PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82

damianeekk
27-01-2023, 23:52
A wasze co wnosi????? Podawanie tysiące zalączeń ????
Wypowiedziałem się na wypowiedz użytkownika michancia

Cytat : "To niech się wypowiedzą użytkownicy PC Panasoniców jednowentylatorowych jaki oni mają ten stosunek."

Od tego się zaczęło, a ty wyskakujesz jak Filip z konopi nic nie wnosząc do tematu.

damianeekk
28-01-2023, 00:03
Nic dziwnego że pojęcia brak -po takich danych
I o czym tu z tobą dyskutować jak podstawowych działań nie umiesz
Nie odbieraj tego jako dogryzanie. To fakt.
Co jest 2,88min? ha ha.
Ech co za czasy.

bocian_koh się pomylił ludzka rzecz a później przeprosił.
Po co to dogryzanie ???
Chyba po to jest to forum żeby sobie pomóc, wymienić się doświadczeniami i rozwiązywać problemy a nie nabijać tysiące postów wytykając komuś nic nie znaczące błędy.

michancia
28-01-2023, 06:19
U mnie stosunek wł-wył do czasu pracy 1,25 pompa 5kw 105m2 powierzchnia grzania 100% podłogówka.
Próbowałem przestawiać krzywą delte probowałem grzać harmonogramem ale z moich obserwacji najlepiej puścić pc na samopas chodzi przy temperaturach około zera jakieś 20\24h ale na najniższej modulacji przez co defrost co około 2,5-4 godziny.Jak temp. zew. wzrośnie lekko powyżej 2 stopni to defrosty co około 4-6h albo i wcale. Ja już sobie dałem spokój próbowałem zmniejszyć ilość wł-wył ale chyba się nie da czas pokaże ile pompa wytrzyma.

Nie wiem co o tym sądzić.
Tak jak wcześniej wspominałem wcześniej dla mnie temat defrostów nie istniał. Poprzednie 3 sezony prawie na swoim T CAP nie widziałem obszronionej pompy.
Ale ten rok to jakaś masakra, nawet mój T CAP robi defrosty pewnie co 3-4 godziny.
A u syna na tej jednowentylatorowej to co 1 godzinę. Pompa zeszła z modulacją już do min 22Hz pracuje 24/24 , ale defrosty bez zmian co godzinę.
Ale u nas jest taka wilgotność ( powyżej 90%), że ciągle mokro i to tak od listopada się ciągnie.
Z tego względu zastanawiam się czy u ciebie mniejsza wilgotność, czy może samo umiejscowienie pompy ma wpływ.
Sezonowo to i tak pewnie u syna będzie więcej tych godzin pracy od załączeń, ale na tę chwilę to te defrosty to jakaś masakra, albo inaczej te załączenia pomiędzy defrostami.

a.gwozdz
28-01-2023, 10:18
przestańcie się kłócić i może spróbujmy sobie nawzajem pomóc.


No tylko jak chcesz pomóc skoro J robią przy defroście 2 x stop i to robi taki stosunek włączeń do pracy.
Panasonic podaje że stosunek 1:3 jest OK dla J, jak masz w okolicy1:1 to imho dla J jest OK czy nawet bardzo OK.

Rada taka, przestać się przejmować i żyć.

Pytajnick
28-01-2023, 10:18
Wypowiedziałem się na wypowiedz użytkownika michancia

Cytat : "To niech się wypowiedzą użytkownicy PC Panasoniców jednowentylatorowych jaki oni mają ten stosunek."

Od tego się zaczęło, a ty wyskakujesz jak Filip z konopi nic nie wnosząc do tematu.

Znam gościa, który ma jednowentylatorową, tej samej "gównianej" firmy co ja. Roczna ilość włączeń/wyłączeń na godzinę u niego jest w przedziale od 1,6 do 2,3 przez ...16 lat działania pompy. Wszystkie informacje jakie można w necie odszukać czy usłyszeć od instalatora, wskazują, że problem jest, gdy PC włącza się ok 3x/h. U mnie pierwszy cały rok miał średnią 1,9. Nie rozumiem więc, dlaczego dla niektórych problemem jest wynik np 1,4 zał/h. Po co te stresy? :rolleyes:

a.gwozdz
28-01-2023, 10:41
jako ciekawostkę powiem że przy obecnej wilgotności ~75% i temp między -2 a 0 stopnie ostatni defrost był wczoraj ~13:00 przy grzaniu CWU.

Pytajnick
28-01-2023, 11:14
jako ciekawostkę powiem że przy obecnej wilgotności ~75% i temp między -2 a 0 stopnie ostatni defrost był wczoraj ~13:00 przy grzaniu CWU.

Masz to na jakimś wykresie czy obserwowałeś cały czas?
Ja właśni poprzewijałem monitoring i u mnie PC chodziła ostatni raz do 1,27 w nocy później się wyłączyła i sobie stoi, co fajnie widać, bo nie zdążyła się oszronić zanim pogodówka ją wyłączyła:)

I od wyłaczenia do tej pory wygląda tak, przy temp ok zera stC - https://naforum.zapodaj.net/38d9bc82e0ea.jpg.html

a.gwozdz
28-01-2023, 11:31
z service cloud
+ dodałem porównawczo jak to wygląda przy wilgotności powyżej 95%

Pytajnick
28-01-2023, 11:40
z service cloud
+ dodałem porównawczo jak to wygląda przy wilgotności powyżej 95%

Nie mogę tego odnieść do swojego przypadku, bo masz grzejniki a ja 10cm betonu, ale to pokazuje jak warunki pogodowe mają wpływ na pracę PC a jak wiemy, nie wszędzie są takie same, więc porównywania obarczone są dużym błędem, szczególnie to po przecinku :D

michancia
28-01-2023, 11:47
I właśnie z tego powodu wywiązała się dyskusja, że te jednowentylatorowe to mają prawie 2 x więcej zał/wył od godzin pracy.

A swoją drogą gdzie wy mieszkacie, że macie taką wilgotność. U nas nie schodzi poniżej 90% i w prognozach nie widać zmian.
Przy tej wilgotności ta pompa (U syna ) pyrka cały czas i zużywa dobowo 15kW ( wg pompy, który zaniża 15% ), w podłogę idzie 23st na zasilanie, a średnie COP z tego tygodnia ( średnia dobowo,,0,, ) 4.8.
W tym samym czasie U mnie średnio na samo CO 25kW przy COP-3.1.
Ta podłoga robi taką robotę.
Produkcja w obu przypadkach jest zbliżona, tylko u syna więcej energii idzie na defrosty i grzanie garażu, oraz brak bytowego.

a.gwozdz
28-01-2023, 11:50
Nie ma to aż takiego znaczenia, jeśli była by ustawiona ta sama temp wyjścia z PC to imho nie ma to znaczenia czy są grzejniki czy podłogówka.
Jak widać z wykresu obecnie z PC wychodzi ~31-32 stopnie na bufor.



A swoją drogą gdzie wy mieszkacie, że macie taką wilgotność. U nas nie schodzi poniżej 90% i w prognozach nie widać zmian.

Taka wilgotność to ewenement, od wczoraj się poprawiło i obecnie jest 72%.

U mnie aktualnie ostatni tydzień ~20kwh/ dobę czasem 19kwh czasem 21kwh - ostatni tydzień (z podlicznika)

-voymar-
28-01-2023, 13:20
bocian_koh się pomylił ludzka rzecz a później przeprosił.
Po co to dogryzanie ???
Chyba po to jest to forum żeby sobie pomóc, wymienić się doświadczeniami i rozwiązywać problemy a nie nabijać tysiące postów wytykając komuś nic nie znaczące błędy.

Zapewne po to powinno byc forum aby pomagać
Tylko że ci co im się chce pomóc lub zwrócić uwagę że ich urządzenie nie pracuje jak powinno, od razu ATAKUJĄ .A co ciekawsze jednemu i drugiemu ta PC nie pracuje tak jak jest do tego stworzona --czyli do pracy z modulacją .Bo to jest INWENTER a nie ON-off

-voymar-
28-01-2023, 13:31
Nie wiem co o tym sądzić.
Tak jak wcześniej wspominałem wcześniej dla mnie temat defrostów nie istniał. Poprzednie 3 sezony prawie na swoim T CAP nie widziałem obszronionej pompy.
Ale ten rok to jakaś masakra, nawet mój T CAP robi defrosty pewnie co 3-4 godziny.
A u syna na tej jednowentylatorowej to co 1 godzinę. Pompa zeszła z modulacją już do min 22Hz pracuje 24/24 , ale defrosty bez zmian co godzinę.
Ale u nas jest taka wilgotność ( powyżej 90%), że ciągle mokro i to tak od listopada się ciągnie.
Z tego względu zastanawiam się czy u ciebie mniejsza wilgotność, czy może samo umiejscowienie pompy ma wpływ.
Sezonowo to i tak pewnie u syna będzie więcej tych godzin pracy od załączeń, ale na tę chwilę to te defrosty to jakaś masakra, albo inaczej te załączenia pomiędzy defrostami.

Skoro są temperatury tej zimy jakie są czyli przedział (+2 do -2 ) to tak będzie
Sprawa kolejna . POMYŚL --------- U syna jak piszesz PC pracuje 24/24h I tu jakoś nie mówisz że ma durszlak???? ( bo jest nieprawda ) tak i ja twierdzę
Ale za u nie jak podałem ponad 7000h pracy i coś koło 1800zał TO MAM DURSZLAK
Czy wy w ogóle jesteście POWAŻNI??????
Po co wypisywac głupotyu????
JAK się Głowę na karku i logiczne rozumowanie a nade wszystko instalację (CO ) zrobioną pod daną PC to idzie to tak dograć ( jak komuś nie przeszkadza ) że PC np. zaliczy 1 tydz. pracy czyli 168godz. zaliczając 1 Start Stop.
I wcale to nie świadczy że dom to durszlak.
No ale potrzebne jest rozumowanie a nie powielanie głupot które inni piszą .

-voymar-
28-01-2023, 13:43
Znam gościa, który ma jednowentylatorową, tej samej "gównianej" firmy co ja. Roczna ilość włączeń/wyłączeń na godzinę u niego jest w przedziale od 1,6 do 2,3 przez ...16 lat działania pompy. Wszystkie informacje jakie można w necie odszukać czy usłyszeć od instalatora, wskazują, że problem jest, gdy PC włącza się ok 3x/h. U mnie pierwszy cały rok miał średnią 1,9. Nie rozumiem więc, dlaczego dla niektórych problemem jest wynik np 1,4 zał/h. Po co te stresy? :rolleyes:

Bo PC ma grzać dom. Bo to inwenter
Zadaj sobie Pytanie na jakiej podstawie dobierałeś sobie PC?
Lub inaczej Na jakiej podstawie dobrał ci ją Instalator??
A gdzie TY wtedy byłeś? Dlaczego się zgodziłeś właśnie na taką PC?
Trzeba uderzyć w piersi i przyznać -BO NIE UMIAŁEM SAM DOBRAĆ- a efekty widać ( pomijam defrosty ) bo jedna tak a inna inaczej .
Zadaj sobie Pytanie ; Czy jak są odpowiednie warunki do pracy Czy to jest na ( + 7 *C ) czy ( -7*C ) ważne by PC robiła min defrostów
JAK wtedy pracuje?????? w przedziale np. 7hpracy? Ma 1 start stop i ZERO defrostów ? czy nadal pomimo braku defrostów wyłącza się co 1h lub 1,5h a co gorsza 2 lub 3 razy na ( h) ?
I nie jest tu tłumaczenie że mam CIEPŁY DOM------ takie tłumaczenie TO błąd . Przyczyna takiej tezy to: -Brak wiedzy lub jak u ruskich Propaganda zrobiła swoje.

-voymar-
28-01-2023, 13:59
I właśnie z tego powodu wywiązała się dyskusja, że te jednowentylatorowe to mają prawie 2 x więcej zał/wył od godzin pracy.

A swoją drogą gdzie wy mieszkacie, że macie taką wilgotność. U nas nie schodzi poniżej 90% i w prognozach nie widać zmian.
Przy tej wilgotności ta pompa (U syna ) pyrka cały czas i zużywa dobowo 15kW ( wg pompy, który zaniża 15% ), w podłogę idzie 23st na zasilanie, a średnie COP z tego tygodnia ( średnia dobowo,,0,, ) 4.8.
W tym samym czasie U mnie średnio na samo CO 25kW przy COP-3.1.
Ta podłoga robi taką robotę.
Produkcja w obu przypadkach jest zbliżona, tylko u syna więcej energii idzie na defrosty i grzanie garażu, oraz brak bytowego.

Nie podłoga robi robotę -Tylko temp. zasilania
Sprawa kolejna teraz syn utrzymuje 19*C ( bo tak pisałeś wcześniej ) Nie mieszka ,więc co tu porównywać ??
No chyba że mu 19*C wystarcza ?
Jak zamieszka to się zmieni i to dość sporo
Bo podwyższenie temp. wewnątrz o 1*C to ok. 6% wyższe zużycie
Mając odnośnik 19*C a 23*C i to utrzymać 24/24h daje 24%

bocian_koh
28-01-2023, 14:19
Skoro są temperatury tej zimy jakie są czyli przedział (+2 do -2 ) to tak będzie
Sprawa kolejna . POMYŚL --------- U syna jak piszesz PC pracuje 24/24h I tu jakoś nie mówisz że ma durszlak???? ( bo jest nieprawda ) tak i ja twierdzę
Ale za u nie jak podałem ponad 7000h pracy i coś koło 1800zał TO MAM DURSZLAK
Czy wy w ogóle jesteście POWAŻNI??????
Po co wypisywac głupotyu????
JAK się Głowę na karku i logiczne rozumowanie a nade wszystko instalację (CO ) zrobioną pod daną PC to idzie to tak dograć ( jak komuś nie przeszkadza ) że PC np. zaliczy 1 tydz. pracy czyli 168godz. zaliczając 1 Start Stop.
I wcale to nie świadczy że dom to durszlak.
No ale potrzebne jest rozumowanie a nie powielanie głupot które inni piszą .

Durszlak jak nic. Poważnie. Nawet przy najniższej modulacji Twój pałac dalej potrzebuje coś koło 5kW. Nie zakrzyczysz tego. Dlatego masz mało stopów. Chodzi o to, że gdyby zrobiła stop to Ty byś zamarzł, bo przez te dziury, których nie chcesz zauważyć spierdziela ze 3kW :rolleyes:

PS. U mnie wszystko działa ok. Tu na forum jestem z ciekawości a nie po to aby rozwiązywać "problemy" ze swoją pompą. Przy okazji mam niezły ubaw, głównie z Ciebie. Bardzo lubię Twoje wypowiedzi. Chociażby te: ściany dwuwarstwowe, błędne rozumowanie, nie pchanie pazurów, termistaty, zawory ciśnieniowe mylone ze zwrotnymi, regulacja mocy deltą, mycie dupska, terminatory itd.

Jeszcze jedno nie da się bezpośrednio porównać start/stop HP i T-CAP.

Pytajnick
28-01-2023, 14:23
Bo PC ma grzać dom. Bo to inwenter
Zadaj sobie Pytanie na jakiej podstawie dobierałeś sobie PC?
Lub inaczej Na jakiej podstawie dobrał ci ją Instalator??
A gdzie TY wtedy byłeś? Dlaczego się zgodziłeś właśnie na taką PC?
Trzeba uderzyć w piersi i przyznać -BO NIE UMIAŁEM SAM DOBRAĆ- a efekty widać ( pomijam defrosty ) bo jedna tak a inna inaczej .
Zadaj sobie Pytanie ; Czy jak są odpowiednie warunki do pracy Czy to jest na ( + 7 *C ) czy ( -7*C ) ważne by PC robiła min defrostów
JAK wtedy pracuje?????? w przedziale np. 7hpracy? Ma 1 start stop i ZERO defrostów ? czy nadal pomimo braku defrostów wyłącza się co 1h lub 1,5h a co gorsza 2 lub 3 razy na ( h) ?
I nie jest tu tłumaczenie że mam CIEPŁY DOM------ takie tłumaczenie TO błąd . Przyczyna takiej tezy to: -Brak wiedzy lub jak u ruskich Propaganda zrobiła swoje.

Czuję się lekko rozbawiony :D
Moja PC była dobierana do OZC , nie taktuje, liczbę wyłączeń sprężarki ma w normie,więc w czym problem?

michancia
28-01-2023, 14:55
Skoro są temperatury tej zimy jakie są czyli przedział (+2 do -2 ) to tak będzie
Sprawa kolejna . POMYŚL --------- U syna jak piszesz PC pracuje 24/24h I tu jakoś nie mówisz że ma durszlak???? ( bo jest nieprawda ) tak i ja twierdzę
Ale za u nie jak podałem ponad 7000h pracy i coś koło 1800zał TO MAM DURSZLAK
Czy wy w ogóle jesteście POWAŻNI??????
Po co wypisywac głupotyu????
JAK się Głowę na karku i logiczne rozumowanie a nade wszystko instalację (CO ) zrobioną pod daną PC to idzie to tak dograć ( jak komuś nie przeszkadza ) że PC np. zaliczy 1 tydz. pracy czyli 168godz. zaliczając 1 Start Stop.
I wcale to nie świadczy że dom to durszlak.
No ale potrzebne jest rozumowanie a nie powielanie głupot które inni piszą .

U syna ona pracuje bo ma pompę która schodzi z modulacją do 04kW na zasilaniu, to przy tych temperaturach ( ,,0,, ) i tym cop=5 ( zawyżyłem ) da na wyjściu 2kW, a jego zapotrzebowanie przy -2 st/c wg. OZC to coś ok. 3kW. Jak będzie grzał wyższą temperaturą to to COP będzie mniejsze, a tym samym moc pompy jeszcze mniejsza.
To jak ma to nie pracować.
A moja pompa T CAP i twoja nie zejdzie na zasilaniu niżej niż 1kW to w takich samych warunkach przy COP=3.2 da na wyjściu 3,2 kW i w tych warunkach ona u mnie pracuje ciągle 24/24. bo tyle mój dom potrzebuje przy -2st/c.
Natomiast w wyższych temperaturach na zewnątrz ona musi pracować w cyklach, bo nie zejdzie z mocą tak jak te jednowentylatorowe.
Czego tu nie rozumiesz...

A jeśli chodzi o temperaturę w domu u syna to fakt jest 19st/c
Ale przy ogrzewaniu podłogowym, to to odczucie jest znacznie inne, tam wszystko ma jednakowa temperaturę, ściany sufity i one maja 19st/c, natomiast przy samej podłodze jest najcieplej i to człowiek odczuwa.
Efekt jest taki, że pracujemy w koszulkach, a jak sie nic nie robi też czuć komfort.
Jak dla mnie to tam podniosą max. o 1-2st/c.

michancia
28-01-2023, 15:00
Z innej beczki dzisiaj zwróciłem uwagę, że tydzień temu miałem na swojej błąd H98 i teraz nie wiem czy to efekt moich zabaw z przepływami, kiedy się bawiłem z grzejnikami ( ustawiałem przepływy ), czy przytkał mi się filtr.
Błąd wyskoczył tylko raz i od tamtego czasu nic.
Miał ktoś taki komunikat?

-voymar-
28-01-2023, 15:03
Durszlak jak nic. Poważnie. Nawet przy najniższej modulacji Twój pałac dalej potrzebuje coś koło 5kW. Nie zakrzyczysz tego. Dlatego masz mało stopów. Chodzi o to, że gdyby zrobiła stop to Ty byś zamarzł, bo przez te dziury, których nie chcesz zauważyć spierdziela ze 3kW :rolleyes:

PS. U mnie wszystko działa ok. Tu na forum jestem z ciekawości a nie po to aby rozwiązywać "problemy" ze swoją pompą. Przy okazji mam niezły ubaw, głównie z Ciebie. Bardzo lubię Twoje wypowiedzi. Chociażby te: ściany dwuwarstwowe, błędne rozumowanie, nie pchanie pazurów, termistaty, zawory ciśnieniowe mylone ze zwrotnymi, regulacja mocy deltą, mycie dupska, terminatory itd.

Jeszcze jedno nie da się bezpośrednio porównać start/stop HP i T-CAP.

Do prostego człowieka należy mówić prostym językiem bo innego nie rozumie
Skoro moje wypowiedzi ci sie podobają to znaczy ze ten język dla ciebie . Trafi łem w punkt. To ci sie podoba (mycie dupska)
Hm -jak pisałem o zaworach to kojarzę--- zawory termostatyczne
Hm delta - co ona takiego robi????? POMYŚL jaki ma przepływ na 5 a jaki 3 lub jaki ma 8 ha ha
Dalej dom 120m2 z nocą PC 7kW dla parametrów (-20 /23*C /24h ) to jaki dom według ciebie? ( nie mój oczywiście) ciekaw jestem odpowiedzi

-voymar-
28-01-2023, 15:12
U syna ona pracuje bo ma pompę która schodzi z modulacją do 04kW na zasilaniu, to przy tych temperaturach ( ,,0,, ) i tym cop=5 ( zawyżyłem ) da na wyjściu 2kW, a jego zapotrzebowanie przy -2 st/c wg. OZC to coś ok. 3kW. Jak będzie grzał wyższą temperaturą to to COP będzie mniejsze, a tym samym moc pompy jeszcze mniejsza.
To jak ma to nie pracować.
A moja pompa T CAP i twoja nie zejdzie na zasilaniu niżej niż 1kW to w takich samych warunkach przy COP=3.2 da na wyjściu 3,2 kW i w tych warunkach ona u mnie pracuje ciągle 24/24. bo tyle mój dom potrzebuje przy -2st/c.
Natomiast w wyższych temperaturach na zewnątrz ona musi pracować w cyklach, bo nie zejdzie z mocą tak jak te jednowentylatorowe.
Czego tu nie rozumiesz...

Ja to wszystko ROZUMIĘ -dla mnie nawet jak pracuje 24h/24 -jest -OK jak ktoś chce
wszystko da się ustawić jak się chce - A COP jak na razie to mam=4 a 3,2 to nigdy nie miałem
Ciekawi mnie co bocian na te twoje wyniki
Po za tym PC nawet i na PLUSOWYCH ma pracować bez wyłączeń Wiadomo że czas nagrzania domu jest krótszy 3 ,4 5 h ale nawet jak ma grzać 3 h to to ma robić przez 3h bez wyłączeń Bo niby dlaczego się ma wyłączyć wcześniej. Jak odbiornik ( grzejnik ) ma wyższą moc niż PC na min modulacji.
A ty to mi nie mów jakie ja mam zapotrzebowanie bo niby skąd masz wiedzieć 3kW też grzałem na grzałkach i było ok

michancia
28-01-2023, 16:07
Ja to wszystko ROZUMIĘ -dla mnie nawet jak pracuje 24h/24 -jest -OK jak ktoś chce
wszystko da się ustawić jak się chce - A COP jak na razie to mam=4 a 3,2 to nigdy nie miałem
Ciekawi mnie co bocian na te twoje wyniki
Po za tym PC nawet i na PLUSOWYCH ma pracować bez wyłączeń Wiadomo że czas nagrzania domu jest krótszy 3 ,4 5 h ale nawet jak ma grzać 3 h to to ma robić przez 3h bez wyłączeń Bo niby dlaczego się ma wyłączyć wcześniej. Jak odbiornik ( grzejnik ) ma wyższą moc niż PC na min modulacji.
A ty to mi nie mów jakie ja mam zapotrzebowanie bo niby skąd masz wiedzieć 3kW też grzałem na grzałkach i było ok

Pytałem o błąd H98 nie pamiętasz czy przewijał sie na forum, jesteś tu częściej.
W tym temacie możesz pomóc, jak to nie problem.

a.gwozdz
28-01-2023, 17:56
Pytałem o błąd H98 nie pamiętasz czy przewijał sie na forum, jesteś tu częściej.
W tym temacie możesz pomóc, jak to nie problem.

Cofnij się do posta #8538 (427 strona)
Lub użyj opcji "przeszukaj temat" w tym temacie ale wpisz "błąd H98"- znajduje więcej tego.
Po samym H98 nie znajdzie bo za krótkie słowo wyszukiwania.

#8538
Błąd H98. Czy mam się bać? Znalazłem w menu, że był tydzień temu...

#8539
możliwe przyczyny:
uszkodzona pompa wody
mały przepływ
zawór dwu/trzydrogowy zamknięty
zatkany zawór rozprężny
za dużo czynnika w układzie
uszkodzony przetwornik wysokiego ciśnienia jednostki zew.
uszkodzona płyta główna

michancia
28-01-2023, 18:57
Cofnij się do posta #8538 (427 strona)
Lub użyj opcji "przeszukaj temat" w tym temacie ale wpisz "błąd H98"- znajduje więcej tego.
Po samym H98 nie znajdzie bo za krótkie słowo wyszukiwania.

#8538
Błąd H98. Czy mam się bać? Znalazłem w menu, że był tydzień temu...

#8539
możliwe przyczyny:
uszkodzona pompa wody
mały przepływ
zawór dwu/trzydrogowy zamknięty
zatkany zawór rozprężny
za dużo czynnika w układzie
uszkodzony przetwornik wysokiego ciśnienia jednostki zew.
uszkodzona płyta główna

Teraz tak ,,rozkminiałem,,
Ten błąd H98 - wzrost ciśnienia po stronie gazowej
Wyskoczył mi w poniedziałek, wtedy kiedy było wygrzewanie zbiornika, wcześniej miałem to wyłączone ( na początku wygrzewałem ), ale jak sie bawiłem przepływami, to to załaczyłem. Dodatkowo ograniczyłem wydajność pompki obiegowej do 26l.
Jak sie domyślam to jak było wygrzewanie zbiornika to pompa ma na wyjściu coś ok 60st bez grzałki. Wtedy jest bardzo duże ciśnienie w układzie i musiał być ograniczony przepływ po str. hydraulicznej i wzrosło ciśnienie.
Tak tylko sie domyślam. Wyłaczyłem wygrzewanie i lekko zwiekszyłem wydajnośc pompki. Przepływ jest taki jak był przed błedem, więc filtr w układzie co pewnie jest czysty.
Na razie wiecej nic nie robie, jak wyskoczy będę dalej sie zastanawiał.

Navy1
28-01-2023, 20:57
Czy w menu generacji H jest możliwość sterowania opóźnieniem/przyspieszeniem załączenia "grzałki pokojowej"?
Chodzi mi o sytuację, w której grzałka ma pozwolenie na pracę i ma ustawioną odpowiednią temperaturę poniżej której ma się aktywować. Czy jeżeli spełnione są te dwa warunki (grzałka aktywna, temperatura w zadanym zakresie pracy) można sterować załączeniem grzałki np. poprzez ustawienie różnicy między temp zasilania rzeczywistą a temp zasilania zadaną? To działałoby trochę jak delta na grzaniu, ale nie wiem czy to jest możliwe.
Nie znalazłem takiego ustawienia i myślę, że decyduje o tym jakiś algorytm.

