cyt. Przede wszystkim jeśli ustawiona jest temperatura w domu 18stopni , to jaka jest temperatura powrotu wody ?
Bo w domu można i mieć 17*C a grzać np. wodą 35*C i deltą 5
Pytanie powinno brzmieć--- Jaka temp zasilania i jaka delta
Sprawa kolejna PC Jak powrót jest (< 27*C ) ( to defrost ) jest na grzałkach. Jakie 23*C ????

Bo będę wiedział jaka jest temperatura w objegu ( bo taka wchodzi do pompy ) , a jaka wychodzi z pompy jest mniej dla mnie ważna ( zależy od delty , wiem ,że pompa działa na full ).
Temperatura 27 stopni jest dla defrostu graniczną w jednostkach dwuwentylatorowych , W jednowentylatorowych kojarzę ,że było inaczej ( i swita mi te 23 stopnie).

MiG25
10-12-2021, 19:44
To spróbuj grzać trochę inaczej -Może wtedy wyciągniesz poprawne wnioski które pomogą w poprawnej pracy.
Skoro dom potrzebuje wygrzania to daj zasilanie na 33*C i deltę 5 Powrót będziesz miał >27*C bo będzie 28*C i zobaczysz jak to będzie hulać.
PC puść na 24h w samopas lub na harmonogram np. Tylko II tar + okienko dzienne.
Powodzenia.

Myślisz grzejnikami.
Dasz zasilanie 33 stopnie , to w życiu ta pompa takiej temperatury nie osiągnie , bo ją wyłączy termostat ustawiony na 18 stopni.
Włączy się , będzie pracowała na full , dużo defrostów , i stosunkowo szybko się wyłączy.
Ustawisz temperaturę docelową mniejszą , to pompa się włączy , zmoduluje , będzie pracować dłużej ,ale będzie szansa na mniej defrostó.

slawek_s1991
10-12-2021, 19:45
No najpierw trzeba zrozumieć jak działa krzywa grzewcza , jak z niej odczytywana jest temperatura docelowa. ( w sumie nic trudnego).
Musisz na razie generalnie obniżać ją w dół , czyli głównie te pierwsze wartości obniżasz.
No i też zwróć uwagę , czy te 18 stopni w domu to już jest osiągnięte , i czy przypadkiem nie chcesz podnosić temperatury , bo obnizjąc krzywą grzewczą spowodujesz obniżenie mocy ,a co za tym idzie temperatura się podnosić w pomieszczeniu będzie wolniej , albo wręcz się zatrzyma.
HHHmmmm dużo przede mną rozumiem że, muszę się nauczyć pompy i domu, naprowadzić ich na współpracę. Jutro postaram się tak aby pompa zmodulowała się niżej przy tych 18 stopniach i pracowała dłużej z mniejsza ilości defrostów. Super dziękuję za pomoc wiem od czego trzeba zacząć. Zostanę jeszcze przy 18 stopniach jest to dobra temperatura do prac wykończeniowych.;)

-voymar-
10-12-2021, 19:48
Nie ma mnie obecnie przy pompie ale jak byłem to zasilanie było na poziomie 27 stopni a powrót 20 stopni.

Mnie jeszcze zastanawia jedno--- dom 230m2 i PC jednowentylatorowa ? Jak 1 wentylator to nie większa niż 9kW .Taka jest. ? Nie mówię że nie może być lecz 230m2 to dość duży dom .Czy nie za mała ta PC? Bo skoro zasilanie jest 27*C a powrót 20*C i ta pompa ma deltę 7 -to OK lecz jak ma deltę 5 to tzreba się zastanowić gdzie jest problem. Być może problemem jest to że dom jest Nowy z wilgocią technologiczną. Ja -Nie wiem

-voymar-
10-12-2021, 19:58
Myślisz grzejnikami.
Dasz zasilanie 33 stopnie , to w życiu ta pompa takiej temperatury nie osiągnie , bo ją wyłączy termostat ustawiony na 18 stopni.
Włączy się , będzie pracowała na full , dużo defrostów , i stosunkowo szybko się wyłączy.
Ustawisz temperaturę docelową mniejszą , to pompa się włączy , zmoduluje , będzie pracować dłużej ,ale będzie szansa na mniej defrostó.

Co do termostatu to zgoda. Tylko jak się chce coś ustalić to trzeba dać jak najmniej ograniczeń . Dlatego napisałem harmonogram lub sama krzywa i samopas.
A SAMOPAS--------to jest samopas bez termostatu .

slawek_s1991
10-12-2021, 20:03
Mnie jeszcze zastanawia jedno--- dom 230m2 i PC jednowentylatorowa ? Jak 1 wentylator to nie większa niż 9kW .Taka jest. ? Nie mówię że nie może być lecz 230m2 to dość duży dom .Czy nie za mała ta PC? Bo skoro zasilanie jest 27*C a powrót 20*C i ta pompa ma deltę 7 -to OK lecz jak ma deltę 5 to tzreba się zastanowić gdzie jest problem. Być może problemem jest to że dom jest Nowy z wilgocią technologiczną. Ja -Nie wiem

Tak dom 220-230m OZC zrobione przez Asolt, 7400w przy minus 20 stopniach. Pompa dobrana przy pomocy tego forum. Początek budowy 2019 rok prace wykończeniowe na ukończeniu - wiem że ten dom ma jeszcze bardzo dużo wilgoci technologicznej. A czy pompa jest mała też tego nie wiem pozwolę wam to ocenić po sezonie grzewczym.

Arturo1972
10-12-2021, 20:26
Witam.
Proszę o pomoc w ustawieniach pompy 9kw serii J.
Nowy dom 230m całość w ogrzewaniu podłogowym, pompa przez ostanie 5 dni przepracowała 70h przy czym miała 265 załączeń i zużyła 160kWh z podlicznika, defrost pompy z tych danych występował co 15 min czy to nie za często?
Jest to pierwszy sezon pompy, krzywa grzewcza 36/-10 28/15. Dom jest jeszcze nie zamieszkały temperatura w domu ustawiona na 18 stopni.
A czy napiszesz coś o grubości wylewki bo nie doczytałem ?
Może się mylę ale problemem może być zewnętrzny sterownik, odłącz go i grzej na samej KG.
Nie ma bata, że przy nowym,nie wygrzanym domu występuje aż tyle start/stopów,pomijając standartowe defrosty ale przy obecnej temp.nie może być ich aż tyle.
Co 15 minut to nie jest możliwe.

slawek_s1991
10-12-2021, 20:34
A czy napiszesz coś o grubości wylewki bo nie doczytałem ?
Może się mylę ale problemem może być zewnętrzny sterownik, odłącz go i grzej na samej KG.
Nie ma bata, że przy nowym,nie wygrzanym domu występuje aż tyle start/stopów,pomijając standartowe defrosty ale przy obecnej temp.nie może być ich aż tyle.
Co 15 minut to nie jest możliwe.

Grubość wylewki 7-8cm.

MiG25
10-12-2021, 20:37
Co 15 min ,nie jest możliwe , ale co 35min jak najbardziej ( to minimalny czas pomiedzy defrostami) , tam jest źle policzone , 2 wyłączenia na 1 defrost trzeba liczyć.
Jakby nie była wylewka , temperatura powrotu to 20 stopni , więc nie wyłącza się od taktowania.

Arturo1972
10-12-2021, 20:38
Grubość wylewki 7-8cm.
Tym bardziej jest coś tam schrzanione, to powinno hulać przez tydzień czy dwa bez wyłączenia i nawet nie powinno dojść do ustawionej max.temp.zasilania na KG.
Wyrzuć sterownik zewnętrzny i grzej jedynie w oparciu o KG.

Arturo1972
10-12-2021, 20:43
Co 15 min ,nie jest możliwe , ale co 35min jak najbardziej ( to minimalny czas pomiedzy defrostami) , tam jest źle policzone , 2 wyłączenia na 1 defrost trzeba liczyć.

Też za często, ostatnio miałem urlop i z wiadomych względów bacznie obserwowałem działanie pompy, przy temp.na zewnątrz 0 do +2st.C pierwszy defrost wystąpił po 1 godzinie i 15 minutach, następny podobnie ale 15 minut później, ale już trzeci po prawie 3 godzinach.

MiG25
10-12-2021, 20:47
Ale wiesz ,że przy tej samej mocy 9kW Ty masz 2x większy skraplacz ( kolega ma jednostkę jednowentylatorową) , więc logicznie rzecz biorąc odszrania się 2x częściej...

Do tego u Ciebie za trzecim razem może już osiagnęła temperaturę docelową , i się zmodulowała...

Arturo1972
10-12-2021, 20:48
Ale wiesz ,że Ty masz 2x większy skraplacz ( kolega ma jednostkę jednowentylatorową) , więc logicznie rzecz biorąc odszrania się 2x częściej...
Aha,no ok.
Tego nie wziąłem pod uwagę :)

slawek_s1991
10-12-2021, 20:53
Upssss, MiG 25 ma rację jest błąd w liczeniu załączeń defrost był co około 35min. I Tak moja pompa w porównaniu do t-capa gabarytowo jest o połowę mniejsza.

MiG25
10-12-2021, 20:58
W wersji H były też 9kW "zwykłe" - (nie T-CAP) dwuwentylatorowe....(jak i jednowentylatorowe też).

Z jedej strony nie ma się co martwić , bo konkurencja robi i 12kW jednowentylatorowe , z drugiej strony widać właśnie czym to skutkuje.
Jest nadzieja ,że jak dom juz bedzie wygrzany , pompa będzie miala dobrą KG , i nie bedzie racowac na full , to te defrosty będą rzadziej.

bobrow
10-12-2021, 21:10
Dodam tylko ,że przed chwilą wróciłem od syna- od września ma 2 wentylatorową sdc 9kW 3 fazy.
Było grzane cwu z t out coś 53st i przy -6st pobierała 4kW ,a produkowała 11,4kW…
Niby nie T-cap ,ale daje radę…taki słabszy brat Potworka…

bobrow
10-12-2021, 21:11
Model H

michancia
11-12-2021, 09:06
Upssss, MiG 25 ma rację jest błąd w liczeniu załączeń defrost był co około 35min. I Tak moja pompa w porównaniu do t-capa gabarytowo jest o połowę mniejsza.

Trafiłeś na kiepski okres z rozruchem pompy. W chwili obecnej temperatury są w okolicy 0 st/C, stąd bardzo duża wilgotność, idealne warunki do szronienia pompy. Pompa dąży do podgrzania pomieszczenia, a to jest schłodzone i wilgotne i z tego względu pompa pracuję z pełną mocą, żeby osiągnąć temperaturę docelową ustawioną z krzywej, lub prostej. Z w/w względów bardzo szybko się szroni, to normalne, tak będzie dopóki nie wygrzeje pomieszczenia.
Możesz obniżać prostą, ale to niewiele da, możesz też obniżyć na razie temperaturę w pomieszczeniu, tak żeby zaczęła się wyłączać i poczekać do cieplejszych dni, a zaraz będą i wtedy podnieść temperaturę w domu i temperaturę zadaną pompy, tak by max.wykożystać ten czas.

MiG25
11-12-2021, 09:15
Trafiłeś na kiepski okres z rozruchem pompy. W chwili obecnej temperatury są w okolicy 0 st/C, stąd bardzo duża wilgotność, idealne warunki do szronienia pompy. Pompa dąży do podgrzania pomieszczenia, a to jest schłodzone i wilgotne i z tego względu pompa pracuję z pełną mocą, żeby osiągnąć temperaturę docelową ustawioną z krzywej, lub prostej. Z w/w względów bardzo szybko się szroni, to normalne, tak będzie dopóki nie wygrzeje pomieszczenia.
Możesz obniżać prostą, ale to niewiele da, możesz też obniżyć na razie temperaturę w pomieszczeniu, tak żeby zaczęła się wyłączać i poczekać do cieplejszych dni, a zaraz będą i wtedy podnieść temperaturę w domu i temperaturę zadaną pompy, tak by max.wykożystać ten czas.

Jaki to jest rozruch , skoro przez ostatnie 5dni pompa pracuje 70h... Czyli połowę czasu pompa nie pracuje , a jak pracuje to na full i się szroni... ( do tego temperatura wody w objegu jest taka ,że na pewno grzałki podczas defrostu się włączają)
Skoro koledze 18 stopni pasuje , to trzeba tylko obniżyc temperaturę docelową ( albo KG , albo jak sam stwierdził ustawi stałą temperaturę docelową) niżej , tak ,żeby pompa zaczęła się modulować ,i pracować dłużej ,defrostów będzie wtedy mniej .

Dodatkowo sposób na rozruch jednowentylatorowych pomp był taki , że nagrzewało się nie od razu wszystkie pętle, tylko wszystkie się zakręcało , i dodawało się je stopniowo , jak już te osiągnęły odpowiednią temperaturę.

slawek_s1991
11-12-2021, 12:40
Witam
Przestawiłem w pompie na prostą grzewczą zadana temperatura 25 stopni. Pompa przepracowała 3h i doszło jej 9 załączeń temp na zewnątrz 2 stopnie to i pewnie duża wilgotność, pompa po tych 3h zmodulowała się do 43hz. Zasilanie 25 stopni powrót 22. Temperatura w domu przed uruchomieniem pompy 18 stopni podniosłem do 18.4 w tej chwili 18.2.

Arturo1972
11-12-2021, 13:11
Witam
Przestawiłem w pompie na prostą grzewczą zadana temperatura 25 stopni. Pompa przepracowała 3h i doszło jej 9 załączeń temp na zewnątrz 2 stopnie to i pewnie duża wilgotność, pompa po tych 3h zmodulowała się do 43hz. Zasilanie 25 stopni powrót 22. Temperatura w domu przed uruchomieniem pompy 18 stopni podniosłem do 18.4 w tej chwili 18.2.
Za niska temp.zasilania to raz, ustaw na 35st.C,druga sprawa to jak się nie mylę to w takim wypadku powinna Ci się uruchomić grzałka,sprawdź czy nie masz jej wyłączonej.
Przy tak grubej wylewce i to w domu nowym i nie zamieszkałym dojście do zasilania 33st.C powinno trwać nawet kilka dni bez wyłączenia pompy.

MiG25
11-12-2021, 14:20
Przecież kolega chce utrzymywać temperaturę w domu 18 stopni , a nie wygrzewać.
Skoro się moduluje, a temperatura mimo to się podnosi , to na razie jest ok.
Przestawisz na 35 to zagrzejesz wodę do 30 stopni w podłodze ( jak docelowa będzie 35) , to w domu zrobi się z 24 stopnie.(gdyby nie było termostatu) .Ale tu termostat ustawiony na 18 stopni , to przestawienie temperatur docelowej wyżej znowu spowoduje ,że pompa będzie działa na full , a za chwilę ją termostat wyłączy bo to 18stopni w domu się osiągnie.. I znowu będzie działać 50% na 50%.

Grzałka podczas defrostu na pewno się włacza , ale koledze to nie przeszkadza. ( zawsze ją można wyłączyć w ukrytym menu).

slawek_s1991
11-12-2021, 14:51
Przecież kolega chce utrzymywać temperaturę w domu 18 stopni , a nie wygrzewać.
Skoro się moduluje, a temperatura mimo to się podnosi , to na razie jest ok.
Przestawisz na 35 to zagrzejesz wodę do 30 stopni w podłodze ( jak docelowa będzie 35) , to w domu zrobi się z 24 stopnie.(gdyby nie było termostatu) .Ale tu termostat ustawiony na 18 stopni , to przestawienie temperatur docelowej wyżej znowu spowoduje ,że pompa będzie działa na full , a za chwilę ją termostat wyłączy bo to 18stopni w domu się osiągnie.. I znowu będzie działać 50% na 50%.

Grzałka podczas defrostu na pewno się włacza , ale koledze to nie przeszkadza.

Dokładnie, moim celem jest ograniczenie defrostów i stopniowo będę podnosił temperaturę na niższej częstotliwości sprężarki.
Przez jakiś czas będę obserwował pracę na prostej potem zechcę dopracować krzywą grzewczą.
Pompa pracuję obecnie na około 40hz z zasilaniem 25 stopni powrót 22 stopnie temp w domu 18.2.
Super dziękuję za tak duży odzew z waszej strony!!!;)

MiG25
11-12-2021, 15:26
Tylko jak będziesz podnosił temperaturę docelową , to podnoś też temperaturę w domu na termostacie.

slawek_s1991
12-12-2021, 15:56
Pompa przepracowała 20h i defrost miała co 1h, sprężarka pracuję na 26hz temp zadana 18.6 temp w domu 18.8 temperatura zewnętrzna 0 stopni. Zasilanie 25 powrót 21 stopni. Dzięki tym zmianom udało się ograniczyć ilość defrostow o połowę!

