PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

MiG25
17-02-2022, 12:36
Tak , jakby była ok . A temperatura otoczenia ? Na wyświetlaczu pokazuje ją prawidłową ? I na wykresie też ok ?

Jacekss
17-02-2022, 12:49
Tak , jakby była ok . A temperatura otoczenia ? Na wyświetlaczu pokazuje ją prawidłową ? I na wykresie też ok ?

na teraz pokazuje ok, na wyświetlaczu 11C i w systemie Faktyczna temp zewn. również 11C
ale... co dziwnego akurat w tym przypadku, że temp zewn pokazywana przez system przed włączeniem się defrostu zaczęła mocno spadać, do 4C (z 12C)
mniej więcej przy 7-8C włączył się defrost. ale to dzisiaj, pogoda zwariowana, wieje, czasami leje. nie wiem czy to miało wpływ aż tak na temp zewnętrzną.

wcześniej zauważyłem jeszcze coś innego.. że jak PC weszła w tryb defrost, ten nazwę to tryb "niejawny" .. to czujnik temp cwu tak jakby zawiesił się i pokazywał wyższą temp niż faktyczna. po wyłączeniu i włączeniu PC ... temp cwu spadła (no tak o 7-8C)?!

ziomas1
17-02-2022, 16:10
MIG25 mam prośbę pomógłbyś zainstalować GoHeishaMon -a . Mam już dosyć tej chmury - wolałbym to po lokalu + HA. Może ktoś z forum się tym jeszcze zainteresuje. Nie bardzo rozumiem co najmniej kilku rzeczy.

1 Żeby to uruchomić potrzebna jest modyfikacja oprogramowania na CZ-TAW1 tylko czy jeszcze dodatkowa integracja (zakładając, że broker MQTT jest już zainstalowany na HA) chyba nie, ale w lokalizacji tego projektu jest mnóstwo plików a do instalacji potrzebne tylko 3 dlatego tak mnie to zastanawia po co tego tam tyle


2 Na pena kopiuje 3 pliki wg instrukcji - rozumiem, że jednemu z nich zmieniam nazwę i rozszerzenie "config.example" na "GoHeishaMonConfig.new"

3 Przed wgraniem modyfikuje plik "GoHeishaMonConfig.new" pod siebie znaczy dostęp do serwera Mqtt IP, login, hasło itp.

4 Uruchamiam kombinacją przycisków zgodnie z instrukcją i w pewnym momencie usuwam pena

5 I dalej koniec nie kumam - jak to połączyć z WIFI, żeby to połączyć z brokerem Mqtt??

Z góry dzięki

MiG25
17-02-2022, 19:43
Teoretycznie jak miałeś połączenie wifi , to CZ-TAW1 również Ci się do tego samego wifi podłączy ( po przejściu na GoHeishaMon) , nic pod tym względem nie musisz robić. Więc tak to robisz jak napisałeś.
EDIT: A więcej plików jest na inne platformy ( bo GoHeishamon można odpalić na dowolnym sprzęcie podłączonym do pompy ciepła przez ttl , np . raspberrypi , router ,a nawet zwykły komp).

Kamil_lubin
18-02-2022, 09:30
Dzien dobry wszystkim.
Dom z uzytkowym poddaszem, OZC wyszło 8250, zapotrzebowanie 15700, wojewodztwo dolnoslaskie, Lubin.
Proponuja mi T-Capa 9 KW 3 fazowego, ale zastanawiam sie, czy seria HP by nie wystarczyla?
Jak patrzę, dla Lubina minimalna średnia dobowa dla grudnia-luty to minus 3
W koncu grzalka w te duze mrozy - 15 i nizej (jezeli wystapi, to parenascie godzin w sezonie? ) sie zalaczy,
to przezyje te pare dni + dodatkowo na dachu fotowoltaika 7 kwp.
Całość ogrzewania grzejniki, 150m2 powierzchni, ocieplenie styropian 15 bialy.
Troche tego TCapa odbieram, że "damy TCapa, żeby na pewno nie mieć kłopotu", ale jak widzę w katalogu Panasonica,
że "Tcap" jest zalecany do skrajnie niskich temperatur, to mi nie pasuje to do mojego miasta...

Andrzej5101
18-02-2022, 10:37
OZC; 8250W; 15700 kWh, wojewodztwo dolnoslaskie, Lubin.
W koncu grzalka w te duze mrozy - 15 i nizej (jezeli wystapi, to parenascie godzin w sezonie? ) sie zalaczy,to przezyje te pare dni + dodatkowo na dachu fotowoltaika 7 kwp.
Całość ogrzewania grzejniki, 150 m2 powierzchni, ocieplenie styropian 15 bialy
Przy takim założeniu to 9 kW/1f -w zupełności wystarczy,
7kWp z fotowoltaliki - zapewni pokrycie tylko dla
PC = na CO + CWU ( ile osób ? )
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0ae335003a45.png (https://naforum.zapodaj.net/0ae335003a45.png.html)

Kamil_lubin
18-02-2022, 11:36
4 osoby, wanna z prysznicem + na gorze prysznic.
9 kW to sie zgadzam, pytanie, czy tcap czy hp albo inna wersja/pompa? tu mam najwieksza watpliwosc

Andrzej5101
18-02-2022, 12:12
4 osoby, wanna z prysznicem + na gorze prysznic.
9 kW to sie zgadzam, pytanie, czy tcap czy hp albo inna wersja/pompa? tu mam najwieksza watpliwosc
9kW/1faza / nie TCap
a/ WH-SDC09H3E5 z 3 kW grzałka,
b/ WC09J3E5-SM z 3 kW grzałka na R32 -nowsza

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/781289d4e474.png (https://naforum.zapodaj.net/781289d4e474.png.html)

MiG25
18-02-2022, 12:45
To może lepiej trójfazową KIT-WC09H3E8 , przynajmniej jednostka zewnętrzna będzie dwuwentylatorowa.
Bo KIT-WC09H3E5 ma jeden wentylator ,i po prostu będzie się częściej obladzać.

ziomas1
18-02-2022, 16:48
Teoretycznie jak miałeś połączenie wifi , to CZ-TAW1 również Ci się do tego samego wifi podłączy ( po przejściu na GoHeishaMon) , nic pod tym względem nie musisz robić. Więc tak to robisz jak napisałeś.
EDIT: A więcej plików jest na inne platformy ( bo GoHeishamon można odpalić na dowolnym sprzęcie podłączonym do pompy ciepła przez ttl , np . raspberrypi , router ,a nawet zwykły komp).

Podziekował MIG25 - będę probowal w wolnej chwili.

Andrzej5101
18-02-2022, 17:15
To może lepiej trójfazową KIT-WC09H3E8 , przynajmniej jednostka zewnętrzna będzie dwuwentylatorowa.
Bo KIT-WC09H3E5 ma jeden wentylator ,i po prostu będzie się częściej obladzać.
Trójfazowa ma modulacje rzędu 3,5 do 4,5 kW a 1-fazowa do 2,2 kW i z pewnością dużo tańsza,
Jaka różnica w cenie pomiędzy TCap a 3- fazową???

damik1
18-02-2022, 19:09
Panowie proszę o radę.
Postanowiłem pozbyć się buforu. Dotychczas miałem za buforem 2 pompki obiegowe które cisneły ok 40l/min w 2 obiegi podłogówek. Każda po ok.700m (12 pętli) a najdłuższe petle ok 80m . Doprowadzenie do rozdzielaczy fi 40 i 36. Przy tym układzie na rotometrach przeływy ok 2 l/m.
Instalator (nie ten od pompy) wykonał bajpas i po odpaleniu pompy zrobiło sie kuku, mianowicie nie ma przeplywów na rotometrach. Kombinowałem z zakręcaniem pętli, zmniejszaniem delty aby zmusic pompe obiegowa do mocniejszej pracy i nie ma efektu.
Czy obiegówka w pompie moze byc za słaba ? Instalator twierdzi ze nie jedna taka podłogówke podłaczał bezposrednio do piecyka gazowego i wszystko smiga az miło .po przełaczeniu wszystkiego z powrotemna zasilanie przez bufor wszystko śmiga . Macie jakis pomysł co sie moze dziać z tą instalacja ? czy moze musze cos w pompie przełaczyć ?

-voymar-
18-02-2022, 20:01
Typowo Polskie podejście do tematu. Jak coś chodzi Dobrze -to trzeba tak mieszać i udoskonalać by był problem.

MiG25
18-02-2022, 20:14
Trójfazowa ma modulacje rzędu 3,5 do 4,5 kW a 1-fazowa do 2,2 kW i z pewnością dużo tańsza,
Jaka różnica w cenie pomiędzy TCap a 3- fazową???

Przy podłogówce modulacja raczej nie ma znaczenia ( a skoro to nowy dom to na pewno podłogówka) , ale spójrz na to z tej strony , że jednofazowa to w rzeczywistości wysilona 7kW , a trójfazowa to ograniczona 12 kW , stąd taka różnica w modulacji...
Niby obie 9kW a to zupełnie inne pompy w użytkowaniu.
Różnica cenowa pewnie gdzieś w granicach 2 tys.

damik1
18-02-2022, 20:15
kolego voymar za taką "konstuktywna" pomoc dziekuję, czytałem twoje wczesniejsze posty i wiem ze jesteś ekspertem i masz najlepsza instalacje po wielu latach doswiadczeń w grzaniu pradem.
Chętnie poczekam na pomoc kogoś kto chce pomóc a nie ....

MiG25
18-02-2022, 21:19
Nic tak nie denerwuje lenia jak czyjaś pracowitość :)

-voymar-
18-02-2022, 21:26
Szukasz pomocy ! Ale co w ogóle podałeś -
-wiemy ile jest pętli i jakie długie po za tym piszesz Cyt .Kombinowałem z zakręcaniem pętli, zmniejszaniem delty aby zmusic pompe obiegowa do mocniejszej pracy i nie ma efektu.
To o ci chodzi? o mocniejszą pracę ? czy o przepływ? Po za tym nic nie wiadomo o PC czy ma jakieś błędy ? itd.
PS. A że wlaśnie mam tak jak mam czyli SUPER- to nie zasługa forum lecz wlasna wiedza na temat ( CO ) i tak jak to ująłeś DOŚWIADCZENIE z grzałkami.
Jak dla mnie za malo konkretnych danych aby w mig zdiagnozować problem. A problem może być banalny .

-voymar-
18-02-2022, 21:35
Nic tak nie denerwuje lenia jak czyjaś pracowitość :)

Gdzie tu pracowitość???? Jak uklad chodzi a gość szuka dziury w całym. Ma chleb a bułek szuka.
Po prostu szuka problemu bo mu się nudzi.
A że ja na ciebie działam jak Święcona Woda na diabła to doskonale wiem.
Nie raz już ci twą niewiedzę w pewnych sprawach wytykałem. ( Pomijając PC ) -bo tu akurat coś tam wiesz. Wiesz lecz nie wszystko. A jak ci zwrócę uwagę to i tak nie przytakniesz Dlaczego?
Bo to Ja ci wytknąłem, lecz po tygodniu już piszesz i się zgadzasz tłumacząc innemu forumowiczowi.
To tak w kwestii wyjaśnień.

karola44-81
19-02-2022, 00:38
Damik1 w jaki sposób zrobiony jest ten bajpas?
Co to dało, czy zrobione jest szeregowe połączenie bufora , czy macie pewność, że pompa obiegowa nie tłoczy wody w krótkim obiegu? Jeśli założone są trójniki przed buforem, a nie zaślepiony przepływ do bufora to woda łatwiejsza droga wróci przez bufor.
Masz 2x700 mb rurek. To jest nic dla obiegowki w panasie. U mnie 1600 metrów z dwóch rozdzielaczy i idzie pięknie. Dwie pętle z dobiegami mam ponad 100 mb. Jaki przepływ masz na obiegówce ile pokazuje?
Odpowietrzone wszystko?

Andrzej5101
19-02-2022, 09:11
Damik1 w jaki sposób zrobiony jest ten bajpas?
Co to dało, czy zrobione jest szeregowe połączenie bufora , czy macie pewność, że pompa obiegowa nie tłoczy wody w krótkim obiegu? Jeśli założone są trójniki przed buforem, a nie zaślepiony przepływ do bufora to woda łatwiejsza droga wróci przez bufor.
Masz 2x700 mb rurek. To jest nic dla obiegowki w panasie. U mnie 1600 metrów z dwóch rozdzielaczy i idzie pięknie. Dwie pętle z dobiegami mam ponad 100 mb. Jaki przepływ masz na obiegówce ile pokazuje?
Odpowietrzone wszystko?
Merytoryczne uwagi kolegi,
Pompa obiegowa w 9kW/TCap ;
- to bardzo silna pompa,
- da radę bez dodatkowych pomp obiegowych
Bufor przy podłogówce - należy całkowicie odłączyć

1igor1
19-02-2022, 10:07
kolego voymar za taką "konstuktywna" pomoc dziekuję, czytałem twoje wczesniejsze posty i wiem ze jesteś ekspertem i masz najlepsza instalacje po wielu latach doswiadczeń w grzaniu pradem.
Chętnie poczekam na pomoc kogoś kto chce pomóc a nie ....

napisałem priv

damik1
19-02-2022, 15:29
Dziekuję wszystkim za pomoc i sugestie . Wczorajsza rozmowa z MIG25 na priv otworzył mi oczy:-) raz jeszcze rano sprawdziłem wykonanie tego bajpasu i ... wstawilismy zawór odcinający bufor:-) Wszystko śmiga super . jeszcze raz dziekuję za pomoc :-)

Andrzej5101
19-02-2022, 16:29
wstawilismy zawór odcinający bufor:
Wszystko śmiga super . jeszcze raz dziekuję za pomoc :-)
Bez dodatkowych pomp obiegowych???

zbyszekwojtal
20-02-2022, 12:51
Dziekuję wszystkim za pomoc i sugestie . Wczorajsza rozmowa z MIG25 na priv otworzył mi oczy:-) raz jeszcze rano sprawdziłem wykonanie tego bajpasu i ... wstawilismy zawór odcinający bufor:-) Wszystko śmiga super . jeszcze raz dziekuję za pomoc :-)
Czy oprócz oszczędności na pomkach obiegowych coś więcej ci dała ta zmiana ?

Andrzej5101
20-02-2022, 16:33
Czy oprócz oszczędności na pomkach obiegowych coś więcej ci dała ta zmiana ?
Na buforze równoległym tracisz ok; 1,5 do 2,0 stopni ciepła

zrezur
20-02-2022, 18:02
Pytanie mam do grupy.

Zamontowana mam pompe Aquarea High Performance split 7KW (KIT-WC07J3E5-SM)

Próbuje wygrzewać jastrych. Wedlug protokolu wygrzewania powinienz temperatura zasilania dojsc do 55 stopni.
Ustawiam na pompie temperature 50 stopni ale pompa podgrzewa maksymalnie do 33-35 stopni. Temperatura powrotu jest o 5-6 stopni mniejsza (28-30).

Sprawdzałem dziś ustawienia w trybie serwisowym. Jako model grzania mam opcje "prosta" i tam temperatura 50 stopni. Czyli nic nie powinno blokowac

Czy co nie tak z moja instalacja CO ze nie moge przekroczyc 35 stopni?


Jak wylacze pompe to cisnienie na jednostce wewnetrznej pokazuj 2,4 bar-a. Czy nie za dużo?
dom parterowy 150m2, 17 pętel ogrzewania podłogowego, 100% podlogowka, brak bufora.

Pompe będe po modbusie integrował z systemem Ampio, stad nie mam internetowego modulu.

damik1
20-02-2022, 18:49
Na buforze traciłem ok 3 stopni , obecnie to co wychodzi z pompy mam na zasilaniu podłogówek :-) i nie ma potrzeby "podbijać" temperatury na PC. Nie ma mielenia wody pomiedzy PC a buforem. W dniu dzisiejszym pompa uruchamiała sie 3 krotnie ,wiec nie ma chyba problemu z taktowaniem:-) Wskazania zużycia energii na pompie tez wydają sie zmniejszać:-)
NIestety czuje sie tylko oszukany przez instalatora pompy który wcisnął mi ten bufor :-( .. zycie ..

damianeekk
20-02-2022, 19:20
Mam podobny problem będę montował aquarea 5kw dom 110 m2 100% podłogówki a instalator chce mi na siłę bufor wcisnąć mówi że trzeba bo później będą problemy z gwarancją. Zład wody będę miał około 100l wymagany do gwarancji jest 30 l. Ktoś coś wie jak to jest?

normanp
20-02-2022, 19:24
Hej, Będę zlecał montaż Panasonica 9kW gen. J i mam dwa pytania.
1. Jeden z fachowców twierdzi że bufor u mnie nie jest konieczny i można pędzić moje CO bezpośrednio z pompy - mam tylko 7 grzejników i jest to dom kanadyjski więc bezwładność zerowa. Boje się ze pompa będzie się często załączać.
2. To bardziej do kolegi @MIG25 odnośnie CZ-TAW1. Jest sens dopłacać do tego modułu aby i tak na nim potem zainstalować GoHeishaMon? Mam home assistanta, mogę się wpiąć w pompę bezpośrednio przez usb-ttl z moim kompem-hostem (albo postawić HeishaMon na jakimś ESP). Jednak mam problem - z tego co widziałem u sąsiada to instalatorzy plombują pompę i nie mam dostępu do płyty aby wpiąć się ze swoją automatyką, a bez CZ-TAW1 to nawet przewodu nie będę miał aby się wpiąć.

damianeekk
20-02-2022, 19:37
Hej, Będę zlecał montaż Panasonica 9kW gen. J i mam dwa pytania.
1. Jeden z fachowców twierdzi że bufor u mnie nie jest konieczny i można pędzić moje CO bezpośrednio z pompy - mam tylko 7 grzejników i jest to dom kanadyjski więc bezwładność zerowa. Boje się ze pompa będzie się często załączać.

zależy ile wody w instalacji do 9kw wymagane jest min. 50 l i czy grzejniki będą z termostatami. 9kw do 7 grzejników jakiej powierzchni masz dom i jak zaizolowany????

Andrzej5101
20-02-2022, 20:38
Mam podobny problem będę montował aquarea 5kw dom 110 m2 100% podłogówki a instalator chce mi na siłę bufor wcisnąć mówi że trzeba bo później będą problemy z gwarancją. Zład wody będę miał około 100l wymagany do gwarancji jest 30 l. Ktoś coś wie jak to jest?
Odpowiedź masz powyżej u kolegi damik1

Andrzej5101
20-02-2022, 20:42
Hej, Będę zlecał montaż Panasonica 9kW gen. J i mam dwa pytania.
1. Jeden z fachowców twierdzi że bufor u mnie nie jest konieczny i można pędzić moje CO bezpośrednio z pompy - mam tylko 7 grzejników i jest to dom kanadyjski więc bezwładność zerowa. Boje się ze pompa będzie się często załączać.
Pytanie zasadnicze;
-jaka jest moc grzejników dla temperatury zasilania 35/45C???
- jaki zład wody w instalacji??

normanp
20-02-2022, 20:55
zależy ile wody w instalacji do 9kw wymagane jest min. 50 l i czy grzejniki będą z termostatami. 9kw do 7 grzejników jakiej powierzchni masz dom i jak zaizolowany????

Termostatów nie chcę. Pojemność jak liczyłem to mam teraz ok 40 litrów, będzie 60 po wymianie na 3 płytowe i nieco dłuższe. ta 9kW i tak ma nominalnej mocy 7kW. Dom 102 metry kw, w ścianach szkielet 50x150 więc 150mm wełny w środku + 10 cm styropianu. Na sufitach od poddasza oddziela mnie 25 cm wełny. Ne pamiętam grubości styropianu w płycie fundamentowej.

normanp
20-02-2022, 21:03
Pytanie zasadnicze;
-jaka jest moc grzejników dla temperatury zasilania 35/45C???
- jaki zład wody w instalacji??

Instalacja wg projektu liczona na 75/55 stopni. Obecnie 8 szt (licząc drabinkę w łazience). Jak obniżę temperaturę do 45 to zapewne ich moc drastycznie spadnie. Dlatego chcę wymienić 3 grzejniki na z v22/500/1000 na v33/500/1200 (albo dłuższe jeszcze). Dodatkowo w salonie zamontuję kolejny grzejnik (teraz przy kominku był zbyteczny). Myślę że dojadę do 60+ litrów pojemności instalacji

-voymar-
20-02-2022, 22:52
Na buforze traciłem ok 3 stopni , obecnie to co wychodzi z pompy mam na zasilaniu podłogówek :-) i nie ma potrzeby "podbijać" temperatury na PC. Nie ma mielenia wody pomiedzy PC a buforem. W dniu dzisiejszym pompa uruchamiała sie 3 krotnie ,wiec nie ma chyba problemu z taktowaniem:-) Wskazania zużycia energii na pompie tez wydają sie zmniejszać:-)
NIestety czuje sie tylko oszukany przez instalatora pompy który wcisnął mi ten bufor :-( .. zycie ..

PC uruchomiła się 3 razy.? Dlaczego aż 3 razy?
Jeżeli te uruchomienia wynikały z harmonogramu- bo tak właśnie masz ustawione np.( grzanie 4.00---8.00 , 12.00 --- 15.00 i 18.00-- 24.00 ) to spoko jest OK.
A jak to następowało z powodu tego że PC nie dała rady się zmodulować i musiała AŻ 3 razy zaliczyć STOP. gdy na zewnątrz jest 3---8*C to już jest początek Taktowań. PC powinna pracować bez jakichkolwiek wyłączeń -tylko sama modulacja.
Jakie mielenie PC- bufor ? czy chcesz powiedzieć że jak był bufor to PC się wyłączała? i pracowała sama pompka obiegowa? skoro tak było z buforem to jak to ma dobrze chodzić bez tegoż bufora jak pomniejszyłeś jej zład wody.
Wniosek jest taki że wcześniej też Taktowała -tak wynika z opisu a teraz będzie to robić jeszcze częściej.

-voymar-
20-02-2022, 23:04
Hej, Będę zlecał montaż Panasonica 9kW gen. J i mam dwa pytania.
1. Jeden z fachowców twierdzi że bufor u mnie nie jest konieczny i można pędzić moje CO bezpośrednio z pompy - mam tylko 7 grzejników i jest to dom kanadyjski więc bezwładność zerowa. Boje się ze pompa będzie się często załączać.
2. To bardziej do kolegi @MIG25 odnośnie CZ-TAW1. Jest sens dopłacać do tego modułu aby i tak na nim potem zainstalować GoHeishaMon? Mam home assistanta, mogę się wpiąć w pompę bezpośrednio przez usb-ttl z moim kompem-hostem (albo postawić HeishaMon na jakimś ESP). Jednak mam problem - z tego co widziałem u sąsiada to instalatorzy plombują pompę i nie mam dostępu do płyty aby wpiąć się ze swoją automatyką, a bez CZ-TAW1 to nawet przewodu nie będę miał aby się wpiąć.

Jak ( CO ) jest wykonane dobrze a w szczególności pod daną PC to jak to ma taktować? To ma chodzic i grzać Dom bo chyba po to wydajesz NAŚCIE tys. PLN aby to grzało a nie taktowało. A że błędy tu na FM są powielane i akceptowalne to właśnie jest to co jest. Ilość grzejników to rzecz drugoplanowa ile ich jest. Ważne by były w stanie odebrać ciepło z PC po jej min modulacji + min zład wody pod daną PC
Moc grzejników musi być ( = lub > ) od min mocy PC + zład A grzejnik może być i jeden jak to ogarnie i da radę ogrzać cały dom. To tak na marginesie - z tym 1 grzejnikiem. Ważne jest logiczne rozumowanie i znajomość zagadnienia.( ZASADY prawidłowej pracy )

-voymar-
20-02-2022, 23:12
zależy ile wody w instalacji do 9kw wymagane jest min. 50 l i czy grzejniki będą z termostatami. 9kw do 7 grzejników jakiej powierzchni masz dom i jak zaizolowany????

Złe rozumowanie ... Po co termostaty????? Termostaty to się zakłada w bloku jak masz ciepło z sieci miejskiej i ile pobierzesz tyle zapłacisz. Tu przy PC termostat będzie hamował przepływ wody w PC a jak jeszcze posłuchasz maluczkich i zrezygnujesz ze sprzegła to taktowanie masz na własne życzenie.
I to właśnie przy takim podejściu to tematu są problemy.

Kamil_lubin
21-02-2022, 09:15
Przy podłogówce modulacja raczej nie ma znaczenia ( a skoro to nowy dom to na pewno podłogówka) , ale spójrz na to z tej strony , że jednofazowa to w rzeczywistości wysilona 7kW , a trójfazowa to ograniczona 12 kW , stąd taka różnica w modulacji...
Niby obie 9kW a to zupełnie inne pompy w użytkowaniu.
Różnica cenowa pewnie gdzieś w granicach 2 tys.

Najprawdopdobniej ten post dotyczył mojego.
U mnie dom nienowy, wczesiej ekogroszek i wszedzie grzejniki :-(

Obecnie mam Tcapa 3fazowego za 24k netto (samo urzadzenie) ws. 19k netto za HP 9kW.
Posprawdzalem moce Panasonica, dwoch wersji, jak w załączeniu.

Dla -15st. i 55 stopni zasilania - TCAP 9 kW a HP3fazowy 6,70
Dla -7st. i 55 stopni zasilania - HP 3fazowy 9 kW a HP 3fazowy 7,90.
COPy zbliżone, dla temperatury zasilania 45/50 roznica T-CAP vs HP jest jeszcze mniejsza.


Instalator preferuje lekko T-capa zasłaniajac sie, ze w niskich temperaturach mocy moze zabraknac.
Tyle ze wtedy rozumiem zalacza sie grzalka? i z 6,70 dla -15 i 55 st. "dojade" grzalka do 8,2 z mojego OZC.
jeżeli tak, to popatrze sobie na statystyki zimnych nocy w ostatnich latach i ocenię, czy warto
dopłacać 6k brutto.
Ale komentarze mile widzane, widze wazne jest tez, by unikac taktowania.

PS grzalka dziala jednostkowo 0 albo 3kW czy tez wartosci posrednie tez osiaga?

Jacekss
21-02-2022, 10:15
MIG25 mam prośbę pomógłbyś zainstalować GoHeishaMon -a . Mam już dosyć tej chmury - wolałbym to po lokalu + HA.

też już mi ta chmura się przejadła, możliwe że to przez nią + przez moduł wifi mam generowane extra defrosty :) narazie dalej obserwuję ale już 2 dni jadę na harmonogramie na sterowniku i jest ok

Andrzej5101
21-02-2022, 10:19
Przy podłogówce modulacja raczej nie ma znaczenia ( a skoro to nowy dom to na pewno podłogówka) , ale spójrz na to z tej strony , że jednofazowa to w rzeczywistości wysilona 7kW , a trójfazowa to ograniczona 12 kW , stąd taka różnica w modulacji...
Niby obie 9kW a to zupełnie inne pompy w użytkowaniu.
Różnica cenowa pewnie gdzieś w granicach 2 tys.
Kamil_lubin ; parametry budynku ;
OZC; 8250W; 15700 kWh, wojewodztwo dolnoslaskie, Lubin.
W koncu grzalka w te duze mrozy -15 C i nizej (jezeli wystapi, to parenascie godzin w sezonie? ) sie zalaczy, to przezyje te pare dni + dodatkowo na dachu fotowoltaika 7 kwp.
Całość ogrzewania grzejniki, 150 m2 powierzchni, ocieplenie styropian
15 bialy,
Wypowiedź odnosi się do;
- sytuacji kolegi Kamil_lubin ,który " Całość ogrzewania grzejniki "

Dla -15 C zapotrzebowanie budynku wynosi ok;6200 W ;
- a więc Panasonic 9kW/1f da radę, nie potrzeba 3f ,
-Twoje podejście z korzystania grzałką 3 kW daje moc ok;8,1 kW dla -20 C -patrz #17258

damianeekk
21-02-2022, 10:36
Złe rozumowanie ... Po co termostaty????? Termostaty to się zakłada w bloku jak masz ciepło z sieci miejskiej i ile pobierzesz tyle zapłacisz. Tu przy PC termostat będzie hamował przepływ wody w PC a jak jeszcze posłuchasz maluczkich i zrezygnujesz ze sprzegła to taktowanie masz na własne życzenie.
I to właśnie przy takim podejściu to tematu są problemy.