-voymar-
28-01-2023, 22:33
Pytałem o błąd H98 nie pamiętasz czy przewijał sie na forum, jesteś tu częściej.
W tym temacie możesz pomóc, jak to nie problem.

No niestety ale w pamięci nie mam co kryje się pod kodem H98- to co pamiętam było o tych błędach jakiś czas temu , Dotyczyły przepływów, Ale czy to H98- Nie wiem
W instrukcji na pewno jest lecz teraz nie mam możliwości sprawdzić.

marcinnk
29-01-2023, 10:11
Ciekawostka z dnia dzisiejszego. Nie było napięcie ok 5h. Po przywróceniu pompa chyba uruchomiła się w z wyzerowanymi danymi.
1) Przestawiona opcja z grzania krzywej grzewczej na prostą liniową
2) Brak opcji grzania zbiornika wody, trzeba było wejść w ustawienia i ustawi\c opcje, że zbiornik jest podłączony
3) Skasowany harmonogram grzania

Co dziwne pompa zapamiętała ustawienia harmonogramu ale dla pracy cichej.

Czy ktoś może miał podobne zdarzenie?

Techno
29-01-2023, 12:40
Czy w menu generacji H jest możliwość sterowania opóźnieniem/przyspieszeniem załączenia "grzałki pokojowej"?
Chodzi mi o sytuację, w której grzałka ma pozwolenie na pracę i ma ustawioną odpowiednią temperaturę poniżej której ma się aktywować. Czy jeżeli spełnione są te dwa warunki (grzałka aktywna, temperatura w zadanym zakresie pracy) można sterować załączeniem grzałki np. poprzez ustawienie różnicy między temp zasilania rzeczywistą a temp zasilania zadaną? To działałoby trochę jak delta na grzaniu, ale nie wiem czy to jest możliwe.
Nie znalazłem takiego ustawienia i myślę, że decyduje o tym jakiś algorytm.

W generacji H te opcje są zaszyte na stałe , czyli różnica 8 stopni pomiędzy temperaturą docelową a aktualną przez 20 min...
Dopiero w generacji J da się to ustawić.

a.gwozdz
29-01-2023, 19:15
Ciekawostka z dnia dzisiejszego. Nie było napięcie ok 5h. Po przywróceniu pompa chyba uruchomiła się w z wyzerowanymi danymi.
1) Przestawiona opcja z grzania krzywej grzewczej na prostą liniową
2) Brak opcji grzania zbiornika wody, trzeba było wejść w ustawienia i ustawi\c opcje, że zbiornik jest podłączony
3) Skasowany harmonogram grzania

Co dziwne pompa zapamiętała ustawienia harmonogramu ale dla pracy cichej.

Czy ktoś może miał podobne zdarzenie?

Hm u mnie były rano również jakieś anomalie, z tym że PC się wyłączyła (chyba po zaniku zasilania fazy) i nie włączyła się po przywróceniu zasilania. Włączyłem ją rano po przebudzeniu po zauważeniu że kaloryfery są zimne.

Czy PC na sterowaniu termostatem zachowuje się inaczej niż na samej krzywej ?? Czy jak była włączona to powinna się włączyć po przywróceniu zasilania ??? Do tej pory jak mrugnęli prądem to po włączeniu PC startowała w takim stanie jak była przy zaniku.

Techno
30-01-2023, 05:55
Tak ,pompa powinna się włączyć w takim stanie , w jakim była w momencie wyłączenia zasilania.

A na termostacie zachowuje się tak samo (sam proces grzania), różnica ,to taka, że nie możesz przesuwać góra-dół krzywej no i sam proces grzania może się włączyć dopiero jak termostat da sygnał (zewrze styk).

Pompa natomiast wyłącza się ,jak wygeneruje się jakiś błąd w pamięci .Wtedy również wyłączany jest harmonogram ( ale nie kasowany - znika tylko ikonka z wyświetlacza) , po to ,żeby pompa się nie włączała wg niego ,jeśli jest błąd.

pawel7979
30-01-2023, 08:49
- a gdy ktoś ma duże odległości od bojlera CWU do kranu i cyrkulację 24/24 godz. z grzaniem CWU 2x a może i 4x dziennie - to może mieć pobór prądu na samo CWU na poziomie 1'000 - 1'500 kWh rocznie.

.

Zgadzam się. U mnie chodzi cyrkulacja od rana do wieczora. Woda latem grzana 2x dziennie. Zimą na podtrzymaniu do 42C ,ok 4x włącza sie CWU. Rocznie CWU 1215 kWh - odczyt z pompy

Piotr Paruzel
30-01-2023, 09:31
Ciekawostka z dnia dzisiejszego. Nie było napięcie ok 5h. Po przywróceniu pompa chyba uruchomiła się w z wyzerowanymi danymi.
1) Przestawiona opcja z grzania krzywej grzewczej na prostą liniową
2) Brak opcji grzania zbiornika wody, trzeba było wejść w ustawienia i ustawi\c opcje, że zbiornik jest podłączony
3) Skasowany harmonogram grzania

Co dziwne pompa zapamiętała ustawienia harmonogramu ale dla pracy cichej.

Czy ktoś może miał podobne zdarzenie?

Ja niedawno zakładałem drugą pompę, tym razem 5 kW i miałem podobny problem. Po zaniku napięcia, dosłownie na minutę, pompa całkowicie zapomniała ustawienia harmonogramu, wyleciała też krzywa. Niestety sama się włączyła i zaczęła ciągnąć podłogówkę do 40 stopni. Dobrze, że byłem wtedy w domu, bo wyłączyłem ją kiedy osiągnęła 35 na zasilaniu, a powinna zatrzymać się na 30. Pozostałe ustawienia zostały na miejscu.
Nie wiem czy będzie się to powtarzało, od tamtego czasu nie była odłączona od napięcia.

marcinnk
30-01-2023, 10:32
Czyli te pompy lubią fixować.

Mam jeszcze jedno pytanie, prośbę: czy wiecie jak można dodać dwóch użytkowników do smat clouda, aby połączyć się z serive cloudem.?
Może mylny jest opis opcji: lista użytkowników i może w jednym czasie być połączony tylko z jednym serwisantem?
Po podłączeniu jedno użytkownika nigdzie nie ma opcji aby dodać drugiego.

pawel7979
30-01-2023, 10:55
Rozkminiam krzywą grzewczą i to co zauważyłem. To obniżenie krzywej powoduje większe zużycie energii w okresie całego dnia. Odczyt z pod licznika. Na niskiej krzywej pyrka sobie 0,4-0.6 kWh lecz chodzi dłużej.
Zastanawiam się czy nie lepiej dać wyższą krzywą na podłogówkę. Podłoga dłużej będzie oddawać ciepło, co za tym idzie mniej startów pompy oraz krótszy czas pracy. Temperaturę ustawiam i tak za pomocą termostatu zewnętrznego Salus. Co o tym myślicie?

Techno
30-01-2023, 11:14
Czyli te pompy lubią fixować.

Mam jeszcze jedno pytanie, prośbę: czy wiecie jak można dodać dwóch użytkowników do smat clouda, aby połączyć się z serive cloudem.?
Może mylny jest opis opcji: lista użytkowników i może w jednym czasie być połączony tylko z jednym serwisantem?
Po podłączeniu jedno użytkownika nigdzie nie ma opcji aby dodać drugiego.

Serwisant ma do dyzpozycji Service Cloud i on może mieć pomp nieskończenie wiele.. Konto serwisanta sobie może założyć kady (nikt tego nie weryfikuje).

A poza tym nie twórz ogólników ... Ja nie zauważyłem ,żeby moja fixowała po wyłączeniu i włączeniu zasilania. Próbujcie to powtórzyć ,zobaczcie ,czy w historii macie jakieś zachowane błędy...

Techno
30-01-2023, 11:20
Rozkminiam krzywą grzewczą i to co zauważyłem. To obniżenie krzywej powoduje większe zużycie energii w okresie całego dnia. Odczyt z pod licznika. Na niskiej krzywej pyrka sobie 0,4-0.6 kWh lecz chodzi dłużej.
Zastanawiam się czy nie lepiej dać wyższą krzywą na podłogówkę. Podłoga dłużej będzie oddawać ciepło, co za tym idzie mniej startów pompy oraz krótszy czas pracy. Temperaturę ustawiam i tak za pomocą termostatu zewnętrznego Salus. Co o tym myślicie?

Już samo to ,że obniżasz krzywą a zużycie energii jest większe , przeczy logice. Pewny jesteś ,że dzień tak samo wyglądał ? Dom miał takie same warunki początkowe i końcowe ?
Może jak jednego dnia podłogę zagrzał , to wystarczyło nie na 1 dzień , ale np na 1,5 dnia ?
No i co ile Ci się pompa włącza , skoro rozpatrujesz wydłużenie czasu pracy i przerwy ?
Zawsze wyższa temperatura grzania to gorszy COP ( może 1 stopień wyżej to niezauważalnie mało , ale zawsze).

a.gwozdz
30-01-2023, 11:46
A poza tym nie twórz ogólników ... Ja nie zauważyłem ,żeby moja fixowała po wyłączeniu i włączeniu zasilania. Próbujcie to powtórzyć ,zobaczcie ,czy w historii macie jakieś zachowane błędy...

W temacie wyłączenia i nie włączenia po zaniku, czy błąd H74 - 'błąd komunikacji płyty głównej' zapisałby się i byłby widoczny w smartcloud ???

Kojarzę że kilka dni po instalacji wystąpił taki błąd u mnie po właśnie mignięciu zasilania - wtedy instalator kazał wyłączyć bezpiecznik i włączyć i problem więcej nie wystąpił.

Jeśli ten błąd się nie zapisuje to po takim zaniku jeśli wywaliło H74 i następnie prąd mrugnął raz jeszcze to wszystko wróciło do normy (tak jakbym zresetował na bezpieczniku) - ale PC została wyłączona po wystąpieniu błędu - nie pamiętam czy wtedy po resecie sama się włączyła czy trzeba było włączyć.

BINGO - w smarcloud nie ma ale w sterowniku mam błąd H74 wczoraj zapisany 2 razy.
Więc jest to prawdopodobna przyczyna.

Pytanie czy tym H74 się przejmować ???

Techno
30-01-2023, 12:56
I tak i nie....To jest błąd komunikacji z opcjonalną płytą CZ-NS4P...
Jeśli wystąpi , to pompa wyłącza się ( przestaje grzać , wyłącza się zielona dioda ) i harmonogram zostaje wyłączony ( nie włączy się ponownie z harmonogramu).
Więc pytanie dlaczego taki błąd wystąpił , bo może ktoś świadomie wyjął kabelek do komunikacji.

a.gwozdz
30-01-2023, 13:18
Zgadza się po takiej akcji nie działa harmonogram, faktycznie musiałem go wczoraj włączyć, w zasadzie po każdym zaniku zasilania występuje ten problem.
Rozumiem że przez tą opcjonalną płytę jest podpięty czujnik temperatury PAW-A2W-TSRT ??

Czyli jednak coś jest niepodłączone / źle podłączone / albo włączone coś czego nie ma ???

Prawdopodobnie dzieje się tak tylko kiedy mam ustawioną pracę na termostat wewnętrzny, ręki se uciąć nie dam ale przy pracy na samej krzywej to nie występowało chyba.

-voymar-
30-01-2023, 13:52
Ciekawostka z dnia dzisiejszego. Nie było napięcie ok 5h. Po przywróceniu pompa chyba uruchomiła się w z wyzerowanymi danymi.
1) Przestawiona opcja z grzania krzywej grzewczej na prostą liniową
2) Brak opcji grzania zbiornika wody, trzeba było wejść w ustawienia i ustawi\c opcje, że zbiornik jest podłączony
3) Skasowany harmonogram grzania

Co dziwne pompa zapamiętała ustawienia harmonogramu ale dla pracy cichej.

Czy ktoś może miał podobne zdarzenie?

A co w tym takiego dziwnego?
PC - potraktowała to jako Reset

Techno
30-01-2023, 13:55
Zgadza się po takiej akcji nie działa harmonogram, faktycznie musiałem go wczoraj włączyć, w zasadzie po każdym zaniku zasilania występuje ten problem.
Rozumiem że przez tą opcjonalną płytę jest podpięty czujnik temperatury PAW-A2W-TSRT ??

Czyli jednak coś jest niepodłączone / źle podłączone / albo włączone coś czego nie ma ???

Prawdopodobnie dzieje się tak tylko kiedy mam ustawioną pracę na termostat wewnętrzny, ręki se uciąć nie dam ale przy pracy na samej krzywej to nie występowało chyba.

I znowu i tak i nie :)

Konkretne czujniki mają swoje błędy ,(jeśli np. czujnik się wypiął z płyty opcjonalnej) ,np H67/H68 , H43/H44.
Więc to raczej jest problem samej płyty opcjonalnej.

-voymar-
30-01-2023, 13:57
Hm u mnie były rano również jakieś anomalie, z tym że PC się wyłączyła (chyba po zaniku zasilania fazy) i nie włączyła się po przywróceniu zasilania. Włączyłem ją rano po przebudzeniu po zauważeniu że kaloryfery są zimne.

Czy PC na sterowaniu termostatem zachowuje się inaczej niż na samej krzywej ?? Czy jak była włączona to powinna się włączyć po przywróceniu zasilania ??? Do tej pory jak mrugnęli prądem to po włączeniu PC startowała w takim stanie jak była przy zaniku.

Mogło być tak że brak napięcia zgrał się z harmonogramem ( był stop ) dlatego PC pomimo obecności napięcia się nie włączyła czekała do następnego sygnału z harmonogramu.

-voymar-
30-01-2023, 14:00
Zgadzam się. U mnie chodzi cyrkulacja od rana do wieczora. Woda latem grzana 2x dziennie. Zimą na podtrzymaniu do 42C ,ok 4x włącza sie CWU. Rocznie CWU 1215 kWh - odczyt z pompy

Dobre- 1215kWh na CWU taniej by było po prostu odczekać aż zimna woda zleci.
Ekonomia super.

-voymar-
30-01-2023, 14:10
Ja niedawno zakładałem drugą pompę, tym razem 5 kW i miałem podobny problem. Po zaniku napięcia, dosłownie na minutę, pompa całkowicie zapomniała ustawienia harmonogramu, wyleciała też krzywa. Niestety sama się włączyła i zaczęła ciągnąć podłogówkę do 40 stopni. Dobrze, że byłem wtedy w domu, bo wyłączyłem ją kiedy osiągnęła 35 na zasilaniu, a powinna zatrzymać się na 30. Pozostałe ustawienia zostały na miejscu.
Nie wiem czy będzie się to powtarzało, od tamtego czasu nie była odłączona od napięcia.

I co z tego że doszła do 40*C Szybciej nagrzało by ci dom To żaden problem po za ekonomicznym

a.gwozdz
30-01-2023, 14:14
I znowu i tak i nie :)

Konkretne czujniki mają swoje błędy ,(jeśli np. czujnik się wypiął z płyty opcjonalnej) ,np H67/H68 , H43/H44.
Więc to raczej jest problem samej płyty opcjonalnej.

dzięki za pomoc - zwrócę się do instalatora żeby podziałał co tam się dzieje.

Piotr Paruzel
30-01-2023, 14:33
I co z tego że doszła do 40*C Szybciej nagrzało by ci dom To żaden problem po za ekonomicznym

Taki to problem, że gdyby pompa została z takim ustawieniem na całą noc to miałbym wylewkę o 10 stopni cieplejszą niż powinna, a przez to ponad 30 stopni w budynku. Mało komfortowe.
Uprzedzając, pompa nie ma żadnego kagańca oprócz harmonogramu. Krzywa jest dostosowana tak żeby bilansować straty budynku.

a.gwozdz
30-01-2023, 15:13
Mogło być tak że brak napięcia zgrał się z harmonogramem ( był stop ) dlatego PC pomimo obecności napięcia się nie włączyła czekała do następnego sygnału z harmonogramu.

nie - CO chodzi non stop, z harmonogramu mam tylko CWU

-voymar-
30-01-2023, 15:22
Taki to problem, że gdyby pompa została z takim ustawieniem na całą noc to miałbym wylewkę o 10 stopni cieplejszą niż powinna, a przez to ponad 30 stopni w budynku. Mało komfortowe.
Uprzedzając, pompa nie ma żadnego kagańca oprócz harmonogramu. Krzywa jest dostosowana tak żeby bilansować straty budynku.

Więc to co napisałem Nic by się nie stało

michancia
30-01-2023, 15:54
Przez weekend pogoda się zmieniła było zimno ( poniżej ,,0,, ) ale wilgotność spadła.
Nie wiem na ile u syna wpływ pogody a na ile, to że dom się już wygrzał ( zapotrzebowanie na energię do grzania sukcesywnie spadało ) i pompa zeszła do najniższej modulacji - 04-06kWh na zasilaniu, pracuje non stop 24/24, Ale efekt jest taki, że pompa przestała się szronić, dzisiaj wilgotność >90% tem. na zewnątrz +2st/c, a ona cały czas pozostaje sucha. Praktycznie defrosty przestały mieć wpływ na zużycie energii.

Dla przykładu moje zużycie dobowe na samo CO i w tym samym czasie u syna ( do wskazania syna należy doliczyć 15%, oraz temperatura 19-19.5st/c ):
27.01 - 24.6kWh u syna 14,2kWh
28.01 - 28.8kWh - 15kWh
29.01 - 25.6kWh - 12.8kWh
dziasiaj - 16,2kWh - 8.8kWh
Dla przypomnienia moje zużycie za cały 2022r - 3596kWh, w tym na samo CO-3022kWh

Jeszcze przed dwoma tygodniami to zużycie u syna było niższe o jakieś 25-30%, a teraz się zwiększa i juz ma niższe o jakieś 40%.
Takie było założenie przy tej budowie, że będzie małe zapotrzebowanie w energię do ogrzania tego domu. A to udało sie osiągnąć stosując izolację cieplną taką jak mówi norma WT2021, nic więcej. Ale do budowy tego domu zostały użyte najwyższej jakości materiały, które zostały zamontowane z najwyższą jakością.
Koszt postawienia tego domu do stanu deweloperskiego wyszedł taniej niż w szacowanych kosztach na stronie projektu.
Do tego system ogrzewania wyszedł rewelacyjnie i tanio ( cała kotłownia z pompą ciepła i cała podłogówka zmieściła się w nieco powyżej 30tys zł.
To tak żeby się pochwalić własną pracą moją i mojego syna.

pawel7979
30-01-2023, 16:04
Już samo to ,że obniżasz krzywą a zużycie energii jest większe , przeczy logice. Pewny jesteś ,że dzień tak samo wyglądał ? Dom miał takie same warunki początkowe i końcowe ?
Może jak jednego dnia podłogę zagrzał , to wystarczyło nie na 1 dzień , ale np na 1,5 dnia ?
No i co ile Ci się pompa włącza , skoro rozpatrujesz wydłużenie czasu pracy i przerwy ?
Zawsze wyższa temperatura grzania to gorszy COP ( może 1 stopień wyżej to niezauważalnie mało , ale zawsze).

Nie ma takich samych idealnych dni, lecz nigdy nie zdarzyło się tak, by grzać podłogę raz dziennie. Nagrzana podłoga wystarczy na parę godzin. Zrobiłem testy gdzie np ustawiłem krzywą 22C+15C. W moim odczuciu podłoga zimna, termostat przez pół dnia nie mógł podnieść temperatury a pompa chodziła. Temperatura zasilania i powrotu była 22C.

Łączna ilość włączeń pompy 5414
Łączy czas pracy 3676
Pompa chodzi od października 2021
Styczeń 2022 średni czas załączeń na 1h =1,5razy
Luty 2022 średni czas załączeń na 1h =1,12 razy
Marzec 2022 średni czas załączeń na 1h = 1,09 razy
Kwiecień 2022 średni czas załączeń na 1h=0,89 razy

pawel7979
30-01-2023, 16:07
Dobre- 1215kWh na CWU taniej by było po prostu odczekać aż zimna woda zleci.
Ekonomia super.


Co masz na myśli mówiąc aż zimna woda zleci? To w jaki sposób poprawić ekonomię CWU? za wyjątkiem wyłączenia cyrkulacji w ciągu dnia.

michancia
30-01-2023, 16:46
Nie ma takich samych idealnych dni, lecz nigdy nie zdarzyło się tak, by grzać podłogę raz dziennie. Nagrzana podłoga wystarczy na parę godzin. Zrobiłem testy gdzie np ustawiłem krzywą 22C+15C. W moim odczuciu podłoga zimna, termostat przez pół dnia nie mógł podnieść temperatury a pompa chodziła. Temperatura zasilania i powrotu była 22C.

Łączna ilość włączeń pompy 5414
Łączy czas pracy 3676
Pompa chodzi od października 2021
Styczeń 2022 średni czas załączeń na 1h =1,5razy
Luty 2022 średni czas załączeń na 1h =1,12 razy
Marzec 2022 średni czas załączeń na 1h = 1,09 razy
Kwiecień 2022 średni czas załączeń na 1h=0,89 razy

Nie ma takiej opcji, żeby w tych warunkach jakie są ostatnio ( temperatury bliskie ,,0,, i bardzo duża wilgotność, obniżenie krzywej grzewczej i zmuszenie pompy do pracy ciągłej spowodowało zwiększenie zużycia energii.
Ten temat już przerabiam u syna od początku gdy została zamontowana pompa. Wtedy usłyszałem od niego, że pompa zużywa dużo energii, a miało być mniej ( choć i tak miał mniejsze niz u mnie )
Jego dom jest większy ( po podłogach 170m, 130m użytkowej oraz 30m garażu, który aktualnie jest grzany- brak drzwi) od twojego, ale podobne grubości izolacji zostały użyte, lecz lepsza lambda, być może staranność ich ułożenia.
Efekt jest taki jak widzisz wyżej, najniższe zużycie dobowe udaje się uzyskać, jak pompę się zmusiło do pracy ciągłej 24/24, krzywa tak została ustawiona, że temperatura w domu jest stała, nie rośnie i nie spada. Ale ten proces ustabilizowania temperatury ( ustawienia odpowiedniej krzywej ) trwa długo ( parę dni ).
W jego przypadku ( prace wykończeniowe, w domu 19-19.5st/c ) to +4/23st/c, -20/28st/c, na tę chwilę przy tem. -2st/c szło 24st/c, a wszystko co powyżej tej temperatury to 23st/c, ale powrót zawsze jest 21st/c ( pompa musi miec jakieś zabezpieczenie, że nie pozwala powrotowi być niżej niż 21, mimo, że delta jest ustawiona wyższa- 4st/c ).
Tak to wygląda.
A u ciebie jak zużycie energii za ostatni tydzień ( dobowo dni i przy jakich temperaturach )?

bocian_koh
30-01-2023, 17:22
Rozkminiam krzywą grzewczą i to co zauważyłem. To obniżenie krzywej powoduje większe zużycie energii w okresie całego dnia. Odczyt z pod licznika. Na niskiej krzywej pyrka sobie 0,4-0.6 kWh lecz chodzi dłużej.
Zastanawiam się czy nie lepiej dać wyższą krzywą na podłogówkę. Podłoga dłużej będzie oddawać ciepło, co za tym idzie mniej startów pompy oraz krótszy czas pracy. Temperaturę ustawiam i tak za pomocą termostatu zewnętrznego Salus. Co o tym myślicie?

Rozmawiałem kiedyś z pewnym instalatorem. Twierdził, że nie należy ustawiać krzywej/prostej niżej niż 25st. Uważał, że przy niższych nastawach temperatury docelowej pompa będzie się wspomagała grzałkami. Nigdy tego sam nie sprawdzałem. Moja krzywa zaczyna się od 27st.
Na jakiej krzywej/prostej pracuje Twoja PC?

michancia
30-01-2023, 17:55
Nagrzana podłoga wystarczy na parę godzin. Zrobiłem testy gdzie np ustawiłem krzywą 22C+15C. W moim odczuciu podłoga zimna, termostat przez pół dnia nie mógł podnieść temperatury a pompa chodziła. Temperatura zasilania i powrotu była 22C.

Za nisko ustawiłeś krzywą, temperaturą 22 i powrotem 21 ( bo pompa niżej nie pozwala ) nie jesteś w stanie zagrzać domu do np 22st/c.
Ustaw krzywą np. +3/25, -20/32st/c z delta 4st/c i puść pompę do pracy ciągłe przez 24godziny, tak żeby termostat jej nie wyłączał.
I dopiero po dobie pracy obserwuj co się dzieje, jak w domu temperatura będzie spadać to podnieś o jeden stopień krzywą i odwrotnie, ale to jest długi proces, żeby pompę zmusić do pracy ciągłej tak żeby w domu była stała temperatura, W cieplejsze dni, lub zyski słoneczne, to termostat ją wyłączy,

michancia
30-01-2023, 18:01
Rozmawiałem kiedyś z pewnym instalatorem. Twierdził, że nie należy ustawiać krzywej/prostej niżej niż 25st. Uważał, że przy niższych nastawach temperatury docelowej pompa będzie się wspomagała grzałkami. Nigdy tego sam nie sprawdzałem. Moja krzywa zaczyna się od 27st.
Na jakiej krzywej/prostej pracuje Twoja PC?

Tak to prawda <27 na powrocie będzie sie wspomagać przy defroście grzałką
Ale jest możliwość wyłączenie grzałki, tak zrobiłem u syna i można grzać poniżej tych 27st/c na powrocie, a grzałka sie nie załącza. Ale pompa pilnuje powrotu >21st/c i jak wg. ustawionej krzywej zasilanie jest za nisko żeby utrzymać zadana deltę to ona już tej delty nie trzyma, tylko pilnuje powrotu

bocian_koh
30-01-2023, 18:42
Tak to prawda <27 na powrocie będzie sie wspomagać przy defroście grzałką
Ale jest możliwość wyłączenie grzałki, tak zrobiłem u syna i można grzać poniżej tych 27st/c na powrocie, a grzałka sie nie załącza. Ale pompa pilnuje powrotu >21st/c i jak wg. ustawionej krzywej zasilanie jest za nisko żeby utrzymać zadana deltę to ona już tej delty nie trzyma, tylko pilnuje powrotu

Nie chodzi o defrosty tylko normalną pracę...

-voymar-
30-01-2023, 19:08
Co masz na myśli mówiąc aż zimna woda zleci? To w jaki sposób poprawić ekonomię CWU? za wyjątkiem wyłączenia cyrkulacji w ciągu dnia.

Uważam za bezsensowne mieszanie wody w CWU
Nawet jak jest dość duża odległość do baterii ( kranu )
Osobiście takiego problemu nie mam bo mam CWU w suterenach a bezpośrednio w pionie kuchnia i łazienki tak że ja czekam na ciepłą max 10sek
1250 kWh i to z PC masz na CWU toż to ogrom kWh
Jak grzałem CWU czystym prądem to mieściłem się w przedziale 130---170kWh/mies. i to do temp +80*C
U ciebie rocznie niewiele więcej wychodzi na PC
Może warto sprawdzić ile tej wody musi zlecieć aby popłynęła ciepła. Może lepiej zapłacić za wodę niż grzać tyle razy na dobę
Może lepiej by się opłacił przepływowy na cele kuchenne a bojler tylko na kąpiel.
Nie wiem co lepsze. To ty masz tak robić aby było ekonomicznie.

