PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

1igor1
04-10-2022, 06:12
Dziękuję za podpowiedź. Jak to sprawdzić? łopatologicznie stac i liczyc?


stalem 45 min, sprezarka wlaczyla sie dwa razy przez ten czas. Niestety licznik zmienia sie tylko przy wlaczeniu. Mam cisnienie 1,5 bara i jak sprezarka sie zalacza ( wentylatory sie kreca w jednostce zewnetrzenj) to cisnienie spada do 1 bara. Czestotliwosc to przez dluzszy czas 32-33 Hz a pozniej przez jakis czas 22-23 Hz. Caly cykl trwa okolo 5-6min. Teraz mialem 15 stopni temp zew. na pompie, woda po 32-37 stopni. Pompa dziala na krzywej na ustawieniu 0 czyli ani nie obnizam ani nie podwyzszam aktualnie krzywej. Aktualnie jest 4916 wlaczen sprezarki. Szkoda ze nie widac jakiegos zestawienia kiedy ona pracuje.

Cześć, nigdy pompa nie liczy wyłączeń, różnica jest taka że duże jednostki w trakcie defrostu maja 1 włączenie, a małe jednostki 2 włączenia, jak chcesz wydłużyć cykle to musisz podnieść krzywą, i zamontować jakiś termostat pomieszczeniowy jako kaganiec, wtedy znacząco ograniczysz ilość cykli

MiG25
04-10-2022, 06:17
Szybkie pytanie, po włączeniu trybu cichego 3 na grzaniu CO jakby ciut lepiej bo ogranicza Hz sprężarki ale za to dużo dłużej (i jakby większy pobór energii przez to) przy grzaniu CWU.
Niby w konfiguracji (ServiceCloud) mam opcję włączenia harmonogramu pracy cichej ale za cholerę nie mogę go nigdzie w ustawieniach znaleźć.
Z trzeciej strony na razie i tak to takie grzanie na ćwierć gwizdka - może poczekam na bardziej sprzyjające do kombinacji temperatury.

Ale lepiej z czym?
Tryb cichy 3 ogranicza czestotliwosc sprężarki(jako "efekt uboczny" ,bo podstawowym działaniem jest zmniejszenie obrotów wentylatorow), przez co jest dłużej i może i ciut więcej energii łącznie idzie (sam do tego doszedles) ,to jaki jest powód kombinacji?

No i harmonogramu trybu cichego z service cloud możesz nie ustawić ponieważ tego harmonogramu CZ-TAW1 nie obsługiwał (chyba ze coś się od poprzedniego sezonu zmieniło i zaktualizowalo). Moduł obsługiwał tylko harmonogram ogolny ,ten od wlacz wylacz i tryb pracy..

a.gwozdz
04-10-2022, 07:01
W kwestii harmonogramu pracy cichej OK.
W kwestii używania servicecloud do ustawiania harmonogramu ogólnego to szkoda że ten ustawiony z service cloud nie zapładnia sterownika PC.

Powód 'kombinacji' jest jak najlepsze ustawienie pompy, przez najlapsze mam na myśli najbardziej optymalne pod każdym względem : taktowania, poboru energii. utrzymania komfortowej temp w domu. PC mam od maja więc jest to w zasadzie uruchomienie CO (od około połowy września)

Tak sam zauważyłem że włączenie trybu cichego 3 spowodowało ponad 2 krotne wydłużenie czasu grzania CWU (powiedzmy że w okresie letnio jesienno wiosennym to nie problem), pzy jednoczesnym zauważalnym wzroście poboru energii (analizuję pobór z podlicznika Zamel nie z wskazań PC) o około kilkanaście %

Zauważyłem również że zwiększenie delty (z 5 do 8) wcale nie spowodowało wydłużenia pracy pompy a ją skróciło (podobna temp zew. ~9/10stopni), obecnie na delcie 5 różnica na wykresie w servicecloud wynosi ~3 stopnie i dalej pompa pracuje
Na chwilę obecną PC pracuje rano od 4:00 - 9:00 i to wystarcza do utrzymania komfortu w domu, Korygowałem już krzywą, przesunąłem temp w górę do 35 i zmniejszyłem temp z 15 do 10 przy której obowiązuje ta temp CO.

MiG25
04-10-2022, 09:09
Jak nie masz problemów z odbiorem ciepła z pompy ,przez co nie wyłącza Ci się ona często, a także nikt nie mowi,że jest głośno, to załączanie trybu cichego jest niepotrzebne :)

a.gwozdz
04-10-2022, 12:18
Na takie okresy przejściowe brakuje mi takiej funkcji (a może jest lub da się jakoś ustawić pompę w podobny sposób) żeby po wyłączeniu się sprężarki - nie włączała się ponownie ale wyczerpała cały bufor z nagrzanej wody, obecnie ta woda stygnie w buforze do dnia następnego.
Dzisiaj miałem taką sytuację że pompa chodziła od 4:00 - 8:00 (harmonogram do 9:00) - o 8:30 niepotrzebnie się włączyła zamiast sobie wyssać z bufora.

MiG25
04-10-2022, 15:43
Cześć, nigdy pompa nie liczy wyłączeń, różnica jest taka że duże jednostki w trakcie defrostu maja 1 włączenie, a małe jednostki 2 włączenia, jak chcesz wydłużyć cykle to musisz podnieść krzywą, i zamontować jakiś termostat pomieszczeniowy jako kaganiec, wtedy znacząco ograniczysz ilość cykli

Ta , nigdy...
Pierwsze z brzegu posty niektórych kolegów:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996237&viewfull=1#post7996237
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996405&viewfull=1#post7996405

Na pewno jeszcze @plusfoto tak ma... Więc to na pewno nie przypadek.

Duże jednostki mają 1 cykl ? A niema przypadkiem takiego trybu , gdzie sprężarka podczas defrostu w duzych jednostkach się nie zatrzymuje ? Czyli nic nie zliczy...
No ale to ty wiesz wszystko , a ja się mam uczyć :)

1igor1
05-10-2022, 06:23
Ta , nigdy...
Pierwsze z brzegu posty niektórych kolegów:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996237&viewfull=1#post7996237
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996405&viewfull=1#post7996405

Na pewno jeszcze @plusfoto tak ma... Więc to na pewno nie przypadek.

Duże jednostki mają 1 cykl ? A niema przypadkiem takiego trybu , gdzie sprężarka podczas defrostu w duzych jednostkach się nie zatrzymuje ? Czyli nic nie zliczy...
No ale to ty wiesz wszystko , a ja się mam uczyć :)

Małe jednostki mają jeden tryb defrostu tzw deice 1, a duże jednostki mogą mieć dwa tryby odszraniania zależny od temperatury wody kotłowej i temperatury zewnętrznej, czyli deice 1 lub deice 2, i w trybie deice 1 sprężarka się nie zatrzymuje więc nie zlicza włączenia

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996405&viewfull=1#post7996405 tu nie pisze że zliacz włączenie i wyłączenie tylko że zlicza 2 włączenia jeden na początku i drugi na końcu deforstu i to się zgadza, bo sprężarka się 2 razy zatrzymuje

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996237&viewfull=1#post7996237 tu ciężko się określić, ale albo jest jakiś błąd w sofcie, albo jest to źle policzone, ja w swoim zasobie nie mam żadnej pompy która by zliczała wyłączenia, i podejrzewam że na fabryce nikt nie używa losowania a ta ma zliczać wyłączenia a ta nie.

MiG25
05-10-2022, 07:08
Akurat dwuwentylatorowa to w trybie deice 2 właśnie się zatrzymuje i zlicza , a nie jak napisałeś w 1...

No i może w końcu pompa zliczać osobno wł osobno wył ,czy nie ? Pisałeś ,że nie może , a na forum są przypadki ,że zlicza... ( i nie wiesz ,czy błędem jest to ,że zlicza z osobna wł i wył. , czy tylko wł.)

nuballo
05-10-2022, 07:40
Witam ponownie
Dzisiaj zauważyłem, że PC chodzi na niskich/średnich obrotach o częstotliwości ok 20-35 HZ przez 8-12 godzin. Czy to nie za dużo dla jej 'zdrowotności' ?

MiG25
05-10-2022, 09:35
Są dwie szkoły , jedna mówi ,żeby sprężarka pracowała na nominalnych obrotach ,szybko nagrzewała i się wyłączyła , a druga odwrotnie ,żeby jak najszybciej się zmodulowała i jak najdłużej pracowała. A która lepsza to pewnie nikt jednoznacznie nie odpowie.

Andrzej5101
05-10-2022, 09:47
Dla grzejników - z pewnością ta druga opcja;
- ponieważ jak PC przy grzejnikach nie pracuje to mimo, że temperatura powietrza jest OK ,
- to czuć dyskomfort temperaturowy

MiG25
05-10-2022, 10:26
To na pewno , tyle że jak temperatura powietrza jest ok ( czyli 10 - 15 stopni) ,to i COPy są dobre , przez co nawet jak pompa się zmoduluje do minimum to wytwarza stosunkowo dużo ciepła ( a już jak jest przewymiarowana pompa to w ogóle) ,i momentalnie grzejniki gorące , i pompa się wyłącza... Bez przewymiarowanych grzejników( no albo optymalnych pod pompę jak kto woli) , to ciężko takie cośosiągnąć.

Andrzej5101
05-10-2022, 10:50
.. Bez przewymiarowanych grzejników( no albo optymalnych pod pompę jak kto woli) , to ciężko takie coś osiągnąć.
Przewymiarowane grzejniki + odpowiedni zład wodny instalacji,
Jak łamiesz przepisy drogowe ;
- to trudno nie dostać mandatu!!!

zbyszekwojtal
05-10-2022, 10:58
6 min to pracuje sprezarka. Wlacza sie co okolo 30min. przez cale 45 min jak patrzylem na pompe i za kazdym razem jak wszedlem do kotlowni zeby sprawdzic z ciekawosci pompe to byla widoczna - ta strzalka pod nr 8 z linku nizej.

https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/aquareaplus/how-to-use-my-aquarea/

na razie nie ma minusowych temperatur to chyba krzywej nie trzeba zmieniac tej wartosci 48stoppni przy - 5 ale rozumiem ze mam zwiekszyc 35 na grzejnikach przy 15 stopniach. Czy ta temperatura zmienia sie tak jak pokazuje to wykres? ze np przy 15 stopniach jest 35 a przy 14 czy 13 czy 12 jest np 36,37,38?

a moze wieksza delte ustawic?

Wolniej płynie woda przy większej delcie.
Ma szanse oddać ciepło na grzejnikach.
Grzejniki maja mniejsza powierzchnie wiec potrzebują więcej czasu i temperatury by oddać odpowiednia moc cieplna
Włącza się do 2 razy na godzinę to co to za problem jak dopuszczalne są 4 wyłączenia ? Gdy temperatury spadną będzie się wyłączać o wiele rzadziej albo wcale . Wyższa delta to dłuższy postój po wyłączeniu co przełoży się na zmniejszenie ogólnej ilości wł/wył .Teoretycznie możesz przy tych temp ustawić deltę nawet na 15 co znacząco zmniejszy ilość on/off na skutek dłuższego postoju po wyłączeniu ale może spaść temp w domu i wtedy trzeba ją skorygować . Pompa dysponująca zapasem mocy w danej temp zmoduluje ale i tak się wyłączy . Praca pompy z buforem a bez bufora lub z buforem na powrocie wpiętego szeregowo znacząco się różni i w tym drugim przypadku delta ma bezpośrednie przełożenie na parametry pracy pompy a z buforem tylko pośrednie i ze sporą bezwładnością .

MiG25
05-10-2022, 11:14
Przewymiarowane grzejniki + odpowiedni zład wodny instalacji,
Jak łamiesz przepisy drogowe ;
- to trudno nie dostać mandatu!!!

Chyba za bardzo ufasz policji :) Każdy (kto jeździ) łamie przepisy (mniejsze bądź większe) choćby się bardzo starał tego nie robić ( bo a to stanie na skrzyżowaniu , a to najedzie na linię ciągłą , a to spojży się na telefon :) ) , kwestia przypilnowania , więc mandat (jak na razie) jest ciągle bardziej kwestią "szczęścia" niż tego ,że każde przewinienie będzie ukarane... No ale powoli dążymy do tego ,żeby tak było ( kamery , drony , "inteligentne" samochody itp ).

Andrzej5101
05-10-2022, 11:24
Chyba za bardzo ufasz policji :)
Obecna policja - to policja PiS-owska,
-więc trudno jej ufać

1igor1
05-10-2022, 15:20
Akurat dwuwentylatorowa to w trybie deice 2 właśnie się zatrzymuje i zlicza , a nie jak napisałeś w 1...

No i może w końcu pompa zliczać osobno wł osobno wył ,czy nie ? Pisałeś ,że nie może , a na forum są przypadki ,że zlicza... ( i nie wiesz ,czy błędem jest to ,że zlicza z osobna wł i wył. , czy tylko wł.)

Tak chodziło o deice 1, to akurat była literówka
odnośnie zliczania wyłączenia, to pompy tego nie liczą, więc nie może zliczać, a jak u kogoś zlicza to coś jest nie tak, albo z pompą albo softem

sAndp
06-10-2022, 00:28
Hej, dolaczylem do posiadaczy pompy Panasonic T-Cap 9kW i zmagam sie w moim odczuciu z nadmiernym halasem z rury biegnacej od sprezarki do jednostki wewnetrznej oraz jej buczeniem.

Bardzo prosze o posiadaczy pompy podzieleniem sie opinii czy sa to typowe 'odglosy' pracy tego modelu
link : https://www.youtube.com/watch?v=yhiJ5kH_i2E

MiG25
06-10-2022, 06:33
To dźwięk podczas normalnej pracy ? ( Nie podczas defrostu ? ) Jaka jest częstotliwość sprężarki wtedy i jaki przepływ wody ?

Przypomina to trochę dźwięk defrostu w mode 2 : https://www.youtube.com/watch?v=0mpvlWWfTlQ

Generalnie są czasami dziwne przemijające dźwięki (ale to zanim pompa ustabilizuje pracę , czyli jak się włączy , albo zmienia grzanie na CWU , albo tuż po defroście ) , ale to przy temperaturach zewnetrznych dużo niższych.

a.gwozdz
06-10-2022, 06:47
Czy to był defrost ~7:45 ???
Temperatura zew. była niska ~3 stopnie.

Andrzej5101
06-10-2022, 06:56
[QUOTE=sAndp;8155939] Hej, dolaczylem do posiadaczy pompy Panasonic T-Cap 9kW i zmagam sie w moim odczuciu z nadmiernym halasem z rury biegnacej od sprezarki do jednostki wewnetrznej oraz jej buczeniem.[QUOTE]

Poczytaj;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378145-Czy-bede-mial-problem-z-s%C4%85siadem-Poziom-decybeli

MiG25
06-10-2022, 07:07
Czy to był defrost ~7:45 ???
Temperatura zew. była niska ~3 stopnie.
Trudno powiedzieć , bo te wykresy z Serviceclouda to się aktualizują co 5min , i w tym czasie nie widać ,czy się sprężarka zatrzymała ( bo masz jednostkę jednowentylatorową) , widać natomiast ,że temperatury wody wyjściowej i wejściowej spadły...
Pokaż temperaturę orurowania zewnętrznego , to ona decyduje o defroście ( na wykresie widać jej nagły spadek przed defrostem i duży wzrost zaraz po defroście).

a.gwozdz
06-10-2022, 07:33
z temp. orurowania zew.

MiG25
06-10-2022, 07:51
No to po temperaturze orurowania zewnętrznego widać ,że był defrost (spadała ona tuż przed defrostem , i tuż po defroście jbardzo wzrosła). ...
I tu widać , jak ten ServiceCloud jest upośledzony z jego zbieraniem danych co 5min...Nie widać zatrzymania sprężarki(wiem ,że zawsze można włączyć rejestrację i będzie co 30s , ale sam fakt).

normanp
06-10-2022, 08:15
Witajcie,
Mam problem z moim monoblockiem 9kW (seria J).
Ze względu na to że pompa znajduje się na stronie wschodniej a instalator olał prośbe o montaż dodatkowego czujnika zewnętrznego - pracowałem dotychczas na prostym ustawianiu zadanej temperatury wody.
Jednak pompę mam od 17 marca wiec zima dopiero przede mną. Mam kaloryfery i włączona pompa całą noc strasznie denerwuje - słychać szum w grzejnikach. Przełączyłem więc pompę na termostat - ten wbudowany w sterownik. Pomijając fakt że termistor w nim przekłamuje (pokazuje 24 jak jest 22 w domu) to w tym trybie pompa głupieje strasznie, ale od początku:
- po przełączeniu na tryb termostatu zmieniłem nastawę wody na stałą na 38 stopni;
- termostat ustawiłem na te 24 stopnie (aktualnie pokazywał 25, realnie powyżej 22);
- rano wstaję, pompa chodzi (tzn. pompy obiegowe śmigaja) ale sprężarka cisza, kaloryfery zimne;
- wg logów (home assistant pobierajacy dane z CZ-TAW1) po włączeniu się grzania zadana z 38 spadła do 20, potem się podniosła do 30, potem stopionow spadała o stopień znów do 20 i tak zostało....
Myślałem że to błąd home assistanta, może jakieś automatyzacje są pomieszane - odłączyłem sterownik CZ-TAW1 od sieci - niestety - znów rano to samo. Następnego dnia całkowicie odłączyłem CZ-TAW1, przeresetowałem pompę (restart z menu) - niestety - kaloryfery nadal zimne rano i pompa odpalona.
Zmieniłem również ze stałej temp. na krzywą - póki pompa w nocy nie pracowała (temp. w pokoju powyżej zadanej) to zadana wody rosła wraz z obniżaniem się temp. na dworze. Ale w momencie gdy temp. w pokoju spadła to zadana wody znów zaczęła tańczyć (spadek do 20, potem do 30 i co stopień w dół aż do 20).

O co do jasnej cholery chodzi? Jakiś bug w sofcie pompy? Ręce mi opadają....

eMdzeJ
06-10-2022, 08:41
tam jest sprawdzane klika warunków a nie jeden a ten wbudowany termostat wg mnie nadaje sie do niczego. Z tego co pamiętam to ma histeryze 1 stopnia co jest bardzo dużą wartością przynajmniej u mnie w podłogówce.

Oprócz zezwolenia na grzanie z termostatu są sprawdzane też różnice pomiędzy temperaturą zasilania i powrotu bo pompa tak dobiera swoje zachowanie aby zachować deltę bo to znak że coś odbiera ciepło z układu. Jak przestanie pobierać to pompą się wyłączy. W sensie sprężarka nie będzie pracować a pompa obiegowa będzie działać aby nadal badać temperaturę powrotu. I też chyba nie załączy się od razu jak tą wartość osiągnie. By trzeba było sprawdzić w serwisówce dokładnie jakie są warunki - może ktoś wklei.

Więc masz za mało danych. Musisz sobie sprawdzić czy jest zezwolenie na grzanie z termostatu, jakie są temperatury zasilania i powrotu jak masz zimno.

Ja bym dołożył porządny termostat zewnętrzny z jakaś rozsądną histeryzą programowalną wtedy jest możliwość dostosowania pod siebie ustawień. Dodatkowo czemu nie założysz zewnętrznego czujnika temperatury i nie ustawisz krzywej?

normanp
06-10-2022, 08:53
Bo fachowcy co instalowali zaplombowali pompę.....Już dawno bym się wbił z przewodem na zew. termostat i sterował pompą z home assistanta (tak jak to miałem z kotłem elektrycznym wcześniej)

normanp
06-10-2022, 08:55
a logi typu temperatury zasilania/powrotu etc. mam zlogowane. Jeśli coś to da, mogę udostępnić - zrobić wykres etc.
Ja nic nazdwyczajnego nie widziałem co by powodowało taki spadem zadanej do minimum.

Andrzej5101
06-10-2022, 09:19
Bo fachowcy co instalowali zaplombowali pompę.....Już dawno bym się wbił z przewodem na zew. termostat i sterował pompą z home assistanta (tak jak to miałem z kotłem elektrycznym wcześniej)
Należy wymusić na fachowcach montaż czujnika temperatury zewnętrznej ;
- i pracować najbardziej ekonomicznie wg; krzywej grzewczej

MiG25
06-10-2022, 09:23
Więc termostat na sterowniku ma swoją histerezę i z tego co pamiętam dość sporą , ustawiłeś 24 stopnie to włączy się jak temperatura wskoczy na 22 i wyłączy się jak wskoczy na 26 ( tak to chyba działało). No ale termostat termostatem , on tak jakby tylko włącza i wyłącza pompę . Termostat włączy pompę , a ona sprawdza dalej swoje warunki , włącza się obiegówka i no i pompa sprawdza , czy temperaura docelowa ( ta ze stałej bądź z krzywej) jest wyższa od temperatury wejściowej do pompy o 3 stopnie , jeśli tak to się włączy sprężarka , jeśli nie to będzie czekać ,az to się stanie. Później z całą mocą próbuje grzać do docelowej , jak osiągnie temperatura wyjściowa temperaturę docelową to zaczyna się modulowanie , i jak mimo tego modulowania temperatura wyjściowa będzie wyższa od docelowej o 3stopnie i więcej , to sprężarka się wyłączy , i znowu będzie czekać , az się woda schlodzi i temperatura wejściowa znowu będzie o 3 stopnie niższa od docelowej ( i jednoczesnie o 3 stopnie nizsza niż przed wyłączeniem).
Także jeśli obiegówka chodzi , a pompa się nie włącza , to najprędzej temperatura docelowa jest za mała na start.