Fanek
12-12-2021, 20:47
Panasonic T-cap 9kw split 3 fazy gen H - max wydajność pompy obiegowej to 0x96 czy 0x95 ??
Jak jest domyślnie ustawione czy moglibyście mi sprawdzić jak macie u siebie pls w Menu - Ustawienia Instalatora? nie wiem czy przypadkiem tego nie zmieniłem :confused:

MiG25
12-12-2021, 21:13
Domyślna wartość to 0x96 ... Ale nic się nie stanie ja będzie na 0x95 :)

Fanek
12-12-2021, 21:14
Domyślna wartość to 0x96 ... Ale nic się nie stanie ja będzie na 0x95 :)

na 0x95 zmniejszył się przepływ na 16.5 l, a normalnie powinno być 25l prawda? czyli przy 0x96

MiG25
12-12-2021, 21:53
Jak na 0x95 masz przepływ 16,5l/min , to na 0x96 na pewno nie będziesz miał 25l/min :)
Zwiększy się prawie ,że niezauważalnie.
Miałeś wcześniej 25l/min? Jeśli tak , to coś się przytkało . Sprawdź filtr w pompie ( no i pozostałe jakie masz).

pawko_
12-12-2021, 22:13
Panowie podpowiedzcie bo jestem zielony w temacie. Posiadam PC serię J. Przy 4 osobowej rodzinie mój 300 litrowy zbiornik wychładza się po kąpieli 3 osoby do 30°C. Zamiast ponownie go dogrzewać po takim spadku temepratury to grzeje CO. Przynajmniej dzisiaj tak było. Czy coś da się z tym zrobić? Gdzieś można ustawić priorytet CWU, że ma w pierwszej kolejności zadbać o dogrzanie wody, a potem resztą?

malekk
12-12-2021, 22:49
Posiadam PC serię J. Przy 4 osobowej rodzinie mój 300 litrowy zbiornik wychładza się po kąpieli 3 osoby do 30°C.
domyslnie jest chyba -8st do zadanej i wtedy powinno uruchamiac sie grzanie wody. przynajmniej u mnie tak jest i dziala. byc moze masz zle odczyty temp. zbiornika CWU. termometr powinien byc na samym dole zbiornika. byc moze tez za szybko nastepuje zuzycie cieplej wody wiec zanim system to wylapie i nagrzeje, troche czasu minie. sprawdz w service cloud

MiG25
13-12-2021, 06:40
Jeśli jest trb pracy włączony na "słoneczko" i "kran" , to jest priorytet grzania CWU. Jest ustawiona temperatura CWU i jest aktualna temperaura , ja tylko aktualna spadnie od zadanej o wartość ustawioną w menu instalatora ( powtórne wygrzewanie CWU , czy jakoś tak) , to przełączy się na grzanie cwu.




termometr powinien byc na samym dole zbiornika.
Termometr to można sobie mieć gdzie się chce , ale jeśli chodzi Ci o czujnik , to bez przesady. Umył byś ręce dwa razy , i już woda z wodociągu by obniżyła temperaturę wysarczającą do grzania. Poza tym nawet podczas samego grzania ciepła woda unosi się do góry, zanim czujnik na samym dole miałby temperaturę odpowiednią do wyłączenia to średnia temeratura w zbiorniku byłaby dużo wyższa od ej co pokazywałby czujnik.
Dla mnie osobiście najlepszym miejsciem na czujnik jest 30cm od góry ( wtedy odpowiednio wcześnie pompa się włączy , a wody jeszcze spokojnie na jeden prysznic starczy ). Mogę się zgodzić , że dobrym miejscem jest też połowa zbiornika ( tam wody starczy na wannę przy 300l zbiorniku) , ale dół zbiornika ( zwłaszcza poniżej wężownicy) to na pewno nie.

Panasonic All-In-One ma dwa czujniki do wyboru , i jeden jest na górze ,a drugi po środku.

Generalnie im niżej tym częściej się będzie grzanie wody załączać (ale będzie więcej "rezerwowej" wody ) , ale u dołu to będzie się załączać praktycznie od raazu po odkręceniu kranu...No i żadnej informacji o wodzie też nie będziemy mieć.

-voymar-
13-12-2021, 20:02
Panowie podpowiedzcie bo jestem zielony w temacie. Posiadam PC serię J. Przy 4 osobowej rodzinie mój 300 litrowy zbiornik wychładza się po kąpieli 3 osoby do 30°C. Zamiast ponownie go dogrzewać po takim spadku temepratury to grzeje CO. Przynajmniej dzisiaj tak było. Czy coś da się z tym zrobić? Gdzieś można ustawić priorytet CWU, że ma w pierwszej kolejności zadbać o dogrzanie wody, a potem resztą?

Puść CWU w --SAMOPAS bedziesz zawsze niezależnie od pory dnia i nocy cieszył się ciepłą wodą.
Jeżeli większość mycia to prysznic -( wystarczy min temp. na poziomie 36--37*C ) wystarczy ustawić 43--45*C i ponowne zał na 5*C Wtedy masz zał przy 38-40*C I nawet jak woda wymaga dogrzania wynikającego z ustawień to prysznic zawsze weźmiesz bo 38*C wystarczy.
Jak wanna to należy to podnieść do wymaganego min dla domowników.

Fanek
13-12-2021, 20:13
Menu zużycia energii chwilowego i tam wcisnąć strzałka GÓRA PRAWA LEWO na raz. Otwiera się ukryte menu, pozycja nr 12 czy to jest chwilowy przepływ wody przez wbudowane pompe w JW ?

Jest w tym menu coś ciekawego użytecznego z informacji?

MiG25
13-12-2021, 20:52
Nie trzeba wchodzić do menu zużycia .... Zobacz mój podpis. Daj znać jak znajdziesz coś jeszcze.

Fanek
13-12-2021, 21:10
Nie trzeba wchodzić do menu zużycia .... Zobacz mój podpis. Daj znać jak znajdziesz coś jeszcze.

O super dzięki bardzo przydatne :D
12. Aktualny przepływ wody w l/min - mam w tej chwili sprawdziłem 16.95 , najwięcej chyba widziałem 21,.. jak od wczoraj tak nieraz zekrne (bo wczoraj o tym menu się dowiedziałem), a powinno być 25l/min tak?

Coś hamuje mi przepływ w instalacji dobrze ja to rozumiem?

MiG25
13-12-2021, 21:14
To zleży..
Ze wzoru na moc pompy wychodzi , że 25,8l/min powinno być przy mocy 9kW i delcie 5 stopni.
Więc jeśli jest mniej , to pompa wcale nie produkuje aktualnie 9kW mocy , albo delty wcale nie masz 5 stopni ,tylko więcej , albo jedno i drugie.

Fanek
13-12-2021, 21:17
To zleży..
Ze wzoru na moc pompy wychodzi , że 25,8l/min powinno być przy mocy 9kW i delcie 5 stopni.
Więc jesli jest mniej , to pomp wcale nie produkuje aktualnie 9kW mocy , albo delty wcale nie masz 5 stopni ,tylko więcej , albo jedno i drugie.

Delta ustawiona na pewno 5, pompa produkuje w tej chwili ok 6kw, już nie chce mi się znowu teraz chodzić do salonu piętro niżej...
Więc im bliżej 9kw produkcji mocy cieplnej tym bliżej będzie wartości przepływu 25.8l/min TAK? :)

I drugie pytanie - tego przepływu lepiej nie ruszać? chodzi mi czy jakaś zmiana jego typu zwiększenie przepływu może mieć wpływ na lepsze oddawanie ciepła przez grzejniki?

MiG25
13-12-2021, 21:27
O ile pompa będzie trzymała deltę 5 stopni to tak ( a zdarza się ,że pompa delty się nie trzyma , szczególnie jak już obiegówkę wkręci na maksa )

A czy przepływu lepiej nie ruszać , to trudne pytanie, możesz go co najwyżej ograniczać , bo w menu ustawia się maksymalną wartość przepływu. W podłogówce nie ma potrzeby tego ruszać , pompa sama sobie ustawi właściwy przepływ w zależności od ustawionej delty ( o ile będzie w stanie).
Przy grzejnikach można ograniczać przepływ choćby po to ,żeby w nich nie szumiało :) ( choć podczas defrostu i tak to ograniczenie nie działa)...
Podniesiesz deltę , to automatycznie przepływ spadnie.
Moim zdaniem przepływ maxymalnego się nie rusza , ustawia się deltę ,tedy przepływ się sam "dostosowuje" i odpowiednio zmniejsza w zależności od generowanej mocy.
Ale ja grzejników nie mam , i nie mam z nimi doświadczenia.

Fanek
13-12-2021, 21:34
Ok rozumiem. Nie moge Ci kolejny raz z rzędu wystawić "podziękuj", także next time :D

aha a jeszcze jedno:

1. przykręcone grzejniki - czy to na zaworach termostatycznych (1-7--N) czy głowicach (1-5) będą zmniejszać ten przepływ pompy?
2. Czy to nie ma nic wspólnego z tym przepływem pompy?
3. Bo rozumiem że to jest wartość ile pompka wbudowana w jednostke wewnętrzna podaje litrów na minute do bufora TAK ?

Angelo19
13-12-2021, 21:34
Witam. Panowie pomocy. Już nie wiem co mam myśleć. Puszczona pompa od października na prostej tak żeby wygrzewac jeszcze dom. Zadane 30 to miałem w domu parter koło 26 stopni gora 29 i pobierała tak 0,4 - 0,6. Teraz przy tych lekkich mrozach prosta 28 i dół 23,5 gora 24,5 - 25 stopni. Pobieranie różne bo od 1,0 do 2,0. Zmienić i dac na krzywa bo nie ukrywam ze na dzien troche pozera tych kilowatow. Są jakieś propozycje?

MiG25
13-12-2021, 21:40
Ok rozumiem. Nie moge Ci kolejny raz z rzędu wystawić "podziękuj", także next time :D

aha a jeszcze jedno:

1. przykręcone grzejniki - czy to na zaworach termostatycznych (1-7--N) czy głowicach (1-5) będą zmniejszać ten przepływ pompy?
2. Czy to nie ma nic wspólnego z tym przepływem pompy?
3. Bo rozumiem że to jest wartość ile pompka wbudowana w jednostke wewnętrzna podaje litrów na minute do bufora TAK ?

No jeśli masz bufor/sprzęgło to tak , pompa tylko reguluje przepływ "swoją" objegówką , więc tylko w objegu pompa bufor , za buforem przepływ już zależy od obiegówki za buforem...
Więc przykręcanie grzejników nie będzie miało wpływu na przepływ pompa-bufor.

Tulisko
13-12-2021, 21:40
Witam. Panowie pomocy. Już nie wiem co mam myśleć. Puszczona pompa od października na prostej tak żeby wygrzewac jeszcze dom. Zadane 30 to miałem w domu parter koło 26 stopni gora 29 i pobierała tak 0,4 - 0,6. Teraz przy tych lekkich mrozach prosta 28 i dół 23,5 gora 24,5 - 25 stopni. Pobieranie różne bo od 1,0 do 2,0. Zmienić i dac na krzywa bo nie ukrywam ze na dzien troche pozera tych kilowatow. Są jakieś propozycje?

Podnieś zasilanie i grzej harmonogramem. Teraz to pompa wali Ci wszystkie defrosty na grzałce.. Poskręcaj rotametry na piętrze bo sie ugotujesz przy 25stopniach.

MiG25
13-12-2021, 21:45
Witam. Panowie pomocy. Już nie wiem co mam myśleć. Puszczona pompa od października na prostej tak żeby wygrzewac jeszcze dom. Zadane 30 to miałem w domu parter koło 26 stopni gora 29 i pobierała tak 0,4 - 0,6. Teraz przy tych lekkich mrozach prosta 28 i dół 23,5 gora 24,5 - 25 stopni. Pobieranie różne bo od 1,0 do 2,0. Zmienić i dac na krzywa bo nie ukrywam ze na dzien troche pozera tych kilowatow. Są jakieś propozycje?

Pobieranie 1,0 - 2,0 ... to jest moc chwilowa czy co ?
Ptanie co chcesz robić ? Wygrzewać dalej ? No to jasne ,że będzie tych kWh pobierać , czy ustalasz jakąś temperaturę .... Im niżej tym mniej kWh będzie pompa pobierać , to logiczne.

Fanek
13-12-2021, 21:49
No jeśli masz bufor/sprzęgło to tak , pompa tylko reguluje przepływ "swoją" objegówką , więc tylko w objegu pompa bufor , za buforem przepływ już zależy od obiegówki za buforem...
Więc przykręcanie grzejników nie będzie miało wpływu na przepływ pompa-bufor.

Ok zrozumiałem, dzięki jeszcze raz!
Ostatnie pytanie na dziś :p Menu - Ustawienia Instalatora - max wydajność pompy obiegowej 0x96 - przechodzi się strzałką w prawo, wybiera do dołu Testuj i pokazuje wartość przepływu przy tym ustawieniu tak? mi pokazało wczoraj jak patrzyłem ponad 40l - o co tutaj chodzi? Co to właściwie pokazuje?

Te 0x96 miało oznaczać przepływ 25l/min

MiG25
13-12-2021, 21:59
To znaczy tylko tyle ,że maksymalny przepływ jaki będzie teoretycznie sobie pompa ustawić to będzie właśnie 40l/min.
Może jak ustawisz deltę 3stopnie to pompa taki przepływ ustawi.

Arturo1972
13-12-2021, 22:12
Witam. Panowie pomocy. Już nie wiem co mam myśleć. Puszczona pompa od października na prostej tak żeby wygrzewac jeszcze dom. Zadane 30 to miałem w domu parter koło 26 stopni gora 29 i pobierała tak 0,4 - 0,6. Teraz przy tych lekkich mrozach prosta 28 i dół 23,5 gora 24,5 - 25 stopni. Pobieranie różne bo od 1,0 do 2,0. Zmienić i dac na krzywa bo nie ukrywam ze na dzien troche pozera tych kilowatow. Są jakieś propozycje?
A zdajesz sobie sprawę, że żeby "wygrzać" dom potrzebne są nie dni tylko miesiące ?
Zdajesz sobie sprawę z tego, że żeby wygrzać podłogówkę i doprowadzić ją do użyteczności to potrzeba miesiąc ?
Ale nie takiego smarkania ale poważnych temperatur zasilania,docelowo 50st.C ?
Bo to co masz teraz ustawione to jakby robić dzieci przez bibułkę...

I nie przesadzaj z tym poborem kWh,to dalej 3×mniej niż powinien Ci dom pobierać gdybyś nie miał pompy.

MiG25
13-12-2021, 22:48
Różne głupoty pisałeś, to nie podlega żadnej dyskusji.Ale na zadane pytania dwie strony temu ciągle nie odpowiedziałeś...

-voymar-
13-12-2021, 23:17
Ha haha haha
Myślałem że więcej inteligencji w tobie. Znów się myliłem
Dawno już jest odpisane lecz trzeba mieć wysokie AQ aby to odczytać
1) pamiętasz chińskie litery?
2) -pamiętasz jak pisałem że jak temp. na zewnątrz spadnie spooooro poniżej Zera to przestawię deltę na 4?????
Pomyśl na spokojnie po co to było Ha ha Ja pierdziu Hahhahahaha
NA RA czlowieku Lepiej doradzaj jak sprawdzać przepływy w jakim czasie no i oczywiście nie zapomnij o delcie:rolleyes:

-voymar-
13-12-2021, 23:20
Różne głupoty pisałeś, to nie podlega żadnej dyskusji.Ale na zadane pytania dwie strony temu ciągle nie odpowiedziałeś...

Dawno też prosiłem abyś te głupoty Wypunktował Do dziś cisza Dlaczego????

MiG25
14-12-2021, 06:33
Pierwszą i największą głupotą jest to , że w ogóle uwierzyłeś ,że masz jakąkolwiek wiedzę. Od samego początku wiedziałem ,że jej nie masz. Teraz mogę to nawet napisać wprost , wielkimi literami , jesteś GŁUPI !
A ostatnie twoje głupoty to :
- twierdzisz ,że wzór na moc pompy to mój wymysł
- długość rur , powyżej której trzeba dodawać czynnik to 7m
- nie rozróżniasz słów minimalny od maksymalny ( dla ciebie to to samo minimalny przypływ czy maksymalny , on jest po prostu "święty" :) )
-próbowałeś podważyć to ,że marna jakość montażu izolacji , pzez co w niektórych jednostkach brak izolacji na czujnikach i odsłonięte rury jest ok , bo fabryki się nie poprawia :) Nawet więcej , że jej poprawienie uszkodzi pompę. Szczyt niewiedzy i głupoty.

Ile ludzi ci to ma jeszcze powiedzieć ,żeby do ciebie to dotarło .

A o tym ,że jesteś krętacz , też jest potwierdzone trzy strony temu. Jestem pewien ,że będziesz próbował zaklinać rzeczywistość właśnie jak tam (twierdząc ,że co innego pisałeś).

Angelo19
14-12-2021, 09:32
Podnieś zasilanie i grzej harmonogramem. Teraz to pompa wali Ci wszystkie defrosty na grzałce.. Poskręcaj rotametry na piętrze bo sie ugotujesz przy 25stopniach.

To dalej na prostej i zwiekszyc na powiedzmy 31
To jak bym mial grzac tym harmonogramem?

Angelo19
14-12-2021, 09:35
Pobieranie 1,0 - 2,0 ... to jest moc chwilowa czy co ?
Ptanie co chcesz robić ? Wygrzewać dalej ? No to jasne ,że będzie tych kWh pobierać , czy ustalasz jakąś temperaturę .... Im niżej tym mniej kWh będzie pompa pobierać , to logiczne.
Chwilowe. Co podejde sprawdzic to tyle pokazuje. Chcialbym juz jakos funkcjonowac. Na dniach sie wprowadzam i szczerze myslalem ze te pobieranie przy tak niskiej temp zasilania bedzie mniejsze. Temperatura na parterze odpowiada. Górę mogę zdławić bo faktycznie ciepło.

Angelo19
14-12-2021, 09:39
A zdajesz sobie sprawę, że żeby "wygrzać" dom potrzebne są nie dni tylko miesiące ?
Zdajesz sobie sprawę z tego, że żeby wygrzać podłogówkę i doprowadzić ją do użyteczności to potrzeba miesiąc ?
Ale nie takiego smarkania ale poważnych temperatur zasilania,docelowo 50st.C ?
Bo to co masz teraz ustawione to jakby robić dzieci przez bibułkę...

I nie przesadzaj z tym poborem kWh,to dalej 3×mniej niż powinien Ci dom pobierać gdybyś nie miał pompy.
Ok niech beda miesiace ale ja zasilajac 30 stopniami przy plusie na zewnatrz mialem w domu pieklo. Teraz sie to zmienilo. Powtarzam ze temp mi odpowiadaja ale czy idzie jakos zaradzic pompie aby cos poprawic a tak naprawde wy jestescie posiadaczami pomp juz sporo lat

MiG25
14-12-2021, 09:45
Jak uważasz ,że już jest wszystko wygrzane i gotowe do wprowadzenia , i aktualnie jest za ciepło to obniżasz KG i tyle , aż znajdziesz punkt w którym jest ok.