Ty mnie źle zrozumiałeś mówię mu że jak nie będzie termostatów, zład wody i przepływ będzie odpowiedni to może montować bez bufora. nic nie mówiłem że ma montować termostaty.

normanp
21-02-2022, 10:46
Ty mnie źle zrozumiałeś mówię mu że jak nie będzie termostatów, zład wody i przepływ będzie odpowiedni to może montować bez bufora. nic nie mówiłem że ma montować termostaty.

tak, i tak też zrozumiałem Twoją wypowiedź. Obecnie mam kominek z płaszczem wodnym + awaryjnie kocioł elektryczny. Termostaty są odkręcone zazwyczaj, czasami skręcam na noc jak ma być zimno aby nie grzać elektrykiem całego domu.

michalszuwart
21-02-2022, 12:43
Mam pytanko odnośnie Service Cloud. Czy ja jako użytkownik mogę mieć do tego dostęp? Wystarczy że odłączę mojego instalatora i podam swój e-mail i bede miał dostęp do service Cloude? Chciałbym właśnie widzieć wszystkie parametry jakie sa tam zawarte bo te które mam w Smart Cloud to praktycznie nic. Nie ma możliwości żeby serwis i ja równolegle mieć dostęp do service cloude?

Czy lepiej od razu zainteresować się GoHeishaMon??

pawelszo
21-02-2022, 16:44
Złe rozumowanie ... Po co termostaty????? Termostaty to się zakłada w bloku jak masz ciepło z sieci miejskiej i ile pobierzesz tyle zapłacisz. Tu przy PC termostat będzie hamował przepływ wody w PC a jak jeszcze posłuchasz maluczkich i zrezygnujesz ze sprzegła to taktowanie masz na własne życzenie.
I to właśnie przy takim podejściu to tematu są problemy.

A jak inaczej można regulować temperaturę w poszczególnych pokojach mając tylko kaloryfery ?
W dodatku kaloryfer per pokój jest extra podłączony do rozdzielacza, czyli jego wyłączenie nie ma wpływu na pozostałe (nie blokuje przepływu prze nie)

damianeekk
21-02-2022, 18:35
A jak inaczej można regulować temperaturę w poszczególnych pokojach mając tylko kaloryfery ?
W dodatku kaloryfer per pokój jest extra podłączony do rozdzielacza, czyli jego wyłączenie nie ma wpływu na pozostałe (nie blokuje przepływu prze nie)

jak zamkniesz jeden czy dwa obwody (pokoje) to ok ale jak zamkniesz wszystkie lub większość to bez bufora pompa nie będzie mieć odpowiedniej ilości wody w instalacji CO.

ziomas1
21-02-2022, 19:53
też już mi ta chmura się przejadła, możliwe że to przez nią + przez moduł wifi mam generowane extra defrosty :) narazie dalej obserwuję ale już 2 dni jadę na harmonogramie na sterowniku i jest ok

Dzięki MIG25 zdecydowałem się spróbować podłączyć pompe do Home Assistanta za pomocą GoHeishaMon. Trochę mało na ten temat w sieci, ale co znalazłem to poczytałem. Instalacja zajęła mi maks 15 min.
Odczyty po lokalu online - wszystko działa na tą chwilę jak należy.
Poniżej link do parametrów jakie można odczytać oczywiście w zależności od wyposażenia i pompy i taki mój zrzut z ekranu.

https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/MQTT-Topics.md


https://naforum.zapodaj.net/5b9845f45903.png.html

w każdy kafelek można wejść i podejrzeć w jakim się chce przedziale czasowym parametry

pawelszo
21-02-2022, 20:10
jak zamkniesz jeden czy dwa obwody (pokoje) to ok ale jak zamkniesz wszystkie lub większość to bez bufora pompa nie będzie mieć odpowiedniej ilości wody w instalacji CO.

No nie wiem, może w końcu policzę ilość wody w instalacji, a ilość wody ma znaczenie tylko dla defrostu a teraz ich nie mam - głównie CWU a nie CO idzie. .
Mam bufor panasa 50l i faktycznie teraz przy 6-8 st na dworze i niskiej temp. zasilania 33 st pompa moduluje się a potem idzie woda z bufora przy sprężarce wyłączonej

yami
21-02-2022, 22:32
Cześć,

według strony "ciepło właściwe" wyszła mi pompa ciepła 9 kW (https://cieplo.app/wynik/r544).
Zastanawiam się nad opcją SPLIT 9 KW KIT-WC09H3E8 - bo ktoś mi polecił.

Jakieś porady/wyceny? Okolice Piaseczna, mazowieckie.

Nowy dom około 230 m2, grzany garaż, planuję 100% podłogówki.

Docelowo fajnie jakby dało się podłączyć pompe ciepła do home-assistant.

-voymar-
22-02-2022, 00:15
A jak inaczej można regulować temperaturę w poszczególnych pokojach mając tylko kaloryfery ?
W dodatku kaloryfer per pokój jest extra podłączony do rozdzielacza, czyli jego wyłączenie nie ma wpływu na pozostałe (nie blokuje przepływu prze nie)

Już mi się nie chce kolejny raz pisać jedno i to samo
Poczytaj jeszcze raz a nóż coś zaswieci.
PS. przy zrobionym audycie za ( 400-500 zeta ) i dobranej PC masz zagrzać chatę i PC robi stop. lub jak wolisz grzejesz 24/h na innych parametrach, które to dobierasz z krzywej na podstawie audytu.Bo skoro płacisz naście tys. za PC to ona ma grzac a nie taktowac. A jak ma to robić zależy wyłącznie od ciebie. Byle grzała a nie udawała że to robi.
W związku z powyższym grzejniki w pomieszczeniach należy dobrać pod zadane temp. A nic tam nie zamykać.TYLE.

michalszuwart
22-02-2022, 08:16
Mam ostatnio przemyślenia dotyczące bufora, jak się miewa jego pojemność do zuzycia pradu przez PC, czyli ile wiecej PC pociagnie pradu stosując bufor 50l, 100l i 200l. Ma ktoś z was taką wiedzę czy to sa duże różnice czy nie?

-voymar-
22-02-2022, 12:09
Mam ostatnio przemyślenia dotyczące bufora, jak się miewa jego pojemność do zuzycia pradu przez PC, czyli ile wiecej PC pociagnie pradu stosując bufor 50l, 100l i 200l. Ma ktoś z was taką wiedzę czy to sa duże różnice czy nie?

Na pewno trzeba uwzględnić pracę dodatkowej pompki obiegowej ,która pobiera ( x watów ) w zależności od instalacji ( CO )
Należy przyjąć ok. 18W/h x godz pracy PC. Co do reszty-czyli bufora strat jakiś znaczących nie powinno być jak się to zrobi odpowiednio. A przynajmniej można to zniwelować do min. Sprawa kolejna to temp .zasilania ( CO ) ale to już czy jest bufor czy go nie ma temp jest taka sama.

Andrzej5101
22-02-2022, 12:26
Sprawa kolejna to temp .zasilania ( CO ) ale to już czy jest bufor czy go nie ma temp jest taka sama.
Najkorzystniej jest;
- jak nie ma bufora,
- na buforze strata ok;1,5 do 2,0 C ciepła,
- plus pobór energii przez pompy obiegowe dodatkowe,
Wielkość bufora wynika z bilansu zładu w układzie;
= moc PC x 20 l/kW ,
Najwięcej zyskuje się mając;
- odpowiednio dobrane moce grzejników do mocy cieplnej pomieszczeń

michalszuwart ; Poczytaj tematy z mojej stopki

Kolego -voymar
Nie mając dodatkowej Płyty Opcjonalnej PCB CZ-NS4P ;
- mając dwie dodatkowe obiegówki,
- gdzie wpina się dwa dodatkowe termostaty ??
Czy też one sterują pompami obiegowymi niezależnie od PC??
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/58e891b09a7d.png (https://naforum.zapodaj.net/58e891b09a7d.png.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fcb6b073b7b7.png (https://naforum.zapodaj.net/fcb6b073b7b7.png.html)

Jacekss
22-02-2022, 15:11
Dzięki MIG25 zdecydowałem się spróbować podłączyć pompe do Home Assistanta za pomocą GoHeishaMon. Trochę mało na ten temat w sieci, ale co znalazłem to poczytałem. Instalacja zajęła mi maks 15 min.
Odczyty po lokalu online - wszystko działa na tą chwilę jak należy.
Poniżej link do parametrów jakie można odczytać oczywiście w zależności od wyposażenia i pompy i taki mój zrzut z ekranu.

https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/MQTT-Topics.md


https://naforum.zapodaj.net/5b9845f45903.png.html

w każdy kafelek można wejść i podejrzeć w jakim się chce przedziale czasowym parametry

dzięki za info. a ten 2 link mi się nie otwiera?! jest ok wklejony?

pawelszo
22-02-2022, 16:46
Już mi się nie chce kolejny raz pisać jedno i to samo
Poczytaj jeszcze raz a nóż coś zaswieci.
PS. przy zrobionym audycie za ( 400-500 zeta ) i dobranej PC masz zagrzać chatę i PC robi stop. lub jak wolisz grzejesz 24/h na innych parametrach, które to dobierasz z krzywej na podstawie audytu.Bo skoro płacisz naście tys. za PC to ona ma grzac a nie taktowac. A jak ma to robić zależy wyłącznie od ciebie. Byle grzała a nie udawała że to robi.
W związku z powyższym grzejniki w pomieszczeniach należy dobrać pod zadane temp. A nic tam nie zamykać.TYLE.

Dzięki za odpowiedź.
Mam podobnie jak Ty bufor 50l, nie mam i nia planuję Salusa etc.
Dobór grzejnika per pomieszczenie ad temperatura - fajne, ale raczej warto mieć większe z uwagi na niższą temp. zasilania i większy COP, ale nie w tym myk - w pokoju bywa osoba lubiąca 23 ale bywa też i taka lubiąca 20 stopni. Więc dalej szukam odpowiedzi jak bez termostatów kontrolować temperaturę per pomieszczenie. Nie bardzo widzę wpływ odcięcia 1go grzejnika, skoro każdy jest podłączony niezależnie do rozdzielacza , na działanie innych - ok zmieni się przepływ etc ale one będą dalej działać - to nie jest blok z połączeniem kaloryferów szeregowo !
Temp zasilania KG czy prosta reguluje temperaturę, ale w zasadzie wszędzie, nie per pomieszczenie

karola44-81
22-02-2022, 18:58
Wyobraź sobie taką sytuację.
Masz 10 grzejników i w każdym po 10 l wody. Czyli zład wody masz 100 l. Podłączoną do tego masz pompę np. 9kW , która żeby poprawnie pracowała z nominalną mocą potrzebuje minimum 50 l wody o przepływie 25l/min. Pompa daje 9kW w kaloryfery i problemu nie ma. Zakręcając jeden kaloryfer problemu nie będzie, bo masz jeszcze 90 l wody o wystarczającym przepływie. Ale zakręcając kolejne grzejniki zmniejszasz ilość wody mogącej odebrać energię cieplną z wymiennika, ale co gorsze ograniczasz przepływ wody. A przepływ jest najważniejszy. Nie możesz dopuścić do tego, aby przez wymiennik płynęło mniej jak 25l/min. Ktoś obliczył że minimum 50 l wody musi przepłynąć przez wymiennik w dwie minuty aby pompa prawidłowo oddała ciepło i nie stwarzało jej to problemu. Mniej będzie skutkować dwoma rzeczami. Albo pompa będzie musiała ograniczyć moc oddawaną do obiegu, albo znacznie zwiększyć przepływ przez wymiennik. Ale w końcu przy zbyt małej ilości wody ta i tak przestanie odbierac energię cieplną z wymiennika.

pawelszo
22-02-2022, 19:17
Panas to nie pompa On/Off - moduluje się/zmienia moc na potrzebną w danej chwili, lub robi off
Praca max mocy mi się zdarzyła może parę razy przy grzaniu wody -16 out, może czasem przy grzaniu CO w temp podobnej, cała reszta pracy to modulacja.
Extra mam bufor 50l który się bardzo przydaje przy temp ujemnych ale przy obecnych +6-9 raczej przeszkadza w pracy.
Pompa ma generować POTRZEBNE ciepło, lub odpoczywać, a nie generować bo może - ma zapewnić temp CO oraz CWU i nic ponadto.
Po to są ustawienia KG lub prosta i do tego delta która w sumie ma wykryć różnicę temp na wylocie i na powrocie i ocenić czy ma grzać, modulować się, czy czekać na spadek temp

-voymar-
22-02-2022, 23:02
Najkorzystniej jest;
- jak nie ma bufora,
- na buforze strata ok;1,5 do 2,0 C ciepła,
- plus pobór energii przez pompy obiegowe dodatkowe,
Wielkość bufora wynika z bilansu zładu w układzie;
= moc PC x 20 l/kW ,
Najwięcej zyskuje się mając;
- odpowiednio dobrane moce grzejników do mocy cieplnej pomieszczeń

michalszuwart ; Poczytaj tematy z mojej stopki

Kolego -voymar
Nie mając dodatkowej Płyty Opcjonalnej PCB CZ-NS4P ;
- mając dwie dodatkowe obiegówki,
- gdzie wpina się dwa dodatkowe termostaty ??
Czy też one sterują pompami obiegowymi niezależnie od PC??
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/58e891b09a7d.png (https://naforum.zapodaj.net/58e891b09a7d.png.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fcb6b073b7b7.png (https://naforum.zapodaj.net/fcb6b073b7b7.png.html)

Pytanie nasuwa się takie:
-po co dodatkowa płyta?
-po co 2 obiegówki ? -jak jedna da radę
-po co termostaty? a jak już to po co 2 . przecież jeden wystarczy.
Te dodatkowe ustrojstwa to tylko wydane dodatkowe środki i większe problemy
Zasada jest jedna --czym mniej wydziwień tym lepiej to wszystko pracuje. Powiem wiecej - czym mniej dziwactw to PC pracuje SUPER
A grzejniki to lepiej dobierać do PC niż do pomieszczeń. Co nie znaczy że moc grzejników co do pomieszczenia też nie ma znaczenie.
Idąc dalej tym tropem grzejników. Oczywistą oczywistością jest to że do PC są grzejniki zazwyczaj przewymiarowane po to by pracowały na niskich parametrach. Tak więc jak dobierzesz grzejnik na max 40---czy tam 42*C i znając zapotrzebowanie budynku to chyba nie ma problemu że grzejnik będzie zły co do pomieszczenia.

-voymar-
22-02-2022, 23:11
Dzięki za odpowiedź.
Mam podobnie jak Ty bufor 50l, nie mam i nia planuję Salusa etc.
Dobór grzejnika per pomieszczenie ad temperatura - fajne, ale raczej warto mieć większe z uwagi na niższą temp. zasilania i większy COP, ale nie w tym myk - w pokoju bywa osoba lubiąca 23 ale bywa też i taka lubiąca 20 stopni. Więc dalej szukam odpowiedzi jak bez termostatów kontrolować temperaturę per pomieszczenie. Nie bardzo widzę wpływ odcięcia 1go grzejnika, skoro każdy jest podłączony niezależnie do rozdzielacza , na działanie innych - ok zmieni się przepływ etc ale one będą dalej działać - to nie jest blok z połączeniem kaloryferów szeregowo !
Temp zasilania KG czy prosta reguluje temperaturę, ale w zasadzie wszędzie, nie per pomieszczenie

Pewnie że jeden grzejnik nie wpłynie znacząco na działanie (CO ) bo przecież tak się to dobiera aby był zapas.
Jeżeli ja bym miał taki problem o jakim piszesz to ---- zwykły zaworek ( motylek ) 1/2 cal lub TAK -- można dać zaworek termostatyczny + głowica. Choć i sam zaworek termostatyczny by wystarczył bez głowicy a skręcany korkiem który to korek jest w zestawie. Przynajmniej dawniej był.

Andrzej5101
23-02-2022, 06:51
Zasada jest jedna --czym mniej wydziwień tym lepiej to wszystko pracuje.
Powiem wiecej - czym mniej dziwactw to PC pracuje SUPER
To wszystko wiem i jest to prawda,
Tylko, brakuje odpowiedzi na postawione pytanie

asolt
23-02-2022, 08:16
...
A grzejniki to lepiej dobierać do PC niż do pomieszczeń. Co nie znaczy że moc grzejników co do pomieszczenia też nie ma znaczenie.
Idąc dalej tym tropem grzejników. Oczywistą oczywistością jest to że do PC są grzejniki zazwyczaj przewymiarowane po to by pracowały na niskich parametrach. Tak więc jak dobierzesz grzejnik na max 40---czy tam 42*C i znając zapotrzebowanie budynku to chyba nie ma problemu że grzejnik będzie zły co do pomieszczenia.

A grzejniki dobiera sie do pomieszczen a dokladniej do obciazenia cieplnego pomieszczenia i do Tz. Jaka ma byc Tz? oczywiscie jak najmniejsza, ale tą granicą minimalną
jest sensowna wielkosc grzejnika czyli jego długosc, wysokosc i głebokosc i cena.

-voymar-
23-02-2022, 08:27
A grzejniki dobiera sie do pomieszczen a dokladniej do obciazenia cieplnego pomieszczenia i do Tz. Jaka ma byc Tz? oczywiscie jak najmniejsza, ale tą granicą minimalną
jest sensowna wielkosc grzejnika czyli jego długosc, wysokosc i głebokosc i cena.

Właśnie TAK- Cena jak dla mnie nie jest istotna. Ma być dobrze a nie tanio.

-voymar-
23-02-2022, 08:32
To wszystko wiem i jest to prawda,
Tylko, brakuje odpowiedzi na postawione pytanie


Postaram się odpowiedzieć lecz napisałem TAK
Cyt.Pytanie nasuwa się takie:
-po co dodatkowa płyta?
-po co 2 obiegówki ? -jak jedna da radę
-po co termostaty? a jak już to po co 2 . przecież jeden wystarczy.
-Tak jak @asolt napisał jak masz dobrane urządzenia do danego obciążenia to co tam jeszcze sterować? Znając swój dom powinieneś wiedzieć jak grzać i ile grzać aby było ciepło w domu w odniesieniu do temp. zewnętrznych. Przynajmniej ja wiem.

zbyszekwojtal
23-02-2022, 09:57
Dzięki MIG25 zdecydowałem się spróbować podłączyć pompe do Home Assistanta za pomocą GoHeishaMon. Trochę mało na ten temat w sieci, ale co znalazłem to poczytałem. Instalacja zajęła mi maks 15 min.
Odczyty po lokalu online - wszystko działa na tą chwilę jak należy.
Poniżej link do parametrów jakie można odczytać oczywiście w zależności od wyposażenia i pompy i taki mój zrzut z ekranu.

https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/MQTT-Topics.md


https://naforum.zapodaj.net/5b9845f45903.png.html

w każdy kafelek można wejść i podejrzeć w jakim się chce przedziale czasowym parametry
Napisz proszę poradnik jak to zrobić krok po kroku .

ziomas1
23-02-2022, 17:08
Napisz proszę poradnik jak to zrobić krok po kroku .

W sumie jestem na gorąco mogę to opisać tylko jedna podstawowa rzecz bo jakoś nie wyczytałem tego we wcześniejszych postach. Masz i używasz Home Assistanta ??? Prawdopodobnie można to zainstalować też na innych systemach pod warunkiem postawienia brokera MQTT. Ja to robiłem na HA więc jeżeli takowy posiadasz oczywiście pomogę.

zbyszekwojtal
26-02-2022, 17:55
W sumie jestem na gorąco mogę to opisać tylko jedna podstawowa rzecz bo jakoś nie wyczytałem tego we wcześniejszych postach. Masz i używasz Home Assistanta ??? Prawdopodobnie można to zainstalować też na innych systemach pod warunkiem postawienia brokera MQTT. Ja to robiłem na HA więc jeżeli takowy posiadasz oczywiście pomogę.
Witam. Czy jak zainstaluję home assistant na karcie SD to już nic więcej nie potrzeba , na win 10 to da się zrobić ? To moje pierwsze kroki w tym temacie i nie wiem czy dam radę .

ziomas1
26-02-2022, 19:03
Witam. Czy jak zainstaluję home assistant na karcie SD to już nic więcej nie potrzeba , na win 10 to da się zrobić ? To moje pierwsze kroki w tym temacie i nie wiem czy dam radę .

Uhm
Home Assistant to w sumie nie taka skomplikowana sprawa ale wymaga przede wszystkim nowego urządzenia, na którym można postawić serwer. Oczywiście na kompie też można ale tu chodzi przede wszystkim o to, że to musi być energo mało żerne bo musi działać 24 ha.
Jeśli chciałbyś go postawić tylko ze względu na pompę to chyba nie ma sensu.
Ale decyzja oczywiście należy do Ciebie.
Poczytaj sobie o tym i zdecyduj
Jedno z forum np.tutaj
https://forum.arturhome.pl/

MiG25
28-02-2022, 07:26
Jeśli chciałbyś go postawić tylko ze względu na pompę to chyba nie ma sensu.
https://forum.arturhome.pl/


Ma sens , bo od czegoś trzeba zacząć , a jak już się zacznie to wciąga :)
I tak jak kolega pisał ,lepiej mieć osobny sprzęt , raspberypi to najpopularniejsza platforma , ale można też szukać jakiegoś miniPC w stylu HP T620 , używany/polisingowy będzie tańszy od RPI 3 , a z pewnością szybszy. Można poszukać jakiegoś laptopa , który może już leży ,a do tego celu się nadaje ( sam tak mam) , tyle ,że tu trzeba trafić na taki , który obsługuje UEFI , żeby system HA wystartował...
Istnieje też port GoHeishamon z autowykrywaniem HA , co znacznie ulatwia konfigurację poczatkującym.
Także tylko trzeba zacząć :) A zacząć od wyboru/znlezienia sprzętu.

Magik Cz-wa
02-03-2022, 12:41
Różnica sprowadza się do tego ze jedni 9 T-cap a inni 9kw zwykłą. Wiec tu pojawiają się moje dylematy które opcja dla mnie będzie lepsza. Teraz moje parametry. Zapotrzebowanie ze świadectwa i cieplowlasciwe.pl zbieżne i wynosi 7,8 kw (po wstawieniu dużego okna tarasowego wskoczy do 8 kw). Powierzchnia użytkowa 172m2. Instalacja 2 obiegi mniej więcej po 50% podłogówka i grzejniki. Cwu 300l. 4 domowników.Co do spalania ekogroszku to do 3t na sezon.



Wracam :-)
Coż instalator wybrany. Pompa nie :-(.Dalej biję się z myślami T-Cap czy HP Różnica u tego wybranego instalatora w koszcie całkowitym to 2800zł
Ale prawdę mówiąc ta różnica nie jest dla mnie aż tak istotna. Istotne dla mnie jest to która pompa w moim przypadku T-Cap czy HP będzie generowała mniejsze koszty użytkowania oraz która będzie lepiej pracowała, sprawniej, mniej taktowała?
PS. w związku z tym, że mam taryfę G13 planuje by pompa w tej najdroższej strefie tj. w dni robocze w godzinach 16-21 nie pracowała lub pracowała bardzo mało ( to taka informacja gdyby to też miało wpływ na wybór pompy)
Bardzo waz proszę o pomoc w wyborze.
Dziękuję

michalszuwart
02-03-2022, 20:35
Najkorzystniej jest;
- jak nie ma bufora,
- na buforze strata ok;1,5 do 2,0 C ciepła,
- plus pobór energii przez pompy obiegowe dodatkowe,
Wielkość bufora wynika z bilansu zładu w układzie;
= moc PC x 20 l/kW ,
Najwięcej zyskuje się mając;
- odpowiednio dobrane moce grzejników do mocy cieplnej pomieszczeń

michalszuwart ; Poczytaj tematy z mojej stopki

Kolego -voymar
Nie mając dodatkowej Płyty Opcjonalnej PCB CZ-NS4P ;
- mając dwie dodatkowe obiegówki,
- gdzie wpina się dwa dodatkowe termostaty ??
Czy też one sterują pompami obiegowymi niezależnie od PC??
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/58e891b09a7d.png (https://naforum.zapodaj.net/58e891b09a7d.png.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fcb6b073b7b7.png (https://naforum.zapodaj.net/fcb6b073b7b7.png.html)


Przeczytałem twój wątek ze stopki odnośnie bufora - bardzo ciekawy. Ale czym wiecej czytam to mam wiekszy mętlik. Zastanawiam się jaką delte ustawić u siebie. Mam układ mieszany 40% OP i 60% grzejniki i bufor oczywiście. Niby do podłogówki delta zalecana 3-5 a do grzejników 7 i wiecej ale ja mam mieszany ukłąd i dodatokowo tak naprawde to moge miec 3 delty rozne, jedna na OP druga na grzjenikach i trzecia na odcinku PC bufor. WIec jak jest najlepiej poustawiać te delty. Oczywiscie delte na podlogowce i grzejnikach usatwiana poprzez bieg w pompce.

Mam płytę rozszerzeń wiec mam dwie strefy i osobno obsługuje pompy od OP i grzejników. W sterowniku mozna ustawić posiadanie zbiornika buforowego ( ja mam wyłączony bufor w sterowniku czyli pompa nie wie ze mam bufor - wylaczylem bo jak byl wlaczony to pompa mi nie modulowala tylko pracowala na ful i sie wylaczala i tak w kolko, generalnie taktowala, no i majac wloczony zbiornik buforowy to dochodzila kolejna delta (delta bufora)

Andrzej5101
03-03-2022, 12:17
Mam układ mieszany 40% OP i 60% grzejniki i bufor oczywiście.
Mam płytę rozszerzeń, wiec mam dwie strefy i osobno obsługuje pompy od OP i grzejników.
WIec jak jest najlepiej poustawiać te delty.
Oczywiscie delte na podlogowce i grzejnikach usatwiana poprzez bieg w pompce.
Na PC daj delta 5,
Bieg 1 na OP, bieg 2 na grzejniki ;
- jeżeli takie same pompy obiegowe,
- obserwuj i reaguj w miarę wyników grzania,
Na buforze masz straty temperatury rzędu ;1,5 do 2,0 C ;
- należy bufor zlikwidować - dla oszczędności rachunków,
- moce grzejników = > od mocy cieplnej pomieszczeń dla Tz = 45/35

michalszuwart
04-03-2022, 17:30
Na PC daj delta 5,
Bieg 1 na OP, bieg 2 na grzejniki ;
- jeżeli takie same pompy obiegowe,
- obserwuj i reaguj w miarę wyników grzania,
Na buforze masz straty temperatury rzędu ;1,5 do 2,0 C ;
- należy bufor zlikwidować - dla oszczędności rachunków,
- moce grzejników = > od mocy cieplnej pomieszczeń dla Tz = 45/35

Dojrzałem do tego żeby wyrzucić bufor, zrobię to prawdopodobnie po sezonie grzewczym. Jak już wywalę bufor to pewnie od razu pozbyć by się pompki od grzejników i zastąpić ja tą pompka z PC? Tylko się zastanawiam jak będzie wyglądała sprawa ze sterowaniem, Strefa 1 to grzejniki, strefa 2 to OP. i powiedzmy jak chce wyłączyć grzejniki czyli będzie chodziła sama podłogowka to jak wyłacze strefe grzjeniki i przestanie pracować pompka w PC to nie bede mial zachowanego przepływu prawda?

1igor1
06-03-2022, 11:33
Dojrzałem do tego żeby wyrzucić bufor, zrobię to prawdopodobnie po sezonie grzewczym. Jak już wywalę bufor to pewnie od razu pozbyć by się pompki od grzejników i zastąpić ja tą pompka z PC? Tylko się zastanawiam jak będzie wyglądała sprawa ze sterowaniem, Strefa 1 to grzejniki, strefa 2 to OP. i powiedzmy jak chce wyłączyć grzejniki czyli będzie chodziła sama podłogowka to jak wyłacze strefe grzjeniki i przestanie pracować pompka w PC to nie bede mial zachowanego przepływu prawda?