MiG25
06-10-2022, 09:25
Należy wymusić na fachowcach montaż czujnika temperatury zewnętrznej ;
- i pracować najbardziej ekonomicznie wg; krzywej grzewczej

Przecież pompa ma swój czujnik temperatury zewnętrznej , jak zamontowana na wschodniej ścianie to na pewno nie jest on wystawiony na słońce , i to nie jest tu problemem. ( problem z dodatkowym czujnikiem temperatury zewnętrznej to obiawia się tylko latem , jak pompa nie chce wystartować do CWU , bo temperatura zenętrzna z odczytu z czujnika na pompie jest 35 i wyżej).

normanp
06-10-2022, 09:43
Więc termostat na sterowniku ma swoją histerezę i z tego co pamiętam dość sporą , ustawiłeś 24 stopnie to włączy się jak temperatura wskoczy na 22 i wyłączy się jak wskoczy na 26 ( tak to chyba działało). No ale termostat termostatem , on tak jakby tylko włącza i wyłącza pompę . Termostat włączy pompę , a ona sprawdza dalej swoje warunki , włącza się obiegówka i no i pompa sprawdza , czy temperaura docelowa ( ta ze stałej bądź z krzywej) jest wyższa od temperatury wejściowej do pompy o 3 stopnie , jeśli tak to się włączy sprężarka , jeśli nie to będzie czekać ,az to się stanie. Później z całą mocą próbuje grzać do docelowej , jak osiągnie temperatura wyjściowa temperaturę docelową to zaczyna się modulowanie , i jak mimo tego modulowania temperatura wyjściowa będzie wyższa od docelowej o 3stopnie i więcej , to sprężarka się wyłączy , i znowu będzie czekać , az się woda schlodzi i temperatura wejściowa znowu będzie o 3 stopnie niższa od docelowej ( i jednoczesnie o 3 stopnie nizsza niż przed wyłączeniem).
Także jeśli obiegówka chodzi , a pompa się nie włącza , to najprędzej temperatura docelowa jest za mała na start.

Sama praca pompy i dążenie do zadanej wody na zasilaniu jest poprawna. Ale dzieją się cuda z zadaną jak się włączy grzanie wyzwolone termostatem.
461499
powyżej jest wykres pokazujący zadaną wody (ta wyżej) i temperaturę zewnętrzną. Ten nagły skok to czas załączenia się grzania (wyzwolony termostatem). Co powoduje takie skoki zadanej?

normanp
06-10-2022, 09:53
Praca na krzywej jest spoko, jak nie ma już rano słońca walącego prosto w pompę ma sens. Ale powoduje to ciągłą pracę obu pomp (tej w monobloku i tej za buforem). Nawet jak zadana wody jest na 20 (czyli w teorii aż dom się całkowicie wychłodzi) to i tak kręci i kręci i kręci. Już nawet myślałem o sterowniku do pompy za buforem (bo to ona powoduje szum w kaloryferach) i za pomocą ESP z przekaźnikiem sterować jej pracą - wyłączać ją gdy sprężarka nie działa od 5(x) minut.

MiG25
06-10-2022, 09:57
Jeśli pompa jest wyłączona ,to może mieć zupełnie inną temperaturę docelową , raczej nic dziwnego.
Najważniejsze ,aby po włączeniu termostatu ustawiła się prawidłowa z krzywej (bądź ta z prostej w zależności jak tam masz w opcjach ustawione) plus minus przesunięcie.

MiG25
06-10-2022, 10:02
Praca na krzywej jest spoko, jak nie ma już rano słońca walącego prosto w pompę ma sens. Ale powoduje to ciągłą pracę obu pomp (tej w monobloku i tej za buforem). Nawet jak zadana wody jest na 20 (czyli w teorii aż dom się całkowicie wychłodzi) to i tak kręci i kręci i kręci. Już nawet myślałem o sterowniku do pompy za buforem (bo to ona powoduje szum w kaloryferach) i za pomocą ESP z przekaźnikiem sterować jej pracą - wyłączać ją gdy sprężarka nie działa od 5(x) minut.

To jest taki sobie pomysł ( no może w monobloku lepszy niż w splicie) , bo wyłaczając pompę obiegową za buforem powodujesz , że nie schładza Ci się woda w tym krótkim obiegu (bufor trzyma temperaturę) , przez co czujnik temperatury wody wejsciowej nie załączy pompy ,bo woda będzie wciąż ciepła , a na kaloryferach juz dawno ostygnie.

Sprężarka się nie włącza ,bo temperatura docelowa jest za niska , jak chcesz jechać na termostacie , to krzywą trzeba podnieść tak ,żeby mieć pewność ,że jak termostat włączy pompę ,to i sprężarka też się włączy od temperatury wody.

EDIT: Masz Home Assistant , zrób automatyzację w stylu , jak sprężarka jest wyłączona , a termostat włączony , to podnieś krzywą o 3 , wtedy sprężarka powinna się włączyć ( no chyba ,że masz ją jeszcze niżej ) , jak już się włączy to dajesz spowrotem na 0 , wtedy ladnie powinna chodzić zmodulowana ( o ile odbiór na grzejnikach masz w miarę ok , i pompa szybko wody nie zagrzeje i się nie wyłączy).

esselite
06-10-2022, 10:07
Dokładnie to miałem napisać. Te pompy chodzą nie bez celu. Maja wypychać wodę z grzejników, żeby był podgląd jaka jest obecnie temperatura w obiegu i PC może wtedy uruchomić znowu grzanie , jak temp spadnie do granicznego poziomu. Bez pracy pompy nie masz sterowania z krzywej.

eMdzeJ
06-10-2022, 10:14
ustawienie na termostat powoduje pracę pompy obiegowej tylko przy zezwoleniu na grzanie.
ustawienie na temperaturę wody - pompa obiegowa chodzi cały czas.

wiec jak sie chce uniknąć pracy pompy nonstop trzeba użyć termostatu.

Krzywa tylko wyznacza temperaturę zasilania. Nie ma żadnego wpływu na fakt załączenia pompy obiegowej

MiG25
06-10-2022, 10:16
Jak gzejniki szumią , to może są za mocno pokryzowane , albo nie ma wyjścia ,tylko obiegówkę trzeba dać na niższy bieg.

A co do termostatu , to ja to tłumaczę tak , że to jest rodzaj włącznika automatycznego ( identycznie jak harmonogram) , włącza i wyłącza pompę w określonych przez nas sytuacjach ( termostat ,gdy w pokoju jest za niska /za wysoka temperatura , a harmonogram , gdy nastała odpowiednia godzina na włączenie lub wyłączenie) , te rzeczy tylko włączają /wyłączają pompę ( jak to kolega @eMadzeJ pisze , zezwalają na grzanie). Natomiast zawsze o grzaniu (czyli włączeniu sprężarki) decyduje temperatura wody vs temperatura docelowa , i do tego potrzebny jest objeg wody.

Andrzej5101
06-10-2022, 10:28
Praca na krzywej jest spoko, jak nie ma już rano słońca walącego prosto w pompę ma sens. Ale powoduje to ciągłą pracę obu pomp (tej w monobloku i tej za buforem)..
Z tych chaotycznych wypowiedzi w efekcie zrozumiałem;
- że chodzi Tobie o termostat zewnętrzny zamontowany w pomieszczeniu budynku,
Mam grzejniki i 9kW/TCap ;
-szybko zrezygnowałem z termostatu zewnętrznego,
-pracuje tylko na krzywej grzewczej i jest OK;
.....- należy tylko trochę popracować przy jej ustawieniu na początku działalności PC,
Może wystarczy;
- osłonić od słońca czujnik temperatury zewnętrznej - zamontowany przy jednostce zewnętrznej

normanp
06-10-2022, 10:53
Z tych chaotycznych wypowiedzi w efekcie zrozumiałem;
- że chodzi Tobie o termostat zewnętrzny zamontowany w pomieszczeniu budynku,
Mam grzejniki i 9kW/TCap ;
-szybko zrezygnowałem z termostatu zewnętrznego,
-pracuje tylko na krzywej grzewczej i jest OK;
.....- należy tylko trochę popracować przy jej ustawieniu na początku działalności PC,
Może wystarczy;
- osłonić od słońca czujnik temperatury zewnętrznej - zamontowany przy jednostce zewnętrznej

- Mam termostat zamontowany w środku budynku - w salonie - jest to sterownik od PC.
- Czujnik musze osłonić (tylko jak?) albo zamontowac od północy budynku - aktualnie lekko przez chmury wychodzi słońce i czujnik pokazuje 25 stopni a jest może z 16.

Co nie zmiena faktu że soft w samej pompie zmienia jak chce zadaną wody pomimo że jest na sztywno ustawiona dana wartość.

MiG25
06-10-2022, 11:09
Jest faktycznie jakaś "inteligentna" funkcja ego "wewnętrznego termostatu" ,i faktycznie wpływała na temperaturę docelową , ale czy aż tyle... Pamiętam tylko ,że szybko się go pozbyłem na rzecz zewnętrznych termostatów ( one mają czułość co 0,1 a nawet co 0.01 , regulowana histereza ) . Natomiast podłącza się go ciągle pod płytę ,do której nie masz dostępu bez zerwania plomby.
Przez HeishaMon mógłyś emulować płytę zewnętrzną i z jej poziomu obsługiwać termostat - ja tak robię ( wtedy nie trzeba otwierać , bo wtyczkę do CZ-TAW1 masz).

Natomiast jeśli aż tyle Ci ten czujnik przekłamuje przez słońce (pomijając fakt , ze już latem powinieneś mieć problemy z grzaniem CWU , no chyba ,że grzaleś wieczorem), to coś z tym trzeba zrobić , i najprostszym wyjściem jest zewnętrzny czujnik ,jak pisałeś ( i znowu bez otworzenia pompy się go nie zamontuje).

normanp
06-10-2022, 11:19
CWU grzało się latem elegancko, nawet za dnia. Też myślałem że będzie problem z utrzymaniem odpowiednio niskiej temperatury na wymienniku aby wyłapywac ciepło ale widocznie nie tylko czujnik temperatury zewnętrznej o tym decyduje.

MiG25
06-10-2022, 11:28
Sprężarka się nie włączy , jak czujnik będzie pokazywał 35stopni i więcej , więc skoro teraz masz 25 , to chyba latem bez trudu było te 35:)

W każdym razie czujnik jest z tylu w tej czarnej gumowej rurce . Więc skoro czarny to momentalnie od słońca się nagrzewa .

normanp
06-10-2022, 12:32
Ale i tak te "problemy" to pikuś do porzedniego ogrzewania - albo sie męczyć grzaniem w kominku albo trzymać za portfel grzać kotłem elektrycznym.
Dzięki za wskazówki i rady - jakoś to ogarnę :)

Andrzej5101
06-10-2022, 13:11
- Mam termostat zamontowany w środku budynku - w salonie - jest to sterownik od PC.
Ten termostat jest do niczego, szkoda na niego zdrowia,
- Czujnik musze osłonić (tylko jak?) albo zamontowac od północy budynku - aktualnie lekko przez chmury wychodzi słońce i czujnik pokazuje 25 stopni a jest może z 16.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5ac87f5bfc48.png (https://naforum.zapodaj.net/5ac87f5bfc48.png.html)
Tylko -daszek ciemnego koloru
Co nie zmiena faktu że soft w samej pompie zmienia jak chce zadaną wody pomimo że jest na sztywno ustawiona dana wartość.
Termostat zewnętrzny podpinany do zacisków H oraz L w jednostce wewnętrznej;
- jak jest w mono ????

normanp
06-10-2022, 13:23
Termostat zewnętrzny podpinany do zacisków H oraz L w jednostce wewnętrznej;
- jak jest w mono ????

W mono jest identycznie, monoblock ma graty z "hydroboxu" w sobie - łącznie z płytą.

Wydaje mi się że rozgryzłem sposób działania tej pompy w trybe termostatu: Odpaliłem teraz grzanie, zadana była 35, na termostacie 25 i wygląda to tak:
- na termo 24, zadana 25 - grzanie z zadaną 35;
- po zakończniu cyklu grzania (sprężarka się wyłączyła bo zadana temp. wody się utrzymywała) na termo wskoczyła temperatura 25 czyli tyle ile ma być;
- pompa pomimo 25 na termostacie, grzeje nadal ale aby nie taktować obniża zadaną wody i "obserwuje" temperaturę na termostacie - przypuszczam że jakby nagle spadła to temp. wody by wróciła do zadanej 35, a tak spada, spada, spada aż te 25 będzie na tyle stabilne że się wyłączy.

Wniosek? Termostat bez możliwości ustawienia histerezy to lipa a nie termostat - będę walczył z serwisem aby mi pozwolili wpiąć się płytę na zew. termostat.

eMdzeJ
06-10-2022, 13:48
ten termostat w sterowniku ma histeryze 1 stopnia plus próbuje się uczyć za pomocą PID. Słabo mu to wychodzi. Ja się poddałem po 4 dniach. U mnie się nauczył tylko jak nie grzać. Jak wstawiłem sobie sonoffa za termostat to od razu się zrobiło normalnie.

normanp
06-10-2022, 14:07
ten termostat w sterowniku ma histeryze 1 stopnia plus próbuje się uczyć za pomocą PID. Słabo mu to wychodzi. Ja się poddałem po 4 dniach. U mnie się nauczył tylko jak nie grzać. Jak wstawiłem sobie sonoffa za termostat to od razu się zrobiło normalnie.

No...i wszystko w temacie :) Dzięki - wiem że ten termostat to jakaś popierdułka

nuballo
07-10-2022, 08:26
Witam, moja PC wydaje dziwnie dźwięki na starcie, a czasem nie tylko na starcie. Ktoś wie co to może być?
https://youtube.com/shorts/PJpaT429sX4?feature=share

MiG25
07-10-2022, 09:00
Na poprzedniej stronie identyczny wpis : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8155939&viewfull=1#post8155939

Co to za pompy są ? Która generacja ?
Na zewnątrz ( ze sprężarki ) słychać to podobnie ?

nuballo
07-10-2022, 09:05
Tak widziałem dlatego zaobserwowałem u siebie bo na początku myślałem, że to normalne. Allinone 7kw J. Jak nagrywałem film to akurat na zewnątrz nie słyszałem. Ale kiedyś zdażyło mi się usłyszeć na zewnątrz.
Serwisant twierdzi , że to może być pompa w pompie ale nie pokazuje błędu więc on nie przyjedzie sprawdzić.

nuballo
07-10-2022, 09:06
Że sprężarki nic nie słychać, odnoszę wrażenie, że albo freony albo faktycznie pompa w środku.

1igor1
07-10-2022, 09:22
Witam, moja PC wydaje dziwnie dźwięki na starcie, a czasem nie tylko na starcie. Ktoś wie co to może być?
https://youtube.com/shorts/PJpaT429sX4?feature=share

Generalnie często słychać takie dzwięki (chodzi o syk gazu), ma na to wpływ długość instalacji, ilość kolan, łuków, zmiany wysokości, częstotliwość sprężarki, jednak trochę gazu musi się przez tą miedź przemieścić, rurki z wodą jak puszczasz wodę też nie są bezgłośne
Ten drugi dżwięk, buczenie, wygląda na pompę obiegową, spróbuj wysterować samą pompę, czy będzie też to buczenie, ona ma też płynną regulację i może w pewnych warunkach wydaje taki dźwięki

Kriss7
07-10-2022, 18:19
Mam pytanie do osób, które posiadają pompę + PV które pokrywa całe roczne zużycie energii.

Będzie to mój pierwszy sezon grzewczy z PV i zastanawiam się czy ruszać coś z harmonogramem czy zostawić jak było.

A było tak że mam taryfę G13 i grzałem cwu cała dobę samopas, a CO w najtańszej taryfie, czyli 21-7 i 13-16. Używam KW która zapewnia 23,5 stopni cały czas.

Teraz się zastanawiam czy jest sens w ogóle ustawiać harmonogram, czy np ustawić go bardziej w ciągu dnia gdzie są wyższe temperatury? Czy zostawić tak jak jest skoro działało przez lata i KW dobrze dobrana ?
Jestem ciekaw waszych doświadczeń.

Marek2504
08-10-2022, 00:02
Jeżeli Pv pokrywa całe zapotrzebowanie to nic nie musisz zmieniać, ale jak CI zabraknie to zapłacisz po najwyższej stawce. W g13 w szczycie PV mają znikomą produkcję.

Kaizen
08-10-2022, 00:30
Mam pytanie do osób, które posiadają pompę + PV które pokrywa całe roczne zużycie energii

PV masz rozliczane na nowych, czy na starych zasadach?

MiG25
08-10-2022, 06:04
I jeszcze jest ważny dystrybutor,czyli jaki Zaklad Energetyczny,bo np. w PGE zgromadzone kWh przechodza pomiędzy taryfami (czyli jeśli by zostało coś w taryfie dziennej to przechodzi do nocnej jeśli tam brakuje do rozliczenia , i odwrotnie ), a np. w Tauronie nic nie przechodzi.
Ja mam G12W w PGE i staram się wszystko ustawiać latem tak ,żeby na pierwszym miejscu byla autokonsumpcja ,a jak już się nie da ,to żeby to było w taryfie nocnej (zima produkcji jest i tak tyle co kot naplakal)

Kriss7
08-10-2022, 13:26
Mam Taurona i rozliczam sie według starych zasad.

Z tego co mowisz MiG25 w tauronie to rozliczenie jest niekorzystne. Teraz tak patrze na produkcje i konsumpcje i wyglada to tak

Konsumpcja za ostatnie 3 lata srednie wartosci:
T1 szczyt przedpołudniowy: okolo 25%
T2 szczyt popoludniowy 5%
T3 reszta doby 70%

Produkcja od konca lutego gdzie zamonotwałem PV wyglada natomiast tak:
T1: 50%
T3: 50%
w T2 prawie wcale.

I teraz rozumiem, ze jak przyjdzie rozliczenie to wyjdzie cos takiego:
T1 - pełne pokrycie tych 25% i kolejne 25% produkcji pojdzie do kosza?
T2 - bede miał dopłate za całość zuzytej energi ?
T3- 50% zostanie zbilansowane a 20% bede miał dopłate ?

Jesli tak to działa to nie ma chyba co sie zastanawiać i przejść na G11. Pytanie jak bedzie wygladać rozliczenie jak przejde od razu ? Jak oni to policzą to pewnie tylko oni beda wiedzieć.

@MiG25 czy moje rozumienie jest poprawne ?

Pozdro

adkwapniewski
08-10-2022, 14:20
Tauron na starych zasadach rozliczy niezależnie od taryf i to co ewentualnie zostanie zapłacisz w rozbiciu na profil zużycia w taryfach.

Edit:
https://simplic.pl/grupy-taryfowe-ktora-oplaca-sie-najbardziej/

https://www.youtube.com/watch?v=TbmtA2NQIlI

MiG25
08-10-2022, 15:35
Jestem pewny ,że ktoś tak pisał , że Tauron pomiędzy taryfami nie "przekazuje" produkcji ( na starych zasadach), no ale ja Tauronu nie mam i potwierdzić tego nie mam jak.
Jak przekazuje , to nie było tematu :)

Kriss7
08-10-2022, 16:10
Ok dzięki za wyjaśnienia. Czekam na rozliczenie i zobaczymy

sAndp
08-10-2022, 22:44
Na poprzedniej stronie identyczny wpis : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8155939&viewfull=1#post8155939

Co to za pompy są ? Która generacja ?
Na zewnątrz ( ze sprężarki ) słychać to podobnie ?


Tak, u mnie na zewnatrz dzwiek identyczny. PC Panasonic serii J 9 kW. Dopiero co zamontowana tydzien temu i chyba pozostanie wezwac instalatora.

vwrafi
09-10-2022, 15:49
Rozpakowałem swoją pompę Panasonic WH-MDC05J3E5. Na pompie były naklejone instrukcje w worku, ale nie widziałem nigdzie kontrolera (tego pilota do zmiany ustawień). Czy on jest gdzieś w pompie w środku, czy też ktoś go nie spakował? Gdzie był wasz pilot? Pompy nie zdjąłem jeszcze z palety.

Kowda
09-10-2022, 16:41
Jest w środku pompy, przymocowany taśmą, trzeba odkręcić jedną z pokryw obudowy

Magik Cz-wa
10-10-2022, 12:50
Witam serdecznie
Mam pytanie i prośbę.
Od końca maja mam uruchomioną PC PanasonicHP 9kw bufor na wyjściu 100l.
Dom 175m2. Zapotrzebowanie 7,8kw. Dwie strefy 1 piętro grzejniki delikatnie przewymiarowane, strefa 2 podłogówka parter.
Dla drugiej strefy zamontowany czujnik temperatury(termistor) Panasonic.
Od około 2tyg włączone CO wcześniej tylko CWU na 43stopinie . Dwie krzywe grzewcze (1 strefa 15/28, -15/43, 2 strefa 15/26, -15/35) początkowo dla drugiej strefy ustawiony czujnik temperatury na 22 stopnie obecnie tylko na KG. Z dodatkowych ustawień to wyłączenie w harmonogramie pompy od pn-pt w godz. 7-11 i 16-21 G13Tauron).
Pozytywy takie, że w domu jest temperatura taka jakiej oczekuję czyli ok22stopni, zużycie dzienne też chyba ok bo przedział między 5-10kw dziennie(podlicznik)
Ale jedyne co mnie na chwilę obecną martwi to chyba duża ilość włączeń i wył/wł bo ok 15 na 2h pracy. W ciągu dnia jak patrzę to pomimo delty5 to zasilanie równa się powrotowi 28/28. Pompki obiegowe ustawione na I bieg wszystkie obiegi w pełni otwarte.
W chwil obecnej mam dość ciepło na dworze i może z tego powodu tak pompa pracuje, a nie inaczej i może z wnioskami wstrzymać sie aż zacznie się właściwy sezon grzewczy?, a może coś w tych ustawieniach należy zmienić? może jednak z powrotem na podłogówce włączyć ten czujnik temperatury z zadaną 22stopnie?
Co radzicie?

Andrzej5101
10-10-2022, 17:03
Od końca maja mam uruchomioną PC PanasonicHP 9kw bufor na wyjściu 100l.
Dom 175m2. Zapotrzebowanie 7,8kw. Dwie strefy 1 piętro grzejniki delikatnie przewymiarowane, strefa 2 podłogówka parter.
Radziłem - znacznie przewymiarować grzejniki lub zastosować klimakonwektory,
Jaką moc cieplną mają grzejniki dla 45/35/20 C ???
Jaka moc cieplna piętra??

Dwie krzywe grzewcze (1 strefa 15/28, -15/43 ; 2 strefa 15/26, -15/35 )
Kolega nie posłuchał podpowiedzi ;
...- tak co do PC,
...- jak i bufora mimo, że zakupił PC z opcją 2-strefową
Ale jedyne co mnie na chwilę obecną martwi to chyba duża ilość włączeń i wył/wł bo ok 15 na 2h pracy.
W ciągu dnia jak patrzę to pomimo delty5 to zasilanie równa się powrotowi 28/28.
Pompki obiegowe ustawione na I bieg wszystkie obiegi w pełni otwarte.
Obecnie należy metodą prób zmieniać krzywą grzewczą dla strefy 1, np ; +15/37 C ; -15/45

Magik Cz-wa
10-10-2022, 17:25
Co do grzejników to że względów finansowych to przewymiarowanie będę zwiększał w miarę możliwości stopniowo lub wymienial na klimakonwektory. Póki co ,,dostałem" duży grzejnik tzn znacznie większy powierzchniowo od tego którego zastąpiłem ten zaś zdjęty dałem za kolejny mniejszy w innym pomieszczeniu itd. Nie jestem biegły w tym temacie i nie wiem jak obliczyć jaką mam moc poszczególnych grzejników.

