PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82

michancia
09-01-2023, 18:50
Ciagła praca: 6mc x 30dni x 24h = 4320h pracy, defrostów nie unikniesz i tak będą, więc cykle załączeń też nabije.
Praca z ciut większą Tz i pracuje w harmonogramie w dzień pracuje załóżmy 14h, w nocy stop. Dom ma bardzo dużą akumulację, temperatura przez tę noc nie spadnie więcej jak 1st/c ( sprawdzone, mimo, że jeszcze garaż ogrzewany - otwarty na dom ). W czasie pracy pompa pracuje w trybie cichym 1, max wkręca sie na 45Hz, więc mniej się szroni ( raczej tylko z rana ) lecz ciut wiecej niż w pracy ciagłej.
Zyskujemy lepszą sprawność COP- w dzień zdecydowanie cieplej, oraz cieplejszą podłogę przez cały dzień, może z rana lekki dyskomfort, oraz zdecydowanie mniejszą ilość czasu pracy pompy.
Jak będzie w praktyce to się okaże, ale myslę, że niewiele się zmieni, wcześniej był grzany ,,koza,, i to sie potwierdza ( akumulacja, zyski słoneczne, energooszczędność ).

-voymar-
09-01-2023, 22:32
Opisywałem nie raz- dobrze dobrana PC do ( CO ) nie powinno w ogóle wyłączać PC Bo PC to inwenter który moduluje mocą . Jak moc grzejników jest większa niż moc PC po max modulacji to nie ma prawa PC zrobić STOP
-ponad 7000h pracy i . 1800 wył. Uwzględniając CWU w lecie W sezonie grzewczym ( teraz ) pracuje 9h zaliczając 1 start Stop + 6h i 1 start stop /doba czyli dobowo 15h pracy i 2 start stopy, zgodnie z harmonogramem. Przy takim ustawieniu daje na mies. 450h pracy i 60wył.
No wiadomo teraz jest ciepło więc PC pracuje sporo mniej godzin lecz w domu ma być 22,6*C do 23,4*C/ 24/24h

-voymar-
09-01-2023, 22:46
Ale voymarze rzecz w tym, że twoje wyjaśnienie wprowadza w błąd. W trybie termostatu zewnętrznego (np. jakiegoś Salusa) harmonogram pompy działa zupełnie normalnie - nadal można ustawiać godziny grzania zarówno CO jak i CWU. Salus nie przejmuje sterowania grzaniem, tylko podpowiada pompie kiedy powinna grzać (zwierając styki), ale pompa może tę podpowiedź zignorować. Np. kiedy w harmonogramie grzanie CO jest wyłączone, to pompa nie włączy grzania bez względu na wskazania Salusa.

Wszystko -ok- tylko w moim przekonaniu po to ustawisz sterownik zew. pok. aby to on sterował ciepłem w domu ( to jest prosty sposób dla osób którzy mają problem z dogranie ciepła w domu ) Ustawiasz --tak jak pisałem sterownik który ma swój harmonogram . Ustawiasz histerezę na 1*C lub 0,5*C PC puszczasz w samopas i to właśnie ten sterownik SALUS czy tam jakiś inny ma przejąć grzanie domu. Bo dla mnie ciepły dom i grzanie to stała temp 24h/24h Inne to oszukiwanie samego siebie.-BO TANIEJ to w II tar. NIE ma być komfortowo. Tak to widzę . Mija się z celem ustawianie czasu pracy na PC . Dlaczego? Bo wtedy po cholerę puszczać grzanie przez zew. sterownik jak PC i tak nie puści grzania. To Paranoja. Jak PC i harmonogram z PC to nie sterownik zew. Bo i po co?

art-e
10-01-2023, 07:20
To Paranoja. Jak PC i harmonogram z PC to nie sterownik zew. Bo i po co?

Żadna paranoja.

Harmonogram po to aby grzać CWU tylko w tych godzinach kiedy chce.

Sterownik zew. po to aby wyłączył pompę kiedy na dworze są temperatury takie że pompa już nawet z modulacją nie daje rady i co chwila włącza się i wyłącza (grzanie i stygnięcie wody jest dużo szybsze niż samych ścian budynku). Dlatego dam jej dłużej postać.

-voymar-
10-01-2023, 11:56
Żadna paranoja.

Harmonogram po to aby grzać CWU tylko w tych godzinach kiedy chce.

Sterownik zew. po to aby wyłączył pompę kiedy na dworze są temperatury takie że pompa już nawet z modulacją nie daje rady i co chwila włącza się i wyłącza (grzanie i stygnięcie wody jest dużo szybsze niż samych ścian budynku). Dlatego dam jej dłużej postać.

CWU -ma być puszczone w samopas ( przynajmniej u mnie ) Bo żadna rzecz martwa taka jak PC nie będzie mi dyktować kiedy mam się kąpać. Bo jak mi się zachce wziąć 2 razy prysznic + kąpiel to wodę mam mieć ile chcę i kiedy chcę. To tyle odnośnie CWU.
Odnośnie grzania ( CO) -już pisałem że PC to inwenter który moduluje mocą i jak ten inwenter ma odpowiedni przepływ ,zład wody jak i odbiorniki o odpowiednie mocy -TO NIE MA Bata aby się wyłączył. Co go może wyłączyć????? Ustawiona temp. zew. wyłączenia grzania. ( mam na +17*C ) Już dawno pisałem że mam w domu mieć ustaloną min temp. która jest akceptowane i basta. Pisałem może ze 2lata temu ( nie pamiętam ) że ja i 30 maja grzałem dom bo było mniej niż 22,6*C. Dalej---- PC nie ma prawa się wyłączyć jak się zmoduluje bo jej odbiornik ma wyższą moc ( Tak powinno być ) A co może nastąpić??????
Jedynie to że temp w domu będzie rosła ponad tą akceptowalną. Tak miałem już nie raz .PC pracowała ma harmonogramie lecz na ten harmonogram było za ciepło . W związku z powyższym PC pracowała dalej lecz temp w domu przekroczyła 25*C
Dlatego też twierdzę że sterownik zew. jest po to aby w domu mieć stałą temp nie patrząc na godz . bo po to grzejesz właśnie na nim.

-voymar-
10-01-2023, 12:05
Nie no defrost częstszy niż 35 min jest niemożliwy przy grzaniu CO ( przy CWU ta zasada jakb nie obowiązuje).
I tak jak piszesz , grzanie na termostacie i harmonogramie powoduje ,że woda mocno stygnie ,stąd pompa chodzi na maxa ,żeby dogonić temp. docelową. Przy samopasie jest szansa ,że pompa zacznie zupełniać tlko to co na bierząco z domu ucieka ,dzieki czemu się moduluje.

Widzę że cię zatkali lecz to nie Ja.

art-e
10-01-2023, 12:07
A co może nastąpić??????
Jedynie to że temp w domu będzie rosła ponad tą akceptowalną.

No właśnie to.. Bo przecież są zyski bytowe, słońce, duże różnice temperatur w okresach przejściowych. Mamy styczeń, u mnie jest prawie 7 stopni na plusie.

Mam wrażenie że u Ciebie jest jakiś duży odbiór ciepła, że co byś nie zrobił to pompa nawet po zmodulowaniu się nie wyłączy.

a.gwozdz
10-01-2023, 13:58
No widzicie a ja nie wyobrażam sobie żeby mi temperatura w domu wzrosła do więcej niż 24 stopnie, ponieważ wtedy się źle czuję. Dla mnie to nie komfort - to dyskomfort.

Wg mnie nie da się dobrać w naszym klimacie PC tak żeby w całym zakresie temperatur w okresie grzewczym pracowała ciągle na samej sprężarce bez grzałki - dla grzejników. Utrzymywanie temp min i akceptowanie przekroczenia ustawionej temp w górę o 1 - 2 - 3 stopnie nie dla wszystkich jest akceptowalne.

Obecnie (~4-7stopni) na krzywej (40/-17 ; 28/+10 - grzejniki), aby utrzymać stałą temp, mam 2 wyjścia albo harmonogram albo praca PC w trybie 1-1,5h pracy, 0,5h przerwy,
Krzywa sprawdza się bardzo dobrze weryfikowana od -13 do 10 stopni.

bocian_koh
10-01-2023, 14:46
No właśnie to.. Bo przecież są zyski bytowe, słońce, duże różnice temperatur w okresach przejściowych. Mamy styczeń, u mnie jest prawie 7 stopni na plusie.

Mam wrażenie że u Ciebie jest jakiś duży odbiór ciepła, że co byś nie zrobił to pompa nawet po zmodulowaniu się nie wyłączy.

Pewnie, że tak. Przecież jego pompa moduluje do 5kW.

-voymar-
10-01-2023, 23:39
No właśnie to.. Bo przecież są zyski bytowe, słońce, duże różnice temperatur w okresach przejściowych. Mamy styczeń, u mnie jest prawie 7 stopni na plusie.

Mam wrażenie że u Ciebie jest jakiś duży odbiór ciepła, że co byś nie zrobił to pompa nawet po zmodulowaniu się nie wyłączy.

Dość duży dom jak i dość duża ilość grzejników. Odnośnie twojej wypowiedzi, Tak samo mówisz jak JA Po to zakładasz sterownik zew. aby trzymał stałą temp. w domu.
Jak ograniczysz go harmonogramem z PC _ ( tak nigdy nie robilem bo mija sie to z zasadą działania ) tegoż sterownika. Ale do rzeczy Jak go ograniczysz harmonogramem to będą falowania . Jakie????? wystarczy że jutro słońca brak --i będzie za zimno bo PC zrobi STOP ( jej harmonogram )
Fakt Ja grzeje na harmonogramie lecz ustawiłem tak krzywą i godz pracy że przez większość sezonu mam spokój. Niedoskonałości są - bo być muszą . Wystarczy dzień słoneczny od rana do zachodu - już harmonogram do bani. - Korekta wymaga kilkugodzinnej przerwy w grzaniu. Załączenie 1 godz. lub 2 po zachodzie. No ale to nie problem Wystarczy smartfon. A dla dociekliwych jeszcze termometr z Wi Fi Tak na Bogato
PS. Co do wyłączeń PC- to nie ma bata musi smigać jak ma wszystko w instalacji co trzeba.
Ja już przed montażem PC wiedziałem że będzie mi hulać ( 4 letnie doświadczenie z grzałkami )
Odnośnie tamtego grzania ( grzałki ) to magisterke pykam i dwa popołudnia.
Na ra

-voymar-
10-01-2023, 23:50
No widzicie a ja nie wyobrażam sobie żeby mi temperatura w domu wzrosła do więcej niż 24 stopnie, ponieważ wtedy się źle czuję. Dla mnie to nie komfort - to dyskomfort.

Wg mnie nie da się dobrać w naszym klimacie PC tak żeby w całym zakresie temperatur w okresie grzewczym pracowała ciągle na samej sprężarce bez grzałki - dla grzejników. Utrzymywanie temp min i akceptowanie przekroczenia ustawionej temp w górę o 1 - 2 - 3 stopnie nie dla wszystkich jest akceptowalne.

Obecnie (~4-7stopni) na krzywej (40/-17 ; 28/+10 - grzejniki), aby utrzymać stałą temp, mam 2 wyjścia albo harmonogram albo praca PC w trybie 1-1,5h pracy, 0,5h przerwy,
Krzywa sprawdza się bardzo dobrze weryfikowana od -13 do 10 stopni.

Nie pisałem o przekroczeniu o 1,2 lub 3 *C Jak już pisałem to to były zdarzenia które występują jak jest harmonogram a od rana napitala słońce a ty nie zrobisz STOP. Harmonogram sprawdza się przy stałych ( malę skoki temp w okresie 24/24h ) Bo już będzie falowało jak w dzień
+10 a noc -7 No chyba każdy z własnego doświadczenia to wie.

-voymar-
10-01-2023, 23:57
Pewnie, że tak. Przecież jego pompa moduluje do 5kW.

Czyżby????????? do 5kW???????? A NIE DO 3 kW czy tam 3,5kW A nawet jak by i tak było te 5kW No niby dlaczego miałaby się wyłączyć ???????
Trochę naprostuję ---- Nawet jak by i okna były otwarte lub jakaś inna przyczyna to ta PC nie ma prawa się wyłączyć To INWENTER
I chćby nawet modulowała do 5kW a moc wszystkich grzejników byś miał po modulacji = 5kW to jak ma to wyłączyć??????
Wyłacza tam gdzie nie ma co robić z mocą

bocian_koh
11-01-2023, 09:22
Czyżby????????? do 5kW???????? A NIE DO 3 kW czy tam 3,5kW A nawet jak by i tak było te 5kW No niby dlaczego miałaby się wyłączyć ???????
Trochę naprostuję ---- Nawet jak by i okna były otwarte lub jakaś inna przyczyna to ta PC nie ma prawa się wyłączyć To INWENTER
I chćby nawet modulowała do 5kW a moc wszystkich grzejników byś miał po modulacji = 5kW to jak ma to wyłączyć??????
Wyłacza tam gdzie nie ma co robić z mocą

Od początku sezonu mam podpiętą pod Service Cloud taką samą pompę co Ty. Ona także pracuje na grzejnikach z buforem. Patrzę teraz na wykresy z ostatnich 7 dni. Minimalnie jak zeszła z mocą to 4,4 - 5kW. Nie jest w stanie utrzymać 4,4 kW w sposób ciągły. Robi to przy 19hz i temperaturze zewnętrznej 6-8 stopni C.

Resumując masz duże zapotrzebowanie na ciepło, duży dom i grzejesz mocno.

-voymar-
11-01-2023, 10:23
Od początku sezonu mam podpiętą pod Service Cloud taką samą pompę co Ty. Ona także pracuje na grzejnikach z buforem. Patrzę teraz na wykresy z ostatnich 7 dni. Minimalnie jak zeszła z mocą to 4,4 - 5kW. Nie jest w stanie utrzymać 4,4 kW w sposób ciągły. Robi to przy 19hz i temperaturze zewnętrznej 6-8 stopni C.

Resumując masz duże zapotrzebowanie na ciepło, duży dom i grzejesz mocno.

Nie chcę się tu wymądrzać , Mówisz że mam duże zapotrzebowanie na ciepło. Hm, myślę i nie wiem co odpisać
Ty masz dom 130m2 i T-cap 9kW Ja mam 230m2 i też T-cap 9kW .
Tak min zeszła ci do 4,4 - 5kW bo tyle potrzebuje twój dom.
Czy wiesz jaką masz moc grzejników załóżmy przy temp. 40*C ?
Sprawa kolejna czy w ogóle ktoś kto zakłada PC wie lub zwraca uwagę jaką moc ma jego instalacja w ( kW ) ?
Czy to nie jest tak że jak ma już obciążenie budynku powiedzmy 7kW to kupuje PC 7kW nie zwracając uwagi na to ile po podłogach czy tam w grzejnikach ma MOCY w kW? A tym bardziej istotne jest to aby ta moc była ( > ) od min modulacji PC jak i (> ) od min temp zasilania.
No nie wiem czy za bardzo nie namieszałem aby to zrozumieć.
Wyjaśnię na skróty o co mi CAMAN
np. grzejnik ( X ) przy temp. 70*C ma moc ( Y ) a przy temp 40*C ma moc ( Z ) i ta moc ( Z ) ma być większa od min modulacji PC lub jeszcze inaczej
grzejesz dom np. na krzywej i zadajesz tą krzywą odpowiednio do temp. zew, np. +10 ( 30*C ) i -10*C ( 40*C ) i właśnie ta Moc przy tej najniższej temp. zasilania dla danego domu czyli w naszym przypadku ( 30*C ) ma być ( > ) od min mocy PC Wiadomo że do tego muszą być spełnione jeszcze inne warunki tj, zład wody jak i przepływ.
Przy takim warunku PC --będzie PRACOWAĆ a NIE Udawać że to Robi
Już tu na forum byli i tacy co mówili Durszlak i dlatego tak jest. Powiem TAK Głupota . Dlaczego???? bo przy Durszlaku w domu by było zimno PC by się nie modulowała tylko zapitalała by na Max temp w domu by nie rosła.
Ja osobiście sprawdzałem na różnych deltach od 3 do 10 na prostej na różne możliwe sposoby i zawsze PC pracowała bez taktowań
Dużą tego zasługą jest znajomośc mojej instalacji jak i fakt który tu przytaczałem że grzałem czystym prądem 4 lata gdzie miałem wykonany piec ( dalej jest jako rezerwowy ) własnej konstrukcji z dużą konfiguracją grzałek . Max ich moc jest 17kW lecz od 2kW tak że mogłem grzać min 2kW aż do 17kW
I wiedziałem że grzejąc mocą 6kW przez 10h temp w instalacji będzie max 40*C i tak było Jak zapodałem 12kW To piec po rozgrzaniu do np. 40*C w instalacji pracował 5 min i grzałki robiły stop na ok. 2min i znów Start.
To trochę inne grzanie . Robiły Stop przy mocy 12kW lecz dla tego że pojemnośc pieca była 20L ( taką zrobiłem ) To takie TAKTOWANIE lecz na grzałkach nie robiło to zbytniego spustoszenia w odróżnieniu od PC .
Dlatego też wszystkim tym co PC Robi stop a nie pracuje muszą sobie odpowiedzieć co mają źle w swojej instalacji. Bo to tak nie powinno być.
TYLE - bo twierdzę że mało kto zrozumie to co napisałem i tak właściwych wniosków nie wyciągnie. A tym bardziej nie będzie widział błędów które zostały zrobione w jego instalacji.
Tak że czytając wpisy niektórych to nie wiem czy się śmiać czy płakać .A najciekawsze w tym jest to że nie widzą wad w swej instalacji ( CO ) tylko szukają w mojej. TYLKO JA MAM 7000h pracy PC i 1800wył.
A nie jak tu ktoś pare postów wyżej napisał 9 tys. pracy i ponad 10tys. wył. PORAŻKA To trzeba jak najszybciej poprawić No chyba że mu lata to wszystko koło nosa i bedzie wymieniał PC co 5lat l
KONIEC

bocian_koh
11-01-2023, 11:20
Nie chcę się tu wymądrzać , Mówisz że mam duże zapotrzebowanie na ciepło. Hm, myślę i nie wiem co odpisać
Ty masz dom 130m2 i T-cap 9kW Ja mam 230m2 i też T-cap 9kW .
Tak min zeszła ci do 4,4 - 5kW bo tyle potrzebuje twój dom.
Czy wiesz jaką masz moc grzejników załóżmy przy temp. 40*C ?
Sprawa kolejna czy w ogóle ktoś kto zakłada PC wie lub zwraca uwagę jaką moc ma jego instalacja w ( kW ) ?
Czy to nie jest tak że jak ma już obciążenie budynku powiedzmy 7kW to kupuje PC 7kW nie zwracając uwagi na to ile po podłogach czy tam w grzejnikach ma MOCY w kW? A tym bardziej istotne jest to aby ta moc była ( > ) od min modulacji PC jak i (> ) od min temp zasilania.
No nie wiem czy za bardzo nie namieszałem aby to zrozumieć.
Wyjaśnię na skróty o co mi CAMAN
np. grzejnik ( X ) przy temp. 70*C ma moc ( Y ) a przy temp 40*C ma moc ( Z ) i ta moc ( Z ) ma być większa od min modulacji PC lub jeszcze inaczej
grzejesz dom np. na krzywej i zadajesz tą krzywą odpowiednio do temp. zew, np. +10 ( 30*C ) i -10*C ( 40*C ) i właśnie ta Moc przy tej najniższej temp. zasilania dla danego domu czyli w naszym przypadku ( 30*C ) ma być ( > ) od min mocy PC Wiadomo że do tego muszą być spełnione jeszcze inne warunki tj, zład wody jak i przepływ.
Przy takim warunku PC --będzie PRACOWAĆ a NIE Udawać że to Robi
Już tu na forum byli i tacy co mówili Durszlak i dlatego tak jest. Powiem TAK Głupota . Dlaczego???? bo przy Durszlaku w domu by było zimno PC by się nie modulowała tylko zapitalała by na Max temp w domu by nie rosła.
Ja osobiście sprawdzałem na różnych deltach od 3 do 10 na prostej na różne możliwe sposoby i zawsze PC pracowała bez taktowań
Dużą tego zasługą jest znajomośc mojej instalacji jak i fakt który tu przytaczałem że grzałem czystym prądem 4 lata gdzie miałem wykonany piec ( dalej jest jako rezerwowy ) własnej konstrukcji z dużą konfiguracją grzałek . Max ich moc jest 17kW lecz od 2kW tak że mogłem grzać min 2kW aż do 17kW
I wiedziałem że grzejąc mocą 6kW przez 10h temp w instalacji będzie max 40*C i tak było Jak zapodałem 12kW To piec po rozgrzaniu do np. 40*C w instalacji pracował 5 min i grzałki robiły stop na ok. 2min i znów Start.
To trochę inne grzanie . Robiły Stop przy mocy 12kW lecz dla tego że pojemnośc pieca była 20L ( taką zrobiłem ) To takie TAKTOWANIE lecz na grzałkach nie robiło to zbytniego spustoszenia w odróżnieniu od PC .
Dlatego też wszystkim tym co PC Robi stop a nie pracuje muszą sobie odpowiedzieć co mają źle w swojej instalacji. Bo to tak nie powinno być.
TYLE - bo twierdzę że mało kto zrozumie to co napisałem i tak właściwych wniosków nie wyciągnie. A tym bardziej nie będzie widział błędów które zostały zrobione w jego instalacji.
Tak że czytając wpisy niektórych to nie wiem czy się śmiać czy płakać .A najciekawsze w tym jest to że nie widzą wad w swej instalacji ( CO ) tylko szukają w mojej. TYLKO JA MAM 7000h pracy PC i 1800wył.
A nie jak tu ktoś pare postów wyżej napisał 9 tys. pracy i ponad 10tys. wył. PORAŻKA To trzeba jak najszybciej poprawić No chyba że mu lata to wszystko koło nosa i bedzie wymieniał PC co 5lat l
KONIEC

Ja mam 7 J HP.

Pod Service Cloud mam podpiętą taką jak Ty i swoją...

bocian_koh
11-01-2023, 11:31
Taka jak Twoja:

https://images90.fotosik.pl/640/039ffacbb7f9d2ecmed.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/039ffacbb7f9d2ec)

bocian_koh
11-01-2023, 11:37
A to moja 7J HP:

https://images89.fotosik.pl/641/430ee5eaf8f8d3e0med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/430ee5eaf8f8d3e0)

michancia
11-01-2023, 11:55
Tu kolega pije do moich 9000godz. pracy i 10000 zał.
I w czym jest problem, mam też po podłogach prawie 200m2.
Zakładając t cap 9kw wiedziałem, że przez większość sezonu będzie za duża, ale nie mam nic innego, a ona ma grzać nawet jak będzie-25 na dworze.
Jak ma pracować ciągle, jak u mnie produkcja to jest 14000kwh, to podziel to przez metraż i co wychodzi 70W/m2
Na samych grzejnikach jak to ma chodzić ciągle jak przy +5st na dworze ona daje min 4kWh, to co ma to ciepło odebrać.
Nawet jak bym zabudował bufor to i tak ten bufor wkoncu się nagrzeje i tak się wyłączy.

Ale na tę chwilę mam jedną pompę i jedną obiegówkę, pięknie to pracuje, a przy tym ekonomicznie, a ile popracuje tego nikt nie wie.
Na tę chwilę całe moje zużycie za cały rok na cu i cwu to 3700kWh, temperatura w domu 22.5-23
A całe bytowe 6700kWh wszystko na prąd, indukcja itd.
To po co mam co kolwiek poprawiać?
Na tę chwilę skupiam się nad domem syna.

-voymar-
11-01-2023, 11:56
Ja mam 7 J HP.

Pod Service Cloud mam podpiętą taką jak Ty i swoją...

OKi - źle zrozumiałem

-voymar-
11-01-2023, 12:08
Tu kolega pije do moich 9000godz. pracy i 10000 zał.
I w czym jest problem, mam też po podłogach prawie 200m2.
Zakładając t cap 9kw wiedziałem, że przez większość sezonu będzie za duża, ale nie mam nic innego, a ona ma grzać nawet jak będzie-25 na dworze.
Jak ma pracować ciągle, jak u mnie produkcja to jest 14000kwh, to podziel to przez metraż i co wychodzi 70W/m2
Na samych grzejnikach jak to ma chodzić ciągle jak przy +5st na dworze ona daje min 4kWh, to co ma to ciepło odebrać.
Nawet jak bym zabudował bufor to i tak ten bufor wkoncu się nagrzeje i tak się wyłączy.

Ale na tę chwilę mam jedną pompę i jedną obiegówkę, pięknie to pracuje, a przy tym ekonomicznie, a ile popracuje tego nikt nie wie.
Na tę chwilę całe moje zużycie za cały rok na cu i cwu to 3700kWh, temperatura w domu 22.5-23
A całe bytowe 6700kWh wszystko na prąd, indukcja itd.
To po co mam co kolwiek poprawiać?
Na tę chwilę skupiam się nad domem syna.

Ja do nikogo nie piję - nawet nie pamiętałem że to u ciebie takie hece są..
To ile tych Wat masz też mnie nie obchodzi .
Tu nie chodzi o to zeby PC pracowała 24/24h tylko np. start o godz. 4.00 do 12,00 i w tym przedziale czasu ma mieć 1 Start Stop. A skoro PC biorąc pod uwagę powyższe godz. pracy czyli 4---12 = 8godz. pracy to PC ma mieć 1 Start Stop. Zapewne moc grzejników .lub zład wody lub przepływ nie są wystarczające bo po tym co piszesz i mając twoje dane to u ciebie na 8 godz pracy to ta PC ma min 8 wył.
PS. Skoro syn ma nowy dom to rzeczą priorytetową jest tak wykonać ( CO ) aby ta PC pracowała a nie udawała że to robi Skoro masz 22,5 --23*C i to 24/24h to wynik (kWh) jest b.dobry jak na 200m2 Pytanie nasuwa się czy to jest 24h/24 mam nadzieję że tak.
POWODZENIA

bocian_koh
11-01-2023, 14:59
OKi - źle zrozumiałem

Ok.

Zrozumiałeś także, że Twoja PC moduluje się do 5kW?

Więc jeżeli nie robi stopów to oznacza tylko jedno: DURSZLAK :)

Nie obrażaj się Chłopie, ale takie są fakty...

:)

-voymar-
11-01-2023, 21:47
Ok.

Zrozumiałeś także, że Twoja PC moduluje się do 5kW?

Więc jeżeli nie robi stopów to oznacza tylko jedno: DURSZLAK :)

Nie obrażaj się Chłopie, ale takie są fakty...

:)

Ha ha =-durszlak ???
W durszlaku to trudno dom dogrzać T cap 9kW tak jak i T-cap 12kW modulują jednakowo do 3,5kW
Błędne rozumowanie masz odnośnie durszlaka ,ale to mało istotne nie warte dalszych komentarzy.
PC moduluje tak jak na to pozwala jej instalacja ( CO) -pisałem o tym
Pisałem też że grzałem i 30 maja truskawki się już jadło z własnego pola a ja grzałem dom ( było mniej niż 22,5*C wewnątrz) i jakoś wtedy też PC nie taktowała.
Wiem i zdaję sobie z tego sprawę bo nie ty pierwszy i ostatni będziesz u mnie szukał niedoskonałości nie widząc ich u siebie.
Kto ma rację??? widać po pracy PC Ty masz zapotrzebowanie 70W m2 i ci sie PC wyłącza to dość duże zapotrzebowanie
Ja przy ( -25*C ) potrzebuję 7,8kW Mocy dla 23*C w domu i 230m2
Szkoda mi się produkować .
PS. A nawiasem mówić choćbyś nawet PC +grzejniki -czyli instalację ( CO ) zrobił na podwórku i to wszystko ustawił przed domem i zaczął grzać otoczenie podwórka A warunki o których pisałem nie były by spełnione to ta PC i na podworku będzie taktować

bocian_koh
11-01-2023, 22:14
Ha ha =-durszlak ???
W durszlaku to trudno dom dogrzać T cap 9kW tak jak i T-cap 12kW modulują jednakowo do 3,5kW
Błędne rozumowanie masz odnośnie durszlaka ,ale to mało istotne nie warte dalszych komentarzy.
PC moduluje tak jak na to pozwala jej instalacja ( CO) -pisałem o tym
Pisałem też że grzałem i 30 maja truskawki się już jadło z własnego pola a ja grzałem dom ( było mniej niż 22,5*C wewnątrz) i jakoś wtedy też PC nie taktowała.
Wiem i zdaję sobie z tego sprawę bo nie ty pierwszy i ostatni będziesz u mnie szukał niedoskonałości nie widząc ich u siebie.
Kto ma rację??? widać po pracy PC Ty masz zapotrzebowanie 70W m2 i ci sie PC wyłącza to dość duże zapotrzebowanie
Ja przy ( -25*C ) potrzebuję 7,8kW Mocy dla 23*C w domu i 230m2
Szkoda mi się produkować .
PS. A nawiasem mówić choćbyś nawet PC +grzejniki -czyli instalację ( CO ) zrobił na podwórku i to wszystko ustawił przed domem i zaczął grzać otoczenie podwórka A warunki o których pisałem nie były by spełnione to ta PC i na podworku będzie taktować

Czyli nawet w maju Twój dom potrzebuje 5kW. Durszlak i tyle.

ham3r
11-01-2023, 22:37
Ha ha =-durszlak ???
W durszlaku to trudno dom dogrzać T cap 9kW tak jak i T-cap 12kW modulują jednakowo do 3,5kW
Błędne rozumowanie masz odnośnie durszlaka ,ale to mało istotne nie warte dalszych komentarzy.
PC moduluje tak jak na to pozwala jej instalacja ( CO) -pisałem o tym
Pisałem też że grzałem i 30 maja truskawki się już jadło z własnego pola a ja grzałem dom ( było mniej niż 22,5*C wewnątrz) i jakoś wtedy też PC nie taktowała.
Wiem i zdaję sobie z tego sprawę bo nie ty pierwszy i ostatni będziesz u mnie szukał niedoskonałości nie widząc ich u siebie.
Kto ma rację??? widać po pracy PC Ty masz zapotrzebowanie 70W m2 i ci sie PC wyłącza to dość duże zapotrzebowanie
Ja przy ( -25*C ) potrzebuję 7,8kW Mocy dla 23*C w domu i 230m2
Szkoda mi się produkować .
PS. A nawiasem mówić choćbyś nawet PC +grzejniki -czyli instalację ( CO ) zrobił na podwórku i to wszystko ustawił przed domem i zaczął grzać otoczenie podwórka A warunki o których pisałem nie były by spełnione to ta PC i na podworku będzie taktować

Witaj,

czy możesz powiedzieć jak masz skonfigurowane ogrzewanie?:

1. Jak wygląda Twoja krzywa grzewcza? Jaką masz ustawioną deltę?
2. Czy posiadasz harmonogram lub sterownik pokojowy, jeżeli tak to jak jest ustawiony? Jaką masz temperaturę w domu na wysokości 1 m - 1,5 m?
3. Jakiej mocy (sumarycznie) masz grzejniki dla 45*C, powrót 40*C i temperatura w pomieszczeniu 20*C?