No i zwróc uwagę ,czy chcsz grzać jakimś harmonogramem ( np masz dwie taryfy prądu) ,czy puszczasz pompę "samopas".
Jeśli to pierwsze , to najpierw usta harmonogram , bo wtedy krzywa będzie trochę wyżej.

Tulisko
14-12-2021, 11:44
To dalej na prostej i zwiekszyc na powiedzmy 31
To jak bym mial grzac tym harmonogramem?

No jak to jak?:confused: Ustaw grzanie na prostej (może być 31-32st.) np od 7 do 13.. Potem OFF..
I obserwuj, jak sie zmienia temperatura w domu.. Ja będziesz czuł że tracisz komfort to znowu grzanie ON na kilka godzin.
Krzywą to się zajmiesz jak będziesz wiedział jak się zachowuje budynek.. Powodzenia;)

-voymar-
14-12-2021, 14:53
Pierwszą i największą głupotą jest to , że w ogóle uwierzyłeś ,że masz jakąkolwiek wiedzę. Od samego początku wiedziałem ,że jej nie masz. Teraz mogę to nawet napisać wprost , wielkimi literami , jesteś GŁUPI !
A ostatnie twoje głupoty to :
- twierdzisz ,że wzór na moc pompy to mój wymysł
- długość rur , powyżej której trzeba dodawać czynnik to 7m
- nie rozróżniasz słów minimalny od maksymalny ( dla ciebie to to samo minimalny przypływ czy maksymalny , on jest po prostu "święty" :) )
-próbowałeś podważyć to ,że marna jakość montażu izolacji , pzez co w niektórych jednostkach brak izolacji na czujnikach i odsłonięte rury jest ok , bo fabryki się nie poprawia :) Nawet więcej , że jej poprawienie uszkodzi pompę. Szczyt niewiedzy i głupoty.

Ile ludzi ci to ma jeszcze powiedzieć ,żeby do ciebie to dotarło .

A o tym ,że jesteś krętacz , też jest potwierdzone trzy strony temu. Jestem pewien ,że będziesz próbował zaklinać rzeczywistość właśnie jak tam (twierdząc ,że co innego pisałeś).

-Wzór na to wybacz lecz nie TY wymyśliłeś to po 1
- Dokładnie tak jak napisałem Każda PC Split ma gazu na 7mb jeżeli instalacja gazowa jest dłuższa niż 7mb nalezy dobić .Co się tyczy Monoblok Tak jest zamknięty i tam nie ingerujemy w ogóle. Podałem przykład że do 7mb --nie ma rożnicy w montażu bo za gaz nic się nie powinno dopłacać ( chodzi o Split ) Split=Monoblok
Ale to należy odczytać poprawnie. Dlaczego to stwierdzenie czytasz inaczej -Ja nie wiem.
-Slowa min i max pozostawiam bez dyskusji- to takie twoje widzi misie Daltego właśnie są problemy co u niektórych z pracą PC Doradzasz przestawianie przepływów podpierając się Mocą.
Jedno co napisałeś mądre i słuszne -to ten wczorajszy wpis -że jak się zmieni deltę to PC sama sobie podniesie przepływ----RACJA i dlatego napisałem że jeden mój przeciwnik Przejrzał.
Co do Czujnika----CZŁOWIEKU !!!!!!! Nigdzie nie pisałem o marnej izolacji lub jej braku A tym bardziej że jest OK !!!! To co si się uroi przypisujesz mnie. Napisalem za to ze fabrycznego ocieplenia czujnika--- NIE POPRAWIAM bo skoro inżynierowie tak zrobili to tak ma być.
Za to TY rok temu na FM doradzałeś docieplenie czujnika po będą lepsze COP-y Tylko zaraz dodałeś że nie wiesz jak to będzie z PC ( radziłeś docieplić lecz niech każdy bierze na siebie ewentualne problemy lub wynikające z tego powodu awarie.)
No to jak to jest---doradzasz nie wiedząc co może się stać. A jak by tak padła PC bo Ty docieplisz i niech będzie z (-18*C ) a twój czujnik pokazuje np 0*C lub jakąś inna wartość. Tak sobie rób u siebie.

bobrow
14-12-2021, 16:13
Witam Towarzystwo,
ale tu się zrobiło gorąco...uff...
To ja dla ochłodzenia klimatu podzielę się wrażeniami z oględzin u dalszego sąsiada monobloka R32 9kW 1 faza-wstępnie to ma chyba ten sam soft co model H.
Kolejna sprawa -instalator pierwszy raz montował mono. Nie to jest jednak jego "odwagą"-zalał system wodą i założył zawory spustowe.
Pytam tego mojego sąsiada czy wie z czym to się wiąże-a kiedy mu wyjaśniłem , to odpowiedział że właściwie rzadko wyjeżdża z domu (a zimą tym bardziej) i jak prądu zabraknie (i zadziałają zawory spustowe) , to wie co i jak i doleje wody...
Ale to jeszcze nie koniec-zasobnik CWU+bufor (dla zładu) ma w ...sypialni.
Pytam co się stało ? Przecież wstępnie miał być all in one w łazience (ja też mu tak doradzałem)...Pan instalator zmienił jednak zdanie i zaproponował mono j/w , ponieważ all in one jest wrażliwy na wilgoć....
Ręce mi opadły...
Dodam też ,że wg mnie przesadził także z mocą -7kW było by spoko na prawie 90 m2 na piętrze w dobrej izolacji (okna, ściany, ogrzewana podłoga od sąsiadów).
Jaki efekt przewymiarowania- a no do przewidzenia 110h pracy i 275 startów czyli co 24min...
KG oczywiście przy -5st 55st na CO- a wszędzie 3 płytowe grzejniki...
Ech...

MiG25
14-12-2021, 16:31
to ma chyba ten sam soft co model H.
.

Prawie... w sofcie J jest kilka "nowinek" , których nie ma w H , typu wybór grzania wg delty czy maksymalnego przepływu , Grzanie zbiornika CWU metodą "Smart" /zwykły , Parametry załączenia grzałki dla wspomagania grzania w pełni edytowalne ( w H na sztywno ustawiony czas załączenia 20 min po tym jak temperatura docelowa będzie o 8 stopni wyższa od wyjsciowe - w J też to do edycji)...

A co do reszty... to nawet nie wiem jak to skomentować.

bobrow
14-12-2021, 16:39
Migu-w sumie to w H też mogli by to worowadzić.
Sterownik wygląda na ten sam

MiG25
14-12-2021, 16:44
Mogliby , i nawet ktoś na holenderskim forum pisał ,że ma H z nowymi opcjami na J ... No ale nikt tego później nie potwierdził.
Natomiast o tym ,że zaktualizują każdą H już używaną to raczej można zapomnieć. Bo przez "chmurę" możliwości nie ma , tylko programowanie przez jakiś programator.
Może jakiś zdolny informatyk się trafi kiedyś co będzie to umiał zrobić.

Jak ktoś ma ostatnio instalowaną H wyprodukowaną w tym roku , to niech sprawdzi ,czy ma te nowe funkcje i potwierdzi :)

-voymar-
14-12-2021, 16:54
No i widzisz jakim jesteś krętaczem :)
Tu piszesz ,że ja go wymyśliłem : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8097921&viewfull=1#post8097921
teraz ,że to nie ja wymyśliłem, to po pierwsze. :)

-voymar- to GŁUPI KRĘTACZ.

I to potwierdzam co napisałem . Twoje doradztwo tyczy się przestawień przepływów A ja z tym się nie zgadzam. Przepływ ustawia raz instalator do danego modelu PC Resztę PC sama koryguje w zależności od delty mocy w danej chwili pracy.. Aby PC prawidłowo pracowała i nie wywalało błędu przepływu ma mieć zapewniony min przepływ w zależności od modelu. Na tym nie koniec układ ( CO ) też musi to ciepło odebrać
A twe doradztwo na problem taktowania to: PRACA CICHA- no naprawdę Fachman z ciebie. ha ha.

-voymar-
14-12-2021, 17:02
Witam Towarzystwo,
ale tu się zrobiło gorąco...uff...
To ja dla ochłodzenia klimatu podzielę się wrażeniami z oględzin u dalszego sąsiada monobloka R32 9kW 1 faza-wstępnie to ma chyba ten sam soft co model H.
Kolejna sprawa -instalator pierwszy raz montował mono. Nie to jest jednak jego "odwagą"-zalał system wodą i założył zawory spustowe.
Pytam tego mojego sąsiada czy wie z czym to się wiąże-a kiedy mu wyjaśniłem , to odpowiedział że właściwie rzadko wyjeżdża z domu (a zimą tym bardziej) i jak prądu zabraknie (i zadziałają zawory spustowe) , to wie co i jak i doleje wody...
Ale to jeszcze nie koniec-zasobnik CWU+bufor (dla zładu) ma w ...sypialni.
Pytam co się stało ? Przecież wstępnie miał być all in one w łazience (ja też mu tak doradzałem)...Pan instalator zmienił jednak zdanie i zaproponował mono j/w , ponieważ all in one jest wrażliwy na wilgoć....
Ręce mi opadły...
Dodam też ,że wg mnie przesadził także z mocą -7kW było by spoko na prawie 90 m2 na piętrze w dobrej izolacji (okna, ściany, ogrzewana podłoga od sąsiadów).
Jaki efekt przewymiarowania- a no do przewidzenia 110h pracy i 275 startów czyli co 24min...
KG oczywiście przy -5st 55st na CO- a wszędzie 3 płytowe grzejniki...
Ech...

Mamy tu Fachmana na FM -- zaproponuje twemu znajomemu -Pracę cichą . Przestawi mu przepływ ,dociepli czujnik I może jeszcze tam coś -Będzie grać tylko tak jak piszesz 110h pracy i 275 Start Stopów. I to jeszcze powie że inaczej PC nie bedzie pracowac.
Na Ra

MiG25
14-12-2021, 17:52
I to potwierdzam co napisałem ..

No i wcale się nie dziwię. Tylko co potwierdzasz , że wzór na moc to ja sobie wymyśliłem (bo takiego nie ma) , czy że jednak to nie ja wymyśliłem , (bo taki jest )...
Możesz zaklinać rzeczywistość , ale dwa krętactwa w jednym tygodniu to chyba za dużo... A to tylko w jednym temacie , a ty swoje głupoty wszędzie siejesz...
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8101131&viewfull=1#post8101131

-voymar-
14-12-2021, 18:29
No i wcale się nie dziwię. Tylko co potwierdzasz , że wzór na moc to ja sobie wymyśliłem (bo takiego nie ma) , czy że jednak to nie ja wymyśliłem , (bo taki jest )...
Możesz zaklinać rzeczywistość , ale dwa krętactwa w jednym tygodniu to chyba za dużo... A to tylko w jednym temacie , a ty swoje głupoty wszędzie siejesz...
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8101131&viewfull=1#post8101131

Widzisz kolego -tak to odczytujesz i dlatego masz problem Nie czytasz ze zrozumieniem coś tam dołożysz sobie pod nosem i później wychodzi właśnie to co podlinkowałeś.
POTWIERDZAM -Split i Monoblok do 7mb to to samo. Powyżej 7mb do splita trzeba gazu doładować.
Coś chcesz udowodnić --coś tam sobie dopowiesz i jest tak jak jest.
Odnośnie wzoru-- Skoro PC jest ustawiona na przepływ jaki musi być aby prawidłowo pracowała ( bez błędów ) a taki dla każda ma indywidualny co do modelu PC resztę PC sama sobie koryguje na podstawie delty. __I o to chodziło. Ale twa (NIEWIEDZA-Wiedza ) dobra WIEDZA tak to odczytuje. Co ja na to mogę poradzić jak nie umiesz odczytywać sentencji. Ty przy każej zmianie delty proponujesz zmianę przepływów podpierając sie wzorem na Moc. Po co?????
PC sama sobie ten przepływ dobierze. Tam nie potrzeba nic przeliczać i zmieniać.
TY w PC to masz mieć ustawiony tak aby ona nie taktowała przy jednoczesnym poprawnym układzie ( CO ) Bo wieli tu na forum jest przekonanych że jak podłogówka to bufor jest niepotrzebny. TAK jest nie potrzeby jak układ jest poprawnie wyliczony dla każdego z pomieszczeń jak i PC ma zapewniony przepływ przez ten układ. Bo jak będzie dławiony to ta PC popracuje poprawnie przez 1h do puki sie układ nie rozgrzeje a później będzie właśnie to co pisał @bobrow. 110h praca i 275wył Jeżeli układ co zostanie przeliczony ( audyt ) to nie potrzeba żadnych przykręceń ukladu ( jest to najprostszy układ ) A to co jest najprostsze lub zrobione z głową pod PC pracuje wzorowo. I nie trzeba pracować na cichym lub grzebać tam gdzie nie trzeba. Bo i po co.

bocian_koh
14-12-2021, 21:27
Panasonic T-cap 9kw split 3 fazy gen H - max wydajność pompy obiegowej to 0x96 czy 0x95 ??
Jak jest domyślnie ustawione czy moglibyście mi sprawdzić jak macie u siebie pls w Menu - Ustawienia Instalatora? nie wiem czy przypadkiem tego nie zmieniłem :confused:

Z tego co kojarzę to masz bufor. Dławienie poszczególnych pętli czy grzejników cię nie dotyczy. Powinieneś ustawić (dla 9kW PC) max przepływ na 25,8l/min. To oczywiście jak pracujesz przy delcie 5. W autodiagnostyce wyraźnie jest napisane "Wymagane objętościowe prędkości przepływu wody przez wymiennik płytowy, w zależności od mocy grzewczej pompy ciepła (dla dT=5K): "
Odnośnie innych delt. Moim zdaniem powinieneś skorzystać ze wzoru P = 69,78*przepływ*dT.
Osobiście nigdy nie pracowałem na innej delcie aniżeli 5stC. Więc nie wiem jak to jest dokładnie.
Wiem natomiast jedno, te wartości "0x96 czy 0x95" są o wiele za wysokie. Oczywiście możesz je zostawić. Zauważ natomiast jedno, że w momencie rozpoczęcia cyklu grzania PC ruszy z tymi przepływami rzędu (tu w zależności od oporów instalacji) 40l/min i upłynie jakiś czas zanim zmoduluje do niższych wartości. W tym czasie może nawet dojść do kilku niepotrzebnych defrostów. PC powinna więc zaczynać od wartości nominalnej.

Dodam jeszcze, że jak przywrócisz PC do wartości domyślnych to będziesz miał 0x96. Nie sugeruj się tym zapisem. Wraz ze zmianą tej wartości zmieniasz max przepływ i to jego powinieneś dobrze ustawić...

Fanek
14-12-2021, 21:58
P = 69,78*przepływ*dT

czy możesz bocian to rozwinąć? co to jest P?

cezary.pl
14-12-2021, 23:40
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea
Post # 7 użytkują od jesieni 2011.
Jednak trochę dłużej od Ciebie:)

MiG25
15-12-2021, 06:42
P = 69,78*przepływ*dT

czy możesz bocian to rozwinąć? co to jest P?

P to moc pompy ciepła w Watach , przepływ w l/min , a dT ( choć dla głupiego krętacza bez różnicy , czy małe t , czy duże T , bo on na fizyce spał) to różnica temperatur wyjściowej i wejściowej do pompy .

Kalic
15-12-2021, 07:33
Mam pytanie w kwestii ustawienia harmonogramu przy działaniu pompy w oparciu o krzywą grzewczą. Czy pompa musi pracować cały czas? Obecnie, mam ustawioną pracę na termostacie pokojowym ale przy temperaturach poniżej 0*C miałem częste defrosty co skutkowało ok. 20 uruchomieniami/dobę. Ktoś podpowiedział mi, że lepszym rozwiązaniem (skutkującym znacznym zmniejszeniem liczby wł/wył) będzie przejście na krzywą grzewczą.
Co do harmonogramu, obecnie mam dwa okienka 2-godzinne w pracy pompy. Czy przy przejściu muszę ustawić harmonogram z 24h czasem pracy? Tak przykładowo:
0:00 - 10:00 - CO
10:00 - 12:00 - CWU
12:00 - 0:00 - CO

bobrow
15-12-2021, 07:55
Witam Mistrzów i nie Mistrzów,
odnośnie wzoru na moc grzewczą np pompy ciepła proponuję tak dla zasady :

Q=ciepło właściwe nośnika np wody x przepływ w obiegu x różnica temperatur w systemie (dT)

przy uwzględnieniu danych jednostek dla nominału np Panasa z wodą mamy np tak :

Q=1,163 Wh/kgK x 1,5 m3/h x 5K daje nam to Q=8,72kW

ten wzór zapamiętałem , ponieważ mam odczyt przepływu na ciepłomierzu w m3/h...

Pzdr

MiG25
15-12-2021, 08:11
A po zamianie jednostek przepływu ( 1,5m3/h = 25l/min) da nam to samo:
P = 69,78 * 25 * 5 = 8722,5W

A ,że l/min podaje pompa , więc dla Panasonica prościej to używać.

pawko_
15-12-2021, 12:57
Puść CWU w --SAMOPAS bedziesz zawsze niezależnie od pory dnia i nocy cieszył się ciepłą wodą.
Jeżeli większość mycia to prysznic -( wystarczy min temp. na poziomie 36--37*C ) wystarczy ustawić 43--45*C i ponowne zał na 5*C Wtedy masz zał przy 38-40*C I nawet jak woda wymaga dogrzania wynikającego z ustawień to prysznic zawsze weźmiesz bo 38*C wystarczy.
Jak wanna to należy to podnieść do wymaganego min dla domowników.

Jak mam puścić CWU w samopas ? Podpowiedz co mam ustawić.

-voymar-
15-12-2021, 19:14
Skoro to mój wymyślony wzór , to chyba wiem :)
Najgorsze jest to ,że za jakiś czas będziesz pisał ,że ty to doskonale wiedziałeś . Choć jeszcze tydzień temu to był dla ciebie zmyślony wzór.
No ale głupi krętacz nie wzięło się z znikąd.