Co do PC i bufora to nie pamiętam co konkretnie radziłeś. Doradców było sporo i nie tylko z tego forum. Wybór taki a nie inny. Czy dobry czy zły to pewnie odpowiedź będę znał po sezonie grzewczym.

Co do zwiększenia kg to gdzieś w jakiś starym wątku czytałem taka twoja radę tylko że przy obecnych temperaturach zewnętrznych to przy tak wysokich temperaturach na kg to ja się ugotuje zwłaszcza że te grzejniki są w sypialniach. Stąd pytanie czy to jedyny sposób przy obecnych temperaturach na zewnątrz?

MiG25
10-10-2022, 19:03
Jak masz temperaturę wejściową równą temperaturze wyjściowej to albo sprężarka nie pracuje , albo te czujniki są nieskalibrowane.

A mi się tak na oko wydaje ,że podniesienie temperatury na grzejniku o 2 stopnie nie powinno nic w pokoju zmienić , a dla pompy to dość dużo... No ale ja grzejników nie mam...

Magik Cz-wa
10-10-2022, 19:25
Nie jestem specjalistą ale ja to odczytuje w ten sposob ze nie ma odbioru ciepła tzn za cieplo jest w domu stad zasilanie praktycznie rowna sie powrotowi.
Nie jesteśmy miłośnikami wysokich temp. w domu dla nas 21 to bardzo komfortowa temperatura Może gdyby osiągał 23-24 stopnie to problem z odbiorem temperatury by nie było. Ale z drugiej strony grzać wysko tylko po to by pompa płyniej chodziła średnio mi się podoba.
Nie mniej jednak ustawiłem tą kg grzejników +15/34 -15/43. Zobaczymy jaki będzie efekt w postaci pracy pompy temperatury w pomieszczeniach i zużycia energii.
Od 16.00 pompa wyłączona harmonogramem. Start o 21.00
Stan na teraz temperatura na zewnątrz 9 stopni, wewnątrz tam gdzie podłogowe czyli parter 21.1 na piętrze gdzie grzejnik 21.6

MiG25
10-10-2022, 19:55
Jak nie ma odbioru ciepła ,a sprężarka pracuje to woda osiąga coraz wyższe temperatury , aż przekroczy docelową i się wyłączy ,
Powtarzam jeszcze raz , nie ma takiej możliwości ,żeby sprężarka działała , i temperatury były równe. Wynika to z podstawowego wzoru na moc pompy (oczywiście w jakimś sanie ustalonym ,bo parę sekund minie ,zanim uruchomiona sprężarka wywoła róznicę temperaur ,czyli deltę)

Magik Cz-wa
10-10-2022, 20:51
Chyba udało mi się jeden problem rozwikłać. Miałem pompki obiegowe do 1 i 2 strefy ustawione na minimum. Zwiększyłem prędkości do niecałego 2go biegu i od razu zrobiła die różnica między powrotem a zasilaniem i waha się między 4 a 5 stopni różnicy. Zobaczę za jakiś czas jak to wygląda i jak wpłynęło na wyłączanie sprężarki

Magik Cz-wa
11-10-2022, 06:35
Stan na rano po ustawieniu krzywa 15/32 -15/41 i pompek obiegowych na 1,5 biegu
Pompa włączona od 21 do 7 w tym czasie godzin pracy 6 włączeń/ wyłączeń 17. Wychodzi ze patrząc na godziny pracy to jakieś 3 na h. Czyli dużo? Nie dużo? Może być zważywszy na temperatury zewnętrze?
A może pokombinowac coś z deltą? W tej chwili jest 5

nuballo
11-10-2022, 18:04
Wracam z dziwnym dziwnym dźwiękiem. Zlokalizowany na 100% Przewody freonowe, na zewnątrz jak i wewnątrz. Dzisiaj na niskich obrotach ale słychać.
https://youtube.com/shorts/QZJ3qb_3UO0?feature=share
https://youtube.com/shorts/RHe0cQQnuCY?feature=share

nuballo
12-10-2022, 06:16
Pierwsze przymrozki za mną. Pojawiło się kilka nieścisłości i może ktoś pomoże i rozjaśni sprawę;
1)Czas pracy sprężarki 12h ( cała noc)
2) ilość wł/wył. 21 przez ten czas
Jak to możliwe, że tyle razy się włączała, a mimo to pracowała 12h. Czy po prostu wł/wył trwało chwilę tuż po defroscie? Czy może liczy każde uruchomienie grzałki do defrostu?
PC J 7
Dzięki za odp

Andrzej5101
12-10-2022, 07:25
1)Czas pracy sprężarki 12h ( cała noc)
2) ilość wł/wył. 21 przez ten czas
Jak to możliwe, że tyle razy się włączała, a mimo to pracowała 12h.
Zobacz uwagi #17816

nuballo
12-10-2022, 07:32
Nie rozumiem

Magik Cz-wa
12-10-2022, 07:47
Za mną kolejna noc obserwacji
w stosunku do poprzednich ustawień postanowiłem zwiększyć deltę na 6 z 5
I teraz czy to kwestia tej zmiany czy tego, że w nocy temperatura spadła do -1 ale
statystyki znacznie się poprawiły:
praca pompy od 21-7
ilość godzin pracy: 9
ilość wł/wył: 6
zużycie kW(podliczniki) w tym czasie: 11

Plan na kolejny noc to jednak zjechanie myślę że o 2 stopnie z KG ponieważ temperatura w pomieszczeniach
wzrosła do 24 a to dla mojej rodziny przynajmniej o te 2 stopnie za ciepło i zostawienie delty na 6.


ps. mam pytanie czy rejestrowaliście swoje pompy 9kw i większe w http://www.cro.ichp.pl ?

nuballo
12-10-2022, 08:34
Zobacz uwagi #17816

Ok ogarnąłem. Tylko jak zmiana krzywej grzewczej ma odp. na moje pytanie ?

Andrzej5101
12-10-2022, 08:58
nuballo
Dla prawidłowego działania PC istotne jest;
1/ moc PC dla -20 C,
2/ OZC budynku , czyli ;
a/ moc cieplna budynku,
b/ moce cieplne poszczególnych pomieszczeń
c/ zapotrzebowanie na ciepło budynku,
d/ moce cieplne odbiorników ciepła ; podłogówka, grzejniki
3/ Moc cieplna odbiorników powinna być > od mocy cieplnej budynku oraz od mocy cieplnej max PC,
4/ zład wodny instalacji = N x 20 l/kW - gdzie N -to moc PC w kW

nuballo
12-10-2022, 10:24
Andrzej5101
Masz rację chociaż odpowiadasz trochę jak polityk. Nie pytałem co jest potrzebne dla prawidłowego działania PC tylko skąd taka duża liczba wł/wył przy ciągłej pracy sprężarki i czy PC systemowo zlicza defrost lub uruchomienie grzałki jak WŁ/WYŁ. Gdzieś tu ktoś kiedyś pisał, że przy generacji J pompa używa grzałki do defrostu o ile powrót nie osiąga 27stopni (o ile mnie pamięc nie myli). Być może przyczyną jest nieprawidłowa praca pompy ale moje pytanie dotyczyło działania systemu.

Andrzej5101
12-10-2022, 10:54
Andrzej5101
Masz rację chociaż odpowiadasz trochę jak polityk.
Jak bym odpowiadał jak polityk - to bym się starał kłaść Tobie blachę na oczy, jak to oni czynią,
" Nie da się postawić solidnego parteru budynku, bez solidnych fundamentów

sAndp
12-10-2022, 17:34
Wracam z dziwnym dziwnym dźwiękiem. Zlokalizowany na 100% Przewody freonowe, na zewnątrz jak i wewnątrz. Dzisiaj na niskich obrotach ale słychać.
https://youtube.com/shorts/QZJ3qb_3UO0?feature=share
https://youtube.com/shorts/RHe0cQQnuCY?feature=share

Podpinam się, tylu użytkowników tej pompy tutaj mamy
A więc szanowne grono - slychac u was podobne dzwieki z rur freonowych czy tez nie ?

nuballo
12-10-2022, 18:08
To może inne pytanie,
1)Jak w PC J7 wygladają defrosty przy temp 27-28 zasilanie i 22-23 powrot. Jest to mode 1 czy 2 ?
2) Czy grzałka bierze udzial w defrostach?
Mam ustawioną żeby się uruchamiała dopiero przy -5, a mimo to tej nocy chodziła 2h to mogą być defrosty ?
Jeśli moje pytania się powtarzają to proszę wybaczyć ale nie da się przejrzeć 900 stron forum.

karola44-81
12-10-2022, 18:56
Tak, grzałka włącza się przy każdym defroście. Nie przeskoczysz.
Co do szumów, to u mnie też tak się dzieje. Minął rok jak pompa działa. Teraz wydaje mi się, że jakby głośniej to syczy. Ale pompa teraz działa na minimum, wreszcie zrobiłem elewacje.

nuballo
12-10-2022, 18:58
Dziękuję.

MiG25
12-10-2022, 19:34
Jak masz jednostkę jednowentylatorową , to nie masz deice mode 2 (czyli nie zatrzymuje się objegówka , i sprężarka nie grzeje zewnętrznego parownika) ,tam jest ciągle pobór ciepła ze zładu wody , tylko może się co najwyżej włączyć grzałka.
Jak się ma pewność ,że jest wystarczająco duży zład wody do defrostu , to grzałkę da się wyłączyć w opcjach serwisowych.

nuballo
12-10-2022, 19:44
To wydaje mi się, że jak na J7 to ma nieco za dużo bo aż około 230L. Trzeba mieć jakieś hasła do tego żeby to wyłączyć czy mozna samemu pogmerać?

MiG25
12-10-2022, 20:23
NIe ma haseł , jest tylko kombinacja klawiszy.

Szkoda ,że instalator nie sprawdził ,czy zład jest wystarczający i nie wyłączył on grzałki , bo teraz będzie mógł Ci powiedzieć ,że straciłeś gwarancję jak wyłączysz , a jak będzie wredny to zrobi to z przyjemnością :)

1igor1
12-10-2022, 20:54
NIe ma haseł , jest tylko kombinacja klawiszy.

Szkoda ,że instalator nie sprawdził ,czy zład jest wystarczający i nie wyłączył on grzałki , bo teraz będzie mógł Ci powiedzieć ,że straciłeś gwarancję jak wyłączysz , a jak będzie wredny to zrobi to z przyjemnością :)

tu nie chodzi o zład wody, a ochronę sprężarki która w przypadku jednostek jednowentylatorowych nie lubi niskiej temperatury wejściowej. jak zapewne wiesz , to minimalna temperatury wody aby sprężarka mogła pracować to 18st w przypadku agregatów 1-wentylatorowych i 10st w przypadku 2-wentylatorowych

1igor1
12-10-2022, 20:57
To wydaje mi się, że jak na J7 to ma nieco za dużo bo aż około 230L. Trzeba mieć jakieś hasła do tego żeby to wyłączyć czy mozna samemu pogmerać?

nie polecam wyłączenia grzałki, generalnie jest to zabronione i powoduje utratę gwarancji, a grzałka na defrosty u wiekszości ludzi waha się miedzy 50-80h na sezon co daje 150-240kWh więc to naprawdę nie są astronomiczne kwoty

nuballo
12-10-2022, 20:59
Współpracuje z firmą, która mi montowała to może nie będzie tak źle. Ale zanim wyłącze to poczekam aż się wprowadze, ocieple dom, minie sezon grzewczy, zobaczymy czy 10 kw foto wystarczy i dopiero będę myślał :)
Dziękuję za odp.
Pozdrawiam

MiG25
12-10-2022, 21:28
tu nie chodzi o zład wody, a ochronę sprężarki która w przypadku jednostek jednowentylatorowych nie lubi niskiej temperatury wejściowej. jak zapewne wiesz , to minimalna temperatury wody aby sprężarka mogła pracować to 18st w przypadku agregatów 1-wentylatorowych i 10st w przypadku 2-wentylatorowych

Sprężarka ma właśnie to zabezpieczenie ,że jak temperatura wody spadnie do 18 to się pompa wyłączy z błędem , a większy zład wody powoduje ,że woda się do tej temperatury tak szybko nie wychłodzi , więc jak najbardziej chodzi o duży zład wody .
Poza tym jak wiesz grzałka grzeje wodę wyjściową , a nie bezpośrednio wymiennik .Ochłodzona woda wychodzi z wymiennika ,podgrzewa się w grzałce i idzie w system , zanim wróci to defrost się skończy (no i tu znowu duży zład potrzebny) , ja tu nie widzę ochrony sprężarki.

A 240kWh to może być cała produkcja w okresie zimowym (od grudnia do lutego) fotowoltaiki ... Znam lepsze sposoby tego zmarnotrawienia.

No i na koniec , czym może różnić się sprężarka jednostki jednowentylatorowej od dwuwentylatorowej .... Przecież tu chodzi tylko o to ,że dwuentylatorowa jest się w stanie odszronić w deice mode 2 , a jednowentylatorowa nie , stąd potrzebuje cieplejszej wody.

1igor1
12-10-2022, 21:39
Pompa nie wyłączy się z błędem tylko wyłączy sprężarkę i włączy grzałkę - błąd może wyrzucić dopiero jak grzałka nie będzie podłączona, nie każdy defrost trwa 2-3 minuty, więc przy dłuższym defroście woda zdązy wrócić do wymiennika ponownie, a dzięki 3kW grzałce nie jest aż tak bardzo wychłodzona, i łatwiej tez wtedy pompie wrócić do temperatury sprzed defrostu, to że ty nie widzisz pewnych rzeczy to nie znaczy że inżynierowie panasonica ich nie widzieli. a jak dla ciebie 240kWh to kosmos no cóż, popatrz ile energii zużywa tcap kiedy robi defrost bez użycia zładu wody....

MiG25
13-10-2022, 06:31
Pompa wyłączy się z błędem H75. Jest możliwe ,że jak w opcjach Force Heater ustawione jest na Auto ,to pompa włączy się tylko z grzałkami , no ale będzie to praca awaryjna z grzałkami ,a błąd pozostanie.
I po to jest odpowiednio duży zład , żeby ta woda wystarczyła na cały defrost.
Jakby defrost był tak niepożądany ,to pompa miałaby grzałki już w parowniku , nap pewno inżynierowie by o tym pomysleli.
Dla ciebie bedzie kosmos jak ci twoja PV tyle wyprodukuje zima ,a dla mnie to jest miesiac ladowania elektryka i jezdy po miescie mojej zony.

I dokładnie wiem ile energii zuzywa tcap deice mode 2 , stad moj rozmraza sie zawsze w deice mode 1 , mimo ,ze realna temperatura wody jest ponizej 27 stopni ( i tak od 4 lat ,

I kto twierdzi ,że wyłączenie tej opcji to utrata gwarancji ? Producent ( to po co dawał taką opcję) ,czy to zależy od widzimisię instalatora , który nie umie ocenić czy grzałka jest potrzebna czy nie , i na wszelki wypadek ( i swój święty spokój ) odradza i straszy utratą gwarancji...

1igor1
13-10-2022, 06:50
nie pozostanie błąd, jak tylko grzałka będzie włączona w ukrytym menu i będzie na niej zasilanie, i nie jest to praca awaryjna, praca awarynja wygląda zupełnie inaczej, Opcja wyłącznia grzałek jest dostępna bo są pewne odstępstwa w których można ją wyłączyć, ale taki człowiek jak ty niestety tego nie zrozumie, i jako użytkownik udzielasz nie prawdziwych i często grożących utratą gwarancji informacji. Ty masz jedną pompę i na jej podstawie wyciągasz wnioski, my mamy ich setki, i dbamy o to żeby działały długo i bezawaryjnie.

Magik Cz-wa
13-10-2022, 07:22
Dalszy ciąg informacji z obserwacji pracy pompy. Może kogoś zainteresują ;-)
praca w godzinach 21-7
krzywa -15/42 +15/30
delta 6
czas pracy pompy: 9h
wł/wył 7
zużycie 11kW
temperatura minimalna na zewnątrz -3
temperatura w pomieszczeniach 23 (chyba obniżę krzywą jeszcze o stopień bo jeszcze odrobinę za ciepło)

Wniosek jaki mogę wysunąć na dzień dzisiejszy to to że zwiększenie delty o 1 u mnie diametralnie zmieniło na korzyść sytuację dużej ilości wł/wył.

MiG25
13-10-2022, 08:13
nie pozostanie błąd, jak tylko grzałka będzie włączona w ukrytym menu i będzie na niej zasilanie, i nie jest to praca awaryjna, praca awarynja wygląda zupełnie inaczej, Opcja wyłącznia grzałek jest dostępna bo są pewne odstępstwa w których można ją wyłączyć, ale taki człowiek jak ty niestety tego nie zrozumie, i jako użytkownik udzielasz nie prawdziwych i często grożących utratą gwarancji informacji. Ty masz jedną pompę i na jej podstawie wyciągasz wnioski, my mamy ich setki, i dbamy o to żeby działały długo i bezawaryjnie.

Ale ja rozmawiam z wieloma osobami na zagranicznych forach ( a tobie ograniczenie jezykowe na to nie pozwala) , i tam nikt takich kitów nie wciska.
Sprawdz sobie kiedy wyskakuje blad H75 i nie opowiadaj bzdur. Wiedza z obslugi szpadla nie wystarcza ,zeby pojac jak dziala pompa ciepla ( choc technologia kosmiczna to i tak nie jest).

Andrzej5101
13-10-2022, 08:27
tu nie chodzi o zład wody, a ochronę sprężarki która w przypadku jednostek jednowentylatorowych nie lubi niskiej temperatury wejściowej. jak zapewne wiesz , to minimalna temperatury wody aby sprężarka mogła pracować to 18st w przypadku agregatów 1-wentylatorowych i 10st w przypadku 2-wentylatorowych
Obecnie po nocy jest ok;0 C na zewnątrz,
PC - nie była uruchamiana przez noc,
Rozumie, że z automatu włącza się grzałka;
- aby mogła zacząć pracę sprężarka i zostały spełnione warunki j/w ???;
- analogicznie jak ssanie w aucie

Andrzej5101
13-10-2022, 09:10
Wniosek jaki mogę wysunąć na dzień dzisiejszy to to że zwiększenie delty o 1 u mnie diametralnie zmieniło na korzyść sytuację dużej ilości wł/wył.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/459e04ce2991.png (https://naforum.zapodaj.net/459e04ce2991.png.html)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/28c8962249bd0fdd
Kolego - poczytaj tematy z mojej stopki, oraz moje zalecenia,
Przy temperaturach < ok; +5 C na zewnątrz dla Twojego OZC = 7,8 kW ;
- minimalna moc modulacyjna PC < od mocy cieplnej budynku ,
- i dlatego ilość włączeń jest mniejsza

MiG25
13-10-2022, 09:19
Obecnie po nocy jest ok;0 C na zewnątrz,
PC - nie była uruchamiana przez noc,
Rozumie, że z automatu włącza się grzałka;
- aby mogła zacząć pracę sprężarka i zostały spełnione warunki j/w ???;
- analogicznie jak ssanie w aucie

Nie , tu chodzi o temperaturę 18 stopni ale wody w ukladzie i grzalki w ednostce wewnętrznej , więc na dworze mozesz miec i -20 ale woda kotłowa jak spadnie do 18 stopni w jednowentylatorowej i 10 stopni w dwuwentylatorowej to wyskoczy błąd H75.
Cos jak ssanie ,to jest grzałka na sprężarce ,która się włącza jak pamiętam w okolicach 3 stopni jak sprężarka nie pracuje (tylko ona jest nieporównywalnie mniejsza , ta do wody w kW , a ta na sprężarce ma paredziesiąt W).