-voymar-
30-01-2023, 19:19
Kuźwa jak się czyta to ręce opadają
Dla paru kWh zmuszać PC aby pracowala w niekorzystnych warunkach
Płacić naście tys. za PC a potem świadomie ją gnoić i skracać jej żywotność

damianeekk
30-01-2023, 19:27
Tak to prawda <27 na powrocie będzie sie wspomagać przy defroście grzałką
Ale jest możliwość wyłączenie grzałki, tak zrobiłem u syna i można grzać poniżej tych 27st/c na powrocie, a grzałka sie nie załącza. Ale pompa pilnuje powrotu >21st/c i jak wg. ustawionej krzywej zasilanie jest za nisko żeby utrzymać zadana deltę to ona już tej delty nie trzyma, tylko pilnuje powrotu

Jak wyłączyłeś grzałkę u syna i jaką ma PC?
Ja też próbowałem ją wyłączyć w ustawieniach ale przy defrostach ona i tak się włącza automatycznie przy temp. na powrocie niższych niż 27st C.

Techno
30-01-2023, 19:41
W ustawieniah serwisowch się to wyłącza , tyle ,że kolega zapomniał dodać , że trzeba mieć pewność ,że jest odpowiedni zład wody ,i że jej nie zabraknie , bo defrost to temperatura gazu nawet pod -25 stopni przepływający przez wymiennik. Do tego trzeba dużo wody o odpowiedniej energii ( właśnie dlatego pompa przyśpiesza objegówką). Trzeba zwrócić uwagę ,żeby nie zamykać np.części pętli.
Mimo ,że pompa ma jeszcze jedno zabezpieczenie ( wyłącza się gdy temperatura wody podczas defrostu spadnie poniżej chyba 19 stopni ) , to i tak trzeba mieć się na baczności ,żeby wymiennik nie zamarzł i go nie rozsadziło ( a wtedy to tragedia , bo raz ,że gaz ucieknie , dwa sprężarka może zassać wodę z obiegu i będzie do wyrzucenia...)
Nie mówię ,żeby tego nie robić , tylko robić z głową.

-voymar-
30-01-2023, 20:00
Nie no robić wszystko aby miala jak najgorzej .Bo po co ma ma bezawaryjnie pracować 20lat
lepiej jak się popsuje po 5 latach Bo przecież 200kWh/rok będzie oszczędności.
Tak samo wygląda grzanie budynków i przechwałki ile to kWh poszło na miesiąc lub dobowo.
Ciekawe kto głupi lub naiwny.
Podaje się smieszne zużycia na (CO) i oszczędza na defrostach lub zasilaniu >27*C
A wszystkim co mają choć odrobinę wiedzy wiedzą ile dom potrzebuje /doba z obciążeniem np. 6kW

Techno
30-01-2023, 20:27
Czyli z grzejnikami będzie miała najlepiej ? Nie wydaje mi się :)

Andrzej5101
30-01-2023, 21:08
Jak wyłączyłeś grzałkę u syna i jaką ma PC?
Ja też próbowałem ją wyłączyć w ustawieniach, ale przy defrostach ona i tak się włącza automatycznie przy temp. na powrocie niższych niż 27st C.
Chcesz użytkować optymalnie PC to trzeba;
1/ mieć odpowiednio duży i ciepły ( > 27 C na powrocie ) zład wody,
żeby podczas defrostu ;
....a/ grzałki się nie załączały - przy 1-wentylatorowych,
....b/ nie włączał się deice mode 2 - przy 2-wentylatorowych ,
....c/ defrosty nie będą tak często,
2/ nieodpowiedzialne jest, żeby zład wody był tak mały, żeby podczas
defostu woda ostudziła się do ;
....a/ < 18 C dla 1 - wentylatorowej,
....b/ < 10 C dla 2 – wentylatorowej,
Bo wówczas wyskoczy błąd H75 i PC się zatrzyma i może być problem
z jej ponownym uruchomieniem

asolt
30-01-2023, 22:42
....
A u niego wszystko się zgadza, załóżmy, że na samo co poszło 4000kWh x 4 ( COP -4 bo ma samą podłogówkę )=16000kWh÷233m2 =68.6kWh, czyli 70kWh/m2
I to jest cała prawda, tyle wynoszą normy wg. WT2021
..

Niestety to nie jest cała prawda. Te 70 kWh/m2*a wg WT2021 to wartosć Ep. Ep sie liczy razem z cwu, taka jest metodyka obliczen wg rozporządzenia. Oczywiscie energia na cwu ma odniesienie do powierzchni ogrzwanej budynku co jest calkiem bez sensu ale tak sie to niestety liczy. Jezeli porównujemy zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania to raczej bedzie to Ekco ktore jest mniejsze od Ep.

michancia
31-01-2023, 08:24
Chcesz użytkować optymalnie PC to trzeba;
1/ mieć odpowiednio duży i ciepły ( > 27 C na powrocie ) zład wody,
żeby podczas defrostu ;
....a/ grzałki się nie załączały - przy 1-wentylatorowych,
....b/ nie włączał się deice mode 2 - przy 2-wentylatorowych ,
....c/ defrosty nie będą tak często,
2/ nieodpowiedzialne jest, żeby zład wody był tak mały, żeby podczas
defostu woda ostudziła się do ;
....a/ < 18 C dla 1 - wentylatorowej,
....b/ < 10 C dla 2 – wentylatorowej,
Bo wówczas wyskoczy błąd H75 i PC się zatrzyma i może być problem
z jej ponownym uruchomieniem

To jest prawda, że należy mieć jak największy zład wody, bo wtedy:
pompa pracuje stabilnie, a defrost jeśli powrót>27 to przebiega samym zładem wody.

Ale co przeszkadza, jeśli mamy odpowiednio duży zład wody żeby grzać temperaturą niższą niż te 27 na powrocie.
Gdzie jest cokolwiek napisane, że tak nie wolno.
Przecież jak ustawisz tak pompę, że ona będzie pracować ciągle, to zejdzie z modulacją, defrosty będą rzadsze, a sprawność COP tym samym większa.
W czym problem jak przy defroście załączy się grzałka, jak tych załączeń w sezonie będzie na tyle mało, że nie rzutuje to na końcowe zużycie energii.
To co wyżej napisałem, to potwierdza mój instalator, który w moim rejonie jest jednym z największych.
On twierdzi, że jak ogrzewanie połogowe, to najlepsza pracą jest tak ustawić nisko krzywa żeby pompa pracowała ciągle 24/24.

Osobną sprawą jest wyłączenie grzałki, co ja zrobiłem i grzanie na tak niskiej temperaturze.
Zrobiłem to z premedytacją, bo mając tak duży zład wody jak u syna, defrost bez grzałki przebiega tak, że temperatura powrotu nie spada nawet o jeden stopień. Do tego pompa sama pilnuje żeby powrót był zawsze min. 21st/c. Efekt jest taki, że przy każdym defroście temperatura powrotu nigdy nie spada <21st/c

bocian_koh
31-01-2023, 09:25
To jest prawda, że należy mieć jak największy zład wody, bo wtedy:
pompa pracuje stabilnie, a defrost jeśli powrót>27 to przebiega samym zładem wody.

Ale co przeszkadza, jeśli mamy odpowiednio duży zład wody żeby grzać temperaturą niższą niż te 27 na powrocie.
Gdzie jest cokolwiek napisane, że tak nie wolno.
Przecież jak ustawisz tak pompę, że ona będzie pracować ciągle, to zejdzie z modulacją, defrosty będą rzadsze, a sprawność COP tym samym większa.
W czym problem jak przy defroście załączy się grzałka, jak tych załączeń w sezonie będzie na tyle mało, że nie rzutuje to na końcowe zużycie energii.
To co wyżej napisałem, to potwierdza mój instalator, który w moim rejonie jest jednym z największych.
On twierdzi, że jak ogrzewanie połogowe, to najlepsza pracą jest tak ustawić nisko krzywa żeby pompa pracowała ciągle 24/24.

Osobną sprawą jest wyłączenie grzałki, co ja zrobiłem i grzanie na tak niskiej temperaturze.
Zrobiłem to z premedytacją, bo mając tak duży zład wody jak u syna, defrost bez grzałki przebiega tak, że temperatura powrotu nie spada nawet o jeden stopień. Do tego pompa sama pilnuje żeby powrót był zawsze min. 21st/c. Efekt jest taki, że przy każdym defroście temperatura powrotu nigdy nie spada <21st/c

W którym dokładnie miejscu wyłączyłeś kolego tą grzałkę? W ukrytym menu serwisowym?

damianeekk
31-01-2023, 09:26
Chcesz użytkować optymalnie PC to trzeba;
1/ mieć odpowiednio duży i ciepły ( > 27 C na powrocie ) zład wody,
żeby podczas defrostu ;
....a/ grzałki się nie załączały - przy 1-wentylatorowych,
....b/ nie włączał się deice mode 2 - przy 2-wentylatorowych ,
....c/ defrosty nie będą tak często,
2/ nieodpowiedzialne jest, żeby zład wody był tak mały, żeby podczas
defostu woda ostudziła się do ;
....a/ < 18 C dla 1 - wentylatorowej,
....b/ < 10 C dla 2 – wentylatorowej,
Bo wówczas wyskoczy błąd H75 i PC się zatrzyma i może być problem
z jej ponownym uruchomieniem

Spróbowałem podnieść temp. powrotu do 27st\C ale u mnie to chyba nie wyjdzie, teraz 26st C na powrocie a temp. w domu podniosła się do 22,5st C i cały czas rośnie a dla mnie komfortowa temp to 21.5-22 st\C. Pogrzeje parę dni i zobaczę co będzie.

damianeekk
31-01-2023, 09:39
W którym dokładnie miejscu wyłączyłeś kolego tą grzałkę? W ukrytym menu serwisowym?

Dołączam się do pytania.

Andrzej5101
31-01-2023, 12:49
Serwisant twierdzi, że jak ogrzewanie połogowe, to najlepsza pracą jest ;
- tak ustawić nisko krzywa, żeby pompa pracowała ciągle 24/24.

Praca z Niską Krzywa Grzewczą powoduje;
1/ taktowanie czyli zbyt duża ilość startów do godzin pracy,
2/ ciągła prace na najniższych obrotach sprężarki, co nie jest najzdrowsze, powoduje;
....a/ zbyt duża liczbę godzin pracy na sezon,
....b/ pogorszenie tym samym copu;
............- poprzez większy udział elektroniki czy obiegówki itp. do produkowanej energii ,
.....c/ problemy z olejem w układzie, spowodowane niską prędkością przepływu czynnika,
.....d/ przeważnie powoduje tez nie zachowanie zalecanej delty i niedostateczne ......przechłodzenie czynnika w skraplaczu, co powoduje niewłaściwą prace zaworu rozprężnego .......i kolejny spadek sprawności,

3/ problemem niskiej krzywej jest niska temperatura powrotu ;
...a/ problemy przy defrostach np. nie potrzebne załączanie grzałek
....... pomocniczych i kolejna strata copu,
...b/ brak defrostu w trybie przy użyciu zładu wody, a w trybie przy pomocy
....... sprężarki lub grzałki,
.c/ przełączanie się tych trybòw np. w połowie defrostu co powoduje ;
......- jego spore wydłużenie,
......- brak w tym czasie dostarczania ciepła do budynku i kolejny spadek copu,
4/za niskie krzywe w imię 5 % oszczędności w sezonie, często kosztem żywotności ........sprężarki

Takie zachowanie - jest analogią wg;mnie ;
- do wymiany oleju w silniku co 30000 km ,
- co obecnie staje się normą

-voymar-
31-01-2023, 13:13
Czyli z grzejnikami będzie miała najlepiej ? Nie wydaje mi się :)

Chłopie zrozum treść potem pisz

Gepam
31-01-2023, 13:16
Zgadzam się z Andrzejem, że praca 24/24 to nie jest dobry pomysł. Moim zdaniem należy tak ustawić temperaturę zasilania, żeby stosunek załączeń do godzin pracy wynosił mniej więcej 1:2 i ograniczać przegrzewanie domu termostatem pokojowym.

michancia
31-01-2023, 13:25
W którym dokładnie miejscu wyłączyłeś kolego tą grzałkę? W ukrytym menu serwisowym?

Jest dwóch użytkowników na forum co mają wyłączoną grzałkę, mój syn trzeci.
Informacja jest na tym forum, podawał ja,, Mig,,
Nie chcę takich rzeczy upubliczniać.
Natomiast użytkując ją już w takim ustawieniu ponad dobry miesiąc widzę że pompa ma odpowiednie zabezpieczenia, podstawowy to pompa pilnuje powrotu>21 st/c
Najważniejszy warunek to bardzo duży zład wody, żeby przy defroście powrót wody nie spadł więcej jak o jeden stopień, u syna tak jest

-voymar-
31-01-2023, 13:26
Spróbowałem podnieść temp. powrotu do 27st\C ale u mnie to chyba nie wyjdzie, teraz 26st C na powrocie a temp. w domu podniosła się do 22,5st C i cały czas rośnie a dla mnie komfortowa temp to 21.5-22 st\C. Pogrzeje parę dni i zobaczę co będzie.

Zawsze można skrócić cykle pracy PC i grzać w optymalnych warunkach dla PC Powrót (= < 27)

-voymar-
31-01-2023, 13:34
Praca z Niską Krzywa Grzewczą powoduje;
1/ taktowanie czyli zbyt duża ilość startów do godzin pracy,
2/ ciągła prace na najniższych obrotach sprężarki, co nie jest najzdrowsze, powoduje;
....a/ zbyt duża liczbę godzin pracy na sezon,
....b/ pogorszenie tym samym copu;
............- poprzez większy udział elektroniki czy obiegówki itp. do produkowanej energii ,
.....c/ problemy z olejem w układzie, spowodowane niską prędkością przepływu czynnika,
.....d/ przeważnie powoduje tez nie zachowanie zalecanej delty i niedostateczne ......przechłodzenie czynnika w skraplaczu, co powoduje niewłaściwą prace zaworu rozprężnego .......i kolejny spadek sprawności,

3/ problemem niskiej krzywej jest niska temperatura powrotu ;
...a/ problemy przy defrostach np. nie potrzebne załączanie grzałek
....... pomocniczych i kolejna strata copu,
...b/ brak defrostu w trybie przy użyciu zładu wody, a w trybie przy pomocy
....... sprężarki lub grzałki,
.c/ przełączanie się tych trybòw np. w połowie defrostu co powoduje ;
......- jego spore wydłużenie,
......- brak w tym czasie dostarczania ciepła do budynku i kolejny spadek copu,
4/za niskie krzywe w imię 5 % oszczędności w sezonie, często kosztem żywotności ........sprężarki

Takie zachowanie - jest analogią wg;mnie ;
- do wymiany oleju w silniku co 30000 km ,
- co obecnie staje się normą

Szkoda czasu- Takich nie zmienisz
Oni są mądrzejsi i będą poprawiać inżynierów ,projektantów i cały zespół pracujący dziesiątki lat w danej firmie.
Choć z drugiej strony producentom PC w to graj Będą częściej kupować nowe PC szkoda że przez własną głupotę drenują swój portfel.
A niech będzie po ichniemu.

-voymar-
31-01-2023, 13:42
Jest dwóch użytkowników na forum co mają wyłączoną grzałkę, mój syn trzeci.
Informacja jest na tym forum, podawał ja,, Mig,,
Nie chcę takich rzeczy upubliczniać.
Natomiast użytkując ją już w takim ustawieniu ponad dobry miesiąc widzę że pompa ma odpowiednie zabezpieczenia, podstawowy to pompa pilnuje powrotu>21 st/c
Najważniejszy warunek to bardzo duży zład wody, żeby przy defroście powrót wody nie spadł więcej jak o jeden stopień, u syna tak jest

To dopisz jeszcze że ten jegomość proponował jeszcze docieplenie czujnika temp. w JZ. aby PC widziała wyższą wartość a tym samym pracowała z wyższym COP
Do tego te wasze WYNAZKI i sukces murowany. Będzie zużycie EE po 1000kWh/rok
Powodzenia:D

michancia
31-01-2023, 13:45
Praca z Niską Krzywa Grzewczą powoduje;
1/ taktowanie czyli zbyt duża ilość startów do godzin pracy,
2/ ciągła prace na najniższych obrotach sprężarki, co nie jest najzdrowsze, powoduje;
....a/ zbyt duża liczbę godzin pracy na sezon,
....b/ pogorszenie tym samym copu;
............- poprzez większy udział elektroniki czy obiegówki itp. do produkowanej energii ,
.....c/ problemy z olejem w układzie, spowodowane niską prędkością przepływu czynnika,
.....d/ przeważnie powoduje tez nie zachowanie zalecanej delty i niedostateczne ......przechłodzenie czynnika w skraplaczu, co powoduje niewłaściwą prace zaworu rozprężnego .......i kolejny spadek sprawności,

3/ problemem niskiej krzywej jest niska temperatura powrotu ;
...a/ problemy przy defrostach np. nie potrzebne załączanie grzałek
....... pomocniczych i kolejna strata copu,
...b/ brak defrostu w trybie przy użyciu zładu wody, a w trybie przy pomocy
....... sprężarki lub grzałki,
.c/ przełączanie się tych trybòw np. w połowie defrostu co powoduje ;
......- jego spore wydłużenie,
......- brak w tym czasie dostarczania ciepła do budynku i kolejny spadek copu,
4/za niskie krzywe w imię 5 % oszczędności w sezonie, często kosztem żywotności ........sprężarki

Takie zachowanie - jest analogią wg;mnie ;
- do wymiany oleju w silniku co 30000 km ,
- co obecnie staje się normą

Andrzej
Kto ci takich rzeczy naopowiadał
Taktować przy niskiej temperaturze zasilania PC to może T CAP i to wtedy jak ma grzejniki.
Ale zwykła jednowentylatorowa, która schodzi nisko z mocą i do tego ogrzewanie podłogowe, weź pomyśl...
Do tego przy niskiej temperaturze zasilania ty twierdzisz, że COP będzie gorsze niż przy wyższej temperaturze, no to pojechałeś...
Ile razy mogę powtarzać, u syna pompa pracuje ciągle 24/24 w tych temperaturach co sa teraz ok. 2-3st/c i wilgotność >85% ona się na dobę trzy razy wyłączyła na defrost. A to dlatego, że pracuje z najniższą modulacją i w tych warunkach najmniej sie szroni. Wcześniej sie wiecej szroniła bo dom był niewygrzany.
Brak oleju do smarowania... o czym ty gadasz, kto ci takich gł..t naopowiadał gdzie tak twierdzi Panasonic
W takich warunkach pracy z najniższa modulacja to jak masz na dobę ze trzy defrosty i ona sie wspomoże grzałką to ile tej energii weźmie...Ale akurat syn ma grzałke wyłączoną
Słaby COP twierdzisz, to u syna za styczeń COP-4.9, a zużycie na samo CO 350kWh, i żeby było śmiesznie to ostatnie dni jeszcze zapotrzebowanie spada, bo dom sie wygrzewa, czy chcesz wierzyć czy nie to twoja sprawa.

Andrzej5101
31-01-2023, 13:57
Kolego;
-nie napisałem, że tak jest u Twojego syna,
-tylko tak może być
Z Twoich wypowiedzi dotychczasowych to wyniosłem ;
- że u Twojego syna, PC zbyt często ma defrost ;
- w obecnych warunkach pogodowych w pobliżu 0 C

michancia
31-01-2023, 14:19
Kolego;
-nie napisałem, że tak jest u Twojego syna,
-tylko tak może być
Z Twoich wypowiedzi dotychczasowych to wyniosłem ;
- że u Twojego syna, PC zbyt często ma defrost ;
- w obecnych warunkach pogodowych w pobliżu 0 C

Tak masz racje, te defrosty były za często i tak wcześniej pisałem.
Dlatego sie mocno zastanawiałem co jest tego przyczyną. Podejrzewałem umiejscowienie samej jednostki zewnętrznej która jest na przeciągu i pod okapem. Dawało mi to trochę do myślenia bo w tych samych warunkach to jednak moja znacznie rzadziej miała defrosty, ale ona ( T CAP ) jednak ma większy wymiennik.
Nie dawało mi to spokoju, bo dom niby był wygrzany, wcześniej kozą było palone, praca ciagła 24/24 była już parę dni ustawiona, to ona ciagle sie szroniła. Zwaliłem wszystko jednak na pogodę, bo tak jak mówiłem takiej pogody to ja już parę lat nie widziałem, że ciągle wilgotno prawie 100% i temperatury bliskie ,0,
Ale przyszedł jeden czy dwa dni suchszej pogody, do tego jednak dom ciągle sie wygrzewał, a temperatura obiegu i jego stabilizacja to jednak jest długi proces i efekt jest taki, że teraz mimo że sa podobne warunki, to ona już sie nie szroni. Pyrka sobie całodobowo, jest cicho koło niej tak na zewnątrz jak i w środku, a wcześniej to ona szarpała tą pracą, ale to wszystko było efektem wygrzewania się jednak domu,

bocian_koh
31-01-2023, 14:25
Jest dwóch użytkowników na forum co mają wyłączoną grzałkę, mój syn trzeci.
Informacja jest na tym forum, podawał ja,, Mig,,
Nie chcę takich rzeczy upubliczniać.
Natomiast użytkując ją już w takim ustawieniu ponad dobry miesiąc widzę że pompa ma odpowiednie zabezpieczenia, podstawowy to pompa pilnuje powrotu>21 st/c
Najważniejszy warunek to bardzo duży zład wody, żeby przy defroście powrót wody nie spadł więcej jak o jeden stopień, u syna tak jest

Ok. Przeczytałem ten wątek prawie początku. Wiem, że akurat MIG ma T-CAP i on jeszcze przekłamywał czujniki.
Ciebie też wnikliwie przestudiowałem i jednoznacznie nigdzie nie napisałeś jak tego dokonałeś, mimo, że kila razy Cię o to dopytywali.
Ja akurat wyłączyłem grzałkę w menu ukrytym. Po tym wyskoczył mi błąd H91 i dałem sobie z tym spokój.
Poza tym dostrzegam pewną "krótkowzroczność" takiego rozwiązania. Co w sytuacji, kiedy nie będzie prądu ze 2 doby a Was szanowni koledzy w domu?

michancia
31-01-2023, 14:57
Nie no robić wszystko aby miala jak najgorzej .Bo po co ma ma bezawaryjnie pracować 20lat
lepiej jak się popsuje po 5 latach Bo przecież 200kWh/rok będzie oszczędności.
Tak samo wygląda grzanie budynków i przechwałki ile to kWh poszło na miesiąc lub dobowo.
Ciekawe kto głupi lub naiwny.
Podaje się smieszne zużycia na (CO) i oszczędza na defrostach lub zasilaniu >27*C
A wszystkim co mają choć odrobinę wiedzy wiedzą ile dom potrzebuje /doba z obciążeniem np. 6kW

Tak masz rację, obciążenie, a może zapotrzebowanie w energie dostarczoną domu mojego syna to jakieś coś powyżej 6kW.
W średniej temperaturze w zimie dla -2st/c dla naszej strefy to coś ok. 3kW
I ten dom tyle zużywa energii, choć jeszcze sie wygrzewa i to zapotrzebowanie sukcesywnie spada.
Ale ty tego nie zrozumiesz, bo masz dom jaki masz i do tego grzejniki i grzejesz jak grzejesz i masz taka sprawność COP a nie inną.
Wiec u syna w tych warunkach jakie były w styczniu bliskie ,0, zapotrzebowanie w energie dobowo wychodzi ok. 70kWh doba i ty tego nie pojmiesz
Ale te energię można dostarczyć czystym prądem 1:1, gazem ze sprawnością 105%, nie wspomnę o węglu itd
Ale można pompą ciepła, która ma sprawność w zależności od dolnego i górnego źródła. U ciebie, no dobra niech będzie u mnie mam też grzejniki, mój dom potrzebował w tych warunkach trochę więcej dobowo ( jednak nie ma takiej izolacji ), to jest 80kWh doba samo CO. Z racji, że mam grzejniki i moja sprawność w tych warunkach wynosiło COP-3.3, to mamy dobowo 80/3.3 = 24.2kWh, tyle moje zuzycie energii wynosi dobowo, a że zazwyczaj jest cieplej to rocznie mam tyle ile mam.
U syna zapotrzebowanie w tych warunkach dobowo na samo CO to 70kWh i tu nie uwierzysz, że można mieć taka sprawność i nawet cie nie myślę przekonywać, toto 70kWh/ COP-4.9=14,3kWh dobowe zużycie energii na zagrzanie domu do temperatury 19-19.5 st/c w domu podczas prac wykończeniowych, a m-c styczeń=360kWh.
Jeśli nie wierzysz i wszędzie widzisz spisek, to zedrzyj u siebie podłogi, zrób sobie porządną ,,podłogówkę,, a uwierzysz, a nie zapomnij porządnie ocieplić tego durszlaka:yes:

michancia
31-01-2023, 15:13
Ok. Przeczytałem ten wątek prawie początku. Wiem, że akurat MIG ma T-CAP i on jeszcze przekłamywał czujniki.
Ciebie też wnikliwie przestudiowałem i jednoznacznie nigdzie nie napisałeś jak tego dokonałeś, mimo, że kila razy Cię o to dopytywali.
Ja akurat wyłączyłem grzałkę w menu ukrytym. Po tym wyskoczył mi błąd H91 i dałem sobie z tym spokój.
Poza tym dostrzegam pewną "krótkowzroczność" takiego rozwiązania. Co w sytuacji, kiedy nie będzie prądu ze 2 doby a Was szanowni koledzy w domu?

Polubiłem cię i na priv ci wysyłam info.

Ja tu na forum, podobnie jak ty jestem bo lubię poczytać, coś się dowiedzieć i przy tym czasami mam dobry ubaw.
Do tej wiedzy co ja mam teraz to dochodziłem latami, czasami, żeby coś sprawdzić to zdarzało mi się namieszać w pompie, bo taki jestem, że muszę to sprawdzić jak czegoś nie wiem. Z tego względu ten błąd H-98, ale ten błąd to w mojej T CAP, a związany z wzrostem ciśnienia w układzie, wprowadziłem zmiany i na tę chwilę o temacie zapomniałem. O błędzie H91 nic nie wiem skąd taka informacja...
Co do wyłączenia grzałki tak jak mówiłem, każdy jest dorosły...
Ale wszystkie za i przeciw przemyślałem, w moim ( właściwie mojego syna ) nic się niepokojącego nie dzieje, ale dla tego, że ma odpowiednia instalację.
Skoro taka możliwość wyłączenia grzałki istnieje, to przy spełnieniu odpowiednich warunków nawet instalator może to wyłączyć, bo po coś ta funkcja istnieje.
A odnośnie pytania co z zanikiem prądu, to co może być, po prostu pompa się załączy, Dom ma taka bezwładność, że po dwóch dobach to może temperatura o dwa stopnie spadnie. A jak będzie za niska to wyskoczy błąd i co kasuję, załączam grzałkę, lub zakręcam pętle i jedziemy...