Z tego co wiem, to sprężarka jest w stanie się zmodulować do 19-22 Hz (800-1000W), co przy A +7°C, W 35°C wg. dokumentacji daje COP 4,84, czyli moc 3872-4840W. Przy niższych temperaturach zasilania COP jest jeszcze wyższy. Musisz mieć wysoko ustawioną krzywą, bardzo przewymiarowane grzejniki, grzejesz harmonogramem lub masz zewnętrzne sterowanie, inaczej tego się nie da wytłumaczyć :)

-voymar-
11-01-2023, 22:55
Czyli nawet w maju Twój dom potrzebuje 5kW. Durszlak i tyle.

Widzisz i schodzisz na dyskusję prostaka
Nie widzisz u siebie popełnionych błędów powiem więcej obciążenie 70W Grzałeś KOZĄ a koza na pewno nie grzała non stop. Rano śpik przymarzal do poduszki- wyciągam wnioski
Nie starasz się nic zrobić aby we własnym poprawić efektywność pracy PC Toż to koszmar 9000h pracy i ponad 10000wył, ?
Zapewne zainstalowałeś PC na instalacji w ogóle nie przystosowanej do PC
Nie starasz się wyciągać pozytywnych wniosków tylko ABY TYLKO DOGRYŹĆ--- to typowe polskie zachowanie ( taka spuścizna po dekadowym Sowieckim Mirze ) Jeszcze pewnie dekady miną zanim się to zmieni.
No bo jak to ma być że ktoś inny może mieć lepiej !!!!!!!!! Toż to niedorzeczne.
CHŁOPIE rób wszystko aby i u ciebie tak było -a nie dogryzaj.
Nie znasz zasady działania PC. A już tyle tu cię naprowadzałem myślałem że jest choć jeden który chce słuchać . Niestety NIE.
Dalej nie pojmujesz modulacji -to wcale nie jest ubliżanie tobie w jakimkolwiek sposób.
Twój Cyt. ]Czyli nawet w maju Twój dom potrzebuje 5kW. Durszlak i tyle Ty masz 70W m2 i durszlaka nie widziisz?
Ja mam 7,8kW dla 230m2 przy (-25*C) dla 23*C --
Odnośnie Maja -- tak jestem ciepłolubny Wystarczy 3 dni deszczu duża wilgotność ja Odpalam ( CO ) bo jakoś mi jest nieswojo jak mam np. 21,5*C
Ale nie w tym rzecz . Specjalnie dałem ten przykład aby ci uświadomić że temperatura tu nie ma nic do pracy PC przy dobrze zrobionej instalacji. Po prostu szybciej nagrzejesz dom lecz PC bedzie pracować przez np. 2godz lecz nie taktować.
TY jak jesteś dobrym ojcem to choć u syna zrób tak aby Dziecko było zadowolone iż posiada PC j.
Mniej Ruskich manier i uwierz w ludzi. A nade wszystko zacznij słuchać i wyciągać wnioski. Zapewne jest to i u ciebie do usunięcia lecz TY zamiast podać jakieś konkretne dane ,co do ilości grzejników zładu wody pompki obiegowej , wolisz dogryzać
Ech co za podejście. Mi radość sprawia jak mogę komuś pomóc Tobie tak innym Dogryziesz i to jeszcze nie mając racji i nie znając jak to ma być aby pracowalo B. dobrze.

-voymar-
11-01-2023, 23:19
Witaj,

czy możesz powiedzieć jak masz skonfigurowane ogrzewanie?:

1. Jak wygląda Twoja krzywa grzewcza? Jaką masz ustawioną deltę?
2. Czy posiadasz harmonogram lub sterownik pokojowy, jeżeli tak to jak jest ustawiony? Jaką masz temperaturę w domu na wysokości 1 m - 1,5 m?
3. Jakiej mocy (sumarycznie) masz grzejniki dla 45*C, powrót 40*C i temperatura w pomieszczeniu 20*C?

Z tego co wiem, to sprężarka jest w stanie się zmodulować do 19-22 Hz (800-1000W), co przy A +7°C, W 35°C wg. dokumentacji daje COP 4,84, czyli moc 3872-4840W. Przy niższych temperaturach zasilania COP jest jeszcze wyższy. Musisz mieć wysoko ustawioną krzywą, bardzo przewymiarowane grzejniki, grzejesz harmonogramem lub masz zewnętrzne sterowanie, inaczej tego się nie da wytłumaczyć :)

Odpiszę ale nie dziś bo już jest dość późno.

art-e
12-01-2023, 07:38
Specjalnie dałem ten przykład aby ci uświadomić że temperatura tu nie ma nic do pracy PC przy dobrze zrobionej instalacji. Po prostu szybciej nagrzejesz dom lecz PC bedzie pracować przez np. 2godz lecz nie taktować.


Voymar możesz rozwinąć tą myśl?

Co znaczy szybciej nagrzejesz dom i będzie pracować przez 2 godziny ?
Bo wg mnie, ta praca pompy - czyli nagrzanie do temperatury w 2 godziny i stop to już podchodzi pod małe taktowanie, które jest nieuchronne przy wyższych dodatnich temperaturach, nawet przy najlepiej zrobionej instalacji.

I proszę, nie obrażaj mnie od razu.
Pytam z ciekawości, bo na forum jestem aby wymieniać się doświadczeniami.

bocian_koh
12-01-2023, 07:55
Widzisz i schodzisz na dyskusję prostaka
Nie widzisz u siebie popełnionych błędów powiem więcej obciążenie 70W Grzałeś KOZĄ a koza na pewno nie grzała non stop. Rano śpik przymarzal do poduszki- wyciągam wnioski
Nie starasz się nic zrobić aby we własnym poprawić efektywność pracy PC Toż to koszmar 9000h pracy i ponad 10000wył, ?
Zapewne zainstalowałeś PC na instalacji w ogóle nie przystosowanej do PC
Nie starasz się wyciągać pozytywnych wniosków tylko ABY TYLKO DOGRYŹĆ--- to typowe polskie zachowanie ( taka spuścizna po dekadowym Sowieckim Mirze ) Jeszcze pewnie dekady miną zanim się to zmieni.
No bo jak to ma być że ktoś inny może mieć lepiej !!!!!!!!! Toż to niedorzeczne.
CHŁOPIE rób wszystko aby i u ciebie tak było -a nie dogryzaj.
Nie znasz zasady działania PC. A już tyle tu cię naprowadzałem myślałem że jest choć jeden który chce słuchać . Niestety NIE.
Dalej nie pojmujesz modulacji -to wcale nie jest ubliżanie tobie w jakimkolwiek sposób.
Twój Cyt. ]Czyli nawet w maju Twój dom potrzebuje 5kW. Durszlak i tyle Ty masz 70W m2 i durszlaka nie widziisz?
Ja mam 7,8kW dla 230m2 przy (-25*C) dla 23*C --
Odnośnie Maja -- tak jestem ciepłolubny Wystarczy 3 dni deszczu duża wilgotność ja Odpalam ( CO ) bo jakoś mi jest nieswojo jak mam np. 21,5*C
Ale nie w tym rzecz . Specjalnie dałem ten przykład aby ci uświadomić że temperatura tu nie ma nic do pracy PC przy dobrze zrobionej instalacji. Po prostu szybciej nagrzejesz dom lecz PC bedzie pracować przez np. 2godz lecz nie taktować.
TY jak jesteś dobrym ojcem to choć u syna zrób tak aby Dziecko było zadowolone iż posiada PC j.
Mniej Ruskich manier i uwierz w ludzi. A nade wszystko zacznij słuchać i wyciągać wnioski. Zapewne jest to i u ciebie do usunięcia lecz TY zamiast podać jakieś konkretne dane ,co do ilości grzejników zładu wody pompki obiegowej , wolisz dogryzać
Ech co za podejście. Mi radość sprawia jak mogę komuś pomóc Tobie tak innym Dogryziesz i to jeszcze nie mając racji i nie znając jak to ma być aby pracowalo B. dobrze.

Voymarze. Nigdy nie grzałem kozą. Nie mam zamiaru Ci dogryzać. Ojcem jeszcze nie jestem :) Grzejników także nie mam. Wyluzuj trochę i uszczelnij durszlak. :lol2:

michancia
12-01-2023, 10:32
Kolego ,, vojmar,, kolega bocian.koh tobie dogryza, że twój dom to durszlak, a ty mu odpisujesz i walisz danymi z moich postów, dotyczących mojego domu i mojego syna.
A tak wogóle to te 70W się tyczy mojego starego domu z T Cap i z grzejnikami i nigdy go nie grzałem kozą.
I co bym z tą instalacją nie robił, to przy grzejnikach i z tą pompą i z tak ciepłym domem to to nie będzie pracowało ciągle.

A drugi temat o którym pisałem to dom mojego syna i to tam było grzane kozą, żeby teraz jak już jest pompa all in one 7kW ładnie to pracowało.
W tym domu jest wszędzie ogrzewanie podłogowe, zrobione porządnie pod pompę PC. W tym domu pompę jak załączę raz w sezonie grzewczym, to rzeczywiście ona się wyłączy dopiero na koniec zimy. Będą tylko wyłączenia na defrosty i grzanie cwu.
Ale mimo że dom jest cieplejszy od mojego. to tam tak mogę zrobić, bo jest w całości ogrzewanie podłogowe i mała pompa.
Przy ogrzewaniu podłogowym i małej pompie, to sobie mogę zjechać krzywą do nawet 22st/c na zasilaniu, a i tak to będzie grzać. Tylko, że pompa będzie musiała zjechać z mocą ( modulacją ) bardzo nisko a mała pompa to potrafi.

Natomiast nie osiągniesz tego z ciepłym domem, z pompą T Cap i grzejnikami. A zdaję się, że Ty tak masz.
Więc jednoznacznie wychodzi z tego, że twój dom to rzeczywiście , durszlak,,
I wszyscy ci to mówią, a ty się obrażasz i jeszcze komuś usiłujesz doradzać
I zamiast zacząć od ocieplenia, to ty zadowolony jesteś, że masz PV i twoje koszty się zgadzają. A to że zużycie energii w kraju rośnie, bo taki był tok rozumowania to czy to ważne...

Marco36
12-01-2023, 10:37
Nie mam jeszcze termostatu ale wyobrażam to sobie jako dodatkowy warunek:

- jeśli harmonogram pompy mówi WŁĄCZ CO -> sprawdź dodatkowo termostat zew, -> jeśli termostat zwarty to grzeje, jeśli rozwarty to oczywiście nie grzeje

- jeśli harmonogram pompy mówi WYŁĄCZ CO -> nie grzeje i nic dodatkowo nie sprawdza

Chyba że piszecie o innym termostacie - bo gdzieś przewinął się we wpisach termostat zewnętrzny.
Termostat pokojowy gdy jest obecny, to w zasadzie pełni rolę nadrzędną.
W sensie takim, że gdy termostat powie OFF - to nieważne co jest w harmonogramie, termostat nie pozwoli PC ruszyć ON puki temp. w domu nie spadnie poniżej dolnej granicy histerezy termostatu. I tu nabiera znaczenia zakres histerezy danego modelu termostatu.
Gdy termostat ma wysoką histerezę +/- 1*C lub więcej, wtedy krzywa grzewcza nie może być zbyt wysoko ustawiona, bo zbyt często termostat zadziała dając sygnał OFF. A temp. w domu będzie wahała się o 2*C - taki zakres wahań jest mało komfortowy.

Gdy chcesz bazować na termostacie to lepiej gdy ma histerezę +/- 0,5*C (lub niższą). Wtedy wahania temp. w domu będą w zakresie 1*C.



Voymar możesz rozwinąć tą myśl?

Co znaczy szybciej nagrzejesz dom i będzie pracować przez 2 godziny ?
Bo wg mnie, ta praca pompy - czyli nagrzanie do temperatury w 2 godziny i stop to już podchodzi pod małe taktowanie, ....

Małe taktowanie :)
Optymalnie gdy PC ma 1 włączenie na 1 godzinę.
Tu się nie zgodzę, że temp. wody niema wpływu na taktowanie.
Temp. wody (mnożone razy) zład wody = długość cyklu ON.
Z pewnymi zastrzeżeniami:
1) OZC budynku (przy danych warunkach) (dzielone przez) minimalną modulację mocy PC.
2) moc grzejna instalacji CO, która schładza = odbiera moc od PC.

Wszystko ma znaczenie i są to składowe jednego systemu grzewczego:
OZC budynku, moc generowana PC, moc odbiorcza promienników, zład wody i temp. wody.

Im mocniejsza PC i niższa temp. potrzebnej wody wynikająca z mocy promienników - to większy zład wody jest potrzebny.

I o tym pisze -voymar- oblekając to w nieco inne słowa.

Marco36
12-01-2023, 11:51
-voymar- pomieszałeś wypowiedzi dwóch osób : michancia oraz bocian_koh.
Twoje wypowiedzi są czasami zbyt agresywne.

A bocian_koh widać, że jest to typ co lubi włożyć kij w mrowisko. Następnie obserwować jak mrówki kąsają.
Voymar ma duży dom 230 m2 z OZC 7,8 - to gdzie w tym widzisz durszlag?
Zwykła prowokacja.

a.gwozdz
12-01-2023, 12:18
Ciekawy wątek z tym domem voymara.

Jeśli OZC jest 7,8 przy - 20 to punkt w którym minimalna modulowana moc pompy (4,5 kW) osiąga wartość potrzebną do utrzymania stałej temp w domu wypada w okolicy -3 stopnia (zakładając krzywa zapotrzebowania -20/7,8 ; +18/0,0)

To teraz wytłumaczcie mi proszę jak ten TCap ma nie taktować przy + 5 czy + 10 stopni na zewnątrz ??

U mnie szacowane OZC to ~6-6,5 wg ciepłowłasciwe, ale z obserwacji pracy PC i z wypracowanej krzywej grzewczej wychodzi że raczej między 5,5 a 6,0.
Przykładowo dla temp -13 PC dawała ~3,6-4,0 kw na częstotliwości 37-45 Hz,Oczywiście po defroście chwilowo było więcej, mam na myśli ustabilizowaną pracę.
Dla temp > 4stopnie zaczyna się wyłączać. Z tym że praca wygląda tak że pracuje 1-1,5 h i wyłącza się na 0,5 h.
Cały czas w domu mam niecałe 23 stopnie.

bocian_koh
12-01-2023, 12:19
-voymar- pomieszałeś wypowiedzi dwóch osób : michancia oraz bocian_koh.
Twoje wypowiedzi są czasami zbyt agresywne.

A bocian_koh widać, że jest to typ co lubi włożyć kij w mrowisko. Następnie obserwować jak mrówki kąsają.
Voymar ma duży dom 230 m2 z OZC 7,8 - to gdzie w tym widzisz durszlag?
Zwykła prowokacja.

Potwierdzam :bye:

-voymar-
12-01-2023, 12:38
Voymarze. Nigdy nie grzałem kozą. Nie mam zamiaru Ci dogryzać. Ojcem jeszcze nie jestem :) Grzejników także nie mam. Wyluzuj trochę i uszczelnij durszlak. :lol2:

BRAWO za uważne czytanie- choć tyle. A odnośnie durszlaka to pozostaje mi tylko śmiech
Trzymaj się

bocian_koh
12-01-2023, 12:47
BRAWO za uważne czytanie- choć tyle. A odnośnie durszlaka to pozostaje mi tylko śmiech
Trzymaj się

Ja też się pośmiałem. Trzymaj się kolego z durszlaka :lol2:

bocian_koh
12-01-2023, 12:50
...
Natomiast nie osiągniesz tego z ciepłym domem, z pompą T Cap i grzejnikami. A zdaję się, że Ty tak masz.
Więc jednoznacznie wychodzi z tego, że twój dom to żeczywiście , durszlak,,
I wszyscy ci to mówią, a ty się obrażasz i jeszcze komuś usiłujesz doradzać
I zamiast zacząć od ocieplenia, to ty zadowolony jesteś, że masz PV i twoje koszty się zgadzają. A to że zużycie energii w kraju rośnie, bo taki był tok rozumowania to czy to ważne...

A to dobre :p

-voymar-
12-01-2023, 13:14
Witaj,

czy możesz powiedzieć jak masz skonfigurowane ogrzewanie?:

1. Jak wygląda Twoja krzywa grzewcza? Jaką masz ustawioną deltę?
2. Czy posiadasz harmonogram lub sterownik pokojowy, jeżeli tak to jak jest ustawiony? Jaką masz temperaturę w domu na wysokości 1 m - 1,5 m?
3. Jakiej mocy (sumarycznie) masz grzejniki dla 45*C, powrót 40*C i temperatura w pomieszczeniu 20*C?

Z tego co wiem, to sprężarka jest w stanie się zmodulować do 19-22 Hz (800-1000W), co przy A +7°C, W 35°C wg. dokumentacji daje COP 4,84, czyli moc 3872-4840W. Przy niższych temperaturach zasilania COP jest jeszcze wyższy. Musisz mieć wysoko ustawioną krzywą, bardzo przewymiarowane grzejniki, grzejesz harmonogramem lub masz zewnętrzne sterowanie, inaczej tego się nie da wytłumaczyć :)

Witam
Moja krzywa nic ci nie da bo każdy ustawia według własnego domu. ( 38--44*) choć było i niżej lecz ta do grzejników mi odpowiada. Większość sezonu grzewczego zasilanie to max 40*C Jest wysoko biorąc pod uwagę OG. płaszczyznowe, lecz z punktu ekonomicznego nie akceptowalne dla mnie aby to zmieniać. W całym domu parkiet ( manufaktura ) którego kosz to ponad 120k ( na dziś) Jaka jego zaleta zawsze jest ciepły to nie wredne płytki.
Mam i sterownik zew. lecz pracuję na harmonogramie
Temp. w domu jest taka jak opisywałem w powyższych postach ( 22,6---23,4 ) w takim przedziale 24/24h
20*C ???? to temp nie do przyjęcia Fakt pralnia ma 21*C
Co do modulacji to zapewne masz rację 19-22Hz grzejniki C22 w większości

-voymar-
12-01-2023, 13:17
Voymar możesz rozwinąć tą myśl?

Co znaczy szybciej nagrzejesz dom i będzie pracować przez 2 godziny ?
Bo wg mnie, ta praca pompy - czyli nagrzanie do temperatury w 2 godziny i stop to już podchodzi pod małe taktowanie, które jest nieuchronne przy wyższych dodatnich temperaturach, nawet przy najlepiej zrobionej instalacji.

I proszę, nie obrażaj mnie od razu.
Pytam z ciekawości, bo na forum jestem aby wymieniać się doświadczeniami.

Na szybko
W tej wypowiedzi chodziło o to że jak jest ciepło na dworze okresy przejściowe slońce to wieczorem poszczam CO na 2h i jest ciepło i komfortowo

12-01-2023, 13:37
Cześć Panowie,

Dawno mnie tu nie było bo z moją PC wszystko jak trzeba, ale od wczoraj hula Panas T-CAP 9 kw u mojego ojca w opcji 100% grzejników.

Może ktoś podpowiedzieć jakie macie ustawienia krzywej i delty ? Nie miałem styczności z PC na grzejnikach, a wypadałoby to jakoś ojczulkowi ustawić. Serwis wprowadził podstawowe parametry, niemniej doświadczenie użytkowników to zawsze cenne rady.

Na chwilę obecną delta wynosi z tego co pamietam 10 stopni, krzywa była 39 stopni dla 15 i 49 stopni dla -15. Podbiłem dzisiaj tą pierwszą wartość na 43 z racji, że chodziła 24h i nie dobiła do zadanej temp 22 stopni w salonie ( tam stoi salus, który wyłączy PC). Trzeba wziąć pod uwagę, że dom był dość mocno wychłodzony bo 3 dni nie było ogrzewania więc start był od 16 stopni + totalnie zimna piwnica ( montaż pompy, owarte drzwi itp).

Z góry dzięki !

ham3r
12-01-2023, 13:49
Witam
Moja krzywa nic ci nie da bo każdy ustawia według własnego domu. ( 38--44*) choć było i niżej lecz ta do grzejników mi odpowiada. Większość sezonu grzewczego zasilanie to max 40*C Jest wysoko biorąc pod uwagę OG. płaszczyznowe, lecz z punktu ekonomicznego nie akceptowalne dla mnie aby to zmieniać. W całym domu parkiet ( manufaktura ) którego kosz to ponad 120k ( na dziś) Jaka jego zaleta zawsze jest ciepły to nie wredne płytki.
Mam i sterownik zew. lecz pracuję na harmonogramie
Temp. w domu jest taka jak opisywałem w powyższych postach ( 22,6---23,4 ) w takim przedziale 24/24h
20*C ???? to temp nie do przyjęcia Fakt pralnia ma 21*C
Co do modulacji to zapewne masz rację 19-22Hz grzejniki C22 w większości

Dzięki!

Widzę, że masz wysoko ustawioną krzywą - wtedy pompa rzeczywiście nie będzie taktować. Grzejniki C22 przy tej temperaturze na pewno mają >= mocy pompy na minimalnym taktowaniu. A temperaturę w pomieszczeniach ograniczasz przez użycie harmonogramu, bo bez niego to nie można byłoby pewnie wytrzymać, ale to zależy kto lubi jaką temperaturę. Osobom, którym pompa się wyłącza, mają tą krzywą ustawioną niżej.

Ogólnie temat temperatury jest ciekawy przy ogrzewaniu grzejnikowym, bo pionowy gradient temperaturowy jest wybitnie nieliniowy: na parterze można uzyskać w kącie przy podłodze np. 19*C, ale na wysokości 1 m jest już 20,5*C. Muszę jeszcze przeprowadzić testy jak wygląda wychładzanie, tj. na jakiej wysokości jak szybko spada temperatura.

20*C jest standardową temperaturą doboru grzejników, dlatego o nią pytałem. Ja niby przy podłodze na piętrze trzymam 20,6*C +/- 0.25*C, a w nocy 20,4*C, co jest komfortową temperaturą dla moich potrzeb. Na wysokości 1 m oznacza to 21 - 22*C. Wniosek z tego jest taki, że jeden punktowy pomiar temperatury nie ma sensu.

ham3r
12-01-2023, 13:52
Cześć Panowie,

Dawno mnie tu nie było bo z moją PC wszystko jak trzeba, ale od wczoraj hula Panas T-CAP 9 kw u mojego ojca w opcji 100% grzejników.

Może ktoś podpowiedzieć jakie macie ustawienia krzywej i delty ? Nie miałem styczności z PC na grzejnikach, a wypadałoby to jakoś ojczulkowi ustawić. Serwis wprowadził podstawowe parametry, niemniej doświadczenie użytkowników to zawsze cenne rady.

Na chwilę obecną delta wynosi z tego co pamietam 10 stopni, krzywa była 39 stopni dla 15 i 49 stopni dla -15. Podbiłem dzisiaj tą pierwszą wartość na 43 z racji, że chodziła 24h i nie dobiła do zadanej temp 22 stopni w salonie ( tam stoi salus, który wyłączy PC). Trzeba wziąć pod uwagę, że dom był dość mocno wychłodzony bo 3 dni nie było ogrzewania więc start był od 16 stopni + totalnie zimna piwnica ( montaż pompy, owarte drzwi itp).

Z góry dzięki !

Na początku na pewno podbij krzywą o +5*C, aby skrócić czas wygrzewania budynku. U mnie to było ponad 3 dni, ale start był od 12*C.

Podaj dokładnie jakie masz grzejniki, jaka jest ich ilość oraz jak masz podłączony bufor.

Marco36
12-01-2023, 14:09
Cześć Panowie,

Dawno mnie tu nie było bo z moją PC wszystko jak trzeba, ale od wczoraj hula Panas T-CAP 9 kw u mojego ojca w opcji 100% grzejników.

Może ktoś podpowiedzieć jakie macie ustawienia krzywej i delty ? Nie miałem styczności z PC na grzejnikach, a wypadałoby to jakoś ojczulkowi ustawić. Serwis wprowadził podstawowe parametry, niemniej doświadczenie użytkowników to zawsze cenne rady.

Na chwilę obecną delta wynosi z tego co pamietam 10 stopni, krzywa była 39 stopni dla 15 i 49 stopni dla -15. Podbiłem dzisiaj tą pierwszą wartość na 43 z racji, że chodziła 24h i nie dobiła do zadanej temp 22 stopni w salonie ( tam stoi salus, który wyłączy PC). Trzeba wziąć pod uwagę, że dom był dość mocno wychłodzony bo 3 dni nie było ogrzewania więc start był od 16 stopni + totalnie zimna piwnica ( montaż pompy, owarte drzwi itp).

Z góry dzięki !

Nie ma jednego uniwersalnego ustawienia.

Ustawienie krzywej zależy przede wszystkim od wydajności zamontowanych grzejników, OZC budynku i komfortowej temp. jaką chce się utrzymać.
Przykładowo Voymar utrzymuje +22,6*C do +23,4*C, a mi powyżej +22,5*C pot kapie z jajec (najbardziej optymalny u mnie przedział to +21,5*C do +22,0*C).

Wysoko jest ta krzywa +43*C przy dodatnich temperaturach. To sugeruje, że jest słaba moc grzejników i potrzebują średnich temperatur wody.
Po tygodniu gdy się ustabilizuje temperatura murów, przyjdzie czas na korektę krzywej. Na razie możesz tak zostawić, chyba że dom zacznie się przegrzewać.

Przy grzejnikach średniotemperaturowych bezpieczniej zostawić deltę na 10*C. Niższą deltę 7 lub 8*C można ustawić gdy temp. wody nie przekracza +50*C.

U siebie mam grzejniki policzone na temp. wody do +45*C.
To krzywą mam +28*C/+15*C do +48*C/-26*C.
Na razie do -15*C to pasowało.

12-01-2023, 17:51
Pewnie, że nie da się porównać domów jednak uważam, że część ustawień jest spójna jak np delta. Tam jest z tego co pamiętam ustawione 10 stopni. Co spowoduje zmniejszenie delty na np 5 stopni ? Większą moc grzania przez PC tj. kompresor będzie działał na większej częstotliwości ? Teraz pyrkał sobie na 33Hz bodajże. Przez 24h miała 7 wyłączeń na wcześniejszej krzywej.

Żeby było jasne - nie spinamy się o jakieś oszczędności czy cokolwiek innego - po prostu z braku styczności z grzaniem na grzejnikach chciałbym się doedukować i finalnie tak ojczulkowi ustawić, żeby było komfortowo + nie było jakichś cyrków z PC ze bedzie pobierała jakieś kosmiczne ilości prądu albo włączała sie 5x na godzinę ;)

CWU 200L - macie puszczone samopas czy harmonogram w 2T ? Narazie śmiga samopas, ale ja akurat u siebie przy 4ce w domu jestem zadowolony z rozwiązania w 2T i super mi się to sprawdza ( mam 300L).

Marco36
12-01-2023, 18:31
CWU lepiej zagrzać raz na dobę, podbijając harmonogram o określonej godzinie.
Takie grzanie uzyska lepszy COP.

U siebie mam taryfę G12W to mam ustawione podbicie temp. na +48*C między 13 a 14 godziną, PC zagrzewa do +50*C.
I histerezę 10*C przy bojlerze 200L na 3 osoby dorosłe, co raczej wodę oszczędzają.
Przez resztę dnia jest pilnowana temp. +44*C z histerezą 10*C.
Zazwyczaj starcza jedno grzanie CWU na dobę. I nawet przy wskazaniu temp. w bojlerze +30*C (czujnik w połowie wysokości bojlera) można było 1 prysznic jeszcze wziąć w komfortowej temp. wody. Grzanie o 13 godzinie z dwóch powodów 1) to tanie okienko w taryfie G12W, a 2) że cieplejsza pora dnia w zimie, to i COP lepszy.

