PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82

-voymar-
13-12-2022, 18:34
Tak , tylko dość często trafiają się właśnie tacy , co im pompa wiosną.jesienią pochodzi 15-20min i wyłączenie na 10min...
No i pompa aż tak inteligentna nie jest , żeby włączyć się i ggrzać na minimum , tylko ona właśnie dąż do jak najszybszego osiągnięcia temperatury docelowej , czyli idzie jak najszybciej w górę , po czym nie zdąży się zmodulować ,tylko się wyłącza. Tak jest jak grzejniki nie nadążają odbierać tego ciepła ,a 50l bufor to w zasadzie tylko garnek na zupę...

Zdąży zdąży - no nie wierzę że tak sądzisz PC choć by przebiła zadaną o 1*C to i tak się nie wyłączy, zmoduluje i pracuje .I tu właśnie kłaniają sie grzejniki i ich moc. PC wyłączy się po jakimś czasie i to chyba jak zadana wzrośnie o 3*C . Tego nie wiem dokładnie bo takiego problemu nie mam.

bgttgb
13-12-2022, 19:49
Witam,
Panowie i Panie szybkie pytanie:
Od jakiej temp powrotu czy zasilania startuje t cap 9 kw?
Pzd

a.gwozdz
13-12-2022, 20:30
Tak , tylko dość często trafiają się właśnie tacy , co im pompa wiosną.jesienią pochodzi 15-20min i wyłączenie na 10min...
No i pompa aż tak inteligentna nie jest , żeby włączyć się i ggrzać na minimum , tylko ona właśnie dąż do jak najszybszego osiągnięcia temperatury docelowej , czyli idzie jak najszybciej w górę , po czym nie zdąży się zmodulować ,tylko się wyłącza. Tak jest jak grzejniki nie nadążają odbierać tego ciepła ,a 50l bufor to w zasadzie tylko garnek na zupę...

no właśnie a dlaczego by nie mogło być tak jak piszesz - jeśli trzeba niewiele ciepła dostarczyć - to po co na pełnej mocy dochodzić ??
niby lepsze niż on-off ale dalej prymitywne rozwiązania, przecież dałoby się to ogarnąć nawet jakimś prostym programem 'uczenia' parametrów w zakresach temp. - pytanie komu ma na tym zależeć ?? producentowi PC ?? dlaczego - lepiej jak taktuje i umrze sprężarka po 10 latach, sprzeda się kolejną.
przy niewielkiej akumulacji budynku (szkieletówka) każde wyjście słońca zza chmur drastycznie zmienia zapotrzebowanie na ciepło dostarczane do ogrzania domu, dla mnie do ustawienia idealnie byłoby gdyby można ustawić krzywą z 1-2 punktami przełamania tej krzywej.

co to jest taktowanie - skoro Panasonic dopuszcza podobno jako OK - 4 starty na 1h pracy PC - średnio w roku ???
pomijam wątek defrostów bo seria J przy defroście zadaje 2 starty sprężarki - skoro to takie 'samo zło' to dlaczego ??
znalazłem na innej stronie że optymalna praca to :
"PC średnio pracuje 2000-3000 godzin rocznie oraz optymalna ilość załączeń to 2500 razy.
Czyli, 100 000 godzin pracy / 3 000 godzin pracy rocznie = 33 lata, ale 50 000 startów / 2 500 razy rocznie = 20 lat – taką zakładamy żywotność przy prawidłowej instalacji."
za : http://instalatorpc.pl/zywotnosc_pompy_ciepla.php

MiG25
13-12-2022, 20:47
To ,że pompa chce osiągnąć jak najszybciej temperaturę docelową samo w sobie złe nie jest , i nie ma z tym żadnego problemu jak odbiór jest w stanie odebrać z zapasem produkowaną moc . Problem pojawia się jak pompa generuje większą moc niż moc , niż grzejniki odbiorą , wtedy już modulacja nie pomoże , pompa moduluje się dopiero tedy jak temperatura wody osiągnie docelową ( i to też nie od razu tylko z jakims opóźnieniem) , wyłącza się w ciągu 3 min jeśli temperatura przekroczy docelową o 3 stopnie , jak przekroczy o 6 stopni to wyłącza się natychmiast. Drugą rzeczą jesienią/wiosną jest to ,że pompa produke moc z lepszym COPem , przez co nawet jak się zmoduluje do minimum , to i tak tej mocy jest więcej niż zimą .
Oczywiście możnaby to napisać inaczej , ale znowu ,to ma być uniwersalne , i dla grzejników , i do podłogówki , a nawet do grzania basenu , a każda ta rzecz ma inne wymagania.

bgttgb
13-12-2022, 20:50
Pomoze ktos? Na grzalce teraz jedzie ale agregat nie wlacza sie. 25 powrot i zasilanie. Podlogowka/ bufor. I miala sie zalaczyc teraz i nie wystartowala

MiG25
13-12-2022, 20:51
Witam,
Panowie i Panie szybkie pytanie:
Od jakiej temp powrotu czy zasilania startuje t cap 9 kw?
Pzd

Z tego co pamiętam to T-CAP nie ma ograniczenia ( mają je zwykłe , a jednowentlatorowe to wogole dopóki nie osiągnie woda 23 stopni to grzlka będzie włączona).
Ale jak musisz włączać system z zerowej temperatury , to nie patrz na to , tylko zamknij wszystkie pętle zostawiając jedną , jak pompa nie da się włączyć , to uruchom ręcznie na samych grzałkach i zagrzej tylko jedną pętlę , i jak będzie już zagrzana , to odkręcaj następną itd. W ten sposób uruchomisz każdą pc w niskich temp.

MiG25
13-12-2022, 20:54
Pomoze ktos? Na grzalce teraz jedzie ale agregat nie wlacza sie. 25 powrot i zasilanie. Podlogowka/ bufor. I miala sie zalaczyc teraz i nie wystartowala

Po pierwsze ,po jaką cholerę bufor przy podłogówce...

A po drugie pompa potrzebuje trochę czasu zanim sprężarka wystartuje ( to nie kociol gazowy) , gdzieś ok 3 min , więc daj jej szansę.
Może masz włączony tryb tylko grzałek ?

bgttgb
13-12-2022, 20:54
Teraz na zbiornik 300 l przelaczylem to troche szybciej rosnie temp ale do ilu stopni? Wczoraj startowala z 22 i nie bylo problemu. Dzis troche chlodniej ...

bgttgb
13-12-2022, 20:56
Instalator sie uparl na bufor. Nie mam grzejnikow ale wstaw to bd dobrze. Tez bylem przeciwny ale nie jestem "fachowcem"

bgttgb
13-12-2022, 20:56
A z tym trybem to gdzie szukac?

bgttgb
13-12-2022, 20:58
Jest ktos kto grzeje w g12w? Jaka temp macie na starcie po przerwie?

MiG25
13-12-2022, 21:02
T-CAP staartuje nawet prz 10 stopniach wody , to nie jest dla niego problemem.
Włącz na wyświetlaczu słoneczko , i czekaj aż sprężarka się włączy.
No i podnieś temperaturę docelową może , bo może jest minimalna i jest osiagnięta.

bgttgb
13-12-2022, 21:06
Wlaczylem. Jest sloneczko. Pokazala sie na chwile ikona ze wentylator zadzialal i cisza

bgttgb
13-12-2022, 21:06
Temp na 50 st

a.gwozdz
13-12-2022, 21:07
...... To ma być uniwersalne , i dla grzejników , i do podłogówki , a nawet do grzania basenu , a każda ta rzecz ma inne wymagania.

No właśnie ale dlaczego uniwersalne - skoro wiadomo jakie są ograniczenia i możliwości tych systemów ?? Jak coś jest do wszystkiego to jest do ....... niczego. Wystarczy wprowadzić 3 tryby - podłogówka / kaloryfery / basen i ogarnąć parametry ?
Wiem że pytanie nie do ciebie bezpośrednio ale temat ciekawy, zawsze to samo można osiągnąć różnymi drogami - dlaczego nie najlepszymi ???

Czy ktoś może powiedzieć jak to z tym taktowaniem ostatecznie jest ???

Mam PC od ~połowy maja - 1079/1027 (h pracy/zadania), częściowo w okresie przejściowym - do 20 listopad - chodziła na harmonogramie - słonecznie było
Najwięcej on//off sprężarki robią defrosty - J 2 starty przy defroście.

MiG25
13-12-2022, 21:24
Wlaczylem. Jest sloneczko. Pokazala sie na chwile ikona ze wentylator zadzialal i cisza

Jaki wentylator ?
Obiegówka działa ? Wstaw zdjęcie z wyświetlacza , zobacz też w menu z informacjami (z mojego podpisu) pozycje z temperaturami.

bgttgb
13-12-2022, 21:46
Wyslalem na priv

MartyyMcFly
13-12-2022, 22:24
To ,że pompa chce osiągnąć jak najszybciej temperaturę docelową samo w sobie złe nie jest .

To jest tylko zebezpieczenie producenta przed użytkownikiem aby jak najszybciej widział na wyświetlaczu temp.zadaną.
Wystarczy popatrzeć na wykres choćby pracy sprężarki po defroście i widać co się dzieje z częstotliwością jej pracy. Temperatura zadana jest zwykle szybko osiągana i czasowo przebijana.
Jak warunki na zewnątrz są niekorzystne i wilgotność duża, to pożądaną pracą byłaby praca ze spokojnym dotarciem do zadanej tak, aby czas do kolejnego defrostu był jak najdłuższy bez niepotrzebnej pracy na zwiększonej mocy. Wątpię by ktokolwiek odczuł spadek temp. w pomieszczeniu kiedy odbywa się defrost i zaraz po nim (kiedy spada temp.zasilania kalafiorów).
Testuję teraz deltę 15 z grzejnikami i po wykresie qidać, że PC dochodzi do zadanej wolniej ale o wiele spokojniej jeśli chodzi o jej pracę.

Gepam
13-12-2022, 22:49
Testuję teraz deltę 15 z grzejnikami i po wykresie qidać, że PC dochodzi do zadanej wolniej ale o wiele spokojniej jeśli chodzi o jej pracę.

A jaką deltę faktycznie uzyskujesz?

MartyyMcFly
13-12-2022, 22:56
A jaką deltę faktycznie uzyskujesz?

To zależy od temp. zewnętrznej i temp. zasilania.
Ale nie w tym rzecz. Im większa delta, tym mozliwość większej różnicy pomiędzy zasilaniem i powrotem. Myślę, że o ile przy OP powinna być pomiędzy 3-5deg, to przy kalafiorach im większa tym lepiej, ze względu na wahania temp. powrotu przy i po defroście- szczególnie w budynkach o dużym zapotrzebowaniu.
Chciałbym aby PC dochodziła do zadanej po defrostach jak najwolniej, a nie szybko z dużą mocą.

Większość i tak ma bufor z kalafiorami, jak jest mały i wraca do jego chłodny powrót z grzejników, to przy małej delcie pompa podnosi gwałtownie temp.(nawet powyżej zadanej) aby uzyskać ustawiona deltę..

Zmieniła się nawet przepustowość pompy wody w litrach na minutę przy delcie 15 jest 19 l/min a przy delcie 5 był 24 l/min.

Gepam
13-12-2022, 23:19
Większość i tak ma bufor z kalafiorami, jak jest mały i wraca do jego chłodny powrót z grzejników, to przy małej delcie pompa podnosi gwałtownie temp.(nawet powyżej zadanej) aby uzyskać ustawiona deltę..

Zmieniła się nawet przepustowość pompy wody w litrach na minutę przy delcie 15 jest 19 l/min a przy delcie 5 był 24 l/min.

Właśnie tu jest problem - jak delta jest ustawiona na 1, to pompa obiegowa chodzi na maks, PC długo chodzi na pełnej mocy, moduluje za późno i szybko się wyłącza. Jak ustawisz na 15, to moduluje szybko, ale próbuje trzymać głupią deltę 15.
Dlatego opcja delta 1 i obroty pompy obiegowej na minimum wydaje się niegłupia. To powinno dać szybką modulację i nie trzymanie się żadnej delty, tylko co wyjdzie to wyjdzie.

MartyyMcFly
13-12-2022, 23:27
Właśnie tu jest problem - jak delta jest ustawiona na 1, to pompa obiegowa chodzi na maks, PC długo chodzi na pełnej mocy, moduluje za późno i szybko się wyłącza. Jak ustawisz na 15, to moduluje szybko, ale próbuje trzymać głupią deltę 15.
Dlatego opcja delta 1 i obroty pompy obiegowej na minimum wydaje się niegłupia. To powinno dać szybką modulację i nie trzymanie się żadnej delty, tylko co wyjdzie to wyjdzie.

To raczej nie tak.
Delta to maksymalna różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem. Jeśli różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem jest większa od ustawionej delty, PC podwyższa temp. zasilania nawet powyżej zadanej tak, aby delta był równa takiej jaka ma ustawiona. Pompa wody zwiększa wtedy swe obroty.

Obserwuje ja od dwóch godzin przy delcie 15 jest dużo bardziej stabilnie temperaturowo (wahania są mniejsze) niż przy delcie 5. Sprężarka także pracuje spokojniej.

Gepam
14-12-2022, 13:51
To raczej nie tak.
Delta to maksymalna różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem. Jeśli różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem jest większa od ustawionej delty, PC podwyższa temp. zasilania nawet powyżej zadanej tak, aby delta był równa takiej jaka ma ustawiona. Pompa wody zwiększa wtedy swe obroty.

Wg twojego opisu jeżeli delta jest wyższa od ustawionej, to PC jeszcze ją powiększa podwyższając temperaturę zasilania. To nie brzmi prawidłowo.

MiG25
14-12-2022, 14:33
Z moich obserwacji wynika ,że pompa za wszelką cenę chce najpierw dotrzeć do temperatury docelowej kosztem delty, więc na siłę moduluje obiegówkę , nawet do minimum ( jest tego też inny powód , kryterium załączenia grzałek , bo jak temperatura docelowa różni się o 8 stopni od wyjsciowej przez 20minut , to załącza się grzałka - w J te paramery da się ustawić).
A później jak temperatura wejsciowa się podnosi to objegówka przyspiesza i trzyma deltę.

MartyyMcFly
14-12-2022, 17:50
Z moich obserwacji wynika ,że pompa za wszelką cenę chce najpierw dotrzeć do temperatury docelowej kosztem delty, więc na siłę moduluje obiegówkę , nawet do minimum ( jest tego też inny powód , kryterium załączenia grzałek , bo jak temperatura docelowa różni się o 8 stopni od wyjsciowej przez 20minut , to załącza się grzałka - w J te paramery da się ustawić).
A później jak temperatura wejsciowa się podnosi to objegówka przyspiesza i trzyma deltę.

Panowie, ja zgłupiałem. Ten algorytm Panasa jest nieco nielogiczny :) Powinno być jak dla mnie tak im większa delta tym możliwe większe wahania temp. zasilanie powrót i spokojniejsza praca bez gwałtownego dochodzenia do temp. zadanej- ale tak nie jest :)

Wrzucam wykres. Do godziny +/- 11.30 pracowała na delcie 15 czyli max, a od pracuje na delcie 1. zmieniłem nie potrzebnie krzywą (obniżyłem o jeden stopień) ale to mniej istotne., no i rankiem do 12 tej było dużo chłodniej. ale chodzi tak naprawdę o kulturę pracy. zobaczymy jak dziś w nocy, będą[warunki jak wczoraj i zostawiam deltę 1.


462781

rrrrrrr
14-12-2022, 18:17
Ja na dużym obiegu nie uzyskam delty większej jak ok 6 st , pompka obiegowa za buforem chodzi wtedy na najwolniejszym przepływie ale jest wtedy niepożądane zjawisko że dolna połowa kalafiorów jest chłodna ale za to góra jest cieplejsza niż gdy próbowałem wyższego biegu i delty ok 2 st . W mojej PC delty się nie ustawia ,ona sama reguluje pompkę obiegową i u mnie wacha się około 2 st czasem dojdzie do 3 st. ZA to zauważyłem że dziś przy minus 10 st na zewnątrz i 44 st ustawionej zadanej to tłukła prawie 80 HZ. Do ilu HZ one pracują i ile to bezpieczny zakres , pytam bo z elektryczności to zielony jestem.

MartyyMcFly
14-12-2022, 19:30
Ja na dużym obiegu nie uzyskam delty większej jak ok 6 st , pompka obiegowa za buforem chodzi wtedy na najwolniejszym przepływie ale jest wtedy niepożądane zjawisko że dolna połowa kalafiorów jest chłodna ale za to góra jest cieplejsza niż gdy próbowałem wyższego biegu i delty ok 2 st . W mojej PC delty się nie ustawia ,ona sama reguluje pompkę obiegową i u mnie wacha się około 2 st czasem dojdzie do 3 st. ZA to zauważyłem że dziś przy minus 10 st na zewnątrz i 44 st ustawionej zadanej to tłukła prawie 80 HZ. Do ilu HZ one pracują i ile to bezpieczny zakres , pytam bo z elektryczności to zielony jestem.

Pompa wody za buforem powinna dla kalafiorów z termostatami chodzić na autoadapt lub na zmiennej różnicy ciśnień. Jak nie ma termostatów to na najmniejszym możliwym przepływie dla stałej różnicy ciśnień.

rrrrrrr
14-12-2022, 20:44
Mam teraz na niskiej zmiennej różnicy ciśnień i pompka wyświetla 16 W a jak zrobię na Auto to 22W . A co byś mi opowiedział o parametrze w HZ i jak to się ma do pracy sprężarki .

MartyyMcFly
14-12-2022, 21:13
Mam teraz na niskiej zmiennej różnicy ciśnień i pompka wyświetla 16 W a jak zrobię na Auto to 22W .


To znaczy, że pierwsze ustawienie jest nieodpowiednie.
Można to łatwo sprawdzić obserwując temp na ostatni grzejniku w instalacji CO.



A co byś mi opowiedział o parametrze w HZ i jak to się ma do pracy sprężarki .

?????

rrrrrrr
15-12-2022, 15:12
Mam na zmiennej niskiej bo zapomniałem dopisać że wszędzie termostaty . Gdy zrobię auto to delta będzie ledwo 2 st i bufor jest opróżniany z ciepła tak że tracę między wyjściem PC a wyjściem bufora= sprzęgła ok 2-3 st. Mam wyświetlany parametr z jaką częstotliwością działa w danym momencie sprężarka i w zależności od temp zew i tem zadanej to działa w szerokim zakresie i pytam jakie to górne bezpieczne bo miałem już 90HZ .A mam jeszcze pytanie z innej beczki ; bufor=sprzęgło na zasilaniu równolegle mam 200L i patrząc z boków zbiornika to najwyżej z lewej str jest wyjście na pompkę obiegową i grzejniki. Około 30 cm niżej z prawej str. jest wejście ciepłej wody z PC następne 30 cm niżej ale znów po lewej jest powrót dużego obiegu z grzejników i następne 30 cm w dół i po prawej powrót do PC . I teraz najciekawsze ten najniżej położony powrót do PC jest o ok 2 st cieplejszy od powrotu z grzejników po drugiej stronie. Czy to normalne , czy mam przyłącza żle zrobione bo dodam że przyłączy jest po cztery na stronę naprzeciw sobie a majster zrobił jakby na mijankę . Co sądzisz .HEJ

anatema
16-12-2022, 08:10
Mam na zmiennej niskiej bo zapomniałem dopisać że wszędzie termostaty . Gdy zrobię auto to delta będzie ledwo 2 st i bufor jest opróżniany z ciepła tak że tracę między wyjściem PC a wyjściem bufora= sprzęgła ok 2-3 st. Mam wyświetlany parametr z jaką częstotliwością działa w danym momencie sprężarka i w zależności od temp zew i tem zadanej to działa w szerokim zakresie i pytam jakie to górne bezpieczne bo miałem już 90HZ .A mam jeszcze pytanie z innej beczki ; bufor=sprzęgło na zasilaniu równolegle mam 200L i patrząc z boków zbiornika to najwyżej z lewej str jest wyjście na pompkę obiegową i grzejniki. Około 30 cm niżej z prawej str. jest wejście ciepłej wody z PC następne 30 cm niżej ale znów po lewej jest powrót dużego obiegu z grzejników i następne 30 cm w dół i po prawej powrót do PC . I teraz najciekawsze ten najniżej położony powrót do PC jest o ok 2 st cieplejszy od powrotu z grzejników po drugiej stronie. Czy to normalne , czy mam przyłącza żle zrobione bo dodam że przyłączy jest po cztery na stronę naprzeciw sobie a majster zrobił jakby na mijankę . Co sądzisz .HEJ

Jeśli masz jakieś "cyrki" z dziwną temp. powrotu czyt. wyższą niż zasilania, grzejniki (mimo kryzowania i odpowietrzania) zimne w połowie etc. to zawołaj jakiegoś hydraulika (niekoniecznie "pompiarza") i niech sprawdzi tobie poprawność obiegu wody za buforem czy wszystko jest zgodne ze sztuką.
Pisałem już w tym wątku że u mnie źle (odwrotnie) podłączyli pompkę za buforem i obieg szedł w drugą stronę. Nikt tego nie wychwycił od razu bo jednak jako-tako to grzało ale było totalnie nie efektywnie i też dziwne rzeczy z pół-zimnymi grzejnikami, gorącym powrotem się działy. Zamiast sprawdzić elementarne rzeczy, to przestawiałem co pół dnia deltę, bawiłem się ustawieniami przepływów, trybami pracy pompki etc.

rrrrrrr
16-12-2022, 08:52
Dzięki za podpowiedż , sprawdziłem , strzałka w dobrym kierunku . Troszkę chyba nie zrozumiałeś mojego opisu , najlepiej sobie to narysować . Różnica jest obydwu powrotów z tym że ten niżej do PC jest cieplejszy. A niepełne rozgrzanie grzejników mam gdy obiegówka kręci na najwolniejszym przepływie co myślę jest raczej normalne. O te przyłącza do bufora pytam bo może zamiast na przemian to powinny być któreś na tym samym poziomie . HEJ

buldog1111
16-12-2022, 08:52
rrrrr. W każdym zbiorniku-sprzęgle dochodzi do podmieszania wody między obiegiem Pompy ciepła(pierwotnym) i grzejnikowym/podłogowym (wtornym) . Zjawisko mniejsze lub większe uzależnione od prędkości przepływów w obiegach. Najprawdopodobniej to , że powrót ze zbiornika-sprzęgła do PC jest cieplejszy o 2°C niż powrót z grzejników na wejściu do sprzęgła świadczy o tym zjawisku. Prędkość przepływu w obiegi pierwotnym jest większa niż we wtórnym i część wody gorącej z PC wraca na powrót i podnosi temperaturę. Sam pisałeś , że wyjście na grzejniki z bufora jest chłodniejsze o 2-3°C niż wyjście z PC. Tu właśnie odnalazły się te 2-3 °C. To czego brakuje w grzejnikach podnosi temp. powrotu do PC. Sposobem na zminimalizowanie tego zjawiska jest wyrównanie prędkości przepływu w obydwu obiegach. Nistety nie jest to łatwe , gdyż pompa wody w PC zmienia swoją prędkość w/g algorytmu sterownika. Pompa/Pompy po stronie wtórnej chodzą +/- że stałą prędkością. Co do zmiany prędkości przepływu po stronie wtórnej. Im woda płynie szybciej to grzeję cały grzejnik ale jest chłodniejszy. Im wolniej to będzie cieplejszy ale nie cały. Ogólnie ilość przekazanej energii cieplnej będzie zbliżona.
Też mam układ taki jak Ty -sprzęgło 200l i 2 obiegi wtórne. Na swoich pompach obiegowych (Wilo pico plus) widzę ile m3 w danej chwili pompa przelewa i dodatkowo regulacja przepływu jest płynna więc się trochę bawię z dostrojeniem. Ogólnie mam wrażenie , że lepszy nieco mniejszy przepływ w obiegu wtórnym niż większy w porównaniu do obiegu pierwotnego ( chyba lepszy COP się robi- ale jeszcze się bawię.
Co prędkości sprężarki w Hz. To jeżeli przy-10 kręci Ci 90Hz to już chyba szczyt jej możliwości. Czytając forum widziałem wpisy , że taka częstotliwość to już max. Pewnie pompa pracowała już na granicy chęci wspomożenia się grzałką .
Jaką masz ustawioną deltę na grzaniu w PC? Im mniejsza ustawioną tym pC agresywniej chcę do niej dojść. Może daj deltę na 8 i porównaj.

rrrrrrr
16-12-2022, 09:57
Dzięki buldog ogólnie układ tak jak opisałeś z tym że u mnie jeden wtórny na grzejniki . Też chyba wolę gdy obiegówka prac. wolniej i grzejniki trochę cieplejsze- ale może to złudzenie w skali grzania pomieszczeń. Przyłącza do bufora też masz na przemian jak ja czy któreś na jednym poziomie. Te 90 Hz to nie jest max bo przez moment jak bujała co po grzaniu cwu to było 96 hz także nie wiem gdzie sufit. Mam ustawione grzałki poniżej minus 10 i wtedy widziałem ikonę że wspomagały. Co do delty to mam mętlik bo jest pozycja ustawiania delty ale byłem pewny że ona działa jako różnica wyj-wej tylko w okresach przejściowych bo w instrukcjii jest opis =delta załączania jednostki i jak było cieplej to tak grało że gdy temp przekroczyła zadaną to pompa stop i gdy spadła o ustawioną deltę to ruszała -oczywiście płynnie . Podejrzewam że Rotenso robi deltę wg jakiegoś algorytmu i czujników samodzielnie za pomocą przepływu swoją obiegówką i tego nie zmienię i wyjdzie że mogę tylko walczyć na obiegu za buforem. HEJ

MiG25
16-12-2022, 10:19
Przy jednowentylatorowych częstotliwość i 120Hz była widziana , także jeszcze trochę...
Nie ma czegoś takiego jak "granica wspomagania się grzałką"... Pompa będzie chodzić z częstotliwością ,jaką mu sterownik zada , a moc jaka wyjdzie to będzie...