Techno
31-01-2023, 16:09
Ok. Przeczytałem ten wątek prawie początku. Wiem, że akurat MIG ma T-CAP i on jeszcze przekłamywał czujniki.
Ciebie też wnikliwie przestudiowałem i jednoznacznie nigdzie nie napisałeś jak tego dokonałeś, mimo, że kila razy Cię o to dopytywali.
Ja akurat wyłączyłem grzałkę w menu ukrytym. Po tym wyskoczył mi błąd H91 i dałem sobie z tym spokój.
Poza tym dostrzegam pewną "krótkowzroczność" takiego rozwiązania. Co w sytuacji, kiedy nie będzie prądu ze 2 doby a Was szanowni koledzy w domu?

Błąd H91 jest od grzałki CWU i ew zworki na płycie głównej ( choć profesjonalnie to powinien być tam termostat na 85 stopni ) , nie ma nic wspólnego z wyłączeniem grzałki w ukrytm menu.
A MiG oszukuje czujniki , bo w dwuwentylatorowych pompach temperatura 27 stopni jest granicą pomiędzy Deice Mode 1 a Deice Mode 2 , tam grzałki nic nie pomogą.

A jak nie będzie prądu ze dwie doby i temperatura wody spadnie np do 15 stopni , to w jednowentylatorowej i tak się sprężarka nie włączy ,więc nie będzie defrostów :)
Trzeba wodę zagrzać do ponad 20 stopni samą grzałką wtedy....

Co innego T-CAP.... ( I chyba wszystkie dwuwentylatorowe) , one mogą grzać wodę sprężarką od niskich temperatur ( chyba 7 stopni jak dobrze kojarzę)

-voymar-
31-01-2023, 16:27
Tak masz rację, obciążenie, a może zapotrzebowanie w energie dostarczoną domu mojego syna to jakieś coś powyżej 6kW.
W średniej temperaturze w zimie dla -2st/c dla naszej strefy to coś ok. 3kW
I ten dom tyle zużywa energii, choć jeszcze sie wygrzewa i to zapotrzebowanie sukcesywnie spada.
Ale ty tego nie zrozumiesz, bo masz dom jaki masz i do tego grzejniki i grzejesz jak grzejesz i masz taka sprawność COP a nie inną.
Wiec u syna w tych warunkach jakie były w styczniu bliskie ,0, zapotrzebowanie w energie dobowo wychodzi ok. 70kWh doba i ty tego nie pojmiesz
Ale te energię można dostarczyć czystym prądem 1:1, gazem ze sprawnością 105%, nie wspomnę o węglu itd
Ale można pompą ciepła, która ma sprawność w zależności od dolnego i górnego źródła. U ciebie, no dobra niech będzie u mnie mam też grzejniki, mój dom potrzebował w tych warunkach trochę więcej dobowo ( jednak nie ma takiej izolacji ), to jest 80kWh doba samo CO. Z racji, że mam grzejniki i moja sprawność w tych warunkach wynosiło COP-3.3, to mamy dobowo 80/3.3 = 24.2kWh, tyle moje zuzycie energii wynosi dobowo, a że zazwyczaj jest cieplej to rocznie mam tyle ile mam.
U syna zapotrzebowanie w tych warunkach dobowo na samo CO to 70kWh i tu nie uwierzysz, że można mieć taka sprawność i nawet cie nie myślę przekonywać, toto 70kWh/ COP-4.9=14,3kWh dobowe zużycie energii na zagrzanie domu do temperatury 19-19.5 st/c w domu podczas prac wykończeniowych, a m-c styczeń=360kWh.
Jeśli nie wierzysz i wszędzie widzisz spisek, to zedrzyj u siebie podłogi, zrób sobie porządną ,,podłogówkę,, a uwierzysz, a nie zapomnij porządnie ocieplić tego durszlaka:yes:

Obciążenie jakie podałem to było przypadkowe ( np. 6kW ) A skoro się to pokryło z zapotrzebowaniem twego syna to czysty przypadek
Ha ha :D to oczywiste jest dla obciążenia 6kW że przy 0 -2*C zapotrzebowanie jest ok3kW- Czy dla cienie to NOWOŚĆ ?????
Pewnie tak -Problemy z liczeniem !!!
Z czystej ciekawości jaka powierzchnia tego domu??? Ja mniemam ok. 120m2
Tu racja że zapotrzebowanie spada jak się dom wygrzewa.
Pytanie nasuwa się czy te 19*C wystarczy do bytowania w tym domu??? Bo skoro TAK to gratuluję zahartowania w tej temperaturze. A skoro to za mało to na każdy 1*C w górę trzeba doliczyć ok. 6%
Wiesz ja akurat POJMUJĘ ze dom potrzebuje np.70kWh/doba widzę że ciebie to podkręca. PYTAM co??
A co to za znaczenie czy grzeję grzejnikami czy podłogówką????? Grzejnikami też można grzać niskim parametrem Czym TY się podkręcasz że syn ma COP=4,8 a ja COP=4 to chyba jest logiczne jak grzeję wyżej to niższy COP lecz nie grzeję 24/24 Bo jak by tak było to też pewnie był by lepszy.
Odnośnie podłogówki -już to pisałem EKONOMIA- mój parkiet ( manufaktura ) dzisiejszy jego koszt to ok.120k lecz to nie badziewna pytka lub panele Moja podłoga pomimo tego że nie grzeje temperaturę ma 23*C BO TO CZYSTE DREWNO więc WYBACZ pozostanę przy grzejniku i PV
Dlaczego ty mi tak radzisz ???? u mnie wszystko gra PC pracuje a nie taktuje nie mam tysięcy załączeń więc problemu nie widzę.
Ile ten domek ma ( m2 ) ? Czy 120m2?

michancia
31-01-2023, 17:31
[voymar

Ile ten domek ma ( m2 ) ? Czy 120m2?[/QUOTE]

Parterówka z poddaszem użytkowym,175m po podłogach, 135m użytkowej+ garaż 30m w tej chwili ogrzewany ( jedna pętla ) brak drzwi garaż/dom.
Ściany kolankowe 145cm, wysokość pomieszczeń góra i dół 270-274cm, jest co grzać.
Ta energia jeszcze spadnie, bo w tej chwili w styczniu zero słońca, a on ma bardzo duże przeszklenia eksponowane na zyski słoneczne. Do tego zero okien dachowych, bo ma trzy ściany szczytowe, wszędzie okna elewacyjne.
Obawiałem się strat z tytułu wiatru, bo stoi w szczerym polu i ciągle wieje, ale jak widać jest fajnie zaizolowany i za wiele nie wywiewa.
Do tego w lecie powinien być chłodny, bo dwa piętra to nie jedno, a poddasze w nim zachowuje sie tak jak u innych parterówka, bo brak okien dachowych.

A tak na marginesie uwierz w te dane co podają chłopaki, ja też kiedyś myślałem, że tak tanio sie nie dam i że to jakaś ściema.
Ale uwierz, to dzisiejsze budownictwo, to nie to co 10-15 lat temu i te 10-15 cm w ścianach białego styropianu to jednak trochę za mało, a o oknach tamtych, a tych to nawet nie wspomnę. Moje to moga zaparować co najwyżej od środka, a te dzisiejsze energooszczędne to parują ale od zewnątrz, bo na zewnątrz sa zimne.:yes:

michancia
31-01-2023, 17:43
Błąd H91 jest od grzałki CWU i ew zworki na płycie głównej ( choć profesjonalnie to powinien być tam termostat na 85 stopni ) , nie ma nic wspólnego z wyłączeniem grzałki w ukrytm menu.
A MiG oszukuje czujniki , bo w dwuwentylatorowych pompach temperatura 27 stopni jest granicą pomiędzy Deice Mode 1 a Deice Mode 2 , tam grzałki nic nie pomogą.

A jak nie będzie prądu ze dwie doby i temperatura wody spadnie np do 15 stopni , to w jednowentylatorowej i tak się sprężarka nie włączy ,więc nie będzie defrostów :)
Trzeba wodę zagrzać do ponad 20 stopni samą grzałką wtedy....

Co innego T-CAP.... ( I chyba wszystkie dwuwentylatorowe) , one mogą grzać wodę sprężarką od niskich temperatur ( chyba 7 stopni jak dobrze kojarzę)

W małej tez nie trzeba podgrzewać grzałką, tam jest warunek, że jeżeli temperatura o ile sie nie mylę powrotu nie osiagnie ileś tam stopni ( zdaje sie że 10 ) przez pół godziny, to sie załączy grzałka. Ale wystarczy zamknąć pętle, rozgrzać wodę itd.
U syna startowałem z wodą 8st/c i ani jednej godziny pracy grzałki nie zaliczyłem.

pawel7979
01-02-2023, 07:58
Efekt jest taki jak widzisz wyżej, najniższe zużycie dobowe udaje się uzyskać, jak pompę się zmusiło do pracy ciągłej 24/24, krzywa tak została ustawiona, że temperatura w domu jest stała, nie rośnie i nie spada. Ale ten proces ustabilizowania temperatury ( ustawienia odpowiedniej krzywej ) trwa długo ( parę dni ).
W jego przypadku ( prace wykończeniowe, w domu 19-19.5st/c ) to +4/23st/c, -20/28st/c, na tę chwilę przy tem. -2st/c szło 24st/c, a wszystko co powyżej tej temperatury to 23st/c, ale powrót zawsze jest 21st/c ( pompa musi miec jakieś zabezpieczenie, że nie pozwala powrotowi być niżej niż 21, mimo, że delta jest ustawiona wyższa- 4st/c ).
Tak to wygląda.
A u ciebie jak zużycie energii za ostatni tydzień ( dobowo dni i przy jakich temperaturach )?

Próbowałem rok temu ustawić tak krzywą, by trzymało temperaturę jak mówisz. Niestety poległem gdy pojawiły się silne wiatry. Temperatura w domu wachała się. Drugi minus to nagłe tąpnięcie temperatury w nocy. Rok temu nagły spadek do -10C z 0C. Pompa po prostu nie nadążała przy niskiej krzywej. Więc zrezygnowałem z trybu cichego w nocy i podniosłem krzywą. Ciekaw jestem jak twoje ustawienie sprawdzi się właśnie przy nagłych skokach temperatur. Obecnie temperatury się utrzymują.

Moje zużycie energii za ostatni tydzień. Przy krzywej 26C+15, 32C-15C i włączony tryb cichy 2 (włączyłęm by mniej się szroniło).
CO odczyt z licznika pompy:
24 styczeń 17 kWh
25 styczeń 12,2 kWh
26 styczeń 12,6 kWh
27 styczeń 14 kWh
28 styczeń 8,8 kWh
29 styczeń 15,8 kWh

Zużycie CO+CWU za cały miesiąc styczeń, odczyt z pod licznika 484 kWh z czego grzałka wzięła 76 kWh

pawel7979
01-02-2023, 09:05
Dobre- 1215kWh na CWU taniej by było po prostu odczekać aż zimna woda zleci.
Ekonomia super.

Zrobiłem mały test:
Ustawiłem grzanie wody od godz 8-19 do 42C z histerezą 8C. O godz 19 dogrzanie do 45C i stop.
Zużycie kWh:
Niedziela 4 kWh
Poniedziałek 3,8 kWh
Wtorek 4,6 kWh
Środa 6,4 kWh
Czwartek 5,2 kWh
Piątek 8 kWh
Sobota 6,2 kWh

Ustawiłem grzanie wody tylko 2x dziennie. O godz 8 do 45C oraz o godz 19 do 45C.
Zużycie kWh:
Poniedziałek 3,4 kWh
Wtorek 3,4 kWh

Wg mnie różnice są nieznaczne. Średnio 1kWh a komfort nieporównywalny. Pomijam skrajne zużycia kWh, bo ciężko mi określić zużycie całodniowe przez domowników.

Nie wiem w jaki sposób u innych rocznie pompa zużywa mniej na CWU. W jaki sposób grzeją wodę.

Tomasz197710
01-02-2023, 09:51
Wszystko pięknie z tym podawaniem zużycia ale co nam z tego jak nie wiemy jakie panowały temperatury wilgotność u podającego
Powiem tylko że moja pompkę czeka próba i ciężka praca :confused:

463567

pawel7979
01-02-2023, 11:14
Wszystko pięknie z tym podawaniem zużycia ale co nam z tego jak nie wiemy jakie panowały temperatury wilgotność u podającego
Powiem tylko że moja pompkę czeka próba i ciężka praca :confused:

463567

Temperatury -2C do +2. Wilgotność duża, śnieg, deszcz, mżawka.

a.gwozdz
01-02-2023, 11:20
Wg mnie różnice są nieznaczne, 1kWh średnio a komfort nieporównywalny. Pomijam skrajne zużycia kWh, bo ciężko mi określić zużycia w domu przez cały dzień domowników.

Nie wiem w jaki sposób u innych rocznie zużywa mniej na rok. W jaki sposób grzeją wodę.

W taki sposób że kompletnie ignoruję histerezę i grzeję raz dziennie.
Mam zbiornik 300l, czujnik temp jest w ~1/5 wysokości od dołu, zatem to że czujnik pokazuje że woda ma 10stopni to tylko trochę prawda, tzn w dole zbiornika tyle ma, ale na środku wysokości jest krócieć do cyrkulacji zaślepiony (i on jest ciepły) tak samo jak króciec wyjściowy CWU u góry, dodatkowo jest termometr na górze zbiornika i przy zagrzaniu wody do 40 (grzeje się do 42) a ten termometr na zbiorniku około 45.

Zatem przy włączonym grzaniu ciągłym CWU PC uważa że po pierwszej osobie biorącej prysznic temp CWU spada i zaczyna grzać, efekt jest taki że ciągle masz 250 -300 litrów gorącej wody (po co ?? ).

Miało by to sens gdyby były 2 czujniki w 1/5 i w 4/5 : rozpoczęcie grzania gdy górny czujnik wykrył spadek o histerezę, a zakończenie na podstawie wskazań dolnego czujnika (z zastrzeżeniem że nie mamy cyrkulacji - która całkowicie wywraca powyższe do góry nogami).

Ja cyrkulacji nie mam i z doświadczenia wiem że raz dziennie zagrzanie CWU wystarcza na 4 osoby z palcem w ...... grzeję między 13:- 15, i następnego dnia o 12:00 mam jeszcze ciepłą woda cwu.

michancia
01-02-2023, 12:12
Próbowałem rok temu ustawić tak krzywą, by trzymało temperaturę jak mówisz. Niestety poległem gdy pojawiły się silne wiatry. Temperatura w domu wachała się. Drugi minus to nagłe tąpnięcie temperatury w nocy. Rok temu nagły spadek do -10C z 0C. Pompa po prostu nie nadążała przy niskiej krzywej. Więc zrezygnowałem z trybu cichego w nocy i podniosłem krzywą. Ciekaw jestem jak twoje ustawienie sprawdzi się właśnie przy nagłych skokach temperatur. Obecnie temperatury się utrzymują.

Moje zużycie energii za ostatni tydzień. Przy krzywej 26C+15, 32C-15C i włączony tryb cichy 2 (włączyłęm by mniej się szroniło).
CO odczyt z licznika pompy:
24 styczeń 17 kWh
25 styczeń 12,2 kWh
26 styczeń 12,6 kWh
27 styczeń 14 kWh
28 styczeń 8,8 kWh
29 styczeń 15,8 kWh

Zużycie CO+CWU za cały miesiąc styczeń, odczyt z pod licznika 484 kWh z czego grzałka wzięła 76 kWh

Moje zużycie dom co w stopce za styczeń 615kWh temperatura stała 22.5-23st/c, ale ja mam na samo CWU tylko 60kWh, baniak grzeje dwa razy dziennie, czasami raz.
W domu teoretycznie zostałem sam z żona, mówię teoretycznie, bo syn sie u mnie buduje, codziennie po pracy jest na budowie, w związku z czym u mnie je i sie kąpie po budowie. Do tego na wekendy zwalają mi sie dzieciaki z wnukami, oraz z raz w tygodniu, to tak jak bym miał dalej w domu średni 3-4 osoby.
Ale ja mam tak ustawiony baniak CWU, że rury do łazienki i kuchni to maja może max. 5m bieżących, stad może tak małe zużycie na cele CWU.

Nauczony doświadczeniem, u syna też tak zrobiłem, żadnych cyrkulacji, tylko umieszczenie baniaka CWU blisko ujęć wody. Wg. projektu kotłownia miała byc za garażem i to było najdalej odsunięte miejsce od łazienek i kuchni. W związku z powyższym zrezygnował z kotłowni, ma duży garaż, a pompę ( pompa i baniak CWU w jednym - ala lodówka -ali in one ) postawiliśmy w garażu zaraz przy ścianie łazienki ( druga łazienka nad nią ), to spowoduje że wode ciepła będzie miał zaraz po odkręceniu, bez cyrkulacji i bez żadnych strat.

Jeśli chodzi o nagłe spadki temperatury, to to ma miejsce gdy dom nie ma akumulacji, w moim domu to nie występuje mam bardzo grube mury z cegły w związku z powyższym w zimie stabilna temperatura, w lecie przyjemnie chłodno i bez klimatyzacji, jeśli w dzień nie sa pootwierane okna tylko w nocy to nie mam ani jednego dnia na parterze z temperatura przekraczającą 25st/c

Z tego samego założenia wyszedłem u syna budujemy dom z duża akumulacja ( ściany pustak ceramiczny klejony na piano-klej, stropy lane ) i we wszystkich pomieszczeniach okna elewacyjne, bez okien dachowych, z maksymalna ekspozycja słoneczną w zimie, jednocześnie odsłonięty od słońca w lecie ( duże okapy dachowe, taras kryty dachówką od str. zachodniej ).
Jednocześnie bałem się wywiewania od wiatrów, bo dom stoi w szczerym polu. Z tego względu pustak szlifowany klejony na klej - jedna powierzchnia ściany, staranność ( ocieplenie sami robiliśmy ) przy klejeniu styropianu i ocieplaniu góry wełną, oraz jakość tych materiałów.
Efekt jest taki, że ostatnie przymrozki ( najniższa -4st/c ) to sie zbiegło z najniższym zużyciem dobowym i to zużycie sukcesywnie spada, bo dom się wygrzewa.
Wiatr nie ma większego wpływu na zapotrzebowanie w energię, a w grudniu jak były mrozy do -10st/c to wtedy było palone kozą, to po 4 godzinach palenia nią, na drugi dzień po 24h temperatura spadała o 1-1.5 st/c.
Tak to wygląda.
Sory, że się może przechwalam, ale cieszy mnie jak człowiek swoją wiedzę i pracę włożył w coś co przynosi mi i mojemu synowi radość.
To przysłowie nie wzięło się znikąd, że pierwszy dom buduje się dla wroga, ale jak ma być jak młodzi ludzie biorą kredyty i budują nie mając o tym pojęcia, tak było by i u mojego syna...

-voymar-
01-02-2023, 13:39
[voymar
Ile ten domek ma ( m2 ) ? Czy 120m2?

Parterówka z poddaszem użytkowym,175m po podłogach, 135m użytkowej+ garaż 30m w tej chwili ogrzewany ( jedna pętla ) brak drzwi garaż/dom.
Ściany kolankowe 145cm, wysokość pomieszczeń góra i dół 270-274cm, jest co grzać.
Ta energia jeszcze spadnie, bo w tej chwili w styczniu zero słońca, a on ma bardzo duże przeszklenia eksponowane na zyski słoneczne. Do tego zero okien dachowych, bo ma trzy ściany szczytowe, wszędzie okna elewacyjne.
Obawiałem się strat z tytułu wiatru, bo stoi w szczerym polu i ciągle wieje, ale jak widać jest fajnie zaizolowany i za wiele nie wywiewa.
Do tego w lecie powinien być chłodny, bo dwa piętra to nie jedno, a poddasze w nim zachowuje sie tak jak u innych parterówka, bo brak okien dachowych.

A tak na marginesie uwierz w te dane co podają chłopaki, ja też kiedyś myślałem, że tak tanio sie nie dam i że to jakaś ściema.
Ale uwierz, to dzisiejsze budownictwo, to nie to co 10-15 lat temu i te 10-15 cm w ścianach białego styropianu to jednak trochę za mało, a o oknach tamtych, a tych to nawet nie wspomnę. Moje to moga zaparować co najwyżej od środka, a te dzisiejsze energooszczędne to parują ale od zewnątrz, bo na zewnątrz sa zimne.:yes:[/QUOTE]

Skoro masz już odnośnik to zrób tak u siebie
Czyli 135m2 bo są skosy
Dawniej to murowano ściany podwójne dziś jakoś do mnie nie przemawia 1 pustaczek
Nie mam styropianu tylko wełnę na elewacji ( ściana 4-ro warstwowa )
Wiesz mi nie chodzi ILE ten dom zużywa
Tylko o te twoje przechwałki- a to nic rewelacyjnego nie jest.
Poproś kogoś aby ci policzył 7,8kW 230m2 dla 23,4*C przy ( -25*C )

-voymar-
01-02-2023, 13:47
Zrobiłem mały test:
Ustawiłem grzanie wody od godz 8-19 do 42C z histerezą 8C. O godz 19 dogrzanie do 45C i stop.
Zużycie kWh:
Niedziela 4 kWh
Poniedziałek 3,8 kWh
Wtorek 4,6 kWh
Środa 6,4 kWh
Czwartek 5,2 kWh
Piątek 8 kWh
Sobota 6,2 kWh

Ustawiłem grzanie wody tylko 2x dziennie. O godz 8 do 45C oraz o godz 19 do 45C.
Zużycie kWh:
Poniedziałek 3,4 kWh
Wtorek 3,4 kWh

Wg mnie różnice są nieznaczne. Średnio 1kWh a komfort nieporównywalny. Pomijam skrajne zużycia kWh, bo ciężko mi określić zużycie całodniowe przez domowników.

Nie wiem w jaki sposób u innych rocznie pompa zużywa mniej na CWU. W jaki sposób grzeją wodę.

Spróbuj i przetestuj -jak się oczywiście da
Czujnik jak najwyżej zbiornika ( ja mam jakieś 20-25cm od góry ) woda do 45*C max 3 os. styczeń 51kWh

-voymar-
01-02-2023, 13:53
W taki sposób że kompletnie ignoruję histerezę i grzeję raz dziennie.
Mam zbiornik 300l, czujnik temp jest w ~1/5 wysokości od dołu, zatem to że czujnik pokazuje że woda ma 10stopni to tylko trochę prawda, tzn w dole zbiornika tyle ma, ale na środku wysokości jest krócieć do cyrkulacji zaślepiony (i on jest ciepły) tak samo jak króciec wyjściowy CWU u góry, dodatkowo jest termometr na górze zbiornika i przy zagrzaniu wody do 40 (grzeje się do 42) a ten termometr na zbiorniku około 45.

Zatem przy włączonym grzaniu ciągłym CWU PC uważa że po pierwszej osobie biorącej prysznic temp CWU spada i zaczyna grzać, efekt jest taki że ciągle masz 250 -300 litrów gorącej wody (po co ?? ).

Miało by to sens gdyby były 2 czujniki w 1/5 i w 4/5 : rozpoczęcie grzania gdy górny czujnik wykrył spadek o histerezę, a zakończenie na podstawie wskazań dolnego czujnika (z zastrzeżeniem że nie mamy cyrkulacji - która całkowicie wywraca powyższe do góry nogami).

Ja cyrkulacji nie mam i z doświadczenia wiem że raz dziennie zagrzanie CWU wystarcza na 4 osoby z palcem w ...... grzeję między 13:- 15, i następnego dnia o 12:00 mam jeszcze ciepłą woda cwu.

BRAWO- jest ktoś co pojmuje
Powodzenia

bocian_koh
01-02-2023, 21:47
BRAWO- jest ktoś co pojmuje
Powodzenia

Tylko 300l dziennie to 9m3 miesięcznie. Więc nic dziwnego, że kolega ma niższe wyniki. Ja zużywam średnio 13.5m3 na miesiąc. Z aplikacji wychodzi 1148kWh na rok. Zbiornik 200l czujnik 1/3h od góry temperatura nastawiona 47-49, delta 4-9. W lato zwiększam deltę i temperaturę. Zimą obniżam ze względu na wydłużenie czasu potrzebnego do zagrzania zbiornika.

a.gwozdz
01-02-2023, 22:52
Ciepłej pewnie tak jak piszesz, zużycie wody (całej na wejściu do domu) mam na poziomie ~15 m3 / msc / zimą - latem ogród swoje dodaje.
300l ciepłej - bez ciśnienia na zużycie, może to wynikać z faktu że do czasu instalacji PC mieliśmy cwu ze zbiornika 80 L napędzanego grzałką, więc nie było zmiłuj wieczorem wszyscy na raz nie dało rady, nawet jak grzaliśmy wyżej, żeby mieszać zimną z gorącą.
Teraz bez prolemu.


bardziej przeraza mnie to co napisał voymar - przyklaśnięcie komuś kto tłumaczy że 2 + 2 = 4 jest - dla mnie - straszne/przerażające ....
nawet nie tłumaczy - po prostu pisze ...

pawel7979
02-02-2023, 14:29
Rozmawiałem kiedyś z pewnym instalatorem. Twierdził, że nie należy ustawiać krzywej/prostej niżej niż 25st. Uważał, że przy niższych nastawach temperatury docelowej pompa będzie się wspomagała grzałkami. Nigdy tego sam nie sprawdzałem. Moja krzywa zaczyna się od 27st.
Na jakiej krzywej/prostej pracuje Twoja PC?

Rok temu robiłem testy krzywej i spisywałem cały miesiąc podlicznik grzałki pompy.

Przy 27C to było dziennie 0,7-2kWh. Średnio 1,23
Przy 26C i przy 25C to było dziennie 2,5-3kWh
wartości z temperatur zewnętrznych około 0

bocian_koh
02-02-2023, 15:19
Rok temu robiłem testy krzywej i spisywałem cały miesiąc podlicznik grzałki pompy.

Przy 27C to było dziennie 0,7-2kWh. Średnio 1,23
Przy 26C i przy 25C to było dziennie 2,5-3kWh
wartości z temperatur zewnętrznych około 0

Czyli jest w tym ziarno prawdy. Dlatego Ci co narzekają na wzmożoną pracę grzałki może mają za nisko ustawioną wartość początkową krzywej / prostej.

Ja po obserwacji wykresów serwisowych doszedłem do wniosku, że u mnie niżej jak 27st C nie ma sensu zaczynać z krzywą. W okresach gdy temperatury wynosiły powyżej 10st C na zewnątrz pompa odpalała się 1-2x na dobę gdy w dzień miałem na tym Panasonicowym termostacie nastawione 23st. Na noc obniżałem do 20st i spałem przy mocno rozszczelnionych oknach. Teraz w dzień mam nastawione 23 w nocy 22. Okna przeważnie rozszczelnione w sypialni, kuchni i biurze. Jak jest chłodniej na zewnątrz to pompa po prostu zaczyna wcześniej grzać.

