PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82

MiG25
27-11-2022, 07:30
Od czego zależy to, że w czasie defrostu wyłączy dodatkowe pompki obiegowe lub nie? ( przypomnę- mam bufor jako sprzęgło i za nim pompki podłączone do extra pump w PC) ?

Ja też przypomnę, ( bo to średnio co tydzień temat wraca) , zależy od temperatury wody podczas defrostu, W dwuwentylatorowych dopoki nie spadnie poniżej 27 to jest defrost mode 1 ( przy uzyciu energi zladu ,stad obiegowka pracuje pelna parą ) , a jak spadnie ponizej 27 to natychmist przelacza się na deice mode 2 ( spręzarka się zatrzymuje , po czym zaczyna chodzc na wysokich czestotliwosciach , a obiegowka się zatrzymuje , i defrost robi się sprężarką).

MiG25
27-11-2022, 07:39
Nie mam żadnych specjalnych ustawień prędkości pompki , na ekranie realna delta T to 1 , czyli np zasilanie 36 a powrót 35 .
Dzięki za odpowiedź .

Masz PC 9kW , przy pełnej mocy przepływ przy delcie rownej 1 musiałby być 113l/min - tyle obiegówka nawet przy rurach 5/4' i krótkim objegu bufor-pc nie jest w stanie wytworzyć ( przy dobrym połączeniu max 55l/min )
Więc , albo masz nieskalibrowane czujniki temperatury ( a one i tak pokazują z dokładnością jednego stopnia) , albo podajesz to przy zmodulowanej pompie.
Najlepiej byłoby mierzyć temperatury wejścia i wyjścia dodatkowymi czujnikami z większą dokłądnością.

Suma sumarum , delta 1 jest nie do osiągnięcia przy pracy znamionowej.

Andrzej5101
27-11-2022, 08:12
Jakby się przyczepić to tylko to ,że obiegówka chodzi CI na max.
Skoro pracuje na max;
- to raczej długo tak nie popracuje,
- jak w życiu człowieka

buldog1111
27-11-2022, 08:36
Mig25. U mnie defrost trwa kilka minut. Psyknie gaz w rurach, sprężarka schodzi na 26-30hz ( woda w buforze ma ponad 35 więc defrost szybciutki). Chodzi mi o to , że raz w czasie rozmrażania zauważyłem, że PC zatrzymała w czasie jego trwania pompki obiegowe za buforem (może wówczas w buforze było chłodniej) Reszta defrostów odbywa się też szybciutko, ale PC nie wyłącza dodatkowych pompek obiegowych. Jeżeli tak ma być to ok. Po prostu myślałem , że PC zawsze wyłączy dodatkowe pompki bufora gdy się odszrania.
Co do przepływów to spytam jeszcze raz. Gdzie mogę podejrzeć aktualny przepływ w PC.
W "sprawdzenie systemu " nie mam tej funkcji (tak jak podpowiadał poltowski)

MiG25
27-11-2022, 08:44
A ja myślę ,że w życiu człowieka jednak lepiej jest , jak codziennie przez jakiś chwilę sobie zapewnimy wysiłek na maxa , człowiek wiele lepiej się czuje.

Tak samo z obiegówką , nie wiesz na jakie prędkości jest zaprojektowana , i jak długo popracuje.

MiG25
27-11-2022, 08:47
Mig25. U mnie defrost trwa kilka minut. Psyknie gaz w rurach, sprężarka schodzi na 26-30hz ( woda w buforze ma ponad 35 więc defrost szybciutki). Chodzi mi o to , że raz w czasie rozmrażania zauważyłem, że PC zatrzymała w czasie jego trwania pompki obiegowe za buforem (może wówczas w buforze było chłodniej) Reszta defrostów odbywa się też szybciutko, ale PC nie wyłącza dodatkowych pompek obiegowych. Jeżeli tak ma być to ok. Po prostu myślałem , że PC zawsze wyłączy dodatkowe pompki bufora gdy się odszrania.
Co do przepływów to spytam jeszcze raz. Gdzie mogę podejrzeć aktualny przepływ w PC.
W "sprawdzenie systemu " nie mam tej funkcji (tak jak podpowiadał poltowski)

PC nigdy nie wyłączy pompek za buforem ,bo to dodatkowe ciepło do odszronienia. Pompa nie wie ,czy ty masz bufor 50l czy 500l...
Wyłączy je przy deice mode 2. ( bo wyłączy się rownież objegowka pompy)
Inaczej , extra pump połączone jest z objegówką wewnętrzna , i jest wyłączone tylko przy grzaniu zbiornika.

slawek_s1991
27-11-2022, 09:15
Dzień dobry
Jak duży wpływ na COP mają defrosty pompy?
Na podglądzie chwilowym COP zawsze w granicach 4.0, w statystykach tygodniowych 2.8. Defrosty średnio co 43min pompa jedno wentylatorowa 9kw serii J.

MiG25
27-11-2022, 09:30
Zacznij może od tego , że te statystyki pompie można sobie wsadzić głęboko w ....

Szmeli
27-11-2022, 09:35
Masz PC 9kW , przy pełnej mocy przepływ przy delcie rownej 1 musiałby być 113l/min - tyle obiegówka nawet przy rurach 5/4' i krótkim objegu bufor-pc nie jest w stanie wytworzyć ( przy dobrym połączeniu max 55l/min )
Więc , albo masz nieskalibrowane czujniki temperatury ( a one i tak pokazują z dokładnością jednego stopnia) , albo podajesz to przy zmodulowanej pompie.
Najlepiej byłoby mierzyć temperatury wejścia i wyjścia dodatkowymi czujnikami z większą dokłądnością.

Suma sumarum , delta 1 jest nie do osiągnięcia przy pracy znamionowej.

rury pomiędzy pc a buforem to pp-r 32mm więc jakieś szczególnie grube nie są. Z poziomiu użytkownika chcąc zobaczyć prędkość pompki , muszę ją zatrzymać i wejść do menu instalatora , wtedy pompka stoi i jedyne co pamiętam że widziałem to jakiś mnożnik 96 do wyboru który kiedyś widziałem. Sam niczego nie zmieniałem w ustawieniach serwisowych poza zmianą delty i ustawieniu krzywej grzewczej a deltę ustawiłem tak dlatego że zauważyłem że przy delcie większej niż 3 pompa zaczęła mocno taktować przy wysokich temperaturach na zewnątrz >10st. oraz dodatkowym minusem było to że na grzejniki szła niższa temperatura niż była w buforze co w efekcie dawało obniżenie komfortu cieplnego w domu.W tej chwili przy około 0 st na zewnątrz pompa pracuje na temperaturze zasilania 35 a powrotu 34 , na grzejnikach na zasilaniu jest 35 stopni wiec jestem jak najbardziej zadowolony. Pewnie bym nie chciał żeby pompa obiegowa w PC wysiadła szybko bo to mogło by się stać w zimę i wtedy czekaj na serwisanta itp więc poruszyłem ten temat tutaj na forum. Czy moje obawy są słuszne ? jeszcze raz dziękuję za odpowiedź

MartyyMcFly
27-11-2022, 09:38
Zacznij może od tego , że te statystyki pompie można sobie wsadzić głęboko w ....

Tak jak jak jej pracę z deltą 1 :)

MartyyMcFly
27-11-2022, 09:41
co w efekcie dawało obniżenie komfortu cieplnego w domu.W tej chwili przy około 0 st na zewnątrz pompa pracuje na temperaturze zasilania 35 a powrotu 34 , na grzejnikach na zasilaniu jest 35 stopni wiec jestem jak najbardziej zadowolony. Pewnie bym nie chciał żeby pompa obiegowa w PC wysiadła szybko bo to mogło by się stać w zimę i wtedy czekaj na serwisanta itp więc poruszyłem ten temat tutaj na forum. Czy moje obawy są słuszne ? jeszcze raz dziękuję za odpowiedź

Jaka to temp "komfortowa w domu" przy zasilaniu grzejnika 35deg? A może ten grzejnik to klimakonwektor? :)

MiG25
27-11-2022, 09:52
@Szmeli, masz menu z informacjami ( w mojm podpisie, tam sprawdzisz aktualną wartość przepływu)

Szmeli
27-11-2022, 11:38
Jaka to temp "komfortowa w domu" przy zasilaniu grzejnika 35deg? A może ten grzejnik to klimakonwektor? :)
grzejniki zwykłe a temperatura komfortowa dla mnie to 23 stopnie.

Szmeli
27-11-2022, 11:40
@Szmeli, masz menu z informacjami ( w mojm podpisie, tam sprawdzisz aktualną wartość przepływu)

w pozycji 12 pokazuje 34.85

MartyyMcFly
27-11-2022, 13:19
@Szmeli, masz menu z informacjami ( w mojm podpisie, tam sprawdzisz aktualną wartość przepływu)

Mam pytanie do Ciebie.
Czy taki "stały" pobór energii w dłuższum czasie oznacza prawidłowe ustawienie PC dla układu CO?
462423462423

buldog1111
27-11-2022, 14:13
Dzięki Mig. Dużo pomogłeś.
PS. Podejżałem Twój podpis i już wiem jak sprawdzić aktualny przepływ w PC. (wrócę jutro do chaty to sprawdzę) - jeszcze raz dziękuję.
Przeglądając menu instalatora znalazłem parametr. "Max czas pracy na CO" oraz na cwu. Na CO mam 1godz 30 min. Za co to odpowiada?/do czego służy? Czy ma to wpływ na odszranianie? Dziś rano zauważyłem , że agregat był baaardzo zalodzony a nadal nie wchodził w defrost. PC pobierała wówczas 1,1kW z COP 2,66. Na zewnątrz 0°. Ogólnie to mam bardzo mało defrostów.

MiG25
27-11-2022, 17:16
w pozycji 12 pokazuje 34.85

No i to jest pzepływ aktualny , który mierzy pompa ciepła , i jest on w miarę dokładny .

Przy takim przepływie i delcie równej 1 moc jaką pompa by generowała to 2,8kW.

I inaczej , jeśli pompa pracuje z mocą znamionową 9kW to przy takim pzepływie delta musi wynosić 3,2 stopnia.

MiG25
27-11-2022, 17:24
Mam pytanie do Ciebie.
Czy taki "stały" pobór energii w dłuższum czasie oznacza prawidłowe ustawienie PC dla układu CO?
462423462423

Jedni mówią ,że lepiej jak pompa pracuje ciągle zmodulowana ,i wg tych jest bardzo dobrze ( o ile to jest modulacja , a nie np praca znamionowa ,ale sądząc po zużywanej energii niecałe 1,5kW to modulacja) , a drudzy ,żeby pracowała z mocą znamionową ,osiągnęła temperaturę docelową i się wyłączyła na odpoczynek..
Ja nie wiem co lepsze.

MiG25
27-11-2022, 17:30
Dzięki Mig. Dużo pomogłeś.
PS. Podejżałem Twój podpis i już wiem jak sprawdzić aktualny przepływ w PC. (wrócę jutro do chaty to sprawdzę) - jeszcze raz dziękuję.
Przeglądając menu instalatora znalazłem parametr. "Max czas pracy na CO" oraz na cwu. Na CO mam 1godz 30 min. Za co to odpowiada?/do czego służy? Czy ma to wpływ na odszranianie? Dziś rano zauważyłem , że agregat był baaardzo zalodzony a nadal nie wchodził w defrost. PC pobierała wówczas 1,1kW z COP 2,66. Na zewnątrz 0°. Ogólnie to mam bardzo mało defrostów.

Max czas pracy na CWU to czas , w którym ma się zagrzać woda , i jeśli tryb jest CO +CWU , to mimo niedogrzania wody CWU przełączy się na grzanie CO ,żeby nie wychłodzić za bardzo domu.
A Max czas przcy na CO ,podobno odwrotnie , tyle że mi to trudno było stwierdzić. Podobno pompa ciepła ma działać na harmonogramie , w ogóle być nie dotykana ( w senise nie przełączane recznie tryby , zmieniane temperatury itp) , to sama się nie przełączy na CWU ,jeśli czas grzania CO był krótszy...

Nie ma to ustawienie wpływu na defrosty ( no chyba tylko tyle ,że na CWU się bardziej szroni wogóle :) )

Jeśli pompa wyłączyła Ci się np tuż przed defrostem , to za jakiś czas jak się włączy zalodzona , to przed defrostem czeka te 35 min , mimo ze juz prawie nic nie produkuje (chyba że jest na CWU , to wtedy ten czas nie jest liczony - tak to zaobserwowałem).

MartyyMcFly
27-11-2022, 17:45
Jedni mówią ,że lepiej jak pompa pracuje ciągle zmodulowana ,i wg tych jest bardzo dobrze ( o ile to jest modulacja , a nie np praca znamionowa ,ale sądząc po zużywanej energii niecałe 1,5kW to modulacja) , a drudzy ,żeby pracowała z mocą znamionową ,osiągnęła temperaturę docelową i się wyłączyła na odpoczynek..
Ja nie wiem co lepsze.
Dzięki. w domu grzeje tylko w taniej :)
niestety tutaj w firmie nie ma opcji na jakiekolwiek wyłączenia. To ponad 160m2 klocek z 70 lat bez ocieplenia dachu, zewnętrznego a jedynie 5cm od wewnątrz :) Obiekt reaguje na zmiany temp. natychmiast .

Mnie zastanawia tylko, czy ona jest w stanie sie modulować jeszcze poniżej 1kwh czy zacznie taktować.

Tak czy siak po wykresie widać, że stabilna praca bez termostatów na starych grzejnikach (jedynie ustawione kryzy) - pozwala na redukcję zużycia.

jeszcze pytanko.
jaki tryb Twoim zdaniem powinien zostać wybrany na tej PO dla układu z termostatami, a jaki bez termostatów.
462428

Moim zdaniem dla Co z termostatami:
charakterystyka proporcjonalna tryb pierwszy od dołu
Dla CO bez termostatów:
charakterystyka stałoobrotowa tryb trzeci od dołu- instalator zostawił właśnie ten.

Dzięki.

buldog1111
27-11-2022, 20:48
Dzięki Mig.

zbyszekwojtal
28-11-2022, 06:54
Dzięki Mig. Dużo pomogłeś.
PS. Podejżałem Twój podpis i już wiem jak sprawdzić aktualny przepływ w PC. (wrócę jutro do chaty to sprawdzę) - jeszcze raz dziękuję.
Przeglądając menu instalatora znalazłem parametr. "Max czas pracy na CO" oraz na cwu. Na CO mam 1godz 30 min. Za co to odpowiada?/do czego służy? Czy ma to wpływ na odszranianie? Dziś rano zauważyłem , że agregat był baaardzo zalodzony a nadal nie wchodził w defrost. PC pobierała wówczas 1,1kW z COP 2,66. Na zewnątrz 0°. Ogólnie to mam bardzo mało defrostów.

Maksymalny czas pracy na CO to czas po którym pompa przełączy się na CWU pomimo że nie osiągnęła żądanej temperatury na CO. Są takie sytuacje że jest zapotrzebowanie na grzanie CWU ale jak pompa nie uzyska żądanej temperatury to nie przełączy się na CWU ten parametr wymusza grzanie CWU po upływie ustawionego czasu

buldog1111
28-11-2022, 08:17
I wszystko jasne. Dzięki
Szmeli 34,85. l/min ?
Czyli 2091l/h
Sprawdziłem teraz przepływ u siebie.
W poz. 12 pokazuje ok.14. Czyli ok.840 l/h . Zewnętrzn temp.+2°. Temp wody wychodzącej 37, powrót 33 . Pobór PC pokazuje 1kW produkcja 4,2kW. Sprężarka moduluje na 22Hz. Pompki za buforem pracują na 7 i 5W. Pokazują przy tym przepływ (łącznie) ok.1000l/h
W takim razie troszkę zmniejszę na nich przepływ , żeby był równy z PC i zobaczę co to da. Temp w domu 22,4°(muszę trochę podnieść krzywą żeby osiągnąć docelowe 23). Jak na razie jestem zadowolony. Średnie zużycie energii w/g podlicznika po równo 5 dobach - 28,7 kWh/24h ( PC pokazuje mniejsze zużycie energii)

a.gwozdz
28-11-2022, 10:47
Jedni mówią ,że lepiej jak pompa pracuje ciągle zmodulowana ,i wg tych jest bardzo dobrze ( o ile to jest modulacja , a nie np praca znamionowa ,ale sądząc po zużywanej energii niecałe 1,5kW to modulacja) , a drudzy ,żeby pracowała z mocą znamionową ,osiągnęła temperaturę docelową i się wyłączyła na odpoczynek..
Ja nie wiem co lepsze.

Ja tak się zastanawiam nad tym obciążeniem i ciągłą modulacją czy to aby na pewno optymalne, tzn wiadomo że każde urządzenie ma jakieś parametry pracy w których pracuje z najwyższą sprawnością, zapewne modulacja do 19Hz jak i praca z częstotliwością 80-100 Hz nie są optymalnymi (z punktu widzenia sprawności) parametrami pracy sprężarki.
Zatem pytanie jest takie czy mniejsza PC która w temp między -5 a 5 nie będzie się modulowała do minimum tylko właśnie pracowała w optymalnym zakresie częstotliwości sprężarki (największa sprawność), czyli krótko mówiąc PC nie będzie przewymiarowana żeby się do -20 nie włączyła grzałka, nie będzie na tą samą pracę zużywała mniej energii elektrycznej ??

Czyli przewymiarowana PC pracuje w optymalnym zakresie obrotów przez minimalną część czasu gdy temp niższa niż np. -10 a w całej reszcie sezonu na minimum a przy temperaturach dodatnich taktuje. (załączam wykres godzin w określonych temp.za ostatnie 3 sezony grzewcze 15 październik do 15 marzec), tutaj w stopkach również widziałem teksty w stylu że 80% ogrzewania przypada na temp > -2 stopnie ....

Co teoretycznie zyskujemy dostarczymy tyle samo energii do domu tylko mniejszym kosztem (większą sprawnością a zatem mniejszym zużyciem energii) a w przypadku kiedy na 20-30 h będzie się musiała włączyć grzałka to i tak nie zużyje takiej ilości energii co zaoszczędzimy na 80% czasu pracy z niższym poborem, teoretycznie powinien być wyższy COP również.

Powyższe na podstawie obserwacji pracy z grzejnikami, praca z podłogówką być może wygląda trochę inaczej ale co do zasady również powinno być lepiej.
Na chwilę obecną praca na temp zasilania 35 st daje radę do ~ -7st (przez kilka godzin spadła temp do -10 to w domu temp zaczęła spadać delikatnie), w chwili obecnej zaczynam obniżać temp.
KG 42/-15 - 34/-5

Temperatura i ustawienia Śląsk / III Strefa

Andrzej5101
28-11-2022, 11:17
Ilość godzin z daną temperaturą;

https://www.fotosik.pl/zdjecie/ccd8acdff33bb268 - Białystok

https://www.fotosik.pl/zdjecie/c12668287ccab4c1 - Gdańsk

https://www.fotosik.pl/zdjecie/7b7a488d385e3cb0 - Kraków

anatema
28-11-2022, 12:04
Tak Andrzeju mógł zakładać . Mój instalator zbudował całą konstrukcję i uprzedził że nie mam nic robić i to ma w cenie.

Pytałem kilka razy, bo nawet chciałem to zrobić samodzielnie. No ale może uznali że kostka brukowa to w sumie stabilne podłoże. Niestety w trakcie akurat montażu tego elementu musiałem być w pracy.
Teraz zastanawiam się czy do protokołu odbioru nie wpisać jednak tej uwagi. Fundament pod pompę mogę wykonać na wiosnę bo teraz już raczej za późno.

Andrzej5101
28-11-2022, 12:27
anatema
Wpis nic nie pomoże,
Należy z serwisantem omówić ten problem;
- przestudiowałeś temat ;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378145-Czy-bede-mial-problem-z-s%C4%85siadem-Poziom-decybeli
Są jakieś negatywne skutki montażu obecnego???
- pompa jest wypoziomowana?
- są drgania przenoszona na budynek?
- rury gazowe przy wejściu w mur są prawidłowo zaizolowane?

art-e
28-11-2022, 12:46
A czy można jakoś regulować nastawę prędkości pompy przy grzaniu CWU ?
Mi pokazuje przepływ niecałe 11 l/min.
Nie wiem czy to nie za wolno bo dość długo dogrzewa mi zbiornik

a.gwozdz
28-11-2022, 13:14
Ilość godzin z daną temperaturą;
https://www.fotosik.pl/zdjecie/ccd8acdff33bb268 - Białystok

https://www.fotosik.pl/zdjecie/c12668287ccab4c1 - Gdańsk

https://www.fotosik.pl/zdjecie/7b7a488d385e3cb0 - Kraków

Ale o co Ci chodziło ??
Generalnie jest sprawą oczywistą że w różnych strefach klimatycznych (nie tylko w PL) jest różny rozkład temp zewnętrznych. Co nie zmienia logiki doboru tylko przesuwa punkty temperatury doboru.
Pomijam że obrazki są nieczytelne.

Andrzej5101
28-11-2022, 13:37
Ale o co Ci chodziło ??
Generalnie jest sprawą oczywistą że w różnych strefach klimatycznych (nie tylko w PL) jest różny rozkład temp zewnętrznych.
Co nie zmienia logiki doboru tylko przesuwa punkty temperatury doboru.
Pomijam że obrazki są nieczytelne.
Ty podałeś obraz zużycia dla swojego budynku w zależności od zakresów temperatury zewnętrznej,
Ja podałem dane Instytutu Meteorologii odnośnie ilości godzin z daną temperaturą dla danej miejscowości,
Klikaj na adres a nie na obrazek

grzespu
28-11-2022, 14:14
Witam
Posiadam Panasonic Aquarea 7KW, czy odgłos "przelewającego się gazu"/"bulgotania" w rurach freonowych oraz przy agregacie zewnętrznym jest normalną sprawą? Pytałem kilku użytkowników i twierdzą że nie słyszą takich dzwięktów.
W linku podsyłam film akurat z defrostu mojej jednostki gdzie taki dzwięk słychać https://youtu.be/GD6UHBxRGz8, 45 sekunda oraz 2 minuta najlepiej to słychać.
Oprócz tych dzwięków pompa wydaje się pracować prawidłowo. Jeden z użytkowników walczył z tematem i od Panasonic otrzymał info "doszliśmy z serwisem Panasonica do przyczyny po pomiarach i termowizji okazało się że na parowniku są zatkane dwie rury i gaz nie ma swobodnego przepływu.Diagnoza- błąd fabryczny i w przyszłym tygodniu wymiana jednostki zewnętrznej na nową.Warto się zainteresować bo to może doprowadzić do zajechania sprężarki."
Jeżeli ktoś spotkał się z taką sytuacją proszę o infomrację.
Pozdrawiam

art-e
28-11-2022, 14:32
Witam
Posiadam Panasonic Aquarea 7KW, czy odgłos "przelewającego się gazu"/"bulgotania" w rurach freonowych oraz przy agregacie zewnętrznym jest normalną sprawą? Pytałem kilku użytkowników i twierdzą że nie słyszą takich dzwięktów.
W linku podsyłam film akurat z defrostu mojej jednostki gdzie taki dzwięk słychać https://youtu.be/GD6UHBxRGz8, 45 sekunda oraz 2 minuta najlepiej to słychać.
Oprócz tych dzwięków pompa wydaje się pracować prawidłowo. Jeden z użytkowników walczył z tematem i od Panasonic otrzymał info "doszliśmy z serwisem Panasonica do przyczyny po pomiarach i termowizji okazało się że na parowniku są zatkane dwie rury i gaz nie ma swobodnego przepływu.Diagnoza- błąd fabryczny i w przyszłym tygodniu wymiana jednostki zewnętrznej na nową.Warto się zainteresować bo to może doprowadzić do zajechania sprężarki."
Jeżeli ktoś spotkał się z taką sytuacją proszę o infomrację.
Pozdrawiam

Identycznie jest u mnie, też w 7KW. Pisałem o tym parę stron temu. Inni koledzy też to potwierdzili.
Dźwięk występuje u mnie tylko przy najniższej modulacji. Kiedy pompa wchodzi na troszkę wyższe obroty, odgłos znika

nuballo
28-11-2022, 18:52
U mnie odgłosy podobne pompa ta sama.

a.gwozdz
28-11-2022, 19:20
Ty podałeś obraz zużycia dla swojego budynku w zależności od zakresów temperatury zewnętrznej,
Ja podałem dane Instytutu Meteorologii odnośnie ilości godzin z daną temperaturą dla danej miejscowości,
Klikaj na adres a nie na obrazek

Niestety ale linki nie działają a to co widać na forum jest nieczytelne. Ale to i tak nie o rozkłady temp w Białymstoku chodzi.
"Strona nie znaleziona - Błąd 404
Strona o podanym adresie nie istnieje, prawdopodobnie strona usunięta lub też jej adres uległ zmianie.
Sprawdź dokładnie wpisany adres lub przejdź do strony głównej."