Grzałka załącza się tylko od zależności temperatury docelowej od aktualnej wychodzącej , w wersji H jest to zaszyte na stałe i grzałka włączy się wtedy , kiedy rożnica pomiędzy docelową a aktualną będzie 8 lub więcej , przez 20 min ( i jest to cholernie dużo , przy podłodze , raczej ciężko o tai przypadek) , w J te parametry już się ustawia , więc można sobie niechcący tą grzałkę włączyć złymi ustawieniami.

rrrrrrr
16-12-2022, 10:50
Mig mam w menu pozycję gdzie ustawiam od jakiej temperat mogą się włączać grzałki i jest jeszcze do ustawienia czas -że grzałka rusza gdy sprężarka nie daje rady po danym ustawianym czasie -fabrycznie jest 30 min. Oczywiście Rotenso ma inaczej niż Panas , wiadomo każda firma po swojemu.

MiG25
16-12-2022, 11:20
Nie mam pojęcia jak jest w Rotenso to rozwiązane , w Panasonicu nie ma czegoś takiego jak "nie dawanie rady " i od tego "włączanie grzałek" , tu są konkretne wartości , o których pisałem.

Czyli nawet jak sprężarka "nie będzie dawać rady" i generować 50% mocy znamionowej , to jeśli temperatura docelowa będzie ustawiona powiedzmy 2 stopnie wyżej niż aktualna wyjściowa ( i ustawienie jednoczesnie będzie wieksze w J , bo w H to wiadomo - 8 ) , to grzałka się nie załączy , mimo że "sprężarka nie daje rady" . Mysiałaby "nie dawać rady" w ten sposób ,ze temperatura wody spadłaby bardzo , co przy podłogówce raczej nierealne (żeby nagle obniżyła się o 8 stopni , to trwałoby kilka dni nawet w najgorsze mrozy) , grzejnikach chyba też nie...

Andrzej5101
16-12-2022, 11:50
Mam na zmiennej niskiej bo zapomniałem dopisać że wszędzie termostaty . Gdy zrobię auto to delta będzie ledwo 2 st i bufor jest opróżniany z ciepła tak że tracę między wyjściem PC a wyjściem bufora= sprzęgła ok 2-3 st. Mam wyświetlany parametr z jaką częstotliwością działa w danym momencie sprężarka i w zależności od temp zew i tem zadanej to działa w szerokim zakresie i pytam jakie to górne bezpieczne bo miałem już 90HZ .A mam jeszcze pytanie z innej beczki ; bufor=sprzęgło na zasilaniu równolegle mam 200L i patrząc z boków zbiornika to najwyżej z lewej str jest wyjście na pompkę obiegową i grzejniki. Około 30 cm niżej z prawej str. jest wejście ciepłej wody z PC następne 30 cm niżej ale znów po lewej jest powrót dużego obiegu z grzejników i następne 30 cm w dół i po prawej powrót do PC . I teraz najciekawsze ten najniżej położony powrót do PC jest o ok 2 st cieplejszy od powrotu z grzejników po drugiej stronie. Czy to normalne , czy mam przyłącza żle zrobione bo dodam że przyłączy jest po cztery na stronę naprzeciw sobie a majster zrobił jakby na mijankę .
Kolego ;
-przejdź z tym problemem do tematu ;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380405-Ustawienie-wydajno%C5%9Bci-pomp-obiegowych

rrrrrrr
16-12-2022, 11:54
Mig albo ja żle tłumacze albo Ty inaczej rozkminiasz . Grzałki w menu mogę całkiem wyłączyć . Wydaje mi się że tu chodzi o sytuację że jeśli mam grzałki na ON i zadałem np 50 stopni przy dużym mrozie to raczej logiczne że pompa próbuje dobić wykorzystując maxa , nie wiem skąd twój pomysł na 50 proc . Piszemy o teoretycznej sytuacji extrem w górę a nie o pracy pompy wiosną na luziku. I ja to rozumiem że jeśli w ciągu tych fabrycznych 30 min ona nie osiąga zadanych 50 to załącza grzałki do pomocy. Oczywiście mogę być w błędzie bo uczę się tego sprzętu a opis w instrukcji to tragedia ale jakoś tak to wynika. Temp od której działają grzały i czas rozpoczęcia gdy pompa nie daje rady są w menu instalatora a z pozycji użytkownika jest tylko grzałki on-off.

MiG25
16-12-2022, 13:22
Tak , na pewno inaczej rozkminiam...
Obojętnie czy to będzie pełna zimia poniżej -20 , czy późna wiosna, jak masz temperaturę wody 30stopni , i nagle zadasz temperaturę docelową 50 stopni , to jeśli w przeciągu tych 30 (czy tam 20 minut) temperatura wody nie osiągnie 42 stopni ( lub to co ustawione) to włączy się grzałka.
Pytanie tylko , dlaczego jak masz temp wody 30 stopni w systemie nagle ustawiasz jej temperaturę docelową 50...

Powiem Ci ,że nawet latem , jak napełniam dzieciakom basen z 18tys l. przez zbiornik pompy ciepła (żeby się trochę nagrzała) , to włącza się sprężarka , trzy fazy grzałek (czyli 9kW) , i jeszcze grzałka 3kW w zbiorniku ( bo te 20min minęło ) , i wcale nie uważam ,że sprężarka nie daje rady , bo pacuje z mocą znamionową.

rrrrrrr
16-12-2022, 14:56
Kol MIG a gdzie ja kurcze napisałem że mam 30 stopni i zadałem 50. Mam teraz przy minus 8 a wczoraj było minus 10 ustawioną zadaną 44 stopnie. Nie interesuje mnie co tam przy podłogówce - MAM TYLKO grzejniki . Jak przedtem było około zera stopni to miałem zadaną 40 stopni. Napisałeś tekst =nie będzie dawać rady i generować 50 proc mocy = więc napisałem że przy zadanej NP =NA PRZYKŁAD 50 stopni w mrozy itd. Chodziło że pompa na maxa nie daje rady to wg czego uruchamiają się grzały . A ty stwierdziłeś że w panasie nie ma czegoś takiego że =nie daje rady i od tego włączanie grzałek= A w ostatnim poście piszesz że jednak jak nie osiągnie zadanej to załączy grzałki . Czytaj ze zrozumieniem i pomyśl co odpisujesz. HEJ

rrrrrrr
16-12-2022, 15:08
Andrzeju przeczytałem całość i nic dla mnie Tamten kol. ma podłogówkę z nie potrzebnym wg innych sprzęgłem 100L i zupełnie inny problem. Jedyna rzecz która daje do myślenia to by ustawić obiegówkę na najwolniejszy bieg i gdy nie dogrzewa to zwiększać przesył.

Gepam
16-12-2022, 15:25
Mam do was pytanie odnośnie czegoś co znalazłem w dokumencie "AUTODIAGNOSTYKA POMPY CIEPŁA POWIETRZE-WODA GENERACJA H i J". Pada tam takie zdanie:

Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego jest również rekomendowane dla systemów mających pracować w funkcji chłodzenia!

Nie jest jednak wyjaśnione dlaczego. Wiecie może o co chodzi?

MiG25
16-12-2022, 15:37
. Czytaj ze zrozumieniem i pomyśl co odpisujesz. HEJ

Proponuję samemu się najpierw do swoich dobrych rad dostosować. HEJ :)

MiG25
16-12-2022, 15:39
Mam do was pytanie odnośnie czegoś co znalazłem w dokumencie "AUTODIAGNOSTYKA POMPY CIEPŁA POWIETRZE-WODA GENERACJA H i J". Pada tam takie zdanie:


Nie jest jednak wyjaśnione dlaczego. Wiecie może o co chodzi?

Chodzi jak zwykle o to samo , czyli zład wody , i o taktowanie.

Navy1
16-12-2022, 15:46
Panowie, jak można wytłumaczyć to, że Panasonic SDC 3f 9 kW gen. H nie potrafi podnieść temperatury zasilania powyżej 31*C?
Dom ma OZC około 10 kW, ogrzewanie 100% płaszczyznowe (podłogowe i ścienne), ogrzewana powierzchnia 280 m2, kubatura 850 m3, żadnych termostatów, zład wody około 260 litrów (w tym 90l bufor założony głównie na potrzeby klimakonwektorów które służą wyłącznie do chłodzenia). Przepływy na pompie wyglądają OK (zwykle około 23 l/min), parownik szroni się równomiernie, defrosty są jednak dość częste (mniej więcej co godzinę, robione sprężarką). Próbowałem różnych zmian ustawień, ale bez skutku.
Latem, w trybie chłodzenia Panasonic pracował znakomicie (woda lodowa 10*C), w trybie CWU bez problemu podgrzewał wodę do +45*C (delta 10*C, zasobnik 200l), w trybie grzania do temp zewn. około +2*C też było OK. Ale gdy temperatury zewn. spadły okazało się, że już około 0*C pompa nie podnosi temp zasilania powyżej +31*C (z deltą 5*C) choć zadana przez Krzywą Grzewczą temp zasilania jest wyraźnie wyższa (teraz +35*C).

MiG25
16-12-2022, 15:55
Skoro się temeratura wody nie podnosi , to znaczy że jest stan równowagi , ciepło które pompa produkuje jest odbierane w tej samej ilości przez podłogówkę ( i dalej w pomieszczenia)
Jeśli w domu masz ciepło ,to znacz że wszystko jest ok ( a Ty niepotrzebnie chcesz wydusić temperaturę wyższą wody w objegu) , jeśli jest chłodno to albo dom jeszcze nie wygrzany , albo pompa nie produkuje tle ciepła ile powinna ( bo zakładam ,że dobrana dobrze , a dom jest ocieplony i ciepło nie ucieka) ....

Gepam
16-12-2022, 16:04
Chodzi jak zwykle o to samo , czyli zład wody , i o taktowanie.

Ok, ale czemu akurat sprzęgło? Bufor szeregowo na powrocie teoretycznie pełni tę samą rolę, a dokument wyraźnie mówi o sprzęgle. Chyba że to po prostu niedopowiedzenie.

Navy1
16-12-2022, 16:05
Dom jest wygrzany :-), mieszkam już 10 lat a ten Panasonic to moje druga pompa ciepła w tym domu (Atlantic padł po 10 latach).
Temperatura w domu nie jest przesadzona (+21*C).
Moim zdaniem pompa nie produkuje tyle ciepła ile powinna. Nie rozumiem dlaczego tak jest, że ma zadane wyższe parametry i nie potrafi ich osiągnąć w warunkach lekkiej zimy. Nie oczekuję od niej wiele, bo układ jest biwalentny. Poniżej -7*C włącza się gazowy kocioł kondensacyjny 11 kW który od 10 lat bez problemu radzi sobie nawet przy najcięższych mrozach. Chciałbym tylko, żeby do tych śmiesznych -7*C Panasonic dawał radę z ogrzewaniem.

Andrzej5101
16-12-2022, 16:14
[QUOTE=Navy1;8167459
Nie oczekuję od niej wiele, bo układ jest biwalentny.
Poniżej -7*C włącza się gazowy kocioł kondensacyjny 11 kW który od 10 lat bez problemu radzi sobie nawet przy najcięższych mrozach.
Chciałbym tylko, żeby do tych śmiesznych -7*C Panasonic dawał radę z ogrzewaniem.[/QUOTE]
Należy uaktywnić grzałkę CO
https://images89.fotosik.pl/670/07462d7292e3008f.jpg

MiG25
16-12-2022, 16:17
Możesz spróbować oszacować ,czy pompa cieła daje moc znamionową mierząc temperatury wejścia i wyjścia , i mając przepływ obliczyć to ze wzoru 69,78*delta*przepływ ... ( a temperatury mierzyć termometrem z lepszą dokładnością , bo tu min rozdzielczość 0,1 stopnia jest potrzebna , a nie to co pompa podaje w całych stopniach. Oczywiście lepszy byłby ciepłomierz ( najlepiej kalibrowany)
Ale najpierw możesz zobaczyć ile w menu pokazuje.

Andrzej5101
16-12-2022, 16:18
Navy1;
Nie oczekuję od niej wiele, bo układ jest biwalentny.
Poniżej -7*C włącza się gazowy kocioł kondensacyjny 11 kW który od 10 lat bez problemu radzi sobie nawet przy najcięższych mrozach.
Chciałbym tylko, żeby do tych śmiesznych -7*C Panasonic dawał radę z ogrzewaniem

Należy uaktywnić ostatecznie grzałkę CO,
Pompa powinna do -7 C dać radę bez grzałki ale pewnie duża wilgotność to uniemożliwia
https://lh3.googleusercontent.com/V-_PudpfOkKVmkGmf7KjL8t2Ju2Xat1CH20vioS5Y93CnSIrqtC_-DZ4rn4oBR1LzhETsuJBUIHCn_p0vQNUyqM47OXNDoXiqyfyQvf Dezvurdcs9M2cs9bNgvteQUYhujp_RL-VCKYcI2qUPS5cilvJIv0PHggF1sMOK9ygSjC4ASfDub9IE-Y4Zt1kol7HRv6EC2ofDHBOkONMs8s3tx7rkrvpqI0l0C8X5nQ8 ZsxjsvmqG8DaYC21oNR7wHb-raSDk2ozUOf7HwGbpJ853gThzggvTV3y0ZHbPMDx8-SLw6mU2mkepn_hWXMbbxBC8x_N-VKSs-UU_GmWm8XEPlEgL9sez7_AQS2zw6sOrP4tmEOYPvhOHW1Z2fEd Qj5-xdRc82eTeO3feBJUrC8-m3NgG6cCXIn4XP915fw7j1aWciCaTHe6Ecl3uhe22jZapUkkZs FJGjPHPidr1faHZfy21pnBSiKk4a6SfXTKPspI7oyOQw_kJROv 7cf3d1PHt114utXzHIdCklXIUwuSBU_CmNRzScUiG8aQ07F1ZA WYfpjL6nql5Oz5eWLskjGo0E2tIuBnxICrEVDZoG57bWbuaA_4 k5lYQHQEVV_4XneT7sgQS6Xuu1TNG693dMX3hbSJW7XM4vCmyb u69iW_k0K8bmeQMin1OwHvgfG692SDpAQVSkH4HvaO-sL6gehEPQZef12fcyd5Go9nKiK7i_23v-8QZizxyyi5QhngICtl91BYbenkYZvQR18gOgmWa8ZWxNFQttBB FIAKSxb9FunfwszrI8T3fsGpGxKVaEseZBDyTmBWl6qikIXREB fxLcnz_xWUlpY-bbvVjmhHO2-oqtcA_FGn0-rtqXayNjDS8m7p2V3MqeCzkk71dE5xa8rWSymXoxYHdghFDPYQ 1VW6NA75q2Dkv03H_7y0vC2v=w1023-h666-no?authuser=0

MiG25
16-12-2022, 16:20
Należy uaktywnić grzałkę CO
462815

Ten wykres to niewidoczny jest , ale chyba przy -7 ta pompa to 9kW jest w stanie wyprodukować ?
A jak już ,to dlaczego grzałki , a nie kocioł gazowy ?:)

Andrzej5101
16-12-2022, 16:30
Andrzeju przeczytałem całość i nic dla mnie .
Chodzi o to , aby wyregulować optymalnie oba obiegi należy ;
- zaopatrzyć się w 4 sztuki czujników temperatury

rrrrrrr
16-12-2022, 16:55
Andrzeju mierniki mam właśnie cztery na wyjściach i wejściach i parę postów wstecz opisałem dziwną sprawę z umiejscowieniem przyłączy na buforze i dziwnych wskazaniach obydwu powrotów . Kol. podpowiedzieli że to przez podmieszanie i tak sobie popisujemy dalej. Wyregulować optymalnie oba obiegi - ładnie napisane.

Navy1
16-12-2022, 17:56
@Andrzej: dziękuję za wykres. Przy -7*C ta pompa bez problemu powinna sobie poradzić ale tak nie jest. Z wilgotnością masz rację, defrosty są nie do uniknięcia. Mnie raczej chodzi o to jak możliwe, że na przykład dzisiaj (wg danych z pompy) przy mocy pobieranej 2,4 kW, mocy oddawanej 8,5 kW i temp zewn. -2*C nie jest ona w stanie samodzielnie (tj. bez grzałek) osiągnąć zadanej temp. zasilania +35*C tylko zatrzymuje się na +31*C (delta 5*C).
Poprzednia PC (Atlantic) miała grzałki (3x3 kW) całkowicie odłączone na osobnym bezpieczniku. W Panasonicu temp aktywacji grzałki miałem do tej pory ustawioną na -10*C. Przestawiłem ją teraz na 0*C. Kocioł (temp biwalentna) mam celowo ustawiony na -7*C, bo jeszcze dla poprzedniej pompy robiłem wyliczenia że to jest punkt zrównania ceny ogrzewania gazem i prądem (ze względu na spadek COP). Teraz to się mogło zmienić, ale raczej niewiele bo wzrosła cena i prądu i gazu.
@MIG: o takie pomiary poproszę instalatora. Nie mam do tej firmy zastrzeżeń, są kompetentni, chcą pomóc. Chciałbym jednak przed rozmową z nimi trochę się do tego przygotować. W menu pompa pokazuje, że osiąga i czasami przekracza moc znamionową (w trybie grzania chwilowo dochodzi do 10,5 kW a moc nominalną 9 kW osiąga bez problemu). Sprężarka chodzi wtedy na około 40 Hz (nie mam dostępu do Service Cloud, więc dane to odczyty chwilowe, z menu).

buldog1111
16-12-2022, 18:09
rrrrr. Jeżeli masz termometry do CO ?
Ja zamontowałem 6szt.( firmy Goshe) Wyjście i powrót z PC , wyjście i powrót (dwa obiegi ) z bufora. Kupiłem termometry montowane w studzienkach w rurze. Powiem Ci tak. Do instalacji CO węglowej są ok, ale do PC to lipa straszna. Są niedokładne i wszystkie 6 szt. pokazuje inną temp. +/- 3°C to kosmos przy zgrywaniu obiegów. Absurdalnie miałem wyższą temp. wychodzącą z bufora niż z PC. Skalibrowałem wszystkie w temp.pokojowej ale jak się rozgrzewają to i tak się rozjeżdżają. Kupiłem termometr DT-34 ze świadectwem kalibracji i teraz mogę dokładnie monitorować temp.( niestety niewygoda polega na tym , że trzeba sondę przykładać do rury i izolować żeby złapać poprawny odczyt)

buldog1111
16-12-2022, 18:19
MIG podałeś wzór
"obliczyć to ze wzoru 69,78*delta*przepływ"
Czyli stał 69,78 × delta x przepływ (I tu pytanie -jaka skala? Litry/minuta?)
Podstawiłem na szybko u siebie 69,78x4=279,12 × 13,73l/min=3 832,3176 . Czyli PC w tym momencie produkowała 3832W (3,832kW) ?

Andrzej5101
16-12-2022, 18:27
Mnie raczej chodzi o to jak możliwe, że na przykład dzisiaj (wg danych z pompy) przy mocy pobieranej 2,4 kW, mocy oddawanej 8,5 kW i temp zewn. -2*C nie jest ona w stanie samodzielnie (tj. bez grzałek) osiągnąć zadanej temp. zasilania +35*C tylko zatrzymuje się na +31*C (delta 5*C).
Pompa uzyskała 8,5 kW a wg; wykresu powinna 8,8 kW;
- a więc pompa jest słabiutka, bo dla - 20 C ma tylko ok ; 7,0 kW,
- powinieneś dla OZC = 10 kW mieć minimum 9 kW /TCap,
- a najkorzystniej to 12kW/TCap - bo ona moduluje analogicznie jak 9kW/TCap

MiG25
16-12-2022, 18:42
To co podaje pompa ,to z dużym przymrużeniem oka trzeba brać. , może być równie dobrze 6kW , a może i 10kW, w zależności jak czujniki wykalibrowane są.