W takim układzie pompa obiegowa w PC będzie chodzić zawsze tylko jak wyłączysz obieg grzejnikowy, to pójdzie na nie temperatura z krzywej z podłogówki

Andrzej5101
06-03-2022, 13:35
Tylko się zastanawiam jak będzie wyglądała sprawa ze sterowaniem
Nie można wyłączyć grzejników, bo;
- PC będzie nieprawidłowo pracowała i często taktowała,
- PC musi mieć odpowiedni zład dla danej mocy PC,
- co najmniej 30% do 40 % grzejników powinno nie mieć termostatów,
Zastosuj rozwiązanie sterowania jakie miałeś przed montażem PC;
-zamiast zwykłego zaworu 3-drogowego, zastosuj zawór 3-drogowy termostatyczny,
- pompa obiegowa tylko ta w PC

ololek
07-03-2022, 09:27
Czy zastosowanie zasobnika do cwu z dwiema wężownicami ma sens? Są zasobniki do pompy ciepła które mają 2 wężownice około 2.5+1m2 (np joule, galmet, sunflex). Przykładowo jakby zaszła taka koniecznośc podpiąłbym jakieś źródło ciepła np solary, kocioł (o mocy do 6kw) do dolnej wężownicy, zakręciłbym zawory na pompie ciepła gdyby uległa awarii albo trzeba by było czekać na serwis długo, zastosował grupy mieszające w skrzynkach rozdzielczych i wtedy zbiornik CWU byłby takim małym buforem CWU . Pomijam na razie sens ekonomiczny ( bo taki zbiornik to ze 3 tysiące więcej niż zwykły płus kilka tysięcy za grupy pompowe do dwóch rozdzielaczy) tylko technicznie czy to jest w skrócie tak jak napisałem?

Arturo1972
08-03-2022, 21:44
Mój T-CAP znowu zgłupiał ;)
Wali go ustawienie KG na sterowniku czyli -15/35,15/32 i grzeje nawet do 39st.C na zasilaniu.
Z jednej strony jest to fajne bo pozbyłem się "niemrawego" grzania a z drugiej strony,jak T-CAP się nie uzdrowi to będę musiał się przeprosić ze sterownikiem pokojowym ;)

Arturo1972
08-03-2022, 21:49
Czy zastosowanie zasobnika do cwu z dwiema wężownicami ma sens? Są zasobniki do pompy ciepła które mają 2 wężownice około 2.5+1m2 (np joule, galmet, sunflex). Przykładowo jakby zaszła taka koniecznośc podpiąłbym jakieś źródło ciepła np solary, kocioł (o mocy do 6kw) do dolnej wężownicy, zakręciłbym zawory na pompie ciepła gdyby uległa awarii albo trzeba by było czekać na serwis długo, zastosował grupy mieszające w skrzynkach rozdzielczych i wtedy zbiornik CWU byłby takim małym buforem CWU . Pomijam na razie sens ekonomiczny ( bo taki zbiornik to ze 3 tysiące więcej niż zwykły płus kilka tysięcy za grupy pompowe do dwóch rozdzielaczy) tylko technicznie czy to jest w skrócie tak jak napisałem?
Przed instalowaniem pompy każdy sugerował mi żeby brać zasobnik z pojemną wężownica lub żeby brać z dwoma wężownicami i je łączyć.
Od 9 lat śmiga u mnie zwykły Galmet 300l z jedną wężownica i nigdy cieplej wody nie zabrakło.
Grzany jest 2 razy na dobę.

bobrow
09-03-2022, 09:28
Mój T-CAP znowu zgłupiał ;)
Wali go ustawienie KG na sterowniku czyli -15/35,15/32 i grzeje nawet do 39st.C na zasilaniu.
Z jednej strony jest to fajne bo pozbyłem się "niemrawego" grzania a z drugiej strony,jak T-CAP się nie uzdrowi to będę musiał się przeprosić ze sterownikiem pokojowym ;)

Arturo-może zawór 3D puszcza ?
PC się nie wyłącza po ok 20 min od przekroczenia zadanej temp na CO ?
Masz jakieś alarmy ?
Zakładam ,że przypadkowo nie podbiłeś temp o 5K na sterowniku...

Arturo1972
09-03-2022, 13:02
Arturo-może zawór 3D puszcza ?
PC się nie wyłącza po ok 20 min od przekroczenia zadanej temp na CO ?
Masz jakieś alarmy ?
Zakładam ,że przypadkowo nie podbiłeś temp o 5K na sterowniku...
To,że zawór 3D nie puszcza to jestem pewien.
Zorientowałem się jak przyszedłem nad ranem, pompa śmigała a tam 39st.C na zasilaniu, sprawdzam KG ale tak hak ustawiłem sto lat temu tak jest obecnie.
Dziwna akcja.
cwu grzeje normalnie czyli do 44st.C i się wyłącza.

bobrow
09-03-2022, 16:02
A sprawdzałeś Hz sprężarki ? Widać ,że PC goni do tych 39st ?
Może załącza się grzałka- jechałeś trochę na niej ,jeśli przez przekaźnik jest załączana to może styk się skleił ?
Sprawdź zużycie ,czy jest zwiększone

-voymar-
09-03-2022, 22:02
Mój T-CAP znowu zgłupiał ;)
Wali go ustawienie KG na sterowniku czyli -15/35,15/32 i grzeje nawet do 39st.C na zasilaniu.
Z jednej strony jest to fajne bo pozbyłem się "niemrawego" grzania a z drugiej strony,jak T-CAP się nie uzdrowi to będę musiał się przeprosić ze sterownikiem pokojowym ;)

9 lat grzałeś niemrawie?
No tak przechwał było mnóstwo przez ostatnie lata A teraz wychodzi że grzane było Niemrawie. Hm. ciekawe spostrzeżenie.
I nie wciskaj że przez 9 lat nic nie ruszasz. Bo po prostu tak się nie da. ( nie chodzi mi o KG ) tylko o czas grzania bo inaczej sie grzeje ( godz.pracy ) jak jest na zewnątrz (-10 ) a inaczej jak jest ( +5 ) czas pracy PC . Tak że nie da się na harmonogramie cały sezon grzać jednakowo.
Wystarczy że słonko przyświeci ostro.

Arturo1972
10-03-2022, 00:09
9 lat grzałeś niemrawie?
No tak przechwał było mnóstwo przez ostatnie lata A teraz wychodzi że grzane było Niemrawie. Hm. ciekawe spostrzeżenie.
I nie wciskaj że przez 9 lat nic nie ruszasz. Bo po prostu tak się nie da. ( nie chodzi mi o KG ) tylko o czas grzania bo inaczej sie grzeje ( godz.pracy ) jak jest na zewnątrz (-10 ) a inaczej jak jest ( +5 ) czas pracy PC . Tak że nie da się na harmonogramie cały sezon grzać jednakowo.
Wystarczy że słonko przyświeci ostro.
Dokładnie tak, przez 9 lat pompa grzała "niemrawo" czyli zanim zobaczyłem 35st.C na zasilaniu to minęło kilka ładnych godzin :)
Dzisiaj po oglupieniu, dojście do 36st.C zajmuje jej 1,5h :)

Ty nie masz zielonego pojęcia o tym także nie będę rozwijał tematu a,że w głowie masz pusto, to nie będę Ci mówił, że to powodowało "brak takowania" :)

Słonko nie robi na pompie wrażenia, bo ona NIE GRZEJE jak jest slonko :)

-voymar-
10-03-2022, 22:21
Dokładnie tak, przez 9 lat pompa grzała "niemrawo" czyli zanim zobaczyłem 35st.C na zasilaniu to minęło kilka ładnych godzin :)
Dzisiaj po oglupieniu, dojście do 36st.C zajmuje jej 1,5h :)

Ty nie masz zielonego pojęcia o tym także nie będę rozwijał tematu a,że w głowie masz pusto, to nie będę Ci mówił, że to powodowało "brak takowania" :)

Słonko nie robi na pompie wrażenia, bo ona NIE GRZEJE jak jest slonko :)

Ha ha - :D Cyt. "brak takowania"
T-cap na 125m2 z zapotrzebowaniem 3,5kW:D
Ja nie pojmuję ha ha
A ty Cyt.Słonko nie robi na pompie wrażenia, bo ona NIE GRZEJE jak jest slonko
Ok nie grzeje --zyski słoneczne
A wieczorem jest (-10 ) i co w 1,5h podłogę nagrzejesz?????
Czy ty w ogóle wiesz o czym ja pisałem???? Jestem przekonany że nie.
Tu wszem i wobec podkreślasz że grzejesz w II tar. Choć z 2 lata temu zapewniałeś że kiedy dom chce :D
Jak nie włączysz na noc grzania to w dzień będzie zimno. A jak włączysz a słońce dogrzeje to robi się za gorąco.
W związku z powyższym podłogówka jest idealna lecz przy stałych temperaturach np. (-2 do np -10)
Jak pogoda jest taka jak dziś .czyli w dzień +10 a w nocy - 7 zaczyna się KOREKTA GRZANIA.
Bo rzeczą oczywistą jest to że ciężko wyhamować podłogę jak również jest nie reale szybkie jej nagrzanie tak aby było odczuwalne ciepło za 10 czy tam 15min

Arturo1972
11-03-2022, 00:08
Ha ha - :D Cyt. "brak takowania"
T-cap na 125m2 z zapotrzebowaniem 3,5kW:D
Ja nie pojmuję ha ha
A ty Cyt.Słonko nie robi na pompie wrażenia, bo ona NIE GRZEJE jak jest slonko
Ok nie grzeje --zyski słoneczne
A wieczorem jest (-10 ) i co w 1,5h podłogę nagrzejesz?????
Czy ty w ogóle wiesz o czym ja pisałem???? Jestem przekonany że nie.
Tu wszem i wobec podkreślasz że grzejesz w II tar. Choć z 2 lata temu zapewniałeś że kiedy dom chce :D
Jak nie włączysz na noc grzania to w dzień będzie zimno. A jak włączysz a słońce dogrzeje to robi się za gorąco.
W związku z powyższym podłogówka jest idealna lecz przy stałych temperaturach np. (-2 do np -10)
Jak pogoda jest taka jak dziś .czyli w dzień +10 a w nocy - 7 zaczyna się KOREKTA GRZANIA.
Bo rzeczą oczywistą jest to że ciężko wyhamować podłogę jak również jest nie reale szybkie jej nagrzanie tak aby było odczuwalne ciepło za 10 czy tam 15min
Nie będę z Tobą dyskutował o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia.
Twoja wyobraźnia nie ogarnia, że nowy dom,mój dom,BEZ OGRZEWANIA przy -20st.C traci ok.1st.C czyli, że przez dobę NIE GRZANIA przy tej temperaturze na zewnątrz, w domu z 23st.C zrobi się 22st.C.
A żeby dojść z powrotem do tych 23st.C to trzeba całej doby pracy pompy, BEZ PRZERWY ,najlepiej z pełną mocą czyli 9kW.

Mój dom uważam za nowy, gdyż budowałem go w 2012r zgodnie z wytycznymi WT na 2021r ;)

Elektryk_75
13-03-2022, 09:46
Witam wszystkich,

Czy ktoś może powiedzieć czy pompy monoblok Panasonic zawsze mają grzałkę i pompę obiegową?
Poszukuję pompy monoblok która poza pompą ciepła montowaną na zewnątrz nie posiada modułu hydraulicznego ani w samej pompie ani w domu.
Powód tego jest taki że już mam gotową instalację która użytkuję 2 sezon na grzałce (2 taryfa) i mam już grzałkę i pompę i nie chce ani tego dublować ani przerabić.

Pozdrawiam

1igor1
13-03-2022, 15:11
Witam wszystkich,

Czy ktoś może powiedzieć czy pompy monoblok Panasonic zawsze mają grzałkę i pompę obiegową?
Poszukuję pompy monoblok która poza pompą ciepła montowaną na zewnątrz nie posiada modułu hydraulicznego ani w samej pompie ani w domu.
Powód tego jest taki że już mam gotową instalację która użytkuję 2 sezon na grzałce (2 taryfa) i mam już grzałkę i pompę i nie chce ani tego dublować ani przerabić.

Pozdrawiam

Ma i grzałkę i pompę obiegową,

-voymar-
15-03-2022, 20:09
Nie będę z Tobą dyskutował o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia.
Twoja wyobraźnia nie ogarnia, że nowy dom,mój dom,BEZ OGRZEWANIA przy -20st.C traci ok.1st.C czyli, że przez dobę NIE GRZANIA przy tej temperaturze na zewnątrz, w domu z 23st.C zrobi się 22st.C.
A żeby dojść z powrotem do tych 23st.C to trzeba całej doby pracy pompy, BEZ PRZERWY ,najlepiej z pełną mocą czyli 9kW.

Mój dom uważam za nowy, gdyż budowałem go w 2012r zgodnie z wytycznymi WT na 2021r ;)

Najlepiej napisać Cyt/ Nie będę z Tobą dyskutował o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia. Właśnie taka pisownia załatwia wszustko. Pisze ( Nie masz pojęcia ) i po sprawie . To takie RUSKIE takie prostackie/
Zapytam po raz kolejny- bo od 2 lat nie mogę się tego dowiedzieć
- Jaki to nadzwyczajny dom zbudowałeś?????? po za tym że Już niestety ma 10lat. Czy to nowy Dom? Do jakiego to wieku ( ilu lat ) mówimy NOWY?
-Zapewne dom jak i samochód dla ciebie NOWY --to taki co ma 10lat
-Zadawałem nie raz pytanie ( od 2 lat ) pytam ------ co takiego w tym domu jest NADZWYCZAJE?????? Ja nie widzę NIC .
Hm.! zapotrzebowanie 3,5kW i co z tego? przecież to taka dziupla 125m2 to fakt pisałeś że ponad 20lat mieszkaleś w FAMILOKU to taka chatka może robić wrażenie bo to ciut więcej od mego warsztatu. .
- Dom mam ponad 230m2 i przy ( -25*C , -28*C ) mam 7,8kW przy tym mostek dość duży ok. 80m2 ( jak go zlikwiduję to zapewne jeszcze kW -spadnie ) --- i jakoś nie uważam aby to było cos nadzwyczajnego.
A co ciekawe bez wytycznych WT -2021r. ha ha
No ale tak jak pisałeś -- że spałeś z głową przy grzejniku i to w takich warunkach ponad 20lat. No fakt to może COŚ tam przypaliło/
- sprawa kolejna ponad 2 lata temu --- tu na FM wszem i wobec tłumaczyłeś NIE DLA KOMINÓW A parę miesięcy później Mi tu jak ci twe zdolności wytykam- wrzucasz piękne zdjęcie przed kominkiem. ( penie coś tam za dużo Kawy wypiłeś ) i ci się zapomniało , że 2 miesiące wcześniej pisałeś NIE dla Kominów.
Aby tej gmatwaniny dodać jeszcze więcej . Wstawiasz na YT filmik ( mam go przegranego do dziś Ha ha ) gdzie wszem i wobec tłumaczysz że PC ci defrostów nie robi a powiem że to było w temp. ( +2 , -2*C ) pięknie nagrane śnieg leżący centralnie pod PC co stanowi iż owa PC miała dość spory przestój. ( bo skąd śnieg pod nią ) i to nie był świeży PUCH tylko zleżały mokry śnieg . W tle totalny bałagan wokól PC i szopka a w niej drewno.
PO KIEGO GRZYBA DREWNO ???????????????
Przecież jesteś na NIE dla kominów. No tak - zdjęcie też było wrzucone z domu przy kominku.

I tak dalej. Tych wpadek jest mnóstwo.
PS. Może się doczekam na odpowiedź z tym domem wreszcie --- co w nim takiego nadzwyczajnego jest. Przypomnę może jeszcze raz
Mój ponad 230m2 23---23,4*C /24h przy ( -25 *C ) 7,8kW z mostkiem ok. 80m2 i nie jest to WT2021r -- pewnie wyszło lepsze a budowany 30 lat temu.
Opisz ten cud sztuki budowlanej - gdzie go widzisz bo przechwał jest że ho ho

vwrafi
17-03-2022, 12:32
Hejka.

Czytałem sobie o pompie ciepła Panasonic Aquarea High Performance Split. Dokładnie to taki model:

KIT-WC05J3E5-SM 5 kW

Teraz mam dwa pytania:

Czy z tą pompą można połączyć piec gazowy kondensacyjny, żeby to działało tak, że np. do temperatury -10C działa pompa a od <-10C włączał się piec gazowy? Jeśli tak, to czy do tego trzeba kupić jakiś specjalny moduł i czy piec gazowy też musi być jakiś specjalny?

Co najlepiej najpierw zamontować? Nie ukrywam, że wolałbym najpierw piec gazowy, gdyż jest tańszy i gdzieś za pół roku, jak nazbieram gotówki, kupić pompę ciepła. Czy jak zamontuję najpierw piec to później może być problem z podłączeniem się pompą ciepła w instalację?

1igor1
17-03-2022, 15:29
Hejka.

Czytałem sobie o pompie ciepła Panasonic Aquarea High Performance Split. Dokładnie to taki model:

KIT-WC05J3E5-SM 5 kW

Teraz mam dwa pytania:

Czy z tą pompą można połączyć piec gazowy kondensacyjny, żeby to działało tak, że np. do temperatury -10C działa pompa a od <-10C włączał się piec gazowy? Jeśli tak, to czy do tego trzeba kupić jakiś specjalny moduł i czy piec gazowy też musi być jakiś specjalny?
Może tak działać, nic nie musisz dokupować


Co najlepiej najpierw zamontować? Nie ukrywam, że wolałbym najpierw piec gazowy, gdyż jest tańszy i gdzieś za pół roku, jak nazbieram gotówki, kupić pompę ciepła. Czy jak zamontuję najpierw piec to później może być problem z podłączeniem się pompą ciepła w instalację?

Jak będzie ogarnięty hydraulik to z niczym nie będzie problemu

-voymar-
17-03-2022, 19:32
Hejka.

Czytałem sobie o pompie ciepła Panasonic Aquarea High Performance Split. Dokładnie to taki model:

KIT-WC05J3E5-SM 5 kW

Teraz mam dwa pytania:

Czy z tą pompą można połączyć piec gazowy kondensacyjny, żeby to działało tak, że np. do temperatury -10C działa pompa a od <-10C włączał się piec gazowy? Jeśli tak, to czy do tego trzeba kupić jakiś specjalny moduł i czy piec gazowy też musi być jakiś specjalny?

Co najlepiej najpierw zamontować? Nie ukrywam, że wolałbym najpierw piec gazowy, gdyż jest tańszy i gdzieś za pół roku, jak nazbieram gotówki, kupić pompę ciepła. Czy jak zamontuję najpierw piec to później może być problem z podłączeniem się pompą ciepła w instalację?

Nie wiem jaki masz dom dom. Nowy czy stary który chcesz poddać termomodernizacji.
Bo jeżeli to modernizacja to do PC jest większe dofinansowanie z WFOŚiGW -( 13,5k + Pit 17% ) do pieca coś ok. 4k ale tego nie wiem dokładnie.
Warto więc wziąć to dofinansowanie pod uwagę i w pierwszej kolejność PC bo na dwa źródła kasy nie dostaniesz.
Powodzenia.

vwrafi
18-03-2022, 07:07
Nie wiem jaki masz dom dom. Nowy czy stary który chcesz poddać termomodernizacji.
Bo jeżeli to modernizacja to do PC jest większe dofinansowanie z WFOŚiGW -( 13,5k + Pit 17% ) do pieca coś ok. 4k ale tego nie wiem dokładnie.
Warto więc wziąć to dofinansowanie pod uwagę i w pierwszej kolejność PC bo na dwa źródła kasy nie dostaniesz.
Powodzenia.

Dom nowy, dopiero budowany, więc nie będzie dofinansowania.

exetterenak
18-03-2022, 09:53
Dom nowy, dopiero budowany, więc nie będzie dofinansowania.

Jeżeli Ep domu będzie niższe niż 63kWh wtedy możesz starać się o dofinansowanie
https://enerad.pl/aktualnosci/moje-cieplo/

vwrafi
18-03-2022, 13:21
Jeżeli Ep domu będzie niższe niż 63kWh wtedy możesz starać się o dofinansowanie
https://enerad.pl/aktualnosci/moje-cieplo/

A da się jakoś to zmienić? W projekcie mam 69kWh i taki projekt został zaakceptowany przez nadzór budowlany. Jak sobie zrobię rekuperację, to wiadomo, że Ep będzie niższe, tylko jak się to przekłada na dokumenty? Można to później gdzieś zmienić?

exetterenak
18-03-2022, 13:40
Musiałbyś zrobić nową charakterystykę energetyczną z uwzględnieniem rekuperacji

asolt
18-03-2022, 19:53
Musiałbyś zrobić nową charakterystykę energetyczną z uwzględnieniem rekuperacji

Spróbowac mozna ale czy wyjdzie te 63 kWh/m2 nie wiadomo. Wiadomo za to ze charakterytyka dołaczona do projektu jest nie tyle niedokladna co oszukana. Jak moze byc 69 kWh/m2 bez rekuperacji wie tylko architekt oszust który sie pod nią podpisał. Chyba ze te nową charakterystykę wykona ten sam architekt to wtedy moze zahaczyc o dom pasywny.

Ajstos
19-03-2022, 08:41
Spróbowac mozna ale czy wyjdzie te 63 kWh/m2 nie wiadomo. Wiadomo za to ze charakterytyka dołaczona do projektu jest nie tyle niedokladna co oszukana. Jak moze byc 69 kWh/m2 bez rekuperacji wie tylko architekt oszust który sie pod nią podpisał. Chyba ze te nową charakterystykę wykona ten sam architekt to wtedy moze zahaczyc o dom pasywny.

Jak doliczyć PV to wtedy się powinno lekko spiąć EP?
Czy limit bedzie do 100 tys zarobków rocznych jak w przypadku "Czyste powietrze"?

asolt
19-03-2022, 17:54
Jak doliczyć PV to wtedy się powinno lekko spiąć EP?
Czy limit bedzie do 100 tys zarobków rocznych jak w przypadku "Czyste powietrze"?

Tak PV pomoże, ale pomóc tez moze klima jako pompa PP, oczywiscie jezeli bedziesz miał klimatyzację.
Jezeli chodzi o limity zarobków tego nie wiem.

vwrafi
19-03-2022, 21:27
Panele już mam, w projekcie ich nie było.

Ogólnie w projekcie jest na fundamenty XPS 18cm, na podłogę 20 cm i na elewację też 20cm grafit, więc może te 69kWh być prawdziwe.

vwrafi
23-03-2022, 08:01
Miałem już zamawiać pompę ciepła typu split, ale gdzieś tam mi mignęła pompa typu monoblok. Zawsze myślałem, że one są gorsze, ale jak zacząłem czytać parametry, to wychodzi, że są jednak lepsze od split ( np. COP 5.08 zamiast 5.00 ) oraz są tańsze i nie trzeba robić jakiś przeglądów serwisowych, gdyż są hermetycznie zamknięte. Wszędzie piszą, że może je nawet hydrauilk zamontować.

Teraz moje pytanie. Czy pompę Panasonic, typu monoblok na R32, może rzeczywiście zamontować każdy? Wszędzie piszą, że niby tak, ale nie chcę później wylądować na forum z pretensjami, że nikt mi nie powiedział że trzeba wytworzyć próżnię, napełnić ją gazem R32 - no bo każdy przecież wie że pompy przychodzą bez gazu i trzeba ją napełnić :D

Kupuję sobie sam pompę ciepła monoblok, stawiam na kostce przed elewacją, przyjeżdża hydraulik i mi to podłącza? Nie trzeba nic więcej?

ololek
23-03-2022, 11:05
Czy rury od PC do konwektora w trybie chłodzenia ( rury są w bruzdach w peszlach i zapianowane a potem zatynkowane) powinny być w otulinie kauczukowej aby się wilgoć nie wykraplała w środku ściany? Bo chyba w ścianie nie ma za wiele pary wodnej więc chyba to nie jest potrzebne?

Chris Zielonka
23-03-2022, 11:46
Kupuję sobie sam pompę ciepła monoblok, stawiam na kostce przed elewacją, przyjeżdża hydraulik i mi to podłącza? Nie trzeba nic więcej?
Prawie dokładnie tak - kupiłem zamontowałem a sprzedający miał nadjechać i uruchomić oraz podbić gwarancję o ile stwierdzi że pompa zamontowana jest zgodnie z DTR. Jednak pan nie ma jeszcze czasu więc uruchomić musiałem sam bo szkoda każdego dnia. Mam jeszcze sporo pytań o ustawienia n p krzywej grzewczej na te temperatury czy też pracy z buforem 1000 l - no i CWU nie podłączone jeszcze ale pompa już robi robotę i mogę się jej powoli uczyć. Do forum mam pytanie o te krzywą na aktualne temperatury na Dolnym|Śląsku - JAK TOTO USTAWIĆ żeby wykorzystać jak najlepiej pompę i taryfę G13 ?

Andrzej5101
24-03-2022, 07:30
Chris Zielonka
Dobrze jest mieć kumatego serwisanta blisko domu

Chris Zielonka
24-03-2022, 11:52
Nawet bardzo dobrze niestety właśnie ten mój ma do mnie 50 km i wcale mu nie po drodze. Póki co sam ogarniam bo w sumie samo podłączenie to pikuś. Natomiast wykorzystać sprzęt maksymalnie to już trzeba trochę pokombinować z ustawieniami. Mam ją podpiętą pomiędzy bufor a grzejniki i w tych temperaturach wygląda że bufor się mocno przydaje bo jak została na samo CO to wyłączała się co dwie godziny choć grzeję max 38 C. Grzejników jest pewnie za mało bo ledwo 6 płytowych blaszaków. W zimie może będzie lepiej. Pompe podpiąłem tak że zachowane sa spadki w kierunku domu i liczę że grawitacja będzie zabezpieczeniem przed zamarznięciem w wypadku braku prądu w zimie. Jednak oczywiście planuję jeszcze jakies proste zabezpieczenie - najpewniej zrobię wymuszenie obiegu z pompką 12 v i akumulatorem. Nie potrafię znaleźć nikogo kto by miał wiedze o tym czy takie grawitacyjne zabezpieczenie wystarczy i stąd plan awaryjny taki. Pompa działa dopiero tydzień więc jeszcze pewnie nieraz podpytam tu na forum o ustawienia. Na razie chciałbym ogarnąć krzywą grzania, stąd moje pytanie - jaką procedurę zastosować aby ja umiejętnie dobrać. Jak to się w praktyce robi. Drugie pytanie mam o zawór strefowy - mam go na razie bez założonego silnika ale w takiej pozycji że jest przepływ tam gdzie trzeba - głowica jednak jest w odwrotnej pozycji - czy jak ją podłączę bez zaworu to ona się steruje tylko od A do B czy też potrzebuje zaworu aby znaleźć właściwą swoją pozycję. Acha moja pompa to zwykła nie TCap monoblok Aquarea 7kw generacja J .

458868

Andrzej5101
24-03-2022, 13:50
Poczytaj temat;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

bocian_koh
28-03-2022, 19:36
Zaważyłem, że dodano opcję:
https://images92.fotosik.pl/582/3c92aaacb9f65f96.png (https://images92.fotosik.pl/582/3c92aaacb9f65f96.png)
Ktoś już testował? Co ona powoduje?

scherkan
29-03-2022, 08:16
Witam,

Mam propozycję zamontowania pompy T-Cap 9kV - oczywiście z buforem 80l. Mam tutaj do Was pytanie, bo wątek o buforze wydał się dość ciekawy ...
Trochę danych o domu:

wg OCZ pompa powinna być w okolicach 9kV
całość podłogówka - około 220 m2 - tutaj zaczynają się schody, bo mam w sumie 5 pompek w 5 oddzielnych obiegach - niezależnych
każdy obieg ma oddzielny termostat (pokój, łazienka, etc), obieg łazienka + pralnia jest najmniejszy
lista obiegów

całość partert
2 pokoje od południa
łazienka i pralnia
2 pokoje od północy
obieg per CWU



Mam też ofertę od instalatora nibe - ten instalator chce wrzucić bufor 300-500 litrów (nad wartością jeszcze się zastanawia).