Obniżenie delty z 10*C do 5*C daje o chyba 15% wyższą moc grzejną grzejników lub można około o 2*C obniżyć temp. zasilania.
Ale obniżania delty poniżej 10*C nie zaleca się przy grzejnikach, które potrzebują wody powyżej 50*C. Pompka obiegowa pracuje wtedy na wyższych przepływach, sztywna obniżona delta odbije się wtedy na zwiększonym obciążeniu w czasie mrozów.

marcinnk
12-01-2023, 19:12
Dobry wieczór,
Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem, może komuś pomoże, a jak nie pomoże to chociaż niech ugryzie się w język i nie będzie zbędnie komentować.
Mój sprzęt T-CAP 9kW 3F wersja J. Dom 140m2, 20% podłogówka, reszta kalafiory, bufor 100L.
Borykałem się jak większość z Was taktowaniem (tak wiem durny instalator i jeszcze durniejszy inwestor), w łatwy sposób można to zminimalizować. U mnie przy temp zew 9C zaczynają się taktowania, po przełączeniu PC na tryb cichy stopień 3, taktowania zniwelowane do zera. Wyłączam tylko tryb cichy na grzanie wody raz dziennie.
Trochę upierdliwe, ale na 16h pracy 2 włączenia (przejście z CWU na CO) jak wcześniej zapodam mu tryb cichy przy CWU to udaje się jechać bez ani jednego wyłączenia.

Pozdrawiam

buldog1111
12-01-2023, 21:05
Tak z innej beczki. Mam nierdzewny zbiornik cwu 300l z wężownicą 1" o powierzchni 3,2m2. Czujnik temp. w zbiorniku umiejscowiony jest lekko poniżej połowy zbiornika. Ustawione mam grzanie wody do 43°C i deltę 9°C. Dziś z ciekawości sprawdziłem czas grzania wody i zużycie energii na podliczniku. Wyszło mi , że woda grzała się ok.40min i zjadło 1,88 kWh. Jest Oki? Ja to jest u Was? Mam T-cap 9kW 3f.

art-e
13-01-2023, 07:34
Dobry wieczór,
Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem, może komuś pomoże, a jak nie pomoże to chociaż niech ugryzie się w język i nie będzie zbędnie komentować.
Mój sprzęt T-CAP 9kW 3F wersja J. Dom 140m2, 20% podłogówka, reszta kalafiory, bufor 100L.
Borykałem się jak większość z Was taktowaniem (tak wiem durny instalator i jeszcze durniejszy inwestor), w łatwy sposób można to zminimalizować. U mnie przy temp zew 9C zaczynają się taktowania, po przełączeniu PC na tryb cichy stopień 3, taktowania zniwelowane do zera. Wyłączam tylko tryb cichy na grzanie wody raz dziennie.
Trochę upierdliwe, ale na 16h pracy 2 włączenia (przejście z CWU na CO) jak wcześniej zapodam mu tryb cichy przy CWU to udaje się jechać bez ani jednego wyłączenia.

Pozdrawiam

Kilka stron temu przytaczałem te same rozwiązanie dla częstych defrostów.

Techno
13-01-2023, 08:17
Bo Tryb cichy 3 to najprostsza metoda na zmniejszenie mocy PC (sprężarka się zmoduluje , ale nie do minimum ) ,więc raz ,że częstość wł/wył się zmniejszy ( a nawet w szczególnym wypadku zminimalizuje taktowanie , bo grzejniki zaczną nadążać odprowadzać produkowane ciepło) , a dwa żadsze defrosty ,bo pc pracuje z mniejszą mocą ,szron też w szczególnych przepadkach może nie zdążyć się osadzić....

a.gwozdz
13-01-2023, 09:38
Witam
Moja krzywa nic ci nie da bo każdy ustawia według własnego domu. ( 38--44*) choć było i niżej lecz ta do grzejników mi odpowiada. Większość sezonu grzewczego zasilanie to max 40*C Jest wysoko biorąc pod uwagę OG. płaszczyznowe

Czyli w zasadzie grzejesz na prostej + harmonogram, często musisz zmieniać harmonogram ??

Mi brakuje w harmonogramie żeby można było ustawić że dany krok w harmonogramie ma zadziałać w zależności od temperatury zew (+ wtedy przydałaby się możliwość ustawienia większej ilości punktów w harmonogramie). - wtedy do pewnej temperatury (do +3st ) leciało by na krzywej bo jest OK a powyżej wchodziłby harmonogram - pełen automatyzm i można zapomnieć.
Teraz jednak wymaga to albo akceptacji włączeń PC, albo korygowanie +/- krzywej i zmiany w harmonogramie.

Dzisiaj po podniesieniu krzywej (30 podniesiona +3) pomimo +8 na zew. PC pracuje od 4:00 do 11:00 bez wyłączenia. Ale muszę wtedy wyłączać PC harmonogramem bo inaczej przegrzeje szałas.
Gdyby leciała bez wyłączenia nocnego (23:00 - 4:00) ciągle na krzywej pracowała by 1-1,5h i 20-30 min przerwy przy takich temp (4-8 st.).

art-e
13-01-2023, 11:46
Czyli w zasadzie grzejesz na prostej + harmonogram, często musisz zmieniać harmonogram ??

Mi brakuje w harmonogramie żeby można było ustawić że dany krok w harmonogramie ma zadziałać w zależności od temperatury zew (+ wtedy przydałaby się możliwość ustawienia większej ilości punktów w harmonogramie). - wtedy do pewnej temperatury (do +3st ) leciało by na krzywej bo jest OK a powyżej wchodziłby harmonogram - pełen automatyzm i można zapomnieć.
Teraz jednak wymaga to albo akceptacji włączeń PC, albo korygowanie +/- krzywej i zmiany w harmonogramie.

Dzisiaj po podniesieniu krzywej (30 podniesiona +3) pomimo +8 na zew. PC pracuje od 4:00 do 11:00 bez wyłączenia. Ale muszę wtedy wyłączać PC harmonogramem bo inaczej przegrzeje szałas.
Gdyby leciała bez wyłączenia nocnego (23:00 - 4:00) ciągle na krzywej pracowała by 1-1,5h i 20-30 min przerwy przy takich temp (4-8 st.).

I dlatego z tych samych powodów co Ty, dokupiłem termostat pokojowy.
Na początku bawiłem się harmonogramem i ładnie to można poustawiać, ale w okresach przejściowych, gdzie są duże różnice temperatur to już nie zdaje egzaminu. Nie będę co chwilę latał i dostosowywał harmonogram.

marcinnk
13-01-2023, 11:46
Zastanawiam się czy zmiana buforu z 100L na 200L też nie poprawi pracy sprężarki w ciepłe dni. Czy ma ktoś podobne doświadczenie?


Bo Tryb cichy 3 to najprostsza metoda na zmniejszenie mocy PC (sprężarka się zmoduluje , ale nie do minimum ) ,więc raz ,że częstość wł/wył się zmniejszy ( a nawet w szczególnym wypadku zminimalizuje taktowanie , bo grzejniki zaczną nadążać odprowadzać produkowane ciepło) , a dwa żadsze defrosty ,bo pc pracuje z mniejszą mocą ,szron też w szczególnych przepadkach może nie zdążyć się osadzić....

a.gwozdz
13-01-2023, 12:15
I dlatego z tych samych powodów co Ty, dokupiłem termostat pokojowy.
Na początku bawiłem się harmonogramem i ładnie to można poustawiać, ale w okresach przejściowych, gdzie są duże różnice temperatur to już nie zdaje egzaminu. Nie będę co chwilę latał i dostosowywał harmonogram.

Chyba też to wypróbuję, tylko musze zainwestować w Salusa bo ten Pansowy ma słabą histerezę, +/- 1 stopien to za dużo, widziałem że Salusy mają 0,5 lub 0,25.
Harmonogram tez nie do końca wie co robi, bo nieraz widziałem start sprężarki kilka minut przed wyłączeniem PC zgodnie z harmo.

Można by to fajnie dopracować konfiguracyjnie, wtedy jak ktoś jest ogarnięty to sobie PC ustawi na tip-top

Gepam
13-01-2023, 13:14
Panasowy ma +/- 0,5.

-voymar-
13-01-2023, 13:33
Zastanawiam się czy zmiana buforu z 100L na 200L też nie poprawi pracy sprężarki w ciepłe dni. Czy ma ktoś podobne doświadczenie?

W dobrze zrobionej instalacji ( CO ) wystarczy buforek ( sprzęgło 50L ) i wszystko będzie pracować---Pracować a nie taktować.

-voymar-
13-01-2023, 13:37
Ciekawy wątek z tym domem voymara.

Jeśli OZC jest 7,8 przy - 20 to punkt w którym minimalna modulowana moc pompy (4,5 kW) osiąga wartość potrzebną do utrzymania stałej temp w domu wypada w okolicy -3 stopnia (zakładając krzywa zapotrzebowania -20/7,8 ; +18/0,0)

To teraz wytłumaczcie mi proszę jak ten TCap ma nie taktować przy + 5 czy + 10 stopni na zewnątrz ??

U mnie szacowane OZC to ~6-6,5 wg ciepłowłasciwe, ale z obserwacji pracy PC i z wypracowanej krzywej grzewczej wychodzi że raczej między 5,5 a 6,0.
Przykładowo dla temp -13 PC dawała ~3,6-4,0 kw na częstotliwości 37-45 Hz,Oczywiście po defroście chwilowo było więcej, mam na myśli ustabilizowaną pracę.
Dla temp > 4stopnie zaczyna się wyłączać. Z tym że praca wygląda tak że pracuje 1-1,5 h i wyłącza się na 0,5 h.
Cały czas w domu mam niecałe 23 stopnie.

Błędne rozumowanie.
A po 2 to to ,- że Ja podawałem ( -25*C ) i 22,6--23,4*C wewnątrz.
Sprawa kolejna Jak to ma taktować ??? Jak PC np. moduluje do 3,5kW a moc grzejników przy np. 36--37*C to 4kW Moc grzejników ma być większa nic Moc PC do min.modulacji.

-voymar-
13-01-2023, 13:43
Tak z innej beczki. Mam nierdzewny zbiornik cwu 300l z wężownicą 1" o powierzchni 3,2m2. Czujnik temp. w zbiorniku umiejscowiony jest lekko poniżej połowy zbiornika. Ustawione mam grzanie wody do 43°C i deltę 9°C. Dziś z ciekawości sprawdziłem czas grzania wody i zużycie energii na podliczniku. Wyszło mi , że woda grzała się ok.40min i zjadło 1,88 kWh. Jest Oki? Ja to jest u Was? Mam T-cap 9kW 3f.

To już też opisywałem 2 lata temu.
Zrób na próbę na tydzień tak
termometr załóż jak najwyżej się da nawet 20cm od górnej wysokości zbiornika Nie wiem na ile osób grzejesz CWU ? Ale niech będzie że dla 3 osób
Ustaw grzanie na 45*C i spadek 5*C PC dogrzeje do 45*C ale zanim wężownica ostygnie to jeszcze i tak 3*C dobije Tak że realna będzie 48*C.

michancia
13-01-2023, 14:35
I dlatego z tych samych powodów co Ty, dokupiłem termostat pokojowy.
Na początku bawiłem się harmonogramem i ładnie to można poustawiać, ale w okresach przejściowych, gdzie są duże różnice temperatur to już nie zdaje egzaminu. Nie będę co chwilę latał i dostosowywał harmonogram.

Dokładnie tak jak piszesz.
Mając same grzejniki i T-CAP, oraz ciepły dom, to jedyne rozwiązanie, a przynajmniej w moim przypadku to
Pompa pracuje na termostacie pokojowym z histerezą 04st/c, a na noc obniżona o jakieś 08 st/c. To powoduje, że jak jest ciepło na dworze, to w porze nocnej pompa ma przerwę. Jak jest rano podbicie, to pompa pracuje z 1h i się wyłącza, 25min przerwa i od nowa, aż osiągnie zadaną w domu i już wtedy termostat ja wyłącza, raczej jeden cykl na 1h.
Do tego włączony tryb cichy nr 3 ale tryb cichy ustawiony w harmonogramie, jak grzeje wodę ( tez w harmonogramie ) to pracuje z pełna parą.
To ustawienie z trybem cichym dopiero załączyłem od m-ca, ale widać, że sie sprawdza.

W moim przypadku temperatura w domu jest ciagle taka sama, w dzień ok 22.5, w nocy 21.8, nic nie zmieniam, nic nie zmieniam od lat, chyba, że w ramach testów i dla zabawy.
Ale nie da się mając tylko grzejniki, ciepły dom i tego T-CAP, żeby to pracowało ciągle w temperaturach dodatnich, w moim przypadku od temperatur powyżej 2st/c.
Ale nie mogę powiedzieć, że mi to taktuje, lub źle pracuje. Po prostu pompa pracuje w cyklach.

Mając 20% podłogówki, lub PC zwykłą jednowentylatorową, lub zimny dom to tę pracę można wydłużyć.

a.gwozdz
13-01-2023, 14:48
Błędne rozumowanie.
A po 2 to to ,- że Ja podawałem ( -25*C ) i 22,6--23,4*C wewnątrz.
Sprawa kolejna Jak to ma taktować ??? Jak PC np. moduluje do 3,5kW a moc grzejników przy np. 36--37*C to 4kW Moc grzejników ma być większa nic Moc PC do min.modulacji.

Grzejąc non stop PC na jak najmniejszej temp. zasilania (krzywej) która umożliwia utrzymanie oczekiwanej temperatury w domu w pewnym zakresie temp zew. PC musi zacząć taktować - gdzie tu błędne rozumowanie ?
Podnosząc krzywą trzeba zacząć ograniczać czas dostarczania tego ciepła do domu bo zacznie się przegrzewać.

Taktowanie zaczyna się kiedy moc minimalna do której jest w stanie zmodulować się PC jest większa od mocy dostarczanej przez system ogrzewania w danych parametrach (temp, wody, temp, zew, temo, wew), ale jeśli ta dostarczana moc jest większa od zapotrzebowania budynku w danej temp (i mniejsza od mocy grzejników - PC nie taktuje) to zaczyna się podnosić temp w domu, i teraz albo wyłączamy PC harmonogramem albo termostatem pokojowym.

Jak nie wyłączymy PC to PC nie będzie taktowała ale temp w domu będzie rosła aż osiągnie się równowagę pomiędzy temp pomieszczeń, strat ciepła i dostarczanego ciepła - np. 26 stopni.
Imho nie ma innej możliwości że gdybyś grzał ciągle na grzejniki podając 37 stopni to przegrzejesz dom przy temp +10.

michancia
13-01-2023, 14:49
W dobrze zrobionej instalacji ( CO ) wystarczy buforek ( sprzęgło 50L ) i wszystko będzie pracować---Pracować a nie taktować.

Kolego, coś sie czepił tego bufora i tych źle wykonanych instalacji.
100 raz ci powtarzam, w ciepłym domu i z grzejnikami, nie będzie to pracowało ciągle, jak na dworze dodatnie temperatury.
Chyba i tu sie nie obrażaj, że ma się taki ,,durszlak.. jak twój.

Co nie umiesz czytać. Kolega ,,a,gwozdz,, ma bufor 100l, pompę ciepła PC jednowentylatorową 7kW i też mu to nie pracuje ciągle. Bo ma same grzejniki i bardzo ciepły dom.

a.gwozdz
13-01-2023, 15:04
W załączeniu wykres pracy PC z grudnia 2022 gdzie w nocy było -13st, oraz wykresy mocy PC 5 i 7 kw J + krzywa jaką udało mi się wypracować podczas obserwacji pracy.
Obecna krzywa jest dobrana w punkt niecałych 23 stopni w domu i sprawdza się rewelacyjnie, niemniej dla +3 i wyżej PC zaczyna na niej przerywać pracę.

Przy doborze PC wychodziła temp włączania grzałki w okolicach -9/-10 stopni, w rzeczywistości przy -13 prze kilka godzin się nie włączyła, generalnie jest włączona, obecnie mam 2h pracy grzałki nastukane przy defrostach. Czy myslicie że PC 5kW J dała by radę ? przy założeniu że nie mam nic przeciwko pracy grzałki od okolic tych -10 stopni, a na plusie na zewnątrz mogła by zejść spokojnie dużo niżej ??

michancia
13-01-2023, 15:50
Nie wiem do jakiej min mocy na zasilaniu jest w stanie zejść PC 5kW, ale myślę, że 22hz też będzie 0.4kW . Syn ma all in one 7kW a w niej niżej nie zejdzie, a max daje prawie 10kW jak zaczyna grzać, tak, że myślę, że to sa te same sprężarki, ograniczone elektroniką.
A wszystko co byś uzyskał, to pewnie może częściej musiał byś użyć grzałki, ale być może 5kW może zejść niżej, wtedy by to sie u ciebie bardziej sprawdziło.
Szkoda, że nie masz podłogówki, bo przy szkieletówce i grzejnikach to słabo to wygląda. Brak akumulacji i nawet praca w cyklach niewiele pomoże.
Nie chcę być złym doradcą, ale nawet niewielkie ogrzewanie płaszczyznowe lepiej by się sprawdziło ( ścienne, podłogowe ), ale wiem jak już jest wykończone...
Dlatego ustaw se pod komfort i niech to grzeje, a że się częściej będzie wyłączać, komu to szkodzi, za chwilę słońce zaświeci i pompa ci sie wyłączy.

mar2d2
13-01-2023, 16:05
Pewnie 5kW by dała radę na samej sprężarce do -10*, tylko że "piątka Jotka" już jest zbudowana na mniejszym wymienniku, takim jak trójka. Czyli mogła by mieć trochę większą tendencję do szronienia przy wytwarzaniu tej samej mocy.
Takie gdybanie, bo tylko bezpośrednie porównanie mogło by dać odpowiedź.

Andrzej5101
13-01-2023, 17:15
Panasonic;
Poniższe pary PC mają takie same sprężarki
3kW i 5kW,
7kW i 9kW,
9kW/TCap i 12 kW /TCap
a kolega a.gwozdz nie wyciąga wniosków;
- które już jakiś czas temu zostały dla niego sformułowane

michancia
13-01-2023, 17:37
Kolego Andrzeju jakie ma te wnioski wyciągnąć kolega a.gwozdz skoro:
Ma bufor 100l, 14m bieżących grzejników C22 i do tego ciepły dom.
Przecież, on nie narzeka, że mu to źle pracuje, po prostu w cieplejsze dni pompa sie wyłącza bo jest brak odbioru ciepła.
W tej konfiguracji i w tym domu to nie będzie inaczej pracować
Co miał by jeszcze zrobić?

a.gwozdz
13-01-2023, 18:12
Odnośnie wniosków - PC jest za duża, teraz już wiem.
Rozważałem J5 lub J7 i potem weszli fachowcy z wycenami i mądrościami ludowymi z wycenami i zgłupiałem, dlatego mam 7J bo zacząłem się bać tej 5 kW.

Nie sądzę abym uzyskał kiedyś temp na zasilaniu bliską 40 stopni, na obecnej krzywej, takich temperatur już kilka lat u siebie nie widziałem. (III strefa)

Mniejsza PC 5 J mogła by się bardziej szronić == częstsze defrosty - zgadza się.

Gdybym słuchał "fachofcóf", miałbym np. TCapa + prawie o połowę mniejsze grzejniki - to by dopiero działo się ....... choć paradoksalnie na prostej 40 st. z termostatami pewnie by działało. Tylko pewnie przy dużo gorszym COP.

Ja nie narzekam, ja się nie skarżę, ja próbuję rozkminić temat pomimo musztardy po obiedzie - ale taką mam naturę że lubię wiedzieć dlaczego. Dyskutujemy sobie kulturalnie - co w tym niestosownego. To że mam inne podejście do dobory PC niż zdecydowana większość (żeby do -30 pracowała na samej sprężarce - broń boże na grzałce) to cóż.

Podłogówka nie wchodziła w grę z uwagi na drewniane podłogi na parterze + brak miejsca na poddaszu na wylewkę + ważniejsze nieprzeliczony strop na wylewkę, są wykładziny.
Więc chcąc podłogówkę prościej byłoby zburzyć i postawić na nowo.
Mógłbym w zasadzie zrobić kawałek podłogówki na dole, w wiatrołapie, wc, pom gospodarczym i kuchni - tam jest beton i kafelki, dać rzadziej rurki i grzać tym samym parametrem co grzejniki żeby mieć ciepłą podłogę.

Co do różnicy między 3/5 a 7/9 (za Service Manual):

5 J : Hermetic Motor Motor Type Brushless (6-poles) Rated Output kW 0.90; Max Input Power 2,59
7 J : Hermetic Motor Motor Type Brushless (4-poles) Rated Output kW 1.70; Max Input Power 3,47

Gdzieś widziałem wykres czy informacje że 5 potrafi zejść z zasilaniem poniżej 400W, ja u siebie najniżej ile widziałem na liczniku coś w okolicy 530W

Status na dziś 1607 h pracy / 1518 włączeń

Gdyby ludzie nie drążyli i nie szukali dziury w całym, dalej jeździlibyśmy wozami z kamiennymi kołami i chodzili srać na zewnątrz jaskini ;) no i oczywiście "rzucalibyśmy kamieniami w dinozaury"

marcinnk
13-01-2023, 18:52
Ale nie jest, i dlatego pytam czy to ma sens. Czytam epopeje Twoich postów i nie mogę się nadziwić jaki Ty masz cel wychwalać cały czas tą swoją instalacją.
Działa CI dobrze i alleluje, nie każdemu tak działa i chyba po to jest to forum, a odpowiedzi, że masz spieprzoną instalację nic nie wnosi.
Dlatego jak coś nie działa, bo czasami z powodów technicznych nie może człowiek szukam alternatywnych rozwiązań.


W dobrze zrobionej instalacji ( CO ) wystarczy buforek ( sprzęgło 50L ) i wszystko będzie pracować---Pracować a nie taktować.

Andrzej5101
13-01-2023, 19:11
Odnośnie wniosków - PC jest za duża, teraz już wiem.
Rozważałem J5 lub J7 i potem weszli fachowcy z wycenami i mądrościami ludowymi z wycenami i zgłupiałem, dlatego mam 7J bo zacząłem się bać tej 5 kW.
Nie takie były wnioski dla Ciebie;
-jak nie pamiętasz,
- to warto się cofnąć i poczytać wcześniejsze posty

damianeekk
13-01-2023, 19:12
5 J : Hermetic Motor Motor Type Brushless (6-poles) Rated Output kW 0.90; Max Input Power 2,59
7 J : Hermetic Motor Motor Type Brushless (4-poles) Rated Output kW 1.70; Max Input Power 3,47

Gdzieś widziałem wykres czy informacje że 5 potrafi zejść z zasilaniem poniżej 400W, ja u siebie najniżej ile widziałem na liczniku coś w okolicy 530W

Status na dziś 1607 h pracy / 1518 włączeń

Gdyby ludzie nie drążyli i nie szukali dziury w całym, dalej jeździlibyśmy wozami z kamiennymi kołami i chodzili srać na zewnątrz jaskini ;) no i oczywiście "rzucalibyśmy kamieniami w dinozaury"

Ja mam 5J przy 27 Hz pokazuję mi 0.2 kw potrafi zejść niżej 15 hz ale nie wiem ile wtedy pobiera bo na liczniku z pompy pokazuję 0 pobór.
Ale szroni się jak szalona przez co mam dużo ilość wł-wył. (defrosty) .

michancia
13-01-2023, 19:28
Ja u siebie jak robiłem termomodernizacje, to miałem na dole wyryte wszystkie podłogi i tylko ociepliłem, a nie zrobiłem ogrzewania podłogowego. Wtedy wychodziłem z założenia, że jak na górze nie mam możliwoci wykonania ogrzewania podłogowego ( stropy drewniane ), to mając u góry sypialnie i dwa pokoje dzieciaków, to jak na dole będę miał ciepło ( duza powierzchnia grzejna ), to na górze zamarzniemy.
Czasy sie zmieniły, dzieciaki poszły z domu, a ja żałuję, że tej podłogówki nie zrobiłem.
Teraz jak mówię, że zrobimy w domu podłogówke, to nie dajcie mi kończyć co słyszę od żony...
Na tę chwilę całą swoja wiedzę, zapał i pracę wkładam w dom syna, gdzie od poczatku było wszystko robione pod PC, miało być ładnie, komfortowo i ekonomicznie i na te chwile tak to wygląda.

michancia
13-01-2023, 19:42
Ja mam 5J przy 27 Hz pokazuję mi 0.2 kw potrafi zejść niżej 15 hz ale nie wiem ile wtedy pobiera bo na liczniku z pompy pokazuję 0 pobór.
Ale szroni się jak szalona przez co mam dużo ilość wł-wył. (defrosty) .

Dlatego uważam, że przy nowym domu z ogrzewaniem w całości podłogowym i tradycyjnych ścianach optymalną pompą są jednak te 7kW. Na podłogówce ona nigdy nie będzie taktować, co najwyżej w cieplejsze dni wieksze przerwy w grzaniu. Ale w zamian są w stanie pracować na niższej modulacji, maja wiekszy wymiennik i z tych względów mniej sie szronią ( mniej defrostów ). Oczywiście pomijając koszty zakupu.

a.gwozdz
13-01-2023, 21:21
Nie takie były wnioski dla Ciebie;
-jak nie pamiętasz,
- to warto się cofnąć i poczytać wcześniejsze posty

Andrzej nie wiem czy kojarzysz ale rozwiązań wielu równań z wieloma niewiadomymi jest więcej niż 1.

a.gwozdz
13-01-2023, 21:24
Dlatego uważam, że przy nowym domu z ogrzewaniem w całości podłogowym i tradycyjnych ścianach optymalną pompą są jednak te 7kW. Na podłogówce ona nigdy nie będzie taktować, co najwyżej w cieplejsze dni wieksze przerwy w grzaniu. Ale w zamian są w stanie pracować na niższej modulacji, maja wiekszy wymiennik i z tych względów mniej sie szronią ( mniej defrostów ). Oczywiście pomijając koszty zakupu.

Pełna zgoda, natomiast jestem ciekaw czy PC z dużo bardziej przewymiarowanymi grzejnikami nie była by jednak bardziej ekonomiczna - lepszy SCOP ?
Odpada wtedy grzanie kloca betonu, utrzymywanie jego temperatury nawet minimalnej.
Może lepsze byłoby grzanie powietrza grzejnikami 2 większymi niż u mnie niższym parametrem ..... ?
Nie wiem - taka hipoteza

a.gwozdz
13-01-2023, 21:26
Teraz jak mówię, że zrobimy w domu podłogówke, to nie dajcie mi kończyć co słyszę od żony...


doskonale cię rozumiem :) niezależnie od tego co mówię że zrobię ;)
Zwykle później jest OK, ale mam coraz mniej siły i ochoty bycia Don Kichotem ;)

Andrzej5101
14-01-2023, 06:44
rozwiązań wielu równań z wieloma niewiadomymi jest więcej niż 1.
Jeżeli założy się błędne założenia -to pełna zgoda
Zobacz na efekty gospodarcze bolszewików z PiS

bocian_koh
14-01-2023, 17:12
Jeżeli założy się błędne założenia -to pełna zgoda
Zobacz na efekty gospodarcze bolszewików z PiS

Andrzej. Jakie są poprawne założenia?
Daj spokój z polityką. Możesz wieżyć lub nie ale nie wszyscy myślą jak Ty...

-voymar-
14-01-2023, 19:26
CWU lepiej zagrzać raz na dobę, podbijając harmonogram o określonej godzinie.
Takie grzanie uzyska lepszy COP.

U siebie mam taryfę G12W to mam ustawione podbicie temp. na +48*C między 13 a 14 godziną, PC zagrzewa do +50*C.
I histerezę 10*C przy bojlerze 200L na 3 osoby dorosłe, co raczej wodę oszczędzają.
Przez resztę dnia jest pilnowana temp. +44*C z histerezą 10*C.
Zazwyczaj starcza jedno grzanie CWU na dobę. I nawet przy wskazaniu temp. w bojlerze +30*C (czujnik w połowie wysokości bojlera) można było 1 prysznic jeszcze wziąć w komfortowej temp. wody. Grzanie o 13 godzinie z dwóch powodów 1) to tanie okienko w taryfie G12W, a 2) że cieplejsza pora dnia w zimie, to i COP lepszy.

Obniżenie delty z 10*C do 5*C daje o chyba 15% wyższą moc grzejną grzejników lub można około o 2*C obniżyć temp. zasilania.
Ale obniżania delty poniżej 10*C nie zaleca się przy grzejnikach, które potrzebują wody powyżej 50*C. Pompka obiegowa pracuje wtedy na wyższych przepływach, sztywna obniżona delta odbije się wtedy na zwiększonym obciążeniu w czasie mrozów.

No nie wiem jak jest u ciebie i pod jakiego dostawcę podlegasz
Bo w PGE i tar. G12W są dwa okresy --letni i zimowy
W letnim OKIENKO DZIENNE to 15.00-----17.00 które obowiązuje od 01.04 --do 30.09
Zimowe ---II----------II---------------- 13-----------15 ----II-------------II------ 01.10 ---do 31.03

Odnośnie delty --praca z deltą 10 -to porażka Przynajmniej u mnie ( Słaba moc )
wiekszość sezonu pracuję na ( 5 ) jak jest poniżej ( -15) to pracowałem na (4)
Próbowałem też zmusić pompę do taktowań poprzez pracę na deltach ( od 2 do 8 ) Nic z tego PC pracowała.

-voymar-
14-01-2023, 20:24
Kolego, coś sie czepił tego bufora i tych źle wykonanych instalacji.
100 raz ci powtarzam, w ciepłym domu i z grzejnikami, nie będzie to pracowało ciągle, jak na dworze dodatnie temperatury.
Chyba i tu sie nie obrażaj, że ma się taki ,,durszlak.. jak twój.