Co ty możesz teraz przeliczać jak już PC jest w domu. Moc i dobór PC przelicza się przed zakupem PC
Deltą to fakt mozna zmusić PC ale do innej pracy -Tyle i tylko tyle .Z PC 7kW nie zrobisz 12kW Co tu liczyć ? Wystarczy przestawić deltę
Rozumiesz teraz???

-voymar-
15-12-2021, 19:29
Jak mam puścić CWU w samopas ? Podpowiedz co mam ustawić.

Bez ustawiania czasów ( godz.pracy ) dla CWU--- w harmonogramie sama ikonka kranu z temp do jakiej ma grzac + ponowne wygrzanie (np 5*C )

-voymar-
15-12-2021, 19:43
Mądry chce wiedzieć z jaką aktualnie mocą pompa pracuje , a głupiemu po co ta wiedza ? ty tego nie zrozumiesz.

( C C )--- od tego mam podgląd w PC Jak wiem z jaką ( średnią ) mocą PC pracuje na delcie 5 To co za problem sprawdzić na delcie 7 8 9 itd.
Jak PC była moją nową zabawką to to wszystko przetestowałem.
Dlatego w postach wyżej pisałem ---CO TY LICZYSZ.
Lecz ty to TY -- zła interpretacja postów wywołuje właśnie to co oglądamy. A żeby swe JESTEŚTWO sobie poprawić ,tą furię utrzymać to szukasz głupich odnośników, typu : Wzór gdzie zwracasz uwagę na ( t ) gdzie nawet nie wiesz co ono we wzorze oznacza.

bobrow
15-12-2021, 19:59
A jutro u kuzynki żony (jedna wiorsta dalej) instalator będzie uruchamiał T-cap 9kW 3 fazy H-ja zrobiłem centralkę z zabezpieczeniami , a inwestor całą hydraulikę.
Instalator podłączy jednostki wewn i zewn+ kable.
Pod wieczór wpadnę na "inspekcję" -zaczniemy od sprawdzenia skalibrowania czujników wody in/out , a następnie ustawimy po mojemu (np grzałka od -15st, KG 40/12 i 48st /-10).
A na przeciwko jest ten drugi Panas mono-coś się przynajmniej dzieje w okolicy...

Fanek
15-12-2021, 20:19
A jutro u kuzynki żony (jedna wiorsta dalej) instalator będzie uruchamiał T-cap 9kW 3 fazy H-ja zrobiłem centralkę z zabezpieczeniami , a inwestor całą hydraulikę.
Instalator podłączy jednostki wewn i zewn+ kable.
Pod wieczór wpadnę na "inspekcję" -zaczniemy od sprawdzenia skalibrowania czujników wody in/out , a następnie ustawimy po mojemu (np grzałka od -15st, KG 40/12 i 48st /-10).
A na przeciwko jest ten drugi Panas mono-coś się przynajmniej dzieje w okolicy...

jakie grzejniki ma kuzynka? wysoka dość krzywa
i jaką delte ogólnie polecasz na grzejniki? mam w tej chwili 5, inni rekomendują 7-8, instalator powiedział mi aby ustawić na 6

bobrow
15-12-2021, 20:29
jakie grzejniki ma kuzynka? wysoka dość krzywa
i jaką delte ogólnie polecasz na grzejniki? mam w tej chwili 5, inni rekomendują 7-8, instalator powiedział mi aby ustawić na 6

C22 -wcześniej był ekogroch, grzali na CO ok 53st (aby tylko pkt rosy minąć).Ja preferuję 5K-delta wyższa jest "naturalna" dla słabszych przepływów (a w Panasie obiegówka ma znacznie większe możliwości niż standardowe obiegówki w CO)
PC będzie optymalnie pracować na max mocy - a kiedy chałupa się nagrzeje , to przecież sprężarka się zmoduluje. Obiegówka równolegle będzie się modulować ,aby utrzymywać zadaną deltę.

pawelszo
15-12-2021, 20:34
mam grzejniki i jadę bez delty na prostej, jak jest chłodno to 42, zimno 44 , a jak mega zimno to 46 całą dobę (normalnie pompa chodzi 7.20-17,18 potem trochę kominek bo lubimy,-jednak to "inne" ciepło, a w nocy cisza) CWU samopas 46 w zimie, latem 44 , jak wanna to 53 (zbiornik CWU 200l)
Grzałkę kiedyś z ciekawości testowałem ja PV dawało na maxa, nie potrzebuję używać.

-voymar-
15-12-2021, 20:41
Wy chyba TO lubicie...
Nie możecie uznać remisu...
Jak będziecie dalej się tak "rozwijać" to zawstydzicie naszego etatowego Gargulca tj Arturo-a jego nie łatwo jest zawstydzić...

Raczej @Miki
No tak ten już daje równo po bandzie. Niespełna tydzień temu przy 0*C na zewnątrz przekonywał że dom ogrzał gotując obiad. .
A PC ma 9kW i to T-cap . W k u r ......a mnie takie robienie ludzi w balona.
On 2/3 zimy nie musi grzać ha ha bo jak obiadem chatę grzeje do tego Jara Faje to jak Wciągnie ze 30szt. to jest 30 przypalów potrzyma dłużej zapalniczkę przy nosie i już w domu gorąc. :D No chyba że przypala jeden od drugiego.
Rece opadają. ( I jakoś ten mój przeciwnik nie oponuje ) Tu Krętacza nie widzi. Taki już to Typ człowieka . Myśli że znalazł Jelenia i będzie po nim jeździł. Ni hu hu
Na RA

bobrow
15-12-2021, 20:53
mam grzejniki i jadę bez delty na prostej, jak jest chłodno to 42, zimno 44 , a jak mega zimno to 46 całą dobę (normalnie pompa chodzi 7.20-17,18 potem trochę kominek bo lubimy,-jednak to "inne" ciepło, a w nocy cisza) CWU samopas 46 w zimie, latem 44 , jak wanna to 53 (zbiornik CWU 200l)
Grzałkę kiedyś z ciekawości testowałem ja PV dawało na maxa, nie potrzebuję używać.

Bez delty ? Chodzi Ci chyba o krzywą grzewczą -bo jeśli bez delty , to nie wiem o co kamann...

-voymar-
15-12-2021, 20:53
A jutro u kuzynki żony (jedna wiorsta dalej) instalator będzie uruchamiał T-cap 9kW 3 fazy H-ja zrobiłem centralkę z zabezpieczeniami , a inwestor całą hydraulikę.
Instalator podłączy jednostki wewn i zewn+ kable.
Pod wieczór wpadnę na "inspekcję" -zaczniemy od sprawdzenia skalibrowania czujników wody in/out , a następnie ustawimy po mojemu (np grzałka od -15st, KG 40/12 i 48st /-10).
A na przeciwko jest ten drugi Panas mono-coś się przynajmniej dzieje w okolicy...

No no to bedziesz miał pole do popisu. Ja też mam 2 PC u kuzyna a 3 -cia u znajomego.:D

-voymar-
15-12-2021, 21:03
jakie grzejniki ma kuzynka? wysoka dość krzywa
i jaką delte ogólnie polecasz na grzejniki? mam w tej chwili 5, inni rekomendują 7-8, instalator powiedział mi aby ustawić na 6

Ja dziś ze swych 5 przestawiłem na 9 no i zapitala na pełnym Power Ot tak dla zabawy.Do tego prosta 50*C A co tam niech komin przeczyści.

bocian_koh
15-12-2021, 21:10
@boian_koh , ta, 16.1l/min będzie przepływ , jeśli delta będzie 8 stopni , a moc będzie 9kW . Ale o pierwsze po co Ci delta 8 stopni , skoro taką samą moc da się "wygenerować" przy delcie 5 , i przy delcie 3 . Teoretycznie im niższą temperaturą pompa grzeje , tym ma lepsze COPy. W podłogówce duży przepływ nie jest stosunkowo dużym problemem , natomiast w grzejnikach mogą zacząć się szumy . Z drugiej strony w grzejnikach lepsze oddawanie ciepła jest przy wyższych temperaturach. Więc jest dużo zmiennych , każda instlacja inna , i nie ma jednego lekarstwa.

Być może mylnie Ciebie wtedy zrozumiałem, dlatego dopytywałem "Sugerujesz, że jakbym ustawił np. 4 i zwiększył przepływ zgodnie ze wzorem, to mógłbym uzyskać większy COP? Jak to się będzie miało do czasów pracy sprężarki? " ale nie odpowiedziałeś. Chodziło mi wtedy o oszczędność zużycia energii.

Spójrz na to: https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/ac3b61904d283a76

Tryb cichy zmniejsza prędkość wentylatora/ów. Sugerowałeś także (wielokrotnie, nie będę tego szukał), że przy mniejszej prędkości wentylatora parownik szybciej zamarznie. Spójrz na to: https://www.youtube.com/watch?v=oFGG4woNU58 . Tu dla niecierpliwych proponuje przewinąć do "Omówienie samego doświadczenia".

Wnioski wyciągnijcie sami...

pawelszo
15-12-2021, 21:10
Bez delty ? Chodzi Ci chyba o krzywą grzewczą -bo jeśli bez delty , to nie wiem o co kamann...

Wyłącz pompę
Ustawienia instalatora
Ust. Działania
Grzanie
Nast. temp zasilania grzania
do wyboru krzywa kompensacji albo prosta
Ja na grzejnikach mam regulatory, więc krzywa jest bez sensu, na prostej pompa się moduluje bez problemów. Inaczej nie mogę regulować temp per pokój, no tak ca

Pompa przy tych ustawieniach trzyma temp zasilania ca 1-2 stopnie, a nie jak dla krzywej gdzie ma spaść o deltę
Więksi wiedzą lepiej, ale działa
Czy są plusy - nie wiem, inni wiedzą lepiej, ale grzeje, moduluje się i jest ciepło

Fanek
15-12-2021, 21:10
Dziś +3 na dworzu i pompa COP 3.5 produkowała 8-9kw ciepła i faktycznie przepływ był 25-26l/min, delta 5 (jak podejrzałem z ukrytego menu strzłka góra prawa lewa, pozycja nr 12) . Więc w tej kwestii chyba wszystko u mnie OK ?

tylko to jest przepływ między jednostką wew, a buforem prawda? to ile pompa tłoczy wody na minute do bufora - correct?

-voymar-
15-12-2021, 21:15
A jak ty robisz ludzi w balona to jest ok . Akurat krętactwo to twoja dziedzina.

Wbij sobie to pod czerep-- ja nikogo w balona nie robię !!!!!!!
Jak mówie np. że PC nie taktuje to tak jest. Ja to nie @Miki lub tam jak kto woli @Arturo
Zejdź człowieku ze mnie bo mi sie duszno już robi
Ja nie umię a raczej nie chcę tymi strzałkami sprawdzać aktualnych wartości PC to nie sprawdzam i o tym nie dyskutuję . Nie jest mi to potrzebne itd. Gdzie nie wkładam pazurów to o tym nie dyskutuję. A nie wkładam bo nie widzę takiej [potrzeby.
A jak o czymś dyskutuję to Coś o tym Wiem.

bobrow
15-12-2021, 21:35
Wyłącz pompę
Ustawienia instalatora
Ust. Działania
Grzanie
Nast. temp zasilania grzania
do wyboru krzywa kompensacji albo prosta
Ja na grzejnikach mam regulatory, więc krzywa jest bez sensu, na prostej pompa się moduluje bez problemów. Inaczej nie mogę regulować temp per pokój, no tak ca

Pompa przy tych ustawieniach trzyma temp zasilania ca 1-2 stopnie, a nie jak dla krzywej gdzie ma spaść o deltę
Więksi wiedzą lepiej, ale działa
Czy są plusy - nie wiem, inni wiedzą lepiej, ale grzeje, moduluje się i jest ciepło

A widzisz...umknęło mi to gdzieś, nie doczytałem o tej funkcji ( w końcu nie posiadam takiego modelu:yes:)-fajnie, dzięki za info.
Byłem przekonany ,że jak jest prosta to nadal mamy do regulacji deltę...

bobrow
15-12-2021, 21:39
Pompa przy tych ustawieniach trzyma temp zasilania ca 1-2 stopnie, a nie jak dla krzywej gdzie ma spaść o deltę


Tu mnie zaskoczyłeś...delta przecież nie ma nic wspólnego z Tzasilania , tylko z Tpowrotu...
Chyba ,że czegoś nie rozumiem...

Elfir
15-12-2021, 21:46
Odpoczynek dla MiG za obrażanie forumowiczów.

-voymar-
15-12-2021, 21:58
Tu mnie zaskoczyłeś...delta przecież nie ma nic wspólnego z Tzasilania , tylko z Tpowrotu...
Chyba ,że czegoś nie rozumiem...

Dziś ustawiłem na prostą i dałem deltę 9
Tak to sobie śmiga na prostej lecz i delte trzyma
No chyba że wy o jakimś innym ustawieniu dyskutujecie.?

-voymar-
15-12-2021, 22:24
Kużwa faktycznie @bobrow na prostej ( byłem przed chwilą w maszynowni ) PC zapitala tak jak dawniej na Kopciuchu. Tak jak już pisałem dałem jej zasilanie 50*C dla jaj aby zobaczyć jak będzie i o dziwo PC trzyma 50*C a powrót jest 43*C czyli delty nie trzyma --NIE PATRZY NA DELTĘ . No to nowe doświadczenie PC zasuwa na naprawdę dużej mocy . Obserwowałem ją całe popołudnie i tak: była moc 9 10 i była też 11,2kW Kurde myślałem że układ mam zimny to podbija Trzeba to jeszcze doprecyzować. Tak sobie myślę -Nie wiem czy słusznie na tej podstawie ( tej pracy przy wygrzanym układzie -CO mozna idealnie dobrać delte ) Tu chodzi mi o tych użytkowników którym PC taktuje -też nie wiem czy słuszne wnioski wyciągam. Bo skoro różnica w zasilaniu to 7*C to można to jakoś dobrać aby było Git.
Tylko ja tego nie sprawdzę bo ja już różne rzeczy robiłem aby zmusić PC do taktowania i NIC. Zawsze modulowała do zadanej delty. Taki test mogą zrobić ci którzy tak jak pisałeś wczoraj mają 110h pracy i 275 wył. Może ta prosta to złoty środek na wyeliminowanie taktowań.
Tak więc panowie do dzieła!!!!!!!! Zwłaszcza ci co im PC taktują.
Ustawcie sobie prostą na zasilaniu taką samą jaka wynika z krzywej.
-Załączcie wasze PC
- wejdźcie w Menu- Sprawdzenie Systemu
- zróbcie zdjęcie ( ilość Wył -Zał i czas pracy PC )
-puśćcie PC na 24h lub tam 16h pracy Non Stop ( nikt przez to nie zbankrutuje ) i potem za 24h czy tam 16h Ponowny odczyt. Jak bedzie 1 Start stop + defrost + CWU to będziecie mieć -OK
Czekam na wasze spostrzeżenia- Do Roboty Panowie.
Powodzenia.:yes:

-voymar-
15-12-2021, 22:38
Taką mi zmylke ta prosta zrobiła że jak popołudniu patrzyłem to akurat było 9*C ( powrót ) Na tej podstawie stwierdziłem że PC na prostej trzyma deltę.
A tu oświecenie patrzę teraz a tam 7*C :D:D:D:
PS. Tak ta PC mam 2 sezon i zawsze mnie zastanawiało po kiego grzyba ta prosta jak jest krzywa ktora zalezy od temp za zewnątrz. I ta krzywa raz ustawiona nie wymaga korekt.
Na prostej ---Tak myślę idealnie sprawdzi sie termistat zewnętrzny np Salus taki jak mam.
Powiem więcej jak pracowałem 4-lata na grzałkach ( czysty prąd z COP=1 ) to właśnie on spisywał sie idealnie .
Ustawiłem na grzałce temp zasilania a Salus pilnował aby w salonie była zadana temp. komfortowa ( 23,4*C) Po osiągnięciu wyłączał całe sterowanie. Histereza do ustawienia na Salus -1*C lub 0,5*C Tak że czas przetestować PC+prosta+Salus.

Arturo1972
16-12-2021, 00:37
Wbij sobie to pod czerep-- ja nikogo w balona nie robię !!!!!!!
Jak mówie np. że PC nie taktuje to tak jest. Ja to nie @Miki lub tam jak kto woli @Arturo
.
Tobie już leki nie pomogą ;)
Mówi Ci to ten sam Arturo, z którym Murator robił 10 lat temu wywiady i którego budowa była w "korepetycjach" Muratora i który jest podpisany pod tymi zdjęciami i który grzeje bezpośrednio tą masę stali i betonu, która na poniższych zdjęciach jest właśnie wylewana :D
A co się z tym wiąże to nie raz Ci mówiłem...
https://images92.fotosik.pl/560/5e03d0c7d17f1cdcmed.jpg

Na pamiątkę ten egzemplarz Muratora sobie zostawiłem, był to nr.2 w 2012r ;)

A Miki ? Oszukał mnie i tyle...
Coś dzwoniło ale nie wiadomo w którym kościele :D

Kalic
16-12-2021, 09:54
Taki test mogą zrobić ci którzy tak jak pisałeś wczoraj mają 110h pracy i 275 wył. Może ta prosta to złoty środek na wyeliminowanie taktowań.
Tak więc panowie do dzieła!!!!!!!! Zwłaszcza ci co im PC taktują.
Ustawcie sobie prostą na zasilaniu taką samą jaka wynika z krzywej.
-Załączcie wasze PC
- wejdźcie w Menu- Sprawdzenie Systemu
- zróbcie zdjęcie ( ilość Wył -Zał i czas pracy PC )
-puśćcie PC na 24h lub tam 16h pracy Non Stop ( nikt przez to nie zbankrutuje ) i potem za 24h czy tam 16h Ponowny odczyt. Jak bedzie 1 Start stop + defrost + CWU to będziecie mieć -OK
Czekam na wasze spostrzeżenia- Do Roboty Panowie.
Powodzenia.:yes:

Korci mnie przestawienie na prostą. Tym bardziej, że przy temperaturach z zeszłego tygodnia (-7*C +/- 1*C) było nawet ponad 30 wł/wył pompy (i miałem wrażenie, że co chwilę robiły się defrosty). Ktoś gdzieś zasugerował mi, że moja pompa (seria J, 7kW) nie moduluje poniżej pewnej temperatury (zdaje się, że od 5*C w dół). I to by się zgadzało, bo za każdym razem gdy sprawdzałem sprężarkę to częstotliwość nie schodziła poniżej 60Hz. Teraz, przy temperaturach w okolicach 4*C - 5*C mam po 8-10 włączeń.
Jaką "startową" prostej temperaturę ustawić? I jak ewentualnie ją korygować.

pawelszo
16-12-2021, 11:13
# Kalic
gdzie
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8102965&viewfull=1#post8102965
a jaką temp - nie wiem jaką potrzebujesz , mi styka przy kaloryferach teraz 42, nie mam podłogówki, ale pewnie taka sama jak przy delcie wcześniej miałeś.
ps
teraz przy 8st na zewnątrz i wilgotności 96% pompa chodzi delikatnie na 19Hz a woda z jednostki cały czas kapie, bez defrostów

Fanek
16-12-2021, 18:09
Voymar - jak tam dziś testy na proste? testowałeś coś?
Ile pobierało na 1h jak grzałeś do 50* ? grzejniki pewnie mega ciepłe?
Ile czasu tak trzyma 50 zanim się wyłączy pompa?
Do ilu stopni T-CAP może zagrzać wode CO bez grzałek? do 55 ?