Tutaj mam pytania, bo jakoś nie mogę znaleźć optymalnego rozwiązania:

W jaki sposób można zachować dotychczasowe obiegi migrując instalację do pompy ciepła ? Bufor ?
Jeśli bufor jest jedynym rozwiązaniem, jakiej powinien być wielkości, żeby straty były najmniejsze ?
Czy akceptowalne jest rozwiązanie: migracja jednego obiegu na stałe do pompy ciepła (by nie taktowała, np pralnia + łazienka, a może nawet dwa obiegi ?), a reszta przez bufor ?
Jakieś inne ciekawe pomysły ???


Do tej pory jestem zadowolony z tego rozwiązania - obieg włącza się gdy jest zimniej w danej części domu (+ mamy cieplej w łazience i pralni), dlatego nie chciałbym modyfikować sprawdzonego rozwiązania - chyba że jest to konieczne.

Andrzej5101
29-03-2022, 15:24
Mam propozycję zamontowania pompy T-Cap 9kV - oczywiście z buforem 80l;
wg OCZ pompa powinna być w okolicach 9kV
całość podłogówka - około 220 m2 - tutaj zaczynają się schody, bo mam w sumie 5 pompek w 5 oddzielnych obiegach - niezależnych
każdy obieg ma oddzielny termostat (pokój, łazienka, etc), obieg łazienka + pralnia jest najmniejszy
Przy podłogówce poprawnie zrobionej ;
- bufor jest zbędny,
- podaj obliczenia OZC budynku,
- PC 9 kW/TCap - ma pompę obiegową inverterową b; mocną ;
.......- obsługuje bez problemu 300 m2 podłogówki,
- przy podłogówce stosuje się tzw; rozdzielacze;
https://www.google.com/search?q=rozdzielacze+do+pod%C5%82og%C3%B3wki&oq=rozdzielacze+&aqs=chrome.2.69i57j0i512l9.8265j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
- te pompy obiegowe jak są sterowane???

scherkan
29-03-2022, 20:14
Przy podłogówce poprawnie zrobionej ;
- bufor jest zbędny,
- podaj obliczenia OZC budynku,
- PC 9 kW/TCap - ma pompę obiegową inverterową b; mocną ;
.......- obsługuje bez problemu 300 m2 podłogówki,
- przy podłogówce stosuje się tzw; rozdzielacze;
https://www.google.com/search?q=rozdzielacze+do+pod%C5%82og%C3%B3wki&oq=rozdzielacze+&aqs=chrome.2.69i57j0i512l9.8265j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
- te pompy obiegowe jak są sterowane???

A więc tak,
OZC:

9,8kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU),
Ogrzewanie budynku - 9,3kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza


Rozdzielacze mam 4 (jeden na parter, 3 na poddaszu), każdy rozdzielacz jest podpięty do oddzielnej pompki (Hel-Wita AQUA U35/25 180m), pompki są załączane przez regulatory pokojowe (Euroster 2006). Zasilanie z pieca na ekogroszek idzie na zawór czterodrożny, a z niego na rozdzielacze.

Obecny układ sprawdza się, bo chociażby w marcu w pokojach od strony południowej podłogówka praktycznie się nie włączała(słońce), gdy w pokojach od strony północnej pracowała każdego dnia. Nie wyobrażam sobie jednakowej temperatury w całym domu (łazienka, pokoje) - wiem, że łazienka ma gęstszą podłogówkę, ale wydaje mi się, że nie daje to aż takiego efektu (co 15 cm vs co 10cm - łazienki i wiatrołap).

Dzięki za sugestie i rady.

Wrzucam poglądowe zdjęcia rozdzielni na poddaszu:
458909
458910

michancia
30-03-2022, 17:10
Tak PV pomoże, ale pomóc tez moze klima jako pompa PP, oczywiscie jezeli bedziesz miał klimatyzację.
Jezeli chodzi o limity zarobków tego nie wiem.

Tej ustawy jeszcze nie ma i też się zastanawiam jak te warunki spełnić. W tej chwili syn podpisał umowę na Panasonica 7kW all in one.
Dom nowy, właśnie wykonałem tymi rękoma całą hydraulikę ( 1250m rurek w podłogówce ), posadzki zalane.
Dom 170m po podłogach z garażem. Wg. projektu ( WT 2021 ) Ep 69.49kWh/m2. Czyli każdy dom ma takie samo Ep,
Jak zejść poniżej tego co chce Rząd?, Jak już będzie na ścianach 20cm grafitu, w dach powyżej 30cm wełny, a w posadzkach jest 16cm EPS.
Wiem, rekuperacja.
Ale załóżmy, że nie będzie rekuperacji, dom ma wysokość ponad 8.5m, kominy wentylacyjne w szczycie, wiec grawitacja pięknie działa.
Na jakiej podstawie będzie można udowodnić te założone EP poniżej tych 63kWh/m2 ? i jak do tego dojść?

zbyszekwojtal
31-03-2022, 13:58
X

michancia
31-03-2022, 14:14
X

Zadałeś pytanie jak to ogarnąć, co chcesz ogarnąć?

Andrzej5101
31-03-2022, 15:05
Na jakiej podstawie będzie można udowodnić te założone EP poniżej tych 63 kWh/m2 ?
i jak do tego dojść?
Wykonując obliczenia ;
- obliczenia charakterystyki energetycznej budynku,
- świadectw charakterystyki energetycznej budynku po zakończeniu inwestycji,
Przy obliczeniach można zasymulować rozwiązania prowadzące do celu np;
- brak balkonów,
- okna mocowane w strefie ocieplenia a nie w murze,
- ocieplenie gr; 30 cm,
- ocieplenie dachu na krokwiowe,
- mała powierzchnia okien od północy

michancia
31-03-2022, 15:32
W projekcie było ( dom w winogronach 5 zmodernizowany ):
Ściany; pustak ceramiczny i jest pustak, ocieplenie 20cm, będzie 20cm ale grafit.
W podłodze 15cm, a jest 16cm
W poddaszu 30cm, a będzie 15cm wełny w krokwiach i do tego 20cm w skosach i sufitach, może więcej.
Do tego zlikwidowany jeden balkon, dwa okna dachowe ( żadnych okien dachowych ), od północy garaż, a nad nim sypialni, gdzie były drzwi tarasowe, a jest okno ( zmniejszona powierzchnia )
Oczywiście okna zaliczane do energooszczędnych.

Ale dalej nie rozumiem, w jaki sposób i kto to ma wyliczyć, na jakiej podstawie.
W tych wzmiankach o tej ustawie brak konkretów, czy dokładać izolacji, czy np. PV, lub rekuperację, a może jak tu kolega wspomniał klimatyzację.

Petronelli
05-04-2022, 14:51
Panowie, do mojego domu potrzebuję pompę 7 kw i już byłem zdecydowany na Panasonic KIT-WC07J3E5-SM 7 kW z buforem 100 l. W całym domu(217 m2) grzejniki. Jednak pojawiły się wątpliwości. Czy bufor nie jest za mały na pompę all in one, co może spowodować taktowanie pompy? Z tego co wyczytałem pompy all in one mają duży pobór prądu podczas załączania sprężarki i wtedy kieszeń się wypróżnia. Wprawdzie ta pompa ma coś co się zowie inverter +, ale....

I teraz czy zwiększenie pojemności bufora spowoduje, że będzie to ekonomiczne rozwiązanie jak w t-capach czy tez ten pomysł się nie opłaca.

Co poradzicie? Może zupełnie inną markę pompy?

1igor1
05-04-2022, 16:07
pompy all in one działają tak samo jak zwykłe splity, więc nie wiem o jakim dużym poborze prądu piszesz, jeżeli chodzi o bufor do 100l do 7kW będzie w porządku

Fanek
05-04-2022, 17:30
7kw na 217m2 i same grzejniki nie będzie za mała? robiłeś OZC ?

Petronelli
05-04-2022, 17:43
7kw na 217m2 i same grzejniki nie będzie za mała? robiłeś OZC ?

OZC nie robiłem, jedynie na ciepłowłaściwe audyt. Dom docieplony 25 cm styro na ścianach, w dachu od 26 na skosach do 40 na płaskim wełny i styro (tutaj pewnie jeszcze dołozę z 20 cm), podłoga 10 cm na gruncie, strop 5 cm, fundamenty 8 cm styroduru, wentylacja mech. z reku, okna dwuszybowe. Zakładam użycie grzałek w przypadku braku wystarczającego ciepła.

Andrzej5101
05-04-2022, 18:07
potrzebuję pompę 7 kw i już byłem zdecydowany na Panasonic KIT-WC07J3E5-SM 7 kW z buforem 100 l. W całym domu(217 m2) grzejniki. Jednak pojawiły się wątpliwości. Czy bufor nie jest za mały na pompę all in one, co może spowodować taktowanie pompy?
Dla potrzeb 7 kW - odpowiednia pompa to 9 kW,
Wielkość zładu to= 9 kW x 20 l/kW, więc wielkość bufora od tego zależy

Petronelli
05-04-2022, 18:39
Dla potrzeb 7 kW - odpowiednia pompa to 9 kW,
Wielkość zładu to= 9 kW x 20 l/kW, więc wielkość bufora od tego zależy

Sugerujesz, że 7kW będzie za małą mocą na mój dom?

matyspio
05-04-2022, 18:58
Powiedzcie mi jak to jest z tym serwisem Panasonic. Czy dobrze rozumie, że na instalatora przechodzi odpowiedzialność za serwisowanie PC?
Tzn, że nie każdy instalator może instalować ich pompę, musi mieć jakieś uprawnienia Panasa?

Andrzej5101
05-04-2022, 18:59
Sugerujesz, że 7kW będzie za małą mocą na mój dom?

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5d11fc53c573.png (https://naforum.zapodaj.net/5d11fc53c573.png.html)

Fanek
05-04-2022, 19:42
OZC nie robiłem, jedynie na ciepłowłaściwe audyt. Dom docieplony 25 cm styro na ścianach, w dachu od 26 na skosach do 40 na płaskim wełny i styro (tutaj pewnie jeszcze dołozę z 20 cm), podłoga 10 cm na gruncie, strop 5 cm, fundamenty 8 cm styroduru, wentylacja mech. z reku, okna dwuszybowe. Zakładam użycie grzałek w przypadku braku wystarczającego ciepła.

Aha no to dobrze ocieplony, a ile wyszło cieplowlasciwe ze strony?
Okna 2 szybkowe to troche czasu mają?

Petronelli
05-04-2022, 19:45
Aha no to dobrze ocieplony, a ile wyszło cieplowlasciwe ze strony?
Okna 2 szybkowe to troche czasu mają?

Dom wybudowany w 2008 roku. Obecnie jest 15 cm styro dalmatyńczyk, planuję dołozyć jeszcze 10 cm zwykłego styro.

a.gwozdz
06-04-2022, 18:07
Taka modernizacja - do tej pory ogrzewanie konwektorami + kominek (ale mam już dość)
Ogrzewanie budynku
6,2kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
3,1kW – przeciętna moc grzewcza
6,7kW – niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)

51 W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
12 684kWh = 46GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie (bez CWU)

Powierzchnia ogrzewana - tech. szkieletowa 2007r - 123m2 (parter, poddasze)
Izolacja ściany (20cm wełna), dach (25cm wełna), podłoga parteru (5cm styro)
Średnia temperatura w domu 22/23°C

Dobrana PC - Aquarea J HP - 7kW
Dobrany bufor PC 100l
Dobrane 100% grzejniki Kermi FTV22 - 14m bieżących / 12 grzejników / moc sumaryczna 45/40/22 - 6695 W / moc sumaryczna 40/35/22 - 4623 W

Pojemność instalacji : ~50l rury / ~100l grzejniki / ~100l bufor

Czy to się trzyma kupy ????
Celuję w jak najmniejsze zasilenie i DT.

Ściągnąłem z licznika energii i zrobiłem zestawienie temperatury w określonych godzinach sezonu grzewczego.
Ilości godzin w temp za ostatnie 3 sezony - 15.październik do 15.marzec (~3650h pomiarowych w sezonie) :
2019/2020
-10 < T < -5 28h 0,77%
-5 < T < 0 514h 14,12%
0 < T < 5 1553h 42,65%
5 < T < 10 1132h 31,09%
10 < T < 15 306h 8,40%

2020/2021
-10 < T < -5 262h 7,18%
-5 < T < 0 861h 23,60%
0 < T < 5 1347h 36,91%
5 < T < 10 803h 22,01%
10 < T < 15 279h 7,65%

2021/2022
-10 < T < -5 146h 4,00%
-5 < T < 0 852h 23,35%
0 < T < 5 1505h 41,24%
5 < T < 10 909h 24,91%
10 < T < 15 189h 5,18%

Andrzej5101
07-04-2022, 07:20
6,2kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
12 684kWh = 46GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie (bez CWU)
Powierzchnia ogrzewana - tech. szkieletowa 2007r - 123 m2 (parter, poddasze)
Średnia temperatura w domu 22/23°C
Dobrana PC - Aquarea J HP - 7kW
Dobrany bufor PC 100l
Dobrane 100% grzejniki Kermi FTV22 - 14m bieżących / 12 grzejników / moc sumaryczna 45/40/22 - 6695kW / moc sumaryczna 40/35/22 - 4623kW
Moce grzejników w W a nie w kW
Pojemność instalacji : ~ 50 l rury / ~100 l grzejniki / ~100l bufor
50 l wody w rurach ???
1/ Moc grzejników powinny być większa od mocy cieplnej budynku;
- dla temp; 35/45/22 C - czyli > 6200 W,
- korzystniej jest dobierać grzejniki V33 - maja większą moc,
2/ Zład wody to = 7 kW x 20 l/kW = 140 L,
- Panasonic ma bufor 50 l ze stali nierdzewnej

Sylwe
07-04-2022, 09:23
Zamierzam wymienić kocioł ekogroszek na Panasonica monoblok 7kw , budynek parterowy strop ocieplony 20cm styro, sciany 15 styro ,wylewki grubości 8-11cm i 18 styropianu .
Podłogówka 7 obwodów 80m2 + trzy pokoje po 13m2 w każdym grzejnik płytowy v22 60x120.
Do grzejników dołożę wentylatory z termostatem załącz/wyłącz przy 30 stopniach.
Temp max na podłogówke szła do tej pory w największe mrozy 30stopni.
Jeżeli grzejniki i podłogówka będzie na jednym obiegu bez bufora, sprzegła i bez dodatkowych pomp to pewnie pokoje z grzejnikami będą się szybciej wychładzać po wyłączeniu pompy, a może by tak zamontować przed rozdzielaczem na podłogówke zawór 4d i nim zmniejszyć temperature w podłogę z 35 na 25 stopni , układ jest nieduży , przepływy będą więc obiegówka powinna dać radę .
Czy to mogło by się sprawdzić , czy są jakieś minusy dla pracy sprężarki i zużycia prądu.

a.gwozdz
07-04-2022, 09:40
Jednostki oczywiście racja, grzejniki w W - już poprawiłęm
bufor 100l poza pompą - PC to Split bez bufora.

w rurach 50l może ciut przesadziłem - liczyłem 0,3 l/m i ~120/130m instalacji CO - wyjdzie faktycznie bliżej 40 litrów

Można podejść do doboru tak jak część instalatorów - dla świętego spokoju weź pan TCap 9kW - tylko po co ????
Parząc na temperatury w ostatnich 3 sezonach - godzin z temp poniżej -10 było w zależności od sezonu 0h, 46h, 23h.
Przy takich temp (-10) zapotrzebowanie nie będzie 6,2kW tylko niższe ~5kW

Mam opcję dogrzania klimą domu w razie czego te kilkanaście/kilkadziesiąt godzin w roku więc nie widzę potrzeby dalszego przewymiarowania grzejników i PC.
Obecnie 2 sezony grzeję już klimą ale na dłuższą metę jednak niekomfortowe, w łazienkach i tak zostały konwektory, a dodatkowo chciałbym jezszcze dogrzać pomieszczenie gospodarcze i garaż gdzie klimy nie ma - stąd PC + grzejniki

Na grzejnikach nie uzyskam parametru 45/40 (zasilanie/powrót) przy niezakłóconym stałym przepływie ?? (moc sumaryczna grzejników dla 45/40/22 = 6695 W jest wyższa niż zapotrzebowanie budynku) - liczyłem ze współczynnikiem te grzejniki dla konkretnych temp. takie jak podałem.

Zakładam pracę na jak najniższym parametrze przy danej temp zew.(krzywa grzewcza) aby uzyskać komfort w domu 22/23 stopnie. W łazienkach grzejniki przewymiarowane bardziej w celu uzyskania wyższej temperatury.

Andrzej5101
07-04-2022, 10:15
a.gwozdz
Grzejniki należy przeliczyć dla 45/35/22 C;
- dla grzejników delta dT = 8 -10 C,
- moc ich będzie ok; 5600 W - trzeba będzie dołożyć

vwrafi
07-04-2022, 10:15
Czy do pompy monoblok 5kW WH-MDC05J3E5 wystarczy pociągnąć do kotłowni przewód 5x2,5mm2 i nic więcej? Czy też może wystarczy jedna faza 3x2,5mm2 ? Pompa jest niby jednofazowa.

Petronelli
07-04-2022, 11:08
Panasonic 9 kw serja J vs T-cap. Grzejniki, t-cap, podobno pod nie jest rekomendowany. Temperatura na grzejnikach max 45. Z info od instalatora seria J moze mięc wyższe zużycie prądu od t-capa. Czy ktoś z doświadczeniem i wiedzą, mógłby sie podzielić informacjami na temat tych dwóch pomp i przewagi jednaj nad drugą?

Seria J jest na R-32 a t-cap na R-410. Czy ma to duże znaczenie?

Seria J jest tez tańsza, stąd pytanie czy dopłacac za t-capa.

I najtrudniej jest do podjęcia decyzji, później juz z górki :)

Z góry dzięki za spostrzeżenia :)

a.gwozdz
07-04-2022, 12:02
OK :
50/40/22 - 7655 W
45/35/22 - 5490 W
40/30/22 - 3478 W

Sądzę że w najniższych temp T < -10 (jeśli wystąpią ! w sezonie) raczej podkręcę PC.
Ostatnie sezony pokazują że takie temperatury skrajne są coraz rzadsze.

Andrzej5101
07-04-2022, 12:39
OK :
50/40/22 - 7655 W
45/35/22 - 5490 W
40/30/22 - 3478 W
Sądzę że w najniższych temp T < -10 (jeśli wystąpią ! w sezonie) raczej podkręcę PC.
TU chodzi o uniemożliwienie taktowania przy Tz > 0 C

Andrzej5101
07-04-2022, 12:49
Podłogówka 7 obwodów 80m2 + trzy pokoje po 13m2 w każdym grzejnik płytowy v22 60x120.
Do grzejników dołożę wentylatory z termostatem załącz/wyłącz przy 30 stopniach.
Temp max na podłogówke szła do tej pory w największe mrozy 30 stopni.
Moc cieplna grzejnika dla 45/35/20 C musi być > od mocy cieplnej danego pomieszczenia;
- grzejniki z pewnością są za słabe,
- jakie temperatury szły na grzejniki???

Andrzej5101
07-04-2022, 12:56
Czy ktoś z doświadczeniem i wiedzą, mógłby sie podzielić informacjami na temat tych dwóch pomp i przewagi jednaj nad drugą?
9 kW/TCap -ma 9 kW mocy przy -20 C
9 kW/1f/ gen J - ma ok ;6,2 kW przy -20 C
Seria J jest na R-32 a t-cap na R-410. Czy ma to duże znaczenie?
Jak potrzebujesz mocnej pompy - to nie masz wyboru,
Seria J jest tez tańsza, stąd pytanie czy dopłacac za t-capa.
Należy znać OZC budynku

a.gwozdz
07-04-2022, 13:00
@Andrzej5101

Ale przy T > 0 zapotrzebowanie budynku średnie jest ~3 kW (i spada ze wzrostem Tz) - czyli zjechanie z parametrem do 40/30/22 powoduje ze mamy więcej mocy na grzejnikach niż zapotrzebowanie.
W kwestii taktowania to tutaj przy Tz > 0 im większa pompa tym będzie gorzej - prawda ? Sugerujesz ze ta J 7kW jest za duża ???
Z tego co sprawdzałem J 7kW może zmodulować minimum do 1,6 / 1,7 kW.

Czy źle kombinuję ??

Petronelli
07-04-2022, 13:04
Należy znać OZC budynku

Dziękuję. Mam dodatkowe wspomagające żródło, które wspomoże w przypadku dużych mrozów.
Zakładają jednak, że większość zimy przypada na temperatury zdecydowanie wyższe od -20, to czy można założyć, że bardziej ekonomicznie będzie działać seria J i powodować mniej taktowań?

Andrzej5101
07-04-2022, 13:13
Sugerujesz ze ta J 7kW jest za duża ???
Z tego co sprawdzałem J 7kW może zmodulować minimum do 1,6 / 1,7 kW.
Czy źle kombinuję ??
Sugeruje, że;
- masz za małą moc grzewczą grzejników - co wynika z obliczeń,
- przy TZ > 0C - będziesz zmuszony pracować na podwyższonym parametrze wody aby uniknąć taktowania

Andrzej5101
07-04-2022, 13:14
Dziękuję. Mam dodatkowe wspomagające żródło, które wspomoże w przypadku dużych mrozów.
Zakładają jednak, że większość zimy przypada na temperatury zdecydowanie wyższe od -20, to czy można założyć, że bardziej ekonomicznie będzie działać seria J i powodować mniej taktowań?
Tak będzie z pewnością

a.gwozdz
07-04-2022, 16:44
Sugeruje, że;
- masz za małą moc grzewczą grzejników - co wynika z obliczeń

Próbuje zrozumieć całość od początku do końca :) więc raz jeszcze powoli.

Generalnie PC działa co do zasady odwrotnie od zapotrzebowania budynku na ciepło - zapotrzebowanie budynku na ciepło rośnie ze spadkiem Tz, moc PC wręcz przeciwnie.
Dobierałem (świadomie) grzejniki nie do zapotrzebowania na ciepło przy Tz -20 a przy Tz 12/13 stopnie. Dla Tz -20 zapotrzebowanie to ~6,2 kW.
Przyjmując niemal liniowy spadek zapotrzebowania budynku od 6,2 kW do 0 kW w przedziale -20 do +16, w okolicach -2 stopnie zapotrzebowanie budynku na ciepło to będzie około 3,1 kW (pomijam zyski z nasłonecznienia - zmniejszają zapotrzebowanie ale słońce nie zawsze świeci w sezonie grzewczym).
Dla -10 zapotrzebowanie ~4,5 kW.

Nie rozumiem dlaczego dla Tz > 0 PC będzie taktować, skoro możemy ustawimy niższy parametr i niższą DT (zasilanie/powrót), dodatkowo PC powinna zmodulować moc, znalazłem wykres z którego wynika że J 7kW potrafi się zmodulować do 1,7kW dla parametru 35stopni.


Sugeruje, że;
- przy TZ > 0C - będziesz zmuszony pracować na podwyższonym parametrze wody aby uniknąć taktowania

Tego nie rozumiem dlaczego na podwyższonym parametrze ????

Generalnie wychodzi na to że najlepiej byłoby mieć dwie PC - jedną pracującą w zakresie Tz -20 do ~2, a drugą malutką dla zakresu Tz ~2 - 16

Czy zwiększając przepływ przez grzejniki nie uda się otrzymać niższej niż 10 stopni delty ???

Andrzej5101
07-04-2022, 18:51
Nie rozumiem dlaczego dla Tz > 0 PC będzie taktować, skoro możemy ustawimy niższy parametr i niższą DT (zasilanie/powrót), dodatkowo PC powinna zmodulować moc, znalazłem wykres z którego wynika że J 7kW potrafi się zmodulować do 1,7 kW dla parametru 35 stopni.

Tego nie rozumiem dlaczego na podwyższonym parametrze ????
Generalnie wychodzi na to że najlepiej byłoby mieć dwie PC - jedną pracującą w zakresie Tz -20 do ~2, a drugą malutką dla zakresu Tz ~2 - 16
Czy zwiększając przepływ przez grzejniki nie uda się otrzymać niższej niż 10 stopni delty ???
ABY ZAPOBIEC TAKTOWANIU PC NALEŻY MIN ;
1/ Moc grzejników powinny być większa od mocy cieplnej budynku;
- dla temp; 35/45/22 C - czyli > 6200 W,
2/ Zład wody to = 7 kW x 20 l/kW = 140 L,

Znalazłem wykres z którego wynika że J 7kW potrafi się zmodulować do 1,7 kW dla parametru 35 stopni.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/27cdcb8e4a28.png (https://naforum.zapodaj.net/27cdcb8e4a28.png.html)
Przypuszczalne moce minimalne dla Panasonica odpowiadają w przybliżeniu mocą Althermy;
Panasonic 5 kW - to Altherma 4 kW;
Panasonic 7 kW - to Altherma 6 kW;
Panasonic 9 kW - to Altherma 8 kW
Wartość mocy modulacji rośnie wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej i dla Althermy 6 kW;
-dla +2C - moc minimalna modulowana to 2,0 kW,
-dla +7C - moc minimalna modulowana to 2,5 kW,
-dla +13C - moc minimalna modulowana to 3,0 kW,

a.gwozdz
07-04-2022, 21:06
Zład będzie większy niż te 140l - jest bufor 100l wpięty równolegle w układ (~240l w sumie z instalacją + grzejniki)

Dalej nie wiem/rozumiem DLACZEGO omawiając kwestie taktowania w Tz > 0 moc grzejników musi być większa od zapotrzebowanie budynku na ciepło przy Tz = -20 (6200W) - może tak musi być ale jest to dla mnie nielogiczne i niejasne.
W wyższej Tz potrzeba mniej ciepła, PC ma wyższą wydajność, może modulować i tą najniższą moc dostarczaną musimy móc zagospodarować na grzejnikach ?

Dla Tz = 0 czy 5 zapotrzebowanie na ciepło budynku jest znacznie mniejsze niż zapotrzebowanie w Tz = -20, wg mnie powinniśmy mieć moc grzejników większą od zapotrzebowania budynku w tej rozpatrywanej Tz (0 lub +5) ...... ?!?

mihalp90
08-04-2022, 07:24
Cześć. Mam prośbę o pomoc. Dostałem od swojej pompy WH-SDC09 błąd H76 który oznacza błąd "komunikacja z panelem sterowania
nieprawidłowość" . Czy poza sprawdzeniem połączenia do panelu sterowania można coś zrobić? Ktoś miał podobny problem?