MiG25
16-12-2022, 18:46
MIG podałeś wzór
"obliczyć to ze wzoru 69,78*delta*przepływ"
Czyli stał 69,78 × delta x przepływ (I tu pytanie -jaka skala? Litry/minuta?)
Podstawiłem na szybko u siebie 69,78x4=279,12 × 13,73l/min=3 832,3176 . Czyli PC w tym momencie produkowała 3832W (3,832kW) ?

Jeśli delta była 4 stopnie , przepływ 13,73l/min , to tak produkowała 3832W...
Tyle ,że jak delta była 3,9 to ~100W mniej , jak 4,1 to ~100W więcej , stąd potrzebny dokładny pomiar temperatury ( nie zaokrąglony do całości).

MartyyMcFly
16-12-2022, 19:07
Dom jest wygrzany :-), mieszkam już 10 lat a ten Panasonic to moje druga pompa ciepła w tym domu (Atlantic padł po 10 latach).
Temperatura w domu nie jest przesadzona (+21*C).
Moim zdaniem pompa nie produkuje tyle ciepła ile powinna. Nie rozumiem dlaczego tak jest, że ma zadane wyższe parametry i nie potrafi ich osiągnąć w warunkach lekkiej zimy. Nie oczekuję od niej wiele, bo układ jest biwalentny. Poniżej -7*C włącza się gazowy kocioł kondensacyjny 11 kW który od 10 lat bez problemu radzi sobie nawet przy najcięższych mrozach. Chciałbym tylko, żeby do tych śmiesznych -7*C Panasonic dawał radę z ogrzewaniem.

Jednostka jest źle dobrana.
Kocioł gazowy byłby zbędny przy prawidłowo dobranej jednostce PC.
Każdy układ oparty na więcej niż jednym źródle ciepła, jest niepoprawnie wyliczonym dla budynku układem CO. Ogrzewanie CO, źródło ciepła, odbiorniki, grzejniki itd. projektuje się inaczej dla PC, inaczej dla kotła gazowego itd.
Sama nazwa wskazuje na CENTRALNE OGRZEWANIE.

Navy1
16-12-2022, 20:10
@Marty: moim zdaniem pompa jest dobrana "na styk" ale to był celowy zabieg bo oczekuję od niej tylko tego, że poradzi sobie bez problemu z ogrzewaniem do temp zewn. -7*C a w temperaturach dodatnich nie będzie taktowała. Oprócz tego oczywiście CWU i chłodzenie latem.
Układ biwalentny (z kotłem gazowym) mam od początku - pod to została zaprojektowana i zbudowana instalacja. Uważam to za bardzo uniwersalne i bezpieczne rozwiązanie. Automatyka przełączania powoduje, że to zdecydowanie jest CENTRALNE ogrzewanie a możliwość przejścia z jednego nośnika energii na drugi daje elastyczność. Daje też unikalną możliwość porównania rzeczywistych kosztów ogrzewania prądem (pompa) i gazem. Z moich obliczeń (dane wieloletnie) wynika, że gaz wychodzi tylko 12% drożej. No ale gaz nie nadaje się do chłodzenia via klimakonwektory :-)
W pod koniec 2020 pojawiły się poważne objawy awarii Atlantica (moja poprzednia pompa) a ŻADEN serwis na Śląsku nie był zainteresowany nawet obejrzeniem "pacjenta" właśnie układ biwalentny dał mi spokojną zimę. Większość osób na Forum ma pompę od niedawna. Awarie się pojawią, to jest pewne jak podatki. Nikomu nie życzę awarii w środku sezony w czasie pandemii.
Nie zamieniłbym tego na układ z jednym źródłem.

ptyku
16-12-2022, 20:38
Mam pytania dotyczący pompy aquarea 7kw split ...
1. w jaki sposób pompa współpracuje z fotowoltaiką i z panelami solarnymi? Trzeba coś ustawiać, mieć jakieś dodatkowe sterowniki?
2. czy w układzie 1 obieg grzewczy i cwu potrzebny jest czujnik temperatury za pompą obiegową do CO (jest czujnik w zbiorniku CWU)?
3. czy czujniki temperatury przy dwóch obiegach mogą być zamontowane na nakrętce pompy obiegowej czy musi być zachowana większa odległość od pompy?

buldog1111
16-12-2022, 20:47
MIG dzięki. Nie znałem tej stałej do obliczenia.

Szmeli
16-12-2022, 21:17
Jeśli delta była 4 stopnie , przepływ 13,73l/min , to tak produkowała 3832W...
Tyle ,że jak delta była 3,9 to ~100W mniej , jak 4,1 to ~100W więcej , stąd potrzebny dokładny pomiar temperatury ( nie zaokrąglony do całości).

Dzięki za wzór jednak po analizie wnioskuję że brakuje w nim parametru "temperatury" bo jak można obliczać moc grzewczą nie znając temperatury zasilania ?

nuballo
16-12-2022, 21:37
Mam pytania dotyczący pompy aquarea 7kw split ...
1. w jaki sposób pompa współpracuje z fotowoltaiką i z panelami solarnymi? Trzeba coś ustawiać, mieć jakieś dodatkowe sterowniki?
2. czy w układzie 1 obieg grzewczy i cwu potrzebny jest czujnik temperatury za pompą obiegową do CO (jest czujnik w zbiorniku CWU)?
3. czy czujniki temperatury przy dwóch obiegach mogą być zamontowane na nakrętce pompy obiegowej czy musi być zachowana większa odległość od pompy?

Ad. 1 PC z fotowoltaika współpracuje tak jak każde inne urządzenie elektryczne tj. jak świeci słońce autokonsumpcja energii elektrycznej jest największa( czyli w zimie gdy potrzebujesz grzać praktycznie bliska zeru) pytanie też czy masz fotowoltaikę i na jakim systemie prosumenckim czy planujesz.

Marek2504
16-12-2022, 22:03
@Andrzej: dziękuję za wykres. Przy -7*C ta pompa bez problemu powinna sobie poradzić ale tak nie jest. Z wilgotnością masz rację, defrosty są nie do uniknięcia. Mnie raczej chodzi o to jak możliwe, że na przykład dzisiaj (wg danych z pompy) przy mocy pobieranej 2,4 kW, mocy oddawanej 8,5 kW i temp zewn. -2*C nie jest ona w stanie samodzielnie (tj. bez grzałek) osiągnąć zadanej temp. zasilania +35*C tylko zatrzymuje się na +31*C (delta 5*C).
Poprzednia PC (Atlantic) miała grzałki (3x3 kW) całkowicie odłączone na osobnym bezpieczniku. W Panasonicu temp aktywacji grzałki miałem do tej pory ustawioną na -10*C. Przestawiłem ją teraz na 0*C. Kocioł (temp biwalentna) mam celowo ustawiony na -7*C, bo jeszcze dla poprzedniej pompy robiłem wyliczenia że to jest punkt zrównania ceny ogrzewania gazem i prądem (ze względu na spadek COP). Teraz to się mogło zmienić, ale raczej niewiele bo wzrosła cena i prądu i gazu.
@MIG: o takie pomiary poproszę instalatora. Nie mam do tej firmy zastrzeżeń, są kompetentni, chcą pomóc. Chciałbym jednak przed rozmową z nimi trochę się do tego przygotować. W menu pompa pokazuje, że osiąga i czasami przekracza moc znamionową (w trybie grzania chwilowo dochodzi do 10,5 kW a moc nominalną 9 kW osiąga bez problemu). Sprężarka chodzi wtedy na około 40 Hz (nie mam dostępu do Service Cloud, więc dane to odczyty chwilowe, z menu).

Masz duży dom.Przy 0* i takiej wilgotności twoja pompa pracuje na maxa. Ja mam dom 100m2 i jeżeli chciałbym nagle podnieść temp. w takich warunkach to nawet mój T-Cap miałby problemy. Jeżeli pompa chodzi na min. to bardzo długo się nie szroni. Z praktyki wiem, że dla pompy lepsze jest np. -15* niż 0* i wilgoć.

MiG25
17-12-2022, 06:49
Dzięki za wzór jednak po analizie wnioskuję że brakuje w nim parametru "temperatury" bo jak można obliczać moc grzewczą nie znając temperatury zasilania ?

Jest w delcie,to raz (nie potrzebna ci jest temperatura zasilania tylko o ile podniosłeś temperaturę wody w przypadku źródła ciepła albo o ile spadła w przypadku odbioru) , dwa na takiej zasadzie dziala cieplomierz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Licznik_ciep%C5%82a
Wzor na pewno jest dobry ,i nie jest on moim wzorem (nie ja go wymyśliłem) .
No i stala jest dobra dla wody ,dla glikolu będzie inna.

Navy1
17-12-2022, 09:48
W nocy spróbowałem uruchomić grzałkę ale ... się nie uruchomiła. Sytuacja wyglądała tak:
- temp zewn. -2*C
- grzałka załączona w menu użytkownika, temp aktywacji grzałki ustawiona na 0*C, ikona grzałki widoczna na panelu sterowania, tryb biwalentny wyłączony
- pompa wystartowała zgodnie z harmonogramem, miała zadaną temp zasilania +35*C. W momencie startu (jeszcze przed uruchomieniem sprężarki) temp zasilania wynosiła +29*C, temp powrotu +26*C
- po uruchomieniu sprężarki temp zasilania stopniowo rosła do +31*C (delta 5*C) i dalej już nie wzrastała. Sprężarka chodziła wtedy na około 45 Hz, moc pobierana 2,8 kW, moc oddawana 9 kW
- grzałka się nie aktywowała. Nie widziałem zwiększonego poboru prądu, ikona grzałki była widoczna na panelu ale nie była "podkreślona" (co dla mnie oznaczałoby jej aktywację)
- parownik dość szybko pokrył się szronem i po około 30 minutach pracy na parametrach jak wyżej rozpoczął się defrost
- poczekałem do zakończenia defrostu, ale temp zasilania nadal nie mogła przekroczyć +31*C (delta 5*C)
- po godzinie ponownie aktywowałem tryb biwalentny. Kocioł 11 kW błyskawicznie osiągnął swoją temp zasilania +36*C i temp powrotu 30*C
- funkcja grzania w pompie się wyłączyła a ja poszedłem spać :-)
I jeszcze jedno: 12.10.2022 pojawił mi się błąd H98. Nie zareagowałem na to, bo pompa normalnie pracowała, grzała CWU, grzała podłogówkę na niskim parametrze i robiła defrosty gdy była taka potrzeba, choć defrosty (moim zdaniem) były za częste. Może ten błąd jest powodem słabego działania?
Wg Autodiagnostyki takie mogą być powody błędu H98:
1. Zewnętrzny czujnik wysokiego ciśnienia
2. Pompa obiegowa lub wyciek wody
3. Zatkany zawór rozprężny lub filtr
4. Nadmiar czynnika chłodniczego
5. Płyta sterująca j.zewn.

MiG25
17-12-2022, 10:01
Pisałem ,kiedy grzałka się włącza ( masz gen.H różnica pomiędzy wodą wychodzącą a docelową min 8 stopni , gdzie masz spełniony ten warunek? - temperatura wychodząca 31 to docelowa przynajmniej 40 ma być,żeby myśleć o grzałce )

Niech C ktoś określi jaką moc generuje ta pompa , bo to ,że podaje na wyświetlaczu 9kW , to wcale nie znaczy ,że tak jest.
Tym bardziej jeśli kocioł 11kW bez problemu Ci podbija tą temperaturę , a 9kW pompa nie jest w stanie...
Ja na tej podstawie wołałbym serwis ( brak mocy plus błąd).

Navy1
17-12-2022, 10:12
@MIG: nie zauważyłem Twojego wcześniejszego wpisu o warunku załączenia grzałki. Masz rację. Sorry.
Czy jest gdzieś w menu (poza ustawieniami Krzywej Grzewczej w "ustawieniach instalatora") widoczna aktualna zadana temp zasilania? W "sprawdzeniu systemu" widać tylko aktualną rzeczywistą temp zasilania i powrotu. Mnie chodzi o to czy zadana temp zasilania jest gdzieś łatwo dostępna. Może jest tak, że ten mój Panasonic nie widzi temp zasilania zadanej przez Krzywą Grzewczą.

MiG25
17-12-2022, 10:29
Tak , w menu z informacjami (w moim podpisie)

makthom
17-12-2022, 13:10
Mam generację J, włącza mi się grzałka pokojowa, ale generalnie mam ją wyłączoną w menu. Grzeję na stałe temperaturą 28 stopni. W sumie nie pamiętam, aby tak często się załączała. Czy da się ją jakoś wyłączyć?

MiG25
17-12-2022, 13:55
Ale chyba włącza Ci się tylko podczas defrostów ?
Da się to wyłączyć w menu serwisowym na własną odpowiedzialność...

makthom
17-12-2022, 19:03
Wydaje mi się, że głównie podczas defrostów, ale nie wszystkich. Wcześniej nie zauwazyłem takiego zuzycia a może nie patrzyłem? Na jednym obwodzie mam pompę, która zżera ponad 20kwh dziennie, a grzałka to 6kwh. W sumie jakoś nie grzeję mocno.

Andrzej5101
17-12-2022, 19:25
Mam generację J, włącza mi się grzałka pokojowa, ale generalnie mam ją wyłączoną w menu.
Grzeję na stałe temperaturą 28 stopni. W sumie nie pamiętam, aby tak często się załączała.
Czy da się ją jakoś wyłączyć?
Proponuje raczej;
-podnieść nieznacznie temperaturę zasilania,
- zwiększyć zład wg; wzoru = > 20 l/ kW x N kW - gdzie N - to moc PC

MiG25
17-12-2022, 19:39
Nieznacznie... skoro teraz temperatura zasilania jest 28 stopni , to powrót pewnie max 25stopni , żeby grzałka się nie załączała powrót musi mieć min 27stopni , NIe sądzę ,żeby to się udało.

kespa1988
18-12-2022, 00:32
Przy ostanich ujemnych tempraturach (przy ok -4 st.) na panelu mojej pompy T-Cap Monoblok 9kW pojawia się informacja o błedzie H75. Po resecie błąd znika i pompa wraca do normalnej pracy, ale miałem juz tak, ze blad wsykoczył nad ranem i zadziałały zawory zabezpieczajace przed zamarazniem i ewakułowaly wodę z ukladu.

Co moze byc przyczyną takiego błedu? Moze ktores z ustawien? Z Autodiagnostyki jest tylko informacja:

"Nie działające ogrzewanie i próba odszraniania podczas niskiej temperatury wody
Zbyt wolny masowy przeływ wody przez wymiennik płytowy. Nieprawidłowa praca grzałek rezerowowych."

eMdzeJ
18-12-2022, 05:40
Przy ostanich ujemnych tempraturach (przy ok -4 st.) na panelu mojej pompy T-Cap Monoblok 9kW pojawia się informacja o błedzie H75. Po resecie błąd znika i pompa wraca do normalnej pracy, ale miałem juz tak, ze blad wsykoczył nad ranem i zadziałały zawory zabezpieczajace przed zamarazniem i ewakułowaly wodę z ukladu.

Co moze byc przyczyną takiego błedu? Moze ktores z ustawien? Z Autodiagnostyki jest tylko informacja:

"Nie działające ogrzewanie i próba odszraniania podczas niskiej temperatury wody
Zbyt wolny masowy przeływ wody przez wymiennik płytowy. Nieprawidłowa praca grzałek rezerowowych."

nie masz wylaczonych grzalek w ukrytym menu?

MiG25
18-12-2022, 06:46
T-CAP jak jest za niska temperatura wody powinien się zatrzymać i robic odszranianie w deice mode 2 (do tego grzałki są niepotrzebne) ,tylko pompy jednowentylatorowe używają grzałki do defrostu.
Jak ten monoblok jest podlaczony z ogrzewaniem ? Jakiś bufor jest ? Jesli tak to co steruje obiegowka za nim ?

MartyyMcFly
18-12-2022, 08:05
Mam generację J, włącza mi się grzałka pokojowa, ale generalnie mam ją wyłączoną w menu. Grzeję na stałe temperaturą 28 stopni. W sumie nie pamiętam, aby tak często się załączała. Czy da się ją jakoś wyłączyć?

Tak szczerze bo wydaje się, że temp. powrotu jest problemem- jakie temp w domu panują przy zasilaniu 28deg? Rozumiem, że to podłogówka ?

Andrzej5101
18-12-2022, 08:54
skoro teraz temperatura zasilania jest 28 stopni, to powrót pewnie max 25stopni,
żeby grzałka się nie załączała - powrót musi mieć min 27stopni , .
Czyli grzałka przy takiej temperaturze zasilania ;
- powinna być aktywowana - dla dobra PC

MartyyMcFly
18-12-2022, 08:55
Przy ostanich ujemnych tempraturach (przy ok -4 st.) na panelu mojej pompy T-Cap Monoblok 9kW pojawia się informacja o błedzie H75. Po resecie błąd znika i pompa wraca do normalnej pracy, ale miałem juz tak, ze blad wsykoczył nad ranem i zadziałały zawory zabezpieczajace przed zamarazniem i ewakułowaly wodę z ukladu.

Co moze byc przyczyną takiego błedu? Moze ktores z ustawien? Z Autodiagnostyki jest tylko informacja:

"Nie działające ogrzewanie i próba odszraniania podczas niskiej temperatury wody
Zbyt wolny masowy przeływ wody przez wymiennik płytowy. Nieprawidłowa praca grzałek rezerowowych."

Tutaj podobna sytuacja.
Jaka temp zasilania a jaka powrotu. Jakie temp. utrzymujesz w domu? Kalafiory czy OP? Rozumiem, że ten monoblok pracuje non stop?

MartyyMcFly
18-12-2022, 08:58
Czyli grzałka przy takiej temperaturze zasilania ;
- powinna być aktywowana - dla dobra PC

Takie temp.jak 25deg na powrocie (a pewnie jeszcze mniej z granicą błędu) są przez producenta uznawane jako skrajne, skoro wymagają włączenia grzałek przez maszynę aby defrost odbył się poprawnie i szybko.

MiG25
18-12-2022, 09:02
A co to za dobro PC jest ? Bo jeśli chodzi o zabezpieczenie , to pompa ma jeszcze jedno , jak temperatura wody podczas defrostu będzie poniżej 18 stopni to się zatrzyma z błędem H75...

MiG25
18-12-2022, 09:06
Takie temp.jak 25deg na powrocie (a pewnie jeszcze mniej z granicą błędu) są przez producenta uznawane jako skrajne, skoro wymagają włączenia grzałek przez maszynę aby defrost odbył się poprawnie i szybko.

To pewnie byłoby gdzieś to napisane,że woda w systemie poniżej 25 stopni to zło....

EDIT: Jedynym problemem przy niskiej temperaturze wody jest to ,że niebezpiecznie zbliżamy się do możliwości jej zamarznięcia w wymienniku podczas defrostu ( to stąd dwuwentylatorowe mają deice mode 2 ,żeby w ogóle z ciepła wody nie korzystać , a jednowentylatorowe na siłę podgrzewają wodę grzałką , a jak temperatura jeszcze się obniży to wywala się błąd H75) .
Pod tym względem jest to ochrona PC , bo jak rozsadzi wymiennik ,to jest katastrofa , może wylecieć gaz , a sprężarka zaciągnie wodę ...
Ale nie ma nic wspólnego z tym ,że niby sprężarka ma "nieoptymalną temperaturę grzejąc wodę o niskiej temperaturze , jak tu próbujecie wnioskować.

kespa1988
18-12-2022, 09:55
nie masz wylaczonych grzalek w ukrytym menu?


Byc może? To by oznaczało ze nie wspomagają defrostu jesli jest taka potrzeba? Moglbys nakierowac mnie jak to sprawdzic? Czy moze jest to w instrukcji?

kespa1988
18-12-2022, 10:05
T-CAP jak jest za niska temperatura wody powinien się zatrzymać i robic odszranianie w deice mode 2 (do tego grzałki są niepotrzebne) ,tylko pompy jednowentylatorowe używają grzałki do defrostu.
Jak ten monoblok jest podlaczony z ogrzewaniem ? Jakiś bufor jest ? Jesli tak to co steruje obiegowka za nim ?

Tak jest bufor 300l i dwie pompy obiegowe na grzejniki i podlogówke, którymi steruje pompa.

kespa1988
18-12-2022, 10:13
Tutaj podobna sytuacja.
Jaka temp zasilania a jaka powrotu. Jakie temp. utrzymujesz w domu? Kalafiory czy OP? Rozumiem, że ten monoblok pracuje non stop?

Tak monoblok jest do CWU i CO, pracuje non stop. Sprawdzilem te temp. przy -4, zaraz po wywaleniu tego bledu i bylo 28 na powrocie i 33 na zasilaniu. 2 obiegi, podlogówka 32/-5 22/15 oraz grzejniki 39/-5 i 22/15. Zaraz po resecie dlugo nie mogla osiagnac temp. dla obu stref. WYzolilem manualnie defrost i po jakims czasie bylo ok.

Stosunek wlaczec sprezarki do ilosci h to u mnie 1,15 i 0h pracy grzałęk od uruchomienia tj. sierpien tego roku. Jesli to ma jakiekolwiek znaczenie.

Andrzej5101
18-12-2022, 10:48
To pewnie byłoby gdzieś to napisane, że woda w systemie poniżej 25 stopni to zło....

EDIT: Jedynym problemem przy niskiej temperaturze wody jest to ,że niebezpiecznie zbliżamy się do możliwości jej zamarznięcia w wymienniku podczas defrostu ( to stąd dwuwentylatorowe mają deice mode 2 ,żeby w ogóle z ciepła wody nie korzystać , a jednowentylatorowe na siłę podgrzewają wodę grzałką , a jak temperatura jeszcze się obniży to wywala się błąd H75) .
Pod tym względem jest to ochrona PC , bo jak rozsadzi wymiennik ,to jest katastrofa , może wylecieć gaz , a sprężarka zaciągnie wodę ...
Ale nie ma nic wspólnego z tym ,że niby sprężarka ma "nieoptymalną temperaturę grzejąc wodę o niskiej temperaturze , jak tu próbujecie wnioskować.
Kolego MiG25;
Bardzo dziękuje za fachowe tłumaczenia problemów,
Czyli rozumie, że dlatego jak temperatura jeszcze się obniży to wywala się błąd H75 i PC się zatrzyma;
- aby przy 1-no wentylatorowych mieć możliwość załączenia grzałek,
- przy dwu-wentylatorowych - należy zwiększyć energię cieplną zładu wodnego aby nie włączał się mode 2

MiG25
18-12-2022, 11:07
@Andrzej5101 , no tak H75 to już ostatnia rzecz czym "pompa się broni" przed zamarznięciem wymiennika , zatrzymuje wszystko ( choć może niekoniecznie od razu obiegówkę , tak by było logiczniej żeby objegówka jeszcze pochodziła) póki jeszcze może ,a wykrywa to jak zwykle temperaturą czujnika za wymiennikiem a przed grzałkami ( to nie zawsze jest temperatura wyjścia , i jest to 18 stopni temp wody).