Co do podanych przeze mnie rozkładów temperatur - nie obrazu zużycia - to takie będzie rejestrować moja PC a nie temp występujące w Krakowie czy innym Białymstoku.
(są to odczyty z licznik taurona na słupie - z tego co obserwowałem do badań naukowych się nie nadaje ale do poglądu czy było - 20, - 15 czy też + 10 wystarczy),

Generalnie chodzi mi o delikatne niedowymiarowanie PC, zamiast ogólnej tendencji do przewymiarowania żeby nie włączały się grzałki.
Powiedzmy że jestem w stanie zaakceptować że jak przez kilka godzin w sezonie temp spadnie poniżej oczekiwanej, od projektowej dla strefy to w domu odrobinę obniży się temp, skrajne temperatury występują sporadycznie i nie utrzymują się dłużej niż kilka godzin ciągle. Nawet jak wystapiło -18 to była to 1h poprzedzona temp ~ -13 i po poranku stosunkowo szybko wzrosła do -10.

Na przykładzie PC Aquarea serii J 3,5,7,9 kW są dostępne 2 sprężarki w jednostkach zew .:

3kW, 5kW (WH-UD03JE5 / WH-UD05JE5) - Motor Type Brushless (6-poles), Rated Output kW 0.90
Maximum Input Power For Heatpump System kW 2.59
Power Supply 1 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 12.0 / 2.59k
Power Supply 2 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 13.0 / 3.00k

7kW, 9kW (WH-UD07JE5 / WH-UD09JE5) - Motor Type Brushless (4-poles), Rated Output kW 1.70
Maximum Input Power For Heatpump System kW 3.47
Power Supply 1 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 15.9 / 3.47k
Power Supply 2 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 13.0 / 3.00k


Jeszcze dygresja na temat 'przekłamywania' zużycia PC, mam dwie jednostki zew klimatyzacji Gree - Amber Prestige 3,5kW + jednostka Gree Multi 8kW - te dwie niewłączone jednostki zew w dniu kiedy była temp poniżej 0 stopni - wzięły sumarycznie ~5 kWh energii elektrycznej !!! (grzałki tacy ociekowej + grzałka karteru sprężarki w jednej z nich).
Nie wiem czy Aquarea ma grzałkę tacy ociekowej lub grzałkę sprężarki ale pompa obiegowa i inne klamoty również biorą prąd a PC liczy chyba tylko zużycie ee przez sprężarkę. Co dla reklamowanego COP jest oczywiście na plus :)

ololek
28-11-2022, 19:51
Ale mam pecha. Nie dość że czekam na splita gen j 5kw od maja to jeszcze instalator mi mówi że nie będzie pompy w tym roku. To są jakieś jaja.
Serio są takie braki na rynku? Taki duży popyt czy co? Czy nie ma z czego fabryka robić tych pomp?

buldog1111
28-11-2022, 20:19
Ja na t-cap 9kW 3f super cichą czekałem od końca marca. Pompy zasysa zchód Europy. Jakoś w sierpniu Panas przestał przyjmować zamówienia na pompy bo nie wiedzieli kiedy będzie dostępność. Takie czasy nastały.
Co do samego uśredninego COP/SCOP. W czasie defrostu COP wskakuje na ponad 20. Myślę , że te momenty PC też zlicza sobie do całości i dlatego ogólnie lekko zawyża dane.

anatema
29-11-2022, 07:27
anatema
Wpis nic nie pomoże,
Należy z serwisantem omówić ten problem;
- przestudiowałeś temat ;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378145-Czy-bede-mial-problem-z-s%C4%85siadem-Poziom-decybeli
Są jakieś negatywne skutki montażu obecnego???
- pompa jest wypoziomowana?
- są drgania przenoszona na budynek?
- rury gazowe przy wejściu w mur są prawidłowo zaizolowane?

Tutaj zdjęcie zainstalowanego TCAP: https://photos.app.goo.gl/dACw6z4WbGjXB1NU8

A odpowiadając:
- tak jest wypoziomowana,
- żadnych drgań, nie wiem zresztą jak miałyby się przenosić
- jak widać na fotce.

MartyyMcFly
29-11-2022, 15:34
Tutaj zdjęcie zainstalowanego TCAP: https://photos.app.goo.gl/dACw6z4WbGjXB1NU8

A odpowiadając:
- tak jest wypoziomowana,
- żadnych drgań, nie wiem zresztą jak miałyby się przenosić
- jak widać na fotce.

To jest fake foto?

Tomasz197710
29-11-2022, 20:57
Niestety ale linki nie działają a to co widać na forum jest nieczytelne. Ale to i tak nie o rozkłady temp w Białymstoku chodzi.
"Strona nie znaleziona - Błąd 404
Strona o podanym adresie nie istnieje, prawdopodobnie strona usunięta lub też jej adres uległ zmianie.
Sprawdź dokładnie wpisany adres lub przejdź do strony głównej."

Co do podanych przeze mnie rozkładów temperatur - nie obrazu zużycia - to takie będzie rejestrować moja PC a nie temp występujące w Krakowie czy innym Białymstoku.
(są to odczyty z licznik taurona na słupie - z tego co obserwowałem do badań naukowych się nie nadaje ale do poglądu czy było - 20, - 15 czy też + 10 wystarczy),

Generalnie chodzi mi o delikatne niedowymiarowanie PC, zamiast ogólnej tendencji do przewymiarowania żeby nie włączały się grzałki.
Powiedzmy że jestem w stanie zaakceptować że jak przez kilka godzin w sezonie temp spadnie poniżej oczekiwanej, od projektowej dla strefy to w domu odrobinę obniży się temp, skrajne temperatury występują sporadycznie i nie utrzymują się dłużej niż kilka godzin ciągle. Nawet jak wystapiło -18 to była to 1h poprzedzona temp ~ -13 i po poranku stosunkowo szybko wzrosła do -10.

Na przykładzie PC Aquarea serii J 3,5,7,9 kW są dostępne 2 sprężarki w jednostkach zew .:

3kW, 5kW (WH-UD03JE5 / WH-UD05JE5) - Motor Type Brushless (6-poles), Rated Output kW 0.90
Maximum Input Power For Heatpump System kW 2.59
Power Supply 1 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 12.0 / 2.59k
Power Supply 2 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 13.0 / 3.00k

7kW, 9kW (WH-UD07JE5 / WH-UD09JE5) - Motor Type Brushless (4-poles), Rated Output kW 1.70
Maximum Input Power For Heatpump System kW 3.47
Power Supply 1 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 15.9 / 3.47k
Power Supply 2 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 13.0 / 3.00k


Jeszcze dygresja na temat 'przekłamywania' zużycia PC, mam dwie jednostki zew klimatyzacji Gree - Amber Prestige 3,5kW + jednostka Gree Multi 8kW - te dwie niewłączone jednostki zew w dniu kiedy była temp poniżej 0 stopni - wzięły sumarycznie ~5 kWh energii elektrycznej !!! (grzałki tacy ociekowej + grzałka karteru sprężarki w jednej z nich).



Nie wiem czy Aquarea ma grzałkę tacy ociekowej lub grzałkę sprężarki ale pompa obiegowa i inne klamoty również biorą prąd a PC liczy chyba tylko zużycie ee przez sprężarkę. Co dla reklamowanego COP jest oczywiście na plus :)

Raz przy mrozie - 8 stopni praktycznie cała dobę pompa wzięła mi ok 50kw
Co dziwne licznik pompy pokazał większe zużycie w tym dniu niżeli podlicznik

a.gwozdz
29-11-2022, 21:12
To w takim razie już nie wiadomo o co z tym zużyciem chodzi, faktem jest że na razie (grzeję od września) jest dość duże przekłamanie na korzyść wskazań PC. Podlicznik wskazuje na większe zużycie (poniżej sumarycznie CO+CWU) :
wrzesień PC 89 kwh / licznik 115 kwh
październik PC 145 / licznik 179 kwh
listopad do teraz PC 334 kwh / licznik 398 kwh

z innej beczki, Panasonic wprowadził skuteczne 'postarzanie' produktu w PC serii J, skoro na defroście sprężarka zalicza 2 starty, obecnie obserwuję deforsty co 1-1,5h,
22.11 miałem 621h pracy / 554 włączeń
29.11 mam 710h / 765 włączeń
praca ciągła

w miesiącach letnich szło mniej więcej 1:1 na samym CWU

anatema
30-11-2022, 06:51
To jest fake foto?

Dlaczego fake? To jest realne zdjęcie mojej pompy.

MartyyMcFly
30-11-2022, 08:08
Dlaczego fake? To jest realne zdjęcie mojej pompy.

Bo nie chce mi się wierzyć, że instalator postawił tak duży gabaryt na łupanej kostce granitowej zatopionej w samej ziemi.

Chyba, że tam wylany jest beton i ta kostka jest w nim zatopiona, ale to nie miałoby sensu.

MartyyMcFly
30-11-2022, 08:11
To w takim razie już nie wiadomo o co z tym zużyciem chodzi, faktem jest że na razie (grzeję od września) jest dość duże przekłamanie na korzyść wskazań PC. Podlicznik wskazuje na większe zużycie (poniżej sumarycznie CO+CWU) :
wrzesień PC 89 kwh / licznik 115 kwh
październik PC 145 / licznik 179 kwh
listopad do teraz PC 334 kwh / licznik 398 kwh

z innej beczki, Panasonic wprowadził skuteczne 'postarzanie' produktu w PC serii J, skoro na defroście sprężarka zalicza 2 starty, obecnie obserwuję deforsty co 1-1,5h,
22.11 miałem 621h pracy / 554 włączeń
29.11 mam 710h / 765 włączeń
praca ciągła

w miesiącach letnich szło mniej więcej 1:1 na samym CWU

Te zużycia szczególnie jak na listopad, są na ten metraż zbyt duże.
Jakie średnie temp za listopad? Tak minus 8, 10?

Zrobili ci w tym szkieleciaku PF i podłogówkę?

eMdzeJ
30-11-2022, 08:13
Dlaczego fake? To jest realne zdjęcie mojej pompy.

bo dość słaba ta podstawa na takie duże bydle. To raz, dwa nie ma wibroizolatorów a te są chyba wymagane przez Panasa

anatema
30-11-2022, 08:21
Bo nie chce mi się wierzyć, że instalator postawił tak duży gabaryt na łupanej kostce granitowej zatopionej w samej ziemi.

Chyba, że tam wylany jest beton i ta kostka jest w nim zatopiona, ale to nie miałoby sensu.

To nie jest łupana kostka granitowa tylko betonowa, może złudzenie optyczne. Kostka w tym miejscu leży już prawie 20 lat więc ogólnie podłoże jest dość stabilne.
Mimo to zastanawiam się czy na wiosnę (bo teraz nie ma warunków) nie zdjąć kostki i zalać normalny fundament pod pompę, pytanie czy się zgodzą w cenie na chwilowy demontaż na czas zrobienia fundamentu. Wkurzony jestem na ekipę i bo ta sama firma u znajomej postawiła normalny betonowy fundament przed montażem i mnie też zapewniali, że nic absolutnie nie muszę robić. Druga rzecz to nie wiedziałem że będzie tak dużo skroplin, zwłaszcza teraz przy defrostach w związku z czym gdybym nie podłożył kasty to woda stałaby pod pompą bo tam nie ma żadnego spadu. I to też jest do poprawy, widziałem że często ludzie wkopują rurę fi 100 i odprowadzają to dalej w deszczówkę czy grunt.

a.gwozdz
30-11-2022, 08:42
Te zużycia szczególnie jak na listopad, są na ten metraż zbyt duże.
Jakie średnie temp za listopad? Tak minus 8, 10?

Zrobili ci w tym szkieleciaku PF i podłogówkę?

PF ??

Wszystko masz w mojej stopce, same kaloryfery, do tej pory miałem grzejniki elektryczne + kominek, ale miałem już dość kotłowni w salonie. 2 lata temu zainstalowałem klimę w domu i stweirdziłem że spróbuję nią grzać, było ciepło ale komfort wiecznego 'przeciągu' taki sobie :)
Co do zużycia w listopadzie jestem zadowolony, wcześniej 2 lata grzałem klimą (cały sezon zimowy) i żarło ciut więcej prądu a dodatkowo nie miałem w tym zużyciu CWU - teraz to jest ogrzewanie + CWU - więc jest zauważalny spadek zapotrzebowania na ee.
Do -5 na razie puszczam w kaloryfery 35 stopni i jest 22-23 stopni w całym domu.

Sprawdziłem średnia temp za listopad u mnie ~+4,5 w załączeniu zrzut godzinowy z licznika (całe zużycie nie tylko PC) - sama PC wzięła tyle ile pisałem wyżej.
Z tym że w pierwszej połowie listopada jak nie było mrozów zużycie było mniejsze.

Andrzej5101
30-11-2022, 08:51
- jest dość duże przekłamanie na korzyść wskazań PC.
Podlicznik wskazuje na większe zużycie
Wszystkie PC tak mają - to są orientacyjne zużycia,

- na defroście sprężarka zalicza 2 starty, obecnie obserwuję deforsty co 1-1,5h,
Kolega MiG25 - to wyjaśniał;
- jednowentylatorowe jednostki Panasonica tak mają,
Chcesz zmniejszyć tendencje do taktowań;
- grzejniki muszą mieć moc cieplną > 7 kW dla 45/35/20 C,
- krzywa bardziej płasko

a.gwozdz
30-11-2022, 09:08
Ja nie twierdzę że tak nie mają - mają moim zdaniem mają ujowo bo niepotrzebnie (być może) dwa razy startuje sprężarka na defroście - może tak trzeba, a może tak trzeba żeby szybciej padła sprężarka skoro jest policzona na 50000 startów ..... nie wiem

W kwestii zużycia pisałem z jakiego powodu może być mniej, ale jeden z kolegów napisał że jemu w pewnych warunkach PC pokazała większe zużycie niż podlicznik - nieważne, ważne że jest to wartość orientacyjna, w większości przypadków zaniżająca ten pobór.

Pisałem - nie taktuje - robi defrosty - czy to taktowania ? - jeśli tak to patrz wyżej.

Bardziej płaskiej krzywej niż stałe 35 stopni na zasilaniu od +25 do -5 się nie da zrobić, jeśli potrafisz proszę o wskazówki.

Nie powtarzaj tej twojej mantry proszę bo to nie na temat całkowicie.


Jeśli możesz odnieś się merytorycznie do tych 2 postów - na co szczerze mówiąc liczyłem bo temat ciekawy i mnie nurtuje :
https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8164234
https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8164310

MiG25
30-11-2022, 09:35
Ale ona fizycznie chyba dwa razy nie startuje , tylko jest to kwestia zliczania , zobacz czy po prostu nie liczy Ci każdego startu i każdego stopu .( bo prawie wszystkim licznik zlicza tylko start , ale są wyjątki).
Jednowentylatorowe chyba zatrzymują się przed defrostem , po czym startują ,robią defrost i już się nie zatrzymują , więc jeśli masz to "alternatywne" zliczanie ,to widzisz wzrost o 2.

a.gwozdz
30-11-2022, 09:42
Przy defroście 2 razy zatrzymuje i startuje sprężarka.
Potwierdzone na wykresach w service cloud jak również organoleptycznie , akurat zdążyłem jak była zabita lodem i obserwowałem defrost.

Spada jej wydajność,
- więc zaczyna się defrost, bez zatrzymania sprężarki,
- następnie sprężarka się zatrzymuje i zaczyna się ten drugi typ defrostu
- po wykonaniu jest stop i po jakieś chwili start i normalna praca.

Mogę wrzucić wykres, ale 100% pewności że są 2 starty przy każdym defroście na J 7 kW

Może to te tryby deicemode 1 / 2 ???

MartyyMcFly
30-11-2022, 09:43
PF ??

Wszystko masz w mojej stopce, same kaloryfery, do tej pory miałem grzejniki elektryczne + kominek, ale miałem już dość kotłowni w salonie. 2 lata temu zainstalowałem klimę w domu i stweirdziłem że spróbuję nią grzać, było ciepło ale komfort wiecznego 'przeciągu' taki sobie :)
Co do zużycia w listopadzie jestem zadowolony, wcześniej 2 lata grzałem klimą (cały sezon zimowy) i żarło ciut więcej prądu a dodatkowo nie miałem w tym zużyciu CWU - teraz to jest ogrzewanie + CWU - więc jest zauważalny spadek zapotrzebowania na ee.
Do -5 na razie puszczam w kaloryfery 35 stopni i jest 22-23 stopni w całym domu.

Sprawdziłem średnia temp za listopad u mnie ~+4,5 w załączeniu zrzut godzinowy z licznika (całe zużycie nie tylko PC) - sama PC wzięła tyle ile pisałem wyżej.
Z tym że w pierwszej połowie listopada jak nie było mrozów zużycie było mniejsze.

W szkieleciaku, ze względu na jego konstrukcję (niską akumulację) , aż się prosi PF (płyta fundamentowa) i podłogówka.
Kto tak projektuje nowe budynki? Grzejniki pod PC?

Zużycie jak na taki mały metraż i kubaturę bo wątpie, że masz wysoki salon i pomieszczenia jest kolosalne. Tyle to ja zużywam w 170m2 klocku z PRL, nieocieplony stropodach i zero zewnętrznej izolacji na ścianie (jedynie 5cm od wewnątrz bo tak go już kupiłem).

Jak masz termostaty na grzejnikach to je pościągaj i zejdź maksymalnie z krzywą, ale bardziej płasko . Jeśli instalator robił CO z projektu, grzejniki powinny być "pokryzowane". J3śl8 nie, poczytaj jak to zrobić. Będzie o niebo lepiej.

Ostatecznie, powinieneś mieć tam OP, ale jeśli nie to klimakonwektory do grzania- chłodzenia.

Andrzej5101
30-11-2022, 09:43
Jeśli możesz odnieś się merytorycznie do tych 2 postów - na co szczerze mówiąc liczyłem bo temat ciekawy i mnie nurtuje :
https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8164234
https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8164310
Posty nie otwierają się

a.gwozdz
30-11-2022, 09:56
Posty nie otwierają się

Fakt - sorki
O te mi chodzi, nie potrafię zrobić linka do wpisu ...
strona wątku 914 / #18274
strona wątku 915 / #18284

a.gwozdz
30-11-2022, 10:03
W szkieleciaku, ze względu na jego konstrukcję (niską akumulację) , aż się prosi PF (płyta fundamentowa) i podłogówka.
Kto tak projektuje nowe budynki? Grzejniki pod PC?

Zużycie jak na taki mały metraż i kubaturę bo wątpie, że masz wysoki salon i pomieszczenia jest kolosalne. Tyle to ja zużywam w 170m2 klocku z PRL, nieocieplony stropodach i zero zewnętrznej izolacji na ścianie (jedynie 5cm od wewnątrz bo tak go już kupiłem).

Jak masz termostaty na grzejnikach to je pościągaj i zejdź maksymalnie z krzywą, ale bardziej płasko . Jeśli instalator robił CO z projektu, grzejniki powinny być "pokryzowane". J3śl8 nie, poczytaj jak to zrobić. Będzie o niebo lepiej.

Ostatecznie, powinieneś mieć tam OP, ale jeśli nie to klimakonwektory do grzania- chłodzenia.

A kto pisał że to nowy budynek - ma 15 lat.
No nie będę teraz burzył i robił płyty fundamentowej.

Bez termostatów nie da rady, bo nie całkiem trafiłem z grzejnikami do wszystkich pomieszczeń, pewnie by się dało dalej kombinować ale jest OK na ten moment moim zdaniem.

Gdybym robił tak jak 'fachowiec' polecał to bym miał TCapa + 8 metrowych grzejników czyli jeszcze gorzej

MartyyMcFly
30-11-2022, 10:19
A kto pisał że to nowy budynek - ma 15 lat.
No nie będę teraz burzył i robił płyty fundamentowej.

Bez termostatów nie da rady, bo nie całkiem trafiłem z grzejnikami do wszystkich pomieszczeń, pewnie by się dało dalej kombinować ale jest OK na ten moment moim zdaniem.

Gdybym robił tak jak 'fachowiec' polecał to bym miał TCapa + 8 metrowych grzejników czyli jeszcze gorzej

Ok. Rozumiem.

Bez termostatów się da. Można ustawić kryzą pożądany przepływ a przy pomocy krzywej grzewczej i kryzowania przepływu pożądaną temp. w każdym z pomieszczeń. Nic to nie kosztuje- warto spróbować.
Im prostszy układ CO dla pracy PC- tym lepiej.


Z ciekawości zapytam. Wymieniałeś teraz grzejniki?

a.gwozdz
30-11-2022, 10:39
Nie miałem, miałem elektryczne konwektory + kominek.
Wywaliłem elektryczne i robiłem całe CO + grzejniki + PC.

Mam PV na dachu. grzejąc klimatyzacją musiałem dopłacić bo brakowało, na chwilę obecną wygląda to tak że na PC będzie na styk i zostaną opłaty stałe, więc dalsze kombinacje nic nie wniosą do tematu oprócz mojej starty czasu ;)

Bardzo duża oszczędność jest na grzaniu CWU, grzejąc wcześniej bojlerem elektrycznym żarło 220-250 kWh / miesięcznie na CWU, jak podłączyłem bojler na podlicznik to mi kapcie spadły ;)

Andrzej5101
30-11-2022, 10:58
Mam PV na dachu. grzejąc klimatyzacją musiałem dopłacić bo brakowało,
na chwilę obecną wygląda to tak że na PC będzie na styk i zostaną opłaty stałe,
więc dalsze kombinacje nic nie wniosą do tematu oprócz mojej starty czasu ;)

Bardzo duża oszczędność jest na grzaniu CWU, grzejąc wcześniej bojlerem
elektrycznym żarło 220-250 kWh / miesięcznie na CWU, jak podłączyłem bojler
na podlicznik to mi kapcie spadły ;)
Generalnie PC powinno być " szyte na miarę ",
- a znając polskie realia cen energii,
- korzystnie jest mieć PC przewymiarowaną;
...... - szczególnie przy grubej podłogówce,
- lub należy mieć PV o odpowiedniej mocy aby nie być zależnym od cen energii elektrycznej

MartyyMcFly
30-11-2022, 11:12
Nie miałem, miałem elektryczne konwektory + kominek.
Wywaliłem elektryczne i robiłem całe CO + grzejniki + PC.