Termostat mam po korekcie -2stC. Bo chyba wiecie, że mniej więcej o tyle przekłamuje.

Cały czas obserwuje te wykresy dla swojej J7 i T-CAP 9 H wujka, zarówno w telefonie, na kompie w domu i na kompie w pracy a pracuje zdalnie więc praktycznie cały czas jestem w domu :p

Carpenter78
02-02-2023, 23:34
To niech się wypowiedzą użytkownicy PC Panasoniców jednowentylatorowych jaki oni mają ten stosunek.


Poczułem się wywołany....
Po 1.5 m-c pracy
on off 637
praca 867 h
Pogoda fatalna
Przy tem.+2,+1,0,-1, -2 tragedia... wali deferost za defrostem, rekord 19 na dobę

Potwierdzam najlepiej minimum zasilania i ciągła praca, np. 28*C zasilania i delta4* daje 0,4 kW poboru i najmniej defrostów.
Od dziś testuję zasilanie 30,32 aby uzyskać na powrocie 28 i defrosty bez grzałki...idą mrozy może się nie ugotuję

art-e
03-02-2023, 09:29
Poczułem się wywołany....
Po 1.5 m-c pracy
on off 637
praca 867 h
Pogoda fatalna
Przy tem.+2,+1,0,-1, -2 tragedia... wali deferost za defrostem, rekord 19 na dobę

Potwierdzam najlepiej minimum zasilania i ciągła praca, np. 28*C zasilania i delta4* daje 0,4 kW poboru i najmniej defrostów.
Od dziś testuję zasilanie 30,32 aby uzyskać na powrocie 28 i defrosty bez grzałki...idą mrozy może się nie ugotuję

Moja J7 z tego co zaobserwowałem schodzi najniżej do 19Hz co dawało 0,6KWh

Carpenter78
03-02-2023, 10:43
Moja J7 z tego co zaobserwowałem schodzi najniżej do 19Hz co dawało 0,6KWh
Tak, schodzi do 19 Hz i przy zasilaniu 27,28* do 0,4 kWh przy tem. zew >+5- jak dobrze pamiętam...

bocian_koh
03-02-2023, 14:11
Tak, schodzi do 19 Hz i przy zasilaniu 27,28* do 0,4 kWh przy tem. zew >+5- jak dobrze pamiętam...

Mamy takie same PC w związku z tym zadam pytanie. Do innych użytkowników J7 też.

Czy po zaniku zasilania pompa zaczyna u Ciebie grzać CWU?
Chodzi mi o sytuację gdy np. woda jest ustawiona 47st C, delta 5st, wraca zasilanie, woda ma 46st - więcej niż wynika to z delty. U mnie tak się dzieje zawsze gdy temperatura jest niższa o 1st, lub po zaniku zasilania spadnie o 1st od nastawionej a grzeje w tym czasie CO to zawsze przełączy się na CWU.

Obserwuję także T-CAP 9H i tam zawsze pilnuje delty i taka sytuacja nie ma miejsca.

greenmack
03-02-2023, 18:59
Czy moze mi ktos wyjasnic tak na szybko opcje cichej pracy ?
Mam w menu 3 tryby tej pracy i widze ze pompa schodzi nizej z czestotliwoscią sprezarki po uruchomieniu tej opcji. Czym objawia sie jescze włączenie tego trybu?

bocian_koh
03-02-2023, 19:45
Czy moze mi ktos wyjasnic tak na szybko opcje cichej pracy ?
Mam w menu 3 tryby tej pracy i widze ze pompa schodzi nizej z czestotliwoscią sprezarki po uruchomieniu tej opcji. Czym objawia sie jescze włączenie tego trybu?

Wentylator także schodzi z obrotów.

greenmack
04-02-2023, 09:26
Wentylator także schodzi z obrotów.



ok. Jakie zastosowanie moze miec jescze ten tryb oprocz cichszej pracy?

bocian_koh
04-02-2023, 09:42
ok. Jakie zastosowanie moze miec jescze ten tryb oprocz cichszej pracy?

Ja tego trybu nie używam więc Ci nie powiem. Nie zamierzam powielać nie sprawdzonych informacji.

Techno
04-02-2023, 11:34
Ponieważ Aquarea zawsze dąży do jak najszybszego nagrzania wody ( osiągnięcia temperatury docelowej ) standardowo próbuje od razu :wkręcać się na maksa" jak najszybciej , więc ten tryb trochę ją spowolni ( może to się tylko przydać przy grzejnikach i taktowaniu - kiedy na zewnątrz jest na plusie , pompa osiąga lepsze COPy ,i grzejniki nie nadążają tej mocy oddać i potrzeba jest ,żeby ograniczyć produkcję i żeby nie było taktowania. ) .
Pewnie , że najlepiej byłoby mieć ogromne grzejniki ,które będą w stanie każdą moc oddać , no ale nie wszyscy po wymianach takie mają...
No i zarówno ten tryb jak i mniejsze grzejniki to nie jest idealne zastosowanie , ale lepsze niż żadne...

_Grisza_
04-02-2023, 11:49
Siema,
rzeczywiste zużycie energii przez PC AQUAREA jest u mnie większe o jakiś 15-20% względem tego co pokazuje aplikacja do PC.
Jak to wygląda u Was?

https://i.imgur.com/XNmgMDd.png

zbyszekwojtal
04-02-2023, 15:01
Ponieważ Aquarea zawsze dąży do jak najszybszego nagrzania wody ( osiągnięcia temperatury docelowej ) standardowo próbuje od razu :wkręcać się na maksa" jak najszybciej , więc ten tryb trochę ją spowolni ( może to się tylko przydać przy grzejnikach i taktowaniu - kiedy na zewnątrz jest na plusie , pompa osiąga lepsze COPy ,i grzejniki nie nadążają tej mocy oddać i potrzeba jest ,żeby ograniczyć produkcję i żeby nie było taktowania. ) .
Pewnie , że najlepiej byłoby mieć ogromne grzejniki ,które będą w stanie każdą moc oddać , no ale nie wszyscy po wymianach takie mają...
No i zarówno ten tryb jak i mniejsze grzejniki to nie jest idealne zastosowanie , ale lepsze niż żadne...

Podobno na płytce invertera w jednostce zewnętrznej można nie tylko ograniczyć Hz sprężarki ale i czas po jakim następuje przełączenie na wyższe/niższe Hz sprężarki

Techno
04-02-2023, 15:18
Skąd masz takie info ?
A może wiesz jak ?

zbyszekwojtal
04-02-2023, 16:29
Skąd masz takie info ?
A może wiesz jak ?

Na grupie pompy ciepła na Facebooku gościu tak twierdzi ale jak dopytywałem o szczegóły to nie odpowiada. Link do posta : https://m.facebook.com/groups/pompycieplaforum/permalink/8611082548933004/

Tomasz197710
04-02-2023, 17:24
Dajesz link do prywatnej grupy gdzie bez zaproszenia nie można nic zobaczyć

dzimberto
04-02-2023, 19:09
Witam
A ja się pochwalę moimi defrostami
Dziś od 16:15 pompa pracuje i 0 defrostu,wilgotność 90% 33hz woda na zasilaniu 36 st
oczywiście pracuje w harmonogramie,3x dziennie po 4 godz
krzywa -15/39 i 30/15
delta 5
dom130m2 użytkowej,ha ha a w prawdzie 175m2 bo ogrzewa całe pomieszczenia
45m podłogówki reszta grzejniki aluminiowe lekko przewymiarowane
w domu 22,5- 23,5
do tej pory 3h pracy grzałki/wyłącznie 3 razy grzałem bojler do 65 st,przy -22 18.01 2021 było u mnie zero grzałek do ogrzania domu na sprężarce dała radę
mam t capa 9kw,może za duzy,hmm,no może
ale jadę sobie na Quiet mode 2-3
mam bufor 200l,własnie by nie taktowała i do odladzania
z reszta poniżej -8 i tak odladza sie sprężarką
pompe mam od 10.09.2020
do dziś 5811 h pracy /3257 załączeń
ale od 28.10.2021 do dziś 1260 zał/3037 godz pracy
początki były cyrki z taktowaniem i częstotliwością zał i h pracy
dlatego na początku było duzo załączeń
po założeniu bufora jest git
do tej pory żadnych problemów
zuzycie 10.09.2020 do 10.09.2021 4350 kWh
10.09.2021-10.09.2022 3550 kWh
od 10.09.2022 do dziś 2050kWh
wszystko z podlicznika

dzimberto
04-02-2023, 19:10
poniżej -7 już normalnie bez quiet mode:D

dzimberto
04-02-2023, 19:12
o 19;20 był defrost:yes:

Carpenter78
04-02-2023, 20:44
Mamy takie same PC w związku z tym zadam pytanie. Do innych użytkowników J7 też.

Czy po zaniku zasilania pompa zaczyna u Ciebie grzać CWU? ...

Pompa zasila tylko podłogówkę. CWU grzeję gazem.


Mam nowy rekord 20 defrostów na dobę, tem. zew. 0, +1; zasilanie 31,32; powrót 27,28; delta 4. Bujałem pompę z 25,5 na powrocie do 28 żeby zaoszczędzić na defrostach.
Po ustabilizowaniu powrotu powyżej 27* nadal grzałka uruchamiała sie po defroście aby dobić do zadanej temp. i zużywała 0.2 kWh na defrost. W domu temp. 21,23,22

Navy1
04-02-2023, 21:26
@Carpenter78: czy Panas i Termet masz połączone i sterowane jako system biwalentny?

Carpenter78
04-02-2023, 21:52
Tak ale nie skorzystałem jeszcze bo nie było dużych mrozów. Połączenie biwalentne mam na Panasie od -10, przy minus 10 chwilowo(raz się tak zdarzyło) pompa się nie przełączyła ale i tak kabel nie jest podłączony. Testuje cały uklad( Termet na regulatorze dwustanowym z załączaniem godzinowym, walka o mniejsze zużycie) i wydaje mi się że u mnie PC da radę do -15 ogrzać budynek. A gaz mi wychodzi drogo to jadę na pompie non stop.

Navy1
04-02-2023, 22:28
Jak chcesz to przetestuj moje ustawienia:
- tryb biwalentny równoległy
- temperatura aktywacji trybu biwalentnego: +2*C
- krzywa grzewcza na pompie: 15*C/25*C, -5*C/33*C, delta 5*C
- tryb cichy na poziomie 1
- krzywa grzewcza na kotle gazowym (Wolf 11 kW): 0,6 z przesunięciem w dół o 2*C. To oznacza temp zasilania i powrotu nieco powyżej tych z pompy
To w zasadzie całkowicie eliminuje defrosty Mode 2 (na sprężarce), defrosty Mode 1 pojawiają się sporadycznie (2-3 razy na dobę przy wilgotności rzędu 98%)
Wolf pracuje na minimalnej modulacji, pompa też pracuje bardzo spokojnie.
Z zużycia prądu i gazu jestem zadowolony, ale nadal testuję drobne zmiany
Dom i zapotrzebowanie mam około 10% mniejsze od Twojego.

dzimberto
05-02-2023, 09:02
No i to są domy :)
Nie to co poniektórzy mają 130m2 i nazywają to domem.

odnośnie pompy to tyczyło się Navy1,ale twoim postem pokazujesz jakim jesteś człowiekiem
Reszta forumowiczów niech osądzi mój post
Nie mam zamiaru pisać z kimś kto uważa sie lepszy od innych

damianeekk
05-02-2023, 09:49
No i to są domy :)
Nie to co poniektórzy mają 130m2 i nazywają to domem.

ja mam 111 m2, nazywać to chatką czy szopą??


Pompa zasila tylko podłogówkę. CWU grzeję gazem.


Mam nowy rekord 20 defrostów na dobę, tem. zew. 0, +1; zasilanie 31,32; powrót 27,28; delta 4. Bujałem pompę z 25,5 na powrocie do 28 żeby zaoszczędzić na defrostach.
Po ustabilizowaniu powrotu powyżej 27* nadal grzałka uruchamiała sie po defroście aby dobić do zadanej temp. i zużywała 0.2 kWh na defrost. W domu temp. 21,23,22
Też robiłem tak żeby zaoszczędzić na defrostach, już myślałem, że coś jest nie tak z moją PC bo co 1-1,5 h defrost ale doszedłem do wniosku że to przez tą pogodę w tym roku, teraz temperatura spadła poniżej -3 st/C wilgotność spadła i bach 3-4 defrosty na dobę.

Carpenter78
05-02-2023, 11:30
Jak chcesz to przetestuj moje ustawienia:

Tryb równoległy chodził mi po głowie ale nie testowałem. Pompa zasila OP bezpośrednio, mam 40 L buforek na powrocie i tam jest wpięty Termet. Tylko Termet odpowiada priorytetowo za CWU w układzie otwartym i nie mogę na razie automatycznie uruchamiać równolegle z pompą bo łączą mi się układy zamknięty z otwartym.

PC pracuje na prostej, nie mogłem jakoś dopasować krzywej. Jakoś lepiej mi testować, temat złożony...

Cichego trybu nie używałem jeszcze.

Mam prosty Termet Silver i przy zasilaniu 30* zużywa ok 0.46m3 gazu na godzinę także dużo, finasowo wiecej niż PC... jak na narazie.

Dzięki za sugestię , jak sprawdzę dam znać jak u mnie zadziała.
Pozdrawiam

coachu13
05-02-2023, 14:02
Grzejecie krzywymi grzewczymi czy stała zadaną temperaturą ?

dzimberto
05-02-2023, 14:04
Grzejecie krzywymi grzewczymi czy stała zadaną temperaturą ?

ja krzywą z zewnętrznego czujnika temp

dzimberto
05-02-2023, 14:05
Grzejecie krzywymi grzewczymi czy stała zadaną temperaturą ?

ale w harmonogramie:yes:

coachu13
05-02-2023, 14:41
Krzywą z zewnętrznego czujnika temp ?
To znaczy ?

dzimberto
05-02-2023, 17:16
Odpisywał,hahaha:D

dzimberto
05-02-2023, 17:40
Krzywą z zewnętrznego czujnika temp ?
To znaczy ?

Pompa ma zewnętrzny czujnik temp i na jego podstawie dobiera temp
w zalezności jaka krzywą grzewczą sobie ustawisz(ja mam 39/-15 i 30/+15
mozna też ze sterownika który też może być czujnikiem temp w pomieszczeniu
ja grzeję krzywą grzewczą i od 2,5 roku działa mi to ok
grzeje w harmonogramie,czyli pompa grzeje 3x 4h na dobę,w moim przypadku
jesli szukasz innych opcji sterowania pompa pytaj sie dalej
jest dużo fajnych kolegów na forum którzy doradzą lub pomogą co należy zrobić
pozdro

finlandia
06-02-2023, 11:41
Usunąłem z tematu 24 posty, także nie martwcie się jeśli Wasz licznik pokazuje mniej niż w niedzielę. Zostało jeszcze kilka postów które w miarę pokazują w którą stronę się zagalopowaliście.
Uprzejmie proszę o dyskusję w temacie i na wyższym poziomie kultury niż na fb.
Można mieć różne domy, ale nie można TU nikogo wyśmiewać ani poniżać.

coachu13
07-02-2023, 10:02
Dzięki dzimberto. Jasna sprawa.

pawel7979
08-02-2023, 12:47
Poczułem się wywołany....
Po 1.5 m-c pracy
on off 637
praca 867 h
Pogoda fatalna
Przy tem.+2,+1,0,-1, -2 tragedia... wali deferost za defrostem, rekord 19 na dobę

Potwierdzam najlepiej minimum zasilania i ciągła praca, np. 28*C zasilania i delta4* daje 0,4 kW poboru i najmniej defrostów.
Od dziś testuję zasilanie 30,32 aby uzyskać na powrocie 28 i defrosty bez grzałki...idą mrozy może się nie ugotuję

Nie wiem w jaki sposób i kiedy pompa odpala sobie grzałkę. W pompie grzałka ustawiona od -10C. Mam założony podlicznik na grzałkę i za rok 2022 wyszły takie wyniki zużycia przez grzałkę. Od razu zaznaczam że na zbiornik czas pracy grzałki to 0.

Styczeń 44 kWh
Luty 32 kWh
Marzec 22 kWh
Kwiecień 14 kWh
Maj 3 kWh
Czerwiec 0 kWh
Lipiec 0 kWh
Sierpień 0 kWh
Wrzesień 0,5 kWh
Pażdziernik 0,6 kWh
Listopad 32 kWh
Grudzień 59 kWh
Łącznie za 2022r na samą grzałkę poszło ok 207kWh

pawel7979
08-02-2023, 12:54
W małej tez nie trzeba podgrzewać grzałką, tam jest warunek, że jeżeli temperatura o ile sie nie mylę powrotu nie osiagnie ileś tam stopni ( zdaje sie że 10 ) przez pół godziny, to sie załączy grzałka. Ale wystarczy zamknąć pętle, rozgrzać wodę itd.
U syna startowałem z wodą 8st/c i ani jednej godziny pracy grzałki nie zaliczyłem.

Podobno 27 na powrocie. Ale chyba żeby to utrzymać musiałbym podnieść krzywą do 32C+15C i 40C-15C. Co znaczy że startowałeś z wodą 8C i nie było żadnej pracy grzałki?. Czy możesz podpowiedzieć?
Pytanie z czego robi defrost czy z CO czy z CWU?. Jeżeli z CWU to może warto trzymać cały czas stałą temperaturę CWU?
Wg mnie w podłodze woda nie spadnie do 8C chyba że dom jest niezamieszkały. U mnie pompa nie jest wyłączana na noc.

pawel7979
08-02-2023, 14:07
ok. Jakie zastosowanie moze miec jescze ten tryb oprocz cichszej pracy?

U mnie tryb cichy się nie sprawdził. Miałem wrażenie większych start/stop. Pomimo że powinna wolniej się szronić w okresach dużej wilgotności i sobie nisko modulować. Drugi minus to zeszłoroczny spadek temp w nocy. Pompa nie nadązyła.

Andrzej5101
08-02-2023, 16:08
Podobno 27 na powrocie. Ale chyba żeby to utrzymać musiałbym podnieść krzywą do 32C+15C i 40C-15C..
Walczysz z taktowaniem ?
Jaki masz zład wodny w instalacji?
Masz PC 9 kW a więc zład ;
- powinien być > 9 kW x 20 l/kW = 180 litrów
Jakie grube wylewki?

-voymar-
08-02-2023, 19:25
Nie wiem w jaki sposób i kiedy pompa odpala sobie grzałkę. W pompie grzałka ustawiona od -10C. Mam założony podlicznik na grzałkę i za rok 2022 wyszły takie wyniki zużycia przez grzałkę. Od razu zaznaczam że na zbiornik czas pracy grzałki to 0.

Styczeń 44 kWh
Luty 32 kWh
Marzec 22 kWh
Kwiecień 14 kWh
Maj 3 kWh
Czerwiec 0 kWh
Lipiec 0 kWh
Sierpień 0 kWh
Wrzesień 0,5 kWh
Pażdziernik 0,6 kWh
Listopad 32 kWh
Grudzień 59 kWh
Łącznie za 2022r na samą grzałkę poszło ok 207kWh

Masz J -kę to co się dziwisz Jak są dni (-2 do +2 ) to tak bedzie.

esp
08-02-2023, 22:45
Witam mam pytanie odnośnie ustawień pomp obiegowych i delty. W instalacji dwa obiegi ,czyli PC-bufor 200l wpięty równolegle i dalej z bufora za nim obiegowa Wilo-Yonos PICO 25/1-4 dalej piwnica i parter, razem 8 grzejników, termostaty zdjęte + podłoga - kuchnia i łazienka (ok.100l. wody) .
Na PC po wielu próbach wydaje się że najlepsza delta to 6, przepustowość pompy obiegowej z odczytów to widzę że wacha się 25-13 l/min , przy czym w większości 13-14l/min. Na pompie Wilo próbowałem stałą prędkość na drugim i trzecim biegu (na 2 zostawił instalator) teraz mam na środkowej wartości tylko w "zmiennej różnicy ciśnień". Za pompą obiegową instalacja modernizowana z różnymi średnicami rur, nawet różnymi płytowymi grzejnikami i podłogówką , wszystko praktycznie puszczone na jednym obiegu.
Trochę się pogubiłem już z tymi ustawieniami i sam już nie wiem czy lepiej zwiększyć prędkość czy zmniejszyć, jak najlepiej żeby wszystko się zgrało czyli PC-bufor i bufor-pompa obiegowa-instalacja CO. Jak to powinno mniej więcej wyglądać, żeby cała instalacja jak najlepiej funkcjonowała?

Techno
09-02-2023, 06:59
Najlepiej jest jak przepływ po stronie PC jest identyczny jak po stronie odbiorów. Więc możesz i zwiększać i zmniejszać ,bo nikt na słuch Ci nie powie czy aktualnie w grzejnikach masz większy przepływ czy mniejszy.
Drugim problemem jest to ,że pompa sobie zmienia przepływ , inny może być przy właczeniu pompy i prac maksymalnej (wtedy jeśli ttemperatura wody nie osiągnęła docelowej) , inny kiedy tą temperaturę osiągnie i się moduluje , no i jeszcze inny przy defroście....

Żeby dostosować przepływ możesz bawić się w termometry , mierzyć temperaurę wejściową do bufora i wyjściową do grzejników i szukać ,kiedy te temperatury są najbardziej zbliżone...

pawel7979
09-02-2023, 07:38
Walczysz z taktowaniem ?
Jaki masz zład wodny w instalacji?
Masz PC 9 kW a więc zład ;
- powinien być > 9 kW x 20 l/kW = 180 litrów
Jakie grube wylewki?

Nie wiem jak obliczyć zład wody w instalacji. Mam tylko ogrzewanie podłogowe na 110m z rozstawem rurek co 10cm. W sumie to sam jestem ciekaw ile jest wody w tej podłodze. Jakbym wiedział ile jest w metrze rurki wody to może z faktury policzę kilometry weża;) Czyli na 1KW pompy przypada 20L?

Techno
09-02-2023, 07:58
Rurka Pex 16 ma średnicę wewnętrzną 12mm , więc w jednym metrze mieści się dokładnie 0,1131l. wg tego kalkulatora https://skalkuluj.pl/kalkulator-objetosci-rur

No i teraz albo wiesz dokładnie ile metrów bieżących "weszło w podłogę" , albo szacujesz ,że przy rozstawie 10cm na 1m2 masz 10mb rury.

Czyli jak masz 110m2 , to masz 1100mb rury PEX 16 , czyli masz ok 124,5l wody w podłogówce.

EDIT: Czyli możliwe ,że w twoim przypadku taki bufor szeregowy ( na powrocie) , mógłby coś dać.

Andrzej5101
09-02-2023, 08:36
Czyli możliwe ,że w twoim przypadku taki bufor szeregowy ( na powrocie) , mógłby coś dać.
Zład wody w układzie jest jednym z kluczy do ;
...a/ optymalnej ilości startów PC
...b/ stabilnej pracy pompy ciepła,
...c/ wydłużenie czasu pracy sprężarki,
...d/ wydłużenie czasu postoju sprężarki

esp
09-02-2023, 09:27
Najlepiej jest jak przepływ po stronie PC jest identyczny jak po stronie odbiorów. Więc możesz i zwiększać i zmniejszać ,bo nikt na słuch Ci nie powie czy aktualnie w grzejnikach masz większy przepływ czy mniejszy.
Drugim problemem jest to ,że pompa sobie zmienia przepływ , inny może być przy właczeniu pompy i prac maksymalnej (wtedy jeśli ttemperatura wody nie osiągnęła docelowej) , inny kiedy tą temperaturę osiągnie i się moduluje , no i jeszcze inny przy defroście....

Żeby dostosować przepływ możesz bawić się w termometry , mierzyć temperaurę wejściową do bufora i wyjściową do grzejników i szukać ,kiedy te temperatury są najbardziej zbliżone...

Dzięki, właśnie muszę założyć czujnik temperatury na wyjściu z bufora, bo tylko tak jakby monitoruje PC do bufora a dalej to nic nie wiem.
Z prędkością na obiegówce willo mam właśnie problem czy ustawić stałą czy zmienną, jaką wartość, żeby nie gryzła się z pompą z PC a i ruch wody w buforze był odpowiedni. Grzejniki odpowietrzone ale tylko przez chwilę czuć że są na całej powierzchni ciepłe w większości od dołu zimne.

dzimberto
09-02-2023, 09:28
Nie wiem w jaki sposób i kiedy pompa odpala sobie grzałkę. W pompie grzałka ustawiona od -10C. Mam założony podlicznik na grzałkę i za rok 2022 wyszły takie wyniki zużycia przez grzałkę. Od razu zaznaczam że na zbiornik czas pracy grzałki to 0.

Styczeń 44 kWh
Luty 32 kWh
Marzec 22 kWh
Kwiecień 14 kWh
Maj 3 kWh
Czerwiec 0 kWh
Lipiec 0 kWh
Sierpień 0 kWh
Wrzesień 0,5 kWh
Pażdziernik 0,6 kWh
Listopad 32 kWh
Grudzień 59 kWh
Łącznie za 2022r na samą grzałkę poszło ok 207kWh

WITAM
Ja mam podobny dom,w metrażu i w parametrach
ja mam 9kw ale t capa
na początku miałem cyrki taktowaniem
instalator nie zalecal mi bufora bo mam 45m2 podłogówki,reszta grzejniki i to nie az tak mocno przewymiarowane( w salonie 28m2 28 żeberek aluminiowych Fondital Calidor
BUFORA NIET:D:D:D:D
dziś było w nocy -10
defrosty co 2,5 godz z instalacji,nie sprężarki
założyłem sobie bufor 200l w grudniu 2020
pompa lepiej pracuje,ale nie gonię jej non stop,tylko w harmonogramie
i mnie nie ma najmniejszych problemów z mocą,-22 i pracuje bez grzałek
ale to T CAP
krzywa 39/-15 i 30/+15
jadę cały czas na QUIET MODE 3,0 problemów z mocą i defrostami,ale jesli dużo wilgoci w powietrzuto tego nie przeskoczy,przy -15 to juz normalnie bez Quiet mode 3
dziś w nocy przy -10 pracowała na 38--43hz ,przepływ 16,5-17l/min
bufor wpięty następująco
zasilanie za zaworem 3 drożnym na samej górze,powrót do pompy na samym dole
z drugiej strony 4 wyjscia
1 od góry zasil grzejniki
2 od gory zasil podłoga
3 powrót podłogówka
na samym dole powrót grzejniki
mam 2 pompy za buforem 1 na grzejniki i druga na podłoge i zawór mieszający 3 drożny na podłogówce
pompy grundfos ALPHA 2L
na podłodze ustawiona poziom 2 zasil stałe
na grzejniki poziom 1 zasil stałe
defrost ok 5 minut
u mnie działa to ok
grzałki tylko 3 godz mi pracowały by wygrzać cwu do 65 st,od 10.09.2020 do tej pory
pozdrawiam

Techno
09-02-2023, 10:08
Zład wody w układzie jest jednym z kluczy do ;
...a/ optymalnej ilości startów PC
...b/ stabilnej pracy pompy ciepła,
...c/ wydłużenie czasu pracy sprężarki,
...d/ wydłużenie czasu postoju sprężarki

Ale czy to nie jest must tylko przy grzejnikach ? Przecież jest teoria ,że podłogówka jest buforem....