Przy obu typach trzeba mieć odpowiednio duży i ciepły ( 27 i więcej) zład wody , raz ,żeby grzałki się nie załączały przy jednowentylatorowych , a przy dwuwentylatorowych nie włączał się deice mode 2 , no a już niedopuszczalne jest zeby zlad wody był tak maly ,zeby podczas defostu woda ostudzila się do 18 stopni...
I stąd jeśli zład wody jest odpowiednio duzy , to grzalkę mozna w menu wylaczyc ( przy jednowentylatorowej , bo przy dwuwentylatorowej nic to nie da ,i tak wlaczy sie deice mode 2) bo ta energia pobrana na defrost z wody wogole nie obnizy temperatury zladu ( no albo obnizy go na tyle ,ze nie zauwazymy tego), jedynym minusem jest to ,ze pompa po defroscie musi tą energię nadrobić , a tak to częściowo robi to grzałka podczas defrostu.

MiG25
18-12-2022, 11:15
Tak jest bufor 300l i dwie pompy obiegowe na grzejniki i podlogówke, którymi steruje pompa.

To teoretycznie sam bufor 300l by wystarczyl do defrostu...
Grzałkę sprawdzasz przy wyłączonej pompie naciskając 348 ( patrzac na przyciski tak jak pzyciski na telefonie), i jest tam grzałka rezerwowa....
Poobserwuj też temperaturę czujnika za wymiennikiem a przed grzalkami ( w menu z informacjami) , albo jak masz service cloud to coś takiego jak temp wymienika czy coś w tym stylu. Może ona znacznie odbiega od temperatury wyjsciowej ( w sensie mierzy jakies glupoty) , i stad powstal oszukany alarm...

Andrzej5101
18-12-2022, 11:21
I stąd jeśli zład wody jest odpowiednio duzy , to grzalkę mozna w menu wylaczyc ( przy jednowentylatorowej , bo przy dwuwentylatorowej nic to nie da ,i tak wlaczy sie deice mode 2) bo ta energia pobrana na defrost z wody wogole nie obnizy temperatury zladu ( no albo obnizy go na tyle ,ze nie zauwazymy tego), jedynym minusem jest to ,ze pompa po defroscie musi tą energię nadrobić , a tak to częściowo robi to grzałka podczas defrostu.
Nie zalecał bym wyłączenia grzałki na CO, bo;
- analiza wpisów nowych użytkowników PC świadczy, że,
- niektórzy nie są w stanie przeczytać instrukcje obsługi

MiG25
18-12-2022, 11:27
Jak bym był instalatorem też bym tak mówił , bo to potencjalny problem :)
Ja zalecam aby najpierw przed wyłączeniem dobrze się zastanowić , poobserwować , wiedzieć co się robi ,znać dobrze swój system ( bardzo ważna rzecz ,żeby nie bło czegoś co może np zakręcić połowę grzejników - termostaty itp.) , i wiedzieć jakie są konsekwencje ,czym to grozi. Bo jeśli system "jest na to odporny" to tylko są same plusy jej wyłączenia.

kespa1988
18-12-2022, 11:39
To teoretycznie sam bufor 300l by wystarczyl do defrostu...
Grzałkę sprawdzasz przy wyłączonej pompie naciskając 348 ( patrzac na przyciski tak jak pzyciski na telefonie), i jest tam grzałka rezerwowa....
Poobserwuj też temperaturę czujnika za wymiennikiem a przed grzalkami ( w menu z informacjami) , albo jak masz service cloud to coś takiego jak temp wymienika czy coś w tym stylu. Może ona znacznie odbiega od temperatury wyjsciowej ( w sensie mierzy jakies glupoty) , i stad powstal oszukany alarm...

Ok, dzieki wielkie.

kespa1988
18-12-2022, 12:44
Grzałka rezerwowa jest włączona. Nigdy nie miałem sytuacji aby temperatura w buforze spadła ponizej 30-28 st.., ale przy defroscie podłógówka ma/miała przez jakis czas 26 st. Stad mogl wynikac problem? Czy ew. mozliwe jest aby pompy obiegowe były za słabe lub za maly byl przepływ w podlogówce?

H75 - "Zbyt wolny masowy przeływ wody przez
wymiennik płytowy."

Jescze pytanie:

Jesli sa dwie strefy podlogowka i grzejniki, zalozlmy ze maja odpoweidnio 30 i 32 st. nastepuje defrost i temperatura spada do 26/28, to płytka rozszerzen powinna przesterowac silownik na podlogowce aby bardziej sie otworzyl i uniknal nizszej temperatury na obiegu podlogówki?

MiG25
18-12-2022, 13:05
Teoretycznie z 300l i bez obiegówek za buforem powwinno dać radę ,jedynie kluczowy byłby obieg PC - bufor , tam jest przekrój min 1 cal ?
Pompa w menu serwisowym jest w stanie osiągnąć powyżej 40l/min ? Może filtr zatkany ? A jak nie to trzeba szukać w czujniku ...

kespa1988
18-12-2022, 13:14
Teoretycznie z 300l i bez obiegówek za buforem powwinno dać radę ,jedynie kluczowy byłby obieg PC - bufor , tam jest przekrój min 1 cal ?
Pompa w menu serwisowym jest w stanie osiągnąć powyżej 40l/min ? Może filtr zatkany ? A jak nie to trzeba szukać w czujniku ...

Tak, jest 1 cal. Z tym, ze jest "nieco dluzszy odcinek" miedzy pompą a buforem - jakies 4-5 m, nie wiem czy to moze miec az taki wplyw. Filtr czysciłem, był lekko przytkany, ale po wyczyszczeniu znow sie pojawil blad.

Tak, przetestowelam w ust. seriwsowych Max. pom. i spokojnie osiaga ponad 40l/min.

MiG25
18-12-2022, 14:39
Na tym standardowym ustawieniu 0x96 jak jest ponad 40l/min to z przepływem wszystko ok.

Jedyne co mi przychodzi na myśl ,to właśnie ten czujnik , który zamiast najpier wykryć temp poniżej 27stopni ( jak już ) , i przełączyć pompę w deice mode 2 (wtedy obiegówki się zatrzymają , a sprężarka zacznie chodzić z dużą częstotliwością strasznie przy tym hałasując) , to ona daje sygnał ,że woda ma temp. poniżej 18 stopni i zatrzymuje pompę...

Patrzyłeś jakie są pierwsze wartości w poz 9. w menu z informacjami ?

Andrzej5101
18-12-2022, 15:01
Tak, jest 1 cal. Z tym, ze jest "nieco dluzszy odcinek" miedzy pompą a buforem
- jakies 4-5 m, nie wiem czy to moze miec az taki wplyw. .
Wg;danych ; https://www.panasonicproclub.com/PL_pl/marketing/catalogues-professional/
- powinno być 5/4 cala,
- zalecane przy takiej odległości - zastosować rurę 2,0 cale;
Średnica rurociągu jest bardziej istotna niż średnica przyłączy ;
- ponieważ opory rosną z każdym metrem instalacji,

MiG25
18-12-2022, 15:02
Jesli sa dwie strefy podlogowka i grzejniki, zalozlmy ze maja odpoweidnio 30 i 32 st. nastepuje defrost i temperatura spada do 26/28, to płytka rozszerzen powinna przesterowac silownik na podlogowce aby bardziej sie otworzyl i uniknal nizszej temperatury na obiegu podlogówki?

A dlaczego miałby unikać niższej temperatury na obiegu podłogówki ? Wg mnie powinien właśnie otworzyć wszystko co jest , a nawet ( czego nie robi) włączyć obie strefy po to ,aby ogólnie jak najmniej temperatury stracić ....

kespa1988
18-12-2022, 15:06
Na tym standardowym ustawieniu 0x96 jak jest ponad 40l/min to z przepływem wszystko ok.


Patrzyłeś jakie są pierwsze wartości w poz 9. w menu z informacjami ?

To znajde w Service Cloud czy na panelu?


Dopytam moze głupio, skad on(czujnik) moze miec odczyt o nizszej temp niz 18? Skoro na obu strefach mialem ok.30 st. na buforze pewnie wiecej ? Rozumiem jakby pompa była unieruchomiona, itp. ale blad zauwazylem podczas codziennego zycia, moze 10-15 min od jego wystapienia gdy pompa normalnie pracowala (przy temp ok -4 st.), a po resecie i manualnym defroscie wrocila do pracy. Cos mi tutaj nie pasuje...

MiG25
18-12-2022, 15:45
W service cloud na pewno znajdziesz , choć nie używam i nie pamiętam jak się to nazywa ( chyba temperatura wyjściowa 2 ) , ale na pewno będzie w menu z informacjami ( w moim podpisie , poz9 pierwsza wartość).

A skąd może mieć odczyt o niższej temp ... Może w środku jest zamieniony np z czujnikiem orurowania :)
Może gdzieś nie stykać .... No to tylko czujnik ... Może mało prawdopodobne , ale tak samo malo prawdopodobne jak od razu błąd H75 , skoro masz temp w buforze ok 30 stopni..

EDIT: czujnik temp. oruowania pokazuje temperaturę czynnika wchodzącego do wymiennika , więc z niego temperatura jest troszkę wyższa od wody wychodzącej , natomiast przy defroście ta temperatura spada gwałtownie , i w pierwszym momencie defrostu może osiągać nawet emperatury -16 stopni (tyle ja widziałem ,więc może i jeszcze mniej).

EDIT2: Na pewno temperatura wyjściowa 2 , jak masz servicecloud to prześledź tą temperaturę ( w miarę możliwości , albo włącz rejestrowanie ,to będzie przynajmniej co 30s odczyt , bo standardowo co min to może być nic nie widać...)

-voymar-
18-12-2022, 20:18
Grzałka rezerwowa jest włączona. Nigdy nie miałem sytuacji aby temperatura w buforze spadła ponizej 30-28 st.., ale przy defroscie podłógówka ma/miała przez jakis czas 26 st. Stad mogl wynikac problem? Czy ew. mozliwe jest aby pompy obiegowe były za słabe lub za maly byl przepływ w podlogówce?

H75 - "Zbyt wolny masowy przeływ wody przez
wymiennik płytowy."

Jescze pytanie:

Jesli sa dwie strefy podlogowka i grzejniki, zalozlmy ze maja odpoweidnio 30 i 32 st. nastepuje defrost i temperatura spada do 26/28, to płytka rozszerzen powinna przesterowac silownik na podlogowce aby bardziej sie otworzyl i uniknal nizszej temperatury na obiegu podlogówki?

Pytanie nasuwa się takie: -po cholerę plyta rozszerzeń ? jak by nie mógł być sam bufor + dwa obiegi na OP i Grzej. + zawór termostatyczny na OP
PS. Przy defroście kłania sie zład wody jak i dziwactwa które to powodują ( płyta )

Gepam
20-12-2022, 13:25
Panowie, ja zgłupiałem. Ten algorytm Panasa jest nieco nielogiczny :) Powinno być jak dla mnie tak im większa delta tym możliwe większe wahania temp. zasilanie powrót i spokojniejsza praca bez gwałtownego dochodzenia do temp. zadanej- ale tak nie jest :)

Wrzucam wykres. Do godziny +/- 11.30 pracowała na delcie 15 czyli max, a od pracuje na delcie 1. zmieniłem nie potrzebnie krzywą (obniżyłem o jeden stopień) ale to mniej istotne., no i rankiem do 12 tej było dużo chłodniej. ale chodzi tak naprawdę o kulturę pracy. zobaczymy jak dziś w nocy, będą[warunki jak wczoraj i zostawiam deltę 1.


462781

I jakie ustawienie w końcu działa ci najlepiej?

MartyyMcFly
20-12-2022, 14:20
I jakie ustawienie w końcu działa ci najlepiej?

Wychodzi na to, że przy takim buforku jak mój 80l, delta 3-5 jest najsensowniejsza i pompa działa z najlepszą kulturą pracy, czyli najmniejszymi wachaniami temp.zasilania- a im one mniejsze , tym zużycie energii mniejsze.

Niestety Panas ma taki algorytm, że bez względu na deltę- dąży do jak najszybszego osiągnięcia temp.zadanej (i zwykle jej przebicie) po defroście. A to w rezultacie kosztuje najwięcej zużytej energii.
W moim starym Samsungu kultura pracy po defroście jest dużo lepsza. Pompa może nieco dłużej ale za to spokojnie dochodzi ponownie do zadanej. Wiąże się to ze znacznie mniejszym zuży iem, a przebijania przy powrocie do temp. zadanej po defroście jak w Panasie (czasem nawet 2 deg) - nigdy nie zauważyłem.

Gepam
20-12-2022, 15:22
Niestety Panas ma taki algorytm, że bez względu na deltę- dąży do jak najszybszego osiągnięcia temp.zadanej

Wygląda na to, że to się da poprawić tylko tym całym heishamon. Należałoby napisać taki skrypt który po odpaleniu się sprężarki ustawia temperaturę zadaną na 1 stopień niższą niż aktualna temperatura zasilania - to powoduje, że pompa natychmiast zaczyna modulować. Kiedy zasilanie wzrośnie o stopień, to skrypt powinien podwyższyć zadaną temperaturę też o stopień i tak do momentu aż dojdzie do naszej docelowej temperatury. Potem już normalnie zasilanie rośnie aż sprężarka się wyłącza.
Czyli np. dla zadanej temp. 35st mogłoby to wyglądać tak:
1. Sprężarka się załącza i zaczyna od temp. zasilania 32st - skrypt ustawia zasilanie na 31 (lub ustawia krzywą na -4). Pompa natychmiast moduluje, bo zasilanie jest wyższe niż zadana temperatura.
2. Zasilanie rośnie do 33st. - skrypt ustawia zadaną 32st (lub zmienia krzywą na -3).
3. Zasilanie rośnie do 34st. - skrypt ustawia zadaną 33st (lub zmienia krzywą na -2).
4. Zasilanie rośnie do 35st. - skrypt ustawia zadaną 34st lub zmienia krzywą na -1).
5. Zasilanie rośnie do 36st. - skrypt ustawia zadaną 35st (lub zmienia krzywą na 0).
6. Zasilanie rośnie do 37st. - skrypt nie robi nic, pompa po jakimś czasie się wyłącza.

W ten sposób pompa powolutku dochodziłaby do tych 35 stopni zamiast gonić jak najszybciej co powinno znacznie wydłużyć pracę sprężarki w ciepłe dni.

art-e
21-12-2022, 08:21
Wychodzi na to, że przy takim buforku jak mój 80l, delta 3-5 jest najsensowniejsza i pompa działa z najlepszą kulturą pracy, czyli najmniejszymi wachaniami temp.zasilania- a im one mniejsze , tym zużycie energii mniejsze.

Niestety Panas ma taki algorytm, że bez względu na deltę- dąży do jak najszybszego osiągnięcia temp.zadanej (i zwykle jej przebicie) po defroście. A to w rezultacie kosztuje najwięcej zużytej energii.
W moim starym Samsungu kultura pracy po defroście jest dużo lepsza. Pompa może nieco dłużej ale za to spokojnie dochodzi ponownie do zadanej. Wiąże się to ze znacznie mniejszym zuży iem, a przebijania przy powrocie do temp. zadanej po defroście jak w Panasie (czasem nawet 2 deg) - nigdy nie zauważyłem.

Doszedłem do tych samych wniosków.
Pompa za szybko chce dojść do temperatury zadanej, co pewnie podyktowane było utrzymaniem komfortu cieplnego, ale w domach dobrze ocieplonych, nie ma dużej ucieczki ciepła, więc tego się nie odczuwa.
Szybka praca pompy w celu otrzymania temperatury docelowej powoduje:
- większe zużycie prądu
- kolejne defrosty (przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych)

Z tego względu ustawiłem u siebie Tryb cichy 3

Powoduje to że:
1. pompa z racji ograniczenia obrotów dłużej dochodzi do zadanej (może jakieś 15-25min)
2. gdy miałem defrosty co 40min, po zmianie są co 2 godziny
3. pompa po osiągnięciu temp. zadanej dłużej pracuje na minimalnej modulacji
4. spadło zużycie prądu


Testuje od kilku dni i sprawdza się znakomicie.


PS.
Ja mam bufor 50L

Magik Cz-wa
21-12-2022, 10:01
Mnie właśnie tak zastanawia czy ten tryb cichy nie ma jakiś negatywnych konsekwencji? Bo z tego co pisze art-e wydaje się że same pozytywy. Łagodniejsza praca, mniej defrostów, mniejsze zużycie prądu, ale jeśli tak by było to czy nie od razu tak fabryka by ustawiła działanie? gdzie jest haczyk?

art-e
21-12-2022, 10:15
Pamiętaj że ta sama pompa może być zamontowana do innego domu np. nieocieplonego z grzejnikami samymi.
Wówczas takie łagodne starty na pewno odczuwalne byłyby w domu jako spadki temperatury i dyskomfort cieplny a może i nawet skutkowałoby nieosiąganiem temperatury zadanej

Magik Cz-wa
21-12-2022, 10:21
No ja tak własnie sobie planuję by w tych temperaturach powiedzmy >+2 stopni nie spróbować przejść właśnie na ten tryb cichy

art-e
21-12-2022, 10:21
To samo miałem gdy posiadałem piec na ekogroszek. Producent sterownika przewidział że przy dogrzewaniu, podawanie paliwa i jednocześnie dmuchawa chodziły na dużej mocy. Oczywiście szybko piec dochodził do zadanej temperatury, jednak dużo ciepła uciekało w komin (bo dom i tak tego nie odebrał) i zaraz też musiał stanąć bo szybko osiągnął zadaną. Całe szczęście producent sterownika wypuszczał różne aktualizacje gdzie już była łagodniejsza praca pieca.

InSect
21-12-2022, 16:41
Czy w takim układzie jak na schemacie poniżej pompa ciepła może działać z kotłem w trybie biwalentnym równoległym czy może jedynie biwalentnym alternatywnym ?

462953

Navy1
21-12-2022, 21:06
@InSect: nie odpowiem Ci czy projekt jest OK ale mogę powiedzieć o swoich doświadczeniach nt. trybu biwalentnego:
- w Aquarea gen. H nie ma możliwości sterowanie pracą zewnętrznej pompy obiegowej w trybie Biwalentnym Alternatywnym. Podobno w gen. J jest już taka możliwość z poziomu menu. To oznacza że w przypadku generacji H cały ciężar obiegu wody spada na pompę obiegową kotła gazowego. W przypadku dużej instalacji (np. u mnie) to jest problem ale można sobie z nim poradzić odpowiednio konfigurując tryb Biwalentny Równoległy
- w trybie Biwalentnym Alternatywnym jest mały problem ze sterowaniem dodatkowym zaworem 3-drogowym jeżeli w instalacji gaz miałby także odpowiadać za CWU. U mnie jest taka mała niedogodność ale też można sobie z nim poradzić odpowiednio konfigurując tryb Biwalentny Równoległy
Korzystam tylko z trybu Biwalentnego Równoległego. Uważam, że kwestia przełączania i konfiguracji trybów biwalentnych jest w Panasonicu trochę niedopracowana ale to nie jest wielki problem. W poprzedniej pompie ciepła, przy jej kilku ewidentnych wadach, tryb biwalentny działał bardzo dobrze i prosto. Bo był tylko jeden do wyboru :-)
Instalator Panasonic Pro powinien mieć dostęp do czegoś w rodzaju "automatycznego konfiguratora instalacji". Tak było w moim przypadku: dostałem gotowy schemat instalacji zaprojektowany wg algorytmu Panasonica. Zapytaj może o to swojego instalatora.

buldog1111
22-12-2022, 05:53
Panowie jakie parametry muszą być spełnione , żeby PC się wyłączyła "myśląc" , że już nagrzała dom? Czy temp. wody wychodzącej i powrotnej musi się zrównać, czy np.będzie utrzymywać małą deltę a wyjściowa "przerośnie" zadaną? Jak ten algorytm działa? (PC Panas t-cap 3f 9kW)

eMdzeJ
22-12-2022, 08:08
Panowie jakie parametry muszą być spełnione , żeby PC się wyłączyła "myśląc" , że już nagrzała dom? Czy temp. wody wychodzącej i powrotnej musi się zrównać, czy np.będzie utrzymywać małą deltę a wyjściowa "przerośnie" zadaną? Jak ten algorytm działa? (PC Panas t-cap 3f 9kW)

delta bedzie zachowana, dopoki sie da. Pompa za pomoca modlulacji i przeplywu bedzie sie starala ja zachowac. Jak przez jakis czas nie uda sie zachowac delty to sie wylaczy, potem bedzie czekac az temperatura powrotu spadnie o ilestam (nie pamietam teraz z glowy) i dopiero sie wlaczy.

oczywiscie zakladam ze pompa puszczona samopas i nie ma włączonego termostatu

masz to wszystko opisane w serwisowce, ktora raczej bez wiekszych problemow, znajdziesz w necie.

seba1b
22-12-2022, 09:21
Potrzebuję pomocy

Mam Panasonica 9kw 1 faz. Cały dół podlogówka, sypialnie grzejniki
Ustawione mam grzanie krzywa grzewcza 55st zasilania dla temp 0. Na salonie mam 1 sterownik na cały dom z Tech Sterownik (taki zwykły podstawowy do zmiany temp.)
Na sterowniku mam ustawione 22,5st w domu. I teraz pompa pracuje dogrzewa do 21,5st-21,8st i koniec. Na wyświetlaczu pompy zamiast 55st pokazuje max 40 do 42st zasilania. Czemu ta pompa nie może dobić do zadanych 55st? Co jest tego przyczyna? Sterownik niby działa zero jedynkowo czyli albo pompa działa albo ja odcina całkiem. Jest jeszcze taki myk że jak odłączę Sterownik i przestawię na działanie z zewnętrznego czujnika to bez problemu robi 26st w domu.

Co mnie martwi to to że dokładnie ta sama konfiguracja jest u teścia i tam pompa robi bez problemu grzanie do zadanych temp.