Magik Cz-wa
13-10-2022, 09:36
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/459e04ce2991.png (https://naforum.zapodaj.net/459e04ce2991.png.html)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/28c8962249bd0fdd
Kolego - poczytaj tematy z mojej stopki, oraz moje zalecenia,
Przy temperaturach < ok; +5 C na zewnątrz dla Twojego OZC = 7,8 kW ;
- minimalna moc modulacyjna PC < od mocy cieplnej budynku ,
- i dlatego ilość włączeń jest mniejsza
Andrzej nie jestem biegły w tych tematach i do mnie trzeba mówić prostym językiem i konkretnie. Ale jeżeli dobrze rozumiem co mi chcesz przekazać to to że ta zmiana delty nic nie dala a efekt został osiągnięty tylko przez to że temperatury na zewnątrz spadły poniżej 5 i że ratunkiem dla mnie jest trzymanie wysokiej krzywej?
Tyle tylko że wysoka krzywa powodowała że w domu było za cieplo i temperatury powyżej 24 stopni to dla mnie nie do wytrzymania. Inna kwestia to też taka ze nawet jak temperatury były poniżej 5 stopni to pompa miała powyżej 5 włączeń na godzinę. Zobaczymy czy jak się zrobi cieplej i zachowując ta ustawioną delta na 6 ilość włączeń wróci do tych wysokich liczb jak sugerujesz

Andrzej5101
13-10-2022, 09:52
Magik Cz-wa
Wszelkie Twoje zabiegi bez zwiększenia mocy cieplnej odbiorników ;
- to jest pudrowanie syfu - analogicznie jak robią to orły z PiS

Andrzej5101
13-10-2022, 10:05
Nie , tu chodzi o temperaturę 18 stopni ale wody w ukladzie i grzalki w ednostce wewnętrznej , więc na dworze mozesz miec i -20 ale woda kotłowa jak spadnie do 18 stopni w jednowentylatorowej i 10 stopni w dwuwentylatorowej to wyskoczy błąd H75.
Cos jak ssanie ,to jest grzałka na sprężarce ,która się włącza jak pamiętam w okolicach 3 stopni jak sprężarka nie pracuje (tylko ona jest nieporównywalnie mniejsza , ta do wody w kW , a ta na sprężarce ma paredziesiąt W).
Czyli w przypadku monobloka ;
- załączają się na starcie obie grzałki w tym przypadku

Magik Cz-wa
13-10-2022, 10:11
O Andrzej w końcu konkretna rada. I w pełni się z nią zgadzam. Natomiast nie wszystkich stać by od razu wymienić wszystkie grzejniki na dużo większe czy też na klimakonwektory. U mnie będzie to następowało stopniowo w miarę możliwości finansowych. Póki co życie zmusza mnie do pudrowana czyli minimalizowana niedoskonałości obecnego stanu.
Inna sprawa to kwestia tej delty. Zastanawia mnie dlaczego dla podłogówki zalecają 5 a dla grzejników 8. Może władnie że względu że mam system mieszany i dwa obiegi to taka delta 6 jest dla mojego systemu optymalna( z góry przepraszam jak gadam glupoty)

Andrzej5101
13-10-2022, 10:23
O Andrzej w końcu konkretna rada. I w pełni się z nią zgadzam.
Co Ty gadasz???
Zobacz zalecenia z 11.02.2022 r ;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8120843#post8120843
Jeżeli po 50% podłogówka i grzejniki, to bufor jest zbyteczny;
- bo tą rolę spełnia podłogówka,
Można iść w kierunku zwiększania mocy grzejników aby puścić na nie czynnik o takiej samej temperaturze co w podłogówkę
Przy takiej mocy cieplnej - brałbym TCap

Magik Cz-wa
13-10-2022, 10:51
Nie wiem skąd ta agresja? Konkrety mówię odnośnie stanu aktualnego a nie ,,przed". A co do stanu przed. To na miejscu u mnie z naciskiem słowa ,,na miejscu" czyli tych co ostatecznie brałem pod uwagę było u mnie 5 oficjalnych instalatorów Panasonic. Wszyscy rozwiązania z buforem(różne wielkości)itd proponowali identyczne. Jedynie czym się różniły to samą pompą. Jeden proponował J, jeden T- cap pozostali HP 3fazy. Czy wybrałem źle powiem ci po sezonie grzewczym. Na chwilę obecną próbuje dobrać optymalne ustawienia

MiG25
13-10-2022, 11:01
Czyli w przypadku monobloka ;
- załączają się na starcie obie grzałki w tym przypadku

Nie , grzałka od wody normalnie włącza się jak temperatura wody spadnie poniżej 23 ( w jedn. jednowentylatorowych) , a jak spadnie poniżej 18 to wyrzuci błąd H75 ( dla kolegi niedowiarka nieczytającego serwisówek , jest to opisane w serwisówce :


Backup heater (Use/Do not use Backup heater)

NOTE) It is different from to use/not to use backup heater
set by client. When this setting is used, heater
power on due to protection against frost will
be disabled. (Please use this setting when it is
required by utility company.)
By using this setting, it cannot defrost due to low
Heating's setting temp and operation may stop
(H75)
Please set under the responsibility of installer.
When it stops frequently, it may be due to
insufficient circulation flow rate, setting temp of
heating is too low etc.

Jak wylaczysz w opcjach serwisowych grzalkę , no to się po prostu nie włączy przy tych 23 , ale jak osiągnie 18 to wyrzuci błąd.

A grzałka na sprężarce to niezależny twór , wg serwisówki :


13.1.7 Crank Case Heater Control
 Purpose:
- For compressor protection during low outdoor ambient operation (during heating low temperature operation).
 Control content:
a. Trigger heater START condition
o When the outdoor air temperature is below than 5°C, and discharge temperature is 11°C or below.
b. Resetting heater STOP condition
1. When the outdoor air temperature exceeds entry condition (2°C)
2. When the discharge temperature exceeds entry condition (5°C)

Czyli w skrócie załącza się jak jest poniżej 5 stopni na zewnątrz i wyłacza się jak jest powyżej 2 stopnie :)
No i zależy jeszcze od discharge tem ( nie wiem jak to się na polski tłumaczy ).

No i jedna uwaga , tej grzałki sprężarki już w J nie ma (ciekawe czy z oszczędności , czy też na prawdę niepotrzebna).

MiG25
13-10-2022, 11:04
Nie wiem skąd ta agresja? Konkrety mówię odnośnie stanu aktualnego a nie ,,przed". A co do stanu przed. To na miejscu u mnie z naciskiem słowa ,,na miejscu" czyli tych co ostatecznie brałem pod uwagę było u mnie 5 oficjalnych instalatorów Panasonic. Wszyscy rozwiązania z buforem(różne wielkości)itd proponowali identyczne. Jedynie czym się różniły to samą pompą. Jeden proponował J, jeden T- cap pozostali HP 3fazy. Czy wybrałem źle powiem ci po sezonie grzewczym. Na chwilę obecną próbuje dobrać optymalne ustawienia

Jak widzisz na załączonym przykładzie serwisanci proponują to ,co z czym jest później najmniej problemów ( a tłumaczą to troską o bezawaryjną pracę).
Po co miałby Ci serwisant liczyć zład i ryzykować ,że będzie za mały , od razu dla pewności da bufor ( i sobie odpowiednio za niego policzy).
Po co ma ryzykować z wyłączaniem grzałek , itd....

Marco36
13-10-2022, 11:09
Magik Cz-wa
Wszelkie Twoje zabiegi bez zwiększenia mocy cieplnej odbiorników ;
- to jest pudrowanie syfu - analogicznie jak robią to orły z PiS

Błędne rozumowanie techniczne i niepotrzebne mieszanie polityki do dyskusji technicznej.

Mocniejszy grzejnik = większy grzejnik, tylko że by za tym poszło zwiększenie zładu wody, to musiałyby to być grzejniki żeliwne.
Przy grzejnikach żeliwnych większe grzejniki może by zwiększyły przy okazji zład wody ok. 5%.
Ale przy większych grzejnikach aluminiowych czy płytowych - to zład wody wzrośnie o ile ? o 0,5% ?

Natomiast w parze ze zwiększeniem mocy grzejników pójdzie obniżenie temp. wody by nie przegrzewać budynku.
Kompresor niższą temp. docelową wody osiągnie w krótszym czasie, to bez zwiększenia zładu wody wzrośnie częstotliwość taktowania (zamiast spaść).




...
Inna sprawa to kwestia tej delty. Zastanawia mnie dlaczego dla podłogówki zalecają 5 a dla grzejników 8. Może władnie że względu że mam system mieszany i dwa obiegi to taka delta 6 jest dla mojego systemu optymalna( z góry przepraszam jak gadam glupoty)

Dwa obiegi ? - PC pracuje w dwóch strefach?
Nie wiem jak konkretnie PC steruje dwiema strefami, ale tu może faktycznie rozbudowa grzejników i puszczenie takiej samej temp. wody (w połączeniu z przełączeniem PC w 1 strefę) pomóc we zmniejszeniu taktowania.
Bo na logikę PC przy dwóch strefach pracuje na dwóch różnych temp. wody. Możliwe, że zmiana strefy nie przechodzi płynnie a kompresor jest zatrzymywany - podobnie jak przy przełączeniu między grzaniem CO a grzaniem CWU.

U mnie przy przełączaniu z CO na CWU kontrolka pracy PC gaśnie na może 10 sekund, nie miałem okazji sprawdzić czy łączy się to z zatrzymaniem kompresora.
Ale gdyby kompresor został zatrzymany to PC liczące starty kompresora mogą doliczać to do stanu licznika włączeń. Wtedy przy instalacji dwustrefowej może wskaźnik licznika szybciej rosnąć.

Tylko że takie starty, podobnie jak starty kompresora przy defroście - nie powinny mieć wpływu na kondycję kompresora.
Mam tu na myśli sytuację, gdy kompresor dłużej niepracuje to spływa z części pracujących olej, przy krótkich przerwach film olejowy (jak i temp. kompresora) powinny się utrzymać, czyli nie powinno to wpływać na zużycie kompresora.

Marco36
13-10-2022, 11:16
...
No i jedna uwaga , tej grzałki sprężarki już w J nie ma (ciekawe czy z oszczędności , czy też na prawdę niepotrzebna).

Może to wynikać z innej technologii.
kiedyś czytałem, że można kompresor rozgrzewać grzałką, ale są też modele co stosują do wstępnego rozgrzania jakieś przeciwprądy.
Musiałbym poszukać, ale chyba było to jakieś dodatkowe uzwojenie.

MiG25
13-10-2022, 11:25
To była kwestia zasilania sprężarki napięciem stałym ( albo bardzo niską częstotliwością) , przez co uzwojenie sprężarki się grzało ,ale sama sprężarka się nie kręciła. Po prostu inwerter musi mieć taką funkcję .
Tak było/jest np. w Daikinach.
Może to też wynikać z samego czynnika R32 ,
Ale jeśli by coś było , to by w serwisówce o tm napisali.
Ale ktoś , kto ma J , może się przyjrzeć , czy przy 0 na dworze i długo nie pracującej sprężarce( discharge temp mniejsze od 10) , ma wyższy pobór mocy .
Bo u mnie to widać ,że jest jakieś 30W wiięcej.

MiG25
13-10-2022, 11:27
Błędne rozumowanie techniczne i niepotrzebne mieszanie polityki do dyskusji technicznej.

Mocniejszy grzejnik = większy grzejnik, tylko że by za tym poszło zwiększenie zładu wody, to musiałyby to być grzejniki żeliwne.
Przy grzejnikach żeliwnych większe grzejniki może by zwiększyły przy okazji zład wody ok. 5%.
Ale przy większych grzejnikach aluminiowych czy płytowych - to zład wody wzrośnie o ile ? o 0,5% ?

Natomiast w parze ze zwiększeniem mocy grzejników pójdzie obniżenie temp. wody by nie przegrzewać budynku.
Kompresor niższą temp. docelową wody osiągnie w krótszym czasie, to bez zwiększenia zładu wody wzrośnie częstotliwość taktowania (zamiast spaść).





Dwa obiegi ? - PC pracuje w dwóch strefach?
Nie wiem jak konkretnie PC steruje dwiema strefami, ale tu może faktycznie rozbudowa grzejników i puszczenie takiej samej temp. wody (w połączeniu z przełączeniem PC w 1 strefę) pomóc we zmniejszeniu taktowania.
Bo na logikę PC przy dwóch strefach pracuje na dwóch różnych temp. wody. Możliwe, że zmiana strefy nie przechodzi płynnie a kompresor jest zatrzymywany - podobnie jak przy przełączeniu między grzaniem CO a grzaniem CWU.

U mnie przy przełączaniu z CO na CWU kontrolka pracy PC gaśnie na może 10 sekund, nie miałem okazji sprawdzić czy łączy się to z zatrzymaniem kompresora.
Ale gdyby kompresor został zatrzymany to PC liczące starty kompresora mogą doliczać to do stanu licznika włączeń. Wtedy przy instalacji dwustrefowej może wskaźnik licznika szybciej rosnąć.

Tylko że takie starty, podobnie jak starty kompresora przy defroście - nie powinny mieć wpływu na kondycję kompresora.
Mam tu na myśli sytuację, gdy kompresor dłużej niepracuje to spływa z części pracujących olej, przy krótkich przerwach film olejowy (jaki temp. kompresora) powinny się utrzymać, czyli nie powinno to wpływać na zużycie kompresora.

Dokładniej , to ciągle pracuje na jednej , tej wyższej ,natomiast używa zaworu mieszającego do obniżenia temperatury na tej strefie z niższą.

a mam dwie strefy z dwoma podłogówkami ( parter i piętro ) , no i tych zaworów mieszających nie mam. ( bo temperatura zasilania i tak jest praktycznie ta sama).

Magik Cz-wa
13-10-2022, 11:36
Marco36. Tak dwie strefy jedna to grzejniki druga podłogówka. Dwie krzywe grzewcze jedna dla grzejników jedna dla podłogówki. Myślę że z tymi grzejnikami u mnie nie jest tak źle skoro dla krzywej na grzejnikach -15/42 +15/30 w pomieszczeniach z grzejnikami jest przy -3 23 stopnie i tą krzywą spróbuję jeszcze obniżyć by osiągnąć max 22 stopnie w tych pomieszczeniach. Ma chwilę obecną mam średnio 0,6 - 0,7 włączeń na godzinę. Więc tu chyba o taktowaniu nie ma mowy? Będę czynił dalsze obserwacje i zobaczymy czy mam syf kiłę i mogiłę jak to Andrzej podsumował czy może nie jest tak źle;)

MiG25
13-10-2022, 11:40
Syf kiła to jest tylko wtedy , jak działa sama strefa z grzejnikami ( bo raz ,że pompa przewymiarowana bo liczona na cały dom - dwie strefy, a dwa ,że to grzejniki czyli jak nie są "ogromne" to szybko się nagrzewają i pompa się wyłącza).
Żeby zmniejszyć aktowanie to trzeba wymyśleć to w taki sposób ,żeby grzejniki nigdy bez podłogówki nie chodziły.

Magik Cz-wa
13-10-2022, 11:51
Nidy u siebie nie zaobserwowałem by chodziły tylko grzejniki. Zawsze chodzą dwa obiegi

Andrzej5101
13-10-2022, 12:10
Nie, grzałka od wody normalnie włącza się jak temperatura wody spadnie poniżej 23 ( w jedn. jednowentylatorowych) , a jak spadnie poniżej 18 to wyrzuci błąd H75 ( dla kolegi niedowiarka nieczytającego serwisówek , jest to opisane w serwisówce :

W skrócie grzałka w sprężarce załącza się jak jest poniżej 5 stopni na zewnątrz i wyłacza się jak jest powyżej 2 stopnie :)
No i zależy jeszcze od discharge tem ( nie wiem jak to się na polski tłumaczy ).
No i jedna uwaga , tej grzałki sprężarki już w J nie ma (ciekawe czy z oszczędności , czy też na prawdę niepotrzebna).

13.1.7 Sterowanie grzałką skrzyni korbowej - tłumacz Google
 Cel:
- Do ochrony sprężarki podczas pracy w niskich temperaturach zewnętrznych (podczas grzania w niskiej temperaturze).
 Treść kontrolna:
a. Warunek uruchomienia grzałki wyzwalającej
- Gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa niż 5°C, a temperatura wylotu wynosi 11°C lub mniej.
b. Resetowanie warunku STOP nagrzewnicy
1. Gdy temperatura powietrza na zewnątrz przekracza warunki wejściowe (2°C)
2. Gdy temperatura tłoczenia przekracza warunki wejściowe (5°C)

MiG25
13-10-2022, 12:17
No i google przetłumaczyło discharge temp raz jako temperatura wylotu ,a raz jako temperatura tłoczenia :)
grzałka sprężarki jako grzałka skrzyni korbowej :)
stąd czasami lepiej operowac nazwami orginalnymi angielskimi...

MiG25
13-10-2022, 12:19
Nidy u siebie nie zaobserwowałem by chodziły tylko grzejniki. Zawsze chodzą dwa obiegi

A jak sterujesz strefami ?
Dla strefy drugiej z grzejnikami masz termistor , a dla podłogówki ?
Sterujesz nimi niezależnie , więc na pewno jednoczesnie sie nie wlaczaja i nie wylaczają...

Andrzej5101
13-10-2022, 12:44
No i google przetłumaczyło discharge temp raz jako temperatura wylotu ,a raz jako temperatura tłoczenia :)
grzałka sprężarki jako grzałka skrzyni korbowej :)
stąd czasami lepiej operowac nazwami orginalnymi angielskimi...
Czyli na grzałkę sprężarki - nie mamy żadnego wpływu

MiG25
13-10-2022, 12:50
Jedynie taki ,że jak sprężarka działa to Discharge temp. jest zawsze większe od tych 11 stopni, ( więc się wyłączy) Do tego czas stygnięcia po pracy też paredziesiąt minut. Więc z jednej strony możemy wydłużać maksymalnie czas sprężarki , a z drugiej strony to tylko ok 30W...

EDIT: Na pewno też możemy wyłączyć pomipie zasilanie :) W sensie odłączyć dopływ prądu , bo yłączenie do sdandby nic nie da. A to już jest realny wpływ

Magik Cz-wa
13-10-2022, 12:50
A jak sterujesz strefami ?
Dla strefy drugiej z grzejnikami masz termistor , a dla podłogówki ?
Sterujesz nimi niezależnie , więc na pewno jednoczesnie sie nie wlaczaja i nie wylaczają...

Krzywymi grzewczymi steruję. Mam tez dla strefy z podłogówką termistor ale go w tej chwili nie używam.
Z tego co zaobserwowałem to właśnie startują i wyłączają się razem(widzę to po pompkach obiegowych i ich włączaniu i wyłączaniu się). Gdybym uruchomił ten termistor na podłogówce to pewnie gdyby przekroczyło zadaną temperaturę w pomieszczeniu to zapewne działała by tylko strefa z grzejnikami a podłogówkę by wyłączyło

MiG25
13-10-2022, 12:55
Ok , jak sterujesz temperaturą wody ( bez żadnych termostatów i termistorów) , to objegówki w strefach pracują cały czas , a co z zaworami miksującymi ( masz je wogóle).
No i po czym poznajesz że dwie strefy pracują a nie jedna ?

EDIT: Ok napisałeś ,ze poznajesz ,że strefa grzeje bo obiegówka jest włączona - to generalnie błąd ,bo obiegówka pracuje cały czas , a zawór mieszający jest od tego zeby odciął strefę od zasilania ( chyba ,że tego zaworu mieszającego strefa nie ma...)

Magik Cz-wa
13-10-2022, 13:19
Jest zawór mieszający za buforem który rozdziela na 1 strefe grzejnikibi 2 strefe podłogówke. U mnie pompy wydaje mi sie ze nie pracują cały czas tylko wtedy jak pompa da im znać.mam willo i widzę na wyświetlaczu pompki czy pracuje czy nie.
Ps. Nie jestem specjalistą w tym zakresie i może używam złej terminologii i być może nieświadomie wprowadzam w błąd. Zrobię fotkę i opiszę jak te obiegi u mnie wyglądają

MiG25
13-10-2022, 13:36
Nie może być 1 zawór ,który rozdziela na 2 strefy jednocześnie ( bo pompa by tym sterować nie umiała)
Pewnie jest tak ,że jest zawór mieszający jednej strefy ( oby tej na podłogę ) , a na grzejniki jest cały czas przepływ przez bufor.
No ale pokaż zdjęcie.
A co do pracy stref , to przy pracy tylko wg temp. wody to pompa daje sygnał na włączenie objegówek zawsze kiedy pompa jest włączona i nie grzeje zbiornika.
Jak jest wg termostatów/termistorów , to one jeszcze o tym decydują ( jak termostat jest wyłączony to objegówka tej strefy nie chodzi i vice versa).

Andrzej5101
13-10-2022, 14:26
Nie , grzałka od wody normalnie włącza się jak temperatura wody spadnie poniżej 23 ( w jedn. jednowentylatorowych) , a jak spadnie poniżej 18 to wyrzuci błąd H75 ( dla kolegi niedowiarka nieczytającego serwisówek , jest to opisane w serwisówce :
Wyrzuci błąd H75 i co dalej ?
Pompa nie pracuje, w domu zimno!!!!
PC może być uruchamiana po dłuższym postoju i przy minusowych temperaturach na zewnątrz a więc może dojść do takiej sytuacji;
-że temperatura w obiegu CO spadnie < 18 C dla 1-wentylatorowych, a < 10 C dla 2-wentylatorowych,
-bardziej pasowała by diagnoza kolegi 1igor1 , że włączy się grzałka

MiG25
13-10-2022, 14:45
Jak pisałeś , jak przekraczasz prędkość ,to nie dziw się ,że mandat dostajesz :)

Tak ,może włączyć się ten tryb na samych grzałkach ( o ile w menu jest ta opcja włączona). Tyle ,że to będzie jakby tryb awaryjny , na samych grzałkach , trzeba go wyłączyć ,skasować błąd i włączyć pompę i tedy sprężarka będzie działać ,sama sprężarka nie włączy się dopuki będzie ona w trybie grzania tylko z grzałek.

A dwa , o jak widzisz przy grzałce sprężarki automatyka inaczej działa jeśli temperatura spada i inaczej kiedy rośnie ( to w nawiązaniu do tego , jeśli włączasz HP z wodą z temp mniejszą od 18 /10 to temperatura rośnie , ja piszę co się stanie jak temperatura spadnie ponizej 18/10 podczas defrostu).

Tu tekst z serwisówki , kiedy wymuszenie grzałek ma działać ( i jest tam mn. właśnie wtedy ,kiedy się pojawią błędy):



14.9 Force Heater Mode
Purpose of Force Heater Mode:
 As a backup heat source when heat pump error. Force heater Mode only control backup heater to heat up the
room circuit, and turn ON back up heater or booster heater to boil up tank water base on the tank heater
selection (internal or external).



Force Heater Control start condition:
 Force heater request ON by user during error OR auto turn ON by remote controller during error AND
(Force Heater mode can be operate regardless of mode selection, remocon will send the latest mode selection
force bit by bit to indoor. Indoor will judge to turn ON heater to room side if it is heat mode selected, and turn ON
heater to heat tank water base on tank heater selection)
 During Error Happen (exclude the error list below)



Error List which not allow Force Heater operation

I jest też lista błędów ,kiedy Force Heater nie zadziała , i na tej liście H75 nie ma .

Andrzej5101
13-10-2022, 15:05
Tak ,może włączyć się ten tryb na samych grzałkach ( o ile w menu jest ta opcja włączona). Tyle ,że to będzie jakby tryb awaryjny , na samych grzałkach , trzeba go wyłączyć,skasować błąd i włączyć pompę i tedy sprężarka będzie działać,sama sprężarka nie włączy się dopuki będzie ona w trybie grzania tylko z grzałek
Jak dla mnie - bardzo fachowe i logiczne odpowiedzi,
Bardzo dziękuje- szacunek

1igor1
13-10-2022, 15:10
Ale ja rozmawiam z wieloma osobami na zagranicznych forach ( a tobie ograniczenie jezykowe na to nie pozwala) , i tam nikt takich kitów nie wciska.
Sprawdz sobie kiedy wyskakuje blad H75 i nie opowiadaj bzdur. Wiedza z obslugi szpadla nie wystarcza ,zeby pojac jak dziala pompa ciepla ( choc technologia kosmiczna to i tak nie jest).
Widać że masz wiedzę z internetu tylko, h75 włącza się podczas defrostu, a podczas normalnego grzania wyłączy się sprężarka i włącza grzalkа, а nie blad
I mylisz włączenie grzałki podczas błędu a włączenie podczas spadku temperatury na zasilaniu, bo aby grzałka podczas awarii sama się włączyła lub nie można ustawić w ustawieniach,

MiG25
13-10-2022, 15:17
No a o czym pisaliśmy , o tym co się stanie podczas defrostu jak wyłączysz grzałki w menu serwisowym.
Ja przynajmniej jakąś wiedzę mam :)
Umiem czytać, to co inni piszą , a przede wszystkim to co jest napisane w serwisówkach ,a ty z czytaniem nawet w ojczystym jezyku masz problem ( bo serwisowki nie zrozumiesz).