Co nie umiesz czytać. Kolega ,,a,gwozdz,, ma bufor 100l, pompę ciepła PC jednowentylatorową 7kW i też mu to nie pracuje ciągle. Bo ma same grzejniki i bardzo ciepły dom.

A TY nie rozumiesz pojecia PRACA ciągła więc i ja 100 raz nie bedę cię uświadamiał.
A temperatury nie mają tu nic wspólnego
Nie zamierza edukować osób które są oporne i zrozumieć nie chcą a raczej nie potrafią.

buldog1111
14-01-2023, 21:42
To już też opisywałem 2 lata temu.
Zrób na próbę na tydzień tak
termometr załóż jak najwyżej się da nawet 20cm od górnej wysokości zbiornika Nie wiem na ile osób grzejesz CWU ? Ale niech będzie że dla 3 osób
Ustaw grzanie na 45*C i spadek 5*C PC dogrzeje do 45*C ale zanim wężownica ostygnie to jeszcze i tak 3*C dobije Tak że realna będzie 48*C.
Termometr jak najwyżej?
Chyba chodziło Ci o czujnik temperatury. Jak czujnik dam na samą górę to będzie mało ciepłej wody (po coś kupiłem baniak 300l) jak jest w połowie to ładuje mi raz na dobę i starcza. Ustawione 43 a dobiją do 45° .
W moim poście chodziło raczej o to ile Wam prądu wciąga na grzanie wody bańki 300l jak czujnik jest +/- w połowie baniaka

michancia
15-01-2023, 07:32
A TY nie rozumiesz pojecia PRACA ciągła więc i ja 100 raz nie bedę cię uświadamiał.
A temperatury nie mają tu nic wspólnego
Nie zamierza edukować osób które są oporne i zrozumieć nie chcą a raczej nie potrafią.
Żeby nie przedłużać tematu, ale nie mogę się powstrzymać.
Twierdzisz, że twój T CAP pracuje ciągle nawet w dodatnich temperaturach i że twój dom nie jest przysłowiowym durszlakiem.
Dodatkowo twierdzisz, jak to Marco36 ujął, twoje OZC budynku to 7.6 kW ( tego czy gdzieś tak podałeś nie sprawdzałem ).
To ja Ci powiem dom mojego syna ma po podłogach blisko 200m2, w ścianach 20cm grafitu 031, w podłogach 16cm EPS, u góry w sufitach 30cm wełny o35, do tego okna 3 szybowe 07.
I jego OZC to 6.3 kW, a średnie zapotrzebowanie w energię przy średnim dniu w zimie -3st/c wynosi 3.8kW.
Ten jego dom na tę chwilę zużywa średnio mniej energii od mojego o jakieś 30% ( średnia za grudzień ).
To u niego teraz przez 3 ostatni ( na dworze +7st/c ) dni pompa zużywała po 6kWh dziennie, produkując po ok. 30-35kWh ( cop bardzo wysokie na wyjściu 26st/c.
U mnie z racji, że to OZC jest na pewno większe przez ostatnie 3 dni pobierała ok.12kWh, produkując średnio dobowo 55kWh.
U mojego syna pompa w tym okresie pracował średnio w pracy ciągłej 5 godzin. Ale gdybym zszedł do najniższej modulacji, a to u niego mogę zrobić, to i tak w tych warunkach, ta mompa zejdzie do min. 0.4kWh na zasilaniu, co da ok.2.4 kWh na wyjściu. Czyli 35÷2.4=14.5 ciągłej pracy. 14.5 h max pracy i dom będzie się przegrzewał i musisz ją wyłączyć.

W moim domu w tych samych warunkach min. moc T-CAP to będzie 5kWh. Czyli 55÷5=11 godz. pracy.
Moje zużycie jest większe o ok. 30% od syna domu to OZC 6.3kW×30%=8.2kW, to jest w przybliżeniu moje OZC=8.2kW.
Więc ten T CAP w ciepłe dni w moim przypadku nie będzie dłużej pracował niż 11 godz, i tyle pracuje, tyle, że w cyklach.

To są sztywne fakty, że w ciepłym domu nie zmusisz tego T CAP do pracy ciągłej.
W związku z tym nie mów mi, że Twój T CAP pracuje ciągle i masz ciepły dom z OZC budynku 7.6kW.
To się wogóle nie trzyma kupy i albo twoja pompa pracuje tak jak u wszystkich co mają grzejniki i T CAP, a do tego ciepłe domy i ta pompa pracuje w cyklach.
Albo twój dom to zwyczajowy durszlak i innego wytłumaczenia nie ma.

pawel7979
15-01-2023, 10:54
Dlatego uważam, że przy nowym domu z ogrzewaniem w całości podłogowym i tradycyjnych ścianach optymalną pompą są jednak te 7kW. Na podłogówce ona nigdy nie będzie taktować, co najwyżej w cieplejsze dni wieksze przerwy w grzaniu. Ale w zamian są w stanie pracować na niższej modulacji, maja wiekszy wymiennik i z tych względów mniej sie szronią ( mniej defrostów ). Oczywiście pomijając koszty zakupu.

Pomiędzy 7KW a 9 KW seria J, było tylko 500 zł różnicy gdy kupowałem w 2021r. W domu mam samą podłogówkę, 110m grzejnej powierzchni. Przez Półtora roku nabiło mi:
Ilość włączeń 5020
Czas pracy 3509

Krzywa 25C +15C, 33C-15C. Delta na grzaniu 5C ( Co daje zmniejszenie lub zwiększenie jej?)
Temperatura w domu sterowana sterownikiem SALUS, średnio 21,5C- 22C. Woda grzana 2x w ciągu dnia harmonogramem. Nie puściłem CWU na samopas ponieważ chodzi cyrkulacja CWU i szybko się wychładza.
Jak wydłużyć czas pracy sprężarki? Mam dużo włączeń jak widać. Czy ktoś ma taką samą pompę i ok 110m samej podłogówki?

michancia
15-01-2023, 11:40
Pomiędzy 7KW a 9 KW seria J, było tylko 500 zł różnicy gdy kupowałem w 2021r. W domu mam samą podłogówkę, 110m grzejnej powierzchni. Przez Półtora roku nabiło mi:
Ilość włączeń 5020
Czas pracy 3509

Krzywa 25C +15C, 33C-15C. Delta na grzaniu 5C ( Co daje zmniejszenie lub zwiększenie jej?)
Temperatura w domu sterowana sterownikiem SALUS, średnio 21,5C- 22C. Woda grzana 2x w ciągu dnia harmonogramem. Nie puściłem CWU na samopas ponieważ chodzi cyrkulacja CWU i szybko się wychładza.
Jak wydłużyć czas pracy sprężarki? Mam dużo włączeń jak widać. Czy ktoś ma taką samą pompę i ok 110m samej podłogówki?
Ja mam T CAP, a to inna bajka niż jednowentylatorowe.
Ale syn ma taką jak ty, tylko, że all in one 7kW, to są te same sprężarki co 9kW i bez problemu osiąga 10kW na wyjściu, ale być może jest w stanie niżej zejść z modulacji niż 9kW, u syna beż problemu schodzi do 0.4kW na zasilaniu.
Całą instalację podłogową ( 150m/2 w domu plus jedną pętla w garażu na 30m) oraz przyłączenie pompy wykonałem sam.
Od początku wiedziałem jak to ma pracować, z jakich materiałów dom budować ( pustak ceramiczny, lany strop i schody ), oraz jak gęsto rurki i przekroje, żeby to pracował tak jak powinno.
Efekt jest taki, że tę pompę można puścić do pracy ciągłej, gdzie zejdzie z modulacji do minimum jej, dzięki czemu będzie się mniej szroniła.
Ale można też grzać parę godzin w dzień, bo jest cieplej, lepsza sprawność i mniej się szroni.
Te możliwości daje bardzo duża akumulacja budynku, oraz instalacja podłogowa zrobiono w sposób przemyślany i robiona pod PC.

Wracając do twoich pytać, to masz to opisane wyżej
Ale tak co to jest delta i co daje jej zmiana. Masz ustawioną optymalną 5st. Zmniejszenie jej spowoduję, że pompa będzie musiała szybciej gonić( częściej szronić)docelową, pompka będzie się szybciej kręcić, ale zyskujesz w efekcie cieplejszy podłogę.
Zmniejszenie jej pompa pracuje na mniejszym zakresie, pompka obiegową wolniej się kręci. Mniej się szroni, ale podłoga chłodniejsza.
Ilość twoich zał/wył do czasu pracy, tu jest ok.
one tak mają szronią się jak głupie już od +5st do pewnie i -10st
Ja bym tu nic nie zmieniał, krzywą masz dobrze ustawioną.
Ale jak chcesz zmniejszyć ten stosunek to jest na to wiele sposobów, zmuszenie jej do zejścia na min. modulacji, poprzez obniżenie krzywej i pracę ciągłą. Możesz grzać w cyklach i ograniczyć ją pracą cichą, wtedy też nie będzie tak mocno się obciążała.
Ale musisz się pogodzić z pewnymi kompromisami, to nie kocioł gazowy. Tu jest bardzo dużo zależnych.
Jak wygląda zużycie za ostatnie dni i m-c?

a.gwozdz
15-01-2023, 12:15
Jeżeli założy się błędne założenia -to pełna zgoda


Założenie, grzejniki, PC pracuje ciągle, ciągle czyli 24h/24h - 7d/7d za wyjątkiem jednego epizodu CWU dziennie (1-1,5h), krzywa jest ustawiona tak że grzejniki nie są w żaden sposób dławione - otwarte na MAX, szałas szkieletowy (brak akumulacji ciepła)

Andrzej no OK, mam co mam - w stopce info.

Powiedzmy że zmieniam grzejniki na takie same ale V33 - +/- moc grzejników (45/35/20) jest 40% większa, z tym że ja ni grzeję takim parametrem, dla -17 mam ustawione 40 stopni na krzywej, mało tego z tego co obserwuję, różnica między zasilaniem i powrotem z grzejników (mierzone na wyjściu/wejściu bufora) to ~2 stopnie
Po wymianie grzejników lecę na tej samej krzywej jak obecnie, PC się nie wyłącza pracuje ciągle, ale dzięki temu dostarcza do domu więcej ciepła przez całą dobę, więc temeratura zaczyna powoli rosnąć, żeby nie przegrzewało obniżam krzywą i co się dzieje, ano zmniejsza się moc grzejników i znowu mają mniejszą moc niż PC na danym parametrze.

Jeśli powyższe jest błędne to powiedz co i gdzie.

Sądzę że jeśli mówimy o pracy ciągłej PC to aby ona pracowała ciągle to zmodulowana minimalna moc musi być większa od zapotrzebowania w danej temp. w momencie kiedy przekroczymy ten punkt PC zaczyna robić przerwy może nie od razu taktować (bo niektórzy piszą nawet o kilku włączeniach na 1h pracy) ale będzie pracować 1-2-3h i się na jakiś czas wyłączy. Nie widzę innej możliwości.

Gdybym ustawił taką krzywą jak voymar, i puścił PC samopas, to ona by absolutnie nie taktowała ale miałbym w domu saunę.

U mnie w okolicy 5-10 stopni na zew. wystarczy że podniosę krzywą o +2-3 stopnie i już nie przerywa pracy, ale nie może pracować 24h na dobę bo temp rośnie ciągle i robi się powyżej 23 stopnie co mi już nie odpowiada.

Andrzej5101
15-01-2023, 13:37
Powiedzmy że zmieniam grzejniki na takie same ale V33 - +/- moc grzejników (45/35/20) jest 40% większa, z tym że ja ni grzeję takim parametrem, dla -17 mam ustawione 40 stopni na krzywej, mało tego z tego co obserwuję, różnica między zasilaniem i powrotem z grzejników (mierzone na wyjściu/wejściu bufora) to ~2 stopnie
Po wymianie grzejników lecę na tej samej krzywej jak obecnie, PC się nie wyłącza pracuje ciągle, ale dzięki temu dostarcza do domu więcej ciepła przez całą dobę, więc temeratura zaczyna powoli rosnąć, żeby nie przegrzewało obniżam krzywą i co się dzieje, ano zmniejsza się moc grzejników i znowu mają mniejszą moc niż PC na danym parametrze.

Jeśli powyższe jest błędne to powiedz co i gdzie. .
Masz OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
Panasonic Aquarea J 7KW
Grzejniki nie musisz zmieniać wszystkich, tylko dołożyć lub pozamieniać miejscami niektóre;
a/ warunek optymalny - to moc grzejników dla 45/35/20 C > 6 kW,
b/ warunek max - to moc grzejników dla 45/35/20 C > 7 kW - bo taką moc ma PC,
Po spełnieniu warunku b ;
- instalacja będzie miała wystarczającą moc cieplną przy niższych temperaturach zasilania,
- im większa moc cieplna grzejników - tym temperatury zasilania będą niższe

Andrzej5101
15-01-2023, 13:44
W domu mam samą podłogówkę, 110m grzejnej powierzchni. Panasonic 9kW
Przez Półtora roku nabiło mi:
Ilość włączeń 5020
Czas pracy 3509
Jak wydłużyć czas pracy sprężarki? Mam dużo włączeń jak widać. Czy ktoś ma taką samą pompę i ok 110m samej podłogówki?
Jakie masz OZC budynku?
Jaki masz zład wodny?

Marco36
15-01-2023, 14:15
Masz OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
Panasonic Aquarea J 7KW
Grzejniki nie musisz zmieniać wszystkich, tylko dołożyć lub pozamieniać miejscami niektóre;
a/ warunek optymalny - to moc grzejników dla 45/35/20 C > 6 kW,
b/ warunek max - to moc grzejników dla 45/35/20 C > 7 kW - bo taką moc ma PC,
...

Nie wiem jaką a.gwozdz ma deltę.
Do powyższego wpisu dodałbym, że jeśli jest standardowa delta przy grzejnikach czyli 10*C,
to przy tak niskich temperaturach wody można obniżyć deltę do 7*C.
Niższa delta pozwoli podnieść moc grzejników o około 10%, to pozwoli zbliżyć się do wydajności 6 kW i to bez wymiany grzejników.


Ale też liczycie moc dla warunku 45/35/20 *C.
Dla warunku utrzymania temp. pokojowej 22*C (45/35/22 *C) moc grzejników będzie niższa.

Tu tabelka, którą liczyłem kiedyś na własne potrzeby:
463287

bazą jest moc grzejników Purmo, a przeliczenia na podstawie współczynników Kermi (szare pole po prawej).
Ale sam współczynnik jest jednakowy dla wszystkich grzejników, bo jest zależny od temperatur.

Dla warunku 45/35/22 (delta 10*C) - grzejnik uzyskuje 50,39% mocy (wg katalogowej 55/45/20).
Dla warunku 45/40/22 (delta 5*C) - grzejnik uzyskuje 61,44% mocy (wg katalogowej 55/45/20).

Pytajnick
15-01-2023, 14:38
Pomiędzy 7KW a 9 KW seria J, było tylko 500 zł różnicy gdy kupowałem w 2021r. W domu mam samą podłogówkę, 110m grzejnej powierzchni. Przez Półtora roku nabiło mi:
Ilość włączeń 5020
Czas pracy 3509

Krzywa 25C +15C, 33C-15C. Delta na grzaniu 5C ( Co daje zmniejszenie lub zwiększenie jej?)
Temperatura w domu sterowana sterownikiem SALUS, średnio 21,5C- 22C. Woda grzana 2x w ciągu dnia harmonogramem. Nie puściłem CWU na samopas ponieważ chodzi cyrkulacja CWU i szybko się wychładza.
Jak wydłużyć czas pracy sprężarki? Mam dużo włączeń jak widać. Czy ktoś ma taką samą pompę i ok 110m samej podłogówki?

1,4 włączenia sprężarki na 1h pracy przy jednowentylatorowej PC to dużo? :rolleyes:

a.gwozdz
15-01-2023, 14:44
Masz OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
Panasonic Aquarea J 7KW
Grzejniki nie musisz zmieniać wszystkich, tylko dołożyć lub pozamieniać miejscami niektóre;
a/ warunek optymalny - to moc grzejników dla 45/35/20 C > 6 kW,
b/ warunek max - to moc grzejników dla 45/35/20 C > 7 kW - bo taką moc ma PC,
Po spełnieniu warunku b ;
- instalacja będzie miała wystarczającą moc cieplną przy niższych temperaturach zasilania,
- im większa moc cieplna grzejników - tym temperatury zasilania będą niższe


wszystko w jest w stopce, krzywa -17/40 +10/28 Delta = 8

OZC raczej nie jest 6 i większe, raczej z wypracowanej krzywej wychodzi poniżej 6 przy -20

Spróbuję zmienić Delte na 10, ale co to da skoro > 90% czasu w takich temperaturach (5-10 stopni) i tak PC moduluje do ~20 Hz i chodzi na delcie 3 .... ?

Wszędzie w pokojach temperatury są OK, więc jedyne zmiany jak już to we wszystkich pomieszczeniach takie same. Co nie wchodzi w grę.

Nie rozumiem co miałbym uzyskać zmieniając grzejniki miejscami ?!?

Po spełnieniu warunku b, i obniżeniu temperatury zasilania, PC może mieć nawet większą moc a grzejniki (pomimo zwiększenia mocy sumarycznej) w tej temp mogą mieć niższą moc sumaryczną więc jesteśmy w punkcie wyjścia.

michancia
15-01-2023, 15:00
Panowie co wy tu wymyślacie, przecież to logiczne, że jak zwiększycie powierzchnię grzejną to wydłużycie coś tam pracę ale o ile?
Nastawiajcie sobie wszędzie grzejników, zastawcie całe ściany może cos tam wydłużycie... co wy szukacie na siłę problemów gdzie ich nie ma.
Idąc tym tokiem rozumowania to kolega a.gwozdz niech sobie rozwali cały dom zrobi wszędzie podłogówkę, a przypuszczam, że i tak musiał by tę pompę w cieplejsze dni wyłączać, bo po prostu ma ciepły dom.
Kontynuując ten tok rozumowania, to niech najlepiej wybuduje nowy dom, bo przecież ma parę załączeń pompy wg. niektórych za dużo.
On nie szuka problemów, lubi coś wiedzieć, wiec się wymienia doświadczeniami, a wy mu problemów szukacie na siłę

Andrzej5101
15-01-2023, 15:41
Wszędzie w pokojach temperatury są OK, więc jedyne zmiany jak już to we wszystkich pomieszczeniach takie same. Co nie wchodzi w grę.
Nie rozumiem co miałbym uzyskać zmieniając grzejniki miejscami ?!?

Po spełnieniu warunku b, i obniżeniu temperatury zasilania, PC może mieć nawet większą moc a grzejniki (pomimo zwiększenia mocy sumarycznej) w tej temp mogą mieć niższą moc sumaryczną więc jesteśmy w punkcie wyjścia.
Masz dołożyć minimum grzejniki o mocy cieplnej = > 1,5 kW;
- moce grzejników dobiera się do mocy cieplnej pomieszczeń,
Możliwe, że masz gdzieś w którym pomieszczeniu za mało mocy grzejników ;
- więc demontujesz grzejnik o małej mocy a zakładasz o zwiększonej mocy,
Moc PC nie ulega zmianie;
- zwiększasz tylko moc cieplną grzejników,
- obniżając tym samym temperaturę zasilania grzejników,
- im niższa temperatura zasilania tym > COP

Andrzej5101
15-01-2023, 17:08
przecież to logiczne, że jak zwiększycie powierzchnię grzejną to wydłużycie coś tam pracę ale o ile?
Aby PC pracowała w miarę poprawnie;
- muszą być spełnione warunki minimum

-voymar-
15-01-2023, 18:23
Termometr jak najwyżej?
Chyba chodziło Ci o czujnik temperatury. Jak czujnik dam na samą górę to będzie mało ciepłej wody (po coś kupiłem baniak 300l) jak jest w połowie to ładuje mi raz na dobę i starcza. Ustawione 43 a dobiją do 45° .
W moim poście chodziło raczej o to ile Wam prądu wciąga na grzanie wody bańki 300l jak czujnik jest +/- w połowie baniaka

Ok -Tak czujnik
Co ci szkodzi przełożyć czujnik .Bedziesz miał porównanie. Nie twierdzę że u ciebie się to sprawdzi ale porównanie będzie i do ilości ciepłej wody jak i do zużycia.
Do poprzednich ustawień zawsze możesz wrócić.

-voymar-
15-01-2023, 18:35
Żeby nie przedłużać tematu, ale nie mogę się powstrzymać.
Twierdzisz, że twój T CAP pracuje ciągle nawet w dodatnich temperaturach i że twój dom nie jest przysłowiowym durszlakiem.
Dodatkowo twierdzisz, jak to Marco36 ujął, twoje OZC budynku to 7.6 kW ( tego czy gdzieś tak podałeś nie sprawdzałem ).
To ja Ci powiem dom mojego syna ma po podłogach blisko 200m2, w ścianach 20cm grafitu 031, w podłogach 16cm EPS, u góry w sufitach 30cm wełny o35, do tego okna 3 szybowe 07.
I jego OZC to 6.3 kW, a średnie zapotrzebowanie w energię przy średnim dniu w zimie -3st/c wynosi 3.8kW.
Ten jego dom na tę chwilę zużywa średnio mniej energii od mojego o jakieś 30% ( średnia za grudzień ).
To u niego teraz przez 3 ostatni ( na dworze +7st/c ) dni pompa zużywała po 6kWh dziennie, produkując po ok. 30-35kWh ( cop bardzo wysokie na wyjściu 26st/c.
U mnie z racji, że to OZC jest na pewno większe przez ostatnie 3 dni pobierała ok.12kWh, produkując średnio dobowo 55kWh.
U mojego syna pompa w tym okresie pracował średnio w pracy ciągłej 5 godzin. Ale gdybym zszedł do najniższej modulacji, a to u niego mogę zrobić, to i tak w tych warunkach, ta mompa zejdzie do min. 0.4kWh na zasilaniu, co da ok.2.4 kWh na wyjściu. Czyli 35÷2.4=14.5 ciągłej pracy. 14.5 h max pracy i dom będzie się przegrzewał i musisz ją wyłączyć.

W moim domu w tych samych warunkach min. moc T-CAP to będzie 5kWh. Czyli 55÷5=11 godz. pracy.
Moje zużycie jest większe o ok. 30% od syna domu to OZC 6.3kW×30%=8.2kW, to jest w przybliżeniu moje OZC=8.2kW.
Więc ten T CAP w ciepłe dni w moim przypadku nie będzie dłużej pracował niż 11 godz, i tyle pracuje, tyle, że w cyklach.

To są sztywne fakty, że w ciepłym domu nie zmusisz tego T CAP do pracy ciągłej.
W związku z tym nie mów mi, że Twój T CAP pracuje ciągle i masz ciepły dom z OZC budynku 7.6kW.
To się wogóle nie trzyma kupy i albo twoja pompa pracuje tak jak u wszystkich co mają grzejniki i T CAP, a do tego ciepłe domy i ta pompa pracuje w cyklach.
Albo twój dom to zwyczajowy durszlak i innego wytłumaczenia nie ma.

Wszystko dobrze napisałeś --LECZ DALEJ NIE ROZUMIESZ O CZYM PISAŁEM
Po prostu jesteś oporny na wiedzę lub po prostu nie da się tobie tego wytłumaczyć
NIEJEST to dogryzanie z mojej strony. Po prostu nie da ci się włożyć do głowy . Nie przyjmujesz
Jesteś na dobrej drodze -bo to co napisałeś to zapotrzebowanie BUDYNKU ale nie o to mi chodziło
NIe rozumiesz - pojęcia PRACA CIĄGŁA ( bez taktowań )
No cóż jedynie kol. marco może ci to wytłumaczyć bo mi już sił brakuje.
A jedynie on ma pojęcie o czy pisałem.

-voymar-
15-01-2023, 18:46
Założenie, grzejniki, PC pracuje ciągle, ciągle czyli 24h/24h - 7d/7d za wyjątkiem jednego epizodu CWU dziennie (1-1,5h), krzywa jest ustawiona tak że grzejniki nie są w żaden sposób dławione - otwarte na MAX, szałas szkieletowy (brak akumulacji ciepła)

Andrzej no OK, mam co mam - w stopce info.

Powiedzmy że zmieniam grzejniki na takie same ale V33 - +/- moc grzejników (45/35/20) jest 40% większa, z tym że ja ni grzeję takim parametrem, dla -17 mam ustawione 40 stopni na krzywej, mało tego z tego co obserwuję, różnica między zasilaniem i powrotem z grzejników (mierzone na wyjściu/wejściu bufora) to ~2 stopnie
Po wymianie grzejników lecę na tej samej krzywej jak obecnie, PC się nie wyłącza pracuje ciągle, ale dzięki temu dostarcza do domu więcej ciepła przez całą dobę, więc temeratura zaczyna powoli rosnąć, żeby nie przegrzewało obniżam krzywą i co się dzieje, ano zmniejsza się moc grzejników i znowu mają mniejszą moc niż PC na danym parametrze.

Jeśli powyższe jest błędne to powiedz co i gdzie.

Sądzę że jeśli mówimy o pracy ciągłej PC to aby ona pracowała ciągle to zmodulowana minimalna moc musi być większa od zapotrzebowania w danej temp. w momencie kiedy przekroczymy ten punkt PC zaczyna robić przerwy może nie od razu taktować (bo niektórzy piszą nawet o kilku włączeniach na 1h pracy) ale będzie pracować 1-2-3h i się na jakiś czas wyłączy. Nie widzę innej możliwości.

Gdybym ustawił taką krzywą jak voymar, i puścił PC samopas, to ona by absolutnie nie taktowała ale miałbym w domu saunę.

U mnie w okolicy 5-10 stopni na zew. wystarczy że podniosę krzywą o +2-3 stopnie i już nie przerywa pracy, ale nie może pracować 24h na dobę bo temp rośnie ciągle i robi się powyżej 23 stopnie co mi już nie odpowiada.

Ja nigdzie nie pisałem że PC mi pracuje 24/24h!!!!!!
Pisałem jedynie o pracy ciągłej -bez taktowań Bo te PC które mamy to INWENTER który moduluje mocą więc jak niby ma się wyłączać???
Jedyne co ją wyłączy to harmonogram lub sterownik wew.

-voymar-
15-01-2023, 18:54
Masz OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
Panasonic Aquarea J 7KW
Grzejniki nie musisz zmieniać wszystkich, tylko dołożyć lub pozamieniać miejscami niektóre;
a/ warunek optymalny - to moc grzejników dla 45/35/20 C > 6 kW,
b/ warunek max - to moc grzejników dla 45/35/20 C > 7 kW - bo taką moc ma PC,
Po spełnieniu warunku b ;
- instalacja będzie miała wystarczającą moc cieplną przy niższych temperaturach zasilania,
- im większa moc cieplna grzejników - tym temperatury zasilania będą niższe

Właśnie tak - pod warunkiem że grzanie jest tylko i wyłącznie na parametrze 45/35/20
Bo przy niższym moc grzejników spadnie i Moc może być niższa.
Suma sumarum Moc grzejnika >= mocy PC
Jak zmniejszymy zasilanie i PC się zmoduluje na min to ta moc grzejników ma (>) od mocy PC po modulacji.

Tomasz197710
15-01-2023, 18:55
długo tak będziecie zaśmiecać wątek ?
Czy jest tutaj jakaś moderacja :spam::wtf:

-voymar-
15-01-2023, 19:02
Panowie co wy tu wymyślacie, przecież to logiczne, że jak zwiększycie powierzchnię grzejną to wydłużycie coś tam pracę ale o ile?
Nastawiajcie sobie wszędzie grzejników, zastawcie całe ściany może cos tam wydłużycie... co wy szukacie na siłę problemów gdzie ich nie ma.
Idąc tym tokiem rozumowania to kolega a.gwozdz niech sobie rozwali cały dom zrobi wszędzie podłogówkę, a przypuszczam, że i tak musiał by tę pompę w cieplejsze dni wyłączać, bo po prostu ma ciepły dom.
Kontynuując ten tok rozumowania, to niech najlepiej wybuduje nowy dom, bo przecież ma parę załączeń pompy wg. niektórych za dużo.
On nie szuka problemów, lubi coś wiedzieć, wiec się wymienia doświadczeniami, a wy mu problemów szukacie na siłę

W dalszym ciągu nie wiesz i nie znasz podstaw poprawnej pracy PC
I po raz kolejny --TO nie ubliżanie.

-voymar-
15-01-2023, 19:08
długo tak będziecie zaśmiecać wątek ?
Czy jest tutaj jakaś moderacja :spam::wtf:

To nie jest zaśmiecanie
Wątek to PC Panas Aqa
Więc o PC piszemy Nie rozumiesz to czytaj po 2 razy lub idź poczytac o pielęgnacji ogrodu.

a.gwozdz
15-01-2023, 20:17
Właśnie tak - pod warunkiem że grzanie jest tylko i wyłącznie na parametrze 45/35/20
Bo przy niższym moc grzejników spadnie i Moc może być niższa.
Suma sumarum Moc grzejnika >= mocy PC
Jak zmniejszymy zasilanie i PC się zmoduluje na min to ta moc grzejników ma (>) od mocy PC po modulacji.

Otóż to, moc minimalna zmodulowana PC w danym momencie musi być mniejsza lub równa mocy grzejników na danej temp zasilania, ale nie może być większa niż zapotrzebowanie domu w danych warunkach zewnętrznych !!!