Oczywiście , że lepiej byłoby jakby kolega miał większy zład , ale może się nauczy żyć z takim jaki jest ? Grzanie przez 1godz i wyłączenie na 2godziny to nie jest taktowanie :)

Andrzej5101
09-02-2023, 10:35
Ale czy to nie jest must tylko przy grzejnikach ? Przecież jest teoria ,że podłogówka jest buforem....

To dlaczego;
- włącza mu się grzałka na tak znaczną ilość godzin??
- oraz dlaczego ma wysoki stosunek ilości włączeń do czasu pracy PC??

dzimberto
09-02-2023, 10:48
To dlaczego;
- włącza mu się grzałka na tak znaczną ilość godzin??
- oraz dlaczego ma wysoki stosunek ilości włączeń do czasu pracy PC??

od 10.09.2020
do dziś 5811 h pracy /3257 załączeń
ale od 28.10.2021 do dziś 1260 zał/3037 godz pracy
Bufor kosztuje,ale jak sprężarka siądzie po 5 latach potem płacz
jedni mówią że bufor jest zbędny,drudzy żeby był
a jak jest mały zład wody to należałoby załozyc
u mnie przy grzejnikach i troche podłogówki mam bufor
temp dzś w nocy 37 st zasilanie na pompie i chodziła non stop bez wyłączeń
każdy ma rozum ,ale nie mozna słuchać jednego instalatora
ja oglądam klimatyzacja katowice
ustawiłem tez pompe delte według ich istawień dostosowałem krzywa do potrzeb,i harmonogram
bufor tez podłączyłem jak oni podłączyli i śmiga
nie reklamuję ich ale trzeba troche sie pobawic
u mnie pompa w roku pracuje 2500-2700 h i wychodzi ponad 1 do ponad 2 załączeń i pracy

Andrzej5101
09-02-2023, 10:55
Muszą być spełnione minima; patrz #5
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380842-Taktowanie-a-%C5%BCywotno%C5%9B%C4%87-pompy-ciep%C5%82a-Zmniejsz-taktowanie-i-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du

dzimberto
09-02-2023, 11:10
Muszą być spełnione minima; patrz #5
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380842-Taktowanie-a-%C5%BCywotno%C5%9B%C4%87-pompy-ciep%C5%82a-Zmniejsz-taktowanie-i-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du

:wave:

Techno
09-02-2023, 11:30
To dlaczego;
- włącza mu się grzałka na tak znaczną ilość godzin??
- oraz dlaczego ma wysoki stosunek ilości włączeń do czasu pracy PC??

Grzałka mu się włącza dlatego ,że nie osiąga temperatury wody podczas defrostu min 27 stopni pewnie , i jakby wyłączył grzałkę w opcjach serwisowych nie włączałaby się w ogóle.( o ile ma pompę jednowentylatorową) ... ( ale z tym to ostrożnie).
A o "stosunku " to nie widzę ,żeby pisał...

pawel7979
09-02-2023, 13:29
Grzałka mu się włącza dlatego ,że nie osiąga temperatury wody podczas defrostu min 27 stopni pewnie , i jakby wyłączył grzałkę w opcjach serwisowych nie włączałaby się w ogóle.( o ile ma pompę jednowentylatorową) ... ( ale z tym to ostrożnie).
A o "stosunku " to nie widzę ,żeby pisał...

Tak, mam jednowentylatorową 9KW J. Jak mam rozumieć "ale z tym to ostrożnie"

Stosunek ilości włączeń/do czasu pracy za rok 2022
Styczeń 590/392
Luty 362/322
Marzec 325/297
Kwiecień 221/246
Maj - nie spisałem
Czerwiec- nie spisałem
Lipiec - 83/67
Sierpień 73/60
Wrzesień 116/142
Pażdziernik 127/166
Listopad 416/244
Grudzień 679/341

Wyłączenie grzałki to ok 200kWh na rok x0,71gr= 142 zł za rok 2022 za samą grzałkę więc nie wiem czy warto ryzykować wyłączenie?

pawel7979
09-02-2023, 13:36
każdy ma rozum ,ale nie mozna słuchać jednego instalatora
ja oglądam klimatyzacja katowice
ustawiłem tez pompe delte według ich istawień dostosowałem krzywa do potrzeb,i harmonogram
bufor tez podłączyłem jak oni podłączyli i śmiga
nie reklamuję ich ale trzeba troche sie pobawic
u mnie pompa w roku pracuje 2500-2700 h i wychodzi ponad 1 do ponad 2 załączeń i pracy

Pompę zakładałem w 2021. Nie było tylu filmów na YT co teraz odnośnie Panasonica. Nawet "klimatyzacji katowice".
Miałem 2 oferty na pompę od dużych instalatorów w kraju, każdy odrzucił bufor stwierdzając że podłoga jest buforem.
Ilość włączeń za 2022r to 3363
Czas pracy za 2022r 2416

pawel7979
09-02-2023, 13:40
Rurka Pex 16 ma średnicę wewnętrzną 12mm , więc w jednym metrze mieści się dokładnie 0,1131l. wg tego kalkulatora https://skalkuluj.pl/kalkulator-objetosci-rur

No i teraz albo wiesz dokładnie ile metrów bieżących "weszło w podłogę" , albo szacujesz ,że przy rozstawie 10cm na 1m2 masz 10mb rury.

Czyli jak masz 110m2 , to masz 1100mb rury PEX 16 , czyli masz ok 124,5l wody w podłogówce.

EDIT: Czyli możliwe ,że w twoim przypadku taki bufor szeregowy ( na powrocie) , mógłby coś dać.

Dzięki
Czyli jeżeli mam 125L w podłodze a powinno być 180L to znaczy że mam dołożyć bufor 60L? i wtedy przestanie taktować?
Obecnie deltę na CO mam 5 czy obniżenie do 4 coś da?

Techno
09-02-2023, 14:30
U ciebie przy jednowentylatorowej ta duża ilość włączeń nie koniecznie wynika z taktowania , tylko z ilości defrostów ( a w jednowentylatorowej defrost to jedno zatrzymanie ,choć są przypadki gdzie nalicza nawet dwa zatrzymania ,i stąd może być ich jeszcze więcej).
Więc najpierw koniecznie rozróżnij , czy pompa taktuje u Ciebie ( wyłącza się z powodu osiągnięcia temperatury docelowej , po czym woda szybko się wychładza , i pompa od nowa startuje) , czy to po prostu defrosty.
I jeśli dla Ciebie ok ,że grzałka grzeje podczas defrostów , to po prostu na razie to zostaw bez wnikania dlaczego ostrożnie :)

Andrzej5101
09-02-2023, 15:48
Ilość włączeń za 2022r to 3363 ; Czas pracy za 2022r 2416
Ilość godzin pracy masz w normie,
Korzystnie to;
- zamontować bufor 100 l na powrocie,
- żadnej grzałki nie wyłączać - jak chcesz aby PC pracowała długo bezawaryjnie ;
......- sprawdź na jaką temperaturę masz ustawioną grzałkę,
- brak danych odnośnie OZC budynku a tym samym jak bardzo PC jest przewymiarowana mocowo,
- delta 5 C - zostawić

Techno
09-02-2023, 16:37
- żadnej grzałki nie wyłączać - jak chcesz aby PC pracowała długo bezawaryjnie ;


.... a najlepiej to w ogóle włączyć tryb awaryjny ,żeby samą grzałką grzać , wtedy będzie jak nowa....

Skąd ten przesąd ? W chłodni taka sama sprężarka , i ona chłodzi do wielkiej komory powiedzmy do -15 stopni a temperatura na zewnątrz też niejeden czas ujemna , więc warunki jeszcze gorsze ,i nikt się o to nie martwi o jej awaryjność.... A tu Cię boli ,że temperatura wody zamiast 27 stopni spadnie np do 22 ? Wiesz co ta grzałka grzeje ? Wodę wychodzącą , która trafia w podłogę , więc nie wiem jak ona ma wpłynać na sprężarkę... Przejdzie przez podłogę to się i tak od niej wychłodzi jak trafi spowrotem na wymiennik.

Andrzej5101
09-02-2023, 17:17
.... a najlepiej to w ogóle włączyć tryb awaryjny ,żeby samą grzałką grzać , wtedy będzie jak nowa....
Kup sobie PC i tak rób - może wówczas zmienisz zdanie!!!

Należy mieć aktywną grzałkę, aby nie dopuścić do sytuacji podczas defostu, aby woda nie ostudziła się do ;
1/ < 18 C w jedno-wentylatorowej PC,
2/ < 10 stopni w dwu - wentylatorowej ,
BO wówczas wyskakuje błąd H75, PC się zatrzymuje;
- może dojść do awarii sprężarki,
- oraz następnie trudno PC uruchomić?

mar2d2
09-02-2023, 18:08
Kup sobie PC i tak rób - może wówczas zmienisz zdanie!!!

Należy mieć aktywną grzałkę, aby nie dopuścić do sytuacji podczas defostu, aby woda nie ostudziła się do ;
1/ < 18 C w jedno-wentylatorowej PC,


Andrzej, było mówione wielokrotnie i ja mogę to potwierdzić, że przy zachowaniu wymaganego zładu, grzałka nie jest w stanie zmienić temperatury na wejściu nawet o 1*C.

Techno
09-02-2023, 20:11
Kup sobie PC i tak rób - może wówczas zmienisz zdanie!!!

Należy mieć aktywną grzałkę, aby nie dopuścić do sytuacji podczas defostu, aby woda nie ostudziła się do ;
1/ < 18 C w jedno-wentylatorowej PC,
2/ < 10 stopni w dwu - wentylatorowej ,
BO wówczas wyskakuje błąd H75, PC się zatrzymuje;
- może dojść do awarii sprężarki,
- oraz następnie trudno PC uruchomić?

A kto powiedział ,że jej nie mam ?
Dlaczego Ty sobie nie kupisz? Po co takie odzywki ?

,Żeby obniżyć temperaturę wody o objętości 120l z temperatury tych 26 stopni do temperatury 18 stopni ,potrzeba 1,1kWh energii , tymczasem z moich obliczeń wychodzi ,że dla T-CAPa 9kW do defrostu potrzeba 0,3-0,5kWh , a jego wymiennik jest całkiem spory ( w sensie większy od wszystkich jednowentylatorowych), więc to spokojnie starcza na co najmniej dwa defrosty.
Nie masz żadnych dowodów na to ,że spowoduje to awarię , tylko grasz na emocjach ludzi ,którzy nie zdają sobie z pewnych rzeczy sprawy i po prostu ich straszysz.

-voymar-
09-02-2023, 21:35
Nie wiem jak obliczyć zład wody w instalacji. Mam tylko ogrzewanie podłogowe na 110m z rozstawem rurek co 10cm. W sumie to sam jestem ciekaw ile jest wody w tej podłodze. Jakbym wiedział ile jest w metrze rurki wody to może z faktury policzę kilometry weża;) Czyli na 1KW pompy przypada 20L?

Oj kolego 6-klasa podstawówki

-voymar-
09-02-2023, 21:43
Rurka Pex 16 ma średnicę wewnętrzną 12mm , więc w jednym metrze mieści się dokładnie 0,1131l. wg tego kalkulatora https://skalkuluj.pl/kalkulator-objetosci-rur

No i teraz albo wiesz dokładnie ile metrów bieżących "weszło w podłogę" , albo szacujesz ,że przy rozstawie 10cm na 1m2 masz 10mb rury.

Czyli jak masz 110m2 , to masz 1100mb rury PEX 16 , czyli masz ok 124,5l wody w podłogówce.

EDIT: Czyli możliwe ,że w twoim przypadku taki bufor szeregowy ( na powrocie) , mógłby coś dać.

To liczysz proste odcinki rury ???
Przecież rura idzie w spiralę ( łuki a ich dość dość w m2 min 9szt.a każdy łuk to dodatkowe cm pewnie ok.25--30cm tak że trzeba spoooro doliczyć
Bufor pewnie coś da Ale czy wystarczająco ?
obstawiał bym dwa obiegi
-pierwotny
-wtórny
Po za tym warto znać moc tej podłogi.
To tyle.

-voymar-
09-02-2023, 21:47
Zład wody w układzie jest jednym z kluczy do ;
...a/ optymalnej ilości startów PC
...b/ stabilnej pracy pompy ciepła,
...c/ wydłużenie czasu pracy sprężarki,
...d/ wydłużenie czasu postoju sprężarki

Powiem więcej
przy odpowiednim zładzie , przepływie i oczywiście mocy instalacji (CO )
PC nie ma prawa ani razu zrobić STOP Ma pracować od godz.X do godz. Y zaliczając 1 Start Stop.

-voymar-
09-02-2023, 21:50
Dzięki, właśnie muszę założyć czujnik temperatury na wyjściu z bufora, bo tylko tak jakby monitoruje PC do bufora a dalej to nic nie wiem.
Z prędkością na obiegówce willo mam właśnie problem czy ustawić stałą czy zmienną, jaką wartość, żeby nie gryzła się z pompą z PC a i ruch wody w buforze był odpowiedni. Grzejniki odpowietrzone ale tylko przez chwilę czuć że są na całej powierzchni ciepłe w większości od dołu zimne.

Mały przepływ na obiegu wtórnym
Na delcie 5 różnica będzie 2*C

-voymar-
09-02-2023, 21:58
Ale czy to nie jest must tylko przy grzejnikach ? Przecież jest teoria ,że podłogówka jest buforem....

Oczywiście , że lepiej byłoby jakby kolega miał większy zład , ale może się nauczy żyć z takim jaki jest ? Grzanie przez 1godz i wyłączenie na 2godziny to nie jest taktowanie :)

Tak jak opisywałem kilka stron wcześniej.
Powielacie błędy innych
A co ciekawe to nie robicie nic aby tak nie było.
Znasz moc podłogówki? czy tylko tak jak wiekszość robi
Rurki co 10cm w pomieszczeniu i po sprawie? A jaka tej instalacji jest Moc calkowita ????
Ha ha Po co wiedzieć? No nie. A no po to że może trzeba dać rurkę 20mm a nie 16mm

-voymar-
09-02-2023, 22:02
To dlaczego;
- włącza mu się grzałka na tak znaczną ilość godzin??
- oraz dlaczego ma wysoki stosunek ilości włączeń do czasu pracy PC??

Do puki się nie zmieni Mentalność a raczej inne rozumowanie a nie powielanie błędów innych to tak będzie
Nikt tu na FM jak jestem kilka lat nawet przez sekundę sie nie zastanowił że PC to inwenter który moduluje mocą .
Nosz Kuźwa! po coś go ktoś stworzył !! To nie jest PC On Off która pracuje ze stałą mocą.

-voymar-
09-02-2023, 22:10
Tak, mam jednowentylatorową 9KW J. Jak mam rozumieć "ale z tym to ostrożnie"

Stosunek ilości włączeń/do czasu pracy za rok 2022
Styczeń 590/392
Luty 362/322
Marzec 325/297
Kwiecień 221/246
Maj - nie spisałem
Czerwiec- nie spisałem
Lipiec - 83/67
Sierpień 73/60
Wrzesień 116/142
Pażdziernik 127/166
Listopad 416/244
Grudzień 679/341

Wyłączenie grzałki to ok 200kWh na rok x0,71gr= 142 zł za rok 2022 za samą grzałkę więc nie wiem czy warto ryzykować wyłączenie?

Nie będę drugi raz w ciągu tygodnia sprawdzał
Ja grzeję 2 x doba w harmonogramie 15h i są 2 zał/doba co daje 60 zał/mies.

-voymar-
09-02-2023, 22:12
Pompę zakładałem w 2021. Nie było tylu filmów na YT co teraz odnośnie Panasonica. Nawet "klimatyzacji katowice".
Miałem 2 oferty na pompę od dużych instalatorów w kraju, każdy odrzucił bufor stwierdzając że podłoga jest buforem.
Ilość włączeń za 2022r to 3363
Czas pracy za 2022r 2416

KŁAMSTWO
zakładałem w 2020r i tych filmów na YT było mnóstwo.

-voymar-
09-02-2023, 22:17
Dzięki
Czyli jeżeli mam 125L w podłodze a powinno być 180L to znaczy że mam dołożyć bufor 60L? i wtedy przestanie taktować?
Obecnie deltę na CO mam 5 czy obniżenie do 4 coś da?

Na pewno coś tam pomoże
trzeba to tylko dobrze podłączyć
Na pewno ograniczy o jakiś (% ) ale defrosty i tak będą nabijać załączenia bo masz PC ( J ) jednowenty.

Techno
10-02-2023, 06:22
Tak jak opisywałem kilka stron wcześniej.
Powielacie błędy innych
A co ciekawe to nie robicie nic aby tak nie było.
Znasz moc podłogówki? czy tylko tak jak wiekszość robi
Rurki co 10cm w pomieszczeniu i po sprawie? A jaka tej instalacji jest Moc calkowita ????
Ha ha Po co wiedzieć? No nie. A no po to że może trzeba dać rurkę 20mm a nie 16mm

Przecież moc cieplną podłogi masz w projekcie , więc ją znasz. Zakładając ,że potrzebna jest min 9kW to dla 110m2 wychodzi 82W/m2, to faktycznie dużo ( ale niech się specjaliści wypowiedzą , bo ja kojarzę wartość 70W/m2 jako graniczną). I to nie wiadomo z jak grubej/ z jaką zdolnością akumulacji - to na co Andrzej zwracał uwagę.


To dam Ci rurkę PEX 20mm a Ty ją połóż na podłodze :)
Nie zdajesz sobie sprawy ile to trzeba krzepy w rękach ,żeby położyć 16mm , 20mm to już do wielkich powierzchni , gdzie są głównie odcinki proste i przede wszystkim długie pętle - bo chodzi o przepływ . jak byś powiedział ,hydraulikowi ,żeby położył podłogówkę rurą pex 20mm w pokoju 5x4m ( a to całkiem spore pomieszczenie) z rozstawem 10cm, to albo by od razu podziękował , albo by chciał 2x tyle. Już lepiej pomyśleć o ogrzewaniu ściennym.
Problemem jest raczej to , żekolega chce "wepchnąć" 9kW w tylko 110m2 podłogi , a nie grubość rurki.

esp
10-02-2023, 17:22
Mały przepływ na obiegu wtórnym
Na delcie 5 różnica będzie 2*C

Tu mam właśnie pewien problem i wydaje mi się trochę nielogicznie z tym małym przepływem, próbując z różnymi prędkościami i dając na najwyższe wartości tą obiegówkę wilo nie widzę żadnej różnicy między przykładów środkowymi nastawami. Temperatura w pomieszczeniach jest taka sama przy niższych i wyższych prędkościach w obiegu. Może duży wpływ mają różne średnice rur zastosowane w instalacji CO i nie przepycha, większe opory, przy grzejnikach? . .

Andrzej5101
11-02-2023, 09:10
Może duży wpływ mają różne średnice rór zastosowane w instalacji CO i nie przepycha, wieksze opry, przy grzejnikach? . .
W czym masz problem?
Pisz jasno i wyraźnie,
Korzystaj ze słownika ortograficznego

Techno
11-02-2023, 11:05
To liczysz proste odcinki rury ???
Przecież rura idzie w spiralę ( łuki a ich dość dość w m2 min 9szt.a każdy łuk to dodatkowe cm pewnie ok.25--30cm tak że trzeba spoooro doliczyć
Bufor pewnie coś da Ale czy wystarczająco ?
obstawiał bym dwa obiegi
-pierwotny
-wtórny
Po za tym warto znać moc tej podłogi.
To tyle.

Tak właśnie na szybko szacuję ,a nie liczę. Niech kolega popatrzy ,czy to faktycznie 10m rury w 1m2 , czy może 9,5 , czy 9 , a może 11... (gdyby rozstaw był 9cm a nie 10 np...)
Jak masz lepszą metodę to podaj , bo dla oszacowania przyjęcie 10m na 1m2 jest wg mnie ok.

esp
11-02-2023, 13:24
W czym masz problem?
Pisz jasno i wyraźnie,
Korzystaj ze słownika ortograficznego

Tak w skrócie przy mojej zmodernizowanej instalacji CO, jak najlepiej ustawić pompę obiegową willo na obwodzie wtórnym gdzie są różne średnice rur , przy czym najmniejsze średnice to same podłączenia grzejników i płytowe grzejniki. Głowice termostatyczne pościągane. Cała instalacja to 8 grzejników jedno i dwu płytowych , podłoga kuchnia, łazienka ,całość ok120l . PC praktycznie pracuje cały czas, a grzejniki tylko chwilami ciepłe są na całej powierzchni.
PC - bufor 200l , delta 5-6, maksymalna prędkości 39,5l/min przy czym na wykresie widzę, że się modeluje i najczęściej to jest 13/14l/min, nie wiem czy coś tu też trzeba korygować?


Witam mam pytanie odnośnie ustawień pomp obiegowych i delty. W instalacji dwa obiegi ,czyli PC-bufor 200l wpięty równolegle i dalej z bufora za nim obiegowa Wilo-Yonos PICO 25/1-4 dalej piwnica i parter, razem 8 grzejników, termostaty zdjęte + podłoga - kuchnia i łazienka (ok.100l. wody) .
Na PC po wielu próbach wydaje się że najlepsza delta to 6, przepustowość pompy obiegowej z odczytów to widzę że wacha się 25-13 l/min , przy czym w większości 13-14l/min. Na pompie Wilo próbowałem stałą prędkość na drugim i trzecim biegu (na 2 zostawił instalator) teraz mam na środkowej wartości tylko w "zmiennej różnicy ciśnień". Za pompą obiegową instalacja modernizowana z różnymi średnicami rur, nawet różnymi płytowymi grzejnikami i podłogówką , wszystko praktycznie puszczone na jednym obiegu.
Trochę się pogubiłem już z tymi ustawieniami i sam już nie wiem czy lepiej zwiększyć prędkość czy zmniejszyć, jak najlepiej żeby wszystko się zgrało czyli PC-bufor i bufor-pompa obiegowa-instalacja CO. Jak to powinno mniej więcej wyglądać, żeby cała instalacja jak najlepiej funkcjonowała?

Ps.
Poprawiłem błędy faktycznie rażą ;) , jeżeli można to usprawiedliwić, pisane na małym starym telefonie i w dodatku zaufałem, że jakaś autokorekta jest.

Techno
11-02-2023, 13:46
Oprócz głowic termostatycznych jest jeszcze takie coś jak kryzowanie grzejników . Masz zawory otwarte na max - rozkryzowane ( czy wogóle jest takie słowo :) )?
Tak jak choćby tu: https://www.youtube.com/watch?v=L4GoPXAWqLs

esp
11-02-2023, 13:52
Oprócz głowic termostatycznych jest jeszcze takie coś jak kryzowanie grzejników . Masz zawory otwarte na max - rozkryzowane ( czy wogóle jest takie słowo :) )?
Tak jak choćby tu: https://www.youtube.com/watch?v=L4GoPXAWqLs

Tak, ile się dało to zrobiłem, będę w lecie próbował wywalić te zawory z termostatów i do kryzowania tak żeby jak najmniej było przeszkód.

Andrzej5101
11-02-2023, 13:59
jak najlepiej ustawić pompę obiegową willo na obwodzie wtórnym gdzie są różne średnice rur ,
Cała instalacja to 8 grzejników jedno i dwu płytowych , podłoga kuchnia, łazienka ,całość ok120l . PC praktycznie pracuje cały czas, a grzejniki tylko chwilami ciepłe są na całej powierzchni.
PC - bufor 200l , delta 5-6, maksymalna prędkości 39,5l/min przy czym na wykresie widzę, że się modeluje i najczęściej to jest 13/14l/min, nie wiem czy coś tu też trzeba korygować?.
1/ Pompę masz 9 kW /3f ;
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6ed73210066b.png (https://naforum.zapodaj.net/6ed73210066b.png.html)
2/ Jakie masz OZC budynku?
3/ Pomiędzy PC a buforem powinny być rury o średnicy = > 5/4 " cala,
4/ Bufor prawidłowo podłączony; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380405-Ustawienie-wydajno%C5%9Bci-pomp-obiegowych
- nie dostarcza wody na grzejniki z dołu bufora,
- należy rozwiązać kwestie wyrównania przepływów,
5/ Podmieszanie w układzie podzielonym hydraulicznie ;
- NIE występuje - tylko gdy przepływ w obu obiegach jest równy
6/ Należałoby znać ;
a/ obciążenia cieplne pomieszczeń z grzejnikami,
b/ moc cieplną grzejników dla 45/35/20 C dla poszczególnych pomieszczeń;
.......prawdopodobnie należy dołożyć grzejniki
........ czy w pomieszczeniach jest ciepło, odpowiednia temperatura??

QoTheGreat
11-02-2023, 14:39
Jak działa w Panasonicu tryb grzania według temperatury z termostatu panelu?
Temperatura ustawiona na panelu to górna granica, ale jak ustawię za nisko krzywą to nigdy jej nie osiągnie? Mam takie wrażenie, że jest tam jakaś magia, która podbija krzywą aby osiągnąć zadaną temperaturę.

esp
11-02-2023, 15:13
1/ Pompę masz 9 kW /3f ;
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6ed73210066b.png (https://naforum.zapodaj.net/6ed73210066b.png.html)
2/ Jakie masz OZC budynku?
3/ Pomiędzy PC a buforem powinny być rury o średnicy = > 5/4 " cala,
4/ Bufor prawidłowo podłączony; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380405-Ustawienie-wydajno%C5%9Bci-pomp-obiegowych
- nie dostarcza wody na grzejniki z dołu bufora,
- należy rozwiązać kwestie wyrównania przepływów,
5/ Podmieszanie w układzie podzielonym hydraulicznie ;
- NIE występuje - tylko gdy przepływ w obu obiegach jest równy
6/ Należałoby znać ;
a/ obciążenia cieplne pomieszczeń z grzejnikami,
b/ moc cieplną grzejników dla 45/35/20 C dla poszczególnych pomieszczeń;
.......prawdopodobnie należy dołożyć grzejniki
........ czy w pomieszczeniach jest ciepło, odpowiednia temperatura??