Andrzej5101
08-04-2022, 07:35
błąd H76 który oznacza błąd "komunikacja z panelem sterowania nieprawidłowość" . Czy poza sprawdzeniem połączenia do panelu sterowania można coś zrobić? Ktoś miał podobny problem?
Zobacz str 28 https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_net.pdf

vwrafi
08-04-2022, 08:48
Może umknęło w natłoku postów, więc przekleję jeszcze raz:

" Czy do pompy monoblok 5kW WH-MDC05J3E5 wystarczy pociągnąć do kotłowni przewód 5x2,5mm2 i nic więcej? Czy też może wystarczy jedna faza 3x2,5mm2 ? Pompa jest niby jednofazowa. "

Andrzej5101
08-04-2022, 08:56
vwrafi
Czy pompa jest jedno czy trzy fazowa do kotłowni trzeba pociągnąć przewód 5 żyłowy, W domach do 300m2 przewód wystarczający to 5x4mm
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek

vwrafi
08-04-2022, 13:37
vwrafi
Czy pompa jest jedno czy trzy fazowa do kotłowni trzeba pociągnąć przewód 5 żyłowy, W domach do 300m2 przewód wystarczający to 5x4mm
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek

Teraz zobaczyłem, że do tego mojego modelu pompy są takie przewody rekomendowane przez producenta:

Recommended cable size, supply 1 mm² 3 x 1,5
Recommended cable size, supply 2 mm² 3 x 1,5

Prądy jakie tam są to:

Running and starting current (Heat) A 4,7
Running and starting current (Cool) A 7,0
Current 1 A 12,0
Current 2 A 13
Indoor recommended fuse A 30 / 15

Chodzi o to, że przewodu 5x2,5 mam sporo, a 5x4 musiałbym specjalnie dokupić. Jest sens dawać aż 4mm2 do takiej słabej pompy? Ona w trybie grzania pobiera 1kW a w trybie chłodzenia 1,5kW. Prąd rozruchowy to 7A, nie wiem czy to jest tak dużo.

a.gwozdz
08-04-2022, 14:13
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/EU-PLST1220-02_ATT_PL_katalog%20A2W.pdf
wg tego dokumentu (str 17) do monobloka 5kW WH-MDC05J3E5 wystarczy zabezpieczenie 2x16A i kabel 2 x 3x2,5mm2 - ale oczywiście 5x4mm2 też będzie dobry, tak samo jak 5x10mm2 przy założeniu że zmieści się w złączki w PC,

vwrafi
09-04-2022, 10:41
Dzięki. Rezygnuję wtedy z 5x2,5 i dam 2x 3x2,5.

-voymar-
10-04-2022, 18:48
Moc cieplna grzejnika dla 45/35/20 C musi być > od mocy cieplnej danego pomieszczenia;
- grzejniki z pewnością są za słabe,
- jakie temperatury szły na grzejniki???

Tyle razy już pisałem założenia jakie mają być - a ty dalej powielasz to co jest złe.
Przy tych założeniach PC na Bank taktować będzie.
Już mi się nie chce tego samego pisać non stop.
Przy tym co radzisz Taktowanie jest pewne.

-voymar-
10-04-2022, 18:51
Dzięki. Rezygnuję wtedy z 5x2,5 i dam 2x 3x2,5.

Jeżeli jest PC 1F to trzeba przewód 5x4mm ( jeden ) Przy PC 3F przewód 5x2,5

michancia
10-04-2022, 19:04
Tyle razy już pisałem założenia jakie mają być - a ty dalej powielasz to co jest złe.
Przy tych założeniach PC na Bank taktować będzie.
Już mi się nie chce tego samego pisać non stop.
Przy tym co radzisz Taktowanie jest pewne.

Czego ty nie rozumiesz, z jakiego powodu ma ta pompa taktować, jak będzie spełniony warunek, o którym pisze Andrzej.
Jak będzie spełniony podstawowy warunek, czyli zapewniony odbiór ciepła, to pompa nie ma prawa taktować.
A Andrzej wyraźnie pisze, że grzejniki w przeliczeniu na niskie temperatury zasilania mają być większe niż zapotrzebowanie danego pomieszczenia na moc.
Co tu więcej tłumaczyć.

michancia
10-04-2022, 19:14
Jeżeli jest PC 1F to trzeba przewód 5x4mm ( jeden ) Przy PC 3F przewód 5x2,5

Tutaj też nie pisz bzdur, bo każdą pompę podłącza się wg. DTR.
A jak się uprę, do bez problemu 1-fazowa podłączę na 3x4mm, a 3-fazową, to te 5x2.5mm ( co piszesz ) może być za mało, Wszystko zależy od mocy pompy

plusfoto
10-04-2022, 20:34
Tutaj też nie pisz bzdur, bo każdą pompę podłącza się wg. DTR.
A jak się uprę, do bez problemu 1-fazowa podłączę na 3x4mm, a 3-fazową, to te 5x2.5mm ( co piszesz ) może być za mało, Wszystko zależy od mocy pompy

michancia 3-fazowa przeciętnie bierze około 5 -6 amper z fazy a w szczycie około 12 - 16 (I to chwilowo) więc te 5x 2,5 spokojnie wystarczy. Grzałkę i tak zasila się osobnym obwodem.

-voymar-
10-04-2022, 21:38
Czego ty nie rozumiesz, z jakiego powodu ma ta pompa taktować, jak będzie spełniony warunek, o którym pisze Andrzej.
Jak będzie spełniony podstawowy warunek, czyli zapewniony odbiór ciepła, to pompa nie ma prawa taktować.
A Andrzej wyraźnie pisze, że grzejniki w przeliczeniu na niskie temperatury zasilania mają być większe niż zapotrzebowanie danego pomieszczenia na moc.
Co tu więcej tłumaczyć.

Ja właśnie to rozumie wszystko. Bo u mnie PC nie taktuje, o czym pisałem nie raz.
Rozumowanie @Andrzej ma poprawne ( wyciągnął to z moich dawnych wpisów ) lecz trochę pomieszał a ja już kolejny raz nie mam zamiaru tłumaczyć, czego tam brakuje.

-voymar-
10-04-2022, 21:46
Tutaj też nie pisz bzdur, bo każdą pompę podłącza się wg. DTR.
A jak się uprę, do bez problemu 1-fazowa podłączę na 3x4mm, a 3-fazową, to te 5x2.5mm ( co piszesz ) może być za mało, Wszystko zależy od mocy pompy

5x2,5 dla PC 3F w zupełności wystarczy No chyba że PC 16kW to być może trzeba 5x 4mm Nie jestem instalatorem więc w DTR nie zaglądam.
Co tyczy się PC 1F- to tak wystarczy 3x4mm Bo L1 na PC L2 na grzałkę i N Lecz osobiście wolę dodatkowy żółto zielony Przy tej PC 1F- fakt jedna żyła ( L ) jest zbyteczna to chyba oczywiste.

Arturo1972
12-04-2022, 23:36
Zapytam po raz kolejny- bo od 2 lat nie mogę się tego dowiedzieć
- Jaki to nadzwyczajny dom zbudowałeś?????? po za tym że Już niestety ma 10lat. Czy to nowy Dom? Do jakiego to wieku ( ilu lat ) mówimy NOWY?
-Zapewne dom jak i samochód dla ciebie NOWY --to taki co ma 10lat
-Zadawałem nie raz pytanie ( od 2 lat ) pytam ------ co takiego w tym domu jest NADZWYCZAJE?????? Ja nie widzę NIC .
[/B]
Po miesiącu ale nawet obrazkowo odpowiem Ci jaki to "nadzwyczajny"dom wybudowałem 10 lat temu,którego i dzisiaj próżno szukać wśrod nowych domów ;)
Zaczynamy od dołu:
1.Izolacja domu od gruntu czyli dom na styropianie,20cm ;)
https://images92.fotosik.pl/585/76cc47506980916bmed.jpg



2.25cm betonu wylewane na ten styropian,naturalnie zbrojony wg projektu:
https://images89.fotosik.pl/585/2478a592e7293841med.jpg



3.GWC gruntowy,zrobiony bezpośrednio pod domem.Żólte rury to wejście i wyjście:
https://images91.fotosik.pl/584/7ee796840285bcaemed.jpg



4.Sciany,materiał w parametrach podobny do betonu czyli silikat,na tym mi zależało:
https://images91.fotosik.pl/584/2b8cbc306e10d3abmed.jpg


Część pierwsza,ta od ziemi zakończona,za chwilę część druga a w między czasie dawaj przykłady podobnie budowanych domów :D

Arturo1972
13-04-2022, 00:08
Zapytam po raz kolejny- bo od 2 lat nie mogę się tego dowiedzieć
- Jaki to nadzwyczajny dom zbudowałeś?????? po za tym że Już niestety ma 10lat. Czy to nowy Dom? Do jakiego to wieku ( ilu lat ) mówimy NOWY?
-Zapewne dom jak i samochód dla ciebie NOWY --to taki co ma 10lat
-Zadawałem nie raz pytanie ( od 2 lat ) pytam ------ co takiego w tym domu jest NADZWYCZAJE?????? Ja nie widzę NIC .
[/B]
No to lecim Panie zdziwiony z tym moim "nadzwyczajnym domem" część druga.

5.Montaż okien w ścianie,dziwnie i nie typowo,że poza ścianą ? no cóz...
https://images89.fotosik.pl/585/292ef239dd3a4865med.jpg


6.Izolacja ściany z silikatu stryopianem 20cm z najniższą lambdą 0,031(10 lat temu !!!)
https://images90.fotosik.pl/584/d6089d501f3e7131med.jpg


7.Izolacja stropu STYROPIANEM ! 2*15cm=30cm:
https://images90.fotosik.pl/584/6ed7a65233f8c5e8med.jpg


8.Podłogówka położona BEZPOŚREDNIO na płycie fundamentowej:
https://images92.fotosik.pl/585/36f605bc1b422b52med.jpg


9.Rekuperator,sprzężony z GWC pod domem:
https://images91.fotosik.pl/584/59bb511b76590bffmed.jpg


10.Z tym GWC,któergo wejście do domu tutaj widać:
https://images91.fotosik.pl/584/2bbc505f821c7137med.jpg




`

Arturo1972
13-04-2022, 00:31
Zapytam po raz kolejny- bo od 2 lat nie mogę się tego dowiedzieć
- Jaki to nadzwyczajny dom zbudowałeś?????? po za tym że Już niestety ma 10lat. Czy to nowy Dom? Do jakiego to wieku ( ilu lat ) mówimy NOWY?
-Zapewne dom jak i samochód dla ciebie NOWY --to taki co ma 10lat
-Zadawałem nie raz pytanie ( od 2 lat ) pytam ------ co takiego w tym domu jest NADZWYCZAJE?????? Ja nie widzę NIC .
[/B]
Lecim część trzecia zdziwiony :D
10.O dziwnym montazu okien poza ściana już było ale tutaj na tarasowym widać jak mnie zrobiono w chu..a,może byli pijani i nie trafili w światło otworu ? :D
https://images92.fotosik.pl/585/93fd349ac24a18eamed.jpg


11.Na 25cm betonu pod rurkami,jedziemy jeszcze z 10cm miksokreta:
https://images89.fotosik.pl/585/90a97d3db053bc13med.jpg


12.Zrobiło się kolorowo na strychu bo na 30cm styro,doszło ok20cm izolacji w postaci proszku PUR ;)
https://images76.fotosik.pl/774/578608a3b34bf5a5med.jpg


By docelowo mogło tak wyglądać i od marca 2013 smigał u mnie T-CAP 9kW :)
https://images89.fotosik.pl/585/3626dd6f841314ebmed.jpg


Jak DZISIAJ,wśród przez bibułkę robionych inwestorów,znajdziesz podobne spuszczanie się nad detalami to pokłonie Ci się.
Do tego momentu uważam Cię za szkodnika,pop prostu.
Brzydko nie mogę Cię nazwać chociaż chciałbym :D

Arturo1972
13-04-2022, 01:12
Zapytam po raz kolejny- bo od 2 lat nie mogę się tego dowiedzieć
- Jaki to nadzwyczajny dom zbudowałeś?????? po za tym że Już niestety ma 10lat. Czy to nowy Dom? Do jakiego to wieku ( ilu lat ) mówimy NOWY?
-Zapewne dom jak i samochód dla ciebie NOWY --to taki co ma 10lat
-Zadawałem nie raz pytanie ( od 2 lat ) pytam ------ co takiego w tym domu jest NADZWYCZAJE?????? Ja nie widzę NIC .
[/B]
Myślę,że zostałeś usatysfakcjonowany odpowiedziami łącznie ze zdjęciami ;)
Zdradzę Ci w tajemnicy,że to wszystko było kiedyś na forum w moim Dzienniku Budowy ale FM ma swojego "putina" i dlatego kazalem to usunac...

a.gwozdz
13-04-2022, 10:52
Panowie to jeszcze raz podsumowując.
Aby pompa nie taktowała musimy :
- mieć odpowiedni zład wody ~20l / kW PC
- grzejniki muszą mieć moc większą od zapotrzebowania pomieszczenia
- przepływ musi być taki by tą moc odebrać z PC i dostarczyć do grzejników (domu)
- pompa musi być w stanie zmodulować do mniejszego zapotrzebowania na moc przy wyższych temperaturach

Sterujemy zatem przepływem przez instalację + temperaturą zasilania
Delta na zasilaniu i powrocie zatem sterowana pośrednio przez temp zasilania i prędkość przepływu.
Dodatkowo w równoległym podłączeniu bufora należy dążyć do wyrównania przepływu przez PC i przez obieg grzewczy.

Mam taryfę G13 - nie zależy mi na pracy pompy tylko poza szczytem (w szczycie porannym cena prądu - z przesyłem - jest i tak mniejsza niż w G11) drożej (niż w G11) jest tylko w szczycie popołudniowym (zimą 17-21) latem (20-22)
Obecnie grzejąc klimatyzacją - parter całą dobę, poddasze (sypialnie) między 5:00 - 22:00 (w nocy lepiej chłodniej) 75% zużycia wychodzi mi i tak w taryfie pozaszczytowej, wysterowałem tylko bojler żeby grzał poza szczytem od 14-17 ale później i tak znowu zaczyna grzać koło 19:00 żeby na bieżąco była woda do kąpieli, więc część zużycia idzie w szczycie popołudniowym.
Ale jednak klima na dłuższą metę jest uciążliwa zwłaszcza wieczorami i nocą jak jest cicho.



Czyli, gdy zdolności akumulacyjne naszego budynku są niezbyt duże ( np; ogrzewanie grzejnikowe, cienka warstwa wylewki < 10 cm , konstrukcja szkieletowa budynku) to PC- PW ma być uszyta na miarę , mimo że każdy instalator będzie wciskał PC znacznie przewymiarowaną - bo ma w tym interes

To właśnie miałem na myśli pisząc weź Pan TCapa 9kW będzie OK ........

Wiadomo że nie da się dobrać w punkt - ponieważ nie grzejemy w punkt tylko w zakresie od -15 stopni do + 15 stopni (przy zmieniającym się zapotrzebowaniu na moc wraz ze zmianą temp.) - więc w jaki punkt ?

-voymar-
13-04-2022, 23:13
Lecim część trzecia zdziwiony :D
10.O dziwnym montazu okien poza ściana już było ale tutaj na tarasowym widać jak mnie zrobiono w chu..a,może byli pijani i nie trafili w światło otworu ? :D
https://images92.fotosik.pl/585/93fd349ac24a18eamed.jpg


11.Na 25cm betonu pod rurkami,jedziemy jeszcze z 10cm miksokreta:
https://images89.fotosik.pl/585/90a97d3db053bc13med.jpg


12.Zrobiło się kolorowo na strychu bo na 30cm styro,doszło ok20cm izolacji w postaci proszku PUR ;)
https://images76.fotosik.pl/774/578608a3b34bf5a5med.jpg


By docelowo mogło tak wyglądać i od marca 2013 smigał u mnie T-CAP 9kW :)
https://images89.fotosik.pl/585/3626dd6f841314ebmed.jpg


Jak DZISIAJ,wśród przez bibułkę robionych inwestorów,znajdziesz podobne spuszczanie się nad detalami to pokłonie Ci się.
Do tego momentu uważam Cię za szkodnika,pop prostu.
Brzydko nie mogę Cię nazwać chociaż chciałbym :D

Ha ha ha
Nie wiem czy mam się śmiać?:D , płakać?:( czy tylko współczuć:yes:
Zapewne 40 lat mieszkania w Familoku swoje zrobiło i tego ni hu hu nie da się na nowo wyedukować. Tak już zapewne ci zostanie, Jak niektórym w dzisiejszych czasach społecznościom.
-dwa lata i NIC
Pytałem co w tym Kurniku ( 125m2 ) jest nadzwyczajne?
I co przedstawiłeś?
TYLKO i wyłącznie budowę domu w/g danego projektu i tyle, nic nadzwyczajnego
Ja staram się zrozumieć twój tok myślenia . Wydaje ci się że zrobiłeś coś nadzwyczajnego. Dlaczego?
Powiem ci dlaczego - W ów Familoku przez 40 lat życia z głową przy grzejniku ( TAK PISAŁEŚ ) mogło coś tam się zgrzać.
Opłaty były i zapewne co miesiąc inne i dość .dość odczuwalne. Stawiam z 700zeta /mies
A tu postawiłeś ( Kurniczek ) zakładam że i tak jest ze 2 razy większy od mieszkania w Familoku i o dziwo rachunki są 3 razy niższe niż w blokowym Grajdole.
Osobiście nie uważałem domów i nie uważam domów stawianych metodą Garażową ( mur jednowarstwowy ) Docelowo ściana dwuwarstwowa.
A ty zielony takie trendy są obecnie Kupiłeś projekt zrobiłeś zgodnie z nim i tyle
Co z tego wynika?????
NIC ZUPEŁNIE NIC.
Pamiętasz jakie było moje pytanie??????
Co w tym DOMKU jest nadzwyczajne??????
Osobiście nie widzę NIC. Poza tym że dom na płycie z izolacją poziomą. montażem okien na zewnątrz ( bo tak się robi przy takim murze) i nic więcej.
PYTAM PO RAZ KPLEJNY
Co w nim jest nadzwyczajnego???????
TY masz Kurniczek 125m2 Jak nie 115m2 ( trochę więcej niż mój Garaż ) o obciążeniu 3,5kW dla ( -20*C)
A moim o pow. ponad 230m2 z mostkiem termicznym ok 75m2 ( mało na stropie) - mogę sobie na to pozwolić ,choć zapewne zostanie docieplone.
z obciążeniem 7,75kW przy ( -28*C ) i temp. 22,8*C--- 23,4*C /24h Dom zaliczył i ( -35*C) lecz wtedy nie miałem pomiarow.
Dom nie był budowany z POMPĄ i rozgłosem bo to mój Dom .Budowany z murem 4 warstwowym
OCZEKIŁAMEM tylko odpowiedzi na te 4 ostatnie wersy. CZYM SIĘ RÓŻNI ( chodziło mi o kW ) tylko tyle.
Bo zaraz przyjdzie tu taki sam jak TY i przedstawi nam Dom SZKIELETOWY- i co z tego?
Ty szczycisz się ( kW ) tylko te kW są gów..o warte niczym nie odbiegają od starszych dobrych domów

PS. Pytałem jeszcze o kominy, kominek?
gdzie jednym wmawiasz-----NIE DLA KOMINÓW !!!!!!!!! a mi miesiąc później serwujesz foto przy kominku. Mało tego nagrywasz filmik z szopką z drewnem
PC gdzie rzekomo ta PC pracuje tylko defrostów nie robi. itd.itd. Trzeba by pisać pisać i pisać.

Arturo1972
13-04-2022, 23:22
Ha ha ha
Nie wiem czy mam się śmiać?:D , płakać?:( czy tylko współczuć:yes:
Zapewne 40 lat mieszkania w Familoku swoje zrobiło i tego ni hu hu nie da się na nowo wyedukować. Tak już zapewne ci zostanie, Jak niektórym w dzisiejszych czasach społecznościom.
-dwa lata i NIC
Pytałem co w tym Kurniku ( 125m2 ) jest nadzwyczajne?
I co przedstawiłeś?
TYLKO i wyłącznie budowę domu w/g danego projektu i tyle, nic nadzwyczajnego
Ja staram się zrozumieć twój tok myślenia . Wydaje ci się że zrobiłeś coś nadzwyczajnego. Dlaczego?
Powiem ci dlaczego - W ów Familoku przez 40 lat życia z głową przy grzejniku ( TAK PISAŁEŚ ) mogło coś tam się zgrzać.
Opłaty były i zapewne co miesiąc inne i dość .dość odczuwalne. Stawiam z 700zeta /mies
A tu postawiłeś ( Kurniczek ) zakładam że i tak jest ze 2 razy większy od mieszkania w Familoku i o dziwo rachunki są 3 razy niższe niż w blokowym Grajdole.
Osobiście nie uważałem domów i nie uważam domów stawianych metodą Garażową ( mur jednowarstwowy ) Docelowo ściana dwuwarstwowa.
A ty zielony takie trendy są obecnie Kupiłeś projekt zrobiłeś zgodnie z nim i tyle
Co z tego wynika?????
NIC ZUPEŁNIE NIC.
Pamiętasz jakie było moje pytanie??????
Co w tym DOMKU jest nadzwyczajne??????
Osobiście nie widzę NIC. Poza tym że dom na płycie z izolacją poziomą. montażem okien na zewnątrz ( bo tak się robi przy takim murze) i nic więcej.
PYTAM PO RAZ KPLEJNY
Co w nim jest nadzwyczajnego???????
TY masz Kurniczek 125m2 Jak nie 115m2 ( trochę więcej niż mój Garaż ) o obciążeniu 3,5kW dla ( -20*C)
A moim o pow. ponad 230m2 z mostkiem termicznym ok 75m2 ( mało na stropie) - mogę sobie na to pozwolić ,choć zapewne zostanie docieplone.
z obciążeniem 7,75kW przy ( -28*C ) i temp. 22,8*C--- 23,4*C /24h Dom zaliczył i ( -35*C) lecz wtedy nie miałem pomiarow.
Dom nie był budowany z POMPĄ i rozgłosem bo to mój Dom .Budowany z murem 4 warstwowym
OCZEKIŁAMEM tylko odpowiedzi na te 4 ostatnie wersy. CZYM SIĘ RÓŻNI ( chodziło mi o kW ) tylko tyle.
Bo zaraz przyjdzie tu taki sam jak TY i przedstawi nam Dom SZKIELETOWY- i co z tego?
Ty szczycisz się ( kW ) tylko te kW są gów..o warte niczym nie odbiegają od starszych dobrych domów

PS. Pytałem jeszcze o kominy, kominek?
gdzie jednym wmawiasz-----NIE DLA KOMINÓW !!!!!!!!! a mi miesiąc później serwujesz foto przy kominku. Mało tego nagrywasz filmik z szopką z drewnem
PC gdzie rzekomo ta PC pracuje tylko defrostów nie robi. itd.itd. Trzeba by pisać pisać i pisać.
Oj widzę, że dupsko zabolało :D
Taki oto mam se kurnik 125m2 NIETYPOWO budowany 10 lat temu,mieszkając przez 40 lat w bloku w WIELKIM i cywilizowanym mieście.

Arturo1972
14-04-2022, 00:08
PS. Pytałem jeszcze o kominy, kominek?
gdzie jednym wmawiasz-----NIE DLA KOMINÓW !!!!!!!!! a mi miesiąc później serwujesz foto przy kominku. Mało tego nagrywasz filmik z szopką z drewnem
PC gdzie rzekomo ta PC pracuje tylko defrostów nie robi. itd.itd. Trzeba by pisać pisać i pisać.
O kominy i kominki pytałeś się jeszcze ?
W tym temacie również NIETYPOWO mam :D
Kominek w salonie w domu u mieszczucha z blokowiska to mus,tak jest i u mnie ;)
Ale i kominek jest NIETYPOWY jak zresztą i cały dom :)
https://images92.fotosik.pl/586/b8f654e60e4ca2c4med.jpg

Kominek,jak i cały dom jest nastawiony na akumulację ciepła czyli na stabilizację temperatury w domu,bez przegrzewania,czyli kominek ma cieszyć oko płomieniem a nie grzać ;)
Stąd obudowa kominka została wykonana z betonowych płyt akumulacyjnych a nie jak u Tobie podobnych "januszy" z wełny ;)
https://images90.fotosik.pl/584/3297bad74453a40cmed.jpg

I jak zuważysz,po raz kolejny NIETYPOWO u mnie ,obudowa kominka jest ZAMKNIETA,bez kratek wentylacyjnych ;)

Dupsko będzie bolało od głupoty ? :D

a.gwozdz
14-04-2022, 09:48
Nie moglibyście sobie dawać po ryju gdzie indziej ?!

Budowa domu zgodnie ze sztuką budowlaną i dobrze ocieplonego - nie widzę tu niczego nadzwyczajnego.
Domy pasywne lub bliskie temu standardowi robiły łał może w latach 90 ubiegłego wieku ale teraz .... ?

-voymar-
14-04-2022, 22:43
Oj widzę, że dupsko zabolało :D
Taki oto mam se kurnik 125m2 NIETYPOWO budowany 10 lat temu,mieszkając przez 40 lat w bloku w WIELKIM i cywilizowanym mieście.

Zadałem pytanie
-Jaki to nietypowy dom jest ? Dla ciebie to rzeczywiście może taki być
lecz to zwykły dom wykonany na płycie fundamentowej - i TYLE nic nadzwyczajnego . Twa niewiedza zadziwia.
Czym on się różni od innych? Skrupulatnie omijasz odpowiedzi -Ja twierdzę że NICZYM i nie ma w nim nic nadzwyczajnego.
Poza jednym - robi się problem przy zmiennych temp. zew. -Nie wiadomo jak go grzać by nie przegrzać
Dlatego jest kominek
Mam nadzieję że forumowicz który przeczyta twe wpisy z 2 lat ( jak mu się będzie chciało ) wyciągnie poprawne wnioski.
Gdzie--- wypisujesz stanowcze NIE dla kominów , a za miesiąc robisz zdjęcia przy kominku. A kominek zrobiony metodą budżetową . Po taniości a co tam. Jest i już.( dolicz te kWh z kominka )
A co mnie bawi najbardziej to to że dalej nie otrzymałem odpowiedzi na następujące pytanie:
- Masz obciążenie 3,5kW dla 125m2 przy ( -20 *C )
- Ja mam obciążenie 7.75kW dla ponad 230m2 przy temp. w domu 22,8*C-23,4*C/ 24h i temp zew. ( -28*C ) przy mostku 75m2
PYTAM - w czym ten twój KURNIK jest taki nadzwyczajny -bo gdzie by nie sięgnąć to same PRZECHWAŁKI czytamy?
W czym jest taki nadzwyczajny?
PS. A w jakim to wielkim mieście żyłeś przez 40 lat na metrażu szacuję że ok.45m2 BO gdyby był większy to z głową przy grzejniku byś nie spał ( sam tak pisałeś 2 lata temu )
A domy na płycie stawiano wcześniej niż 10lat temu:D

-voymar-
14-04-2022, 22:59
Nie moglibyście sobie dawać po ryju gdzie indziej ?!

Budowa domu zgodnie ze sztuką budowlaną i dobrze ocieplonego - nie widzę tu niczego nadzwyczajnego.
Domy pasywne lub bliskie temu standardowi robiły łał może w latach 90 ubiegłego wieku ale teraz .... ?

Wiesz - pierwszą część tej wypowiedzi przemilczę bo: po ( ry...u ) to dają ci co ich pełno teraz w mediach
Co się tyczy - dyskusji- z owym panem -
To laik który zbudował swój pierwszy dom zapłacił za projekt ( ktos go wciągnął w koszty ) i nic nadzwyczajnego nie wybudował
A wszem i wobec - wciska brednie jaki to ma dom. MA NORMALNY dom tylko o tym nie wie. Dlaczego nie wie?
\Bo mu tak nawciskali- podobnie jak tym ze wschodu ( oczywiście tamtym co innego ) lecz rozumowanie podobne.