Mam PV na dachu. grzejąc klimatyzacją musiałem dopłacić bo brakowało, na chwilę obecną wygląda to tak że na PC będzie na styk i zostaną opłaty stałe, więc dalsze kombinacje nic nie wniosą do tematu oprócz mojej starty czasu ;)

Bardzo duża oszczędność jest na grzaniu CWU, grzejąc wcześniej bojlerem elektrycznym żarło 220-250 kWh / miesięcznie na CWU, jak podłączyłem bojler na podlicznik to mi kapcie spadły ;)

To dlaczego nie zmieniłeś na klimakonwektory wodne (zamiast grzejników) przeznaczone dla PC? Przecież klima za niedługo ci padnie i masz tanie chłodzenie z PC i masz jeden układ grzewczo chłodzący ;)

Ja tego już nie kumam. Malutki domek 120m2 , PV, klima, PC, kominek :)
Koszt i inwestycji w ten cały "equipment" przekroczył pewnie grzanie Kospelem czyli czystym prądem i wodną podłogówką na 30 lat. Ale kto bogatemu zabroni.

Pozdrawiam i powodzenia.

a.gwozdz
30-11-2022, 15:27
Tak jak już pisałem pewne rzeczy są zastane i tego nie zmieniam.
Klima w lecie zajebista rzecz nie zmarnuje się - czy padnie wszystko się może zepsuć.
Czemu nie Klima konwektory no bo jest klima.

Kominek jest do przeorania przy remoncie kuchni na razie stoi mebel.

Chronologia była taka :
najpierw był kominek + elektryczne grzejniki - wtedy PC powietrzna to był dla mnie kosmos
niedawne zakup PV
ze zwrotu z PV zakup klimy (musiałem odrobinę dołożyć)
Jak już grzałem klimą (2020 marzec - 2022 maj) to jak zobaczyłem ile kosztuje brykiet dębowy którym paliłem w kominku to wyszło że wygrałem przejściem na prąd (jak kupowałem wcześniej - 2019 - 2t po 1400 - 1500 zł, w 2020 cena tego brykietu to 1500/tona, teraz 3000/tona .......)
Teraz zamówiłem PC + grzejniki, głównie z powodu ceny grzania CWU. Za zwrot PIT z PC mam zamiar kupić koks i pojechać na dodatkowe wczasy

Patrząc na zużycie i produkcję, jest szansa na bilans będzie zerowy - zatem OK.

Nie rozpatruję ogrzewania domu w kategoriach czy to się zwróci. Ma być wygodnie i bezobsługowo - niektórzy tego nie liczą ja tak.
Idąc tym tropem najtaniej jest kupić grubą kurtkę, czapkę, ciepły wełniany koc i można prąd odciąć z domu.

Andrzej znowu nie na temat ;) - przewymiarowana PC do podłogówki w domu bez podłogówki. I więcej PV w domu w którym już PV jest i więcej na dach nie wejdzie.

MartyyMcFly
30-11-2022, 15:45
Tak jak już pisałem pewne rzeczy są zastane i tego nie zmieniam.
Klima w lecie zajebista rzecz nie zmarnuje się - czy padnie wszystko się może zepsuć.
Czemu nie Klima konwektory no bo jest klima.

Kominek jest do przeorania przy remoncie kuchni na razie stoi mebel.

Chronologia była taka :
najpierw był kominek + elektryczne grzejniki - wtedy PC powietrzna to był dla mnie kosmos
niedawne zakup PV
ze zwrotu z PV zakup klimy (musiałem odrobinę dołożyć)
Jak już grzałem klimą (2020 marzec - 2022 maj) to jak zobaczyłem ile kosztuje brykiet dębowy którym paliłem w kominku to wyszło że wygrałem przejściem na prąd (jak kupowałem wcześniej - 2019 - 2t po 1400 - 1500 zł, w 2020 cena tego brykietu to 1500/tona, teraz 3000/tona .......)
Teraz zamówiłem PC + grzejniki, głównie z powodu ceny grzania CWU. Za zwrot PIT z PC mam zamiar kupić koks i pojechać na dodatkowe wczasy

Patrząc na zużycie i produkcję, jest szansa na bilans będzie zerowy - zatem OK.

Nie rozpatruję ogrzewania domu w kategoriach czy to się zwróci. Ma być wygodnie i bezobsługowo - niektórzy tego nie liczą ja tak.
Idąc tym tropem najtaniej jest kupić grubą kurtkę, czapkę, ciepły wełniany koc i można prąd odciąć z domu.

Andrzej znowu nie na temat ;) - przewymiarowana PC do podłogówki w domu bez podłogówki. I więcej PV w domu w którym już PV jest i więcej na dach nie wejdzie.

Kolego jeśli tak oczywiście mogę- nie rozumiesz idei klimakonwektora wodnego- on nie tylko chłodzi. Podpowiem tylko, że przy jego zastosowaniu mogłbyś sobie pozwolić na niższe temp.zasilania i dużo mniejsze rachunki.
Nie obraź się, ale ma nieodparte wrażenie, że pewna tematyka związana z CO jest ci zupełnie obca.
Pomijam nawet to, że w szkieleciaku zastosowano grzejniki na starcie a nie OP. Ty, mając możliwość przy ich wymianie skorzystania z okazji powinieneś zostawić temat PV, grzejników elektrycznych i Bóg wie czego tam jeszcze- i przemyśleć sprawę przyszłych swoich rachunków. Poruszasz się nieco po omacku- nie obraź się.

I nie pisz proszę bzdur. Mój układ grzewczo chłodzący oparty na PC (plus dwa zabudowane klimatyzatory kanałowe 2,5kW) kosztował równe 5 lat temu 27k brutto z montażem, pompą obiegową i sprzęgłem hydraulicznym. Więc to było ok50% mnoej od tego co zapłaciłem teraz w firmie.

Forum to fajna sprawa, ale wiedzę i uzasadnienia ekonomiczne zdobywa się samemu.
I nie gniewaj się, bo nie piszę tego złośliwie. Może następnym razem podejdziesz do inwestycji bardziej na chłodno, wnikliwiej i wolniej, bo PV też nie jest wieczne, a PC przy takiej ilości start/stopów też wiecznie "żyć" nie będzie....

Przy braku akumulacji w budynkach jak szkieleciak bez OP klimakonwektor w duecie z PC zrobiłby świetną robotę, a przy ścianach z regipsu itd- odprowadzenie skroplin to bajka.
Gdyby odpowiednio dobrać ich moc, miałbyś ciepło "na zawołanie"- takie połączenie grzejnika i klimy - a na takie okresy przejściowe wydłużające się oststnio w naszym pięknym kraju- nie ma nic lepszego.

a.gwozdz
30-11-2022, 17:12
Przepraszam a gdzie napisałem bzdurę ???

Brak akumulacji w szkieleciaku to jego wado/zaleta w zależności od której strony patrzysz.

Klima konwektorów nie chciałem bo pewnie je jednak słychać skoro mają taki lub inny wymuszony obieg powietrza. Nawet na najniższym biegu dmuchająca klima nam przeszkadzała.

Następnej tego typu inwestycji nie planuję.

Pomijam całkowicie że ja jestem zadowolony a wy marudzicie że mam wysoki pobór prądu ..... i że było podobno drogo na inwestycji.

MartyyMcFly
02-12-2022, 09:11
Przepraszam a gdzie napisałem bzdurę ???

Pisząc o tym, że kilka lat temu cena powietrznej to był kosmos.
Teraz jest duuużo drożej.


Brak akumulacji w szkieleciaku to jego wado/zaleta w zależności od której patrzysz

W naszym klimacie takie rozwiązanie konstrukcyjne nie posiada zalet.
IMHO, szkieleciak to najgorsze z możliwych rozwiązań, a do tego drogie.


Klima konwektorów nie chciałem bo pewnie je jednak słychać skoro mają taki lub inny wymuszony obieg powietrza. Nawet na najniższym biegu dmuchająca klima nam przeszkadzała.
Następnej tego typu inwestycji nie planuję.
Pomijam całkowicie że ja jestem zadowolony a wy marudzicie że mam wysoki pobór prądu ..... i że było podobno drogo na inwestycji.

Dobrych klimakonwektorów nie słychać.
Inwestycja musi mieć uzasadnienie ekonomiczne. Zostawmy temat izolacji budynku. Tak więc, nie montuje się coraz więcej PV na dachu, bo zużycie jest coraz większe, tylko problem rozwiązuje się projektując CO które zmniejsza to zużycie np. PC plus dedykowane klimakonwektory a nie grzejniki. Na starcie temp. zasilania jest kilka stopni niższa. Funkcja chłodzenia eliminuje całkowicie posiadanie drugiego układu chłodzącego.
Sprawność klimakonwektora jest dużo wyższa od grzejnika, natychmiastowy efekt ciepła przy niskiej temp.zasilania to ich niewątpliwe zalety.

Tutaj każdy raczej stara się budować układy CO niskoenergetyczne - jesteś w mniejszości nie widząc nic złego w dużych rachunkach tylko dla tego, że wcześniej miałeś wyższe.
W 120m2 domu, miałeś i masz tak rozbudowany system CO i chłodzenia, PV i kominka i Bog sam wie czego tam jeszcze- że nie ma w tym ani logiki ani ekonomii.
Dlatego dalej płacisz duże rachunki. Idąc Twoją logiką i tokiem rozumowania- następnym krokiem będą następne PV na dachu i kolejne koszty inwestycyjne. Ta zabawa nie zna granic.
Ale to Twoja kasa.

Tyle z mojej strony.

nuballo
02-12-2022, 11:24
Witam,
Dzisiaj zauważyłem, że dolna część wymiennika nie jest oszroniona. Coś się popsuło czy tak może być?
Zdjęcie
https://files.fm/u/7nt9wrq93

buldog1111
03-12-2022, 09:01
Mam identycznie (t-cap 9kW 3f). Właśnie próbowałem dodać fotkę ale mi nie wchodzi ( nie wiem czemu). Ponawiam pytanie kolegi nuballo. Coś jest nie tak? O czym to może świadczyć?

rrrrrrr
03-12-2022, 10:13
Niedobór czynnika lub zator w rurce. Bo na logikę nic innego nie pasuje.

Andrzej5101
03-12-2022, 10:14
dolna część wymiennika nie jest oszroniona. Coś się popsuło czy tak może być?
https://files.fm/u/7nt9wrq93
Działa grzałka tacy ociekowej ;
- w Panasie grzałka skroplin jest podłączona Opcjonalnie ;
* Typ A - Grzałka tacy skroplin uaktywnia się wyłącznie podczas odszraniania,
* Typ B - Grzałka tacy skroplin uaktywnia się, gdy zewnętrzna temperatura otoczenia < 5 °C

nuballo
03-12-2022, 10:22
Tyle, że nie mam zamontowanej grzałki tacy skroplin.

nuballo
03-12-2022, 10:29
Może inaczej. Czy to normalne? Czy trzeba podjąć jakieś działania w systemie i zmienić ? Czy telefon do serwisanta i gwarancja bo już sam nie wiem...

Andrzej5101
03-12-2022, 10:43
Czy to normalne? Czy trzeba podjąć jakieś działania w systemie i zmienić ?
Czy telefon do serwisanta i gwarancja bo już sam nie wiem...
Zawsze warto wykonać telefon do serwisanta

buldog1111
03-12-2022, 10:53
U mnie dodatkowo oprócz tych dwóch rurek na dole nie zaszrania się jeszcze jedna u samej góry. O co kaman?
Wcześniej tego nie było a pompa chodzi dopiero tydzień z ogonem.

nuballo
03-12-2022, 11:06
Serwisant twierdzi, że nic się nie dzieje jak działa, czyli nie wie. Dlatego zasięgam wiedzy tu i pytam.

a.gwozdz
03-12-2022, 11:16
Pisząc o tym, że kilka lat temu cena powietrznej to był kosmos.
Teraz jest duuużo drożej.
Inwestycja musi mieć uzasadnienie ekonomiczne.
Dlatego dalej płacisz duże rachunki.
Ustosunkuje się tylko do tych 3 'zarzutów'
Mógł to być kosmos z mojego punktu widzenia w momencie budowy domu.
Nie każda inwestycja musi mieć uzasadnienie ekonomiczne, niektóre inwestycje posiadają czy mogą posiadać inne uzasadnienia
Skąd wniosek że płacę duże rachunki ?! I co znaczy duże ?

Tyle.

Andrzej5101
03-12-2022, 11:26
U mnie dodatkowo oprócz tych dwóch rurek na dole nie zaszrania się jeszcze jedna u samej góry. O co kaman?
Wcześniej tego nie było a pompa chodzi dopiero tydzień z ogonem.
To zmienia postać rzeczy;
- telefon do serwisanta obowiązkowo, oraz mail- aby mieć czarno na białym,
- powodem prawdopodobnie jest zbyt duża ilość czynnika w układzie

buldog1111
03-12-2022, 11:54
Odległość od agregatu zewn do hydroboxu 295cm (długość rurek) , instalator twierdził , że będzie wszystko ok. Półtora tygodnia nic się nie działo -szronił się równo na całości odzszraniał (powiedzmy) nie często. Wyświetla mi 224 godz. pracy i tylko 41 wył-zał. Średni COP od początku 3.1 zużycie w/g podlicznika 322kWh . Ogólnie niby wszystko ok. Ale dziś te rurki niezaszronione nie dają mi spokoju.

Andrzej5101
03-12-2022, 12:26
Ale dziś te rurki niezaszronione nie dają mi spokoju.
Zrób zdjęcie i wyślij na maila serwisantowi

nuballo
03-12-2022, 12:32
Andrzej5101
A coś więcej odnośnie tych dolnych rurek? I tej grzałki tacy. Tak się może dziać czy to błąd

Andrzej5101
03-12-2022, 13:04
A coś więcej odnośnie tych dolnych rurek? I tej grzałki tacy. Tak się może dziać czy to błąd
Jeżeli defrost odbywa się prawidłowo -to jest OK;
- grzałka tacy ma zapobiec powstawaniu lodu na tacy i poprawa /udrażnianie odpływu,
Koledzy - brak danych budynku i pompy ;
-utrudnia to precyzje wypowiedzi

nuballo
03-12-2022, 13:15
Defrost odbywa się prawidłowo. Ale ewidentnie 2 dolne 'rurki' nie pracują, przykładam drobinki styropianu i nie zasysa.

nuballo
03-12-2022, 13:20
Rozumien działanie grzałki tacy skroplin natomiast nie rozumiem czemu dwie dolne rurki nie pracują. Nie posiadam tej grzałki.
Pompa 7kw J allinone. Budynek piętrowy 145m2. 100% podłoga. Spróbuję później dodać stopkę u dołu

Andrzej5101
03-12-2022, 16:10
Rozumien działanie grzałki tacy skroplin, natomiast nie rozumiem czemu dwie dolne rurki nie pracują.
Nie posiadam tej grzałki.
Zadzwoń do serwisanta;
- może On założył bez Twojej wiedzy

nuballo
03-12-2022, 17:06
Nie ma patrzyłem. Poza tym zapewne doliczyłby ją do usługi.
Chcesz mi powiedzieć, że w ustawieniach jest ona 'włączona' i przez to dwie rurki nie pracują?

Andrzej5101
03-12-2022, 19:34
Chce powiedzieć, że należy atakować serwisanta ;
- bo wziął grubą kasę za sprzęt i montaż,
- a Ty masz teraz problem

nuballo
03-12-2022, 20:13
Jeżeli defrost odbywa się prawidłowo -to jest OK;
- grzałka tacy ma zapobiec powstawaniu lodu na tacy i poprawa /udrażnianie odpływu,
Koledzy - brak danych budynku i pompy ;
-utrudnia to precyzje wypowiedzi
Odnoszę wrażenie, że mój serwisant wie mniej niż ja
- Dlatego wolę się edukować tutaj bo widzę, że niektórzy mają potężną wiedzę.
- Piszesz, że defrost odbywa się prawidłowo więc jest Ok. Po czym tak twierdzisz zatem?

ololek
03-12-2022, 21:35
Czy zasilanie pompy aquarea gen j HP 5kw oraz zasilanie grzałki można podpiąć do tego samego b16 w rozdzielni głównej?
Czy może jednak obok pompy zamontować małą rozdzielnie z dwoma b16?

Szmeli
04-12-2022, 09:08
Pisząc o tym, że kilka lat temu cena powietrznej to był kosmos.
Teraz jest duuużo drożej.


W naszym klimacie takie rozwiązanie konstrukcyjne nie posiada zalet.
IMHO, szkieleciak to najgorsze z możliwych rozwiązań, a do tego drogie.


Dobrych klimakonwektorów nie słychać.
Inwestycja musi mieć uzasadnienie ekonomiczne. Zostawmy temat izolacji budynku. Tak więc, nie montuje się coraz więcej PV na dachu, bo zużycie jest coraz większe, tylko problem rozwiązuje się projektując CO które zmniejsza to zużycie np. PC plus dedykowane klimakonwektory a nie grzejniki. Na starcie temp. zasilania jest kilka stopni niższa. Funkcja chłodzenia eliminuje całkowicie posiadanie drugiego układu chłodzącego.
Sprawność klimakonwektora jest dużo wyższa od grzejnika, natychmiastowy efekt ciepła przy niskiej temp.zasilania to ich niewątpliwe zalety.

Tutaj każdy raczej stara się budować układy CO niskoenergetyczne - jesteś w mniejszości nie widząc nic złego w dużych rachunkach tylko dla tego, że wcześniej miałeś wyższe.
W 120m2 domu, miałeś i masz tak rozbudowany system CO i chłodzenia, PV i kominka i Bog sam wie czego tam jeszcze- że nie ma w tym ani logiki ani ekonomii.
Dlatego dalej płacisz duże rachunki. Idąc Twoją logiką i tokiem rozumowania- następnym krokiem będą następne PV na dachu i kolejne koszty inwestycyjne. Ta zabawa nie zna granic.
Ale to Twoja kasa.

Tyle z mojej strony.
Czy możesz podać ile musiałbym zapłacić za klimakonwelktory na 150m2 gdzie mam aktualnie 8 grzejników o łącznej długości 12m ?

MartyyMcFly
04-12-2022, 16:35
Czy możesz podać ile musiałbym zapłacić za klimakonwelktory na 150m2 gdzie mam aktualnie 8 grzejników o łącznej długości 12m ?

Takimi wyliczeniami zajmuje się instalator.
Klimakonwektory są w różnych cenach w zależności od mocy, firmy itd.

Andrzej5101
04-12-2022, 17:35
ile musiałbym zapłacić za klimakonwelktory na 150m2 gdzie mam aktualnie 8 grzejników o łącznej długości 12 m
Przeważnie klimakonwektory montuje się w pomieszczeniach od południa ;
- na osobnym pionie oraz buforze w szeregu - jeżeli chce się korzystać z chłodzenia

Andrzej5101
04-12-2022, 17:58
Czy zasilanie pompy aquarea gen j HP 5kw oraz zasilanie grzałki można podpiąć do tego samego b16 w rozdzielni głównej?
Czy może jednak obok pompy zamontować małą rozdzielnie z dwoma b16?
1 fazowego Panasa można podłączyć;
- jedna faza sama pompa ,
- jedna faza na grzałkę CO,
- jedna faza na grzałkę CWU,
Możesz dodatkowo zamontować " Automatyczny przełącznik faz PEF-301 " bez styczników, bo moc na jednej fazie nie przekracza mocy 3,5 kW/16 A dla PC 5kW

MartyyMcFly
04-12-2022, 20:55
Przeważnie klimakonwektory montuje się w pomieszczeniach od południa ;
- na osobnym pionie oraz buforze w szeregu - jeżeli chce się korzystać z chłodzenia

A to ciekawe, że tylko od południa. Myślałem, że od północy, wschodu czy zachodu‐ też się daje nimi ogrzewać pomieszczenia...
Ale głupi byłem :)

Szmeli
04-12-2022, 21:24
Takimi wyliczeniami zajmuje się instalator.
Klimakonwektory są w różnych cenach w zależności od mocy, firmy itd.

Możesz mi podać namiary na jakiegoś ?
Chciałem żeby mi ktoś wyliczył koszt inwestycji oraz ewentualną rentowność .

Szmeli
04-12-2022, 21:27
Przeważnie klimakonwektory montuje się w pomieszczeniach od południa ;
- na osobnym pionie oraz buforze w szeregu - jeżeli chce się korzystać z chłodzenia
Grzejniki mam od południa właśnie .

MartyyMcFly
04-12-2022, 22:34
Możesz mi podać namiary na jakiegoś ?
Chciałem żeby mi ktoś wyliczył koszt inwestycji oraz ewentualną rentowność .

Projekty CO na tym forum jak pamiętam robił Asolt. Musisz z nim rozmawiać.

MartyyMcFly
04-12-2022, 22:35
Grzejniki mam od południa właśnie .

Gość pisze bzdury o tym południu :) Nie zwracaj na to uwagi.
Możesz je sobie zamontować do grzania/chłodzenia gdzie tam potrzebujesz.

Andrzej5101
05-12-2022, 07:21
Możesz je sobie zamontować do grzania/chłodzenia gdzie tam potrzebujesz.
Oczywiście, że można klimakonwektory zamontować gdzie się chce,
Dyskusja zeszła na koszty, dlatego dałem taką podpowiedź, która ogranicza te koszty

mipat
05-12-2022, 08:37
Witam, mam pytanie do użytkowników pompy Aquarea wersja J (jednofazowa) 7 lub 9 kW wentylator z jedym wiatrakiem: czu u Was zawsze defrost idzie z grzałką?

Mam tą pompę od 2 tygodni na budynku, w budynku dużo wilgoci (w sezonie robione wylewki i tynki) ocieplony od zewnątrz, na stropie rozłożone tylko 10 cm styropianu. Pompa działa wg. krzywej ale zmniejszyłem temp. względem krzywej o -5st. Teraz przy 0st na zewnątrz na zasilaniu pompa daje ok 26-27 st. Powrót mam cały czas ok 22-23 st. Uruchomilismy grzanie jak budynek był wychłodzony do 2 st C.

Stopniowo odkręcam kolejne obiegi ale teraz mam już ok 90% obiegów uruchomionych. Czy w tej pompie zawsze defrost idzie z grzałką? Martwi mnie duże zuzycie prądu.

Andrzej5101
05-12-2022, 09:35
Teraz przy 0 st na zewnątrz na zasilaniu pompa daje ok 26-27 st.
Powrót mam cały czas ok 22-23 st. Uruchomilismy grzanie jak budynek był wychłodzony do 2 st C.

Stopniowo odkręcam kolejne obiegi ale teraz mam już ok 90% obiegów uruchomionych.
Czy w tej pompie zawsze defrost idzie z grzałką? Martwi mnie duże zuzycie prądu.
1/ DEFROST
A/ Mode 1
Ciepło jest pobierane z instalacji grzewczej - energii zładu, stad obiegówka pracuje pełna parą,
...a/ Przy tym rodzaju defrostu najważniejsze to temperatura wody na powrocie, jeśli jest ona wyższa;
.......1/ niż 27 stopni w przypadku 2-wu wentylatorowych,
...... 2/ niż 22 stopni w przypadku zwykłych pomp ,
..b/ odpowiedni przepływ ,
..c/ odpowiednia pojemność wodna instalacji ,
..d/ czasami zdarza się, że podczas samego defrostu przy pomocy wymiennika temperatura spada na tyle, że się Mode 1 przerywa i zaczyna Mode 2,
Mode 2 - dla Tp < 22 C
- dla jednowentylatorowych pomp odbywa się z grzałką
Poczytaj; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

mipat
05-12-2022, 10:28
Dziękuję za szybką odpowiedź. W takim razie zanim otworzę kolejne obiegi muszę zaczekać aż temp. powrotu wzrośnie, żeby była > 22 st i żeby defrost był bez grzałki. Mam Home Assistant i jeden z czujników temp. mam pa powrocie przy pompie:

462598

Widać że jestem z temp. powrotu idealnie na 22 st tzn. przy defroście spada poniżej 22 st i pewnie dlatego włacza się grzałka.