1igor1
13-10-2022, 15:38
Obecnie po nocy jest ok;0 C na zewnątrz,
PC - nie była uruchamiana przez noc,
Rozumie, że z automatu włącza się grzałka;
- aby mogła zacząć pracę sprężarka i zostały spełnione warunki j/w ???;
- analogicznie jak ssanie w aucie

Nie do końca, najpierw włącza się sprężarka i jeżeli w określonym czasie nie dźwignie powrotu powyżej 18st to wyłączy sprężarkę i odpali grzałkę bez żadnego błędu jak sugeruje internetowy znawca Mig

1igor1
13-10-2022, 15:48
No a o czym pisaliśmy , o tym co się stanie podczas defrostu jak wyłączysz grzałki w menu serwisowym.
Ja przynajmniej jakąś wiedzę mam :)
Umiem czytać, to co inni piszą , a przede wszystkim to co jest napisane w serwisówkach ,a ty z czytaniem nawet w ojczystym jezyku masz problem ( bo serwisowki nie zrozumiesz).

Ty masz.ewidentnie jakiś problem.ze sobą, wszystkich obrażasz, tylko ty wiesz lepiej, i nawet fakty do ciebie nie przemawiają, dla mnie masz ban, i twoje posty pomijam, luźniejszej gumy w gaciach życzę

Magik Cz-wa
13-10-2022, 15:49
Pewnie jest tak ,że jest zawór mieszający jednej strefy ( oby tej na podłogę ) , a na grzejniki jest cały czas przepływ przez bufor.

No ale pokaż zdjęcie.




.
Faktycznie jest tak jak mówiłeś z tym zasilaniem. Mieszacz jest na podłogówce 461660

MiG25
13-10-2022, 15:50
Wcale tak nie sugerowałem specjalisto od szpadla.
Pisałem tylko ,że tak się stanie podczas defrostu , kiedy temperatura wody spadnie.
Natomiast podczas zaczynania grzania od zera to jest inna sprawa, i grzałka włącza się wcale nie od tego ,że temperatura wody jest mniejsza od 18 (czy tam 10 ) ,a zupełnie od innej zależności. Czy wiesz może jakiej ?:)

MiG25
13-10-2022, 15:57
Faktycznie jest tak jak mówiłeś z tym zasilaniem. Mieszacz jest na podłogówce 461660

No to jedyny sposób sprawdzenia to pozycja mieszacza ( czy wodę w podłodze objegówka miesza ,czy też jest otwarty i woda na podłogę wchodzi z bufora .
Pozycja mieszacza jest też widoczna w Service Cloudzie , (no albo w Heishamon) , nigdzie na pompie jej chyba zobaczyć nie można.

nuballo
14-10-2022, 08:49
Zauważyłem, że przy tych przymrozkach w ostanie dwie noce było sporo defrostów. Według wł/wył. zakładam że nawet ok.10 i grzałka chodziła jakieś 4h co przełożyło się na zuużycie na poziomie 18kWh dobowo według PC.
1)Czy to możliwe, że aż tyle defrostów zrobiła PC ?
2)Czy w zimie podczas utrzymujących się mrozów też jest ich tak dużo, czy to kwestia wilgotności, mgły itp. ?

MiG25
14-10-2022, 09:32
Nie możliwe ,żeby grzałka tylko od 10 defrostów chodziła 4 godziny ( derost to średnio 5min ,z czego gzania grzałką mniej ,więc realnie to 1h).
Pompa ma ograniczenie czasowe pomiędzy defrostami 35minut (więc nawet gdyby zaszroniła się w ciągu 10min to i tak będzie dalej sie "męczyła " do tego czasu) ,plus defrost , czyli minimalny cykl to tak ok. 40min. Więc jak pompa ci pracowała 7godzin to jest to realne.
Zaszronienie zależy jak najbardziej od wilgotności , i właśnie w tym czasie ,kiedy temperatura jest w okolicach 3stopni i poniżej ,to jest najgorzej.
Zimą powietrze będzie bardziej suche i będzie z tym lepiej.
Pompa najbardziej się szroni jak pracuje z pełną mocą , więc ak chcesz się bawić ,to trzeba doprowadzić do tego ,żeby się zmodulowała ( czyli żeby temperatura wyjściowa wody osiągnęła temperaturę docelową ).

nuballo
14-10-2022, 11:10
To były 2 noce, więc około 20 defrostów liczę na te 4h pracy grzałki. Pompa chodziła po 10-12 h częstotliwość 30-40 HZ więc chyba nie pełna mocą. Teraz to możliwe?

a.gwozdz
14-10-2022, 11:18
Panowie mam takie pytanie - pomimo delty 6st obecnie, różnica między zasilaniem a powrotem na PC to ~3 stopnie już po osiągnięciu temp. zadanej z KG i tak się potrafi mielić przez kilka godzin.
Czy to jest normalne ? Dodam że dzisiaj PC chodziła sobie 5h bez przerw utrzymując taką deltę na ~20Hz w załączeniu wykres, pompa obiegowa chodzi na ustawieniu 'tryb grzania grzejnika' (ALPHA1 L 25-60 180) czy to jest OK ??

Obecnie PC chodzi w trybie CO między 4:00 - 9:00 rano + 13:-15 CWU do 43st. na jednym wykresie przy temp. ~0 na zewnątrz widać 3 defrosty właśnie

Dodam jeszcze że staram się obecnie pracować na odkręconych na full grzejnikach, wyjątek grzejnik w garażu ustawienie 2 oraz sypialnia wyłączony (na ten moment śpimy przy uchylonym oknie) reszta grzejników otwarta lub ustawienie 4

MiG25
14-10-2022, 12:05
Panowie mam takie pytanie - pomimo delty 6st obecnie, różnica między zasilaniem a powrotem na PC to ~3 stopnie już po osiągnięciu temp. zadanej z KG i tak się potrafi mielić przez kilka godzin.
Czy to jest normalne ? Dodam że dzisiaj PC chodziła sobie 5h bez przerw utrzymując taką deltę na ~20Hz w załączeniu wykres, pompa obiegowa chodzi na ustawieniu 'tryb grzania grzejnika' (ALPHA1 L 25-60 180) czy to jest OK ??

Obecnie PC chodzi w trybie CO między 4:00 - 9:00 rano + 13:-15 CWU do 43st. na jednym wykresie przy temp. ~0 na zewnątrz widać 3 defrosty właśnie

Tak , to normalne ,że przy zmodulowaniu pompa nie tzyma delty.

MiG25
14-10-2022, 12:09
To były 2 noce, więc około 20 defrostów liczę na te 4h pracy grzałki. Pompa chodziła po 10-12 h częstotliwość 30-40 HZ więc chyba nie pełna mocą. Teraz to możliwe?

Też te 4h pracy grzałki to chyba dużo na te 20 defrostów i troche podejrzane, no ale może być prawdą.
Pompa nie musi chodzić na full ,żeby się zaszronić , tylko jak chodzi na full to szybciej to nastąpi , więc to też możliwe.

nuballo
14-10-2022, 12:15
Też mi się wydaje, że dużo. Może defrostow było więcej, ciężko powiedziec około 39 wł/wył na 25 h pracy sprężarki dlatego licze około 20. Grzałkę samą w sobie mam wył i ma się uruchamiać dopiero przy -5.

Andrzej5101
14-10-2022, 13:29
No to jedyny sposób sprawdzenia to pozycja mieszacza ( czy wodę w podłodze objegówka miesza ,czy też jest otwarty i woda na podłogę wchodzi z bufora .
Pozycja mieszacza jest też widoczna w Service Cloudzie , (no albo w Heishamon) , nigdzie na pompie jej chyba zobaczyć nie można.
Prawdopodobnie tak ma podłączenia
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/74d77ff9bc2e.png (https://naforum.zapodaj.net/74d77ff9bc2e.png.html)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f84a8639dc97c9b4

Magik Cz-wa
14-10-2022, 14:51
Prawdopodobnie tak ma podłączenia
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/74d77ff9bc2e.png (https://naforum.zapodaj.net/74d77ff9bc2e.png.html)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f84a8639dc97c9b4
Tak to mniej więcej wygląda.
Dziś w nocy temperatura ok 6 stopni, ilość wł/wył 2 na godzinę. Zużycie 9kW.

MiG25
14-10-2022, 14:58
Tak , na pewno tak.
Stąd jak pompa jest włączona bez ograniczenia termostatami/termistorami , to obie obiegówki chodzą cały czas ( o ile na sztywno strefy są włączone i pompa akurat nie grzeje cwu).
A jak objegówki chodzą cały czas , to strefa z grzejnikami miesza wodę w całym układzie przez bufor , a strefa z podłogówką może się zamknąć przez mieszacz i woda krąży tylko w podłodze.
Więc jak pompa się włączy od temperatury w podłodze , to i tak grzejniki będą to ciepło zabierały , ale jak tylko strefa z grzejnikami załączy sprężarkę , to już podłogówka zamyka się przez zawór mieszający i ciepła nie pobiera ( przez co strefa z grzejnikami się szybko nagrzewa i pompa taktuje).

Magik Cz-wa
14-10-2022, 21:09
Tak , na pewno tak.
Stąd jak pompa jest włączona bez ograniczenia termostatami/termistorami , to obie obiegówki chodzą cały czas ( o ile na sztywno strefy są włączone i pompa akurat nie grzeje cwu).
A jak objegówki chodzą cały czas , to strefa z grzejnikami miesza wodę w całym układzie przez bufor , a strefa z podłogówką może się zamknąć przez mieszacz i woda krąży tylko w podłodze.
Więc jak pompa się włączy od temperatury w podłodze , to i tak grzejniki będą to ciepło zabierały , ale jak tylko strefa z grzejnikami załączy sprężarkę , to już podłogówka zamyka się przez zawór mieszający i ciepła nie pobiera ( przez co strefa z grzejnikami się szybko nagrzewa i pompa taktuje).

To jeżeli tak faktycznie jest to jakie radzisz przyjąć ustawienia by w miarę dobrze to pracowała bez względu na temperatury na zewnątrz?

MiG25
15-10-2022, 09:18
Jak pamiętam grzejniki masz na piętrze , a na dole podłogówka...
Ja spróbował bym na strefie z grzejnikami założyć termostat ( tylko taki prawdziwy zewnętrzny z regulowaną histerezą i z dokładnością temperatur min do jednej dziesiątej stopnia) i wtedy krzywą grzewczą ostro w górę . Czyli termostat załącza strefę z grzejnikami , pompa grzeje grzejniki do temperatury max jaką może z siebie dać a grzejniki odebrać , i grzeje tą strefę tak , dopóki termostat jej nie wyłączy. (później tą krzywą można próbować obniżać , może jest nadzieja ,że znajdzie się jakaś temperatura przy której pompa się zmoduluje ,a a grzejniki tą moc odbiorą).
Natomiast niezależnie wtedy strefa z podłogówką może się sterować temperaturą wody ,i niezależnie włączać.

EDIT: Na strefę z podłogówką też później dać drugi termostat , mnie osobiście trochę wkurza jak obiegówka całymi dniami tłoczyła by "bezprodukcyjnie" wodę w podłodzy tylko po to ,żeby za parę dni czujnik mógł stwierdzić ,że czas na grzanie. Termostat robi to lepiej.

Andrzej5101
15-10-2022, 12:22
Zapotrzebowanie ze świadectwa i cieplowlasciwe.pl zbieżne i wynosi 7,8 kw. Powierzchnia użytkowa 172m2.
Instalacja 2 obiegi mniej więcej po 50% podłogówka i grzejniki. Cwu 300 l. 4 domowników.
Pompa PC PW Panasonic 9 kW
Moc cieplna grzejników powinna być dla zasilania 45/35/20 C ;
- minimum > od 7,8 kW/2 = 3,9 kW,
- maximum > od 9 kW / 2 = 4,5 kW
Podaj namiary swoich grzejników tzn;
- marka grzejnika,
- wymiary grzejnika ; wys x długość
- spróbuje obliczyć z grubsza moc Twoich grzejników

MiG25
15-10-2022, 13:56
A ze względu na pompę ciepła to te grzejniki minimalnie powinny mieć tyle , do ilu pompa może się tych temperaturach zmodulować , czyli też te 4500W....

EDIT: no i dlaczego piszesz maximum 9kW/2 .... Coś się stanie jak będą miały więcej ? ( to raczej nie maximum tylko optimum).

Andrzej5101
15-10-2022, 14:23
Coś się stanie jak będą miały więcej ? ( to raczej nie maximum tylko optimum).
Oczywiście;
4500 W - to optimum

Magik Cz-wa
15-10-2022, 18:28
Moc cieplna grzejników powinna być dla zasilania 45/35/20 C ;
- minimum > od 7,8 kW/2 = 3,9 kW,
- maximum > od 9 kW / 2 = 4,5 kW
Podaj namiary swoich grzejników tzn;
- marka grzejnika,
- wymiary grzejnika ; wys x długość
- spróbuje obliczyć z grubsza moc Twoich grzejników
A więc tak to wygląda wraz z informacją o powierzchni pomieszczenia(po podłodze)w którym się znajdują
PARTER
pokój 17m2 tu znam moc bo to ten nowy grzejnik 4.353W
Łazienka podłogówka ale dodatkowa drabinka
PIĘTRO (grzejniki kermi (na 99%)dwupłytowe trzecia cyfra to grubość)
Dwa bliźniacze pokoje po 15m2 i takie same grzejniki 55×120x7
Pokój 26m2 dwa grzejniki 55x100x10 i 55x70x10
Łazienka 12m2 drabinka plus 55×120x7
Pralnia 7m2 55x70x7
Garderoba 8m2 55x80x7

Zaznaczam że ta instalacja była robiona pod piec na ekogroszek i przy tym medium sprawowała się bardzo dobrze.

Andrzej5101
15-10-2022, 18:57
PARTER
pokój 17m2 tu znam moc bo to ten nowy grzejnik 4.353W

PIĘTRO (grzejniki kermi dwupłytowe trzecia cyfra to grubość)
Dwa bliźniacze pokoje po 15m2 i takie same grzejniki 55×120x7
Pokój 26m2 dwa grzejniki 55x100x10 i 55x70x10
Łazienka 12m2 drabinka plus 55×120x7
Pralnia 7m2 55x70x7
Garderoba 8m2 55x80x7
Wg; danych z https://www.tukado.pl/kategoria-1-V22_wysokosc_500-13381974475508.html ,
- nie ma grzejników Kermi V22 o wysokości 55 cm ,
- są o wysokości 50 cm , 60 cm,
- co to za grzejnik 4,353 W - podaj dane grzejnika
Moc pozostałych grzejników Kermi dla wysokości 50 cm to;
- 4825 W dla 55/45/20 C co odpowiada 2788 W dla 45/35/20C - dla współczynnika 0,5779

Magik Cz-wa
15-10-2022, 19:24
Wg; danych z https://www.tukado.pl/kategoria-1-V22_wysokosc_500-13381974475508.html ,
- nie ma grzejników Kermi V22 o wysokości 55 cm ,
- są o wysokości 50 cm , 60 cm,
- co to za grzejnik 4,353 W - podaj dane grzejnika
Moc pozostałych grzejników Kermi dla wysokości 50 cm to;
- 4825 W dla 55/45/20 C co odpowiada 2788 W dla 45/35/20C - dla współczynnika 0,5779
Ten co moc podałem to Idmar C22 600x1800
Zmierzyłem jeszcze raz i wymiary dobre podałem 55cm. Może już takich nie produkują one mają już 10 lat.

Andrzej5101
15-10-2022, 19:44
Ten co moc podałem to Idmar C22 600x1800
Idmar C22 600 x 1800 - to 1529 W dla 55/45/20 C - to jest 883 W dla 45/35/20 C,
Suma mocy to = 2788 W + 883 W = 3671 W
Minimum to ; 3900 W;
Optimum to ; 4500 W
Czyli z grubsza do optimum brakuje ok; 900 W ;
- czyli 900/3671 = 0,25 ;

Magik Cz-wa
15-10-2022, 19:58
Czyli z grubsza do optimum brakuje ok; 900 W ;
- czyli 900/3671 = 0,25 ;
Wybacz moja indolencje.
Czy to dla mie oznacza że gdzieś muszę zwiększyć moc grzejnikow o te 900W. Czyli któreś z tych dwóch małych grzejnkow wymienić na taloego Idmara? Jeżeli tak to powiem ze będzie to dość duży problem techniczny zamontować dwa grzejniki tak dużych gabarytów.
Czy są jakieś inne opcje?

MiG25
15-10-2022, 20:36
Np wentylatorki pod grzejnikami :)

To co policzył Andrzej to i tak przy założeniu ,że zasila się grzejniki wodą o temp 45 , z grzejnika wtedy wychodzi na powrót do pompy (bufora) 35 stopni , a w pokoju jest 20 stopni (o ile ja dobrze to rozumiem...)
Ciekawe ,czy w rzeczywistości zasilasz taką temperaturą ( jak niższą ,to od razu moc grzejnika jest mniejsza) , i czy w tych pokojach masz 20 stopni ( bo jak wiecej to rowniez moc grzejnika spada).... Zaraz się okaze ,że uwzględniając to , moc grzejników jest jeszcze parę procent mniejsza...

Magik Cz-wa
15-10-2022, 20:50
No właśnie. U mnie przy zasilaniu na krzywej strefa grzejniki dla -15 43 stopnie i dla +15 30 stopnie dla strefy podłogówka analogicznie 35 stopni i 28 stopni temperatura jest odpowiednia a nawet ciut za ciepło. I o tyle o ile jak jest na zewnątrz poniżej 7 stopni to wszystko działa poprawnie ilość wł/wył jest odpowiednia bo około 2 razy ma godzinne a przy tych minusowych co było to spadło poniżej jednego włączenia na godzinę. Problem jest jak jest ciepło tak jak dziś np czyli w tej chwili u mnie jest 13 stopni na zewnątrz i wtedy pompa włącza się około 6 razy na godzinę pracy(ten licznik w pompie bo patrząc na zegarowe to wychodzi dużo lepiej) i tu pytanie czy jakimiś ustawieniami w pompie może przy prędkościach pompek obiegowych a możec przyk grzejnikach coś przykrecin przepływy np powrót z grzejników?

Andrzej5101
15-10-2022, 22:05
Czy to dla mnie oznacza że gdzieś muszę zwiększyć moc grzejnikow o te 900 W.
Dla jakich parametrów liczone było OZC budynku???
W sumie należy dołożyć / zwiększyć moc grzejników o 900 W;
- czy masz któreś pokoje niedogrzane???
- zobacz/porównaj - jak zmienia się moc grzejników o tych samych wymiarach ;
.........- wysokościach x długość, np ; V22 a V33
Kermi V22 ; 600 x 1800 - 1537W dla 55/45/20 - 888 W dla 45/35/20 - 11,3 litra w grzejniku
Kermi V33 ; 600 x 1800 - 2198 W dla 55/45/20 - 1270 W dla 45/35/20 - 17,0 litra w grzejniku

Magik Cz-wa
15-10-2022, 22:25
Nie mam niedogrzanego żadnego z pomieszczeń jedyne jak już to w tym co jest ten Idmar jest stopień więcej niż w pozostałych.
Wyprowadź mnie jeśli się mylę. Zwiększenie mocy grzejników spowoduje że w obiegu będzie więcej wody i skoro na chwilę obecną temperatury w tych pomieszczeniach są właściwe to by temperatura w nich nie wzrosła będę musiał obniżyć temperaturę zasilania a czy wtedy znów nie wróci ten problem częstego wl/wył pompy?

Andrzej5101
16-10-2022, 08:35
Zwiększenie mocy grzejników spowoduje że w obiegu będzie więcej wody i skoro na chwilę obecną temperatury w tych pomieszczeniach są właściwe to by temperatura w nich nie wzrosła będę musiał obniżyć temperaturę zasilania a czy wtedy znów nie wróci ten problem częstego wl/wył pompy?
Większa moc grzejników to większe możliwości dla PC;
- pompa przy niższych temperaturach zasilania uzyska wymaganą moc grzewczą ,
- pompa będzie miała mniejszą tendencje do taktowania w wyższych temperaturach zewnętrznych,
Jaki obecnie masz zład wodny??
Można spróbować zastosować wentylatory pod grzejnikowe ;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?377010-Wentylatory-mog%C4%85-wspomaga%C4%87-prac%C4%99-grzejnik%C3%B3w-%C5%9Bciennych-wsp%C3%B3%C5%82pracuj%C4%85cych-z-PC
- jak na razie to tylko boguslaw je zachwala

Magik Cz-wa
16-10-2022, 10:18
Jaki obecnie masz zład wodny??

Gdzie to sprawdzę?
Mając na względzie to co tłumaczysz o grzejnikach i PC dane mi obraz o co w tym chodzi. Czy w związku z tym mam za duża dobrana PC?

ps.
tu jest katalog z tymi moimi grzejnikami str. 36
https://www.kermi.pl/ogrzewanie-pomieszczen/centrum-pobierania?selection=type_pricelist

Na moje przeliczenia na 45/35/20 wychodzi mi te Kermi suma mocy ok 3310 + ten Idmar to
łącznie wychodzi 4193W a jeszcze dochodzą dwie drabinki w łazienkach(zakładając, że pewnie mają nie mniej niż po 150W) czyli wychodzi że mam tą optymalną moc. Więc gdzie jest przyczyna problemu?

Andrzej5101
17-10-2022, 10:38
Więc gdzie jest przyczyna problemu?
Drugim warunkiem poprawnej pracy PC jest tzw; zład wodny układu ;
- powinien być = N x 20 l/kW
- u Ciebie = 9 kW x 20 l/kW = 180 l - minimum zładu wodnego wraz z buforem
- gdzie N - to moc PC w kW

Magik Cz-wa
17-10-2022, 10:54
Sam bufor u mnie ma 100l więc myślę ze nie ma problemu z tym brakującymi minimum 80l (może wiesz jak to sprawdzić jaki jest dokładnie zład wodny u mnie? czy to w pompie gdzieś sprawdzę?)