Arturo1972
14-04-2022, 23:02
Zadałem pytanie
-Jaki to nietypowy dom jest ? Dla ciebie to rzeczywiście może taki być
lecz to zwykły dom wykonany na płycie fundamentowej - i TYLE nic nadzwyczajnego . Twa niewiedza zadziwia.
Czym on się różni od innych? Skrupulatnie omijasz odpowiedzi -Ja twierdzę że NICZYM i nie ma w nim nic nadzwyczajnego.
Poza jednym - robi się problem przy zmiennych temp. zew. -Nie wiadomo jak go grzać by nie przegrzać
Dlatego jest kominek
Mam nadzieję że forumowicz który przeczyta twe wpisy z 2 lat ( jak mu się będzie chciało ) wyciągnie poprawne wnioski.
Gdzie--- wypisujesz stanowcze NIE dla kominów , a za miesiąc robisz zdjęcia przy kominku. A kominek zrobiony metodą budżetową . Po taniości a co tam. Jest i już.( dolicz te kWh z kominka )
A co mnie bawi najbardziej to to że dalej nie otrzymałem odpowiedzi na następujące pytanie:
- Masz obciążenie 3,5kW dla 125m2 przy ( -20 *C )
- Ja mam obciążenie 7.75kW dla ponad 230m2 przy temp. w domu 22,8*C-23,4*C/ 24h i temp zew. ( -28*C ) przy mostku 75m2
PYTAM - w czym ten twój KURNIK jest taki nadzwyczajny -bo gdzie by nie sięgnąć to same PRZECHWAŁKI czytamy?
W czym jest taki nadzwyczajny?
PS. A w jakim to wielkim mieście żyłeś przez 40 lat na metrażu szacuję że ok.45m2 BO gdyby był większy to z głową przy grzejniku byś nie spał ( sam tak pisałeś 2 lata temu )
A domy na płycie stawiano wcześniej niż 10lat temu:D
Chłopie, żyjesz w jakiejś wirtualnej bańce ;)
Moje posty tutaj, na forum, nawet w tym temacie, są obecne od 12 lat !!
Pomimo, że zarzadalem ich usunięcia...

Myślę, że nie tylko ja uważam Cię za skrzywionego psychicznie człowieka ;)

pawelszo
14-04-2022, 23:27
O kominy i kominki pytałeś się jeszcze ?
Kominek,jak i cały dom jest nastawiony na akumulację ciepła czyli na stabilizację temperatury w domu,bez przegrzewania,czyli kominek ma cieszyć oko płomieniem a nie grzać :D

Ten tekst mnie rozbawił, że aż musiałem to przemyśleć dłużej o co kaman.
Jak dla mnie kominek ma grzać i dawać fun, grzanie betonu - jaja jakieś - ciepło pompujemy gdzieś zamiast się nim cieszyć już nie mówiąc o sytuacjach awaryjnych - jak awaria pompy (no ale mamy grzałki...) lub brak prądu.
Akumulacja, stabilizacja - hehe
pomijam to
"betonowych płyt akumulacyjnych" fajne

Arturo1972
14-04-2022, 23:46
Ten tekst mnie rozbawił, że aż musiałem to przemyśleć dłużej o co kaman.
Jak dla mnie kominek ma grzać i dawać fun, grzanie betonu - jaja jakieś - ciepło pompujemy gdzieś zamiast się nim cieszyć już nie mówiąc o sytuacjach awaryjnych - jak awaria pompy (no ale mamy grzałki...) lub brak prądu.
Akumulacja, stabilizacja - hehe
pomijam to
"betonowych płyt akumulacyjnych" fajne
A no widzisz, kiedyś czyli z 10 lat temu nikt nie myślał o 500+,które pójdzie na ogrzewanie :D
Dzisiaj jest sporo przygłupów, którzy uważają, że 500+ to darmocha dla ogrzania domu ,tudzież na ratę kredytu na dom ;)

zbyszekwojtal
16-04-2022, 18:54
Czego ty nie rozumiesz, z jakiego powodu ma ta pompa taktować, jak będzie spełniony warunek, o którym pisze Andrzej.
Jak będzie spełniony podstawowy warunek, czyli zapewniony odbiór ciepła, to pompa nie ma prawa taktować.
A Andrzej wyraźnie pisze, że grzejniki w przeliczeniu na niskie temperatury zasilania mają być większe niż zapotrzebowanie danego pomieszczenia na moc.
Co tu więcej tłumaczyć.

Masz rację ale jak różnica temp na grzejnikach a temp w pomieszczeniu będzie się zmniejszała na skutek wzrostu temp zewnętrznej to i odbiór ciepła będzie się zmniejszał a pompa nie będzie mogła niżej zmodulować to musi się wyłączyć . W dobrze ocieplonym budynku wpływ temp zewnętrznej na temp w pomieszczeniu zmniejsza się znacząco ale nie całkowicie i np. duże przeszklenia od strony południowej w słoneczną pogodę znacząco wpływają na temp wewnętrzną .Jak by tak nie było to odpowiedni dobór pompy do budynku nie byłby tak ważny .Pompy mogą modulować ale ten zakres jest ograniczony .

galileo87
16-04-2022, 19:02
Witam,

Mam krótkie pytanie odnośnie pompy panasonic.
Mam termostat pokojowy (salus) i wg niego grzeje ale chciałbym ustawić, aby CWU grzało tylko w godzinach 11-06 (brak grzania między 6, a 11).
Moge to ustawić przez harmonogram tygodniowy?
Jeżeli ustawie tam tylko parametry do CWU to grzanie domu będzie się odbywało standardowo wg termostatu pokojowego?

a.gwozdz
17-04-2022, 20:58
Wiesz - pierwszą część tej wypowiedzi przemilczę bo: po ( ry...u ) to dają ci co ich pełno teraz w mediach
Co się tyczy - dyskusji- z owym panem -
To laik który zbudował swój pierwszy dom zapłacił za projekt ( ktos go wciągnął w koszty ) i nic nadzwyczajnego nie wybudował
A wszem i wobec - wciska brednie jaki to ma dom. MA NORMALNY dom tylko o tym nie wie. Dlaczego nie wie?
\Bo mu tak nawciskali- podobnie jak tym ze wschodu ( oczywiście tamtym co innego ) lecz rozumowanie podobne.

Może było ostro ale merytoryki w temacie Panasonic Aquarea było w okolicy 0,00 % stąd mój komentarz.

To czyj kurnik jest lepszy a czyj wigwam większy mam tam gdzie zwykle słońce nie dociera.

Patrząc na ogólną merytorykę tej dyskusji to pomijając piaskownicowe pyskówki, instalatorskie mity i mądrości ludowe pozostałe to nic niestety .......................
Być może za rok skrobnę coś po uruchomieniu u siebie PC, ale raczej nie czekałbym z zapartym tchem.

Wesołych Świąt,

-voymar-
20-04-2022, 22:34
Może było ostro ale merytoryki w temacie Panasonic Aquarea było w okolicy 0,00 % stąd mój komentarz.

To czyj kurnik jest lepszy a czyj wigwam większy mam tam gdzie zwykle słońce nie dociera.

Patrząc na ogólną merytorykę tej dyskusji to pomijając piaskownicowe pyskówki, instalatorskie mity i mądrości ludowe pozostałe to nic niestety .......................
Być może za rok skrobnę coś po uruchomieniu u siebie PC, ale raczej nie czekałbym z zapartym tchem.

Wesołych Świąt,

Jak byś wątek czytał cały to bys wiedział co mnie wkurza.
-A mianowicie LECZCZ - myśli że zbudował CUDO- a to jest g..wno prawda.
Non stop wrzuca przechwałki jaki to dom zbudował. Pycha przez gościa przemawia.
Przeczytaj jego wpisy ( te ze zdjęciami ) - gdzie się podkręca że Ach Och - tylko c i e ć nie wie że nie o to chodzi jak on ten Domek zbudował.
Tu chodziło o efekt końcowy -czyli obciążenie ( kW)
Wpakował tam T cap . Po co?
- po co pisze NIE DLA KOMINÓW i gardzi osobami które takie kominy mają i zapłacili za jego budowę. A miesiąc później SAM przy własnym kominku robi zdjęcie.
I tych bredni są dziesiątki.
Dlatego takiego trzeba PROSTOWAĆ bo dziś pisze jedno a za tydzień zaprzecza sam sobie.
Powodzenia.

-voymar-
20-04-2022, 22:44
Chłopie, żyjesz w jakiejś wirtualnej bańce ;)
Moje posty tutaj, na forum, nawet w tym temacie, są obecne od 12 lat !!
Pomimo, że zarzadalem ich usunięcia...

Myślę, że nie tylko ja uważam Cię za skrzywionego psychicznie człowieka ;)

Hm!
Ja żyję w wirtualnej bańce :D:D Dobre.
- I to Ja przechwalam się domem a raczej domkiem (125m2) z obciążeniem 3,5kW - i uważam to za CUD :D
Gdzie te cuda są ??

Arturo1972
20-04-2022, 23:09
Hm!
Ja żyję w wirtualnej bańce :D:D Dobre.
- I to Ja przechwalam się domem a raczej domkiem (125m2) z obciążeniem 3,5kW - i uważam to za CUD :D
Gdzie te cuda są ??
Żyjesz chłopie w wirtualnej bańce,powtórzę :)
Zielonego pojęcia nie masz o funkcjonowaniu pompy ciepła.
Przypomnij mi od ilu miesięcy, sezonów, lat śmiga u Ciebie Panas i ilu miesięczne,sezonowe masz doświadczenie w tym temacie w różnych warunkach i temperaturach ?
U mnie będzie już tego z 110 miesięcy, 9 lat,10 sezonów z Panasem T-CAP 9kW w domu z obciążeniem 3,5kW przy temp. -27st.C jak i przy +30st.C na przestrzeni tych 9 lat :D

Czekam aż mi zarzucisz, że nie odpaliłem mojego Panasa w marcu 2013r w moim jedynym domu od 2013r :D

a.gwozdz
21-04-2022, 11:55
Jak byś wątek czytał cały to bys wiedział co mnie wkurza.


Wiesz z tym wątkiem i informacjami jest jak z szukaniem złota w Jukonie ......... nie mam tyle czasu
17,5 tyś wpisów - strzelam na podstawie kilkunastu ostatnich stron że z 90% to śmieci.

Arturo1972 ale skoro masz zapotrzebowanie 3,5 kW to po co TCap 9kW to nie jest przewymiarowana PC dla tego budynku ?

Arturo1972
21-04-2022, 12:12
Arturo1972 ale skoro masz zapotrzebowanie 3,5 kW to po co TCap 9kW to nie jest przewymiarowana PC dla tego budynku ?
No właśnie to jest to co spędza sen z powiek niektórym, głównie tym co wcześniej szuflowali węgiel do pieców jak to jest możliwe,że taka pompa nie jest przewymiarowana do mojego domu bo nie jest :)
Pompa ciepła to nie kocioł na węgiel, którego nie można wygasić jak robi się za ciepło,to nie jest kocioł na węgiel, z którego ciepło ucieka kominem.
Pompa grzeje kiedy potrzeba a nie non stop,jak nie potrzeba grzania to się wyłącza i tyle.

Zdradzę Ci tajemnicę, że przed wyborem pompy ciepła chciałem ogrzewać dom prądem, źródłem ciepła które by to napędzało byłby kocioł elektryczny o mocy...8kW :D
Zresztą dom był budowany z myślą o grzaniu prądem czyli z jak największą bezwładnością cieplną czyli dużą akumulacja ciepła wytworzonego w tańszej taryfie czyli płyta fundamentowa 25cm, na której położone są bezpośrednio rurki podłogówki(bez izolacji między),na to przyszło dodatkowo 10cm wylewki z miksokreta,ściany z silikatu no i dobra izolacja.
To spowodowało, że prądem czy też pompą ciepła nie grzeje tylko uzupełniam straty ciepła w porach tańszej taryfy a co powoduje, że nie dość, że jest tanio to dodatkowo mam stabilną temperaturę w domu.
Można to przyrównać do grzania prądem buforu ciepła, tylko u mnie buforem ciepła nie jest woda tylko 58m3 betonu :)
Tego nie mogą właśnie pojąc dawni szuflarze węgla ;)

A dlaczego akurat Panas 9kW ? Miał być Atlantic 8kW ale Panasa miałem w tej samej cenie a dla mnie lepsza możliwość wykorzystania tańszej taryfy przez większą moc grzewczą pompy była zaletą.

a.gwozdz
21-04-2022, 14:48
hm ale po co kocioł elektryczny 8kW dla potrzebowania 3,5 kW - przez większość sezonu grzewczego wystarczyłby zwykły czajnik 2,5kW, a jesienią i wiosną mały czajnik 1,5kW.

"To spowodowało, że prądem czy też pompą ciepła nie grzeje tylko uzupełniam straty ciepła w porach tańszej taryfy a co powoduje, że nie dość, że jest tanio to dodatkowo mam stabilną temperaturę w domu."

Zawsze uzupełnia się straty czyli grzejemy, w zależności od tego ile potrzeba tego zapotrzebowania dostarczyć w określonej jednostce czasu.
Pytam z ciekawości ile ten TCap na sezon ci żre prądu - pewnie było ale patrz post o poszukiwaczach złota :)

'COP' grzałki w taniej taryfie to ~2 a jaka ogromna różnica cenie zakupu w porównaniu do PC.
Przy takim zapotrzebowaniu (3,5kW) czas kiedy PC odrobi koszt inwestycji może przekroczyć jej czas życia - to przypuszczenie w żaden sposób niepoparte niczym.

exetterenak
21-04-2022, 17:57
'COP' grzałki w taniej taryfie to ~2 a jaka ogromna różnica cenie zakupu w porównaniu do PC.
Przy takim zapotrzebowaniu (3,5kW) czas kiedy PC odrobi koszt inwestycji może przekroczyć jej czas życia - to przypuszczenie w żaden sposób niepoparte niczym.
COP grzałki zawsze będzie 1, tylko cena 1kWh się różni w zależności od taryfy

a.gwozdz
21-04-2022, 19:36
COP grzałki oczywiście że będzie bliski 1 - takie uproszczenie kosztowe dla 2 taryfy gdzie cena jest ~0,5 ceny w szczycie - dlatego 'COP' ~ 2 dla grzałki w 2 taryfie

Arturo1972
21-04-2022, 19:38
hm ale po co kocioł elektryczny 8kW dla potrzebowania 3,5 kW - przez większość sezonu grzewczego wystarczyłby zwykły czajnik 2,5kW, a jesienią i wiosną mały czajnik 1,5kW.

"To spowodowało, że prądem czy też pompą ciepła nie grzeje tylko uzupełniam straty ciepła w porach tańszej taryfy a co powoduje, że nie dość, że jest tanio to dodatkowo mam stabilną temperaturę w domu."

Zawsze uzupełnia się straty czyli grzejemy, w zależności od tego ile potrzeba tego zapotrzebowania dostarczyć w określonej jednostce czasu.
Pytam z ciekawości ile ten TCap na sezon ci żre prądu - pewnie było ale patrz post o poszukiwaczach złota :)

'COP' grzałki w taniej taryfie to ~2 a jaka ogromna różnica cenie zakupu w porównaniu do PC.
Przy takim zapotrzebowaniu (3,5kW) czas kiedy PC odrobi koszt inwestycji może przekroczyć jej czas życia - to przypuszczenie w żaden sposób niepoparte niczym.
Przez 9 lat a dokładnie od marca 2013r ten T-CAP zeżarł mi 32000kWh,to łącznie z cwu i łącznie z pracą na grzałce jak miałem awarię gdzie zeżarł 1500kWh. Stosunek c.o do cwu to 50:50.
Koszt tych 32000kWh to ok.11000zl.

Co do porównania z grzaniem prądem to za tegoż T-CAP-a zapłaciłem 20000zl.
Gdybym grzał prądem to do dzisiaj te zużycie na ogrzewanie i cwu byłoby w granicach 100000kWh czyli koszt wynosiłby ok.34000zl.
Ogrzewanie prądem to u mnie byłby kocioł elektryczny i bojler, który cuzamen do kupy kosztował 5000zl.
Teraz możesz łatwo policzyć i porównać w moim domu z zapotrzebowaniem na energię na poziomie 5600kWh na rok od kiedy wyszedłem na plus i ile plusuje dalej :D

A dlaczego kocioł czy pompa ciepła musiałby mieć 8kW przy takim domu ?
Z prostego powodu wyrażonego wzorem:
Q=3,5kW*24h/10h=8,4kW
Jest to podstawowy wzór na moc urządzenia grzewczego dla tzw "pradziarza" :D

Arturo1972
21-04-2022, 20:01
COP grzałki oczywiście że będzie bliski 1 - takie uproszczenie kosztowe dla 2 taryfy gdzie cena jest ~0,5 ceny w szczycie - dlatego 'COP' ~ 2 dla grzałki w 2 taryfie
Przyjmujesz błędne założenie, że pompa ciepła musi pracować cały czas.
Tak nie jest, u mnie pompa ciepła pracuje w 99% taniej taryfie,niezależnie czy jest to zima czy jesien czy wiosna czy lato ,także cena 1kWh jest identyczna i dla prądu i dla pompy ciepła. Różni się jedynie zużyciem energii dzięki COP.
Grzałka COP1,T-CAP COP3-4.

pawelszo
21-04-2022, 21:56
Tak nie jest, u mnie pompa ciepła pracuje w 99% taniej taryfie
Tato , muszę się wykąpać, sorka czekaj na tani prąd. Dooobre
Ja podobnie staram się korzystać z prądu kiedy jest słoneczko (ot posiadanie PV), ale święta etc, bez jaj, woda się grzeje itd bo musi

Arturo1972
21-04-2022, 22:09
Tato , muszę się wykąpać, sorka czekaj na tani prąd. Dooobre
Ja podobnie staram się korzystać z prądu kiedy jest słoneczko (ot posiadanie PV), ale święta etc, bez jaj, woda się grzeje itd bo musi
300l grzany do 46st.C dla 2 osób starczy nawet do małego basenu :D
Dziwię się jak można posiadać mniejszy niż 200l zasobnik cwu do pompy ciepła.

A tak przy okazji, te 300l grzane jest i w nocy i w okienku południowym, cwu mam usyawiony jako priorytet.
Tak mam ustawione od 9 lat i nawet jak młody mieszkał z nami to w wannie nie zabrakło nigdy cieplej wody :)

-voymar-
21-04-2022, 22:56
Żyjesz chłopie w wirtualnej bańce,powtórzę :)
Zielonego pojęcia nie masz o funkcjonowaniu pompy ciepła.
Przypomnij mi od ilu miesięcy, sezonów, lat śmiga u Ciebie Panas i ilu miesięczne,sezonowe masz doświadczenie w tym temacie w różnych warunkach i temperaturach ?
U mnie będzie już tego z 110 miesięcy, 9 lat,10 sezonów z Panasem T-CAP 9kW w domu z obciążeniem 3,5kW przy temp. -27st.C jak i przy +30st.C na przestrzeni tych 9 lat :D

Czekam aż mi zarzucisz, że nie odpaliłem mojego Panasa w marcu 2013r w moim jedynym domu od 2013r :D

-W bańce to TY chłopie żyjesz. Postawiłeś 1 jedyny dom który uważasz za coś wyjątkowego. A to jest zwykły dom
Hm:D zielonego pojęcia nie mam o PC- a to dziwne jest bo przed montażem PC wiedziałem że ta taktować nie będzie i tak jest.
- Następne Hm.:D -a ile czasu mam PC? wszystko jest napisane i przypominać nie trzeba. Wystarczy dobrze i z uwagą patrzeć
-Co do ilości miesięcy a nawet lat z PC - to przychodzi mi tylko do głowy jedno. Szkoła i goście co po 3 lata siedzieli w jednej klasie i co ciekawe dostawali od nauczyciela rok w rok to samo pytanie, i wiesz co ? Przez te 3 lata rok w rok nie znali odpowiedzi . Tak podchodzę do tego dośwadczenia.:D
A w czym jesteś TY mistrzem? -- Powiem . W unikaniu odpowiedzi na postawione pytania.
- To co jest nowe to to że ci nagle temperatury zewnętrzne się poniosły ( - 27*C ) :D ciekawe dlaczego? A już wiem bo ja przy takich podawałem obciążenie
Kolejny raz próbujesz manipulować. Dlaczego??????????????????? Bo obciążenie liczone jest dla (-20*C ) NO TAK PISAAŁEŚ od 2 lat I to obciążenie masz na wartości ( 3,5kW ) czyż nie tak???
NON Stop kręcisz lecz ja to widzę.
Jakaż pycha przemawiała przez ciebie jak wstawiałeś zdjęcia i podkręcony demonstrowałeś etapy budowy -----------TYLKO CHŁOPIE NIE O TO CHODZIŁO
bo to tylko technologia wykonania.
ZAŁAPAŁEŚ . a to że domek masz na płycie fundamentowej to wynika z :
a)- projektu
b)- teren na którym stoi dom jest podmokły -- i lepszym a nawet rekomendowanym sposobem jest PŁYTA
Co się tyczy pieców- to tak te stare były bez żadnej regulacji . Ale już od czasu gdy TY kolego masz tą zacną PC były już piece Peletowe które działają dokładnie tak jak PC. Po za jednym warunkiem trzeba im dosypać raz na tydzień zasobnik. Same się rozpalają i same gasną ( TO TAK BYŚ WIEDZIAŁ )
Koledze z FM --piszesz że twoja podłoga to taki Bufor---- W pewnym sensie tak lecz nie do końca
BO choć PC można zrobić STOP to twoja podłoga tak nie robi. Tak są zalety tego lecz przy stałych ( minusowych ) temp. 24/24h przy zmiennych jest to ZMORA mało regulowana ( bo w tym roku już było ) w dzień +20*C a w nocy ( -3*C)
Tak że nie porównuj Bufora -( podłoga ) do Bufora stojącego w maszynowni. np. 1000L bo tego można zatrzymać .
A kominek masz właśnie po to by dostarczać ciepło w okresach przejściowych
I co ciekawe ---POWTÓRZĘ -- Pisałeś na FM -- NIE dla KOMINÓW.
To jak to jest ??????? Bo po miesiącu wstawiasz zdjęcia przy kominku.???????
Co do obciążenia i tego REWELACYJNEGO DOMKU odpowiedzi dalej nie ma :no:
TY masz 125m2 z obciązeniem ( 3,5kW ) przy ( -20*C )
Ja mam ponad 230m2 i przy ( -25*C ) i temp wew. 22,8---23,4*C 24/24h - mam 7,75kW z mostkiem ok.75m2
GDZIE ten fenomen domu jest ???????????
DOWIEMY SIĘ- czy dalej będziesz kręcił???????

-voymar-
21-04-2022, 23:00
Tato , muszę się wykąpać, sorka czekaj na tani prąd. Dooobre
Ja podobnie staram się korzystać z prądu kiedy jest słoneczko (ot posiadanie PV), ale święta etc, bez jaj, woda się grzeje itd bo musi

TEN- TYP 2 lata temu zapewniał że PC pracuje kiedy chce
Ale ja czytam z uwagą te jego posty i wyłapałerm że po tych 2 latach pisał że grzeje II tar.:D
Tak że to osoba --- Bajerant
Trafił na mnie i mu wytykam . Źle trafił:D
Powodzenia.

a.gwozdz
21-04-2022, 23:10
Przyjmujesz błędne założenie, że pompa ciepła musi pracować cały czas.


Błędne, nie błędne - zależy co zakładasz i do czego.

Nie zakładam pracy PC tylko w taniej taryfie, zakładam że będzie pracowała wtedy kiedy trzeba.
W nocy akurat bym ograniczał pracę PC bo wolę jak w nocy jest chłodniej zatem nie muszę tak liczyć PC jak ty, zaletą tego jest fakt że mniejsza pompa może niżej zmodulować moc, kolejny + to PC nie pracuje (lub pracuje na niższym parametrze) w nocy właśnie (to może częściowo być zjadane przez poranne podniesienie temp po nocy)
Te wyliczenia o których piszesz zakładam dotyczą zapotrzebowania (3,5kW) przy standardowych -20 stopniach - ile takich dni (godzin) jest w roku.

Tak jak pisałem wcześniej mam szkieletówkę - wado/zaletą takich domów jest w zasadzie brak akumulacyjności ciepła.
Więc ja nie mogę dobrać dużo większej PC i pracować nią przez 2/5 doby tylko.

Arturo1972
21-04-2022, 23:23
-W bańce to TY chłopie żyjesz. Postawiłeś 1 jedyny dom który uważasz za coś wyjątkowego. A to jest zwykły dom
Hm:D zielonego pojęcia nie mam o PC- a to dziwne jest bo przed montażem PC wiedziałem że ta taktować nie będzie i tak jest.
- Następne Hm.:D -a ile czasu mam PC? wszystko jest napisane i przypominać nie trzeba. Wystarczy dobrze i z uwagą patrzeć
-Co do ilości miesięcy a nawet lat z PC - to przychodzi mi tylko do głowy jedno. Szkoła i goście co po 3 lata siedzieli w jednej klasie i co ciekawe dostawali od nauczyciela rok w rok to samo pytanie, i wiesz co ? Przez te 3 lata rok w rok nie znali odpowiedzi . Tak podchodzę do tego dośwadczenia.:D
A w czym jesteś TY mistrzem? -- Powiem . W unikaniu odpowiedzi na postawione pytania.
- To co jest nowe to to że ci nagle temperatury zewnętrzne się poniosły ( - 27*C ) :D ciekawe dlaczego? A już wiem bo ja przy takich podawałem obciążenie
Kolejny raz próbujesz manipulować. Dlaczego??????????????????? Bo obciążenie liczone jest dla (-20*C ) NO TAK PISAAŁEŚ od 2 lat I to obciążenie masz na wartości ( 3,5kW ) czyż nie tak???
NON Stop kręcisz lecz ja to widzę.
Jakaż pycha przemawiała przez ciebie jak wstawiałeś zdjęcia i podkręcony demonstrowałeś etapy budowy -----------TYLKO CHŁOPIE NIE O TO CHODZIŁO
bo to tylko technologia wykonania.
ZAŁAPAŁEŚ . a to że domek masz na płycie fundamentowej to wynika z :
a)- projektu
b)- teren na którym stoi dom jest podmokły -- i lepszym a nawet rekomendowanym sposobem jest PŁYTA
Co się tyczy pieców- to tak te stare były bez żadnej regulacji . Ale już od czasu gdy TY kolego masz tą zacną PC były już piece Peletowe które działają dokładnie tak jak PC. Po za jednym warunkiem trzeba im dosypać raz na tydzień zasobnik. Same się rozpalają i same gasną ( TO TAK BYŚ WIEDZIAŁ )
Koledze z FM --piszesz że twoja podłoga to taki Bufor---- W pewnym sensie tak lecz nie do końca
BO choć PC można zrobić STOP to twoja podłoga tak nie robi. Tak są zalety tego lecz przy stałych ( minusowych ) temp. 24/24h przy zmiennych jest to ZMORA mało regulowana ( bo w tym roku już było ) w dzień +20*C a w nocy ( -3*C)
Tak że nie porównuj Bufora -( podłoga ) do Bufora stojącego w maszynowni. np. 1000L bo tego można zatrzymać .
A kominek masz właśnie po to by dostarczać ciepło w okresach przejściowych
I co ciekawe ---POWTÓRZĘ -- Pisałeś na FM -- NIE dla KOMINÓW.
To jak to jest ??????? Bo po miesiącu wstawiasz zdjęcia przy kominku.???????
Co do obciążenia i tego REWELACYJNEGO DOMKU odpowiedzi dalej nie ma :no:
TY masz 125m2 z obciązeniem ( 3,5kW ) przy ( -20*C )
Ja mam ponad 230m2 i przy ( -25*C ) i temp wew. 22,8---23,4*C 24/24h - mam 7,75kW z mostkiem ok.75m2
GDZIE ten fenomen domu jest ???????????
DOWIEMY SIĘ- czy dalej będziesz kręcił???????
Ciężko odpowiadać na Twoje bzdurne elaboraty ale postaram się ;)
1. Płyta fundamentowa,bez izolacji na niej, była świadomym wyborem gdyż od początku chciałem grzać akumulacyjnie...prądem no i tak się stało :)
Polecam lekturę wątku "ogrzewający elektrycznością" z lat 2009-2012 gdzie występuje ;)
2. Czy 55m3 nagrzanego do 23,8-24,5st.C betonu jest w stanie przegrzać dom ?
Pytanie retoryczne :D
Bo tyle st.C ma podłoga w trakcie grzania co powoduje temp.w domu 22,5-23st.C
Ile czasu ten bufor z betonu może stygnąć i stracić 1st.C ?

https://images92.fotosik.pl/587/64bcb0c2e17ff2d2med.jpg

https://images91.fotosik.pl/585/aeb6e7054274572dmed.jpg

3.grzanie kominkiem jest dla mnie NIEOPŁACALNE od początku jak 1kWh z pompy kosztuje mnie ok.0,11zl.
Musiałbym być debilem żeby płacić więcej za ogrzewanie palac w kominku !
Obecnie mamy okres przejściowy a jak to wygląda u mnie obecnie to napisałem w innym temacie:


Przy obecnych temperaturach pompa pracuje ok.2-3h na dobę, to wystarczy żeby osiągnąć 23st.C w domu.
Posiadam taryfę G12W czyli grzanie od 13-15 i 22-6,przez resztę czasu w tych godzinach pompa mieli jedynie pompką obiegowa bo nie widzi potrzeby załączania sprężarki.
Zatem co to jest "taktowanie" ?