Andrzej5101
05-12-2022, 10:35
462598
Widać że jestem z temp. powrotu idealnie na 22 st , tzn. przy defroście spada poniżej 22 st i pewnie dlatego włacza się grzałka.
Wszystko masz widoczne jak na dłoni;
- podnieść temperaturę zasilania aby Tp > 22*C

Navy1
05-12-2022, 11:25
Panowie, czy widzicie jakiś związek między mocą pompy vs zapotrzebowanie budynku na ciepło a ilością defrostów?
Chodzi mi o to, czy np. pompa przewymiarowana (w stosunku do OZC budynku) może mieć mniej defrostów niż pompa lekko niedowymiarowana? Mam na myśli defrosty w najtrudniejszych pod tym względem warunkach, czyli wysoka wilgotność powietrza i temperatury w przedziale mniej więcej od -3*C do +3*C.
Zmieniłem (tzn. musiałem zmienić) PC Atlantic 3F 11 kW na PC Panasonic SDC gen. H 3F 9 kW. Panas jest dobrany zgodnie z tabelą doborową (OZC około 10 kW, powierzchnia ogrzewana około 280 m2, układ biwalentny z kotłem gazowym jako źródło szczytowe). Wydaje mi się, że Panas robi więcej defrostów ale to tylko moja obserwacja. W Atlanticu nie było możliwości kontroli defrostów (pierwsza wersja Alfea Excelia TRI, z wyświetlaczem na środku jedn. wewn. i bardzo marnym oryginalnym "zdalnym sterowaniem").

Andrzej5101
05-12-2022, 14:35
Panowie, czy widzicie jakiś związek między mocą pompy vs zapotrzebowanie budynku na ciepło a ilością defrostów?
Chodzi mi o to, czy np. pompa przewymiarowana (w stosunku do OZC budynku) może mieć mniej defrostów niż pompa lekko niedowymiarowana? Mam na myśli defrosty w najtrudniejszych pod tym względem warunkach, czyli wysoka wilgotność powietrza i temperatury w przedziale mniej więcej od -3*C do +3*C.
Generalnie pompy 2-wentylatorowe szronią się rzadziej ;
- a więc im większy parownik tym tendencja mniejsza do szronienia

Navy1
05-12-2022, 15:25
Obydwie pompy (Atlantic i Panasonic) są 2-wentylatorowe, 3-fazowe, pracują na czynniku R410a i mają niemal identyczną powierzchnię parownika. Na papierze dane Atlantica (czyli Fujitsu) i Panasonica są zbliżone. Jedna różnica to moc: Atlantic 11 kW ma moc trochę powyżej OZC, Panasonic 9 kW ma moc trochę poniżej OZC. Atlantic taktował przy dodatnich temperaturach zewn. (rzędu +7 *C i więcej) i mocno taktował w trybie chłodzenia (woda lodowa +5 *C na klimakonwektory). Panasonic nie taktuje w dodatnich temperaturach i świetnie radzi sobie w trybie chłodzenia. Jednak wydaje mi się, że Panas robi więcej defrostów.

Andrzej5101
05-12-2022, 15:39
PC Panasonic SDC gen. H 3F 9 kW - ma 7,1 kW dla -20 C,
PC Atlantic 3F 11 kW - ile mocy przy -20 C???

Navy1
05-12-2022, 15:43
:no: Pytam defrosty a nie o dane techniczne a konkretnie o to, czy przewymiarowana pompa może robić mniej defrostów niż nieco niedowymiarowana.

Andrzej5101
05-12-2022, 15:45
Próbuje ustalić, która jest przewymiarowana???

Navy1
05-12-2022, 16:23
Atlantic był lekko przewymiarowany. Nie znalazłem danych Atlantic/Fujitsu Waterstage dla temp -20 *C ale moc grzałek w Atlanticu wynosiła 9 kW (3 szt. po 3 kW każda). Nie było jednak potrzeby włączania grzałki, bo temperaturę biwalentną miałem ustawioną dość wysoko, na -10 *C (w tej temp włączał się gazowy kocioł kondensacyjny). Tak samo jest teraz, choć moc grzałki Panasonica to tylko 3 kW, co spokojnie pokrywa OZC.
Myślę, że temat dostosowania mocy pompy do zapotrzebowania jest ciekawy a defrosty to chyba najsłabsza strona pomp powietrze-woda. Stąd pytanie o defrosty w kontekście przewymiarowania/niedowymiarowania.

Andrzej5101
05-12-2022, 16:55
Co Ty piszerz ?
- nie da się wystawić poprawnych wniosków, nie mając rzetelnych danych,
- to jest bełkot

MartyyMcFly
05-12-2022, 17:00
Atlantic był lekko przewymiarowany. Nie znalazłem danych Atlantic/Fujitsu Waterstage dla temp -20 *C ale moc grzałek w Atlanticu wynosiła 9 kW (3 szt. po 3 kW każda). Nie było jednak potrzeby włączania grzałki, bo temperaturę biwalentną miałem ustawioną dość wysoko, na -10 *C (w tej temp włączał się gazowy kocioł kondensacyjny). Tak samo jest teraz, choć moc grzałki Panasonica to tylko 3 kW, co spokojnie pokrywa OZC.
Myślę, że temat dostosowania mocy pompy do zapotrzebowania jest ciekawy a defrosty to chyba najsłabsza strona pomp powietrze-woda. Stąd pytanie o defrosty w kontekście przewymiarowania/niedowymiarowania.

Przy obecnej aurze to nie moc pomoy jest problemem ale wilgotność powietrza przy tych temperaturach.

Jeśli urządzenie w tych warunkach idzie pełną mocą grzewczą, to w gruncie rzeczy doprowadzi to do szybszego oszronienia a niżeli przy pracy modulowanej.

Navy1
05-12-2022, 17:32
@andrzej: może napiszę jeszcze raz, ale wolniej. OK?
@marty: jasne, masz rację. Mnie chodziło o to, czy nie będąc pewnym wyboru lepsze jest niewielkie przewymiarowanie czy niewielkie niedowymiarowanie.

Czacha85
05-12-2022, 19:12
Z mojego, na razie skromnego doświadczenia (2 sezon grzewczy w nieoddanym jeszcze domu) wynika, iż częstotliwość defrostów nie zależy od obciążenia pompy, lecz jedynie od wilgotności powietrza, no i oczywiście temperatury. Przy temperaturach koło zera pompa robiła defrost co jakieś 40 minut przy wilgotności 80%, nawet gdy była mocno zmodulowana.
Te defrosty faktycznie są trochę denerwujące. Nie dość, że są często, to każdy z nich zalicza 2x start sprężarki oraz przy każdym na 10 minut załącza się grzałka (chyba, że temp. powrotu będzie 27 stopni, ale przy podłogówce to rzadkość).
Zmniejszenie mocy może jedynie się sprawdzić przy lekkim plusie, wtedy faktycznie może nie będzie się szroniła. Na pełnej mocy już poniżej 5 stopni zarasta lodem, czasem nawet już przy 6 czy 7 stopniach na plusie.
Pompa Panasonic Aquarea J 9kW R32

ziomas1
05-12-2022, 19:45
Z mojego, na razie skromnego doświadczenia (2 sezon grzewczy w nieoddanym jeszcze domu) wynika, iż częstotliwość defrostów nie zależy od obciążenia pompy, lecz jedynie od wilgotności powietrza, no i oczywiście temperatury. Przy temperaturach koło zera pompa robiła defrost co jakieś 40 minut przy wilgotności 80%, nawet gdy była mocno zmodulowana.
Te defrosty faktycznie są trochę denerwujące. Nie dość, że są często, to każdy z nich zalicza 2x start sprężarki oraz przy każdym na 10 minut załącza się grzałka (chyba, że temp. powrotu będzie 27 stopni, ale przy podłogówce to rzadkość).
Zmniejszenie mocy może jedynie się sprawdzić przy lekkim plusie, wtedy faktycznie może nie będzie się szroniła. Na pełnej mocy już poniżej 5 stopni zarasta lodem, czasem nawet już przy 6 czy 7 stopniach na plusie.
Pompa Panasonic Aquarea J 9kW R32

Zależy od obciążenia. Ustaw sobie quaiet 3 wtedy pompa ciągnie max 30 Hz a zobaczysz że będzie dużo mniej defrostow. Obserwuję pompę serii j 9 i t-cap 9 jest to nieporównywalne.Tcap ostatniej doby u mnie zaliczył 2 defrosty a j tka u rodziców 10. Także wymiennik ma bardzo duże znaczenie i w defrostach i głośności pompy przy tmp zblizonych do zera.

vwrafi
05-12-2022, 20:36
Witam ponownie.

Mam pompę Panasonic monoblok 5kW seria J uruchomioną już 2 tygodnie i mam kilka pytań:

1: W związku z tym, że pompa zaczyna grzać wcześniej nie ogrzewany budynek, to czy można jakoś włączyć w pompię taką opcję, żeby chodziła i sprężarka i grzałka jednocześnie? Tzn. żeby pobór mocy był 4kW ( 1kW pompa i 3kW grzałka ). Zawsze jak wejdę w pobór mocy na kontrolerze to pokazuje mi 1,2kW, czyli chodzi sama sprężarka.

2: W Menu dla Instalatora mogę włączyć grzałkę oraz ustawić od jakiej temperatury ma się włączać. Są dwa zapisy, których nie rozumiem:

Grzałka WŁ/WYŁ Włączona temperatura wody dla grzałki [ON]
Ustawienie temperatury wody do włączenia ustawionej temperatury.
Zakres od -10 do -2 stopnia C

Grzałka WŁ/WYŁ Wyłączona temperatura wody dla grzałki [OFF]
Ustawienie temperatury wody do wyłączenia ustawionej temperatury.
Zakres od -8 do 0 stopnia C

Nie wiem co to oznacza i do czego służy

3: Mam pompę monoblok z kontrolerem. Na kontrolerze mam po lewej stronie widoczne czy jest grzana woda w podłogówce lub czy jest odszranianie, na środku wybieram temperaturę wody w podłogówce a po prawej stronie mam pokazaną temperaturę chyba na zewnątrz, poniżej jest taki domek i obok niego termometr ale nie pokazuje żadnej temperatury. Czy ten kontroler może pokazywać temperaturę w środku domu czy też trzeba coś dokupić do niego?

4: Do czego służy sygnał odszraniania?

5: Zauważyłem, że gdy padał śnieg, to cała działka była pokryta śniegiem, oprócz pokrywy szamba. Czyli widocznie jest tam cieplej niż na zewnątrz. Czy można wykopać dół w okolicy pompy a następnie doprowadzić z tego dołu rury w okolice pompy, żeby pompa dostawała na wejściu powietrze o temperaturze 6-7 stopni C ? Załączyłem obrazek, żeby było wiadomo o co mi chodzi.

6: Miałem wcześniej w mieszkaniu piec gazowy z kontrolerem i potrafiłem bez problemu ustawić harmonogram tygodniowy na nim. W tym Panasonicu nie za bardzo rozumiem w jaki sposób ma działać ten harmonogram. Załóżmy że wybieram Sobotę, następnie wybieram godzinę 0:00 i Włącz. I co wtedy? Czy od godziny 0:00 pompa będzie cały czas chodzić? Czy wystarczy, że w każdym dniu o godzinie 0:00 uaktywnię opcję Włącz i to wystarczy?

7: Gdy dzwoniłem w listopadzie do instalatorów z uprawnieniami Panasonica, to mieli terminy na pierwsze uruchomienie na luty, więc pompę mi zainstalował kolega hydraulik, który na codzień montuje pompy Viessmann. W związku z tym nie mam żadnych dokumentów podbitych przez instalatora. Czy przy zakupie pompy są jakieś dokumenty, które musi podpisać instalator? Niczego takiego jak Dokument Gwarancji nie znalazłem w zestawie tych książeczek. Gdzie się musi wpisać instalator?

Dziękuję, jeśli ktoś się pochyli nad odpowiedziami na moje pytania.

462606

anatema
06-12-2022, 07:25
Taka nieprzyjemna ciekawostka wyszła u mnie, może się komuś przyda....
Otóż, po montażu pc nie mogliśmy dogrzać mieszkania mimo że jeszcze nie zaczęła się prawdziwa zima, temp. max dochodziła do 19,5C i to przy temp podawanej na grzejniki 45C.
Ale od samego początku czyli ok. 2 tygodni, kiedy zamontowano pompę, coś nam nie pasowało tzn. grzejniki nie grzały tak jak do tej pory na ekogroszku. Mówiono nam, że to inna charakterystyka pracy, że to nie piec, że trzeba dobrać odpowiednio przepływy - delta, ustawienia pompki za buforem, że defrosty teraz częste i schładzają bufor. W kotłowni spędziłem więcej czasu niż przy węglu, przeszukałem pół internetu ale z marnym skutkiem. W piątek był człowiek od instalatora żeby odebrać instalację, a kiedy powiedzieliśmy mu że mam pewien dyskomfort związany ze słabym grzaniem na grzejnikach to posprawdzał, popytał o standardowe rzeczy typu, odpowietrzenie, kryzowanie itp. Na koniec zalecił ustawić na jakiś czas temp. 55C (przy temp. na dworze ok.0C) i może się "przepcha". Nic to nie dało, ale przy tak wysokiej temperaturze zauważalne mocno stało się że grzejnik na szerokości kilkunastu cm jest bardzo ciepły potem temp. mocno spada zarówno po szerokości jak i długości.
Na koniec doszliśmy, że pompka obiegowa za buforem, została źle zamontowana tj. odwrotnie, zamiast pchać wodę w zasilanie grzejników ona z niego zasysała.
Wczoraj podjechał znajomy i w 5 minut odwrócił pompkę i vuala w domu ciepło :)

Pytanie dodatkowe: czego domagalibyście się w takim razie od przedstawiciela panasonica pro w związku z takim niechlujstwem montażowym?

Tomasz197710
06-12-2022, 07:34
Zauważyłem, że gdy padał śnieg, to cała działka była pokryta śniegiem, oprócz pokrywy szamba. Czyli widocznie jest tam cieplej niż na zewnątrz. Czy można wykopać dół w okolicy pompy a następnie doprowadzić z tego dołu rury w okolice pompy, żeby pompa dostawała na wejściu powietrze o temperaturze 6-7 stopni C

462606


A nie prościej było chatę na szambie zbudować? :lol2:

Magik Cz-wa
06-12-2022, 07:59
Mam pytanie czy nie mając dostępu do SerwiceClouda w opcji dla instalatora
jestem w stanie w swojej pompie HP 9kW 3f sprawdzać ilość defrostów?

Andrzej5101
06-12-2022, 08:25
7: Gdy dzwoniłem w listopadzie do instalatorów z uprawnieniami Panasonica, to mieli terminy na pierwsze uruchomienie na luty, więc pompę mi zainstalował kolega hydraulik, który na codzień montuje pompy Viessmann
W panasonicu - pompę montuje serwisant od którego nabywa się pompę;
- należy jemu fakt zamontowania zgłosić, aby potwierdził prawidłowość jej podłączenia oraz aby uruchomił gwarancję
https://www.youtube.com/watch?v=dIRpLX5gR4g&t=30s

vwrafi
06-12-2022, 08:32
A nie prościej było chatę na szambie zbudować? :lol2:

Wątpię, to byłyby ogromne koszta. Takie szambo musiałoby być z bardzo grubych ścian, musiałoby mieć solidny fundament i pewnie musiałby być też zrobione ściany nośne.

Kolega hydraulik robi klientom takie coś, że montuje rury od kanalizacji na głębokości około metra w ogrodzie, i te rury idą aż do domu gdzie powietrze jest wtłaczane do domu rekuperatorem ( lub czymś na wzór ). Dzięki temu musimy ogrzać powietrze w domu nie z -3 stopni C, tylko z +7 stopni C. Na jednym końcu rury robiona jest czerpnia ( czyli rura wychodzi na powierzchnię i ma taki daszek ), biegnie przez ogród i powietrze jest ogrzewane przez grunt i do domu trafia już ogrzane wstępnie powietrze.

Także brawo za pomysł, ale chyba koszty byłyby ogromne.

buldog1111
06-12-2022, 08:56
Wszystko fajnie dopóki te rury w ziemi nie zarosną grzybem i innym ścierwem a do domu będzie pompowany smrodek z grzybnią. Jest już coś takiego wymyślone ale muszą być specjalne rury z jakąś tam "kosmiczną" powłoką , która to niby będzie utrzymywać sterylność tych rur. Ciemno wilgotno i grzyby rosną.

Andrzej5101
06-12-2022, 09:12
Obecnie - rekuperatory posiadają grzałkę na wlocie powietrza;
- więc takie wstępne ogrzewanie powietrza traci sens

vwrafi
06-12-2022, 09:29
Wszystko fajnie dopóki te rury w ziemi nie zarosną grzybem i innym ścierwem a do domu będzie pompowany smrodek z grzybnią. Jest już coś takiego wymyślone ale muszą być specjalne rury z jakąś tam "kosmiczną" powłoką , która to niby będzie utrzymywać sterylność tych rur. Ciemno wilgotno i grzyby rosną.

W rekuperatorze jest filtr. W normalnej rekuperacji rury też mogą zarosnąć pleśnią. Po to są filtry.

Ogólnie to nie o tym mowa. Mowa o podaniu ogrzanego wstępnie powietrza do pompy ciepła a nie do domu. Przykład z domem był tylko po to, żeby pokazać że coś takiego działa już. Proszę nie rozwijać już tematu z domem, chodzi mi o pompę ciepła, gdyż taki jest wątek tematu.

vwrafi
06-12-2022, 09:31
Obecnie - rekuperatory posiadają grzałkę na wlocie powietrza;
- więc takie wstępne ogrzewanie powietrza traci sens

Myślę, że tu wszystko rozbija się o koszty ogrzewania. Grzałkę można dać wszędzie, ale to traci sens. Ciepłe powietrze z gruntu jest za darmo, grzałka zużywa prąd.

Andrzej5101
06-12-2022, 09:37
Grzałkę można dać wszędzie, ale to traci sens. Ciepłe powietrze z gruntu jest za darmo, grzałka zużywa prąd.
Pompa ciepła zużywa ok; > 3000 m3/h powietrza,
Rekuperator ; 100 do 400 m3/h

vwrafi
06-12-2022, 09:46
Pompa ciepła zużywa ok; > 3000 m3/h powietrza,
Rekuperator ; 100 do 400 m3/h

Przykład z domem i rekuperacją był tylko dla pokazania, że takie coś działa. Nie to jest tematem mojego pytania.

Pompa ciepła pobiera powietrze i wyrzuca je. Z tego co wiem, to pompa jest bardziej efektywna im cieplejsze jest powietrze na wejściu, osiąga wtedy większy parametr COP. Jeśli na wejściu pompy będzie powietrze o temperaturze 7 stopni, to wtedy COP pompy powinien być zawsze 5.08 ( w przypadku mojej pompy Panasonic mononlok 5kW generacja J ).

tabi88
06-12-2022, 11:46
Jeden z mędrców forumowych mawiał: nie rusz gó*na bo śmierdzi (ktoś wpadł na pomysł aby używać szamba jako dolnego źródła ciepła).
Ty chciałbyś zrobić coś podobnego tylko transporterem tej energi ze ścieków miałoby być powietrze a dokładniej strumień powietrza... a jedyne co byś mógł osiągnąć to wywiewanie smrodu z szamba bo uzysk energetyczny żaden. Droższe byłyby rury do zrobienia tego niż potencjalny zysk.
TEORETYCZNIE mógłbyć doprowadzić do zamrożenia szamba.. ciekawe jakbyś je wtedy wybrał ;)

vwrafi
06-12-2022, 11:53
Jeden z mędrców forumowych mawiał: nie rusz gó*na bo śmierdzi (ktoś wpadł na pomysł aby używać szamba jako dolnego źródła ciepła).
Ty chciałbyś zrobić coś podobnego tylko transporterem tej energi ze ścieków miałoby być powietrze a dokładniej strumień powietrza... a jedyne co byś mógł osiągnąć to wywiewanie smrodu z szamba bo uzysk energetyczny żaden. Droższe byłyby rury do zrobienia tego niż potencjalny zysk.
TEORETYCZNIE mógłbyć doprowadzić do zamrożenia szamba.. ciekawe jakbyś je wtedy wybrał ;)

W którym momencie napisałem, że chcę to zrobić z szamba?

Jaki transport ścieków?

O czym pan pisze?

bocian_koh
06-12-2022, 13:28
Co jakiś czas ktoś wpadnie na pomysł typu: pompa na strychu, pompa w garażu, w magazynie. O powietrznej pompie z zasysem powietrza z podziemi jeszcze nie słyszałem. Może lepiej było kupić gruntową?

nuballo
06-12-2022, 13:44
Jest sens montować grzałkę tacy ociekowej gdzieś przy wymienniku lub zaraz pod. Bez tacy ociekowej ?

vwrafi
06-12-2022, 13:53
Co jakiś czas ktoś wpadnie na pomysł typu: pompa na strychu, pompa w garażu, w magazynie. O powietrznej pompie z zasysem powietrza z podziemi jeszcze nie słyszałem. Może lepiej było kupić gruntową?

A na pozostałe sześć pytań potrafi pan odpowiedzieć?

ololek
06-12-2022, 14:30
Załóżmy że będzie u mnie allinone z wbudowanym zasobnikiem.
Czy można mieć dodatkowe źródło ciepła jak kocioł gazowy, płasz wodny i nim zagrzać wodę w zasobniku hydroboxa?

Andrzej5101
06-12-2022, 14:46
Jest sens montować grzałkę tacy ociekowej gdzieś przy wymienniku lub zaraz pod. Bez tacy ociekowej ?
Grzałka tacy daje nam pewność, że nam nie zamarznie

bocian_koh
06-12-2022, 15:41
A na pozostałe sześć pytań potrafi pan odpowiedzieć? Na 5 tak.

nuballo
06-12-2022, 15:43
Grzałka tacy daje nam pewność, że nam nie zamarznie


Tak wiem, ale czy potrzebna do tego sama taca.

vwrafi
06-12-2022, 15:57
Na 5 tak.

Czy wszystkie pana 127 postów ma taką samą wartość merytoryczną jak ten ostatni?

bocian_koh
06-12-2022, 16:25
Czy wszystkie pana 127 postów ma taką samą wartość merytoryczną jak ten ostatni?

Czepiasz się?

vwrafi
06-12-2022, 16:43
Czepiasz się?

Tak. Pytania zadawać pan potrafi, ale komuś odpisać to już wielki problem. Rozumiem brak wiedzy. Ale jak wiedza jest, to widocznie brak chęci i roszczeniowe podejście do sprawy - mi wszyscy mają pomagać, ale ja nikomu nie będę.

MartyyMcFly
06-12-2022, 17:46
Mam pytanie czy nie mając dostępu do SerwiceClouda w opcji dla instalatora
jestem w stanie w swojej pompie HP 9kW 3f sprawdzać ilość defrostów?

Tak.
Widać to na wykresie jako załamanie wykresy temp.zasilania, powrotu, obniżenie Hz pracy sprężarki itd.