Zadam Ci Andrzej jeszcze inne pytanie czy grzejniki powinny być jakoś zmniejszone przepływy na zasilaniu bądź powrocie czy wszystko ma być otwarte na full? Może zmniejszyć w tym grzejniku na parterze powrót bo to może on który jest blisko kotłowni i za szybko z niego wraca ciepła woda i grzeje ten ogólny powrót (sorry jak gadam głupoty ale główkuję na wszelkie sposoby) ?

Andrzej5101
17-10-2022, 12:13
Należy zliczyć pojemności grzejników + pojemność podłogówki ;
Pojemność podłogówki to;
-objętość wody w rurkach w podłodze;
....- objętość rurek to ; pole powierzchni wewnętrznej rurki x długość rurki

Andrzej5101
17-10-2022, 12:18
czy grzejniki powinny być jakoś zmniejszone przepływy na zasilaniu bądź powrocie czy wszystko ma być otwarte na full?
Ja steruje tylko wg; krzywej grzewczej ;
- moce grzejników dobrane do mocy pomieszczeń,
- moc PC ok;1,5 kW wyższa niż moc cieplna lokalu,
- termostaty na grzejnikach otwarte na full, aby nie dławić przepływu i uzyskiwać jak najwyższy COP

Ja moce Twoich grzejników liczyłem dla grzejników ;
- o wysokości 50 cm

Magik Cz-wa
17-10-2022, 13:06
Ja moce Twoich grzejników liczyłem dla grzejników ;
- o wysokości 50 cm

Tak wiem. Ja policzyłem już z tej tabeli co wkleiłem wyżej. Podane dla 55/45 pomniejszyłem o 20% (żeby obliczyć dla 45/35) i tak wyszło jak podałem wyżej.

Ale wszystko wskazuje że i moc grzejników i zład wody mieszczą się w wymaganych parametrach.

Andrzej5101
17-10-2022, 14:00
Podane dla 55/45 pomniejszyłem o 20% (żeby obliczyć dla 45/35) i tak wyszło jak podałem wyżej.
Należy zastosować współczynnik - 0,5779

Magik Cz-wa
17-10-2022, 15:54
Należy zastosować współczynnik - 0,5779
Czyli tą wartość podaną dla 55/45 pomnożyć 0,5779 i wyjdzie moc dla 45/35 ?

esselite
20-10-2022, 10:15
Co ile macie defrost w taką nockę jak dziś? U mnie średnio co 40 min jest ok 10 min defrostu z grzałki przy temp -1.5 st. C. A grzeje wodę do CO tylko do 29 st C. Sprężarka chodzi przy takich warunkach na 43 Hz.

MiG25
20-10-2022, 13:46
U mnie w taką nockę jak dziś pompa się nie załączyła to i defrostów nie było...
Pompa obi defrost nie częściej niż 35min ( tak ma w programie) , więc jak będzie to robić częściej to wtedy trzeba się przejmować :)

nuballo
21-10-2022, 16:45
Pytanie chyba z tych glupich ale mocno o tym myślę. Jestem na etapie ocieplania budynku. Oczywiście jak sam sobie nie zabezpiecze pompy to ekipa tego nie zrobi. I tak właśnie zauważyłem drobinki styropianu na parowniku, wiadomo, że tam jest kurz, pył,a i nawet owady widziałem. Ale z technicznego punktu widzenia czy to może zaszkodzić pompie, wejść gdzieś do środka układu, sprezarki itp ?

esselite
21-10-2022, 22:42
Kup tani ochraniacz na grilla i załóż. Nic nie wejdzie do środka, ale po co mają ci chlapać na sprzęt. Byle nocc nie upuścili i nie zrobili wgnioty w wymienniku.

-voymar-
21-10-2022, 23:25
No właśnie. U mnie przy zasilaniu na krzywej strefa grzejniki dla -15 43 stopnie i dla +15 30 stopnie dla strefy podłogówka analogicznie 35 stopni i 28 stopni temperatura jest odpowiednia a nawet ciut za ciepło. I o tyle o ile jak jest na zewnątrz poniżej 7 stopni to wszystko działa poprawnie ilość wł/wył jest odpowiednia bo około 2 razy ma godzinne a przy tych minusowych co było to spadło poniżej jednego włączenia na godzinę. Problem jest jak jest ciepło tak jak dziś np czyli w tej chwili u mnie jest 13 stopni na zewnątrz i wtedy pompa włącza się około 6 razy na godzinę pracy(ten licznik w pompie bo patrząc na zegarowe to wychodzi dużo lepiej) i tu pytanie czy jakimiś ustawieniami w pompie może przy prędkościach pompek obiegowych a możec przyk grzejnikach coś przykrecin przepływy np powrót z grzejników?

Porzuciłem forum prawie rok temu-bo mnie już to zaczyna nudzić
Przyznam że nie czytałem tych ostatnich postów lecz nie raz tu pisałem że PC poprawnie zamontowana z odpowiednim przepływem .
NIE MA PRAWA SIĘ W OGÓLE WYŁĄCZAĆ - czy to 1 /h czy 2x/h- to juz jest porażka
PC -to inwenter który ma modulować mocą PC tak aby pracował i grzała dom. A NIE UDAWAŁA ŻE GRZEJE.
Szczerze współczuję -no ale do montażu PC- potrzebna jest wiedza .
Powodzenia.

Magik Cz-wa
22-10-2022, 09:12
Porzuciłem forum prawie rok temu-bo mnie już to zaczyna nudzić
Przyznam że nie czytałem tych ostatnich postów lecz nie raz tu pisałem że PC poprawnie zamontowana z odpowiednim przepływem .
NIE MA PRAWA SIĘ W OGÓLE WYŁĄCZAĆ - czy to 1 /h czy 2x/h- to juz jest porażka
PC -to inwenter który ma modulować mocą PC tak aby pracował i grzała dom. A NIE UDAWAŁA ŻE GRZEJE.
Szczerze współczuję -no ale do montażu PC- potrzebna jest wiedza .
Powodzenia.
Logiczne jest to co mówisz ale..
Moja instalacjia jest jak mniemam bardzo prostą instalacja wielkiej filozofii tu raczej nie ma. Pompa była montowana do już istniejącej instalacji budowanej na potrzeby pieca na eko. Więc czy można tu było popełnić błąd (mówię o jakimś błędzie instalatora) montażowy? A może pompę należy jakoś inaczej ustawić tylko nie wiem czy pompa sama w sobie ma takie możliwości? Czy może jedyne ustawienia to temperatury zasilania i delta? Jeżeli jednak da się coś jeszcze zmienićw ustawieniach innych to będę wdzięczny za pomoc i sugestie

Póki co idę za namową Andrzeja i szukam jakiejś fajnej okazji by jeden czy dwa grzejniki wymienić na takie że znacznie większą mocą

Ps. Tak sobie myślę. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę. Zasilanie na grzejniki rozdziela mi się na górę domu tam same grzejnik i na parter gdzie w jednym pokoju i łazience (drabinka) są grzejniki. Pomieszczenia te właśnie na dole są bezpośrednio przy kotłowni więc powrót i zasilanie bardzo krótkie w porównaniu do piętra. I myślę że ten dół za szybko podnosi mi temperaturę powrotu. Więc myślę czy by w tym grzejniki w pokoju na dole i tej drabince łazienkowej w łazience na dole nie przykręcić trochę powrotu na zaworze grzejnika by w ten sposób dobrowadzic by z tych grzejników nie wracał tak szybko ciepły powrót. Co o tym myślicie? Uprzedzę ew pytanie czy nie wychlodzi to tego pokoju na dole. Otóż nie powinno bo to przy obecnym stanie najcieplejsze pomieszczenie w domu.

MiG25
22-10-2022, 12:56
Bardzo dobrze myślisz , kryzowanie do podstawa .
Ale wcześniej to powinieneś też zauważyć ,że te grzejniki dość intensywnie grzały...

Magik Cz-wa
22-10-2022, 13:29
Bardzo dobrze myślisz , kryzowanie do podstawa .
Ale wcześniej to powinieneś też zauważyć ,że te grzejniki dość intensywnie grzały...
I tak było. Te na dole i jeden w łazience na górze były wyraźnie cieplejsze niż pozostałe. Dziś właśnie te trzy grzejniki przykręciłem trochę na powrocie. Dodatkowo jeszcze zwiększyłem prędkość na pompce od podłogówki. Teraz mam wrażenie że ten powrót z podłogówki który siła rzeczy jest chłodniejszy bardziej wychladza ten całkowity powrót przez co pompa potrzebuje więcej czasu by powrót zrównał się z zasilaniem i dzięki temu pompa dłużej pracuje. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w dłuższej perspektywie. A i jeszcze zwiekszilem deltę z 3 na 5.

Jeremies
22-10-2022, 17:28
Mam pytanie w sprawie termostatu SALUS - czy zmiana baterii spowoduje jakieś problemy z działaniem? Baterie są już wiekowe i chciałbym je wymienić a obawiam się, że może to zakłócić (zablokować?) współpracę z pompą.

MiG25
22-10-2022, 17:38
Termostat daje sygnał do włączenia i wyłączenia , ma harmonogram , swoje ustawienia histerezy , więc to wszystko w nim może się skasować. A jak to jest rozwiązane w Salusie ,to może najpierw model podał byś ( bo Salusów jak psów...)

bodekb
23-10-2022, 11:25
Porzuciłem forum prawie rok temu-bo mnie już to zaczyna nudzić
Przyznam że nie czytałem tych ostatnich postów lecz nie raz tu pisałem że PC poprawnie zamontowana z odpowiednim przepływem .
NIE MA PRAWA SIĘ W OGÓLE WYŁĄCZAĆ - czy to 1 /h czy 2x/h- to juz jest porażka
PC -to inwenter który ma modulować mocą PC tak aby pracował i grzała dom. A NIE UDAWAŁA ŻE GRZEJE.
Szczerze współczuję -no ale do montażu PC- potrzebna jest wiedza .
Powodzenia.

Człowieku o pseudonimie -voymar-
Czytam to forum z racji kupienia pompy firmy Panasonic.
Często pojawiają się Twoje wypowiedzi pełne chamstwa i agresji w stronę innych, które z Ciebie wychodzi w większości Twoich wypowiedzi.
Sięgnąłeś ze swoją wiedzą gwiazd i myślę, że powinieneś w trybie natychmiastowym zostać zatrudnionym w firmie Panasonic bo nikt nie ma nawet kawałka takiej wiedzy jak Ty, może nawet technicy tej firmy. A może czas wyprodukować swoja pompę ciepła no bo kto mógłby to zrobić jak nie Ty ?
Większość ludzi jest na tym forum aby się czegoś dowiedzieć lub podzielić się swoja wiedzą i doświadczeniem z innymi.
Ty jednak (chyba jako jedyny) jesteś tu po to aby poczuć się jakim jesteś guru, a inni są przysłowiowymi pionkami. Możesz besztać każdego kto inaczej myśli niż Ty. Swoją drogą jest kilku Tobie podobnych w polityce u szczytu władz więc może z nich splendor spływa na Ciebie.
Człowieku nie musisz obrażać innych w swoich wypowiedziach !!!

Jesteś osobą kłamliwą i aby nie szukać daleko to choćby ostatnia wypowiedź:
"Porzuciłem forum prawie rok temu-bo mnie już to zaczyna nudzić" - a ostatni Twój post na tym forum to 11-05-2022 23:37
Liczysz, a może i żyjesz w jakiejś innej rzeczywistości.
Myślę że spróbuj rzeczywiście porzucić to forum na rok ( czyli do 10.2023 ) a wszystkim to wyjdzie na dobre.

Zanim jednak to zrobisz miałbym jedną prośbę do Ciebie (inni też Cię prosili o to ale niestety nie doczekaliśmy się tego) - spraw aby naszym oczom ukazał się Twój legendarny już wykres pracy bez taktowania. Udowodnij wszystkim to o czym piszesz, pokaż jakim jesteś magikiem od pomp ciepła.

Leżę u Twych stóp o Wielki Panie Pompiarzu i czekam skomląc prośbę: .... ukaż wykres, ukaż wykres, ukaż.........

sapcio2
24-10-2022, 14:10
Witam. Przeczytałem ten wątek z ostatnich +/- 3 lat żeby zebrać wiedzę która pompa ciepła byłaby odpowiednią do mojego domu. Wiele wpisów "także w stopkach" mi pomogło chociaż ponad 30% postów to różnego rodzaju inwektywy nie wnoszące nic do tematu, a zabierające tylko czas osobom czytającym i szukającym informacji. Ale wracając do tematu....zanim będę rozglądał się za instalatorem PC chciałbym się zorientować czy moje przemyślenia odnośnie jednostki odpowiadające dla mnie są słuszne, to chciałbym przeczytać wasze sugestie zanim wykonawca będzie chciał mnie zrobić w bambuko.
Budynek: szeregówka w środku więc sąsiedzi grzeją po bokach najdłuższe ściany. Front i tył o szerokosci 7.80m gdzie ucieka ciepło.
Ogrzewanie: podłogówka 40% grzejniki 60% bez rozdzielaczy więc chyba to jeden obieg, termostaty na grzejnikach otwarte max, podlogówka-termostaty RTL na 2-3.
Parter: kuchnia, salon, duży hall...całość otwarta (bez drzwi itp.) około 80 M2. Tu jest 50% OP i 50% grzejniki (purmo C22 2szt. 600x1600, 1szt 600x1000, 2szt 600x600. Wiatrołap+ubikacja 10m2 OP + drabinka.
Piętro: Łazienka 16m2 OP+drabinka, sypialnia1 20m2 grzejnik C33 600x2000, sypialnia2 16m2 grzejnik C33 600x1400, pokój 12m2 grzejnik C22 600x1200
Piwnice: garaż, pralnia, sala kinowa posiadają po 1 grzejniku C22 600x1000 ale temperatura tam wymagana około 10-15 stopni, w kotłowni brak grzejników ale rurki są nieocieplone więc oddają tam ciepło.
Strych: jeden grzejnik C33 300x3000 żeby temperatura była dodatnia.
Budynek : mury w sumie 50 cm (cegła pełna w środku styropian 5cm, na zewnątrz styropian 10cm). Okna 0,9, 3 szybowe, Dach blachodachówka pod spodem pełne deskowanie i ocieplony wełną 15cm+10cm.
Sytuacja aktualna: Dom ogrzewany piecem gazowym Buderus GB192 15KW, CWU-WPT270AS (zasobnik z pompą ciepła)
Mój cel: Pompa ciepła narazie bez zasobnika CWU (aktualny ma 3 lata ale wężownica to tylko 1m2), ale w przyszlości chcę mieć możliwość podłączenia. Piec gazowy też ma około 3 lata więc chcę żeby w punkcie biwalentnym -7/-10 przejmował grzanie w zależności ile nadmiaru prądu będę miał do wykorzystaniu z PV (przypuszczam około 2-2,5 MWh).
Aktualnie wszystkie termostaty grzejników są otwarte na max poza piwnicą i strychem i tak mam od kilku lat. Na jedynym termostacie w salonie mam ustawioną temp. 21 stopni w dzień i 20 stopni w nocy. Krzywa grzewcza 15/30,-20/45, ale nigdy nie widziałem żeby temp zasilania miała więcej niż 38 stopni. Przeważnie piec chodzi na minimalnej mocy 2,4 KW
W sypialnia1 pewnie mógłbym wymienić grzejnik na niskotemperaturowy bo na całej ścianie jest wykusz i 4 okna balkonowe, ale mimo to temperatura 18 stopni nam odpowiada. Czy na zewnątrz jest 0 stopni czy -12 to temperatura 18 stopni jest nonstop.
https://cieplo.app/wynik/1b4uk
Pytanie którą PC byście zaproponowali do w/w budynku? Ja mam swój typ ale nie będę mówił żeby nie sugerować wyboru.
Jeżeli są potrzebne jakieś dodatkowe dane to chętnie podam.

Andrzej5101
24-10-2022, 14:51
Ogrzewanie: podłogówka 40% ; grzejniki 60% bez rozdzielaczy ;
- więc chyba to jeden obieg,
Strych:
- jeden grzejnik C33; 300x3000 żeby temperatura była dodatnia,
- podłoga poddasza ; 2cm ocieplenia
Dom ogrzewany piecem gazowym ; Buderus GB192 15KW, CWU-WPT270AS
- (zasobnik z pompą ciepła)
Krzywa grzewcza ; 15/30 ; -20/45,
- ale nigdy nie widziałem żeby temp zasilania miała więcej niż 38 stopni,
- przeważnie piec chodzi na minimalnej mocy 2,4 KW
Piec gazowy chcę żeby w punkcie biwalentnym -7/-10 przejmował grzanie;
- w zależności ile nadmiaru prądu,
- będę miał do wykorzystaniu z PV (przypuszczam około 2-2,5 MWh).
https://cieplo.app/wynik/1b4uk
1/ Należy przemyśleć ;
- likwidacja grzejnika na strychu - b;duża utrata ciepła,
- montaż ok; 40 cm wełny,
- ponowne przeliczenie ciepło właściwe
2/ Przyszłościowo -pod względem eko ;
- celowałbym na pełne grzanie PC + kocioł gazowy w rezerwie

sapcio2
24-10-2022, 15:35
1/ Należy przemyśleć ;
- likwidacja grzejnika na strychu - b;duża utrata ciepła,
- montaż ok; 40 cm wełny,
- ponowne przeliczenie ciepło właściwe
2/ Przyszłościowo -pod względem eko ;
- celowałbym na pełne grzanie PC + kocioł gazowy w rezerwie

Andrzej dzięki za odpowiedź...
Odnośnie punktu 1. To nie wchodzi w rachubę...nie potrzebuję tam wysokiej temperatury, ale mam tam stół bilardowy, barek z lodóweczka itp więc nie mogę dopuścić żeby tam były niskie temp..np. poniżej 10 stopni..
Punkt 2. Jeżeli padnie ten piec gazowy za x lat to chciałbym żeby ta pompa dała radę także przy większych mrozach bez wspomagania piecem....Piec planuję używać żeby nie placić za prąd, PV już mam 9,79Kwp więc to max, i dopóki ceny gazu są niższe niż ceny prądu to chcę to wykorzystać...okaże się za rok czy ceny gazu będą zamrożone czy po wyborach jak zmieni się władza (mam nadzieję) to okaże się że w kasie pusto i gaz dosć dużo podrożeje.

Andrzej5101
24-10-2022, 15:57
1. To nie wchodzi w rachubę ;
.. mam tam stół bilardowy, barek z lodóweczka itp więc nie mogę dopuścić żeby tam były niskie temp..np. poniżej 10 stopni..
2. Jeżeli padnie ten piec gazowy za x lat to chciałbym żeby ta pompa dała radę także przy większych mrozach bez wspomagania piecem
....Piec planuję używać żeby nie placić za prąd, PV już mam 9,79 Kwp więc to max, i dopóki ceny gazu są niższe niż ceny prądu to chcę to wykorzystać...okaże się za rok czy ceny gazu będą zamrożone czy po wyborach jak zmieni się władza (mam nadzieję) to okaże się że w kasie pusto i gaz dosć dużo podrożeje.
Przelicz, zobacz;
a/ 12000 kWh - to przy użyciu PC wyniesie ok;12000/3 = 4000 kWh,
b/ dając ocieplenie-zmniejszysz znacznie zużycie
2/ Ceny prądu ;http://cena-pradu.pl/tabela.html - w 2023 r

sapcio2
24-10-2022, 16:37
Przelicz, zobacz;
a/ 12000 kWh - to przy użyciu PC wyniesie ok;12000/3 = 4000 kWh,
b/ dając ocieplenie-zmniejszysz znacznie zużycie
2/ Ceny prądu ;http://cena-pradu.pl/tabela.html - w 2023 r

Ja to rozumię....żeby dolożyc ocieplenia bym musiał zrywać regipsy z sufitu na strychu, obniżyłoby mi pomieszczenie które i tak jest niskie więc tu nic więcej nie mogę zrobić. Ten piec gazowy chcę jedynie używac bo go mam....nie jest powiedziane że go muszę uzywać więc zapomnijmy o tym piecu...bo ogólnie chcę PC która da radę ogrzać mi dom bez wspomagania gazem. Nie chcę żeby była za słaba, ale też żeby nie taktowała w okresach przejściowych...sam się przymierzałem do 7kw serii j. Z jednym instalatorem rozmawiałem to proponował 9kw 1F + bufor...ale to była luźna rozmowa bez wizji lokalnej.

Andrzej5101
24-10-2022, 17:34
W takim razie ;
Strych należy uznać za strefę ogrzewaną i wliczyć ją do obliczeń

Jakie jest zużycie gazu roczne???

sapcio2
24-10-2022, 17:43
W takim razie ;
Strych należy uznać za strefę ogrzewaną i wliczyć ją do obliczeń

Jakie jest zużycie gazu roczne???

Strych dołożony do obliczeń.
Gazem tylko ogrzewam dom i CWU od grudnia do lutego. W sumie około 16000 kWh.
https://cieplo.app/wynik/1b5lg

Andrzej5101
24-10-2022, 17:51
Piwnice; garaż, pralnia, sala kinowa posiadają po 1 grzejniku C22 600x1000 ale temperatura tam wymagana
około 10-15 stopni, w kotłowni brak grzejników ale rurki są nieocieplone więc oddają tam ciepło.
Z tego widzę, żę Piwnice też należy dołączyć do ogrzewanej ;

sapcio2
24-10-2022, 18:21
Z tego widzę, żę Piwnice też należy dołączyć do ogrzewanej ;

Boję się że zaraz dojdziemy do T-CAP 12KW
https://cieplo.app/wynik/1b5mr

Jeżeli powinienem dołączać każdy poziom gdzie jest jakiś grzejnik to może też powinienem zaznaczyć średnią temperaturę w budynku? Np. parter i piętro 21 stopni i piwnica i strych 12 stopni to średnia wyjdzie 16 stopni.
Dałem też do obliczeń ze średnią temperaturą 18 stopni.( Trochę średnia zawyżylem)
https://cieplo.app/wynik/1b5of

Andrzej5101
24-10-2022, 19:26
Przyjemności kosztują;
- dążą one do 9 kW/TCap Panasonic

sapcio2
24-10-2022, 19:41
Przyjemności kosztują;
- dążą one do 9 kW/TCap Panasonic

Ok. Dziękuję Andrzej....mam już jakiś punkt odniesienia...wygląda na to że 7KW by było za mało więc ukierunkuję się w kierunku 9KW ale jednowentylatorowej...zobaczę co zaproponują instalatorzy.