4.Co do obciążenia cieplnego domu, Ty masz dwa razy większe obciążenie niż ja.
PROJEKTOWE OBCIĄŻENIE CIEPLNE,nie myl tego z zapotrzebowaniem domu na ciepło bo to dwie różne kwestie i dwie różne wartości mało powiązane ze sobą i metraż też ma mało do tego.

Arturo1972
22-04-2022, 06:27
Ile czasu ten bufor z betonu może stygnąć i stracić 1st.C?
.
Nie mówiąc już o 5st.C czyli do ponownego załączenia się sprężarki w pompie :D

a.gwozdz
22-04-2022, 08:44
Czy w tym zapotrzebowaniu domu (3,5kW) masz uwzględnione ogrzewanie tego betonowego kloca w podłodze czy bez tego ?

Mogło by się okazać że dobrze zaizolowane cienka wylewka z ogrzewaniem jest bardziej ekonomiczna pod wieloma względami.

rwojtek
22-04-2022, 09:09
Czy w tym zapotrzebowaniu domu (3,5kW) masz uwzględnione ogrzewanie tego betonowego kloca w podłodze czy bez tego ?

Mogło by się okazać że dobrze zaizolowane cienka wylewka z ogrzewaniem jest bardziej ekonomiczna pod wieloma względami.

Wtrącę swoje 5 groszy 8)
Z tego co piszesz wynika wprost, że nie masz pojęcia o czym jest mowa. Te 3,5kW to nie zapotrzebowanie tylko projektowe obciążenie cieplne.
Żeby nie było. Nie bronię Artura, ale jak czytam Wasze głupoty to śmiać mi się chce. Wbrew Waszej logice mam PC o mocy 9,6kW do domu, który ma projektowe obciążenie cieplne dla -22/22 około 4,6kW i uważam, że to jest w sam raz dla oszczędnego i komfortowego grzania mego domku. Wylewki mam 9cm plus 1cm płytki gresowe. Grzeję w 2T, a więc w nocy i zawsze w nocy mimo to jest najchłodniej. Ktoś kto grzeje akumulacyjnie w 2T wie o czym mówię.
Aaaa i nigdy nie przegrzewam swego domu. To tylko tyle, pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Arturo1972
22-04-2022, 09:30
Czy w tym zapotrzebowaniu domu (3,5kW) masz uwzględnione ogrzewanie tego betonowego kloca w podłodze czy bez tego ?

Mogło by się okazać że dobrze zaizolowane cienka wylewka z ogrzewaniem jest bardziej ekonomiczna pod wieloma względami.
Jak wyżej napisał rwojtek :)
Zapotrzebowanie domu na ciepło mam na poziomie 45kWh/m2/rok,obciązenie cieplne domu na poziomie 3,5kW.
Oczywiście wszystkie wyliczenia obejmują i straty energii do gruntu przez izolowaną płyte fundamentową jak i przez każdą przegrodę w domu ale też i wentylację.

Polecam dokształcić na temat pojęć związanych z energetyka...

"Obciążenie cieplne to nic innego, jak moc źródła ciepła, która jest potrzebna do utrzymania komfortu cieplnego we wnętrzu budynku, dla określonych (znormalizowanych) warunków. Wyraża się je w watach lub kilowatach i dla typowego nowego domu jest rzędu 6-12 kW.
Najczęściej mówimy o projektowym obciążeniu cieplnym, wyliczanym dla budynku na etapie projektowania. Gdy mamy gotowy projekt domu i jego posadowienia na działce, możemy obliczyć straty ciepła z tego budynku. Możemy powiedzieć, że przy konkretnej temperaturze w pomieszczeniu (np. 20°C w salonie i 24°C w łazience) i tak zwanej temperaturze obliczeniowej na zewnątrz (przyjmuje się ją w wysokości -16…-24°C, zależnie od tego, w której strefie klimatycznej będzie wznoszony budynek), przez daną przegrodę będzie przenikać ileś wat ciepła. Gdy zsujmujemy wszystkie straty ciepła z budynku (przez ściany, okna, dach, podłogę, na drodze wentylacji, oraz przez mostki cieplne), otrzymamy właśnie projektowe obciążenie cieplne.

-voymar-
22-04-2022, 23:08
Ciężko odpowiadać na Twoje bzdurne elaboraty ale postaram się ;)
1. Płyta fundamentowa,bez izolacji na niej, była świadomym wyborem gdyż od początku chciałem grzać akumulacyjnie...prądem no i tak się stało :)
Polecam lekturę wątku "ogrzewający elektrycznością" z lat 2009-2012 gdzie występuje ;)
2. Czy 55m3 nagrzanego do 23,8-24,5st.C betonu jest w stanie przegrzać dom ?
Pytanie retoryczne :D
Bo tyle st.C ma podłoga w trakcie grzania co powoduje temp.w domu 22,5-23st.C
Ile czasu ten bufor z betonu może stygnąć i stracić 1st.C ?

https://images92.fotosik.pl/587/64bcb0c2e17ff2d2med.jpg

https://images91.fotosik.pl/585/aeb6e7054274572dmed.jpg

3.grzanie kominkiem jest dla mnie NIEOPŁACALNE od początku jak 1kWh z pompy kosztuje mnie ok.0,11zl.
Musiałbym być debilem żeby płacić więcej za ogrzewanie palac w kominku !
Obecnie mamy okres przejściowy a jak to wygląda u mnie obecnie to napisałem w innym temacie:


4.Co do obciążenia cieplnego domu, Ty masz dwa razy większe obciążenie niż ja.
PROJEKTOWE OBCIĄŻENIE CIEPLNE,nie myl tego z zapotrzebowaniem domu na ciepło bo to dwie różne kwestie i dwie różne wartości mało powiązane ze sobą i metraż też ma mało do tego.

Ale nowinę napisałeś ha ha :D że mam 2x większe -to chyba logiczne jak dom jest wiekszy
Tu nie o to chodzi lecz Maluczki człek tak wlaśnie myśli.
CHODZI O TO ŻE JA NIE WYPISUJĘ WSZEM I WOBEC ŻE SUPER DOM -- bo to normalny dom którym nie ma co sie przechwalać.
A że TY swój uważasz za cos wyjątkowego to tylko świadczy o jednym. BEZ KOMENTAŻA.
Co sie tyczy grzania i akumulacji to tak --Ma to sens przy stałych temp. w okresach przejściowych jest kłopot.
Ale ty - ( tak piszesz ) ustawiłeś PC 9 lat temu i nic nie regulujesz. Ha ha dobre:D Grzejesz tak samo w grudniu przy ( -15*C ) jak i w kwietniu gdzie jest ( + 15*C ) I jak było w marcu gdzie w nocy było (-4*C ) a w dzień ( + 17*C )
Człowieku zyski słoneczne przy +17*C są tak duże że podniosą temp o 2 do 3*C a ty jak napakujesz w tej swojej IItar. podłogę przez całą noc i do tego dojdą zyski .To co się robi? Tego nie zahamujesz tak szybko. No to chyba wiesz?
Co się tyczy płyty fundamentowej to napisałem że były i stosowane ponad 10 czy 12 lat temu.
Postaw sobie na płycie dziś . Gdzie cena stali jest12tys./t A kratownicę robi się od grubości drutu No ale budowlanki nie zamierzam cie .uczyć. Wystarczą mi twe wpisy.
PS. Ubawiasz do łez temperaturę mi pokazuje. ha ha - dzieciak jesteś w tych tematach i tyle Przecież to logiczne jest Chłopie mam nie jeden dom i wiem jak to wygląda.
A tak na marginesie mój parkiet ma niewiele mniej ( *C ) i nie jest w ogóle ogrzewany

-voymar-
22-04-2022, 23:52
Dosłownie przed chwilą popełniłem taki post w innym temacie, zdjęcia z temp.podlogi zrobione kilka minut temu,przy temp. +8st.C ,w dzień było +15st.C a w domu ciągle 22,5-23st.C:


Oczywiście jest to przy ustawieniu KG na +15/32 -15/35,tak jak to zrobiłem 8 lat temu przy przejściu z taryfy G11 na G12W.(ten pierwszy rok,czyli 9 lat temu, był przerabiany w taryfie G11)

To,że Ty masz badziew na grzejnikach zamiast poprawnego domu i nie masz zielonego pojęcia o tym,to nie znaczy, że każdy tak ma...

Ha ha :D
Gdzie ten badziew jest ???????????????????
Podałem obciążenie co do powierzchni . podalem temp. parkietu że bez grzania jest dość ciepła bo to drewno a nie badziewne panele podłogowe -po taniości zrobione.
Wyjaśnij jeszcze te kominy ??????
Bo na innych forach mówisz NIE dla kominów a po miesiącu wrzucasz zdjęcia przy kominku.
I koniecznie napisz w jakim to wielkim mieście mieszkałeś w tym Familoku - Bo chyba zapomniałeś .

esselite
23-04-2022, 06:52
Ludzie kochane, czytać się tego nie da. Żaden z Was nie zamierza przestać tych pyskuwek, może niech któryś pokaże, że jest mądrzejszy i wróci do tematu na forum.

a.gwozdz
23-04-2022, 09:41
może jakiś admin byłby łaskaw posprzątać te pyskówki między panami Arturo i Voymar ?

Arturo1972
23-04-2022, 09:47
Ludzie kochane, czytać się tego nie da. Żaden z Was nie zamierza przestać tych pyskuwek, może niech któryś pokaże, że jest mądrzejszy i wróci do tematu na forum.
Przedstawiam czyste fakty i myślę, że w temacie bo jak widać nie każdy zdaję sobie sprawę ze sposobu czy możliwości i wyników grzania pompą ciepła.

Przy okazji obalam różne mity i legendy dotyczące grzania, doboru, sposobu, mocy, wartości itp pompy ciepła ;)

Kto to zrobi lepiej jak nie ja,użytkownik Panasa T-CAP 9kW od 2013r w domu, który potrzebuje 3,5kW przy -20st.C :D
A,że te fakty przeczą wyobrażeniom niektórych ?
Polecam wtedy melisę ;)

-voymar-
23-04-2022, 23:09
Dom z grzejnikami ściennymi, jest to badziew.
Dla mnie od zawsze czyli od 2009r jak połknąłem bakcyla budowy, nie nadający się do grzania pompą ciepła.
No chyba, że jedynie dla szuflarzy węgla do pieca, którzy dostają orgazmu,doznają olśnienia, że węgiel jest drogi,ale to stan umysłu, co widać po Tobie a nie inwestorzy, którzy wiedzą co chcą w swojej inwestycji.

Już w 2009r uważałem, że trzeba być idiotą, żeby pakować do domu grzejniki ścienne...

Nie napisałeś w jakim to wielkim mieście mieszkałeś--- Czyż byś o tym zapomniał bo w łepetynie masz tylko jedno?
Co sie tyczy ogrzewania - to jest jedna zasada MYŚLENIE przy robieniu ( CO ) a że z tym u ciebie jest problem stąd wysuwasz błędne wnioski.
Nie raz na FM pisałem co do pracy mojej PC i chyba kto czyta z rozwagą to wie.
Co tyczy się bciązenia cieplnego po tylu wpisach to nawet PIERWSZOKLASISTA już wie że:
a)- masz domeczek 125m2 z obciążeniem 3,5kW przy (-20*C )
b)- Ja mam ponad 23om2 -II------II------ II-- 7,75kW przy ( - 25*C) i temp. 22,8---do 23,4*C/ 24h/24h i zapewniam cie że PC nie pracuje 24/24h ( pisałem już o tym
Gdzie człowieku widzisz tu coś nadzwyczajnego w swym domu.?
---POMYŚL - jak byś miał domek nie 125m2 tylko 62,5m2 ( bo tak ci już trzeba pisać ) -- Masz choć techniczne wykształcenie -bo już piszę jak przedszkolakowi.
I w tych obu domach izolacja była by taka sama lub bardzo zbliżona to tego 62,5m2 obciążenie było by: 3,5kW/2= ile??????? i adekwatnie co do 2x wiekszego.
Pytam więc -- gdzie tu jest nadzwyczajność twego domku.?
Co do węgla to pisz do tych co go stosują. Ty też masz własne zawisłości . No bo przecież spałeś w pokoju 6m2 z glową przy grzejniku

PS. Cyt Już w 2009r uważałem, że trzeba być idiotą, żeby pakować do domu grzejniki ścienne...[/QUOTE] takie masz stwierdzenie bo nie masz zielonego pojęcia jak to zrobić dobrze. A to już jest sztuka jak ma to obsługiwać PC. Nie dla wszystkich jest to do ogarnięcia.
każde ogrzewanie ma wady i zalety- przy grzejnikach trzeba się liczyć z wyższym zużyciem ( kWh )
_podłogowe -- mała sterowność przy zmiennych temp- i tego nie da się przeskoczyć .
i to nie wszystkie.
Odnieś się jeszcze do temperatury parkietu bo o dziwo -znów zapomniałeś wtrącić swojego grosz . Tak wiem temat jest niewygodny to trzeba go przemilczeć .

-voymar-
23-04-2022, 23:19
Ludzie kochane, czytać się tego nie da. Żaden z Was nie zamierza przestać tych pyskuwek, może niech któryś pokaże, że jest mądrzejszy i wróci do tematu na forum.

Jak się nie rozumie o co chodzi to zapewne czytać się nie da . A raczej nie rozumie się co się czyta. To i po co czytać to fakt. Może na innym wątku znajdziesz coś ciekawego dla siebie.
Powodzenia.
PS. Za dużo lat mam doświadczenia w budownictwie ( no nie blokowisk ) takie hobby w różnych tematach lecz związane z domowym zaciszem.
Dlatego nie dam się robić - i to nie raz temu JEGOMOŚCIOWI udowodniłem wytykając mu błędy którymi tu chce omamić . Ja je widzę bo wiem co z czym się je. A owijać ów Pan umie doskonale

esselite
24-04-2022, 07:51
Jak się nie rozumie o co chodzi to zapewne czytać się nie da . A raczej nie rozumie się co się czyta. To i po co czytać to fakt. Może na innym wątku znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Na razie to tylko są dyskusje o tym kto ma większego ptaka i jak nim wymachuje.
Żałosne.

-voymar-
26-04-2022, 22:14
Myślę, że starsi forumowicze wiedzą, że po 40 latach mieszkania w GLIWICACH, w 2011r postanowiliśmy wybudować dom na pogliwickiej wsi/sypialni czyli w Przyszowicach :D
I tym się szczyce, bo to za Tuska było :D
Dzisiaj za Kaczyńskiego nie byłoby to możliwe ;)

Przygłupy jedynie albo swiezaki forumowe, Tobie podobne,nie posiadają tej wiedzy i nie znają Arturo72 :D

Jeśli Ty masz takie zboczenie żeby poznać kogoś bliżej to polecam mój profil na fb,tam mam podane "skąd jestem",moje upodobania, preferencje itp :D
https://m.facebook.com/artur.wiloch

He he dobre:D
Cyt Myślę, że starsi forumowicze wiedzą, że po 40 latach mieszkania w GLIWICACH--- przecież sam pisałeś że spałeś z głową przy grzejniku Tak że i ja wiedziałem > Zapomniałeś?
-Specjalnie zapytałem jakie to miasto he he-= też wiedziałem . No dla ciebie to może być ogromne miasto.
- A że wybudowałeś za ów pana dom. - to też sie nie dziwię .Przecież wtedy na WAT mozna było KRĘCIĆ że ho ho
-A że teraz było by to NIEMOŻLIWE to też wiem. Nie ma jak z WATEM zakręcic.
-Wyobraź sobie że CIĘ doskonale znam. Dlatego widzę twe zmienne wypowiedzi.
Znam cię jako @MIKI i też to że biznes z PC chciałes kręcić.
-Nie mam facebook bo jak pomyślę że tam można takich spotkać to się odechciewa.
- Upodobania też znam Sam się chwaliłeś -( Faje dymisz.
PS> Fajne fotki z tym termometrem-- Ale wypadało by paznokcie wyczyścić, a lepiej by było obciąć i wyczyścić . Bo zadbane ręce świadczą o człowieku.

asolt
27-04-2022, 06:33
Wklej te swe wypowiedzi gdzie się tłumaczyłeś - dlaczego zmieniłeś NICK
.....j.

Mylisz sie Miki to wspólnik Artura w niesławnej pamieci spółce. Zmiana nicka czy raczy nick alternatywny to ArturWii który był uzywany do werbowania klientów tu na forum.

rubi16
27-04-2022, 09:48
Czy mając sterownik termostat pokojowy Panasonic Paw-A2W-Rtwireless jest możliwość sterowania temperatura pomieszczenia poprzez aplikację smart cloud?

-voymar-
28-04-2022, 00:24
Mylisz sie Miki to wspólnik Artura w niesławnej pamieci spółce. Zmiana nicka czy raczy nick alternatywny to ArturWii który był uzywany do werbowania klientów tu na forum.

Kozaczył nie będę ,bo szczegółów nie znam . Wiedziałem tylko tyle że coś kręcił z PC
Zapewne Ty wiesz co piszesz.
PS. wkurza mnie jak tu robi w balona ludzi. A ja nic tu nie wymyślam. Uważnie czytam jego posty i na podstawie jego wcześniejszych wypowiedzi odpowiadam.
A wpadł przez głupie wpisy
1) Nie dla kominów -to było jego motto. A za miesiąc wrzucił zdjęcie we własnym domu przy kominku.
2) Zapewniał ze mu PC nie robi defrostów przy ( -2 do +2*C) i o dziwo pisze że PC pracuje kiedy chce. Wkleja filmik ( zapewne go już nie ma bo kasuje za jakiś czas ) gdzie widać centralnie leżący pod PC stary śnieg zabrudzony co świadczy że tam już trochę leży a PC na pewno nie pracowała przez dłuższy czas bo by go rozpuściła przy defrostach lub by był lód. W tle szopka z drewnem. Po co mu drewno jak nie ma komina? he he:D A kominek ma i tak w kółko. Raz ma kominek , raz nie ma w domu kominów bo to zbedny wydatek. Raz pisze że PC pracuje kiedy chce a po miesiącu pisze że PC pracuje tylko w II tar.
No SZLAK TRAFIA jak się czyta.
PS. teraz zamilknie na jakiś czas. Jak ze dwie czy tam trzy strony przeleci Forumowicze zapomną to właczy się do gry i znów zacznie --jaki to ON ma dom że PC ustawił 9 lat temu i nie rusza nic I tak w koło.
Na Ra

-voymar-
28-04-2022, 00:45
Czy mając sterownik termostat pokojowy Panasonic Paw-A2W-Rtwireless jest możliwość sterowania temperatura pomieszczenia poprzez aplikację smart cloud?

Tego nie wiem . Za to wiem że jak dołozysz np. SALUSA i w PC ustawisz -Termistat zew. a PC puścisz w samopas zadając jej np. histerezę co ( 0,5*C ) lub 1*C jak ci nie przeszkadza różnica temp. w domu rzędu (+, - wynikający z histerezy) to to będzie pracować w przedziale ustawionej temp.
I tak. jak ustawisz 23*C to załączy PC przy +22,4*C a wyłączy przy 23,4*C przy histerezie 1*C I adekwatnie mniej przy histerezie 0,5*C

plusfoto
28-04-2022, 07:58
Tego nie wiem . Za to wiem że jak dołozysz np. SALUSA i w PC ustawisz -Termistat zew. a PC puścisz w samopas zadając jej np. histerezę co ( 0,5*C ) lub 1*C jak ci nie przeszkadza różnica temp. w domu rzędu (+, - wynikający z histerezy) to to będzie pracować w przedziale ustawionej temp.
I tak. jak ustawisz 23*C to załączy PC przy +22,4*C a wyłączy przy 23,4*C przy histerezie 1*C I adekwatnie mniej przy histerezie 0,5*C
Z tego co wiem to nie ma takiej możliwości. Ten sterownik jest zwykłym termostatem bezprzewodowym i jak pamiętam możliwa histereza w nim to 0,5 stopnia.. Szanowny kolego voymar jeśli piszesz to pisz dokładnie. Nie termistor a termostat. to po pierwsze a po drugie jeśli piszesz o SALUSIE to napisz o którym bo większość ma histerezę 0,2. Co do Artura i twojej "dyskusji" z nim to fakt iż chłopak ma czasem "niewyparzoną gębę" i miał niechlubny okres w swojej karierze forumowej ale w wielu przypadkach ma wiele racji w tym co pisze. Czasem czytasz niezbyt uważnie i pewne sprawy Ci umykają a potem cytujesz fragmenty które Ci pasują.

Chris Zielonka
28-04-2022, 08:19
Czasem czytasz niezbyt uważnie i pewne sprawy Ci umykają a potem cytujesz fragmenty które Ci pasują.

I vice vers - a kolega napisał termistat nie termistor, spójrz pan na klawiaturę gdzie o a gdzie i a będziesz wiedział dlaczego Nie wiem tez jaki problem może być z histerezą o której pisał że jest jeden C jeżeli jak piszesz większość ma zakres 0,2 ? Przeciez tę histerezę się ustawia.

plusfoto
28-04-2022, 11:01
Się ustawia i owszem, ale część Salusów ma 0,5 a część 0,5 lub 0,2. termostat Panasonica jak dobrze pamiętam ma 1 lub 0,5. a panel sterowania 1.

-voymar-
28-04-2022, 21:56
Z tego co wiem to nie ma takiej możliwości. Ten sterownik jest zwykłym termostatem bezprzewodowym i jak pamiętam możliwa histereza w nim to 0,5 stopnia.. Szanowny kolego voymar jeśli piszesz to pisz dokładnie. Nie termistor a termostat. to po pierwsze a po drugie jeśli piszesz o SALUSIE to napisz o którym bo większość ma histerezę 0,2. Co do Artura i twojej "dyskusji" z nim to fakt iż chłopak ma czasem "niewyparzoną gębę" i miał niechlubny okres w swojej karierze forumowej ale w wielu przypadkach ma wiele racji w tym co pisze. Czasem czytasz niezbyt uważnie i pewne sprawy Ci umykają a potem cytujesz fragmenty które Ci pasują.

Hm! -piszesz::: Z tego co wiem to może wszystkiego nie wiesz.
-Tak to zwykły sterownik lecz w zupełności wystarcza aby w domu było komfortowo w zadanych temperaturach jak i sterował PC ( Wł i Wył )
-Co do histerezy to są dwie Tak jak napisałem ( 0,5*C i 1*C ) no chyba że ten SALUS jest z tego roku ( 2022r) to nie wiem. Mój to rocznik 2016r więc nie dyskutuję
- Co masz na myśli pisz dokładnie ? Nie wiem
-TERMISTAT- właśnie tak nazwałem bo w PC wersja ( H ) - wlaśnie tak pisze Bo skoro przestawiasz sterowanie PC na ZEWNĘTRZNY to właśnie on nazywa się TERMISTAT
-Wydaje mi się że ja nigdzie nie napisałem termistor- tak jak mi zarzucasz.
- Z mojej wiedzy Cyt. a po drugie jeśli piszesz o SALUSIE to napisz o którym bo większość ma histerezę 0,2. ----- te 0,2 do naliczanie temperatury. Czyli na chłopski rozum SALUS co 0,2 *C pokazuje temp. w pomieszczeniu
A temperatura pokazywana na wyświetlaczu to nie HISTEREZA
- Co do racji owego Pana --- nie przeczę że wszystko jest złe lecz to o czym z nim dyskutuję jest NIEPODWAŻALNE- właśnie na podstawie jego wpisów TAM GDZIE KRĘCI wytykam mu właśnie to i tylko to.
Za dużo mam doświadczenia w budownictwie , i innych zagadnieniach co do instalacji w domu aby mnie tu robił w balona
A że ciebie ZAUROCZYŁ- trudno znalazł takiego jakiego chciał. Bez obrazy.
I jeszcze raz ---to co mu wytykam zapewniam cię MAM RACJĘ>
Powodzenia.

-voymar-
28-04-2022, 21:59
Się ustawia i owszem, ale część Salusów ma 0,5 a część 0,5 lub 0,2. termostat Panasonica jak dobrze pamiętam ma 1 lub 0,5. a panel sterowania 1.

Nie zamierzam cię prostować lecz racji nie masz.
Piszesz tylko dokładnie nie wiesz o czym.
To tak na marginesie.
Na Ra

plusfoto
29-04-2022, 06:45
Hm! -piszesz::: Z tego co wiem to może wszystkiego nie wiesz.
-Tak to zwykły sterownik lecz w zupełności wystarcza aby w domu było komfortowo w zadanych temperaturach jak i sterował PC ( Wł i Wył )
-Co do histerezy to są dwie Tak jak napisałem ( 0,5*C i 1*C ) no chyba że ten SALUS jest z tego roku ( 2022r) to nie wiem. Mój to rocznik 2016r więc nie dyskutuję
- Co masz na myśli pisz dokładnie ? Nie wiem
-TERMISTAT- właśnie tak nazwałem bo w PC wersja ( H ) - wlaśnie tak pisze Bo skoro przestawiasz sterowanie PC na ZEWNĘTRZNY to właśnie on nazywa się TERMISTAT
-Wydaje mi się że ja nigdzie nie napisałem termistor- tak jak mi zarzucasz.
- Z mojej wiedzy Cyt. a po drugie jeśli piszesz o SALUSIE to napisz o którym bo większość ma histerezę 0,2. ----- te 0,2 do naliczanie temperatury. Czyli na chłopski rozum SALUS co 0,2 *C pokazuje temp. w pomieszczeniu
A temperatura pokazywana na wyświetlaczu to nie HISTEREZA
- Co do racji owego Pana --- nie przeczę że wszystko jest złe lecz to o czym z nim dyskutuję jest NIEPODWAŻALNE- właśnie na podstawie jego wpisów TAM GDZIE KRĘCI wytykam mu właśnie to i tylko to.
Za dużo mam doświadczenia w budownictwie , i innych zagadnieniach co do instalacji w domu aby mnie tu robił w balona
A że ciebie ZAUROCZYŁ- trudno znalazł takiego jakiego chciał. Bez obrazy.
I jeszcze raz ---to co mu wytykam zapewniam cię MAM RACJĘ>
Powodzenia.


459185
A pytanie dotyczyło czy można sterować przez internet poprzez Aquarea Smart termostatem pokojowym panasonica. Więc padła odpowiedź NIE. A do tego ma on dość dużą histerezę. Natomiast niektórymi modelami Salusa można, n.p. tym - https://salus-controls.pl/karta-produktu/79/RT310i tyle że przez osobną aplikację. A pisząc o histerezie dobrze wiem o czym piszę. Nie mieszaj. Co do Artura - to nie nie jestem jego zagorzałym fanem ale staram patrzeć się obiektywnie. Piszesz "grzeje samopas" ale zapominasz dodać że w II taryfie - chyba to nie grzech grzać samopas w II taryfie. Piszesz że zdjęcie z brudnym śniegiem pod pompą i wysnuwasz teorię że pompa wcale nie chodzi bo inaczej byłby tam lód lub dziury w śniegu - ciekawa teoria. Mam podobnie ale ze względu na sąsiadów śnieg pod pompą u mnie tak wygląda po 2 - 3 godzinach a lodu ani żadnych dziur w śniegu tam nie uświadczysz. Piszesz o stosie drewna i dajesz do zrozumienia że w takim razie grzeje kominkiem a nie pompą. Też mam taki stosik i co z tego. Fakt ja nie mam żadnego komina ani kominka - to powiesz że ognisko na środku salonu sobie rozpalam? Wiem że część forumowiczów ma na pieńku z arturo ale dajcie sobie czasem trochę na wstrzymanie.