MartyyMcFly
06-12-2022, 17:51
@andrzej: może napiszę jeszcze raz, ale wolniej. OK?
@marty: jasne, masz rację. Mnie chodziło o to, czy nie będąc pewnym wyboru lepsze jest niewielkie przewymiarowanie czy niewielkie niedowymiarowanie.

Jeśli chcesz grzać non stop, to lepiej 1kW mniej niż więcej. Jeśli tylko w taniej taryfie lepiejej 1 -2 kW więcej mocy.

MiG25
06-12-2022, 17:56
I wszystkie te wykresy są dostępne "nie mając dostępu do SerwiceClouda".... No chyba nie.
A nawet mając dostęp do serviceclouda i z jego rejestracją co 5min i tak nic nie widać , i można defrost po prostu pominąć.( Jak włączy się rejestrację , wtedy jest co 30s , co też jest bez rewelacji).

mipat
06-12-2022, 18:07
Witam ponownie,
nasza pompa to dokładnie KIT-WC09J3E5-1. Podniosłem temp. zasilania żeby powrót był zdecydowanie > 22st i nic to nie dało, dalej każdy defrost idzie na grzałce. Dzisiaj patrzyłem dokładnie na przykładowy defrost: przed nim zasilanie 27 powrót 24, włączył się defrost i od razu ikonka grzałki, podczas defrostu który trwał ok 10 min najpierw zasilanie spadło do 21 st potem zaczęło rosnąć do 28 st, a powrót był na początku defrostu 24 st a na końcu spadł do 23 st.
Już nie wiem dlaczego ciągle włącza się grzałka przy defrostach, może w tej pompie temp powrotu musi mieć 27 st, tylko po co mamy tyle grzać jak dom nieoddany, dogrzewamy tynki, strych rozgrzebany bez wylewki. Poza tym przez 2 tyg. naciągnęło 650kWh grzałka grzała ok 60h a startów sprężarki pokazuje coś koło 600. Może mamy coś źle podłączone.

MiG25
06-12-2022, 18:31
Czujnikiem , który decyduje o rodzaju defrostu toten , który mierzy Temperaturę wody za skraplaczem (wymiennikiem) a przed grzałkami (patrz w menu z informacjami) , bez włączonych grzalek powinien pokazywać to samo co czujnik temperatury wyjściowej , sprawdz ,czy moze on pokazuje np. mniej niż wyjścia.
Bo jeśli masz temperaturę wyjścia tuz przed defrostem 24 , to już podczas defrostu ,kiedy spręzarka się zatrzyma jest 23 , a jak się zacznie defrost już będzie poniżej 23 ,Sam nawet piszesz ,ze temp wyjscia jest przez chwilę 21 ,to już wystarczy do załączenia grzałki , przez co za chwilę masz temperaturę 28 , bo grzalka się włączyła ( a w systemie masz 24 ,bo tyle wraca do pompy przed defrostem).

mipat
06-12-2022, 18:45
Sam już nie wiem i nie rozumiem, godzinami patrzę się w kotłowni na tę pompę conajmniej jakby mi tam wisiały słoneczniki van gogha.

Grzałka włącza mi się od razu jak włącza się defrost, nie tak że po 2 czy 5 min działania defrostu włącza się grzałka. To co mam zrobić żeby się nie włączała? Czekać aż beton się wygrzeje i temp powrotu wzrośnie? Tylko do ilu stopni? A przyszło mi do głowy że może te 22 st to ustawienie fabryczne i może mi je instalator zmienił? Da się tak? Ew. jest opcja zmiany tego parametru w menu serwisowym?

MiG25
06-12-2022, 19:14
Bardzo malo prawdopodobne ,żeby instalator to zmienił , bo wg serwisowki tego się nie da zmienic ( choć rozne rzeczy producenci chowają). W menu serwisowym co najwyzej ta grzalke da się wylaczyć do defrostu.


To prosta zasada , 22 stopnie i grzałka włączona , 23 stopnie jeszcze wylaczona , masz przez chwilę 21 , zobacz co pokazuje czujnik za wymiennikiem.

Czacha85
06-12-2022, 19:30
A czy nie jest tak, że jednowentylatorowe potrzebują do defrostu 27 stopni na powrocie, a T-cap 23 stopnie?

Andrzej5101
06-12-2022, 19:37
Kolego MiG25 ;
-czy możesz się odnieść do pytania z postu ; #18313

mipat
06-12-2022, 19:45
Temperatury o których piszę są z: 2 Sprawdz. systemu i dalej 2.2 Informacje o syst. I tutaj mam temp. powrót i zasilanie. Przy starcie defrost obie temp są > 22 st. a grzałka startuje od razu. Nie widzę w menu innego miejsca z temperaturą powrotu.

MiG25
06-12-2022, 19:53
A czy nie jest tak, że jednowentylatorowe potrzebują do defrostu 27 stopni na powrocie, a T-cap 23 stopnie?

Generalnie odwrotnie, jednowentylatorowe 23 , dwuwentylatorowe ( w tym T-CAP , bo nie każda dwuwentylatorowa to T-CAP) 27...

MiG25
06-12-2022, 19:54
Temperatury o których piszę są z: 2 Sprawdz. systemu i dalej 2.2 Informacje o syst. I tutaj mam temp. powrót i zasilanie. Przy starcie defrost obie temp są > 22 st. a grzałka startuje od razu. Nie widzę w menu innego miejsca z temperaturą powrotu.

Menu z informacjami , patrz mój podpis.

-voymar-
06-12-2022, 20:05
Witam ponownie,
nasza pompa to dokładnie KIT-WC09J3E5-1. Podniosłem temp. zasilania żeby powrót był zdecydowanie > 22st i nic to nie dało, dalej każdy defrost idzie na grzałce. Dzisiaj patrzyłem dokładnie na przykładowy defrost: przed nim zasilanie 27 powrót 24, włączył się defrost i od razu ikonka grzałki, podczas defrostu który trwał ok 10 min najpierw zasilanie spadło do 21 st potem zaczęło rosnąć do 28 st, a powrót był na początku defrostu 24 st a na końcu spadł do 23 st.
Już nie wiem dlaczego ciągle włącza się grzałka przy defrostach, może w tej pompie temp powrotu musi mieć 27 st, tylko po co mamy tyle grzać jak dom nieoddany, dogrzewamy tynki, strych rozgrzebany bez wylewki. Poza tym przez 2 tyg. naciągnęło 650kWh grzałka grzała ok 60h a startów sprężarki pokazuje coś koło 600. Może mamy coś źle podłączone.

Witam!
Zawsze można zmienic charakter grzania budynku.
Skoro nie mieszkasz to wygrzewaj dom krócej -lecz na wyższych parametrach. Tak by powrót był na 27*C Z racji tego że jestem na forum w tym roku 2 raz nie pamiętam wszystkiego lecz coś mi swita że musi być min 27*C aby to szło na wodzie.
Po co tracisz czas na forum? Jak już nikt nie doradza tylko mądrości pokazuje.
Przetestuj na grzaniu np. 33*C Delta 5 i zobaczysz co będzie .
Powodzenia.

MiG25
06-12-2022, 20:07
Witam,
Dzisiaj zauważyłem, że dolna część wymiennika nie jest oszroniona. Coś się popsuło czy tak może być?
Zdjęcie
https://files.fm/u/7nt9wrq93

To jeszcze nic, co powiecie na to :)
https://i.ibb.co/fx4TvCG/received-624715519400514.jpg

To nie moje zdjęcie , znalezione w internecie.

Generalnie u siebie też parę razy widziałem ,że jakiś pas się nie zaszraniał , ale to przechodziło po defroście. Więc martwiłbym się , jeśli byłoby tak codziennie.
Tak wg serwisówki wygląda parownik:
https://i.ibb.co/hyHJH20/Bez-tytu-u.jpg
Wg tego jest podzielony na 10 równoległych pasów , i może się zdażyć ,że przez któryś w pewnym momencie gaz nie przechodzi ( bo się tam np skroplił ,albo coś tam pzepływ zaczopowało).

mipat
06-12-2022, 20:13
Menu z informacjami , patrz mój podpis.

Aha, jutro sprawdzę.

nuballo
06-12-2022, 20:38
To jeszcze nic, co powiecie na to :)
https://i.ibb.co/fx4TvCG/received-624715519400514.jpg

To nie moje zdjęcie , znalezione w internecie.

Generalnie u siebie też parę razy widziałem ,że jakiś pas się nie zaszraniał , ale to przechodziło po defroście. Więc martwiłbym się , jeśli byłoby tak codziennie.
Tak wg serwisówki wygląda parownik:
https://i.ibb.co/hyHJH20/Bez-tytu-u.jpg
Wg tego jest podzielony na 10 równoległych pasów , i może się zdażyć ,że przez któryś w pewnym momencie gaz nie przechodzi ( bo się tam np skroplił ,albo coś tam pzepływ zaczopowało).

Generalnie przez 2 dni widziałem taka sytuację jak temperatura trzymała na minusie i defrosty nic nie zmieniały. Wczoraj patrzyłem było +2 i dół się szronił ale jakby mniej niż pozostała część. Możliwe, że przymarzł i jakiś zastój?

MartyyMcFly
06-12-2022, 21:26
Panowie, tuż przed defrostem cały parownim powinien być zaszroniony w ten sam jednolity sposób.

MiG25
06-12-2022, 21:30
....A trawa powinna być zielona.

MartyyMcFly
06-12-2022, 22:06
....A trawa powinna być zielona.

Użytkuję PC Samsung 8kW od 6 lat. Przed defrostem z
ZAWSZE parownik jest oszroniony równomiernie.

Od tego czasu serwis widziałem raz, właśnie wtedy kiedy zgłosiłem że się szroni "w paski". Okazało się, że problem był z ilością czynnika.

Model PC nie ma tu nic do rzeczy.
Obecnie w TCap- ie 3 faz, także szroni się równomiernie. ZAWSZE.

nuballo
07-12-2022, 06:10
Użytkuję PC Samsung 8kW od 6 lat. Przed defrostem z
ZAWSZE parownik jest oszroniony równomiernie.

Od tego czasu serwis widziałem raz, właśnie wtedy kiedy zgłosiłem że się szroni "w paski". Okazało się, że problem był z ilością czynnika.

Model PC nie ma tu nic do rzeczy.
Obecnie w TCap- ie 3 faz, także szroni się równomiernie. ZAWSZE.

U mnie dalej ten sam problem.
Według Ciebie ilość czynnnika jest za duża czy za mała?

MiG25
07-12-2022, 07:16
Użytkuję PC Samsung 8kW od 6 lat. Przed defrostem z
ZAWSZE parownik jest oszroniony równomiernie.

Od tego czasu serwis widziałem raz, właśnie wtedy kiedy zgłosiłem że się szroni "w paski". Okazało się, że problem był z ilością czynnika.

Model PC nie ma tu nic do rzeczy.
Obecnie w TCap- ie 3 faz, także szroni się równomiernie. ZAWSZE.

Rozumiem, ze skoro piszesz ZAWSZE ,to masz zdjęcia z KAŻDEGO defrostu, lub przynajmniej tabelkę ,gdzie dokumentujesz KAŻDY defrost. Bo jak nie ,to rownie dobrze mogłeś tego nie zauważyć .
Jak najbardziej moze brakować czynnika ,lub inne dziwne rzeczy z pompa mogą być (w stylu zaczopowane sekcje itp).
Ale jeśli jednego dnia jest pasek ,a następnego juz wszystko jest ok , to nie ma się czym martwic.

MartyyMcFly
07-12-2022, 07:59
Rozumiem, ze skoro piszesz ZAWSZE ,to masz zdjęcia z KAŻDEGO defrostu, lub przynajmniej tabelkę ,gdzie dokumentujesz KAŻDY defrost. Bo jak nie ,to rownie dobrze mogłeś tego nie zauważyć .
Jak najbardziej moze brakować czynnika ,lub inne dziwne rzeczy z pompa mogą być (w stylu zaczopowane sekcje itp).
Ale jeśli jednego dnia jest pasek ,a następnego juz wszystko jest ok , to nie ma się czym martwic.

Swego czasu (zaraz po montażu) obserwowałem PC - dlatego udało mi się szybko zauważyć nierównomierne szronienie i problem został rozwiązany.

Nie pisałem o tym, że za każdym razem ilość czy grubość szronu na parowniku jest taka sama tylko o tym, że powinien być cały oszroniony tuż przed defrostem. Jeśli na parownik TUŻ przed defrostem jest oszroniony np.w górnej części, a w dolnej nie to świadczy o tym jak nierównomiernie przepływa przez niego czynnik. Na zdjęciach jakie wrzuciłeś czyli szronienie "w paski" problem może być także z nieprawidłowym obiegiem czynnika. Z jekiego powodu- nie mam pojęcia.

Panas jest nowym nabytkiem, ale wiem jakie problemy może płatać nieprawidłowa ilość czynnika (np.problemy z otwierającym się tylko częściowo zaworem) w pompie ciepła bo u mnie dopiero serwis firmowy który przyjechał poradził sobie po odpowiedniej diagnostyce pompy z problemem. Goście którzy montowali mi PC, stawiali na wszystko tylko nie ilość czynnika. Jaki był problem, że nie można było na starcie umieścić tego czynnika więcej nie powiedziano mi.
Po naprawie, od 5 lat wymiennik szroni się cały i można powiedzieć idealnie. Wtedy jeszcze kamerą sobie to zgrywałem, teraz robię to wyrywkowo. Ten rok jest wyjątkowy i w mojej lokalizacji blisko lasu, defrost jest częstym zjawiskiem więc zerkam jak wygląda.

Tyle moich doświadczeń.

MartyyMcFly
07-12-2022, 08:04
U mnie dalej ten sam problem.
Według Ciebie ilość czynnnika jest za duża czy za mała?

Tego na forum nikt ci nie powie. Do mnie przyjechał główny serwisant Samsunga i robił diagnostykę orzy pomocy laptopa i oprogramowania przez dwa dni (mieszkał w hotelu) aby wykluczyć możliwość innego problemu. Potem zadzwonił po swego kolegę i po dwóch dniach PC ruszyła. Firma która montowała mi PC (jedna z większych w Polsce) nie mogła sobie poradzić z tym kilkukrotnie.

nuballo
07-12-2022, 08:40
Tego na forum nikt ci nie powie. Do mnie przyjechał główny serwisant Samsunga i robił diagnostykę orzy pomocy laptopa i oprogramowania przez dwa dni (mieszkał w hotelu) aby wykluczyć możliwość innego problemu. Potem zadzwonił po swego kolegę i po dwóch dniach PC ruszyła. Firma która montowała mi PC (jedna z większych w Polsce) nie mogła sobie poradzić z tym kilkukrotnie.

Ok, dziękuję. Będę obserwował jak to wygląda, w razie czego serwis I dam znać.

Czacha85
07-12-2022, 10:02
Generalnie odwrotnie, jednowentylatorowe 23 , dwuwentylatorowe ( w tym T-CAP , bo nie każda dwuwentylatorowa to T-CAP) 27...

Sprawdzałem w serwisówce dla jednowentylatorowych J R32 i jest 27 stopni. To samo pokrywa się z moimi obserwacjami. Skąd masz takie informacje? Czy ktoś kto ma jednowentylatorową J-kę mógłby to potwierdzić?

nuballo
07-12-2022, 10:26
Sprawdzałem w serwisówce dla jednowentylatorowych J R32 i jest 27 stopni. To samo pokrywa się z moimi obserwacjami. Skąd masz takie informacje? Czy ktoś kto ma jednowentylatorową J-kę mógłby to potwierdzić?

Ja mogę tylko potwierdzić, że przy każdym defroście uruchamia mi się grzałka. Zasilanie oscyluje między 27-30 delta ustawiona 5 stopni.

-voymar-
07-12-2022, 11:41
Ja mogę tylko potwierdzić, że przy każdym defroście uruchamia mi się grzałka. Zasilanie oscyluje między 27-30 delta ustawiona 5 stopni.

TO MASZ ODPOWIEDŹ- dlaczego uruchamia się grzałka !!!!
Zasilanie 27-30 i delta 5 daje wynik = 22*C i 25*C Co z powyższego wynika że PC brakuje do zadanych 27*C aby defrost robiła na wodzie.

Magik Cz-wa
07-12-2022, 11:56
Tak.
Widać to na wykresie jako załamanie wykresy temp.zasilania, powrotu, obniżenie Hz pracy sprężarki itd.

A gdzie zobaczę wykresy temp.zasilania, powrotu, obniżenie Hz pracy sprężarki itd ?

bocian_koh
07-12-2022, 12:15
Tak. Pytania zadawać pan potrafi, ale komuś odpisać to już wielki problem. Rozumiem brak wiedzy. Ale jak wiedza jest, to widocznie brak chęci i roszczeniowe podejście do sprawy - mi wszyscy mają pomagać, ale ja nikomu nie będę.

Ma Pan rację. Nie chce mi się pisać tego co już było. Za to z chęcią pomogę Panu telefonicznie. Na priv przesyłam nr. Pozdrawiam.

MartyyMcFly
07-12-2022, 14:03
A gdzie zobaczę wykresy temp.zasilania, powrotu, obniżenie Hz pracy sprężarki itd ?

Service Cloud.

mipat
07-12-2022, 14:06
Sprawdzałem w serwisówce dla jednowentylatorowych J R32 i jest 27 stopni. To samo pokrywa się z moimi obserwacjami. Skąd masz takie informacje? Czy ktoś kto ma jednowentylatorową J-kę mógłby to potwierdzić?

Masz linka do takiej serwisówki? Chętnie poczytam do snu.

mipat
07-12-2022, 14:14
Ok chyba znalazłem: cytat eng:

14.6.2 Room Heater Operation during Deice
Purpose:
 To protect the indoor Heat Exchanger from ice forming and prevent heat exchanger plate breakage.
Control content:
 This Heater protection control will activate only if the backup heater is enable at custom setup by remote
controller. Once fulfil the start condition, room heater will turn ON together (base on max heater capacity
selection) and stop together if stop condition is fulfilled.
* If the heater is request to turn ON OLP feedback will be detected.
Starting conditions:
 During normal deice operation 4~9
 Water outlet temperature < 10°C or
Outdoor air temperature < -10°C or
Water inlet temperature < 27°C
Heater operates when 1 ~2 fulfilled OR When 1 and 3 ~ 4 is fulfilled.
However, this control does not relate to Heater ON/OFF button on remote control.
Stop condition:
 When normal deice end or
 Water outlet temperature > 45°C

seba1b
07-12-2022, 16:50
Mam pytanie do wtajemniczonych. Gdy mam uruchomiona pompę na prostej zasilanie powiedzmy 45st to w domu jest prawie 24st. A teraz bez zmiany nastawy czyli dalej prosta ustawiona na 45st i podpięty sterownik pokojowy ustawiony na 22st w domu pompa dogrzewa się do max 40st i w środku mam 21,5st. Za cholere tych 40st nie przekracza mimo że jest 45st ustawione. Ktoś ogarnia co może być przyczyną?

MiG25
07-12-2022, 17:15
Ok chyba znalazłem: cytat eng:

14.6.2 Room Heater Operation during Deice
Purpose:
 To protect the indoor Heat Exchanger from ice forming and prevent heat exchanger plate breakage.
Control content:
 This Heater protection control will activate only if the backup heater is enable at custom setup by remote
controller. Once fulfil the start condition, room heater will turn ON together (base on max heater capacity
selection) and stop together if stop condition is fulfilled.
* If the heater is request to turn ON OLP feedback will be detected.
Starting conditions:
 During normal deice operation 4~9
 Water outlet temperature < 10°C or
Outdoor air temperature < -10°C or
Water inlet temperature < 27°C
Heater operates when 1 ~2 fulfilled OR When 1 and 3 ~ 4 is fulfilled.
However, this control does not relate to Heater ON/OFF button on remote control.
Stop condition:
 When normal deice end or
 Water outlet temperature > 45°C

Nie mam , pompy jednowentylatorowej ,więc powtarzam tylko co było tu powtarzane ....
Chyba faktycznie jest tu pomylona jeszcze jedna zależność z jednowentylatorowych , że grzałka po prostu jest włączana podczas zwykłego grzania , jeśli wejście do pompy jest mniejsze od 23 stopni , natomiast podczas defrostu jest to 27 stopni.

MiG25
07-12-2022, 17:18
Mam pytanie do wtajemniczonych. Gdy mam uruchomiona pompę na prostej zasilanie powiedzmy 45st to w domu jest prawie 24st. A teraz bez zmiany nastawy czyli dalej prosta ustawiona na 45st i podpięty sterownik pokojowy ustawiony na 22st w domu pompa dogrzewa się do max 40st i w środku mam 21,5st. Za cholere tych 40st nie przekracza mimo że jest 45st ustawione. Ktoś ogarnia co może być przyczyną?

No ale ten termostat Ci tą pompę wyłącza czy nie ?
Bo jeśli termostat ma pompę włączoną cały czas ,to niemożliwe ,żeby nagle pompa nie mogla osiągnąć w domu temperatury.

Darayavahus
07-12-2022, 18:28
A ja mam inny problem. Pompa WH-SXC09H3E8 założona kilka dni temu, dom nowy około 200m2, 2 obiegi - podłoga i grzejniki. No tak, w celu uproszczenia systemu brak termostatów pokojowych - znaczy odłączone / obiegi zwarte na stałe. Ustawiona stała temp 35 na podłogę i 45 na grzejniki. Przy temp około 0 na zewnątrz, delta 5 ale w sumie to bawiłem się w zakresie 3-15 i większych zmian nie zauważyłem.
Jak pompa grzeje zasobnik to potrafi się rozkręcić do 70Hz i nagrzać do 55oC, natomiast ustawionej temperatury w obiegach za nic nie chce uzyskać. Częstotliwość sprężarki za nic nie chce 50Hz przekroczyć, bufor (50l) potrafi dogrzać jeśli odłączę pompy obiegowe ale jak tylko podłączę to temp spada i nie chce przekroczyć 30stopni. Wzmożonych defrostów nie zauwazyłem więc to raczej nie przez to. Ogólnie zastanawiam się dlaczego ona nie dąży do tych temperatur, tylko tak jakby miała jakiś kaganiec założony. No i najwiekszy problem jest taki że pomieszczeń nie może nawet do 20 stopni dogrzać, a chciałbym chociaż raz zobaczyć że potrafi mi 22 stopnie zrobić.

PS, jak jej ustawiłem teraz tryb intensywny to z łaską się rozkręciła do 54Hz i temp w układach wzrosły do 33-34oC

Ogólnie nie wiem, może to ma sens żeby grzać niską temperaturą bo większa sprawność itd, to rozumiem, ale nie bez powodu mam grzejniki w pokojach - bo na przykład w takim biurze mnie nie ma przez kilka dni i jak chciałbym móc dogrzać z 18 do 20 w pół godziny no to pewnie przy tej pompie zrobię co mam do zrobienia i już wyjdę a ona jeszcze nie dogrzeje. No i jeśli kupuję pompę 6kW (+3kW grzałki) to oczekuję że w razie czego ona poleci na tych 6kW a nie na 3 i koniec.

rrrrrrr
07-12-2022, 19:06
Nie znam tych pomp ale czy nie masz jakiejś funkcji tylko do podłogówki i dlatego ma taką granicę a że masz podłączone grzejniki i one zabierają za dużo ciepła . Jeśli możesz to spróbuj samą podłogówkę grzać .

Pytajnick
07-12-2022, 19:06
A ja mam inny problem....

Posadzki czym były wygrzewane ?

MartyyMcFly
07-12-2022, 20:17
A ja mam inny problem. Pompa WH-SXC09H3E8 założona kilka dni temu, dom nowy około 200m2, 2 obiegi - podłoga i grzejniki. No tak, w celu uproszczenia systemu brak termostatów pokojowych - .