OZC - przy starym domu cały czas modernizowanym, firma która zakładała PC, obliczając sobie i sprawdzając instalacje , dom, pytając o dotychczasowe zużycia i parametry stwierdziła jakiej moc pompa, i dołożony był grzejnik. Ja CW teraz mam taki wynik
463695

Rury między buforem a PC to średnica 32x4,4 , na instalacji są stare rury stalowe z dużą średnicą niestety schowane w podłodze i ścianie. Podłączę do kaloryferów z redukcją na mniejsze średnice.
Bufor zasilanie z PC wpięte od dołu, na instalacje wysokości zbiornika 2/3, może trochę wyżej.
Z przepływami mam właśnie problem bo po stronie wtórnej nie za bardzo wiem jak ustawić tą Wilo-Yonos PICO 25/1-4. Próbowałem różne nastawy ,stałej prędkości czy z zmienną różnicą ciśnień (nie wiem co w moim przypadku lepsze) ale nie widzę różnic dużych w temperaturze .
Moc grzejników ciężko mi określić, swoje lata mają, tabliczek z info nie znalazłem.
W domu ciepło , mam w ciągu dnia 22-23C , w nocy 23-5 nie może spaść poniżej 21C.
PC - ustawiona krzywa 45 -15 oraz 35C 15C , zużycie na rok z CWU (4 osoby) ok3800kwh z podlicznika. Trochę przewymiarowana, używam trybu cichego w przejściowych warunkach. Wychodzi zał/wył 1 na 2h. Do ogrzania niecałe 140m2
Ogólnie zadowolony tylko czemu właśnie te grzejniki nie grzeją cały czas na całej powierzchni. Mógłbym wtedy zjechać z krzywą i jeszcze coś zaoszczędzić.

Andrzej5101
11-02-2023, 16:19
Niepotrzebnie wklejasz moje odpowiedzi!!!!

Wg;Twojego CW = moc cieplna budynku to 11,8 kW/dla - 20 C i 23 C wewnątrz domu;
- czyli masz PC o ok; 5 kW za słabą dla -20 C na zewnątrz;
........Jakiej mocy masz grzałkę ???
- rury o dużej średnicy - nie są problemem,

Problemem jest ;

1/ Bufor zasilanie z PC wpięte od dołu,
.... a/ Zasilania powinno być od góry bufora, powrót od dołu bufora,

2/ na instalacje wysokości zbiornika 2/3, może trochę wyżej.
.....a/ zasilania na grzejniki ; od góry bufora ,powrót na dół bufora,
.....b/ zasilanie na podłogówkę ; poniżej zasilania na grzejniki, powrót na dół bufora,


3/ Rury między buforem a PC to średnica 32x4,4 - napisałeś ;
...Rury zasilające i powrotu z PC do bufora muszą być = > od średnicy wewnętrznej wyjścia z PC,
[/COLOR]
4/ Z przepływami mam właśnie problem ;
- podałem Ci link - jak to rozwiązać,
5/ czemu właśnie te grzejniki nie grzeją cały czas na całej powierzchni;
- bo są zasilane niskim parametrem,
- tak ma być,
- im większej mocy grzejniki tym korzystniej dla właściciela;
.......moc grzejników dla 45/35/20 C powinna być > od mocy cieplnej pomieszczenia

jacek.1971
11-02-2023, 16:44
Co może być przyczyną szybkiego spadku temperatury przy defroście z 29 na 20 stopni pc Panasonic 7 kw

Techno
11-02-2023, 17:00
Np przepływ wody głównie przez sam bufor ( o ile masz) , albo ogólnie za mały zład wody. Jak ten system wygląda?

jacek.1971
11-02-2023, 17:15
Samo ogrzewanie podłogowe bez bufora, na głównym ekranie temperatura podczas defrostu spada tak jak wcześniej pisałem natomiast gdy wejdę w dane gdzie jest widoczna temperatura wychodząca z pompy i powrót to tam temperatura na powrocie spada podczas defrostu tylko o jeden max dwa stopnie. I nie rozumiem tego że w trakcie defrostu załącza się grzałka rezerwową gdy temperatura na powrocie jest większa niż 27 stopni

Techno
11-02-2023, 17:27
A w menu z informacjami jak jest ? w poz 8 i 9 jak wyglądają te temperatury ? Bo za defrost odpowiedzialny jest czujnik ktory jest pomiedzy wymiennikiem a grzałką ( i to nie jest ani zasilanie ani powrót).

jacek.1971
11-02-2023, 17:38
Obecnie nie jestem przy pc bo to u mojego synka, nie wiem co to za pozycje, mogę jedynie opisać co sam zauważyłem na głównym ekranie gdzie wskazuje cały czas temperaturę która obecnie wypływa z pompy to ok 32 stopnie podczas defrostu te temperatura spada czasami nawet na 20 stopni, natomiast gdy wejdę w dane gdzie jest temperatura wychodząca tj te 32 i temp. Powrotu 29 to podczas defrostu temp. Powrotu spada na 28 czasami 27 stopni

Andrzej5101
11-02-2023, 17:42
I nie rozumiem tego że w trakcie defrostu załącza się grzałka rezerwową gdy temperatura na powrocie jest większa niż 27 stopni
Trzeba mieć odpowiednio ;
....-Duży i Ciepły (> 27 C ) zład wody,

Ile litrów ma instalacja grzewcza?

Na jaką temperaturę ustawiona grzałka?

jacek.1971
11-02-2023, 17:45
Nie spada temperatura na powrocie poniżej 27, na głównym ekranie natomiast spada czasami nawet na 20 stopni

Techno
11-02-2023, 17:46
To jest menu z informacjami : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7762492#post7762492
Pozycja 9 pierwsza wartość to ten czujnik.

jacek.1971
11-02-2023, 18:02
To jest menu z informacjami : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7762492#post7762492
Pozycja 9 pierwsza wartość to ten czujnik.

Teraz był defrost i w tej pozycji spadło z 29/31 na 23/31, przepływ podczas defrostu 21,3 dokładnie nie jestem w stanie tego opisać gdyż przed chwilą otrzymałem te info. Od syna telefoniczni

Techno
11-02-2023, 18:10
Można obserwować te trzy temperatury ,jak to @MiG25 opisał , czyli druga wartość w poz 8 to temperatura wyjściowa , podczas grzania ma być wyższa niż wejściowa ( bo jest grzanie) , i jak włączona jest grzałka podczas defrostu to też ma być wyższa od pierwszej wartości z poz.9 ( bo grzałka podgrzewa wodę wychodzącą z wymiennika i za grzałką ma być cieplejsza jeśli grzałka działa).
Na w pozycji 9 wartość druga jest wejściowa , więc najniższa podczas grzania i najwyższa podczas defrostu...

No i ten przepływ strasznie mały jest ( i stąd tak woda za wymiennikiem tak się wychładza) ... Podczas defrostu objegówka działa na maksa.... Może trzeba filtry przeczyścić...

jacek.1971
11-02-2023, 18:14
Można obserwować te trzy temperatury ,jak to @MiG25 opisał , czyli druga wartość w poz 8 to temperatura wyjściowa , podczas grzania ma być wyższa niż wejściowa ( bo jest grzanie) , i jak włączona jest grzałka podczas defrostu to też ma być wyższa od pierwszej wartości z poz.9 ( bo grzałka podgrzewa wodę wychodzącą z wymiennika i za grzałką ma być cieplejsza jeśli grzałka działa).
Na w pozycji 9 wartość druga jest wejściowa , więc najniższa podczas grzania i najwyższa podczas defrostu...

No i ten przepływ strasznie mały jest ( i stąd tak woda za wymiennikiem tak się wychładza) ... Podczas defrostu objegówka działa na maksa.... Może trzeba filtry przeczyścić...

Filtr był czyszczony tydzień temu, a przepływ jaki powinien być

Techno
11-02-2023, 18:17
No jak największy :)
U mnie w 9kW T-Cap jest ponad 45l/min ... Każdy system jest inny i być może z niego nie da się więcej wydobyć , bo np. małe średnice....

jacek.1971
11-02-2023, 18:20
No jak największy :)
U mnie w 9kW T-Cap jest ponad 45l/min ... Każdy system jest inny i być może z niego nie da się więcej wydobyć , bo np. małe średnice....

To chyba jedyne wyjście na powrocie zamontować bufor a jeżeli tak to ile litrów do 7kw

jacek.1971
11-02-2023, 18:23
Chyba że gdzieś w pompie są poprzestawiane przepływy - jakoś ograniczone

Techno
11-02-2023, 18:29
Jest ograniczenie , ,w menu instalatora ( ustawia się tam max prędkość objegówki) , ale ona nie jest brana pod uwagę podczas defrostu , ma zapitalać na maksa.

No i bufor na powrocie nic Ci nie da , bo przez system "ciężko" woda przechodzi .

Techno
11-02-2023, 18:37
Dla mnie zastanawiające jest , że masz temperatury w "nielogicznej" kolejności ,podczas defrostu , woda wchodziąca do pompy ma 29 , później wychodzi z wymiennika i ma 23 , po czym idzie przez grzałkę (która jest włączona jak piszesz) i dalej się ochładza do 20 .. ?

Można sprawdzić na wyłączonej pompie , tylko wlasnie w tym menu instalatora wlaczyc na max objegowke , odczekać trochę ,i wejść w to menu z informacjami ( nie wychodząc z ustawien objegówki - da się) zobaczyć ,czy te 3 czujniki mają jednakowe temperatury. Może któryś oszukuje.

jacek.1971
11-02-2023, 18:47
Dzięki za wskazówki jak będę u syna spróbuję to rozkminić

jacek.1971
11-02-2023, 18:51
A jak załączyć tą obiegówkę na max

Techno
11-02-2023, 18:54
W menu instalatora /ustawienia serwisowe jest opcja , pierwsza albo druga od góry . Coś o prędkości pompy objegowej , powinieneś znaleść.

jacek.1971
11-02-2023, 19:18
W menu instalatora /ustawienia serwisowe jest opcja , pierwsza albo druga od góry . Coś o prędkości pompy objegowej , powinieneś znaleść.

Ok dzięki

-voymar-
11-02-2023, 23:26
Przecież moc cieplną podłogi masz w projekcie , więc ją znasz. Zakładając ,że potrzebna jest min 9kW to dla 110m2 wychodzi 82W/m2, to faktycznie dużo ( ale niech się specjaliści wypowiedzą , bo ja kojarzę wartość 70W/m2 jako graniczną). I to nie wiadomo z jak grubej/ z jaką zdolnością akumulacji - to na co Andrzej zwracał uwagę.


To dam Ci rurkę PEX 20mm a Ty ją połóż na podłodze :)
Nie zdajesz sobie sprawy ile to trzeba krzepy w rękach ,żeby położyć 16mm , 20mm to już do wielkich powierzchni , gdzie są głównie odcinki proste i przede wszystkim długie pętle - bo chodzi o przepływ . jak byś powiedział ,hydraulikowi ,żeby położył podłogówkę rurą pex 20mm w pokoju 5x4m ( a to całkiem spore pomieszczenie) z rozstawem 10cm, to albo by od razu podziękował , albo by chciał 2x tyle. Już lepiej pomyśleć o ogrzewaniu ściennym.
Problemem jest raczej to , żekolega chce "wepchnąć" 9kW w tylko 110m2 podłogi , a nie grubość rurki.

Nie wiem jak odbierać twój wpis ponieważ
-najpierw piszesz że moc cieplną masz policzoną w projekcie dolej piszesz że Cyt. I to nie wiadomo z jak grubej/ z jaką zdolnością akumulacji
Co do rur 20mm jest to oczywiste że jak dajesz rurę o większej średnicy to kładzie się ją rzadziej więc problemu nie ma . Po za tym fachowiec a nie fahowiec powinien mieć taki sprzet aby to muc bez problemu zrobić bo w RĘKACH to on może -- :D
Wszystko się w miarę mozliwości zrobić. Można i miedź poło0żyć zamiast PEX jak i rurę 20mm co 20cm a to już chyba nie stanowi problemu.

-voymar-
11-02-2023, 23:30
Tak właśnie na szybko szacuję ,a nie liczę. Niech kolega popatrzy ,czy to faktycznie 10m rury w 1m2 , czy może 9,5 , czy 9 , a może 11... (gdyby rozstaw był 9cm a nie 10 np...)
Jak masz lepszą metodę to podaj , bo dla oszacowania przyjęcie 10m na 1m2 jest wg mnie ok.

A jak ci sprzedawca sprzedaje rurę ???
-rozwija ją na np. 1000m i potem tak równiutko zwija w kłębek ????
Czy może na oko sprzedaje i mówi ----- Panie na pewno jest tyle co pan chce.

Techno
12-02-2023, 08:16
Nie wiem jak odbierać twój wpis ponieważ
-najpierw piszesz że moc cieplną masz policzoną w projekcie dolej piszesz że Cyt. I to nie wiadomo z jak grubej/ z jaką zdolnością akumulacji
Co do rur 20mm jest to oczywiste że jak dajesz rurę o większej średnicy to kładzie się ją rzadziej więc problemu nie ma . Po za tym fachowiec a nie fahowiec powinien mieć taki sprzet aby to muc bez problemu zrobić bo w RĘKACH to on może -- :D
Wszystko się w miarę mozliwości zrobić. Można i miedź poło0żyć zamiast PEX jak i rurę 20mm co 20cm a to już chyba nie stanowi problemu.

Tak , bo w grzejniku masz te moce podane dla różnych temperatur i w wielu wypadkach potwierdzone laboratoryjnie ,i na tych wynikach można polegać. A podłogówka tak na prawdę każda jest inna . To ,że masz w projekcie , to też jest kwestią szacowania pojektanta, wystarczy ,że "operator kretomixa" da trochę więcej wody i wyjdzie inna konsystencja wylewki , wstarczy ,że dasz 1cm więcej izolacji a mniej wylewki, wystarczy ,że gęściej ustawisz rurki , a później zamiast ceramiki dasz panele , albo przykryjesz dywanem , poukładasz więcej mebli... Z jedej strony masz moc w projekcie , a z drugiej i tak ciężko ją zweryfikować.
A jak dasz rurkę 20mm ,ale rzadziej to niestety ,ale ze względu na moc to będzie gorzej. To tak jak byś taki sam grzejnik płytowy porównywał ze starym żeberkowym , co z tego ,że żeberkowy ma więcej wody jak ma dużo mniejszą moc....
Także kładź sobie PEX20 co 15cm , czy nawet miedź co 20cm , wyjdzie ta podłogówka ogromną ilość pieniędzy , a moc będzie miała mniejszą.
Myślisz ,że tylko Ty próbujesz być sprytny ? Gdyby było coś lepszego niż PEX16 w domowej podłogówce to już by było stosowane.
I idź zobacz jak się taką podłogówkę rozkłada , To jest ręczna robota na kolanach , I to tylko tak wygląda ,że rozwiniesz rurę i trakerem przymocujesz do styropianu ,ale źle wykrępujesz ( albo za szybko ,czy niechlujnie) , i ci całą powierzchnię razem ze stropianem zaczyna podnosić , albo te zszywki wyrywać ze styropianu , i to już przy PEX16 ...
EDIT: No można jeszcze sobie podłogówkę rozłożyć rurami PE-RT ( bez wkładki aluminiowej) , ale to jest raczej proszenie się o kłopoty.

Techno
12-02-2023, 08:22
A jak ci sprzedawca sprzedaje rurę ???
-rozwija ją na np. 1000m i potem tak równiutko zwija w kłębek ????
Czy może na oko sprzedaje i mówi ----- Panie na pewno jest tyle co pan chce.

Jak nie kupowałeś , to idź i sprawdź.
Każda metoda jest dobra o ile nie wprowadza dużych błędów. Nawet na wagę można rury kupować ,bo 1m ileś waży ( tylko trzeba mieć odpowiednio precyzyjną wagę).
A dla ułatwienia każdy producent na rurze co 1m opisuje metry bieżące, wystarczy znaleźć na początku i na końcu te cyfry , odjąć większą od mniejszej i dokładnie wiesz ile masz na kłębku.
W ogóle co ty za problemy masz.... Tu jest problem ile jest w wylewce , a nie jak się kupuje.

-voymar-
12-02-2023, 09:09
Jak nie kupowałeś , to idź i sprawdź.
Każda metoda jest dobra o ile nie wprowadza dużych błędów. Nawet na wagę można rury kupować ,bo 1m ileś waży ( tylko trzeba mieć odpowiednio precyzyjną wagę).
A dla ułatwienia każdy producent na rurze co 1m opisuje metry bieżące, wystarczy znaleźć na początku i na końcu te cyfry , odjąć większą od mniejszej i dokładnie wiesz ile masz na kłębku.
W ogóle co ty za problemy masz.... Tu jest problem ile jest w wylewce , a nie jak się kupuje.

No już myślałem że nie napiszesz o numeracji
Po co takie pytania ???
Bo tu było [poruszane ile gość ma wody w układzie ,a co ciekawe nie wiedzial jak to policzyć
Logiczne rozumowanie zaczyna się od podstaw--- czyli od ilości danego materiału jego grubosci a nade wszystko pojemności
mając te dane wiemy coś o swej instalacji ( CO )

Techno
12-02-2023, 09:15
No to przeczytaj jeszcze raz mój post. Napisałem ile jest wody w 1m , i ,że powinien wiedzieć ile materiału weszło , i że jak tego nie wie to dopiero niech szacuje po m2.

-voymar-
12-02-2023, 09:21
Tak , bo w grzejniku masz te moce podane dla różnych temperatur i w wielu wypadkach potwierdzone laboratoryjnie ,i na tych wynikach można polegać. A podłogówka tak na prawdę każda jest inna . To ,że masz w projekcie , to też jest kwestią szacowania pojektanta, wystarczy ,że "operator kretomixa" da trochę więcej wody i wyjdzie inna konsystencja wylewki , wstarczy ,że dasz 1cm więcej izolacji a mniej wylewki, wystarczy ,że gęściej ustawisz rurki , a później zamiast ceramiki dasz panele , albo przykryjesz dywanem , poukładasz więcej mebli... Z jedej strony masz moc w projekcie , a z drugiej i tak ciężko ją zweryfikować.
A jak dasz rurkę 20mm ,ale rzadziej to niestety ,ale ze względu na moc to będzie gorzej. To tak jak byś taki sam grzejnik płytowy porównywał ze starym żeberkowym , co z tego ,że żeberkowy ma więcej wody jak ma dużo mniejszą moc....
Także kładź sobie PEX20 co 15cm , czy nawet miedź co 20cm , wyjdzie ta podłogówka ogromną ilość pieniędzy , a moc będzie miała mniejszą.
Myślisz ,że tylko Ty próbujesz być sprytny ? Gdyby było coś lepszego niż PEX16 w domowej podłogówce to już by było stosowane.
I idź zobacz jak się taką podłogówkę rozkłada , To jest ręczna robota na kolanach , I to tylko tak wygląda ,że rozwiniesz rurę i trakerem przymocujesz do styropianu ,ale źle wykrępujesz ( albo za szybko ,czy niechlujnie) , i ci całą powierzchnię razem ze stropianem zaczyna podnosić , albo te zszywki wyrywać ze styropianu , i to już przy PEX16 ...
EDIT: No można jeszcze sobie podłogówkę rozłożyć rurami PE-RT ( bez wkładki aluminiowej) , ale to jest raczej proszenie się o kłopoty.

Zgoda z argumentami jakie przedstawiłeś ---po za wodą Ona odparuje Jak wszystkie inne składniki wylewki będą takie same w (% ) tj.piasek cement itd to tawylewka bedzie taka sama woda jej nie zmieni. Tylko grubość .
Dlaczego takie smieszne pytania zadaję? bo staram się aby nawet Amator Laik zrozumiał.
Borykają się ludziska z tym ze źle pracuje PC lub co gorsza nie wiedzą ze im źle ta PC pracuje
I właśnie to co napisałeś odnośnie grzejników i podłogi
ALE ALE --mają już PC i obserwując jej pracę można stwierdzić właśnie po jej pracy czy wszystko MAM ze swoją instalacją ( CO) --OK .

-voymar-
12-02-2023, 09:25
No to przeczytaj jeszcze raz mój post. Napisałem ile jest wody w 1m , i ,że powinien wiedzieć ile materiału weszło , i że jak tego nie wie to dopiero niech szacuje po m2.

Ok- nie uwzględniłeś łuków więc zwróciłem uwagę Policzyłeś proste odcinki. I tyle w temacie

Techno
12-02-2023, 09:38
No on widział rozłożone rurki nie ja :) więc niech szacuje , czy jest tam 10m rurki w 1m2 , czy może mniej ,czy więcej... Poza tym jak podzielisz sobie tak wizualnie rozłożoną podłogówkę na kwadraty 1m na 1m to tych łuków będziesz miał tylko w kilku kwadratach , większość będzie miala jednak odcinki proste ( chyba ,że to będzie pomieszczenie 2x2 m :) ) ale ok . Są łuki , są też doprowadzenia do rozdzielacza ,czasami bardzo długie , i tego to szacowanie nie uwzględnia.(czasami izolowane ,a czasami nie) Także spokojnie , to tylko szacunek.

A co do wody , to w betonie to jest podstawowa rzecz , żeby nie dodawać wody do tego co wyjechało z betoniarni , bo zmieni się wytrzymałość... Nie wiem jak w mixokrecie to wpłynie na "pulchność" , bo ciepło w jastrychu - tak jak w styropianie kumulowane jest w pęcherzykach powietrza , i dodając wody jak w cieście , wpływamy na to czy wyjdzie placek czy zakalec ( no ale tu to już wogóle ekspertem nie jestem). I tym głównie różni się jastrych od anhydrytu , anhydryt ma dużo mniej powietrza , przez co "lepiej przewodzi" ciepło , a jastrych ma więcej powietrza ,przez co lepiej akumuluje . Chciałem powiedzieć tyle , że każdy mistrz ,jak i kretomix ma unikalną strukturę ,a przez co i parametry.

-voymar-
12-02-2023, 10:11
Pełna zgoda :)
Na co Ja zwrócił bym uwagę -jak np. PC taktuje ?
Właśnie na tą Moc podłogi o której pisałeś Bo
wiadomo że ( OP ) dlugo oddaje cieplo i to też istotne z czego zrobiona wylewka
Skoro długo oddaje ciepło to też długo się nagrzewa a tym samym przy pracy PC nie może tak szybko ,(,, POCHŁONĄĆ << ) produkowanej EC bo grzejnik szybko przyjmuje i oddaje -to jasne
Mając maly dom a tym samym mało m2 podlogi musimy się liczyc z tym że PC mimo modulacji i tak szybciej produkuje ciepło niż zdoła to odebrać podłoga.
Dlatego są takie tys. zalączeń PC
Warto też w takiej sytuacji nie powielać błędów że JAK MAM PODŁGÓWKĘ to ( sprzęgło,buforek nie jest mi potrzebne ) TAK nie jest potrzebne Tam gdzie to pracuje prawidłowo.
Po czym to stwierdzić? - po pracy PC-- już pisałem o tym.
wystarczy max tydzień od uruchomienia i to dla Laika bo profesjonalista po 24h pracy juz wie.
Jak to zrobić ?//
Puścić PC na pracę 24/24h lub w harmonogram od godz X do godzY i w tym przedziale czasowym jak PC zaliczy 1 Start Stop to jest -OK
Przy innej pracy włączyl bym Myślenie i coś z tym robił bo taka falowana raz degraduje PC a 2 nie grzeje i powoduje większe koszty( kWh ) bo pracuje np. 40min i stop i znów 40 min i Stop. Zamiast trzymać stalą temp np. 30*C to ona po ponownym starcie znow musi tą temp doganiać
A jak to jest mała PC i w dodatku (J ) gdzie przy temp (-2 do +2 ) są czeste defrosty to już są tys.zalączeń Jedne z defrostów a drugie z niestabilnej pracy spowodowane źle zrobioną instalacją.
Efektem tego jest slabo dogrzany dom w warunkach ( -2 +2 *C )

jacek.1971
12-02-2023, 19:46
Można obserwować te trzy temperatury ,jak to @MiG25 opisał , czyli druga wartość w poz 8 to temperatura wyjściowa , podczas grzania ma być wyższa niż wejściowa ( bo jest grzanie) , i jak włączona jest grzałka podczas defrostu to też ma być wyższa od pierwszej wartości z poz.9 ( bo grzałka podgrzewa wodę wychodzącą z wymiennika i za grzałką ma być cieplejsza jeśli grzałka działa).
Na w pozycji 9 wartość druga jest wejściowa , więc najniższa podczas grzania i najwyższa podczas defrostu...

No i ten przepływ strasznie mały jest ( i stąd tak woda za wymiennikiem tak się wychładza) ... Podczas defrostu objegówka działa na maksa.... Może trzeba filtry przeczyścić...

Jeszcze raz dziękuję, problem to był słaby przepływ, rotametry od 1,5 do 2 poprawiono na 2 do 3 i zaczęła całkiem inaczej pracować oraz odszraniać. DZIĘKI

Techno
13-02-2023, 07:16
No tak ,rozkręcone na max rotametry to podstawa przy powietrznej pompie ciepła. Przykręcać tylko te pętle , gdzie jest za ciepło w porównaniu z innymi pomieszczeniami.

pan_poziomica
14-02-2023, 12:06
Witam wszystkich
zamierzam za kilka miesięcy zakupić pompę Panasonic Aquarera 9kW trójfazową all in one.
Z uwagi na to że dom ma 225m2 plus 35m2 plus garaż (OZC 8,7kW) to mam bardzo mały wybór. Zaproponowano mi (KIT ADC09HE8 ) WH-UD09HE8 + WH-ADC0916H9E8. Czy możecie mi powiedzieć czy tylko generację H z czynnikiem R410 mam do wyboru? z tego co widzę na stronie panasonica to generacja J na R32 jest tylko jednofazowa i jednowentylatorowa i będzie za słaba na mój dom. zresztą patrząc na COP przy niskich temperaturach generacja J blado wypada.
Mam jeszcze do wyboru T-cap ale według opinii osób na forum może być zbyt mocna.
Porównując specyfikacje techniczne HP 3 fazową a T-cap to nie widzę prawie żadnych różnic. Czy ktoś mógłby wyjaśnić na czym polega ta "siła" t-capa?

A może warto zaczekać na generację L, czy ktoś ma dostęp do specyfikacji modeli pomp w tej generacji?
dodam że mam podłogówkę w całym domu
z góry dzięki za odpowiedzi

Andrzej5101
14-02-2023, 12:33
Porównując specyfikacje techniczne HP 3 fazową a T-cap to nie widzę prawie żadnych różnic. Czy ktoś mógłby wyjaśnić na czym polega ta "siła" t-capa?
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/36e3db752aa6.png (https://naforum.zapodaj.net/36e3db752aa6.png.html)
9kW/TCap - narysuj sobie linie poziomą na wysokości 9 kW

pan_poziomica
14-02-2023, 12:49
ok czyli przy -15, HP oddaje 8kW a T-cap 9kW. czyli i tak jest bardzo dobrze

bocian_koh
24-02-2023, 17:30
https://images91.fotosik.pl/648/3c9aae48b7645b70.jpg (https://images91.fotosik.pl/648/3c9aae48b7645b70.jpg)

Gepam
26-02-2023, 20:42
Czy to normalne, że T-CAP H 9kw w ogóle nie wyłącza pomp obiegowych przy ustawieniu krzywa grzewcza + termostat pokojowy wewnętrzny? Dom zostaje dogrzany, sprężarka przestaje się uruchamiać, a pompy obiegowe i tak non stop mielą zimną wodę.