- w ogóle grzejąc na prostej po czym pompa poznaje kiedy ma się wyłączyć? wdg delty?
Na prostej w ogóle jest delta do ustawienia?

Ja w sobote chce to sprawdzić jak bede cały dzień w domu, do tej pory cały czas był termostat wew, a pózniej sama krzywa.

raddar
16-12-2021, 19:08
Ludzie !!! czy jest możliwość sterowania pompą panasonica zdalnie ale inną aplikacją niż tym g..em co daje panasonic? To jakaś tragedia . Co chwilę to coś nie działa . ,błędne wskazania , harmonogram ustawiony na cloudzie mozna sobie ustawić ale i tak pompa tego nie widzi. Nawet te ubogie dane które dostarcza nie działają prawidłowo . Jak już zacznie działać to nie pobiera historii z pompy widnieją więc na wykresie białe plamy. jestem często poza domem i liczyłem na dobrą sterowalność.
Mam chiński licznik rowerowy za 200 zł z aplikacją. Masa danych , wszyskie czytelnie przedstawione ,nigdy problemów z serwerem , nic nie ginie .Poziom o wiele klas wyżej . PANASONIC CZY CI NIE WSTYD ?

eMdzeJ
17-12-2021, 07:37
Ludzie !!! czy jest możliwość sterowania pompą panasonica zdalnie ale inną aplikacją niż tym g..em co daje panasonic? To jakaś tragedia . Co chwilę to coś nie działa . ,błędne wskazania , harmonogram ustawiony na cloudzie mozna sobie ustawić ale i tak pompa tego nie widzi. Nawet te ubogie dane które dostarcza nie działają prawidłowo . Jak już zacznie działać to nie pobiera historii z pompy widnieją więc na wykresie białe plamy. jestem często poza domem i liczyłem na dobrą sterowalność.
Mam chiński licznik rowerowy za 200 zł z aplikacją. Masa danych , wszyskie czytelnie przedstawione ,nigdy problemów z serwerem , nic nie ginie .Poziom o wiele klas wyżej . PANASONIC CZY CI NIE WSTYD ?

Oficjalnie nie ma
Nieoficjalnie możesz ją podłączyć do dowolnego systemu inteligentnego domu i zrobić sobie wszystko czego potrzebujesz. No prawie wszystko :)

mateok0
17-12-2021, 11:47
Oficjalnie nie ma
Nieoficjalnie możesz ją podłączyć do dowolnego systemu inteligentnego domu i zrobić sobie wszystko czego potrzebujesz. No prawie wszystko :)

Coś więcej można prosić? Widziałem jakiś sposób na przerobienie tego panelu od sterowania poprzez wgranie mu innego softa, ale jednak chciałbym aby dane były i tu i tu. Jakieś inne możliwości?

Jacekss
17-12-2021, 11:49
Ludzie !!! czy jest możliwość sterowania pompą panasonica zdalnie ale inną aplikacją niż tym g..em co daje panasonic? To jakaś tragedia .

no niestety znowu Panasonic zaliczył awarię aplikacji, dzisiaj od rana. I co zauważyłem... jak się sypie ta aplikacja.. to PC wariuje, włącza się i zaczyna grzać nonstop, z grzałką :/ więc potrafi pożreć sporo energii ;) dzisiaj na szczęście tylko 2h popracowała w tym dziwnym trybie. trzeba ją wyłączyć i włączyć z panelu i jest ok. Ktoś coś takiego też ma?

bobrow
17-12-2021, 12:40
Witam,
chyba najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest użycie przekaźnika sonoffa z czujnikiem temp.
Można wtedy praktycznie z każdej sieci GSM mieć info o temp oraz oczywiście tym sterować ( z ręki oraz w automacie).
Za niecałą stówkę można szybko i łatwo kontrolować temperaturę
np taki :
https://allegro.pl/oferta/sonoff-wifi-th16-z-czujnikiem-temperatury-ds18b20-11161924217
Pzdr

eMdzeJ
17-12-2021, 16:55
Coś więcej można prosić? Widziałem jakiś sposób na przerobienie tego panelu od sterowania poprzez wgranie mu innego softa, ale jednak chciałbym aby dane były i tu i tu. Jakieś inne możliwości?

no w 2 zdania się nie da.

Instalujesz sobie jakiś soft do inteligentnego domu który potrafi gadać po mqtt. Wgrywasz na moduł internetowy nowy soft albo kupujesz za parę euro osobny. Podpinasz tym samym kabelkiem do pompy i sterujesz nia po mqtt.

Jak nie wiesz co to Home assistant, domoticz, openhub lub nie masz pojęcia co to mqtt to może być to bariera nie do przejścia.

Fanek
17-12-2021, 16:56
Te ich konserwacje i awarie apki to naprawde porażka, jak taka duża znana firma nie może ogarnąć tak prostej rzeczy [??????]

Fanek
18-12-2021, 10:20
Ponowie odpowie ktoś?

Do ilu stopni T-CAP może zagrzać wode CO bez grzałek? do 55 ?
- w ogóle grzejąc na prostej po czym pompa poznaje kiedy ma się wyłączyć? wdg delty?
Na prostej w ogóle jest delta?

Dziś od 10.00 puściłem na prostej, testuje, chyba delte utrzymuje bo zadałem na 5 i jest póki co różnica temperatur. Voymar wyżej pisał, że nie ma delty, ale on się nie zna na prostej. Wypowie się ktoś kto grzeje cały czas prostą??

pawelszo
18-12-2021, 12:09
u mnie bez grzałek CWU max 53 stopnie
Wg mnie przy prostej pompa się moduluje , żeby utrzymać zadaną temp na zasilaniu, czasem ca 1-2 stopnie temp wody spada

MiG25
18-12-2021, 12:12
Oczywiście ,że jest delta.

Prosta to badziej bezpośrednie ustawienie temperatury docelowej ( jeśli nie masz włączonej opcji bufora , nie używasz funkcji SG płyty opcjonalnej , to ustawienie z prostej równa się temperatura docelowa)
Z krzywej temperatura docelowa przeliczana jest na podstawie jeszcze temperatury zewnętrznej.

A pompa działa standardowo , temperatura wejściowa + delta to temperatura wyjściowa , jeśli temperatura wyjściowa jest mniejsza od docelowej to pompa działa na full , jeśli wyjściowa jest równa docelowej to zaczyna modulować , a jeśli przekracza to albo zdąży się zmodulować , albo jeśli nie zdąży i w tym czasie wyjściowa przekroczy docelową o 3 stopnie to jeśli to się będzie utrzymywać to w ciągu 3 min się wyłączy , a jesli przekoczy o więcej niz 3 to wogole nie czeka tylko od razu się wyłącza. (moze zagmatwałem - ale na szybko pisałem , jest tu juz to tyle razy wytlumaczone).

bocian_koh
18-12-2021, 13:17
...wyjściowa przekroczy docelową o 3 stopnie to jeśli to się będzie utrzymywać to w ciągu 3 min się wyłączy...



O 2 stopnie...

https://images92.fotosik.pl/561/3b8b068e6f1c7b92.jpg (https://images92.fotosik.pl/561/3b8b068e6f1c7b92.jpg)

Myślałeś nad teorią (w sumie to nie wiem czyją), którą przytaczasz na temat szybszego oszraniania parownika wraz ze spadkiem prędkości wentylatora?

bobrow
18-12-2021, 13:20
Oczywiście ,że jest delta.
.

A jednak...
Wydawało mi się to dziwne ,żeby na prostej nie miało by być pilnowania delty.

kft
18-12-2021, 13:35
Witam,
Pytania laika - bo dopiero od paru miesięcy mam PC.
Mam Panasonica 9kW HP i pytanie odnośnie sterowania nim z poziomu jakiegoś sterownika pokojowego. Pytanie - czy warto bawić się w tego typu instalacje ze sterownikiem pokojowym czy lepiej zostać na krzywej grzewczej? Zastanawiam się nad takim sterownikiem - w jaki sposób on kontroluje PC? Czy on działa tylko na zasadzie włącz/wyłącz? Jeśli tak to chyba może być problem z taktowaniem PC?
Kolejne pytanie - co się dzieje z PC, która działa na harmonogramie - ale w tym harmonogramie nie wszystkie godziny są przypisane do jakiegokolwiek trybu pracy. Przykładowo:

04:00 włączenie pompy, grzanie CO+CWU, korekta KG -2
019:00 włączenie pompy, grzanie CO+CWU, korekta KG -5

czyli co pompa będzie robić np. w godzinach: 19:00 - 04:00 następnego dnia? Wydaje mi się, że powinna pracować cały czas, tylko zmieniać się powinna korekta
krzywej grzewczej. Mam rację?

I kolejne pytanie - czy to jest standard, że po korekcji krzywej grzewczej harmonogram zostaje skasowany i trzeba go ustawiać od nowa?

MiG25
18-12-2021, 14:05
O 2 stopnie...

https://images92.fotosik.pl/561/3b8b068e6f1c7b92.jpg (https://images92.fotosik.pl/561/3b8b068e6f1c7b92.jpg)

Myślałeś nad teorią (w sumie to nie wiem czyją), którą przytaczasz na temat szybszego oszraniania parownika wraz ze spadkiem prędkości wentylatora?

U mnie jest 3 ( w tych warunkach) , ale ktoś mi kiedyś pokazywał jesienią , że pompa mu się wyłączyła po 3 minutach jak różnica była 2 , może też to zależy od temperatury na zewnątrz....

Tą teorię słyszałem od kolegi z Niemiec ( a on z jakiegoś lokalnego forum) , że im szybciej będzie przepływało powietrze przez parownik , tym mniejsza szansa na oszronienie. Jest ku temu jakaś podstawa, tyle ,że trudno to potwierdzić przy pomocy pompy . Wymagany by był naprawdę silnik od samolotu turbośmigłowego ,żeby wytworzyć taki ciąg :) o byłoby nieopłacalne , bo energia jaką by zużył taki silnik byłaby większa od energii dostarczanej przez pompę..

MiG25
18-12-2021, 14:19
Witam,
Pytania laika - bo dopiero od paru miesięcy mam PC.
Mam Panasonica 9kW HP i pytanie odnośnie sterowania nim z poziomu jakiegoś sterownika pokojowego. Pytanie - czy warto bawić się w tego typu instalacje ze sterownikiem pokojowym czy lepiej zostać na krzywej grzewczej? Zastanawiam się nad takim sterownikiem - w jaki sposób on kontroluje PC? Czy on działa tylko na zasadzie włącz/wyłącz? Jeśli tak to chyba może być problem z taktowaniem PC?
Kolejne pytanie - co się dzieje z PC, która działa na harmonogramie - ale w tym harmonogramie nie wszystkie godziny są przypisane do jakiegokolwiek trybu pracy. Przykładowo:

04:00 włączenie pompy, grzanie CO+CWU, korekta KG -2
019:00 włączenie pompy, grzanie CO+CWU, korekta KG -5

czyli co pompa będzie robić np. w godzinach: 19:00 - 04:00 następnego dnia? Wydaje mi się, że powinna pracować cały czas, tylko zmieniać się powinna korekta
krzywej grzewczej. Mam rację?

I kolejne pytanie - czy to jest standard, że po korekcji krzywej grzewczej harmonogram zostaje skasowany i trzeba go ustawiać od nowa?

Masz grzejniki , czy podłogówkę ?

Co do harmonogramu to masz rację ( chyba...) Harmonogram o danej godzinie ustawia po prostu paramery , nie ustawia mu się jaka ma być praca w okresie....
Więc jeśli harmonogram o 19 ustawi to i to , a ty ręcznie przestawisz któryś z tych parametrów o 19:01 ,to będzie działała z tym przestawionym parametrem do tego czasu ,aż albo harmonogram czegoś nie przestawi o następnej konkretnej godzinie , albo ręcznie ktoś czegoś nie przestawi....

I tak , generalnie różne przestawienia w ustawieniach serwisowych mogą powodować skasowanie hrmonogramu ( nie tylko krzwej grzewczej). Trzeba się z tym liczyć ( albo przestawiać przez Heishamon ).

kft
18-12-2021, 18:25
Masz grzejniki , czy podłogówkę ?

Co do harmonogramu to masz rację ( chyba...) Harmonogram o danej godzinie ustawia po prostu paramery , nie ustawia mu się jaka ma być praca w okresie....
Więc jeśli harmonogram o 19 ustawi to i to , a ty ręcznie przestawisz któryś z tych parametrów o 19:01 ,to będzie działała z tym przestawionym parametrem do tego czasu ,aż albo harmonogram czegoś nie przestawi o następnej konkretnej godzinie , albo ręcznie ktoś czegoś nie przestawi....

I tak , generalnie różne przestawienia w ustawieniach serwisowych mogą powodować skasowanie hrmonogramu ( nie tylko krzwej grzewczej). Trzeba się z tym liczyć ( albo przestawiać przez Heishamon ).

Mam grzejniki - do tej pory grzałem piecem węglowym i muszę się nauczyć jak obsługiwać PC. Dla mnie to nowość.

Fanek
18-12-2021, 18:50
NO prosta i delta kumam dziś i sam sprawdziłem.
Czy ktoś porównywał kiedyś/ robił testy / co bardziej oszczędne Prosta czy Krzywa Grzewcza?

Dziś pompa na prostej niezle dawała, 12kw mocy (bez grzałki bo mam wyłączoną na bezpieczniku) widziałem pierwszy raz i przepływ sprawdziłem w ukrytym menu było 31l/min przy zadanej temp 45*.
Na KG wprawdzie nie podawałem tyle do tej pory bo nie było potrzeby, pewnie też by tyle szła?

Na Prostej tylko sprężarka dziś mi chodziła długo na wysokich Hz i były ze 3 defrosty przez cały dzień przy +3* na dworzu, na KG wolniej sprężarka chodzi i może cały dzień przejść bez defrostu. Dom tylko dziś chłodniejszy był bo ostatniej nocy wyłaczyłem pompe bo było ze 3* na dworzu.

Jakie macie doświadczenia z prostą może ktoś się podzieli? :D

onlinemaster
18-12-2021, 19:17
Czy ktokolwiek używa pomp ciepła Panasonic Aquarea ? Bardzo jestem zainteresowany powietrznymi pompami ciepła i liczę na to, że uzyskam tutaj cenne informację

Ja mam taką. Co chcesz wiedzieć?

onlinemaster
18-12-2021, 19:43
jak sprawuje się taka pompa w połączeniu z grzejnikami? Po drugie jak najprościej połączyć ją z istniejącym układem ogrzewania tak by pozostawić możliwość dogrzewania gazem w razie wielkich mrozów?
Czy da się jakoś łatwo oszacować potrzebną moc pompy znając obecne zużycie gazu?

Z grzejnikami sprawuje się bardzo dobrze, pod warunkiem, że nie są one za małe, jeśli twoja instalacja nie wymagała zbyt wysokich temperatur zasilania, to będzie ok, w innym przypadku należy również wymienić grzejniki na większe, zdecydowanie większe. Minimalna moc grzejników pod pompę ciepła dobiera się wedle parametrów grzejnika dla 55/45/20 °C, to jest minimum, i czym większe grzejniki, tym lepiej, pod kotły stałopalne znów wedle parametrów 75/65/20, więc jest spora różnica. Nie ma potrzeby dogrzewania gazem w mrozy, pompa daje radę bez żadnych problemów również w mrozy.
Pewnie da się to oszacować, ale to karkołomne obliczenia, sprawdź zapotrzebowanie swojego domu na moc na stronie https://cieplo.app/start/300e i dla pompy ciepła odejmij od wyniku 30%, przykładowo zapotrzebowanie budynku to 20 kW -30% = 14 kW to moc pompy ciepła jaką musisz zastosować. Nie będe tłumaczył dlaczego 30% mniej, bo to dużo gadania, ale tak ma być bo tylko tak będzie dobrze, musisz uwierzyć na słowo harcerza ;-)

Juzef
18-12-2021, 23:43
Nie będe tłumaczył dlaczego 30% mniej, bo to dużo gadania, ale tak ma być bo tylko tak będzie dobrze
Nie wiem w jaki sposób niedowymiarowanie pompy ciepła miałoby być dobre i w dodatku miałaby dawać radę w dowolne mrozy.
Jedyne co mi na myśl przechodzi to że z fabryki wyjeżdża o 100% przewymiarowana.


musisz uwierzyć na słowo harcerza ;-)
Czy harcerz bierze jakąś odpowiedzialność za ew. problemy wynikłe z zastosowania się do jego słowa?

onlinemaster
19-12-2021, 00:06
Nie wiem w jaki sposób niedowymiarowanie pompy ciepła miałoby być dobre i w dodatku miałaby dawać radę w dowolne mrozy.
Jedyne co mi na myśl przechodzi to że z fabryki wyjeżdża o 100% przewymiarowana.