No tak. W celu uproszczenia brak termostatów ale...podłogówka i grzejniki. Uprościłeś układ CO na maxa ! :)
Ludzie, co z Wami jest nie tak? Kiedy zaczniecie myśleć logicznie? Grzać do 45deg, tylko po to aby mieszać na podłogę 35deg. Kur..a mać co za głupota i to w takich czasach.

Następny któremu szkodzi podłogówka w sypialni czy jaki był powód? Teraz na drewnianym stropie można zrobić OP bez problemu.

Szmeli
07-12-2022, 20:53
No tak. W celu uproszczenia brak termostatów ale...podłogówka i grzejniki. Uprościłeś układ CO na maxa ! :)
Ludzie, co z Wami jest nie tak? Kiedy zaczniecie myśleć logicznie? Grzać do 45deg, tylko po to aby mieszać na podłogę 35deg. Kur..a mać co za głupota i to w takich czasach.

Następny któremu szkodzi podłogówka w sypialni czy jaki był powód? Teraz na drewnianym stropie można zrobić OP bez problemu.
Człowieku nie wiem czy ktoś ci to powiedział ale po przeczytaniu kilku twoich postów stwierdzam że jesteś toksyczną osobą . Moja prośba żebyś przeczytał swoje wypociny i zastanowił się czy nie potrzebujesz pomocy specjalisty z poradni zdrowia psychicznego .

MartyyMcFly
07-12-2022, 21:12
Człowieku nie wiem czy ktoś ci to powiedział ale po przeczytaniu kilku twoich postów stwierdzam że jesteś toksyczną osobą . Moja prośba żebyś przeczytał swoje wypociny i zastanowił się czy nie potrzebujesz pomocy specjalisty z poradni zdrowia psychicznego .

Przecież kilka postów wcześniej pytałeś mnie o klimakonwektory. Trzeba było wtedy poprosić o pomoc specjalisty.

Nie pisałem tego do ciebie.
Napisałem głośno o fakcie, że podłogówka z grzejnikami w tym samym obiekcie jest oznaką totalnej głupoty i nieznajomości zasad projektowania OP. Każdy projektant który takie układy projektuje powinien zapłacić karę inwestorowi.
Każdy kto ma taki układ wie o czym mówię. Strata pieniędzy, energii a potem męka i szukanie rozwiązań po forach.

Co jest toksycznego w mówieniu prawdy w tym przypadku, co?
Dla ciebie to normalne, że układ niskotemperaturowy jakim jest OP łączy się z grzejnikowym wysokotemperaturowym i stosuje się do niego PC - która jest źródłem ciepła niskotemperaturowym?

Magik Cz-wa
07-12-2022, 21:14
Service Cloud.

To ja mam chyba uboga wersję smart cloud bo widzę tylko wykres że zużyciem kW w poszczególnych godzinach i temp. zewnętrzna

MartyyMcFly
07-12-2022, 21:16
To ja mam chyba uboga wersję smart cloud bo widzę tylko wykres że zużyciem kW w poszczególnych godzinach i temp. zewnętrzna

Musisz mieć dostęp do Service Cloud.

Darayavahus
07-12-2022, 21:32
Nie znam tych pomp ale czy nie masz jakiejś funkcji tylko do podłogówki i dlatego ma taką granicę a że masz podłączone grzejniki i one zabierają za dużo ciepła . Jeśli możesz to spróbuj samą podłogówkę grzać .

Właśnie pośrednio pytam o to czy tam jest jakieś ustawienie, które limituje działanie pompy. Nic takiego nie znalazłem.. No samą podłogówkę dogrzeje do 35 stopni, nawet same grzejniki pogoni na 45 no ale problem w tym raczej że nie mogę PC zmusić do działania na więcej niż 50% deklarowanej mocy.


Posadzki czym były wygrzewane ?

5 lat temu gazowym Viessmannem. Znaczy napisałem że nowy dom bo budowany według aktualnych technologii ale do tej pory grzałem gazem.


No tak. W celu uproszczenia brak termostatów ale...podłogówka i grzejniki. Uprościłeś układ CO na maxa !
Ludzie, co z Wami jest nie tak? Kiedy zaczniecie myśleć logicznie? Grzać do 45deg, tylko po to aby mieszać na podłogę 35deg. Kur..a mać co za głupota i to w takich czasach.

Następny któremu szkodzi podłogówka w sypialni czy jaki był powód? Teraz na drewnianym stropie można zrobić OP bez problemu.

W sumie post nic nie wnosi do dyskusji ale się ustosunkuję. Termostaty mam zajebiste, tylko odłączone żeby nie wypływały na działanie ogrzewania. Te temperatury to do celów testowych. Mam pompę założoną kilka dni temu, więc zanim ją dobrze ustawię chcę zobaczyć jak działa w jakich warunkach. A podwójny układ mam bo tak mi pasowało, taki mam styl życia. Mam kilka pokoi które często i długo stoją puste więc nie chcę ich ogrzewać ale jeśli muszę to chciałbym żeby się szybko nagrzały. Musisz z tym żyć.

Magik Cz-wa
08-12-2022, 05:34
Musisz mieć dostęp do Service Cloud.

No tak to że z dostępu dla instalatora można różne rzeczy i statystyki to ja wiem. Ja pytałem oto jak sprawdzić defrosty z dostępów ktore ma zwykly użytkownik kiedy nie ma się takich dostępów i uprawnień jak instalator

bocian_koh
08-12-2022, 09:36
No tak to że z dostępu dla instalatora można różne rzeczy i statystyki to ja wiem. Ja pytałem oto jak sprawdzić defrosty z dostępów ktore ma zwykly użytkownik kiedy nie ma się takich dostępów i uprawnień jak instalator

To widać. Zajdzie lodem a potem się odlodzi. Nie wiesz jak wygląda defrost?

Jak "nie ma się takich dostępów i uprawnień jak instalator" to w żaden inny sposób jednoznacznie nie "sprawdzisz".

"to że z dostępu dla instalatora można różne rzeczy i statystyki to ja wiem" a wiesz, że możesz sobie założyć konto instalatora i tam podpiąć swoją pompę?

Ze 30 razy o tym było napisane...

MartyyMcFly
08-12-2022, 10:03
No tak to że z dostępu dla instalatora można różne rzeczy i statystyki to ja wiem. Ja pytałem oto jak sprawdzić defrosty z dostępów ktore ma zwykly użytkownik kiedy nie ma się takich dostępów i uprawnień jak instalator

W prostym układzie grzejnikowym bez termostatów, można to zobaczyć na Smart Cloud na wykresie poboru mocy. Jeśli nie ma termostatów, nie było przerw w dostawie energii czy wyłączeń, to słupki kiedy był zwiększony pobór mocy w godzinie mogą świadczyć o defroście, bo tuż po defroście następuje zwiększony pobór mocy.
Jak masz deltę wysoko to PC będzie błyskawicznie chciała dotrzeć do zadanej i ten procrsbędzie skutkował zwiększonym poborem energii w godzinie kiedy robiła defrost.
Ja to u siebie widzę na tym słupkowym wykresie, ale ja mam duży odbiór ciepła i po defroście ostro nadrabia spadek temp.w obiegu CO :)

MartyyMcFly
08-12-2022, 10:11
W sumie post nic nie wnosi do dyskusji ale się ustosunkuję. Termostaty mam zajebiste, tylko odłączone żeby nie wypływały na działanie ogrzewania. Te temperatury to do celów testowych. Mam pompę założoną kilka dni temu, więc zanim ją dobrze ustawię chcę zobaczyć jak działa w jakich warunkach. A podwójny układ mam bo tak mi pasowało, taki mam styl życia. Mam kilka pokoi które często i długo stoją puste więc nie chcę ich ogrzewać ale jeśli muszę to chciałbym żeby się szybko nagrzały. Musisz z tym żyć.

W sumie wnosi bardzo wiele, bo wnosi fakt- że PC jest najgorszym z możliwych rozwiązań dla układów mieszanych- wysokotemperaturowych/niskotemperaturowych. Tak jak one same, jest ekonomicznie nieuzasadniony. Ale to twoja kasa i wybór...choć widząc chęć zaoszczędzenia na wysokości opłat (zamiana z gazu na PC) raczej chcesz zaoszczędzić niż wydać dużo.
W twoim.przypadku, taniej byłoby założyć w tych nieczęsto używanych pomieszczeniach grzejniki elektryczne i je okazyjnie włączać. Jeśli nie to przewymiarowane klimakonwektory.
Różnica w temp.medium grzewczego pomiędzy 35deg a 45deg to dla PC jest energetyczna przelaść w zużyciu. Pomijam.już fakt pracy sprężarki na dużej mocy i niestabilnego układu CO w momencie odpalenia grzejników.

Pozdrawiam.

ololek
08-12-2022, 10:58
Pytanko
Czy w pompie all in one da się jakoś ogrzać wodę w zasobniku CWU innym źródłem ciepła niż grzałka w zasobniku?
Jakaś pompa mogłaby pompować wodę z bufora na wężownicę allinone do cwu? Czy zawór trójdrogowy można ustawić w pozycji otwartej między wężownicą zasobnika a wyjściem na bufor i wtedy dodatkowa pompa mogłaby pompować wodę między buforem a zasobnikiem CWU?
Takie coś.:
https://i.ibb.co/MffmTgP/Capture.jpg
Czy sterownik allinone może wysterować pracą zaworu 3drogowego do takiego ustawienia a potem włączyć pompę na powrocie z bufora?
Przy tej pompie byłby zawó zwrotny z bypasem wtedy obieg na grzaniu bufora przez PC normalnie by pracował.

Magik Cz-wa
08-12-2022, 15:21
[QUOTE=bocian_koh;8166136]To widać. Zajdzie lodem a potem się odlodzi. Nie wiesz jak wygląda defrost?

:-))) jak wygląda defrost to ja wiem. Pytałem o co innego.


Martyy tak też się domyślałem że te skoki na wykresie to to. Tylko dalej nie wiem ile ilościowo ich jest. Więc z tego co mówicie musiałbym mieć dostęp do ServiceCluod ale o to będzie ciężko bo mój instalator sam chce mieć zdalny dostęp do mojej pompy w okresie gwarancji.

Andrzej5101
08-12-2022, 16:24
[QUOTE=bocian_koh;8166136]
Tylko dalej nie wiem ile ilościowo ich jest..
Jak występuje defrost to na sterowniku pokazuje się;
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6930694d1a81.png (https://naforum.zapodaj.net/6930694d1a81.png.html)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/084d6e3544fab5c3

art-e
08-12-2022, 16:47
Witam,
Dzisiaj zauważyłem, że dolna część wymiennika nie jest oszroniona. Coś się popsuło czy tak może być?
Zdjęcie
https://files.fm/u/7nt9wrq93

Coś ustaliłeś ?

Zauważyłem dziś dokładnie to samo u siebie

bocian_koh
08-12-2022, 18:36
[QUOTE=Magik Cz-wa;8166178]
Jak występuje defrost to na sterowniku pokazuje się;
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6930694d1a81.png (https://naforum.zapodaj.net/6930694d1a81.png.html)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/084d6e3544fab5c3

Coś źle zacytowałeś. "tylko dalej nie wiem ile ilościowo ich jest." napisał kto inny.

Ja mam Service Cloud i wiem dokładnie kiedy mam defrost...

nuballo
08-12-2022, 19:46
Coś ustaliłeś ?

Zauważyłem dziś dokładnie to samo u siebie

A jaki model pompy masz ? Generalnie co serwisant to inna teoria albo . Jesli chodzi o wsparcie techniczne Panasonica twierdzi, że to normalne i jezeli nie wpływa na pracę pompy, zużycie pradu i cop to nie ma sie czym martwić. Gdy przymarznie robi się jakiś zator sekcji bo od dołu jest jakoś wlot gazów czy coś. Jakoś mnie to nie przekonuje bo widzę, że mam teraz permanentnie ten 'problem'. Ogólnie zgłupiałem.

Magik Cz-wa
09-12-2022, 05:46
[QUOTE=Magik Cz-wa;8166178]
Jak występuje defrost to na sterowniku pokazuje się;
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6930694d1a81.png (https://naforum.zapodaj.net/6930694d1a81.png.html)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/084d6e3544fab5c3

Ja wiem jak wygląda jednostka zewnętrza podczas defrostu, wiem również jaka pojawia się wtedy ikonka ale moje pytanie było o ilość. Nie siedzę 24h przy pompie by liczyć je. Pytałem czy nie mając dostępu do ServiceCloud z poziomu instalatora jestem gdzieś w stanie sprawdzić ile miałem deforstow na dzień? Teraz już kolega wcześniej napisał że tylko to mogę sprawdzić mając dostęp z pozycji instalatora to ServiceCloud

art-e
09-12-2022, 09:15
a jaki model pompy masz ? Generalnie co serwisant to inna teoria albo . Jesli chodzi o wsparcie techniczne panasonica twierdzi, że to normalne i jezeli nie wpływa na pracę pompy, zużycie pradu i cop to nie ma sie czym martwić. Gdy przymarznie robi się jakiś zator sekcji bo od dołu jest jakoś wlot gazów czy coś. Jakoś mnie to nie przekonuje bo widzę, że mam teraz permanentnie ten 'problem'. Ogólnie zgłupiałem.

7kw "j"

Na chłopski rozum, myślałem że defrost zniweluje właśnie to jeśli coś przymarznie.

MartyyMcFly
09-12-2022, 10:26
A jaki model pompy masz ? Generalnie co serwisant to inna teoria albo . Jesli chodzi o wsparcie techniczne Panasonica twierdzi, że to normalne i jezeli nie wpływa na pracę pompy, zużycie pradu i cop to nie ma sie czym martwić. Gdy przymarznie robi się jakiś zator sekcji bo od dołu jest jakoś wlot gazów czy coś. Jakoś mnie to nie przekonuje bo widzę, że mam teraz permanentnie ten 'problem'. Ogólnie zgłupiałem.

Jeśli chcesz spać spokojnie, zadzwoń po serwis z innej firmy.
Do mnie takie tłumaczenie nie przemawia. Wymiennik powinien przed defrostem być oszroniony cały. Jeśli jego dolna część taka nie jest to znaczy, że czynnik tam nie dociera, przepływ jest niewielki, zablokowany częściowo itp.
Skoro w pompach tego samego typu u jednego usera jest tak, a u drugiego inaczej to raczej jest to powód do niepokoju.
Poprosiłbym także o opinię na piśmie firny która to montowała i napisał maila do serwisu Panasa. Będziesz w razie problemu miał ślady na piśmie, że próbowałeś ustalić przyczynę.

Andrzej5101
09-12-2022, 10:57
Wymiennik powinien przed defrostem być oszroniony cały. Jeśli jego dolna część taka nie jest to znaczy, że czynnik tam nie dociera, przepływ jest niewielki, zablokowany częściowo itp..
Jeżeli po kilku defrostach stan nie ulega poprawie;
- TO NALEŻY DZIAŁAĆ - WZYWAĆ SERWIS

art-e
09-12-2022, 11:13
Czy Wy macie dodatkowo jakoś zaizolowane przewody z czynnikiem chłodniczym ?

Ja mam tylko o oryginalnej izolacji (białej) ale wydaje mi się to mało.

462690

Czymś to dodatkowo można obłożyć ?

Andrzej5101
09-12-2022, 11:42
Czymś to dodatkowo można obłożyć ?
Mata kauczukowa samoprzylepna - wpisz w google

rrrrrrr
09-12-2022, 11:49
Ja zastosowałem kauczukową otulinę o średnicy wew ok 70 i zawinąłem taką folią srebrną z klejem bo podobno goły kauczuk lubią dziobać ptaszyska.

art-e
09-12-2022, 12:08
dzieki za podpowiedzi.

Chyba teraz to mata bedzie lepszym wyborem bo otulinę trzeba by rozcinać.

Jaką grubość polecacie?

Andrzej5101
09-12-2022, 13:49
Jaką grubość polecacie?
25 mm i owinąć 3 do 4 razy

ololek
09-12-2022, 15:28
Witam ponownie.

Mam pompę Panasonic monoblok 5kW seria J uruchomioną już 2 tygodnie i mam kilka pytań:




Jak masz zrobione zabezpieczenie tej pompy? Mała rozdzielnia przy pompie czy bezpośrednio z głównej rozdzielni pociągnięte kable 3x2.5mm2?

buldog1111
09-12-2022, 17:51
Rób małą rozdzielnię przy pompie. Wstaw :
1. Rozłącznik
2. Wyłącznik nadprądowy ( bezpiecznik)
3. Licznik energii ( najlepiej taki , który ma zliczanie całości i zliczanie od resetu i chwilowe zużycie energii- nie jest to mus ale bardzo przydatne)
Można jeszcze dać grzałkę pod oddzielnym bezpiecznikiem i dodatkowym licznikiem)

nuballo
09-12-2022, 17:53
Rób małą rozdzielnię przy pompie. Wstaw :
1. Rozłącznik
2. Wyłącznik nadprądowy ( bezpiecznik)
3. Licznik energii ( najlepiej taki , który ma zliczanie całości i zliczanie od resetu i chwilowe zużycie energii- nie jest to mus ale bardzo przydatne)
Można jeszcze dać grzałkę pod oddzielnym bezpiecznikiem i dodatkowym licznikiem)

Miałeś podobny problem z niezaszronionyn wymiennikiem. Czy coś się dowiedziałes ?

Czacha85
10-12-2022, 17:44
Dolna część wymiennika u mnie zaszrania się jako ostatnia. Długo pozostaje czysta. Gdzieś kiedyś czytałem o jakimś rozwiązaniu (nie chodziło o Panasonica, ale chyba inny japoński producent) że pod wymiennikiem poprowadzona jest chyba rurka z gorącym gazem i ma to wspomagać pracę wymiennika w warunkach szronienia.

nuballo
10-12-2022, 17:59
Dolna część wymiennika u mnie zaszrania się jako ostatnia. Długo pozostaje czysta. Gdzieś kiedyś czytałem o jakimś rozwiązaniu (nie chodziło o Panasonica, ale chyba inny japoński producent) że pod wymiennikiem poprowadzona jest chyba rurka z gorącym gazem i ma to wspomagać pracę wymiennika w warunkach szronienia.

A jaki model pompy masz ?
Wczoraj kolejny serwisant stwierdził, że to normaln i że w niektórych modelach dolna sekcja nie jest napełniana gazem.

buldog1111
10-12-2022, 18:42
Ja mam Panasa t-cap 9kW 3f. Super cichego ( rzeczywiście sprężarki nie słychać). Nadal mam nie zaszronione dwie dolne i jedną najwyższą rurkę. Kilka razy widziałem jeszcze nie zasronione 1 do 2 rurek poniżej połowy wymiennika -ale to nie reguła -zdążyło się. Mój instalator (propartner Panasa nie odbiera , nie oddzwania -życie). U siebie podejżewam niechlujstwo i brak profesjonalnej pompy vacum. W czasie odsysania było +2°C , gość wysysał ponad godzinę ale zdezelowaną pompą uzyskał na wakuometrze -0,5 Bara ( oczywiście twierdził , że wszystko ok) Echchch.

Czacha85
10-12-2022, 18:43
J seria 9kw All In One.

Gepam
10-12-2022, 20:47
Cześć, czy ograniczenie max wydajności wbudowanej pompy obiegowej na przepływ nominalny (25,8l dla T-CAP 9kw) to dobry pomysł przy sprzęgle hydraulicznym (bufor 100l) jeżeli chcę zmniejszyć liczbę cykli pracy sprężarki? Wiem że była o tym mowa jakieś 2 lata temu w tym temacie, ale chyba zabrakło ostatecznej konkluzji.

Andrzej5101
11-12-2022, 08:27
Ja mam Panasa t-cap 9kW 3f. Super cichego ( rzeczywiście sprężarki nie słychać). Nadal mam nie zaszronione dwie dolne i jedną najwyższą rurkę. Kilka razy widziałem jeszcze nie zasronione 1 do 2 rurek poniżej połowy wymiennika -ale to nie reguła -zdążyło się. .
Trzeba działać;
-mail do instalatora,
- mail i telefon do serwisu Panasonica

dzimberto
11-12-2022, 12:13
Przecież kilka postów wcześniej pytałeś mnie o klimakonwektory. Trzeba było wtedy poprosić o pomoc specjalisty.

Nie pisałem tego do ciebie.
Napisałem głośno o fakcie, że podłogówka z grzejnikami w tym samym obiekcie jest oznaką totalnej głupoty i nieznajomości zasad projektowania OP. Każdy projektant który takie układy projektuje powinien zapłacić karę inwestorowi.
Każdy kto ma taki układ wie o czym mówię. Strata pieniędzy, energii a potem męka i szukanie rozwiązań po forach.

Co jest toksycznego w mówieniu prawdy w tym przypadku, co?
Dla ciebie to normalne, że układ niskotemperaturowy jakim jest OP łączy się z grzejnikowym wysokotemperaturowym i stosuje się do niego PC - która jest źródłem ciepła niskotemperaturowym?

Dlaczegp mieszane ogrzewanie to głupota?
Ja wybudowałem dom w 2013 zamieszkuję od 2015,od 2020 mam pompę t capa 9 3fazy
Instalację nie przerabiałem po ekogroszku na pompę
Został zawór trójdrożny do podłogówki i dołożyłem bufor 200l
obecnie grzeję krzywą -15/39 i 15/30
zero taktowania,defrosty z bufora,a mam 45m2 podłogi reszta grzejniki
zeszły sezon we wrzesniu zakończony 3550 kWh
nie grzeję non stop tylko w harmonogramie 5-8:30,12-15,18:30-23(tutaj też cwu)
w domu 22-23 st
zaczynam 3sezon,zero problemów z pompą,
raz puściłem bez quiet mode,ha ha
4,5 kw pobór,produkcja 17kw
przy -22 zero grzałek
grzałki mam ogólnie 2 godziny pracy jak wygrzewałem bojler raz

poltowski2000
11-12-2022, 14:48
Gepam

jak nie ma szumów na instalacji to nie ruszaj pompy obiegowej , z resztą podczas pracy pompa jest modulowana automatycznie .

Andrzej5101
11-12-2022, 15:41
Dlaczego mieszane ogrzewanie to głupota?
Dlatego, że musisz grzać do wysokich temperatur aby następnie studzić/mieszać do niższej temperatury

ziomas1
11-12-2022, 17:15
Dlatego, że musisz grzać do wysokich temperatur aby następnie studzić/mieszać do niższej temperatury
To nie do końca tak. Tej wody ze strefy kaloryferów nie schładza się. Mieszanie do podlogowki przynajmniej z dodatkową płyta rozszerzająca polega na dopuszczaniu cieplejszej wody do obiegu z powrotu podlogowki tak aby powstała tmp żądaną dla tej strefy.