Jeszcze do 'pracy ciągłej' która nie jest pracą 24/24 i 7/7 - OK to by się zgadzało, jak ja podniosę odrobinę temperaturę wyjściową na PC, to ona przestaje taktować ale muszą ją wyłączać inaczej (harmonogram / termostat pokojowy), ja zatem mam na myśli pracę PC samopas 7/7 i 24/24.


Masz dołożyć minimum grzejniki o mocy cieplnej = > 1,5 kW;
- moce grzejników dobiera się do mocy cieplnej pomieszczeń,
Możliwe, że masz gdzieś w którym pomieszczeniu za mało mocy grzejników ;
- więc demontujesz grzejnik o małej mocy a zakładasz o zwiększonej mocy,
Moc PC nie ulega zmianie;
- zwiększasz tylko moc cieplną grzejników,
- obniżając tym samym temperaturę zasilania grzejników,
- im niższa temperatura zasilania tym > COP

Zwiększając moc grzejników i obniżając temperaturą może się okazać że moc grzejników jest taka sama lub mniejsza niż przed zmianą - ponieważ zmieniła się temperatura zasilana oraz co ważne różnica między temp docelową w pomieszczenia a temp grzejnika.

Pisałem że mam dobrane moce w punkt, w każdym z pomieszczeń przy pracy PC 24/24 i aktualnej krzywej jest oczekiwana stała temperatura !! Może za wyjątkiem łazienki, mogłoby być ciut więcej, na wiosnę zamienię grzejnik garażowy (120cm) z grzejnikiem łazienkowym (80cm), obecnie w łazience jest mniej więcej tyle samo co w pozostałych pomieszczeniach a mogło by być 1-2 stopnie więcej. W garażu 80 wystarczy, obecnie jest w okolicach 20 stopni.
Dodam jeszcze że do temp zewnętrznej ~~ -5 idąc spać zakręcam kaloryfer w sypialni i uchylam okno do rana.

Czyli można powiedzieć że wszyscy się ze sobą zgadzają - rónice wynikają z różnych punktów widzenia i interpretacji wypowiedzi drugiej strony wg własnego punktu widzenia.



Dodam jeszcze że przy pracy samopas i taktowaniu powyżej pewnej temp zew. mam praktycznie histerezę zero stopni - stała temp w domu kosztem wyłączania PC.
Sterowanie termostatem pokojowym powoduje że temperatura zaczyna falować delikatnie ale falować, chyba że Salus tak wyśmienicie steruje wg algorytmu TPI, pytanie czy TPI nie jest tak zajebiste że wystąpi taktowanie identyczne jak przy samopas, ponieważ sterownik będzie dążył do stałej temperatury.........

-voymar-
15-01-2023, 22:01
Otóż to, moc minimalna zmodulowana PC w danym momencie musi być mniejsza lub równa mocy grzejników na danej temp zasilania, ale nie może być większa niż zapotrzebowanie domu w danych warunkach zewnętrznych !!!

Jeszcze do 'pracy ciągłej' która nie jest pracą 24/24 i 7/7 - OK to by się zgadzało, jak ja podniosę odrobinę temperaturę wyjściową na PC, to ona przestaje taktować ale muszą ją wyłączać inaczej (harmonogram / termostat pokojowy), ja zatem mam na myśli pracę PC samopas 7/7 i 24/24.



Zwiększając moc grzejników i obniżając temperaturą może się okazać że moc grzejników jest taka sama lub mniejsza niż przed zmianą - ponieważ zmieniła się temperatura zasilana oraz co ważne różnica między temp docelową w pomieszczenia a temp grzejnika.

Pisałem że mam dobrane moce w punkt, w każdym z pomieszczeń przy pracy PC 24/24 i aktualnej krzywej jest oczekiwana stała temperatura !! Może za wyjątkiem łazienki, mogłoby być ciut więcej, na wiosnę zamienię grzejnik garażowy (120cm) z grzejnikiem łazienkowym (80cm), obecnie w łazience jest mniej więcej tyle samo co w pozostałych pomieszczeniach a mogło by być 1-2 stopnie więcej. W garażu 80 wystarczy, obecnie jest w okolicach 20 stopni.
Dodam jeszcze że do temp zewnętrznej ~~ -5 idąc spać zakręcam kaloryfer w sypialni i uchylam okno do rana.

Czyli można powiedzieć że wszyscy się ze sobą zgadzają - rónice wynikają z różnych punktów widzenia i interpretacji wypowiedzi drugiej strony wg własnego punktu widzenia.



Dodam jeszcze że przy pracy samopas i taktowaniu powyżej pewnej temp zew. mam praktycznie histerezę zero stopni - stała temp w domu kosztem wyłączania PC.
Sterowanie termostatem pokojowym powoduje że temperatura zaczyna falować delikatnie ale falować, chyba że Salus tak wyśmienicie steruje wg algorytmu TPI, pytanie czy TPI nie jest tak zajebiste że wystąpi taktowanie identyczne jak przy samopas, ponieważ sterownik będzie dążył do stałej temperatury.........



Cyt.ale nie może być większa niż zapotrzebowanie domu w danych warunkach zewnętrznych
Akurat to -jest malo istotne. Oczywiście dla pracy 24/24 -JEST
W innym przypadku --bez znaczenia -po prostu PC szybciej nagrzeje i zrobi STOP.
Ja osobiście tak dograłem Krzywą i temp w domu w przedziale 22,6---23,4*C 24 /24 i tak jest utrzymywane w dwóch okresach grzewczych.
Bywało i tak że przy duuuuuużych mrozach pow. ( -15) PC ustawiałem na pracę 24/24h lecz to tylko na te skrajne temp.
Powodzenia.
PS.:rolleyes: Na reszcie jest z kimś prowadzić merytoryczną rozmowę. Jak to miło jak ktoś wie o czym pisze.:wiggle:I nie miesza zapotrzebowania domu z poprawną pracą PC

a.gwozdz
15-01-2023, 22:14
Być może trochę wcześniej wszystkich (na pewno mnie) zmyliła ta PRACA CIĄGŁA o której pisałeś voymar.
Dla mnie praca ciągła to taka że włączmy PC na krzywej we wrześniu i wyłączamy w maju/czerwcu (i pomiędzy tymi terminami sterujemy TYLKO krzywą, bez harmonogramu, termostatu czy innych wynalazków), w międzyczasie na harmonogramie grzeje CWU.

Z innej beczki, na jesieni kiedy miałem jeszcze nie dobraną krzywą do instalacji CO, grzałem 5 godzina rano od 4:00 - 9:00 na wyższym parametrze i kilka godzin po południu i wtedy też była praca ciągła w tych godzinach. Tylko mnie nie o taką 'pracę ciągłą' chodzi a pracę samopas w okresie jesienno - zimowo - wiosennym, z akceptacja pracy na grzałce przy temp zew poniżej -10.
Zamieszanie zrobili fachowcy sugerując 'laikowi' PC 9 T-Cap .... gdzie ja móżdżyłem między 5 a 7 J

Wbrew temu co pisze Andrzej bardziej bym się skłaniał (w moim przypadku) ku wymianie PC na J5 niż na grzebanie przy grzejnikach ...... i mam podejrzenie graniczące z pewnością że byłoby lepiej, gdyż jak pisze sam Andrzej 80% sezonu przypada na temp > -2 .....

-voymar-
15-01-2023, 22:22
Być może trochę wcześniej wszystkich (na pewno mnie) zmyliła ta PRACA CIĄGŁA o której pisałeś voymar.
Dla mnie praca ciągła to taka że włączmy PC na krzywej we wrześniu i wyłączamy w maju/czerwcu, w międzyczasie na harmonogramie grzeje CWU.

Ha ha -ale po to człowiek ma głowę by myślała .Myślała i wyciągała poprawne wnioski.
Jednym się chce myśleć a inni piszą na pałę.
A najgorsze jest to że jeden NIEMYŚLĄCY napisze głupotę a reszta tą głupotę powiela.:rolleyes:
Bo głowę nie po to się ma aby sie do szyi nie lało jak pada deszcz- tylko po to BY MYŚLAŁA>

a.gwozdz
15-01-2023, 22:23
no tak tylko idąc tym tropem, PC która taktuje 2x na godzinę też pracuje CIĄGLE pomiędzy tymi włączeniami ;) problem taki ze ma więcej włączeń niż godzin pracy ;)

-voymar-
15-01-2023, 23:03
no tak tylko idąc tym tropem, PC która taktuje 2x na godzinę też pracuje CIĄGLE pomiędzy tymi włączeniami ;) problem taki ze ma więcej włączeń niż godzin pracy ;)

No i MI właśnie o to chodziło
No twoim przykładzie Jak grzałeś w godz. od 4.00- do 9.00 To PC powinna mieć 1 START STOP -bo to inwenter który moduluje mocą I ma pracować i grzać dom I w tym przypadku PC ma w DUPIE jaki kto ma dom WAŻNE by MOC odbiorników np. grzejników byla = lub> od jej mocy PC
Mało istotne jest to jak układ ( CO ) jest zimny bo ona goni do osiagnięcia zadanych parametrów Czyli np. temp 40*C i delty 5
Jak to osiągnie -to zaczyna pomału schidzic z mocą aż do min mocy . I TU WŁAŚNIE POJAWIA SIĘ PROBLEM którego wiekszość nie pojmowała
I śmiem twierdzic że dalej nie pojmuje.
PS . Masz P cap to rewelacyjna PC i nie zamienił bym jej na żadną inną. U ciebie też zda egzamin
Mi by też wystarczyła no nie 7kW lecz 9kW zwykła tylko po co jak ta jest o niebo lepsza.
jest na zewnątrz (-15) czy tam -20 masz zawsze stałą moc Nie masz problemów z defrostami , mgłami i innymi usrojstwami.
U siebie osobiście jak były mrozy -18 a i więcej też włączyłem ją bez żadnych harmonogramów i czy tam sterowników Pracowała przez tydzień 24/24 zaliczając 1 Start stop [I] to jest wspaniałe
Bo ci co ona im udaje ze pracuje to na godz mają po 2 starty co dobowo daje 48 razy JAK TAKIE COŚ MOŻNA TOLEROWAĆ Skoro PC robi 2 wył /h to czeka aż woda ostygnie do zadanych parametrów i w tym czasie nie grzeje A jak nie grzeje to i temp. w domu nie podnosi.

Gepam
16-01-2023, 12:48
Wbrew temu co pisze Andrzej bardziej bym się skłaniał (w moim przypadku) ku wymianie PC na J5 niż na grzebanie przy grzejnikach ...... i mam podejrzenie graniczące z pewnością że byłoby lepiej, gdyż jak pisze sam Andrzej 80% sezonu przypada na temp > -2 .....
W twoim przypadku ani wymiana pompy ani grzejników jest nieopłacalna, więc jeżeli chcesz mniej zał/wył, to po prostu załóż termostat pokojowy i podnieś krzywą. A właściwie nie całą krzywą, tylko zwiększ minimalną temperaturę, żeby krzywa zaczynała się np. od -1/33 zamiast +10/28.

-voymar-
16-01-2023, 20:40
W twoim przypadku ani wymiana pompy ani grzejników jest nieopłacalna, więc jeżeli chcesz mniej zał/wył, to po prostu załóż termostat pokojowy i podnieś krzywą. A właściwie nie całą krzywą, tylko zwiększ minimalną temperaturę, żeby krzywa zaczynała się np. od -1/33 zamiast +10/28.

podniesienie krzywej nic nie DA
-Jak pojmujesz działanie to Da do pierwszego nagrzania (CO ) czyli jak PC startuje z wody w ( CO ) powiedzmy z +20*C i stara krzywa była +28 a nowa będzie +33*C to tylko wydłuży czas do pierwszego wyłączenia
np. z 20 do 28*C grzała 50min to po nowym ustawieniu będzie grzała 1h 15min czyli 75min kolejne wył. będą takie same.

a.gwozdz
17-01-2023, 09:27
W twoim przypadku ani wymiana pompy ani grzejników jest nieopłacalna, więc jeżeli chcesz mniej zał/wył, to po prostu załóż termostat pokojowy i podnieś krzywą. A właściwie nie całą krzywą, tylko zwiększ minimalną temperaturę, żeby krzywa zaczynała się np. od -1/33 zamiast +10/28.

Oczywiście że nieopłacalna, no może wymiana jednego grzejnika nikogo by nie zrujnowała, pytanie tylko czy wymiana jednego grzejnika cokolwiek by zmieniła. Miałem zamiar zamienić grzejniki garażowy z łazienkowym (800 vs 1200 - mogło by być 1-2 stopnie cieplej w łazience - jest tak jak w całym domu), ale pomyślałem że skontaktuję się z moim instalatorem i jeśli weźmie ode mnie w rozliczeniu obecny grzejnik v22 800x600 to zamienię go na v33 800x600 - zobaczymy.

Na ten moment przeszedłem na sterowanie termostatem pokojowym, z tym że temp. zew. spadła i akurat teraz zarówno na samej krzywej jak i na termostacie jest OK, PC pracuje ciągle za wyjątkiem defrostów. Więc czekam na wyższe temperatury zewnętrzne.

Gepam
17-01-2023, 10:35
np. z 20 do 28*C grzała 50min to po nowym ustawieniu będzie grzała 1h 15min czyli 75min kolejne wył. będą takie same.
Nieprawda, kolejne również będą rzadzsze, bo grzejniki oddadzą więcej ciepła.


Założenie, grzejniki, PC pracuje ciągle, ciągle czyli 24h/24h - 7d/7d za wyjątkiem jednego epizodu CWU dziennie (1-1,5h), krzywa jest ustawiona tak że grzejniki nie są w żaden sposób dławione - otwarte na MAX, szałas szkieletowy (brak akumulacji ciepła)

Pytanie czy na pewno chcemy, żeby pompa tak pracowała? Jeżeli założymy, że sprężarka wytrzymuje średnio 50000 zał/wył i 100000h godzin pracy, to raczej należy dążyć do 1250 zał/wył i 2500h pracy na sezon, niż np. 200 zał/wył i 5000h godzin pracy na sezon. Dzięki temu pompa powinna posłużyć 2 razy dłuzej.
Zwłaszcza, że do tego potrzebna jest mała pompa, żeby mogła odpowiednio nisko modulować, więc jak przyjdzie mróz to grzałka zeżre ogromne ilości kwh.

a.gwozdz
17-01-2023, 10:48
Nie wiem, do tej pory w mojej opinii nie jest źle - czytając inne komentarze i wyniki tu i na innych forach, dla jednowentylatorowej mam 1663h / 1557 cyki - od 25 maja, CO włączone we wrześniu.
12. października miałem wynik 250h pracy / 270 cykli. (CWU raz dziennie z harmonogramu)
Przyjmując że jesteśmy w połowie sezonu CO (lub ciut dalej) to na cały rok będzie coś w okolicach 3000/3000 jak sądzę. PC może popracować i powyżej 50 tys. cykli jak również spitolić się przy 30 tys. nie mam na to wpływu - więc się tym nie przejmuję.

Zaakceptowałbym PC której grzałka włącza się w okolicach -10 stopni. To są epizodyczne ostatnio (3-4 lata) temperatury w moim regionie. Poza tym średnia temperatura się podnosi więc być może czas na zmiany parametrów doboru PC, nie można jednocześnie krzyczeć że temp średnia się podnosi i ciągle dobierać PC do coraz niższych temp. zewnętrznych.

Poza tym staram się w pierwszej kolejności zadbać o komfort cieplny w domu a dopiero później o stosunek godzin pracy do cykli PC.
Czyli komfort kosztem cykli pracy nie odwrotnie.

Gepam
17-01-2023, 12:05
Poza tym średnia temperatura się podnosi więc być może czas na zmiany parametrów doboru PC, nie można jednocześnie krzyczeć że temp średnia się podnosi i ciągle dobierać PC do coraz niższych temp. zewnętrznych.
Średnia średnią, ale lokalnie nadal może przymrozić i nikt nie zagwarantuje, że najbliższe zimy będą tak samo ciepłe jak ostatnie. Jak ktoś ma tylko pompę jako jedyne źródło ogrzewania, to pytanie czy warto ryzykować.


Poza tym staram się w pierwszej kolejności zadbać o komfort cieplny w domu a dopiero później o stosunek godzin pracy do cykli PC.
Czyli komfort kosztem cykli pracy nie odwrotnie.
Przy optymalnie dobranej histerezie termostatu pokojowego komfort raczej nie powinien mocno spaść (np. Electrobock FRT7B2 ma histerezę regulowaną od 0,1 do 6 st więc można sobie dobrać w punkt). Ale ogólnie masz rację, pompa ma służyć tobie, a nie ty pompie.

-voymar-
17-01-2023, 12:43
Nieprawda, kolejne również będą rzadzsze, bo grzejniki oddadzą więcej ciepła.



Pytanie czy na pewno chcemy, żeby pompa tak pracowała? Jeżeli założymy, że sprężarka wytrzymuje średnio 50000 zał/wył i 100000h godzin pracy, to raczej należy dążyć do 1250 zał/wył i 2500h pracy na sezon, niż np. 200 zał/wył i 5000h godzin pracy na sezon. Dzięki temu pompa powinna posłużyć 2 razy dłuzej.
Zwłaszcza, że do tego potrzebna jest mała pompa, żeby mogła odpowiednio nisko modulować, więc jak przyjdzie mróz to grzałka zeżre ogromne ilości kwh.

Kolego # gepan- dopóki moc grzejników nie będzie większa od mocy PC w jakiej pracuje to to nic nie zmieni.
Jak PC taktowała tak taktować będzie. I i ten czas będzie taki sam.

-voymar-
17-01-2023, 12:58
Nie wiem, do tej pory w mojej opinii nie jest źle - czytając inne komentarze i wyniki tu i na innych forach, dla jednowentylatorowej mam 1663h / 1557 cyki - od 25 maja, CO włączone we wrześniu.
12. października miałem wynik 250h pracy / 270 cykli. (CWU raz dziennie z harmonogramu)
Przyjmując że jesteśmy w połowie sezonu CO (lub ciut dalej) to na cały rok będzie coś w okolicach 3000/3000 jak sądzę. PC może popracować i powyżej 50 tys. cykli jak również spitolić się przy 30 tys. nie mam na to wpływu - więc się tym nie przejmuję.

Zaakceptowałbym PC której grzałka włącza się w okolicach -10 stopni. To są epizodyczne ostatnio (3-4 lata) temperatury w moim regionie. Poza tym średnia temperatura się podnosi więc być może czas na zmiany parametrów doboru PC, nie można jednocześnie krzyczeć że temp średnia się podnosi i ciągle dobierać PC do coraz niższych temp. zewnętrznych.

Poza tym staram się w pierwszej kolejności zadbać o komfort cieplny w domu a dopiero później o stosunek godzin pracy do cykli PC.
Czyli komfort kosztem cykli pracy nie odwrotnie.

Nie wiem co lepsze ,ale jak byś grzał krócej a wyższymi parametrami to te defrosty PC jednowentylatorowa być może robiła by to na wodzie. ( powrót =,> 27*C) A tym samym miała by mniej stop startów .
Nie znam PC J jednowentylatorowej i jej specyfikacji pracy więc nie dyskutuję więcej.

a.gwozdz
17-01-2023, 13:14
Średnia średnią, ale lokalnie nadal może przymrozić i nikt nie zagwarantuje, że najbliższe zimy będą tak samo ciepłe jak ostatnie. Jak ktoś ma tylko pompę jako jedyne źródło ogrzewania, to pytanie czy warto ryzykować.



Bez ryzyka, piszę o sytuacji że w II Strefie przy -18 PC + grzałka ogarnia temat.
Jak przez 4h będzie -21 to co się stanie - ano nic, najwyżej spadnie w domu temperatura o 0,4 stopnia.

Na razie jadę na czujniku Pansowym PAW-A2W-TSRT + ustawienie : termostat wew.

a.gwozdz
17-01-2023, 13:22
Nie wiem co lepsze ,ale jak byś grzał krócej a wyższymi parametrami to te defrosty PC jednowentylatorowa być może robiła by to na wodzie. ( powrót =,> 27*C) A tym samym miała by mniej stop startów .
Nie znam PC J jednowentylatorowej i jej specyfikacji pracy więc nie dyskutuję więcej.

Wyższym parametrem czyli niższym COP.

Wrzucam wykres z defrostu przy -10 imho temp zasilania i powrotu były powyżej 27 a i tak był ten deicemode który robi z zatrzymaniem sprężarki. Może ktoś znający J się wypowie czy to jest możliwe żeby był defrost w J bez stopu sprężarki.
Dodam że to jest 18 grudzień i pierwsze mrozy poważne - tu była jeszcze wysoka (za wysoka) krzywa - przed modyfikacjami docelowymi

Czy ta temperatury wody to jest OK ?? Przy ustawieniu na termostat wew ?? czy czegoś mi brakuje w konfiguracji czy to tak jest ?

Gepam
17-01-2023, 15:16
Bez ryzyka, piszę o sytuacji że w II Strefie przy -18 PC + grzałka ogarnia temat.
Jak przez 4h będzie -21 to co się stanie - ano nic, najwyżej spadnie w domu temperatura o 0,4 stopnia.

Na razie jadę na czujniku Pansowym PAW-A2W-TSRT + ustawienie : termostat wew.
Zamarznąć nie zamarazniesz, ale prądu nażre. Zwłaszcza, że mniejsza pompa to także praca z wyższą częstotliwością sprężarki = większe szronienie = więcej defrostów, a każdy defrost to chwilowy brak ogrzewania. Do tego CWU będzie się bardzo długo dogrzewać i znowu na te 2h zostajesz bez ogrzewania itd. Grzałka lubi to ;)


się wypowie czy to jest możliwe żeby był defrost w J bez stopu sprężarki.


Wg @MiG25 i @bocian_koh nie, zawsze musi być stop.

bocian_koh
17-01-2023, 17:27
Wg @MiG25 nie, zawsze musi być stop.

A co on Guru jest?

Ja ma J jedno wentylatorową i nigdy nie widziałem defrostu bez stopu.

Gepam
17-01-2023, 18:24
A co on Guru jest?

Ja ma J jedno wentylatorową i nigdy nie widziałem defrostu bez stopu.

Nie, po prostu pamiętam że ma J i tak pisał. Specjalnie dla ciebie poprawiłem post ;)

A czy wiadomo już coś więcej o tych nowych pompach generacji K i L? Wygląda na to że w końcu będzie jakiś postęp, bo generacja J to tak średnio udana moim zdaniem.
https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/happening/aquarea-k-l-series/

a.gwozdz
17-01-2023, 21:13
"Doskonała integracja łączności, z możliwością włożenia modułu Wi-Fi do jednostki wewnętrznej "

Czyli nie będzie rozłączało modułu tylko domyślnie nie będzie działać przez brak zasięgu ;), a żeby podłączyć kabel trzeba będzie pchać łapy do środka ;)

No i "kluczowa" i niezwykle istotna zmiana ;) :
"Ulepszony projekt z nową jednostką wewnętrzną zaprojektowaną tak, aby idealnie pasowała do estetyki domu, doskonała w połączeniu z jednostką zewnętrzną w kolorze antracytowej szarości "

Nie mogę się doczekać na serię 'GOLD' dla tych mających czym i chcących się pochwalić ;)

Navy1
17-01-2023, 21:21
Panowie, jaka może być przyczyna że pompa zamiast zadanej delty 7*C na ogrzewaniu, trzyma deltę 5*C?
Próbuję różnych ustawień, jednym z nich jest zwiększenie delty. Zdaję sobie sprawę, że 7*C to trochę za duża delta dla ogrzewania podłogowego ale przy okazji zmieniłem ustawienia na rotametrach i chciałbym zobaczyć efekt ze zwiększoną deltą.

-voymar-
17-01-2023, 21:31
Panowie, jaka może być przyczyna że pompa zamiast zadanej delty 7*C na ogrzewaniu, trzyma deltę 5*C?
Próbuję różnych ustawień, jednym z nich jest zwiększenie delty. Zdaję sobie sprawę, że 7*C to trochę za duża delta dla ogrzewania podłogowego ale przy okazji zmieniłem ustawienia na rotametrach i chciałbym zobaczyć efekt ze zwiększoną deltą.

A zapewne taka że: odbiorniki (Podłoga) nie odbierają produkowanej energii cieplnej z PC i PC podnosi temp aż zacznie się wyłączać

Navy1
17-01-2023, 21:37
@Voymar: dziękuję, ale to nie jest przyczyna.
Pompa się nie wyłącza i pracuje równomiernie.
Zmniejszona delta na ogrzewaniu (zadane 7*C, utrzymywane 5*C) jest przez niemal cały czas pracy pompy (harmonogram, 14 godzin pracy dziennie). Czasami zmniejsza się do 4*C. Gdy pompa startuje po przerwie wynikającej z harmonogramu, to przez krótki czas pojawia się delta 6*C, po czym szybko wchodzi na 5*C i tak trzyma.

-voymar-
17-01-2023, 22:25
Delta 7 to też mniejsza Moc PC -czy to w twoim przypadku dobre?? Raczej nie Może byc tak że przez te 14h pracy nie dogrzeje domu.
Ale być może się mylę.

Gepam
17-01-2023, 22:44
Panowie, jaka może być przyczyna że pompa zamiast zadanej delty 7*C na ogrzewaniu, trzyma deltę 5*C?
Próbuję różnych ustawień, jednym z nich jest zwiększenie delty. Zdaję sobie sprawę, że 7*C to trochę za duża delta dla ogrzewania podłogowego ale przy okazji zmieniłem ustawienia na rotametrach i chciałbym zobaczyć efekt ze zwiększoną deltą.

Na jakich obrotach chodzi pompa obiegowa? Być może już na minimalnych i zwyczajnie nie daje rady utrzymać delty większej niż 5.

Navy1
17-01-2023, 22:50
Komfort termiczny jest teraz lepszy niż wcześniej, gdy miałem przez 10 lat Atlantica. Ale z temperaturą w domu nie przesadzam: Krzywa Grzewcza i przepływy utrzymują stałe 21*C. Spadki temp gdy pompa nie pracuje (wg harmonogramu) są minimalne, więc pompa ma niewiele do nadrobienia.
Dodatkowo włączony jest Tryb Cichy na poziomie 1 (tylko w nocy), więc rzeczywiście moc jest trochę przytłumiona ale przy obecnych temp zewn. to jest OK. Tryb biwalentny równoległy startuje od -5 *C.

Navy1
17-01-2023, 23:03
@Gepam: sprężarka chodzi zwykle na 24 - 34 Hz, schodzi do 19 Hz tylko gdy na zewnątrz jest naprawdę ciepło (jak na styczeń), np. 7*C
Przepływy są zwykle rzędu 20 l/min, ilość godzin pracy do ilości wyłączeń jest 3:1.
Może niepotrzebnie czepiam się tego "nietrzymania delty", bo po resecie do ustawień fabrycznych (miesiąc temu) i wielu zmianach ustawień i przepływów jest teraz OK.

marcinnk
18-01-2023, 07:48
Pytanie trochę z innej beczki, bo przeczytałem dość dużo postów ale nie znalazłem info odnośnie trybów smart cloud:

1) Co to jest tryb eco - i na czym polega? Czy to podobna zasada to trybu cichego?
2) Co to jest tryb komfort?

Czy odnośnie trybu cichego (wiem, że to gdzie było ale nie potrafię odszukać) jakie są różnica w zależności od poziomu 1-2-3? Jak to się przekłada na moc oraz sprężarkę.

Na dodatnie temperatur >8C używam trybu cichego 3 w celu eliminacji taktowania, i to jak pisałem wcześniej sprawdza się, szkoda tylko ,że z poziomu aplikacji smart cloud nie można ustawić jego harmonogramu, tylko z poziomu jednostki.

Pozdrawiam
Marcin

bocian_koh
18-01-2023, 08:26
Nie, po prostu pamiętam że ma J i tak pisał. Specjalnie dla ciebie poprawiłem post ;)

A czy wiadomo już coś więcej o tych nowych pompach generacji K i L? Wygląda na to że w końcu będzie jakiś postęp, bo generacja J to tak średnio udana moim zdaniem.
https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/happening/aquarea-k-l-series/

To napisałeś nie prawdę. Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.

Moja j7 zawsze robi stop i odwraca tryb pracy tak jakby chłodziła w domu a grzała na zewnątrz. Na tym właśnie polega defrost w jednowentylatorowej. Robi to na podłogówce na niskim parametrze z grzałką i na wysokim na zbiorniku bez grzałki.

a.gwozdz
18-01-2023, 09:20
Pytanie trochę z innej beczki, bo przeczytałem dość dużo postów ale nie znalazłem info odnośnie trybów smart cloud:

1) Co to jest tryb eco - i na czym polega? Czy to podobna zasada to trybu cichego?
2) Co to jest tryb komfort?


Pozdrawiam
Marcin

Eco / komfort to zdefiniowane obniżenie (eco) lub podniesienie (komfort) krzywej grzewczej od razu o 1-5 stopni - jest to do ustawienia w Smart Cloud -> właściciel -> ustawienie systemu

marcinnk
18-01-2023, 11:18
Dziękuję , ciekawa funkcja sam bym na to nie wpadł



Eco / komfort to zdefiniowane obniżenie (eco) lub podniesienie (komfort) krzywej grzewczej od razu o 1-5 stopni - jest to do ustawienia w Smart Cloud -> właściciel -> ustawienie systemu

a.gwozdz
18-01-2023, 11:26
Domyślnie jest ustawione -5 / +5 - imho trochę taka funkcjonalność z dupy, kiedyś byłem ciekaw co to i doczytałem.

zbyszekwojtal
18-01-2023, 18:13
Oglądałem webinar Panasonica i opisywany był tam problem z defrostem pompy dwuwentylatorowej. Przyczyną w/g experta był generowany przez dodatkową pompę obiegową za buforem przepływ a pompa powinna w czasie defrostu się wyłączyć. Pompa była wpięta na stałe do gniazdka i to powodowało nieprawidłowy defrost. Zalecenie, wpiąć pompę obiegową do złącza extra pumpy. Z ciekawości podejrzałem u siebie i pompa wpięta w extra pump i chodzi podczas defrostu. Czy ja coś żle zrozumiałem?