Nie będe tłumaczył, w necie jest pełno informacji na ten temat, nie zawsze to co wydaje ci się noderzeczne, takim jest ;-)
Polecam kanał na YT o nazwie "klimatyzacjakatowice.pl" tam jest to wytłumaczone

Arturo1972
19-12-2021, 00:17
Nie będe tłumaczył, w necie jest pełno informacji na ten temat, nie zawsze to co wydaje ci się noderzeczne, takim jest ;-)
Polecam kanał na YT o nazwie "klimatyzacjakatowice.pl" tam jest to wytłumaczone
Bzdury piszesz, nawet gość od palenia węglem Ci to wyżej mówi.
Od 9 lat posiadam pompę, która ma moc 300% większą niż dom potrzebuje...

Mieszkam 20km od Katowic i to co podajesz to niezłe łapanie idiotow ;)
A że w Polsce jest na tą chwilę ok.30% idiotow to myślą, że pozyskają rynek wśród nich ;)

Dzwoniłem do nich w sprawie ostatniej awarii, bo reklamują się w google jako wszechwiedzący to mi odpowiedzieli, że nie są w stanie mi poradzić w niczym :D

onlinemaster
19-12-2021, 00:26
Bzdury piszesz, nawet gość od palenia węglem Ci to wyżej mówi.
Od 9 lat posiadam pompę, która ma moc 300% większą niż dom potrzebuje...

Mieszkam 20km od Katowic i to co podajesz to niezłe łapanie idiotow ;)

:lol2: kto to widział taka słabą pompę montować, tylko 300%, toć to ci poniżej -5 już zdechnie :D:yes:

Arturo1972
19-12-2021, 01:39
to co ty masz za ocieplenie? chyba ze mala powierzchnia?
125m2, dom termos, przystosowany do grzania prądem,źródłem ciepła o mocy 9kW.
Ocieplenie ?
Na ścianach 20cm styro z lamda 0,031,na stropie 50cm z lambda średnio ok.0,0030,pod domem,izolowana płyta z ESP200 20cm

ziomas1
19-12-2021, 06:23
MiG25 - czy ta integracja jeszcze działa ? https://github.com/lsochanowski/GoHeishaMon - mam ochotę spróbować się na to przesiąść przez HA, tyle,że trochę aktualizacji HA było po drodze a co każda to jakaś niespodzianka a w trakcie sezonu grzewczego trochę by była lipa jakby się coś wydupczyło.

kft
19-12-2021, 07:33
Pytanie odnośnie termostatu. Chodzi o ten konkretnie: https://grzejnikisklep.eu/pl/p/TERMOSTAT-POMIESZCZENIOWY-BEZPRZEWODOWY-DO-POMPY-CIEPLA-PANASONIC-AQUAREA/690 jako dedykowany do PC Panasonica. Szukałem w tym wątku jakichkolwiek informacji na jego temat, ale nie znalazłem. Używał go ktoś? Jeśli tak to jak się sprawuje? To jest wersja bezprzewodowa. Warto?

eMdzeJ
19-12-2021, 08:01
MiG25 - czy ta integracja jeszcze działa ? https://github.com/lsochanowski/GoHeishaMon - mam ochotę spróbować się na to przesiąść przez HA, tyle,że trochę aktualizacji HA było po drodze a co każda to jakaś niespodzianka a w trakcie sezonu grzewczego trochę by była lipa jakby się coś wydupczyło.

działa, to po prostu mqtt. Wersja ha nie ma tu nic wspólnego. Jeśli jesteś w stanie obsłużyć tematy mqtt po stronie dowolnego systemu będziesz w stanie pobierać i wysyłać dane do pompy.

To jest o setki razy lepsze niż wbudowany webserwer i ta cała chmura panasonica. Nie dość że mało danych w niej widać to stabilność tej usługi jest mocno wątpliwa.

onlinemaster
19-12-2021, 08:16
Dla mnie w stu procentach satysfakcjonujące będzie jak średni COP zimą wyniesie 2. W porównaniu do propanu będzie to i tak połowa kosztów! Latem przy podgrzewaniu cwu pewnie koszty spadną do 1/4 albo przynajmniej 1/3. Mam taką nadzieję :)

Średnie COP przy podłogówce, dla całego okresu grzewczego, łącznie z CWU, będzie bliskie 3, a już na pewno powyżej 2,5, mówię o realnym COP, wiele czynników się na to składa, ale 2,5 osiągnie bez problemu, śmię stwierdzić, że przy dobrze wykonanej instalacji i dobrze wysterowanej pompie można osiągnąć 2,8 - 3.0 bez problemu

MiG25
19-12-2021, 08:30
działa, to po prostu mqtt. Wersja ha nie ma tu nic wspólnego. Jeśli jesteś w stanie obsłużyć tematy mqtt po stronie dowolnego systemu będziesz w stanie pobierać i wysyłać dane do pompy.

To jest o setki razy lepsze niż wbudowany webserwer i ta cała chmura panasonica. Nie dość że mało danych w niej widać to stabilność tej usługi jest mocno wątpliwa.

@ziomas1 , tak , działa .
W HA użyj tylko integracji np tej:
https://github.com/Egyras/HeishaMon/tree/master/Integrations/Home%20Assistant
(chyba ,że sam jesteś to w stanie od zera poustawiać).
Natomiast co do GoHeishaMon , to nie należy się tego bać. Pompie nic się nie stanie , bo zmieniamy oprogramowanie tylko w module ,ale i w taki sposób ,że możemy wrócić do "fabryki" jednym przyciskiem.
Żeby używać GoHeishamon trzeba mieć wcześniej MQTT i jakąś automatykę ( np HA).

MiG25
19-12-2021, 08:33
Pytanie odnośnie termostatu. Chodzi o ten konkretnie: https://grzejnikisklep.eu/pl/p/TERMOSTAT-POMIESZCZENIOWY-BEZPRZEWODOWY-DO-POMPY-CIEPLA-PANASONIC-AQUAREA/690 jako dedykowany do PC Panasonica. Szukałem w tym wątku jakichkolwiek informacji na jego temat, ale nie znalazłem. Używał go ktoś? Jeśli tak to jak się sprawuje? To jest wersja bezprzewodowa. Warto?

Wg mnie każdy sprawdzony termostat spełni taką funkcję , nie musi być Panasonica ( zwłaszcza ,jeśli za to trzeba tyle zapłacić).

Regius
19-12-2021, 11:41
Cześć, mam nadzieję, że to dobry wątek. Zamówiłem w tym tygodniu pompę all-in-one gen J, 1F, 9 kW na R32. Zastanawiam się, czy jak mi pompa padnie, albo będę ją musiał wymienić za 15 lat, to czy zbiornik z "lodówki" da się jakoś wykorzystać, czy to też pójdzie do utylizacji i będę potrzebował nowy zbiornik (nie wiem, czy nie pluć sobie w brodę, że zamiast kupować osobno zbiornik pokusiłem się na all-in-one).

agb
19-12-2021, 12:00
Na siłę go pewnie zaadaptujesz. Ale nie jest to zasobnik, który wyjmiesz i po prostu postawisz obok pompy.

onlinemaster
19-12-2021, 12:06
Zastanawiam się, czy jak mi pompa padnie, albo będę ją musiał wymienić za 15 lat, to czy zbiornik z "lodówki" da się jakoś wykorzystać

1. Żywotność tego urządzenia to (absolutne) minimum 20 lat
2. Raczej przerdzewieje do tego czasu (to jest zasobnik CWU CiepłejWodyUżytkowej, zapewne o to Ci chodziło, no chyba że jest wykonany z nierdzewki, wtedy go wykorzystasz do czego tam będziesz chciał)

exetterenak
19-12-2021, 12:11
Cześć, mam nadzieję, że to dobry wątek. Zamówiłem w tym tygodniu pompę all-in-one gen J, 1F, 9 kW na R32. Zastanawiam się, czy jak mi pompa padnie, albo będę ją musiał wymienić za 15 lat, to czy zbiornik z "lodówki" da się jakoś wykorzystać, czy to też pójdzie do utylizacji i będę potrzebował nowy zbiornik (nie wiem, czy nie pluć sobie w brodę, że zamiast kupować osobno zbiornik pokusiłem się na all-in-one).

A jak z głośnością tej jednostki? Bo kojarzę że szukałeś czegoś cichego z racji upierdliwego sąsiada.

Regius
19-12-2021, 12:31
1. Żywotność tego urządzenia to (absolutne) minimum 20 lat
2. Raczej przerdzewieje do tego czasu (to jest zasobnik CWU CiepłejWodyUżytkowej, zapewne o to Ci chodziło, no chyba że jest wykonany z nierdzewki, wtedy go wykorzystasz do czego tam będziesz chciał)

Tak, chodziło mi o zasobnik C.W.U. 185l z "lodówki". Wg informacji z kart katalogowych jest z nierdzewki (nie chciałem emaliowanego z wymiennymi anodami, wolę coś bardziej "bezobsługowego" i bardziej "żywotnego"). Chodziło mi o to, że gdybym kupił osobny zasobnik z nierdzewki, to późniejsza wymiana źródła ciepła była by tańsza i wiązała by się z mniejszym "pruciem instalacji".

Regius
19-12-2021, 12:36
A jak z głośnością tej jednostki? Bo kojarzę że szukałeś czegoś cichego z racji upierdliwego sąsiada.

Tak, dobrze kojarzysz. Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę. Wg danych katalogowych jednostka zewnętrzna ma moc akustyczną 59 dB(A). Wyszło mi, że jak obrócę na drugiego sąsiada gdzie mam 6 m do granicy, to nie przekroczę 40 dB(A). Przynajmniej przy znamionowych -7 st. C (nie wiem jak z hałasem dla niższych temperatur, bo tego producent nie podaje). Jak zawsze wszystko rozbiło się o koszty - dostałem dobrą ofertę (26 tyś pln) i PC wyszła prawie w cenie gazu (wliczając koszt przyłącza).

onlinemaster
19-12-2021, 15:15
z "lodówki"

Ta "lodówka" to jednostka wewnętrzna ;-)



gdybym kupił osobny zasobnik z nierdzewki, to późniejsza wymiana źródła ciepła była by tańsza i wiązała by się z mniejszym "pruciem instalacji".

Drobna przeróbka instalacji nie pociągnie Cię wiele po kieszeni a dla hydraulika to pestka, poza tym nie przejmuj sie dziś tym, co będzie za 20 parę lat ;-)
Może wtedy technologia będzie lepsza i bedziemy ogrzewać w inny sposób :-)

Juzef
19-12-2021, 16:04
Nie będe tłumaczył, w necie jest pełno informacji na ten temat, nie zawsze to co wydaje ci się noderzeczne, takim jest ;-)
Polecam kanał na YT o nazwie "klimatyzacjakatowice.pl" tam jest to wytłumaczone
Nie mam czasu na przeglądanie całego internetu. W stercie filmów na w/w kanale znalazłem jeden o doborze mocy i nic tam z tego typu twierdzeń o zaniżaniu mocy nie było. Jedynie mówili żeby na CWU nie dorzucać 3-4kW tylko ~0,5kW, bo cieplo.app sporo przewala zapotrzebowanie na CWU, ale to już dawno nieaktualne.

onlinemaster
19-12-2021, 16:16
Nie mam czasu na przeglądanie całego internetu.

A znów ja nie mam czasu na tłumaczenie tego wszystkiego, jeśli chcesz wiedzieć, musisz się wysilić, a jak nie wiesz, to nie pisz głupot.
Ja wiem co mówię, i możesz mi zaufać, ale nie wiem czy w tym kraju jeszcze ktokolwiek, komukolwiek ufa, i tu jest problem. Jednak gdy zdecydujesz się montować, to instalator/sprzedawca pompy też o tym ci powie, i napewno wytłumaczy czemu, no chyba że to będzie jakiś nowicjusz w branży :rolleyes:

Dobra, raz kozie śmierć, trochę ci szkryfnę,
zacząć trzeba od tego, że dotychczas nie robiło sie audytów, i instalatorzy przewymarowywali kotły, żeby czasem nie było że zasłaby i zimno, węgiel był tani, na górnym śląsku mieliśmy go za darmo (pracownicy kopalń) i życie było piękne, w domu 26*C i pouchylane okna przy -15 na dworze.
Czasy sie zmieniły, przyszła unia i sie porobiło... :P
Ogólnie chodzi o to, żeby pompy nie przewymiarowywać, ponieważ wtedy będzie mniej ekonomiczna i odbije się to ujemnie na żywotności sprężarki (taktowanie), która jest najdroższym elementem.
Pompy ciepła posiadają coś takiego jak moc szczytowa, przykładowo mój Panasonic 16kW może pracować w stresie nawet do 19,6 kW, przynajmniej tyle udało mi sie zaobserwować, więc gdy nadejdzie te dosłownie kilka dni w roku większego mrozu, pompa nie będzie miała większego problemu, dodatkowo przy dużym mrozie, poniżej -15*C jest wspomagana grzałkami elektrycznymi, to też dodatkowe kW-ty. W związku z tym należy dobrać pompę w taki sposób, aby było idealnie wypośrodkowane, dlatego napisałem że -30% mocy od zapotrzebowania, oczywiście po wykonaniu audytu, nie na pałę!, bo to taki sprawdzony przelicznik. Wszyscy instalatorzy jakich znam stosują tę zasadę, i u wszystkich działa ta zasada prawidłowo, ludzie nie narzekają, rachunki niskie, pompy śmigają aż miło. A znam przypadki, że instalator pokusił się o jeszcze większe zaniżenie mocy, zamiast 14-tki poszła 12-tka, i też jest git, w duże mrozy spadła w pomieszczeniach temperatura o 2 *C, tak było przez 3 dni, nikt nie umarł, wszyscy zdrowi, rachunek niski, gęby się śmieją.

ziomas1
19-12-2021, 17:50
Tak, dobrze kojarzysz. Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę. Wg danych katalogowych jednostka zewnętrzna ma moc akustyczną 59 dB(A). Wyszło mi, że jak obrócę na drugiego sąsiada gdzie mam 6 m do granicy, to nie przekroczę 40 dB(A). Przynajmniej przy znamionowych -7 st. C (nie wiem jak z hałasem dla niższych temperatur, bo tego producent nie podaje). Jak zawsze wszystko rozbiło się o koszty - dostałem dobrą ofertę (26 tyś pln) i PC wyszła prawie w cenie gazu (wliczając koszt przyłącza).

Moje obserwacje co do tej jednostki. Mam dwie pompy obok siebie w odległości 7 m jedna to właśnie taka jak Twoja (u ojca) druga to t-cap (u mnie). Moim zdaniem jednak różnica w hałasie jest ogromna i to nie przy -7 a przy 0 stopni już. Chodzi tu przede wszystkim o to,że powierzchnia wymiennika jest dużo mniejsza i wiatrak, żeby odzyskać energię mocno musi dmuchać. Z perspektywy czasu - to nie jest cicha jednostka. Za to mniej pożera prądu i pięknie się moduluje. Np teraz kiedy jest +5 to trzeba przy niej blisko stanąć, żeby cokolwiek usłyszeć ale kiedy robi się -1 - +1 i wilgotość duża to u mnie w ganku słychać tą 9 tkę a mojego t-capa mimo, że stoi 2m od ganku nie. Ta jedno wentylatorowa J ka teoretycznie ma też lepszy COP nie wiem czy to czynnik R32 czy po prostu oprogramowanie ładniej pokazuje. W t-capie przy niskiej częstotliwości COP bym powiedział jest niski w J -tce dużo lepszy. Oczywiście w Twoim przypadku może być zupełnie inaczej jeżeli masz tylko podłogówkę.

-voymar-
19-12-2021, 19:22
Tobie już leki nie pomogą ;)
Mówi Ci to ten sam Arturo, z którym Murator robił 10 lat temu wywiady i którego budowa była w "korepetycjach" Muratora i który jest podpisany pod tymi zdjęciami i który grzeje bezpośrednio tą masę stali i betonu, która na poniższych zdjęciach jest właśnie wylewana :D
A co się z tym wiąże to nie raz Ci mówiłem...
https://images92.fotosik.pl/560/5e03d0c7d17f1cdcmed.jpg

Na pamiątkę ten egzemplarz Muratora sobie zostawiłem, był to nr.2 w 2012r ;)

A Miki ? Oszukał mnie i tyle...
Coś dzwoniło ale nie wiadomo w którym kościele :D

Tak mi leki nie pomogą-OK A odnośnie ciebie to potrzebne jest indywidualne nauczanie ,bo nie nadążasz za grupą.
Hm. w Muratorze byłeś--- No i co z tego .Po za tym że zabłysnąłeś w mediach. Tak trzymaj numer na pamiątkę bo to zawsze jakaś pamiątka . Pytanie tylko po co mi to przedstawiasz???
Co z tego że grzejesz masę betonu i stali ? Co w tym jest takiego nadzwyczajnego? Przecież każdy dom potrzebuje określoną ilość energii wynikającą z zapotrzebowania danego budynku. Co w tym jest takiego że to co tydzień podkreślasz???
Masz taką małą chatkę Puchatka (115m2 ) i potrzebujesz moc 3,5kW Ja mam ponad 230m2 i wystarcza 6kW Jak było (-28*C ) i dla 22,8---23.4*C wewnątrz potrzebowałem 7,8kW ( mam jeszcze dość duży mostek termiczny 35m2 ) + zbyt cienką warstwę ocieplenia na stropie ) Do poprawy.
Gdzie tu w twym domu jest coś nadzwyczajnego czym się tak szczycisz???
Nie raz mi mówiłeś --Ale gdzie tu jest ten sukces. Ja go nie widzę.