InSect
22-12-2022, 10:39
Odnośnie mojego wcześniejszego posta nt instalacji hybrydowej PC+KG

Instalator zwrócił uwagę, że przy takim podłączeniu (jak na schemacie poniżej) w momencie kiedy kocioł gazowy będzie działał równolegle z pompą ciepła może nastąpić "przepychanie" czynnika. Czy jest ktoś w stanie potwierdzić taką tezę? Generalnie praca biwalentna ma występować poniżej -10st więc jak do tej pory były tylko dwa takie przypadki. Czy urządzenie którego pompa ma w danym momencie większy przepływ może faktycznie zamiast wtłaczać czynnik do bufora, wtłaczać go pod prąd do drugiego ?

462974

Andrzej5101
22-12-2022, 10:51
Na sterowniku mam ustawione 22,5st w domu. I teraz pompa pracuje dogrzewa do 21,5st-21,8st i koniec.
Na wyświetlaczu pompy zamiast 55st pokazuje max 40 do 42st zasilania.
Czemu ta pompa nie może dobić do zadanych 55st? .
Pompa zachowuje się prawidłowo;
- sterownik ogranicza pracę pompy,
- przestaw sterownik na np;24 C - to zobaczysz efekt,
Poczytaj o ustawianiu krzywej grzewczej

seba1b
22-12-2022, 12:11
Wiem że krzywa mam źle ustawioną ale to dla tego że specjalnie ją przestawiłem żeby zobaczyć czy uda się podbić temp.

Czemu niby ten sterownik ogranicza pompę skoro on tylko ma za zadanie wyłączyć pompę przy danej temp.

seba1b
22-12-2022, 12:18
Wiem że krzywa mam źle ustawioną ale to dla tego że specjalnie ją przestawiłem żeby zobaczyć czy uda się podbić temp.

Czemu niby ten sterownik ogranicza pompę skoro on tylko ma za zadanie wyłączyć pompę przy danej temp.
Dodam że teraz analogicznie u teścia mam ustawione 22,5st na sterowniku a jest 22,4 i pompa grzeją z ustawiona temp 47st. (Same grzejniki)

buldog1111
22-12-2022, 12:45
.

MiG25
22-12-2022, 15:38
Potrzebuję pomocy

Mam Panasonica 9kw 1 faz. Cały dół podlogówka, sypialnie grzejniki
Ustawione mam grzanie krzywa grzewcza 55st zasilania dla temp 0. Na salonie mam 1 sterownik na cały dom z Tech Sterownik (taki zwykły podstawowy do zmiany temp.)
Na sterowniku mam ustawione 22,5st w domu. I teraz pompa pracuje dogrzewa do 21,5st-21,8st i koniec. Na wyświetlaczu pompy zamiast 55st pokazuje max 40 do 42st zasilania. Czemu ta pompa nie może dobić do zadanych 55st? Co jest tego przyczyna? Sterownik niby działa zero jedynkowo czyli albo pompa działa albo ja odcina całkiem. Jest jeszcze taki myk że jak odłączę Sterownik i przestawię na działanie z zewnętrznego czujnika to bez problemu robi 26st w domu.

Co mnie martwi to to że dokładnie ta sama konfiguracja jest u teścia i tam pompa robi bez problemu grzanie do zadanych temp.

Skoro masz na sterowniku ustawioną temperaturę 22,5stopnia a dogrzewa do 21,8 i wyłacza pompę ,to winny jest sterownik albo jego ustawienie.
Normalnie steronik ma histerezę ( którą w dobrych sterownikach się osobno ustawia) , i polega ona na tym ,że jak ustawiasz 22,5 to (mając histerezę przykladowo 0,5 stopnia) sterownik wyłacza pompę dopiero przy 23 stopniach ,a dodatkowo po wyłączeniu podłogi jeszcze oddają cieplo przez jakis czas i realnie robi się np 23.2 , po czym temperatura spada do ustawionej minus histereza , czyli przy 22 stopniach sterownik załącza , ale zanim ciepło zaczną oddawać podłogi , to spadnie jeszcze trochę ,np do 21,8 i zacznie rosnąć spowrotem do 23 a realnie do 23,2 i tak w kółko.

A to ,że woda Ci nie przekracza 45 stopni,, przy pewnej mocy grzewczej po prostu odbiór jest wystarczający i robi se równowaga. To tak jakbyś grzałką akwariową 100W grzał wodę , jak będzie jej mało ( np słoik 5l) to osiągnie nawet 60stopni , a jak włożysz do akwarium 500l to 23stopnie ciężko osiągnąć.

seba1b
22-12-2022, 18:45
Skoro masz na sterowniku ustawioną temperaturę 22,5stopnia a dogrzewa do 21,8 i wyłacza pompę ,to winny jest sterownik albo jego ustawienie.
Normalnie steronik ma histerezę ( którą w dobrych sterownikach się osobno ustawia) , i polega ona na tym ,że jak ustawiasz 22,5 to (mając histerezę przykladowo 0,5 stopnia) sterownik wyłacza pompę dopiero przy 23 stopniach ,a dodatkowo po wyłączeniu podłogi jeszcze oddają cieplo przez jakis czas i realnie robi się np 23.2 , po czym temperatura spada do ustawionej minus histereza , czyli przy 22 stopniach sterownik załącza , ale zanim ciepło zaczną oddawać podłogi , to spadnie jeszcze trochę ,np do 21,8 i zacznie rosnąć spowrotem do 23 a realnie do 23,2 i tak w kółko.

A to ,że woda Ci nie przekracza 45 stopni,, przy pewnej mocy grzewczej po prostu odbiór jest wystarczający i robi se równowaga. To tak jakbyś grzałką akwariową 100W grzał wodę , jak będzie jej mało ( np słoik 5l) to osiągnie nawet 60stopni , a jak włożysz do akwarium 500l to 23stopnie ciężko osiągnąć.

Sterownik ma histerezę. Ale i tak nie dobiją do zadanej temp więc nie ma kiedy się nawet załączyć.

To jeśli tak piszesz wychodzi na to że w domu przy tej pompie nie da się uzyskać min 22st?

Zapytam inaczej, czy jest w niej jakieś ustawienie żeby wymusić na niej pracę na wysokiej temp zasilania?

seba1b
22-12-2022, 18:49
Przy 21,8 nie wyłącza pompy, ona tak 24h działa bo cały czas chce dobić do tych 22,5 ale temp zasilania magicznie zatrzymuje się na 42st i nie chce podbijać dalej.

Nie ogarniam tej sytuacji bo tak jak pisze w drugim domu ten sam zestaw podbiją bez problemu do ustawionych 47st.

MiG25
22-12-2022, 19:00
Już przestań z tym drugim domem

Wejdź w menu z informacjami ,i podaj jaka jest temperatura docelowa , jaka wyjściowa , jaka wejściowa.

seba1b
23-12-2022, 08:13
Już przestań z tym drugim domem

Wejdź w menu z informacjami ,i podaj jaka jest temperatura docelowa , jaka wyjściowa , jaka wejściowa.

Temp zasilania według krzywej 55st
Temp zasilania 41st
Temp powrotu 37st
Częstotliwość 67hz
Temp na zewnątrz 3st
Temp na sterowniku w domu 22
Temp w domu 21,2

MiG25
23-12-2022, 09:03
Więc pompa działa Ci na maxa ( przynajmniej powinna , jeśli nie masz włączonego trybu cichego , albo jakiś rzeczy z opcjonalnej płyty , np Demand Control) ,a nawet powinna włączyć grzałki ( nie pamiętam jaką masz pompę , bo dla H to są warunki ,żeby ją włączyć , w J to można ustawić).
Jeśli pompa działa non stop ( sterownik-termostat jej nie wyłącza) , no to jest coś nie tak , albo pompa za mało mocy produkuje , albo jest źle dobrana a dom dużo więcej energii potrzebuje.

seba1b
23-12-2022, 09:10
Właśnie dom nie jest duży. To aps242, styropian 20cm, stropy po 15cm styropianu, poddasze 20cm piana pur. Były robione 2 wyceny i w obu była propozycja 9kw Panasonica 1faz.
Na noc ona na sterowniku ma ustawione 1st mniej. Więc sprawdzę parametry pracy jeszcze po południu.

MiG25
23-12-2022, 09:15
Panasonic 1 faz ale dwuwentlatorowy , czy jedno ?

115m2 powierzchni użytkowej , to ludzie to nawet pompami 5kW ogarniają...
Jeśli pompa chodzi non stop , i nie może tego zagrzać to na pewno coś jest nie tak.

Andrzej5101
23-12-2022, 09:32
Były robione 2 wyceny i w obu była propozycja 9kw Panasonica 1faz. .
Pokaż te wyceny,
Masz bufor/sprzęgło?
Jaka średnica rury pomiędzy PC a buforem?

seba1b
23-12-2022, 12:37
Panasonic 1 faz ale dwuwentlatorowy , czy jedno ?

115m2 powierzchni użytkowej , to ludzie to nawet pompami 5kW ogarniają...
Jeśli pompa chodzi non stop , i nie może tego zagrzać to na pewno coś jest nie tak.

Jedno wentylatorowy. Ta powierzchnia użytkowa w tym domu jest oszukana. Realnie tam jest ok 160m2, mam bufor 50L. Teraz z takim dokładnym termometrem sprawdziłem cały dom.

Tam gdzie mam grzejniki temp wacha się między 22, a 23st. Tam gdzie mam podłogówkę czyli cały dół temp łapie max 21,4st.
Grzejniki i podłogówki są na osobnych obiegach.

Może regulacja przepływów na podłogówce coś by zmieniła? Z pompy na podłogówkę ustawione jest równe 30st.

Szkoda ze zdjęć tu nie można wstawić bo bym wstawił kilka poglądowych

eMdzeJ
23-12-2022, 13:07
to masz zwalona instalacje raczej. Pytanie jak te obiegi sa zrobione, bo jak to jest np rozdzielacz z termostatem to raczej działać dobrze nie bedzie, to samo jak sa za male średnice rur do rozdzelacza.

zamknij obieg na kaloryfery, pusc sama podlogowke i patrz jak sie ukladaja temperatury zasiiania i powrotu.

btw po co CI bufor skoro masz tez podlogowke?


edit
mozesz miec np takie jajo jak tutaj
https://www.youtube.com/watch?v=fgGmTBBFb1Y

MiG25
23-12-2022, 13:16
No jasne,.... Pompa produkuje 41 stopni , tylko po to ,żeby sobie to zmieszać z zimną wodą i wpuścic na podłogę 30 stopni... Genialne.

EDIT: To jest mniej więcej to co na tym filmiku (przynajmniej idea mieszania ciepłej wody z pompy z zimną z powrotu).

seba1b
23-12-2022, 13:25
Nie mam żadnych termostatów na podłogówce. Średnicę są dobre.

seba1b
23-12-2022, 13:28
No jasne,.... Pompa produkuje 41 stopni , tylko po to ,żeby sobie to zmieszać z zimną wodą i wpuścic na podłogę 30 stopni... Genialne.

EDIT: To jest mniej więcej to co na tym filmiku (przynajmniej idea mieszania ciepłej wody z pompy z zimną z powrotu).

Przecież w podłogę więcej puścić nie możesz bo panele by ci się porozchodziły.
Jest większa temp bo jest rozdzielacz i wyższa temp idzie w grzejniki na górę bo przy 30st zasilania to tam było zimno jak w psiarni

eMdzeJ
23-12-2022, 13:41
no ok, czyli wszystko działa ale jest zimno. Nie wiem czy zauważyłeś ale próbujemy Ci pomoc. Po co się pytasz skoro wiesz lepiej?

Skoro pompa jest w stanie grzać kaloryfery i jest ciepło a nie daje rady grzać podłogi, która jest grzana niższym parametrem to zdecydowanie masz cos nie tak w instalacji.

Ani nie powiedziałeś jak to masz teraz zrobione, ani nie wrzuciłeś fotek, za to się rzucasz na każda próbę podpowiedzi.

nie napisałeś nic o rozstawie rurek, ani o średnicy rur do rozdzielacza, ani jak masz zrobione pomieszanie, ani czy używasz płyty rozszerzeń do 2 obiegów z panasa (to już wiemy ze nie) itd

seba1b
23-12-2022, 13:41
Tylko jeszcze tak teraz myślę że 30st które pokazuje zegar przy mieszalniku to na powrocie ta woda będzie mieć raczej kilka stopni mniej na pewno. Może tu podbije o te 3 4 st i to zrobiło by robotę?

seba1b
23-12-2022, 13:48
Chętnie bym wstawił fotki ale nie widzę tu takiej opcji. Jest opcja żebyśmy się jakoś na mess zgadali? Na moje w samej instalacji problemu nie ma. Problem jest w jej regulacji. Tu jest sporo zmiennych, wszystkie nastawy w samej pompie, przepływy, rozdzielacz, pompki i ten sterownik z salonu.

MiG25
23-12-2022, 14:33
Przecież w podłogę więcej puścić nie możesz bo panele by ci się porozchodziły.
Jest większa temp bo jest rozdzielacz i wyższa temp idzie w grzejniki na górę bo przy 30st zasilania to tam było zimno jak w psiarni

Ja słyszałem o 50 stopniach , 30 to stanowczo za mało , tak Ci producent paneli podał ?
A fotki wstawiaj np na https://pl.imgbb.com/ ,a tu dawaj linki

EDIT I jeszcze jedno , skoro w pokoju masz 21 stopni , to jaką temperaturę ma podłoga i jak dużo jej brakuje do tych 30 ?

seba1b
23-12-2022, 15:33
Ja słyszałem o 50 stopniach , 30 to stanowczo za mało , tak Ci producent paneli podał ?
A fotki wstawiaj np na https://pl.imgbb.com/ ,a tu dawaj linki

EDIT I jeszcze jedno , skoro w pokoju masz 21 stopni , to jaką temperaturę ma podłoga i jak dużo jej brakuje do tych 30 ?
Przy panelach akurat zawodowo robie i uśredniając to producenci dopuszczają do 30st max na posadzce bo powyżej tego panele w najlepszym przypadku będą tylko skrzypieć.

MiG25
23-12-2022, 16:16
No to ile masz na posadzce jak w obieg puścisz 30 stopni ?

A z drugiej strony może masz tak wykonaną podłogówkę ,że w raz z panelami ( które są jakąś izolacją) nigdy nie osiągniesz w mieszkaniu więcej ( a podczas mrozów będzie tylko zimniej).
No i gdzie tu stosowanie krzywej grzewczej , skoro w podłogówke puszczamy max 30 obojetnie co by się działo...

zbyszekwojtal
23-12-2022, 16:58
Tylko jeszcze tak teraz myślę że 30st które pokazuje zegar przy mieszalniku to na powrocie ta woda będzie mieć raczej kilka stopni mniej na pewno. Może tu podbije o te 3 4 st i to zrobiło by robotę?

Moim skromnym zdaniem nie po to producent paneli dopuszcza temperaturę 30 st.C żeby po niewielkim przekroczeniu coś się z panelami stało bo zawsze jest jakiś margines błędu. Gdyby były kładzione wczoraj a dziś przekroczył byś znacząco tą temperaturę to może by to na nie wpłynęło negatywnie a one już trochę popracowały

seba1b
23-12-2022, 19:01
No to ile masz na posadzce jak w obieg puścisz 30 stopni ?

A z drugiej strony może masz tak wykonaną podłogówkę ,że w raz z panelami ( które są jakąś izolacją) nigdy nie osiągniesz w mieszkaniu więcej ( a podczas mrozów będzie tylko zimniej).
No i gdzie tu stosowanie krzywej grzewczej , skoro w podłogówke puszczamy max 30 obojetnie co by się działo...

I widzisz na 100% to będzie przyczyną. W sumie oczywista sprawa. Zakładałem błędnie że 30st z termometru na instalacji to max temp, a beton w życiu tyle nie będzie miał. I teraz każdy st na betonie da mi realna zmianę temp w pomieszczeniach. Jutro sprawdzę dokładnie temperatury samej posadzki i będę wiedział ile mam marginesu.

Nipern
23-12-2022, 19:37
Panowie! Zauważyłęm, że smart cloud od 3 w nocy 21 grudnia nie pokazuje historii. Połaczenie z modułem jest, pompa działa, ale statystyka urywa się na podanej dacie. Co robić zgłaszać to do serwisu czy samo sie naprawi? PC Aquarea seria J 9KW.
Czy też tak macie??

Tomasz197710
23-12-2022, 21:09
Ja mam normalnie zersetuj moduł

Nipern
23-12-2022, 21:19
Jak to zrobić, żeby nie było konieczności ponownej rejestracji??

-voymar-
23-12-2022, 22:09
Panowie! Zauważyłęm, że smart cloud od 3 w nocy 21 grudnia nie pokazuje historii. Połaczenie z modułem jest, pompa działa, ale statystyka urywa się na podanej dacie. Co robić zgłaszać to do serwisu czy samo sie naprawi? PC Aquarea seria J 9KW.
Czy też tak macie??

Możesz załączyć PC zdalnie? Możesz podbić temp. lub obniżyć ? To po jaką cholerę ci historia?
Bawić ci się chce? To ma grzać i ewentualnie TY masz mieć możliwość korekty lub zrobienia START - STOP
Czy nie ma bardziej interesujących zajęć ? Przed chwilą sprawdziłem u mnie wszystko GRA- No i co z tego?
Pytasz co robić? Jak bym siedział na dupsku i się cieszył że mam ciepło w domu. Bo chyba to jest najważniejsze.
Wesołych Świąt.

bocian_koh
23-12-2022, 22:53
Możesz załączyć PC zdalnie? Możesz podbić temp. lub obniżyć ? To po jaką cholerę ci historia?
Bawić ci się chce? To ma grzać i ewentualnie TY masz mieć możliwość korekty lub zrobienia START - STOP
Czy nie ma bardziej interesujących zajęć ? Przed chwilą sprawdziłem u mnie wszystko GRA- No i co z tego?
Pytasz co robić? Jak bym siedział na dupsku i się cieszył że mam ciepło w domu. Bo chyba to jest najważniejsze.
Wesołych Świąt.
Może ma ochotę widzieć więcej i pchać pazury gdzie Twoje nie sięgają?

Nipern
24-12-2022, 06:35
Możesz załączyć PC zdalnie? Możesz podbić temp. lub obniżyć ? To po jaką cholerę ci historia?
Bawić ci się chce? To ma grzać i ewentualnie TY masz mieć możliwość korekty lub zrobienia START - STOP
Czy nie ma bardziej interesujących zajęć ? Przed chwilą sprawdziłem u mnie wszystko GRA- No i co z tego?
Pytasz co robić? Jak bym siedział na dupsku i się cieszył że mam ciepło w domu. Bo chyba to jest najważniejsze.
Wesołych Świąt.
Kiedyś moja znajoma powiedziała przed laty, że oni też mają poduszki powietrzne w aucie ale nie używają ;)
Mam naturę wnikliwca. Jeżeli urządzenie ma jakąś funkcjonalność to z niej korzystam. Jakiś czas temu pytałem na forum o pozyskiwanie dokładnych danych o pracy pompy dot. ilości defrostó i przebiegu temperatur - dlatego jestem zaniepokojony dlaczego urządzenie działa, ale nie do końca zgodnie z funkcjonalnością, za którą ostatecznie zapłaciłem.
Mam przedwojenny dom nieszczególnie ocieplony tylko grzejniki dlatego od marca br. kiedy założyłem pompę mocno obserwuję jej pracę i zużycie energii. Zakup pompy został wymuszony dramatycznym wzrostem kosztu ogrzewania olejem opałowym. Dlatego nie siedzę na dupsku akurat te zajęcie jest dla mnie interesujące.
Wesołych Świąt

seba1b
24-12-2022, 10:04
I widzisz na 100% to będzie przyczyną. W sumie oczywista sprawa. Zakładałem błędnie że 30st z termometru na instalacji to max temp, a beton w życiu tyle nie będzie miał. I teraz każdy st na betonie da mi realna zmianę temp w pomieszczeniach. Jutro sprawdzę dokładnie temperatury samej posadzki i będę wiedział ile mam marginesu.

Podkręciłem temp na samą podłogówkę do 35st na zasilaniu. Jutro sprawdzę o ile podbije się temperatura w domu.
Na chwilę obecną mam nastawę na proste grzanie temp 50st.
Na podłogę 35st zasilanie.
Grzejniki u góry (3plaszczyznowe) temp w pokojach w okolicy 22st z termostatami rozkręconymi na 5.


Zastanawiam się jeszcze jak podbić ta temp w pokojach żeby na termostacie na 3 mieć 22st.

Tomasz197710
24-12-2022, 10:49
LO ludzie 35 na podłogówce ?
Mi teraz na grzejniki idzie ok 30
stopni
Jakie masz zużycie energii?

rrrrrrr
24-12-2022, 11:05
Tomasz 30 na grzejniki i masz komfort w pomieszczeniach :o

Gepam
24-12-2022, 12:12
Tomasz 30 na grzejniki i masz komfort w pomieszczeniach :o

Jeżeli ma C33 to nic zaskakującego, zwłaszcza jak na dworze jest +5.

Tomasz197710
24-12-2022, 15:07
W tej chwili jetlst 3 stopnie i na grzejniki idzie tyle 463033
Przy - 16 szło 38-39
Oczywiście grzejniki mam przewymiarowane ale tylko w łazienkach mam c33 i jeden w przedpokoju reszta to c22

rrrrrrr
24-12-2022, 16:48
Grzejniki to jedno ale musisz mieć bardzo ciepłą budę czyli ocieploną.

MiG25
24-12-2022, 18:57
No tak , co z tego ,że wpuszczasz w grzejniki 28 stopni , skoro pompa Ci non stop pracuje.... U mnie w nocy pracowała 6h , wyłączyła sie o 9 i do tej pory nie włączyła się na grzanie podłogi... (jedynie dwa razy grzała CWU) .

Tomasz197710
24-12-2022, 21:28
Grzejniki to jedno ale musisz mieć bardzo ciepłą budę czyli ocieploną.

No właśnie ze do dupy jest ocieplona okazuje się że na poddaszu jest 10cm wełny i to takiej z Castoramy oalej gęstości
Całe poddasze do gruntownego remontu
Wogóle nie akumuluje ciepła wystarczy że na godzinę dwie wyłączę ogrzewanie i temperatura spada o 2 - 3 stopnie
Sól trochę lepiej ale szału nie ma

mipat
29-12-2022, 07:37
Postanowiłem napisać co ustaliłem doświadczalnie:
Pompa Aquarea KIT-WC09J3E5-1 jednofazowa 9kW jeden wentylator: defrost jest bez grzałki kiedy powrót >=27st C. Jeśli podczas defrostu temp. spadnie natychmiast włączana jest grzałka.

I ciekawostka: grzeję krzywą, wygrzewamy budynek i nie potrzebuję dużej temp. W związku z tym w środku mamy ok 15 st C a ostatnio w ciepłe dni COP za 24 godz był 9,3. Ładnie.