Marco36
18-01-2023, 19:34
...
A czy wiadomo już coś więcej o tych nowych pompach generacji K i L? Wygląda na to że w końcu będzie jakiś postęp, bo generacja J to tak średnio udana moim zdaniem.
https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/happening/aquarea-k-l-series/

Czytałeś zawartość linka?

463332

Wygląda, że po prostu seria HP i T-Cap doczekały się przejścia na czynnik R32 (seria K).
Te dwie serie (HP i T-Cap) już wcześniej były wysokowydajne. A i teraz mają grzać do +60*C, ale tylko do -10*C - więc chyba podobnie jak poprzednia seria.
Do tego inne farby - może bardziej matowe, że słabiej dźwięki odbijają
(-8 dB).
Ale całe w czarnym kolorze = blee.
(zwał jak zwał - wygląda na czarny)

A seria L - to czynnik R290 = propan.
Jak na razie PC na propanie były 2x droższe od tych na R32. Może Panasonic rozpocznie nową erę tańszych PC na R290 :confused:

bocian_koh
18-01-2023, 20:31
Wygląda, że po prostu seria HP i T-Cap doczekały się przejścia na czynnik R32 (seria K).


J już były na R32.

Gepam
18-01-2023, 21:37
Czytałeś zawartość linka?

Wygląda, że po prostu seria HP i T-Cap doczekały się przejścia na czynnik R32 (seria K).

Nie tylko.
463336

Ale cofam to co powiedziałem o postępie - spójrzcie na ten sterownik. Wygląda znajomo? :rolleyes:
463337

Czemu te obrazki takie małe :(

michancia
19-01-2023, 06:37
Jeden kolega tu zarzucił mi, że mam za dużo załączeń do czasu pracy i może słusznie, bo przynajmniej mnie zmotywował do działania.
W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń.
Bardzo dużo załączeń w moim przypadku jest spowodowane tym, że grzeję w cyklach, bo pompa za duża, ciepły dom, a grzejników nie dołożę bo mi się nie opłaca i ten temat zamknięty.
Ale gro załączeń przypada u mnie na defrosty ale z racji, że grzeję prawie zawsze temperaturą na wyjściu 37st/c, a powrót mam w zależności czy pompa trzyma deltę (4st ) to albo 33st. lub 34.
I tak to do tej pory wyglądało, że przy defroście powrót szybko się wychładzał poniżej 27 pompa przechodziła na Mode 2, stąd dodatkowe stop/start.
Tu się zastanawiałem dlaczego przy zładzie wody >130l tak się dzieje i wiedziałem że musi sobie obiegówka pomijać któreś grzejniki I dlatego przy defroście nie korzysta z całego zładu.
Nie chciałem tego ruszać, bo przy tych blaszakach rusz zaworem, to zaraz cieknie.
Ale zostałem zmotywowany.
Poustawiałem odpowiednio przepływy na każdym grzejniku, one wszystkie grzały, bo w końcu woda do wszystkich dochodziła, ale miało to wpływ właśnie na defrosty, ale i na wydłużenie cyklu grzania.
Co mnie zaskoczyło, że to właśnie miałem większe przepływy na górze.
Po ustawieniu przepływów w chwili obecnej każdy defrost idzie przy zładzie wody, a powrót z temperatury 33st nie spada poniżej 30st i koniec defrostu i brak stopu, sprężarka dalej pracuje.
Drugi temat to przeszedłem na tryb cichy 3 na harmonogramie i to też spowodowało wydłużenie cyklu grzania.
W tej chwili przy tych temperaturach w okolicy +1 to pompa zalicza tylko stop na noc, bo jest obniżenie temperatury w domu i na grzanie wody cwu, a tak pracuje ciągle od ok. 02.00 do 23.00.
Oczywiście powyżej + ok 3 st na dworze musi pracować w cyklach, tu się nic nie zmieniło, bo nie może.

Gepam
19-01-2023, 12:18
Nie chciałem tego ruszać, bo przy tych blaszakach rusz zaworem, to zaraz cieknie.

Kryzowałeś nastawą wstępną, czy na powrocie? Jakie masz zawory że tak ciekną jeżeli można wiedzieć?

michancia
19-01-2023, 13:12
Kryzowałeś nastawą wstępną, czy na powrocie? Jakie masz zawory że tak ciekną jeżeli można wiedzieć?
Na zasilaniach mam zwykłe zamknij otwórz, te są zawsze otwarte na ful, tak dobrane grzejniki, że to pasuje.
Kryzowałem na powrocie, tam są też zwykłe z zamykaniem na imbusa, przy samym kręceniu podciekały, ale jak już się nie kręci to przestają podciekać. Na tę chwilę jest ok.

-voymar-
19-01-2023, 14:32
Zład wody 130L -TO na PC max7kW a dokładnie 6,5kW

michancia
19-01-2023, 18:57
Zład wody 130L -TO na PC max7kW a dokładnie 6,5kW

Napisałem powyżej 130l, ile dokładnie, nie wiem, ale tyle żeby to pracowało tak jak powinno.
Na te chwilę to wczoraj temperatura na dworze ok.0, dzisiaj w dzień podobnie, teraz -3st/c.
Efekt jest taki, że od wczoraj pompa od ok.17.00 do teraz przepracowała 25 godz. pracy, zaliczyła przy tym 2 wył - włącz, tyle wskazał licznik. W tym czasie grzała dwa razy CWU.
Czyli żadnego zatrzymania na defrost, a oto mi chodziło.

Marco36
19-01-2023, 19:16
J już były na R32.

Były na R32, ale seria J to inna seria - małych jednostek do 9 kW i jednowentylatorowych.

Seria K obejmuje jednostki wysokowydajne HP oraz T-Cap.

-voymar-
19-01-2023, 22:17
Napisałem powyżej 130l, ile dokładnie, nie wiem, ale tyle żeby to pracowało tak jak powinno.
Na te chwilę to wczoraj temperatura na dworze ok.0, dzisiaj w dzień podobnie, teraz -3st/c.
Efekt jest taki, że od wczoraj pompa od ok.17.00 do teraz przepracowała 25 godz. pracy, zaliczyła przy tym 2 wył - włącz, tyle wskazał licznik. W tym czasie grzała dwa razy CWU.
Czyli żadnego zatrzymania na defrost, a oto mi chodziło.

No dla PC min zład to 50L ale czy bedzie dobrze pracować ???
No no 25 godz. grzania to dopiero ciepły dom i to z temperaturami od 0 do -3
A dla T cap 9kW wody powinno być min 180L czyli brakuje ok. 40%

Gepam
19-01-2023, 23:18
A dla T cap 9kW wody powinno być min 180L czyli brakuje ok. 40%

Pytanie skąd się wzięło to zalecenie 20l zładu na kw mocy pompy. Wszystkie materiały Panasonica jakie widziałem mówią tylko o min. 30l dla pomp <= 9kw i min. 50l dla większych, a jeżeli instalacja ma mniejszy zład, to dopiero wtedy zalecany jest bufor.


System volume
Depending on the nominal heating capacity of the heat pump system, the recommendations for
the minimum total water volume in the system are as follows:
Nominal heating capacity up to and including 9 kW: 30 litres
Nominal heating capacity above 12 kW up to and including 16 kW: 50 litres
!
IMPORTANT
If the total water volume in the system is below the indicated values, the system volume should
be increased, say, by using a buffer or an additional vessel.

Rozumiem, że chodzi o defrosty, ale jeżeli np. @michancia nie ma z nimi problemu, to znaczy że wody ma dość, bo do niczego innego nie jest ona potrzebna.

bocian_koh
20-01-2023, 08:03
Były na R32, ale seria J to inna seria - małych jednostek do 9 kW i jednowentylatorowych.

Seria K obejmuje jednostki wysokowydajne HP oraz T-Cap.

Seria J też "obejmuje jednostki wysokowydajne HP" np. https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/model/kit-wc07j3e5-wh-sdc0709j3e5-wh-ud07je5/

a napisałeś: "Wygląda, że po prostu seria HP i T-Cap doczekały się przejścia na czynnik R32 (seria K)."

Więc to sprostowałem, ponieważ czynnik R32 w serii HP był stosowany już od 2020 roku, a może i wcześniej.

Marco36
20-01-2023, 09:26
Pytanie skąd się wzięło to zalecenie 20l zładu na kw mocy pompy. Wszystkie materiały Panasonica jakie widziałem mówią tylko o min. 30l dla pomp <= 9kw i min. 50l dla większych, a jeżeli instalacja ma mniejszy zład, to dopiero wtedy zalecany jest bufor.
...

Też się nad tym zastanawiam.
Galmet dla swoich Airmax w poradniku ABC Projektanta zaleca 30L / 1 kW mocy do chyba 15 kW, a powyżej 15 kW większy zład. Przy dobieraniu pojemności bufora z przyłączem równoległym.
Fakt, że Airmax to PC typu On-Off.

U siebie gdy miałem ok. 180 L czynnego zładu (minus skryzowane niektóre grzejniki na piętrze, to może bliżej 150 -160 L) - to po obniżeniu temp. wody na zasilaniu poniżej +38*C PC 6 kW zaczęła dzielić defrosty na dwa etapy. Więc przy niskich temp. wody potrzebny jest większy zład wody.
150 - 160L / 6 kW = 25 - 26,6 L / 1 kW mocy.
I przy takim zładzie, (w okolicy 0*C) temp. wody zasilającej +38*C - okazała się graniczna.
Przy temp. wody zasilającej poniżej +38*C potrzebny w moim przypadku jest większy zład wody, by zapewnić odpowiednią ilość energii na potrzeby defrostu.

michancia
20-01-2023, 12:30
Tu kolego oprócz temperatury zasilania, ważny jest powrót.
U mnie tak mam ustawioną delta (4st ), że tę delta trzyma dopiero w okolicach 0st na dworze i wtedy mam (aż do ok -5st ) 38 na zasilaniu i 34 na powrocie. Wszystko co powyżej 0 na dworze to zazwyczaj 37 na zasilaniu i 33 lub 34 na powrocie.
Od czasu ustawienia przepływów zero problemów z defrostem przy zładzie wody, chyba, że ją wyłączy w nocy termostat na obniżenie temperatury, a ona była oblodzona i nie zdąży rozgrzać wody.
Te 130 litrów, to myślę, że tyle będzie, więcej raczej nie. Tu jest bardzo ważne ustawienie przepływów, tak żeby korzystała z całego zładu wody.
Więc się pytam po co mi bufor, jak najważniejszy warunek czyli defrost przebiega tak jak powinien.
W tej chwili w domu ciepło, kosztowo w miarę tanio, a kotłownia ograniczona do minimum ( pompa PC, baniak CWU i naczynie przeponowe, ale zaraz to nie kotłownia, bo na powierzchni 4m/2 zmieściłem jeszcze pralkę i lodówkę świąteczną.

-voymar-
20-01-2023, 14:48
Pytanie skąd się wzięło to zalecenie 20l zładu na kw mocy pompy. Wszystkie materiały Panasonica jakie widziałem mówią tylko o min. 30l dla pomp <= 9kw i min. 50l dla większych, a jeżeli instalacja ma mniejszy zład, to dopiero wtedy zalecany jest bufor.



Rozumiem, że chodzi o defrosty, ale jeżeli np. @michancia nie ma z nimi problemu, to znaczy że wody ma dość, bo do niczego innego nie jest ona potrzebna.

TAAAAAA tylko wiekszość na forum ma problemy z taktowaniem PC
A jak ona ma nie taktowac jak PODSTAWOWY WARUNEK NIE JST SPEŁNIONY
Szkoda się tu wysilać bo to i tak nic nie da
Brak osób którzy cos chcą dobrego dla PC

Andrzej5101
20-01-2023, 15:02
y.
Te 130 litrów, to myślę, że tyle będzie, więcej raczej nie.
Tu jest bardzo ważne ustawienie przepływów, tak żeby korzystała z całego zładu wody.
Więc się pytam po co mi bufor, jak najważniejszy warunek czyli defrost przebiega tak jak powinien.
" W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń '' - Twoja wypowiedź z #18884

-voymar-
20-01-2023, 20:35
Pytanie skąd się wzięło to zalecenie 20l zładu na kw mocy pompy. Wszystkie materiały Panasonica jakie widziałem mówią tylko o min. 30l dla pomp <= 9kw i min. 50l dla większych, a jeżeli instalacja ma mniejszy zład, to dopiero wtedy zalecany jest bufor.



Rozumiem, że chodzi o defrosty, ale jeżeli np. @michancia nie ma z nimi problemu, to znaczy że wody ma dość, bo do niczego innego nie jest ona potrzebna.

To według twojej teorii dla PC do 9kW =30L No No na pewno będzie pracować SUPER . A jak zład ( < )od 30L to bufor dopiero potem bufor? Ja w poście wyżej nie pisałem o buforze tylko o zładzie wody. A tak z ciekawości Bufor to ile Litrów??? Ja bym bardziej był za buforkiem lub bardziej obrazowo ( sprzęgło)

-voymar-
20-01-2023, 20:42
" W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń '' - Twoja wypowiedź z #18884

Szkoda tylko PC - on nie zna zasady pracy PC Wydaje mu się że jak spełni jeden warunek to będzie PRACOWAĆ- Gó.no prawda.
Sprawa kolejna - Dla niego praca ciągła = z durszlakiem Nie wie o czym pisze. Nie rozumie pojęć.
Ciężko takiego naprowadzić na właściwe Tory- Bo on po prostu nie chce.

Gepam
20-01-2023, 21:01
" W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń '' - Twoja wypowiedź z #18884
Sądzisz, że gdyby miał dodatkowe 50l wody to te proporcje by się mocno zmieniły? Do podgrzania 50l wody o 10 st. potrzeba 0,58 kwh, więc żeby bufor znacząco pomógł z taktowaniem to musiałby mieć kilkaset litrów.


To według twojej teorii dla PC do 9kW +30L No No na pewno będzie pracować SUPER . A jak zład ( < )od 30L to bufor dopiero potem bufor? Ja w poście wyżej nie pisałem o buforze tylko o zładzie wody. A tak z ciekawości Bufor to ile Litrów??? Ja bym bardziej był za buforkiem lub bardziej obrazowo ( sprzęgło)
To nie moja teoria, tylko Panasonica. Moim zdaniem to nie będzie pracować dobrze, bo nie będzie z czego robić defrostów i będzie ciągle deice mode 2.


Natomiast mam inne pytanie do osób, które mają grzejniki i brak sprzęgła - czy podczas defrostu nie hałasują wam grzejniki? W końcu pompa wchodzi na max przepływ, a to chyba musi być słychać?

Andrzej5101
20-01-2023, 21:17
Sądzisz, że gdyby miał dodatkowe 50l wody to te proporcje by się mocno zmieniły? ?
Poczytaj; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380842-Taktowanie-a-%C5%BCywotno%C5%9B%C4%87-pompy-ciep%C5%82a-Zmniejsz-taktowanie-i-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du

-voymar-
20-01-2023, 22:27
Sądzisz, że gdyby miał dodatkowe 50l wody to te proporcje by się mocno zmieniły? Do podgrzania 50l wody o 10 st. potrzeba 0,58 kwh, więc żeby bufor znacząco pomógł z taktowaniem to musiałby mieć kilkaset litrów.


To nie moja teoria, tylko Panasonica. Moim zdaniem to nie będzie pracować dobrze, bo nie będzie z czego robić defrostów i będzie ciągle deice mode 2.


Natomiast mam inne pytanie do osób, które mają grzejniki i brak sprzęgła - czy podczas defrostu nie hałasują wam grzejniki? W końcu pompa wchodzi na max przepływ, a to chyba musi być słychać?

Nic nie słychać -jak PC robi defrost
Tak slychać na zewnątrz i przy samej JW
W pomieszczeniach mieszkalnych nawet nie wiem kiedy on jest
FAKT jest taki że ja mam sprzęgło.
Taktowanie z buforem , a raczej ze sprzęgłem ma niewiele wspólnego Podstawa to Moc grzejników ( aby tego taktowania nie było +zład wody + przepływ )

michancia
21-01-2023, 12:38
" W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń '' - Twoja wypowiedź z #18884
Andrzej, ty też nie potrafisz czytać ze zrozumieniem...
Wyrwałeś cytat z kontekstu, a tam wyraźnie masz napisane, że mam taki stosunek zał/ czas pracy do teraz, czyli do tamtego dnia.
Ale teraz jak poustawiałem przepływy na grzejnikach, to każdy defrost robi przy zładzie wody, dodatkowo wydłużyłem czas pracy.
Po tych zabiegach zdecydowanie spadła liczba załączeń.
Zrobiłem zdjęcie parę dni temu, to jak dzisiaj odczytam to ci napiszę jak to wygląda.

michancia
21-01-2023, 12:45
Szkoda tylko PC - on nie zna zasady pracy PC Wydaje mu się że jak spełni jeden warunek to będzie PRACOWAĆ- Gó.no prawda.
Sprawa kolejna - Dla niego praca ciągła = z durszlakiem Nie wie o czym pisze. Nie rozumie pojęć.
Ciężko takiego naprowadzić na właściwe Tory- Bo on po prostu nie chce.
Napisz kolego od tego domu z OZC -7.2, jakie masz zużycie energii na ogrzewanie za cały rok, podaj jeszcze produkcję energii z licznika Panasa.
Nie powinno to być jakimś problemem.

Andrzej5101
21-01-2023, 12:51
Andrzej, ty też nie potrafisz czytać ze zrozumieniem...
Wyrwałeś cytat z kontekstu, a tam wyraźnie masz napisane, że mam taki stosunek zał/ czas pracy do teraz, czyli do tamtego dnia..
Czyli do tamtego dnia na 100 % było żle!!!
To niby jak nie potrafię czytać ze zrozumieniem???
Nie dziękuj

michancia
21-01-2023, 13:34
Szkoda tylko PC - on nie zna zasady pracy PC Wydaje mu się że jak spełni jeden warunek to będzie PRACOWAĆ- Gó.no prawda.
Sprawa kolejna - Dla niego praca ciągła = z durszlakiem Nie wie o czym pisze. Nie rozumie pojęć.
Ciężko takiego naprowadzić na właściwe Tory- Bo on po prostu nie chce.
A ty kolego wiesz o czym piszesz.
Twierdzisz, że jesteś najmądrzejszy i walisz tysiące postów nic nie wnoszących.
W temacie o ,,Zużycie energii przez PC,,
Kolega ,,marcin225,, napisał, że jego zużycie za cały rok na co i cwu to 4355kW
ma dom 233m/2 powierzchni ogrzewanej
jego OZC -8.5kW
I oczywiście ty się z tym nie zgadzasz, bo jak to przecież macie identyczne metrażowo domy i twoje OZC jest mniejsze od jego ( jak twierdzisz OZC 7.2kW) a masz tu cyt. zdecydowanie duuuużo większe zużycie energii.

A u niego wszystko się zgadza, załóżmy, że na samo co poszło 4000kWh x 4 ( COP -4 bo ma samą podłogówkę )=16000kWh÷233m2 =68.6kWh, czyli 70kWh/m2
I to jest cała prawda, tyle wynoszą normy wg. WT2021

Z tego względu u niego wszystko się zgadza, a ty masz durszlak a nie dom i u wszystkich szukasz teorii spiskowych i na wszystko masz swoje zdanie.

Marco36
21-01-2023, 13:44
Napisz kolego od tego domu z OZC -7.2, jakie masz zużycie energii na ogrzewanie za cały rok, podaj jeszcze produkcję energii z licznika Panasa.
Nie powinno to być jakimś problemem.

Mieszasz - kilka wpisów wcześniej pisałeś OZC 7,6, a teraz zszedłeś do OZC 7,2 kW.

-voymar- pisał, 2 lub 3 strony wcześniej, że ma OZC 7,8 kW przy budynku 230 m2.
Też chętnie przeczytam ile zużywa kWh na sezon.

-voymar- jest specyficzny, często agresywny i dużo niedopowiada.- następnie wykłóca się przez trzy strony form, by na czwartej stronie napisać:
"przecież ja nie pisałem, że grzeję 24/24 godz. bez taktowania".
-voymar- ma ustawione w harmonogramie okienka i T-Cap mu nie taktuje, ale w obrębie tych zaprogramowanych okienek czasowych.
ehh.. kolego -voymar- popraw się :rolleyes:




...
W temacie o ,,Zużycie energii przez PC,,
Kolega ,,marcin225,, napisał, że jego zużycie za cały rok na co i cwu to 4355kW
ma dom 233m/2 powierzchni ogrzewanej
jego OZC -8.5kW
I ....

Porównywanie zużycia sezonowego łącznego z CWU mija się z sensem.
Ja rozliczam u siebie osobno CO i CWU.

Cały rok 2022 (od stycznia do grudnia), OZC 7,2 kW i grzejniki do +45*C :
grzanie CO - pobór prądu = 3'790 kWh
chłodzenie w lato KK - pobór prądu = 29 kWh
grzanie CWU ( 200L nierdzewny z wężownicą 2,5m2) pobór prądu = 462 kWh

- więc chłodzenie w lato i grzanie CWU zaburza obliczenia o 491 kWh (w moim przypadku).
- a gdy ktoś ma duże odległości od bojlera CWU do kranu i cyrkulację 24/24 godz. z grzaniem CWU 2x a może i 4x dziennie - to może mieć pobór prądu na samo CWU na poziomie 1'000 - 1'500 kWh rocznie.

- przy bardzo dobrze izolowanym budynku proporcje poboru prądu na CO i CWU mogą wynosić 50/50%.

-voymar-
21-01-2023, 19:30
A ty kolego wiesz o czym piszesz.
Twierdzisz, że jesteś najmądrzejszy i walisz tysiące postów nic nie wnoszących.
W temacie o ,,Zużycie energii przez PC,,
Kolega ,,marcin225,, napisał, że jego zużycie za cały rok na co i cwu to 4355kW
ma dom 233m/2 powierzchni ogrzewanej
jego OZC -8.5kW
I oczywiście ty się z tym nie zgadzasz, bo jak to przecież macie identyczne metrażowo domy i twoje OZC jest mniejsze od jego ( jak twierdzisz OZC 7.2kW) a masz tu cyt. zdecydowanie duuuużo większe zużycie energii.

A u niego wszystko się zgadza, załóżmy, że na samo co poszło 4000kWh x 4 ( COP -4 bo ma samą podłogówkę )=16000kWh÷233m2 =68.6kWh, czyli 70kWh/m2
I to jest cała prawda, tyle wynoszą normy wg. WT2021

Z tego względu u niego wszystko się zgadza, a ty masz durszlak a nie dom i u wszystkich szukasz teorii spiskowych i na wszystko masz swoje zdanie.

Odpowiadam
-wiem o czym pisze
-Ja nie twierdzę że jestem najmądrzejszy ,To ty tak napisałeś ( skromnie dziękuję )
- TAK nie zgadzam się z kolegą marcinem -bo skoro dom ma 230m2 z obciążeniem 8,5kW to się nie zgadzam
dlaczego?
Bo ja mam obciażenie 7,8kW dla parametrów ( -25*C dla 22,6--23,4*C i 24/24h ) To jak to może być że dom z większym obciążeniem mniej zużywa (kWh )??
Zapuść swój węch jak Colombo i węsz dlaczego tak jest.
Znajdziesz powód ? czy to za trudne?
Ha ha normy na WT 2021r to 70W??????
U ciebie za to jest PERFEKT -- bo ostatnio PC przy 0 do +3 pracowala 25h
Po za tym przy temp. pow. 3 czy tam 5*C taktuje Dlaczego? zapuść węch i znajdź przyczynę
Nigdzie nie szukam teorii spiskowych tylko czytam i myślę i wyciągam wnioski
Nie powielam TEZ ktore jeden Maluczki napisze głupstwo a reszta mu przytakuje - o wychodzi że 10ty.s wył dla 9tys. pracy jest OK
A jak PC pracuje ciągle ( wiesz co to praca ciągła?) to dom durszlak.
TY zapewne masz 70Wm2 i durszlak nie jest TAK? A ja mam bo moje max to 7,8kW dla ( -25*C dla 23,4 przez 24/24 ) OBLICZ i daj znać
Daj na LUZ - po klapki ci się zamknęły na dobre.
Powodzenia życzę.

a.gwozdz
21-01-2023, 20:39
Bo ja mam obciążenie 7,8kW dla parametrów ( -25*C dla 22,6--23,4*C i 24/24h ) To jak to może być że dom z większym obciążeniem mniej zużywa (kWh )??


Wytłumaczenie jest bardzo proste, prawdopodobnie voymar ma większe zużycie gdyż jak sam pisał (przynajmniej tak kojarzę) grzeje T-Capem w którym sam ogarnia 'długie takty' harmonogramem i grzeje stosunkowo wysokim parametrem, zatem ma niższym COP.
Więc jeśli COP voymarowej PC jest ~2,7 to może o tyle (w przeliczeniu) mieć większe zużycie - nie durszlak. Grzeje z mniejszą efektywnością niż kolega marcin225.

Ale fakt że strasznie zacietrzewiony ;)

-voymar-
21-01-2023, 21:40
Mieszasz - kilka wpisów wcześniej pisałeś OZC 7,6, a teraz zszedłeś do OZC 7,2 kW.

-voymar- pisał, 2 lub 3 strony wcześniej, że ma OZC 7,8 kW przy budynku 230 m2.
Też chętnie przeczytam ile zużywa kWh na sezon.

-voymar- jest specyficzny, często agresywny i dużo niedopowiada.- następnie wykłóca się przez trzy strony form, by na czwartej stronie napisać:
"przecież ja nie pisałem, że grzeję 24/24 godz. bez taktowania".
-voymar- ma ustawione w harmonogramie okienka i T-Cap mu nie taktuje, ale w obrębie tych zaprogramowanych okienek czasowych.
ehh.. kolego -voymar- popraw się :rolleyes:





Porównywanie zużycia sezonowego łącznego z CWU mija się z sensem.
Ja rozliczam u siebie osobno CO i CWU.

Cały rok 2022 (od stycznia do grudnia), OZC 7,2 kW i grzejniki do +45*C :
grzanie CO - pobór prądu = 3'790 kWh
chłodzenie w lato KK - pobór prądu = 29 kWh
grzanie CWU ( 200L nierdzewny z wężownicą 2,5m2) pobór prądu = 462 kWh

- więc chłodzenie w lato i grzanie CWU zaburza obliczenia o 491 kWh (w moim przypadku).
- a gdy ktoś ma duże odległości od bojlera CWU do kranu i cyrkulację 24/24 godz. z grzaniem CWU 2x a może i 4x dziennie - to może mieć pobór prądu na samo CWU na poziomie 1'000 - 1'500 kWh rocznie.

- przy bardzo dobrze izolowanym budynku proporcje poboru prądu na CO i CWU mogą wynosić 50/50%.

W czym mam się poprawiać- jakoś wcześniej wiedziałeś co to grzanie ciągłe bez taktowań
Teraz już nie wiesz ?
Dla uważnego czytającego na początku wpisów było napisane
Przyjmijmy że PC pracuje od godz. X do godz. Y i w tym przedziale czasu ma mieć 1 start stop itd.
Oczywiście można grzać 24/24h jak ktoś chce. Jego jego zabawki. Dopracować krzywą i do przodu.
Bo tak się da jak wszystko gra.
Wybacz abym dorosłym ludziom tłumaczył jak przedszkolakom. Dla mnie te tematy ( CO ) mam w palcu nie wzywam hydraulika do przeróbek bo mogę to zrobić sam. LUBIĘ i umię.
Jak Janusz z forum - nie pyta tylko powiela błędy innego Janusza nie myśląc co pisze to to przecież od razu widać że nie kuma nic. I jak mu tu coś tłumaczyć jak on tłumaczeń nie chce.
TYLE W TEMACIE.

-voymar-
21-01-2023, 21:56
Wytłumaczenie jest bardzo proste, prawdopodobnie voymar ma większe zużycie gdyż jak sam pisał (przynajmniej tak kojarzę) grzeje T-Capem w którym sam ogarnia 'długie takty' harmonogramem i grzeje stosunkowo wysokim parametrem, zatem ma niższym COP.
Więc jeśli COP voymarowej PC jest ~2,7 to może o tyle (w przeliczeniu) mieć większe zużycie - nie durszlak. Grzeje z mniejszą efektywnością niż kolega marcin225.