Andrzej5101
11-12-2022, 17:24
To nie do końca tak. .
Generalnie - pompa musi zagrzać wodę do wyższej temperatury, aby zasilać grzejniki;
- chyba , że zastosujesz klimakonwektory,
- lub tak rozbudujesz mocowo grzejniki, aby można je zasilać taka samą temperaturą jak podłógowkę

ziomas1
11-12-2022, 17:51
Generalnie - pompa musi zagrzać wodę do wyższej temperatury, aby zasilać grzejniki;
- chyba , że zastosujesz klimakonwektory,
- lub tak rozbudujesz mocowo grzejniki, aby można je zasilać taka samą temperaturą jak podłógowkę

Zgadza się dla pompy każdy stopień jest ważny.
Ważne są również ustawienia. Bo jeżeli ktoś pisze wyżej, że przy tych tmp zewnętrznych znaczy do -5 ustawia tmp zasilania na kaloryfery 45 st. do tego musi to dławić głowicami bo by się w domu zagotował a pompa z buforem musi jeszcze ze 2 stopnie wyżej podgrzać to takie coś jest błędem i to wg mnie dużym aczkolwiek nie wiem do końca jak to przeliczyć na zużycie. Na moim terenie w tym roku zalozono 20 pomp z jakiegoś programu gminnego. Zamontowali bardzo dobre pompy wszystkie panasy w większości t-capy. Wykonawcy a raczej podwykonawcy nie mieli pojęcia raczej o pompach. U trzech znajomych ustawili stała tmp zasilania 52 st. przy tmp. zew. około 10 st. Przyzwyczajeni użytkownicy nie mający odrobiny pojęcia o pompach przyzwyczajeni do ekogroszkow nic z tym nie robią. Ciekawe jak z niespodzianką na wiosnę na rachunku :)

Gepam
11-12-2022, 19:59
Gepam

jak nie ma szumów na instalacji to nie ruszaj pompy obiegowej , z resztą podczas pracy pompa jest modulowana automatycznie .

Chodzi o instalację z buforem wpiętym równolegle, więc raczej żadnych szumów nie będzie.

Pytam o to, bo 2 lata temu była na ten temat dyskusja, ale nagle się skończyła i nie wiem w końcu jakie były ostateczne wnioski:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7982525&viewfull=1#post7982525

Znalazłem wpis na podobnym forum (nie wiem, czy mogę podać link):

Pompa przy obecnych temp załącza się kiedy chce bez żadnych ograniczeń czasowych(taryfowych) akurat ostatnia doba to 5startów po ok 1-2 godziny pracy. Jak temp zewn. spadnie poniżej 5stopni zaczyna chodzić non stop (przepływ 18l/min i delta 1stopień) i hula sobie w granicach 19-25Hz.... grzeję 300metrów (1:1 grzejnik:podłoga), jak spadnie poniżej 0 stopni zwiększam przepływ do 25l/min i już idzie sobie jak chce.... i tyle.

Delta jest 1 jak ustawię np.3 zaczyna się zajączek.... 18 litrów/min to minimum co mogę zjechać na pompie a i tak to wystarczy pewnie do -5st. zewn, jak podniosę ponad 25 litrów/min wtedy idzie na full. A przy naszych zimach to podniosę...albo i nie.

Czyli delta 1 i ręczne ograniczanie przepływu. Chciałem wiedzieć co o tym sądzicie teraz po latach.

-voymar-
11-12-2022, 22:34
Zgadza się dla pompy każdy stopień jest ważny.
Ważne są również ustawienia. Bo jeżeli ktoś pisze wyżej, że przy tych tmp zewnętrznych znaczy do -5 ustawia tmp zasilania na kaloryfery 45 st. do tego musi to dławić głowicami bo by się w domu zagotował a pompa z buforem musi jeszcze ze 2 stopnie wyżej podgrzać to takie coś jest błędem i to wg mnie dużym aczkolwiek nie wiem do końca jak to przeliczyć na zużycie. Na moim terenie w tym roku zalozono 20 pomp z jakiegoś programu gminnego. Zamontowali bardzo dobre pompy wszystkie panasy w większości t-capy. Wykonawcy a raczej podwykonawcy nie mieli pojęcia raczej o pompach. U trzech znajomych ustawili stała tmp zasilania 52 st. przy tmp. zew. około 10 st. Przyzwyczajeni użytkownicy nie mający odrobiny pojęcia o pompach przyzwyczajeni do ekogroszkow nic z tym nie robią. Ciekawe jak z niespodzianką na wiosnę na rachunku :)

Słuchać tych głupot się nie nie chce co wypisujesz. Przynajmniej tych.
Cyt. Bo jeżeli ktoś pisze wyżej, że przy tych tmp zewnętrznych znaczy do -5 ustawia tmp zasilania na kaloryfery 45 st. do tego musi to dławić głowicami bo by się w domu zagotował
Pytam --- po kiego licha ma ktoś grzać do 45*C i dławić głowicami ???????
Myślący - to obniży temp. zasilania jak ta 45*C jest za wysoka.
No ale jak się we dwóch spotkacie to własnie takie wyciągacie wnioski- na które po roku pauzy na forum musiałem odpisać.

-voymar-
11-12-2022, 22:44
Chodzi o instalację z buforem wpiętym równolegle, więc raczej żadnych szumów nie będzie.

Pytam o to, bo 2 lata temu była na ten temat dyskusja, ale nagle się skończyła i nie wiem w końcu jakie były ostateczne wnioski:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7982525&viewfull=1#post7982525

Znalazłem wpis na podobnym forum (nie wiem, czy mogę podać link):


Czyli delta 1 i ręczne ograniczanie przepływu. Chciałem wiedzieć co o tym sądzicie teraz po latach.

Odpowiem-- tak samo jak 1 rok temu czy tam 2 lata temu --- PC zainstalowana poprawnie która ma odpowiednia instalacje ( CO) -- nie wie co to taktowanie i pracuje na różnych deltach bez jakichkolwiek wyłączeń.
Jedyna różnica odnośnie delty to taka że przepływy są różne jak i wydajności PC . Dlatego charakter pracy ( moc ) PC są w stosunku do czasu pracy jak i delty rozne. Lecz PC to inwenter który ma tak modulowac aby pracować a nie udawac że pracuje ( grzeje)

-voymar-
11-12-2022, 22:50
To nie do końca tak. Tej wody ze strefy kaloryferów nie schładza się. Mieszanie do podlogowki przynajmniej z dodatkową płyta rozszerzająca polega na dopuszczaniu cieplejszej wody do obiegu z powrotu podlogowki tak aby powstała tmp żądaną dla tej strefy.

A wystarczy jeden bufor czy tam sprzęgło -za sprzęgłem na podłogówke zawór termostatyczny i tyle . BEZ dopłat do dodatkowej płyty.
Amen.

Pytajnick
11-12-2022, 23:33
Odpowiem-- tak samo jak 1 rok temu czy tam 2 lata temu --- PC zainstalowana poprawnie która ma odpowiednia instalacje ( CO) -- nie wie co to taktowanie i pracuje na różnych deltach bez jakichkolwiek wyłączeń.
Jedyna różnica odnośnie delty to taka że przepływy są różne jak i wydajności PC . Dlatego charakter pracy ( moc ) PC są w stosunku do czasu pracy jak i delty rozne. Lecz PC to inwenter który ma tak modulowac aby pracować a nie udawac że pracuje ( grzeje)

Czyli zimnych 6mcy pracy 180x24 = 4320 + 180 x 1h na CWU w okresie letnim = 4500 h pracy na rok. Jak to się ma do zaleceń PRODUCENTÓW pomp które mówią 0 1800 - 2500h pracy rocznie?

MartyyMcFly
12-12-2022, 07:20
To nie do końca tak. Tej wody ze strefy kaloryferów nie schładza się. Mieszanie do podlogowki przynajmniej z dodatkową płyta rozszerzająca polega na dopuszczaniu cieplejszej wody do obiegu z powrotu podlogowki tak aby powstała tmp żądaną dla tej strefy.

Ale zrozumiałe dla Ciebie jest to, że ta "woda ze strefy kaloryferów" ma np. 45deg, a podłogówkę zasilasz 35deg ?
I rozumiesz pewnie także, że trzeba użyć większej ilości energii aby podnieść temp do 45deg i zapłacić więcej PLN za jej zużycie? To jest dla Ciebie jasne?
To nie ma ŻADNEGO uzasadnienia ani logicznego ani ekonomicznego.
Ogrzewanie OC powinno być:
- komfortowe
- ekonomiczne w użytkowaniu
- proste i tanie w wykonaniu
- najlepiej niskotemperaturowe
- z wykorzystaniem najlepszego nośnika energii jakim jest woda
- idiotoodporne

Mam nadzieję, że rozumiesz też, że PC jest źródłem dla CO niskotemperaturowego, a OC oparte na grzejnikach takim nie jest niestety.

Można sobie zamontować wszystko co tam się chce. Układ mieszany (OP plus kalafiory), PC, panele PV, solarne, kominek itd itd- tylko tutaj goszczą głównie ludzie, którzy chcą jak najbardziej prosto, bezobsługowo i ekonomicznie się ogrzewać. Bez bezsensownego wydawania pieniędzy na układy CO, które trzeba potem wspierać PV, kominkami czy solarami bo są energetycznymi wampirami- jak np. układ mieszany typu OP plus kalafiory :)

Podłogówka na izolowanej PF bez żadnych przekładańców typu styro pod posadzką, pozwala grzać TYLKO w tanich godzinach, komfortowo z ruchami temp. poniżej 1deg pomiędzy włączeniami PC, komfortowo i zaj...ście ekonomicznie. Bez potrzeby montowania do takiego sposobu ogrzewania PV, solarów , kominka i sam Bóg wie czego tam jeszcze :)

MartyyMcFly
12-12-2022, 09:10
- lub tak rozbudujesz mocowo grzejniki, aby można je zasilać taka samą temperaturą jak podłógowkę

Ekonomicznie- porażka.
Cenowo wyjdzie jak za klimakonwektory, ale bez możliwości chłodzenia.

MiG25
12-12-2022, 09:18
Jakby klimakonweter nie był rodzajem grzejnika :)

MiG25
12-12-2022, 09:22
A jaki model pompy masz ?
Wczoraj kolejny serwisant stwierdził, że to normaln i że w niektórych modelach dolna sekcja nie jest napełniana gazem.

Jeśli nie zaszraniają się wam dolne częśći , to czy pompa chodzi na full ( nie osiągnęła temperatury docelowej ) , czy też może jest mocno zmodulowana ?

nuballo
12-12-2022, 10:24
Jeśli nie zaszraniają się wam dolne częśći , to czy pompa chodzi na full ( nie osiągnęła temperatury docelowej ) , czy też może jest mocno zmodulowana ?

Moduluje sobie ładnie moc. Wczoraj jak patrzyłem to przy -3 i 34HZ, a dzień wcześniej przy 0 do 19hz zjeżdżała. Co prawda dużo defrostow bo 1 na godzinę i COP jakieś niskie. Książkowo powinno być 2.8 przy -7w35, a u mnie przy -2 osiąga COP 3 przy wodzie 30. Grzałki przy defroscie dają w pizde ale to chyba powinno być ujęte noi pierwszy sezon grzania. Sam nie wiem co myśleć.

MiG25
12-12-2022, 11:12
No ok , a czy jak działa z pełną mocą , albo jak grzeje zbiornik cwu to tak samo śnieży się nierównomiernie ?

-voymar-
12-12-2022, 11:32
Czyli zimnych 6mcy pracy 180x24 = 4320 + 180 x 1h na CWU w okresie letnim = 4500 h pracy na rok. Jak to się ma do zaleceń PRODUCENTÓW pomp które mówią 0 1800 - 2500h pracy rocznie?

Tak jak mówiłem -- z Forum ograniczam się do minimum bo już mnie to nie bawi. Cały czas jedno i to samo.
Sorry- lecz nie rozumiesz o co mi chodzi. To co napisałeś to błędne rozumowanie.
Sprostuję w jednym zdaniu- być może pojmiesz.
Zadajesz pracę PC w ciągu doby na 8 czy tam 10h i w tym przedziale czasowym ta PC ma mieć 1- Start Stop, bo jak to jest dobrze zrobione to PC nie taktuje, bo PC to inwenter który moduluje mocą . Odbiornik czyli instalacja ( CO ) a raczej PC jest idealnie dobrana do instalacji. To tak na skróty.
Opisywałem to nie RAZ na FM - jak i to że grzałem 4 lata czystym prądem i gdy instalowałem PC - WIEDZIAŁEM że PC będzie mi pracować a nie taktować i udawać że grzeje. Porażką jest to że PC co 1h ,lub 2h robi STOP. Paniał?
Tyle w temacie.

nuballo
12-12-2022, 11:56
No ok , a czy jak działa z pełną mocą , albo jak grzeje zbiornik cwu to tak samo śnieży się nierównomiernie ?

Tak, cały czas.

MartyyMcFly
12-12-2022, 12:24
Jakby klimakonweter nie był rodzajem grzejnika :)

Pompa ciepła to też taki piec, bo źródło ciepła :)

Gepam
12-12-2022, 12:27
Tak jak mówiłem -- z Forum ograniczam się do minimum bo już mnie to nie bawi. Cały czas jedno i to samo.
Sorry- lecz nie rozumiesz o co mi chodzi. To co napisałeś to błędne rozumowanie.
Sprostuję w jednym zdaniu- być może pojmiesz.
Zadajesz pracę PC w ciągu doby na 8 czy tam 10h i w tym przedziale czasowym ta PC ma mieć 1- Start Stop, bo jak to jest dobrze zrobione to PC nie taktuje, bo PC to inwenter który moduluje mocą . Odbiornik czyli instalacja ( CO ) a raczej PC jest idealnie dobrana do instalacji. To tak na skróty.
Opisywałem to nie RAZ na FM - jak i to że grzałem 4 lata czystym prądem i gdy instalowałem PC - WIEDZIAŁEM że PC będzie mi pracować a nie taktować i udawać że grzeje. Porażką jest to że PC co 1h ,lub 2h robi STOP. Paniał?
Tyle w temacie.
Bardzo się cieszę, ze posiada Pan idealną instalację CO z idealnie dobraną pompą, ale większość ludzi nie ma, a takie posty w niczym nie pomagają.

art-e
12-12-2022, 12:47
Tak jak mówiłem -- z Forum ograniczam się do minimum bo już mnie to nie bawi. Cały czas jedno i to samo.
Sorry- lecz nie rozumiesz o co mi chodzi. To co napisałeś to błędne rozumowanie.
Sprostuję w jednym zdaniu- być może pojmiesz.
Zadajesz pracę PC w ciągu doby na 8 czy tam 10h i w tym przedziale czasowym ta PC ma mieć 1- Start Stop, bo jak to jest dobrze zrobione to PC nie taktuje, bo PC to inwenter który moduluje mocą . Odbiornik czyli instalacja ( CO ) a raczej PC jest idealnie dobrana do instalacji. To tak na skróty.
Opisywałem to nie RAZ na FM - jak i to że grzałem 4 lata czystym prądem i gdy instalowałem PC - WIEDZIAŁEM że PC będzie mi pracować a nie taktować i udawać że grzeje. Porażką jest to że PC co 1h ,lub 2h robi STOP. Paniał?
Tyle w temacie.

Czyli jak rozumiem, budynek powinien mieć taką akumulację ciepła aby grzejąc przez 8 godzin, starczyło mu na 24 godziny :eek:

-voymar-
12-12-2022, 14:33
Bardzo się cieszę, ze posiada Pan idealną instalację CO z idealnie dobraną pompą, ale większość ludzi nie ma, a takie posty w niczym nie pomagają.

Właśnie -po to ma człowiek głowę by myślała . Jak się myśli o PC w szczególności dla domów modernizowanych to trzeba poprawnego rozumowania. PC to nie piec śmieciuch Trzeba tak wszystko zrobić z instalacją aby to grało. Dlaczego? bo PC kosztuje hoho kasy
A później na forum lamenty. Nie piję do nikogo lecz czytając posta pana Kowalskiego który wybudował nowy dom i ma problemy z PC --to już jest naprawdę dziadostwo. Bo na etapie projektowania trzeba to wszystko uwzględnic. Sprawa chyba najważniejsza to taka że PC dziś montuje pan Janusz który przez 30 lat montował smieciuchy a dziś PC - NO ALE ON JEST o 3tyś tańszy od tego co montował u sąsiada więc po co przepłacać.
No i efekt mamy-- który czytam już 5-ty rok. Dlatego czas opuścić zaangażowanie na forum bo do niektórych to nie dociera.
POWODZENIA.

-voymar-
12-12-2022, 14:38
Czyli jak rozumiem, budynek powinien mieć taką akumulację ciepła aby grzejąc przez 8 godzin, starczyło mu na 24 godziny :eek:

Szkoda mojej dyskusji z tobą- może ktoś komu sie będzie chciało wytłumaczy ci co i jak.
Cyt.Czyli jak rozumiem, budynek powinien mieć taką akumulację ciepła aby grzejąc przez 8 godzin, starczyło mu na 24 godziny
NO PRZECIEŻ TU TAK WSZYSCY TWIERDZĄ i mają 23*C

nuballo
12-12-2022, 16:33
No ok , a czy jak działa z pełną mocą , albo jak grzeje zbiornik cwu to tak samo śnieży się nierównomiernie ?

Jeszcze dodam, odnośnie tego COP.
-2 na zewnątrz temp. zasilania 29
Bierzący pobór 0.8
Produkcja ponad 4.5 dokładnie nie pamiętam ile
COP 4.25 w danym momencie
A COP dzisiejsze 2.9
Czy to są akceptowalne parametry pracy ?

MiG25
12-12-2022, 17:38
Jeszcze dodam, odnośnie tego COP.
-2 na zewnątrz temp. zasilania 29
Bierzący pobór 0.8
Produkcja ponad 4.5 dokładnie nie pamiętam ile
COP 4.25 w danym momencie
A COP dzisiejsze 2.9
Czy to są akceptowalne parametry pracy ?

Jak bierzący pobór i COP czytasz z pompy , to tak na prawdę nic nie wiadomo , bo ona oszukuje i na pomiarze energi pobieranej , i na produkowanej. Bez licznika energii i ciepłomierza ciezżko to powiedzieć.

rrrrrrr
12-12-2022, 18:26
Voymar. Do Ciebie . Problemem w naszym kraju są pseudo- fachowcy -instalatorzy i dlatego tak dużo ludzi ma problemy. Większość z nas jest z innych branż , nie każdy jest Tobą , większość poświęca czas na pracę , rodzinę , hobby i po to braliśmy ICH by zrobili za GRUBĄ kasę to na czym podobno się znają . A że pewnie z 80 proc to przebranżowieni partacze to dlatego to forum kwitnie. Ja też jestem stolarzem i miałem czterech po kolei co tydzień , każdy z laptopem , każdy oglądał ten sam dom , jeden chciał dać PC 8kw , dwóch 10kw a ostatni 12 kw. Jak zweryfikować który jest wiarygodny , każdy gada hydraulicznym żargonem i większość nas laików musi komuś zaufać. A najgorsze że żaden nie potrafił ocenić instalacji zastanej , ich interesuje tylko dobór pompy do zapotrzebowania i amen a większość problemów jest ze złej współpracy nowej PC ze starą często skopaną instalacją. Zgodzę się z Tobą że problemy z PC w nowym domu to szczyt . Chyba że to taki popularny nowy januszowy ze zmianami w projekcie bo ma być po januszowemu - tanio gdzie tylko się da i w technologii jego ojca. Niestety taki mamy raj i to forum będzie kwitło jeszcze wiele lat z Toba lub bez . Ja też wiele rzeczy uczę się tutaj i jak widzę świerzaka z problemem to chcę pomóc jak i mi pomagają.

chcialbympompe
12-12-2022, 18:49
Nie piję do nikogo lecz czytając posta pana Kowalskiego który wybudował nowy dom i ma problemy z PC --to już jest naprawdę dziadostwo. Bo na etapie projektowania trzeba to wszystko uwzględnic. Sprawa chyba najważniejsza to taka że PC dziś montuje pan Janusz który przez 30 lat montował smieciuchy a dziś PC - NO ALE ON JEST o 3tyś tańszy od tego co montował u sąsiada więc po co przepłacać.
No i efekt mamy-- który czytam już 5-ty rok. Dlatego czas opuścić zaangażowanie na forum bo do niektórych to nie dociera.
POWODZENIA.
Problem polega na tym, że nawet jeżeli jest (poprawny) projekt to "pan janusz" (a nawet Pan Janusz) chce zazwyczaj wprowadzać swoje udoskonalenia. Przerabiałem to przy wycenie instalacji ogrzewania na budowany niedawno obiekt. W jednej firmie usłyszałem np. "po co takie grube rury na pionie? przecież z PC i tak wychodzi tylko 'taka a taka średnica' więc to bez sensu". Telefon do projektanta i odpowiedź "niech się chociaż nie ośmieszają jak nie mają pojęcia". Po rozmowie projektant-wykonawca "pan janusz" zmienił zdanie ale zrezygnowałem z jego usług.
Przy rekuperacji podobnie. "Po co taka centrala? Przecież ta 4x tańsza ma tyle samo m3/h". A projektant na to "A jaki spręż?".
Po kilku takich konsultacjach okazało się, że to zawsze projektant ma rację. Podsumował to, że w końcu po coś te 5 lat studiował...

No a z PC to jest jeszcze często tak, że w projekcie jest kocioł gazowy czy tam jakiś ekogroszek a inwestor zmienia tylko źródło ciepła na PC bez jakiejkolwiek refleksji a "janusz" doradza moc/model pompy "wg swojego doświadczenia" i mamy co mamy...

-voymar-
12-12-2022, 19:33
Voymar. Do Ciebie . Problemem w naszym kraju są jeb.... pseudo- fachowcy -instalatorzy i dlatego tak dużo ludzi ma problemy. Większość z nas jest z innych branż , nie każdy jest Tobą , większość poświęca czas na pracę , rodzinę , hobby i po to braliśmy ICH by zrobili za GRUBĄ kasę to na czym podobno się znają . A że pewnie z 80 proc to przebranżowieni partacze to dlatego to forum kwitnie. Ja też jestem stolarzem i miałem czterech po kolei co tydzień , każdy z laptopem , każdy oglądał ten sam dom , jeden chciał dać PC 8kw , dwóch 10kw a ostatni 12 kw. Jak zweryfikować który jest wiarygodny , każdy gada hydraulicznym żargonem i większość nas laików musi komuś zaufać. A najgorsze że żaden nie potrafił ocenić instalacji zastanej , ich interesuje tylko dobór pompy do zapotrzebowania i amen a większość problemów jest ze złej współpracy nowej PC ze starą często skopaną instalacją. Zgodzę się z Tobą że problemy z PC w nowym domu to szczyt . Chyba że to taki popularny nowy januszowy ze zmianami w projekcie bo ma być po januszowemu - tanio gdzie tylko się da i w technologii jego ojca. Niestety taki mamy raj i to forum będzie kwitło jeszcze wiele lat z Toba lub bez . Ja też wiele rzeczy uczę się tutaj i jak widzę świerzaka z problemem to chcę pomóc jak i mi pomagają.

Ok - spoko lecz są tacy co do nich nie dociera że mają złą instalację. A co najgorsze jeszcze grzebią tam gdzie nie powinni wkładać pazurów.
Dlatego napisałem że podczas wyboru instalatora trzeba patrzeć na jego umiejętności i ile tych PC ma zainstalowanych.
Od paru lat jak laik wchodzi na forum to PYTA
-jaką PC polecacie?
- siedząc na forum widać jakich jest najwięcej TO już jakaś wskazówka dla inwestora. Oczywiście nie neguję konkurencji lecz czytanie czytanie i nie tylko FM lecz i ulotek producentów.
- A już ciosem poniżej pasa w doradztwie co do PC jest.
-Bierz instalatora co ma do ciebie max 50km.
-pytam po co ??????
co za różnica skąd jest ważne by inwestycję wartą naście tyś. zrobił dobrze
PS, Tak na marginesie mój instalator ma do mnie 400km. i co z tego jaki to problem jak sieć serwisową ma na całą PL
NA-RA

-voymar-
12-12-2022, 19:45
Problem polega na tym, że nawet jeżeli jest (poprawny) projekt to "pan janusz" (a nawet Pan Janusz) chce zazwyczaj wprowadzać swoje udoskonalenia. Przerabiałem to przy wycenie instalacji ogrzewania na budowany niedawno obiekt. W jednej firmie usłyszałem np. "po co takie grube rury na pionie? przecież z PC i tak wychodzi tylko 'taka a taka średnica' więc to bez sensu". Telefon do projektanta i odpowiedź "niech się chociaż nie ośmieszają jak nie mają pojęcia". Po rozmowie projektant-wykonawca "pan janusz" zmienił zdanie ale zrezygnowałem z jego usług.
Przy rekuperacji podobnie. "Po co taka centrala? Przecież ta 4x tańsza ma tyle samo m3/h". A projektant na to "A jaki spręż?".
Po kilku takich konsultacjach okazało się, że to zawsze projektant ma rację. Podsumował to, że w końcu po coś te 5 lat studiował...