-voymar-
19-12-2021, 19:30
Korci mnie przestawienie na prostą. Tym bardziej, że przy temperaturach z zeszłego tygodnia (-7*C +/- 1*C) było nawet ponad 30 wł/wył pompy (i miałem wrażenie, że co chwilę robiły się defrosty). Ktoś gdzieś zasugerował mi, że moja pompa (seria J, 7kW) nie moduluje poniżej pewnej temperatury (zdaje się, że od 5*C w dół). I to by się zgadzało, bo za każdym razem gdy sprawdzałem sprężarkę to częstotliwość nie schodziła poniżej 60Hz. Teraz, przy temperaturach w okolicach 4*C - 5*C mam po 8-10 włączeń.
Jaką "startową" prostej temperaturę ustawić? I jak ewentualnie ją korygować.

Nie znam twego domu tak więc nie wiem jak masz to ustawić. Nawet w poście wyżej nie podałeś na jakiej krzywej grzałeś. Dziwne że PC nie schodzi poniżej 60Hz
Przecież ja u siebie bardzo często widzę 22---30 Hz
30 Wył Zał no to naprawdę dużo Ja tego nie doświadczam. Za ostatnie 44h pracy mam 3 wył

-voymar-
19-12-2021, 19:41
Voymar - jak tam dziś testy na proste? testowałeś coś?
Ile pobierało na 1h jak grzałeś do 50* ? grzejniki pewnie mega ciepłe?
Ile czasu tak trzyma 50 zanim się wyłączy pompa?
Do ilu stopni T-CAP może zagrzać wode CO bez grzałek? do 55 ?

- w ogóle grzejąc na prostej po czym pompa poznaje kiedy ma się wyłączyć? wdg delty?
Na prostej w ogóle jest delta do ustawienia?

Ja w sobote chce to sprawdzić jak bede cały dzień w domu, do tej pory cały czas był termostat wew, a pózniej sama krzywa.

Tak jak mówiłem wcześniej Mój system (CO ) jest tak wykonany że PC nigdy nie taktowała czy to krzywa czy prosta ,dlatego pisałem aby ci co im PC taktuje sprawdzili jak to będzie u nich. Co do pracy ,to PC pracuje non-stop na zadanej temp moduluje o ( 1*C ) i zapitala .

-voymar-
19-12-2021, 19:45
u mnie bez grzałek CWU max 53 stopnie
Wg mnie przy prostej pompa się moduluje , żeby utrzymać zadaną temp na zasilaniu, czasem ca 1-2 stopnie temp wody spada

Prawda -też tak miałem

-voymar-
19-12-2021, 19:50
Ponowie odpowie ktoś?

Do ilu stopni T-CAP może zagrzać wode CO bez grzałek? do 55 ?
- w ogóle grzejąc na prostej po czym pompa poznaje kiedy ma się wyłączyć? wdg delty?
Na prostej w ogóle jest delta?

Dziś od 10.00 puściłem na prostej, testuje, chyba delte utrzymuje bo zadałem na 5 i jest póki co różnica temperatur. Voymar wyżej pisał, że nie ma delty, ale on się nie zna na prostej. Wypowie się ktoś kto grzeje cały czas prostą??

T cap nawet przy (-18*C ) grzałek nie załączy jak PC trzyma zadaną temp. ( osiągnie zadaną ) Gdyby nie dała rady dobić do np 48*C lub będzie brakowało coś koło 8*C do zadanej w określonym czasie to zalączy.
Dokładnie nie wiem bo mam za krótko PC i takiego zdarzenia nie miałem.

Regius
19-12-2021, 21:54
Moje obserwacje co do tej jednostki. Mam dwie pompy obok siebie w odległości 7 m jedna to właśnie taka jak Twoja (u ojca) druga to t-cap (u mnie). Moim zdaniem jednak różnica w hałasie jest ogromna i to nie przy -7 a przy 0 stopni już. Chodzi tu przede wszystkim o to,że powierzchnia wymiennika jest dużo mniejsza i wiatrak, żeby odzyskać energię mocno musi dmuchać. Z perspektywy czasu - to nie jest cicha jednostka. Za to mniej pożera prądu i pięknie się moduluje. Np teraz kiedy jest +5 to trzeba przy niej blisko stanąć, żeby cokolwiek usłyszeć ale kiedy robi się -1 - +1 i wilgotość duża to u mnie w ganku słychać tą 9 tkę a mojego t-capa mimo, że stoi 2m od ganku nie. Ta jedno wentylatorowa J ka teoretycznie ma też lepszy COP nie wiem czy to czynnik R32 czy po prostu oprogramowanie ładniej pokazuje. W t-capie przy niskiej częstotliwości COP bym powiedział jest niski w J -tce dużo lepszy. Oczywiście w Twoim przypadku może być zupełnie inaczej jeżeli masz tylko podłogówkę.

Dzięki za podzielenie się opinią i spostrzeżeniami z rzeczywistych doświadczeń. Widać papier wszystko przyjmie (teoretycznie na papierze1f 9kW gen.J na R32 jest cichsza od T-cap'a 9 kW i innych jednostek dwuwentylatorowych i tak samo głośna jak T-cap SQ), ale praktyka weryfikuje.
U mnie jest 100% podłogówka, ale podejrzewam, że jak pompa idzie z pełną mocą, to hałasuje tak samo niezależnie jaki układ zasila.

agb
19-12-2021, 22:57
Dzięki za podzielenie się opinią i spostrzeżeniami z rzeczywistych doświadczeń. Widać papier wszystko przyjmie (teoretycznie na papierze1f 9kW gen.J na R32 jest cichsza od T-cap'a 9 kW i innych jednostek dwuwentylatorowych i tak samo głośna jak T-cap SQ), ale praktyka weryfikuje.
U mnie jest 100% podłogówka, ale podejrzewam, że jak pompa idzie z pełną mocą, to hałasuje tak samo niezależnie jaki układ zasila.

Najwyższa moc to pół biedy w mojej SQC. Najgorzej jest przy defroście.

MiG25
20-12-2021, 07:01
Najwyższa moc to pół biedy w mojej SQC. Najgorzej jest przy defroście.

Jeśli temperatura w obiegu poniżej 27 stopni , to defrost w Mode 2 , a on piłuje sprężarką niemiłosiernie.

-voymar-
20-12-2021, 11:45
Jeśli temperatura w obiegu poniżej 27 stopni , to defrost w Mode 2 , a on piłuje sprężarką niemiłosiernie.

A jednak 27*C !!!
Jak ci o tym pisałem to odpowiedziałeś----gdzieś mi świta że 23*C A tu proszę minęło parę dni i już podajesz 27*C
Lepsze nawrócenie późne niż by wcale nie było.

Regius
20-12-2021, 12:01
Jeśli temperatura w obiegu poniżej 27 stopni , to defrost w Mode 2 , a on piłuje sprężarką niemiłosiernie.

Czyli żeby uniknąć hałaśliwych defrostów musiałbym pracować na wyższym parametrze (oczywiście praktyka pokaże jak głośno będzie mi pompa/sprężarka rzęzić)?

-voymar-
20-12-2021, 12:08
Czyli żeby uniknąć hałaśliwych defrostów musiałbym pracować na wyższym parametrze (oczywiście praktyka pokaże jak głośno będzie mi pompa/sprężarka rzęzić)?

poniżej 27*C - z tego co dobrze pamietam PC do defrostu -załączy grzałke

MiG25
20-12-2021, 13:10
A jednak 27*C !!!
Jak ci o tym pisałem to odpowiedziałeś----gdzieś mi świta że 23*C A tu proszę minęło parę dni i już podajesz 27*C
Lepsze nawrócenie późne niż by wcale nie było.

To wróć do tego posta i go przeczytaj jeszcze raz.
Pisałem tam ,że w jednowentylatorowych to może być 23 ( bo nie pamiętałem ,i nie mam takiej żeby potwierdzić).
a SQ jest jednostką dwuwentylatorową , i też tam pisałem ,że dla nich jest na pewno 27.
Ale wszyscy wiedzą jak prymitywnie rozumujesz :) nawrócenie , chyba na twoj święty przepływ :)

Poza tym o czym tu z toba dskutowac.... Bylo mówione wtedy o załączaniu grzałki podczas defrostu tam , a teraz o defroscie w mode 2 . Dla ciebie to jak zwykle to samo.

MiG25
20-12-2021, 13:12
Czyli żeby uniknąć hałaśliwych defrostów musiałbym pracować na wyższym parametrze (oczywiście praktyka pokaże jak głośno będzie mi pompa/sprężarka rzęzić)?

A jaką masz pompę ? jednowentylatorowe defrostow w Mode 2 nie maja.

agb
20-12-2021, 13:32
Jeśli temperatura w obiegu poniżej 27 stopni , to defrost w Mode 2 , a on piłuje sprężarką niemiłosiernie.

Dokładnie. Ale z telefonu się niewygodnie pisze, a jak się pomyli, to się nie da poprawić ;-) Napisałem w skrócie.

Andrzej5101
20-12-2021, 14:00
A jaką masz pompę ? jednowentylatorowe defrostow w Mode 2 nie maja.
Rok temu, kolega przedstawiał inną wersję dla 1-no wentylatorowych;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page615

MiG25
20-12-2021, 14:22
A dwa lata temu jeszcze inną :)
@Andrzej5101 ,masz pretensje o to co pisałem rok temu ?
A co się nie zgadza ? Rok temu było ,że T-Capy mają mode 1 i mode 2 , dziś wiadomo ,że wszystkie dwuwentylatorowe ( bo są też dwuwentylatorowe nie T-CAP).
Rok temu pisałem o "pozostałych SDC" ( a nie jednowentylatorowych ) i o 22 stopniach , bo 23 stopnie miało być granicą (sam jej nie mam i nie miałem) , a jakoś nikogo nie było co by to poprawił.
Rok temu nawet nie było podziału na jednowentylatorowe/dwuwentylatorowe ,tylko były T-CAPy i pozostałe :)

Ty swoje eseje poprawiasz na bieżąco wg aktualnej wiedzy, i przecież nie jest tajemnicą ,że też ewoluują w czasie.

Andrzej5101
20-12-2021, 15:01
@Andrzej5101 ,masz pretensje o to co pisałem rok temu ?
A co się nie zgadza ? Rok temu było ,że T-Capy mają mode 1 i mode 2 , dziś wiadomo ,że wszystkie dwuwentylatorowe ( bo są też dwuwentylatorowe nie T-CAP).
Rok temu pisałem o "pozostałych SDC" ( a nie jednowentylatorowych ) i o 22 stopniach , bo 23 stopnie miało być granicą (sam jej nie mam i nie miałem) , a jakoś nikogo nie było co by to poprawił.
Rok temu nawet nie było podziału na jednowentylatorowe/dwuwentylatorowe ,tylko były T-CAPy i pozostałe :)

Ty swoje eseje poprawiasz na bieżąco wg aktualnej wiedzy, i przecież nie jest tajemnicą ,że też ewoluują w czasie.
Nie mam pretensji żadnych;
-chciałbym poznać aktualną wersję ;
- czyli, że jednowentylatorowe defrostow w Mode 2 nie maja.

MiG25
20-12-2021, 15:22
Tak ,aktualna wersja jest taka ,że jednowentylatorowe defrostów w Mode 2 nie mają.
( Choć w serwisówce w wersji H takie coś dla jednowentylatorowych istnieje , przez co próbowałem się użytkowników pytać , czy to rozróżniają ,i było sporo niewiadomych).

bobrow
20-12-2021, 16:01
Koledzy-w moim T-capie F jest jeszcze uzależnienie defrostu mode 2 od temp -10st.
W kolejnych wersjach chyba też jest to uzależnienie.

bobrow
20-12-2021, 16:04
Dokładnie w F jest jak woda będzie miała mniej niż 50st i będzie poniżej -10st -to mode 2

MiG25
20-12-2021, 16:20
Jest ,jak najbardziej , tyle ,że -10 to te defrosty są rzadko.( i nie przez to ,że temperatura -10 jest rzadko ) , tylko ,że powietrze już ma mniej wilgoci w objętości.

Poniżej -10 stopni na zewnątrz każdy defrost jednostki dwuwentylatorowej będzie w mode 2 .... o ile temperatura powrotu nie będzie wyższa od 50 stopni ,wtedy ciągle mode 1 :) ( prawie nierealne).

Regius
20-12-2021, 18:11
A jaką masz pompę ? jednowentylatorowe defrostow w Mode 2 nie maja.

Zamówiłem jednowentylatorową (9 kW, gen. J, 1F), kierowałem się danymi katalogowymi sugerującymi, że jednowentylatorowe jednostki są cichsze (Lwa znamionowa to 59 dB(A)). Dwuwentylatorowa jednostka mogłaby być też za mocna do mojego domu (jeśli OZC się nie myli, to projektowe obciążenie cieplne mam z przedziału 5 - 6.8 kW w zależności czy będę ogrzewał garaż ogród zimowy itp.).

MiG25
20-12-2021, 18:58
Więc masz to szczęście , że tobie "tylko" może się włączać grzałka podczas defrostu , którą da się włączyć w ukrytym menu.

Regius
20-12-2021, 21:00
Dzięki MiG25, rozumiem, że u mnie defrosty nie będą aż tak hałaśliwe, ale za to będą biły po kieszeni (cichaczem).

Arturo1972
20-12-2021, 21:57
Dzięki MiG25, rozumiem, że u mnie defrosty nie będą aż tak hałaśliwe, ale za to będą biły po kieszeni (cichaczem).
Co Wy macie za "machiny" jak defrosty są u Was głośne i biją po kieszeni ???
Czyżby Panas aż tak spapral, kiedyś bardzo dobry sprzęt ?
U mnie defrost trwa max.5 minut, w domu nie słyszalny kompletnie, jak jestem w garażu i akurat się trafi to słyszę jedynie "swistws" (coś takiego) przez 2 sekundy.
To cała "głośność" defrostu.

plusfoto
20-12-2021, 22:29
Gdzieś mi wcięło zapiski. Pamięta ktoś jak się kalibruje czujniki?

-voymar-
20-12-2021, 22:46
A jaką masz pompę ? jednowentylatorowe defrostow w Mode 2 nie maja.

Ha ha doradzasz i nie wiesz jaką ma PC:rolleyes:

Arturo1972
20-12-2021, 23:10
Gdzieś mi wcięło zapiski. Pamięta ktoś jak się kalibruje czujniki?
Szczerze,nigdy nie robiłem tego i nie wiem o co kaman.
Jakby chodziło o zresetowanie sterownika to podłączam się pod prośbę bo to zawsze się przyda :)

1igor1
21-12-2021, 06:15
Gdzieś mi wcięło zapiski. Pamięta ktoś jak się kalibruje czujniki?

przez ponad 5 sekund na sterowniku wciskasz wstecz, enter, i strzałka w prawo, potem już znajdziesz :)

1igor1
21-12-2021, 06:19
Co do defrostów macie schemat w załączniku, jednostki z jednym wentylatorem gdy powrót będzie miał poniżej 27 dopina grzałkę do defrostu która jest obowiązkowa, inaczej wybije błąd

MiG25
21-12-2021, 06:47
A założymy się ,że nie wybije błędu ?
Wg holendrów przy wyłączonej grzałce błąd H75 się pojawi , jeśli temperatura wyjścia z wymiennika spadnie do 10 stopni.

plusfoto
21-12-2021, 09:31
Jakby chodziło o zresetowanie sterownika to podłączam się pod prośbę bo to zawsze się przyda :)
Artur ty masz generację F więc nie mam pojęcia.


przez ponad 5 sekund na sterowniku wciskasz wstecz, enter, i strzałka w prawo, potem już znajdziesz :)
Dzięki:popcorn:

MiG25
21-12-2021, 11:21
Co Wy macie za "machiny" jak defrosty są u Was głośne i biją po kieszeni ???
Czyżby Panas aż tak spapral, kiedyś bardzo dobry sprzęt ?
U mnie defrost trwa max.5 minut, w domu nie słyszalny kompletnie, jak jestem w garażu i akurat się trafi to słyszę jedynie "swistws" (coś takiego) przez 2 sekundy.
To cała "głośność" defrostu.

Tu masz końcówkę defrostu w Mode2 ( piłowanie jaby metal o metal , i na samym koncu właczenie wentylatorow i przejscie do normalnego grzania) : https://www.youtube.com/watch?v=0mpvlWWfTlQ
Ciesz się ,że u Ciebie jesr Mode 1 ( bo syknięcia to oznaczają)

1igor1
21-12-2021, 13:07
A założymy się ,że nie wybije błędu ?
Wg holendrów przy wyłączonej grzałce błąd H75 się pojawi , jeśli temperatura wyjścia z wymiennika spadnie do 10 stopni.

Mozemy się założyć, przy jednostce z jednym wentylatorem, gdy temperatura powrotu będzie poniżej 27 stopni i będzie miała włączyć grzałkę do defrostu to wybije błąd i pompa się wyłączy, popularny błąd H70

MiG25
21-12-2021, 13:21
No to się załóżmy.

Właśnie rozmawiałem z dwom osobami , które mają grzałki wyłączone i nigdy o żadnym błędzie nie słyszeli , jeden nawet potwierdził ,że temperatura wody na wyjściu podczas defrostu spada mu do 19 stopni. ( a przed defrosem ma 25 stopni).

Jedyny błąd jaki może się włączyć to H75 - za niska temperatura podczas odszraniania.

EDIT: I tak ,wyłączli te grzałki w menu dlatego ,że im się włączały podczas defrostu ( I tłukły po 200h podczas sezonu) , więc normalnie by im się załączały.

1igor1
21-12-2021, 13:32
to się zakładamy, cudów nie ma, skoro im błędu nie wywala to albo mają jednostki dwuwentylatorowe, albo mają jednak zasilanie do grzałki podłączone
w którym miejscu mają grząłki wyłączone?