MiG25
29-12-2022, 10:25
Co do temperatury grzałki to jasne , to już jest ustalone dawno :) Tylko na pewno nie powrót tylko to co wychodzi z pompy czyli zasilanie , a tak już na sto procent precyzyjnie to czujnikiem formalne za to odpowiedzialnym jest czujnik ,który jest na wyjściu z wymiennika a przed grzałką . ( Możesz to sprawdzić jeszcze raz w menu z informacjami). Jakby to było zasilanie ( temp. wyjścia z pompy) to po włączeniu grzałki mogłaby wzrosnąć i się znowu wyłączyć , a jeśli byłby to powrót (czyli wejście do pompy) to nie wiadomo jaką temperaturę maiłą by woda po przejściu przez zchłodzony podczas defrostu wmiennik.

No to ja Ci dam ciekawostkę , pomiary z pompy można sobie wsadzić.... :)
Żeby realnie ocenic COP trzeba mieć licznik elektryczny i ciepłomierz .

michancia
29-12-2022, 18:28
Przecież ja to u siebie obserwuję na dwóch pompach, jest to temperatura powrotu.
Na moim T cap przed defrostem mam zasilanie mam 37st, a powrót 34st jak sie uruchomi defrost to pompa za pomocą zawory 3-drogowego zabiera ciepło z obiegu grzejnikowego, kierunek pracy pompki obiegowej jest ten sam. W związku z powyższym w czasie defrostu na powrocie mam 34st c a zasilanie szybko się wychładza, bo przechodzi przez wymiennik. Defrost trwa dalej i zasilanie spada poniżej 27st/c a powrót jeszcze jest powyżej 27st/c i dopiero jak powrót spadnie poniżej 27st to przechodzi na demrost nr. 2 przy użyciu sprężarki ( bez grzałki ).
Natomiast u syna Panasonik all in one 7kW wersja J, gdzie trawją prace wykończeniowe i jest 100% podłogówki ułożonej gęsto.
To grzane jest na wyjściu nisko teraz 26st/c a jak wcześniej było 28st/c to też od razu przy defroście przechodziła na defrost nr. 2 ale tu jest inaczej bo używa i sprężarki i grzałki i z jakiegoś powodu jakiś COP tam wychodzi.
Ale tu u syna z grzałką trzeba będzie się pogodzić, bo tej pracy tej grzałki nie będzie tak dużo, a obniżenie temperatury na podłogę daje lepszą sprawność, oczywiście nie taką jak tam kolega opisuje ( COP 9 ) ale dobrze powyżej COP 5 jest.
A dla porównania u mnie przez ostatnie dni ( od 24.12.22 ) pompa na samo CO zużyła 58kWh, temperatura w domu 22.5st/c, grzane cały dzień
U syna ( prace wykończeniowe 175m/2 w tym obecnie grzany garaż - brak drzwi garaz/dom ) w tym samym czasie 38kWh temperatura 20st/c, grzane parę godzin dziennie.

MiG25
29-12-2022, 22:27
Jak nie wierzysz , i chcesz się przekonać sam ( bo przecież serwisówki kłamią) , to otwórz pompę , wyjmij czujnik z kieszeni wymiennika ( właśnie ten co idzie do pzepływomierza i na grzałkę) , tak żeby Ci mierzył temperaturę otorczenia , i nagle całe Twoje obserwacje w piz...

Płaskoziemcy też mają swoje obserwacje ;) Tylko wnioski jakby nie te...

MiG25
30-12-2022, 08:17
kolega @kespa1988 parę stron temu miał dokładnie ten problem z właśnie tym czujnikiem , to jego zdjęcia:
https://i.imgur.com/ac2XyUe.jpeg
https://i.imgur.com/9a2aK8v.jpeg

Czujnik w jego monobloku zaczął mierzyć temperaturę otoczenia ,bo "wypadł" z kieszeni ,czyli w tamtym przypadku -2.
I podczas grzania wszystko bło ok , temperatura zaslania i powrotu w okolicach 30 stopni , a podczas defrostu od razu błąd H75 ( za niska temperatura wody do defrostu) , mimo ,że czujniki wody zasilającej i powrotu ciągle pokazywały powyżej 27 stopni i nawet deice mode 2 według waszych "obserwacji" nie mial prawa się włączyć....

zbyszekwojtal
30-12-2022, 12:29
kolega @kespa1988 parę stron temu miał dokładnie ten problem z właśnie tym czujnikiem , to jego zdjęcia:
https://i.imgur.com/ac2XyUe.jpeg
https://i.imgur.com/9a2aK8v.jpeg

Czujnik w jego monobloku zaczął mierzyć temperaturę otoczenia ,bo "wypadł" z kieszeni ,czyli w tamtym przypadku -2.
I podczas grzania wszystko bło ok , temperatura zaslania i powrotu w okolicach 30 stopni , a podczas defrostu od razu błąd H75 ( za niska temperatura wody do defrostu) , mimo ,że czujniki wody zasilającej i powrotu ciągle pokazywały powyżej 27 stopni i nawet deice mode 2 według waszych "obserwacji" nie mial prawa się włączyć....

W temacie obserwacji defrostu to dodam że jak ustawię możliwość załączenia grzałki na temperaturę dodatnią np. +2 to po ok. 1 min od rozpoczęcia defrostu zawsze włącza się grzałka .Defrost trwa ok. 5 min a grzałka wyłącza się na 1st.C przed osiągnięciem temperatury z przed defrostu czyli 40st.C na zasilaniu . Całość defrost+osiągnięcie temperatury 39st.C 6-7 minut .Pompa t-cap 9kW.

michancia
30-12-2022, 15:38
Jak nie wierzysz , i chcesz się przekonać sam ( bo przecież serwisówki kłamią) , to otwórz pompę , wyjmij czujnik z kieszeni wymiennika ( właśnie ten co idzie do pzepływomierza i na grzałkę) , tak żeby Ci mierzył temperaturę otorczenia , i nagle całe Twoje obserwacje w piz...

Płaskoziemcy też mają swoje obserwacje ;) Tylko wnioski jakby nie te...

Ja też potrafię czytać serwisówki, a tam jest jasno napisane: jesli powrót jest poniżej 27st/c załącza się mode 2.
Nie interesuje mnie gdzie jest jaki czujnik, interesują mnie warunki jakie muszą być spełnione do defrostu przy użyciu zładu wody w obiegu.
A te warunki to powrót powyżej 27st/c i niezależnie czy Ja o tym piszę czy inni użytkownicy, u każdego jest to samo, powrót powyżej 27st/c.

zbyszekwojtal
31-12-2022, 07:58
W temacie obserwacji defrostu to dodam że jak ustawię możliwość załączenia grzałki na temperaturę dodatnią np. +2 to po ok. 1 min od rozpoczęcia defrostu zawsze włącza się grzałka .Defrost trwa ok. 5 min a grzałka wyłącza się na 1st.C przed osiągnięciem temperatury z przed defrostu czyli 40st.C na zasilaniu . Całość defrost+osiągnięcie temperatury 39st.C 6-7 minut .Pompa t-cap 9kW.
Dodam jeszcze że jak załączenie grzałki ustawię na np. -5 to wtedy zbyt zimny powrót załącza grzałkę .Wysoki przepływ podczas defrostu ( u mnie ok.52l/min ) powoduje zrównanie temperatury zasilania i powrotu i choć jest wyższa od 27 st.C to grzałka i tak się załącza gdy włączona jest możliwość załączenia w aktualnej temperaturze zewnętrznej choć to jest T-cap .

Andrzej5101
31-12-2022, 09:13
zbyszekwojtal
Jak masz ustawioną krzywą grzewczą?
Czy nie jest to ten przypadek??
W wersji H grzałka włączy się w trakcie grzania CO wtedy, kiedy ;
- różnica pomiędzy temperaturą docelową a aktualną będzie wynosić 8 C lub więcej,
- przez okres minimum 20 min

zbyszekwojtal
31-12-2022, 09:45
zbyszekwojtal
Jak masz ustawioną krzywą grzewczą?
Czy nie jest to ten przypadek??
W wersji H grzałka włączy się w trakcie grzania CO wtedy, kiedy ;
- różnica pomiędzy temperaturą docelową a aktualną będzie wynosić 8 C lub więcej,
- przez okres minimum 20 min
Wyłączyłem krzywą grzewczą w celach testowych .W temperaturach najczęstszych defrostów mam ustawione 38-40 na zasilaniu , instalacja na grzejnikach.Nie przeszkadzają mi te załączenia grzałki bo pompę mam trochę niewymiarowaną i pompa z grzałką dosyć płynnie przechodzi z defrostu na grzanie .

Andrzej5101
31-12-2022, 09:53
pompa z grzałką dosyć płynnie przechodzi z defrostu na grzanie .
Jaki masz zład wody?
Jaki bufor pojemność? szeregowo czy sprzęgło?

Gepam
31-12-2022, 12:43
Co się stanie jeżeli w harmonogramie jest ustawione grzanie CO+CWU na 13-15, a w pozostałych godzinach tylko CO i np. o 14:55 temperatura CWU spadnie do niskiego poziomu?
a) CWU będzie grzane tylko przez 5 minut, a potem się wyłączy, czy może
b) CWU dogrzeje się do końca i dopiero potem będzie już tylko grzanie CO?

bocian_koh
31-12-2022, 15:06
Co się stanie jeżeli w harmonogramie jest ustawione grzanie CO+CWU na 13-15, a w pozostałych godzinach tylko CO i np. o 14:55 temperatura CWU spadnie do niskiego poziomu?
a) CWU będzie grzane tylko przez 5 minut, a potem się wyłączy, czy może
b) CWU dogrzeje się do końca i dopiero potem będzie już tylko grzanie CO?

odpowiedź a

zbyszekwojtal
31-12-2022, 16:30
Jaki masz zład wody?
Jaki bufor pojemność? szeregowo czy sprzęgło?

Bufor 80l równolegle ,zład nie wiem ale dom ok 160m na grzejnikach ok.8-10 cm długości grzejnika v22 na 1m kw. powierzchni grzanej .

Andrzej5101
31-12-2022, 16:51
Bufor 80l równolegle , grzejniki v22 .
Mając markę grzejników to;
- zład da się obliczyć,
- moc cieplna grzejników dla 45/35/20 C - również,
- zład minimum powinien mieć > ;9 kW x 20 l/kW = 180 l

zbyszekwojtal
31-12-2022, 17:36
Mając markę grzejników to;
- zład da się obliczyć,
- moc cieplna grzejników dla 45/35/20 C - również,
- zład minimum powinien mieć > ;9 kW x 20 l/kW = 180 l
Cały czas mi chodzi po głowie żeby bufor zrobić szeregowo na powrocie żeby mieć ok. 2st.C więcej na zasilaniu. W tej konfiguracji przy dłuższym spadku temperatury poniżej -10st.C temperatura wewnętrzna powoli obniża się i spada poniżej komfortowego 22st.C przy temperaturze zasilania 43 (osiągnę 45 ale z trudem ) co realnie przekłada się na ok.41 za buforem . 43-44 z buforem na powrocie myślę że dało by mi pełny komfort .Mam tylko obawy czy jak pompa będzie robić defrost z przepływem 52l/min będę miał taki przepływ na instalacji . Czy zamontowanie zaworu różnicowo-ciśnieniowego za buforem rozwiąże ten problem ?

Andrzej5101
31-12-2022, 17:55
Podstawą poprawnej pracy jest;
- właściwy zład wody,
- moc cieplna grzejników dla 45/35/20 C ;
... - która musi być > od mocy PC lub od mocy OZC budynku - jeżeli OZC budynku jest większe od mocy PC,
Poczytaj ostatni temat z mojej stopki

buldog1111
01-01-2023, 09:54
W ustawieniach instalatora jest parametr "temp. wyłączenia grzania" mam ustawione na 15°C. Na zewnątrz 16°C a pompa dalej pracuje. Czy ten parametr odpowiada za wyłączenie PC na grzaniu jeśli podniesie się temperatura zewnętrzną powyżej ustawionej , czy to jest wyłączenie gdy będzie zastosowany jakiś czujnik dodatkowy wewnątrz pomieszczenia?

bocian_koh
01-01-2023, 12:33
W ustawieniach instalatora jest parametr "temp. wyłączenia grzania" mam ustawione na 15°C. Na zewnątrz 16°C a pompa dalej pracuje. Czy ten parametr odpowiada za wyłączenie PC na grzaniu jeśli podniesie się temperatura zewnętrzną powyżej ustawionej , czy to jest wyłączenie gdy będzie zastosowany jakiś czujnik dodatkowy wewnątrz pomieszczenia?

Przy ustawieniu 15 wyłączy Ci się jak na zewnątrz będzie 18. Ponowne załączenia nastąpi gdy temperatura zewnętrzna znowu spadnie na 15 i niżej.

buldog1111
01-01-2023, 13:02
Dzięki. Czyli musi przebić +3° . Trochę dużo. W takim razie przestawię niżej temp. wyłączenia.

MartyyMcFly
02-01-2023, 10:39
Dzięki. Czyli musi przebić +3° . Trochę dużo. W takim razie przestawię niżej temp. wyłączenia.

Panowie, a jak u Was przy takich temp. jak obecnie czyli ok 15deg?
U mnie nie ma szans na utrzymanie temperatur z krzywej grzewczej- zawsze na zasilaniu grzeje wyżej. Ustawiłem deltę na 10, jest lepiej ale dalej o 2-3deg wyżej od tego co wskazuje krzywa grzewcza dla obecnej temperatury. No i pojawiły się pierwsze taktowania, ale przy takim niewielkim odbiorze to normalne.

MartyyMcFly
02-01-2023, 10:42
Przy ustawieniu 15 wyłączy Ci się jak na zewnątrz będzie 18. Ponowne załączenia nastąpi gdy temperatura zewnętrzna znowu spadnie na 15 i niżej.

A o tym kiedy ma się ponownie załączyć, nie decyduje czasem parametr ;temp. zewn. włączenia grzania?

anatema
02-01-2023, 10:47
Pytanie odnośnie T-Cap 9 kW Split 1-faz.
Ciśnienie widoczne na manometrze jednostki wewnętrznej pokazuje 1,5 bar w stanie wyłączenia pompy.
Po włączeniu jest już różnie tj. zdarza się że spadnie nawet do 1 bara. Czy to jest normalne zachowanie?
Ogólnie nie widzę jakiś innych nieprawidłowości w działaniu więc nie wiem czy jest się czym przejmować.

bocian_koh
02-01-2023, 11:42
A o tym kiedy ma się ponownie załączyć, nie decyduje czasem parametr ;temp. zewn. włączenia grzania?

Nie. parametr, o którym napisałeś dotyczy grzałki pokojowej.

Gepam
02-01-2023, 14:43
Czy da się zasilać odbiornik bezprzewodowego sterownika pokojowego bezpośrednio z pompy tak żeby już nie podłączać go do gniazdka? Czy takie podłączenie byłoby poprawne?
463142

Apacer
02-01-2023, 15:15
Pytanie odnośnie T-Cap 9 kW Split 1-faz.
Ciśnienie widoczne na manometrze jednostki wewnętrznej pokazuje 1,5 bar w stanie wyłączenia pompy.
Po włączeniu jest już różnie tj. zdarza się że spadnie nawet do 1 bara. Czy to jest normalne zachowanie?
Ogólnie nie widzę jakiś innych nieprawidłowości w działaniu więc nie wiem czy jest się czym przejmować.

przy prawidłowej pracy 1,6-2,0 bar. Jeśli brakuje dobij wody.

MartyyMcFly
03-01-2023, 09:11
Nie. parametr, o którym napisałeś dotyczy grzałki pokojowej.

?
Grzałki pokojowej ?

bocian_koh
03-01-2023, 09:52
?
Grzałki pokojowej ?

Tak. Z resztą możesz sobie sprawdzić...

buldog1111
03-01-2023, 11:23
Manometr w hydroboksie podłączony jest po stronie ssącej pompy obiegowej. Dlatego czym szybciej pompa kręci tym bardziej spada ciśnienie tuż przed nią. Najważniejsze to tak dobrać ciśnienie w instalacji by pompa nie zaczynała kawitować przy max wydajności. (Ogólnie przyjmuje się aby w czasie max wydajności pompy ciśnienie nie spadło poniżej 1 Bar. Mocno ogólne bo czasami w takich warunkach pompa kawituje. Lepiej jest utrzymać wyższe ciśnienie)

damianeekk
04-01-2023, 07:59
Mam problem z ilością wł-wył pompy przez ostatnie 6 godzin miałem ich aż 15 , nie wydaje mi się że pompa mi taktuje ponieważ chodziła cały czas te włączenia pompy są przy każdym defroście a miałem ich tej nocy 7 ,w aquarea service cloud na wykresie częstotliwość pracy sprężarki przez te 6h spadła do zera tylko dwa razy.
Jak to jest czy przy każdym defroście sprężarka się wył. i wł.??? boje się o żywotność pompy przez ostatnie 3 miesiące miałem:
ilość wł. wył. - 1776
czas pracy - 1408
463162

MiG25
04-01-2023, 09:48
Dodam jeszcze że jak załączenie grzałki ustawię na np. -5 to wtedy zbyt zimny powrót załącza grzałkę .Wysoki przepływ podczas defrostu ( u mnie ok.52l/min ) powoduje zrównanie temperatury zasilania i powrotu i choć jest wyższa od 27 st.C to grzałka i tak się załącza gdy włączona jest możliwość załączenia w aktualnej temperaturze zewnętrznej choć to jest T-cap .


Tak, potwierdzam , jeśli opcja Temperatura zewnętrzna załączenia grzałki jest większa od aktualnej zewnętrznej , oraz w Ustawieniach Funkcji Grzałka pokojowa jest włączona ( jest ikonka grzałki na wyświetlaczu) , to grzałka się włącza podczas defrostu mimo ,że temperatura wody jest większa niż 27 stopni.
U mnie w TCAP 12kW są grzałki 9kW i włącza się tylko pierwszy stopień podczas defrostu w Deice Mode 1 , ( jedna faza 3kW) , być może ,tam gdzie są grzałki 3x1kW włączą się wszystkie na raz.

No ale kto by ustawiał ją tak wysoko... Ja miałem ustawienie -15.

Shadow7
04-01-2023, 10:13
Pamiętam, że jakiś czas temu ktoś opisywał problem wstania pełnej produkcji pompy po defrost jak są mrozy. To był chyba @codix i jego jednostka to była zwykła 9 kw serii H. To wyglądało tak, że przy większych mrozach, pompa po defrost 30-40 min mieliła na COP 1 i jak już wskoczyła na normalną produkcję na te 10-20 min to znów defrost i powtórka z rozrywki.

Czy ten problem już został rozwiązany tu na forum, ktoś znalazł przyczynę i opisał jak się tego pozbyć? Jeśli nie, to mam od pewnej osoby informacje o tym dlaczego tak się dzieje i jest to związane z fazami lotnymi/ciekłymi gazu. Przyczyną niewłaściwego stanu skupienia najczęściej jest nierówny przepływ gazu na sekcje wymiennika, gdzie na każdej sekcji powinna być taka sama temperatura, a niestety czasem nie jest przez niedbalstwo projektu bądź produkcji? Finalne ta osoba miała ten problem u siebie i poprzez drobną modyfikację problem zniknął. Mogę pokusić się o opis, chyba, że to jest już opisane na forum.

MiG25
04-01-2023, 10:30
Jak dobrze kojarzę , to problem był z Elektronicznym zaworem rozprężnym (Electronic Expansion Valve ) , który się przycinał przy zimniejszych temperaturach i to serwis tą usterkę usunął (pompa była na gwarancji).
Ja jestem ciekawy co to za modyfikacja , więc prośba o opis.

EDIT: A tak działa EEV w klimatyzatorach , więc podobnie jak w PC : https://www.youtube.com/watch?v=LqUEIMl6bBM

Andrzej5101
04-01-2023, 14:29
zbyszekwojtal Dodam jeszcze, że jak załączenie grzałki ustawię na np. -5C to wtedy zbyt zimny powrót załącza grzałkę .

Tak, potwierdzam, jeśli opcja Temperatura zewnętrzna załączenia grzałki jest większa od aktualnej zewnętrznej , oraz w Ustawieniach Funkcji Grzałka pokojowa jest włączona ( jest ikonka grzałki na wyświetlaczu) , to grzałka się włącza podczas defrostu mimo ,że temperatura wody jest większa niż 27 stopni.
U mnie w TCAP 12kW są grzałki 9kW i włącza się tylko pierwszy stopień podczas defrostu w Deice Mode 1 , ( jedna faza 3kW) , być może ,tam gdzie są grzałki 3x1kW włączą się wszystkie na raz.

No ale kto by ustawiał ją tak wysoko... Ja miałem ustawienie -15.
Czyli należy wnioskować, że u kolegi zbyszekwojtal w momencie opisywanego defrostu;
- temperatura zewnętrzna była < - 5 C

MiG25
04-01-2023, 14:56
Tak , Temperatura zewnętrzna musiała być niższa (choć może równa też załączy) niż ustawiona temperatura zewnętrzna załączenia grzałki ,no i włączona grzałka pokojowa ( ikonka).

art-e
05-01-2023, 10:41
Panowie, chce zakupić dodatkowy termostat pokojowy i w związku z tym mam parę pytań:

1. Jak to współpracuje z harmonogramem pompy np.
- sterownik pokojowy pokazuje że ma być grzanie a w harmonogramie mam ustawiony STOP
- sterownik pokazuje STOP a w harmonogramie mam ustawione właśnie grzanie CWU

2. Jak i gdzie to się podłącza do płyty ?

3. Jaki model polecacie?. Widziałem gdzies wcześniej że przewijał się SALUS 091FLRF. Szukam czegoś dokładnego.

Pompa ma pracować na krzywej grzewczej a termostat ma pilnować tylko nie przekroczenia temperatury

Gepam
05-01-2023, 12:41
Panowie, chce zakupić dodatkowy termostat pokojowy i w związku z tym mam parę pytań:

1. Jak to współpracuje z harmonogramem pompy np.
- sterownik pokojowy pokazuje że ma być grzanie a w harmonogramie mam ustawiony STOP
- sterownik pokazuje STOP a w harmonogramie mam ustawione właśnie grzanie CWU

2. Jak i gdzie to się podłącza do płyty ?

3. Jaki model polecacie?. Widziałem gdzies wcześniej że przewijał się SALUS 091FLRF. Szukam czegoś dokładnego.

Pompa ma pracować na krzywej grzewczej a termostat ma pilnować tylko nie przekroczenia temperatury

1. Termostat tylko podpowiada pompie czy powinna grzać, czy nie, o wszystkim decyduje sama pompa. Jak wyłączysz grzanie na sterowniku pompy, to termostat zostanie zignorowany. Na CWU to nie ma żadnego wpływu.

2. Styki CN2 na płycie głównej.
Styk H pompy podłączasz do styku NO termostatu.
Styk L pompy podłączasz do styku COM termostatu.