Ale fakt że strasznie zacietrzewiony ;)

Średnioroczny COP to 3,7 przynajmniej do tej pory

-voymar-
21-01-2023, 22:11
Sorry Sorry- muszę być rzetelny
Pobiegłem po powyższym wpisie sprawdzić
i jest Tak
COP- za 2022r. (3,4)- trochę końcówka grudnia była na większym minusie a sprawdzałem 15 grudnia
Za to 2023r. do dziś COP=4
Na Ra

michancia
22-01-2023, 07:03
Sorry Sorry- muszę być rzetelny
Pobiegłem po powyższym wpisie sprawdzić
i jest Tak
COP- za 2022r. (3,4)- trochę końcówka grudnia była na większym minusie a sprawdzałem 15 grudnia
Za to 2023r. do dziś COP=4
Na Ra
To COP już znamy.
A co z zużyciem za grzanie domu za cały rok, oraz produkcją, o które cię poprosiłem, przecież w Panasie jest to ładnie napisane.
Podaj krótko dwa wyniki, jak to nie tajemnica, a nie,, sadzisz ''znowu swoje epopeje.

michancia
22-01-2023, 15:10
Fakt tych kWh mam sporo więcej lecz u mnie temp to min. 23---24*C ( 600kWh) kubatura 530m3 Lecz moją zaletą jest to że ja przez cztery sezony grzałem prądem z COP=1 mocą 6kW czas grzania identyczny. temp 40*C To pierwszy miesiąc z PC to temperatura była i ponad 25*C ( testowanie) aby ustawić idealnie. Tak że te kWh pewnie ulegną zmianie. Lecz kWh mają tylko wpływ pośredni PC powinna pracować cały czas A nie wyłączać się. Co do ocieplenia to mur mam czterowarstwowy. Nie ma co- nie chcesz wierzyć trudno. Powodzenia.
Nie chcesz się pochwalić wynikami, to ja ci odświeżę pamięć.
Nawet tego nie pamiętałem, ale szukałem innych zagadnień w tym temacie i to mi wpadło.
To dla przypomnienia post#12466. Przypomnę Ci, że to było zużycie za listopad 2022, gdzie moje było wtedy 351kWh.
Tylko sie moge domyśleć, że twoje zużycie w miesiącach mroźnych jeszcze bardziej będzie odbiegać od mojego.
Ja mogę mieć OZC - powyżej 7.6 ( tego nie sprawdzałem nigdy ) ale nie ty?
To tyle w temacie
Pozdrawiam

-voymar-
22-01-2023, 22:15
Nie chcesz się pochwalić wynikami, to ja ci odświeżę pamięć.
Nawet tego nie pamiętałem, ale szukałem innych zagadnień w tym temacie i to mi wpadło.
To dla przypomnienia post#12466. Przypomnę Ci, że to było zużycie za listopad 2022, gdzie moje było wtedy 351kWh.
Tylko sie moge domyśleć, że twoje zużycie w miesiącach mroźnych jeszcze bardziej będzie odbiegać od mojego.
Ja mogę mieć OZC - powyżej 7.6 ( tego nie sprawdzałem nigdy ) ale nie ty?
To tyle w temacie
Pozdrawiam

Chłopie nikt nie pisze tylko TY- Post rano i wieczorem
Nie chcę być niemiły ,ale czytając właśnie te twoje dwa ostatnie posty to mnie kolego rozwalasz.
Czy ty w ogóle chodziłeś do szkoły czy tylko pod ogrodzenie.
Co ty mi tam będziesz przypominał- na cholerę mi to jest potrzebne????
Masz 8,5kW OZC i tyle Bo właśnie tyle podawałeś
Ja mam 7,8kW dla ( -25/ 23,4/ przez 24/24 - i tyle
A zachowujesz się -------no nie chcę być niegrzeczny więc powiem ( pro tak
O dupę se te 351kWh można potłuc--- zapewne nie pojmujesz dlaczego???? Bo grzać można różnie to żaden odnośnik
I ta dziecinna wypowiedź . Cyt. -Ja mogę mieć OZC - powyżej 7.6 - i co z tego ??????????????????? Każdy może sobie poprawić parametry domu !!!!!!!
No pokazałeś szczyt Ty człowieku to popraw pracę PC a nie zajmuj się tematami na które mając parametry nie umiesz sobie przeliczyć

magnyc
23-01-2023, 09:58
Sądzisz, że gdyby miał dodatkowe 50l wody to te proporcje by się mocno zmieniły? Do podgrzania 50l wody o 10 st. potrzeba 0,58 kwh, więc żeby bufor znacząco pomógł z taktowaniem to musiałby mieć kilkaset litrów.


To nie moja teoria, tylko Panasonica. Moim zdaniem to nie będzie pracować dobrze, bo nie będzie z czego robić defrostów i będzie ciągle deice mode 2.


Natomiast mam inne pytanie do osób, które mają grzejniki i brak sprzęgła - czy podczas defrostu nie hałasują wam grzejniki? W końcu pompa wchodzi na max przepływ, a to chyba musi być słychać?

Słychać lekki szum, przepływu przy defroście. Mam same grzejnik bez sprzęgła, bufora itp.

zbyszekwojtal
23-01-2023, 11:58
Słychać lekki szum, przepływu przy defroście. Mam same grzejnik bez sprzęgła, bufora itp.

A zawór upustowy różnicy ciśnień masz zamontowany?

1igor1
23-01-2023, 15:40
Czytałeś zawartość linka?

463332

Wygląda, że po prostu seria HP i T-Cap doczekały się przejścia na czynnik R32 (seria K).
Te dwie serie (HP i T-Cap) już wcześniej były wysokowydajne. A i teraz mają grzać do +60*C, ale tylko do -10*C - więc chyba podobnie jak poprzednia seria.
Do tego inne farby - może bardziej matowe, że słabiej dźwięki odbijają
(-8 dB).
Ale całe w czarnym kolorze = blee.
(zwał jak zwał - wygląda na czarny)

A seria L - to czynnik R290 = propan.
Jak na razie PC na propanie były 2x droższe od tych na R32. Może Panasonic rozpocznie nową erę tańszych PC na R290 :confused:

Seria Tcap też już od dawna jest w R32 ale w monobloku ...

Gepam
23-01-2023, 17:24
A zawór upustowy różnicy ciśnień masz zamontowany?

A właśnie, czy taki zawór nie powinien wyeliminować szumów? W trakcie defrostu kiedy pompa pompuje na maxa część przepływu powinna iść przez taki zawór, więc przepływ przez grzejniki powinien być taki sam jak przy normalnej pracy, dobrze rozumuję?

-voymar-
23-01-2023, 19:59
Zawór zwrotny lub klapa . Zresztą zwał jak zwał
Instalowany na zasilaniu powyżej pompki obiegowej dodatkowej .
Tak aby defrost był robiony na wodzie powrotnej przez ( sprzęglo, buforek ) podłączony równolegle
Defrost idzie bezszelestnie ( nie wiesz kiedy on jest ) a instalacja ( CO ) i pompka dalej pracuje i pcha wodę w układ.

bgttgb
23-01-2023, 20:17
Witam,
Podepne sie troche do grzejacych w taniej taryfie..
Czy pompka obiegowa lata Wam caly czas?
Mam t capa 9 kw 3f sama podlogowka, instalator zamontowal bufor 100 l a przed nim zawor trojdrozny. I teraz mam problem bo z zasobnika cuw szybko spada temp. Zauwazylem ze jak grzeje podloge to temp w zasobniku jest taka sama jak podlogi tj. zagrzalem cuw do np 45 stopni a jak przelacze na podloge to temp w zasobniku bardzo szybko wyrownuje sie z podloga???
Czy trojdrozny przepuszcza czy cos zle spiete? Nie mam zadnych klap ani zaworow zwrotnych.
Moze ktos cos podpowie.
Pzd

-voymar-
23-01-2023, 20:37
Witam,
Podepne sie troche do grzejacych w taniej taryfie..
Czy pompka obiegowa lata Wam caly czas?
Mam t capa 9 kw 3f sama podlogowka, instalator zamontowal bufor 100 l a przed nim zawor trojdrozny. I teraz mam problem bo z zasobnika cuw szybko spada temp. Zauwazylem ze jak grzeje podloge to temp w zasobniku jest taka sama jak podlogi tj. zagrzalem cuw do np 45 stopni a jak przelacze na podloge to temp w zasobniku bardzo szybko wyrownuje sie z podloga???
Czy trojdrozny przepuszcza czy cos zle spiete? Nie mam zadnych klap ani zaworow zwrotnych.
Moze ktos cos podpowie.
Pzd

Ja nie grzeję domu w II tar. tylko wtedy gdy dom tego potrzebuje tzn.
W domu ma być 22,6--23,4 Jak temp spada to PC napitala

Odnośnie Zaworu - Ten zawór powinien być automatyczny ( opisz go ) nie ma możliwości aby woda z ( CO ) mieszała się z wodą CWU
Jak na PC masz zadane grzanie ( CO ) to ten zawór powinien być zamknięty. ( trójdrożny )
Ciężko coś doradzić jak nie wiem jak to masz podłączone .
Zapodaj opis lub jakieś fotki- Lub opisz ten zawór bo nie wiem jaki ten instalator założył i czy w ogóle go dobrze założyl

nuballo
23-01-2023, 21:08
Witam ponownie,
Mam problem z ciepłą wodą użytkową, nie wiem czy problem tkwi w instalacji wody czy w PC. Dzisiaj pierwszy raz rozgrzałem CWU do 45 stopni i z kranów leciała letnia woda na zmianę z zimną. Podniosłem na 50 i było trochę cieplej ale tylko na chwilę. Spuściłem chyba ze 100L i nic tylko chłodniej. Na moment od odkręcenia leciała 'bardzo ciepła' żeby nie powiedzieć gorąca, ale po chwili nadal była letnia i tylko chłodniejsza z czasem. Na wyjściu z PC rura z ciepła woda jest gorąca ale do kranow nie dociera. Problemu z ciśnieniem nie ma. Pompa cyrkulacyjna jeszcze nie wpięta. Co dziwne po spuszczenie takiej ilości wody, 'kranik' na wyswietlaczu PC wskazywał 49 stopni.
Nowy budynek, PC allinone 7kw J. Montaż w lipcu 2022
Jako ciekawostka startowała od 22 stopni doszła do 86 HZ i dosłownie po 10 minutach zalecza robić defrost.
Ktoś ma jakieś pomysły gdzie może tkwić problem.

bgttgb
23-01-2023, 21:20
https://iwomat.com/pl/p/Zawor-V4044F1034U-dzielacy-1-cal-3-drogowy-Honeywell/312

-voymar-
23-01-2023, 21:24
Witam ponownie,
Mam problem z ciepłą wodą użytkową, nie wiem czy problem tkwi w instalacji wody czy w PC. Dzisiaj pierwszy raz rozgrzałem CWU do 45 stopni i z kranów leciała letnia woda na zmianę z zimną. Podniosłem na 50 i było trochę cieplej ale tylko na chwilę. Spuściłem chyba ze 100L i nic tylko chłodniej. Na moment od odkręcenia leciała 'bardzo ciepła' żeby nie powiedzieć gorąca, ale po chwili nadal była letnia i tylko chłodniejsza z czasem. Na wyjściu z PC rura z ciepła woda jest gorąca ale do kranow nie dociera. Problemu z ciśnieniem nie ma. Pompa cyrkulacyjna jeszcze nie wpięta. Co dziwne po spuszczenie takiej ilości wody, 'kranik' na wyswietlaczu PC wskazywał 49 stopni.
Nowy budynek, PC allinone 7kw J. Montaż w lipcu 2022
Jako ciekawostka startowała od 22 stopni doszła do 86 HZ i dosłownie po 10 minutach zalecza robić defrost.
Ktoś ma jakieś pomysły gdzie może tkwić problem.

Ze wszystkich kranów ( baterii ) ???
Jakie te baterie są ? na wężyki czy dokręcane?
Mieszające czy dławikowe?

bgttgb
23-01-2023, 21:24
https://iwomat.com/pl/p/Zawor-V4044F1034U-dzielacy-1-cal-3-drogowy-Honeywell/312
Taki mam zawor.
Tak kombinuje czy jak pompa nie chodzi to czy pompa obiegowa kreci caly czas i wychladza zbiornik. Cyrkulacja nie wpieta. Moze duze opory w podlogowce i przepuszcza na cuw?

-voymar-
23-01-2023, 21:25
https://iwomat.com/pl/p/Zawor-V4044F1034U-dzielacy-1-cal-3-drogowy-Honeywell/312

Co się dzieje gdy wymusisz grzanie CWU???
I co się dzieje po jego skończeniu ????

-voymar-
23-01-2023, 21:29
https://iwomat.com/pl/p/Zawor-V4044F1034U-dzielacy-1-cal-3-drogowy-Honeywell/312
Taki mam zawor.
Tak kombinuje czy jak pompa nie chodzi to czy pompa obiegowa kreci caly czas i wychladza zbiornik. Cyrkulacja nie wpieta. Moze duze opory w podlogowce i przepuszcza na cuw?

Nie może iść woda z CWU w podłogę . Oczywiście realnie może lecz nie powinna.
Do czego zmierzam na starych układach ( CO ) tak było jedno zasilanie rozdzielone trójnikiem ale wtedy trzymało się ( na starych CO ) 70*C
Za dużo opisywania wię przestanę na tym opisywa ć stare ( CO)

bgttgb
23-01-2023, 21:33
No wlasnie nowa instalacja. Dodam ze zbiornik cuw 300l jest na poddaszu zeby nie zabierac miejsca na dole w kotlowni. Moze jakos grawitacyjnie powrotem?

nuballo
23-01-2023, 21:34
Ze wszystkich kranów ( baterii ) ???
Jakie te baterie są ? na wężyki czy dokręcane?
Mieszające czy dławikowe?

Póki co mam podłączone dwie baterie i z obu jest to samo. Na 99% wężykowe i mieszające

-voymar-
23-01-2023, 21:36
No wlasnie nowa instalacja. Dodam ze zbiornik cuw 300l jest na poddaszu zeby nie zabierac miejsca na dole w kotlowni. Moze jakos grawitacyjnie powrotem?

Jakie baterie???????
Toz to ćwok by był a nie instalator gdyby tak to zrobił

-voymar-
23-01-2023, 21:36
Póki co mam podłączone dwie baterie i z obu jest to samo. Na 99% wężykowe i mieszające

Zamień miejscami wężyki
Tylko nie przy baterii lecz na przyłączu wychodzącym ze ściany
Kto to podłączał????

-voymar-
23-01-2023, 21:45
Szuka my szukamy
Być może hydraulik jak ten baniak jest na poddaszu pomylił podłącznie bojlera ( zasilanie z powrotem
Sprawdz rurki która ciepła a która zimna

nuballo
23-01-2023, 21:45
Zamień miejscami wężyki
Tylko nie przy baterii lecz na przyłączu wychodzącym ze ściany
Kto to podłączał????

Dwie różne osoby, jeden robił kuchnie drugi łazienkę i w obu przypadkach to samo. To w łazience będzie problem bo to podtynk.
Jesteś pewien, że to może być przyczyną ?

-voymar-
23-01-2023, 21:53
Dwie różne osoby, jeden robił kuchnie drugi łazienkę i w obu przypadkach to samo. To w łazience będzie problem bo to podtynk.
Jesteś pewien, że to może być przyczyną ?

Jak by to nie było zrobione to przy wyjściu ze ściany powinny być zaworki takie podobne jak do kibelka ( spłuczki
Bo ty musisz miec możliwość zakręcenia i wymiany
Raczej będzie podłączenie bojlera, Tam skup swoje przemyślenia opisz gdzie rurka ciepła a gdzie zimna
Nic nie jestem pewien jak nie widzę

-voymar-
23-01-2023, 21:57
Sprawdzaj i pisz co się dzieje Skup się na podłączeniu bojlera ( rurki na strychu gdzie ciepła gdzie zimna)
Bo ta choroba na to wskazuje.
Ale tak jak mówię ciężko z pozycji kompa

bgttgb
23-01-2023, 22:02
Teraz sprawdzalem to jest ok podlaczone. Sama gora to pobor cieplej wody na dom. Nizej zasilanie, czujnik, cyrkulacja ale narazie zakrecona, potem miejsce na drugi czujnik i go brak. Nizej powrot i na samym dole zimna woda ktora uzupelnia. Zasilanie cieplejsze od powrotu. Wlasnie dziwne to ze np mam na zasobniku np 45 st wlacza sie podloga np 32 i w zasobniku przez godzine tez jest 32. A nikt nie korzystal z cuw....������

nuballo
23-01-2023, 22:06
Teraz sprawdzalem to jest ok podlaczone. Sama gora to pobor cieplej wody na dom. Nizej zasilanie, czujnik, cyrkulacja ale narazie zakrecona, potem miejsce na drugi czujnik i go brak. Nizej powrot i na samym dole zimna woda ktora uzupelnia. Zasilanie cieplejsze od powrotu. Wlasnie dziwne to ze np mam na zasobniku np 45 st wlacza sie podloga np 32 i w zasobniku przez godzine tez jest 32. A nikt nie korzystal z cuw....������

A może patrzysz na temp wody w wężownicy?

bgttgb
23-01-2023, 22:08
Tzn? Na wyswietlaczu mam podana temp zbiornika i manometr na samym zbiorniku pojazuja to samo

-voymar-
23-01-2023, 22:08
JESZCZE JEDNO
Czy czujnik temperatury od PC jest wyprowadzony do bojlera na stych( poddasze ????

bgttgb
23-01-2023, 22:11
Tak. Jest

nuballo
23-01-2023, 22:12
Tak sobie pomyślałem bo ja na początku myliłem te temp.
Tzn. Podłogówka mi grzała powiedzmy do 30, a jak temp w zasobniku się wychłodziła do 37, tak miałem ustawione histereze na 8 stopni i włączało się grzanie to na środku ekranu pokazuje temp. wężownicy, a w prawym górnym rogu 'kranik' to temp wody.

-voymar-
23-01-2023, 22:15
Teraz sprawdzalem to jest ok podlaczone. Sama gora to pobor cieplej wody na dom. Nizej zasilanie, czujnik, cyrkulacja ale narazie zakrecona, potem miejsce na drugi czujnik i go brak. Nizej powrot i na samym dole zimna woda ktora uzupelnia. Zasilanie cieplejsze od powrotu. Wlasnie dziwne to ze np mam na zasobniku np 45 st wlacza sie podloga np 32 i w zasobniku przez godzine tez jest 32. A nikt nie korzystal z cuw....������

Być może problem jest przy samej PC - Nie zamyka się ten trójdrożny elektrozawór
No kurdę ciężko tak na szybko
Zaobserwuj gdy PC grzeje ( CO ) --położenie tego trójdrożnego
Bo do grzania CWU ta dzwignia powinna się przełączyć na grzanie CWU Po zagrzaniu powinna powrócić
I tu też może być przyczyna jak źle ci to pospinał

nuballo
23-01-2023, 22:17
Jak by to nie było zrobione to przy wyjściu ze ściany powinny być zaworki takie podobne jak do kibelka ( spłuczki
Bo ty musisz miec możliwość zakręcenia i wymiany
Raczej będzie podłączenie bojlera, Tam skup swoje przemyślenia opisz gdzie rurka ciepła a gdzie zimna
Nic nie jestem pewien jak nie widzę

Jutro jeszcze sprawdzę jaka woda leci ze "ściany" w drugiej łazience na cieplej i zimnej, tam nie mam jeszcze baterii i wężyków więc według teorii źle podpiętych powinna być gorąca

bgttgb
23-01-2023, 22:17
A powiedz czy jak pc nagrzeje Ci zbiornik cuw i podlogowka tez dogrzeje wy zadanej to pompa obiegowa dalej przerzuca wode czy sie powinna wylaczyc czy przemielic co jakis czas? Mam ja zamontowana za buforem tylko na podloge i nie wiem czy nie lata caly czas czyli polowe dnia bez sensu bo grzeje tylko 8 godz dziennie.???

nuballo
23-01-2023, 22:19
U mnie chodzi na okrągło.

-voymar-
23-01-2023, 22:21
Tak sobie pomyślałem bo ja na początku myliłem te temp.
Tzn. Podłogówka mi grzała powiedzmy do 30, a jak temp w zasobniku się wychłodziła do 37, tak miałem ustawione histereze na 8 stopni i włączało się grzanie to na środku ekranu pokazuje temp. wężownicy, a w prawym górnym rogu 'kranik' to temp wody.

Coś chyba namieszałeś w PC
Czym sterowana podłoga????? Na środku to jest temp. zasilania ( CO ) a jak grzeje CWU to ta wartość przynajmniej w PC Tcap wzrasta do 59*C
Jak ustawiasz GO i CWU to te wartości powinny vyć i SĄ z lewej strony ( że są aktywne)

-voymar-
23-01-2023, 22:22
Ogarnijmy Jutro PC aby wszystko było OK
Potem zajmiemy się CWU

bgttgb
23-01-2023, 22:22
Nawet recznie probowalem na zaworze 3d tzn zagrzalem cuw przestawilem recznie na podloge to cuw zawsze spadalo do takiej samej temp jak zadane na podloge... Panie cuda cuda

-voymar-
23-01-2023, 22:24
A powiedz czy jak pc nagrzeje Ci zbiornik cuw i podlogowka tez dogrzeje wy zadanej to pompa obiegowa dalej przerzuca wode czy sie powinna wylaczyc czy przemielic co jakis czas? Mam ja zamontowana za buforem tylko na podloge i nie wiem czy nie lata caly czas czyli polowe dnia bez sensu bo grzeje tylko 8 godz dziennie.???

Przy grzaniu CWU -nie masz grzania podłogi. Ogrzewanie domu robi STOP

nuballo
23-01-2023, 22:25
Grzeje wedlug kg. Nie namieszałem, w J tak jest. W momencie przełączenia na grzanie CWU na środku pokazuje temp wody w wężownicy, a po prawej kranik temp zbiornika.

-voymar-
23-01-2023, 22:28
Nawet recznie probowalem na zaworze 3d tzn zagrzalem cuw przestawilem recznie na podloge to cuw zawsze spadalo do takiej samej temp jak zadane na podloge... Panie cuda cuda

Nie może być COŚ TAM Z USTAWIENIAMI JEST
Wygrzej jutro dobrze dom aby można się pobawić na spokojnie CWU

bgttgb
23-01-2023, 22:31
Ok. Dzieki wielkie za pomoc ������

-voymar-
23-01-2023, 22:32
Tyle rozbieżności z których jak piszesz wynika że CWU miesza się z CO
Trzeba to na spokojnie poukładać na odpowiednie półki i może zadziała

-voymar-
23-01-2023, 22:33
Ok. Dzieki wielkie za pomoc ������

Dziękował to bedziesz jak DUPSKO w cipłej wodzie umyjesz :p
Na razie nie ma za co
Kończę na dziś

zbyszekwojtal
24-01-2023, 12:04
Zawór zwrotny lub klapa . Zresztą zwał jak zwał
Instalowany na zasilaniu powyżej pompki obiegowej dodatkowej .
Tak aby defrost był robiony na wodzie powrotnej przez ( sprzęglo, buforek ) podłączony równolegle
Defrost idzie bezszelestnie ( nie wiesz kiedy on jest ) a instalacja ( CO ) i pompka dalej pracuje i pcha wodę w układ.

Mam na myśli zawór upustowy różnicy ciśnienia. Montuje się go gdy nie ma bufora lub bufor jest na powrocie podłączony szeregowo. Zasadniczo montuje się go jako zabezpieczenie przed zamknięciem zbyt wielu pętli ale też gdy podczas defrostu potrzebny jest większy przepływ niż generuje to instalacja CO i część przepływu następuje przez ten zawór na bypasie zasilania i powrotu. Otwiera się na skutek różnicy ciśnień

nuballo
24-01-2023, 21:12
Znalazłem rozwiązanie mojego problemu, problem był po stronie instalacji wody. Mianowicie w jednej łazience jeszcze nie gotowej zrobiony był bypass cieplej wody z zimną i się mieszała.
Pytanie do użytkowników allinone, w którym miejscu jest czujnik temperatury zasobnika i czym się różni tryb inteligentny od standard,

Navy1
24-01-2023, 22:32
Panasonic Aquarea jest na tym Forum oceniany bardzo pozytywnie. Moje zdanie jest w zasadzie podobne: to niezła pompa ciepła (SDC 9 kW, 3f, gen. H) ale chciałbym się podzielić kilkoma swoimi uwagami krytycznymi.
1. Tryb biwalentny. Pewnie nie dotyczy to wielu użytkowników ale chcę powiedzieć, że ustawienia Trybów Biwalentnych (są 3 takie tryby) są ewidentnie niedopracowane. Dla mnie wyglądają one jakby wymyślono je za biurkiem, bez wiedzy/testów praktycznych. Tryb Alternatywny powoduje wyłączenie zewnętrznej pompy obiegowej (Ext Pump) co w dużej instalacji mocno ogranicza skuteczność działania. To poważny błąd w możliwości konfiguracji. Tryb Równoległy jest do przyjęcia ale wymaga trochę zabawy z ustawieniami początkowymi a na dodatek (moim zdaniem) niedokładnie trzyma się zadanych limitów temperaturowych. Tryb Równoległy Zaawansowany jest zupełnie „od czapy” i spokojnie mogłoby go w ogóle nie być.
2. Algorytm dojścia do zadanej temperatury zasilania przy grzaniu wg harmonogramu. U siebie mam raczej niskie temp zasilania (np. 31*C dla temp zewn. 0*C). Po przerwie (max 5h), kiedy zgodnie z harmonogramem pompa startuje to jak najszybciej stara się ona osiągnąć zadaną temp zasilania. W efekcie szybko wchodzi na moc maksymalną co w prostej linii prowadzi do ryzyka defrostu nawet po 45 minutach pracy, i to w warunkach łagodnej zimy (temp zew. 0*C, wilgotność 85%). Ustawienie Trybu Cichego na poziomie 3 na pierwszą godzinę pracy pompy trochę poprawia sytuację, ale tylko trochę. Moja poprzednia pompa Atlantic nie pokazywała wprawdzie tylu parametrów pracy co Panas ale jestem pewien, że dojście do zadanej temp zasilania było bardziej łagodne, co dla dobrej instalacji i ocieplonego domu było całkowicie wystarczające.
3. Algorytm defrostów. To trochę wynika z tego, co napisałem powyżej. Uważam, że defrosty pojawiają się zbyt często i trwają zbyt długo (głównie Deice mode 2, na sprężarce). Może wypowiedzą się właściciele pomp innych marek, ale ja uważam że Panasonic zbyt agresywnie (zbyt szybko) ustawił defrosty i często efekt jest taki, że po 1 godzinie pracy rozpoczyna się 25-minutowy defrost (najpierw, krótko, jako Mode 1 a później przechodzi w Mode 2). W Atlanticu sterowanie i wyświetlacze (na pompie i dodatkowy, ścienny) były prymitywne i nie dawały tylu informacji ale nie pamiętam, żeby defrosty wkurzały mnie tak, jak teraz. Powierzchnia parownika w obydwu pompach jest niemal identyczna, moc różni się o 20% (Panas 9 kW, Atlantic 11 kW), dom, mieszkańcy i przyzwyczajenia bez zmian.
4. O Comfort Cloud nie będę pisał, bo chyba wszyscy są podobnego zdania że to da się zrobić lepiej. Chodzi mi głównie o interfejs. Ale, prawdę mówiąc, nie jest źle.
Nie mam jeszcze pełnego obrazu co do różnic w zużycie energii ale po sezonie letnim (klimatyzacja, pracujące zwykle 2 – 3 klimakonwektory, stała temp w domu 21*C) i po kilku miesiącach sezonu grzewczego wygląda na to, że Panasonic jest o około 20% bardziej oszczędny od Atlantica. Na dodatek teraz jest trochę lepszy komfort termiczny, choć to może częściowo wynikać też z innych zrobionych zmian. Co do kontaktu z instalatorem i jego kompetencji, to nie ma porównania: Panasonic po prostu deklasuje Atlantica.

Gepam
25-01-2023, 13:48
Popularność Panasonica wynika przede wszystkim z braku konkurencji. Większość pomp to kompletne gówno tracące 3/4 mocy w niskiej temperaturze. A nawet jak nie tracą za dużo mocy, to i tak nie da się o tym dowiedzieć bo producent nie udostępnia żadnej dokumentacji i nie wiadomo co się kupuje. Np. Atlantic którego wywołałeś - jaką moc ma model EXTENSA AI DUO R32 8 KW przy -15st.? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji, a skoro producent się nie chwali, to pewnie ze 2kw i max temp. wody 30st. W końcu po co komu moc jak są grzałki, a każdy przyszły użytkownik pompy marzy o wydaniu 40 tysięcy żeby sobie grzać dom z COP 1.

Panasonic ma T-CAPa, reszta nie ma. Jak się konkurencja nauczy robić pompy i jeszcze je wyceniać (bo co z tego, że Daikin i Mitsubishi nie są takie złe), to będzie jakis wybór, narazie trzeba się pomęczyć. Mam nadzieję, że seria K będzie lepsza.

Pytajnick
25-01-2023, 21:52
Popularność Panasonica wynika przede wszystkim z braku konkurencji. Większość pomp to kompletne gówno tracące 3/4 mocy w niskiej temperaturze. A nawet jak nie tracą za dużo mocy, to i tak nie da się o tym dowiedzieć bo producent nie udostępnia żadnej dokumentacji i nie wiadomo co się kupuje. Np. Atlantic którego wywołałeś - jaką moc ma model EXTENSA AI DUO R32 8 KW przy -15st.? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji, a skoro producent się nie chwali, to pewnie ze 2kw i max temp. wody 30st. W końcu po co komu moc jak są grzałki, a każdy przyszły użytkownik pompy marzy o wydaniu 40 tysięcy żeby sobie grzać dom z COP 1.