MiG25
21-12-2021, 13:42
Mają wyłączone w ukrytym menu serwisowym , a nie fizycznie odłączone z zasilania.
I nie mają dwuwentylatorowych , bo to są 5kW i 7kW monoblok.

1igor1
21-12-2021, 13:47
Mają wyłączone w ukrytym menu serwisowym , a nie fizycznie odłączone z zasilania.
I nie mają dwuwentylatorowych , bo to są 5kW i 7kW monoblok.

kolego, bo wyłączyli ją w menu dostępnym tak naprawdę tylko dla serwisu, ale w tym momencie stracili gwarancję na pompy, standardowo gdy tam jest włączona grzałka, to kazdy defrost wykonany w okreslonyc warunkach spowoduje błąd gdy grzałka nie będzie miała zasialania

plusfoto
21-12-2021, 13:49
Monoblok żyje własnym życiem, nie mieszajmy ze zwykłą.

MiG25
21-12-2021, 13:50
Dobra doba , wygrałem zakład to raz.
A dwa , tak spowodują błąd H75 jak temperatura powrotu spadnie do 10 stopni, jest takie ryzyko ,i nie w każdej instalacji można to wyłączyć.
A trzy , im już dwuletnia gwarancja się skonczyla , co najwyżej została jeszcze 5cioletnia na sprężarkę.
A jak coś zmienię w ustawieniach serwisanta to też się traci gwarancję ? To jesteś jednym z tch ,którzy plombują obudowę ,i nawet samemu filtra wyczyścić nie można bez serwisu ?

1igor1
21-12-2021, 13:54
Dobra doba , wygrałem zakład to raz.
A dwa , tak spowodują błąd H75 jak temperatura powrotu spadnie do 10 stopni, jest takie ryzyko ,i nie w każdej instalacji można to wyłączyć.
A trzy , im już dwuletnia gwarancja się skonczyla , co najwyżej została jeszcze 5cioletnia na sprężarkę.

Nie wygrałeś, bo grzebiesz tam gdzie użytkownikowi nie wolno i żaden normalny użytkownik tego nie wyłącza, bo tracisz gwarancję
po drugie na pompy jest 3 letnia gwarancja minimum

1igor1
21-12-2021, 13:55
Monoblok żyje własnym życiem, nie mieszajmy ze zwykłą.

sprawa defrostów jest dokładnie taka sama

1igor1
21-12-2021, 13:57
Dobra doba , wygrałem zakład to raz.
A dwa , tak spowodują błąd H75 jak temperatura powrotu spadnie do 10 stopni, jest takie ryzyko ,i nie w każdej instalacji można to wyłączyć.
A trzy , im już dwuletnia gwarancja się skonczyla , co najwyżej została jeszcze 5cioletnia na sprężarkę.
A jak coś zmienię w ustawieniach serwisanta to też się traci gwarancję ? To jesteś jednym z tch ,którzy plombują obudowę ,i nawet samemu filtra wyczyścić nie można bez serwisu ?

widzę że edytowałeś post, ustawienia serwisanta, a ukryte menu to dwie różne sprawy, nic nie plombuje bo to nie moje urządzenia tylko klienta, i ma prawo robić z nim co chce, ale wyłączenie grzałki w menu ukrytym to utrata gwaracji,

MiG25
21-12-2021, 13:59
Nie wygrałeś, bo grzebiesz tam gdzie użytkownikowi nie wolno i żaden normalny użytkownik tego nie wyłącza, bo tracisz gwarancję
po drugie na pompy jest 3 letnia gwarancja minimum

Nikt mi nie zabronił , gdzie jest to napisane ,że tam wchodzić nie mogę , a tym bardziej ,że tracę gwarancję.
Wygrałem zakład.

Pewnie chłodzenia w pompie też włączyć nie mogę bo trace gwarancję ? ( to samo menu przecież).
Jeśli u Ciebie takie rzeczy powodują utratę gwarancji , no to trzeba ostrzec użytkowników.
Mój instalator nie robi takich problemów ( właśnie się go pytałem).

1igor1
21-12-2021, 14:04
Nikt mi nie zabronił , gdzie jest to napisane ,że tam wchodzić nie mogę , a tym bardziej ,że tracę gwarancję.
Wygrałem zakład.

Pewnie chłodzenia w pompie też włączyć nie mogę bo trace gwarancję ? ( to samo menu przecież).
Jeśli u Ciebie takie rzeczy powodują utratę gwarancji , no to trzeba ostrzec użytkowników.
Mój instalator nie robi takich problemów ( właśnie się go pytałem).

Jeżeli instalacja nie jest przygotowana do chłodzenia, a ty sobie włączysz taki tryb, i wilgoć z rur się wykropli i wyjdzie pleśń to jak myślisz, do kogo klient będzie miał pretensje?

MiG25
21-12-2021, 14:08
Jak znalazł jak to włączyć to i znalazł czym to może skutkować.
To straci gwarancje u Ciebie , czy będzie mial tylko pretensje ,że mu nie powiedziałeś ?:)

1igor1
21-12-2021, 14:13
Jak znalazł jak to włączyć to i znalazł czym to może skutkować.
To straci gwarancje u Ciebie , czy będzie mial tylko pretensje ,że mu nie powiedziałeś ?:)
tu masz wycinek z instrukcji instalatora najważniejsze ostatnie zdanie
W instrukcji obsługi tego menu nawet nie ma opisanego, a ustawienia serwisowe są, o czymś to świadczy

Grzałka rezerwowa (używanie/nieużywanie grzałki rezerwowej)
(UWAGA) Różni się od używania/nieużywania grzałki
rezerwowej ustawionego przez klienta. Gdy to
ustawienie jest używane, zasilenie grzałki mającej
chronić przed zamarzaniem będzie wyłączone.
(Tego ustawienia należy używać tylko, gdy jest to
wymagane przez placówkę).
W przypadku użycia tego ustawienia nie ma
możliwości odszraniania z powodu niskiego
ustawienia temperatury ogrzewania, co może
doprowadzić do zatrzymania pracy (H75)
Ustawiać na odpowiedzialność montera.

malekk
21-12-2021, 14:14
...Pewnie chłodzenia w pompie też włączyć nie mogę bo trace gwarancję ? ( to samo menu przecież).

Zapis w umowie gwarancyjnej :

pkt 13. Gwarancja nie będzie uwzględniona, jeżeli awaria lub usterka urządzenia nie jest spowodowana przez wadę produkcyjną urządzenia, w szczególności zaś
kiedy awaria lub usterka nastąpi z powodu:
h) niewykonania lub niewłaściwego wykonania czynności eksploatacyjnych należących do użytkownika i wynikających z instrukcji obsługi urządzenia, w tym
regulacji, sprawdzenia działania lub programowania ustawień,

jezlei wiec instalator "klepnie" pod zgloszeniem naprawy gwarancyjnej, ze cos "padlo samo z siebie", to ok. bierze odpowiedzialnosc na siebie. Jednak zapis w gwarancji jest tutaj jednoznaczny i grzebiac samemu, trzeba miec swiadomosc ewentulanych konsekwencji..

MiG25
21-12-2021, 14:31
Panowie, ale czym innym jest ustawienie czegoś w menu z całą świadomością , a czym innym utrata gwarancji.
Kolega igor twierdzi ,że skoro to włączyłem( albo wyłączyłem)to straciłem gwarancję , czyli włączyłem sobie chłodzenie , a zimą pompa się psuje. Nie ma to nic wspólnego z usterką ale przecież gwarancji już nie mam.
Tak samo wyłączyłem grzałkę , wzialem za to odpowiedzialnoc, a latem podczas grzania cwu ( kiedy nie ma wgole defrostow) pompa się psuje, a usterka wogole z tym nie związana , ale kolega igor przychodzi i mówi , ale Pan juz nie ma gwarancji , bo tu pan sobie wyłączył grzalke....

Pompa podczas chłodzenia raczej się nie popsuje ( chyba ,że ją skropliny z góry zaleją , ale zalanie nie podlega pod gwrancję :) )

MiG25
21-12-2021, 14:40
No to teraz pytanie z innej beczki , czy Wy sprawdzacie np. zład wody ,temperatury , izolacje rur , i włączacie te opcje odpowiednio do instalacji , czy od razu z góry zakładacie ,że nie należy chłodzić bo instalacja nie przystosowana , i nie należy wyłączać grzałki bo po co mam to brać na siebie ? Czy trzeba po prostu "dopłacić " do tych dobrodziejstw ?

malekk
21-12-2021, 14:58
Jak czegos nie wiem, nie jestem pewien, dzwonie do instalatora i pytam, bo to on jest odpowiedzialny. Instalacja i uruchomienie przez "akredytowana firme instalacyjna" jest warunkiem gwarancji. W gwarancji nie ma zapisu dot. "ustawienia czegos z cala swiadomoscia" i albo traktujemy gwarancje i jej waruki powaznie, albo nie. Ale wtedy mozemy miec tylko i wylacznie pretensje do siebie, jezeli z jakiegos powodu producent/instalator powie "nie". I tak jest ze wszystkim. Producenci tylko czekaja, aby umyc rece od odpowiedzialnosci. Ja nie zamierzam im tego ulatwiac, dlatego traktuje gwarancje i zapisy w niej powaznie, bo tego bede oczekiwal w razie potrzeby skorzystania z niej - tez powaznego potraktowania jako klient.

MiG25
21-12-2021, 14:58
Grzałka rezerwowa (używanie/nieużywanie grzałki rezerwowej)
(UWAGA) Różni się od używania/nieużywania grzałki
rezerwowej ustawionego przez klienta. Gdy to
ustawienie jest używane, zasilenie grzałki mającej
chronić przed zamarzaniem będzie wyłączone.
(Tego ustawienia należy używać tylko, gdy jest to
wymagane przez placówkę).
W przypadku użycia tego ustawienia nie ma
możliwości odszraniania z powodu niskiego
ustawienia temperatury ogrzewania, co może
doprowadzić do zatrzymania pracy (H75)
Ustawiać na odpowiedzialność montera.

I ten tekst jest ok , tylko pytanie co to jest placówka ? Klient ? Czy może Panasonic ?
Bo jeśli klient , to on musi tego wyraźnie wymagać ? Nawet jeśli nie jest tego świadomy na początku , tylko po czasie się orientuje ,że grzałka jest używana i stuka 200h.
I czy rzeczywiście monter bierze tą odpowiedzialność , czy też przemilcza temat i liczy ,że klient już się o to nie zapyta , a jak będzie suszył głowę , to się nie będzie odbierać telefonu...

EDIT: Ja to odczytuję w ten sposób ,że się da wyłączyć grzałkę , tylko ktoś kumaty sprawdza zład wody , temperatury,itp . Na gwarancji robi to monter.

bobrow
21-12-2021, 15:02
Witam,
jeszcze odnośnie gwarancji- u mojego syna dali na SDC 5 lat na całość. Chyba nowy standard...
Odnośnie monobloka na wodzie u sąsiada ,zapytam jeszcze czy instalator robił próbę działania zaworów spustowych bez zasilania-wiadomo czym to śmierdzi...
Pzdr

MiG25
21-12-2021, 15:04
Jak czegos nie wiem, nie jestem pewien, dzwonie do instalatora i pytam, bo to on jest odpowiedzialny. Instalacja i uruchomienie przez "akredytowana firme instalacyjna" jest warunkiem gwarancji. W gwarancji nie ma zapisu dot. "ustawienia czegos z cala swiadomoscia" i albo traktujemy gwarancje i jej waruki powaznie, albo nie. Ale wtedy mozemy miec tylko i wylacznie pretensje do siebie, jezeli z jakiegos powodu producent/instalator powie "nie". I tak jest ze wszystkim. Producenci tylko czekaja, aby umyc rece od odpowiedzialnosci. Ja nie zamierzam im tego ulatwiac, dlatego traktuje gwarancje i zapisy w niej powaznie, bo tego bede oczekiwal w razie potrzeby skorzystania z niej - tez powaznego potraktowania jako klient.

Dokładnie ,traktujmy siebie nawzajem poważnie. A nie walić teksty do klientów w stylu włączyłeś /wyłączyłeś to straciłeś gwarancję... A jak dzwoniłem to nie odbierałeś , albo na odczep się powiedziłeś ,że stracisz gwarancję bo grzebiesz....

MiG25
21-12-2021, 15:10
Witam,
jeszcze odnośnie gwarancji- u mojego syna dali na SDC 5 lat na całość. Chyba nowy standard...
Odnośnie monobloka na wodzie u sąsiada ,zapytam jeszcze czy instalator robił próbę działania zaworów spustowych bez zasilania-wiadomo czym to śmierdzi...
Pzdr

Jak ja kupowałem to było 2 albo 3 lata ( już nie pamiętam , ale 3 letnia i tak się skończyła) i 5 lat na sprężarkę. Różne promocje co roku są :)

eMdzeJ
21-12-2021, 15:19
Witam,
jeszcze odnośnie gwarancji- u mojego syna dali na SDC 5 lat na całość. Chyba nowy standard...
Odnośnie monobloka na wodzie u sąsiada ,zapytam jeszcze czy instalator robił próbę działania zaworów spustowych bez zasilania-wiadomo czym to śmierdzi...
Pzdr

Nie dali tylko jest to opcja, którą można kupić albo nie.

-voymar-
22-12-2021, 00:14
Panowie, ale czym innym jest ustawienie czegoś w menu z całą świadomością , a czym innym utrata gwarancji.
Kolega igor twierdzi ,że skoro to włączyłem( albo wyłączyłem)to straciłem gwarancję , czyli włączyłem sobie chłodzenie , a zimą pompa się psuje. Nie ma to nic wspólnego z usterką ale przecież gwarancji już nie mam.
Tak samo wyłączyłem grzałkę , wzialem za to odpowiedzialnoc, a latem podczas grzania cwu ( kiedy nie ma wgole defrostow) pompa się psuje, a usterka wogole z tym nie związana , ale kolega igor przychodzi i mówi , ale Pan juz nie ma gwarancji , bo tu pan sobie wyłączył grzalke....

Pompa podczas chłodzenia raczej się nie popsuje ( chyba ,że ją skropliny z góry zaleją , ale zalanie nie podlega pod gwrancję :) )

Tylko Ty ze swym uporem wszystko robisz odwrotnie. W zimie wyłączasz grzałkę -no bo po co ma być włączona- Ty wiesz lepiej niż inżynierowie Panasa jak ma być i co ci tu będzie ktoś mówił . A latem na odwrót

MiG25
22-12-2021, 09:45
Jak zwykle nic merytorycznego nie dodałeś. Forum jest dla ludzi ogarniętych technicznie ,a nie technicznych nieudaczników , nie każdy ma takie predyspozycje , nie każdy jest inżynierem , więc się nie wysilaj.
Ja cie nie wyzywam od krętaczy tylko mówię ,że jesteś krętacz , bo to nie raz zostało udowodnione i nie podlega dyskusji.

Po co zimą wyłączać grzałkę w pompie ciepła... Udajesz ,czy na prawdę masz coś z błędnikiem.... Po co instalowałeś pompe ciepła ,jak miałeś "piec z grzałek"... Wyłącz pompę włącz to cudo i się przekonaj po co.

LeeOne
22-12-2021, 10:19
Jakie to deice? mode1 czy 2?
https://iv.pl/image/GIP8nzI
https://iv.pl/image/GIP8RaO

MiG25
22-12-2021, 10:42
Ale gdzie ?

LeeOne
22-12-2021, 11:05
Post wyżej dodałem linki, nie mogłem wgrać na serwer forum.

MiG25
22-12-2021, 11:55
Generalnie wykres z service clouda ( te standardowe z logowaniem co 5 min) nie wiele powiedzą , bo sam defrost może tyle tyle trwać.
Na tym wykresie potrafię odróżnić która jest częstotliwość , reszta to Temperatura... ( ale czego).Ale to w sumie mniej ważne...
Jeśli defrost na tym wykresie trwał od ok 6:30 do 6:45 to był to w mode 2 sądząc po prędkości sprężarki i długości trwania.
Dodaj jeszcze prędkość przepływu wody ,bo to też wskazówka.

Najłatwiej w dwuwentylatorowych odróżnić mode 1 od mode 2 :
- w mode 1 sprężarka się nie zatrzymuje , tylko zmniejsza częstotliwość do ok 30Hz , słychać syk ( przełączenie zaworu czterodrogowego) , rury gazowe zaraz po pierwszym syknięciu przy jednostce wewnętrznej zrobią się momentalnie zimne ( wręcz lodowate , temperatura na czujniku gazu spada nawet do -19 stopni) , pompa obiegowa wody pracuje cały czas i to na najwyższych obrotach.

-w mode 2 sprężarka się zatrzyma , po czym zacznie wchodzić na wysokie obroty ok 72Hz , pompa obiegowa się zatrzyma , nie będzie słychać syku , rurki nie zrobią się lodowate , ale za to potrafi trwać nawet 20min .

Jest jeszcze jeden trik , pompa może zacząć defrost w mode 1 , ale woda w objegu spada na tyle ,że mode 1 się zatrzymuje ( zatrzymuje się sprężarka i pompa obiegowa) , i odszranianie kończy się w mode 2.

Przed "właściwym" defrostem pompa "przygotowuje się" przez ok 1 minutę , m.n. spradza czy temperatra jest większa od 27 czy nie , i wtedy też obiegówka też pracuje na najwyższych obrotach ( i to wcale nie znaczy ,że już się zaczął mode 1).

LeeOne
22-12-2021, 12:15
Załączyłem zrzuty z dwóch deice, różnią się od siebie. Na 1 sprężarka pracuje cały czas, na 2 wyłączą się. Ostatnia pozycja to temperatura wyjścia z parwonika. Jednostka SDC

pawel250
22-12-2021, 12:34
Gdzie mogę znaleźć serwisowke do jednowentylatorowej serii J 7kW. Mam tylko instrukcje montażu i autodiagnostyke ale serwisowka nigdy mi nie wpadła w ręce.