3. Najważniejsza kwestia to przewodowy czy bezprzewodowy. Każdy działa podobnie, musisz popatrzeć jakich konkretnie funkcji potrzebujesz (programowanie, wykrywanie otwartego okna itp.). Ten model Salusa jest popularny, ale niczym ciekawym się nie wyróżnia (np. ma tylko histerezę 0,5 lub 1 stopień).

art-e
05-01-2023, 12:52
1. Termostat tylko podpowiada pompie czy powinna grzać, czy nie, o wszystkim decyduje sama pompa. Jak wyłączysz grzanie na sterowniku pompy, to termostat zostanie zignorowany. Na CWU to nie ma żadnego wpływu.


No właśnie chciałem wiedzieć co ma pierwszeństwo czy sterownik ten oyrginalny pompy czy termostat.

Chcę bezprzewodowy i z histerezą 0,5 stopnia lub mniej. Ważne żeby nie zrywał połączenia i w miarę dokładnie odczytywało temperaturę. Programowanie takie jak w salusie mi wystarcza

Polecasz jeszcze jakieś ?

Andrzej5101
05-01-2023, 13:09
Chcę bezprzewodowy i z histerezą 0,5 stopnia lub mniej.
SALUS RT510SR - bezprzewodowy z histerezą ; +/- 0,25, cena ok; 400 zł

Gepam
05-01-2023, 13:29
No właśnie chciałem wiedzieć co ma pierwszeństwo czy sterownik ten oyrginalny pompy czy termostat.

Chcę bezprzewodowy i z histerezą 0,5 stopnia lub mniej. Ważne żeby nie zrywał połączenia i w miarę dokładnie odczytywało temperaturę. Programowanie takie jak w salusie mi wystarcza

Polecasz jeszcze jakieś ?

Osobiście od jakichś 4 lat używam Auraton 3021 RT (teraz nazywa się Auraton Libra Set, koszt ok. 230 zł), aczkolwiek raczej go nie polecam, bo zegar spóźnia się o jakieś 5-10 minut miesięcznie i pokrętło działa beznadziejnie (blokuje się przy wciskaniu, zacina). Przez te 4 lata raz się zawiesił, poza tym działa niezawodnie.

Niedawno szukałem czegoś dla znajomego (ale jeszcze nie kupił, narazie wystarcza mu sterownik pompy) i najtańszą a jednocześnie bardzo dobrą opcją wydaje się być Elektrobock FRT7B2. Ma histerezę regulowaną między 0,1 a 6 stopni - w żadnym innym termostacie czegoś takiego nie widziałem. No i jest bardzo tani - ok. 200 zł.

Natomiast Salus 091FLRFV2 jest bardzo popularny i też bardzo tani (ok. 220 zł), więc jak ci pasuje, to pewnie będzie ok.

@Andrzej5101
Zerknij proszę na ten post https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8169956&viewfull=1#post8169956
Akurat dotyczny podłączenia termostatu :)

art-e
05-01-2023, 13:30
SALUS 091FLRF tez ma histerezę 0,25 lub 0,5.
Ten Salus 510 ma dokładniejsze wskazanie 0,1 stopnia i jakiś algorytm sterujący TPI. Innych różnic (poza wyglądem rzecz jasna) nie widzę.

Andrzej5101
05-01-2023, 13:55
Akurat dotyczny podłączenia termostatu :)
Zobacz;wg;MiG25
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?375375-Mniejsza-delta-mniejsze-rachunki/page4

-voymar-
05-01-2023, 14:49
Panowie, chce zakupić dodatkowy termostat pokojowy i w związku z tym mam parę pytań:

1. Jak to współpracuje z harmonogramem pompy np.
- sterownik pokojowy pokazuje że ma być grzanie a w harmonogramie mam ustawiony STOP
- sterownik pokazuje STOP a w harmonogramie mam ustawione właśnie grzanie CWU

2. Jak i gdzie to się podłącza do płyty ?

3. Jaki model polecacie?. Widziałem gdzies wcześniej że przewijał się SALUS 091FLRF. Szukam czegoś dokładnego.

Pompa ma pracować na krzywej grzewczej a termostat ma pilnować tylko nie przekroczenia temperatury

Tak na szybko/
Jak masz ustawione grzanie na TERMISTACIE ZEWNĘTRZYM -to harmonogram nie pracuje- PC jest załączana po sygnale ze sterownika pokojowego.

buldog1111
05-01-2023, 16:18
Ja mogę polecić bezprzewodowy Euroster 4040 TXRX . Histereza min 0,2°C ze skokiem co 0,1°.

art-e
05-01-2023, 16:19
Tak na szybko/
Jak masz ustawione grzanie na TERMISTACIE ZEWNĘTRZYM -to harmonogram nie pracuje- PC jest załączana po sygnale ze sterownika pokojowego.

To jak mam ustawić wtedy grzanie CWU w danych godzinach, skoro harmonogram pompy nie działa ?

MiG25
05-01-2023, 19:36
To bzdura jest , oczywiście ,że harmonogram działa.

damianeekk
06-01-2023, 11:10
Mam pytanie czy takie włączanie i wyłączanie sprężarki podczas defrostów ma wpływ na jej żywotność?

MiG25
06-01-2023, 11:30
Tak samo jak włączanie i wyłączanie żarówki na jej żywotność... Otwarcie i zamknięcie drzwi na żywotność zawiasów...
Przecież jednostka zewnętrzna musi zrobić defrost ,żeby dalej działała...
W dwuwentylatorowych można dążyć do tego ,żeby defrost był w Mode 1 (wtedy sprężarka się nie zatrzymuje) , w jednowentylatorowych i tak się zatrzymuje i tak.

Gepam
06-01-2023, 16:24
To teraz pytanie jak połączyć grzanie i chłodzenie ze zwykłym termostatem pokojowym. Wydaje mi się, że bardzo prosto - jeżeli połączymy styki H z NO i C z NC, to termostat będzie zwierał grzanie kiedy temperatura jest niższa niż ustawiona na termostacie i zwierał chłodzenie kiedy temperatura jest wyższa. Resztę roboty zrobi sterownik samej pompy - jak na sterowniku pompy ustawimy grzanie, to zwarcie NC z COM będzie ignorowane, a jak ustawimy chłodzenie, to zwarcie NO z COM będzie ignorowane. Czy to ma sens?
463191

-voymar-
06-01-2023, 20:32
to bzdura jest , oczywiście ,że harmonogram działa.

taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

-voymar-
06-01-2023, 20:46
To jak mam ustawić wtedy grzanie CWU w danych godzinach, skoro harmonogram pompy nie działa ?

Ustawiasz samo CWU- reszta z Termistata zewnętrznego który daje sygnał PC że ma grzać. Bo po to przechodzisz na Termistat zew. aby to on sterował PC. I tu ma się ni jak ustawianie godz. grzania. To termistat decyduje kiedy trzeba grzać. Ustawiasz np. temp. 23*C i np. przy histerezie (1*C lub 0,5*C) w ( SALUSIE TAK JEST )
Ustawione 23*C -grzeje do 23,4*C i STOP następnie jak temp. spadnie do 22,4*C -START i tak w koło.Przy nastawie 0,5*C adekwatnie do histerezy 0.5*C- przebicie o 0,2*C i Stop Start 0,3*C Aby w domu była stała temp i abyś się cieszył przyjemną stałą temp. nie patrzysz na godz grzania.
Co jest lepsze? nie wiem zależy od upodobań domowników Bo na histerezie i wew. też się da- lecz tu trzeba trochę eksperymentów.

PS. tylko przy komforcie ( stała temp. w domu 24/24h ) NO TO trochę więcej tych kWh pójdzie no ale masz 24/h miło .
Tu na forum -większość -bździ a nie grzeje. Grzeją tylko jak prąd tańszy. Tak że na te zużycia też patrz z przymrużeniem oka.
POWODZENIA.

eMdzeJ
07-01-2023, 05:33
oczywiście ze harmonogramy na pompie działają jak jest użyty termostat. Przy czym termostat modyfikuje tylko na grzanie CO a nie na CWU. To pierwsza sprawa.

Termostat to tylko dodatkowy warunek do spełnienia aby uruchomić grzanie.

Masz w harmonogramie np ustawione tylko grzanie wody w godzinach np 13-15, a np grzanie CO tylko miedzy 22 a 6 rano. Woda się zagrzeje między 13 a 15 jeśli temperatura w zbiorniku CWU będzie na tyle niska aby mogło się uruchomić grzanie (czyli ustawiona docelowa temperatura cwu minus delta) a grzanie CO uruchomi się między 22 a 6 rano JESLI na termostacie spadnie temperatura niżej niż ustawiona minus histeryza ORAZ będą spełnione inne warunki, które i tak by działały jakby tego termostatu nie było (a więc max temperatura grzania, przekroczenie delty ilestam minut, czyli brak możliwości odbioru ciepła i brak możliwości niższej modulacji , maksymalny czas grzania itd)

MiG25
07-01-2023, 07:47
Oczywiście ,że tak, jak jest użyty termostat , czy termistor, natomiast tu kluczem jest nieznana rzecz "termistat" W każdym razie nie warto z głupkiem dyskutować.

-voymar-
07-01-2023, 19:03
oczywiście ze harmonogramy na pompie działają jak jest użyty termostat. Przy czym termostat modyfikuje tylko na grzanie CO a nie na CWU. To pierwsza sprawa.

Termostat to tylko dodatkowy warunek do spełnienia aby uruchomić grzanie.

Masz w harmonogramie np ustawione tylko grzanie wody w godzinach np 13-15, a np grzanie CO tylko miedzy 22 a 6 rano. Woda się zagrzeje między 13 a 15 jeśli temperatura w zbiorniku CWU będzie na tyle niska aby mogło się uruchomić grzanie (czyli ustawiona docelowa temperatura cwu minus delta) a grzanie CO uruchomi się między 22 a 6 rano JESLI na termostacie spadnie temperatura niżej niż ustawiona minus histeryza ORAZ będą spełnione inne warunki, które i tak by działały jakby tego termostatu nie było (a więc max temperatura grzania, przekroczenie delty ilestam minut, czyli brak możliwości odbioru ciepła i brak możliwości niższej modulacji , maksymalny czas grzania itd)

Wszystko napisałeś -OK Tylko że Ja nie o tym pisałem. Wejdź w PC przestudiuj sterownik a zrozumiesz.
Na Ra

-voymar-
07-01-2023, 19:15
Oczywiście ,że tak, jak jest użyty termostat , czy termistor, natomiast tu kluczem jest nieznana rzecz "termistat" W każdym razie nie warto z głupkiem dyskutować.

Powiem TAK-- zarozumiały BUCU
Już ci ze 2 lata temu zwracałem uwagę - i wtedy przytaknąłeś więc naprowadzę cię jeszcze raz.
-wejdź w ustawienia instalatora
-strefa i czujnik
- i masz trzy pozycje
1 Temp wody
2Termost. pok.
3 termist.pok I ja właśnie o tym ( zewnętrznym ) pisałem. Bo po to jest tak zrobione by odróżnić ten w PC od tego zewnętrznego który się dokłada. I właśnie o tym był mój powyższy post.
Zarozumiały BUC zawsze taki będzie.
PS zrób proszę zdjęcie i tu nam wstaw. Jakie zdjęcie ? Ano to z (strefa i czujnik.)
Tak że termistat Jest takie coś

MiG25
07-01-2023, 19:54
I nie wpadłeś na to ,że to skrót od termistor , i że nie ma czegoś takiego jak "termistat".... Głupek :)

-voymar-
07-01-2023, 19:59
I nie wpadłeś na to ,że to skrót od termistor , i że nie ma czegoś takiego jak "termistat".... Głupek :)

To działa to na harmonogramie czy NIE?
Bo o to tu chodziło. Nie zamierzam się z Bucem kłucić o litery.
Bo według twych powyższych wpisów ma DZIAŁAĆ- to jak to jest?
Czy mój post # 18710 jest dla ciebie zrozumiały?
Smiem twierdzić że NIE. Tak samo jak dla kolegi co opisywał działanie powyżej.

MiG25
07-01-2023, 20:11
Była dyskusja o temostacie , głupek wyskoczył ,że harmonogram nie działa na "termistacie" - nikt nie wie co to jest.
Oczywiście ,że harmonogram działa na termostacie i na termistorze ( albo termostatach i/lub termistorach ,bo dla stref można mieć dwie te rzeczy ,albo mix).
Głupek dalej się upiera na "termistat" ,że jest takie coś.
Głupek miał już się tu nie pojawiać. NA RA.

michancia
07-01-2023, 20:17
Zdaje się, żeby uruchomić termostat zewnętrzny w pompie, oczywiście czujnik należy wpiąć pod płytę to:
Ustawienia instalatora
strefa i czujnik
wybieramy termostat pokojowy i wybieramy czujnik zewnętrzny,

-voymar-
07-01-2023, 21:23
Zdaje się, żeby uruchomić termostat zewnętrzny w pompie, oczywiście czujnik należy wpiąć pod płytę to:
Ustawienia instalatora
strefa i czujnik
wybieramy termostat pokojowy i wybieramy czujnik zewnętrzny,

I to zostało opisane w poście #18710
No ale BUC który się tu bodzie ze mną twierdzi że wtedy harmonogram działa. Działa- Tak lecz tylko (CWU )
Resztę przejmuje zewnętrzny pok.
W sterowniku jest:
-temp. wody
-Termost.pok.
-Termist. pok
I nie o to chodziło czy tam ma być termistat termistor, terminator , termistorekkkkkkkkkkkkk czy jakiś inny . BUC nie wiedzał w ogóle że takie coś jest i właśnie to COŚ daje sygnał PC aby grzała (CO ) lub nie.. On trzepił się literówki
BUC pozostanie BUCEM
Na- ra

michancia
07-01-2023, 21:36
Tak mimo wybranej funkcji termostat zewnętrzny, czyli załączenie odbywa się jeśli termostat zewnętrzny ( zewrze styk ) załączy pompę, dalej można wybrać harmonogram pracy pompy dla co i cwu. Oczywiście harmonogram sam nie załączy pracy pompy na CO jeśli termostat zewnętrzny nie dał sygnału.
Co nie zmienia faktu, że harmonogram działa, bo dla odmiany jak termostat da sygnał na załącz pompę, a w harmonogramie jest ustawione że w tym czasie ma nie grzać CO to pompa się nie załączy.

MiG25
07-01-2023, 21:45
Harmonogram działa , tylko głupek jest za głupi ,żeby go ustawić .
Nie wie ,że termistor to taki rodzaj rezystora ,i nie może mieć "swojego harmonogramu" , jak termostat . A głupek słyszał gdzieś termostat ,później termistor i to połączył i wyszło "termistat" :)

Są dwie epopeje "Pan Tadeusz" i "Pan Wołodyjowski" , głupek jak to przeczyta to zrobi jedną wielką epopeję narodową "Pan Tadeusz Wołodyjowski" :)

michancia
07-01-2023, 21:45
Używa ktoś PC Panasonic wpiętej bezpośrednio w sama podłogówkę, gdzie grzeje na niskich temperaturach ( powrót poniżej 27st/c ) i ma wyłączoną w menu ukrytym grzałkę.
Interesuje mnie czy nie ma problemów z rozmrażaniem jednostki zewnętrznej i do jakich minimalnych temperatur na powrocie przebiegają wam defrosty samym zładem wody.
Czy jest jakieś zabezpieczenie, że np, powrót jest za niski na przykład poniżej 20 czy 22st/c i pompa jak ma wyłączoną grzałkę to się wyłączy z jakimś błędem
I drugie pytanie czy istnieje jakieś zagrożenie zamarznięcia wymiennika płytowego w jednostce wewnętrznej przy wyłączonej grzałce i temperaturach zasilanie np. 27, powrót 23lub niżej a na zewnątrz temperatury bliskie ,,0,, i warunki do defrostów.

michancia
07-01-2023, 21:47
Migu jakie masz doświadczenie z tym wyłączeniem grzałki jak w opisie powyżej?

MiG25
07-01-2023, 21:59
Ja nie "wyłączam grzałki" , tylko robię tak ,żeby pompa robiła defrost w Mode 1 , mimo ,że temperatura wody jest w okolicy 25 stopni.
Mam jednostkę dwuwentylatorową.
Robię tak już trzeci sezon , i wszystko jest ok.

Pompa ma zabezpieczenie błędem H75 , wtedu kiedy woda będzie miała temperaturę ,jak dobrze pamiętam 19 stopni , wtedy się wyłączy z tym błędem , no i to jest ostatnie już zabezpieczenie.

michancia
07-01-2023, 22:10
Ja nie "wyłączam grzałki" , tylko robię tak ,żeby pompa robiła defrost w Mode 1 , mimo ,że temperatura wody jest w okolicy 25 stopni.
Mam jednostkę dwuwentylatorową.
Robię tak już trzeci sezon , i wszystko jest ok.

Pompa ma zabezpieczenie błędem H75 , wtedu kiedy woda będzie miała temperaturę ,jak dobrze pamiętam 19 stopni , wtedy się wyłączy z tym błędem , no i to jest ostatnie już zabezpieczenie.

Ja mam tęż dwuwentylatorową, one sie prawie nie szronią, porównując z jednowentylatorową.
Ale u syna jest właśnie jednowentylatorowa all in one 7kW, a ona już się szroni przy +5st/c, jest to bardzo irytujące, a zwlaszcza jak się grzeje z temperaturą na powrocie poniżej 27st/c, to wtedy każdy defrost wali przy grzałce. Tak jak u syna potrafi przez całą dobę zagrzać dom tak jak teraz i zużyć 6kWh ( przy załużmy na dworze +5st/c ) by na drugi dzięń przy +4st/c na dworze zużyć już 10kWh, z czego ponad 3kWh to grzałka na defrosty.
Czy jesteś pewny tego zabezpieczenia z ta temperaturą poniżej 19czy nawet 20st/c, bo gdzieś też to słyszałem.

MiG25
07-01-2023, 22:17
Tak , jestem pewny ,że jest takie zabezpieczenie ,jak woda będzie poniżej jakiejś temperatury (teraz nie znajdę ,zy to jest 19 , czy może 18 ) , defrost się zatrzyma ,i wyskoczy błąd H75.
Oczywiście skutkiem tego będzie to ,że pompa dalej grzać nie będzie bez skasowania błędu....

-voymar-
07-01-2023, 22:53
Tak mimo wybranej funkcji termostat zewnętrzny, czyli załączenie odbywa się jeśli termostat zewnętrzny ( zewrze styk ) załączy pompę, dalej można wybrać harmonogram pracy pompy dla co i cwu. Oczywiście harmonogram sam nie załączy pracy pompy na CO jeśli termostat zewnętrzny nie dał sygnału.
Co nie zmienia faktu, że harmonogram działa, bo dla odmiany jak termostat da sygnał na załącz pompę, a w harmonogramie jest ustawione że w tym czasie ma nie grzać CO to pompa się nie załączy.

Właśnie mały myk polega na tym -że pracując na zew. sterowniku pokojowym ( dołożonym do PC ) np. Salus -to właśnie on przejmuje całe sterowanie pompą ciepła. Żadne harmonogramy na ( CO ) z PC nie są potrzebne do pracy ( CO ) Jedyne co to CWU z harmo.
Cały myk w tym że to chodzi lecz trzeba ustawić w PC na zew.
O tym i tylko o tym pisałem we wcześniejszych postach.
Dlatego też napisałem że najłatwiejsze sterowanie jest na zew ( jak ktoś tak chce ) Ustawiasz temp. jaka ma być w domu i zapominasz o ustawieniach.
Napisałem też że większość TU osób bździ a nie grzeje dlatego te harmonogramy.
Fakt też jadę na harmonogramie lecz to wymagało wiele ustawień rozpoczynając od krzywej po godz. pracy. Jest -OK dla stałych zimowych temperatur. Harmonogram i krzywa . Co zakłóca -delikatnie taki system? Duża zmiana temp. podczas dnia nawet zimą , bo wiosną to już wiadomo że korekty są potrzebne. Oczywiście nie dla krzywej lbo tą dobierzesz tylko godz pracy wymagają korekt przy dużych różnicach temp w dzień.
Na sterowniku zew. pokojowym tych problemów praktycznie nie ma.
Przez 4 lata jechałem na czystym prądzie i właśnie na tym sterowaniu SALUS -które to sterowanie opisywałem powyżej bodajże post # 18710 Po zamontowaniu PC sprawdziłem tego Salusa przy PC i było tak jak na zwykłych grzałkach. Sukces osiągamy przy tym sterowaniu umieszczając sterownik ( zew. ) w miejscu małej ingerencji na promienie słoneczne . I co mamy stałą temp 24/24 w domu. No to trochę więcej kosztuje niż udawanie grzania tylko w IItar.

-voymar-
07-01-2023, 23:09
Harmonogram działa , tylko głupek jest za głupi ,żeby go ustawić .
Nie wie ,że termistor to taki rodzaj rezystora ,i nie może mieć "swojego harmonogramu" , jak termostat . A głupek słyszał gdzieś termostat ,później termistor i to połączył i wyszło "termistat" :)

Są dwie epopeje "Pan Tadeusz" i "Pan Wołodyjowski" , głupek jak to przeczyta to zrobi jedną wielką epopeję narodową "Pan Tadeusz Wołodyjowski" :)

a BUC BUCEM pozostanie -- skup się i przeczytaj jeszcze raz o czym pisałem . Lecz BUC to taki TYP że dla niego Opis sterowania nie jest ważny . Co jest ważne?????? LIterówka.
PS . w PC nie jest napisane całym terminem czy to jest termistat , czy to jest termostat, czy termistor
_ jest termist. pok
BUCUJ DALEJ

MiG25
08-01-2023, 07:38
No i jesteś za głupi ,żeby wiedzieć ,że takie coś jak termistat nie istnieje , jesteś za głupi ,żeby spojrzeć w instrukcję :)
Widać Panasonic nie zakładał ,że aż tacy głupcy tam będą zaglądać.Po co głupku tam łapy wkładasz ,jak się nie znasz.
Głupi zawsze będzie głupi i co post głupoty będzie pisał.
Najpierw ,że harmonogram nie działa , ale teraz już działa :)

Skoro "Termistat" jest w rzeczywistości termistorem , to pokaż taki termistor ,który ma swój harmonogram :)

Głupi krętacz.