-voymar-
30-04-2022, 00:07
459185
A pytanie dotyczyło czy można sterować przez internet poprzez Aquarea Smart termostatem pokojowym panasonica. Więc padła odpowiedź NIE. A do tego ma on dość dużą histerezę. Natomiast niektórymi modelami Salusa można, n.p. tym - https://salus-controls.pl/karta-produktu/79/RT310i tyle że przez osobną aplikację. A pisząc o histerezie dobrze wiem o czym piszę. Nie mieszaj. Co do Artura - to nie nie jestem jego zagorzałym fanem ale staram patrzeć się obiektywnie. Piszesz "grzeje samopas" ale zapominasz dodać że w II taryfie - chyba to nie grzech grzać samopas w II taryfie. Piszesz że zdjęcie z brudnym śniegiem pod pompą i wysnuwasz teorię że pompa wcale nie chodzi bo inaczej byłby tam lód lub dziury w śniegu - ciekawa teoria. Mam podobnie ale ze względu na sąsiadów śnieg pod pompą u mnie tak wygląda po 2 - 3 godzinach a lodu ani żadnych dziur w śniegu tam nie uświadczysz. Piszesz o stosie drewna i dajesz do zrozumienia że w takim razie grzeje kominkiem a nie pompą. Też mam taki stosik i co z tego. Fakt ja nie mam żadnego komina ani kominka - to powiesz że ognisko na środku salonu sobie rozpalam? Wiem że część forumowiczów ma na pieńku z arturo ale dajcie sobie czasem trochę na wstrzymanie.

Nie zamierzam tu z tobą przez kilka stron dyskutować
TAK pytanie było o sterowanie -Nie zaprzeczam, lecz przecież napisałem że NIE WIEM. Dalej napisałem odnośnie SALUSA że tym sterownikiem mozna utrzymywać stałą temp. w domu w zależności od ustawionej histerezy +,- 0,5 lub 1*C I tyle. Uważam że jak ktoś dba o stałą temp w domu to sterowanie przez internet nie jest potrzebne.
Sterowanie przez internet to potrzebują ( przynajmniej w tym wypadku ) Ściubi grosze co boją się zapłacic 500zeta więcej za EE./rok
Hm! Na ów Pana ( @Arturo 72) starasz się patrzeć obiektywnie? To twoja sprawa.
Ja patrzę pod kątem prawdomówności i wku...wia to że KŁAMIE
Na jednym forum pisze że jest przeciwnikiem KOMINÓW i nigdy by go nie postawił bo to koszty ,a za miesiąc na innym wstawia zdjęcie przy własnym kominku. mnie to wkurza.
TAK - w II tar to nie grzech grzać tylko jak zwykle oszczędność TEN jegomość pisał że PC grzeje kiedy chce ,po czym za parę tygodni pisze że grzeje tylko w II tar.
A grzanie SAMOPAS to nie jest grzanie w II tar. Bo samopas polega na tym że to PC decyduje na podstawie np. Termostatu wewnętrznego lub Termistatu zewnętrznego kiedy ma grzać. I tak jednej doby będzie to w godz. np. 4.00 do 12,00 i od 18,00 do 1.00 a dobę dalej grzanie zacznie od 8.00 do 13.00 i od 20.00 do 2.00 zgodnie z ustawionymi danymi. Podobnie jest z CWU. Mnóstwo ludzi podaje w jakich godz grzeje CWU i jest to grzanie zazwyczaj w określonych godz. A skoro TY jako użytkownik coś ograniczasz i decydujesz co ma się dziać i jakim przedziale czasu to nie jest to grzanie SAMOPAS
Nie toleruję i nie wyobrażam sobie abym we własnym domu miał się podporządkowywać CWU -kiedy mam się myć , bo raz chcę się umyć o 23.00 a innym razem o 1.00 Woda w CWU ma być 24/24h non stop dostępna niezależnie od godz. lub by mi PC grzała dom tylko nocami bo jest taniej PC ma grzać aby w domu było między 22,8-- a 23,4*C i gówno mnie obchodzi w jakich to robi godz. Czy to jest w ( I tar. czy w II tar.)
W związku z powyższym to właśnie jest grzanie SAMOPAS i tylko to.
Odnośnie śniegu pod PC-- czy jak tam leży snieg i jest (-2 do +2*C ) to jest oczywiste że jest największa wilgotność i w takich warunkach PC robi częste Defrosty. TAK ? no chyba Tak A jak robi te defrosty to się z niej leje woda Tak? A jak się leje woda to rozpuszcza śnieg Tak? No chyba tak. A jak go rozpuści to pod PC powinny być ślady kapiącej na niego wody Tak? A skoro leżący śnieg jest równiutki niczym się nie różniący od tego leżącego 1mb lub i więcej od PC to świadczy o tym że tam żadne czynniki nie wpłynęły na to by by zmienić jego wygląd.
Zapewne kiedyś robiłeś potrzebę na śnieg? I jaki jest efekt jak skończyłeś? Nie chodzi o kolor tylko o efekt końcowy. Czy to będzie woda czy jakiś inna ingerencja na równą powierzchnię śniegu zostanie ślad. A skoro takiego nie było świadczy o tym że tam nikt nic nie robił. Nie było żadnej ingerencji .Czy to człowieka czy urządzenia .
Odnośnie ogniska w salonie --- nic takiego nie mówiłem co do ciebie . Twój dom to możesz robić co chcesz. Nikt ci ogniska nie zabroni jak tylko będziesz chciał go rozpalić pomimo że komina nie posiadasz. wolno ci
Mi chodziło o to powtórzę raz jeszcze - pisze co innego a robi lub ma w domu co innego i tym samym robi w balona . To tak jak z tą upadłą firmą.
Na pewno bym go nie atakował jak by pisał prawdę - ale jak widzę nieścisłości to reaguję.
Taki traf że natrafiłem na pacjenta co pisze na jednym forum jedno a innym zaprzecza temu co pisał w poprzednim. A że pamięć mam dobrą to reaguję.

qbasss18
30-04-2022, 05:45
Witam serdecznie,

to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość. :)

Piszę do Was bo od roku czasu nosze się z zamiarem wymiany pieca zasypowego na pompę ciepła. Przechodząc przez szereg rozwiązań i producentów mój wybór stanął na Panasonicu T-Cap i tu pojawia się pytanie czy 12KW czy większy. (zwłaszcza że słyszy i czyta się że 12KW to potwór do pensjonatów :) )

Dom ok 300m2, po termo modernizacji.

Z kalkulatora OZC wychodzi 13 KW na CO przy -20 i 1Kw dla CWU
53W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc.

2 lata temu robiłem audyt energetyczny i z niego po ociepleniu wyszło 12,5 KW dla CO + 2,5 KW dla CWU

2 piętra grzejniki,
1 piętro + poddasze - podłogówka.

Dodatkowo mam zagwozdkę z buforem, ciężko z dostępnością ich a instalator zasugerował 200l , niestety nie ma obecnie takiego zwłaszcza z wężownicą którą póki co będę miał zaślepioną. Mam dostęp do 300L ale pytanie czy to nie za dużo, co zmniejszy efektywność pompy. Instalator twierdzi że troszkę za duży bufor.

Dodam jeszcze że chcę Monoblocka, całość CO byłaby na jednej wodzie, za buforem rozdzielenie na grzejniki i podłogówkę z pompkami.

Może ktoś z Was ma lub zna podobne rozwiązania, albo siedzi w tym na tyle dobrze i chętnie podzieli się wiedzą? :)

Andrzej5101
30-04-2022, 07:40
Dom ok 300m2, po termo modernizacji.
Z kalkulatora OZC wychodzi 13 KW na CO przy -20 i 1Kw dla CWU
53W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc.
2 piętra grzejniki,
1 piętro + poddasze - podłogówka.
Dodatkowo mam zagwozdkę z buforem, ciężko z dostępnością
Podaj te dane, obliczenia;
- ile m2 grzejniki? ile m2 podłogówka?
- która strefa,
Zamiast bufora , można zastosować;
I/płyty rozszerzeń - PCB CZ-NS4P ; https://netklima.pl/wp-content/uploads/2015/08/GeneracjaH.pdf,
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/ac982488f058.png (https://naforum.zapodaj.net/ac982488f058.png.html)
lub
II/ dążyć do zwiększenia mocy grzejników, aby można na nie podać czynnik o tej samej temperaturze co w podłogówkę lub zbliżonej.
III/Jeżeli podłogówka jest poprawnie wykonana, to nie potrzeba żadnego bufora, a zamiast niego alternatywnie ;
1/ zamontować zawór 3D termostatyczny na dobiegu podłogówki, bez bufora, sprzęgła ;
...PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie na 2 sekcje np.;
a/ podłogówka,
b/ grzejniki,
2/ dzięki temu może puścić 35 st na podłogówkę a 40C na grzejniki
Obiegówka jest tylko jedna ta w pompie, oraz zastosowano tzw ;
sterowanie kombinowane ; pogodówka plus termostat pokojowy wpięty w PC

qbasss18
30-04-2022, 11:06
Grzejniki plytowe podwójne liczę ile ma ogólnie.

0 - 2m2 - tu pomieszczenia gospodarcze , chce z 16stopni utrzymywać. Jest tu też garaż jednostanowiskowy z grzejnikiem 0,6m2 podtrzymujący ok 10-12 stopni.



1 - 4m2. Tu mieszkalne 22stopnie.

2 - 70m2 podlogówka. 22 stopnie , mieszkalne

Poddasze - 50m2 - 22 stopnie, mieszkalne.

Chciałem zostawić bufor bo wężownicą która jest w nim chce wykorzystać do podłączenia pieca kozy bo mam swoje drewno. Ale to inny już temat. :)

Pompa i całe CO na zamkniętej instalacji. A koza i wężownice z cwu i buforze na otwartej z pompką.

3 strefa klimatyczna.

Andrzej5101
30-04-2022, 11:22
Pokaż obliczenia ,np; https://cieplo.app/wynik/u0ld

qbasss18
30-04-2022, 12:59
https://kalkulator.cncpompyciepla.pl/wynik/1ryw

Andrzej5101
30-04-2022, 13:18
Tobie chodzi o bufor do CWU;
- są nawet na 3-nagrzewnice
https://galmet.com.pl/pl/podkategoria/wymienniki-cwu-z-2-lub-3-wezownicami-spiralnymi

qbasss18
30-04-2022, 13:21
Mi chodzi o bufor do CO.

CWU mam właśnie ten z 3 wezownicami. 2 razem idą do pompy 3.1m2 a 3 będzie właśnie dla kozy.

Andrzej5101
30-04-2022, 13:54
Poczytaj;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?376875-Pompa-ciep%C5%82a-kominek-z-p%C5%82aszczem-jaka-wielko%C5%9B%C4%87-bufora

qbasss18
30-04-2022, 14:44
Przeczytałem ale chciałbym bufor z wężownicą bo do kozy która będzie podłączona mam wykwalifikowanego palacza na kilka lat. :) 30-60dni w roku by się w niej zapaliło. Z tego tematu chciałem zejść ale wrócić do tego czy 12kw t-cap byłby wystarczający i czy bufor 300l fo którego mam już dziś dostęp nie jest za duży czy czekać może nawet pół roku na 200l bo jednak różnica w kosztach może być duża.

Andrzej5101
30-04-2022, 15:24
Przeczytaj ze zrozumieniem, bo mówisz od rzeczy,
PC 12TCap -jest wystarczający

qbasss18
30-04-2022, 17:57
Z tamtej rozmowy wyciągnąłem interesujące rozwiązanie. Bufor bez wężownicy ale wymiennik płytowy. I wtedy mogę iść w dostępne dzis w sprzedaży buforki. W takim wypadku takie 100l byłoby ok ? Czy idę że skrajności w skrajność bo szybko się zagrzeje i koza może za szybko nie mieć co grzać.

galileo87
30-04-2022, 20:00
Witam,

Mam krótkie pytanie odnośnie pompy panasonic.
Mam termostat pokojowy (salus) i wg niego grzeje ale chciałbym ustawić, aby CWU grzało tylko w godzinach 11-06 (brak grzania między 6, a 11).
Moge to ustawić przez harmonogram tygodniowy?
Jeżeli ustawie tam tylko parametry do CWU to grzanie domu będzie się odbywało standardowo wg termostatu pokojowego?

Ktoś pomoże?

plusfoto
30-04-2022, 21:06
Ktoś pomoże?


Można. 6.00 CWU, 11.00 CO i tak w każdym dniu w harmonogramie na panelu panasonica albo w smart cloud.

Andrzej5101
01-05-2022, 15:24
Czy idę że skrajności w skrajność, bo szybko się zagrzeje i koza może za szybko nie mieć co grzać.
Aby bufor spełniał swoją role to przeważnie dobiera się jego pojemność;
V= N * 50l/kW , gdzie N=moc kominka w kW,
Poczytaj na temat doboru bufora, wykonaj parę telefonów,
Jakiej mocy jest ta koza?
Przy kupnie bufora, zwróć uwagę na jego średnicę;
- aby przeszedł przez drzwi

qbasss18
01-05-2022, 19:26
Aby bufor spełniał swoją role to przeważnie dobiera się jego pojemność;
V= N * 50l/kW , gdzie N=moc kominka w kW,
Poczytaj na temat doboru bufora, wykonaj parę telefonów,
Jakiej mocy jest ta koza?
Przy kupnie bufora, zwróć uwagę na jego średnicę;
- aby przeszedł przez drzwi

Kozy jeszcze nie ma ale max do 10KW.

ololek
02-05-2022, 18:55
Jak długo się czeka na pompy aquarea? Instalator mi mówi, że kilka miesięcy z powodu braków które wynikają z pandemii, wojny i innych czynników. Może się ktoś wypowiedzieć? Myślałem że to góra kilka tygodni od zamówienia do dostawy.

czyzyk80
03-05-2022, 15:22
Taka sprawa – pompa Panasonica HP 9kW dwuwentylatorowa działa już półtora miesiąca.
Wcześniej układ otwarty z piecem. W ramach modernizacji powstał układ zamknięty + połowa grzejników (6 z 13tu) została wymieniona na duże, trzypłytowe.
Generalnie prawdziwej zimy jeszcze nie doświadczyłem, ale na razie spisuje się całkiem dobrze z małym ale.
Widzę, że w przerwach, kiedy pompa nie pracuje na CO (w kwietniu były to co najmniej przerwy kilkugodzinne każdego dnia) spada powoli ciśnienie.
Ok. 0,1 bara dziennie, przy założeniu, że danego dnia była właśnie ta przerwa kilkugodzinna w pracy.
W efekcie po paru dniach ciśnienie spada z zalecanych przez instalatora 2,0 bara (hydrobox w piwnicy, nad nią ogrzewane parter i 1 piętro)
do 1,5 bara, a wtedy w jednym z grzejników (akurat tym niewymienianym, na półpiętrze) słychać bulgotanie – potrzebne odpowietrzenie.
Odpowietrzenie i podniesienie ciśnienia do 2,0 rozwiązuje sprawę…na kilka dni.
Sytuacja powtórzyła się już kilka razy.
Co może być przyczyną? Dodam jeszcze, że naczynie przeponowe jest na CWU, ale NIE MA na CO (pomimo 13 grzejników i bufora 80l, instalator wyjaśniał, że w środku hydroboxa jest małe naczynie fabryczne i starczy na ten układ). Kwestionował to mocno hydraulik wymieniający same grzejniki...
Przy grzejnikach wymienianych i w maszynowni nie widziałem wycieku.
Z góry dziękuję za informacje, co może być przyczyną, jak to ewentualnie zweryfikować i czy walczyć o te naczynie przeponowe na CO.
Pozdrawiam
M.

Andrzej5101
03-05-2022, 16:00
Przy grzejnikach wymienianych i w maszynowni nie widziałem wycieku.
Jeżeli byłby wyciek widzialny, to spadek ciśnienia byłby dużo wyższy;
- należy wszelkie nowe połączenia dokładnie zweryfikować ,
- dotykając połączenia; szczególnie przy grzejnikach, można wyczuć lekko mokre/wilgotne elementy instalacji,
- sprawdzić wszelkie odpowietrzniki; również odpowietrznik w jednostce wewnętrznej PC

vei10370
03-05-2022, 17:57
Posiadam Panasonica t-cap 12kw 3f i mam mały problem z CWU, z czego powstały dwa pytania:
1. Jaką mocą powinno grzać wodę użytkową, zauważyłem że u mnie jest to około 10kw mocy produkowanej, tj. przy COP - 5 bierze 2 kw energii i produkuje 10 kw cieplnej, a przy COP-3 bierze 3,3 kw a produkuje 10 kw cieplnej. Chciałbym tę moc zwiększyć, myślałem, żeby zmienić delteT ale nie występuje ona w ustawieniach dla grzania zbiornika, czy jest jakiś inny sposób, czy działanie jest prawidłowe i "ten typ tak ma".
2. Przez to co powyżej zbiornik grzeje mi dość długo, zdarzyła się kilka razy sytuacja, że nie udało się osiągnąć wymaganej temperatury przez godzinę (max działania CWU w ustawieniach pompy - wiem, można zmienić na dłuższy czas), pompa wróciła do grzania CO i w takiej w takiej sytuacji już nigdy nie wraca do CWU. Czy można to zmieć, chciałbym, żeby za jakiś czas jednak spróbowała ponownie zagrzać zbiornik z wodą, a obecnie mam tak, że gdy nie uda jej się zagrzać w ciągu godziny to kolejny raz muszę uruchomić grzanie zbiornika ręcznie.

Mój zbiornik to TCPMVG-0300NFC

Andrzej5101
04-05-2022, 05:05
zbiornik grzeje mi dość długo, zdarzyła się kilka razy sytuacja, że nie udało się osiągnąć wymaganej temperatury przez godzinę (max działania CWU w ustawieniach pompy - wiem, można zmienić na dłuższy czas), pompa wróciła do grzania CO i w takiej w takiej sytuacji już nigdy nie wraca do CWU.
Grzanie CWU do 50 C wyłącznie przez PC będzie zawsze trwać długo;
- grzać częściej do 45*,
- lub wesprzeć grzanie w końcowej fazie grzałką.

vei10370
04-05-2022, 05:36
Grzanie CWU do 50 C wyłącznie przez PC będzie zawsze trwać długo;
- grzać częściej do 45*,
- lub wesprzeć grzanie w końcowej fazie grzałką.

Dzięki @Andrzej5101 za podjęcie tematu, ale to nie jest odpowiedź na moje pytania.

Mnie ciekawi z jaką mocą pompa 12kw powinna grzać CWU oraz czy działanie w przypadku brak możliwości zagrzania do żądanej temperatury w wyznaczonym czasie jest prawidłowe, ew. czy można je zmienić.

Andrzej5101
04-05-2022, 06:41
1/ z jaką mocą pompa 12kW powinna grzać CWU,
2/ oraz czy działanie w przypadku brak możliwości zagrzania do żądanej temperatury w wyznaczonym czasie jest prawidłowe, ew. czy można je zmienić.
a1/ Zobacz;
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/71ec7788dc15.jpg (https://naforum.zapodaj.net/71ec7788dc15.jpg.html)
Moc powinna być ok;12 kW tylko COP zależy;
- od temperatury zewnętrznej
- temperatury wody CWU,
ad2/ Jest prawidłowe;
- można je zmienić przez obniżenie temperatury CWU,
- lub załączenie grzałki

MAXIMUS.TM
05-05-2022, 08:02
Witam,
Czy ktoś może mnie podpowiedzieć jakie ustawienie odpowiada za grzanie wody użytkowanej?
Mam ustawioną T na 45 stopni. Pompa za jakiś czas temperatura spada do 39 / 36 stopni i nic się nie dzieje. Moim zdaniem pompa powinna trzymać ustawioną temperaturę 45 stopni automatycznie podgrzewając tą wodę. Prawie codziennie muszę "ręcznie" przez chmurę wyłączyć granie i włączyć (taki guzik) i wtedy pompa uruchamia podgrzewanie wody do wskazanej temperatury. Dlaczego pompa nie robi tego automatycznie?

Andrzej5101
05-05-2022, 13:05
Czy ktoś może mnie podpowiedzieć jakie ustawienie odpowiada za grzanie wody użytkowanej?
Zobacz;https://www.youtube.com/watch?v=0R2M4i3GgM0

malekk
05-05-2022, 15:27
ustawiasz tutaj

459214

a tutaj instrukcja PL
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/instrukcje_obslugi/Aquarea/WH-SDC07-09H3E5.pdf

i zdecydowanie lepsza EN
https://www.panasonicproclub.com/uploads/GB/catalogues/2021/UK_INSTALLATION_MANUAL_H%202020V11%20(002).pdf

MAXIMUS.TM
05-05-2022, 16:14
ustawiasz tutaj

459214

a tutaj instrukcja PL
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/instrukcje_obslugi/Aquarea/WH-SDC07-09H3E5.pdf

i zdecydowanie lepsza EN
https://www.panasonicproclub.com/uploads/GB/catalogues/2021/UK_INSTALLATION_MANUAL_H%202020V11%20(002).pdf


malekk
Dzięki wielkie

Fanek
05-05-2022, 19:24
Aby pompa grzała jak na dworzu temp spadnie do 12* ustawiamy w opcjach instalatora temp zewnetrzna na 12* i coś jeszcze?
Mam harmonogram grzanie od 17 do 22 ustawione te 12*, na dworzu 17 a i tak się załącza grzanie hmm

plusfoto
06-05-2022, 06:39
Aby pompa grzała jak na dworzu temp spadnie do 12* ustawiamy w opcjach instalatora temp zewnetrzna na 12* i coś jeszcze?
Mam harmonogram grzanie od 17 do 22 ustawione te 12*, na dworzu 17 a i tak się załącza grzanie hmm


Załącz chłodzenie, ustaw temperaturę zakończenia grzania na odpowiednią dla Ciebie i temp. zał chłodzenia na odpowiednią a sterownik dla CO na auto. Zadziała na 100%. To ustawienie jest powiązane jedynie z trybem auto.

DDDddd
06-05-2022, 09:42
No ale tak w skrócie.
Jak z wytrzymałością Panasonic Aquarea High Performance?
Są jakieś duże problemy, awarie? Jest szansa, że pochodzi kilkanaście lat?

Chciałem Daikin Altherma 3, ale wychodzi 4 tysiące drożej i nie mogę zdecydować.

Andrzej5101
06-05-2022, 10:40
Chciałem Daikin Altherma 3, ale wychodzi 4 tysiące drożej i nie mogę zdecydować.
Należy realizować swoje marzenia,
Warto mieć serwisanta blisko domu

chadury89
07-05-2022, 07:38
Potrzebuje troszkę informacji o pompach Panasonic, nie wiem na ktora się zdecydowac.

SDC 9kw 1 faza WC09J3E5 czy SDC 9KW 3 FAZY WC09H3E8 czy może ALL IN ONE 9kw 1 faza ADC9JE5-1-SM lub 3 fazy ADC9HE8.

Instalacja grzejnikowa, za 3 lata podłogowe plus grzejniki.

Która jest lepsza?

Andrzej5101
07-05-2022, 07:53
Instalacja grzejnikowa, za 3 lata podłogowe plus grzejniki.
Która jest lepsza?
Podaj dane OZC budynku

chadury89
07-05-2022, 08:16
Podaj dane OZC budynku

https://cieplo.app/wynik/wkq8

Jest to orientacyjne, bo na parterze jest 5cm styropian ocieplenie ale na dachu jeszcze jest 15cm welny.

W sumie to i tak 3 fazy będę musiał zamontować bo przyłącze mam 10,5kw i zabezpieczenie 20A. Umowy nie moge zmienic bo jestem prosumentem na starych zasadach a z tego co slyszalem jak bym chciał zmienic przylacze to nowa umowa i nowe warunki. Chyba ze cos zle doczytałem.

Andrzej5101
07-05-2022, 09:40
https://cieplo.app/wynik/wkq8
Na parterze jest 5cm styropian ocieplenie ale na dachu jeszcze jest 15cm welny.
W sumie to i tak 3 fazy będę musiał zamontować bo przyłącze mam 10,5kw i zabezpieczenie 20A. Umowy nie moge zmienic, bo jestem prosumentem na starych zasadach a z tego co slyszalem jak bym chciał zmienic przylacze to nowa umowa i nowe warunki. Chyba ze cos zle doczytałem.
Wg;mnie należy na stropie uzupełnić ocieplenie do ;
- wartości 40 - 50 cm i przeliczyć OZC,
Należy zmienić umowę na minimum ;
- 17 kW i bezpieczniki przed licznikowe 32 A, bo nie da się funkcjonować w budynku na granicy obciążenia poszczególnych faz,
- PC 9 kW ;ma max na jednej fazie 3 kW + grzałka od 3 do 9 kW
- z pewnością masz inne odbiorniki na prąd o dużej mocy
Wg; mnie bez problemu powinna wystarczyć 9kW/1f;
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/da07379cfe01.png (https://naforum.zapodaj.net/da07379cfe01.png.html)
Poczytaj tematy z mojej stopki

chadury89
07-05-2022, 11:21
Wg;mnie należy na stropie uzupełnić ocieplenie do ;
- wartości 40 - 50 cm i przeliczyć OZC,
Należy zmienić umowę na minimum ;
- 17 kW i bezpieczniki przed licznikowe 32 A, bo nie da się funkcjonować w budynku na granicy obciążenia poszczególnych faz,
- PC 9 kW ;ma max na jednej fazie 3 kW + grzałka od 3 do 9 kW
- z pewnością masz inne odbiorniki na prąd o dużej mocy
Wg; mnie bez problemu powinna wystarczyć 9kW/1f;
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/da07379cfe01.png (https://naforum.zapodaj.net/da07379cfe01.png.html)
Poczytaj tematy z mojej stopki

Dziękuję za informacje.



A czy po zmianie warunków przyłącza dalej będzie obowiązywać mnie rozliczenie po staremu net-metering?

Andrzej5101
07-05-2022, 12:42
A czy po zmianie warunków przyłącza dalej będzie obowiązywać mnie rozliczenie po staremu net-metering?
Będą nowe warunki umowy;
- należy walczyć o swoje

Fanek
07-05-2022, 18:15
Załącz chłodzenie, ustaw temperaturę zakończenia grzania na odpowiednią dla Ciebie i temp. zał chłodzenia na odpowiednią a sterownik dla CO na auto. Zadziała na 100%. To ustawienie jest powiązane jedynie z trybem auto.

Mam zablokowane chłodzenie, tzn nie mam ikonki chłodzenia na wyświetlaczu - mam grzejniki.
Czyli jeśli jest harmonogram to tak czy siak niezależnie od ustawionej temp na zewnatrz załączy się grzanie?

plusfoto
07-05-2022, 19:24
Mam zablokowane chłodzenie, tzn nie mam ikonki chłodzenia na wyświetlaczu - mam grzejniki.
Czyli jeśli jest harmonogram to tak czy siak niezależnie od ustawionej temp na zewnatrz załączy się grzanie?


Jak masz zablokowanie chłodzenie to nie masz dostępnej funkcji auto i ustawienie temp, wyłączenia grzania nie zadziała.

vei10370
09-05-2022, 16:15
a1/ Zobacz;
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/71ec7788dc15.jpg (https://naforum.zapodaj.net/71ec7788dc15.jpg.html)
Moc powinna być ok;12 kW tylko COP zależy;
- od temperatury zewnętrznej
- temperatury wody CWU,
ad2/ Jest prawidłowe;
- można je zmienić przez obniżenie temperatury CWU,
- lub załączenie grzałki

Dzięki za podesłanie. W instrukcję zaglądałem, ale tam jest napisane, w taki sposób jakby ona do -20C° zawsze dawała 12kW. Moja pompa przy grzaniu CO daje nieraz 17kW, dlatego chciałem zapytać użytkowników jak to wygląda w praktyce.

ad2. szkoda, że tak to rozwiązali, ale dzięki za odpowiedź