No to podreptałem do mojego "gówna" mającego ledwie 6kW i to na R410. Drżącą ręką odszukałem parametry pracy grzałki i mam
https://naforum.zapodaj.net/a144c1df824a.jpg.html 13 włączeń grzałki
https://naforum.zapodaj.net/5b251ad28074.jpg.html 41h pracy grzałki przez 2,5 roku, w tym wygrzewanie posadzki, gdzie przy temp. zasilania 55stC grzałka się włącza.

Uff ...:lol2:

Gepam
25-01-2023, 22:17
Mówię o domach, które potrzebują ogrzewania. Swój dom ze stopki to możesz równie dobrze ogrzewać tym, proszę:
463429
Jakie w ogóle masz OZC, ze 4kw?

I nie wiem jak radzi sobie akurat Atlantic w niskich temperaturach, bo producent nie raczy o tym poinformować. Jeżeli masz takie info, to chętnie się dowiem.

Pytajnick
25-01-2023, 22:40
Mówię o domach, które potrzebują ogrzewania. Swój dom ze stopki to możesz równie dobrze ogrzewać tym, proszę:
463429
Jakie w ogóle masz OZC, ze 4kw?

I nie wiem jak radzi sobie akurat Atlantic w niskich temperaturach, bo producent nie raczy o tym poinformować. Jeżeli masz takie info, to chętnie się dowiem.

Ja do takich parametrów nie przywiązywałem wagi. Wolałem zdanie i notatki właścicieli u których byłem osobiście a którzy takie "gówna" od kilku lat użytkują.

PS - na zimniejsze rejony polecana jest excelia a nie extensa.
PS2 - pytaj instalatora o tabelki.

Navy1
25-01-2023, 23:06
Atlantic nie jest taki zły. Mówię to na przykładzie Excelia TRI 11 kW pierwszej generacji. To przecież jest Fujitsu Waterstage z jakimiś drobnymi zmianami wprowadzonymi przez Francuzów (inny wymiennik ciepła, jeżeli dobrze pamiętam). Nie kupiłbym kolejnego Atlantica bo Panasonic jest (moim zdaniem) po prostu lepszy ale w moim przypadku fatalną ocenę daję przede wszystkim serwisowi Atlantica: lokalnemu (Zabrze) i "centralnemu" (choć takiego właściwie nie ma, działa to jak infolinia). Całkowicie zawiedli wtedy, kiedy pojawił się problem, nie potrafili (lub nie chcieli) go zdiagnozować, nie szukali wyjścia z sytuacji tylko schowali głowę w piasek. Sorry za off-topic.

Gepam
25-01-2023, 23:51
Wow znalazłem parametry Atlantica. Za granicą sprzedawany jest pod nazwą Alfea. Tabelki jak się patrzy, należy się pochwała. Zostawię dla potomności.
Extensa AI: https://idealboilers.ie/uploads/documents/Alfea_Extensa_Duo_Technical_Data.pdf
Extensa AI R32: https://idealboilers.ie/uploads/documents/3.-2177-0-EN_ALFEA_EXTENSA_-AI_R32_Technical-Manual.pdf
Excelia: https://www.thermor.es/gaerp/download/manual-tecnico-alfea-excellia-en-2021pdf

Widziałem gorsze pompy, ale... Excelia AI Tri 11kw 3faz to nawet nie jest konkurencja dla zwykłego HP 9kw 3faz, a gdzie tu do T-CAPa. Moc to jeszcze pół biedy, ale COPy są tak fatalne, że to chyba musi byc błąd w druku.
Przy +2st/35st Excelia AI Tri 11kw 3faz ma COP 2,82, a zwykły HP 9kw 3faz 3,59.
Przy -15st/45st Excelia AI Tri 11kw 3faz ma COP 1,7, a zwykły HP 9kw 3faz 2,11.

art-e
26-01-2023, 07:11
Popularność Panasonica wynika przede wszystkim z braku konkurencji. Większość pomp to kompletne gówno tracące 3/4 mocy w niskiej temperaturze. A nawet jak nie tracą za dużo mocy, to i tak nie da się o tym dowiedzieć bo producent nie udostępnia żadnej dokumentacji i nie wiadomo co się kupuje. Np. Atlantic którego wywołałeś - jaką moc ma model EXTENSA AI DUO R32 8 KW przy -15st.? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji, a skoro producent się nie chwali, to pewnie ze 2kw i max temp. wody 30st. W końcu po co komu moc jak są grzałki, a każdy przyszły użytkownik pompy marzy o wydaniu 40 tysięcy żeby sobie grzać dom z COP 1.

Panasonic ma T-CAPa, reszta nie ma. Jak się konkurencja nauczy robić pompy i jeszcze je wyceniać (bo co z tego, że Daikin i Mitsubishi nie są takie złe), to będzie jakis wybór, narazie trzeba się pomęczyć. Mam nadzieję, że seria K będzie lepsza.

Jest jeszcze LG Therma V. Sam ją chciałem na początku ale dostępność była zerowa.

michancia
26-01-2023, 09:50
Jeśli chodzi o pompę Panasonic T-CAP to to jest rewelacyjna pompa, a gdyby jeszcze zeszła z modulacją poniżej tych 22Hz to była by ideałem.
Ale jeśli chodzi o te mniejsze np. taka jak mojego syna Panasonik all in one 7kW wersja j, to tu już tak idealnie nie jest.
Jak można napisać tak program, że pompa przed defrostem zatrzymuje się, następnie startuje robi odszranianie zładem wody i następnie znów się zatrzymuje i po tym dopiero startuje.
Efekt jest taki, że pompa pracuje na minimalnej modulacji 24h/ dobę, a nabija dwa razy więcej zał/wył niż godzin pracy, a defrosty co 45minut.
Na tę chwilę to kupę energii idzie na same defrosty i co to za praca jak to co chwilę się załącza i wyłącza.

ololek
26-01-2023, 10:19
Pytanko, jakie to są bezpieczniki dwubiegunowe 15/16A? W instrukcji Aquarey jest tak napisane.
https://i.ibb.co/sv9SnhL/11.jpg (https://ibb.co/GvQwyXg)

Gepam
26-01-2023, 11:43
Jest jeszcze LG Therma V. Sam ją chciałem na początku ale dostępność była zerowa.


Ale jeśli chodzi o te mniejsze np. taka jak mojego syna Panasonik all in one 7kW wersja j, to tu już tak idealnie nie jest.
Jeżeli chodzi o jednowentylatorowe, to faktycznie Panasonic szału nie robi. LG Therma V wypada dużo lepiej.

Problemem LG jest dziura w modelach. Najsłabszy 3faz ma 12kw i jest całkiem niezły (nie potrafi np. podgrzać wody do 50st przy -20, ale poza tym dobrze trzyma moc), ale już oczko niżej jest tylko 9kw 1faz, który spada do ~6,5kw przy -20 i jak to 1faz wymaga 25A bezpiecznika, co w wielu domach jest problemem. Przydałby się model 9kw 3faz rzeczywiście trzymający te ~9kw, bo domów z OZC w granicach 8-10kw jest od groma.

Andrzej5101
26-01-2023, 12:53
Na tę chwilę to kupę energii idzie na same defrosty i co to za praca jak to co chwilę się załącza i wyłącza.
Częstość defrostów to nie jakiś wielki problem;
.- lepiej żeby PC się często odszraniała i chodziła z pełną wydajnością,
- niż była cała zalepiona i tłukła kWh,
.- gorszym problemem jest długość defrostów, bo jak trwają długo to wtedy jest problem,
.- defrosty nasilają się w temperaturze - 3C do + 3 C
Czy wielkość zładu jest zapewniona??

michancia
26-01-2023, 13:18
Częstość defrostów to nie jakiś wielki problem;
.- lepiej żeby PC się często odszraniała i chodziła z pełną wydajnością,
- niż była cała zalepiona i tłukła kWh,
.- gorszym problemem jest długość defrostów, bo jak trwają długo to wtedy jest problem,
.- defrosty nasilają się w temperaturze - 3C do + 3 C
Czy wielkość zładu jest zapewniona??

Sam defrost robi w mgnieniu oka, od chwili załączenia sprężarki do defrostu to max 2-3min.
Ale ona najpierw przed defrostem zatrzymuje się, później defrost, następnie stop i dopiero praca
Efekt jest taki, że w tych warunkach to łupie dużo załączeń.
Zład wody jest taki, że przy defroście temperatura powrotu nie spada nawet o jeden stopień.
Jak się zaczyna przy powrocie 21st to tyle ma na koniec defrostu.
Swoją drogą ta podłoga jest tak gęsta, że w tych warunkach +-1st na dworze, to ona idzie wg krzywej zasilanie 23/24st. powrót 21st. defrost beż użycia grzałki.
Gdyby nie te stopy przed i po defroście, to była by idealna, grzałkę da się wyłączyć i efekt jest taki, że ona ma w tych warunkach jak wyżej COP porównywalne do gruntówki, bo grzeje niską temperaturą

Andrzej5101
26-01-2023, 14:09
Sam defrost robi w mgnieniu oka,
- od chwili załączenia sprężarki do defrostu to max 2-3min.
Zład wody jest taki, że przy defroście
- temperatura powrotu nie spada nawet o jeden stopień.
Jak się zaczyna przy powrocie 21st to tyle ma na koniec defrostu.
Wg; wiedzy tu na forum;
-temperatura powrotu powinna być > 27 C aby nie załączyła się grzałka,
Należałoby sprawdzić jak u syna ;
- podniesienie temperatury CO wpłynie na częstość występowania defrostu
- w zakresie temperatur zewnetrznych -3 C do + 3 C

michancia
26-01-2023, 14:50
Wg; wiedzy tu na forum;
-temperatura powrotu powinna być > 27 C aby nie załączyła się grzałka,
Należałoby sprawdzić jak u syna ;
- podniesienie temperatury CO wpłynie na częstość występowania defrostu
- w zakresie temperatur zewnetrznych -3 C do + 3 C
Tu na forum mała jest wiedza jak wygląda praca z tak niska temperaturą i wyłączona grzałką ( jest jeden kolega na którym sie wzorowałem ).
U syna każdy defrost bez użycia grzałki, licznik godzin pracy grzałki zatrzymał się na 3h, tyle było do chwili wyłaczenia jej.
Gdy była załączona to defrost odbywał się samym zładem wody gdy temperatura wody na powrocie była >27st/c
Natomiast jak powrót był <27st/c to defrost odbywał się zladem wody i dodatkowo załączona grzalką. Wtedy był bardzo niski COP.
W każdym przypadku przed i po defroście jest zatrzymanie sprężarki i to jest irytujące, tak samo jest u znajomych, niezależnie jaką temperaturą grzeją.

Podniesienie temperatury nic nie da ( oczywiście mogę to zrobić ), bo wtedy pompa będzie pracowała w cyklach, podłoga szybciej sie nagrzeje i wyłączy ja termostat pokojowy. A po każdym wyłączeniu pompa będzie pracowała z wiekszą modulacja, a tym samym większy przepływ powietrza i częstsze defrosty.
Wszystkie te opcje były testowane i to jest najbardziej optymalne rozwiązanie jeśli chodzi o defrosty i koszty ( od chwili zamontowania 24.12.22 średnie COP -4.8 ).
Oczywiście dom w trakcie wykończenia i jak będą wykładziny na podłogach, to pewnie tę temperature trzeba będzie podnieść, bo będą dodatkowe izolacje ( np. panele ), ale na razie to tak wygląda, że w podłogę wpuszczane jest 23-24st a dom ma stała temperaturę 19.5st/c.

bocian_koh
26-01-2023, 15:05
T-CAP i J HP schodzą do 19Hz. Jedna i druga liczy więcej startów i stopów w pewnych nazwę to „niesprzyjających” warunkach. T-CAP, który jest częściej montowany w instalacjach z grzejnikami w temperaturach +8 przy niskiej temperaturze wody zasilającej. Zaś J HP przy defrostach.

Odnośnie grzałki. To u mnie przy kończącym się już trzecim sezonie grzewczym wychodzi średnio 70h jej pracy rocznie. Czyli 70h*3kW=210kW/rok. Faktycznie idzie zbankrutować :rolleyes:

Jeszcze jedno. Powodzenia z temperaturą 27st na powrocie w okolicach 0 na zewnątrz. Zastanówcie się trochę koledzy. Czy jest sens tak wysoko podnosić temperaturę powrotu? Przecież więcej Was będzie kosztowało niż zaoszczędzicie na tych defrostach. Nie mówiąc już o temperaturach jakie będziecie mieli w domach.

Pytajnick
26-01-2023, 15:23
Wow znalazłem parametry Atlantica. Za granicą sprzedawany jest pod nazwą Alfea. Tabelki jak się patrzy, należy się pochwała. Zostawię dla potomności.
Extensa AI: https://idealboilers.ie/uploads/documents/Alfea_Extensa_Duo_Technical_Data.pdf
Extensa AI R32: https://idealboilers.ie/uploads/documents/3.-2177-0-EN_ALFEA_EXTENSA_-AI_R32_Technical-Manual.pdf
Excelia: https://www.thermor.es/gaerp/download/manual-tecnico-alfea-excellia-en-2021pdf

Widziałem gorsze pompy, ale... Excelia AI Tri 11kw 3faz to nawet nie jest konkurencja dla zwykłego HP 9kw 3faz, a gdzie tu do T-CAPa. Moc to jeszcze pół biedy, ale COPy są tak fatalne, że to chyba musi byc błąd w druku.
Przy +2st/35st Excelia AI Tri 11kw 3faz ma COP 2,82, a zwykły HP 9kw 3faz 3,59.
Przy -15st/45st Excelia AI Tri 11kw 3faz ma COP 1,7, a zwykły HP 9kw 3faz 2,11.

Super! Przenieś te dane do wątku Atlantica.
Wygląda na to, że moja dobrze dobrana, bo przy OZC 3,3kW dla -18stC ma moc grzewczą 3,82kW z COP 2,21. :) Co ciekawe, na R32 to 3,78 i 2,68 czyli mniejsza moc a lepszy COP.

Andrzej5101
26-01-2023, 15:25
michancia
Przy ogrzewaniu podłogowym, większość użytkowników;
- grzeje w II taryfie,
- przy zwiększonej mocy,
- a tym samym z długimi przerwami czasowymi pracy PC, wykorzystując akumulacje podłogi

Andrzej5101
26-01-2023, 15:55
Powodzenia z temperaturą 27st na powrocie w okolicach 0 na zewnątrz.
Czy jest sens tak wysoko podnosić temperaturę powrotu?
Przecież więcej Was będzie kosztowało niż zaoszczędzicie na tych defrostach.
Nie mówiąc już o temperaturach jakie będziecie mieli w domach.
Jaką masz Tz wody CO; Tw w domu?
Jaką masz relacja pomiędzy czasem pracy a ilością załączeń PC?

bocian_koh
26-01-2023, 16:19
Jaką masz Tz wody CO; Tw w domu?
Jaką masz relacja pomiędzy czasem pracy a ilością załączeń PC?

Krzywa 11/27 – -17/31.
1,298160988845342.

michancia
26-01-2023, 18:11
michancia
Przy ogrzewaniu podłogowym, większość użytkowników;
- grzeje w II taryfie,
- przy zwiększonej mocy,
- a tym samym z długimi przerwami czasowymi pracy PC, wykorzystując akumulacje podłogi

Mówiłem Ci, że przerabiałem ten temat
W tych warunkach jakie sa obecnie od dwóch tygodni czyli temperatury w okolicach ,,0,, defrosty co chwilę.
To przy grzaniu np. w okienkach taniej taryfy, lub na przykład tylko w dzień, bo tak próbowałem, to należy podnieść temperaturę zasilania do 26/27st, pracuje ona z wyższą modulacja, nie zdąży zejść poniżej 1.4kW na zasilaniu. A powodem jest to że częściej sie odszrania.
Efekt jest taki ( mówimy o wskazaniach PC, do których należy dodać ok.15% ), że wtedy dobowo zużywa 18-20kWh.
Natomiast w pracy ciągłej przy najniższej temperaturze zasilania ( pracuje już 3 dobę bez wyłączenia i temperatura w domu stała ) w tych samych warunkach zużywa 14-16kWh.
Czy te średnio 4kWh dobowo zrekompensuje tania taryfa?
Jak syn już zamieszka wtedy się będzie zastanawiał, teraz to taka fajna zabawka...

michancia
27-01-2023, 07:38
Czyli do tamtego dnia na 100 % było żle!!!
To niby jak nie potrafię czytać ze zrozumieniem???
Nie dziękuj

Andrzej, nie odbierz mnie z źle, ale na jakiej podstawie twierdzisz, że jest na 100% źle.
Ja mam zał/czas pracy prawie 1:1 i to jest twoim zdaniem i paru innych użytkowników źle.
To niech się wypowiedzą użytkownicy PC Panasoniców jednowentylatorowych jaki oni mają ten stosunek.
Większość ma znacznie więcej załączeń niż godzin pracy.
U kolegi dwa lata pracy zał 6000, pracy 4000h i sama podłogówka.
U drugiego kolegi podobny wynik.
U syna pompa pracuje 24/24, zał 550, pracy 400h.
Po prostu te małe łupią na defrosty stopy co 40 -60 min.
A skoro Panasonic nie widzi problemu to znaczy, że tak ma być.

a.gwozdz
27-01-2023, 09:51
Potwierdzam J jednowentylatorowe robią jesień średniowiecza ze stosunku h pracy do ilości załączeń - przez defrosty.

U mnie defrost jest nie częściej niż co 1h (~20 stycznia jak spadła ciut temp w okolice -1/0 była wyższa wilgotność to co ~1h), obecnie temp podobna ale inna wilgotność co 3-4-5 h

W kwestii nieciągłego grzania.

W celu optymalizacji COP, można zagrzać podłogę do 45 stopni latem, przykryć 10cm styropianem, a na jesień powolutku odkrywać kolejne kawałki styropianu i regulować w ten sposób temp, w pomieszczeniach, regulacja bardzo płynna można dowolnie docinać styropian, nawet jak się człowiek potknie to na styro krzywdy sobie nie zrobi.

W zasadzie jakby zastosować bardzo dobrze zaizolowany bufor w postaci kilkudziesięciu ton betonu lub innego materiału o dużej pojemności cieplnej to może by to się jakoś sprawdziło. Ciekawe na ile tej akumulacji by starczyło.

W kwestii czasu pracy do ilości załączeń, J ma jak ma, nie ma się co spinać, stosunek 1:1 jest imho w miarę OK, skoro Panasonic dopuszcza 1:3.
PC i tak wieczna nie będzie.

michancia
27-01-2023, 10:57
Do tej pory problemu defrostów nie widziałem bo mam T CAP, do tego jest posadowiona w miejscu porośniętym iglakami, może to trochę zatrzymuje wilgoci. Do tego w warunkach defrostu ona pyrka na minimalnej modulacji. Z tych względów rzadko się odszrania.

Ale jak u syna została uruchomiona all in one 7kw, która stoi w szczerym polu na przeciągu, pracuje z minimalną modulacją 24/24 i ona łupie defrost za defrostem co 50min i za każdym razem zlicza 2 załączenia.
Do tego takiej zgniłej pogody to ja już parę lat nie widziałem od listopada łącznie może 2 tygodnie słońca.
A problem zliczania 2 załączeń dotyczy zdaję się i też wersji H, bo koledzy mają te cykle podobne, tylko poprzednich zim nie było takiej zgniłej pogody.

a.gwozdz
27-01-2023, 11:11
U mnie PC stoi pod wiatą, na jednym dłuższym boku wiaty jest ściana garażu a po przeciwnej ściana z tui takich już ponad 2m, więc może dlatego są lepsze warunki i mniej defrostów.
Dzisiaj przy pompie -0,5 / 80% wilgotności, w okolicach 20 stycznia było 95% i defrost szedł co ~1h
Defrosty dziś, przed północą, o 3;00 i 7:00.
Fakt moja PC w okolicach zera stopni pracuje normalnie na 23-28 Hz, pomijam czas bezpośrednio po defroście gdzie nadrabia.

michancia
27-01-2023, 12:19
U mnie PC stoi pod wiatą, na jednym dłuższym boku wiaty jest ściana garażu a po przeciwnej ściana z tui takich już ponad 2m, więc może dlatego są lepsze warunki i mniej defrostów.
Dzisiaj przy pompie -0,5 / 80% wilgotności, w okolicach 20 stycznia było 95% i defrost szedł co ~1h
Defrosty dziś, przed północą, o 3;00 i 7:00.
Fakt moja PC w okolicach zera stopni pracuje normalnie na 23-28 Hz, pomijam czas bezpośrednio po defroście gdzie nadrabia.

Twoja pracuje na najniższej modulacji, stąd małe obciążenie, mniej defrostów.
Ale o tych iglakach też się zastanawiam czy nie pochłaniają trochę wilgoci...
U syna jednak z ciut większą modulacją pracuje ok 30Hz (grzeje jeszcze garaż) stąd częściej defrost.

damianeekk
27-01-2023, 14:52
To niech się wypowiedzą użytkownicy PC Panasoniców jednowentylatorowych jaki oni mają ten stosunek.
Większość ma znacznie więcej załączeń niż godzin pracy.
U kolegi dwa lata pracy zał 6000, pracy 4000h i sama podłogówka.
U drugiego kolegi podobny wynik.
U syna pompa pracuje 24/24, zał 550, pracy 400h.
Po prostu te małe łupią na defrosty stopy co 40 -60 min.
A skoro Panasonic nie widzi problemu to znaczy, że tak ma być.

U mnie stosunek wł-wył do czasu pracy 1,25 pompa 5kw 105m2 powierzchnia grzania 100% podłogówka.
Próbowałem przestawiać krzywą delte probowałem grzać harmonogramem ale z moich obserwacji najlepiej puścić pc na samopas chodzi przy temperaturach około zera jakieś 20\24h ale na najniższej modulacji przez co defrost co około 2,5-4 godziny.Jak temp. zew. wzrośnie lekko powyżej 2 stopni to defrosty co około 4-6h albo i wcale. Ja już sobie dałem spokój próbowałem zmniejszyć ilość wł-wył ale chyba się nie da czas pokaże ile pompa wytrzyma.

Andrzej5101
27-01-2023, 15:50
U mnie stosunek wł-wył do czasu pracy 1,25 pompa 5kw 105m2 powierzchnia grzania 100% podłogówka.
Ja już sobie dałem spokój próbowałem zmniejszyć ilość wł-wył ale chyba się nie da czas pokaże ile pompa wytrzyma.
A jednak się da ;
-patrz bocian_koh ; #18976

bocian_koh
27-01-2023, 19:31
A jednak się da ;
-patrz bocian_koh ; #18976

Faktycznie przebiłem go prawie o 3min. Szaleństwo :rolleyes:

michancia
27-01-2023, 19:52
Faktycznie przebiłem go prawie o 3min. Szaleństwo :rolleyes:

To samo miałem na myśli...

Andrzej5101
27-01-2023, 19:56
Faktycznie przebiłem go prawie o 3min. Szaleństwo :rolleyes:

Czytasz bez zrozumienia ;
Zadałem pytania ;
1/ Jaką masz Tz wody CO; Tw w domu?
2/ Jaką masz relacja pomiędzy czasem pracy a ilością załączeń PC?
Twoja odpowiedź
ad1/ Krzywa 11/27 – -17/31.
ad2/ 1,298160988845342

- Czyli ilość godzin pracy jest u Ciebie 1,298 razy większa niż ilość załączeń,
Natomiast u kolegi damianeekk ;
U mnie stosunek wł-wył do czasu pracy 1,25 pompa 5kw 105m2 powierzchnia grzania 100% podłogówka.
- Czyli ilość załączeń jest 1,25 razy większa niż ilość godzin pracy PC

bocian_koh
27-01-2023, 20:24
Czytasz bez zrozumienia ;
Zadałem pytania ;
1/ Jaką masz Tz wody CO; Tw w domu?
2/ Jaką masz relacja pomiędzy czasem pracy a ilością załączeń PC?
Twoja odpowiedź
ad1/ Krzywa 11/27 – -17/31.
ad2/ 1,298160988845342

- Czyli ilość godzin pracy jest u Ciebie 1,298 razy większa niż ilość załączeń,
Natomiast u kolegi damianeekk ;
U mnie stosunek wł-wył do czasu pracy 1,25 pompa 5kw 105m2 powierzchnia grzania 100% podłogówka.
- Czyli ilość załączeń jest 1,25 razy większa niż ilość godzin pracy PC

Podzieliłem czas pracy przez ilość załączeń. Czego tu nie nie rozumieć. Nie ośmieszaj się kolego. :rolleyes:

Czego niby nie zrozumiałem? Pewnie dalej myślisz 3min? Ale jak?

Andrzej5101
27-01-2023, 20:49
Nie ośmieszaj się kolego. :rolleyes:
Ty;
- Czyli ilość godzin pracy jest u Ciebie 1,298 razy większa niż ilość załączeń ;
....U Ciebie PC pracuje ilość godzin h = 1,298 * Z - gdzie Z - to ilość załączeń ,
Czyli przy 100 załączeniach PC pracuje przez 129,8 godzin
damianeekk;
- Czyli ilość załączeń jest 1,25 razy większa niż ilość godzin pracy PC ;
...Z = 1,25 *h - stąd h = Z/1,25 = 0,8 * Z
... Czyli przy 100 załączeniach PC pracuje przez 80 godzin

Widzisz różnicę!!!!

bocian_koh
27-01-2023, 20:58
Ty;
- Czyli ilość godzin pracy jest u Ciebie 1,298 razy większa niż ilość załączeń ;
....U Ciebie PC pracuje ilość godzin h = 1,298 * Z - gdzie Z - to ilość załączeń ,
Czyli przy 100 załączeniach PC pracuje przez 129,8 godzin
damianeekk;
- Czyli ilość załączeń jest 1,25 razy większa niż ilość godzin pracy PC ;
...Z = 1,25 *h - stąd h = Z/1,25 = 0,8 * Z
... Czyli przy 100 załączeniach PC pracuje przez 80 godzin

Widzisz różnicę!!!!

1,298-1,25=0,048
0,048*3600=172,8s
172,8/60=2,88min
Jasne?

a.gwozdz
27-01-2023, 21:05
pany żeby nie przedłużać agonii


A/B nie jest to samo co B/A

damianeekk
27-01-2023, 21:17
1,298-1,25=0,048
0,048*3600=172,8s
172,8/60=2,88min
Jasne?

Andrzej5101 ma racje ja podzieliłem ilość włączeń przez godziny pracy
przestańcie się kłócić i może spróbujmy sobie nawzajem pomóc.

bocian_koh
u mnie pc zamontowana w czerwcu (trochę się nią "bawiłem" wiec nabiłem pewną ilość wł-wył pc do czasu jej prawdziwej pracy około 200 wł) zacząłem grzać w połowie października i do tej pory mam:
1806 h pracy
2307 wł-wył

damianeekk
27-01-2023, 21:19
pany żeby nie przedłużać agonii


A/B nie jest to samo co B/A
krótko i dokładnie

bocian_koh
27-01-2023, 21:23
Andrzej5101 ma racje ja podzieliłem ilość włączeń przez godziny pracy
przestańcie się kłócić i może spróbujmy sobie nawzajem pomóc.

bocian_koh
u mnie pc zamontowana w czerwcu (trochę się nią "bawiłem" wiec nabiłem pewną ilość wł-wył pc do czasu jej prawdziwej pracy około 200 wł) zacząłem grzać w połowie października i do tej pory mam:
1806 h pracy
2307 wł-wył

Faktycznie ma Racje, Andrzejku PRZEPRASZAM :p

-voymar-
27-01-2023, 22:40
I znów się zaczyna biadolenie Bo PC nie chcą pracować
Kosmiczne zalączenia
A ja mam Tak
7273 h
1850 wył

I na drugiej chacie
4016h
730-wył
Dziękuję

bocian_koh
27-01-2023, 22:51
I znów się zaczyna biadolenie Bo PC nie chcą pracować
Kosmiczne zalączenia
A ja mam Tak
7273 h
1850 wył

I na drugiej chacie
4016h
730-wył
Dziękuję

A kogo to interesuje? W durszlaku to żaden wyczyn przy T-CAP...

damianeekk
27-01-2023, 23:00
I znów się zaczyna biadolenie Bo PC nie chcą pracować
Kosmiczne zalączenia
A ja mam Tak
7273 h
1850 wył

I na drugiej chacie
4016h
730-wył
Dziękuję
Masz super wyniki (ilość wł do czasu pracy)
tylko tak jak napisał bocian_koh co to wnosi do tematu.

-voymar-
27-01-2023, 23:24
Odpowiem Ogólnie aby nikogo nie orazić
Smieszni jesteście i nie rozumiecie zasady pracy PC
Macie PC tylko nie wiecie jak to powinno chodzić
Durszlak ha ha Dobre.
Akurat durszlak czy wyśmienicie ocielony nie tu nic do rzeczy. No ale po postawionej tezie że
MAM DURSZLAK- eo co mozna się spodziewać
JEDEN TU TAKI twierdzi że WT na 2021r to 70W to o czym tu dyskutować

-voymar-
27-01-2023, 23:25
Masz super wyniki (ilość wł do czasu pracy)
tylko tak jak napisał bocian_koh co to wnosi do tematu.

A wasze co wnosi????? Podawanie tysiące zalączeń ????

-voymar-
27-01-2023, 23:49
1,298-1,25=0,048
0,048*3600=172,8s
172,8/60=2,88min
Jasne?

Nic dziwnego że pojęcia brak -po takich danych
I o czym tu z tobą dyskutować jak podstawowych działań nie umiesz
Nie odbieraj tego jako dogryzanie. To fakt.
Co jest 2,88min? ha ha.
Ech co za czasy.