Techno
26-02-2023, 21:09
Ile masz tych pomp obegowych ? Jak podłączone ? Jakiś bufor i za nim te pompy też? Może opcjonalna płyta i strefy ?

Gepam
26-02-2023, 21:37
Jedna wbudowana w jednostkę wewnętrzną i druga za buforem. Nie ma opcjonalnej płyty, żadnych stref.

-voymar-
26-02-2023, 21:45
Czy to normalne, że T-CAP H 9kw w ogóle nie wyłącza pomp obiegowych przy ustawieniu krzywa grzewcza + termostat pokojowy wewnętrzny? Dom zostaje dogrzany, sprężarka przestaje się uruchamiać, a pompy obiegowe i tak non stop mielą zimną wodę.

Przecież to PC włącza pompki obiegowe lub pompkę
Tak że- jak PC robi- STOP to cały układ (CO ) też robi STOP
Być może masz to źle spięte.

Gepam
26-02-2023, 22:04
Przyjmijmy, że zadana temperatura to 23 st. Po osiągnięciu tej temperatury sprężarka robi stop, ale pompki obiegowe nadal pracują (na wyświetlaczu sterownika też jest pokazane że pracują, ale tylko mielą zimną wodę). Jak zmienię ręcznie na 22 st. to pompki się zatrzymują (na sterowniku zostaje samo słoneczko). Jak ustawię znowu ręcznie na 23 st. to pompki nadal stoją. Jak temperatura spadnie do 22 pompa zaczyna grzać i załącza pompki. Po osiągnięciu 23 st. sprężarka robi stop, ale pompki obiegowe nadal mielą coraz zimniejszą wodę.
Restart pompy nie pomógł, całkowite odłączenie zasilania także.

-voymar-
26-02-2023, 22:40
Coś mi się wydaje ze twoim sterownikiem pokojowym jest ten STEROWNIK z PC ?

Gepam
26-02-2023, 23:39
Tak.

Techno
27-02-2023, 07:21
Jedna wbudowana w jednostkę wewnętrzną i druga za buforem. Nie ma opcjonalnej płyty, żadnych stref.

Jeśli obiegówka za buforem jest wpięta do złącza EXT Pump to podłączenie jest ok.

W trybie termostatu ,termostat ma nadrzędną funkcję ,włącza i włącza pompę razem z obejegówkami ,jeśli ustawiona temperatura pokojowa na nim przekoczy ustawioną o histerezę( (bądź jeśli to jest zewnętrzny termostat to rozłączony będzie sygnał na złączu Therm zone 1) .

Ale jest również ciągle temperatura zadana ( wynikająca albo z ustawionej krzywej , albo z konkretnej wartości temperaury jeśli jedziemy na prostej). I jest ciągle ten waunek , że woda wychodząca z pompy musi być niższa/równa temeraturze docelowej ,żeb pompa działała na full , jeśli ją osiągnie to zaczyna się modulować , a jeśli mimo to wychodząca będzie wyższa od docelowej przy zmodulowaniu ( o 3 stopnie przez 3 minuty) to sprężarka się zatrzymuje , i dopuki termostat nadrzędnie pompy nie wyłączy , to obiegówka będzie pracować , a sama pompa czekać aż woda osiągnie temperaturę odpowiednią do załączenia sprężarki ponownie.

Innymi słowy , masz za niską krzywą , albo prostą ustawioną w stosunku do panujących obecnie temperatur.

Gepam
27-02-2023, 07:51
Ale właśnie chodzi o to, że termostat (ten w sterowniku PC) nigdy automatycznie nie wyłącza pomp obiegowych. Temperatura zadana wynikająca z krzywej to 40st. i nie ma problemu z jej osiągnięciem, nie ma też problemu z osiągnięciem temperatry 23 st. w domu, ale jak już te 23st. zostaną osiągniętę, to pompki obiegowe nadal mielą wodę w nieskończoność. Po jakimś czasie woda w instalacji ma 23st a one nadal mielą.

-voymar-
27-02-2023, 08:19
Ale właśnie chodzi o to, że termostat (ten w sterowniku PC) nigdy automatycznie nie wyłącza pomp obiegowych. Temperatura zadana wynikająca z krzywej to 40st. i nie ma problemu z jej osiągnięciem, nie ma też problemu z osiągnięciem temperatry 23 st. w domu, ale jak już te 23st. zostaną osiągniętę, to pompki obiegowe nadal mielą wodę w nieskończoność. Po jakimś czasie woda w instalacji ma 23st a one nadal mielą.

Wszystko będzie ci działać prawidłowo ale trzeba zrobić to tak:
-musisz dołożyć dodatkowy termostat ( sterownik pokojowy ) zewnętrzny np. Salus ( ja taki mam ) Bezprzewodowy, elektroniczny regulator temperatury - tygodniowy 091FLRFv2 ( wygogluj go sobie ) to ten z żółtym wyświetlaczem i rozsuwaną klapką ( prostokątny kształt.)
W ustawieniach PC nastawiasz na termist.zew. i po sprawie
Nastawiasz temp. w pokoju jaka ci odpowiada i właśnie ten zew sterownik przejmuje kontrolę nad grzaniem ( jest nadrzędny ) To on włącza i wył. PC wraz ze wszystkimi pompkami. Na tym zew. masz możliwość ustawienia histerezy co 1*C lub 0,5*C
I tak jak ustawisz temp w pokoju 23*C to , to sterowanie będzie wyglądać tak;
-np. histereza 1*C ustawione na 23*C to ----PC grzeje do 23,4*C i robi STOP ze wszystkimi pompkami
- gdy temp. spadnie do 22,4*C lub 22,2*C następuje start PC i grzeje znów do 23,4*C I TAK W KÓŁKO jak nie ustawisz harmonogramu tylko puścisz PC w samopas.
Jak będzie na harmonogramie to praca PC zgodnie z nim.

Gepam
27-02-2023, 08:41
Nie chcę dodatkowego termostatu, chcę żeby ten od PC działał poprawnie.

Techno
27-02-2023, 09:20
Ale właśnie chodzi o to, że termostat (ten w sterowniku PC) nigdy automatycznie nie wyłącza pomp obiegowych. Temperatura zadana wynikająca z krzywej to 40st. i nie ma problemu z jej osiągnięciem, nie ma też problemu z osiągnięciem temperatry 23 st. w domu, ale jak już te 23st. zostaną osiągniętę, to pompki obiegowe nadal mielą wodę w nieskończoność. Po jakimś czasie woda w instalacji ma 23st a one nadal mielą.

Proszę ,przeczytaj to co napisałem jeszcze raz.

Objegówki chodzą tylko dlatego , że ten "termostat wewnętrzny" jeszcze nie wyłączył pompy ciepła , a sprężaka się wyłączyła od temperatury wody ( osiągneła i przekroczyła docelową).
Termostat wewnętrzny jest strasznie upośledzony , choćby przez to ,że ustawiasz wartości całkowite , czyli 23 stopnie , i histerezę ma co najmniej +-1 stopień , jak nie więcej , czyli wyłączy Ci dopiero na pewno jak będzie 25 stopni ! ( a nie 24 stopnie , co jest i tak ogromną histerezą) .
Tu na forum wszyscy co testowali ten termostat w sterowniku wewnętrznym ostatecznie z niego rezygnowali na rzecz termostatów zewnętrznych , bo dochodzili do takich właśnie wniosków.

Andrzej5101
27-02-2023, 09:20
Nie chcę dodatkowego termostatu, chcę żeby ten od PC działał poprawnie.
Ten od PC - działa poprawnie;
- mierzy on temperaturę wody w obiegu grzewczym,
- a więc pompki obiegowe muszą mielić wodę aby znać jej temperaturę grzewczą

Techno
27-02-2023, 09:29
@Andrzej5101 , pisząc "Ten od PC" to co masz na myśli ? Termostat ,czy Sterownik ?
Bo jeśli sterownik , to tak , on mierzy temperaturę wody i steruje załączaniem sprężarki , czyli musi miec aktualną temperaturę wody ,żeby wiedzieć ,że jest wystarczająco zimna ,żeby włączyć sprężarkę , i tak działa praca pompy ciepła.
Ale nad tym może być termostat ( a może być rowniez harmonogram , ktory rowniez moze wyłączać i wlaczac pompę w okreslonych godzinach). A termostat ją włącza i wyłącza nadrzędnie .
Termostat wyłącza pompę ,gdy w pokoju jest za ciepło ,i wtedy sterownikowi temperatura wody jest niepotrzebna ,bo wie że w pokoju jest za cieplo i pompa ma nie dzialać.
Dopiero jak termostat włączy pompę , to objegowki startują ,żeby zmierzyc temperaturę wody i ocenić ,czy sprężarka może być włączona , a jak się wlączy to kiedy ma się modulowac i wyłączyć ( po przekroczeniu docelowej)

Gepam
27-02-2023, 09:42
Objegówki chodzą tylko dlatego , że ten "termostat wewnętrzny" jeszcze nie wyłączył pompy ciepła , a sprężaka się wyłączyła od temperatury wody ( osiągneła i przekroczyła docelową).

Temperatura wody w instalacji wynosi 23 stopnie, a zadana to 40 i mimo tego sprężarka się nie załącza, a obiegówki i tak pracują. Sprężarka załącza się dopiero jak temperatura w domu spadnie poniżej tej zadanej na sterowniku.

bocian_koh
27-02-2023, 09:59
Nie chcę dodatkowego termostatu, chcę żeby ten od PC działał poprawnie.

Ja też nie zamienił bym tego do PC na żaden inny termostat. Do jego okiełznania najlepiej skorzystać z Service Cloud. Jego zasada działania jest "bardziej złożona" niż tu opisywana na forum.

Podpowiem Ci, że ja np grzeję w ten sposób, że w dzień nastawiam 23 a w nocy 22. Nawet jak w dzień nie osiągnie 23 to i tak ta obiegówka w nocy nie pracuje, chyba, że temperatura w domu spadnie do 21.

Wydaje mi się, że ten sterownik oprócz histerezy +-1 st. C koreluje jeszcze czas osiąganych temperatur i odnosi to do aktualnie nastawionych.

Gepam
27-02-2023, 10:21
Z tego co wiem, to on ma histerezę +-0,5 ale nie potrafi tego wyświetlić. Np. 23st.na wyświetlaczu to w rzeczywistości przedział pomiędzy 23,00st. a 23,99st. I spoko, tak może być, tylko czemu nie wyłacza tych obiegówek skoro u ciebie wyłącza.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to przywrócenie ustawień fabrycznych pompy. Czy to kasuje licznik zał/wył sprężarki?

Techno
27-02-2023, 10:48
Możesz podać pozycję 8 i 9 z menu z informacjami wtedy kiedy ma sprężarka pracować ( a chodzą tylko same obegówki) ?
I wtedy kiedy ,sprężarka chodzi ?

Jest w ukrytym menu serwisowym opcja do kasowania liczników , do kasowania hasła blokady ,ale jako takiego przywrocenia do ustawien fabrycznych to nie ma.... ( Ja nie kojażę).

Gepam
27-02-2023, 11:06
Tak się robi reset, tylko nie chciałbym wykasować licznika sprężarki
https://www.youtube.com/watch?v=LVe6nMGTOks

Niestety to nie jest moja pompa, tylko pomagam starszej osobie która jest nietechniczna. Nie ma modułu wifi, więc nie mogę jej na bieżąco monitorować, jestem u niego raz na tydzień/dwa i przy okazji zerkam, czy wszystko ok. Być może będę u niego dzisiaj, to spróbuję więcej potestować.

Techno
27-02-2023, 11:09
A to nie , w ten sposób nie skasujesz liczby uruchomień.

bocian_koh
27-02-2023, 11:38
Z tego co wiem, to on ma histerezę +-0,5 ale nie potrafi tego wyświetlić. Np. 23st.na wyświetlaczu to w rzeczywistości przedział pomiędzy 23,00st. a 23,99st. I spoko, tak może być, tylko czemu nie wyłacza tych obiegówek skoro u ciebie wyłącza.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to przywrócenie ustawień fabrycznych pompy. Czy to kasuje licznik zał/wył sprężarki?

W Service Cloud też skok o 1, mimo, że inne temperatury wyświetla z dokładnością do 0,25 st.C.

Jak chcesz koniecznie aby wyłączała obiegówkę to temperatura ustawiona musi być o 1st. C niższa od rzeczywistej.

Przywrócenie ustawień fabrycznych zresetuje ustawienie max przepływu pompy CO.

Techno
27-02-2023, 12:11
W Service Cloud też skok o 1, mimo, że inne temperatury wyświetla z dokładnością do 0,25 st.C.

Jak chcesz koniecznie aby wyłączała obiegówkę to temperatura ustawiona musi być o 1st. C niższa od rzeczywistej.

Przywrócenie ustawień fabrycznych zresetuje ustawienie max przepływu pompy CO.

A sprawdź dokładnie , czy to jest 0,25 stopnia :)
Bo wg mnie są luki :https://github.com/Egyras/HeishaMon/issues/293#issuecomment-1329046523
np Smart Cloud nie poda wartości 19.5 ; 20,5 ; 21.25 ; a nawet pełnej wartości 22 stopnie tylko zawsze to będzie albo 21.75 albo 22.25 ....
I tak dalej z tego linka .... Oczywiśie to jest tylko dla temperatur Wejściowej i wyjściowej , bo dla reszty są wartości całkowite.
To jest ciągle jakieś dziwne zaokrąglenie

anatema
28-02-2023, 07:36
Zastanawiam się nad montażem grzałki do tacy skroplin. Zamontowałem tacę ale niestety odpływ i woda na tacy zamarza, co było w sumie do przewidzenia.
Oryginalna grzałka to koszt powyżej 500 zł, ale są też dostępne grzałki za kilkadziesiąt złotych.
Pytanie czy komuś udało sie przerobić/podpiąć taką nieoryginalną grzałkę do pompy, tam zdaje się trzeba użyć odpowiedniej kostki przyłączeniowej?

MiG25
28-02-2023, 08:20
Tak , trzeba mieć odpowiednią wtyczkę do gniazda na płycie w jednostce zewnętrznej. Idealnie podpasowała mi wtyczka z wnętrza jakiegoś starego zasilacza komputerowego.

anatema
28-02-2023, 08:35
Tak , trzeba mieć odpowiednią wtyczkę do gniazda na płycie w jednostce zewnętrznej. Idealnie podpasowała mi wtyczka z wnętrza jakiegoś starego zasilacza komputerowego.

O to super.
Podpinałeś to samodzielnie? Czy jakieś warunki prądowe (moc, amperaż) musi spełniać taka nieoryginalna żeby zadziała?
Rozumiem, że połączenie z jednostki zewnętrznej podaje napięcie 220V?

MiG25
28-02-2023, 09:31
Tak , podaje 230V , Kiedyś to mocowo rozgryzałem , ale pewnie dasz max 4m przewodu ( bo więcej nie upchniesz) , nawet jak będzie miał 40W/m , to się w tych 160W zmieścisz , a to nawet 1A nie jest.

anatema
28-02-2023, 12:12
Każdy robi jak chce i co chce na własnym podwórku.
Osobiście twierdzę że to bezsensowne wydawanie pieniędzy ( nie jest potrzebna ta grzałka )
Jak zrobisz własną tacę ociekową ze spadkiem na środek tacy ( spadek kopertowy ) I w tym środku zrobisz 1 odpływ fi 60mm dalej od spodu tacy dospawana rura fi60mm o długości ok 80mm na to rura kanalizacyjna fi 75mm i złączone to z odplywem np. deszczowym z rynien to grzałka nie będzie potrzebna .
Tak mam 3 lata i jest OK-
Jeden raz na te 3 lata pracy zdarzyło się że ten odpływ (fi 60mm ) zamarzł . Nie stanowiło to problemu robiąc sobie kawę pozostałą wodę wlałem do odpływu i po sprawie.
Jakiś TROLL tu na FM na pewno będzie oponował ale to już inna sprawa.
TY zrobisz jak uważasz chcesz grzałkę to ją będziesz miał ,lecz nie jest ona potrzebna. Podstawa to odpowiedni spadek do środka tacy ( Tymi rencami robionej ) bo jak dasz tacę Orginal ( choć nie woiem jak ona wygląda ) i jak w tej firmowej będzie nasrane kilka małych otworków to TAK --grzałka jest niezbędna . Przy samoróbce problemu nie ma.
Powodzienia

Ciekawe, ja tacę mam zaledwie kilka dni - jest nieoryginalna z tworzywa z otworem niecentralnym i faktycznie dość małym (myślałem żeby rozwiercić) ale i tak na powierzchni woda marznie i nie sądzę, żeby to była kwestia średnicy otworu.
Po prostu, krople wody częściowo "kleją" się do powierzchni tacy i zaraz przymarzają zanim zdążą spłynąć ale może masz jakąś specjalną powłokę na tej tacy?

MiG25
28-02-2023, 21:02
Przewód Panasonic rozkłada na "podstawie obudowy" , czyli jakby w środku pompy , jest tam też większy otwór którymi skropliny ściekają , reszta dziurek jest właśnie do klipsów przewodu grzejnego i można je zalepić silikonem.
Zupełnie nie wiem po co jeszcze "zewnętrzna" tacka.
No i kabel założyłem , bo akurat miałem , ale nigdy się jeszcze nie przydał , i w opcjach jest wyłączony. ( Ale przez Heishamon mogę go w razie potrzeby szybko włączyć).

-voymar-
01-03-2023, 17:42
Ciekawe, ja tacę mam zaledwie kilka dni - jest nieoryginalna z tworzywa z otworem niecentralnym i faktycznie dość małym (myślałem żeby rozwiercić) ale i tak na powierzchni woda marznie i nie sądzę, żeby to była kwestia średnicy otworu.
Po prostu, krople wody częściowo "kleją" się do powierzchni tacy i zaraz przymarzają zanim zdążą spłynąć ale może masz jakąś specjalną powłokę na tej tacy?

Metoda jest taka jaką podałem w poście wyżej.
Wiesz jak wygląda dach kopertowy ????
To tak jak byś ten dach postawił ( szczytem na ziemi) lub inaczej weź kartkę papieru A4 poprowadź przekątne pozaginaj na przekątnych w górę a w miejscu przecięcia otwór Jest to kształt niecki Woda nie ma prawa tam się zatrzymywać ponieważ ( rogi ) końce są wyżej a środek niżej ) więc jak woda tam ma być???
A ta tacka w PC nie służy do zakładania grzałki a tym bardziej aby tam otwory zalepiać. Nawet sam Panasonic oferuje tacę ociekową dodatkową )
Tak jak pisałem każdy robi jak chce --ważne by BYŁO DOBRZE, TANIO I NIE GENEROWAĆ DODATKOWYCH KOSZTÓW NA niepotrzebną grzałkę.

Techno
01-03-2023, 17:48
Metoda jest taka jaką podałem w poście wyżej.
Wiesz jak wygląda dach kopertowy ????
To tak jak byś ten dach postawił ( szczytem na ziemi) lub inaczej weź kartkę papieru A4 poprowadź przekątne pozaginaj na przekątnych w górę a w miejscu przecięcia otwór Jest to kształt niecki Woda nie ma prawa tam się zatrzymywać ponieważ ( rogi ) końce są wyżej a środek niżej ) więc jak woda tam ma być???
A ta tacka w PC nie służy do zakładania grzałki a tym bardziej aby tam otwory zalepiać. Nawet sam Panasonic oferuje tacę ociekową dodatkową )
Tak jak pisałem każdy robi jak chce --ważne by BYŁO DOBRZE, TANIO I NIE GENEROWAĆ DODATKOWYCH KOSZTÓW NA niepotrzebną grzałkę.

Właśnie że "podłoga" w PC służy do rozłożenia w niej grzałki , a te otwory są właśnie do klipsów mocujących kabel. Nie wiesz , a piszesz jak zwykle ,żeby się pokłucić , i jak zwykle racji nie będziesz miał.
To że Panasonic sprzedaje tackę zewnętrzną to nie znaczy ,że tam jest grzałka.

Techno
01-03-2023, 18:18
Po pierwsze nikt cie nie powinien słuchać.
Piszesz bez składu i ładu .
Ta tacka bezpośrednio pod PC to która ? Podłoga PC ,która na otwory technologiczne na klipsy grzałki ( i wg ciebie nie powinno się tam grzałki dawać ) , czy dodatkowa tacka ?
Bo jeśli to pierwsze ,to masz rozdwojenie jaźni, najpierw piszesz ,że nie służy do rozłożenia grzałki ,a teraz że służy.

pawel7979
02-03-2023, 07:42
-musisz dołożyć dodatkowy termostat ( sterownik pokojowy ) zewnętrzny np. Salus ( ja taki mam ) .

Dostałem ten sterownik razem z pompą. Powiedz mi czy jesteś zadowolony z tego sterownika? Jaką masz ustawioną histerezę? Jaką masz ustawioną krzywą grzewczą pod ten sterownik? Czy częste masz starty pompy przy salusie który działa jak start/stop?

Andrzej5101
02-03-2023, 08:41
Dostałem ten sterownik razem z pompą.
Jeżeli nie dodasz bufora - to raczej ilość wyłączeń wzrośnie,
Najkorzystniej dla PC - to praca na sterowniku PC z odpowiednio dobraną krzywą, bez dodatkowych termostatów,
Sterownik salus ;
- montuje się, gdy mamy duże pomieszczenie od południa z dużą ilością szyb,
- i to pomieszczenie szybko się nagrzewa w stosunku do innych

MiG25
02-03-2023, 09:56
Jak zależy Ci bardzo na ilościach wł/wył , to dajesz krzywą na max (tlko trzeba uważać , żeby nie przekroczyć parametrów do załączenia grzałki bo to już w ogóle będzie hardcore) , wtedy pompa pracuje na max od włączenia do wyłączenia termostatu obojętnie czy będzie bufor czy nie ( i nawet lepiej żeby go nie było), A tu już zalezy od ustawionej histerezy na termostacie i samej kumulacji domu ( jak szybko temp w domu spadnie).
Nie twierdzę ,że takie grzanie będzie ekonomiczne , ale ilość wł/wył będzie ograniczona do minimum.

1igor1
03-03-2023, 13:56
Przyjmijmy, że zadana temperatura to 23 st. Po osiągnięciu tej temperatury sprężarka robi stop, ale pompki obiegowe nadal pracują (na wyświetlaczu sterownika też jest pokazane że pracują, ale tylko mielą zimną wodę). Jak zmienię ręcznie na 22 st. to pompki się zatrzymują (na sterowniku zostaje samo słoneczko). Jak ustawię znowu ręcznie na 23 st. to pompki nadal stoją. Jak temperatura spadnie do 22 pompa zaczyna grzać i załącza pompki. Po osiągnięciu 23 st. sprężarka robi stop, ale pompki obiegowe nadal mielą coraz zimniejszą wodę.
Restart pompy nie pomógł, całkowite odłączenie zasilania także.

Termostat wenwetrzny czyli ten ze sterownika wyłącz pompy obiegowe tylko wtedy kiedy temperatura wzrośnie +1 od zadanej, a sama pompa do tego nie dopuści bo obniża krzywą aby utrzymywać zadaną, więc jest to jak najbardziej normalna praca że pompy chodzą prawie non stop, Więc pompa u ciebie działa poprawnie tak jak została zaprojektowana

-voymar-
03-03-2023, 19:43
Dostałem ten sterownik razem z pompą. Powiedz mi czy jesteś zadowolony z tego sterownika? Jaką masz ustawioną histerezę? Jaką masz ustawioną krzywą grzewczą pod ten sterownik? Czy częste masz starty pompy przy salusie który działa jak start/stop?


TAK -jak najbardziej jestem zadowolony ze sterownika Salus.
Choć obecnie PC pracuje na harmonogramie Na tym Salusie PC pracowała krótko Dłuuuuuuuugo bo 4 lata Salus sterował piecem elektrycznym własnej konstrukcji -Było rewelacyjnie tylko te ( kWh ) :yes: z COP 1;1 Histereza była w przedziale 22,8*C do 23,4*C Obecnie tak dograłem PC ,krzywą i harmonogram ( przy w miarę stabilnych temp. zew ) że te parametry są utrzymywane czyli 22,8--23,4*C 24/24h
Co do start /stop to duzo zależy od domu
Ja przez ostatni rok tj. Luty 22r----do Luty 23r. mam 697start /stop Jak czytam wpisy ludzi co mają po 20 start/stopów /doba to WŁOSY stają na głowie/
Powodzenia.

-voymar-
03-03-2023, 19:52
Właśnie że "podłoga" w PC służy do rozłożenia w niej grzałki , a te otwory są właśnie do klipsów mocujących kabel. Nie wiesz , a piszesz jak zwykle ,żeby się pokłucić , i jak zwykle racji nie będziesz miał.
To że Panasonic sprzedaje tackę zewnętrzną to nie znaczy ,że tam jest grzałka.

Dla zdrowia
Najlepiej sam sobie zadawaj pytania i sam na nie odpisuj
Czapeczka daszkiem do tyłu i Kciuk w górę.

Ja nigdzie nie pisałem że dodatkowa taca ma GRZAŁKĘ!!!!!!!!! To twoje wywody.
A CO JA NAPISAŁEM ??????????
Cyt. Mój wpis
Każdy robi jak chce i co chce na własnym podwórku.
Osobiście twierdzę że to bezsensowne wydawanie pieniędzy ( nie jest potrzebna ta grzałka )
Jak zrobisz własną tacę ociekową ze spadkiem na środek tacy ( spadek kopertowy ) I w tym środku zrobisz 1 odpływ fi 60mm dalej od spodu tacy dospawana rura fi60mm o długości ok 80mm na to rura kanalizacyjna fi 75mm i złączone to z odplywem np. deszczowym z rynien to grzałka nie będzie potrzebna .
Tak mam 3 lata i jest OK-
Jeden raz na te 3 lata pracy zdarzyło się że ten odpływ (fi 60mm ) zamarzł . Nie stanowiło to problemu robiąc sobie kawę pozostałą wodę wlałem do odpływu i po sprawie.
Jakiś TROLL tu na FM na pewno będzie oponował ale to już inna sprawa.
TY zrobisz jak uważasz chcesz grzałkę to ją będziesz miał ,lecz nie jest ona potrzebna. Podstawa to odpowiedni spadek do środka tacy ( Tymi rencami robionej ) bo jak dasz tacę Orginal ( choć nie woiem jak ona wygląda ) i jak w tej firmowej będzie nasrane kilka małych otworków to TAK --grzałka jest niezbędna . Przy samoróbce problemu nie ma.
Powodzienia


I tak jak napisałem ----OPONUJE jakiś T R ---L Ciekawe Jaki?