No a z PC to jest jeszcze często tak, że w projekcie jest kocioł gazowy czy tam jakiś ekogroszek a inwestor zmienia tylko źródło ciepła na PC bez jakiejkolwiek refleksji a "janusz" doradza moc/model pompy "wg swojego doświadczenia" i mamy co mamy...

Zgoda w 100% tylko ciężko pewnym osobom wytłumaczyć jedno. Zwłaszcza jak się ich zbierze 2 czy tam 3-ech na FM że
-do ogrzewania płaszczyznowego nie potrzeba ( bufora ,sprzęgła ) raczej sprzęgła bo zbiornik 50L trudno nazwać buforem.
-Tak nie potrzeba jak PC pracuje a nie udaje że to robi. To podstawowy błąd jaki popełniają instalatorzy ( amatorzy ) jak i inwestorzy . Bo oni na FM wyczytali lub im inni doradzili że sprzęgło jest nie potrzebne. TAK jest nie potrzebne jak jest OK.
-i tak Janusz grzeje dom a raczej podłogę przez np. 8h . I tu na FM pyta jak to jest bo PC co 40min robi mu stop No jak ma tego nie robić jak nie ma odpowiedniego odbioru mocy?
Powodzenia.

MartyyMcFly
12-12-2022, 22:23
Zgoda w 100% tylko ciężko pewnym osobom wytłumaczyć jedno. Zwłaszcza jak się ich zbierze 2 czy tam 3-ech na FM że
-do ogrzewania płaszczyznowego nie potrzeba ( bufora ,sprzęgła ) raczej sprzęgła bo zbiornik 50L trudno nazwać buforem.
-Tak nie potrzeba jak PC pracuje a nie udaje że to robi. To podstawowy błąd jaki popełniają instalatorzy ( amatorzy ) jak i inwestorzy . Bo oni na FM wyczytali lub im inni doradzili że sprzęgło jest nie potrzebne. TAK jest nie potrzebne jak jest OK.
-i tak Janusz grzeje dom a raczej podłogę przez np. 8h . I tu na FM pyta jak to jest bo PC co 40min robi mu stop No jak ma tego nie robić jak nie ma odpowiedniego odbioru mocy?
Powodzenia.

To nie do końca jest tak.
Ja swój dom projektowałem wraz z architektem (nie mam uprawnień choć jestem po architekturze i urbanistyce) choć można powiedzieć, że sam. Tak jak sam projektowałem OP na ocieplonej PF. Projekt OP zrobił mi Asolt ale to, że wylewka podłogi jest bez przekładki ze styro bezlośrednio na PF- jest moim pomysłem. Jak ekipa przyjechała robić OP, to był lament, jak to bez styro, jak zamontować rurki do betonu, to nie będzie działać, po co termostaty w pomieszczeniach (trudno im było wytłumaczyć, że dom jeat w kształcie litery T i podzielony jest na różne strefy funkcjonalne z różnymi temperaturami. Dużo było tego "nie będzie działało" :)
Ale działa :)
Grzeję tylko w tanich oknach taryfy G12W, pompę mam nieprzewymiarowaną pod grzanie tylko w taniej taryfie jak tu wszyscy piszą (już 6 sezon działa).
Temperatury mam w domu jak kto tam lubi- w salonie mam 24deg, w łazience 25deg a w sypialni 21deg itd..
Rachunki za 200m2 dom o dużej kubaturze z wysokim salonem i 75% elewacji w szybach płacę rzędu 3,5-4k/rok za wazystko razem z ogrzewaniem (wszystko na prąd , dwie pompy wody, zraszacze, sprężarka biooczyszczalni non stop, zamrażarka 300l, pralka, suszarka,2x płyta grzewcza, lodówka, reku, grzejnik suszarka ręczników w łazience cały rok,PC 8kW, dwa klimatyzatory 2,5kW z tej samej pompy ciepła do chłodzenia).
Bez paneli PV czy solarów czy kominka.. Da się? Da.
Mam agregat 8kW zasilający w razie awarii cały dom wraz z PC.

Dom trzeba projektować od zera. Nie kupować gotowców- to samo się tyczy CO.
W skali całej budowy, projekt domu był jedną z tańszych inwestycji, za to bezwzględnie była to najlepsza inwestycja. Tak jak projekt CO ;)

art-e
13-12-2022, 08:08
Szkoda mojej dyskusji z tobą- może ktoś komu sie będzie chciało wytłumaczy ci co i jak.
Cyt.Czyli jak rozumiem, budynek powinien mieć taką akumulację ciepła aby grzejąc przez 8 godzin, starczyło mu na 24 godziny
NO PRZECIEŻ TU TAK WSZYSCY TWIERDZĄ i mają 23*C

Widzę iż inni koledzy Ci już odpisali.
Mam nadzieję że Ty, szukając wiedzy na różnych forach internetowych, trafisz na bardziej pomocnych użytkowników.

Rozumiem że znużył Cię już ten wątek, bo rzeczywiście jest długi i nie sposób go już przeczytać w całości. Ja sam przebrnąłem przez może 100 stron.
Jednak osób z pompami ciepła przybywa a jak się domyślam, duże grono z nich to osoby, które przerobiły istniejącą instalację co wynika z obecnej sytuacji energetycznej.

Sam pochodząc z bloku też spędziłem kiedyś dużo czasu na forum Muratora jaki piec dobrać do swojego budynku. Gdybym słuchał sprzedawców miałbym piec 20KW. Kupiłem 12KW a i tak chodził na 50% swojej mocy w mrozy. Następnie spędziłem rok czasu w kotłowni starając się zoptymalizować proces spalania (aż się żona śmiała że niedługo tam zamieszkam). Mogłem przecież zostawić to na ustawieniach domyślnych i by się paliło, ale chciałem uzyskać jak największą efektywność z tego procesu.

Teraz znów tu jestem i zadaje pytania odnośnie pompy. To dla mnie kolejna nowość ale forum daje nam właśnie tą możliwość wymiany doświadczeń.
Szczególnie że instalatorzy posiadają niewiele większą wiedzę, oprócz tego jak to zamontować. Może Ty trafiłeś na super firmę monterską, ja brałem taką co ma wolne terminy, bo czasy się zmieniły i na pompę się czeka miesiącami i na instalatora również.

Więc dużo osób ma to co ma a teraz po prostu próbujemy ustawić to najbardziej optymalnie i mam nadzieje że chęć dzielenia się wiedzą wciąż na tym forum pozostanie.

ololek
13-12-2022, 09:38
Grzeję tylko w tanich oknach taryfy G12W, pompę mam nieprzewymiarowaną pod grzanie tylko w taniej taryfie jak tu wszyscy piszą (już 6 sezon działa).
Temperatury mam w domu jak kto tam lubi- w salonie mam 24deg, w łazience 25deg a w sypialni 21deg itd..
Rachunki za 200m2 dom o dużej kubaturze z wysokim salonem i 75% elewacji w szybach płacę rzędu 3,5-4k/rok za wazystko razem z ogrzewaniem (wszystko na prąd , dwie pompy wody, zraszacze, sprężarka biooczyszczalni non stop, zamrażarka 300l, pralka, suszarka,2x płyta grzewcza, lodówka, reku, grzejnik suszarka ręczników w łazience cały rok,PC 8kW, dwa klimatyzatory 2,5kW z tej samej pompy ciepła do chłodzenia).
Bez paneli PV czy solarów czy kominka.. Da się? Da.
Mam agregat 8kW zasilający w razie awarii cały dom wraz z PC.


Pytanka:
- Dlaczego akurat G12W, jest jeszcze G13. Najbardziej CI się kalkuluje G12W?
- czy masz jakiś bufor/sprzęgło żeby chłodzić tymi dwoma klimatyzatorami? Zapewne chłodzisz wodą lodową?

exetterenak
13-12-2022, 09:43
Pytanka:
- Dlaczego akurat G12W, jest jeszcze G13. Najbardziej CI się kalkuluje G12W?


Pewnie dlatego że G13 nie jest dostępne w całym kraju np. PGE nie ma takiej taryfy

-voymar-
13-12-2022, 13:57
To nie do końca jest tak.
Ja swój dom projektowałem wraz z architektem (nie mam uprawnień choć jestem po architekturze i urbanistyce) choć można powiedzieć, że sam. Tak jak sam projektowałem OP na ocieplonej PF. Projekt OP zrobił mi Asolt ale to, że wylewka podłogi jest bez przekładki ze styro bezlośrednio na PF- jest moim pomysłem. Jak ekipa przyjechała robić OP, to był lament, jak to bez styro, jak zamontować rurki do betonu, to nie będzie działać, po co termostaty w pomieszczeniach (trudno im było wytłumaczyć, że dom jeat w kształcie litery T i podzielony jest na różne strefy funkcjonalne z różnymi temperaturami. Dużo było tego "nie będzie działało" :)
Ale działa :)
Grzeję tylko w tanich oknach taryfy G12W, pompę mam nieprzewymiarowaną pod grzanie tylko w taniej taryfie jak tu wszyscy piszą (już 6 sezon działa).
Temperatury mam w domu jak kto tam lubi- w salonie mam 24deg, w łazience 25deg a w sypialni 21deg itd..
Rachunki za 200m2 dom o dużej kubaturze z wysokim salonem i 75% elewacji w szybach płacę rzędu 3,5-4k/rok za wazystko razem z ogrzewaniem (wszystko na prąd , dwie pompy wody, zraszacze, sprężarka biooczyszczalni non stop, zamrażarka 300l, pralka, suszarka,2x płyta grzewcza, lodówka, reku, grzejnik suszarka ręczników w łazience cały rok,PC 8kW, dwa klimatyzatory 2,5kW z tej samej pompy ciepła do chłodzenia).
Bez paneli PV czy solarów czy kominka.. Da się? Da.
Mam agregat 8kW zasilający w razie awarii cały dom wraz z PC.

Dom trzeba projektować od zera. Nie kupować gotowców- to samo się tyczy CO.
W skali całej budowy, projekt domu był jedną z tańszych inwestycji, za to bezwzględnie była to najlepsza inwestycja. Tak jak projekt CO ;)

Fajnie to wszystko opisałeś. Najważniejsze by inwestor był zadowolony.
W moim poście nie o to mi chodziło. Nie na temat. I to o co pytałem nie dostałem odpowiedzi. No ale jak jesteś zadowolony to najważniejsze.
Powodzenia.

-voymar-
13-12-2022, 14:09
Widzę iż inni koledzy Ci już odpisali.
Mam nadzieję że Ty, szukając wiedzy na różnych forach internetowych, trafisz na bardziej pomocnych użytkowników.

Rozumiem że znużył Cię już ten wątek, bo rzeczywiście jest długi i nie sposób go już przeczytać w całości. Ja sam przebrnąłem przez może 100 stron.
Jednak osób z pompami ciepła przybywa a jak się domyślam, duże grono z nich to osoby, które przerobiły istniejącą instalację co wynika z obecnej sytuacji energetycznej.

Sam pochodząc z bloku też spędziłem kiedyś dużo czasu na forum Muratora jaki piec dobrać do swojego budynku. Gdybym słuchał sprzedawców miałbym piec 20KW. Kupiłem 12KW a i tak chodził na 50% swojej mocy w mrozy. Następnie spędziłem rok czasu w kotłowni starając się zoptymalizować proces spalania (aż się żona śmiała że niedługo tam zamieszkam). Mogłem przecież zostawić to na ustawieniach domyślnych i by się paliło, ale chciałem uzyskać jak największą efektywność z tego procesu.

Teraz znów tu jestem i zadaje pytania odnośnie pompy. To dla mnie kolejna nowość ale forum daje nam właśnie tą możliwość wymiany doświadczeń.
Szczególnie że instalatorzy posiadają niewiele większą wiedzę, oprócz tego jak to zamontować. Może Ty trafiłeś na super firmę monterską, ja brałem taką co ma wolne terminy, bo czasy się zmieniły i na pompę się czeka miesiącami i na instalatora również.

Więc dużo osób ma to co ma a teraz po prostu próbujemy ustawić to najbardziej optymalnie i mam nadzieje że chęć dzielenia się wiedzą wciąż na tym forum pozostanie.

Otóż ów wątek do końca 2021r. przeczytałem od dechy do dechy. Udzielając się dość obficie. Dlatego twierdzę że jedno i to samo . Fakt przybywa nowych użytkowników którzy chcą pomocy. lecz podstawowy błąd się powiela non-stop ( taktowanie )
Tak na marginesie - Jak jest ( instalacja CO ) wykonana prawidłowo to PC będzie pracować od godz.X do godz. Y zaliczając 1 Start-Stop. PC to inwenter więc ma modulować i pracować. Tak że każdy po uruchomieniu PC już po jednym dniu jej pracy powinien wyciągnąć wnioski czy instalację (CO ) ma zrobioną prawidłowo
PS. Ja pomocy nie potrzebuję - Jak na razie. Czy wiidziałeś abym o coś pytał?
Powodzenia.

rrrrrrr
13-12-2022, 14:49
Zapytam jeszcze raz bo już raz pytałem i cisza . Dlaczego skoro taktowanie jest tak niepożądanym zjawiskiem to nie ma w instrukcji montażu ani użytkowania ani słowa na ten temat , mój instalator też nic o tym nie mówił. Gdy nie dawno musiałem kupić nową lodówkę to są opisane rzeczy których nie robić bo żle wpływają na działanie lub zużycie prądu. Czy to nie jest przypadkiem tak że dotyczyło to PC on-off a wszyscy z automatu powtarzają to przy inwerterowych PC.

MartyyMcFly
13-12-2022, 14:55
Pytanka:
- Dlaczego akurat G12W, jest jeszcze G13. Najbardziej CI się kalkuluje G12W?
- czy masz jakiś bufor/sprzęgło żeby chłodzić tymi dwoma klimatyzatorami? Zapewne chłodzisz wodą lodową?

Przyzwyczaiłem się do G12W- to okno 13-15 idealnie nam pasuje wtedy wracamy i gotujemy. Drugiego nam nie potrzeba :)

Ja mam Samsunga EHS TDM. To jest ich flagowy system. Do PC można podpiąć do 4 klimatyzatorów typu split. System działa bez wymiany czynnik chłodniczy woda czyli korzystniej niż przy chłodzeniu pasywnym czy klimakonwektorami wodnymi- bez strat na wymianie czynnik chłodniczy- woda.
Dostępne tryby grzania, grzanie wodne OP , grzanie wodne plus ciepły nadmuch (np.po dłuższej nieobecności), sam nadmuch ciepłego powietrza- okresy przejściowe jesień, wiosna, chłodzenie powietrzem.

Mam małe sprzęgło hydrauliczne, ale tylko dla bezpieczeństwa kiedy wszystkie termostaty na pętlach się zamkną. Zostawiłem pętle podłogówki w pomoeszczeniach gospodarczych i pralni bez termostatów ponad zalecane 10m2, ale ekipa założyła sprzęgło i tak zostało. Jak za rok będę wymieniał qodę w OP, to założę zawory i zobaczę jak to się spisuje bez sprzęgła :)

MiG25
13-12-2022, 15:54
Zapytam jeszcze raz bo już raz pytałem i cisza . Dlaczego skoro taktowanie jest tak niepożądanym zjawiskiem to nie ma w instrukcji montażu ani użytkowania ani słowa na ten temat , mój instalator też nic o tym nie mówił. Gdy nie dawno musiałem kupić nową lodówkę to są opisane rzeczy których nie robić bo żle wpływają na działanie lub zużycie prądu. Czy to nie jest przypadkiem tak że dotyczyło to PC on-off a wszyscy z automatu powtarzają to przy inwerterowych PC.

No to ja Ci zadam pytanie tak : Dlaczego zatrzymanie sprężarki sterowanej inwerterem ma nie "zużywać " sprężarki , a zatrzymanie sprężarki bez inwertera już tak? ( Pomijam fakt , że inwerter robi coś takiego co się nazywa łagodny start ,być moze również łagodny stop).

Inwerterów nie wprowadzili po to ,żeby łagodzić starty czy stopy , tylko po to ,żeby pompa się modulowała i dłużej pracowała bez zatrzymywania.

Oczywiście nie przesadzajmy też w drugą stronę , jeśli wiosną/jesienią pompa pracuje 1godzinę , a potem 2 godziny się nie włącza , to to taktowaniem nie jest.

ziomas1
13-12-2022, 16:15
Ale zrozumiałe dla Ciebie jest to, że ta "woda ze strefy kaloryferów" ma np. 45deg, a podłogówkę zasilasz 35deg ?
I rozumiesz pewnie także, że trzeba użyć większej ilości energii aby podnieść temp do 45deg i zapłacić więcej PLN za jej zużycie? To jest dla Ciebie jasne?
To nie ma ŻADNEGO uzasadnienia ani logicznego ani ekonomicznego.
Ogrzewanie OC powinno być:
- komfortowe
- ekonomiczne w użytkowaniu
- proste i tanie w wykonaniu
- najlepiej niskotemperaturowe
- z wykorzystaniem najlepszego nośnika energii jakim jest woda
- idiotoodporne

Mam nadzieję, że rozumiesz też, że PC jest źródłem dla CO niskotemperaturowego, a OC oparte na grzejnikach takim nie jest niestety.

Można sobie zamontować wszystko co tam się chce. Układ mieszany (OP plus kalafiory), PC, panele PV, solarne, kominek itd itd- tylko tutaj goszczą głównie ludzie, którzy chcą jak najbardziej prosto, bezobsługowo i ekonomicznie się ogrzewać. Bez bezsensownego wydawania pieniędzy na układy CO, które trzeba potem wspierać PV, kominkami czy solarami bo są energetycznymi wampirami- jak np. układ mieszany typu OP plus kalafiory :)

Podłogówka na izolowanej PF bez żadnych przekładańców typu styro pod posadzką, pozwala grzać TYLKO w tanich godzinach, komfortowo z ruchami temp. poniżej 1deg pomiędzy włączeniami PC, komfortowo i zaj...ście ekonomicznie. Bez potrzeby montowania do takiego sposobu ogrzewania PV, solarów , kominka i sam Bóg wie czego tam jeszcze :)

Hmm tak się składa, że dla mnie to 3 sezon grzewczy na pompie (a w zasadzie na dwóch) i mogę coś powiedzieć na temat energetycznych wampirów a mam wrażenie jakbyś tłumaczył rzeczy oczywiste przedszkolakowi.
Jasne, że podgrzanie wody do 45 st. kosztuje więcej niż do 35 tylko pytanie ile więcej i ile czasu musi grzać do 45 akurat u mnie w tej chwili -9 i na kalafiorach jest 38 stopni?
Jasne, że pompa to źródło ogrzewania niskotemperaturowego jednak sadząc po wpisach na forum wiele osób wykorzystuje kalafiory i co ważne jest zadowolonych.

rrrrrrr
13-12-2022, 17:40
Mig może właśnie o to chodzi że w danej jednostce czasu starsze PC on=off miały np 10 startów i doprowadzało to do pewnego skrócenia żywotności a dzisiejsze PC w tym samym czasie robią np 3 starty i najczęściej tylko w okresach przejściowych wiosna- jesień a w czasie zimy chodzą prawie bez przerw a dyskusje i argumentacje na forum są niepotrzebną paniką. Oczywiście myślę o względnie dobranych PC a nie o ewidentnie skopanych gdzie ktoś na starcie pisze =mam za dużą PC ratunku. Ogólnie zgadzam się z Tobą ale ja sądzę że temat lekko wyolbrzymiony.

Gepam
13-12-2022, 17:44
Jak ktoś ma do wyboru wydać kilka tysięcy na kalafiory C33 albo robić od nowa podłogówkę, wylewki i nowe podłogi w całym domu za kilkadziesiąt to wybór jest prosty. Ten tysiąc czy dwa rocznie zaoszczędzony na ogrzewaniu to słaba inwestycja.

-voymar-
13-12-2022, 18:24
No to ja Ci zadam pytanie tak : Dlaczego zatrzymanie sprężarki sterowanej inwerterem ma nie "zużywać " sprężarki , a zatrzymanie sprężarki bez inwertera już tak? ( Pomijam fakt , że inwerter robi coś takiego co się nazywa łagodny start ,być moze również łagodny stop).

Inwerterów nie wprowadzili po to ,żeby łagodzić starty czy stopy , tylko po to ,żeby pompa się modulowała i dłużej pracowała bez zatrzymywania.

Oczywiście nie przesadzajmy też w drugą stronę , jeśli wiosną/jesienią pompa pracuje 1godzinę , a potem 2 godziny się nie włącza , to to taktowaniem nie jest.

Wszystko dobrze napisane -po za jednym
chyba sam nie wierzysz w to co napisałeś -chodzi mi o to Cyt. jeśli wiosną/jesienią pompa pracuje 1godzinę , a potem 2 godziny się nie włącza
Taka praca jest w ogóle niemożliwa -jak niby ma to wyglądać? 1 h pracy i 2h STOP? co niby ma tym sterować? jedyne tłumaczenie to takie że po 1h pracy temp. zew. wzrośnie tyle dużo że PC zrobi STOP -( mało realne ) po 2h kolejnych spadnie na tyle zastartuje i tak w koło. MAM NADZIEJĘ ŻE POJMUJESZ O CO CAMAN - jesteś stary Forumowicz czyli wiesz o co pytam
A co w tym co piszesz jest realne -- WŁAŚNIE taktowanie czyli 1h pracy lub nawet 40min pracy i stop Tu na forum często było 2 a nawet 3 -STOP w ciągu 1h i to jest nagminne. Jak np. grzejniki ( moc ) całkowita przy min modulacji PC bedzie > od mocy PC po modulacji to takowe zdarzenie nie będzie miało miejsca.

MiG25
13-12-2022, 18:24
Mig może właśnie o to chodzi że w danej jednostce czasu starsze PC on=off miały np 10 startów i doprowadzało to do pewnego skrócenia żywotności a dzisiejsze PC w tym samym czasie robią np 3 starty i najczęściej tylko w okresach przejściowych wiosna- jesień a w czasie zimy chodzą prawie bez przerw a dyskusje i argumentacje na forum są niepotrzebną paniką. Oczywiście myślę o względnie dobranych PC a nie o ewidentnie skopanych gdzie ktoś na starcie pisze =mam za dużą PC ratunku. Ogólnie zgadzam się z Tobą ale ja sądzę że temat lekko wyolbrzymiony.

Tak , tylko dość często trafiają się właśnie tacy , co im pompa wiosną.jesienią pochodzi 15-20min i wyłączenie na 10min...
No i pompa aż tak inteligentna nie jest , żeby włączyć się i ggrzać na minimum , tylko ona właśnie dąż do jak najszybszego osiągnięcia temperatury docelowej , czyli idzie jak najszybciej w górę , po czym nie zdąży się zmodulować ,tylko się wyłącza. Tak jest jak grzejniki nie nadążają odbierać tego ciepła ,a 50l bufor to w zasadzie tylko garnek na zupę...