Andrzej5101
08-01-2023, 11:58
Ja nie "wyłączam grzałki", tylko robię tak, żeby pompa robiła defrost w Mode 1 mimo, że temperatura wody jest w okolicy 25 stopni.
Mam jednostkę dwuwentylatorową. Robię tak już trzeci sezon , i wszystko jest ok.
Czyli ( popraw jeżeli jest inaczej );
- PC pracuje non stop,
- masz duży zład wody, > 12 *20 = 240 L,
- - 15 C - temperaturę załączenia grzałki CO,
-instalacje PV o dużej mocy,
- ogrzewanie podłogowe,

MiG25
08-01-2023, 12:07
Wszystko się zgadza , ale chodziło mi raczej , że oszukuję też czujniki temperatur ,żeby pokazywały wyżej o 4stopnie , przez co pompa myśli ,ze podczas defrostu woda jest cieplejsza niż w rzeczywistości i nie włącza deice mode 2. Wodę grzeje gdzies do 30 , max 32 stopni ,przez co na powrocie jest na styk 26-28 stopni, i miałbym cały czas defrost w mode 2.
W jednowentlatorowej po prostu włączył bym grzałkę , w dwuwentylatorowych z deice mode 2 jest to bardziej skomplikowane.
Jak tu: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7900483&viewfull=1#post7900483

mar2d2
08-01-2023, 12:21
Używa ktoś PC Panasonic wpiętej bezpośrednio w sama podłogówkę, gdzie grzeje na niskich temperaturach ( powrót poniżej 27st/c ) i ma wyłączoną w menu ukrytym grzałkę.
Interesuje mnie czy nie ma problemów z rozmrażaniem jednostki zewnętrznej i do jakich minimalnych temperatur na powrocie przebiegają wam defrosty samym zładem wody.
Czy jest jakieś zabezpieczenie, że np, powrót jest za niski na przykład poniżej 20 czy 22st/c i pompa jak ma wyłączoną grzałkę to się wyłączy z jakimś błędem
I drugie pytanie czy istnieje jakieś zagrożenie zamarznięcia wymiennika płytowego w jednostce wewnętrznej przy wyłączonej grzałce i temperaturach zasilanie np. 27, powrót 23lub niżej a na zewnątrz temperatury bliskie ,,0,, i warunki do defrostów.

Mam taką konfigurację o jakiej piszesz. 7kw seria J, wyłączona grzałka. Wyjście 27*C, wejście 23*C. Defrost trwa od pierwszego wyłączenia sprężarki do drugiego włączenia ok. 7 minut. Wymiennik przy modulacji wyższej niż minimum szroni się jak wściekły, dlatego nie było sensu utrzymywać włączonej grzałki, gdyż temperatury na wejściu i tak ona nie jest w stanie zmienić przy zładzie ok. 180 l. i max przepływie podczas defrostu. Pompa robiła już defrosty z temp wejścia 22* bez zauważalnej różnicy.
Jest zabezpieczenie na 18*C (chyba 18 albo 16) które nie pozwoli zrobić defrostu. Objawia się np. przy próbie uruchomienia pompy z całkowicie zimnego stanu, gdy jeszcze temp. na wejściu nie zdąży wzrosnąć powyżej tegoż minimum. Sprężarka staje i sterownik włącza grzałkę (jeśli nie jest wyłączona w menu serwisowym). Więc nawet wówczas nie ma chyba zagrożenia zamarznięcia wymiennika.

Andrzej5101
08-01-2023, 14:48
W jednowentlatorowej po prostu włączył bym grzałkę , w dwuwentylatorowych z deice mode 2 jest to bardziej skomplikowane.
Jak tu: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7900483&viewfull=1#post7900483
Czy nie wystarczy podnieść temperatury załączania grzałki?
- patrz przykład kolegi zbyszekwojtal https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page935,
Wg; mnie wszystkie te zabiegi wyłączające grzałkę, obniżają trwałość PC

posky
08-01-2023, 17:19
Używa ktoś PC Panasonic wpiętej bezpośrednio w sama podłogówkę, gdzie grzeje na niskich temperaturach ( powrót poniżej 27st/c ) i ma wyłączoną w menu ukrytym grzałkę.
Interesuje mnie czy nie ma problemów z rozmrażaniem jednostki zewnętrznej i do jakich minimalnych temperatur na powrocie przebiegają wam defrosty samym zładem wody.
Czy jest jakieś zabezpieczenie, że np, powrót jest za niski na przykład poniżej 20 czy 22st/c i pompa jak ma wyłączoną grzałkę to się wyłączy z jakimś błędem
I drugie pytanie czy istnieje jakieś zagrożenie zamarznięcia wymiennika płytowego w jednostce wewnętrznej przy wyłączonej grzałce i temperaturach zasilanie np. 27, powrót 23lub niżej a na zewnątrz temperatury bliskie ,,0,, i warunki do defrostów.

mam Panasa 9 jednofazowego. defrosty na wyłączonej grzałce drugi sezon, powroty poniżej 27 stopni bo do grzania budynku potrzebuje max 30 stopni. przy defrostach temp wody spada w rejon 18-19 stopni. defrost bezproblemowy, szybki, nie zauważyłem, by sprężarka wkręcała się mocniej niż z użyciem grzałki.

Awinion
08-01-2023, 17:23
Używa ktoś PC Panasonic wpiętej bezpośrednio w sama podłogówkę, gdzie grzeje na niskich temperaturach ( powrót poniżej 27st/c ) i ma wyłączoną w menu ukrytym grzałkę.
Interesuje mnie czy nie ma problemów z rozmrażaniem jednostki zewnętrznej i do jakich minimalnych temperatur na powrocie przebiegają wam defrosty samym zładem wody.
Czy jest jakieś zabezpieczenie, że np, powrót jest za niski na przykład poniżej 20 czy 22st/c i pompa jak ma wyłączoną grzałkę to się wyłączy z jakimś błędem
I drugie pytanie czy istnieje jakieś zagrożenie zamarznięcia wymiennika płytowego w jednostce wewnętrznej przy wyłączonej grzałce i temperaturach zasilanie np. 27, powrót 23lub niżej a na zewnątrz temperatury bliskie ,,0,, i warunki do defrostów.

No jam mam bez grzałki 7kW All in one. W listopadzie zaczął się trzeci rok pracy bez grzałki. Zabezpieczenie przed zamarznięciem jest na pewno, raz u mnie zadziałało, ale nie pamiętam przy jakiej temperaturze. Miałem wtedy wygrzewanie zasobnika na harmonogramie, stara zużyła całą ciepłą wodę i lała dalej czekając na ciepłą więc w zasobniku było 10⁰C, przyszło wygrzewanie zasobnika z harmonogramu i wywaliło błąd (bo defrost w trakcie grzania CWU robiony jest na wężownicy zasobnika). Teraz CWU mam bez harmonogramu. W tym i poprzednim sezonie zasilanie miałem max 26°C, na powrocie 22-23°C. Przy takich parametrach defrost przy temperaturze zewnętrznej -15°C trwa 5min.

https://youtu.be/y7j-Cc1ThjY

To moja pompa. Mam też film gdzie tłumaczę dlaczego grzałkę wyłączyłem. A to jak grzałkę wyłączyć podpowiedział mi MiG chyba. Ojciec sukcesu.

michancia
08-01-2023, 17:30
Czy nie wystarczy podnieść temperatury załączania grzałki?
- patrz przykład kolegi zbyszekwojtal https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page935,
Wg; mnie wszystkie te zabiegi wyłączające grzałkę, obniżają trwałość PC

Nie ma takiej opcji jak regulacja temperatury załączenia grzałki przy defroście.
Defrost przy użyciu grzałki przy jednowentylatorowej zawsze idzie gdy powrót poniżej 27st/c, jedyne wyjscie to wyłączenie grzałki na stałe gdy grzeje sie niżej, lub podniesienie powrotu powyżej 27st/c.
Te jednowentylatorowe szronią sie jak wściekłe.
Jak syn będzie juz mieszkał to wtedy może puscic na krzywa i grzać ciagle z niską temperaturą, ona wtedy zejdzie na min modulacji i będzie sie mniej szronić.
Ale teraz sobie trzeba radzić jakoś.

michancia
08-01-2023, 17:41
No jam mam bez grzałki 7kW All in one. W listopadzie zaczął się trzeci rok pracy bez grzałki. Zabezpieczenie przed zamarznięciem jest na pewno, raz u mnie zadziałało, ale nie pamiętam przy jakiej temperaturze. Miałem wtedy wygrzewanie zasobnika na harmonogramie, stara zużyła całą ciepłą wodę i lała dalej czekając na ciepłą więc w zasobniku było 10⁰C, przyszło wygrzewanie zasobnika z harmonogramu i wywaliło błąd (bo defrost w trakcie grzania CWU robiony jest na wężownicy zasobnika). Teraz CWU mam bez harmonogramu. W tym i poprzednim sezonie zasilanie miałem max 26°C, na powrocie 22-23°C. Przy takich parametrach defrost przy temperaturze zewnętrznej -15°C trwa 5min.

https://youtu.be/y7j-Cc1ThjY

To moja pompa. Mam też film gdzie tłumaczę dlaczego grzałkę wyłączyłem. A to jak grzałkę wyłączyć podpowiedział mi MiG chyba. Ojciec sukcesu.

Wiem widziałem
Jakby nie twój wpis o zużyciu to bym się nie zainteresował tematem.
Do teraz bałem sie, że może wymiennik zamarznąć, zwłaszcza gdy pompa nie pracuje pół dnia i podłoga zimna, a ona wali pełna mocą i za chwilę defrost, a woda jeszcze powrót ok. 20st/c, ale wymusiłem w takich warunkach defrost bez grzałki i jest ok. Ale na wszelki wypadek puściłem na termostat zewnętrzny z histereza 0.3 st/c, załącza się dwa razy na dobę w cyklach i defrosty pięknie idą, tylko nie widziałem jeszcze żadnego, ale to kwestia czasu.
Dzięki jeszcze raz

MiG25
08-01-2023, 17:42
Czy nie wystarczy podnieść temperatury załączania grzałki?
- patrz przykład kolegi zbyszekwojtal https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page935,
Wg; mnie wszystkie te zabiegi wyłączające grzałkę, obniżają trwałość PC

Nie, bo grzałka nie grzeje wody przed wymiennikiem , tylko za nim ,więc czujnik i tak wykrywa tą samą obniżoną temperaturę wychodzącą z wymiennika(czujnik jest na wyjsciu z wymiennika). Grzałka grzeje wodę wychodzącą z pompy , więc tak na prawdę ona bezpośrednio na defrost nie wpływa , musi przejść przez cały objeg ,żeby trafić spowrotem do pompy i na wymiennik.
Także grzałka się załączy , ale nie podniesie ona wody powrotu od razu ( o ile w ogóle, bo raz ,że woda wchodzi chłodniejsza z wymiennika i tą różncę grzałka musiałaby podnieść , dwa jak wyszłaby cieplejsza to rozejdzie się w podłodze ...) , to i tak w dwuwentylatorowej będzie już po ptokch i deice mode 2 gwarantowany.

Co do trwałości,.... Grzejąc grzałką wytwarzamy ciepło ,którego sprężarka już nie musi produkować więc może krócej działać , więc jakieś "oszczędności" na trwałości może są, ale czy to jest mierzalne.... wg mnie nie. Ale z takim podejściem to gzejmy wogóle grzałkami ,po co sprężarka ma się włączać i "zużywać"...
Natomiast to ,że grzałka "pomaga sprężarce" bo jakaś temperatura będzie za niska , to wg mnie nie ma uzasadnienia. Defrost o po prostu odwrócone grzanie , grzejemy za zewnątrz , chłodzimy w srodku. Ludzie chyba nie mogą przejść tego zbliżania się do zera , i że wtedy już nie będzie skąd energi brac ( pamiętam te obawy , jak pompa ciepła może grzać jeśli na dworze jest poniżej zera ). Dopuki jest przepływ , i woda nie ma tendencji do zamarzania to jest wstarczająco energii do defrostu.

Awinion
08-01-2023, 17:55
Wiem widziałem
Jakby nie twój wpis o zużyciu to bym się nie zainteresował tematem.
Do teraz bałem sie, że może wymiennik zamarznąć, zwłaszcza gdy pompa nie pracuje pół dnia i podłoga zimna, a ona wali pełna mocą i za chwilę defrost, a woda jeszcze powrót ok. 20st/c, ale wymusiłem w takich warunkach defrost bez grzałki i jest ok. Ale na wszelki wypadek puściłem na termostat zewnętrzny z histereza 0.3 st/c, załącza się dwa razy na dobę w cyklach i defrosty pięknie idą, tylko nie widziałem jeszcze żadnego, ale to kwestia czasu.
Dzięki jeszcze raz

Rozumiem, że nie grzejesz bo tam nikt jeszcze nie mieszka? Może się okazać, że korzystniej będzie ją puścić samopas np na prostej 25°C, bez termostatu i harmonogramu przy wyłączonej grzałce. W moim przypadku taki sposób grzania wychodzi najbardziej ekonomicznie.

Awinion
08-01-2023, 18:19
Wiem widziałem
Jakby nie twój wpis o zużyciu to bym się nie zainteresował tematem.
Do teraz bałem sie, że może wymiennik zamarznąć, zwłaszcza gdy pompa nie pracuje pół dnia i podłoga zimna, a ona wali pełna mocą i za chwilę defrost, a woda jeszcze powrót ok. 20st/c, ale wymusiłem w takich warunkach defrost bez grzałki i jest ok. Ale na wszelki wypadek puściłem na termostat zewnętrzny z histereza 0.3 st/c, załącza się dwa razy na dobę w cyklach i defrosty pięknie idą, tylko nie widziałem jeszcze żadnego, ale to kwestia czasu.
Dzięki jeszcze raz

Jeśli chodzi o defrost to z moich obserwacji wynika, że:

Grzanie na termostacie i harmonogramie powoduje wkręcanie się pompy na wysokie obroty, co z kolei powoduje przepływ ogromnych mas wilgotnego powietrza przez jednostkę zewnętrzną a to z kolei powoduje częste defrosty (co 15-20min)

Puszczenie pompy samopas bez termostatu i harmonogramu tylko na krzywej lub prostej powoduje pracę pompy na minimalnych obrotach, wentylator ledwo się kręci a defrost jest co kilka, kilkanaście godzin.

Tutaj praca bez przerwy 17h

https://i.ibb.co/55k3d6w/Screenshot-20230108-190957-Chrome.jpg

MiG25
08-01-2023, 18:24
Nie no defrost częstszy niż 35 min jest niemożliwy przy grzaniu CO ( przy CWU ta zasada jakb nie obowiązuje).
I tak jak piszesz , grzanie na termostacie i harmonogramie powoduje ,że woda mocno stygnie ,stąd pompa chodzi na maxa ,żeby dogonić temp. docelową. Przy samopasie jest szansa ,że pompa zacznie zupełniać tlko to co na bierząco z domu ucieka ,dzieki czemu się moduluje.

Gepam
09-01-2023, 10:50
Ale voymarze rzecz w tym, że twoje wyjaśnienie wprowadza w błąd. W trybie termostatu zewnętrznego (np. jakiegoś Salusa) harmonogram pompy działa zupełnie normalnie - nadal można ustawiać godziny grzania zarówno CO jak i CWU. Salus nie przejmuje sterowania grzaniem, tylko podpowiada pompie kiedy powinna grzać (zwierając styki), ale pompa może tę podpowiedź zignorować. Np. kiedy w harmonogramie grzanie CO jest wyłączone, to pompa nie włączy grzania bez względu na wskazania Salusa.

art-e
09-01-2023, 11:27
Ale voymarze rzecz w tym, że twoje wyjaśnienie wprowadza w błąd. W trybie termostatu zewnętrznego (np. jakiegoś Salusa) harmonogram pompy działa zupełnie normalnie - nadal można ustawiać godziny grzania zarówno CO jak i CWU. Salus nie przejmuje sterowania grzaniem, tylko podpowiada pompie kiedy powinna grzać (zwierając styki), ale pompa może tę podpowiedź zignorować. Np. kiedy w harmonogramie grzanie CO jest wyłączone, to pompa nie włączy grzania bez względu na wskazania Salusa.

Nie mam jeszcze termostatu ale wyobrażam to sobie jako dodatkowy warunek:

- jeśli harmonogram pompy mówi WŁĄCZ CO -> sprawdź dodatkowo termostat zew, -> jeśli termostat zwarty to grzeje, jeśli rozwarty to oczywiście nie grzeje

- jeśli harmonogram pompy mówi WYŁĄCZ CO -> nie grzeje i nic dodatkowo nie sprawdza

michancia
09-01-2023, 12:19
Ja u siebie na swoim T-CAP 9kW wpiętym bezpośrednio w układ grzejnikowy ( jedna pompka ta w PC ) nie wiem zupełnie co to defrost, Zjawisko to u mnie nie występuje w ogóle do temperatur ujemnych. Jak sa temperatury dodatnie to pompa bardzo szybko osiąga docelową temperaturę na wyjściu i szybko schodzi na min. Hz w tym czasie parownik nie zdąży się oszronić. Następnie tak sobie pyrka aż powrót zbliży sie na 2st/c do zasilania ( brak odbioru ciepła ) i pompa sie wyłączy. Nawet jak by coś sie za szroniła to sama się od szroni bo na dworze temperatura dodatnia. W nocy nastepuje obniżenie temperatury w domu, to nawet jak jest bliosko ,,0" na dworze, to ona w tych warunkach chodzi mało, dom nagrzany.
Na te chwilę 4 sezon grzania to mam 8905 godzin pracy i 10656 załączeń.

A u syna pompa all in one 7kW układ wpiety bezpośrednio w CO ( jedna pompka ta w PC ), ale sama podłogówka ( 135m2 uzytkowej - 1200m rury 16mm, do tego garaż 30m2 - 100m rury ). Pompa pracuje na krzywej 25st/+5st, 31st/-20st, prace wykończeniowe, termostat pokojowy ustawiony na 19st/c z histerezą 3st/c, z obniżeniem na 10 godz w nocy o 0.4st/c, w domu utrzymywana temperatura 19.5-20st/c.
Te same warunki na dworze ( 4st/c ), to pompa załączyła sie o godz. 04.00 i pracowała do godz. 11.00, w tym czasie wykonywała defrosty średnio co godzinę. Na początku częściej niż co godzinę, bo musiała pracować z większym obciążeniem żeby osiągnąć temperaturę docelową ( 25-26st/c ). Pod koniec grzania te defrosty były troszkę rzadziej niż co godzinę.
Jak obserwowałem defrost ( bez grzałki ) ok godz. 09.00 gdzie temperatura na zasilaniu była 26st/c, a powrocie 22st/c, to przez cały cykl defrostu ( 5min ) temperatura powrotu na poczatku 22 st/c i przez cały cykl tak sie trzymała, a zasilanie 20st/c, na koniec cyklu powrót 21 i zasilanie 19st/c i koniec odszraniania.
Z tych obserwacji widać, że w tych jednowentylatorowych największym problemem to jest szronienie. Tak jak u syna przy tej wielkiej bezwładności budynku ( ściany nośne i działowe pustak ceramiczny, stropy i schody lane ), ta temperatura bardzo wolno rośnie i wolno spada. To jak pompa sie wyłączy to długo nie pracuje. Jak już sie załączy to długo pracuje, ale na początku pracuje na 60Hz, by na koncu skończyć ok 40Hz ( 1.2-1.4 kWh na zasilaniu ) i dlatego tak sie szroni.
Z drugiej strony bez problemów można ją puścić do pracy ciągłej i będzie pracowała bez wyłączeń przez 24/h, zejdzie z modulacją do minimum 22Hz ( 0.4kWh ) i temperaturę w domu utrzyma stałą, będzie na pewno sie mniej szroniła. Ale ile wtedy nabije godzin pracy rocznie?
To takie moje przemyslenia.

Andrzej5101
09-01-2023, 12:57
Ja u siebie na swoim T-CAP 9kW wpiętym bezpośrednio w układ grzejnikowy ( jedna pompka ta w PC )
Na te chwilę 4 sezon grzania to mam 8905 godzin pracy i 10656 załączeń.

U mnie też 9kW/TCap; od października 2018 r ; 9325 h/ 3870 włączeń, czyli ;
- do 2500 h pracy na sezon
-ponieważ mam same grzejniki - to Tz > 40 C ; defrosty bez problemu,
- grzałka na CO załączona, ale się nie włącza, zbyt często,

A u syna pompa all in one 7kW układ wpiety bezpośrednio w CO ( jedna pompka ta w PC ), ale sama podłogówka ( 135 m2 uzytkowej - 1200m rury 16mm, do tego garaż 30m2 - 100m rury ). Pompa pracuje na krzywej 25st/+5st, 31st/-20st, prace wykończeniowe, termostat pokojowy ustawiony na 19st/c z histerezą 3st/c, z obniżeniem na 10 godz w nocy o 0.4st/c, w domu utrzymywana temperatura 19.5-20st/c
Z obserwacji widać, że w tych jednowentylatorowych największym problemem to jest szronienie. .
Z pewnością niska Tz - jest jednym z głównych czynników tego problemu

michancia
09-01-2023, 14:09
Jaki problem?
Rozpatrujemy układ syna.
To co sie zmieni jak podniosę temperaturę zasilania ( Tz )
Na ilość defrostów nie będzie miało to wpływu, bo wieksza temperatura Tz spowoduje, że pompa będzie pracowała w cyklach, szybciej osiągnie temperaturę pomieszczenia, ale jak będzie pracowała to z wiekszą Hz, defrosty będą tak samo.Uzyskamy na pewno mniejszą ilość czasu pracy w sezonie
Mniejsza temperatura Tz wieksza sprawność ( większy COP ), docelowo lepszy komfort w pomieszczeniach ( oczywiście jak juz będą mieszkać ), no i mniejsza ilość defrostów - spreżarka pracuje na min. Hz, defrosty bez użycia grzałki ( wyłączona ). Jedyny minus wieksza ilość czasu pracy w sezonie.

Gepam
09-01-2023, 15:06
Andrzejowi raczej chodzi o twoją pompę, a nie twojego syna. Masz więcej załączeń niż godzin pracy, więc jak zwiększysz Tz, to się ten trend odwróci.

Andrzej5101
09-01-2023, 15:54
W Althermie czy SkyAir o cyklu odszraniania decyduje algorytm, w którym rolę odgrywa;
- czas, temperatura zewnętrzna i temperatura wymiennika.
https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/odszranianie-powietrznej-pompy-ciepla/#sthash.XOoPkR12.dpuf

Awinion
09-01-2023, 16:41
.
Z drugiej strony bez problemów można ją puścić do pracy ciągłej i będzie pracowała bez wyłączeń przez 24/h, zejdzie z modulacją do minimum 22Hz ( 0.4kWh ) i temperaturę w domu utrzyma stałą, będzie na pewno sie mniej szroniła. Ale ile wtedy nabije godzin pracy rocznie?
To takie moje przemyslenia.

Ale z tego co mi wiadomo dla żywotności sprężarki lepszy jest dłuższy czas pracy niż częstsze włączenia.

Andrzej5101
09-01-2023, 16:57
dla żywotności sprężarki lepszy jest dłuższy czas pracy niż częstsze włączenia.
Analogicznie;
- jak dla silnika spalinowego