Kriss7
27-10-2022, 12:17
Cześć,
Mam pytanie może ktos kiedyś miał podobny przypadek.
Zmieniłem router i nowy nie miał funkcji WPS. W intrukcji znalazłem, że mozna to połaczenie bezprzewodowe zrealizować przez AQUAREA Smart Cloud (kreator).
Niestety nie mogłem edytować instniejacego urządzenia wiec go usunąłem i dodałem na nowo. WPS zastąpiłem pendrivem na który zapisałem informacje nt sieci.
I udało sie, połaczenie zostało ustanowione, problem polega na tym, że AQUAREA Smart Cloud stracił wszystkie dane historyczne mimo że indentyfikator urządzenia oczywiscie jest ten sam.

Może miał kiedyś ktoś podobny przypadek? Jeśli nie uda sie odzyskać to nic strasznego sie nie stanie, ale lubiałem czasem zobaczyć sobie zuzycie z poprzednich lat i porównać z tym co jest teraz.

1igor1
27-10-2022, 16:23
jeżeli zrobiłeś twardy reset (za pomocą dwóch zewnętrznych przycisków) to straciłeś wszystkie dane, Ten reset przywraca moduł jakby do fabrycznego, z całą historią, na przyszłość dla potomnych da się to zrobić bez twardego resetu ...

Kriss7
27-10-2022, 18:49
Tak zrobiłem ten reset haha :) będę pamiętał na przyszłość:) dzięki za wyjaśnienia

artursz
28-10-2022, 10:47
Witam,
od niedawna używam pompy panasonic i generalnie wszystko OK. Taki problemik chyba natury ustawień, a mianowicie:
- ustawiona temp. zewnetrzna przy której pompa się wyłączy - to działa
- trub pracy pompy, grzanie(35 stopni/krzywa) i woda użytkowa (45 stopni) - razem,
Taka sytuacja - temperatura zew rośnie powyżej nastawionej - pompa sie wyłącza, temperatura spada poniżej nastawionej to pompa się włącza i grzeje (grzanie). W tym czasie temp wody użytkowej spada poniżej zadanej minus (4 stopnie zgodnie z ustawieniami). czyli powinno przełączyć się z grzania na grzanie wody użytkowej. Jednak pompa dalej grzeje (grzanie) ,a temmp wody użutkowej spada w zwiazku z jej używanie. Jakie ustawienia należałoby zmienić? Dodam, że jeśli ręcznie przełączę na tryb grzanie wody użytkowej i nastepnie ponownie wrócę do trybu grzanie i woda użytkowa razem to wszystko działa super. tylko ten moment powrotu do działania po wyłączeniu ze względu na temp zew. Coś poradzicie? Z góry dzięki

MiG25
28-10-2022, 12:11
W oencie włączenia CO ze względu na temp zewn. to tryb ustawiony na CO+CWU ? (czyli słoneczko+kran) ?
Jeśli masz generację J , to są tam ustawienia jak "Inteligentne grzanie CWU" (ustawia się ta w skrócie w jakich godzinach CWU ma nie być grzane) , to też należałoby wyłączyć.

I ktoś tu już pisał ,że też ma taki problem ( w sensie ,że nie zawsze u się CWU włącza ,ale nie powiązał tego z tep. zewnętrzną ) , oże jest to jakiś bug w sofcie.

1igor1
28-10-2022, 12:19
Witam,
od niedawna używam pompy panasonic i generalnie wszystko OK. Taki problemik chyba natury ustawień, a mianowicie:
- ustawiona temp. zewnetrzna przy której pompa się wyłączy - to działa
- trub pracy pompy, grzanie(35 stopni/krzywa) i woda użytkowa (45 stopni) - razem,
Taka sytuacja - temperatura zew rośnie powyżej nastawionej - pompa sie wyłącza, temperatura spada poniżej nastawionej to pompa się włącza i grzeje (grzanie). W tym czasie temp wody użytkowej spada poniżej zadanej minus (4 stopnie zgodnie z ustawieniami). czyli powinno przełączyć się z grzania na grzanie wody użytkowej. Jednak pompa dalej grzeje (grzanie) ,a temmp wody użutkowej spada w zwiazku z jej używanie. Jakie ustawienia należałoby zmienić? Dodam, że jeśli ręcznie przełączę na tryb grzanie wody użytkowej i nastepnie ponownie wrócę do trybu grzanie i woda użytkowa razem to wszystko działa super. tylko ten moment powrotu do działania po wyłączeniu ze względu na temp zew. Coś poradzicie? Z góry dzięki

cześć, przede wszystkim sprawdź max czas CO, optymalne ustawienie to 1h, po drugie napisz jaka dokładnie pompa

MiG25
28-10-2022, 12:19
jeżeli zrobiłeś twardy reset (za pomocą dwóch zewnętrznych przycisków) to straciłeś wszystkie dane, Ten reset przywraca moduł jakby do fabrycznego, z całą historią, na przyszłość dla potomnych da się to zrobić bez twardego resetu ...

Jak pamiętam ,da się resetować dwoma przyciskami do ustawień fabrycznych , ale najważniejsze ,żeby w tym momencie moduł nie miał połączenia internetowego ( nie był połączony ze Smart Cloudem), bo jak będzie to przed resetem wyśle żądanie do chmury o wyogowanie z konta adinistratora ,użytkownika i skasowanie historii...

artursz
28-10-2022, 13:01
Pompa PANASONIC AQUAREA ALL-IN-ONE i ustawiona w trybie CO+CWU ? (czyli słoneczko+kran).
Sprawdzę ten max czas CO. coś musi być z tymi czasami.
Tak się dzieje tylko po ponownym włączeniu pompy. Jak manualnie zmienię na CWU i zaraz zmienię na CO+CWU (celem wymuszenia zmiany trybu) to wszystko działa dobrze.

buldog1111
28-10-2022, 18:28
Panowie mam takie pytanie. Pompa Panasonic T-cap 3f 9kW. Układ z buforem 200l jako sprzęgło. Za buforem pompa obiegowa.
Chcę zrobić sterowanie tej pompy (obiegowej) termostatem bezprzewodowym. Jak można "wymusić" , żeby pompa ciepła wyłączała grzanie gdy pompka obiegowa zostanie wyłączona przez termostat?. Chodzi mi o to , żeby PC nie doładowywała z uporem maniaka bufora , gdy nie pracuje pompka obiegowa za nim. Jest jakaś para styków na płycie , którą można by wykorzystać? ( coś w rodzaju blokady pompy na ogrzewanie gdy styki będą zwarte lub rozwarte)Powiedzmy , że włączę przekaźnik w obwód pompki obiegowej. Gdy ona się wyłączy przekaźnik rozewrze lub zewrze styki(kwestią wyboru) .styki bezprądowe. Da radę tak to podłączyć?

MiG25
28-10-2022, 18:37
Dlaczego nie podłączysz termostatu do złącza Thermostat na płycie głównej , a tej obiegówki do złącza external pump ?

ham3r
28-10-2022, 20:14
Panowie, pytanie z ciekawości, ile macie wł./wył. sprężarki na rok? Ile średnio wychodzi rocznie godzin pracy?

U mnie obecnie wychodzi 933 wł./wył. oraz 2277 godzin pracy, ale brakuje jeszcze około 2 miesięcy do pełnego roku od uruchomienia, a sterowanie w okresie przejściowym mam w HA, głównie by wyeliminować taktowanie.

Wychodzi 409 wł./wył. na 1000 godzin pracy. Instalacja grzejnikowa.

MiG25
28-10-2022, 20:22
Ja mam podobnie przy podłogówce (albo ciutkę gorzej bo 445/1000) , więc masz jak na grzejniki bardzo dobrze :)
W jaki sposób sterujesz w HA ,żeby to taktowanie ograniczyć ? Jaką masz pompę ? ( dwu ,czy jednowentylatorowa ?)

ham3r
28-10-2022, 21:23
T-CAP 9KW 3F, a sterowanie HeishaMon szeregowo miedzy pompą a modułem internetowym Panasonica, kiedyś o to pytałem na PW - samoróbka działa bezproblemowo.

Właśnie jakiś czas temu napisałem program, który wylicza zapotrzebowanie budynku, potem wylicza ile mocy może wygenerować pompa na minimalnej modulacji i wylicza moc grzejników, jakie mają dla temperatur wyjścia z pompy w przedziale 25-55*C, -5 *C powrót, 20*C otoczenie.

Normalnie temperatura na grzejniki jest wyliczona na podstawie zapotrzebowania budynku, wg. krzywej (obecnie +3*C/34*C -> -15*C/40*C), a gdy temperatura jest > 3*C, to temperatura wyjścia jest ustalana na podstawie mocy pompy aby grzejniki oddały tę moc (czyli właściwie krzywa grzewcza wygląda jak parabola).

HA steruje przesunięciem temperatury i trybem pracy CO/CO+CWU na podstawie sensora REST.
Przesunięcie jest ustalane na podstawie oczekiwanej temperatury wyjściowej wyliczonej w programie.
Tryb pracy jest ustalany w programie na podstawie uśrednionej temperatury w domu, gdy średnia osiągnie oczekiwaną + 0.5*C, to przełącza w tryb CWU, a gdy spadnie do oczekiwanej, znowu włącza CO+CWU (czyli właściwie mam histerezę 0.5*C). Temperatura oczekiwana jest w nocy obniżona o 0.5*C, przez co obecnie chyba tylko raz się włączyło grzanie w nocy.

Wynikowo, po analizie działania powyższego mechanizmu, wystarczy właściwie odpowiednio przystosować krzywą grzewczą i dodać automatyzację w HA, aby w temperaturach powyżej 3*C dodać przesuniecie na podstawie średniej temperatury zewnętrznej, wiatru i zysków ze słońca.

MiG25
28-10-2022, 22:54
No ciekawe :)
Heishamon chyba równolegle ? Bo szeregowo to by znaczyło ,że przechodzą przez nią komendy z modułu Panasonica , chyba ,że tak to zmodyfikowałeś ,że Heishamon również analizuje to co dostaje z modułu , i wysyła to co chce do niego....

Ta wyliczona moc grzejników to jest na styk , mocy minimalnej , czy jakiś zapas jest ?

ham3r
28-10-2022, 23:25
Szeregowo - komendy z Panasonica nie przechodzą tak często aby był to problem, wystarczy po prostu wstrzymać się z przesyłaniem swoich danych na 1-2 sekundy gdy moduł Panasonica przesyła dane - wtedy tak przerobiony HeishaMon działa transparentnie - przesyła to co do przyszło bez analizowania danych.

Do wyliczonej mocy grzejników wyjściowo doliczam +1*C na wyjściu, to daje wystarczający zapas. Wcześniej zrobiłem żeby było idealnie równo, ale wtedy pompa się wł./wył 1x na godzinę. W efekcie działa to w ten sposób, że w obecnym okresie grzeje kilka godzin (bez przerwy, zwykle 20-25 Hz), przeważnie w czasie gdy jest produkcja z PV (dzień rozpoznaje na podstawie wysokości słońca nad horyzontem).

Największy problem był z ustaleniem odpowiedniej krzywej grzewczej. Instalator przygotował mi krzywą 15*C/28*C, -15*C/40*C, która nie była w 100% odpowiednia, dopiero po wymianie niektórych grzejników jest ona całkiem OK ...Oczywiście pompa przy obecnych temperaturach zewnętrznych taktowałaby jak szalona, bo panelowe grzejniki stalowe mają dopiero jakąś moc od 32*C, dlatego kombinuję jak wyżej.

Zobaczę ile będzie wł./wył. w ciągu całego sezonu i jak to się zachowuje przy temperaturze ~3*C. Wnioski udostępnię po sezonie.

MiG25
29-10-2022, 07:49
Czyli Heishamon też modowałeś dodając następny port szeregowy do obsługi CZ-TAW1 ? (przez co przez Heishamon przechodzi cała transmisja). Je

ham3r
29-10-2022, 09:01
Czyli Heishamon też modowałeś dodając następny port szeregowy do obsługi CZ-TAW1 ? (przez co przez Heishamon przechodzi cała transmisja).

Dokładnie.

MiG25
29-10-2022, 09:32
A możesz to ystawić na githubie ?
Spróbuję zainteresować głównego programistę tm rozwiązaniem

ham3r
29-10-2022, 09:55
https://github.com/ham3r/HeishaMon/commit/b112123f8b71d2548eb90cbbd20b8f8f857ae44f

Kod nie jest najpiękniejszy i jest to chyba starsza wersja HeishaMon, ale działa. Port szeregowy jest emulowany, niestety.

buldog1111
29-10-2022, 20:12
T-cap 3f 9kW
Jeżeli podłączę termostat zewnętrzny do zacisków na płycie głównej i dodatkową pompkę obiegową do zacisków external pump , to jak termostat osiągnie zadaną temperaturę to pompa ciepła przejdzie w stan blokady i wyłączy swoją pompę obiegową i tą dodatkową? Drugie pytanie. Jeżeli przy takim podłączeniu jak wyżej, termostat jeszcze nie osiągnie zadanej temperatury a PC zacznie grzać CWU to też wyłączy dodatkową pompkę obiegową?

MiG25
29-10-2022, 21:28
tak i tak

buldog1111
30-10-2022, 05:32
Dzięki za odpowiedź. Teraz wiem jak to ogarnąć. Mój instalator nie chce podłączyć zewnętrznego termostatu innego niż Panasonic. Ja chciałem bezprzewodowy Euroster.
Jakie jest maksymalne obciążenie (moc) styków na płycie głównej do podłączenia dodatkowej pompy?

MiG25
30-10-2022, 07:22
Wg serwisówki <500W.
A instalatorowi powinno być wszystko jedno jaki termostat.

buldog1111
30-10-2022, 09:16
Mig25- jeszcze raz dzięki. Instalator niby z firmy , która jest propartnerem Panasa ale to firma , a on jest tylko pracownikiem i to chyba słabym, bo nie bardzo umie odpowiedzieć na pytania i twierdz, że najlepiej to podłączyć pompkę obiegową niezależnie za buforem/sprzęgłem i nic nie wpinać do hydroboxu. (Trochę słabo) Dlatego dziękuję za pomoc z forum.
Właśnie mam kolejny problem . Niby oryginalny czujnik temperatury do zasobnika CWU mi przywiózł (tak twierdzi). Niestety czujnik jest zbyt gruby i nie wchodzi do kapilary w zasobniku cwu. Czujnik ma grubość 7,8mm kapilara wewnątrz 7mm. Jaką grubość ma oryginał?

MiG25
30-10-2022, 11:37
PAW-TS1 ma średnicę zewnętrzną 6mm.

A co do serwisantów , to przecież żadna nowość , że robią wszystko po najmniejszej linii oporu ,żeby jak najszybciej zrobić i skasować pieniądze , i jeszcze byle pretekstu szukają ,żeby nie uznać gwarancji , tłumacząc to tym ,że tak będzie lepiej i dłużej pompa pracowała :)

Szmeli
30-10-2022, 17:40
Witam od miesiąca posiadam pompę 9kw 3f seria HP.
Do pompy równolegle jest podłączony bufor Galmet 86litrow i dalej instalacja grzejnikowa miedziane rurki plus grzejniki aluminiowe (60L) wody. Pompa obiegowa jest podłączona na powrocie , grzanie na krzywej grzewczej +5(35)-10(40) delta na grzaniu 1K, ustawienie pompy wtórnej na 2 biegu.
Czy można coś poprawić żeby było jeszcze lepiej ?

buldog1111
30-10-2022, 18:06
Mig25. Właśnie ze względów, które wymieniłeś zamówiłem tylko montaż pompy (hydrobox i agregat zewnętrzny). Resztę (stojak,przepust przez ścianę i hydraulikę robię sam. Wszystko tak jak powinno być - miedź 35 , i osprzęt na 5/4".

Andrzej5101
31-10-2022, 06:08
Czy można coś poprawić żeby było jeszcze lepiej ?
1/ Rozszerzyć zakres krzywej grzewczej +15/35 ; -10/40 ,
2/ Delta = > 5 ,
3/ Moc cieplna grzejników dla 45/35/20 > od mocy pompy czyli 9 kW,
4/ Zład > 180 l ; trzeba będzie dodać lub zamienić grzejniki na większej mocy i o większym zładzie wodnym
Poczytaj;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi

Szmeli
31-10-2022, 19:09
1/ Rozszerzyć zakres krzywej grzewczej +15/35 ; -10/40 ,
2/ Delta = > 5 ,
3/ Moc cieplna grzejników dla 45/35/20 > od mocy pompy czyli 9 kW,
4/ Zład > 180 l ; trzeba będzie dodać lub zamienić grzejniki na większej mocy i o większym zładzie wodnym
Poczytaj;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi

Dlaczego mam deltę mieć powyżej 5 , przecież najlepsza jest dla pompy praca z niską deltą ?
Dzięki za poradę przesledze tamten wątek z linku.

MiG25
31-10-2022, 20:37
Bo niska delta to większy przepływ , co w grzejnikach od razu słychać ( oczywiście wszystko zależy od instalacji , może u Ciebie być ok).

Szmeli
31-10-2022, 20:55
Bo niska delta to większy przepływ , co w grzejnikach od razu słychać ( oczywiście wszystko zależy od instalacji , może u Ciebie być ok).
Rozumiem , gdybym zasilał grzejniki z pompy to pewnie by się gotowało ale ja zasilam bufor więc bardzo krótki obieg na grubej rurce , obieg na grzejniki jest innym obiegiem i zastanawiam się czy jest różnica w jakości grzania z pompą na powrocie i zasilaniu. Wcześniej przy piecu miałowym była na zasilaniu , teraz instalatorzy przełożyli na powrót , wtedy układ otwarty teraz zamknięty .

Andrzej5101
01-11-2022, 06:14
zastanawiam się czy jest różnica w jakości grzania z pompą na powrocie i zasilaniu. .
Nie ma żadnej różnicy,
Różnica jest w COP całorocznym dla bufora zamontowanego równolegle a w szeregu

osd
01-11-2022, 16:29
Witam,

pewnie już takie pytania padły, ale wątek ma 900 stron i ciężko już nawet coś odszukać.

Mam pompę gen. J HP R32 7kW. Przewymiarowane grzejniki używane różnie + bufor 200L z zewn. pompą obiegową. Grzanie wg krzywej grzewczej.

Co sam już zdążyłem zauważyć i może komuś się przyda:
- podobno CWU ma pierwszeństwo, a ja czasami miałem problem z tym, że nawet jeśli CWU spadało niżej niż temp ponownego wygrzania (2st.), i to niżej o 3-4 stopnie to CWU potrafiło się nie włączać. Po restarcie systemu nagle wstawało grzanie. Wychodzi na to, że blokował to parametr max czasu pracy CO, więc dobrze go ustawić na niezbyt długi.

Mam natomiast takie pytania, może ktoś zna dobra odpowiedź ale nie na podstawie instrukcji a własnych doświadczeń:

1. Co zmienia delta T przy parametrze włączenia grzania (zakres 1-15 st.), skoro jeśli pompa się wyłącza po nagrzaniu to wyłącza też swoją wewn. pompę obiegową, więcej temperatura na wejściu i wyjściu jest taka sama. Jedyne co zauważyłem to szybsza praca wbudowanej pompy wody przy ustawieniu 1. Pompa wchodzi na bufor więc sam nie wiem jakie to ma dla mnie znaczenie.

2. Po co pompie informacja czy mam bufor, czy tylko aby sterować zewnętrzną pompą?

3. Co daje ustawienie delta T przy zbiorniku buforowym (zakres 0-10), nie mam pojęcia co zmienia ten parametr w pracy pompy więc nie wiem jak go do końca ustawić poprawnie.

4. Czy ktoś zauważył, że parametr Temperatura zewn. wyłączenia grzania średnio działa ? Mam ustawione na 14 a pompa często dalej chodziła do grzania CO przy 16-17 stopniach, czy to wina grzania wg krzywej ?

5. To samo tyczy się parametru włączenia grzania, on nawet nie jest ujęty w instrukcji obsługi, fabrycznie ustawiony na 0, chyba totalnie nie jest brany pod uwagę ?

MiG25
02-11-2022, 06:29
Ad.1 Pompa z serii J ma do wyboru ,albo grzać wg ustawionej delty , albo w wg maksymalnego przepływu ( w H jak się ustawi deltę równą 1 to też jest maksymalny przepływ ). A jakie ma znaczenie przy buforze i grzejnikach to mi trudno się wypowiadać ,bo nie mam. Może być tak ,że przy dużym przepływie z pompy , jest mniejszy przepływ na grzejniki ,ale powracająca woda z grzejników jes wystarczająco wychłodzona ,tak ,że objeg pompy i tak "wciąga" tą zimną wodę i jest ok .

Ad.2 i 3. Nie tylko . Trzeba mieć płytę opcjonalną ,i czujnik temperatury w buforze. Wtedy ustawia się też deltę bufora i pompa stara się go wtedy zagrzać o tą deltę bufora więcej . Czy to jest dobre rozwiązanie czy nie to trudno powiedzieć , bo chyba nikt tu nie ma czujnika w buforze nawet jak ma bufor i płytę opcjonalną...
Jak masz płytę opcjonalną i czujnik w buforze to przetestuj co to daje....

Ad.4 W serwisówce jest napisane ,że pompa wyłączy grzanie ,kiedy temperatura otoczenia będzie większa o 3 stopnie od ustawionej , natomiast włączy grzanie ponownie ,kiedy temperatura na zewnątrz będzie o 1 większa od ustawionej.

Ad.5 To ustawienie włączenia grzania jest dla grzałki ,więc trzeba patrzeć ,czy grzałka się włącza podczas normalnego grzania ( nie podczas defrostu).

osd
02-11-2022, 07:54
@MiG25

Dzięki za wyjaśnienia,

co do 1 - więc faktycznie to u mnie przy buforze i drugiej pompie chyba nie ma różnicy poza inną wydajnością pompy wewnętrznej, bo w sumie co nie ustawie to grzeje tak samo wg krzywej tylko zmienia się szybkość pompy wewn.

2,3 - mam dodatkową płytę i czujnik temp w buforze, i faktycznie po ustawieniu wyższej delty chce dobić wyżej.

4,5 - to sporo wyjaśnia.

MiG25
02-11-2022, 10:08
@osd,
2,3 - tak ,bo temperatura docelowa jest z automatu wyższa o tą deltę bufora , a gdyby był zawór mieszający za buforem ,starałby się on ustawiać temperaturę wynikającą z krzywej ( czyli w buforze błoby o tą deltę bufora cieplej). Ale co to da to nie wiem.

Andrzej5101
02-11-2022, 10:48
Mam pompę gen. J HP R32 7kW. Przewymiarowane grzejniki używane różnie + bufor 200L z zewn. pompą obiegową. Grzanie wg krzywej grzewczej.
- Co zmienia delta T przy parametrze włączenia grzania (zakres 1-15 st.), skoro jeśli pompa się wyłącza po nagrzaniu to wyłącza też swoją wewn. pompę obiegową, więcej temperatura na wejściu i wyjściu jest taka sama. Jedyne co zauważyłem to szybsza praca wbudowanej pompy wody przy ustawieniu 1. Pompa wchodzi na bufor więc sam nie wiem jakie to ma dla mnie znaczenie.
Moc PC ; Q = 1,163 dT x V ;
...gdzie V - to prędkość przepływu w m3/h;
............Q - moc w kW;
...........dT - w stopniach K*
1/Jeżeli grzejniki (tzw; duży obieg ;bufor-grzejniki ) nie odbiorą mocy cieplnej wytworzonej przez pompę ciepła w tzw; małym obiegu ( PC - bufor ) - to PC się wyłączy,
2/ Włączy się jeżeli zapotrzebowanie ciepła będzie większe od mocy cieplnej zgromadzonej w buforze,
3/ Mając możliwość regulacji dT i V - ustawiamy optymalne warunki pracy PC dla danego budynku

buldog1111
02-11-2022, 17:04
Jeszcze odnośnie podłączenia termostatu do płyty głównej. Mam model WH-SQC09H3E8.
Na płycie nie mam zworki (jak się tu opisywało)
Extra pump jest ( czyli tu mogę podłączyć bezpośrednio dodatkową pompę obiegową wychodzącą z bufora). Gdzie natomiast podłączyć termostat typu ON/OFF ?
Nie mogę załadować foty więc opiszę styki od góry
1.OLP Booster heater
2. Room temp zone 1
3. Outdoor air sensor
4. Tank sensor ( tu jest czujnik od temp. zasobnika cwu)
5. External control 1
6. Rem controler ( tu jest panel z drzwiczek)
7. Boiler contact
8. Extra pump
9. Booster heater
Czy w tym modelu da się podpiąć zewnętrzny termostat?

Andrzej5101
02-11-2022, 18:58
461971
Podłączamy termostat pod styki H oraz L oraz ;
- w menu/ustawienia instalatora / ustawienia systemu / strefa&czujnik, zmienić tryb,
- z temperatury Wody na Termostat pokojowy zewnętrzny.

buldog1111
02-11-2022, 21:05
Dziękuję za pomoc.
Jeszcze jedno pytanie. Żeby włączała się dodatkowa pompa obiegowa ( którą podłączę pod styki "Extra pump") trzeba jeszcze coś ustawić w menu , czy po prostu będzie działać jednocześnie z pompą wewnętrzna PC?

MiG25
02-11-2022, 21:16
Po prostu będzie działać jednocześnie przy grzaniu CO , i będzie wyłączona przy grzaniu CWU.

a.gwozdz
02-11-2022, 23:12
Mam dwa pytania do powyższej dyskusji :
1. czy w pompie za buforem na obiegu grzejnikowym, jest jakkolwiek sterowana wydajność przez PC czy tylko on/off + oczywiście ewentualne ustawienia na samej pompie obiegowej ??
2. czy można skonfigurować PC tak że będzie sobie pracowała przez X h sprężarka i po wyłączeniu sprężarki, zagrzaniu układu pozostawimy włączoną pompę obiegu grzejnikowego przy wyłączonym grzaniu PC, chodzi o to by rozładować zagrzaną wodę w buforze. Podobna historia przy grzaniu cwu, pompa mogłaby pchać ciepło z bufora na grzejniki podczas pracy PC na grzaniu CWU

Pytam ponieważ obecnie moja PC pracuje przez 3-4h rano i po wyłączeniu mam w buforze 80l wody o temp, ~35-38 stopni która sobie do następnego poranka stygnie.
Nie grzeję jeszcze w ciągu dnia ale w czasie grzania CWU grzejniki mogłyby być zasilane ciepłem z bufora.

Tak mi się przynajmniej wydaje że byłoby optymalniej ..... ? Choć z drugiej strony oczywiście bardziej wychłodzony bufor to więcej pracy PC do zagrzania tego ponownie do żadanej temperatury, ale komfort chyba lepszy (brak takiego wychłodzenia grzejników)

buldog1111
03-11-2022, 04:42
1. On/OFF
2. Bez sensu. W/g Twojej stopki masz więcej wody w układzie (rury+grzejniki) niż w samym buforze. Pompa przemieli taką ilość w kilka minut i buforek rozładowany. Jak chcesz to podłącz pompę obiegową bezpośrednio pod 230V. Wyłącz PC i zobacz jak szybko wyciągnie Ci tą odrobinę zmagazynowanej energii z bufora. PC musi potem nadrobić tą stratę. To tylko moje zdanie. Więc niech inni się wypowiedzą. Ale zawsze najgorszy jest start przy zimnym układzie. ( nie ważne co jest źródłem ciepła)
Co do Twojego bufora. Bufor to 1000l w górę. W sumie to masz sprzęgło hydrauliczne.
PS. Mig - dzięki

MiG25
03-11-2022, 06:23
On/Off ,ale trzeba pamiętać w jaki sposób mamy ustawioną pompę( a w zasadzie czy mamy ustawiony termostat ,czy nie).
Jeśli nie mamy ustawionego termostatu ,to obiegówki (wewnetrzna i z ext. Pump) będą chodziły zawsze ,dopóki pompa nie przelaczy się na grzanie wody albo sama pc nie zostanie wyłączona (przez przycisk z dioda albo harmonogram).
Panasonic tak to wymyślił, że pompa ciągle sprawdza temperatury wody po to ,żeby wiedzieć kiedy włączyć i wyłączyć sprezarke ,a do tego potrzebna jest informacja z układu ,stąd obiegówki non stop pracują.
Przy termostacie dodatkowo jest tak ,ze pompa wyłącza obiegówki, kiedy dostanie sygnal off z termostatu ,a jak jest on z termostatu to zalacza obiegówki i odczytuje temperatury wody ,i zazwyczaj jest tak ze zalacza sprezarke ,ale może zdarzyć się, że krzywa jest za nisko i mimo to sprezarki nie wlaczy( trzeba wtedy dopasować krzywa).

A co do samego bufora ,to jak najbardziej jest go za mało, żeby przejmować się ciepłem w nim zgromadzonym ,pompa w pare minut to nadrobi ,a tak przynajmniej ciepło w kotlowni bedzie( można tam przykręcić grzejnik)

Szmeli
03-11-2022, 09:28
Mam dwa pytania do powyższej dyskusji :
1. czy w pompie za buforem na obiegu grzejnikowym, jest jakkolwiek sterowana wydajność przez PC czy tylko on/off + oczywiście ewentualne ustawienia na samej pompie obiegowej ??
2. czy można skonfigurować PC tak że będzie sobie pracowała przez X h sprężarka i po wyłączeniu sprężarki, zagrzaniu układu pozostawimy włączoną pompę obiegu grzejnikowego przy wyłączonym grzaniu PC, chodzi o to by rozładować zagrzaną wodę w buforze. Podobna historia przy grzaniu cwu, pompa mogłaby pchać ciepło z bufora na grzejniki podczas pracy PC na grzaniu CWU

Pytam ponieważ obecnie moja PC pracuje przez 3-4h rano i po wyłączeniu mam w buforze 80l wody o temp, ~35-38 stopni która sobie do następnego poranka stygnie.
Nie grzeję jeszcze w ciągu dnia ale w czasie grzania CWU grzejniki mogłyby być zasilane ciepłem z bufora.

Tak mi się przynajmniej wydaje że byłoby optymalniej ..... ? Choć z drugiej strony oczywiście bardziej wychłodzony bufor to więcej pracy PC do zagrzania tego ponownie do żadanej temperatury, ale komfort chyba lepszy (brak takiego wychłodzenia grzejników)

Dlaczego nie ustawiłeś grzania CO na krzywej grzewczej ?

a.gwozdz
03-11-2022, 10:00
Mam na krzywej grzewczej, ale mam stosunkowo duże uzyski słoneczne więc na teraz wystarcza że PC pracuje sobie rano przez 4h (4:00 - 8:00), przy temperaturach >= 10 st potrafi się 3-4 razy wyłączyć przez te 4h, dla temp < 10 st pracuje te 4h ciągle modulując, chyba że w okolicy 2-3st robi defrosty. Nie widzę sensu włączania PC na cały dzień żeby modulowała i taktowała cały czas.

To taka trochę dyskusja akademicka co by było gdyby i co można by było zrobić lepiej.

Oczekuję jak najniższego zużycia energii bez utraty komfortu cieplnego w domu.
PC mam od maja, pewne obserwacje w zakresie CWU już mam, teraz w związku z uruchomieniem grzania CO przyszła kolej na weryfikację możłiwości konfiguracji i konfiguracji grzania CO.

MiG25
03-11-2022, 10:29
Jak bardzo chcesz się bawić, to są takie sterowniki ,które wylaczaja urządzenie z opóźnieniem (Np wentylator w wc :) )

a.gwozdz
03-11-2022, 10:56
Nie chcę grzebać czy przerabiać, zastanawiam się nad możliwościami tymi która daje sama PC.
Czyli konfiguracja tego co jest możliwe.

Mam termostat ale mam go w salonie i żeby nim sterować ogrzewaniem to nie był najszczęśliwszy pomysł (w chwili obecnej nie korzystam z niego - jest wyłączony), musiałbym go przenieść do pokoju na poddaszu (tego najzimniejszego) a w reszcie pomieszczeń skręcić zawory, może spróbuję.
Na razie czekam na korzystniejsze warunki - czyli zimniej i mniej słońca, bo na razie to nie grzanie a zawracanie dupy.

Andrzej5101
03-11-2022, 15:57
Nie chcę grzebać czy przerabiać, zastanawiam się nad możliwościami tymi która daje sama PC.
- Czyli konfiguracja tego co jest możliwe.
- Mam termostat ale mam go w salonie i żeby nim sterować ogrzewaniem to nie był najszczęśliwszy pomysł (w chwili obecnej nie korzystam z niego - jest wyłączony), musiałbym go przenieść do pokoju na poddaszu (tego najzimniejszego) a w reszcie pomieszczeń skręcić zawory, może spróbuję..
Najkorzystniej to;
- bufor zamontować na powrocie a nie jako sprzęgło,
- skasować pompę obiegową,
- w pełni wykorzystać krzywą grzewczą

osd
03-11-2022, 19:06
Mam dwa pytania do powyższej dyskusji :
1. czy w pompie za buforem na obiegu grzejnikowym, jest jakkolwiek sterowana wydajność przez PC czy tylko on/off + oczywiście ewentualne ustawienia na samej pompie obiegowej ??
2. czy można skonfigurować PC tak że będzie sobie pracowała przez X h sprężarka i po wyłączeniu sprężarki, zagrzaniu układu pozostawimy włączoną pompę obiegu grzejnikowego przy wyłączonym grzaniu PC, chodzi o to by rozładować zagrzaną wodę w buforze. Podobna historia przy grzaniu cwu, pompa mogłaby pchać ciepło z bufora na grzejniki podczas pracy PC na grzaniu CWU

Pytam ponieważ obecnie moja PC pracuje przez 3-4h rano i po wyłączeniu mam w buforze 80l wody o temp, ~35-38 stopni która sobie do następnego poranka stygnie.
Nie grzeję jeszcze w ciągu dnia ale w czasie grzania CWU grzejniki mogłyby być zasilane ciepłem z bufora.

Tak mi się przynajmniej wydaje że byłoby optymalniej ..... ? Choć z drugiej strony oczywiście bardziej wychłodzony bufor to więcej pracy PC do zagrzania tego ponownie do żadanej temperatury, ale komfort chyba lepszy (brak takiego wychłodzenia grzejników)



Nie wiem jak masz ustawione do końca ale ja mam bufor równolegle jak by jako sprzęgło, grzanie wg krzywej i faktycznie pompa obiegowa w PC czasami się wyłącza ale zewnętrzna obiegówka CO podłączona pod PC chodzi cały czas, PC jej nie wyłącza. Zauważyłem, że po pewnym czasie pompa załącza swoją obiegówkę, pewnie jak temp układu trochę spadnie, potem ew. dogrzeje całość, pompa PC jeszcze trochę chodzi pewnie aby wyrównać temp bufora i PC i znów się wyłącza. Sprawdza się to póki co dość OK, stosunek włączeń pompy do czasu pracy jest bliski 1, i każdorazowo pompa chodzi minimum ok niecałej godziny lub więcej. Z tego co wyczytałem jest to poprawne.

MiG25
03-11-2022, 19:47
@osd , jeśli objegówka CO chodzi Ci cały czas ,i nie wyłącza się wraz z objegówką pompy , to nie masz jej podpiętej pod złącze ext.pump tylko jakoś inaczej.
Masz termostat ? Jeśli nie , to obiegówka w PC będzie chodzić cały czas ( chyba ,że wyłączy pompę harmonogram )

a.gwozdz
03-11-2022, 19:55
Najkorzystniej to;
- bufor zamontować na powrocie a nie jako sprzęgło,
- skasować pompę obiegową,
- w pełni wykorzystać krzywą grzewczą

Taką propozycję dawałem instalatorowi ale nie był skłonny tak to robić, twierdził że sprzęgło jest potrzebne gdyby grzejniki były pozakręcane oraz żeby zapewnić zład do defrostów,
Mówił że do grzejników robią tak i jest dobrze.
Teoretycznie można zrobić bypas i puścić wszystko na obiegowej z PC ale jak rozumiem wtedy nie mogę mieć wszędzie skręconych termo zaworów na grzejnikach bo musi być zapewniony przepływ prze grzejniki.

Inna kwestia że dzisiaj jak poszedłem zerknąć na obiegówkę obiegu grzejnikowego to wydawało się że pracowała (podczas grzania CWU) - tzn była włączona bo świeciły się na niej diody trybu pracy ......


@OSD tak mam ustawiony bufor jako sprzęgło, czyli krótki obieg między PC a 'buforem' na obiegówce PC, oraz duży obieg na grzejniki z pompą Aplha1 L 25-60
przy około 10 stopniach i więcej temp zew. zaczyna się taktowanie. PC pracuje ~1h i wyłącza sie na kilkanaście minut - patrz wykres

Szmeli
03-11-2022, 20:46
Taką propozycję dawałem instalatorowi ale nie był skłonny tak to robić, twierdził że sprzęgło jest potrzebne gdyby grzejniki były pozakręcane oraz żeby zapewnić zład do defrostów,
Mówił że do grzejników robią tak i jest dobrze.
Teoretycznie można zrobić bypas i puścić wszystko na obiegowej z PC ale jak rozumiem wtedy nie mogę mieć wszędzie skręconych termo zaworów na grzejnikach bo musi być zapewniony przepływ prze grzejniki.

Inna kwestia że dzisiaj jak poszedłem zerknąć na obiegówkę obiegu grzejnikowego to wydawało się że pracowała (podczas grzania CWU) - tzn była włączona bo świeciły się na niej diody trybu pracy ......


@OSD tak mam ustawiony bufor jako sprzęgło, czyli krótki obieg między PC a 'buforem' na obiegówce PC, oraz duży obieg na grzejniki z pompą Aplha1 L 25-60
przy około 10 stopniach i więcej temp zew. zaczyna się taktowanie. PC pracuje ~1h i wyłącza sie na kilkanaście minut - patrz wykres

Chyba trochę przesadzasz że pompa taktuje , Stanisław Głodny z firmy Panasonic twierdzi że minimalny czas pracy sprężarki to 6 minut a Tobie działa 10x dłużej i narzekasz . Zobacz sobie że jeżeli masz nagrzany dom to pompa obiegowa pcha dalej wodę i wytrąca ona temperaturę tylko mniej niż wtedy gdy dom jest wychłodzony , gdybyś miał pompę wlaczoną cały czas to pewnie z krzywą mógłbyś zjechać kilka stopni a dyskomfortu żadnego byś nie miał bo dom by się tak nie wychladzał, u mnie w tej chwili pompa wyłącza się 2-3 razy na godzinę i uważam że to bardzo dobrze . Dzięki temu mogę sobie pozwolić na krzywą +10(30) -10(40) dobowe zużycie to około 10kwh , gdy próbowałem nagrzewać dom w harmonogramie pompa zużywała 20kwh na dobę i było chłodniej w domu .

a.gwozdz
03-11-2022, 21:06
Ja nie narzekam - dyskutuję i wymieniam się doświadczeniem.

Co do zużycia ee na harmonogramie jak wyżej wygląda to tak.

Te 2 dni powyżej 9 kWh to były jakieś takie zimniejsze chyba a i tak w domu temperatura jest w okolicach 23stopni, w nocy chłodniej co nam akurat odpowiada, na ten moment w sypialni mam ciągle uchylone okno, pomimo porannych spadków temp do 1-2 stopni, i w sypialni nie było chłodniej niż 20 stopni.
CWU grzane raz dziennie zżera ~2kWh przeważnie niecałe 2kWh.
Za cały listopad PC wciągnęła 180 kWh, Co + CWU, szacuję że CWU ~50 kWh - odczyty z podlicznika

@Szmeli masz grzejniki ?? Zwróć proszę uwagę że dom w technologii szkieletowej nagrzewa i wychładza się ciut inaczej niż murowany. W szkieletorze nie ma praktycznie wcale akumulacji bo nie ma w czym się ciepło akumulować. To takie powietrze owinięte w ocieplenie ;).
Dorzuciłem wykres KG jaki mam od października.

Szmeli
04-11-2022, 05:52
Ja nie narzekam - dyskutuję i wymieniam się doświadczeniem.

Co do zużycia ee na harmonogramie jak wyżej wygląda to tak.

Te 2 dni powyżej 9 kWh to były jakieś takie zimniejsze chyba a i tak w domu temperatura jest w okolicach 23stopni, w nocy chłodniej co nam akurat odpowiada, na ten moment w sypialni mam ciągle uchylone okno, pomimo porannych spadków temp do 1-2 stopni, i w sypialni nie było chłodniej niż 20 stopni.
CWU grzane raz dziennie zżera ~2kWh przeważnie niecałe 2kWh.
Za cały listopad PC wciągnęła 180 kWh, Co + CWU, szacuję że CWU ~50 kWh - odczyty z podlicznika

@Szmeli masz grzejniki ?? Zwróć proszę uwagę że dom w technologii szkieletowej nagrzewa i wychładza się ciut inaczej niż murowany. W szkieletorze nie ma praktycznie wcale akumulacji bo nie ma w czym się ciepło akumulować. To takie powietrze owinięte w ocieplenie ;).
Dorzuciłem wykres KG jaki mam od października.

Mam aluminiowe , z tym nie nagrzewaniem się ścian w budynku szkieletowym to nie wiem jak jest bo nie mam doświadczeń, u mnie gazobeton i tynk cem-wapienny.

Andrzej5101
04-11-2022, 07:23
u mnie w tej chwili pompa wyłącza się 2-3 razy na godzinę i uważam że to bardzo dobrze .
To nie jest OK;
- przestudiowałeś temat zalecany ze zrozumieniem?

Szmeli
04-11-2022, 08:05
Na ileś tam przestudiowałem , sprężarka w tych temperaturach aktualnie , czyli około 10st nie pracuje krócej niż 15 min co wg Stanisława Głodnego jest ok więc nie będę wymyślał . Pewnie wolałbym żeby zmodulowała do 0.6kw i działała 1h a potem 1h przerwy no ale . Aktualnie mam dobowo 23 załączenia i 8h pracy sprężarki , ktoś powie że źle ale przy 60 litrach wody w instalacji to chyba świetny wynik , będę wdzięczny za mądre rady .
Mam jeszcze jedno pytanko ,internet podaje że najlepsze grzejniki niskotemperaturowe to regulusy ale one mają tak małą pojemnosc wodną że wg tego co piszecie nie nadają się do pompy ciepła i kto ma rację skoro taki grzejnik metrowy ma 0.5 litra wody to jak duży przepływ musiałby być żeby oddał dużo energii do domu ?

Andrzej5101
04-11-2022, 08:15
Na ileś tam przestudiowałem ,
Aktualnie mam dobowo 23 załączenia i 8h pracy sprężarki ,
będę wdzięczny za mądre rady .
Radę otrzymałeś w poście #17967
- nic mądrzejszego nikt nie wymyślił,
- należy tylko to wcielić w życie
Markowe grzejniki to Kermi V33 ;
- mają dużą pojemność,
- b; dobre opinie,
- https://www.tukado.pl/kategoria-1-V33_wysokosc_600-13381975271343.html
Im większa będzie moc cieplna grzejników - tym korzystniej ,
Zobacz propozycje dla Magik Cz-wa ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page895

MiG25
04-11-2022, 11:04
Można przy tych temperaturach jeszcze ustawić tryb cichy 3 , wtedy pompa nie będzie próbowała od razu startować z pełną mocą tylko od razu się modulować , co może trochę wydłużyć pracę.

buldog1111
05-11-2022, 09:45
Wspomniał ktoś o grzejnikach regulus. Posiadam takie.bardzo sobie chwalę. 15lat przepracowały z kotłem na ekogroszek. Teraz będą spinane z PC. Mam je przewymiarowane dzięki temu w duże mrozy nigdy nie przekroczyłem 45 na zasilaniu. Ogólnie chodzą na 37-38°. ( ulubiona temp. w pomieszczeniach 23°) Powiem tak. Bardzo sprawne grzejniczki. Letnia woda w rurze a one już oddają sprawnie ciepło. Budowa podobna do chłodnicy samochodowej. Duża samoistna konwekcja. Lekkie i bardzo mała pojemność wody. (To raz wada raz zaleta). Ze względu na małą pojemność robię system z 200 litrowym buforem /sprzęgłem. Myślę , że się sprawdzą zPC. Dam znać jak to chodzi razem.

MiG25
05-11-2022, 12:25
I standardowe pytanie , dlaczego bufor jako sprzęgło , a nie na powrocie ?